Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
RP

18.01.2020
sobota

Biją naszych

18 stycznia 2020, sobota,

Polska–Wenecja. Szpica potężnej Komisji Weneckiej, mimo zaciemnienia wprowadzonego przez władze na lotnisku w Warszawie, wylądowała szczęśliwie. Wśród witających zabrakło prezesa z kwiatami i premiera bez kwiatów. Nie było nikogo z obozu władzy. Rząd (?) postanowił potraktować wizytę jako niebyłą, nieoficjalną, coś w rodzaju wycieczki krajoznawczej. Program wycieczki  rząd chciał uzupełnić o wizytę w Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które podobno nie jest jeszcze otwarte, ale czego się nie robi dla przyjaciół…

Wenecjanie nie skorzystali z oferty. Zignorowali również wszystkie aroganckie i nieprzystojne komentarze, dające do zrozumienia, iż są non grata i im szybciej wyjadą z naszej wyspy wolności – tym lepiej. Na pewno wpłynie to źle na wizerunek Polski w świecie, który jest jednym z priorytetów władz. Dorzuci się jeszcze milion na Polską Fundację Narodową i szkody (jakie szkody?) zostaną naprawione.

Prawnicy z Wenecji (a właściwie z różnych państw) spędzili dwa pracowite dni w Warszawie, po czym w cierpkich słowach opisali i ocenili to, co w Polsce zastali. Ich grzech polega na tym, że przybyli na zaproszenie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Ponieważ Ziobro and Co ciągle mówią, że rozwiązania przyjęte w „poselskim” projekcie ustawy są wzorowane na Francji, Niemczech i innych krajach, „Wenecjanie” byli gotowi opowiedzieć Ziobrze, jak jest w Europie, ale kogo obchodzi Europa? Wynik: 0:1 dla Polski.

Polska–Bruksela. Parlament Europejski przyjął rezolucję krytyczną wobec sytuacji w dziedzinie praworządności na Węgrzech i w Polsce. Komisja Europejska podziela ten pogląd i niewykluczone, że wystąpi do TSUE, by zwrócił się o „zamrożenie” Izby Dyscyplinarnej SN do czasu ostatecznego wyroku (coś à la wstrzymanie wyrębu Puszczy Białowieskiej).

W czasie gorącej debaty, transmitowanej przez TVN, wzburzona premier (była) Szydło grzmiała („panie Sikorski, pan nie jest godzien”, okrzyki „kłamca, kłamca”). Ona oraz deputowany Patryk Jaki dali popis gry foul. Krzyczeli, ale parlament i tak pozostał głuchy. Jaki przepytywał Czechów, jak oni wybierają sędziów, na co były minister sprawiedliwości tego kraju powiedział, iż nie tak jak w Polsce, po czym rzucił kilka słów, które trudno uznać za komplementy. Pobudzony Jaki oskarżył poprzednie rządy w Polsce, iż „trzymały się niemieckiej nogawki”. Słowa te z zainteresowaniem przyjęto w Berlinie. Jaki strzelił nam samobója. Wynik: 0:2 dla Polski.

Polska –Izrael. Od pewnego czasu stosunki uległy ochłodzeniu. Głęboka analiza przyczyn pogorszenia stosunków wymagałaby traktatu. Za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego oficjalne stosunki były dobre. Za punkt zwrotny uważa się nowelę ustawy o IPN, (made by Ziobro and his boys), w tym penalizację wypowiedzi krytycznych wobec roli Polaków w czasie II wojny światowej, „polskich” obozów koncentracyjnych etc.

Był to skutek polityki historycznej PiS, wstawania z kolan, reakcji na antypolskie wypowiedzi, rewizję ustaleń historyków (minister Zalewska, dziś europosłanka, miała problemy z tym, kto mordował w czasie pogromu kieleckiego). Zdaniem władz Polskę usiłuje się przedstawiać jako sprawcę, a nie jako ofiarę. Izrael z kolei z niepokojem patrzy na dopisywanie się  innych do ofiar Holokaustu, który był jeden jedyny.

Pozornie wydawało się, że sprawa została wyjaśniona w porozumieniu premierów Netanjahu-Morawiecki (mówi się w nim o antysemityzmie i antypolonizmie), ale nie na długo. Obecnie Izrael i Rosja organizują w Jerozolimie międzynarodowe obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz z udziałem kanclerz Merkel, prezydenta Macrona, ministra z USA i innych. Najważniejszym gościem i mówcą ma być Putin. Dla polskiego prezydenta, mimo nalegań, nie przewidziano mównicy.

Obchody rosyjsko-izraelskie i to w czasie, gdy Putin prowadzi potężną ofensywę historyczną przeciw Polsce, nie mogą być w Warszawie odebrane z zadowoleniem. Obchody, które powinny odbyć się przede wszystkim i jako pierwsze w Polsce, w Auschwitz, zaczną się w Izraelu, gdzie ściągną uwagę światowych mediów i odwrócą ją od obchodów polskich kilka dni później. Nieobecność prezydenta Polski, choć usprawiedliwiona okolicznościami, nie jest naszym sukcesem. Raczej porażką polskiej dyplomacji. Wynik: 0:3 dla Polski.

Zaproszenie
Naszymi gośćmi w TOK FM będą: Maciej Kozłowski (dyplomata, były ambasador RP w Izraelu, „taternik” opozycji demokratycznej w Polsce), dr Anna Maria Dymer (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i red. Ewa Siedlecka (królowa dziennikarstwa prawnego). Niedziela 19 stycznia o godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 372

Dodaj komentarz »
 1. „pisowcy pogardzają innymi jerzykami ”
  Pozwole sobie sie nie zgodzic . Taki np jerzyk Mauro feldfebel Rossi ( etymologiczny wozny sądowy(feld-webel) ) dopoki nie odezwe sie do niego w Jego , innym od mojego , bioracy go za obcy ale swoj (!) – jezyku nie reaguje i udaje tylko slepego . O pogardzie nie ma mowy

 2. Sz. Red. przepraszam za pisanie przed przeczytaniem- za chwile nadrobie

 3. Bar Norte
  15 stycznia o godz. 22:12

  „Nic nowego bo teza o „woli suwerena ponad prawem” wielokrotnie już była popularyzowana”.

  Bar Norte, to dość proste, choć bez przerwy się gubicie. Większość demokratyczna, która ustala prawo działa w imieniu tego suwerena. PiS nie musi niczego ustanawiać ponad prawem, ma większość w Sejmie i przegłosuje każdą ustawę. O takie prawo chodzi ― ustanowione demokratycznie. Ponad prawem bywają mniejszości, zwykle lewicowe, która dopadają do władzy w wyniku przewrotu i ustanawiają swoje rewolucyjne „prawo”.

  Raczej lewo.
  Prawica ― prawo, lewica – lewo. 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Polska – Izrael. Od pewnego czasu stosunki uległy ochłodzeniu. ”
  Te ostatnie spadki temperatury spowodowane sa podobno oslabieniem Natanyahu
  (- 36,2~36,4 C)

 6. „Naszymi gośćmi w Radiu TOK FM będą: Maciej Kozłowski – dyplomata, były ambasador RP w Izraelu, „taternik” opozycji demokratycznej w Polsce …”.

  Przy okazji proszę przypomnieć niektóre androny, które Tygodnik „Polityka” o tej opozycji demokratycznej wypisywał w okresie, kiedy miał w winiecie „proletriusze wszystkich krajów łączcie się”. Można by przy okazji przeprosić Kozłowskiego, ale nie upieram się.

  ” …. i red. Ewa Siedlecka – królowa dziennikarstwa prawnego”.

  Królewna, owszem, na wygnaniu z „Gazety Wyborczej”. 🙂

 7. Zaslyszane w internecie:
  „To ja chce spowrotem na kolana !”

 8. Lewy
  18 stycznia o godz. 15:07

  Jesteś jak faszystowski żołnierz japoński na małej filipińskiej wysepce 20 lat po zakończeniu wojny, który biega z karabinem po plaży, gdzie nie dotarlo że już po wojnie.

  Już jest nowy wpis red. Passenta „Biją naszych”. Traktuj to poważnie, pisz na temat.

 9. Polska Fundacja Narodowa znana jest z nieudanego wydawania pieniędzy, a tymczasem zdarzają się przypadki przedstawiania Polski całkowicie za darmo i w wyjątkowo korzystnym świetle.
  Tym razem pewien francuski turysta będąc w Wrarszawie przejechał metrem w godzinach szczytu i nagraną przejażdżkę wrzucił do sieci w swoim kraju wywołując entuzjazm i podziw naszego kraju. Czysto, schludnie, sympatyczni mieszkańcy dziwiły obserwatorów forum. Pytano autora reportażu czy można się tu osiedlić, czy nauka polskiego języka jest łatwa i czy wszędzie jest tak samo pięknie.
  I cała ta reklama naszego kraju odbyła się za darmo

 10. Mozna by pomyslec – nie jestesmy sami , ale czy towarzystwo jest odpowiednie … no i wyspa nie bedziemy

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25606886,norman-davies-po-brexicie-u-mnie-w-domu-ciagle-jest.html?disableRedirects=true#s=BoxOpImg8

 11. Mauro Rossi
  18 stycznia o godz. 13:25

  Niestety, red. Passent przed kliknięciem nie zapoznał się dzisiejszą informacją PAP dlatego jego ostatni wpis jest tak zdumiewająco powierzchowny. Kiedyś w redakcjach lektura ostatnich depesz PAP była obowiązkowa, dziś dziennikarz raczej przypomina zawodnika MMA.

  Israel Hajom: „Izrael miał ważny interes w udzieleniu głosu prezydentowi Polski”.

  https://stooq.pl/n/?f=1332595&c=0&p=0

 12. ls42
  18 stycznia o godz. 15:16

  „Polska Fundacja Narodowa znana jest z nieudanego wydawania pieniędzy …”.

  Może ze dwa argumenty na poparcie tej tezy, lub chociaż jeden? A kiedy nie było PFN i żadnych pieniędzy na ten cel nie wydawano to było dobrze, czy bardzo dobrze?

 13. Mauro Rossi

  „Większość demokratyczna, która ustala prawo działa w imieniu tego suwerena. PiS nie musi niczego ustanawiać ponad prawem, ma większość w Sejmie i przegłosuje każdą ustawę.”

  Skoro sięgasz po dawniejsze komentarze to bądź łaskaw cytować je w całości.
  Akurat ten, który zacytowałeś dotyczył artykułu 91 Konstytucji RP.
  W tym miejscu przypomnę, że suweren nie dał PiS prawa do kontestowania Konstytucji. Do tego PiS większości po prostu nie ma – czego zresztą nie chce przyjąć do wiadomosci i za co zapłaci jak inni wczesniej powołujący się na „wolę suwerena ponad prawem”.

  Tam wiec zamiast pleść truizmy czytaj uważnie co komentujesz.

 14. Red Daniel Passent

  „nie jest wykluczone, że wystąpi do TSUE, by zwrócił się o „zamrożenie” Izby Dyscyplinarnej SN do czasu ostatecznego wyroku”

  KE podjęła już cztery dni temu decyzję o zawnioskowaniu do TSUE o zastosowanie tzw. środków tymczasowych ws. nowego systemu dyscyplinarnego stosowanego wobec polskich sędziów – konkretnie o „zamrożeniu” Izby Dyscyplinarnej SN.

  https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/ke-wnioskuje-do-tsue-o-zawieszenie-izby-dyscyplinarnej-sn/

  Na reakcję TSUE trzeba poczekać kilka dni.

 15. legat
  18 stycznia o godz. 14:34

  „W tych wszystkich komentarzach „na temat” w ogóle nie poruszana jest kwestia relacji i przepychanek między Wiaczesławem Mosze Kantorem, przewodniczącym Europejskiego Kongresu Żydów, „prześladowanym” przez RP z racji bronienia się przed wrogim przejęciem polskiej chemii … ”.

  To o czym piszesz jest fragmentem większej całości. Czemu PiS ma mówić akurat teraz o zasługach Tuska w tej kwestii, nawet jeśli sytuacja była na nim wymusza? Za granicą i tak byłoby to kompletnie niezrozumiałe w kontekście o którym myślisz. Tusk może by się i zgodził na przejęcie przez Kantora Azotów (a w praktyce niemal całego polskiego przemysłu chemicznego), ale natychmiast postawili mu się baronowie tego przemysłu. Argumentowali, że oznaczać to będzie problemy dla rolnictwa (dyktat na rynku cen nawozów), a także obniżenie kultury biznesowej w przejętych firmach do poziomu rosyjskiego. Poza wszystkim, ci baronowie wolą być na swoim niż na rosyjskim garnuszku. I najważniejsza sprawa, przejęcie Azotów oznaczałoby dalsze uzależnienie się od Gazpromu, bo wiadomo, gdzie by Kantor kupował gaz, a przemysł chemiczny jest zdecydowanie największym konsumentem gazu.

 16. Na 14 komentarzy Skunks siknął 6 razy, musi co ma jeszcze sporo cieczy w swym podogonowym gruczole.

 17. W Hiroszimie zginęło 100 tys. osób.

  Rossi:
  Może ze dwa argumenty na poparcie tej tezy, lub chociaż jeden?

  111 mln złotych w ciągu roku, w tym ponad 33 mln złotych na osobliwą „promocję kraju za granicą”. Wliczały się w nią ochrona wizerunku Polski i przeciwdziałanie rozpowszechnianiu informacji krzywdzących i zniesławiających kraj w reakcji na nieprawdziwe treści historyczne.

  Kolejne 23 mln złotych zostało przeznaczone na projekt „Polska w Ameryce” w USA, zaś 9,8 mln złotych na dwa rejsy jachtu „I love Poland” z okazji 100-lecia Niepodległości. Niecały milion poszło na „debatę dziennikarzy”, a 2,5 mln zjadł spot „100-lecie Niepodległości z udziałem aktora Mela Gibsona.

  Ponad 440 tys. złotych pochłonęła półtoragodzinna debata w siedzibie waszyngtońskiego think tanku Hudson Institute, z udziałem ówczesnej sekretarz stanu Anny Marii Anders. O tym kosztownym wydarzeniu informował wcześniej Onet.

  Fundacja podwoiła również zatrudnienie. Pod koniec 2017 roku miała w swoich strukturach 17 osób, zaś w następnym już 36. Choć personel podwoił się dwukrotnie, ponad 3,5-krotnie wzrosły wydatki na pensję (z 1,2 mln do 4,3). W 2018 roku cztery osoby stanowiące zarząd Fundacji zarobiły łącznie 634 tys. złotych.
  na wątpliwą współpracę marketingową z Amerykanami organizacja wydała łącznie 5,5 mln dolarów. Takie koszty poskutkowały zdobyciem… kilkudziesięciu followersów z całego świata na promujących nasz kraj profilach społecznościowych.
  w 2018 PFN sfinansowała kampanię „Sprawiedliwe Sądy”, oczerniającą polskich sędziów na billboardach w całej Polsce

 18. Bar Norte
  18 stycznia o godz. 15:47

  https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/ke-wnioskuje-do-tsue-o-zawieszenie-izby-dyscyplinarnej-sn/

  „Na reakcję TSUE trzeba poczekać kilka dni”.

  Z formalnego punktu widzenia TSUE może nam naskoczyć, podobnie jak Hiszpanii. Jak sądzisz, czemu socjaliści i Podemos olewają nakaz TSUE przywrócenia mandatu europosła liderowi katalońskiej lewicy Oriolowi Junquerasowi? Co by oznaczało jego uwolnienie. A nawet mówią, że posiedzi do końca. Bo wiedzą, że istnieje prymat konstytucji hiszpańskiej nad prawem UE i nikt im nie będzie dyktował, że mają wypuścić faceta odpowiedzialnego za łamanie konstytucji i korupcję. Także niemiecki Sąd Konstytucyjny potwierdził prymat niemieckiej konstytucji nad prawem UE. Polski TK zrobił to trzy razy za prezesury Rzeplińskiego. KE można więc spokojnie powiedzieć: odwalcie się … albo dobitniej, pokazać środkowy palec …

 19. A teraz wspiera finansowo angielskojęzyczny serwis PolandDaily.com, telewizji Republika, skierowany do publiczności światowej.
  Serwis ten odznaczył się już tytułami w rodzaju:
  „Ziobro weapons reform” oraz „Hey, who’s pole for bagnets” 😎

 20. GajowyM.
  18 stycznia o godz. 16:07

  Mówisz o kosztach, podaj zyski. Częściej niż za Tuska pojawiają się głosy o „polskich obozach smierci” (nawet Obama tak się wyraził), czy nie. Tusk uważał, że lepsze jest nic nie robienie no i po co nam polityka historyczna, przecież robią ją już inni. To bardzo podobne do tego: po co nam CPK, przecież lotnisko jest w Berlinie?

 21. Mauro Rossi napisał,że PiS nie musi niczego ustanawiać ponad prawem, ma większość w Sejmie i przegłosuje każdą ustawę. Idąc tokiem jego rozumowania, uznać należy,że większość demokratyczna ma prawo uchwalić każdy idiotyzm jakiego tylko zapragnie, a Mauro Rossi będzie gorliwie zapewniał, że taka jest wola suwerena.

 22. Mauro Rossi
  18 stycznia o godz. 16:09

  No właśnie! Pokazać Unii środkowy palec i wsadzić wreszcie konstytucyjnego przestępcę Dudę. Brawo, chłopcze, rozwijasz się.

 23. Jaki z Ziobro opierają się na francuskim prawiie konstytucyjnym. A francuskie prawnicze nieuki twierdzą, że to co robi szajka Ziobry nie ma nic współnego z francuskim prawem.
  Przecież dr Jaki i mgr pan Zbyszek lepiej wiedzą jak wygląda to francuskie prawo.
  No ale jak tak, to może pan Zbyszek oparłby się na prawie australiijskim, argentyńskim czy tajlandzkim, gdzie wykształceni prawnicy będą się cieszyć, że ich prawo stało się wzorem dla pana Zbyszka i nie będą się po francusku wykręcać
  http://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/12107

 24. @Mauro Rossi

  Zyski to ty podaj. Ja o żadnych nie słyszałem.
  Poza pogarszającą się opinią Polski i Polaków w świecie, nic w obcych mediach nie zaowocowało.
  Żadna Fundacja nie zrobi nam takiej reklamy, jak dwie Beaty robiące magiel w Parlamencie Europejskim.

 25. Bar Norte
  18 stycznia o godz. 15:40

  „Skoro sięgasz po dawniejsze komentarze to bądź łaskaw cytować je w całości.
  Akurat ten, który zacytowałeś dotyczył artykułu 91 Konstytucji RP”.

  To czytajmy, ale w całości. Hiszpania i Niemcy oraz Polska podpisały ten sam Traktat Europejski i co? Z traktatu w nie wynika, że organizacja polskiego wymiaru sprawiedliwości ma być zrównana z jakimś uniwersalnym wzorem, no właściwe jakim? W UE sa przeróżne, nie istnieje jeden model organizacji władzy sądowniczej. Ta organizacja nie należy do kompetencji UE tylko prawa krajowego. Gdyby ta organizacja wymiaru sprawiedliwości nie dawała gwarancji praworządności to owszem, byłoby coś na rzeczy. A wiesz jak krytykowany był w PL (i co wychodziło w socjlogicznych badaniach) wymiar sprawiedliwości, jako nieudolny, niewydajny. Czy zwykli ludzie wyszli masowo na ulice protestowac przeciw reformom w sądownictwie? Nie. Wyszli jedynie ci bezpośrednio zainteresowani trwaniem tego co było.

 26. @Mauro Rossi
  18 stycznia o godz. 15:01

  „PiS nie musi niczego ustanawiać ponad prawem, ma większość w Sejmie i przegłosuje każdą ustawę. O takie prawo chodzi ― ustanowione demokratycznie. ”

  „Ciekawe” rozumienie demokracji (jako dyktatury wiekszosci). Wiec wiekszosc ma wedlug ciebie prawo ustanowic, ze Mauro Rossi ma chodzic z gola d…pa po miescie? Chetnie bym to zobaczyl 🙂

 27. Mauro Rossi

  Wątpliwości z którymi się podzieliłeś ze mna w swóch komentarzach (16,09, 16,29) rozstrzygnie TSUE powołany na mocy traktatu rzymskiego, potwierdzonego traktatem z Lizbony, którego RP jest stroną – do dbania o poszanowanie prawa unijnego.

  Co do wyższości prawa wynikającego z traktatów i umów miedzynarodowych nad prawem wewnętrznym konstytucja RP nie pozostawia żadnych wątpliwości.

  Tak więc nie gorączkuj się i poczekaj kilka dni na rozstrzygnięcie wniosku KE o „zamrożenie” tzw „Izby Dyscyplinarnej” SN.

 28. GajowyM. 16.07
  Dziękuję!

 29. Słowiański stosunek do sąsiadów nie był dla nich krzyżem…Tak sobie myślę prywatnie czy to wyznanie tubylców wywołuje odruchy Pawłowa…

 30. Wyzwolenie Auschwitz to wynik zastąpienia jednej okupacji drugą…gdzie tu miejsce dla państwa odzyskującego niepodległość 25 pażdziernika 2015 roku…Tak sobie myślę prywatnie po wypowiedziach totalnej prawicy,która chce się uwłaszczyć na Żydach i innych ofiarach obozu…Israel ceni zmianę okupanta obozu…

 31. mały fizyk
  18 stycznia godz.16.43
  „Więc większość ma według ciebie prawo ustanowić, że Mauro Rossi ma chodzić z gołą d…ą po mieście?”
  Zapewniam cię, że będzie latał jak z pieprzem, a na blogu będzie pisał, że taka jest wola suwerena.

 32. Mauro Rossi
  18 stycznia o godz. 15:01
  „Większość demokratyczna, która ustala prawo działa w imieniu tego suwerena. PiS nie musi niczego ustanawiać ponad prawem, ma większość w Sejmie i przegłosuje każdą ustawę. O takie prawo chodzi ― ustanowione demokratycznie.”

  Rozumiem Mauro że to wasze „credo”…….. oczywiście przy założeniu że suweren to to samo co elektorat…oczywiście wasz elektorat…pozostali to drugi sort.

 33. @Mauro Rossi

  W poprzednim wątku zadałem Ci pytanie, na które nie odpowiedziałeś (nie wiem, czy nie zauważyłeś, czy centrala nie przysłała Ci jeszcze narracji), więc ponawiam je tutaj:

  Maciej Lasek, zdrajca smoleński, ruska onuca, autor haniebnego, antypolskiego raportu przedstawiającego zamach zorganizowany przez Tuska i Putina jako zwykłą katastrofę oraz inicjator oszczerczych ataków na Antoniego Macierewicza został wybrany głosami PiS na przewodniczącego podkomisji stałej ds. współpracy z zagranicą i kontaktów z NATO. W dodatku stałym członkiem Komisji Obrony Narodowej, której podlega w/w komisja, jest Antoni Macierewicz:
  https://www.salon24.pl/u/beta/1012848,zdrada-smolenska-maciej-lasek

  Co o tym sądzisz? Czyżby Macierewicz był jednak ruskim agentem?

 34. Biją naszych to znaczy kogo…skoro prowokują to na własne życzenie…Tak sobie myślę,że bicie w celu nabrania manier to tradycja nad Wisłą…Ociec prać !…to klasyka…

 35. GajowyM.
  18 stycznia o godz. 16:26
  @Mauro Rossi

  Zyski to ty podaj. Ja o żadnych nie słyszałem.
  Poza pogarszającą się opinią Polski i Polaków w świecie, nic w obcych mediach nie zaowocowało.
  Żadna Fundacja nie zrobi nam takiej reklamy, jak dwie Beaty robiące magiel w Parlamencie Europejskim.

  Mój komentarz
  Tak jest. Europosłanki plus europoseł geopolityk reformator systemów prawnych – Jaki zaprezentowali się w PE w debacie o praworządności w Polsce całkowicie narodowo, suwerennie i za darmo, za pieniądze unijne.

  A propos Jakiego. Wczoraj internet obiegła wiadomość, że promotor pracy doktorskiej Jakiego został wyrzucony ze stanowiska. Był to
  „dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej. Wojskowy był promotorem pracy doktorskiej europosła PiS Patryka Jakiego, a wcześniej recenzentem habilitacji komendanta Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, przeciw któremu toczy się proces o plagiat. ”

  Promotor plagiatowej pracy naukowej (habilitacyjnej) miał zaszczyt być promotorem pracy doktorskiej Jakiego (tego od trzymania się nogawki niemieckiej) i zaszczyt ten nie uchronił go przez relegacją ze stanowiska dziekana na ASW. Ciekawe dlaczego. Może się poczuł samotny i niespełniony?
  I co teraz. Ręka ręki nie będzie myła?
  Pzdr, TJ

 36. Kompletnie nie wiem dlaczego hasło Israel Hayom naprowadza na tego gościa:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sheldon_Adelson

  PS Bar Norte miałeś rację odnośnie tego, kto walczy pod dywanem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 37. @remm

  Nie zauważyłeś jeszcze, że Rossi wszelkie niewygodne pytania traktuje jako retoryczne?
  Tyle tu już padło konkretnych pytań pod jego adresem…
  Jak kamień w wodę.
  MR podejmuje tylko tematy, na które ma zlecenie i materiały.
  Wolny najmita, a raczej pisowski fagas i lokajczyk.

 38. Korekta
  Jest
  Promotor plagiatowej pracy naukowej (habilitacyjnej)
  Ma być
  Recenzent plagiatowej pracy naukowej (habilitacyjnej)
  TJ

 39. Lewy
  mala uwaga pod twoim adresem..skunk (skunks to liczba mnoga) jest zwierzenciem pokojowym tzw. scavengerem, czyli zywiacym sie roznego rodzaju odpadkami i padlina..jedyna jego bronia jest ten gruczol…po jego usunieciu jest bardzo lojalnym i przyjemnym zwierzeciem domowym.. wiele zwierzat tego gatunku kreci sie kolo mojego domu, ktorego tyl wychodzi na cos w rodzaju lasu…podobnym do niego jest szop pracz, tzw. racoon, ale duzo bardziej agresywny…

 40. ls42
  18 stycznia o godz. 15:16
  podaj link s’il te plaît!!!

 41. @PA2155

  Po amerykańsku to może skunk, ale po polsku, a także po niemiecku skunks i nic na to nie poradzisz. Po francusku – mouffette. Po czesku… skunk.
  Liczba mnoga (po naszemu) – skunksy.
  Mają swoją rodzinę skunksowatych (Mephitidae)
  Po łacinie Mephitis = obrzydliwy zapach.
  Śmierdziele po prostu.

 42. @ Bar Norte at 15:40

  Nieuctwo i brak logicznego myślenia wychodzi z pana jak sloma z butow fornala.

  W USA wiele ustaw przechodzi jednym głosem zas w Senacie jesli jest 50/50 to wzywa sie do glosowania v-ce Prezydenta i on powoduje ,ze jest 51/50 .

  Konstytucja łamana ?.Konstytucja jest NTERPRETOWANA w USA przez sedziów mianowanych przez republikańskiego Prezydenta czy demokratycznego Prezydenta.

  Dlatego toczy sie tak zażarta walka o Prezydenturę lacznie z łamaniem konstytucji w sprawie Impiczmentu gdyz jesli wygra Donald Trump to on mianuje conajmniej jednego dedziego SN albo nawet trzech.Tak wiec lewacka i liberalna interpretacja Konstytucji USA moze zostac zatrzymana co najmniej na 25 lat .Dlatego Nieuku najwazniejsza interpretacja Konstytucji III RP bedzie taka ,ze wladze w Polsce sprawuje Suweren poprzez wybranych przez siebie przedstawicieli.Jeśli kiedys nie daj Bog Suweren wybierze ponownie wladze postkomunistyczną on to władze bedzie sprawowal mając wpływ na tworzenie prawa i mianowanie sedziów.

  Suwerenne i niepodległe państwa na Zachodzie tak jak USA maja wplyw poprzez Prezydenta na mianowanie sedziow federalnych zatwierdzanych przez Senat w którym zasiada po 2 Senatorow z kazdego stanu niezaleznie od liczby ludnosci .Władze państwowe muszą pilnować procesu mianowania sedziów ktorzy rozstrzygają ważne interesy państwa i jego obywateli aby nie wsadzoną im sedziów podlegajacych wpływom państw osciennych.W Polsce gdy Kasta sama sie wybierała państwa oscienne a nawet silne korporacje globalne mogły instalowac swoich sedziów i nie było możliwosci zablokowania tak ustawionej ścieżki awansu czasem błyskotliwej kariery.PiS czyni próby odzyskania suwerennosci i niepodległosci państwa w zakresie władzy sadowniczej..

  Przypatrz sie Ciemniaku jak wybiera sie sedziów w Czechach -czy to do ciebie nie przemawia i nie jest powodem wstydu ,że te państwo i jego przedstawiciele rozumieja jak ograniczyc wpływ obcych państw i ich interesow na terenie Czech.

 43. PA2155
  18 stycznia o godz. 18:59
  Ależ ja nie mam nic przeciwko skunksom. Zresztą nie znam żadnego, bo nawet tego blogowego nigdy nie widzialem. Poznałem skunksy trochę z literatury i tam to są straszliwe śmierdziele, tak jak Rossi jest takim moralnym i intelektualnym śmierdzielem, zasmradzającym swymi kłamstwami, dowcipasami a la Duda, krętactwami blog.
  Wiesz PA, ja się nie muszę z tobą zgadzać, a ty ze mną, ale mimo tych różnić możemy się szanować. A blogowego skunksa nie da się szanować.

 44. Snieg od Virginii po Manitobe .

 45. Przypatrz sie Ciemniaku jak wybiera sie sedziów w Czechach

  No, jak, geodziadku?

  W Czechach kandydatów na sędziów zgłaszają prezesi sądów okręgowych, a następnie ministerstwo decyduje, które kandydatury przedstawi prezydentowi do mianowania. Czeskie sądownictwo jest czteroszczeblowe, a postępowanie sądowe – dwuinstancyjne. Sędzia w momencie wyboru musi mieć ukończone 30 lat.
  W sprawowaniu swojego urzędu sędziowie są niezawiśli i nikt nie może podważać ich bezstronności.

  Funkcja sędziego w Republice Czeskiej powstaje przez powołanie prezydenta republiki z kontrasygnatą przewodniczącego rządu albo powierzonego członka rządu. Sędziowie powoływani są bez ograniczenia czasowego.

  Kandydat na sędziego musi bezwarunkowo spełniać następujące wymogi:

  a) obywatelstwo Republiki Czeskiej;

  b) pełna zdolność do czynności prawnych;

  c) nie był karany za przestępstwo umyślne, nieskazitelny charakter i doświadczenie, które będą gwarancją dla prawidłowego wykonywania funkcji sędziowskiej;

  d) ukończenie 30 lat w dniu powołania;

  e) wyrażenie zgody z powołaniem do funkcji sędziego;

  f) ukończenie wyższych studiów prawniczych w Republice Czeskiej;

  g) złożenie egzaminu sędziowskiego.

  Funkcja sędziego zanika wraz z ukoń­czeniem 70 lat.

 46. Lewy:
  Duzo tego bylo w takiej ksiazeczce „Seidzjo i jej bobry” napisanej przez tzw. Native Canadian, ktory zwal sie Grey Owl (Szara Sowa)…i pewnego dnia, okazalo sie, ze byl on czyms w rodzaju oszusta, Anglikiem udajacym Indianina…podobno zostal naturalizowanym Indianinem z plemienia Mohawk
  https://en.wikipedia.org/wiki/Grey_Owl
  nakrecono nawet film fabularny o nim z pozniejszym Bondem Piercem Brosnanem…

 47. Geozak

  Pana komentarz nie ma najmniejszego związku z tym o napisałem o 15,40.

  Tak więc pan sam ze sobą monologi na blogu prowadzi nie wiedzieć czemu adresując je do mnie.

  Ale nie mimo tego nie mam najmniejszego zamiaru w tym monologowaniu panu przeszkadzać.
  Powodzenia!

 48. PA2155
  18 stycznia o godz. 19:35
  Ciekawa historia. Nigdy wcześniej nie słyszałem o Szarej Sowie. Moją wiedzę o kanadyjskiej przyrodzie czerpałem z Corwooda, Londona, Coopera od „Ostatniego Mohikanina”. Jako nastolatek przepadałem za tymi książkami.

 49. @ahasverus 19.07
  Patrick Edery
  Metro de Varsovie en pleine heure de pointe:
  -Propre
  -Civilise
  -Securise
  -Calme
  Postaram się dołączyć link do filmu

 50. Mauro Rossi
  18 stycznia o godz. 15:23 Oddałeś głos na ten komentarz

  Mauro Rossi
  18 stycznia o godz. 13:25

  Niestety, red. Passent przed kliknięciem nie zapoznał się dzisiejszą informacją PAP dlatego jego ostatni wpis jest tak zdumiewająco powierzchowny. Kiedyś w redakcjach lektura ostatnich depesz PAP była obowiązkowa, dziś dziennikarz raczej przypomina zawodnika MMA.

  Israel Hajom: „Izrael miał ważny interes w udzieleniu głosu prezydentowi Polski”.

  https://stooq.pl/n/?f=1332595&c=0&p=0
  _________________________________________
  Po pierwsze – traktowanie serio serwisów PAP, ma taki sam sens, jak powazne traktowanie TVPInfo i innych pisowskich mediów.
  Po drugie – gdyby Izrael rzeczywiscie mial w tym ważny interes, to postąpiłby stosownie do jego ważności. No i postąpił stosownie. 🙂

 51. GajowyM.
  18 stycznia o godz. 19:32,
  Gdyby Geodziad nie trzymałby się kurczowo TV”Trwam” i TVP Polonia, to naciskając guzik w pilocie, natknąłby się na relację z Marszu Tysiąca Tóg i przemówienia i członków Komisji Weneckiej i innych prawników. Gdyby to przegapił, mógł jeszcze natrafić na transmisję z Senatu i wystąpienia gości z KW, którzy obnażyli wszystkie pisowskie łgarstwa na temat powoływania sędziów, oraz dyscyplinowania ich w poszczegolnych krajach.

