Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

27.08.2015
czwartek

Ponury scenariusz

27 sierpnia 2015, czwartek,

Widmo krąży po Europie – widmo uchodźców i imigrantów. Ceniony publicysta, Dawid Warszawski, wieszczy „nadciągający koniec Europy” („GW”, 26 sierpnia). Jego zdaniem setki tysięcy ludzi szukających w Europie schronienia to nie kryzys, tylko „tak już będzie”.

Albo – pisze Warszawski – Europa uzna, że imigracji nie da się powstrzymać i uzna ją za szansę. Raczej jednak się na to nie zanosi, będziemy stawiać mury i zza nich strzelać. „Ale wtedy przestaną do nas uciekać, bo u nas będzie nie lepiej niż u nich”.

Ponura perspektywa: Syria, Irak, Libia, Turcja, Algieria, Maroko, a może i Ukraina – wszędzie się gotuje. Bezpieczną i bogatą Europę otacza łuk wojen, przed którymi uciekać będą setki tysięcy ludzi. Same Niemcy spodziewają się w tym roku 800 tys. uchodźców. Żaden naród tego nie wytrzyma. Układ Schengen padnie, przynajmniej na granicach Unii. Ruchy ksenofobiczne i zamieszki rasistowskie przybiorą na sile. Europa skonfliktuje się wokół problemu uchodźców (kto i ilu ma przyjmować). Państwa europejskie będą rozbudowywać aparat bezpieczeństwa, rozmaite swobody zostaną ograniczone, także w obawie przed terroryzmem (podsłuchy, przeszukania na dworcach kolejowych i innych miejscach publicznych), narastać będzie wrogość pomiędzy mieszkańcami i imigrantami, nasili się dyskryminacja wyznaniowa (patrz np. wpisanie chrześcijaństwa do konstytucji, jak to przewiduje projekt PiS z 2010 r.), coraz bardziej rasistowskie i autorytarne rządy będą przykręcać śrubę…

Moim zdaniem ten czarny scenariusz jest wysoce prawdopodobny. Otwarcie Europy na nieograniczoną imigrację oznaczałoby jej koniec. Zamykanie się siłą przekształciłoby ją w obóz warowny, kontynent stanu wyjątkowego, coraz więcej wojska, coraz więcej policji i straży, coś a la zasobny fort oblężony przez Indian. Wielkie idee, takie jak usuwanie źródeł, a nie skutków, czyli wygaszanie wojen, zwalczenie nędzy, głodu, chorób i nierówności – brzmi pięknie, ale to zadanie na pokolenia.

A do tego dochodzą wojny na tle religijnym, na które nie ma odpowiedzi.

Wobec takiej sytuacji chyba jesteśmy bezradni, Europa będzie próbowała wszystkiego po trochu – więcej pomocy, więcej drutu kolczastego, więcej obozów dla uchodźców. A my będziemy uważali, że ten rząd jest lepszy, który wpuści do Polski mniej imigrantów. Nasi politycy będą wracali z Brukseli dumni z tego, jak mało ustąpili. Kiedyś chodziło o to, żeby przywieźli jak najwięcej euro.

Teraz będzie ważne wpuścić jak najmniej imigrantów. Dopóki sytuacja na naszych granicach nie zacznie przypominać tej w Grecji, Włoszech, Serbii, Macedonii, na Węgrzech. To dużo większe zmartwienie niż spartaczone referenda i perspektywa niechcianych rządów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 387

Dodaj komentarz »
 1. Spóźniona kara za kolonializm.

 2. Globalizacja, Panie!

  Otwarte granice z jednej strony, widmo/wizja demokracji wysłana do „podbrzusza Europy”, od Afganistanu po Syrię, Libię i Erytreę, technologie komunikacji, eksplozja demograficzna w tych krajach z jednoczesnym niedowładem modelu socjo-ekonomicznego – to wszystko ściągnęło na Europę poważne kłopoty i wyzwania. To nieuniknione było i zanim będzie lepiej, sytuacja się pogorszy. Oto druga fala konsekwencje tej upierdliwej globalizacji. Tylko naiwniak może myśleć, że to było w jakiś sposób do uniknięcia.

  Można tylko pobiadolić i wierzyć, że Europa zda ten egzamin na ocenę dostateczną, albo lepszą. Adaptacja imigrantów w Płn. Ameryce przebiega całkiem nie najgorzej, choć sytuacja jest nieco inna. Geograficznie i kulturowo. Europa musi się sprężyć. Nie ma innego wyjścia.

 3. Spozniona kara za „regime change” w sasiedztwie Europy.
  Long time overdue.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Adaptacja imigrantów w Płn. Ameryce przebiega całkiem nie najgorzej, choć sytuacja jest nieco inna. Geograficznie i kulturowo.’
  O swieta naiwnosci, albo moze celowa manipulacja.
  Tzw. boat people byliby bezwarunkowo odeslani do punktu wyjscia przez Kanade i USA, przed osiagnieciem ich wod terytorialnych. Przetrenowano to z Haitanczykami i Kubanczykami.

 6. Jak widać, globalizacja – pod wieloma względami – to tylko współczesna wersja kolonializmu.
  Dopóki głównym motywem i celem tzw. „globalistów” będzie eksploatacja ekonomiczna „kolonizowanych” obszarów (bez polepszania warunków bytowych zamieszkujących je ludzi) i dopóki Zachód (a głównie Stany Zjednoczone) będą mieszać politycznie w odległych od siebie państwach, realizując swoje globalne „interesy” (co jest od dziesięcioleci jednym z głównych czynników destabilizujących współczesny świat), dopóty pisać się będą czarne scenariusze.

  Niestety, nie wszędzie udało się cywilizacji zachodniej zupełnie spacyfikować (czytaj: wyniszczyć) rdzenną ludność (jak np. w Aborygenów w Australii czy Indian w Ameryce Północnej – co okazało się być praktycznym i skutecznym rozwiązaniem – pod wieloma względami „ostatecznym”), więc trzeba się liczyć z tym, że tubylcy („obcy”, „inni”) będą się dawać Zachodowi we znaki.

  Czy tego chciałeś Grzegorzu Dyndało?

 7. Oczywiście, miałem na myśli nie tylko mieszanie „polityczne”, ale przede wszystkim zbrojną agresję.

 8. Pisałam tutaj na ten temat kilka dni temu
  „WĘDRÓWKA LUDÓW XXI Wieku.
  Wędrują ludy Afryki i Bliskiego Wschodu. Wędrują do Europy po swoje, po ograbione ich dobra przez kolonizatorów Europy. Żądają ich zwrotu i rekompensaty za wieki niewolnictwa, nędzy, głodu, krwi i ubóstwa. ZA zabijanie ich jak bydła. Płyną ich masy i zaleją w końcu cały ten ląd grabieżców i zbrodniarzy zbroczony krwiią i cierpieniem. Fala ludzka popędzana jest równocześnie zbrodnią ludobójstwa przyniesioną do ich domów przez barbarzyński imperializm amerykański. To ich będziecie witać oglądając na przerażonych twarzach grozę, rozpacz i krew amerykańskiego żołdaka, często ukrytego gdzieś daleko w schronie dronów. Zabijane i cierpiące ludy Iraku, Afganistanu, Libii, Syrii, Jemenu, Somali i Ukrainy. To na początku. Przyjdą kolejni. Ich parcie do Europy to także kara za służalczość, głupotę i brak woli i tchórzostwo wobec militarnego mocarstwa i kartelu US/NATO.’
  Radzę jednakże sięgnąć po sierpniowy numer le Monde Dipl. Jest tam kilak publikacji na ten temat, których Passent jak widać nie czytał.
  Spis treści:
  Spis treści numeru 08/114 (sierpień 2015)

  Stefan Zgliczyński Przegrana Komorowskiego

  Przemysław Wielgosz Klasa średnia czyli koniec mitu

  Agnès Sinaï Zmiany klimatyczne podsycają konflikty

  Janis Warufakis Kapitulacja Grecji, klęska Europy

  Serge Halimi Europa, której nie chcemy

  Michel Husson „Dobra drachma”?

  Cédric Durand Europa się kończy

  Szymon Martys Mity greckie

  J. Dérens i L. Geslin Bałkany, nowa „linia ognia” między Rosją a Zachodem

  Alain Vicky Republika Południowej Afryki na wulkanie hiperkonsumpcji

  Anne Cheng Wielki powrót wielkich Chin

  Immanuel Wallerstein Czy kapitalizm nie sprzyja już kapitalistom?

  Ladislau Dowbor Pikettyzmy, refleksje o „Kapitale w XXI wieku” (część 2)

  Jonathan Crary Późny kapitalizm i koniec snu

  Małgorzata Fidelis Kobiety, komunizm, emancypacja

  Johan Popelard Architektura i symbole kapitalizmu

 9. Eksportowa wersja demokracji, różni się od tej na użytek wewnętrzny?
  Mniej dostaw broni, popierania swoich s..synów, szkolenia bojówek walczących o nasze interesy, zwalczania rządów nam niechętnych, kontraktorów różnej maści, a w Afryce nastąpi pokój.
  Za jakieś jedno- dwa pokolenia……

  A tymczasem, lekcja z humanitaryzmu do odrobienia.
  Jak na razie, najlepiej ją odrabiają Niemcy i kraje skandynawskie.
  Zobowiązania moralne realizowane są praktycznie.
  Problem w skali.
  Ile milionów może Europa wchłonąć bez szkody dla siebie?

  No i drobna uwaga.
  Najbogatsze kraje arabskie niewiele robią by pomóc swoim braciom w wierze.
  Co najwyżej, kupują córki tych nieszczęśników……tanio….
  I finansują najemników służących ich własnym interesom.

 10. Wybaczy Sz.P. Gospodarz , ale niewiedzacym
  ze nowy felieton juz zyje , napisalem pod starym felietonem cos , co pasuje do bierzacego tematu .
  Dlatego bez i szczelnie pozwole sobie na
  opublikowanie go ponownie.

 11. Uciśnieni pesymiści i antyglobaliści, łączcie się!

  Dwa tematy tylko rzucę na tapetę.

  (1) Trzeba być zakutym prowincjuszem, wystraszonym i ślepym mądralińskim, aby pisać, po prostu rzucać w twarz oskarżenie – Tzw. boat people byliby bezwarunkowo odeslani do punktu wyjscia przez Kanade i USA, przed osiagnieciem ich wod terytorialnych. Przetrenowano to z Haitanczykami i Kubanczykami.

  Wystarczy pojechać do Miami Beach, przejść sie po rozległej „Little Havana”, a potem wzdłuż wybrzeża zatoki meksykańskiej, wzdłuż Rio Grande, aż po Pacyfik i w głąb kraju do Colorado i na Brooklyn. Ileż tam Kubaczyków, Latynosów wszelkiej maści i Haitańczyków mieszka. Hiszpański jest z tego powodu de facto drugim oficjalnym językiem USA. Niektórzy kandydaci na prezydenta biegle nim władają. Oczywiście jest kontra wystraszonych, jest Donald T. Ale integracja dziesiątek milionów imigrantów, także przybyłych na łodziach, od the Mayflower poczynając tę długą historię jest wielkim sukcesem USA. Kanada ma też swój sukces w tej sprawie. Europie brak takiego doświadczenia jeszcze, Europa ma kolonializm w swoich genach, zdaje mi się. Nota bene, Europa też był kolonizowana i skolonizowana. Najpierw przez Achajów, ale nie mam pewności i rozeznania w wykopaliskach. Liczy się tu i teraz. Europa wzbogaciła się nie na kolonialnej eksploatacji, która była tylko produktem ubocznym. Europa wprowadziła świat w epokę oświecenia i industrializacji, a Chiny, Rosja, i pozostałe pereyferie różnymi metodami ją gonią.

  (2) Zmiana reżimu tylko w kilku przypadkach ściągnęła wojnę domową na kraje „południowego podbrzusza Europy”, tylko w Afganistanie i Libii była dziełem Zachodu, wymuszonym. No i był Irak, niepotrzebnie tak tę zmianę przeprowadzono. Oczywiście Zachód przed stu i więcej laty narzucił granice, potem wraz z ZSRR ustawił żelazne kurtyny i mury berlińskie, zainstalował tyraniczne reżimy. Proradzieckie reżimy miały zastąpić islam religią brodatych filozofów. Bez szans na realizację tego projektu, więc powstały policyjne i mordercze reżimy, które w nowych warunkach same upadają, jak w Syrii czy Tunezji. Co kraj to obyczaj, nie zawsze upadają po myśli Zachodu. Syria dostarcza największej liczby emigrantów, Jordania i kilka innych krajów pęka od nich w szwach. Nota bene, Rosja ma swój niechlubny udział w tej wojnie domowej i tragedii humanitarnej.

  … i wy, teoretycy spiskowi od „celowych manipulacji”.

 12. Po raz czwarty i NIC !
  @Muszynianko , poniewaz do Ciebie byl ostatni post , prosze o pomoc : skopiuj go i wklej tutaj .
  Oczywiscie z paroma slowami od Ciebie , na wstepie .
  Bede dozgonnie wdzieczny !

  Pozdrowionka.

 13. wiesiek59
  26 sierpnia o godz. 17:50
  Problem w skali.
  Ile milionów może Europa wchłonąć bez szkody dla siebie?
  ………………………………………………………………………………………..
  Jako odpowiedź na to pytanie posłużę się skalą garnka do zupy.
  Parę szczypt soli dodane do zupy ,poprawia jej smak. Jak by tak wsypać
  klikadziesiąt lub węcej gramów to zupa jest do…wylania.

 14. Kryzys bez wątpienia.
  Obnażający bezradnośc,bezpłodnośc,cynizm i tupet tzw władz UE.
  Tusk dzieli kontygenty dla przyjecia 40 000,podczas gdy Węgry już mają ok 80 000 migrantów,Grecja zalana ..A JM Juncker kreator raju podatkowego apeluje do moralności Europejczyków.
  Merkel ,rzeczywista władczyni UE ,stosuje bezwzględnie procedurę Providenta względem Grecji. Nie masz na splatę pożyczki ? nie szkodzi damy następną ,tyle,że conieco zmienią się warunki..

 15. Ten najazd na Europę jest karą za luzacką politykę pieniężną
  potęg gospodarczych:USA. UK,UE, Japonia, Szwajcaria.
  Ten wydrukowany pieniądz rozwala, niszczy, gospodarki realne, najpierw
  słabe, wysysając każdy najdrobniejszy zarobiony tam pieniądz.
  Tak się dzieje w Polsce również: korporacyjny system gospodarczy uniemożliwia rozwój,tworzenie na miejscu, miejsc pracy, ta prawie 3 milionowa armia emigrantów, to też są „barbarzyńcy” atakujący Zachód.

  Ten pochód przez Morze Śródziemne ktoś finansuje, ktoś tworzy organizacje, firmy, które odpowiedzialne są za ten exodus. To jest wspaniały biznes,
  kto wie, czy nie za pieniądz, tanie pieniądze pochodzące z banków centralnych z luźną polityką pieniężną. Biznes nie ma sentymentów, może również podgryzać organizm żywiciela, jak rak w organizmie człowieka.

  Doszliśmy prawdopodobnie do takiego etapu „rozwoju”, do samozagłady,
  tym mechanizmem wprowadzania luzackiego pieniądza w korporacyjny system finansowy. Banki , a później firmy finansowe, szukają zarobku,
  powoli kończą się możliwości budowy autostrad nikomu niepotrzebnych, budownictwa pod hipotekę, i inne pomysły ….baloniki.

  Lud afrykański idzie po swoje, po to, co mu zabrał krwiożerczy system finansowy, widzi go w Europie. Wcześniej był i jest ten scenariusz realizowany na pograniczu Meksyku i USA, tam też stawia się zasieki.

 16. http://wyborcza.pl/1,75968,18629140,20-lat-lagru-dla-sencowa-hanba-putina.html

  Ten tekst w GW jest równie zlowieszczy, o zagrożeniu dla Europy.

 17. Ten exodus to bezposrednia konsekwencja durnej polityki Double U (Irak, Syria) i tego drugiego pajaca Sarkozy (Libia). Po cholere bylo wlazic do Iraku? Po cholere Polska ta inwazje czynnie poparla? Niemcy, choc Schröder tez okazal sie pajacem zwlaszcza w stosunkach z Rosja, nie daly sie wciagnac w ta prawicowa koalicje anyiracka (z lewicy jedynie Miller bredzil cos sprawiedliwych wojnach i poparl Bush’a). Niemcy rowniez wstrzymaly sie od glosu w sprawie inawzji na Libie. I co z tego wszystkiego maja? 800 000 uchodzcow w tym roku. A Polska? Wspolwinowajca? Kaze sie wypchac, nie chce uchodzcow.
  Osobiscie mam jedynie obawe, aby z taka iloscia uchodzcow ich konflikty fundamentalno-nacjonalistyczne nie przywedrowaly razem z nimi. Poza tym jestem zdania, ze tak duze roznice socjane w globalnym swiecie musialy doprowadzic do niepokojow spolecznych. I tak pozno. Ale wiaze tez nadzieje z ta wedrowka ludow: ci mlodzi ludzie uratuja moja emeryture!

 18. cynamon (18:44)
  Zamieszczam linka póki co: http://passent.blog.polityka.pl/2015/08/17/duda-rusza-w-droge/#comment-706373

  Nie daję komentarza, poza tym, że demokracją gębę sobie wycierają różne satrapy z kagebowskimi na czele. „Prawdziwi komuniści” chińscy nie zawracając sobie głowy zakładaniem fasadowej atrapy demokracji.

  Komentując inne teksty, brak demokracji nie jest wcale zbawienny, choć jednostronni globstratedzy znajdą sążniste uzasadnienia dla satrapii. Tymczasem wszystkie narody dążą do demokracji, starają się szkodliwym ich zdaniem decyzjom autorytarnej władzy dać odpór. Protestują. Inni godzą się z losem i w milczeniu cierpią. Nie dostrzeganie tego i nieustanne chełpienie się swoją ślepotą wzbudza moje serdeczne wzruszenie ramion.

 19. Cóż, taka karma (w skali makro) – było się okupantem (choć kiedyś mówiono: kolonialistą), teraz jest się okupowanym.
  Zapłata za lata czynienia zła, za wyzysk, za nieuzasadnione poczucie wyższości będzie kosztować.
  Polska, która jest bez grzechu, może spokojnie planować reemigrację rodaków.
  I niech mi tu różni potomkowie Bermana nie usiłują wmawiać, że są w ojczyźnie rachunki krzywd. Jeśli były, zostały zwekslowane w Katyniu i trakcie rzezi wołyńskiej.
  I tylko cynamona żal, którego głupawe ble-ble tłucze się gdzieś w niezmierzonej przestrzeni internetu.
  Myślę, że sieć odmówiła posłuszeństwa po rejestracji faktu, że cynamon wypowiedział się w „bierzącym” (sic!) temacie.

 20. cynamon

  c.d.
  Bowiem przechodzenie od ustroju nieoświeconego absolutyzmu do elementarnej demokracji bywa bolesne. W Polsce nie było łatwo, mimo starych tradycji i niedawnych (XX-wiecznych) nienajgorszych doświadczeń. A co dopiero w smaganych szarią krajach Lewantu, w Afganistanie. Pobite Japonia i Niemcy stworzyły swoją wersję demokracji, azjatycką i europejską. Tradycje niemieckiej demokracji są o wiele silniejsze niż dyktatury, bo ta była tylko jedna i ściągnęła, mimo początkowych zachwytów, ogromne starty i koszmarną opinię na ten naród.

  Twierdzenie, że demokracja dla Niemców nie jest celem pierwszorzędnym jest nieuzasadnione i obelżywe. No bo co jest celem pierwszorzędnym dla Niemców. Bierstube, dominacja nad sąsiadami, inżynierska perfekcja? To twierdzenie wynika nie tylko z ciemnogrodzkich przesądów i braku wiedzy, ale i szowinizmu.

 21. Z.B.I.G.

  MARTW SIE O SIEBIE !
  Ode mnie sie wreszcie odpier*ol !
  Pieprzony szczurolapie !

 22. Wszystko wskazuje na to, że Stany Zjednoczone tak rozwiązują problem nielegalnej imigracji, żeby go nie rozwiązać.
  W ubiegłym roku np., w ciągu paru miesięcy, na teren Stanów Zjednoczonych przedostało się… ok. 30 tysięcy dzieci. DZIECI! To jest jakiś surrealizm – krucjata dziecięca przedzierająca się przez meksykańskie pustynie – głównie z krajów Ameryki Środkowej. (W tym roku jest ich już 16 tysięcy.)
  To świadczy m.in. o tym jak bardzo dziurawa jest południowa granica Stanów, mimo tego, że rokrocznie wydaje się na jej ochronę setki milionów dolarów i patrolują ją dziesiątki tysięcy policjantów oraz funkcjonariuszy służb granicznych.

  Istnieje kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, ale omówienie ich wymagałoby jakiejś szerszej rozprawy, na którą nie ma tutaj miejsca.

  Moim zdaniem izolacja – zamknięcie granic, odgrodzenie murem, zastawienie się zasiekami, drutem kolczastym… etc. – nie rozwiąże problemu imigracji na świecie, która przecież, w obecnej sytuacji, nie jest żadną imigracją, tylko uchodźstwem. Jedynym rozwiązaniem wydaje się wygaszenie konfliktów zbrojnych i stopniowa likwidacja szalonych dysproporcji w poziomie życia mieszkańców poszczególnych rejonów naszego globu (w większości przypadków chodzi nie tyle o wyrównanie tych różnic i likwidację biedy, co o zapewnienie milionom ludzi podstawowych środków do życia, takich jak np. dach nad głową, żywność czy woda – czyli godziwych warunków egzystencji, ale także perspektyw rozwoju).
  Jednakże nie jestem pewien, czy sprawy idą w tym kierunku, zwłaszcza kiedy światowa korporacyjno-bankowa „elita” myśli tylko o sobie – o własnej krótkowzrocznej i doraźnej korzyści – o materialnym zysku, który jest dla niej bogiem i najwyższym sensem działania.

 23. Muszynianka,
  smagani szarią…genialne.Muszę przedyskutowac ze znajomym lekarzem. Syryjczykiem de domo a teraz już regularnym obywatelem Rzplitej. Ateistą i lewakiem w młodości ,aktualnie zaś,poszukującym korzeni religijnych by jakoś znieśc wylewającą się z Al Jazziry rozpacz rodaków rozdrabnianych najnowszymi technologiami made in USA ,
  made in Russia ,made in UK ,made in Germany,made in Poland (Kopaczowa niedawno uroczyście poświęciła fabrykę Beryli ,g.wartych lecz poręczanych)
  Rozdrabniani tęsknią do bezpowrotnych czasów smagania szarią..
  Idą do nas .
  Ja bym wystawił im na przeciw kwiat europejski: ..Junckera,Tuska,Camerona,Hollanda,Merkel ..itp..ruski także..
  Z jednej strony rozpacz i tęsknota za szarię a naprzeciwko twardy biznes rozdrabniania.

 24. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że Polska akurat bardzo potrzebuje imigrantów, według ocen specjalistów nawet 140 tysięcy rocznie. Odrębną kwestią jest to, jakich imigrantów potrzeba i skąd byłoby ich brać „najwygodniej”.
  W tej materii panuje pomieszanie pojęć: uchodźców i imigrantów, tymczasem są to dwie kompletnie różne kategorie.
  Paranoja i ignorancja rasistów i ksenofobów nie uderza u nas nawet w uchodźców z krajów islamskich, przed którymi tak usiłują nas „bronić” (a oni bronią się rękami i nogami, żeby do nas przypadkiem nie trafić), bo jest ich u nas ilość śladowa, lecz bije w polską gospodarkę, system emerytalny, rolnictwo, edukację i służbę zdrowia, a także stosunki z sąsiadami.
  W rezultacie nie prowadzi się w Polsce rozmów o imigracji, tylko o tym, co sobie polska PEGIDA wyobraża. Taka nasza specyfika, zamiast dbać o nasze prawdziwe potrzeby, „dyskusja” toczy się na poziomie jarmarcznych wystąpień Kukiza.

  http://moskwasadowa.blox.pl/html

 25. @Muszynianka ,

  Ogromne dzieki , ta moja technika mimo ze
  najnowsza (Galaxy S 6) ma wszystkie bajery
  i ja chyba jestem juz za glupi na te bajery .
  Klickam i ogladam na zywo disco w Rio .
  Tylko po co mi to ?
  Ja chce wkleic prosty tekst ( nie sex) !
  A to bydle robi mi wbrew !
  Juz mnie brwi bola .

  DZIEKI JESZCZE RAZ !!!
  Zaraz pogadamy ,
  bo i temat ciekawym jest .

  ZLOTE Pozdrowionka .

 26. moskwasadowojekolco,
  wg ocen specjalistów…to jest hucpa.Jakich „ocen” i jakich „specjalistów” ?
  Przecież ze śmieciowych nie wyżyją.W dodatku bez mieszkania.
  O tym wiedzą i bronią się r i n.
  Pieprzenie o p.gospodarce,s.emerytalnym,sużbie ,edu ..itp ..itd ..to tylko pieprzenie.
  Kukiz ma rację.By wyżyc na Tej Ziemi trzeba twardo chapac co się da
  i tępic konkurencję.

 27. Szanowny panie Redaktorze,
  to co Pan opisuje, to sa opoznione skutki tzw. „dekolonizacji” inspirowanej przez ruchy
  marksistowskie. Skutkiem tego procesu sa: nedza, glod i wojny domowe w krajach
  zamieszkiwanych przez spoleczenstwa, ktorych proces cywilizacji zostal brutalnie
  przerwany przez lewicowych oszolomow. Staje sie rzecza oczywista, ze pozostawione
  samym sobie niedorozwiniete plemiona tubylcze nie sa w stanie poradzic sobie
  ze zbudowaniem sprawnej administracji i efektywnej gospodarki.
  Problem w tym, ze zindoktrynowane lewicowa ideologia „elity” dzisiejszej Europy
  nie sa w stanie stawic czola tej gorzkiej prawdzie, chowajac z uporem maniaka
  glowe w piasek marksistowskiej utopii.

 28. Próbowałem dodać własną opinie , ale strzegący poprawności politycznej „strażnik internetowy” zamroził moją opinię , kiedy w mojej wypowiedzi pojawiła się sugestia , że europejscy politycy powinni zrewidować swój stosunek do wydarzeń jakie rozgrywaja się w Azji Mniejszej. To tam tkwi początek wszelkich konfliktów , które doprowadzą do bałaganu przerastającego rozmiary i zasięg II wojny światowej.
  Unia Europejska jest bezsilna, bezideowa, i amoralna. Kto sieje wiatr ten zbiera burzę.

 29. „By wyżyc na Tej Ziemi trzeba twardo chapac co się da i tępic konkurencję.”

  Bardzo wysoki poziom świadomości etycznej i egzystencjalnej Homo sapiens.

  Mniej więcej ten sam, co w „PIEPRZĘ WIĘC JESTEM”.

 30. Miło, że peowski troll, sugerujący związki z ze środowiskiem literackim Moskwy w latach 30-tych (Bułhakow przewraca się w grobie) bezinteresownie – tak tylko przechodząc z tragarzami – udostępnił adres swego bloga.
  Dzięki temu można było ponownie zapoznać się obrzydliwymi, małymi kłamstewkami poputczyka kryptofaszysty Miśka K., ksywa spin doktor. Powtarzanymi za więdnącym organem Lisa. W międzyczasie zdemaskowanymi, jak i poprzednie puszczanie gazów pod adresem A. Dudy.
  Z melancholią muszę skonstatować, że osobnicy o mentalności alfonsa nie są li tylko wymysłem towarzysza Wiesława.

 31. Stereotypowość tłumaczeń, dlaczego uchodźcy np. z Syrii dążą do krajów unijnych jest na blogu wszechwładna i skostniała od 1,5 wieku – kolonializm, wyzysk, poniżanie ludności pr\zez Europę i teraz ludzie na łodziach przez Morze Śródziemne przeprawiają się by dać odpłatę Europie.
  Co prawda Polska nie miała kolonii w Syrii, Niemcy tez, ale to geopolitykom blogowym nie przeszkadza. Jakieś wytłumaczenie musi być, najlepsze są teorie najprostsze, komunikatywne, zrozumiałe przez każdego. Więc dawaj – odpłata za wieki poniżania. Tłumaczenia tego rodzaju, to teologia (odpłata za grzechy przodków) religia i magia.
  Słuszny gniew ludów południa i ich zemsta za obrazę honoru, religii, losu, życia, przodków i teraźniejszości narodów poszkodowanych.

  Jak sieć długa i szeroka te parareligijne schematy tłumaczące wszelkie klęski są kultywowane jak klepanie katechizmu, którego czarownik przykazał się nauczyć na jutro, gdy będziemy przechodzić inicjację – pamiętaj, jak zapyta cię starszy rodu, mów to, gdy ja jako kapłan zapytam, mów tamto, gdy usłyszysz przeciągłe uaaa i rytmiczne bębnienie, to wchodzisz na środek i wypełniasz swój taniec.
  Tak tez postępują blogowi geostratedzy. Mają 10 odpowiedzi, ale gdy pytań będzie dwadzieścia, to nie szkodzi, przyda się te dziesięć. I tańczą.

  Z historii pisanej znamy dziesiątki, setki przykładów zarówno wędrówek ludów, jak i wojen oraz rokowań, lenności, różnych symbioz, rozpadów i konsolidacji, itd. Czy ktokolwiek tłumaczy te liczne procesy np. odpłatą za kolonializm? Czy karą za grzech wyzysku, czy słuszną zemstą, która spadła na dzieci, wnuki, i dalsze pokolenia?
  Pzdr, TJ

 32. Temat przejmowania przez RP uchodźców wydaje się być bezprzedmiotowy z tego powodu, że uchodźcy po prostu nie chcą osiedlać się w Polsce. Mają jak najgorsze zdanie o państwie polskim, tutejszych warunkach życia oraz realiach społecznych.

  Ze wspomnień strażnika granicznego opublikowanych w polskich mediach kilka miesiecy temu:

  „– Na wieść, że to dopiero Polska, a nie Niemcy lub Szwecja i koniec wycieczki, najgłośniej płaczą Azjaci. Oni uciekają z określonym planem i marzeniami, z które często płacą relatywne fortuny – mówi mi doświadczony oficer Straży Granicznej. – Ci ludzie czasem wpadają w załamanie, albo jakąś niewyobrażalną agresję, bo w ułamku sekundy wiedzą, że stracili wszystko. Gdyby nawet ich złapali Niemcy, to mieliby wciąż szansę zostać w Europie. Tymczasem, jak to sobie planowali, to naczytali się dobrze, że Polska prawdopodobnie zaoferuje im raczej długi pobyt w zamkniętym ośrodku i bilet powrotny – dodaje.

  Strażnik podkreśla, że nie przypomina sobie, by któryś z przyłapanych przez niego na nielegalnym przekraczaniu granicy cudzoziemiec zeznał, że to właśnie Polska była krajem, do którego uciekał. – Dla nich złapanie na terytorium Polski to najgorsze, co mogło się wydarzyć. Tyle męczarni, a wszystko legnie w gruzach tuż przed metą. I to w państwie, które nie tylko nie ma najlepszej renomy jeśli chodzi o poziom życia, ale i słynie z tego, że cudem można się tu legalnie zaczepić – tłumaczy mój rozmówca.”

  Kilka dni temu policja przypadkowo zatrzymała samochód przy południowej granicy kraju. W busie podrózowało 31 uchodźców szlakiem przez przez Turcję, Grecję, Serbię, Węgry, Słowację – obywateli Jemenu, Syrii i Afganistanu.
  Z tej grupy żaden nie zadeklarował chęci złożenia wniosku o nadanie w Polsce. statusu uchodźcy. Zabrano im więc paszporty i puszczono wolno.

  Mam nadzieję, że szczęsliwie przebili się na zachod.

 33. Z.B.I.G.
  Zawsze cieszy mnie żywa reakcja Czytelników. 🙂
  Kolejka z obelgami na prawo, jednak
  „Poputczyk kryptofaszysty Miśka K”, „peowski troll”, „mentalność alfonsa” – to plasuje cię pod koniec ogonka. Popracuj nad sobą, bo chciałbym przeczytać coś nowego, a tu zwykły groch z kapustą, co w efekcie daje siarkowodór. 🙂

 34. Trochę improwizacji;
  Nie wiem skąd ta pewność, że /służby ukraińskie/ były pod kontrolą Rosji. Naprawdę, poczytaj sobie o puczu Janajewa, o czasach Jelcyna, porównaj Andropowa z Dengiem itd. W latach 90 w samej Rosji niewiele było rzeczy pod kontrolą Rosji. Wówczas rządzili ci, którzy dziś działają jako „sowietolodzy” pracujący w amerykańskich fundacjach :). Reformy w Rosji robił Gajdar – klon Balcerowicza. To również nazwano „terapią szokową”. Ładny eufemizm na rozwalenie przemysłu i wysłanie elitarnej kadry inżynierskiej na emigrację do USA (w tym projektanta sowieckiego superkomutera Elbrus, którego wyniki przejął Intel), przyjęcie dolara jako waluty w handlu, importowaniu przterminowanych kurczaków z USA itd..Za kadencji Żyda Niemcowa zamordowano kiljudziesięciu rosyjskich dziennikarzy śledczych (prywatyzacje!) i nikt się słowem nie zająknął. Polacy znają tylko Politkowską (obywatelkę amerykańską ukraińskiego pochodzenia – szczerze nienawidzącą Rosjan i to z wzajemnością). Tyle Polacy wiedzą o Rosji. Nic.

  Zwróć uwagę choćby na sam aspekt rozpadu ZSRR. Przecież to był kompletny chaos, bez krztyny propaństwowej postawy. „rosyjskie” służby pozwoliły by od Rosji oddzialiły się tereny zdobyte jeszcze w XIX wieku. Zaupełne kuriozum to był Jelcyn oznajmujący, że nie interesuje go Krym, choć sami Ukraińcy dziwili się. Wszak Krym był doczepiony do Ukrainy czysto administracyjnie. Rosjan on wówczas zupełnie nie interesował. „Rosjanie” nie mieli pojęcia co się dzieje w Czeczenii. Sprawne służby nie dopuszczają do rozwinięcia się powstania. Tak się dzieje tylko w chorym, słabym, zanarchizowanym państwie. Kroiła się nawet niezależność Syberii, Turkmenistanu….

 35. @abchaz
  Już na tym blogu parokrotnie była mowa o tym problemie, podawane były linki i źródła, niezmiennie w tej sprawie wypowiada się od początku wieku Rządowa Rada Ludnościowa (niezmiennie, niezależnie od tego, jaki rządzi rząd), w mediach też możesz znaleźć informacje na ten temat, choćby wypowiedzi demografki z SGH prof. Ireny E. Kotowskiej.
  No ale nie sądzę, żebyś ty akurat chciał zgłębiać ten temat, skoro to wszystko tylko „pieprzenie”, ja tym „pieprzeniem” zajmuję się 15 lat.

 36. tejot zna odpowiedź.
  tejot zna nie tylko wszystkie odpowiedzi, lecz i każde z pytań.
  tejot jednak nie zniży się do rzucania pereł swych wszystkich racjonalnych odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania między wieprze blogowiczów.
  On jest jedynie rejestratorem ich tańców, pląsanych w rytm bębnów szamana.
  On jest jak rycerz, który mówi „nee” u Monty Pythona.
  Przerażający poprzez legendę, którą stworzył o sobie.
  A imię jego: Wzgarda (dla blogowej tłuszczy).

 37. Levar
  26 sierpnia o godz. 20:32
  Czy zbrodniczy imperializm amerykański nazywasz „lewicowym oszołomstwem”? Możesz coś więcej? Albo poczekamy gdy wytrzeźwiejesz.

 38. Jeszcze uzupełnienie tematu: Polska nie chce uchodźców, uchodźcy nie chcą Polski.

  Za DW:

  „Słowo „azyl” jest dzisiaj w Polsce praktycznie nieznane, pisze korespondentka berlińskiej „Tageszeitung”. Dla wielu Polaków to nie do wyobrażenia, by uchodźcy polityczni mogli szukać w ich kraju schronienia. ”Wciąż panuje tu wyobrażenie, że jest się przecież samemu potencjalnym emigrantem”, konstatuje autorka. Zwraca też uwagę na fakt, że kiedy przed tygodniami Komisja Europejska zwróciła się do polskiego rządu z prośbą, by przyjął niecałe 4 tys. uchodźców z Erytrei i Syrii, w szeregach tak prawicowych jak i lewicowych polityków zawrzało z oburzenia.

  Korespondentka przytacza wyniki ankiety przeprowadzonej przez „Rzeczpospolitą”. Jak wynika z niej, 70 procent Polaków jest przeciwnych przyjęciu uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu.

  Polski rząd „zgrzytając zębami” zgodził się ostatecznie na przyjęcie 2 tys. uchodźców – pisze TAZ. Przy tym, jak zapewniła premier Ewa Kopacz, koszty zakwaterowania, opieki i integracji w wysokości 70 mln euro przejmie Unia Europejska.

  „W obliczu setek tysięcy imigrantów występujących o azyl w sąsiednich krajach ta grupa uchodźców w liczbie 4199 ubiegających się o azyl w Polsce w pierwszej połowie 2015 r. sprawia wrażenie, jakby pomyliła adres”, komentuje Gabriele Lesser.

  W Polsce, w jej opinii, „o azyl wnioskują ci pechowcy”, których złapały służby graniczne a byli to dotąd głównie Czeczeni. A ponieważ posiadają obywatelstwo rosyjskie muszą się liczyć z deportacją do Moskwy. O azyl wnioskowało też 1345 Ukraińców oraz 208 Gruzinów.

  Jak informuje dalej korespondentka, w pierwszych 6 miesiącach 2015 azyl w Polsce otrzymało tylko 273 uchodźców z Syrii, Egiptu i Iraku. Ale nic nie zatrzymuje ich w Polsce, ponieważ „pół roku przewidziane na integrację to zbyt krótki okres a świadczenia są też niskie. Dlatego prawie wszyscy jadą dalej na Zachód”.

  Na koniec TAZ przypomina znamienne w tym kontekście fakty z przeszłości Radosława Sikorskiego, do niedawna jeszcze szefa polskiej dyplomacji. Podczas stanu wojennego otrzymał on azyl polityczny w Wielkiej Brytanii i dzięki państwowemu stypendium studiował na Oksfordzie, zostając potem dziennikarzem i robiąc od 1989 r. karierę polityczną w wolnej Polsce. „Jednak teraz, kiedy dyskutowano nad tym, ilu kraj może przyjąć uchodźców, milczał””

 39. moskwa:
  pochlebiasz sobie, sądząc, że zostałem „czytelnikiem”. Twoim.
  Popyt na czytelnictwo jest nieuchronną wypadkową podaży. Lecz jeśli oferta sprowadza się do przemielonych uprzednio przez mainstreamowe media popłuczyn po nieaktualnych zniesławieniach, to liczba kliknięć sprowadzi się do zbioru, na który składają się najbliżsi krewni.
  Ale, jak rozumiem, wytrwale pracujesz na popularność.
  Jest jeszcze parę blogowisk, gdzie możesz dać wyraz swemu „pieprzeniu”, „którym zajmujesz się już 15 lat”.
  Podać adresy, złociutki?!

 40. LA
  na czerwono

  To własnie jest nędza intelektualna.
  Bez żadnych mozliwosci dyskutowania racji z ludzmi potocznymi.
  Oderwana od podłoża.Bezpłodna i bezproduktywna.
  Nieszczęście Rzplitej.
  „Łazi toto takie marne
  Aż że dziwno drodzy moi
  Ani tego włożyć w garnek
  Ani nie da się wydoić”

 41. tejocie,
  pisząc o spóźnionej karze za kolonializm wyrażałem się metaforycznie, a nie „teologicznie” (jak insynuujesz swoim zwyczajem wykręcania kota ogonem i ośmieszania każdej ważniejszej kwestii podnoszonej przez komentatorów na tym blogu).
  Innymi słowy: to, co się teraz dzieje na obrzeżach Europy to jest konsekwencja polityki kolonialnej (a później: zagranicznej) praktykowanej przez europejskie „mocarstwa” na obcych kontynentach.

