Kuchnia polska

Po odzyskaniu suwerenności kuchnia polska pozbyła się pierogów ruskich i powróciła na kulinarną mapę Europy. Jest to typowa kuchnia „fusion”, ukształtowana we Włoszech w latach 1920., z późniejszymi domieszkami kuchni niemieckiej i węgierskiej. Serwowana przede wszystkim w restauracjach rosyjskich, węgierskich i białoruskich.

Ostrzeżenie: potrawa zawiera szalej jadowity (Apiaceae Lindl).

Składniki: mniej więcej 1/3 wyborców albo 1/5 mieszkańców. Jeden charyzmatyczny przywódca: dojrzały, gorzki, pikantny. (Uwaga: niektórych przyprawia o mdłości. Mogą sobie darować). Pęczek trolli internetowych. Jeden przeciek ze służb specjalnych, dodany w samą porę. Szczypta rasizmu. Papryka węgierska – wedle uznania, im więcej, tym lepiej. Sto gramów idiotyzmu na porcję (dla uczulonych mogą być śliwki węgierki).

Przygotowanie:
1. Podgrzej kraj do rekordowej temperatury, aż wystąpi ocieplenie klimatu i kryzys.
konstytucyjny. Odłóż kryzys konstytucyjny na bok, będzie jeszcze potrzebny.

2. Weź duży rondel. Na dnie połóż charyzmatyka. Zalej przejrzałą demokracją szlachecką ze skłóconą lewicą oraz prawicą zatrutą przez szczyptę szaleju. Podgrzewaj stopniowo, dodając media, aż pojawi się piana.

3. Całość powinna nabierać gęstości i pyrczeć miesiącami na małym ogniu; w tym czasie karmimy społeczeństwo kłamstwem, strachem przed za granicą, ideologią narodowo-kościelną, rasizmem, szowinizmem, ksenofobią, pogardą, populizmem i każdym izmem jaki masz w spiżarni.

4. Kiedy kryzys konstytucyjny już urośnie, stopniowo dodajemy go do potrawy, a gdy całość się zagotuje, dodajemy strach przed terroryzmem islamskim. Jeśli nie masz islamistów pod ręką, może być strach przed innymi obcymi. Dodaj do smaku schetynowców, petrusewiczów, kodowiczów, komunistów i złodziei oraz zdrajców z Brukseli. Żeby nie sklejali się razem, dorzuć narodowców i kiboli z Jasnej Góry. Podgrzewaj pochodniami. Nie zapomnij o dostępie do broni – im łatwiejszy, tym potrawa będzie smaczniejsza. Polej mediami społecznymi i spirytusem. Tuż przed podaniem – spirytus zapal.

Uwaga: nie jest to danie ulubione przez wszystkich, ale jeśli ci, którzy go nie lubią, pozostaną w domu, to pozostali uznają Cię za najlepszego szefa kuchni. Podawać przed wyborami.

(Na motywach felietonu „Przepis” amerykańskiej autorki i satyryczki, Jane Friedman).

ZAPROSZENIE
Poseł Michał Szczerba (PO), wykluczony z posiedzenia Sejmu, i posłanka Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, wtorek, 17 stycznia, godz. 20.05. Zapraszam.