 52. Prezydent o rezolucji PE w sprawie praworządności – nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce, chcą nam odebrać prawo, itd. – owacja
  Oglądałem przed chwilą po raz trzeci w TV słynną już mowę prezydenta do PiSowskiego ludu na wiecu w Zwoleniu, o tym że nie pozwolimy by nam w obcych językach dyktował ktoś (UE) jaki ustrój mamy mieć w Polsce.

  Prezydent intensywnie podgrzewa ksenofobię w kontekście Unii Europejskiej jako obcej organizacji, która chce nam dyktować jak mamy postępować, ale my się nie damy, nie pozwolimy, hej. Prezydent nie wszystkich Polaków złapał dla siebie okazję, aby jechać na tej narracji do drugiej kadencji.

  Mina prezydenta po wygłoszeniu frazy o dyktowaniu nam w obcych językach, co mamy robić i chwilowym zamilknięciu, gdy zamyślony słuchał owacji, była bezcenna. Wypisz wymaluj Mussolini. Ten sam gest zgiętej w łokciu ręki, to samo zbrzydzenie wrogami, przechylenie twarzy i wpatrywanie się w przestrzeń, a gwoździem programu była mowa twarzy – nadęcie, wypuczenie policzków, wyraz gniewu, potępienia dla NICH tam (w Brukseli), satysfakcja z tego, że lud wysłuchał, akceptuje, popiera. Wysuwanie co chwila podbródka, wodzenie wzrokiem, takimi zakolami po ludziach i okazywanie wewnętrznego przekonania – mówię prawdę, mam rację, podobam się wam?

  Marionetka nagle zamieniona w wodza. Coś niesamowitego, śmieszne i nie do wiary – jak on to wspaniale gra, z jakim przekonaniem unosi brwi i marszczy czoło, jaka wspaniała fizjonomia, odbicie prawdy, która w nim tkwi. Tylko brać odlew twarzy (dziś to jest skanowanie w 3D) i rozstawiać w Umęczonej na postumentach, żeby wszyscy widzieli – mamy wodza.
  Pzdr, TJ

 53. GajowyM.
  18 stycznia o godz. 19:07
  Merci. Obejrzalem nieco to co Patrick Edery pisze. Bardzo ciekawe rzeczy o Iranie, o tym ze wsrod studentow w Teheranie nie byla zaloby po smierci Suleïmani. Wprost przeciwnie. Nie chcieli deptac flagi USA i Izraela a ci co deptali byli wygwizdywani;
  Edery jest bardzo za PiS i za Orbanem.
  Duzo pisze o islamie, a szczegolnie o tym we Francji. Dla tych , ktorzy rozumieja jezyk francuski polecam wywiad w BFM TV z filozofem, Michel Onfray. Jedel z rzadkich okazow intelektualisty lewicowego i normalnego. . Duzo pisze o islamie. W tym wywiadzie mowi m.in. ze we Francji jest wstydem bronic wartosci republikanskich. Ze mozna byc otwarcie antysemita, homofobem, mysoginem, rasista a trzeba dodac ze robi sie to w imie islamu. Tak jak to zrobil Melanchon à propos j Cobryn. Naprawde warto to zobaczyc.

 54. To bylo de Is42, sorry

 55. tejot
  18 stycznia o godz. 21:04
  Tylko dlaczego on się tak spocił? Mussoliniemu to się nie zdarzało

 56. tejot
  18 stycznia o godz. 21:04
  Jest takie slynne zdjecie Duce na balkonie Palazzo Venezie, tak mi sie wydaje. Mowisz o tym wiecu.

  ls42
  18 stycznia o godz. 20:43
  Zaadresowalem do GajowegoM wpis do ciebie skierowany. Dzieki jeszcze raz za link. Poza tym Edery bardzo lubi obecne polskie wladze.

 57. tejot
  18 stycznia o godz. 21:04
  Już niedaleko.. jeszcze krok……jeszcze kroczek.
  https://youtu.be/CfS8AulsYRk

 58. 0:3, niedobrze, ale to do przerwy

  Red. Passent był łaskaw rozrywkowy temat rzucić na weekend, sportowy. A jaka jest dyscyplina? Na pierwszy rzut – boks. Ale dalej to chyba nie. Może hokej 😉 ???

  W każdym razie rozrywkowo jest. A na blogu, najcięższe grzmią armaty. Spojrzałem na pole medialne, a tam … inflacja szaleje już w „dobrej zmianie”. Osobiście uważam, że to jest dobre zjawisko. Najpierw dlatego, że Polkom i Polakom należą się wyższe ceny. Czyli zrównanie z Europą pod tym względem, a nie wleczenie się w ogonie, przy tym rośnie poziom płac, czyli w jednym sektorze cen (ekonomia: płaca jako cena pracy), aby już nie konkurować niskimi cenami na rynkach Unii i świata, ale jeszcze czymś. Na razie nie wiadomo czym, inwestycje jak wiadomo dołują, a bez inwestycji nie innowacji, wzrostu wydajności, konkurencyjności. Ale ceny idą w górę, co może wymusić jakieś kroki. Bo w Polsce nie ma lekko, wszystko co dobre musi być wymuszone, wyciśnięte, wyduszone.

  Po drugie, inflacja konsumencka jest dobra dlatego, że wymusza na ludzie bożym zwanym elektoratem pogrążenie się w zadumie nad tym, jakie są skutki polityki gospodarczej rządu. Czyli prezesa Kaczorka i jego komendy. I to jest dobre. Bezmyślne podążanie za szeregowym, kulejącym posłem nie może się dobrze skończyć dla ludu bożego. Na razie owocuje inflacją.

  Ale widać też inne zjawisko, trudno powiedzieć na ile wyraźnie.
  Zamieszanie z reformą sądownictwa nie pomaga partii rządzące, uważa politolog, prof. Kazimierz Kik. Dodaje, że politycy w Unii Europejskiej chcą uzależnić wypłacanie środków unijnych od przestrzegania praworządności. To niepokoi część elektoratu PiS.

  Przynajmniej część elektoratu PiS to niepokoi. Reszta jest na żołdzie, co widać na blogu, albo żłopie piwko lub bourbona w zależności od zamożności i zamieszkiwania i nie dba, nie myśli, niczym się nie niepokoi póki co.

 59. @jobrave

  Ty lepiej temu Geodziadu nie sugeruj żadnych brewerii.
  Weźmie pilota i przełączy na coś rzetelnego, to bezpieczniki mu się przegrzeją i tragedia gotowa. Nie doczeka swego condo z miłą obsługą, ani podróży po świecie i będziesz miał wyrzuty na sumieniu.
  Na poziom percepcji producenta pary wodnej program TV Trwam jest w sam raz.

 60. maciek.g
  18 stycznia o godz. 21:18
  tejot
  18 stycznia o godz. 21:04
  Tylko dlaczego on się tak spocił? Mussoliniemu to się nie zdarzało.

  Mój komentarz
  Pewnie coś go gryzie, niepewność go ogranicza, świadomość, że trzeba użyć wszelkich nakazanych metod paraliżuje, stara się to maskować pewnością i butą, a to maskowanie rodzi w nim niesamowite napięcie.
  Z jednej strony chce i musi, w środku oczekiwania Najwyższego Brata – szeregowego posła, a z drugiej strony wizja – co będzie jak nie wygram? Nie jest łatwe w takich chwilach zachować równowagę, trzeba się napinać i przesadzać.
  Pzdr, TJ

 61. tejot
  18 stycznia o godz. 21:33
  „Nie jest łatwe w takich chwilach zachować równowagę, trzeba się napinać i przesadzać.”

  W PiS- sie to się nazywa charyzma.

 62. ahasverus
  18 stycznia o godz. 21:21
  tejot
  18 stycznia o godz. 21:04
  Jest takie slynne zdjecie Duce na balkonie Palazzo Venezie, tak mi sie wydaje. Mowisz o tym wiecu.

  Mój komentarz
  Mam na myśli mowę ciała Mussoliniego zarejestrowaną na filmach dokumentalnych. Ten wiec był filmowany. Urywek jest na youtube (słowa kluczowe do wyszukania – Balcone Mussolinii Palazzo Venezia.
  Pzdr, TJ

 63. tejot
  18 stycznia o godz. 21:45
  Z tym ze, jak to przyznal Hoffmann, fotograf Adolfa, dyktator przygotowywal te miny, mawe cialem przed lustrem, z nagrywaniem. Duce tak samo.
  U Dudy jest to spontaniczne. Taki urodzony talent.

 64. A ja tuż przed chwilą zakończyłem rozmowę z moją eksmałżonką mieszkającą w Polsce, a ściślej w Krakowie. Jednym z tematów poruszonych w trakcie rozmowy, było „jak się żyje?”. Moja ekspołówka stwierdzila, że na to, na co trzy lata temu wydawała 350 złotych, obecnie musi wydać 600 zł. Od trzech lat przebywa na emeryturze, która wynosi 2,5 tysiąca złotych, więc jakoś daje radę, ale nie nią tu chodzi, lecz o jej koleżanki, znajome, sąsiadki w większości pisówki (ona sama jest antypisówka). I te koleżanki, znajome, sąsiadki są z – dnia na dzień – co raz bardziej wqurvione na PiS, a niektóre nawet przebąkują, że Tuska było lepiej, bo było taniej. Nie wiem, ile ona zna tych pisówek, ale pewnie kilkanaście i zna też ze trzy takie, które się boją, że Kaczyński wypisze nas z Unii, a wtedy ich dzieci, które już się pourządzały za granicą, będą musiały stamtąd wypieprzać. Na koniec chciałbym poinfromować, że dodać, że to nie moja eks-żona prowokuje rozmowy z pisówkami, bo ma pisówki głęboko w. -to pisówki ją zaczepiają i się skarżą na Kaczego i resztę.

 65. @Gajowy M. at 9:32

  Geodziadek w wieku 59 lat poszedł na studia w USA i zaliczył 115 kredytów bardzo trudnych przedmiotów z automatyki przemysłowej elektronika,komputery ,roboty itp.W pracy czesto zmienianej musiałem opanować instrukcje obslugi robotów przemysłowych oraz ich programowanie .

  Ty zas Ciemniaku nawet nie rozumiesz co sam piszesz.

  PISZESZ ,ZE PREZESI SADOW OKREGOWYCH PRZEDSTAWIAJĄ PROPOZYCJE ZAS WYBIERA MINISTER SPRAWIEDLIWOSCI ,KONSYGNATA PREMIERA I PREZYDENTA.

  Czy obecnie obowiazujacy system wprowadzony po vecie Prezydenta nie jest bardziej demokratyczny gdzie kolegia sedziowskie opiniuja sedziów na kandydatów sędziowskich i przekazują do KRS do weryfikacji i zatwierdzenia a potem nie Ziobro tylko Prezydent wrecza nominację.Czy KRS obecny nie jest demokratyczny jeśli do niego sedziów wybiera 3/5 posłów i w KRS sa przedstawiciele Sejmu,Senatu,Prezydenta oraz Prezes SN.

  Dla unikniecia bojkotu opiniowania sedziow przez kolegia sedziowskie nowa ustawa tzw,jak nazywacie kagancowa wprowadza podobna zasade jak w republice czeskiej ,ze kandydatów na sedziow beda opiniowali prezesi sądow.Kasta blokuje 850 nominacji sedziowskich.

  Ciemniaku nie rozumiejacy co sam piszesz z nieuctwa czy małego ilorazu inteligencji nie pozwalajacego na logiczne myślenie kojarzenia i oceny faktow. Własnie poprzednia ustawe PiS -u gdzie Minister sprawiedliwości mial decydujacy głos przy mianowaniu sedziów na wzór republiki czeskiej zavetował Prezydent dr Andrzej Duda.Wtedy to Kukiz chodził do Pałac i znacznie pomógł w ustanowieniu nowego KRS -u i poparł w głosowaniu wymagane 3/5 w głosowaniu posłów.

  Wioska Palatine Illinois – Jerzy Jan Zakrzewski .

 66. teo
  18 stycznia o godz. 21:26
  Jak pisowski profesor z Kielc Kik straszy, że Europa suwerena zaglodzi, to coś w tym jest, bo Kik jeszcze niedawno nie mógł się nachwalić pisu. Ja nawet podejrzewałem, że to Mauro w realu.
  Co do inflacji, to nie ma przeproś. Jak się rozdaje za darmo pieniądze, to musi się tak skończyć. Już dawno czekałem kiedy to nastąpi i dziwiłem się, że ta złotowka jakoś się trzyma. W końcu mnie to wkurzało, bo liczylem, że jak z moją skromną francuską emeryturą przyjadę do Polski, to będe jak Szwed w PRLu. A tu ciągle 4,30 – 4,32 za euro. Jeszcze magik Morawiecki ręcznie hamuje jak może inflację, byle do reelekcji Dudy, ale cóż on biedak może, w prawdzie prawa ekonomiczne nie są tak oczywiste jak np. prawo grawitacji i działają wolniej, ale upadek na dupę będzie rownie bolesny. Będzie słychać kwik i zgrzytanie zębów suwerena jak za flaszkę piwa trzeba będzie wydać 50 złotych. A gdzie parówki, żeberka i schabik do grillu.
  Bedzie rewolucja nie pod żadnym hasłem „Niech żyje wolność !” lecz pod hasłem
  „Vive le saucisson”. Niech żyje kaszanka.

 67. ahasverus
  18 stycznia o godz. 21:55

  tejot
  18 stycznia o godz. 21:45
  Z tym ze, jak to przyznal Hoffmann, fotograf Adolfa, dyktator przygotowywal te miny, mawe cialem przed lustrem, z nagrywaniem. Duce tak samo.
  U Dudy jest to spontaniczne. Taki urodzony talent.
  ___________________________________________
  Szydłówa miała ludzi od wizerunku, Kaczy wcześniej też miał, Morawiecki ma, to i Duda tym bardziej, zwlaszcza, że kampania już hula. Te „mussolińskie” gesty doradzili mu zapewne szpenie od wizerunku, bo Duda celuje też w elektorat Konfederacji, żeby mieć go za sobą w drugiej turze, a konfederaci lubią marsze, mundurki, wiece i takie gesty i miny rownież.

 68. Wy tu sobie jaja robicie a prawda jest taka, że Prezydent Andrzej „Benito” Duda prowadzi dobrą i skuteczną kampanię a przy tym ona robi mu się sama.

  Najpierw kampanię mu zrobił Putin i władze Izraela. Nie pojedzie do Jerozolimy, bo nie da sobie pluć na buty Putinowi i jego żydowskim oligarchom rosyjskim a także polonofobom w stylu Katza. Ma plusy dodatnie u Polaków wysysających antysemityzm z mlekiem matki, czy nie?
  Opozycja w kwestii problemów z sądownictwem, przez pięć lat szaleństw Ziobry i PiSu nie miała żadnej propozycji poza wspierania środowiska sędziów w obszarach, których obronić się nie da a więc tam gdzie to środowisko przestało odróżniać niezawisłość od bezkarności. Teraz, gdy padła pierwsza w postaci projektu senackiego dot KRS, to zostaje ona propagandowo przykryta zajazdami zagranicy, której on, Duda razem z PiSem stawia dzielny opór.

  Kampania wyborcza trwa. Czy te sytuacje i rzeczywistość Dudzie sprzyjają czy wręcz przeciwnie? Media niechętne PiSowi całymi dniami pokazują przemawiającego Dudę robiąc mu darmową kampanię.
  Którzy z wyborców mają spojrzenie krytyczne? W zasadzie tylko ci zatwardzialcy, którzy elektoratem ani Dudy ani PiSu nigdy nie byli ani nie będą.

  Czy wy, blogowi krytykanci jesteście „ludem pracującym miast i wsi” do których zwraca się Duda? Co temu „ludowi pracującemu miast i wsi” ma do zaproponowania Pani Kandydatka czy Panowie Kandydaci by wzbudzić w nim pozytywne dla siebie a negatywne dla Dudy emocje? Otóż na tle Dudy nie mają zbyt wiele do zaproponowania.
  Jak to dalej tak będzie trwało, to moi drodzy prześmiewcy mówię wam, Duda wygra w pierwszej turze.

 69. @ jobrawe i inni Idioci.

  Przestańcie mi pisać ,ze ja slucham Rydzyka czy inne podobne stacje lub pisma.

  Nie oglądam i nie ogladalem ani jednego tego typu programu od 5 lat.Moje poglądy zostały już dawno ukształtowane w czasach mojej młodosci w przewazajacej czesci przez Ojca Amerykanina i Piłsudczykow Legionistow z którymi czesto dyskutowalem jako mlody chłopiec.
  Dla podgrzewania dyskusji udawalem jak to sie mowi komunistycznego hunwejbina używając argumentow z szkoły . .Czasy sprzyjaly gdyż nie bylo radia,tv zas jadac furmanka z Ojcem na targ w Mlawie 20 km to 4 godz zapiekłej dyskusji.Ojciec traktował mnie nie jak chlopca tylko partnera do dyskusji .

  W wielu spotkaniach z rodakami z tego srodowiska czasem dochodzi do ostrej wymiany pogladow.

  Z poglądów jestem republikaninem – nie mylić z partia republikańską gdzie jednostka tworzy społecznosc a ona silne Państwo które broni wolności,wlasności i bezpieczeństwa fizycznego i ekonomicznego ich mieszkańcow.Tak jest skonstruowana konstytucja USA z 1789 oraz pierwsze 10 poprawek praw podstawowych obywateli USA przyjętych w 1791 r .Takie państwo jest republiką zaś Polacy moga tylko marzyc o prawach jakie obywatelom gwarantuje 10 pierwszych poprawek .

  Taka partia najbardziej zbliżoną do takich wymagań jest PiS

  Nawet kiedys za rzadów Nieudaczników z PO w dyskusji z zwolennikami Rydzyka uzylem argumentu ,ze dobrze jest ,ze PO – wcy grabia fundusze z UE gdyz w ten sposob zwiększają wykorzystanie tych funduszy.To co wybuduja domy,dacze pozostaje na terenie Polski .Wywołało to opór a jeszcze wieksze oburzenie ,że jak PiS owcy dorwa sie do koryta to podobnie jak prosiaki sami nie skorzystają gdyz żarcie znajdzie sie na słomie czy gnoju nie bedzie wykorzystane.

 70. Geodziadek w wieku 59 lat poszedł na studia w USA i zaliczył 115 kredytów
  Dżizas! Jak w tych Stanach strasznie 🙁 To już jeden kredyt nie wystarcza i starym dziadom każą się z powodu studiów rujnować?

  To jak z tymi Czechami?
  Ma być u nas jak u nich, czy lepiej niech u nich będzie jak u nas?
  A Niemcy?

 71. ahasverus
  18 stycznia o godz. 21:55
  tejot
  18 stycznia o godz. 21:45
  Z tym ze, jak to przyznal Hoffmann, fotograf Adolfa, dyktator przygotowywal te miny, mawe cialem przed lustrem, z nagrywaniem. Duce tak samo.
  U Dudy jest to spontaniczne. Taki urodzony talent.

  Mój komentarz
  Przyznaję, że Andrzej D. ma pewien talent do wcielania się w postać odważnego, zdecydowanego człowieka.
  Jest lepszy w odgrywaniu różnych osobowości niż Jarosław Ka, który stale gra jedną rolę – odważnego, powściągliwego, dobrotliwego polityka, z twarzy i mowy ciała takiego proboszczunię, który chce by wszystkim było dobrze, oprócz innych szatanów oczywiście oraz tych momentów bez żadnego trybu, gdy wciela się w mściciela, pogromcę zdradzieckich mord i kanalii, które zabiły jego brata.
  Pzdr, TJ

 72. tejot
  18 stycznia o godz. 21:04
  Prosto z pieca…
  https://www.youtube.com/watch?v=oPJJhg72b5U

 73. legat
  18 stycznia o godz. 22:20
  Jak tak samo mysle. Bo lud pracujacy miast i wsi ma w d…pie takie imponderabilia jak uczciwosc, wolnosc prasy, kulture dyskusji. On cieszy sie widzac jak im, tym obcym, tym wyksztalciuchom, tym bogatym, tym przemadrzalym „dopie…..li”. Oczywiscie jest tez duza dawka oportunistow , ktorzy w normalnych, uczciwych warunkach nie zrobiliby kariery, np obecny szef Radiokomitetu, Kurski. Ponadto sa ochlapy typu Malpa R tu obecna, ktora cieszy sie ,ze „Wersal sie skonczyl”, cieszy sie gdy kogos sie za darmo sponiewiera, zruga, anonimowo obsika .

 74. ahasverus 21.21
  Autora filmu i komentarza o warszawskim metrze nie kojarzyłem z jego polityczną działalnością i przywołałem jako źródło wpisu na forum.
  Metro warszawskie jako pierwsze i dotychczas jedyne w naszym kraju obserwuję od początku czyli uruchomienia pierwszego odcinka ze stacji POLITECHNIKA na KABATY gdy wokół tamtejszej stacji metra rozciągały się pola z rosnącym na nich zbożem.
  Miałem też przyjemność podróżowania w celu poznawczym drugą linią warszawskiego metra. Stacje drugiej linii metra są estetyczne o ciekawym kolorystycznie wystroju. Nie znam metra w Paryżu, ale nie o to chodzi bo przecież postęp techniczny powoduje, że buduje się lepiej i ciekawiej

 75. Ty Gajowy strasznemu dziaduniowi nie podskakuj bo jak go rozgniewasz to może się poskarżyć swoim kumplom, Jamesowi Degorskiemu i Juanowi Lunie a jak ci wyjdą na jakąś przepustkę to będziesz się miał dopiero z pyszna!

 76. Prezydent donosi na sędziów górnikom, podają telewizyjne wiadomości. Słyszałem gierkowskie „pomożecie” chociaż nie słyszałem odpowiedzi, że przyjadą i rozgonią warszawskich sędziów

 77. Jacek Wilk opowiada dowcip o końcu świata.
  Warto posłuchać bo aktualne (za dwa tygodnie) i zabawne

 78. @jobrave
  dziś—18 stycznia o godz. 21:55

  opowiedział jak zwykłe panie przyczyniają się do przybliżenia perspektywy kolejnych zdecydowanych zmian w Polsce.

  Te wszystkie brednie o dziesiątkach lat jakie upłyną do zaorania kaczyzmu wypisywanych tu przez publicystów z bożej łaski są wyrazem niepewności czy bredzący dożyją tej chwili.

  Kilkakroć na tym blogu sugerowałem, że kaczyzm jest pandemią samoistnie gasnącą i za kilka lat będą się nią zajmowali historycy.

  Rozpaczliwe próby Mateusza Morawieckiego znalezienia pieniędzy, które dobra zmiana może wydać oraz aktywność @Mauro Rossiego na tym blogu świadczą, że dobrozmianowcy są przerażeni jutrem.

  A tu wciąz można przeczytać o ruinie na pokolenia.

  Koledzy Janusza Korwin-Mikke odesłali go do lamusa, a przecież udaru nie dostał.
  Kaczyzm w zarodku miał przekleństwo słabego poparcia.
  Dlatego Konrad Morawiecki tuż jak przestał być Marszałkiem Seniorem musiał głosować na dwie ręce.

  Na nieierpliwość i katastrofizm polecam Bevherowkę.

  Przyjdzie wiosna i wzrosną ceny: energii elektrycznej o 1/6 oraz rzodkiewki trzykrotnie.
  Dobra zmiana rzuci rzuci obleje za to Tuska winą skwaśniał

 79. @ teo ,jobrave

  Teo trochę rozsadniej pisze o cenach ty zas jobrave wróżysz z fusów byłej małzonki jeszcze z specyficznego miasta jak Kraków.

  Ekonomisci cieszą sie z inflacji nie przekraczającej rocznie 3% .Deflacja zaś uniemożliwia rozwoj gospodarki i to jest podstawowa prawda.

  Wy reprezentujacy Anty – PiS podobnie jak ci w Polsce założyliscie ,ze czym gorzej w Polsce i dla Polaków to wykończy Dobrą zmiane.

  Jobrawe i jego głupia pierwsza żona( dobrze zes ta durna zostawił czy ona cie zostawila nie ma to znaczenia powtarza banialuki z TVN24 ,Onetu czy GW gdzie nie ma dnia gdzie pisze sie o galopujacych cenach.Oczywiscie ceny opłat za mieszkania czynsz czy śmieci muszą rosnąc gdyż rosna uslugi.Jednak produkty z ktorych korzystaja emeryci jak olej,drob,jaja chleb czy wyroby z nich to dalej sa bardzo niskie .Emeryt w dodatku zmniejsza ilosc kalorii itp.Sam sprawdziłem jak to wyglada bedac w ubiegłym roku 2 m-ce w Polsce.Np Carefour kg pirogow sredniej jakosci to 4.99 zl zas dobrej jakosci 6.99 zl – to tylko przykład .Dodajmy ,ze mieszkańcy małych miejscowosci maja mniejszy problem w dotarciu do tańczych produktow.
  Dodam ,że cześć np p[opierajaca PiS cieszy sie ze wzrostu cen – np rodzina mojego dziadka z strony Mamy ma farme mleczną i wzrost cen mleka pozwolil im na powazne inwestycje np ciągnik amerykanski z GPS ,nowa obore z pelna mechanizacja oraz w przyszłości komory automatyczne do karmienia i dojenia krów.

  Nowa ustawa PiS o ziemi spowodowala ,ze oni z 80 ha maja obecnie prawie 20 ha i na tym terenie jest praktycznie 5 rolnikow i co ciekawe ,ze ja znający dawne rodziny i ich pochodzenie ze zdumieniem obserwuje ,że potomkowie rodzin szlacheckich ponownie wrocili do gry jako własciciele ziemscy na tym terenie.

  Powtarzam wam Polska pod rzadami PiS rwie do przodu i jak oni beda dalej rzadzili bedzie Polska znaczacym krajem.

  Pamietacie jak Elitki krakowski glosiły teorie ,ze chlop nie jest przygotowany do UE i jak sobie poradzi.
  Elitki darmozjady praktycznie jaka mysl inowacyjna nic nie sprzedają i taka jest prawda.

  Tak wiec Jobrave jedż do Polski na dłuzej wynajmnij miejsce gdzies na prowincji i wtedy przekonasz sie jak wygladaja sprawy.

  Ja mam w Polsce troche ziemi,lasu,dom ogrod.Chętnie tam jeżdże aby troche sie pośmiac z rodaków gdyż zmagają sie z problemami które sami sobie tworzą.Moj kuzym przed trzydziestka konczacy magisterke w Warszawie bedacy świeżo wybranym sołtysem gdy zaproponowałem ,że wspolnie oczyscimy rowy i chodniki w wsi popatrzyl na mnie jak na wariata.Praca dla dobra wspolnego ma tu małe zrozumienie .Zmieni sie to za kilka lat gdyż jest taka kolej rozwoju społeczności – na razie każdy stawia sobie najdziwniejsze i najbardziej wymyślne ploty odgradza sie sasiad Polak od Polaka.

 80. ls42
  18 stycznia o godz. 22:33
  Nie mam zdania o metrze w W-Wie. W Paryzu Jest kilka Stations bardzo ladnych w centrum ale ogolnie nie jest czyste, jest smierdzace i czasem naprawde niezbyt bezpieczne.
  Te w singapurze, tokyo czy moskwie sa czystsze i bezpieczniejsze.
  Zaciekawily mnie wpisy Edery bo sa ikonoklastyczne, nie zawsze sie z nim zgadzam, lecz pokazuje on i mowi to co wielu Francuzow mysli i czesto nie odwaza sie powiedziec.
  Nie mam , jakby to powiedziec, „talibanizacji umyslu”. Kto nie ze mna to wrog. Staram sie zrozumien argumenty innych. Nie wiem jaka jest dzialalnosc polityczna Edery. O Polsce ma wizje nieco uproszczone. Stereotypowe. Poza tym wali caly czas w Macron. Jak w Beben.
  ls42
  18 stycznia o godz. 22:38
  A moze jak w ’68 ym: pisarze do piora, pasta do zebow, syjonisci do Izraela. I dac „zdrowy odpor” warcholom. Trzeba tylko uzbroic!!!

 81. @ z 80 ha maja prawie 200 ha.

 82. GajowyM.
  18 stycznia o godz. 22:25

  „Geodziadek w wieku 59 lat poszedł na studia w USA i zaliczył 115 kredytów
  Dżizas! Jak w tych Stanach strasznie To już jeden kredyt nie wystarcza i starym dziadom każą się z powodu studiów rujnować?”

  Pan Geozak z wioski Palatine zapewne się pomylił i nie chodzi o kredyty tylko granty……i sprostuje.

 83. tejot
  18 stycznia o godz. 22:26
  A mi on przypomina aktorow serii B , jak z brazylijskich telenovelas

 84. Bennett Orders Israeli Army to Bar Left-wing Activists From Entering West Bank
  https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-defense-minister-orders-idf-to-bar-israeli-left-wing-activists-from-entering-wb-1.8411466?utm_source=Push_Notification

  Defense minister’s decision targets activists operating with the ‚Anarchists Against the Wall’ organization; one of them is a Haaretz employee who was arrested last week

  Defense Minister Naftali Bennett ordered the Israeli army on Saturday to issue restraining orders that would bar Israeli left-wing activists from entering the West Bank.
  Hagar Shezaf and Yaniv Kubovich Jan 18, 2020 8:53 PM

  ***
  Minister obrny Naftali Bennet wydał rozkaz izraelskiej armii, żeby wydała
  w stosunku do lewicowych działaczy żydowskich nakaz sądowy (zakaz zbliżania się do określonej osoby, miejsca) uniemozliwiający im wchodzenie na teren West Bank.
  Okreslił ich jako jednostki współpracujące z anarchistami przeciwko ‚Wall’ organization
  (chodzi o duży płot, który dzieli Żydów i Palestyńczyków w sensie dosłownym i tym co za tym sie kryje)
  jednym z takich „zdrajców” jest pracownik Haaretz, który w zeszłym tygodniu został aresztowany.
  Za co?
  Za „lewackie” przekonania.

  To jest ten sam minister Benet, który zaszokował ostatnio straż graniczną swoją decyzją aresztowania wszystkich Gazan (Palestyńczyków), którzy przejdą przejście z Gazy do Izraela. A zatrzymywać ich należy jako „niezżeszonych kombatantów”
  żeby sąd międzynarodowy się nie czepiał.
  Po to, żeby mieć ich w zapasie jako zakładników na wsiaki słuczaj.

  Pisałam o tym stosunkowo niedawno.
  Dodam tylko, ze stworzył on już specjalne komórki, które będa się tym zajmowały.

 85. @legat
  18 stycznia o godz. 22:20

  „Co temu „ludowi pracującemu miast i wsi” ma do zaproponowania Pani Kandydatka?”

  Pani Kandydatka proponuje, żebyśmy się wszyscy do siebie uśmiechali, to będzie lepiej. A tak w ogóle, to ona zwaśnione strony usadza przy stole i nie pozwala wstać, dopóki się nie pogodzą.

  Platformiarze nawet nie rozumieją, że to, co uważają za kompromitację Dudy i PiS, jest odbierane przez większość wyborców pozytywnie.

  Sytuacja z Komisją Wenecką i Brukselą jest siłą rzeczy niezręczna. Polacy są bardzo wrażliwi na takie zachowania, jak donosicielstwo i zdrada, a publiczne wystąpienia europosłów opozycji przeciwko polskiemu rządowi łatwo jest pod te „paragrafy” podciągnąć. Z kolei w sprawie jerozolimskiej Duda zapunktował nawet u tych, którzy wyśmiewali go za brak zdecydowania, bo tym razem postawił sprawę twardo. PiS, jak zwykle, znakomicie wykorzystał to wszystko propagandowo. A Platforma, jak zwykle, dała ciała.

  Przecież Komisję Wenecką po raz pierwszy wezwał do Polski minister Waszczykowski w 2015 roku, a wcześniej PiS „doniósł” do Brukseli na rząd PO, jakoby ten sfałszował wybory samorządowe. Wtedy nawet ktoś z PiSu pisał na Twitterze, że „parlament europejski to NASZ parlament, więc to nie jest żadne donosicielstwo”. Gdyby Platforma miała choć trochę rozumu, to nagłaśniałaby to gdzie się da, od rana do nocy, póki ma jeszcze „swoje” ogólnopolskie media. Może przynajmniej do części wyborców PiSu dotarłoby, że z tą „zdradą” to niezupełnie tak. Oczywiście Platforma tego nie zrobiła. Dlatego jej notowania znowu polecą w dół.

 86. @ls42

  Warszawskie metro jest przede wszystkim bardzo nowe, to i czyste na razie.
  O wiele ładniejsze jest metro moskiewskie, petersburskie, sztokholmskie, nowojorskie, hamburskie, tajwańskie… W paryskim trochę wonieje i trochę lepi się do rąk, ale stacje są lepiej opisane, jest więcej linii, łatwiej się orientować. Londyńskim strach jeździć, tak wszystko skrzypi, trzeszczy i hurgocze.
  W warszawskim zapowiedzi stacji zależą chyba od humoru maszynisty, bo w jedną stronę informuje o możliwościach przesiadki, a w drugą stronę już nie.
  Bardziej rozbudowane jest praskie i budapeszteńskie, a ostatnio też rzymskie, któremu doszła trzecia linia.

 87. Jeśli jest jak mówią i piszą, że ludność mocarstwa USA jest bardziej skłócona od NARODU, to ja mam złe przeczucia.
  Ale co tam, dzisiaj przestałem poważnie traktować Normana D, historyka piszącego fajne książki o Polsce. Chłopak jest trochę starszy (80-tka) i po ciężkiej chorobie, a pier-doli jakby miał 5 lat. Tak pomyślałem, ale jak się miało religijną mamusię, to raz wyskakuje ksiądz porzucając wiarę, a drugim razem intelektualistę wpadajacego na starość w dewocję.
  Też mam lata i w każdej chwili może być koniec, ale ani razu nie przyszło mi do głowy, że ktoś to może zmienić. Życie jest piękne i jest tu, teraz i nie na wieki.
  Co wy tu komentujecie mili moi?

