Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

24.08.2017
czwartek

Zero pokory

24 sierpnia 2017, czwartek,

Władza czuje się tak pewnie w siodle, że rozsadzają ją pycha i arogancja. W czasie klęski żywiołowej na Pomorzu zadowolony z siebie Mariusz Błaszczak, stojąc obok rozbawionej premier Szydło, jawnie kpił z marszałka województwa. Mówił, że skoro po pięciu dniach od katastrofy marszałek się obudził, to najwyższy czas, żeby zabrał się do roboty.

Zwróćmy uwagę, że to nie jakaś przekupka ani pijaczyna spod budki z piwem, ale minister rządu polskiego, w obecności pani premier, w czasie gdy tysiące ofiar usiłują odbudować swoją egzystencję, drwi z marszałka wybranego przez mieszkańców.

Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych, ma masło na głowie. Prezydent Francji omija Polskę i Węgry w swojej podróży po Europie Środkowo-Wschodniej, nie zapomina o Bułgarii i Rumunii, rozmawia z politykami regionu w Wiedniu, nie przyjmuje zaproszenia do Polski – to jawny afront, to powinno skłonić polskiego ministra do refleksji.

Ale nie Waszczykowskiego, który w żywe oczy mówi, że Emmanuel Macron rozmawia z krajami, z którymi Francja miała mniej kontaktów niż z Polską i w ten sposób odrabia zaległości. Ciekawe, jakie kontakty polsko-francuskie miał na myśli. Czy te w sprawie Caracali, czy w sprawie jedzenia widelcem, czy swoje spotkanie z Marine Le Pen? Prawda jest taka, że stosunki z Francją są w kryzysie, z Niemcami wojujemy, a nasz sojusznik nr 1, czyli Wielka Brytania, wychodzi z Unii. Ale pycha i arogancja nas rozsadzają.

Mgr Julia Przyłębska, wybrana przez PiS prezes Trybunału Konstytucyjnego, wypowiedziała porozumienie, na mocy którego TK miał upowszechniać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (popularnie zwanego „Strasburgiem”). Dlaczego polski trybunał przestanie tłumaczyć 10 orzeczeń rocznie? Ponieważ Polska Kaczyńskiego wypina się na Europę. To, co zrobiła prezes Przyłębska, to gest dezaprobaty dla ETPCz. Warszawa jest coraz dalej od Strasburga. Co tam dla nas Trybunał Europejski, Unia Europejska, Rada Europy, Komisja Europejska? My wiemy lepiej.

W kraju minister Ziobro wypuszcza prokuratorów na sędziów, zakłada im sprawę karną, a także na Lecha Wałęsę, żeby go strącić z cokołu i na tym miejscu postawić kogoś innego (nie trudno zgadnąć, kogo – eksprzewodniczący „Solidarności” Janusz Śniadek już to nawet zwerbalizował: to Lech Kaczyński, a nie Lech Wałęsa, jest symbolem „Solidarności”). Że zgodnie z prawem musieli to zrobić? Że młody Wałęsa miał prawo mieć chwile słabości i odrobił to z nawiązką? Wolne żarty! Kiedy trzeba było wyciągać z opresji Mariusza Kamińskiego i spółkę – prezydent „uwolnił wymiar sprawiedliwości” od jego sprawy, bo była „polityczna”. A sprawa sędziów, którzy się narazili, i tym bardziej sprawa Wałęsy – jaka jest?

Pycha, arogancja, zemsta, pogarda dla „mord zdradzieckich”, upadek obyczajów królują dziś w obozie władzy, pomiędzy jedną a drugą uroczystością modlitewną. Jeden biskup Pieronek się z nimi nie modli. Ryszard Petru też mógłby sobie darować „gówniarzy” i zastąpić ich np. „smarkaczami”. Nie można się zniżać do poziomu kanalii.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 309

Dodaj komentarz »
 1. Elitę mamy ganz nową, nieco rustykalną, ale nadrabiają to prawdziwie pańskimi manierami. Jak wiadomo, dobry pan, musi mieć prawdziwie pański rozmach. W mowie i w uczynkach. Konwenanse, skrupuły, wątpliwości, imposybilizmy – won! Suweren dość ma wszelkiej maści mięczaków i dzielenia włosa na czworo. Twardo, ostro i zdecydowanie ma być. Koniec z tą całą pederastią polityczną i oglądaniem się na obcych. Tera nasze na wierzchu. Z drogi! Bigda idzie!!!

 2. Nie wątpię, że wyznawca zasady „pokorne cielę dwie matki ssie”, redaktor Passent, który z niejednego pieca chleb jadł, wie, o czym mówi.

 3. @Ryszard Kubaszko
  A w Ameryce nadal murzynów biją, psiejuchy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jak przystało na naród wybrany, praktykujący tzw. religie judeo-chrzescijanska,
  brak pokory, arogancję i szowinizm, mamy we krwi.
  Mimo podawania się za naród europejski i katolicki, mentalnie dużo bliższy, jest nam-
  Izrael. Tam też ewangeliczna pokora jest mało znana i ceniona. Duch surowego, msciwego Jehowy jest Polakom bliższy, niż miłosierny Chrystus.
  Szacunek dla demokracji, jest tylko powierzchowny. Dobry lud czeka na teokracje.
  Czy to przypadek, że kołtun nazywa się „Plica polonica, Plica judaica” ?
  P.S. Czytam Pana od 45- lat, z niesłabnącym zainteresowaniem. Szkoda, że tak jak kiedyś,
  na ostatniej stronie, nie ma tuż obok-K.T.T. Chociaż, może to dla niego lepiej. Gorycz
  już sięga nam do ust. I tlenu coraz mniej. A jednak stara maxyma: keep calm and carry on
  jest tym co należy robić.
  Pozdrawiam jak najserdeczniej.
  Jerzy

 6. Panu Saldo Mortale, w podziece za odczarowywanie pojecia antysemityzmu dedykuje:

  Kosmopolitanczykowianeczka czyli pochwala numerus clausus

  Fidzi, kraj na Pacyfiku. Nie bardzo ludny, ale w ciagu stuleci wypracowal swa odrebna kulture. W tym jezyk. Pod koniec XVIII wieku „odkryli” to miejsce Anglicy.
  Odkryli i zaczeli kolonizowac. Niespiesznie boo bogactw tam niewiele.
  Do pomocy sciagali Hindusow. Jako sluzbe, a potem, z uplywem lat, jako urzednikow.
  Hindusi pozycjonowani byli i sami sie pozycjonowali jako srodkowy element struktury spolecznej: za Anglikami ale przed ludnoscia miejscowa- Fidzyjczykami. „Przy tobie najjasnejszy panie stoimy i stac bedziemy”. Taki byl +/- stosunek ludznosci naplywowej do Korony i aspiracji niepodleglosciowych miejscowej ludnosci.
  Miescowa ludnosc wobec tej naplywowej, hinduskiej byla na dosc przegranej pozycji: poziom wyksztalcenie, a co waznejsze chec rozwoju, dostep do kapitalu, nie wspominajac juz o liczebnosci laureatow nagrody Nobla posrod obu nacji byly na niekorzysc rdzennej ludnosci.
  Fidzyjczyczy zyli jak zyli przez wieki i cudownosc swego kraju/ obfitosc jaka dawala miejscowa przyroda im wystarczaly.
  W roku 1970 przyszla niepodleglosc. Brytyjczycy dali ja miejscowej ludnosci wyznaczajac przy tym reguly jakimi mieli sie teraz rzadzic ich byli poddani: demokracja parlamentarna, rownosc wobec prawa, zadnego tam rasizmu czy ksenofobii.
  Powstal kraj z wiekszoscia Fidzyjczykow i mniejszoscia Hindusow.
  Kraj, ktory po ustapieniu Brytyjczykow trzeba bylo zorganizowac od nowa.
  Powolac urzednikow, policjantow, oficerow armii. Prosze bardzo- ale trudno na samym poczatku opierac budowe instytucji panstwowych na nacji ktora stanowila istotny fragment systemu kolonialnego- na Hindusach.
  Stad sedzia Fidzyjczyk, oficer Fidzyjczyk, premier, ministrowie takoz.
  Hindusi wybor mieli ograniczony: biznes i wolne zawody.
  W krotkim czasie zdominowali biznes: import, export, przemysl turystyczny, transport, handel detaliczny, hurt.
  Mieli atuty: wiedze, wyksztalcenie, doswiadczenie, obycie, kredyty w instytucjach finansowych Londynu czy Bombaju.
  Potem przyszla pora na wolne zawody: adwokat, lekarz, weterynarz wszystko, badz prawie wszystko przeszlo w hinduskie rece. Nie jakims podstepem, zdrada, ale z racji lepszego wyksztsalcenia, doswiadczenia specjalistow z subkontynentu.
  Wasze kamienice, nasze ulice.
  Media tez staly sie hinduskie- nie dla jakiejs idei niczym z „protokolow medrcow Syjonu” ale dlatego ze to dosc lukratywny biznes. Oczywiscie za wlascicielami mediow musial isc i przekaz- co i jak bedzie przez te media nadawane/drukowane. Jak bedzie wygladal fidzyjski patriotyzm.
  Ktore jego elementy beda popierane, a ktore tepione jako ksenofobia i antyhindusizm.
  Czy patriotyzm fidzyjski przeciwstawiony zostanie temu Brytyjskiej Wspolnoty Narodow z krolowa Elzbieta II na czele czy nie?
  Kultura: tu znow najwybitnejszym fidzyjskim pisarzem staje sie pan o nazwisku Gupta, filmowcem pan o imieniu Avnesh, a najpiekniejsze fidzijskie bajki dla dzieci napisal pani Pryianka.
  Nikt tak wspaniale jak oni nie potrafi oddac piekna miejscowej kultury i przyrody.
  Prosze mnie sprostowac jesli pomylilem ktores z nazwisk czy imion.
  Oswiata: tu zaczyna sie kwestia rownosci w dostepie do stanowisk w sluzbie publicznej.
  Przeciez kazdy obywatel ,niezaleznie od koloru skory, ma prawo do rownego traktowania.
  I znow w krotkim czasie prawie wszyscy nauczyciele to Hindusi czy Hinduski. Boo lepiej wyksztalceni, doswiaczeni od rdzennych mieszkancow kraju.
  Ucza oni dzieci tych ostatnich jezyka, historii i wszystkiego tego czym szkola formuje mlodego obywatela.
  Konkursy na urzednikow panstwowych: w tym tych zajmujacych sie polityka imigracyjna i zagraniczna. Kto wygrywa? Ktora nacja ma wiec ulatwiony dostep do osiedlania sie na wyspach? Eskimosi? Rzutuje to na zmiany proporcji miedzy dwoma grupami etnicznymi Fidzi czy nie?
  Przyszedl czzas na polityke: partia hinduskiej mniejszosci desygnuje wlasnego premiera.
  On tutejszy, najczystszy Fidzyjczyk, urodzil sie w Suva, albo gdzies niedaleko.
  Poniewaz Hindus wiec jego rozumienie patriotyzmu wolne jest od ksenofobii , rasizmu etc.
  Wie co dobre dla wszystkich Fidzyjczykow.
  Potrzeba bylo zaledwie 30 lat by Fidzyjczycy, rdzenni mieszkancy wysp poczuli ze ktos zabral im ich kraj.
  Ze nie decyduja juz o niczym co laczy sie z pojeciem niepodleglosci. Ze demokracja zostala wykorzystana przeciwko nim.
  I nie zrobiono nego zmowa, podstepem ale najnaturalniejszym porzadkem rzeczy: silniejszy, madrzejszy bierze wszystko.
  Nie podstepem; nikt tu nie zmienial nazwiska na Kirk Douglas , Borowski czy Borejsza.
  Nie zmienial boo to by niewiele dalo- roznice fizjonomii, budowy ciala miedzy Hindusami a Fidzyjczykami sa nazbyt wyrazne by mialo to sens.
  Ci rdzenni Fidzyjczycy zaczynaja sie burzyc. Nie maja prawnych narzedzi by zmienic swa sytuacje; boo demokracja, rownosc wobec prawa, prawa czlowieka….
  Zaczynaja sie pogromy- plona hinduskie sklepy, ludzie sa bici, inni wtracani do wiezien.
  Slychac nawolywanie by nie kupowac w hinduskich sklepach- jak tak mozna, przeciez to doprowadzi do ekonomicznego zniszczenia tej nacji.
  W mediach najuczciwszy przekaz: Dajmy na to mama Radhika:stoi przed swoim spalonym sklepikiem i mowi; tyle lat tu zylam i pracowalam, dobrze zylam z moimi klientami, niezaleznie od narodowosci, kredytu gdy trzeba bylo udzielalam, a ONI mi teraz to zrobili…Nie pojmuje czemu?!
  Swastyki mi wczesniej na scianach dzieciaki wybazgrywaly, ale zeby az tak! Caly dorobek zycia wlasnie stracilam!
  Co dzialo sie na Fidzi dalej, nadal sie dzieje wyczytacie panstwo chocby w wikipedii.

  To co na mnie osobiscie zrobilo wrazenie to ze kazdy fidzijski Hindus/ Hinduska zachowywali sie absolutnie poprawnie wobec ludnosci miejscowej. Korzystali tylko ze swoich praw tam gdzie bylo mozna. Ksztalcili swe dzieci, rozwijali biznesy, organizowali sie w partie polityczne.
  Oki, wedlug Fidzyjczykow miejscowi Hindusi sa pazerni, bezwzgledni, szukajacy najmniejszej szczeliny by osaignac swe cele. Tak, tylko ta ocena oparta jest na porownaniu do wlasnych wartosci i zachowan. Wolno tak? No a jak inaczej? Kazda osobe oceniamy oddzielnie?
  To co jednostkowo bylo absolutnie wlasciwe,sluszne , powtorzone w setkach tysiecy przypadkow, w swej masie doprowadzilo i prowadzi do nieszczescia. Czlowiek przestaje byc czlowiekiem, staje sie czlonkiem danej spolecznosci, narodu, rasy. A moze jest/byl nim zawsze?

  Oki, wstep przydlugi juz byl, teraz czas na kwestie z tytulu:
  Suva, stolica Fidzi. Konkurs o stypendia/prawo studiowania na brytyjskich uniwersytetach.
  Wazny boo miejscowemu szkolnictwu wyzszemu daleko do brytyjskiej swietnosci.
  Startuja wszyscy mlodzi co wlasnie szkoly srednie pokonczyli: Fidzyjczycy i fidzyjscy Hindusi.
  99:1 na korzysc tych ostatnich. Nie dlatego ze komisja (w swej wiekszosci z pedagogow hinduskiej narodowosci zlozona) dopuscila sie jakichs nieprawidlowosci, ale dlatego ze ci co wygrali byli poprostu lepsi.
  Inteligentniejsi, wywodzacy sie z rodzin o silnej swiadomosci ze droga do sukcesu biegnie przez ciezka prace i najlepsze mozliwe wyksztalcenie….
  I co teraz; uznamy ze jednostka, jej osobiste predyspozycje i dokonania sa najwaznejsze (a wtedy wyniki konkursu sa jedynym kryterium wyjazdu na studia) czy uznamy ze jednak nie, ze tozsamosc studenta jest istotna.Ze kontekst spoleczny jaki stworzy prawie 100% hinduskich absolwentow uniwersytetow gdy wroca oni po studiach na Fidzi jest na tyle niebezpieczny ze trzeba zastosowac instytucje numerus clausus.
  To znaczy ze proporcje miedzy studentami roznych (tu: dwoch) narodowosci, odzwierciedlac powinny proporcje liczebnosci tych narodowosci.
  Kto z panstwa odpowie?

  marcin.lazarowicz

 7. p.Passent:

  uwazam za przejaw panskiej wielkosci stwierdzenie dotyczace Lecha Walesy: pisze pan „młody Wałęsa miał prawo mieć chwile słabości” a nie ze wszystko nieprawda- podpisy sfalszowane, srebrniki niezaksiegowane.

  Uwazam za przejaw panskiej malosci, robienia z czytelnika durnia stwierdzenie ze tenze Walesa odrobil swoj blad z nawiazka.

  Jesli uznajemy ze Walesa kapowal, ale potem sie na czerwonego wypial to czemu tenze czerwony go nie ujawnil? Po to chocby by doprowadzic do rozbicia Solidarnosci tuz przed stanem wojennym.
  Przeciez p.Urban mogl cale to archiwum „Bolka” opublikowac chocby w Rzeczpospolitej,Polityce,Trybunie albo w biuletynie ktoregos z regionow Solidarnosci gdzie SB kontrolowalo przy pomocy swych agentow sytuacje.
  Zyli jeszcze ludzie na ktorych donosy w teczce Bolka.

  W mej ocenie jest tylko jeden powod nieopublikowania tych dokumentow przez p.Kiszczaka: one byly narzedziem kierowania Walesa przez czerwonego.Az do momentu gdy Lechu przestal miec jakiekolwiek znaczenie.

  Jakiz wiec blad odrobil z nawiazka p.Walesa? O czym decydowal bedac na tak krotkej smyczy?

  I juz ostatnie: wiedzac ze Lech Walesa to „Bolek” (potrafi pan to wprost napisac?) jakich dzialan ze strony Panstwa Polskiego powinnismy oczekiwac? Umacniania piedestalu? Milczenia?

  marcin.lazarowicz

 8. Drwiny z marszalka wojewodztwa Pomorskiego:

  prosze przypomniec jak to bylo: pierwszy zabral glos p.marszalek czy p.Blaszczak?
  Wypowiedz tego drugiego byla reakcja na wypowiedz tego pierwszego czy sie myle?
  Jesli sie NIE myle to czy moglby ktos przytoczyc wypowiedz p.marszalka ktora stala sie powodem drwiny p.Blaszczaka?

  Ubawila mnie jeszcze uwaga ze nie mozna drwic z marszalaka wojewodztwa boo on ma demokratyczne umocowanie. No tak, godni zyja godnej.

  marcin.lazarowicz

 9. Niewizyta p.Macrona.

  Jak czytalem w GW i sluchalem (internetowe TOKfm) glownym celem wizyty na wschodzie Europy p.Macrona byla kwestia pracownikow delegowanych .
  P. Macron nie zmieni unijnego status quo bez akceptacji Polski i Wegier.

  W tym kontekscie ocenia pominiecia wizyty we Wszawie przez p.Macrona, ocenia p.Waszczykowskiego wydaje sie bbb dyplomatyczna: nie stwierdzil on ze przyjdzie jeszcze koza do woza, ale wzial na przeczekanie- to Francja ma interes do zalatwienia z Polska, nie Polska z Francja.
  Zadnej pychy, ni arogancji w zachowaniu p.Waszczykowskiego tu nie widze, wrecz odwrotnie.

  marcin.lazarowicz

 10. Przedrukowywanie, tlumaczenie orzeczen Trybunalu Sprawiewdliwosci.
  10, slownie: dziesiec rocznie.
  Bez znaczenia, kurtuazja.
  Sadze ze porozumienie zostalo zawarte podczas wizyty poprzednego prezesa TK w siedzibie Trybunalu w Strasburgu. Po to by pokazac ze p.prezes nie jest jednym z wielu zwiedzajacych, ale jest partnerem dla prezesa ze Strasburga.
  Operetka taka.
  Pare miesiecy temu, podczas porzadkowania po poprzednim prezesie wyszlo ze zawarl on swe porozumenie bez umocowania prawnego,albo ze we wlasnie wypowiedzanym porozumieniu kwestia przedruku orzeczen jest jedna z wielu i to najmnej istotna.

  Obecna prezes TK przeciaglal tak dlugo jak to mozliwe wypowiedzenie porozumienia. By nie zadrazniac relacji z EU.
  Dzis wyszlo to na jaw i bedzie przedmiotem nieprzymierzajac tylu felietonow co wypadek p.Szydlo w Oswiecimiu. Wypadek spowodowany przez (kierowce) p.Szydlo przy uzyciu calkiem niewinnego fiata seicento wraz z kierowca.

  Niedopowiedzenia w opisie co i czemu zostalo wypowiedzanie uprawnaiaja mnie do powyzszych domyslow.

  marcin lazarowicz

 11. Przecież to Lech Kaczyński podpisując Traktat Lizboński oddał Polskę w łapy Unii.Teraz bliżniak próbuje to naprawić.Może liczy na pomnik.Można odnieść wrażenie,że katolicyzm w Polsce prowadzi do pomroczności politycznej jak w Egipcie rządzonym przez kapłanów.Z czym Zelnik sobie nie poradził.Tak sobie myślę,że arogancja władzy sprowadza nieszczęścia zwane też siłą wyższą lub na ludowo karą boską.

 12. @neospasmin
  Brawo! Bis!!! Jak widać sporo takich, których żadne płacze i krzyki i nie przekonają że czarne jest czarne, a białe – białe.

 13. p.gotkowal

  Najzupelniej sie z panem zgadzam: jam jest sporo! A nawet wiecej!

  Cudownoscia obecnych czasow jest wieloglos, wielosc opinii.
  Wlasnym rozumem oceniamy ktora z nich trafna a ktora nie bardzo.
  Prosze zwrocic uwage ze w „Polityce” to nie jest oczywiste-im slabszy autor, tym wiecej cenzurowania komentarzy.

  marcin.lazarowicz

 14. Skutki przeniesienia religii do szkół widać po zachowaniu kiboli na trybunach stadionowych.Duch religijnego chamstwa przenika do przestrzeni IV RP.A KK milczy jak czasie okupacji.A nawet błogosławi za pielgrzymkowe ładowanie akumulatorów pod Jasną Górą. Jaka młodzież takie elity.Mawiał Lenin.Tak sobie myślę czy biblijny Cham trafi na peleryny organizacyjne hunwejbinów.Jestem Chamem to brzmi dumnie.

 15. nespazmin
  Lewica przynajmniej od prezydentury Wałęsy i utraty przez niego wpływów politycznych , już go niepotrzebuje.
  To, że jego rzekoma współpraca z UB jest akurat teraz tak nagłaśniana i to przez PiS , a nie lewicę , wynika z prób uzurpacji przez te ugrupowanie historycznej pozycji Wałęsy , dla Wawelskiego Prezydenta Tysiąclecia .
  Co do współpracy Wałęsy z UB, to żyje jeszcze wiele osób , które pamiętają tamtejszy reżim i potrafią ocenić jakie szanse miał młody , niewykształcony i pozbawiony poparcia robotnik , wobec wszechwładzy ludowej.
  Obecna historia pisana przez PiS wyglada tak , że w PRLu przeciwko władzy wystąpiło 40mln i był też jeden zdrajca , a było prawie dokładnie odwrotnie.

 16. Co do Macrona , to raczej bym się o niego nie martwił.
  Jego taktyka wyalienowania Polski i Węgier w UE , przynosi już owoce ( patrz pozycja Czech i Słowacji ), a polityka Waszczykowskiego , zamiast dyplomacji chowanie głowy w piasek tylko ją wzmacniania.
  Wbrew pozorom nie wszystkie decyzje musza byc przyjmowane jednogłośnie i UE ma dojść środków nacisku .
  Napewno lepiej by było gdyby Polska brała czynny udział w pracy nad nowymi przepisami o pracownikach delegowanych w Unii, dla ochrony swoich interesów , zamiast znowu rozdzierać potem koszule jak przy 27:1, ale do tego trzeba dyplomatów.

 17. neospazmin tak dzielnie broni PiSu we wszystkich „wypadkach” , że zasługuje na tytuł komentatora nadwornego.

 18. nespazmin… ja w kwestii formalnej i do Pana i do Administratora …
  Ś Ć Ł Ż Ź Ó Ą Ę
  Błagam…

  Za Bralczykiem> Jest różnica czy ktoś komuś robi „łaskę” czy „laske”

  a merytorycznie: „Cudownoscia obecnych czasow jest wieloglos, wielosc opinii.” to Pana słowa… dlaczego więc nie drukować innych „opinii” Trybunału Strasburskiego – choćby kurtuazyjnie – ot tak dla porównania jakości „wyroków” miłościwie panującej nam Prezes Przyłębskiej z „opiniami” zgniłej Unii Europejskiej…

 19. CIA posiada na Ukrainie 8 laboratoriów opracowujących tzw bronie biologiczne. http://www.globalresearch.ca/us-military-bio-labs-in-ukraine-production-of-bio-weapons-and-disease-causing-agents/5605307
  Czyli nowe zarazy syfa dżumy , Solidarności i cholery, które was zabiją.

 20. „Zadnej pychy, ni arogancji w zachowaniu p.Waszczykowskiego tu nie widze, wrecz odwrotnie” – nespazmin

  naprawdę nie widać w tym zachowaniu pychy i arogancji?… czytając takie wywody, nieodparcie nasuwa mi się żarcik o graniu z gołębiem w szachy… cała polityka „Dobrej Zmiany” to partia szachów z gołębiem…

 21. Najbardziej uprawniony do wystawiania cenzurki Wałęsie, jest zapewne ten, co dnia za swoją działalność nie przesiedział, zaspał na internowanie, zdobył pozycję akademicką dzięki zasługom ojca…..