  PS. Oczywiście: najpierw była przemądra i bardzo ucywilizowana „kolonizacja” niedorozwiniętych plemion tubylczych (jak z gracją pełnego wyższości bufona pisze niejaki Levar), a następnie jeszcze mądrzejsza i jeszcze bardziej ucywilizowana dekolonizacja.

  Bo przecież nasza cywilizacja jest najwspanialsza, nasze narody stoją najwyżej w rozwoju, nasza krew najlepsza (nasze plemię jest The Best!)… Reszta świata to niedorozwinięte dzikusy, na dodatek niewdzięczne za nasze próby ich ucywilizowania (mowa oczywiście o tych, które owe próby przetrwały, bo dla wielu innych skończyło się to kompletną destrukcją ich kultury i eksterminacją całej populacji).

 42. Co za nonsensy wypisujecie na tym forum. Zalew imigracji to nie skutek kolonializmu. Grecja nie miala kolonii, ale graniczy z rozsypujacym sie pseudo-panstwami postkolonialnymi jak Syria i Irak. Panstwa te wymyslili Sykes, Picot i Gertrude Bell. Wytyczyli granice na zasadzie podzialu kolonii i na tron powolali Haszemite z jeszcze innego kraju. W kazdym z tych panstw jest po troche kazdej narodowosci i kazdej religii. Za to zaden naród nie dostal wlasnego panstwa, jak chocby Kurdowie. To samo w Afryce: Ruanda i Burundi to dwa rózne panstwa, a w kazdym z nich mieszkaja dwie rózne skonfliktowane narodowosci. Panstwo moze byc wielorasowe i wieloetniczne, i dobrze jesli tak jest, ale kazda narodowosc powinna miec swoje panstwo, jak chocby Zydzi.
  Z globalizacja to nie ma nic wspólnego, bo to ludzie uciekaja przed dyktatorami, nedza i religiami, a nie miedzynarodowe korporacje.

 43. moskwasadowojekolco,

  Ty na serio o tej „Radzie” ?
  B.mi przykro,ze ,faktycznie ,o niej nie słyszałem.
  Wychowałem się w Kraju Rad i stąd,może,pewna idiosynkrazja.
  Głowa do góry !
  „Rada rządzi, rada radzi, rada nigdy Cię nie zdradzi”

 44. @Z.B.I.G.
  Ja sobie nie pochlebiam, tylko ubliżam, nie tylko sobie, ale i moim Czytelnikom, podobni tobie „czytelnicy” są tam b. niemile widziani.
  Nie napalaj się tak, „złociutki”, bo ci żyłka pęknie 🙂

 45. Bar Norte,
  bo jak Polak emigrować – to dobrze, a jak Polak przyjmować (potrzebującego pomocy) imigranta – to źle.

 46. @abchaz
  Twoje wyobrażenie o funkcjonowaniu państwa jest czysto z Kukiza.
  Chcecie rozj… system, ale nawet nie wiecie, z czego on się składa, jak działa i o co w nim biega, w rezultacie latacie po necie z młotkami i walicie gdzie popadnie – tyle z pożytku z sieci, że na ulicach was nie ma.
  🙂

  No dobra, dosyć karmienia trolli.

 47. @LA
  Mało tego, jak kto Polaka dyskryminuje, to zbrodniarz, a jak Polak dyskryminuje, to jest obrońca narodu. Takie, panie, buty 🙂

 48. Jedną z główną przyczyn destabilizacji Bliskiego Wschodu była druga wojna iradzka.
  Obok USA brały w niej udział dwa europejskie mocarstwa imperialistyczne-kolonialne , które posiadały w Iraku obok Ameryki jako jedyne własne strefy okupacyjne. Krajami tymi były Wielka Brytania i Polska. Oba te zasłużone w rujnowaniu regionu kraje , nie poczuwją się do żadnej odpowiedzialności i bronią się jak mogą przed przyjmowaniem uchodźców, bo one przędą niewinne.

 49. moskwasadowojekolco,
  wyobrazenie o funkcjonowaniu państwa okazuje się tylko wyobrażeniem.
  Strzegą go trolle wynajęte.Zasiadające takze w karykaturalnych Radach .
  Pewnie za ciężkie pieniądze.
  Nieszczęscie Rzplitej .

 50. „Albo – pisze Warszawski – Europa uzna, że imigracji nie da się powstrzymać i uzna ją za szansę”.

  Można oczywiście uznać za szansę wojnę, powódź, trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, czy nawet uderzenie komety i Konstanty Gebert wszystko to dialektycznie uzasadni.

  W stanie wojennym na łamach podziemnego pisma KOS K. Gebert (jako Dawid Warszawski) zatakował USA za udany desant na Granadzie. Uznał komunizm w wersji kubańskiej za szansę dla wyspy i jej mieszkańców. Drugie pokolenie Gebertów i nic się nie zmienia. Ojciec Konastantego, Bolesław „Bill” Gebert był agentem sowieckiego wywiadu w USA (ps. Ataman); zanim po wojnie został aresztowany przez FBI udało mu się zbiec do Europy.

 51. Nie tylko ponure wiadomości:
  Polski humor podbija Niemcy

  Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Bilda”:
  Od 2006 roku jestem znany polskiej polityce na tyle, by móc wygrać wybory prezydenckie.

 52. @abchaz
  Tak, jeszcze spiskują przeciwko Polsce, jak ci co zalecają szczepionki i używanie mydła 🙂

 53. D.Passent: ” …. nasili się dyskryminacja wyznaniowa (patrz np. wpisanie chrześcijaństwa do konstytucji …”.

  Pan Redaktor do tej pory nie zdążył zapoznać się z obowiązującą Konstytucją? To współczuję, ale się dziwię. Chrześcijaństwo jest tam już wpisane.

  „My, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,
  zarówno wierzący w Boga
  będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,
  jak i nie podzielający tej wiary,
  a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł,
  równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego – Polski,
  wdzięczni naszym przodkom za ich pracę, za walkę o niepodległość okupioną ogromnymi ofiarami, za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu i ogólnoludzkich wartościach …”.

 54. Wszystkie wojny mają cel:
  a-ekonomiczny
  b-strategiczny
  c-ideologiczny

  Toczące się obecnie, mają to samo podłoże.
  Ciemny lud może kupować różne wersje serwowane przez media, ale przyczyny tych obecnie się toczących są pochodną jednej z tych trzech wątków.
  Krótkowzroczne interesy dały długofalowy skutek, z którym musza się uporać państwa UE.
  Ciekawą konkluzją dyskusji w dzisiejszym wydaniu Polsat news2 było zauważenie faktu, że celem pielgrzymki wielu stron była Moskwa.
  Którą odwiedził król Jordanii, wysłannicy opozycji syryjskiej, domu Saudów, przedstawiciele Asada…..
  Idzie przełom, niekoniecznie związany z Waszyngtonem.

  Nie sądzę by geostrategiczne interesy Waszyngtonu czy Londynu, spowodowały odcięcie dostaw broni i finansowania różnych formacji zbrojnych działających na tym terenie.
  Ale, po obaleniu reżimów świeckich pozostaje jedynie opcja silnie religijna, niekorzystna dla tychże interesów.
  Więc może jakiś pokój a z nim koniec napływu uchodźców nastąpi.
  Tyle że nowym rządom, czy krajom wyłaniającym się z tego chaosu, trudno będzie narzucić korzystne rozwiązania polityczne i warunki wymiany ich surowców na dobra importowane.
  Nawet ludy zmęczone wojną nie przystaną na dyktat korzystny dla Zachodu, za wszelką cenę…..

 55. @abchaz , 20:19

  Trawka czy „Sloneczny brzeg ” ?
  Bo bredzisz jak potluczony !

  Sam dostales dach nad glowa w tej „parszywej Polszie ? Dostales ?
  Zyjesz jakos ? Zyjesz .
  Nawet komputer masz kozodoju !
  Z Abchazji , czy z pieniedzy polskiego podatnika ?
  Wiec zamknij dziob , bo inni zyja duzo gorzej ,
  nawet w tych podobno”zlotych Niemczech”.
  Przyklad ?
  Prosze bardzo :
  kobieta 62 lata , poniewaz byla prawie cale zycie ( lub prawie) Selbständig , oddawala fiskusowi BRD po 100 do 200 000 tysiecy starych Deutsche Mark (zach.) z tytulu podatkow , placila obowiazkowa skladke na
  Berufsgennosenschaft (ca.6 200 DM) rocznie
  do tego wszystkie inne syfy jak Krankenversicerung , czesc (50%) od pracownika , z wyjatkiem podatku od jego zarobku etc . etc.
  Otrzymuje dzisiaj 239 , € renty chorobowej !
  O reszte , ok .430 , – € musi zebrac w Sozialamcie
  Bo to jest minimum sozjalne , uznane przez Bundestag do przezycia ( CZYTAJ BARDZO UWAZNIE : DO WEGETACJI !)
  Za duzo zeby umzec , za malo zeby zyc !

  A tu przyjezdrzaja goscie z Syrii czy Libanu ,
  obwieszeni zlotem , co najmniej 0,5 kilo na
  leb , ile maja pochowane w bankach po calym
  swiecie – tego nikt nie wie , a i sprawdzic sie nie da – tajemnica bankowa i doja panstwo niemieckie !
  Niemka o ktorej powyzej wspomnialem po 30 latach pracy ma ok. 700 ,-€ renty i zapomogi ,
  razem wzietych , z czego musi oplacic czynsz , prad , wode , scieki ,telefon etc. , etc.
  Na zycie Pani Niemce , co najmniej od pokolen , zostaje ok. 280 , -€ !
  Na wlasciwa emeryture musi jeszcze czekac ok. 4 lata .

  I teraz , z ciezkiej sytuacji wojennej , przyjezdza gosciowa/ gosc z Syrii (dajmy na
  to) i nic tylko zada , i ma pretensje .
  Pojedyncza osoba ( egal skad) otrzymuje ok.
  1.400 , -€ „hilfe” , ciuchy za friko , papu za friko , za czynsz , wode , prad odciagaja z sumy glownej ok .500,-€ .
  Czyli biednemu uciekinierowi ze strefy wojannej w Libii czy Syrii , pozostaje w lapach
  800 – 900 € .

  No to mi powiedz @abchaz : ty bys sie nie
  wk..wil , na miejscu przecietnego Niemca /
  Niemki ?
  Ci „biedni , pokrzywdzeni” maja wiecej pieniedzy od BRD , niz przecietny obywatel
  tego kraju , po 30 latach pracy .
  Niemiec , z dzisda , pradziada .

  A co zabunkrowali po swiatowych bankach , tego nikt nie wie.
  To jednak nie wszystko :

  Ksztalcenie , kursy jezykowe , kursy asymilacyjne , pelna obsluga tlumaczy ,
  sozial poradnikow (?!)) – koszt miesieczny na glowe uöchodzcy to ca. 3.200 , – € miesiecznie. .

  A zeby bylo jeszcze smieszniej , to 3 – osobowa rodzina , po trzech miesiacach ,
  pobytu w Niemczech , ma prawo do wladnego mieszkania (3 pokoje ) , pomimo ze ichnia sprawa azylowa sie toczy , i toczyc sie bedzie 2 – 2,5 roku .
  Takie mieszkanie , to koszt rzedu 650 – 750 € na „cieplo” , czyli ogrzewanie , zima + ciepla
  (goraca . woda) non – stop .

  Ja tylko powiem od siebie :
  no wiekszych frajerow jak Niemcy , to chyba nie znajdziesz po calym swiecie @abchaz !
  Pakuj sie i zjezdzaj tu .

  CYNAMON cie pachnaco powita !
  PS. a i laptop tez nowy dostaniesz !
  Od rzadu BRD .

  Pozdrowionka .

 56. LA
  26 sierpnia o godz. 21:18
  tejocie,
  pisząc o spóźnionej karze za kolonializm wyrażałem się metaforycznie, a nie “teologicznie” (jak insynuujesz swoim zwyczajem wykręcania kota ogonem i ośmieszania każdej ważniejszej kwestii podnoszonej przez komentatorów na tym blogu).

  Mój komentarz.
  Teologia, to nauka analizowania metafor byłych i kreacji nowych. Metaforyczne objaśnianie fali uchodźczej prącej ku Europie Unijnej jest teologicznym wyjaśnianiem procesu, który da się wyjaśnić wprost, bo przecież sami uchodźcy o tym mówią, ich starania o tym świadczą.

  Uchodźcy chcę poprawić swój los.

  a) Uchodźcy z terenów wojennych uciekają przed przemocą, lecz w miarę możliwości, zasobności, w pożądanym kierunku, tam gdzie mogą się spodziewać opieki i dobrego traktowania. Na ten przykład Polskę najchętniej by ominęli, a jeśli już muszą przez Polskę, to jak najszybciej i z dobrymi papierami np. do Niemiec.

  b) Uchodźcy z terenów biednych chcą po prostu lepiej żyć

  Gdzie w tym procesie występuje zemsta, kara, czy reakcja na kolonializm? Trudno się w tych exodusach doszukać jakiejkolwiek metafory związanej z kolonializmem i odpłatą za niego.
  Pzdr, TJ

 57. LA

  Piszesz:

  „bo jak Polak emigrować – to dobrze, a jak Polak przyjmować (potrzebującego pomocy) imigranta – to źle.”

  Dokładnie tak to wyglada.

  Kilka dni temu napomknąłem w komentarzu o tym bezwstydnym egoiźmie z którym się Polska i Polacy obnoszą gdy dochodzi do rozmów o przyjęciu uchodźców.

  Co ciekawsze to obnoszenie się z podszytym lękiem przed obcym bezwstydnym egoizmem nie ma wiekszego sensu, jest „na wyrost” bo jak napisałem wyżej w Polsce i tak uchodźcy nie chcą się osiedlać. Współczesna Polska to nie jest kraj dla uchodźców. To nie jest kraj w którym mogliby zaznać wymarzenego poczucia bezpieczeństwa i spokoju.

  Przecież nie po to ludzie miesiacami ryzykujac życie, desperacko przebijają się do Europy by osiadać na jej niegościnnym zadupiu.
  W jakiejś wrogiej, neurotycznej zonie.

 58. tejot

  „Stereotypowość tłumaczeń, dlaczego uchodźcy np. z Syrii dążą do krajów unijnych jest na blogu wszechwładna i skostniała od 1,5 wieku – kolonializm …”.

  Może łaskawca zechce zrozumieć, że to jednak mentalność kolonialna wzbogacona o świadomość liberalną skłoniła europejskie potęgi do wywołania i/lub inspirowania kolejnych przewrotów w świecie muzułmańskim. Może niech teraz tamtejszych uchodźców ci przyjmują, najlepiej we własnych domach, którzy wcześniej wysyłali tam samoloty z bombami i wspierali „rewolucje”, mające przekształcić muzułmańskie kraje w demokracje liberalne. Taka przecież była polityka europejskich liberałów, więc niech teraz wezmą za to odpowiedzialność. I znikną czym prędzej, zanim ludzie nie nie rozsierdzą na dobre. Modelowym przykładem jest tu Obama, ktory zaangażował USA wojskowo w Syrii, ale tylko trochę. Nie na tyle, by wygrać wojnę w Syrii, ale dostatecznie, by stworzyć potworne zamieszanie i Himalaje ludzkich nieszczęść. Po czym się zwinął. Typowy demokrata, przedtem robili to inni demokraci – Johnson w Wietnamie i Clinton w Somalii.

 59. LA,

  Skąd bierzesz swoje teorie na temat toksycznego działania globalizacji? Zakładam, że w Twoim mniemaniu, przed-globalizacyjny świat wyglądał cudownie.

  Zarówno logika, jak namacalne fakty wskazują, że jest kompletnie odwrotnie. Od 20 lat, głodujące miliardy (zwłaszcza ludność Azji), nie sa skazane na żywienie się korą lub korzeniami drzew – mają dostęp do coraz lepszego żywieniowego minimum. Dysproporcje dochodów owszem – wzrosły dramatycznie, ale na Boga, nie nazywajmy pietruchy burakiem cukrowym.

  The poverty rate in China fell from 26% in 2007 to 7% by 2012, according to a different measure produced by Gallup.
  Since the start of far-reaching economic reforms in the late 1970s, growth has fueled a remarkable increase in per capita income and a decline in the poverty rate from 85% in 1981 to 33.1% in 2008 (poverty being defined as the number of people living on $1.25/day.

 60. moskwasadowa
  „Polska akurat bardzo potrzebuje imigrantów, według ocen specjalistów nawet 140 tysięcy rocznie”.

  Jesteś naszym lewackim idolem. 🙂
  Polska potrzebuje wysokiego przyrostu naturalnego i powrotu emigrantów ze zmywaków, a nie analfabetów z Afryki i Azji. Przyjmując tych ostatnich Polska nie rozwiąże żadnych problemów, za to stworzy nowe (przyszli nobliści emigrują zwykle do USA). Przeciez ten „film” o emigracji oglądasz od lat, już setki razy, Zachód przyjmuje imigrantów hurtowo od lat 60 i teraz ma do czynienia z REZULTATEM. I nie dotarło? Jeśli nie dotarło to przez myślenie schematyczne i ideologiczne. Wyzbądź się ideologii, rozum powróci.

 61. Egipcjanie, Libijczycy i Syryjczycy sa w gorszej sytuacji od czasu , gdy Wall Street i londynskie City zdecydowalo sie obalic ich wladcow.
  Przemyt setek tysiecy imigrantow do Europy Zachodniej sluzy ostatecznej likwidacji klasy sredniej, ktora mogla by zagrozic absolutystycznym zapedom plutokracji.
  Nastepuje powrot do modelu imperium rzymskiego- jeden procent panow a reszta im sluzy.

 62. do popisowych werbli i fanfar dolaczyly teraz, po rogach gajowych, takze kobzy tatrzanskich highlanders,ale melodia pozostala ta sama – we want to rule forever!
  25 lat po zmianie repertuaru(przypomne poprzedni: katjusza) jest dzisiaj ten polski big band polityczny niewatpliwie jednym z najlbardziej rozchwytywanych na scenie europejskiej zespolow, tak, ze nawet niemcom zaczynaja puchnac rece od oklaskow, zapewne z podziwu dla rozmachu i terminow obecnej drogi koncertowej (patrz: bild zeitung);

 63. Widziałam w wiadomościach wdzierających się uchodźców zmierzających z Bałkanów dalej do Europy. Tak mniej więcej wyglądało zdobycie Bizancjum, co opisał Stefan Zweig. A opis ten robi niezapomniane wrażenie.

 64. duende,
  argumenty, które podajesz (22:57) są sensowne. Ale zważ, że ta poprawa (kurczenie się populacji żyjącej w biedzie i niedożywieniu, wręcz głodzie – w Azji) wcale nie jest zasługą globalizmu, (który jest domeną ekonomiczną – a nawet ideologiczną – Zachodu), tylko wysiłków lokalnych rządów (indyjskiego, chińskiego, wietnamskiego…), które zaczęły dbać o własny interes, nie poddając się dłużej wpływom i dyktatowi Zachodu. Globalizm z definicji jest przeciwstawny regionalizmowi.
  Niestety, ja widzę coraz więcej wad i niebezpieczeństw wynikających z hołdowania globalizmowi, którego dawniej byłem zwolennikiem.
  Moim zdaniem postać globalizmu zmienia się z liberalnej w opresyjną.

  tejocie (22:35),
  albo nie rozumiesz o co chodzi, albo udajesz, że nie wiesz o co chodzi. Jesteś człowiekiem inteligentnym, więc moim zdaniem chodzi o to drugie.
  Jednak w obu przypadkach wyklucza to sensowną i uczciwą dyskusję z Tobą.

 65. Jakis ten felieton polowiczny i rozczarowujacy.
  Utyskiwanie nad losem Europy „zalewanej przez uciekinierow”.
  „Ceniony” dziennikarz Dawid Warszawski nie potrafi sie ustrzec przed ukrywanym rasizmem i niechecia do swiata muzulmanskiego.
  Wciaz odbija nam sie czkawka konflikt Izrael Palestyna.

  Zabraklo u Pana Passenta nawet powierzchownej proby znalezienia przyczyn aktualnego kryzysu.
  Czy tak trudno dostrzec, ze jest on spowodowany bezposrednia militarna ingerencja USA i jej sojusznikow .

  Bliski Wschod i Polnocna Afryka zostala zdestabilizowana na skutek swiadomej polityki lub bledow (niewiadomo co gorsze) USA, UK i oslow trojanskich.

  Od Afganistanu przez Irak , Syrie do Libii wszedzie zdestabilizowano funkcjonujace lepiej lub gorzej structury panstwowe i instytucjonalne doprowadzajac to humanitarnej tragedii i rozpadu tych panstw.

  Doskonale wiadomo kto ponosi za to odpowiedzialnosc i wiadomo kto powinien ponosic koszty tej tragedii lacznie z fala uciekinierow.

  Mam propozycje – ladowac emigrantow ladujacych w Grecji na statki i wysylac do USA.

 66. Muszynianka:
  Nie interesuje mnie, czy z ciebie wielkomiejska paniusia czy tez dama z Green Point. Wydaje mi sie, ze po prostu klamiesz.
  Ci Kubanczycy, ci Haitanczycy przybyli do USA dawno dawno temu. Teraz straz przybrzezna poluje na lodzie w bliskosci wod przybrzeznych amerykanskich i zawraca imigrantow, bo oszczedza w ten sposob pieniedzy, ktore trzeba wydac na wnioski azylowe.
  Co do Kanady, to nie slyszalem o legalizacji nielegalnych. Wysylaja ich z powrotem. Azylantow zatwierdzaja konsulaty kanadyjskie, z dala od granic kanadyjskich.
  Jest taki dobry film amerykanski, „The Visitor”, ktory mozesz sobie zobaczyc.
  A te twoje torie o amerykanskiej demokracji i milosci do emigrantow to sa bajeczne, jak na prowincjuszke przystalo. Jest to Medicine Hat, Alta czy tez Saskatoon?

 67. Ten „Ponury scenariusz” ma swój sens, geopolityczny. Wiadomo w czyim interesie jest zgaszenie Europy, wywołanie tutaj konfliktu na miarę II wojny światowej.
  Tylko Niemcy bronią się przed tym scenariuszem. Nasz pokonany Bronuś , aż piał z radości z możliwości udziału w konflikcie ukraińskim. Duduś nie jest
  lepszy, widać, że chce brnąć w tę mocarstwową politykę poprzednika.
  Pieniądze na taką europejską, a nawet światową zawieruchę są, w przepastnych zapisach komputerowych – tylko człowieka na miarę Hitlera brak.
  Historia się powtarza: tylko groteską

  Kawałek muzyczny na tę okoliczność by się się przydał.
  Tylko ten mi wchodzi na ruszt:
  https://www.youtube.com/watch?v=fYsI1YXmzNU

 68. W krajach EU chyba nie wiedza albo zapomnieli co to byla V kolumna.

 69. Jezus przybył do Polski. Mówi, że gdyby wiedział co go tu spotka to by dał się ukrzyżować w Syrii.

  Innymi słowy. Bez paniki. Nikt Polski nie zaleje.

 70. @Mauro Rossi
  Wasza mieć rację, Polska potrzebować z powrotem polska emigracja. Wasza wziąć bat i zagonić ją do domu, bo ona nie chcieć wasza słuchać, można też zrobić kara za ta emigracja, za każdy rok w Irlandia od teraz rok pierdla. Analogicznie Wasza przekonywać do przyrost naturalny polskie ludzie, które są już na miejscu – nie masz dziecków, won z roboty bez prawa do zasiłku! Albo chociaż stan wojenny i godzina policyjna, bo to u Wasza zawsze zwiększać przyrost naturalny.

  Ali ibn Iwan Moskowini, Lewakistan 🙂

  W Polsce jedyna imigracja, która się ilościowo liczy, to Ukraińcy, których jest kilkaset tysięcy i 99.9% tej imigracji ma pracę, inaczej by ich tu nie było.

 71. Publicystyczne scenariusze mają to do siebie, że wyolbrzymiają jedno zjawisko, a pozostałe pomijają.
  1. Nie słyszałem o żadnej wojnie w Turcji, Maroku ani Algierii.
  2. Wojny nie trwają w nieskończoność. Sąsiedzi Iraku, Syrii i Libii się kiedyś dogadają i zaprowadzą jakiś porządek.
  3. Wszystkie państwa, w których wprowadzono neoliberalizm (znienawidzony przez publicystów lewicy i prawicy), doświadczają wzrostu poziomu życia, co hamuje potrzebę migracji.
  4. Kryzysy w krajach bogatych, wywoływane keynesowską polityką monetarną taniego pieniądza i preferencyjnych kredytów, obniżają poziom życia w tych krajach, co też zmniejsza skłonność do migracji do tych krajów.

  Co nie znaczy, że nie pojawią się jakieś nowe wojny i uchodźcy, np. w Afryce środkowej albo południowej Azji, gdzie jest największa bomba demograficzna.

 72. Trudno jest określić ilu uchodźców z Ukrainy jest w kraju.

  Polskie konsulaty od początku kryzysu ukraińskiego wydawały wizy schengen bez ograniczeń wiedząc, że większość obdarzonych wizami i tak po przekroczeniu granicy UE ruszy dalej na zachód.
  Tak też się stało wiec UE po odnotowaniu nagłego napływu Ukraińców do krajów starej Unii zaleciła polskim konsulatom stosowanie ograniczeń wizowych. Ale do tego momentu wiz wydano około miliona.

  Polski biznes złożył oficjalne zapotrzebowanie na około 400 tysięcy ukraińskich robotników – głównie w rolnictwie i budownictwie. Oczywiście motywem zatrudniania były niskie stawki za które już nawet w RP ludzie nie chcą pracować.

  Ale z punktu widzenia biznesu najbardziej cenni są Ukraińcy przebywający tu nielegalnie bowiem systuacja zmusza ich do potulności, uległości i co najważniejsze do pracy za stawki minimalne – na poziomie przetrwania egzystencjalnego.

  Trudno jest oszacować ilość wegetujących tu uchodźców z Ukrainy – de facto niewolników.

 73. LA
  27 sierpnia o godz. 2:04
  tejocie (22:35),
  albo nie rozumiesz o co chodzi, albo udajesz, że nie wiesz o co chodzi. Jesteś człowiekiem inteligentnym, więc moim zdaniem chodzi o to drugie.
  Jednak w obu przypadkach wyklucza to sensowną i uczciwą dyskusję z Tobą.

  Mój komentarz
  Sąsiadka z sąsiedztwa ma taki zwyczaj. W każdej rozmowie, gdy nie łapie dostatecznie tematu (w jej mniemaniu) zadaje rozmówcy sakramentalne pytanie dwuczłonowe – jak jesteś taki mądry, to powiedz dlaczego tak jest (lub skąd coś się bierze, lub, itp.).

  LA, ty nie zadałeś tejotowi pytania, tylko orzekłeś, że „jest człowiekiem inteligentnym”, a nie wie o co chodzi. W orzeczeniu tym jest pytanie i odpowiedź w granicach zaproponowanej jednobitowej alternatywy albo/albo.
  I w porządku. EOT
  Pzdr, TJ

 74. Krzysztof Mazur
  27 sierpnia o godz. 9:56

  1-Turcja, wojna z Kurdami.
  Maroko, wojna z Frontem Polisario.
  Zamachy wojskowe w Algierii i Egipcie.
  Bratnia pomoc w Mali, Jemenie, Omanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie.

  3-Wszystkie kraje o przewadze rolnictwa tracą na globalizacji.
  Podcina możliwość egzystencji milionów utrzymujących się z ziemi.
  Meksyk- na przykład.

 75. Kilka przykładów, jak NORMALNE narody próbują rozwiązać problem uchodźców:
  http://derstandard.at/2000021311684/Baerenwirt-im-Gurktal-Wir-machen-hier-die-Anti-Saualm?ref=article

  http://www.noen.at/nachrichten/lokales/aktuell/korneuburg/Gepp-Die-Stadt-stellt-sich-der-Herausforderung;art2316,662091

  I hit internetu ostatnich dni:
  https://www.youtube.com/watch?v=tBHMzCOn2Sk&sns=fb

  W Nieczech i Austrii aktorzy (np. Til Schweiger) otawrcie wypowiadają się przeciw nietolerancji społeczeństwa i nazywają sprawy bardzo po imieniu.

  W Polsce, napakowanej facetami po sterydach, nikt nie ma jaj żeby stanąć po stronie prześladowanych (nieważne gejów, lesbijek, muzułmanów). Ci ludzie uciekają przed wojną, a nie tak jak Polacy do Anglii i Niemiec za socjalem i pieniędzmi na tatuaże i odżywki na siłownię…

 76. Dwoje najwyższych przedstawicieli rzeczpospolitej nie mogą się spotkać. Prezydent i premier. Pracują oddaleni od siebie o kilkaset metrów i nie mogą. Po prostu mają rzeczpospolita w dupie i przedkładają interesy swoich partii, klik i kanap nad interes narodu i państwa. A oboje walczyli, skakali przez płoty, gięli karki przed pałami ZOMO i UB, wywalczyli nam wolność i demokrację i nie mają czasu aby się spotkać. Mają natomiast czas aby gadać bzdury i obrzucać się kłamstwami w bredzących mediach zwanych wolnymi. Gdybym nie cieszył się z tego prymitywnego zachowania nędznych postaci, wyrzygałbym się przez zęby. A Duda kompromituje się i gada bzdury z organem CIA w Polsce Newsweekiem.

 77. @Bar Norte
  Skąd te dane o wizach Schengen? Jaki znowu milion? W jakim okresie? Twarde dane są takie:
  W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 roku polskie konsulaty na Ukrainie wydały wnioskodawcom około 434 tysięcy wiz, z czego 232,5 stanowią wizy krajowe – podaje ukraińska agencja prasowa UNIAN, powołując się na MSZ RP. Jest to o 12,5% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
  Tak że „milion” to w najlepszym razie wszystkie wizy, a nie wizy Schengen, w ciągu dwóch lat, wliczając w to okres do końca bieżącego roku.

  Zawsze wydaje się więcej wiz krajowych, bo najwięcej Ukraińców przyjeżdża na podstawie „promesy zatrudnienia” z prawem do pracy bez zezwolenia na pół roku, to nie są wizy Schengen.
  Nb. na zachodzie: „W 2014 roku UE rozpatrzyła 2985 wniosków o udzielenie azylu od obywateli Ukrainy. „Tylko 150 osób otrzymało pełny status uchodźcy w Unii Europejskiej, 2335 odmówiono, a reszta otrzymała pomoc w innej formie”, — poinformował „The New York Times”. Oznacza to, że UE przyjęła zaledwie 22% petentów z Ukrainy.”

  Dodajmy, że ani jeden Ukrainiec nie otrzymał azylu w Polsce (ewakuowani z Donbasu to według polskiego prawa Polacy, którzy podlegają procedurze „osiedlenia konstytucyjnego” – każdy, kto udowodni polskie pochodzenie, ma prawo ubiegać się o stały pobyt – a nie uchodźczej)

 78. Zwracam tylko cichuteńko uwagę, że multi-kulti nigdy i nigdzie nie działało. Zawsze, gdy dwie różne grupy próbowały zajmować ten sam teren, wynikiem były niepokoje a bardzo często i wojny. Zawsze. Nadzieja, że miliony Arabów i Afrykanczyków będą żyć w Europie współdzieląc te same miasta z Europejczykami, nie jest poparta niczym. Nawet USA służące za przykład „melting pot”, takim melting potem wcale nie są: społeczności się rozdzielają – powoli całe miasta stają się czarne lub latino, biali wynoszą się z Kalifornii, zaś napięcia rasowe są największe od kilkudziesięciu lat. Pomagać ludziom należy, ale mam wielkie wątpliwości czy ta pomoc musi polegać na osiedlaniu ich w Europie i budowaniu im meczetów a także honorowaniu rozstrzygnięć sądów sharia (jak w UK).

 79. @Bar Norte
  P.S.
  Żeby nie było – z resztą Twojego wpisu, szczególnie z oceną sytuacji imigrantów, zgadzam się całkowicie.

 80. Narracja Dudy – cytaty z ostatniego wywiadu dla „Bild”
  „Andrzej Duda dodaje jednocześnie, że wielu Polaków wcale nie odczuło rozwoju gospodarczego, o którym opowiadał rząd oraz poprzednia głowa państwa. – Przez lata rząd i mój poprzednik prezydent Bronisław Komorowski przekonywał, że wszystko idzie w górę. Gospodarka kwitnie, wzrasta dobrobyt w kraju. Ludzie tego nie odczuwają – ocenił prezydent.
  Andrzej Duda zapytany o „zlodowacenie relacji Polski z Niemcami w czasach prezydentury Lecha Kaczyńskiego” odpowiedział, że relacje między nimi były o wiele lepsze, niż wtedy prezentowano. Zdaniem prezydenta wiele spraw „wyostrzyły i wysunęły wtedy na pierwszy plan media”.

  Mój komentarz
  Pierwszy akapit cytatu jest bardzo podobny w tonie i stylu do niedawnego oświadczenia Dudy o „nieprawidłowościach” w MON przy przetargu na śmigłowce.
  Duda w wywiadzie dla Financial Times powiedział:

  „Są niepokojące sygnały dotyczące (…) pewnych nieprawidłowości w przetargu. Minister obrony zaprzeczył, że takie nieprawidłowości miały miejsce. Ale w sferze publicznej pewnych informacji brakuje. To bardzo ważna sprawa. Musimy ją wyjaśnić (…) i przyjrzeć się jej merytorycznie, zbadać legalność – powiedział Duda.”

  Drugi akapit, to żywcem skopiowany schemat z propagandy PiSowskiej tłumaczący trudne dla PiSu sprawy w następujący sposób – tak wcale nie było, to prasa rozdmuchała.

  Po kilkunastu wypowiedziach Dudy w kampanii wyborczej, wypowiedziach Dudy jako prezydenta-elekta i jako zaprzysiężonego prezydenta, mogę powiedzieć, że są to wypowiedzi bardzo szablonowe, mieszczące się w wyuczonych schematach, inicjatywy w nich przejawiane są inicjatywami dającymi prosty odpór sytuacji – emigracja – nie chcemy emigracji, uchodźcy, to problem przede wszystkim Niemiec i my to rozumiemy, problem ukraiński – Zachód się nie przykłada, poprzedni prezydent – opowiada bajki o dobrobycie, którego ludzie nie widzą, relacje polsko-niemieckie były złe za Kaczyńskiego – a skądże, były dobre, to prasa kłamie. Itd.
  Pzdr, TJ

 81. @Bar Norte
  Cholera, oczywiście popieprzyłem z pośpiechu, sorry:
  W ciągu dwóch lat (do końca br.) liczba wiz może sięgnąć 1,6 ml, z czego wiz Schengen może być maks 40%, no ale to i tak nie jest milion.

 82. cccamel
  27 sierpnia o godz. 10:56

  Multi-kulti działa, pod dwoma warunkami:
  1-trwa setki lat wzajemne przenikanie się społeczności
  2-są równe prawa i status ekonomiczny

  Być może, trzecim elementem jest wspólnota religijna, choć niekoniecznie.

  Udało sie to we wszystkich krajach europejskich, składających się dawniej z plemion przecież.
  Każde preferowanie natomiast jakiejś grupy etnicznej, czy religijnej, powodowało napięcia i wojny domowe.
  Tę lekcję przerabia obecnie wiele krajów świata.
  Ze szczególnym uwzględnieniem Bliskiego Wschodu, Azji Mniejszej.
  Tym bardziej, że mieszają tam siły zewnętrzne w poszukiwaniu złóż, baz, wpływów politycznych.

  Teoretycznie, problemy można by załatwić prosto- albo drogą plebiscytów pod kontrolą ONZ, albo dzięki narzuceniu rozwiązań siłą.
  Niestety, nie leży to w interesie ani mocarstw, ani ambitnych tubylców prących do kontroli CAŁOŚCI sztucznie powstałych krajów i ich zasobów.
  Divide et impera jest lepsze niż humanizm.
  Pozwala więcej ZAROBIĆ…..

 83. wiesiek – wiele plemion nie przetrwało owego „wzajemnego przenikania się społeczności”, więc opowiedz proszę o tym dzialaniu multi-kulti Prusom i Wieletom. Nie znajdziesz w historii wiata jednego przypadku spełniającego warunki przez ciebie opisane: równy status, wzajemne przenikanie się i wieleset lat trwania procesu.

 84. Redaktor Jacek Żakowski zrobił z mojego DUDUSIA:
  Burczymuchę III, przy okazji pięknie parafrazując wiersz Marii Konopnickiej.

  http://zakowski.blog.polityka.pl/2015/08/27/burczymucha-w-belwederze/

  Wszystko to jest prawdą. Wiadomo, że im większa prawda, tym jest bardziej gorzka, trudniejsza do akceptacji, bo rozwiewa nadzieję. Nie ma nic gorszego dla człowieka, jak prawda, za którą ludzie najmocniej biją się po wszystkim,co popadnie.
  A króliczek już był bardzo blisko, sam się na niego nadziałem, zdziadziały do reszty w swoich wyobrażeniach.
  Jeszcze łudzę się nadzieją, że to z jakiej tajemnej strategii wynika, naszego Burczymuchy III.
  Strateg Jarosław będzie miał problem; nieco wcześniej strateg publicystyczny red. Adam Szostkiewicz zwieszczył był, na blogu, że pani Beata Szydło na premiera się nie nadaje. Nikt do tej pory nie zaprotestował na to przywidzenie.

  Czeka nas pięć lat pośmichujek, : wojny o krzesło,o wyjazdy zagraniczne, o samolot ; bo jest jeden , a ich dwóch, …. o całej reszcie nawet nie wspominam, żeby nie zapeszyć.
  A media jaką będą miały uciechę?!
  Zabraknie słów w słowniku….

  Merytoryczna strona bajeczki, wierszyka, ucieka nam, staje się plackiem,
  co to się rymuje z Wackiem.

 85. Powszechnie uważa się, że epoka kolonialna zakończyła się wyzwoleniem krajów kolonizowanych, które dało im ponoć wszystko co było im potrzebne do rozwoju gospodarczego i politycznego. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Na Bliskim Wschodzie (że nie wspomnieć już o Afryce) żaden kraj post-kolonialny, z wyjątkiem Egiptu i Iranu, nie miał tradycji państwowej, wszystkie powstały w granicach wytyczonych przez kolonizatorów bez oglądania się na przynależność narodową, plemienną, czy wyznaniową ich obywateli. Irak, Syrię, Jordanię, Jemen, Sudan i Liban stworzono jako kolonie, zaledwie 30 lat przed przyznaniem im niezależności, na podstawie podziału stref wpływów przez kolonizatorów w umowie Sykes-Picot z 1916 roku, a pseudo-dekolonizacja utrzymała wytyczone przez nią granice. Było to najtańsze, najprostsze i najbardziej korzystne dla dawnych kolonizatorów rozwiązanie, gdyż zapewniało im utrzymanie wpływów politycznych i dalszą eksploatację bogactw tych krajów. W żadnym z nich nie udało się w krótkim okresie ich niezależnego istnienia zbudować silnego poczucia wspólnoty narodowej ponad podziałami wewnętrznymi, czy funkcjonującej demokracji, czy dobrobytu. Cały ten wywód historyczny ma na celu pokazanie, że tak naprawdę sztuczny system kolonialny na Bliskim Wschodzie trwał przez dalsze 50 lat aż do dziś, mimo rzekomej dekolonizacji. Było to możliwe tylko dzięki ciągłym interwencjom Zachodu i ZSRR, popierających oswojonych dyktatorów i tyranów, prowokujących zamachy stanu, wojny, a wreszcie – gdy wszystko inne zawodziło, poprzez najazdy zbrojne i bombardowania.
  Prawdziwa dekolonizacja zaczęła się zatem dopiero kilka lat temu, gdy po pierwsze Zachód zaczął tracić na znaczeniu na rzecz Dalekiego Wschodu, a po drugie gdy klęski nonsensownych amerykańskich interwencji wojskowych ujawniły bezsilność Hegemona w podtrzymywaniu tą drogą korzystnych dla jego interesów układów w regionie. To co się obecnie dzieje na Bliskim Wschodzie to wielostronna WOJNA DOMOWA pomiędzy skłóconymi gałęziami Islamu – Sunnitami i Szyitami, pomiędzy zkłóconymi ze sobą nurtami w Islamie sunnickim, a wreszcie pomiędzy wrogimi sobie od wieków plemionami i grupami etnicznymi. Jej wybuch przyspieszyły szaleńcze interwencje USA i ich wasali w Iraku, Libii i Syrii, mające na celu utrwalenie ich imperialnej hegemonii nad regionem, a które, wbrew zamierzoniom, zrzuciły tylko pokrywę z gotowego do wykipienia kotła. Do ognia dolewają oliwy bezsensowne i daremne amerykańskie i satelickie bombardowania i zbrojenie różnych fakcji. Zaczął się nieodwracalny rozpad sztucznego, post-kolonialnego porządku. Jest – jak wszystkie tego typu procesy, chaotyczny, brutalny i krwawy. Uciekinierzy przed konsekwencjami szukają schronienia, a niektórzy być może dobrobytu w Europie. I tyle!

