Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

22.05.2017
poniedziałek

Prawo i pięść

22 maja 2017, poniedziałek,

Kiedy mowa o bieżących wydarzeniach, przychodzi na myśl tytuł filmu „Prawo i pięść” (1964, wg powieści Józefa Hena „Toast”). W naszej rzeczywistości ścierają się bowiem prawo i pięść.

Kongres prawników (to à propos prawa) w Katowicach to wydarzenie jak najbardziej godne uznania. To dowód, że jednak istnieją zalążki społeczeństwa obywatelskiego. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby uczestników było jeszcze więcej niż 1300, ale i tak czapki z głów. Co prawda obie strony – władza i prawnicy – potwierdziły swoje stanowiska i do zbliżenia nie doszło, ale prawnicy nie bali się uczestniczyć w obradach i pokazali, że zamierzają bronić państwa prawa. Ponieważ w trakcie przemówień przedstawicieli rządu i prezydenta doszło do buczenia i masowego wychodzenia z sali, obrońcy władzy nie omieszkali dać lekcji dobrego wychowania. Najpierw prowokują, potem wychowują. „Brak szacunku dla prezydenta”, „skoro się zaprasza, to się nie buczy i nie wychodzi”,
„to nie ma nic wspólnego z dialogiem” itd.

Rzeczywiście, buczenie nie jest zbyt eleganckie, zwłaszcza na cmentarzu, co wprowadziła już kiedyś prawica przeciwko Bartoszewskiemu, HGW i innym, to jednak wiele zależy od tego, gdzie i kiedy. Nie popieram buczenia, kiedy przemawiają oficjalni goście, bo to tylko przeszkadza mówić i słuchać (to było specjalnością prawicy w czasie kampanii wyborczej Komorowskiego), nie popieram także obrzucania jajkami (Liga Republikańska kontra prezydent Kwaśniewski), ale wychodzenie z sali dopuszczam – dlaczego nie? Że nie można uprawiać dialogu w pustej sali – to prawda, ale o żadnym dialogu nie ma już przecież mowy. Rząd posunął się tak daleko w niszczeniu praworządności, w obezwładnianiu i podporządkowywaniu sobie wymiaru sprawiedliwości, że nie sposób wyobrazić sobie dialogu z pp. Ziobrą, Jakim, Piotrowiczem i ich przełożonymi. Pozostaje kategoryczne „nie” i walka w granicach prawa.

Sprawa druga: śmierć Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu. Wyrazy współczucia dla bliskich i słowa uznania dla TVN za zdobycie i emisję nagrania z komisariatu. Gdyby nie było TVN – kto by to pokazał w telewizji? Bo chyba nie TVP. Bestialska zbrodnia policjantów na bezbronnym, bo już skutym w kajdanki zatrzymanym, to nie jest jedyny przypadek. Przede wszystkim dzikusów było kilku (co najmniej sześciu), co dowodzi, że nie mamy do czynienia z jednym bandytą, którego inni chcieli powstrzymać – wręcz przeciwnie. Takie zdziczenie nie powstaje z dnia na dzień.

Nie należy winić za to wyłącznie obecnego rządu, chociaż ministrowie Błaszczak i Zieliński ponoszą największą odpowiedzialność polityczną i co najmniej jeden z nich powinien zostać zdymisjonowany. Usunięcie „z inicjatywy ministra Błaszczaka” jednego policjanta, podobno bezpośredniego sprawcy, jest wprost niepoważne, to poszukiwanie kozła ofiarnego. Powołanie specjalnej grupy dochodzeniowej nie budzi zaufania, ponieważ policja OD ROKU dysponowała nagraniem i wykazała karygodną opieszałość w wyjaśnianiu sprawy i dużą sprawność w jej kamuflowaniu (znikający zapis monitoringu z tego dnia!). Policja, tak gorliwa w rejestrowaniu najmniejszego zakłócenia ładu i porządku na Krakowskim Przedmieściu, nie potrafi zagwarantować bezpieczeństwa człowiekowi w jej własnej siedzibie. Ba, ofiara została aresztowana „przez pomyłkę”, gdyż poszukiwany był ktoś inny. Wszystko to woła o pomstę do nieba i absolutnie zasługuje na niezależne śledztwo oraz komisję parlamentarną. Tu nie chodzi o jeden, izolowany, nieszczęśliwy przypadek, ale o żywotną od lat „kulturę przemocy” w organach państwa, które mają gwarantować bezpieczeństwo obywateli.

Wreszcie sprawa trzecia – niszczenie opolskiego festiwalu przez Telewizję Publiczną. Podobnie jak Kongres Prawników, także niedoszły festiwal pokazuje głęboki rozdźwięk pomiędzy władzą a przynajmniej znaczną częścią środowisk niezależnych. Gdyby chodziło tylko o to, że jedna artystka, Kayah, nie podoba się prezesowi Kurskiemu, konfliktu by nie było. Ale Kayah była tylko pierwszą iskrą, która doprowadziła do potężnej burzy, jaka wisiała w powietrzu.

Krok po kroku posuwa się cenzura w teatrach, w telewizji, w radiu. Nie żadna lista proskrypcyjna, ale na zasadzie „wiecie – rozumiecie”, wiadomo, kogo można pokazać, zaprosić (prof. Hartmana na przykład nie wolno), zatrudnić, awansować. Krok po kroku, z żelazną konsekwencją, realizowana jest linia partii i rządu, media publiczne mają być na usługach władzy i żadna piosenkarka ani profesor nie mogą być wyjątkami.

Jak nie prawo, to pięść.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 275

Dodaj komentarz »
 1. Jeżeli gościu przychodzi pod drzwi ,robi kupę,puka ,i prosi o papier toaletowy dostaje od gospodarza w pysk.A gdy inny gościu obraża domowników ,dostaje w mordę i jest wywalany za drzwi aby wleżć w tą kupę..

 2. „Śmierć chłopaka w Legionowie, zgon młodego mężczyzny w Sosnowcu, uduszenie chorego psychicznie podczas policyjnej interwencji w Zamościu, podejrzany o włamanie po pobycie w gdańskiej komendzie umiera w szpitalu – to tylko kilka spraw z ostatnich miesięcy.

  Niedawne wydarzenia w Kutnie wpisują się do czarnej księgi polskiej policji. Może już czas na białą księgę.

  29-latek został przywieziony na komendę w Kutnie, aby uzupełnić wyjaśnienia w sprawie kradzieży, którą mu zarzucano. Przesłuchiwał go doświadczony policjant w stopniu aspiranta sztabowego. Funkcjonariusze przebywający w sąsiednim pomieszczeniu w pewnym momencie usłyszeli dwa strzały bezpośrednio jeden po drugim i po kilku sekundach trzeci strzał. Aspirant wyszedł z pokoju i oświadczył, że podejrzany potrzebuje pomocy medycznej. Młody mężczyzna leżał na podłodze w kałuży krwi. Zmarł wkrótce potem.

  Według wyjaśnień przesłuchującego policjanta w chwili, kiedy podejrzany miał podpisać protokół, doszło do szamotaniny. 29-latek próbował odebrać mu broń (wyjąć z kabury?). Podczas szarpaniny padły przypadkowe strzały. Jak na przypadek były wyjątkowo celne – dwa pociski przeszyły głowę ofiary.”

  Piotr Pytlakowski
  25 kwietnia 2015

 3. „Bokser i śmierć”

  Ten tytuł raczej mi przychodzi na myśl tego co się dzieje. Prawnicy boksują, obrońcy TK boksują, obrońcy prawa boksują, kobiety z parasolkami boksują, zetenpowcy i rodzice uczniów boksują, samorządowcy boksują, aktorzy boksują, piosenkarki boksują … wszyscy giną. Giną bo lud jest zglajszachtowany, znieczulony, obojętny.

  Dlaczego prezes brnie dalej w niszczenie demokracji? Bo wie, że ma szanse wygrać na tym.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Na cmentarzu buczeli chuligani, na kongresie sędziowie. To jest jednak jakaś różnica.

  W kongresie uczestniczyło 1300 sędziów. Mogło być ich co najmniej o czterech więcej, gdyby jeden (płci pięknej) nie spowodował po pijanemu wypadku, drugi (też płci pięknej) nie uciekał przed policją, żeby uniknąć dmuchania w balonik, trzeci (płci brzydkiej) nie ukradł w sklepie sprzętu elektronicznego, a czwarty (też płci brzydkiej) – wiertarki.

  Sprawa śmierci niewinnego chłopaka na komisariacie policji póki co nie została umorzona, śledztwo trwa – sprawiedliwości prędzej czy później stanie się zadość. Odpowiedzialności zbiorowej (dzikusów było kilku) wymiar sprawiedliwości i organy ścigania jak na razie w III RP nie stosują.

  TVP niszczy festiwal opolski? Bo próbuje go utrzymać, jakby na przekór bojkotowi urządzanemu przez artystów? Dziwna interpretacja.

  Cenzura krok po kroku posuwa się w teatrach, w telewizji, w radiu. Chwała Bogu nie dotarła jeszcze do portalu „Polityki”, co miałem przyjemność ogłosić nie dalej jak wczoraj na niniejszym blogu.

 6. @dandy
  Czyli „słuszną linię ma nasza władza”.Gratuluję elegancji i logiki wywodu, brawo i bis!

 7. To był kongres prawników, a nie sędziów, i być może sędziowie akurat nie buczeli, lecz tylko adwokaci i komornicy, a ci jak wiadomo nie mają dobrej opinii. Coś ci się dandy podandało.

  Jeszcze Polska nie zginęła
  Póki my buczymy.

  Kongres to nie pogrzeb i to nie chuligani buczeli, ale wybuczano chuliganerię, która dorwała się do władzy.

 8. Popełniłem błąd umieszczający dwa czerwieniejące się adresy.
  Poniżej tekst podatniejszy na publikację.

  ————————————————–

  poniżej kopia komentarza z końca serii pod poprzednim wpisem gospodarza

  ***

  @dandy w komentarzu datowanym na 21 maja godz. 21:28 udzielił wskazówek co do sposobów skutecznego umieszczania komentarzy na blogach. Zawarł w treści komentarza stwierdzenia mogące wprowadzić w błąd nawet doświadczonych użytkowników sieci. Oto ten niejasny znaczeniowo tekst: Dlatego jeśli szczególnie zależy nam na opublikowaniu komentarza, najlepiej wylogować się najpierw ze strony blogowej i zalogować na stronie głównej.

  Moja skromna wiedza informatyczna podpowiada mi, iż stroną główną jest strona polityka.pl. W wąskim rozumieniu MOJĄ !!! stroną blogową tu i teraz !!! jest

  ===http://passent.blog.polityka.pl/2017/05/15/kadencyjnosc-wsteczna-krok-wstecz/

  Jestem zalogowany w portalu polityka .pl i mogę się wylogować z tego portalu. Rejestracja komentatora następuje na poziomie przedmiotowym wyżej niż blog z zestawu blogów portalu Polityka. Z logowaniem się na blogu może być inaczej.

  Należy rozróżnić warstwę ewidencyjną (rejestr) od warstwy operacyjnej (zarejestrowany i zalogowany użytkownik może na jednym z blogów być zbanowanym, a na innym blogu portalu polityka.pl jego komentarze mogą być publikowane) .

  Użytkownikami bloga są zazwyczaj także osoby tylko czytające wpisy gospodarzy blogów i będąc zarejestrowanym powstrzymujące się od komentowania.

  @dandy poruszyl również kwestię zróżnicowania adresowego opisu ustalonej jednostki adresowej wszechświatowej sieci komputerowej.

  Blisko szczytu tej hierarchii adresów są domeny, a u podnóża są sprzętowe adresy kart sieciowych (adresy MAC).

  Adres IP (rodzaj adresu bardziej znany użytkownikom komputerów osobistych) niekiedy umieszczany jest w nagłówku komentarza użytkownika bloga – także takiego użytkownika, który nie wskazał swego znanego gospodarzowi nick‚u. I w przypadku adresu IP trudno tu o powtarzalność, a zatem też trudno o jednoznaczne wskazanie komentatora. Ta dwoistość: nick/adres IP jest w gestii twórców bloga.

  Daniel Passent nie jest wyłącznym twórcą swego bloga i wraz z gospodarzami innych blogów Polityki realizuję linię programową komunikacji wirtualnej zespołu tygodnika. Elementem wykonawczym tej polityki dialogowania jest Zespół Cyfrowej Polityki wspomagający gości portalu polityka.pl w trudnościach czytania i pisania.

  Natomiast wiele elementów tego dialogowania jest niesione prądami wszechświatowego obiegu informacji. I omawiając te nurty trzeba pamiętać o powstrzymywaniu się od nadopiekuńczości w stosunku do gości blogów oraz powstrzymywaniu się od przejmowania odpowiedzialności za publikowane treści.

  Chcesz gościu dać upust swej potrzebie pisemnej ekspresji, to bądź świadom tego, że komunikat Ach ty łobuzie! w mowie i w piśmie noszą różne treści.

  Komputerowe dialogowanie u swego zarania broniło się od MAJUSKUŁOWEGO WRZASKU oraz od szumu informacyjnego tworzonego przez nieutulonych bezimiennych ekstrawertyków karconych w dzieciństwie przez toksycznych rodziców.

  Mimo ograniczenia liczby znaków w ćwirknięciu oraz wbrew banowaniu chuliganów blogowych we wszechświatowej sieci panuje powódź hałasu powodowanego przez broniących się przed zrozumienie pojęcia adresu majlowego, adresu komentarza blogowego na En Passent, focusu czyli skupienia(poczytaj o GUI), schizofrenicznej opozycji kursora klawiaturowego wobec myszowego oraz nadrzędności menadżera okien nad menadżerem aplikacji.

  Jeśli internauta jest nękany przez długaśne adresy, to ulgę mu może przynieść zaprzyjaźnienie się z klawiszem Tab

  W YouTube adres filmiku przesłanego jest zwykle krótszy niż adres elementu listy wskazującego pierwotny element z cudzego kanału. Bo jutubka używa kotwic adresu

  ***
  Powyższe napisał gość blogowy, który niegdyś zasugerował, że podopieczni obecnego prezydenta USA mogą używać liczby 3 wygodniejszej niż pi.

  ***

  Guzdra! Za dużo słów! Pisz dla ludzi!!!
  Co z tymi tunelowymi przejściami – TYLKO BEZ FILOZOFII!!!

  ***

  Wskazanie ciekawego miejsca w sieci komputerowej może być bardzo krótkie. Niekiedy możemy spotkać się w komentarzu na tym blogu z czerwieniejącym się (na tym blogu) wyrazem tu będącym adresem zastępczym dla adresu skopiowanego z paska adresowego okna głównego przeglądarki internetowej

  Taki adres zastępczy jest również nazywany kotwicą adresu, co jest kalką językową z angielskiego.

  Jeśli nie potrafimy posługiwać się adresem zastępczym, to warto poeksperymentować z konkretyzacją wskazania adresowego. Gdy odwołujemy się do kolekcji elementów, to warto ognisko skupienia uwagi przenieść wskazaniem myszą elementu i kliknięcie weń.

  Objaśnię to na przykładzie (niedbale zredagowanym w odczuciu początkującego podróżnika sieciowego) przedstawienia kwestii Dandyzmu. Wbrew sugestii autorów tego hasła wikipediowego dandyzm nie był ograniczony do dandysów, a zapewne był powszechniejszy wśród dandysek, czyli strojniś.

  Hasło jest wzbogacone zachętą do skorzystania z powiązanych multimediów i tam znajdziemy ilustrację Żywota dandyski jako elementu list obrazów mającej adres

  ===https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Dandies?uselang=pl#/media/File:1818-English-Ladies-Dandy-Toy-IR-Cruikshank.jpg

  Po kliknięciu w dandystkę znikają elementy nawigacyjne listy i zostaje tylko dandyska zaadresowana krótszym ciągiem znaków

  ===https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/00/1818-English-Ladies-Dandy-Toy-IR-Cruikshank.jpg

  Jest to przełamanie odruchu podpowiadającego obszerniejsze wskazanie obiektu poszukiwanego: im bardziej zawęzisz warunkami zbiór obiektów, tym bliższy jesteś jednoznaczności uzyskanego wskazania.

  Blog z dominującymi tekstami ma ograniczenia i wady odczuwalne szczególnie w zestawieniu z zbiorowością dialogująca w jedności miejsca i czasu. Zatem stwierdzenie Idę spać. może pochodzić od komentatora mieszkającego przy ulicy Słupeckiej obok siedziby redakcji tygodnika Polityka i może być zapisane na serwerze umieszczonym we Franfurkcie nad Menem albo może pochodzić od naszego człowieka w Dżakarcie i przejść przez tajwański serwer.

  Skłonni do współczucia mogą idącemu spać wskazać szczecińską placówkę leczącą śpiączkę cukrzycową.

  Przeciwstawienie mowy pismu może zaowocować wyrozumiałością wobec nienawistnika nie nie używającego słów wulgarnych oraz blokowaniem komentarzy ze stwierdzeniem prezydenta mamy do dudy.

  Odrębną sprawą jest elementarny szacunek wobec komentatora piszącego w publicznym medium jakim jest otwarty blog nie zawężający gości do kręgu znajomych królika.

  Gdyby mi się chciało prowadzić blog, to chuligan blogowy dowiedziałby się, że jego komentarz został uznany za nieemisyjny i podzielił by los Pisma Arkadiusza Jakóbika.

  Kto śpiewać może, o tym decyduje Suweren Tysiąclecia mogący przesuwać Karpaty z Trójkąta Wyszegradzkiego za Półwysep Kolski, a ogłaszać to ma Cenzor wspierany przez Katona.

  Ordynariusz diecezjalny zatwierdzi kogo ubrać gronostaje i będziecie poznawali wykłady bardziej Edkowo strawne od guzdrowych.

 9. berlin; podatek na koty znowu na tapecie;

 10. Potwierdza się slogan,że w Polsce nie ma ludzi niewinnych są tylko żle przesłuchani.Co koresponduje z zasadą czekisty dajcie mi człowieka a znajdę na niego paragraf. W kraju katolickim takie metody żle wróżą bo metody tzw. wyklętych trafiają do służb mundurowych.Tak sobie myślę,że religijność suwerena nie przekłada się na miłość bliżniego a wymierzanie własnej sprawiedliwości wyprzedza prawo co popiera stary Morawiecki.Jaki naród taka policja !

 11. moze to jest przyczyna ochlodzenia stosunkow waszczykowski – thierse;

 12. Na słuszny wniosek Jacobsky’ego zamieszczam korektę:

  W kongresie uczestniczyło 1300 prawników. Mogło być ich co najmniej o czterech więcej, gdyby jeden (płci pięknej) nie spowodował po pijanemu wypadku, drugi (też płci pięknej) nie uciekał przed policją, żeby uniknąć dmuchania w balonik, trzeci (płci brzydkiej) nie ukradł w sklepie sprzętu elektronicznego, a czwarty (też płci brzydkiej) – wiertarki.

 13. Na słuszny wniosek Jacobsky’ego zamieszczam drugą korektę:

  Na cmentarzu buczeli chuligani, na kongresie prawnicy. To jest jednak jakaś różnica.

 14. ciekawie o roli dyplomacji watykanskiej (ciekawiej niz don brown z pewnoscia) pisal intersujacy czlowiek, stanislaw mackiewicz (n.p. „watykan w cieniu czerwonej gwiazdy”);

 15. mimo wielkich wysillkow think tanku szeryfowej ( n.p. start up abrahamityzm) , szyiia jest nadal blizsza jej formacji ideologicznej, niz sunna;

 16. tutaj jest wasz prezes znowu nieodzowny;a jak on to robi? nie wiem;

 17. Daniel Passent: „Śmierć Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu. (…) Takie zdziczenie nie powstaje z dnia na dzień”.

  Zapewne, zapewne, zresztą Internet pamięta …

  „W lipcu 2014 roku za ministra Sienkiewicza na komisariacie w Zawierciu ginie młody człowiek. W sierpniu 2013 w Gdańsku za tego samego min. ginie młody 30-letni człowiek. Platforma te sprawy zamiotła pod dywan, prokuratura umorzyła w trybie ekspresowym dochodzenia w stylu Polacy nic się nie stało”. (znalezione w Internecie).

  Nie pamiętam lementów D. Passsenta nad ofiarami policji pod rządami Platformy.

 18. Muszynianka
  22 maja o godz. 18:07

  ” … obrońcy TK boksują, obrońcy prawa boksują, kobiety z parasolkami boksują …”.

  No i zwolennicy powrotu do pysznych ośmiorniczek też boksują. „Obywatele RP” (to
  bojówki KOD) 10 maja br. podczas miesięcznicy smoleńskiej pobili na Krakowskim Przedmieściu znanego opozycjonistę Adama Borowskiego. W stanie wojennym Borowski był jednym z dwóch wykonawców uprowadzenia z warszawskiego szpitala przy ul. Banacha Jana Narożniaka. W 1982 roku ukrywający się Narożniak został postrzelony na ulicy przez patrol ZOMO i później pilnowany w szpitalu przez ekipę SB.

 19. byk
  22 maja o godz. 20:01
  „berlin; podatek na koty znowu na tapecie”>

  Na koty, czy od kotów?

 20. Pan Cenzor Jacek Kurski postraszył prezydenta Opola, że jeszcze pożałuje zerwania umowy z TVP w sprawie organizacji festiwalu piosenki. A ja bym jeszcze nie wzniecał w sobie litościwego współczucia.
  Bo to przecież są dobre pany i nie zostawią Zenka Martyniuka na lodzie.
  Co najwyżej Arkadiusz Wiśniewski będzie musiał wysłuchać całości recitalu Zenka i przeprosić za drwiny z słów pańskich.

  https://www.youtube.com/watch?v=LDhAG9pt9O0

 21. Gospodarzu!

  Nie przeciwstawienie a spójnia: pięść prawa i prawa pięść

 22. „prawo albo pięść”:

  mniemam, że Panu Redaktorowi chodzi o najświeższą wypowiedź uwielbianego przez siebie (aczkolwiek nie w latach 80-tych – taka była mądrość etapu) Lecha Wałęsy, który publicznie zwrócił się do J. Kaczyńskiego z wezwaniem: „referendum, albo wyskakujesz z okna”?…

 23. Z cyklu jak Macierewicz niszczy armię: afera Carakali, czyli i ty Szogunie przeciw mnie?

  „Najpierw nasza armia chciała ich zamówić 26, potem 70, wreszcie stanęło na 50. Zatrzymajmy się na chwilę przy 70 śmigłowcach. Skąd wzięła się ta liczba? Gdy próbowaliśmy się dowiedzieć, dlaczego wojsko nagle zwiększyło zapotrzebowanie na te maszyny, usłyszeliśmy taką historię. W 2012 r. do Belwederu trafił list intencyjny od United Technologies Corp. (wtedy właściciela Sikorsky Aircraft Corporation). Amerykanie proponowali Polsce sprzedaż maszyn UH-70. To akronim używany w USA dla maszyny S70i produkowanej w Mielcu. Prezydent Bronisław Komorowski uznał, że liczebnik w nazwie najnowszego Black Hawka oznacza liczbę sztuk, którą USA mają do zaoferowania. Zaakceptował ją i maszyna MON poszła w ruch (…) W ten sposób gafa zwierzchnika sił zbrojnych wpłynęła na zawartość dokumentów w resorcie. Sprawa pozostałaby zapewne w czterech ścianach Belwederu, ale wysypał się szef BBN, nazywany czasem „Szogunem” gen. Stanisław Koziej. Opowiedział tę historię Stanleyowi Prusinskiemu, ówczesnemu dyrektorowi Sikorsky’ego na Europę. Obaj serdecznie się uśmiali z tego, że prezydent „jednogłośnie” i tak lekko zdecydował o zakupie 70 sztuk śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP”. (wPolityce)

 24. guzdra
  22 maja o godz. 21:51

  „Pan Cenzor Jacek Kurski …”.