  Instytut Polskiej Nienawiści pracuje pełną parą, a Ministerstwo Prawdy ogłasza coraz to nowe „odkrycia”.

  Nie sądzę, by udało się w ten sposób napisać na nowo historię, grzebiąc w ziemi, kwitach, wałkując przeszłość i zapominając o przyszłości.
  W przypadku Wałęsy- finis coronat opus

 22. Czym tzw.Porozumienia Sierpniowe różnią się od Magdalenki skoro 21 Postulatów napisał Kiszczak i przesadził kogo trzeba przez mur do władz związku.Tak sugeruje IPN.Dwa razy Kiszczak rozdawał karty przed tzw.Okrągłym Stołem.Z jednogłośnym wyborem prezydenta Jaruzelskiego włącznie.Teraz hunwejbini prawicy biją się o spuściznę związkową po Kiszczaku jak o niepodległość.Porypało ich czy co. Tak sobie myślę,że prawo do spuścizny mają namaszczeni przez Kiszczaka.Do apelu wystąp !

 23. Nie ma wolnosci dla wrogow wolnosci.
  Narescie odpowiedni czlowiek na odpowiednim miejscu.

  http://polskaracja.com/burmistrz-wenecji-powiedzial-dosc-zastrzelimy-kazdego-kto-wrzasnie-allah-akbar-wideo/

 24. „… że to [Szydlo i Blaszczak] nie jakaś przekupka ani pijaczyna spod budki z piwem” – Szanowny Redaktorze, Szydlo jak dotad nie pokazala nic – tak w ubiorze jak i sposobie mowienia i bycia- coby moglo w jakikolwiek sposob sugerowac ze kieruje rzadem duzego kraju a nie sprzedaje piwo pijaczynom z zielnoej budki. Obywatel Blaszczak – tu szkoda gadac!

  Nawiasem mowiac, czy widok Szyszki, Jurgiela czy Suskiego – jako klientow pod budka z piwem, i Szydlo w bialym przybrudzonym kitlu – zdziwilby kogokolwiek? Pasuja jak ulal

 25. p.z dystansu:

  Jaki jest interes Polski i Polakow w kwestii regulacji pracy pracownikow delegowanych?
  Pan na to pytanie odpowiada, choc nie wprost- interes jest w tym by obecne regulacje sie pozostaly niezmienione.
  Strrasznie by mnie korcilo by dowiedziec sie jak w tej sytuacji wyglada pozycja najwaznejszego Polaka w EU, p.Tuska. Uda mu sie „ukrecic leb knowaniom Francuzika” czy nie? A co w tej kwestii robia europoslowie PO? Cos robia czy tez jak w kraju-opozycja totalna?? Cos znacza? Przekonali chocby swa frakcje w europarlamencie do polskiego interesu?
  A moze nie? Moze opowiadanie ze Polska stracila dobra pozycje w EU ze wzgledu na dzialania obecnego rzadu nie jest prawdziwe. Prawdziwe jest natomiast ze nigdy takiej pozycji nie miala. Ze czas ‚wstac z kolan”?

  marcin.lazarowicz

  Bedac republikaninem ( z monarchow uznaje tylko krola Maciusia I i tego szachowego) nie moge byc niczyim nadwornym komentatorem, nonsorry.

  ml

 26. @neospasmin
  25 sierpnia o godz. 2:48
  „Przeciez p.Urban mogl cale to archiwum „Bolka” opublikowac …”

  Urban nie był idiotą, co nie każdym da się powiedzieć.

 27. @neospasmin
  25 sierpnia o godz. 7:06
  „Cudownoscia obecnych czasow jest wieloglos, wielosc opinii.”

  Opinia 1: Czarne jest czarne
  Opinia 2: Czarne jest białe lub niekoniecznie
  Opinia 3: Czarne jest ugotowane na twardo
  Co wybierasz własnym „rozumem” ?

 28. Amerykanie swoje sankcie moga sobie w dupe wsadzic, komunistyczne Chiny
  moga im wyslac troche kocow dla bezdomnuch w New York tak jak to
  kiedys chcial zrobic Jerzy Urban.

  https://journal-neo.org/2017/08/24/wall-street-primitivism-nicaragua-china-the-middle-east-charlottesville/

 29. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  25 sierpnia o godz. 9:08
  „Skutki przeniesienia religii do szkół widać po zachowaniu kiboli…”

  …ale także po rozrastaniu się ruchów ONR-owsko nacjonalistycznych z błogosławieństwem KK. Czekam tylko kiedy episkopat poprze oficjalnie ideę „prymatu narodu nad elementami obcymi” lub coś w tym stylu (np.: Jesteśmy przeciwko wynarodowianiu Polaków przez obcych – będziemy bronić ich praw do pozostania Polakami).

 30. p.Zetus

  Przeciez to jest oczywiste: czerwony NIE ujawnil teczki Bolka boo byla ona potrzebna.
  Ujawnienie oznaczaloby spalenie wlasnego, aktywnego agenta.
  p.Kiszczak po przejsciu na polityczna emeryture NIE wyrzuca teczki do smieci boo wie ze to nie falsyfikat, ale oryginal.

  Nb. ciekawe czy i te teczke mieli w swych rekach czlonkowie komisji Michnika?
  Az sie prosi by ich po kolei o to zapytac.

  ml

 31. @neospasmin
  ‚Uwazam za przejaw panskiej malosci, robienia z czytelnika durnia stwierdzenie ze tenze Walesa odrobil swoj blad z nawiazka.’
  Mimo wszystko odrobił. Żeby daleko nie szukać, dzięki temu, że odrobił może Pan swobodnie wyrażać swoje własne opinie na tym forum, a nie te zgodne z linią partii – przewodniczki narodu. Chociaż niedługo może się to zmienić.

 32. Polecam zobaczyć w „Tak Jest” wywiad z pisarką,
  o lekturach, o obecnej sytuacji, o „ministrańcie służącym do czarnej mszy”, o nauce idiotów przez idiotów w celu uzyskania maksymalnego idiotyzmu, o grafomani, która będzie wzorem poezji dla naszych dzieci …..
  Czyli podsumowanie „dobrej zmiany” od strony nauczania.

  http://www.tvn24.pl/tak-jest,39,m/kiedy-glupi-ludzie-chca-uczyc-dzieci,767014.html

 33. Pobito Somalijczyka, który od dwóch lat pracuje w Polsce.
  Kary za to: przez dwa lata „dzielni obrońcy białego Polaka” muszą wykonać określoną ilość godzin prac społecznych.
  To jest przysłowiowa polska tolerancja.

  Tak obecny rząd wpływa na zachowania społeczeństwa.

 34. Dlaczego IV RP przyjmuje uciekinierów z Ukrainy,którzy powinni walczyć za Ukrainę w okopach.Dekowanie się w Polsce i ograniczanie się do parad banderowców w Kijowie to tchórzostwo a nawet dezercja. Nie widzę brygad pisowskich walczących u boku no właśnie kto prowadzi wojnę po stronie ukraińskiej tak aby nie wygrać. Na bezrybiu zostaje Afganistan. Tak sobie myślę,że wojna w Donbasie przypomina okopy I WŚ z przerwą na obiad i na karty po kolacji.

 35. @Katarzyna Sala

  Pełna zgoda: nieużywanie polskich znaków diakrytycznych jest wyrazem najwyższej pogardy dla języka ojczystego. Powtarzam: ojczystego.
  Nb. zainstalowanie w klawiaturze dowolnego języka zajmuje 1 minutę.

 36. Odnośnie Waszczykowskiego, przypomina mi starego szczura z komiksu. Szkoda, że tylko wyglądem, bo rozumu to mu niestety nie staje.
  ćzytałam wypowiedzi poprzedników, co do motywacji takich czy innych jego wypowiedzii, …. myślę, że wszyscy Państwo się trochę mylicie.
  On nie myśli wcale, on robi co mu każą, a ponieważ cierpi na niedorozwój umysłowy, to nawet poleceń nie potrafi tak sprzedać, żeby się kupy trzymały.
  Mamy więc rząd złożony z Waszczykowskich, Szydłów, Macierewiczów,…. jeszcze zadudziło na domiar złego.
  Jeżeli to nie jest dopust Boży, to już nie wiem , co jeszcze może ten nieszczęsny kraj spotkać.
  Pozdrawiam
  Ps. Panie Neospazmin, który bronisz z taką zażartością rewelacji PISu, niechże Pan pójdzie po rozum do głowy, lepiej tam iść niż w nicość.

 37. p.Kapitan

  „Uwazam za przejaw panskiej malosci, robienia z czytelnika durnia stwierdzenie ze tenze Walesa odrobil swoj blad z nawiazka.’
  Mimo wszystko odrobił. Żeby daleko nie szukać, dzięki temu, że odrobił może Pan swobodnie wyrażać swoje własne opinie na tym forum, a nie te zgodne z linią partii – przewodniczki narodu. Chociaż niedługo może się to zmienić.”

  Panie Kapitanie,
  czy do zniesienia w Polsce cenzury bardziej przyczynil sie Gorbaczow czy Walesa?
  A moze chodzi panu o to ze gdyby nie Walesa nie byloby Gorbaczowa i jego glastnosti? 🙂

  ml

 38. p.404

  Nie ma we mnie za grosz zazartosci: mam po prostu kilka wolnych dni i marnuje je dekonstruujac na tym blogu cudze twierdzenia.
  Natomiast nigdy bym sobie nie pozwolil na przypisywanie postaciom ktorych nie lubie, nie szanuje niedorozwoju umyslowego.
  Moja zasada nie jest pani zasada, ale to nie znaczy ze bede prosil by poszla pani po rozum do glowy.

  ml

 39. p.Katrzyna Sala, p. Tomasz Wysocki

  Ucze sie wciaz jeszcze pisac na komputerze. Robie to dwoma paluchami.Z racji wieku przychodzi mi ta nauka wolno i z pominieciem pewnych istotnych funkcji. W tym znakow diakrytycznych. Przepraszam, ale nie sadze bym jeszcze cos tu byl w stanie/byl sklonny poprawic. Darujecie mi panstwo?

  Napisalem tu komentarz o pozytkach z numerus clausus. Okazal sie za dlugi, stad czeka na cenzora.Jesli zostanie opublikowany to bardzom ciekaw panstwa opinii. Mimo tego ze i tam brak znakow diakrytycznych.

  ml

 40. @ neospasmin
  Są osoby, których nie lubię, bądź się z nimi nawet całkowicie nie zgadzam, ALE jeżeli posiadają inteligencję, to ich respektuję.
  Przypadek opisany przeze mnie wcześniej jest z zupełnie innej kategorii.
  Tu nie ma z czym się zgadzać, czy nie zgadzać. To jest BEŁKOT.
  Wnioski nasuwają sie same.
  Żaden człowiek odrobinę kumaty nie będzie się tak błaźnił, stąd moja „diagnoza”.
  Nie powinno to Pana razić, bo już w dzieciństwie czytano nam bajki np. o głupim Jasiu i to było tylko stwierdzenie faktu, a nie obelga. Podobnie jest tutaj.
  Pozdrawiam

 41. neospazmin
  Twoja inerpretacja zupełnie pasywnej roli polskiej dyplomacji , jako „powstawanie z kolan” , to głupia PiSowska , godościowa propaganda .
  Dyplomata w wypadku średniego kraju jak Polska to „papuga” , którą jak wywalą za drzwi, oknem wraca i dalej reprezentuje interesy swojego kraju.
  Twoja interpretacja dyplomacji zakłada , że wystarczy unieść się honorem , zaczasnąć drzwi a napewno nic się już nie zdarzy . Niestety nie tylko Polska ma interesy ale także inne kraje Unii i te interesy nie zawsze są takie same i dlatego nieustannie trzeba szukać konsensusu i to jest rola dyplomacji , a nie zamulanie rodakom umysłu propagandowym „powstawaniem z kolan”.

 42. Rzecz w tym, że prezes i jego akolici od początku informowali, co zamierzają zrobić (dokument „raport o stanie państwa z 2011r” opisuje to, co obecnie jest wdrażane). Nigdy też nie szczędzili wyzwisk wszystkim, którzy stawali im na drodze. Ich kłamstwa i oszczerstwa towarzyszą nam od początku ich istnienia. To ich metoda polityczna.

  Tymczasem to wykształcone kręgi liberalne puszczały mimo uszu kalumnie i najgłupsze klamastwa, oraz produkowały setki tekstów o tym, jak to PiS na pewno myśli inaczej niż mówi i że nie jest taki groźny, tylko ma różne traumy, i wogóle jest skrzywdzony.

  Może po prostu czas oswoić się z faktem, że ich groźby i nienawistne wyzwiska to nie żarty, tylko ich plan działania, przestać czekać na polskiego Macrona, mieszać z błotem opozycje i myśleć, że to się nie dzieje naprawdę?

 43. p.404

  Nadal ktos pani czytuje bajki przed snem? Jesli tak to ktora jest pani ulubiona- ta o Glupim Jasiu? Jesli tak to chyba musi pani zasypiac przed zakonczeniem- Glupi Jas na pewno nie jest uposledzony umyslowo.Slowo!

  ml

 44. @ neospasmin

  Sznowny Panie,
  Niech Pan sobie odpowie na pytanie:
  co to jest dyplomacja, czym się zajmuje, jaka jest jej rola i jak w tym kontekście widzi Pan Waszcza?

  Jeżeli po SOLIDNYM przemyśleniu nie zobaczy Pan co się dzieje i do czego to wszystko zmierza, to ja już Panu pomóc nie mogę, przypuszczam, że nikt inny również.
  Pozdrawiam

 45. Biedny neospasmin, nie zauważył, że dzięki Bolkowi/Wałęsie nie ma w Polsce rosyjskich żołnierzy. Pierwszy raz od 250 lat (z malutką przerwą w latach 1921-44). I dzięki temu jesteśmy w UE i NATO. Zresztą, sam już nie wiem, w TVP INFO podali, że z tymi ruskimi, to kto inny sprawę załatwił. Jarosław mu podobno na imię.

 46. p.z dystansu

  Tak jak i pan nie mam pojecia czy polska dyplomacja jest pasywna czy nie.
  Co i jak robi.Znamy tylko skrawki.
  Udalo jej sie sciagnac p. Trumpa, zalatwic krzeslo w radzie bezpieczenstwa ONZ, reanimuje trojkat wyszehradzki, starala sie (nieskutecznie) dogadac z p.Merkel w sprawie nieprzedluzenia kadencji p.Tuska. Taka pasywna wiec jednak nie jest.
  Wykonuje to przy zdecydowanej wrogosci instytucji EU oraz wrogosci polskich dyplomatow (patrz; p.Ryszard Schnepf).

  Przykladem tej wrogosci/zlej woli jest ustanowienie ambasadorem EU we Warszawie pana co dopiero co zostal zwolniony z posady przez obecny polski rzad. Taka nominacja ulatwia czy utrudnia kontakty RP- EU, jak pan sadzi?

  Moja interpretacja dyplomacji mowi mi ze kwestia pracownikow delegowanych bedzie miara wartosci dla Polski pana Tuska i jego kolegow-europoslow.
  Ze opowiadanie jaka to silna pozycje mieli i maja Polacy( ci sluszni- z PO i przystawek) w EU zostanie zweryfikowane wlasnie ta kwestia.
  Zweryfikowane zostana strategie „uprzejmie sie dopraszam” vs. „Jesli nie sluchaja prosb, to moze zadan posluchaja?”

  ml

 47. Kaczyński pacyfikuje krajowe złogi komunistyczne ale sprowadza chińskie złogi. Na zasadzie cudze lepsze np.żony. A co z Tybetem i Tajwanem też do zwrotu jak Krym.Co z chrześcijanami gnębionymi przez Pekin.Tak sobie myślę czy pecunia non olet od Chińczyków to nie jest opiumowy prezent.

 48. gotkowal

  Prosze teraz te wszystkie zaslugi Lecha Walesy przepuscic przez pryzmat teczki „Bolka” i tego ze to wlasnie ona decydowala o tym co robil a czego nie robil nasz bohater.
  Moze pan sobie wiec wyobrazic swiatlych komuchow kontrolujacych proces przemian demokratycznych i kapitalowych w Polsce?
  Moze pan sobie wyobrazic ze zgode na pakiet reform p.Balcerowicza dal p. Kiszczak z p.Urbanem i Rakowskim?
  Moze pan sobie wyobrazic ze to ci panowie uzywali Lecha Walesy do kontrolowania/ manipulowania nastrojami spolecznymi ktore po roku 89 byly bodzcowane bez porownania bardziej nizli w oblicxzu podwyzki cen kielbasy w grudniu 1970?

  ml

 49. Podwójne standardy PiS obowiązują nadal. Wałęsę trzeba zgnoić, a Przyłębskiemu włos z głowy nie spadnie.Jeden podpisał i drugi podpisał.TW Bolek do zniszczenia – bo wróg, TW Wolfgang dobry – bo nasz.

 50. @ neospasmin
  żenujące, że tak łatwo pisiorom pluć na ludzi, chociaż sami w życiu oprócz własnego gówna nic nie zrobili.
  To tyle
  Jeszcze jedno wbij sobie do głowizny, że Tusk nie jest ani twoim, ani innych pisiorów zakładnikiem. Pisiory niszczą i jeszcze żądają, żeby Tuk ich krył. To chamstwo nie zna granic

 51. Niekompetencję, bałaganiarstwo, byle do jutra oraz pieniactwo po fakcie funkcjonariuszy PiSu pokazuje najświeższy przypadek ze sfery gospodarowania majątkiem narodowym – nieudany start firmy Autosan w przetargu na autobusy dla wojska. Firma ta celowo się spóźniła o 20 minut z dostarczeniem oferty i odpadła z przetargu (wygrał jedyny pozostały oferent – firma MAN).

  Firma Autosan była od kilku lat w tarapatach finansowych. W imieniu państwa postanowiła pomóc tej firmie Polska Grupa Zbrojeniowa z naczelnym koordynatorem Misiewiczem i Autosan został przejęty przez firmy PGZ i dofinansowany kwotą 55 mln zł w zeszłym roku.
  Przez rok firma (pod nowym zarządem) nadal upadała, nie było żadnej poprawy, tylko upadek. Pieniądze parowały z firmy intensywnie.
  W tej sytuacji zarząd formy miał przeczucie, że przystąpić do przetargu wypada, lecz nie ma z czym przystąpić, co stworzyło ciśnienie nie do wytrzymania i po cichu, niby bez przypadek, by sprawa się nie wydała (to takie chowanie głowy w piasek), kurier z ofertą Autosanu przybył do siedziby ogłaszającego przetarg 20 minut za późno. Autosan pozostanie bez zamówień od wojska.

  55 mln złotych zostało wyrzucone w błoto. Ratownicy z PiSu w rodzaju Misiewicza (był przez pewien czas ważną osoba na stanowisku w PGZ, być może najważniejszą, to o takich gościach Prezes mówił, że nie przeszkadza, ze został mianowany na stanowisko i że nie zna się na tym,bo jak się nie zna, to się nauczy – tak Prezes się wyraził o swojej metodzie „dobrej zmiany”, czym zachęcił tysiące Misiewiczów w Umęczonej by jeszcze bardziej przebierali nogami do stanowisk, zaszczytów i apanaży.
  Jedyną wartością takiego rządzenia Umęczoną jest krach, który powolutku nachodzi na PiS i jego politykę. Krach, który może się okazać bardzo wygórowanym kosztem dla IV RP.
  Pzdr, TJ

 52. p.Handzia

  wolfgang przy bolku, byl i jest nikim. To w kwestii proporcji.
  W kwestii sprawiedliwosci nie mam watpliwosci ze i ten pierwszy powinien byc zlustrowany.

  ml

 53. Władza to, władza tamto, a przecież ktoś ich do licha wybrał. Nie byli to przypadkiem Polacy? W PZPR też przecież byli, w UB byli, współpracowali z tym UB. Któż teraz jest najwierniejszym sługą Jarosława K jak nie byli ubecy i działacze PZPR? Nasuwa mi się tu skojarzenie z ” Czarną Ziemią ….” T Snydera, który wykazał, że największe okrucieństwo i współpracę z nazistami objawiało się w tych miejscach, gdzie pierwszymi okupantami byli Sowieci. Innymi słowy, ci wszyscy współpracownicy ruskich komunistów, żeby zatrzeć winy, szli na bezwzględną współpracę z Niemcami. Chodziło w tym o współpracę w holokauście. Inny kaliber, ale podobieństwo z dzisiejszą Polską rzuca się w oczy. Łajdactwo oczywiście nie ma obywatelstwa i narodowości, i muszą nastąpić warunki, żeby się bezwstydnie pokazało. Te warunku obecnie są. „Nikt nam nie będzie mówił, że czarne jest czarne”. Tak, polski ambasador w Berlinie jest niewinny współpracy z peerelowską bezpieką, ponieważ był młodym studentem i chciał studiować. Młody słabo wykształcony robotnik z Popowa podpisując jakieś zobowiązanie dla tej samej bezpieki jest „Bolkiem” i zdrajcą. Ja oczywiście nie mam pretensji do pana ambasadora, że coś podpisał, bo sam nie wiem jak ja bym się zachował. Człowiek przyzwoity jednak, który kiedyś upadł, po ujawnieniu takiego faktu z przeszłości powinien czym prędzej stać się osobą prywatną. Tak się w tym i innych wypadkach nie dzieje.

 54. p.404

  Dyskwalifikuje pania. Za chamstwo.
  Over & out.

  marcin lazarowicz

 55. Czy paranoik powinien mieć u boku durni i psycholi?Albo inaczej .Czy mądry ,każe przygłupom pleść bzdury,aby odwrócić uwagę o rzeczy strasznych.NP.powrót do średniowiecza w nauczaniu.młodzieży ,i szerzenie kołtuństwa.

 56. Z klęskami żywiołowymi politycy zawsze mieli pod górkę. Premier Cimoszewicz na przykład powiedział zrozpaczonym powodzianom, że należało się ubezpieczyć. Wicepremier Bieńkowska w środku zimy „przepraszała” pasażerów za 5-godzinne opóźnienia pociągów słowami „Sorry, taki mamy klimat”. Marszałek Komorowski z kolei nie chciał wprowadzić stanu wyjątkowego ani odkładać wyborów prezydenckich i uspokajał powodzian: „Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do Bałtyku”. Nie lepiej zachował się młodszy Bush, który po huraganie Katrina chwalił nieudolnego szefa zarządu kryzysowego: „Dobra robota, Brownie.” Więc co tu się dziwić, że pisowcy, gdy na nich przyszła kolej zmierzyć się z żywiołem, też nie popisali się gotowością do działania i wrażliwością na los dotkniętych nieszczęściem. Ludzie „wynagrodzą” im to – albo i nie – w sondażach i sprawa jak wszystkie wyżej wymienione pójdzie w zapomnienie.

  Małostkowym odwetem Macrona za Caracale szkoda sobie zawracać głowę. Nie przyjechał teraz, to przyjedzie kiedy indziej, gdy dojdzie do negocjacji w sprawie francuskich czołgów z czterema biegami wstecznymi i jednym do przodu na wypadek gdyby wróg zaatakował od tyłu. Sprawa „wojny” z Niemcami wygląda trochę poważniej, z tym, że nie do końca wiadomo, czy my wojujemy z nimi, czy oni z nami. Za film „Nasze matki, nasi ojcowie” nie chcą przeprosić dowodząc, że Polacy nie są w stanie obiektywnie ocenić tego dzieła, i tylko niemieccy eksperci mogą wydać rzeczową ocenę polskiego antysemityzmu. To by się nawet zgadzało. Kiedyś niemieccy eksperci rzeczowo oceniali, kto jest Żydem, teraz równie rzeczowo oceniają, kto jest antysemitą. Lecz pycha i arogancja oczywiście rozsadzają nas.

  Są jednak i jaśniejsze punkty. Mgr Julia Przyłębska wprawdzie wypowiedziała porozumienie w sprawie tłumaczenia wyroków ETPCz, ale w wyniku protestu opozycyjnych mediów i rzecznika praw obywatelskich już się z tej decyzji wycofała. I kto tu mówi o zerowej pokorze?