 86. moskwasadowa

  Masz rację, uprościłem nieswiadomie temat mieszając wizy krajowe z wizami schengen.

  Dzieki za poprawkę.

  Ale cieszę się, że z moim ogólnym opisem sytuacji się zgadzasz.
  W sumie najważniejsze jest, że MSZ kieruje się inną polityka w stosunku do udzielania wiz krajowych i wiz schengen – w tym przypadku na skutek interwencji organów UE.

  W związku z tą polityką może cię zainteresuje tekst o perypetiach pisarza ukraińskiego Kidruka, który chciał odwiedzić RP by promować wydaną tu książkę.

  http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/ukraina/20150504/co-musisz-zrobic-zeby-dostac-polska-wize

 87. cccamel
  27 sierpnia o godz. 11:58

  Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy….
  Dalej są państwami, choć występują spore różnice pomiędzy regionami, a i tendencje odśrodkowe i separatyzmy istnieją.
  Tożsamość etniczna nie znikła w ciągu wieków, choć dość pokojowo te napięcia się rozładowuje.
  W przeciwieństwie do nowo powstałych tworów państwowych….

  Siłowa pacyfikacja Szkocji, Katalonii, Basków, czy Korsyki, raczej nie wchodzi w rachubę.
  Niestety, na drugim brzegu Morza Śródziemnego jest to normą.
  Pacyfikacje Kurdów, Berberów, czy innych plemion przez obecne władze centralne, przy wsparciu dawnych mocarstw kolonialnych, to codzienność.
  Przekleństwo bogactwa- ropy, złota, fosforytów, diamentów, uranu, i reszty tablicy Mendelejewa…..
  Zyski z eksploatacji tych bogactw lądują w metropoliach, nie przyczyniając się w żadnym stopniu do poprawy warunków bytu tubylców.
  Zachód, to pełna HIPOKRYZJA…..

 88. Herstoryk
  27 sierpnia o godz. 12:15

  Swietne skrótowe ujęcie tematu….

 89. Janković zasugerowała, by „dokonać selekcji i wybrać uchodźców”, których należałoby poddać też bardzo „szczegółowej kontroli pod kątem bezpieczeństwa”. Zaakceptowani uchodźcy mieliby przywrócić życie zupełnie opustoszałym osadom, które bliskie są kompletnego wymarcia – pisze „WP”.
  Podobny pomysł zgłosiła już wcześniej włoska pisarka Silvia Marchetti, która uważa, że jej kraj powinien sięgnąć po takie właśnie rozwiązania, aby zaludnić 6 tys. słynnych włoskich miasteczek, które emigracja i trudności gospodarcze zamieniły w puste, widmowe osady – przypomina „WP”.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-wp-europa-przezywa-kryzys-imigracyjny,nId,1875329#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ———————-

  Bieszczady i Ściana Wschodnia czekają…..

 90. Tłumaczenie wszystkiego teorią kolonializmu jest dokładnie tego samego rodzaju metodą jak tłumaczenie wszystkiego teorią marksizmu-leninizmu. K Bierzemy kilka sloganów z teorii i przykładamy do np. uchodźstwa z Syrii.
  Imperializm amerykański gra tu pewna role, lecz źródło napięć, animozji, niezgodności, nierównowagi leży w rejonie, a nie w USA.

  Bliski Wschód w dużej części był i jest plemienno-klanowy, niezależnie od GDP na głowę mieszkańca.
  Afryka do niedawna była dlatego kolonialna, bo była w dużej części bezpaństwowa.
  Moim zdaniem w spojrzeniu na cywilizacyjne zakręty w geopolityce pomaga porównanie historii Ameryki Łacińskiej i Afryki. W tej pierwszej powstały na bazie kolonialnych zawłaszczeń i miejscowych wyzwoleń mniej lub więcej stabilne państwa. Państwa utworzyli ludzie z jakąś ideą (Bolivar), z poczuciem, że coś musi jednoczyć ludzi. Mimo, że państwa były budowane przy pewnym sojuszu ducha z chrześcijaństwem, to jednak są to państwa świeckie.
  Na Bliskim Wschodzie w historycznym przekroju świeckość nie zaistniała jako idea wzajemnego poszanowania się państwa i wyznania.
  Państwa były i są przesycone religijnymi ideami, które pełnią rolę również państwowotwórcza, obronną i zaborcza, stabilizującą i porządkującą, a raczej glajszachtującą.

  Z drugiej strony na zasadzie buntu w niektórych krajach wyłoniły się rządy państw „prawdziwie” świeckich, takie jak początkowo Irak, Libia, Syria, społeczeństw równych praw i szans, itp. Lecz nie trwało to długo. Otoczenie tych państw oraz mentalność obywateli powolutku zmuszały do rezygnacji z założeń świeckości, jak w Libii i Iraku. W Egipcie wahadło biega od ściany do ściany.

  Porobił się galimatias. Wzrosła niepewność, wzajemna niechęć, nietolerancja i kocioł powolutku zaczął wrzeć. USA odpowiedziały na to licznymi interwencjami, w części wspólnymi z Europą, co do których interwenci mieli nadzieję, że da się jakoś usprawnić, przekształcić te społeczeństwa i państwa, podporządkować idei demokracji rozumianej podobnie jak na Zachodzie, stworzyć jakąś nową odmianę demokracji przystosowaną do miejscowych warunków, niechby i hybrydę.

  Niestety. Na Bliskim Wschodzie obywatele i ich władze mają w tym względzie swoje ponad tysiącletnie tradycje i w głowach mieli, miały idee zaprowadzania porządku zupełnie odmienne. Kocioł zawrzał jeszcze bardziej i dzisiaj wylewa się z niego masa ludzi, przeciska się pod pokrywą byle dalej od kotła, a najlepiej jak najbliżej UE.
  Pzdr, TJ

 91. @Bar Norte
  To kopia wydarzeń sprzed lat z Prochaśką:
  http://wiadomosci.onet.pl/znany-ukrainski-pisarz-nie-dostal-polskiej-wizy/fwy9y
  A wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej, kiedy Behemot z Korowiowem chcieli wejść do Gribojedowa bez legitymacji literatów 😉

 92. Herstoryk
  27 sierpnia o godz. 12:15
  Mądrze to napisane. Tylko nie tutaj. Tutaj wielu mądrali albo Ciebie wyszydzi, wyśmieje lub zakłamie. Niektórzy już zaczęli. Warto w tym kontekście wspomnieć Conrada „Jądro ciemności’ i sentencję o zabijanie bydła. To bydło właśnie dziś dopomina się rekompensaty. Bliski Wschód i Afrykę kolonialiści podzielili tak jak dziś podzielono były ZSRR i Jugosławię. Od linijki, nie bacząc na uwarunkowanie narodowe, kulturowe i inne. Pozostawiono zarzewie wojny, wyzysku i zbrodni. Oddzielną historię stanowi imperialistyczny napad US/NATO na Bliski Wschód i Ukrainę.

 93. Herstoryk,
  Jak zwykle bez oparow poprawnosci politycznej napisal prawde.
  Dlaczego takie oczywiste oczywistosci nie przejda przez pioro zadnego z „wybitnych”…felietonistow lacznie z „cenionym” Warszawskim i z tymi podobno lewicujacymi.?!

  Dlatego, ze w Polsce w mediach az duszno od falszu.
  Nie ma dziennikarzy.
  Sa jedynie pracownicy mediow …

  Np.
  Cala ta nagonka na Dude jest obrzydliwa.
  Wiadomo, ze chodzi jedynie o kampanie na rzecz swoich.

  Po prezydentach pijakach „magistrach”, pajacach z wielgachnymi dlugopisami podajacymi noge, wojskowych dyktatorach czy bigosujacym zramolalym styropianowym prawdziwku
  mamy mlodego, dynamicznego wyksztalcone i obytego na swiecie prezydenta.
  Ktory swietnie sie wraz z zona prezentuje.
  Bedzie z Merkel rozmawial bez tlumacza.
  Bez tlumacza z Obama i Hollande.

  Powinnismy byc dumni.
  Ale nie.
  Ciagle glupkowate przysrywajki na poziomie przedszkola, smarowanie goownem w czym przoduje „dziennnikarz…XX-lecia” ktorego sledztwa od obrzydliwej intrygi przeciw corce by zalatwic ojca…sledzeniu Zyda w rodzinie Dudy… czy nielegalnych dochodow czy lotow na wyklady we WRZESNIU gdy nie ma wykladow… okazuja sie coraz blizsze rynsztoka.

  Malo tego POLITYKA w tym uczestniczy podchwytujac ochocze coraz bardziej paranoiczne obelgii i insynuacje.

  Oj przeliczycie sie mam coraz wieksza nadzieje tak jak z Komorowskim sami kopiecie sobie i swojej formacji grob.

 94. Nie wiem jaki jest sens porównywania powstawania państw w Ameryce Łacińskiej, w epoce Bolivara z powstawaniem państw postkolonialnych w Afryce czy na Bliskim Wschodzie w XX wieku.

  Przecież państwa Ameryki Łacińskiej tworzyli Europejczycy w oparciu o europejskie idee polityczne – głównie Hiszpanie i Portugalczycy. Tworzyli te państwa na gruzach zniszczonej przez siebie cywilizacji tubylczej, którą wcześniej poddali eksterminacji. Po prostu załozyli sobie w pustce, która pozostała po zniszczonych kulturach pierwotnych państwa dla siebie i po swojemu – wg wzorców europejskich bo taki mógł być tylko ich punkt odniesienia.

  Nie wiem skad te analogie między Ameryką Łacińską a Afryką. Chyba z ogladu globusa.

  To nie prosciej porównywać tworzenie państw europejskich z afrykańskimi czy bliskowschodnimi zamiast zakrecać wywodem do Ameryki Łacinskiej?

 95. Wiekszasc krajow Ameryki Poludniowej ma granice zblizone do naturalnych.
  Panstwa kolonialne byly tylko dwa.

  Oprocz Brazylii wszystkie pozostale panstwa (chyba oprocz malenkich Gujan i Jamajki) to byle kolonie hiszpanskie,

  Taka Brazylia ma prawie 200 lat jako niezalezne panstwo.
  W Iraku wytyczonym w 1932 roku jeszcze w latach 50-ych siedziala armia brytyjska

 96. Można by się pokusić o drobną ekstrapolację trendów, na przykładzie Iranu….

  Obalenie Mossadeka, socjalizującego nieco i nacjonalizującego krajowe zasoby, spowodowało najpierw powstanie dyktatury świeckiej Szacha, a potem państwo religijne, eksportujące swoje idee finansowo i zbrojnie.

  Podobnie było w przypadku Libii, czy Iraku.
  Jedynie Egipt oscyluje pomiędzy zaczątkami demokracji a dyktaturą wspieraną finansowo z zewnątrz.

  Nie obalano takich tuzów „demokracji” jak Taylor, Mobutu, czy Mugabe, bo sprzyjali za łapówki robieniu interesów przez korporacje.
  Liczą się miliardy na kontach, nie miliony ludzi…..

  Czy te twory które powstaną na gruzach obecnych państw, będą w czymkolwiek przypominały państwa obecne?
  Ani granice, ani skład ludnościowy nie zostaną zachowane.
  Jedynie zasoby do eksploatowania będą trwałe.
  I polityka nastawiona na zysk za wszelką cenę sił zewnętrznych.

 97. Andrzej Falicz
  27 sierpnia o godz. 13:43

  Rojenia pana Szczerskiego i Waszczykowskiego, wywierają na pana Dudę zgubny wpływ.
  Powinien przemyśleć ich sugestie pod kątem zasadności i skutków.
  Jak na razie, pewna buńczuczność się wyłania z jego wywiadów.
  Jakie ma do tego podstawy?
  Mierzyć zamiary na siły, a nie odwrotnie…..

 98. znafca in spe
  27 sierpnia o godz. 7:55

  W krajach EU chyba nie wiedza albo zapomnieli co to byla V kolumna.

  Twój komentarz czeka na moderację.

 99. @Panie Passencie,

  czemu powiela Pan za GW najczarniejsze scenariusze i to juz przy zaledwie 40 tys. uchodzcow? W ten sposob przyczynia sie Pan do negatywnego nastawienia do ludzi potrzebujacych pomocy. Nie widzi Pan zadnych pozytywow takiego rozwoju rzeczy? Przeciez sa to mlodzi, dojrzali ludzie, za ktorych wyksztalcenie polski podatnik nie zaplacil ani grosza… Wczesniej czy pozniej ten mlody czlowiek sie zintegruje, wypelni luke po emigrantach do GB i bedzie kladl na socajlne wydatki…

  @cynamon29. Zachowaj te swoje brednie o zlocie w bankach i socjalnych swiadczeniach BRD dla uchodzcow dla siebie. Jest to nacjonalistyczny Müll. A Ty? Ty sam? Nie byles kiedys uchodzca? Nie spadles miekko w niemiecka siec socjalna? Nie slyszales wtedy pomowien, co to wszystko Niemcy Ci w d..e wciskaja? Ile z tego bylo prawda? Nie byly to po prostu paczki z suchymi sucharami?

 100. @Andrzej Falicz
  „większość państw Ameryki Południowej” ma granice „zbliżone do naturalnych”…
  co to znaczy naturalne?
  Powiedzmy, że chodzi o nowożytną historię kontynentu, od chwili wyzwolenia się spod władzy metropolii, tam większość państw nie ma żadnych granic „naturalnych”, Urugwaj pojawiał się i znikał, Paragwaj „puchł” i kurczył się, Boliwia straciła dostęp do morza, Wielka Kolumbia rozpadła się na 3 państwa, a potem jeszcze z Kolumbii wyodrębniła się Panama…
  I to wszystko JEDYNIE przez 200 lat.
  Jamajka to kraj zaliczany do Ameryki Północnej.

 101. Panama…..
  DLACZEGO MUSIAŁA powstać?

  Doktryny to nie wymysł.
  Na przykład Monroe.
  Mackindera, czy Brzezińskiego koncepcje, też są wcielane w życie.
  Z jakim skutkiem dla tubylców, czy Europy, każdy widzi.

 102. cynamon29
  26 sierpnia o godz. 22:21

  Merytorycznie Twoje brednie ocenił już @bernardroland.
  Od siebie dodaje ,ze jesteś cwokiem nieobeznanym z geografią ,etnografią i obyczajami biesiadnymi narodów niegdyś bratnich.
  Do Polski zostałem porwany za młodu przez wyjątkowo zamożną polską turystkę oświadczającą mi się kilkukrotnie.Także po drodze do Polski wagonem sypialnym.
  Pózniej już poszło .Jestem człowiekiem zamożnym.Mam dwa komputery i nie chadzam obwieszony złotem .Dotąd byłem przekonany ,ze to zwyczaj niemiecki,patrząc na wracajacych z odwiedzin z łańcuchem na szyi.
  Syryjczycy najwidoczniej starają się dostosowac do otoczenia.
  Należysz dp Pegidy ?

  Moin

 103. Rozumiem i podzielam Pańskie obawy. Na pocieszenie należy zdać sobie sprawę, że migracje ludności trwają nieprzerwanie na terenie Europy i Bliskiego Wschodu od nieomalże 100 000 lat a i wcześniejsze formy naszych poprzedników tez z Afryki ruszały przez Izrael…

  Trend ten sam, zmieniła się broń i środki lokomocji, a i „hunter gatherers” to była bardziej przyjazna i zdrowsza banda.

  Jak pięknie napisał w swojej znakomitej książce YN Harari – przez 7 milionów lat ewolucji jesteśmy przygotowani do roli mobilnych łowców i zbieraczy. Osiadły tryb życia najwyraźniej nam nie służy!

  Jako kupcy – kolekcjonerzy żremy się o byle co!

  Życzę udanego końca wakacji i pogodnej jesieni życia. Nie dajmy się zwariować!

 104. tejot: … w niektórych krajach wyłoniły się rządy państw „prawdziwie” świeckich, takie jak początkowo Irak, Libia, Syria, społeczeństw równych praw i szans, itp.

  Wydaje mi się, że uznając Cię człowiekiem inteligentnym, przesadziłem.
  Jeżeli uważasz, że Syria Asada (podobnie jak Irak czy Libia) była „społeczeństwem równych praw i szans”, to najwidoczniej nie wiesz, co piszesz.

  Widzę, że główną cezurą stabilności czy niestabilności państw post-kolonialnych jest dla Ciebie ich świeckość (lub brak świeckości). Nie jest to prawda.

  Piszesz: Porobił się galimatias. Wzrosła niepewność, wzajemna niechęć, nietolerancja i kocioł powolutku zaczął wrzeć. USA odpowiedziały na to licznymi interwencjami, w części wspólnymi z Europą, co do których interwenci mieli nadzieję, że da się jakoś usprawnić, przekształcić te społeczeństwa i państwa, podporządkować idei demokracji rozumianej podobnie jak na Zachodzie, stworzyć jakąś nową odmianę demokracji przystosowaną do miejscowych warunków, niechby i hybrydę.

  Ty naprawdę piszesz to poważnie!? Wierzysz w to, że „interwentom” najbardziej zależało na przekształcenie tych państw w państwa demokratyczne – i dlatego te państwa zbrojnie zaatakowały?
  Nota bene: jeżeli taki był ich zamiar (choć de facto były to tylko oficjalne, propagandowe deklaracje), to Zachód (z Bushem i Blairem na czele) wykazał się jeszcze większą głupotą, zupełnie nie rozumiejąc mentalności narodów o tysiącletnich kulturowych tradycjach.

  Może więc odrobisz lekcję domową i dowiesz się tego co skądinąd jest oczywistością: że państwa kolonialne pchały się do nie swoich domów i rozbijały się tam (burząc odwieczny porządek) po to, by mieć z tego korzyść (głównie ekonomiczną, ale też i polityczną).
  Może sobie np. poczytasz także o tym, jak Europejczycy, a później Amerykanie (USA) mieszali w Indochinach – czego skutkiem były miliony zabitych ludzi, rdzennych mieszkańców Laosu, Kambodży, Wietnamu?

  A jest jeszcze jedno genialne Twoje zdanie: Afryka do niedawna była dlatego kolonialna, bo była w dużej części bezpaństwowa.
  Wybacz, ale nadaje się do kabaretu, a nie do poważniejszej dyskusji. (Wg Ciebie, jakieś terytorium staje się kolonialne nie dlatego, że zostaje zajęte przez kolonizatorów, tylko dlatego, że jest bezpaństwowe. Dobre :))) A że żyją tam od tysięcy lat ludzie, dla których ta ziemia jest podstawą bytu? Kto by się takim drobiazgiem przejmował?)

  PS. Proponuję, żebyś sobie przeczytał (kilkakrotnie, ze zrozumieniem ) komentarz Herstoryka (12:15).
  Chociaż, prawdę pisząc, wątpię, czy to będzie miało jakikolwiek wpływ na korektę Twojego rozumowania w tej materii.

 105. tejot
  ” Afryka do niedawna była dlatego kolonialna, bo była w dużej części bezpaństwowa.”
  Moze w rozumieniu belgijskiego krola Leopolda I. Czesc Twoich przemyslen jest na kanwie ksiazek R. Kiplinga (on urodzil sie w Indiach, ale byl piewca kolonialnej Brytanii) i F. hr. Ossendowskiego.
  Ta fraza o tym, ze interwencja z zewnatrz miala (Irak, Afganistan, Libia) lub ma (Syria) „usprawnic” ustroj danego panstwa jest popluczyna po „New World Order” T. Blaira. Wszystkie interwencje zakonczyly sie fiaskiem i niekonczacym sie konfliktem zbrojnym, w ktorym ofiarami sa glownie cywile. Niczego one nie naprawily. System klanowy zostal jedynie umocniony.
  No i tyle wynika z Twoich przemyslen.

 106. Podzielam pretensje bernardrolanda (15:03)

  Nie podoba mi się zwłaszcza pierwsze zdanie felietonu Gospodarza: Widmo krąży po Europie – widmo uchodźców i imigrantów.

  Uchodźcy są przede wszystkim ludźmi potrzebującymi pomocy, a nie „widmem”.
  Podobnie imigranci: nie można do nich podchodzić jak do jakichś „widmowych” zombies, bo na pewno są wśród nich bardzo wartościowi (także z punktu widzenia kraju, w którym się chcą osiedlić) ludzie.
  (Przypomnę, że żydzi też byli imigrantami, którzy przybyli z dalekiej ziemi i osiedlili się w Europie. Czy pan Passent chciałby, aby straszyć nimi Europejczyków i nazywać tych imigrantów widmem? Czy może uważa, że arabowie są gorsi, niż żydzi? Przecież – bądź co bądź – jedni i drudzy są semickimi braćmi.)

  To wstyd, że Polska broni się przed udzieleniem pomocy uchodźcom. Nikt nie mówi o nieograniczonej imigracji (ta powinna zawsze być kontrolowana) ale czy 40-milionowy naród (nie takie znów biedne europejskie państwo, jak Polska) nie stać na przygarnięcie kilkudziesięciu tysięcy potrzebujących ludzi?

 107. Nowa scholastyka: Ile diabłów amerykańskich a ile ruskich siedzi „na daszku w Damaszku”?
  Czyja wina?
  To nie ma najmniejszego znaczenia. Zachód i Rosja grają w to samo, tylko że Zachód niesie lepsze przesłanie i oferuje lepsze standardy. Mimo wszystko. Na razie politycznie pasą się Chiny, którym Putin się musi podłożyć. Zachód chce handlować z Rosją, Rosja chce z Chinami, a Chiny mają w d. wszystkich, chodzi o to, żeby kupowali.
  Taki skrót geopolityczny. „Kabaretowy”

 108. TKosowski
  Widziałam w wiadomościach wdzierających się uchodźców zmierzających z Bałkanów dalej do Europy. Tak mniej więcej wyglądało zdobycie Bizancjum, co opisał Stefan Zweig. A opis ten robi niezapomniane wrażenie”.

  Coś, pani Kosowski, plącze się pani i miesza. Bizancjum uległo militarnej przewadze Turcji i nie miało to związku z uchodźcami. Natomiast tysiąc lat wcześniej zachodnie cesarstwo upadło w wyniku niekontrolowanej migracji barbarzyńskich plemion z północy i wschodu (Wizygotów, Ostrogotów, Swebów, Wandali, Franków, Burgundów, Alanów, Turyngów, Herulów, Skirów etc. ), które uciekając przed jeszcze dzikszymi Hunami założyły w prowincjach cesarstwa swoje królestwa. A Rzym nie miał już dostatecznej mocy militarnej, by temu przeciwdziałać.

  Niektóre z tych plemion przybyły na południe z obecnych terenów Polski, poniektórych może to i ucieszy? 🙂

  Wkrótce po tym rozpoczął się proces deromanizacji dawnych prowincji cesarstwa. Czy taki będzie upadek Unii Europejskiej? Zobaczymy. Wówczas dzika północ zawładnęła cywilizowanym południem, obecnie odwrotnie – dzikie południe zmierza do cywilizacyjnego raju na północy. Jak widać nic nie jest stałe, wszystko się zmienia (et tempus fugit).

 109. LA
  Passent nawiązuje tym zdaniem do Manifestu Komunistycznego, który zaczyna się od słów: „Widmo krąży nad Europą, widmo komunizmu”, nie porównuje do widm uchodźców czy imigrantów”, zwraca jedynie uwagę, że historię Europy problem uchodźców może przeorać jak komunizm.
  Traktowanie Passenta dosłownie jest obraźliwe dla Czytelników.
  Sorki.

 110. Wówczas dzika północ zawładnęła cywilizowanym południem, obecnie odwrotnie – dzikie południe zmierza do cywilizacyjnego raju na północy.

  A wystarczy cofnąć się o kilkadziesiąt lat (I i II wojna światowa), by przypomnieć sobie jakim „rajem” jest/była nasza europejska cywilizacja – cywilizacja Zachodu, który – jak pisze ktoś powyżej – „niesie lepsze przesłanie i oferuje lepsze standardy, mimo wszystko” (wtedy też „niósł”).
  Mimo wszystko, nasze plemię jest The Best – nieprawdaż?

 111. Moskwa,
  Jamajka rzeczywiście jest w Ameryce Północnej geograficznie.
  Chodziło mi o kraje postkolonialne o podobnym charakterze.

  Spośród krajów południa leżących poniżej tzw.lini Brandta jedynie kraje Ameryki Lacińskiej nie są krajami, które powstały sztucznie.
  Tak się powszechnie uważa…
  Moze nie w Moskwie.

  Wystarczy spojrzeć na mapę Bliskiego Wschodu i Afryki porównać ją z mapą polityczna Ameryki Południowej.
  Na tej drugiej nie ma granic wyrysowanych przy pomocy linijki.
  Sa pasma górskie, rzeki itd.

  Na Bliskim Wschodzie granicę wyrysowaly państwa kolonialne.

  Hiszpanie nie narzucili linijka granicy między Chile a Argentyna.
  Itd.

  Czepiasz się szczegółów o nie lapiesz spraw zasadniczych.

  Próbujesz się madrzyc jak typowy sloik leming zwolennik PO żeby ukryć mizdrzeniem się do salonu walonki, z których i tak i tak wystaje słoma.

  To, że były wojny to nie ma żadnego znaczenia.
  A gdzie ich nie było.

 112. moskwasadowa 8:58

  Myslisz schematycznie jak typowy palant z PO, który sądzi, że wszystko robi się samo, naprawia spontanicznie i odpowiednio organizuje, a rynek regulowany jest niewidzialną ręką. Zaś politycy w obowiązkach mają jedynie konsumpcję ośmiorniczek, zakup nowych zegarków, i przejażdżki pendolino. Emigranci wrócą, kiedy będą mieć w Polsce pracę. Pewnie nie wszyscy, ale duża ich częśc wróci. Dzieci urodzą się, kiedy będzie praca związana z szansami na zakup mieszkania. Polki w UK rodzą dzieci, choć w Polsce im się to nie udawało, datego że tam mają pracę.

 113. Traktowanie Passenta dosłownie jest obraźliwe dla Czytelników.

  Proszę się nie wypowiadać w imieniu wszystkich Czytelników (ale to takie moskwosadowskie – partia to jedność).

  Czyli felieton red. Passenta wskazuje nam na zagrożenie metaforyczne („widmo”), a nie dosłowne i rzeczywiste?

  PS. Czym innym jest/był komunizm, czym innym jest imigracja. Widmo widmu nierówne.

 114. LA
  Mieszkałem w Syrii Asada.
  Bynajmniej niewiele się różniła od Egiptu Mubaraka.
  Chyba na korzyść.

  Chrześcijanie i inne mniejszości religijne nie narzekaly.
  Wraz marszałkiem armii syryjskiej pojechaliśmy odwiedzić w 1987 jego przyjaciół chrześcijan.

  Na studiach inzynieryjnych było ubranych w dzinsy tyle albo więcej dziewczyn niż chłopaków

  Kina były pełne a po ulicach chodziły tlumy rozesmianych ludzi wcinajacych lody.

  I tak Polacy sprzedawali czołgi i helikoptery.

 115. Andrzej Falicz

  To samo dotyczy Afryki, zwłaszcza na północ od równika. Egipt jest kwadratem, Czad prostokątem, a Mali trójkątem.
  Kolonialiści chyba nadmiernie byli kształceni w geometrii. Aż dziw, że żadnego koła nie wytyczyli? Albo i elipsy. Więcej fantazji mieli austriaccy urzędnicy wymyślający nazwiska żydom w Galicji. 🙂

 116. PA2155

  Dzieki za uwagę o wpływie na publicystykę blogową tejota mysli politycznej króla Leopolda I i Josepha Rudyarda Kiplinga.

  Po przeczytaniu komentarza tejota o większych zdolnościach państwowotworczych białych społeczności w porównaniu do reszty, oglednie mówiąc, czułem, że to są te ideowe klimaty.
  No ale nie potrafiłem uchwycić czyje konkretnie.

  A to oczywiście klasyka – Lopold I i stary dobry Kipling.

 117. Dzikie…poludnie.
  Proponuje uscislic.
  Zanim wybierzemy się np.do Singapuru.

  Mało kto pamięta, ze w Argentynie
  Jeszcze w latach 1960-1970 żyło się na poziomie Włoch a 100 lat poziom życia był wyższy niż we Francji.

 118. Nasz Gombrowicz płyną z bidy i zacofania na Południe do bogatej i kwitnącej Argentyny

 119. Andrzej Falicz: „Mieszkałem w Syrii Asada… Kina były pełne a po ulicach chodziły tlumy rozesmianych ludzi wcinajacych lody.”

  Skoro więc było tak dobrze, to dlaczego było tak źle?

  Wszystko okazało się fasadą, dlatego się rozpieprzyło (sorry, ale „tłumy roześmianych ludzi wcinających lody” nie są miarą „społeczeństwa równych praw i szans” i wolności).
  W okupowanej przez Niemców Francji też były „tłumy roześmianych ludzi wcinających lody”, a ponadto tłumy w operze, teatrach, tłumy przechadzające się leniwym krokiem po Lasku Bulońskim… etc.)

 120. @Falicz
  Ty się ciesz, że nie jesteś Pawłowicz i ja cię od niej odróżniam, mimo twoich starań:
  http://deser.gazeta.pl/deser/1,111858,18639897,szkola-polska-mowi-i-pisze-wziasc-tak-krystyna-pawlowicz.html#Czolka3Img
  Matko Boska, chyba dociera do ciebie, że granice w APd są ustalane nieco inaczej niż postulujesz. wszystkie te kraje , z wyjątkiem podziału na Portugalię i Esp powstały właśnie sztucznie – podzieliła je „oligarchia”, to też uproszczenie zresztą.
  Jeśli naprawdę mieszkałeś w Syrii, to jesteś dla mnie interesujący, ja bywałem w Egipcie (już w latach 80.), w Sudanie, Etiopii, Dżibuti, Kongo, Somalii, te rzeczy.

  @LA
  Przecież wiesz, o co mi chodzi, możemy się pokłócić, ale nie o pierdoły, nie traktuję Cię jak „wroga”, ale palnąłeś, pokłóćmy się o poważniejsze rzeczy.
  @Mauro Rossi
  Sorki, nie przeczytałem do końca Twojego wpisu, może dlatego, że zaczyna się od „myślisz jaka palant z PO”
  🙂

 121. moskwasadowa,
  ani mi w głowie kłócić się, zwłaszcza o „pierdoły”.

  PS. Nikogo na tym blogu nie traktuję jak „wroga”.

 122. LA
  To i dobrze, teraz do rzeczy.
  Jesteś, to nie protekcjonalne, po dobrej stronie, jak wielu tu.
  Ale ciągle gadamy nie o tym, co trzeba.
  Zostaw (to apel także do mnie, ale i do tejota) didaskalia, spróbujmy przynajmniej ukuć pomysł na nasze (polskie) rozwiązanie.

 123. Jakie są wspólne cechy wszystkich rozpieprzonych w ciągu ostatnich 20 lat krajów?
  Zastanawiał się ktoś nad tym?
  Bo moim zdaniem zbiór jest dość jednorodny…..

  1-odejście od płatności dolarem
  2-bliskie kontakty z Rosją
  3-inny niż wzorcowy kapitalizm system ekonomiczny, efektywny.
  4-zakupy rosyjskiego sprzętu wojskowego
  5-przemysł wydobywczy pod kontrolą rządów kraju
  6-przynależność do krajów niezaangażowanych [były takie]

 124. Nie wiem jak odbiera się to w szczęśliwej Polsce , do której uchodźcy według Kartki się nie kwapią , dla nas na zachodzie jedno jest pewne : Obojętnie co zrobimy , oni i tak przyjdą. Taki jest trend historyczny i nawet jak będziemy próbować z Europy zrobić twierdzę , to obecne uchodźctwo jest jak woda i swoją drogę do nas znajdzie.
  Niektórzy popularyzują je jako słuszną karę za kolonializm, z tą słusznością to jest taki problem , że najbardziej dotyka ona kraje , które w kolonialiźmie miały raczej znikome zasługi: Szwecję i odrobinę bardziej zasłużone Niemcy.
  Na południe od Europy w skostniałych systemach politycznych i gospodarczych wyrosło całe pokolenie wykształconych i nie głupich młodych ludzi , ktorzy nie chcą czekać i nie wierzą w pozytywną przyszłość w swoich ojczyznach i dlatego wybierają się do Europy , swojej ziemi obiecanej. Ci , ktorzy przedostają się aż do Europy , to nie są jakieś popłuczyny swoich rodzimych społeczeństw . Prawie z reguły są to ci najzaradniejsi i najodważniejsi.
  Jak już pisałem ta wędrówka ludów jest nie do zahamowanie . Pozostaje pytanie jak na nią zareagujemy, czy bardziej opłaca się odtrącenie i coraz wyższe płoty, czy też pogodzenie się z nieuchronna sytacją i uczynienienie z niej tego co najlepsze i co odpowiada naszym moralnym i ludzkim standardom.
  Jedno jest pewne , cała sytuacja niesie ze sobą ogrom społecznych i politycznych problemów i w jej efekcie Europa będzie inna , bardziej różnorodna , kolorowsza, tęczowa może na wzór RPA.
  Wiele problemow , ale jak to powiedział u Chandlera, juz Philip Marlowe: „problemy to moja specjalność” i takiego podejścia oczekuje od naszej klasy politycznej.

 125. Ponad sto komentarzy o uchodźcach i emigracji wybił blogowy licznik wiec może już czas na, jak pisze moskwasadowy, „próbę przynajmniej ukucia pomysłu na nasze (polskie) rozwiązanie.”

  Oczywiście mam na myśli próbę dla tych komentatorów, którzy z rozmaitych przyczyn widzą potrzebę otworzenia kraju na uchodźców. Sporo takich głosów jest w tym np świetny moim zdaniem komentarz Bywalca 2.

  Myśle, że należałoby rozpocząć taką dyskusję od odpowiedzi na podstawowe pytanie – czemu uchodźcy nie chcą osiedlać się w RP? Co takiego jest w tym kraju, społeczności go zamieszkującej i w jej państwie, że dla uchodźców wizja osiedlenia się w Polsce jest dramatem?
  Myslę, że powody są głębsze aniżeli tylko niski poziom życia.

 126. Ty naprawdę piszesz to poważnie!? Wierzysz w to, że “interwentom” najbardziej zależało na przekształcenie tych państw w państwa demokratyczne – i dlatego te państwa zbrojnie zaatakowały?
  Nota bene: jeżeli taki był ich zamiar (choć de facto były to tylko oficjalne, propagandowe deklaracje), to Zachód (z Bushem i Blairem na czele) wykazał się jeszcze większą głupotą, zupełnie nie rozumiejąc mentalności narodów o tysiącletnich kulturowych tradycjach.

  Mój komentarz
  LA, niepotrzebnie piszesz w tonie oburzenia.

  Nie piszę poważnie, czy nie poważnie, czy interwentom zależało, czy nie. To nie ma nic wspólnego z moją wiarą. Stawiam pewne założenie, co do celu interwencji.
  Piszę:
  „USA odpowiedziały na to licznymi interwencjami, w części wspólnymi z Europą, co do których interwenci mieli nadzieję, że da się jakoś usprawnić, przekształcić te społeczeństwa i państwa, podporządkować idei demokracji rozumianej podobnie jak na Zachodzie, stworzyć jakąś nową odmianę demokracji przystosowaną do miejscowych warunków, niechby i hybrydę.”

  Interwencje mają na celu podporządkowanie, przekształcenie, dopasowanie państw, czy regionów do swoich wyobrażeń. Nie zakładam, że jakakolwiek interwencja może uczynić w pięć, czy dziesięć lat z satrapii demokrację. Tak się w historii nie działo.

  LA, powtarzasz to co ja napisałem. Interwencje nie były udane, bo trafiły na grunt innych tradycji, na inną mentalność. Interwencje zewnętrzne na ogół są nieudane (z wyjątkiem interwencji likwidujących oraz interwencji z odstąpieniem, jak po IIWW w Japonii i Niuemczech), bowiem zwykle trafiają na inne tradycje i mentalność.

  Interwencje kolonizatorów (początkowo byli to tylko zdobywcy) w państwach Majów i Azteków oraz w całkowicie bezpaństwowej Ameryce Północnej były udane, bo zmiotły miejscowe tradycje i mentalność, ustanowiły szereg państw nie na kanwie zastanej mentalności i tradycji, lecz na kanwie tradycji i mentalności przywiezionych.

  Ekspansja może być niszcząca lub tylko przymuszająca.

  Ekspansja ludnościowa na Północ, z którą mamy do czynienia dzisiaj przebiegająca ze spontanicznym przemieszczeniem ludzi, to również interwencja, ale tylko przymuszająca.

  Co kraj dotknięty ekspansją ma zrobić stojąc przed faktem? Rozstrzeliwać przybyszy? Pozostaje jedyne wyjście – uśmierzać przyczyny, gasić konflikty. To wyjście zaczyna przybierać charakter globalny. Jak to robić, jeśli nie ma jednej siły sprawczej, ale choć jest ich niedużo, to więcej niż jedna. Gdzie szukać siły wyższej, która narzucić jest w stanie pokój i nim zarządzać?

  W tej chwili UE podlega takiej spontanicznej ekspansji ludnościowej Południe-Północ, co ją przymusza do działań nadzwyczajnych, stawia w sytuacji przymusowej.

  Przeciętna gęstość zaludnienia świata rośnie w tempie wykładniczym. Zasoby (nie chodzi o kopaliny) są mniej więcej stałe (powietrze, woda, itd.). Tu jest podstawowy zalążek konfliktów.
  Pzdr, TJ

 127. Mało zabawne skojarzenie……

  Żydzi uciekali z Europy, bo ich życie było zagrożone.
  Dziś, ta sama sytuacja dotknęła ludność Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Mniejszej.
  Jakie przyczyny takiej reakcji Europy?
  Podobnej do tej sprzed 70 lat?

  Drony, finansowanie grup terrorystycznych, interesy geopolityczne…..
  Więcej bomb, to więcej uchodźców.

 128. Moskwa
  Nic Ci nie pomoze podpieranie sie Pawlowicz.

  Jest zasadnicza miedzy „stworzeniem” panstwa przy pomocy linijki mapy i olowka a powstaniem panstwa takiego jak np, Argentyna:
  „…W 1810 r. antyhiszpańskie powstanie Kreolów obaliło wicekróla. Odtąd 25 maja obchodzone jest święto narodowe – na cześć rewolucji z 1810 r. W walkach, w których w latach 1814-1815 siłami argentyńskimi dowodził generał José de San Martín, wojska hiszpańskie zostały wyparte z kraju. 9 lipca 1816 r. kongres przedstawicieli prowincji proklamował w San Miguel de Tucumán niepodległość Zjednoczonych Prowincji La Plata. Rocznice tego dnia są obchodzone jako święto niepodległości….”

  Brytyjczycy stworzyli sztuczne państwa – m.in. Jordanię, Bahrajn, Irak i Kuwejt – nie bacząc na etniczne, religijne i plemienne podziały.
  Brytyjski dziennikarz Frankel opisuje jak na konferencji w 1922 roku w Bagdadzie, Wysoki Komisarz Cox tworzyl panstwa…
  Król Abdul Aziz stal jak uczniak i czekal – Cox wyjął mapę i ołówek i nakreślił granice nowego państwa…ktorego NIGDY wczesniej nie bylo. wyrysowanego przez komisarza brytyjskiego na terenie .
  Imperium Ottomanskiego

  Krol Abdul Aziz ibn Saud grzecznie pochylil sie i podziekowal… tak powstala Arabia Saudyjska.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_Sykes-Picot

 129. Glownym problemem z uchodzcami w Polsce bedzie koniecznosc trzymania ich pod kluczem zeby nie uciekli.

 130. Andrzej Falicz
  27 sierpnia o godz. 19:51
  niestety, smutna prawda;

 131. tejocie,
  kto sieje wiatr, ten zbiera burzę.
  Tylko tyle chcę powiedzieć.