 88. @BWTB

  Daviesa nigdy nie traktowałem poważnie (jako historyk za bardzo schlebiał nowej ojczyźnie), a po tym wywiadzie tylko pokiwałem głową. Sympatyczny dziadek dołączający do procesji, bo akurat szła 😉

 89. Wstyd mi za moich młodszych kamratów,wysłuchujących debila z Pałaca. Gdybym tam był, przy-pierd-oliłbym mu kuflem, pustym, bez piwa.
  Trzeba przyznać, że nawet PZPR nie potrafiła przenieść Barbórki na styczeń.

 90. Nareszcie Donaldinio zrozumiał, że do NARODU trzeba mówić słowami, które ON rozumie. Brawo!!!

 91. „Wyprowadzają Polskę z Unii, niszczą sądy, by bezkarnie kraść, szczują jednych Polaków przeciw drugim. Głosujesz na nich? Masz prawo. Ale nie masz prawa dłużej udawać, że tego nie widzisz. Bo widzisz.”
  Donald Tusk – Twitter

 92. @Gajowy, Piotr II
  Geozakowi chodzi o „credit”, czyli zaliczony przedmiot (kurs) w szkole lub na studiach. Jemu z polszczyzną chyba raczej nie po drodze…

 93. Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi PiS pod wpływem opinii publicznej udawał, że zmienił swój stosunek do UE i że zależy mu na członkostwie w UE. Ostatnie wystąpienia publiczne polityków PiSu, w tym Maliniaka i idea Rossiego o pokazaniu Unii środkowego palca , wskazują na to, że PiS przygotowuje Polaków do ostatecznego zerwania z Unią. Członkostwo w UE jest jedną z głównych przeszkód w prowadzeniu przez PiS tych zmian politycznych , które zabezpieczałaby PiS przed utratą władzy w Polsce. PiS jest świadomy tego, że nie może sobie już pozwolić na utratę władzy, bo w wtedy poniósłby wszystkie konsekwencje, włącznie z tymi karnymi, za swoje rządy.
  Na naszych oczach spełniają sie wszystkie najgorsze oczekiwania związane z rządami PiSu.

 94. @Bywalec 2
  18 stycznia o godz. 23:36

  Jeśli PiS mówi otwarcie o wyjściu z Unii, to znaczy, że wie, iż takie wyjście Polsce nie grozi, wręcz przeciwnie. Wie, że gdyby zaczął podejmować konkretne działania w tym kierunku, Unia by „zmiękła”, ponieważ żaden z jej kluczowych krajów nie chce Polexitu zaraz po Brexicie, nawet jeśli Wielka Brytania była jednym z największych płatników UE, a Polska jest jej największym beneficjentem.

  Dopóki z Unii będzie płynęła kasa, a to potrwa jeszcze przez parę ładnych lat, PiS na pewno nie będzie chciał wyjść z Unii. Tym bardziej, że wcale nie potrzebuje tego w celu utrzymania władzy. Z taką opozycją będzie sobie spokojnie rządził co najmniej do śmierci Kaczyńskiego. Chyba żeby Platforma dla dobra ojczyzny dokonała samorozwiązania i zrobiła miejsce dla jakiejś normalnej opozycji. Na to się jednak nie zanosi, a gdyby nawet, to ta nowa opozycja też potrzebowałaby paru lat, żeby urosnąć w siłę.

 95. Lewy
  18 stycznia o godz. 21:58

  „Jak pisowski profesor z Kielc Kik straszy …”.

  Więcej szacunku, dawniej związany był z SLD.

 96. jobrave
  18 stycznia o godz. 21:55

  „Moja ekspołówka stwierdzila, że na to, na co trzy lata temu wydawała 350 złotych, obecnie musi wydać 600 zł”.

  Inflacja musiałby wynieść ok. 90 procent w ciągu 3 lat, rok do roku 30 proc. Wynosi 3 proc. Chyba ekspołówka całe życie cię okłamywała.
  Możliwe że we wszystkim. 🙂

 97. @Na marginesie

  Toż żartowałem sobie. Jak się tak podkłada „durniom i ciemniakom” 🙄

 98. tejot
  18 stycznia o godz. 21:45

  Ty dziś ciągle o Mussolinim, chyba kupiłeś sobie czarną koszulę stąd twoje wzmożenie.
  Należy ci się trochę muzyki do koszuli. Jak byś miał pod ręką pałkę to w trakcie słuchania weź do ręki. 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=KcveOSK8vMA
  Giovinezza,giovinezza primavera di bellezza ….

 99. jobrave
  18 stycznia o godz. 20:47

  Israel Hajom: „Izrael miał ważny interes w udzieleniu głosu prezydentowi Polski”.
  https://stooq.pl/n/?f=1332595&c=0&p=0

  „Po pierwsze – traktowanie serio serwisów PAP, ma taki sam sens, jak powazne traktowanie TVPInfo i innych pisowskich mediów”.

  To było streszczenie tekstu z izraelskiej gazety, jeśli w wersji PAP jest na twój gust za mało koszerne, to sięgnij do oryginału. Internet działa także na Bliskim Wschodzie.

  (i nie rób tych kretyńskich kresek, tekst cytowany możesz od swojego oddzielić podwójną interlinią)

 100. GajowyM.
  18 stycznia o godz. 19:32

  „W Czechach kandydatów na sędziów zgłaszają prezesi sądów okręgowych, a następnie ministerstwo decyduje, które kandydatury przedstawi prezydentowi do mianowania”.

  Właśnie Gajowy upiłowałeś gałąź na której siedziałeś. Prezesi czeskich sądów okręgowych zgłaszają kandydatów na sędziów, ale kogo przedstawić do mianowania decyduje władza wykonawcza (MSW). Później mianuje ich prezydent, wybrany przez parlament. Nie ma u nich KRS, tę role spełnia MSW (którego kierownictwo zmienia się cyklicznie, wraz z wyborami), czyli politycy. Czy to powoduje, że sędziowie czescy są upolitycznieni, bo mianowaniu przez polityków? Nie, bo mają prawne gwarancje niezależności, która tak naprawdę siedzi w ich głowach. Jak widzisz nawet w kraju, który ma śmieszny język sędziowie nie wybierają się sami, no a nasi koniecznie chcą wybierać się sami. Muszą mieć w tym jakiś podejrzany interes, nie sądzisz?

 101. remm
  18 stycznia o godz. 17:46

  „Maciej Lasek, zdrajca smoleński … został wybrany głosami PiS na przewodniczącego podkomisji stałej ds. współpracy z zagranicą i kontaktów z NATO”.

  Może wyspowiadał się swoim dobrodziejom?

 102. Bar Norte
  18 stycznia o godz. 17:00

  „Tak więc nie gorączkuj się i poczekaj kilka dni na rozstrzygnięcie wniosku KE o „zamrożenie” tzw „Izby Dyscyplinarnej” SN”.

  Ty czekasz co zrobią hiszpańscy socjaliści i Podemos? Już powiedzieli co zrobią i mam nadzieję, że im kibicujesz. To i Polsce trochę kibicuj.

 103. Rossi zakłada, że ceny wszystkiego rosną dokładnie w zgodzie z inflacją, każdy towar i usługa po 3 procent.

  W dziedzinie nabiału przez ostatnie 4 lata najmocniej zdrożało masło (o 55 proc.), jaja (o 30 proc.) i jogurt owocowy (o 17 proc)

  Owoce i warzywa
  ziemniaki (o 159 proc.), pomidory (33 proc.) i papryka czerwona (17,6 proc.). W tym samym czasie jabłka potaniały o 7 proc.

  W kategorii słodycze, używki, napoje oraz produkty sypkie najmocniej podrożała mąką (22 proc.), czekolada (21,5 proc.) i cukier (17 proc.).

  A usługi lekarskie, stomatologiczne, fryzjerskie, edukacja?

 104. mały fizyk
  18 stycznia o godz. 16:43

  MR: „PiS nie musi niczego ustanawiać ponad prawem, ma większość w Sejmie i przegłosuje każdą ustawę. O takie prawo chodzi ― ustanowione demokratycznie. ”

  mf: „Ciekawe” rozumienie demokracji (jako dyktatury wiekszosci)”.

  Pewnie najmilsze chwile życia spędziłeś w czasach dyktatury mniejszości (1945-89).

  Ja osobiście wolę dyktaturę większosci, tej która wygrywa wybory uzyskując mandat do sprawowania władzy.

  „Wiec wiekszosc ma wedlug ciebie prawo ustanowic, ze Mauro Rossi ma chodzic z gola d…pa po miescie”?

  Albo że mały fizyk ma jeździć Ferrari.

 105. Lewy
  18 stycznia o godz. 16:19

  „ A francuskie prawnicze nieuki twierdzą, że to co robi szajka Ziobry nie ma nic współnego z francuskim prawem”.

  Przypuszczam, że znają się na polskim prawie, jak my obaj na francuskim. Zresztą, co w obecnych czasach znaczy prawda? Tyle co marny interes.

 106. remm, Bywalec 2

  Pogodzę was.
  Za niewykonanie polecenia TSUE dotycząego „zamrożenia” Izby Dyscyplinarnej SN rząd Morawieckiego po prostu będzie płacił ostre kary.
  A gdy nie zechce zaplacić to będą mu je odliczać od kolejnych transz dotacji z budżetu UE.

 107. Rossi, czytaj ze zrozumieniem:

  kandydatów na sędziów zgłaszają prezesi sądów okręgowych
  A nie jakiś Ziobro sam sobie typuje bez pytania sędziów o zdanie.

 108. remm
  Nie bardzo przekonuje mnie twoja argumentacja, że PiS mówi o opuszczeniu UE, bo jest pewny, że mu to nie grozi.
  Jeśli ma to na celu szantażowanie Unii, to ostatnie reakcje Komisji i PE raczej nie potwierdzają tezy, ze Unia się tutaj ugnie. Faktem jest że nikomu specjalnie nie zależy w UE na Polexit , ale taki scenariusz może sprawdzić się siłą rozpędu, jesli sprawy posuną sie za daleko, na przykład jeśli PiS nie dostosuje swojej polityki wobec systemu sprawiedliwości w Polsce do prawa europejskiego, a Unia uzależni swoje dotacje od zachowania praworządności w krajach członkowskich . Co do trwałości rządów PiSu, to nie podzielam twojego przekonania, że są one bezalternatywne, ze względu na słabość opozycji. To może sie szybko zmienić, jesli zmieni sie sytuacja gospodarcza, czego pierwszym sygnałem może być juz rosnąca inflacja.

 109. Mauro Rossi

  „Ty czekasz co zrobią hiszpańscy socjaliści i Podemos?”

  Ne muszę czekać bo wiem co zrobią.
  Ponieważ socjaliści hiszpańscy i Podemos utworzyli rząd przy poparciu lewicy katalońskiej wiec nie trudno się domyślić, że amnestionują europosła z Katalonii z owej lewicy – co będzie stanowiło zarazem wykonanie wyroku.
  Tak jak w zależności od sytuacji zamykali albo amnestionowali polityków baskijskich w swoim czasie.

  Mauro, ty na politykę hiszpańską jesteś trochę za prostolinijny – ujmując to eufemistycznie.

 110. Mauro Rossi
  19 stycznia o godz. 0:23

  „Ja osobiście wolę dyktaturę większosci, tej która wygrywa wybory uzyskując mandat do sprawowania władzy”.

  Przegapiłeś, że dyktatura PiS jest dyktaturą mniejszości? Większość suwerena, który dla PiS jest bogiem (do wycierania gęby), głosowała przeciw PiS lub nie głosowała wcale.

 111. Moderacja nie puszcza, więc będę po kawałku

  Israeli Civics Teacher Fired for Criticizing Army Operations
  https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-israeli-civics-teacher-fired-for-criticizing-army-operations-1.8411556

  Dr. Meir Baruchin, who taught for 30 years and initiated meetings between Jewish and Arab students, was fired over opinions he expressed on his Facebook page

  A seasoned Israeli civics teacher was fired by the Rishon Letzion municipality after students and parents complained that he made political comments in class.
  […]
  The summons to the hearing noted that “there is concern that you are using classes as a platform for expressing opinions that do not concord with the state’s education system.”

  Or Kashti Jan 18, 2020 10:04 PM

 112. cd

  Dr. Meir Baruchin 30 lat pracował jako nauczyciel Wiedzy o Społeczeństwie.
  Teraz został wyrzucony z pracy z w i l c z y m biletem.
  (BTW Ministerstwo Edukacji w tym uczestniczyło.)

  Za co?
  Bo uczniowie i ich rodzice zgłosili swoje oburzenie, że śmiał krytycznie się wypowiedzieć o operacjach militarnych skierowanym przeciwko Palestyńczykom.

  Zarzuty w stosunku do tego nauczyciela były sformuowane tak:
  „Jest obawa, że ty używasz swoje lekcje jako platformę do wyrażania (szerzenia) swoich opinii w taki sposób, że nie współgrają one z państwowym systemem edukacji”

  This year, in one of his classes a group of students who made statements such as “[Itzhak] Rabin was a traitor,” “Rabin deserved to die” and “all Arabs should be killed, including women and children.” These students did not allow a discussion to take place in class, he told one of the parents. “I emerged from every class drained and exhausted. This has never happened to me,” he said.

  W tym roku, w czasie jednej z jego klas, grupa studentów oświadczyła:
  „Itzak Rabin (zabity przez izraelskiego oszołoma) był zdrajcą i zasłużył na śmierć i wszyscy Arabowie powinni być zabici, włącznie z kobietami i dziećmi”

  Ci studenci uniemożliwili dyskusję na ten temat – Dr. Meir Baruchin powiedział do jednego z rodziców.
  „Wychodzę po każdej lekcji wyżęty i wykończony. To nigdy mi się wcześniej nie zdarzało”

 113. cd

  Jedna z matek zeznawała, że ten nauczyciel śmiał powiedzieć:
  the state was rotten and the Israel Defense Forces was an army of occupation
  (Państwo jest zgniłe, a izraelska armia jest armią okupantów)
  i dodała (ta matka), że ją boli kiedy nauczyciel zachęca/namawia uczniów żeby formowali opinię faworyzującą Palestyńczyków.
  A uczeń, który też zeznawał powiedział że nauczyciel miał stwierdzić, że nic dobrego nie jest z Deklaracji o Niezalezności i miał zapytać co się stanie jak na nią splunie.nie
  Zarzucano mu również jakoby miał powiedzieć, że żołnierze izraelscy to mordercy
  i miał namawiać uczniów, zeby unikali wcielania do wojska.

  Z kolei Dr Baruchin całkiem inaczej tę sprawę przedstawiał.
  Powiedział, że państwo, które pozwala co trzeciemu dziecku żyć w nędzy jest państwem robaczywym.
  A w czasie dyskusji na temat praw człowieka i Konwencji Genewskiej powiedział że armia izraelska wspiera okupację.

  Twierdzi również że zapytał uczniów w części dyskusji na temat limitów pluralizmu,
  czy gdyby ktoś splunął na Deklarację Niezalezności, to czy to by spowodowało w nich dyskomfort.

  Powiedział że nikogo z uczniów nie namawiał do unikania służby wojskowej i w czasie lekcji (w szkole) nigdy nie twierdził, że żołnierze armii izraelskiej są mordercami.
  Dodał, że na Facebooku napisał taki komentarz w relacji do bombardowania Gazy.

  cdn

 114. cd

  Natomiast na swoim Facebooku pisał negatywnie o stanowisku państwa w stosunku do 700 000 Palestyńczyków pozbawionych domów, własności, obywatelstwa.
  Pisał że Natanyahoo to “liar and a corrupt man with blood on his hands, walking filth.” (skorumpowany kłamca, człowiek z krwią na rękach, chodzący brud)
  A kobietę, która odmówiła przystąpienia do armii nazwał:
  „a courageous woman who is unwilling to murder children as part of an army that does that” (odważną kobietą, która nie chce mordować dzieci, będąc częścią armii, która to robi)

  Na spotkaniu pożegnalnym ze studentami Baruchin powiedział, że próbował ich uczyć na temat własnego poczucia wartości i jak stać się lepszym człowiekiem

  cdn

 115. cd

  wielu uczniów płakało.
  jedna z a b s o l w e n t e k wyraziła się tak:
  „He taught us about pluralism and how to hold a fruitful and respectful dialogue with someone who thinks differently”
  (Uczył nas na temat pluralizmu, jak prowadzić owocny z respektem dialog z kimś, kto myśli inaczej niż my)

  Jeden z rodziców określił wyrzucenie z pracy dr Baruchina to uderzenie w twarz dobrej edukacji, ponieważ uczył samodzielnego myślenia
  “Not many teachers do that, allowing students to hear other opinions. Apparently, this comes at a heavy cost.”
  (niewielu nauczycieli robi to, pozwalając uczniom słyszeć różne opinie.
  Okazuje się, że to kosztowna sprawa
  )

 116. Wykryłam następne „wraże” słowo
  A b s o l w e n t k a

 117. Co do próby uporządkowania sądów w Polsce to Dziadek geozak; w pewnym sensie ma rację . Truj podział władzy w krajach tzw demokracji zachodniej to fikcja , teoretycznie
  niby jest , ale w praktyce pracuje to tak jak palce u jednej ręki nawzajem są
  sobie potrzebni . W Polsce to nie działa i działać nie będzie a to dla tego że truj
  podział władzy jest przerośnięty przez różnych agentów wpływu a każdy pracuje dla
  kogo innego . Jakikolwiek rząd który będzie w Polsce rządził czy to będzie Kaczyński
  czy kto inny będzie musiał siłą ten stan rzeczy zmienić i uporządkować bo inaczej
  po prostu w żaden sposób rządzić się nie da , Kaczyński to wie i próbuje to zmienić
  jak to się po Polsku ładnie nazywa , wziąć wszystko za mordę aby rząd był rządem .
  I tu dla Dziadka geozeka; od strony onucy mam złą wiadomość , Kaczyńskiemu
  to się nie uda , jest jak to mówią za cienki w uszach . W Polsce z ukrycia rządza
  profesjonaliści czyli agenci wpływu a oni już Prezesa i jego PiS spisali na straty
  ten rząd nie dotrwa do końca kadencji .
  Na koniec aby nie rozwlekać tematu bo nie lubię tego robić ,od siebie dodam
  Polska to sezonowy kraj .

 118. https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwGCtDMPmKqNprGFPMxhmSBScpr

  Kto tak naprawdę rządzi w tej Hameryce ? warto poczytać .

 119. Blackley
  19 stycznia o godz. 1:57
  Trojpodzial to nie od trucia tylko trojga, trzech. Ale tez brak trojpodzialu moze byc trujacy. Bez urazy. Pzdr

 120. ahasverus; 2:06.

  Ale tez brak trojpodzialu moze byc trujacy.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++
  Zgadza się , ale na tzw zachodzie ten trojpodział w miarę współpracuje zgodnie
  a w Polsce to nie działa w ogóle ze względów jak pisałem wyżej.
  Ps.
  Nie zwracaj uwagi na moje literówki bardzo często mi się to zdarza.

 121. @ Blackley at 1:57

  Piszesz głupstwa w dodatku slabo znasz język polski.

  Masa krytyczna przesuneła się i Polsce się uda ,jestem tego pewny .

  Wyśmiewaja tu ci co mieszkaja za granicą ostatnie przemówienia Prezydenta dr Andrzeja Dudy a pomaga mu na odcinku rosyjskim Premier Mateusz Morawiecki.Bitwe o sady a tym samym o suwerennosc i niepodległość nowe elity Polski wygrają i w tym wzgledzie stosują bardzo sprawne metody z duzym nawet cynizmem co jest normalne i jest już oznaka pewnego profesjanolizmu .W dodatku Jurgieltnicy postawili na jedna kartę i calkowicie się odkryli co jest bezcenne dla wladzy.

  Mnie staremu serce rośnie gdy patrze na nich i Polaków którzy z nimi współpracują.Wizytuje Polske czasem nawet 4 m-ce – tempo pozytywnych zmian jest oszalamiajace.Jeszcze 8 lat i Polska bedzie miała najnowocześnieszą infrastrukture w Europie co powodowac bedzie przyciąganiem biznesu i kapitału ludzkiego jeszcze w większym stopniu.Dlatego jest duże zainteresowanie osadzaniem sie w Polsce rodzin z Europy zachodniej ( podobne zjawisko miało miejsce w czasach Kazimierza Wielkiego ) które maja dość bałaganu emigracyjnego bez kontroli podczas gdy Polska i kraje Europy środkowej chcą kontrolowanej emigracji.Rownież osoby wartosciowe z Rosji beda osiedlac sie w Polsce uciekając przed gnijaca Rosja.W Polsce jest duza ilośc Ukraińców nawet całych rodzin oraz Białorusinów – to są nasi przyszli wspołpracownicy na wschodzie.

  Za 50 lat Polacy ponownie bedą rządzić razem z Amerykanami w Moskwie to jest pewne.

 122. @
  Często tu piszecie o Polexicie a tym straszy Tusk oraz Jurgieltnicy.

  Jest oczywiste ,ze Polska bedzie chciała zachować wspólny rynek oraz wolnosc przepływu kapitalu i ludzi.

  Jednak zarzadzanie UE z Brukseli jest bez sensu i dla wielu krajów szybko rozwijajacych sie jak Polska bedzie bez sensu.Za 8 lat Polska do wspólnego budzetu bedzie wnosila rocznie 18 mld euro rocznie podczas gdy bedzie otrzymywała z powrotem 14 mld euro rocznie .Wtedy przy rosnacych wydatkach spolecznych jak chociażby emerytury trzeba bedzie sie zastanowić czy to ma sens.Wtedy te pieniadze wsadzane do Brukseli beda wracały z poleceniem na co mamy wydać w dodatku balans bedzie ujemny i społeczeństwo szybko zrozumie ,ze ta polityka wspolnotowa jest bez sensu.

  Rozpad strefy euro oraz kryzys gospodarcze Europy zachodniej spowoduja ,ze kraje grupy Wyszegradckiej i rejonu Trójmorza wspólnie postawia sprawe finansów w UE i likwidacji składek.Poparte zostaną przez kraje Beneluxu ,Danię ,Szwecję ,Finlandię oraz nawet Niemcy które widzac nieskutecznosc polityki podporzadkowania sobie państw pod pretekstem UE dadza sobie spokój z składkami i wspólnym budżetem.Te pieniadze jeśli nie beda przesyłane do Brukseli lepiej beda wydawane w danym kraju.

 123. Dziadku geozak; 3:33 , pisze .

  Piszesz głupstwa w dodatku slabo znasz język polski.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Zgadza się Dziadku; słabo znam język polski ale za to trochę lepiej potrafię
  kląć, chociaż uważam ze język rosyjski jest bardziej soczysty w tym względzie
  ale mniejsza o to .
  Byłem w zeszłym roku w sierpniu w Polsce i też dostrzegłem pozytywne
  zmiany w Polsce ( chociaż jak sam wiesz to wszystko na kredyt a kiedyś
  kredyty się skończą i trzeba będzie spłacać a skąd Polacy wezmą pieniądze ?
  skoro nawet głupich jabłek nie ma gdzie sprzedać ).
  Z Warszawy samolotem poleciałem do Mińska , nie każdy wie ze na Białoruś
  można teraz latać na 30 dni bez wizy o ile nie przekracza się granicy lądowej
  i też byłem mile zaskoczony zmianami Mińsk niczym się nie różni od Warszawy
  pod niektórymi względami nawet jest lepiej a przecież Białoruś nie jest w UE
  i chyba nie ma żadnych zachodnich kredytów , wiec Polska na tym tle wygląda
  jednak marnie . Dziadku geozak; myśle że twoje myślenie życzeniowe jednak
  się nie spełni i twoja ukochana Hameryka sprzeda Polskę bo Polska jest dla
  amerykanów tylko pionkiem w geopolitycznych rozgrywkach z Rosją.

 124. Kiedy katolicka III Rzesza napadła na kraj nad Wisłą zamieszkały przez katolików to było też …biją naszych…Tak sobie myślę,że najbardziej „bijące” daty dla społeczności zamieszkującej nad Wisłą to 966 r. oraz Jałta…To był łomot suwerenności z niskich pobudek bo o nas bez nas…szczególnie religijna Jałta z germańską pomocą…to zniewolenie umysłów…co widać po zachowaniu fanów…

 125. Chrześcijanie modlą się o jedność…A nie wystarczy zjednoczyć się poczynając od siebie…Tak sobie myślę prywatnie,że człowiek podzielił chrześcijan a teraz szukają winnego w modlitwie…który zstąpi i rzeknie bracia kochajcie się…nie bijcie się o mój wizerunek…bo Polska jest jedna…

 126. Rechrystianizację Unii czas zacząć…bij zabij w imię…Tak sobie myślę prywatnie,że wojny krzyżowe przeniesiono do Europy odbijając Brukselę z rąk niewiernych lewaków…oj będzie się działo..

 127. Dlaczego Kaczyński i inni nie apelują do swoich wyborców aby przestali kraść…bo brzydzi się takich głosów z brudnej ręki…Tak sobie myślę prywatnie,że takie głosy to pranie…500+…pecunia itd…

 128. Jakiś ekonomista ze stajni Rydzyka+Kurskiego wytłumaczył Geozakowi , że za 8 lat Polska bedzie wnosić do wspólnego unijnego budżetu 18 mldów orzechów a pobierać 14 miliadrdow orzechów. Czyli bilans orzechów będzie o 4 miliardy orzechow ujemmny. Precyzja przewidywań, że to bedzie właśnie za 8 lat i że my wtedy będziemy dostarczać 4 miliardy orzechow zubożonym Niemcom, jest niesamowita. Choć ja stawiam orzechy za dolary, że to nastąpi za 10 lat, a ujemny bilans będzie 6,5 mmiliarda orzechów a nie 4.

 129. @
  List do Jarosława Kaczyńskiego.

  Szanowny Panie Prezesie!

  Już 7 lutego Sąd Okręgowy w Warszawie rozstrzygnie zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie tzw. dwóch wież. Zwracamy się do Pana z apelem o przyłączenie się do zażalenia pełnomocników Geralda Birgfellnera. Tylko takie publiczne wyrażone przez Pana stanowisko mogłoby uchronić opinię publiczną przed powzięciem podejrzeń, że proponowana przez pana ugrupowanie ustawa kagańcowa nie ma na celu wywarcia presji na sędziów rozpoznających sprawy, które są ważne również z Pańskiego, osobistego punktu widzenia.
  Jednocześnie apelujemy do Pana o złożenie zeznań w tym śledztwie i wyrażenie zgody, aby te zeznania zostały zweryfikowane przez biegłego przy użyciu wariografu. Obecnie jest to coraz częściej stosowana metoda weryfikacji zeznań. Ostatnio z dużym pożytkiem dla ustalenia stanu faktycznego i dla znalezienia dowodów uprawdopodobniających popełnienie poważnego przestępstwa na szczytach władzy została ona zastosowana w spr. afery KNF. Jeżeli jest Pan przeświadczony, że nie oszukał Pan naszego klienta i jeżeli nieprawdą jest, że wręczał on Panu dla ks. Rafała Sawicza kwotę 50 tysięcy złotych, to przecież potwierdzenie takiego stanowiska przy udziale biegłego w ramach procedury badania wariograficznego nie powinno stanowić dla Pana żadnego problemu.
  Liczymy na szybką odpowiedź.

  adw. Jacek Dubois
  adw. R.o.m.a.n Giertych

 130. Wyżej apel adwokatów do prezesa Kaczyńskiego – posła zostanie bez odpowiedzi tak jak pismo na przedwojenny Berdyczów – to aksjomat .

  W Porannym radio Kraków – apel szefa PSL do marszałka Sejmu o pilne ogłoszenie terminu wyborów na urząd prezydenta RP .
  Kosiniak _Kamysz z Małopolski apeluje . a tym czasem Andrzej Duda w stylu Mussoliniego , podniesionym głosem ,drgającym ciałem , z mimiką Maliniaka wrzeszczy do mikrofonu ,nie mogę na tą postać patrzeć bez współczucia dla jego pospolitej Głupoty . Wysłani do USA ministrowie zapewniają , ze Amerykanie ( ich Vice prezydent ) godnie zastąpią AD w Izraelu . Naiwni ,bardzo naiwni , tu w Oświęcimiu ( d.Auschwitz ) USA ma reprezentować Minister Skarbu ( tak głosi reporter TVN z Waszyngtonu ) i to jest skala zainteresowania Polska i jej znaczenia .
  ps.
  Na czas kampanii wyborczej w Polsce doradzam juz dziś przygotować skróty wystąpień Andrzeja Dudy i na telebimie pokazywać zebranym na takich spotkaniach –
  Po Co walczyć z takim panem ,wystarczy wykorzystać jego własne słowa a POTEM wykpić ,wyśmiać -dać zabawę ludowi to proste ,łatwiej go „położyć na dechach ” niż 5 lat temu Komorowskiego .

 131. Dopłaty do budżetu UE były dobre jak długo płynęły z Unii do Polski.
  Jak słusznie zauważa Geozak zmiana kierunku tych dotacji, już sama idea żeby to Polska dopłacała do Unii jest całkowicie bez sensu i wypacza cel członkostwa Polski w UE . Dopuszczenie do takiego udziału Polski w jakiejkolwiek organizacji międzynarodowej to zdrada interesów narodowych. Chyba, że udałoby nam się z ta dopłatą zrobić tak, jak teraz robią to „stare kraje” Unii wobec Polski, że niby dopłacają do nas, ale właściwie to nas doją i jeszcze zarabiają na nas, zamiast tracić.

 132. W katolickiej Generalnej Guberni AK miała warunki egzystencji…W wyniku Jałty alianci oddali AK w łapy stalinowskiej z gruzińskim podniebieniem doktryny bez szansy nawet na kolaborację…Tak sobie myślę prywatnie,że Jałta wydała na AK ostatni wyrok śmierci w gruzińskiej procedurze znanej na Kaukazie…Jałta jak Suliko duma Gruzina…

 133. Z GazWybu:

  „Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki.”

  …Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik wskazuje, że sędzia Jarosław Ochocki nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, „wyczerpał znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art. 135 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 § 1 Kodeksu karnego” – chodzi o znieważenie prezydenta RP, za które grozi kara do trzech lat więzienia. Jak dodaje, poznański sędzia „uchybił godności urzędu i zasadom etyki zawodowej”.

 134. A Janis Joplin skonczylaby dzisiaj 77 lat.
  https://www.youtube.com/watch?v=YYWdiG1Bf0c

 135. Bardzo ciekawa audycja „Goście Passenta”
  Poszliśmy 10 lat do przodu w polityce historycznej

 136. ahasverus
  18 stycznia o godz. 23:00
  tejot
  18 stycznia o godz. 22:26
  A mi on przypomina aktorow serii B , jak z brazylijskich telenovelas

  Mój komentarz
  Jeśli chodzi o aktorów, to Jarosław Ka dorównuje tym z seriali południowoamerykańskich – robi takie miny jak trzeba, np. jest mocno zdziwiony o zagniewany gdy opowiada o zamachu na państwo ze strony UE lub wybłyszcza spojrzenie, przyspiesza artykulację, pogłębia akcentowanie, staje się optymistyczny i marszowy gdy mówi o sukcesach rządów PiSu i zapowiada dalsze, itd.
  Pzdr, TJ

 137. Putin idzie na całość wykorzystując politykę Izraela do własnych zaborczych celów.
  Na tym tle widać nieszczęsną politykę posolidarnościowych polskich władz uwikłanych do tego w walkę z UE

 138. „Biją naszych”
  Dlaczego naszych biją, trzeba się zastanowić, a na takie pytanie Goście Passenta podjęli próbę odpowiedzi i mając więcej antenowego czasu z pewnością doszliby do kłębka, niemniej zarysowali tło i przyczyny sytuacji w jakiej się znaleźliśmy, w dużej części z powodu przysłowiowej głupoty politycznej.
  Jakkolwiek widzi to rosyjski historyk od tysięcy lat byliśmy rozległym słabo zaludnionym terytorium niepiśmiennych plemion i umocnienie władzy książęcej na wzór zachodni nastąpiło na ziemiach polskich w dosyć późnym okresie kształtowania się europejskiej cywilizacji nie licząc Grecji czy Rzymu, jednak znacznie wcześniej niż powstało tak zwane księstwo moskiewskie. Rywalizacja plemion słowiańskich miała, można przyjąć z całkowitą pewnością, podłoże religijne i jak uczono w PRL-u Mieszko przyjął chrześcijaństwo zachodnie. I tak już poszło.
  Niestety od kilkuset lat jesteśmy buforem między Germanami i Słowianami Wschodnymi z dużą domieszką genów azjatyckich
  dcn.

 139. W tej chwili jak otwieracie stronę Polityki, widzicie tego chu-jka rybiego Weinsteina z balkonikiem. Na skutek łapania za cipki i inne figle został kaleką, nieuleczalnie chorym. Tak będzie wyglądał każdy pisior po oderwaniu od koryta i z zarzutami.

 140. legat
  19 stycznia o godz. 10:29

  Trafiona w 10 i bardzo w porę ilustracja kagańcowości kagańcowej ustawy. PiS, dzieło ateisty, który Europę chce rechrystianizować, a polskie zdradzieckie, ojkofobiczne mordy i kompradorskie elity, które uległy zarazie dyfamacji w skomprymowanym państwie, zamknąć jako nieludzi w klatkach, od początku swego istnienia sam pod sobą pracowicie dołki kopie.

 141. @Bywalec 2
  19 stycznia o godz. 9:07

  „Chyba, że udałoby nam się z ta dopłatą zrobić tak, jak teraz robią to „stare kraje” Unii wobec Polski, że niby dopłacają do nas, ale właściwie to nas doją i jeszcze zarabiają na nas, zamiast tracić.”