  Rzecz ciekawa, spór wokół Trybunału Konstytucyjnego i reformy sądownictwa jakby ostatnio wygasał. Tyle było gadania o łamaniu prawa i konstytucji, a teraz już mało kto do tego wraca. Przyczyna wydaje się być prosta. Nikt z szermujących tym sloganem nie potrafił konkretnie odpowiedzieć na pytanie, które mianowicie artykuły prawa i konstytucji zostały złamane. Nawet Komisja Europejska przyciśnięta do muru tym pytaniem, była w stanie wskazać jedynie na kwestię dyskryminacji płciowej w odniesieniu do wieku emerytalnego sędziów i sędzin. Kwestię błahą i łatwą do usunięcia – oby tylko nie tak jak w dowcipie o okrutnym bogu, który w odpowiedzi na modlitwę kulejącego zamiast wydłużyć mu krótszą nogę, skrócił dłuższą. Pozostałe zastrzeżenia KE dotyczyły odwoływania i powoływania sędziów przez ministra sprawiedliwości. Takich zastrzeżeń nie wysuwa się w stosunku do innych państw, na przykład do Niemiec, gdyż, jak to logicznie wytłumaczyła ceniona prawniczka niemiecka, Niemcy stoją na wyższym poziomie kultury i mogą sobie pozwolić na podważanie w ten sposób niezależności swoich sądów.

  Wałęsa natomiast rzeczywiście traktowany jest podle, i to przez wszystkich, tyle że w różnym czasie. Początkowo gnoiła go komuna, potem obóz postępu, ostatnio obóz patriotyczny. I zawsze ktoś dzielnie stawał w jego obronie. Najpierw ci, co mieli nim później pomiatać, teraz ci, co wcześniej nim pomiatali. Obecnym obrońcom można by w nagrodę wybaczyć uprzednią podłość, gdyby nie to, że za pośrednictwem niemieckiej prasy wzywają UE do ultimatum dla Polski. Lechu lepiej niech się trzyma od nich z daleka. Bohater Sierpnia nie ma czego szukać z takim towarzystwem.

 57. Wałęsa i Solidarność, to przeszłość.
  Co z przyszłością?

  Mnie osobiście, jest doskonale obojętne kto będzie stał na pomnikach.
  Cokołów po zburzonych, ci u nas dostatek.
  Tyle że ci którzy się tam dostaną, powinni mieć jakieś zasługi.
  W obecnie typowanych, jakoś ich nie dostrzegam.

 58. @Neospazmin i dandy , -proszę odpocznijcie na weekend – wystarczy – dobra robota.

 59. @tejot pisze o firmie z Sanoka. Tytułem uzupełnienia dodam, że kilka lat temu oferta kupna tej firmy za cenę niższą od wartości infrastruktury i gruntów krążyła po rynku i dotarła róznież do mnie, bowiem działam w pokrewnej branży. Nikt tego wówczas nie chciał kupić.

  Teraz właścicielami są firma elektroniczna i huta. Taki skład właścicielski wpisuje sie w szeroko stosowana przez władzę strategię wykupywania nierentownych spółek przez dochodowe podmioty aby rozmyć straty tych pierwszych.

  Po kilku latach takiej działalności będzie sporo infrastruktury do kupienia za bezcen, bo po ustaniu (miejmy nadzieję) przyczyn politycznych spółki akcyjne zaniechają subwencji w nierentowne firmy.

 60. neospazmin
  to nie pierwszy raz pisowcy próbują sprzedać na tym blogu turnusowę, wynikające z klucza regionalnego członkowstwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa , jako wielki sukces dyplomatyczny Waszczykowskiego.
  To nie jest propaganda na ten blog, to jest dobre na was.
  Chciałbym ale powrócić do PiSu i UE.
  PiSowska propaganda nie jest w stanie zaakceptować UE, jako wspólnoty , w której Polska jest dobrowolnym członkiem z tymi samymi prawami i obowiązkami , jak wszystkie inne państwa członkowskie.
  PiSowska propaganda robi z UE wrogą Polsce organizację zewnętrzną , na czele której do tego stoi Tusk , który zdradził Polskę najpierw na Niemcy , potem na Rosję , a potem jeszcze raz na Niemcy.
  W ten sposób osobista niechęć Kaczyńskiego do Tuska , której najlepszym wyrazem było głosowanie 27:1, czyni normalne członkostwo Polski w Unii praktycznie niemożliwym.
  Do tego dochodzą próby zafałszowania rzeczywistej roli Tuska , jako Przewodniczącego Rady Europejskiej, w której to funkcji Tusk musi reprezentować interesy wszystkich państw członkowskich, a nie jedynie narodowe interesy Polski, co ma dowodzić kolejnej zdrady Tuska.
  Krótko i zwięźle :pisowskie rozumienie członkowstwa w UE jest inne jak pozostałych członków i jedynym logiczna konsekwencją tego stanu rzeczy , jest Polexit

 61. Wojna z mitami, czyli …
  najnowsze dane o emisji dwutlenku węgla w Niemczech i w Polsce.
  https://www.salon24.pl/u/wnukowi/803926,prawa-obywatelskie-w-unii

 62. Duda sugeruje zmianę konstytucji bo nie została napisana przez większość tylko przez mniejszość.Czy w sprawie 10 przykazań też będzie referendum bo wierzących nie dopuszczono do redakcji tekstu. Który nie jest zrozumiały o czym świadczy porażająca grzeszność wyznawców przy jego stosowaniu a raczej zaniechaniu przestrzegania. Dajmy zatem wierzącym szansę napisania nowego tekstu przykazań pod siebie pytając o to w referendum. Tak sobie myślę,że przypomina to prawo oskarżonego do napisania wyroku.

 63. Dandy filozofuje o wojnie polsko-niemieckiej, która jakoby została wywołana filmem „Nasze matki nasi ojcowie”, za który Niemcy do dziś nie przeprosili Polski. Dandy w uzupełnieniu do zapodanego przez redaktora Passenta wątku niechlujnej, bałaganiarskiej i niszczącej pozycję Polski w Europie polityki prowadzonej przez PiSowskich amatorów, przy tym krzykaczy i obrażalskich, zakłamuje sprawę Trybunału Konstytucyjnego, o której rzekomo nikt nie potrafi powiedzieć, co PiS nakręcił, co złamał, co zniweczył. Dandy sugeruje swoim kłamstwem, że jeśli tak jest, to dlaczego redaktor Passent zarzuca PiSowcom niekompetencję, nieumiejętność znalezienia się w Europie i popełnianie chamskich zagrywek z każdym, który stanie w poprzek nieudolnym wykonawcom poronionych pomysłów Jarosława Ka.

  W każdym przypadku dyskusji na temat nieudolności, amatorszczyzny i plątania się we własne sznurówki, PiSowscy klakierzy palą głupa, wyrażają zaskoczenie i zdziwienie – my nie wiemy o co chodzi, gdzie te rzekome przeciwne interesowi Polski czyny Pisowskich specjalistów, gdzie te straty, gdzie te naruszenia, błędy, zaniedbania i łamanie prawa. Nie ma tego i nie było, nie ma tematu – tak podsumowują swoje stanowisko.
  Kłamstwo w żywe oczy stało się specialite de la maison PiSu. Metodą, która ma ratować wizerunek partii, odzyskiwać twarz przez tę partię wygórowanych ambicji, obsesyjnych nienawiści oraz wyższości intelektualnej i politycznej od morza do morza – ABC.
  Pzdr, TJ

 64. neospasmin
  25 sierpnia o godz. 11:33

  ” … ciekawe czy i te teczke mieli w swych rekach czlonkowie komisji Michnika?
  Az sie prosi by ich po kolei o to zapytać”.

  Z pewnością nie mieli, ale też w zasadzie nie musieli. O tym że Wałęsa jest konfidentem SB Mchnik z Kuroniem wiedzili już we wrześniu 1980 i nawet planowali go wymienić na stanowisku przewodniczoącego „S” na kogoś innego, najchętniej Borusewicza, co jednak było nierealne.

  Ciekawie mówi o tym A. Kołodziej z SW.
  https://wpolityce.pl/polityka/350935-kolodziej-obala-wszystkie-mity-walesy-to-pospolity-cham-panicznie-boi-sie-ludzi-jego-dom-to-warownia-ogrodzona-drutem-kolczastym-wideo

  „Doradcy wiedzieli o tych dokumentach. Andrzej Celiński w 1981 roku prosił mnie, żebym nie mówił publicznie o agenturalności Wałęsy, bo dzięki tej wiedzy on robi to, co oni chcą. Trzymają go za gardło. Oprócz Kiszczaka, władz komunistycznych, trzecim ośrodkiem była agenturalna część Episkopatu”.

  We wrześniu 1980 dokumenty SB na temat Wałesy (teczka personalna i teczka pracy), dotychczas przechowywane w Gdańsku, pojechały do Warszawy. Zapewne cały czas miał je Kiszczak w swoim sejfie, później po 1989 r. we własnej piwnicy, w ogóle nie przejmując się tym, że od 1997 roku przechowywanie wyniesionych materiałów SB (sprzed 1 lipca 1990 roku) jest zagrożene karą wiezienia. Zapewne kopia tych materiałów już w 1989 pojechała do Moskwy.

  Rzadko kiedy współpraca z SB jest tak doskonale udokumentowana, jak w tym przypadku, bo zchowały się oryginały dwóch najważniejeszych teczek, niemal komplecie:

  1/ teczka personalna z podpisem Wałęsy (jednozncznie identyfikuje TW „Bolka” z „Wałęsą”) o nawiązaniu współpracy i potwierdzeniami wypłaconych mu pieniędzy.

  2/ teczka pracy zawierająca oryginały donosów, spisywanych wąłsnoręcznie przez Wałęsę lub oficera prowadzącego.

 65. errata
  „już w 1989 pojechała do Moskwy …”
  Oczywiście juz w 1980 pojechała do Moskwy

 66. Z tej statystyki wynika z kolei, że w stosunku do wysokości dochodu narodowego Polska zaraz po Bułgari jest największym eminentem CO2 w UE , a to akurat nie świadczy dobrze o innowacyjności polskiego przemysłu, zaraz po Bułgari.
  http://www.umweltbundesamt.de/daten/klimawandel/treibhausgas-emissionen-in-der-europaeischen-union#textpart-1

 67. 42 : 20

  To „kara” za obsługę nawałnic, za wojowanie z Niemcami, za zrujnowanie sądów, czy za wycinkę puszczy? Pewnie za wszystko po trochu. PiS zyskało 4 procent, zero pokory. PO straciła dwa, pokora modelowa.

 68. @SŁOWIANIN STANISŁAW

  Świetne skojerzenie.
  Pozdrawiam

 69. tejot
  25 sierpnia o godz. 15:47

  ” …. sprawę Trybunału Konstytucyjnego, o której rzekomo nikt nie potrafi powiedzieć, co PiS nakręcił, co złamał, co zniweczył …”.

  No faktycznie, nigdy nie usłyszałem jakiegokolwiek rzeczowego argumentu (null, zero), że PO w tej sprawie nie ma sobie niczego do zarzucenia, a PIS niszczy TK.

  O tobie tejot nie przez przypadek nie wspominam, twoje „argumenty” w sprawie konfliktu o TK to typowe „plusy ujemne”. 🙂

 70. Z dystansu
  25 sierpnia o godz. 15:54

  Pozstaje tylko konstatacja, kto tu i teraz faktycznie truję Europę i świat, a jeszcze odnosi z tego korzyść w postaci wysokiego PKB i ogromnego dodatniego bilansu wymiany z zagranicą. A przecież Niemcy mogliby się rozwijąć rozsądniej, a nie za każdą cenę, jak Chiny.

 71. Rossi
  Masz rację i tutaj tej odpowiedzialności zarówno polityka , jak i społeczeństwo są świadomi i pracuje się nad zmiana tej sytuacji.
  A jak jest w Polsce ?

 72. …nic nie jest wieczne ( tylko Bog ) historia o tym wie i toczy sie dalej !!!

 73. @neospasmin

  „Jaki jest interes Polski i Polakow w kwestii regulacji pracy pracownikow delegowanych?”
  np taki, żeby ukraiński lub białoruski kierowca ciężarówki nie odbierał pracy polskiemu. Wtedy polski kierowca będzie mógł pracować w Polsce, a jak ma mądrego i obrotnego pracodawcę to i w Niemczech za znacznie wyższe pieniądze. Wszyscy na tym skorzystamy, bo na transporcie w Polsce będą zarabiać firmy polskie a nie zza Buga, polscy kierowcy pracujący za granicą zarobią więcej, a polskie firmy przewozowe działające za granicą będą musiały dostosować poziom swoich usług do zachodnioeuropejskiego, co w dłuższej perspektywie też nam wyjdzie na dobre. Słabe firmy upadną albo się poprawią, dobre pozostaną.

 74. @ Mauro Rossi
  Jesteś na tym blogu wystarczająco długo, żeby mieć szansę coś pojąć.
  Komentatorzy przytaczają wielką ilość materiałów, argumentów, jednym słowem faktów, a ty człowieku nic, ani b, ani me,
  Zastanawia mnie tylko, czy ty tak z natury „powolnie” myślący, czy szczególny oportunizm, a może płacą ci za wypisywaniu tych bzdur.
  Taka współczesna pisowska propaganda gobelsowska.
  Dużo, szybka, często gadać i to, że od rzeczy i kłamstwa nie ma znaczenia, bo po pewnym czasie komuś można wodę z mózgu zrobić.
  Taki cel.
  Jesteś ty i każdy tobie podobny wrogiem naszego Kraju szerząc to plugastwo.
  Przy okazji wycieracie sobie gę.y patriotyzmem, Bogiem i jeszcze innym tym podobnym …
  Eeee

 75. @ Mauro z Rosji- Przypominam Ci, że Twoja ulubiona partia w kampanii wyborczej obiecywała, że nie będzie postępować tak jak PO (nota bene dawni ich koledzy z AWS)
  Tymczasem bardzo szybko weszła w buty poprzedników, co więcej nawet te buty bardziej im pasują

 76. Jaki prezes, taka ekipa. Nic dodać, nic ująć.

 77. Macron domaga się uszanowania polskich pracowników płacąc tak jak mają miejscowi aby nie musieli żebrać.Taka solidarność robotnicza.Rządzący w IV RP porażają hipokryzją bo Koreańczykom z Północy nie gwarantują płacy polskiej tylko miskę ryżu.Bo to wewnętrzna sprawa koreańskiego pracodawcy. A Piotr Duda milczy jak KK w czasie okupacji o wyzysku w obozach pracy. Tak sobie myślę,że Macron realizuje testament Lecha Kaczyńskiego związkowca bo podpisując Traktat Lizboński daje ochronę unijną polskim pracownikom wyzyskiwanym przez katolickich pracodawców.Konstytucja nie zabrania wszak płacić jak płacą Francuzi. Egalite ! Fraternite ! Liberte ! jest starsze niż Solidarność umiejąca posługiwać się widelcem i nożem.

 78. Zero tu, zero tam, razem dwa zera.

 79. W sprawie pracowników delegowanych, jestem za Macronem.
  Za tę samą pracę, ta sama płaca.
  Gdyby jeszcze ponadnarodowe koncerny płaciły tak, jak w swoich macierzystych krajach, byłaby to pełnia szczęścia.
  Koszty osobowe w fabrykach coś produkujących, to zaledwie kilkuprocentowy składnik kosztów.
  Co innego, w usługach- tam to koszt podstawowy.

  Krytycy tego pomysłu nie biorą pod uwagę plusów:
  1-większe wpływy z podatków osobistych
  2-większe wpływy ze składek zdrowotnych, czy emerytalnych
  3-znaczący wzrost poziomu dochodów co przekłada się na spożycie
  4-wzrost oszczędności pracowników
  5-zwiększony komfort pracy

  Nawet minimalna stawka płacy we Francji, jest kilkukrotnie wyższa niż średnie zarobki w Polsce, czy Niemczech.
  Może by więc warto POLICZYĆ zyski i straty?

 80. „Władza czuje się tak pewnie w siodle, że rozsadzają ją pycha i arogancja”.

  I ma do tego podstawy. Najnowszy sondaż wykazał, że PiS wciąż ma niemal dwukrotnie większe poparcie niż Platforma i Nowoczesna razem wzięte. Wpadki po huraganie PiS-owi nie zaszkodziły, podobnie jak wcześniej afera z Sądem Najwyższym. I nic mu nie zaszkodzi, dopóki będzie istniała Platforma. A tłumaczenia opozycyjnych środowisk opiniotwórczych, jakoby przyczyną było „pińcet” albo kreatywna księgowość Morawieckiego, świadczą tylko o tym, że opozycyjne środowiska opiniotwórcze do dziś nie zrozumiały, dlaczego Platforma przegrała wybory.

 81. Jak trwoga to do …. marketingowców.

  W Kulturze Liberalnej bardzo ciekawe rozmowy z czołowymi specjalistami od marketingu politycznego w Polsce zbiorczo zatytułowane „Beznadziejna strategia. Marketingowcy o pomysłach opozycji”

  Nie przepadam za marketingiem politycznym ale wywiady zamieszczone przez KL warte są uwagi. Może dlatego, że redakcja przeprowadziła je z ludźmi mającymi na koncie spore sukcesy w krajowej „sprzedaży produktów politycznych”. Zresztą, na szczęście refleksje marketingowców do skutecznej „sprzedaży” się nie ograniczaja.
  Rozmówcami dziennikarzy KL są:

  – Michał Nowosielski, który doradzał PO w latach 2007–2014, wywiad pt „Opozycja totalna to był strzał w kolano”
  – Jakub Bierzyński, do stycznia 2017 r. doradca Nowoczesnej, wywiad pt „Samobójcza strategia opozycji”
  – Iwo Zaniewski, współzałożyciel agencji reklamowej PZL i jeden najbardziej utytułowanych ludzi polskiej reklamy, wywiad pt „Zmienić polityka po prostu się nie da”.

  Rozmowy wraz ze wstępniakiem redakcyjnym oraz podsumowaniem

  http://kulturaliberalna.pl/

 82. 48 procent katolików/na 90/ mimo apeli z ambon nie głosuje na IV RP. Tak sobie myślę czy pokazują w ten sposób gest Kozakiewicza proboszczom.

 83. @ wiesiek59 & inni
  „…. W sprawie pracowników delegowanych, jestem za Macronem.
  Za tę samą pracę, ta sama płaca. …”

  To jest kompletnie nieracjonalne z polskiego punktu widzenia.
  Nie będę wymieniać wszystkich powodów, ale NAJWAŻNIEJSZY.
  Polacy są w stanie dostawać te zlecenia, ponieważ są konkurencyjni CENOWO.
  Jeżeli stawka będzie taka sama jak na Zachodzie, to zachodnie firmy nas zastąpią.
  To jest rzeczywistość.
  Chciejstwem o pałacach, złotych klamkach można marzyć, a żyć trzeba z oczami otwartymi.
  To nie nienawiść Makrona do Polski, ani jego dbałość o polskich pracowników powoduje jego starania o zrównanie płac. Tu chodzi o eliminowanie konkurencji.
  Niestety, bez względu jak często zaślepieni będą powtarzać jak wielkim i ważnym krajem jesteśmy, to nie zmieni realów.
  Trzeba zejść na ziemię i popatrzeć rzeczowo i pragmatycznie.

  Pozdrawiam

 84. 404 25 sierpnia o godz. 11:58 pisze: – …Mamy więc rząd złożony z Waszczykowskich, Szydłów, Macierewiczów,…. jeszcze zadudziło na domiar złego.
  Jeżeli to nie jest dopust Boży, to już nie wiem , co jeszcze może ten nieszczęsny kraj spotkać.

  Szanowna 404,
  ten „nieszczęsny kraj” może spotkać np. rząd Kopacz z Piotrowską (MSW), Sikorskim (MSZ), Rostowskim z Bydgoszczu (MinFin) itd.

 85. Podobno 1,5 roku Polska niema swojego ambasadora w Paryżu .
  Ten fakt dowodzi bylejakości polskiej polityki . CDU /CSU end SPD do wyborów do Bundestagu nie będzie się zajmować Polska rzadzaona przez PiS a potem zobaczymy –

 86. Bar Norte 25 sierpnia o godz. 17:09 Zawsze czekam z niecierpliwością, co też w nowym wydaniu KL będzie. Przeważnie nie czuję zawodu ani złości choć nie zawsze potrafię się zgodzić z poglądami publikujących tam autorów. Szlag mnie trafia, gdy czytam np. coś takiego jak ostatnio, ale przecież ten świat właśnie dzisiaj tak działa. Kto tego nie rozumie i nie potrafi zaakceptować, pisze komentarze na blogu Passenta.
  Pozdrawiam

 87. 404
  25 sierpnia o godz. 18:07

  Trzeba to po prostu PRZELICZYĆ.

  Jedyne składniki różniące nasze firmy transportowe od zachodnich, to płace i koszt kredytu/ lizingu pojazdów.
  Stawki frachtu, czy eksploatacji, te same.

  Jedynie ZYSK naszych właścicieli jest większy- kosztem pracowników.
  No i jest kwestia- kto nas by zastąpił, przy wprowadzeniu takich płac?
  Przeciez mają obowiązywać WSZYSTKICH.
  W tym i firmy tureckie, ukraińskie, czy rosyjskie.

  Podchodzę do tego bez emocji.
  Macron gra co prawda swoją kartę, chce chronić własne miejsca pracy.
  Nie jest pierwszym, co poucza nas o naszym miejscu w hierarchii europejskiego dziobania, ani ostatnim.
  Pompatyczne, wręcz imperatorskie maniery, za którymi pustka się kryje.

  Cóż, pycha kroczy przed upadkiem….

 88. Ponoć Waszczykowski zażąda od Francji reparacji za militarny udział Polaków u boku Napoleona szczególnie za zdobycie Moskwy.Za Dominikanę i Hiszpanię też będzie rachunek.Co może doprowadzić Macrona do politycznego bankructwa.Reparacja za brak pomocy w 1939 roku jest rozważana. Tak sobie myślę,że IV RP chce finansowo przywoływać agresorów do porządku i wywieszenia białej flagi.

 89. SŁOWIANIN STANISŁAW
  25 sierpnia o godz. 18:59

  Francja jest nam winna „sumy Bajońskie”….

 90. Antyimigracyjna polityka IV RP może się okazać antywigilijna bo przy stole wigilijnym zabraknie obsady i będzie puste miejsce. Puste miejsce to stracona wieczerza i obciach na cały rok.Co wyjdzie po kolędzie.Z tego względu IV RP powinna podać Unii ile miejsc może poświęcić uchodżcom w ramach tradycji chrześcijańskiej.Znanej w Unii. Tradycja dzięki której Jezus miał szanse narodzin.Narodziny w czasie wieczerzy czy to nie jest cud nawiedzenia gospodarzy.Stajenka nie jest obowiązkowa. Tak sobie myślę ale analizuję dla zrozumienia na poziomie wyborcy Kaczyńskiego.Czy samochody elektryczne mają zastąpić lokum bezdomnym pozostawionym w „ruinie” po PO i PSL. Pytanie czy bezdomni mogą z marszu zjeść śniadanie z Dudą aby nie kraść.

 91. W nawiązaniu do mojego wpisu z godziny 18:45 – donoszę ze MSZ Niemiec powiadomił rząd Polski iż sprawa reperacji po II WS jest zamknieta na zawsze .
  Nie czekali do końca września , bez znaczenia był pobyt szefa NATO w Warszawie , a może specjalnie by nie było wątpliwości .
  Znaczenie Polski będzie tylko takie jakie jej uznanie w UE –
  Czy Pisowców stać na to ??
  Pozycja Polski bliska znaczenia Legi Warszawa w Europie – ale ile gromkich zapowiedzi słyszeli kibice ,a tu jakąś nieznana drużyna wyeliminowała Warszawiaków

 92. Wzajemne przymilanie się cechowało czwartkową wizytę Macrona w Bukareszcie, podczas której francuski prezydent zapewnił Rumunię o swoim poparciu dla jej od dawna odwlekanego członkostwa w strefie Schengen, a w zamian gospodarze zapewnili paryskiego gościa o zamiarze kupna broni – czytamy w artykule „Francuska transakcja sprzedaży broni w zamian za członkostwo Rumunii w Schengen”.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/556962,francja-emmanuel-macron-rumunia-bron-zakup-strefa-schengen.html
  ==========

  I tak robi się BIZNES.
  Płacą jak zwykle, OBYWATELE.

 93. Waldek B

  Do Kultury Liberalnej zagladam systematycznie. Mam ulubionych autorów felietonów i bloki tematyczne – raz bardziej, raz mniej ciekawe. Choć częsciej bardzo ciekawe.
  Ale najbardziej mnie w KL pociąga duch starego, dobrego liberalizmu – nie tych popłuczyn po liberaliźmie, z przedrostkiem „neo”, które od przynajmniej ćwierć wieku zamieniają ten zacny prąd intelektualno-ideowy we własną karykaturę.
  Pisząc o duchu „starego, dobrego liberalizmu” na mysli mam wolność, niezależność i odwagę intelektualną, którą KL emanuje. To chyba jedyne miejsce na mapie intelektualnej kraju gdzie się ten prawdziwy liberalizm jeszcze uchował.
  Tak więc choć jestem bardziej na lewo to jednak obcowanie z KL sprawia mi dużą przyjemność.