  Nie wierzę w sprawiedliwość na świecie (bo ludzie, a zwłaszcza politycy i handlarze – o agresorach per se nie wspominając – nie zachowują się etycznie, nawet jeśli chodzi o własne standardy – a jednak nie ma nad nami instancji, która by tę sprawiedliwość egzekwowała), ale wierzę w konsekwencje, (które nazwałem metaforycznie „karą”).

 132. w niemczech jest pelno uciekinierow… z polski 😉

 133. A co mają powiedzieć Palestyńczycy, których „imigranci” wygnali z własnych domów, stworzyli na ich ziemi swoje państwo (pozbawiając ich możliwości stworzenia własnego) i represjonują od ponad półwiecza?

  Nasze „widma” imigracyjne to przy tym mały pikuś.

 134. Andrzej Falicz

  „Glownym problemem z uchodzcami w Polsce bedzie koniecznosc trzymania ich pod kluczem zeby nie uciekli.”

  Taka jest prawda.

  Ale zdałem wcześniej pytanie dlaczego sugerując by nie ograniczać się jedynie do parszywych socjalnie warunków zycia.

 135. pewien czeczen (nie znajacy mojego backgroundu) wrecz polske przeklinal, chociaz azyl mu tam dano ; po roku pojechal do niemiec i zlozyl tu wniosek o azyl ponownie, po czym go otrzymal, choc jest to wlasciwie nielegalne (mozna to zrobic w ue tylko raz),no, ale jak sie ma „plecy”, to i w niemczech mozna wszelkie przepisy ominac;

 136. Exodusy wymuszają decyzje polityczne.
  Jakie spowodowały ostatnie, kto był dysponentem?
  Teoretycznie, odpowiedzialny powinien być oskarżony przez „społeczność międzynarodową”.
  Ale, nie stanie się to, bo ma na wyłączność media i dziennikarzy……

 137. III rp to taki bielutki serek katolicko homogenizowany, posypany teczowo- brunatna kruszonka „nowej klasy” rzadzacej (ca 0,5 % spolecznosci; przypomne: I rp – ca 10%; II rp – ca 5%; prl – ca 1%),aby w niej egzystowac trzeba sie „wtopic”;no, ale to nawet slynnemu olisadebe (chociaz na brak drobnych narzekac nie musial ) sie nie udalo 😉

 138. Dzisiaj w TVNie w Faktach Po Faktach wystąpił szef gabinetu prezydenta Kwiatkowski. W swoim wystąpieniu migał się skutecznie od odpowiadania na pytania. Czynił to, co mają we krwi politycy w Polsce – mówił swoje niezależnie od tematu i pytań w nim zadawanych.

  Kwiatkowski powiedział coś, co potwierdza postawę polityków pochodzących z PiSu, ich stosunek do demokracji, do państwa i prawa.

  Dziennikarz prowadzący zadał pytanie – dlaczego prezydent Duda nie spotkał się dotychczas z premier Kopacz. Kwiatkowski udzielał dopóki sił mu starczyło odpowiedzi wymijających – coś niejasnego jest w tej propozycji, przecież prezydent rozmawia z ministrami, itd. W końcu zasłona opadła i szef gabinetu prezydenta powiedział ni mniej ni więcej, tylko coś takiego:

  Prezydent jest wybrany przez naród, ma mandat. Premier Kopacz została tylko wskazana przez ustępującego Tuska. Więc? (tego słowa Kwiatkowski nie wypowiedział).

  Nie pierwszy to raz otoczenie prezydenta i on sam wykazują, gdzie mają demokrację, państwo i prawo, prezentują agresywny infantylizm, butę i pretensje do ogarnięcia całości z powodu wybraństwa „habemus presidente”.
  Pzdr, TJ

 139. A ja cierpliwie czekam, kiedy z polskich mediów usłyszę wreszcie o prawdziwych przyczynach tej migracji. Kiedy wreszcie ktoś pomyśli, żeby jednak główny nurt tych nieszczęśników skierować do USA. Przecież wszyscy wiemy kto wydał wyrok na dyktatorów w Iraku i Libii , którzy skutecznie sprawowali władzę nad fanatyzmem religijnym różnych odłamów. O dziwo dalej tą silną władzę „wielki brat” chce obalić w Syrii. To jest jakieś udawanie i szczyty hipokryzji. Niestety nasze „elity” też te głupie wojenki gorąco wspierały. Podziwiam mądrość Czechów, Słowaków i Węgrów stać ich na racjonalne zachowania . Dlatego teraz mają pełne prawo mówić: to nie nasz problem, nie my wam zaprowadzali „demokracje” spadajcie do winowajców tego bałaganu.
  Panie Danielu nie wierzę żeby Pan tego nie dostrzegał, stać Pana na więcej. W PRL-u felietony Passenta czytałem bo bywały mocno pod prąd.
  Co teraz Pana ogranicza?

 140. wiesiek59
  27 sierpnia o godz. 18:51
  Te państwa zostały zniszczone, zrujnowane, spalone, zbombardowane, ograbione i miliony ich mieszkańców zabite lub wypędzone przez zbrodniczy kartel US/NATO. Falę cudem ocalałych uciekinierów powinno się skierować do USA. A przyjąć ich musi zwasalizowana, głupia i nędzna Europa.

 141. stefan57
  27 sierpnia o godz. 20:48
  Szanowny Stefanie. Jesteś tutaj bardzo osamotniony. A do Passenta to nie z takimi problemami. Nie te czasy. Tu panuje makkartyzm,

 142. byku

  Tu, w kraju, gdy się ma tzw „plecy” to też można rozwiązać bezproblemowo i jak namniejszym wysiłkiem swoje problemy emigracyjne – jak ów Czeczen w Niemczech o którym wspomniałeś.

  Dwa dni temu media podały, że niejaki Andriey Petranyuk, zięc premiery Kopacz uzyskał obywatelstwo polskie w dwa dni – na podstawie gołego wniosku, bez opinii stosownych organów.

  Wracając do tematu – gdyby organa państwa tak sprawnie, życzliwie i za poczuciem zaufania podchodziły do potencjalnych emigrantów jak do pana Andrieya (już chyba Andrzeja) na pewno pozytywnie zmieniłoby to opinię o naszym kraju w środowiskach uchodźczych.

  Miejmy więc nadzieję, że w może w tym przypadku jedna jaskółka jednak wiosnę czyni.

  http://www.fakt.pl/polityka/andriy-petranyuk-ziec-ewy-kopacz-w-2-dni-zostal-polakiem-,artykuly,568011.html

 143. Szanowny Panie Passent!

  Ja mimo wszystko jestem optymistą. Zgoda co do tego, ze większość europejskich polityków to skończeni idioci (pod tym względem, juz dawno doszlusowaliśmy do „starej” Europy) ale zawsze w kontekście katastrofy, niczym w hollywoodzkiej szynce, pojawia się jakis zbawca, czy to Nansen czy Marshall i wszystko wiedzie do happy-endu. Oczywiscie w cuda nie wierzę ale będąc optymistą i realistą zarazem będę już szczęśliwy jeśli tym razem na horyzoncie nie pojawi się jakaś namiastka Adolfa. Namiastki Nansena czy Marshalla w zupełności mi wystarcza 🙂

  Ćwicząc się w optymistycznym oczekiwaniu, kłaniam sie pięknie

 144. @wiesiek59
  Bardzo mi się podoba ostrożne,zniuansowane ,pytanie klasyczne
  qui prodest ?
  Ostrożnie postępując tym śladem postawię pytanie:
  kto jest zachwycony wyżynaniem Arabów przez Arabów ?

 145. norte:
  a wiesz, ze slynny gdanski elektryk jest dzisiaj szwedzkim szlachcicem? 😉

 146. fajny herb ma 🙂

 147. @abchaz 27 sierpnia o godz. 21:14
  kto jest zachwycony wyżynaniem Arabów przez Arabów ?
  ============================================
  Kto? No, powiedz – kto?

 148. @Andrzej Falicz
  Dobrze, że próbowałeś się poduczyć, ale powtórz materiał (a przede wszystkim ten, gdzie błądziłeś, wspaniałą lekturą będzie dla Ciebie „Siedem filarów mądrości” 🙂

 149. @Bar Norte
  Szkoda gadać

 150. slynny gdanski elektryk jest też szlachcicem angielskim

 151. „Widmo krąży po Europie – widmo uchodźców i imigrantów.”
  – napisał nasz gospodarz.
  Ludy z południa walą gromadnie do tej komuny,do raju, gdzie nie potrzeba pracować, a co mają robić, żyć w biedzie, idą do tego raju: Turecka rodzina
  w Niemczech – składająca się z chłopa i baby i z ich dorastającej czwórki dzieci, nie musi pracować, bardzo dobrze sobie żyje na tym socjalu.
  To jest czysty komunizm, ustrój wymarzony przez człowieka.
  Ludzie na Zachodzie nie muszą pracować; ciężką żmudną pracę odwala za nich Chińczyk. Polak również, bo wielu naszych rodaków zatrudnia się w charakterze opiekunów schorowanego narodu niemieckiego.
  Tak myśli człowiek z południa Europy.

  Człowiek Zachodu już bez socjalu żyć nie potrafi, jeżeli taka konieczność się zdarzy, to będzie wolał umrzeć niż iść do roboty. Prawda może być jeszcze inna; człowiek Zachodu do pracy się już nie nadaje,jest rozleniwiony, schorowany psychicznie i fizycznie, chorobami cywilizacyjnymi, nawet bez chorób już nie potrafi żyć.

  W naszym kraju mamy już taką sytuację, że z powodu zdegradowanej zdrowotności polskiego człowieka, powrót do uprzemysłowienia jest niemożliwy, z powodu braku ludzi zdatnych do obsługi maszyn, urządzeń,
  czegokolwiek.

  Człowiek Zachodu zachowuje się jak mój szwagier, na cukrzycy będący,
  i z całym mnóstwem innych chorób. On mówi , że wstrzykiwanie insuliny mu się bardzo podoba, insulina dla niego nie jest zbyt droga, i nie będzie robił żadnych starań, żeby się tych chorób pozbyć, woli umrzeć, a z chleba, ciasteczek, makaronu nie zrezygnuje. Taka z niego jest uzależniona cholera.

  To co opisałem wyżej , jest dowodem na upadek cywilizacyjny Zachodu , łącznie z USA. Taki upadek nie zdarza się natychmiastowo, to trwa setkami lat.
  Taki starożytny Rzym upadał cywilizacyjnie 500 lat, a potem te pozostałości zbierały się w „kupę” całe 1000 lat, żeby się odrodzić, co znowu trwało ze trzy wieki, aż dożyliśmy czasów, że na naszych oczach ten cywilizacyjny europejski ład się rozpada.

 152. byk, Ociec Padre!!!

  Przepraszam ale nie znam się sprawach szlachectwa więc chciałbym zapytać: jakimi tytułami może się posługiwać Wielki Elektryk w związku z nadaniem mu szlachectwa angielskiego i szwedzkiego?

  Wiki podaje, że wedle dominującej zachodnioeuropejskiej systematyki tytuły szlacheckie można uporządkować w kolejności starszeństwa następująco:
  diuk
  markiz (margrabia)
  hrabia
  wicehrabia
  baron
  baronet
  kawaler (chevalier)
  zwykła szlachta (niem. Edelleute, Edle, ang. gentry)

  Na moje ucho najlepiej by brzmiało chevalier. Ale nie jestem pewien.

  No chyba, że baron … .

 153. Wacław1
  27 sierpnia o godz. 21:57

  Gdy się raz wstrzyknęło insulinę, to już na zawsze. I nic nie pomoże, nie wolno nie wstrzykiwać insuliny.

  A poza tym: nic a nic nie wiesz o cukrzycy. Nawet gdy się zje sto obiadów naraz, to i tak czuje się głód. Jest się nieustannie głodny, choćby się jadło non stop. Między innymi na tym polega ta choroba, ale ty wiesz lepiej, wiec cóż ci mówić…

 154. Waclaw1

  No skoro nasza cywilizacja, jak kolega pisze, wali się, społeczeństwo degeneruje, maszyny rdzewieją a tureckim emigrantom niemiecki sozialamt do czterech liter włazi to proponuję najpierw wyemigrować do Turcji, załapać się na turecki paszport a następnie wyemigrować do Niemiec. Po drodze nie zapomnieć dorobić się czwórki pociech.

  Ze bzdury piszę? Z cała pewnością. Cieżko bo cieżko ale staram się doszlusować poziomem 🙂

 155. Dupa

  (podsumowanie)

 156. AF muszę pochwalić za poczucie humoru o ktore go nie podejrzewałem:

  „Glownym problemem z uchodzcami w Polsce bedzie koniecznosc trzymania ich pod kluczem zeby nie uciekli.”

  Problem może być również rozwiązany prewencyjnie, poprzez popularyzowanie w Afryce płn. filmików demonstrujących nadwiślańskie nadwyżki wygolonych łysych. Czytając niektóre rasistowskie wpisy na temat zalewu emigracyjnej „szarańczy” podejrzewam, że wielu „łysych” ukrywa się również na tym blogu.

 157. norte:
  nie wiem; w kazdym razie jest to, mysle, nowa dynastia – szelów.

 158. Ja bym nie sprowadzał polskiej niechęci do uchodźców jedynie do środowisk „łysych”.

  Niechęć i lek przed uchodźcami z Bliskiego Wschodu i Afryki jest powszechny.

  Adam Leszczyński, autor tekstu o niechęci do emigrantów „Wsobność polska” opublikowanego w GW a potem w Guardianie mówi w rozmowie z Michałem Sutowskim z Krytyki:

  „Kilka tygodni temu bardzo wysoko postawiony polityk Platformy Obywatelskiej powiedział mi, że rząd próbował zablokować przyjęcie imigrantów na wszelkie możliwe sposoby nie dlatego, że PO jest do nich niechętnie nastawiona. Przeciwnie – politycy PO uważają, że w ramach europejskiej solidarności należałoby tych ludzi przyjąć. Problemem było wyjątkowo niechętne nastawienie Polaków do przybyszów z zewnątrz; to sprawa bardzo toksyczna, zwłaszcza przed wyborami.

  Rząd obawiał się, że przystanie na warunki UE zostałoby bardzo źle odebrane również przez elektorat Platformy, który, jak się wydaje, nie należy do najbardziej zamkniętych.”

  Przecież na PO głosuje tzw klasa średnia a nie „łysi”

  I jeszcze smaczek z tej rozmowy wyzysku nielegalnych emigrantów z Ukrainy:

  „Zatrudnia ich (nielegalnych uchodźców z Ukrainy) warszawska klasa średnia, gdyż ukraiński pracownik jest wygodny, posłuszny, nie postawi się i można mu mniej płacić.”

  Tak więc w tych rozliczeniach przejawów szowinizmu i ksenofobii nie ma co robić z „łysych” kozła ofiarnego. Nie co sobie poprawiać samopoczucia „łysymi”.

  Całość pod linkiem:

  http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20150821/leszczynski-skad-w-nas-ta-niechec

 159. Wiesiek: Żydzi uciekali z Europy, bo ich życie było zagrożone.

  Kto uciekł, to uciekł. Większość ulotniła się – za sprawą europejskiej awangardy kulturowej (narodu filozofów, artystów i poetów) – przez kominy krematoriów lub wsiąkła w glebę gościnnej ziemi naszego kontynentu, wymordowana głównie przez reprezentantów tegoż kulturalnego, wyrafinowanego i wielce uzdolnionego narodu, (który, nota bene, znów wiedzie prym w Europie).

 160. byk

  „nowa dynastia – szelów.”

  Pamietam ciekawą dyskusję o kodach społeczno-kulturowych na blogu zatytułowaną:
  „Mego dziadka piłą rzneli … Myśmy wszystko zapomnieli.”

 161. Bar Norte

  Casus łysych oczywiście trywializowałem, zgadzam się, że pozory mylą.

  Obserwując wieloletnią, trójstronną wymianę ciosów na ep, odnoszę wrażenie, że najwięcej bigoterii kipi w narożniku ojczyżnianym, poźniej lewica, peowcy wydają się być na szarym końcu.

 162. Bar Norte 27 sierpnia o godz. 22:19

  Na moje ucho najlepiej by brzmiało chevalier.
  ==========================================
  Wyzej,stanowczo wyzej.
  Jezeli do GB pojechal – (cytat) ” w trzech postaciach „a świętokractwem jest myslenie,tylko myslenie, ze bylem TW” *.
  No to diuk,co najmniej diuk.
  PS
  *Cytaty: „z glowy czyli z niczego”-tez cytat

 163. LA
  28 sierpnia o godz. 0:10

  Chodziło mi o inny aspekt.
  Biedna II RP przyjęła kilkadziesiąt tysięcy uciekinierów.
  Francja, Anglia, USA, zamknęły granice.
  Ba, nawet na redzie Hajfy zatopiono statek z uciekinierami, z redy NY zawrócono.
  Obecnie mamy postęp w porównaniu z tamtym czasem.
  Uciekinierów się przyjmuje jak na razie, a nie do nich strzela.
  Tylko nasza wrażliwość, w tym ponoć katolickim kraju, zrobiła się taka POLSKA…..

 164. Ponury jest nie tyle scenariusz ale ponure wydaja sie motywy jakimi kieruje sie „ceniony” Dawid Warszawski (nazwisko zmienione) straszac Polakow zalaniem przez „muzulmanskie hordy”.

  Wrecz
  ” ta dzicz zagraza wyzszej cywilizacji jak nie przymierzajac terrorysci palestynscy Izraelowi.”

  Ze Passent mu wtoruje?…
  Kazdy kto zna jego sympatie do rasistki i przyjaciolki Oriany Fallaci zna prawdziwe motywy – ponure.
  Fallaci wrecz otwarcie afiszowala sie ze swoja niechecia do Arabow i muzulmanow
  ” Biedny Izrael – oaza cywilizacji posrod dziczy”…
  Czy tym zasluzyla na przychylnosc Passenta i Warszawskiego (nazwisko zmienione)?

  Jak wyglada historia polskiego uchodzctwa zeby nabrac pewnej historycznej perspektywy i obiektywizmu:

  Ponad 70 lat temu Iran przyjął 116 tys. polskich uchodźców (ponad 77 tysięcy żołnierzy i ponad 43 tysiące cywilów w tym 20 tysięcy dzieci).

  Nikt nie patrzył na to, jaką religię wyznają polscy uchodźcy.

  Polscy uciekinierzy w Iranie (wspomnienia):
  “…Ciekawą i godną uwagi kwestią, podnoszoną przez wielu polskich wychodźców jako niezatarte wspomnienie z ich pobytu w Iranie, jest życzliwość i gościnność jego mieszkańców. Wśród tego rodzaju pamięci można umieścić wspomnienia pewnej Polki, dziś już w starszym wieku, a w tamtych czasach młodej dziewczyny, która stwierdza: “Byliśmy grupą bezradnych i słabych istot ludzkich, które z głodu, niedożywienia i rozmaitych chorób znajdowały się na skraju śmierci. Gdy dotarliśmy do Bandar Anzali (d. Pahlawi) w Iranie, wokół nas zbierali się miejscowi ludzie i przynosili nam jedzenie, ubrania i buty, a nawet słodycze i owoce, uśmiechali się do nas. Irańczycy zaakceptowali nas takimi, jakimi byliśmy, nie pytali o nasze matki i ojców. Nie pytali, w co wierzymy ani skąd przybywamy. Widzieli, że potrzebujemy pomocy i pomoc tę nam ofiarowali.”

  W podobny sposób jest opisywane przybycie polskich wychodźców w 1942 r. z Aszchabadu do nadgranicznego regionu Badżgiran w północno-wschodnim Iranie, którym okoliczni mieszkańcy, zgodnie z tradycyjną irańską gościnnością, przygotowali specjalne przyjęcie, w ten sposób, że z uwagi na brak możliwości zakwaterowania w pobliżu granicy, udzielili schronienia i wiktu Polakom w cztero- i pięcioosobowych grupach w swoich własnych domach do czasu zaistnienia warunków dla ich przeniesienia do Meszchedu, a później do Isfahanu. Albo w innym miejscu, gdzie zgodnie ze świadectwem nieżyjącego już dra Filipowicza, irańskiego lekarza polskiego pochodzenia mieszkającego w mieście Kazwin, “Irańczycy codziennie ustawiali się w kolejce przed obozami dla polskich tułaczy i przynosili im jedzenie, ubrania oraz pozostałe artykuły pierwszej potrzeby, i to w sytuacji, kiedy sami ze względu na ograniczenia gospodarki w warunkach II wojny światowej borykali się z licznymi problemami ekonomicznymi i niedostatkiem żywności.”

  Watpie zeby nasza „wyzsza cywilizacje” judeo-chrzescijanska byloby na to stac

 165. Ciekawy reportaż o uchodźcach po rosyjsku:
  http://best.kp.ru/msk/europe_migrants/

 166. Przygotujcie się.
  „Ze względu na spodziewane zwycięstwo i przejęcie władzy w państwie przez prawicową opozycję, czas najwyższy zacząć się zastanawiać nad problemem przetrwania w nowej, prawicowej rzeczywistości. Czy Polska, w której prawi i sprawiedliwi będą tylko ci, którzy stoją tam, gdzie nie stało kiedyś ZOMO, to będzie także nasza Polska? Czy przypadkiem wraz ze zmianą rządów nie będziemy musieli przedefiniować pojęć – patriotyzm, ojczyzna, państwo? Przecież teraz grupa jedynie słusznych patriotów śpiewa „Ojczyznę wolną…”, a skoro tak jest dzisiaj to formalnie inne osoby powinny mieć prawo do takiego samego zachowania w takcie długiej i ciemnej prawicowej nocy, która prawdopodobnie zawiśnie nad Polską.

  Właściwie osoby inaczej myślące miałyby takie prawo, ale go nie będą miały, ponieważ Polska będzie tylko jedna, a patriotyzm w niej będzie określany przez kanony jedynie słusznej nowej władzy – to słynne – My o Oni! Od samego początku do dnia ostatecznego zwycięstwa, ponieważ władzy raz zdobytej prawica nie odda NIGDY. Podobnie było przecież przed wojną, żeby nie przegrana i upadek państwa, prawie na pewno do dzisiaj żylibyśmy w jakiejś formule feudalnej sanacji, czapkując przed panem agronomem wychodzącym akurat z izby gdzie nasza żona, córka lub siostra lepiły pierogi…

  Uwaga, każdy kto będzie chciał skonsolidować władzę w Polsce i nad Polakami, ma generalnie dwie możliwości – po pierwsze musi dać Polakom chociaż nadzieję, na to że będzie lepiej, ale to oznacza wolność mniej więcej taką jaką dały nam reformy niezapomnianych M. Wilczka i M. Rakowskiego, potem popsute przez domorosłych neoliberałów z rodowodem marksistowskim. Po drugie – może spróbować wskazać Polakom winnych tego, że nie dzieje się im lepiej. Ten drugi sposób jest o wiele prostszy, albowiem w naszym społeczeństwie działania nastawione na negację udają się jak mało co, w zasadzie można powiedzieć, że zawiść i nienawiść wobec sąsiada to dwa inne oblicza naszej teraźniejszości, jeżeli nie jesteśmy pewni systemu. To niestety pozostałość po ostatniej okupacji, kiedy żeby przetrwać, trzeba było no właśnie, nie napiszemy co, żeby nie burzyć narodowych mitów.

  Gdybyśmy spodziewali się symetrii w zachowaniu prawicy po przejęciu przez nią władzy, to nie byłoby żadnego problemu, natomiast po tym co wiadomo o jej zachowania z czasów, kiedy poprzednio rządziła oraz czego można się domyślać o sposobie myślenia jej najwybitniejszych przedstawicieli – to należy się spodziewać najgorszego, czyli presji, inwigilacji, nacisków, działań na pograniczu prawa w ogóle wszystkiego co najgorsze a na pewno ograniczenia pluralizmu i demokracji. Nie będzie symetrii w traktowaniu, ponieważ prawica i prawicowcy uważają, że mają monopol na słuszność i monopol na słowo Polska oraz polskość. Dodatkowo wielu ma motywację „misji” do spełnienia, a inni po prostu koniunkturalnie chcą się dorwać do żłobu i choćby tylko dlatego będą lojalni. Całość to będzie aparat do polowania na czarownice, a tych na pewno nie zabraknie.

  Cóż zatem można zrobić? To pytanie od pewnego czasu w różnych formach i w odniesieniu do wielu kwestii stawia nam szereg czytelników. Możliwości zgodne z prawem są bardzo ograniczone, a poza prawne nas nie interesują i nie będziemy ich omawiać. Opcja biernego oporu jest dla niezłomnych, a większość ze świadomej mniejszości to pragmatycy. Ci także będą mieli problem, ponieważ nowy system będzie wymagał opowiadania się i przystępowania na różnych etapach. Nie będzie dało się milczeć i nie uczestniczyć. Wszyscy, którzy nie będą z nową władzą, będą – dla niej – przeciwko niej. Wrogowie wewnętrzni, zdrajcy, zaprzańcy – najgorszy rodzaj ludzi, synonimy zła, tego wszystkiego, co przez ostatnie lata powodowało, że Ojczyzna nie mogła być wielka, nie mogła wznieść się na swoich husarskich skrzydłach i poszybować od morza do morza – w zadumaniu nad Dzikimi Polami.

  Pozostaje przygotowanie się do emigracji. Być może przy dobrych wiatrach ta wewnętrzna, będzie wystarczająca, jeżeli zgodzimy się ponosić ewentualne konsekwencje błędów systemu i w nich uczestniczyć. Jeżeli nie, to pozostaje ta prawdziwa – co nie jest śmieszne, ale niestety staje się coraz bardziej prawdopodobne, że nam Polakom, świadomym całego zła jakie chce i może sprowadzić na Naród i kraj prawica przyjdzie ten kraj opuścić. Alternatywą bowiem będzie metalowa rurka w rękach nieznanych sprawców, pośliźnięcie się na spłuczce od sedesu w niemonitorowanej części celi aresztu śledczego, ewentualnie zdegradowanie organizmu lekami psychotropowymi w ośrodku zamkniętym. Gorzej jak ktoś ma dzieci.

  Wnioski? Chyba nie można milczeć, ponieważ milknąć – tylko stymuluje się oprawcę. Złoczyńca potrzebuje krzyku ofiary, żeby zaspokoić swoje chore pragnienia władzy, posiadania i dominacji. Ci ludzie – w większości, uwaga – nie wszyscy, ale dominująca część z nich, właśnie tego pragnie – dominacji, władzy, splendoru, pieniędzy. Właśnie zdobędą to na naszych plecach, przez to bo wcześniej wspólnie z dzisiaj przegrywającą neoliberalną para prawicą wykastrowali lewicę i przetrącili jej kręgosłup. Gdyby się to wówczas nie stało, gdyby nie było tego wielkiego kłamstwa ze strony ojca wszelkiego zła w Polsce po okrągłostołowej, gdyby nie zniweczono wówczas kandydatury pana Cimoszewicza działaniami do dzisiaj nie wyjaśnionymi, a winnych brak! To dzisiaj mielibyśmy normalną – lewicową alternatywę jako trzecią partię. Tymczasem nie mamy niczego, pozostał lęk o przyszłość. Nieźle nas załatwili. Chyba tylko zewnętrzny reset będzie w stanie przegnać prawicowy mrok, jaki znowu zawładnie Polską. Targowica nie wchodzi w grę.

 167. Dom wariatów.
  „Wyobraźmy sobie taki oto model politologiczny, w którym dzieją się różne sprawy, tak jak w państwie i poszczególne jego składowe naśladują elementy państwa. Uwaga nie odnosimy się tu do żadnego przypadku – tak sobie budujemy model, bo nam wolno w celach naukowych. Jak to jest możliwe, żeby służby specjalne lub już sprywatyzowane służby specjalne (uwaga – nie mówimy o konkretnym przypadku, tylko o modelu) mogły podsłuchiwać premiera w jego służbowym domu, podczas rozmów z jednym z najbogatszych obywateli danego kraju? Przecież to jest nie tylko fantastyczne, ale przede wszystkim zmusza nas ponownie do zadania pytania – halo – kto się zajmuje tym krajem na poważnie? Może raczej, „czy” ktoś zajmuje się nim na poważnie w ogóle? Może właściwą odpowiedzią powinno być, że owszem – zajmują się naszym krajem na poważnie rezydenci obcych wywiadów, albowiem zależy im na wygodnej pracy w dobrym miejscu w Europie (blisko do domu) i starają się tak manewrować naszą rzeczywistością, żebyśmy sami sobie nie zrobili krzywdy, a zarazem, żeby wszystko co się u nas dzieje miało dramatyczny charakter, wówczas to lepiej wygląda w raportach. Przecież nie ma innego wytłumaczenia, to nie jest przecież możliwe, żeby w poważnym kraju – służby specjalne się sprywatyzowały i szantażowały rządzących!

 168. Historia wielkiego oszustwa. 21 postulatów.

  1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących wolności związków zawodowych.

  2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

  3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

  4. Przywrócić do poprzednich praw.
  a. ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
  b. zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jan Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
  c. znieść represję za przekonania.

  5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

  6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: a. podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, b. umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

  7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).

  8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2 tys. zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.

  11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

  12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.

  13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek.

  15. Zrównać renty i emerytur starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełna opiekę medyczną osobom pracującym.

  17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

  18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka.

  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.

  20. Podnieść diety z 40 do 100 złotych i dodatek za rozłąkę.

  21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy. (PAP)

 169. 70 trupów w ciężarówce. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18642458,austria-z-ciezarowki-przy-autostradzie-wydobyto-70-cial.html
  Wędrówka Ludów. Ofiary amerykańskiej agresji, bomb, morderstw i ludobójstwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

 170. Wyciek,

  PiS to zadna prawica.
  To lewica konserwatywna.
  To taka lewica wierzaca w Boga.
  Zupelnie jak wiekszasc Polakow.

 171. Ciekawe czy Polacy przygarneli by do wlasnych domow np. Iranczykow tak jak oni zrobili to 70-at lat temu z Polakami.
  Nie zrobilby pewnie tego Dawid Warszawski vel Konstanty Julian Gebert

  Polecam ksiazki tego „cenionego” dziennikarza opisujacego jak cywiizowani Zydzi europejscy kolonizujac Palestyne zmagali sie z miejscowa dzicza by stworzyc sobie rasowo czysty dom.

 172. chris!
  Reportaż bardzo ciekawy. Ale już niedługo damy odpór rosyjskiej propagandzie.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Od-wrzesnia-zacznie-dzialac-unijny-zespol-przeciw-rosyjskiej-propagandzie,wid,17803932,wiadomosc.html?ticaid=1157bb
  Ciekaw jestem jak ci idioci wyobrażają sobie te drętwe newsy, spreparowane głównie z myślą o odbiorcach anglojęzycznych o znikomej znajomości geografii czy historii sprzedać po rusku. Ale kasę jakąś zgarną te … jak tu się wyrażać … pracownicy przemysłu reklamowego.

 173. Falicz
  Pytasz, czy Polacy przygarnęli by do domów uchodźców podobnie jak Irańczycy ?
  Dokładnie znasz odpowiedź , oczywiście nie. Większość Polaków jak słusznie piszesz jest za PiSem i to starczy jako dowód ich lewicowości i katolickości. Co niby mieli by udowodnić przygarniając jakiiś przybłędów z obcych kręgów kulturowych, że Polska i polskość już nie leży im na sercu, że muzułmanizm to tak samo dobra religia jak katolicyzm, albo że jest im obojętne kto zasiedla ich ojczyznę ?
  Polski rząd wzdraga się przed przyjmowaniem uchodźców przed wyborami z prostej przyczyny. Obawia się on , że taka polityka nie tylko , że nie przyspożyłaby mu popularności w społeczeństwie, ale mogłaby być przez opozycję zinterpretowana jako polityka antypolska , antynarodowa, w której polski rząd sprzedał polskie interesy pod presją nacisków z Brukseli i przedewszystkim Berlina.

 174. Każdy polski odpór dany uchodźcom to czyn patryjotycznych w obronie Polski .

 175. Bywalec 2
  28 sierpnia o godz. 11:40

  Miłość Bliźniego powinna płynąć z ambon i radia Maryja.
  Niestety, nie słychać tego, miłosierdzie jest przeznaczone jedynie dla swoich i jedynie w słowach, nie czynach.

  Niemcy lekcję odrobili i zinternalizowali.
  My musimy nad tym popracować.
  Widocznie trzy godziny tygodniowo religii, nie daje efektu.
  Może pomoże sześć?

 176. Bywalec 2

  Zerknij proszę na mój komentarz z 0,05.

  Dowodzę w nim, że w takim samym stopniu jak reszta społeczeństwa niechętna uchodźcom z Bliskiego Wschodu i Afryki jest klasa średnia głosująca na PO.

  Nie ma sensu patrzeć na Polskę z oddali z propagandowymi złudzeniami. Nie ma co się okłamywać.

 177. Bar Norte
  Ja przecież nie piszę , że PO by chciało i nie może , ale raczej ,że w tym społeczeństwie żadną miarą nie może.
  Mimo tego nie mam ochoty zwalniać polityków całkowicie z odpowiedzialności z kształtowania opini i nastrojów panujących w społeczeństwie. Czasami polityka powinna i może przejąć rolę przywódczą , a nie zawsze iść na populistyczną łatwiznę.
  Myślę że 2000, 4000, albo nawet 10 000 dodatkowych uchodźców przyjętych przez 40 000 000 Polskę nie są dla niej żadnym problem społeczny , albo gospodarczym i to powinna Polska polityka wytłumaczyć swoim rodakom, a nie w prymitywnym populiźmie cieszyć się z każdego tysiąca , któremu dała odpór,

 178. Bywalec 2

  Oczywiście przyznaję ci rację.

  Bezspornym faktem jest, że państwo, politycy nawet nie próbowali zmienić nastawienia społeczeństwa do uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu choć przecież mają potęzne narzedzia wpływu na świadomość społeczną.
  Mało, polscy politycy i media ową niechęć i strach wzmacniali. Oni udawali, że się identyfikują z tymi histerycznymi nastrojami.

  To jest zupełnie inne podejście aniżeli to, które reprezentuje np klasa polityczna w Niemczech.

  I efekty są jakie są.

  Leszczyński, którego cytowałem nocą tak o nich pisze:

  „Rozmawiałem z jedną z moich ciotek, miłą starszą panią na emeryturze, wykształconą, oglądającą telewizję, czytającą gazety i słuchającą radia. Powiedziała: „Nie chcemy tutaj terrorystów, zobacz, co robią na Zachodzie – wysadzają i mordują”. Próbowałem jej wytłumaczyć, że to nie ci, którzy chcą przyjechać do nas, wysadzają i mordują na Zachodzie, że to są zupełnie inni ludzie, zwykle wychowani i wykształceni już tam, na miejscu. Można się zastanawiać, czy nie doszło do porażki integracji tych ludzi w drugim i trzecim pokoleniu. To jest temat do rozmowy, ale z nią nie dało się rozmawiać, bo wpadła w histerię.”

 179. Bywalec
  A ci z PO by przygarneli?

  Chyba sobie jaja robisz.

  Prędzej uchodzce przyjmie moherowa babcia niż gosciu, który nie po to brał lapowy i nie po to sobie zafundował apartament w ogrodzonym, strzezonym kompleksie by mu „bambus” dywan brudzil.
  To czytelnik z PO czyta „cenionego” Warszawskiego straszacego Arabami a nie wyborcy PIS-u.

  Jeżeli chciałbyś Bywalec znalezc gdzies resztki autentycznego wspolczucia i normalnych ludzkich odruchów to jest ich tym więcej im dalej od pazernej i egoistycznej pseudonoweczesnej tandety PO.

  Chyba jednak nie lapiesz.

 180. Bar Norte
  Ja tam takim optymistą nie jestem i za wszystkich przybyszów ręki w ogień bym nie włożył. Islamski zamach w Europie byłby wielką tragedia zarówno dla uchodźców, jak i mieszkańców i prawdopodobnie pogorszyłby radykalnie wzajemne stosunki.
  Ale te obawy nic nie zmieniają w naszej obecnej sytuacji i nie ma sensu ,z obawy przed tym co wszystko może się zdarzyć , rezygnować ze swoich pryncypiów.

 181. Elity zawsze nadawały ton, były wzorcem do nasladowania dla maluczkich, decydowały o kierunkach i formie działań.
  Potężnym środkiem kształtowania nastawień społecznych, była prasa.
  No i mamy pasztet…..

  Nasze elity i nasza prasa ukształtowały te nastawienia, postawy wobec uciekinierów tak, a nie inaczej.
  Przypadkowo, czy intencjonalnie?
  Wrogość do OBCYCH= ksenofobia….
  Inżynierowie, czy lekarze dusz, potrzebni od zaraz….

 182. Mauro Rossi
  27 sierpnia o godz. 17:14

  „Coś, pani Kosowski, plącze się pani i miesza. Bizancjum uległo militarnej przewadze Turcji i nie miało to związku z uchodźcami.”

  Nie musisz mnie pouczac z historii. Jakbys czytal Zweiga, rozumialbys, o co chodzi. Zreszta moge ci wytlumaczyc: o OBRAZ wdzierajacych sie mas ludzkich, o masy nie do pohamowania. O cos, co zmienia historie.

  Mam jeszcze dokladniej wytlumaczyc?

 183. Falicz
  Nie nie łapie.
  Wkrótce mamy w Polsce wybory , które z dużą pewnością wygra PiS i wszyscy będziemy osobiście mogli przekonać się, jak zmienią one polską politykę wobec uchodźców.
  Co do dobroci twojej mitycznej babci w moherowym bereciku, to tam gdzie brakuje sprawdzalnych faktów i argumentów musi je zastąpić wiara .

 184. bywalec:
  nikt, jako innostrancowi (emigrantowi, wygnańcowi) nie odbiera Ci prawa głosu.
  Może jednak wykażesz się odrobiną empatii – ale tym razem wobec tuziemców oraz oderwiesz się od obrazu Polski, który znasz z perspektywy?
  O jaką solidarność chodzi Ci, gdy mowa o uchodźcach z Afryki i z rejonu objętego inwazją muzułmańskich szaleńców?
  O taką, która kazałaby absolwentom wyższych uczelni, pracującym na śmiecówce za dwa i pół koła z brakiem perspektywy na założenie i utrzymanie rodziny dzielić się kawałkiem chleba z przybyszami, z których 90 procent stanowią osobnicy, pragnący poprawić sobie dotychczasowy standard życia? Co jest, zresztą skądinąd, zrozumiałe.
  A może na brak solidarności z uchodźcami cierpią polscy emeryci, czekający na wpływ na konto 1 200 złotych, które nie starczą na lekarstwa?
  Lub rodzice ponadstandardowej gromadki dzieci, którzy obecnie zaciągają pożyczki w „Providencie” na zakup przyborów szkolnych (wrzesień za pasem)? Które to dzieci popracują w przyszłości na emerytury Kopaczowej, Muchy i Schetyny.
  Wasz wirtualny świat, świat czytelników gazety pl. oraz oglądaczy tvn, jest światem bardziej oderwanym od realiów, aniżeli towarzystwo kupujące produkty w sklepach za żółtymi firankami w latach 70-tych odseparowało się od zjadaczy chleba powszedniego. Którzy latem 1980 roku powiedzieli: „sprawdzam”.
  Za niespełna 2 miesiące Cisi zabiorą głos. Mimo coraz głośniejszego i żenującego, beznadziejnego gęgania Onych.

 185. Bywalec 2
  28 sierpnia o godz. 12:09
  Myślę że 2000, 4000, albo nawet 10 000 dodatkowych uchodźców…
  ……………………………………………………………………………….
  Skąd ten kontygent? Dlaczego nie np. 50.000 albo i więcej? Czy to znaczy ,że pozostałych pozostawić poza bramami „raju” – STOP, dalej nie wpuszczamy,bo… No właśnie, bo dlaczego?. Pytanie nie tyczy tylko Polski,ale np. Niemiec. 1mln to górna granica,a może jednak 1,8 mln?
  Chętnych po drugiej stronie Morza Sródziemnego jest o wiele więcej.

 186. Studium kłamstwa i przewrotności Sturmera. http://pl.sputniknews.com/opinie/20150828/898931.html

 187. TKosowski
  „Nie musisz mnie pouczac z historii”.

  A mogłabyś skorzystać.