  Dziekuje za swietny argument, przeciwko tym co twierdza, ze Polska jest przez UE „dojona”. Kto tak twierdzi powinien jak najszybciej te doplaty odwrocic, dla dobra Polski 😉
  Polecam to wszystkim do zapamiętania, jak ktos znowu o „dojeniu” zacznie 🙂

 142. Do faszyzmu doprowadzają politycy niefaszystowscy nie potrafiący zebrać vatu, podwyższający ni z gruszki wiek emerytalny umęczonemu polskiemu mężczyźnie do 67, tego typu słabizna…

 143. Tak że to nie wystarczy głosować i popierać 100% antyfaszystów, to jeszcze ma być formacja antyfaszystowska i inteligentna, zdatna do rządzenia…

 144. Jak wasza Partia będzie takie kloce robić to nie pomoże klaka fanatyków

 145. Chrzest z germańską lufą przy skroni w 966 r. zamienił kraj nad Wisłą w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego w religijną NRD…Tak sobie myślę prywatnie,że Duda to wykrzyczał jako zjawisko w obcych językach…

 146. Polski, Polski, zgadza się Adaśku

 147. Inflacja pomału zaczyna zżerać umęczonemu polskiemu mężczyźnie dobrodziejstwo PiSowskiej emerytury z 60 laty. W Polsce zaczyna brakować rąk do pracy co staje sie istotnym hamulcem rozwoju kraju. Ciekawe co powie ten umęczony polski mężczyzna jak ta jego emerytura , ze względu na spowolniony rozwój gospodarczy i rosnąca inflację nie starczy mu na życie ? Winni będą znowu ci inni bo mu nie dali, a przecież logicznym jest , że można coraz mniej pracować, ale za to coraz dłużej i przede wszystkim lepiej żyć.

 148. 12:30 Bywalec

  Typowy powski pomyślunek niespotykany w nowoczesnym świecie: Jak zaczyna brakować rąk do pracy co staje się istotnym hamulcem rozwoju to ponieść wiek emerytalny i niech nie brakuje rąk do pracy.

  Ten właśnie poziom inteligencji zapewnia klęskę (hint: połowa 50-latków, miliony ludzi, nie pracowała gdy podnoszono wiek emerytalny do 67, więc rąk bynajmniej nie brakowało)

 149. Płynęła rzeka zielona
  I złote miały być karpie
  A teraz i naród niewygodny
  I cała partia się szarpie

 150. Mauro Rossi
  19 stycznia o godz. 0:18

  jobrave
  18 stycznia o godz. 20:47

  Israel Hajom: „Izrael miał ważny interes w udzieleniu głosu prezydentowi Polski”.
  https://stooq.pl/n/?f=1332595&c=0&p=0

  „Po pierwsze – traktowanie serio serwisów PAP, ma taki sam sens, jak powazne traktowanie TVPInfo i innych pisowskich mediów”.

  To było streszczenie tekstu z izraelskiej gazety, jeśli w wersji PAP jest na twój gust za mało koszerne, to sięgnij do oryginału. Internet działa także na Bliskim Wschodzie.

  (i nie rób tych kretyńskich kresek, tekst cytowany możesz od swojego oddzielić podwójną interlinią)
  ______________________________________________________
  Zacznę od końca – „kretyńskie kreski” stosuję trosce o Ciebie, w obawie, żebyś nie pomieszał cytatów z komentarzem, jeśli używam ich w komentarzach do innych blogowiczów, to dlatego, że Ty również je czytasz, czyli i tu powodem jest owa troska. Powinieneś zatem być mi wdzięczny, a nie krytykować. Przynajmniej za to.
  Do pisowskich streszczeń mam taki sam stosunek jak do niestreszczeń, a nawet nie taki sam, lecz jeszcze bardziej krytyczny. Trzeba było zacząć od podania odnośnika do oryginału.

 151. Ludzie mówią,że sądy będą teraz ludowe każdy podpadnięty prawnie będzie wybierał sędziego prawego i sprawiedliwego z urzędowej listy wywieszonej w parafii…Tak sobie myślę prywatnie,że to forma samobiczowania…od swojego mniej boli…

 152. Kwitła wyspa zielona
  Zasługiwali na cud gospodarczy
  A teraz naród niegodny
  A cała Partia się szarpie

 153. sru-tru
  Łżesz jak typowa, bura, pisowska suka. Piszesz, że połowa osób po 50 roku życia była bezrobotna. Tymczasem bezrobocie w tym przedziale wiekowym nie przekraczało 20%. Trzymaj się faktów, a nie waszej propagandy, jak chcesz dyskutować !
  https://serwisemerytalny.rp.pl/bezrobocie-wsrod-osob-w-wieku-50-plus-raport-gus/

 154. 12:54 Bywalec

  A paszoł ty won!

 155. @jobrave
  Wcześniej Brian Jones. Potem dołączyli inni…

 156. Sru-Tru
  Piszesz, że miliony osób w wprzedziale wiekowym miedzy 50 i 60 roku życia było bezrobotnych, a chodzi tu w rzeczywistości o kilkadziesiąt tysięcy. Jakie ty w ogóle masz pojęcie o świecie ? Jesteś przykładem tego jak bardzo można zgłupieć, jak swoją wiedzę o świecie czerpie sie jedynie z PiSowskiej propagandy !

 157. 13:04

  Ja piszę że „nie pracowali”, ty piszesz „byli bezrobotni”. Wypad.

 158. Dyskutuję tylko z ludźmi na poziomie IQ (inteligencja emocjonalna i intelektualna) nie mniejszym niż 1/2 tego co prezentował Sokrates.

 159. Jeśli dobrze zrozumiałem, a warto się upewnić, Słowianin Staniław upatruje przyczyn kłopotów polskiego państwa w konferencji jałtańskiej i powstaniu na ziemiach palestyńskich izraelskiego państwa.
  Z mojego punktu widzenia jest odwrotnie, przy czym nie neguję patriotycznej postawy i argumentacji SS jednak przedstawię swoje, a więc tak zacznę, a raczej będę kontynuował to co napisałem wcześniej.
  Po pierwsze Jałta bez naszego udziału odbyła się przy istnieniu dwóch polskich rządów, krajowego i tego na uchodźstwie, więc który mieli zaprosić, a oba to ta konferencja nigdy by się nie skończyła, a tak nie mamy większych pretensji do granic.
  Po drugie Izrael ma swoje państwo i swoje kłopoty, a my tych kłopotów mamy jednak zdecydowanie mniej
  dcn.

 160. @Piotr II
  18 stycznia o godz. 17:44
  Mauro Rossi
  18 stycznia o godz. 15:01
  „Większość demokratyczna, która ustala prawo działa w imieniu tego suwerena. PiS nie musi niczego ustanawiać ponad prawem, ma większość w Sejmie i przegłosuje każdą ustawę. O takie prawo chodzi ― ustanowione demokratycznie.”

  Rozumiem Mauro że to wasze „credo”…….. oczywiście przy założeniu że suweren to to samo co elektorat…oczywiście wasz elektorat…pozostali to drugi sort.
  ……………………………………..
  Żeby nie było, że opinii MM bronię , nie nie. Ale, pragnę przypomnieć sławetne i szydercze słowa ówczesnego wicemarszałka sejmu, S. (szczujni) Niesiołowskiego, że gdy zdobędziecie większość to sobie uchwalicie, co będziecie chcieli – tak cytuję z pamięci. To jest właśnie pokłosie tej gadki. Wzięli sobie do serca i realizują konsekwentnie, bo zdobyli po raz drugi już, większość. Bo PO to PiS bis. No i mamy POPiS niekompetencji i warcholstwa.
  Cały ten skłócony ze sobą „Styropian” należałoby na trwałe odsunąć od władzy.
  Dopóki się to nie stanie, Polska anarchią stać będzie. I skończy się to przelewem krwi, co nie daj Boże, jak mawiają wierzący. Wszystko do tego zmierza. Kto pogodzi skłócony naród? Sąsiedzi? – jak w XVIII w.

 161. @satrustequi

  W 2017 roku żyło w Polsce 5 milionów osób w wieku 50-60 lat, z tego 2 miliony na wsi.
  To ile milionów nie pracowało?

 162. ls42
  19 stycznia o godz. 11:25
  „Jakkolwiek widzi to rosyjski historyk od tysięcy lat byliśmy rozległym słabo zaludnionym terytorium niepiśmiennych plemion i umocnienie władzy książęcej na wzór zachodni nastąpiło na ziemiach polskich w dosyć późnym okresie kształtowania się europejskiej cywilizacji nie licząc Grecji czy Rzymu, jednak znacznie wcześniej niż powstało tak zwane księstwo moskiewskie.”
  Moj komentarz
  To prawda bo Moskwa zostala oficjalnie zalozona w 1147 roku. Lecz ksiestwa ruskie:Rus’, Suzdal, Vladimir istnialy wczesniej , a republiki kupieckie Novgorod, Pskov, to navet w VII – VIII wieku. Przejecie wladzy przez rurykowiczow (860?) to powstanie ksiestw ruskich. I chyba byly „pismienne” przed Polska. Centrum grawitacji slowian wschodnich powoli przenioslo sie na N-E. Najazd mongolski i Litwini dokonczyli dzielo;
  Novgorod bronil swej wzglednej niepodleglosci chyba do czasow Ivana IV go. Musze sprawdzic.

 163. Skoro chrzest narzucono a Jałtę narzucono też to mamy co mamy..jesteśmy łupem wojennym stalinizmu …Israel powstał na złość Arabom miał i ma wsparcie jego ojców chrzestnych aby Żydowi w Israelu nie spadła głowa z arabskiej ręki…Israel jako syjonistyczne dzieło okazuje się cielcem co to dwie matki ssał i ssie…USA I ZSRR…

 164. W Polsce od 2007 r. zwiększa się liczba pracujących osób powyżej 50. roku życia.
  W 2017 r. wskaźnik zatrudnienia dla osób powyżej 50. roku życia wyniósł 32,9% (42,0% dla mężczyzn, 25,8% dla kobiet) i był on niższy od średniego wskaźnika państw UE28, wynoszącego 36,5% (42,8% dla mężczyzn, 31,0% dla kobiet).

  W Islandii pracujących w tym wieku jest ponad 71 proc.

  Wysoki wskaźnik zatrudnienia wśród mężczyzn (powyżej 49,0%) był w Estonii, Holandii, Szwecji, Niemczech i Irlandii, a wśród kobiet (powyżej 40,0%) w Szwecji i Estonii. Wśród państw UE 28 najmniej osób powyżej 50. roku życia pracowało w Grecji (25,1%).

 165. 13:38 Gajowy

  Prawdopodobnie wysoka wysoka stawka godzinowa i wysoka kultura decyduje, sądząc po nazwach krajów – Islandia, Holandia, Irlandia itd. AKTYWIZACJA zawodowa starszych obywateli.

 166. Polacy pracujący w Islandii rozpływają się nad kulturą miejsca pracy

 167. Dobra (?) wiadomość dla Polaków:
  Nowe emerytury będą wyższe, bo żyjemy krócej.
  Informuje ZUS.

 168. Tak więc oczywiście aktywność zawodowa ludzi między 50 i śmiercią będzie nadal rosła w Polsce, ponieważ rośnie płaca i kultura w miejscu pracy (zwykle najniższa gdy najwyższe bezrobocie w kraju, jeden z czynników kulturalnych).

 169. Sru-tru
  Ale kto z tobą dyskutuje ?
  Ja tylko zwróciłem uwage na twoje mętne wywody i głupotę .ale jak chcesz to możesz dać jeszcze link do tej statystyki milionów niepracujących miedzy 50 i 60 rokiem życia w Polsce. Oczywiście łącznie z emerytami.
  Przyjemnej niedzieli jeszcze .

 170. 13:42

  Polska, USA, Francja – zaobserwowano w ostatnich latach spadek długości życia, mówi się tytułem wyjaśnienia paradoksu o pokoleniu palaczy tytoniu

 171. „pisowcy pogardzają innymi jerzykami ”
  Pozwole sobie sie nie zgodzic . Taki np jerzyk Mauro feldfebel R. ( etymologiczny wozny sądowy(feld-webel) ) dopoki nie odezwe sie do niego w Jego , innym od mojego , bioracy go za obcy ale swoj (!) – jezyku nie reaguje i udaje tylko slepego . O pogardzie nie ma mowy

 172. wysoka stawka godzinowa i wysoka kultura?

  A może pracowitość, uczciwość i mniejsza szara strefa?
  Jak zakwalifikujesz tysiące Polek w wieku 50-60, które pracują jako opiekunki seniorów w krajach zachodnich?
  Pracujące, niepracujące, bezrobotne?
  Te, co zmieniają się co 3 miesiące, pracują bez rejestracji i legalizacji, nie płacą podatków i ubezpieczeń, nie pojawiają się w statystykach?

 173. Forum Żydów Polskich: Putin wie. Tylko kto w Jerozolimie odważy się zadać mu pytanie?

  W latach 2016 i 2018 Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga zwróciła się do prezydenta Putina z prośbą o udostępnienie informacji o losach Wallenberga i miejscu, gdzie mogą znajdować się jego szczątki, żeby „mógł wrócić do Szwecji i być tam pogrzebany”. Listy pozostały bez odpowiedzi.

  A Władimir Putin wie. Bo kto ma wiedzieć, jeśli nie prezydent lub premier Rosji od 20 lat, w dodatku o rodowodzie z KGB? Czy uczestnicy obchodów 75 rocznicy wyzwolenia Auschwitz – które odbędą się za kilka dni w Jerozolimie – odważą się zadać Putinowi pytanie: „co Związek Sowiecki zrobił z bohaterem, który ratował ludzi przed śmiercią w komorach gazowych Birkenau długo wcześniej nim dotarła tam Armia Czerwona?”

  Czy zdobędzie się na to prezydent Izraela – Reuven Rivlin”?
  https://www.salon24.pl/u/fzp/1013325,putin-wie-tylko-kto-w-jerozolimie-odwazy-sie-zadac-mu-pytanie

 174. 13:56

  Czynników jest wiele!

 175. Nawet taki czynnik jak rosnące uzależnienie od internetu będzie, już na pewno zmniejsza aktywizację zawodową ludzkości. Nie żeby był najważniejszy.

 176. Optymatyk
  19 stycznia o godz. 13:18

  „ … to wasze „credo”…….. oczywiście przy założeniu że suweren to to samo co elektorat ….”.

  Suweren głosuje na partie i jej program suwerennie, dając zezwolenie na jego realizację. Co tu cię dziwi? Jak wysoko trzeba wygrać, że by można było przyjmować ustawy bez wrzasku opozycji? Wysoko jak za Gierka lub Gomułki? Zwycięstwo na poziomie ponad 43 proc. w systemie demokratycznym jest bardzo wysokie i daje silny mandat społeczny. Rzadko która partia w Europie w ogóle zbliża się do takiego wyniku, może FIDESZ.

  „ … pragnę przypomnieć sławetne i szydercze słowa ówczesnego wicemarszałka sejmu … Niesiołowskiego, że gdy zdobędziecie większość to sobie uchwalicie, co będziecie …”.

  Bo widzisz, nie jest znana sytuacja jakiej się domagasz, by zwycięska partia realizowała program opozycji albo pytała jej się za każdym razem, czy może przyjąć ustawę? Byłaby to parodia demokracji.

 177. Kiedyś modny był temat likwidacji urzędu prezydenta…Teraz widać jakie łajzy polityczne starają się zasiąść na tej grzędzie…Tak sobie myślę prywatnie,że kandydaci sugerują burdel w państwie a mimo to chcą być kierownikiem tego burdelu…

 178. Do jednych z największych sukcesów rządów PiSu należy coraz większy spadek aktywności zawodowej Polaków.
  O czym to świadczy ?
  A o tym, że pod rządami PiSu , dzięki przyspieszeniu technologicznemu, coraz mniej Polaków musi pracować, aby whttps://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/aktywnosc-zawodowa-polakow-2018-r-dane-gus/kvlwz5bypełnić potrzeby całego społeczeństwa.

 179. Charles Bony syndrom (so clear English ) „widziec ” cos czego nie da sie „zobaczyc” – 1/2 tego co prezentował Sokrates albo cos co przypomina cos co wczesniej sie widzialo ( bycie licencjonowanym swirem uzaleznionym od internetu nie jest wymagane )
  https://www.youtube.com/watch?v=SgOTaXhbqPQ

 180. Sru-tutu
  Wierz sobie wierz, w co chcesz. Jesteś w licznym towarzystwie. W USA miliony wierzy w Trumpa, za mojej młodości miliony lewaków wierzyło w MaoTsetunga. Mój teść komunista wierzył ze gdyby szynka była w sklepie to nie byłoby problemów w PRL.
  Głupim się człowiek rodzi i najwyraźniej takim umiera.

 181. „””Do jednych z największych sukcesów rządów PiSu należy coraz większy spadek aktywności zawodowej Polaków.
  O czym to świadczy ?
  A o tym, że pod rządami PiSu , dzięki przyspieszeniu technologicznemu, coraz mniej Polaków musi pracować,…..”””
  PRACOWAĆ NIE MUSI` ale żyć za coś trzeba, więc może emerytury obywatelskie ???

 182. @

  Histeryczne krzyki, histeryczne oskarżanie innych, histeryczna walka o izolację Polski. Histeryczna walka o udowodnienie, że on jest „kryształem”.

  Moim zdaniem ten człowiek już wie, że kiedyś odpowie za łamanie Konstytucji. Stąd tyle histerii w jego zachowaniu.

  https://memnews.pl/img/63232/histeryczne-krzyki-histeryczne-oskarzanie-innych-histeryczna-walka-o-izolacje-polski/

 183. Mauro Rossi

  Dziekuje za bardzo wywazona i prawdziwa ,
  niedawna wypowiedz o historii przeksztalcenia Banku Slaskiego.

 184. Co wiemy o zbrodniach CIA…a czepiają się terrorystów…Tak sobie myślę prywatnie,że wiedza o zbrodniach nie jest chlebem powszednim…poza Skripalem…

 185. Czy krzyk Dudy niesie prawdę…Tak sobie myślę prywatnie o ryczącej Milce…

 186. GajowyM.
  Nie jest tak zle jak mi sie zdawalo . Dzieki

 187. @Bywalec 2
  19 stycznia o godz. 0:33

  „Co do trwałości rządów PiSu, to nie podzielam twojego przekonania, że są one bezalternatywne, ze względu na słabość opozycji. To może sie szybko zmienić, jesli zmieni sie sytuacja gospodarcza, czego pierwszym sygnałem może być juz rosnąca inflacja”.

  Gdy PiS wygrał wybory w 2015, byłem niemal pewien, że nie dotrwa do końca kadencji, bo opozycja zrozumie swoje błędy i weźmie się do roboty, a wyborcy, którzy głosowali na „młodą i umiarkowaną” twarz PiSu, szybko cofną swoje poparcie po wyjściu Macierewicza z szafy. Minęły 4 lata, opozycja nadal się pogrąża i ośmiesza, a PiS umocnił władzę nad duszami Polaków poprzez niewiarygodnie sprawną propagandę.

  Co do inflacji, to ci, którzy biorą pińcet (a od tego roku są to już wszyscy, którzy mają nieletnie dzieci), i tak są do przodu. A jeśli wzrost cen zagrozi notowaniom PiS, to Morawiecki znowu pożyczy/dodrukuje i rozda, tak jak to zrobił w ubiegłym roku, gdy inflacja zjadła pierwsze pińcet, a tym, którzy pińcet nie dostali, obniżyła realne płace.

 188. @Bar Norte
  19 stycznia o godz. 0:27

  A ile czasu zajmie Unii wprowadzenie tych kar? O unijnych sankcjach dla rządu PiS słyszę od 4 lat. Z tego, co mi wiadomo, procedura jest długa i wymaga jednomyślności, a Węgry na pewno poprą Polskę, zresztą Włochy chyba też. Kiedyś jakiś dziennikarz zbadał sprawę i wyszło na to, że ewentualne kary zostałyby nałożone na Polskę dopiero za kilka lat i mogłyby uderzyć w jakiś nowy rząd, który z wybrykami PiSu nie miał nic wspólnego.

  A jeśli już zastanawiamy się, dlaczego PiS z dnia na dzień zmienił retorykę z „Polexit to wymysł totalniaków” na „Chętnie opuścimy Unię”, to warto przypomnieć artykuł Jacka Żakowskiego z grudnia ubiegłego roku, a w szczególności ten fragment:

  Gdy konflikt z Unią się tylko zaostrzy, Konfederacja zacznie prawdopodobnie zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie Polexitu. Im ostrzejszy będzie spór między PiS, a Komisją i TSUE, tym większe prawdopodobieństwo, że 500 000 podpisów zbierze się błyskawicznie.

  PiS znajdzie się wtedy w pułapce. Będzie mógł odrzucić wniosek referendalny w sejmie i stracić szansę na wzmocnienie Dudy przez konfederatów w drugiej turze wyborów prezydenckich lub poprzeć referendum i uczynić Polexit głównym tematem kampanii. Dla Konfederatów oba rozwiązania mogłyby oznaczać solidny zastrzyk poparcia. Dla Andrzeja Dudy strata byłaby pewna.

  Dla obozu władzy Polexit jest najgorszym tematem kampanii. Bo wśród 47 proc. Polaków sądzących, że poza Unią byłoby nam lepiej jest wielu wyborców PiS, ale wielu jest też przeciwnego zdania.

  Gdyby więc Andrzej Duda opowiedział się za Polexitem, w drugiej turze wygrałby zapewne kandydat opozycji, a gdyby prezydent opowiedział się przeciw Polexitowi, mógłby już w pierwszej turze stracić głosy na rzecz konfederaty i być może nawet nie wejść do drugiej tury. Wtedy niemal pewne by było zwycięstwo kandydata opozycyjnego wspartego przez mniej radykalną część wyborców Dudy”.

  https://opinie.wp.pl/bedzie-lepiej-6461216193726593a

  Akurat wczoraj Konfederacja wybrała swojego kandydata na prezydenta. Może PiS w ten sposób chce jej wyciągnąć z ręki broń, o której pisał Żakowski?

 189. @geozak
  19 stycznia o godz. 3:33

  „tempo pozytywnych zmian jest oszalamiajace. Jeszcze 8 lat i Polska bedzie miała najnowocześnieszą infrastrukture w Europie”

  Ta wspaniała infrastruktura i inne obiekty sprawiające, że Polska wygląda na kraj coraz zamożniejszy (co robi szczególne wrażenie na ludziach przyjeżdżających tu z zagranicy co pewien czas), została sfinansowana w całości przez podatników starej Unii, głównie Niemiec i Francji. Tej niedobrej, antypolskiej, lewackiej Unii. Za tymi „oznakami zamożności” nie stoi nic.

  W normalnych warunkach nowoczesne autostrady, lotniska, stadiony itp. powstawały, gdy kraj się dorobił, tj. rozwinął silny i bogaty sektor prywatny, który finansował takie inwestycje bezpośrednio lub pośrednio poprzez państwo i podatki. W zacofanych krajach, takich jak Polska, które Unia przyjęła z przyczyn politycznych, jest inaczej.

  Wybacz, ale czytając Twoje wywody, np. o tym, jakoby PiS reprezentował wartości republikańskie, zastanawiam się, czy ktoś faktycznie może być tak ograniczony, czy robisz tu propagandę na zlecenie PiS.

 190. Bar Norte
  19 stycznia o godz. 0:34

  „Nie muszę czekać bo wiem co zrobią”.

  To nie pytam się skąd wiesz, lewicowi gnostycy wiedzą i już.

  „ … socjaliści hiszpańscy i Podemos utworzyli rząd przy poparciu lewicy katalońskiej wiec nie trudno się domyślić, że amnestionują europosła z Katalonii z owej lewicy – co będzie stanowiło zarazem wykonanie wyroku”.

  A co z oświadczeniami rządu o nadrzędności hiszpańskiej konstytucji nad prawem UE?

  Odwołają? To mnie interesuje, a nie śmoje-boje Katalończyka.

  „Mauro, ty na politykę hiszpańską jesteś trochę za prostolinijny – ujmując to eufemistycznie”.

  Na swoje usprawiedliwienie dodam, że nie jestem gnostykiem, nawet tego nie lubię, ale zawsze mnie fascynowało, że lewica doskonale wie jak potoczą się losy świata i w oparciu o jakie prawa społeczne. Można powiedzie, że to prawie nauka ścisła. 🙂

 191. pombocek
  19 stycznia o godz. 0:39

  „Przegapiłeś, że dyktatura PiS jest dyktaturą mniejszości”?

  W demokracji rządzi ten kto dostał najwięcej, a nie 75 proc. lub wszystko ― tak było za komuny, ale jeszcze się nie przestawiłeś, choć było sporo czasu.

 192. adam100
  19 stycznia o godz. 8:02

  List do Jarosława Kaczyńskiego.

  „7 lutego Sąd Okręgowy w Warszawie rozstrzygnie zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie tzw. dwóch wież. (…) Zwracamy się do Pana z apelem o przyłączenie się do zażalenia pełnomocników Geralda Birgfellnera. Tylko takie publiczne wyrażone przez Pana stanowisko mogłoby uchronić opinię publiczną przed powzięciem podejrzeń, że proponowana przez pana ugrupowanie ustawa kagańcowa nie ma na celu wywarcia presji na sędziów rozpoznających sprawy … Jednocześnie apelujemy do Pana o złożenie zeznań w tym śledztwie i wyrażenie zgody, aby te zeznania zostały zweryfikowane przez biegłego przy użyciu wariografu”.

  To jest dobry przykład demoralizacji kasty prawniczej w III RP. Giertycha znamy, zaś Dubois jest adwokatem w trzecim pokoleniu, najwyraźniej w system samoreplikującym się „w trosce o najwyższe standardy”. Nowelizacja ustawy o sądownictwie nie ma nawet pośredniego związku z zażaleniem, które rozstrzygnie sąd okręgowy 7 lutego, bo przecież wystarczy jedno zażalenie strony pozywającej by nabrało mocy prawnej, nie jest wymagane dodatkowe zażalenie w formie samooskarżania się strony pozwanej. Jeśli aktywność prawników ma na celu upokorzenia jednej z stron i uprawnie propagandy politycznej to mamy do czyniona z prawniczym chuligaństwem. Badanie wariografem nie jest w polskim systemie wymagane ani też żadnym dowodem, choćby dlatego że wariograf łatwo można oszukać.

  Mecenasi Birgfellnera powinni raczej zadbać by ich klient dostarczył prokuraturze oryginały nagrań, powiedział kiedy nagrywał, w jakim celu i przy pomocy jakich urządzeń, a nade wszystko powinien dostarczyć faktury za zlecone prace, wówczas spółka Srebrna z pewnością zapłaci. Birgfellner oczywiście nie ma tych faktur, albo nie może ich pokazać (ciekawe kto je wystawił?) w obawie, że natychmiast trafiłby z kratki jak oszust albo i gorzej. To że Birgfellner nie może przedstawić żadnego oryginalnego dowodu, oznacza że cała ta sprawa jest montażem. Wprawdzie obliczonym na wybory, które już były, ale zaraz będą następne.

  Dlaczego Birgfellner nie może nawet powiedzieć przy pomocy jakiego urządzenia nagrywał rozmowy z Kaczyńskim w obawie przed bolesną i oczywistą wpadką na pewno wam guzdra wyjaśni, wasz techniczny guru.

 193. W zasadzie każde wydarzenie może być historyczne tak jak dzisiejsze przemówienie Roberta Biedronia, kandydata na polskiego prezydenta.
  Bardzo obszerny program prezentuje kandydat i same pobożne życzenia. Były tam zapowiedzi obietnic szczęścia i zdrowia, a nawet organizacji szczytu klimatycznego, prawdziwego szczytu (?), a nie takiego jaki się odbył.
  Trudne zadanie będą mieć kandydaci. Tyle problemów i tyle niewiadomych.
  W regulaminie kampanii moim zdaniem powinno się znaleźć zobowiązanie do przedstawienia chociażby ogólnego kosztorysu wydatków niezbędnych do spełnienia wyborczych obietnic, taki wyborczy budżet wydatków.
  Brak takiej wyborczej kwoty znacznie osłabia zdolność i możliwość realizacji programu

 194. BWTB
  19 stycznia o godz. 11:34

  „W tej chwili jak otwieracie stronę Polityki, widzicie tego chu-jka rybiego Weinsteina z balkonikiem”.

  Naiwne co piszesz. Nie doceniasz prawniczego teatru, który ma wzruszyć sumienie ławy przysięgłych, obalić stereotypy, a adwokatka dzień w dzień będzie im tłukła do głowy, że żadnych gwałtów nie było i być nie mogło jedynie zwykłe zaloty w starym dobrym stylu, nieco tylko zmodernizowanym (takie czasy) i kto może o tym wiedzieć lepiej jak kobieta? No i czy człowiek z balkonikiem kojarzy się z gwałcicielem? Niby to stary numer, ale może być skuteczny.

 195. ls42
  19 stycznia o godz. 15:23

  Biedroń powiedział skąd miał pieniądze na założenie partii?

 196. Dlaczego Birgfellner nie może nawet powiedzieć przy pomocy jakiego urządzenia nagrywał rozmowy z Kaczyńskim

  Nie wiem dlaczego. Zgadłbym dlatego że go skunks obszczał 🙁

 197. remm

  „A ile czasu zajmie Unii wprowadzenie tych kar? O unijnych sankcjach dla rządu PiS słyszę od 4 lat.”

  Nie miałem na myśli koncepcji powiazania wysokości unijnych dotacji z przestrzeganiem praworządności w kraju członkowskim. W tym przypadku chodzi już o decyzje polityczne, których podjęcie nie jest proste – stąd zwłoka.

  Natomiast miałem na mysli dość uniwersalną zasadę, którą kieruje się TSUE by wyegzekować swoje postanowienia. W tym przypadku TSUE nie różni się zresztą od innych sądów. Jesli więc podejmie decyzję by władze RP „zamroziły” działanie Izby Dyscyplinarnej SN do czasu wydania werdyktu w tej sprawie to w ramach wyezgekwowania owej decyzji zagrozi dotkliwymi karami finansowymi. Krótko mowiąc – jeśli władze nie wykonają postanowienia TSUE o „zamrożeniu” to państwo będzie płacić dotkliwe kary za niezastosowanie się do decyzji TSUE.

 198. Mauro Rossi

  „skąd wiesz”

  Z tego co zacytowałeś.

  „co z oświadczeniami rządu”

  Rządu czy sądu?

  „Odwołają?”

  Co odwołają?

  Mauro, ocknij się.

 199. @Bar Norte
  19 stycznia o godz. 15:32

  No dobra, ale kiedy państwo będzie płacić te kary? Bo jeśli nie od początku najbliższego miesiąca, tylko np. od następnej unijnej perspektywy budżetowej, to PiS nie ma się czego obawiać.

 200. Jeszcze 8 lat i Polska bedzie miała najnowocześnieszą infrastrukture w Europie

  Jak Hiszpania i Portugalia, gdzie za pieniądze Unii nabudowano autostrad i dróg szybkiego ruchu, miejscami nawet równolegle przebiegają autovia (bezpłatna) i autopista (płatna), ale utrzymać je trzeba już za własne, a tych brakuje…

 201. Dżordżu z Palatajn był łaskaw potraktować moją eksmałżonkę z właściwą sobie galanterią – wyzwał ją od idiotek.
  Przypomnę. Kilkanaście godzin temu wspomniałem o tym, że rozmawiałem z moją byłą małżonką, która stwierdziła, że to na co wydawała miesięcznie trzy lata temu 350 zł, kosztuje dziś 600 zł.
  Moja eksmałżonka od „dziestu” lat prowadzi rejestr wydatków, w tym również na takie rzeczy, jak żywność, środki higieny osobistej i środki do utrzymania czystości w domu. I wyszło jej coś takiego. Nie uwzględniała inflacji, wzrostu dochodów, jakichś rewaloryzacji itp. i zaraz wyjaśnię dlaczego. A dlatego, że nie miała takiej potrzeby – nie prowadziła badań, tylko racjonalizowała wydatki. Dodam, że ta „idiotka” skończyła matematykę na UJ i połowę swojego, zawodowego życia przepracowała, jako nauczycielka matematyki w szkole średniej, jedną czwartą w ZETO (Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej) i jedną czwartą, jako nauczyciel akademicki. Polonijny zjadacz kurzych móżdżków, podobnie zresztą, jak i jego rodzony odpowiednik z Kaczegolandu, w ogóle nie zwrocili uwagi na to, w jakim kontekście przedstawiłem te wyliczenia. a chodziło pisówki, które zna moje żona – sąsiadki, dawne koleżanki szkolne i itp. Moja eks-żona nie odczuwa zbytnio tego skoku, ponieważ ma stosunkowo wysoką emeryturę – ponad 2,5 tysiąca, poza tym może sobie dorobić korepetycjami i innymi zleceniami, może też liczyć na mnie oraz nasze dwie córki, dysponuje więc komfortem, ktorego akurat te jej znajome pisówki nie mają, bo emerytury lub renty mają nikczemne. One mają w dupie poziomy wzrostu, stopy inflacji, wspólczynniki, przeliczniki, delflacje, stagflacje, pauperyzacje, tezauryzacje itd., bo one widzą, że kiedyś z tego tysiąca emerytury muszą wydac na to samo prawie dwukrotnie więcej niż trzy lata temu. I one nie wiedzą, że GUS twierdzi inaczej, że to nieprawda, a gdyby wiedziały to pewnie wqurviłyby się jeszcze bardziej, bo one widzą po swojej portmonetce, jak jest. I gdyby one wiedziały „co to takie” ta inflacja, to byłyby bardziej skłonne twierdzić, że ta inflacja to raczej 90 proc. niż 3 proc.

  Być może – przeceniając potencjał intelektualny niektórych blogowiczów -słabo zaakcentowałem istotę mojego wpisu nt. obserwacji dokonanych przez moją eks-małżonkę, zatem uczynię to niniejszym.
  Rzecz w tym otóż, że te konkretne pisówki (20 może więcej), które jeszcze niedawno dałyby sobie za Kaczego wyrżnąć i oderżnąć to i owo, dziś to i owo wyrżnęłyby jemu. Tych pań właściwie nie można określać juz mianem pisówek, bo one są na PiS wqurvione i to na maksa. One poziom inflacji mierzą zawartoscią garnka, a niektóre jeszcze zawartościa apteczki no i sporo mają też do powiedzenia na temat służby zdrowia.

