Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

28.12.2016
środa

Pamiętajcie dobrą zmianę

28 grudnia 2016, środa,

No, to mamy kolejną dobrą zmianę. Następczynią prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego, będzie magister Julia Anna Przyłębska.

Nie chodzi o samą różnicę dorobku naukowego, ale o wiedzę, doświadczenie, kompetencje, reputację profesjonalną. Z akt osobowych nowej prezes wynika, że jako sędzia doczekała się uwag i wytyków, w tym za rażące naruszenie k.p.c., naruszenie prawa, zastrzeżeń z powodu braku stabilności orzecznictwa, wysokiej absencji w pracy, wysokiego odsetka odwołań od jej orzeczeń, w tym spraw skierowanych do ponownego rozpatrzenia.

„Powrót pani sędzi nie będzie korzystny dla wymiaru sprawiedliwości” – stwierdziło w 2001 roku odpowiednie gremium (Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu, 7 głosów za opinią, zero przeciw, 3 wstrzymujące się). Sędzia Przyłębska ma też swoje osiągnięcia i zasługi, których jej nikt nie odmawia, ale nie są one „porażające” – można o nich poczytać w Wikipedii, podobnie jak o prof. Rzeplińskim.

Można ubolewać, że nie znalazł się nikt bardziej godny tak wysokiego fotela. Gdyby na stanowisko dyrektora artystycznego filharmonii, opery czy teatru powołano kogoś z tak skromnym dorobkiem – podniósłby się rwetes. A Trybunał Konstytucyjny? Jakie to ma znaczenie, kto zasiądzie na czele, skoro sama instytucja została zmiażdżona? Skoro Witold Waszczykowski może być ministrem spraw zagranicznych, to Julia Przyłębska może stać na czele TK.

Zmiana na stanowisku prezesa symbolizuje degradację Trybunału i wyrwę w trójpodziale władzy. Od teraz żaden trybunał nie stanie już na drodze do realizacji wizji partii i rządu. A to, czy Polska nadal jest demokratycznym państwem prawnym, to już kwestia uznania, w dużym stopniu zależna od tego, jak pojmuje się demokrację i prawo. Jesteśmy gdzieś w drodze od demokracji liberalnej (zachodniej) do demokracji autorytarnej (wschodniej). Sprawy idą w złym kierunku, zapowiada się trudny rok dla naszego kraju.

Wiele osób zastanawia się, co dalej, co robić? Na przykład: czy rozsądna jest „okupacja” sejmowa w wykonaniu posłów PO i Nowoczesnej? Ta forma protestu nie jest pozbawiona wad, jest na pewno jakimś naruszeniem, trudno ją zakończyć zwycięsko, ale jest zrozumiała, bo marszałek Kuchciński nie zmienił swojej decyzji o wykluczeniu posła Szczerby, a głosowanie w Sali Kolumnowej było bardziej niż problematyczne. Każdy uzasadniony protest w granicach prawa albo rozsądku (tam, gdzie prawo nie reguluje sytuacji) należy popierać. Wybór narzędzi nie jest duży, a przeciwności – potężne: prokuratura, policja, wojsko, media publiczne i prorządowe – wszystko w jednych rękach.

„Co mieli ci posłowie zrobić? Podpalić się?” – pytała w TVN Agnieszka Holland. Na każdym kroku dokręcanie śruby, straszenie karami dyscyplinarnymi i kodeksowymi. Paniczna, histeryczna (ich ulubione słowo) reakcja władz na protest w Sejmie, mówienie o puczu (!) wskazuje na to, że władza nie potrafi pogodzić się z żadnym sprzeciwem, nawet najbardziej pokojowym i w gruncie rzeczy słabym. To jest władza, która patrzy na protesty przez mikroskop i wyrywa sobie włosy z głowy, krzycząc: „Nie zabijajcie nas”, „Niemcy nas biją”.

Pisk myszy wydaje się tej władzy rykiem lwa. W żadnym razie nie należy milczeć. Przeciwnie – wszystkie słowa i uczynki powinny być spisane, a ich sprawcy i autorzy(-ki) zapamiętani z imienia i z nazwiska. Opozycja powinna na przykład prowadzić rejestr wszystkich osób, które ustępują ze stanowisk (generałowie), zwalnianych z pracy (lub ze stanowisk) z przyczyn politycznych, także karanych w inny sposób, jak np. prokuratorzy wojskowi, którzy prowadzili sprawę Smoleńska. To ważny obowiązek (jeszcze) wolnych mediów, a także niezależnych kronikarzy i ludzi, którym to, co dzieje się w Polsce, nie jest obojętne. Nie przymykajmy oczu, nie puszczajmy w niepamięć, nie przechodźmy obojętnie wobec zła.

PS Wszystkim blogowiczkom i blogowiczom dziękuję za obecność oraz aktywność na blogu „en passant”. W nowym roku (już jedenastym w historii tego blogu) życzę dużo zdrowia, sił, ciepłych uczuć, mocnych nerwów i wytrwałości. Nie ufajcie swojej pamięci. Zapisujcie, filmujcie, fotografujcie, a nawet nagrywajcie – tylko legalnie, nie pod stołem! Niech rok 2017 będzie rokiem pamięci.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 487

Dodaj komentarz »
 1. Pamiętamy.

 2. Przy świątecznym stole unikaliśmy tematów politycznych nie dlatego, że mogliśmy dźgać się widelcami, bo raczej wszyscy mieli krytyczny stosunek do obecnej dobrej zmiany. Część rodziny przyjechała zza Odry i trzeźwo zapytała o to, jak sobie wyobrażamy powrót do budowania państwa prawa. Chodzi o to, że ktokolwiek wygra wybory, natychmiast zastosuje pisowskie narzędzia do budowania kolejnej dobrej zmiany. Bez tych narzędzi nie da się przecież usunąć z urzędów takich sędziów jak wymieniona przez gospodarza pani i setki a może tysiące innych równie kompetentnych urzędników.
  W ramach anegdot jeden z gości przy świątecznym stole opowiedział o przebiegu kursu dla służby mundurowej, na którym był słuchaczem. Kurs prowadził kolejny Misiewicz, ale słuchacze się zbuntowali i posłali go na przysłowiowe drzewo. Wyprosili go.

 3. ‚Zasługom’ sędzi Przyłębskiej dorównuje chyba jedynie dezynwoltura Jej męża, ambasadora RP w Niemczech… Co do sprawy poznańskiej – Zgromadzenie Ogólne Sędziów S.O. okręgu Poznańskiego z czerwca 2001r. też nie poparło powrotu p. Przyłębskiej na stanowisko sędzi, to mówi chyba samo za siebie. Dodajmy do tego zniknięcie tytułów naukowych sędziów TK na oficjalnej stronie – głupio wszędzie, przaśno wszędzie… co to będzie, co to będzie…
  Pamięć ma się nieźle – skrupulatne w niej grzebanie ujawniło właśnie, że podczas spędu w Sali Kolumnowej głosowało o 9 posłów mniej niż wynikało z dokumentów…
  Cuda, Panie, cuda.
  Pucz – widziałam przezacny mem odnośnie: zdjęcie p. Wojtka Młynarskiego (sprzed lat) z napisem: ‚Dla sympatycznej panny Krysi – PUCZO, PUCZO’.
  Pozdrawiam serdecznie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pińcet-plus: to wszystko, co większość będzie pamiętać. Większość wystarczająca, żeby dać kolejne 4 lata… I kolejne…

  Bo pieniądze można dodrukować. Karty do głosownia chyba też… Nie można ?

 6. Poprzednikiem prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, profesora prawa, był Jerzy Stępień, magister prawa (był pierwszym prezesem tej instytucji bez tytułu naukowego profesora). Wtedy „nie bolało p. Passenta?

 7. Jaki jest sens, w przypadku profesora zwyczajnego (tzw. „belwederskiego”), zaznaczania jego aktualnego miejsca pracy? To jest zasadne, gdy mamy do czynienia z profesorem nadzwyczajnym, czyli tytułem nadanym przez konkretną uczelnię, na której pracuje taki wykładowca.

 8. Pomijam już, że na absurd zakrawa fakt, iż w rzekomo wolnej Polsce na straży prawa stał dotychczas były PZPR-owiec (prof. Rzepliński), a za rzekomą „dobrą zmianę” w tym zakresie wziął się inny były PZPR-owiec (poseł Piotrowicz).

  Chore…

 9. Jako Słowianin dożyłem wojny religijnej między katolikami obalaczami komuny z powodu sposobu podziału kanapek w Sejmie. Katolicy kolaboranci z reżimem prezesa nazywani też jego hunwejbinami zamknęli się w sali kolumnową zwaną aby pojeść kanapek z większą zawartością szynki na omaście za „bliztkrieg budżetowy” jak noc długich noży. Kanapki to była przynęta-prowokacja co odkryli też katolicy teraz nazywani radykalną opozycją prezesa bo były z serkiem ołomunckim i figą z dedykacją prezesa.Ale na reklamację było za póżno dlatego została mównica jako,że bo wyjście zablokowano aby nie wymienić przynęty.Przynętę wydawano w sali kolumnowej legalnie o czym świadczy faktura dla marszałka jako zamawiającego.W czasach Rzeszy podpalono Reichstag aby dowalić opozycji lewicującej co teraz sugeruje Kaczyński.Tak sobie myślę,że kanapki z szynką w czasie postu prowadzą do pomroczności politycznej co miało miejsce w Sejmie.

 10. Szanowny panie Redaktorze,
  cos mi sie wydaje, ze pani Przyłębska to nie pierwsza Polka, no ktora Pan sklada donos. Ile donosow zlozyl Pan w swojej karierze bolszewickiego propagandzisty
  i ubeckiego kapusia?

 11. Czy nie wydaję się państwu ,że żyjemy w oparach absurdu?A każdy absurd niejedno ma imię.Ale tragiczny dla większości koniec.I tylko od odważnych i mądrych zależy,.. aby dziś ten absurd opisywać i zwalczać,.

 12. Jeszcze jeden koń Kaliguli?……
  Niedługo nawet chabet w stadninie zabraknie…..

 13. Partyjna hołota robi sobie co chce a my obywatele nie mając praw wyborczych (biernych i czynnych praw wyborczych) nie możemy tej hołocie nic zrobić. Możemy się tylko bezsilnie przyglądać.

 14. Jerzy Stępień, magister prawa (był pierwszym prezesem tej instytucji bez tytułu naukowego profesora)

 15. Szanowny Redaktorze Passent.

  Nic tak korzystnie nie wplywa na notowania PiS jak przeciwstawianie tej partii czy jej frontmenom skompromitowanych tuzów czy też poczynań partii mających stanowić ewentualną alternatywę.

  Doświadczenie uczy, że wśród profesorów jest procentowo tyle samo nieudaczników, partaczy i zwykłych kretynów jak wśród np. hydraulików, posiadaczy praw jazdy lub magistrów.

  Ostatecznie, to tak eksponowany ostatnimi czasy w meNdiach b. prezes TK, Stępień, jest też magistrem i bylym funkcjonariuszem MSW na dodatek, bo był wiceministrem SW z czasów, gdy zmontowano tam superprowokację przeciwko Tymińskiemu, by zrobić miejsce dla kolesia, nawet nie magistra, Mazowieckiego, a tak naprawdę to załatwiono niechcący (tak jak trochę później Lechowi Kaczyńskiemu) prezydenturę elektrykowi, którego zawodówka nawet jest wątpliwa.

  Poza tym, to tak naprawdę TK został przecież „zaorany” przez PO i samego Rzeplińskiego, które to osoby i organizacje chciały sobie zawłaszczyć TK, by zrobić z niego trzecią izbę parlamantu bo miało być „tak jak było”. No to teraz TK będzie „organem” PiS, który z pewnością będzie „przyklepywał” wszystko czego sobie „Prezes” zażyczy. Tylko czy to jest wina PiSu, że wręczono mu TK na tacy szalbierstwa planowanego i nieudolnie zrealizowanego przez politycznego przeciwnika?

  Panie Redaktorze, jaki jest Waszczykowski „każdy widzi”ale jakie ja mam mieć przesłanki by dojść np. do konkluzji, że wydrwigrosz kilometrówkowy, mąż swojej żony, czy ten gość z Chetyna byli lepsi może?
  Niech Pan nie żartuje.

  Mówi Pan też o wyrwie w „trójpodziale władzy”. O czym Pan w ogóle mówi jeśli władza wykonawcza (ministrowie) zasiadają w ławach poselskich?
  Przepraszam, ale bredzi Pan o jakimś „trójpodziale władzy”, której od dziesiątek lat nie ma i nie przypominam sobie by kiedykolwiek Pan był łaskaw to zauważyć.

  Tak naprawdę, do dopiero w drugiej części, wg mnie, zaczyna Pan mówić z sensem. PiS robi kardynalny błąd nie dając się wygadać, wykrzyczeć czy wyszczekać przeciwnikom w parlamencie, bo wtedy miejscem do politycznej walki stają się blokady, protesty i przysłowiowa „ulica”.

  Wszystkiego dobrego w 2017 Panu życzę. Legat.

 16. legat
  28 grudnia o godz. 16:02

  Trójpodział władzy jest koncepcją teoretyczną.
  W praktyce nie funkcjonuje chyba nigdzie.
  A na pewno nie w partiokracji, jaką stała się Polska po roku 1991.

 17. wiesiek59

  „Trójpodział władzy jest koncepcją teoretyczną.”

  Koncepcji Locke’a czy Monteskiusza nie można wyrywać z kontekstu historycznego. One przecież były tworzone pod XVIII wieczną strukturę społeczną odzwierciedlając ówczesne podziały społeczne i polityczne.

 18. Sorry wiesek59, ale trojpodzial funkcjonuje, np. w Kanadzie. Tutaj jest to koncepcja bardzo praktyczna i realizowana realnie.

 19. Nie jestem teoretykiem. Mnie interesuje praktyka a szczegolnie porownywanie i stopniowanie. I stosujac te proste zasady wychodzi mi, ze do „dobrej zmiany” trojpodzial wladzy dzialal zdecydowanie lepiej niz teraz. A ze nie dzialal idealnie, zo juz zmartwienie dla „demokratow teoretykow”. Mnie wystarcza(la) lepsza praktyka.

  Takiego podejscia nauczylem sie w pracy, bo dobrych przedsiebiorcow/managerow interesuje „best practice” a nie „best theory”.

 20. PS. Metode „best practice” znano juz od dawna, np. ostrzegajac „zamienil stryjek siekierke na kijek”.

 21. trzeba nie miec substancji szarej w mozgu, zeby popierac PiS. Z tego powodu mozliwosci kadrowe, szczegolnie w najwyzszych sferach intlektualnych sa bardzo ograniczone. Powstala republika chamow musi uspasc wlasnie dlatego. Nikt z ilorazem powyzej 115 nie da rady znisc zarzadzania nim przez debila. Kazdy chcialby miec przelozonego madrzejszego od siebie, teraz piramida stoi na czubku podstawa do gory i musi sie przewrocic. Zgadzam sie, ze nalezy ten proces dokumentowac.

 22. Mały fizyku,
  ja tam jestem z daleka od chęci spierania się o to, czy to PiS „plantując” TK bardziej niszczy „trójpodział” władzy, jak to wydaje się widzieć Gospodarz, czy PO zamierzające przekształcić TK w „trzecią izbę parlamentu” niszczyła ten trójpodział. Dla mnie, to – „jednymi nabić a drugimi wystrzelić”. I jedni i drudzy zasługują na miano „destruktorów” państwa – tylko tyle.

 23. Posłowie PO przeszukiwali rzeczy posłów PiS pozostawione na sali sejmowej. Czym w ławach sejmowych zajmował się Sławomir Nitras. Poseł Platformy pod nieobecność polityków PiS, plądrował w ich rzeczach, dokopując się nawet kilku książek, co uznał za wielki sukces

 24. Po koronacji Żyda Jezusa na króla Polski Gwiazda Dawida w pokojowej formie broszki i koszulek fanów-hunwejbinów PiS będzie w protokóle dobrej zmiany standardem. Tak sobie myślę,że to sposób aby wyjść z kompleksu antysemityzmu.Pierwszeństwo pani premier nie podlega dyskusji. Żyd królem prawdziwych Polaków ! To brzmi dumnie.

 25. Elu 26,
  piszesz – „Nikt z ilorazem powyżej 115 nie da rady znieść zarządzania nim przez debila” – i bez wątpienia coś w tym jest ale nie na pewno. No bo weź np. Błaszczak i Zieliński to wg Ludwika Dorna osobnicy o poważnym deficycie intelektualnym a zarządzają potężnym resortem siłowym i co? -znoszą to ich podwładni? Nawet „confetti” im produkują i zrzucają ze statków powietrznych. Podobno pomysłodawca i przełożony producentów fruwających papierków właśnie dostał słuszną premię. I co Ty na to?

 26. @SLOWIANIN ..
  A żydówka, Królowa Korony Polskiej, to co?

 27. Lenin twierdził, że kucharka może rządzić państwem, to nasz wodzuś stwierdził, że marna prawniczka, o mentalności i manierach kuchty, może rządzić Trybunałem Konstytucyjnym. Co z tego, że mierna, skoro będzie wiernie wypełniać polecenia szefa z Nowogrodzkiej.

 28. „Pisk mysz wydaje sie tej wladzy rykiem lwa.”

  Byl sobie kiedys wladca o imieniu Popiel. Zjadly go myszy – jest wiec powod zeby obawiac sie pisku tych gryzoni. Najlepiej sprawic sobie kota…

 29. Giez
  27 grudnia, g.16:51
  Nomen omen. A przy okazji warto wiedzieć, że słowacki IPN (Ustaw Pamati Naroda) prześwietla podhalańską partyzantkę Kurasia „Ognia”. Jego oddział jest oskarżany o zbrodnie na Spiszu i Orawie.

 30. anur
  27 grudnia, g.18:31
  Kot już jest. Na Żoliborzu.

 31. Pan D. Passent: „Następczynią prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego, będzie magister Julia Anna Przyłębska”.

  W podobnym tonie mógłby Pan napisac w listopadzie 2006, kiedy prezydent RP Lech Kaczyński powołał na stanowisko prezesa TK mgr Jerzego Adama Stępnia, który też miał za sobą karierę sędziowską, tyle że w sądzie rejonowym w Kielcach (pani J. Przyłębska w sądzie wojewódzkim w Poznaniu). Czy jednak powinno się od Pana wymagać obiektywizmu?

  Mógłby Pan też zauważyć, choć pewnie znów za dużo wymagam, że odebranie przez prezydenta Andrzeja Dudę ślubowania od pani J. Przyłębskiej odbyło się nie „na zapas”, tylko dopiero po zakończeniu kadencji sędziego (8.12.2015), którego zastąpiła w Trybunale Konstytucyjnym. To przejaw kultury politycznej dotąd nieznany w III RP.

 32. handzia55
  28 grudnia o godz. 18:30

  „Lenin twierdził, że kucharka może rządzić państwem”,

  O tobie myślał?

  ” marna prawniczka, o mentalności i manierach kuchty”.

  Przyłębska zna kilka języków, pracowała w dyplomacji. Zdecydowanie o tobie mówił Lenin.

 33. Giez
  28 grudnia o godz. 16:51

  „Przez pomyłkę spalono zbrodniarza”.

  Dochodzę do wniosku, że musiałeś być w ORMO lub MO. Nikt jak ty nie potrafi z takim mistrzostwem operować stylistyką tzw. notatki milicyjnej.
  Przykład: „U podejrzanego znaleziono na ścianie obiekt zbity z dwóch desek, na którym zawieszona była gipsowa figura człowieka NN w wieku lat około trzydziestu”.

 34. 26ela26
  28 grudnia o godz. 16:59

  „trzeba nie miec substancji szarej w mozgu, zeby popierac PiS”.

  Znasz dowcip o zielonych ludzikach w PRL? To tacy ówcześni intelektualiści, prowadzili w szkołach przysposobienie obronne, wykładali też na uczelniach, w studiach wojskowych. Wszyscy oni, jak słynny ostatnio pułkownik Mazguła (ten od kultury w stanie wojennym), na pewno nie popierają PiS.

  ― Przynieście mi tu Nowak na biurko episkopat.
  ― Chyba epidiaskop, panie pułkowniku?
  ― Co wy mi tu Nowak pieprzycie, ja w szkole byłem prymasem.

 35. „Przyłębska zna kilka języków,”

  Mój komentarz
  Co najmniej dwa. Język polski oraz język PiSu.
  Pzdr, TJ

 36. 26ela26
  28 grudnia o godz. 16:59

  sorry, ale ujmowanie inteligencji czy w ogóle zdolności umysłowej komuś, kto głosuje nie tak, jakby to sobie Blogowiczka życzyła to nie jest właściwa droga.

  Clintonowej wymsknęło się coś niezbyt pochlebnego o zwolennikach Trumpa (deplorables). Jaku był tego skutek ? I po co jej to było ? Można było ich skrytykować bez tego typu wycieczek jak bezmózgowie czy deplorables.

  Wyborcy zawsze mają rację. Im więcej mają tej racji jako grupa, tym dłużej trzymają się u władzy ci, których wybierają. Nie przekona się kogoś do swoich racji mówiąc mu, że jest głupi lub deplorable.

 37. Skutkiem koronacji Jezusa jest dwuwładza bo król ma pierwszeństwo przed świeckim prezydentem Dudą.Ale tylko katolikiem w hierarchii kościelnej.Co sugeruje abdykację tego drugiego bo ciemny lud modli się do pierwszego.Tak wynika z Bizancjum w parafiach. Utrzymywanie tego stanu prowadzić będzie do sytuacji gdzie kucharek…Koronacja to uznanie Izraela za macierz z Polskim terytorium zamorskim.Na podobieństwo głowy królowej np. w Kanadzie czy Australii.Tak sobie myślę,że to sprytny ruch Kaczyńskiego na realizację Polski od morza do morza zamiast kolonizacja Madagaskaru.Gabon ma teraz problem.

 38. legat
  28 grudnia o godz. 16:02

  „b. prezes TK, Stępień, jest też magistrem i bylym funkcjonariuszem MSW na dodatek, bo był wiceministrem SW z czasów, gdy zmontowano tam superprowokację przeciwko Tymińskiemu …”.

  Tego akurat nie można mu zarzucić. J. Stępień wiceministrem MSW był w rządzie J. Buzka. Tzw. sprawa Tymińskiego to rok 1990. W tym czasie J. Stępień kooperował z … J. Kaczyńskim, w 1991 uzyskał nawet mandat poselski z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum.

 39. Dobra zmiana, czy „dobre zmiany”?

  Dobra zmiana – program PiS przedstawiony wyborcom i przyjęty przez nich najmniejszą możliwą większością głosów, kiedyś Sejm wybrał tak prezydenta RP. PiS otrzymało o kilkaset tysięcy mniej głosów niż Platforma w 2007 roku. Platforma nigdy nie podważała Konstytucji RP.

  Dobra zmiana Szydło i Dudy po ogłoszeniu wyniku wyborów w październiku 2015 roku, w jedną noc przeistoczyła się w zalew „dobrych zmian” autorstwa prezesa Kaczyńskiego. Program zwiększonego rozdawnictwa państwowego i obietnica doskonałości w administrowaniu krajem stanowi przykrywkę dla stopniowego demontażu demokracji i marnowania dorobku Polaków.

  Gdy ostatnia reduta na tej drodze została przez PiS rozbita, czyli niezawisły Trybunał Konstytucyjny, jedyną formą obrony demokracji jest obstrukcja parlamentarna przez opozycję i demonstracje społeczne na ulicach miast. Gadka PiS o suwerenie i realizacji jego decyzji okazała się pustosłowiem. Gespodarka „przejściowo” wpadła w pułapkę jeszcze wolniejszego wzrostu, system edukacji w destrukcję, wojsko polskie w fazę rozbrojenia i demobilizacji od generalicji poczynając, pozycja międzynarodowa Polski najniższa od kilka dekad. I Polacy mają to przyjmować ze świętym spokojem?

 40. Bar Norte
  28 grudnia o godz. 16:38

  „Koncepcji Locke’a czy Monteskiusza nie można wyrywać z kontekstu historycznego. One przecież były tworzone pod XVIII wieczną strukturę społeczną odzwierciedlając ówczesne podziały społeczne i polityczne”.

  Trójpodział władzy to już dziś passé? Czemu? No faktycznie, przestrzegając trójpodziału władzy rewolucji marksistowskiej to się nie zrobi. Komitety rewolucyjne będą zajmowały sie wszystkim.

  Jak u bolszewików. 🙂

 41. Mauro Rossi
  28 grudnia o godz. 19:45

  też mnie zastanawia dlaczego dziś trójpodział władz ma być czymś przestarzałym. Chyba o czymś nie wiem, o czym wie dobrze anarchizująca lewica.

 42. Mauro Rossi

  „Trójpodział władzy to już dziś passé?”

  A czy napisałem, że jest passe?

  Napisałem jedynie, że nie można odrywać koncepcji Monteskiusza od ówczesnych społecznych i politycznych realiów, bo to one ją określały.

  Tym samym jesli dziś się podejmuje dyskusję na temat trójpodziału władz to należy ją odnieść do współczesnych realiów – tak jak niegdyś czynił to Monteskiusz.

  A jak to robił masz pod poniższym linkiem. Miłej lektury.

  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/o-duchu-praw.html#s8

 43. Dzis chyba władza ustawodawcza jest władzą ustawodawczą, władza wykonawcza – wykonawczą, a sądownicza – sądowniczą. Hmmm….

  W normalnie funkcjonującym ustroju (w takim mieszkam) sądy bronią się rękoma i nogami przez zastępowaniem parlamentu w kwestii ustawodawstwa, władza wykonawcza nadal nie feruje wyroków sądowych, zaś rząd … rządzi w ramach obowiązujących praw uchwalonych przez parlament i, jeśli trzeba, skorygowanych przez sądy pod względem ich zgodności z przepisami o charakterze konstytucyjnym.

  Nie bardzo widzę, co się miało zmienić w kwestii trójpodziału.

 44. Jeszcze wczoraj było to 870 tys. zł, dziś to blisko 900 tys. zł. Tyle udało się uzbierać Brytyjczykom, którzy chcą pomóc rodzinie zamordowanego w Berlinie kierowcy ciężarówki Łukasza Urbana. A co z podatkiem? Izba Skarbowa odpowiedziała nam, że jeśli to będzie darowizna, to podatek zostanie naliczony. Ekspert już we wtorek mówił nam, że inaczej się tego rozliczyć nie da.
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zamach-w-berlinie-kierowca-ciezarowki-lukasz,5,0,2226437.html
  =========

  Mamy…..interesujące Prawo….
  Jakie osły je uchwalały i dlaczego akurat takie?

 45. Mauro Rossi,
  dziękuję za uwagę o Stępniu. Próbowałem znaleźć to źródło, które wprowadziło mnie w błąd, by się wytłumaczyć, ale na razie go nie znalazłem. Z tego co pamiętam, to „źródło” podawało też, że w tym czasie doradcą Kozłowskiego był Raduchowski-Brochwicz, znany z „ustawiania” wyborów prezydenckich.
  No nic, dziękuję jeszcze raz i „odszczekuję” tego Stępnia ze swojego wcześniejszego wpisu.

 46. ciekawy wywiad w Gazecie Prawnej.
  W zasadzie dowód na to, iż Polityka za sprawą swych ”publicystek” w rodzaju Wilczek, Zagner czy Gierak-Onoszko stoczyła się do poziomu gadzinówki.
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1005023,wywiad-rigamonti-syryjski-chrzescijanin-abdo-haddad.html

  I pomyśleć, że zanim nastąpiła ”Dobra Zmiana”, był to tygodnik na zupełnie przyzwoitym poziomie. Po prostu wstyd.

 47. Muszynianka
  28 grudnia o godz. 19:44

  „Gdy ostatnia reduta na tej drodze została przez PiS rozbita, czyli niezawisły Trybunał Konstytucyjny”.

  🙂 Freudowska pomyłka. Piszesz, że TK to reduta, to ja sie pytam czyja reduta i przeciw komu? Później dodajesz, że Trybunał niezawisły. To albo reduta albo niezwisły.

  „jedyną formą obrony demokracji jest obstrukcja parlamentarna …”.

  Nie rozumiesz co znaczy słowo obstrukcja parlamentarna. I czym różni się obstrukcja od lepperiady jaką dziś stosuje populistyczna opozycja.
  Obstrukcja to wykorzystanie regulaminu parlamentu do wydłużania wszystkich procedur w celu niedopuszczenia lub odwlekania uchwalenia ustawy. W tradycji polskiej to, w wersji skrajnej, np. liberum veto. Chyba właśnie z tym mamy do czynienia.

  Przykład działania o charakterze obstrukcji z parlamentu w Wiedniu, jeszcze sprzed I wojny. Poseł koła polskiego w ramach interpelacji odczytał pewną socjalistyczną broszurę i to w całości, co trwało dość długo, skonfiskowaną wcześniej przez cenzurę jako wywrotową. Na koniec zadał pytanie ministrowi spraw wewnętrznych, co w tej broszurze jest wywrotowego? Następnego dnia prasa wiedeńska opublikowała tę broszurę w całości ponieważ treści wystąpień poselskich nie mogły być cenzurowane.
  Chyba widzisz różnice między wykorzystaniem regulaminu, a okupowaniem mównicy sejmowej, czy wdzieraniem się siłą do gabinetu marszałka Sejmu, jak to robił nadpobudliwy (coś bierze?) POseł Nitras.

  „Gespodarka wpadła w pułapkę jeszcze wolniejszego wzrostu”.

  Ok. 3 proc. to i tak lepiej niż w większości krajów UE. I skąd wiesz, ze to pułapka, a nie korekta wynikając a ograniczeniem szarej strefy?

  „… system edukacji w destrukcję … ”

  Destrukcja była do tej pory. Upadło szkolnictwo zawodowe, przecież to absurdalne, że aż taki wysoki odsetek uczniów kończył licea, co musiało odbyć się kosztem poziomu na studiach. Kończący różne fantazyjne kierunki studiów w różnych filiach, w przysłowiowych Pcimiach i Okocimiach, z braku rzeczywistych kwalifikacji po tych niby-studiach oraz szans pracy w kraju i tak jechali na londyński zmywak. Korzyści z tego procederu mieli głównie „visiting profesorowie”, którzy w owych Pcimiach i Okocimiach dorabiali, oczywiście kosztem własnej pracy naukowej, więc nawet wcześniej niezłe uniwersytety spadły do czwartej setki w rankingach. Dziś ludzie z zawodami technicznymi są bardzo poszukiwani na rynkach pracy. No ale jak córka sąsiadki skończyła archeologię śródziemnomorska (nadludzkim wysiłkiem i tylko licencjat) tak nie ma pracy, a nawet jakichkolwiek widoków na pracę.

  „wojsko polskie w fazę rozbrojenia i demobilizacji”.

  Odwrotnie, powstała obrona terytorialna, jednostki przesuwane są z zachodu na wschód, odtwarzane są wcześniej likwidowane jednostki straży granicznej na granicy południowo-wschodniej. Właśnie powstają bazy amerykańskie, zauważyłaś? W ciągu ostatnich 8 lat nigdy nie wykorzystano środków wydzielonych na modernizację armii. Albo to była głupota albo coś gorzej …

  „od generalicji poczynając ….”.

  Odeszli ci, którym nie podobało się przenoszenie na wschód, to zresztą była ich strategia ― bliżej kuchni, a dalej od frontu. 🙂

  „pozycja międzynarodowa Polski najniższa od kilka dekad.

  Jak to mierzysz? Lewicowo-liberalny establishment odpowiedzialny za klęskę ekonomiczną i cywilizacyjną z przyczyn także pokoleniowych wreszcie odchodzi w niebyt, nie tylko w Europie. Musisz się z tym pogodzić i żyć dalej. Lamentem tego nie zmienisz, a zresztą nie warto, lepiej się dostosuj.

  „Polacy mają to przyjmować ze świętym spokojem”?

  Nie ucz Polaków rozumu, a też przypomnij sobie co o nich pisałaś w kontekście 500 plus, lekarstw dla seniorów, minimalnej płacy, wcześniejszych emerytur etc.

 48. Bar Norte
  28 grudnia o godz. 19:58

  „Napisałem jedynie, że nie można odrywać koncepcji Monteskiusza od ówczesnych społecznych i politycznych realiów, bo to one ją określały”.

  No i taki z tego wniosek, że dziś trójpodział władz może być zakwestionowany, bo przecież realia się zmieniły? Napisz coś więcej, bo to zaczyna być intrygujące. Czy może chodzi o rzecz prozaiczną, że istnieje tzw. czwarta władza (media), którą może należałoby uwzględnić?

 49. Mauro Rossi

  „No i taki z tego wniosek, że dziś trójpodział władz może być zakwestionowany, bo przecież realia się zmieniły?”

  Mauro, nie sformułowałem takiego wniosku.

  Po prostu chciałem cię zachęcić byś popatrzył na trójpodział władz oczami Monteskiusza – poprzez lekturę „O duchu praw”.
  I dopiero na podstawie lektury, patrząc na rzeczywistość polityczną kraju jego oczami, stosując jego sposób analizy materii politycznej byś spróbował ocenić czy w Polsce ziścila się jego idea – czy o to mu chodziło.
  Tym bardziej, że jak sądzę lektura ta sprawiła by ci przyjemność bo Monteskiusz odwołuje się do historii Rzymu, Grecji czy XVII wiecznej Europy czyli do okresów które lubisz.

 50. remm, 21:30
  Kaligula z Zoliborza mial chyba autohagiografie pisana przez tego samego dziennikarza CIA,
  co Bolek, bo sformulowania bardzo podobne.

 51. Koncepcje Locke’a i Monteskjusza i cały ten trójpodział trzeba odnieść do podziału na biednych i bogatych

  W czasach tych XVIII wiecznych filozofów nie było takich podziałów jakie obserwujemy teraz. Powiem więcej, nigdzie na świecie nie takiego podziału na biednych i bogatych jak w Polsce i w całej UE, i stąd się biorą problemy polityczne. Także w USA. Nie ma takich podziałów jak w Chinach czy w Rosji, a tam nie ma problemów politycznych, wyborcy w 90-100 procentach popierają władzę. A jak nie, jak się tam tylko odwołają do trójpodziału władzy, czy jakiegokolwiek dzielenia się władzy władzą z kimkolwiek to powstają problemy polityczne, a nawet kryminalne.

  Trójpodział władzy sprowadził na USA, UE i Polskę same problemy. Inaczej nikt by czuł, że jest jakiś problem, biedny by nie czuł, że jest biedny, bogaty też by się dobrze czuł. Wystarczy przeczytać u Monteskiusza:

  W Wenecji prawa zmuszają szlachtę do skromnego życia – co za obłuda, już my wiemy co myśleć o Wenecji, jej komisji i prawodawstwie. Albo to:

  W ogóle, im państwo jakieś jest biedniejsze, tym bardziej rujnuje go jego względny zbytek – przecież widać z programu 500+, że państwo powinno rozdać i być biedniejsze. Albo tu:

  Jesteśmy biedni, skupiając bogactwa i handel całego świata; i niebawem, mnożąc naszych żołnierzy, będziemy mieli już tylko żołnierzy i będziemy jak Tatarzy – Tatarzy tu muzułmanie, a nasi żołnierze służą w WOT i nie potrzebują francuskich widelców, pardon – carcali ze śmigłami.

  https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/o-duchu-praw.html#footnote-idm17474240

 52. wiesiek59
  ,,…Nie uwikłała GB w żadną niekończącą się wojnę ..”
  Margaret Tchatcher, Matka Boska KORu i Walesy, uwiklala bogatych w niekonczonca sie wojne z biednymi.
  W ostatnim roku liczba bezdomnych w Londynie sie podwoila.
  Powtarza sie sytuacja opisana przez Engelsa w ,, Polozeniu klasy robotniczej w Anglii ” .

 53. Kaligula i jego Ignatius, obaj z Żoliborza

  Mania Pawlak: Oj, Każmirz, nasz prezes do Sejmu wierzchem wjeżdża.

  Kazimierz Pawlak: Nie może być, na kocie.

 54. sorry, koń Kaliguli był „Incitatus”, a kot prezesa jak się zwie? Kto wie?

 55. Albo taki fragment z „O duchu praw” – do refleksji.

  „Wszystko byłoby stracone, gdyby jeden i ten sam człowiek lub jedno i to samo ciało magnatów, albo szlachty, albo ludu, sprawowało owe trzy władze: tworzenie praw, wykonywanie publicznych postanowień oraz sądzenie zbrodni lub sporów między obywatelami.”

 56. @Bar Norte

  Pozwole sobie przypomniec, ze dawno temu istnial perfekcyjny trojpodzial wladzy, zarowno na szczeblu indywidualnym jak i organizacyjnym.

  W kazdym urzedzie, w kazdej szkolnej klasie czy swietlicy wisialy trzy portety: Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, Przewodniczacy Rady Panstwa oraz Prezes Rady Ministrow. Tow. tow. Gomulka, Zawadzki, Cyrankiewicz. Na szczeblu organizacyjnym istnial takze scisly trojpodzial: Komitet Centralny, Biuro Polityczne, Rada Ministrow. W skali spolecznej – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, Stronnictwo Demokratyczne, Zjednoczone Stronnictwo Ludowe.

  Trudno oczywiscie dopatrywac sie kultu jednostki tam, gdzie wisialy trzy portrety. Trojpodzial.

  Dosc podobny system ksztaltuje sie obecnie. Jako zywo trudno mowic o jednym osrodku wladzy. Partia rzadzaca to jeden biegun, episkopat – to biegun drugi, niezawisly i niezalezny od partii rzadzacej. Trzeci biegun stanowi umiejscowiony w Toruniu osrodek ksztaltowania opinii publicznej, ktory nieraz demonstrowal daleko posunieta niezaleznosc od wladzy Prezydenta (vide „Ty czarownico!”).

  To jest na pewno system najlepszy z mozliwych, zwlaszcza po obsadzeniu Tronu. Tak poteznej opieki Opatrznosci nie mial na pewno zaden z dotychczasowych wladcow.

 57. @Mauro Rossi

  ” Dziś ludzie z zawodami technicznymi są bardzo poszukiwani na rynkach pracy. ”

  Zgadza sie. Sama ta polska dolina krzemowa jest w stanie wchlonac bez liku inzynierow i programistow.

  Szesnascie lat minelo, jak jeden dzien…

  https://www.wprost.pl/1307/Polska-Dolina-Krzemowa

  Q: Jak zwraca sie poszukujacy pracy absolwent Politechniki Warszawskiej do kolegi-absolwenta, ktory juz prace znalazl?

  A: „Zapiekanke poprosze!”

 58. Współczuję pani Przyłębskiej losu po utracie władzy przez obecny reżim.

 59. radzilowJedwabne

  Jeśli chodzi o wpływ religii na państwo akurat jest zgodna z ideą monteskiuszowską. Filozof religię bowiem doceniał, bo uważał, że dobrze wpływa na podstawową wartość owego systemu ustrojowego opartego na trójpodziale władz czyli „cnotę.”

  Z tym, że dla ustroju republikańskiego jego zdaniem lepsza jest protestantyzm aniżeli katolicyzm.
  Tak o tym pisał:

  „Kiedy religia rodzi się i tworzy w jakimś państwie, idzie zwyczajnie z duchem rządu, pod którym powstaje: ci bowiem, co ją przyjmują, i ci, co ją rozszerzają, nie mają prawie innych pojęć o rządzie niż pojęcia państwa, w którym się zrodzili.

  Kiedy religia chrześcijańska uległa przed dwoma wiekami owemu nieszczęsnemu podziałowi, który ją rozszczepił na katolicką i protestancką, ludy północne przyjęły protestantyzm, a południowe zostały przy katolicyzmie.

  To stąd, że ludy północne mają i zawsze będą miały ducha niepodległości i swobody, którego nie mają południowe, i że religia nie mająca widomej głowy bardziej odpowiada wrodzonej niepodległości niż taka, która ma tę głowę.

  W krajach, w których utrwaliła się religia protestancka, przewrót odbył się w duchu politycznego ustroju. Luter, mający za sobą możnych książąt, nie byłby ich znęcał powagą duchowną, która by nie miała przewagi zewnętrznej. Kalwin, mający za sobą ludy republikańskie lub też mieszczan przygaszonych monarchią, mógł łatwo nie tworzyć tych przewag i godności.

  Każda z tych dwóch religii mogła się mieć za doskonalszą; kalwinizm uważając się za zgodniejszy z tym, co Chrystus powiedział, a luteranizm z tym, co apostołowie czynili.”

  Reasumując – Polska wg Monteskiusza z uwagi na katolicki charakter powinna być monarchią.

 60. T1000,
  9 lat kadencja a potem stan spoczynku – no rzeczywiście, straszny los. A co zrobi nowy reżim? Jakąś krzywdę? – a jaką

 61. @SŁOWIANIN STANISŁAW, @Muszynianka, @MR

  Pozwalam sobie ponizej przedstawic kolejne doniosle ordkrycie polskich uczonych, pozostajace w pewnym zwlazku z komentarzem Slowianina Stanislawa. Wyrazajac radsoc z faktu, iz ustalo straszne bezkrolewie – przypominam, iz powiazane w powolaniem wlasciwej Postaci na tron Polski nie powinno byc blednie interpretowane. Ponizej fragment obszernego artykulu profesora Zielinskiego z Gazety Warszawskiej:

  „Prof.T. Zieliński: Pan Jezus był nie Żydem, lecz Galilejczykiem. … Innymi słowy: cieśla Józef, ojciec Jezusa, musiał być Galilejczykiem, nie Żydem. A skoro nim nie był, to jego żona i syn też nie. … Phipoteza o żydowskim pocho­dzeniu Pana Jezusa z żadnego punktu widzenia, ani wierzącego chrześcija­nina, ani wolnomyśliciela lub Żyda, ostać się nie może. … Skoro Pan Jezus był Galilejczykiem, czym on był z punktu widzenia rasowego? Czym byli ci Galilejczycy jako naród? …. Ścisłej i jednolitej odpowiedzi na to pytanie dać nie możemy. Przypuszcza się, że przeważnie byli to Aramejczycy, tj. Syryjczycy,”

  „Z punktu widzenia rasowego” jestem gleboko przekonany, ze kolejny Doniosly Sukces Polskich Uczonych (tym razem w osobie profesora Zielinskiego i jego zespolu) raz-dwa zaowocuje eksportowymi sukcesami i wygeneruje zarowno zyski finansowe jak i nowe miejsca pracy.

