Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Mateusz Morawiecki

9.07.2018
poniedziałek

Handel historią

9 lipca 2018, poniedziałek,

Wspólna Deklaracja premierów Polski i Izraela, podpisana 27 czerwca 2018 r., od chwili jej ogłoszenia wychwalana jest przez rząd PiS i jego zwolenników jako gigantyczny sukces, ponieważ stawia na jednym poziomie antypolonizm i antysemityzm, zdejmuje z państwa i narodu polskiego zarzut współodpowiedzialności za Zagładę, redukując ją do indywidualnych przypadków, odrzuca brednie o tzw. polskich obozach itd. Netanjahu wystawił Morawieckiemu świadectwo celujące, upraszczając historię jak można.

Strona polska postanowiła podzielić się tym sukcesem z całym światem, publikując tekst Deklaracji na zasadzie płatnego ogłoszenia w najważniejszych gazetach na świecie, także w Izraelu, gdzie wywołało to coś na kształt awantury, premier Netanjahu musiał się tłumaczyć i ma zabrać jeszcze w tej sprawie głos. Obrońcy Deklaracji mówią, że tylko ekstremy – bolszewicy i faszyści – są niezadowoleni.

Dla mnie tajny sposób przygotowania Deklaracji (ze strony polskiej przez eurodeputowanych Legutkę i Porębę) i jej niektóre fragmenty wywołują zdziwienie, że porozumienie osiągnięto kosztem prawdy i ustaleń naukowców polskich, izraelskich i innych, a także mojej własnej pamięci.

Odbył się handel historią, jak gdyby historię można było pisać pod dyktando polityków: my wykreślimy z ustawy karanie więzieniem za pomawianie narodu polskiego, a wy uznacie nas hurtem za ofiary i dobroczyńców na skalę masową, wy nie będziecie mówili o „polskich obozach”, a my o „szmalcownikach” itp. Deklaracja poprawiła może stosunki między rządami Morawieckiego a Netanjahu, przybliża może perspektywę szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, ale znów podgrzała dyskusję o stosunku Polaków do Żydów i o antysemityzmie. Zamiast konflikt załagodzić – jeszcze go utrwala. Jadwiga Staniszkis nazwała taki stosunek do historii chamstwem.

Nawet tacy przyjaciele Polski jak prof. Szewach Weiss, ocalony przez Polaków z Zagłady, który od lat zabiega o dobre stosunki polsko-żydowskie, nie zaakceptowali Deklaracji. Niżej zamieszczam tekst prof. Adama Leszczyńskiego z OKO.press, którego wnioski podzielam. (Skróty – en passant).

***

Polsko-izraelską deklarację podpisano 27 czerwca 2018, ale skandal wybuchł dopiero po tygodniu – po tym jak Fundacja PKO wykupiła ogłoszenia z tekstem deklaracji w najważniejszych zagranicznych mediach. Tego nie zniósł nawet premier Netanjahu. (…) Izraelska opinia publiczna potrzebowała kilku dni, żeby dojść do siebie po wstrząsie wywołanym wspólną deklaracją premierów Polski i Izraela o wojennej przeszłości. I być może sprawa by ucichła, gdyby nie polska strona. Deklaracja premierów Morawieckiego i Netanjahu była ewidentnym sukcesem PiS i jego narracji o Zagładzie, według której Polacy ofiarnie nadstawiali karku za żydowskich sąsiadów, a kolaboracja z Niemcami zdarzała się tylko zdegenerowanym jednostkom. Deklaracja wzmacnia tę narrację.

Można było odtrąbić sukces, ale PiS chciał go wykorzystać do końca. I – jak zwykle – przesadził. Publikację tekstu deklaracji w zagranicznych mediach sfinansowała Fundacja Banku PKO, kontrolowanego przez państwo. Deklaracja ukazała się w prasie niemieckiej („FAZ”, „Die Welt”), izraelskiej („The Jerusalem Post”, „Haaretz”, „Yedioth Ahronot”), amerykańskiej („The Washington Post” i „Wall Street Journal”), francuskiej („Le Figaro”, „Le Monde”, „La Croix”), brytyjskiej („The Daily Telegraph”, „The Sun”, „The Times”) i hiszpańskiej („ABC”). Według izraelskiej stacji informacyjnej Channel 10 ogłoszenia w prasie zdenerwowały nawet rząd Izraela, który miał stwierdzić, że to narusza polsko-izraelskie porozumienie. Trudno się dziwić – deklaracja ukazała się przecież także w prasie izraelskiej, przetłumaczona na hebrajski przez polską stronę. (…)

Deklaracja od początku wzbudzała wielkie kontrowersje w samym Izraelu:
* historyk Yehuda Bauer, jeden z najważniejszych znawców Zagłady na świecie i znacząca postać w samym Izraelu, zarzucił Netanjahu, że zgodził się na umniejszenie roli Polaków w zniszczeniu polskich Żydów. „To [deklaracja] jest małe osiągnięcie i wielki błąd, który graniczy ze zdradą” – powiedział Bauer.

* przywódca koalicyjnej partii Yesh Atid i minister finansów Izraela Yair Lapid, który nazwał deklarację „hańbiącą” i zażądał od Netanjahu niezwłocznego wycofania podpisu. Według Lapida deklaracja „w oburzający sposób podważa pamięć o ofiarach (…) 200 tys. Żydów zostało zamordowanych przez Polaków w czasie Holokaustu, a Netanjahu podpisuje deklarację, która oczyszcza polskie imię”. (Liczba 200 tys. dotyczy nie zamordowanych Żydów, ale jest szacunkiem liczby tych, którzy mogli zginąć przy współudziale Polaków).

* Minister edukacji i diaspory Naftali Bennett, przywódca drugiej partii koalicyjnej Żydowski Dom, nazwał wspólną deklarację „hańbą, przywracaniem kłamstw i szkodą na pamięci Holokaustu” oraz napisał na Twitterze, że „odrzuca ją całkowicie”.

* Deklarację jednoznacznie za fałszującą historię uznał Instytut Yad Vashem, który zwrócił uwagę, że umniejsza ona udział Polaków w Zagładzie, wyolbrzymia zakres pomocy udzielanej Żydom przez Polaków i polskie państwo podziemne, wreszcie że w sposób nieuprawniony zrównuje antysemityzm z „antypolonizmem”.

Zwolennicy Netanjahu bronią deklaracji w dość zaskakujący sposób. Przykładem wypowiedź dla „The Times of Israel” Yaakova Nagela, doradcy Netanjahu, który potajemnie negocjował porozumienie z Polską: „Polska to kraj, który szczyci się tym, że uchwalili prawo, które ich zdaniem przywróci narodowi honor. Pół roku później anulują je z podkulonym ogonem. To wielkie osiągnięcie dla państwa Izrael. Krytyka doprowadza mnie do szaleństwa. Osiągnęliśmy niesamowity sukces. Mieliśmy prawo, o którym wszyscy mówili, że jest straszne. Pozbyliśmy się tego, nie dając im nic w zamian. Nie ma nic złego w tym stwierdzeniu” – przytacza jego wypowiedź „Rzeczpospolita”.

Tej burzy z dystansem przyglądają się polskie władze. Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki na pytanie mediów odpowiedział tylko, że „wiążące” jest oświadczenie premiera Netanjahu, a nie Yad Vashem. Pytany przez PAP wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma stwierdził, że deklaracja premierów jest zgodna z prawdą historyczną, chociaż „oczywiście” historycy mogą mieć inne zdanie na ten temat: „Zarówno w mojej ocenie, jak i prezesa IPN deklaracja premierów Polski i Izraela nie zawiera jakichkolwiek kontrowersyjnych fragmentów. Oczywiście, deklaracje tego typu nie są i nie mogą być wytycznymi dla historyków ani izraelskich, ani polskich, ani innych. Oni mają swoje badania i każdy ma prawo do własnych interpretacji. Natomiast uważam, że zapisy czerwcowej deklaracji są zgodne ze stanem wiedzy historycznej na temat wydarzeń II wojny światowej”. Odrzucił jednak niektóre fragmenty oświadczenia historyków Yad Vashem – np. te, w których mówią o skali pomocy i denuncjacji oraz o polskim podziemiu.

Po publikacji deklaracji w zagranicznych mediach może się jednak okazać, że nie ma powodów do radości. Po co to Izraelowi? Dlaczego Netanjahu podpisał taką deklarację? Komentarze w prasie izraelskiej sugerują, że odegrał tu przede wszystkim rolę pragmatyzm Netanjahu (tak piszą zwolennicy) lub jego polityczny interes (jak twierdzi opozycja). Felietonista dziennika „Yedioth Ahronot” Nahum Barnea porównał ruch Netanjahu do nawiązania stosunków dyplomatycznych z Niemcami Zachodnimi w latach 50. w zamian za gigantyczną niemiecką pomoc gospodarczą, wartą 8 mld dol. w przeliczeniu na dzisiejsze dolary. Równocześnie jednak niemiecki kanclerz Konrad Adenauer przypomina krytyczny wobec Netanjahu Chemi Shalev z lewicowego „Haaretz”, uznał całkowicie i bezapelacyjnie odpowiedzialność Niemiec i Niemców za Zagładę.

Netanjahu, przeciwnie, ustąpił na rzecz opowieści o historii, która wybiela Polaków. W bardzo podobny sposób postąpił z premierem Węgier Wiktorem Orbánem, który odwiedzi Izrael w dniach 18-20 lipca. Orbán również otrzymał od Netanjahu historyczne koncesje – w tym zgodę na umniejszenie historycznej roli węgierskich władz kolaboracyjnych w Zagładzie. Wygląda na to, że dla premiera Izraela ważniejsze jest to, że rząd PiS jednoznacznie popiera Izrael na arenie międzynarodowej. I dlatego w zamian za korzyści polityczne może ustąpić w kwestiach oceny odległej przeszłości. Historycy z Yad Vashem i izraelska opinia publiczna i tak będą wiedzieć swoje.

***

W rozmowie z OKO.press jeszcze inny powód wymienia Konstanty Gebert: „Ewidentnie rolę tutaj odgrywa ideologiczne podobieństwo obu partii rządzących, jak i doraźny interes polityczny rządu izraelskiego, któremu bardzo zależy na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. A tego bez zgody Warszawy nie będzie. To zostało przyjęte jako pomysł na poprzednim szczycie V4 w Budapeszcie, który odwiedził Netanjahu. Netanjahu na tym szczycie strasznie zależy, bo byłby to koronny dowód na to, że nie ma izolacji dyplomatycznej Izraela.

Bojkot dyplomatyczny Izraela, który jakieś 10 lat temu był rzeczywistością, wprawdzie słabnie, była wizyta księcia Williama, są bliskie związki z rozmaitymi państwami Zatoki Perskiej. Ale szczyt czterech państw członkowskich Unii Europejskiej w Jerozolimie to rzeczywiście byłby sukces.

Polska – jako głos broniący Izraela w UE – też jest oczywiście jakoś istotna dla Jerozolimy. Ale ponieważ PiS sam jest izolowany w Unii, to fakt, że Warszawa będzie popierała wbrew Brukseli interesy Izraela, ani naszej sytuacji nie poprawi, ani izraelskiej.

PiS więc ugrał swoje, ale arogancja i próba wpychania światowej opinii publicznej do gardeł opinii o przeszłości, której nie podzielają liczący się historycy, wywołała – po raz kolejny – oburzenie i opór.

Zaproszenie
Sprawa będzie jednym z tematów w moim programie w Radiu TOK FM we wtorek 10 lipca o godz. 20.05. Gośćmi będą Maciej Kozłowski, członek opozycji demokratycznej w PRL, „taternik”, były ambasador RP w Izraelu, mec. Jacek Dubois i mec. Monika Gąsiorowska.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 412

Dodaj komentarz »
 1. Nie znam sie na handlu historia – ale ktos sie chyba zaniedbuje jesli idzie o normalny handel. Wiesci sa wstrzasajace. Co z droga kazdemu endeckiemu secu zasada „Nie kupuj u Zyda”? Co z zasada „Swoj do swego po swoje”? Wrog u bram! Trzeba Dawac Odpor!

  „Polish technology minister Jadwiga Emilewicz is keen to persuade Israeli entrepreneurs to establish R&D centers in Poland.
  Last week, at the height of the public storm over the Polish law banning holding Poland responsible for the murder of Jews on its territory during the Holocaust, a delegation of 100 Polish businesspeople visited Israel to promote business cooperation between the two countries. The delegation was headed by Polish Minister of Entrepreneurship and Technology Jadwiga Emilewicz and Polish Investment and Trade Agency executive VP Wojciech Fedko. ”

  „Nowa jakość polsko-izraelskiej współpracy na rzecz rozwoju przedsiębiorstw
  Artykuł promocyjny dostarczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego • 06-07-2018 13:00 … Najwięcej startupów na 1000 mieszkańców, wysokie nakłady budżetowe na badania i rozwój, potęga branży hi-tech – to izraelska dolina krzemowa. Filozofię izraelskiego boomu innowacji oddają słowa takie jak przebojowość, nieustępliwość, skoncentrowanie na celu – cechy niezbędne dla przedsiębiorców, którzy swoimi pomysłami chcą wnieść nową jakość na globalne rynki. … Swoistym sprawdzianem jest Izrael, którego potęga gospodarcza powstała na inwestycjach w nowe technologie. Kraj ten jest dziś drugą na świecie najbardziej innowacyjną gospodarką. Rozwiązania, które znajdą się na izraelskim rynku, mają duże szanse wejścia również na inne rynki. Dlatego tak ważne są wszelkie działania, które pomogą polskim firmom tam zaistnieć oraz znaleźć biznesowych partnerów – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. ”

  https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/nowa-jakosc-polsko-izraelskiej-wspolpracy-na-rzecz-rozwoju-przedsiebiorstw,326530_1_0_0.html

  Zgroza i okropnosc! Przeciez w zlym i niedobrym Izraelu panoszy sie Apartheid oraz Zwierzecy Antypolonizm! Na znak oburzenia wypowiedziami p minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyglaszam gromki okrzyk aj-waj.

 2. Grafen:

  – Komu sie grafen NAPRAWDE przyda?

  – Kto zakosi SZMAL, znaczy FORSE na grafenie?

  „Anger as UK university research ends up with Israeli arms company
  A graphene composite developed by University of Manchester is being tested by an Israeli drone manufacturer. … d a collaboration agreement with Israel Aerospace Industries (IAI) to test a graphene-based material called Nanene in its aerospace composite materials. … e military use of its technology.

  „What we have here is an ability to take our materials and to work closely with the guys (IAI) in not only aircraft but defence projects and space projects,”

  Nie znam sie na „handlu historia”, ale taki normalny handel to az furczy.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Prezes powiedział, że to wina Tuska, bo takiej deklaracji nie podpisał.
  A to przecież fundament polskiego bytu narodowego.

 5. Czy rząd Polski (gdziekolwiek by nie był) wydawał swoich obywateli bandziorom Hitlera? Czy rząd Polski postępował podobnie, jak rządy innych państw, np. Francji, Holandii, Włoch itd.?

  Jeśli nie, to bandytyzmem jest oskarżanie go.

  Natomiast – o ile to możliwe – każdy przypadek zdrady, jakiej dopuścili się Polacy pod okupacją, zdrady wobec obywateli polskich Żydów powinien być wreszcie ukazany, opisany, osądzony. Pora napisać prawdę.

 6. Nie znam obecnej pozycji Izraela na arenie międzynarodowej, ale ten handel wskazuje na to, że nie jest najmocniejsza. I wygląda na to, że niezłą burzę wywołał w Izraelu.
  Czy prezes to wykalkulował, czy samo mu tak wyszło. A właściwe to co i po co?

  Mam wrażenie, że PiSlandia chce się upodobnić do Izraela w sprawach historii II w.ś. oraz pamięci o winach, ofiarach, przeprosinach, itp.

 7. Konstanty Gebert chyba jest na wlasciwym tropie w sprawie polsko-izraelskiej deklaracji z 27 czerwca 2018 r.
  Niebawem 11 lipca wizyta PM Izraela Benjamina Netanyahu w Rosji, z ktora Izrael utrzymuje dosc dobre wiezi (np. udzial w Dniu Zwyciestwa PM Netanyahu)
  (http://tass.com/world/1011851)
  Polska jest istotna dla Jerozolimy, jak rowniez pozostale panstwa z Wyszehradzkiej grupy.
  Historycy moga zgadzac sie lub nie. W zaistnialej sytuacji najwazniesza sprawa jest bezpiecznstwo panstwa Izrael i jego obywateli. Zagrozenie ze strony Iranu i jego przybudowek to nie handel historia a pragmatyzm Jerozolimy jest jedynie skuteczna
  obrona przed zagrozeniem z Teheranu, ktorego ostatecznym celem jest likwidacja panstwa Izrael a srodkiem do tego celu jest wojna i terror. A nie sa to tylko gole slowa.

 8. Jaka jest nasza historia.
  Dla wielu wydaje się, że historia Polski to tylko wspaniałe zwycięstwa, od bitwy pod Grunwaldem, Kałuszynem, Chocimiem, Wiedniem aż do bitwy Warszawskiej 1920 r. Historia zdawkowo mówi o bitwach, które były więcej niż klęskami, były wręcz blamażem spowodowanym niedpowiedzialnym przywódstwem, czy wręcz cierpiącym na manię wielkości. Nie ma tego w podręcznikach szkolnych. Bitwy te nie tylko zakończyły się klęską, ale i też utratą znacznej części ziem Rzyczypospolitej. Bitwy takie jak pod Korsuniem, Żółtymi Wodami czy Piławcami, gdzie niewielkie siły Kozaków pod wodzą Chmielnickiego rozbiły potężną i dumną armię Rzeczypospolitej. Polska utraciła przez to znaczną ilość ziem, woj. Bracławskie aż do Dzikich Pól. Trzydzieści lat później podpisała w Buczaczu (1672 r.) najbardziej habiebny pokój z Turcją, gdzie straciła następne ziemie. Najbardziej tragiczne jednak były walki bratobójcze tzw. rokosze, gdzie szlachta występowała zbrojnie przeciwsko władzy królewskiej. Najbardziej krwawe to Rokosz Zebrzydowskiegio i Rokosz Lubomirskiego. Gdy szlachta (rokosz Lubomirskiego) wystąpiła przeciwko królowi Janowi Kazimierzowi, w bitwie pod Mątwami w 1666 r. wojska królewskie dowodzone przez Hetmana Jana Sobieskiego zostały rozbite przez rokoszan.
  Rokoszanie dokonali rzezi wojsk królewskich, nie oszczędzali rannych, czy poddających się. Zginęło ok 4 000 doborowego wojska królewskiego. Najistotniejsze jest to, że w miejscach takich bitew nie przynoszącej chluby naszemu krajowi nie ma żadnych tablic upamiętniających takie wydarzenia, wręcz zabrania się upamiętnienia takich zdarzeń. To jest właśnie geneza następnych zdarzeń, które wystąpiły w latach II Wojny Światowej i bezpośrednio po niej aż do amnestii ogłoszonej na początku 1947 r. Jeżeli ktoś chce zapoznać się jaki był stosunek Polaków do Żydów niech przeczyta dwie książki Joanny Tokarskiej-Bakir tj. „Krzyki pogromowe” i „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu Kieleckiego” 2 tomy. Jeżeli ktoś nie zna tych publikacji to właściwie nie powinien duskutować na temat tych zdarzeń, bo jak pisze autorka we wstępie: „Krystyna Kersten ostrzegała, że najgorszą rzeczą, jaka mogłaby się zdarzyć badaczom historii Polski, byłoby zastąpienie propagandy komunistycznej – antykomunistyczną. W tej książce, pisanej w czasach, gdy proroctwo historyczki się spełniło, usiłuję wymknąć się obu rodzajom propagandy za pomocą historii społecznej, która sceptycznie podchodzi do cezur i zmian. Choć moja książka dotyczy pogromu kieleckiego, czyli wydarzenia wyjątkowego, nie opisuję go w perspektywie jednostkowości i zerwania, ale ciągłości i trwania, mając nadzieję uchwycić, w jaki sposób to, co codzienne – przemoc – stało się normatywne. I dalej: „Najlepszym tego przykładem jest sposób, w jaki znajomość społecznego tła zmienia nasze postrzeganie pogromu kieleckiego, w polskim dyskursie tradycyjnie przypisywanego ubeckiej prowokacji. Dzięki znajomości tego tła odkrywamy, że pogrom spowodowany był słabością, a nie siłą władzy komunistycznej; w pewnym sensie zbyt małą, a nie nadmierną obecnością Sowietów i UB na Plantach. Cierpiąc na dramatyczne braki kadrowe, kieleckie instytucje komunistyczne przyciągnęły nie tylko amatorów służby w mundurach i bezpłatnej stołówki, ale przede wszystkim ludzi przyzwyczajonych do tego, że Żydów się zabija. To właśnie oni, w znacznej części przedwojenni oficerowie, policjanci i prawnicy, a nie szumowiny czy komunistyczni prowokatorzy, umożliwili pogrom kielecki”.


 9. Polska to kraj, który szczyci się tym, że uchwalili prawo, które ich zdaniem przywróci narodowi honor. Pół roku później anulują je z podkulonym ogonem. To wielkie osiągnięcie dla państwa Izrael. Krytyka doprowadza mnie do szaleństwa. Osiągnęliśmy niesamowity sukces. Mieliśmy prawo, o którym wszyscy mówili, że jest straszne. Pozbyliśmy się tego, nie dając im nic w zamian. Nie ma nic złego w tym stwierdzeniu” –
  Jakos mnie to nie zaskoczylo bo taki handel obywal sie wczesniej wiele razy Handlowano w tym takze Polska . To oczywiscie zadne usprawiedliwienie i rozpisywac
  sie oczyms co powszechnie wiadome nie ma potrzeby . Zawsze sa dwie satrony . Ktos sprzedaje , ktos kupuje dajac cos w zamian . Czy trzeba uczyc handlu panstwo Izrael ? , Chyba nie ale bardzo mozliwe , ze przy takiej okazji mozna sie czegos nauczyc .

  _ „Czy rząd Polski (gdziekolwiek by nie był) wydawał swoich obywateli bandziorom Hitlera? Czy rząd Polski postępował podobnie, jak rządy innych państw, np. Francji, Holandii, Włoch ”
  Mozna by jeszcze dodac Wegry , Danie i itd. Historia z podkulonym ogonem byla towarem juz wielokrotnie

 10. Polityka to sztuka kompromisu. Nie wiem, czego red. Passent oczekuje? Jakiejs pryncypialnosci? Troche dziwne. Powinien sie cieszyc, ze ugaszono wiekszy konflikt. Moze to tez sukces Netanyahu, ktory w UE nie jest popularny, bo i dlaczego mialby byc popularny? Moze on jest OK u K. Geberta i red. Passenta, nie liczac Trumpa i jego Ewangelikow, ale jest to inaczej w glownych stolicach europejskich. Nikt nie odwazyl sie przeniesc swojej ambasady do Jerozolimy, poza Paragwajem i Gwatemala (podobno Rumunia i Czechy stoja w kolejce), a to chyba teraz najwazniejsze. Nie wiadomo wiec, kto zyskal wiecej na tej umowie.

 11. Nie wspomnialem tych kilku fanow Netanyahu na tym blogu. Osobiscie wole linie Ehuda Baraka. Moze ta druga opcja prowadzi do stabilizacji politycznej BW a nie do kolejnej awantury wojennej na wieksza skale z Iranem. A moze z kilkoma innymi panstwami. Juz mamy Syrie i Jemen w tamtym regionie.

 12. Gospodarz wspomina N. Bennetta i jego opinie o umowie. A co mysli min. Bennet o panstwie palestynskim:
  ” „I will do everything in my power to make sure they never get a state.” Nie brzmi to realistycznie.
  Ogolnie, p. minister jest religijno-skrajnie prawicowy. Moze cos w rodzaju Gowina, tylko jeszcze bardziej na prawo. Nb. kazdego mozna jakos zacytowac. Wiadomo, ze obecny rzad izraelski to mozaika roznych prawicowych nurtow, ktore przez swoje skrajne interesy izoluja Izrael na arenie miedzynarodowej.
  Moze PiS i te prawicowe religijne ugrupowania izraelskie to wlasciwi partnerzy do rozmow, bo posiadaja podobna filozofie. Tylko, gdzie jest Gospodarz?
  Najbardziej trzezwo osadzil umowe ozzy. 🙂

 13. Osobiście jestem bardzo dumny z tego, że Polska jest istotna dla Jerozolimy, wygląda że równie istotna jak Rosją (a czy tak jak USA?). I Polska może odsunąć niebezpieczeństwo ze strony Iranu i jego przybudówek. To stawia Polskę w jednym szeregu z nuklearnymi potęgami tego świata.

 14. litwos8
  9 lipca o godz. 23:15

  „instytucje … przyciągnęły nie tylko amatorów służby w mundurach i bezpłatnej stołówki, ale przede wszystkim ludzi przyzwyczajonych do tego, że Żydów się zabija.”

  Dziekuje za ciekawe przyczynki.

  A swoja droga – ciezko sie rozstac z przyzwyczajeniem. Ludzi przyzwyczajonych, takich, co to pozyzej opisany obyczaj uwazaja za cos oczywistego – jest bardzo wielu. I dlatego wlasnie takie darcie ryja.

  Tak sie przyzwyczaili – a tu jajo.

  Az ich szkoda. To tak, jakby ktos bachorowi zabral ulubiona zabawke.

 15. @PA2155

  „Nie brzmi to realistycznie.”

  Ja tez mysle, ze reallistycznie to brzmi iz Zydzi (wszyscy) zbiorowo udadza sie do jakiegos duzego komina albo „do morza”, zeby w ten sposob zrobic miejsce pod Wolna i Demokratyczna Palestyne. To kwestia niedlugiego czasu, juz w „Zolnierzu Wolnosci” toarzysz Gomulka zapowiadal, ze z syjonistami zrobi sie Porzadek.

  Piecdziesiat jeden lat minelo. Wiec ten porzadek to lada moment, „Zolnierz Wolnosci” byle czego by nie publikowal.

 16. W międzyczasie media donoszą, że w historycy z głównych ośrodków badania Holocaustu na świecie utrzymują nadal, iż ustawa o IPN po ostatnich poprawka ogranicza im wolność badań.

  Czyli piłka jest w grze. Może trzeba będzie spisać aneks do umowy i ogłosić równolegle. Podoba mi się ta gra dyplomatyczna pokazująca, że dwa narodowo-prawicowe rządy mają o czym rozmawiać.

 17. Zastanawia mnie ten premier Netanjahu. Jak on zdobywa popularność? Bo nasz prezes dla swoich premierów, p. Powiatowej i p. Twistera (z bankierskich sfer) wymyślił cuda wianki: 500+ na dzieci, wyprawki 300+ do szkoły, x+ dla emerytów, same plusy tylko liczby się zmieniają, jedną pamiętam dobrze – trójmorze czyli entantę krajów jakiej nie było, dziesięć reform, pięć super innowacji, trzy budowle komunikacyjne (O wraku i wyjaśnieniu zamachu na razie … sza).

  A co robi premier Netanyahu, co on Izraelitom obiecuje że tak go popierają?

 18. Rzeczywiście: handlować da się wszystkim. W kontekscie tej nieszczęsnej deklaracji, która ma otworzyć drogę do szczytu wyszehradzkiego w Jerozolimie, sam szczyt, na którm mają się spotkać reprezentanci Węgier, Polski i Słowacji jest dość kuriozalny w kontekscie Holokaustu Czy Słowacy też zahandlowali swoją historią ? Czy również im uznano za rozliczony aktywny udział w Shoach, zredukowanie liczby Żydów słowackich ze 130 tys do mniej, niż 30 tys ? A może na dodatek Izrael jakoś zrekompensował Słowakom te 500 RM płacone władzom Rzeszy przez rząd Tiso za każdego Żyda słowackiego wydanego Niemcom i poddanego „specjalnemu traktowaniu” w obozach zagłady zwanych „polskimi” ? To był taki słowacki program 500+. Nie tak dawno jakiś słowacki arcybiskup bardzo pochlebnie wyrażał się o czasach Tiso. Złote czasy. Pogoda dla…

  I to wszystko Izrael przehandlował w poszukiwaniu dyplomatycznych sojuszy, czy tak ? I słowackie czarne koszule, i węgierskich strzałokrzyżowców, polskich szmalcowników i pewnie jakiś tam czeski przyczynek do zagłady…

  Skoro dla Jerozolimy to jest OK, to tym bardziej dla mnie. W końcu ktoś wybrał Bibiego, tak jak ktoś wybrał Orbana czy Kaczyńskiego. Widać tak nastał klimat. Pogoda dla…

 19. Przeczytałem to z przerażeniem .Widać dobitnie jak wielka jest ilość łajdaków żle życzących Polsce i Polakom.

 20. Powstanie Izraela było błędem ludzkości. Z pomocą jankesów żydowskiego pochodzenia terroryzuje sąsiadów i nie tylko. Świat to my. ONZ i inne organizacje to narzędzia „judaizacji” świata. Tak sobie myślę,że Żyd Jezus był inny dlatego przodkowie Izraelitów ukrzyżowali pokojowo nastawionego rodaka. Dzisiaj Mosad i CIA rozdają znaczone karty. Gruzin z wąsami spłodził politycznego potwora. Takiego cyrografu domaga się Poroszenko za czym optuje Tusk bo Platforma staje się partią Ukraińców na terytorium oderwanym od macierzy. Nie wykluczone,że 2 mln Ukraińców to potencjalny elektorat PO szczególnie na tzw. ścianie wschodniej. Przebaczamy… to zawołanie do szabel przeciwko Rosji czyli bij Moskala. Tak sobie myślę,że ukraiński gen w Platformie potraktuje Wołyń i odwet jako incydenty w piaskownicy,który może się zdarzyć na każdym podwórku bez wpływu na stosunki między rodzicami.

 21. Handel historią. Niemcy gotowi są wejść do IV RP w miejsce jankesów aby bronić przed zaborczym wschodnim komunizmem. Za odpłatnością 2 mld dolarów. W 1939 roku też weszli ale zostali żle zrozumiani choć wołali Drang nach Osten ! i Gott mit uns ! Czy to niemieckie barbarzyństwo czy handel. Morawiecki oceni. Tak sobie myślę niemiecka okupacja za pieniądze czy to jest geszeft. Mazowiecki sprowadzając krzyżaków wyszedł na transakcji na Zabłockiego.

 22. PiS przed wyborami zamierza zmienić wizerunek. Z okresu romantycznego pełnego „błędów i wypaczeń” chce przejść do pozytywizmu poprze politykę rozważną.
  Ma się tym zająć centrum decyzji strategicznych. Jego szef w porannej rozmowie w Polskim Radiu przedstawił założenia programowe. Powołanie armii urzędników aby ratować rząd przed porażką wydaje się całkiem logicznym posunięciem. PiS może liczyć na 28 procent twardego smoleńskiego elektoratu, ale też musi utrzymać przy sobie 15 procent pozostałych. I tutaj potrzebni są specjaliści od wizerunku.
  Makijaż, tylko makijaż może pomóc.
  PS. O 20-stej jest mecz, sorry

 23. teo
  10 lipca o godz. 1:30

  teo pisze, cytować musowy mus:

  „Zastanawia mnie ten Król Europy Tusk. Oto jak on zdobywa wiecznotrwałą popularność. Wymyślił cuda wianki: zmusić Polki do harówy aż do 67, zaiwanić Polakom i Polkom 150 mld OFE, dawać gigantyczne pensyjki swoim, zbudować drugą Irlandię, zbudować Zieloną Wyspę.

  To dlatego najpotężniejsi i najmądrzejsi w Polsce tak go popierają!”

 24. SŁOWIANIN STANISŁAW
  10 lipca o godz. 7:03

  SŁOWIANIN STANISŁAW pisze, że hej, jak on pisze, dlatego cytować nakazowy nakaz:

  „W 1939 roku też weszli Niemcy i Rosjanie, więc zostali dobrze zrozumiani, bo wołali Gott mit uns i Lenin wiecznie żywy!”.

 25. O dwudziestej jest mecz Francja – Belgia.
  SORRY!

 26. Staram się zrozumieć sytuację polityków polskich i żydowskich w sporze o historię, ale to Niemcy rozpętały drugą wojnę światową, co słabo się przebija na forum.
  Wobec tego, że obecnie są dwa państwa Polska i Izrael to może niech tak pozostanie?

 27. litwos8
  9 lipca o godz. 23:15
  Polecam w uzupełnieniu „Miasta śmierci” Mirosława Tryczyka. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/270443/miasta-smierci-sasiedzkie-pogromy-zydow
  A dzieła Pani Tokarskiej Bakir są przerażające. Miałem okazję brać udział w spotkaniu z nią na temat potężnego jej dzieła „Pod Klątwą”. A sama osobowość, kultura i pracowitość autorki stawiają ją w pierwszym szeregu znakomitości. Ona dokumentuje haniebny udział AK w zabijaniu ocalonych Żydów, potwierdzając istnienie oficjalnej dyrektywy dowództwa AK. Nie tak dawno śpiewano na fałszywą nutę zdradziecką pieśń „Żeby Polska…..” I macie ją w pełnej okazałości na czele z Kaczyńskim, Rydzykiem i Ziorbą.

 28. Znakomity ekonomista Chiński Song Hongbing w swoim dziele pt „Wojna o Pieniądz” udowadnia, że większość buntów, zamachów stanu, powstań wojen, podbojów, i zabójstw politycznych w ostatnich dwóch wiekach była inspirowana i finansowana przez bankierów rodzaju Rotschildów, Morganów, Sachsów, Goldmanów i innych, tego samego pochodzenia i tej samej narodowości.

 29. ..waz Boa ktory przybyl nad Wisle zaczyna polowanie ! a to zapewne D.Tusk podrzucil weza bo kto by inny ,,totalna opozycja ,, jest tak slaba ze sama boi sie isc nad Wisle aby pokazac droge gdzie i kogo pozrec !!! dla pewnosci rzad bedzie utajniony !!

 30. Pan Zakrzewski Palatine Illinois Szanowny Panie przeczytaj najpierw te książki o których napisałem. Jestem święcie przekonany, że nie będzie Pan spał kilka nocy i nie będzie Pan pisał takich głupot, że ktoś źle życzy Polsce. Żyje Pan w polskim grajdołku w USA i chodzi zapewne na spotkania w kościołach z takimi ludźmi jak Macierewicz, czy Bender, który opowiadał, że matki w Oświęcimiu otrzymywały od Niemców mleko i białe pieczywo. Wróć Pan na ziemię.

 31. Pisanie historii w Polsce jest nawet dosyć prostą czynnością. Bierze się na warsztat np. II wojnę światową i w miejsce dzisiaj niesłusznych, wstawia się słusznych. Gotowe. Kolejni kronikarze też się nie napracują. Wygumkują wyklętych i wstawią kogoś swojego. Kogo? Trudno zgadnąć.
  Ciekawe rzeczy dzieją się na „Ziemiach Odzyskanych”. Miejscowi powolutku rozpoznają historię miejsca, w które zostali rzuceni ich dziadkowie. Mało tego, zaczynają być dumni z tych miejsc i na dowód tej dumy eksponują tą historię, żeby przyciągnąć choćby turystów.
  Jeszcze trochę a będzie was witać na drodze Wrocław – Breslau.

 32. Szanowni Panstwo,
  dla bolszewickich propagandzistow, ktorzy z zoldu ruskiego przeszli na zold pruski,
  handlowanie historia to przeciez normalka.
  Uratowani swego czasu przez jakichs zapyzialych ciemnogrodzian przed szalejacymi
  kulturträgerami, gotowi sa dzisiaj, za pare eurosrebrnikow, opowiadac dzieciom
  i wnukom swoich przesladowcow mrozace krew w zylach historyjki o „polskim antysemityzmie”. No i jeszcze te dzisiejsze krzyki, ze wali sie demokracja i praworzadnosc, bo w Polsce do wladzy dorwali sie Polacy.
  I chocbys krzykaczy przeswietlal roentgenem, robil im tomografe komputerowa
  lub rezonans magnetyczny, cienia wstydu w nich nie znajdziesz, o honorze juz calkiem
  nie wspominajac.

 33. Panie Danielu Passent – odnoszę wrażenie, że nie opisuje pan w pełni obiektywnie historycznego i obecnego podłoża w tak skomplikowanym temacie jak stosunki polsko-izraelskie. Nie zauważa pan pogardy z jaką odnosi się strona izraelska w stosunku do premiera Morawieckiego, a tym samym do Polski? Jeszcze parę miesięcy temu premier Izraela publicznie sugerował historyczne nieuctwo polskich parlamentarzystów lub rządu. Izraelski minister oświaty chciał odwiedzić Polskę by publicznie edukować polskich rządzących. Czy nie widzi pan, panie Danielu jak było to poniżające? Kilka dni temu jeden z oficjeli rządu Izraelskiego użył sformułowania „podkulili ogon” w stosunku do polskiego parlamentu. Czy nie widzi pan, że takie stwierdzenie jest niestosowne, jest rasistowskie i redukuje partnera do zwierzęcia? Taki rasistowski język powinien zniknąć, przynajmniej z oficjalnych wypowiedzi elit. A główny nurt narracji historycznej prowadzonej przez stronę izraelską w stosunku do ustawy o IPN wydaje się być jeden: „Żydzi byli jedynymi ofiarami ludobójstwa, a Polacy sprawcami zagłady z nielicznymi wyjątkami”. Niedawno można było obejrzeć film w którym różne warstwy społeczne wypowiadały bardzo sugestywnie „Polish Holocaust” i to nie była produkcja jakiś tam marginalnych nacionalistów ukrywających się w brunatnych lasach, ale był to głos wpływowej i szanowanej fundacji amerykańsko-izraelskiej.
  Ustawa o IPN, może niepotrzebna, ale penalizowała tylko publiczne defamacje, które stały były wbrew faktom. Nie ograniczała publicznej historycznej dyskusji. Po prostu rząd polski zwracał uwagę na antypolską narrację typu, że w „obozach zagłady Żydzi byli pilnowani pod bronią przez polskich żołnierzy w polskich mundurach” lub że to „naród polski jest sprawcą Holokaustu”. Można pomyśleć, że to absurd, ale tak jest uczone i przeświadczone społeczeństwo w Izraelu. (wywiad z Jonny Danielsem Onet 5 lipca).
  Niedawno pojawił się artykuł pani Anny Kłys „wszyscy wiedzą”, który obnaża i pokazuje pewien mechanizm dysonansu poznawczego. Obejmuje on głównie lata bezpośrednio przed najazdem niemiecko-sowieckim, ciekawy i zapomniany okres polskiej historii i stosunków żydowsko-polskich; okres kiedy hydra narodowego-socjalistycznego ludobójstwa na skalę masową wylała się w Europie po raz pierwszy.
  Więc cofnijmy się do lat 30-tych…
  Lata 1937-1938. Dawny teren Pierwszej Rzeczpospolitej, wschodni sąsiad… Rozkaz 00485 i 6. Postanowiona masowa eksterminacja ludności narodowości polskiej. W eufemistycznie napisanym dekrecie kryje się hydra skazująca w niebyt cały naród bez względu na na klasę, poglądy posiadanie… Zaczyna się polowanie we wszystkich republikach, a szczególnie na Ukrainie i Białorusi (nie omijając też Azji). Polowanie ściśle według klucza narodowego. Ofiary, mężczyźni zabijani natychmiast, kobiety rodziny wywożone do obozów, gdzie czeka niemal pewna śmierć. Okrócieństwo niespotykane nawet w warunkach sowieckich. To też zostało zadekretowane. Brutalna eksterminacja, zagłada tylko dlatego że byli Polakami (dziećmi I Rzeczpospolitej lub przyjezdni… bez względu jak leci…). Bez jakiegokolwiek ostrzeżenia, zabijani, czasami w okrótny spób, często strzał w tył głowy. A potem przedtem, świadectwa oprawców tzw. albumy, pozostawiające ślad o ofiarach i katach. Tych pierwszych setki tysięcy… Wyszukiwani wg list pracowników, list w książkach telefonicznych, a także polsko brzmiących nazwiskach.
  A teraz główni kaci, sprawcy… Niestety wielu z nich, a może za wielu, zasadniczy kręgosłup tego ludobójstwa to ludzie wychowani w żydowskich rodzinach, z żydowskim rodowodem. By nie być gołosłownym wymienię niektórych głównych sprawców: Boris Dawydowycz Berman, (brat Matwieja zarządcy obozów),
  Wasilij Abramowicz Karucki, Władimir Jefimowicz Cesarski (ten był szczególnie brutalny w wyłapywaniu Polaków), Izrail Moisiejewicz Lepewski (członek Bundu programator i szczególnie bezwględny wykonawca aktów ludobójstwa), Nikołaj Dawydowicz Szarow… Wysocy funkcionariusze państwowej policji, odpowiednika gestapo
  Na tym poprzestanę. Historycy polscy, rosyjscy i amerykańscy tutaj są zgodni. To nie był motłoch kierowany przesądami, to nie byli bandyci zabijający dla zysku. Oni zabijali, czynili zagładę i terror na niewinnych ofiarach, których mianownikem było to, że byli lub czuli się Polakami,… katolikami. A Kościół katolicki na tych wielkich terenach został całkowicie unicestwiony w wyniku ich „operacji” (Zostało przy życiu 10 księży).
  To nie miało nic wspólnego z marksizmem, ani z komunistyczną ideologią. To był zwykły brunatny nazistowski terror ubrany w czerwony marksistowski mundurek i wyegzekwowany przez oprawców typu Mosiejewicza Lepewskiego czy Dawydowycza Szarowa. Ale tego nikt nie chce wiedzieć…Dlaczego nie mówi się (uczy) o tym w Izraelu?
  By NIGDY to się nie powtórzyło.
  Oprawcy hitlerowscy mieli gotowy przykład „jak mordować mają”. Tam poraz pierwszy wypracowywano metody sprawnego systemowego palenia zwłok zgładzanej ludności.
  Widzi pan, panie Danielu jak niesprawiedliwe i okrótne są pochopne osądy oparte na etnicznych dysonansach?