  Chodzi więc o coś, co zrozumiałby jeszcze najbardziej debilowaty debil z wioski zamieszkanej przez najbardziej debilowatych debili, czyli o to, że nieprzyjemnie jest, gdy ma się dochody stojące w miejscu, a wydatki dotkliwie rosną.
  Ten „risercz” w ywkonaniu mojej b. żony miał charakter raczej bierny, bo ona pisówek nie pytała, wysłuchiwała jedynie ich spontanicznych refleksji. Materiał mocno ograniczony, wycinkowy, by wyciągać zeń jakieś daleko idące wnioski, ale gdyby blogowicze dorzucili swoje obserwacje, to juz można byłoby coś pokombinować, ale nie na temat inflacji, lecz o nastrojach wśród pisdówek i pisdzielcow.

 202. 404
  19 stycznia o godz. 1:00

  Jeden Procent utrzymywal systemy faszystowskie dotychczas w krajach peryferyjnych.
  Teraz po obezwladnieniu demokracji zachodnich , stopniowo paralizuja trupim jadem
  Francje, Anglie, Ameryke i inne kraje.

 203. remm

  Kary są środkiem prewencyjnym czyli będą stosowane niezwłocznie.
  Wynika to z tego, że „zamrożenie” przepisów o Izbie Dysyplinarnej SN ma zapobiegać wejściu ich z w zycie do czasu wydania w tej sprawie werdyktu przez TSUE.

 204. „W tej chwili jak otwieracie stronę Polityki, widzicie tego chu-jka rybiego Weinsteina z balkonikiem. Na skutek łapania za cipki i inne figle został kaleką, nieuleczalnie chorym. Tak będzie wyglądał każdy pisior po oderwaniu od koryta i z zarzutami.”

  czyli rozpusta zlamala mu kregoslup (po angilesku- backbone)… 🙂
  nie sadze…. na jego obrone powiedzialbym jedynie „that’s the way it is in Hollywood”…niektore „aktorki” obsadzane w filmach hollywoodzkich nie posiadaja ani talentu ani umiejetnosci….
  nie bardzo rozumie zwiazek miedzy Harveyem W. i „pisiorami”…. ze ich Bog pokarze ? 🙂

 205. ze spraw miedzynarodowych, ciekawe jest oswiadczenie min. spraw zagranicznych Niemiec
  https://www.dw.com/en/germanys-heiko-maas-criticizes-us-for-iran-strategy/a-52057571
  czy Niemcy sa przygotowane na amerykanskie sankcje w postaci taryf na samochody? Troche pozno, bo sprawy zaszly za daleko…

 206. @Bar Norte
  19 stycznia o godz. 16:32

  Oby. No i ważna jest wysokość tych kar. Czy w ogóle będą odczuwalne dla rządu PiS.

 207. A Kazik Zadyniak gadał ży kawior to samiec kawy a po rusku dywan taki co si na pudłogie daje.

 208. Mauro Rossi
  19 stycznia o godz. 15:20

  Komuna, synku, interesowała mnie podobnie jak PO, a PO, kiedy Tusk odebrał zasiłki opiekuńcze wszystkim opiekunom i kazał starać się od nowa, identycznie mnie obchodziła jak teraz PiS: z powodu czynionego zła (choć było i dobro autorstwa PO). Gdybyś znał Polskę niepapierową i coś z tego kraju starał się rozumieć, zamiast się wymądrzać, by mieć rację, z której nie ma ani dobra, ani zła, ani nawet silnej woli nie wyrabia, rozumiałbyś, że demokratyczne pojęcie „większość” w pisowskich zdradzieckich mordach uległo hiperbolizacji i sprywatyzowaniu. Stało się wszechogarniającym pozwoleniem na wszystko, co strzeli do humorzastej główeńki psychotycznemu kurduplowi i całkowitą dyspensą od tego, co gówniarzowi nie wyjdzie. A nie wyjdzie prawie wszystko.

 209. Nasz Siondz Probuszcz gadał dzisia na kazaniu na Nszy Świentyj ży jagby Pan Prezyłt Duda ni rzuciłby si wtenczas na ratunyk Chostyji Świentyj toby kumunisty het jom by zadeptali i rosmjarzdżyły du żywyj krwi! Tak byłu!

 210. PA2155 19 stycznia o godz. 16:36 pyta: …nie bardzo rozumie zwiazek miedzy Harveyem W. i „pisiorami”…. ze ich Bog pokarze ?

  Ja tam słyszałem o takim jednym któremu sam generał medycyny osobiście kule do domu przywoził, z samej Pragi na Żoliborz zresztą, bo coś mu się z giczołem porobiło.
  „Taka sytuacja”.

 211. @Bar Norte
  19 stycznia o godz. 15:32
  „…jeśli władze nie wykonają postanowienia TSUE o „zamrożeniu” to państwo będzie płacić dotkliwe kary za niezastosowanie się do decyzji TSUE.”
  …………………………
  Jak to? Władze nie wykonują postanowień TSUE, a karane jest całe społeczeństwo?
  Czyli sugeruje się w ten sposób społeczeństwu „odwołanie władzy”w wyniku jakiegoś rodzaju społecznego nieposłuszeństwa? Powiedzmy otwarcie, buntu społecznego!
  Obecna władza ma jedynie, poparcie jakiegoś 20% społeczeństwa uprawnionego do głosowania, to nie jest SUWEREN. Suweren to dopiero jak się wqrwi, to pokaże im gdzie raki zimują. Ale bez trybunałów i sądów tym razem się nie obędzie. To jest STRACH obecnie rządzących. Albo jest konstytucja, albo jej nie ma. „Banda czworga” pod sąd. Kiedyś trzeba porządek zaprowadzić w kraju.
  Jedno pytanie, czy opozycji po przejęciu władzy starczy odwagi na takie sądy?
  Jeśli nie, to o kant dupy to wszystko potłuc.

 212. legat
  prawdziwe cuda i objawienia boskie zdarzaja sie tylko w Polsce… 🙂

 213. @PA2155

  rozpusta zlamala mu kregoslup

  No patrz, a ksiądz-katecheta mówił, że rdzeń kręgowy od masturbacji usycha 🙁

  I komu tu teraz wierzyć?

 214. I nasz Probuszcz gadał jeszczy ży tych aurostradów tyla narobili żyby Miemce mogli nas lepij napadać żyby ich ałta pańcerne i czołgi mieli po czym jedźić na ni bez błoto żyby siem zakopali i wyjechać ni mogli ży trachtora trza żyby jech powyciongać a tak bynajmiej by w błoto wpadli a wtenczas Polskie Wojsku by nadeszłu i het ich zmjetło! I żyby towar miemiecki brali a ni Nasze Polskie Rzywność!

 215. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik!

  To chwalebne, że owa hostia cudem uratowana wróciła w ręce księdza. Jakby ją komunisty zadeptały, to ktoś nie miałby szansy, za przeproszeniem, wysrać jej na drugi dzień 🙁

 216. Roznica miedzy odczuwaniem czegos na wlasnej d….ie a syndromem Ch. Bonnetta albo czymkolwiek innym
  https://www.youtube.com/watch?v=r9LCwI5iErE

 217. GajowyM
  „No patrz, a ksiądz-katecheta mówił, że rdzeń kręgowy od masturbacji usycha

  I komu tu teraz wierzyć?”
  pierwszym symptomem byla „bladosc twarzy”… 🙂
  „masturbacja” to nie rozpusta…. przynajmniej nie ma zwiazku z Harveyem Weinsteinem.. 🙂

 218. Mauro Rossi 19 stycznia o godz. 15:21 pisze: –… Birgfellner nie może przedstawić żadnego oryginalnego dowodu, oznacza że cała ta sprawa jest montażem. …Dlaczego Birgfellner nie może nawet powiedzieć przy pomocy jakiego urządzenia nagrywał rozmowy z Kaczyńskim w obawie przed bolesną i oczywistą wpadką na pewno wam guzdra wyjaśni, wasz techniczny guru.

  Mauro Rossi,
  ale kabaret odstawiasz zgrywusie. Przecież wiesz dobrze, chociażby ze sprawy potyczki SOP z cienkocienko Sebastiana, że dowody w prokuraturze giną albo się tak psują, że przestają być dowodami. Gdyby „oryginały” dowodów dostały się w łapy ludzi Golema i Zera to wiesz bardzo dobrze i wszyscy mający IQ wyższe niż szympans, że zginą albo się „zepsują” i staną się niewiarygodne.
  Tu Guzdra do tych spraw jest nie konieczny, bo to jest jasne jak słońce. A zresztą po kiego wam te dowody, skoro one nie powodują by wasi, znaczy pisowscy przestępcy, jak chociażby Chrzanowski, żadnych konsekwencji prawnych za łapownictwo nie ponoszą to PREZES by poniósł? Jajcarz z Ciebie Mauro.

 219. GajowyM.
  19 stycznia o godz. 17:21

  @MietykPisieluk_Poljak.Katolik!

  To chwalebne, że owa hostia cudem uratowana wróciła w ręce księdza. Jakby ją komunisty zadeptały, to ktoś nie miałby szansy, za przeproszeniem, wysrać jej na drugi dzień
  ___________________________________________
  Pambuk ci pukaży w Pjekli jak ci djabły wezmom du guroncy smoły. Ty myś ży tam dwa abu trzy dni bendzisz – ty tam bedzisz si zawszy już tam piek! Une ci na chwili wyciongnom nawyt wodom zimnom pulejom ty si juz bendzisz cieszył a une hyc znuw cie do smoły! Lepij si tera nawruć to bynajmiej do Czyjsca pujdzisz i duszy trochu uczyścisz!

 220. @PA2155

  Wiem, że to nie to samo, dlatego pytam, co gorsze?
  Wiem, że jest alternatywa: wstrzemięźliwość albo sakramentalny seks ze ślubną, ale chyba mało praktykowane, bo by choroby kręgosłupa nie były taką powszechną plagą ludzkości 🙄

  I nie mów, że to od chodzenia na dwóch nogach 🙄

 221. Informacja jako wladza . Moznaby napisac , odczulem cos podobnego na wlasnej skorze ale czy jest to tylko arabskie .. well

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25597892,dlaczego-arabowie-przegrywaja-wojny-na-papierze-sa-potezni.html#s=BoxOpImg4

 222. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik!

  Panie Mietyk, w zimie to trzeba straszyć piekłem zimnym jak Antarktyda, a ty grzeszniku – na golasa 🙁
  Chyba że grzesznik jest Australijczyk, to wtedy tak: gorąco i brak piwa 😎

 223. remm

  „ważna jest wysokość tych kar. Czy w ogóle będą odczuwalne dla rządu PiS.”

  Tak zrelacjonowała sytuację rzetelna i dobrze pionformowana red Szymańska Borginion w swej korespondencji z Brukseli – oczywiście w oparciu o tamtejsze źródła:

  „Izba Dyscyplinarna po orzeczeniu przez TSUE środków tymczasowych będzie musiała zawiesić swoją działalność. Nawet jeżeli ustawa dyscyplinująca zostanie ostatecznie uchwalona, to nie odniesie zamierzonego skutku. Bo przecież procedura przewidziana w tej ustawie ma się kończyć właśnie przed tą Izbą SN, która – pod groźbą dziennych kar – nie będzie mogła działać.”

  Nie ma oczywiście taryfikatora owych „dziennych kar”, bo to zalezy od różnych czynników. Ale jak piszą Brukselczycy mozna się liczyć z karą około 100 tysięcy euro dziennie.

 224. GajowyM:
  edukacje religijna zakonczylem dosc wczesnie i wiele waznych problemow jest mi nieznana albo sa na poziomie tabu….
  przeczytalem wlasnie „Moj drugi ozenek” J. Mortona i tam jest ponury obraz grzechu i wystepku na polskiej wsi powojennej…ruja i porobstwo obok glebokiej wiary w Boga… 🙂
  uwiad rdzenia czyli tabes to powiklania nieleczonego syfilisu…. choroby wyzszych sfer i artystow… 🙂

 225. Optymatyk

  Za wszystkie przewiny państwa polskiego płaci całe społeczeństwo.

  Ciekawie to obrazują wyroki np Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z których wynikające odszkodowania dla przesladowanych przez państwo wyplacane są z budżetu MSZ.

 226. Garść wrażeń po konwencji Lewicy w Słupsku rozpoczynającej kampanię prezydencką R. Biedronia.
  Być może wcześniejsze kampanie opozycji sprawiły, że poziom mojej wybredności się obniżył, ale uważam, że kierunek właściwy, dobry, a na pewno lepszy niż kampania Koalicji Obywatelskiej. 🙂
  Zaznaczam – to wrażenia, nie analiza, więc proszę się nie przypieprzać. Podobało mi się zagajenie Czarzastego, dowcipne i złośliwe – wg mnie dużo lepsze niż wystąpienie samego Biedronia, który -jak słusznie zauważył Is42 – za dużo spraw poruszył, więc trochę straciło na dynamice, ale nie nudziło, mówił o sprawach, które prawdopodobnie podziela również jakaś część suwerena. Był entuzjazm, była świeżość, bylo na pewno lepiej niż w kampanii europarlamentarnej. Biedroń ma charyzmę, potrafi dać się lubić, nie ma w sobie sztuczności, napuszenia. I przy okazji przejechał się nie tylko po pisdziarni, ale i po KO. Słusznie zresztą.
  W piątek u Moniki Olejnik wystąpiła Ciocia Klocia, czyli Prawnusia, czyli MK-B. Wywiad trwał tylko kilkanaście minut i – słowo honoru- nie zapamiętałem z tego nawet pół zdania, było nudno i nasennie. I zaczynam gubić się w domysłach, bo wszystko jest takie dziwne i niejasne, bo pewnie nie tylko ja odnoszę takie wrażenie, że nic nie jest zbyt ważne, a jeśli już, to wybory na szefa KO i że one mają prymat nad walką o prezydenturę. Bo gdyby było inaczej, to Ciotula byłaby widoczna w mediach, bo podobno intensywnie „jeździ i rozmawia ze społeczeństwem”, a ja żadnej migawki nawet z tego nie widziałem. I te wybory na szefa KO, czy naprawdę nie można było zrobić tego wcześniej, bo podobno dlatego nie można ruszyć na całego z kampanią.
  Ten brak wyrazistości u Ciotuni jest niepokojący (chyba że Biedroń ją przeskoczy), chociaż cały czas przytacza się wygraną Ciotuni z Kaczym w ich okręgu. Tylko że to zwycięstwo MK-B niekoniecznie było skutkiem jej cech, a raczej niechęcią wiekszości wyborców do Kaczysyna.

 227. Harveyowi – Boy

  Raz maleńka Fryderyka
  Miała dziadzię tabetyka
  A że stąpał dość niezdarnie,
  Dziecię pusty śmiech ogarnie.

  «Przestań — rzecze jej na to staruszek łagodnie —
  I ja biegałem niegdyś żwawo i swobodnie,
  A że mi dziś chodzenie idzie jak po grudzie,
  To dlatego, żem w pracy żył ciężkiej i trudzie.»

  Dobre dziecię, zawstydzone,
  Poszło płakać aż na stronę;
  Odtąd zawsze w czci głębokiej
  Podpierało starca kroki.

  Pamiętajcie, drogie dziatki,
  Nie żartować z ojca, matki,
  Bo paraliż postępowy
  Najzacniejsze trafia głowy.

 228. „Ja Lech Wałęsa proszę wszystkich ludzi walczących i budujących w 1980 r. Solidarność musimy zrobić wszystko by jak najszybciej odstawić obecnie urzędujących w obrębie władz . To co wyprawiają i jak to wyprawiają. To jest niszczenie naszych osiągnięć i przeciw interesowi Ojczyzny” – napisał w niedzielę na Twitterze Lech Wałęsa [pisownia oryginalna].”
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/lech-walesa-apeluje-prosze-wszystkich-ludzi-walczacych/txshrt4

 229. @ jobrave

  Że nazwałem twoja małżonke Idiotka to nic złego.Nawet koledzy i dobrzy przyjaciele którzy sie lubia a czasem sie czubia używaja takich zwrotów.

  Jednak szanowny panie jest granica tolerowania głupot jakie pan wypisuje podpierajac sie autorytetem byłej małzonki matematyczki ma ma swoje granice tolerancji.

  .Pańska żona skrupulatnie jak pan podaje robi liste zakupów w dodatku matematyczka i z tej listy jej wyszło ,ze za towary placila 4 czy 5 lat temu 350 zł zaś obecnie 650 zl.Brzmi to tak absurdalnie ,ze chcialbym dla roztrzygniecia sporu ( 1.75 l dobrego wiskacza ) aby pan poprosił od malżonki ten ,, risercz ” i zamieścił w komentarzu.

  Opisujac reakcje pisuwek potwierdza pan kolejna głupote tzw.yntelygenta który wierzy ,ze poglady uliczne gawiedzi zarowno PO wskiej czy PiS wskiej sa stale.Moja obecna malżonka juz trzecia po kazdej rozmowie z koleżanka w Polsce zmienia poglady .

  W dodatku szanowny panie czy nawet jesli te produkty dla babc w podeszłym wieku wzrosly to czy one nie dostana na czysto w kwietniu kazda popierajaca PiS i pana ex- malżonka dodatkowe 1000 zł w kwietniu i rownież 14 -ta emeryture w listopadzie minimum 1000 zł dla otrzymujacych emeryture tak aby ten dodatek nie przekroczył emerytury 2900 zł.Jesli tak to panska ex- malżonka zafasuje dodatkowe 2000 zł i nie dość ,ze sama pokryje wzrost kosztow to jeszxcze pana nakarmi przez 2 m-ce jak pan do niej zawita.Jeśli jest taka zawzieta antypisowka to może ta forse przekazać dla Jurka Owsiaka .

  Umownmy sie piszmy z sensem gdyz takie biadolenie pana jest odrwane od rzeczywistosci.

 230. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/walesa-musimy-jak-najszybciej-odstawic-obecne-wladze-radoslaw-fogiel-odpowiada/5427x1n
  „Musimy zrobić wszystko, aby jak najszybciej odstawić obecne władze, jeśli nie – to spotkamy się na kryterium ulicznym” – napisał były prezydent Lech Wałęsa. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel ocenił, że było to wezwanie do zamieszek i obalenia demokratycznie wybranego rządu. – Można jedynie wziąć poprawkę na to, że nikt już Lecha Wałęsy nie traktuje poważnie – dodał.
  ……………………………………
  Ale bez tego się nie obędzie. Ta władza ustąpi jedynie pod naporem buntu społecznego. A wiedząc, że szykują się radykalne rozliczenia za ustawiczne łamanie konstytucji, będzie się, z pomocą zblatowanego KK, bronić do upadłego. Ojdyra też będzie trzeba pociągnąć do odpowiedzialności karnej.
  Kto teraz podejmie się sfinalizowania Wałęsowskich wezwań?

 231. PA2155,
  łaska boska jakoś omija sędziów dublerów Trybunału Konstytucyjnego. Dziś się dowiaduję, że nie żyje już trzeci dubler, po Ciochu, Morawskim właśnie odszedł sędzia Jędrejek. Fatum jakieś ciąży na tych dublerach powoływanych przez PiS i Dudę.
  Ciekawe, czy będą kolejni chętni na dublerstwo.

 232. Wałęsa powinie wysłać apel do Watykanu bo to jego agenci robią bajzel nad Wisłą jak mawiają Ślązacy…A na znak protestu powinien zrezygnować z noszenia w klapie watykańskiego gadżetu…Tak sobie myślę prywatnie,że wszelka władza od Boga pochodzi a apel to forma reklamacji do zastępcy ziemskiego…

 233. @Bar Norte
  19 stycznia o godz. 17:59

  100 tysięcy euro dziennie? Jesteś pewien? Bo to zaledwie 3 mln na miesiąc, czyli 36 mln rocznie, czyli śmiech na sali. Szyderczy bezzębny śmiech Kaczyńskiego.

  Na lata 2014-2020 mamy przyznane 85,5 mld, czyli 12 miliardów rocznie. Mil-iar-dów. Te 36 mln euro to kwota odpowiadająca marginesowi błędu przy wyliczeniach wydatków na pińcetplus.

  Co ciekawe, w perspektywie finansowej 2021-2027 mamy dostać już tylko 64,4 mld euro, czyli o 20 mld mniej. I nie ma to nic wspólnego z PiSem. Gdyby rządziła najbardziej prounijna partia, też by było mniej.

  (źródło danych: https://rpo.slaskie.pl/czytaj/fundusze_europejskie_po_2020__co_nas_czeka_w_nowej_perspktywie_

 234. @Optymatyk
  19 stycznia o godz. 18:35

  W „obronie wolnych sądów” nie wyjdzie na ulice nikt oprócz samych sędziów i betonowego elektoratu PO, który jest coraz mniejszy. Z wielu przyczyn, o których pisałem (nie tylko ja) pod poprzednim artykułem na blogu Adama Szostkiewicza.

 235. Istnienie świeckich sądów w kraju katolickim obraża uczucia religijne wierzących bo treść 10 przykazań wymusza życie bez grzechu kryminalnego…Tak sobie myślę prywatnie,że jak katolicy przestaną kraść to runą mury sądów i więzień…a zamki i alarmy prowokują…

 236. remm

  „Jesteś pewien?”

  Nie, jak napisałem wcześniej nie wiem, bo przecież nie ma żdnego taryfikatora kar. TSUE w każdej sprawie wysokość kar za zaniehanie określa odrębnie – to zależy wyłacznie od sędziów.
  Tak więc to co zaprezentowałem to są tylko spekulacje urzedników unijnych podawane przez media. Ale z zastrzeżeniem, że może być więcej.

  Mam jeszcze jedną uwagę. Mówimy o dwóch sprawach.
  Ty nawiązujesz do klarującej się powoli decyzji politycznej UE o powiazaniu przestrzegania praworządności w państwach członkowskich z wysokością udzielanych im dotacji z budżetu wspólnoty – w przyszłej perspektywie budżetowej.

  Natomiast ja odnoszę się wyłącznie do kar związanych z tzw trybem zapobiegawczym TSUE – w jednej szczeółowej sprawie z wniosku KE dotyczącego „zamrożenia” Izby Dyscyplinarnej SN.

  To sądwie dwie odrębne sprawy. To o czym piszesz to kluczowa decyzja polityczna UE natomiast ja odnoszę się wyłącznie konsekwencji bieżacych postanowien TSUE.
  Choć oczywiśie postanowienia TSUE w odniesieniu do RP mają pośrednie znaczenie (argumenty) dla przyszłych decyzji UE o budżecie w kontekscie praworządności.

  Tym niemniej formalnie rzecz biorąc to są dwie odrębne sprawy.

 237. remm

  Przepraszam za liczne literówki, które w jednym przypadku mogą sugerować rażacy błąd ortograficzny – w „zaniechaniu” oczywiście.

 238. remm
  19 stycznia o godz. 18:51

  Może by i kto wyszedł, gdyby sędziowie nie tylko protestowali, ale i sami z siebie powiedzieli głośno – jak prof. Zoll w „Polityce” na początku tego tysiąclecia krytycznie o immunitecie sędziowskim i poczuciu bezkarności sędziów (a nie był to mój bohater) – że sądownictwo wymaga naprawy i pokazali własny, przekonywający program, jak to zrobić, i krzyknęli: „Pomożecie?”.

 239. @Bar Norte

  To, która unijna instytucja nam wlepi te kary i z jakiego paragrafu, nie ma większego znaczenia. Liczy się co, ile i kiedy Polacy mogą stracić na skutek tego, co PiS wyprawia z sądami.

  Bo jeśli PiS Unii nie posłucha i będzie robił, co chce, a Unia dalej będzie pompować tu miliardy, nie zamknie nam granic, nie odbierze prawa do pracy na Zachodzie itp., to wyborcy nie będą mieć żadnego powodu, żeby się od PiSu odwrócić. Wręcz przeciwnie – Duda wyrośnie na bohatera, który obronił i „suwerenność”, i dotacje, które, jak wiadomo, nam się po prostu należą.

 240. Sędziowie to w znacznej mierze katolicy czy ich prześladowanie nie ma cech uprzedzeń religijnych tak potępianych w innych częściach świata…A KK milczy jak w czasie okupacji choć naszych braci w wierze biją hunwejbini…Tak sobie myślę prywatnie,że najciemniej pod latarnią…czasem zapalaną przez Jędraszewskiego w przerwie na liczenie kolorów tęczy…

 241. Gzyeozak,
  Kiedy pisowiec nazwie antypisowca idiotą lub antypisówkę idiotką, to należy traktować to jako komplement i potwierdzenie dla ww., że obrali właściwą drogę i myślą prawidłowo.
  Sprawa jest prosta – opisane panie mają od lat dochody na tym samym poziomie, a ceny rosną i te panie nie mają mozliwości dorobienia. Liczyły na to, że PiS podwyższy im emerytury, a dostały jakieś ochłapy i dlatego przestały popierać Kaczego, a wręcz są wqurwione na niego, a ja zw. z tym zastanawialem sie jaka jest skala tego wqurwu. Dotarło wreszcie?

 242. @pombocek
  19 stycznia o godz. 19:12

  Dokładnie tak. Czasem jakiś dziennikarz z obozu totalnej opozycji o tym nieśmiało wspomni, ale natychmiast zostaje okrzyczany „symetrystą”, który „szkodzi sprawie”.

  Platforma od 2015 zachowuje się tak, jakby ktoś kazał jej utrzymać się na pozycji głównej partii opozycyjnej, ale broń Boże nie odsuwać PiSu od władzy. Teorie spiskowe same cisną się do głowy.

 243. jobrave
  to takie myslenie magiczne…
  na blogach kanadyjskich tzw. Kanadyjscy Patrioci ciesza sie, ze aresztowano CFO Huawei, z polecenia Trumpa…. Chinczycy wstrzymali import zywnosci z Kanady, co uderzylo po kieszeni farmerow kanadyjskich…. ale tam wciaz ludzie, ktorzy bredza o przeciwstawieniu sie „chinskiemu imperializmowi”…cos jak z tym polskim eksportem do Rosji…w miedzyczasie Trump nie potrzebuje Meng w swoich zapasach z Chinczykami…sprzeda Chinczykom to, co dawniej kupowali w Kanadzie… 🙂

 244. Libia znowu Putin wyręcza ONZ i resztę podżegaczy…Tak sobie myślę prywatnie,że Słowianie są dumni z Putina i suwerena stojącego za jego wyborem… wystarczy chcieć być skutecznym…na kłopoty Putin…

 245. @olborski

  Wrzuciłeś ostatnio dwa bardzo ciekawe linki
  Oba prowokujące do zastanowienia.

  Pierwszy traktuje o tym kto i dlaczego lubi muzykę klasyczną,
  Jak również dlaczego większość odnosi się do niej negatywnie, albo jak ujmuje to gość programu: ona mi nie przeszkadza, albo nawet: ja po prostu tego nie lubię.

  Ciekawe wnioski można po wysłuchaniu tego programu wyciągnąć.
  Nie lubimy czegoś, czego nie rozumiemy.
  Gdzie brakuje nam podstawowego przygotowania, a także swego rodzaju kompleksy idące w parze z brakiem zaistnienia tego rodzaju muzyki w naszym otoczeniu.
  brakiem ekspozycji tejże na nas.

  Program szalenie ciekawy i zrobiony perfekt.
  Jest tu pokaz i wiedzy i umiejetności i zrozumienia „psychologii” całego zjawiska.
  Oczywiście z dużą dozą humoru.
  Pozwolę sobie jeszcze raz przypomnieć ten link dla tych, którzy niechcący go nie otworzyli.

  The transformative power of classical music | Benjamin Zander
  https://www.youtube.com/watch?v=r9LCwI5iErE

  Zaznaczę, że dla osób nie władających angielskim też może być on w dużym stopniu zrozumiały, ponieważ Zander ilustruje to, o czym mówi muzyką.
  Np. pokazuje jak następuje ewolucja rozumienia ucznia i jego interpretacji utworu muzycznego z biegiem tat kształcenia się w tej dziedzinie.
  Pokazuje też, że tuż przed momentem prawidłowego „załapania” o co tu chodzi w tym utworze, często uczeń porzuca dalszą naukę.

  itd

  ***
  Drugi artykuł porusza ciekawą kwestię dlaczego Arabowie, nawet ci b. dobrze uzbrojeni nie są efektywni i przegrywają.
  Zaznaczając jednocześnie, że ani dzielności ani odwagi im nie brakuje.
  Ciekawa analiza oparta na przemyśleniach amerykańskiego wojskowego, który lata pracował z nimi jako doradca.

  Bardzo interesujące.
  Tym bardziej teraz w kontekście zestrzelenia cywilnego samolotu z Irańczykami.
  Podstawowa sprawa, która była podkreślona w tym artykule tutaj niebywale jasno wychodzi.
  Brak współpracy między różnymi specjalizacjami.
  Każdy oddział wojska działa na ślepo.

  Przypomina to również sławetną wojnę 6-cio dniową.
  W ramach ówczesnej umowy Jordania miała związać wojska izraelskie na wypadek gdy Izrael zaatakuje Egipt. Jednak komunikacja między nimi była tak zła, że Jodrdańczycy byli przekonanie, że Egipt sobie poradził z napadem izraelskim.
  Podczas gdy faktycznie lotnictwo egipskie było całkowicie zbombardowane, itd

  Podsumowując, oba linki namawiam do otworzenia.

  Pozdrawiam

 246. Dorzucę, że to „lubienie czy rozumienie” muzyki klasycznej równie dobrze może się do innych spraw.
  Zwłaszcza przyczyny dla których większość społeczeństw daje się omamić populistycznym „ideologom”.
  Łatwe to do przyswojenia, strawne i nie wymagające samodzielnego myslenia.
  Paralele widoczne

 247. Adam Zagajewski, Chiński Wiersz

  Czy­ta­łem chiń­ski wiersz
  na­pi­sa­ny przed ty­sią­cem lat.
  Au­tor opo­wia­da o desz­czu
  pa­da­ją­cym przez całą noc
  na bam­bu­so­wy dach ło­dzi
  i o spo­ko­ju, któ­ry na­resz­cie
  za­go­ścił w jego ser­cu.
  Czy to zbieg oko­licz­no­ści,
  że zno­wu jest li­sto­pad i mgła
  i oło­wia­ny zmierzch?
  Czy to przy­pa­dek,
  że zno­wu ktoś żyje?
  Po­eci przy­wią­zu­ją wiel­ką wagę
  do suk­ce­sów i na­gród,
  ale je­sień po je­sie­ni
  odzie­ra z li­ści dum­ne drze­wa
  i je­śli coś zo­sta­je
  to de­li­kat­ny szmer desz­czu
  w wier­szach, któ­re nie są
  ani ra­do­sne, ani smut­ne.
  Tyl­ko czy­stość jest nie­wi­docz­na
  i wie­czór, kie­dy cień i świa­tło
  za­po­mi­na­ją o nas na mo­ment
  za­ję­te ta­so­wa­niem ta­jem­nic.

  Wieloletni kandydat do Nagrody Nobla, uprawia poezję w duchu filozoficznej (i kulturowej) erudycji, lirykę, którą z pewnością da się opisać w kategoriach nowoczesnego klasycyzmu. Mniej pracy z językiem, neologizmów – „semantyczna przejrzystość” (termin Husserla). Poezja ta ani nie prezentuje jednoznacznego przesłania światopoglądowego, tylko „filozofuje”; ani nie składa hołdu modnym trendom w poezji, gdzie przedmiotem artystycznych zabiegów pozostaje język (jak to się dzieje w całym poetyckim światku zrzeszającym i starszych, i młodszych awangardzistów i neolingwistów); ani też nie jest zainteresowana subiektywnymi skrajnościami spod znaku egzystencjalizmu. To sprawia, że u młodszych i będących w średnim wieku poetów Zagajewski nie ma w istocie sojuszników (może oprócz pana Klejnockiego oraz Kielar i Suski). Zagajewski zwyczajnie jest nierozumiany, gdyż uprawia literaturę wymagającą erudycji, oczytania i filozoficznej wrażliwości. Tych cnót próżno szukać wśród wielu współczesnych poetów.”

 248. errata
  Dorzucę, że to „lubienie czy rozumienie” muzyki klasycznej równie dobrze może się odnosić także do innych spraw

 249. @jobrave 19 stycznia o godz. 19:41
  Podziwiam twoją cierpliwość i „niezrażalność”. Po raz kolejny…
  🙂

 250. Mauro Rossi 13.57
  Czy ktoś odważy się zadać pytanie?
  Wszyscy oczekują co w Izraelu powie rosyjski prezydent i czy znowu zahaczy o Polskę, ale być może żadnych rewelacji nie będzie i wszystko rozejdzie się po kościach.
  Z pewnością po tej wizycie zacieśnią się stosunki rosyjsko-izraelskie, a przyjaźń zostanie utrwalona stosownym dokumentem, bez protokołu dodatkowego, czego moglibyśmy się obawiać.
  Nic gorszego niż 447 Polsce nie grozi. Przypomina się powiedzenie „dalej jak na Sybir nie ześlą”, a przecież przy globalnym ociepleniu gdzie może być przyjemniej niż w w chłodniejszym klimacie
  Z ukłonami tym razem

 251. @PA2155
  19 stycznia o godz. 16:39
  ze spraw miedzynarodowych, ciekawe jest oswiadczenie min. spraw zagranicznych Niemiec
  https://www.dw.com/en/germanys-heiko-maas-criticizes-us-for-iran-strategy/a-52057571
  czy Niemcy sa przygotowane na amerykanskie sankcje w postaci taryf na samochody? Troche pozno, bo sprawy zaszly za daleko

  —–
  Dziwaczna jest ta polityka międzynarodowa.
  Teraz to już całkiem zdziwaczała.

  Z jednej strony Europa chce żeby Iran przestrzegał umowy zawartej za czasów Obamy, a z drugiej strony sama jej kompletnie nie przestrzega, zachowując się jak sługus Trumpa.