  „Jakbys czytal Zweiga, rozumialbys, o co chodzi”.

  Pić należy u źródła. W tym przypadku korzystać z dorobku historiografii, a nie literatury w osobie Stefana Zweiga, poety i dramatopisarza.

 188. Moskwa
  „Sorki, nie przeczytałem do końca Twojego wpisu”.

  Nie popadaj w przygnębienie, nie ma takiego obowiązku.

 189. Ociec Padre
  „slynny gdanski elektryk jest też szlachcicem angielskim”.

  Incitatus miał zostac konsulem, już nawet przebywał w stajni zdobionej mozaikami, ale Kaligula nie zdążył, zmarło mu się młodo.

  Bar Norte
  „Na moje ucho najlepiej by brzmiało chevalier. Ale nie jestem pewien”.

  🙂 🙂

 190. Andrzej Falicz
  „Bywalec ….Chyba jednak nie łapiesz”.

  Z braku wyobraźni nie łapie, pozostaje mu doświadczenie myślowe lub empiryczne. Z jednej strony ma sąsiada, palanta z PO, z drugiej moherową babcię, codziennie biegającą do kościoła i oczywiście słuchaczkę Radia Maryja (połowa programu to tez modlitwy). Komu przed wyjazdem zostawi klucze od mieszkania w celu podlania kwiatków?

 191. wiesiek59
  „Miłość Bliźniego powinna płynąć z ambon i radia Maryja”.

  Zacznij od bicia się we własne piersi zanim dojdziesz do cudzych. Ilu przyjąłeś w swoim domu uchodźców np. z Czeczenii, przyjeżdżają do Polski od 15 lat, cały czas jest okazja. W zasadzie to jestem pewien, że jak zobaczysz Cygana to przechodzisz na drugą stronę uklicy.

  Np. Caritas pomaga na Ukrainie, to tylko jeden z przykładów.
  http://www.caritas.pl/caritas-polska-pomaga-uchodzcom-na-ukrainie/

  Diecezja opolska przygotowuje się na przyjęcie 50 rodzin uchodźców z ogarniętej wojną Syrii.
  http://www.caritas.pl/pomozemy-uchodzcom-z-syrii/

 192. Bywalec2 i Bar – usiłujecie dyskutować o czymś o czym nikt nie ma pojęcia. Wy też. Panowie – szacun. Pamiętacie pierwsze telefony komórkowe? Ten świat tak za….dala. Wasze słowa nie mają żadnego znaczenia. Ten świat i tak podąży własną drogą. Polecam lekturę „Kościarza”. Kości nas mają za nic… – i nasze starania. Choćby przyszedł tysiąc atletów po zeżarciu miliona kotletów….:https://www.youtube.com/watch?v=Gtszpk9zLL4

  …ratujmy….:)

 193. łał – uratujemy się przed kaczyńskim………no i??

 194. Turcja , co by o niej nie sadzic , przyjela ponad
  2 000 000 uchodzcow .
  W Turcji dla tych uchodzcow nie ma „opieki
  socjalnej” w sensie finansowym jak w BRD .
  Niemniej jednak uchodzcy z Syrii , Libii
  utrzymoja sie sami przy zyciu .
  Sami kupuja podstawowe art. do zycia , sami
  placa czynsze za najete mieszkania , sami
  finansuja leczenie (jesli konieczne) , sami kupuja telewizory i anteny satelitarne .

  I taki @abchaz (wczoraj o godz. 15:46) ktory
  zalapal sie „na kutasa”do Polski (brawo! bardzo ambitnie !) albo @bernardroland
  (wczoraj o godz. 15:03) ze wszelka cene chca udowodnic ze z Syrii , Libii czy innych krajow
  Afryki Pln . uciekaja tylko zebracy !
  To z czego oni zyli w swoich krajach ?!
  Bo zyli i to czesto dostatnio .

  Tragedia wojny to jedno , a kanciarstwo i oszustwo , by swoje majatki ocalic , to drugie.
  Dlaczego uciekinierzy w Turcji sa w stanie
  utrzymac sie sami , a w Niemczech to sama biedota ?

  Panowie durnie , zdrapcie luski z oczu !
  Chyba ze sami jestescie jeszcze lepszymi
  kanciarzami .

  Aaa , to teraz rozumiem !
  @abchaz , znasz chociaz takie polskie
  przyslowie :
  „Na zlodzieju , czapka gore ” ?

  Bo na tobie gore plomieniem przejzystym .

  Pozdrowionka.

 195. …przyjdzie Protasiewicz…….

 196. ooo – cynamon wszystkich zbawi….a żona leży odłogiem – co tam żona. Żonę zbawią turcy.

 197. cynamon29
  28 sierpnia o godz. 14:42

  Exodus w takiej skali może być finansowany z zewnątrz.
  Jakos do krajów Zatoki sie nie pchają w poszukiwaniu raju….

  Ci zasobni, wybraliby raczej podróż samolotem- poza tym.
  A nie jakimś pontonem wraz z paroma setkami innych nieszczęśników.
  Na moje oko, zbyt dobrze zorganizowana jest logistyka, by mógł być to przypadek.

 198. Mauro Rossi
  28 sierpnia o godz. 14:16

  Mauro Rossi, ty ciagle nic nie rozumiesz, wiec sie odczep.

 199. Sir Jarek

  Potrafisz tylko pier ** lic od rzeczy ?
  Napisz cos sensownego .
  Chyba ze twoje „pier**lenie , mamy uznac za stan trwaly twego umyslu .
  Tu bym sie wcale nie zdziwil …
  Dowody powyzej .

  Pozdrowionka.

 200. Historia wielkiego oszustwa. 21 postulatów.

  Blogowy szczuropolaku.

  Szczucie, połączone z miłosnym wzdychaniem do dyktatury prymitywów, do sekretarzy oraz gienerałow z łapanki – wylewaj w gronie rodzinnym. O ile rodzina się ciebie nie wstydzi.

  Polska z ogromnym trudem wychodzi z ekonomicznej oraz moralnej zapaści, do której doprowadziły 45 lata eksperymentów wszystkowiedzących, przysadkowych głupców. Kraj rośnie, pięknieje, ludność nie musi już więcej na kolanach błagać kaprala MO o paszport.

  Zapisy chętnych na wyjazd na Marsa wciąż trwają, nie trać czasu.
  Tymczasem – przestań bluźnić.

 201. @wiesiek59 , 15:21

  Wiesiu , ja bazuje na realiach .
  Nie na jakichs „doniesieniac prasowych „.
  To juz jest prawie 27 -28 lat temu kiedy to
  poznalem Al-Chazi .
  Uciekl wraz z cala rodzina z Persji ( Iran dzis).
  Rodzina byla bardzo zamozna , kupiecka .
  Czekajac na azyl polityczny zyli pod dachem
  DRK ( Deutsche Rotes Kreutz) czyli papu i dach nad glowa na koszt niemieckiego podatnika . Swoj szmal , majatek nienaruszony .
  Tez nie uciekli wypasionym Jetem , mimo ze bylo ich na to stac .
  Musieli udawac „przecietniakow” inaczej Chomeini i jego zwolennic , zrobiliby z nimi
  krotki proces .
  Poznalem i matke , i ojca Al Chaziego .
  Bardzo kulturalni , oczytani ludzie .
  Ojciec kazdego dnia w nieskazitelnie bialej koszuli + garnitur od „Bossa” , „Armaniego” .
  Matka bardzo gustownie ubrana w „Chanelki”
  i temu podobne .
  A zyli z DRK !

  Al Chazi mial 18 geburstag .
  Jego marzeniem byl „zloty Mountain -Bicke”
  (zloty rower gorski)
  Papa i mama staneli na wysokosci zadania .
  Kolega mego syna , otrzymal rower na swoje 18 urodziny .
  Pozlacany (24 karat !) Mountain-Bicke za
  7 000 DM .

  Zyli jeszcze ok .1 roku z DRK .

  Natychmiast po otrzymaniu azylu , papa otworzyl salon samochodowy Lotusa , Asti
  Martina i Bentleya .
  Mama zajela sie „tylko” sprowadzaniem dywanow perskich dla bogatych Niemcow
  (bagatela : 30 do 120 000 DM za sztuke) .

  Al Chazi poszedl droga ojca .

  Czasami jemy razem kolacje .
  W Hamburgu .
  U nich …

  Pozdrowionka.

 202. cynamon29
  28 sierpnia o godz. 16:05

  Piękna impresja……

  Ale.
  Większość tych ludzi nie pochodzi z klasy średniej, rodzin kupieckich.
  Spieniężyć majątku w strefie wojny nie ma jak.
  Opłacić się przemytnikom trzeba.
  Zakładając że koszt od łba to 10 000 $, a uchodźców jest z 5 000 000,
  Daje to okrągłą sumkę….
  Skąd takie kwoty od biedaków?

  Analogia jest prosta.
  Ruch Syjonistyczny finansował eksodus żydów.
  Ten, też ktoś musi sponsorować- analogicznie.
  Pasterzy kóz i drobnych farmerów na to po prostu nie stać.

 203. Kilka dni temu tvp podała za niemieckimi mediami wieść o narodzina małej Sophi na pokładzie niemieckiej łodzi ratunkowej o nazwie „Schleswig Holstein”, która operuje na Morzu Środziemnym.

  Matka małej, 3 kilowej Sophii, 33-letnia Rahma pięć miesięcy wcześniej wyruszyła pieszo z Erytrei do Europy. Ponton, którym przepływała wraz z dziesiątkami uchodźców na Morzu Śródziemnym zatrzymali Brytyjczycy.

  No i z uwagi na brzemienny stan przekazali Rahmę Niemcom. A ona z wrażenia powiła córeczkę. Imię dziewczynka otrzymała na pamiątkę miejsca urodzenia – po księzniczce Sophie Schleswig Holstein.

  Obecnie dziecko wraz z matką przebywa w Taranto na południu Włoch.

 204. @wiesiek , 16:18

  Wiesiu , ja nie twierdza ze wszyscy uciekajac z Syrii , czy Libi , albo innego badziejstwa ,sa
  nadziani finansowo .
  Ja twierdze ze minimum 50% tych uchodzcow
  ma srodki finansowe na wlasne utrzymanie .
  Czemu tedy doja kase danego panstwa , wlasnych srodkow nie uruchomiajac ?
  Bo to sie oplaca , zarowno finansowo jak i
  psychologicznie .
  O wiele lepiej byc finansowo biedniutkim bez posiadania , niz bogatym nababem .
  Urzednk niemiecki to „kupi ” lepiej , bo naiwnosc nie jest wpisana w liczbe kar .
  Ze nie rozpoznal ?
  Ulomnosc ludzka .
  Ile wzial za ta ulomnosc ludzka ?
  To wie tylko ten , ktory ta „ujemnosc ludzka” zasponsorowal i tenze , ktory ja skasowal .

  Cos tu jeszcze musze wyjasniac ?

  Pozdrowionka .

 205. Bar Norte

  Patrz , uzaleznienie to nie tylko narkotyki i alkohol .
  Ide ja sobie spokojnie do U-Bahnu , a tu mnie
  po drodze mami i ciagnie „kawka bez Kafki” .
  Wiec zbaczam .
  Na swoja zgube !
  Wlaze (bo mnie przywolala) i oczywiscie kawka kostenlos , bom staly klient .
  I tak lazac po regalach z moja kawka , wlaze na regal skandynawski.
  Kukam , kukam i wykukalem !
  Camilla Läckberg ” Die Engelmacherin” o ktorej czolowi krytycy niemieccy pisza ze jest to najlepsza pisarka szwedzka .
  Wziolem do koszyka (durne 15,€) i juz zmierzam do kasy , gdy wali mnie w czerep
  rubaszny pomaranczowa czerwien okladki
  ” Der Circle” Dave Eggers’a , o ktorej niegdys do Cie pisalem .
  Poczytal ja wstep i nastapil nastep : kupilem obydwie !
  Rabatt 15% dla stalego klienta , ale mimo wszystko trza bylo zaplacic : 38 – 15% = 4,80
  rabatt = 33, 20 € .

  Poczytamy , pozyjemy .

  Pozdrowionka .

 206. cynamon29
  28 sierpnia o godz. 18:22

  No to kupiłeś dwa w jednym…..
  W naszym przewspaniałym kraju zapłaciłbyś w granicach 80-90 zł.
  W odniesieniu do pensji, spory wydatek.
  Drobne 4-6 godzin pracy dla Polaka- szaraka.

  Takie skojarzenie co do co bardziej prominentnych uchodźców, czy dysydentów.
  W kolekcjonowaniu ich przodują Francja i GB.
  Zawsze mogą się przydać, jako przyszli prezydenci czy premierzy krajów zależnych.
  Stara, dobra, imperialna praktyka.

  Patrząc na niektórych osadzonych na różnych stołkach w Europie Wschodniej, podobną praktykę stosuje USA.
  Ukraiński rząd wzorcem….

 207. „Stany Zjednoczone pozostają mocno zaangażowane na rzecz wypracowania rzeczywistej, negocjowanej transformacji politycznej”, która oznaczałaby „odejście reżimu (obecnego prezydenta) Baszara el-Asada” i która „zakończyłaby przemoc” – podkreślono w oświadczeniu po spotkaniu amerykańskiego wysłannika z przedstawicielami władz rosyjskich.
  Resort dyplomacji USA ocenił, że „trwające nadal rządy Asada podsycają ekstremizm i zaostrzają napięcia w regionie”. Z tego powodu – jak zaznaczono – zmiana polityczna „nie tylko jest konieczna dla dobra narodu syryjskiego, ale też stanowi istotny element walki z ekstremistami”.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-usa-zajely-stanowisko-ws-transformacji-w-syrii,nId,1876514#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ================

  Co oni pieprzą?
  Bez ich kasy i broni, najemników i wspólników, panowałby tam pokój….

 208. W wypowiedzi dla agencji Interfax szef Federalnej Służby Migracyjnej Federacji Rosyjskiej Konstantin Romodanowski oświadczył, że Rosja przyjęła ponad milion osób, które w obawie przed walkami uciekły ze wschodniej Ukrainy. Ponad 600 tys. ukraińskich uchodźców złożyło wniosek o pozwolenie na stały pobyt w Rosji – dodał.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-ponad-2-miliony-ukraincow-ucieklo-z-donbasu,nId,1876482#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ==============

  Ich stać, a nas nie?

  Może gdyby naszym politykom wsiąść na ambicję i rusofobię jako dopalacz włączyć, uchodźcy znaleźliby u nas dom?
  Przecież nie możemy być gorsi niż jakieś Ruskie!!!

 209. Taaa…
  Czyta się, czyta się te rozmowy, ale dalej moje podsumowanie (dupa) chyba aktualne. Latałem cały dzień (mać, za darmo) w sprawie tego, że polski „biznesmen” nie wypłacił trzem Ukraińcom 10 tysięcy złotych.
  Z analizy sytuacji wynika, że oficjalnie nie da się nic zrobić, a niestety nie ma śmiałości do mafii 🙂
  Jak to ci chłopcy ze Lwowa mówią: „Nie, Polacy to nie złodzieje, to nasz pracodawca jest złodziej”.

 210. Była to katastrofa dla Chiang Kai-sheka i błogosławieństwo dla komunistów skupionych wokół Mao Tse-Tunga. Wiarygodność nacjonalistycznego rządu Chiang Kai-sheka upadła wraz z chińską walutą. Władzę przejął Mao. Takiego obrotu spraw z pewnością senator Pitmann nie wyobrażał sobie, proponując po raz pierwszy plan podniesienia cen srebra.

  Tak więc ważna przestroga dla dzisiejszych władz monetarnych: nawet pozornie małe zmiany mogą mieć nieprzewidziane i dalekosiężne konsekwencje.
  http://forsal.pl/artykuly/890369,jak-srebro-zrujnowalo-chiny.html
  ============

  Ciekawe, choć nie na temat.
  Jak jedna decyzja ekonomiczna warunkowana PRYWATĄ, może zrodzić geopolityczne skutki.
  Efekt motyla……

  Ostatnio podjęto wiele decyzji ekonomicznych i politycznych.
  Skutki są nieprzewidywalne, choć pierwsze już widać- uchodźcy.
  Co jeszcze wyskoczy z tej puszki Pandory?
  Może braknąć wyobraźni……
  Nawet czterej jeźdźcy to mało…..

 211. ”Ich stać, a nas nie?”
  Wypluj to i odpukaj.
  Jak dalej nasi politycy tak się starają jak do tej pory to u nas będzie ich (ukraińskich uchodźców) z 8 mln. A znając ich (ukraińskich uchodźców) tupet to my będziemy pisać podanie o pozwolenie na pozostanie ….

 212. „Ponury scenariusz” powstał dopiero po ujawnieniu ciężarówki z nieboszczykami, było ich 71.
  Wyszło szydło z worka.
  Co tu pisać, jak wszystko jest jasne, jak na dłoni.
  Kraje unijne nie posiadają policji; czy co?Takich ciężarówek przez granice
  europejskie z takim ładunkiem przejechało; tysiące takich ciężarówek.
  Czy jest możliwe, żeby władze niemieckie o tym nie wiedziały? A władze pozostałych krajów także.
  Jak ciężko przechodziło przez gardło pana prezydenta Dudy stwierdzenie, o mafijnym charakterze implozji imigracyjnej? Podczas konferencji z dziennikarzami w Berlinie.
  Jakie delikatne komentarze słyszymy w mediach?
  Jak zamilkli dziennikarze, komentatorzy?

 213. cynamon29

  Nie wiem czy Läckbergowa nie będzie trochę za kobieca.

  Ciekaw jeste twojej opinii – gdy zaczniesz czytać.

 214. Bardzo bym prosił by w stosunku do Ukraińców przebywających w Polsce z rozmaitych powodów nie stosować określenia uchodźcy.

  Trzymajmy się definicji, która mówi, że:

  ” Uchodźca to osoba, która musiała opuścić teren, na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności. Zagrożenie to jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych.”

  Na tej podstawie otrzymuje się azyl.

  Tymczasem w RP, w pierwszej połowie tego roku o azyl ubiegało się 4 199 osoób w tym 1 345 Ukraińców i np 208 Gruzinów.
  Z Syrii, Egiptu i Iraku azyl otrzymało w pierwszych 6 miesiącach 273 uchodźców z których większość wyjechała już do zachodniej Europy.

  Tak więc kilkaset tysięcy przybywajacych na terenie RP Ukraińców nie ma statusu uchodźców i poza wymienioną wyżej grupą 1 345 się o niego nie ubiega.

  Tak więc lansowana przez polityków teza, że RP przyjmuje uchodźców z Ukrainy jest propagandową hucpą.

 215. Przepraszam, korekta i uzupełnienie informacji o dorobku rządu RP na niwie pomocy uchodźcom – w tym z Ukrainy.

  W komentarzu z 19,55 podałem dane za niemiecką prasą.

  Przed momentem portal Polityki zamiescił tekst Jędrzeja Winieckiego na ten temat. Tekst nosi tytuł „Solidarna zgoda polskich polityków w sprawie imigrantów. Nie wyrywać się z pomocą”.
  Jędrzej Winiecki zamieszcza takie dane:

  „… w odniesieniu do obywateli Ukrainy wnioskujących o status uchodźcy szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wydał od początku 2015 r.:
  523 decyzji o umorzeniu postępowania,
  1248 decyzji negatywnych,
  3 decyzje o udzieleniu zgody na pobyt tolerowany,
  2 decyzje o udzieleniu ochrony uzupełniającej.

  Natomiast Rada ds. Uchodźców, rozpatrująca odwołania od decyzji szefa UdSC, wobec obywateli Ukrainy wydała:
  2 decyzje o nadaniu statusu uchodźcy
  8 decyzji o udzieleniu ochrony uzupełniającej.

  W sumie w I połowie 2015 r. UdSC nadał status uchodźców 103 osobom, najwięcej – 27 pochodziło z Syrii.”

  Realnie taki ma wymiar solidarność wobec ofiar wojen oraz wobec partnerów europejskich w wykonaniu władz RP.

 216. moskwasadowa (19:02) pisze: Taaaaa….

  I podobne brzydkie, kto wie czy nie obelżywe słowa o blogowiczkach. A to nie jest przecież think tank żaden, tylko zbieranina jednostek – nie wchodzę w detale z jakich specjalizacji, ani o jakich numerach statystycznych.

  Ja też mam jednostkę, sama przed sobą ją ukrywam, i czasami ona mi przechodzi, ale właśnie wróciła, zaglądam oto tu i zerkam, sprawdzam co bywalczynie mają do dodania do scenariusza, który pisze nam imperializm i postkolonializm, wspierający kogo popadnie od gdańskich stoczniowców 80 poczynając. Nawet na podsumowanie mnie stać. Widać jednostka moja lekko mnie dzić doświadcza.

 217. Kolejne ofiary agresji US/NATO na Libię. Tysiące ludzi uciekają przed wojną, głodem, bombami i bandytyzmem. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/libia-po-zatonieciu-lodzi-z-uchodzcami-morze-wyrzucilo-na-brzeg-82-ciala/54l7x3

 218. @Bar Norte
  W uzupełnieniu:
  Polska jest drugim po Rosji krajem, do którego Ukraińcy wyjeżdżają do pracy.
  W tej chwili obserwujemy nie tyle relatywny (nie oszałamiający) wzrost liczby Ukraińców w Polsce, lecz ZMIANĘ podstawy prawnej ich pobytu, ci, którzy do tej pory byli z wizy na wizę, chcą być na karcie pobytu – maks 3 lata.
  Niestety w dalszym ciągu nie ma rozwiązania problemu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 2007 roku i po upływie ważności wizy stali się nielegalnymi imigrantami. To może ponad 200 tysięcy osób.
  Legalizacja ich pobytu to jest coś, co mogłoby być prawdziwą pomocą polską dla UA, reszta to gra pozorów.

 219. @Bar Norte

  No cosTy !
  Przeciez ja uwielbiam kobiety !
  Nawet moje sny je uwielbiahaja !

  W czasie osttniego snu zakochalem sia w mpjej kolezance z ogolniaka !
  Zeby tylko zakochalem …
  Realizacja tez byla …
  Taki ogolniak to bardzo dobra rzecz :
  Nie dosc ze masz z niego zone ( i dwoje dzieci) ,to jeszcze senne kochanki !

  A dziewczyny byly przedniej jakosci !
  Wszak Pomorze Zach. !

  To tyle , bo dluzej nie moge …

  Pozdrowionka.

 220. Rewolucje pożerają własne dzieci. Dziś pożerają gwiazdę wolności, bohatera walki i tworu kuźni kadr CIA w Polsce, organizacji terroru i prowokacji NZS. Bohater okazał się zwykłym kanciarzem i oszustem nepotyzmu. Szef NIK niejaki Kwiatkowski, nadzieja prawicy spuszczony został do kanału. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18645617,krzysztof-kwiatkowski-mial-byc-premierem-albo-prezydentem-jak.html#Czolka3Img

 221. @Waclae1 ,19:18

  Jedz , pomoz !
  Przywrocisz ich do zycia ?

  Pier**licie !
  Mocium panie .

  Pozdrowionka.

 222. Muszynianka

  „Kto wie, czy nie obelżywe…”
  Co w tym obelżywego? Może Muszynianka poczuła się dotknięta, bo zauważyła, że również nic nie wnosi? Moskwasadowa też nie bardzo, nie przejmuj się.
  Szkoda właśnie, że to żaden „thinktank”, fajnie by było.

 223. Z danych przytoczonych przez Bar Norte wynika, że RP rzeczywiście boryka się z ogromnym problemem uchodźców. Wg red. Passenta jest to kłopot dużo większy, niż „perspektywa niechcianych rządów”.

  No proszę. Nam zagraża dykatura, a my martwimy się (urojonym, jak widać) zalewem uchodźców i imigrantów do naszego kraju (103 osoby, którym przyznano azyl).

  Acha, jest jeszcze niebezpieczeństwo, jak pisze red. Passent: „nasilenia się dyskryminacji wyznaniowej (patrz np. wpisanie chrześcijaństwa do konstytucji, jak to przewiduje projekt PiS z 2010 r.), coraz bardziej rasistowskie i autorytarne rządy będą przykręcać śrubę…”

  To ja już nic nie rozumiem: mamy się bać tych kilku tysięcy imigrantów, którzy ewentualnie zgodziliby się zostać w naszym kraju, bo może to pociągnąć za sobą powstanie coraz bardziej rasistowskich i autorytarnych rządów?
  Ale przecież sami imigranci i uchodźcy to większy problem, niż „perspektywa niechcianych rządów”. Więc gdzie tu logika?
  Dochodzi do tego jeszcze straszne widmo „wpisania chrześcijaństwa do konstytucji”, co… było w projekcie PiS w 2010 roku! – nota bene stanowiącej jedynie preludium do „wyznaniowej dyskryminacji”.

  Trudno mi to wszystko pojąć. Zwłaszcza tego z „niechcianymi rządami”.
  Bo przez kogo niechcianych?
  Przez tych, którzy wybrali partię, której zadaniem jest powołanie nowego rządu? (Przecież taki rząd jest legalny, powołany zgodnie z zasadami demokracji, a więc taki, jakiego sobie życzy ogół społeczeństwa. Dlaczego więc pisze pan Passent „niechciany”? Niechciany przez jedynych oświeconych?)

  I bądź tu chłopie mądry.

 224. Z uchodźcami z Syrii i innych państw arabskich sprawa według mnie wygląda tak, że uchodźcy to są tylko w Turcji (szlak bałkański). Jak już znaleźli się w Turcji nikt ich (ponoć) nie prześladuje, bomby nie padają, więc mogą spokojnie iść do ambasad państw gdzie chcą się osiedlić i cierpliwie czekać kilka lat aż ich prośba o pobyt stały będzie odmownie załatwiona. Gdy tylko z Turcji ruszają dalej na własną rękę – automatycznie staną się przestępcami nielegalnego przekroczenia granicy UE, kopa w dupę i won z powrotem skąd przyszli a ich nikt nie prześladuje (do Turcji). Taka jest przykra prawda.
  Większość uchodźców to są mężczyźni w wieku poborowym. Niech walczą z ISIS.

 225. Bo jak dla mnie uchodźcy ”Syryjscy” to szantaż Turków w stosunku do UE. Pozwalacie i pomożecie nam wyrżnąć Kurdów i zająć Syrię? Nie? No to macie uchodźców. Milion, dwa, osiem. Skolko ugodno.

 226. Jestem taki zasadniczy, bo myślę logicznie. Czy w Serbii ktoś prześladuje ”Syryjczyków”? Nikt. Dlaczego więc ”Syryjczyk” przekraczający granicę węgiersko-serbską jest traktowany jako uchodźca? Chwilowo jest przestępcą. I tak z powrotem aż do granic Turcji. Tam – owszem. Jest uchodźcą.

 227. Indoor prawdziwy

  Podstawą do wydalenia jest rozpatrzenie wniosku o azyl.

  W poradniku dla uchodźców zamieszczonym w internecie mozna przeczytać:

  ” Na terytorium Polski (…) W rozmowie z polską Strażą Graniczną trzeba pamiętać, aby wyraźnie zaznaczyć, że chcemy złożyć wniosek o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Wystarczy wypowiedzieć słowo „Azyl” – funkcjonariusze będą wtedy wiedzieli, że chcemy złożyć wniosek.”

  Tak więc po wyraźnym wypowiedzeniu słowa „azyl” na terenie państwa do którego uchodźca się „wbił” muszą rozpocząć sie stosowne, rozbudowane i długie czasowo procedury.
  Zaznaczam „wbił” czyli sforsował jakoś granicę i dostał się już na jego teren.

  Dopiero po ich przeprowadzeniu można wydalić uchodźcę.

  Z azylem jest trochę jak w starożytnej Grecji – zresztą z Grecji się ta tradycja wywodzi.
  Trzeba się jakoś przebić, przedostać do światyni w ktorej dopiero uzyskuje się azyl

 228. Jeśli chodzi o Europę, to uchodźcy (głównie z Syrii, Libii, i Erytrei) przybywają obecnie na nasz kontynent (drogą morską) w olbrzymiej większości do Włoch (75.500 w pierwszym półroczu tego roku) i Grecji (80.000).
  Tak więc, jest to przede wszystkim – i bezpośrednio – problem tych krajów.
  (Problem uchodźców syryjskich w Turcji wygląda inaczej – i wcale nie mają oni tam łatwo, jak tu ktoś pisze, bo są jednak szykanowani, a nawet prześladowani.)

  Oczywiście, w konsekwencji, jest to także poważny kłopot dla Europy. Nie sądzę jednak, by w jakiś szczególny sposób dotknął on Polskę. Dla naszego kraju rzeczywistym problemem mogliby być uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. (No ale wtedy wojną byłaby zagrożona cała wschodnia Europa – a nie sądzę, żeby Rosjanie zdecydowali się na taki szaleńczy krok. Chociaż nasza historia pełna jest szaleństwa, więc takiej ewentualności nie można wykluczyć.)

  W tej chwili problem uchodźców w Polsce wykorzystywany jest przede wszystkim do rozgrywek politycznych, ale również – jak w przypadku felietonu red. Passenta – jest to okazja, by znowu postraszyć grożącą nam dyktaturą, tudzież dyskryminacją rasową i wyznaniową, której źródło pan Passent upatruje naturalnie w nadchodzących rządach „niechcianej” formacji politycznej, jaką jest PiS.

  PS. Indoor prawdziwy znajduje na problem potrzebujących pomocy uchodźców z krajów ogarniętych wojną proste rozwiązanie: „kopa w dupę i won z powrotem”, dzięki czemu może sobie podać rękę z członkami organizacji neo-faszystowskich, neo-nazistowskich i szowinistycznych, które wyznają dokładnie taki sam pogląd.

 229. LA

  Ladowe granice Unii strzeżone przez agencję Frontex są coraz bardziej uszczelniane – te słynne mury i płoty.
  Jeszcze kilka lat temu główny szlak przerzutu uchodźców na Bałkany wiódł przez lądowy odcinek granicy turecko-greckiej.
  Obecnie, za sprawą represyjnej działalności Frontexu ruch na tym odcinku zamarł, bo tranasport ludzi bardziej się udaje na odcinku morskiej granicy.

  Frontex ma ograniczone mozliwości działania na granicach morskich. I to nie tylko dlatego, że te granice są bardzo rozległe. Również z tego powodu, że wyłapywanie, abordaż łodzi, pontonów często kończył się dramatami. O smierci uchodźców na skutek zatapiania ich łodzi było głośno. No i protestami pod hasłem „Frontex zabija”

  Dlatego te masy ludzkie dostają się do Europy łodziami.

  Wracając do tematów polskich … .

  Dziś obserwowałem prezydenta Dudę w Berlinie. Zwróciłem uwagę, że gdy mowił o uchodźcach to miał usta sztucznie „zasznurowane”. Tak jakby się męczył tym, że musi tłumaczyć się tak głupio.
  No ale on nie ma innego wyjscia, bo gdyby publicznie wykazał dobrą wolę w sprawie przyjęcia uchodźców to by go załatwiono politycznie w kraju. Gdyby dziś w południe choćby baknął o zwiększeniu kontyngentu przyjmowanych to w tej chwili w mediach prorządowych trwała by już na niego nagonka.
  W Rzeczpospolitej przeczytałem komentarz na ten temat. Dziennikarz twierdził, że Niemcy sobie zdają z tego sprawę i dlatego dość taktownie dziś podeszli w rozmowach z Dudą do kwestii uchodźców.
  Oni zamierzają ten problem w relacjach wzajemnych zdecydowanie podnieść dopiero po wyborach w październiku – gdy sytuacja polityczna w kraju się wyklaruje.

 230. Indoor
  „Czy w Serbii ktoś prześladuje ”Syryjczyków”? Nikt”.

  W zasadzie masz rację, jeśli Serbia akceptuje międzynarodową konwencję o uchodźcach (zpewne tak), to kandydat na azylanta powinien już na terytorium serbskim poprosić o rozpoczęcie procedury uchodźczej – to pierwszy bezpieczny kraj dla Syryjczyków. Tym bardziej, że istnieje chyba umowa między UE a Serbią o readmisji, która pozwala Węgrom wydalić do Serbii tych azylantów , którzy „zapomnieli” tam złozyć wniosku o azyl, bo akurat wybierają się gdzie indziej, np. do Szwecji (w Stokholmie przysięgną, że przypłynęli statkiem – na gapę). Nie jestem pewien, czy umowa o redamisji jest przez Belgrad respektowana, teoretycznie pewnie tak, ale w praktyce bardziej sprawdzają się jak widać zasieki. Belgrad oddycha z ulgą, bo puszczając uchodźców na północ zrzuca problem na Budapeszt. W odpowiedzi na to Węgrzy budują zasieki, umacniając granicę Schengen, więc Orban jak najbardziej jest „w prawie”. Jest jeszcze inny aspekt, państwa UE prowadzą własną, choć mocno niespójną politykę azylową. Z jednej storny Bruksela od lat umacnia granice Schengen (Węgrzy są teraz prymusami), zwalcza nielegalną migrację, przemyt ludzi, handel kobietami, organami itd., a w celu większej skuteczności pobiera od uchodźców …. odciski palców. Ale z drugiej strony europejska lewica mająca ogromne wpływy w Brukseli, mówi tak: wpuszczać jak najwięcej uchodźców, bo tylko UE jest obszarem cywilizowanym, gdzie indziej będą prześladowani. Jesteśy bogaci, przygarniemy wszystkich. Lewica jak to lewica, nigdy nie myśli o skutkach, żyje jak mucha owocówka – doraźnie.

 231. Mauro Rossi

  Pozwolę sobie powtórzyć, że wydalić uchodźcę można dopiero na podstawie rozpatrzonego wniosku azylowego.

 232. Dawid Warszawski moze zorganizowac most powietrzny dla 4 milionow Palestynczykow, wtedy wyrownamy straty liczbowe po wyjezdzie ludzi w latach osiemdziesiatych i po przyjeciu Polski do Unii.
  Nikt nie bedzie sie czepial, ze nie chcemy uchodzcow.
  Bolek moze zbudowac Druga Gaze.

 233. Bar Norte
  „Ladowe granice Unii strzeżone przez agencję Frontex”.

  Nie przesadzajmy, Frontex to biurka, krzesła, komputery i analitycy, którzy którzy oczywiście co jakiś czas powinni na własne oczy zobaczyć prawdziwą granicę. Ale mimo to umieszczenie Agencji Frontex akurat w Warszawie było całkiem sprytnym zabiegiem lewicy, by wpuszczać jak najwięcej emigrantów do Europy. Każdy szanujący się lewicowiec chce przecież mieć niedrogą służącą z Pakistanu, prawda? (J. Palikot miał akurat z Ukrainy). W chwili, kiedy Frontex mościł się w Warszawie od lat już było wiadomo, że największym problem nie będą przedzierający się przez rosyjską tajgę do Berlina Chińczycy, tylko boat people na Morzu Środziemnym, a też i Południowa Ameryka, która w całości ma bezwizowy wjazd do Hiszpanii. Włosi starali się o tę agencję, ale jej nie dostali. Podobnie jak Budapeszt. 🙂

 234. Mauro Rossi
  „Pozwolę sobie powtórzyć, że wydalić uchodźcę można dopiero na podstawie rozpatrzonego wniosku azylowego”.

  Mylisz się Bar Norte. Uchodźcy na początek sprawdza się odciski palców – jest centralna baza daktyloskopowa dla całej UE – i jeśli np. w Szwecji stwierdzą, że przekroczył granicę Schengen na lotnisku w Berlinie, a w Stokholmie prosi o azyl udając kogoś innego („zgubił dokumenty”, lub miał ich drugi komplet na inne nazwisko), to w Stokholmie w ogóle nie rozpatrzą jego wniosku o azyl. Po odesłaniu uchodźcy do Berlina tamtejsza policja graniczna także może go wydalić bez rozpatrzenia wniosku o azyl z powodu popełnienia przestępstwa polegającego na wprowadzzeniu w błąd służb imigracyjnych UE. Przestępstwa jakich dopuszczają się azylanci lub kandydaci na azylantów są wsyatrczającym powodem do ich wydalenia z UE.

 235. Mauro Rossi

  Ale to jest chyba zgodne z polską, prawicową wizją Unii, wedle której UE ma służyć wyłącznie interesom polskim – bez, nie daj Boże, wzajemności.

  Dzieki temu w niemieckiej prasie ukazują się takie notki: „Postawa Polski to przykład perfekcyjnej podwójnej moralności: Przewodniczący Rady Europejskiej pochodzi z Polski i ani nie jest chętny, ani nie jest w stanie nakazać Polsce choć minimum solidarności. Zamiast tego polskie instytucje kasują pieniądze podatników, gdyż przejęły wiodącą rolę w unijnych oddziałach funkcjonariuszy straży granicznych agencji Frontex. Polska zapewniła sobie lukratywną pozycję jako centalna jednostka zajmująca się zabezpieczeniem granic UE”.

 236. Bar Norte
  „Imię dziewczynka otrzymała na pamiątkę miejsca urodzenia … Schleswig Holstein”.

  Typowe. 🙂

  W Niemczech wschodnich (Saksonia Anahlt) jest duży magazyn gazu (600 milionów metrów sześciennych) nazywa się Katharine, na część Katarzyny II Wielkiej, jak wiadomo urodzonej w Szczecinie, de domo von Anhalt-Zerbst. Magazyn to „joined GAZPROM Germania GmbH, Berlin, and VNG-Verbundnetz Gas AG”, czyli z czasów kiedy szczególnie kwitła przyjaźń niemiecko-rosyjska.

 237. Mauro Rossi

  Być może na lotnisku w Berlinie pobiera się odciski palców od emigrantów.

  Ale od koczujących na włoskich plażach czy greckich parkach ludzi tego się już nie robi. Nimi się nikt poza jakimiś wolontariuszami nie interesuje.
  Podejrzewam, że od nieszczęśników z cięzarówki na granicy węgiersko-austryjackiej też nikt odcisków nie pobierał.

  Poza tym – owszem, zgodnie z obowiązującym w UE rozporządzeniem dublińskim, za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiedzialne jest to państwo, w którym imigrant przekroczy granicę Unii. Ale traktat unijny przewiduje jednak możliwość odejścia od tej zasady i zezwala na podjęcie nadzwyczajnych tymczasowych działań w przypadku nagłego i masowego napływu imigrantów do niektórych krajów członkowskich UE.
  A z tym własnie mamy doczynienia.

  Jak czytałem Niemcy w obliczu tej masy ludzi, która szturmuje ich kraj i w ramach solidarności z Włochami i Grekami odstąpiły od wydalania ich do tych krajów.

  Tak więc to nie jest taka prosta sprawa jak piszesz.

 238. 0:41
  Bar Norte, odwracasz kota ogonem.

  NIkt nie mówi, że UE ma służyć polskim interesom, ale ci którzy obejmą władzę jesienią twierdzą, że powinna służyć wszystkim, inaczej nie będzie miała sensu. Bądź też pewien, że interesy UE są w Polsc doskonale zabezpieczone i świetnie realizowane. Np. Orange PL płaci rocznie ogromne sumy właścicielowi, francuskiemu Orange za znak firmowy. To dawny Centertel (znak firmowy Idea). Że o sieciach handlowych, francuskich, niemieckich i angielskich, przez grzeczność nie wspomnę. O bankach także.

  Polska nie będzie zobowiązywać się do przyjmowania uchodźców w sytuacji, gdy nie będzie wiedziała jaka będzie polityka UE w tej sprawie, i do jakiego stopnia konsekwentna. Przecież to jest idiotyczne, że na granicy pobiera sie uchodźcom odciski palców, a z drugiej strony Martin Schultz wzywa, nawet podejmuje działania działania, żeby imigrantów było w Europie jeszcze więcej. Tymczasem w Szwecji są szkoły w której na 500 uczniów jest jedno dziecko szwedzkie. Czy oni mają szansę zintergrować się ze społeczeństwem?

 239. Bar Norte
  0:41
  Wzruszająca jest ta niemiecka prasa utyskująca nad Fronteksem i Tuskiem. Że w Warszawie, a nie tam gdzie jest potrzebny. Bez zgody Niemiec nie byłoby Fronteksu nad Wisłą, podobnie jak Tuska w Brukseli. Umieszczenie Fronteksu w Warszawie było podyktowane błędną oceną sytuacji migracyjnej w Europie. Niemcy praktykowali wówczas początki przyjaźni z Putinem i twierdzili (co musiało się Moskwie spodobać), że Europie grozi zalew … ukraiński.