  Warto takze zauwazyc, ze z racji przedstawionych powyzej Narod Syryjski zasluguje na szczegolne wzgledy.

 62. @Bar Norte

  „powinna być monarchią.”

  Wszystko chyba zatem na dobrej drodze:

  „In the heroic days when Ferdinand
  And Isabella ruled the Spanish land,
  And Torquemada, with his subtle brain,
  Ruled them, as Grand Inquisitor of Spain,”

 63. folwarkPn
  28 grudnia o godz. 21:46

  Biedni mają z punktu widzenia elit, jedną podstawową wadę.
  Jest ich ZA DUŻO!!!
  Niestety, na razie są nie do zastąpienia.
  Obsługują zawody obsługujące elity, które bez tej obsługi nie potrafiły by funkcjonować.
  Ktoś musi obsługiwać te hotele, posiadłości, lokale.
  I bezczelnie żąda by im płacić tyle, by mogli spokojnie przeżyć do nastepnej wypłaty.

  Pani Thatcher chciała im to dać.
  Na kredyt, zaciągany w bankach będących własnością elit….

 64. Mauro Rossi
  godz 19.03
  Kwalifikacje prawnicze p.Przyłębskiej zostały nisko ocenione przez sędziów wizytatorów i zgromadzenie ogólne sędziów. Kiepsko ta ocena wypadła, oj kiepsko. Pewnie zaraz napiszesz, że to z powodów politycznych ale wtedy jeszcze nikomu sie nawet nie śniło, że ta pani taką karierę zrobi.
  Próbkę jej talentów dyplomatycznych też mieliśmy – vide lipne L4.

 65. @Wiesiek59

  „Ktoś musi obsługiwać te hotele, posiadłości, lokale.
  I bezczelnie żąda by im płacić tyle, by mogli spokojnie przeżyć do nastepnej wypłaty.”

  Bezczelnie jak bezczelnie. Przezyc chyba sie da:

  „Dam pracę w Anglii dla pokojówki w hotelu 4* Guernsey od zaraz … £7,20/h”

  To jest rownowartosc czterdziestu zeta. Znaczy za godzine pracy.

  Miesiecznie to szesc i pol tysiaca. Znaczy zlotych. Bez nadgodzin, liczac 160 godzin w miesiacu.

  Ty przypominasz szwajcarski zegarek, Wiesiu (choc MR wyjasnial, ze to lipa i Blonie lepsze).

  Szwajcarski zegarek jest wodoszczelny i wstrzasoodporny.

  Ty zas jestes odporny na fakty. Umysl masz tak szczelny, ze zaden fakt sie do tego umyslu nie przedrze.

 66. @handzia55

  „Próbkę jej talentów dyplomatycznych też mieliśmy – vide lipne L4.”

  Mozna prosic o rozwiniecie tematu?

 67. Pani Przyłębska może przypominać panią Fotygę…..
  Rozmawiać w czterech językach, nie mając nic sensownego do powiedzenia…..

  radzilowJedwabne
  28 grudnia o godz. 22:56

  Kiedyś zadałem sobie trud przeliczenia ceny biletu do teatru w Londynie i Gdańsku. W Londynie wychodzi TANIEJ- licząc po ilości roboczogodzin za najniższą stawkę.
  Inne ceny wychodzą podobnie.

  Jaki wniosek?
  Niskie stawki na peryferiach skłaniają do migracji do Centrum.
  Normalna polityka, znana od tysiącleci.
  To Peryferia fundują poziom życia Metropoliom.
  Własnym kosztem.

  Ps.
  Herodot to była taka marionetka Imperium.
  Ściągał bezlitosnie podatki ze współbratymców, by Rzym mógł sie pławić w luksusie.
  Nasi zarządzający robia DOKŁADNIE to samo.

  Dostrzeganie analogii historycznych, wzorców zachowań….
  Szkoda że tego nie uczą polityków…..

 68. To wlasnie te przymioty Przybledy uczynily ja tak atrakcyjna na to stanowisko. jakikolwiek andydat z dorobkiem naukowym i osiagnieciami w pracy zawodowej nie nadaje sie na prezesa, nie mozna takim sterowac. Przybleda mozna i co wiecej, przybleda z zarliwoscia wykona polecenia naczelnego parcha pisowskiego.

 69. handzia55
  28 grudnia o godz. 22:44

  „Kwalifikacje prawnicze p.Przyłębskiej zostały nisko ocenione przez sędziów wizytatorów …”.

  Z tego co wiadomo zadarła z lokalnym układem prawniczym, który miał sporo za uszami. Ktoś kto nie należy do osób układnych w III RP miał zawsze pod górkę. Nagonka na Przyłębską, wcześniej „Wyborczej”, a teraz Passenta, jest dość znamienna. Jeśli establishment prawniczy mówi o kimś dobrze, to ja bym się zastanawiał, czy można mu podać rękę.

  „lipne L4”.

  J. Przyłębska: „ZO Trybunału Konstytucyjnego zostało zwołane w niezgodnym z ustawą i Konstytucją składzie. „W tym stanie rzeczy powstrzymam się od udziału w Zgromadzeniu ze względu na jego niekonstytucyjny skład. Legitymizowanie obrad w niezgodnym z prawem składzie będzie bowiem naruszeniem Konstytucji i ustawy”.
  Korzystając z dnia wolnego od pracy poszła do lekarza. Sama pisałaś, że jest chorowita.

 70. @Wiesiek59

  „Niskie stawki na peryferiach skłaniają do migracji do Centrum.
  Normalna polityka, znana od tysiącleci.”

  Nie wiem, czy normalna, czy specjalna czy moze optymalna.

  Wiem za to, ze pokojowka w hotelu w Norwegii (znaczy Polska bez znajomosci jezyka) dostaje ok 160 koron. Za godzine. To jest jakies siedemdziesiat zlotych. Do reki (wysokie podatki) – jakies czterdziesci piec, piecdziesiat.

  Trondheim czy Stavanger raczej daleko od Centrum. Dlaczego zatem tam tez pokojowka zyje przyzwoicie, jezdzi dobrym samochodem, stac ja na urlop na Kanarach?

  Pewnie dlatego, ze Soros z Rotszyldem przeniesli Centrum. Znaczy na spole z Szechterem.

  Wiesiu – gratuluje calkowitej odpornosci na fakty. Twoj umysl i swiatopoglad to monolit. Zaden fakt nim nie wstrzasnie. Jak ten szwajcarski zegarek.

 71. wiesiek59
  28 grudnia o godz. 23:12

  „Herodot to była taka marionetka Imperium”.

  Herodot z Halikarnasu to grecki dziejopis (albo wczesny historyk), żył w V w.
  p. n. e. Nie należy go mylić królem Judei Herodem Wielkim, żył w I w p. n.e. Jego zaś nie należy mylić z Herodem Antpasem, czy Herodem Agrypą, zaprzyjaźnionym z Kaligulą i Klaudiuszem.

  Twoje sądy, że Herod Wielki był „marionetką Imperium” są ignoranckie i uproszczone. Herod był wybitnym politykiem i udało mu się uzyskać maksimum tego co można.

 72. radzilowJedwabne
  28 grudnia o godz. 22:56

  „szwajcarski zegarek, Wiesiu (choc MR wyjasnial, ze to lipa i Blonie lepsze)”.

  Błonie (zegarki mechaniczne) mają w środku szwajcarskie lub japońskie mechanizmy. Stosunek ceny do jakości jest w tym przypadku zdecydowanie bardzo dobry. Co więcej, pod względem niekorzystnego stosunku ceny do jakości swiss made to absolutna czołówka światowo, nikt ich nie przebije. Nie kupuj szwajcarskiego, kupuj polskie.

  http://zegarkiblonie.com/nasze-zegarki/

 73. @Mauro Rossi

  „Herod ”

  No wlasnie, co z tym Herodem? Ja juz wiem z polskiej prasy i z polskich witryn, ze „Jezus byl Palestynczykiem”, choc inni twierdza, ze „Aramejczykiem, tj. Syryjczykiem,”. Na pewno „mowil po aramejsku”, w odroznieniu od wrednych syjonistow, ktorzy „szwargoca w zargonie”. To juz ustalone, ze Palestynczycy zaludniali Palestyne „od czasow neolitu”.

  Rozumiem zatem, ze w „Palestynie” zyli „Palestynczycy” czy moze „Aramejczycy” „od czasow neolitu”. Ale zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek, to przeciez chyba byl Zydem? A jesli tm zadnych Zydow nie bylo, tylko „Palestynczycy” „od czasow neolitu”, to jak wyjasnic, iz „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”? Znaczy po pierwsze ich tam nie bylo, po drugie „ukrzyzowali” a po trzecie krajem rzadzil zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek?

 74. Mauro (20:57)

  Obdarowana jestem – jak przez spóźnionego Santa Claus – tymi argumentami w obronie tzw. dobrej zmiany.

  Już sobie wyobrażam jak kanclerz Niemiec konsultuje z Kaczyńskim, Waszczykowskim czy Dudą przed rozmowami z Putinem. Ten drugi co najwyżej wyda oświadczenie dla „Naszego Dziennika”, trzeci wystąpi w TVtrwam, a prezes wygłosi potępiające przemównie na zjeździe partii transmitowane przez TVP.

  Gimnazja i 6-latki w szkole stały PiSowi na drodze do rozwoju szkolnictwa zawodowego?

  „Bliżej kuchni, dalej frontu” to doktryna ministra MacieMacie, demonstrował ją pod Smoleńskiem 10 kwietnia, na jej cześć odbywają się teraz apele „poległych”.

  Wzrost gospodarki II PRL w III kw. r/r jest tylko 2,2% (jak GUS podaje), to jest tylko 0,3 pkt proc. lepiej niż średnia całej UE z bogatym Luksemburgiem i zapadłą Grecją włącznie. III RP „w ruinie” miała wzrost lepszy od UE o ponad 2 pkt. proc. Rozumiem ten kiepski wynik PiS, bo teraz jest „wojna z szarą strefą”, w oryginalnym PRL Minc prowadził „bitwę o handel”. I ten wynik nie wygląda na „przejściową” korektę. Ta faza cyklu skończy się, gdy PiS odsunięty zostanie od władzy i przyjdzie czas wychodzenia z „przejściowej” depresji. Ten wynik jest trendem, gdyż inwestycje dołują, kobiety 500+ i wcześniejsi niż dawniej emeryci uchodzą z rynku pracy. Inwestycje i praca to są dwa zasoby tworzące wzrost gospodarki, trzecim jest postęp techniczny, o którym nawet wicepremier MM przestał opowiadać. Czwartym, zdaje się decydującym są modlitwy i tutaj obaw nie mam najmniejszych, że PiS z Rydzykiem i resztą KK jak najbardziej da radę.

  A jak PiS zostanie odsunięty od władzy? to już zupełnie inny ból głowy. Niezawisły TK już nie obroni Polski przed PiSowskimi manipulacjami przy urnach. Może dojdzie do prawdziwego Majdanu, pierwszego w Unii, o ile wcześniej prezes Polski nie wyprowadzi. Obstrukcja polityczna z PiSowskim regulaminem obrad pod przewodnictwem marszałka Kuchcińskiego – hahaha, to jakiś piramidalny absurd. Kuchciński temu socjalistycznemu posłowi – z twojego CK wiedeńskiego przykładu – wyłączyłby mikrofon w 20 sekundzie i wykluczył z obrad dożywotnio. Doskonale dobrałeś przykład do porównań, brawo. Ale czy ciemny lud kupi te argumenty? Trudno mi orzec, bo nie należę do ciemnego ludu.

 75. Mauro Rossi
  28 grudnia o godz. 23:35

  Zgadza się- mój błąd.
  Herod, nie Herodot…..

  Herod był świadom ograniczeń.
  Czy nasi współcześni wodzowie równiez są ich świadomi?
  Sądząc po wypowiedziach, nie sądzę…
  Znacznie lepiej odnajdują się Zeman czy Orban.
  W ramach istniejących ograniczeń, forsujący interesy WŁASNYCH państw ponad interesy Imperium.

  radzilowJedwabne
  28 grudnia o godz. 23:23

  Stopy podatkowe, restrykcje w dostępie do rynku wewnętrznego, dotacje, poziom redystrybucji, rządy partii trwające dziesięciolecia….
  Sporo czynników można by wymienić, stanowiących o prosperity krajów skandynawskich.
  Wszystkie sa wbrew konsensusowi waszyngtońskiemu, zresztą….

 76. „Biedni z punktu widzenia elit, mają jedną podstawową wadę. Jest ich ZA DUŻO!”

  I dlatego elity, prawdziwe elity starają się ich liczbę ograniczyć.

  Co innego marksiści i inni realni socjaliści. Z ich punktu widzenia biednych jest za mało. I dlatego postanowili ich mnożyć, na różne sposoby i ile się da.

 77. @Mauro Rossi

  „Błonie (zegarki mechaniczne) mają w środku szwajcarskie lub japońskie mechanizmy. … Nie kupuj szwajcarskiego, kupuj polskie.”

  Znaczy zegarek ze szwajcarskim mechanizmem to „polskie”? Ty masz leb! Ja bym na to nie wpadl.

  Domyslam sie jednak, ze to hicior finansowy. I eksportowy.

 78. Muszynianka
  28 grudnia o godz. 21:51

  „sorry, koń Kaliguli był „Incitatus”, a kot prezesa jak się zwie? Kto wie”?

  Incitatus znaczy rączy, był wybitnym koniem wyścigowym, miał ― według rzymskich historyków, którzy nienawidzili Kaliguli ― marmurową stajnię i jadał zboże z płatkami złota. Jak pisze w swej znanej powieści Robert Graves (choć nie wiadomo skąd on to wziął) następca Kaliguli, czyli Klaudiusz „sprowadził życie Incitatusa do czysto końskich wymiarów”.

  Natomiast o kocie Kaczyńskiego sporo musi wiedzieć Mag, bo jest sąsiadką prezesa PiS, mieszka o rzut beretem lub kamieniem. Ja słyszałem, choć to może plotki, że kot jest rudy i nazywa się Donek. 🙂

 79. radzilowJedwabne
  28 grudnia o godz. 23:56

  „Znaczy zegarek ze szwajcarskim mechanizmem to „polskie”? Ty masz leb! Ja bym na to nie wpadl”.

  Wszyscy tak robią, sami Szwajcarzy też. Kupują chińskie dość dobre mechanizmy, coś w nich pogrzebią, dadzą swój napis, np. ETA 2824 i wkładają do swoich zegarków za 4-5 tys. po czym sprzedają z napisem swiss made. Sprzedawcy upierają się, że mechanizm jest danej firmy („in house”). Już bardziej opłaci się kupić oryginalny chiński zegarek, lub choćby polski. Jakość podobna, cena 5 razy niższa. Oczywiście trzeba tylko pogodzić się z brakiem prestiżu, cokolwiek on jeszcze znaczy.

 80. radzilowJedwabne

  „Prof.T. Zieliński: Pan Jezus był nie Żydem, lecz Galilejczykiem …”.

  Nie lekceważ tego, Tadeusz Zieliński to wielkie nazwisko filologii klasycznej i w badaniach cywilizacji antycznej. Miał szanse na Nobla, przed wojna było to możliwe, dostali np. T. Mommsen i B. Russell, po wojnie Churchill. Do jego uczniów zaliczali się L. Winniczuk, J. Manteuffel i S. Srebrny, to też bardzo wybitne nazwiska.

 81. Polska, nawet jeśli zechce przekształcić się w monarchię, nadal może korzystać z uniwersalnego w swej treści monteskiuszowskiego rozwiązania ustrojowego, jakim jest trójpodział władzy. Katolicyzm ? Monarchii hiszpańskiej jakoś on nie przeszkadza w tym, żeby cieszyć się normalnie funkcjonującym systemem konstytucyjnym opartym na trójpodziale władzy, systemem w niczym nie różniącym się od konstytucyjnych monarchii protestanckiej Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. Kraje takie jak Portugalia czy Włochy, kraje katolickie w swej tradycji i obyczaju dość dobrze funkcjonują w ramach trójpodziału, choć monarchiami już nie są. Katolicki w swej tradycji Quebek funkcjonuje bardzo dobrze, jeśli chodzi monteskiuszowski ustrój demokratyczny, a jednocześnie ów Quebec stanowi integralną część Kanady, wciąż monarchii konstytucyjnej z królową brytyjską jako głową państwa. Przykłady można mnożyć.

  Być może trzeba rozdzielić zasadniczy trzon dzieła O duchu praw, czyli teorię ustrojową (trójpodział) jako taka od przemyśleń Monteskiusza na temat rzeczywistości ustrojowej jemu współczesnej i płynących z tych przemyśleń wniosków dla jego właściwych jego epoce. Trójpodział się nie zestarzał. Obserwacje i przemyślenia – jakby trochę.

 82. W Polsce trwa wielki wyścig : „Tour de Pologne likwidacji przeciwników politycznych”. Likwidacje są częściowe, całkowite , lub okaleczające. Okaleczającą jest „likwidacja” dawnego Trybunału Konstytucyjnego. Podobna w skutkach jest przebudowa MON pod dyrekcją wybitnego wirtuoza szermierki słownej i wybitnego religijnego krasomówcy. Jego przemówienia zaczynające się od religijnego pozdrowienia powinny być tłumaczone na języki członków NATO, jako przykład europejskiego oddzielenia religii od państwa.
  Kolejne likwidacje przygotowywane są z ogromną energią idącą w gwizdek.
  Właśnie zbierane są w internecie podpisy po żądaniem likwidacji TVN.
  Na liderów „Tour de Pologne likwidacji” wybierane są kobiety wytypowane z szeregów „wdów smoleńskich”, które okazują się silnymi wojownikami, realizującymi decyzje likwidacji przeciwników politycznych w imieniu „słabych chłopów”, schowanych za ich plecami.
  „Tour de Pologne likwidacji” dopiero się rozkręca. Meta tego wyścigu przewidywana jest w mieście Bruksela , jeżeli do zakończenia tego wyścigu to miasto przetrwa, jako miejsce eksperymentu zwanego UE.

 83. Muszynianka
  28 grudnia o godz. 23:49

  „Już sobie wyobrażam jak kanclerz Niemiec konsultuje z Kaczyńskim, Waszczykowskim czy Dudą przed rozmowami z Putinem”.

  Żebyś nie miała złudzeń, przypomnij sobie jak prasa niemiecka (Der Spiegel) określała Tuska, czy przypadkiem nie pudelkiem Merkel? Polska ma pewne możliwości mobilizacji państw w tej części Europy. Na posiedzeniu w sprawie uchodźców Grupy Wyszehradzkiej (która za Tuska była zaniedbywana) już raz pojawiła się kanclerz Merkel.

  „Gimnazja i 6-latki w szkole stały PiSowi na drodze do rozwoju szkolnictwa zawodowego”?

  Cały ten system oświaty tak był skonstruowany, że przepychał ludzi na psychologię, politologie lub archeologię, oczywiście na żenującym poziomie. A w kraju nadal brak szewców.

  „Bliżej kuchni, dalej frontu” to doktryna ministra (…) demonstrował ją pod Smoleńskiem 10 kwietnia”.

  Co mógł wówczas lepszego zrobić niż wrócić z powrotem? Nie był członkiem rządu tylko zwykłym posłem. Miał ruszyć sam, samowtór lub samotrzeć na Smoleńsk, no opanuj się kobieto. Ale przeciez został Tusk i przybił żółwiki z Putinem.
  Możesz swe oczy raz jeszcze nacieszyć:

  http://www.wykop.pl/wpis/7327634/

  „Może dojdzie do prawdziwego Majdanu, pierwszego w Unii, o ile wcześniej prezes Polski nie wyprowadzi”.

  Zamiast patrzeć na świat trzeźwo żyjecie w swoich urojeniach, co was dość często gubi. Nikt w Polsce nie che opuszczać UE, natomiast można i trzeba domagać się zmian w jej funkcjonowaniu. Przecież coś się ostatnio dzieje niedobrego w Europie, prawda? Nie myl UE z obecną ekipą w Brukseli, w większości wywodzącą się z pokolenia’68, czyli tzw. Nowej Lewicy, która swego czasu była wileką nadzieją Kremla. Ta ekipa dziś jeszcze jest, ale za chwilę już jej nie będzie, również z powodu zmian pokoleniowych.

  „Obstrukcja polityczna z PiSowskim regulaminem obrad pod przewodnictwem marszałka Kuchcińskiego – hahaha, to jakiś piramidalny absurd”.

  Może powinnaś obejrzeć to posiedzenie na youtube; do znalezienia w sieci. Regulamin jest dla wszystkich taki sam i na pewno nie uwzględnia blokowania mównicy oraz sali sejmowej. Poseł Szczerba nie zadawał pytań na temat ustawy budżetowej, jak przewidywał porządek obrad, tylko próbował pajacować i żartować z marszałka Kuchcińskiego. Po dwukrotnym upomnieniu został wykluczony z obrad, co jest normalną reakcją w takich przypadkach.
  Poseł Szczerba najwyraźniej pełnił rolę zająca, od tego miała zacząć się okupacja sali plenarnej. Gdyby Kuchciński odpuścił Szczerbie pojawiłby się ktoś inny, z podobnym repertuarem, zapewne poseł Nitras bardzo w tym dniu pobudzony, albo posłanka Scheuring-Wielgus, która usiłowała w tym dniu wnieść do Sejmu wuwuzele. Plan był arcyboleśnie prosty, nawet prostacki: zablokować przyjęcie ustawy budżetowej pod jakikolwiek pretekstem i spowodować wokół budynku sejmowego zamieszki, najlepiej z ofiarami choćby tylko pobitymi. Następnego dnia sam Donald Tusk „całkiem przypadkowo” objawił się we Wrocławiu. Zaś „dziennikarz” T. Lis wzywał pod Sejm, podobnie jak TVN. Wcześniej zgłoszona została na ten dzień demonstracja KOD przed Sejmem. To wszystko oczywiście e czyste przypadki.

  W Polsce krzyżują się różne niekiedy wielkie interesy, niektórzy już tracą, wiec się denerwują i popędzają swoich klientów z opozycji, stąd cały ten ciamajdan-pucz. Tak wam wyszło, popatrzcie w lustro, jesteście niedołęgi, nawet nie wiecie jak prawdziwy pucz zrobić. Wasi sponsorzy już się denerwują.

 84. Muszynianka
  28 grudnia o godz. 23:54

  „I dlatego elity, prawdziwe elity starają się ich liczbę ograniczyć”.

  Ach te elity, jak one ciężko pracują, jak myślą: aborcja do 9 miesiąca (pewien australijski radykał twierdzi, że powinna być do 1 roku po urodzeniu), tęczowe małżeństwa z prawem do adopcji, eutanazja, najpierw na życzenie, później obowiązkowa. Repertuar jest oczywiście znacznie bardziej bogaty.

  Ale i tak najskuteczniej liczbę ludzi ograniczały elity stalinowskie i hitlerowskie.

 85. Tak sobie dłubię w nosie, nikt na blogu (sensownego) do mnie pisze …

  … aż tu w onet.pl natykam się na wyniki sondażu, otwieram, popularność polityków przed świętami pomierzono. Cała jestem we łzach nad nimi, czyli w szoku. Pomijam Rysia Petru, który jest liderem daleko przed Andrzejem „Podziękuj-żonie” Dudą … ale gdzie się zapodział prezes Kaczyński. Ludzie, Polacy! nie ufacie mu, prawie tak bardzo jak mistrzowi MacieMacie, a to przecież jego projekt dla waszego kraju się realizuje dzień i noc, w piątek i świątek. No co wy. Nie ufacie waszemu prezesowi?!

  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ostatni-sondaz-zaufania-do-politykow-w-tym-roku-kto-jest-liderem/vctjz4z

  Nie bardzo mi się mieści ten wynik prezesa w mojej głowie. To on wyznaczył Dudę na waszego prezydenta wszystkich Polaków, to on namaścił Szydło i Morawieckiego na wykonawców cudu społeczno-gospodarczego nad Wisłą, to on wynalazł posła Piotrowicza i sędzię mgr Przyłębską i posadził ją na czele TK, stróża Konstytucji RP ostatniej instancji. To on znalazł te pieniądze na wasze wypłaty i wcześniejsze emerytury.

  Czyżbyście już dostrzegli, że nie dał rady obniżyć kwoty wolnej od PIT i nie znalazł forsy na obniżenie VAT? i ogłosił pucz tuż przed Świętami. Czyżbyście dostrzegli, że to on zaplątał się we wlasne sznurówki i jego ministrowie nie zdążyli z przygotowaniem na czas budżetu na 2017 rok, i stąd wynikła nerwówka w Sejmie, aż się marszałkowi Kuchcińskiemu trząsły ręce i nerwica rzuciła na rozum.

  To jest nie do pojęcia. Dwie trzecie nie ufa prezesowi Kaczyńskiemu. A on ma kota, rudego Donalda, którego trzyma w Brukseli, jakby się go bał.

 86. Mauro (1:32)

  Nie podejrzewałam cię o to, abyś niemiecką prasę musiał wertować, aby coś dla mnie znaleźć na Tuska.

  System ludzi przepychał … ? Mauro, wyjdź z piwnicy, nie ma systemu, od 1991 roku gdy zsrr padł, nikt nikogo nie przepycha, ludzie sami wybierają sobie studia i kariery … a ty nadal zwalasz wszystko na system, stolik, elity, platformę i tuska.

  Co miał zrobić MacieMacie pod Smoleńskiem w 2010 roku? Ano rzucić się na Putina, na Tuska, i jak trzeba było to polec. A nie na tyły się udać, o kuchniam i taborach temat podniosłeś.

  Trzeźwości sprawdzić ci nie mogę, ale powiedz mi o czym jest ta ballada o Nowej Lewicy/pokolenie’68? Co oni takiego robią i kto to jest? Juncker, który w 1968 miał 13 lat? Tusk? Komisarze któryś? Nie powtarzaj za prezesem, że wiesz kto i co, ale nie powiesz.

  Mauro, wszystkie taśmy i inne dokumenty wskazują, że PiS był w niedoczasie, spóźniał z budżetem na 2017 rok, z projektem i z debatą, i że wszystko w Sejmie jest procedowane, od obrad plenarnych, do sesji w komisjach, po sprawdzanie co posłowie wnoszą do budynku jest pod dyktando i w tak prezesa. Wystarczy, że pstryknie palcami, albo zadzwoni do marszałka. Nawet zażartować z marszałka nie można, bo przecież on nie może być „kochany”, o głosowaniu poprawek opozycji do budżetu każdej osobno, jak to zawsze bywało, także za Platformy, szkoda marzyć, a dla czytaniu manifestu socjalistycznego w parlamencie we Wiedniu to trzeba by się ponownie narodzić.

  Nie pozostaje ci Mauro, jak za panem prezesem powtarzać, wielkie interesy, odstawieni od koryta, kanapki zamówiono, demonstrację KOD zgłoszono, pucz zaplanowano … Mauro ty nie musisz alkomatu do ust zbliżać, abym nie mogła ocenić twej trzeźwości. Ale przecież cię nie oskarżam, pretensji nie mam, bo prawdziwy Polak w ten czas świąteczny za kołnierz nie wylewa i wstrzemięźliwości od trunków palonych PiS jeszcze ustawowo nie nakazał.

 87. Dwie wizje mandatu dla państwa Izrael

  Polska jest wypełniona prezesa wizją dla Polski, zwanej też „dobrą zmianą”, że świata poza krajem nie widzi. Oto dzisiaj w ciągu kilku godzin zwarły się dwie wizje urządzenia Jerozolimy, miasta świętego dla wszystkich trzech monoteistycznych religii i całych jej okolic. Najpierw było przemówienie Johna Kerry, potem repliki i ataki wzajemne z obu stron politycznego podziału. Poszły w ruch konferencje prasowe i wywiady, oraz twitter między Jerozolimą, Waszyngtonem i Nowym Jorkiem, oraz Mar-a-Lago, gdzie właśnie rezyduje D. Trump.

  Wizję Simona Peresa, zmarłego we wrześniu prezydenta, premiera i wiodącego polityka izraelskiego, laureata pokojowej nagrody Nobla i protegowane samego Ben Guriona przytoczył dzisiaj Kerry cytując go:
  „Oryginalnie mandat międzynarodowy przyznawał Palestyńczykom 48 procent terytorium, obecnie oferuje się im tylko 22 procent; sądzę że pozostałe 78 procent powinno nam wystarczyć”.

  Według drugiej wizji, Palestyńczykom powinien wystarczyć Pas Gazy, jakieś 2 procent terytorium Palestyny w 1946 roku, zaś Samaria i Judea to są odwieczne ziemie Izraela, z całą Palestyną i meczetami i ziemiami w prywatnym posiadaniu Palestyńczyków od dziesiątek pokoleń. Jak to ujął szef partii osadników żydowskich na tych ziemiach, Naftali Bennett – „Wygrana wyborcza Trumpa daje Izraelowi możliowość, aby natychmiast wycofać się z pomysłu Palestyńskiego państwa w środku naszego kraju, które zagrażałoby naszemu bezpieczeństwo i podważało poczucie sprawiedliwości”.

  Wygrana Trumpa otwiera przed nami wszystkimi całą wspaniałą przyszłość w 2017 roku i dalej.

 88. legat, 16:02
  Brawo !!!

 89. Pisowska zasada rządzenia w wyborczym trybie to wygrywa ten kto liczy głosy.Kto liczył głosy w sali kolumnowej zakąszając kanapkami i dorabiał kworum podpisując listę po głosowaniu.Tak sobie myślę,że już Morawiecki stary pokazał jak można oddać głos stojąc koło kibla.I co im zrobicie ! Alleluja i do przodu ! jak mawia Rydzyk.

 90. Muszynianka
  29 grudnia o godz. 2:57

  „Pomijam Rysia Petru, który jest liderem daleko przed Andrzejem …”.

  A jak wypada w sondażach Rafał Szymczak i kogo on naprawdę reprezentuje? Wiesz kto to jest, czy nie? Wiesz kto zamówił ten sondaż w IBRiS, czy nie? Wiesz dlaczego nowoczesny Rysiu Petru zawsze lepiej wypadnie w sondażach niż w wyborach? Bo jego partia nie istnieje w terenie tylko telewizji. Najinteligentniejsi z was już na początku latach 90. mawiali, że najgroźniejsi są Kaczyńscy. Nie że najlepiej wypadają w sondażach, tylko że są najgroźniejsi ― dla ich interesów, nie tylko politycznych.

  „Nie bardzo mi się mieści ten wynik prezesa w mojej głowie”.

  W polityce wszystko zależy od głowy.

  „To on wyznaczył Dudę na waszego prezydenta wszystkich Polaków, to on namaścił Szydło i Morawieckiego …”.

  Jeśli grzecznie poprosicie to może Kaczor i wam wyznaczy kogoś politycznie bystrego, kto was podciągnie. Na razie skazani jesteście na to co macie, ale nie narzekajcie, zawsze może być gorzej. Zgodnie z prawem Murphy’ego jeśli tylko może być gorzej to zapewne będzie. 🙂

  „Czyżbyście dostrzegli, że to on zaplątał się we własne sznurówki i jego ministrowie nie zdążyli z przygotowaniem na czas budżetu na 2017 rok, i stąd wynikła nerwówka w Sejmie”.

  Raport NIK. „Analiza wykonania budżetu Państwa i założeń polityki pieniężnej państwa w 2013 r. s. 51: „Ustawa budżetowa na rok 2013 została uchwalona 25 stycznia 2013 r. i podpisana przez Prezydenta RP 1 lutego 2013”.

  Nerwówka została zaplanowana i zrealizowana na waszą miarę, czyli ciamajdanu.

  „A on ma kota, rudego Donalda, którego trzyma w Brukseli, jakby się go bał”.

  No własnie Kaczyński nie chce go trzymać w Brukseli (mówił o tym w ostatnim wywiadzie dla tyg. „W Sieci”) , rząd będzie przeciw przedłużeniu jego kadencji. Im więcej genialnych liderów opozycji w kraju tym dla PiS lepiej. Czemu i Kwaśniewski nie miałby się włączyć w liderowanie? Przecież musi się bronić, bo sprawa jego lewego domu w Kazimierzy ciąży nad nim jak miecz Damoklesa, a jeszcze się nie przedawniła.

 91. Polecam tekst o katastrofie cywilizacyjnej narodu, na przykładzie upadku narodowej kultury. http://www.monde-diplomatique.pl/index.php?id=1_5
  Zintegrowane kłamstwo połączonych sił sanacji, CIA, hitleryzmu i komunistów.

 92. Kulisy amerykańskiego ludobójstwa w Aleppo. http://www.monde-diplomatique.pl/index.php?id=1_3

 93. Próba cmentarnego kabaretu. /fragment/
  „Ostatnia próba puczu w kraju (trzymamy się retoryki pana prezesa), pokazała sposób reagowania władz. Pan Andrzej Duda – milczy, raczej unika działania. Pani Beata Szydło coś robi, czego nie da się jednoznacznie zrozumieć, nawet przy dużym poczuciu absurdu, a pan prezes w roli naczelnika państwa organizuje konferencje prasową, na której dziennikarze nie mogą zadawać pytań. To jest nasza rzeczywistość, jesteśmy w niej. To dobrze że pan Tusk już nami nie rządzi i szkoda że rządzi nami „pan Kaczyński i spółka”.

 94. W ramach dobrej zmiany Opole słynne z pogańskie nie śląskiej korupcji dokonuje aneksji części gmin zasiedlonych przez rdzenną ludność mimo protestów w tym biskupów opolskich.Rdzenna ludność teraz nazywana MN to faktycznie Ślązacy zawsze lojalna wobec władzy choć władców tu było mnogo.W Sejmie MN vel Ślązacy zawsze wspierają rządzący układ co przypomina,że wszelka władza od Boga pochodzi.Tak sobie myślę dlaczego pisowcy nie lubią kulturowo wyżej stojących i olewają głos biskupów biedniejszych od Rydzyka z toruńskiej Ziemi Obiecanej.

 95. Muszynianka
  29 grudnia o godz. 3:41

  „powiedz mi o czym jest ta ballada o Nowej Lewicy/pokolenie’68”?

  Najbardziej znani to D. Cohn-Bendi(„Czerwony Dany”), J. Fischer (członek „Revolutionärer Kampf”), M. Barroso (za młodu był maoistą). Nowa Lewica to produkt wczesnych lat 60. i rozczarowania Związkiem Sowieckim, w którym najwyraźniej coś poszło nie tak. „Rewolucja” roku 1968 przyniosła Nowej Lewicy dopływ świeżej krwi, więc ona czas się replikowała, ale obecnie robi to już nie w takim tempie jak kiedyś. „Marsz przez instytucje” zrealizowali jednak wzorowo, przechwytując instytucje UE i sadowiąc się na posadach komisarzy, niemal ludowych. Szampańscy rewolucjoniści. 🙂 Jednak obecnie są już w takim wieku, że większym dla nich zmartwieniem są dolegliwości prostaty niż zbudowanie „nowego wspaniałego świata”. Biedacy, już odchodzą, będzie nam ich brakować.

 96. Pucz konstytucyjny. Destrukcja ustrojowa. http://wiadomosci.onet.pl/kraj/balcerowicz-w-polsce-ma-miejsce-pucz-konstytucyjny/57qytnx
  Oto jeden z jej twórców.

 97. @folwarkPn 28 grudnia o godz. 21:46 ja twoją wypowiedz uzupełnię, muzycznie:
  Pink Floyd -„The final cut” ostatni album z R. Watersem ; cala płyta ma przesłanie antywojenne a negatywną bohaterką całej płyty jest Margaret Thatcher na tle współczesnych wydarzen – konfliktu o Falklandy. Podaje link, ale zaznaczam że utwory są mniej łatwe w odbiorze niż np słynnym „The wall”
  https://www.youtube.com/watch?v=Rp5_Ul-qG0w&list=PLFEDE25F4A684239E

 98. Z legatem trudno się nie zgodzić; mnie śmieszy szczególnie to, że ci którzy robili wszystko by panowała u nas teokracja – jak prof. Rzepliński np. – dzisiaj upominają się o demokrację.
  Polacy znani są z rozdwojenia jaźni, a nawet dającej o sobie znać zwykłej schizofrenii.

 99. Także encyklopedie notują:
  ” Żelazna Dama była szczególnie niepopularna wśród środowisk lewicowych, dowodem tego były teksty takich piosenek jak: „Stand Down Margaret” (Margaret ustąp, The Beat), „Tramp The Dirt Down” (Elvis Costello), „Margaret On The Guillotine” („Margaret na gilotynę”, Morrissey) czy „Mother Knows Best” („Matka wie najlepiej”, Richard Thompson)”
  A tu Sting w zaangażowanym utworze „Russians” i bardzo wymowne słowa:… mr Regan says we will protect you, I don’t subscribe to this point of view, belive me when I say to you, I hope the Russians love their children too…
  https://www.youtube.com/watch?v=wHylQRVN2Qs

 100. Ponadto konkretnie i efektywnie:
  „-Thatcher wspierała Ronalda Reagana w jego polityce odstraszania ZSRR (polityka ta była realizowana głównie poprzez łożenie wielkich środków na zbrojenia)
  -Thatcher sympatyzowała również z chilijskim dyktatorem generałem Augusto Pinochetem.
  -W 1986 r. Thatcher w przeciwieństwie do innych członków NATO wsparła operację „Kanion El Dorado” (były to bombardowania terytorium Libii przez lotnictwo amerykańskie), w której wykorzystano bazy brytyjskie.
  -Jednym z jej ostatnich posunięć było wywieranie presji na George’a H.W. Busha w celu nakłonienia go na wysłanie wojsk amerykańskich do Kuwejtu i wyparcie stamtąd armii irackiej; Bush był pełen obaw o plan inwazji. Premier Thatcher wypowiedziała wtedy słynne zdanie: „to nie czas dla trzęsących się!”. („no time to go wobbly!”).”

 101. A propos pamięci: polecam uwadze osobę sędziego TK z nadania PiS p. Lecha Morawskiego. Prokuratura Krajowa w ramach ‚dobrej zmiany’ zablokowała gotowy ponoć wniosek śledczych z P.O. Gdańsk o odebranie panu profesorowi immunitetu w celu postawienia zarzutów za spowodowanie wypadku drogowego.
  Miłej lektury:
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35636,21177948,kraksa-sedziego-tk-lecha-morawskiego-dostanie-zarzuty-za-spowodowanie.html

 102. Mauro Rossi! Ty prawdziwy człowiek renesansu jesteś! Wszystko wiesz, na wszystkim się znasz, no geniusz jakiś! Noce zarywasz aby ciemny lud, czytający tego bloga, oświecić, w obronie uciśnionej niewiasty(J.P.) dzielnie stajesz, oczywistym faktom zaprzeczasz. Napisz, proszę, czy ty tak sam z siebie wmawiasz nam, że czarne nie jest czarne, a białe nie jest białe, czy też realizujesz obowiązkowy przekaz dnia z nowego K.C. na Nowogrodzkiej.

 103. handzia55
  29 grudnia o godz. 12:12

  „Mauro Rossi! Ty prawdziwy człowiek renesansu jesteś”!

  Przez grzeczność nie zaprzeczam. 🙂

 104. Squirrel-lka
  29 grudnia o godz. 12:00

  Typowy wypadek na autostradzie przy szybkości 100 km/h w którym każdy uznaje, że jest bez winy obarczając wina tego drugiego. Sprawa poszlakowa, raczej nie do rozstrzygnięcia, bo nie ma materiału zdjęciowego, więc wszystko zależy od inwencji prowadzącego postępowanie.

  Lepiej zainteresuj się przypadkiem H. Wujca, do roku 2015 doradcy w kancelarii prezydenta B. Komorowskiego ― to ciekawszy przypadek ― który potrącił (i omal nie zabił) na pasach starszego człowieka. Kiedy sąsiedni samochód się zatrzymał Wujec pojechał dalej …. ale od dwóch lat żaden sąd nie potrafi Wujca skazać, mimo że prokurator postawił mu zarzuty.

 105. sugadaddy
  29 grudnia o godz. 11:08

  ” … którzy robili wszystko by panowała u nas teokracja”.

  Nie rozumiesz słowa teokracja.