 34. Historia, jak USA planowały atak i zniszczenie Syrii. https://www.globalresearch.ca/secret-us-2006-government-document-reveals-plan-to-destabilize-syria-by-using-extremists-muslim-brotherhood-elections/5647017
  W wyniku zabito już ponad pół miliona ludzi i wypędzono kilka milinów. Znaczną część do Europy.
  Kraj przypomina Warszawę po bohaterskim powstaniu szaleńców.

 35. WATCH: Netanyahu mulls revisions to Israel-Poland Holocaust declaration
  July 10, 2018

  https://worldisraelnews.com/watch-netanyahu-mulls-revisions-to-israel-poland-holocaust-declaration/

 36. Wołyń to było ludobójstwo.Odwet AK przypomina zrzucenie bomb atomowych na japońskiego agresora. A wystarczyło nie mordować jak banderowska instrukcja kazała. Autor główny banderowiec siedział w niemieckim więzieniu dlatego Olszewski nie sugeruje grypsowania z pomocą niemieckiego wywiadu. Tak sobie myślę,że wspieranie banderowskiej Ukrainy przez Platformę z genami ukraińskimi to powtórka III Rzeszy. Podobizny Tuska w mundurze nie popieram. J-23 był bardziej fotogeniczny. Platformę z tryzubem w butonierce dedykuję Zabużanom.

 37. Польская русофобия: борьба с историей или с Россией? Воскресный вечер с Владимиром Соловьевым
  Воскресный вечер с Владимиром Соловьевым от 08.07.2018
  (Polska rusofobia: walka z historia czy z Rosja? – j. ros

  https://www.youtube.com/watch?v=8hzdlfI8gyQ

 38. PiS dał znać całemu Zachodowi, że Polska jest w obrębie wpływów Rosji i w przypadku desantu „zielonych ludzików” na jej tereny, „wara” NATO od Najjaśniejszej, która świecić może tylko dzięki Wielkiemu Bratu ze Wschodu i Państwu Watykańskiemu (hasło „Wielka Polska Katolicka”). Zarówno Kaczyński jak i Macierewicz oraz Kościół Rzymskokatolicki są głęboko sceptyczni wobec eksperymentu włączenia naszego kraju w struktury Zachodu, więc grają kartą prorosyjską i antyzachodnią. Zaś „dwór” polityków pisowskich i wiszących na ich pasku rodzin i znajomych, kornie przyswaja ekonomiczne frukta zdobytej władzy.

 39. Sprzatacza jak nie bylo tak niema,a moze gospodarz go sprzatnal ? a tu tyle
  roboty.Sam Radzio sobie nie poradzi a ozzy w ogole do tego sie nie nadaje
  wiec kto bedzie sprzatal,niewiadomo.

 40. Te dwa państwa , Polska i Izrael nie mogą się rozwieść i zostawić za sobą historię. Nie ma żadnych ekonomicznych i strategicznych powodów, żeby te dwa państwa ze sobą współpracowały na zasadach równowprawnych partnerów, ponieważ pretensje zakodowane we wspólnych genach Polaków i Żydów narastają z godziny na godzinę. Całe szczęście, że te dwa państwa dzieli parę tysięcy kilometrów i morze. To jest dostatecznie duża odległość żeby dać sobie spokój i zacząć poszukiwać nowych kumpli do wymiany handlowej i do drenowania go za pomocą ustaw konstruowanych u najważniejszego sojusznika obu krajów. Taki rozwód na jedno pokolenie dobrze zrobi obu krajom i uwolni światową opinię od wysłuchiwania historycznych jęków 75 lat po wojnie, które tak naprawdę nikt nie chce słuchać poza politykami. Więc do roboty , trzeba szykować pozew o rozwód na jedno pokolenie, a potem spragnione wzajemnej miłości obie strony, uwolnione od histerii, za sobą znowu zatęsknią.

 41. Mariusx
  10 lipca o godz. 13:09

  Jeśli to prawda, fakt, to tym bardziej nie poruszy adresata… ani prawie nikogo…

 42. Po latach mroczna tajemnica wyszła na jaw. Szef instytutu Yad Vashem był w NKWD

  Icchak Arad kierował instytutem Yad Vashem w latach 1972-1993. Jest niekwestionowanym autorytetem w Izraelu w sprawie Holokaustu na terenie ziem sowieckich. Przed objęciem szefostwa instytutu przez 25 lat służył w armii izraelskiej. Z wojska odszedł w randze generała. Do Palestyny przyjechał z Wileńszczyzny, gdzie walczył w sowieckim oddziale partyzanckim „Vilnius”.

  Arad brał udział w rabowaniu cywilów. Miał też uczestniczyć w kilku zabójstwach. W jednym z nich miał zostać zamordowany oficer AK. Kiedy Sowieci zajęli Wileńszczyznę w lipcu 1944 r. Arad trafił do policji politycznej NKWD. Uczestniczył w walkach z litewskim podziemiem niepodległościowym. Aresztował dwóch partyzantów, którzy zostali skazani przez sowieckie trybunały wojskowe na zsyłkę do łagrów. Jeden z zesłanych zmarł w łagrze. Arad został usunięty z NKWD w „kompromitujących okolicznościach”.

 43. Profesor Żaryn opowiadał w radiowej Trójce o udziale Żydów w masowych mordach Polaków na Kresach Wschodnich, oraz pomocy Żydów w zajęciu Polski przez Armię Czerwoną.

  Jeśli mówimy o udziale różnych grup ludności w przypadku różnych okupantów: jak wyglądała sytuacja po 39 roku na polskich kresach wschodnich? O tym też się często mówi, to wynika wyraźnie ze wspomnień Polaków (…) we wszystkich tych wspomnieniach mówi się o masowym udziale Żydów przy współpracy z okupacyjnymi władzami sowieckimi – pytał Paweł Lisicki.

  Wiemy o tym w sposób powszechny (…) Jeśli ktoś chce przyłożyć Polsce mówiąc o systemowym udziale Polaków jako zabójców, to z perspektywy Polski – co też jest zresztą nieprawdą – ale istniała pamięć 39 roku i naszych kresów wschodnich i ataku Związku Sowieckiego na II RP i udziału żydowskich mas, przede wszystkim drobnomieszczańskich, proletariackich i młodzieżowych, ale mas, czyli nie jednostek, w witaniu Armii Czerwonej i struktury NKWD, w udziale w wyłapywaniu Polaków, donoszeniu na nich, a od samego września 39 roku mamy przykłady mordów na obrońcach Polski. Grodno jest tutaj przykładem najbardziej jaskrawym – mówił prof. Żaryn.

 44. @Lider4

  „Szef instytutu Yad Vashem był w NKWD”

  Malo tego – jego szwagier byl prawa reka Berii i lewa Kaganowicza. Poza tym w gronie podwladnych tego szefa pelno takich, co to sie wywodza z UB, KGB i/lub CzeKa (niepotrzebne skreslic). Wszyscy zusammen do kupy przejawiaja Zwierzecy Antypolonizm, ktory to Antypolonizm przejawia sie w fakcie, iz bezczelnie i po chucpiarsku zyja i oddychaja. Ponadto pesonel Yad Vashem (jak i reszta nacji, do ktorej sie wzmiankowany personel zalicza) ponoi oczywista odpowiedzialnosc za to, ze „zydzi” „ukrzyzowali Pana Jezusa” oraz za Zupelnie Potworne Syjonistyczne Zbrodnie Pzeciw Ludzkosci.

  No i co? No i jajco. Takie wielkosci beretu. Bo te zydy takie zle i niedobre – a ty im mozesz co najwyzej skoczyc. Znaczy na czubek. Obawiam sie, ze nawet fakt, iz „mowi sie” o tym czy o tamtym zwisa Zydom w Izraelu nader ciezkim kalafiorem.

  A tym, co zyja w diasporze – podobnie.

 45. We wspomnieniach Tadeusza Bodnara, — po wrześniu 1939 r. przydzielonego do żydowskiego Gimnazjum Mechanicznego w Grodnie, czytamy:
  Koledzy ostrzegali mnie przed Żydami studentami i do żadnej organizacji mam nie wstępować, gdyż pomiędzy nimi jest dużo szpiegów i zdrajców.
  — (…) Wykładowcami byli Polacy, Żydzi i paru Rosjan. — Kolegów nie miałem i trzymałem się z daleka od wszystkich, a na tematy polityczne nie chciałem rozmawiać, — ponieważ nie dowierzałem Żydom, bo wiedziałem, że oni naszych dużo wydali i część ich została rozstrzelana, część siedzi w więzieniu.
  Dobrze, że nie wszyscy Żydzi byli tacy, ale oni bali się innych Żydów.
  Najgorzej ze wszystkich grup etnicznych to ich bałem się, bo oni zrobili się gorliwymi komunistami
  (por. T. Bodnar, Znad Niemna przez Sybir do II Korpusu, Wrocław 1997, s. 86).

 46. Pitolenie przez ponad pół roku, na jeden mało istotny temat, staje się nudne.
  Ile razy można powtarzać te same argumenty?
  W miedzyczasie dzieje się OBECNIE na świecie sporo.

  Na przykład:
  „Szczyt Trump-Putin został skutecznie opóźniony przez sieć głębokiego państwa złożoną z liberałów, neokonserwatystów, establishmentu w Waszyngtonie oraz NATO” – podkreśla dr Gordon Hahn, ekspert ds. geopolityki i terroryzmu.
  https://kresy.pl/publicystyka/nowe-cele-i-nowe-strategie-powinny-byc-na-agendzie-szczytu-trump-putin/

 47. NATO tworzy formację Nord. W III Rzeszy była dywizja pancerna ss Wiking. Tak sobie myślę ,że Drang nach Osten ! jest nadal modny w ramach natowskiego wehrmachtu.

 48. Dokument podpisany przez premierów Izraela i RP nie jest umową jak wyczytać można w dyskusji blogowej.

  Jest to tzw „deklaracja intencyjna” czyli dotycząca pewnej wspolnoty celów czy motywów jej sygnatariuszy. Jasne jest, że gdy cele i motywy się zmieniają deklaracja traci znaczenie.

  Dodam, że samymi deklaracjami nie rozwiązuje się problemów politycznych.

 49. Bar Norte
  10 lipca o godz. 19:24

  Prawo Parkinsona.
  Nie ma takiej siły, by instytucje powołane do badania zawartości cukru w cukrze, nie broniły swego istnienia.
  Obfite granty, wysokie pensje, są warunkiem istnienia wielu takich tworów.
  Do których należą między innymi nasz IPN, czy ich Yad Vashem.
  Podstawą bytu jest badanie, ściganie, opiniowanie.
  Przekładające się w pewnym momencie na wpływy POLITYCZNE.
  Tym szlakiem podaza obecnie ukraiński twór pod wodzą Wiatrowycza, dyktując politykom narrację, a jemu budując karierę polityczną.

  Schemat znany, ograny, a ludzie jak dzieci dają się nabierać.
  Stworzyć mit, sowicie opłacać jego kapłanów i strażników.
  Ile razy można?
  W nieskończoność?

 50. Jedwabne. To nie Polacy zamordowali. Rzecze burmistrz. Krakowskim targiem ustalić można,że to byli miejscowi. Po co zaraz obrażać narodowe uczucia. Tak sobie myślę,że zbrodnię można było zwalić na ludzi a to dzieci Boga i na jego podobieństwo.

 51. SŁOWIANIN STANISŁAW
  10 lipca o godz. 19:37

  Słusznie.
  Mordowali „tutejsi”, mszcząc się za los swoich krewnych.
  To samo działo się w wielu innych krajach świata.
  To NORMA cywilizacyjna, jakby się kto pytał.
  Przyzwolenie daje aktualna władza, lub chaos powstały w wyniku ej obalenia.
  Reszta jest z automatu.

  Doszukiwanie się w tym wyjątkowości, świadczy o głupocie jej poszukiwaczy.
  Nie znają realiów, sa teoretykami.
  Czesto z innego historycznie czasu, gdzie panują inne wzorce, mody, teorie.
  Równie oderwane od życia.

 52. wiesiek59

  Moim zdaniem w żadnym wypadku nie można porównywać znaczenia działalności Yad Vashem dla państwa Izrael i IPN dla RP. To jest nieporównywalne w żadnym wymiarze.

  Na temat ukraińskiego odpowiednika IPN się nie wypowiadam bo od dłuższego czasu nie zajmuje mnie to co się tam dzieje.

  Ps. Ostatnio znalazłem coś co może cię zainteresować:

  Rozmowa Kultury Liberlanej z Pawłem Kaczmarczykiem, adiunktem na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorem Ośrodka Badań nad Migracjami UW zatytułowana „Przyjmujemy więcej cudzoziemców niż Stany Zjednoczone”.

  „Paweł Kaczmarczyk: … Polska stała się największym importerem cudzoziemskiej siły roboczej na świecie. Większym niż Stany Zjednoczone. Pokazują to jednoznacznie niedawno opublikowane dane OECD.

  Łukasz Pawłowski: Większym niż Stany Zjednoczone? Ale chyba nie w liczbach bezwzględnych, tylko w stosunku do populacji?

  Paweł Kaczmarczyk: Nie, mówimy o liczbach bezwzględnych! W roku 2017 Polska stała się globalnym liderem, jeśli chodzi o import cudzoziemskiej sezonowej, krótkoterminowej siły roboczej. I to mimo że w wielu krajach mamy specjalne programy rekrutacji pracowników sezonowych. …”

  https://kulturaliberalna.pl/2018/07/03/polska-imigranci-pis-kaczmarczyk/

 53. Zemsta to odruch Pawłowa. Wierzący w ramach religii są „tresowani” w spolegliwości. Nie ma zemsty jest nadstawianie drugiego policzka. Tak sobie myślę,że zemsta to grzech w religii katolickiej.

 54. Bar Norte:
  „Jest to tzw „deklaracja intencyjna” czyli dotycząca pewnej wspolnoty celów czy motywów jej sygnatariuszy. Jasne jest, że gdy cele i motywy się zmieniają deklaracja traci znaczenie.”

  Wystarcza to obu stronom na zalatwienie pustki politycznej w polityce miedzynarodowej dla obu stron. Nikt powazny nie sadzi chyba, ze prawde historyczna mozna zadekretowac lub pokryc publicystyka dziennikarska. Jedynym sojusznikiem Netanyahu jest teraz Trump i amerykanska konserwa z Bible Belt. Nie bede wspominal polskich sojusznikow. Mamy ich kilku na blogu i w redakcjach „Polityki” i GW. Nikt powazny nie przeniosl siedziby ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy ani nie poparl ostatnich ekscesow IDF na granicy z Gaza ani obietnicy dalszej kolonizacji Zachodniego Brzegu.

 55. Bar Norte
  10 lipca o godz. 20:05

  Wszelkie instytuty, think- tanki, fundacje, traktuję jednakowo.
  Mają realizować cele sponsorów.
  Większe fundusze przekładają się na większe wpływy polityczne.
  Nawet w skali globalnej.
  Fundują plebsowi narrację zgodną z intencjami darczyńców, celami politycznymi.

  Długofalowo, są narzędziem WPŁYWÓW.

  Badać można wszystko, pod warunkiem odpowiedniego dopływu kasy.
  Cukier w cukrze?
  Jeżeli płacą……

 56. PA2155

  „prawde historyczna mozna zadekretowac lub pokryc publicystyka dziennikarska”

  Deklaracja jest wewnętrznie sprzeczna, bo z jednej strony usiłuje „zadekretować” jakąś „prawdę historyczną” a z drugiej strony daje gwarancje nieskrępowanych jakimkolwiek „zadekretowaniem” swobody badań historycznych – gwarancje silniejsze niż przed nowelą ustawy o IPN. A przecież badania mogą się zasadniczo rozmijać z tym co „zadekretowano”.

  Ciekawe jest też to, że deklaracja jeszcze przed upływem trzech tygodni od przyjęcia jej przez sygnatariuszy jest kwestionowana. To oznacza moim zdaniem, że była przyjęta na chybcika i na odczepnego, jak to mawiają.

 57. wiesiek59

  „Wszelkie instytuty, think- tanki, fundacje, traktuję jednakowo.”

  A działającą niegdyś Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce tez tak traktujesz?

 58. Bar Norte
  10 lipca o godz. 20:50

  Czemu nie?
  KAŻDA INSTYTUCJA licząca ponad 500 osób, działa tak by potwierdzić sens swojego istnienia.
  Jeżeli teza uzasadnia finansowanie, nikt nie jest zainteresowany jej likwidacją, zwiazaną z redukcją etatów.

  Nawiasem mówiąc, po co badać OCZYWISTOSCI?
  Instytut badania ilosci diabłów na końcu szpilki, też by uzasadnił swoją niezbędność.
  Pod warunkiem, że znajdzie się sponsor zakładający istnienie tychże- z jakichś względów.
  Reszta jest oczywistą, uwarunkowaną psychologicznie konsekwencją.
  Są sponsorzy, są badacze.

 59. Takie skojarzenie.

  Koś bada zbrodnie francuskie, amerykańskie, czy brytyjskie, popełniane w toku rozlicznych wojen?
  Nie bada.
  Brak SPONSORÓW…..

  Można badać zbrodnie hitlerowskie, komunistyczne.
  Bo są sponsorzy.
  Izraelskich nie.
  Brak sponsorów, temat niemile widziany.

 60. @Lider4

  „Koledzy ostrzegali mnie przed Żydami studentami ”

  Az ciebie szkoda. Te Zydy takie zle i niedobre – a ty im mozesz co najwyzej nabziukac.

  „ponieważ nie dowierzałem Żydom, bo wiedziałem, że oni naszych dużo wydali”

  Scyzoryk sie sam w kieszeni otwiera. Znaczy zeby zemste wywrzec. Tyle ze ze scyzorykiem nawet do samolotu nie wpuszcza.

  W charakterze rekompensaty zaleca sie darcie ryja. Aby glosniej.

 61. Trzeba wystąpić o rozwód między przyjaciółmi od setek lat, jak się nie można dogadać 75 lat po ostatniej wojnie.

 62. @Wiesiek59

  „Można badać zbrodnie hitlerowskie, komunistyczne.
  Bo są sponsorzy.
  Izraelskich nie.”

  Byli od tego wybitni specjalisci. Na przyklad taki docent (pozniej juz profesor) Tadeusz Walichnowski.

  Problem w tym, ze nie bardzo bylo te dwa miliony Syjonistycznych Zbrodniarzy ukarac. Uklad Warszawski nie szczedzil czolgow, samolotow bojowych, „doradcow”, nawet co nieco radzieckich pilotow wyslano.

  No i wyszlo jajo. Wszystko, co fabryki daly w Labedach, w Czelabinsku, w Mielcu – palilo sie na pustynnym piachu pieknym, jasnym plomieniem.

  Po paru razach nawet co bystrzejsi Arabowie sobie odpuscili.

  Za to @Wieski, grzeski i Maryski tkwia na posterunku.

 63. @PA2155

  „Nikt powazny nie przeniosl siedziby ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy ani nie poparl ostatnich ekscesow IDF na granicy z Gaza ani obietnicy dalszej kolonizacji Zachodniego Brzegu.”

  Kazdy powazny, superpowazny i arcypowazny poprawia poprawke. Znaczy w ramach Wstawania z Kolan. I dziwnym trafem wycofuje sie rakiem z takiego oto pieknego pomyslu:

  „Przepis karny
  Niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw, o których mowa w art. 55 przepis karny i art. 55a przepis karny.”

  „Art. 55a. IPN
  Przepis karny
  1.
  Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 uchylony Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego załączonej do Porozumienia międzynarodowego w przedmiocie ścigania i karania głównych przestępców wojennych Osi Europejskiej, podpisanego w Londynie dnia 8 sierpnia 1945 r. (Dz. U. z 1947 r. poz. 367), lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 3. Wyrok jest podawany do publicznej wiadomości.”

  Wycofanie sie rakiem z art 55a i 55b to Wielki i Doniosly Triumf Polskiej Dyplomacji. I triumf Patriotycznej Narracji. Triumf jeszcze donioslejszy niz to 1:27.

 64. @PA2155 czyli Totalny Bojkot Syjonistycznego Tworu

  Bojkot az furczy #1:

  „Israel holds joint air force exercise with Greece
  40 fighter jets participate in training, which took place in Greece and included simulated attacks in unknown territories; pilots also pracriced multi-front attacks, with flights taking place during both day and night.

  The drill included long-haul flights, dozens of planes training in unknown territories, and a simulated attack of a missile battery. The two air forces also practiced aerial refueling, while air crews shared knowledge.
  ….
  Hundreds of fighter jets, helicopters and aircraft carriers took part in the exercise, which included day and night flights.”

 65. @PA2155 czyli Totalny Bojkot Syjonistycznego Tworu

  Bojkot az furczy #2:

  „French Navy Arrives in Israel for First Joint Exercises in Decades
  Israel and France conduct first joint naval drills in almost 60 years to improve relations and operational cooperation … The Israel Navy has participated in joint naval exercises with the French Navy for the first time in almost 60 years. Two Israeli missile boats, INS Eilat and INS Kidon, drilled with French warships in training for a large number of scenarios. These included joint training with helicopters, naval gunnery target practice, practicing defense from missile attacks on the ships, as well as treating mass casualties and evacuating the wounded. ”

  https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-french-navy-arrives-in-israel-for-first-joint-exercises-in-decades-1.6248275

 66. @PA2155 czyli Totalny Bojkot Syjonistycznego Tworu

  Bojkot az furczy #3:

  „Cyprus and Israel in joint military exercise ‘Onisilos-Gedeon 1/2018’ … The planned exercise under the name “Onisilos-Gideon 1/2018” takes place today, .., by the Armed Forces of the Republic of Cyprus and Israel. … According to a statement by the Ministry of Defense, the exercise is being conducted within the framework of the annual military cooperation program between the two countries.

  It also added that the exercise will take place within the FIR Nicosia and in much of the territory of the Republic of Cyprus and will involve personnel and means of the National Guard as well as aircraft of various types of the Israeli Air Force.”

  https://cyprus-mail.com/2018/03/26/cyprus-israel-joint-military-exercise-onisilos-gedeon-1-2018/

 67. @PA2155 czyli Totalny Bojkot Syjonistycznego Tworu

  Bojkot az furczy #4:

  „Izraelscy żołnierze przećwiczyli zajmowanie polskiego lotniska wojskowego … 1
  Około 500 żołnierzy wzięło udział w ćwiczeniach w ramach operacji Swift Response-18 na lotnisku w Mirosławcu. To część manewrów Saber Strike-18, organizowanych przez Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie.

  Samoloty transportowe typu Galaxy i Hercules z żołnierzami na pokładzie wyruszyły z niemieckiej bazy lotniczej w Ramstein, by dotrzeć nad lotnisko w Mirosławcu około godz. 16. Tam blisko 500 żołnierzy wykonało desant. Zadaniem żołnierzy było opanowanie kluczowego obiektu. Na potrzeby ćwiczenia była nim 12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. … e żołnierze Sił Obronnych Izraela w tego typu ćwiczeniach na wschodniej flance Sojuszu wzięli udział po raz pierwszy.”

  http://wprawo.pl/2018/06/11/izraelscy-zolnierze-przecwiczyli-zajmowanie-polskiego-lotniska-wojskowego/

 68. @PA2155 czyli Totalny Bojkot Syjonistycznego Tworu

  Bojkot az furczy #5:

  „Polskie F-16 nad Izraelem. „Największe manewry lotnicze w historii kraju” … Izrael rozpoczął największe w historii kraju ćwiczenia lotniczne. Wezmą w nich udział maszyny z ośmiu krajów, m.in. sześć polskich myśliwców F-16.

  W tegorocznej, największej do tej pory edycji Blue Flag udział bierze ok. 80 samolotów i 1500 członków załóg z ośmiu krajów. Na liście uczestników, oprócz Polski, znajdują się: USA, Grecja, Francja, Niemcy, Indie, Włochy oraz – oczywiście – Izrael.”

  https://www.defence24.pl/polskie-f-16-nad-izraelem-najwieksze-manewry-lotnicze-w-historii-kraju-wideo

  Specom od bojkotu zaleca sie, aby sie cmokneli w numerus.

  A takze w clausus.

 69. @PA2155 czyli Totalny Bojkot Syjonistycznego Tworu

  Bojkot az furczy #6:

  „Finlandia: Izraelskie rakiety na morze i ląd
  10 lipca 2018, 09:21

  Produkowane przez IAI pociski Gabriel zastąpią w fińskich siłach morskich RBS 15 Mk2 (oznaczone lokalnie MTO85M) na modernizowanych korwetach typu Hamina. Wyposażone w nie zostaną także nowe jednostki tej klasy, powstające w programie Flotylla 2020 oraz lądowe jednostki obrony wybrzeża, również używające MTO85M. Jak zaznaczają Finowie, informacje dotyczące liczby zakupionych pocisków nie zostaną ujawnione.

  Zakończenie dostaw szacuje się na rok 2025. W ramach wartego 162 mln euro kontraktu do Finlandii trafią m.in. pociski, wyrzutnie i części zamienne”

  Nie znam sie na „handlu historia” – ale handel rakietami „Gabriel” przynosi calkiem spore zyski.

 70. @PA2155 czyli Totalny Bojkot Syjonistycznego Tworu

  Bojkot az furczy #7:

  „Bojowe drony z Izraela dla Niemiec … Niemieckie Federalne Ministerstwo Obrony wyraziło zgodę na zawarcie z izraelskim koncernem IAI strategicznej umowy dzierżawy pięciu egzemplarzy bojowych dronów Heron TP. Pośrednikiem transakcji została spółka Airbus Defence & Space, która w obliczu „zielonego światła” z Berlina podpisała z izraelskim dostawcą dedykowany kontrakt wart 600 milionów USD. Jego postanowienia będą obowiązywać przez kolejne 9 lat.”

  https://www.defence24.pl/bojowe-drony-z-izraela-dla-niemiec

  Specom od bojkotu zaleca sie, aby sie cmokneli w numerus.

  A takze w clausus.

 71. A jakby komus bylo malo, to :
  Israeli spacecraft aims for historic moon landing… within months

 72. http://wyborcza.pl/7,155287,23652599,duzy-spadek-ubostwa-w-polsce-i-tapniecie-w-wielkiej-brytanii.html

  Udział Polaków w grupie najmniej zarabiającego decyla w UE spadł w latach 2007-16, z 23 procent do 12 procent.

  Znów wina Tuska, ale że aż taka!?

 73. Nie wiedzialem, ze en passant zajmuje sie zawodowo reklama izraelskiego przemyslu zbrojeniowego i osiagniec IDF. 🙂

 74. Telewizja pokazała prezydenta Polski Andrzeja Dudę samotnie stojącego przed kamieniem jedynym świadkiem ludobójstwa na Kresach, po czym prezydenta Ukrainy w Polsce na Lubelszczyźnie w otoczeniu kilkuset Ukraińców z ich flagami na uroczystości upamiętniającej poległych w walce z Polakami.
  Czy na terenie Polski tak jawne oddawanie honorów oddziałom UPA jest dopuszczalne?
  To nie były symetryczne uroczystości.
  Nie słyszę by Żydzi prowadzili wobec Ukraińców działania choćby w takiej skali jak wobec Polaków i Polski.
  Czy nie są to wielostronne działania wobec naszego narodu i naszego państwa, rażąco niesprawiedliwe?

 75. @PA2155

  „Nie wiedzialem, ze en passant zajmuje sie zawodowo reklama izraelskiego przemyslu zbrojeniowego i osiagniec IDF. ”

  Wiedzialem, ze PA z numerkiem zajmuje sie po amatorsku reklama antyzydowskiego bojkotu („Jedynym sojusznikiem Netanyahu jest teraz Trump i amerykanska konserwa z Bible Belt.”). Jak widac – bojkot zlego i niedobrego Syjonistycznego Tworu az furczy, PA z numerkiem jak zwykle trafil w dziesiatke.

  Kolejny kraj ktory totalnie bojkotuje guupich „pejsatyc h moskow” z wrazego Syjonistycznego Tworu to Czechy:

  „Aero Vodochody and IAI to collaborate on advanced L-159

  24 APRIL, 2018 SOURCE: FLIGHTGLOBAL.COM LONDON
  Czech Republic-based Aero Vodochody and Israel Aerospace Industries are to develop and market an advanced version of the former’s L-159 trainer and light attack aircraft.

  The partners will integrate a new avionics suite and „other solutions” onto the platform, as well as jointly marketing the Honeywell F124-GA-100-powered type.”

  https://www.flightglobal.com/news/articles/aero-vodochody-and-iai-to-collaborate-on-advanced-l-447956/

  Specom od bojkotu zaleca sie, aby sie cmokneli w numerus.

  A takze w clausus.

 76. Prezydent Francji Emmanuel Macron na stadionie w Sankt Petersburgu oglądał mecz swojej drużyny. Francja pokonała Belgię 1:0.
  Mecz był ciekawy, wygrali lepsi.
  Ile to było spekulacji czy nasz prezydent zawita do Moskwy na finał. Najpierw trzeba mieć drużynę aby dojść do finału. Prezes na pocieszenie powiedział, że może PAD liczyć na kolejną kadencję. To zawsze coś

 77. @ls42

  „Czy nie są to wielostronne działania wobec naszego narodu i naszego państwa, rażąco niesprawiedliwe?”

  No pewnie ze tak! Trzeba tym Zydom w koncu dokopac.

  Jest jeden problem: W panskim poblizu – za bardzo nie ma komu dokopac.

  A na terytoriu Tymczasowego Wrazego Syjonistycznego Tworu – jest komu doserdolic, ale raczki jakby za krotkie.

  Moze powinien Pan zmienic rodzaj zainteresowan? Zamiast marzen o tym, jak doserdolic cyklistom – zaczac zbierac znaczki pocztowe? Albo rozpoczac nauke gry na organkach?

 78. wiesiek59

  „wiesiek59: Wszelkie instytuty, think- tanki, fundacje, traktuję jednakowo.”

  Bar Norte: A działającą niegdyś Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce tez tak traktujesz?

  wiesiek59: Czemu nie? (…) Nawiasem mówiąc, po co badać OCZYWISTOSCI?”

  Pozwolisz, że ci podam zakres jej działalności od 1945 do 1969, gdy zmieniła nazwę wg spisu akt, które po niej zostały:

  „akta śledztw dot. zbrodni niemieckich – dokumentacja wytworzona i zgromadzona przez Komisję dot. m.in. gromadzenia, wyłączania i udostępniania materiałów dot. zbrodni niemieckich, współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i urzędami, działalności wydawniczej; korespondencja i materiały dot. m.in. ścigania, ekstradycji i karania przestępców wojennych, grabieży mienia polskiego; opracowania dot. m.in. administracji niemieckiej, spraw sądowo-karnych, eksterminacji narodu polskiego, niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych, niemieckiej polityki narodowościowej; tłumaczenia, odpisy i wyciągi z oryginalnych dokumentów polskich i niemieckich z okresu 1939-1945, a także z akt powojennych procesów karnych przeciwko zbrodniarzom wojennym, m.in. przed NTN; sesje naukowe, organizacja konkursów, wystaw; ankietyzacja miejsc i faktów zbrodni niemieckich – materiały ewidencyjne (repertoria, skorowidz, kartoteki osobowe dot. ofiar terroru niemieckiego, m.in. inteligencji polskiej) – materiały inne (wykazy osób ułaskawionych oraz skazanych z dekretu z 31 VIII 1944 r.)”

  Być może ciebie to dziś nie interesuje ale przez kilkadziesiąt lat po wojnie miliony ludzi przez nią dotknięte były efektami jej pracy osobiście zainteresowane.

  Jeśli zaś piszesz, że to są dziś „OCZYWISTOŚCI” to tylko dlatego, że przez kilkadziesiąt lat te sprawy badano.
  Choć ja mam poważne wątpliwości czy to dla ciebie są „OCZYWISTOŚCI”.

 79. @teo

  „Udział Polaków w grupie najmniej zarabiającego decyla w UE spadł w latach 2007-16, z 23 procent do 12 procent.

  Znów wina Tuska, ”

  Ee tam. Przyjeto Rumunie. I chyba Bulgarie. Na jakis czas pozycja sie poprawila.

  Jakby jeszcze Zimbabwe przyjeto czy inna Somalie – to by dopiero sie poprawilo wzgledem sredniej unijnej!

 80. wiesiek59

  Jeszcze jedna uwaga dotycząca „sponsorów” o których wspominasz.

  Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce została powołana decyzją Krajowej Rady Narodowej w 1945 i była organem Ministerstwa Sprawiedliwości. Tak więc utrzymywana była przez państwo polskie.

 81. @Pitekantrop 23.36
  Nawet nie pomyślałem o zmianie zainteresowań, bo i dlaczego?
  Patrząc na stojącą w witrynie fotografię dziecka po uroczystości komunijnej, a było to po wojnie, gdy już wypuszczono mojego Ojca z więzienia, widzę siebie w prawdzie i skupieniu. Takim byłem i pozostanę, a żadna propaganda nie zmieni mojego wizerunku.
  Widzę tragiczny los Polski nad czym boleję, zapiekłość i kłótliwość polityków, ucieczkę do bogatszych państw wielu rodaków, różne wydarzenia subiektywnie interpretowane i niestety częsty brak szacunku dla bliźnich.
  Migracja ludzi i całych narodów od tysięcy lat jest faktem, być może jednym przyniosła szczęście, a innym nie, ale warto pomyśleć o pokojowym nastawieniu, a nie jątrzyć i biadolić szanowny panie
  Dobrej nocy życzę

 82. Udział Polaków w grupie najmniej zarabiającego decyla w UE spadł w latach 2007-16, z 23 procent do 12 procent.

  Wiem, że to zdanie jest trudne do pojęcia, tyle w nim liczbowych zawiłości, poza tym upał i duchota, ulewy, kanikuła i ile razy jeszcze można, pardon, trzeba wylewać marudne narzekania na tych liberałów krwiożerczych i na Tuska.

  Więc jeśli uszeregować obywateli Unii wg. dochodów od najwyższych do najniższych wg. statystyk unijnych uzędów statystycznych i wziąć 10 procent o najniższych dochodach (tzw. najniższy decyl), to wśród nich Polacy stanowili 23 procent (2007) a potem ich udział spadał o niemal połowę do 12 procent.

  Wink wydaje się być rewelacyjny – o połowę. Dlaczego? Nie da się wszystkiego zwalić na emigrację, bo największa jej fala ruszyła wcześniej w 2004-7. Nierówności dochodowe nieco spadły w tym okresie w Polsce. Główne wyjaśnienie w tym, że polityka gospodarcza Tuska-Rostowskiego była wyśmienita. Co jest oczywiście nie do przyjęcia. To jest spisek przeciw narodowi, statystyka kłamie, przecież to była POLSKA W RUINIE.

 83. Sawczenko siedzi a świat milczy. Inny terrorysta siedzi a świat gardłuje bo siedzi w Rosji. Tak sobie myślę kiedy ktoś siedzi w Rosji to za niewinność. Jak wróci do domu to wychodzi z niego terrorysta i nie ma obrońców globalnych. Czytanie poezji „dobrych” terrorystów staje się modne. Kiedyś czytali Mein Kampf.

 84. Używając metafory konsultanta małżeńskiego, obawiam się, że Polacy już wzięli ze sobą rozwód.

  Polska to kraj tak wielu znakomitych ludzi i nie mogę uwierzyć, że Polacy dali się umieścić na takich pozycjach. Chcecie wywołać wojnę domową?

  Tę sytuację konfliktu politycznego nazywamy nawet „wojną polsko-polską”.

  W takim razie być może jesteście bliżej byłej Jugosławii niż myślicie. Jedźcie do Sarajewa, pomyślcie o snajperach, którzy strzelali do ludzi próbujących zdobyć żywność. Jeśli tego nie chcecie, to musicie zacząć budować mosty i nie jest to wymierzone przeciw komukolwiek.

  Jeśli młodzi ludzie nie zaczną się angażować, jeśli wykształceni ludzie nie zaangażują się i nie zaproponują innych rozwiązań, będziecie mieli kraj rządzony przez obłąkanych seniorów korzystających z władzy. I mówię to wszystko z wielkim szacunkiem dla zdrowych seniorów.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1169791,brigitta-jonsdottir-islandia-cud-finansowy-partia-piratow-powrocilismy-do-mentalnosci-z-2007-roku-wywiad.html
  ===========

  świetny wywiad o demokracji na Islandii.
  Całkiem inna niż u nas….

 85. Wiesiek59; 8:08.

  O tym w Polsce mlodzi zaczynaja juz myslec,pierwsze jaskolki juz sa.

  https://www.facebook.com/tvpolskapl/videos/1309231369212505/UzpfSTY4MDE0Mjc4MjEyMTM3MDpWSzoxMzA5MjMxMzY5MjEyNTA1/

 86. Hairdresser,nowa moda.

  Cos dla naszych Pan albo ich corek jezeli chca byc moderne,chodzi o to
  aby wlosy byly ladnie postrzepione a nic nie zrobi tego lepiej niz siekiera.

  https://www.facebook.com/yahoo/videos/1052673424888438/UzpfSTk0Mjg2NjAzMjQ0MjEyOToyMjIxODgyNDU0NTQwNDc0/

 87. wiesiek59
  11 lipca o godz. 8:08

  wiesiek straszy wałęsowską wojną na górze, siekierkami.

 88. ontario
  11 lipca o godz. 9:59

  Bój o dostęp do koryta, przybiera różne formy.

  „A słodkich pierniczków, dla wszystkich nie starczy i tak”……

 89. Premier Mateusz Krzywousty wie przynajmniej dokąd i po co nas prowadzi.
  Mówiąc w skrócie – prosto do nieba w asyście ojca Rydzyka oraz licznych epidiaskopów i proboszczów. Alleluja!
  https://static.polityka.pl/_resource/res/path/2f/07/2f0717de-45a3-480f-b3df-47f51da8ebf9_830x830

 90. https://www.rt.com/usa/432475-trump-putin-easy-nato-uk/

  Dwoch Donaldow,jeden maly drugi duzy.

 91. Namawiam Chiny aby puściły w obieg kwity dłużne jankesów. Jankesi jak polityczna prostytutka biorą od chińskich komunistów kasę aby utrzymać standard życia. Bo nie śmierdzą. Pecunia non olet. Tak sobie myślę jakim łgarzem jest Trump wypominając Niemcom kupowanie gazu co nie jest prostytucją. Jacy jankesi taki prezydent. Jajcarz.