  Niech jeszcze tow. guzdra przypomni nam co robił w latach 80., bo rzeczony Kurski, wówczas młody i zapalczywy, ostro walczył z komuną.

 25. Mauro (21:14)

  A. Borowskiego nie pobito, tylko wg. jego nigdy nie weryfikowanej wersji „uderzono pięścią w twarz” w trakcie przepychanki grupy bojówkarzy ze smoleńskiej miesięcznicy z Obywatelami RP na Krakowskim Przedmieściu. Czyli kolejne twoje PiSowskich bojówek kłamstwo.

  Jeśli w tym istotne jest kim był w A. Borowski w czasie stanu wojennego, to co najmniej tak samo ważne jest pytanie, kto 13 grudnia spał do południa (odp: prezes JK).

 26. Generalnie sytuacja się poprawia. W Polsce wpadki autorytarystów wg wykazu p. DP. W USA: wpadki autorytarysty światowego. We Francji: zwycięstwo rozsądku – Macron

  Oby tak dalej 🙂

 27. PO = PiS

  Ta zapomniana teza cieszyła się popularnością, lecz ostatnio nie mogę się natknąć na nią.
  Za to widzę różnicę w przyczynach przerżnięcia wyborów. Platformy przyczyną były „ośmiorniczki” i kilka innych podsłuchanych a wyrwanych zdań, np. powtarzane przez dygnitarzy PiS na wiecach i obchodach rocznic „państwo teoretyczne”.

  Przyczynę klęski PiS będą symbolizować rozwalone rządowe limuzyny, dochodzenia ws. morderstw przez policję rozpoczynane pod presją mediów po roku, deforma edukacji, rozbrojenie wojska, rezygnacja z helikopterów, ogromne opóźnienia w budowie ekspresówek, w absorbowaniu unijnych funduszy i w wypłacaniu dopłat rolnikom, w ataku na powszechne sądy pod pretekstem, że za wolno wyroki wydają i w połowie „niesprawiedliwe”, w ataku na Konstytucję, której przysięgali się strzec („tak mi dopomóż Bóg”). Symbolizować będą tę wyborczą klęskę PiS i ją spowodują.

 28. „Otóż moje wyobrażenie po wydarzeń po wyborach, które rysują się coraz ostrzej jest mniej więcej takie. PiS wygrywa zdecydowanie, ale nie zdobywa większości w Sejmie, ani nie ma chętnego koalicjanta; opozycja wobec PiS jest rozłożona na 3-4 partie z PO na czele i mogłaby stworzyć większość, ale prezydent Duda robi wszystko, aby oddać władzę PiS, grozi ponownymi wyborami, zarzadza referendum w sprawie, kto ma być premierem, wreszcie opozycja się zgadza. PiS rządzi 2-3 lata w mniejszości, w końcu IV RP zwana Dobrą Zmianą upada pod ciężarem niespełnienia żadnej obietnicy i rozbabraniem emerytur, budżetu, banków, gospodarki w ostrym sporze z KE. Na scenę wraca III RP witana z ulgą.”
  Ten przydługi cytat to z muszynianki, w przeddzień wyborów do Sejmu w 2015 roku.
  Zbigniew Herbert mawiał, że kiedy rzeczywistość wokół niego skrzeczy tak bardzo, że nie bawi go nawet Dickens, to sięga do „krótkiego kursu historii WKP (b)”.
  Blogowicze, marzący o zajadach ze śmiechu, winni śledzić na bieżąco polityczne prognozy muszynianki (patrz wyżej).

 29. Co do policjantów, mam wrażenie, że ten ich bandytyzm nie zależy od aktualnej władzy, że to taka policyjna kultura, pokazująca stan cywilizacyjnego regresu Polski w wielu dziedzinach.

 30. „W przeddzień”, czyli półtora miesiąca przed wyborami w 25 pażdziernika 2015 roku

  Dokładnie wpis datowany 11 września:
  http://passent.blog.polityka.pl/2015/09/10/uchodzcy-ostatnia-deska-ratunku/#comment-708460

  Fakty potoczyły się nieco inaczej, lewica podzieliła się – efekt medialny debaty 20 października przywódców wszystkich partii – Kukiz się umocnił, PiS o włos zdobył większość w Sejmie najmniejszym procentem głosów w historii. Czyli niewiele brakowało, aby było inaczej.

  Oczywiście wpis mój pt. „Kopacz musisz!” był zachętą dla wyborców centrowych, wołaniem – nie dajcie im! Bynajmniej nie prognozą, lecz pozytywnym wyobrażeniem.

  A co jest, każdy widzi.

 31. Nie wierze by pp.Ziobro i Blaszczak nie wiedzieli co dzieje sie w sprawie smierci p.Stachowiaka.
  Kogo zwolni p.Kaczynski: jednego z nich? Obu? Nikogo?

  Obstawiam ze to p.Blaszczak da glowe.

  marcin lazarowicz

 32. Kongres prawnikow.

  Nie ma watpliwosci ze polski system wymiaru sprawiedliwosci wymaga duzych zmian.
  Nie ma watpiwosci ze nikt przed p.kaczynskim na to sie nie porwal.
  Nie ma watpiwosci ze uczestnicy tego systemu(sedziowie, adwokaci, komornicy) beda robic wszystko by zablokowac zmiany.

  Mnie, zamiast pisana o buczeniu czy wychodzeniu z sali ciekawiloby jak bolaczki polskiego wymiaru sprawiedliwosci rozwiazano w innych krajach.
  Moze Polityka wreszcie uzna ze pisanie o czyms takim to wklad w rozwoj Polski a nie wklad w dobra zmiane?

  marcin lazarowicz

 33. Opole.

  Opozycji udalo sie rozwalic jeden z najstarszych polskich festiwali.
  Powodem bylo niezakwalifikowanie do wystepu zespolu dr Misio.
  I git- nie ma festiwalu, teraz czas wykazac ze winnym jest tu p.Kurski.
  Uda sie?

  A co do dalszych losow festiwalu to obstawiam ze prezydent Opola znajdzie chetnych do zrobienia „Wolnego Opola”.
  Moze p.Owsiak do spolki z TVN ?

  Ciekawe czy wtedy zaprosza Dr Misia czy jednak uznaja ze TVP miala racje nie chcac go w Opolu?
  Sam zobilbym inaczej- sowicie zasugerowalbym Misiowi by na jakis czas zachorowal na zapalenie gardla i do konkursu sie nie zglosil. Tak dla narodowej zgody opozycji…

  Tak przy okazji- czy ktos wie jak maja sie odszkodowania za zerwanie wystepu w Opolu do wysokosci gazy za taki wystep?
  Wbrew pozorom to pytanie o jakosc pracy prawnikow TVP. Prawnikow p.Kurskiego.

  marcin lazarowicz

 34. „Nie ma watpliwosci ze polski system wymiaru sprawiedliwosci wymaga duzych zmian”

  Nie ma wątpliwości, że nie wiadomo jakich zmian wymaga (poza tym, że dużych).
  Cokolwiek p. Kaczyński (prezes) powiedział w tej sprawie nie jest wiarygodne. Ich opinie, tzn. prezesa i ministra ZZ oparte są na insynuacji – oni są przeciw zmianom, bo one godzą w ich interesy. Taka gatka utrzyma się w maglu. Ale nie publicznym dyskursie w kraju uchodzącym za cywilizowany.

 35. „Opozycji udalo sie rozwalic jeden z najstarszych polskich festiwali.
  Powodem bylo niezakwalifikowanie do wystepu zespolu dr Misio.”

  Nie znam faktów i nie wnikam. Ale powyższy opis jest jeszcze o wiele dalszy do prawdy.
  TVP nie oglądam, nie chcę wchodzić w niepotrzebne spory wewnętrzne. W Polsce mi się wydaje atmosfera jest duszna jak ze trzydzieści parę lat temu.
  Ktoś liczy na jakiś okrągły stół. Pod przymusem się udał raz.

 36. p.Muszynianka:

  „Nie znam faktów i nie wnikam. Ale powyższy opis jest jeszcze o wiele dalszy do prawdy.”

  Nie znam faktow, ale panski wpis sie z nimi mija.

  Naprawde to chciala pani napisac? 🙂

  marcin lazarowicz

 37. >p.Muszynianka

  Co do koniecznosci zmian w wymiarze sprawiedlowisci to nie p.Kaczynski pierwszy to stwierdzil, slowo!
  On natomiast jako pierwszy sie za to zabral.
  I chwala mu za to!

  To nie dlatego ze jego rozwiazania beda genialne i ponadczasowe, ale dlatego ze kazdy nastepny rzad bedzie musial podjac to po nim.
  Tak jak bedzie musial podjac program 500+, program mieszkaniowy czy program ubezpieczen zdrowotnych dla wszystkich a nie tylko ubezpieczonych czy koniecznych zmian w konstytucji RP.

  marcin lazarowicz

 38. p. neo (2:24)
  Postulowałabym, aby się pan wpierw pochylił nad tym, co sam napisał.

 39. >p.Muszynianka

  Kto wg pani mialby zasiasc przy tym nowym okraglym stole?
  P.Merkel z p.Kaczynskim?
  Kto jeszcze jest wg pani partnerem w podejmowaniu decyzji w polskich sprawach?

  marcin lazarowicz

 40. p. neo (2:32)

  Z całym szacunkiem dla pańskiej wiedzy, ale – nie odpowiedziawszy, jakich zmian system wymaga – pisanie, że prezes pierwszy się za to zabrał jest nieco na wyrost. Podobnie jak 500+. Jak „program mieszkaniowy”, itd. Czy nie jest to efekt poddania się insynuacjom prezesa?

  Prezes cieszy się – jeśli to słowo jest właściwe – najniższym zaufaniem publicznym wśród polityków. Czy to nie jest polski paradoks, żeby nie powiedzieć – wariactwo?

 41. p. neo (2:35)

  Na pana miejscu nie zapominałabym o p. G. Sorosu. Oraz p. Macron nadciąga.

  W sprawach polskich tylko prezes ma uprawnienia do podejmowania decyzji, w konsultacji z dyr. Rydzykiem oczywiście.

 42. Aboslutnie sie z pania zgadzam – protesty podczas Kongresu Prawnikow dotyczyly nie dokonywanych i oczekiwanych zmian w systemie sprawowania wymiaru sprawiedliwosci, ale tego ze Dr Misio nie zaspiewa w Opolu!
  To dlatego ze p.Kaczynski, wzorem swoich poprzednikow, nie zabral sie za reformy wymiaru sprawiedliwosci.

  P.Kaczynskiemu dorabia sie gebe, nie od dzis nie od wczoraj. Stad poziom zaufania.
  On o tym wie, dlatego sie usunal.
  To wlasnie fenomen obecnych rzadow- on ma niskie notowania, ale ludzie ktorzy dla niego pracuja wrecz odwrotnie. Jak pani sadzi czemu?
  Wedlug mnie chodzi o to ze obecny rzad to nie rzad postaci medialnych ale programu.
  I to on zyskuje aprobate Polakow a nie jego tworca.

  marcin lazarowicz

 43. p.Muszynianka

  „W sprawach polskich tylko prezes ma uprawnienia do podejmowania decyzji, w konsultacji z dyr. Rydzykiem oczywiście.”

  Kogo pani widzalaby przy okraglym stole?
  To pytanie uznaje w pelni pani teze ze obecne wladze nie maja legitymacji do rzadzenia i takie instytucje jak parlament,rzad, prezydent powinny sie usunac na rzecz okraglosci stolu.

  marcin lazarowicz

 44. p. neo (2:57)

  Jak pan może się ze mną zgadzać, jeśli ja nie znam faktów. Plamę pan daje, ale policzę to panu jako zręczną ironię. Prezes zabrał się za reformę sądownictwa nie informując pana co jest w nim złego? – ach, to też ironia.

  Prezes jest jedynym, któremu dorabia się gębę …
  Fenomen, czy polski paradoks rządowy – prezes odpowiada za program jedynie jako poseł, polega na tym, że Macierewicz, Morawski, Szydło, Ziobro, Błaszczak, Duda, itd. to nie są postacie medialne …
  Program zyskuje aprobatę nie ze względów manipulacji i wywoływania lęków (parazyty uchodźców) – pardon, medialnego przekazu …

  P. neo, ile jeszcze ironii jest pan w stanie zmieścić w jednym komentarzu?

 45. p. neo (3:01)

  Oczywiście, wybrany minimalnie i szczęśliwym dlań zbiegiem wyborczych okoliczności (raptem 37% głosów padło na listę PiS i dwóch przystawek) rząd ma prawo wywiązywać się z obietnic: 500+ na każde dziecko, obniżenie wieku emerytalnego do 65/60, kwota wolna PIT powyżej 8000 zł, VAT znowu 22%, wzrost PKB 5-6% rocznie (aby wkrótce dogonić Niemcy), o takich niemierzalnych obietnicach jak radykalna poprawa jakości rządzenia (także w policji), wysoka jakość ustaw i przejrzystość procesu ustawodawczego …

  O zmianach Konstytucji i fundamentalnej zmianie sądownictwa nie było mowy, przynajmniej publicznie. Jeśli prezes chce przeprowadzać zmiany ustrojowe, to powinien sobie poszukać partnerów do negocjacji, konsultacji, u unikać zdecydowanych protestów opozycji.

  Pisząc o potrzebie okrągłego stołu miałam na myśli poziom nieustannej konfrontacji i nienawiści w kraju. Prezes powtarza, że to absolutnie nie z jego winy. Ponad połowa opinii publicznej jest przeciwnego zdania. Bo to prezes jątrzy, o krwi na rękach polityków opozycji nie wspominając, o gorszym sorcie, itd itp. Jeśli okrągły stół miałby dojść do skutku, to bez udziału prezesa, mam wrażenie.

 46. guzdra
  22 maja o godz. 20:01
  „@dandy w komentarzu datowanym na 21 maja godz. 21:28 udzielił wskazówek co do sposobów skutecznego umieszczania komentarzy na blogach. Zawarł w treści komentarza stwierdzenia mogące wprowadzić w błąd nawet doświadczonych użytkowników sieci.”

  Cóż, chciałem pomóc koleżankom i kolegom blogowym, którzy często uskarżali się na przetrzymywanie ich komentarzy w moderacji. Okazuje się, że nie wystarczy chcieć, trzeba jeszcze umieć. Na szczęście wziąłeś sprawę w swoje fachowe ręce i teraz przynajmniej w tej jednej kwestii zapanowała na blogu pełna jasność. Chciałoby się mieć ją również w kwestiach politycznych, ale dobre i to.

 47. „Buczenie”, które wg red. Passenta „nie było zbyt eleganckie” zabrzmiało dla mnie jak głos wołającego na pustyni. Prawnicy doszli do wniosku, że nic innego im nie pozostało w obliczu takiej arogancji władzy. PiS przeprowadzi na siłę swoją reformę sądownictwa i nie będzie się liczył ze zdaniem zainteresowanych. Zakończy się to tragedią dla Kowalskiego i kolejną kompromitacją w oczach Europejczyków. Ale obecny rząd zaczyna już mówić o referendum w sprawie uchodźców, czyli Polexitu.

 48. Wszak prawnicy to katolicy i widzą szatańskie rządy IV RP rugujące świeckość państwa.Choć przysięgali wierność konstytucji.Prawnicy katolicy to pierwszy sort parafian pokazujący drogę wyjścia z siermiężnego katolicyzmu uprawianego przez pisowskich hunwejbinów. Tak sobie myślę,że siermiężni powinni udowodnić czynami zbędność prawników a przestrzeganiem 10 przykazań wygasić świecki wymiar sprawiedliwości. 0 przestępczości w kraju katolickim ! Zabierzmy stołki prawnikom ! Pomożemy ? A tu cisza.

 49. Prawo i pięść, skąd my to znamy? A skończyło się, jak się skończyło.

 50. Prawnicy na Kongresie mają dorobek.W przeciwieństwie do Dyplomowanych Urzędników Państwowej Administracji uzurpujący sobie prawo do zawodu prawnik.Skrót jest wymowny ale to konsekwencja nazwy kierunku studiów np. na Uniwersytecie Wrocławskim.Tak wyszło.Tak sobie myślę dlaczego urzędnicy z wykształceniem około prawniczym nie lubią zawodowców.Czepiają się patologii w środowisku ale już nie czepiają się grożnej dla mlodzież patologi wśród kleru wywołanej celibatem prowadzącym do zboczeń.

 51. W Manchesterze zabili kolejne 22 osoby. Trzeba ich dodać do tych Paryskich, Londyńskich, Nicejskich, Biesłańskich, Petersburskich, Syryjskich i Irackich. Razem już będzie kilka milionów. I będzie to trwać. Będą zabijać starych, młodych, kobiety i dzieci. W tym samym czasie główny terrorysta świata udaje się do innego terrorysty w Riadzie i sprzedaje Saudom broń za 110 miliardów dolarów. Broń potrzebną do zabijania Jemeńczyków. Kiedyś karano za sprzedawanie broni agresorom. Dziś za to dają innemu terroryście pokojowego Nobla.
  Taki mamy dziś świat.

 52. Kolega Dandy w swej dwukrotnie powtórzonej diagnozie, iż jakoby na cmentarzu buczeli „chuligani” sugeruje jednoznacznie, że aktywiści PIS i przybudówek to chuliganeria. Vide – mamy rządy hultajów. I w tym się kolego i tylko w tym zgadzamy.
  A chuliganie godności nie mają ani szacunku nie wzbudzają, więc należy ich wybuczać skąd tylko się da, bo czego się dotkną, zamieniają w ruinę, niczym stadiony po ligowych meczach.
  I nie widzę w tym uchybienia dla zasad dobrego wychowania, że tych żałosnych przedstawicieli państwa skonfigurowanych w godnościowe pozy się wybucza. To są tylko garnitury. Pod nimi zaś są tylko hultaje, z kosami i kastetami czekającymi tylko okazji, by komuś „rozwiązać problem”.

 53. „Aktor jest od grania jak dupa od srania”

  Kazimierz Dejmek*

  Ten cytat przychodzi mi na mysl gdy czytam o spiewakach i spiewaczkach zrywajacych swe koncerty w Opolu.

  * zostawiam wolna reke cenzorowi tego bloga w wykropkowywaniu cytatu z Mistrza.

  marcin lazarowicz

 54. ..to bylo buczenie tz; inteligentne !! na glupote i pyche wladzy !!

 55. @Mauro Rossi
  22 maja o godz. 20:58

  „Nie pamiętam lementów D. Passsenta nad ofiarami policji pod rządami Platformy.”

  I co z tego ma wynikac? Ze, np. p. Pasent juz nigdy nie ma prawa krytykowac przestepstw? Albo, ze jedno przestepstwo usprawiedliwia drugie?

  Wydaje mi sie, ze Mauro Rossi pisze byle co, byle pisac. Bo cos nie dociera do mnie jakas glebsza mysl 🙁

 56. @neospasmin
  23 maja o godz. 9:45
  „Aktor jest od grania jak dupa od srania”

  No i Kurski niezle nasral 😉

 57. >p.maly fizyk

  To p.Kurski cos tu zrobil/czegos zaniechal?
  Wskaze mi pan telwizje w ktorej leci kwestionowany teledysk Dr Misia?
  Polsat? TVN? Republika? Trwam?

 58. Jakoś trudno oprzeć sie wrażeniu , że Kurski jak furman starą kobyłę, właśnie zajeżdżą telewizje publiczną w postaci TVP na śmierć , a likwidacja Festiwalu w Opolu, który przeżył przecież tyle przełomów , jest tu tylko kolejnym , ale napewno istotnym gwoździem do trumny .
  Jak bym miał do wyboru Kurski , albo Festiwal, to bym wybrał Festiwal, bo jakoś lepiej mie się podobał, ale nie należy zapominać , że telewizja ma także swoją rolę edukacyjną i tą ucieleśnia w imieniu „dobra narodu” Kurski.
  http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-luty-2017-liderem-polsat-traci-tvp1

 59. Partia ,, Ziemia Obiecana ” Ryszarda Petru powinna dzisiaj zaczac sprowadzac uchodzcow z Menczesteru, kolebki kapitalizmu.
  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1705988,1,zamach-na-koncercie-w-manchesterze-terror-uderza-w-dzieci.read

 60. @dandy i @neospasmin – zapewne mimowolnie wpisują się w nowomowę tak zwanej dobrej zmiany.

  W kwestii komputerów sprawa jest wręcz stara. Właśnie sprzedano jedno z 200 pierwszych (nie licząc rajskich) jabłuszek za 130 000 USD. Czterdzieści lat temu to była nowość nad nowościami, a Apple-1 nie było przyjazne tak zwanym zwykłym ludziom.

  Twórcy oprogramowania szybko zostali skłonieni przez użytkowników komputerów żyjących w oczywistej oczywistości do upowszechniAdyrektywy:
  Przeczytaj wreszcie tą pieprzoną instrukcję!.

  To sięgnięcie do kolokwializmu było wyrazem nie tylko nieprzyjazności wobec użytkownika, ale leżało w naturze rzeczy. Komputer osobisty to nie była piła mechaniczna pozwalająca szybko budować żaglowce, ani nie był to kierat będący lepszym żarnem.

  Tworzywem mocy komputera było słowo później spopularyzowane wśród zawodowców w swej węższej wersji jako słowo maszynowe. Długość pierwszych słów maszynowych była mała. Dziś mało kto kojarzy, że ćwirknięcie może mieć tylko tuzin tuzinów znaków, a nazwa komentatora blogu En passant może składać się ponad 21 tuzinów znaków.

  Technika i technologia umożliwiają dziś polskiemu przedszkolakowi prowadzić wielomedialną telekonferencję z Murzynkiem Bambo mieszkającym w Bantustanie. A babcia polskiego malucha mieszka na skajpie.

  Nastąpiła inflacja słowa, po tym gdy zaczęto produkować komputery z oprogramowaniem dla idiotów. I po raz kolejny miotła nosząca kubły z wodą dostała się w ręce idioty. Gdy w edytorze Word chcesz przejść do strony 12345, to powinieneś użyć dyrektywy Znajdź i komputer wie lepiej co chcesz zrobić. A nadprzyjaźnie traktowany użytkownik chce powiadomić Mańkę, ze jest głupia, podczas gdy pyry są gotowane przez inteligentną kuchnię.

  I trzeba zwykłemu człowiekowi dużej pokory i dużo pracy, aby dotrzeć do oczywistości rezygnacji z jubileuszu Małgośki. Dobra zmiana nie jest gotowa znieść podśpiewywania o takim jednym, którego słowa co miały coś znaczyć, to znaczą nie to.

  https://youtu.be/5L6e-jikTpw

  czyli można krótko i do rzeczy o ile ucho ma się nieprezesowe.

 61. @neospasmin
  23 maja o godz. 10:57

  Jak p. tego smrodu nie czuje, to i tak p. nic i nikt nie przekona 🙁

 62. chyba me oczy mają już kiepski focus bo skaleczyłem

  upowszechniAnie dyrektywy

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Focus_(GUI)

 63. wiesiek59
  Franfurccy lichwiarze zmusza reszte krajow kolonialnych UE do likwidacji wlasnego pieniadza i wlasnej gospodarki w nowo zaproponowanym planie 8-letnim.
  Spelni sie marzenie bolka o budowie Drugiej Grecji.
  http://wyborcza.pl/7,75968,21849539,unia-europejska.html

 64. folwarkPn
  23 maja o godz. 11:46

  Mechanizm dojenia wystarczająco wyjaśnił pan Kawalec.
  Ja dodałbym jeszcze jeden element.
  Manipulowanie stopami procentowymi w obrębie jednej waluty- euro.
  Banki maja pole do popisu w przychylaniu nieba swoim, i robienia piekła obcym firmom…..