 106. Przy okazji Sting
  https://www.youtube.com/watch?v=f6uJvtY1rsU
  ze Spitting Image

 107. Mauro, Przyjacielu…
  Bardziej interesuje mnie w tej chwili sędzia TK, który wedle skromnej mojej wiewiórczej oceny powinien być niczym żona Cezara. A nie jest. PiS ma wyraźny niefart w doborze kadr, nabytki TK najlepszym tego dowodem, o Ptysiach Szemranych z cyklu Misiewcz nie wspominając. Problem w tym, że to my zapłacimy rachunek za partyjną indolencję. Przy pogłębiającej się ‚bryndzy’ w narodowym portfelu – kiepska wróżba na 2017.
  Sprawa intryguje mnie też z innych powodów: coraz częściej występującego przecinka we frazie ‚dobra zmiana’ mimo wcześniejszych solennych obietnic lepszej jakości et caetera oraz osoby sędziego. A właściwie dwóch.
  Niejaki sędzia Milewski, który niedawno był uprzejmy przypomnieć się w krótkiej acz wymownej scence rodzajowej (serdeczne ‚bób zapłać’ posłowi Suskiemu – rozbawił mnie do łez, a to niełatwa sztuka), za pewną rozmowę telefoniczną wyłapał w pakiecie niemal cały zestaw dopuszczalnych kar, poza wylotem z zawodu. Nie żal mi Go, bo wygłupił się bezdennie i tak Mu dobrze, że dobrze Mu tak 😉
  Ciekawią mnie za to w związku z powyższym potencjalne sankcje dla p. Morawskiego za ewidentną ściemę, sprzeczne zeznania na przesłuchaniach i przyczynienie się do zablokowania wypłaty odszkodowania dla ofiary spowodowanego przez siebie wypadku…
  We wspomnianej przez Ciebie sprawie (trochę na zasadzie ‚a u was biją Murzynów’ 😉 ale niech Ci będzie) sąd się ślimaczy, jak to zwykle u nas – znam prostsze sprawy ciągnące się latami. Za to w temacie sędziego Morawskiego akt oskarżenia ma znikome szanse na wokandę: jeśli PK pod wodzą ministra Zbigniewa ‚już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie’ Ziobry się nie opamięta, gdańscy śledczy będą sobie mogli zebranym materiałem co najwyżej gabinety wytapetować.
  Zaiste prawe to i sprawiedliwe…

 108. Prezes Polski dla agencji Reuters
  Siedem dni temu Prezes Polski udzielił wywiadu agencji Reuters, w którym naplótł farmazonów, ogólników i insynuacji, jak np. ta o postępowaniu UE w sprawie łamania konstytucji i niszczenia demokracji przez ekipę rządzącą PiSU:

  „To absolutna komedia, ponieważ w Polsce nie dzieje się nic, co naruszałoby prawo ”, czyli czarne jest białe i nikt Prezesowi Polski nie będzie mówił, że jest czarne,

  które pokazują jego przerażająca ignorancję w dziedzinie polityki zagranicznej oraz ciasnotę umysłową w sprawach ustrojowych, demokracji, państwa i prawa, społeczeństwa i opozycji.

  Powiedział m.in., że:
  jest w stanie zaakceptować zmniejszenie tempa wzrostu gospodarki, jeżeli będzie to ceną za wdrożenie jego wizji Polski. – Byłbym skłonny zdecydować się na jakieś spowolnienie wzrostu ekonomicznego, jeżeli byłoby ono ceną przeforsowania mojej wizji Polski

  Otóż Prezes już nie owija w bawełnę co do tego, za kogo się uważa.
  On się uważa za wyzwoliciela, generalnego prawodawcę i Wielkiego Planistę. On jest w stanie zaakceptować spowolnienie ekonomiczne, byle jego wizja się ziściła. Państwo, to jego własność, zabawka, królik doświadczalny, półfabrykat do obróbki.

  Ego tego gościa wystrzeliło w górę do takiej wysokości, że nie wiadomo o co chodzi – o proroka, szarlatana, czy zwykłego fantastę.
  Pzdr, TJ

 109. Mauro Rossi

  „„Rewolucja” roku 1968 przyniosła Nowej Lewicy dopływ świeżej krwi, więc ona czas się replikowała, ale obecnie robi to już nie w takim tempie jak kiedyś.”

  Z tą tezą bym się nie zgodził.
  Przeczy temu bardzo dynamiczny marsz przez polskie instytucje wybitnych przedstawicieli tzw „pokolenia 68”, z nurtu lewackiego ruchu hippis (tzw „dzieci kwiaty”) – Ryszarda Terleckiego i Marka Kuchcińskiego.

  W tym przypadku pokoleniowe „dolegliwości prostaty” o których wspominasz najwyraźniej im nie przeszkadzają w przejmowaniu najważniejszych instytucji w państwie.

  Artystyczne odniesienie do lewackiej przeszłości Terleckiego znajdziesz na zamieszczonym pod poniższym linkiem obrazie „Nauczyłem Korę palić trawę”

  http://jukrado.blogspot.co.ke/p/politically.html

 110. Oczywiście, że są jeszcze w Polsce sędziowie niczym żona Cezara. Sęk w tym, że oprócz nieposzlakowanej opinii, mają oni sztywne kręgosłupy, rozległą wiedzę, niezależność poglądów i zdrowy rozsądek. To są okoliczności obciążające, więc takich do TK się nie bierze. Ludzie z plamami w życiorysie, miernoty bez dorobku orzeczniczego czy tez naukowego, gwarantują posłuszne wykonywanie poleceń suwerena z Nowogrodzkiej.

 111. handzia55
  29 grudnia o godz. 12:12

  „resenansu” czy „rezonansu” ?

 112. Bar Norte
  29 grudnia o godz. 13:29

  „Nauczyłem Korę palić trawę”.

  Nie zaszokujesz mnie. Terleckiego znałem wtedy i wcześniej, kiedy zażywał rzeczy mocniejszych od trawki. Okazuje się, że każdy może wyjść na ludzi, ale konieczna jest silna wola. Nawet po zażyciu tych rzeczy mocniejszych i tak nikomu się nie mogło się wówczas przyśnić, że obaj z Kuchcińskim będą marszałkami Sejmu w wolnej Polsce. Tak, życie jest zdumiewające. Nic tak dobrze nie wpływa na człowieczeństwo jak lewicowa młodość, a później powrót do rozumu.
  Czego ci Bar Norte życzę.

 113. Mauro Rossi – prawadziwy człowiek rezonansu – chwyta się poniżej pasa

  D. Cohn-Bendita, J. Fischera, M. Barroso za prostate łapie (10:40) innych za „interesy, nie tylko polityczne” (9:41). Ale wróćmy jeszcze do słynnego wywiadu prezesa dla Reutersa:

  „Czasami moja rola jest porównywana do roli I sekretarza partii za czasów komuny” – podsumowuje prezes. „Cóż, I sekretarz miał wielki budynek, w nim setki pracowników … ja nie byłbym w stanie zarządzać takim aparatem nawet gdybym był nieporównywalnie mądrzejszy niż jestem, gdybym miał umysł Eisteina. W swerze politycznej można powiedzieć, że mam poważną władzę, ale w rzeczywistości większość decyzji jest podejmowana poza mną i bez mojej wiedzy”.

  http://www.reuters.com/article/us-poland-politics-kaczynski-democracy-idUSKBN14B1U5?il=0

 114. Mauro Rossi

  „Nie zaszokujesz mnie”

  Ani mi do głowy nie wpadło by cię szokować. Niby czym?

  Ps. Obraz ci się podobał?

 115. Administracja Obamy wiedziała, ale nie mieli jaj, aby coś zrobić

  Wystąpienie Kerry’ego było zaskakująco szczere. Mówił m.in. o elementarnych faktach, o których amerykańscy politycy – przynajmniej publicznie – prawie nigdy nie wspominają. Przypomniał, że między Morzem Śródziemnym a rzeką Jordan mieszka obecnie podobna liczba Żydów i Palestyńczyków (po około 6 mln). Oba narody spierają się o to niewielkie, ale symbolicznie, historycznie i kulturowo niesłychanie ważne terytorium, od ponad siedmiu dekad. Izrael zajmuje obecnie 78 proc. tego terytorium, ale jeszcze mu mało – okupuje pozostałe 22 proc. i wspiera żydowskich osadników, którzy zakładają tam miasta. Jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, które zakazuje przesiedlania własnej ludności na ziemie okupowane.

  http://wyborcza.pl/7,75968,21178833,sekretarz-stanu-usa-szczerze-mowi-jak-jest-w-kwestii-izraela.html

  Przyznawał to zmarły niedawno Szymon Peres, kiedy mówił: „Na samym początku ONZ dawała Palestyńczykom 48 proc. (terytorium między Morzem Śródziemnym i rzeką Jordan), teraz 22 proc. Myślę, że 78 proc. powinno nam wystarczyć”.

  Ale okazuje się, że nie wystarczy! Osiedla żydowskie powstają nie tylko w pobliżu Jerozolimy, ale na samym środku Zachodniego Brzegu czy nawet przy granicy z Jordanią.

  Powiedzmy sobie jasno – mówił wczoraj Kerry – że osiedla nie zwiększają bezpieczeństwa Izraela. Wręcz przeciwnie, narzucają dodatkowe brzemię na izraelskie wojsko, które musi chronić osadników. Ponadto osiedla są często ulokowane na prywatnych palestyńskich ziemiach i w strategicznych miejscach, tak żeby stworzenie państwa palestyńskiego stało się w przyszłości niemożliwe – mówił Kerry.

 116. (14:44) swerze => sferze

 117. Giez.10:26
  Wandale Trumpa
  przygotowuja sie do zburzenia publicznej struktury aparatu wladzy, zeby zastapic ja dyktatorskim modelem korporacyjnym.
  Autor studium na temat oligarchii, przedstawiajacego polityke bogatych w historii swiata , twierdzi ze spoleczenstwo cierpi obecnie na symptom sztokcholmski ( utozsamienie sie ofiary z oprawca ) na skutek prania mozgu przez propagande korporacyjnego systemu medialnego.
  Profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Northwestern , Jeffrey Winters ( ,, Oligarchy ” 2012 ) twierdzi , ze rozszerzaniu demokratycznych form rzadzenia przez ostatnie 200 lat towarzyszy niespotykana dotychczas koncentracja bogactwa.
  50 rodzin jest w posiadaniu polowy swiatowego majatku.
  Jedna z nich, Koch, od dekad zmienia amerykanski krajobraz polityczny w kierunku dyktatury, metodycznie podkopujac struktury demokratyczne.

 118. Suweren wie (naj)lepiej

  http://wyborcza.pl/7,75968,21180321,pis-wzial-sie-do-likwidacji-gimnazjow-pod-pretekstem-woli-polakow.html

  Bo PiS nie zamierza likwidować gimnazjów „ewolucyjnie” i spokojnie: radykalną zmianę podstaw programowych wprowadza od środka cyklu edukacyjnego. Dzieci, które już miały zaplanowane ścieżkę edukacji i szkoły dwujęzyczne, sportowe, artystyczne, mogą o nich zapomnieć. Pójdą do siódmej klasy – takiej samej dla wszystkich. Nie dlatego, że tak reformę zrobić łatwiej (najłatwiej byłoby ją zacząć od obecnych trzecioklasistów), ale dlatego, że trzeba zrobić ją szybko. Tak, by po ewentualnych przegranych wyborach, nowy rząd nie był w stanie jej odkręcić. To słowa samej Zalewskiej, która na naukę w chaosie skazuje nie tylko obecną klasę szóstą, ale również piątą i czwartą, a także ostatnie roczniki wygaszanych gimnazjów. Ponad 1,5 mln uczniów!

  (…)

  W tym samym czasie sondaż dla Oko.press przeprowadził IPSOS. Reformę w wersji od 1 września popiera tylko jedna trzecia badanych, głównie zwolenników PiS, tyle samo uważa, że w ogóle nie powinna być przeprowadzana. 27 proc. uważa, że „powinna zostać przesunięta o rok i przedyskutowana”. Przeciw są zwłaszcza duże miasta, lepiej wykształceni i młodzi, którzy sami uczyli się w gimnazjach.

  Znów te élity brużdżą, gdy PiS ich wali po interesach

 119. Handziu55,
  a propos Twej uwagi dot. „miernoty bez dorobku orzeczniczego”.

  A jakiż to dorobek orzeczniczy ma np. prof. Leon Kieres? Jeśli ktoś postawi hipotezę, że w ramach politycznej wdzięczności za utworzenie „zbioru zastrzeżonego” (8 kilometrów akt) w IPN, postanowiono w PO „usenatorowić” go powtórnie a się nie udało, to otrzymał dziewięcioletnią superfuchę, to co na to powiesz?

 120. Kim jest suweren z Nowogrodzkiej?

  „Niezwykły to dyktator, nie przypomina ani Mussoliniego, ani Hitlera, ani Stalina. Nie jest wojskowym i nie uważa się za geniusza wojskowego z Bożej łaski. Jest człowiekiem cywilnym, nie porzucił swoich dawnych zwyczajów ani sam nie przywdział munduru, ani też nie zorganizował sobie sił zbrojnych…” – tak zaczyna swoje dywagacje Felietonista w POLITYKA 1 (noworoczna). Okazuje się, że chodzi o Salazara, portugalskiego dyktatora w latach 1932-70, twórcę „Estado Novo”, tak właśnie go opisywano przed laty. Pytanie pada: czy Kaczyński przejdzie do historii jako zbawca, czy jako szkodnik? Są pewne różnice w sytuacji kraju obejmowanego przez Salazara i Kaczyńskiego. Portugalia na początku lat 1930. była rzeczywiście w ruinie. Obaj kawalerowie bez dzieci, Salazar rozważał nawet zostanie księdzem, w końcu zdobył szerokie wykształcenie ekonomiczne …

  Na blogu Kaczyńskiego nazwano „Kaligulą z Żoliborza” z nieznanych mi powodów.

  Zaś organizacje „pro life” obwołały go Herodem (Roku 2016 A.D.), tym od zabijania niewinnych dzieci, w plebiscycie na to miano wyprzedził Natalię Przybysz.

  http://wyborcza.pl/7,75398,21178884,prezes-kaczynski-herodem-roku-za-zablokowanie-w-sejmie-projektu.html

 121. TJ o Jarosławie Kaczyńskim – „…czyli czarne jest białe i nikt Prezesowi Polski nie będzie mówił, że jest czarne, które pokazują jego przerażająca ignorancję w dziedzinie polityki zagranicznej oraz ciasnotę umysłową w sprawach ustrojowych, demokracji, państwa i prawa, społeczeństwa i opozycji.”

  TJ-ocie, no i popatrz, taki przerażający ignorant cierpiący na ciasnotę umysłową wielodziedzinową, bierze i wygrywa co chce. A to wystawił skutecznie swoją kukiełkę na prezydenta a to wiedział kiedy schować swoją i niektórych innych paszcze, by wygrać wybory parlamentarne a to ujeździł porąbanego mustanga w postaci TK. Taki głupek, cham i łyk żoliborski.
  To kim są i jaki poziom reprezentują jego polityczni przeciwnicy?
  Musi co sami ignoranci do kwadratu, z ciasnotą umysłową też do kwadratu, jednym słowem banda buców zarówno w odniesieniu do polityki zagranicznej, zakute, debilne pały w sprawach ustrojowych, demokracji, państwa prawa, społeczeństwa i opozycji.

  Jednym słowem -„Trup baronowo, grób baronowo, plajta, klapa, kryzys, krach!”

 122. Legal
  Wspomina resorty silowe w rekach Silownikow PiSu. Im wiecej nie potrzeba. Gdy dziala sila fizyczna, prawa fizyczne i Prawo generalnie przestaja dzialac.

 123. legat
  29 grudnia o godz. 16:10

  Mój komentarz
  Mało to w historii mamy przykładów rządów ignorantów, szarych eminnencji i salonowych mścicieli, którzy na początku odnosili oszałamiające sukcesy, większe niż pięćset+?
  Pzdr, TJ

 124. O mechanizmie tworzenia faktow w nielegalnym osadnictwie zydowskim w Palestynie pisze Michael Neumann w ksiazce „The Case against Israel”. J. Kerry o tym nie wspomnial, chociaz osadnictwo bylo finanasowane rowniez za pieniadze amerykanskie. W BBC pokazano po raz pierwszy mape osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Wolnych terenow nie zostalo zbyt wiele.
  Muszynianka wyrosla nam na championa sprawy palestynskiej. 🙂

 125. Naszła mnie refleksja, natury -że tak powiem- ogólniejszej, odkrywczości może w niej niewiele, ale pewnie rzadko sobie to uświadamiamy. Otóż tak w życiu codziennym, tak i tu na blogu, ścierają się ze sobą dwie skrajne grupy dyskutantów trwale okopane na własnych pozycjach (ja również przebywam w jednym z okopów, więc żeby nie było, że droższy mi obiektywizm, niż emocje). Owszem nieliczni z nas (m.in. Wiesiek 59), próbują dostrzec jakieś plusy w okopie przeciwnika, bo nie jest przecież tak, że wszystko, co robi PiS jest wyłącznie złe i wszystko, co czynili poprzednicy jest dobre.

  Zarówno w jednym, jak i drugim okopie przebywa się kilka mądrych osób, które wiedzą przecież, że lepiej nie strzelać do siebie, niż strzelać, a mimo, zamiast negocjować, zamiast dążyć do konsensu, przynajmniej w kilku kwestiach, wolą się tłuc (dotyczy to również i mnie). Widzę jednak, że w moim, antypisowskim okopie nie występuje bezkrytyczna postawa wobec „ancient regime’ u”, nie występowała ona również i wówczas, kiedy reżym nie był „ancient”- tyle jobów, co od swoich zwolenników zebrały rządy PO, świadczą -co by nie rzec -o większej, jednak równowadze psychicznej, niż okopie pisowskim, w którym panuje bezwzględne uwielbienie dla prezesa i jego jaczejki.

  Rozumiem, że politycy kłamią, ale nie rozumiem tych, którzy tych kłamstw nie dostrzegają – a są to kłamstwa ewidentne przecież i serwowane przez PiS niemal codziennie i z taką samą częstotliwością wypierane, w żywe oczy. Weźmy, choćby ostatnią aferę, której początek dało usunięcie posła Michała Szczerby (też zresztą afera) – mam tu na myśli konsekwencji w postaci, nie tyle nawet przeniesienia sesji do Sali Kolumnowej, co dokonanego w niej fałszerstwa. Wiele złych, ewidentnie i obiektywnie złych uczynków, których w pierwszym roku dopuścił się PiS, multiplikując przy tym również i te złe rzeczy, których dokonała PO i rządzące przed nią partie i koalicje, powinno budzić oburzenie nawet wśród zwolenników PiS i wśród nielicznych, co prawda budzą, ale 99, 99 procentowa większość nic złego w tym nie widzi. A przecież, to nie jest tak, że w PiS są sami zaślepieni, bezmyślni głupcy i np. tu na blogowym podwórku nie dziwię się jakiemuś „Levarowi” czy innemu Jackowi z Jackowa, tudzież osobnikowi pt. „Lider 4”, to prymitywni fanatycy, ale „Mauro Rossi”, to jednak osoba wyposażona w ponadprzeciętny intelekt, więc dziwi mnie to fanatycznie bezkrytyczne popieranie wszystkiego, co robi PiS, stosowanie karkołomnych wykładni posunięć obecnej władzy oraz częste podpieranie się argumentacją w stylu „a u was Murzynów biją” albo „ PO-PSL też tak robił” (a przecież miała być zmiana – „dobra zmiana”, czyli na lepsze!).

  Mam świadomość, że mogę spotkać się z zarzutem „okopu pisowskiego”, iż ubolewając nad brakiem obiektywizmu, bezkrytycyzm, wśród tutejszych dyskutantów, zauważam ten brak jedynie po stronie pisowskiej, ale to nie jest tak, albowiem u antypisowców, co by nie rzec, łatwo dostrzec krytyczną postawę wobec tych sił politycznych, z którymi sympatyzują bądź sympatyzowali. Powtarzam: mało, choćby i tu, oberwało się Tuskowi, Kopacz, Kwaśniewskiemu, Millerowi, Wałęsie, Mazowieckiemu? Może czas, by blogowi pisowcy spojrzeli bardziej krytycznie na swoich i może uda się wyjść w przestrzeń „międzyokopową” i normalnie pogadać?

 126. Czym prezes wyrasta ponad politycznych przeciwników?

  Nie umiejętnością dowodzenia, że czarne jest białe i kto przenosi parazyty. Prezes ich wszystkich przerasta żądzą władzy. Nikt tak długo jak on nie kopał się z przeciwnymi mu wiatrami III RP, pardon – z układem. To już 27 rok leci. Wszyscy inni odpadli, uciekli do Brukseli, poszli na emeryturę, „polegli”, zwykłą śmiercią opuścili scenę w spokoju, albo i nie. On jeden, prezes coraz nowe punkty i metody zbawiania Polski wynajduje. Teraz walczy z szarą strefą, koszt tej walki wycenił na 1 procent odjęte od wzrostu PKB. Nawet histria go nie wyceni, czy to było 1 procent, czy półtora, czy piętnaście na przestrzeni lat. Ciekawe jak Polacy to odbiorą. Wszak im zależy na materialnym poziomie życia, na dogonieniu średniej europejskiej, na „wyrwaniu się z pułapki PO-owskiego wzrostu”.

  Prezes tłumaczy, że białe jest carne (zapewne powtarzam cytaty z prezesa) – „Może to nas Polaków kosztować, gdyż polityka gospodarcza tamtego rządu kosztowała nas dziesiątki miliardów złotych. Krótko mówiąc (sic!), mamy rewoltę przeciw oczywistemu faktowi, że pop prostu odbieramy to co elity rozkradły i rozdzielamy je jakoś. Jest rewolta, i w długim okresie warto z nią walczyć …”.

  Czyli populistycznymi oskarżeniami i domniemaniami sprzedaje swoją autorytarną ofertę polityczną.

  Kto przyjdzie, tak jak Tusk zrobił w 2007 roku, i pokaże wyborcom prawdziwe oblicze prezesa? Kto będzie miał choć ćwierć, może połowę tej żądzy władzy co prezes?

 127. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu Responds to John Kerry
  https://www.youtube.com/watch?v=rXPNnGRz5dU

  PS @Muszynianka, wyrosla „wam”….

 128. jobrave (17:46) propaguje symetryzm PiS vs. PO, zdaje mi się

  To znaczy przyjmuje na wstępie, o konkluzjach jeszcze nie wspominając, że „w okopach PiS” są tacy sami ludzie jak „w okopach PO”, czy innego anty-PiS. I że rządzenie PiS jest w czymś podobne do rządzenia PO, tylko scena się obróciła. I dlatego krytycznie na Tuska i Kopacz mogli spoglądać liberalni dziennikarze, blogowicze bardziej obiektywni, zaś krytycznie na Kaczyńskiego i jego podstawionych antyliberałowie nigdy przenigdy nie spojrzą. Oni są stworzeni do antyliberalizmu, tej zarazy europejskiej, w 1968 roku zrodzonej, a u nas wylęgłej z PZPR i SB … i tym podobne „obektywne” przedstawianie postprawdziwej „rzeczywistości”.

  PiS, i wiele podobnych partii, pardon, ruchów w świecie stworzono na bazie postmodernistycznych filozofii, które przenicowano i przeżuto na potrzeba ich kampanii politycznej. Zapomnijmy o obiektywnej prawdzie, o zbliżeniu się do niej. Jedyne na co możemy liczyć to jest to, że rzeczywistość o tę prawdę się upomni. Do wyborców trafi trochę więcej fachowej informacji, jak w przypadku edukacyjnych deform PiS, uderzy ich rzeczywistość gospodarki, i tej nieznośnej propagandy sukcesu, czyli realizacji wizji prezesa.

 129. PiS ujeżdża polskość
  jobrave
  29 grudnia o godz. 17:46

  Jobrave, dobrze prawisz i potrzebnie. Popieram, by chodzić prostymi drogami, lecz nie na przełaj, jak robią to PiSowscy eksperci od usidlania (wnykowania) mentalności obywatela Polaka.
  Z małym zastrzeżeniem zgłaszam się. Przemowa Twoja przelatuje obok dużej części polskiej publiczki jako głos zbędny.

  Polskość, to przede wszystkim przekora, antynomia, kontradykcja – ja tak nie chcę, a właśnie, że tak nie było, a właśnie, że tak było. Ja jestem głupi? To ty jesteś głupi. Itd.

  Na tej cesze polskości opiera się i jej służy, ją podtrzymuje cała narracja PiSu – zaprzeczanie, wypieranie się, kłamstwa w żywe oczy, odwracanie znaczeń, czołganie partnerów poprzez insynuacje, epitety i wyzwiska, bo nie są to partnerzy, a wrogowie oraz co najważniejsze, nie są to wrogowie nasi tylko, ale wrogowie uogólnieni, wrogowie wszystkiego – wolności, ojczyzny, Polski, polskości, dobra ludu i innych w retoryce PiSu zmąconych pojęć. Z wrogami trzeba walczyć (każda metoda jest dobra, byle skuteczna), a nie dyskutować.

  PiS idzie na udry, bo przy stadnej mentalności dużej części obywateli, w oczach dużej części ludu wygrana w udrach, a gdy nie jest wygraną, a tylko przedstawiana jest jako wygrana, przynosi więcej poparcia, zysku politycznego i chwały niż dyskusja, wymiana stanowisk, jakieś mozolne doprecyzowanie terminów, pojęć i zadań oraz planów do wykonania.

  PIS bazuje na autorytaryzmie duszy polskiej, przekorze i wsobności dużej części krajan. Dusza polskości dyktuje polskim głowom – my wiemy, co robimy, nie będzie nas nikt pouczał, ani Putin ani jacyś tam pachołkowie unijni, sługusi międzynarodowych koncernów, masoni i starsi bracia w wierze od wieków zasadzający się (jak nie z socjalizmem, to z komunizmem, a dzisiaj z lewactwem) na naszą tożsamość, próbujący odcedzić polskość z wiary i ją zawłaszczyć dla swoich etniczno-masońskich celów. Itd, itp. Dusza polska jest z PiSem.

  Przekora oraz myślenie schematyczne, szablonowe ujmowanie zdarzeń i ich konsekwencji oddziedziczone są w umysłach krajan z czasów, gdy autorytaryzm był metodą rządzenia, przemoc metodą dyscyplinowania, apodyktyczność metodą wychowywania ludzi na ludzi.

  W sumie są to elementy infantylizmu społecznego. Dzieci nie widzą innych z innej pozycji, jak tylko ze swojej (o czym tu na blogu było trochę dyskusji) i nie uznają innej logiki w postępowaniu jak ząb za ząb, oko za oko, tak lub nie. Te resztki dziecięcości, niedojrzałość tkwią w nas. PiS jedzie na tym.
  Pzdr, TJ

 130. @Squirrel-lka 29 grudnia o godz. 13:10
  Nie znam sprawy (za daleko) ale komentarz świetny! Szczególnie to emocjonalne podsumowanie… dobrze Mu tak…. Jeśli czas pozwoli pisz jak najczęściej.
  Ps. dlaczego niełatwo Cię rozśmieszyć?, ja to z byle powodu

 131. jobrave
  Ja, podobnie jak Ty antypisowa i proliberalna, popieram całym sercem i rozumem Twój apel o wyjście w „przestrzeń międzyokopową”.
  Jednocześnie jednak podzielam wątpliwości @Muszynianki. Musi się jeszcze więcej „nadziać” (a wszystkie resorty podążają w stronę czarnej dziury, od groteskowego MON po deformowaną edukację, nie mówiąc o zakonspirowanym budżecie, „uchwalonym” na Sali Kolumnowej w niejasnych okolicznościach), by coś drgnęło w okopach Panaprezesowych.
  Kompromis tak, ale zawsze na warunkach prezesa, w przeciwnym razie nie ma mowy o wyciągniętej ręce.
  Na podobnych zasadach odbywa się „dogadywanie” na blogu.
  Dlatego trzymam się raczej na aucie, bo nie widzę sensu w monotonnym odbijaniu piłki.

 132. @Legat,
  Zamiast twierdzić, że „wygrywa i bierze to, co chce”, napisałbyś, iż: „wreszcie wygrał i próbuje wziąć, to, co chce”, byłoby to nieco bliższe prawdy.
  Mam wrażenie, że Twój nielimitowany zachwyt nad bezbrzeżnym intelektem prezesa Kaczysława, jest średnio uzasadniony, albowiem, jak na- przeszło- ćwierć wieku trwającą jego aktywność w wielkiej polityce, trudno mówić o sukcesach. W latach 2005-2007 nie potrafił utrzymać władzy, choć dysponował „prawie wszystkim”, bo najbardziej newralgicznymi resortami, miał też własnego prezydenta. Czegóż jeszcze chcieć?! Najzwyklejszy głupek dysponujący takim potencjałem spokojnie dotrwałby do końca kadencji, a tu, taki wybitny strateg i taktyk nie doczekał. Kim, choćby w porównaniu z Andrzejem Lepperem, który błyskawicznie stworzył partię i równie błyskawicznie wprowadził do parlamentu 40 posłów, jest ów „wybitny polityk” – Jarosław Kaczyński. Odpowiedź brzmi: nikim.
  Ileż razy trzeba powtarzać, że obecny sukces PiS (prezydentura i większość w parlamencie jest li jedynie skutkiem pewnej,wyjątkowej koincydencji. O tym, że PiS zmonopolizował władzę, nie zdecydował „geniusz polityczny” Jarosława Kaczyńskiego, lecz głupota SLD-owców, którzy, miast samodzielnie, poszli do wyborów w koalicji.
  Tym razem rzeczywiście Kaczy wziął wszystko, ale jeszcze mu mało, ciągle chce więcej, a z tego, co ma nie potrafi mądrze korzystać, gdyby potrafił nie byłoby dziś w Polsce takiej nienawiści pomiędzy Polakami, takiej, bo chyba nigdy nie notowanej, aż w takim stopniu. I znów przejedzie się na swoim partykularyzmie, egoizmie, nienasyceniu, znów zmarnuje ów dar losu i znów dostanie kopa w dupę, tym razem takiego, że już nigdy się nie podniesie.
  A „tejot” słusznie zwraca uwagę na to, że w dziejach ludzkich nie takie miernoty, jak Kaczy dorywały się do władzy, więc nie ma się co masturbować żoliborskim „geniuszem”.

 133. @jobrave 29 grudnia o godz. 17:46
  Z całym szacunkiem – jakie okopy, jaka tam wojna, to przecież jest ta sama banda która od lat dla fasonu rozgrywa podwórkowe mecze; sędziowe z nadania Kościoła Katolickiego, na ławkach rezerwowych siedzą (siedzieli) SLD, PSL i czasowo zorganizowani amatorzy. Widownia płaci za bilety wstępu.

 134. @Muszynianie, pisz, pisz. To się da czytać.

 135. squirrel-lka
  Zachęcona komentarzem @konającej żabki, cofnęłam się do Twojego wpisu z g. 13:10.
  Zaiste, prawe to i sprawiedliwe, co piszesz.

 136. żabka konająca
  Podsumowałaś zgrabnie, ale to jednak zbyt daleko idące uproszczenie, „nie wyczerpujące znamion”… postprawdy.

 137. @Giez 29 grudnia o godz. 9:58
  Nasz noblista przysposobiony do zawodu ujął by to tak: – puszka z Pandorą.
  Dodam od siebie – otwarta.

 138. @żabko,
  A jednak wojna – w mojej opinii – jest, nawet po 1989 roku – u początków III RP nie było takich emocji, nie licząc krótkiego okresu tzw. wojny na górze, czy niespokojnego, równie krótkiego czasu „nocnej zmiany”. Nigdy przedtem nie było tak głębokich podziałów w rodzinach, żeby najbliższe sobie osoby nienawidziły się tylko dlatego, że różnią się poglądami, nigdy nie było tak, żeby publicznie nawoływano do wieszania dziennikarzy (Olejnik, Lisa), niepisowskich polityków, wreszcie żadna z innych sił politycznych nie działała, tak czynnie agresywnie wobec przeciwników politycznych, jak robi to PiS. To już nie są ustawki dla mydlenia oczu społeczeństwu, to jednak wojna, tyle że bezkrwawa jeszcze, ale wszystko przed nami.

 139. @Giez, 9:52
  cytat cytatu: ‚Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość”
  Szlag by trafił takie kino.

 140. OK jobrave, jakie czasy tacy kibole

 141. osobiste – przepraszam za złe emocje, ale mnie poniosło po przeczytaniu poleconego przez @Gieza artykułu o kondycji polskiej kultury, o przekłamywaniu historii, o celowym ogłupianiu społeczeństwa w tym szczególnie młodego pokolenia.
  Chyba pora posłuchać muzyki, jest ponad podziałami.

 142. : )
  Pani prof. Maria Janion ukonczyla 90. lat
  ad multos annos!

  PS urodzila sie w moich rodzinnych okolicach

 143. jobrave 29 grudnia o godz. 19:28 pisze do mnie: –@Legat,
  Zamiast twierdzić, że „wygrywa i bierze to, co chce”, napisałbyś, iż: „wreszcie wygrał i próbuje wziąć, to, co chce”, byłoby to nieco bliższe prawdy.
  Mam wrażenie, że Twój nielimitowany zachwyt nad bezbrzeżnym intelektem prezesa Kaczysława, jest średnio uzasadniony, albowiem, jak na- przeszło- ćwierć wieku trwającą jego aktywność w wielkiej polityce, trudno mówić o sukcesach.

  Jobrave,
  z całym szacunkiem, ale na podstawie jakich przesłanek doszedłeś do wniosku, że w odniesieniu do Jarosława Kaczyńskiego to on cieszy się moim „nielimitowanym zachwytem nad bezbrzeżnym intelektem prezesa”?

  Wydaje mi się, że ponoszą Cię emocje. TJ-ot brutalnie zgnoił Kaczyńskiego a ja przecież mu nie zaprzeczyłem. Podkreśliłem jedynie jak wielką – w takim razie, na jego tle (Kaczyńskiego, znaczy) – nędzę intelektualną, organizacyjną i moralną reprezentują jego polityczni antagoniści.
  Skoro tego nie potrafiłeś zrozumieć, to stąd moje wrażenie, że myślisz …. emocjami antypisowca, co Cię, po prostu, nieco oślepia.
  Tłumaczysz mi jak dziecku rzeczy oczywiste, bo w 90% się z Tobą zgadzam więc próżno się trudzisz.
  Ustawiasz mnie w narożniku jako pełnego zachwytu nad Kaczyńskim, czyli też jako zwolennika PiS a potem walisz w narożniku i traktujesz jak gamonia z IQ szympansa. Obrażasz mnie, niestety.

  Prawie 2 tygodnie temu m.in. jednemu z blogowiczów tak skomentowałem na tym blogu poczynania PiSu: – ”Ponieważ też wczoraj nielegalnie, bo przy wątpliwym forum, PiS podjął najważniejszą ustawę, budżetową, właściwie podczas wewnętrznego, partyjnego konwentyklu, to przyjdzie dzień, że zostanie uznany za organizację przestępczą i wszystkie służby, które działają na ich rzecz pilnując dziś porządku, zostaną pozbawione praw emerytalnych. Może nawet też blogowi propagandziści usiłujący uzasadniać poczynania tej przestępczej szajki. ”

  No i co? – z tego z kolei wpisu miałoby może wynikać, że jestem zwolennikiem POwskich nieudaczników, przekręciarzy i targowiczan (na ochotnika ustawiających się na niewybieralnych pozycjach)?

  Szybko strzelasz, Jobrave, ale w płot.

  Jeszcze coś a propos „elesde”.
  Otóż zgadzam się z Tobą, że ich błędem było wejście w koalicję, ale nie podstawowym. Podstawowym błędem było oddanie fotela marszałka Sejmu przez tego gawędziarza głupawego, Wenderlicha, który mógł go utrzymać do wyborów i mieliby darmową trybunę sejmową do wyciągania swoich projektów z laski. Oczywiście szanse na przegłosowanie byłyby znikome ale forum propagandowe przed wyborami – znakomite. Mieli „Złoty Róg” baranie łby i zostali boleśnie ukarani za głupotę, nie tylko oni sami, bo być może i my wszyscy ponosimy dziś konsekwencje ich debilizmu.

 144. @Legat,
  Masz rację, więc całym sercem Cię przepraszam dziwiąc się jednocześnie sobie samemu, że tak na Twój wpis zareagowałem. Co mam na swoje usprawiedliwienie? Chyba tylko to, że zdekoncentrowałem się trochę, bo pisałem jedząc, gapiąc się jednocześnie w telewizor i myśląc o kilku innych sprawach naraz, i z tego nadmiaru wszystko mi się pozajączkowało. 🙁 Przeczytałem powtórnie Twoje wpisy, tym razem starannie, nie żrąc i już nigdzie nie popatrując 🙂 Jeszcze wielkie sorry za tę pomyłkę.

 145. Administracja Obamy wydaliła 35 dyplomatów rosyjskich sugerując, że to odwet za ingerencję w tamtejsze wybory.
  To znaczy początek odwetu bo wszystko co najlepsze jeszcze przed nami – co też sugerują.

  Czekam co zaćwierka na ten temat na twitterze Trump.

 146. Jesteś Wielki, nie ma sprawy, mam nadzieję, że Cię nie dotknąłem za bardzo swoim wpisem.

 147. Co tutaj dużo mówić „Dobra zmiana” trwa w najlepsze, aż się na to nie chce patrzeć
  Przyjmują na potęgę swoich w firmach państwowych w sądach a co najgorsze my nie możemy nic z tym zrobić – a tutaj unikalne zdjęcie Morawieckiego http://www.blasty.pl/14813/niezwykle-rzadkie-zdjecie-premiera-mateusza-morawieckiego

  I żeby tak zostało już do końca

 148. legat
  29 grudnia o godz. 21:04
  Mieli „Złoty Róg” baranie łby i zostali boleśnie ukarani za głupotę, nie tylko oni sami, bo być może i my wszyscy ponosimy dziś konsekwencje ich debilizmu.
  ……………………………………………………………………………….
  Dobry wpis!
  Reperkusje polityki „letniej wody” i gnuśności dużego odłamu społeczeństwa będą dalekosiężne przede wszytkim w skali czasu. Na arenie międzynarodowej nawet jak nastąpi zmiana „dobrej zmiany” nie będzie łatwo odzyskać wiarygodność.

 149. @Legat,
  W ostatnim zdaniu moich przeprosin miało być: „Jeszcze r a z wielkie…”.

 150. Bar Norte
  29 grudnia o godz. 21:18
  Na miejscu Putina odczekałbym z retorsjami. 20 stycznia już niedaleko.

 151. zezem

  Pewnie zatnie zęby i odczeka te trzy tygodnie.

 152. żabka konająca
  29 grudnia o godz. 20:29
  Z należytym uznaniem za fakt przeczytania i skomentowania felietonu w LMD o polskim filmie i o totalnym i programowym zakłamaniu historii i życia Polaków. Skądinąd LMD jest to jedno z lepszych pism istniejących jeszcze w tej powodzi, lenistwa, głupoty i nieuctwa. Jesteś jedną z niewielu tutaj czytających lub wykazujących jakiekolwiek zainteresowanie poważniejszymi sprawami. Pozdrawiam.

 153. jobrave
  29 grudnia o godz. 21:22
  Ktoś tutaj kogoś przeprasza! Zdarzenie niespotykane, warte odnotowania. Brawo i uznanie!

 154. @Legat,
  Napisałeś m.in.:”Podstawowym błędem było oddanie fotela marszałka Sejmu przez tego gawędziarza głupawego, Wenderlicha, który mógł go utrzymać do wyborów i mieliby darmową trybunę sejmową do wyciągania swoich projektów z laski.”

  Rzeczywiście, umknęło to mojej uwadze, a ja kiedyś nawet tego Wenderlicha lubiłem, facet wygadany, dowcipny, inteligentny -zdawałoby się, nawet go jako lidera widziałem, bo na tle esledowskich bezjajowców prezentował się korzystnie. A skoro już mowa o SLD, to dziś nie mogę się nadziwić, z jaką masochistyczną konsekwencją ta partia dokonywała samozniszczenia, jak własnoręcznie się dobijała, aż dziw bierze, że jeszcze dycha i co najgorsze, jakoś nie widać, by próbowała wyjść z tego stadium agonii, nadal potykają się o własne nogi, zmarginalizowali wszystkich, co bardziej wyrazistych, sensownych, radykalnie lewicowych polityków np. prof. Joannę Senyszyn i zastąpili je jakimiś ciotami. Jak się nie przebudzą, to nawet progu wyborczego nie przeskoczą.
  PS: Dzięki za przyjęcie przeprosin. 🙂

 155. W Syrii, zdaje się pozostaje jedynie zamieść….
  Zajęło to trochę ponad rok.
  Koalicja sępów udawała że coś robi przez lat pięć, tracąc jednocześnie kilkaset miliardów $ na sponsorowanie różnej maści najemników i fanatyków.
  Nic dziwnego że Obama sie wściekł….

  Kraje zachodnie zdają się kompletnie nie rozumieć specyfiki wynikającej z przesłanek kulturowych bliskiego i dalekiego wschodu.
  Ludy od kilku TYSIĘCY lat rządzone twardą ręką, nie rozumieją zachodniego podejscia do sprawowania władzy.

  Nawiasem mówiąc, twarda władza zdaje sie znacznie lepszym wyjściem niż wojna domowa.
  Daje większe szanse przeżycia niż demokratyczne bombardowanie…..

 156. Teresa Torańska w swojej książce „Oni”, pyta b. dostojnika partyjnego, Stefana Staszewskiego, m. in. o to, czym jest komunizm, Staszewski odpowiada:
  „Władzą mniejszości nad większością. Przebudową społeczną wbrew woli ludności. Zmuszaniem do wyznawania oficjalnej doktryny jako jedynie słusznej i wszystkich obowiązującej. Absolutnie nietolerancyjnym stosunkiem do innych koncepcji społecznych i politycznych. Wreszcie komunizm oznacza pozbawienie wolności, podstawowych, wolności obywatelskich ludzi oraz odebranieim możliwości decydowania o losie swoim i losie społeczeństwa, w którym żyją.
  Te zasady zaczął wprowadzać Lenin, a następnie Stalin system ten rozwinął, umocnił, może nawet zmodyfikował.”

  Nie wiem, ale mnie skojarzeń z kaczynizmem nasuwa się, z każdym dniem, coraz więcej.

 157. ”Kraje zachodnie zdają się kompletnie nie rozumieć specyfiki wynikającej z przesłanek kulturowych bliskiego i dalekiego wschodu.”