 240. Bar Norte

  „Ale od koczujących na włoskich plażach czy greckich parkach ludzi tego się już nie robi”.

  Byc może Grecja jest na tyle upadłym krajem, że Grecy sami będą szukać azylu w Niemczech? Ekonomicznego, ale jak to oddzielić od bezpieczeństwa? Z głodu w wyniku anarchii też można umrzeć.

  Polecam dzieje rozpadu cesarstwa zachodnio-rzymskiego – w wyniku migracji. Pouczające. Czasy inne, mechanizmy dość podobne.

  Lata 60. IV w. n. e. Rzym wpuszcza na Bałkany 20 tys. Gotów, którzy uciekaja przed Hunami, nie zapewniając im pomocy (skarb pusty, korupcja urzędników). Goci wkrótce wywołują rebelję, po której nic już nie będzie takie jak przedtem, będzie znacznie gorzej. Jeden z kolejnych cesarzy zakazuje w Rzymie noszenia … spodni. O co chodziło? Barbarzyńscy nie chodzili w tunkach tylko w spodniach.

 241. Jeżeli lewicowość ma polegać na tym, by udzielić schronienia wojennym uchodźcom, natomiast prawicowość na tym, żeby dać im „kopa w dupę i won z powrotem”, to ja jak najbardziej jestem po stronie lewicy.
  Zresztą, wg mnie jedynie adekwatnym podziałem (niż ten anachroniczny i doktrynerski na lewicę i prawicę) jest tutaj podział na humanitaryzm i a-humanitaryzm.

  Nota bene „Mauro Rossi” dopuszcza się insynuacji pisząc, że Martin Schulz „wzywa, nawet podejmuje działania działania, żeby imigrantów było w Europie jeszcze więcej”.
  Bzdura i pomówienie. On wcale nie chce coraz więcej imigrantów, tylko wzywa do uregulowania i ujednolicenia imigracyjnej polityki państw EU – potraktowania uchodźstwa, jako wspólnego problemu Unii, a nie tylko państw, które są akurat w najbliższym zasięgu uchodźców (takich jak Włochy i Grecja).
  Jest też za humanitarnym traktowaniem uchodźców.
  Widzę, że tego nie mogą znieść faszyzujący (mieniący się prawicą?) zwolennicy kopania uchodźców wojennych w dupę i krzyczenia przy tym „WON!”

 242. Bar Norte
  „Tak więc to nie jest taka prosta sprawa jak piszesz”.

  Pewnie, że nie. Każdy kto starał się przczytać Traktat lizboński, nicejski, europejski (Mastricht), czy amterdamski wie coś na ten temat. 🙂

  To jeszcze jeden dowód, że prawo nie rządzi. Rządzą interpretatorzy prawa.
  Ale podobnie było w Rzymie tuż przed jego upadkiem na zachodzie. Prawo regulowało prawie każdą dziedzine życia i to bardzo szczegółowo, ale w zasadzie coraz bardziej teoretycznie, bo już trudno bylo cokolwiek wyegzekwować.

 243. Panie Redaktorze Danielu Passencie, w swoim felietonie wymienił Pan listę państw afrykańskich i bliskiego wschodu, z których uciekają ich mieszkańcy w obawie o swoje życie i życie swych rodzin, m.in. Irak, Syrię, Libię i Afganistan. To przecież kraje, w których kolejni prezydenci USA wysłali swoje wojska do obalenia dyktatorów tych państw. Na udział tych wojnach mieli wyrazić zgodę też przywódcy III RP w ostatnim dziesięcioleciu. Pamiętam z własnego doświadczenia jak wielu Polaków w 2003 r. protestowało na ulicach wielu naszych miast protestowało przeciwko wszczęciu przez prezydenta Busza wojny w Iraku, której nadano miłą nazwę „Pustynna Burza”. Sam brałem udział w takim licznym proteście na wrocławskim rynku. To nie tylko globalizacja pokazuje jedną ze swych twarzy, której oblicze jest ponure. To również spadek po wiekach kolonializmu w Afryce i Azji. To także amerykańska wizja demokracji, którą przywódcy USA chcą wprowadzać w krajach arabskich przy użyciu broni produkowanej przez amerykański konglomerat przemysłowo-gospodarczy. Ten ponury scenariusz, który wisi nad Europą, mały kontynent w porównaniu z Azją, Afryką i obiema Amerykami. To obszar zamieszkały przez 500 tys. ludzi, podczas, gdy resztę naszego globu zaludnia ponad 6 miliardów. Trwający od „arabskiej wiosny” proces rozpadu w wyniku wojen wielu państw trwa i narasta. Czy te wojny ustaną w najbliższych latach? Ja osobiście w to wątpię i zgadzam się z tymi, którzy sądzą, że miną jeszcze 2 lub 3 pokolenia, które w Afryce i Azji nie zaznają pokoju. Co zaś czeka mieszkańców Europy, których rządy usiłują zatrzymać te setki tysięcy imigrantów uciekających przed toczącymi się wojnami w ich państwach? Tego nie wie nikt.Tak samo nikt nie wie kiedy zakończy się inwazja Państwa Islamskiego na kolejne kraje arabskie.

 244. LA

  Rozumiem twoje lewicowe wzmożenie (nawet się wzruszyłem), ale przechodząc do konkretów, ilu przyjmiesz uchodźców w swoim mieszkaniu? No wiesz, w razie czego, chodzi o tzw. dokwaterunek, to stary i doskonały pomysł lewicy komunistycznej z czasów powojennych. Dziesiątki milionów, od Afganistanu poprzez Pakistan po Saharę, tylko marzą, by się do Europy dostać i tu zostać. Poniekąd trudno im się dziwić. Ale, jak się domyślasz, „słodziutkich pierniczków dla wszystkich nie starczy i tak”. Może planujesz w takiej sytuacji dać nogę do Kanady lub Australii? I tam zostać uchodźcą. Czy bym się zdziwił? No nie.

 245. Czym innym jest problem imigracji – zwłaszcza tej motywowanej ekonomicznej, (która jak najbardziej musi być kontrolowana i nie może być nieograniczona), a czym innym problem uchodźstwa z obszarów ogarniętych wojną, czy też klęską żywiołową i udzielania tym uchodźcom pomocy.
  Pierwszy problem jest bardziej natury politycznej, ekonomicznej i socjotechnicznej, drugi – humanitarnej i etycznej.

 246. MR,
  uchodźcom wojennym nie chodzi o „słodziutkie pierniczki”, a o przeżycie.

 247. LA
  ” On [Schultz] wcale nie chce coraz więcej imigrantów, tylko wzywa do uregulowania i ujednolicenia imigracyjnej polityki państw EU – potraktowania uchodźstwa, jako wspólnego problemu Unii.

  Merkel ogłosiła, że szybko zbierze się KE w sprawie uchodźców. Pewnie zaklepią stary pomysł Schultza i zaczną go w końcu egzekwować.

  1. Polityka UE jest ujednolicona – przepisy są takie same w każdym kraju Schengen.
  2. Ujednolicenie w praktyce miałoby polegać na tym, że socjal (i wszelka inna pomoc) dla uchodźców byłby równy w każdym kraju. Równanie będzie w górę i tam gdzie teraz jest niski (jak w Polsce) byłby wysoki (jak w Niemczech, Szwecji).
  3. W sytuacji nagłego przybycia uchodźców w dużych ilościach każdy kraj Schengen przyjmowałby proporcjonalną do swej wielkości pulę uchodźców. Zatem Polska dość dużo.

  To wszystko brzmi dość zachęcająco dla potencjalnych uchodźców planujących wyjazd do Europy. Jeśli przedtem wahali się to teraz powinni się zdecydować.

  Schulzowi chodzi o to, że jak się rozparceluje uchodźców po wszystkich krajach UE to nie będą rzucać się w oczy, więc tamtejsze społeczeństwa nie będą tak protestować. Problem oczywiście będzie istniał i narastał, ale nie będzie az tak widoczny na pierwszy rzut oka. Syndrom stłuczonego termometru.

  I oczywiście to bajka, że Schultz nie chce więcej emigrantów. Schultz może i jest niezbyt lotny, ale swoje wie, że uzależnione o socjalu potomstwo uchodźców będzie żelaznym elektoratem lewicy. Każda partia dba o swój teraźniejszy i przyszły elektorat, prawica także. Z tą różnicą, że prawicy najbardziej zależy na poszerzeniu klasy średniej, która jest ostoją demokracji, poza tym daje sobie radę sama.

 248. LA

  „uchodźcom wojennym nie chodzi o “słodziutkie pierniczki”, a o przeżycie”.

  Przeżyć mogli w Turcji, Serbii, Macedonii, ale „pierniczki” są w UE, choć nie w całej równie słodkie; ponoć najlepsze bywają na północ i zachód od Alp i Dunaju – w tamtą stronę zmierzą uchodźcy z Syrii. Ja po ludzku im się nie dziwię, staram się tylko zrozumieć mechanizm, do czego on doprowadzi.

 249. MR,
  polscy emigranci (lata 80-te) też mogli przeżyć w obozach austriackich (mimo, że raczej w kraju nie groziła im śmierć z powodu wojny i prześladowań), a starali się wyemigrować do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy wreszcie do Stanów Zjednoczonych i Kanady.
  I nie była to wcale emigracja za „słodkimi pierniczkami” tylko za lepszymi warunkami życia.

  Więc co – też trzeba im było – wedle waszego („prawicowego” ponoć) nazewnictwa – dać kopa w dupę i – krzycząc „WON!” – zawrócić do kraju, z którego uciekli?

  Typowa moralność i „filozofia” Kalego – niestety, bardzo charakterystyczna dla nas, Polaków.

 250. Europa bedzie dalej…
  pomimo obaw Redaktora Passenta i „cenionego” Warszawskiego.
  Bedzie inna.
  Bo Europa sie zmieniala zawsze i dalej sie bedzie zmieniac.
  Kiedysnajechali Europe Hunowie i teraz mamy sympatycznych Wegrow.
  Moj kolega z pracy, Wegier ma na imie…Attyla.

  Wraz z naplywem uciekinierow z Bliskiego Wschodu zmieni sie tez stopniowo stosunek mieszkancow Europy np. do natury i powodow tragedii Palestynczykow.

  Utyskiwania redaktorow sa nieszczere.
  Ani srodowisko POLITYKI a tym bardziej GW nie protestowalo przeciw amerykanskim interwencjom ani celowemu destabilizowaniu calego Bliskiego Wschodu i Polnocnej Afryki.
  Rosjanie co drugi dzien w RT ostrzegali, ze skonczy sie to fatalnie miedzy innymi olbrzymia fala uciekinierow bynajmniej nie do USA, ktore akcje te inicjuja.
  Amerykanie maja problem nawet z przyjeciem proamerykanskich zdrajcow w krajach, ktore zaatakowali.

  Ostrzegala cala lewica europejska ale w Polsce byla cisza.
  Bo Polska lewica jest zakneblowana lobby proizraelskim.
  W nie mniejszym stopniu niz sie to dzieje w USA.
  Z rowna szkoda w Polsce a moze nawet wieksza.
  Skoro Polacy sa w
  „wspolwinni” Holocaustu co nam POLITYKA I GW wcisko codziennie to polskich ciemnych lepetyn wraz nadprodukcja „cenionych” na swiecie redaktorow, filmow I ksiazek – Oczywistym jest, ze mamy „moralny obowiazek”…. byc lewicowi inaczej.

  Bac sie zalewu muzulmanskiego, kochac bez pytania USA, bratac sie z Oriana Fallaci czytac z zachwytem prawicowa hejterke Rosenbaum i popierac Izrael najpierw a myslec potem.
  To „polski ceniony na swiecie” model lewicy inaczej.

 251. Z Panem Passentem to jest tak.
  O ile jego redakcyjni koledzy pisza infantylne felietony oparte na pluciu i pokazywaniu jezyka typu „zartobliwe” wierszyki o Dudzie lub podchwytywanie tematow rzucanych przez Lisa … (obrzydliwa kreatura) dla lemingow prostych

  Pan Passent bierze udzial w biezacej polityce po slusznej stronie oczywiscie iw inny sposob robiac potrawy dla lemingow z aspiracjami…

  W bardziej subtelny sposob …a poczciwy i nawiwny czytelnik to kupuje.

  Jest to metoda na slonia.

  Wszystko zle co sie dzieje na swiecie jest zwiazane z nadchodzaca porazka PO i zwyciestwem partii, ktora z przyczyn towarzyskich sie redaktorowi nie podoba.

  Slon a sprawa Polska w wersji obecnego felietonu to ponury upadek Europy, fala muzulmanskiej dziczy niszczacej nasz judeo-chrzescijanski porzadek i bezposrednio z tym zwiazana groza rzadow PiS-u.
  Mozna wrecz odniesc wrazenie, ze obecny problem z uchodzcami jest jak wszystko inne wina Kaczynskiego.

  Ostatnio duzo sie pisze, ze wprost niewyobrazalny w normalnym panstwie skandal z PO prezesem (czystym jak lza jak malo kto w platformie…) NAJWYZSZEJ IZBY KONTROLII (!!!)
  – duze litery by uswiadomic role tej instytucje w panstwie – ze ten skandal to …wina PiS bo przejal prokurature….

  Tak jak tajne spotkania Tuska z Kulczykiem biznesmenem rezydentem Szwajcarii gdzie lezal jego patriotyzm wraz z podatkami sa wazne nie ze wzgledu na tresc tajnych rozmow ale ich nagrywanie – oczywiscie poniewaz to skandal by premier ukladal sie z biznesmenem na tajnych spotkaniach na smietniku czy we wlasnej willi – poniewaz skandal bije w PO to musi to byc wina Kaczynskiego…
  wina tego co nagrywal a co gada I dlaczego i jakim prawem (?) jako problem jakos znika

  Itd.
  Zakladam sie o duza stawke, ze przed wyborami Pan Passent napisze jeszcze wiele cytowanych pozniej w GW felietonow o Barszczu Sosnowskiego, o katastrofie klimatycznej oraz pladze myszy w Sudanie za ktore odpowiedzialny jest Kaczynski wraz z Rydzykiem ukladajacy zlowieszczo (potwierdza to redaktor POLITYKI Wladyka powolujac sie na „sprawdzone zrodla bez watpliwosci”…) listy wyborcze.

  Tak wiec czytajac te przyszle felietony proponuje wziasc sitko i odcedzic propoagande polityczna od waznych spraw – zycze dobrej zabawy.

 252. ” Dla naszego kraju rzeczywistym problemem mogliby być uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy. (No ale wtedy wojną byłaby zagrożona cała wschodnia Europa – a nie sądzę, żeby Rosjanie zdecydowali się na taki szaleńczy krok. Chociaż nasza historia pełna jest szaleństwa, więc takiej ewentualności nie można wykluczyć.)”

  Kłopot w czym innym.
  1. Do tańca trzeba dwoje, ale w przypadku wojny wystarczy by jeden zaatakował. Rosja póki co nie (roz)padła (się) w wyniku sankcji, nie padła w wyniku niskich cen ropy. I nic nie wskazuje by te środki dały taki właśnie efekt. Mimo darowania części długu Ukraina jako państwo zmierza do bankructwa, propaganda reżymowa tłumacząca ludziom kłopoty życiowe toczącą się wojną może dać pożądany efekt, ale baza podatna na propagandę się kurczy. Rozwiązaniem dla elit byłaby wojna pełnowymiarowa z FR, najlepiej przed zimą.
  2. O ile w FR (póki co) raczej nie ma sił poza legalną władzą mającą moc wystarczającą do rozpętania wojny, o tyle na Ukrainie w zasadzie nie wiemy kto rządzi lub kto wydaje rozkazy wojsku lub rozlicznym prywatnym armiom. Jeśli Saakaszwili decyduje się zaatakować Naddniestrze, to znajdzie i armię która za niewielką kasę zechce taki atak dokonać i kilku łebków którzy zechcą do takiego ataku pretekst dostarczyć. A wówczas FR musi zareagować militarnie.
  3. O ile w FR (póki co) raczej nie ma sił poza legalną władzą mającą moc wystarczającą do rozpętania wojny,… to, tak jak nie wiemy kto w zasadzie rządzi na Ukrainie, musimy przyjąć do wiadomości, że podobnie jest w USA. Nie ma jednej ”polityki amerykańskiej”. Opozycja (dowolna) działająca w FR może najwyżej pojechać gdzieś tam za granicę i sobie pogadać. Różne ośrodki polityczne i grupy interesów w USA mają wystarczające możliwości (polityczne, finansowe a nawet militarne) by prowadzić własną politykę zagraniczną. I robią to. Czasami wymuszają decyzję na własnej administracji rękoma (ustami) polityków ”sojuszniczych”. Kiedyś naciski były dokonane na własnym podwórku. Ale w dobie globalizacji..
  4. Rzeczy nie mają zwykle jednego celu, czasami celu w ogóle nie mają, czasami trwają mimo iż pierwotny cel już dawno nie jest aktualny. Zakładając jeszcze kilka ośrodków decyzyjnych w USA mających moc sprawczą mamy to co widać.
  Spowodujemy na przykład jakiś proces, skutków do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale dużym prawdopodobieństwem będą dla nas korzystne.
  Fajnie by było i FR odsunąć od południowego korytarza przesyłu ropy-gazu ale nawet jeśli się nie uda, to przynajmniej uniemożliwić (utrudnić) współpracę Europy Zachodniej (technologia) z FR (surowce). Taki jest prawdopodobny zamysł rozpierduchy na Ukrainie. Więc w zasadzie trwa przepychanka USA-UE. Okazuje się, że UE najwięcej kłopotów przysparzają uchodźcy. Więc może otworzyć korytarz wschodni uchodźstwa? Kilka milionów uchodźców z Ukrainy i Mołdawii wystarczy by UE dobić (zaczynając od Polski). Do tego wystarczy by – gdy wszyscy patrzą na Donbas – Saaka na przykład zaatakował z Odessy Naddniestrze.

 253. Manipulacja wielkimi masami ludzkimi, to żadna nowość w historii
  człowieka, zawsze realizowana dla pieniędzy i za pomocą pieniędzy.
  Przyczyną tego wynalazku człowieka: jest jedna. Jest nią to , że stał się człowiekiem myślącym, homo sapiens, i to swoje myślenie wykorzystuje
  po to, żeby drugiemu zaszkodzić, ukatrupić, wykorzystać , wypędzić,
  zarobić parę groszy.
  W tym , że człowiek stał się myślącym; nie ma nic złego. To z wynalazku
  ognia się wzięło , podobno, z wykorzystywania ognia do polepszania
  pokarmów z jadanych przez człowieka. Od tego „polepszania”, czyli podgrzewania zjadanej zwierzyny, mózg człowiekowi się powiększył,
  o całe 0,5 kg żywej wagi. Do dzisiaj to robimy: jajo kurze można zjeść na surowo, ale jest jeszcze lepsze dla naszego ludzkiego mózgu, jak je upieczemy w palenisku. To samo dotyczy pozostałych składników pokarmowych.

  Niestety stało się nieszczęście; w pewnym momencie człowiek zgłupiał;
  zabrał się do skarmiania roślinności, i to na masową skalę. Rośliny niejadalne na surowo zaczął uzdatniać do jedzenia przez obróbkę cieplną: placki zbożowe, gotowana fasola, groch……
  Jedząc roślinność człowieka nabywa rozumu zwierząt roślinożernych z natury,
  do jedzenia roślinności ustanowionych.
  I tak sobie od kilku tysięcy lat człowiek głupieje, przy okazji nadmiernie rozmnaża……
  Z tej głupoty ludzkiej rodzą się wszelkiego rodzaju patologie…..

  Wymienię jedną, nie była tu jeszcze wymieniana: znamy historię zakonu templariuszy, który z ogłupiania ludzi dorobił się wielkiego majątku,
  chodziło o grób Chrystusa, napuszczano ludzi na wielkie marsze w kierunku Jerozolimy. Wtedy okolice miejsc świętych opanowane zostały przez imperium arabskie, było w latach swojej świetności, bogactwa. I o to
  bogactwo chodziło, a grób był pretekstem. Wtedy dla ludzkości urodziły się liczby arabskie..
  Za sprawą Filipa IV „Pięknego” Zakon marnie skończył, a jego herszta spalił na stosie w Paryżu.
  A import czarnej afrykańskiej ludności do Ameryki; czym był, jak nie wielką manipulacją, dla interesu. Tu chodziło o tanią siłę roboczą do zbioru bawełny.
  Jest to niezwykle pracochłonne zajęcie, w wydaniu ręcznym. Dzisiaj robią to maszyny, ale murzyni zostali.

  A Hitler z jego Holocaustem, który urządził żydom , za pieniądze KAPITAŁU,
  którego właścicielami byli i są żydzi, głównie.

  A jakim wielkim manipulatorem wielkich mas ludzkich był Stalin. Polaków w tej wielkiej manipulacji też wykorzystywał.

  Obecną manipulacją ludźmi, inwazję islamu na Europę, interesująco
  opisuje profesor Bogusław Wolniewicz:

  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&sqi=2&ved=0CCkQtwIwAmoVChMI8JfYmdDNxwIVigYsCh09Mwe9&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D0d6Pr3ifFU8&ei=FUzhVbC5KoqNsAG95pzoCw&usg=AFQjCNHj2JH_oCj_yGllhWJfnrZESUfj-Q

 254. Rosjanie mają duże poczucie humoru i talent. Oto ich odpowiedź na „sława Ukrainie”:
  https://www.youtube.com/watch?v=mmwlKOTpS1g
  Może w Polsce ktoś zrobi podobny o Kaczyńskim…

 255. ”Indoor prawdziwy znajduje na problem potrzebujących pomocy uchodźców z krajów ogarniętych wojną proste rozwiązanie: “kopa w dupę i won z powrotem”, dzięki czemu może sobie podać rękę z członkami organizacji neo-faszystowskich, neo-nazistowskich i szowinistycznych, które wyznają dokładnie taki sam pogląd.”

  1. Ja swoje poglądy sobie wyrabiam nie na podstawie zaprzeczenia poglądom zgłaszanym przez organizacje faszystowskie, komunistyczne, POPiSowe lub inne. Mam własne. Jeśli w jakiejś kwestii moje poglądy są zbieżne z poglądami organizacji takich czy innych to nie jest dla mnie powodem by je (poglądy) zmienić. Trudno.
  2. Nie przekręcaj mojego komentarza. Ja nie proponowałem odesłać uchodźców na tereny ogarnięte wojną (a tak wynika z Twojego komentarza do mojego komentarza).
  Ja ”kopa w dupę” proponowałem w sytuacji, gdy uchodźcy opuścili strefę działań wojennych, są bezpieczni (z czego oczywiście nie wynika, że żyje im się świetnie) a podróżują sobie dalej gdzie im się podoba za pomocą swojej masy. Tu powinno się egzekwować bezwzględnie przepisy imigracyjne. z punktu widzenia Węgier nie ma uchodźców bo im nic nie zagraża w Serbii. Są nielegalnymi imigrantami. Hiszpania, Francja i Włochy są w nieco innej sytuacji.

 256. Jak zwykle blog dryfuje po wpisie Redaktora powoli acz systematycznie w teoretyzowanie spiskowe.
  Agenci wpływu, grupy wpływu, rozpętywanie wojen na zamówienie, kapitał żydowski, Hitler, lobby izraelskie, Palestyńczycy, trasa południowa przesyłu ropy i gazu, przedarcie się wgłąb Azji rękoma odpowiednio ogłupionych tuziemców, chytra gra, perfekcyjny plan odbijają się od potęgi umysłu Włodzimierza jak groch od ściany, podrzucanie przez agencje uchodźców, kurczenie się wpływów, wzrost wpływów, komfort dla Kremla, trudności dla Kremla, sterowanie falami ludzkimi, decyzjami, interesami, korzyściami, kapitałem, wojnami, przesyłami, przepływami, propagacjami, itd, itp. Xenu z masonami, iluminatami i lobbystami izraelskimi ma co robić na Ziemi.
  Pzdr, TJ

 257. Tejot
  Napisz co powinnismy pisać i nie męcz.

 258. Tj-ot
  O szkodliwym i decydujacym wplywie lobby pro- izraelskiego na amerykanska politykę wobec Bliskiego Wschodu piszę się otwarcie w USA i na całym świecie oprócz zakneblowanej „wspolwina” za Holocaust Polski.

  Jak probowano w Niemczech to prawie nie zlinczowano laureata Nobla za parę słów prawdy.

  Skoro fala uciekinierów z krajów zdestabilizowanych przez US jest obiektywnym faktem to trudno rznac głupa i udawać, że to teoria spiskowa.

  Połowa jak nie więcej zaplecza programowego Busza pracą do przebudowy ( czytaj destabilizacji) tego regionu posiadała podwojne obywatelstwo izraelsko- amerykanskie.
  I medale za zasługi na rzecz Izraela.

 259. Europa powinna walczyć z przemytem ludzi i zagwarantować imigrantom poszanowanie przysługujących im praw – oświadczył w piątek Biały Dom.

  Rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że „Kryzys imigracyjny w Europie pokazuje, iż skutki niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oddziałują daleko poza region”.
  http://swiat.newsweek.pl/usa-chca-wymoc-na-europie-dzialania-ws-imigrantow,artykuly,369515,1.html
  ===============

  Cóż, nie chcą się demokratyzować?
  To my odpalimy jeszcze trochę Hellfire, GBU, polejemy napalmem, poprawimy pociskami uranowymi.

  Bo o wolność [robienia interesów na naszych warunkach], Demokrację [tam gdzie nam ona pasuje], I POKÓJ [pax America]
  Będziemy walczyć do ostatniego TUBYLCA.
  Tak, że kamień na kamieniu nie pozostanie, a żywi będą zazdrościć umarłym……

 260. wiesiek59

  „Rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że “Kryzys imigracyjny w Europie pokazuje, iż skutki niestabilnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oddziałują daleko poza region”.”

  Mozna powiedzieć, że refleksja odkrywcza. Co prawda trochę późno na nią. No ale co tam … .

  Natomiast jak zwykle wzrusza część moralizatorsko – perswazyjna o prawach człowieka.

  Zwykle gdy czytam podobne oświadczenia rzeczników Białego Domu zastanawiam się czy to bezwstydna hipokryzja czy po prostu zwykła głupota.

  Ktoś w dyskusji trzeźwo napisał, że może lepiej by było zaokrętować tych wszystkich uchodźców na transatlantyki i wysłać do USA. Ostatecznie ich okupione krwią migracje to efekt prób amerykańskiej demokratyzacji świata.

 261. Binjamin Netanjahu powinien byc odwiedzony przez Andrzeja Dede jak najszybciej
  ( moze krotka, robocza wizyta w rocznice wybuchu wojny ? ).
  Prawicowiec z prawicowcem na pewno sie dogada.
  Netanjahu moze poradzic Dudzie , jak dbac o interesy wlasnego obywatela.
  Moze nawet Michnik i Warszawski by troche bardziej Prezydenta polubiEli ?

 262. Bar Norte
  29 sierpnia o godz. 12:44

  Bardzo się powtórzę stwierdzając, że tam gdzie lotniskowce, NGO finansowane z Waszyngtonu, bazy wojskowe, instruktorzy, dostawy broni, tam nigdzie nie ma pokoju i spokoju?

  Imperium Dobra, psiamać….

 263. ”Ktoś w dyskusji trzeźwo napisał, że może lepiej by było zaokrętować tych wszystkich uchodźców na transatlantyki i wysłać do USA. Ostatecznie ich okupione krwią migracje to efekt prób amerykańskiej demokratyzacji świata.”

  Ja też tak napisałem, kilku innych też zapewne tak napisało, przy czym oczywiście nikt poważnie swojego pomysłu nie traktował i nie o to chodziło.
  Chodziło o to by wskazać USA jako głównego odpowiedzialnego za bardak na Bliskim Wschodzie, co też jak podejrzewam jest dla prawie każdego (poza pracownikami przemysłu reklamowego, TJ i tą gazowaną lub nie) oczywiste.
  Pytanie jest inne:
  jeśli tylu ludzi (nie tylko RT ale i w polskiej prasie) przewidywało poprawnie bezpośrednie i pośrednie skutki tych interwencji, to czy możemy zakładać, że planujący i wykonujący działali bez takiej świadomości?

 264. Indoor prawdziwy
  29 sierpnia o godz. 13:10

  Jest to nie tylko możliwe, ale i pewne.
  Nie sądzę by umysłowość i wiedza polityków tam i u nas, specjalnie się różniła.
  Nasi doradcy prezentują takie samo myślenie życzeniowe jak ich……

  Śledzę teraz zawirowania na rynku ropy, na przykład.
  Chcąc załatwić Rosję, obniżono ceny do poziomu wykluczającego opłacalność wydobycia z łupków, piasków bitumicznych, szczelinowania, podmorskiego w wielu rejonach.
  Panowie politycy przewidzieli masową upadłość firm, i banków kredytujących je?
  A to obawiam się, nastąpi.
  Chyba że dodrukuje FED kolejną transzę na wykup długów banków…..
  Tylko, kto będzie kupował obligacje?

  Chiny pozbyły sie dla podtrzymania własnej giełdy i przy okazji wykupu akcji własnych firm, obligacji za ponad 300 miliardów.
  W rezerwie mają jeszcze ponad bilion.
  Stos makulatury się robi……

 265. Mimo zapewnień Pekinu, że sprawa dotyczy tylko gospodarki, projekt ma duże znaczenie polityczne. – Chiny najwyraźniej chcą się wyrwać z amerykańskiego uścisku gospodarczego. Pekin nie chce być częścią stworzonego jeszcze w XX wieku systemu ekonomicznego z dominującą rolą USA. Ma zamiar stworzyć własny – mówi o chińskich planach Pyffel. Chińczycy poprzez Nowy Jedwabny Szlak chcą możliwie skutecznie zredukować amerykańską obecność gospodarczą w Azji i zmniejszyć swoją zależność od Waszyngtonu. Obecnie większość chińskiego handlu przechodzi przez leżącą między Singapurem a Indonezją cieśninę Malaka. W razie konfliktu zbrojnego Ameryka za pomocą kilku zaledwie okrętów jest w stanie zablokować to przejście, odcinając Pekin od dostaw z Europy i Bliskiego Wschodu. Przepływ towarów setkami linii kolejowych w głębi lądu znacznie trudniej sparaliżować. – Kto kontroluje szlaki handlowe, ten rządzi światem – dodaje Pyffel.
  http://www4.rp.pl/Plus-Minus/308289990-Przyjazne-chinskie-macki.html
  ===============

  Slogany o demokracji mają maskować właśnie to- dominację i kontrolę.
  Nie lepiej handlować?
  Trzeba bombardować?

 266. ”Kto kontroluje szlaki handlowe, ten rządzi światem – dodaje Pyffel”
  Akurat w tym zdanie ma rację, ale z tym Nowym Jedwabnym Szlakiem co w Łodzi ma centrum – nieco przesadził. Wedle najnowszych projektów NJS omija Polskę z daleka.
  http://g7.forsal.pl/p/_wspolne/pliki/2208000/2208941-nowy-jedwabny-szlak.jpg

 267. Indoor prawdziwy

  „Ja też tak napisałem, kilku innych też zapewne tak napisało, przy czym oczywiście nikt poważnie swojego pomysłu nie traktował i nie o to chodziło.”

  Też powaznie tego nie napisałem.
  Do komentarza w poetyce „wisielczego, czarnego humoru” o uchodźcach wysłanych z UE transaatlatykami do USA skłoniła mnie bezczelność oświadczenia rzecznika Białego Domu

 268. Wiesiek twierdzi, ze „obniżono cenę ropy naftowej” oczywiście celowo, by sparaliżować świat w tym by wykończyć wreszcie Rosję (z poświęceniem firm łupkowych w USA). Wiesiek nie podaje, kto stoi za tym „obniżono”.

  Ja Wieśkowi zasugeruję – lobby z wieloma paszportami przebrane w całości za iluminatów, masonów, z wierzchu powleczone demokracją w stylu amerykańskim, czyli demokracją bombowcowo-rakietowo-NGOwą, cholera jasna.

  Wiesiek, nie traktuj powyższego poważnie. Tak mnie wzięło.
  Pzdr, TJ

 269. Bar Norte: „Natomiast jak zwykle wzrusza część moralizatorsko – perswazyjna o prawach człowieka.
  Zwykle gdy czytam podobne oświadczenia rzeczników Białego Domu zastanawiam się czy to bezwstydna hipokryzja czy po prostu zwykła głupota.”

  Nie, oni w to wierzą. Tyle, że myślą o prawach człowieka dla siebie i dla „swoich” (w tym sensie jest to jednak hipokryzja). No i klucz jest także w słowie „człowiek” – kogo się uznaje za człowieka.
  Ci, co zabijali tysiacami Wietnamczyków czy Irakijczyków, nie uważali swoich ofiar za ludzi, (a za dzikusów – savages i żółtków, zits). To jest zresztą uniwersalny mechanizm działający w czasie wojny, czy ogólnie: wykorzystywany w wojsku – w treningu uczącym żołnierzy zabijania (tzw. „wróg” przestaje być człowiekiem).
  Chris Kyle (amerykański snajper): „…gdybym myślał o wrogu jako o człowieku, po prostu bym oszalał. Tak robią seryjni mordercy i psychopaci. Dla mnie i dla mojego zdrowia psychicznego, muszę ich widzieć jako cel, który chce zabić moich ludzi. Nie zabijam ludzi, ja chronię ludzi.”
  Oczywiście: Kyle nie zabijał ludzi, tylko dzikusów (savages – wyłącznie w ten sposób nazywał Irakijczyków, którzy walczyli z najeźdźcą, czyli Amerykanami).
  Jest jeszcze jedna ciekawostka w jego myśleniu: wg niego seryjni mordercy i psychopaci myślą o sowich ofiarach jako o ludziach (dlatego są psychopatami). On tak nie myśli (nie uważa tych, których zbija za ludzi), więc nie jest seryjnym mordercą ani psychopatą.

 270. Chris Kyle (amerykański snajper): “…gdybym myślał o wrogu jako o człowieku, po prostu bym oszalał. Tak robią seryjni mordercy i psychopaci. Dla mnie i dla mojego zdrowia psychicznego, muszę ich widzieć jako cel, który chce zabić moich ludzi. Nie zabijam ludzi, ja chronię ludzi.”
  Oczywiście: Kyle nie zabijał ludzi, tylko dzikusów (savages – wyłącznie w ten sposób nazywał Irakijczyków, którzy walczyli z Amerykanami, czyli de facto z najeźdźcą).
  Jest jeszcze jedna ciekawostka w jego myśleniu: wg niego seryjni mordercy i psychopaci myślą o swoich ofiarach jako o ludziach (dlatego są psychopatami). On tak nie myśli (nie uważa tych, których zabija za ludzi), więc nie jest seryjnym mordercą ani psychopatą.

 271. LA

  Popatrz jak się zachowanie ludzi zmienia w zalezności od czasów i okoliczności.

  Fragment tekstu Antoniego Bohdanowicza „Robili wszystko, by nie trafić na front. Jak już tam trafiali, to strzelali w powietrze lub uciekali. Czy byli tchórzami?”

  „Piąte przykazanie, nie zabijaj…

  Jednak nasza historia nie kończy się na tych, co cudem uniknęli poboru. Przeniesiemy się teraz na front. Z dokumentów wynika, że nie każdy żołnierz (brytyjski w czasie I WŚ) strzelał, by zabić. Niejaki porucznik George Roupell mówił, że miał z tym problem. Jednak miał na to sposób. Oficer chodził po okopach z mieczem i każdego podkomendnego uderzał płazem miecza w tyłek. Przy okazji mówił takiemu żołnierzowi, że ma strzelać niżej.

  Podobne przypadki odnotowano podczas amerykańskiej wojny secesyjnej. 90 procent muszkietów, które odzyskano po bitwie pod Gettysburgiem było wielokrotnie nabitych. To oznacza, że żołnierze przez większą część bitwy udawali, że są zaangażowani w walkę, a nie strzelali. Wystarczy rzucić okiem na statystyki, by mieć pewność, że rzeczywiście nikt nie chciał nikogo zabijać. W bitwie w której uczestniczyło 160 tysięcy osób zginęło 6 tysięcy żołnierzy.

  Z biegiem czasu skuteczność amerykańskich wojskowych się poprawiała. Naukowcy, którzy zbadali kilka konfliktów odkryli, że w II Wojnie Światowej 20 procent strzałów leciała w kierunku wroga. Podczas wojny koreańskiej tylko połowa naboi została wystrzelona w powietrze, zaś w Wietnamie większość żołnierzy próbowała zabić wroga.”

  Całość pod linkiem:

  http://natemat.pl/90389,robili-wszystko-by-nie-trafic-na-front-kiedy-juz-tam-trafiali-to-strzelali-w-powietrze-a-jak-nie-to-uciekali-czy-ci-zolnierze-by

 272. A ja o czym innym, ponieważ odwiedziłem Podkarpackie i konfrontowałem ten region z Polską w ruinie. Nie zwiedzałem fabryk, więc nie wiem jak z nimi, bo z resztą miast i miasteczek jest całkiem dobrze. Jadąc od Krakowa, Podkarpackie wita kierowcę gigantycznym napisem antysemickim na barierze dźwiękochłonnej. Z tymi barierami to pomyślałem nawet, że rząd Tuska kazał je specjalnie zbudować wzdłuż całej trasy Kraków-Rzeszów, żeby nie było widać ruin.
  Specjalnie zwróciłem uwagę na fundowane przez gminy, państwo i UE remonty kościołów, klasztorów i ich przyległości. Doprawdy trzeba być wyjątkowym cynikiem i łajdakiem, strzykającym jadem z ambony na zdeprawowaną UE. Ta cywilizacja śmierci ufundowała nawet sracz przy klasztorze w Leżajsku i to w taki, że większość dużych miast jeszcze długo nie będzie miała takiego przybytku. W Przeworsku wielebni tamtejszych świątyń uznali, że pieniądze trzeba brać, ale drzwi zamykać, żeby jeszcze jakiś przybłęda nie łaził im po świeżo wyremontowanym kościele.
  Jak już opuszczałem ten piękny region, spotkałem na autostradzie bus do przewozu niepełnosprawnych, który jechała pod prąd. Czyżby kierowca też był niepełnosprawny?
  Pozdrawiam

 273. nie przesadzajmy , to tylko lato ,a wiec mozna plywac ..
  poza tym … moze wreszcie europejczycy zrozumia role dawnej
  ameryki ,ktora takie problemy jak syria zawsze brala niejako na swoja
  kape …szkoda …
  pozdrawiam

 274. dodam tylko :
  27 sierpnia o godz. 4:00
  osiol trojanski …

 275. tejot
  29 sierpnia o godz. 13:49

  Cui prodest?

 276. Waldek B

  Piszesz:

  „Z tymi barierami (ekranami) to pomyślałem nawet, że rząd Tuska kazał je specjalnie zbudować wzdłuż całej trasy Kraków-Rzeszów, żeby nie było widać ruin.”

  Coś w tym jest … .

  „Z pozoru wszystko wygląda w porządku. Równa nawierzchnia, czysto, po bokach dźwiękoszczelne ekrany. Samochody pędzą grubo ponad 150 km/h. Nowocześnie i po europejsku. Wystarczy jednak zjechać na zaplecze autostrady, by zobaczyć obrazki co najmniej zaskakujące. Niedokończone drogi przeciwpożarowe i przepusty wodne, powyrywane bramy, ludzie swobodnie chodzący po, teoretycznie, zamkniętym terenie.”

  http://kulisy24.com/nasze-sledztwa/autostrada-widmo

 277. Jak ujawnił historyk Alfred McCoy, kiedy w latach 70. i 80. CIA prowadziła operację szkolenia i zbrojenia Talibów przeciwko Rosjanom, do prowadzenia operacji agencja wykorzystywała wywiad Pakistanu, do finansowania – afgańską heroinę, a do prania pieniędzy – BCCI (Bank of Credit and Commerce International).1

  Jeśli więc „ISIS” kiedyś zrzuci z dronów coś wybuchowego na papkowate głowy białych ludzi Zachodu, wykorzystując dochód z przemytu afgańskiej heroiny, wszelkie roszczenia odszkodowawcze powinny być kierowane do centrali CIA w Langley, w stanie Wirginia, USA. Nie należy się jednak spodziewać odpowiedzi – centrala CIA jest wypełniona wyznawcami teorii zbiegów okoliczności.
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/07/31/nacpani-dzihadysci-beda-zrzucac-nam-na-glowy-bomby-z-cywilnych-dronow/#more-9116
  =============

  Cisza, jak MAKIEM zasiał…….