 65. @folwarkPn z 11:32 dnia jak co dzień

  Żaden uchodźca z Manczesteru zamierzający mieć wianuszek dziewic po dobroczynnej śmierci nie zechce przybyć do Polski. Bowiem wie, że zanim uruchomi zapalnik aby zamordować, dostanie po mordzie od pijanego folwarcznego, który dostał prawo od pijanego nauczyciela jazdy bo polityczna poprawność brytyjska wpoiła terroryście głupotkę: Piłeś więc nie siadaj za kierownicą.

  Ci za kanałem są ogłupieni przekonaniem, że boby ma pomagać obywatelowi. A Katon Zbysio oczekuje, że folwarczni będą mu donosili listy tych co rwą cudzy groch rosnący przy drogach. Sprawiedliwa Polska od Alaski przez Żoliborz po Kamczatkę, a na każdym rozstaju Wielki Lech ze drogowskazem do zbawienia.

  Polska 70 lat temu doznała awansu kulturowego. Tyle, że do dziś widać skutki bełkotu nauczycieli przychodzących do pracy na kacu.

  W okresie dojrzewania powiedziano mi, że socjalizm wymyślono w kraju z kierownicami po prawej. Niektórzy z polskich rówieśników do dziś cofają wstecz i zjeżdżają w dół.

 66. Jedyną szansą na wyrwanie się z pod „Frankwurckiego Dyktatu” jest powrót do „Rubla Transferoweg” , do czego niestrudzenie nawołuje !

 67. Ja mysle ze czasem zawyrzam poziom tego bloga ale tak mocno go lubie. Chyba bardziej niz mojo ulubionom golonke.

 68. Ted’dy
  To jest twoja żmudna i niestrudzona praca u podstaw , która tak niesłychanie wzbogaciła poziom intelektualny tego blogu i daje nam wciąż nowe impulsy i otwiera nowe horyzonty .

 69. Policjanci całego świata zawsze sympatyzują z władzą autorytarną. Tylko ten typ władzy nie wymaga od organów ścigania trzymania standardów mieszczących się ogólnie pojmowanej przyzwoitości. Jakiś rok temu byłem świadkiem rozmowy, podczas której młody sierżant policji w obronie swoich prawicowych poglądów, cytuje swojego szefa komendanta: ” świat się skończy, jak nie będę mógł pedałowi powiedzieć ty pedale – dalej rechot”. Na temat milicji obywatelskiej dowcipy tyczyły głownie lotności umysłowej mundurowych, a po ćwierćwieczu okazuje się, że właściwie nic się nie zmieniło prócz tego, że o policjantach dowcipów się już nie opowiada. Chciałbym szanować tych ludzi, którzy mają nas chronić przed bandytami, ale jak sami wchodzą w role bandytów, to zaczynam ich postrzegać inaczej. Wiem, że w każdym środowisku zawodowym, które zwyczajowo obdarzamy szczególnym zaufaniem, zdarzają się przykre wypadki. Trudno, ale żeby tabun ludzi łącznie z prokuratorem kryli mordercę w mundurze, to tego już za wiele. W tymi i innych tego typu przypadkach ręka policjanta zadająca śmierć zatrzymanemu obywatelowi jest tylko ostatnim ogniwem tego procederu. Wszystko ma swój początek w najwyższych władzach politycznych, żeby szczebel po szczeblu zejść do kibla, w którym morduje się zatrzymanych. Mam nadzieję, że ta sprawa nie skończy się tylko skazaniem mordercy w mundurze. Władza która patronuje tego typu zjawiskom musi być przez obywateli odsunięta od „koryta”. Być może właśnie podobny przypadek spowoduje przebudzenie się „suwerena”. Tym razem jednak nie, bo doszło do kolejnej tragedii terroru w Manchesterze i to będzie pompowane przez PiSTV tak, żeby szybko przykryć śmierć w komisariacie.

 70. Lohkamp
  23 maja o godz. 9:30
  “Kolega Dandy w swej dwukrotnie powtórzonej diagnozie, iż jakoby na cmentarzu buczeli „chuligani”…”

  Prawidłowa diagnoza zasługuje nawet na trzykrotne powtórzenie:

  Na cmentarzu buczeli chuligani, na kongresie prawnicy. To jest jednak jakaś różnica.

  Władysław Bartoszewski określił to jeszcze dosadniej, określając buczących na cmentarzu słowem „motłoch”. Niestety prawnicy buczący podczas odczytywania listu prezydenta zrównali się z motłochem. Nie powinni czegoś takiego robić, tak jak nie powinni nazywać siebie „zupełnie nadzwyczajną kastą ludzi”. Prawnikom i motłochowi należy jednak przebaczyć, bo nie wiedzieli biedni, co czynią.

 71. Bywalec 2; 14:30.

  Niwiem do kogo sie zwracasz,wpis z godz 13:06 nie jest moj tylko
  jakiegos idioty psychopaty ktory grasuje na blogu En passent pod moim nickiem.

 72. https://geopolityka.robertbrzoza.pl/analiza/konsekwencje-wyjscia-polski-z-unii-europejskiej/

  Jak nie UE to kto ? pozostaje Federacja Rosyjska a jak tez nie to trzeba
  bedzie przesiasc sie na furmanki.

 73. Macierewicz * Nowe polskie Okrety podwodne muszą być wyposażone w samoloty * czytam na portalu X . Kurcze zabierzcie tego wariata do zachrystii ,niech tam służy . Jemu trzeba dać w mordę ….

 74. Jak oceniają eksperci BBC, przede wszystkim runął czarny rynek broni. Ceny spadły znacząco, bo karabinek AK można kupić za 500 – 1 tys. dolarów, czyli za taką samą cenę jak w Afganistanie. Jednorazowy granatnik, zależnie od wersji, to koszt pomiędzy 600–800 dolarami. Ręczne granaty oferowane są natomiast już od 10 dolarów za sztukę. Cenę jako tako trzymają pistolety automatyczne. Im dalej od strefy walk, tym suma oczywiście wyższa, ale i tak rynek odczuwa stałą tendencję spadkową. Ważne jest co innego. Jak twierdzą ukraińscy socjologowie i psycholodzy, społeczeństwo popadło w stan określany jako: strzelaj wszędzie, we wszystko, a przede wszystkim długo. Ilość broni w niepowołanych rękach oraz jej powszechna dostępność zdeprawowały Ukraińców.
  https://gf24.pl/wydarzenia/swiat/item/612-ukrainska-bron-zabija-polakow
  ============

 75. Waldemar
  23 maja o godz. 15:37

  „Macierewicz * Nowe polskie Okrety podwodne muszą być wyposażone w samoloty * czytam na portalu X . Kurcze zabierzcie tego wariata …”.

  Dalej napisano, że …

  ” …. W końcu 1927 roku z HMSM M-2 zdemontowano działo kalibru 305 mm. Przed kioskiem na jego miejscu, ustawiono hangar i katapultę dla małego, dwumiejscowego wodnosamolotu rozpoznawczego Parnall-Peto … Kolejnym podwodnym lotniskowcem był francuski „Surcouf” zwodowany 18 października 1929 roku”.

  ” Jemu trzeba dać w mordę ….”.

  Mowa nienawiści typowa dla ciemnogrodu.
  Ale na wszelki wypadek nie próbuj, bo w mordobiciu twoi przeciwnicy będą znacznie lepsi.

 76. Polska armia wreszcie modernizuje swoje uzbrojenie i zaczyna stosować nowoczesne rozwiązania techniczne i to nawet już z 1927 i 1929 roku .
  Dlaczego tylko znowu francuskie ?
  Nie dojść było Caracali ?

 77. Lech Kaczyński prawnik.Jarosław Kaczyński prawnik.Po komunistycznych uczelniach.Tak sobie myślę,że Kaczyński sra we własne gniazdo orzekając demoralizację prawników w Polsce od samego początku.A nawet gnoi matkę Kurskich dorabiającą na wydawaniu wyroków w imieniu PRL na utrzymanie m.in Jacka hunwejbina od spraw propagandy IV RP.

 78. dandy
  23 maja o godz. 14:46

  „Na cmentarzu buczeli chuligani, na kongresie prawnicy”.

  Prawdę mówiąc na cemntarzu buczeli zwykli ludzie, w tym powstańcy, poirytowani, że pan Władysław przez 20 lat ręki nie przyłożył do budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. A kiedy muzeum powstało to w niewybredny sposób zaatakował braci Kaczyńskich. Ludzie nabrali przekonania, że Bartoszewski przeszedł z obozu AK do obozu przeciwnego i dlatego buczeli. Kiedy pan Władysław za rządów PO został szefem RN PLL LOT ludzie zrozumili, że chyba nie jest tym za kogo się podawał. Zwłaszcza po jego sławetnej wypowiedzi, że podczas okupacji bardziej należało bać się rodaków niż Niemców: „Ale jeśli ktoś się bał, to nie Niemców. Jeżeli niemiecki oficer zobaczył mnie na ulicy i nie otrzymał rozkazu aresztowania mnie, nie miałem się czego bać. Ale gdy polski sąsiad, który zauważył, że kupiłem więcej chleba, niż zwykle – musiałem się bać”. Coż z tego, że ― jeśli przez chwilę zastanowić się ― zdanie to pozbawione jest logiki.

  ” … prawnicy … nie powinni nazywać siebie „zupełnie nadzwyczajną kastą ludzi”.

  Ale oni się tak czują, mimo że nikt ich nie wybrał. Za najsłabszymi politykami stoi pewien mandat społeczny, za prawnikami żaden, ale oni tego nie rozumieją i uważają się za najważniejszą włądzę, w dodatku niekontrolowaną. Ludzi nie lubią takiej uzurpacji.

 79. Bywalec 2
  23 maja o godz. 17:05

  „Polska armia wreszcie modernizuje swoje uzbrojenie …
  Dlaczego tylko znowu francuskie”?

  Zgodnie z logiką strategicznego sojuszu jednak głównie amerykańskie.

 80. To jednak nie Surcouf , na który się powoływałeś ?
  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Surcouf_(N_N_3)

 81. Bywalec 2
  23 maja o godz. 17:05

  Podwodne lotniskowce zbudowali Japończycy w bodaj 1944.
  Po kapitulacji, zostały przejęte przez Amerykanów.
  Jeden kompletny i kilka w różnych stanach zaawansowania.
  I oczywiście- plany konstrukcyjne wraz z kadrą.

  Okręty podwodne na Bałtyku nie mają sensu.

 82. Wiesiu
  Link ?

 83. Wiesiek59 ma rację. Najwyraźniej chodzi o japońskie lotniskowce podwodne typu STO.

  Amerykanie je zdobyli (poddały się) w 1945 i zatopili w 1946 jako bezużyteczne. Ostatnio jeden odkryli w głębinach amerykańscy łowcy skarbów.
  Widocznie ten jest wystawiony na sprzedaż.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Okręty_podwodne_typu_STO

 84. Znalazłem sam.
  Broń ta okazała się nieefektywna już przed 70 laty, ale w Polsce będzie antkowym szczytem postępu uzbrojenia .
  Z tego co pisze Rossi , Polska do tej tradycji zarekwirowanych przez USA Łodzi nawiąże.
  https://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/gallery113997318/Japans-gigantische-Unterwasser-Flugzeugtraeger.html

 85. Ponoć Putin potrafi nie tylko wybrać prezydenta USA ale też spuścić wodę z Bałtyku przy pomocy rurociągu Nord.Dlatego Macierewicz z Kaczyńskim blokują rurę bo co są warte podwodne skorupy osadzone w mule.Kiedy Putin uruchomi szpunt bałtycki.Tak sobie myślę,że pomysły byłego naczelnego czekisty przypominają hitlera stojącego nad mapami sztabowymi aby pokazać generałom drogę do póżniejszej klęski. Naj,naj, naj, krążownik,czołg,samolot,działo itd.A przyszła Armia Czerwona z karabinem na sznurku i wszystko skopała.Czyli sznurek wymierza sprawiedliwość !

 86. Wskrzeszamy przedwojenne konstrukcje?
  To proponuję „żywe torpedy”…..

 87. mały fizyk
  23 maja o godz. 10:49

  „Nie pamiętam lementów D. Passsenta nad ofiarami policji pod rządami Platformy.”

  „I co z tego ma wynikac”?

  Może hipokryzja?

 88. wiesiek59
  23 maja o godz. 17:41

  „To proponuję „żywe torpedy”.

  No to zgłoś się.

 89. Bywalec 2
  23 maja o godz. 17:30

  „Znalazłem sam. Broń ta okazała się nieefektywna już przed 70 laty, ale w Polsce …”.

  Może to w Polsce będą drony, w końcu też samoloty, tyle że bezzałogowe i raczej mniejsze. 🙂

 90. Mauro Rossi
  23 maja o godz. 17:10
  „dandy
  23 maja o godz. 14:46
  „Na cmentarzu buczeli chuligani, na kongresie prawnicy”.
  Prawdę mówiąc na cemntarzu buczeli zwykli ludzie, w tym powstańcy, poirytowani, że pan Władysław przez 20 lat ręki nie przyłożył do budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.”

  Ja wyznaję prostą zasadę: Jeśli coś chodzi jak kaczka, kwaczka jak kaczka, to jest to kaczka. Zwykli ludzie nie chodzą na cmentarze, żeby się irytować i buczeć, tylko wspominać i się smucić. Na podobnej zasadzie autentyczni prawnicy nie buczeliby na kongresie i nie wychodzili z sali, tylko odczekali, aż list prezydenta zostanie odczytany do końca, po czym wyłonili spośród siebie kogoś, kto wygłosiłby stosowną ripostę. Ale gdy rozum ostał się jeno w gardłach i nogach, to pozostaje buczeć i stadnie wychodzić. Odbywały się kiedyś w środowisku prawniczym konkursy oratorskie. Z zachowania prawników wynika, że ta piękna tradycja zanikła, ustępując miejsca konkursom buczenia i pokazywania środkowego palca prezydentowi. Jakie konkursy, taka i riposta.

 91. Co do buczenia po cmentarzach to relacje i zdania są podzielone.
  Jedni twierdzą , że to Powstańcy Warszawscy buczą,
  a drudzy skolei, że to rodzina Radio Maryja buczy,
  ale czy to ważne ?
  Ważne , że słusznie buczą ,
  a nie jak ci prawnicy .

 92. Dobrze, że Macierewicz ma Takich tłumaczy jak Rossi , którzy tłumaczą go z polskiego na nasze i nawet lepiej jak Antek wiedzą, co rzeczywiście chciał on powiedzieć, tylko znowu mu się nie udało
  http://facet.interia.pl/militaria/news-macierewicz-okrety-podwodne-musza-byc-wyposazone-w-samoloty,nId,2396930

 93. izraelski historyk Ilan Pappe napisał książkę pt. „Czystki etniczne w Palestynie”. Oto fragment dotyczący zbrodni Izraela na tubylcach we wsi Dajr Jasin. „Wciągali nas jednego po drugim. Zabili z karabinu jednego starca, a kiedy jedna z jego córek podniosła krzyk, ją też zastrzelili. Potem wywołali mojego brata Mohammeda i zastrzelili go przy nas, a kiedy moja matka zawyła, pochylając się nad nim – z moją siostrzyczką Hudrą na rękach, przy piersi też ją zastrzelili.”
  Znając sceny zbrodni SS, KGB lub tych w May Lay, to właściwe nic nowego. Tylko, że to już trwa ponad 70 lat i nie widać końca.

 94. Nowe Polskie okrety podwodne nie tylko usza plywac ale takze latac w powietrzu. To wedlug Macierewicza ma pewien sens, skoro stocznia ma byc w Radomiu, to wodowanie bedzie po przelocie takiego okretu podwodnego nad Baltyk lub najlepiej od razu na ocean. Antek zrobil sie zabawny, szkoda tylko, ze za publiczne pieniadze.

 95. Mauro Rossi
  23 maja o godz. 17:49

  Ginąć za Macierewicza, czy kacze fantazje?
  W ŻYCIU…..

  Nawiasem mówiąc, do wojny trzeba co najmniej dwóch chętnych stron.
  Na razie widzę tylko jedną zainteresowaną.
  Tą która bronią handluje na potęgę.
  I dostarcza wasalom za ciężkie pieniądze…..

 96. Nie dość, że nie na temat, bo o Antku rozbrajającym i tak kiepską polską armię, to widzę braki w lekturze Polityki. Z lektury tej wynika, że polski przemysł zbrojeniowy nie potrafi wyprodukować amunicji do luf niemieckich Leopardów. Lufy były to luftu po kilku salwach „licencyjnej” amunicji. Teraz czytam na blogu, że będziemy wodować podwodne lotniskowce w Radomiu. Proponuję polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu specjalizację w produkcji bomb termobarycznych. To będzie prawdziwe polskie Wunderwaffe. Putin narobi w portki.

 97. – Przy mnogości deklaracji MON co do zakupów nie ma szans w ciągu najbliższych 3-5 lat rozpocząć realnie program Wisła – twierdzi generał.

  – Polskie PGZ utraciło wszelkie kontakty międzynarodowe i jest wręcz odcinane od info z uwagi na wysoki poziom upolitycznienia – zaznacza gen. Skrzypczak. – A to PGZ powinien wspierać fachowcami MON. Tylko skąd ich teraz wziąć? – pyta.

  – Amerykanie nie zrobią już żadnego kroku wyprzedzającego w kontekście stanowiska Trumpa. Czyli mamy deklaracje i zero realizacji. Nie pierwsze zresztą – stwierdził generał.
  http://kresy.pl/wydarzenia/pasmo-komplikacji-ws-systemu-wisla-mon-nie-jest-w-stanie-opanowac-sytuacji/
  =============

  Jeden człowiek potrafi rozpieprzyć struktury zgrywane latami….

 98. Waldek B
  23 maja o godz. 18:34

  „Nie dość, że nie na temat, bo o Antku rozbrajającym i tak kiepską polską armię …”.

  Zgorzkniały jesteś, więc tracisz kontakt z rzeczywistością.
  http://www.parlamentarny.pl/gospodarka/wojsko-do-2020-polska-wyda-wiecej-na-armie-niz-inne-kraje-europy,11497.html

 99. wiesiek59
  23 maja o godz. 18:19

  „Nawiasem mówiąc, do wojny trzeba co najmniej dwóch chętnych stron”. Na razie widzę tylko jedną zainteresowaną”.

  Głupiś.
  1994 Czeczenia.
  2008 Gruzja, Osetia, Abchazja
  2014 Krym
  2014 Wschodnia Ukraina.

  Na pamięć dobry jest miód z orzechami.

 100. dandy
  23 maja o godz. 17:53

  „Ja wyznaję prostą zasadę: Jeśli coś chodzi jak kaczka, kwaczka jak kaczka, to jest to kaczka”.

  Zasada prościutka, wręcz prostacka, ale życie jest bardziej skomplikowane. Polaryzacja polityczna dotarała do cmentarza, ale w końcu jeśli ktoś sieje wiatr (sika do zniczy, jak na Krakowskim Przedmieściu w 2010 roku) to zbiera burzę. A że Bartoszewski po 2010 roku został po tamtej stronie zwykłym ludziom na cmentarzu nie mieściło się w głowie.

 101. Mauro Rossi
  23 maja o godz. 19:11

  Głupiś……

  Rugowanie kogoś z jej strefy wpływów, likwidacja sojuszników, poszerzanie własnej- tym się przez ostatnie 40 lat zajmowali nasi sojusznicy.
  Eksterminując przy okazji kilka milionów ludzi.

  Teraz zaczyna się to odbijać im czkawką.

  Ingerencji zachodu w wewnętrzne sprawy innych krajów, było kilkaset, od zakończenia II światowej, na skalę globalną.

  A najgłupszym pomysłem było zbrojenie szkolenie fundamentalistów religijnych.
  Efekt?
  Na własne życzenie i za własne pieniądze mamy w Europie to co się obecnie dzieje.

  Gdybyś był bardziej samodzielny w myśleniu, mniej uległy propagandzie, doczytałbyś, kto sponsorował Czeczenów, zaatakował Abchazję- nie mającą od 1991 roku ochoty należeć do Gruzji, dokonał przewrotu w Kijowie.

  Tylko na to jesteś pan za GŁUPI….
  Powtarzasz jak papuga po kimś.
  Sprawdza się „kłamstwo powtórzone 1000 razy, staje się prawdą” dla przygłupów- oczywiście.

 102. Mauro Rossi
  23 maja o godz. 19:19
  „dandy23 maja o godz. 17:53 „Ja wyznaję prostą zasadę: Jeśli coś chodzi jak kaczka, kwaczka jak kaczka, to jest to kaczka”. Zasada prościutka, wręcz prostacka…”

  Na Twój słuszny wniosek zamieszczam korektę:
  Jeśli coś chodzi jak kaczka, kwacze jak kaczka, to jest to kaczka.

  Co do polaryzacji, wiatr sieją prowokatorzy, różni Hadacze i tacy jak Diduszko. Zwykłych ludzi lepiej w to nie mieszać.

 103. Mauro Rossi ;,15 :35
  Czytałem o tym projktcie z 1927 roku ,nie piszesz jaki był tego finał tam tez napisano ale ….Ty zawsze kończysz cytowanie w momencie nie niewygodnym . .
  Z tym końcowym atakiem na mój adres sprawiłeś mi tyko ulgę tak „cenie ” Twoje męstwo
  , Słabi intelektualnie są twoi szefowie w MON ,Nie znam się na wojsku ,ale melduj o dalszych projektach Antoniego .Nie widzisz, że facet kompromituje polskie siły zbrojne _ Nie widzisz ? jeśli tak toś ślepy .
  ps.
  czekam na pierwsza stępkę pod okręt z Uzbrojony w samolot na jego pokładzie -tylko nie napisz ze to ma być dron(Y)

 104. We wtorek niemiecki dziennik „Bild” powołując się na udostępniony mu oficjalny raport, poinformował, iż końcem kwietnia na wjazd do Europy oczekiwało do 6,6 mln migrantów przebywających w państwach Afryki Północnej, a także w Jordanii i Turcji.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-bild-ponad-6-mln-migrantow-oczekuje-na-wjazd-do-europy,nId,2397024#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
  ==========

  A po nich, bez zmiany polityki, przyjdą kolejne miliony……

 105. @Mauro Rossi
  23 maja o godz. 17:49
  „…
  „Nie pamiętam lementów D. Passsenta nad ofiarami policji pod rządami Platformy.”
  „I co z tego ma wynikac”?
  Może hipokryzja?”

  A moze nie? Pozostaje przy mojej diagnozie: „Piszesz byle co, byle pisac :-(” Przynajmniej w tym wypadku.

 106. Mauro Rossi 23 maja o godz. 19:05 Nie wysilaj się, nigdy nie czytam załączonych linków. Jak masz coś do napisania to pisz, na tym polega wymiana poglądów. Z tytułu linku wynika, że Polska wyda grube miliardy na wojsko. I co z tego chłopie skoro połowa tej sumy pochłoną wynagrodzenia i wcześniejsze emerytury mundurowych. W Polsce jeszcze nie znalazł się odważny naczelny dowódca, który sprawdziłby armię zarządzając mobilizację „W”. Chciałbym widzieć ten chaos. Mnie tam armia ni grzej ni ziębi. Do wojska mam stosunek oziębły. Służyłem jako szwej 2,5 roku. Skończyłem chorążym. Wielokrotnie bywałem na ćwiczeniach i szkoleniach już w czasach nowożytnych. Beka śmiechu, jak mawiają młodzi. Armie zdolne do poważnych operacji wojennych ma kilka państw na świecie i nie jest to Polska.
  Miłego samopoczucia na defiladach Macierewicza.