 92. magdar49
  11 lipca o godz. 11:38

  magdar49 pisze, cytować frajdusia:

  „Premier Donald Prostousty wiedział przynajmniej dokąd i po co nas prowadzi.
  Mówiąc w skrócie – prosto na Zieloną Wyspę, by tyrać do 67 w asyście biskupa Dziwisza epidiaskopów i proboszczów. Alleluja!”.

 93. Sojusznicy Hitlera, Ustasze, ludobójcy, zbrodniarze, zabójcy Serbów. W półfinale. https://sport.onet.pl/mundial-2018/reprezentacja-chorwacji/mundial-2018-luka-modric-i-danijel-subasic-bohaterami-chorwacji/ldc6v8x
  Czy Anglicy im dokopią/

 94. „Wynalazcy” pierwszych obozów śmierci i kreatorzy nazwy „concentration camp” przeciwko ustaszom. Kto komu dokopie?

  https://www.theguardian.com/world/2001/dec/09/paulharris.theobserver

 95. Słowianin Stanisław 15.56
  Dobre rady do szuflady, a przecież można chociażby do chińskiej ambasady.
  Sytuacja za Oceanem Pana zdaniem mogłaby się pogorszyć po finansowym zaangażowaniu Państwa Środka? Nie sądzę, ale zwracam uwagę, że takie rady są w stylu „na złość mamie niech mi uszy zmarzną”.
  Przecież jedni i drudzy to sojusznicy naszej rodzimej władzy, która nie zawsze ma w głowie po kolei, ale to nasza władza i trzeba ją ścierpieć.
  PS.Panie Stanisławie Niezłomny! Może by Pan opowiedział coś o swoich perypetiach wojennych. Nieczęsto czytuję opowieści od naocznych świadków zwycięskiego marszu od Lenino do Berlina. Pozdrawiam

 96. Ontario 15.58
  Takie komentarze z drugiej strony lustra niewiele wnoszą. Oryginał lepszy, a w sumie wywołuje większe wrażenie i wyostrza uwagę.
  Rzecz w tym aby kompas wskazywał właściwy kierunek natarcia

 97. 1. Wojna handlowa Trump’a.

  Trump jako pierwszy znany mi prezydent USA postawił rzeczywiście gospodarkę Stanów Zjednoczonych na pierwszym miejscu. Przed nim każdy z prezydentów silnie promował ideę wolnego handlu, którego największym beneficjentem były kraje rozwijające się, w szczególności Chiny, do których trafiał nie tylko kapitał, ale i technologia.

  Cztery dekady wolnego handlu za sprawą Trump’a się skończyły i przyszedł czas na wojny handlowe. USA nałożyły cła na Chiny oraz UE. Chiny odpowiedziały cłami, UE także. W przypadku Chin cła dotknęły pierwotnie towarów, których wartość handlową szacowano na 34 mld USD. Teraz mówi się o kolejnych cłach łącznie dotyczących rynku o wielkości rzędu 400 mld. Wartości te są na pewno przeszacowane, bo Chiny eksportują do USA towary za ok 450 mld rocznie, ale cła na towary, których wartość oscyluje w okolicy 200 mld są jak najbardziej możliwe.
  Problem jest taki, że obecnie cła nie bardzo działają więc wojna handlowa będzie się nasilać. Czemu nie działają? Cła, podobnie jak dewaluacja waluty mają za zadanie uderzyć w część gospodarki konkurenta nastawioną na eksport. Problem jest natomiast taki, że na cła ze strony USA, Chiny odpowiadają także cłami. Chiny co prawda eksportują do USA cztery razy więcej niż importują z USA, ale eskalacja wojny handlowej zwiększa niepewność na rynkach finansowych, co zawsze przekłada się na umocnienie dolara, co z kolei neutralizuje efekt ceł. Im więcej ceł wprowadzi USA, tym więcej ceł odwetowych wprowadzą konkurenci. Im bardziej zażarta wojna handlowa tym więcej niepewności na rynkach finansowych i tym silniejszy dolar, który jest zmorą dla rynków finansowych.
  https://independenttrader.pl/powell-z-trumpem-doprowadza-do-krachu.html
  ==========

  Bedzie się DZIAŁO…..

 98. 2018-07-10 19:25

  Sol
  @Turcja

  W tej kwestii proponuję darować sobie artykuliki z bankier.pl i xelion itd, bo to są zwykłe gadzinówki dla lemingozy. Tymczasem sytuacja jest prosta: Erdogan przejął w Turcji faktyczną władzę, a wszystko wskazuje, że nieudany pucz robiły mu USA. W takiej sytuacji nadal niezależny od Erdogana (ale od kogoś nadal zależny) bank centralny z pewnością sabotowałby gospodarkę Turcji. Erdogan to klasa wyżej niż agentura z dobrej zmiany i platfusy. Jeśli pogrąży Turcję, to straci władzę w wyniku rewolucji albo przegra wojnę. Innymi słowy za błędy zapłaci głową. Tu nie będzie przemalowywania PC, UW na AWS, potem na PiS i PO. To nie jest tow. Targalski z PZPR robiący teraz za „prawicowca”. To nie jest Gorbaczow.

  To nie jest teatr dla ciemnego ludu, to jest realne. Oczywiście nie wiemy czy będzie dobrze rządził finansami, ale gdyby nie wyciął V kolumny, to na 100% Turcja zamieniłaby się w chorego człowieka na poziomie Argentyny albo Brazylii. Tylko wtedy nie czytalibyście artykułów w których USraelscy publicyści wylewają krokodyle łzy nad gospodarką Turcji, stanem demokracji itd. Gdy Erdogan mordował Kurdów, zamykał dziennikarzy, handlował ropą z ISIS, ale był jeszcze na pasku USA, to w Polsce nawet go chwalono.
  Dopiero teraz stał się „sułtanem”. Tak go często nazywa bankier pl należący do żydowskiej rodziny Bonniers ze Szwecji. Ja się nie dziwię w sumie. Utrata Turcji boli.
  Ja się tylko dziwię, że dorośli ludzie jeszcze się nie nauczyli jak działa ten schemat i byle bąka USraelskiej propagandy biorą za wyrocznię. No już szczególnie płacz, że lokalny władyka poważył się naruszyć świętą „niezależność” BC. 😀
  Co to jest BC. To jest jakiś bóg, tabu, instytucja z innego wymiaru? To, że nasze pajace nawet ustawę o IPN piszą pod dyktando Mossadu nie oznacza, że na świecie nie ma już niezależnych państw.

  Inna sprawa, że w warunkach cichej wojny z USA, Turcja może stać się celem licznych ataków „rynków finansowych”, nieformalnych sankcji itd. a to już wystarcza, żeby dwa razy zastanowić się nad inwestowaniem w nią.
  Z drugiej strony jeśli USraelczycy będą konsekwentnie popychać ku sobie Chiny, Rosję, Turcję i Iran, to powstanie dość spory organizm który na sankcje będzie sobie bimbał. To jednak jest rzecz praktycznie nie do przewidzenia z naszego punktu widzenia. Poza tym w razie jakiegoś orwellowskiego podzielenia świata, inwestycje w za żelazną kurtyną mogą być niepewne.
  ======

  Dobry komentarz do tego, co się dzieje.

 99. Dzisiejsza rocznica apogeum ludobójstwa cywilnej ludności na Wołyniu przeprowadzonego przez zorganizowane i uzbrojone oddziały ukraińskich nacjonalistów na bezbronnych ludziach, sąsiadach, zmusza wszystkich ludzi dobrej woli do zastanowienia się nad tą niepojętą i bestialską zbrodnią.
  Jak można żyć na tych terenach ze świadomością popełnionych zbrodni? Jak można wynosić na piedestał zbrodniarzy?
  Rzeź wołyńska jest bolesną zadrą w stosunkach z obecną Ukrainą.
  Niech polskie władze mają to stale na uwadze

 100. Eltor
  @Sol
  „Wyliczankę można ciągnąć naprawdę długo, można podać literaturę na historię ADL albo Bnai Brith, ale to nie jest miejsce na to. ”

  Ależ ADL została założona przez B’nai B’rith, co przyznawał sam prezydent Kaczyński w swoim liście, gdy instalował B’nai B’rith ponownie w Polsce (po tym, jak prezydent Mościcki zdelegalizował tą lożę w 1938).
  Fragment listu nieżyjącego prezydenta (Kaczyńskiego):

  Tak jest ponieważ, ta organizacja utworzona została 164 lat temu w malej kawiarni nowojorskiej przez tuzin żydowskich niemieckich emigrantów, dzisiaj — stała się najważniejszą międzynarodową organizacja walczącą z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią.
  Polska jest wdzięczna dla akcji podejmowanych przez Anti-Defamation League ustanowionej przez Bnai Brith, — które współdziałając z American Jewish Congress, — podtrzymuje nasze wysiłki

  Dziwna sprawa, ale jak B’nai B’rith tu instalowali ponownie, to na uroczystość pojechał sam ambasador USA, czym się zresztą pochwalili oficjalnie na swojej stronie

  9 września przy okazji otwarcia nowej loży B’nai B’rith w Warszawie ambasador Victor Ashe spotkał się z działaczami tej organizacji – prezesem Moishem Smithem i wiceprezesem Danem Mariaschinem. Omówiono m.in. sprawę ustawodawstwa dotyczącego zwrotu mienia oraz kwestie związane z Radiem Maryja i Telewizją „Trwam”

  A czemu na stronach ambasady USA grzecznie informują co się dzieje na spotkaniach B’nai B’rith i czemu grzecznie jeżdżą na otwarcia składać hołd lenny, oraz czemu zwrot mienia dogadywany jest z Amerykanami akurat na około dekadę przed uchwaleniem 447, to ja już nie wiem.
  =======

  Też interesujący głos…

 101. Chwała Armii Czerwonej za pokonanie III Rzeszy i zdobycie Berlina. Niemcy Rosjanom zawdzięczają zjednoczenie. Wypowiedzi antyrosyjskie Trumpa przypominają rokowania jankesów z III Rzeszą o rozejmie na froncie zachodnim w celu blokady zwycięskiego pochodu ze Wschodu. Na tym tle historycznym w sporze jankesów z Niemcami jak dokopać Rosji jestem za Niemcami. Mądry Niemiec przed szkodą. Jankesi nie są wieczni i daleko a sąsiadów nie wybiera się. Tak sobie myślę,że warto rozmawiać z Indianami rdzenną ludnością aby w tubylczej ustawie 447 ustalili warunki pobytu jankesów na ich ziemi. Indiańska ziemia to święta własność zagrabiona przez jankesów z Bogiem na ustach. Przesiedlenie jankesów jako imigrantów do ziemi przodków sprawiedliwe.

 102. ls42
  11 lipca o godz. 18:06

  Przecież to norma kulturowa, że wyżyna się sąsiadów w czasach wojny?
  Myslisz, że obecnie byłoby inaczej?
  Od tego wzorca zachowań, ludzkość raczej nie odejdzie nigdy.
  Co widać zresztą codziennie w doniesieniach prasowych.

  Można żyć obok przez setki lat, a potem znajdzie się jakiś kapłan, czy polityk, by pchnięto ludzi do rzezi, czy pogromu.

  W świecie sytym, trudno nam sobie uzmysłowić, ile jest warta para butów, pierzyna, kawałek pola, łąki.
  Tyle ze ten świt sytych jest stosunkowo mały, ograniczony do populacji liczącej jakiś miliard- półtora.
  Cała reszta to świat darwinizmu społecznego.

 103. ls42

  „nie jątrzyć i biadolić szanowny panie”

  „ludobójstwa cywilnej ludnośc … bestialską zbrodnią. … Jak można żyć na tych … zbrodni? …ł zbrodniarzy … Rzeź” … „zadrą w stosunkach”

  Jest takie przyslowie w panskim pieknym kraju – jak ktos ma pecha, to i w ….e na zyletke trafi.

  Ukrainki fajne dziewuchy. Klasa dziewuchy, mucha nie siada. Widac takiego pecha nie mialem jak niektorzy blogerzy, bo w ramach wzmiankowanych stosunkow na zadne zadry nie natrafialem.

  „nie jątrzyć i biadolić szanowny panie”

  Proponuje powyzsze odczytac do lusterka. Tak z dziesiec razy pod rzad.

 104. @Wiesiek59

  „wyżyna”

  Raczej nizina kulturowa. Rozumiem, ze @Wiesiek59 „skonczyl resocjalizacje”. Ale jakim cudem ten @Wiesiek _ukonczyl_ szkole podstawowa? Toto jeszcze jedna zagadka natury.

  „Turcja”

  .. odnosi kolejne sukcesy:

  „Death spiral between Turkish lira and bank stocks
  Asia Times-för 2 timmar sedan
  The Turkish lira is headed for another record low versus the dollar. Most ominously, the shares of Turkish banks are crashing”

  To po zagramanicznemu. Wujek Google poratuje….

 105. @teo

  „Więc jeśli uszeregować obywateli Unii wg. dochodów od najwyższych do najniższych wg. statystyk unijnych uzędów statystycznych i wziąć 10 procent o najniższych dochodach”

  … to sie tam znajdzie mniej Polakow a wiecej Rumunow. I Bulgarow. Jak taka Rumunie przyjeto do Unii to sila rzeczy w tym najnizszym decylu przybylo Rumunow. Ta zaleznosc jest oczywista dla kazdego debi.. sorki, mowa byla o decylach a nie o … no wlasnie.

  Jakby do Unii jeszcze Zimbabwe przyjeto – to by sie dopiero poprawily wskazniki!

 106. @Wiesiek59

  … niech poprosi wujka Google o pomoc:

  „India cuts Iranian oil imports in June ahead of U.S. sanctions
  Nidhi Verma, Sai Sachin Ravikumar
  ….
  NEW DELHI (Reuters) – Indian refiners cut imports of Iranian oil last month as they started weaning their plants off crude from the country to avoid sanctions by the United States that are set to take effect in November.”

 107. Symetryczny
  11 lipca o godz. 17:01

  Symetryczny pisze, że potomkom Hitlera nikt nie dokopał cztery lata temu, więc zdobyli tytuł Mistrzów Świata…

 108. Wiesiek59 11.45 i 18.18
  Poruszyłeś sprawy cywilizacji i współistnienia narodów. Jak potoczą się sprawy trudno przewidzieć.
  Zmagania sportowe jednoczą. Prezydent Francji w finale mistrzostw świata ma zamiar spotkać się z prezydentem Rosji, i to bez żadnych warunków. Mnie się ta fuzja na sportowej niwie podoba. Zaraz mecz Anglia Chorwacja.
  Pozdrawiam

 109. pitekantrop
  11 lipca o godz. 19:39

  Dobry????????
  Człowieku????

  Wystarczająco znam angielski, ortografię, czy parę innych dziedzin, o których ci się nie śniło, by zrozumieć twój prosty przekaz- brak argumentów skłania cę do prymitywnych sztuczek, i czepiania się dupereli.
  Oceniałem cię o parę oczek wyżej.
  Cóż, pomyłka.
  Zdarza się.

  Nawalanki mnie nie interesują, poczekam na ciekawą interpretację obecnej sytuacji geopolitycznej.
  A jest o czym dyskutować.
  =======

  Co do meritum.
  Indie kupią ropę od wszystkich, pod warunkiem rozsądnej ceny.
  I poszukają takich źródeł, które w zamian za jakieś koncesje, dostarczą surowiec o odpowiednich parametrach.
  Zbyt wysoka cena, przełoży się na poziom życia ludności, co będzie skutkowało określonymi reakcjami ludności.

  To samo będzie się dziać w kilku innych krajach, o łącznej liczbie ludności przekraczającej 2 miliardy.
  Czy dla geopolitycznych celów jednego kraju, warto wzbudzić zamieszki w takiej skali?
  Zapewne tak, bo umierać będą CUDZE DZIECI……

  Groźby sankcji na różne kraje były dotychczas skuteczna bronią.
  Tyle że czasy się nieco zmieniły.

 110. 11.07.2018
  Remarks by PM Netanyahu and Russian President Putin
  https://www.youtube.com/watch?v=I2xK0Fzci4Q

 111. @Wiesiek59

  „Wystarczająco znam angielski, ortografię, czy parę innych dziedzin, o których ci się nie śniło, by zrozumieć twój prosty przekaz”

  Frowno rozumiesz. Znaczy w plasterkach. Nie kumasz nawet, ze „prosty przekaz” nie jest „moj” tylko agencji Reuters. Nie kumasz oczywiscie, ze „prosty przekaz” z New Delhi podaje, iz indyjscy odbiorcy zmniejszaja zakupy iranskiej ropy, bo jakos nie maja ochoty na amerykanskie sankcje. Jednym slowem – ty pier.. sorki, ty _twierdzisz_, iz „Indie kupią ropę od wszystkich, pod warunkiem rozsądnej ceny” – a agencje podaja cos wrecz przeciwnego niz twoje pier..nia. Agencje podaja, ze Indie rezygnuja z zakupow iranskiej ropy – bo jakos nie maja ochoty na amerykanskie sankcje.

  „Człowieku????”

  Spoko, nikt sie nie spodziewa, ze uczen Marka Webera i witryny IHR uwaza akurat mnie za czlowieka.

  ” co będzie skutkowało określonymi reakcjami ludności.”

  Zabrzmialo groznie, tyle ze Indie maja ze zlymi syjonistami jak najlepsze stosunki. Ja rozumiem, ze to boli – ale Indie kupily na Zydach broni za cztery czy piec duzych baniek. Ostatnio antyrakiety Barak-8, wczesniej latajace radary – systemy wczesnego ostrzegania. Musisz chyba im wytlumaczyc, ze zle robia. Tylko po jakiemu?

  „Groźby sankcji na różne kraje były dotychczas skuteczna bronią.
  Tyle że czasy się nieco zmieniły.”

  Chyba sie nie zmienily. Wbrew twoim p.dzeniom, waleczny uczniu Marka Webera – nikt jakos nie ma ochoty na te amerykanskie sankcje. Indie rezygnuja z zakupow (patrz wyzej), Francja wycofuje sie rakiem-zygzakiem:

  „France’s Total to quit Iran gas project if no sanctions waiver
  Sudip Kar-Gupta, John Irish
  5 MIN READ

  PARIS (Reuters) – Total (TOTF.PA) will pull out of a multibillion-dollar gas project in Iran if it cannot secure a waiver from U.S. sanctions, the French energy company said on Wednesday.”

  Ale, ale… Kiedy przywiaza w workach do Warszawy tych bezczelnych argentynskich pismakow, co do ktorych tak sie odgrazales? GROM mial ich przywiezc. I co? Workow zabraklo czy jak?

 112. @Wiesiek59

  „ile jest warta para butów, pierzyna”

  :-)))
  :-)))!!!

  Sorki – ale sezon sie skonczyl. I to dosyc dawno.

  Mozna jedynie pomarzyc o dawnych, dobrych czasach, kiedy to tak latwo bylo sie zalapac na buty, pierzyny, pierscionki, zegarki, „twarde”, „miekkie” i co tylko.

  A teraz jest pod gorke. I to pod stroma. I na to sam mark Weber nie poradzi.

 113. @Wiesiek59

  … chyba „nie zauwazyl” ze jego kumple intensywnie szukaja guza:

  „Stany Zjednoczone chcą całkowitego wyeliminowania z rynku irańskiej ropy. Pierwszym krokiem D. Trumpa była decyzja 8 maja 2018 r. o wycofaniu się USA z umowy nuklearnej z Iranem i ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj. Biały Dom poinformował, że w listopadzie będzie chciał zablokować eksport ropy naftowej z Iranu do jakiegokolwiek kraju. W odwecie Iran zagroził już, że zablokuje cieśninę Ormuz. Przypominam, że przez ten przesmyk łączący Zatokę Perską z Omańską przepływa 18,5 miliona baryłek ropy dziennie (b/d). To jedna trzecia ropy naftowej transportowanej drogą morską na całym świecie i jedna piata globalnej produkcji surowca. Będzie ciąg dalszy o trudnych do przewidzenia skutkach.”

 114. Wielcy Chorwaci!

 115. @Pitekantrop 22.07
  Co ty znowu z tą pierzyną?
  Po co komu pierzyna gdy klimat się ociepla?

 116. Kiedy jankesi uwolnią Indian z obozów koncentracyjnych zwanych rezerwatami. Indianie wszystkich krajów łączcie się ! Zabranie własności Indian to gorsze niż przyłączenie Krymu do macierzy. Tak sobie myślę ,że hipokryzja naczelnego wodza zaborców Trumpa jest porażająca. Aborygeni też czekają na sprawiedliwość. Ale czy chrześcijan na to stać. Watykan milczy jak w czasie okupacji. Dlaczego Duda nie odwiedza rezerwatów dzieła emigrantów jako przestrogi przed obcymi.

 117. Panie slimaku ,

  okropnie pan się rozbrykał , pierzyny , garnki a nawet pieniądze rabowano wszędzie . Dotyka pan nieistotnej kwestii.
  Istotne są mordowanie ludzi i / lub pomaganie w w/w procederze . Oraz zabór nieruchomosci . To że niektórzy Polacy w czasie 2 ww mordowali Zydów oraz wydawali ich Niemcom NIE ulega wątpliwości , dla niektórych przedmiotem sporu jest skala procederu i twierdzenie ” ale Polacy uratowali więcej Zydów niż wydali ” . Kilkanascie lat temu na temat zbrodni Polaków panowała głucha cisza , dziś do ludzi kwestia zaczyna docierać . Ze jednak niektórzy Polacy mordowali . Oficjalna propaganda prl-owska lansowała tezę że Polacy i Polska byli jedynie ofiarą , rzetelnych ksiażek z powodu cenzury nie było , internet nie istniał , ludziom było wygodnie wierzyć w wersję prl -owską . Nikt rozsądny nie zaprzeczy zjawisku szmalcownictwa i mordowania . Fakt , że powołuje pan ” przyklad” tego pana z Piaseczna , Rafała Ziemkiewicza swiadczy że realiów pan nie zna. To pisowski tzw ” literat” piszący bez presji cenzury dokładnie to co władza i niektórzy Polacy chcą słyszeć . Pan Z. to hanba.

  Kwestia nieruchomości – NALEŻY prawowitym spadkobiercom mienia zydowskiego zwrócic co mozna lub wyplacic odszkodowania / rekompensaty . Tylko tak zakończy się sprawa a po za tym prawo własności jest swięte.

  Na marginesie dodam że z faktu że Zydzi tak dużo tych nieruchomości zgromadzili swiadczy że 1. dobrze zarabiali w tej okropnej sanacji 2. sanacja nie robila problemow z kupowaniem nieruchomości przez OBYWATELI POLSKICH zydowskiego pochodzenia .
  Trochę ten fakt – że swobodnie kupowali i obracali nieruchomościami w 2 rp – łamie panskie tezy o niewiarygodnym ucisku Zydów za sanacji . Nie byli aż tak przesladowani przez sanację jak usiłuje pan opowiadać skoro swobodnie inwestowali ? Dodać należy że inwestowali w atrakcyjnych miejscach – centrach miast co powoduje że ceny ich majątku pozostawionego w Polsce są tak duże . I cała sprawa warta zachodu , prawda ?

  Wychodzi na to że sanacja była , pod tym względem lepsza niż prl . Bo prl wszelkie trudności z majątkiem nieruchomym piętrzył . Odmawiał prawa posiadania , balagan w księgach wieczystych zaczęto likwidować dopiero w latach 70 tych – kiedy to towarzysze zorientowali się że własny dom czy działka to jednak coś .

  Natomiast jeśli idzie o ” ustawę o karaniu za mówienie ” . Samo jej uchwalenie było haniebne i bardzo pisowsko – prl owskie . Ale dodać nalleży że rząd pisu znalazł w Izraelu pana , który za pieniądze podjął się lobbować za porozumieniem polsko – izraelskim w wyciszeniu sprawy . Pan premier Izraela przystał na deal , złe języki – nawet w poprzednim numerze Polityki – mowią że chodziło o to zeby Polska kupiła bron z Izraela ……. Pan Daniels nie pomógł , deal nie udał się . zresztą ow lobbysta uczciwie przyznał , że JEDYNA droga do normalizacji stosunków polsko – zydowskich to 1. biologia , 2 . edukacja . Biologia w taki sensie że muszą wymrzec stare pokolenia autentycznie uważające że to Polacy wymordowali Zydów w Polsce w czasie 2 ww. 2. edukacja – trzeba organizować UCZCIWE sympozja , wycieczki , konferencje itd . Biologia działa na korzyść tej sprawy , z uczciwymi sympozjami itd trzeba poczekać , za tego rządu to niemozliwe.
  Nie wiem tylko czy czytelnik i fan ” zółtych tygrysów” zrozumie. Ukłony.

 118. Dziesięć lat temu idea, że ​​Stany Zjednoczone mogłyby wypierać Arabię ​​Saudyjską lub Federację Rosyjską z pozycji największego producenta ropy uznano by za nie do pomyślenia. Dziś jest bez wątpienia priorytetem polityki zagranicznej administracji Trump i głównych banków z Wall Street finansujących US wydobycia ropy z łupków. Strategia jest geopolityczna i ostatecznie zmierza do osłabienia Rosji, Iranu i innych niezależnych światowych producentów ropy takich jak Wenezuela.

  Jeśli spojrzymy na kilka ostatnich wydarzeń, które znacząco wpłynęły na światowe ceny ropy naftowej widać wyłaniający się wyraźny wzór nie wolnych sił rynkowych, ale manipulacji geopolitycznej, kreowany przez Waszyngton. Przypadki Iranu, Wenezueli i ostatnio Libii uczyniły sprawę jasną, że Waszyngton jest zdeterminowany, by pchnąć cena ropy na tyle wysoki, aby ponownie uczynić ekonomiczne opłacalnymi inwestycje w jej rozwiniętym łupkowym przemyśle naftowym.
  https://journal-neo.org/2018/07/06/washington-s-latest-myths-lies-and-oil-wars/
  ============

  Pikuś.
  O to chodzi, a nie o jakieś pierdoły.
  Wszyscy mają kupować surowce energetyczne z USA, po cenach przez nie ustalonych.
  To jedyny sposób zbilansowania budżetu i utrzymania petrodolara na obecnej pozycji.
  Iran ma podzielić los innych krajów które sprzedawały za walutę inną niż $.
  Trump doskonale to rozumie.
  W przeciwieństwie do różnych ciemniaków i naiwniaków.

 119. Jedwabnik radziejowski wypuszczony z Sha’ar Menashe przemienił się w pitekantropa.

 120. „Ja wiem: Dla barbarzyńcy to są też drobnostki:
  elementarze dzieci i kielnie ojcowskie,
  sonety, Luwr, Uficje, twój syn, moja córka
  i te drzewa, co szumią w wierszach Erenburga;
  siewnik, piórnik, młot, smyczek i wesoły taniec,
  kłosy, cegły i domy, i gniazda bocianie,
  Kochanowski i Tycjan, Piotr Breughel i Cranach,
  Mickiewicz, Puszkin, fugi Jana Sebastiana,
  Notre-Dame, Uspienski Sobór i Wieża Mariacka –
  I o to będzie walczył świat aż do ostatka,
  i o to będzie walczył świat przeciwko szujom,
  co się na wojnie tuczą i wojną handlują –
  aż powie matka dziecku wieczorem spokojnym:
  – Widzisz, synku, kiedyś na świecie były wojny…”

  Tak synku, kiedyś na świecie były wojny.
  A dziś w Brukseli mafia kartelu wojennego US/NATO planuje nową wojnę, nowe bomby, ruiny, rakiety i atomy. Miting zbrodniarzy wojennych, nowych Hitlerów i Himmlerów planuje nowa pożogą, tym razem ostatnią. Wszystko wyparuje na szczęście razem z nimi.
  W czasie gdy na świecie głoduje półtora miliarda ludzi.
  I nikt nie protestuje przeciwko szujom co się na wojnie tuczą..

 121. Popieram Niemcy w sporze z jankesami,którym ostatnio mózg lasuje izraelska mentalność. Tak sobie myślę czy tzw.sankcje nie są metodami III Rzeszy podporządkowania świata.

 122. Kandydaci do KRS są pytani czy zgadzają się z teorią Darwina. Tak sobie myślę,że to lepsze niż znać datę urodzin Kaczyńskiego.

 123. Pozwalam sobie skopiować interesujący post (niejakiego @Turpina) pod artykułem Jagienki Wilczak w najnowszym numerze Polityki:
  „Historia w rękach polityków to śmiertelnie niebezpieczna broń”
  Ciężko nam uzyskać wgląd w stan umysłu Ukraińców, jak przychodzi im deliberować nad OUN/UPA, a w szczególności nad wyczynami tej organizacji (bo to była de facto jedna organizacja) na Wołyniu.

  Ale jest sposób na to, by go pojąć. Wystarczy nieco introspekcji, choć nie będzie ona dostępna dla wszystkich. I analogia. Wszak to, co Polacy zrobili Zydom też jest bezwzględnie wypierane z polskiej kolektywnej świadomości historycznej bądź też do niej nie dotarło. Ja sam przed laty kilkunastu też myślałem – jak prości ludzie pokroju Dudy czy Morawieckiego – że polskie miasta, wioski i zagajniki wręcz roiły się od Sprawiedliwych Wśród Narodów Swiata, a nasza dzielna AK tępiła szmalcowników, jak robactwo. Dopiero lektura kilku książek wspomnieniowych (nie, nie wydanych po polsku) zmieniła ów pogląd, i nie powiem – był to wstrząs. Teraz mamy i badania naszych niektórych historyków…

  Oczywiście w wypadku polskiego współ-udziału w Holkauście, nie ma mowy o centralnie zaplanowanej akcji; był on żywiołowy, ale to chyba jeszcze gorzej. `Body count` mógł zresztą być zbliżony do wołyńskiego, jak nie wyższy. Co się liczy to miejsce i zobrazowanie tych wydarzeń w polskim podgolonym i dymiącym czerepie. Jest zbliżone do tego, co w kwestii wołyńskiej leży w skołatanej zawartości pod ukraińskim osełedcem. Lub – ściślej ujmując – czego tam nie ma.

  W przeciwieństwie do rosnącej grupy Polaków, która wydobyła się z syndromu Narodowej Niewinności, chyba wszyscy Ukraińcy mają ten etap ciągle przed sobą. I to sporo przed sobą, bo na horyzoncie go nawet za bardzo nie widać. My przed laty choć mieliśmy Grossa. Co gorsza, Bracia-Kozacy w zasadzie nie mają z tamtych czasów innych bohaterów, niż UPA, która brutalnie zdominowała ich scenę konspiracyjno-partyzancką. To tak, jakby nasze dziedzictwo historyczne składało się wyłącznie z NSZ… „

 124. Sugestie Trumpa na temat handlu to jankesów wersja kup pan cegłę. Czyli rozbój w jasny dzień. Kto nie z Mieciem to go zmieciem. Tak sobie myślę dlaczego świat toleruje politycznego chama bo da zarobić. Do czasu pełnego skundlenia. Sankcje są tańsze niż wojna.

 125. Porządni Kozacy mieszkali na Kubaniu. To moi przodkowie po mamie. Ojca krewnych i sąsiadów z Wołynia mordowali banderowcy nie Kozacy. Ojciec choć wcielony przymusowo do ACz szanował Rosjan a nawet ożenił się z Kozaczką z Kubania. Szlak bojowy skończył nad rzeką Terek w walkach z Dywizją Pancerną ss Wiking. Został inwalidą wojennym. Tak sobie myślę,że nie można utożsamiać banderowców z ukraińskimi przodkami Kozaków Kubańskich,którzy wybrali Rosję bo tu zostali docenieni. Czego nie doznali w czasach polskiej mocarstwowości. Lach to nie Kozaków Kubańskich „pozdrowienie”.

 126. mag
  12 lipca o godz. 11:21

  Mag, ten blog jest nie do uratowania.
  Sam Gospodarz położył kreskę (nie: myślnik) na hodowaniu na swym polu polskiej edycji Radia Rodziny Erywań Today.
  Nie wypada sprzeciwiać się jego woli, ja więc wolę felietony, nadal świetne.
  Komentowanie tutaj, w tym otoczeniu nieokiełznanej, łubiankowej przyrody ‚barszczyków sosnowskiego’, stanowi tylko pożyteczne mu tło idiotyzmu.

 127. mag
  12 lipca o godz. 11:21

  Miejcie pretensji (o brak wiedzy wśród Polaków) do komunistycznej cenzury z ul. Mysiej. Również do „Polityki”, jej propagandy. Aż 50 lat kłamstw, a wy p… o podgolonym czerepie? To komuna łgała, łgała, łgała, a komuna raczej nie ma podgolonego czerepu. Co i gdzie mogliśmy za komuny przeczytać? Czerwoną załganą propagandę.

  Liczy się jedno: rząd polski podczas okupacji nie współpracował z bandziorami Hitlera w wydawaniu obywateli żydowskich w Polsce, nie czynił tego, co rządy Francji, Holandii, Włoch itd.

  Odpowiedzialność za zabijanie obywateli żydowskich w Polsce spada więc na indywidualnych Polaków, ich trzeba wskazać, poddać osądowi…

 128. Gdy czarni rasiści zaczęli prześladować i grozić śmiercią białym farmerom, którzy są w posiadaniu większości ziem uprawnych w Republice Południowej Afryki, nie znalazło to praktycznie żadnego zainteresowania ze strony rządów na całym świecie. Przyjęło się, że rasistami mogą być tylko biali i jakoś nikt nie nazywa czarnych rasistów rasistami. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że biali farmerzy będą musieli jak najszybciej ewakuować się z RPA.

  Rosyjska stacja telewizyjna Rossija 1 wyemitowała reportaż, z którego dowiadujemy się, że biali rolnicy szukają schronienia przed prześladowaniami, groźbami i atakami ze strony ludności murzyńskiej. Specjalna delegacja farmerów przybyła do Kraju Stawropolskiego z propozycją otwarcia kanału migracyjnego. Nawet 15 tysięcy białych rolników zamierza wyjechać z RPA i osiedlić się w Rosji.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosja-przyjmie-tysiace-bialych-farmerow-z-rpa-ktorzy-sa-przesladowani-przez-murzynow
  ==========

  Organizacja pogromu jest bajecznie łatwa- wszędzie na świecie.
  Wystarczy przyzwolenie rządu i nastawienie tubylców, motywowane róznicami majątkowymi.

  Biali farmerzy w czarnej Afryce mają przechlapane…..

 129. omtario
  Co dzisiejsze kłamstwa w ramach polityki historycznej mają do ul. Mysiej? Dziś obowiązuje cenzura z Nowogrodzkiej, której poddane sa media „narodowe”, czyli reżimowe. Niestety (dla PIS-bolszewii) jeszcze sa media prywatne, szczerze przez Wolactwo znienawidzone, bo mówią prawdę, a nie pis-prawdę.
  Nie zapominaj, ze urodziło się i dorosło po 1989 całe nowe pokolenie, a obecne średnie, które rządzi, niewiele z peerelu pamięta. Dlatego dochodzi do tak groteskowych sytuacji, że młodzież ONR albo kibolska „rzuca sierpem i młotem” w jakąś czerwona hołotę, której nie ma.
  Chyba, żeby rozejrzeć się po pisowskich celebrytach, spośród których warto wymienić zwłaszcza prokuratora stanu wojennego Piotrowicza, który teraz jest pisowską „twarzą” reformy sądownictwa.
  Jakoś mało to „apetyczne”

 130. Sorry, mialó być @ontario

 131. Uważam, że Daniel Passent błędnie uznaje Wspólną Deklarację jako handel historią. W deklaracji tej nie było nic nowego ani nic rażąco sprzecznego z faktami. Polskie państwo (ani polskie państwo podziemne) NIE współpracowało na żadnym polu z hitlerowskimi władzami na terenie okupowanym. W 1942 roku polski rząd wystosował specjalną notę do Narodów Zjednoczonych alarmując je o fakcie masowej eksterminacji Żydów na terenie okupowanym, nie tylko dokładnie opisując zbrodnie i nie tylko potępiając sprawców tej tragedii, ale Polskie państwo przynaglało Narody Zjednoczone do wszelkich działań mających na celu ulżenie doli Żydów na terenie niemieckiej okupacji. To jest fakt. Z drugiej strony w 1943 roku polskie organizacje niepodległościowe na terenach okupowanych przez Niemcy, wydały publiczne oświadczenie, które kwalifikowało jakikolwiek współudział przeciwko Żydom w ich tragicznej sytuacji, jako akt cięźkiej zbrodni przeciw państwu polskiemu, która to zbrodnia będzie surowo ukarana w niepodległej Polsce. To są fakty bardzo dobrze udokumentowane i dotyczą wszystkich obywateli i całego narodu. Nie jest też tajemnicą, że były jednostki (było ich niemało), które z własnych indywidualnych wyborów współpracowały z niemieckim okupantem, popełniając tym samym cieżką zbrodnię przeciw państwu i narodowi polskiemu. Z drugiej strony wiemy, że w okupowanej przez nazistów lub ich sojuszników (także sojusznikw w ludobójstwie), w namiastce ich państwowości w okupowanej ujarzmionej Polsce było tysiące tajnych współpracowników tajnej policji. Po 1989 roku wielu ich zostło ujawnionych, a niektórzy z nich uchodzili przedtem za bohaterów narodowych. Pomimo tego obecny rząd lub IPN nie zważając na zagraniczną opinie publiczną, często ciężkim wizerunkowym kosztem ujawnia i potępia wszelkich nazistowskich (lub ich sojuszników w czerwono brunatnych mundurkach) tajnych współpracowników tych zakłamanych systemów.
  Należy nadmienić także, że wśród etnicznie polskiej ludności na terenie okupowanym przez Niemców NIE było żadnej zinstytucjonalizowanej autonomicznej jednostki z etnicznie polskim kierownictwem, któraby współpracowała z niemieckim okupantem. Obywatele II Rzeczpospolitej o innym etnicznie pochodzeniu mieli natomiast swoje organizacje ze swoim etnicznym kierownictwem, które to organizacje współpracowały z niemieckim okupantem. Współpraca ta obejmowała także działania związane z zagładą Żydów, nie tylko polskich Żydów.

 132. Gekko
  Z nieukrywaną przykrością stwierdzam, że masz rację.
  Gospodarz na chwilę się przecknąl, gdy wsparta głosami kilku pań niejako wymogłam na nim, by zaczął się przyglądać aktywności niektórych blogowiczów, która to aktywność z pewnością przekracza regulaminowe ramy.
  Jakaś tam jaskółka przeleciała i nie wróciła. Jest jak było.
  Masz rację, nie warto być tłem, które jako tło może pełnić role „pożytecznego” blogowicza. No nie jest to sytuacja komfortowa.
  Pozostańmy przy świetnych felietonach red. Passenta, a zobaczymy sie jeszcze tu i ówdzie
  Pozdrawim

 133. mag
  12 lipca o godz. 13:11

  Mój wpis dotyczył kłamstw niejakiego @Turpina i twoich (chyba że nie podpisujesz się pod niejakim @Turpinem), kłamstw o podgolonych łbach, które nie wiedzą, jak było.

  Skąd mieli/mamy wiedzieć, skoro była komunistyczna Mysia?

 134. Blackley 12 lipca 9.17
  Rzeczowo, ale co z Ukrainą?
  Przecież tam w czasie wojny mordowano na potęgę, a Polaków wysiedlono pozbawiając mienia. Nie tylko Polaków. A potop szwedzki?
  Jak długo i w jakim zakresie mogą trwać rewindykacje?
  Wrócić i rozliczyć, narzuca się mimo woli, ale ci mordercy i dranie jeśli który pozostał dogorywają i niech ich rozliczy sąd ostateczny, ale bez tego z okładki POLITYKI

 135. mag
  12 lipca o godz. 13:11
  Była cenzura z Mysiej 2. Dotyczyła ona głównie przewodniej roli i przyjaźni z Sojuzem. I powstawały dzieła najlepsze w historii Polski, najmądrzejsze. Była POLITYKA odważna i do czytania. Zawsze jest cenzura. Poczytaj jak cenzurowano Puszkina, Dostojewskiego lub Beethovena. I powstawały genialne dzieła. Dziś jest w Polsce cenzura najbardziej podła. Kościelna, partyjna i najskuteczniejsza samokontrola. Z tchórzostwa, głupoty i wazeliny. Zobacz na siebie samą. Jesteś jej ofiarą. Nie wymieniając razem Passenta.