  Sugerujesz, że chcieli dobrze, tylko wyszło jak zawsze? Chyba jesteś nieco naiwny. Tym niemniej zwracam uwagę, że gdy Wielka Brytania była mocarstwem globalnym, to kwiat młodzieży, a na pewno co bardziej ambitne jednostki klasy średniej studiowały czy to na arabistyce, czy też na adekwatnych kierunkach , a prymusi wiodących uczelni robili karierę w administracji kolonialnej. A wtenczas elity obecne chcieliby rządzić nie ruszając się sprzed telewizora, Obama co wtorek (jak na prawdziwego Noblistę pokojowego przystało ) podpisuje kto ma być zabity na świecie bez żadnego wyroku sądowego w następnym tygodniu, a w przede dniu inwazji na Irak na darmo szukali kogoś w całym Langley kto by mówił jako tako po arabsku. A do Iraku jechało się za karę.

 158. ”Nie wiem, ale mnie skojarzeń z kaczynizmem nasuwa się, z każdym dniem, coraz więcej.”
  A w czym się to to różni od Tuskizmu-Schretynizmu? Bo mi trudno różnicy dostrzec.

 159. Bardzo źle wygląda również zestawienie wynagrodzeń Polaków z pensjami pracowników z innych państw UE. Obrazują to konkretne liczby. 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków zarabia średnio 10,6 euro za godzinę. Dla porównania: 10 proc. najgorzej uposażonych Duńczyków, z których większość otrzymuje dodatkowo świadczenia z pomocy społecznej, zarabia 17,1 euro za godzinę. Różnica pomiędzy najbiedniejszymi obywatelami tego skandynawskiego kraju, a pracownikami znad Wisły wynosi więc aż 61 proc. Więcej od naszych krezusów zarabiają również biedni Belgowie, Luksemburczycy, Finowie i Szwedzi. Warto zauważyć, że większość spośród tych państw zbudowała swoje bogactwo na modelu państwa dobrobytu, zakładającego wysokie podatki, wysokie świadczenia socjalne i dobrej jakości usługi publiczne. Przez ekonomistów z Polski takie rozwiązanie zostały uznane za niewydolne.
  http://strajk.eu/raport-polacy-nadal-biedakami-europy/

 160. @Giez
  29 grudnia o godz. 9:52

  „W ostatniej dekadzie III RP hojnie wsparła produkcję historycznych filmów fabularnych. (…) Praktycznie wszystkie opowiadają historię Polski z prawicowego, nacjonalistycznego i martyrologicznego punktu widzenia”.
  ====

  „W ostatniej dekadzie?” A któż to nam wtedy rządził? Ano głównie, bo aż przez 8 lat, nasi wspaniali Obrońcy Demokracji. W ciągu tych 8 lat położyli nieocenione zasługi w budowaniu nowej świadomości polskich wyborców nie tylko na polu najważniejszej ze sztuk, co dobrze opisano w zalinkownym artykule, ale również w wielu innych dziedzinach.

  Na przykład Obrońca Demokracji Bronisław Komorowski objął osobistym patronatem prace nad ustawowym wdrożeniem kultu tzw. żołnierzy wyklętych. Obrońca Demokracji Andrzej Rzepliński wszelkie konstytucyjne wątpliwości dotyczące stosunków państwo-Kościół rozstrzygał na korzyść Kościoła, za co dostał nawet order od Watykanu. Obrońca Demokracji Donald Tusk zwolnił ministra Boniego, który zaczął rozmawiać z biskupami o podatku kościelnym, i zastąpił go Obrońcą Demokracji Andrzejem Halickim, który natychmiast porzucił niemądre pomysły poprzednika i zwiększył Fundusz Kościelny o 20%.

  I tak dalej. Na miejscu Kaczyńskiego wyżej wymienionym i wielu innym Obrońcom Demokracji wysyłałbym co tydzień szampana albo chociaż piwo. Bo dzięki wieloletniej, tytanicznej pracy tychże Obrońców Kaczyński otrzymał masę gotowych, prawidłowo ukształtowanych wyborców, którzy spokojnie zapewnią mu co najmniej dwie kadencje.

 161. Indoor prawdziwy
  29 grudnia o godz. 22:39

  Nie no, nie żartuj, naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy obecnym rządem, a poprzednimi?

 162. Nie jestem w stanie nadazyc za twittami „no my president”, ktore wystrzeliwuje owe 400 znakow kilka razy dziennie. Rano o Izraelu, w nocy trzeba przywalic Obamie, bo urazil jego ego, potem sprzecznie o Iranie i Syrii. 0d 163 dni, jak wyliczyli dziennikarze nie moj elekt nie odbyl ani jednej konferecji prasowej. Zachodzi pytanie, a po co ma robic, no po co? Jak nie zrobi to pojdzie do wiezienia, bedzie sie musial z mediami liczyc, albo moze odbiora mu twittowanie? Bezsilnosc medii wobec okreslonych politykow znana jest juz od dawna.
  Z prostszych tematow; trwa polowanie na gwiazdy do inauguracyjnego showu. Na razie pewny jest Chor Mormonow Tabernakulum, czyli stare, biale chlopy, dalej 16-latek ze stosownego stanu, ktory wygral edycje ” mam talent”. Trwaja przepychanki o racketeers z NY ktore corocznie uswietniaja kankanowymi wymachiwaniami przedstawienia christmasowe w Radio City Hall. Z nimi troche sie zacielo, bo jedne chcialy, a drugie nie chcialy wystapic. Najpierw dyrekcja powiedziala im, ze jak ktora woli, teraz niewystapienie bedzie potraktowane jak zlamanie umowy o prace. To tez w 99% reprezentantki bialej rasy.
  Tupet ekipy T. nie ma granic. Pierwsza propozycje zlozyli Eltonowi Johnowi, ktory odpowiedzial, ze od ich polityki dziela go lata swietlne. Odmowili i inni znani jak Andrea Bocelli, czy Celina Dijon…. Mysle jednak, ze najwieksza determinacja wykazal sie band z High Schoolu w Waszyngtonie. Odmowil, a przeciez juz nigdy nie zdarzy im sie taka mozliwosc zaistnienia.
  Zawsze w odwodzie jest Kenya West – maz Kardashianki, ktory jest przyjacielem Trumpa, a takze plutony artystow muzyki country. Co on sie tak zaparl na tych co go nie lubia, albo na razie nie chca ryzykowac.

 163. Jak zwykle tlum na forum i dyskusja wre, a ja sie zastanawiam, czy nie nalezaloby zrobic czegos, zeby o „dobrej zmianie” jak najszybciej zapomniec, zamiast o tym pamietac. Polska jako stara pudercica z prochnica puszczajaca wiatry na europejskim balu sylwestrowym.

 164. @jobrave
  Nie wiem, czy indor widzi roznice, ale ja widze, bo obecnie nie mamy rzadu tylko nierzad.

 165. Obecnie mamy nierząd?

  Ależ oczywiście, już rozumiem, to dlatego Mauro sugerował, że w ramach likwidacji szarej strefy PiS, za przykładem Holandii, wliczy nierząd do polskiego PKB.

 166. Winom Tuska nie ma końca

  Był dyktatorem dokładnie takim, jakim teraz jest prezes Kaczyńskim. Oto lista win:

  Władzą mniejszości nad większością.
  Tuska Platforma dostała 45% i rządził większością bez oglądania się.

  Przebudową społeczną wbrew woli ludności.
  Nie kłaniał się związkowcom, bankierom i księżom. Przecież każdy Polak się im kłania. Może nie każdy wszsyskim trzem, ale którymś z dwóch to co najmniej raz w tygodniu.

  Zmuszaniem do wyznawania oficjalnej doktryny jako jedynie słusznej i wszystkich obowiązującej.
  Oficjalna doktryna do wyznawania przez obywateli to doktryna brukselska, podwóina: unijna i natowska.

  Absolutnie nietolerancyjnym stosunkiem do innych koncepcji społecznych i politycznych.
  Kaczyzm odrzucił po raz pierwszy już jesienią 2005 roku. Gilowszczyzny też nie tolerował.

  Wreszcie tuskizm oznacza pozbawienie wolności, podstawowych, wolności obywatelskich ludzi oraz odebranieim możliwości decydowania o losie swoim i losie społeczeństwa, w którym żyją.
  Emerytów z buta potraktował. Wszyscy w Europie podnosili wiek emerytalny, to Tusk też musiał podnieść. A Kopaczowa z jego nadania pożal się boże premiera, chciała parazyty do kraju sprowadzić wraz z imigrantami nikogo o to nie pytając.

  Można powiedzieć, że kaczyzm to jest tuskizm light. No co! Nie można?

 167. „Różnica między zarobkami najbiedniejszych Duńczyków (17,1 euro), a najlepiej zarabiających Polaków (10,6 euro) wynosi więc aż 61 proc.”

  Że co, przepraszam. Chyba jednak 38 procent.

  Liczy się tak: 10,6 / 17,1 * 100% = 62 procent, czyli różnica wynosi 38%. Ale przepraszam z góry, jeśli się mylę. Bo różnica między najlepiej zarabiającymi Polakami, a najgorszymi Duńczykami … to jest co innego.

  A pomijając zawiłości arytmetyki, trzeba było razem z wojskami UW tę Danię podbić, wszak LWP miało ją w swoim sektorze, jak donosił płk. Kukliński. I byłoby teraz sprawiedliwie. Duńczycy 2 ruble transferowe/godz, Polacy 10 rubli. Nie mylić z wróblami w garści.

 168. @Muszynianka
  Nie masz sie z czego cieszyc, bo wtedy polskie PKB spadloby kolejne pare punktow. Nasz nierzad generuje jedynie straty (adekwatnie do swojej atrakcyjnosci i profesjonalizmu).

 169. Indoor prawdziwy
  29 grudnia o godz. 22:39

  Zamiast stroić miny powiedz, co byś proponował, albo na kogo kiedyś głosowałeś. Inaczej trudno ocenić stopień twojej martyrologii. Aczkolwiek widać, że się męczysz.

 170. PA2155 (29-XII, 17:10) konkluduje:
  „Muszynianka wyrosla nam na championa sprawy palestynskiej”

  Jego prawo takie wnioski ciągnąć. Ze swej strony powiem tak:
  Nie byłam championem ani sprawy tej, ni innej. Uważałam, podobnie jak Szimon Peres, źe Dwa Państwa – Izrael i Palestyna – są w zgodzie z trendem historii, z jednym Holocaustem i wieloma rzeziami etnicznymi, że to ma sens na przyszłość dla obu ludów. Odrzucałam w dyskusjach, do których PA2155 być może się odnosi, ideę jednego państwa, palestyńskiego, oraz wywody … parahisteryczne, których nie będę przytaczać, acz w serwerach POLITYKI tkwią jak guz. W mojej ocenie Palestyńczycy popełnili wiele błędów po drodze.

  Byłam za dwoma państwami, z jednej strony za najlepszą demokracją w całym regionie, rozwiniętą technologicznie, nieco świrniętą religijnie, ale w większości liberalną, nie szowinistyczną, otwartą i rozumiejącą Palestyńczyków i ich nieporadny ból. Takich Żydów chciałam szanować i podziwiać.

  Ale ich pozycja moralna coraz bardziej dołuje. Cały świat, nie tylko ten III, zawirowany i buntowniczy, ale także Europa, Rosja, Chiny są przeciw ich nowemu syjonizmowi. Bezlitosnemu, brutalnemu, nieobliczalnemu. Kto wie, czy wojna z Iranem nie jest wpisana w karty historii Izraela. USA zostało im jako jedyna podpora legitymizacji takie państwa Izrael. A co będzie, jak USA się wycofa, jak wycofało się z Iraku, z syryjskiego kotła, jak Trump się przekręci, co nastąpi wcześniej niż później.

  Alternatywą dla tej ryzykownej jazdy jest współżycie i współpraca, narodu rozwiniętego z ich niewątpliwe skorumpowanymi i spauperyzowanymi sąsiadami, którzy jednak mają ogromny potencjał rozwoju. Szowinizm skrajnej prawicy Izraela mnie odrzuca. Jeśli to jest III rodzaj antysemityzmu, to niech mnie tak nazwą. Wydaje mi się, że zaangażowałam się nie po tej czy tamtej stronie, lecz po stronie pokoju i rozwoju ludzi.

  Ale czasy mamy brutalne – dla słabszych (chwilowo) nie ma przebacz.

 171. @Muszynianka

  … jak zwykle cos po… pokrecila, powiedzmy.

  Cosik sie jej pofa.. strygowalo.

  17.1 / 10.6 = 1.61.

  Roznica to 61 procent. Slownie szescdziesiat jeden.

  Posiada ta roznica ewidentne pokrycie w faktach, jako ze rodacy @Muszynianki przenosza sie do Danii w takim tempie, ze az w oczach miga.

  Oczywiscie kazdy Polak-amifrant to inzynier, doktor, profesor, informatyk albo co najmniej astronauta:

  „Szukam pracy przy sprzątaniu domów prywatnych na terenie Kopenhagi. Posiadam duże doświadczenie, jestem osobą odpowiedzialną i sumienną. Proszę o kontakt na e-mail ”

  „sprzatanie mieszkań (mój numer kontaktowy 52 …. Dania / Dania – Szukam pracy witam szukam dodatkowej pracy na terenie Kopenhagi , sprzątanie ”

  „Szukam pracy jako pomoc kuchenna, obierani wazyw, zmywak czy sprzatanie. Po 8 h …”

  Zaje.. falnie duzo tych chetnych do pracy na etacie informatykow. Czy tez inzynierow. Znaczy patrz wyzej. Nie dziwi to specjalnie, bo jak ktos procentow liczyc nie umie – no to fizyka jadrowego raczej sie z niego (czy z niej) nie zrobi.

  Kiedys trafila do nas jedna Polka, troche do @Muszynianki podobna z racji swych, powiedzmy, osiagow intelektualnych – tylko ze dwa pokolenia mlodsza. Na poczatku niby to sie bala napojow wyskokowych, ze takie mocne. Bo ona tylko oranzade.

  Postraszylem ja, ze u nas sa takie napoje (i zaraz dam do skosztowania), ze zawieraja sto dziesiec procent alkoholu. A kumpel mnie przelicytowal – ze jest taki tajemniczy, straszliwy i tylko wtajemniczonym znany specyfik, ze sto dwadziescia procent zawiera. No i niestety udala sie na degustacje (oraz ogladanie miedziorytow) do kumpla.

 172. jobrave
  29 grudnia o godz. 22:16

  ” w swojej książce „Oni”, … Stefana Staszewskiego, m. in. o to, czym jest komunizm, Staszewski odpowiada: „Władzą mniejszości nad większością”.

  „Nie wiem, ale mnie skojarzeń z kaczynizmem nasuwa się, z każdym dniem, coraz więcej”.

  Nie przejmuj się, to tylko dysonans poznawczy. Wszystko ci się ze wszystkim kojarzy, a masz kłopoty z rozróżnianiem.

 173. Bar Norte
  29 grudnia o godz. 21:18

  „Administracja Obamy wydaliła 35 dyplomatów rosyjskich sugerując, że to odwet za ingerencję w tamtejsze wybory”.

  No co ty, Bar Norte, od kiedy to się wydala dyplomatów? Te 35 osób to pewnie jakieś 5 proc. tamtejszej rezydentury wywiadowczej. W USA rosyjskich „dyplomatów” liczy się na setki. Obama to jednak mięczak, taka Margaret Thatcher ekspulsowała kiedyś ponad setkę „radzieckich dyplomatów”.

 174. Bar Norte
  29 grudnia o godz. 14:49

  „Obraz ci się podobał”?

  Przecież nie mnie miał się podobać. Pytaj w Krytyce Politycznej.

 175. jobrave
  29 grudnia o godz. 17:46

  „której początek dało usunięcie posła Michała Szczerby (też zresztą afera) – mam tu na myśli konsekwencji w postaci, nie tyle nawet przeniesienia sesji do Sali Kolumnowej, co dokonanego w niej fałszerstwa”.

  Byłeś, widziałeś, czy tylko tak sobie klepiesz w klawiaturę?

  On widział:
  http://lukasz-schreiber.salon24.pl/741325,ilu-nas-bylo-i-jak-liczylismy-glosy-jako-sekretarze-obrad-sejmu

 176. @Muszynianka walnela…

  … „istorii Izraela. USA zostało im jako jedyna podpora legitymizac”

  Chyba ta znakomita podpora intelektualna niniejszego bloga jakos nie zauwazyla, ze do tej pory jej kudlaci kolesie spod zielnoej choragwi Proroka napadali na malenki Izrael czterokrotnie wszyscy zusammen do kupy (1948, 1956, 1967, 1973) – i jeszcze pare razy probowali indywidualnie.

  I za kazdym razem inkasowali tak solidne, totalne i dotkliwe lanie w..sko, i tak zalosnie narzekali, ze ..sko jak zbite, to boli – ze im sie w koncu odechcialo. Jak dostali w zeby raz, drugi, trzeci, czwarty – to w koncu, zgrzytajac zebami ze zlosci, podpisali traktaty pokojowe (Egipt, Jordania) – albo zajeli sie wewnetrznymi niesnaskami (Syria).

  Jakos ta blogowa Mistrzyni Intelektu (a takze Mistrzyni Cietej Riposty) nie zauwazyla, ze legitymacje do niepodleglego bytu uzyskuje ten, kto potrafi zdrowo i morowo dokopac napastnikom-kudobojcom. Tak dokopac, zeby im sie odechcialo.

  Z Arabami mozna sie dogadac.

  Nie wchodzi natomiast w rachube, zeby sie dogadac z folksdojczeria spod znaku gazu i pieca. Dla folksdojczerii kominowej fakt, ze gdzies na odleglym kontynencie nadal zyja i oddychaja jacys zydzi nieprzerobieni na mydlo to Zbrodnia Przeciw Ludzkosci, Zbrodnia Wojenna takze Zbrodnicza Prowokacja.

  No dobra, teraz przepraszam @Muszynianke, @PA i @MR – zamierzam postudiowac blyskotliwy manewr Marszalka Smiglego-Rydza pod Zaleszczykami. To byl dopiero wodz mezny i roztropny! Warto takze postudiowac brawurowe losy okretu podwodnego „Orzel”, ze szczegolnym uwzglednieniem bojowej postawy Pana Dowodcy Komandora Kloczkowskiego.

 177. @Muszynianka

  ” Takich Żydów chciałam szanować i podziwiać.”

  Jasne, Tak samo, jak sie „szanuje i podziwia” Korczaka. Albo Edyte Stein.

  Jakby ci Zydzi, podobnie jak Korczak (albo Edyta) sami z wlasnej woli poszli do gazu – to moze nawet mozna bylo im wybaczyc to i owo. Zwlaszcza Korczak to positive role model, bo nie tylko samo do gazu dobrowolnie poszedl, ale i gromadke dzieci zaprowadzil.

  Jakby wszyscy Zydzi tak sie zachowali, to moze nawet w oczach @Muszynianki czy @MR znalezliby uznanie. Niemniej jednak znakomita wiekszosc Zydow w Izraelu zupelnie nie chce zrozumiec, ze dla dobra ogolnego i pokoju powszechnego powinni z „Pelestyny” udac sie kolektywnie do jakiegos duzego komina. Albo „do morza”. Uparli sie, bezczelnie i po chucpiarsku, ze beda zyc i oddychac. To juz rzecz jasna stanowi Zbrodnicza Prowokacje oraz Zbrodnei Przeciw Ludzkosci.

 178. @Mauro Rossi

  „od kiedy to się wydala dyplomatów”

  Kazdy cos wydala. Na przyklad @Mauro Rossi wydala cuchnace brednie na temat „siostr Radwanskich”, ktore jakoby byly „zniewazane” w zlym i niedobrym Izraelu.

  A jak juz @MR ulega ostrej niestrawnosci – to wydala jakie prymitywne falszywki, gdzie podlozony glos nawt nie jest zsynchronizowany z wizja, anonimowego pochodzenia – celem udowodnienia, ze zli syjonisci zlamali „traktat z Oslo”. Oczywiscie @MR „nie zauwazyl”, ze najpierw jego bracia w Allachu wymordowali kilka setek Zydow za pomoca bomb odpalanych w autobusach i w pizzeriach.

 179. @Muszynianka

  „, ideę jednego państwa, palestyńskiego, ”

  Alez wprowadzaj w zycie.

  Tyle, ze chyab zostalas sama jedna na placu boju.

  Twoi bracia w Allachu juz raczej sobie odpuscili. Uklad Warszawski od jakiegos czasu przestal funkcjonowac.

  A solidne glowice termojadrowe dzialaja profilaktycznie. Dzialaja, ze tak powiem, antytreblinkowo.

  „W lakonicznym oświadczeniu przedstawiciela resortu obrony, piątkowa próba była testem nowej rakiety balistycznej o zasięgu 4,5 tys. km, który potwierdził znaczące zwiększenie potencjału obronnego Izraela. Dalsze informacje dotyczące rakiety i testu zostały ocenzurowane przez wojsko. W analizach i raportach zamieszczanych w światowych mediach sugeruje się, że była to próba pocisku rakietowego dalekiego zasięgu Jericho III – zdolnego do przenoszenia głowicy jądrowej o masie do 1 t i rażenia celów w Iranie.

  Izrael dysponuje kilkoma typami rakiet balistycznych Jericho, które mogą przenosić głowice jądrowe. Jericho II ma zasięg 1300 km, a Jericho III, rozwijana w oparciu o kosmiczną rakietę nośną Szawit (Kometa) – ponad 5 tys. km (Udany start Ofeka 9, 2010-06-23). Jak większość innych rakiet nośnych, także Szawit może być z powodzeniem przekształcona w pocisk balistyczny. W zależności od masy głowicy bojowej, jej zasięg może wynieść nawet 7 200 km.”

  Tyle polski portal „www.altair.com.pl”

  Zalecam zbudowanie jakiejs mini-Treblinki z klockow Lego. W skali 1:200 czy costam.

  Zawsze oczy nacieszysz.

 180. To od kiedy mamy „pamiętać”?
  Dlaczego tylko od roku?
  Dlaczego nie od 1945, 1948, 1952, 1956 czy może od 1970?
  Od czasu kiedy zacząło się pisać w Polityce?

 181. Dawaj Radziu dawaj. Wal te polska holote po ryjkach. Putin dokonczy. Tys najepszom matko boska dla tego bloga .

 182. „Dawaj Radziu dawaj. Wal te polska holote po ryjkach. Putin dokonczy. Tys najepszom matko boska dla tego bloga .”
  dziwie sie, dlaczego Jedwabnik tak smutno wspomina swoj wyjazd z Polski, jezeli wszyscy Polacy to taka zbrodnicza, godna pogardy holota? Musial sie w Polsce meczyc. A tak wyjechal, oczyscil sie i znalazl sie w Ziemii Obiecanej, silnej, zwartej i gotowej. Teraz nosi zegarki szwajcarskie a nie zegarki marki Blonie, liczy te glowice termonuklearne w Dimonie (ktore podobno nie istnieja :)) i inne zabawki do usmiercania made in Israel. Powinien cieszyc sie zyciem a nie zyc w pelnym zolci stresie i wracac na blogi Polityki aby sie rozladowac. Cos mi tu nie pasuje.

 183. @radzilowJedwabne

  Czyli:
  Treblinka nie była by zbrodnią gdy tam mordowano arabów, ai jak te polskie goje będą za nadto podskakiwać to im Izrael taką balistyczną rakietą z głowicą jądrową z odległości 4000 km. w odwet za Radziłow i Jedwabne przyłoży.

  Trudno się dziwić, że Kerry mówi:
  Izrael może być albo państwem żydowskim, albo państwem demokratycznym.

  Pozostaje tylko postawić parę pomników Światle, Różańskiemu czy Bergmanowi zapewne w Radziłwie i Jedwabnym.

 184. @Muszynianka godz. 2.00 nie wiem na czym polega Twoj spor z @PA, bo n ie bylo mnie tu dluzej, ale Twoj wpis wyraza rowniez moja opinie na kwestie palestynsko-izraelska. Nie musze dodawac, ze moj stosunek do calej kwestii ewoluowal przez lata od zyczliwego zainteresowania, pomieszanego z watpliwosciami, do obecnie calkowitej niecheci do polityki premiera izraelskiego. Niestety, na obecnym gruncie drugi premier Rabbin juz sie nie pojawi, a wszelakie porozumienia warte sa tyle co papier na ktorych sa spisane.
  A…. to jakie dwa sledztwa przeciwko premierowi Izraela milosnikowi osadnictwa na nieswoich ziemiach prowadzi prokuratura? Oczywiscie wlos mu z glowy nie zleci, sprawiedliwosc jest egzekwowana naogol tylko od malutkich. Nie tylko zreszta tam. tam.

 185. zyta2003
  Moge ci wyjasnic, ze spor miedzy mna a Muszynianka nie istnieje.
  Moja uwaga sprowadza sie do konstatacji, ze nagle zajecie sie sprawa palestynska przez Muszynianke bylo skutkiem jej dyskusji z Jedwabnikiem.
  Dla mnie dostrzeganie sprawy palestynskiej to przejaw „lewactwa” a to raczej moj odchyl polityczny a nie Muszynianki. Muszynianka jest neo-liberalna, czyli prawicowa, a prawacy stoja murem za Izraelem i „jego prawami naturalnymi do istnienia”.

 186. @zyta2003 (4:26)
  Cieszy Twoja ewolucja poglądów, a jest zbliżona do mojej.
  PA2155 sobie konstatutuje, teoryjki buduje, kto jest lewakiem, a kto prawakiem/neoliberałem i jak to układa mu na wszelkie poglądy w głowie. Może jest korelacja, ale ja się wyłamać z niej mogę chyba? A PA niech sobie koreluje co chce z czym chce. Oczywiście jest różnica w naszych poglądach w jakimś tam punkcie, ale nie będę grzebać w archiwach, przytaczać i wstydu mu robić. 😉

  PA jakąś dyskusję moją z kimś dostrzegł ostatnio na blogu. Nie było dyskusji, tylko ordynarny, zaczepny i nieustanny atak na mnie pod hasłem – walneła znowu, ta antysemitka z ONR. Z tego, ale przede wszystkim z powodu ostatnich wydarzeń w ONZ i następujących po nich wystąpień, także nominacji i twittów Trumpa, postanowiłam przyjrzeć się światowej konfrontacji i poszukiwaniu pokojowych rozwiązań w „Ziemi Świętej” w nowej sytuacji, przewertować stanowiska posłuchać jak argumentują Netanyahu i jego skrajnie prawicowa koalicja w Izraelu i w USA, przeczytać relacje i artykuły. I doszłam do konkluzji. I tyle.

  PA po raz kolejny wywodzi, że zajścia na blogu rozzłościły mnie i wpłynęły na moje stanowisko, zdaje mi się. Gdyby tak faktycznie było, to bym się awanturowała, ciągnęła tę niesymetryczną wymianę …
  Miałam wiele kontaktów z Żydami w ostatnich 30+ latach, w bardzo różnych miejscach i okolicznościach. Uderzał mnie ogromny rozrzut ich dróg życiowych, oraz poglądów na różne tematy, które udało się przegadać, Polska, Izrael, religia, historia i pomniejsze. Były zgrywy. Były spory i spięcia, nieporozumienia i wyjaśnienia. Ale czegoś takiego, jak tu na blogu nigdy nie widziałam. Czy to znak czasu?

 187. Berek nie ma zadnych dowodow, ze Ruskie szpiegowaly wiecej niz Chinczycy albo ,, Jedyna Demokracja na Bliskim Wschodzie ”, tylko wykonuje brudna robote na zlecenie mocodawcow z Wall Street, dazac do kolejnenego nieustajacego konfliktu, co skieruje wydatki na bombowce a nie szkoly.

 188. Złodziejstwo krwiopijców. http://trybuna.eu/dehnel-sprzedaz-kolekcji-czartoryskich-to-ostra-chamowa-rodzin-dawnej-arystokracji/
  Utracjusze dorobieni fortun na nędzy i wyzysku narodu wyłudzili 100 tysięcy euro na figle, rozpustę i uciechy w kasynach i burdelach zachodnich.

 189. remm
  29 grudnia o godz. 22:48
  Stopień zepsucia, zakłamania i fałszu jest tak głęboki, że nawet żadne nowe bohaterskie powstanie lub wojna nie jest w stanie go zniweczyć. Zaczyna się od przedszkola. Głównym zainteresowaniem gimnazjalistów są żołnierze przeklęci a wolność po niemieckiej okupacji przynieśli nam bolszewicy na bagnetach. To jest edukacja i wiedza młodego pokolenia karłowatych ludzi, którym nie udało się wcześniej stąd uciec. Gnijące złogi solidarnościowe nie zdają sobie sprawy, że dzięki tym bolszewikom istniejemy w tych realnych granicach i w tym miejscu Europy. Żyjemy na kredyt i tylko dzięki Rosji.

 190. ”Zamiast stroić miny powiedz, co byś proponował, albo na kogo kiedyś głosowałeś. Inaczej trudno ocenić stopień twojej martyrologii. Aczkolwiek widać, że się męczysz.”

  Drogi MR!
  Jak już kilka razy wyjaśniałem swój status – ja prawa wyborczego nie mam, jako że od 1971 w Polsce żyje posługując się paszportem węgierskim + karta stałego pobytu. Poza brakiem prawa wyborczego niczym się od obywatelstwa nie różni, tak było nawet do momentu przystąpienia Polski i Węgier do UE. Mam takie same obowiązki (płacę podatki, płacę ZUS itd. ) i prawie takie same prawa.

  Raz się zdarzyło, że wybierałem – gdzieś w połowie lat 80-ych przy okazji jakichś wyborów na które tradycyjnie się nie wybierałem – nagle koło 19-ej dzwonek do drzwi – okazało się że przyszła panienka (tzw. umyślna) z Komisji Wyborczej z gorącą prośbą bym się udał do Lokalu (był urządzony w Hotelu Savoy na Traugutta więc o rzut beretem) i oddał swój głos, bo jako jedyny wyborca jeszcze nie głosowałem, a gdybym zagłosował, to by mogły przystąpić do liczenia głosów za i iść do domu czy gdzieś – nie moja sprawa.

  Ja uprzedziłem ją, że prawa wyborczego nie mam, jeśli przeze mnie będą musieli powtórzyć wybory w okręgu lub w całej Polsce to ja umywam rączki, ale dałem się przekonać (wiedzieli kogo przysłać) i się udałem do Lokalu i zagłosowałem wedle pewnego klucza (na tych co mieli okulary lub mieli przed imieniem dr. lub mgr. już nie pamiętam, bo dawno to było. )

  Co do moich propozycji już też kilka razy zapodałem:
  uważałem i uważam, że tylko natychmiastowa i pełna desolidaryzacja może nas uchronić od nieuchronnego. Wyglądałoby to tak, że znajdzie się Niewinną, która zadaje jedno pytanie każdemu kandydatowi do spełnienia funkcji publicznej:
  ”Walczyłeś o wolną i niepodległą Polsę?”
  wobec twierdzącej odpowiedzi (”Tak”) Niewinna oznajmia : ”To nie trzeba było przehandlować. 10 lat ciężkich robót”. Następnie trzeba będzie Kandydatowi wytłumaczyć wyrok, znaczy co to jest robota.
  I tyle wobec pytań skierowanych do mnie.
  POzdrawiam.

 191. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa w sprawie osiedli izraelskich na terenie West Bank , została przyjęta 14 głosami , przy jednym wstrzymującym się, tym USA. Na dole podaje pełna lista obecnych członków RB, tych stałych i nie stałych. Od siebie chcę tylko dodać, że zawiedziony jestem postawą Rosji, która rzekomo dąży do poprawy stosunków z Izraelem i Głosowała za rezolucją .
  http://www.unic.un.org.pl/rada-bezpieczenstwa/rada-bezpieczenstwa-onz-wybrala-nowych-czlonkow-niestalych/3004

 192. Mauro Rossi

  „Obama to jednak mięczak”.

  Mauro, chyba na bieżąco nie jesteś. Zresztą tak jak cały tutejszy establishment – rządzący i opozycyjny.

  Jak piszą najbardziej miarodajni analitycy zbliża się „myk” na skalę głobalną a u was jakby czas się zatrzymał. Wciąż tkwicie w starych realich politycznych.

  No a przecież Rudy Giuliani przedstawił w czasie swej niedawnej wizyty prezesowi plany nowej administracji USA i związane z nimi oczekiwania. Nie dotarło?
  To już najwyższa pora przygotowywać aktyw i elektorat do tego „myk”. To znaczy do nowych wyzwań, które postawi przed tutejszym establishmentem „duch dziejów” – jak to ładnie nazywasz.
  Czas przygotowywać grunt pod „myk” bo się pogubi.

  A u was wciąz po staremu, jakbyście żyli przeszłością – o historycznej Thatcher albo o jeszcze bardziej historycznej „Damie z łasiczką”.

  Rozumiem, że to dla was trudna sytuacja, wbrew wpojonym przez wiele lat ideowym nawykom, ale przeczekać się jej chyba nie da.

  Ps Wróć do lektury Deutsche Welle, głównie do tekstów, których nie przedrukowują polskie media.

 193. Gospodarka spowolniła przejściowo, co jest związane ze spadkiem inwestycji publicznych. Jak od nowego roku pojawią się środki unijne znowu ruszy. Natomiast zwiększone wydatki rząd zrównoważył wyższymi dochodami budżetu, więc finanse mamy zdrowe. Dlatego jestem spokojny o polską gospodarkę, od wewnątrz nic jej nie grozi.
  Fragment wywiadu udzielonego przez prezesa NBP.
  Jako laik pytam – co będzie jak środki unijne nieco przyschną w najbliższej (po 2020r) przyszłości?

 194. ”Nie no, nie żartuj, naprawdę nie widzisz różnicy pomiędzy obecnym rządem, a poprzednimi?”

  Na prawdę nie widzę. Różnica jest w estetycy a to kwestia gustu. Moim zdanie oba ugrupowania to jak różnica w uśmiechu przywódców. Obaj (Tusk i Kaczyński) mają uśmiech jak z obrazka. Przypominają tajemniczy uśmiech z malowidła ponoć da Vinci ”Panienka z tchórzofretką”. Tuska tajemniczy uśmiech bardziej przypomina tajemniczy uśmiech panienki, z kolei tajemniczy uśmiech Kaczyńskiego bardziej przypomina tajemniczy uśmiech tchórzofretki.
  Dla jednych różnica w uśmiechu to sprawa zasadnicza. Dla mnie całkowicie pomijalna.

 195. Nie jestem blogerem (jest to pierwszy mój wpis) i nie jestem również zbytnio zorientowany w światowej polityce. Dzisiaj przeczytałem wszystkie obecne wpisy pod artykułem p. D. Passenta, który uważam za dość trafny i naszły mnie pewne refleksje:
  I dyskusja po kilku godzinach odeszła od tematu artykułu i w ogóle poszła w innych kierunkach (wydaje mi się, że do takich rozmów lepsze by były jakieś portale społecznościowe).
  II osobom na blogu tak na prawdę nie zależy na tym by podać receptę jak powinno być, czy choćby przedyskutować korzyści i ryzyka zmian i stanowisk w polityce, tylko, żeby wykazać, że jego prawda jest jedyna, słuszna i oczywista (nierzadko poprzez obrażanie adwersarzy).
  Zauważyłem też, że niektórzy z opiniodawców potrzebują przeciwników jako „paliwa” dla możliwości wykazania swojej wiedzy i bez nich nie mieliby zbytnio z kim dyskutować. Doprowadziło mnie to do pytania czy w niektórych przypadkach (np. Mauro Rossi vs Muszynianka) nie jest to ta sama osoba?

 196. @PA2155

  napisal – CYTUJE:

  „wszyscy Polacy to taka zbrodnicza, godna pogardy holota?”

  Jesli taka jest opinia gostka sygnujacego swoje wyda.. pardon, komentarze ksywa PA2155 – to ma ten gostek dosc szczegolne poglady.

  Najciekawsze, ze usiluje ten gostek swoje dosc obrzydliwe poglady przypisac innym.

  Jesli PA z numerkiem uwaza, ze – CYTUJE – „wszyscy Polacy to taka zbrodnicza, godna pogardy holota” – to jego sprawa. Ale to juz nie tylko jego sprawa, jesli z jakichs fekalii lepi zacytowana powyzej wypowiedz – i probuje rzeczona wypowiedz wpakowac w usta komus innemu.

  Jesli PA z numerkiem koniecznie chce cos wpakowac w usta innemu mezczyznie – to niech sobie poszuka kogos, kto podziela jego preferencje. Ja na przyklad ich nie podzielam.

  I zaznaczam, ze cuchnace zdanie o – cytuje – „zbrodniczej, godnej pogardy holocie” – pochodzi od gostka sygnujacego wpisy nickiem PA2155. I od nikogo innego.

 197. @Muszynianka

  … miala, wedle wlasnych slow, „wiele kontaktów z Żydami …, w bardzo różnych miejscach i okolicznościach”

  I tu czai sie zagadka.

  Ku nieutulonemu zalowi calkiem sporej liczby osob (takze na niniejszym blogu) – nie da sie juz rozpoznac Zyda ani po naszytej na ubior gwiezdzie Dawida koloru zoltego ani nawet po ubranku w paski. Znaczy bialo-niebieskie, z wimplem.

  Skad zatem przesympatyczna blogowa Mistrzyni Cietej Riposty wiedzial ze miala do czynienia z „Zydami”?

  Na ogol mozna „pochodzenie” ustalic dopiero po zdjeciu spodni. No coz – nie podaje w watpliwosc ani ilosci „kontaktow” ani szczerego do bolu oswiadczenia, ze nader liczne kontakty odbywaly sie „w różnych miejscach i okolicznościach”.

  Niemniej jednak – w szerokim swiecie nawet scisly i bezposredni kontakt nie daje gwarancji, ze ehmm… partner jest Zydem. Rownie dobrze moze byc muzulmaninem. Arabem czy Persem. Oni maja tak samo.

  Jak zatem widac, gorace i serdeczne stosunki nie musialy miec charakteru stosunkow polsko-zydowskich. Roznie dobrze moglo chodzic o gorace i serdeczne stosunki polsko-arabskie. To chyba zreszta nie nowosc – jak i fakt, ze kontaktow bylo „wiele” i „w roznych miejscach”.

  Moglbym temat rozwinac – ale po co „moredacji” przykrosc sprawiac?

  a @Muszynianke zachecam do nabycia klockow Lego, patrz wyzej.

 198. @Z dystansu

  „Congress Moving to Cut U.S. Funding to U.N. in Wake of Anti-Israel Vote
  Cruz: Obama plotting further action against Israel

  Congress is already setting the stage to cut off U.S. funding to the United Nations in the wake of a contested vote l…. Other punitive actions by Congress could include expelling Palestinian diplomats from U.S. soil and scaling back ties with foreign nations that voted in favor of the controversial measure, according to multiple sources who spoke to the Free Beacon about the situation both on and off the record.”

  Facet, nie chce ciebie martwic – ale chyba zanosi sie na to, ze wasi bracia w Allachu dostana po ryju. Calemu towarzystwu zalecam nabycie syropku na gardlo, bo chyba bedzie trzeba wszczac wrzask. I pisk.

  „CBN News … Congress Ready to Cut UN Funding After Anti-Israel Vote”

  Serdecznie –

 199. Postuluję po raz kolejny na tym blogu, żeby potomkowie niewolników polskich karmazynów wstępowali z pozwami zbiorowymi o odszkodowania. Dobrozmian właśnie podarował Czartoryskim 500 mln złotych za coś, co i tak należało do Polaków. Niech zatem tak będzie, ale teraz Jaśnie Wielmożny Pan, spadkobierca wielkiego rodu musi zapłacić za niewolniczy wyzysk poddanych jego przodków. Nie może być tak, że dziedziczeniu podlegają tylko fortuny zbudowane na krwi, pocie i łzach poddanych. Gdzie tu prawo i sprawiedliwość?!
  Za tą kwotę można by rozwiązać problemy mieszkań socjalnych w dwóch miastach tej wielkości co Słupsk. Sraczyków nie mają ludzie w mieszkaniach, a przysłowiowej ciepłej wody brak w 20% procent mieszkań!

 200. @alamakotalive

  Twoj rodak @jobrave, wpis 27 grudnia o godz. 18:46. Cytuje expressis verbis:

  „Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  Nie probuj zatem wciskac kitu, ze Treblinke uwaza sie za „zbrodnie” czy costam. W swoim wlasnym gronie, miedzy rodakami – to stawia sie sprawe jasno: „„Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  Rozumiem oczywiscie zal nader licznych osob i ugrupowan, ze „nie do konca”.

  A z ciezkim kitem to najlepiej do szklarza.

 201. @Muszynianka

  … klamie i lze – ze az sluchac hadko.

  Twierdzi, ze ja ktos brzydko okresla:

  „a antysemitka z ONR. ”

  No i klamie – bo jako zywo nikt tej Muszynianki takim slowem nie okreslil.

  A jak nie klamie – to zmysla i przeinacza cudze wypowiedzi, sprawdzona metoda falszywych „cytatow”.

 202. Czy każda nie izraelska organizacja , tak jak Rada Bezpieczeństwa ONZ , musi być za to ale zaraz arabska ?
  Czy Ziemia jest płaska i dzieli się na Żydów i Arabów ?
  USA była zawsze złym płatnikiem ONZ i zalegała ze swoimi składkami .
  Może świat będzie i lepszy, jeśli stosunki międzynarodowe oprzemy na rakietach balistycznych, zamiast bredzić o współżyciu, nie mówiąc o współpracy ?
  Gdybym nie miał dzieci wkraczających akurat w dorosłe życie, może machnął bym może na to wszystko ręką i zawołał za klasykiem: Donald, Władimir, albo Benjamin ( bo w tej lidze teraz już gracie) „feuer” , ale tak tylko mi wstyd, w jakim stanie oddajemy świat naszym potomkom , ale jeszcze się nie poddałem.