  Wielkie sankcje nałożone przez pomarańczowego orangutana na Iran i wymuszenie na innych krajach w ich myśl postepowania, spowodowały, że Iran znalazł się w potrzasku, nie tylko ekonomicznym.

  Demonstracje uliczne przeciwko irańskiemu establiszmentowi były podrzegane przez amerykańskich cicho-ciemnych. Nie jest to tajemnicą, bo wielu zapoznanych z metodami tych ostatnich głośno o tym mówi. (włącznie z tymi cicho-ciemnymi osobiście)

  Stworzenie trudnych warunków bytowania dla społeczeństwa danego kraju poprzez wyśrubowane sankcje, uniemożliwienie dla tego kraju jakiekolwiek kooperacji z innymi powoduje niezadowolenie społeczeństwa, które niekoniecznie rozumie przyczyny tego status quo.
  Wtedy do dzieła startują podżegacze, zeby wywołać protesty, itd, które w konsekwencji doprowadzić mają do obalenie rządu według Amerykanów i Izraela i innych są NIEWŁAŚCIWE.

  Dalszy ciąg tez jest do przewidzenia.
  jeżeli rząd tych niezadowolonych spacyfikuje (bo nie ma innej możliwości)
  to opinia tzw swiatowa go po stokroć potępi.

  Komuś mordują najważniejszego generała, ale Europa twierdzi i namawia Iran do nie eskalowania problemu i do konsekwentnego respektowania umowy o nie zabieganie o broń jądrową. Podczas gdy Europa sama umowy nie przestrzega, służąc jak piesek trumpowski.

  Ostatnio Natanyahoo w ferworze zagalopował się i publicznie oświadczył, że Izrael jest potęgą jądrową.

  Tak, to nie żart!

  Być może „niezauważony” w Polsce i w innych „demokratycznych” krajach,
  bo media na temat tego wypaplania milczą. Nabrały wody w usta jak zwykle.
  Ja dowiedziałam się o tym z izraelskiej prasy.
  Bo ostatnio to tylko tam można dowiedzieć się o takich rzeczach.
  Chociaż nie wiem jak długo jeszcze, bo zamordyzm tam wzmógł się do tego stopnia, że prawdopodobieństwo jedności prasy z establiszmentem zbliża się wielkimi krokami.

  W sytuacji Iranu wcale mnie nie dziwi ich dążenie do uzyskania tej broni.
  Obecnie jest to chyba JEDYNY sposób, żeby zagwarantować swojemu krajowi pokój.
  Vide Korea Północna

  Pozdrawiam

  Ps. odnośnie taryf na niemieckie samochody, to jest śmieszna rzecz,
  bo Niemcy mają potężne fabryki tych samochodów nie gdzie indziej, a właśnie w Stanach Zjednoczonych. Produkują je głównie na rynek amerykański.

  czyli te taryfy w ten sposób to Amerykanin sam sobie by narzucał.

  Jest to oczywiste, ale nie dla pomarańczowego i jego kliki.

 252. Wyprawa do Katynia 10 kwietnia 2010 roku zakończyła się tragicznie chociaż nikt się jej nie spodziewał.
  Wyraźnie pamiętam, a byłem wówczas w Warszawie, z jakim niedowierzaniem przyjmowaliśmy wiadomości o samolotowej katastrofie. Jeszcze przed południem wiadomo było, że wszyscy zginęli i byliśmy jako jedni z pierwszych przed prezydenckim pałacem.
  Przewidywanie wydarzeń nie ma, jak się niejednokrotnie okazuje większego sensu, bo ci co lecieli do Smoleńska z pewnością mieli wiele życiowych planów, podobnie jak tak zwani „dublerzy” w TK, z których kolejny opuścił to szanowne grono przenosząc się niespodziewanie stąd do wieczności, a przecież był jeszcze młody, pełen sił i energii.
  Zapał do pełnienia zaszczytnych funkcji, pracowitość i pilność sędziego TK na nic się nie zdała i kolejny raz możemy się zastanawiać dlaczego właśnie to on?
  Chyba PAD powinien wreszcie powołać prawidłowo wybranych sędziów TK i klątwa nad trybunałem odejdzie w siną dal, a gdyby jeszcze to szanowne grono sędziów wybrało swoje przedstawicielstwo kierując się racją stanu, byłoby już normalnie

 253. remm

  Duda w rolę antyunijnego Benito Mussoliniego wcielił się stosunkowo niedawno. Nie ma jak na razie badań wskazujących czy mu się to politycznie opłaca. Nie ma też badań mówiących jak wyborcy podejdą do utrzymywania najdroższej w historii Izby Dyscyplinarnej SN (kary).

  Przecież kampania prezydencka dopiero się zaczyna.

 254. 404
  Izrael jest na tym blogu postrzegany jako „ofiara spisku zlych Arabow”, ktorzy chca Jedyna Bliskowschodnia Demokracje „zepchnac do morza”… to taka mantra blogowa..a moze nawet Tygodnika „Polityka”… ambicje jadrowe Iranu wziely sie ze stanu zagrozenia ze strony Izraela i USA…to ciagle nawolywanie Netanyahu do zbombardowania kazdego sasiada, ktory „zagraza” interesom izraelskim… powtorze pewna mysl: to dziwne, ze takie liberalne i demokratyczne spoleczenstwo wybiera sobie od lat przywodcow, ktorzy trzymaja sie w stanie permanentnej wojny z siasiadami… o tym nowym prawie o „obywatelstwie” nie warto nawet wspominac…

 255. Na marginesie
  19 stycznia o godz. 20:37

  @jobrave 19 stycznia o godz. 19:41
  Podziwiam twoją cierpliwość i „niezrażalność”. Po raz kolejny…

  _________________________________
  Dzięki. A wyobraź sobie, że w rodzinie i wśród znajomych uchodzę za strasznego niecierpliwca :).

 256. jobrave
  19 stycznia o godz. 19:41

  Pod którymś tematem chłopczyk Mauro poinformował mnie o podwyżkach mojej emerytury – że w ub. r. najmniejsza była 70 zł i rozkokosił się o szczegółach. To mu podałem moje podwyżki od marca roku 2014 poczynając. Przymknął się. Powtarzam to, tylko nie wiem, czy mi program mojego porządku nie spieprzy. Ale ryzyk fizyk.

  rok podwyżki kwota podwyżki wys. emeryt. po podwyżce
  marzec 2014 – 18 zł – 1258 zł
  marzec 2015 – 30 zł – 1288 zł
  marzec 2016 – 2 zł – 1290 zł
  marzec 2017 – 8 zł – 1298 zł
  marzec 2018 – 39 zł – 1337 zł
  marzec 2019 – 55 zł – 1392 zł

  W listopadzie dostałem dodatek pielęgnacyjny na pampersy, więc mam 1628 zł i jestem pan. Nie ganiałem za forsą, ona za mną też, więc nie narzekam – nawet sobie rower elektryczny kupiłem za 3.800 zł, żeby jeździć dziennie 150 km, a nie tam. W ogóle zresztą nie narzekałem – żyłem. Ale żona dostała pierwszą emeryturę o ok. 500 zł mniejszą od koleżanek na podobnym etacie. W PRL był chyba jeden tzw. stary portfel. Po transformacji tak się zaczęły mnożyć, że bez suwaka, całek i różniczek ich nie policzy. Rok różnicy w przejściu na emeryturę kosztował kilkaset złotych straty.

  Trzynastą emeryturę, jak dla mnie, Kaczka może sobie w dupę wsadzić, a czternastą – poprawić. Tyle że nie będę ostentacyjnie rezygnował, bo chyba taka procedura nie jest przewidziana, a ja przed wskoczeniem w drewnianą koszulkę nie potrzebuję harmideru. Gdybym był 50-letnim emerytem, może bym zaszumiał, ale takim, niestety, już nie będę.

 257. satrustequi
  19 stycznia o godz. 20:27,
  Całkowicie się z Tobą zgadzam, to Wielki Poeta i nie mogę się nadziwić temu, że Komitet Noblowski go nie zauważa.

 258. @ls42
  19 stycznia o godz. 20:39

  Czy to nie jest chicot historii, a może należy powiedzieć z historii

  Izrael przy pomocy wątpliwej moralności oligarchy rosyjskiego organizuje
  Światowe Forum Holocaustu. Zaprasza oficjeli z ponad 30-tu krajów.

  Będa tam powtarzać: nie zapomnimy!

  Czego oni nie zapomną?
  Własnej krzywdy?
  Nie, bo to nie ich krzywda spotkała.
  Oni tylko bazując na okrutnych, grozę budzących krzywdach je wykorzystuja do swoich własnych interesów.
  I te słowa: nie zapomnimy
  Nie damy historii wymazać, nie pozwolimy na powtórkę takiego koszmaru,
  będa padać w kraju, który jest okrutnym okupantem, który bezkarnie łamie prawa człowieka i obywatela.

  Dzisiaj można przeczytać w izraelskiej prasie, na przykład o kobiecie ciężarnej więzionej w izolatce przez wiele miesięcy.
  Dlaczego została uwięziona?
  Okazuje się, że ta kobieta, to azjatka, któa przebywa w Izraelu, przacując jako pomoc domowa, czy coś w tym stylu.
  Czyli tzw migrantka.
  Ale zaszła w ciążę i będąc już zaawansowana w tj ciąży, została wezwana na prześwietlenie. Twierdzono, żeby sprawdzić, czy nie ma gruźlicy.

  Kobieta tłumaczyła, że nie może się zgodzić na prześwietlenie, ze względu na potencjalne uszkodzenia płodu.
  Poparli ją różni lekarze nie tylko izraelscy.
  Ale to co
  Za nie podporządkowanie się władzy wsadzoną tą brzuchatą do więzienia.
  A żeby jej jeszcze mocniej dokuczyć, to do izolatki. na wiele miesięcy.
  Tak były protesty od tych, którzy zawodowo zajmują się ochroną praw człowieka
  No i co z tego?
  Władze mają takie pyszzenie gdzieś.

  Inna sprawa dotyczy kobiet Palestyńskich więzionych pod byle pretekstem, albo i bez pretekstu. A co się im wyprawia w tym więzieniu, to tylko bujna wyobraźnia może podpowiedzieć.
  Tytuł artykułu na ten temat to: Palestynki więzione w izraelskich więzienia #Metoo
  nie dotyczy

  Mogę przytoczyć wiele, wiele innych przykładów, ale tutaj przejdzie tylko jeden

  No #MeToo for These Palestinian Women Imprisoned in Israel
  https://www.haaretz.com/opinion/.premium-no-metoo-for-these-palestinian-women-imprisoned-in-israel-1.8405041?utm_source=Push_Notification

  They re not women, they re terrorists, so no one cares when they suffer abuse. At a time when any sexist remark to a woman can lead to a riot, the torture during interrogation or false imprisonment of women…

  Gideon Levy Jan 16, 2020 6:20 PM

 259. Chichot historii

 260. @Optymatyku, jak sobie wyobrażasz bunt obywateli, rewolucję przeciw wszechwładzy PiS? Czy to mamy być my tetrycy na tych barykadach? Mam laskę (krykę) i chętnie zrobiłbym z tego oręża użytek, ale nie zrobię. Dla kogo? Mieszkam przy szkole średniej i widzę co dzień, co robi młodzież, a nawet co mówi. To są tacy konforniści, jakich nie widziałem w najlepszych czasach PRL. Oni rewolucji nie zrobią, a następców Michników i Kuroniów jakoś nie dostrzegam.

 261. Optymatyk
  19 stycznia o godz. 13:18
  „Żeby nie było, że opinii MM bronię , nie nie. Ale, pragnę przypomnieć sławetne i szydercze słowa ówczesnego wicemarszałka sejmu, S. (szczujni) Niesiołowskiego, że gdy zdobędziecie większość to sobie uchwalicie, co będziecie chcieli – tak cytuję z pamięci.”
  …..dobre wzorce zawsze w cenie 🙂 …..a może MR to Niesiołowski?
  Z tym „styropianem” to przesadziłeś…Kaczyński, Morawiecki, Ziobro, Jaki i te Trzy Gracje z PE……. ze styropianem kontaktu nie mieli.

 262. A poniżej artykuł mówiący o więzieniu mocno ciężarnej „migrantki” z Ghany (poprzednio błędnie napisałam, że z Azji)

  Israel Holding Pregnant Migrant Worker in Isolation for Months, Defying UN Guidelines
  Jossephine Kwabiwaa was held in isolation after she refused to be tested for tuberculosis, despite her expressing concern that radiation could affect her pregnancy

  A heavily pregnant migrant worker from Ghana has been held in isolation for four months by the Israel Person Service, despite the World Medical Association and the United Nations saying that holding pregnant…

  Jan 19, 2020 6:48 AM

 263. Bar Norte
  „Duda w rolę antyunijnego Benito Mussoliniego wcielił się stosunkowo niedawno”.
  Zachodzi pytanie po co mu to i kto za tym stoi? Pytanie prymitywnie sformułowane, ale skrojone na miarę prowincjonalnej, żenującej polityki zagranicznej prowadzonej przez pisowskie tuzy „dyplomacji”. Oszczędzę nazwisk. A może to sam Adrian wychodzi przed szereg, jak udało mu się w Zwoleniu, gdzie wygłosił odważny spicz przeciw językom obcym, które bezczelnie pchają się w naszą ojczyznę-suwerenną polszczyznę. Może jednak nie wychodzi, bo to przecież Prezes jeszcze bardziej niezłomny wzywa do walki o wolną Polskę, której nikt nie będzie nam urządzał, czy jakoś tak…
  Jej bohu, na koniec nie wiem, o co tym panom chodzi.

 264. mag

  „Zachodzi pytanie po co mu to i kto za tym stoi?”

  Nie wiem.
  Przyznam zresztą, że niespecjalnie mnie to obchodzi choć oczywiście czytam spekulacje po co on to robi. Na przykład dziś wyczytałem, że chce w ten sposób pozyskać głosy Konfederacji. To tak jakby już zrezygnował ze starań o głosy tzw prawicowego centrum.

  Dla mnie istotne jest czy to przyniesie efekty. Ale o tym będzie mozna się przekonać za kilka tygodni, gdy się ujawnią trendy poparcia wyborczego.

 265. Temat dnia
  Berlin Kanclerz Merkel ,Organizator
  Temat LIBIA
  Cisza czy polski przeciętny widz ma nie wiedzieć o niewątpliwym sukcesie Niemiec >Nie bedę wymieniał obecnych dziś w Berlinie najważniejsze postacie są Turcja Rosja W <Brytania ,Francja , USA ( Sekretarz Stanu ) i Inni
  Może jutro coś powiedzą w polskich mediach , a może blogowicze mieszkający w Niemczech coś na piszą
  Na tym tle żałośnie wygląda ostatni program pt."Horyzont" w TVN a szczególnie dyrektor Instytutu . specjalista od WSCHODU .
  W Berlinie kanclerz Merkel , Erdogan , Putin, Macron w głównych rolach. Borys z Londynu i Sekretarz z USA ……

 266. mag
  19 stycznia o godz. 21:38
  „Jej bohu, na koniec nie wiem, o co tym panom chodzi.”
  Jak, o co im chodzi ?
  Chodzi o:
  – te Wandę co to nie chciał …….
  – Drzymałę co to wozem nie chciał do unii
  – o to że niech wżdy znają że Polacy nie gęsi…
  – że naród wybrany……wybrał….. itd. itd. itd.

 267. @mag, @Bar Norte

  „Mussolinizacja” Dudy może mieć związek z Konfederacją i tym, o czym pisał Żakowski zalinkowany przeze mnie w poście z 15:07.

  Konfederaci z wielu powodów nienawidzą PiS i od dawna deklarują, że nie poprą Dudy w II turze. To są jednak nacjonaliści o silnym poczuciu więzów krwi 😉 , którzy w sytuacji ataku „obcych”, czyli Unii, na „naszych” (nawet przez nich nielubianych), poprą „naszych” przeciwko „zdrajczyni” Kidawie. Nawet na Twitterze zauważyłem, że wielu zwolennikom Konfederacji spodobały się te pohukiwania Dudy.

 268. pombocek
  19 stycznia o godz. 21:25,
  Właśnie, najlepsze są konkretne przykłady. Prawdopodobnie Mauro podzielił kwotę przeznaczoną na podwyżki przez liczbę emerytów i tak mu fajnie wyszło. Fajnie, bo siedem dych na emeryta brzmi znacznie lepiej niż dycha na jednego, a np. pięć stów na innego. Albo te „trzynastki” i „czternastki” podzielił przez 12 miesięcy.
  A Geodziadzio uważa, że niskie emerytury są w porzo, ponieważ emeryci mają mniejsze potrzeby kaloryczne, więc nie muszą tyle żreć, ile żarliby, gdyby mieli wyższe dochody.
  I tak patrzę na brytyjskich emerytów, tych z najniższą emeryturą tzw. państwową, czyli najniższą gwarantowaną – to jest 100 funtów tygodniowo. Czyli prawie nic. Prawdopodobnie to najniższa emerytura krajach zachodnich, ale ci najbiedniejsi brytyjscy emeryci mają tak niesamowite wsparcie ze strony państwa w postaci zasiłków (na czynsze, opłaty za energię, wywóz śmieci itp.) i innych udogodnień (darmowe leki, przejazdy), że żyją sobie całkiem przyzwoicie. A można było w Polsce przynajmniej zbliżyć się do czegoś takiego, zamiast płacić wszystkim, „za chałom”, pińcet, czy bogatemu, czy biednemu.

 269. @remm@Bar Norte
  Być może Duda chce sobie zaskarbić – w razie co – poparcie skrajnej prawicy dla jego reelekcji. Red. Żakowski, który ma takie podejrzenia, przekonująco, przynajmniej dla mnie, zwraca uwagę na dominujący motyw, jaki kieruje PAD-em.
  „Andrzej Duda nie chce stracić urzędu z nadania Prezesa. Lubi swoją robotę. To widać. Jest to pierwszy powojenny prezydent, którego ewidentnie cieszy BYCIE prezydentem. Prezydent Jaruzelski chciał szybko oddać władzę w Polsce. Prezydent Wałęsa bardzo chciał Polską rządzić. Prezydent Kwaśniewski chciał Polskę urządzić. Prezydent Kaczyński chciał zmienić. Prezydent Komorowski chciał pilnować – jak strażnik. A prezydent Duda chce BYĆ. Konkretnie: być prezydentem. Innych intencji trudno się w jego urzędowaniu dopatrzeć.”
  I to by było na tyle.

 270. BWTB
  19 stycznia o godz. 21:34

  @Optymatyku, jak sobie wyobrażasz bunt obywateli, rewolucję przeciw wszechwładzy PiS? Czy to mamy być my tetrycy na tych barykadach? Mam laskę (krykę) i chętnie zrobiłbym z tego oręża użytek, ale nie zrobię. Dla kogo? Mieszkam przy szkole średniej i widzę co dzień, co robi młodzież, a nawet co mówi. To są tacy konforniści, jakich nie widziałem w najlepszych czasach PRL. Oni rewolucji nie zrobią, a następców Michników i Kuroniów jakoś nie dostrzegam.
  __________________________________________
  No i niestety, masz całkowitą rację. Kiedyś tu, na blogu wyraziłem podobną opinię. Bunt, ferment – to zawsze kojarzyło się z młodzieżą, przejawiało się to w kulturze, polityce i było to jeszcze widać w latach 90. Ale później było coraz gorzej. Nie wie, jak to się stało, że dała się tak spacyfikować i ugłaskać. O wiele więcej tego buntu i fermentu, ba – świeżości, biglu właściwego młodości widać u 60 +, niż u tych, którym naturalnie jest to przypisane.

 271. remm, mag

  Zobaczymy jak się ta „mussolinizacja” prezydenta Dudy przełoży na trendy wyborcze.

  Jak na razie, moim zdaniem, za wczesnie na konkrety, bo nawet guru krajowych sondażowców czy Marcin Pallade dopiero dziś nocą opublikuje startowe prognozy prezydenckie.

 272. jobrave
  19 stycznia o godz. 22:07
  „A Geodziadzio uważa, że niskie emerytury są w porzo, ponieważ emeryci mają mniejsze potrzeby kaloryczne, więc nie muszą tyle żreć, ile żarliby, gdyby mieli wyższe dochody.”

  I jest to właściwa diagnoza 🙂 ……. za komuny, gdy sklepy mięsne były puste, partia tłumaczyła że to wina żarłocznych emerytów co to mieli czas aby od 2-giej w nocy warować pod sklepem.

 273. jobrave
  19 stycznia o godz. 22:07

  Nawiasem mówiąc, jak mi się trzy lata temu – Jezuniu, już prawie cztery! -ujawniła zwapniona zastawka, wydaję na prywatne badania (nie cierpię większych kolejek niż jedna osoba przede mną, a w państwowych bywa cały korytarz zajęty) i stale leki na nadciśnienie ok. 1300 zł. Więc kacza trzynastka jest pomocą? Ano jest. Ale dołożyłbym kaczemu platfusowi ze dwa tysiące na siedmiomilowe buty, żeby spieprzał, gdzie pieprz razem ze swoimi trzynastkami, czternastkami, Dudą, Ziobrem, Beatami i całą uliczna ferajną.

 274. @ jobrave
  Ja mam szacunek do liczb i dlatego liczyłem ,że poda pan te liczby ktore posiada pańska matematyczna eksmałżonka .

  Jednak pan dalej trele -morele o pisówkach itp dyrdymały.

  Kończe dyskusje na ten temat gdyż myśle ,ze wcześnie MR obnażył pana wystarczajaco.Pozdrawiam serdecznie !

 275. @BWTB
  19 stycznia o godz. 21:34
  To znaczy,że, jak to się mówi, już pozamiatane?
  No to po ptokach.

 276. mag
  19 stycznia o godz. 22:14,
  Najprawdopodobniej o to właśnie chodzi, o te kilka procent, które w mniemaniu Dudy zapracuje na zwycięstwo w drugiej turze. A konfederaci lubią takie gesty, takich „niezłomnych”, twardzieli „nieoddających guzików”, „nieznających pojęcia pokoju za wszelką cenę”.Czy to okaże się skuteczne, wiadomo bedzie za kilka tygodni – jak słusznie twierdzi Bar Norte. Sam jestem ciekaw, jak dalece te puste gesty będą skuteczne?

 277. @@pombocek, jobrave
  Panowie, wciąż nie mogę pojąć Waszego zainteresowania takim „fenomenem” jak Mauro. Toż każdy widzi, jaki on jest, więc roztrząsanie jego komentarzy – zaczepek przydaje mu tylko ważności, jak każdemu trollowi, który rozkoszuje się wypełnianiem swojej misji.
  Weźcie go i olejcie. Przynajmniej od czasu do czasu.
  Dobranoc z Wami

 278. jobrave
  19 stycznia o godz. 22:22

  Jobrawe, młodzi stracili chęć do życia przez zmartwiony. Jak widzę parę trzymającą się za ręce, a drugie ręce – każde przy swoim uchu ze zmartwionem, lub matkę na spacerze z dwu-, trzylatkiem, mówiącą nie do dziecka, lecz do zmartwiona, cieszę się, że już mi wisi, bo 20 lat temu nie ma siły, że bym zaczepił z rózgą oliwną w ręce.

 279. PA2155
  19 stycznia o godz. 21:18
  Niezaleznie od jakichkolwiek sympatii, jest „bynajmniej” oczywiste , ze dla Izraela bron atomowa jest jokerem, na przezycie, ktorego nigdy nie uzyja. Ostatnie celne odpalenia rakiet w Iranie dowadza, ze tam moze byc inaczej. Wyobraz sobie ze Pâsdârân maja bron atomowa; Strach sie bac. Wysylali dzieci do odminowywania pol w wojnie Iraq-Iran. Wybuchajac na nich oczywiscie. Chyba w izraelu tego by nie zrobiono. Mowie o tym jedynie aby porownac mentalnosc. To nie legenda, to historia brata przyjaciolki rodziny. Dostal w szkole plastikowy klucz , ktorym mial otworzyc drzwi do raju. Biedny 9 cio letni Shahid. Nie wiem czy w tym wieku hurysy , ktore cie witaja to lalki Barbie.???
  Poza tym uwazam ze Bibi jest manipulatorem i zloczynca, a kolonizacja cis-jordanii jest zaplataniem wezla gordyjskiego. Chyba na wlasnej szyi. Spytam sie geozaka jak to jest.

 280. mag
  19 stycznia o godz. 22:35,
  Tu nie chodzi o Mauro, ale walkę z łgarstwem i to tym najgorszym, bo pisowskim. Bardzo celnie wyłuszczył to, po raz któryś, tejot w tej odsłonie bloga. I myślę, że i pomobocek i inni polemiści Mauro czynią to, przede wszystkim, z tych samych powodów.

 281. @jobrave
  19 stycznia o godz. 22:22
  Bo jest teraz totalna rozpierducha w społeczeństwie. ANOMIA. Mówi ci to coś?
  Dlatego idzie milowymi krokami refeudalizacja stosunków społecznych z „bożą pomocą” „sług bożych” w postaci KK. Demokracja to tylko taki parawan, slogan, bo w kościele żadnej demokracji nigdy nie było i nie będzie. I tylko dlatego na nic takiego nasze społeczeństwo liczyć nie może. Jest totalnie oszukiwane i manipulowane, zagłaskiwane jakimiś socjalnymi wydmuszkami. A za tym kryje się współczesny zamordyzm i karykatura demokracji.
  Już w ubiegłym stuleciu, nie kto inny jak ks. J. Tischner pisał:
  „To nie obcy są najważniejszym zagrożeniem narodu. (…) Bywa, że swoi wprowadzają w zawartość pojęcia ojczyzna treści, które usuwają w cień jego właściwy sens. Słowo wciąż jest w obiegu, wciąż się je wykrzykuje, wciąż strzela się nim do innych, ale im głośniej brzmi, tym jest mniej substancjalne. Po jakimś czasie każdy widzi: po dokonanych obróbkach Polska nie jest polska – polska moralność jest faryzejskim przekrętem moralności, myśl polska jest pospolitą bezmyślnością, polska wiara – polską dewocją, a polski katolicyzm – sektą, którą z nicości do bytu powołała schorowana wyobraźnia”

  I co? – Ano sprawdza się? Sprawdza! – Jak cholera

 282. Geozak
  19 stycznia o godz. 22:28
  I pozdrawiam rownie serdczenie, a na odchodnym zapytam, czy lubi Pan mieć mniej kasy niż Pan miał?

 283. @
  Czytam książkę – THE VOLUNTEER , ONE,AN UNDERGROUND ARMY,AND THE SECRET MISSION TO DESTROY AUSCHWITZ ,Autor Jack Fairweather.

  Serce ściska jak niemieccy zbrodniarze i rosyjscy umówili się aby usmiercic polskie elity juz w grudniu 1939 r spotkanie przedstawicieli NKWD oraz GESTAPO.

  Efektem tej scisłej wspolpracy było zalozenie obozu Auschwitz gdzie poczatkowo służył do zaglady polskiej inteligencji.Dopiero potem wpadli na pomysl mordowania tez masowo jeńcow rosyjskich a potem po rozbudowie obozu o Birkenau masowego mordowania zydów.

  Katyń był wynikiem bezposrednich ustaleń likwidacji polskiej inteligencji zbrodniarzy rosyjskich i niemieckick.

  Zbrodniarze rosyjscy z zydokomuna z cholotą polską ktora przeszła na stronę zbrodniarzy sowieckich kończyła robote mordowania polskich kadr kierowniczych i inteligencji w okresie 1944 do 1953 ,zamordowano w liczbie okolo 150 tys Polaków.

  W tej liczbie jest wlasnie Rotmistrz Witold Pilecki którego Kasta sądownicza PRL skazała na śmierć.Żaden członek tych zbrodniarzy sedziowskich nigdy nie został rozliczony i ukarany.Obecna kasta nawet oficja;lnie nigdy nie potępiła mordu sedziowskiego.

 284. @mag
  19 stycznia o godz. 22:35
  „Panowie, wciąż nie mogę pojąć Waszego zainteresowania takim „fenomenem” jak Mauro. ”
  ……………………..
  Fenomen to jak oksymoron w jego przypadku. To typowy partyjny, pisowski prestidigitator. Pisowczyk.
  Ale popieram, nie karmić trolla.

 285. @pombocek
  Zmartwiony pochłaniają uwagę nie tylko młodziaków. Widać to w metrze, autobusach, tramwajach. Całkiem nawet starsze osoby gapią się w ekranik, coś tam sobie palcem przesuwają, pykają itd. Przynajmniej jest cicho i spokojnie. Każdy zanurzony w swoim światku, osobny, a zarazem blisko tych, jakich wystukuje.
  Tymczasem dzisiaj niespodzianka. Zdarzyło mi się jechać zatłoczonym inter city (Kraków- Radom -Warszawa). Prawie cala drogę przegadałam z bardzo interesującym i sympatycznym młodym człowiekiem, który – nota bene – ustąpił mi miejsca. Ani razu nie zerknęliśmy w zmartwiony.

 286. @pombocek
  19 stycznia o godz. 22:35
  A widziałem już, faceta w WC przy pisuarze, gdzie prawą ręką pisał smsa a lewą trzymał … no, wiadomo co. Można? – Można!

 287. @
  Dziś potomek syn ubeka niejaki sędzia Ochocki ma czelność oceniać niewybrednymi epitetami Prezydenta RP dr Andrzeja Dudę.

  Takich sędziów pomiotów ubeckich i jeszcze gorzej tych przywiezionych prosto z Kujbyszewa
  sa setki ktorzy bronia Kasty.

  Dla nieznajacych tematu Kujbyszew to radze sie zapoznać.W Kujbyszowie po ustaleniach w Teheranie ,Stalin wiedząc ,że Polska wpadnie w jego strefe wpływow zgromadził w 1943 r 4000 osób specjalnie szkolonych ktorzy mieli byc Polakami i stanowic poczatek administracji do zniewolenia Polski i Polakow.

 288. ahasverus
  Jestes wyjatkiem wsrod sympatykow Izraela na blogu, ktory nie traktuje kwestii izraelsko-palestynskiej w swoisty trumpowski sposob…sa tacy, ktorzy lubia Trumpa, bo dal on Bibi i jego grupie religijnych ekstremistow wolna reke…. z cala sympatia do populacji izraelskiej wciaz wydaje mi sie dziwnym, ze zycie polityczne tego kraju zostalo opanowane przez politycznych ekstremistow (troche jak w Polsce), przez jakas mieszanke nacjonalistow i oszolomow…i swiat to akceptuje…pamietam czasy Sarkozego i jego ministra spraw zagranicznych (oboje pochodzenia zydowskiego), ktorzy bojkotowali politycznie A. Liebermanna…to sie chyba juz nie zdarzy… jezeli odrzuca mnie filozofia Trumpa i Prezesa Kaczorka, to mam identyczny stosunek do Bibi…bo oni naleza do tej samej grupy awanturnikow politycznych…swiat sie obawia nieobliczalnego Trumpa i na poczynania Bibi patrzy przez palce, robiac dobra mine do zlej gry… moze zgodza sie na sugestie Netanyahu aby zbombardowac Iran i wszystko bedzie OK….panstwa arabskie to zaden przeciwnik dla IDF…
  zgadzam sie z toba…powinnismy zapytac geozaka o strategie…ale on wierzy w „zydokomune”… 🙂

 289. @ jobrave
  Przyznam sie ,że kasy mi nigdy nie brakowało chociaż gdy niejaki sekretarz partii prof.Sobański wysłał mnie po 2 -gim roku studiów na urlop dziekański i to wbrew prawu .Nie przyznalem sie rodzicom zas stypendium zakladowe mi wstrzymano.Poznalem wtedy co to znaczy brak pieniedzy na zakup nawet bułki i szklanki mleka.Potem praca w Bratniaku i wielkie zarobki .
  Potem praca wynalazki z tego pieniadze oraz najwiekszy zarobek zaliczony w PRL ,projekt prefabrykacji wentylacji i klimatyzacji na prom dla ZSRR olimpiada w 1980 r ,zarobiłem wtedy 195 tys netto w ciagu 3 miesiecy.
  Do USA przyleciałem do Chicago nie mając w kieszeni nawet 25 centów na telefon gdyz nikt nie przyjechal mnie odebrać.

  Jednak staram sie tak ulożyc życie aby mieć wystarczajaco pieniedzy aby prowadzić wygodne zycie i zapewne tych pieniadzy mnie ubywa chociaz kto wie może sie tak zdarzyc ,że przybedzie mi pieniedzy.

  Jedno jest pewne sprawy polskie ktore mnie wciągneły spowodowały ,ze przestałem czynnie inwestowac na giełdzie a gdybym nie wsiąkl w to byłbym znacznie bogatszy.

  USA daja duze możliwosci odkucia sie finansowego.Drugiej małżonce tłumaczyłem – daj mi 10 lat abym odbudowal to co zabrala pierwsza ,badż cierpliwa gdyz w USA białego mezczyznę traktuje sie jak wilka ktory zawsze sobie poradzi,dlatego malżonka jest zawsze uprzywilejowana.

 290. @Geozak
  19 stycznia o godz. 22:57
  @
  Dziś potomek syn ubeka niejaki sędzia Ochocki ma czelność oceniać niewybrednymi epitetami Prezydenta RP dr Andrzeja Dudę.
  ………………………………………………
  A to poniżej, to co?

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/kongresmeni-usa-z-apelem-do-andrzeja-dudy-ws-ustaw-sadowych/y2djgyk
  „Jako wieloletni zwolennicy partnerstwa amerykańsko-polskiego opartego na demokratycznych wartościach, wyrażamy głębokie zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce, która nie wypełnia zasad niezawisłości sądów i podziału władzy” – tak rozpoczynają swój list kongresmeni.

  „Od 2015 roku pański rząd podejmuje niepokojące kroki w stronę konsolidacji władzy kosztem instytucji demokratycznych. Kroki te, między innymi próby pozbawienia urzędu dużej liczby sędziów polskiego Sądu Najwyższego oraz nękanie sędziów, którzy starają się zapewnić kontrolę nad władzą rządową, podważyły niezależność sądownictwa w Polsce” – czytamy w liście.
  ……………………….
  Gdy ci jeden mówi, że jsteś pijany, możesz nie wierzyć, ale gdy prawie wszyscy dookola to lepiej połuż się spać.