 94. Ponoć porażka Legii to kara boska.IPN nie przeczy faktowi,że Watykan to realizacja Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.Germańskie korzenie potwierdza wybór ponad 30 papieży ze strefy zalegającej Kaczyńskiemu z reparacjami.A nawet Pius XII nasyłał katolicki wehrmacht z logo na pasach Gott mit uns ! w ramach Drang nach Osten ! O chrzcie krzyżackim i ludobójstwie Słowian warto wiedzieć.Tak sobie myślę czy KK ma polskie korzenie czy to funkcjonariusze Watykanu z germańskim śladem.

 95. NATO imigranci na pontonach załatwili od zadka gołymi rękami a nawet z podniesionymi.I co im zrobicie ? Tak sobie myślę,że NATO jak Błaszczak nie było uprzedzone.

 96. Bar Norte
  Fantastyczny link do Kultury Liberalnej !
  Beton Partii Demokratycznej w usa tez nie ma zadnego pozytywnego programu, dlatego Pajac moze robic, co chce.
  Szczegolnie ciekawy fragment tych trzech wywiadow :
  ,,Brak pozytywnych działań jest dla opozycji strategią samobójczą?
  Absolutnie. To jest dokładnie to, czego chce Jarosław Kaczyński. Podzielić Polskę na pół: my chcemy reform, a oni chcą powrotu do przeszłości. I w taki scenariusz opozycja się fantastycznie wpisuje. A prawda jest w tej chwili taka, że nie ma powrotu do tego, co było. Im szybciej to sobie uświadomimy, tym lepiej.”

 97. @Bar Norte
  25 sierpnia o godz. 17:09

  Dzięki za ciekawy link. Przeczytałem z zainteresowaniem. Też lubię „Kulturę liberalną”.

  Jeśli chodzi o marketing, to uważam, że jedną z niewielu sensownych decyzji Platformy w ostatnim czasie było wysunięcie Borysa Budki na frontmana. W zalinkowanym wywiadzie Iwo Zaniewski zwrócił uwagę na ważną rzecz, a mianowicie autentyczność: jeśli ktoś ma ekspresję kłamcy, bo kłamcą jest, to nie da się go nauczyć gestów ani min, dzięki którym byłby odbierany jako uczciwy.

  Budka nie tylko nie kojarzy się ze skompromitowaną „ekipą Pendolino”, ale przede wszystkim robi dobre wrażenie. On po prostu nie wygląda na chciwego cwaniaka czy cynicznego kłamcę, a to w Platformie rzadkość. Dobrze mu z oczu patrzy. Trudno sobie wyobrazić, żeby Budka, jak kiedyś Sikorski, prosił kelnera o przyniesienie jeszcze droższego wina, bo „stać nas, mamy służbową kartę”. Z tym, że Platformie Budka już nie pomoże. Jej już nic nie pomoże. Gdyby zaraz po przegranych wyborach wysunęła takich ludzi do pierwszego szeregu i zrobiła solidną czystkę, wyrzucając uroczyście różne Muchy i Nowaków, to może by coś z tego było. Teraz jest już za późno, przez ostatnie 2 lata popełniła tyle nowych błędów, że nikt jej już nie uwierzy.

  Środowisko anty-pisowskie (mam na myśli media, liderów opinii itp.) zrobiłoby najlepiej, gdyby dwa lata temu po wyborach postawiło na Petru. Przez pierwsze 2-3 miesiące tak było. Ponieważ Platforma po klęsce była w rozsypce, wszystkie „platformiane” media intensywnie lansowały Petru i jego posłów, a zwłaszcza posłanki. Były to osoby nowe w polityce, ale bardzo kompetentne, świetnie radzące sobie w mediach. Szybko zjednywały sobie poparcie Polaków, no i w pewnym momencie notowania Nowoczesnej przekroczyły 20%. Tak było do kongresu PO, na którym partia wybrała nowe kierownictwo i zebrała się do kupy. Praktycznie na drugi dzień media związane z PO rozpoczęły kampanię niszczenia Petru metodą „zróbmy z niego głupka”, co się, niestety, udało. Notowania Nowoczesnej szybko spadły, a dziś balansują na granicy progu wyborczego. Platformie jednak od tego głosów nie przybyło. I bardzo dobrze.

 98. Lubin 25 sierpnia 2017 godz. 1:33.
  Serdecznie dziękuje za dobre słowo. Cieszę się, że tyle lat Pan wytrwał jako czytelnik. Brak KTT też odczuwam. Pozdrawiam!

 99. Ludzie mówią,że Trump nie tylko jest namaszczony przez Putina ale ma też dziadka Niemca Trumpfa.To chyba teraz ma bardziej przechlapane u Kaczyńskiego niż Tusk tylko z dziadkiem w genach. Tak sobie myślę,że wnuk Niemca dlatego bajerował o Powstaniu Warszawskim prawie do łez prawicy.Ku pokrzepieniu serc przed zakupem Patriotów za 100 mld zł.Ale nie przeprosił.Caryca Katarzyna II była Niemką .To do wiadomości Suskiego aby nie wzywał na posiedzenie sądu kapturowego nad Amber Gold.Kasy dla durniów z pazerności.Na poziomie elektoratu tzw.dobrej zamiany.

 100. Zmieniono mi tożsamość.Poprzedni wpis to SŁOWIANIN STANISŁAW.Tak sobie myślę,że licho nie śpi.ABW o 6 rano.

 101. folwarkPn

  Zwrociłem uwagę na podobieństwo opozycji liberalnej w Stanach i RP. Zresztą trudno oczekiwać by było inaczej, bo oni działają w skali globalnej.
  Przypominam sobie publikowane przez KL wywiady z Zakarią, Applebaum czy innymi publicystami związanymi z Demkratami, którzy twierdzili, że wybór Trumpa był przypadkiem, spiskiem, ogłupieniem itp. Tak wiec ich zdaniem nie było społecznych powodów do dokonania zmiany czyli korekty polityki. Applebaum wyraźnie dziennikarz spytał o klasowe kontekst wyborów w USA czemu kategorycznie zaprzeczyła wykluczając go. Czyli jedyną strategią tego środowiska jest powrót do świetlanej ich zdaniem przeszłości i kontunuacja polityki odrzuconej w ostatnich wyborach.

  Przecież marketingowcy zdecydowali się na te szczere wywiady, bo nie widzą w obliczu tej strategii mozliwości przeprowadzenia udanej kampanii. Nie widzą mozliwości współpracy przy takim podejsciu opozycji. Jakub Biebrzyński, spec od marketingu politycznego, którego trudno posądzić o sentymentalizm, nie mógł ich nawet skłonić do tego by „ogłosili koniec transformacji. Powiedzieli, że teraz jest czas na budowanie państwa solidarnego i społecznego, w którym nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie. Państwa, w którym elity będą skłonne dzielić się swoim sukcesem z tymi, którzy sukcesu w tej skali nie odnieśli.”
  Im to nie może przejść przez usta.

 102. remm

  „Środowisko anty-pisowskie (mam na myśli media, liderów opinii itp.) zrobiłoby najlepiej, gdyby dwa lata temu po wyborach postawiło na Petru.”

  Ale Jakub Biebrzyński, który pracował nad marketingiem politycznym Nowoczesnej i z niczego w sumie wiwindował ich poparcie aż na 20 procent wyjaśnia czemu w styczniu, po kryzysie maderskim Petru, zrezygnował ze współpracy.

  On to ujmuje dość oględnie, choć nie trudno się domyślić o co mu chodzi:

  „Narzędzia marketingowe czy wiedza na temat budowania wizerunku działają trochę jak dobry fryzjer – można z pięknej osoby zrobić jeszcze piękniejszą, ale nie każdy zostaje modelką. Tak samo jest z politykami. Trzeba mieć bardzo unikalny system cech, wartości i motywacji, żeby rzeczywiście być politykiem. Moim zdaniem politykiem człowiek się rodzi, później się uczy, jak być dobrym politykiem, a potem do tego dodajemy cały wachlarz narzędzi, żeby zrobić z niego polityka wybitnego. To nieprawda, że do polityki można wziąć człowieka z ulicy.”

 103. Budze siem. I co. Ani jednego komantaza o zydach.A to ja piedziule taki blog.
  Bez Radzika oraz Mortadeli niema co czytac.

 104. Panu Saldo Mortale, w podziece za odczarowywanie pojecia antysemityzmu dedykuje:

  Kosmopolitanczykowianeczka czyli pochwala numerus clausus

  Fidzi, kraj na Pacyfiku. Nie bardzo ludny, ale w ciagu stuleci wypracowal swa odrebna kulture. W tym jezyk. Pod koniec XVIII wieku „odkryli” to miejsce Anglicy.
  Odkryli i zaczeli kolonizowac. Niespiesznie boo bogactw tam niewiele.
  Do pomocy sciagali Hindusow. Jako sluzbe, a potem, z uplywem lat, jako urzednikow.
  Hindusi pozycjonowani byli i sami sie pozycjonowali jako srodkowy element struktury spolecznej: za Anglikami ale przed ludnoscia miejscowa- Fidzyjczykami. „Przy tobie najjasnejszy panie stoimy i stac bedziemy”. Taki byl +/- stosunek ludznosci naplywowej do Korony i aspiracji niepodleglosciowych miejscowej ludnosci.
  Miescowa ludnosc wobec tej naplywowej, hinduskiej byla na dosc przegranej pozycji: poziom wyksztalcenie, a co waznejsze chec rozwoju, dostep do kapitalu, nie wspominajac juz o liczebnosci laureatow nagrody Nobla posrod obu nacji byly na niekorzysc rdzennej ludnosci.
  Fidzyjczyczy zyli jak zyli przez wieki i cudownosc swego kraju/ obfitosc jaka dawala miejscowa przyroda im wystarczaly.
  W roku 1970 przyszla niepodleglosc. Brytyjczycy dali ja miejscowej ludnosci wyznaczajac przy tym reguly jakimi mieli sie teraz rzadzic ich byli poddani: demokracja parlamentarna, rownosc wobec prawa, zadnego tam rasizmu czy ksenofobii.
  Powstal kraj z wiekszoscia Fidzyjczykow i mniejszoscia Hindusow.
  Kraj, ktory po ustapieniu Brytyjczykow trzeba bylo zorganizowac od nowa.
  Powolac urzednikow, policjantow, oficerow armii. Prosze bardzo- ale trudno na samym poczatku opierac budowe instytucji panstwowych na nacji ktora stanowila istotny fragment systemu kolonialnego- na Hindusach.
  Stad sedzia Fidzyjczyk, oficer Fidzyjczyk, premier, ministrowie takoz.
  Hindusi wybor mieli ograniczony: biznes i wolne zawody.
  W krotkim czasie zdominowali biznes: import, export, przemysl turystyczny, transport, handel detaliczny, hurt.
  Mieli atuty: wiedze, wyksztalcenie, doswiadczenie, obycie, kredyty w instytucjach finansowych Londynu czy Bombaju.
  Potem przyszla pora na wolne zawody: adwokat, lekarz, weterynarz wszystko, badz prawie wszystko przeszlo w hinduskie rece. Nie jakims podstepem, zdrada, ale z racji lepszego wyksztsalcenia, doswiadczenia specjalistow z subkontynentu.
  Wasze kamienice, nasze ulice.
  Media tez staly sie hinduskie- nie dla jakiejs idei niczym z „protokolow medrcow Syjonu” ale dlatego ze to dosc lukratywny biznes. Oczywiscie za wlascicielami mediow musial isc i przekaz- co i jak bedzie przez te media nadawane/drukowane. Jak bedzie wygladal fidzyjski patriotyzm.
  Ktore jego elementy beda popierane, a ktore tepione jako ksenofobia i antyhindusizm.
  Czy patriotyzm fidzyjski przeciwstawiony zostanie temu Brytyjskiej Wspolnoty Narodow z krolowa Elzbieta II na czele czy nie?
  Kultura: tu znow najwybitnejszym fidzyjskim pisarzem staje sie pan o nazwisku Gupta, filmowcem pan o imieniu Avnesh, a najpiekniejsze fidzijskie bajki dla dzieci napisal pani Pryianka.
  Nikt tak wspaniale jak oni nie potrafi oddac piekna miejscowej kultury i przyrody.
  Prosze mnie sprostowac jesli pomylilem ktores z nazwisk czy imion.

 105. Oswiata: tu zaczyna sie kwestia rownosci w dostepie do stanowisk w sluzbie publicznej.
  Przeciez kazdy obywatel ,niezaleznie od koloru skory, ma prawo do rownego traktowania.
  I znow w krotkim czasie prawie wszyscy nauczyciele to Hindusi czy Hinduski. Boo lepiej wyksztalceni, doswiaczeni od rdzennych mieszkancow kraju.
  Ucza oni dzieci tych ostatnich jezyka, historii i wszystkiego tego czym szkola formuje mlodego obywatela.
  Konkursy na urzednikow panstwowych: w tym tych zajmujacych sie polityka imigracyjna i zagraniczna. Kto wygrywa? Ktora nacja ma wiec ulatwiony dostep do osiedlania sie na wyspach? Eskimosi? Rzutuje to na zmiany proporcji miedzy dwoma grupami etnicznymi Fidzi czy nie?
  Przyszedl czzas na polityke: partia hinduskiej mniejszosci desygnuje wlasnego premiera.
  On tutejszy, najczystszy Fidzyjczyk, urodzil sie w Suva, albo gdzies niedaleko.
  Poniewaz Hindus wiec jego rozumienie patriotyzmu wolne jest od ksenofobii , rasizmu etc.
  Wie co dobre dla wszystkich Fidzyjczykow.
  Potrzeba bylo zaledwie 30 lat by Fidzyjczycy, rdzenni mieszkancy wysp poczuli ze ktos zabral im ich kraj.
  Ze nie decyduja juz o niczym co laczy sie z pojeciem niepodleglosci. Ze demokracja zostala wykorzystana przeciwko nim.
  I nie zrobiono nego zmowa, podstepem ale najnaturalniejszym porzadkem rzeczy: silniejszy, madrzejszy bierze wszystko.
  Nie podstepem; nikt tu nie zmienial nazwiska na Kirk Douglas , Borowski czy Borejsza.
  Nie zmienial boo to by niewiele dalo- roznice fizjonomii, budowy ciala miedzy Hindusami a Fidzyjczykami sa nazbyt wyrazne by mialo to sens.
  Ci rdzenni Fidzyjczycy zaczynaja sie burzyc. Nie maja prawnych narzedzi by zmienic swa sytuacje; boo demokracja, rownosc wobec prawa, prawa czlowieka….
  Zaczynaja sie pogromy- plona hinduskie sklepy, ludzie sa bici, inni wtracani do wiezien.
  Slychac nawolywanie by nie kupowac w hinduskich sklepach- jak tak mozna, przeciez to doprowadzi do ekonomicznego zniszczenia tej nacji.
  W mediach najuczciwszy przekaz: Dajmy na to mama Radhika:stoi przed swoim spalonym sklepikiem i mowi; tyle lat tu zylam i pracowalam, dobrze zylam z moimi klientami, niezaleznie od narodowosci, kredytu gdy trzeba bylo udzielalam, a ONI mi teraz to zrobili…Nie pojmuje czemu?!
  Swastyki mi wczesniej na scianach dzieciaki wybazgrywaly, ale zeby az tak! Caly dorobek zycia wlasnie stracilam!
  Co dzialo sie na Fidzi dalej, nadal sie dzieje wyczytacie panstwo chocby w wikipedii.
  To co na mnie osobiscie zrobilo wrazenie to ze kazdy fidzijski Hindus/ Hinduska zachowywali sie absolutnie poprawnie wobec ludnosci miejscowej. Korzystali tylko ze swoich praw tam gdzie bylo mozna. Ksztalcili swe dzieci, rozwijali biznesy, organizowali sie w partie polityczne.
  Oki, wedlug Fidzyjczykow miejscowi Hindusi sa pazerni, bezwzgledni, szukajacy najmniejszej szczeliny by osaignac swe cele. Tak, tylko ta ocena oparta jest na porownaniu do wlasnych wartosci i zachowan. Wolno tak? No a jak inaczej? Kazda osobe oceniamy oddzielnie?
  To co jednostkowo bylo absolutnie wlasciwe,sluszne , powtorzone w setkach tysiecy przypadkow, w swej masie doprowadzilo i prowadzi do nieszczescia. Czlowiek przestaje byc czlowiekiem, staje sie czlonkiem danej spolecznosci, narodu, rasy. A moze jest/byl nim zawsze?

 106. Oki, wstep przydlugi juz byl, teraz czas na kwestie z tytulu:
  Suva, stolica Fidzi. Konkurs o stypendia/prawo studiowania na brytyjskich uniwersytetach.
  Wazny boo miejscowemu szkolnictwu wyzszemu daleko do brytyjskiej swietnosci.
  Startuja wszyscy mlodzi co wlasnie szkoly srednie pokonczyli: Fidzyjczycy rdzenni i Fidzyjczycy pochodzenia hinduskiego .
  99:1 na korzysc tych ostatnich. Nie dlatego ze komisja (w swej wiekszosci z pedagogow hinduskiej narodowosci zlozona) dopuscila sie jakichs nieprawidlowosci, ale dlatego ze ci co wygrali byli poprostu lepsi.
  Inteligentniejsi, wywodzacy sie z rodzin o silnej swiadomosci ze droga do sukcesu biegnie przez ciezka prace i najlepsze mozliwe wyksztalcenie….
  I co teraz; uznamy ze jednostka, jej osobiste predyspozycje i dokonania sa najwaznejsze (a wtedy wyniki konkursu sa jedynym kryterium wyjazdu na studia) czy uznamy ze jednak nie, ze tozsamosc studenta jest istotna.Ze kontekst spoleczny jaki stworzy prawie 100% hinduskich absolwentow uniwersytetow gdy wroca oni po studiach na Fidzi jest na tyle niebezpieczny ze trzeba zastosowac instytucje numerus clausus?
  To znaczy ze proporcje miedzy studentami roznych (tu: dwoch) narodowosci, odzwierciedlac powinny proporcje liczebnosci tych narodowosci.
  Kto z panstwa odpowie co wybrac?
  marcin.lazarowicz

 107. Oki, wstep przydlugi juz byl, teraz czas na kwestie z tytulu:
  Suva, stolica Fidzi. Konkurs o stypendia/prawo studiowania na brytyjskich uniwersytetach.
  Wazny boo miejscowemu szkolnictwu wyzszemu daleko do brytyjskiej swietnosci.
  Startuja wszyscy mlodzi co wlasnie szkoly srednie pokonczyli: Fidzyjczycy rdzenni i Fidzyjczycy pochodzenia hinduskiego .
  99:1 na korzysc tych ostatnich. Nie dlatego ze komisja (w swej wiekszosci z pedagogow hinduskiej narodowosci zlozona) dopuscila sie jakichs nieprawidlowosci, ale dlatego ze ci co wygrali byli poprostu lepsi.
  Inteligentniejsi, wywodzacy sie z rodzin o silnej swiadomosci ze droga do sukcesu biegnie przez ciezka prace i najlepsze mozliwe wyksztalcenie….

 108. I co teraz; uznamy ze jednostka, jej osobiste predyspozycje i dokonania sa najwaznejsze (a wtedy wyniki konkursu sa jedynym kryterium wyjazdu na studia) czy uznamy ze jednak nie, ze tozsamosc studenta jest istotna.Ze kontekst spoleczny jaki stworzy prawie 100% hinduskich absolwentow uniwersytetow gdy wroca oni po studiach na Fidzi jest na tyle niebezpieczny ze trzeba zastosowac instytucje numerus clausus?
  To znaczy ze proporcje miedzy studentami roznych (tu: dwoch) narodowosci, odzwierciedlac powinny proporcje liczebnosci tych narodowosci.
  Kto z panstwa odpowie co wybrac?

  marcin lazarowicz

 109. I co teraz; uznamy ze jednostka, jej osobiste predyspozycje i dokonania sa najwaznejsze (a wtedy wyniki konkursu sa jedynym kryterium wyjazdu na studia) czy uznamy ze jednak nie, ze tozsamosc studenta jest istotna.Ze kontekst spoleczny jaki stworzy prawie 100% hinduskich absolwentow uniwersytetow gdy wroca oni po studiach na Fidzi jest na tyle niebezpieczny ze trzeba zastosowac instytucje numerus clausus?

 110. Nie da sie dokonczyc, trzeba czekac na „moderacje”.

  ml

 111. @Wiesiek59

  „Gdyby jeszcze ponadnarodowe koncerny płaciły tak, jak w swoich macierzystych krajach, byłaby to pełnia szczęścia.”

  To by chyba na glowe poupadaly. I musialyby sobie glowy solidnie roztrzaskac.

  Jesli „płacic tak, jak w swoich macierzystych krajach” to na kiego grzyba stawiac fabryki w jakiejs Wolce czy Innych Lidovych Varach?

  Jesli „”płacic tak, jak w swoich macierzystych krajach” to najprosciej zostawic producje tam, gdzie byla, tzn w kraju macierzystym.

  To moze nie na glowke @Wieska59 – ale nikt nie stawia fabryki po to, zeby do niej dokladac. A juz zwlaszcza nikt nie stawia fabryki po to, zeby mu ja waadza zabrala w ramach „repolonizacji gospodarki” czy skonfiskowala jako czesc odszkodowan za II Wojnę Światową.

  Nie pasi, ze „Miedzynarodowe koncerny” costam? To se, urwal, sprobujcie dyktowac. I konfiskowac. Ciekawe, ile sie pozniej, urwal, doliczycie inwestorow. Pewnie sie beda pchali jeden przez drugiego.

 112. @neospasmin

  „99:1 na korzysc tych ostatnich. ”

  Chusteczkowo. Pewnie jedyny sposob to na poczatek zatwierdzic jakis numerus nullus dla „tych ostatnich”, potem wyegzekwowac ten numerus za pomoca akademickiego palkarstwa i korporacyjnego zyletkarstwa.

  A jak warunki powzola – to zlikwidowac w zarodku tych niewlasciwego pochodzenia metoda stodolowo-zapalczana.

  Podejscie rasowo-narodwe do kwestii wyzszego wyksztalcenia i palm akademickich bylo juz zreszta na tapecie.

  Kto ciekawy – nech sobie poszuka pod haslem „fizyka aryjska”.

  Bylo w ltach trzydzestych takie pojecie – fizyka aryjska. Kraj, w ktorym promowano Fizyke Aryjska, dopracowal sie niemalych sukcesow: Komory gazowe, piece krematoryjne i podobne sposoby Zaprowadzania Porzadku.

  jednoczesnie na drugiej polkuli ludzie, ktorym w ostatniej chwili udalo sie wyreklamowac od gazu i pieca – tez zajmowali sie fizyka. Na przyklad – teria wzglednosci. Rownowaznoscia masy i energii.

  W sierpniu 45-go roku okazalo sie, ze ta zla, niedobra i zdecydowanie niearyjska teoria rzeczywiscie sie sprawdza. Okazalo sie w sposob bezposredni,ze masa rzeczywiscie przechodzi w energie.

  Z czysto militarnego punktu widzenia wychodzi na to, ze Fizyka Aryjska dostala w ..sko. I to na szerokim froncie.

 113. @neospasmin

  „nikt tu nie zmienial nazwiska na Kirk Douglas , Borowski czy Borejsza.”

  Facet, jak ci nie pasi Kirk Douglas to chyba mozesz razem z ziomalami zabronic filmow ze zlym i niedobrym Douglasem_

  A nie planujecie, uwal nac, jakiegos bojkoto filmu „Wonder Woman”? Bo Liban, Jordania, Tunezja – twardo bojkotuja. Goraco zachecam do, urwal, bojkotu. Przeceiz aktorka, Gal Gadot, jest zla i niedobra.

 114. @neospasmin, Wiesiek, @MR & Ska

  „Slychac nawolywanie by nie kupowac w hinduskich sklepach- jak tak mozna, przeciez to doprowadzi do ekonomicznego zniszczenia tej nacji.”

  No to urwal jego nac wprowadzcie wreszcie ten urwal bojkot.

  Kazdy sie urwal poplacze.

  Co to bedzie, jak zaczniecie bojkotowac kompy i swerwery z nieslusznymi rasowo procesorami?

  Przeciez na pewno sami zmajstrucjecie lepsze, Przeciez macie Najlepszych Na Swiecie Programistow. A poza ty Dobre bo Polskie. A poza tym Polak Potrafi.

  Goraco uwal jego nac zachecam do bojkotu. Zreszta juz inni do tego bojkotu wzywaja:

  „Boycott Intel products for setting up a factory on Palestinian stolen lands!
  Al-Awda, the Palestine Right to Return Coalition, has called for protests and a worldwide boycott of Intel, ”

  https://stopthewall.org/2005/08/05/boycott-intel-products-setting-factory-palestinian-stolen-lands

  Se urwal bojkotujcie. Kazdy sie urwal poplacze.

 115. Nie dalo sie dokonczyc mego fijistory na blogu p.Passenta wiec calosc na mym wlasnym blogu.

  ml

 116. p.E

  1.Pisalem o Fiji, nie o Zydach, zauwazyl to pan?