 136. Mariusx
  12 lipca o godz. 13:17

  Adresat ma to w nosie, dla niego liczy się jak wsiegda propaganda…

 137. mag
  12 lipca o godz. 13:29
  Naiwna. Nie tacy byli.

 138. Dziwi mnie postawa prof. Adama Leszczyńskiego, który pławi się oskarżeniami przeciwko Polsce, które w swej formie są jawnie rasistowskie. Zwrot izraelskich oficjali „podkulony ogon” pokazuje otwarcie rasizm z jakim Polska jest traktowana. To dewastuje już i tak nadszarpnięte stosunki polsko-izraelskie nie tylko na gruncie polityki. Wskazuje to szczególnie młodemu pokoleniu, gdzie wg nich powinno być ich miejsce (wśród tych co mają ogony?).
  Wiadomo, że Instytut Yad Vashem cieszy się dużym autorytetem na świecie, jego głos skutecznie kształtuje opinie publiczną w zakresie tematów dotyczących II Wojny Światowej. Ton narracji prof. Leszczyńskiego i pana, panie Danielu… Półprawdami można skutecznie zakłamać historię i sprowadzić Polskę na dno moralności, pokazując, że to haniebny kraj z haniebnym prawem i haniebną historią, gdzie ci źli i okrótni Polacy nie chcą przyznać się do tego, że byli współorganizatorami Holokaustu, za który ponoszą odpowiedzialnośc, w dodatku mordując 200 tyś. Żydów spełniając przy tym swoj obywatelski obowiązek.
  Gdzie pan panie Danielu widzi zrównanie antysemityzmu z „antypolonizmem”? Ale Yad Vashem w końcu pokazuje temu według nich „spodlonemu i chamskiemu narodowi” swoje miejsce. A Polskie Pany (oczywiście inteligencja) profesory, dziennikarze przyklaskują (bo wypada) w poniżaniu tego narodu „okrótnych chłopów z okrótną ich religią”.
  Ale rzeczywistość jest inna i nawet najsprytniejsze manipulacje Yad Vashem nie odwrócą prawdy. A ona jednoznacznie pokazuje, że złowroga fala okrótnego ludobójstwa i zagłady w Europie lat 30 i 40-tych zaczęła się (karmiła i kierowała się) właśnie antypolonizmem. Już w 1937 roku antypolonizm osiągnął takie rozmiary, że okrótna hydra ludobójstwa przeciwko etnicznym Polakom wylała się na terenie dawnej I Rzeczpospolitej. Głównymi ekzekutorami tego ludobójstwa byli potomkowie tych, których I Rzeczpospolita przygarnęła w czasach dawniejszych, dając im znacznie większe prawa niż większości swojego chłopskiego narodu. A oprawcy typu Dawydowycz Berman (Ruś Biała), czy Izrail Lepewski (Ruś Czerwona Ukraińska) systematycznie unicestwili polski ślad w I Rzeczpospolitej. Byli bardzo skuteczni: „in the Belorussian SSR… the Polish minority was almost completely annihilated.” Bezpowrotnie wyrwali nas z Mińska, Borysowa, Wittebska, Mozyru, Żytomierza i wielu innych miejsc…
  Czy znajdzie pan Panie Danielu choć małą wzmiankę o tym w Yad Vashem? Oni pretendują przecież by być strażnikami pamięci o załadzie. To są fakty, dobrze udokumentowane i oni dobrze o tym wiedzą, że tam była geneza nazistowskiej zagłady… Mówienie półprawdy zakłamuje całość, uwłacza wszystkim ofiarom….

 139. Gekko; & Mag.

  O co wam chodzi,gdyby gospodarz chcial kazdego sluchac co ma robic
  to najlepiej byloby blog zamknac,bo kazdy by chcial cos innego.
  Prosta zasada jest,jak mi cos nie pasuje to ide ,,bawic” sie gdzie indziej
  przeciez pelno jest roznych blogow w internecine I kazdy moze znalesc
  cos dla siebie.Bzdura jest pisac,ten blog jest nie do uratowania,
  uratowania przed czym ? tu nie ma obowiazku pisania I nikt tu nikogo
  na sile nie trzyma.Panie D.Passant tak trzymac I nie wchodzic w dyskusje
  z malkontentami to jest najgorsze co moze byc,ten blog ma wiecej wejsc
  niz wszystkie inne blogi Polityki razem,to chyba o czyms swiadczy.

 140. ls42
  12 lipca o godz. 13:51
  Blackley 12 lipca 9.17
  Rzeczowo, ale co z Ukrainą?

  Nie wiem. Zydzi w Polsce za sanacji legalnie , za pieniądze kupowali nieruchomości . Nie było to 400 lat temu tylko 80 . Więc skoro są LEGALNI , PRAWOWICI SPADKOBIERCY nalezy sprawę zalatwić . Może jak by przezyli niemieckie ” wyczyny ” to by wrócili do Polski ? Mieli takie prawo , byli obywatelami polskimi, Polska istniała po 2 wojnie . Białorus i Rosja niczego nikomu nie odda , najwyżej zabierze. Ukraina – może jak by stali sie częścią UE , za ileś lat jak przestaną wierzyć że byli niewinni i tylko ich krzywdzono ?
  Z faktu że Ukraina chwilowo czy wogóle nie ma zamiaru oddać czegokolwiek nie oznacza że nie należy załatwić sprawy restytucji mienia Zydów pozostawionego w Polsce- nie chodzi o jakieś garnki czy meble bo to w wojnę wszędzie jest rabowane. Chodzi o place i domy .

  Natomiast sprawa odpowiedzialności niektórych Polaków wymaga za mordowanie Zydów wymaga jak najszybszego wyjasnienia. Innej drogi NIE MA.

  Nie wiem jak jest w innych krajach w których w czasie 2ww wyłapywano i mordowano Zydów , Norwegia , Grecja , Holandia – wszędzie ich łapano. W jakimś momencie rządy / społeczenstwa musiały uznać ten fakt , może warto zbadać jak to wszystko tak się odbywało ? Prawd, tylko prawda nas wyzwoli .

 141. Z jakiego powodu Pan mis teddy – prawdziwy czy tez nieprawdziwy – uważa , że w Polsce , na blogu tygodnika w którym o pewnym P odpulkowniku kgb, się mówi mało albo wcale , trzeba o w/w P odpilkowniku rozmawiać , przytaczac ,, anegdoty,, itp, itd ?

  Skoro Pan mis teddy prawdziwy bądź nie , jest takim fanem tego kagiebowca oraz kraju którym zarządza , to dlaczego Pan mis nie wyprowadzi się do tego kraju ? Zamiast próbować miodu ,, demokracji ,, w wydaniu kgb męczy się Pan mis z obrzydliwa liberalną demokracja korzystając ma się rozumieć że wszystkich bonusów jakie ta lib, demokracja niesie ?
  Przypominam że kradzież tożsamości to przestępstwo. Ukłony.

 142. Pan mis ,

  Na Pan święta rację ,, jak coś mi się nie podoba idę bawić się gdzie ujdzie ,, no 100/100 Panie misiu. Szkoda tylko że nie stosuje Pan jej w swoim życiu. ,, nie podoba mi się zgniły zachód i jego liberalna demokracja wyprowadza się do kraju podpułkownik kgb ,,,
  Czyny nie uda w parze ze słowami. Dlaczego?

 143. @Symetryczny
  Weź się i trochę zastanów, dlaczego przyklejasz mi etykietkę „naiwnej”? Odnoszę niepodparte wrażenie, że każdy, kto wedle twojego kwantyfikatora nie podziela w całości twoich poglądów, jest po prostu naiwny.
  To istotnie intelektualnie i merytorycznie ważki argument, od którego opadają ręce, nogi, a nawet głowa.
  I pomyśleć, jakie proste jest życie w twoim ujęciu, wystarczy nie mieć wątpliwości, bo przecież ja, Symetryczny zawsze mam rację, zdajesz się niezmiennie powiadać
  A tymczasem ja „naiwnie” zastanawiam się, nadsłuchuję, porównuję, poszukuję, dzielę włos na czworo, dziwię się, mylę się nie raz, nie dwa w odróżnieniu od osobnika w pełni skończonego/ukształtowanego (?!) i przekonanego do tego o tym, o czym miał się przekonać.
  Boże, jakie to nudne i absolutnie antyintelektualne i antytwórcze. Zmarnowany potencjał krakowskiego inteligenta.

 144. Gekko, gdybys tylko podniosl poziom swoich wpisow, zamiast pisac o tym osaczeniu sluchaczami Radia Erewan i RT. Moze jestes sluszny w pogladach az do bolu, ale masz niewiele do powiedzenia. Stad nawroty tych samych wpisow tautologicznych, ktore sa takie „postepowe”.

 145. Wiesiek59,

  Bardzo Pan się przejął losem białych farmerów w RPA. No bardzo….
  Biali farmerzy w tym kraju mają pieniądze, technologie, wiedzę umiejętności itd itp. Niektórzy swoje farmy kupili inni dostali w spadku. Aparteidu nie ma tam ponad 20 lat. Biali farmerzy są to kapitalisci w pełnym słowa znaczeniu, którym się udało i którzy swoimi kwiatkami kluja w oczy różnej maści nierobów . Te nieroby i szumowiny nękają uczciwych ludzi w RPA . Pan bardzo ich , tych uczciwych kapitalistów z RPA, jest przejęty. No co za współczucie !!!@????!!!!!

  Szkoda że w innym miejscu bloga Polityki wzywa Pan do krwawej rozprawy z uczciwym kapitalustami w Polsce …. znaczy wzywa Pan do rozprawy ze wszystkimi wogole w Polsce kapitalistami wśród których większość a może wszyscy to ludzie uczciwi . No dopóki sąd kogoś nie skaze o nieuczciwości tego kogoś nie możemy mówić, prawda? Więc sytuacja jest taka że kapitalisci z RPA są ok i trzeba martwić się ich losem Ale kapitalisci nadwislanscy są P anskimi wrogami. Bo wg Pana .. nie płacą podatków ,, A w RPA, Płacą ? Skąd Pan wie ?
  To jak to jest z kapitalizmem , Panie ? Który jest dobry ? Z RPA? Z Chin ? A który zły ? Z USA? Z POLSKI ? Z żadnym Pan nic wspólnego nie ma . Ale jakie są kryteria pańskiej troski ? Wyjaśni Pan ?

  Jedno jest pewne , po wyjeździe do Rosji farmerzy z RPA s,ybko pozaluja wyjazdu, i rozruchy ich szumowin z RPA będą dla nich miłym wspomnieniem . Przed 2 wojna trochę robotników z USApojechalo do Rosji. Szybko pozalowali a wrócić nie mogli bo musieli oddać paszporty. Taka sytuacja.

 146. Symetryczny 13.51

  Panie poruczniku ,
  A po co cenzurować Puszkina czy Beethowena ? Cenzura nie była potrzebna w przypadku dzieł sprzed 100 lat. Po co Pan kłamie?
  Cenzura była po to by w pożądanym dla władzy świetle pokazać to co władza chciała pokazać. Zattruwaliscie wszystkie książki swoim ,, punktem widzenia,, . Nie było innych wydawnictw niż państwowe lub koncesjonowane przez Państwo . Jeżeli pisarz chciał wydadwac MUSIAŁ pisać to co władza chciała. A to co wam do koncepcji nie pasowało nie pojawiało się i ludzie NIE WIEDZIELI o tym o czym władza nie chciała aby wiedzieli.
  Nikt nie mówi o cenzurze rzeczy sprzed 100 lat , oprócz Pana. Cenzurowaliscie wszystko. Mowiliscie ludziom co mają myśleć , nie dopuszvzaliscie innych źródeł do głosu. Ta wersja historii w której Polska jest tylko ofiarą to WASZA wina.prl to był sen na jawie ONR sprzed wojny. Wiele,iść dzisiejszych kłopotów ze świadomością ludzi , historia Żydami, mniejszosciami wszelkich rodzajów to WASZA, prl-owska wina. Ostatni numer Polityki polecam artykuł Ofiary Gwiazdy Śmierci. Byliście tacy sami jak pis owcy dzis stąd pański tzw ,, symetryzm ,, za przeproszeniem . Uklony

 147. Ontario12.05

  ,, komuna lgala, lgala, lgala,, 100/100 ma Pan 100% racji. To ze komuną wydawała 10 milionów książek oznacza ,że 10 milionów razy sklamala. Biali się prawdy jak pis owcy dziś. .. 1984,,, Orwella był zakazany bo to był DOKŁADNY obraz komuny . A ten mi tu o Dostojewskim i Puszkinie……..Dickensa wydawali mało i nie wszystko bo pochwalił tzw ,, anglosaski kapitalizm ,, Choć kto czytał Dickensa wie że nie całkiem tak było. Hemingway był uznawany bo był na wojnie w Hiszpanii i zawsze bezwarunkowo o ruskich dobrze się wypowiadał. Jack London opisywał tzw ,, prostego człowieka ,, w sposób miły władzom prl … to się go wydawali . Orwell był CAŁY zakazany.

 148. Wiesiek59,

  Pański idol , Trump powiedział prawdę!! Otóż powiedział ,że kupowanie gazu od Rosji to napychanie im kieszeni forsa i powodowane ze mają za co żyć i się zbroic.

  No podoba mnie się ten Trump!!@@ kupowanie od ruskow gazu to jak płacenie okupu bandycie. Powiedział też Trump ze NATO powinno wydawać więcej forsy na zbrojenia. No święta prawda !!@@@ Dudek się zbroi i to za nasze, więc Trump ,, mówi jak jest ,, brawo Pan prezydent Trump!!!!!

  Nie kupować ruskiego gazu i się zbroic. Tak Reagan zabił bezkrwawo CCCP, . Tak trzymać Panie prezydencie TRUMP!!!!!.

 149. mag
  12 lipca o godz. 15:39
  Nie ma potrzeby się tak turbować. Mój wpis do naiwności dotyczył tylko możliwości zmian i wyciągnięcia blogu Passenta z szamba. O cenzurze było w innym miejscu.

 150. Panie poruczniku,

  To ze inni ludzie nie biją poklonow przed prl i CCCP nie oznacza ze mamy doczynienia z s zambem.
  Żył Pan za prl w szklanej wieży , to co nie-zwolennicy pańskich teorii sądzili o prl , cenzurze , braku wolnych wyborów, itd itp nie docieralo do Pana. Słyszałem że niektórzy tzw ,, arystokraci ,, też było zdumieni co o nich chlopstwo myśli i ze chcą im uciąć głowy. Pan podobnie – jest Pan przekonany że daliście ludziom wielkie szczęście i nie rozumie Pan ze nie wszyscy podzielają pańskie przekonanie o tym tzw ,, wielkim szczęściu, . To wasza wina bo jakby od czasu do czasu weryfikowany was wolne wybory nie zylibyscie w takim matriksie. a tak – szok . Lud was jednak nie kocha. Uklony

 151. Symetryczny
  Moim zdaniem to się nie uda. Tymi siłami, które są tu w przewadze.
  Pycha i arogancja w jednym stoją domu i mają się świetnie.
  To nie jest klimat do dyskusji przy zerowym szacunku wobec adwersarzy.
  Mam nadzieję, że nie wszystko ci uschło w ogrodzie. Popadało u nas, to pewnie i u was.
  U mnie w ogródku masakra lub sajgon do wyboru. Od tej strony domu jest robiony c.d. elewacji, renowacji oraz rewitalizacji ropoczętej rok temu.

 152. blackley
  Piszesz do „porucznika”, ze lud go nie kocha.
  A ja mam pytanie zasadnicze – kogo teraz kocha lud?
  Mam wrażenie, że nikogo, choć może się mylę.
  Wszelkie kryteria lubienia lub nie władzy wydają mi się kompletnie zaburzone.
  Lud jest kapryśny, zarozumiały, leniwy, a w swoich ekstremalnych przejawach nie do zniesienia.
  Mam coraz gorsze mniemanie o ludzie, a lud i tak ma mnie gdzieś, bo wie swoje.
  Jakie swoje ? Tego lud też nie wie.

 153. blackley
  12 lipca o godz. 16:13

  OK! Spośród tych 10 mln książek podaj tytuł tej, w której autor napisał prawdę o zabiciu w czasie wojny przez Polaków ok. 200 tys. polskich obywateli…

 154. blackley
  12 lipca o godz. 16:24

  Co to znaczy, że pisowcy boją się prawdy? Czy Michnik, czy Lis, czy Passent, czy Hartman, czy Czuchnowski itd. są cenzurowani?

  Jak na razie: ostra cenzura (zwłaszcza prewencyjna) w „Polityce” stosowana przez „Politykę”. Czy to znaczy, że „Polityka” się czegoś boi? Czego?

 155. „Jakaś tam jaskółka przeleciała i nie wróciła. Jest jak było.”

  „Boże, jakie to nudne i absolutnie antyintelektualne i antytwórcze. Zmarnowany potencjał krakowskiego inteligenta.”
  Antyintelektualny zmarnowany potencjał krakowskiego inteligenta .. to nie moze byc prawda ! Jest jak było. Potencjał ktorego nie bylo . Zoliborski potencjał .. tez byl czy go nie bylo ? Lepiej zeby obu nigdy nie bylo bo wtedy oba nie bylyby zmarnowane .. Boże, jakie to nudne …

 156. blackley
  12 lipca o godz. 16:13

  A może wiesz, w którym roku przestano cenzurować… Wierzyńskiego? Nie wiesz? To ci podpowiem: w 1994…

 157. mag:
  Wydajesz sie byc w stanie glebokiego stressu.
  Wszystkim niezadowolonym ze stanu kraju, poradzilbym skierowanie energii w strone spraw realnych. Zblizaja sie wybory i warto zaapelowac w strone wyborcy, ktory, z pewnych wzgledow, toleruje Prezesa, a nie przepada za Tuskiem.
  To samo polecam Gekko, zamiast zwalac wszystko na „ruskich” i ich propagande. Dobry szachista stara sie przed kazdym ruchem ocenic sytuacje zamiast spieszyc sie z wykonaniem ruchu. Moze warto zrozumiec, dlaczego ten prostaczek woli PiS, a nie PO.

 158. Mariusx
  12 lipca o godz. 13:57

  Daremny trud… Adresat wie swoje i swą propagandę ceni ponad jakąkolwiek prawdę.

 159. Najwięcej zwolenników wycofania amerykańskich wojsk z Niemiec – 67% było wśród wyborców lewicowej Die Linke. Na drugim miejscu pod względem sceptycyzmu wobec militarnej obecności USA w Niemczech znaleźli się zwolennicy eurosceptycznej i antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Zwolennikami wycofania amerykańskich żołnierzy było także 48% wyborców Zielonych, 42% wyborców Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), 37% wyborców liberalnej Wolnej Partii Niemieckiej (FDP). Najmniej zwolenników wyproszenia amerykańskich żołnierzy było wśród zwolenników koalicji Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) – 35%.
  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/niemal-polowa-niemcow-nie-chce-amerykanskich-zolnierzy-w-swoim-kraju/
  ==========

  Yankee go home….

 160. „Antyintelektualny zmarnowany potencjał krakowskiego inteligenta ”
  Tu chyba chodzi o J.M. Rokite, niebywszego „premiera z Krakowa.”

 161. PA2155
  12 lipca o godz. 17:27

  A co? Mohery i wataha do wyrznięcia ma wybierać tych, co gardzą wyborcami, nazywając ich moherami i watahą do wyrznięcia? Ty wybierzesz tego, który z pogardą mówi o tobie gorszy sort?

 162. Pomimo konieczności słuchania niekończącego się strumienia amerykańskich skarg, układ był całkiem dobry dla Europy. Nadal traktuje ona swoje siły zbrojne jako niefortunne potrzeby, wydając tak mało, jak to tylko możliwe. Istniały ogromne zasoby na finansowanie obfitych państw opiekuńczych w środku kryzysu gospodarczego. Niech Waszyngton zajmuje się ciężką robotą. I nagle pojawił się Donald Trump. Jako kandydat, przeraził podległe Ameryce w sferze obrony państwa. W 2016 roku, Europejczycy oblegli Demokratyczną Konwencję Narodową, znajdując pocieszenie w perspektywie wyboru Hillary Clinton i kontynuacji zasiłków Pentagonu dla Europy. Z pewnością status quo zostałby zachowany. Waszyngton narzekałby, ale potem zrobiłby wszystko, co trzeba było zrobić. Europa może zostać wciągnięta w kolejną peryferyjną wojnę na Bliskim Wschodzie, być może kolejna tura w Syrii, ale to Stany Zjednoczone zmierzą się z nuklearną Rosją, jednocześnie zaspokajając wszelkie drobne zakłopotania.
  https://kresy.pl/publicystyka/jak-zmienic-nato/
  ===========

  Przy pani Clinton, już dawno doszłoby moim zdaniem do konfliktu.
  Trump zręcznie lawiruje pomiędzy grupami nacisku w USA……

  Nawiasem mówiąc, wściekłe ataki mediów na spotkanie w Helsinkach, świadczą o zaniepokojeniu zainteresowanych nową zimną wojną i produkcją konfliktów.
  Pokój i odprężenie nie jest dobre dla ich biznesów.

 163. mag
  12 lipca o godz. 17:04
  blackley
  Piszesz do „porucznika”, ze lud go nie kocha.
  A ja mam pytanie zasadnicze – kogo teraz kocha lud?”

  Nie wiem . To nie istotne. Są – jeszcze – wolne wybory . Lud może wybrać . I tyle.
  panowie Symetryczni uważali że lud ” ma ich kochać ”’ bo podłączyli prąd do jakiejś wioski . Nie biorą pod uwagę faktu że w kapitalizmie prąd by też podłączono .
  Wybory – podstawa. Innej drogi – nie ma .

 164. ontario
  12 lipca o godz. 17:19
  blackley
  12 lipca o godz. 16:13

  A może wiesz, w którym roku przestano cenzurować… Wierzyńskiego? Nie wiesz? To ci podpowiem: w 1994…”

  Ale kto to jest ” przestano cenzurować ” ? urząd na Mysiej nie istniał już kilka lat . Kto cenzurował i po co ?

 165. ontario
  12 lipca o godz. 17:14
  blackley
  12 lipca o godz. 16:13

  OK! Spośród tych 10 mln książek podaj tytuł tej, w której autor napisał prawdę o zabiciu w czasie wojny przez Polaków ok. 200 tys. polskich obywateli…

  Ale co ” ok !” ? o co dokładnie panu chodzi ? jaki autor ? których obywateli ? Jasniej proszę o co panu chodzi .

  10 mln ksiażek poddanych wczesniej cenzurze to 10 mln klamstw. To chciałem powiedzieć . Co pan miał na myśli – proszę darować , ale nie wiem .

 166. ontario
  12 lipca o godz. 17:17

  skoro uwazą pan że Polityka cenzuruje to po co pan czyta ? Czy raczej pan nie czyta tylko pisze na ” forumie ” ? Zawsze to prawie dycha a podejrzec można w sklepie albo ” barku stacyjnym ” ? Nie kupowac , nie czytać i nie narzekać . Pismo jest prywatne i wolne – na razie . Pan ani nikt inny nie ma obowiazku czytani badz nieczytania . O co panu chodzi ?

 167. blackley
  12 lipca o godz. 17:42

  Aj, teraz jasne, wcześniej – nie.

 168. blackley
  12 lipca o godz. 17:45

  1. Czytam, bo chcę wiedzieć, chcę znać prawdę, czytam różnych. Od lewa do prawa. Bo nadal jestem ciekaw. Bo karmili mnie kłamstwem, rozpaczliwie chcę wyleźć z tych oszustw.
  2. Cenzura (zwłaszcza prewencyjna) jest na forach „Polityki”. „Polityka” cenzuruje swoich czytelników.
  3. To, że jest prywatne, nie znaczy, że może cenzurować.
  4. Nie jest prywatne: „Polityka” dostała od PO publiczne pieniądze, także więc moje podatnika. Wiele innych pism takich dotacji nie otrzymało. Tak się nie godzi. Dotacje rządowe do pism artystycznych – na to przystaję. Tylko na to.

 169. blackley
  12 lipca o godz. 17:45

  Jak to możliwe, że ktoś, np. „Polityka” cenzuruje innych, a sama nie chcę być cenzurowana? jak ktoś, np. „Polityka” może wyśmiewać innych, że piszą propagandę, a sama pisze propagandę?

  Wierzyłem naiwnie, że tylko w komunie był możliwy tak zakłamany świat medialny. Nie mogę pojąć, dlaczego dziś wolni ludzie okłamują wolnych ludzi? To przez kłamliwe media demokracja schodzi na psy. Chcę żyć w demokratycznym państwie, nie chcę być przez media zaszczuwany propagandą. Jeszcze chce mi się czytać, jeszcze…

 170. PA2155
  Skąd ci przyszło do głowy, że zwalam wszystko na ruskich. Gdzie, kiedy , a propos czego?
  Albo że jestem w stresie. W dodatku głębokim.
  Czy robisz tu za dyżurnego psychiatrę? Jeśli tak, to masz tu mnóstwo do roboty, ale zdecydowanie chybione cele w sensie rozpoznania pacjentów.
  Marnie to świadczy o twoich kwalifikacjach.

 171. mag:
  To byl wpis laczony, do ciebie i Gekko, stad te „ruskie”.
  Tu na blogu jest kilku swirnietych, nie tylko ideologicznie, ale ty do nich nie nalezysz. 🙂
  Probuje rozszyfrowac cel tych antypisowskich wpisow. Wiekszosc z nich to powtorka z rozrywki.

 172. mag:
  Nie jestem megalomanem i zawsze watpie w swoje umiejetnosci. 🙂
  Wiem, ze nic nie wiem.

 173. blackley:
  A slyszal pan o autocenzurze?
  W mediach tzw. demokratycznych nie ma potrzeby cenzury jako instytucji, bo dziennikarz wie, ze jak sie wychyli to moze to byc jego ostatni dzien w zawodzie. I to lepiej dziala niz cenzura z Mysiej.
  Czasami w TV amerykanskiej spotyka sie „kiedys znanych” dziennikarzy pracujacych teraz jako freelance lub w obskurnych mediach. To ci, ktorych zalatwil p. Redaktor.

 174. Robotnicy we Fiacie strajkuja przeciwko zakupowi Ronaldo przez Juventus.
  https://www.bbc.co.uk/news/business-44807281

 175. @blackley

  klamczuch i oszczerca walnal,

  ” Po co Pan kłamie?”

  Blackley klamie, lze i zmysla, jego jedyny „argument” – to proby oblewania smierdzacem lajnem kazdego, kto mitomanowi podpasuje. Nafajda,lo to-to na przyklad:

  „Trzeba sprzątać magazyny a moze i toalety w Izraelu . Zycie .”‚

  Owno taki kutafon wie, czym ja sie zajmuje – ale lajnemchlusta. I odgraza sie, straszy, ze zbiera na mnie „screeny”. Jak mu sie zachcialo procesu – to najzdrowiej dla niego, zeby byl w stanie wykazac, iz rzeczywiscie jestem winien tortur, w szczegolnosci „wyrywania paznokci” i „lania gumowa pala”. No i przebijania „olowkiem” bebenkow w uszach. Ano, niech straszy.

  Tymczasem mozna zauwazyc, ze spec od „wynoszenia gratow z mieszkania do remontu” (grubo po siedemdziesiatce) usiluje imponowac i szyku zadawac naziwskami autorow, ktorych ksiazek nawet w reku nie trzymal. O tym, co bylo i czego nie bylo do czytania w PRL-u wie tyle, co o ciemnej stronie Ksiezyca, oczytany uczen szkoly podstawowej wiedzial wiecej, niz ten gostek z siedmioma krzyzykami na karku. Brednie klamczucha-mitomana mozna omowic w osobnym komentarzu. Zwlaszcza jego wypowiedzi na temat Lema, Dickensa i Hemingway’a.

  Spec od robienia klaki hitlerowskim Niemcom, ktorzy jakoby do Polski przyniesli „troche swiatla” moze nawet trzymal w reku prawdziwa ksiazke. Jak sie stolik kiwal i trzeba bylo cos pod noge podlozyc.

 176. @Wiesiek59

  „Yankee go home….”

  No prosze – cale trzy slowa po zagramanicznemu! Imponujace!

  To ty bedziesz wyganial Jankesow z Niemiec? Sam czy razem z kumplami? Bo oczywiscie ty i twoi kolesie lepiej wiecie, czy Niemcy chca czy nie chca u siebie amerykanskich wojsk?

 177. PA2155
  12 lipca o godz. 18:27

  Dodaj do tego kilka elementów, by uzyskać całość.
  -linia redakcyjna
  -poglądy właścicieli
  -polityka kadrowa
  -granty
  -teksty sponsorowane
  -poglądy reklamodawców
  -porozumienia pomiędzy wydawcami a rządem
  -koncentracja głównych mediów opiniotwórczych w rękach nielicznych

  Chyba wszystko?

  Wolność prasy, mediów, jest od kilkudziesięciu lat starannie pielęgnowanym mitem.
  Te niezależne proszą o dobrowolne datki, by się utrzymać na rynku, bo koszty stałe są wysokie.
  Dziennikarz też ma żołądek, dzieci, kredyty do spłacenia.

  Mysia to pikuś, w porównaniu z obecnym systemem kontroli obiegu informacji.
  To był bardzo prymitywny system, który kapitalizm udoskonalił prawie perfekcyjnie.
  Szanse walki z tym rzeczywistym MATRIXEM są znikome.
  Nawet nowych NEO można izolować, skazać, pozbawić autorytetu.

  Technologie kontroli plebsu są coraz doskonalsze.
  Oddolna rewolucja coraz trudniejsza- o ile jest autentyczna a nie inspirowana.
  A tych ostatnio było sporo.

 178. pitekantrop
  12 lipca o godz. 19:02

  Chłopie, nie zaniżaj poziomu tego blogu, dostosuj język do aspiracji, a nie środowiska w którym się na co dzień obracasz.

  Badania opinii sa normą.
  Wyniki można zinterpretować w zaleznści od kompetencji i wiedzy.
  Podobne tyczą większości krajów w których zainstalowano bazy okupacyjne.
  Z perspektywy rządów wygląda to inaczej, niż z perspektywy sasiadów żołdaków.
  Bo wszyscy w swej masie- samce odizolowane od rodzin, swoich kobiet, kultury właściwej swej nacji- są jednakowi w swoich zachowaniach.
  Niedopici i wyposzczeni.
  W Polsce nie bedzie inaczej.
  Co najwyżej, przy dużej ich ilości, zafundujemy sobie duży Sajgon, z 200 000 prostytutek.

  Przy znanej awersji naszych władz do antykoncepcji, będziemy mieli również bardzo kolorowe „dziedzictwo kulturowe”…….
  Na pewno wzbogaci naszą pulę genetyczną….

 179. @mag

  „A ja mam pytanie zasadnicze – kogo teraz kocha lud?” … „Mam wrażenie, że nikogo, choć może się mylę.”

  Mozna postawic prostsze pytanie: Kogo lud nie lubi? Komu lud chce dokopac? Kogo kocha, lubi i szanuje – to dyskusyjne. Ale komu lud chce doserdolic? To akurat bezdyskusyjne. Cytaty z polskiego Internetu, expressis verbis, aktualne:

  „dzięki panie Adolfie ze zrobiles w Polsce i nie tylko porządek z zydami .czy teraz w Niemczech sa zydy.?pani Merkel zrob z tym porządek .nie zwalaj w tym temacie na polski narod. zrob obozy w Niemczech.”

  „Jaki in Żydek.Najczystszej krwi menda Chazarska z domieszką rosyjskiego gówna.”

  „GROSS DOSTAŁ JAKIŚ ORDER OD KWACHA CZY KOMORUSKA I POWINNO MU SIĘ GO ODEBRAĆ, NO BO JAK WALIĆ TEGO ŻYDA PO RYJU USTAWĄ SKORO NOSI POLSKI ORDER ”

  „żydzi to religijno-kulturowa grupa swoisty syndykat grabieży i mordu tak wynika to wprost z Talmudu ale także z doświadczeń historycznych i literatury faktu”

  „Trzeba przypomnieć Żydom o ich zbrodniach dokonanych na narodzie Polskim przede wszystkim zaplanowanym wyniszczeniu inteligencji i patriotów z ramienia żydowskiego UB. Cały system zbrodni był pod kierownictwem żyda Bermana, Goldberga, Światły, z całym systemem żydowskich zbrodniarzy Morel, krwawa Luna i setek im podobnych”

  Kogo lud nie lubi – to chyba zreszta i tak wie kazdy kibic (nawet moje dzieci bez problemu rozumieja stadionowe przyspiewki) i kazdy, kto sobie pooglada napisy na murach. Biorac pod uwage powyzsze – Krolewski Szczep Piastowy musial bolesnie odczuc wycofanie sie rakiem-zygzakiem z poprawek do poprawionej Ustawy. Ja oczywiscie rozumiem, ze tak naprawde to bylo Zwyciestwo – ale tak jajby Zwyciestwo Moralne.

 180. @Wiesiek59

  „dostosuj język do aspiracji”

  Pilny uczniu Marka Webera i naziolskiej latryny internetowej IHR, rozkazy to mozesz wydawac swojej cioci.

  ” samce odizolowane od rodzin”

  Jak na razie to o stacjonowaniu wojsk USa w np Niemczech decyduja niemieccy wyborcy – a nie ty i twoi kolesie. A skoro sie wypowiadasz o samcach – to cos drgnelo w tych twoich szarych komorkach. Przeblysk pamieci. Kiedy ty ostatnio widziales dziewczyne, specu od geopolityki? Znaczy bez bielizny? To znaczy – dziwczyne a nie siwiutka, pomarszczona starowinke?

  „zafundujemy sobie duży Sajgon, z 200 000 prostytutek”

  Niewykluczone. Juz teraz przynajmniej jedna galaz gospodarki preznie sie rozwija. Kazdy Arab, co podlogi szoruje w Berlinie moze przezyc cos pieknego za tyle, co u niego kosztuja dwa bilety do kina. Albo dwie pizze.

  „bardzo kolorowe”

  Tu sie zgadzamy. Co do joty. Tak podobno bylo w Niemczech i w Japonii po kapitulacji, choc w Niemczech Kosciol dal nawet dyspense na zabiegi.

 181. wiesiek59

  „Na pewno wzbogaci naszą pulę genetyczną….”

  Ty o bazach a ja znów o imigrantach, bo w obu przypadkach o „wzbogacanie puli genetycznej” też idzie.

  Wbrew twoim negatywnym opiniom o mediach jednak temat ściągania do kraju przez rząd Morawieckiego setek tysięcy imigrantów się przebija.
  Dziś na portalu gazeta.pl tekst red Pawłowskiego „Wielki blef ws. imigrantów. Byli „pasożytami”, dziś rząd chce ich ściągać do Polski”.

  Tekst poniżej

  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23660492,pawlowski-wielki-blef-ws-imigrantow-byli-pasozytami-dzis.html#BoxOpinionImg

  Równocześnie zaznaczam, że nie mam nic przeciwko imigrantom i „wzbogacaniu” krajowej „puli genetycznej” – jak niejednokrotnie pisałem.
  Linkuję ten tekst dlatego, że doskonale ilustruje przepaść jaka dzieli propagandowe robienie ludziom wody z mózgu na tle nacjonalistycznym czy ksenofobicznym i realia polityczne.

 182. @blackley – nafajdalo to-to:

  „ickensa wydawali mało i nie wszystko bo pochwalił tzw ,, anglosaski kapitalizm ,, Choć kto czytał Dickensa wie że nie całkiem tak było. Hemingway był uznawany bo był na wojnie w Hiszpanii”

  Co pamietam jako smarkacz, uczen szkoly powszechnej: Hemingway, Faulkner, Salinger („Buszujacy w zbozu”, „Seymour”), Fitzgerald, Anne Porter, Wouk („Bunt na okrecie”). Cala plejada znakomitych autorow sf – Asimov, Simak, Sheckley, Clarke, Kornbluth, Heinlein. Oczywiscie pisarze dziewietnastowieczni – ale ich nie wyliczam. Saul Bellow (to moglo byc juz po moim wyjezdzie, nie chce mi sie sprawdzac). Mitoman-klamczuch moze oczywiscie drzec japke, ze „Zielone wzgorza Afryki” to komunistyczna propaganda czy costam. Te „Zielone wzgorza” kosztowaly dziewiec zeta, za cztery zeta kupowalo sie ksiazeczki z serii „Koliber”, m in Hemingway’a i Faulkner’a. A – zapomnialem o Steinbecku. „Grona gniewu” oczywiscie publikowano, potem podpadl cenzurze, bo poparl Ameryke w kwestii wojny w Wietnamie.

  Ksiazke to moze @Blackley widzial – u bauera na polce, jak u tego bauera w rajchu robil. Ciekawe, za jakie uslugi @Blackley zalapal sie na paszport i na mozliwosc przedluzania paszportu. Bez plecow i chodow to trzeba bylo wrocic w terminie.

  Pamietam Dickensa, piekne wydania: „David Copperfield”, „Dombey i syn”, „Opowiesc wigilijna”, „Oliver Twist”. No i amerykanskie filmy – od westernow po filmy Disney’a („Piotrus Pan”, „Sto jeden dalmatanczykow”). Ale najwieksze wrazenie robil francuski film „Gamon” ze wspanialym Cadillakiem w roli glownej.

 183. @Bar norte

  „realia polityczne.”

  Byloby szkoda panskich rodakow. A zwlaszcza rodaczek. Tak zle naprawde nikomu nie zycze. Co innego przyfadac – a co innego zle zyczyc.

  Ale jesli Panowie zamierzacie sami, z wlasnej i nieprzymuszonej woli, serio – sprowadzic te setki tysiecy? Szkoda wielka – ale jesli taka Panow wola?

  Volenti non fit iniuria.

 184. blackley
  12 lipca o godz. 14:38
  ” Chodzi o place i domy ” czyli dobra materialne, a nie duchowe na szczęście, a zatem wszystko po staremu.
  Jest jednak haczyk w twoim komentarzu (przepraszam za ten zwyczajowy na forum zwrot) ponieważ jeżeli przyjmiemy, że tylko dobra materialne się liczą, to nic nie oddamy bo w Polsce wszystko należy do obywateli i co nam zrobicie? Twierdzisz, że Rosja nie odda, Białoruś nie odda, no może coś odda Ukraina, to na jakiej podstawie my mamy oddać to co do nas należy.
  Tutaj będę razem z rządem nawet takim jakim on, ten rząd jest

 185. @mag – ahoj – ty chociaz kupisz dowcip
  @Bar norte – ahoj!! Jak wyzej!

  Kolezanka wpadla na kilka dni, zostawila po sobie tygodnik „DoRzeczy”. Z w/w tygodnika dowiedzialem sie iz – uwaga – Hemingway to byl agent NKWD, czerwony komuch, samobojstwo popelnil dlatego, ze FBI juz-juz bylo na jego tropie. Prawde o „towarzyszu Hemingway” ustalil Piotr Zychowicz, strony 62-65, nr 26 br. @Mag – mozesz mnie nie lubic ale przyznaj ze dowcip przedni!

 186. @ls42

  „nic nie oddamy bo w Polsce wszystko należy do obywateli i co nam zrobicie?”

  Popieram.

  Po pierwsze „nic nie oddamy i co nam zrobicie”.

  Po drugie – Syjonistycczni Zbrodniarze maja raz-dwa oddac Bezprawnie Zagarniete, Prastare Ziemie Palestyny. W szczegolnosci Odwiecznie Palestynski Tel-Awiw i Odwiecznie Palestynska Netanie. I Ejlat.

  Goraco popieram. Przewiduje sukces jeszcze bardziej doniosle niz na poprawiona ustawa.

 187. Symetryczny
  12 lipca o godz. 9:30
  „Ja wiem: Dla barbarzyńcy to są też drobnostki:
  elementarze dzieci i kielnie ojcowskie,”

  Galczynski. Ciekawe, ze hektolitry owna wylewa sie na Brzechwe, na Tuwima – ale nikt sie nie czepia Galczynskiego. No ale to byl aryjczyk.