 107. wiesiek59
  23 maja o godz. 19:31

  „Gdybyś był bardziej samodzielny w myśleniu, mniej uległy propagandzie, doczytałbyś, kto sponsorował Czeczenów, zaatakował Abchazję- nie mającą od 1991 roku ochoty należeć do Gruzji, dokonał przewrotu w Kijowie”.

  Dlaczego nikt nie sponsoruje Eskimosów lub Czukczów? Odpowiedź jest prosta ― po co, oni się nie buntują, dlatego nie było i raczej nie będzie wojny eskimoskiej lub czukockiej, ale była czeczeńska. Jak widzisz najważniejsza jest determinacja i sytuacja buntu, wszystko inne to detale, którymi najbardziej podniecają się naiwni sensaci, tacy jak ty. Jak widać nie tylko artyleria, ale i dezinformacja ma swoje mięso armatnie. 🙂 Takim jak ty „ludowym analitykom” wydaje się, że najważniejszy jest jakiś detal o którym przypadkiem usłyszeli i nadali mu nieproporcjonalne znaczenie, ale nie potrafią tego zweryfikować ani sprawdzić (a też nie czują takiej potrzeby) i co do którego nie ma żadnej pewności, czy nie jest to dezinformacja, w części lub całości. Fascynujesz się datalami o średnim znaczeniu albo i żadnym, co do których nigdy nie będziesz miał pewności, że ktoś ci ich nie podsunął. W obecnych czasach manipulacja informacjami jest wględnie łatwa, więc występuje na masową skalę. Wysuwanie apodyktycznych sądów na tamat skomplikowanych sytuacji czy konflktów zbrojnych z pozycji Internetu jest przejawem naiwności i działaniem bezrozumnym.

  „… kto dokonał przewrotu w Kijowie”.

  Nie można sprowokować sytuacji nieprowokowalnej, nie można szantażować nie mając w ręku elementów szantażu, nie można dokonać przewrotu jeśli nie wisi on w powietrzu. Gdyby było inaczej Rosjanie zrobiliby dziś swój przewrót (kontrmajdan) i odwrócili sytuację, Poroszenkę by został przegnany, a do Kijowa wróciłby Janukowicz. Ale nawet ty w swej osobliwej naiwności domyślasz się, że nie jest to możliwe.

  Kiedy czymś zajmujesz się najpierw powiedz sobie, że nic nie wiesz i niczemu nie wierzysz, będzie ci łatwiej, no i nie wejdziez na minę.

 108. Waldek B
  23 maja o godz. 22:08

  „Mauro Rossi 23 maja o godz. 19:05 Nie wysilaj się, nigdy nie czytam załączonych linków”.

  Odnoszę wrażenie, że niczego nie czytasz.

 109. Mauro Rossi

  „nie można dokonać przewrotu jeśli nie wisi on w powietrzu.”

  Dajesz jak Lew Dawidowicz Trocki. On powyższą myśl ujął w ten sposób w 1921 roku:

  „Interwencja wojskowa to jak kleszcze ginekologiczne: zastosowane we właściwym momencie mogą ulżyć w męczarniach porodowych; użyte przedwcześnie spowodują tylko poronienie”

 110. Realizujący od 18. miesięcy linię narodowo – katolicko – socjalnej partii i pisowskiego rządu władcy III RPniszczą monteskiuszowski trójpodział władzy. Powiększa się polski chaos. Trwa wielka polska smuta. Niech rodzące się społeczeństwo obywatelskie rozpocznie polityczną, pokojową walkę o lepszą przyszłość naszej Ojczyzny. To już najwyższy czas. Jutro może przecież być za późno!

 111. wiesiek59, 18:38
  Antoni RASPUTIN Maciarewicz wyssal z mlekiem Misiewicza rozne nieprzyjemne choroby i teraz mu pewnie ktoras z nich zzera mozg.
  W usa paserzy przemyslu wojennego zamieniaja wydatki na spoleczenstwo na zlom fabryk zbrojeniowych. U nas Antoni RASPUTIN gra ze spoleczenstwem w 3 karty, mydlac oczy panu jareczkowi i jego kotowi ( notabene Lenin tez byl wielbicielem kotow ).
  Donald Klaun likwiduje emerytury przelewajac fundusze do fabrykantow bomb w nowo opublikowanym budzecie panstwa.

 112. ” wiesiek59
  23 maja o godz. 12:43

  folwarkPn
  23 maja o godz. 11:46

  Mechanizm dojenia wystarczająco wyjaśnił pan Kawalec.
  Ja dodałbym jeszcze jeden element.”
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/10/skarga-na-rzad-rp-do-komisji-europejskiej-w-zwiazku-z-zalegalizowaniem-grabiezy-kredytowej-w-polsce/
  Dodam też jeszcze jeden z wielu argumentów. I co ? Nic, żadnej odpowiedzi.

 113. W efekcie już w 1929 roku niemiecki przemysł plasował się na drugiej pozycji na świecie, aczkolwiek w dużej mierze był w rękach wiodących amerykańskich grup finansowo-przemysłowych.

  I tak w momencie, kiedy IG Farben – spółka, która stała się kluczowym elementem niemieckiej machiny wojennej – finansował 45 procent kampanii wyborczej Hitlera w roku 1930, był on kontrolowany przez Standard Oil, koncern naftowy Rockefellera.

  JP Morgan, za pośrednictwem General Electric, kontrolował niemieckie radio i przemysł elektrotechniczny zdominowany przez AEG i Siemensa (w 1933 roku General Electric był już właścicielem 30 procent udziałów w AEG). Poprzez firmę telekomunikacyjną ITT kontrolował 40 procent sieci telefonicznej w Niemczech i 30 procent producenta samolotów Focke-Wulf.

  Opel został przejęty przez General Motors, należący do rodziny DuPont. Henry Ford miał 100 procent udziałów w Volkswagenie. W 1926 roku, przy udziale banku Rockefellera, Dillon, Read & Co., pojawił się drugi co do wielkości monopol przemysłowy – zakłady metalurgiczne Vereinigte Stahlwerke Thyssena, Flicka, Wolfa, Feglera, etc.

  Amerykańska współpraca z niemieckim kompleksem wojskowo-przemysłowym stała się tak intensywna i wszechobecna, że w 1933 roku kapitał amerykański dotarł do kluczowych sektorów niemieckiego przemysłu, a nawet dużych banków, takich jak Deutsche Bank, Dresdner Bank, Donat Bank, itd.
  https://pracownia4.wordpress.com/2015/09/07/amerykanie-finansowali-hitlera-nazistow-niemiecki-cud-gospodarczy-i-ii-wojne-swiatowa/
  ==========

  Porcja historii…..

 114. Wiesiek
  Stek bzdur i insynuacji, czasami przypadkowo okraszony prawdą, aby wzbudzić wrażenie prawdopodobieństwa.
  Ucz się histori z książek, od historyków , a nie od propagandzistów.
  Powrócę do twoich sensacji , jak będę miał odrobinę czasu, chodź nie wiem czy to ma sens , bo wtedy się znowu wyprzesz całej sprawy i powiesz , że ta niby „porcja historii” , jak nazwałeś ten tekst , to nie twoje i cytujesz go jedynie jako ciekawostkę.
  Dane Co do historie cytowanych przez ciebie przedsiebiorstw znajdziesz z resztą w internecie .
  Wiesiu, Wiesiu !

 115. Bywalec 2
  24 maja o godz. 9:07

  Te same firmy i banki finansowały kolejne wojny- od I światowej.
  I finansują nadal.
  W ich interesie leży udzielanie kredytów rządom.

  Umiejętność czytania ze zrozumieniem zdaje się jest ci obca, ale zachęcam do czytania Suttona, Brzezińskiego, Kissingera.
  Nie mówiąc już o materiałach z Wikileaks, czy cytatów z pani Clinton.

  Z mózgu można za pomocą propagandy zrobić sieczkę.
  Co zdaje się jest twoim przypadkiem….

  Ach.
  Jeszcze „Ludowa historia stanów zjednoczonych”…….
  Niezbędna dla zrozumienia procesów jakie sie toczą….

 116. Ta kolonialna ideologia, w przypadku niektórych przedstawicieli świata polityki, biznesu czy mediów, jest zresztą legitymizowaniem ich ordynarnego kompradorstwa, tego że wielu z nich zbudowało swoją pozycję społeczną i materialną na utrwalaniu peryferyzacji i eksploatacji Polski, niekoniecznie nawet zajmując przez kilka lat fotel członka Komisji Europejskiej, jak wspomniany Janusz Lewandowski. Jak przestrzegł ekonomista Cezary Mech oprócz urzędników Unii Europejskiej naciski na przyjęcie euro będą wywierać na Polskę, także międzynarodowe korporacje. Niestety można się spodziewać, że znajdą swoich kolaborantów.
  http://kresy.pl/publicystyka/eurofetyszysci/

 117. wiesiek59, 9,14. Warto przytoczyć jeszcze „Wieżę w Bazylei”. http://www.wydawnictwowektory.pl/index.php?id_product=107&controller=product

 118. Wiesiek
  Uproszczenie , uogólnienie i propaganda to twoja specjalność.
  Ślepa nienawiść do USA zmusza cię do szukania coraz to głupszych propagandowych bzdetów , dla potwierdzenia twojej wielkiej syntezy , że to „USA jest za wszystko, ale to naprawdę wszystko winne”.
  Karmisz się jednostronnie najgłupszą, najprymitywniejszą nacjonalistyczną i antyzachodnią propagandą , a w swoim ogłupieniu myślisz , że dostałeś objawienia i wlepiesz te gówno jeszcze na blog .

 119. Powracając do twojego bzdety z 8:42
  IG Farben nie był przed II wojną światową pod kontrolą Standard Oil . IG Farben zaczęło popierać Hitlera w 1932. Przed tem stosunki były raczej trudne i ta informacja o finansowaniu Hitlera już w 1930 roku jest nieprawdą .
  https://de.m.wikipedia.org/wiki/I.G._Farben

 120. Zamieszczę ostatni komentarza pod aktualnym wpisem Pana Passenta. Przewinąłem jeszcze raz wszystkie wpisy, żeby się upewnić, czy nie popełnię wielkiego błędu. Chodzi o to, że obecni tu komentatorzy prowadzą dyskusję podobną do tej, która jest wszystkim znana z tzw. polityki. Jest temat, zadane pytanie, problem do rozwiązania to z początku nawet niektórzy chcą się z tym zmierzyć, aby po chwili błądzić w innej rzeczywistości. Ja się już od lat nie dziwię, że wybrańcy suwerena są tacy jakich ich widzimy. A jacy mają być, skoro ludzie niby zainteresowani polityką nie potrafią zatrzymać się na temacie nawet w trzech logicznie skonstruowanych zdaniach. Ja rozumiem, że blog może być miejscem dla ludzi sfrustrowanych, ograniczonych intelektualnie albo trolli, ale normalsi nie muszą dawać się wciągać w bełkot. Ja też się dałem niejakiemu M Rossiemu, który celuje w omijaniu problemów poruszanych w tekstach gospodarza. Gdyby „cenzura” polegała na wywalaniu komentarze nie na temat to ilość komentarzy byłaby zbliżona do tych na pozostałych blogach. Namawiam redaktora Passenta na taki eksperyment.

 121. Wiesiek
  Kontrola niemieckiego radia przez GE , to kolejne kłamstwo i tak możnaby to ciągnąć bez końca , ale czy to ma sens?

  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Geschichte_des_Hörfunks_in_Deutschland

 122. Bywalec 2
  24 maja o godz. 10:59

  Z moich bezpłatnych lekcji logicznego wnioskowania, musisz zrozumieć tylko jedno.
  Centrum władzy wyznacza przeplyw pieniędzy.
  Tam są realne wpływy polityczne i centrum decyzyjne.
  Reszta jest nieistotna, albo służy zaciemnianiu obrazu.

  Takim centrum decyzyjnym dawniej był Rzym, Watykan, Londyn, Waszyngton.

  Obecne przepływy finansowe wskazują na Pekin, jako przyszłe centrum.

  Nie mam zamiaru wdawać się w ideologiczne spory.
  Ani religijne.
  Gdzie płynie kasa, każdy widzi.
  Część z tych pieniędzy służy indoktrynacji społeczeństw.
  Część, umacnianiu swoich wpływów politycznych, dających wymierne korzyści wąskiej grupie ludzi.
  Prywatyzacja zysków, uspołecznienie strat- w końcu płaci za wszystko podatnik.
  Nawet za niepotrzebną wojnę…..

 123. Wiesiu
  Twoja kolejna wielka synteza interesuje mnie tyle samo co twoje poprzednie „wielkie prawdy”, którymi starasz się objąć i zrozumieć świat .
  Wiesiek
  to nie świat jest prosty , tylko ty, a twoje kolejne próby zrozumienia go , za pomocą swoich uproszczeń , wręcz wzruszające w swojej prostocie .

 124. Budowa realnej opozycji musi bowiem zawierać odpowiedź na fundamentalne pytanie: czy Polska będzie nadal uczestniczyć w podtrzymywaniu Pax Americana oraz narzucaniu światu nowej cywilizacji i wizji nowego człowieka, czy zacznie wystawiać rachunki za swą służbę i formułować warunki jej kontynuacji, aby w porę ją wypowiedzieć i otworzyć się na współpracę z BRICS. To byłaby rzeczywista zmiana, umożliwiająca odbudowę Polski i cywilizacji, dzięki której Europa dała światu uniwersalny wymiar rozwoju – na gruncie greckiej filozofii, rzymskiego prawa i chrześcijańskich wartości.

  Anna Raźny
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/dlaczego-usa-przyjmuja-uchodzcow-2017-05
  =============

  Pan prezydent Duda, ostatnio mówił o większym zaangażowaniu Polski w konflikt syryjski.
  Za własne pieniądze, na własne życzenie, będziemy brali udział w wojnie o nie nasze interesy.
  Zapłaci polski podatnik, nie mając z tego żadnych korzyści.

  Pani Razny proponuje wystawianie rachunków.
  W końcu, za najemnicze usługi powinien wynajmujący płacić…..

 125. Bywalec 2
  24 maja o godz. 11:38

  Nie widzę powodu komplikowania spraw prostych.
  „Cui bono” w zupełności wystarczy…..

  Nie widzę też powodu byś czytał moje posty, skoro fundamentalnie się z nimi nie zgadzasz.

  Z chęcią bym natomiast przeczytał, jak wygląda ta prawda o świecie w twojej wersji. Bo poza negacją nie używasz żadnych argumentów, nie odwołujesz się do żadnych źródeł miarodajnych.

  Ps.
  Kwestionujesz ustalenia zawarte w „Wall Street i Hitler”, Antony C. Suttona.
  Masz większą od niego wiedzę?

 126. Neoliberalizm okazał się boczną ślepą uliczką w historii ewolucji kapitalizmu, wynaturzył ten system, pokazując jego wszystkie złe cechy. Kapitalizm = imperializm, z tą różnicą, że dzisiaj jest to głównie imperializm globalnych korporacji, chociaż i tak „wielka demokracja”, nie żałuje bomb. W praktyce jednak, to zawsze było to samo – chęć sięgnięcia po zasoby, bez konieczności płacenia za nie – realnej ceny i to za pomocą nośników wartości, które są akceptowane przez kontrahentów, a nie tak, jak się to próbuje im narzucić. Rozwój świata napędzanego długiem, już dzisiaj pokazuje, że mamy do czynienia z chorą i urojoną utopią, która co najwyżej przesuwa w czasie prawdę. Kapitalizm w wydaniu neoliberalnym musi zbankrutować, sam zjada swoje zasoby, sam je dewaluuje, sam je wyjaławia, sam się zadłuża. Jak można skonstruować system, który sam się ogranicza? Zadajmy proste i banalne pytanie – w czyim imieniu jest dokonywana alokacja i podział zasobów? TO NA PEWNO NIE JEST MECHANIZM DEMOKRATYCZNY! W czyim więc imieniu działa gospodarka? Ostatni kryzys, kiedy to państwa dopłaciły spekulantom góry pieniędzy, widać że nie w interesie państw! Jeżeli więc nie w interesie zwykłych ludzi i nie w interesie państw – to w czyim?
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=47756
  ==========

  No więc, cui bono?

 127. Bywalec, 12:28
  Niedostateczna wiedza-2.

 128. Folwark
  Czyżby trolizna ?

 129. Zarówno ósmy jak i dziewiąty rozdział traktują o pieniądzach. Ciężar długu spoczywający na wielu krajach rozwijających się prowadzi do postawienia tamy na drodze ich postępu. Zawirowania walutowe jako efekty kryzysów, nagromadzenie długów zaciąganych przez niedemokratyczne reżimy, klęski żywiołowe powodują, że ciężar ten staje się nie do udźwignięcia. Państwa nim obarczone zamiast inwestować w infrastrukturę i kapitał ludzki wypłacają odsetki dla bogatych pożyczkodawców. Winą za taki stan rzeczy Autor obarcza nie tylko państwa zapożyczające się ponad miarę, ale także tych, którzy takich pożyczek udzielają. Tymczasem pełnym ryzykiem według prof. Stiglitza obarczone są tylko społeczeństwa krajów zadłużonych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy zamiast pomagać wydobyć się z pułapki zadłużenia działa wyłącznie w interesie pożyczkodawców. Autor namawia do przeprowadzenia dużego odpuszczenia długów oraz anulowania tych, które zostały zaciągnięte przez reżimy i wykorzystane przeciwko podległym im obywatelom. Autor opowiada się także za dopuszczeniem do suwerennej upadłości. Kraje które nie stać na obsługę długów powinny mieć możliwość ogłoszenia upadłości aby kosztami zmian nie obciążać zanadto społeczeństw tych państw.
  http://bez-ideologii.salon24.pl/125378,j-stiglitz-wizja-sprawiedliwej-globalizacji
  ============

  Zapewne Styglitz to „komuch” sterowany z Moskwy….
  Bo to nie może być prawda……

  Bronienie swoich racji bez kszty argumentów, to ślepa wiara.
  Wolę jednak własny rozum, i trzymanie się z daleka od wierzących.
  Prawdy Objawione przez media, niekoniecznie są prawdą.

 130. Bywalec 2
  24 maja o godz. 12:28

  „Ruska propaganda na blogu”.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?page_id=2

  Podejrzewałem cię o różne rzeczy, ale na analfabetyzm to nie wpadłem.

 131. Bywalec 2
  24 maja o godz. 10:59

  „IG Farben nie był przed II wojną światową pod kontrolą Standard Oil . IG Farben zaczęło popierać Hitlera w 1932”.

  Ale już wcześniej, w latach dwudzistych, IG Farben kupiło od Standard Oil technologię produkcji benzyny syntetycznej. Na pomysł z COCOM Amerykanie wpadli dzisiątki lat później.

  „Wiesiek, Uproszczenie , uogólnienie i propaganda to twoja specjalność”.
  Na blogu może i nie wypada pisać, ale w realu to by się powiedziało, że Wiesiek ma zdrowego antyamerykańskiego szmergla. 🙂

  Poniżej zaklady IG Farben w Oświęcimu.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/Bundesarchiv_Bild_146-2007-0056%2C_IG-Farbenwerke_Auschwitz.jpg

  Wiesiu, pisz, że to sancja albo AK. 🙂

 132. Waldek B
  23 maja o godz. 18:34

  ” …. o Antku rozbrajającym i tak kiepską polską armię”.

  Piszesz jak początkujący ruski agent, dużo chęci mało wiedzy, w sumie naiwne. 🙂 Plan jest taki, aby w 2030 na wojsko przeznaczać 2,5 proc. PKB, zmodernizowana armia ma liczyć 250 tys. łacznie z siłami obrony terytorialnej na wschodzie. To wszystko w połączeniu z bazami amerykańskimi i strategicznym sojuszem z USA daje silną gwarancję bezpieczeńśtwa. Wiem, że tęsknisz do armii zarządzanej przez Bula Komorowskiego i szoguna Kozieja, ale niestety to se ne vrati, pane Havranek …

 133. Bar Norte
  23 maja o godz. 23:57

  „nie można dokonać przewrotu jeśli nie wisi on w powietrzu.”
  „Dajesz jak Lew Dawidowicz Trocki”.

  Lew Dawidowicz był intelektualistą i coś tam w młodości czytał, niewykluczone, że rozważania św. Augustyna o wojnie sprawiedliwej, choć wyciągnął z tego osobliwe wnioski.

 134. Jest postęp. Wniosku o wotum nieufności dla wariata nie uzasadniał drugi wariat, jak poprzednio. Tym razem PO zleciła wykonanie tego zadania posłowi co prawda o gapowatym wyrazie twarzy, ale przynajmniej nie wariatowi. Jak to mówią, do trzech razy sztuka…

 135. Mauro Rossi
  24 maja o godz. 15:17

  Siła polityczna jest po prostu skorelowana z militarną i gospodarczą.
  Stąd płynie jej projekcja na świat.
  I w dużym stopniu, propaganda.

  Czy jestem nieobiektywny, mam „szmergla”?
  Raczej DOCENIAM……źródło wszelkich zagrożeń.

  Zainwestowano w Talibów kilkanascie milionów- na przykład.
  Jaka była stopa zwrotu z państwowej inwestycji, do prywatnych kieszeni?
  W ISIS zainwestowano kilka miliardów.
  Jaka jest stopa zwrotu?
  Kilkusetmiliardowa?

  Stosując rachunki do działań politycznych różnych rządów, można dojść do ciekawych wniosków.
  Każdą wojnę przygotowuje się wcześniej marketingowo, za pomocą agencji PR. Trzeba zdemonizować i odczłowieczyć przeciwnika, zapewnić poparcie społeczne.
  Potem, społeczeństwo łyka kłamstwa, godzi się na wyrzeczenia i ograniczenia.

  I z takim stanem mamy do czynienia obecnie.
  Zagrożenie irańskie?
  Koreańskie?
  Rosyjskie?
  To banialuki.
  Ale, jak ładnie nakręcają koniunkturę u dostawców drogich zabawek….

  Wolno ci oczywiście kupować ten przekaz, wzmacniany przez główne media.
  Ja nie widzę CELU takiej akcji jak zbrojna, w wykonaniu naszych wydumanych przeciwników.
  Realne jest rzucanie się na przeciwnika stu, czy tysiąckrotnie pod względem zasobów i potencjału silniejszego?
  Komu chcą media taki scenariusz wmówić?
  Idiotom?

 136. Blog en passant rozkwita po staremu

  A to fraszka na anglosasa – jego „stopa zwrotu? kilkusetmiliardowa” – stara jak bajka o rybaku i złotej rybce. Dalej skoczny mazurek o „sojuszu strategicznym z USA” (euro helikoptery zbędne). Nota bene, doktryna obronno-gospodarcza Polski zwana od nazwisk twórców doktryną Macierewicza-Morawieckiego (ang. M&M) głosi – co jest dobre dla Boeinga, to jest dobre dla RP. Oraz – nie będzie Niemiec pluł nam w twarz, a Francuz widelców podbierał.