  2.Co do bojkotu izraelskich produktow to jest on zauwazalny chocby w decyzjach biznesowych tamtejszych przedsiebiorcow: export produktow dla konsumentow nie ma szans, szanse maja jedynie oferty business to business lub business to state.

  Stad nie znajdzie pan w sklepie izraelskiego laptopa, zegarka, telewizora, kamery, drona czy auta. Nie znajdzie pan ich boo klienci tego nie kupia.

  Tak jakby nie kupilyby ciezarowki Mercedes z hitlerowskiego demobilu. Boo podejzewaliby ze sluzyla do gazowania Zydow.

  3.Ten sam bojkot zauwazy pan w polityce wielkich koncernow: czy widzial pan kiedys papierowa wielojezyczna instrukcje obslugi produktu jakiejs swiatowej marki gdzie jednym z WIELU jezykow bylby hebrajski? Nie? Jak pan sadzi czemu?
  Czemu SONY czy Giant dodadza finski, slowacki o arabskim nie wspominajac, ale hebrajskiego juz nie?

  4.Tu gdzie mieszkam nawet w sklepie hydraulicznym znajdzie pan w ofercie koncentraty sokow i syfony pod marka Soda Stream. Made in Israel.
  Opakowania wybijajace sie estetyka na tle innych. Jakosc pewnie tez rewelacyjna.
  Cena konkurencyjna.
  Obecnosc ich w nawet najcudacznejszych sklepach pokazuje z jak miernym zainteresiowaniem sie spotyka ten produkt.

  Jest wiec bojkot czy nie?

  i w druga strone: czy w jakiejkolwiek polskiej gazecie czytal pan o bojkocie kulturalnym Izraela? Jesli tak to moze go wcale nie ma?

  marcin lazarowicz

 117. Julia Przyłębska nie jest pierwszym prawnikiem z tytułem magistra, na stanowisko Prezesa TK. Był też mgr Jerzy Stępień, przez niektóre media tytułowany ,,profesorem”. A w ogóle niby dlaczego magister nie miałby być Prezesem Trybunału?

 118. neospasmin
  26 sierpnia o godz. 2:03

  Cieszę się, że ktoś jeszcze widzi ten mechanizm przemiany pozycji ekonomicznej, w polityczną, prowadzący nieuchronnie do pogromów w dalszej przyszłości.
  Tego współcześni politycy z uwagi na krótkotrwałość kadencji, nie dostrzegają.
  Proces rwa co najmniej 100 lat…

  Tubylcy będący w większości, są niechętni obcej dominacji.
  Swój bacik nie powoduje takich napięć….

  Hindusi, Chińczycy, Żydzi- wszyscy oni przeżywali i będą przeżywać akie kryzysowe sytuacje. O ile sięgną w krajach osiedlenia po dominację polityczną.

 119. p.Wiesiek

  Z calych sil staralem sie ukazac ze ekonomia jest tu tylko skraweczkiem problemu.
  Ze przewaga ekonomiczna jest zaledwie pochodna znacznie istotniejszych i pierwotniejszych przewag.
  W mej ocenie doswiadczenie fidzyjskie, skoncentrowane w kilkudziesieciu latach najwyzej, daje doskonala perspektywe do oceny polskiej historii i wspolczesnosci.

  I juz na koniec: jak pan odpowiedzialby na pytanie jakim konczy sie moj tekst?

  marcin lazarowicz

 120. Czas na Panstwa decyzje; uznajemy ze jednostka – jej wiedza, predyspozycje i dokonania sa kluczowe ergo wyniki konkursu sa jedynym kryterium wyjazdu na studia CZY JEDNAK NIE: pochodzenie etniczne przyszlego studenta/absolwenta ma znaczenie: kontekst spoleczny jaki stworzy prawie 100% absolwentow hinduskiego pochodzenia kiedy wroca oni juz na Fidzi jest na tyle wazny/niebezpieczny ze nalezaloby zastosowac numerus clausus?
  Przez to ostatnie rozumiem zachowanie proporcji miedzy liczebnoscia studentow danej nacji a udzielem tej nacji w liczebnosci ludnosci calego kraju.
  Jak Panstwo byscie rozwiazali ten pozornie egzotyczny i tropikalny problem?
  marcin lazarowicz

 121. @neospasmin

  „4.Tu gdzie mieszkam nawet w sklepie hydraulicznym znajdzie pan w ofercie koncentraty sokow i syfony pod marka Soda Stream. Made in Israel.
  Opakowania wybijajace sie estetyka na tle innych. Jakosc pewnie tez rewelacyjna.
  Cena konkurencyjna.
  Obecnosc ich w nawet najcudacznejszych sklepach pokazuje z jak miernym zainteresiowaniem sie spotyka ten produkt.”

  Bojkot az furczy, I swieci zaje.ste triumfy, WRoga i zlowroga firma Soda Stream ma zaledwie pol duzej banki (znaczy pol miliarda zielonych) rocznego przychodu. I to pomimo faktu, ze sprzedaje cos zupelnie prosciutkiego. Najzwyklejsze syfony. To juz naprawde kazdy moze zmajstrowac,

  A Soda Stream sprzedaje za 500 milionor zielonych rocznie. C z tego wynika? Wynika, ze wszyscy przestrzegaja bojkotu.

  „Obecnosc ich w nawet najcudacznejszych sklepach pokazuje z jak miernym zainteresiowaniem sie spotyka ten produkt.”

  Jasne, jesli cos jest do kupienia w kazdym sklepie, to znaczy, ze spotyka sie z „miernym zainteresowaniem”. Ty, Piekny Umysle, to jednak masz leb. Jak sklep.

 122. @noespasmin

  „W mej ocenie doswiadczenie fidzyjskie, skoncentrowane w kilkudziesieciu latach najwyzej, daje doskonala perspektywe do oceny polskiej historii i wspolczesnosci.”

  Jednym slowem – zbudujecie Drigie Fidji. Tyle ze na stalym ladzie.

 123. p.E

  „Facet, jak ci nie pasi Kirk Douglas to chyba mozesz razem z ziomalami zabronic filmow ze zlym i niedobrym Douglasem_”

  Niczego takiego nie napisalem.
  Teraz napisze: p.Douglas calkowicie dobrowolnie zmienil nazwisko i imie.
  Zrobil to uznajac ze jego oryginalne,zydowskie imie i nazwisko uniewiarygodniaja go jako aktora grajacego amerykanskie postaci dla amerykanskiej widowni.
  Nie ukrywal sie przed pogromami, przed szmalcownikami nie musial tego robic walczac o zycie. Zrobil to uznajac ze zydowska tozsamosc nie poplaca.
  Nie da mu takiej slawy i pieniedzy jak gdyby sie jej wyrzekl.

  Nie ma sie to nijak do oceny jego dokonan aktorskich.

  marcin lazarowicz

 124. @neospasmin

  „Czemu SONY czy Giant dodadza finski, slowacki o arabskim nie wspominajac, ale hebrajskiego juz nie?”

  … chyba nie wie, ze Sony to firma, ktora przeszla na wrogie pozycje.

  „Sony Acquires Altair Semiconductor, Israeli Innovator of LTE Modem Chip Technology … Tokyo, Japan – Sony Corporation („Sony”) is announcing that it has reached an agreement with Altair Semiconductor („Altair”) and its major shareholders to acquire the company. The purchase price is 212 million U.S. dollars (approximately 25 billion yen), and Sony expects to complete the acquisition in early February, 2016.

  Altair, an Israel-based company, owns modem chip technology and related software for LTE (Long Term Evolution), a 4G cellular standard for mobile devices. Altair develops and sells products focused on LTE technology, and its modem chips stand out for their low power consumption, high performance and competitive cost. ”

  https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201601/16-008E/

  Dwiescie milionow baniek zawsze sie przyda. Dokladnie – dwiescie dwanascie. Sprzedawac elektronike Japonczykom to nie takie proste – ale dla chcacego nic trudnego.

  Nie planujecie bojkotu firmy „Sony” za kare, ze sie wdala w takie wrogie i zlowrogie towarzystwo? Bo jak oglosicie bojkot to sie wszyscy urwal poplacza.

 125. p.E

  Bez szukania danych w necie moge panu powiedzec jak sprzedaja sie produkty soda stream w moim miescie.
  Do oceny uzyje doswiadczenia oraz palucha.
  Doswiadczenie to porownanie tego co bylo na polkach rok temu i tego co na nich obecnie: w ilu sieciach sklepow z artykulami spozywczymi towar ten zniknal z polek, a w ilu sklepach sie pojawil.
  Paluch wlasny pozwala mi ocenic rotacje danego towaru na polce i to jaki don stosunek maja przedstawiciele handlowi marki: jesli przeciagajac paluchem po opakowaniu zbiore kurz to znaczy ze….moglby rotowac znacznie szybciej.

  Tu dodam do zasadniczej kwestii o jakiej pisalem ( brak popytu na produkty Made in Israel) ze jest to chyba jedyny produkt o wspomnianym pochodzeniu jaki mozna tu kupic.

  A jak jest w Polsce? Sa jakies produkty konsumpcyjne, czy ogolniej -skierowane do mas, podpisane Made in Israel?
  A moze choc jedna marka takich produktow miesci sie posrod pierwszych 5 tysiecy najlepiej wycenianych marek swiata? Pytanie dotyczy oczywiscie towarow konsumenckich nie gazow bojowych czy sprzetu do tlumienia demonstracji.

  I juz na koniec: to nie jest me wyzlosliwianie sie, zaden ant- to opis sytuacji.
  Konstatacja do jakiej juz dawno doszli tak przedsiebiorcy z panskiego kraju jak i p.Kirk Douglas.

  ml

 126. neospazmin
  Po co szukać tak daleko ?
  podobny proces co na Fiji, miał miejsce na Górnym Śląsku, po przyłączeniu go do Polski po I wojnie światowej , a jego koronacja było to, ze przywódca tzw.”ludności autochtonicznej” , który walnie przyczynił sie do uzyskania przez Polskę Górnego Śląska, zmarł w polskim więzieniu.

 127. p.E

  O tym wlasnie pisalem: Business to business, business(state) to state.
  Stad przejecia firm izraelskich, czy sprzedaz broni armiom swiata.
  Brak natomiast produktow adresowanych do konsumentow.

  Watpie by Sony po przejeciu o jakim pan pisze sygnowal choc czesc produktow adresowanych do konsumentow naklejka „Made in Israel”.
  Boo mialoby to wplyw na popyt na nie.
  Dokladnie taki wplyw jak dolaczanie instrukcji w jezyku hebrajskim do instrukcji ich produktow w innych jezykach.

  ml

 128. p.z dystansu

  staralem sie napisac o czyms na tyle egzotycznym by dalo sie rozmawiac o procesach, instytucjach a nie szarpac flaki historia i wspolczesnoscia Polski.
  By dalo sie stanac zupelnie z boku i bez emocji.

  I na koniec pytanie jakie juz zadalem p.Wieskowi:
  czy dopuszcza pan sytuacje w ktorej numerus clausus bylby wlasciwym rozwiazaniem?

  marcin lazarowicz

 129. Łączcie się razem w modłach z rządem, episkopatem i narodem świętujących na jasnej Górze trzech setną rocznicę koronacji najświętszego obrazu Matki Boskiej. Tego który Bolek nosił w klapie, i dzięki któremu odzyskaliście wolność, niepodległość i suwerenność.

 130. nespasmin
  Nie rozumiem pytania.
  Natomiast różne teoretycznie , niesprawiedliwie i niedemokratyczne sposoby pomocy historycznie pokrzywdzonym grupom społecznym , mniejszością, ludności autochtonicznej są znane i stosowane i przynajmniej w niewielkim stopniu poprawiają ich szansę na postęp społeczny.
  Numerus clausus jest dobrym miernikiem, ale tam gdzie mamy do czynienia z takimi grupami , konieczne są jeszcze inne, socjalne mierniki. Taka pomoc upośledzonym grupom społecznym mobilizuje leżące odłogiem resursy, łagodzi napięcia społeczne i w ostatecznym rozrachunku przynosi korzyść całemu społeczeństwu.
  Mój tekst dotyczy oczywiście numerus clausus stowany przy dostępie do studiów , a nie wiem o co wam chodziło ?

 131. Duda sugeruje czyja władza tego religia.Będzie zatem katolicyzm religią państwową co obiecał na Jasnej Górze.Tak sobie myślę,że to wyborcze oszustwo bo miał być strażnikiem świeckiej konstytucji a nie ślubów jasnogórskich.A przy okazji czy są w klasztorze cegiełki sponsorów z mafii gospodarczych z którymi Ziobro i Morawiecki walczą jak o niepodległość.Pecunia non olet ! o czym świadczy 2 mln kaucja KJ za szefów mafii paliwowej.Skarby klasztoru to skarb Alibaby ? Ludzie mówią,że wrak smoleński miał być przeznaczony na medaliki.

 132. p.z dystansu

  O takie wlasnie numerus clausus pytalem. Dziekuje za odpowiedz.
  Jak czytam pan je akceptuje.
  W ocenach przedstawianych na tym blogu to historyczne, miedzywojenne numerus clausus traktowane jest jako grzech smiertelny. Bezwarunkowo.
  Kryterium oceny jest najprostsze ; nie czy bylo to w interesie obywateli Polski, ale czy bylo to w interesie obywateli Polski narodowosci zydowskiej.

  Jeszcze troche takiego mego pisania a okaze sie ze i antyxxx* nie taki zly. 🙂

  ml

  * antyhindusizm 🙂

 133. @Z szympanów

  … wywodzi sie najzyrazniej Piekny Umysl, ktory tak oto gaworzy>

  „Numerus clausus jest dobrym miernikiem, ale tam gdzie mamy do czynienia z takimi grupami , konieczne są jeszcze inne, socjalne mierniki.”

  Cos sie najwyrazniej u tych szympansow poswiergolilo. I to dosc dokladnie. Spece od zasady numerus clausus i numerus nullus rzeczywiscie maja wyzsze uczelnie czysciutkie pod wzgledem rasowo-narodowym. I narodowo-rasowym. I tak zaje..scie znakomite, ze sie lapia juz w piatej setce w rankingach. A wyroby bardziej skompliowane niz lopata czy widly to w ojczyznie w/w Pieknyhc Umyslow jakos albo importowane, albo na miejscu skrecane do kupy. Nie brak fabryk: Fiat Auto Poland w Tychach, fabryka Opla w Gliwicach. Produkcja elewizorow az furczy. Na przyklad LG w Mlawie.

  Reszta swiata jakos nie przestrzega jakze slusznej i cennej zasady numerus clausus. I dlatego od ciezkiego zarabania nagrod Nobla trafia do naukowcow charakteryzujacych sie brzydkim pochodzeniem i jeszcze brzydsza narodowoscia. To zreszta nic nowego, ten wyscig umyslow istnial i wczesniej. Po jednej stronie krolowala Fizyka Aryjska. Do jej niewatplicych sukcesow nalezy zaliczyc takie osiagniecia jak komory gazowe i piece krematoryjne.

  Po drugiej stronie za sprawa Einsteina, Oppenheimera, Szilarda, Tellera i jeszcze paru podobnych typow o dlugich nosach – zbudowano bomby atomowe. Z czysto militarnego punktu widzenia bron bardziej skuteczna, niz niewatpliwe osiagniecia Fizyki Aryjskiej.

 134. @neospasmin

  „Kryterium oceny jest najprostsze ; nie czy bylo to w interesie obywateli Polski, ”

  Pewnie ze to bylo w interesie obywateli Polski (nikt „pejsatych” czyli „zydkow” nie uwazal za obywateli ani w ogole za istoty ludzkie). Solidne niemieckie wsparcie zalatwilo zreszta sprawe, po wojnie dodatkowo posprzatano. I jest judenrein.

  I taki zajefajny dobrobyt nastal, ze trzy i pol miliona Polakow musialo sobie poszukac kawalka chleba juz to w Londynie na zmywaku, juz to w Kopenhadze ..ble szorowac – aby tylko sie na kawalek chcleba zalapac. Znaczy po okraglym stole, przed okraglym stolem jeszcze milion. Dobrobyt az ..wa furczy.

  Angole wlasnie oglosili, ze Polacy sa najwieksza grupa intruzow. Juz oficjalnie jest milion. Czemu do samej tylko Anglii popital milion oficjalnie (a nieoficjalnie – lepiej nie pytac)? No jak to czemu: Dzieki temu, ze jest judenrein to sie zrobil zaje..fajny dobrobyt. Z przesytu i nadmiernego dobrobytu popitali do ubogiej Anglii.

 135. @neospasmin

  „Boo mialoby to wplyw na popyt na nie.”

  Zgadza sie, na przyklad cala Polska jak jeden maz bojkotuje wrogie, zlowrogie, syjonistyczne i czosnkiem zalatujace kina „Cinema City”.

  Czemu zatem ta niesluszna firma to „Cinema City International – największy operator kin w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w Izraelu, oraz trzeci pod względem wielkości operator na terenie Europy”?

  Trudno zrozumiec, przeciez bojkot az furczy.

  Warszawa
  1 – Sadyba – 12 sal, 2959 miejsc + IMAX (381 miejsc)
  2 – Bemowo – 11 sal, 2400 miejsc
  3 – Galeria Mokotów – 14 sal, 3248 miejsc (dawniej Ster Century)
  4 – Janki – 10 sal, 1966 miejsc (dawniej Ster Century)
  5 – Promenada – 13 sal, 2849 miejsc (dawniej Ster Century)
  6 – Arkadia – 15 sal, 2798 miejsc
  Kraków
  7 – Plaza – 9 sal, 2664 miejsc + IMAX (424 miejsc)
  8 – Zakopianka – 10 sal, 2218 miejsc
  9 – Galeria Kazimierz – 10 sal, 1813 miejsc
  10 – Bonarka City Center – 20 sal w tym 3 sale VIP, 3234 miejsc

  Katowice, Poznan, Czestochowa…

  A tak powaznie – to ówno wychodzi z tego zafajdanego bojkotu,

  Znaczy w plasterkach.

 136. @Z szympanów, @neospasmin

  Dzieki madrej zasadzie numerus clausus oraz operacjom stodolowo/zapalczanym to juz macie judenrein jak na parteitagu w Norymberdze. I dzieki temu dobrobyt tak zapitala, ze och:

  „Brytyjski urząd statystyczny: Ponad milion Polaków w Wielkiej Brytanii … Według zaprezentowanych dziś danych za 2016 rok, w Wielkiej Brytanii mieszkało 1,02 mln Polaków, o 86 tys. więcej niż rok wcześniej (916 tys., wzrost o 9,39 proc.). Liczba osób, które urodziły się w Polsce, wzrosła z 831 tys. do 911 tys. (wzrost o 80 tys., czyli o 9,6 proc.).

  Obywatele Polski stanowią największą mniejszość narodową w Wielkiej Brytanii, wyprzedzając obywateli Indii (362 tys.), Irlandii (335 tys.)”

  http://londynek.net/wiadomosci/article?jdnews_id=46455

  Czy to prawda ze sie umawiacie ze ostatni gasi swiatlo?

 137. p.E

  1.specjalnie napisalem „obywateli Polski”, nie „ludnosci polskiego pochodzenia”.
  Ten pierwszy kwantyfikator obejmuje wszystkich z, jak pan to napisal, pejsatymi wlacznie.

  2.Wspolczesne ekonomiczne relacje polsko-zydowskie, te na poziomie pracodawca- pracobiorca to Belgia i „praca na Zydowie”.
  Prosze poczytac w necie czy sa jakies wieksze roznice miedzy tym przedwojennym „Zydem-krwiopijca” a tym wspolczesnym, belgijskim. Do oceny sugeruje uzyc dwoch parametrow: wysokosc stawek na tle belgijskiego „niezydowa” i szacunku dla pracownika.

  To nie jest pretensja, to proba zrozumienia przeszlosci przez pryzmat wspolczesnosci.

  marcin.lazarowicz

 138. @neospasmin

  „Bez szukania danych w necie moge panu powiedzec jak sprzedaja sie produkty soda stream w moim miescie.
  Do oceny uzyje doswiadczenia oraz palucha.
  Doswiadczenie to porownanie tego co bylo na polkach rok temu i ”

  To zaje..scie imponujace, ze anonimowy gostek robi za zrodlo. Znaczy urwal zrodlo miarodajne. Jak on cos urwal powie – to trzeba gostkowi wierzyc na slowo. Bo on ma paluch.

  Akurat Soda Stream to spolka notowana na merykanskiej gieldzie NASDAQ. Niezaleznie wiec od tego, ile lajna wygeneruja na jej temat srodowiska stodolowo-zapalczane – przychod firmy jest do sprawdzenia za kazdy kwartal.

  Soda Stream sprzedaje za pol duzej banki rocznie. Pol miliarda dolarow. Na polkach w kazdym sklepie:

  https://saturn.pl/agd-male/kawa-i-inne-napoje/urzadzenia-do-wody-i-napojow-gazowanych

 139. @neospasmin

  „Bez szukania danych w necie moge panu powiedzec jak sprzedaja sie produkty soda stream w moim miescie.
  Do oceny uzyje doswiadczenia oraz palucha.
  Doswiadczenie to porownanie tego co bylo na polkach rok temu i ”

  To zaje..scie imponujace, ze anonimowy gostek robi za zrodlo. Znaczy urwal zrodlo miarodajne. Jak on cos urwal powie – to trzeba gostkowi wierzyc na slowo. Bo on ma paluch.
  .
  Soda Stream sprzedaje za pol duzej banki rocznie. Pol miliarda dolarow. Na polkach w kazdym sklepie:

  https://mediamarkt.pl/producenci/agd-male/kawa-i-inne-napoje/urzadzenia-do-wody-i-napojow-gazowanych.sodastream

  A tak powaznie – to ówno wychodzi z tego zafajdanego bojkotu,
  Znaczy w plasterkach.

 140. @neospasmin

  „1.specjalnie napisalem „obywateli Polski”, nie „ludnosci polskiego pochodzenia”.
  Ten pierwszy kwantyfikator obejmuje wszystkich”

  Nikt ich nie uwazal za obywateli ani nawet za istoty ludzkie. W epoce plonacych stodol okazalo sie, ze uwaza sie ich za dobry wklad do oblanej nafta stodoly.

  Za moich czasow nie bylo juz przyzwolenia na mordowanie, ale zyczliwa atmosfere pamietam („Do pieca pojdziesz zydzie, do krematorium”, „zydy wynocha”).

  „tym wspolczesnym, belgijskim.”

  Jak komus, urwal, nie pasi praca w Belgii – to urwal, wypad. Nikt tam, urwal, nikogo na lancuchu nie trzyma. Nie pasi? to wypad.

 141. Znowu łajno wylewa się na blog z sowieckiej, malpianej , trolizny , której dobrze do łba nasrano , ale źle pomieszano.
  Czy temu sowieckiemu trollowi nikt nie wytłumaczył, ze w Szabat ma se odpocząć ?

 142. neospasmin
  26 sierpnia o godz. 9:50

  Czym była Akcja Afirmatywna w USA, jak nie wyrównywaniem dostępu?
  Polskie punkty za pochodzenie?
  To była POLITYKA społeczna, zmierzająca do dehermetyzacji pewnych zawodów, opanowanych przez mniejszości etniczne.
  Danie szansy z której i tak mogło skorzystać niewielu.
  Z prostego względu- ich wzorce kulturowe skazywały ich na wykonywanie innych zawodów.

  Wracając do Fidżi.
  Przez pokolenia żyli sobie szczęśliwie, polując, łowiąc ryby, zakładając plantacje.
  Byli w stanie niewielkim kosztem utrzymać siebie i rodziny.
  Nie dawało to pieniędzy, ale zapewniało byt.
  Taki był wzorzec, utrwalany przez pokolenia.

  Przybysze przynieśli inny, oparty o całkiem inne wartości, zaspokajający inne potrzeby, całkowicie inaczej ukierunkowujący działalność człowieka.
  Postęp?
  Raczej zderzenie całkiem innych stylów życia.
  Czy nożna wartościować takie odrębne postawy?
  Nie sadzę.

  Podobnie było z innymi stykającymi się z inaczej zorganizowanymi kulturami- nastawionymi na zysk, społecznościami.
  Lepsza organizacja wyzysku wygrywa z hedonistami….

 143. p.E.
  Wie pan jesli Zabka to Portugalczycy, jesli Leroy Merlin to Francuzi, jesli Real to Niemcy.
  To wie kazde dziecko.

  Jednak w przypadku „cinema city” tych dzieci co wiedza jest bez porownania mniejsza gromadka. Moze to dlatego, ze wlasciciel obawia sie ze taka wiedza zle wplynelaby na interesy czy jak pan to w zargonie nazywa „geszeft”?
  Dokladnie tak jak w przypadku p.Kirka Douglasa.

