Ekscelencja w mediach

Chcesz wiedzieć, co mówią media światowe – idź na stronę Marka Greli na Facebooku. Ambasador ad personam, (czyli na zawsze) Marek Grela, jeden z najbardziej zasłużonych i utytułowanych dyplomatów polskich (m.in. pierwszy ambasador RP przy Unii Europejskiej), śledzi na Facebooku media światowe z ogromnym pożytkiem dla polskiej publiczności. Jeśli chcesz wiedzieć, co piszą i mówią o wydarzeniach w Polsce w Corriere della Sera, agencji XINHUA lub pokazują w telewizji Al Jazeera – nie zwlekaj, tylko wejdź na stronę Marka Greli.

Oto kilka wypisów, które zrobiłem dla blogowiczów, a Ekscelencji serdecznie dziękuję.

1. „Kto wykazuje tak mało poszanowania dla państwa prawa, musi się liczyć z polityczną marginalizacją” – powiedział niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas (SPD) na łamach „Bild am Sonntag”. „Nie można się temu bezczynnie przyglądać, gdyż praworządność i demokracja tworzą fundament Unii Europejskiej”. Minister z zadowoleniem przyjął wiadomość, że Komisja Europejska rozważa sankcje wobec Polski.

2. Telewizja France 24: Oburzenie wobec planowanego przez partię rządzącą w Polsce podporządkowania sobie wymiaru sprawiedliwości wywołuje protesty w całym kraju.

3. Radio Kanada (24.07.): Reforma Sądu Najwyższego budzi oburzenie międzynarodowe.

4. Prezes Sądu Najwyższego Litwy Renatas Norkus, zarazem wiceprzewodniczący organizacji prezesów SN Unii Europejskiej, skrytykował ustawy PiS. Podobne stanowisko zajęła oficjalnie Litewska Rada Sądownicza.

5. Telewizja CNN (23.07.): Skala protestów w Polsce rośnie z dnia na dzień. Odejście od demokracji to punkt zwrotny we współczesnej historii Polski. Polityka PiS budzi poważne zaniepokojenie w Waszyngtonie.

6. Telewizja Euronews (22.07.): Demonstracje w Polsce w obronie państwa prawa.

7. Telewizja CBS News (22.07.): Ikona demokracji, Lech Wałęsa, przyłącza się do antyrządowych protestów. Rządzący populiści dążą do podporządkowania swojej kontroli politycznej Sądu Najwyższego i całego sądownictwa w Polsce.

8. „Deutsche Welle” (22.07.): Protesty w związku z reformą sądownictwa w Polsce miały miejsce m.in. w Niemczech, Francji i w Luksemburgu.

9. „Corriere della Sera” (22.07.): Polska rzuca wyzwanie Unii Europejskiej w związku z reformą Sądu Najwyższego. Minister sprawiedliwości będzie mianował sędziów SN, a parlamentarzyści będą wybierali członków KRS.

10. „The Telegraph”: Protesty młodzieży przeciwko kontrowersyjnej ustawie o sądownictwie rozlewają się po kraju.

11. Radio Wolna Europa: Dziesiątki tysięcy Polaków przeciwko kontrowersyjnej ustawie o sądownictwie.

12. Agencja Reuters (22.07.): Decyzje Prawa i Sprawiedliwości wywołały falę krytyki za granicą, krytykują m.in. amerykańskie i brytyjskie stowarzyszenia prawnicze, do których dołączyły czeskie, słowackie i estońskie.

13. „Deutsche Welle”: Prezydent Duda zapłaci wysoką cenę.

14. „Sueddeutsche Zeitung”: Jarosław Kaczyński znieważa swoich przeciwników, nazywając ich „zdradzieckimi mordami” i „kanaliami”. Nie chce poddać kontroli swojej polityki. Od powstrzymania Kaczyńskiego, Orbána, Erdoğana czy Trumpa zależy przyszłość demokracji.

Miliony przeznaczane przez rząd Polski na poprawę wizerunku naszego kraju za granicą to pieniądze zmarnowane przez sam rząd. Chcesz wiedzieć więcej – szukaj ambasadora Marka Greli na Facebooku. I pokłoń się ode mnie.

Zaproszenie
Pawel Lisicki (redaktor naczelny „Do Rzeczy”), prof. Marcin Matczak (UW) i posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, wtorek, 25 lipca, godz. 20.05. Zapraszam!