 137. Słuchałam wczoraj Gości Passenta: R. Sznepf, L. Fogelman, B. Węglarczyk

  Pochylanie się i lamenty nad polityką zagraniczną PiS – „Międzymorze doda nam skrzydeł, jeśli już nie pomoże” – ograniczono do minimum. Chciałam dorzucić, że jest to polityka maluczkich dla maluczkich. Polska mając niemały potencjał spokojnie może grać w unijnej ekstraklasie z Niemcami, Francuzami, Hiszpanami. Ale do tego trzeba trenować, doskonalić ich styl gry, albo wypracować własny, czasem porażkę zaliczyć, ale na Boga nie 1:27.

  Głównym tematem było słynne USA, a nawet USB. Gdyż padła teza, że Trumpa wybrało Ameryka B, tak jak prezesa i jego cyrk – Polska B. Czyli „etnicznie czyste” doły relatywnie zubożone, ba tam na Południu Stanów widzi się biedę głębszą niż na polskich terenach popegeerowskich. Tak relacjonował jeden z Gości, co widział.

  Otóż wybraniec Ameryki B, niejaki DJ Trump proponuje budżet, który ma „dramatyczne zmienić rząd federalny” i „obciąć programy socjalne (ang. safety net) dla 1/5 Amerykanów” „o 3,6 biliona (ang. trillion) dolarów w ciągu 10 lat” – cytaty za Washington Post. Po pierwsze nie wiadomo co z tym zrobi Kongres, jak to przemiele, czy większość republikańskich partyjniaków będzie za? Po drugie, wracając do czasów 1960. czyli programu LB Johnsona pt. „Wielkie Społeczeństwo” (ang. Great Society) mające na celu wyeliminowanie biedy i niesprawiedliwości na tle rasowym, w efekcie Partia Demokratyczna wprowadził kilka ustaw socjalnych i transferów państwa dobrobytu. Kontrowersje wokół efektów trwały długo i nie dyskusjom nie ma końca. Faktem jest, że poziom biedy zaczął spadać wcześniej, także w wyniku program Kennedy’ego zmierzającego do radykalnego obniżenia podatków, co spowodowało ożywienie gospodarcze wyczekiwane od lat.

  Czyżby historia się powtarzała? Nawet uchwalenie części zmian proponowanych przez Trumpa będzie bodźcem gospodarczym a la Kennedy. Czyli zamiast zasiłków publicznych ma wzrosnąć zatrudnienie i płace oraz dobrobyt prywatny. A co potem – we’ll see – jak lubią powtarzać Amerykanie mimowolnie za Trumpem. Tylko czy nie można było tego zacząć cztery lata temu, jak proponował republikański kandydat Mitt Romney?

 138. „Wojna z Ubóstwem” w USA: ilustracja

  https://en.wikipedia.org/wiki/War_on_Poverty#/media/File:Number_in_Poverty_and_Poverty_Rate_1959_to_2011._United_States..PNG

  Wykres na dole pokazuje procentowy udział ludności w ubóstwie.

  Oto po latach wychwalanego przez niektórych ekonomistów i ich propagatorów najwyższe ubóstwo osiągnięto w roku 1959 – 22,5 procent, czyli po latach wysokich i progresywnych podatków, oraz szalejącego keynesizmu. W dwóch najdłuższych okresach ożywienia między recesjami, tj. 1961-70 i 1991-2001 poziom ubóstwa spadał. Waha się przez ostatni 55 lat, ale nigdy nie powrócił do dawnego poziomu, zawsze w okolicach 15 procent.

  I teraz doktryna ekonomiczna zwana TRUMPONOMICS zakłada, że w walce z ubóstwem najważniejsze jest prosperity prywatnej gospodarki, niskie i spłaszczone podatki, brak zachęt do przyjmowania zasiłków, oraz JOBS, JOBS, JOBS.

  Są też krytycy …

 139. „Magierowski powołany na wiceministra spraw zagranicznych.”

  Szkoda, że nie na ministra.

 140. Majaczenie redaktora Szostkiewicza:

  „Kiedy do polityków w Polsce dotrze lekcja z tragedii w Manchesterze? Jaka to lekcja? Że sprawcami zamachów terrorystycznych nie są uchodźcy ani imigranci, lecz sąsiedzi, zwykli ludzie, tacy jak my, tylko żyjący podwójnym życiem.”

  Zwykli ludzie???!!!!!!!!!!!!

 141. Tacy jak my?????!!!!!!!!!!!

 142. Jakim podwójnym, k……, życiem my żyjemy??????!!!!!!!!!

 143. Deep State /LMD/
  ” Kiedy prezydent błądzi jak dziecko we mgle i nie uważa za stosowne nauczyć się tego wszystkiego, o czym nie ma zielonego pojęcia, a jednocześnie dowodzi najpotężniejszą armią świata, warto postarać się o liczne bariery ochronne. Tymczasem, kiedy Donald Trump rozkazał swoim generałom zbombardować Syrię i przeprowadzić manewry marynarki wojennej w Azji, członkowie Kongresu amerykańskiego – republikanie i demokraci – urządzili mu owację. Podobnie postąpiły niemal wszystkie media, również w Europie. Pewien francuski dziennik ogólnokrajowy uznał nawet, że w „uderzeniach w Syrii” było „coś wyzwolicielskiego” [1]. 59 rakiet wystrzelonych w bazę lotniczą na Bliskim Wschodzie zamieniło zatem niemal całkowicie prezydenta oskarżanego o niepopularność, amatorszczyznę i nepotyzm w zdeterminowanego, wrażliwego męża stanu, który nie potrafi powstrzymać się od ludzkich odruchów oglądając zdjęcia „ślicznych dzieci okrutnie zamordowanych podczas bardzo barbarzyńskiego ataku”. Taki koncert pochwał jest tym bardziej niepokojący w obecnej napiętej atmosferze międzynarodowej, że Trump uwielbia, kiedy mu się schlebia.

  W styczniu 1961 r., trzy dni przed oddaniem władzy, republikański prezydent Dwight Eisenhower ostrzegł swoich rodaków przed „kompleksem wojskowo-przemysłowym”, którego „wpływów – gospodarczych, politycznych, a nawet duchowych – doświadcza się w każdym mieście, w każdym stanie, w każdej administracji”. Sądząc na podstawie kolejnych zwrotów obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, „kompleks” ten nie próżnował w ostatnich tygodniach. 15 stycznia Trump uważał, że „NATO jest przestarzałe”, a 13 kwietnia oświadczył, że „NATO już nie jest przestarzałe”. Kilka miesięcy temu liczył, że Rosja zostanie „sojusznikiem”, natomiast 12 kwietnia doszedł do wniosku, że stosunki między Waszyngtonem a Moskwą osiągnęły „najniższy punkt w historii”.

  Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew uważa, że gdy tylko „rozwiały się ostatnie mgły wyborcze”, Trumpa „złamał system władzy” w Waszyngtonie. Krótko mówiąc przywołało go do porządku „głębokie państwo”, które nigdy nie pozwala, aby jego priorytety strategiczne ucierpiały z powodu zmiany lokatora w Białym Domu. Najbardziej przywiązani do imperium amerykańskiego republikanie i demokraci mogą triumfować: jeśli Trump przypomina kukiełkę, to nie jest to już „marionetka Kremla” [2]… W tej sprawie wygrało „głębokie państwo”.

  Gdyby zmartwychwstał Eisenhower, zapewne dodałby do swojego „kompleksu wojskowo-przemysłowego” komponent medialny. Podawanej na okrągło informacji potrzebne jest bowiem nieustanne napięcie, lubi ona wojnę i utytułowani komentatorzy tym chętniej szermują krzykliwymi i górnolotnymi proklamacjami, że w konfliktach zbrojnych nie giną już poborowi, wśród których mogłyby być ich dzieci, lecz – często proletariaccy – „ochotnicy”. Główne dzienniki amerykańskie opublikowały 47 artykułów wstępnych poświęconych „uderzeniom” amerykańskim w Syrii. Tylko w jednym z nich „uderzenia” te potępiono”

 144. Muszynianka
  24 maja o godz. 19:04

  „Ale do tego trzeba trenować, doskonalić ich styl gry, albo wypracować własny, czasem porażkę zaliczyć, ale na Boga nie 1:27”.

  Jojczysz, wynik 13:15 też by załatwiał Niemcom sprawę. Oraz Malcie, która jak wiadomo zgłosiła ob. Tuska. Tak czy siak Polska nie wchodziła do finału. Kogo obchodzi wynik, ważne kto gra w finale. Ciekawy byłby wynik 14:14, czyli od jakiego kraju (najsłabszego ogniwa) zaczełoby się strasznie, szantażowanie i przeciąganie na słuszną stronę. Ale to teoria, w finale musiał grać Tusk, no przecież starał się bardzo, chciał nawet Francuzom przepłacić Carakale o 1 milirad zł z pieniędzy podatników ― zapewne w ramach solidarności europejskiej. Czy więc to stanowisko mu się nie należało? ― No należało, jak psu buda na zimę. Kto jak nie Tusk będzie po Manchesterze wzywał Polskę do masowego przyjmowania imigrantów?

 145. wiesiek59
  24 maja o godz. 16:21

  „Zagrożenie irańskie? Koreańskie? Rosyjskie?
  To banialuki. Ale, jak ładnie nakręcają koniunkturę u dostawców drogich zabawek ….”.

  Dużo nie wymagam, wyobraź sobie teoretycznie, że kilka krajów przestaje się zbroić (Izrael, UK, USA), no coś im odbiło, a niektóre z nich nawet likwidują armię. Bo ― jak piszesz w swej legendarnej przenikliwości ― grożba wojny to przecież banialuki. Masz pojecie ile za chwilę wybuchłoby krwawych wojen? Świat szybko stałby się twoim wymarzonym piekłem. Si vis pacem para belum (w innej formie, ale znaczy to samo: qui desiderat pacem ― praeparet bellum) to bardzo intelgentne spostrzeżenie. Jego autorem jest rzymski pisarz i teoretyk wojskowości Publius Vegetius (Wegecjusz), który zmarł kilkadziesiąt lat przed ostatecznym upadkiem cesarstwa rzymskiego w 476 r. więc jego rady były już wóczas jak psu na budę.

 146. Media polskie, zarówno rządowe jak i opozycyjne, przyzwyczajone do przekazu o prostocie cepa jakoś pomijają ukazujące się dziś informacje dotyczące tła politycznego zamachu w Manchesterze.

  A to fascynujące historie dotyczące samego zamachowca, jego rodziny i środowiska, relacji libijskich azylantów politycznych z rządem brytyjskim i nie tylko … – historie siegające początku lat 90, jeszcze okresu polityki prowadzonej przez Thatcher.

  Frapująca lektura – 30 lecie nowego „ładu światowego” w pigułce.

 147. Muszynianka
  24 maja o godz. 18:30

  „Dalej skoczny mazurek o „sojuszu strategicznym z USA” (euro helikoptery zbędne)”.

  Euro helikoptery, piszesz? I za słowo „euro” ekstra dopłata 1 miliard z naszych kieszeni? Oświeć nas, czy ktoś juz nabył prawa autorskie do słówka euro?

 148. Bar Norte
  25 maja o godz. 0:13

  „Media polskie, zarówno rządowe jak i opozycyjne, przyzwyczajone do przekazu o prostocie cepa …”.

  Rzeczy genialne są zwykle proste, jest na to stosowne określenie: „genialnie proste”. 🙂
  Tak że więcej szacunku dla cepa. Używany był z powodzeniem w wojnach chłopskich, co przecież jest ci szczególnie bliskie.

  Mógłbyś też link zamieścić z tymi rewelacjami.

 149. Piez; 21:45.

  Alaz po co daleko szukac przeciez tu na blogu tez mamy kilku takich ze jak
  Amerykanie gdziekolwiek bombarduja zabijajac niewinne dzieci to oni
  z zachwytu az w portki szczaja tak sie ciesza.
  Nie wiem czy to jest debilizm sadyzm a moze cos jeszcze.

 150. Kreml kontra „głębokie państwo” USA

  W Kremlowskim urządzeniu państwa jedno może się podobać. To, że „głębokie państwo” i prezydent na Kremlu to jedno, oraz że LMD popiera.

 151. Co maj(t)aczysz Mauro?

  Prezes pewnie liczył na 5:23 lub podobny wyniki. Wtedy wycieczki prezesa do Nidzicy i Londynu obwołano by historycznym sukcesem i polityką Międzymorza przebiłby Piłsudskiego. Prawdę mówiąc je znam się na tej grze w agitacyjne lusterka, i dymki.

  Faktycznie, strateg Antoni już włączył do strategii obronnej, że nie będzie euro-armii, ani helikopterów, jakichkolwiek helikopterów. Czy WOT już wsiada na konie? Przypina skrzydła? Myślisz, że tę farsę Amerykanie poważnie traktują? I czy użyją bomby termobarycznej w obronie Polski?

 152. Mucholap; znowu bredzi,nie nerwujsia lyknij cos.

  https://www.youtube.com/watch?v=JPfTwCD-qxk

 153. pyrzyce (pyritz), ksiega miejska 1812, 2805 mieszkanców, w tym 18-stu katolików i 20-stu żydow; osiemnastu, lol;

 154. Piez, 9:32
  POPiS dolaczy do kopania Syrii, a potem sprowadzi na nasze osiedla ( te nie ogrodzone ) niezadowolonych.
  Zapalki i benzyna.

 155. wiesiek59
  Kolejna republika bananowa dolacza do Osi Dobra- Czarnogora.
  Petla wokol Rosji zaciska sie troche mocniej.

 156. folwarkPn
  25 maja o godz. 10:45

  Poszukajmy, jaki INTERES kryje się za tym.
  Co zabezpiecza przyjęcie Czarnogóry, jakie sa z tego korzyści i dla kogo.
  Albo, co daje przejęcie tego kraiku przeciw komuś.

  Militarnie, gospodarczo, zasobowo, bez sensu.
  Ile Czarnogóra wystawi?
  Batalion?
  Ale jako ruch blokujący, sens to ma.

 157. Odcięcie prawosławnej i prorosyjskiej Serbii od dostępu do morza- chyba tylko tyle da się wydusić z tego tematu.

 158. Według raportu broniącej praw człowieka organizacji amerykański Departament Obrony zwyczajnie nie wie, co dokładnie stało się z wartą ponad miliard dolarów bronią sprzedaną Kuwejtowi i Irakowi. Do takich wniosków Amnesty International doszło po przeanalizowaniu dokumentów z amerykańskiego audytu za 2016 rok, który został już odtajniony. USA straciły z oczu m.in. broń ręczną, karabiny maszynowe, moździerze razem z amunicją. Sprzęt ten trafił do Iraku w ramach programu Iraq Train and Equip, który miał przygotować tamtejsze siły zbrojne, a także milicje kurdyjskie i mniejsze ugrupowania tworzone przez lokalnych szejków, do walki z Państwem Islamskim. Kuwejt natomiast kupował broń w ramach zwykłych umów, takich samych, jakie Donald Trump zawierał kilka dni temu w Arabii Saudyjskiej.
  http://strajk.eu/usa-zgubilo-bron-warta-miliard-dolarow/
  =========

  Najpierw uzbroić i wyszkolić, potem zwalczać…..

 159. @Muszynianko, w ekonomii wszystko mozna udowodnic. Np. to, ze obnizenie podatkow wplywa na przyrost miejsc pracy. Inni , a jest ich rownie duzo, uwazaja, ze wogole nie ma to wplywu, jedynie ze wzbogaca najbogatszych. O jakie miejsca pracy ci chodzi, skoro bezrobocie w USA wynosi nieco powyzej 4%, a prostych prac w cenie 10dolarow i troszke wiecej jest zatrzesienie. Nikt na razie nie sprowadza prac montazowych przy stole i szwaczkowych z dalekich krajow ( to po ile beda te miejsca pracy?) , wrecz przeciwnie kolejne miejsca pracy wynoszone sa chociazby do Meksyku, albo stanow, gdzie gospodarka i tak ma sie dobrze. To kiedy nr45 ekonomia zmieni ten trend? Po obnizenium podatkow dla 5% obywateli?
  Ludzie niewykwalifikowani dalej nie dostana pracy wymagajacej wysokich kwalifikacji ze stawka podstawowa 3 razy wyzsza od min. Troche mozna im pomoc ustalac wyzsze minimum wage (np. w NY ma dojsc do $15 w ciagu dwu lat), czemu oczywiscie jest przeciwny nr 45 i jego ekipa. Nie dziwota, nr 45 lubi placic nawet nie min. wage, ale ponizej.
  Zawsze, nawet w najbardziej cywilizowanych krajach jest spora grupa ludzi, ktorzy beda uzaleznieni od panstwa, bo tak lubia, bo nie maja innego wyjscia. I ci ktorych los wyroznil maja obowiazek w tym partycypowac w wiekszym stopniu niz ci co po prostu maja tylko na zycie a nie 10-ty jacht. A takze kazde cywilizowane panstwo ma obowiazek zapewnic powszechna opieke zdrowotna, powszechne wyksztalcenie, opieke nad najslabszymi. Nigdy tego, zwlaszcza opieki zdrowotnej tu nie bylo.
  Nie obrazaj Reagana porownuja jego Reaganomike do nr 45. Np. to Reagan zapalony republikanin, ale i czlowiek wprowadzil prawo federacyjne, ze kazda osoba w calych stanach musi byc przyjeta na pogotowiu ratunkowym niezaleznie od czegokolwiek, teraz odchodzi sie od tego. Nie zapomne mu jednak, ze to on otworzyl brame na nieograniczone bogacenie sie najbogatszych.
  Obiegowe opinie czasami odbiegaja od rzeczywistosci. Kilka dni temu przedstawiono analizy, ze najubozsza grupa etniczna w USA sa….nie czarni z na zasilkach, nie nielegalni Latynosi tez na zasilkach, nie wspominajac o bialych z wielu stanow w jeszcze wiekszym procencie na zasilkach, ale pracowici, madrzy, skromni i co tylko Chinczycy. Nie wiem, jak to liczono, ale jak widac wszystko przy odrobinie dobrej woli mozna udowodnic.

 160. folwarkPn; 10:45.

  Jezeli petla wokol Rosji zacisnie sie jeszcze bardziej to Putin uzyje bomby
  Sacharowa i bedzie po ptakach.

  https://www.youtube.com/watch?v=oMv2oyL9A24

 161. Mauro Rossi

  „Mógłbyś też link zamieścić z tymi rewelacjami”

  Dziś PAP w trosce by polscy czytelnicy nie doznali dysonasu poznawczego zdecydował się zamieścić dwie krótkie, bardzo oględne i fragmentaryczne depesze dotykające tej sprawy. Jedna dotyczy wstrzymania wymiany informacji poufnych między Wielką Brytania i USA zaś druga tła politycznego zamachu. Tę drugą pod idiotycznym tytułem „Tuż przed zamachem terrorysta z Manchesteru swobodnie podróżował po Europie” znajdziesz na niezależna.pl
  Obszerniejsze materiały, wraz z linkami na źródła, są dostępne w mediach społecznościowych.

 162. Na majowym posiedzeniu poruszona została także kwestia ograniczenia monstrualnego bilansu banku centralnego USA. Od upadku Lehman Brothers Fed skupił obligacje hipoteczne i skarbowe za ponad trzy biliony dolarów, płacąc zań nowo wykreowanymi pieniędzmi (QE). Teraz kierownictwo Rezerwy Federalnej zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć sumę bilansową, aby przy tym nie zdewastować wycen obligacji i nie doprowadzić do gwałtownego wzrostu rynkowych stóp procentowych.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Fed-martwi-sie-o-wycene-aktywow-7520175.html
  =============

  I świat ma problem…..
  W podobnej sytuacji jest jeszcze kilku emitentów powietrza….

 163. Ted’dy bear
  25 maja o godz. 15:21

  Moim zdaniem, broń atomowa jest ostatecznym systemem OBRONY.
  I jest w sumie tańsza w utrzymaniu, niż równoważna ilość dywizji.
  Siła żywa, piechota, jest potrzebna jedynie do zdobywania i okupacji terenu, albo osłony własnego terytorium.

  Jak duże siły są potrzebne do utrzymania w podległości okupowanych krajów?
  Po ostatnich przypadkach widzimy, że zawsze sa niewystarczające…..

 164. Wiesiek59; 15:48.

  Zgadza sie,ale moze dojsc do tego ze Rosja nie bedzie miala innego
  wyjscia jak tylko uzyc tej bomby.

 165. Po raz pierwszy zamieściłem komentarz na blogu redaktora Szostkiewicza i oczywiście nie byłem zaszokowany ujrzawszy pod tekstem formułkę „Twój komentarz czeka na moderację.” Czekanie może potrwać nie wiadomo jak długo, więc póki co zamieszczam ten komentarz tutaj:

  Redaktor Szostkiewicz: „Sprawcami zamachów terrorystycznych nie są uchodźcy ani imigranci, lecz sąsiedzi, zwykli ludzie, tacy jak my, tylko żyjący podwójnym życiem.”

  Salman Abedi, który w Manchesterze zabił 22 ludzi, w tym polskie małżeństwo, nie był żadnym zwykłym człowiekiem. Zwykłego człowieka – imigrantkę z Białorusi – można zobaczyć na załączonym wideo. Wobec takich osób nikt nie prowadzi polityki strachu. Otrzymują one wizy pobytowe niemal od ręki. Niech przyjedzie ich choćby milion, zostaną wszystkie przyjęte przez Polaków z otwartymi ramionami. Natomiast „zwykli ludzie” w rodzaju Abediego to tykające bomby mogące wybuchnąć w każdej chwili. Polityka strachu to niezbędne minimum działań, jakie wobec nich należy podjąć. Tylko trzeba ją kierować nie do zwykłych ludzi – ci doskonale wiedzą, skąd płynie zagrożenie – lecz do pięknoduchów, którzy tykającym ludzkim bombom chcą szeroko otworzyć drzwi.

  https://www.youtube.com/watch?v=DxoC6tRN6Is&t

 166. Donoszę -jakiś VIP stojący w kręgu Vipów przeszkodził Dudzie w oparciu o ramie Donalda Trumpa .Co za brak wyczucia tego ” zwykłego „blondyna .
  Buzia naszego komiczna ,a jaka praca mięśni policzkowych ,widzicie mnie Zdaje się mówić jego ciało jak blisko , no pewnie z widzimy !!!,zabawny facet . a Co innego inny Donald zwycięzca 27:1 ten nawet usiadł obok DONALDA .

 167. dandy:
  próba opublikowania na blogu Szostkiewicza czegokolwiek, co nie tylko jest niezgodne z jedynie słuszną ideą autora ale na domiar jest sensowne (muszą zachodzić oba warunki) graniczy z cudem. Miłujący wolność słowa (własnego) autor tnie równo z trawą, cenzorzy z ul. Mysiej wysiadają.
  Wielkość pieszczonego przez Szostkiewicza ego przewyższa kominy siekierkowskiej elektrowni:)

 168. quentin t.
  25 maja o godz. 17:38

  Dlaczego nie podoba ci się pan Szostkiewicz?
  Przecież jako stypendysta i stażysta BBC nauczył się najlepszych dostępnych wzorców manipulacji informacją?
  Standardy przyswojone w młodości, procentują w późniejszym wieku…

  A i system grantów umacnia w wierze….

 169. dandy
  25 maja o godz. 16:56

  To pocieszając, że czasem można się z tobą zgodzić w stu procentach.

 170. Bar Norte
  25 maja o godz. 15:26

  Dzięki Bar Norte, zawsze można na ciebie liczyć.