  Przypomne panu jeszcze jednego poteznego przedsiebiorce dzialajacego w III RP a pokrewnego panskiemu pochodzeniu; p.Abe Goldberg lub Aleksander Kadyks. Niedawno zmarl, zostawiajac potezny, szacowany na miliard USD spadek.
  To ze nie dojdzie pan co zbudowal i co sprzedal dzialajac w Polsce nie wynika jednak WYLACZNIE z tego ze probowala ukrywac swe pochodzenie- on ukrywal wiecej- swoja tozsamosc. Dosc skutecznie zreszta.

  ml

 144. @404 i @E
  Macie rację – tak JEST !
  Ale rodzi się pytanie – DLACZEGO tak jest, jak jest ?
  Odpowiedź jest prosta – bo pozbyliśmy się NASZEJ, WŁASNEJ gospodarki, doprowadzając do upadku lub oddając za bezcen zagranicznemu kapitałowi NASZE przedsiębiorstwa.
  Z „gospodarza na własnym” staliśmy się „parobkami na cudzym”.
  O ile gospodarz decyduje o losach swego gospodarstwa to „parobek” zdany jest na łaskę swego „pana”.
  Ja uważam jednak, że „lepszy domek ciasny ale własny niż cudze pałace”.
  Red. Passent – marszałka województwa nie wybierają mieszkańcy lecz radni sejmiku wojewódzkiego.

 145. – „Dlaczego pan mu to robi panie Kaczynski ?”
  -” Bo mogę ”

  „Bracia Kaczysnscy stali sie politykami dzieki Walesie
  Dzieki Walesie uwlaszczyli sie na majatku po PRL Nie ma w Polsce drugiego takiego polityka ktory tak oblowil sie na transformacji. Z prostego bibilotekarza na UW J Kaczynski stal sie dysponentem ogromnego majatka liczonego w setka milionow zl.”
  (pis. org.)
  – Dlaczego GW kaze sobie placic za przeczytanie listu otwartego ?
  – Bo może

 146. Zastanowić się trzeba, jak te miliony pochodzące z różnych kultur, stron świata, będą funkcjonować w Europie za 50 lat.
  Być może, w niektórych krajach takich jak Francja, Włochy, będzie to większość.
  I w demokratycznym państwie sięgną po władzę.
  Narzucając nam własne normy prawne, rozwiązania społeczne.
  W skład nich tolerancja dla innych wartości, nie wchodzi.
  Monoteizmy są bezwzględne w egzekwowaniu swoich.

 147. @neospasmin
  26 sierpnia o godz. 9:16

  A co powiesz na temat porzucenia pięknego polskiego nazwiska Apolonia Chałupiec na rzecz Pola Negri?
  Wiesz, kto to jest Margaret Mary Emily Anne Hyra? Demetria Gene Guynes? Nicolas Kim Coppola? Eric Bishop? Jennifer Anastassakis? Caryn Elein Johnson? Carlos Irwin Estevez?…

 148. p.E

  „za moich czasow nie bylo juz przyzwolenia na mordowanie, ale zyczliwa atmosfere pamietam („Do pieca pojdziesz zydzie, do krematorium”, „zydy wynocha”).”

  Czy z mego pisania o Fiji zrozumial pan cokolwiek z polskich spraw?

  ml

 149. @Z szympanów

  „Znowu łajno wylewa się na blog z sowieckiej, malpianej”

  Sprobuj zajarzyc, zafajdany, durny smrodzie, ze jak nie masz Hansa albo chociaz paru „granatowych” do pomocy, to smierdzacy bluzg nie jest dobrym pomyslem. Po prostu zarobisz w jadaczke dokladnie tym samym ównem, którym sam probujesz chlustac. Tyle, ze z odpowiednia nawiazka.

 150. @neospasmin

  „Jednak w przypadku „cinema city” tych dzieci co wiedza jest bez porownania mniejsza gromadka. Moze to dlatego, ze wlasciciel obawia sie ze taka wiedza zle wplynelaby na interesy czy jak pan to w zargonie nazywa „geszeft”?”

  Pogielo tego gosta z paluchem czy jak?

  Szalenie trudno sie dowiedziec. Pilnie urwal strzezona tajemnica:

  „największy operator kin w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w Izraelu … Pierwsze kino Cinema City zostało otwarte w 1929 roku w Hajfie w Palestynie (obecnie Izrael) przez rodzinę Greidingerów. W 1982 roku firma otworzyła w Tel Awiwie w Izraelu swój pierwszy multipleks. W 1997 roku Cinema City rozpoczęła ekspansję na rynek europejski otwierając w Budapeszcie na Węgrzech multipleks pod nazwą Cinema City. Od 1999 roku firma działa na rynku polskim pod nazwą Cinema City Poland Sp. z o.o. ”

  Tyle wasza Wikipedia. Chyba bedziesz musial Hansa poprosic, zeby z warenlagru wypisal nowy zestaw argumentow. Na tym forum pelno volkswagendojczow, ktorys na pewno kontakt zalatwi.

 151. pGajowyM.

  powiem ze to dokladnie ta sama historia co z p.Kirkiem Douglasem, Janem Brzechwa czy instrukcjami obslugi w ktorych nie ma czesci po hebrajsku. w pierwotnej formie sie nie sprzedaje.

  ml

 152. @neospasmin

  „Jednak w przypadku „cinema city” tych dzieci co wiedza jest bez porownania mniejsza gromadka. Moze to dlatego, ze wlasciciel obawia sie ze taka wiedza zle wplynelaby na interesy czy jak pan to w zargonie nazywa „geszeft”?”

  Pogielo tego gostka z paluchem czy jak?

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Cinema_City

  „ajwiększy operator kin w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w Izraelu, … W krajach Europy Środkowo-Wschodniej działa pod marką Cinema City, natomiast w Izraelu pod marką Yes Planet i Rav-Chen. … Pierwsze kino Cinema City zostało otwarte w 1929 roku w Hajfie w Palestynie (obecnie Izrael) przez rodzinę Greidingerów. W 1982 roku firma otworzyła w Tel Awiwie w Izraelu swój pierwszy multipleks. W 1997 roku Cinema City rozpoczęła ekspansję na rynek europejski”

  A tak powaznie – to ówno wychodzi z tego zafajdanego bojkotu,
  Znaczy w plasterkach.

 153. p.E

  zeby wiedziec czyj Leclerc nie musi pan szukac w wikipedii.
  Zupelnie inaczej z cinema city- spolka tym skad pochodzi sie raczej nie chwali. Myle sie?

  ml

 154. p.E

  Ci z Cinema city to maja jednak lby na karkach: nie nazwali swej polskiej czy wegierskiej sieci Rav-Chen.
  Jak pan sadzi czemu?

  ml

 155. @kaesjot

  „Macie rację – tak JEST !
  Ale rodzi się pytanie – DLACZEGO tak jest, jak jest ?
  Odpowiedź jest prosta – bo pozbyliśmy się NASZEJ, WŁASNEJ gospodarki, doprowadzając do upadku lub oddając za bezcen zagranicznemu kapitałowi NASZE przedsiębiorstwa.”

  Trzeba bylo trzymac w reku. I produkowac Syrenki. A takze Polonezy. Na pewno kazdy by wolal Poloneza od Opla.

  „lepsze polskie ..no w polu
  nizli fiolki w Neapolu”.

  Stocznie sa na szczescie w polskich rekach. Ten wasz przemysl stoczniowy odnosi sukcesy. Na przyklad budowa ORP „Slazak”.

  „Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że budowa ORP Ślązak nie zostanie zakończona w tym roku. Nowy termin wejścia jednostki do służby to połowa 2018 roku. Okręt kosztował już ponad 1,1 miliarda złotych. (http://www.tvn24.pl)”

  Polak potrafi.

 156. @neospasmin

  „p.E
  Ci z Cinema city to maja jednak lby na karkach: nie nazwali swej polskiej czy wegierskiej sieci Rav-Chen.
  Jak pan sadzi czemu?”

  Ta aktorka Gal Gadot ma jednak leb na karku. Dla niepoznaki nazywa sie Gal Gadot. Nie bedziecie urwal bojkotowac? Bo te wasze Zaprzyjaznione Kraje Arabskie to przynajmniej sa konsekwentne, Zakaz w Jordanii, w Tunezji i coraz to nowe kraje sie dopisuja. Znaczy arabskie A u was co? Bezczelnie i ebzkarnie mozna pokazywac film z syjonistyczna aktorka, ktora w prowokacyjny sposob posluguje sie bezczelnym, hebrajskim imieniem i nazwiskiem

  Apolonia Chalupiec to jednak byla cwansza, zmienila sobie na Pola Negri.

 157. @neospasmin
  „p.E
  Ci z Cinema city to maja jednak lby na karkach: nie nazwali swej polskiej czy wegierskiej sieci Rav-Chen.
  Jak pan sadzi czemu?”

  Ta aktorka Ayelet Zurer to ma jednak leb na karku. Dla niepoznaki nazywa sie Ayelet Zurer. Nie bedziecie urwal bojkotowac? „Anioly i demony”, „Czlowiek ze stali”… Filmografia dluga jak stad do Krakowa, podaje dwa tytuly ale moge podac dwadziescia dwa.

  Jak widac, Bezczelnie i bezkarnie mozna pokazywac film z syjonistyczna aktorka, ktora w prowokacyjny sposob posluguje sie bezczelnym, hebrajskim imieniem i nazwiskiem
  Apolonia Chalupiec to jednak byla cwansza, zmienila sobie na Pola Negri.

 158. @neospasmin

  … idzie w zaparte, ale jego ziomy sa bardziej szczere.

  https://palestyna.wordpress.com/2010/06/13/bojkotuj-izrael/

  „Cinema City International (CCI) – to izraelska korporacja działająca w branży rozrywkowej, prowadząca multipleksy i kina IMAX w Europie i Izraelu. Polska stanowi największy rynek zbytu dla CCI – … Zgodnie z raportem rocznym opracowanym przez firmę na rok 2008 Kardan pozyskała środki na rozbudowę 190 nowych domów na nielegalnym osiedlu Etz-Efraim na Zachodnim Brzegu.”

  Nieladnie. Spece od solidarnosci z Umeczonym narodem Palestyny nawoluja do bojkotu – a tu bojkot sie sfajdal.

  ówno wychodzi z tego bojkotu,

  Znaczy w plasterkach.

 159. p.E

  o pani Gal Gadot czytalem w GW. Nie ze jakas wybitna rola, tylko ze jest PIERWSZA aktorka z Izraela ktora dostala pierwszoplanowa role w filmie ktory bedzie mial swiatowa dystrybucje. Pierwsza i to tylko ja wyroznia na tle Agaty Kuleszy czy Whoopi Goldberg.
  Nie obejze jej kreacji, ale nie dlatego ze bojkotuje czy a priori zakladam ze jesli zydowskie to zle. Nie, tak nie uwazam.
  Nie obejze boo juz dawno nie naleze do grupy wiekowej do ktorej skierowany film w ktorym gra pani Gadot.

  ml

 160. „Dyskwalifikuje pania. Za chamstwo.”
  – Dlaczego red Passent toleruje retoryczne pytania o .. ee , ” ówno w plasterkach ” ?
  Bo moze

 161. O popisie arogancji, akurat tu… bym milczał 🙂

 162. p.Olborski

  Ma pan racje, przepraszam.
  Przepraszam ze oceniam ludzi nierowna miarka.
  Juz nie bede.

  ml

 163. p.Wiesiek

  „Czy nożna wartościować takie odrębne postawy?
  Nie sadzę.”

  To panskie bylo o Fiji, a w domysle i o Polsce.

  Brak wartosciowania oznacza brak dzialania, brak decyzji dokad sie kierowac.
  Jesli pan jej nie podejmie, inni zrobia to za pana.

  ml

 164. Małpiany sowiecki trolo , a jak myślisz, dlaczego zajmuje się takim łajnem, dla przyjemności ?

 165. E
  26 sierpnia o godz. 11:29
  „Polak potrafi.”
  No właśnie – za komuny, czyli ponad 30 – 40 lat temu potrafił budować turbiny parowe o mocy 360 MW dla elektrowni (elbląski ZAMECH), tejże mocy generatory ( wrocławski DOLMEL ), silniki okrętowe, wagony, lokomotywy i silniki spalinowe do nich ( HCP), maszyny papiernicze ( jeleniogórska FAMPA ), maszyny budowlane ( koparki, ładowarki, dźwigi ), cukrownie i fabryki kwasu siarkowego. uruchomili w Hucie Miedzi Głogów nowoczesny na owe czasy piec zawiesinowy, z którym nie poradzili sobie Finowie, jego dostawcy.
  Nagle po 1989 roku jakby diabeł to strzelił – Polacy zapomnieli, „że potrafią”?
  Wg mnie „nie potrafili” ci, którzy w tym czasie przejęli w Polsce i od 1980 roku twierdzili, że będą to robić lepiej, niż komuniści.
  Okazało się jednak, że z jednej strony były to miernoty niezdolne do zrobienia kariery nawet w komunie a z drugiej strony świadomi lub naiwni „podręczni” międzynarodowego kapitału zaniepokojonego tym, że rośnie im konkurent coraz mocniej wkraczający ze swymi produktami na rynki tzw. III świata

 166. neospasmin
  26 sierpnia o godz. 12:19

  Kultura bardziej ekspansywna, zaborcza, brutalniejsza, wypiera po prostu te mniej ukierunkowane na dominację.
  Przy czym, ta umownie „biała” jest najbardziej zaborcza, zawładnęła w pewnym momencie światem.
  Przykładów kultur mniej militarystycznych jest sporo.
  Tyle że ich otwarcie wymuszono zbrojnie.
  Cóż, postęp techniczny w dużej mierze zawdzięczamy im właśnie.
  A cena tego postępu?

  Masz ciekawy fresk, na temat Okinawy i chińskiego sposobu ekspansji.
  Polecam, dla ciekawych świata.
  Można było inaczej ekspandować.
  Za pomocą własnej kultury, nie oręża.
  http://jeznach.neon24.pl/post/139877,senkaku-czy-diaoyu

 167. Dopłaty dla rolników polskich jak dla Francuzów władze popierały.A dla polskich kierowców równą płacę już nie.Firmy transportowe w Polsce przypominają obozy pracy dla kierowców teraz głównie zatrudniających Ukraińców. Inspekcja Pracy podobnie jak KK milczy w tej sprawie.Może kapelan kierowców zabierze głos na temat jak powstają fortuny właścicieli firm transportowych.Piotr Duda woli bronić tzw.dobrą zmianę zamiast likwidować wyzysk za kierownica po polskiej stronie.Tak sobie myślę,że Macron kierując się interesem Francji jest obrońcą też polskich pracowników delegowanych zamienionych w ramach IV RP w pracowników na robotach przymusowych. A reakcja Wandy Wasilewskiej z broszką nie jest merytoryczna lecz politycznym odszczekaniem bo powiedział to obcy.Typowe bolszewickie reagowanie na wtrącanie się na fakt istnienia gułagów.Burdelu płacowego w IV RP będziemy bronić jak niepodległości.Francja to nie jest terytorium IV RP.Za płotem Kaczyński to polityczna wydmuszka do płota to car.

 168. 404
  25 sierpnia o godz. 16:16

  „Jesteś na tym blogu wystarczająco długo, żeby mieć szansę coś pojąć. Komentatorzy przytaczają wielką ilość materiałów, argumentów, jednym słowem faktów, a ty człowieku …”.

  Internet jest pełen wszystkiego, żartów, bzdur, kłamstw, czystych nonsnsów, dezinformacji udających analizy polityczne, otwartego i zręcznie ukrytego marektingu, argumentów i „argumentów”, a w kopiowaniu całej tej zawartosci są na tym blogu wybitni specjalisci (chyba nie musze wskazywac palcem), wiec proszę o zwolnienie mnie z tego obowiązku. W tym sensie interent może być przekleństwem i takim też bywa. Kiedyś mawiano: duża książka ― duże zło, bo ksążki niekoniecznie musza być dobre dla każdego i w każdym wieku. Podobnie z Interenetem. Wikipedia bywa pożyteczna, ale wyłacznie dla tych, którzy już coś wiedzą, czyli od pewnego poziomu ogólnej erudycji.

 169. Mad Marx
  25 sierpnia o godz. 16:19

  „Twoja ulubiona partia w kampanii wyborczej obiecywała, że nie będzie postępować tak jak PO. Tymczasem bardzo szybko weszła w buty poprzedników”.

  Tracisz kontakt z rzeczywistoscią i może ktoś powinien ci to uświadomiąc, no chyba że przekonasz mnie argumentami, że masz rację.

 170. E (d. Radek)
  26 sierpnia o godz. 1:03

  „Bylo w ltach trzydzestych takie pojecie – fizyka aryjska. Kraj, w ktorym promowano Fizyke Aryjska, dopracowal sie niemalych sukcesow: Komory gazowe …”.

  Doceniając poziom wisielczego humoru („dopracował się niemałych sukcesów”) urzejmie informuję, że w tych komorach gazowych niemieccy narodowi socjaliści używali Cyklonu B, który wynalazł niearyjski chemik Fritz Haber.

  Nie wiem, czy to oznacza, że była chemia aryjska i niearyjska?

 171. wiesiek59
  25 sierpnia o godz. 19:39

  ” … francuski prezydent zapewnił Rumunię o swoim poparciu dla jej od dawna odwlekanego członkostwa w strefie Schengen, a w zamian gospodarze zapewnili paryskiego gościa o zamiarze kupna broni … „.

  „I tak robi się BIZNES. Płacą jak zwykle, OBYWATELE”.

  Ostatnie zdanie wskakuje ci automatycznie i w dowolnym kontekście, jakby wprost z podświadomości, nad którą chyba nie panujesz do końca. 🙂

  Wbrew temu co ci się napisało obywatele rumuńscy coś dostaną w zamian, strefę Schengen mianowicie, a że Rumunia zapłaci za to kupując (pewnie drogo) francuską broń, no cóż, koszty. Gdyby Polska nie była w Schengen pewnie musielibyśmy kupić te kiepskie i drogie Carakale, by do niej trafić, ale jak się wydaje już wcześniej, niejako z wyprzedzeniem zapłaciliśmy za Schengen sprzedając Francuzom narodowego operatora TPSA (dziś Orange) podejrzanie tanio i przy pomocy myku z J. Kulczykiem jako „polskim inwestorem”.

 172. Z dystansu
  25 sierpnia o godz. 9:31

  „To, że jego [Wałesy] rzekoma współpraca z UB jest akurat teraz tak nagłaśniana i to przez PiS”.

  Proszę się ogarnąć, maybe you need more coffee? Wybitny czeksista Kiszczak, w komunistytcznych służbach specjalnych od 1945, miał w latach 1980-2016 komplet dkumentów SB na temat Wałęsy i nie poznał się, że tych kilkaset stron zostało genialnie sfałszowanych? Ale przez kogo?
  Zapewne któregoś z Kaczyńskich. 🙂

 173. Radzio; nu, nu bo ocenzuruje.
  Dawno nie dojebywales Muszyniance.Zaniedbojesz obowiazki kapo.

 174. Słuchajta kochani…a dlaczego tyn Neospasmina to jak poseł Ikonowicz..wchodzi na mównicę i nic nie mówi… ten…tegoooo…no raczej nie pisze?Tak wygląda jakby wsztrymywał sie od głosu.. Czy to jakaś nowa forma?
  Z farmakologii wiem ze Neospasmina to lek na nerwy..przeciwskurczowy i sedatywny.
  Pożyteczny! na,, moc żądz.”.. gdy inni chcą wzmódz…bo kazał wódz..
  Nie trzeba go tłuc…

 175. Rossi
  Publikuj , te dokumenty , albo zamkni się.

 176. A co sie dzieje z zastepca kapo, pedalem von Mortadela ? Chyba w szabas caly altenheim zabieraja na frisze luft. Podobnie szwedzki wozny z synagogi namieszal nastepnie zabral d w troki. No i w j-racie zostal tylko 1 uj.

 177. Rossi
  A wy , niby PiS, to zawsze robicie najlepsze geszefty, no chyba , że inni świnie i tradycyjnie znowu was wykiwali.
  Ta seria ciągnie sie od wynegocjonowania przez Prezesa, tradycyjnie już zaocznie , ręcami Prezydenta Tysiąclecia Traktatu Lizbońskiego i tak was ten świat już kiwa i kiwa od tego czasu 27:1, ale najważniejsze , że wstaliście z kolan i możecie bezpośrednio pomaszerować teraz w ramiona Putina , co prawdopodobnie też było zadaniem moskiewskiej agentury .

 178. Rossi
  Kafka , kafką , ale że chodzi wam o to, żeby za Wałęsę podsunąć św.p. Nieudacznika Prezydenta Tysiąclecia , który w Solidarności odgrywał drugoplanowa role, bo Prezes kazał temu chyba nie zaprzeczysz .
  A jak na agenturalną działalność Wałęsy , macie znowu takie twarde dowody , jak te smoleńskie termobaryczne paski parówkowe , to może postaraj się trochę bardziej .
  Nie wszędzie jeszcze bezczelność zastępuje rozum .

 179. To jest znakomite , zaangażowane społecznie, izraelskie kino.
  Polecam
  http://www.rp.pl/artykul/1180407-Rozwod-po-zydowsku–Film-Viviane-chce-sie-rozwiesc.html#ap-1

 180. „A co sie dzieje z zastepca kapo, pedalem ”

  Sprobuj zajarzyc, zafajdany, durny smrodzie, ze jak nie masz Hansa albo chociaz paru „granatowych” do pomocy, to smierdzacy bluzg nie jest dobrym pomyslem. Po prostu zarobisz w jadaczke dokladnie tym samym ównem, którym sam probujesz chlustac. Tyle, ze z odpowiednia nawiazka.

 181. @neospasmin

  „Nie ze jakas wybitna rola, tylko ze jest PIERWSZA aktorka z Izraela ktora dostala pierwszoplanowa role w filmi”

  Cos sie pokierdolilo w malych lebkach oenerii szmalcowniczej, jak zwykle zreszta.

  Oeneria do kina nie chodzi, ksiazek nie czyta. I dlatego tyle ta oeneria wie – co zje.

  Ayelet Zurer glowna role kobieca w filmie „Anioly i demony” zagrala w roku 2009-ym. Cos tam niecos ten film chyba ugral – wplywy byly rzedu pod duzej banki. Dokladnie – 485 milionow zielonych. Oczywiscie „wszyscy wiedza” ze Gal Gadot ani Avelet Zurer nie kreuja „wybitnych rol”, w ogole nie maja talentu i sa do kitu. Tylko publicznosc kinowa o tym nie wie i zapindala na filmy ze zlymi i niedobrymi syjonistycznymi aktorkami. Jesli idzie o „Anioly i demony” to bojkotem i bedeesem grozil pan papiez w Watykanie – ale publicznosc sie tym przejela tak srednio.

  Podsumowujac – pol miliarda dolcow to na pewno nie taki sukces jak „Smolensk” – ale zawsze cos.

 182. @MR

  „Cyklonu B, który wynalazł niearyjski chemik Fritz Haber.”

  Smierdzace folksdojczerskie klamstwo odnotowane, spuszczone z woda.

 183. Co się dzieje, z naszym zafajdanym ruskim trole , chyba całkowicie odpływa.
  Niby taki sprawiedliwy i walczy z rasizmem, ale tam gdzie chodzi o orientację seksualną, tam kończy się jego tolerancja ,
  ale oczywiście każde ostrzeżenie z ruskiej strony traktuje poważnie !

 184. Mauro Rossi
  26 sierpnia o godz. 13:44

  Na tym mniej więcej polega handel- wymusić na słabszym partnerze korzystne dla siebie warunki wymiany.

  Pan Macron zachowuje się jak primadonna, ma spore mniemanie o sobie.
  Zobaczymy jak mu to wyjdzie w praktyce.
  Być bankierem- spekulantem, nie ponoszącym za nic odpowiedzialności, a przywódcą dużego kraju, to spora różnica.
  Jak na razie, kwitnie handel bronią.
  Jedynie.

 185. Nie zamierzampoprzez moje uczestnictwo na blogu narażać moich przyjaciół, nawet tych o odmiennej orientacji seksualnej , a tym bardziej moich bliskich na jakieś represje ze strony ze strony ruskich.
  Smierdzodzący , zafajdany ruski trolu zrozumiałem , wygrałeś !!!

 186. @Z szympanów

  ” ruskim trole , chyba całkowicie odpływa.”

  Cos sie dziej z zafajdanym folksojczerem-szmalcowerem, chyba calkowicie pos.ywa.

  Nie kuma taki zafajdany, durny smrodek, ze jak nie ma Hansa albo chociaz paru „granatowych” do pomocy, to smierdzacy bluzg nie jest dobrym pomyslem. Po prostu zarobi w jadaczke dokladnie tym samym ównem, którym sam probuje chlustac. Tyle, ze z odpowiednia nawiazka.