  Galczynski mniej znany:

  „Do pół zwieszona flaga
  flagę wiatr przedwiosenny targa
  To nie wiatr, to szloch na wszystkich kontynentach i archipelagach.
  Umarł Stalin.
  Jakby nagły grad zboża pogiął
  Jakby w biały dzień noc w okno.
  Dzisiaj słońce jest żałobną chorągwią.
  Umarł Stalin
  Płaczą ludzie na ulicach. Ciężko.
  Taki ciężar zwalił się na ręce.
  Płaczą ludzie zwyczajni jak ziarno piasku.
  A ci go kochali najgoręcej.
  Krzyczy Wołga. Szlocha Sekwana.
  Woła Dunaj. Jęczą rzeki chińskie.
  Broczy Wisła jak otwarta rana.
  Lamentują potoki gruzińskie.”

 188. @Wiesiek59

  „Te niezależne proszą o dobrowolne datki, by się utrzymać na rynku, bo koszty stałe są wysokie.”

  Znaczy tych brunatnych to ludzie jednak nie chca kupowac? Serce mi sie kraje.

 189. Bar Norte
  12 lipca o godz. 19:47

  Jestem zdecydowanie przeciwny ściąganiu MAS imigrantów.
  Po historii naszego kraju widać, że nie jest to w dłuższej perspektywie korzystne.
  Tak samo zresztą, jak w przypadku wiekszości innych krajów.
  Mniejszości sa naturalną bazą do infiltracji i budowania własnej strefy wpływów.
  Również tych związanych z terroryzmem, czy separatyzmem.

  Masz rację co do realnego jak na razie pluralizmu w naszych mediach, związanego chyba z mnogoscią sił walczących o „rząd dusz” w naszym kraju.
  Dziękujmy za sprzeczności w interesach wielkich i małych graczy.
  Ale, to się zmieni wraz z konsolidacją mediów i wprowadzanymi przepisami.
  Żadne elity nie lubią niekontrolowanych sił przeszkadzających w sprawowaniu niepodzielnej władzy.

 190. „Sejm milczący, a Senat bezrefleksyjny” podsumowano telewizyjną dyskusję. Do tego prezes, który rządzi i sądzi według własnego widzimisię.
  Tutejsze dywagacje historyczne nie otwierają żadnego okna na świat, który oddala się coraz szybciej, i w którym nikogo nie interesują pretensje poszkodowanych przez los przed laty, skoro mało uwagi poświęca się nawet obecnym tragicznym wydarzeniom blisko, coraz bliżej naszych granic.
  Wielu liczyło na Donalda Trumpa gdy kandydował na prezydencki urząd, wielu się rozczarowało. Czy sprawy pójdą właściwą drogą, czy też się skomplikują zależy od wielu czynników, szczególnie od tych, którzy trzymają sznurki w dłoniach i palce na klawiaturach

 191. pitekantrop
  12 lipca o godz. 20:19
  Lubię wiersze Brzechwy, Tuwima i Gałczyńskiego, więc nie jest prawdą, że skupiamy się na Gałczyńskim. Każdy w wymienionych poetów był mistrzem i artystą ponad miarę i nikt im tego nie zabierze.
  Wiersz, który przytoczyłeś jest artystycznie bez zarzutu, jest pieśnią radosną, jest syntezą zdarzeń niepojętych jeszcze i wzniosłych, i raczej dotyczy czasów zwycięstwa nad ponurym faszyzmem, zmorą ludzkości.

 192. @blackley, nieco wczesniej (nie do mnie):

  „Nie ma Pan argumentów . Mam wrażenie że należy Pan do osobników dla których pieniądze , ich posiadanie , umiejętność zarabiania jest wstydliwa wiedza tajemną.”

  Jak wygladaja „argumenty” gostka o ksywie @blackley?

  Ano tak wlasnie:

  „Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły”

  @Blackley dal sie takze poznac jako klakier i milosnik Trzeciej Rzeszy i okupacji hitlerowskiej:

  „” Niemcom , którzy przyniesli na polskie ziemie w czasie wojny trochę swiatła”

  „Dodam że na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. ”

  Az dziwne, ze jednak nie wszystkim sie ta jakoby idylliczna i swietlana okupacja podobala.

 193. pitekantrop

  Z tego co wiem to wielką trójkę pisarzy amerykańskich o których wspomniał pan o 20,05 tj Hemingwaya, Faulknera i Fitzgeralda nie wykańczyła polityka tylko choroba alkoholowa.
  Co zresztą w niczym nie umniejsza rangi artystycznej ich pisarstwa.

  Jasne, że Hemingway przynajmniej od II Wojny Światowej budził zainteresowanie FBI z czego sobie doskonale zdawał sprawę ale akurat nie to było źródłem jego depresji.

 194. @ls42

  „artystycznie bez zarzutu”

  No przeciez mowie, ze Galczynskim kazdy sie zachwyca i nikt mu nie ma za zle holdow dla Ziutka Sloneczko. No ale to byl aryjczyk.

  A co sie tyczy Tuwima – to najprosciej zacytowac:

  „Tuwim w służbie komunistom … Tuwim nie musiał na każdym kroku zapewniać o swojej miłości do komunizmu. A jednak to robił – wstawał, klaskał, wychodził przed szereg… sowieccy agenci – Bolesław Gebert … na usługi panującego reżimu … legitymowali zbrodniczy system … UB strzela komuś w potylicę, np. rotmistrzowi Pileckiemu”

  Read more: http://www.pch24.pl/tuwim-w-sluzbie-komunistom,17669,i.html#ixzz5L4EZLZzG

  Facet, sprobuj zajarzyc, ze kit to mozesz wciskac tylko komus, kto po waszemu nie rozumie. A ja jeszcze calkiem sporo pamietam, nawet po piecdziesieciu latach.

 195. @Bar Norte

  ” choroba alkoholowa.”

  Nie mialem o tym pojecia, serio. Chodzilo mi raczej o dostep (badz brak dostepu) do dwudziestowiecznej literatury amerykanskiej i do szeroko pojetej amerykanskiej (czy zachodniej) kultury popularnej. Jeszcze mi sie przypomnial Howard Fast, dobra ksiazka o powstaniu Spartakusa. I chyba jakas powiesc o powstaniu przemyslu filmowego.

 196. portal money.pl powinien zatrudniać fachowców a ten artykuł pokazuje że tak nie jest
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytury-zasilki-zus-waloryzacja,172,0,2410924.html
  Waloryzacja zakłada, że świadczenia pieniężne mają na celu dostarczenie wierzycielowi takiej samej wartości ekonomicznej, jaką miała wierzytelność w chwili jej powstania. po co pisac idiotyzmy.
  Mimo waloryzacji zawsze podmiot traci bo jest zwykle po roku i nie zwraca strat jakie poniesiono.

 197. Wiadomo oni przyszli, a nasi władający ich przyjęli i naród nie miał nic do powiedzenia. Teraz naród ma i niestety nie jest to Wersal, więc nieprzyjemne wypowiedzi się zdarzają. Też trzymam sztamę z Wieśkiem i widzę kłopoty w przyjmowaniu migrantów, chociaż nie wszystkich. Na dworcu autobusowym oblegane kierunki to Kamieniec Podolski, Charków i Winnica, podróżni niczym się nie wyróżniają, uśmiechnięci i być może zadowoleni. Już siódma część mieszkańców miasta to przybysze z Ukrainy. Żyją pracują, mają drużyny sportowe. Pewnie nie docierają do nich dyskusje polityków o rzezi wołyńskiej, chociaż nie możemy być pewni jak działa i w jakim kierunku podąża propagandowa działalność ich organizacji rządowych i pozarządowych

 198. pitekantrop

  Zgadzam się, że od 1956 nie było w PRL problemu z dostępem do kanonu literatury światowej – w tym amerykańskiej. Natomiast nielicznych pisarzy, których z powodów politycznych oficjalnie nie drukowano zaczęto drukować nieoficjalnie od połowy lat 70. Kto chciał mógł tę literaturę zdobyć i czytać co traktuję również jako dostęp.

 199. pan slimak ,

  ”). Mitoman-klamczuch moze oczywiscie drzec japke, ze „Zielone wzgorza Afryki” to komunistyczna propaganda czy costam. Te „Zielone wzgorza” kosztowaly dziewiec zeta, za cztery zeta kupowalo sie ksiazeczki z serii „Koliber”, m in Hemingway’a i Faulkner’a. A – zapomnialem o Steinbecku. „Grona gniewu” oczywiscie publikowano, potem podpadl cenzurze, bo poparl Ameryke w kwestii wojny w Wietnamie.”

  Niedokładnie i bez zrozumienia pan czyta – ” Zielona wgórza Afryki ” to Hemingway. A napisałem wyraznie że Hemingway byl przez władze prl dobrze widziany . Steinbeck i ” Grona gniewu ” to dokładnie to co komuniści z prl chcieli o USA usłyszeć.

  Dlatego wydawali obu panów w olbrzymich nakładach . Zaleca się czytanie ze zrozumieniem .Ukłony

 200. pan slimak ,

  ”za jakie uslugi @Blackley zalapal sie na paszport i na mozliwosc przedluzania paszportu. Bez plecow i chodow to trzeba bylo wrocic w terminie.”

  Od chyba 1986 lub 1987 roku paszport się dostawało już bez problemów. Problemem była wiza do RFN . Zeby dostać wizę trzeba było mieć odpowiednią ilość marek niemieckich na koncie , z wyciągiem z konta się szło do ambasady po wizę . Wczesniej paszporty kommuniści dawali po uważaniu albo za zasługi . Wrócić należało w terminie z tym że termin nie obchodził już wtedy władz polskich . Niemcy za przedłuzanie pobytu wbijali do paszportu odpowiednią informację i już wizy się nie dostało nawet mając marki na koncie . Ukłony.

 201. wiesiek59

  Jaki masz stosunek do imigrantów dobrze wiem bo nie raz na ten temat pisałeś.

  Natomiast tekst wkleiłem po to byś miał jasność, że faceci, którzy patrząc ci prosto w oczy judzą ksenofobicznie na temat różnic kulturowych nie do przekroczenia nie mają najmniejszego problemu by cichcem ściągać masy imigrantów byle tylko utrzymać w swoim interesie niskie koszty pracy.
  I jest im całkowice obojętna specyfika kulturowa czy religijna tej siły roboczej.

 202. @Blackley

  „an slimak ,

  ”za jakie uslugi @”

  Spoko, smrodzie.

 203. pan slimak ,

  ”Dodam że na wsi sprawa wyglądała zupełnie inaczej. Starzy ludzie opowiadali że ” za Niemca ” żyło im się znacznie lepiej niż za sanacji. ”

  Az dziwne, ze jednak nie wszystkim sie ta jakoby idylliczna i swietlana okupacja podobala.”

  Za sanacji władza strzelała do chłopów – sam pan był łaskaw ów fakt stwierdzić – więc do kul byli przyzwyczajeni .
  Chłopów Niemcy traktowali jako niezbędnych dostawców żywnosci . Natomiast Zydzi w niemieckiej koncepcji swiata byli przeznaczeni do utylizacji . Wiem jak to brzmi ale w tej sprawie – tzw utyliazcji całego narodu – musi pan reklamacje skąłdać do ambasady Niemiec. Natomiast wszelkie mordy Zydów przez Polaków to akty godne najwyzszego potępienia , tak jak zabijanie jakichkolwiek ludzi białych , czarnych czy zółtych . Dodam że potomkowie owych morderców NIE PONOSZĄ odpowiedzialności za to co ich przodkowie robili . Ukłony

 204. @Blackley

  „A napisałem wyraznie że Heming”

  Owno kazdego obchodzi co wyfajdasz, „wyraznie” czy niewyraznie. A jak nawet nie wiedziales ze Steinbeck podpadl wladzom, bo otwarcie poparl swoj kraj w wojnie w Wietnamie – to po raz kolejny dowodzisz tego, ze ksiazke moze miales w reku – ale tylko telefoniczna.

  „Dlatego wydawali obu panów w olbrzymich nakładach”

  Jasne, zwlaszcza Steinbecka po jego wypowiedziach o Wietnamie. Alez to-to durne.

 205. @Blackley

  „Wrócić należało w terminie z tym że termin nie obchodził już wtedy władz polskich .”

  Klamie to-to jakny mialo placone.

 206. @Blackley

  „Chłopów Niemcy traktowali jako niezbędnych dostawców żywnosci”

  Az dziwne ze jakos nie wszyscy Polacy byli tak zachwyceni hitlerowska okupacja jak Blackley. Przeciez @Blackley twierdzi ze bylo cacy, doskonale i wspaniale. Czemu nie wszystkim pasowala okupacja? Oto kolejna zagadka natury.

  Czemu teraz polskie wladze zadaja reparacji wojennych od Niemiec? Jesli wierzyc @Blackley’owi – to pewnie z powodu nadmiernego dobrobytu, jaki zapanowal, przeciez @Blackley twierdzi ze bylo „lepiej niz za sanacji”.

 207. panie slimaku ,

  ”pitekantrop
  12 lipca o godz. 21:36
  @Blackley

  „an slimak ,

  ”za jakie uslugi @”

  Spoko, smrodzie.”

  Sam sobie wystawia pan swiadectwo. Ukłony

 208. @Blackley

  „tak jak zabijanie jakichkolwiek ludzi białych , czarnych czy zółtych”

  Do zoltych bylo troche daleko. Czarny jak na razie jeden na koncie, sprawca (Walus czy jjakos) robi wlasnie za Bohatera Narodowego. Jeszcze troche to go kanonizuja.

 209. @panie slimaku ,”

  Spoko, smrodzie.

  „Sam sobie wystawia pan swia”

  No i wuj. Nie pasi? To se zbieraj „screeny”. A nie zapomnij o dowodach na „wyrywanie paznokci”.

 210. pan slimak ,

  ”Dlatego wydawali obu panów w olbrzymich nakładach”

  Jasne, zwlaszcza Steinbecka po jego wypowiedziach o Wietnamie.”

  Nie będę panu ułatwiał zycia . łatwo pan sprawdzi ile egzemplarzy ” Gron gniewu ” wydali w prl .
  A Hemingway zafascynowany Swierczewskim – to Goltz w ” Komu bije dzwon ” pasował do koncepcji władcom prl . Był taki tłumacz , Bronisław Zielinski , nawet go komuniści wysłali do USA zeby przeprowadził wywiad z Hemingway-em . W glebokim prl . Pod koniec zycia pisarza , pan Zielinski pojechał a potem napisał ksiązkę . Łatwo pan znajdzie uzywany egzemplarz , to sobie pan poczyta. A potem grzecznie wróci do dyskusji . Ukłony.

 211. @maciek.g

  „podmiot traci ”

  :-)))
  :-)))!!!!!

  Jakby sie podmiot nie obcyndalal za mlodu to by nie jojczal na starosc.

  Ale nie ma sie co przejmowac. Lada moment Niemcy beda wyskakiwac z kasy i bulic reparacje. Znaczy czterysta duzych baiek. Juro.

 212. pitekantrop
  12 lipca o godz. 21:47
  @panie slimaku ,”

  Spoko, smrodzie.

  „Sam sobie wystawia pan swia”

  No i wuj. Nie pasi? To se zbieraj „screeny”

  Proszę pana , nie rozumie pan . Nie robi się spraw w sądzie slimakom . Robi pan z siebie prostaka i idiotę . Ale jeśli to panu ” pasi ” – smiało . Ukłony

 213. @Blackley

  „two pan ”

  Spadaj, przyglupie. A jak ci cos nie pasi – To se zbieraj „screeny”. A nie zapomnij o dowodach na „wyrywanie paznokci”..

  „grzecznie ”

  Pos.alo cie, durniu? Tobie sie zdaje, ze jak nafajdales ze ktos jest „zlodziej” „oszust” i „wyrywa paznokcie”, jak go przyrownales do psiego gowienka – to ktos taki bedzie z toba _grzecznie_? Ewidentnie cie pos.alo.

 214. @blackley

  „prostaka i idiotę ”

  Spoko, debilu.

 215. pitekantrop
  12 lipca o godz. 20:43
  Rozczulasz mnie do łez jak zwykle. Nie wszystko trzeba brać tak na poważnie. Nawet jak się jest pół wieku poza krajem
  Pozdrawiam wieczorową porą

 216. 3 lipca 2018 Daniel Passent pisal:
  „Dziękuję, Panie Prezydencie!
  Połączone siły amerykańskie i izraelskie wygrały wojnę, tym razem sześciomiesięczną.
  Dziękuję, Panie Prezydencie Trump, dziękuję, Panie Premierze Netanjahu,…”

  No to jak? Najpierw dziekujemy a potem krytykujemy? Znaczy nie rozumiemy?

 217. My tu robiemy po samaretansku ale zato bez ogrudek. To mi siem podoba no tak po mensku. Spoko huje oraz inne mendy bo radzio rzezany z mosadem wszyskich rospracuje.

 218. Gospodarzu bloga; gdybys chcial mi znowu zwrocic uwage to najpierw
  sprawdz jaki kryje sie adres za mojm nickiem.
  Dnia 12 lipca o godz.23:55 to co zostalo tam napisane nie ma nic wspolnego
  z moja osoba chociaz posiada moj nick.
  Ps.
  Jezeli ktos poczul sie urazony pretesie prosze kierowac do dospodarza bloga
  nie do mnie a o ile to nikomu nie przeszkadza to mnie rowniez nie.
  Zaznaczam, nie bede prostowal kazdego nie mojego wpisu,robie to
  tylko w wyjatkowych okolicznosciach.
  J

 219. To J nie wiem skad sie pod spodem tam znalazlo.

 220. Hej,

  te komentarze blogowe to juz s m i e t n i s k o / „pamojka”

  az hadko tu bywac.

 221. pan slimak

  ”Pos.alo cie, durniu? Tobie sie zdaje, ze jak nafajdales ze ktos jest „zlodziej” „oszust” i „wyrywa paznokcie”, jak go przyrownales do psiego gowienka – to ktos taki bedzie z toba _grzecznie_? ”

  Zmienia pan wciąż tożsamość. Jest to oszukiwanie publiczności .
  Czy pan ” grzecznie ” czy nie to dla mnie bez róóznicy. Pokazuje pan swoje ja . Taka sytuacja

  Skoro w prl była cenzura ale bez wpływu na pisarzy , skoro prl wydawał wszystkie książki swiata wogóle bez cenzury , skoro prl wydawał tak ” cenne i prawdziwe dzieła ” jak tzw ” zółte tygrysy ” też wogóle bez cenzury , skoro z takim rozrzewnieniem opowiada pan o swych szkolnych i studenckich latach to z jakiego powodu wyjechał pan z tego wspaniałego w panskiej opinii kraju ? prl znaczy ?

  Twierdzi pan że pan Bodgan Arct sobie wrócił z Anglii po 2 ww spokojnie do Polski , pisał co chciał ez oglądania się na cenzurę i wogóle go władza nie przesladowała , taka to była miła i cierpliwa władza ….. a wiadomo że ludzie powracający z armii polskiej na zachodzie byli nękani , prześladowani , mieli problemy wszędzie . …Coś trochę mija się pan z prawdą albo niedokładnie pan , pewnie z powodu demencji , pamięta .
  Skoro wladza za prl wogóle nikogo nigdy nie nękala, było tak dobrze i tanio – książki po 4 zł i wogóle – to z jakiego powodu wyjechał pan z Polski ?
  Chyba nie było tak całkiem rozowo jak pan usiłuje bajać …. trochę jak z Zydami – obywatelami polskimi za sanacji , władza sanacyjna do chłopów strzelala i opozycyjnych polityków zamykala do więzienia a Zydzi obywatele polscy z polskimi dowodami / paszportami spokojnie sobie nieruchomości gdzie im sie podobało kupowali , którego to faktu – do wiadomosci pan nie przyjmuje , posługując się czytelnymi kliszami prl-owskiej propagandy . Co się stało że ten mily , łagodny , nikogo nie przesladujący prl bez cenzury pan opuscił ? Ukłony.

 222. pitekantrop
  12 lipca o godz. 21:57
  @blackley

  „prostaka i idiotę ”

  Spoko, debilu.”

  Niepotrzebnie się pan podpisywał . Wiadomo o panu wszystko bez panskich deklaracji . Ukłony.

  ps. jaki będzie panski nick w przyszłym tygodniu ?

 223. pitekantrop
  12 lipca o godz. 21:56

  „grzecznie ”

  Niedokładnie pan czyta , chodziło żeby grzecznie pan wrocil do dyskusji . Grzecznie w sensie naładowany wiedzą po przeczytaniu ksiązki innej niż tzw ” zółte tygrysy ” .

  Czytelnictwo tzw ” zóltych tygrysow ” zrobiło z pana ignoranta . Polecam zaprzestać brnięcie w te klimaty rodem z gomulki. Uklony

 224. pan slimak ,

  Pamietam Dickensa, piekne wydania: „David Copperfield”, „Dombey i syn”, „Opowiesc wigilijna”, „Oliver Twist”. No i amerykanskie filmy – od westernow po filmy Disney’a („Piotrus Pan”, „Sto jeden dalmatanczykow”). Ale najwieksze wrazenie robil francuski film „Gamon” ze wspanialym Cadillakiem w roli glownej.”

  Tak , to był wspaniały kraj z pięknymi wydaniami Dickensa i amerykanskimi westernami …

  Czemu pan wyjechał ?

 225. Bar Norte
  12 lipca o godz. 21:31
  wiesiek59

  Jaki masz stosunek do imigrantów dobrze wiem bo nie raz na ten temat pisałeś.

  Natomiast tekst wkleiłem po to byś miał jasność, że faceci, którzy patrząc ci prosto w oczy judzą ksenofobicznie na temat różnic kulturowych nie do przekroczenia nie mają najmniejszego problemu by cichcem ściągać masy imigrantów byle tylko utrzymać w swoim interesie niskie koszty pracy.
  I jest im całkowice obojętna specyfika kulturowa czy religijna tej siły roboczej.”

  100/100 bez ludzi z Ukrainy NIE ISTNIEJE branża budowlana oraz wszelkie rzeznie . Dodam że do zakładów uboju irozbioru drobiu sciąga sie ludzi ze Sri Lanki na przyklad. . To bardzo pozytywne zjawisko , niskoplatnych , brudnych prac nie chcą robic Polacy więc zjawiaja się gastarbeiterzy . Normalne zjawisko w kapitalizmie .

 226. Rolnicy i sadownicy szykują wielki najazd na Warszawę. Będą protestować przeciwko kantom i oszustwie przetwórców owoców, którzy prawie za darmo skupują płody ich pracy. I dobrze im tak. Chcieli kapitalizmu, to mają. Tumany obiecywali bułki z szynką. I mają wielkie goowno. Winni się uczyć, że kapitalizm to system zorganizowanego oszustwa. Więc są oszukiwani. Do tego brakuje rąk do pracy, bo ponad 3 miliony ludzi uciekło za granicę za chlebem I już nie powrócą. Polska staje się coraz bardziej krajem odłogów.

 227. Fragment deklaracji NATO w Brukseli
  “NATO…strive(s) for peace, security, and stability in the whole of the Euro-Atlantic area…united in our commitment to…the purposes and principles of the Charter of the United Nations.”
  Można się tarzać ze śmiechu i zaraz brzuch rozboli.

 228. Bar Norte
  Niezalezny program angielski z Menczesteru na youtube-The Ritchie Allen Show- twierdzi, ze korporacyjna Partia Demokratyczna wystawi w 2020 jako jedynego kandydata do fasadowej roli prezydenta, skorumpowana Hillary Clinton.
  https://www.youtube.com/watch?v=Bd1RDAK7uVk&frags=pl%2Cwn

 229. ozzy
  13 lipca, g.7: 07
  Kiedy Gospodarz raczył się był pofatygować na blog bodaj w zeszłym tygodniu, reagując wreszcie na hejterskie i chamskie komentarze, błysnęło światełko w tunelu.
  Ale jednak pan redaktor nie ogarnia własnego podwórka. Trudno. Tak cy owak wpisy czytać warto, a komentarze można sobie odpuścić.

 230. Panie poruczniku ,

  Szkoda że zapomniał Pan ze za prl aż do czasów Gierka istniał system ,, obowiązkowych dostaw,, . Jak Pan doskonale wie każdy rolnik MUSIAŁ dostarczyć państwu określoną ilość płodów rolnych za cenę wyznaczoną przez Państwo. Nie trzeba dodawać ze bardzo, bardzo niska . Można powiedzieć że za darmo. Od końca wojny do początku epoki Gierka trwał ten rabunek . W latach 50 tych przyjeżdżali na wieś bojówki różnych zetempowcow i zabieramy ludziom plony. Nawet jak byl nieurodzaj i za wiele w stodole nie było. Jeszcze w latach 60 tych , władza ,, ludowa,, wsadzala do więzienia przedstawicieli owego ludu za niewywiazanie się z owych dostaw. Dopiero z początkiem lat 70 tych , 25 lat po wojnie władza tzw ,, ludowa,, przestała ow lud okradać . Ukłony.

 231. Dickensa wydawali mało i nie wszystko bo pochwalił tzw ,, anglosaski kapitalizm – napisał @blacley.

  Karol Dickens piewcą dziewiętnastowiecznego kapitalizmu. Pierwsze w świecie takie odczytanie wymowy dzieł Dickensa, zresztą bez przeczytania choćby jednego z nich.

 232. Symetryczny
  Co ty się martwisz o rolników? Taka już ich natura, że zawsze im źle i za mało. Wszystkiego. Kwękali za Gomułki, chociaż przywrócil prywatne gospodarstwa, a młodzież miała punkty preferencyjne, jesli zdawała na studia, kwękali za Gierka, gdy zostali ubezpieczeni tak jak miastowi a i za Jaruzela, gdy wozili żarcie do miasta jak za okupacji, bo były przecież kartki na mięso.
  Po przystąpieniu do UE zostali największymi jej beneficjentami z racji dopłat i bogacili się w szybkim tempie. Obserwowałam kilkanaście lat, jak rozwijają się wsie w „mojej” dzialkowej gminie i okolicznych: wypasione domy, zabudowania, dobre samochody, nowoczesne traktory itd.itp. A znajomy sołtys, który ma wielką hodowlę krów mlecznych, na pytanie co słychać mówi niezmiennie – eee, to się nie opłaca, tamto się nie opłaca.
  Wieś glosowała gremialnie na PIS, zdradzając PSL, który zawsze dobrze dbal o jej interesy. Wcale mi rolników nie żal, bo nie widzę powodu, a kapitalizm nie ma tu nic do rzeczy.
  Właśnie „za kapitalizmu” dokonali największego skoku cywilizacyjnego.

 233. Hetajr,
  Pan zaś o kapitalizmie ma jeszcze mniejsze pojęcie niż Dickens . Nie rozumie Pan ze nie można ludziom zadawać roboty na tydzień zadając wykonania w 12 godzin za stawkę 8 Mio godzinna.
  Oraz ze za rybę zlowiona na drugim końcu świata jednak trzeba wysuplac coś więcej niż drobne. Uklony

 234. Mag,
  Nie całkiem tak było. Gomułka nie ,, przywrócił prywatne gospodarstwa , ,, tylko wydał polecenie zaprzestania przymusowej kolektywizacji. Nie z powodu ze mu się kolektywizacjs przestała podobać , o nie ! Dotarło do Gomułki ze panstwowe/spółdzielcze rolnictwo Nie wyzywi kraju , więc niechętnie zaakceptował fakt jego istnienia. Co stało się gwoździem do trumny prl bo lud zobaczył że państwowo w sklepie nie ma nic , prywatnie jest wszystko, jeśli mówimy o jedzeniu.

  Polak generalnie lubi narzekać , nie tylko rolnicy, nie zauważyła Pani?
  Ze wieś się z nędzy wydobyla to chyba dobrze czyż nie ? Ukłony.

 235. blackley
  13 lipca o godz. 11:23

  Pała z czytania tekstu ze zrozumieniem. Przez cały czas mowa jest o przeprowadzce, kiedy to czas op..rdalania się ekipy można wyliczyć z dokładnością do minuty.

  Pała z geografii (gospodarczej). Dorsz jest i był łowiony na morzach północnych i północnym Atlantyku. Wzrosła tylko liczba nabijających koszty i kabzę pośredników a zniknęła polska flota rybacka.

 236. blakley
  13 lipca,g.12:45
  Wprowadziłeś drobnych korekt dwie.
  – Jak zwal tak zwał „zaprzestanie przymusowej kolektywizacji” w praktyce skutkowało w większości prywatyzacją gospodarstw.
  – To że Polak lubi narzekać, każdy wie. Ale w pewnych zawodach jest to zjawisko mniej widoczne niż w przypadku rolników. Słyszał pan narzekających gremialnie filharmoników, dentystów, szewców (chyba jeszcze ten zawód istnieje), piekarzy, cukierników, artystów malarzy oraz malarzy pokojowych lub hydraulików?
  A że wieś obecna kwitnie, to aż milo popatrzeć.
  Woziłam na „moją” wieś Polaków, którzy wyemigrowali w latach 80. i nie mogli się nadziwić nie tylko starannie uprawianym polom, pastwiskom, sadom, sieci lokalnych szosek, ale i nowoczesnym, we wszystko wyposażonym domom, marketom, gdzie można kupić wszystko bez potrzeby wyjazdu do miasta.
  No cóż. Zdążyliśmy przywyknąć i wydaje się to nam normalne. Gdy widzi się gdzieś zaniedbaną chałupę, bałagan na gumnie to znak że komuś sie noga powinęła albo dzieci wyjechały bóg wie gdzie, a zostali starzy, którzy nie dają rady.
  A tymczasem @Symetryczny wciąż opłakuje PRL i ma chyba klapki na oczach.

 237. mag
  Skok cywilizacyjny na wsi jest bezdyskusyjny. Szkoda tylko, że nie idzie za tym zmiana mentalności. Nieurodzaj – zle, urodzaj duży – jeszcze gorzej.Powód do lamentu zawsze się znajdzie.

 238. mag
  13 lipca o godz. 11:13
  Piszesz bzdury propagandy pisowskiej. Wyobraź sobie uprawę maliny, od jej posadzenia , pielęgnacji, zbiorów i sprzedaż za 1,7zł/kg. Z innymi poglądami, łącznie z degeneracją Unijną to się zgadzam. Przy okazji wybij sobie z głowy moje marzenia o powrocie Polski Ludowej. Aczkolwiek wiele spraw było wtedy niezłych. To jest niemożliwe i niepotrzebne. Inna rzecz, to że wpadliśmy z deszczu pod rynnę, delikatnie mówiąc, a w sumie wpadliśmy w goowno. A tak z ciekawości, kto to jest ten śmierdzący bałwan, niejaki blackley, albo inny typek pitekantrop? Oni wszyscy są z szajki Passenta?

 239. Symetryczny
  „Piszesz bzdury propagandy pisowskiej” – powiadasz.
  Nie wiem, co pisze propaganda pisowska, bo tych bredni staram się nie czytać, chyba że mi coś w oko wpadnie.
  Natomiast rozczulił mnie prawie do łez premier Krzywousty, wychwalający „zaginięte” już zaprzęgi konne z wozami. Bo to taka piękna tradycja byla polska, które nie wolno się wstydzić.
  Czasem myślę, czy on jest bardziej wariat (po tatusiu), czy bezwgzlędny cynik, który rżnie głupa.

 240. handzia55
  Jak to lecialo u Mrożka?
  „A moze by my co zasiali?
  Iii, chyba nie”.

 241. handzia55
  13 lipca o godz. 13:24

  handzia55 pisze o sobie, że zawsze znajdzie powód do lamentu. Tym razem lamentuje z powodu lamentowania chłopów.

 242. Jeszcze lepiej ta statystyka wygląda jeśli uwzględnimy wszystkie kraje wchodzące w skład Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Z każdego 1 euro wydanego w tych krajach przez Niemcy w ramach unijnej polityki strukturalnej do naszego zachodniego sąsiada powraca aż… 1,25 euro!

  Powyższe pokazuje, że Unia Europejska to dla Niemiec bardzo opłacalny biznes. Mimo, iż są największym płatnikiem netto do unijnego budżetu, to dzięki neokolonialnej strukturze gospodarek nowych państw UE, udaje się im odzyskać wpłacone pieniądze i to z nawiązką. To też jest powód, dla którego Niemcy tak histerycznie zareagowali na wynik ostatnich wyborów w naszym kraju. Po prostu obawiali się, że nowe władze w Warszawie będą chciały ograniczyć skalę re-transferu unijnych środków zza Odrę. A to dla naszych zachodnich sąsiadów kwestia żywotnych interesów.
  https://wolnemedia.net/niemcy-aby-sie-rozwijac-musza-zarabiac-w-polsce/
  ======

  Tak wyglądają realia.
  Dodajmy do tego jeszcze kredyty brane w zachodnich bankach, i wzrastające zadłużenie, a będziemy mieli pełny obraz tzw. „sukcesu”.

  Tyle że przedstawianie niewygodnych faktów, na lemingozę nie wpływa.

 243. „Program Rodzina 500 Plus trafia na wieś, a do niedawna większość propozycji raczej kierowana była do miast. Jeżeli ktoś mówi, że to powinien być odpis od podatku dochodowego, to jak z tego mieliby skorzystać mali i średni rolnicy?” — pytał polityk PiS. „Znów byłaby to bariera dla środowisk wiejskich, dla wielu rodzin rolniczych. Oczywiście powinna być dyskusja, w jaki sposób (program) powinien być rozwijany, zmieniany. 60 procent środków z tego programu trafia na polską wieś. Chcemy, żeby następowało wyrównywanie szans mieszkańców wsi i miast.”
  https://wolnemedia.net/500-plus-ratuje-wiejskie-rodziny/

 244. Krzywogęby wychwala zaprzęgi konne ! To ja czekam kiedy zacznie zachwalać łapcie z łyka jako obuwie zdrowotne.

 245. ontario
  Goń się pisi tollu.

 246. Symetryczny
  13 lipca o godz. 9:24

  Symetryczny pisze, że chłopi/rolnicy NIE byli oszukiwani w PRL. Oczywiście, że nie byli. Obowiązkowe dostawy były jawne i ceny za bydło, świnie itd. z tychże dostaw także znane. A jak się chłopina spiął i spisał, to i kwit na kwintal węgla dostał, wtedy za ten węgiel płacił realną cenę. Piękny system: zmusić chłopa do sprzedaży wieprza za pół darmo i kupienia węgla za pełną cenę.

 247. mag -wiesz, że Ty jesteś głukowata??

 248. handzia55
  13 lipca o godz. 14:54

  handzia55 popisuje się wersalską kulturą! Dziękuję ci, dobra istoto za humanitaryzm i człowieczeństwo, jakie mi okazujesz!!

 249. …… – głupkowata?

 250. ontario
  nie dla psa kiełbasa, nie dla trolli kultura, a co najwyżej gest Kozakiewicza.

 251. @ mag
  12 lipca o godz. 13:29

  Ruralistyka komentatoryki, albo gdzie ta rura zmierza…
  Nie każdy może wyżąć z siebie rolnika i wyrzec się impulsywnego nawożenia.
  Zawsze można zapukać do dna od spodu.
  Pojawiają się tu głosy D(d?)umy, że trawnik najbardziej obs..any świadczy o jego sukcesie popularności.
  I rzeczywiście, ta lokalna wsobna, gumna duma, to nie od ruskich, sama się prosi o wizyty najśmierdszą kupą.
  Na tak użyźnionym gruncie nie trzeba i zielonych ludzików, bo one już tu, te swoje som, w guanich mundurkach.
  Czy trzeba więc, w pełni głupoty postinteligenckiej*) temu salutować, mag? Jakś chłopomania do ocieractwa między Edki?
  Istotnie, światłe wnioski, to nie tu.

  *) Socjologia, nie inwektywa.

 252. blackley

  „Normalne zjawisko (imigracja) w kapitalizmie”

  Jasne.
  Tyle, że należy o tym mowić otwarcie a nie z jednej strony zatruwać ludzi jadem ksenofobii, nietolerancji religijnej i wieszać psy na imigrantach a z drugiej, cichcem ściągać ich setki tysięcy.
  To jest krótkowzroczna polityka.

  Mnie odpowiada stanowisko polityczne brytyjskiej Partii Pracy, która się nie pęka tamtejszymi napięciami politycznymi na tle imigracji tylko twierdzi, że jej ograniczanie zawsze idzie w parze z ograniczeniem mobilności pracowników miejscowych by wymuszać na nich przyjmowanie pogarszających się warunków. W związku z tym Labour sprzeciwia się restrykcjom wobec imigrantów. Corbyn, jej szef tłumaczy, że jeżeli imigranci nie mogą przyjechać za pracą to szybko okazuje się, że prawo tubylców do poszukiwaniu lepszych warunków i perspektyw poza ich krajem też jest ograniczane.

 253. wyzysk

  „korporacyjna Partia Demokratyczna wystawi w 2020 jako jedynego kandydata do fasadowej roli prezydenta, skorumpowana Hillary Clinton.”

  Ufam, że lewica amerykańska jest pragmatyczna i witalna więc do tego dramatu nie dojdzie.

  Więcej wiary!

 254. Gekko
  13 lipca o godz. 16:05

  Gekko żarliwie wyznaje, że nie je ani chleba, ani chleba z masłem, ani chleba z masłem i szynką, ani niczego w ogóle nie je, co wytwarzają chłopi/rolnicy, bo mu śmierdzi, gdy wydala po zjedzeniu.

 255. handzia55
  13 lipca o godz. 15:31

  Kolejny raz dziękuję za dobre słowo, dobra istoto samarytańska. Twoje człowieczeństwo jest budującym wzorcem estetycznym i etycznym.

 256. ozzy:
  A co najbardziej ciebie denerwuje?
  Pikus? Takie chamstwo, jakie on prezentuje oraz jednostronnosc komentarzy powinno urazac twa delikatna dusze intelektualisty. A jakos nie reagowales. Moze z tym sie zgadzasz?

 257. Bar Norte:
  „Ufam, że lewica amerykańska jest pragmatyczna i witalna więc do tego dramatu nie dojdzie.

  Więcej wiary!”

  Partia Demokratyczna to nie jest zadna lewica amerykanska. Moze prawicowe centrum.
  Jest L. Sanders, ale on jest niezaleznym senatorem i nie sadze, aby PD powtorzyla eksperyment z nim lub kims podobnym. Prawdopodobnie partia straci reszte mandatow w Kongresie i znow beda biadolic na niesprawiedliwosc dziejowa. Nb. mialbym problemy z okresleniem programu politycznego tej partii. Jest nijaka, stad triumfy Trumpa i GOP pomimo tych licznych wpadek.
  Musze poczytac GW, aby rozeznac sie w tym, co sluszne a co nie w USA. 🙂

 258. Weilkie zainteresowanie wzbudzają na enpassant analizy ukazujące duży spadek ubóstwa w Polsce w latach 2007-16 na tle Unii Europejskiej.

  http://wyborcza.pl/7,155287,23652599,duzy-spadek-ubostwa-w-polsce-i-tapniecie-w-wielkiej-brytanii.html

  Owszem Rumuni też są ubodzy, nawet bardziej, też wyszli spod paradygmatów Marksa i Engelsa i od tego czasu poprawiają stan zamożności i poziom ubóstwa. Ale wolniej, zdecydowanie wolniej niż Polska. W trakcie tej prawie dekady rządów PO-PSL ubóstwo tak mierzone spadło o połowę.

  Jaka jest przyczyna. Oczywiście kraje Południa Unii zubożały, Polska w PKB na głowę w tym okresie przegoniła nie tylko Węgry, ale i Grecję, zrównała się niemal z Portugalią. Zapewne Francja dołożyła się do tego wyniku, zdecydowanie UK.

  Cóż tu pisać, za rządów PO-PSL gonienie UE wyraźnie przyspieszyło. Prezes wybitny języko-twórca nazwał to nieprzyjemne dla niego zjawisko POLSKA W RUINIE. Brawa dla prezesa.

 259. @blackley dopuszcza sie kolejnych klamstw i insynuacji:

  „Skoro w prl była cenzura ale bez wpływu na pisarzy , skoro prl wydawał wszystkie książki swiata wogóle bez cenzury ,”

  Smierdzace klamstwa i parszywe insynuacje gostka o ksywie @blackley. Po raz kolejny usiluje @blackley na chama wepchnac mi w usta cos, czego nie powiedzialem.