 171. quentin t.
  25 maja o godz. 17:38

  ” … próba opublikowania na blogu Szostkiewicza czegokolwiek … graniczy z cudem. Miłujący wolność słowa (własnego) autor tnie równo z trawą, cenzorzy z ul. Mysiej wysiadają”.

  istnieją pewne szanse na zamieszczanie komentarzy, ale w dyskusjach światopoglądowych, w sprawach bieżącej polityki to istotnie red. Szostkiewicz, deklarujący się jako liberał, jest coraz mniej liberalany i otwarty. No ale przynajmniej komentarze „czekają na moderację”, cokolwiek to oznacza, więc teoretycznie można mieć nadzieję na lepszy dzień pana Soztkiewicza. „Wyborcza” natomiast żadnych nadziei nie daje, po każdym zamachu terrorystycznym zamyka swoje forum, żeby jej stali i wierni czytelnicy nie skrzyknęli się pod hasłami pisowskimi. 🙂

 172. Bar Norte
  25 maja o godz. 0:13
  Mówią ,że w polityce nic nie dzieje się bez przyczyny.

 173. zezem

  „polityce nic nie dzieje się bez przyczyny”

  Tak, ale mimo wszystko trzydziestoletni ciąg przyczynowo-skutkowy składający się na symbiozę państwa z terrorystami islamskimi, na razie po częsci ujawniony przez media po zamachu w Manchesterze, przytłacza.

 174. quentin t.
  25 maja o godz. 17:38

  Dziękuję za ostrzeżenie. Za sprawą kanclerz Merkel słowo „imigranci” stało się w Polsce modnym słowem i każdy obraca nim jak mu wygodnie. Dla lewicowych mediów na przykład imigranci to wyłącznie przybysze z Bliskiego Wschodu i z Afryki. Natomiast na przybyszów z Ukrainy czy Białorusi, którzy masowo pojawiają się w Polsce, polska lewica patrzy jak przez szybę. Tym swoim niezauważaniem imigrantów zza wschodniej granicy daje dowód swojej pogardy dla nich, ale z drugiej strony składa im niezamierzony komplement. Ludzie ci nie są przez nią zauważani, bo nie sprawiają żadnych problemów. Spokojnie pracują, pilnie uczą się języka, płacą podatki. Są idealnymi imigrantami. Do tego stopnia idealnymi, że właściwie nimi nie są. To nudne. Co innego tykające ludzkie bomby. Co za wstyd, że wciąż jeszcze nie ma ich u nas. Jak my bez nich mamy wykazać się swoją tolerancją, otwartością na inną kulturę, odwagą? Ech, szkoda gadać. Polski ciemnogród i tak tego nie zrozumie.

 175. Mauro Rossi
  25 maja o godz. 18:31
  „dandy
  25 maja o godz. 16:56
  To pocieszając, że czasem można się z tobą zgodzić w stu procentach.”

  Podejrzewam, że nie tylko ty się zgadzasz ze mną w stu procentach. Nie każdy jednak może sobie pozwalić na szczerość. W każdym razie na zdeklarowanych czytelników GW i widzów TVN bym nie liczył.

 176. Mam dwie wiadomości, dobrą i nie taką dobrą. Wiadomość dobra – nie musiałem czekać długo na moderację u redaktora Szostkiewicza, już się odbyła. Wiadomość nie taka dobra – mój komentarz z witryny redaktora zniknął, razem z wiadomą formułką, quentin t. wiedział, co mówi, ostrzegając mnie.

 177. Muszynianka
  25 maja o godz. 2:45

  „Prezes pewnie liczył na 5:23 lub podobny wyniki”.

  Prezes liczył na to co się stało. Popatrzcie tylko, tak to działa. Ludzie popatrzyli i zrozumieli.

  „strateg Antoni już włączył do strategii obronnej, że nie będzie euro-armii …”.

  No ja tam jestem za tą mityczną euroarmią (te Zastępy Anielskie), jednakże pod warunkiem, że na jej czele stanie pewien Czech z powieści Jarosława Haszka. Chodzi o to, aby było raczej śmiesznie niż strasznie. Należałoby tylko wystrzegać się w euroarmii włoskich żołnierzy, bo oni podczas II wojny stratowali w ucieczce kilku swoich generałów.

  ” … ani helikopterów, jakichkolwiek helikopterów”.

  Ujawniono dokumenty dotyczeące przetargu „tych helikopterów”. Nie wiem, czy tego właśnie oczekiwałaś wraz z Plaformą O? 🙂
  http://niezalezna.pl/99443-koniecznie-zobacz-te-dokumenty-zamkna-usta-opozycji

  „Czy WOT już wsiada na konie”?

  Fiński WOT przez połowę roku operuje na nartach, a w naszym klimacie to można na wszystkim. Najważniejsze, aby ludzie mieli z czego strzelać i umieli to robić. Tradycje partyzanckie mamy przecież, w razie czego, ogromne.

  Też nie wiem czemu cię to interesuje, bo w razie czego zmykasz przecież za Odrę, gdzie popierasz rząd PO na uchodźstwie w Lizbonie lub na Maderze. Albo ― co raczej obstawiam ― wybierasz kierunek przeciwny i wspierasz proputinowski rząd odnowy w Moskwie.

 178. Piez
  25 maja o godz. 21:22

  „Adrian w samolocie”. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,21864359,duda-szef-bbn-macierewicz-i-szef-msz-polecieli-do-brukseli.html#BoxNewsImg&a=66&c=61

  Wzruszająca jest ta troska GW, gdyby zdarzyło się nieszczęście Czerska przez trzy dni to by piła z radości. A gdyby polecieli trzema samolotami jakaż to byłaby rozrutność, no kolejna afera. Czerska już do końca swych dni pozostanie niezaspokojona w swych skrytych pragnieniach.

 179. W naszych warunkach klimatyczno- surowcowych, nie produkujemy wystarczających ilości owsa. ny postawić na konnicę.
  ani benzyny syntetycznej, by postawić na trakcję zmechanizowaną.

  Pozostaje trakcja „per pedes”.
  Jaki japiszon przejdzie 40 km dziennie?
  Z obciążeniem 40 kg?
  Logistyka, tajne bazy materiałowe, koszt ich utrzymania……
  Interesujący problem.

 180. Maciarewicz jest bardzo ważnym ministrem dla planu Kaczyńskiego skoro mimo tak skandalicznego sondażu go trzyma. Nie mam złudzeń , że to plan zdobycia władzy autorytarnej

 181. „W ekonomii wszystko można udowodnić”

  Zyto (15:06) – jak się mocno chce to można dowodzić bez pojęcia 😉
  Oczywiście chodziło o politykę ekonomiczną (ekonomię uprawia się na uniwersytetach) tejże administracji. Ludzie prezydenta rzucili hasła i zobaczymy, co z ich realizacji wyniknie. Najpierw muszą przepchnąć zgłoszony budżet i ustawy przez Kongres.

  Moim zdaniem partia republikańska jest zbyt niepoukładanym zlepkiem rozbieżnych idei i interesów, a prezydent jest politykiem jak słoń Dumbo (to say the least), i to w każdej dziedzinie oprócz zwodzenia wyborców i knucia przeciw oponentce – ale tym zajmują się już trzy wzajemnie zwalczające się dochodzenia.

  Po drugie uważam, że Ameryka potrzebuje na gwałt reformy podatków od firm i dochodów z biznesu. Czy to im, Trumpowi i GOP się uda? Nie ma pewności. Z pewnością deregulacje, w tym wymierzone w przepisy i przepisiki w obronie środowiska naturalnego, pomagają nakręcić wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Ale zależności jest wiele. Symptomatyczne, że USD nadal traci do EUR, już 8 procent stracił od listopada, w tym 3 procent od wyboru Macrona. To pomoże Ameryce w tworzeniu miejsc pracy, ale nie jest dowodem na siłę jej polityki ekonomicznej.

  Dzięki za cenne obserwacje i uwagi, o tym co piszczy w nowojorskiej trawie.

 182. @dandy

  Przeczytałem Twój wpis, który nie przeszedł u Szostkiewicza. Mogę podać powód moderacji – ten tekst jest rasistowski, a gospodarz „Gry w klasy” nie toleruje żadnej formy dyskryminacji.

  Zadam Ci dwa pytania:
  (1) Największy morderca w dziejach ludzkości, Józef Stalin, był Gruzinem. Czy wyrażasz zgodę na imigrantów z Gruzji?
  (2) Feliks Dzierżyński był polskiego pochodzenia. Czy wyrażasz zgodę na imigrantów z Polski?

  Twój wpis jest nie tylko rasistowski, ale również megalomański. Na jakiej podstawie twierdzisz, że Polacy są lepsi niż cała reszta świata? Dam Ci radę: nie oceniaj ludzi patrząc na ich kolor skóry, narodowość, wyznanie, przynależność partyjną i inne podobne nonsensy – na wstępie, patrz na pracowitość, mądrość życiową i uczciwość.

  Życzę powodzenia w walce z godnym potępienia rasizmem.

 183. Bar Norte
  Nasza ulubiona pani Ania Sikorska-Applebaum nie pogardza zadnymi pieniedzmi, bedac przygotowywana do roli Madelaine Albright ( przestepcy wojennego ) w zrownaniu z ziemia nastepnego kraju.
  Tutaj wystepuje jako komentator w biografii Lwa Bronsztajna – Trockiego na youtube.
  https://www.youtube.com/watch?v=bLC5KD4PwBw

 184. Anur
  26 maja o godz. 8:41
  „Twój wpis jest nie tylko rasistowski, ale również megalomański. Na jakiej podstawie twierdzisz, że Polacy są lepsi niż cała reszta świata?”

  Z zarzutem, że mój tekst jest rasistowski, się zgadzam. Rzeczywiście nie lubię tykających ludzkich bomb. Dla mnie jest to rasa odrażająca. Z kolei zarzutu, że mój tekst jest megalomański, nie rozumiem, bo twierdzenia, jakoby Polacy byli lepsi niż reszta świata, w moim tekście po prostu nie ma.

  Kierując się Twoją logiką, zarzut rasizmu można postawić nawet administracji USA. Otóż administracja USA uparcie odmawia zniesienia wiz dla Polaków. Według Twojej logiki należy to uznać za rasizm, bo zachodzi tu przypadek oczywistej dyskryminacji. Co z tego, że niektórzy nasi rodacy samowolnie przedłużają sobie termin pobytu? Z jakiej racji z tego powodu mają cierpieć wszyscy Polacy? Z Twojej logiki wynika, że cierpią, bo są Polakami, a Amerykanie rasistami. Rzeczywisty powód jest jednak inny. Zbyt wielu Polaków samowolnie przedłuża sobie pobyt i dopóki to nie ustanie, wizy nie zostaną zniesione. Analogiczną logiką kieruję się ja. Zbyt wiele tykających ludzkich bomb trafia się wśród przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Dlatego, dopóki to nie ustanie, przybyszów z tych rejonów Polsce nie życzę.

 185. Dandy
  Publikujesz rasistowskie teksty i jesteś rasistą ?
  Pytam tylko dlatego, bo nie często spotykamy z taką szczerością.
  http://www.spiegel.de/politik/ausland/donald-trump-in-bruessel-eu-und-usa-uneins-beim-thema-russland-a-1149241.html

 186. Dandy
  Przepraszam , w poprzednim wpisie wplątał mi się niewłaściwy link, to jest właściwy , opisujący czym jest rasizm.
  To, że na blogu mamy ludzi , którzy otwarcie przyznają się do rasizmu to nowa jakość , ale właściwie nie niespodzianka.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rasizm

 187. Bywalec 2
  26 maja o godz. 11:12
  „Dandy
  Przepraszam…”

  Nie przepraszaj, po prostu unikaj pustosłowia.

 188. Trafiając do zakazanego ISIL ludzie dostają poczucie braterstwa, równości, odpowiedzialności za drugiego niezależnie od pochodzenia. Tu nie jest ważne, czy pochodzi się z bogatej rodziny, z wpływowego klanu czy plemienia. Tutaj, tak jak kiedyś u komunistów czy pierwszych chrześcijan, „nie ma Greka, ani Żyda”. Najważniejsze to zburzenie starych, skorumpowanych tronów i zakończenie bytu rzeczywistości politycznej, kreślonej od zachodniej linijki. 80% ludności planety podpada w tym porządku pod kategorię wykluczonych, których egzystencja ma niewolniczy charakter. Tak, salafici stosują brutalne metody, ich zwolennicy uważają jednak, że nie ma innej drogi. Do swojej idei przekonani są w sposób absolutny, nie mając najmniejszych wątpliwości. To dzięki temu ISIL rozwinął się nie tylko w Syrii i Iraku, ale też promieniuje ideowo na obszar Unii Europejskiej i dawnego ZSRR. To powstanie ludzi wykluczonych, wściekłych z powodu braku perspektyw, braku sensu, z powodu oceanu hipokryzji, kłamstwa i cynizmu. Salafizm jest sposobem na życie, pozwala odnaleźć sens.
  https://wolnemedia.net/o-onanizowaniu-sie-wojna-z-terrorem/
  ==========

  Coś w tm spojrzeniu jest……
  Produkowanie wykluczonych, ludzi drugiej kategorii, skazanych na nędzę, zaczyna się mścić.

 189. Dandy
  To, że ktoś otwarcie przyznaje się na blogu do rasizmu , jest napewno godne zauważenia.

 190. Zamachowiec z Manchesteru mógł mieć związki z organizacją terrorystyczną, której w rozwoju prawdopodobnie pomógł swojego czasu brytyjski wywiad. Trudno o bardziej przekonujący przykład sytuacji, w której sianie terroru za granicą boleśnie odbija się na zleceniodawcy.
  http://strajk.eu/jak-radykalizowal-sie-terrorysta-z-manchesteru-cien-brytyjskich-sluzb/
  ==========

  Kto sieje wiatr……

 191. wiesiek59, 13:34
  Reakcyjny rezym w Londynie ma przed niedzielnymi wyborami 15 – punktowe prowadzenie.
  Ludzie boja sie chyba dalszego naplywu obcych.

 192. folwarkPn
  26 maja o godz. 14:11

  DLACZEGO ludzie są głupi?
  Głosują przeciwko własnym interesom?
  Próbę odpowiedzi masz tutaj…..
  =========

  Neoliberalizm dąży do atomizacji społeczeństwa, a przez to do uniemożliwienia, a przynajmniej utrudnienia jego samoorganizacji. Jedynie, gdy słabi i biedni zrozumieją konieczność i będą potrafili zjednoczyć się, będą stanowili realną przeciwwagę dla kapitału. I nie musi to od razu oznaczać komunizmu (co nam się wmawia!), ale jedynie niedopuszczenie do wyzysku i wymuszenie elementarnych reguł sprawiedliwości!! Ale dla (neo)liberałów nie będzie to już „wolna” gospodarka.
  https://pecuniaolet.wordpress.com/2017/05/26/zaprawde-sluszne-to-i-sprawiedliwe/

 193. Być może te dwa kciuki w górę to na znak, że Adrian w końcu obgadał z Trumpem kwestię śledztwa smoleńskiego i zwrotu resztek samolotu.

 194. Przeciwnicy demokracji wykazują troskę o stan społeczeństwa obywatelskiego w Wielkiej Brytani .
  To wszystko oczywiście z perspekty wysoko samozorganizowanych społeczeństw w Rosji i oczywiście innych dyktaturach .

 195. Bywalec 2
  26 maja o godz. 17:17

  Demokracja ma się dobrze do szczebla lokalnego.
  Powyżej, zaczyna rządzić oligarchia lokalna.
  Na szczeblu krajowym zaś, oligarchia finansowa.

  Demokracja jest produktem marketingowym, po rebrandingu.
  Przedtem nazywała się feudalizmem, kapitalizmem kompradorskim.
  Metody przez nią stosowane poza swymi granicami, niczym się nie różnią od tych stosowanych przez konkwistadorów.

  To elity polityczne i finansowe decydują o tym, jakie prawo wejdzie w życie, komu wypowie się wojnę, jakie informacje znajdą się w mediach, kto wygra wybory.
  Sterowanie „ciemnym ludem” jest stosunkowo łatwym zadaniem.
  Może nie na 100%, ale do sprawowania realnej władzy wystarczy 80% skuteczności.
  Resztę zawsze można dokupić….

 196. Postawiona zaledwie sześć miesięcy temu przed budynkiem Sądu Najwyższego Bangladeszu statua przedstawiająca Temidę – grecką boginię uosabiającą sprawiedliwość i prawo – jest właśnie demontowana. Powód? Muzułmanie twierdzą, że obraża ona ich uczucia religijne.
  http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/305269940-Bangladesz-Grecka-bogini-Temida-nie-spodobala-sie-muzulmanom.html
  ==========

  Zdaje się że tolerancyjny Islam kończy się, dzięki saudyjskim pieniądzom wydanym na wersję eksportową- wahabizm.
  Ciekawe gdzie docelowo trafią duże dostawy broni, zakontraktowane ostatnio?
  W czyje ręce, do jakich meczetów, w jakich krajach?

  Krótkowzroczność zachodnich elit, mających spore udziały w firmach zbrojeniowych i ochroniarskich, jest zdumiewająca.
  W kategoriach interesu osobistego, jest to postępowanie zrozumiałe.
  W kategoriach społeczeństw które reprezentują, ich interesów, zdumiewajace.

  Wspierają nasi sojusznicy kraje o całkowicie innym systemie wartości.
  Całkowicie innym systemie społecznym.
  Ale, o podobnych celach.
  EKSPANSJA……
  Z NASZĄ bronią, IM będzie łatwiej?

 197. folwarkPn

  Dzięki za film o Lwie Dawidowiczu.

  Udział w nim pani Anny mnie nie dziwi, bo temat mieści się w szerokim spektrum jej publicystycznych zainteresowań.

  Wracając do Lwa Dawidowicza … .

  Jakiś czas temu napisał pan, że jeden z dziennikarzy, jego chrześniak, poinformował swych amerykańskich słuchaczy iż cała lewica światowa dała się kupić Wall Street więc dooopa zimna – jak mawiają.
  Pozwolę sobie jednak zauważyć, że historycy twierdzą na podstawie twardych źródeł iż również jego ojciec chrzestny Trocki po wybuchu rewolucji lutowej został obficie zaopatrzony finansowo przez kapitał amerykański i brytyjski (z cichym poparciem rządów) i wyekspediowany z Kanady do Rosji by destabilizował rząd Kiereńskiego i zarazem umacniał wpływy polityczne fundatorów tej eskapady.
  W jeszcze większym zakresie kapitał niemiecki wspierał działania bolszewików. Niektórzy autorzy twierdzą, że pieniądze niemieckich banków pozwoliły sfinasować przewrót październikowy. Co oczywiście nie oznacza, że wydarzenia przebiegły zgodnie z zamierzaniami fundatorów czy pożyczkodawców, bo bolszewicy mieli całkowicie odmienne cele polityczne niż ich naiwni dobroczyńcy. Gdy w 1918 konsul niemiecki w imieniu pożyczkodawców usiłował ich politycznie dyscyplinować przypominając o zobowiązaniach został postrzelony cięzko przez jakąś eserówkę co definitywnie zamknęło dyskusję.

  Musi pan przyznać, że patrząc z perspektywy stu lat na tę inwestycję (oczywiście patrząc okiem kapitału) trudno sobie wyobrazić bardziej bezsensownie wydane pieniądze.

  Z podobną sytuacją boryka się Wielka Brytania. Jak informowały media w ostatnich dniach rządy Jej Królewskiej Mości od końca lat 80 utrzymywały, chroniły, wspierały na swoim terenie siatkę libijskich radykałów religijnych (napierw mudżahedinów, potem z Al Kaidy, w końcu z IS – w drugim pokoleniu) mając na uwadzę destabilizację Libii, obalenie Kadafiego a później za ich pośrednictwem umocnienie swych wpływów ekonomicznych i politycznych w tym kraju.
  Im też do głowy nie wpadło, że ta dżihadystyczna konspiracja po osiągnieciu swych celów (w tym przypadku akurat utworzenia rządu w Trypolisie) w końcu zapragnie korzystając z nowych możliwości destabilizować samą Wielką Brytanie.

  Jak widać na tych pierwszych z brzegu przykladach kalkulacja ekonomiczna niekoniecznie musi przekładać się na polityczne powodzenie.

 198. Wiesiek
  A twoja ukochana dyktatura , w przeciwieństwie do demokracji, ma się za to dobrze na każdym szczeblu społecznym i politycznym.
  Tych demokracji to jest jednak trochę trochę więcej i twoja kolejna wielka synteza ma się tak rzeczywistości , jak wszystkie poprzednie twoje wielkie prawdy .

 199. na sycylię wybrała szeryfowa wdzianko w kolorze „fdj – blau”;
  etna się nie obudziła, empedokles śni;

 200. Kadafi zwalczał ekstremistów religijnych, stąd zapewne emigracja wielu rodzin, znajdujących azyl w krajach zachodnich.
  Obstawianie niesterowalnych w gruncie rzeczy religijnych fanatyków, dla osiągnięcia jakichś doraźnych korzyści, to główna wada zachodnich polityków i służb specjalnych.
  Mało było Chomeiniego, Talibów, bin Ladena, by nie popełniać tego typu błędów?

  Głównym sponsorem terroryzmu jest obecnie Arabia Saudyjska.
  Większość broni przez nią kupowana na Zachodzie, trafi w ręce ich duchowych pobratymców w różnych grupach walczących z…Zachodem.
  Można zastanowić się, co powoduje politykami w tej kwestii.
  Prywatny interes?
  Mają udziały w koncernach zbrojeniowych?
  Agencjach ochrony?
  Prywatnych armiach najemników?
  ==========

  Takie coś dałem do Szostkiewicza, bo zaczyna być coraz bardziej tendencyjny….

 201. norte:
  lenina sfinansowal i uzbroil wlasciwie jeden szwajcarski komunista ( organizowalpotem w sowietach szwajcarska komune, ale nie bardzo mu to wychodzilo, ostatecznie padl ofiara czystki stalinowskiej); niemcy sie niejako doczepili;

 202. byk

  Masz na myśli Aleksandra Parvusa?

 203. Bar Norte
  26 maja o godz. 19:31
  Nie tylko Brytyjczycy „umoczyli d…”. Szeroko o tym pisze
  kto i kiedy w niedalekiej przeszłości „mieszał” na Bliskim Wschodzie i z jakim skutkiem Peter Scholl-Latour w swojej ostatniej przed śmiercią książce. Niestety na rynku polskim jest tylko wydanie niemieckie („Der Fluch der bösen Tat” /Klątwa złego czynu).
  Co ciekawe pewne rzeczy opisywane 3 lata temu sprawdzają się niejako dzisiaj…

 204. „kto nie pracuje ten nie je”; w azji nabralo to rozmachu, natomiast na czarnym ladzie – nie, bo umarloby trzy czwarte populacji na raz;

 205. Bywalec 2
  26 maja o godz. 19:43

  mogę ci wymienić dyktatury obejmujące co najmniej pół miliarda ludzi, wspierane przez zachód.
  Tylko po co?
  Nie liczą się formy nominalne rządów, tylko INTERESY….

  Zabawa z takimi jak ty teoretykami jest przednia.
  Nie widzą faktów, tylko teorię głoszoną przez media.

 206. norte:
  nie, rodowity szwajcar, nazwisko wylecialo mi z glowy, hm, parvus nalezal do kadry lenina; ten szwajcar byl niezlym awanturnikiem juz chyba od dziecinstwa i chetnie inwestowal w rozroby 🙂

 207. Dziś na „Kulturze” Lawrence z Arabii.
  Jego epigoni robią do dziś podobną robotę.
  Tym razem, ponoć w ramach demokracji, nie interesów koncernów.

 208. luźne skojarzenie……

  Ten sojusz G-7, dziwnie mi przypomina inny.
  „Sojusz trzech czarnych orłów”…..
  Podzielili świat, zgodnie z własnymi interesami.
  Czy przystoi taki podział krajom nominalnie demokratycznym?
  Czy tym wyznającym „divide et impera”?
  Bo takie kraje niewiele mają wspólnego z demokracją.