 291. Geozak 19 stycznia o godz. 22:49 pisze: – …zamordowano w liczbie okolo 150 tys Polaków. … W tej liczbie jest wlasnie Rotmistrz Witold Pilecki którego Kasta sądownicza PRL skazała na śmierć.Żaden członek tych zbrodniarzy sedziowskich nigdy nie został rozliczony i ukarany.Obecna kasta nawet oficja;lnie nigdy nie potępiła mordu sedziowskiego.

  Imaginuj sobie Geozakutapało, że udział w skazaniu wymienionego przez ciebie rotmistrza Witolda Pileckiego wziął udział sędzia Najwyższego Sądu Wojskowego, sędzia R.oman Kryże. Jego syn, Andrzej Kryże, który skazywał na kary więzienia m.i. Krzysztofa Króla z KPN czy b. prezydenta RP Komorowskiego, był w pierwszym pisowskim rządzie wiceministrem sprawiedliwości w ministerstwie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę w czasie premierowania Kaczyńskiego. Mówi ci to coś w ogóle?

  A jak tam się mają twoi kumple z twojej wiochy, Degorski i Lima? Podobno Degorski dostał pół miliona baksów odszkodowania za to, że dostał ciężki wp…dol od miejscowych gliniarzy? Postawił ci chociaż flachę?

 292. ahasverus
  dodalbym jeszcze, ze ekstremizm jednej strony wywoluje ekstremizm po drugiej stronie…to moj komentarz o ekstremizmie islamskim..
  mieszkam w okolicy, gdzie mieszka wielu Libanczykow i Arabow z BW… od 2003 roku zauwazam zwielorotniona manifestacje ich uczuc religijnych przez ostentacyjne noszenie chust na glowie…. Iranki sa raczej powsciagliwe w tej materii..

 293. mag

  Można spojrzeć i tak: blogi to nie są centra zarządzania światem ani centra szkolenia mędrców Syjonu – ot miejsca do popaplania. Paplanie jest rzeczą konieczną, życie – niekonieczną. Jest więc różnica z kim i o czym się papla? Ano raz mi się zdaje, że jest, innym razem, że nie ma. W człowieku jest tyleż konsekwencji, co i niekonsekwencji. Przypomnij sobie swoje niekończące się randki z Saldo i innymi kleszczowatymi. Nawet marmurowy dezerter, jako kaznodzieja jest, owszem, monolitem, ale jako człowiek – jest jednym z ponad siedmiu miliardów, niespecjalnie różnym od reszty. Przepraszam – to blog polityczny, morda w kubeł, wracam do włóczykijowania na guglowym Earth’cie.

 294. Coś mnie podkusiło, by znaleźć info i opinie opinie na temat polskiego sądownictwa w warunkach okupacji niemieckiej. Szczęka mi opadła, gdy zrozumiałam, że barbarzyński najeźdźca respektował w Generalnej Guberni wyroki polskich sądów, opierające się na polskim prawie przedwojennym.
  To tak na marginesie mi się skojarzyło w związku z „reformą” polskiego sądownictwa.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1734962,1,jak-dzialaly-polskie-sady-w-generalnym-gubernatorstwie.read

 295. PA2155
  19 stycznia o godz. 23:10
  O geozaku : mialem watpliwosci. Myslalem ze to jedynie idiota. Ta zydokomuna mnie oswietlila. To jest nienawistny kretyn. Mam taka stara ciotke w rodzinie. Niby dobra , rodzinna osoba, nakarmi cie kotletem gdy jestes glodny. Ale sprobuj cos powiedziec na PIS, kk, Dude. Wydrze ci oczy i urwie… wiesz co;
  Ja jestem naprawde „pacifique”. Nawec Nie komentuje wypocin calej ekipy Mauro (bo nie jest sam), bo „mezalians bylby dla psa”, jak mowil moj ulubiony poeta.
  Mam sympatie do Izraela, bo podziwiam fenomen historyczny. Nie mowie o warunkach politycznych. Wskrzesic liturgiczny jezyk, martwy od 2 tys lat. Jezus mowil po aramejsku i w koïné. Stworzyc socjalistyczne kibuce, stworzyc nowoczesny przemysl i stopic dziesiatki narodowosci. Miedzy Zydami z Jemenu , a tymi z Rosji jest wieksza przepasc niz Polacy-Niemcy.
  Ale szanuje Iran: historie, cywilizacje. Sa to ludzie niezwykle goscinni i przyjacielscy.
  Denerwuja mnie ogolone lby wyrazajace sie z pogarda o „Arabach” nie wiedzac ze Persi to nasi jezykowi kuzyni. Nie semici. Warto przypomniec slowa Disraeli skierowane do kolegi w Izbie Gmin: „Gdy pana przodkowie malowali sie na niebiesko,(Brytowie) moi pisali ksiegi”. Cos w tym stylu. Perska cywilizacja ma 3 tys lat.
  Moj najlepszy przyjaciel, maronita z bejrutu, dentysta w Londynie, mowil: wiesz , Zydzi i Palestynczycy sa siebie warci. Moze to niemoralne, lecz patrze na Izrael bez emocji lecz z sympatia. Gdy ogladam boks, to zawsze jestem za mniejszym. To takie pieprzone chrzescijanskie wychowanie. NIc nie poradze. Pzrd

 296. pombocek
  Moje „randki” z Saldo i „kleszczowatymi”? Chyba cię pogięło. Szkoda, że nie broniłeś mnie wtedy, gdy sobie radziłam bez twojej pomocy.
  Nigdy nie oceniałam na przykład twojego paplania w kategoriach paplania.Tobie to przychodzi z łatwością. Porównywalną z hołdami dla twoich zmieniających się sympatii.

 297. https://www.youtube.com/watch?v=at42ZvDFF-Q
  Niesiołowski MOCNO o Kaczyńskim: OBLEŚNY waran z Komodo l Towarzyszka Panienka
  ……………………….
  Bardzo sugestywny wywiad. Kościół jako pisowskie jaczejki itd.itp.

 298. PA2155
  19 stycznia o godz. 23:10
  Sarkozyt: dziadek od strony matki byl Zydem z Salonik ale nie z salonu. Ojciec byl wegierskim biednym arystokrata udajacym malarza. Sarkozy de Nagy Bogsa. Sarkozy uwazal sie za katolika i nawet chodzil czasem na msze. Ale to wszystko pomieszane : ojcem chrzestnym, w kosciele, jego syna byl maire Levallois Perret, Balkany, wygierski Zyd skazany ostatnio za takie finansowe przekrety ze moglby dawac lekcje PiSowi
  Min spraw Zagr to Bernard Kouchner. Zero moralne. Typowa kawiarowa lewica francuska.

 299. ahasverus
  Min spraw Zagr to Bernard Kouchner. Zero moralne. Typowa kawiarowa lewica francuska.
  tenze byl aktywista Lekarzy bez Granic i komisarzem ONZ w Kosowie…
  nie jestem milosnikiem nacjonalizmu w postaci „slusznej” i „nieslusznej”…tym bardziej ekstremizmu religijnemu…
  pracowalem kiedys z potomkiem Zydow rosyjskich z tzw. Malej Odessy w NYC, ktory potrafil zmiescic w swoim zespole Libanke-sunnitke, Zydowke z Izraela, mnie, kobiete ze Sri Lanki, Hinduske, Amerykanow i studentow swiezo przybylych z Iranu…i jakos to gralo… a sam byl ortodoksyjnym Zydem, bardzo krytycznym w stosunku do Izraela 🙂

 300. PA2155
  19 stycznia o godz. 23:21
  „Les extrêmes se touchent”: ekstrema sie dotykaja, francuskie przyslowie;
  We Francji trzecie pokolenie imigracyjne, ich rodzice tu sie urodzili, jest bardziej przktykujace niz ich dziadkowie. Chusty, meczet, niepodawanie kobietom rak w pracy, miejsca modlitw w zakladach pracy. Widze to nawet w „klienteli” mojej profesji.
  Persowie (wole ten termin niz „Iranczycy) to wyrafinowana cywilizacja. Ponadto bardziej tolerancyjni wobec chrzescijan niz sunnici. Nawet gonia w Iranie gorzale: Ormianie moga i jest AA w teheranie. Mlodziez Iranska jest „cywilizacyjnie” bardzo amerykanska; Same paradoksy
  I poza tym masz racje ze w Izraelu rzadza oszolomy a Mea Sharim to inna planeta;

 301. ahasverus
  Iranczykow, ktorych znam, trudno posadzic o sympatie do ajatollachow… ale oni tez nie chca wojny, bombardowan w stylu obiecywanym przez Trumpa, troski Zachodu… i tych wszystkich uproszczen o nich, ktore pasuja raczej do mieszkancow KSA lub feudalnych emiratow Zatoki… ten religijny zabobon, tak czesto pokazywany, to wies iranska….ale to samo mozna powiedziec o Polsce… albo Kanadzie.. 🙂 z Izraelem tutaj i w znaczeniu potocznym to”albo jestes z nami i akceptujesz wszystko, albo jestes antysemita”…tak po telewizyjnemu… 🙂

 302. PA2155
  19 stycznia o godz. 23:56
  Ha ha Kouchner to karierowicz jakich malo. Kosowo mialo mu sluzyc ze drabinke aby zostac sekretarzem ONZ do spraw przesiedlencow, migrantow i cos tam. Slynne jego jogging z marines USA!! Jego historia Médecins sans Frontières sie skonczyla z niesmakiem. Moj znajomy (naprawde nie klamie), ktory z nim mowil o B Kouchner w kontekscie MsF: „waham sie miedzy pogarda a odraza”. Zapewniam cie ze nie ma kogo bronic. Byl w ekipie Sarkozy jako „ouverture”: otwarcie na lewice. Nie mial zadnego wplywu na polityke;

 303. mag
  19 stycznia o godz. 23:41

  Niepotrzebnie się unosisz. Zarzucasz karmienie trolli, a sama karmiłaś, reagując na zaczepki. Stwierdziłem fakt, nic więcej. Takich niekonsekwentnych nie brakuje – sam do nich należę. Jeśli ktoś sobie wyobraża, że jest monolitem – niedowidzi.

  Hołdy dla zmieniających się sympatii to niepiękny, babski odruch nie na temat. Ale skoro sobie pozwoliłaś, to i ja sobie pozwolę. Rzuciliście się na mnie hurmą standardowo – również Ty, traktując mnie nie jak człowieka refleksyjnego, lecz jak rozrabiającego smarka – i nie odnosząc się ani słowem do meritum, zupełnie ignorując treść moich wypowiedzi. To i ja was wszystkich do kupy zignorowałem. Szlachetne oburzenie z powodu słów, nie treści, nad którą trzeba się pochylić – to to, co najłatwiejsze, czyli kołtuńskie. Bywaj zdrowa.

 304. PA2155
  20 stycznia o godz. 0:13
  Ta polaryzacja jest wszedzie. Chyba nawet w Izraelu zyd krytykujacy panstwo jest „antysemita”.
  Znasz moze Shlomo Sand. Polecam ci dwie jego ksiazki. B ciekawe: Tlumacze tytul na polski: „Jak wynaleziono narod zydowski” i „Jak przestalem byc Zydem”.
  Szkoda ze nie czytasz po francusku. Doskonaly pisarz z Algierii kamal Daoud. Przedstawie swiat „arobo-muzulmanski” od srodka. Chyba nie wyobrazamy sobie co Maghreb i Arabowie BW mysla o zachodzie. Teorie spiskowe, zachod winien wszystkiemu, oni sa niewinni. Wieze w NY to dzielo zydow a Bataclan tak samo. Mieszka on w Oran, zastanawiam sie jak dlugo;

 305. W przeciwienstwie do was wszystkich, ja jutro pracuje. Od 9.00 DO 19.00
  Bonne nuit, Faites beaux rêves;

 306. ahasverus
  Shlomo Sand zmienil zdanie i jest teraz syjonista, ale te jego ksiazke czytalem.. 🙂
  Kamala Daouda znam z tej ksiazki, ktora probuje napisac camusowskiego „Obcego” (nb. jedna z moich ulubionych ksiazek) widziana „drugiej strony”….”The Meursault Investigation”

 307. PA2155
  20 stycznia o godz. 0:31 Sand zmienil zdanie i jest teraz syjonista, ale te jego ksiazke czytalem..
  Eh merde , tego nie wiedzialem. Widzisz, moj swiat wali sie jak „château des cartes”.
  Czytaj daouda, jest doskonaly. Jego jezyk francuski jest niezwykly. Zazdroszcze mu ale sie pocieszam, ze pisanie to jego zawod a nie moj!!!

 308. @jobrave
  19 stycznia o godz. 22:22
  BWTB
  19 stycznia o godz. 21:34

  @Optymatyku, jak sobie wyobrażasz bunt obywateli, rewolucję przeciw wszechwładzy PiS? Czy to mamy być my tetrycy na tych barykadach? Mam laskę (krykę) i chętnie zrobiłbym z tego oręża użytek, ale nie zrobię. Dla kogo? Mieszkam przy szkole średniej i widzę co dzień, co robi młodzież, a nawet co mówi. To są tacy konforniści, jakich nie widziałem w najlepszych czasach PRL. Oni rewolucji nie zrobią, a następców Michników i Kuroniów jakoś nie dostrzegam.
  __________________________________________
  No i niestety, masz całkowitą rację. Kiedyś tu, na blogu wyraziłem podobną opinię. Bunt, ferment – to zawsze kojarzyło się z młodzieżą, przejawiało się to w kulturze, polityce i było to jeszcze widać w latach 90. Ale później było coraz gorzej. Nie wie, jak to się stało, że dała się tak spacyfikować i ugłaskać. O wiele więcej tego buntu i fermentu, ba – świeżości, biglu właściwego młodości widać u 60 +, niż u tych, którym naturalnie jest to przypisane

  ——–

  Tak, Wasze obserwacje pokrywają się z moimi.
  na modzież nie można dzisiaj liczyć, że ruszy tyłek od gier komputerowych i zaciekawi się tym, co dzieje się na świecie.

  To wynika z kilku powodów.
  po pierwsze edukacja młodych ludzi w tzw krajach zachodnich z Ameryką Północną na czele jest tak skonstruowana, żeby odzwyczaić ludzi od samodzielnego krytycznego myślenia.

  W Ameryce np wyeliminowano historię ze szkół praktycznie całkowicie.
  jest trochę czegość, co można nazwać (przy bardzo dobrej woli) propedeutyką historii.
  lekcje jak to kiedyś było odbywają się w ramach programu jako wtręty przy okazji przedmiotu z danego języka. To jest w podstawówce.
  na czym to przybliżanie wiedzy dziecka do „dawnych” czasów polega?
  Jak ludzie żyli, co jedli, itp

  W szkołach średnich uczniowie ambitni mogą sobie wybierać przedmioty, jak również na jakim poziomie chcą te przedmioty brać.
  Każdy przedmiot ma okteśloną ilość punktów.
  Po to, żeby zaliczyć ukończenie szkoły średniej jest warunek zaliczenia/nazbierania określonej liczby punktów.

  Można też wybrać przedmioty z podstawową wiedzą z danego języka, czy matematyki, podstawy wiedzy o naukach typu fizyki, chemii (jako jeden przedmiot w bardzo wąskim tych przedmiotów zakresie),
  dołożyć do tego prace ręczne , czy kucharzenie, a jeszcze zajęcia sportowe……
  i na takiej zasadzie ktoś kto opanował propedeutykę porozumiewania się językiem (czesto ledwie potrafi czytać i to nie jest żart), a matematykę opanować musiał na poziomie wiedzy klasy piątej w PRLu.
  To taka osoba na zakończenie potrafi uzbierać wystarczającą ilość punktów, które pozwolą jej uzyskoć dyplom ukończenia szkoły średniej.

  Bardziej ambitni uczniowie wybierają kursy znacznie trudniejsze.
  Wysoki poziom matematyki, języka, chemii, fizyki.
  Mogą też wziąć historię. Jednak w większości szkół jest tylko dostępna historia okresu międzywojnia i IIWŚ. Nawet dla tych, którzy naprawdę chcą się jej uczyć.

  Oczywiście większość szkół prowadzi zajęcia poświęcone Holocaustowi.

  To powoduje, że większość o historii nie ma pojęcia,
  a duża część społeczeństwa przyjmuje bezkrytycznie co jej jakieś media, czy politruki sprzedają.

  Na przykład jak zapytasz z kim była IIWŚ, to większość Amerykanów odpowie, że Niemców z Żydami i że USA ich uratowały.
  Są oczywiście pewne odmiany, jeszcze bardziej bzdurne. Typu że USA przeciwko Francji itp.
  Wiedza z historii, czy nauk społecznych jest PRAKTYCZNIE żadna.

  Drugim powodem jest pewnego rodzaju „zdemoralizowanie” pokojem i dobrobytem.
  Te niemyślące samodzielnie jednostki przyjmują rzecywistość jako status quo, które im się NALEŻY.
  Dochodzi też demoralizacja konsumpcyjna.
  Na to przykładem moga być filmiki łatwo na YouTube dostępne , gdzie pomaga się osobom dotniętym bezmyślnym kupowaniem zwałaszcza w „dobrych” sklepach różnych
  „markowych” łachów, drogie samochody, życie towarzyskie ponad stan, itd…
  a to wszystko prowadzi dotkniętych tą przypadłością do potężnych długów.

  Są zatrudniani psychologowie, którzy szukają przyczyn takiego niedojrzałego zachowania i sposobów pomocy dla tych dotkniętych.
  W końcu znajdują. Np kiedyś mamusia nie wystarczająco często powtarzała że kocha swoje dziecię i teraz ten dziecięcy stres młodzian/młodzianka odreagowuje kupując bez opamiętania np markowe łachy, czy żele, odżywki, olejki itp do włosów, …

  Niedawno obejrzałam z ciekawości taki program, w którym dotknięta tą przypadłością młoda kobieta (w UK rzecz miała miejsce) dostawała drgawek i bólu brzucha przy wszelkich próbach psychologów jej pomagających, przejścia przez próg normalnego sklepu. Uważała, że to dla niej zbyt wielka degradacja i poświęcenie.
  Ona tylko uznaje sklepy te najdroższe.
  Paradoks polegał na tym, że ani nie pochodziła z rodziny bogaczy, ani sama nie zarabiała dużo, więc wpadła w potężne długi.

  Przyciśnięta do ściany przez pomagającą jej psycholożkę ten problem pokonać, wkurzyła się tak mocno … wyzwała ją i wyszła.
  Bo jak można zmuszać normalnego człowieka, któremu się należy do takich strasznych poświęceń?

  Podsumowując wymienie parę przyczyn nieruchawości intelektualno-ideowej młodych ludzi:
  Braki w wykształceniu, wyuczony egoizm, brak zainteresowań, brak oczytania, ponadprzeciętne zainteresowanie swoim wyglądem i łachami, obsesje grami komputerowymi, brak umiejętności samodzielnego krytycznego myślenia, sobkostwo,
  owcza mentalność, pseudo kosmopolityzm, czy patriotyzm. Oba widziane w krzywym zwierciadle, brak szacunku dla rodziców, nauczycieli, czy innych autorytetów.
  A w końcu brak nawet umiejętności rozróżnienia tych autorytetów.
  itd

  Temat jest szerszy, ale mój komentarz już i tak zrobił przydługi.

 309. @ ahasverus at 23:38

  Symbaliński moe podziwiać twoja zdolnośc pisania na tzw okragło i jednocześnie łatwe szufladkowanie ludzi .

  Wystarczylo ,ze napisałem o żydokomunie i ty juz zaliczyles mnie do nienawistnika.Nie wiem co to znaczy ale wyglada ,że przypuszczasz ,że jestem jakims antysemita nienawidzacym Zydow czy innych nacji.

  Chce ci wyjasnić ,ze moj Ojciec nauczyl mnie szacunku do Żydow .Uczyl sie zawodu handlowca w sklepiku żydowskim w Cleveland.W Polsce byl czlonkiem PSS prowadzac biznes konkurujacy z handlem żydowskim.Nawet mi opowiadal jak lamal bojkot odnośnie hurtowni żydowskich – oczywiscie noca.Mial też dużo przyjaciol żydowskich.W Polsce w Bratniaku w Szczecinie pracowalem w spoldzielni Bratniak w czasie urlopu dziekanskiego w społdzielni żydowskiej ( poczatkowo nawet nie wiedzialem ) byli to Zydzi uratowani przed Holocaustem w 100 % zalogi.Robili walizki czemodany na eksport do ZSRR.jA Pracowalo nas dwoch ja i sp.Adam Bajorek .Zarabialismy na tydzień 1500 zł w 1964 r a ja miałem na stażu w Stoczni na miesiąc też 1500 zl w 1969 r .Prezes sie polapal po 3 miesiacach ,ze oszukujemy ich umieszczajac jeszcze niedziele w rozliczeniach.Tak wiec moge sie poszczycic ,ze oszukiwalem Żydow co oczywiscie chwaly mi nie przynosi.

  Powiem ,ze nawet na lekcjach religii nie nastawiano nas do Zydow negatywnie a raczej jak potem glosil JPII – to so mlodsi bracia.W Polsce mialem dwa razy problem z potomkami Zydow jeden z nauczycielem geometrii wykreślnej ktory sie chwalil ,ze studiowal u Bartla zas z drugim z politrukiem na studium wojskowym.

  W USA mialem dużo znajomych Żydow nawet skorzystalem z wielu cennych rad.Te pokolenie odchodzi ich synowie czy corki nie maja czesto ich madrosci życiowej to juz są Amerykanie.

  W USA wiadomo tygiel ras ,narodow jednak w drugim czy trzecim pokoleniu wszystko sie zlewa.Po prawej stronie mojego domu mam sasiada Afgańczyka z lewej z Bangladeszu dalej dwie rodziny z Ukrainy ,Hindusi itp.Miedzy naszymi domami nie ma płotow zas drzwi od domow slabo zabezpieczone..Ja zas czasem latem ide do mojego Afgańczyka siadamy na patio wyciaga Wyborowa ( jest Muzułmaninem ) zas na stole coca-cola.Przychodzi jego malzonka w ich szalu i czujnie patrzy co pijemy.Po kilku drinkach wyzywamy sie nawzajem ja jego Talibem a on jedzie polish jokes.Ma spory biznes taksowkowy i przypuszczam ,ze mocno naszpikowany z podsluchami FBI.Z strony Bangladeszu inna kultura – picie herbaty spokojna rozmowa to byly profesor i teraz na emeryturze z UIC .Ukraińcy swoje domy utrzymuja wzorowo wymieniam kilka slow ale nie sa tak rozmowni jak inni sąsiedzi.

  Tak wiec ja tylko przywołałem fakt historyczny podawany i nawet tlumaczony przez autorow żydowskich czy chwalonego tutaj Zychowicza a ty juz rzucasz sie na mnie dajac mi etykiety.
  Wielokrotnie byłem krytykowany za postawe filosemicką piszac i mowiac ,ze Żydzi i Polacy gdyby byli mądrzy to by przeniesli sie na teren Polski i z Polakami wspólnie stworzyli potęzna państwowość.

  Byłem w Jerozolimie i moge powiedziec ,ze pan Bog odebral im rozum aby sie w tym miejscu geograficznym lokowac jako państwo.Jak to sie skończy to czas pokaże.W swojej glupocie i ataku ostatnio na Polaków można powiedziec ,ze odcieli sobie drogę łatwego powrotu i pomocy gdyż spoleczeństwo polskie w swej masie dobroduszne było im życzliwe.Ja czesto w dyskusjach z rodakami nawet na wsi pytalem jak gdyby pchali wam na sąsiada Araba czy Żyda kogo byscie wybrali – odpowiadali Zyda gdyz z nimi wieki mieszkalismy.

 310. @
  Dodam ,ze Wyborową Talibek zawsze umieszczał pod stołem aby małżonka też muzulmanka nie zobaczyla.

 311. @
  Dużo tu bylo wpisow o Iranie Izraelu.

  PRZEZ TEN KONFLIKT STRACILEM TROCHE PIENIEDZY NA GIEŁDZIE.

  Na poczatku prezydentury Baracka Obamy sytuacja polityczna sie zageszczala i przypuszczalem ,że Izrael zaatakuje prewencyjnie miejsca gdzie Iran wzbogacal uran.Po takim ataku gielda by runela w dół i mógłbym tanio kupić stacki..Dlatego przenioslem moje aktywa z stackow do tzw stable fund które nie podlegają fluktuacji giełdowej.Jednak atak nie nastapil i wkrotce sprawa z Iranem zakończyla sie umową .W tym czasie giełda szla w gore a Zakrzewski frajer zostal na aucie i mogł tylko w bezsilnosci lizać usta w bezradnosci.

  Oczywiscie do czasow wyborow ,żadnej akcji sie nie podejmię przeciwko Iranowi a potem to kto wie .

 312. nawet na lekcjach religii nie nastawiano nas do Zydow negatywnie a raczej jak potem glosil JPII – to so mlodsi bracia

  I wykiwali, goofniasze, starszego brata Geozadka nie bombardując Iranu, a tak już się cieszył 🙁

 313. Dla świętego spokoju ludzkości Israel należy przekształcić w państwo muzeum „Co człowiek może zrobić drugiemu”. Z przesłaniem nigdy więcej wojen i konfliktów. Tak sobie myślę prywatnie,że Żydzi i Izraelici powinni nadstawiać nie tylko drugi policzek ale również „dupę” jako męczennicy ludzkości i masochiści zarazem…

 314. Biją waszych ! Dlaczego Jędraszewski twarz i sumienie KK nad Wisłą milczy kiedy katolików w togach nazywają komunistami choć sam szuka czerwonej zarazy…I zapewne wie jak wygląda…Tak sobie myślę prywatnie,że KK wyczerpał się z pomysłów jak dyscyplinować czarne owce w parafiach…Jaruzelski wiedział…

 315. Trafiło do mnie co napisał @Geozak 20 stycznia o godz. 3:10
  Nie przypominam sobie nawet jednego razu, kiedy ktoś najeżdżał na Żydów rasistowsko w czasach gdy zyłam w Polsce.

  W czasach wczesnej młodości, a właściwie dzieciństwa przyczyną była często obawa przed nimi, ponieważ zajmowali często pozycje w aparaturze, czy to jako „polityczni” w wojsku, czy w prokuraturze, czy w innych bardzo niebezpiecznych miejscach.
  Potem sytuacja sie poprawiła i można było żyć bez takiego wielkiego strachu.
  Oczywiście dla ludzi nieświadomych. Bo zagrożenie donosicielstwa dalej istniało.
  trzeba było wiedzieć, że wszystkiego nie można powiedzieć nawet osobom, którym sie ufa, bo te nie zdając sobie sprawy moga wypaplać gdzie niepotrzeba.
  A konsekwencje często tragiczne.

  Ale jak już byłam po szkole średniej było już całkiem inaczej.
  Pamiętam, ze lubiliśmy Żydów jako braci, współczuliśmy im w ich koszmarnej tragedii, którą w sumie razem z nimi przeżywaliśmy.

  Dzisiaj jestem zszokowana układami pomiędzy Polakami i Żydami.
  Bo powinno iść to w dobrym kierunku. A dzieje się inaczej.

  Dlaczego? ktoś zapyta.

  Czy my Polacy byliśmy najpodlejszym narodem, który teraz ma płacić za tę podłość?
  Czy ktoś z nas robi wariata, bo jesteśmy zależni od różnych takich tam?

  Wydaje mi się że to drugie.
  My Polacy nie jesteśmy podłym narodem, ale jesteśmy w ten sposób przedstawiani.
  Na to są oczywiście powody.

  Nudnym wręcz jest powtarzanie, że w każdym narodzie są świnie i ludzie wspaniali, czyli normalni, posiadający sumienie i nim sie kierujący.
  Ale to fakt.

  Pamietam jak moja Mama opowiadała, ze w czasie kiedy ZSRR napadł na Polskę
  i Wołyń znalazł się pod jej butem, to najbardziej bali się Żydów,
  bo to oni zajęli wszystkie pozycje z nauczycielskimi na czele.
  To o tyle było zabawne, że w szkole zaczął obowiązywać natychmiast język ukraiński
  i to właśnie Żydzi tego przestrzegali.
  Denuncjowali Polaków nagminnnie.

  Ale utkwiło mi w pamięci opowiadanie mojej Mamy (wówczas dziewczynki), która z wdzięcznością wspominała aptekarza z Włodzimierza Wołyńskiego (niestety nie pamiętam nazwiska), który ZA DARMO dał jej lekarstwo dla ciężko chorego Polaka, kiedy poszła poprosić o pomoc.

  Wydawałoby się taki mały gest. Taki mały epizod.
  A jednak, wobec ogromu zła, które obserwowała i przeżyła ze strony tamtejszych Żydów w tym czasie własnie ten szczególny episod pomagał jej przeżyć i wierzyć w ludzi
  Bo ludzie są wszędzie różni. I dobrzy i źli. Te cechy wychodzą najbardziej na światło dzienne w czasach największego horroru.
  A złych zawsze najbardziej widać.
  Wystarczy jeden morderca i wszyscy o nim mówią, Kim on jest? jakiej narodowości? itd

  Naszym ludzkim (wszystkich plemion i ras) nieszczęściem jest to, że znacznie trudniej chyba jest być człowiekiem przyzwoitym, aniżeli tego odwrotnościa.
  Zwłaszcza kiedy władza nadrzędna przyzwala na podłość.
  Wszystko jedno jaką ideologią się podpierając.

 316. Oczyszczanie polskiego domu… zaczynamy od klapkowania wpisów na blogu…Tak sobie myślę prywatnie,że katolicka III Rzesza nad Wisłą ma naśladowców…czy pod Grunwaldem bili naszych !

 317. W Bieszczadach z sympatią wspominają zachowanie gestapowca zdejmującego czapkę przy wejściu do kościoła czego nie czynił Czerwonoarmista…Pewnie Żyd bo teraz co komunistyczne to żydowskie zarazem…na końcu języka mają taki zarzut wobec sędziów… Tak sobie myślę prywatnie,że antysemityzm ukrywany jest teraz pod płaszczykiem antykomunizmu…jak kiedyś rasa z orlim nosem…Tym sposobem Israel jest komunistycznym państwem bo adoptowało Żydów z ZSRR…

 318. Tylko suweren może uratować kandydaturę z Platformy na prezydenta, bo sama kandydatka słabiutka merytorycznie:). Suweren może jednak – nie musi – zgłosić ochotę na vetowanie pewnych nazbyt radykalnych inicjatyw. Vetowanie nie wymaga niczego poza wolą vetowania.

 319. Czy rzetelnym dziennikarstwem jest wytykanie Putinowi KGB a pomijanie wehrmachtu Benedyktowi XVI…Tak sobie myślę prywatnie,że duchowny z wehrmachtu to nie brzmi dumnie…A rosyjskim Kuklińskim…to inny sort…

 320. Temat bardzo aktualny
  Trzech panów rozmawia na temat Światowego Forum Holocaustu
  Poruszany jest problem nieobecnosci Dudy i kto tak naprawdę oranizuje to wydarzenie.

  Zapomniałam zaznaczyć, ze poniższy link to jest radiowe nagranie tej rozmowy.
  Co tydzień w niedzielę w Haaretz rozmowa na jakiś ważny temat aktualny sie odbywa.
  Dzisiejsza jest poświecona właśnie tematom, o których wspomniałam na początku.

  Jak ci rozmówcy sie odnoszą do tej całej sprawy?

  Po pierwsze twierdzą, że To Forum zostało hijacked (tak jak porwanie samochodu, ktoś wsiada z nożem/pistoletem i każe oddać kluczyki) całkowicie
  przez Mosze Kantora, który w Rosji nazywa się Wiaczes kantor
  Jest on rosyjskim oligarcha, służącym mocno Putinowi, a jednocześnie jest prezydentem of Jewish European Congres (żydowskiego kongresu europejskiego) i to on jest osobą odpowiedzialna za organizację tego Forum, zaproszenie gości i pokrycie kosztów.

  Osoby z Yad Vashem mówią, że ich organizacja została w jakiś sposób zmuszona do współorganizowania, ale tylko ich status i nazwa własciwie były potrzebne zeby zalegimityzowac całe wydarzenie, ponieważ to, co się dzieje nie jest po ich myśli.
  Oni tak naprawdę uważają, że w skrócie to ujmując to jest wykorzystywanie czyjejś strasznej krzywdy do niecnych celów politycznych.

  Kantor uprawia politykę na rzecz Putina, bo gdyby tego nie robił, to przestałby być oligarchą. Chyba że by uciekł jak wielu innych. Problem w tym, że on dalej chce kumulować nowe miliardy.
  cała sprawa jest więc na rzecz Putina.

  Cała rozmowa trwa nieco ponad 20 minut.
  Jest zdecydowanie interesująca.
  Są punkty kontrowersyjne dla wszystkich.
  Oczywiście różne dla różnych.

  Polecam
  Rozmowa jest po angielsku

  Hijacking the Holocaust for Putin, politics and power Haaretz Weekly Ep. 57

  https://www.haaretz.com/israel-news/holocaust-putin-auschwitz-yad-vashem-jerusalem-israel-politics-poland-1.8412591?utm_source=Push_Notification

 321. @satrustequi
  20 stycznia o godz. 8:02

  Obserwuje Ciebie od jakiegoś czasu i wydaje mi się, ze Ty powinieneś się starać o prezydenture Polski.
  jestes zdecydowanie bardziej inteligentny niż kozioł Duda Duda
  Myslę, że miałbyś szanse.

  W PISie nie ma zbyt wielu (jeżeli wogóle) brejniaków.

  Przemyśl, bo ja zgadzam się z Tobą, że KB nie jest konkurencyjana, nie wspominając o Biedroniu, więc jeżeli opozycja zmusza naród do głosowania przeciwko niej,
  to niech PIS zaproponuje kogoś kto oprócz kapusty ma coś więcej pod sufitem.

