Szczerski odleci?

Krzysztof Szczerski może nareszcie doczeka się godnej jego talentów posady. (Przypomnę małostkowo, że w kampanii wyborczej nikt tak jak on nie opowiadał, że polityka zagraniczna Polski leży w ruinie. Ruina nie schodziła mu z ust ani z komputera. W nagrodę Duda zrobił go szefem swojej kancelarii).

Od kiedy Szczerski przestał być szefem Kancelarii Prezydenta, a nawet wcześniej, ważnym zadaniem Polski na arenie międzynarodowej stało się znalezienie stanowiska dla „Szczerego”.

Co z nim zrobić? Ministrem spraw zagranicznych nie został. Kandydował na komisarza w Komisji Europejskiej, ale kiedy okazało się, że Polska otrzyma tekę rolnictwa – zrezygnował z braku kompetencji na rzecz Janusza Wojciechowskiego. Zabiegał o stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO, ale objął je Rumun (Rumunia na arenie międzynarodowej od kilku lat zwyżkuje).

Kiedy polityka zagraniczna „leży w ruinie”, Polska funduje sobie nowe instytucje i fasady. Lada dzień rozpocznie swoją działalność nowa instytucja: Biuro Polityki Międzynarodowej przy prezydencie, coś à la Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. W jego skład wejdą specjaliści, szefowie wszystkich państwowych instytutów zajmujących się polityką międzynarodową, także nestorów w tej dziedzinie. Duda dostaje narzędzie (raczej zabawkę, jak Rada Bezpieczeństwa Narodowego), przy pomocy którego będzie się bawił w politykę zagraniczną – mianował swoich ambasadorów, wyznaczał specjalnych przedstawicieli, nadzorował Kolegium Spraw Międzynarodowych (ciało złożone ze specjalistów), na czele którego stoi… Szczerski. Powstanie także Forum Polityki Międzynarodowej – ciało dyskusyjne.

No a co zrobić ze Szczerskim? Mówi się, że tym razem to już jest murowanym kandydatem na stanowisko stałego przedstawiciela Polski przy ONZ. Oby to była prawda!

Zaproszenie
Senator Marek Borowski, były minister i marszałek Sejmu, oraz prof. Karolina Wigura, socjolożka z UW, także jeden z filarów „Kultury Liberalnej”, będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela 16 maja, godz. 10:05.