 209. wiesiek59
  26 maja o godz. 20:14

  „Głównym sponsorem terroryzmu jest obecnie Arabia Saudyjska”.

  A co masz na mysli? Pańtwo sponsoruje, wywiad tego państwa, Sudyjczycy się w to angażują? Pisz precyzyjnie.

 210. maciek.g
  25 maja o godz. 23:47

  „Maciarewicz jest bardzo ważnym ministrem dla planu Kaczyńskiego …”.

  Zacznijmy Maćku od spraw prostszych, od ustalenia jak na prawde brzmi nazwisko ministra. Brzmi ono Macierwicz, a nie „Maciarewicz”. Jeśli z tym masz kłopoty, to daruj sobie całą resztę.

 211. wiesiek59
  26 maja o godz. 13:34

  „Zamachowiec z Manchesteru mógł mieć związki z organizacją terrorystyczną, której w rozwoju prawdopodobnie pomógł swojego czasu brytyjski wywiad”.

  No to na pewno w Rosji jest podobnie, czy może to kraj wyjkątkowy? 🙂

 212. Mauro Rossi
  26 maja o godz. 21:53

  Zerknij przy sposobności na ten geopolityczny fresk= „Lawrence z Arabii”.
  Tak się robi do dziś politykę na świecie.

  O Saudach i ich inwestycjach sobie wygooglaj.
  Inwestycja na Bałkanach, w Czeczenii, Afganistanie.
  Mało?
  Podziwiam skutki….
  Przy pełnym embargu informacyjnym zachodnich mediów.

 213. Bar Norte ,19:21
  Gdyby Rosja poszla kursem pajaca Jelcyna, wybranego przez Wall Street, to inwestycja w Rewolucje Pazdziernikowa by sie oplacila.
  Dokument z Applebaum o Trockim przemilcza ,jak mogl sobie finansowo mlody Lew poradzic , bedac jedynie synem starozakonnego kulaka, przenoszac sie z jednego miejsca do drugiego, oddalonych o tysiace kilometrow i zyc dostatnio jako kawiarniany intelektualista-Sybir- Wieden-Szwajcaria- Portugalia – Nowy Jork-Petrograd ( ten etap raczej znany )-Turcja- Meksyk.
  W wykladach Uniwersytetu Londynskiego na plytach CD o historii Rosjii twierdza, ze Trocki lepiej od Lenina i Stalina okreslil skuteczna strategie rewolucyjna.

 214. wiesiek59
  Danusia ( zawsze dziewica ) Hubner namawia w wyborczej – jak sprzedawca uzywanych samochodow- do pozbycia sie przez Polske wlasnego pieniadza i wepchniecia glowy polskiego obywatela pod wode, wzorem Grecji.
  http://wyborcza.pl/10,82983,21870048,bycie-poza-strefa-euro-to-wielki-blad-polityczny-danuta-hubner.html

 215. Umarł Zbigniew Brzeziński. Był stary. Chciałoby się zapytać po węgiersku: „Ki a soros”? (znaczy „Kto następny w kolejce? „)

 216. Zmarł pies wojny. Wspominają go miliony ofiar.

 217. Wiesiek
  I znowu wyważasz u mnie otwarte wrota.
  Najlepszym przykładem na takie dyktatury , a przynajmniej niedemokratyczne państwa, bezpośrednio dofinansowywane przez Zachód znajdują się w Uni Europejskiej . Mam tu na myśli Węgry i Polskę z ich illiberalnymi demokracjami.
  Oczywiście , że utrzymywanie tych krajów i tolerowanie ich systemów politycznych w UE , wydaje się jeszcze być w interesie zachodu , inna rzecz jak długo i co to właściwie znaczy.
  Poprostu tylko tyle , że dla tych krajów , podobnie jak dla wielu innych krajów na świecie , poprzez ich tradycję , kulturę i nie na końcu poziom rozwoju politycznego, właściwy jest inny system polityczny.
  Nie oznacza to ale jeszcze wyższości tego systemu, nad demokracją , do której obywatele tych krajów masowo emigrują, od kiedy otrzymali paszporty, a to jest dojść dokładnie od 1987 roku , a więc jeszcze za PRLu i ciągnie się do dzisiaj .
  Wyobrażasz sobie sytuację w Polsce gdyby tylko Brytyjczycy zdecydowaliby sie na rezygnacje z usług polskich imigrantów ?

 218. Każdy kto nie lubi Macierwicz‚a powinien dać sobie spokój, bo @Mauro spokojem raczej taiemu faciowio go nie obdaruje.
  No bo święte nie dla każdego – taka misja!

  Przypuszczam, iż danie spokoju r0sjemó zaowocuje zamówieniem ó prokuratury.

  Komentarze wciąż niepokojonego Maura mogą rozniecić nową bitwę o Alpucharem. A z Moriskamy nie pujdzie uatwo.

 219. Odchodzą w niebyt pokolenia Polaków porozumiewające się mieszankami języków i gwar obecnych dwudziestoleciu niepodległości Polski po pierwszej wojnie światowej.

  Wchodząca obecnie w wiek czynnego prawa wyborczego polska młodzież chętnie opowiadająca się za nacjonalizmem na tłiterach i na fejsach psy gotowa wieszać na osobach mówiących w polskich miejscach publicznych w języku innym niż polski.

  Tymczasem – i czasem następnym literacką polszczyzna jaką posługuje się @Mauro Rossi odchodzi do lamusa, czyli udaje się do kogoś, to jest klasowym odrzutkiem nielubianym przez nikogo.

  Gdy @Bar Norte obiecuje bęcki maczugą trockową, to Maura ogarnia ściema poprawności językowej. I obaj przemilczają tę okoliczność, że to niemiecki pies jest degraben.

  Dzisiejsza polska szkoła powszechna nie nęka dzieci okaleczonych dysgrafią.

  Technologia komunikacji pisemnej chyląca się ku obrazkom naskalnym jutro pozwoli jako usprawiedliwienie przedstawić przez dysgrafika skan kxero od logopedy, bo @Mauro nie wytłumaczył mu jak krowie na rowie, że grafolog sepleni, a logopeda nie powinien siać czeskich błędów przy polskich drogach.

  Ciekaw jestem czy lokalizacja na tym blogu produktu jakim jest aplet korekty pisowni ma opcję język wehikularny. Taka opcja pozwoliłaby komentatorowi z Toronto nazwać zawodnika z Sidnej dópą.

  W czasach mej młodości w Śródmieściu warszawskim można było spotkać dziwki. Dziś językoznawca – zapewne z katolickiej łaski – oczekuje cnoty od panien wyklętych.

  Dawaj tylko swoim!

  https://youtu.be/_7ng45Q5NQo

 220. To chyba okulary przeciw-sutannowe i płaszcz anty-ortodoksji oraz tłumiki na uszach ochroniły komentatora @Bar Norte od świadomości oporu polskiego kleru wobec herezji smoleńskiej. Rzeczywiście! Żadna polska Mańka w Polsce nie stanęła z odkrytą piersią na barykadzie. Polacy są zglobalizowani i Duda robi błazna daleko od Warszawy, a Dodzie kradną stanik na Lazurowym Wybrzeżu.

  Żaden polski katolicki biskup nie wrzucił kostki wyrwanej bau-manowi do północnego baru. Jest tu jeden taki analogista, który życie polskie poznaje z izwiestii i galowego swiata dyplomatycznego. I oba bystrzaki głoszą, ż to elity odprysły z nurtu dziejów.

  Grafomaństwo z natury nie wie gdzie ucho przyłożyć – zgodnie z odwieczną walką klasową pisma ze słowem.

  Cztżby lokaje Zwykłego Posła przechwycili tacę podsuwaną wyznawcom na mszach smoleńskich?

 221. Bywalec 2
  27 maja o godz. 8:38

  Co kryje się za fasadą zachodniej demokracji?
  Przypadkiem nie dyktatura kapitału, oligarchii finansowej, interesy korporacji w których imieniu wywołuje się wojny?
  Co mają do gadania ludzie, wobec politycznych decyzji rzeczywistych władców marionetek zwanych politykami?

  Demokracja jest tak samo dobra, jak chrześcijaństwo- teoretycznie.
  Praktyka jest przeciwstawna pięknym słowom.

 222. Zbyszku- niech Ci ziemia ciezka bedzie.

 223. Niedbale czytającym Polkom i Polakom niedbale słuchającym Polkom i Polakom i nienadążającym za zdarzeniami w ojczyźnie zwracam uwagę, że Maryla Rodowicz juź dawno zadała pytanie Dlaczego Pieta? bo to miał być koncert nie w Wielką Noc ani w Boże Ciało.

  Może znajdzie się jakiś miasto polskie, w którym Babcia ośpiewa wrogość reklamodawców wobec Plebanii. Natenczas>/i> diabeł wstąpił w kieleckie gniazdo Beaty i udał się do Tarnowa.

  https://youtu.be/qnG5GAwLWVM

 224. Brzeziński..

  Z punktu widzenia interesów USA, człowiek genialny.
  Z punktu widzenia krajów które zostały poddane jego koncepcjom, masowy morderca.
  Z perspektywy czasu, niektóre jego posunięcia można uznać za kompletnie błędne.
  Na przykład, uzbrajanie religijnych fanatyków.
  Jeszcze długo skutki tego manewru, powielonego kilkukrotnie przez następców, będzie świat odczuwał…..

  Imperia nie mają przyjaciół ani wrogów.
  Mają tylko interesy, dla których poświęca się pionki.
  Ile pionków, milionów ludzi, straciło życie i zdrowie dzięki Brzezińskiemu?

  „Wielka szachownica” trwa, toczy sie wielopoziomowa rozgrywka, w której uczestniczymy…..

 225. Małgorzata Wassermann obiecała przynieść Zwykłemu Posłowi na tacy głowę Donalda Tuska i oświadczyła, zew nie cofnie się z Drogi Do Prawdy ani o krok.

  Diabeł nie kobieta! Kontynuatorka dzieła Krystyny Pawłowicz.

  https://youtu.be/Yfc7otn7ZoY

 226. Tak sie ucieszylem z wydazen w Manchester ze sie uchlalem. A teraz Zbigu odjehal. Ide sie bawic.

 227. guzdra
  27 maja o godz. 13:03

  „Małgorzata Wassermann obiecała przynieść Zwykłemu Posłowi na tacy głowę Donalda Tuska”.

  Więcej optymizmu, Donald T. na pewno jest niewinny, a niewinnośc zawsze się obroni.
  Zreszta, czy te oczy mogą kłamać?
  https://images40.fotosik.pl/284/b4d235622bb9fce8.jpg

 228. Indoor prawdziwy
  27 maja o godz. 6:55

  „Umarł Zbigniew Brzeziński. Był stary. Chciałoby się zapytać po węgiersku: „Ki a soros”? (znaczy „Kto następny w kolejce? „)”.

  Na wszelki (nomen omen) wypadek nie lata do Rosji.

 229. wiesiek59
  26 maja o godz. 22:09

  Mauro Rossi
  „O Saudach i ich inwestycjach sobie wygooglaj”.

  Pytałem odowody przestępstw, a ty „wygooglaj sobie”.
  Twój świat jest równie nieskomplikowany jak dowolnego przedszkolaka.

 230. Mauro Rossi
  27 maja o godz. 14:29

  Wpisz sobie „ISIS finansowanie”, albo poszukaj tekstów Repetowicza albo Balcerowicza na ten temat.

  Jeżeli mnie jakis temat frapuje, szukam informacji.

 231. Operacja ta nie jest obecnie tajemnicą, podobnie jak i jej niezamierzone skutki uboczne.
  [Hilary Clinton: Należy pamiętać, że ci, z którymi dziś walczymy, to my ich stworzyliśmy 20 lat temu. A to dlatego, że nie chcieliśmy, żeby Związek Radziecki kontrolował Azję Środkową. Więc wzięliśmy się do roboty. Reagan, Kongres, wszyscy się zgodzili, żeby ubić interes z pakistańskimi bojówkami, z ISIS, zrekrutować mudżihadinów, ściągnąć posiłki z Arabii Saudyjskiej… I co, opłacało się, Rosjanie przegrali. I wycofaliśmy się, i im zostawiliśmy poradzenie sobie z tym paskudztwem, jakie im sprowadziliśmy. Teraz musimy nadrobić stracony czas:
  […]
  Ten przykład nie stanowi po prostu precedensu. To, co obecnie dzieje się w Iraku, Afganistanie i Syrii, jest w rzeczywistości kontynuacją starej historii. Al-Nusra i ISIS są ideologicznymi i organizacyjnymi potomkami tych ekstremistycznych elementów, które rząd USA wykorzystał trzydzieści lat temu.

  USA poszły za ciosem i własną inwazją na Irak w 2003 roku stworzyły płodny grunt dla ekstremistów. Gdyby nie próżnia we władzy pozostawiona przez usunięcie i egzekucję Saddama, Al-Kaida w Iraku, aka ISIS, nie istniałaby. A gdyby nie waszyngtońska próba obalenia Asada przez zbrojenie, finansowanie i szkolenie mętnych grup bojowników w Syrii, nie ma siły, żeby ISIS było w stanie przypuścić szturm na Irak w czerwcu 2014.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2016/03/ukryte-pochodzenie-isis/
  ===========

  „Zbigowi” zawdzięczają ludzie wiele.
  Nawet niemożność przeżycia…..
  Równie wiele koncepcjom Zbiga zawdzięczają bankierzy.
  Na przykład, trwały deficyt budżetowy USA, dający okazję zarobić.
  Wojna jest bardzo korzystnym stanem.
  Dla niewielu.

 232. Jedno zdjęcie

  http://media.wplm.pl/pictures/825/upscale_True/path/2017/05/26/825/363/4fdfc97f87434d65a7986a9eed28b75b.jpeg

  „… zastąpiło tysiące słów i publicystyczne elaboraty. Wykonana przez amerykańskiego dziennikarza, podpisującego się pseudonimem Alt Right Report, fotografia warszawskiego metra wzbudziła dyskusję nie tylko wśród internautów, lecz również wśród mainstreamowych mediów. „To jest metro w Polsce… zauważyliście coś?” – napisał identyfikujący się z popieranym przez tzw. alt-prawicę Donaldem Trumpem. Odpowiedzi internautów mogą zaskakiwać, więcej – one obnażają realny problem. Pokazują, jaki jest stan ducha społeczeństw zachodnich. Oprócz banalnych zachwytów nad czytającymi książki w metrze Polakami pojawiła się cała masa głosów dotykających cywilizacyjnych problemów. „Dlaczego nie ma kału ani moczu czy czarnych palących blanty?”, „Tylko tam siedzą. Nikt nie próbuje nikogo zabić. Ale dziwne. Jesteś pewien, że to na tej planecie?”, „Tak, to wygląda jak metro w Paryżu 40 lat temu”, „Nie rozumiem. Gdzie są śmieci i kałuże moczu? Oni nie są agresywni? To tak można?” – takie wpisy znalazły się pod zdjęciem. Ktoś wrzucił nawet fotografię z paryskiego metra pełnego czarnoskórych mężczyzn i kobiet w dżihabach”. (wpolityce)

 233. @Mauro Rossi pyta a ja odpowiadam: jeśli za oczami jest siedlisko inteligencji emocjonalnej to te oczy mogą mówić prawdę alternatywną. Chyba nie zrozumiałeś wyjaśnienia Jacka Kurskiego: Pismo jest nieemisyjne. Bo ciemny lud za darmo widzi w oczach Małgosi żądzę krwi.

  Donald Tusk tłumaczył, że wizję trzeba zanieść do lekarza. A Jacuś jakoś telewizji wyleczyć nie może.

  Nie skorzystałem z podanego mi adresu internetowego i skorzystać nie zamierzam. Bowiem Prawda się kryje w oczach brata Największego Przywódcy Wszechczasów zamordowanego przez duet Donald-Władimir.

  Trzeba Polskę latami prowadzić prze Pustynię Błędowską, aby zrozumiała, że Pan zesłał jej Zbawcę na ratunek.

 234. [Generał Clark opowiada o swojej wizycie w Pentagonie kilka dni po 9/11. Jeden z generałów powiedział mu: „Idziemy na wojnę z Irakiem. Nie, nie wiem, dlaczego. Podejrzewam, że nie wiedzą, co innego mogliby robić. Nie, nie mają żadnych nowych informacji o powiązaniach Saddama z Al-Kaidą. Po prostu podjęli taką decyzję. Podejrzewam, że nie wiemy, co zrobić w sprawie terrorystów, ale mamy dobrą armię i możemy obalać rządy. Jak masz pod ręką tylko młotek, to wszystko dla ciebie wygląda jak gwóźdź”. Clark wrócił spotkać się z generałem po kilku tygodniach, w tym czasie USA bombardowały już Afganistan. Clark zapytał, czy plan jest wciąż aktualny. Generał odpowiedział: „Gorzej. Właśnie dostałem notatkę od Sekretarza Obrony. Zamierzamy podbić siedem państw w ciągu pięciu lat. Najpierw Irak, potem Syria, Liban, Libia, Somalia, Sudan i na koniec Iran. Prawda o Bliskim Wschodzie jest taka, że gdyby nie byłoby tam ropy, byłby jak Afryka”:
  https://youtu.be/9RC1Mepk_Sw .]

 235. Brzeziński: człowiek, który skutecznie podstawiał nogę sowieckiemu miśkowi. I bardzo dobrze !

 236. wiesiek59
  27 maja o godz. 14:58

  „Jeżeli mnie jakis temat frapuje, szukam informacji”.

  I sądisz, że to są jedyne informacje, czy tylko najłatwiej dostępne i frgmentaryczne, w tym także dezinformacje. I na tych podstawach wydajesz kategoryczne sądy, najczęściej kuriozalne.

 237. guzdra

  „To chyba okulary przeciw-sutannowe i płaszcz anty-ortodoksji oraz tłumiki na uszach ochroniły komentatora @Bar Norte od świadomości oporu polskiego kleru wobec herezji smoleńskiej.”

  Jęsli chodzi o kosciół to za warte uwagi uznaję nauczanie Franciszka.

 238. byk

  „nazwisko wyleciało mi z głowy”

  Fritz Platten

 239. wiesiek59
  Volvo przejete przez Chiny dziesiec lat temu , teraz kolej na angielski samochod sportowy Lotus ( Chiny przejely tez fabryke kultowych londynskich taksowek ).
  Genialni amerykanscy spekulanci kupili Volvo osiemnascie lat temu za 6,5 miliarda dolarow, zeby po kilku latach oddac je za marne 1,5 miliarda Chinczykom ( Balcerowicz mial dobrych nauczycieli ).
  To sie nazywa ,,socjalizm dla bogatych ” !

 240. Specjalista od islamu dr Bill Warner wyjaśnia, czym jest dżihad i co nas byc może czekać w przyszłości. Ewentualnym polemistom przypominam, że w odróżnieniu od nich dr Warner zna język arabski.

  Od 18 minuty i 55 sek. Calość jego wypowiedzi trwa 5 mint.
  https://vod.tvp.pl/video/warto-rozmawiac,25052017,30239792
  Warto przebrnąć przez początkowe reklamy.

 241. guzdra

  „maczuga trockowa”

  „Dialektyka – nie jest ani fikcją ani mistyką, lecz nauką o formach naszego myślenia, jeśli nie ogranicza się ono do codziennych życiowych trosk, lecz próbuje zrozumieć bardziej złożone i długotrwałe procesy. Między dialektyką a formalną logiką taki jest, powiedzmy, stosunek wzajemny, jak między wyższą a niższą matematyką.

  Spróbuję tu w najbardziej skrótowej formie określić istotę problemu. Logika prostego sylogizmu Arystotelesa wychodzi od tego, że A=A. Prawdę tę przyjmuje się jako aksjomat dla wielu praktycznych ludzkich poczynań i elementarnych uogólnień. W gruncie rzeczy A nie = A. Łatwo to udowodnić, jeśli się spojrzy na te dwie litery przez szkło powiększające: bardzo się od siebie różnią. – Jednakże – zaprotestuje ktoś – nie chodzi o wielkość i formę liter – są to tylko symbole równych wielkości, na przykład funta cukru. Protest jest chybiony. – w rzeczywistości funt cukru nigdy nie jest równy funtowi cukru, dokładniejsza waga zawsze wykaże różnicę. Sprzeciwi się ktoś: za to funt cukru równa się samemu sobie. Nie jest to prawda: wszystkie ciała nieustannie zmieniają swe rozmiary, wagę, wygląd itp. i nigdy nie są równe samym sobie. Sofista powie na to, że funt cukru równy jest samemu sobie „w każdym danym momencie”. nie mówiąc już o bardzo wątpliwej praktyczności takiego „aksjomatu”, także teoretycznie nie wytrzymuje on krytyki. Jak w gruncie rzeczy rozumieć słowo „moment”? Jeśli jest to nieskończenie mała cząsteczka czasu, wówczas funt cukru nieuchronnie ulega w ciągu owego „momentu” pewnym zmianom. Czy też „moment” jest czysto matematyczną abstrakcją, tj. stanowi zero czasu? Jednakże wszystko co istnieje, istnieje w czasie; samo istnienie jest nieustannym procesem przemian; czas jest więc podstawowym elementem istnienia. A więc aksjomat A=A oznacza, że każde ciało równe jest samemu sobie, gdy się nie zmienia, tj. nie istnieje.

  Na pierwszy rzut oka może się wydać, że te „subtelności” do niczego nie są potrzebne. W gruncie rzeczy mają one znaczenie decydujące. Aksjomat A=A jest, z jednej strony, źródłem całego naszego poznania, z drugiej strony – źródłem wszystkich błędów naszego poznania. Bezkarnie korzystać z aksjomatu A=A można tylko w pewnych granicach. Kiedy ilościowe zmiany A dla interesującego nas zagadnienia są nieistotne, wówczas możemy przyjmować, że A=A. Tak na przykład sprzedawca i kupujący odnoszą się do funta cukru. Tak odnosimy się do temperatury słońca. Do niedawna tak odnosiliśmy się do siły nabywczej dolara. Jednakże zmiany ilościowe po przekroczeniu pewnych granic przechodzą w jakościowe. Funt cukru, który ulega działaniu wody lub nafty, przestaje być funtem cukru. Dolar w objęciach prezydenta przestaje być dolarem. Uchwycenie w porę krytycznego momentu przemiany ilości w jakość jest jednym z najważniejszych zadań we wszystkich krainach poznania, w tym także w socjologii.”

 242. Mauro Rossi
  27 maja 2017 godz.15.46

  Zachwalając program Pośpieszalskiego obrażasz inteligencję czytelników tego blogu. Z Warnera taki specjalista jak z Pośpieszalskiego rzetelny dziennikarz.

 243. guzdra
  27 maja o godz. 15:26

  „Prawda się kryje w oczach brata Największego Przywódcy Wszechczasów zamordowanego przez duet Donald-Władimir”.