  Dlatego Ty przyszedłeś mi na myśl.
  Spróbuj!
  Dla Polski!
  Dla Narody polskiego i jego przyszłości!

 322. Dziękuję 404, ale – jak powiedział tow. M.Orzechowski w 1989r. – mimo że otrzymuję wiele zachęt do kandydowania chcę się skupić na pracy naukowej.

 323. @satrustequi
  20 stycznia o godz. 8:24

  Czasem należy poświęcić swoje ambicje na rzeczy większe

 324. Z opętańczym uporem leniwce narzekają na łapki.
  Domyślam się, że przeszkadzają obłąkanym łapki z kciukiem w dół.

  Bo ma być komentowanie z najmniejszym z możliwie małych wysiłkiem.

  Tak jest, gdy się jest skoncentrowanym na pisaniu nieciekawym dla innych.

  Nie było, nie ma i nie będzie komentarzy o treści niedostępnej z powodu klikania w łapkę. To leniwa lub leniwy przewija wszystkie komentarze ze wskazówkami o łapkowaniu i chcą oni, aby ktoś inny wyręczył ich w kliknięcie w

  ROZWIŃ WSZYSTKO.

  Każdy zalogowany gość bloga może zwinąć tylko raz łapkę przy wskazanym komentarzu. Program zarządzający komentowaniem pamięta to, że { kliknęłaś | kliknąłeś } łapkę i nie pozwala zmienić zdania o wskazanym komentarzu.

  Jeśli widzimy tylko nagłówek komentarza, to oznacza, że opuściło go kilka osób.

  Ja też chcę aby kochały mnie wszystkie, kochali wszyscy, zawsze i wszędzie.

  Ale ja nie choruję na egotyzm i lenistwo.

 325. Dzisiaj albo za tydzień jest najbardziej dołujący ludzi dzień roku – poniedziałek po 20. stycznia kiedy jasne jest już dla wielu że nowy rok nie przyniósł oczekiwanej poprawy, że nie realizują noworocznych postanowień…

 326. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 stycznia o godz. 8:06

  Czytam co sobie głosno myslisz, ale czasem czuję, ze nie wspierasz tego myslenia konkretna wiedza.
  Ten wpis przykładowo

  Pope Benedict XVI w cywilu Joseph Aloisius Ratzinger
  Jego ojciec był policjantem, ale poniewaz sprzeciwiał sie nazismowi, został zdegradowany i prześladowany. Bliskiego kuzyna z Dawnem poddano eutanazji.
  Przyszłego papieża wcielono pod koniec wojny do wermachtu na siłę, bo był w seminarium duchownym i absolutnie nie chciał dobrowolnie do tej armii iść.
  Po niedługim czasie uciekł. Inaczej mówiąc zdezerterował.
  Nigdy nie uczestniczył w żadnych walkach.

  Odnośnie zarzucania, że Hitler i Hitlerowcy byi katolikami to następna bzdura.
  Bzdura jest do tego stopnia, ze prześladowano każdego kto katolickością się wykazywał.
  Napis na klamrach, który do upadłego powtarzasz nic nie miał wspólnego z katolickością hitlerowców.

  Proponuję postudiuj nieco więcej na ten temat, zanim zaczniesz kategoryczne sądy wydawć.

  Ale muszę przyznać, że niektóre Twoje teksty mocno mnie ubawiły.
  masz czasem bardzo ciekawe spostrzezenia i potrafisz je ująć krótko i bardzo celnie.

  Chodzi o to, żeby przy okazji nie sprzedawać czegoś, co z faktami nie ma nic wspólnego.
  Chociażby po to, żeby nie krzywdzić ludzi, którzy na to nie zasługują.
  Nawet jeżeli nie podzielasz ich światopoglądu.

  Pozdrawiam

 327. W czasach III Rzeszy katolicy stanowili większościowego suwerena hitlerowców a nawet demokratycznie wybrali firera…Ci normalni stanowili ułamek przypominający dzisiaj przeciwników pisowskiej wersji państwa nad Wisłą…Czy bez katolików III Rzesza miała rację bytu…kościoły były pełne modlących się o pomyślność Drang nach Osten ! Tak sobie myślę prywatnie,że człowiek z wehrmachtu to wzmocnienie Watykanu w ramach tradycji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego…Inni mają państwową religię bez germańskiej czapki Watykanu…czyli można z Bogiem rozmawiać bez słownika niemieckiego o co walczy Duda…Dla Kaczyńskiego wehrmacht i komuna to polityczne kaput…

 328. 404
  20 stycznia o godz. 9:01
  Masz totalnie racje. To przyklejanie caly czas „katolicki Wermacht” moze byc zabawne raz, dwa razy ale ciagle tego powtarzanie jest ignorancja i glupota. Nazistowskie Niemcy byly „poganskie”. Nawet w SS byly jakies tam kulty Wotana itp. J Stroop mowi o tym w „Rozmowy z katem”. Ale nasz Slowianin ma kult pan-slawianizmu , ktory mu daje okulary do widzenia na swiat.
  Podziwiam twoja kurtuazje w duskusji z Mauro. Chyba bylas nauczycielka.

 329. SS
  Twoje pretensje , że nie wszyscy kojarzą odrazu tak jak ty KGB owca Putina z Benedyktem, wydaje się uzasadnione tylko z twojego specyficznego punktu widzenia. Tobie wszystko kojarzy się z KK.
  Mnie Putin kojarzy się bardziej z zwierzchnikiem Moskiewskiej Cerkwi Kirylem, który jest przyjacielem Putina jeszcze z KGB, a nie z Wehrmachtu.
  Jeszcze jedno, co cię napewno nie zainteresuje, bo nie pasuje do twojego kramu. Większość ludności III Rzeszy było protestantami , a nie katolikami , stąd można sądzić , ze podobne stosunki religijne panowały także w Wehrmachcie.

 330. @
  komentarz do wpisow ekonomicznych:
  kraje , krore przyciagaja najwiecej inwestycji zagranicznych w Europie. I ewolucja w ostatnim roku. Smiejcie sie z Francji!!! i z zoltych kamizelek. Koniec strajku SNCF: reforma przeszla.
  Polska: -40%. Bravo PiS. Jak mowi geodziadek do orzechow, za 8 lat Polska przodujaca gospodarka w Europie.

  15. Slovaquie — 33 projets, -21%

  13 ex aequo. Bosnie Herzégovine — 46 projets, +64

  13 ex aequo. Portugal — 46 projets, +31%

  12. Roumanie — 47 projets, -16%
  Roumanie

  11. Espagne — 61 projets, +3%

  10. Belgique — 67 projets, +29%

  9. Pologne — 71 projets, -40%

  8. Hongrie — 81 projets, +40%

  7. République tchèque — 83 projets, +12%

  6. Serbie — 88 projets, +159%

  5. Allemagne — 163 projets, +26%

  4. Russie — 178 projets, +31%

  3. Turquie — 201 projets, +105%

  2. Royaume-Uni — 216 projets, +17%

  1. France — 323 projets, +52%

 331. Tu nie chodzi o zabawne przyklejanie tylko reagowanie na ukrywanie tego faktu,że III Rzesza był katolickim państwem jak teraz kraj nad Wisłą…Tak sobie myślę prywatnie ,że katolicy unikają wiedzy na ten temat a na złość Izraelowi obwołali Żyda Jezusa królem Polski…Zbrodnicze ustroje nie mogą być anonimowe z jakiej religii zostały wygenerowane…nie ma dymu bez ognia…Hipokryzją jest sugerowani pokojowego charakteru religii…ale nie dla katolików nad Wisłą w ramach uber alles…Dla zabawy palono w krematoriach…?

 332. Każdy podąża do celu swoją drogą i być może dlatego, że dzisiaj jest dzień bigosu, smacznej polskiej potrawy narodowej, niektórzy za daleko odbiegli od zagajenia, a to przecież brak szacunku dla wysiłków naszego szanownego Gospodarza jednoczącego nas w walce o prawo i sprawiedliwość, ale też stosowną do okliczności interpretację politycznych wydarzeń
  Ponieważ Daniel Passent oświadczył, że czyta nasze komentarze nie doprowadzajmy do nadmiernego bólu głowy autora i audytorium

 333. Litwini obrażą się za uwłaszczenie się na bigosie czego nie zrobią Rosjanie za ruskie pierogi…Tak sobie myślę prywatnie,że Grecy będą udawali siebie przy rybie po grecku…

 334. Piosenka „LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE” kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem, ma wiele interpretacji.
  W wykonaniu Tomasza Stockingera brzmi uroczo, a dobrane do tekstu fotografie pozwalają zatopić się całkowicie w tamte klimaty.
  Jakie mogą być obecne lata dwudzieste i trzydzieste i czy ktoś napisze o nich tak piękną piosenkę?

 335. 404
  20 stycznia o godz. 7:12
  Dobry tekst. Pięknie pokazuje jak politycy ludźmi manipulują. Politycy bardzo lobia manipulować historią i jak pisałem tylko głupek im wierzy.
  W moim dzieciństwie i w czasach młodości żydów praktycznie nie znałem (nawet jeżeli byli w moim otoczenia to ubierali się tak jak my i nie informowali o tym ze są żydami). Krążyło za to mnóstwo kawałów o żydach.
  Rodzice sporo mówili na ten temat. Ociec by przewodniczącym komisji do spraw zbrodni niemieckich i wiele faktów się dowiedziałem.
  Jedno wiem z całkowita pewnością – Polakom namieszano w głowach na temat żydów i dlatego tak trudno przebić się z prawdziwa informacja na ten temat. Pisałem jak zostałem zbanowany przez Szostkiewicza bo na przykładach zacząłem mu udowadniać, że Gross kłamie i w dodatku nie jest żyd , ale Polak. Inteligentny człowiek a kupił bzdury polityków.

 336. Biją naszych ! Co katolicy i protestanci w Niemczech zrobili aby nie bito ich braci nad Wisłą już od 1 września roku pamiętnego…Tak sobie myślę prywatnie przecież nad Wisłą nie widziano firera osobiście ktoś go wyręczył w Drang nach Osten !…można sypać nazwiskami…

 337. Mauro Rossi,
  gdzie jesteś gdy zorganizowana grupa przestępcza z CBA zajumała 15 baniek?
  Nie sądzisz, że gdyby Duda nie ułaskawił niektórych to te 15 baniek nie dostałoby kamfory? Nie twierdzę, że to akurat oni ukradli ale jeśli nie oni to znaczy że na to pozwalali, z wyrachowania czy z głupoty i nieudolstwa?
  Nie sądzisz, że niedojdyzm Kamińskiego & consortes jest szczytowy?
  Czy CBA nadal aktywnie działa ze świadkiem, który dał 4 grosze łapówki Grodzkiemu?
  I co na to Prezes nadpremier?

 338. Z fazy zdradzieckich mord przechodzimy w żebyście zdechli.

 339. Ponoć religie są pokojowe więc może warto opracować białą księgę najbardziej bijących religijnie przyporządkowanych wyznawców…To pozwoli ustalić kto krzyżem wojuje a kto sierpem i młotem…Tak sobie myślę prywatnie,że konflikty należy opanowywać wprowadzając embargo na używaną broń…oraz mówiąc językiem agresora…do jego sumienia…

 340. Paplanie w kategorii – ” obce paplanie ”
  „Nie beda nam tutaj w obcych jezykach narzucali jak mamy organizowac nasze polskie sprawy ” moze … mogloby swiadczyc , pamietajac kim byla pierwsza mama zanim zostala pierwsza dama , o powaznym kryzysie w pierwszej rodzinie .
  – Przy dziecku , nie mow do mnie po niemiecku .
  Dziecko wydaje sie juz doroslo przynajmniej na tzw oko a i twarzowa mina ( do twarzy mi z ta mina .. ) w trakcie zarzekania sie ( nie beda nam tu ..) jakas mocno zagraniczna , nie polska albo moze nawet i polska ale duzo bardziej przedrozbiorowa , mocno historyczna.
  Pies musi byc pogrzebany w jezyku polskim Polakom obcym , dlatego mu niechetnym
  (Nie beda nam tutaj w obcych jezykach .. )
  Ten polski , „nasz” jest juz wystarczajaco trudny . Na tyle trudny , ze sami nie kumamy co mowimy i piszemy; Obcy polski latwiejszy ?
  – „Szkoda, że nie broniłeś mnie wtedy, gdy sobie radziłam bez twojej pomocy.”
  Kiedy ktos ambitny na tyle , zeby sobie radzic bez niczyjej pomocy zaluje , ze nikt go nie broni ? Chyba wtedy gdy nie wie czego chce .. czegos zaluje ale czego to juz sam nie wie . Byc moze zaluje , ze nie zna niemieckiego ale to tylko domysly
  Przeczytawszy co napisalem nie oceniam mojego paplania w kategoriach paplania i nie potrzebuje cudzej , w tym „paplaniu ” pomocy .
  Trzymac sie niemieckiej nogawki nie znajac niemieckiego .. dziecinna paplanina

 341. Ale o pomyślność papieża-dublera z Niemiec modlą się z pominięciem na dzisiaj Dudy…Tak sobie myślę prywatnie,że w kraju Żyda króla i papieża z Niemiec taka zbitka wyznaniowa może prowadzić do pomroczności religijnej…z papieską nogawką w tle…

 342. @404, @tejot, @Adam100
  19 stycznia o godz. 20:27
  Łatwe to do przyswojenia, strawne i nie wymagające samodzielnego myslenia.
  Paralele widoczne

  Właśnie!
  Tylko jak nakłonić ludzi do tego wysiłku, zaangażowania, tak jak w muzyce musi tam być to „coś” co przyciąga uwagę i nie daje się pominąć. Mają to „coś” tylko wybrani ludzie, wirtuozi polityki i nie koniecznie są to ci „lepsi” (bardziej etyczni). Bywaja też tacy, którzy potrafią przeciągać uwagę i pociągają sluchaczy w stronę im osobiscie korzystną – egoiści, narcyzi, i nie wiem czy nie jest ich większość. Obecnie kłamstwo weszło na nowy poziom rozwoju; jest na sterydach, do kwadratu, do sześcianu, bezwstydne, docierające natychmiast przez smartphony, tablety do milionów. Ci szarlatani wykorzystają wszyskie znane przystosowania ewolucyjne umysłu „nieowłosionej małpy” wykształcone przez tysiąclecia i naukowo poznane, aby skuteczniej na nas oddziaływać (oszukiwać).

  Wczoraj widziałem wywiad z EP Adamem Bielanem w FpF. Trudno to znieść, ale myślę, że jest pewna prawidłowość: oni bardzo nie lubią pytań, więc gadają bez przerwy, uniemożliwiając dziennikarzowi zadanie pytania, a nawet jak mu sie uda jakieś pytanie zadać to „odpowiedź” nie ma związku z pytaniem i zaczyna się już z chwilą rozpoczęcią pytania, bo oni mają ten swój słowotok i nie życzą sobie, żeby im ktoś przeszkadzał i zakłócał narrację jakimiś pytaniami. To jest cecha charakterystyczna oszustów – każde pytanie utrudnia im manipulowanie słuchaczami, poza tym oni i tak zignorują pytania, więc po co słuchać pytań. Pan Bielan stwierdził, że do Polski przyjeżdżają tylko dwaj kongresmani amerykańscy którym nie podoba się „nasza wspaniała” ustawa kagańcowa, więc co to znaczy w stosunku do 433 pozostających w USA, Pan Bielan sugeruje że pozostali kongresmani są zwolennikami wszelkich ustaw kagańcowych tylko tych dwóch, niepoinformowanych tak się głupio wyrwało. Z kolei dzisiaj przyjeżdża mówiąca obcym językiem „Speaker of the House” – Nancy Pellosi, dla której nie wiadomo czy znajdzie czas nasza marszalek Sejmu Elżbieta Witek (podobno ma wypełniony kalendarz). Przede wszystkim oni tam w tej partii demokratycznej (lewactwo) nie wiedzą czym jest „prawdziwa” demokracja i powinni częściej tu przyjeżdzać, żeby się uczyć. Także to oni złożyli donos do Senatu US na patrona naszego amerykańskiego fortu. Sprawa jest oczywista.
  Same nieszczęścia 🙁

  Dzięki za ten link o „classical music”…

  P.S. Dla tych, którzy nie wiedzą: żeby widzieć wszystkie komentarze, wystarczy kliknąć w trójkącik „otwórz wszystkie”. „Zawodowi trolle” zorientowali się już jak można sekować tych, którzy myślą inaczej. Chociaż nieraz lepiej nie widziec co pisze MR.

 343. Morawiecki. Armia Czerwona zamiast wyzwolić Warszawę doprowadziła do jej zniszczenia w agonii… Tak sobie myślę prywatnie czy miała obowiązek wyzwalać skoro Londyn wziął sprawę w swoje ręce bo Polak potrafi walczyć…Czy Powstanie Warszawskie to nie był militarny przysłowiowy gest Kozakiewicza /rękami uciekinierów przez Zaleszczyki/ w kierunku ZSRR z mandatem Jałty…

 344. @pombocku
  Brakuje slow. Kazia i Kaziuki tez tak blisko drogi, ze strach ale chyba nie biegaja tam i spowrotem przez jezdnie. Leszcz trze sie dopiero w maju o ile pamietam. Tu w Hiszpanii nie ma leszczy. Lowilam go w Renie i na Maas ale raczej przypadkowo, bo to oscista i niezbyt smaczna ryba. Wiec wypuszczalam spowrotem do rzeki. Swiat na lbie staje pombocku. Alkoholizm jest smiertelna choroba ale blaszactwo tez.

 345. jakub01
  23 stycznia o godz. 4:51

  Biegają, jakubku, a raczej dostojnym krokiem przechodzą. Ale na razie widziałem je przechodzące tylko w takiej sytuacji, kiedy po przeciwnej stronie drogi zatrzymuje się blaszak, żeby je podziwiać. Inni kierowcy widzą takie zgromadzenie z daleka i siłą rzeczy zwalniają. A one też umieją ustępować drogi – sama widzisz na filmiku. Ale jak się zatrzymam, potrafią mi nos nawet do rowerowej torby wtykać. Wczoraj nie pomyślałem przed wyjazdem, że je mogę spotkać i żadnego prezentu nie miałem.

 346. @pombocku
  na szczescie dzik jest tak duzy, ze moze powaznie uszkodzic blaszaka, wiec pewno niejeden kierowca zwalnia z tego powodu. O przechodzacego jeza pewno by sie tak nie troszczyl. W Polsce chyba nie ma jeszcze tuneli dla zwierzat , siatek przy jezdniach i ekranow wyciszajacych. Zreszta w innych krajach tez tego niewiele. Coraz glosniej o prawach zwierzat a tak malo sie dla nich robi. Ja juz pewno tego nie dozyje, ale mam cicha nadzieje, ze powstana instytucje dla praw zwierzat ( np. wydzialy w policji lub w sadach czy kolegiach), ktore beda wylacznie zajmowaly sie ochrona prawna zwierzat i ich dobrostanem. Dopoki zglasza sie ich krzywde w instytucjach sluzacych ludziom, dopoty beda to sprawy marginalizowane, bo te ludzkie chocby blache beda zawsze wazniejsze od tych zwierzecych chocby najtragiczniejszych. Tylko czy jeszcze bedzie dla kogo powolywac takie instytucje? Wiesz pombocku mnie sie juz specjalnie zyc nie chce.

 347. jakub01
  23 stycznia o godz. 10:58

  Z tym nieżyciem, jakubku, może poczekaj – wiosna idzie, potem druga, trzecia i samo zleci. O zwierzakach właśnie wczoraj myślałem: gdyby jakimś cudem szczęśliwie zniknęły z ziemi człowiekowate, zwierzaki dałyby sobie świetnie radę. A na razie odbieram coraz głośniejszą troskę o nie jako wycie do księżyca. Przecież obszar łaskawie wyznaczany dla zwierząt stale się zmniejsza – stąd one coraz bardziej kręcą się przy miastach, a człowiekowate się na potęgę mnożą. Dlatego wszechświatowy rozum dał naturze do pomocy w regulacji populacji bandziora z flintą. No i będzie regulował ino huk i dym. Ale inaczej się nie da! Albo wybić zwierzęta, albo człowieki.

  Z Kazią wcześniej chodziła trójka chyba jej wcześniejszych dzieci, które teraz są prawie dorosłe (pewnie poszły na swoje), no i jest dwójka tamtorocznych. Jeszcze dwa, trzy lata i na mierzei zabraknie dla nich miejsca. Czort wie zresztą, czy wcześniej nie przestaną być atrakcją i zaczną być natręctwem – i wtedy na mierzei hukną strzały.

  Jakubku, i tak niewiele zostało – w ciągu ostatnich 5. lat pochowałem wszystkich z mojej rodziny (dzieci moich braci nie liczę, nie utrzymuję kontaktów) prócz siebie. Jako bardzo zimny wychów (z młodszymi o 9 i 10 lat braćmi było ciut lepiej niż ze mną), byliśmy ze sobą silnie związani, ale nie umieliśmy dawać temu wyrazu. Dlatego teraz każdego dnia się z nimi spotykam i gadam, naprawiam różne sprawy, wymądrzam się. No i z mamą. Nieszczęśliwy ojciec był główną przyczyną chłodu. Mówię „nieszczęśliwy”, bo i sam musiał w swojej rodzinie bardzo mieć gówniano, skoro odszedł od niej w wieku 14 lat (to wiem od mamy, która od niego prawie nic więcej o jego rodzinie nie wiedziała), a nam nigdy nic o o niej nie opowiadał. Moja żona, której stosunki rodzinne były odwrotnością moich, do dziś potrafi o rodzicach, o ciotkach, braciach opowiadać godzinami.

  Stąd moje teoretyczne zainteresowanie wychowaniem dzieci i uczulenie na rodzinne relacje. Żona jest 45 lat bardzo cenionym kuratorem społecznym w wydziale rodzinnym i nieletnich, więc materiału obserwacyjnego do przemyśleń mamy oboje od metra. No i furt analizuję swoją rodzinę.

  Jakubku, ateistą jestem niereformowalnym, ale absurd istnienia wali we mnie co dzień, a nawet co godzina. Nie stanę się przez to, broń Boże, bogobojny, jednak cholernie trudno emocjonalnie (intelektualnie sprawa jest prosta) się godzić z tym, że nigdy w przyszłości ani bliskich, ani nawet siebie nie spotkam. Więc korzystam z tego, że jestem ten, który jeszcze jest. Dlatego i na grzyby/jagody z mamą skoczę, i z braćmi pogadam, i z biednym ojcem. No i z przyrodą, która też przecież nie stoi w miejscu jak ten ułan na bidecie. Taka, weźmy, maluteńka myszka (nie pamiętam gatunkowej nazwy) żyje tylko rok. Ta to dopiero musi ekspresowo żyć, żeby trochę pożyć. A my możemy bez pośpiechu. Więc się, jakubku, nie spiesz.

  Jednym z moich wiosennych celów będzie elektrownia szczytowo-pompowa w Żydowie kolo Polanowa. Byłem tam parę razy. Okolica jest fantastycznie górzysta i lesista. Sama elektrownia – też niebrzydka rzecz. Ale jak byłem ostatnio rowerem chyba w 2013, powiedziałem sobie: ostatni raz. Żeby to jedna Golgota, ale tam jest jedna koło drugiej tysiąc, dlatego taki jak ja młody rowerzysta wielokrotnie w jednej podróży przeżywa rację życia rowerzystów: lekko zjeżdżaliście, ciężko wjeżdżajcie. W połowie drogi odechciewa się drugiej połowy. ale czy do przodu, czy do tyłu – gdzieś trza jechać, a wszędzie – daleko. Tyle że po podróży znów się chce. Więc jadymy, jakubku.

  https://photos.app.goo.gl/jHLr8yBcUQqPp7z77

 348. @pombocek
  Nieszczegolnie mnie przeraza nieswiadome niczego nieistnienie. Szczerze mowiac nie lamie sobie glowy nad tym. Jak ktos powiedzial – „o zycie przyszle najbardziej martwia sie ci, ktorzy nie bardzo wiedza co zrobic z doczesnym”. Ja mam co robic z doczesnym wiec ani sie spiesze do przyszlego ani nie martwie rychlym nadejsciem. Ale nigdy mnie nie przerazala perspektywa smierci ani szczegolnie nie bylam przywiazana do zycia i nadal nie jestem. Taki tam znowu wielki cymes. Cierpienie jest naturalna kondycja kazdej zywej istoty. Zreszta ja mam troche inne postrzeganie czasu. A jasny pierun, czort z tym! Alem sie rozgadala! Pombocku, piekne sa te wydmy i fajnie byloby sie poturlac na nich. Kabrio-syrena jest tez fajny chociaz z rodziny blaszakow, ale taki sympatyczny. Blaszaki kiedys mialy sympatyczne mordy a dzis sa wsciekle z przodu i z tylu. Zadne Lamborghini mnie nie kreci choc uznaje ludzka pomyslowosc ale to w koncu tylko kupa blachy smierdzacej, trujacej i smiercionosnej. Dlaczego ludzie nie lataja w jakichs balonikach lekko odbijajacych sie od siebie i innych obiektow,
  bezpiecznych i oczyszczajacych powietrze w trakcie lotu. My jestesmy strasznie durna, genialna malpa.

 349. Dzisiaj o godzinie 18.30 SN przedstawi wynik posiedzenia, a parlament niewielką liczbą głosów wprowadzi ustawę represyjną w której brakuje tylko zapisu o wcieleniu sędziów do wojska

 350. jakub01
  23 stycznia o godz. 18:09

  Jakubku, szliśmy przez te wydmy 3 razy od latarni w Czołpinie do Góry Łąckiej, która jest na początku wydm od strony Łeby. Wprawdzie to ok. 13, 14 km, ale maszerujesz po wędrującym piasku, więc zawsze nam w połowie drogi picia brakowało. Raz w zagłębieniach były kałuże, więc jako jedyny odważyłem się z nich pić. Coś jest takiego w tej pustyni, że mimo że zaczynaliśmy marsz w ok. 20. osób, na wydmach rozpraszaliśmy się i niemal każdy szedł sam. Na początku 70-tych lat można było iść wzdłuż, wszerz i w górę, teraz są wytyczone szlaki.

  Raz, kiedy szedłem sam, zobaczyłem z daleka coś sterczącego z piasku. Podchodzę bliżej: lotka wielkiej bomby! Większej ode mnie. Niemcy mieli na wydmach poligon amunicyjny. Przed Górą Łącką zobaczyłem dwóch wopików na obchodzie. Podszedłem, powiedziałem o tej bombie i ją zlokalizowałem. Usłyszałem, że na tych ruchomych wydmach wiatry co rusz odkrywają jakieś wybuchowe okropieństwa.

  Twoje baloniki, to piękny pomysł, ale żeby latać tam, gdzie się potrzebuje (ja – nie wyżej jak 2 metry od ziemi), a nie gdzie wiatr poniesie, potrzebny byłby silniczek. I w ten sposób wynaleźlibyśmy blaszaka. Świat jest w służbie blaszaka i w tej służbie zdechnie. Ale nie za naszej kadencji, więc można spokojnie jechać na wydmy. Niestety, nie dałbym już rady przejść całej trasy. W minionych marszach moja smiena była nieobecna, bo wysiadła. A teraz, jak mam cztery zmartwiony z demobilu, mam tylko dwa kolana. Też, ich mać, z demobilu. Więc, kurde, w środku pustyni, gdzie w niżej położonych kawałkach widać dookoła tylko piach, już sobie nie popstrykam. Ale cieszę się na to, co się da zrobić, a nie martwię tym, czego się nie da. Chyba tak byłoby najsłuszniej, nicht wahr, jakubku?

 351. jakub01
  23 stycznia o godz. 18:09

  Weź popatrz, jakubku, co się dzieje! A niech to! Wychodzi, że moje wczorajsze wykonanie „Ej, oj, koń moj woronoj” było ostatnie na świecie. Chcę otworzyć dziś, żeby sprawdzić jeden drobiazg, a tu – ani widu, ani słychu, licencja wyszła. No i teraz sam sobie muszę wystarczyć, jak będzie potrzeba. Niech szlag trafi pieprzoną mamonę. Która, obok blaszaków i innych fanaberii, też jest gwoździem do trumny bezogoniastych. Mnie świetnie wystarcza 1600 zł – razem z dodatkiem na pampersy – emerytury, nawet robię oszczędności na lody, a furt słyszę ze wszystkich stron jęczenie: „Mało, mało”. Jęczta sobie, dupki, jutro jeszcze w jednym miejscu spróbuję poszukać ucha bzowego.

 352. Każdy kto oglądał uroczystości ŚFH w Izraelu mógł się przekonać jak silne potrafi być małe, ale dobrze zorganizowane państwo, mające liczną diasporę w licznych krajach i możnych protektorów.

  Polacy niestety takich atutów nie mają, a do tego mogliśmy zobaczyć w sejmie jaką mamy kłótliwą i pełną pychy reprezentację prawicy, wiwatującą po wygranym fatalnym dla społeczeństwa głosowaniu.
  Komentarze w telewizji z dużą troską o trudnej przyszłości dla kraju. Powtórzę: Polska na pół podzielona, jak w ZEMŚCIE Fredry i nikt nie chce ustąpić

 353. @pombocku
  jechal sek mamone. Ja mam podobne „zapotrzebowanie”, tj. sprawy elementarne i cos troche ponadto, bo wszak nie samym uchem bzowym czlowiek zyje. Nigdy nie czulam sie biedna ani bogata, bo mnie takie kategorie w ogole nie obchodza. Nigdy tez nie kiwnelam palcem aby sie jakos szczegolnie wzbogacic, to nie lezy w mojej naturze. Kompletnie nie pojmuje jak mozna …szczycic sie samochodem? Rozplywac z rozkoszy, gdy ktos powie, ze mam..ladna kiecke? Ale ludzie sa jacy sa a ja ich nie staram sie zmieniac na obraz i podobienstwo swoje (dopiero bylby horror gdybysmy wszyscy byli jak wycinanka z papieru). Pragnienie a raczej pozadanie ma to do siebie, ze nigdy sie nie konczy a jedynie wzmaga. Glupiec pragnie wszystkiego, bo na niczym nie umie sie poznac, medrzec niczego nie pragnie, choc wielu rzeczy mu brakuje.
  Zafundowalam sobie na twoja czesc torcik lodowy i zezre calusienki na raz he, he.. Ej, oj kon moj woronoj! Ja tez lubie pospiewac, zwlaszcza gdy jestem sama albo ze zwierzakami. Spiewam im wtedy cos w rodzaju bluesa z wlasnym tekstem co mnie sama nieraz rozsmiesza do lez. A baloniki? Otoz probowano. Oczywiscie Japonczycy, bo to narodek ktory lubi wymyslac rozne roznosci. Wpadli na pomysl autostrad nadziemnych,
  niziutko i od punku wystrzelenia do punktu ladowaniai wystrzelenia. No i to mialo byc wlasnie jakos bez silniczka na paliwo. Szczegolow nie znam bo j jestem zreszta tuman techniczny. Pomysl byl taki aby dzieciaki w takich balonikach jechaly do szkoly jako, ze w razie upadku na ziemie nic sie nie dzialo, balonik tylko sie odbijal. Dlaczego pomysl upadl nie wiem. Chyba dlatego, ze pod spodem trasy tez powinna byc droga wolna od blaszactwa i roznych innych zagrozen a to niemozliwe do uprzatniecia. Tak czy owak pomysly sa ale nie da sie wygrac z przemyslem blaszakowym. A juz powinnismy latac do cholery a te miliony km. asfaltu zamienic w trawniki, laki, lasy czy jakies inne pole ryzowe. My zyjemy pombocku w strasznie barbarzynskich czasach i jak mi kto z duma mowi, ze jest 2020rok, to go pytam – i co z tego?

 354. ps. Niestety wiekszosc futurystycznych latajacych pojazdow to zwykle blaszactwo w powietrzu. Czyli jak mowiles. Tak wiec, powietrze bedzie zasmradzane juz w powietrzu, bo pierwsze latajace blaszaki sa juz w sprzedazy.
  https://www.youtube.com/watch?v=nn0gQZ3IDsE

 355. jakub01
  24 stycznia o godz. 8:00

  Jakubku, świetnie się rozumiemy. Jeszcze wpadnę z jedną fotką, ale pierw muszę w nieporządkowanych tysiącach znaleźć.

 356. jakub01
  24 stycznia o godz. 8:00

  Pasuje do blaszactwa i szos jak te Twoje japońskie baloniki, jakubku. Górą nasi na furmankach! Szkoda, że wymarli.

  https://photos.app.goo.gl/RihYzq7iecqNv95P7

 357. Echeu! Pambocku, tam gdzie kunie, tam me zawzdy ciaglo. Wyobraz sobie, ze umiem czyms takim powozic, podobnie jak kosiarka konna, saniami i bryczka. Bujajac sie po roznych delegacjach w stadninach mialam okazje sie nauczyc. Raz nawet powozilam sankami w czasie kuligu. Konik zawsze sie do chalupy doczlapie, furman juz niekoniecznie, totez nieraz spal jak zabity pozostawiajac przepisy ruchu drogowego rozumowaniu konia. A ten lubil sobie znienacka przystanac i cos przekasic na poboczu, zwlaszcza z wieczora. Niejeden wpadl na taki woz, zwlaszcza zle albo wcale nie oswietlony. Ale szkoda, zew Polsce nie ma bryczek. Tu w Hiszpanii sa rozne zjazdy bryczkarzy i pokazy powozenia, w czasie fiest tez wszedzie clapiace wesole i przystrojone koniki. Fajne to. Powozacy tez dosc wesolutcy po tym hiszpanskim winku. Ja nie mam prawa jazdy na blaszak, bo nigdy mnie nie interesowalo prowadzenie blaszaka. Choc samych blaszakow mialam pare w Holandii, jako, ze tam to smetna koniecznosc jesli dojezdza sie do pracy, ale zawsze mnie ktos wozil. Ostatnim moim blaszakiem dojechalam tutaj i tu wzial sie byl i skonal.

 358. Mi na rekach.
  Pombocku zmienil sie wstepniak wiec przerzucmy strone.

css.php