  ” skoro prl wydawał tak ” cenne i prawdziwe dzieła ”

  „Cenne i prawdziwie dziela” udaja cytat (cudzyslow), tyle ze to nie cytat a fabrykacja @blackley’a.

  „, skoro z takim rozrzewnieniem opowiada pan o swych szkolnych i studenckich latach ”

  Kolejne cuchnace klamstwa @blackley’a. O zadnych „studenckich latach” nie „opowiadalem” w ogole, stuprocentowa fabrykacja. Czasow, kiedy uczeszczalem do szkoly podstawowej nie wspominalem „z rozrzewnieniem” ani nie wspominalem w ogole – napisalem wylacznie o tym, jakie ksiazki mozna bylo w PRL-u w 60-tych latach kupic, jakie filmy obejrzec w kinie itp.

  „to z jakiego powodu wyjechał pan z tego wspaniałego w panskiej opinii kraju ”

  Kolejna obrzydliwa insynuacja – „wspanialy” „kraj” to fabrykacja @blackley’a.

  „Twierdzi pan że pan Bodgan Arct sobie wrócił z Anglii po 2 ww spokojnie do Polski , pisał co chciał ez oglądania się na cenzurę i”

  Kolejna proba nafajdania na lotnika i pisarza Bohdana Arcta (cztery KW, Virtuti) odnotowana. Zalosne, kiedy anonimowy palant usiluje opluc bohatera – i slynnego pisarza.

  „taka to była miła i cierpliwa władza”

  To juz poglady @blackley’a – ja sie na ten temat nie wypowiadalem. Zauwazylem natomiast (i zauwazam nadal), ze ksiazki poswiecone bitwie o Anglie, zestrzeliwaniu niemieckich V1 czy tez wojny na Pacyfiku byly ( raczej odlegle od zainteresowan cenzury.

  „…Coś trochę mija się pan z prawdą ”

  @Blackley nie „mija sie z prawda” „troche” – tylko posluguje sie fabrykacja, insynuacja i oszczerstwem. Przy okazji niejako – zeby mnie opluc – to usiluje opluc pisarza i lotnika z wyjatkowo piekna wojenna karta i bohaterska przeszloscia.

  „z jakiego powodu wyjechał pan z Polski ?”

  Bo mnie (i dziesiatki tysiecy takich jak ja) wypedzono w ramach cuchnacej, lajdackiej czystki etnicznej („Zydy wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”). Trudno bylo nie usluchac lagodnej perswazji („Do pieca pojdziesz, do krematorium”).

  „ak pan usiłuje bajać ”

  „Bajac” a raczej fajdac usiluje prymityw-tuman, ktory w zyciu nieczego nie przeczytal – ale usiluje nafa..strygowac nawet na Bohdana Arcta – 4KW, Virtuti, trzy pewne zestrzelenia plus dwie V-1. Do innych bredni, ktorymi usiluje tutaj zablysnac spec od pomowien („wyrywanie paznokci” „lanie gumowa pala) jeszcze poroce w kolejnych komentarzach.

 260. PA2155

  „Partia Demokratyczna to nie jest zadna lewica amerykanska”

  Wiem, pisząc „lewica amerykańska” miałem na myśli szeroko pojmowane spektrum organizacji i środowisk progresywnych, również skupionych wokół Sandersa i ich wpływ na Partię Demokratyczną.

  Oczywiście moje „ufanie” nie wyklucza, że Partia Demokratyczna będzie dalej trwać w skostnieniu geriatryczno-politycznym i skończy jak piszesz.
  No ale trzeba myśleć pozytywnie.

 261. @blackley dopuszcza sie kolejnych klamstw i insynuacji:

  „Tak , to był wspaniały kraj z pięknymi wydaniami Dickensa i amerykanskimi westernami …”

  Obrzydliwa fabrykacja od poczatku do konca – „wspanialy kraj” to wymysl @blackley’a, nie ma nic wspolnego z moim komentarzem. Okreslenia „wspanialy” uzylem w odniesieniu do pieknego auta marki Cadillac, ktore mozna bylo podziwiac we francuskiej komedii kryminalnej „Gamon”. Westerny, ktore pamietam z tamtych czasow, to np „Rio Bravo”, „Siedmiu Wspanialych”, „Jeden przeciw wszystkim”. Cala plejada znakomitych amerykanskich pisarzy ukazywala sie w serii wydawniczej „Nike” – jeszcze w podstawowce czytalem Salingera, Saroyan’a, oczywiscie Hemingway’a. „Wspanialy kraj” to obrzydliwa fabrykacja.

  A zachwyty @Blackley’a nad okupacja hitlerowska, kiedy to Niemcy (zdaniem @Blackley’a) przyniesli do Polski „troche swiatla” – to akurat fakt udokumentowany wypowiedziami samego @Blackley’a. To dosc oczywiste, ze jak komus sie bardzo podobala okupacja hitlerowska, to musi solidnie nienawidziec kogos, kto zestrzelil calkiem sporo niemieckich, hitlerowskich samolotow.

 262. Wiesiek nadal jak potłuczony gada, że z każdego euro danego nam przez Unię do Niemiec powraca 1,5 euro. Z czego wynika sugestia, że Niemcy nas okradają. Pod pozorem finansowania przez Unię np. budowy dróg, modernizacji kolei, czy dopłat dla rolników, bezczelnie nas okradają. Euro wracają do Niemiec. Mantra powtarzana przez różnych nawiedzonych półgłówków jak internet w Polsce długi i szeroki.

  Jak jest faktycznie? Jest tak jak ma być. Euro unijne jest dawane (netto, odliczając naszą składkę do Unii). Za darmo. Euro, które Niemcy zarabiają, jest zapłatą za towary, za wykonane zlecenia, za usługi, itd. Za pozyskane przez Polskę euro z funduszy unijnych (z polską dopłatą) budowane są drogi, hodowane krowy, kupowane traktory. Itd. Euro jest pieniądzem, który jest stale w obrocie. Za euro ktoś wykonuje drogi, ktoś kupuje traktory, itd. Euro, to jest pieniądz, jest cały czas w obrocie. Mówienie o euro, że „wraca” lub jest „wyprowadzane” z Polski lub jest odzyskiwane przez Niemcy, itd., to fanzolenie dla naiwnych o tym, ze – patrz oni udają, że nam dają euro, a faktycznie zaraz po tym dawaniu wyprowadzają do Niemiec, oni nas okradają. A to, że ileś tego euro dostaliśmy za darmo, o tym cisza.

  Kiedyś tłumaczyłem jak krowie na rowie, że weźmy taki przykład. Pjaczek-cwaniaczek wchodzi do monopolowego. Kręci się, coś tam kupuje, jakiś tani trunek, zagaduje, wdaje się w rozmowę ekonomiczną ze sprzedawcą i aby udowodnić sprzedawcy, ze pieniądze unijne wracają do Unii, proponuje – daj mi pan 2 dychy. Sprzedawca tytułem eksperymentu przekazuje mu banknot. Cwaniaczek oznajmia, ze czegoś zapomniał i zwraca się do sprzedawcy – poproszę jeszcze połówkę o, tego i płaci tym banknotem.
  Sprzedawca zaskoczony, wybity z rytmu błyskawicznie się pozbierał i żąda – mówię po dobremu – oddaj 2 dychy. To są moje pieniądze, jak możesz płacić moimi pieniędzmi? Na to cwaniaczek – ale te dwie dychy wróciły do pana, panie sprzedawco, pan je odzyskał, więc o co chodzi?

  Tak się ma dokładnie to euro wracające do Niemiec w zamian za 1 euro przychodzące do Polski z Unii. Mieć takich ekonomistów w państwie jak Wiesiek, to gwarantowany rozpad każdej gospodarki w ciągu najdalej roku, nawet chińska nie dałaby rady.
  Pzdr, TJ

 263. @blackley

  ” grzecznie pan wrocil do dyskusji ”

  Dyskusje prowadzi sie z oponentem, za pomoca argumentow, sprawdzalnych faktow, odnosnikow.

  Z gostkiem, ktory posluguje sie smierdzacym, ku..wskim oszczerstwem:

  „Czasy kiedy mógł pan ludziom wyrywać paznokcie i lać gumową pała minęły . Ale jak widać przyzwyczajenie drugą naturą człowieka . Niełatwo się przestawić że już nie można komuś swiecić lampą w oczy i wpychać ołówek do ucha .”

  nikt oczywiscie w zadne „dyskusje” sie nie wdaje. Skonczone bydle, ktore sie dopuszcza tak parszywych oszczerstw, znajduje sie z definicji poza zasiegiem jakiejkolwiek cywilizowanej rozmowy. Warto natomiast punktowac kolejne lajdackie klamstwa i naglasniac zachwyty nad okupacja hitlerowska.

 264. @tejot

  „Wiesiek nadal jak potłuczony gad”

  Tejot, ty nie jestes potluczony. I gadasz madrze, no nie? Na blogu Kowalczyka wyjasniales, ze te procesory z Hajfy to tylko taki koszerny geszeft, taki chwyt marketingowy. Tam u ciebie to pewnie znacznie lepsze robia? Bo jakos agencje nie wspominaly.

  Jak tam sukcesy okretownictwa, ktorymi sie tak chwaliles? Kiedy dwudzestolecie budowy ORP „Gawron”? A ta stepka w Szczecinie – lezy jak lezala?

 265. Bar Norte:
  System amerykanski jest systemem dualistycznym z dwoma partiami o podobnym programie politycznym. Tzw. kandydat niezalezny nie ma szans w wyborych. Ostatnim takim liczacym sie politykiem byl Ross Perrot i, w pewnym sensie, R. Nader. System jest skostnialy i kandydaci licza bardziej na swoj urok osobisty i pieniadze na kampanie przedwyborcza niz na jakikolwiek program polityczny. Czy podobnie nie jest w Polsce z POPiSem?
  Nalepka „lewicowosci” to prawie oskarzenie o watek komunistyczny lub totalitarny.

 266. „, Polska w PKB na głowę w tym okresie przegoniła nie tylko Węgry, ale i Grecję, zrównała się niemal z Portugalią.”

  Przegonila Szwajcarie i zrownala sie niemal z Norwegia. Albo odwrotnie. Tylko dziwnym trafem z tej oazy dobrobytu ludzie zapitalaja do pracy juz nawet do Czech. A PKB na lba:

  ” Greece 18,637

  Hungary 15,531
  Poland 13,823″

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(nominal)_per_capita

  Jak @teo teraz zablysnie erudycja, ze trzy razy zazydlaczy („tatele”) i przypomni o pochodzeniu Rosenbergow, to na pewno stanie sie ulubiencem publicznosci.

  Ale Polacy nadal beda zapitalac do pracy juz nawet nie do rajchu – ale do pogardzanych „guupich pepikow”.

 267. @Wiesiek59

  „Po prostu obawiali się, że nowe władze w Warszawie będą chciały ograniczyć skalę re-transferu unijnych środków zza Odrę.”

  Byloby troche pod gorke, jakby wlasciciel fabryki opon czy akumulatorow samochodowych nie mogl skasowac zyskow, bo panstwo polozy na tych zyskach lape (znaczy wprowadzi „ograniczenia”).

  Nacjonalizacja to jest sztuka na raz. Mam nadzieje, ze sie ten scenariusz zisci, przyjechalbym popatrzec.

 268. Bar Norte:
  Obserwuje w TV selekcje kandydatow na gubernatora Michigan. W tym roku galeria postaci jest bardziej zroznicowana. Jest Hindus-imigrant z hinduskim akcentem, Arab, uzywajacy w reklamach dziewczyn z chustkami na glowach, bialy macho-macho, apelujacy do trumpowskich entuzjastow i biala senator, odwolujaca sie do akcji bezposredniej („let’s get it done” konczace kazda reklame) i czarny weteran- Marine, podpierajacy sie Trumpem. Osobiscie, stawiam na p. senator i na macho-macho. 🙂

 269. @PA2155

  „Jest jeszcze TAGLIT
  http://en.wikipedia.org/wiki/Birthright_Israel
  Byl nawet taki reportaz w GW, kilka lat temu, o szoku, jaki przezyl polski uczestnik wycieczki (darmowej) do Izraela. Pranie mozgu w najgorszym stylu tez bylo gratis.”

  Gostek, jak twojemu ziomalowi nie pasowalo „pranie mozgow” to na kiego grzyba tam sie wlasnie pchal, gdzie jest zle, niedobrze, pranie mozgow, rasizm, faszym, Zwierzecy Antypolonizm, mechanizm i organizm? Nie lepiej bylo siedziec w rodzinnym Grojcu?

  „jednostronnosc komentarzy”

  Najmocniej przepraszam – ale nadal uwazam, ze mam prawo zyc i oddychac. A moje dzieci podobnie. Rozumiem oczywiscie, ze powyzszy poglad to Wyjatkowo Potworna Syjonistyczna Zbrodnia Przeciw Ludzkosci – ale nadal zamierzam zyc i oddychac, nawet jesli niektorym z tego powodu jest przykro.

 270. PA2155

  Pisałem o wywarciu wpływu na Partię Demokratyczną przez środowiska progresywne.
  Przykładem wywarcia wpływu jest wygrana Alexandrii Ocasio – Cortez w prawyborach PD w ramach wyborów uzupełniających do kongresu. Ona de facto jest członkinią „Demokratycznych Socjalistów Ameryki” i nalepka „lewicowości” jakoś jej nie przeszkodziła wygrać z prominentnym wyżeraczem PD Crowleyem.

  Co do analogicznej sytuacji w kraju … . PiS podtrzymuje układ z tzw „klasą ludową” choć na skutek polityki Morawieckiego ten układ wyraźnie słabnie.
  Natomiast jeśli chodzi o PO to choćby chciała otworzyć się na inne, poza częscią klasy średniej grupy społeczne, to nie może bo jest zakładnikiem swego elektoratu, który takiego otwarcia sobie po prostu nie życzy.

 271. @PA2155

  ” potrzebny jest ktos wewnatrz, weryfikujacy nasze wiesci i wyobrazenia o Izraelu. Moze chodzi bardziej o wizerunek realnego panstwa i spoleczenstwa, nie zas o symbol Ziemii Obiecanej lub apoteozy zla.”

  Gostek, jesli jestes na informacyjnym glodzie, to przeciez masz do sypozycji pelno przekaziorow. Informuja te przekaziory w systemie 24/7, ze tam rasizm, faszyzm, jeszcze gorszy od tych dwoch poprzednich pojec syjonizm, Zwierzecy Antypolonizm i w ogole. I polskich turystow obrzucono na plazy kamieniami (ja slyszalem ze granatami recznymi).

  A najgorsze – ze ludzie jakos nie rozumieja, ze tam rasizm, antygoizm i Zwierzecy Antypolonizm. I zamiast Dawac Odpor, zamiast Bojkotowac – to daja zlym syjonistom zarobic:

  „W 2017 roku Izrael odwiedziło ponad 100 tysięcy turystów z Polski, o ok. 90. proc. więcej niż w 2017 roku. Liczymy, że w 2018 roku padnie kolejny rekord – powiedział goszczący w Warszawie, Amir Halevi, dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Izraela.”

  https://www.waszaturystyka.pl/swiat/item/6958-izrael-%E2%80%93-polscy-tury%C5%9Bci-bij%C4%85-rekordy.html

  Loty do Izra.. sorki, do Nielegalnego Syjonistycznego Tworu – juz z kazdej dziury, z Rzeszowa, z Bydgoszczy, z Wroclawia. Z Gdanska i z Krakowa do Ejlatu na siedemdziesiat pare zeta. Jestem oburzony takim brakiem poparcia dla Swietej Sprawy Plasteliny i na znak oburzenia wyglaszam gromki okrzyk „aj-waj”.

 272. W świąteczny wtorek Goście Passenta zgodzili się, że wątek handlu historią, którą we PiSowskim opakowaniu ciemny lud kupi albo nie kupi, jest trzeciorzędny. Narzucony przez prezesa dla podtrzymania słupków i asymetryczności w narodzie, która odzwierciedla się w odpowiedzi na medialne newsy o „polskich obozach zagłady”. Jedni uważali, że spokojnie demontować i nie robić z tego halo, drudzy walczą jakby chodziło o nagie krzyżackie miecze.

  Ale to było w drugiej połowie. W pierwszej opowiadali o przejmowaniu kontroli nad wyrokami w Polsce. POLITYKA na okładce przedstawiła prezesa jako Temidę. Wkrótce on ustali kto korumpował i ile milionów wziął, a nie jakiś przypadkowy sędzia, nie wiadomo czy nie „postkomuch”, a przynajmniej „lewacki liberał”. Wyglądało to jak półgodzinne modły, może nawet do NMP.

  Jedno co mnie w liberałach naszych polskich zadziwia, to brak jaj (ang. balls, hiszp. cojones). Gospodarz mówi, jakby ironicznie, że prezes musi przejąć sądy, bo inaczej ich wiekopomne reformy zostaną cofnięte i zniweczone, tak powiedział prezes tydzień temu, i cisza. Nikt nie powiedział wyraźnie, że to bzdura wierutna i kolejny prezesa wybryk językowy, podjudzenie i bezczelna insynuacja.

  I tak to się kręci.

 273. Bar Norte:
  ” i nalepka „lewicowości” jakoś jej nie przeszkodziła wygrać z prominentnym wyżeraczem PD Crowleyem.”
  Ale to NYC, ktory jest liberalny z natury, nie zas Montana lub Kansas.

  W sprawie POPiS, oba skrzydla sa zakotwiczone w pewnych wartosciach (religia i KK, niechec do aborcji, antyrosyjskosc) i manipulowanie na marginesach pewnych rzeczy niewiele to zmienia. Jedni nosza lepsze garnitury i moga sie lepiej wyslowic, ale zawsze spotykaja sie w tej samej kruchcie. Morawiecki niewiele zmienil w realiach ekonomicznych, ktore odziedziczyl od PO. To samo prawo pracy i ta sama stawka godzinowa.

 274. Wiesiek potłuczony?
  Ależ to efekt szczytu NATO w Brukseli, na którym nie rozwiązano tej organizacji, na co wiesiek liczy od dziesiątek lat. I za każdym takim przesileniem medialnym – kicha. Wiesiek jest cierpliwy. Kto kogo przetrzyma, @wiesiek NATO, czy NATO @wieśka?

  Trump zapowiedział w Chequers na konferencji prasowej z May, że będzie namawiał Putina, aby poważnie zredukować zasoby broni nuklearnej, bo to cholernie dużo kosztuje. Sugerując, że za tę forsę można w Rosji wystawić setki i tysiące pól golfowych. Ciekawe czy Putin zagrałby z Trumpem w golfa. Chyba nie?

 275. tejot
  13 lipca o godz. 19:32

  Ocenia pan wypowiedzi oficjalne, zachodnich polityków, oparte na ich wyliczeniach.
  Nie wiedzą co mówią?
  Czy tez zapuszcza się pan w tematy całkowicie panu obce?

  Jest pan specjalistą od Smoleńska.
  I tego radzę się trzymać.

  Podobnych szacunków jest w polskim wydaniu kilkanaście.
  Może pan zacząć lektury od Tittenbruna, Cukiernika, Szahaja, Kieżuna.
  Mówią ci coś te nazwiska?

 276. teo
  13 lipca o godz. 20:23

  Dziecię drogie…….
  Coś co w USA kosztuje bilion $, w Rosji kosztuje 100 milionów rubli.
  Takie są realia.
  Unowocześnienie broni nuklearnej w obydwu krajach będzie kosztować właśnie tyle.
  Efektywność wydawania walut narodowych, może być bardzo różna.
  Dociera?

  Waluta narodowa ma sporo plusów, o ile produkuje się pewne dobra u siebie i na własnych warunkach.
  Gorzej, gdy trzeba je kupować za cudzą walutę.

 277. Wiesiek przepisywane od nawiedzonych internetowych ględaczy głupkowate hipotezy, zwykłe memy, takie trzy słowa w rodzaju „euro wraca do Niemiec” przedstawia dumnie jako:
  „wypowiedzi oficjalne, zachodnich polityków, oparte na ich wyliczeniach”

  Wiesiek różne badziewia, banały, memy fakenewsy internetowe, w zadany sposób, naiwnie stara się przedstawiać jako teorie „oparte na wyliczeniach zachodnich polityków”.
  Pzdr, TJ

 278. wie-siek-5-9 (21:11)
  (Z naciskiem na wie?)

  Dziecię drogie…….
  Z takim Dobrodziejem to można pogadać. I jak ładnie wykropkowane. Czy mam sobie wpisać, co mi pasuje?
  Czy wie-śkowi chodzi o to, że w Rosji jest wszystko ponad 600 tysięcy razy taniej?
  Ach, dlatego mnie tak odmłodził bo nie mogę pamiętać jak tanio było w Rosji za cara Mikołaja, ani za Stalina, który jako znamienity ekonomista udowodnił, że dobrobyt ludzi radzieckich będzie polegał na tym, że wszystko będzie tanieć bez końca. Ale teraz jest tanie utrzymania jednego więźnia w Rosji, ale że aż setki tysięcy razy???

  Ale gdyby hipotetycznie Putin się zgodził na te pola golfowe, i Trump je wybudował zatrudniwszy emigrantów z Azji i nie dając ani jednej łapówki dla KGB i oligarchów, co robi się już bardzo hipotetyczne, to byłoby taniej niż w USA, o skąpej Szkocji nie wspominając.

 279. wie-siek powie „oparte na wyliczeniach zachodnich polityków”, a zaraz potem, że tylko w Rosji i Chinach umieją liczyć.

  No cóż, wie-siek odrzucił propozycję o redukcji arsenałów nuklearnych z uwagi na wyliczenie kosztów. I to nie było „wyliczenie zachodnich polityków”.

 280. teo
  13 lipca o godz. 21:55

  Koszt unowocześnienia amerykańskiego arsenału nuklearnego obliczono na bilion $- w znaczeniu europejskim biliona.
  Coś masz do dodania na temat tego FAKTU?
  Chodzi o programowalność siły wybuchu, oraz redukcję siły do poziomu ponoć akceptowalnego.
  Samo założenie ograniczonej wojny nuklearnej, jest …interesujące.

  Jaki ma być cel takich rozważań?
  Oswojenie publiki z tematem?

 281. PA2155

  Morawiecki chcąc wejść w dooope biznesowi ostro i ostentacyjnie przyciął stawkę godzinową, którą proponowała na przyszły rok ministra Rafalska. Choć ona zaproponowała i tak mniej niż oczekiwały centrale związkowe. Dodam, że ich oczekiwania nie były wygórowane biorąc pod uwagę uprawianą przez obóz władzy propagandę sukcesu.

  W efekcie centrale związkowe zerwały rozmowy w tzw „radzie dialogu społecznego” i zapowiedziały na jesień strajki i demonstracje.
  Zresztą strajki płacowe tlą się w całym kraju, zarówno w budżetówce jak i biznesie. Ostatnio np minister zdrowia ogłosił kolejne, nie wiadomo już które, „porozumienie” z pielęgniarkami co w żaden sposób nie wpłyneło na wyciszenie strajków w szpitalach, bo one się rozszerzają.

  Na wsi też się gotuje – nie tylko na skutek suszy i pomoru afrykańskiego świn ale głównie na skutek nieudolności resortu rolnictwa. Straty, które poniesli chłopi są tak poważne, że jesień będzie gorąca.

  Jak widać więc układ PiS z kluczową dla utrzymania władzy tzw „klasą ludową” za sprawą Morawieckiego zaczyna się powoli rwać.
  Zresztą nie dziwi mnie to, bo od momentu powołania go na stanowisko ministra finansów wiedziałem, że to neoliberalny lis w pisowskim kurniku, który ich załatwi na perłowo – jak niegdyś śp Zyta Gilowska.

 282. tejot
  13 lipca o godz. 21:49

  Nie wnikam w to, skąd pan czerpie swoją wiedzę, informacje o świecie.
  Żródeł pan nie podaje.
  A jako osoba, nie wydaje mi sie pa kompetentny.
  I może na tym stwierdzeniu poprzestanę.
  Po co dyskutować z ignorantem?

 283. wiesiek59 (22:09)
  Jaki ma być cel takich rozważań?
  Oswojenie publiki z tematem?

  Jakich rozważań? Twoich rozwaźań?
  Robisz się jak delficka pytia. Dzisiaj jesteś nakręcony na wyliczenia, zdaje mi się.

  Pytam po prostu, co Putin odpowie Trumpowi, jeśli Trump w Helsinkach zaproponuje Rosji redukcję nuklearnych broni strategicznych.

 284. Blog posada w jakiś mgłą owity pesymizm. I ja to rozumiem. Każdy może się motać w rozterkach, czy jakaś partia w słynnym USA jest sklerotyczna czy raczej pragmatyczna. Poprzestałbym na sklerotycznym pragmatyzmie, aczkolwiek pragmatyczny sklerotyzm też jest atrakcyjny, i na tym bym poprzestał.

  Też bym uciekł do przodu i wpadł na trop jakieś spiskowej teorii. Np. że Zytę Napolską nasłał im Tusk, aby ich załatwiła na perłowo. Zgadza się, to była wina Tuska, ale zawsze myślałem, że to dlatego prezesowi zerżnął dooopę (d. tyłek) w wyborach 2007 roku, bo go zagiął znajomością cen w supermarkecie.

  Gdy ktoś pisze „ostro i ostentacyjnie”, to mi się serce raduje na widok jak język polski kwitnie i soczyście owocuje. Ale ja zawsze po takich soczystościach lubię podać suche liczby, bo z tą soczystość różnie potem cieknie, po brodzie, itd. Polska ma najwyższe „stawki godzinowe” w CEE*, chodzi oczywiście o płacę minimalną, jakby nie liczyć, nominalnie, w relacji do kosztów utrzymania, czy w relacji do płacy średniej, co chyba najlepiej oddaje zapalczywość polskich sanscullotów, bo ujmuje relacje cen i opodatkowanie PIT jednocześnie.

  Ale jeśli tylko ta teoria „neoliberalnego lisa w pisowskim kurniku” doprowadzi PiSiarnie do upadku, to ja jestem za propagowaniem takiej teorii, aczkolwiek sam nie będę się przyłączał, ok?

  Notabene, ilu już neoliberalnych lisów i lisic w histoii III RP się przewinęło? Ileż było przeganiania ich do lasu? I odpukać w niemalowane, jakoś szczęśliwe gospodarka parła na przód. Dopiero teraz prezes postanowił porządzić się bez ograniczeń i sam wpadł w pułapkę. Zaczyna brakować forsy w kasie. Już z prezesa Wizja-dla-Polski robi się prezes Nie-ma-na-wszystko. Nie będzie obniżek VAT, nie będzie odmrożenia w budżetówce, nie będzie na wzrost wydatków na zdrowie … Za to gorączkowa praca wrze nad wprowadzeniem tzw. split payments na VAT, po to aby wykrzesać parę miliardów zł rocznie w perspektywie kilku lat. A tymczasem lato strajkowe wisi na PiSem, o jesieni nawet lepiej nie myśleć.

  *CEE – central and eastern Europe, kraje na wschód od Odry.

 285. @Blackley, specjalista od samochodow, gospodarki, prawa patentowego – a ostatnio znawca literatury:

  „Hetajr,
  Pan zaś o kapitalizmie ma jeszcze mniejsze pojęcie niż Dickens .”

  „Steinbeck i ” Grona gniewu ” to dokładnie to co komuniści z prl chcieli o USA usłyszeć.”

  „Pan Arct wrocił do Polski , Musiał , silą rzeczy pisać to co wladza chciala czytać .. Za prl pisarze musieli tanczyć na nutę komunistycznej wladzy . Więc pisali jakies propagandowe ” zólte tygrysy ””

  Raz-dwa nafajdalo to-to na trzech pisarzy swiatowej slawy (z czego dwoch laureatow nagrody Nobla) – i przy okazji na znakomitego polskiego pisarza, ktory oprocz walorow literackich byl w czasie wojny znakomitym lotnikiem, weteranem Bitwy o Anglie, czterokrotnie odznaczony KW, odznaczony Virtuti, trzy pewne zestrzelenia, procz tego dwa V-1.

  Autor takich bestsellerow jak „Cyrk Skalskiego”, „Polowanie na czarownice”, „kamikaze-Lotnicy Smierci”.

  Kto sie interesowal lotnictwem – pamieta pewnie zupelnie znakomita monografie „Samoloty swiata”, w czasach PRL chyba taka jedyna.

  Blogowy spec od chlustania lajnem wylal caly kubel wzmiankowanej substancji na Dickensa, Hemingway’a, Steinbeck’a i na Bohdana Arcta. Acrt, znakomity pisarz, kawaler Virtuti i czterech KW – oczywiscie musial „pisać to co wladza chciala czytać ” tudziez „tanczyć na nutę komunistycznej wladzy”. Co tam taki Arct, dowodca dywizjonu… Anonim @Blackley to jest ktos! Prawdziwy Patriota a nie jakis tam Arct…

  Zasadniczo – nie moj cyrk. Ale i tak niedobrze sie robi.

 286. @Wiesiek59

  „Po co dyskutować z ignorantem?”

  No jak to po co: zeby z ignoranta-palanta sie posmiac.

  na przyklad – fajdnie taki kawal palanta-ignoranta, ze „Szwecja… jest krajem surowcowym”. No to mozna z igorantapalanta se zbyty robic. Na przyklad napisac o wielkich zlozach dynamitu znalezionych w okolicach Gotlandii. Albo o tym, jak to metoda odkrywkowa uruchomiono wydobycie plytko polozonych pokladow infrastruktury do telefonii komorkowej.

  Skad sie biora TIR-y Scania? Oczywiscie z eksploatacji zloz, polozonych w okolicach Sodertalje. Leza w ziemi te TIR-y, wiadomo, surowce. Bogactwa naturalne. Tylko trzeba sie dokopac i wyciagnac na powierzchnie.

 287. Gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się kandydować, to nie wahałbym się ani chwili i stanąłbym do takiego pojedynku – powiedział w TVN24 przewodniczący Tusk.

  http://wyborcza.pl/7,75398,23671976,tusk-wladza-ktora-nie-ma-zadnych-ograniczen-i-kontroluje-sady.html

  Gdyby babcia miała wąsy … przecież prezes nie zechce kandydować na premiera, czy prezydenta. Prezes przyzwyczaił się do ustawiania swoich pionów i popychania ich, aby łamali Konstytucję i pletli brednie w PE.

 288. Grecja wydaliła dyplomatów Rosji, oskarżając ich o próby storpedowania porozumienia z Macedonią, która otworzyła temu państwu drogę do NATO i UE.

  http://wyborcza.pl/7,75399,23671486,niebywaly-dyplomatyczny-konflikt-grecji-z-rosja-poszlo-o-macedonie.html

  Wydaleni dyplomaci za pomocą „bodźców materialnych i finansowych” starali się wpłynąć na władze samorządowe w Grecji i biskupów greckiego Kościoła prawosławnego, a także próbowali zyskać wpływy na górze Athos – w jednym z najważniejszych ośrodków wszystkich Kościołów prawosławia.

  Rosyjscy dyplomaci podjęli też nieudaną próbę skorumpowania greckich urzędników państwowych i próbowali „wmieszać się w szczególnie wrażliwe problemy narodowe i interesy Grecji na Bałkanach, a zwłaszcza w kwestię sporu o nazwę [byłej] Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii”. – pisze grecki dziennik.

  „Diplomat rosyjski” to oksymoron zbliżony do „parlamentarzysta radziecki”.

 289. teo

  Nie wiem czemu optymizm, którym staram się nasycić komentarze blogowe wywiera na tobie pesymistyczne wrażenie.

  Poza tym myślę, że powinieneś się zastanowić czy chcesz bronić upadłych idei czy raczej chcesz wygrać wybory. Bo jednego z drugim się nie da połączyć.

 290. teo

  Poza tym cieszę się, że w końcu udało mi się wydusić z ciebie pierwszą publiczną pochwałę polityki Morawieckiego w kontekście obcięcia wyskości minimalnej stawki godzinowej w przyszłym roku.

  Mam nadzieję, że w końcu, po tylu miesiącach milczenia, przestawiłeś na dobre polityczną zwrotnicę i ten przełom zaowocuje serią pochwalnych komentarzy pod jego adresem.

 291. Trump w Wielkiej Brytanii czy Corbyn za rogiem

  Fragment:

  „Trump na dzień przed wizytą udzielił wywiadu tabloidowi „The Sun”. Powiedział, że jeśli Brexit będzie taki miękki, jak na to teraz wygląda (relacje z Unią Europejską pozostaną bliskie), to Wielka Brytania może zapomnieć o wielkiej umowie handlowej z USA, która miała być omawiana w czasie wizyty. Dał też wyraz swojemu poparciu dla Borisa Johnsona, wielkiego rywala premier Theresy May w Partii Konserwatywnej, do niedawna ministra spraw zagranicznych. Johnson podał się do dymisji oficjalnie dlatego, że nie podoba mu się taki Brexit, choć tak naprawdę to po prostu chciałby już wykończyć May i zająć jej miejsce. Trump powiedział w gruncie rzeczy, że widzi w Johnsonie nowego premiera Wielkiej Brytanii, czym wymierzył May jeszcze jeden (po serii dymisji w jej gabinecie) cios w plecy. Na pewno świadomie, ponieważ Trump przyjaźni się z Rupertem Murdochem, wydawcą „The Sun”, który podobno w regularnych rozmowach telefonicznych dzieli się z amerykańskim prezydentem swoimi opiniami politycznymi.

  Wystarczy spojrzeć na zdjęcia czy telewizyjne obrazy May z dzisiejszych wydarzeń, żeby w jej przygarbionej, pokrzywionej od zbyt wielu upadków, zderzeń ze ścianami, no i ciosów w plecy, posturze zobaczyć głębokie upokorzenie, ale także rozpaczliwy brak pomysłu. „Nie wiem już, co robić!” – wydaje się krzyczeć każde jej spojrzenie. Byle tylko nie oddać władzy, bo raz, że zawsze marzyła, by być premierem, a dwa, że Corbyn za rogiem.”

  Całość poniżej

  https://strajk.eu/baby-trump-nad-londynem/

 292. Jak w Polsce przed wojna – nie kupuj u Zyda ,Radziu, co im odbilo ?.

  https://strajk.eu/irlandia-naklada-sankcje-na-izrael-to-precedens/

 293. Jeszcze na temat konserwatywnego rządu Wielkiej Brytanii

  Flakon z nowiczokiem odnaleziony!!!

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wielka-brytania-butelka-z-nowiczokiem-znaleziona-w-domu-jednej-z-ofiar/xj77w4p

  Kolejny nóż w plecy Teresy May.

 294. Bar (23:54 & 0:09)
  Ale proszę cię, nie rób sobie nadmiernych nadzei.
  Jedyną osobą, którą pochwaliłem – i to dwukrotnie w ostatnich dniach – jest Bar N. Dzisiaj za to, że haruje ciężko nad tym, aby załatwić PiS na perłowo i opozycja wygrała nadciągające wybory. Trzymam kciuki, wspieram, wszystkie ręce na pokład. Morawiecki musi odejść! A prezes niech stanie na ubitej ziemi naprzeciw Tuska.

  Pesymizm to nie ty. Już dawno przestawiłem tę zwrotnicę. Prawdę powiedzieć, to ty przestawiłeś tę zwrotnicę z kostki brukowej na hajże na Mateusza. Ale to nie jest twój ostatni zajazd.

  Pesymizm dotyczył partii demokratycznej, a ty przecież krzewisz optymizm i werbujesz w ich szeregi. Poprzednio pochwaliłem cię za merkantylistę, Antonio Serra. Gdy współczesny merkantylizm wraca do łask i napędza państwowy kapitalizm, warto wiedzieć kto był pierwszym w tej szkole.

  Wracając do Tuska, ten musi napędzać sporo strachu w gacie prezesa. I okazuje się, że ubóstwo spadało szybciej niż gdziekolwiek z winy Tuska. Ciekawe dlaczego Morawiecki nie awansował w Platformie, a taką karierę zrobił u prezesa Nowogrodzkiego.

 295. Bar Norte:
  „Flakon z nowiczokiem odnaleziony!!!”
  Moze wlamano sie do sejfu Putina?
  BBC jakby zamilkla na ten temat. Moze jakies niewygodne fakty, albo po prostu odszedl B. Johnson?
  Do otrucia pulku ludzi wystarczyla 1 kropla nowiczoka a tu zaraz cala buteleczka.

 296. Nie wiem o co Panu chodzi z tym upolitycznieniem historii. Historia należy i zawsze należała do nauk politycznych, w odróżnieniu od archeologii, która jest nauką ścisłą. Historia do archeologii ma si ę tak, jak astrologia do astronomii 😉

 297. @Ted’dy bear
  14 lipca o godz. 0:20

  „Jak w Polsce przed wojna – nie kupuj u Zyda ,Radziu, co im odbilo ?.”

  Kazdy sie poplacze. A tak w ogole:

  „A bill expected to pass Ireland’s Senate on Wednesday would criminalize trade in products and services produced in Israeli settlements. If enacted, it could force U.S. firms with Irish divisions or subsidiaries to make a costly choice between violating either Irish law or U.S. law. If the companies refuse to join in Ireland’s boycott of such products, they could violate the new Irish law. But if they abide by the Irish law, they could violate U.S. law, which prohibits U.S. companies from participating in foreign boycotts that the United States government does not endorse.”

  http://fortune.com/2018/07/09/occupied-territories-bill-apple-ireland-israel/?

  Mysle, ze Ameryka nie ma co sie przejmowac. Co tam jakas Ameryka na przeciw takiej potegi jak Irlandia.

 298. @ Wiesiek ma o ekonomii takie samo pojęcie jak tow. Jarosław Rajmundowicz.
  Być może z każdego euro dotacji z UE udzielanych Polsce 1.50 wraca za Odrę. Ale taki Wiesiek nie zastanowi się, że 1 Euro z dotacji daje w Polsce 2 albo 3 przychodu, czyli od 50 cent do 1,5 Euro w Polsce zostaje. Prosty przykład : Chłop za 100 euro kupuje 300 kg nawozu, który zwiększa plon o 2 t/ha. Tona pszenicy na wolnym rynku kosztuje 500-700zł czyli w przybliżeniu 100-150 euro. Nawet zakładając, że właścicielem fabryki nawozów jest Niemiec to z każdego euro do Niemca trafia 1,5( część dotacji rolnych jest z budżetu krajowego, ale trzeba pamiętać , że fabrykant musi zapłacić podatki i opłacić pracowników) a Polak ma 2 -3. taki prosty przykład, który pewnie nawet Wiesiek powinien pojąć…..

 299. Jarosław Rajmundowicz ma takie samo pojęcie jak @wiesiek z enpassant?
  To tragedia! Nie myślałem, że jest tak źle z Polską.

 300. Stopa życiowa (tzw.) w Izraelu jest zbliżona do tej w Polsce.
  Średnie zarobki w Izraelu (ILS) do zarobków w Polsce (PLN) netto = 8200 / 3315 = 2,47
  Cena 1 m kw. mieszkania w centrum miasta = 3,2
  Para obuwia Nike = 1,57
  Opłata za przedszkola za dzień = 2,57
  McMeal w McDonaldsie = 2,78

  Ogólnie za średni zarobek można kupić nieco więcej żywności w Izraelu, o niemal połowę więcej produktów przemysłowych (odzieży, mediów w mieszkaniu, samochodów i benzyny), za to w Polsce o połowę więcej usług, np. w restauracji i powierzchni mieszkalnej.

  https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Israel

 301. Bar Norte
  13 lipca o godz. 17:19

  ” Ufam, że lewica amerykańska jest pragmatyczna i witalna więc do tego dramatu nie dojdzie.
  Więcej wiary!”
  W usa po smierci Roosvelta jego korporacyjni przeciwnicy krok po kroku zlikwidowali osiagniecia Nowego Ladu. Zlikwidowano Anarchistow,Komunistow, Socjalistow a najnowszym krokiem jest decyzja reakcyjnego Sadu Najwyzszego, podkopujaca zwiazki zawodowe w sluzbach publicznych.
  Beton partyjny ( przywodcy Demokratow obu izb parlamentu- Pelosi i Schumer ) zapowiedzieli , ze ani Sanders ani nowy narybek, jak chwalona przez Pana niedawno Orazio-Cortez, nie otrzymaja zadnego poparcia.
  Do tego dochodzi nowa fala cenzury, likwidujaca niezalezne glosy w sieci i mediach spolecznosciowych, ktorych role w kampanii 2016 pani Clinton ocenia jako niekorzystna dla siebie.
  Sytuacja lewicy w usa jest podobna do sytuacji w rp, bo pod panowaniem oligarchow, neoliberalizm zarzucil spoleczenstwu worek na glowe.