  Naiwne to co piszesz, wręcz głupiutkie. Donald nie mógł być żadnym partnerem pułkownika KGB Władimira P, ale mógł być jego ofiarą. Donald jest złotustym amatorem udającym polityka i gdyby miał coś takiego zrobić po trzykroć by zemdlał, bo jest rówież tchórzem. Prawda, moim zdaniem, jest dość banalna, otóż Donald został przez pułkownika wystrychnięty na dudka. Układ, być może dorozumiany, a może coś wiecej (przypominam rozmowy Arabskiego z Sieczinem w moskiewskiej restauracji Doryan Grey w marcu 2010) najprawdopdobniej zakładały utrudnienia w lądowaniu samolotu, co w kampanii prezydenckiej można by pięknie wykorzystać pod hasłem: „Jemu nic się nie udaje”. Pułkownik zaś oszukał naiwniaków idąc dwa kroki dalej i w ten nieoczekiwany sposób Donald został jego cichym wspólnkiem, na którego ma dość konkretne elementy nacisku. Zakładam realistycznie, że taśmy z nagraniem Arabskiego w Doryan Grey nie zostały zniszczone. Donald 10 kwietnia szybko to zrozumiał i dlatego czym prędzej całkowicie oddał śledztwo w ręce Rosjan. Pozornie sprytne, ale tylko do czasu. Tak to jest jak amtor Donald wchodzi w niebezpieczne związki z zawodowcami.

 244. handzia55
  27 maja o godz. 16:03

  „Zachwalając program Pośpieszalskiego obrażasz inteligencję czytelników tego blogu. Z Warnera taki specjalista jak z Pośpieszalskiego rzetelny dziennikarz”.

  Jeśli powtórnie przeczytasz mój wpis dojdziesz do oczywistego wniosku, że nie zachwałem Pośpieszalskiego (w ogóle o nim nie pisałem) tylko dr Warnera, specjalistę od islamu.

 245. Mauro Rossi
  27 maja o godz 16.24

  Nie wymieniłeś nazwiska autora programu ale wskazałeś miejsce.
  W tym programie za specjalistów robią różne dziwne typy i dr Warner jest jednym z nich.

 246. folwarkPn
  27 maja o godz. 6:01
  „[Danuta] Hubner namawia w wyborczej – jak sprzedawca uzywanych samochodow- do pozbycia sie przez Polske wlasnego pieniadza i wepchniecia glowy polskiego obywatela pod wode, wzorem Grecji.”

  Prowadząc kampanie na rzecz wyrzucenia za okno złotówki GW podpiera się wypowiedziami nie tylko żyjących, ale i nieżyjących autorytetów. Oto jak bierze się do rzeczy Adam Michnik w swoim ostatnim wstępniaku:

  „Kołakowski pisał: „Kiedy nienawidzimy prawdziwie, jesteśmy bezkrytyczni zarówno względem nas samych, jak względem tego, czego nienawidzimy”. (…) Oceniał, że „gotowość do kompromisu, bez tchórzostwa i bez konformizmu, zdolność do usuwania nadmiaru wrogości bez czynienia ustępstw w tym, co się uważa za jądro sprawy, jest to sztuka, która z pewnością nikomu bez trudu nie przychodzi jako dar naturalny. Od naszej umiejętności przyswajania sobie tej sztuki zależy wszelako los demokratycznego ładu na świecie”.

  Kołakowski wprawdzie nie pisał nic o euro, ale Adamowi Michnikowi to nie przeszkadza i od szczytnych słów wielkiego filozofa bez zająknięcia się przechodzi do jądra sprawy:

  „Przyszłość zależy od nas. Czas zrozumieć, że droga do odbudowy polskiego miejsca w Unii prowadzi przez przyjęcie euro. By tego dokonać, trzeba się zdobyć na sprzeciw wobec rządów Kaczyńskiego. Od naszej zdolności do aktywnego sprzeciwu wobec smogu chamstwa i nienawiści, który nas zalewa od kilkunastu miesięcy, zależy, jaką Polskę zostawimy naszym dzieciom. Pamiętajmy, historia nas nauczyła, że nic nie jest niemożliwe, jeśli się tego naprawdę chce.”

  Po trupie Kaczyńskiego do euro. Interesująca koncepcja.

  P.S. Chodzi oczywiście jedynie o trupa politycznego…

 247. @Mauro Rossi udaje, że nie zrozumiał mojego szyderstwa w temacie duetu morderców i przypisuje mi naiwność. Dalszy ciąg opisu mojej naiwności przemilcza, że dla Władimira Putina Lech Kaczyński był to mały pikuś jak marionetka poruszany sznurkami trzymanymi przez małego niezadowolonego ze swego wzrostu niższego niż wzrost putinowy zwykłego brata mającego wielkie o sobie mniemanie.

  Z równym powodzeniem @Mauro Rossi może czynić ze mnie marionetkę Mossadu w walce z brygadą najemników Opus Dei piszących pod przydomkiem @Mauro Rossi.

  ***

  @Bar Norte natomiast chyba nie odnalazł w maczudze trockowej stalinowskiego kilofa wbitego w czerep Lwa Trockiego. Moim zdaniem @Bar Norte ośmieszył się propedeutycznymi wyjaśnieniami co do natury rzeczy.

  Nigdy me oczy nie ujrzały @Bar Norte i jest on dla mnie modelem teorii o wyższości formy na treścią.

  ***

  Obu panom zaleca stosowne lektury:

  Niech @Mauro Rossi poczyta Nicolasa Bourbakiego

  a @Bar Norte niech przeczyta Monidło wydane pół wieku temu przez rębacza z kopalni Boże Dary w Kostuchnie i późniejszego studenta WUMLu.

  Wymienieni autorzy zajmowali się modelami teorii. Autor Monidła zaczynał od kamienia węgielnego i awansował na Powązki. Natomiast pierwszy miał marzenie opisania całej teorii matemematyki. Jego marzenie poddał krytycznemu polskojęzycznemu opisowi Janusz Onyszkiewicz w Teorii modeli czyli w publikacji na temat semantyki logicznej.

  W przekładzie na potoczny obaj wymienieni moi polemiści zatańczą we wniosku sirtaki.

  Onyszkiewiczowi natura utrudniła skutecznie wejście na K2, a @Mauro Rossiemu natura uniemożliwia przyznanie masz ciutkę racji w każdym z tematów i w każdych okolicznościach przrody przed popełnieniem grzechu przeciw Duchowi Świętemu Lecha Kaczyńskiemu i lęk przed utratą wierszówki pchają Moryska na klawiaturę.

  Przypis dla @dandy: kadwa nie jest kwadratem.

  Ogromna większość zwolenników Naczelnika Polski nie wie, że charyzma da się wyleczyć tylko przez spopielenie. A Jan Himilsbach nie umiał obrabiać urn.

 248. guzdra

  „Bar Norte natomiast chyba nie odnalazł w maczudze trockowej stalinowskiego kilofa wbitego w czerep Lwa Trockiego.”

  Czekana, to był stalinowski czekan.

 249. Bar Norte
  27 maja o godz. 15:34
  byk: „nazwisko wyleciało mi z głowy”
  Fritz Platten
  ———————-
  tak, dziekuje!

 250. guzdra:
  z himmilsbachem mialem okazje biesiadowac; nie wiem w jaki sposob, ale akurat (a podobno zawsze byl) bez grosza i dalem kelnerce stowe, aby zaniosla pol litre do jego stolika, gdzie poza sledziem nic nie stalo; bylo to dobre pare lat po „rejsie” i bylem kompletnie trzezwy od tygodnia 🙂
  c.d.n.

 251. Mauro Rossi
  27 maja o godz. 15:29

  Twoje poglądy- o ile je masz- są z mojego punktu widzenia dość infantylne.
  Powtarzasz jak papuga przekazy dnia, lub oceny głównych mediów utrwalających status quo, wygodne dla ich właścicieli.
  Jak ma się to do rzeczywistości?
  A ona jest taka, jak każdy widzi….

  Jak twoja wizja rozjeżdża się z faktami, każdy może ocenić.

 252. @Bar Norte niedaleko pada od @Mauro Rossi.

  Gdy znów odkurzał będę, to użyję elektroluxu i obaj wymienieni poprawiąmnię na electrolux. I zapewne ujawni się moja zapyziałość, bo odkurzacz mam peryferyjny workowy a nie centralny anihilacyjny. A ja jest prosty dziobak kluskowy.

  Gdyby @Bar Norte współpracował wcześniej ze Stanisławem Tymem, to oprócz siekiery z dwoma ostrzami para ta miała by w dorobku czekanomłotek z dwoma głowicami. Miastowe to nie potrafią rozmawiać przy szyszkowaniu lasu. Pozostaje jeszcze wyżej wymienionym kolegom upowszechnić na blogu spity ringowe nadsię nośne obuskrętne udarowo.

  ***

  Skoro Jacek Kurski memo-chasztagowo douszcza nagwizdanie mu, to proszę bardzo: pogwiżdżę przy pomocy zastępcy (po bezwstydowemu: za pomocą słupa).
  Niestety Jacuś jest otwarty i prefiks na przeleci mu głowę bo jest z wiązany z dokonaniem a nie z usiłowaniem.

  Jak się ciemny lud wnerwi, to wyprostuje budynek telewizyjny przy Woronicza.

  Homiletykowi Janowi Pawłowi Woronowiczowi herbu Pawęża ulicę zapewne odbiorą, gdy IPN dokopie się faktu podania carowi korony przez tego Prymasa Królestwa Polskiego. Spieszta się homiletycy z pisaniem zanim zacznie wam dyktować Tymoteusz Szydło.

  Ja jestem tak niepoprawny, a po moim zmywaniu słyszę od żony, iż się guzdrzę w zrozumieniu różnicy między kubkiem a garnkiem.

  https://www.ted.com/talks/a_whistleblower_you_haven_t_heard?language=pl

  Gdy się więcej ekologów przykuje do Białej Wieży, to szyskospadanie siem nie zacznie, ale gawrony zaczną słowiczyć.

 253. Drugi biznesmen robi pieniądze w sposób godny pozazdroszczenia — niezależnie i dzięki własnej inteligencji. John McAfee, jeden z tytanów rynku IT, który zbudował pierwsze systemy antywirusowe (pod swoim nazwiskiem), właśnie zarabia krocie na zwyżce wartości bitcoin. Zainwestował bowiem (i nadal inwestuje) w komputery „emitujące” walutę, zmierzając do generowania 225 bitcoinów na miesiąc przy obecnym poziomie 100 monet. To inwestycja w biznes, który nie jest anachroniczny jak nafta, tylko przyszłościowy. Jak bardzo niezależnie i bez układów politycznych dokonał tego McAfee, wskazuje fakt, że mieszka częściej w dżungli w Belize niż pod swoim oficjalnym adresem w USA.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/warto-przeczytac-nowy-kolonializm-na-dalekim-wschodzie/
  ———–

  Trochę plotek ekonomicznych……

  Nowa gospodarka?
  A co ona tworzy?

 254. Wampiry chca budowac sobie kolejne pomniki.
  Pan Adam postuluje postwienie pomnika pana zbysia w Warszawie.
  http://wyborcza.pl/7,75968,21874214,adam-michnik-niech-w-warszawie-stanie-pomnik-brzezinskiego.html
  Dobrym miejscem moze byc Aleja Szucha, gdzie za pare dekad obok Mazowieckiego moze stanac tez Balcerowicz.

 255. Propagandziści ze środowiska GW i okolic chyba walczą o złotą tubę tygodnia. Już się wydawało, że zdobędzie ją redaktor Szostkiewicz, który napisał, że sprawcami zamachów terrorystycznych są zwykli ludzie, a tu niespodziewanie, dosłownie na ostatniej prostej, na czoło stawki wysunęła się Anna Pamuła, która w „Drugim śniadaniu mistrzów” ugotowała taką oto potrawę:

  „Mamy przyjąć 7000 uchodźców. Załóżmy, że przyjmujemy ich do Polski i wśród nich jest jeden zamachowiec. Wysadza się w powietrze i ginie 10 Polaków. Ale przecież uratowaliśmy życie tych 6999 osób, które uciekały przed wojną”.

  Gazeta Wyborcza wypowiedzią swojej reporterki się nie pochwaliła, zrobił to natomiast – trzeba to bezstronnie przyznać – portal natemat.pl w którym napisano: „Takie wypowiedzi szkodzą nie tylko uchodźcom”, nie wyjaśniając jednak oględnie, komu jeszcze oprócz uchodźców owo danie mogło zaszkodzić.

 256. Były Kijowski ( na szczęście ) z KOD ogłosił sukces po wielkiej porażce ,podobnie jak premier Szydło ( 27:1 ) Co za polska choroba ,maniera, dostają w dupę a głoszą Viktorie .
  Zachować umiar i klasę , tak odbierałem prezydenta Niemiec ,który wręczał wieczorem w Berlinie Puchar drużynie Dortmundu .Wręczył i….zniknął . a Nasz Duda w takiej sytuacji??!! – zostawiam go w spokoju , w Brukseli pokazał swoje przedszkole .

 257. Waldemar
  27 maja o godz. 22:53
  „Co za polska choroba ,maniera, dostają w dupę a głoszą Viktorie .”

  To nie jest polska maniera. Jej wynalazcą jest amerykański senator George Aiken, który podczas wojny wietnamskiej powiedział, że Stany Zjednoczone powinny po prostu ogłosić zwycięstwo i się wycofać:

  „Declare victory and get out.”

 258. byk

  Wczoraj wspomniałeś o wyjeździe Merkel na Sycylię (wdzianko).
  Zdaje się, że było ostro – sądząc po komentarzu DW. Przyznam, że tak gorącego (eufemistycznie to określając) komentarza na łamach DW jeszcze nie czytałem.

  Fragment:

  „Wszystko jedno, czy Donald Trump nazwał Niemcy „złymi” czy „bardzo złymi”, jest okazja do odwetu: za pozwoleniem, Panie Prezydencie, jest Pan idiotą. Przy tej absurdalnej mieszance insynuacji i złej woli, z którą Trump atakował niemiecki eksport i przemysł samochodowy, obraźliwa jest przede wszystkim głupota. Czy Trump naprawdę chce rozpocząć wojnę handlową z Unią Europejską? Do dzieła, Panie Prezydencie. Najpóźniej, kiedy pojawią się cła karne na produkty wielkiej amerykańskiej firmy komputerowej, głupota ta sięgnęłaby końca.

  Dla Angeli Merkel i innych szczyt w Taorminie był prawdziwym sprawdzianem cierpliwości. Jako najstarsza stażem uczestniczka kanclerz miała za zadanie wziąć Trumpa w karby, kiedy ten poruszał się jak słoń w porcelanie międzynarodowej polityki. Czyniła to z bezgraniczną cierpliwością nauczycielki szkoły podstawowej, która pochyla się nad upartym i opóźnionym w rozwoju dzieckiem.”

  Całość poniżej

  http://www.dw.com/pl/komentarz-czekając-na-lepsze-czasy/a-39011808

 259. norte:
  bashing jest od dawna, ale teraz przedarl sie do polityki miedzynarodowej; wojna z terroryzmem trwa juz od 16 lat i szeryfowa robila wtedy (zaraz po 9/11) za jastrzebia;
  dzisiaj udaje swieta tak, ze brakuje jej jeszcze tylko aureoli (czytaj: 25 % niemcow, ktorzy sa przeciwni jej kandydaturze na kolejna kadencje kanclerska);

 260. folwarkPn
  27 maja o godz. 22:06
  Oprócz Brzezińskiego w Warszawie powinny jeszcze powstać pomniki Kuklińskiego i Walusia. Niezależne źródła szacują, że od końca II WŚ w wyniku agresji i wojen amerykańskich zabito łącznie ponad 20 milionów ludzi. Nie licząc rannych, ułomnych, kalek i wypędzonych. Zabicie kilkunastu przywódców, zniszczenie wielu państw, kolorowych rewolucji, zamachów stanu itp. W procederze tym brało udział wielu Polaków. Wymieniona trójka to tylko znikoma reprezentacja, ale warta nagrodzenia.

 261. Piez, 9:39
  Armia jest jedynie narzedziem banksterow.
  W alei nieslawy powinni stanac Balcerowicz i pewnie Morawiecki ( szczegolnie, jesli zlikwiduje polski pieniadz a z nim resztki gospodarki ).

 262. Jednym z bodźców wyzwalających me tutejsze pisanie była decyzja firmowana przez Jacka Kurskiego o uznaniu tworu estradowego Pismo za twór nieemisyjny.

  Nie znam tego Pisma i dotarły do mnie tylko odpryski reakcji na tę decyzję, w tym parsknięcie śmiechem prze mą żonę podczas migawki w poświęconej temu tworowi w Szkle kontaktowym. Ma żona uważa – i tak działa – że bez draczki jest nudnawo.

  Zanim wrócę do niepokazywania Pisma zawiadomię, że synek prowincjuszki z Podkarpacia był jedynym dzieckiem w jego klasie szkolnej, które poszło do komunii. Matka i dziecko żyją na emigracji w kraju europejskim, który nie jest zdominowany przez katolicyzm. Ale na znajomych i na rodzinie w ojczyźnie wyjątkowość tej sytuacji zrobiła duże wrażenie podczas niedawnej wizyty emigrantki w Polsce.

  Prowincja Polska jest antyklerykalna i boczy się na każdą władzę.

  A Polak z cząstką władzy w prawie oraz e praktyce bardzo szybko nabiera wrażliwości i źle znosi jakiekolwiek prztyknięcia w honor władcy.

  Wchodząc w ten nurt można rzec, że Stańczyk nienawidził króla i naruszał jego mir domowy i niedawno podobnie było w Sejmie.

  Gdyby na festiwalu opolskim zaprezentowano Pismo, to para poszła by w gwizdek i na najbliższych sumach w świetą niedziełę byłoby więcej wiernych.

  Ciemny lud przez wieki kpił w dni powszednie z plebana i w niedzielę tłoczył się w nawach. I pośpiewywał o plebanie i Magdzie.

  Aż przyszedł Zbawca i nie wolno zasugerować, że jest to mały megaloman.
  Człowiek, który nigdy nie ciężko nie pracował i nie spełnia polecenia: Idźcie i rozmnażajcie.

  Spodziewam się, że Tadeusz i Jarosław pokłócą się o to, kto ma wybranemu dziecku po pierwszej komunii dać elektryczny samochód. Koncern Lego jest już na to gotowy.

  A dzisiejszemu polskiemu dziecku obiecuje się powrót z komunii rolsrojsem bez uzgodnienia tego z Nowogrodzką.

  Nie tylko prezydent USA się wygłupia w kwestii samochodowej.

 263. Mijam się w przestrzeni zainteresowań z większością gości tego bloga i nie bywam w przywoływanych tu regionów lektur i to co mnie ożywia publicystycznie nie jest tak konkretne i przyczynkowe jak w kaskadzie linków Tedzia i Wiesia.

  Mam sprawny aparat przewijania i nie zapamiętuję co tutejsi nadaktywni wstawiają do światowej mozaiki strachów i zła.

  Natomiast nawet przewijając cudze komentarze ma podświadomość wyłapuje nawet drobne odniesienia do przestrzeni fizycznej w klasycznym rozumieniu.

  I tak z dyptyku o zesłanym do Krakowa aniele zapamiętałem najlepiej scenę przerzucenia przez mur torby z ukradzionymi pieniędzmi i ostatnie szczątki bieszczadzkiej stacyjki kolejowej Wodziłki.

  (Zachęcam do obejrzenia poszczególnych scen i obejrzenia obu filmów ze względu na znakomite dialogi. Można zacząć od odwiedzenia jutubki.)

  Wraz z żoną zdeptaliśmy południową Polskę.
  Czas postąpił z nią bez litości i bez oglądania się na manipulowanie nim (to jest: czasem) przez Polaków. Po kilku naszych wizytach na zachodnim południu Góry Izerskie wyłysiały oraz ponownie porosły, a garb Karkonoszy przestał być miejsce kontrabandowej wymiany skrzynek Pilznera i Żywca oraz miejscem spotkań opozycjonistów kraju skolektywizowanej wsi oraz wsi rozdrobnionej.

  Dziś podkarpacka wieś buduje się uwzględniając wodociąg, gaz i indywidualną oczyszczalnie i nie ma na jej drogach odchodów krowich i odchodów końskich, a taniej jest wykąpać się w Bardejovie niż w Bukowinie. I Złaty Bażant chyba jest tańszy w Biedronce niż w potravinach.

  Są natomiast sprawy trzymane przez odległość za gardło.

  Rozproszona zabudowa pozamiejska powoduje względne zwiększenie kosztów gospodarowania odpadami. I tak, we wsi mi znanej śmieci są odbierane raz na miesiąc. To co się dzieje z podwarszawskimi starymi i z nowymi osiedlami budzi przerażenie. Polscy nowobogaccy mogą sobie tanio roszzczelnić szambo i wyposażają domy w piece , w których łatwo spalić płyty CD z nagraniami angielskojęzycznego lub polskojęzycznego łupucupu.

  Polski krajobraz jest zeszpecony reklamami, a ponoć zakopianka jest obłożona reklamowymi parawanami zasłaniającymi mało sprzedażne Czerwone Wierchy.

  Gdy Ryszard Szurkowski rowerem jeździł do kiosku Ruchu po gazetę, to była to sympatyczna dziwnostka. Dziś Polki i Polacy nie chodzą, nie jeżdżą koleją i nie jeżdżą autobusami z wyjątkiem wyprawy na prezentacje garnków antyrakowych za 5 000 PLN w Licheniu lub w Czeętochowie.

  A recepcjonistka sanatorium na skraju Buska nie wie, że sanatorium to leży poniżej Garbu Pińczowskiego, a rynek na nim.

  Sanatorium w Polańczyku leżące nad zalewem solińskim nie ma połączenia autobusowego opłacanego za publiczne pieniądze. Ten zakątek zostanie odcięty od polskiej macierzy, gdy telekomom nie opłaci się utrzymywać stacji bazowej obrazowo-głosowej telefonii komórkowej.

  Ponoć każdy Polak marzy o swoim domku. Tak w dalszym ciągu przekonują reklamy. A najbardziej zarabia się teraz w Warszawie na mieszkaniach na wynajem.

  I na podobę murzyna nowojorskiego, przyjdzie Ukrainka i posprząta. O ile zechce przylecieć z Zurichu do Starej Miłosnej.

  Polska śmierdzi bo jest mentalnie wiejska. A SORom nie opłaca się spieszyć do staruszki z zapaleniem płuc mieszkającej na zadupiu i wynajmującej ursynowskie mieszkanie gromadce Wietnamczyków.

  Mrzonka o polskich terminalach Jedwabnego Szlaku potknie się o problem ostatniej mili. I nie chodzi tylko o koszt doprowadzenia mediów, w tym: o koszt światłowodu.

  A milion – co najmniej – Polaków ma za daleko, aby odprowadzić dziecko do żłobka.
  500+ zaowocuje tyjącymi od czipsów mamami przed telewizorem ze zmęczonym Zenkiem Martyniukiem.

  Mega metropolia USA ponoć rozciąga się na 250 mil.

  A Chińczycy chętnie sprzedadzą Amerykanom krążowniki i poddadzą utylizacji pas rdzy.

  Potaniało telewizyjne przekazywanie relacji z wyścigów kolarskich. Z dziwnych krajów w których na słupkach znaków drogowych nie ma reklam monterów żaluzji.

  Oni chyba jeżdżą po potomkinowskich wioskach.

 264. http://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1046142,niemiecka-prasa-ostro-o-trumpie-jego-zdolnosci-analityczne-sa-bardzo-ograniczone.html
  ========

  Znowu jadą po Trumpie jak po burej suce……

  Co ma przykryć ta nowomowa?
  Pieprzenie o jakiejś wspólnocie wartości, czy wolnym handlu?
  To że król jest nagi, co dobitnie Trump uzmysławia dotychczasowym elitom?

  Imperia nie maja wiecznych przyjaciół ani wrogów.
  Czego zdaje się te wysoce kształcone półgłówki po najlepszych uczelniach świata, kompletnie nie rozumieją.
  Zawsze było America first…….i będzie.
  Na razie, zostali przywołani do porządku.
  I kasa płynie szeroką strugą do Waszyngtonu.
  Wasale powinni znać swoje miejsce.

css.php