 203. ”ale tak tylko mi wstyd, w jakim stanie oddajemy świat naszym potomkom , ale jeszcze się nie poddałem”

  Zastanawiasz się, rozumiem, nad nowym potomstwem. Bo świat raczej nie zmienisz. Szczególnie wstecz.

 204. @Z dystansu

  „USA była zawsze złym płatnikiem ONZ i zalegała ze swoimi składkami .”

  Jezeli USA takie zle i niedobre – to wypad z NATO. Lepiej chyba zawrzec uklad o przyjazni, wspolpracy i pomocy wzajemnej z Iranem. A takze z Hamasem, Amia Boga (Hezbollach) i Assadem. Jakby co, to na pewno pomogai obronia.

  „Może świat będzie i lepszy, jeśli stosunki międzynarodowe oprzemy na rakietach balistycznych, ”

  Na tym byly oparte. Jakby nie amerykanski potencjal jadrowy, to Zwiazek Radziecki siiegalby po Atlantyk a nie po Labe. Warto dodac, ze wspolczesny obraz stosunkow miedzynarodowych uksztaltowal sie w pierwszej dekadzie sierpnia 1945-go roku. Wprawdzie uksztaltowal sie za pomoca samolotow typu B-29 – ale przekaz byl donosny.

  „tylko mi wstyd, w jakim stanie oddajemy świat naszym potomkom”

  Coz ja ci poradze? Wiem, ze nie wszystko poszlo tak jak trzeba. Ponownie cytuje slowa twojego rodaka @jobrave, ktoremu sie – o dziwo – pare slow prawdy wypsnelo. Ito twoj rodak @jobrave, wpis 27 grudnia o godz. 18:46. Expressis verbis:

  „Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  Podsumowujac: Clinton zla i niedobra, Trump jeszcze gorszy. Socjalizm zly a kapitalizm tez zly. A najgorsza Makrela. I Bruksela.

  Jest jeden jedyny polityk i jeden okres w historii ktory sie wspomina z uznaniem:

  ” „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.””

 205. @Waldek B
  30 grudnia o godz. 13:20
  No co ty? Przeca my wszyscy od szlachty, sami od siebie mamy żądać odszkodowań? Co najwyżej o swoje mogą upomnieć się dawni niewolnicy ukraińscy, białoruscy, czy litewscy wreszcie, jęczący drzewiej pod magnackim knutem. No ale oni już nie nasi, więc wara im od naszego.

 206. Rzeczywiście zachodzi obawa rozpadu NATO i Uni Europejskiej , ale tą obawę zawdzięczamy raczej sprytowi Putina , który zdołał ulokować na stanowisku prezydenta USA swojego przydupasa Trumpa , który grozi otwarcie, wystąpieniem USA z NATO.
  Polityka opierała się na równowadze strachu w czasach „zimnej wojny”, to że postsowieckie dzieci tęsknią za tą epoką , też nie zahamuje koła historii i z ruskich może i sprytnych , ale jednak gołodupców, mocarstwa światowego nie uczyni .
  Czekam jeszcze wciąż na ustosunkowanie się Radziwiła Jedwabne, do rosyjskiego poparcia rezolucji ONZ i co na ruski przydupas Ljeberman ?

 207. Mauro Rossi polemizuje ze mną
  >> Mauro Rossi
  30 grudnia o godz. 2:13

  jobrave
  29 grudnia o godz. 22:16

  ” w swojej książce „Oni”, … Stefana Staszewskiego, m. in. o to, czym jest komunizm, Staszewski odpowiada: „Władzą mniejszości nad większością”.

  „Nie wiem, ale mnie skojarzeń z kaczynizmem nasuwa się, z każdym dniem, coraz więcej”.

  Nie przejmuj się, to tylko dysonans poznawczy. Wszystko ci się ze wszystkim kojarzy, a masz kłopoty z rozróżnianiem. <<

  Nie, nie wszystko mi się ze wszystkim kojarzy, widzę jedynie sporo analogii pomiędzy kaczynizmem, a komunizmem, tym realnym komunizmem i nie jestem jakimś rarogiem w tej kwestii.

  I znów:

  Mauro Rossi
  30 grudnia o godz. 2:16

  jobrave
  29 grudnia o godz. 17:46
  (…)

  "Byłeś, widziałeś, czy tylko tak sobie klepiesz w klawiaturę?

  On widział:
  http://lukasz-schreiber.salon24.pl/741325,ilu-nas-bylo-i-jak-liczylismy-glosy-jako-sekretarze-obrad-sejmu&quot;

  No, jeśli pisowiec Schreiber tak twierdzi, to ani chybi tak było.
  Oj Mauro, Mauro, a ja w jednym z wcześniejszych wpisów stwierdziłem, że dysponujesz ponadprzeciętnym intelektem…

 208. Wszystkie cytaty Radziwiła Jedwabne próbujące powiązać moją osobę z Hitlerem , albo wypowiedziami innych osób, są insynuacją Radziwiła Jedwabne i nie mają nic wspólnego z tym co ja tutaj zamieszczam, nie mówiąc juz o moich poglądach !

 209. @Muszynianka, @PA –

  … i ich „Palestynczycy”:

  „TENSION IN MIDDLE EAST Iran vows to start a WORLD WAR and destroy Israel if Donald Trump provokes them over their nuclear deal … Such a war would mean the destruction of the Zionist regime (Israel) … and will engulf the whole region and could lead to a world war.”

  Teraz jest pytanie – czy wredni syjonisci beda biernie czekac, az Iran dopracuje sie broni jadrowej i spowoduje „unicestwienie syjonistycznego rezimu”? Ja mysle, ze tak bedzie, juz podobno wlezli pod stol i placza „aj-waj my sie boimy”.

 210. @Z dystansu

  „przydupasa Trumpa”

  Masz ty szczescie, facet, ze w USA nie ma takich przepisow KK jak w twoim pieknym kraju.

  Przypomnijmy, ze w twoim pieknym kraju za „zniewazenie Prezydenta” idzie sie do pierdla na trzy lata. Podobnie zreszta za „zniewazenie Narodu Polskiego”.

  Gdyby Amerykanie mieli podobne przepisy – to bys, facet, z pierdla nie wyjrzal.

  A swoja droga – Clinton zla i niedobra, Trump jeszcze gorszy. Socjalizm zly a kapitalizm tez zly. A najgorsza Makrela. I Bruksela.

  Jest jeden jedyny polityk i jeden okres w historii ktory sie wspomina z uznaniem. Cytuje wyposiedz twojego rodaka @jobrave: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

 211. @Z dystansu

  „przydupas Ljeberman”

  Facet,

  mozna byloby odpowiedziec, korzystajac z takich srodkow wyrazu i takiego aparatu pojeciowego, jaki jest dostepny dla takich jak ty.

  Niemniej jednak – nie lubie babrac sie w fekaliach. Ograniczam sie do stwierzdenia, ze twoje wytworne slownictwo („przydupas”) wisi kazdemu nizej, niz biust czterdziestolatce.

 212. @Muszynianka, @Z dystansu

  „Jak sze zrobilo _geszeft_ to sze ma _piniondze_”

  (stare przyslowie rurytanskie)

  „Israeli medical tech company joins billion dollar exit club … Valtech Cardio is to be acquired by US heart tech firm HeartWare International, in a huge mega-deal
  The Valtech Cardio team, with CEO Amir Gross … In the biggest deal ever for an Israeli medical device company – and one of the biggest in any industry in Israel – Massachusetts-based HeartWare International is acquiring Israeli biotech start-up Valtech Cardio. … s worth more than $900 million, and could reach as much as a billion dollars.”

  Miliard zielonych zawsze sie przyda.

  A z chorobami serca to juz tak jest, ze jak komus pikawa nawala, jak cisnienie wyskakuje ze skali i smierc w oczy zaglada – to nawet sie zapomina o tym, ze wiarolomni syjonisci ukrzyzowali Pana Jezusa.

 213. berlin; breitscheidplatz; nadal czeski film; order dostanie mercedes;

 214. albo porsche, tutaj nie jestem pewien;

 215. Pragnę jeszcze raz przypomnieć , że poglądy przypisywane mi przez Radziwła Jedwabne, nie mają nic wspólnego z moją osobą i moimi wpisami, a są jedynie insynuacją.
  A Jak Ljeberman zareagował na „rosyjskie tak” dla rezolucji Rady Bezpieczeństwa, przeciw żydowskim osiedlom na West Bank, dalej nie wiemy ?

 216. Na to, że Radziwł jedwabne wszystko kojarzy ci się z fekaliami nie ma rady.
  http://sjp.pwn.pl/sjp/przydupas;2511983.html

 217. nota bene:
  breitscheid, byl naiwny i uciekl tylko do francji;

 218. Indoor prawdziwy
  30 grudnia o godz. 12:47

  Uogólnianie, uśrednianie nie w każdym przypadku jest dobre, słuszne, dowodem na to jest stawianie przez Ciebie znaku równości pomiędzy Tuskiem, a Kaczyńskim, pomiędzy neoliberałami, a anty-liberałami itp., czyż to nie absurd? Oczywiście, na upartego, można znaleźć jakiś wspólny mianownik – obaj są politykami, obaj dążyli, dążą do zdobycia władzy i jej utrzymania, ale na takiej zasadzie można przyjąć, że ludzie w ogóle, też niczym się od siebie nie różnią – mają po cztery kończyny, jedną głowę, jedzą i piją, sikają i kupę robią też.

 219. na wszytkich ekranach, na kazdym displeju jarza sie albo twarze mordercow, albo sylwetki strozow prawa z mp; ofiary pozostaja bez znaczenia,kondolencje wyslano, msze odprawiono;

 220. Waldek B

  „Dobrozmian właśnie podarował Czartoryskim 500 mln złotych za coś, co i tak należało do Polaków. Niech zatem tak będzie, ale teraz Jaśnie Wielmożny Pan, spadkobierca wielkiego rodu musi zapłacić za niewolniczy wyzysk poddanych jego przodków.”

  Na początku dyskusji w kontekscie wątku „czemu trójpodział władz w Polsce nie wychodzi?” zachęcałem do czytania „O duchu praw” Monteskiusza.
  Monteskiusz bowiem o tym pisał obserwując co się w XVIII wiecznej Polsce, również Polsce Czartoryskich, działo. No i nie ukrywał, że czarno widzi demokratyczną przyszłość naszego kraju. Co zresztą się spełniło.

  Chocby dlatego, że uznawał ją za formę arystokratycznej despotii opartej na prymitywnej gospodarce – bez szans na polityczną zmianę.
  Pisał:
  „Im bardziej arystokracja zbliża się do demokracji, tym jest doskonalsza; coraz mniej doskonała zaś, w miarę jak zbliża się do monarchii. Najmniej doskonała arystokracja jest ta, gdzie część ludu, która słucha, znajduje się w niewoli cywilnej u tej, która rozkazuje, jak w arystokracji polskiej, gdzie chłopi są niewolnikami szlachty (…) Przedmiotem praw w Polsce jest niezawisłość każdego obywatela, i co z tego wynika, ucisk wszystkich. (…) Kilku magnatów posiada całe prowincje; cisną chłopa, aby mieć więcej zboża do wysłania za granicę i kupić za nie rzeczy, których wymaga ich zbytek. Gdyby Polska nie handlowała z żadnym narodem, mieszkańcy byliby szczęśliwsi. Magnaci, którzy mieliby tylko swoje zboże, dawaliby je chłopom, aby mogli wyżyć; zbyt wielkie posiadłości byłyby im ciężarem, podzieliliby je między chłopów”.

  Dyskusja w necie o prezencie, którym rząd PiS obdarował księcia Czartoryskiego ujawnia rzecz zaskakującą – bardzo wielu komentujących identyfikuje się z rodem Czartoryskich i ich tradycjami o których pisał Monteskiusz. Jak się okazuje tradycje folwarczno-feudalne nadal określają sposób politycznego myslenia części krajan.

  Tak więc spostrzeżenia Monteskiusza mimo upływu blisko 300 lat wciąż zachowują aktualność co źle wróży trójpodziałowi władz w RP.

 221. @Z dystansu

  „Ljeberman” „przydupas”

  Twoj „dowcip” polegajacy na przekrecaniu nazwiska w taki sposob, aby sie kojarzylo z wulgarnym okresleniem kopulacji – to chyba „dowcip” na akurat takim, przepraszam za wulgaryzm, _poziomie_ jaki jest dostepny osobnikom o podobnym do twojego potencjale (ponownie przepraszam za wulgaryzm) _intelektualnym_. Plugawe wulgaryzmy to akurat takie srodki wyrazu, na jakie ciebie stac.

  Warto przypomniec, ze ten twoj „dowcip” powtarzasz raz po raz. Oczywiscie za kazdym razem, kiedy siegasz po wzmiankowany „dowcip” – staje sie on jeszcze smieszniejszy.

 222. nawet w kolejce podziemnej
  (jade wlasnie w gelbe raupe, taka kolejka bez przedzialow, ktora przypomina gasienice, bierze kazdy zakret podziemnej trasy – geil!)
  pojawia sie wyidealizowany, tak jakby recznie malowany, obraz zamachowca; zamiast aureoli – futerko na kolnierzu kurtki;

 223. elektroniczny miecz islamu?

 224. Czasy przykre, ale ciekawe, jak mowi przeklenstwo chinskie,….. obys zyl w ciekawych czasach.
  Z zawirowan ostatnich 24h na trasie Moskwa – Hawaje – Miami – Waszyngton wyluszcze tylko rozrywkowy moment ( od powazniejszych sa tu inni): Putin nie tylko nie mysli o zadnych retorsjach w stosunku do Ameryki, co jest sygnalem dla „no my elect”: zobaczymy, czy bedziesz grzeczny, ale nawet wbrew sugestiom Lawrowa nie zamknie szkoly amerykanskiej w Moskwie i wszystkie amerykanskie dyplomatyczne dzieci sa zaproszone na zabawe choinkowa na Kremlu. Dobry dziadek mroz. Pamietam kilka lat temu jak ten sam Putin zakazal w jednym dniu adopcji do Ameryki nieszczesnych rosyjskich dzieci z sierocincow. Wszystkie te dzieci bez wyjatku, oprocz roznych problemow zdrowotnych, mialy uszkodzenia w sferze mentalnej z powodu alkoholizmu rodzicow. Zdrowych dzieci nie wolno bylo adoptowac do Ameryki, zreszta jest to powszechna praktyka tez w Polsce i innych krajach. Adopcje ustaly, bylo kilka naglosnionych tragedii o przerwanych w trakcie procesu, czy rozdzieleniu rodzenstwa. Zreszta problem w duzym stopniu sam sie rozwiazywal. Problemy wychowawcze dzieci z syndromem dzieci alkoholikow przerastaly odpornosc nowych rodzicow, a takze ich mozliwosci finansowe i organizacyjne, nie mowiac o tym, ze rujnowaly ich rodziny, gdzie prawie zawsze byly juz jakies naogol biologiczne dzieci. te durne Amerykany bardzo czesto adoptuja, mimo, ze maja juz dzieci. Wrocono wiec tutaj do adopcji chinskich dziewczynek ( nie chlopcow, bo to dla Chin zbyt cenny material). Te dziewczynki pochodza zawsze ze straszliwych warunkow, porzucone, lub podrzucone, co niekoniecznie znaczy niekochane, marne fizycznie, ale one sa zdrowe psychicznie. Zawsze sa wielkim szczesciem dla nowych rodzicow.
  To taka sobie informacja dla tych, ktorzy nie zyja tylko korporacjami, banksterami i Guantanamo.
  Pokazali na okolicznosc ewntualnych rosyjskich retorsji w tv potezny grod warowny co sie nazywa amerykansko- angielska szkola w Moskwie. Chodza tam nie tylko dzieci amerykanskich dyplomatow i innych kontraktorow, chodza dzieci z innych krajow, elit rosyjskich. A tu sie zaplakujemy na temat wszelakich nierownosci. Trza bylo sie lepiej urodzic, a jesli sie nie udalo to nie biadolic nad klawiatura o nierownosciach.

 225. moze indoor to wie, ale poza tym malo kto, ze osmani zdobyli konstantynopol dopiero po tym jak weszli w posiadanie artylerii wegierskiej; a my, w nagrode, dostalismy pomidory i papryke;

 226. Na początku grudnia Katar wycofał się z wojny z Syrią. Stał się udziałowcem Rosnefti, największej firmy na świecie i dostosował swoją politykę energetyczną (i nie tylko energetyczną) do linii Rosji.
  Umowę negocjowano przez dwa miesiące. Strony, które się jej przeciwstawiały – zwłaszcza Izrael i Wielka Brytania – próbowały ją storpedować i rozerwać sojusz rosyjsko-turecki m.in. poprzez zabójstwo ambasadora Rosji w Ankarze, oraz przez bombardowanie rosyjskiej ambasady w Damaszku w dniach 28 i 29 grudnia.
  W zawieszeniu broni nie uczestniczą Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. Waszyngton został oskarżony przez prezydenta Turcji Erdogana o kontynuację wspierania Al-Kaidy i Daeszu, czemu zaprzeczył ambasador USA w Ankarze. Jednakże w dniu 23 grudnia, ustępujący prezydent Barack Obama podpisał ustawę budżetową resortu obrony zezwalającą na dostawę broni dla „opozycji” (sic!) w Syrii, nie precyzując o które ugrupowania chodzi.
  http://jeznach.neon24.pl/post/136040,pokoj-dla-syrii
  ==========

  Tak wygląda zagadnienie od innej, niezachodniej strony….

  Gdyby nie sponsorzy zewnętrzni, już dawno byłby pokój….

 227. zyta2003
  30 grudnia o godz. 15:49
  no,nie pozostaje nam nic innego jak obserwowac jak ta jelita sie porusza i co z tego ciagle wychodzi: raz katar, raz kazachstan, ale zawsze skret kiszek;

 228. @Wiesiek59

  „Umowę negocjowano przez dwa miesiące. Strony, które się jej przeciwstawiały – zwłaszcza Izrael i Wielka Brytania – próbowały ją storpedować i rozerwać sojusz rosyjsko-turecki m.in. poprzez zabójstwo ambasadora Rosji w Ankarze … Tak wygląda zagadnienie od innej, niezachodniej strony….”

  Ee tam.

  Tak wyglada zagadnienie z punktu widzenia chorych z wariackiej nienawisci polskich antysemitow, ktorzy nawet morderstwo rosyjskiego ambasadora w Ankarze pragna przypisac „Izraelowi”. No i wuj – bo kogo w koncu obchodzi, co sobie kofraternia chorych z morderczej nienawisci ludzikow wymysli?

  Inna sprawa ze sie Wiesio zaniedbuje. Tym razem nic nie bylo o zbrodniczym spisku Sorosa z Rotszyldem, ktorzy na spole z Szechterem spiskuja zawziecie, jak to Silom Pokoju i Postepu dokopac.

 229. @radzilow. jedwabne,

  Naprawdę trudno mi uwierzyć, że Twój psychiatra wypuścił Cię bez tabletek. Jeśli tak, to wróć i pokaż mu swoje wpisy na blogu, jestem pewien, że wyjdziesz z receptą, ale jeśli Twój lekarz od głowy przepisał Ci medykamenty jakoweś, a Ty z nich nie skorzystałeś, to niezwłocznie jej wykup i stosuj, na pewno Ci pomogą, a twierdzę tak na podstawie własnych doświadczeń, choć – zastrzegam – mój przypadek nie był tak poważny, jak Twój. Otóż, jakiś czas temu, cierpiałem na depresję, próbowałem ją zwalczyć niefarmakologicznie, ale nic z tego nie wyszło, udałem się więc do lekarza od głowy, a on przepisał mi antydepresanty. Po miesiącu poczułem się znacznie lepiej, a gdy minęło pół roku (tyle trwała kuracja), byłem już zupełnie normalnym człowiekiem. Dodam jeszcze, że w czasie, gdy cierpiałem jeszcze na tego „raka duszy” miałem, dość krótki- na szczęście – epizod, kiedy to, tak, jak Ty, produkowałem się na różnych forach ziejąc nienawiścią do wszystkich i do wszystkiego, dawało to chwilową ulgę, ta satysfakcja, że dokopałem komuś, bez względu na to czy zasługiwał, czy nie. Od tego czasu minęło wiele lat, czuję się świetnie, a stres się mnie nie ima.
  Twój przypadek, z tego co widzę, jest poważniejszy, ale myślę, że -jednak – nie beznadziejny i tu przytoczę pewną opowieść, która brzmi pocieszająco, na okoliczność Twoich problemów. Otóż pewnego dnia mój wujek zwariował, a przejawiło się to tym, że zasiadł do rodzinnego obiadu z pluszowym misiem na kolanach (wujek miał wówczas 43 lata). Mało tego, on jeszcze misia karmił zupą i mówił do niego: „Jedz Azorku, jedz, nie grymaś.” Po obiedzie wujek poczęstował Azorka papierosem, ale on nie chciał się zaciągać, więc wujek ze złości urwał mu ucho. Później wujek wyszedł z misiem Azorkiem na spacer i dopóki był na urlopie, to czynił to codziennie. Kiedy przyszło mu wrócić do pracy – był wykładowcą na Politechnice Krakowskiej, w katedrze dowodzonej przez prof. Wiktora Zina, przychodził na wykłady z Azorkiem, ale zamiast wykładać mówił różne glupoty, więc po trzech dniach został wyekspediowany do Kobierzyna z wstępnym rozpoznaniem: schizofrenia paranoidalna. Kurował się przez wiele lat, ale wyszedł z tego, choć schizofrenia jest nieuleczalna, leczy się ją objawowo jedynie. Ale remisja trwa już wiele lat, wujek wrócił na uczelnię (już bez Azorka), przestał pieprzyć głupoty, a będąc już na emeryturze założył pracownię architektoniczną, która świetnie prosperuje. Zakończenie optymistyczne, czyli.

  Lecz się Radzio, a będzie dobrze, czego naprawdę szczerze Ci życzę i wierzę, że po ewentualnej kuracji Twoje wpisy będą blog (i) wzbogacać, będą miały charakter wielotematyczny, a nie jak dotychczas – mono. I błagam, nie potraktuj mojego wpisu, jako antysemicki, bo jeśli już miałbym się jakoś sytuować, to raczej jako filosemita. Głowa do góry Radzio, będzie dobrze. 🙂

 230. Muszynianka:
  Nie musisz tak bardzo definiowac przepasci politycznej, ktora nas dzieli. Sam ja czuje. 🙂
  Przypomne tylko, ze twoj polityczny bohater z Kanady, poprzedni premier, byl wielkim przyjacielem Izraela z narracji Netanyahu (ciagle wspominal terror palestynski jako przeszkode wszelkich negocjacji a na zydowskie osadnictwo nie zwracal uwagi; Kanada glosowala jako jedna z nielicznych w ONZ w sprawie przyznania PA statusu obserwatora). A jego min. spraw zagranicznych zerwal nawet stosunki dyplomatyczne z Iranem. Poniewaz niejednokrotnie bronilas kanadyjskich konserwatystow, czyli musialas sie z nimi identyfikowac.

 231. ” kupę robią też.”

  Dobrze opisałeś. Są identyczni : tolerują własny smród, ale na smród drugiego reagują alergicznie. Więc się różnią w swojej identyczności. We własnym mniemaniu. I oczywiście w mniemaniu zwolenników smrodu wodza.

 232. byk 15:54
  „moze indoor to wie, ale poza tym malo kto, ze osmani zdobyli konstantynopol dopiero po tym jak weszli w posiadanie artylerii wegierskiej”

  Ee tam, żadnej węgierskiej. Inzynier Orban był po kądzieli Niemcem, co oznacza, że Konstantynopol załatwili Niemcy.

  Jedyną zapożyczniem z geniuszu węgierskiej myśli militarnej, był fortel Mehmeda, polegający na przeprowadzeniu 80 fregat na sucho, po deskach, w ramach tour de Galata.

 233. Gdy pisałem że musimy trzymać się za portfele, to nie była to żadna przenośnia. Te 10 dolarów, o które średnio podrożała ropa to wyższy o 25 groszy litr paliwa na stacji, to 10 złotych więcej za tankowanie, to siedem miliardów złotych większy rachunek za import ropy. Polska z pewnością na tym traci, ale traci też Europa, która nic na to nie poradzi, bo jest pogrążona w wewnętrznych problemach.

  Ten kto mógłby zdecydowanie przeciwdziałać tej naftowej zmowie, dzisiaj milczy i liczy, o ile więcej ropy wydobędzie z własnych złóż. To Ameryka, która kiedyś walczyła z OPEC zdecydowanie i twardo, próbując nawet postawić kartel przed trybunałem międzynarodowym. Im wyższa cena ropy – tym więcej ropy z łupków można wydobyć w Stanach, mniej pieniędzy wysyłać za granicę, więcej jest miejsc pracy i zysków. Nie słychać więc głosu sprzeciwu z Waszyngtonu, ani od urzędującego prezydenta ani od jego następcy. Interesy ponad wszystko, gdy się opłaca – przymykamy oko na globalne zmowy, kartele i podwyżki. Rachunek zapłaci Europa, Chiny, Japonia. I my w tym doborowym towarzystwie.
  http://talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/136017,rosja-rozrabia

 234. @PA2155

  … walnal tutaj co nieco zachwytow dla dziela „The case against Israel”.

  Co wzmiankowane dzielo zawiera? Cytuje co nieco z recenzji. Recenzja pochodzi z portalu electronicintifada.

  „“Israel’s existence is tainted … “Israel is the illegitimate child of ethnic nationalism … The Zionist project… was entirely unjustified”

  Jednym slowem – „the Zionist project” nie ma prawa istniec w ogole. W zadnych granicach.

  Fajnie, ze PA2155 przynajmniej szczerze i otwarcie glosi swoje poglady. Nie chodzi oczywiscie o wycofanie sie z jakichs tam rzekomych „terenow okupowanych”. Wedlug ksiazki, na ktora sie PA powoluje, „the Zionist project” nie ma prawa istniec w ogole. W zadnych granicach. Nie mial prawa powstac, nie ma prawa istniec.

  Co z tego wynika? Wynika oczywiscie, ze gdyby Zydzi w Izraelu poupadali na glowy i wycofali sie do linii demarkacyjnych sprzed 67-go roku, to tylko po to, zeby sie doczekac nastepnej ludobojczej wojny. Spychania do morza. Tak, jak sobie kraje arabskie (a nie zadni tam „Palestynczycy”) umyslily w maju 67-go. Istnienie Izraela w jakichkolwiek granicach to wszak „calkowita niesprawiedliwosc”.

  Na szczescie nikt na glowe nie upadl. A swoja droga – juz piecdziesiat lat mija, odkad polaczonym armiom arabskim (Egipt, Syria, Jordania, Liban, Irak) jakos nie do konca spychanie do morza wyszlo. I juz piecdziesiat lat mija, odkad z Kremla slychac grozne pomruki. Towarzysze radzieccy juz w pierwszych dniach czerwca 67 zapowiadali, ze „syjonistycznej agresji” nie mozna puscic plazem. I ze ta zniewaga krwi wymaga.

  Tylko o „Palestynczykach” nic nie ma ani w „Zolnierzu Wolnosci” ani w dzielach docenta Walichnowskiego, ktory kariere zrobil na zbrodniczych powiazaniach syjonistow z imperialistami.

  Nic nie ma o „Palestynczykach”, bo ich jeszcze nie wynaleziono, to wynalazek ciut pozniejszy.

 235. ”moze indoor to wie, ale poza tym malo kto, ze osmani zdobyli konstantynopol dopiero po tym jak weszli w posiadanie artylerii wegierskiej”

  Orban działo (a dokładniej swoje umiejętności) wpierw zaproponował Cesarzowi Konstantynowi, olali go i uwięzili. Mehmet wysłał swoich ”komandosów” i uprowadzili Orbana z więzienia. Około jedna czwarta armii osmańskiej składała się z chrześcijan, z ich punktu widzenia to nie była wojna religijna, tylko wojna pomiędzy dwoma imperiami.

 236. @jobrave

  „Twój psychiatra ”

  Cuchnacy bluzg odnotowany, spuszczony z woda.

  „cierpiałem na depresję”

  Wierze. To musi zasmucac, ze (cytuje twoja wypowiedz): „„Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  Rozumiem, ze w/w fakt („nie do konca”) wpedza w depresje („szkoda”). Ta depresja to troszke choroba spoleczna.

  „ziejąc nienawiścią”

  Nienawiscia to zieja ludzie, ktorzy zapowiadaja gaz i piec, maluja napisy o Zydach i o gazie na scianach domow, wywieszaja bannery „Smierc garbatym nosom” na stadionach i maszeruja wrzeszczac „A na drzewach zamiast lisci beda wisiec syjonisci”.

  „Twoich problemów. ”

  Ja nie mam problemow.

  „Lecz się”

  Obawiam sie, ze nie bedziesz mial okazji zajmowac sie moim zdrowiem. Nie watpie w dobre checi, gorzej z mozliwosciami. Wierze bez zastrzezen, ze fucha lagerarzta moglaby serce uradowac.

  A swoja droga – wypsnelo ci sie ciut prawdy. Twoje slowa: „„Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.” Coz aj ci poradze? Rozumiem jednak tesknote do czasow, ktore nie powroca.

 237. ”Ee tam, żadnej węgierskiej. Inzynier Orban był po kądzieli Niemcem, co oznacza, że Konstantynopol załatwili Niemcy.”

  Pochodził z Siedmiogrodu, prawdopodobnie z Braszowa (Kronstadt in Burzenland ) lub z okolic, więc oczywiście może być Sasem siedmiogrodzkim, Węgrem (Seklerzem) lub kim tylko chciał być. A o tym ( za kogo się chciał uważać) nie wiemy.

 238. „to nie była wojna religijna, tylko wojna pomiędzy dwoma imperiami”;
  nie; komstantynopol przestal byc imperium juz dobre sto lat wczesniej, ale budowana przez tysiac lat twierdza nadal byla nie do zdobycia; natomiast przesmyk kontrolowali wenecjanie;

 239. @jobrave

  „wykładowcą na Politechnice Krakowskiej”

  Ta, kazdy jeden to inzynier, architekt, chirurg, pilot dreamlinera, informatyk albo co namniej astronauta:

  „Witam poszukuje pracy przy sprzataniu mieszkan,domow,biuro,przeczkoli,silowni Jestem osoba odpowiedzialna, punktualna itp Nie mam prawo jazdy i jęz-szw ucze sie, Tylko powazne oferty. Pozdrawiam”

  „Witam.Podejme prace po Nowym Roku jako pomocnik budowlany”

  „Szukam pracy, doświadczenie w sprzątania,prawo jazdy”

  „Posprzatam lub pomoge w sprzataniu w jutro i sobote,doswiadczenie,pn.Wiecej info udziele tel”

  „Szukam pracy, ja lat 22 zdolny,energiczny szybko uczący się chłop z gór.Preferuje Pomocnik na budowie (malowanie,szpachlowanie,”

  „Szukam pracy jako opiekunka do osoby starszej, pomoc domowa, sprzątanie l”

  Twoja kumpela @Muszynianka to zdaje sie specjalistka od kompilatorow? Nie bez powodu twoj kraj slynie z tego, ze tam powstaja nowe jezyki programowania, kompilatory i srodowiska SDK. Znaczy jak grzyby po deszczu.

 240. ”nie; ”
  Dziś wiemy. Pisałem wyraźnie : z punktu widzenia chrześcijan walczących w ramach wojsk osmańskich to ni była wojna religijna. Czy i kogo traktujemy jako imperium – po stronie Konstantynopola walczyli tylko Wenecjanie, reszta Europy obiecała coś ale nic nie wysłała. Tym niemniej upadek Konstantynopola możemy uważać za ostatni akt upadku Cesarstwa Wschodniego, które było imperium. Kiedyś.

 241. „Pisałem wyraźnie”
  nie pisales wyraznie, ale wiem o co ci biega; moim zdaniem nie ma wojny bez zaplecza ideologicznego, przynajmniej wsrod homo sapiens;

 242. ”moim zdaniem nie ma wojny bez zaplecza ideologicznego, przynajmniej wsrod homo sapiens;”
  Nie wiem czy tak jest, ale nawet jeśli – niekoniecznie motywacja musi być religijna.

 243. @byk

  „przynajmniej wsrod homo sapiens”

  Ee tam. Tak od razu sapiens? Poszukaj uzasadnien ideologicznych dla wielkich wypraw Wikingow. Albo dla wojen w „mocarstwowym” okresie Szwecji, zanim dostali w skore pod Poltawa. Albo dla wojny Iraku z Iranem.

 244. Ech, znowu ten Monteskiusz a sprawa polska….

  W USA, gdzie do ponad połowy XIX wieku funkcjonowało niewolnictwo czystej wody, zaś segregacja rasowa obowiązywała do połowy lat 60-tych XX wieku, gdzie tradycyjną arystokrację zastąpili dynastie nuworyszy i polityków, najlepiej takie, które mogą zakotwiczyć swój rodowód na Mayflower, a więc w USA mimo wszystko trójpodział działał i nadal działa. Pierwszy wyrok wyrok tamtejszego Sądu Najwyższego, w którym po raz pierwszy władza sądownicza dokonała oceny aktu normatywnego z punktu widzenia zasad konstytucyjnych (sprawa Marbury vs Madison) to rok 1803.

  O ile się nie mylę, to chłopi nie są niewolnikami magnatów już od ponad 150 lat, przechodząc w tym czasie wiele transformacji jako grupa społeczna, ale jedno, co pozostało na stale związane z chłopstwem, to endemiczny konserwatyzm. Jednak ten konserwatyzm cechuje nie tylko polskie chłopstwo, ale mieszkańców wsi jako takich w znakomitej większości krajów zachodnich, i to na obydwu kontynentach. Można dyskutować o źródłach tego konserwatyzmu, ale pochodzenie fenomenu w niczym nie zmienia faktu jest powszechnego istnienia.

  Teraz, na podstawie badań socjologicznych z końca lat 80-tych XX wieku, ówczesny portret społeczeństwa schyłkowego peerelu rysował się jako społeczeństwo w przeważającej większości chłopskie w swych korzeniach i w mentalności, i to dotyczyło zarówno mieszkańców wsi, jak i mieszkańców miast pochodzących z tzw. awansu społecznego. Czyli problemem zasadniczym jest ów endemiczny konserwatyzm, który cechuje większość społeczeństwa polskiego.

  Czy ów konserwatyzm musi oznaczać niechęć do trójpodziału władz ? Może, ale nie musi. PSL jako partia chłopska nigdy kwestionowało porządku konstytucyjnego opartego na trójpodziale władz, bo PSL nie było ugrupowaniem populistycznym. Dopiero ordynarny populizm pisowski, który okazał się być do pogodzenia w wielu aspektach z konserwatyzmem cechującym wystarczającą większość wyborców, populizm oparty na idei budowy silnego, zcentralizowanego państwa narodowego (kto wie, czy nie korporacyjnego, skupionego wokół jednostki) okazał się być również konceptem zakładającym demontaż trójpodziału i podporządkowanie wszystkich instytucji suwerena. Podczas debaty o wyborze sędziów konstytucyjnych poseł Kornel Morawiecki sformułował swoje przesłanie o przewadze woli ludu nad prawem. Czyli prawo schodzi na drugi dalszy, a wola polityczna uosabiana przez większość parlamentarną ma mieć głos decydujący. Karl Schmitt – ideolog nazizmu się kłania.

  A skoro już mowa o nazizmie: Monteskiusz jakoś nie przewidział zjawiska niekompatybilności trójpodziału w odniesieniu do Prus będących wtedy monarchią absolutną, już nie pamiętam czy w wyzwolonym chłopstwem, ale chyba tak, nie przewidział, lud stanowiący to, co od 1870 nazywa się potocznie Niemcami, stworzy system, w którym nawet nie troszczono się o minimalne pozory jakiegokolwiek rozdziału władzy, czyli coś, do czego Polska nigdy nie doszła w swej historii najnowszej (od 1918 roku), bo nawet konstytucja peerelowska ( jeśli chodzi o samą literę prawa, a nie o praktykę fukcjonowania ówczesnej konstytucji w ramach obowiązującego systemu politycznego) dbała o te pozory.

 245. ”Szukam pracy, ja lat 22 zdolny,energiczny szybko uczący się chłop z gór”

  Z tego samego portalu:

  ”Podejmę prace u Pani
  P.S. PROSZĘ NIE SKŁADAĆ NIEMORALNYCH PROPOZYCJI !”
  A przecież wyraźnie jest napisała to złota rączka

 246. @Indoor prawdziwy

  ” złota rączka”

  … ale nie zloty paluszek.

 247. nie bylo popow, to byli druidzi i tak dalej; a dlaczego umieramy, trudno nam do dzisiaj pojac;

 248. opium, kochany, tutaj marks sie nie pomylil;

 249. biedak, nie wiedzial, ze sam sie nim kiedys stanie;

 250. @Jacobsky

  „O ile się nie mylę, to chłopi nie są niewolnikami magnatów już od ponad 150 lat, ”

  Rzeczywiscie AD 1864 car Wszechrosji Aleksander II-gi zadekretowal likwidacje panszczyzny i uwlaszczenie chlopow. Warto przypomniec, ze obcy monarcha okazal wiecej ludzkiego podejscia, niz ktokolwiek inny – i glownie z tego powodu Powstanie Styczniowe ponioslo calkowita i druzgocaca kleske. Nie trzeba bylo Kozakow – chlopi sami swietnie rozumieli, kto ich traktowal jak zwierzeta, jak bydlo – a kto im nadal wolnosc i ziemie.

 251. ”nie ma wojny bez zaplecza ideologicznego” Chyba, że z powodu d0py. Patrz – Wojna trojańska.

 252. sprobojcie zrozumiec problemy buddysty:
  jak tu sie znowu narodzic, i gdzie?

 253. „d0py”
  przecie to zawsze chodzi o marynie, patrz, n.p.: ostatnie demonstarcje w IV rp;nawet u mrowek nie jest inaczej;

 254. Jedwabnik:
  Moglbys przynajmniej przeczytac wzmiankowana ksiazke, zamiast opierac sie na watpliwych recenzjach.
  Jej autor jest pochodzenia zydowskiego, jest profesorem na jednym z kanadyjskich uniwersytetow, jego rodzice przezyli Holocaust. Stad, zaden genetyczny antysemita pochodzenia ONRowskiego.
  Moze zacytuje z pamieci scenariusz jak powstaje zydowskie osiedle na terenach okupowanych:
  1. Administrator tychze terenow, IDF zajmuje jakis teren dla „celow militarnych” i eksmituje bez odszkodowania ich arabskich mieszkancow
  2. ta sama IDF przekazuje ten teren grupie osadnikow, ktorzy buduja osiedle i roztacza opieke nad nim
  3. buduje i opiekuje sie drogami, ktore lacza te osiedle z innymi osiedlami, eksmitujac innych Arabow.

 255. Jedwabnik:
  Dodam, ze ksiazka to zaden samizdat ONRowski. Mozna ja kupic na amerykanskim Amazon.

 256. Prez. Obama w depresji?

  Prezydent Rosji Wladmir Putin postanowil nie wydalac amerykanskich dyplomatow z Rosji
  w odpowiedzi na nowe sankcje Wszyngtonu wobec Rosji. Jednoczesnie zaprasza wszystkie dzieci amerykanskich akredytowanych dyplomatow w Rosji na noworoczna choinke na Kremlu.

 257. witam @byka,

  jeszcze w starym roku

 258. ozzy:
  barck jest wsciekly, bo wladimir wladimirowicz ma lepsze trolle;

 259. dzisiaj eksperymentuje w kuchni z rozmarynem;

 260. Od 1945 roku panowie feudalni z Wall Street interweniowali w 81 demokratycznych wyborach naokolo swiata – tak pisze dzisiejszy Los Angeles Times, cytujac badania naukowe Uniwersytetu Carnegie Mellon.
  http://www.latimes.com/nation/la-na-us-intervention-foreign-elections-20161213-story.html
  Jezeli Duda w Waszyngtonie przedstawi jakiekolwiek dowody, to jest to tylko zaplata pieknym za nadobne.

 261. no i spiewam, bo sasiedzi wyjechali, od kolend po rossiniego;

 262. radzilowJedwabne
  30 grudnia o godz. 17:43

  to fakt, smutny fakt, że trzeba było zaborów i woli zaborców, żeby oficjalnie znieść tę hańbę, jaką była pańszczyzna, bo polska wyższa sfora jakoś nie była chętna zmianom.

  Zastanawiające jest również, że jakoś nie zbyt głośno jest o idei odszkodowań za pańszczyznę (czyli po prostu wypłaty zaległych wynagrodzeń za płacę, z odsetkami). Jakby tak powiązać tego typu roszczenia z roszczeniami o zwrot majątków, to być może adwokat reprezentujący np. Grocholskich zastanowiłby się dwa razy zanim zażądałby zwrotu Michałowic pod Warszawą.

 263. _______

  Zadne panstwo nie powstalo bez bolu, zwlaszcza dla jego sasiadow. Wojny nie nalezy potepiac za to jedynie, ze jest wojna. Izrael jest panstwem jak inne. IDF nie jest armia
  zbawienia. Domaganie sie od Izraela, aby w imie specjalnie dla niego wymyslonego kodeksu moralnego popelnil to, co w jego rozumieniu rownaloby sie samobojstwu, nie ma zadnego sensu.
  Niegdys premier Izraela Benjamin Netanyahu powiedzial, ze gdyby panstwo Izreal zrezygnowalo z uzbrojenia, to zostaloby zniszczone przez otaczajacych je wrogow.
  A moze troche z historii:
  – w 1970 krol Jordanii wymordowal w okresie „czarnego wrzesnia” ponad 50,000 Palestynczykow;
  – w 1976 Syryjczycy weszli do LIbanu i wymordowali kolejnych 30.000 Paletsynczykow, a potem wraz z Palestynczykami , 70.000 Libanczykow;
  . w 1976 r. w Damur doszlo do masakry libanskich chrzescijan – wojna religijna w Libanie to 100 000 ofiar i tylko Izrealczycy ratowali libanskich chrzescijan;
  – w miescie Hanna wojska syryjskie wymordowaly Syryjczykow – sunni nie uznawali
  wladzy mniejszosci z sekty Alawi;
  —-moge przytaczac wiecej
  wszyscy milczeli w Paryzu, Londynie, nikt nie odwazyl sie porownywac Husseina, Asada i Chomeiniego do Hitlera ale latwo bylo zamienic gwiazde Dawida na swastyke dla
  Begina.
  W wojnie 1973 roku, ktora rozpoczal Sadat przeciw Izraelowi zycie stracilo wiecej zolnierzy IDF anizeli w czasie konfliktu zolnierzy amerykanskich w Wietnamie.