 302. Radziu; rzeczywiscie same potegi,gdyby to zrobila Polsko to byc moze
  w Israelu by plakano.

  http://www.fzp.net.pl/wiadomosci/swiat/reykjavik-na-czarnej-liscie-centrum-wiesenthala-za-bojkot-izraela

 303. Znowu Żydzi mordują z niskich pobudek w Syrii. Powstanie Izraela to był błąd. Na pocieszenie takim błędem było powstanie Watykanu w oparach faszyzmu Mussoliniego. Tak sobie myślę dlaczego Bóg toleruje wybryki polityków.

 304. Trzeba jakos to sprawdzic,kto za tym stoi ?.

  http://easi-piesi.org/

 305. Wyliczenia handlowe, czyli historia z postprawdy.

  Jak Rosjanie manipulują Polską. Czy przegrywamy wojnę informacyjną z Putinem? … Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w mediach i internecie pojawiło ok. 1000 rosyjskich fake newsów… [Newsweek]

  Np. że „Polska dopłaca do UE” (reszty nie warto nawet wspominać…)

  Komentowanie i polemika z ruskimi bootami i ich postprawdziwymi postami za pomocą faktów i liczb, zamiast nazywania ich po imieniu i rugowania z przestrzeni publicznej, jest bezowocnym handlem pustą walutą. Nadaje im tylko fałszywych znamion komentowalności.
  Kto tego jeszcze nie kupił, będzie płacił – swoją i innych wolnością, zamkniętą na łubiance w durnym kotle idiotyzmu „pożytecznej” postinteligencji.
  I to jest jedyny wymiar historyczny tandetnego handlu ignorancją na tym padole „komentatorskim”.

 306. Symetryczny
  Global Research… i wszystko jasne.
  Malo tego, USA wraz z Hitlerem napadły na Polskę w 1939.
  Na szczęście ZSRR uratował wtedy pól Polski, wyzwalając tę połówkę spod jarzma polskich obszarników.

 307. „Sir Jarek
  13 lipca o godz. 14:55
  mag -wiesz, że Ty jesteś głukowata??”
  A czy Ty wiesz, że jesteś gupi Ser?

 308. mag
  14 lipca o godz. 11:22
  Symetryczny dał link , a więc nie plecie jak Piekarski na mękach. On swym zwyczajem Rosję wybieli zachód oczerni , ale ma często sporo racji, faktem bowiem jest, że finansjera i sekretarz stanu USA John Foster Dulles skutecznie pomogły budować machinę wojenna Hitlera

  http://www.newsweek.pl/wiedza/historia/skad-hitler-mial-pieniadze-na-wojne-finanse-iii-rzeszy,artykuly,274183,1.html

  Druga wojna światowa ma wielu ojców jak to się mówi i sam Hitler nie dałby rady jej wywołać. Tak na prawdę za druga wojnę jak pisałem należny winić polityków nie tylko niemieckich z Hitlerem na czele , ale również angielskich , francuskich i amerykańskich i oczywiście Stalina z ZSRR , jak również polityków zajmujących się finansami światowymi w tym brylowała Ameryka.

 309. maciek.g
  14 lipca, g.11:53
  Można dodać jeszcze Szwecję.
  A co do Symetrycznego po prostu złości mnie to, że on zawsze i o wszystko obwinia wyłącznie USA , tak jakby nikt inny nie miał udziału w rozmaitych niegodziwościach i zbrodniach, a już na pewno nie Rosja, która zawsze i wszystkim niesie wyłącznie pokój.

 310. wyzysk

  „W usa po smierci Roosvelta jego korporacyjni przeciwnicy krok po kroku zlikwidowali osiagniecia Nowego Ladu. Zlikwidowano Anarchistow,Komunistow, Socjalistow … ”

  Owszem, tępiono lewicę o której pan pisze, ale proszę zwrócić uwagę, że w zamian system oferował w miarę powszechną stabilizację, poczucie bezpieczeństwa i względny dobrobyt. Ten nastrój ekonomicznego bezpieczeństwa emanuje choćby z archiwalnych filmów z lat 50-70.
  Likwidacja „osiągnięć” na które pan zwraca uwagę nastąpiła w ostatnich 40 latach. Dodam, że w ostatnich kilku latach na skutek upadku ideologicznych mitów o „przypływach” i „skapywaniu” już nawet nie stwarza się iluzji co do tego, że może być lepiej.
  Nie mam najmniejszych złudzeń co do tego, że ta sytuacja się zmieni. Jestem przekonany, że np cenzura o której pan alarmuje, zostanie powszechnie wprowadzona i to nie tylko w internecie ale i w innych formach komunikacji, bo realia polityczne (ochrona interesów rządzącej mniejszości) wynikające z logiki procesu społecznego ją wymuszą. Nastąpi to szybciej niż się wydaje. I to jest nic nowego, bo przecież w historii okresy bez cenzury miały charakter epizodyczny – jak przecinki w wielokrotnie złożonym zdaniu.
  Z tym, że moim zdaniem nie ma sensu załamywać rąk tylko trzeba już dziś brać to pod uwagę. Przypomnę, że z kneblem cenzurskim sobie radzono. Nie bez kozery wspominam od czasu do czasu na blogu tzw „drugi obieg” rozsadzający ograniczenia informacyjne czy ideologiczne w kostniejącym PRL.

  Zresztą bieg zdarzeń sam wymusi sposób politycznego myslenia. Na przykład idealistyczne, naiwne przekonanie iż „beton” Partii Demokratycznej łaskawie udzieli lewicy amerykańskiej poparcia. Poparcia bowiem nie dostaje się w prezencie tylko się go wymusza. Albo wyrywa z przyduszonego gardła.

 311. teo

  „Ciekawe dlaczego Morawiecki nie awansował w Platformie, a taką karierę zrobił u prezesa Nowogrodzkiego”

  To dobre pytanie.
  Choć bym je inaczej sformułował.
  Dlaczego 7 lat temu Morawiecki, przecież (neo)liberał i prominentny przedstawiciel finansjery trafił na głębokie polityczne zaplecze czy, jak mawiano w PRL, do politycznej „rezerwy kadrowej”?
  Co przemawiało już wtedy za tą przenikliwą w sensie perspektywy politycznej decyzją?
  Kto wtedy brał pod uwagę, że bardziej aniżeli na salonach Tuska przyda się w tzw cięzkich czasach?

 312. Tekst p. Passenta jest w swej istocie piesnia pochwalna na rzecz Kaczora i noweli ustawy o IPN: dzieki nim Polska uzyskala wiecej nizli ktokolwiek mogl sie spodziewac.
  Po deklaracji obu premierow trudno bedzie podnosic roszczenia do mienia “bezspadkowego”.

  Dla mnie to polski sukces bez dwoch zdan.Wygrana bitwa.
  Nikomu wczesniej nie udal sie taki numer.

  ml

 313. Po pieciu dniach w Polsce mysle sobie ze sami panstwo nie wiecie jaka ta Polska wspaniala!
  Ze ubocznosci przyslanisja( sympatie i antypatie polityczne) panstwu obraz calosci.
  A ta jest oszalamiajaca/ cudowna.

  ml

 314. neospasmin
  Polska jest piękna i wspaniała, bo pracowały na to kolejne rządy RP i samorządy po 1989.
  Podła zmiana, nazywająca się „dobrą”, deprecjonuje ten dorobek przede wszystkim dlatego, że obala trójpodział władzy będący fundamentem demokratycznego państwa. Szydło mówila bezczelnie o „Polsce w ruinie” w ramach kampanii PIS w 2015. Dzięki tej „ruinie” powstał populistyczny program 500 + „zarobione” przez poprzednia władzę.
  Mam nadzieję, że pobyt w Polsce i rozmowy z „ziomalami” (postaraj się nie ograniczyć tylko do wyznawców PIS) otworzą ci oczy na real, a twoje wyobrażenia na temat „dobrej” zmiany zostaną skorygowane.

 315. mag
  14 lipca o godz. 11:22
  Nie znasz nawet śladu angielskiego a pyskujesz. Najpierw popatrz, kto na GR pisze, przeczytaj i napisz swoje zdanie. Oprócz GR mam jeszcze inne wiarygodne forum publicystyczne. wolnej publicystyki. http://www.informationclearinghouse.info/

 316. mag
  14 lipca o godz. 13:19
  Znajdź chwilę czasu lub zmuś się do przeczytania.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54316

 317. P. Mag

  Polska jest wspaniala niezaleznie od dobrej zmiany czy dzieki niej.
  Moze pani wybrac co sie pani podoba: konstatacja jest taka, ze mimo wieszania psow na Kaczorze i jego ekipie, ci ostatni nie zrobili niczego co zahamowaloby rozwoj kraju. Co wiecej: dokonali wielu posuniec ktore ten rozwoj zdynamizowaly i usunely bariery ten rozwoj blokujace. Przykladem moze byc nowela ustawy o IPN czy reforma wymiaru sprawiedliwosci.

  Co do mnie: juz jestem w domu. W Polsce z nikim o polityce nie rozmawialem; wobec krotkosci pobytu wydawaloby sie to niestosownym.

  ml

 318. neospasmin
  14 lipca o godz. 13:44
  Dając przykład o nowelizacji ustawy o IPN lub zniszczeniu sądów, zaświadcza Pan swoją niepoczytalność lub brak rozumu.

 319. @mag

  „Polska jest piękna i wspaniała, bo pracowały na to kolejne rządy RP i samorządy po 1989.”

  To oczywista oczywistosc. Dokonal sie ogromny skok cywilizacyjny, Polska urosla w sile a ludziom zyje sie dostatniej. Juz od dawna kazdy zarabia grubo powyzej przecietnej. Poziom zycia wzrasta tak szybko, ze niektorzy nie bardzo sa w stanie do tego poziomu dosiegnac.

  Efekt jest jednak taki, ze bomba dobrorytu wybuchla zbyt nagle. Po Koszmarnach Czasach Komuny (oby Byla Przekleta na Wieski) – dobrobyt rozwinal sie z taka sila, ze calkiem sporo ludzi odczulo przesyt. I dlatego wlasnie kolejne miliony Polek i Polakow popitaly od tych pagorkow lesnych i tych lak zielonych, aby dalej – bo mieli przesyt dobrobytu, za duzo pieniedzy na kontach, nazbyt wysokie zarobki. I dlatego dali dyla – jak nie na zmywak do Londynu do szparagi zbierac u bauera w rajchu. Jak nie podlogi szorowac w Kopenhadze to myc gary w Oslo. Wszystko przez ten prezny dobroobyt, ktoremu nie byli w stanie sprostac.

  Imponuje wysoki poziom wyksztalcenia i zawodowe umiejetnosci. A.b.s.o.l.w.e.n.t..k.i resocjalizacji swietnie sie sprawdzaja w firmach sprzatajacych i dzielnie dzialaja odkurzaczem i mopem na calym kontynencie, od Madrytu na poludnio po Oslo na polnocy. Panowie z dobrym zapleczem intelektualnym i jezykowym czasem juz po kilku zaledwie latach sa w stanie zajarzyc, co do nich brygadzista szprecha („Hier putzen! Schneller machen!”).

  W miare kolejnych sukcesow Mocarstwa i wykladniczego wzrostu poziomu zycia wyjazdy nabieraja rozpedu. Podobno ludzie dogaduja sie miedzy soba, ze ostatni gasi swiatlo…

 320. The Times nie obawia się eskalacji wojskowej na Ukrainie, zbrojnego starcia w Syrii, zatrucia „fałszywei flagi” w Anglii, albo nowej zimnej wojny. The Times nie boi nuklearnej apokalipsiy, końca ludzkości, cierpień setek milionów ludzi.

  Nie, jeden z najbardziej wiarygodnych i szanowanych pism opiniotwórczych na świecie straszy perspektywą pokoju! The Times obawia się, że szefowie dwóch mocarstw jądrowych są w stanie ze sobą rozmawiać. The Times obawia się, że Putin i Trump będzie w stanie dojść do jakiegoś porozumienia, które może pomóc zażegnać niebezpieczeństwo globalnej katastrofy. Są to czasy, w których żyjemy. I jest to rodzaj mediów z jakimi mamy do czynienia . Problem z duchem czasu jest to, że tworzy opinię publiczną w sposób najgorszy z możliwych, mylącą, oszukują i dezorientującą swoich czytelników. Nie jest przypadkiem, że świat, w którym żyjemy jest coraz bardziej oderwany od logiki i racjonalności.
  https://www.zerohedge.com/news/2018-07-13/globalist-elite-fears-peace-wants-war
  ===============

  Lemingom i tak się nie udowodni, że białe jest czarne……

 321. @neospasmin

  „Po deklaracji obu premierow trudno bedzie podnosic roszczenia do mienia “bezspadkowego”.”

  Ja tez mysle, ze jesli premier (w tym wypaddku Netanjahu) cos powiedzial – to jego wypowiedz z automatu posiada moc ustawy i precedensu. I oczywiscie jest wiazaca dla hipotetycznych wyrokow, ktore (byc moze) zapadna przed amerykanskimi sadami. To oczywista oczywistosc, ze wypowiedz Netanjahu z automatu oznacza, iz „mienie bezspadkowe” w Radzilowie, Szczuczynie czy Jedwabnem nalezy sie Polakom-katolikom. W koncu nie po to zaganiano do oblanej benzyna stodoly wszystkich, od starcow po male dzieci – zeby sie jakis spadkobierca uchowal.

  Dziwi co innego: Jesli ktos w ogole nie uznaje istnienia Izraela, bo to „zbrodniczy syjonistyczny twor” ktory „isntnieje nielegalnie” na „zagrabionych ziemiach Palestyny” – to troche trudno sie podpierac slowami premiera „nielegalnie istniejacego syjonistycznego tworu”. A juz ekstra sa zbyty, jak ludzie, ktorzy w ogole nie uznaja istnienia Izraela, bo to „zbrodniczy syjonistyczny twor” ktory „isntnieje nielegalnie” – wymachuja faktem, iz szesc i pol tysiaca Polakow zostalo uhonorowanych Medalem Spawiedliwych w w/w „syjonistycznym tworze”.

 322. @mag

  „Można dodać jeszcze Szwecję.”

  Ja tez mysle, ze Szwecja wszystkiemu winna.

  Wiadomo, ze Szwecja na spole z hitlerowskimi Niemcami, reka w reke, dokonala rozbioru Czechoslowacji i wyrwala dla siebie kawal zywego miesa w postaci Zaolzia.

  Wiadomo, ze Szwecja byla przed wybuchem wojny po prostu zachwycona sposobem, w jaki „kanclerz Hitler” rozwiazuje „kwestie zydowska”. Abmasador Szwecji w Berlinie, Jozef Lipski przewidywal, ze wdzieczni rodacy postawia jemu (kanclerzowi Hitlerowi) piekny pomnik w stolicy, jesli tylko kanclerz wzmiankowana kwestie rozwiaze.

  Wstretna Szwecja bratala sie jak najserdeczniej z hitlerowskimi Niemcami, zapraszala Goeringa, Ribbentropa. Ponizej link do filmu, gdzie mozna ogladac, jak prezydent paskudnej Szwecji, niejaki Moscicki, brata sie z Goeringiem i razem z nim poluje na wilki i rysie.

  https://www.youtube.com/watch?v=6qYe7ShXeT8

 323. @Wiesiek59

  Twoja wklejka nie jest z zadnego „Times”-a tylko z wariackiej witrynki zerohedge. Co napisal (i czego nie napisal) „Times” – to juz nie na twoja glowe.

  „Lemingom i tak się nie udowodni, że białe jest czarne……”

  Nikomu innemu tez nie.

 324. @Bar Norte

  ” Jestem przekonany, że np cenzura o której pan alarmuje, zostanie powszechnie wprowadzona”

  Serio? Bo jak na razie to chyba zostala wprowadzona na szerokim froncie – ale nie w USA tylko zupelnie gdzie indziej.

  Jak sie nazywa ten facet, co trzeci rok z rzedu siedzi w areszcie sledczym, bez takich drobiazgow, jak sad, proces czy chocby akt oskarzenia – bo bezczelnie sie obnosil z pogladami innymi niz te dozwolone? Prosze zwrocic uwage, ze to nie jest facet z mojej bajki, to byl wojowniczy antysemita i postac raczej nieciekawa. Charakterystyczne jednak, ze nikt, zupelnie nikt nie ma odwagi, zeby zauwazyc, iz facet siedzi rok po roku w areszcie sledczym, wiec chyba cos nie tak.

  Nazwisk rozmyslnie nie wymieniam – niech ktos donos napisze, nie musze systemowi Echelon sprawy ulatwiac. O tym drugim, redaktorze antyklerykalnego pisemka, tez Pan pewnie slyszal? ten drugi podobno zone zabil. Tyle ze tez jakos siedzi w areszcie sledczym, lata mijaja, aktu oskarzenia nie widac.

  Moze obecnosci cenzury powinien Pan szukac blizej niz na drugej polkuli?

 325. @maciek.g, @mag

  „st, że finansjera i sekretarz stanu USA John Foster Dulles skutecznie pomogły budować machinę wojenna Hitlera … /skad-hitler-mial-pieniadze-na-wojne-
  Druga wojna światowa ma wi”

  /ciach/

  Rewelacje, na ktore sie powoluje maciek.g to radosna tworczosc niejakiego Woloszanskiego. Woloszanski to jest gosc! Staz w PZPR od 1976-go roku, zasluzony pracownik Radiokomitetu, ponadto (cytuje polska Wikipedie):

  „Był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimach „Ben” i „Rewo”[2]. Zobowiązanie do współpracy z Departamentem I MSW podpisał w 1985[3]. Następnie wyjechał jako korespondent radia i telewizji do Londynu, gdzie pracował przez 3 lata” ” Po powrocie w grudniu 1988 objął stanowisko zastępcy dyrektora I Programu TVP oraz szefa Redakcji Międzynarodowej”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_Wo%C5%82osza%C5%84ski

  Poniewaz to byl aryjczyk, to zluga i owocna przeszlosc w PZPR, w PRL-owskiej telewizji i w PRL-owskich sluzbach specjalnych nie tylko mu nie zaszkodzila, ale odwrotnie – stala sie odskocznia do nowej kariery. Oczywiscie zdaniem takiego.. znawcy przedmiotu wojenna machine Hitlera budowali amerykanscy bankierzy.

 326. On ma rację. Podczas gdy sektor prywatny musi się cofać i ponownie zorganizować pracę i kapitał w nowych realiach gospodarczych post-recesji, zadania rządowe są rzadko modyfikowane.

  Z tego powodu, Reich konkluduje „największym w Ameryce – i tylko główne – programem zatrudnienia jest wojsko USA.”

  Reich nie mówi, że jest to złe. Podkreśla jedynie rolę wojska jako de facto programu zatrudnienia w celu wywołania wiecej de jure programów miejsc pracy wspieranych przez fundusze federalne.

  Biorąc pod uwagę popularność polityczną wojska, zawsze jest to łatwiejsze, aby chronić finansowanie programów wojskowych miejsc pracy niż w przypadku innych programów potencjalnych miejsc pracy. Wszystko co Pentagon musi zrobić, to zapewnić, że każdy pojedynczy program wojskowy jest absolutnie niezbędny, a Kongres zmusi podatników do finansowania.

  Poprzednio podczas debaty nad sekwestracją, na przykład, Pentagon rutynowo ostrzegł Kongres, że wszelkie cięcia w finansowaniu wojska doprowadzi do utraty wielu miejsc pracy, przynosząc spustoszenie w gospodarce.

  Innymi słowy, nawet Pentagon traktuje wojsko jak program zatrudnienia, kiedy to politycznie użyteczne.
  https://www.zerohedge.com/news/2018-07-13/mcmaken-military-jobs-program-immigrants-many-others
  ==========

  Ten war- dog, ma wiele ogonów które nim majtają…..

  Wynika z tego, że odejście od gospodarki wojennej skończyłoby się utratą kilku milionów miejsc pracy.
  Konwergencja ze zbrojeniówki i armii, do innych zawodów, byłaby trudna.

 327. pitekantrop
  14 lipca o godz. 14:42

  Sekcja wojenna dominuje w anglosaskich mediach, zagrzewając do boju.
  Jako że dzienników opiniotwórczych zostało niewiele, tam kształtuje się nastawienia populacji.

  O hedge to inna bajka, z innym zestawem autorów.
  I bardzo sensownymi w moim przekonaniu tekstami.
  Czytaj co chcesz, ibądź pewien, że ja będę robił to samo.

 328. Dindu Nuffins powow Fri, 13/07/2018 – 23:32 Permalink
  Im więcej imigrantów w wojsku, tym mniej będą cofa się, gdy zlecenia przyjść strzelać cywilów zły na elit.

  Historia Empires jest pełne armie złożone z wojsk obcych: Turcy zaczęli oddziałami zagranicznych dla imperium Abbasydów, a następnie Turcy realizowany ich miecze miał realną władzę i przejął od Abbasydów, wówczas Turk zdegenerowane i zaczął zatrudniania cudzoziemców jako żołnierzy, takich jak janczarów. To samo z Bizancjum i Straży Waregów. Gdziekolwiek Imperium jest w spadku i boi się swoich własnych ludzi, zaczyna rekrutacją obcokrajowców. Dość często, że grupa zagranicznych ostatecznie staje się kolejnym Imperium.
  =========

  Trafny komentarz…..

 329. @pitekantrop
  A kto mówi, że Szwecja jest „wszystkiemu winna”?
  Wściekasz się, gdy ktoś coś ci imputuje, a nie zauważasz, że ty imputujesz komuś coś.
  Szwecja „opłaciła” swoją neutralność sprzedażą rudy żelaza do Niemiec, a także skupem złota zrabowanego przez Niemców w podbitej Europie.
  Zrehabilitowała się poniekąd słynną akcją hrabiego Bernadotte, dzięki któremu pod koniec wojny z nazistowskich obozów śmierci udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy ludzi rożnych narodowości, którzy zostali przewiezieni do Szwecji i poddani przede wszystkim leczeniu i pomocy w przystosowaniu się do życia w powojennej Europie.
  P.S.
  Aneksja Zaolzia przez wojsko polskie „przy okazji” podboju Czechosłowacji przez Niemcy hitlerowskie była haniebna, ale co ma piernik do wiatraka?

 330. mag:
  My tu mamy „zoltotygrysia” historie II WS, czyli to, co PRL chciala nam sprzedac jak oficjalna wersje.
  Zapomnialas o tych rzeszach szwedzkich chlopalow i innych Skandynawow, ktorzy zapisali sie do Waffen SS. Nazizm przed wojna byl dosc popularny w Szwecji ( od 1920 r.), nie wiadomo wiec dlaczego nie doszli do wladzy i Niemcy ich oszczedzili.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Nazism_in_Sweden
  Po wojnie historie nieco wyprostowano.

 331. pitekantrop

  „Moze obecnosci cenzury powinien Pan szukac blizej niz na drugej polkuli?”

  Choć w komentarzu do wyzyska odwoływałem się do przykładów podanych przez niego to pisząc miałem na myśli sprawy uniwersalne, nie ograniczające się do USA. Dlatego napisałem o nadejściu cenzury „powszechnej”.

  Zgadzam się, że pierwsze symptomy tego co nadejdzie są już widoczne w kraju zarówno w wymiarze prewencyjnym, represyjnym jak i autocenzorskim (np cenzura redakcyjna).
  Własnie w aspekcie autocenzorskim widziałbym powściągliwość mediów w ocenie przetrzymywania w areszcie Piskorskiego. Choć o niepokojąco przedłużającym się na skutek kolejnych decyzji sądu areszcie jednak media informowały – w tym Gazeta Wyborcza.

  http://wyborcza.pl/7,75398,23070543,piskorski-mial-szpiegowac-dla-rosji-i-chin-wstawiaja-sie-za.html

 332. wiesiek59
  „Sekcja wojenna dominuje w anglosaskich mediach, zagrzewając do boju.”
  To sie nazywa „jingoism” od pewnego nastroju z czasow wojny burskiej. 🙂

 333. PA2155
  Wydawało mi się oczywiste, że to nie jest jakaś wiedza tajemna, dlatego nie pisałam o „otwartych” sojusznikach Hitlera w Szwecji, a także Wielkiej Brytanii, że nie wspomnę o belgijskim faszyście Leonie Degrelle, nazywanym „najwierniejszym żołnierzem Adolfa Hitlera”.

 334. mag:
  Nasz Wielki Zoltotygrysi Spec od Historii dostal chyba azyl w Szwecji i teraz splaca zaciagniety kiedys dlug wdziecznosci.

 335. „Poniewaz to byl aryjczyk, to zluga i owocna przeszlosc w PZPR, w PRL-owskiej telewizji i w PRL-owskich sluzbach specjalnych nie tylko mu nie zaszkodzila, ale odwrotnie – stala sie odskocznia do nowej kariery. Oczywiscie zdaniem takiego.. znawcy przedmiotu wojenna machine Hitlera budowali amerykanscy bankierzy.”
  To demaskowanie bylo po obu stronach politycznych wybiorcze. Kiedys specjalizowala sie w tym GW, ktora miala dyzurnego redaktora od tych spraw, niejakiego Leslawa Maleszke. Ale, on tez sie okazal TW i to wyzszej kategorii.

 336. @mag

  „Zrehabilitowała się poniekąd słynną akcją hrabiego Bernadotte”

  Ee tam.

  Hrabia, osobisty przyjaciel Himmlera, usilowal na prosbe tego ostatniego wyjednac jakis osobny pokoj dla Rzeszy w roku.. 1945-tym. „Ratowac” zaczal chyba w marcu czy w kwietniu 45-go. Rychlo w czas. Dziwnym trafem zachodni alianci jakos nie byli zainteresowani ratowaniem tylka Niemcom, ktorzy nie bez powodu bali sie Czerwonej Armii gorzej niz smierci.

  Szlachetny hrabia, jak mu sie nie udalo kumpli wyratowac, zajal sie nowa kariera: Jako specjalny wyslannik ONZ robil, co mogl, zeby jakos uniewaznic przyklepany przez Zgromadzenie Ogolne podzial Mandatu Palestynskiego. Nie bez powodu hrabiego szlag trafial, ze Rozwiazanie nie bylo tak w stu procentach Ostateczne i ze co nieco niedobitkow, pare procent – wyreklamowalo sie od gazu i pieca,

  Jasniepan Bernadotte byl wielokrotnie upominany i proszony przez ruch oporu, zeby nie wp..italal palcow miedzy drzwi, zeby powrocil do rodzinnych stron i zeby sie od.. pitolil. Te prosby tylko rozjuszyly jasniepana Bernadotte. Jakies untermensze maja czelnosc sie wypowiadac!

  W efekcie cos jasniepanu hrabiemu do lba strzelilo i jasniepan przestal dzialac an rzecz likwidacji dopiero co powstalego Izraela. Piec walecznych arabskich armii – nastepcow Saladyna – tez jakos nie dalo rady. W efekcie trzeba sie bylo pogodzic z jakze smutnym faktem, iz pejsate untermensze maja kawaleczek pustyni, gdzie beda zyc i oddychac.

  Szwecja dlugo nie mogla sie z tym pogodzic. W odroznieniu od wiekszosci krajow zachodnich – Izrael uznala i stosunki nawiazala dopiero w 1950-tym roku. Jakos w koncu sie przyzwyczajono. Zawsze bylo wiadomo, ze czas najlepszy lekarz.

 337. @mag 16:14

  prosze nie zapominac o bohaterze Szwecji i nie tylko – Raoulu Wallenbergu, ktory uratowal zycie tysiacom Zydow wegierskich.
  Piszesz zreszta mase glupot i nie dziw, ze @pite replikuje.

  Szwecja „poniekad” zrehabilitowala sie….Szwecja „oplacila”….???????
  A w duecie z @PA chyba razniej?
  Nie mam checi ani czytac juz, ani cokolwiek pisac na tym blogu. Podobnie jak na innych.

  PS @pite a moze dalbys juz pokoj i niech sobie pisza do siebie.

 338. Geopolitycy rangi najwyższej buszują na EP. Oto przykład:
  neospasmin
  14 lipca o godz. 13:44
  „…mimo wieszania psow na Kaczorze i jego ekipie, ci ostatni nie zrobili niczego co zahamowaloby rozwoj kraju. Co wiecej: dokonali wielu posuniec ktore ten rozwoj zdynamizowaly i usunely bariery ten rozwoj blokujace. Przykladem moze byc nowela ustawy o IPN czy reforma wymiaru sprawiedliwości.”

  Mój komentarz c.d.
  Oto nowela ustawy o IPN (zlikwidowana bardzo szybko przez PiSowskich harcowników z podkulonymi ogonami oddalających się z pola walki o honor i godność prezesa prawdziwych Polaków) oraz wielokrotne, wieloletnie, uporczywe łamanie konstytucji przez ekipę rządząca RP nazywane reformą wymiaru sprawiedliwości,
  wg teoretyka państwa efektywnego”zdynamizowały rozwój Polski i usunęły bariery ten rozwój blokujące.”

  Fantastyka polityczna połączona z nieuleczalną ignorancją wdziera się szturmem na EP. Wiesiek ma wielu towarzyszy.
  Pzdr, TJ

 339. @PA2155

  „on tez sie okazal TW i to wyzszej kategorii.”

  Nie wiem, kto sie kim „okazal” – ale partyjna przeszlosc Woloszanskiego, wysokie stanowiska w PRL-owskim aparacie propagandy, szefostwo Programu 1-go TVP, szefowanie takim PRL-owskim programom propagandowym jak „/ dni – Swiat” i „Raport” – to ogolnie dostepne i sprawdzalne fakty, tu nie ma nic tajnego. Podobnie sprawdzalnym faktem jest komandirowka w Londynie, juz po stanie wojennym ale jeszcze w latach 80-tych.

  Poniewaz to byl aryjczyk, to zluga i owocna przeszlosc w PZPR, w PRL-owskiej telewizji i w PRL-owskich sluzbach specjalnych nie tylko mu nie zaszkodzila, ale odwrotnie – stala sie odskocznia do nowej kariery. Oczywiscie zdaniem takiego.. znawcy przedmiotu wojenna machine Hitlera budowali amerykanscy bankierzy.

  W roznych arcyciekawych zrodlach mozna znalezc rewelacje, iz Hitler do wladzy doszedl dzieki „zydowskim bankierom”, „zydowskiej finansjerze”, Rotszyldowi i Rockefellerowi (ten ostatni to aryjczyk ale znawcy wiedza lepiej). Musze sie bardziej wczytac. Tak czy owak – Woloszanski wspaniale sie wpisuje w szczytne tradycje polskiej literatury fantastycznej.

  „Bo grunt to fantazja, fantazja
  i smiale, dalekie podroze…”

 340. Prof. Rafel F.Scharf (jemu to prof.Gross dedykowal ksiazke „Strach”)
  ____________
  „Bylo wsrod Polakow powszechne oma uczucie ulgi, ze „problem zydowski” zostal „rozwiazany” w sposob, za ktory Polacy nie moga byc obwinieni, ze zaczna sie Polske
  budowac od nowa, bez Zydow – i tak najlepiej. Niedobitki Zydow, ktore wyszly z obozow, z kryjowek, nierzadko spotykaly sie ze zdaniem – ze co jak co, ale Hitler z Zydami dobra robote zrobil”
  I na nic tu Yitzak Shamir – ta rodzima i zaszczepiana w pokoleniach nauka nie poszla
  w las.

 341. ozzy:
  „A w duecie z @PA chyba razniej?”
  Lubicie z pikusiem (jako duet kombatancki?) swoja wlasna wersje historii.
  Jak to Szwecja sie oplacila? Jakies konkrety czy tylko aluzje?
  Chyba macie nieuleczalna zadre na punkcie Polski.

 342. @PA2155

  „Zapomnialas o tych rzeszach szwedzkich chlopalow i innych Skandynawow, ktorzy zapisali sie do Waffen SS. Nazizm przed wojna byl dosc popularny w Szwecji (”

  Zgadza sie. Nie mniej niz stu osiemdziesieciu Szwedow (chod niektorzy mowia o dwustu) wstapilo na ochotnika do Waffen-SS. 180-200 na osmiomilionowy narod. To oczywiste, ze Szwecja jest wspolwinna niemieckim zbrodniom i swpolodpowiedzialna za IIWS:

  https://www.amazon.com/Hitlers-Swedes-History-Volunteers-Waffen-SS/dp/1909384119

  there was never an official recruitment drive in Sweden, which is why only some 180-200 men enlisted.

  W tlumieniu powstania w Getcie Warszawskim (znaczy ja wiem, ze zadnego powstania nie bylo ale i tak trzeba bylo je tlumic) udzial bralo, reka w reke z Niemcami, trzystu piecdziesieciu peruwianskich* tzw policjantow granatowych i jakies poltorej setki (nie che mi sie sprawdzac) peruwianskich* strazakow.

  _________________________

  Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na podstawie odnosnych artykulow KK zaswiadczam, ze zaden Polak nigdy nie splamil sie jakimkolwiek wspoludzialem w niemieckiej akcji Ostatecznego Rozwiazania. Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na podstawie odnosnych artykulow KK zaswiadczam, ze kazdy Polak-aryjczyk byl w tamtych czasach bohaterem bez skazy. Policja granatowa, ktora tlumila reka w reke z Niemcami powstanie w getcie byla oczywiscie peruwianska.

 343. @PA2155

  „Chyba macie nieuleczalna zadre na punkcie Polski.”

  Zadre na punkcie Polski to maja chyba ludziki, ktore usiluja nafajdac nawet na znakomitego polskiego pisarza, ktory oprocz walorow literackich byl w czasie wojny znakomitym lotnikiem, weteranem Bitwy o Anglie, czterokrotnie odznaczony KW, odznaczony Virtuti, trzy pewne zestrzelenia, procz tego dwa V-1.

  Autor takich bestsellerow jak „Cyrk Skalskiego”, „Polowanie na czarownice”, „kamikaze-Lotnicy Smierci”.

  Kto sie interesowal lotnictwem – pamieta pewnie zupelnie znakomita monografie „Samoloty swiata”, w czasach PRL chyba taka jedyna.

  Blogowy spec od chlustania lajnem wylal caly kubel wzmiankowanej substancji na na Bohdana Arcta. Acrt, znakomity pisarz, kawaler Virtuti i czterech KW – oczywiscie musial „pisać to co wladza chciala czytać ” tudziez „tanczyć na nutę komunistycznej wladzy”.

  Zasadniczo – nie moj cyrk. Ale i tak niedobrze sie robi.

 344. Nie chodziło jednak o same tylko zarobki. PRL był krajem, w którym dość konsekwentnie realizowano egalitarną politykę społeczną. Przejawiało się to choćby w otwarciu dróg do awansu społecznego dla szerokich mas ludności wiejskiej. Nauczanie średnie skoczyło do 20 proc. Poziom skolaryzacji na poziomie uniwersyteckim wzrósł do 10 proc. Nastąpiła też migracja ze wsi do miast. Zatrudnienie w rolnictwie spadło z 60 do 30 proc. I to bez plagi masowego bezrobocia. Liczba inżynierów wzrosła z 7 tys. do 110 tys.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/100-lat-polskich-nierownosci/
  ================

  Takie sobie porównania w osiągnięciach…..

  Co mnie martwi.
  Obecnie uczymy lekarzy, inżynierów, na potrzeby zagranicy, nie Polski.
  Wyszkolenie każdego, jest dla nas ewidentną stratą.
  Nieźle to kompradorzy wymyślili……

 345. „Poniewaz to byl aryjczyk, to zluga”
  Przynajmniej wiemy po jakiej linii toczy sie dyskusja.
  Osobiscie, lubie red. Kalabinskiego, kiedys szefa „Tu Jedynka” a potem redaktora RWE i korespondenta GW w Waszyngtonie.

 346. „Blogowy spec od chlustania lajnem wylal caly kubel wzmiankowanej substancji na na Bohdana Arcta”
  Kiedys, jako dziecko tez to lubilem. Nic do niego nie mam.
  Nigdzie nie obowiazuje odpowiedzialnosc zbiorowa (moze w twojej kulturze), zwroc sie wiec z uwagami do autora mysli oryginalnej.

 347. ozzy:
  „„Bylo wsrod Polakow powszechne oma uczucie ulgi, ze „problem zydowski” zostal „rozwiazany” w sposob, za ktory Polacy nie moga byc obwinieni, ze zaczna sie Polske
  budowac od nowa, bez Zydow – i tak najlepiej. Niedobitki Zydow, ktore wyszly z obozow, z kryjowek, nierzadko spotykaly sie ze zdaniem – ze co jak co, ale Hitler z Zydami dobra robote zrobil”
  I na nic tu Yitzak Shamir – ta rodzima i zaszczepiana w pokoleniach nauka nie poszla
  w las.”
  Naprawde tak myslisz?
  Obrazasz moich rodzicow i wielu Polakow, ktorzy narazali swoje zycie w czasie wojny. A tak, gladkie slowa, jak u prof. Walichnowskiego.

 348. @mag

  „o „otwartych” sojusznikach Hitlera w Szwecji, ”

  To pewnie ci, co przyjeli praktycznie wszystkich dunskich Zydow, ktorzy inaczej pojechaliby prosto do gazu i pieca?

  Te Dunczyki guupie som – zamiast zorganozowac jakies „wydarzenia” – wowiozly praktycznie wszystkich swoich Zydow lodziami i statkami do Szwecji. W ciagu jednej nocy. A te Szwedy to dopiero guupie – zamiast zorganizowac jakies „wydarzenia” po swoje stronie – to pozwolili dunskim Zydom przeczekac wojne.

  Oczywiscie na naukowych portalach usiluje sie ten fakt obfajdac i opluc:

  „Słynne przerzucenie duńskich Żydów przez cieśniny duńskie do Szwecji – to też – jak się okazuje – w większym stopniu legenda niż rzeczywistość.”

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,674865

  Legenda, wiwenda czy m.nda – zrozumilale, ze jak sie ma „wydarzenia” w herbie a Szczuczyn w klejnocie – to trzeba nafajdac na Dunczykow.

 349. @PA2155

  „Nigdzie nie obowiazuje odpowiedzialnosc zbiorowa (moze w twojej kulturze)”

  W twojej kulturze. Nie w mojej.

  W _twojej_ kulturze ja i moje dzieci ponosimy odpowiedzialnosc za to, ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”, za Morela/Wolinska/Stefana Michnika, za „zydokomune” i za „zydowska finansjere”. Tyle, ze jak bys usilowal sprawiedliwosc czynic majac w lapsku sztamajze a mnie na wyciagniecie reki – to by trzeba bylo R-ke wolac. Stymulator by ci wysiadl. O lekotce i stawie kolanowym juz nie wspominam.

 350. ozzy
  Obrażasz również mnie, która odprowadzała na Dworzec Gdański w Warszawie w latach 1968-1969-1970 przyjaciół wyjeżdżających z Polski. z paszportem w jedną stronę.
  Pamiętam nasze łzy i bezsilność. Obrażasz bardzo licznych Polaków, którzy czuli to samo.

 351. Mam zadre tego typu….

  ktos z Warszawy ( w koncu maja) przyslal mi fotografie z muralu z grafika znanych osobowsci w Polsce
  – „Witamy w domu” a niej nieznany sprawca na portrecie filozofa prof. Baumana napisal
  „Morderca” i „mjr UB”.
  W ramach tej galerii na ulicy byly portrety: Ida Kaminskiej, Anny Frajlich-Zajac, Aliny Margolis-Edelman, Jerzego Lipmana i Mariana Eileego

 352. pikus:
  „W _twojej_ kulturze ja i moje dzieci ponosimy odpowiedzialnosc za to, ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”, za Morela/Wolinska/Stefana Michnika, za „zydokomune” i za „zydowska finansjere””
  No to sobie juz wszystko wyjasnilismy, jak po raz kolejny napisales ten oksymoron. Brakuje tylko „Hansa” i „granatowego” do kompletu.
  Moze ozzy (lub ben) cie poprze.