 187. @Mauro Rossi

  „Doceniając poziom wisielczego humoru”

  Zas.ana folksdojczeria spod znaku gazu i pieca nadal sobie roi, ze bedzie ludzi wieszac. Nie tak dawno maszerowalo to-to zwartymi szeregami i hejtololo: „A na drzewach zamiast lisci beda wisiec syjonisci”.

  Ta zas.ana folksdojczeria to jednak straszne cieniasy. Szesc i pol miliona syjinsitow, duzych, malych, w spodniach i w spodnicach – zyje i oddycha w Izra.. pardon, na Dawno Zagrabionych Ziemiach Palestyny, ktory to fakt stanowi, jak wiadomo, Zbrodnie Przeciw Ludzkosci oraz Zbrodnicza Antypolska Prowokacje.

  A zafajdana folksdojczeria spod znaku kulawego hakenkrojca tylko sie odgraza ze „beda wisiec”. Jakos nie probuje wybrac sie z ekspedycja karna celem „wieszania”.

  Cieniutkie to-to w uszach. Tyle ze naszczekuje z daleka.

 188. Ludzie mówią,że Macron wydał mniej na kosmetyczkę niż Duda na egzorcystę.Tak sobie myślę po co egzorcysta w świeckiej rzekomo kancelarii skoro Bóg i tak zsyła kataklizmy na IV RP.Za rozwiązłość rządzących jak sugeruje pewien ksiądz.Czemu IPN nie przeczy.Początek plag egipskich ?

 189. @kaesjot

  „No właśnie – za komuny, czyli ponad 30 – 40 lat temu potrafił budować turbiny parowe o mocy 360 MW dla elektrowni (elbląski ZAMECH), tejże mocy generatory ( wrocławski DOLMEL ), silniki okrętowe, wagony, lokomotywy i silniki spalinowe do nich ( HCP), maszyny papiernicze ( jeleniogórska FAMPA ), maszyny budowlane ( koparki, ładowarki, dźwigi ”

  W ogole bylo doskonale i wspaniale. Ten wasz Wybitny Maz Stanu Wladyslaw Gomulka przeszedl do historii jako tworca strefy bezmiesnej w Europie. Turbiny parowe, generatory i energetyka jako calosc dzialala tak doskonale i wspaniale, ze co i raz oglaszano dzudziesty stopien zasilania. Znaczy prad w ogole znikal Bylo i nie ma. W czasach Przodujacego Ustroju trzeba bylo miec na wszelki wypadek swiece – bo nikt nie wiedzial, kiedy prad wylacza.

  Poniewaz @Mauro Rossi narzeka, ze wstretne zabojady wykupily „narodowego operatora” TPSA, warto przypomniec, ze w czasach, kiedy lacznosc byla nieskazitelnie polska i aryjska, na telefon czekalo sie n w pietnascie lat. Kto juz telefon posiadal – to molg zamowic rozmowe blyskawiczna z dajmy na to Lomzy do Nakla. Jak mial szczescie to polaczenie uzyskiwal po zaledwie kilku godzinach.

  Wszystko dzialalo znakomicie. Na przyklad kolejnictwo.

  „Uwaga, uwaga!
  Pociąg osobowy z Warszawy Zachodniej
  do Gdyni Gównej Osobowej
  zwiększył opóźnienie do około
  czterech tysięcy
  sześciuset osiemdziesięciu ośmiu minut
  i niniejszym uznany został za zaginiony.
  Zaginienie może się zwiększyć lub zmniejszyć. Ktokolwiek wie o losie zaginionego,
  proszony jest o zgłoszenie się
  do Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych
  lub najbliższej budki dróżnika”

 190. @kaesjot

  „No właśnie – za komuny, czyli ponad 30 – 40 lat temu potrafił budować turbiny parowe o mocy 360 MW dla elektrowni (elbląski ZAMECH), tejże mocy generatory ( wrocławski DOLMEL ), silniki okrętowe, wagony, lokomotywy i silniki spalinowe do nich ( HCP), maszyny papiernicze ( jeleniogórska FAMPA ), maszyny budowlane ( koparki, ładowarki, dźwigi ”

  : -)))

  „Zrobił wilk elektrownię, lecz by prąd uzyskać
  Spalał w niej cały węgiel z kopalni od liska.
  Kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała,
  Stąd brak światła i węgla. Ale system działa!”

 191. E
  26 sierpnia o godz. 19:49

  Jakaś połowa co najmniej ludzkości, obywa się bez prądu.
  Liczba firm produkujących turbiny, ulega zmniejszeniu.
  Pewne umiejętności w naszym kraju ulegają atrofii.
  Odtworzenie ich, potrwa lata całe.
  Przynajmniej w naszym przypadku.
  Bez woli politycznej decyzji, nie będzie z tego nic.

 192. E
  26 sierpnia o godz. 19:49

  A dowcip z węglem wygląda tak.
  Kupujemy za dolary, zamiast za złotówki.
  Nie wiem, co jest bardziej opłacalne, stosując rachunek ciągniony.
  Rachunek w skali firmy, znacznie się różni od rachunku w skali kraju.

  Jak na razie, zostaliśmy importerem węgla.
  Zadziwiające…
  Cóż, to politycy dyktują prawo.

 193. @Wiesiek59

  „Jakaś połowa co najmniej ludzkości, obywa się bez prądu.
  Liczba firm produkujących turbiny, ulega zmniejszeniu”

  Nie wiem, skad Wiesiek59 czerpie swoje dane. Wiem natomiast, ze IIRP, znaczy Mocarstwo – to odznaczalo sie tym, ze sie siedzialo przy ogarku. A jak ktos byl bogatszy – to nawet przy lampie naftowej.

  Zrodla nieskazitelnie polskie, katolickie i aryjskie kresla obraz, ktory doskonale by pasowal do dajmy na to Gornej Wolty. Czy do Ugandy albo Togo:

  ” Pod koniec 1938 roku w kraju zelektryfikowane były zaledwie 1263 wsie, co stanowiło 3% ogółu ich liczby. Jeszcze gorzej wyglądało zelektryfikowanie gospodarstw wiejskich, dla których odsetek wynosił 2%.”

  http://www.energetyka-polska.pl/elektroenergetyka/elektryfikacja/

  Tyle co do mocarstwowej IIRP, do ktorej tak wzdycha zarowno PO jak i PiS.

  Co by zlego o PRL-u nie mowic – to jednak za PRL-u mieszkancy wsi po raz pierwszy zapoznai sie ze swiatlem elektrycznym, niektorzy takze zapoznali sie z pojeciem i zjawiskiem tak wczesniej nieznanym i abstrakcyjnym jak but.

  No i nauczyli sie czytac i pisac.

 194. @wiesiek59

  Facet,

  24 sierpnia o godz. 16:45 wpakowles tutaj taki link:

  https://pracownia4.wordpress.com/2017/08/21/zachodni-imperializm-dzieli-i-podbija-dluga-historia-wykorzystywania-sekt-do-skruszenia-syryjskiego-sekularyzmu/#more-10108

  Tam jest mapa Wielkiej Syrii.

  „Tak wyglądała „Wielka Syria” zanim „Zachód” przejął Bliski Wschód przy pomocy umowy Sykes-Picot, Deklaracji Balfoura i paryskiej konferencji pokojowej „kończącej wszelki pokój”. Dzisiejsza nienawiść i „terroryzm” mają swoje źródło w tym, co USA i europejskie państwa neokolonialne robiły na Bliskim Wschodzie od stu lat. (~ Mark Bruzonsky)”

  Zechcesz powiedziec, kiedy to twoim zdaniem istniala „Wielka Syria” w takich granicach? Bo ja twierdze, ze wyfajdales tutaj „mape” wzieta totalnie z sufitu. Czy raczej z kiszki stolcowej. Twierdze, ze fajdasz z rozmyslem – nawet taki ktos jak ty wie doskonale, ze zadna „Syria” nie istniala w ogole do I Wojny Swiatowej. To wszystko byly rozne prowincje Imperium Ottomanskiego, rzadzili Turcy. Syrii nie bylo w ogole. Zaistniala dopiero po umowie Sykes-Picot.

  Jesli zatem wklejasz krematoryjno-gazowe p.erdy z latryny pracownia 4

  „2 marca 1947 roku Sa’ada powiedział: „Celem Syryjskiej Partii Socjal-Nacjonalistycznej (SSNP) jest ocalenie i powinniśmy dążyć do ocalenia Palestyny przed chciwością syjonistów. Ratowanie Palestyny powinno być celem Libanu, nie tylko celem Palestyńczyków. Syjonizm jest zagrożeniem dla całego regionu”.

  .. i wkiejasz wykoncypowane z kiszki stolcowej mapay nieistniejacego panstwa, to po prostu na zimno, systematycznie usilujesz nakrecac smierdzaca, ludobojcza nienawisc do „syjonistow”. Sztuka dla sztuki, bo i tak nie masz komu dokopac.

 195. Zapomnialem dopisac : caly tekst o Fiji czy raczej czemu antysemityzm da sie lubic znajdyje sie na http://www.neospasmin.blox.pl.
  Tu sie nie zmiescil. 🙂

  ml

 196. Putin juz trzesie portkami a Lukaszenka nie moze zasnac,ech zeby chociaz
  no Zyda a to pujda swojch slowianskich braci bic.

  http://fakty-era.prv.pl/oficjalnie-przywrocono-obowiazkowa-sluzbe-wojskowa/

 197. O J.G.
  „Doszliśmy z kolegą do wniosku, że jeżeli umarł, to znaczy, że teraz już my wszyscy umrzemy.”

 198. nic sie nie zmienia;
  „Wezwali spadochroniarza
  Chłop jak z obrazu Kossaka
  Słuchajcie,powiedzieli
  Rzecz jest taka
  Wylecicie dziś w nocy maszyną przygotowaną
  Wyskoczycie z maszyny punktualnie o szóstej rano
  W obrębie dziesięciu kroków od miejsca wylądowania
  Znajdziecie rower na nim dokonacie zadania
  Zadanie jest w tej kopercie
  Otworzyć tuż przed skokiem
  Cześć rozkaz odpowiedział spadochroniarz z zadowoleniem głębokiem
  Wyleciał o północy, gdy dochodziła szósta
  Otworzył kopertę z instrukcją,koperta była pusta
  Pewnie w roztargnieniu ktoś instrukcji nie włożył
  Skoczył,pociągnął za sznurek spadochron się nie otworzył
  Szarpnął raz drugi i w rosnącym pędzie
  Pomyślał,cholera roweru pewnie też nie będzie.”

 199. Parę słów , tak jakby nie na temat . Przytaczam opinię Edwina Bendyka, pana kolegi z redakcji Polityki : „Ukraina odzyskała niepodległość 26 lat temu, do Majdanu w 2013 r. trudno jednak było mówić o pełnej suwerenności, co dobrze przypomina piątkowe wydanie rosyjskiej „Nowoj Gazety”. Majdan zmienił wszystko, inicjując budowę nowej republiki i skonsolidowanego wokół niej narodu politycznego.”
  Autor tej opinii Edwin Bendyk zrezygnował na swoim blogu z możliwości przeczytania opinii czytelnika. Widocznie tak wygląda ta „pełna suwerenność” Edwina Bendyka.

 200. Szanowny Panie Redaktorze,
  jako stały czytelnik proszę o skomentowanie faktu, który dla mnie jest tylko częściowo wytłumaczalny: dlaczego nie tylko werbalnie poparcie dla PIS-u utrzymuje się na wysokim poziomie, a nawet nieco rośnie? Czy fakt ten nie odzwierciedla nie tylko poglądów części naszego społeczeństwa, ale również jego trwałych cech charakterologicznych?
  Pozdrawiam
  Janusz H.

 201. 1952kora. 27 sierpnia godz. 9:21:
  Na temat poparcia dla PiS można napisać cały traktat. W skrócie: Błędy PO/PSL, afera podsłuchowa i inne, hojna polityka socjalna PiS (500+,
  zapowiedź podobnej dotacji dla emerytów), bliskie związki z Kościołem, granie patriotyzmem i wstawaniem z kolan, stanowcze „nie” dla uchodźców i mniejszości, słaba opozycja, surowsza polityka karna, populizm, walka z „elitami”, atak na nielubiane sądy i wiele innych.
  Pozdrawiam.

  a płacy mnimalnekj, zapowiedź

 202. E
  26 sierpnia o godz. 21:36

  Dane można czerpać z różnych źródeł.
  Na przykład, z opowieści bywających w różnych miejscach świata podróżników, turystów, dziennikarzy.
  Relacje spoza centrów turystycznych mówią zawsze o jednym.
  Nędzy wiekszości tubylców.
  Luksus na wysoki połysk w stolicach, gangi i budy sklecone z byle czego w slumsach.
  I to wszystko w strefie kontrolowanej w dużej mierze przez zachodnie mocarstwa.

  Nasze współczesne „karmazyny” granatem od pługa oderwane, zdaje się zapomniały o swoich dziadkach i ich poziomie życia.
  Obecnie zwalczają „komunę” z całych sił.
  Nie bacząc na to, co jej zawdzięczają.

  Na infrastrukturze energetycznej wybudowanej za „komuny” własnymi siłami, bazujemy do dziś.
  Nowe bloki musimy stawiać przy współpracy i za kredyty.
  I to jest poziom degrengolady naszego kraju.
  W dziedzinie przemysłu cofnęliśmy się o dziesięciolecia.
  A tylko przemysł jest w stanie dać zatrudnienie i sensowne płace większości pracujących.
  Ale, to moje prywatne zdanie.

 203. W krajach mniej demokratycznych, ku niezadowoleniu wielu akolitów międzynarodowej władzy ludowej, mają one na przykład charakter mniej lub bardziej znacjonalizowany. Na zliberalizowanym Zachodzie, jak nam się to przedstawia, multibiznesy przejawiają tendencje nazwijmy to internacjonalistyczne. Czy jednak współczesna zachodnia korporacja jest, tak jak chcieliby tego niektórzy komentatorzy, podmiotem całkowicie suwerennym, prowadzącym wyłącznie politykę prywatnego ekspansjonizmu, czy też jednak służy celom państwowym lub imperialnym, tak jak poucza nas o tym historia kolonializmu anglosaskiego, począwszy od powołania Kompanii Wschodnioindyjskiej? Bo może cała ta narracja o biznesie, który należy do wszystkich jest tylko udoskonaloną miękką metodą podboju, swoistym PR-em dzięki któremu zyskuje na skuteczności? Czy stajemy się z dnia na dzień jednym multikulturalnym narodem ziemian integrowanym przy pomocy wspólnego biznesu, czy może wielkim tyglem, w którym wiele państw, bardziej zakulisowo niż dawniej, walczy o swoje wpływy przy pomocy stosownych narzędzi gospodarczych.
  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/opcja-prawo-wladza-korporacji/

 204. Mam nadzieję, że wszyscy tutaj nie zapomnieli wczoraj odnowić apelu jasnogórskiego i oglądali wspaniały koncert dziękczynienia za uratowane ojczyzny do MB. Przy okazji oglądali głupawe miny wniebowziętego Adriana. http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/KSMktkqTURBXy9jOTA3YTZjNDY5NjQ0YmM2YjNjMDNlMjU1ZDQ4MmMxOC5qcGVnk5UDAMypzRNAzQrUkwXNAxTNAbyVB9kyL3B1bHNjbXMvTURBXy8yMzM3YzlmZDZiOTMxZWU2Y2IwZDIzZGNiYTI1OGE5ZC5wbmcAwgA

 205. Na początku lat dziewięćdziesiątych panowało przekonanie, że jedynym lekarstwem na chorobę socjalizmu w gospodarce jest pełna prywatyzacja i pozbycie się własności państwowej. Dziś jednak możemy mieć wątpliwości, czy owa prywatyzacyjna kuracja okazała się skuteczna i czy pacjent nie zmarł w trakcie leczenia. Dlatego informacje o tym, jak prywatyzowano polski przemysł, handel i sektor usług, są dziś bezcenne: kto kupował, za ile, co robił z kupionym dobrem, jakie Polska miała z tego korzyści, a jakie straty. Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z autorem Czarnej Księgi Prywatyzacji.
  http://opcjanaprawo.pl/index.php/aktualnoci/item/4701-wywiad-z-prof-ryszardem-slazakiem-autorem-czarnej-ksiegi-prywatyzacji

 206. Szanowny Panie Redaktorze,
  to wszystko prawda, ale będę się upierał przy tym, że w ten sposób uruchomiono cały arsenał naszych, niestety prymitywnych cech, które niektórzy mogą nazywać jako narodowe. W tej sytuacji powinniśmy poszukiwać w naszym społeczeństwie tych cech, które decydowały o minionych 27 latach. Niech to będzie wizja Polski w Zjednoczonej Europie albo wizja Polski zjednoczonej (czytaj podległej) z Rosją. Dla Polski nie ma innego wariantu rozwoju: albo Unia Europejska z jej wartościami, albo Rosja. O tym powinniśmy coraz głośniej mówić i pisać: demokratyczna UE lub autorytarna i coraz bardziej dyktatorska Rosja – tylko to nas może czekać. Niektórzy z nas pamiętają poprzedni system, a młodzieży powiedzmy co to jest Polexit w szczegółach: paszporty, cła, wyższe ceny, gorsze warunki życia, izolacja i ograniczenia w kontaktach zagranicznych w internecie, itp. To tylko w telegraficznym skrócie.
  Z poważaniem
  Janusz H.
  Olsztyn
  PS. dziękuję za odpowiedź na poprzedni komentarz

 207. Książka Varoufakisa na prawdziwa skarbnica wiedzy o kulisach funkcjonowania polityki Unii Europejskiej. Jest dobrze napisana, ale długa (ma 530 stron) i może być momentami nużąca dla osób, które nie są mocno zainteresowane tematem. Mimo wszystko warto ją przeczytać. Przede wszystkim powinni ją przeczytać polscy politycy (w szczególności ci, którzy zajmują się kontaktami z władzami UE), by potrafili nas obronić, kiedy za jakiś czas władze europejskich mocarstw znowu będą szukały kozła ofiarnego, który zapłaci rachunek za ich błędy.
  http://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1066140,grek-maluje-ponury-obraz-europejskich-elit.html
  ============

  Nie wywiniemy się….

 208. Bar Norte
  Reakcyjny zarzad Angeli Merkel ma zapewniona dominujaca pozycje w niemieckich ,, wyborach” odbywajacych sie w przyszlym miesiacu. Nastepne 30 miliardow euro zostanie utopione na kontach bankowych podzegaczy wojennych.
  Korporacyjna SPD Martina Schulza, podobnie jak Hillary Clinton, oferuje jedynie program negatywny.
  ,, Guardian” pisze tez, ze wladze uwazaja import miliona Afrykanczykow za decyzja sluszna.

 209. norte:
  tak, makaronik ma coś wspolnego z napoleonem, ale raczej z tym III -im;
  wyglada na to, ze renesans marksizmu w filozofii francuskiej da na siebie jeszcze poczekac (obecnie przerabiaja schopenhauer’a), ale jest nieuchronny 🙂

 210. byk

  Pamietasz jeszcze o trockistach?

  Ciekawa rozmowa z Borysem Kagarlickim, rosyjskim socjologiem, niegdyś trockistą a obecnie szefem Instytutu Globalizacji – o przyszłości Rosji i różnicach między początkiem lat 90 a współczesnymi realiami tego kraju.

  Fragment:

  „Rozpad ZSRR, postępujący zresztą w dość charakterystyczny sposób był warunkiem prywatyzacji, która z kolei była warunkiem konsensusu wszystkich elit. Było pełna zgoda co do tego, że należy wszystko rozdzielić i sprywatyzować. Ale w tym celu musiał się rozpaść Związek Radziecki. Chodziło o to, by majątek rozdzielić według określonych reguł. Rozpad ZSRR pozwolił miejscowym i zachodnim elitom zająć się sterowanym procesem podziału i likwidacji ZSRR. To był chaos kierowany. Paradoksalne, że gdyby udało się zachować ZSRR, to chaos byłby bardziej niekontrolowany, mógłby mieć nawet krwawy charakter. Neoliberalny kapitalizm zapanowałby w całym Związku Radzieckim bez podziału na strefy wpływów. I wtedy byłaby wojna wszystkich ze wszystkimi. I rozpadłby się i tak, ale nie na 15 kawałków tylko na przykład na 45. A tak, elity dogadały się, jak ten proces przeprowadzić w jakiś zorganizowany sposób.

  (…) nie ma planu rozpadu Rosji, bo nie ma tego właśnie wspomnianego konsensusu elit. Nie ma też strategii podziału własności, która by je jednoczyła. Oni już wszystko między sobą podzielili. Nieunikniony jest ponowny podział własności. Nie wystarcza jej już dla wszystkich drapieżników i kogoś trzeba będzie zjeść. Zatem teraz elity nie zdołają się ze sobą porozumieć. Wtedy elity były słabe, teraz są silne. Nie ma sensu porównywanie 1991 roku z na przykład 2018 lub 2019 rokiem. Nie będzie tak samo. Poza tym jesteśmy teraz w globalnym kryzysie neoliberalizmu. W 1991 roku neoliberalizm był w ofensywie. Teraz się rozpada. To znaczy, że imperializm obecnie nie jest w stanie wypracować koncepcji efektywnej ofensywy. Nie chcę używać paraleli, ale sytuacja jest może być podobna nieco do tej, jaka była przed rozpoczęciem I wojny światowej. Nie znaczy to, że będzie wojna. Myślę, że będzie inaczej. Teraz jest swego rodzaju paraliż kapitalizmu, w którym elity tracą kontrolę i możliwość strategicznej organizacji procesów. Obecnie trudno jest przewidywać, jak Zachód będzie się zachowywał w stosunku do Rosji. Uważam, że będzie on raczej sparaliżowany informacjami dochodzącymi stamtąd, nawet, jeśli one będą dla nich optymistyczne.

  – Na przykład jeśli będzie Nawalny prezydentem?

  – Nawalny nie będzie w stanie kontrolować nawet swoich zwolenników. Mówiłem panu, jak powstawały programy Nawalnego*. Zachód będzie się zachowywał pewnie tak, jak się zachowywał przy władzy Rządu Tymczasowego w 1917 roku. Nie wiedzieli co robić.

  * „Nawalny ma program ekonomiczny i społeczny. Ekonomiczny przygotował Władimir Miłow, porządny człowiek i przekonany neoliberał. A program społeczny przygotowuje Aleksiej Kaskarow, lewicowy, ideowy socjaldemokrata, w młodości anarchista, siedział w więzieniu. Te dwa dokumenty nie mają ze sobą nic wspólnego, mało tego, są ze sobą sprzeczne. I to jest program Nawalnego.”

  Całość wywiadu poniżej

  http://strajk.eu/borys-kagarlicki-nadchodzi-czas-lewicy/

 211. byk

  Trockistę Kagarlickiego wkleiłem w odpowiedzi na „renesans marksizmu w filozofii francuskiej” – na który trzeba poczekać, jak napisałeś.

  Jak widać Rosjanie nie czekają i korzystają z marksizmu – w każdym razie tamtejsi trockiści.

 212. Bar Norte
  27 sierpnia o godz. 18:14
  rosja jest (niestety, po stu latach bolszewickiej smuty) nadal ideologicznie w defensywie i mentalnie blizsza arabii saudyjskiej, niz francji (patrz: rezyser teatralny w klatce);

 213. byk

  „rosja jest (niestety, po stu latach bolszewickiej smuty) nadal ideologicznie w defensywie i mentalnie blizsza arabii saudyjskiej, niz francji”

  Kagarlicki nie ukrywa, że lekko nie jest. Tym niemniej zauważa pewne symptomy ozywcze.

  Na pytanie:

  – Rosyjskie społeczeństwo jest prostalinowskie?

  odpowiada:

  – To nie takie proste, w badaniach mojej współpracownicy, na pytanie, kto jest największym politykiem XX w. wyszło, że Stalin…

  – …czyli jednak…

  – Niekoniecznie, bo ci sami ludzie opowiadali się jednoznacznie za systemem wielopartyjnym. Chodzi więc o raczej o tęsknotę za silną osobowością. Proszę zresztą zobaczyć, kto zajął kolejne miejsca: Mao Tse-Tung, Che Guevara, Churchill – silne osobowości. Rosyjskie społeczeństwo nie jest więc stalinowskie z ducha, a po prostu tęskni za politykami, którzy odpowiadają za swoje słowa i realizują postawiony przed sobą cel.”

 214. „Czolowi publicysci”, ktorzy przez dziesieciolecia pokornie wlazili w d… ruska,
  obecnie z pokora wciskaja sie w d….. pruska. A ze lata mijaja i kres ziemskiej
  podrozy majaczy na horyzoncie, pragneliby swoje „talenty” przekazac nastepnym
  pokoleniom. Wyglada jednak na to, ze nastepne pokolenia maja ich w dokladnie
  w tym samym miejscu, w ktorym wg. pierwotnych zalozem mieli ich miec prusacy.
  „Czolowi publicysci” tego nie dostrzegaja, bo jak sie w d…. siedzi, to sie g…. widzi.
  Taka juz natura rzeczy.