 264. ozzy:
  na twoje rece, pozdrowienia i pomyslnosci dla starego zaboru rosyjskiego i dzisiaj!

 265. @byk

  o moj rozmarynie….

  u nas prawie wiosennie (bedzie jakies z +7 C); pare dni wolnych w tym 6 stycznia
  na Kacpra Melchiora i Baltazara

 266. @byk

  B-g zaplac!
  Te cale Podlasie strasznie endeckie – jeden z moich praszczurow (socjalista) siedzial za sanacji w twierdzy Brzeskiej. Dostawali wowczas po ryju rowno. Czytam to we wspomnienach Jonasza Sterna.

 267. Monteskiusz, który napisał „O duchu praw” w 1748 siłą rzeczy był skazany na dostępną mu wiedzę.
  Tak więc nie mógł precyzyjnie przewidywać wydarzeń czy pisać scenariuszy, które doprowadziły np do ziszczenia się jego koncepcji państwa, demokracji czy zasady trójpodziału władz. Myślę o rewolucjach od brytyjskiej, francuskiej czy amerykańskiej poczynając.
  Monteskiusz np jako władzę wykonawczą we Francji widział odartego z pewnych kompetencji króla. Liczył, że lektura jego dzieł króla oświeci i zmusi do reform.
  No ale nie oświeciła więc za 40 lat, „lud” radykalnie wyeliminował Ludwika XVI z podziału władzy.
  Tak więc powstania monteskiszowskiego modelu państwa nie można oddzielić od praktyki politycznej. Jedno i drugie wpłynęło na utrwalenie się tego systemu sprawowania władzy.
  Polska od tej praktyki była wolna z powodów o których też pisał Monteskiusz (cyt wyżej). Tym samym doświadczenia urealniajace jego idee społeczeństwu polskiemu nie przeorały świadomości jak Brytyjczykom, Francuzom czy Amerykanom.
  I to jest moim zdaniem powód problemów z trójpodziałem władz – między innymi.

  ————

  U Monteskiusza nie tyle prognoz należy szukać co pewnych prawidłowości czy zasad.

  W Polsce od roku na tle konfliktu politycznego, na okrągło są wałkowane cztery zdania z rozdziału VI księgi XXI „O duchu ….” – „o ustroju angielskim” odnoszące się co ciekawe jedynie do formy rządów:

  „Kiedy, w jednej i tej samej osobie lub w jednym i tym samym ciele, władza prawodawcza zespolona jest z wykonawczą, nie ma wolności; ponieważ można się lękać, aby ten sam monarcha albo ten sam senat nie stanowił tyrańskich praw, które będzie tyrańsko wykonywał.
  Nie ma również wolności, jeśli władza sędziowska nie jest oddzielona od prawodawczej i wykonawczej. Gdyby była połączona z władzą prawodawczą, władza nad życiem i wolnością obywateli byłaby dowolna; sędzia bowiem byłby prawodawcą. Gdyby była połączona z władzą wykonawczą, sędzia mógłby mieć siłę ciemiężyciela.”

  Z tym, że cała myśl Monteskiusza zawiera jeszcze jedno kluczowe zdanie (pomijane) odnoszące się do treści:

  „Wszystko byłoby stracone, gdyby jeden i ten sam człowiek lub jedno i to samo ciało magnatów, albo szlachty, albo ludu, sprawowało owe trzy władze: tworzenie praw, wykonywanie publicznych postanowień oraz sądzenie zbrodni lub sporów między obywatelami.”
  Interpretuję to jako pełnię władzy w rękach jednego człowieka lub jednej grupy społecznej.
  I to zdanie jest ostrzeżeniem przed dratycznymi wydarzeniami, które przetoczyły się przez Europę i świat później.
  No i które dzieją się teraz.

  Co do konserwatyzmu chłopów polskich …. .

  Trudno by nie byli konserwatywni skoro swe społeczne wyzwolenie nie sobie zawdzięczają. Chłopów polskich uwłaszczyli zaborcy a ziemię dostali pod naciskiem sowietów. To wyzwolenie nie było przez chłopów wywalczone tylko dane z zewnątrz.
  Tak więc ten konserwatyzm polityczny wynika również z praktyki.

 268. Indoor prawdziwy
  30 grudnia o godz. 17:45

  Dałeś się uwieść propagandyście- Homerowi?
  ZAWSZE chodzi o złoto lub jego ekwiwalenty.
  Preteksty w stylu „baba” to jedynie mydlenie oczu….

  Pisaliście o puszkarzu Orbanie.
  Zrobił armaty za ZŁOTO Osmanów, nie za piękne oczy.
  Tak samo jak flota jak najbardziej chrześcijańskiej Genui i Wenecji, przewoziła armie osmańskie przez Morze Marmara, do ataku na Europę.
  ZA ZŁOTO…..

  Wiara że istnieją jakieś inne motywy działań politycznych niż chciwość, to teatrzyk dla maluczkich i ubogich duchem.
  Najszlachetniejsze hasła, działania fundacji różnego typu, idee, mają podstawę znacznie bardziej prozaiczną, wulgarną wręcz pazerność.
  Albo, rządzę władzy…..

 269. Bar Norte
  30 grudnia o godz. 19:26

  Wszystkie społeczeństwa na pewnym poziomie rozwoju- nomadowie, czy rolnicy- są konserwatywne i religijne.
  Zbyt silna jest kontrola społeczna w małych, wyizolowanych grupach, muszących polegać wyłącznie na sobie i współpracować by przeżyć.
  Hierarchia w takich społecznościach jest ustalona niejako z góry.
  Z powodu urodzenia, przyszłość jest zdeterminowana.

  Wolność wyboru, laicyzm, możliwość wpływu na własny los, zaczyna się dopiero albo w miastach- gdzie istnieją możliwości awansu na różne sposoby i kontrola nie obejmuje populacji tak sciśle.
  Albo w trakcie industrializacji, gdzie masowe przemieszczanie sie ludzi z małych ośrodków, tworzy warunki do ustalenia nowej hierarchii grup napływowych. No i ścierania się różnych doświadczeń, poglądów, zwyczajów, tworzenia nowego etosu i norm.

  Takie procesy nie zaistniały jeszcze w większości krajów świata.
  Więc stosunki feudalne, czy niewolnictwo, kasty, sa normą
  Zmienić to można budując tam przemysł.
  Tyle, że jest to budowanie KONKURENCJI dla Europy….
  A bez stworzenia takiej konkurencji, zainicjowania przemian społecznych w III swiecie, budowa demokracji czy jakieś prawa człowieka, są na tamtym gruncie mrzonką……

 270. ”Dałeś się uwieść propagandyście- Homerowi?
  ZAWSZE chodzi o złoto lub jego ekwiwalenty.”

  A mnie ojciec zawsze uczył, że pieniądze to nie wszystko …

 271. ”A mnie ojciec zawsze uczył, że pieniądze to nie wszystko …”

  Urwało mi
  A mnie ojciec zawsze uczył, że pieniądze to nie wszystko, istnieją jeszcze akcje, obligacje, nieruchomości, biżuteria i dzieła sztuki.

 272. Decyzja prezydenta Rosji Wladmira Putina na „kuchenna polityke Obamy” jest jak najbardziej madra i sadze, ze Polacy powinni sie uczyc jak nalezy robic wielka polityke.

 273. ”Polacy powinni sie uczyc jak nalezy robic wielka polityke.”
  Po co? Kto za to zapłaci?

 274. ozzy
  30 grudnia o godz. 19:53

  Uczą się ludzie inteligentni…..
  Nie wiem, czy takie osoby znajdą się w składzie obecnego, czy poprzedniego rządu….
  Zresztą, nauczenie czegokolwiek kukiełek, jest raczej niewykonalne.
  Przecież lalkarz za nie mówi, czy inny demiurg zza wody.

 275. Możemy się uczyć robić politykę.
  Od Orbana, Zemana……..
  Jakoś nie mają problemu z przedkładaniem interesów własnych krajów PONAD obce…

 276. wiesiek59

  Zgadzam się, że charakter życia chłopów sprzyja światopoglądowemu konserwatyzmowi.

  Z tym, że położenie życiowe jednak może w nich ten konserwatyzm przełamać.

  Kiedyś pisałem o wielkiej wojnie chłopskiej w Niemczech, w latach 20 wieku XVI. To było najwieksze antyfeudalne powstanie w Europie – w tym sensie postępowe. Oczywiście powstanie upadło ale pozostało w świadomości, głównie jako pamięć o Muntzerze i dokumencie powstańczym „12 Artykułów” niosącym postulaty uwolnienia chłopów. No i po 300 latach, w pierwszej połowie XIX wieku ten manifest wyzwoleńczy zrealizowano.

  Tego typu doświadczeń czy walki o swoje prawa polscy chłopi nie mieli.
  Nie licząc oczywiście dość ograniczonej „rabacji galicyjskiej”.

  Właśnie o ten polityczny konserwatyzm mi chodziło.

 277. ozzy
  30 grudnia o godz. 18:55
  My dear ozzy. jak możesz popierać państwo stworzone min. przez Stalina, no jak.
  MVH
  Chris

 278. chris6
  30 grudnia o godz. 20:34
  jak możesz popierać państwo stworzone min. przez Stalina, no jak.
  ………………………………………………………………………………..
  To tak jakby napisać: „jak można popierać państwo założone
  przez Bieruta & Co.”

 279. „pochodzenia zydowskiego”

  Zydzi niby madry narod, nagrody Nobla i rozne tam takie – ale maja jeden powazny feler. Nie przestrzegaja oczywistej wsrod innych narodow zasady, ze zdrajcow sie wiesza,

  To smutne zaniedbanie uzuchwala zdrajcow-renegatow ale i naraza cale galezie przemyslu na straty. Straty ponosi na przyklad branza powroznicza.

  Trzeba miec nadzieje, ze wzmiankowane zaniedbanie nie ptrwa juz dlugo.

 280. @Chris6

  czy ja „popieram”? Zreszta, co ma Stalin ze wspomniana sprawa?
  Jak dotychczas nie bylo zadnej rekacji ze strony prezydenta-elekta Donalda Trumpa na decyzje prez. Obamy. Mozna sie spodziewac, ze na poczatku 2017 roku zostanie opublikowany raport w sprawie roli Rosji w ingerencje sieci komputerowej USA i jego sojusznikow. I potem bedzie mozna dokladniej przedstawic pozycje prez.-elekta
  w sprawie powyzszej.
  To jeszcze nie koniec amer.sankcji ustepujacej administracji Obamy.

 281. „Lieber” to nic innego jak po polsku czuły ,troskliwy , kochany , a „Man” to poprostu mężczyzna, człowiek.
  A , żeby odebrać tu jedynie seksualne powiązania, trzeba być szczególnej i dojść jednostronnej orientacji.
  Zaś Moje „Ljeberman” miało jedynie zwrócić uwagę na prawidłową wymowę tego nazwiska i nie ma żadnego seksualnego , a jedynie czuły podtekst

 282. @ozzy

  „W wojnie 1973 roku, ktora rozpoczal Sadat przeciw Izraelowi zycie stracilo wiecej zolnierzy IDF anizeli w czasie konfliktu zolnierzy amerykanskich w Wietnamie.”

  Totalna bzdura. Calkiem od czapy.

  W wojnie Yom Kippur poleglo ok 2700-set izraelskich zolnierzy. Wojna trwala trzy tygodnie.

  W wojnie w Wietnamie poleglo ok 50 000 (piecdziesiat tysiecy) amerykanskich zolnierzy.

  Nie rozwazales moze zmiany wyznania, na przyklad na islam w wydaniu salafickim?

 283. @Z dystansu

  „„Ljeberman”

  Po raz kolejny ten sam „zart” polegajacy na przeinaczeniu zydowskiego nazwiska w taki sposo, zeby sie kojarzylo z wulgarnym okresleniem kopulacji. Humor az skrzy sie w twoich wypowiedziach a zart za kazdym razem robi sie coraz smieszniejszy.

  Mozna by odpowiedziec – ale moim zdaniem nie nalezy do ludzi twojego pokroju zwracac sie w sposob cenzuralny.

 284. @PA2155

  „pochodzenia zydowskiego”

  Zydzi niby madry narod, nagrody Nobla i rozne tam takie – ale maja jeden powazny feler. Nie przestrzegaja oczywistej wsrod innych narodow zasady, ze zdrajcow sie wiesza.

  O w/w smutnym zaniedbaniu pisalem wczesniej, o 20:44.

 285. Do @Antoniusa ;
  Życzę dobrego wystraczającego zdrowia w nadchodzącym 2017 roku .
  Być może przeczytasz a jeśli tak, to nawet Twoje milczenie na blogu przyjmuje ze zrozumieniem . W Krakowie zmarł w wieku 81 lat profesor Aleksander KOJ , b. rektor UJ , wspominałeś kiedyś o nim , Ślązaku z Opolskiego .

 286. Izrael był tworem geopolityki, podobnie jak Polska.
  Odpowiedni czas, miejsce, konfiguracja interesów.
  Takie twory żyją potem własnym życiem.
  O ile maja mądrych przywódców….
  Którzy zręcznie wykorzystają okienko historyczne.
  I walkę mocarstw o wpływy.
  Powstanie nowych państw to kompromis starych mocarstw, rozdających karty w rozgrywce.

  Takie okienko otworzyło się obecnie na Bliskim Wschodzie.
  Dla kilku nacji….
  Czy będą to Palestyńczycy, czy Kurdowie, nie od nich zależy.

 287. @radz,Jed.

  to ostatnie zdanie jest i d i o t y c z n e.
  ____

  Dane podaje, ze jednym z moich mentorow Leopoldem Ungerem w
  Kultura, 5 sierpnia, nr 9/420, 1982
  „W 1973 roku Sadat rozpoczal wojne w ktorej Izrael stracil, stosunkowo, trzy razy wiecej zolnierzy niz USA w Wietnamie”

  PS bardzo bym Cie prosil, nie uzywaj nazw miejscowsci, w ktorych Zydzi byli zamordowani przez Polakow. Pisz „Jasiek”, „Tolek”….and so on

 288. „Zydzi niby madry narod, nagrody Nobla i rozne tam takie – ale maja jeden powazny feler. Nie przestrzegaja oczywistej wsrod innych narodow zasady, ze zdrajcow sie wiesza.”
  Od czego Mossad? 🙂
  Czy to zdanie nie jest w zgodzie z „Ein Reich, ein Volk, ein Fuehrer”?
  Wiele narodow, zwlaszcza tych roszczacych sobie prawo do tradycji demokratycznej ceni sobie rozne opinie.

 289. אביגדור ליברמן (Avigdor Lieberman)
  Ewik Lwowicz Liberman
  Evet Lwowicz Liberman

  (zadnego -j )

 290. Szkoda czasu na ten blog

  Kiedys Moczar i jego ska forsowali jakis komunizm czy socjalizm narodowy, cos w rodzaju polskiego nazizmu.
  Chyba prem. Icchak Szamir nie mylil sie.

 291. Niektórym szczęśliwym ale też naprawdę wszystko kojarzy się z kopulacją .

 292. ozzy @19:53

  „Decyzja prezydenta Rosji Wladmira Putina na „kuchenna polityke Obamy”

  Kuchenna, w sensie poziomu inteligencji BA czy też w kontekscie użycia tylnego wejscia? Reakcję Vlada określiłbym bardziej jako chytrą aniżeli mądrą, kalkulującą na zimno pozostałe 3 tygodnie do koronacji mającego doń słabość, pomarańczowego baboona.

  Czego konkretnie – w kwestii wielkiej polityki – Polacy mają się uczyć od Twojego idola? Umieszczenia zielonych ludzików, np. na Zaolziu, wysyłania konfietów B Assadowi czy też sztuki upychania lewej fortuny, w sposób, ażeby nikt nic nie widział i nie słyszał?

 293. „Szkoda czasu na ten blog”
  Ktos zabral zabawki z piaskownicy i poszedl do domu. My way or the highway. 🙂

 294. Jako szef banku centralnego płaciłem 32%, a teraz płacę 19& i jeszcze wrzucam sobie różne rzeczy w koszty. Czy to jest sprawiedliwe?
  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/trzeba-podniesc-podatki-rozmowa-z-markiem-belka/
  ===========

  CBDO……

  KTOŚ skonstruował takie, a nie inne prawo.

 295. wiesiek59
  30 grudnia o godz. 22:30
  raczej lewo;ale nie jest to wina belki, ale raczej druzyny, ktora uzywala go jak taranu (iluminaci);

 296. wielkie spiski, niesamowite konwersje, erotyczne wyznania,
  a rzeczywistosc skrzeczy, jak marianne faithfull, pattie smith i zabka konajaca razem;

 297. @Z dystansu

  „Niektórym … wszystko kojarzy się z kopulacją ”

  Niektory sie wydaje, ze jak chlustaja plugawym, cuchnacym bluzgiem („Ljeberman”), to ten ich plugawy, wstretny bluzg jest w jakikolwiek sposob smieszny. Oczywiscie jak juz taki, przepraszam za wulgaryzm, Tytan Intelektu wymysli „zart” – to powtarza ten „zart” raz za razem í jest przekonany, ze z kazda iteracja wzmiankowany „zart” jest smieszniejszy.

 298. @PA2155

  „Wiele narodow, zwlaszcza tych roszczacych sobie prawo do tradycji demokratycznej ceni sobie rozne opinie.”

  … a sa tez narody, roszczace sobie prawo do tradycji demokratycznej, ktore w kodeksie karnym umieszczaja kare wiezienia za gloszenie niewiasciwych pogladow czy tez za niedostateczna czolobitnosc w wypowiedziach dotyczacyh glowy panstwa. Kara wiezienia grozi takze komus, kto wypowie sie w niedostatecznie czolobitny sposob na temat Religii Panujacej.

  „do trzech lat więzienia grozi za zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim i komunistycznym, za znieważenie RP i narodu polskiego oraz znieważenie prezydenta RP … pięciu lat więzienia … owy przepis będzie się za to stosować zarówno do obywatela polskiego, jak i cudzoziemca – „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”.

  Najwyrazniej sa narody, ktorym sie calkiem serio wydaje, ze moga stanowic i egzekwowac prawo nie tylko na wlasnym terytorium – ale na calej kuli ziemskiej, „niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu”. Na taki pomysl nikt jeszcze do tej pory nie wpadl. Nawet Sowieci za Brezniewa nie probowali dajmy na to wsadzac do pierdla amerykanskich profesorow za „dzialalnosc antyradziecka”.

 299. @PA2155

  „Czy to zdanie nie jest w zgodzie z „Ein Reich, ein Volk, ein Fuehrer””

  W zgodzie z Adolfem sa ludzie, ktorzy otwarcie do Adolfa wzdychaja i chwala jego dokonania. Pozwole sobie ponownie zacytowac twojego rodaka o ksywie @jobrave:

  „Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  W swoim wlasnym gronie, miedzy rodakami – to stawiacie sprawe jasno: „„Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  Rozumiem oczywiscie zal nader licznych osob i ugrupowan, ze „nie do konca”.

 300. @chris6

  „My dear ozzy. jak możesz popierać państwo stworzone min. przez Stalin”

  Facet, to ty nie popierasz swojego wlasnego panstwa? Bo stworzone wylacznie przez Stalina. Samo z siebie to zniklo z mapy w ciagu kilkunastu dni, podczas gdy Wodz Naczelny, generalowie, brygadierzy, pulkownicy i cala reszta wyorderowanj halastry tratowala sie wzajemnie nawiewajac na Zaleszczyki, czesto w cywilnych ciuchach, wyrzuciwszy mundur do jakiegos rowu. Panstwo przestalo istniec i go nie bylo.

  Jesli sie w ogole na mapie na nowo pojawilo po pieciu czy szesciu latach, to tylko dlatego, ze Ziutek Sloneczko mial dobry humor. Tak sie bowiem sklada, ze to akurat Armia Czerwona wygonila z twojego kraju herrenvolkow, wyniosla herrenvolkow na kopach, doszla do Berlina i zdobyla Berlin.

  Moze zreszta nie popierasz wlasnego panstwa i nie uwazasz go za wlasne. W koncu nawet wasi biskupi prosili Niemcow „o przebaczenie” jeszcze wtedy, kiedy Niemcy wyciagali lapy po Wroclaw, Szczecin, Kolobrzeg i Gdansk. Ale to juz twoja sprawa.

 301. byk
  30 grudnia o godz. 23:01

  „a rzeczywistosc skrzeczy, jak marianne faithfull”.

  No nie przesadzaj, przynajmniej ładnie zaśpiewała „Yesterday”.

  https://www.youtube.com/watch?v=gORyrU1xQpg&index=44&list=RDF-H55V_oma0

 302. @Mauro Rossi

  „Herod ”

  No wlasnie, co z tym Herodem? Bo cos nabrales wody w usta.

  Ja juz wiem z polskiej prasy i z polskich witryn, ze „Jezus byl Palestynczykiem”, choc inni twierdza, ze „Aramejczykiem, tj. Syryjczykiem,”. Na pewno „mowil po aramejsku”, w odroznieniu od wrednych syjonistow, ktorzy „szwargoca w zargonie”. To juz ustalone, ze Palestynczycy zaludniali Palestyne „od czasow neolitu”.

  Rozumiem zatem, ze w „Palestynie” zyli „Palestynczycy” czy moze „Aramejczycy” „od czasow neolitu”. Ale zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek, to przeciez chyba byl Zydem? A jesli tm zadnych Zydow nie bylo, tylko „Palestynczycy” „od czasow neolitu”, to jak wyjasnic, iz „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”? Znaczy po pierwsze ich tam nie bylo, po drugie „ukrzyzowali” a po trzecie krajem rzadzil zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek?

 303. @Wiesiek59

  „tworem geopolityki, podobnie jak Polska.
  Odpowiedni czas, miejsce, konfiguracja interesów.”

  Serio? Bo mnie uczono innej wersji wydarzen:

  „O tę Polskę, o ojczyznę
  Najboleśniej zatroskani
  (Bożeż Ty mój miłościwy,
  Co to będzie,moja pani?)

  Widzac ja zhanbiona strasznie,
  Niespokojni o jej losy,
  Co ja tajgi wywalczyli,
  Sybiraki i niebiosy:

  I te wieszcze,te proroki,
  Co ja w piesniach opiewali,
  I te dzieci,co we Wrześni
  Z ta Drzymała,i tak dalej”

 304. Bar Norte
  30 grudnia o godz. 20:33

  „Tego typu doświadczeń czy walki o swoje prawa polscy chłopi nie mieli. Nie licząc oczywiście dość ograniczonej „rabacji galicyjskiej”.

  Może w Polsce chłopi mieli lepiej i nie musieli się aż tak buntować? W rabacji galicyjskiej to jak wiadomo „Inni szatani byli tam czynni”. Konkretnie wiedeńscy, dziś są brukselscy. Czy Kijowski nie jest podobny do Jakuba Szeli, przyjrzyj się? Moim zdaniem wypisz, wymaluj.

 305. @ozzy

  „cos w rodzaju polskiego nazizmu.”

  Co wypowiedz to glupsza. I bardziej od czapy.

 306. @Mauro Rossi

  „dziś są brukselscy.”

  No to wypad z Unii jesli UE to „szatani”. Nikt nikogo w UE na lancuchu nie trzyma. Jak ta Unia taka zla i niedobra, ze „sztani” – to wypad.

  A w ogole – jakos migasz sie od odpowiedzi, jak sie ciebie pyta. Cos naprales wody w usta. Ty jednak lubisz nafa.. strygowac, powiedzmy – a potem sie migac.

  Jak maly szczeniak, co nafa.. stryguje na parkiet – a potem udaje, ze to wcale nie on.

  Co z tym Herodem, MR? Bo cos nabrales wody w usta.

  Ja juz wiem z polskiej prasy i z polskich witryn, ze „Jezus byl Palestynczykiem”, choc inni twierdza, ze „Aramejczykiem, tj. Syryjczykiem,”. Na pewno „mowil po aramejsku”, w odroznieniu od wrednych syjonistow, ktorzy „szwargoca w zargonie”. To juz ustalone, ze Palestynczycy zaludniali Palestyne „od czasow neolitu”.

  Rozumiem zatem, ze w „Palestynie” zyli „Palestynczycy” czy moze „Aramejczycy” „od czasow neolitu”. Ale zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek, to przeciez chyba byl Zydem? A jesli tm zadnych Zydow nie bylo, tylko „Palestynczycy” „od czasow neolitu”, to jak wyjasnic, iz „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”? Znaczy po pierwsze ich tam nie bylo, po drugie „ukrzyzowali” a po trzecie krajem rzadzil zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek?

 307. Mauro Rossi

  „Może w Polsce chłopi mieli lepiej i nie musieli się aż tak buntować?”

  Pogląd, że chłopi pańszczyźniani mieli dobrze jest powszechny w środowiskach polskiej prawicy.

  Z tego wyciągam wniosek, że jeśli by zaborcy chłopów nie uwłaszczyli to prawdopodobnie do dziś kwitła by w tym kraju pańszczyzna.
  Zresztą w sferze świadomosci politycznej pańszczyzna wciąż trwa jako pewien pożadany wzorzec czy model społecznych relacji.

 308. @Bar Norte

  „Pogląd, że chłopi pańszczyźniani mieli dobrze jest powszechny w środowiskach polskiej prawicy.”

  Trudno sie dziwic.

  ” o tym, że lud żył w nieludzkich warunkach, wspomina się tylko półgębkiem. Bratanie się z ludem najczęściej sprowadzało się do jednego: że pan brał sobie kochankę z ludu dla – jak to wtedy nazywano – „podrasowania” chłopstwa. Dla panów to było normalne. Hrabia Mieczysław Potocki miał w pałacu w Tulczynie harem złożony z urodziwych ukraińskich chłopek. … większość arystokratów bardzo się spieszyła na koronacje Pawła I, Aleksandra I, Mikołaja I i tak dalej. A zgromadzenia szlacheckie – sejmiki powiatowe czy gubernialne – regularnie wysyłały do cara zapewnienia o lojalności.”

  http://www.newsweek.pl

 309. Bar Norte
  30 grudnia o godz. 11:43

  Mauro Rossi „Obama to jednak mięczak”.

  „Mauro, chyba na bieżąco nie jesteś”.

  Wiesz, ja się do polityki nie mieszam. Słonimski też od polityki to miał Piłsudskiego. 🙂

 310. Waldek B
  30 grudnia o godz. 13:20

  „Postuluję po raz kolejny na tym blogu, żeby potomkowie niewolników polskich karmazynów wstępowali z pozwami zbiorowymi o odszkodowania”.

  To się nazywa fiksum-dyrdum. Nie wiem, czy można coś z tym zrobić. 🙂

  „Dobrozmian właśnie podarował Czartoryskim 500 mln złotych za coś, co i tak należało do Polaków”.

  Dokładnie to 100 mln Euro i nie podarował tylko kupiła, w dodatku bardzo tanio. Jeśli telekomy, jak Orange i TMobile, przerzucają z Polski do Francji i Niemiec po 30 mln Euro rocznej opłaty za używane logo, to nawet tego nie zauważysz, bo i tak co wszystko wliczają ci w rachunek. Płacisz nie gadasz. Albo jak rocznie tracimy na oszustwach podatkowy kilkanaście miliardów Euro, boli cię to? No nie, a bo to widać? Tylko 100 mln za kolekcje Czartoryskich to za dużo. A te 100 mln Euro to może być zaoszczędzone choćby na ubeckich emeryturach, pomysł o tym. To lepsze niż robić im po latach za karę ścieżki zdrowia, sfinansują tę kolekcję, wreszcie zrobią coś pożytecznego. 🙂

  Tak w ogóle nie chyba nie rozumiesz o czym piszesz. Kolekcja nie należało do Polski tylko do niemal nie mówiącego po polsku Xsięcia Czartoryskiego-Bourbona. Po jego śmierci właścicielem zbiorów byłby ktoś z jego rodziny jeszcze mniej mówiący po polsku. Teoretycznie nie można było tej kolekcji wywozić z Polski, ze względu na jej znaczenie dla kultury, ale przecież granice są otwarte. Można sobie wyobrazić różne nadzwyczajne scenariusze w przyszłości, kiedy brak uregulowanego prawa własności byłby poważnym problemem. Albo też do władzy dochodzi jakiś problematyczny rząd i zgadza się, aby Fundacja wypożyczyła kolekcję np. Katarskiemu Inwestorowi na 50 lat.
  „Damę z gronostajem” kilkakrotnie wywożono za granicę (Fundacja jednak chciała zarabiać) i to nawet samolotem, a ostatnio do Berlina. Nawet Niemcy pukali się w czoło i pytali, czy Warszawa zwariowała? Przeciez to do was powinni ludzie przyjeżdżać, by oglądać najwybitniejszy obraz Leonarda.

 311. jobrave
  30 grudnia o godz. 14:36

  http://lukasz-schreiber.salon24.pl/741325,ilu-nas-bylo-i-jak-liczylismy-glosy-jako-sekretarze-obrad-sejmu&quot;

  „No, jeśli pisowiec Schreiber tak twierdzi, to ani chybi tak było”.

  Możesz sobie dalej klapać w klawiaturę, nic cię to nie kosztuje, ale i nic z tego nie wynika. Zauważ, że Schreiber podpisał protokół sejmowy. Za poświadczenie nieprawdy, czyli oszustwo, grożą grożą prawne konsekwencje. Poza tym, na logikę, czemu PiS miałby kręcić i ryzykować, jeśli dysponuje większością, a jeszcze kilka osób od Kukiza głosowo za budżetem. Na trzecim czytaniu debaty budżetowej zawsze zjawia się większość sejmowa w komplecie, aby nie było niespodzianki.

 312. radzilowJedwabne
  30 grudnia o godz. 23:46

  Wodnik 53 przytoczył swego czasu spis inwentarza swoich przodków.
  W skład którego wchodziły między innymi osobniki płci męskiej i żeńskiej.
  I taka była mniej więcej rzeczywistość „ludu”……..
  Nieporównanie wyżej stali mieszczanie, rzemieślnicy, czy pochodzący z innych nacji wyrobnicy, koloniści, byli wolni, mieli chroniące ich prawa.

  Sam fakt, że zawiść spowodowała niemożność wyłonienia się polskiej dynastii rzadzącej, skłania do zastanowienia.
  Wszystkie były z importu, jako mniejsze zło.
  Nasi możnowładzy nie dopuściliby do wyniesienia kogoś spośród swoich na pozycję dominującą.

  Cała nauka naszej historii wydaje sie dość tendencyjna.
  Wybranie na władcę kogokolwiek z dominujących dynastii sąsiednich, zmieniłoby historię Europy.
  Wybór był w sumie niewielki.
  Niestety, postawienie na Wazów, czy Wettynów, też okazało się błędem.
  Po latach, najsensowniejszą opcją wydają się Habsburgowie.
  Ale, to już kwestie gdybologii stosowanej….

 313. @Wiesiek59

  „niemożność wyłonienia się polskiej dynastii rzadzącej,”

  To wlasnie mnie niepokoi. Wyglada na to, ze sie cala historia po spirali powtorzy.

  Zeby bowiem Jego Ekscelencja Pan Prezes zyl i rzadzil jeszcze i cztery kadencje – to nie zanosi sie na zalozenie dynastii.

  Nie widac meskiego potomka. Zenskiego zreszta tez nie.

  Jest taki rysunek Mleczki – zmeczony, sterany zyciem krol, siedzi w koronie, podchodzi dworzanin: „Najjasniejszy Panie, Krolowa prosi o podtrzymanie dynastii”.

  Ale tu i krolowej nie widac…

 314. Bar Norte
  30 grudnia o godz. 23:59

  „Pogląd, że chłopi pańszczyźniani mieli dobrze jest powszechny w środowiskach polskiej prawicy”.

  Nie. Polska prawica (obóz narodowy) wiedziała, że nie jest dobrze i wykonała po powstaniu styczniowym gigantyczną robotę oświatową, aby zrobić z chłopów obywateli. Dzięki temu w 1920 roku ich stosunek do wojny był już inny, a ta armia była przecież w swej masie chłopska. Z pewnością to nie szlachta-oficerowie tylko chłopi-żołnierze uratowali nam wówczas niepodległość.

  „Z tego wyciągam wniosek, że jeśli by zaborcy chłopów nie uwłaszczyli to prawdopodobnie do dziś kwitła by w tym kraju pańszczyzna”.

  Wniosek fałszywy, przypomnij sobie nowatorskie reformy socjalistycznego rządu J. Moraczewskiego (pisałem o tym niedawno), no i reformę rolną zapisaną w konstytucji marcowej.

  „Zresztą w sferze świadomosci politycznej pańszczyzna wciąż trwa jako pewien pożadany wzorzec czy model społecznych relacji”.

  Kolejny schematyczny wniosek. Na Lubelszczyźnie podczas wojny było chyba najwięcej w skali kraju oddziałów partyzanckich. Dowódca największego z nich, mjr Dekutowski ps. Zapora (jego szczątki odnaleziono niedawno na tzw. Łączce) wielokrotnie nocował ze swym oddziałem, składającym się w 90 proc. z chłopów, po dworach szlacheckich. Ze wspomnień Zaporczyków wynika, że kiedy przyjeżdżali wieczorem zanocować, to szlachcianka, właścicielka dworu, osobiście z córkami podawała chłopom jedzenie do stołu.

  „Jeden tylko, jeden cud: Z Szlachtą polską – polski Lud!”.

  Zygmunt Krasiński „Psalm miłości”.

 315. radzilowJedwabne

  „dziś są brukselscy.”
  „No to wypad z Unii jesli UE to „szatani”.

  Nie zrozumiałeś metafory. Jest taki wiersz Kornela Ujejskiego zawierający frazę : „Inni szatni byli tam czynni”. Chodzi o to, że Austriacy („szatani”) wywołali krwawą rebelię chłopską (1846) próbując przeciwdziałać wybuchowi powstania narodowego (1848) w zaborze austriackim

  Ponieważ opozycja spotyka się, konsultuje i koordynuje swoje protesty z wiceprzewodniczącym KE L. Timmermansem i przewodniczym frakcji liberałów w PE G. Verhofstadtem, to metaforycznie pisałem o „szatanach brukselskich”.
  Tak więc nie denerwuj się, easy and ralax.

  A co do Heroda, jak pisałem, był wybitnym politykiem, niezależnie od tego jak funkcjonuje we współczesnej pop-kulturze, czy tradycji chrześcijańskiej. Tradycja to jedno, a fakty to drugie. Ja jestem za faktami.

 316. ach, ci konwertyci, przed nimi niebo otworem:

 317. Giez, 9:40
  Medrcy ktorzy zapewniali, ze Sadam Hussajn budowal rakiety nuklearne, a Muamar Kadafi gazowal wlasnych obywateli, teraz twierdza, ze to Moskwa ujawnila, ze Hillary Clinton sie brzydko bawila.
  Orwellowskie wojny bez konca nabijaja kabze Jednego Procenta.

 318. „ale nie są one „porażające” – można o nich poczytać w Wikipedii”
  Wikipedię też już niektórzy planują dobrze zmienić

 319. Mam psa. Znaczy mam ich kilka, ale ten jest szczególny.
  Zauważyłem, że gdy ja marszczę czoło, to on zaczyna szczekać.

 320. Szanowny Gospodarzu w nadchodzącym Nowym Roku 2017 życzę Panu zdrowia, pogody ducha i kontynuowania pasji jaką jest dziennikarstwo na najwyższym poziomie.
  Jednocześnie wyrażam wdzięczność za wykreowanie tego blogu, za troskę i baczenie abyśmy my blogowicze mieli sposobność przedstawić swoje poglądy, nadzieje i rozczarowania, emocje, sentymenty i upodobania.
  Do siego roku!

 321. Szczęśliwego Nowego Roku koleżankom i kolegom życzy @żabka konająca

 322. Może czasem tu zagląda a nawet jest na bieżąco albo tylko sprawdza przyciskając Ctrl+F wpisując w ramkę Nemer. Jeśli tak:
  Serdeczne noworoczne życzenia przesyła B.

 323. @Mauro Rossi

  „A co do Heroda, jak pisałem, był wybitnym politykiem, ”

  Dobra dobra, ja nie pytalem, czy byl ambitnym, bitnym czy wibitnym. Pytanie dotyczylo czegos calkiem innego. A ty oczywiscie „nie zauwazasz” pytania, usilujesz sypac piaskiem w oczy i zagadac to, na co jakos nie masz ochoty odpowiedziec.

  A wiec, specu od „nie zauwazania” tego, co ci nie pasuje – po raz czwarty, na temat Heroda i „Palestynczykow”: Ja juz wiem z polskiej prasy i z polskich witryn, ze „Jezus byl Palestynczykiem”, choc inni twierdza, ze „Aramejczykiem, tj. Syryjczykiem,”. Na pewno „mowil po aramejsku”, w odroznieniu od wrednych syjonistow, ktorzy „szwargoca w zargonie”. To juz ustalone, ze Palestynczycy zaludniali Palestyne „od czasow neolitu”.

  Rozumiem zatem, ze w „Palestynie” zyli „Palestynczycy” czy moze „Aramejczycy” „od czasow neolitu”. Ale zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek, to przeciez chyba byl Zydem? A jesli tm zadnych Zydow nie bylo, tylko „Palestynczycy” „od czasow neolitu”, to jak wyjasnic, iz „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”? Znaczy po pierwsze ich tam nie bylo, po drugie „ukrzyzowali” a po trzecie krajem rzadzil zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek?

  Jakos migasz sie od odpowiedzi, jak sie ciebie pyta. Cos naprales wody w usta. Ty jednak lubisz nafa.. strygowac, powiedzmy – a potem sie migac. Jak maly szczeniak, co nafa.. stryguje na parkiet – a potem udaje, ze to wcale nie on.

  A jak bede potrzebowal informacji w kwestii, czy inkryminowany Herod byl ambitny, wybitny czy bitny – to nie omieszkam zapytac.

 324. Przesłałam też serdeczne życznia noworoczne dla jednego z blogowiczów od dawna nieobecnego na blogu. Dał się poznać jako człowiek życzliwy, służący radą w potrzebie, humanitarny. Miał zwyczaj swoje komentarze kończyć słowami „Pozdrawiam Nem..
  Nie wiem dlaczego życzenia czekają na moderację, jest mi z tego powodu smutno.

 325. @Mauro Rossi

  ” zrobić z chłopów obywateli”

  Jasne. Zwlaszcza jak wzywali sotnie albo dwie Kozakow na pomoc, zeby nahajami i bagnetami usmierzyc bunt i pokazac „chamom”, gdzie ich miejsce, zeby lbow nie smieli podnosic. Bo bez Kozakow to by dwory jasniepanow raczej sie nie ostaly – jakby fornalom placic za mordercza prace od switu do zmierzchu, to by jasniepanowie na zlote nakrycia nie mieli.

 326. Tobie też Żabo, i żebyś nie wyschła.

 327. Obyśmy żyli w mniej ciekawych czasach i cieszyli się życiem, czego życzę w Nowym Roku Gospodarzowi, Koleżeństwu i sobie samej.
  https://www.youtube.com/watch?v=BlDgQOd3p-0

 328. „Jednocześnie wyrażam wdzięczność za wykreowanie tego blogu,”
  Jako człowiek życzliwy m.inn. psom czyli .. humanitarny , marszcze czolo bo ostatnio przekonalem sie , jak zwykle przypadkowo , jak wysokie „ciagle” ceny osiagaja na aukcjach internetowych nazistowskie znaczki pocztowe i temu podobne wydawnictwa. Ktos je sprzedaje , uzywajac „blogowego” ( wykreowanego na tym blogu ) jezyka , zapewne jakas stara „folksdojczeria ” , sadzac z adresow w wiekszosci amerykanska ( m. w. wiadomo jak weszli w ich posiadanie ) ale zdarzaja sie adresy europejskie ( szwajcarskie , holenderskie itp a nawet jeden (sic !) izraelski .
  Wazniejszym (?) by bylo przekonac sie kto ten upstrzony rozmaitymi swastykami towar kupuje ? Zapewne jakas mlodsza sila rzeczy , albo calkiem mloda , nie znajaca lepszej formy wydawania piniedzy – folksdojczeria .
  Pewnie tez , amerykanska , europejska ( w tym polska cholota ) , chinska (!) a nawet izraelska . Kto to moze wiedziec ? Jest tu ktos kto wie takie rzeczy .. a wlasciwie powinien wiedziec . Jezeli nie wie … marszcze czolo (czoło),.

 329. ..wraca żaba od doktora
  myśli sobie – jestem chora
  a doktora chora słucha
  mam być sucha, będę sucha…

  pozdrawiam

 330. radzilowJedwabne
  31 grudnia o godz. 11:54

  W kwestii formalnej…

  Żydzi nie ukrzyżowali Jezusa, bo nie mieli prawa.
  Karanie spoczywało w rękach rzymskiego prawa- prokuratora Judei i jego kohort.
  A Herod?
  Marionetka osadzona na tronie przez rzymskie miecze….

 331. @olborski

  „polska cholota ”

  Do szkoly to ty miales, facet, pod gorke.

  I to stroma.

