Mordercy nie mają alibi

Moje uwagi w kilku sprawach.

CHARLIE HEBDO. Co myślę o tej ohydnej zbrodni – już pisałem. Po pierwszym szoku wywiązała się dyskusja na temat źródeł terroryzmu islamskiego, przyczyn społecznych i religijnych. „Obywatele drugiej kategorii, rachunek za kolonie, dyskryminacja, alienacja, kara dla bluźnierców, fanatyzm religijny” i wiele innych argumentów.

Dyskusje są oczywiście jak najbardziej potrzebne, należy walczyć z dyskryminacją, fanatyzmem etc. Nie należy także bluźnić, obrażać cudzej godności, należy szanować wiarę innych. Ale nic nie usprawiedliwia takiej zbrodni. Akty terroru w Nowym Jorku, Bostonie, Madrycie, Londynie, Paryżu i w innych miastach mają różne przyczyny, ale nic nie usprawiedliwia takich egzekucji ani ślepego terroru. Należy analizować, ale nie usprawiedliwiać. Mordercy nie mają alibi.

GÓRNICTWO. Próba zatamowania krwotoku naszego górnictwa, mimo że jak najbardziej uzasadniona, została podjęta późno i nieudolnie.

Media używają sobie na rządzie i koalicji. Opozycja dostała prezent. Opinia publiczna nie była przygotowana na takie działania, 2/3 społeczeństwa popiera górników. Nastroje wśród zainteresowanych związkowców – bardzo radykalne. Natychmiast strajk i to od ziemią. Groźba strajku na kolei, blokady dróg i unieruchomienia kraju. A krwotok trwa.

Państwo, nawet gdyby chciało i miało z czego, nie może bez końca wspierać deficytowych kopalń, gdyż grozi to kosztownymi sankcjami ze strony Unii Europejskiej. Mądrale w mediach wygadują na premier Kopacz, „dlaczego się pcha, od tego jest wicepremier i ministrowie, a nawet szefowie spółki węglowej”. Już zapomnieli, że zaledwie kilka dni temu górnicy nie chcieli rozmawiać z nikim innym, tylko z Kopacz, którą jednocześnie poniewierają, z kolei stanowisko rządu nie jest klarowne, najpierw była mowa o likwidacji, a teraz o restrukturyzacji czterech kopalń. W sumie chaos, napięcie, które nie wiadomo jak się skończy. Możliwe są ustępstwa ze strony pani premier, aż do ustąpienia ze stanowiska włącznie.

PUTIN I AUSCHWITZ. Rozpoczął się rok jubileuszów, przede wszystkim zakończenia II wojny światowej. Będziemy świadkami wojny propagandowej pod hasłem „kto wygrał II wojnę”. Rosjanie będą podkreślali tylko swoje zasługi, Zachód – swoje, Polska będzie podkreślać, że nie było wyzwolenia tylko nowe zniewolenie. A było jedno i drugie.

ZAPROSZENIE

„Od towarzyszy do kapitalistów” – o książce Jana Cieńskiego i polskiej transformacji rozmawiają: Autor, wieloletni korespondent prasy brytyjskiej w Polsce, prof. Andrzej Blikle – jeden z protagonistów oraz prof. Leokadia Oręziak (SGH). Radio TOK FM, wtorek, 15 bm., godz. 20.05. Zapraszam!

Na obchodach w Auschwitz, 27 stycznia, Rosja reprezentowana będzie na najniższym szczeblu – przez ambasadora.