 278. @Bar Norte

  Mam pewien pomysl przeciw zalewowi Europy przez uchodzcow z Afryki Pln.
  Europa jest bogatym kontynentem .
  Przeciez gdyby sie wszyscy solidarnie zrzucili,
  mozna by przeniesc Morze Srodziemne gdzies pod wybrzeze Florydy .
  I niech sie Amis martwia o tych ktorych pokrzywdzili .
  W ramach rownego podzialu obowiazkow ,
  drugie Morze Srodziemne stworzylbym u wybrzezy Albionu .
  Za zaslugi Blaira w szerzeniu demokracji .

  Dlaczego inni musza sprzatac po tych dwoch syfiarzach ?

  Pozdrowionka.

 279. cynamon29
  29 sierpnia o godz. 15:13

  Amis mają na swoim terytorium ponad 11 milionów nielegalnych imigrantów.
  Tolerują ich, bo po pierwsze, jest to tania siła robocza bez wszelkich praw, po drugie płacą podatki.

  To że jest to środowisko kryminogenne, to inna historia.
  Ale, prywatne więzienia generujące zyski, też wymagają taniej siły roboczej.
  Bardzo spójna i logiczna polityka…

  Poza tym, nie wymieniłeś trzeciego obwiesia- Sarkozy….
  Niestety, te krótkie i w zamierzeniu zwycięskie wojenki, przekształciły się z zyskownych politycznie w trakcie kampanii wojennych, w długotrwałe wojny, kosztowne dla budżetu.
  Dufni w przewagę technologiczną, zapomnieli o determinacji i pogardzie śmierci niwelującej ją niejednokrotnie do zera.

 280. Ceny ropy spadły od zeszłego lata z ponad 100 dol. za baryłkę do ok. 42 dol. Jedną z przyczyn jest zwiększenie wydobycia przez Arabię Saudyjską. – Ilość odwiertów, zmniejszone wydobycie i liczba zwolnionych ludzi jest dziś w USA ogromna i to jest pierwsza ofiara saudyjskiego zamachu na rynek – twierdzi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.
  http://biznes.pl/magazyny/usa-sa-pierwsza-ofiara-saudyjskiego-zamachu-na-rynek-ropy/z3qp7d
  ================

  Pan Szcześniak nie wymienił jeszcze jednego elementu.
  Większość ropy z saudyjskich pól wydobywają firmy amerykańskie i brytyjskie….
  Czy Saudowie kontrolują własne złoża?
  Oto jest pytanie…….
  Wydaje mi się że niekoniecznie.
  Kto wie jakie są tajne punkty umów pomiędzy Saudami, a USA?

 281. cynamon29

  Albionowi uchodźcy już wymierzają sprawiedliwość w oblężonym Calais.

 282. W POLITYCE w końcu w miare normalny artykuł o światowej polityce.

  Trzeba było kogoś z zagranicy…

  Może dlatego, że nie napisany z punktu widzenia wlasnej partii oraz prowincjonalnych kompleksów i mizdrzenia się.

  Joseph Weiler pisze o powolnym upadku hegemonistycznej roli USA.
  Nie wystarczająco surowo ale i tak to dużo jak na nasz kurnik

 283. Bar Norte,
  Oblężenie UK jest groteskowe gdy porowna się je z 800 000 uciekinierów w Niemczech.

 284. @wiesiek59 , 16:12

  No wiec jak im przybedzie nastepne 2 – 3 mln.
  to nawet nie zauwaza .
  W koncu to poklosie ich „wolnosciowych”
  dzialan .
  Wolny emigrant w wolnej Ameryce !
  To brzmi niewatpliwie dumnie .

  Pozdrowionka.

 285. Sprawa imigrantów to bardzo poważna kwestia. Uchodźców liczy się już w tysiącach, a przecież to nie koniec.
  Oczywiście należy pomóc i przyjąć także w naszym jakąś ich część (jaką?). Oczywiście nie trzeba być naiwnym: im więcej imigrantów (ludzi o innej kulturze, mentalności, religii, może oczekiwaniach) tym więcej problemów.
  Zgadzam się z Prezydentem, iż starać się trzeba rozwiązywać przyczyny (konflikty, wojny, zbytnie rozwarstwienie społeczeństw, zwykła bieda) a nie tylko łagodzić objawy.

 286. Padma
  29 sierpnia o godz. 16:44

  Ty chyba nie obejmujesz SKALI problemu…..
  W strefie walk znajduje się co najmniej 80 milionów ludzi.
  Ponad 100 musiało uciekać z dotychczasowego miejsca pobytu.
  Do Europy trafia jedynie odprysk wielkiego exodusu.

  Wolontariusze i kraje jako tako zorganizowane mogą pomóc wielu.
  Nikt nie pomoże ludziom w drodze, nie zda relacji, bo tam dziennikarzy po prostu nie ma.
  Zerknij na globus.
  Jak się dostać do Europy z Sudanu, czy Etiopii?
  Miliony autostopem i pieszo?

  Turcja utrzymuje już 2 miliony, Liban zbliża się do 1.
  Ale, Asad MUSI odejść, bo do mebli w Białym Domu, czy Rijadzie, Ankarze nie pasuje.
  I za to cierpią miliony….

 287. wiesiek,

  Zaspokajając Twoje szczere intencje do wykrywania konspiry: właścicielem pól naftowych oraz rafinerii w Arabii Saudyjskiej jest Saudi Aramco, 100 % własność rządowa. Co wiecej, Aramco posiada własne rafinerie w Chinach, Korei oraz Japonii.

  Po raz kolejny używasz pogardliwego terminu „Amis „. Czy wobec tego mamy Ciebie nazywać Polaczkem, nauczycielu młodzieży?

 288. No co to się porobiło. „Polityka” publikuje artykuły profesora Weilera, który (podaję za wikipedią) w swojej opublikowanej po włosku książce Chrześcijańska Europa. Konstytucyjny imperializm czy wielokulturowość? argumentował, że jednocząca się Europa nie powinna odrzucać swoich religijnych korzeni.

  Jeśli pan Passent panicznie boi się odwoływania się europejskich (zwłaszcza polskich) polityków do chrześcijaństwa („…nasili się dyskryminacja wyznaniowa (patrz np. wpisanie chrześcijaństwa do konstytucji, jak to przewiduje projekt PiS z 2010 r.), coraz bardziej rasistowskie i autorytarne rządy będą przykręcać śrubę…” ), to może porozmawiałby sobie z mądrym człowiekiem o tym dlaczego nie jest dobrze dla Europy odcinać się od swoich religijnych (a tym samym kulturowych) korzeni. Może wtedy pewne rzeczy zrozumiałby lepiej, a nie ulegał panice, tudzież nastrojom anty-chrześcijańskim, wzniecanym w jego środowisku, tracącym powoli monopol na jedynie słuszne i najbardziej oświecone poglądy.

 289. wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 16:24
  Ceny ropy spadły od zeszłego lata z ponad 100 dol. za baryłkę do ok. 42 dol. Jedną z przyczyn jest zwiększenie wydobycia przez Arabię Saudyjską. – Ilość odwiertów, zmniejszone wydobycie i liczba zwolnionych ludzi jest dziś w USA ogromna i to jest pierwsza ofiara saudyjskiego zamachu na rynek – twierdzi Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku paliw.
  http://biznes.pl/magazyny/usa-sa-pierwsza-ofiara-saudyjskiego-zamachu-na-rynek-ropy/z3qp7d
  ================
  Pan Szcześniak nie wymienił jeszcze jednego elementu.
  Większość ropy z saudyjskich pól wydobywają firmy amerykańskie i brytyjskie….
  Czy Saudowie kontrolują własne złoża?

  Mój komentarz
  Wiesiek, zaczynasz fantazjować. Wydobycie ropy i gazu w Arabii Saudyjskiej kontrolują Saudyjczycy przy pomocy państwowych koncernów, m.in. największy koncern na świecie – Aramco.
  Saudyjczycy inwestują swoje przychody z ropy i gazu nie tylko w dobrobyt, lecz także w rywalizację strategiczną w regionie, m.in. w Syrii. Saudyjczycy rywalizują w tym regionie głównie z Iranem. Ta rywalizacja, to główny napęd dziania się w regionie. Gdy ta sprężyna działa, to cała reszta jest łatwa do załatwienia, bo pieniądze są. Jako kanwa konfliktów są używane, a właściwie podkładają się same, ostre sprzeczności wyznaniowe. Nie pierwszy raz w historii.
  Pzdr, TJ

 290. Przepraszam, ale jest coś ważnego, być może część z Czytelników „Polityki” czy jej blogów wie o istnieniu blogu Bobika, może go nawet znają z autopsji, a warto, bo to blog w prostej linii z najlepszej tradycji „Wiadomości Literackich” Grydza, „Kultury” paryskiej, etc.
  Ten właśnie blog się kończy niestety, autorka odchodzi w ciężkiej chorobie, co nie zmienia faktu, że dla polskiej kultury zrobiła wiele – jej wierszyki, o dziwo, można było spotkać nawet wśród współczesnych polskich studentów w formie samizdatu.
  Jeśli znacie, wejdźcie, jeśli nie, tym bardziej:
  http://www.blog-bobika.eu/

 291. Kolegom opłakującym upadek USA solennie obiecuję, że jeżeli zauważę, to natychmiast doniosę poniższe symptomy zwiastujące koniec tego papierowego imperium:

  1. Płatne toalety z babciami k
  2. Przymusowy Anmeldung po 2 tygodniach pobytu
  3. Festiwale w stylu Opole lub Eurowizja
  4. Kraty w oknach do 3 piętra
  5. Przenośne radia samochodowe (z rączką)
  6. Wózki inwalidzkie na biegi imitujące samochód.

 292. Andrzej Falicz

  Coś czuję, że RP ulży Niemcom z emigrantami. A za ich posrednictwem Włochom, Grekom i Węgrom.
  Ale to dopiero po wyborach – w listopadzie.

  Jak się domyślasz nie mam nic przeciwko takim przejawom solidarności – w tym przypadku europejskiej.
  Jestem za.

 293. Bar Norte pisze:
  „90 procent muszkietów, które odzyskano po bitwie pod Gettysburgiem było wielokrotnie nabitych. To oznacza, że żołnierze przez większą część bitwy udawali, że są zaangażowani w walkę, a nie strzelali. Wystarczy rzucić okiem na statystyki, by mieć pewność, że rzeczywiście nikt nie chciał nikogo zabijać. W bitwie w której uczestniczyło 160 tysięcy osób zginęło 6 tysięcy żołnierzy.”
  Battle of Gettysburg w liczbach.
  Straty po obu stronach stronach w ludziach byly horrific w sumie ponad 52.000 czyli niemal 30%:
  KIA (confirmed) – 7.000
  MIA (zabitych ogniem artylerii) – 11.000
  Wounded – 33.000 (most of them died)
  Tak nikt nikogo „nie chcial zabijac” ze Civil War cost the Republic 600.000 – 700.000 dead.
  Na temat Civil War i Battle of Gettysburg, Korean War, Vietnam War jest olbrzymia bibliographia i filmographia. Zajrzyj do ksiazek a to uchroni cie przed pisaniem bzdur w rodzaju:
  ” …zaś w Wietnamie większość żołnierzy próbowała zabić wroga.” Zapewniam cie B. Norte, ze bylismy frightfully effective z tym „probowaniem zabic wroga” – 3 millions dead gooks.

  Sincerely,
  2201 C St NW

 294. Falicz ,
  o jakich ty 800 000 pierdaczysz !

  To jest tylko szacunkowa liczba , opium dla
  ludu BRD .
  Zarowno BND , jak i Ministerstwo Spraw Zagranicznych mowi juz ( nieoficjalnie ) o
  2 500 000 do 3 000 000 !

  Zyj ty sobie spokojnie na swoim zamku ze
  spizu , ale nie piernicz glodnych kawalkow
  blogerom !
  Bo to powazni ludzie ( no moze z takimi wyjatkami jak ty ).

  Pozdrowionka.

 295. @Bar Norte , 17:24

  „Cos czuje ze RP ulzy Niemcom …”

  Musi , bo juz teraz jest posmiewiskiem na arenie Europy .
  Poczytaj wiadomosci europejskie !
  Nawet Luxemburg , Monaco , Andorra wyrazily gotowosc w pomocy przyjecia
  uciekinierow .
  Tylko nie kato-katolicka Polska !
  Zagrozenie dla kkk – lanu ?
  Czy moze podla dulszczyzna ?

  Przeca MY narod wybrany !

  Przez kogo i dla kogo ?
  Zenada i wstyd !

  Pozdrowionka.

 296. A propos ateistycznej mowy miłości.

  Na blogu Jacka Kowalczyka (zatytułowanym jakże lirycznie „Listy ateisty”), znalazłem taki oto wpis naszego kolegi blogowego cynamona, który – dwojąc się i trojąc, by się przypodobać tamtejszemu towarzystwu kilku ateistycznych frustratów plujących jadem na ludzi wierzących – pisze: “@Tanaka , Masz w pelni racje piszac ze babranie sie w tej syfiarskiej masie kk , religionow i durnowiercow zwiazane jest ze smrodliwym upapraniem sie w kloake ciemnogrodu .
  Tyle tylko ze CO NAM pozostaje , walczacym z ta PLAGA ?
  Isekty i inne robactwo mozna zwalczyc “Azotoxem” .
  Nie ma natomiast zadnego preparatu , ktory by zwalczyl ciemnote religijna , fanatyzm .

  Tako rzecze mędrzec jasnogrodu.

 297. LA , 18:18

  Zamiast szpiclowac ( zawod , czy hobby?)
  radzilbym zajac sie twa wlasna tozsamoscia ideologiczna .
  Studiujac amerykanskiego snajpera P,Kyla
  widze ze dorobiles sie zboczonego „snajperskiego oka ” .
  Pragne ci przypomniec ze „Listy ateisty” pana
  Jacka Kaczmarka , jest blogiem ateistow i
  ty balwochwalczy durniu , nie masz czego tam szukac .
  Ja ci wierzyc nie bronie , ale tym samym wymagam aby uszanowano moj ateizm .
  Szczegolnie na blogu , ktory nie ma nic wspolnego z „en passant .

  Paniales durny szpiclu ?

  Pozdrowionka.

 298. tejot
  29 sierpnia o godz. 17:04

  Nie sądzę by AS była krajem niezależnym.
  Armaco jest obecnie w 100% saudyjskie, ale technologie, sprzęt, kadry, są zachodnie.
  Inżynierowie również.
  Na przykładzie Wenezueli widać, jak kosztowne bywa embargo w przemysle wydobywczym.
  Więc realizowana jest wola polityczna USA, a przynajmniej części decydentów zarabiających na tym.

  Ps.
  Przy okazji, znalazłem ciekawy portal „spiskowy”…..
  Niektóre teksty skłaniają do zastanowienia.
  Logiczne łączenie przyczyn ze skutkami.
  Oczywiście, dla niesztampowych, nie myślących schematycznie, bez klapek na umyśle….
  http://foxmulder3.blogspot.com/2015_08_01_archive.html

  I oczywiście, mających czas na czytanie dla przyjemności.
  Pisanie na etacie wyklucza.

 299. Może prościej.

  Wydobycie kontrolują Saudyjczycy.
  A kto kontroluje kontrolujących?
  Bo do tego się rzecz sprowadza.
  Arabia Saudyjska to spółka ZALEŻNA…..od innych spółek.
  Spółka Matka zaś leży dość daleko od piasków pustyni.

 300. cynamonie,
  nie zamierzam wymieniać z tobą żadnych inwektyw, (w których jak widzę jesteś doskonale wprawiony), ale czasem kusi mnie, żeby zareagować na twoją przepastną głupotę i zjadliwą agresję, jaką przejawiasz na każdym blogu, w którym raczysz zostawić ślad swojego wybitnego intelektu i nietuzinkowej osobowości.

  To by było tyle w tej materii.

 301. To by było na tyle.

 302. cynamon: „wymagam aby uszanowano mój ateizm”

  Tak jak ty szanujesz czyjąś wiarę?

 303. Widzę, że czas na to, by znów odpocząć od blogu pana Passenta.

 304. Do najpoważniejszego starcia brytyjskich i amerykańskich interesów naftowych doszło w 1922 r. Stawką w tej grze były wielkie koncesje naftowe w sowieckim Baku. Bardzo liczył na nie powiązany z brytyjskimi tajnymi służbami koncern Royal Dutch Shell, ale okazało się, że ubiegła go Sinclair Oil Corporation z Oklahomy kierowana przez Harry’ego Sinclaira. Była ona jedną ze spółek powstałych z rozbicia należącego do Rockefellerów Standard Oil i miała swoją siedzibę w tym samym nowojorskim wieżowcu, co pozostałe „niezależne” spółki z dawnego kartelu. Sinclair zaproponował Sowietom, że w zamian za koncesje w Baku postara się załatwić uznanie dyplomatyczne ZSRR przez administrację prezydenta Warrena Hardinga. Gdy wszystko było już dogadane, prasa ujawniła aferę znaną jako skandal Teapot Dome. Okazało się, że zaangażowany w rozmowy z Sowietami sekretarz spraw wewnętrznych Albert Fall wydzierżawił po zaniżonej cenie należące do US Navy złoża ropy w Teapot Dome w stanie Wyoming. Wybuchała wielka afera, Fall trafił do więzienia jako pierwszy w historii członek rządu USA, negocjacje z Sowietami się załamały a do dyplomatycznego uznania ZSRR nie doszło. Uwielbiany przez naród prezydent Harding nagle zmarł w dziwnych okolicznościach – podejrzewano otrucie, ale nie przeprowadzono sekcji zwłok.
  http://foxmulder3.blogspot.com/2015/08/najwieksze-sekrety-inferno-rail-tracer.html
  ============

  BOSKIE!!!
  INTERESY ponad wszystko.
  Reszta jest mierzwą historii.
  A przede wszystkim, ludzie……

 305. @ZWYCZAJNA KOBIETA
  „A ja tak myślę, że gdyby te ceny i wydobycie ropy komuś naprawdę przeszkadzały, to rodzina królewska skończyłaby w Arabii podobnie jak rodzina szacha w Iranie, a zapasy złota i innych walorów tak by się jej przydały, jak Kadafiemu”

  Bardzo słuszne uwagi 🙂
  Jednak, najwyraźniej jak widać i to od lat – wspomniana rodzina królewska w Arabii Saudyjskiej lepiej od Szacha Iranu i Kadafiego dobiera sobie na świecie „przyjaciół”

  Świetne wieloletnie relacje i zrozumienie dla przykładu z rodziną Bush ( i nie tylko )
  ===========

  Jako puenta tego wątku dyskusji.
  Żelazna logika….

 306. @LA ,
  teraz to ty jestes niewiniatko :

  „Czas odpoczac od blogu D. Passenta , …
  od polityki …”

  Przewrotnys panku:.
  1. moj komentarz nie ukazal sie na tym blogu
  tylko na blogu „Listy ateisty” Jacka Kowalczyka .
  2. ty go tu przywlokles , a byl skierowany do odbiorcow „Listow ateisty” .
  3. ty mnie napadles , a nie ja ciebie .
  4. napisalem wyraznie : „Ja ci nie bronie wierzyc”.

  Czego jeszcze oczekujes ode mnie ?
  Ze ci Pampersy zmienie ?!
  Oooo …
  To dlugo poczekasz …

  Pozdrowionka.

 307. Nawet 50 tys. zł kary dla rodziców, którzy nie zaszczepią dzieci
  Do wojewody śląskiego wpłynął pierwszy wniosek o ukaranie rodziców, którzy nie chcą szczepić swoich dzieci. Grozi im teraz grzywna w wysokości nawet do 50 tysięcy złotych. Dotychczas województwo śląskie jako jedyne nie stosowało kar, stawiając na edukację.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Nawet-50-tys-zl-kary-dla-rodzicow-ktorzy-nie-zaszczepia-dzieci,wid,17808058,wiadomosc.html?ticaid=1157dc
  ==========

  Grzywna w wysokości dwuletnich zarobków?
  Ciekawy kraj…..
  Albo, kogoś pop…liło TOTALNIE.

 308. wiesiek59

  „Grzywna w wysokości dwuletnich zarobków?
  Ciekawy kraj…..
  Albo, kogoś pop…liło TOTALNIE.”

  Tak, to państwo wymaga głębokiego resetu. Albo czegoś w rodzaju elektrowstrząsów.

 309. Duzo osob radzi wyslac uciekinierow do Ameryki. sluszna to logika, „jak zes se podpalil dom to se zagas”. Nie wiem czy ma sie to odbyc na koszt Unii, czy tez po prostu barki nalezy przekierowywac na Atlantyk.
  Z ciekawosci zajrzalam do amerykanskich danych statystycznych. Najnowsze sa za ubiegly rok. W tym czasie udzielono w USA prawie 30 tys. azyli. Z tego omal polowa mieszkancom krajow azjatyckich, a w tym powyzej 10 tys Chinczykom. 30% mieszkancom krajow afrykanskich, a 7% Europejczykom. Moze zadziwiac ta nadreprezentacja obywateli pierwszej, juz tuz tuz, potegi swiata. Zle im tam w tych Chinach czy co?
  Policzylam, ze proporcjonalnie do ilosci ludnosci Polska w tej sytuacji powinna udzielac jakies 3.500 azyli rocznie, a cala Europa ile? Nie stac jej ? To chylacej sie ku upadkowi Ameryke nie powinno byc stac.
  Co do mentalnosci Kalego, wielu dyskutantow ( a takze D. Warszawskiego) wole zamilczec, bo przykro i zenada.

 310. LA
  29 sierpnia o godz. 19:04 pisze;

  „cynamonie,
  nie zamierzam wymieniać z tobą żadnych inwektyw, (w których jak widzę jesteś doskonale wprawiony), ale czasem kusi mnie, żeby zareagować na twoją przepastną głupotę i zjadliwą agresję, jaką przejawiasz na każdym blogu, w którym raczysz zostawić ślad swojego wybitnego intelektu i nietuzinkowej osobowości.”
  Wygląda mi to na dodrze napisane. Niestety na blogach szwendają się rożnego rodzaju chuligani i pospolite oprychy. Rzecz w tym , że są tolerowani przez prawie wszystkich autorów blogów Polityki.

 311. Mieli gotowy plan uderzenia atomowego. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18652486,der-spiegel-usa-po-atakach-na-wtc-mialy-gotowy-plan-ataku.html?lokale=krakow#BoxNewsImg
  Może także kilka rakiet było wycelowanych w Polskę? Co przeszkadzało, gdy mają ich ponad 15 tysięcy. Tych planów także mieli już kilka. Pierwszy pod nazwą „Unthinkable” miał Churchill już w lipcu roku 1945 uderzenia na Rosję. Kolejne, atomowe, mieli bandyci USA. Jeszcze w roku 1962 mieli zamiar zrzucić ponad 250 bomb atomowych na ZSRR i kraje obozu pokoju. Stratedzy przewidywali śmierć od 350 do 450 milionów ludzi. Nie amerykanów oczywiście. Natomiast kilkanaście co najmniej milionów Polaków. I popatrzcie, ilu z was nie widziało by tego pięknego świata na czele z kryminalistami USA. Dopiero stary Reagan zakazał tego zbrodniczego planowania. A oni znowu planują. Na szczęście mamy Putina.

 312. wiesiek59!
  foxmulder3 to pomieszanie z poplątaniem. Gość bezkrytycznie cytuje wszystkie możliwe teorie spiskowe – pomieszanie faktów i ich interpretacji, przechwałki uczestników wydarzeń i ”dobrze poinformowanych”. Szkoda czasu.

  Co do cen ropy to się zastanów: czy wiemy jaka jest ”właściwa” cena? A może 100$ za baryłkę była ceną zawyżoną ?
  To, że ktoś ceną manipuluje to jest oczywiste, nawet nie jedna grupa interesów tą ceną manipuluje a cena jest wypadkowa tych manipulacji. Ciekawe jest, że poważni komentatorzy nie są zgodni co do tego KTO stoi za ostatnimi spadkami (USA, USA+AS,AS) a jakby zapomnieli o tym, że nie tylko że w USA mogą być różne grupy (sprzecznych) interesów to jeszcze istnieje rynek kontraktów terminowych gdzie spekulacja z nieistniejącą ropą osiągnęła taki rozmiar, że spokojnie może spowodować i wojnę i pokój i spadek cen i zwyżkę.

 313. Wiesiek, napisałeś:

  wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 16:24
  Pan Szcześniak nie wymienił jeszcze jednego elementu.
  Większość ropy z saudyjskich pól wydobywają firmy amerykańskie i brytyjskie….
  Czy Saudowie kontrolują własne złoża?”

  Mój komentarz, c.d.

  Pisałeś, że „większość ropy z saudyjskich pól wydobywają firmy amerykańskie i brytyjskie”.
  Na moje zwrócenie uwagi, ze jest to nieprawda, odwracasz kota ogonem zmieniając temat na: nie sądzę by AS była krajem niezależnym i że inżynierowie, technologie, kadry są zachodnie:

  wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 18:52
  Nie sądzę by AS była krajem niezależnym.
  Armaco jest obecnie w 100% saudyjskie, ale technologie, sprzęt, kadry, są zachodnie.
  Inżynierowie również.
  Na przykładzie Wenezueli widać, jak kosztowne bywa embargo w przemyśle wydobywczym.
  Więc realizowana jest wola polityczna USA, a przynajmniej części decydentów zarabiających na tym.”

  Mój komentarz, c.d.

  Wiesiek co to ma do rzeczy? Firmy wydobywcze w AS są saudyjskie.
  Proces nacjonalizacji ma długą historię. Szokiem dla AS i dla firm naftowych tzw. „Siedmiu sióstr” był tzw. „pierwszy szok naftowy” w latach 70-tych 20 wieku. Od tego szoku trend nacjonalizacyjny w państwach naftowych, w tym w Arabii Saudyjskiej zaczął nabierać tempa.

  Ty dla podtrzymania swojej tezy nie do utrzymania pleciesz o technologiach i kadrach.

  Dla przykładu technologia sieciowa (Internet ) jest amerykańska. Co nie przeszkadza w zarządzaniu, blokowaniu, udostępnianiu i hakowaniu różnych witryn w jednych krajach przez hakerów z innych krajów oraz w rozpowszechnianiu swobodnym różnorakich treści w każdym kraju podłączonym do sieci.
  Pzdr, TJ

 314. @tejot
  @wiesiek59

  Wkur**a mnie to ! Bo was obydwu lubie , ale skad Wy bierzecie takie 100% przeswiadczenie , ze wlasnie wszystko wiecie?
  Choc raz chcialbym poczytac : „domyslam sie” ,albo „przypuszczalnie” od Was .
  Nie ! U Was wszystko bazuje na pewnikach !

  Oswietlcie mnie ciemnego , gdzie jest to Wasze zrodlo wiedzy absolutnej , ta Nirwana
  gdzie i ja , moglbym zasiegnac wiedzy ?!

  Panowie , lubie Was i wasze opinie , ale prosze : nie przeginajcie .

  Pozdrowionka
  P.S. Wasz przyjaciel.

 315. Ciekawe dlaczego uchodźcy nie garną się do mateczki Rassiji …. Tam przecież mają Putina. Na szczęście 🙂

 316. Rosja przygarnela ponad million uchodźcow z Ukrainy.

 317. Zostawcie Rosje w spokoju . Nie ma sesu rozbudzac rusosobi natem inteligenckim blogu. Moze jeszcze zaczniemy sie nasmiewac z octu na pulkach.Gdyby mieli mozliwosci haryratywne toby przyjeli pare milionow.

 318. Ojcze!
  Czy pod kupulka wszystko wyregulowane?
  Rosja sprowokowala konflikt na Ukrainie, dostarcza ciezka bron i amunicje.
  Owszem, w judaszowej wersji oficjalnej konflikt byl spontaniczny, uchodzcy rowniez.
  Ojczulku, ze zdrowiem krucho, lykac co lekarz wypisal.

 319. Wszystkim „specjalistom” od ropy w Arabii Saudyjskiej.
  Ktory z Was tam pracowal?

  Ja pracowalem dla Aramco w firmie Bechtel w Al Khobar i Dammam.
  NIC sie nie dzieje bez zgody USA.

 320. Bar Norte,

  Zupelnie powaznie.
  Jak Polska ma pomoc w problemie uchodzcow?
  Jak ich zmusic by rzeczywiscie chcieli osiedlic sie w Polsce skoro nie mozna zmusic do tego nawet milionow Polakow, ktorzy masowo wyjezdzaja do Europy Zachodniej.

  Z ta polityka emigracyjna jest jak ze wspolna waluta.
  Nie dziala jako rozwiaznanie czesciowe.
  Albo dziala – w specyficzny sposob
  Bez ujednolicenia polityki socjalnej, podatkowej oraz chociaz zblizonego poziomu zamoznosci Europa bez granic bedzie zawsze ssac w strone metropolii i najsilniejszych.

  Co Polska zaoferuje Syryjczykowi – prace na smieciowce za 1000 zlp miesiecznie?
  On tyle zarobi w Jordanii.
  Codzienna niechec wciaz prowincjonalnej i ksenofobicznej ludnosci?
  Mieszkanie (watpie) na lodzkich Balutach – 35 metrow kwadratowych – gdzie jego dzieci beda dostawac codzienny wycisk od kiboli ?

  Badzmy realistami.
  Zaprosi sie 10 rodzin i zrobi pokazowke lacznie z reportazem w TV.
  Waltzowa przekaze paczke z pieluchami od ludnosci w imieniu Polakow i europejskiego PO !?
  A rodzina po pol roku da noge a wtedy o tym wzmianki w mediach juz nie bedzie

 321. Tedziu 30 sierpnia o godz. 3:38
  ============================
  Kiedy ostatnio byles na Ukrainie?

 322. http://fakty.interia.pl/raporty/raport-imigranci-z-afryki/informacje/news-niemcy-gerhard-schroeder-apeluje-o-nowoczesna-polityke-imigr,nId,1876768

  KAPITAŁ rządzi światem. Świat realny, realne gospodarki. realny świat polityki
  – tylko pozoruje swoje istnienie, tylko przeszkadza w realnych, koniecznych zmianach. Świat realny nie posiada przywódców, z wyjątkiem Rosji,która ma Putina, a Białoruś Łukaszenkę i Chin, gdzie jest przywódca zbiorowy: biuro
  polityczne chińskiej partii.

  Schroeder ma rację; Niemcy bez dopływu świeżej krwi zginą, nie tylko z powodu starzenia się populacji, to z dobrobytu w niewłaściwym obszarze żywieniowym będącego wynika, objawia się to również w zdegenerowaniu zdrowotnym.
  To samo dotyczy Polski; ta zdegenerowana warstwa ludzi musi wymrzeć,
  to jest nieuchronny proces, przed którym nie ma ratunku. Jedynym ratunkiem jest czas i biologia.

  Stany Zj. A. stały się imperium dzięki wielkiej imigracji, również tej z Afryki,
  czarnej ludności.
  Imperium Brytyjskie także nie bało się imigracji; przyjmuje wszystkich zdrowych, nadających się do pracy, a szczególnie lubi tych co potrafią myśleć.
  Przykładów jest więcej…

  Psioczymy na KAPITAŁ, który doprowadził do nierówności, ale, chyba nie było wyjścia, musiał tak zrobić, żeby ratować człowieka, jako gatunek, od zagłady biologicznej.
  Bo tak na prawdę tylko wartość biologiczna człowieka się liczy, jeżeli ma przetrwać na Ziemi.
  Emigruje człowiek , głównie, o najwyższej wartości biologicznej, myślę tu również o Polakach, którzy zostali wypędzeni w ostatnich latach, albo sami uciekli z nieprzyjaznego dla ludzi kreatywnych, inteligentnych – środowiska.
  Będę brutalny: środowisko jakie mamy w Polsce nadaje się tylko dla bydła ludzkiego, nie mam zamiaru nikogo obrażać, brak mi jest łagodniejszego określenia. To środowisko w jakim żyjemy: bez światłego przywództwa,
  z niską wartością intelektualną elit, tych świeckich i kościelnych, praktycznie bez sił wytwórczych, bo bez przemysłu, z nędzną edukacją, bez możliwości demograficznego odradzania – nadaje się tylko do zaorania, wymiany,
  przyłączenia do czegoś zdrowszego.
  Polacy sami się proszą o imigrantów, to już jest prawie konieczne, tylko cud nas może nas uratować przez zagładą narodową.

  PS Co to jest wartość biologiczna człowieka? Tego wam media nie powiedzą, ponieważ ludzie zajmujący się tą dziedziną, już wartości biologicznej, tej zdrowej, nie posiadają. To dotyczy również szeroko rozumianej nauki.
  O wartości biologicznej człowieka, tylko nasz światowej klasy odkrywca,
  lekarz medycyny, Jan Kwaśniewski z Ciechocinka, rocznik 1936 – co nie co wie i od pół wieku o tym szczebioce , również w internecie. Wie również o tym , jak tę wartość biologiczną człowieka się robi.

  http://www.dr-kwasniewski.pl

 323. http://fakty.interia.pl/raporty/raport-imigranci-z-afryki/informacje/news-niemcy-gerhard-schroeder-apeluje-o-nowoczesna-polityke-imigr,nId,1876768

  KAPITAŁ rządzi światem. Świat realny, realne gospodarki. realny świat polityki
  – tylko pozoruje swoje istnienie, tylko przeszkadza w realnych, koniecznych zmianach. Świat realny nie posiada przywódców, z wyjątkiem Rosji,która ma Putina, a Białoruś Łukaszenkę i Chin, gdzie jest przywódca zbiorowy: biuro
  polityczne chińskiej partii.

  Schroeder ma rację; Niemcy bez dopływu świeżej krwi zginą, nie tylko z powodu starzenia się populacji, to z dobrobytu w niewłaściwym obszarze żywieniowym będącego wynika, objawia się to również w zdegenerowaniu zdrowotnym.
  To samo dotyczy Polski; ta zdegenerowana warstwa ludzi musi wymrzeć,
  to jest nieuchronny proces, przed którym nie ma ratunku. Jedynym ratunkiem jest czas i biologia.

  Stany Zj. A. stały się imperium dzięki wielkiej imigracji, również tej z Afryki,
  czarnej ludności.
  Imperium Brytyjskie także nie bało się imigracji; przyjmuje wszystkich zdrowych, nadających się do pracy, a szczególnie lubi tych co potrafią myśleć.
  Przykładów jest więcej…

  Psioczymy na KAPITAŁ, który doprowadził do nierówności, ale, chyba nie było wyjścia, musiał tak zrobić, żeby ratować człowieka, jako gatunek, od zagłady biologicznej.
  Bo tak na prawdę tylko wartość biologiczna człowieka się liczy, jeżeli ma przetrwać na Ziemi.
  Emigruje człowiek , głównie, o najwyższej wartości biologicznej, myślę tu również o Polakach, którzy zostali wypędzeni w ostatnich latach, albo sami uciekli z nieprzyjaznego dla ludzi kreatywnych, inteligentnych – środowiska.
  Będę brutalny: środowisko jakie mamy w Polsce nadaje się tylko dla bydła ludzkiego, nie mam zamiaru nikogo obrażać, brak mi jest łagodniejszego określenia. To środowisko w jakim żyjemy: bez światłego przywództwa,
  z niską wartością intelektualną elit, tych świeckich i kościelnych, praktycznie bez sił wytwórczych, bo bez przemysłu, z nędzną edukacją, bez możliwości demograficznego odradzania – nadaje się tylko do zaorania, wymiany,
  przyłączenia do czegoś zdrowszego.
  Polacy sami się proszą o imigrantów, to już jest prawie konieczne, tylko cud nas może nas uratować przez zagładą narodową.

  PS Co to jest wartość biologiczna człowieka? Tego wam media nie powiedzą, ponieważ ludzie zajmujący się tą dziedziną, już wartości biologicznej, tej zdrowej, nie posiadają. To dotyczy również szeroko rozumianej nauki.
  O wartości biologicznej człowieka, tylko nasz światowej klasy odkrywca,
  lekarz medycyny, Jan Kwaśniewski z Ciechocinka, rocznik 1936 – co nie co wie i od pół wieku o tym szczebioce , również w internecie. Wie również o tym , jak tę wartość biologiczną człowieka się robi.

  Twój komentarz czeka na moderację.

 324. Żeby się dowiedzieć; co to jest „wartość biologiczna człowieka”,
  to wystarczy wpisać te trzy słowa, wkleić je wyszukiwarkę
  http://www.forum.dr-kwasniewski.pl
  a otworzy się Wam źródło wiedzy o człowieku, w jego warstwie
  biologicznej.

  Tej wiedzy nie posiada nawet kolega Googiel, przed chwilą to
  sprawdziłem.
  Oznacza to, że poza Janem Kwaśniewskim,nikt nie wie, co to jest
  wartość biologiczna człowieka, że odkrył to pojęcie dla świata.

 325. cynamon29
  29 sierpnia o godz. 22:52
  @tejot
  @wiesiek59
  Wkur**a mnie to ! Bo was obydwu lubie , ale skad Wy bierzecie takie 100% przeswiadczenie , ze wlasnie wszystko wiecie?

  Mój komentarz
  Cynamon, posuwasz się za daleko. Od domysłów i przypuszczeń do mowy niechęi nie jest daleko.
  Pzdr, TJ

 326. Teraz o emigrantach. Już o tym pisałem, kiedy to odmawiano pewnej chrześcijańskiej, ale nie katolickiej organizacji pomocowej przyjęcia kilkuset uchodźców z Syrii. Napisałem wtedy, że Polacy powinni się wstydzić i podtrzymuję to dzisiaj. Dlaczego? Ano dlatego, że polska emigracji na zachód, licząc od stanu wojennego liczy zapewne kilka milionów i jakoś nikt przed Polakami nie stawiał zasieków. Wszystkich przyjęto z otwartymi ramionami i wszystkim udzielono pomocy w nowo wybranej ojczyźnie.
  Najmniej przejmują się emigrantami USA, ponieważ wychodzą ze słusznego założenie, że rządowa pomoc mogłaby tylko im zaszkodzić. Ale nie o tym chciałem się rozpisywać, ponieważ Europa to jednak nie jest USA. Tym niemniej uchodźcami powinny się zajmować przede wszystkim pozarządowe organizacje pożytku publicznego. Rząd powinien jedynie czuwać nad ty, żeby taka opieka nie wyrodziła się w jakiś haniebny proceder przestępczy. Pieniądze publiczne też można by w to zaangażować i jestem pewien, że byłyby lepiej wykorzystane. Emigrantowi potrzebny jest dach nad głową i praca, a to można załatwić tylko rozpraszając tych ludzi po całej Polsce.
  Odbiło mi? Nie, to politycy zgłupieli.
  Pozdrawiam

 327. Andrzej Falicz

  Zdaję sobie sprawę z twoich zastrzeżeń. Chłodnym okiem patrząc RP to nie jest kraj dla uchodźców – niestety.
  Pisałem o tym wcześniej.

  Tym niemniej, za dzisiejszym „FAZ”:

  „Nowy deal, nowa świadomość wspólnego losu
  (…).
  Polacy, Rumuni i Bałtowie, a także Czesi, Słowacy i Finowie będą mogli korzystać na stałe z solidarności (EU) wobec rosyjskiego zagrożenia tylko wtedy, gdy wezmą na swoje barki ciężary wynikające z kryzysu imigracyjnego”.

 328. Czy na stronach WikiLeaks, można znaleźć informację o powodach dla których Jankesi zezwolili Saudom, zatrudnić u siebie na umowie śmieciowej Andrzeja Falicza?
  A tak całkiem poważnie.
  Właściwie, to już zaraz po tegorocznych wyborach parlamentarnych , zniknie większość ekonomicznych przeszkód do osiedlania się emigrantów w naszym kraju.
  Kwota wolna od podatku, taka jak w Szwecji, po 500 zł/ mies na dziecko, a dzietni są, 3 miliony pustostanów po duchowym poprzedniku obecnego prezydenta, likwidacja umów czasowych i nakaz zatrudniania do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego z pułapem najniższym w Europie, kredyty we franciszkach po kursie 1:2, to pewnie i niejeden szejk się skusi. Do tego miłosierny chrześcijanin z doktoratem, językami i rządem wsłuchującym się i rozwiązującym problemy obywateli, to nie tylko nasi zaczną pędem wraca z obczyzny.
  Ale czy mamy aż tyle kopalń? Co na to dyrekcja Lasów Państwowych?