 353. @Wiesiek59

  „a imperium Abbasydów, a następnie Turcy realizowany ich miecze miał realną władzę i przejął od Abbasydów, wówczas Turk zdegenerowane i zaczął zatrudniania cudzoziemców jako żołnierzy, takich jak janczarów. To”

  Totalny belkot – jak zwykle, kiedy ktos usiluje korzystac z automatycznego tlumacza Google. Z dluzszych albo bardziej zlozonych tekstow wychodzi niegramatyczny, kompletny belkot.

  @Wiesiek59 chyba nawet sam nie probuje czytac tego, co wkleja.

 354. ozzy:
  „Mam zadre tego typu….”
  Czyli odpowiedzialnosc zbiorowa lub antysemityzm w genach….

 355. ozzy:
  Czy bierzesz odpowiedzialnosc za kazdego szwedzkiego skina?
  A w Izraelu nie ma wiezien, bo ich nie potrzeba, bo tam zyja same anioly o golebich sercach?

 356. @ozzy

  ” prof. Baumana napisal
  „Morderca” i „mjr UB”.”

  Nie wiem, co on robil w UB – ale facet w zaden sposob nie zasluguje na to, zeby go bronic.

  Ponownie przypominam, przepraszam za ciezki wulgaryzm, _wypowiedzi_ tego gostka:

  „Czymże jest mur wznoszony dziś wokół terenów okupowanych, jeśli nie próbą prześcignięcia zleceniodawców muru wokół warszawskiego getta? ”

  „a więc poświęcić życie zawracaniu syjonistycznego tworu z drogi, jaką z własnego wyboru podążał”

  ” Izrael, jak największej z plag egipskich, będzie bał się pokoju. A znów ciemiężenie i upokarzanie narodu było, jest i zawsze będzie receptą na terroryzm”

  ” postępująca dewastacja moralna izraelskiego narodu.”

  Z przyjemnoscia zauwazam, ze s..nie do wlasnego gniazda tez mu wiele nie dalo. Nie udalo sie kutafonowi zeby se poklask zyskac – i bardzo dobrze!

 357. ?
  do indeksu obrazajacych sie dodam jeszcze: prace prof. Jana Tomasza Grossa- opera omnia
  tez tak mysle

  PS pan Szostkiewicz w poprzednim tekscie poswieconym wspanialemu ks.Lemanskiemu, czy tez obrazil kogos za te spalona stodole w Jedwabnem?

 358. @mag

  „Obrażasz również mnie”

  Ee tam. Nikt tobie bezposrednio niczego nie zarzuca, nikt ciebie osobiscie o nic nie pomawia. Jesli sie wypowiadasz na publicznym forum – to kazdy uczestnik tego forum ma prawo na twoja wypowiedz zareagowac. A tu jeszcze inna sytuacja: Ozzy w ogole nic nie kowil do Ciebie ani o Tobie – tylko ty na sile szukasz zaczepki.

  „Obrażasz bardzo licznych Polaków, którzy czuli to samo.”

  Ciebie sie nie czepiam, wierze na niewidzianego. Generalnie zas – jakos inaczej to pamietam: Prswazje („Do pieca pojdziesz, zydzie, do krematorium”, „wyp..aj zydzie do izraela poki jestes caly”) i naszych, przepraszam za wulgaryzm, _sasiadow_, ktorzy podzielili sie mieszkaniem i meblami.

  Uczciwie przyznaje, ze to byl pryszczyk, pikus – ja nie musialem odsluzyc wojska w karnej kompanii LWP przed zainkasowaniem kopa.

 359. ozzy:
  „?
  do indeksu obrazajacych sie dodam jeszcze: prace prof. Jana Tomasza Grossa- opera omnia
  tez tak mysle

  PS pan Szostkiewicz w poprzednim tekscie poswieconym wspanialemu ks.Lemanskiemu, czy tez obrazil kogos za te spalona stodole w Jedwabnem?”

  Szkoda, ze nie wyjasniles tego wczesniej, tej myslowej prostolinijnosci.
  Rzeczywiscie, szkoda dalej dyskutowac.

 360. pitekantrop
  14 lipca o godz. 18:25

  Nie chce mi się wygładzać tłumaczeń- w każdym przypadku.
  Zainteresowany przeczyta.
  Głupiec się przyczepi do dupereli…….

  Kim jesteś?
  Możesz sam się ocenić.

 361. Co do red. Szostkiewicza. On jest takim narcyzem, ze wycina wszystko, co mu nie pasuje i czesto dyskutuje z samym soba. W sam raz towarzystwo dyskusyjne dla wybranych ludzi.

 362. Jak to bylo z tym przyslowiem chinskim?
  Madry buduje mosty, a glupi stawia mur.

 363. Po The New York Times ujawnił zaangażowanie PSY-Group w kampanii 2016 roku, podobnie jak wszystkich frontach wywiadu, to zamknięty sklep. „Rosja wtrącanie” meme jest podstęp. Kraj winny nie jest Rosja, ale Izrael. Winnych wtrącanie lider nie jest prezydent Władimir Putin, ale izraelski premier Benjamin Netanjahu. Wrogie agencja wywiadu dla procesu wyborczego w USA nie jest Federalne Biuro Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, ale Mosad.
  https://www.strategic-culture.org/news/2018/07/12/israeli-cyber-election-meddling-is-its-newest-industry.html
  ==============

  Pikuś pracuje dla Izraela.
  W jednej z tych grup.
  Wykoślawia, przeinacza, szkaluje, antagonizuje, zgodnie z instrukcjami…..
  Temu drugiemu też za to płacą……

 364. @PA2155

  „Jak to bylo z tym przyslowiem chinskim?
  Madry buduje mosty, a glupi stawia mur.”

  Cos sie chyba poserdolilo w tym waszym Rassenamcie.

  Mur – zeby sie skutecznie odgrodzic od dzikusow-mordercow, zeby chorym z chciwosci i nienawisci barbarzyncom utrudnic napasc – to postawili wlasnie Chinczycy. Po to powstal w swoim czasie Wielki Mur Chinski, zeby dzikusom-mordercom zadania nie ulatwiac.

  Czuje ze w tym miesiacu Hans po premii poleci.

 365. @Wiesiek59

  „Możesz sam się ocenić.”

  Ee tam. Nikt nie jest sedzia we wlasnej sprawie.

  Jak bede chcial po calym dlugim zyciu dorobic sie trzydziestoletniego telewizora „Sony”, skarpetek z samodzialu i kompa z muzeum, takiego na XP – to na pewno sie popytam, jak postepowac, zeby docenili.

 366. pitekantrop
  14 lipca o godz. 20:02

  Wolno ci się dorabiać, mnie mieć to w głębokim poważaniu…..
  Jakoś posiadanie rzeczy mnie nie rajcuje.

  O systemach operacyjnych możemy sobie pogadać.
  Wadą nowych, jest nieobsługiwanie starych gier, które lubię.
  Każdy nowy system operacyjny jest bardziej pamięciożerny, zwiększajacy wymagania sprzętowe.
  Taki model biznesowy….

  Jak dla mnie, ma być funkcjonalne, trwałe, reszta jest marketingiem napędzającym produkcję.
  Ten model produkuje górę niefunkcjonalnych śmieci, zalewających kontynenty.
  śmierć techniczna stanowi kres, nie widzimisię desingerów.

 367. PA2155
  14 lipca o godz. 19:07

  Impera budują limesy, mury, systemy fortyfikacyjne, na granicach, u szczytu swych czasów ekspansji.
  To samo jest z fortami, zamkami, czy bazami militarnymi.
  Koszty utrzymania w pewnym momencie zaczynają przekraczać zyski.
  I zaczyna się zwijanie……..

 368. @Wiesiek59

  „O systemach operacyjnych możemy sobie pogadać.
  Wadą nowych, jest nieobsługiwanie starych gier, które lubię.
  Każdy nowy system operacyjny jest bardziej pamięciożerny”

  Chyba nie mozemy „pogadac”, bo ty wiesz wszystko i jeszcze troche na temat systemow operacyjnych, prawda? Juz wiesz, ze „kazdy nowy” jest „bardziej pamieciozerny” i w ogole wiesz wszystko. Zreszta ty wiesz wszystko na kazdy temat, podobnie jak chwilowo nieobecny @blackley. Obaj macie pewna wspolna ceche: Absolutna wszechwiedze na kazdy temat, niepoparta niczym innym oprocz glebokiego przekonania o wlasnej nieomylnosci. Ty wszystko wiesz, na kazdy temat – od systemow operacyjnych poprzez geopolityke i konczac na technice, ekonomii i handlu. A skad wiadomo, ze ty wszystko wiesz? No jak to skad: Z twoich wlasnych wypowiedzi. Twoj znakomity rodak @Blackley ma podobnie. On tez Wszystko Wie i to Na kazdy Temat.

  „Jak dla mnie, ma być funkcjonalne, trwałe,”

  Cos w tym jest. Liczydlo jest na pewno trwalsze od kompa. I sporzadzone jest wylacznie z krajowych surowcow. Trzydziestoletni telewizor, na ktorym mozesz tylko to obejrzec, co akurat „daja” czy „puszczaja” – tez ma swoje zalety. Podobnie jak kineskopowy, pietnastocalowy monitor do kompa. YouTube pewnie dziala, jak oczy przymruzyc, to sie nawet spiracony film jakos da obejrzec.

  „Wolno ci się dorabiać, ”

  Chyba cie pogielo. Facet w moim wieku nie musi sie „dorabiac” bo juz sie dawno dorobil – chyba, ze jakies burze dziejowe. Ludzie w wieku szecdziesieciu paru lat, wypedzeni z twojego kraju w ramach smierdzacej, lajdackiej czystki etnicznej piecdziesiat lat temu – musieli sie dorabiac od zera, bo kazdemu odebrano praktycznie wszystko i wypedzano w skarpetkach.

  „Jakoś posiadanie rzeczy mnie nie rajcuje.”

  No pewnie ze nie. Lis tak samo mowil o winogronach, do ktorych nie mogl dosiegnac. Kazdy wie, ze zapitalac na piechote jest o wiele lepiej niz jezdzic Mercedesem. Kazdy rozumie, ze kineskopowy telewizor z ekranem wielkosci koperty jest duzo fajniejszy niz 65-ciocalowa plazma i dziesiatki tysiecy fimow i seriali na VoD.

 369. @Wiesiek59

  „Impera budują limesy, mury, systemy fortyfikacyjne, na granicach, u szczytu swych czasów ekspansji.
  To samo jest z fortami, zamkami, czy bazami militarnymi.
  Koszty utrzymania w pewnym momencie zaczynają przekraczać zyski.”

  Cos w tym jest. Tyle, ze zycie dzieciaka albo kwestia, czy dziewczyna jest czy nie jest wyposazona w kompletny zestaw rak i nog – nie jest latwa do przeliczenia na _piniondze_. Czy jak mowi twoj ziom @blackley – na _forse_.

  Nie tak dawno kazdy folksdojczer-szmalcower drugiej czy trzeciej generacji mogl serce uradowac wiadomoscia o kolejnej bombie odpalonej w autobusie. Nie kazdego „rajcuje” „posiadanie rzeczy” – ale „rajcowaly” wiesci o tym, ze pourywane mogi, glowy, rece i inne czesci ciala „pejsatych moskow” fruwaly w powietrzu.

  Tyle ze odkad ten zly i niedobry „mur Apartheidu” stanal – to waleczni szachidzi maja jakby pod gorke. I to pod stroma. Autobusy jezdza, jakos przestaly wybuchac.

  „jak chcesz miec kompletny zestaw rak i nog, to musisz ponosic koszty utrzymania muru”

  (stare przyslowie rurytanskie)

 370. P. Tejot

  Podobna do mojej ocene noweli o IPN dal p. Passent: Polska i Polacy ugrali na niej tyle ile nigdy wczesniej nie ugrac nawet nie probowali.
  Ta ocena niewiele rozni sie od mojej tylko ze p. Passent opisuje sytuacje nie jako sukces Polakow tylko jako straty Obcych.

  Wielkim osiagnieciem Kaczora jest to ze nikt juz nie dyskutuje nad koniecznoscia reformy wymiaru sprawiedliwosci RP tylko nad sposobem w jaki sie ta reforma dokonuje.

  ml

 371. Wimbledon 2018 ;
  Jeszcze kilka lat temu Agnieszka Radwańska dawała radości ,ale już jej lata minęły .Na szczęście nie ma pustki 17 letnia Iga Światek zdobywczynią pucharu juniorek .Pieknie zareagował sam prezydent Duda a i premier Morawiecki . To jednak przyszłość .
  Mała Serbia odzyskała radość Djokovic po roku słabości z Nadalem dali spektakl i dziś jest faworytem w finale .
  Mała Chorwacja dziś zgromadzi się na Narodowej radości i emocjach ( niezależnie od wyniku z Francją )
  Sąsiedzi Niemcy radują się ze Kerber mistrzynią Wimbledonu ( po 22 latach za Graff )a 30 letnia Julia Goerges doszła do 1/2 finału .
  Co by to było gdyby to Nasi odnosili takie zwycięstwa .??!
  Mistrzostwa Świata FIFA śledzę dzięki TVP Sport . Od 3 tygodni dla mnie znakomita fachowa komunikacja z widzami ( nie dotyczy sprawozdawców na stadionach ) .W tym studio jest obecny Jan Tomaszewski ( legenda bramkarz ) Którego nadymane prognozy o Patriotycznym smaczku irytują ale On brnie dalej .Na początku obwieścił , ze bez problemu wychodzimy z grupy a wczoraj ” zdecydował ze to Polska powinna być na miejscu Anglii w 1/2 finału
  Nadymany Facet podniecający głos i opowiadający głupoty , np. skreślił ” Rosyjska druzynę na samym początku . a To Rosja i Rosjanie zorganizowali najlepsze mistrzostwa w Historii futbolu jak oceniaj fachowcy z całej świata .
  Czekam na polskie sukcesy o znaczeniu Europejskim w jakiejkolwiek dziedzinie – może być w gospodarce morskiej !

 372. Cos dla Radzia,moze jeszcze wroci do Polski jak nie on to moze jego
  dzieci – kto wie co sie jeszcze moze wydarzyc.

  http://wprawo.pl/2018/07/11/washington-times-nie-owija-w-bawelne-polska-nie-bedzie-islamizowana-stanie-sie-celem-dla-zydow/

  Tylko co z naszym S Slowianinem, bedzie musial uciekac gdzies hen w okolice
  Kubania tam gdzie jego korzenie.

 373. neospasmin
  15 lipca o godz. 0:13
  P. Tejot

  Podobna do mojej ocene noweli o IPN dal p. Passent: Polska i Polacy ugrali na niej tyle ile nigdy wczesniej nie ugrac nawet nie probowali.
  Ta ocena niewiele rozni sie od mojej tylko ze p. Passent opisuje sytuacje nie jako sukces Polakow tylko jako straty Obcych.

  Wielkim osiagnieciem Kaczora jest to ze nikt juz nie dyskutuje nad koniecznoscia reformy wymiaru sprawiedliwosci RP tylko nad sposobem w jaki sie ta reforma dokonuje.

  Mój komentarz
  Wielkim osiągnięciem Kaczora jest to, że dyskusja nad tzw. reformą wymiaru sprawiedliwości (eufemizm typowy dla PiSowcow – nie nazywanie po imieniu tego, co robią) trwa w całym kraju i wylała się już dawno za granicę (w granicach UE) – do Parlamentu Europejskiego i spowodowała wszczęcie kilku procedur przez organa unijne w kwestii łamania praworządności przez ekipę rządzącą Jarosława Ka w Polsce, łącznie z wnioskiem o wszczęcie postępowania w Trybunale Sprawiedliwości UE w tej sprawie.

  Tak wygląda ten „nikt”, który nie dyskutuje nad „koniecznością reformy”.
  Dyskusja szeroka i burzliwa trwa nad łamaniem prawa przez Jarosława Ka za pośrednictwem swoich partyjnych podwładnych usadowionych na stanowiskach państwowych.

  Tematem tej dyskusji nie jest żadna „reforma” tylko łamanie konstytucji, łamanie prawa, łamanie praworządności przez ekipę rządzącą PiSu w Polsce.

  Przy czym PiSowska ekipa ani nie bierze udziału w dyskusji, ani nie zabiera głosu w tej sprawie. Dyskusja PiSu polega na obrzucaniu uczestników epitetami, np. sędziowie, to mafia sądownicza, sędziowie Sądu Najwyższego to przeżytki komunizmu skazujący na wysokie kary w stanie wojennym i mający chyba coś wspólnego z towarzyszami broni premiera Morawieckiego, którzy zostali zamordowani (chyba w stanie wojennym gdy Morawiecki miał 13 lat), i temu podobne chamskie i fantastyczne epitety, obelgi, wymysły i podburzające lud pomówienia.

  PiSowska ekipa rządząca niszczy podstawy ustrojowe demokracji w Polsce. Nazywanie działań tej ekipy elegancko i kryjąco – reformą wymiaru sprawiedliwości – jest niepoważne, kłamliwe, maskujące łamanie prawa przez tę ekipę.
  Trybunał Konstytucyjny nie należy do wymiaru sprawiedliwości, lecz jest istotnym organem w trójpodziale władzy, organem orzekającym o zgodności ustaw z konstytucją.

  Kaczyński niedawno lekkomyślnie wyznał, że jeżelibyśmy nadal mieli takie sądy, to nie moglibyśmy przeprowadzić reform, bo te sądy by je obalały (???).
  Tutaj Kaczyński wyjawił dwie rzeczy o sobie.

  A mianowicie lubi on w sprawach państwa grać rolę pierwszego naiwnego przed swoim ludem – udawać, że nie wie co to jest Trybunał Konstytucyjny, co to jest trójpodział władzy, co to jest zasada niezależności sędziów, zasada nieodwołalności sędziów.

  Te zasady, jak on uważa (słusznie!), są zbyt trudne do zrozumienia dla ludu i nie ma co się gimnastykować i tłumaczyć, co one oznaczają teoretycznie, bo lud i tak nie zrozumie. Natomiast wg Jarosława Ka można i trzeba wykręcać kota ogonem w sprawie trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa od władzy wykonawczej i tłumaczyć zawile, ze tak nie jest, powinno być inaczej, sędziowie nie mogą być postkomunistami, muszą sadzić dobrze i sprawiedliwie, my się tym zajmiemy. Ani słowa o trójpodziale władzy i niezależności sędziów – czym to się je, do czego to służy. Gadać nie na temat – to jest metoda PiSu.

  Faktycznie lud nie analizuje trójpodziału władzy bo lud nie interesuje się państwem. To jest teoria. A na co teoria ludowi? Lud słucha Kaczyńskiego i wyobraża sobie tak – dobrze że wreszcie znalazł się ktoś kto pogoni tych sędziów, może teraz wreszcie dostaną w doopę i zaczną sądzić jak należy. Tak wygląda teoria niezależności sądownictwa w wyobraźni znacznej części ludu myślącego o państwie.

  Kaczyński ma gdzieś lud, lud mu zwisa i powiewa lecz dobrze wie, że musi tak działać by lud zareagował na jego korzyść. Jarosław Ka kręci, blefuje, chachmęci nazywając swoje dążenia do redukcji demokracji w Polsce reformami. I znajduje zrozumienie u części ludu – 25 – 30 %. Zrozumienie to nie polega na rozumieniu o co chodzi, tylko na zrozumieniu, ze Kaczyński czyni dobrze.

  Kaczyński i jego klakierzy w żadnej z wypowiedzi nie zająknęli się na ten temat. Zawsze gdy pytający poruszali sprawę trójpodziału władzy, czy niezależności sędziów, popadali w wyuczone inwektywy, głosili fantazmaty pośrednio zachwalające ustrój autorytarny, czyli taki, w którym sądownictwo jest pod kontrolą władzy wykonawczej. Ci, którzy nie byli w stanie nauczyć się wytycznych Prezesa w sprawie mówienia o sądownictwie musieli iść w zaparte w takich dyskusjach. Bo co im pozostało?

  Dlaczego PiS z Prezesem na czele rządów niszczy trójpodział władzy w Polsce? Z kilku powodów:

  1) Prezes chce przejść do historii jako wybawca narodu z komunistycznej (teraz postkomunistycznej) niewoli, to ostatni moment na takie działanie

  2) władza go deprawuje, usposabia go do jeszcze większych krętactw i folgowania swojemu ego

  3) Naczelny Polak nie myśli co będzie dalej, on sądzi, jak każdy amator autorytaryzmu, że Rzesza będzie 1000-letnia.

  4) Jarosław z Żoliborza ma taki charakter (taka karma), że wszędzie widzi wrogów i ten charakter nastraja go do wymyślenia i wskazania zła, a następnie do podjęcia walki z nim, a walka ta musi zawierać w sobie elementy burzenia, destrukcji by móc po zburzeniu budować nowe na gruzach

  5) Jarosław Ka ma silne poczucie wewnętrzne, ze jest wojownikiem, który wygrywa zawsze, nawet wtedy gdy przegrywa 1:27 (w sprawie zatwierdzenia na dalsze 2,5 roku kadencji Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej) lub gdy z podkulonym ogonem cofa nowelizację ustawy o IPN, która to nowelizacja miała być solidnym, przemyślnie skonstruowanym szańcem broniącym honoru i godności narodu, z którego nigdy nie ustąpimy.
  Lub pali głupa w sprawie skonstruowanego dla celów politycznych na trupach ofiar katastrofy, propagowanego szeroko kłamstwa o wybuchowym zamachu w Smoleńsku – że już są pomniki, możecie się rozejść.

  Jarosław z Żoliborza stara się działać tak, by lud uznał, że on był i jest wojownikiem, z nim można tylko wygrać.
  Pzdr, TJ

 374. P. Tejot

  Jak na razie, od prawie 3 lat, lud zyskuje z Kaczorem, nie traci. Bez trudu zweryfikuje pan ten moj sad czytajac wyniki badan poparcia poszczegolnych partii politycznych.
  Niewielka liczebnosc drmonstracji w obronie tego by w sadownictwie “bylo tak jak jest” pokazuje ze panska ocena reform wymiaru sprawiedliwosci jest ocena dosc odosobniona.
  Co do oceny polskich reform przez ETS to nie sadze by cokolwiek pozytywnego z tego wyniklo: tak dla Polski jak i fla EU. Pan uwaza inaczej?

  Co do TK to chyba sie zgodzimy ze instytucje te rozwalil sejm poprzedniej kadencji. Kaczor tylko podprzatal po poprzednikach.
  Gdybym mial prorokowac to sadze ze w ciagu kilku lat TK zniknie- jego funkcje przejmie SN.
  Do takiej zmiany trzeba wiekssosci konstytucyjnej.
  Jesli sie taka pojawi, niezaleznie z ktorej strony sceny politycznej, trybunal powinien zniknac. Zanadto zostal skomptomitowany. Przez sejm i swego b. Prezesa.

  ml

 375. Pomniki smolenskie juz sa. Miesiecznic nie ma.
  To wg pana, Tejot, dobrze czy wrecz odwrotnie?

  ml

 376. P. Tejot

  Czy w panskiej opinii rozgrywka wokol noweli ustawy o IPN to sukces Polski, czy wrecz odwrotnie?
  Polska na tym zyskala czy nie?

  ml

 377. P. Tejot

  “) Jarosław Ka ma silne poczucie wewnętrzne, ze jest wojownikiem, który wygrywa zawsze,…”

  Nie smiem oceniac CZYJEGOKOLWIEK poczucia weenetrznego. Szczegolnie ludzi ktorzy, tak jak politycy, dusz swych publicznosci nie otwieraja.
  Panu sugeruje to samo.
  Nie watpie natomiast ze p. Merkel przyjdzie zaplacic za to 27:1. Boo to nie koniec historii.
  Polska juz zaplacila- ponowny wybor p. Tuska spowodowal brak jskichkolwiek pozytywnych relacji miedzy rzadem RP a urzedem Przewodniczacego Rady EU.2 lata w bloto.
  Kazda inna osoba na tym stanowisku bylaby lepsza dla Polski.

  ml

 378. Słowianie są u siebie. Pod Grunwaldem byli po słusznej stronie. Pogonić trzeba krzyżacką naleciałość bo gdzie krzyżak tam masakra. Przez zabory i katolicki wehrmacht. Tak sobie myślę dlaczego wierzący wierzą tylko we własny kult. O Żydach następnym razem bo znowu mordują Arabów.

 379. Pierwsze warszawskie osiedle z programu mieszkanie+

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23668252,pierwsze-warszawskie-osiedle-z-panstwowego-programu-mieszkanie.html

  Prosze zwrocic uwage ile czasu uplynelo od ogloszenia programu do projektu nie paru domow ale osiedla.
  Prosze zwrocic tez uwage jakie pracownie wygraly konkurs: to nie studenci Politechniki, ale uznane marki.
  Oni, w przeciwienstwie do wiekszosci tu komentujacych, nie potraktowali programu mieszkanie+ per noga.
  Ufac zawodowcom( tu architektom) czy Towarzystwu Passentowemu?

  ml

 380. neospasmin
  15 lipca o godz. 12:49
  Mój komentarz
  Neospasmin, piszesz rozwlekle, lecz nie na temat. Chachmęcisz, że wyniki są dobre, Prezes wiele zrobił, ma poparcie, itd, ale nie wspominasz w ogóle o zasadzie trójpodziału władzy oraz zasadzie niezależności sędziów i ich nieodwołalności.

  W zamian twierdzisz, ze Trybunał Konstytucyjny za kilka lat zniknie, bo to wina PO, bo to PO go rozwaliło, a Kaczyński posprzątał po PO, itd.

  Unikanie dyskusji na temat, hipokryzja, fałsz, ujmowanie się w szlachetnym poparciu za szeregowym posłem rządzącym państwem z tylnego fotela (bardzo konstytucyjne stanowisko), nie mającym predyspozycji do demokratycznego postępowania, do przestrzegania prawa, nie umiejącym współpracować z kimkolwiek na zasadzie innej jak pod jego najprawdziwszą prawdę i rację, nie potrafiącym negocjować, traktującym z góry każde negocjacje jako przegraną, wysługującym się, gdy już zajdzie taka potrzeba innymi, nie mającym poparcia ludu w sprawie łamania konstytucji przez ekipę rządzącą PiS, bo neutralność części ludu w sprawie sądownictwa (wypływająca z niezrozumienia istoty trójpodziału władzy) nie jest poparciem, to jest zwykłe niezrozumienie, itd.
  Pzdr, TJ

 381. Prosze tez zwrocic uwage na tytul z gazeta.pl: osiedle jest z PANSTWOWEGO programu, nie pisowskiego.
  Co to mowi o stosunku towarzystwa z Czerskiej do tego programu?
  Conajmniej tyle ze sadza oni ze atakowanie programu mieszkanie+ nie przysporzy czytelnikow.

  ml

 382. ozzy
  Jakoś nie przyszło mi do głowy, by twierdzić, ze „piszesz głupoty”, bo nie zgadzam się z twoja taką, czy inna opinią. To nie mój styl, a powoływanie się na autorytet @pitekantropa jest niepoważne.
  Ja go również cenie, choć niebezkrytycznie, zwłaszcza gdy wpada w słowotok, powtarzając wciąż te same oskarżenia i rozdając kopy niejako w odwecie, bo ktoś mu chce dokopać (tak określa najdrobniejszą krytykę pod swoim adresem albo szóstym zmysłem tylko zamiar takowej).
  Ale ad rem. Opieramy się na różnych źródłach, mniej czy bardziej wiarygodnych.
  Pisałam o roli neutralnej Szwecji podczas II wojny i tuż po niej.
  Oczywiście znam także sprawę Wallenberga, również pomoc udzieloną Finlandii napadniętej przez ZSRR, ale chciałam zwrócić uwagę na istotny aspekt stosunków szwedzko – niemieckich. Jeżeli uważasz (masz wiedzę), że link, który niżej „zapodaję” zawiera nieprawdziwe informacje, to daj im odpór (udokumentowany)
  https://www.focus.pl/artykul/szwecja-najlepszy-sojusznik-hitlera

 383. P.Tejot

  Prosze porownac dlugosc panskiego komentarza do mego a potem jeszcze raz nspisac kto z nas obu pisze rozwlekle.
  Mam klopot z twierdzeniem ze Kaczor nastaje na niezawislosc sedziowska: nie spotkalem sie z chocby z cieniem zarzutu ze ktokolwiek z aparatu wladzy probowal wplynac na orzeczenie sadu w ciagu ostatnich 2.5 roku. A pan? Slyszal pan o czyms takim?

  Co do trojpodzialu wladz to clou tej idei wyrazilo sie gdy prezes TK pisal ustawe o TK. Prezes oczywiscie z poprzedniego rozdania. Tak pan rozumie pojecie trojpodzialu wladz?

  ml

 384. Jakby ktos chcial zobaczyc zdjencia z mojich ostatnich podruzy, to som tutaj;

  https://m.xhamster.com/videos/old-men-sucking-a-cock-7131853#mlrelated

 385. @neospasmin, @tejot

  Ja was chyba zaraz tutaj pogodze.

  Na razie to jest nie „osiedle” tylko g.. sorki, jest _koncepcja_.

  „przyrzekali architekci, prezentując koncepcję osiedla Nowe Jeziorki na Ursynowie”.

  Na razie to jest g.. sorki, jest _koncepcja_ a nie „osiedle”. To nie calkiem to samo. Na przyklad w „koncepcji” trudno zamieszkac, do „koncepcji” nie bardzo jest jak wstawic meble. Ale „osiedle” z animiacji komputerowej ladnie wyglada na monitorze.

  To cos takiego jak te „sukcesy” polskiego przemyslu stoczniowego, ktorymi sie tak chelpil @tejot. Niedlugo dwudziesta rocznica budowy ORP „Slazak”.

  A jak wyglada _naprawde_ Mieszkanie+ – tam. gdzie postawili?

  „Kilka tygodni po uroczystym oddaniu do użytku pierwsze Mieszkania + w Siedleminie pod Jarocinem zalało od strony kukurydzy. Pokazowa trawa zniknęła, ściany przeszły grzybem. – Nikt nas nie ostrzegł, że zamieszkamy w szczerym polu, w zawilgoconych norach, metr pod ziemią – skarżą się lokatorzy…. ”
  „– I jak się państwu mieszka?

  – Woda się leje, non stop. Ciurkiem spod zlewu, rury nieszczelne, częściowo już zerdzewiałe. Prysznic też dziurawy, zalewa płytki. Ściany nad framugami pękają, panele krzywe, z zadziorami, płytki się rozsuwają, wiertarka w fugi wchodzi, jak w margarynę. ”

  Wez sie chwal, @neo. A ty @tejot tez sie chwal. W duecie jestescie nie do pobicia.

  http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/mieszkanie-w-polu-katek-na-rzysku-,artykuly,429805,1.html

 386. @mag

  „a gdy wpada w słowotok, powtarzając wciąż te same oskarżenia ”

  Ciebie personalnie chyba o nic nie oskarzam, przeprosilem, odnosze sie wylacznie do twoich wypowiedzi, staram sie unikac personalnych wycieczek.

  A co do innych – to tak, jakbys miala pretensje do przechodnia, ktory stosuje wciaz te sama metode samoobrony, kiedy ktos mu usiluje rozstrzaskac glowe sztamajza. To chyba nie jest wina przechodnia, ze ktos mu po raz kolejny usiluje glowe roztrzaskac?

 387. P. Newsweek

  Tak, to istotnie nieszczescie dla ludzi zmuszonych zamieszkac w Siedleminie.
  W nastepnym numerze newsweeka bedzie fotoreportaz o tych ktorzy usiluja stamtad uciec, ale policja ich palkami spowrotem do domow zagania.

  Niemiec to dopiero solidnie budowal- chocby takie baraki w Oswiecimiu- do dzisiaj stoja. To panski ideal?

  ml

 388. @mag

  Brednie zawarte w artykule z polskiej edycji _niemieckiego_ (zreszta bardzo dobrego na swoj, szwabski sposob) pisma „Focus” popelnil oczywiscie ten sam Woloszanski, o ktorym wsmoinalem wczesniej. Czemu Woloszanski? Z tego samego powodu, dla ktorego inny polski _historyk_ (prof Jasiewicz z PAN) ustalil na lamach tego samego pisma, ze „Zydzi sami sobie winni” i ze „Cale pokolenia Zydow pracowaly na Holocaust”).

  Jesli Niemiec cos takiego opublikuje w niemieckim tygodniku – to bedzie wrzask. Zdrowiej znalezc Polaka, _historyka_ ktory bedzie robic dla Niemcow za mula. Do osoby Woloszanskiego za chwile wroce. Jakim cudem kraj neutralny (w odroznieniu od Italii, Slowacji, Wegier, Rumunii itp) mialby byc _sojusznikiem_ Hitlera – wiadomo jedynie Przedwiecznemu. Oczywiscie wszystkie takie publikacje maja na celu wykazanie, ze sami Niemcy byli niewinni jak te lelije, nawet na tym blogu jest gostek-anonim ktory wychwala okupacje hitlerowska.

  „https://www.focus.pl/artykul/szwecja-najlepszy-sojusznik-hitlera”
  ” Bogusław Wołoszański”

  Rewelacje, na ktore sie powoluje se (niestety) Mag to radosna tworczosc Woloszanskiego. Woloszanski to jest gosc! Staz w PZPR od 1976-go roku, zasluzony pracownik Radiokomitetu, ponadto (cytuje polska Wikipedie):

  „Był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimach „Ben” i „Rewo”[2]. Zobowiązanie do współpracy z Departamentem I MSW podpisał w 1985[3]. Następnie wyjechał jako korespondent radia i telewizji do Londynu, gdzie pracował przez 3 lata” ” Po powrocie w grudniu 1988 objął stanowisko zastępcy dyrektora I Programu TVP oraz szefa Redakcji Międzynarodowej”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bogus%C5%82aw_Wo%C5%82osza%C5%84ski

  Poniewaz to byl aryjczyk, to dluga i owocna przeszlosc w PZPR, w PRL-owskiej telewizji i w PRL-owskich sluzbach specjalnych nie tylko mu nie zaszkodzila, ale odwrotnie – stala sie odskocznia do nowej kariery. Oczywiscie zdaniem takiego.. znawcy przedmiotu wojenna machine Hitlera budowali amerykanscy bankierzy.

 389. @neospasmin

  ” To panski ideal?”

  Chyba panski ideal, Szanowny PAnie Neospasmin. Zreszta nie tylko panski:

  „Stanisław Michalkiewicz, były członek Trybunału Stanu oraz współzałożyciel Unii Polityki Realnej, w felietonie na Fronda.pl użył określenia „chwilowo nieczynny obóz zagłady w Oświęcimiu”

  http://natemat.pl/88875,michalkiewicz-napisal-na-frondzie-o-chwilowo-nieczynnym-obozie-w-auschwitz-terlikowski-przeprasza-braun-oskarza-o-cenzure

  Baraki rzeczywiscie nadal stoja, reszta infrastruktury moze by sie dala uruchomic, ja wierze w niemieckich specjalistow – tyle, ze jest jajo. Nie wystarcza baraki, jeszcze jest potrzebny ludzki wsad do barakow. I do wagonow.

  Pod tym zgledem jest jajo. Nie bedzie latwo te baraki zapelnic.

  „Nie chcesz do gazu? Kolekcjonuj megatony.”
  (stare przyslowie rurytanskie)

 390. P. Newsweek

  Baraki z wielkim oddanirm sprawie zapelniala gettowa policja.
  Byli adwokaci by zapedzic swych rodakow do wagonow do Oswiecimia czy Treblinki uzywali drewnianych palek nie perswazji.
  Nikt tak doskonale jak oni nie realizowal wizji hitlera.
  Nikt.

  ml

 391. Łamanie konstytucji niezbędnym składnikiem reform PiSu
  neospasmin
  15 lipca o godz. 13:56
  P.Tejot
  Prosze porownac dlugosc panskiego komentarza do mego a potem jeszcze raz nspisac kto z nas obu pisze rozwlekle.
  Mam klopot z twierdzeniem ze Kaczor nastaje na niezawislosc sedziowska: nie spotkalem sie z chocby z cieniem zarzutu ze ktokolwiek z aparatu wladzy probowal wplynac na orzeczenie sadu w ciagu ostatnich 2.5 roku. A pan? Slyszal pan o czyms takim?

  Mój komentarz
  Neospasmin, nie pal głupa twierdząc, ze naruszanie trójpodziału władzy, w tym niezależności sądownictwa od władzy wykonawczej, to może być tylko bezpośrednie wpływanie na orzeczenia sądu. Np. takie. Halo, sędzia X? Proszę mu dać 10 lat. Tak jest panie ministrze. Dziękuję.

  PiSowska ekipa stara się zlikwidować trójpodział władzy, co oznacza – uzależnić władzę sądowniczą od władzy wykonawczej poprzez uchwalanie ustaw o TK, o SN, o KRS, które łamią konstytucję.

  Szczególnie szeroki zasięg ma łamanie konstytucji w ustawie o KRS, bowiem Krajowa Rada Sądownictwa wydaje wiążące opinie będące warunkiem mianowania wszystkich sędziów w państwie. Jeśli KRS będzie „nasza”, jak mówią PiSowcy, to i nowomianowani sędziowie będą nasi. Stopniowo pozbędziemy się złogów komunistycznych i postkomunistycznych z PO przez mianowanie nowych sędziów przez naszą KRS.
  Genialna koncepcja „wymiany elit” forsowana przez Jarosława z Żoliborza, znajduje urzeczywistnienie w wymianie sędziów w KRS, a poprzez KRS wymianie sędziów w całym państwie.

  Ustawa PiSu o KRS łamie także konstytucję w tym artykule, który mówi, ze kadencja członka KRS trwa 4 lata. I tak np. kadencja przewodniczącego KRS trwa do 2019 roku. Tak mówi konstytucja. Kadencję tę rzekomo prawnie przerwała nowa ustawa PiSu o KRS.

  90 % prawników (wg PiSu są to „niektórzy”) wskazuje na sprzeczność ustaw o sądownictwie z konstytucją. A PiS na to – a właśnie że można przerywać kadencje sędziów w KRS ustawą, a nawet kadencję I prezes Sądu Najwyższego można skracać ustawą, chociaż konstytucja mówi inaczej. I co nam kto zrobi? Te dupki z Unii? Niech oni zajmą się sobą.
  PISowcy potrafią dyskutować nie na temat twierdząc, że mówią na temat. I co im kto zrobi?

  Sprzeczna z konstytucją ustawa o KRS pozwoliła (?) PiSowi wybrać KRS o składzie zależnym, o użytecznej większości dla ekipy rządzącej.
  Skandalem, manipulacją na państwie prawa było tajne zgłaszanie kandydatów do KRS do sejmu, przez nie wiadomo kogo, nie wiadomo w jakiej liczbie, nie wiadomo kto zgłaszał kandydatury do KRS, kto te kandydatury przyjmował itd.
  Kandydaci do KRS byli zgłaszani przez pośredników wytypowanych przez władzę wykonawczą. To było działanie PiSu uzależniające sądownictwo od władzy wykonawczej poprzez uzależnienie składu KRS od partii PiS.

  Dla PiSu nie jest problemem, że dyskutują o tym prawnicy na wszelkich stanowiskach i wskazują na sprzeczność PiSowskich ustaw z konstytucją. O tym nie dyskutował, nie debatował w Sejmie PiS, tylko przepychał kolanem, nocami swoje ustawy byle jak sklecone, na chybcika, ustawy łamiące w biegu konstytucję.

  Teraz te wszystkie swoje wydrwizmiany, naruszenia prawa, podeptania konstytucji, licząc na krótką pamięć ludu, PiSowcy przedstawiają jako reformy sądownictwa, jako porządne, zgodne z prawem i zasadami państwa prawa reformy. Twierdzą wbrew faktom, że nie jest to łamanie konstytucji ani łamanie zasad praworządności, które Polska jest zobowiązana przestrzegać jako członek UE.
  Kłamną i głupa palom.

  PiSowscy teoretycy i propagandziści trąbią o sukcesach, o suwerenie, o poparciu suwerena, o udanych reformach, o przekształceniu państwa, a o łamaniu konstytucji, w tym niszczeniu podstawy ustrojowej państwa – trójpodziału władzy – ani dudu. Jak zamurowani.
  Pzdr, TJ

css.php