  „izraelski … izraelska”

  Facet, zamiast chlustac ehmm.. nawozem – moze naucz sie swojego wlasnego jezyka? A nuz sie kiedys przyda.

 332. Jedwabny Radziwill
  Wyjatkowo Cie zaszczyce ( widac z tego , ze nie wiesz ) i zmarszcze czoło bardziej .. ze tez chce Ci sie zadawac z polska mieszkajaca nizej a niewystepujaca u Jodlowskiego i Taszyckiego ( wtedy bylo jej malo !?) , moze kartka jakas sie zgubila – holota . Marszcze czoło bardziej bo w sumie niewiele masz do napisania a piszesz .

 333. Roosevelt mocno uderzył w przywileje wielkiego biznesu (wtedy mówiło się o nich kapitanowie przemysłu) i rozpoczął wprowadzanie ustawodawstwa propracowniczego. Co pomagało płynącym ze wsi do miast wykluczonym. W ten sposób Ameryka zaczęła przechodzić z ery pozłacanej w tzw. epokę progresywną. Której zwieńczeniem będą długie rządy demokratów Franklina D. Roosevelta i Harry’ego Trumana (1933–1953). Oraz tzw. złota era zachodniego kapitalizmu.
  http://forsal.pl/artykuly/1006554,wos-kim-pan-bedzie-panie-trump-felieton.html
  =========

 334. radzilowJedwabne
  31 grudnia o godz. 11:54

  @Mauro Rossi„Jezus byl Palestynczykiem”, choc inni twierdza, ze „Aramejczykiem, tj. Syryjczykiem,”. Na pewno „mowil po aramejsku”.

  Według ewangelistów, Marka i Mateusza, ostatnie słowa Jezus powiedział po aramejsku: „El-i, El-i, lema sabachthani”. Czyli, Panie mój, Panie mój czemuś mnie opuścił. („El” znaczy Boże, Panie „i” to zaimek dzierżawczy: mój). Rozmawiałem kiedyś o tym z dość wybitnym człowiekiem, który studiował we Włoszech języki Bliskiego Wchodu i je znał. Jego zdaniem w Palestynie nikt wówczas, poza kapłanami, nie rozumiał po hebrajsku, wszyscy mówili już po aramejsku. Potwierdza to przytoczona przez ewangelistów reakcja stojących przy krzyżu, którzy sądzili, że Jezus wzywa Eliasza (El-i). Aramejski pełnił wówczas w świecie taką rolę jak dziś angielski, choć już ustępował grece (koine), ta z kolei łacinie, po czym zaczął królować francuski.

 335. wiesiek59
  31 grudnia o godz. 12:41

  „A Herod? Marionetka osadzona na tronie przez rzymskie miecze ….”.

  Apodyktyczność twoich sądów jest wprost proporcjonalna do ignorancji.

 336. Indoor prawdziwy
  31 grudnia o godz. 10:56

  „Mam psa. Znaczy mam ich kilka, ale ten jest szczególny.
  Zauważyłem, że gdy ja marszczę czoło, to on zaczyna szczekać”.

  A zacznij ty szczekać, zobaczysz, czy on zmarszczy czoło? 🙂

 337. ”A zacznij ty szczekać, zobaczysz, czy on zmarszczy czoło?”

  Sprawdziłem. Nie marszczy czoła. Macha ogonem. Tak jakby lekko zdezorientowany.

 338. Bar Norte 30 grudnia o godz. 15:23 „….- bardzo wielu komentujących identyfikuje się z rodem Czartoryskich i ich tradycjami o których pisał Monteskiusz” To rzeczywiście niebywałe i trudne do zrozumienia. Osobiście doświadczałem takich zachowania Polaków przez całe moje niekrótkie życie. O ile ja byłem dumny, że moimi przodkami byli rzemieślnicy i gospodarze (tak się u nas mówiło na rolnika), tak prawie każdy mój rozmówca identyfikujący się z tzw. polskim narodem, chełpił się szlacheckim pochodzeniem choć, dobrze wiedziałem, że to trzecia prawda ks. Tischnera była. Dla tych ludzi pochodzenie chłopskie było niewybaczalną skazą, powodem do wstydu. Sprawę takiego dziwnego zachowania Polaków zbadał Leder i trochę o tym napisał. Wkleję ci link z jego esejem. A może już zdążyłeś przeczytać?
  http://krytykapolityczna.pl/kraj/leder-relacja-folwarczna/

 339. Mauro Rossi
  31 grudnia o godz. 13:27

  Dziękuję za uznanie…..

  Tetrarchowie byli mianowani przez Rzym.
  Podlegali jego władzy, jako zarządcy prowincji.
  Masz jakąś inną wiedzę?
  Podaj źródło, bo zaciekawiłeś mnie.

 340. @Mauro Rossi

  „Jego zdaniem w Palestynie nikt wówczas, poza kapłanami, nie rozumiał po hebrajsku, ws”

  Jasne. Znaczy zadnych Zydow wowczas w Palestynie nie bylo, Palestyna nazywala sie Palestyna. zaludniali ja „Palestynczycy” albo „Aramejczycy” albo costam. Kim zatem byl zly i niedobry Herod, ten od rzezi niewiniatek? „Palestynczykiem” czy „Aramejczykiem”?

  I skad sie wzieli zli Zydzi, ktorzy „ukrzyzowali Pana Jezusa”? Przeciez twierdzicie, ze zadnych Zydow nie bylo w „Palestynie”, tylko „Palestynczycy”, ktorzy „Palestyne” zaludniali „od czasow neolitu”. I nikt nie mowil po hebrajsku. Skad sie zatem wzieli zli Zydzi, ktorzy „ukrzyzowali Pana Jezusa”, za ktory to fakt ja i moje dzieci do dzis ponosimy wine i trzeba nas … no tego (vide „krew jego na nas i na syny nasze”)?

  Zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek, to przeciez chyba byl Zydem? A jesli tm zadnych Zydow nie bylo, tylko „Palestynczycy” „od czasow neolitu”, to jak wyjasnic, iz „Zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”? Znaczy po pierwsze ich tam nie bylo, po drugie „ukrzyzowali” a po trzecie krajem rzadzil zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek?

  Znaczy po pierwsze Zydow tam nie bylo, po drugie Zydzi (ktorych nie bylo) „ukrzyzowali” a po trzecie krajem rzadzil zydowski zbrodniarz Herod, ten od rzezi niewiniatek?

  Nadal migasz sie od odpowiedzi, jak sie ciebie pyta. Cos naprales wody w usta. Ty jednak lubisz nafa.. strygowac, powiedzmy – a potem sie migac.

 341. radzilowJedwabne
  31 grudnia o godz. 15:01

  „w Palestynie nikt wówczas, poza kapłanami, nie rozumiał po hebrajsku, ws” Jasne. Znaczy zadnych Zydow wowczas w Palestynie nie bylo”.

  Staraj się czytać z pełnym rozumieniem. Nie pisałem, że Żydów nie było, pisałem, że oni mówili po aramejsku, który był wówczas powszechnie używanym językiem na Bliskim Wschodzie.

 342. KOBIETY PRZEKLETE- dziesiatki tysicy mlodych Polek w czasie okupacji niemieckiej bylo porwane do wojskowych domow publicznych, obslugujac po 20 zolnierzy dziennie, a kiedy zachorowaly, ladowaly w obozach koncentracyjnych albo byly mordowane.
  Po wojnie ich krzywde jedynie wykpiwano.
  https://www.youtube.com/watch?v=5w792QUMvBw&list=PL9dN5SJpVHgOYykEa0ptW6xIvSvjVMxOz

 343. „Nie pisałem, że Żydów nie było, pisałem, że oni mówili po aramejsku, który był wówczas powszechnie używanym językiem na Bliskim Wschodzie.”

  Serio? Znaczy Zydzi byli? Jakos to nie do konca zgodne z przekazem, ze „Palestyna” byla zaludniana przez „Palestynczykow”, ktorzy te „Palestyne” „zaludniaja od czasow neolitu”. Znaczy jacys Zydzi byli, po hebrajsku (waszym zdaniem) nie umieli, tak naprawde to glownie byli „Palestynczycy”. Czemu w takim razie szlachetni „Palestynczycy” nie przeszkodzili zlym syjonistom w „ukrzyzowaniu Pana Jezusa”? I jakim cudem Zydowski Zbrodniarz Herod mogl zorganizowac Rzez Niewiniatek, jesli bojazliwych Zydow („thorzostwo zydowskie stalo sie przyslowiowe”, Zofia Kossak) byla jakas garstka, a glownie byli „Palestynczycy”, „Aramejczycy” czy costam?

  Znzczy „Palestynczycy” zaludniali „od czasow neolitu”, jacys Zydzi sie tam zaplatali (choc po hebrajsku nie umieli), rzadzil rzymski namiestnik – a jednaK Zydzi winni, bo „ukrzyzowali Pana Jezusa”? To tez byli Syjonistyczni Agresorzy i pra-pra-dziadek Rotszyld ich tam poslal?

 344. o jezu, widzisz, a nie grzmisz!

 345. Jak wszyscy – to wszyscy….
  Noworoczne życzenia dla całej zapałczano-naftowej folksdojczerii, przesyła tener duende. Dosiego Gazu! Celofan pocztą.

 346. wiesiek59
  31 grudnia o godz. 14:34

  „Tetrarchowie byli mianowani przez Rzym.
  Podlegali jego władzy, jako zarządcy prowincji.
  Masz jakąś inną wiedzę”?

  Tak, Herod nie był tetrarchą tylko królem Judei.

  Ówczesna dominacja polityczna i wojskowa Rzymu przypomina dzisiejszą amerykańską, tyle że była kilkukrotnie większa. Organizmy polityczne leżące w basenie Morza Śródziemnego mogły być podbite i zamienione w prowincje albo też mieć status sprzymierzeńców Rzymu. Wówczas miejscowe elity bywały włączane w system władzy, a kraj stawał się częścią uniwersalnej cywilizacji. Herod był wybitnie sprawnym politykiem, co Rzymianie doceniali i dlatego na niego postawili. W 40 r. p. n. e. Senat potwierdził jego królewskie prawa do Judei. Wcześniej Herod otrzymywał dobre relacje z Pompejuszem, później Markiem Antoniuszem, ale odpowiednio wcześniej zmienił front dogadując się z Oktawianem Augustem. Wnuk Heroda Wielkiego, Herod Agryppa wychowywał się w Rzymie i przyjaźnił się z przyszłymi cesarzami (Kaligulą, Klaudiuszem), którzy później potwierdzali jego królewski status, wyższy niż status tetrarchy (np. Herod Antypas był tylko tetrarchą). Oczywiście po śmierci Heroda Wielkiego sytuacja w Palestynie skomplikowała się, bo Żydzi go nienawidzili, a jak wiadomo są równie nadpobudliwie kłótliwi co i Polacy. W 4 r. n.e. wybuchło w Palestynie pierwsze z kilku antyrzymskich powstań, wszystkie okazały się ciężkimi klęskami.

 347. wszystkim hospicjantkom i hospicjantom szczęść zaratustra!

 348. Waldek B
  31 grudnia o godz. 14:19

  W RP Obojga Narodów było 10 proc. szlachty. Oczywiście cześć to szlachta zagrodowa, ale jednak herbowa.

 349. Szczególnie mocne uściski dla abiturientów szkoły wachmanów w Trawnikach, wydział gazownictwa oraz amoniaku. Niech się darzy, dabóg, oby tylko nie wynieśli modemu wi-fi zbyt daleko od łózka.

 350. Pierwsi Żydzi byli narodem skośnookim, przybyli z Chin, na Bliski Wschód 5 tys. lat temu, część z nich pozostała w Chinach i po dziś dzień kultywuje wiarę i tradycje przodków. http://www.jasonjiafoto.com/fully-jewish-fully-chinese.html
  Tym, którzy trafili na Bliski Wschód oczy się wyprostowały, bo w takim klimacie skośne nie były, widocznie, już potrzebne.

 351. @jobrave

  „Pierwsi Żydzina Bliski Wschód 5 tys. lat temu”

  Znaczy tam jednak byli jacys Zydzi? Paru chyba musialo byc, skoro „ukrzyzowali Pana Jezusa”. Tyle ze twoj ziom MR juz ustalil, ze po hebrajsku nie umieli. A twoja znakomita rodaczka Muszynianka ustalila, ze tak wlasciwie to „Palestyne” zaludniali „Palestynczycy” „od czasow neolitu”. Jakim wiec cudem szlachetni „Palestynczycy” dopuscili do tego, aby wiarolomni syjonisci „ukrzyzowali Pana Jezusa”? No bo przeciez Zydzi winni, co kazdy u was wie:

  „____________________________________________________________
  Szczesciem, co dobrodziej w te pore rozpoczynal kazanie i rumor sie
  czynil w kosciele, gdyz powstawali z kleczek, cisnac sie jeszcze barzej ku
  ambonie i zadzierajac glowy w góre, ku ksiedzu, któren o Mece Panskiej powiadal
  i o tym, jak go to paskudne Zydowiny ukrzyzowaly, ze to swiat przyszedl zbawic,
  ze sprawiedliwosc chcial dawac pokrzywdzonym, ze za biedota sie upominal.
  Tak rzewliwie owe krzywdy Panskie na oczy przywodzil, jaze sie goraco
  robilo i niejedna piesc chlopska zwierala sie na odemste, a babi naród w glos
  szlochal czyniac sprawe wedle nosów. Dlugo nauczal wykladajac wszystko
  dokumentnie
  ____________________________________________________________

  … no i nauczyl skutecznie. To trzeba przyznac. Znajomosc ulamkow – roznie bywa, na procentach sie twoja znakomita rodaczka wylozyla – ale kazdy wie, komu trzeba dokopac w ramach „odemsty”.

  A w ogole – warto ciebie cytowac. Twoj wpis 27 grudnia o godz. 18:46. Cytuje expressis verbis:

  „Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  Nie probuj zatem wciskac kitu, ze Treblinke uwaza sie za „zbrodnie” czy costam. W swoim wlasnym gronie, miedzy rodakami – to stawia sie sprawe jasno: „„Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.”

  Rozumiem oczywiscie zal nader licznych osob i ugrupowan, ze „nie do konca”.
  A z ciezkim kitem to najlepiej do szklarza.

 352. @Mauro Rossi

  „Herod był wybitnie sprawnym politykiem”

  Znaczy on byl „Palestynczykiem”? „Herod Krol Palestyny”? I rzadzil „Palestynczykami”? No bo skoro od czasow neolitu… Tylko dlaczego w takim razie ja i moje dzieci jestesmy winni temu, ze „paskudne Zydowiny” „ukrzyzowaly Pana Jezusa”?

 353. Waldek B

  Dzięki za esej Ledera, co prawda czytałem go wcześniej ale z przyjemnością do niego wróciłem.

  Ale wracając do rządowego programu pomocy arystokracji „Gronostaj+”.

  Odkupienie przez państwo obrazu „Dama z gronostajem” wraz z resztą kolekcji księcia Czartoryskego wciąż budzi emocje. W tym kontekście rzecznicy zakupu podnosić zaczęli argument, że tej klasy dzieła sztuki powinny być własnością narodu czyli państwa. Jako przykład tej zasady podają obraz „Mona Lisa”, który jest własnością państwa francuskiego.
  W tym kontekscie warto wspomnieć jak republika francuska weszła w jego posiadanie.

  „Mona Lisa” przed rewolucją francuską była własnością rodziny królewskiej czyli Burbonów – z którymi zresztą spowinowacony jest książę Czartoryski (Burbon Sycylijski). W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej, już w fazie początkowej, znacjonalizowano cały jej majątek – w tym dzieła sztuki wraz z „Mona Lisą” oraz nieruchomości w tym Luwr, który był pałacem królewskim.
  Zgromadzenie Narodowe zadecydowało, że znacjonalizowane zbiory będą eksponowane właśnie w Luwrze i udostępnione społeczeństwu. Otwarcie muzeum w Luwrze miało chrakter symboliczny bo dokonano tego dokładnie w pierwszą rocznicę (1793) zgilotynowania Ludwika XVI. Zresztą przyjmując zasadę, że przez pół tygodnia będą dostępne dla zwiedzających za darmo.

  „Mona Lisa” jak i reszta zbiorów oraz Luwr nigdy nie wróciły do Burbonów. W tym przypadku Republika Francuska wykazała się dużą konsekwencją oraz pryncypialnoscią w stosowaniu zasad rewolucji, która ją stworzyła.

  Historia ta może być jednym z wielu przyczynków do dyskusji czemu ide Monteskiusza w jednych krajach się sprawdzają a w innych nie.

 354. Waldek godzina 14:39
  Pozwalam sobie dodać słowo do Twojej opinii . Jak wiesz w moich młodych latach rzemieślnicy i gospodarze byli blisko ,a ci ostatni zwykle mieli sprzęty ,urządzenia jakie Polacy zobaczyli po 1945 roku na Zachodzie -no niestety nie poradzili sobie z obsługą i konserwacją – ruina po latach .Ponieważ osiedliłem się w Szczecinie na początku lat 60- tych XX wieku to spotkałem tutaj liczne gromady ludzi przybyłych ze Wschodu .
  Z ich opowieści wynikało iż często pozostawili tam dworki ,pałacyki ( nie dotyczy Lwowa Wilna ) i …. duże majątki ziemskie .Lubiłem słuchać tych wymyślonych historii ,a jaka była prawda , ?!
  Wczoraj moja znakomita koleżanka ( prezes Stowarzyszenia Jerzego Miljana ) opowiadała mi o kolejnym koncercie reaktywowanej Orkiestry Jerzego Miljana (rocznik 1935 !) w Domu Kultury na Giszowcu Gasthaus – podobno pięknie odrestaurowanym .Dla tych którzy nie kojarzą pana, to Szef znakomitej orkiestry Radia Katowice a grywał też w zespole Komedy a i u Pataszyna -Wróblewskiego . Publiczność wiwatuje a Oni w zmienionym składzie ( biologia ) koncertują – takiej muzyki już dziś nima , jak mówi Renia ‚

  Zbliża się 2017 który PiS zapowiadał jako rok startu do budowy statków i …okretów .Na razie konferencje PT” Polski Przemysł Stoczniowy-Wyzwania ”
  Rozmawiano o budowie ;
  okrętów podwodnych
  statków autonomicznych – sterowanych przez operatorów z Lądu
  promów Ro -pax
  serwisowania Okrętów Marynarki Wojennej
  Obecni na tej Konferencji – Najwyżsi przedstawiciele ministerstwa obrony ,biura bezpieczeństwa Narodowego ,Inspektoratu Uzbrojenia, Kancelarii Prezydenta RP ,dowództwa Generalnego RSZ .
  Prowadzący Konrad Konefał Prezes Zarządu Funduszu MARS >

  Slajdy ,slajdy a’la Morawiecki .

 355. @Bar Norte

  „Odkupienie przez państwo obrazu „Dama z gronostajem” wraz z resztą kolekcji księcia Czartoryskego wciąż budzi emocje.”

  Zalecam uniewaznienie reformy rolnej, odbudowe czworakow na koszt skarbu panstwa, zapedzenie potomkow fornali z powrotem do czworakow – no i jakas sensowna reforme szkolnictwa, taka z grubej rury. Na grzyba fornalowi alfabet?

  A Kozakow do usmierzania buntow nie trzeba daleko szukac. Ksiaze czy hrabia tez jakos zmajstruja list wiernopoddanczy.

  Tyle, ze juz nie ma komu dokopac – i to moze przeszkadzac. Historycznie zawsze mozna bylo kanalizowac gniew ludu („to swiat przyszedl zbawic, ze sprawiedliwosc chcial dawac pokrzywdzonym, ze za biedota sie upominal.”) i organizowac „wydarzenia”.

 356. Szczęśliwości z obecności i aktywności na blogu w Nowym Roku Anno En Passanti 11 dla Gospodarza i jego wytrwałych i wytrawnych blogo-rewelersów!

  Polecam ze swej strony blogową aktywność pasywną jaką rzecz dobrą i zdrową. Przepis jest taki: upichcij niedługi komentarz pod jednego lub dwóch blogistów, pod trzech to już jest majstersztyk, i tylko czekaj na ich reakcję. Po kilku godzinach już jest kilka komentarzy, kilkadziesiąt uwag – a to pikantne, a to stare jak świat („łże i kłamie”), a to ni zgruszki ni z pietruszki … a to przejawy czegoś u ciebie znajdą. Cała sztuka polegana tym, aby trafić w podniebienie smakowe delikwenta/-ów. Czasem w nie trafia się przypadkiem, mimowolnie, albo i ukradkiem. Niczego wykluczyć się nie da na en passant, prawdziwie postmodernistycznym blogu dla klas wysokich i spauperyzowanych jednocześnie, dla inżynierów wszelkich dyscyplin i humanistów różnych orientacji, politycznych ześwirowań nie wymieniając. Rok AP 10 był żwawy i przebojowy, pełna beka śmiechu, końcówka nieco koszerna, ale dało się wyżyć.

  Dosiego Roku! Powodzenia na Waszych Wyspach, od Grenlandii po Tasmanię — i tylko spoko, raptem 365 nieznanych ziemskich dni przed nami!

 357. Relacja folwarczna wg. A. Ledera

  Anglosasi i reszta zachodniej Europy musieli zaszpanować i swoją wyższość zademonstrować oczynszowaniem kmieci. Ale i tak najwyższą formą gospodarowania jest kibuc. Kto nie podziela tej opinii ten jest anty………..

 358. PANU REDAKTOROWI A DOBRODZIEJOWI MOJEMU, jak to mawiał niejaki Herakliusz Mordęga – komiwojażer, życzenia wszelakiej pomyślności w nadchodzącym nieubłaganie Nowym Roku 2017 życzy wierna czytelniczka a niegdyś też i komentatorka.

 359. ” dla inżynierów wszelkich dyscyplin i humanistów różnych orientacji, politycznych ześwirowań ”
  Muszynianka , zdaje sie jestes nie daleko .. so , have good one !

 360. byk
  31 grudnia o godz. 16:05

  Tako rzecze byk, czy Zaratustra? 🙂

 361. Waldemar
  31 grudnia o godz. 19:06

  „Zbliża się 2017 który PiS zapowiadał jako rok startu do budowy statków …”.

  Poprzednio sytuacja była jasna, PO niczego nie planowała i słowa dotrzymała.

 362. Nela ;
  Dla Ciebie Ukłony i Noworoczne Życzenia .Rozumiem ,ze tylko czytasz pisanie innych na tym blogu.
  Z Pozdrowieniem w pierwszej godzinie Nowego Roku !

 363. Waldemar!
  Czytam felietony i jeśli napotkam wzrokiem starego znajomego.
  Od wczesnych godzin popołudniowych mam kanonadę za oknami, teraz już się chyba wystrzelali i można będzie zasnąć.

 364. @jobrave

  Ej, @jobrave,

  twoja relacja wyglada tak:

  „miałem okazję uczestniczyć w konferencji pod hasłem „„Marzec 1968 – kampania „antysyjonistyczna” i jej znaczenie dla stosunków polsko-żydowskich”.’ Wzięło w niej udział wielu polskich Żydów rozsianych po całym świecie, z których większość została w wygnana z Polski w 1968 roku, dziś są wybitnymi ludźmi nauki i kultury, wykładowcami na najlepszych na świecie uczelniach.”

  A twoje ziomy twierdza cos calkiem innego:

  „”Zwolnienia” z pracy dotyczyły głównie wojskowych i urzędników żydowskiego pochodzenia. Do Izraela trafiła spora część oficerów WP uzupełniając braki kadrowe młodej bliskowschodniej armii. Większość Żydów „uciekinierów” została przyjęta przez kraje zachodniej Europy i USA. Do Skandynawii i Wielkiej Brytanii wyjechali z Polski w ramach emigracji marcowej tzw. zbrodniarze komunistyczni, … Znikoma część Żydów wyjechała za granicę w wyniku rozruchów marcowych. Większość uciekinierów była rdzennymi Polakami, którzy podawali się za Żydów a w polityce partyjnej tamtych lat znaleźli pretekst i jedyną okazję do ucieczki na Zachód.”

  Jedna wersja wydarzen jakby drugiej przeczy. Jesli wyjezdzali glownie Polacy oraz tacy Zydzi, ktorzy byli komunistycznymi zbrodniarzami – to jakim cudem stali sie „wybitnymi ludźmi nauki i kultury, wykładowcami na najlepszych na świecie uczelniach.”? Znaczy po marcu wyjezdzali zydowscy zbrodniarze z UB, oprawcy od wyrywania paznokci – i w wyniku jakiejs magicznej metamorfozy stali sie „wybitnymi ludźmi nauki i kultury, wykładowcami na najlepszych na świecie uczelniach.”?

  Nie jest jasne, jaki cudem WLodzimierz Brus, „stalinowski politruk” i „autor propagandowych broszur” „wychwalających sowiecką demokrację i gospodarkę” uzyskal profesure w Oxfordzie. Jesli facet byl do tego stopnia nic niewart, stalinowski politruk, skrocic i wyrzucic – to czemu w Oxfordzie na profesure sie zalapal?

  Inne fakty sa jeszcze dziwniejsze. Na przyklad ta wasza paryska „Kultura”, ostoja polskosci, walki z rezymem i niezaleznej mysli – drukowala jak leci artykuly „zydowskich zbrodniarzy”. Miedzy innymi wlasnie Wolinskiej. A „zydowski zbrodniarz” Stefan Michnik mial w tej waszej „Kulturze” stala rubryke, najpierw jako „Szwedowicz” a potem juz pod wlasnym nazwiskiem. Czyzby ta wasza ehm.. elita intelektualna z redaktorem Giedroyciem na czele nie wiedziala, ze ma do czynienia z „zydowskimi zbrodniarzami”?

  A tak serio – to przemysl antysemickiej nienawisci rozkrecil sie na pol gwizdka dopiero po przyjeciu Polski do NATO, a z grubej rury to dopiero po zalapaniu sie do Unii. Oczywiscie nikt sie nie wychylal z nienawiscia, hejtem i plugawymi bredniami n/t „zydowskich zbrodniarzy”, zanim twoj kraj sie zalapal na dobre do NATO i do Unii. Jakos wczesniej to Stefana Michnika chetnie drukowala „Kultura” – a na Zydowskiego Zbrodniarza desygnowano go dopiero wtedy, kiedy na opinie krajow zachodnich mozna bylo naf.. no wlasnie.

  Tak czy owak – wypsnelo ci sie ciut prawdy. Twoje slowa: „„Nie raz i nie dwa spotykałem się ze stiwerdzeniami w rodzaju: „Wie pan, jaki Hitler był, ale trzeba przyznać, ze z żydkami zrobił porządek, tylko szkoda, że nie do końca.” Coz ja ci poradze? Rozumiem jednak tesknote do czasow, ktore nie powroca.

 365. @jobrave, @PA2155, @Muszynianka

  Z glebi serca plyna wypowiedzi na Internecie (portal „wiernipolsce1”):

  „dzięki panie Adolfie ze zrobiles w Polsce i nie tylko porządek z zydami .czy teraz w Niemczech sa zydy.?pani Merkel zrob z tym porządek .nie zwalaj w tym temacie na polski narod. zrob obozy w Niemczech.”

  „Adolfek to zrobił żydom najwyżej jedną wielką laskę, dzięki temu że dał się wpuścić w żydowskie maliny, syjoniści mieli pretekst do wyłudzenia państwa Izrael po II wojnie światowej powołując się na zawłaszczony i wyolbrzymiony przez syjonistów holoszit”

  „Lat temu wiele Polak, ktory spedzil wojne na przymusowych robotach na gospodarstwie rolnym w Niemczech dzielil sie ze mna opinia jego lub podana mu przez Niemcow, ze nadejdzie czas gdy Polacy postawia pomnik Hitlerowi w Warszawie”

 366. @@jobrave, @PA2155, @Muszynianka

  Czy wasi rodacy z pcworld.pl nie wiedza, ze Syjonistyczny Twor to tak naprawde „Dawno Zabrane Ziemie Palestyny”? I ze syjonisci stosuja „apartheid”? Chyba przeszli na pozycje wroga:

  „zaproszenie do odwiedzenia ośrodków Intela znajdujących się w Izraelu było dla naszej redakcji prawdziwą ciekawostką, zwłaszcza, że byłem jedynym Polakiem w grupie kilkunastu europejskich dziennikarzy. Intel jeszcze nigdy nie udostępnił zwiedzającym swoich izraelskich laboratoriów. Dzięki naszemu fotoreportażowi macie więc okazję zobaczyć je po raz pierwszy. Smaczku dodawało miejsce wizyty, które dla większości z nas jest dość egzotyczne, nieznane i co tu ukrywać – intrygujące. W Izraelu powstały też kluczowe produkty – platforma Centrino oraz m.in. procesory Pentium MMX. … Rona Friedmana, wiceprezydenta Mobility Group. Przedstawił nam … pochwalił się również dotychczasowymi osiągnięciami izraelskiego oddziału firmy Intel, a więc opracowanymi wcześniej produktami, które zdobyły uznanie – procesorami Intel Pentium M (Banias), Intel Pentium MMX oraz – procesorem opartym na Pentium, w którym umieszczony został kontroler pamięci, układ graficzny i układ zarządzania urządzeniami wejścia/wyjścia. ”

  Czy ci ludzie nie rozumieja, ze bramki logiczne NAND i NOR a takze czestotliwosc zegara zostala zrabowana palestynskim kobietom i dzieciom, podczas gdy mikrokod ukradli wredni syjonisci palestynskim pasterzom owiec? Tak czy owak – jest zle. A nawet gorzej. Wrogi i zlowrogi Intel Israel eksportuje za cztery i pol duzej banki rocznie. Znaczy zielonych.

 367. Kolejne ofiary amerykańskiego terroru w Stambule. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zamach-w-nocnym-klubie-w-stambule/365qv0m
  Każda ofiara zabita na Bliskim Wschodzie lub w Europie padła z rąk terrorystycznych organizacji utworzonych, finansowanych i kierowanych przez USA i jego agendy. Talibowie, Al Kaida, Państwo Islamskie i setki innych. Przerażające szczegóły opisał Donald Estulin w nowej książce „W Imię Allacha”. Wersal się już skończył dokąd nie zabiją tam miliony zbędnych dla USA ludzi i nie zarobią miliardów na ropie i gazie..

 368. ”Kolejne ofiary amerykańskiego terroru w Stambule”

  Skąd wiadomo, że ofiara terroru amerykańskiego?
  Piszą, że terrorysta był w przebraniu św. Mikołaja.
  Ale nie wiadomo skąd wiadomo, że było to przebranie?

 369. Dla niewyspanych swirow blogowych cos czego nikt nikomu wczesniej ( Mint never used.) , co nieco dziwne , nie wyslal .
  Rzad ‚bialych’ gentelmenow ( na oko Englishmen -ow ) z odkrytymi glowami stajacych za rzedem cial z glowami poucinanymi .( na oko Honkong 1925 albo okolice ) price- 44.99$ or make offer ( znalezione po chorwackiej ustaszowskiej (?) nitce )

   „Up for auction is a beautiful color real picture postcard RPPC from China depicting a mass execution by beheading.  Mint never used.   In excellent condition. Published by Kingshill.”
  Pocztowek z rosyjskich egzekucji na Syberii ( nie jest pewne czy byly kiedykolwiek potrzebne i czy mozna bylo w tych temperaturach robic zdjecia) przypadkowo nie znaleziono

 370. Mauro Rossi 31 grudnia o godz. 16:05 Te 10% wystarcza dzisiaj prawie całemu społeczeństwu do pielęgnowania tej tradycji. Przejawia się ona dzisiaj w przeróżnych postaciach. Najbardziej widoczna, po wyjściu z domu na peryferia miast uderza nas forma architektoniczna nowo wybudowanych domków, imitujących szlacheckie i ziemiańskie dworki. Masakrycznie ta zabudoza wygląda na krańcach Polski. Te „dworki” wbudowane w dawne niemieckie wsie i miasteczka walą z nóg. To samo zaobserwujesz na Podkarpaciu z tym, że w innej scenerii.
  Jak już się naoglądasz tego koszmaru i wejdziesz do pierwszej lepszej firmy, to masz I RP kompletną. Tu też byli poddani JWP wchodzą gładko w role panów.

 371. Indoor prawdziwy
  1 stycznia o godz. 12:23

  Nie jest winny ten, kto pociąga za spust.
  Tylko ten, kto przygotował koncepcję zwalczania za pomocą fanatyków, przeciwników.

  Któż jest twórcą?
  Zwalczać wpływy komunizmu, socjalistyczne ciągotki, ruchy narodowo- wyzwoleńcze, opierając sie na despotach, dyktatorach, bandach najemników?

  Grunt został przygotowany przez nich, teraz czekają nas krwawe żniwa.
  W bardzo wielu krajach świata..

 372. Waldek B
  1 stycznia o godz. 14:03

  Jako mieszkaniec Szczecina może jesteś przyzwyczajony do pruskiego muru, co pewnie jest miłe niemieckiemu sercu, oczywiście jestem to w stanie zrozumieć. Ja wolę architekturę dworkową niż standardową spotykaną wszędzie w Europie. Chyba nie masz nic przeciwko różnorodności?

 373. Giez
  1 stycznia o godz. 9:49
  „W wolnej Polsce policjanci zamiast bronić mordują”.

  To się niestety czasem zdarza, ale takich ludzi policjanci ścigają „ze szczególnym okrucieństwem”. Policja w takich przypadkach lubi, a też i musi się oczyścić.
  A z drugiej strony, masz pojęcie, ilu ludzi zamordowała MO i SB za komuny? Pewnie jako stary komuch wolisz o tym nie pamiętać.

 374. No, i na dodatek bili Murzynów

 375. Mauro Rossi
  1 stycznia o godz. 16:38
  Zawsze głupoty i nie na temat. Wtedy jak wiesz nie było wolności. Masz z pewnością jeszcze ślady po biciu i katowaniu. Wielu ma jeszcze ślady trwałe na umyśle.

 376. radzilowJedwabne
  1 stycznia o godz. 1:51

  „Czy ci ludzie nie rozumieja, ze bramki logiczne NAND i NOR …”.

  Początki logiki to jednak nie Izrael tylko Grecja i Arystoteles. Naśladując twoją metodą polemiczną powinienem teraz napisać coś o pogromach ludności greckiej dokonywanych przez Żydów w starożytnej Aleksandrii.

  Ale zostawmy historię. Do rozwoju logiki powrócono w chrześcijańskim średniowieczu, na uniwersytetach, zwłaszcza w XIV i XV wieku. Chodziło o weryfikację, czy dowody na istnienie Boga są logicznie poprawne. Oczywiście nigdy tego nie udowodniono, ale efektem tych wysiłków był szybki rozwój logiki, bez czego rozwój nauk ścisłych w XVII i XVIII wieku nie byłby możliwy.

  Nie zapominaj o polskiej szkole matematyczno-logicznej, która przed wojną należała do ścisłej światowej czołówki. To takie nazwiska jak Stanisław Leśniewski, Kazimierz Ajdukiewicz, Jan Łukasiewicz i Alfred Tarski ― jeden z najwybitniejszych logików wszech czasów. Tarski po wojnie wyemigrował do USA, wykładał na Harvardzie i w Berkeley, zmarł w 1983 r.

 377. Giez
  1 stycznia o godz. 17:16

  „Wtedy jak wiesz nie było wolności”.

  Nie tyle nie było, co ktoś nam ją zabrał i zapewne domyślasz się kto.

 378. radzilowJedwabne
  1 stycznia o godz. 1:21

  „A „zydowski zbrodniarz” Stefan Michnik mial w tej waszej „Kulturze” stala rubryke, najpierw jako „Szwedowicz”.

  To tylko świadczy o perwersyjności Jerzego Giedroycia i/lub determinacji jego finansowych sponsorów. Przecież nie ze sprzedaży miesięcznika, „Zeszytów Historycznych” i książek utrzymywała się „Paryska Kultura”. Dziś można już o tym mówić.

 379. Giez, 9:38
  Duda amerykanski ani razu nie zbombardowal wielkich kolumn ( czasami 1400 ciezarowek ) wozacych rope naftowa z rejonow pod kontrola ISIS w Syrii do Turcji, gdzie ropa byla sprzedawana na rynku naszego NATOwskiego koalicjanta po 20 dolarow za barylke, dajac terrorystom 4 miliony dolarow dziennie na dzialalnosc.
  http://ig.ft.com/sites/2015/isis-oil/

 380. Motto na rok 2017.

  George Friedman, politolog, założyciel i dyrektor Stratforu dla Rzeczpospolitej:

  „trzeba sobie zdać sprawę z realiów. Poza formalnym sojuszem NATO nie istnieje.”

  http://www.rp.pl/Plus-Minus/312299956-Friedman-Zostawmy-formalnosci-NATO-nie-istnieje.html#ap-2

 381. Dla Jedwabnego z ok.n.r.
  Zawsze głupoty i nie na temat
  ..ale prztlumaczone bo oryginal zaadresowany po hebrajsku , ( mogly by byc problemy ze zrozumieniem ) znaczek ” Palestina” stempel „Kenia” , adres -Palestyna
  Tlumaczac na jezyk wykreowany na enpassie ; list wieznia politycznego z palestynskiego (?) obozu w Kenii do Palestyny

  „Picture Information
  (…..)
  Details about  
  1944 Political Prisoner Schlomo Kalish Cover from Gilgal Camp Kenya to Palestine „

 382. Żabka konająca, mag, Muszynianka, nela – bardzo dziękuję wszystkim, którzy nadesłali życzenia noworoczne , a także wszystkim autorkom i autorom komentarzy, które składają się na „en passant”. Niech żyje i rozkwita nasz blog!

 383. „Krajnaja toczka soblazna. Polskaja katoliczeskaja tieatralnost´ eto priediel samoobmana i samogipnoza, otpadienija i podmieny (… ) obsossanaja polskimi
  kuporosnymi ustami polskaja konfietka ´zyd´ ”
  (Fryderyk Gorensztejn)

  Dzis mozna mowic o wszystkim….sami odwazni
  Odwaga staniala. Rozum podrozal.
  Bzdura kompletna.
  Braku rozumu na szczescie czlowiek nie odczuwa.
  Wielu ma sklonnosci do porownywania swini z pomarancza.
  Maniakalne brednie o Giedroyciu i „Kulturze”…

 384. @olbosrki

  ” palestynskiego (?) obozu w Kenii do Palestyny”

  Jasne. „Palestyna”, arabski kraj „Palestynczykow” byl wowczas potega i posiadal zamorskie kolonie, m in w Kenii.

  A tak serio – zacznij moze od tego, zeby sie nauczyc swojego wlasnego jezyka Ciekaw jestem, jakiego przypadku zrzadzeniem ukonczyles szkole podstawowa.

 385. Bar Norte
  1 stycznia o godz. 18:10

  Każdy inteligentny analityk, a do takich Georga Friedmana trzeba zaliczyć, wie dobrze, że w tym zawodzie należy mówić rzeczy niekoniecznie prawdziwe, ale zawsze efektowne.

 386. Mauro Rossi z Godziny 16:28
  Przypadkowo skierowałem swój wzrok na a TY kompletnie mylnie kojarzysz @ Waldka B jako mieszkańca Szczecina .Odwołuj ten wpis , On nie mieszka w Szczecinie ,ja tu mieszkam .
  Skoro tu już jestem to dla Pokrzepienia Twojej miłości do PiS rozwinę Futurystyczną myśl z tej Konferencji – te statki autonomiczne to miały by być statki do 2500 DWT , praktycznie bez załogi kierowane z lądu !!!!Pod koniec 2017 napisze w Twój adres jak się sprawy maja dot ” odrodzenia morskiej potęgi w Szczecinie jak mówili na tej konferencji .
  Zadanie trudne a nawet moim zdaniem niewykonalne ponieważ 100 lat temu na początku XX wieku stocznia WULKAN budowała m.in największe i najszybsze statki pasażerskie na świecie .
  Natomiast co pruskiego muru to poza złośliwością To KULA w płot ,
  Szczecin za burmistrza Hakena zbudował przez ca .30 lat XX wieku miasto od nowa , bez murów pruskich . Ma ono dalej w Centrum charakter architektury niemieckiej – tego nie da się zadeptać łącznie z Cmentarzem Parkiem Dendrologicznym na ca 165 ha – _ a starania o odnawianie elewacji secesji marne , choć sporo się robi , często nie polskim kapitałem .
  Dziękuję znikam .

 387. „Tarski”

  Tarskiego wsadzono do obozu kon… pardon, wroc, nigdy nie bylo polskich obozow. Tarskiego wsadzono do _sanatorium_ w Jablonnej, utworzonego dla Zydow-zolnierzy. Poniewaz ciezki frajer Tarski zglosil sie do polskiego wojska na ochotnika – to go wpakowano do.. no, w kazdym razie za druty kolczaste. Podobnie jak innych Zydow-ochotnikow.

  Jesli Tarskiego zamknieto za drutami kolczastymi w charakterze kary za to, ze byl Zydem – to osmieszas sie glupio, przypisujac go do „polskiej szkoly matematycznej”.

  „Początki logiki to jednak nie Izrael tylko Grecja i Arystoteles.”

  A kase i tak kosza zli i niedobrzy syjonisci z Hajfy. Cztery i pol duzej banki rocznie. Jakos ta „scisla swiatowa czolowka” nie przeklada sie na eksportowe hity. Nadal trudno pojac – syjonisci tacy zli i niedobrzy, urzadzaja „apartheid”, panosza sie na „dawno zabranych ziemiach Palestyny” – a wszyscy uzywaja urzadzen z napisem Intel Inside”? Toz to nabijanie kabzy Syjonistycznym Zbrodniarzom!

  „szkole matematyczno-logicznej, która przed wojną należała do ścisłej światowej czołówki”

  Do czterech czolowek. I piatej malutkiej.

  Ponownie mozna gratulowac sukcesow w wyrobie europalet. I w eksporcie poltusz wieprzowych.