 329. Prezydent Duda rząda od Niemiec , w momencie w którym ten kraj przyjmuje 800 000 uchodźców , specjalnych praw mniejszości narodowych dla swoich rodaków, ktorzy wyemigrowali do Niemiec. Równocześnie Stara się wymigać z solidarnościowej pomocy w obecnym kryzysie emigracyjnym w Europie. ten przykład dokładnie opisuje cały narodowy egoizm polskiej polityki wobec UE.
  Niemcy przyznające polskim emigrantom prawa mniejszości , byłyby zmuszone przyznać te same prawa innym emigrantom , a to oznaczałoby dezintegrację i rozpad społeczny i jest przeciwieństwem integracji.

 330. globalresearch , wartosc biologiczna , nirwana , wycieki tasmowo na zmiane z przeciekami ( tak dzieje sie zawsze i wszedzie gdzie mamy do czynienia ze zbyt duzym cisnieniem) z Armaco do Aramco i zpowrotem , bandyci na czele z kryminalistami z USA.
  Miedzy wronami trzeba krakac ( kazda wrona swoj ogon okrakuje , ( o swoim ogonie ma najwiecej do krakania) podobnie , wkolo o tym samym)) Na szczescie mamy Putina .
  http://allofbach.com/en/bwv/bwv-687/

 331. osiemset tysiecy to bylo wczoraj, dzisiaj mowi sie juz o milionie, a co bedzie za tydzien, zobaczymy, wy na ekranie, a ja przez okno;

 332. Bywalec 2

  Pozwolę sobie uzupełnić twój komentarz.

  Prezydent Duda podobnie jak rząd Ewy Kopacz stara się „wymigać od solidarnościowej pomocy w obecnym kryzysie emigracyjnym w Europie. Ten przykład dokładnie opisuje cały narodowy egoizm polskiej polityki wobec UE.”

  Ewa Kopacz już po przyjeździe Dudy do kraju z Berlina powtórzyła, że kontyngent emigrantów na którego zgodę UE wydarła jej z gardła to wszystko na co RP stać.

  Poza tym prezydent Duda w kwestii mniejszości domaga się tego samego co wcześniej Sikorski czyli respektowania ustaleń traktatu o dobrym sąsiedztwie z Niemcami.
  Wklejałem ci kiedyś stosowne cytaty.

  Więc może lepiej byłoby zamiast wieszać psy na jedynie na Dudzie poddawać krytyce politykę całej peowsko-pisowskiej prawicy.

  Krytyka by w ten sposób zyskała na rzeczowości.

 333. niemiecki happytalizm to nic innego jak jak enerdowo do kwadratu; dlatego tez, moim zdaniem, zaognia sie sytuacja przede wszystkim w saksonii, gdzie do dzisiaj istnieje silny antagonizm w stosunku do centralistycznego berlina (die arroganz der macht);

 334. A ja przez okno i nie tylko , widze Chinczykow . Jeden nawet sie przedstawil ( wczoraj)
  -‚ I am Alfred ‚
  Wiekszosc z nich , praktycznie wszyscy , jezeli juz , w ten sposob to robi , ze dalej nie ‚fiadomo’ kim są .

 335. Bar Norte
  Uderz w stół a nożyce się odezwą.
  Pisałem o narodowym egoiźmie polskiej polityki wobec UE. Wizyta Dudy w Berlinie właśnie zaktualizowała to stanowisko.
  Desperacko bronisz tezy , że PiS to takie PO, tylko trochę inne.

 336. homo happytalicus cieszy sie zawsze i ze wszystkiego;
  tutaj nawet emeryt na reklamie przedsiebiorstwa pogrzebowego tryska wrecz optymizmem, a gdy mu sie czasami zdarzy oburzyc, to jest to oburzenie „swiete” (czyt. pozytywne);

 337. Bywalec 2

  Nie desperacko tylko konsekwentnie przypominam w odniesieniu do jakich kluczowych problemów politycznych PO i PiS mówią jednym głosem.

  Propagandowo desperacki wymiar mają natomiast próby szukania różnic w podejściu do tych tematów.

 338. Powracając do tekstu z dzisiejszego FAZ w którym autor perfidnie proponuje polskiej prawicy „Nowy deal” czyli pomoc przeciwko Ruskom za przyjęcie islamskich uchodźców.

  Ciekaw jestem co wygra – rusofobia czy islamofobia?
  Co wyda się krajanom i ich politykom starszniejsze w imaginacjach lękowych – „zielone ludziki” czy „chłopaki z ISIS”?

 339. cynamon29
  29 sierpnia o godz. 22:52

  Skąd się biorą FUNDAMENTALNIE odmienne opisy rzeczywistości?
  Z WŁASNYCH przemyśleń, źródeł informacji, poszukiwania danych.
  Który opis subiektywny z natury, jest bliższy prawdzie obiektywnej?
  To już osądzają ci, którzy czytują moje czy TJ wpisy…..

  W sprawie polityki, mechanizmów władzy, nie zgodzimy się nigdy.
  Bo dość naiwne jest moim zdaniem liczenie na jakąś moralność, szlachetność, humanitaryzm w tym świecie.
  Liczy się chciwość, interesy, megalomania.
  Ludzie są jedynie kosztami ubocznymi działań polityków.
  Jak to leciało?
  „Śmierć jednostki to tragedia, milion to statystyka”…..

  Mamy tragedię dziesiątków milionów, a panowie politycy nie są zdolni do podjęcia decyzji.
  Na przykład, niedostarczania broni, niefinansowania zbrojnych grup, niehandlowania ropą, zabytkami, narkotykami.
  Durnie wypuścili dżina z butelki i się dziwią, że sami mogą paść ofiarami…

 340. Bar Norte
  30 sierpnia o godz. 13:23

  Pan Prezydent wykazuje się iście KATOLICKĄ postawą w stosunku do uchodźców….
  Taką, typowo polską…..
  Miłosierdzie, współczucie, litość, dzielenie się z potrzebującymi.
  Wszystkie cechy ekumeniczne aż biją.
  Z wypowiedzi polityków, stron internetowych, szpalt gazet.
  Lolek Narciarski i jego spuścizna…..
  „Nie lękajcie się”!!!

 341. Moze trzeba bedzie stworzyc specjalne miejsca pracy dla uchodzcow.
  Mozna sprywatyzowac Lasy Polskie i zaoferowac im miejsca dyrektorow, kierownikow, sekretarek itd.
  Dla mieszkancow terenow pustynnych moze to byc nielada atrakcja.

  Innym wyjsciem moze byc dorzucenie sie do kosztow ich pobytu w Szwecji i Niemczech.
  Tak po pol miliona zlotych doplaty do jednego uchodcy.

  Mozna tez bezplatnie uczyc ich niemieckiego…szybciej wyjada.

  itd.
  Tyle mozliwosci pomocy.

 342. Andrzej Falicz
  30 sierpnia o godz. 14:18

  Sporo naszych sąsiadów prowadzi PLANOWĄ politykę imigracyjną.
  Można i trzeba się uczyć od fachowców.
  Tyle, że nasze służby jakoś nie chcą, albo nie potrafią.

  Moskwasadowy opisał na swoim blogu nasze procedury, uwłaczające nie tylko logice, ale i godności człowieka.
  Cóż, taki dziwny jest ten kraj.
  By nie powiedzieć, dziki…..

 343. W odniesieniu do emigrantów to nie ukrywam, ze irytuje mnie pojęcie „solidarności europejskiej”. Co to takiego jest ta „solidarność europejska”? To szwabski wymysł, by jak zwykle oszwabić partnerów i wymusić na nich korzystne dla Niemców (+ folcwagendojczów – stąd ich takie gorliwe zaangażowanie w tym oszwabianiu).

  Rozumiem właściwość i konieczność „solidarności” ale żadnej „europejskiej” (czytaj, wyjątkowo korzystnej dla Niemiec), tylko z uchodźcami. Tymi, którzy wymagają pomocy. Jednak, to moje państwo-potwór, rozbijający rodziny z powodu ich biedy i oddający dzieci „pod opiekę” np. sadystom w habitach czy innym robiącym na tym biznes, posuwającym się nawet do takiego „dbania” o te dzieci, że niektóre nie uszły z życiem, niewiele może zaoferować.Praktyka pokazuje, że właściwie to tylko wegetację w obozach internowanie. Przynajmmniej do tej pory tak jest. Uchodźcy „śródziemnomorscy” to wiedzą i Polskę mają gdzieś. Słusznie zresztą.

  Szanowni dyskutanci. Udajecie, że nie widzicie i nie słyszycie ich? Oni głośno wołają – „łi nid dżermany!”. Jeśli ktoś ich przekona, by „nidowali” Polskę, to nie mam nic przeciwko pomocy dla nich ale na jakim poziomie? – jeśli pół miliona dzieci w Polsce nie dojada a drugie pół np. nie ma dostępu do opieki dentystycznej, za to ich rodzicom grozi po 50 tys. zł kary gdy odmówią zaszczepienia?

  Jak praktyka pokazuje, te całe „multi-kulti” to brednie półgłówków i przemądrzalców (w tym np. niektórych autorów blogów Polityki), stąd nie dziwię się, że najchętniej, w tym moim talibańskim i coraz bardziej żałośnie katolskim Kraju, kryterium religii w odniesieniu do uchodźców się pojawia. Niemcy, jak to oni, czyli usiłujący oszwabiać jak zwykle, już posuwają się do szantażu, że jak nie przyjmiemy emigrantów „śródziemnomorskich”, to pomocy w wypadku zaogniania się sytuacji na Wschodzie nie mamy się co spodziewać.
  Ponieważ nienawidzę szantażystów z natury, uważam że z takimi podlecami nie ma w takim razie o czym gadać i pilnować należy własnych interesów tak, jak oni pilnują swoich.

  Poza tym kierowanie emigrantów na siłę do Polski, kiedy oni „nidują dżermany” jest chyba nie w porządku i byłoby polityką na krótka metę, co pokazuje dotychczasowa praktyka, że nie wspomnę o „prawach człowieka”.

  Tak, że bredzący coś tu na blogu o „solidarności europejskiej” dajcie sobie siana i przypomnijcie sobie jaka była gdy armia Ustaszy pod egidą Niemiec, USA i „społeczności międzynarodowej”, z mordercami pod dowództwem Gotoviny, mordowała, przeganiała i przegoniła z własnej ziemi 200 tysięcy Serbów z Krajiny. Gdzie ta wasza „solidarność europejska”? – no tak, ponieważ to Niemcy były inspiratorem wojny domowej w Jugosławii, to „solidarność europejską” mieliśmy w tej części ciała gdzie Niemcy a teraz oni czują się upoważnieni do ględzenia o jakiejś „solidarności europejskiej”? To kpiny. Są ostatni, którzy mają prawo tego pojęcia używać, wredni szantażyści.

 344. @moskwasadowa
  Pozdrawiam. Nie sadzisz, że przydałoby się urwać głowę paru Żorżą Bengalskim, a potem okazać zlitowanie i przykleić im te kapity na nowo. Mam na myśli amoniakowego smoka wawelskiego, i pracującego na śmieciówkach(jak doniósł duende) u Saudów Jędrka architekta.
  Ps
  Witaj Piotrze. Zacząłem się obawiać, że odszedłeś na zawsze. A czy stasieku żyje ? Jak wrócę do domu to się uaktywnię.
  Co zrobić, żeby się dostać na listę prezesa do Sejmu ? Jestem szlachetny, uczciwy, niczego się nie dorobiłem bo nie potrafię kraść, wierzę w zamach smoleński, w niewinnośc Dubienieckiego, a winę Komorowskiego, który z WSI okradł Skoka, no i ,ze ten Komoruski, ten Bul(hi, hi !) to śpiący borsuk(tak dowcipnie powiedziała Bożena Dykiel), nie jak pan prezydent Andrzej Duda, którego nawet Angel Merkel słucha.

 345. Pod względem prawnym konfiskata byłaby dopuszczalna. – Generalnie kraj związkowy lub gmina mogą skonfiskować lokale mieszkalne – wyjaśnia prawnik Wolfram Tacke. – Przeszkody są jednak wysokie – dodaje. Ustawa przewiduje bowiem taką możliwość, jeśli krok ten ma zapobiec bezdomności. Dana gmina musiałaby jednak wyczerpać wszystkie inne dostępne jej możliwości zakwaterowania uchodźców. Poza tym należałoby zawsze sprawdzić, czy szkody, jakie wyrządza się właścicielowi są mniejsze niż wynikający z konfiskaty pożytek dla ogółu. Już w lutym tego roku władze kraju związkowego skonfiskowały były hotel rodzinny w Olpe, by zakwaterować tam uchodźców. – Zmusiły nas do tego wysokie liczby przybyszów – przyznał Christoph Söbbeler, rzecznik zarządu rejencji Arnsberg.
  http://www4.rp.pl/Swiat/308289803-Konfiskata-nieruchomosci-na-kwatery-dla-uchodzcow.html
  ===============

  Co znaczy SENSOWNE prawo…..

  Na marginesie, w naszym kraju nikt się bezdomnością Polaków nie przejmuje. Nie ma problemu z wykwaterowaniem pod most nawet rodziny z dziećmi.
  No, chyba że się jakiś dziennikarz trafi, albo inny lewak nagłaśniający sprawę.

 346. Nemer
  „Co to takiego jest ta „solidarność europejska”? To szwabski wymysł …”>

  Rozumiem że „szwabów” wywodzisz od germańskich Swebów, więc nie powinno to być obraźliwe dla naszych wypróbowanych przyjaciół żyjących miedzy Odrą a Renem. 🙂

  A „solidarność eurpejska” to oczywiście taki trik, by więcej upachać emigrantów w UE. Jeśli się ich rozparceluje od Estonii i Bułgarię po Portugalię to – przynajmniej na razie – nie będą się rzucać w oczy i ludzie będą się mniej denerwować. I będzie można ich przyjmowac więcej – ku zadowleniu lewicy. Podobnie kalkulowali urzędnicy cesarstwa zachodnio-rzymskiego na początku V wieku n.e. Przyjmowali grupy barbarzyńców wyznaczając im tereny osiedlenia w prowincjach, do Italii nie wpuszczali. Nic to nie pomogło w latcah 80. V wieku Italią rządzili już Ostrogoci.

  „Unijną” strategię poniekąd przyjęli Wietnamczycy w Polsce. Inaczej niż Chińczycy nie tworzą skupisk i zamkniętych enklaw w miastach, rozparcelowali się po całej Polsce, więc można powiedzieć są już wszędzie. Iu ich jest? Tego nikt nie wie. Przy czym akurat oni nie stwarzają większych problemów.

 347. AF

  Maniera „czy pan wie kim ja jestem” jest niezmiernie trudna do pozbycia. (…!)

  Komentarz wieśka zawierał fałszywe dane, co zostało skorygowane przez komentatorów. Fakt zatrudnienia, otrzymywania srebrników od amerykańskiego kontraktora – nie ma nic z powyższym wspólnego.

  FDI zasilający Saudów pochodzi z USA oraz w niewiele mniejszym stopniu z Francji, Kuwejtu, Chin oraz Japonii. Monarchia jest przeładowana gotowką oraz wyrachowana w swoich interesach oraz sterowaniu animozjami (np. Iran).

  Być może briefings w Bechtel nie kończyły się śpiewaniem Międzynarodówki… niemniej zamiast spiskowego marudzenia, mądrzej byłoby zapoznać się podstawowymi cyframi.

 348. Sęsowne prawo, to jest to!
  W roku 2012, było w kraju 284 tys. osób bez dachu nad głową. Do osób takich zalicza się nie tylko bezdomnych, ale też tych, którzy przebywają w noclegowniach, innych placówkach komunalnych, czasowo u znajomych czy na polach namiotowych i kempingach.
  Postępujący wzrost kosztów utrzymania, rosnące czynsze, głównie w wielkich miastach i brak taniego budownictwa, to najczęstrze przyczyny utraty własnego lokum.
  Z 65 tys. osób, które w tym roku straciły mieszkanie, 28.tys to eksmisje na bruk.
  Takie dane podaje Federalne Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych w Niemczech.
  W zeszłym roku, liczbę ściśle bezdomnych, szacuje na 24 tys. osób i jest to wzrost o 10% w stosunku do roku zeszego. Ok. 1/3 to cudzoziemcy.
  Z szacunków towarzystwa wynika, że w roku przyszym, bezdomnych w Niemczech będzie……385 tys. i bezsilnie nawouje, żeby w kraju gdzie policzone i spisane jest każde ciele, zdobyć się na pastwowy wysiłek i policzyć także bezdomnych.
  Tak, tak wieśku. W Niemczech tże trudno o dziennikarz i lewaka ze świecą szukać.
  Warto abyś o tym pamiętał, zanim wygłosisz kolejny idealistyczn, sążnisty komunał.
  Czołem Lewizno. Cieszy mnie Twoja zapowiedź
  Stasieku żyje, ale co to za życie, jak nie ma już prawie kogo poczytać na ePass.
  Ścisk i 3

 349. Czy matoły świętujące dziś rocznicę mitu gdańskiego wiedziały o co wtedy chodziło? Jeszcze raz dla przypomnienia.

  1. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych wynikających z ratyfikowanych przez PRL Konwencji nr 87 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących wolności związków zawodowych.

  2. Zagwarantowanie prawa do strajku oraz bezpieczeństwa strajkującym i osobom wspomagającym.

  3. Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

  4. Przywrócić do poprzednich praw.
  a. ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 r., studentów wydalonych z uczelni za przekonania,
  b. zwolnić wszystkich więźniów politycznych (w tym Edmunda Zadrożyńskiego, Jan Kozłowskiego, Marka Kozłowskiego),
  c. znieść represję za przekonania.

  5. Podać w środkach masowego przekazu informację o utworzeniu Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz publikować jego żądania.

  6. Podać realne działania mające na celu wyprowadzenie kraju z sytuacji kryzysowej poprzez: a. podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej, b. umożliwienie wszystkim środowiskom i warstwom społecznym uczestniczenie w dyskusji nad programem reform.

  7. Wypłacić wszystkim pracownikom biorącym udział w strajku wynagrodzenie za okres strajku jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).

  8. Podnieść zasadnicze uposażenie każdego pracownika o 2 tys. zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

  9. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

  10. Realizować pełne zaopatrzenie rynku wewnętrznego w artykuły żywnościowe, a eksportować tylko nadwyżki.

  11. Znieść ceny komercyjne oraz sprzedaż za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.

  12. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz znieść przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnych sprzedaży itp.

  13. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki – bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

  14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek.

  15. Zrównać renty i emerytur starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

  16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełna opiekę medyczną osobom pracującym.

  17. Zapewnić odpowiednią ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących.

  18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres 3 lat na wychowanie dziecka.

  19. Skrócić czas oczekiwania na mieszkania.

  20. Podnieść diety z 40 do 100 złotych i dodatek za rozłąkę.

  21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy. Pracownikom w ruchu ciągłym i systemie czterobrygadowym brak wolnych sobót zrekompensować zwiększonym wymiarem urlopu wypoczynkowego lub innymi płatnymi dniami wolnymi od pracy. (PAP)

 350. Tedziu 30 sierpnia o godz. 3:38
  ============================
  Ponawiam pytanie.
  Kiedy ostatnio byles na Ukrainie?
  Jezeli nie byles,to zachowaj swoje glupawe komentarze dla siebie.
  „Skorzystaj z okazji i siedź cicho!”.

 351. ciężarówka

  czterdzieści osiem
  metrów sześciennych przestrzeni
  siedemdziesiąt jeden
  martwych ciał

 352. @tejot , 9:31

  Powiedz w czym ja sie „posuwam za daleko” ,
  czyzbym nagle zostal pozbawiony prawa do oceny ?
  Jezeli przyjaciel zauwaza pewne maniery u
  swoich przyjaciol (jak smie mniemac) ma prawo zwrocic im uwage na to ze cos nie gra.
  I nie jest to podyktowane jakas podszyta
  usmieszkiem zloscia , a po prostu troska o przyjaciol , bezinteresowna rada i nadzieja ze
  owi przyjaciele cos zmienia w sposobie
  myslenia .
  Droga Was obu , po spiralnej wstedze na szczyt „wiezy z kosci sloniowej” , jest po prostu juz widoczna .
  A na samym szczycie czeka Was samotnosc
  i wyobcowanie z realiow Swiata .

  Tylko o to mi chodzilo .
  Czasami jest lepiej przyhamowac za wczesnie . nizeli za pozno .

  Pozdrowionka.

 353. co to nam przypomina?

 354. Padre.
  8 czlonkow mojej bliskiej rodziny tam mieszka .
  Chce pan filmy to moge je wyslac , glupawe komentarze prosze wstawiac dopiero po obejrzeniu

 355. byk

  Piszą, że syryjska rodzina z dziećmi, którą w stanie podduszenia wydobyli austryjaccy policjanci z podobnej ciężarówki uciekła ze szpitala i ukrywa się bojąc deportacji na Węgry.

 356. @Nemer , 15:10

  Napisales „toto” po kosumpji trawki czy flaszki jakowejs ?
  Zenada .

  Pozdrowionka.

 357. norte:
  95 % chce do niemiec(zachodnich + berlin), reszta – skandynawia;
  jak to jest, taki zgnily ten zachod, a wszyscy tu chca?

 358. byk

  Refleksje uchodźcy, który osiadł w Polsce:

  „Moi kuzyni, którzy dwa lata wcześniej uciekli do Dortmundu coraz głośniej się ze mnie śmieją, że uwierzyłem w Polskę. Oni planują już założenie własnej firmy i są na prostej drodze do nowego obywatelstwa. Ja w Polsce czuję się nie najgorzej, ale prawda jest taka, że ledwo wiążę koniec z końcem i wciąż boję się, że jakiś urzędnik uzna, że trzeba mnie odesłać.”

 359. Wlasnie leci „Berlin direkt” .
  Caly program poswiecony uchodzcom .
  I …bang ! Zlote liczko Dudusia prezydenta na
  caly ekran !
  I liczko mowi , jakze nowatorsko i odkrywczo :

  „Olbrzymia fala uchodzcow zostala soowodowana wjnami w Afryce Pln.”

  Prawda ze odkrywcze ?!
  I dalej :

  ” To nie Polska wywolala te wojny , ale Polska
  ma przyjmowac uchodzcow . Dlaczego ?…”

  Warum Banane ist krum ?
  Chcialoby sie zapytac Dudulskiego .
  Zlote liczko najwyrazniej zapomnial ze od
  jakiegos czasu , Polska jest pelnoprawnym
  czlonkiem UE .
  A to zobowiazuje , zwlaszcza ze sytuacja juz
  jest bardzo dramatyczna .
  Ze bedzie jeszcze dramatyczniejsza , nie mam najmniejszych watpliwosci .

  Pozdrowionka.

 360. cynamon29

  Pozwolę sobie uzupełnić twój komentarz.

  Od przyjecia uchodźców przy pomocy podobnie kretyńskich argumentów wymiguję się równierz rząd premiery Ewy Kopacz. I ona sama.

  Pan prezydent i pani premier mówią w tej sprawie jednym głosem.

  Z tym, że rząd ma wiecej do powiedzenia w tej sprawie.

 361. A mnie nie przeszkadza świrze, że leczysz swoją deprechę, zaburzenia depresyjno kompulsywne i fobie obecnością na blogu Passenta ale o swojej stałej porcji w składzie:
  Pantozol 40
  Bisohexal 10
  ASS 100
  Ramipril 10
  Sertralin 50
  Seroquil PL 150 nie zapominaj.

  A z „Simvastatin’em(40)” to uważaj, bo od niej naczynka w mózgownicy ulegają degradacji i może cię jakaś apopleksja łupnąć Cy…..mbale. Wygląda na to, że dzisiaj o Sertralinie zapomniałeś albo ci zabrakło. Jeśli z powodu kaski, to podaj konto, to ci prześlę parę ojro. Ale lepiej jeśli jako mistrz pędzla pomalujesz komuś mieszkanie, to ci przejdzie może, bo poczujesz się przydatny do czegoś.

 362. KTO zarabia na uchodźcach, a kto traci?
  Jaki jest bilans zysków i strat?
  Czy jest to korzystne w makroskali?

  Z perspektywy historycznej, kraje przyjmujące uchodźców sporo na tym zarabiały.
  Polska również- swego czasu.
  Przyjmowaliśmy Niemców, Szkotów, Czechów, Żydów, Ormian, Tatarów, i parę pomniejszych sekt, uciekinierów.
  Skąd ten obecny strach naszych elit?
  Nie potrafią myśleć PERSPEKTYWICZNIE?

 363. Kriszna !
  Na smierc zapomnialem o godz. 19:15 zeby nie karmic trolla !
  Tylko troche podkarmilem , a juz kasa i ubliza . Ot , chocby o 20:04 .
  Kindersztuby za grosz , za to rynsztokowa poezja …
  Baa ! Tylko podziwiac !

  Nie karmic trolla ! Nie karmic trolla !
  Nie karmic scierwa…

 364. wiesiek59

  Zerknij na ciekawy tekst o przyjęciu i udzieleniu azylu przez PRL 15 (część źródeł mówi o 20 tysiącach) tysiącom Greków i Macedończyków na przełomie lat 40-50.
  Tekst jest w trzech częsciach – w lewym górnym rogu masz linki na pozostałe.

  http://blogpress.pl/node/17690

 365. Tedziu 30 sierpnia o godz. 19:03
  Padre.
  8 czlonkow mojej bliskiej rodziny tam mieszka .
  Chce pan filmy to moge je wyslac , glupawe komentarze prosze wstawiac dopiero po obejrzeniu
  =======================================
  Z filmikow czerpiesz swoja wiedze – znaczy sie na Ukrainie nie byles nigdy.
  Ja, w przeciwieństwie do ciebie filmikow ogladac nie musze.

  PS
  „Była dobra okazja, żebyś się zamknął” – (miał odburknąć Cameronowi prezydent Francji.) To dotyczy także ciebie,również pozdrawiam.

 366. aby utrzymac tempo rozwoju gospodarczego potrzebują niemcy w ciągu najblizszych 10 lat dodatkowo 6 (slownie: szesc) milionow par rąk do pracy z „importu”;

 367. Bar Norte
  30 sierpnia o godz. 20:44

  Sam serwowałem teksty o Grekach w Polsce.
  Jak jest wola polityczna, to możemy sporo.
  Tyle, że moim zdaniem obecnie rządzą nami indolenci.
  Takie….marionetki.

  Jakie są plany, możliwości, stopień przygotowania?
  Z rok temu przeglądałem.
  Mamy plany dla 120 OSÓB, nie tysięcy….

 368. cynamon29
  30 sierpnia o godz. 19:00
  @tejot , 9:31
  Powiedz w czym ja sie “posuwam za daleko” ,
  czyzbym nagle zostal pozbawiony prawa do oceny ?
  Jezeli przyjaciel zauwaza pewne maniery u
  swoich przyjaciol (jak smie mniemac) ma prawo zwrocic im uwage na to ze cos nie gra.
  I nie jest to podyktowane jakas podszyta
  usmieszkiem zloscia , a po prostu troska o przyjaciol , bezinteresowna rada i nadzieja ze
  owi przyjaciele cos zmienia w sposobie
  myslenia .
  Droga Was obu , po spiralnej wstedze na szczyt “wiezy z kosci sloniowej” , jest po prostu juz widoczna .

  Mój komentarz
  Cynamonie, mówiłem, że droga od przypuszczeń i złudzeń do mowy niechęci jest krótka i łatwa.
  Zwracanie się per” Was obu” brzmi dla mnie cokolwiek wychowawczo i zbiorowo. Wganianie tejota do wieży z kości słoniowej, to metafora zbyt daleko sięgająca wyrastająca chyba z nie do końca uświadomionych projekcji, przepraszam za wyrażenie.
  Masz prawo do oceny, masz prawo sądzić, że coś tu nie gra, gdziekolwiek, lecz oczekuję na konkrety, jeśli do wieży już czas, jeśli ma coś nie grać.
  Pzdr, TJ

 369. Na politycznej mapie Europy wzrastaja na sile partie wrogie cudzoziemcom – uchodzcom i imigrantom – zajmuja miejsca w parlamantach a i zanosi sie i na to, ze beda jeszcze bardziej krzykliwe. Przybywa tych, ktorzy nie chca pamietac o przeszlych zbrodniach ludobojstwa. Zachodzi ryzyko, ze coraz bardziej beda ofiary figurowac tylko w statystykach.
  Pamiec zaczyna blednac.
  Zmarly przed paroma laty brytyjski historyk Tony Judt w pisal, ze oficjalne uznanie ludobojstwa i przesladowan przez rzad bylo warunkiem wstepu do UE. Panstwa ktore mialy problemy z tym aktem zmuszone byly do pozostania w poczekalni. Tak jest z Serbia i i tak jest z Turcja (Srebrenica czy ludobojstwo Ormian). Historyk jednak watpi, zeby takie procesy mialy juz jakikolwiek zwiazek z „europejska tozsamoscia”.
  Tak pisal Tony Judt w NY Review of Books na niecale dwa lata przed swoja smiercia:
  „Zaglada zaczela tracic swoje powszechne znaczenie. Miejmy nadzieje, ze nie dojdzie do tego i musimy znalezc sposob, by zachowac sedno znaczenia Szoah jako posrednika dla nas: lekkosc z jaka caly narod moze byc ponizony, zdehumanizowany i zgladzony.
  Byc moze juz nasze muzea, pamiatki i szkolne wycieczki nie sa juz wiecej znakiem, ze jestesmy gotowi by pamietac ale jedynie wskazowka, ze odrobilismy lekcje i odpuszczamy tamto sobie, zaczynamy zapominac i pozostawiamy kamienie, by nas pamietaly”
  (The problem of Evil in postawar Europe).
  Ofiary morza Srodziemnego sa symbolem niepowodzenia europejskiej polityki w sprawie uchodzcow. Nalezy sie spodziewac wiecej takich symbolow. UE nie spowodowala kryzysu. Ale nawet jesli UE nie ponosi winy za masowa migracje, skad ci ludzie uszli z zyciem, to tymczasem odpowiada za to, dokad ci ludzie zmierzaja. Niesamowite dysproporcje krajow, ktore udzielaja schronienia uchodzcom – Niemcy, Szwecja to czolowka panstw przyjmujacych najwieksze ilosci migrantow.
  Zapomina Europa, ze to oscienne panstwa jak Turcja czy Liban, ktore daja schronienie w ilosciach przewyzszajacych wielokrotnie kwoty UE. Zaostrza sie zasady przyjmowania uchodzcow. Sa coraz bardziej restrykcyjne. Ogranicza sie wolny przeplyw ludnosci w Europie. Mozna by to tak skomentowac: nie przychodzce tutaj!
  Nacjonalizm wraca. Europejczycy glosna mowia o panstwach narodowych, chociaz wiemy wszyscy, ze kryzys wymaga zwiekszonej wspolpracy. Ratuj sie, kto moze” staje sie mantra.

 370. @tejot , 21:19

  Ty najwyrazniej nawet nie probujesz zrozumiec o co mi chodzilo .
  Ok , chcialem dobrze a wyszlo …jak wyszlo .
  Zapomnijmy o tym calym zdarzeniu .
  Pozdrowionka.

 371. pamietam paru z tych grekow w polsce, zbyt szczesliwi nie byli;
  pod koniec lat 70-tych u.s., po upadku junty, zaczeli wracac do hellady;
  w starozytnej grecji za najwyzsza kare uwazano banicje, a nie smierc;

 372. Niestety, coś mnie tknęło i znów zajrzałem do en passant, a tu kolejny kwiatek.

  Bar Norte: cynamon29
  Pozwolę sobie uzupełnić twój komentarz.
  Od przyjecia uchodźców przy pomocy podobnie kretyńskich argumentów wymiguję się również rząd premiery Ewy Kopacz. I ona sama. Pan prezydent i pani premier mówią w tej sprawie jednym głosem.

  A skąd wiesz Kartko, że cynamon (który zieje nienawiścią do Andrzeja Dudy, czego nieraz dał dowód na tym blogu, za co nota bene został już stąd raz wywalony) nie kłamie (albo coś znów nie pokiełbasiło mu się w głowie), przypisując Dudzie słowa: ”To nie Polska wywolala te wojny , ale Polska ma przyjmowac uchodzcow. Dlaczego ?…”

  Ty naprawdę w to wierzysz, że Andrzej Duda mógł powiedzieć coś takiego?
  Czy słyszałeś to, co powiedział Duda? Jeśli nie słyszałeś to dlaczego (za zupełnie wg mnie niewiarygodnym cynamonem) przypisujesz mu słowa, które następnie nazywasz kretyńskimi?

  Z tego co wiem, jeśli chodzi o uchodźców i imigrantów, to Andrzej Duda powiedział coś takiego:
  „Polsce zależy na tym, by konflikt na Ukrainie, który obecnie się tli, zakończył się, by nie dopuścić do jego kolejnej eskalacji. Bo to właśnie będzie oznaczało, że uchodźcy z Ukrainy, którzy są naturalnym niestety skutkiem wojny i zagrożenia życia, będą zmierzali w kierunku polskiej granicy, w kierunku węgierskiej granicy i będą się do Polski dostawali.
  (…) Stąd, kiedy mówimy dziś o solidarności europejskiej, to ja mówię o niej także z uwzględnieniem możliwości europejskich partnerów, takich europejskich partnerów, jak Polska. Te możliwości, co do przyjęcia uchodźców powinny być określone wewnętrznie z uwzględnieniem (…) istniejących możliwości kraju.
  (…) Ważne jest również kompleksowe podejście do problemu imigracji. Ten problem musimy rozwiązywać na różnych płaszczyznach: pomagać tym, którzy przybyli, prewencyjnie, poprzez dążenie do poprawy sytuacji na terenach, z których oni przybywają, oraz w zakresie zapobiegania przestępczości, zwłaszcza tej przemytniczej.”

  Według Ciebie te słowa są „kretyńskie”?
  Zresztą, z postępowania wobec imigrantów i uchodźców należy rozliczać rząd (również ten nowy, który powstanie jesienią), a nie prezydenta. On i tak już za dużo poobiecywał.

 373. Padre.
  Interweniowalem na skutek przeczytania kretyniznmu o szlachetnych pobutkach Rosji przyjmujacych uchodzcow. Rownie szlachetne byly intencje 3 Rzeszy przyjmujace miliony nowych obywateli.
  Dziekuje za zrozumienie i pozdrawiam.

 374. LA
  30 sierpnia o godz. 21:34
  Zamiast wdawać się w dyskusję z niepoważnymi facetami, lepiej przeczytać coś ważnego i ponurego.
  http://www.globalresearch.ca/since-9-11-americas-insane-foreign-policy-continued-under-obama-has-killed-a-million-and-created-isis/5472808

 375. Argumentowanie odmowy zwiekszenia kontyngentu uchodźców przewidywanym (przez kogo?) atakiem Rosji na Ukrainę a co za tym idzie masową ucieczką Ukraińców na teren RP jest niepoważne i kretyńskie.
  Nawet mi się nie chce polemizować z tym. Prezydent Duda uzył tego argumentu wedle zasady, że tonący brzytwy się chwyta.

  Wytłumaczyć taką argumentację można jedynie tym, że innych argumentów nie można uzyć bo byłyby dla RP jeszcze bardziej kompromitujące.

  Prawda bowiem jest taka, że zarówno państwo polskie jak i w swej większości społeczeństwo polskie nie chce, nie życzy sobie przyjmowania uchodźców. Wykazuje kompletny egoizm.
  W związku z tym uchodźcy nie chcą osiadać w Polsce.

  Ale z oczywistych powodów prezydent Duda tej prawdy nie mógł szczerze wyjawić w Berlinie. Dlatego z zaciśnietymi zębami plutł androny o perspektywie ruskiej agresji na Ukrainę.

 376. cynamon29
  30 sierpnia o godz. 21:25
  @tejot , 21:19
  Ty najwyrazniej nawet nie probujesz zrozumiec o co mi chodzilo .
  Ok , chcialem dobrze a wyszlo …jak wyszlo .

  Mój komentarz
  Cynamonie, uznaję Twoje intencje.

  Jeśli chodzi o obcych w Niemczech i w Polsce, to:

  1) W obu krajach istnieje ksenofobia, tylko jej skala i zasięg są inne.

  2) Niemiecka tolerancja cokolwiek ma wspólnego z tradycją oraz z powojennymi zadaniami, z którymi społeczeństwo Niemiec sobie radziło. Polska tolerancja, to tradycja na kartach historii (np. I RP nie prześladowała religijnie, co nie do końca jest prawdą, wolność i tolerancja jest jakoby we krwi krajan, itd.) oraz praktyka, z którą społeczeństwo nie radziło sobie, ponieważ było to społeczeństwo w dużej części zaściankowe (kulturowo, mentalnie)

  Pamiętam pierwsze wrażenia znajomych powracających z wyjazdów w latach70-tych i 90-tych do Niemiec lub Francji. Pierwsze wrażenie – jak tam jest dużo czarnych na ulicach widać. Jak oni sobie radzą z nimi? Jakich czarnych? Murzynów? -Murzynów też, ale wszystkich czarnych, tych, no wiesz, smagłych.

  Takie bezpośrednie, bez żenady dzielenie się wrażeniami o obcych, których pełno na ulicach miast niemieckich czy francuskich, świadczy po pierwsze o braku kontaktu ze światem, po drugie o uleganiu zupełnie pierwotnym instynktom, które każą dystansować się do każdego innego, a tym bardziej czarnego.

  W Polsce jako kraju jednorodnym etnicznie tej inności po wojnie było malutko, a przed wojną, jak znam z opowieści, stosunek do innych był następujący – to nie są nasi, Tyle wystarczyło, by budować zręby naszej tożsamości.

  Dla wielu tak ukształtowanych krajan przyjęcie większego kontyngentu cudzoziemców, to by była trauma nie lada.
  Elementem bardzo przyjaznym ksenofobii jest w mentalności krajan wsobność, czyli myślenie o swoich korzyściach, o swoich przywilejach, o swoich perspektywach. W tym kontekście polskość, to jest swojskość. O niej należy myśleć. W tym kontekście kontyngent cudzoziemców, to jest obcość, obca inkluzja w naszym społeczeństwie. Obca, nie wiadomo do czego dążąca i nie wiadomo co przynosząca. Jednym słowem ryzyko dla swojskości. Dla Polski, dla Polaków. Tak postawa jest częsta u krajan, bardzo częsta, a właściwie jest dominująca.
  Pzdr, TJ

 377. Tedziu 30 sierpnia o godz. 21:45
  Padre.
  Interweniowalem na skutek przeczytania kretyniznmu o szlachetnych pobutkach Rosji przyjmujacych uchodzcow.
  =============================================
  Coś słabo u ciebie z czytaniem.
  Gdzie w moim komentarzu napisalem o szlachetnych pobutkach?

 378. Jak to ,” to nie Polska wywołała te wojny ” ?
  A kto wmaszerował w pierwszym szeregu z USA do Iraku i zdestabilizował ten kraj i w efekcie cały Bliski Wschód ?
  A czyji to politycy wszelkiej maści tańcowali na kijowskim Majdanie ?
  Z tą europejską solidarnością to Nemer ma rację . Polska ją już zawsze uważała za ulicę jednokierunkową . Solidarność to jest dobra jak Europa się z nami solidaryzyju, gwarantuje nasze bezpieczeństwo , daje nam wszelkie możliwe , przywileje w wzajemnych stosunkach i jeszcze nas smaruje z budżetu i to jest właściwa interpretacja solidarności po polsku.
  Nie daj Boże ale żeby Europa coś od nas chciała , wtedy to jest oczywiście zaraz szwabski wymysł , a my się szwabom wyjajać nie damy, już chodźby z patryjotycznego obowiązku. Mowy nie ma ….i ty mnie też.

 379. Tedziu mialo byc:
  Coś słabo u ciebie z czytaniem.
  Gdzie w moim komentarzu napisalem o szlachetnych „pobutkach”?
  I z pisaniem tez nietęgo.

 380. Jest nowy komentarz Gospodarza .

css.php