 388. Mauro Rossi

  Ostatnie analitycy zza oceanu udzielając wywiadów dla polskich mediów jakby się zmówili. Jak zauważam jednogłośnie te „efektowne” rzeczy mówią.
  Co wywiad to „efekt” – można powiedzieć.

  Najwyraźniej przygotowują na coś polską opinię publiczną.

  Nie uważasz, że wasz establishment też się powinien za to zabrać? Nie pozostawiajcie tego przykrego obowiązku Amerykanom.
  Najwyższa pora, nie ma na co czekać bo klamka już najwyraźniej zapadła.

 389. TVPiS pokazał wczoraj szopkę noworoczną. Na szczęście nie oglądałem. Jednym z „dowcipów” miał być rysunek Rolanda Topora, na którym markiz rozmawia z ch**em. TVPiS zastąpił twarz markiza twarzą sędziego Rzeplińskiego, ale nie zauważył, że na oryginalnym rysunku twarz ch**ja jest niewiarygodnie podobna do twarzy Prezesa:

  http://bi.gazeta.pl/im/1b/35/14/z21192219Q,-Szopka-Noworoczna–na-antenie-TVP.jpg

 390. Bar Norte, 18:10
  Media glownego scieku serwuja nam podzegaczy wojennych trzeciego rzedu, jak wybrani przedstawiciele narodu rumunskiego i wegierskiego ( Luttwak mylil sie wiele razy, a Friedman prognozowal w 1991 wojne USA z Japonia ), bo nikt juz nie wierzy pani Ani z Chobielina a amerykanski przemysl zbrojeniowy moze Polske latwo nadal zadluzac dzieki zgodzie spoleczenstwa na panowanie feudalow z POPiS.

 391. Poziom szopki noworocznej autorstwa towarzysza Wolskiego jest tak kloaczny, że chyba nawet Mauro nie podejmie się obrony.

 392. Może to już ostanie mądre słowa o Polsce kiedyś istniejącej?
  http://trybuna.eu/rozziew-miedzy-rzeczywistoscia-i-nadrzeczywistoscia-wywiad/

 393. mag
  1 stycznia o godz. 21:52

  „Poziom szopki noworocznej autorstwa towarzysza Wolskiego jest tak kloaczny, że chyba nawet Mauro nie podejmie się obrony”.

  Może dlatego, że nie oglądałem to nie mam nic do powiedzenia. Ale przecież ty mag możesz napisać recenzję. Jeśli męczyłaś się i denerwowała oglądając, to teraz zmożesz wyrzucić z siebie swe frustracje.

 394. Jedwabny
  Nie jestem zawiedziony , inaczej .. nie zwiodlem sie na Tobie . Tego nie nalezy rozumiec , ze jestem zawiedziony inaczej .
  https://en.wikipedia.org/wiki/Irgun_and_Lehi_internment_in_Africa
  Jezeli znow nic nie dasz rady niech Ci ktos milosierny pomoze

 395. Giez
  1 stycznia o godz. 22:00

  Mim zdaniem ciekawy jest ten fragment wypowiedzi Łagowskiego: „Dziennikarze czepiają się głównie słówek – tego, co kto powiedział, czy to o ludziach „gorszego sortu”, czy kto „stoi tam gdzie stało ZOMO”, czy rowerzyści i wegetarianie Waszczykowskiego. Pomija się kwestie zasadnicze, a trajkocze bez końca o jakichś powiedzonkach. To nie jest zjawisko nowe. Jeśli wspomina się Józefa Cyrankiewicza”. postać bądź co bądź jedną z najważniejszych w PRL, to tylko ze względu na powiedzenie z czerwca 1956 roku o obcinaniu rąk, choć żadnych rąk nikomu nie ucięto”.

  Nawet jeśli nie podziałam poglądów prof. Łagowskiego to przyznaję, że myślowo jest samodzielny i dość oryginalny.

 396. Bar Norte

  ” … nie ma na co czekać bo klamka już najwyraźniej zapadła”.

  To napisz coś więcej, bo na pewno musiałeś widzieć jak klamka się porusza, a potem zapada.

 397. folwarkPn

  Trudno jest zlekceważyć kolejną, wyrażoną zza Atlantyku w ostatnich tygodniach, opinię, że NATO ma charakter co najwyżej formalny a Rosja w sensie polityczno-militarnym nie jest problemem, więc najwyższy czas by Europa a więc i Polska przestała liczyć na Amerykanów zajęła się sama sobą i nie miała po nich choroby sierocej.
  Bo mają inne, poważniejsze problemy na głowie.

  Mnie te opinie zresztą nie przeszkadzają bo jestem podobnego zdania.

  Zresztą też rozumiem, że w interesie politycznym USA jest wojna handlowa z Chinami a ponieważ to przedsięwzięcie ryzykowne, którego przebiegu trudno przewidzieć, więc cały potencjał USA (również militarny) musi być gotowy do tej wojny.

  Problem w tym, że nie zauważam by te jasne, oczywiste sygnały z USA docierały do polskich władz, które wciąż żyją swymi politycznymi imaginacjami – z ubiegłego wieku.

 398. radzilowJedwabne
  1 stycznia o godz. 20:04

  „Jesli Tarskiego zamknieto za drutami kolczastymi w charakterze kary za to, ze byl Zydem”.

  Tylko z pochodzenia. Tarski uważał się za Polaka, nawet na katolicyzm przed wojną przeszedł. Co prawda po wojnie zdarzali się „partyjni akowcy”, ale o „żydach-katolikach” to nie słyszałem.

 399. radzilowJedwabne
  1 stycznia o godz. 20:04

  „… mozna gratulowac sukcesow w wyrobie europalet”.

  Czy jest to coś gorszego niż uprawa ziemniaków w kibucach? Ziemniaki izraelskie trafiają do Polski, całkiem są smaczne. Wszystkim zainteresowanym polecam.

 400. Napisałem:

  „Problem w tym, że nie zauważam by te jasne, oczywiste sygnały z USA docierały do polskich władz”

  A teraz wpadło mi do głowy, że może jednak dotarły?
  Może likwidacja „Bielsatu” Romaszewskiej to właśnie reakcja na te sygnały?

 401. @Mauro Rossi

  „Czy jest to coś gorszego niż uprawa ziemniaków w kibucach? ”

  Jak na razie Teva (lekarstwa) ma dwadziescia miliardow przychodu rocznie. Znaczy zielonych.

  Intel Israel (procesory) – cztery i pol miliarda.

  Amdocs (teleinformatyka) – trzy miliardy.

  I tak mozna wyliczac – od druku cyfrowego (HP Indigo, Amerykanie wykupili Indigo za kosmiczna kase) poprzez precyzyjne narzedzia do obrobki skrawaniem (Iscar, Amerykanie wykupili za cztery i pol duzej banki) az po nawadnianie kropelkowe (Netafim).

  „Ziemniaki izraelskie trafiają do Polski,”

  Jasne. Dziwnym trafem media podaja calkiem inne wiadomosci:

  „Google reveals it spent $966 million in Waze acquisition …” (Forbes, znaczy ten amerykanski), „The first Israeli consumer-app company to be bought for over $1 billion.” (businessinsider).

  Chusteczkowo ci idzie wciskanie kitu. Pochwal sie lepiej „Polakiem” Tarskim, ktorego zamknieto w obozie za drutami kolczastymi, w charakterze kary za zydowskie pochodzenie.

 402. @Mauro Rossi

  „Tarski uważał się za Polaka”

  … a twoje ziomy jakos uwazaly inaczej i wsadzily go do obozu. Za druty kolczaste.

 403. @olborski

  … podal link, z ktorego wynika, iz

  „Irgun and Lehi men being held without trial at the Latroun concentration camp were deported by the British Mandate of Palestine”

  Znaczy nie bylo wowczas zadnej tam arabskiej „Palestyny”, tylko byl rzadzony przez Wielka Brytanie Mandat Palestynski. Rzeczywiscie Brytyjczycy mieli zwyczaj Zydow z organizacji niepodleglosciowych zamykac w koncentrakach bez takich drobiazgwo jak sad i proces – a czasem wieszac.

  Mandat sie definitywnie odmandacil, jak oblozona workami z piaskiem glowna kwatera wojsk brytyjskich wyleciala w powietrze a zydowscy bojowcy na zasadzie retorsji powiesili paru Anglikow. Trzeba bylo – ach niestety – zrezygnowac z Mandatu, potem ONZ zatwierdzil podzial Mandatu Palestynskiego na czesc zydowska i czesc arabska. Zydzi sie zgodzili, Arabowie oglosili, ze „zepchna zydow do morza” i rozpetali ludobojcza w zamysle wojne. Tyle, ze im jakby nie wyszlo.

  Jesli zatem „Olborski”, spec od poprawnej pisowni („cholota”) walnal tekstem „z palestynskiego (?) obozu w Kenii do Palestyny” – to trafil jak lanca w Tygrysa. Oboz byl brytyjski. Zadna arabska „Palestyna” nie istniala ani wtedy, ani nigdy w ogole. Mandat Palestynski (w zalozeniu „dom narodowy dla Zydow”) byl rzadzony przez Anglikow. A teraz zachecam cale towarzystwo do darcia ryjkow, tylko zeby bolo o „Wolinskiej”/”Morelu”/”Stefanie Michniku” (wybierz jedno) oraz o tym, jaki okrutny „apartheid” panuje w zlym i niedobrym Syjonistycznym TWorze.

  A najlepsze jaja – ze sie Arabowie i Murzyni tak pchaja do tego „apartheidu”. Dziesiatkami tysiecy. Ale o tym w osobnym komentarzu.

 404. @Mauro Rossi

  „Przecież nie ze sprzedaży miesięcznika, „Zeszytów Historycznych” i książek utrzymywała się „Paryska Kultura”. Dziś można już o tym mówić.”

  Znaczy „Kultura” paryska i „Zeszyty historyczne” juz zle i niedobre?

  Fajny to ptak, co we wlasne gniazdo fa… stryguje. Kto zatem w tamtych czasach byl dobry i jednynie sluszny?

  Na pewno ci przedstawiciele Kosciola, co pare lat po wojnie, kiedy Niemcy otwarcie wyciagali lapska po Wroclaw, Szczecin, Gdansk i Kolobrzeg, kiedy jeszcze polskie miasta straszyly dziurami od kul i sladami po bombach – przepraszali Niemcow: „prosimy o przebaczenie”.

 405. @Mauro Rossi

  „o „żydach-katolikach” to nie słyszałem.”

  Slyszales, slyszales, tylko kleisz glupa. Znaczy z rozmyslem. Cala masa takich przechrztow pojechala do gazu, mieli swoj – hihi – kosciol na ulicy Leszno. A wasi spece od zagadnien rasowych nawet cale dzielko na w/w temat wysmazyli; Żydzi chrzczeni”, autor Stanisław Kowalski, Warszawa 1935 r.

 406. Mauro
  g.22:01
  Recenzję? Z takiego g…?
  Oczywiście robisz unik, bo rzecz jest nie do obrony.
  Na twoim miejscu spaliłabym się ze wstydu. Ale wy wstydu nie macie.

 407. radzilowJedwabne
  1 stycznia o godz. 23:27

  „o „żydach-katolikach” to nie słyszałem.”
  „Slyszales, slyszales, tylko kleisz glupa”.

  Nie słyszałem, to dla mnie nowość. Już więcej słyszałem i chińskich Żydach.

 408. @mag

  Wolski ma wprawe. Szopki robil jeszcze za Gomulki. Jedna posiadam, ostatnia strona z „Zolnierza Wolnosci”. Duzo o zkych amerykanskich imperialistach i jeszcze gorszych syjonistach. Jeszcze jedna szopka Wolskiego byla w PRL w telewizji.

  Dobry zeglarz zawsze tak zagle ustawi, zeby wiatr zlapac.

  „spaliłabym się ze wstydu. Ale wy wstydu nie macie.”

  ‚Ogien sie ima wstydu, Bezwstydu – nie ima.’

 409. Bar Norte, 22:17
  Kaligula zoliborski nie prowadzi polityki opartej na faktach i strategii dla dobra spoleczenstwa,ale podobnie jak Obama, May i Merkel wykonuje zlecenia przekazywane telefonami z Wall Street.
  Jesli jutro dostana ukaz, ze Chiny sa bebe, to zmienia narracje.
  Polityka nie ma obecnie z dobrem spoleczenstwa wiele wspolnego.
  Dzialacze jednego z bardziej zaangazowanych w dzialalnosc w terenie ruchow pokojowych, USPeaceCouncil.org ,w tym pracujacy od 20 lat na Uniwersytecie Yale profesor Lowendorf, objasnili w wywiadzie z postepowym redaktorem radiowym, Gary Nullem, ze amerykanska finansjera od lat planowala inwazje ( co jest sprzeczne z Konwencja Genewska ) na Syrie, Libie,Liban, Irak i Iran.
  http://prn.fm/progressive-commentary-hour-10-04-16/
  Koszta samej tylko inwazji na Afganistan i Irak obciazyly obywateli amerykanskich ( wg noblisty Stiglitza) na sume 5 bilionow ( $ 5 trillions ) dolarow.
  Mad Donald tymczasem zamierza zlikwidowac nawet kulawy system opieki zdrowotnej, wprowadzony w czasie panowania obecnego rezimu.

 410. tak, to był mikołaj osobiscie; rozdzielił szczodrze prezenty, cmoknał na renifery i pofrunał do szeolu;

 411. jak dopadł biurka (a raczej jego szuflad,s.p. longinus minor) to już je z uchwytu nie wypuscił (no i do ostatniego tchu trzymał);
  na znak tryumfu postawił w kacie gabinetu ze trzy razy wyższa od siebie palme;

 412. ”Jak na razie Teva (lekarstwa) ma dwadziescia miliardow przychodu rocznie. Znaczy zielonych.”

  Jakby mawiał mój kolega-antysemita: ”No i co oni z tego i mają jak i tak ich cały wielki kapitał jest w rekach Żydów”

 413. ”tak, to był mikołaj osobiscie; ”
  Na tym etapie śledztwa prokuratura nie może wykluczyć żadnej ewentualności.

 414. Panie Redaktorze Passent.
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !
  Panski blog jest bardzo potrzebny szczegolnie w chwili , kiedy ,, wyborcza ” wyrzuca na bruk 200 dziennikarzy- nigdy bardziej nie bylo potrzeba prasy na wysokim poziomie.

 415. Mauro Rossi 1 stycznia o godz. 16:28 Jelenie na rykowisku też się podobają?

 416. Dzieki temu, ze
  ( nie rozwodzac sie niepotrzebnie nad tym co wiadomo jest kazdemu polskiemu nie pochodzacemu z .. holota mozna zostac chyba pozniej , polskiemu rozgarnietemu dziecku)
  sporo polskich Zydow co bardziej rozgarnietych wyjechalo na czas do Palestyny ( byl zdaje sie nawet taki Komitet ktory to organizowal ) moglo pozniej powstac panstwo Izrael .
  Watpic nalezy czy ktorys zabral ze soba jakas lance
  ( odpowiednio stara ,moze nawet „poniatowska”)., Nie wiadomo mi nic o jakims poniatowskim ulanie ale pewnie byl nawet taki co wrocil do domu ze zlamana , potem skleil a jego wuczek zabral ja do Palestyny aby polowac na tygrysy bo tam bylo ich pelno . Za kazdym krzakiem jakis sie czail , arabski co prawda .. ale jednak tygrys . Trafic lanca w tygrysa nie bylo trudno , kiedy sie juz mialo ich kilka . Wystarczylo rzucic byle gdzie .

  http://www.ebay.com/itm/Poland-Warszawa-1939-to-Palestine-Cover-long-stamp/281765478687?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D2%26asc%3D38530%26meid%3D734fde0b8a2c4cd2802b9f387b825dce%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D6%26sd%3D262766778515

 417. ”ale jednak tygrys”
  Etam od razu tygrys. Stare T34 lub coś w tym guście.

 418. Waldek B
  2 stycznia o godz. 12:25

  „Mauro Rossi 1 stycznia o godz. 16:28 Jelenie na rykowisku też się podobają”?

  Jelenie na rykowisku są u siebie, czyli w naturze, a natura nigdy nie jest kiczem. Natomiast kiczem będzie na ogół próba zrobienie z tego sztuki.
  Analogicznie, w Polsce domy stylizowane na szlacheckie dworki są „u siebie”, kiczem byłyby np. w Niemczech lub Anglii. Zajmij się lepiej krasnalami ogrodowymi w sąsiednim państwie. Choć być może te krasnale są akurat „u siebie”. 🙂

 419. „Stare T34 lub coś w tym guście.”
  Wtedy T34 byly dopiero w oblokach albo nawet tam ich nie bylo bo jeszcze pare lat pozniej i gdzie indzej na Tygrysy byly visy ale po co ja to .. rzucam te lance ? . Moge tylko trafic jakiegos tygrysa .. enpassancianego . Miedzy name en…rzami , mam tu jednego upatrzonego .

 420. Niezrównana Dutsche Welle po polsku, w swoim stylu ― nie do podrobienia. Recenzja z filmu „Jesteśmy Żydami z Breslau”.

  Ostatni Żydzi z Breslau. Zniknęłi z miasta, ale właściwie to nie wiadomo dlaczego, a jak nie wiemy to z tekstu się też nie dowiemy. Raz pada słowo Holocaust, raz Noc Kryształowa, ale w kontekście Wrocławia, nie Breslau (sic), dwa razy słowo Hitlerjugend, raz Hitler (że ktoś przeżył Hitlera), to wszystko.

  http://www.dw.com/pl/ostatni-żydzi-z-breslau/a-36952866Ostatni

  Ani razu nie nie pada słowo Niemcy.

  Jest za to o hałaśliwym „marszu w święto narodowe” we Wrocławiu i spaleniu kukły Żyda, nic nie ma o wyroku sądowym w tej sprawie. Oczywiście nie ma też nic o spaleniu kukły Kaczyńskiego 13 grudnia pod Sejmem, raz że to nie we Wrocławiu, dwa że Kaczyński to przecież nie Żyd, istnieją kukły i kukły.

  PS. Znany kabareciarz prof. Hartman na sąsiednim blogu napisał ― nawiązując do zajść w Ełku ― że antyislamizm jest tym samym co antysemityzm. No i że antyislamizm jest popierany przez Kościół, ergo …

 421. Wasi strategiczni partnerzy świętują. Czas do nich dołączyć. Na czele z Dudą. https://pl.sputniknews.com/swiat/201701024548403-marsz-upamietniajacy-urodziny-bandery-kijow/

 422. Lanca „aztecka” czyli zwykla dzida bardziej pasujaca do klimatu a nawet ocenzurowana czyli taka ktora enpassancianego , z nieprzypadkowo stajacymi w dolkach pokonczonymi szkolami – tygrysa nie uwiera .. nawet wtedy gdy sie smieje .
  Przez chwile mialem ochote napisac „prubuje” ale przypomnialem sobie , ze juz mi sie znudzilo

  http://www.ebay.ca/itm/1945-Irgun-Prisoner-Joseph-Winitzky-Cover-from-Gilgal-Camp-Kenya-to-Palestine-/401222354345?hash=item5d6ab745a9:g:swwAAOSwiCRUdsqE

 423. Na portalu wPolityce.pl tekst red Zaręby „PiS zastanawia się czy rękami prezydenta nie odłożyć reformy edukacji”.

  Jak pisze autor:

  „Przed nowym rokiem Jarosław Kaczyński usłyszał od prezydenta Dudy, że ten rozważa dwa weta: wobec ustawy o zgromadzeniach i ustawy o edukacji. (…) prezes PiS zareagował niezadowoleniem.”

  ale:

  „możliwość weta wobec ustawy edukacyjnej wywołała gorączkowe, nadal ciągnące się narady w otoczeniu Kaczyńskiego. Wielu polityków PiS namawia go do nie naciskania prezydenta aby zmienił zdanie. Pojawia się obawa przed wiosennym strajkiem nauczycieli. Posłowie terenowi i samorządowcy obawiają się nieustających kłopotów z przekształcaniem szkół i zwalnianiem nauczycieli.”

  więc:

  „jest to jeden z najbardziej dramatycznych dylematów obecnej ekipy rządowej. Oczywiście nie można też wykluczyć weta prezydenta dokonanego wbrew Kaczyńskiemu. Wtedy tak czy inaczej nie da się go w Sejmie obalić. Ale dylemat ma dziś PiS a nie pałac prezydencki.”

  Całość poniżej

  http://wpolityce.pl/polityka/321753-nasz-news-pis-zastanawia-sie-czy-rekami-prezydenta-nie-odlozyc-reformy-edukacji

 424. podlasie dotarło do ełku;a civil march z berlina do aleppo, do brandenburgii;

 425. Squirrel-lka
  28 grudnia o godz. 12:42 kreuje sie na medrca, piszac o druh´gim polidiota….

 426. Mauro Rossi
  2 stycznia o godz. 13:44 udaje, ze nic nie wie o kole ofiat´rnym. MR jest otwarty interkulturalnie. Szkoda ze zajmuje sie kultura z recyklingu.

 427. Mauro Rossi 2 stycznia o godz. 12:45 Zamiast tracić czas na jałowe komentarze, mógłbyś dostać dobrą posadę od dobrozmianu. A może się mylę, bo to jest właśnie twoja robota dla nich.

 428. Mauro Rossi
  2 stycznia o godz. 12:45
  Zdradza, ze nie zna sie jednak na sztuce. Tez sztuka.

 429. folwarkPn
  2 stycznia o godz. 12:00
  Nie Wyborcza, lecz nie czytelnicy i nie czytelniczki, nie czytajacy Wyborczej, a szkoda.

 430. Mauro Rossi
  1 stycznia o godz. 23:45 udaje, ze nigdy nie unaradawial wiary, tym razem zydowskiej.

 431. Mauro RRRRRRRRRRRRRRRRRR ….
  ….ze byl Zydem”.
  Tylko z pochodzenia. Tarski uważał się za Polaka, nawet na katolicyzm przed wojną przeszedł…..

  Mauro Rossi…..udaje, ze nie jest anrysemita z pochodzenia???????

 432. ” z gwiazdą kuroń idzie , paszczą kłapie”, jest taki rysunek czeczota; tyle o szopce ;

 433. Muszynianka
  31 grudnia o godz. 21:36 „Antysemitka z pochodzenia” nie blyska forma. Zapomniala bowiem o Moszawach….

 434. Bywalec ….Z dystansu
  30 grudnia o godz. 15:07

  Przekreca, bo nie potrafi prosto…na jedno wychodzi.

 435. „jedyne, co mi sie naprawde udalo, to rysunki i dzieci”;

 436. radzilowJedwabne
  30 grudnia o godz. 13:12
  Muszynianka jest kontaktowa, moze kontraktowa. Nie kontaktuje jednak wlasnego antysemityzmu lub nie ma poczucia odpowiedzialnosci za wlasne slowa i jezyk.

 437. @PA2155
  udaje, ze nie wie….

 438. Muszynianka
  30 grudnia o godz. 2:00 „antysemitka z pochodzenia” doluje i powoluje sie jednoczenise na dyzurnych zydow, znajomych od trzydziestu lat. Kazdy antysemita ma swojego dyzurnego zyda jako Kolo ratunkowe???

 439. Szowinizm izraelskiej prawicy nie ma nic wspo0lnego z antysemityzmem Muszynianki. Antysemityzm Muszynianki koze istniec bez izraelskiej skrajnej prawicy. zal mi broniacej sie jak przedszolanka Muszynianki.

 440. @Muszynianka
  „, ideę jednego państwa, palestyńskiego, ”

  Nie jaka sie w kwestii podzialu wsrod Plestymnczykow. I zapomina, ze problemu wielostronnego nie mozna rozwiazac jedno lub dwustronnie. O Iranie i owczesnej syrii (Rosji) nie wspominam. Takie proste. Muszynianka zatopoiona w swej empatii jednak jednka pielegnije swoj pochodzeniowy antysemityzm.

 441. „dwa że Kaczyński to przecież nie Żyd”;
  na pewno?

 442. a jesli nie, to skąd mają niemki/cy to wiedziec, zwlaszcza te/ci, ktore/rzy zajmują sie propagandą rządową? o sluchaczkach/ach nie wspomne; poza tym masle, ze w polsce jest podobnie, zaczy sie, nic sie nie zmienilo – masz sklep jestes zydem i kuniec;

 443. Portal WP.pl podaje
  – „W intencji tragicznie zmarłego 21-letniego Daniela, w poniedziałek o godz. 18 w katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur. ”

  Jeden kabareciarz sobie tak a drugi tak.
  Dowartościowanie rabusia i bandyty biskupią sakrą z pewnością posłuży załagodzeniu nastrojów w Ełku a kolejni rabusie, bandyci i chuligani mogli będą mogli znowu spać spokojnie.
  Długo żaden Beduin nie podniesie na nich ręki.

 444. z arabami zyli zydzi z reguly dobrze; inaczej syria nigdy nie stalaby sie kolebka chrzescijanstwa, a kalifaty nie panowalyby, prawie tysiac lat, na polwyspie iberyjskim;

 445. 95 tez, ktore marcin luter przybil do drzwi katedry, a ktore kolportowano potem w elckiej drukarni za pieniadze albrechta pruskiego po polsku, to nic innego jak zmodyfikowane postulaty jana husa; podobnie jak i dzisiaj, kiedy chrzescijanstwo jest w kryzysie i kiedy watykan nie chce reform, tylko kontrreformacji;

 446. prusy staja sie wtedy, jako lennik, krajem nowoczesnym, a I rp, jako mocarstwo, zatrzymuje w rozwoju;

 447. Эве́т Льво́вич Ли́берман
  albo inaczej Ljeberman , obecny minister obrony w Izraelu i szef parti sowieckich Źydów w Izraelu, to nieodrodnym wychowanek NKWD, a więc rasista i ekstremista i do tego sługus Putina , który za każdym razem drze mordę jak USA nie dogadza Izraelowi , tak jak on tego by sobie życzył, ale bez żachnięciu przyjmuje do wiadomości , że Rosja głosowała za rezolucją przeciw żydowskim osiedlom na West Bank i dalej bez bezproblemowo włazi Putinowi do d…
  Gdzie są izraelskie sankcje przeciw Rosji ?
  Tak lepiej Salto Mordale ?
  Czy to też antysemityzm, albo tylko niechęć do politycznego przeciwnika, Ljebermana ?

 448. witam @byka w 2017
  i zycze pomyslnosci we wszystkim

  Pasja Luthra uratowala muzyke w Kosciele. Ni bal sie tych leciwych tonow jak Jean Calvin, ktory bardzo ostro sprzeciwial sie muzyce w Kosciele, czego do dzisiaj mozna dosiwdczac
  w protestantyzmie.
  „Ein feste Burg ist unser Gott” (M.Luther)

 449. Czy trzeba kochać nacjonalizm , tylko dlatego że jest z Izraela, albo jest się zaraz antysemitą ?
  Czy Żydzi , tak jak Mercedes i BMW mają seryjnie wbudowane pierwszeństwo przejazdu, tak oni mają , jak to już wierzył Ben Gurion, rzeczywiście przyrodzoną wyższość moralną ?
  Na tym blogu marginalne problemy kilkunastu milionów przyjmują apokaliptyczne rozmiary i dławią dyskusję na każdy dowolny temat, a kilku samozwańczych inkwizytorów , albo ” mackartystów” , jak kto woli, urządza sobie polowanie na czarownice , kompromitując w ten sposób „poprawność polityczną”
  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Jisra’el_Beitenu

 450. Moi mili, nareszcie estrada się ogarnęła, zauważyła zmiany, dobre zmiany. Załączam link zapowiedź dobrej zabawy:
  https://www.youtube.com/watch?v=kmZmCkccX9o

 451. ozzy:
  aby zilustrowac twoja teze. Ojciec Praetoriusa byl osobistym przyjacielem Lutra
  https://www.youtube.com/watch?v=cvggocRcNS0

 452. Waldek B
  2 stycznia o godz. 15:39

  „Mauro Rossi 2 stycznia o godz. 12:45 Zamiast tracić czas na jałowe komentarze …”.

  Jeśli mój komentarz (12:45) był jałowy, to w odwiedzi na twój wcześniejszy (12:25). Jaki więc twój musiał być komentarz, skoro nawet mój okazał się jałowy.? 🙂

 453. „Narodzone Dziecie w Betlejem”

  Wraz z Luthrem Kosciol ewangelicki byl rozspiewanym ludowym zborem.”Nalezy uczyc bezwarunkowo muzyki w szkolach.” Nayczyciel ma umiec spiewac, jezeli nie,
  to nie moze byc dobrym nauczycielem” – pisal Luther.
  Wlasnie dzieki rozwijajacej sie sztuce drukarskiej zaczeto wydawac pierwsze spiewniki
  choralne. I tak powstal ” Geistliche gesante Buchlein” – zdaje sie pierwsza taka kantyczka choralna na poczatku XVI w. Powstaje pozniej najbardziej znany zbior w koncu XVI autorstwa teologa niemieckiego i muzyka Lucasa Osiandera z bardzo prymitywnymi harmoniami i czteroglosowymi choralami – czesto zmieniajace sie linie
  glosowe od tenoru po sopran, by zgromadzony lud mogl latwo uczestniczyc.
  Wlasnie Michael Praetorius, najbardziej znany z aranzacji psalmu „Es ist ein Ros enstsprungen” (spiewa sie na Boze Narodzenie) a nadto byl autorem encyklopedii 9.tomowej z harmonizowanymi choralami prawie 500 psalmow. Do niego nalezy dolaczyc jeszcze Heinricha Schütza i jego „Duchowe koncerty”.

  To tyle. Dla zapomnienia „dobrej zmiany”

  Dobrego Roku 2017

 454. ozzy
  2 stycznia o godz. 17:35

  „Pasja Luthra uratowala muzyke w Kosciele”.

  Może w kościele luterańskim ― gdzie później pojawił się Bach.
  Była kiedyś zagrożona w Kościele katolickim? No nigdy, od czasu wynalezienia chorału gregoriańskiego (VII/VIII w.), czystej i pełnej formy melodycznej. Rozwój muzyki kościelnej w kierunku form harmonicznych, później polifonicznych ewolucyjnie doprowadził do Bacha, Beethovena, Mozarta i muzyki symfonicznej. To w świecie zachodnim, pod tym względem reszta świata jest na poziomie muzyki etnicznej.

 455. A tymczasem Ryszard „Lwie Serce” Petru kontynuuje dziś protest ma Maderze w towarzystwie uroczej posłanki. Ma wyłączony telefon, więc zapewne wraz z posłanką oddają się intensywnemu wypoczynkowi albo też ― co bardziej prawdopodobne ― posłanka ma tu mniejsze znaczenie i boski Rychard właśnie prowadzi z kimś dyskretne negocjacje. Powinien jednak pamiętać, że Konstytucja zabrania finansowania partii politycznych z zagranicznych źródeł.

  Wprawdzie nie mój cyrk, ale może zjednoczona opozycja, korzystając z okazji, zrobi mały przewrót wybierając nowego i perspektywicznego lidera, który poprowadzi ją do boju z opresyjnym kaczyzmem-ziobryzmem. Myślę o Adrianie Zandbergu, który jako marksista musi mieć papiery na rewolucjonistę. W ten sposób Ryszard Lwie Serce, stałby się Janem bez Ziemi, czyli wróciłby do swoich pierwotnych rozmiarów.

 456. Mauro Rossi

  Tak się zastanawiam ile wysiłku musiało cię kosztować by wytrwać aż tyle godzin bez komentarza o perypetiach Ryszarda Petru.
  To powstrzymywanie się musiało być piekielnie wyczerpujące emocjonalnie.

  Ps.
  Napisałeś:

  „Myślę o Adrianie Zandbergu, który jako marksista musi mieć papiery na rewolucjonistę.”

  O co chodzi z tymi papierami?
  Przepraszam ale znów nie rozumiem – chyba w tym wypowiedzi coś połknąłeś z emocji.

 457. Alternatywą jest gospodarka dla dobra wspólnego. Rozmowa z Christianem Felberem.

  Marcin Gerwin: Wyobraźmy sobie, że zostałeś premierem państwa w Europie Środkowej. Co byś zrobił, aby usprawnić funkcjonowanie gospodarki?

  Christian Felber: Zrobiłbym to samo, co proponujemy dla Austrii. Zaprosiłbym ludzi, by zebrali się w swoich lokalnych społecznościach i omówili dwadzieścia najważniejszych dla gospodarki punktów – co jest jej celem, jak mierzy się sukces, jakie są rodzaje własności i jakie są ograniczenia i warunki z tym związane, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo socjalne.

  Zacząłbyś więc od demokracji?

  Tak. Jest to proces tworzenia konstytucji, który uwzględnia udział społeczeństwa. Ludzie mieliby w nim pewność, że ich wola zostanie uwzględniona. Jest to zatem prawdziwy proces pisania konstytucji, w którym podstawową rolę odgrywa suweren, czyli zwykli ludzie.
  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/ludzie-glosowaliby-przeciwko-kapitalizmowi-rozmowa/
  =========

  Ciekawa, choć z góry przegrana w naszym kraju koncepcja.
  Folwarczni nie nogą mieć czasu na myslenie.
  Mają za…dalać!!!

  Między innymi po to, by posłowie mogli się bzykać na Majorce….

 458. Mauro Rossi:
  Masz poniekad racje.
  To tez bardzo lubie. Naprawde wielki Claudio Monteverdi:
  https://www.youtube.com/watch?v=QJIwFO9A1f8

 459. Slyszalam niedawno wywiad z Robbie Roberston. Dla wrazliwych, Robbie jest half Jewish, half Mohawk (Native born Canadian).

  Zapytany o inspiracje do napisania piosenki The Weight, Robbie odpowiedzial, ze kiedys zobaczyl na swojej gitarze napis „Nazareth”. Spodobalo mu sie to slowo i reszta jest historia, przynajmniej w muzyce.

  The Weight mozna sluchac jadac na grzbiecie “the hog” przez Zachodnie Wybrzeze, mozna spiewac na plantacji bawelny w Winona Mississippi, spiewac w kosciele w stanie Alabama lub na scenie w filmie The Last Waltz.

  Tu jest moja ulubiona wersja The Weight.

  The Band i The Staple Singers w filmie The Last Waltz.

  https://www.youtube.com/watch?v=sjCw3-YTffo

 460. „Rosja nie może istnieć bez cara” – stwierdził protorej Wsiewołod Czaplin, który dzięki swej aktywności w mediach jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych duchownych prawosławnych w Rosji. Według niego „Rosja jest krajem o monarchistycznej mentalności i nie gra roli, że nie ma formalnej monarchii. Należy ją odtworzyć z Władimirem Putinem jako carem.”
  http://polskaniepodlegla.pl/kraj-swiat/item/9934-znany-rosyjski-duchowny-rosja-nie-moze-istniec-bez-cara-carem-mialby-byc-putin
  ==========

  Z ciekawostek……

  Tu i ówdzie, monarchie i dynastie sprawują się nieźle.
  Zapewniają stabilność, przewidywalność, stabilizację.
  W KAŻDYM aspekcie, dobrym czy złym…..

 461. Orca
  2 stycznia o godz. 20:18
  The Band
  ……………………………………………………………………………
  Jedna z ciekawszych grup w owych latach. Sam film znakomity.
  Tutaj Robbie Robertson z Eric’em Clapton’em:
  https://www.youtube.com/watch?v=1WDmMWF83x4

 462. zezem
  2 stycznia o godz. 20:26

  The Band zawsze slucham z przyjemnoscia. Na scenie z Eric Clapton moim zdaniem The Band dominuje.

 463. Orca
  2 stycznia o godz. 20:36
  Film jest poświęcony grupie. Na pożegnalny koncert było zaproszonych wielu artystów jak np. van Morrison (z b. zespołu,mało dzisiaj już znanego,ale też b. interesującego :”Them”). Tak więc nie sądzę aby można mówić o dominacji.

 464. Zezem,

  Znam ten film i czekam, aby go ponownie obejrzec. Zamowilam w naszej bibliotece.

  Chce wyjasnic, co mialam na mysli piszac „dominuje”. Nigdy nie bylam zwolennikiem Claptona natomiast bardzo lubie The Band. Z tej przyczyny moje slowa sa stronnicze.

 465. Nie wiem o co w ogóle chodzi, bo przecież i Joasia i Rycho (znaczy Rubikoń Trojański) są, NOWOCZEŚNI! Poza tym, to chyba kierownictwo partii (bo przecież Joanna jest v-ce) ma prawo podialogować w oderwaniu od zagrożeń ze strony np. podsłuchujących kamyków. Stąd też baterie z komórek – won, won!

  Wieśku nasz nieoceniony, ale o co Ci chodzi, że na Maderze? Przecież należy do archipelagu Makaronezji, (Makároi Nēsoi ) czyli Wyspy Szczęśliwe! Zawsze tam można znaleźć węża na drzewie, który nie mówi sssssssssss……ejmuj, tylko podpowie: bzy bzy bzy … A co im żałujesz. Gdzie mieli? – na jakichś nieszczęśliwych wyspach może?

  Mnie tam intryguje inne spostrzeżenie.
  Otóż w wigilię świąt BN wśród protestantów sejmowych dominowały kobitki, tak na oko ok.90% mniej więcej „pirazydrzwi” znaczy.
  Zachodziłem w głowę, „ocochodziocochodzi” i doszedłem do hipotezy, że może w końcu wykorzystały okazję, by olać:
  – przystrajanie tego obrzydliwego kiczu niemieckiego na gałęziach którego nie ma nawet gadającego, cwanego węża z jabłkiem, (Apple…. znaczy)
  – lepienie uszek z obślizgłych grzybków
  – nakarmienie meduzy rybką na tacy, czy innym karpiem po (wszystko jedno),
  albo inne takie tam te, no te, ku…, kutii warzenie itp itd.
  Się laskom sejmicznym udało! Puczo. Puczo.

  I na dodatek uchroniły się przed nocnym spacerem na Pasterkę, by dawać świadectwo, że nadal dadzą się wypasać i strzyc. Bunt, znaczy Puczo, Puczo.

  Teraz też ich frekwencja się powiększy, gdy po Trzech Królach (czy może 6, bo sam już nie wiem) trzeba będzie ten uschnięty kicz rozbierać i jednocześnie zbierać poniewierające się igiełki, wyczyścić lodówkę po pozbyciu się niedojedzonych a zaginionych w zakamarkach specjałów(ku…tii np.).
  Czyli 7 i 8 stycznia przewiduję przewagę protestantek na dyżurze (liczbową znaczy).

 466. Bar Norte
  2 stycznia o godz. 19:22

  Mauro Rossi „Tak się zastanawiam ile wysiłku musiało cię kosztować by wytrwać aż tyle godzin bez komentarza o perypetiach Ryszarda Petru”.

  No oczywiście bardzo dużo, ale szczerze mówiąc liczyłem, że ty to skomentujesz. W końcu przywódca zjednoczonej opozycji, która jest w trakcie siłowego przejęcia władzy w dużym europejskim kraju, prowadzi na środku Atlantyku zakulisowe rozmowy, a ty milczysz. Dziwne.

  „O co chodzi z tymi papierami”?

  Czy lewica nie powinna być bliżej ludowego języka?
  Na przykład B. Sawickej „lody będą kręcone” rozumiesz? Na pewno.

 467. Wiesiek
  „Między innymi po to, by posłowie mogli się bzykać na Majorce ….”.

  I tu cię mamy. Czołowy geopolityk blogu nie rozróżnia Majorki od Madery. 🙂

  W dodatku naiwny jak dziecko, oczywiście miało to TAK wyglądać. Gdyby istotnie o TO chodziło usiedliby oddzielnie, bo nowoczesnego Ryszarda wszyscy kojarzą, a jej oczywiście nie, choć faktycznie jest wiceprzewodniczącą partii. No i na zdrowy rozum, kto się wybiera w TYM celu na dwa dni aż na Maderę (6 godzin lotu)? W zacieraniu śladów znów kompletna fuszerka, czuć niepewną rękę pana Rafała … 🙂

 468. Mauro Rossi

  „szczerze mówiąc liczyłem, że ty to skomentujesz”

  A czemu miałbym komentować perypetie Petru?

  Nie wiem czy zauważyłeś ale nie zajmuję się Petru czy innymi przedstawicielami liberalnej opozycji. Nie zawracam sobie nimi głowy co znajduje odzwierciedlenie w moich komentarzach – po prostu o nich nie piszę.
  Zresztą problemy Petru są grzane do oporu na waszych portalach i co zrozumiałe na portalach opozycji liberalnej.
  Lewica marksistowska jak zauważyłem się Petru nie zajmuje. Nawet w mediach społecznościowych, na prywatnych profilach. No bo nie ma czym się ekscytować.

  Ps. Przepraszam, ale nadal nie rozumiem o co chodzi z tymi papierami Zandberga

 469. Z dystansu
  2 stycznia o godz. 17:12 pisze to, o czym wszyscy wiedza od dawna. Bredzac o Izraelu zapomina o izraelskiej opozycji. O ruchach obywatelskich nie wie nic. O wspolnych projektach izraelsko-palestynskich nie wspomina, bo jak. Nie zna tej spolecznosci uwazajac ja za homogenna, podobnie z Palestynczykami. Bywalec z dystansu nie rozumie antysemityzmu. Nie ten jest antysemita, ktory krytykuje Izrael. „Pochodzenie” Bywalca z dystansu jako antysemity ma inne zrodla. On ich nawet nie jest w stanie rozpoznac.

 470. Salto Mordale
  To pomóż mi je rozpoznać ?
  A propo moich linków , to miały one charakter polemiczny i były tendencyjne, ale ich zadaniem było jedynie rozbudzenie „polemicznych talentów” Jedwabnego.
  W moich wypowiedziach trudno będzie ci znaleźdź coś rasistowskiego, albo antysemickiego na wzór waszego : „Polacy już tak mają „.

css.php