 215. norte:
  „Rosyjskie społeczeństwo (…) po prostu tęskni”;
  w anglii ( bo we francji, nes pas,wiemy) tej tesknoty nie ma od czasu WIELKIEJ KARTY, czyli dobre siedemset lat;

 216. byk

  Tacy już są, nic się na to nie poradzi.

  Po prostu ominęło ich pewne doświadczenie historyczne i ta luka dziejowa wciąż daje o sobie znać .

 217. Traktat o poparciu dla PiS pisze się lekko, łatwo a nawet przyjemnie. Poezja powstaje na ten temat, jeszcze chwila i pieśni będzie śpiewać lud. Oczywiście afera podsłuchowa dała pretekst, wręcz usprawiedliwienie dla oddania głosu na PiS. O tym, kto faktycznie zlecał nagrania kelnerów i nimi kierował powstają książki, nawet Sławomir Sierakowski (wywiad w GW/MŚw) nie ma wątpliwości – zrobiła to Moskwa, aby PiS mógł rozbijać NATO i UE.

  Drugą istotną siłą napędzającą poparcie PiS jest doskonała koniunktura gospodarcza, wypracowane przez 8 lat „błędnych rządów PO/PSL”. Koniunktura finansuje „hojną politykę socjalną”, a zamożniejszej klasie średniej obiecuje długo wyczekiwane lepsze zarobki. „Skoro jest tak dobrze, jest zielona wyspa itd, to dlaczego jest tak źle” – pytano w kółko podejrzewając, że coś te liberały jednak ukrywają i hamują. Do tego rozliczne grupowe interesy – a to rolników, a to leśników i pracowników tego sektora, a to myśliwych, a to kółek RM, a to związkowców KWK.

  Platforma nie dała rady uśmierzać tego napięcia. Reszta to preteksty, zasłony dymne, tłumaczenia oczywistej dzikości i arogancji PiS, a nie przyczyny poparcia. Są pod ręką masowo dostarczane z centrali przy Nowogrodzkiej i z innych zakładów PR. Ciekawe, jak długo ta konstrukcja polityczna, piarowa wsparta koniuntkurą gospodarczą się utrzyma Bo koniunktura się wyczerpie, tego PiS nie uniknie.

 218. norte:
  to sa obecnie ideologiczne peryferie; rozwoj dynamiki spolecznej ogniskuje sie ideologicznie nadal w stanach;
  wiem, nic nowego, pisal juz o tym w XIX w. tocqueville – ale, pomimo obecnego galimatiasu pozostaja one (stany) „kuźnia demokracji”;

 219. byk

  „to sa obecnie ideologiczne peryferie; rozwoj dynamiki spolecznej ogniskuje sie ideologicznie nadal w stanach;”

  Zgadzam się. W związku z tym na ile to mozliwe staram się zrozumieć co się tam odbywa.
  Na wywiad z Kagarlickim zwróciłem uwagę tylko dlatego, że odbiega od tej sztancy propagandowej, którą medią serwują na temat Rosji.

 220. norte:
  no, polski pancerz don antonio jest obecnie, mentalnie, co najmniej pod pskowem 🙂

 221. kradna ile sie da, a oglaszaja, ze guzika nie oddadza;

 222. byk

  „polski pancerz don antonio jest obecnie, mentalnie, co najmniej pod pskowem”

  No tak, ubolewam, że Rosji przytrafiła się pewna luka dziejowa co sie odbija na świadomości współczesnych Rosjan a przecież w Polsce nie lepiej – trudno to zresztą nazwać luką bo to była czarna dziura.

 223. byk

  Zainspirowałeś mnie do odświeżenia wiadomosci o Napoleonie III.
  Moim zdaniem Macrona do niego jednak nie da się porównać.

 224. Czy naprawdę Churchill różnił się od Stalina metodami działania, czy ilością trupów na koncie?
  Moim zdaniem, niekoniecznie.
  Jedyna różnica którą dostrzegam, to różnica w sytuacji zewnętrznej i wewnętrznej.
  Churchill mając skonsolidowane imperium, skupiał się na ekspansji i tłumieniu rewolt w krajach podbitych.
  Stalin musiał najpierw skonsolidować kraj, by przystąpić do ekspansji.
  Ot, różnica czasowa, bo historia nie biegnie linearnie.

  Tłumienie buntów w Irlandii, Szkocji, Indiach, Sudanie wykonywali jego poprzednicy…

 225. wiesiek59

  Myślę, że Rosjanie układając ranking najwybitniejszych polityków XX wieku (Stalin, Mao Tse-Tung, Che Guevara, Churchill) specjalnie nie wartościowali tylko stosowali kryterium silnej osobowości i skuteczności. Oczywiście w tym rankingu daje się odczuć też pewna nostalgia historyczna. W przypadku trzech pierwszych dość oczywista, natomiast w przypadku Churchilla pewnie z uwagi na pomoc w czasie II Wojny.

 226. Bar Norte
  27 sierpnia o godz. 19:55

  Jakikolwiek wielki przywódca w historii, to WIELKA ZMIANA, mająca swoją cenę. W jednostkach ludzkich- oczywiście.

  Myślę że to podejście jest obiektywne, a to kryterium daje podstawy do wartościowania.
  Budowa jakiegokolwiek Imperium składa się z wielu kroków.
  I oczywiście ofiar.
  Konsolidacja zdobyczy, również.

  Przypuszczam że nie ma jakiegokolwiek zbiorczego opracowania tyczącego tego zagadnienia.
  Poza może budową Imperium Amerykańskiego.

  Gdzieś wyczytałem, że w różnych wojnach od 1945 zginęło 190 milionów ludzi.
  Cóż, to sa koszty aspiracji różnych przywódców, konsolidacji kraju, likwidacji opozycji religijnych czy ideologicznych, zwalczania zewnętrznych wpływów.
  Niezły wynik, choć w stosunku do ekspandującej populacji, mierny.

  Jedno jest niebezpieczne.
  Od czasów Napoleona I, coraz większy % strat ludzkich jest po stronie ludności cywilnej, coraz mniejszy po stronie armii.
  Powiedzmy od 10 % za jego czasów, do 99% obecnie.
  Armia gwarantuje większą szansę przeżycia niż bycie na uboczu zdarzeń.
  Armia to organizacja, cywile to niezorganizowany tłum.
  Tylko zorganizowani przeżyją, choć walka o przywództwo w tłumie, też bywa krwawa.

 227. 1952kora 27 sierpnia o godz. 9:21 Przepraszam, że się wtrącam, ale też sobie zadaję takie pytanie, pytanie o charakter narodowy Polaków. Tu jednak wpierw należy sobie postawić pytanie zupełnie inne, o naród jako taki. Przecież naród jest fikcją, którą wymyślono nie tak dawno. Nic mnie nie obchodzi polski naród, nawet nie wierzę, że on istnieje. Coś jednak spaja bardziej lub mniej ludzi żyjących w jednym państwie. To nie musi być jakaś wielka litania, zbór wartości podzielanych przez większość, a przynajmniej wierzących (niekoniecznie prawdziwych) w to, że są wspólne. Przekonania większości Polaków o sobie i otaczającym ich świecie można wyliczyć na placach jednej ręki. I ja tu nie mam na myśli tego jak siebie Polacy postrzegają, bo tu akurat mijają się straszliwie z rzeczywistością.
  Pan Passent daje szybką odpowiedź, która jest być może prawdziwa w tej chwili, ale niczego nie tłumaczy. A my przecież chcielibyśmy wiedzieć dlaczego Polacy tacy są. Wiemy po co, a chcemy dlaczego.
  O polexit nie ma się co martwić, ponieważ jest zbyt kosztowny. Exit będzie, ale to UE wyjdzie z Polski. A może jednak nie?

 228. wiesiek59

  „Jakikolwiek wielki przywódca w historii, to WIELKA ZMIANA, mająca swoją cenę.”

  Jak bym inaczej postawił tezę – jakakolwiek WIELKA ZMIANA w historii to wielki przywódca.
  To zmiana, polityczna, społeczna, ekonomiczna bowiem wyłania z siebie przywódców.
  Oczywiście zmiana ma cenę, bo oznacza radykalne naruszenie interesów grupowych czy klasowych a często po prostu eliminację rozmaitych grup, środowisk, nacji czy klas społecznych.
  Zgadzam się, że cena jest coraz wyższa, no ale to rozwój techniczny pozwala mordować się na coraz większą skalę.

  I tak z tego rosyjskiego rankingu wielkich polityków:
  Stalina wyłoniła rewolucja rosyjska.
  Mao Tse-Tunga rewolucja chińska.
  Che Guevarę rewolucje latynoskie.
  Churchilla II Wojna.
  A Napoleona I o którym wspominasz rewolucja francuska

  Gdyby nie te WIELKIE ZMIANY to byśmy o tych facetach po prostu nie wiedzieli.

 229. Redakcja
  Wpisy pomiędzy 16 09 do 16 24 niesa moje.
  Jakis psychopata wstawia rozne glupawe linkI poto azeby mnie osmieszyc. Ja stanowczo protestuje takim taktykom.

 230. Waldek B

  „Coś jednak spaja bardziej lub mniej ludzi żyjących w jednym państwie.”

  Język, ludzie myslą językiem.

 231. Bar Norte
  27 sierpnia o godz. 22:21

  A Olof Palme?

 232. Mauro Rossi

  „A Olof Palme?”

  Co masz na myśli?

 233. ” „Coś jednak spaja bardziej lub mniej ludzi żyjących w jednym państwie.”
  Język, ludzie myslą językiem. ”
  Co spaja mnie z ludzmi grozacymi rodzinie D. Wroblewskiej i jej samej ? Nic , a dzieli mnie wszystko na szczescie ./ Czym mysla ci ludzie ? Jezykiem ? Pewne zasady z ktorych .. ktore mi wpojono dawno temu nie pozwalaja mi napisac.
  Moge tylko , ze wpis p.Daniela Passenta z 27 sierpnia o godz. 12:37 to pobozne zyczenia

  http://www.plotek.pl/plotek/7,154063,22286716,dorota-wroblewska-skrytykowala-stroj-beaty-szydlo-i-wpadla.html#Prze

 234. teo
  27 sierpnia o godz. 18:55

  „O tym, kto faktycznie zlecał nagrania kelnerów i nimi kierował powstają książki, nawet Sławomir Sierakowski (wywiad w GW/MŚw) nie ma wątpliwości – zrobiła to Moskwa, aby PiS mógł rozbijać NATO i UE”.

  Od dawna podejrzewałem, że Sierakowski jest wrogiem rozumu, co wkońcu dla polityków kawiarnianych dość typowe. Gołym okiem widać, że Polska umacnia NATO, jest w klubie sześciu krajów europejskich, które przeznaczają na obronę co najmniej 2 proc. PKB, a za kilka lat będzie to 2,6 proc., chyba że PO wróci do władzy i Tusk znów przybije zółwiki z Putinem.

  Co do UE, hmm … dalej klasztora niż przeora. Obecna neomarksistowska ekipa w Brukseli (z natury rzeczy przejściowa, jak właśnie przeor) uważa się za sprawną i na wskroś europejską, ale faktycznie doprowadziła do największego, wielowymiarowego kryzysu wspólnoty.

  „Drugą istotną siłą napędzającą poparcie PiS jest doskonała koniunktura gospodarcza, …”.

  W 2005-07 też tak było, w czasie ówczesnych rządow PiS PKB podskoczył do 7 proc. Teraz jest 4 proc., a będzie jeszcze lepiej (w UE średnio 1,6 proc.), stąd prosty wniosek, że to PiS powinien rządzić, bo tylko on ma szczeście do koniunktury. Może politycy, którzy są pechowi powinni rozglądać się za innym zajęciem, najlepiej uczciwym i pożytecznym.

  „wypracowane przez 8 lat „błędnych rządów PO/PSL”. Koniunktura finansuje „hojną politykę socjalną.”

  Really? PO-PSL przez swoje rządy wypracowało obecną koninkuturę? To pojawia się pytanie, czemu koalicja PO-PSL nie „wypracowała” sobie i dla siebie owej koniunktury, najlepiej przed wyborami w 2015 roku? Miała na to osiem lat. Nie musiałaby w pocie czoła zdobywać władzy na ulicy jak, nie przymierzając jakieś mohery i janusze do spółki z klubami Gazety Polskiej. 🙂

  Chyba jednak nie rozumiesz co to jest koniunktura gospodarcza i czy średnio 1,6 proc. w UE to fatyczna taka dobra koniunktura?

  A co do taśm klenerów i pytania, komu było na rękę? Przecież oczywiste, że z punktu widzenia Rosji rządy w Polsce proniemieckiej PO są ideałem, w końcu Kreml strategiczną miłość z Berlinem ćwiczy z sukcesami od 15 lat. Z nikim w Polsce Gazpromowi tak dobrze nie rozmawiało się jak z wciepremierem Pawlakiem. Moża powiedzieć, że Gazprom kontrakt gazowy w 2010 roku negocjował niemal sam ze sobą (jutro w Tyg. wSieci pasjonujący mteriał na ten temat).

  Niby głównym inspiratorem „taśm kelnerów” jest niejaki Falenty, ale komu by się chciało prześledzić jego biznesową aktywność, by coś sensownego napisać? A posługując się jedynie Internetem można znaleźć ciekawe tropy biegnące nie na wschód, ale na zachód i oczywiście dalej niż leży Berlin.

 235. Bar Norte
  27 sierpnia o godz. 23:33

  „Co masz na myśli”?

  Z jakiego powodu został wielkim przywódcą. W Szwecji nie było wojny ani rewolucji (poza seksualną).

 236. @Waldek

  ” Przepraszam, że się wtrącam, ale też sobie zadaję takie pytanie, pytanie o charakter narodowy Polaków. ”

  Przejawia sie ten narodowcy charakter, jak co do czego.

  Sprawdzian z solidarnosci narodowej to aktualny pare lat temu zakaz koszernego uboju, dla wiekszego efektu i dramatyzmu nazywanego „rytualnym”. Wiadomo, mroczne rytualy, krew na mace, te rzeczy.

  Wtedy Polacy okazali solidarnosc. Wzniesli sie i byli ponad podzialami. Jak chodzilo o cel, ktory wszystkich jednoczyl – dokopac pejsatym! dopie..ic „zydkom”! – to umial sie nawet PiS z Palikotem dogadac. Jak sie wydawalo, ze istnieje okazja, aby „dokopac pejsatym” – to umiala sie we wspolnym celu zjednoczyc prawica, lewica i to, co po srodku. Wprawdzie z ambitnego planu, zeby pejsatych zaglodzic wyszlo ówno, znaczy w plasterkach – ale przez chwile Narod byl zjednoczony i dzialal solidarnie.

  Frówno wyszlo z ambitnych planow – ale liczy sie intencja. Idea.

 237. Zajefajne sukcesy polskiego przemyslu stoczniowego

  „Nowy prom zastąpi na trasie Sandefjord-Strömstad z Norwegii do Szwecji statek „Bohus”. „Color Hybrid” będzie miał 160 metrów długości i 27 metrów szerokości. Na pokład zabierze jednocześnie dwa tysiące pasażerów i pół tysiąca samochodów. Liczącą 70 kilometrów trasę pokona w imponującym czasie zaledwie 20 minut. Wszystko to dzięki supernowoczesnemu układowi napędowemu. Ładowanie baterii jednostki odbywać będzie się podczas postoju w porcie. ”

  http://biznes.trojmiasto.pl/Stocznia-Crist-buduje-prom-dla-Islandii-n109242.html

  Nie wiem, czy spece od biznesu znaja cztery dzialania. Jesli znaja, to latwo policzyc, ze polski prom bedzie rozwijal srednia predkosc 210 km/h. Wypada pogratulowac.

 238. @Mauro Rossi

  … zapomina o Parwdziwie Wielim Przywodcy. Za ktorego sprawa bolszewicka dzicz, ktora juz-juz by zagarnela Europe, rozgromila trzeciorzedne kraiki jak jakies tam Niemcy, Francje czy Hiszpanie – zostala zatrzymana pod Radzyminem.

  „Więzienia mu wzmacniały siły
  Sybirska hartowała dal,
  Wyszedł z niej człowiek z jednej bryły,
  Mocny, hartowny, jako stal.
  Drwiąc z carskich katów, gróźb i pałek,
  Poświęcił Sprawie żywot swój,
  Z nieliczną garstką wielki śmiałek
  Z caratem wszedł w śmiertelny bój.

  Z podniesionego dumnie czoła
  Hartu i woli siła drga,
  Ma lwią odwagę, wzrok sokoła,
  Czujną przezorność węża ma.
  Pod jego Polsce iść przewodem,
  Przeszkody do wolności zmóc,
  On wzrósł o głowę nad narodem,
  Oto Naczelnik nasz i Wódz!”

  W podziwie dla Wielkiego Przywodcy wydaje gromki okrzyk „Aj-waj”.

 239. Jedrus; chyba na dobre zwariowal juz nie wie co ma napisac pod moim
  nickiem czepia sie nawet redakcji.
  Jedrus szukaj pracy jedz chociazby do Bangladesh albo na Madagascar
  zbierac wanilie ale rob cos.
  https://www.facebook.com/tvpolskapl/videos/1106536959481948/?hc_ref=ARTFNMmcQw0UHzm7owmQePfVBJUxKAinzBrw0CROA4K6YsPmsrIKE1AtFda_AB2UND0
  Posluchaj co tacy jak ty z pod znaku solidarnosci i matki boskiej Zydowki
  zrobilii z Polska mlodzieza i Polska.
  Po co bylo podnosic te brudne paluchy w litere V i wyrywac sie z pod
  Rosyjskiego walanka aby potem wpasc w takie perfumowane zachodnie
  gowno.

 240. Cos dla Jedrusia. Eporner.com

 241. Cos dla Jedrusia. Eporner.comf

 242. Piez
  24 sierpnia o godz. 21:34
  Ma ciemne poczucie humoru.

  Piez
  24 sierpnia o godz. 20:46
  Spiskuje…….

  1. wiesiek59
  24 sierpnia o godz. 19:30
  Systematyczne wyniszczenie polskiego przemysłu (jest to już fakt dokonany) stanowi jeden ze sposobów pozbawiania Polski suwerenności przez oligarchię sprawującą władzę w naszym kraju.
  Wiesiek teskni za polska stala. Gwoli przypomnienia; Stalin byl rowniez ze stali.

  Levar
  27 sierpnia o godz. 18:41
  Wybiera sie do okulista intelekktualnego……

  wiesiek59
  27 sierpnia o godz. 13:50
  Nie pisze, ze profesor nie uwzglednill przy szacowaniu wartosci prlowskiego nieprzemyslu najwazniejszej kwestii; czy produkty moga byc zbywalne czy zbedne oraz czy fabryki i urzadzenia sa mozliwe do sprzedania; czyt. czy znajdzie sie kupujacy. Czyli kolejny przyklad kolejnego rachunku mleczarza.
  Przykladem polska bron, bron mnie……..

  A tylko przemysł jest w stanie dać zatrudnienie i sensowne płace większości pracujących…..
  wiesiek59
  27 sierpnia o godz. 13:25
  Pisze Wiesiek…..kolejna nieodrzecznosc.

  wiesiek59
  26 sierpnia o godz. 21:13

  Nie pisze dlaczego zostalismy importerem wegla, bo jest tamszy……Skat ta tesknota Wieska za PRLem.

  Z dystansu
  26 sierpnia o godz. 16:46
  Tenor wpisu bez fasonu.

  kaesjot
  26 sierpnia o godz. 13:03
  Potrafi, pisac niedorzecznosci o wielkosci PRLu.

  wiesiek59
  26 sierpnia o godz. 11:15
  Twierdzi, ze obywatelki i obywatele innych kultur i religii obywatelkami i obywatelami nie sa. Czystosc etniczna i religijna powinna dominowac; prawie ja PiS oraz pozostali….

  neospasmin
  26 sierpnia o godz. 9:16
  Wyrzekl sie ratio……..

 243. Sciaga dla intelektualistow z recyklingu…..

  Milosz pisal, ze polskie antysemickie obsesje siegaly psychozy, a w poznych latach trzydziestych wrecz obledu, uniemozliwiajacego jasne uswiadomienie sobie niebezpieczenstwa wojny. Obecnie lepiej rozumiem konflikt przy pogrzebie Milosza. Antysemityzm ludowy stanowi wizerunek postawy niechetnej wobec tego, co obce. Pisalem w blogu o corocznym (wielkanocnym) paleniu kukly – Zyda w miejscowosci Pruchnik niedaleko Jaroslawia (ostatnio w 2009).

  Ow utrwalony w wyobrazeniach ludowych obraz Zyda jest semantycznie modyfikowany w zaleznosci od potrzeb. Jest to jednak obraz zawsze negatywny. Dzisiejszy Zyd to juz nie tylko karczmarz, sklepikarz, lichwiarz, szachraj, czlowiek przebiegly, chciwy, smieszny, zabawny, z dlugim nosem, broda, czapeczka, ubrany w chalat, lubiacy czosnek i cebule, innowierca, meczychryst, lecz czesto bankier, miedzynarodowy finasista, miedzynarodowy spiskowiec, mason, komunista, bolszewik, sila rozkladowa, wrog wewnetrzny, wrog podstepny. Zyd jest nie tylko gorszy i smieszny, lecz grozny i agresywny. Do jego natury nalezy bycie bankierem i lewicowcem.

  Oczywiscie obecnie nie uzywa sie juz argumentow czosnkowo- zapachowych. Dzisiaj chetnie krytykujemy rasizm drugich, przyproszajac jedno oko w naszej percepcji rzeczywistosci, co prowadzi bezwiednie do wykluczania z niej drugich. Czytajac prase postendecka mozna przewidziec, ze obok okreslen typu rasa, intryga, nienawisc, masoneria, finansjera pojawi sie atrybut “zydowska”.

  Dominacja w narodzie polskim Polaka-katolika jako jedynego reprezentanta wyklucza wieloetnicznosc Polski oraz kultury polskiej. Dlatego wazne sa aspekty pamieci w historii spolecznej naszego kraju. Polacy nie przestaja uwazac Zydow za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogow Polski, ktorzy nienawidza Polakow bardziej niz Niemcow.

  Niechetnie burzymy nasz wlasny obraz postrzeganych wylacznie jako ofiary. Faktem jest, ze tysiace Zydow emigrowalo z powojennej Polski do Niemiec. Przyczyny owej emigracji nie byly jednak natury ekonomicznej (w powojennych Niemczech cala populacja cierpiala na biede).

  Warto zauwazyc, ze zydowska i polska tragedia mialy miejsce obok siebie. Sytuacja nie byla jednak symetryczna, mimo ze tak jest przez wiekszosc „postrzegana“. Spoleczenstwo, ktore jest zaobsorbwane jedynie tragedia wlasna nie jest w stanie postrzegac tragedii drugiego.

  W naszym przypadku nie chodzi o przekazywanie winy na nastepne pokolenia. Chodzi li tylko o poczucie odpowiedzialnosci, za wczoraj i jutro. Podczas wojny Polacy byli uwazani przez okupanta w dalszym ciagu jako ludzie. Mieli do konca mozliwosc wyboru, Zydzi tej mozliwwosci nie posiadali. Polacy, ktorzy walczyli z Niemcami nie potrzebowali Zydow. Zydzi natomiast nie mieli szans na przezycie bez pomocy Polakow.

  Zydzi byli poniekad wydani na laske sasiadow, na ich milosc blizniego, na ich gotowosc do pomocy, wspolczucie i nienawisc, na obojetnosc i zachlannosc. Haslo Polska dla Polakow przetrwalo okupacje i jest czesto powtarzane. Wystarczy zastanowic sie nad logika aktualnych napisow na budynkach warszawskich, czy krakowskich. Napisow czesto w jezyku niemieckim.

  Owe napisy nie budza zadnej debaty politycznej, debaty jednak niezbednej. Oczywiscie Polska nie jest tu wyjatkiem. Wyjatkowe w Polsce jest jednak milczenie i pozostawianie owych napisow na scianach budynkow. Paradygmat; Niemcy dokonali zbrodni, to maja obowiazek o niej myslec, a Polacy byli ofiarami i zadnego obowiazku winy oraz odpowiedzialnosci nie maja jest intelektualnym bladzeniem.

  Tak postrzegamy wspolczesny swiat. Wlasny swiat. Kieszonkowy swiat „noszacy“ atrybuty autystyczne. W Polsce panuje klimat tolerancji i przyzwolenia dla antysemityzmu, ksenofobii, bo kto toleruje pisanie na murach, ten sprzyja temu zjawisku i staje sie za nie wspolodpowiedzialny.

 244. Dla 404…. i zabki

  Nie bylo symetrii miedzy losami Zydow i Polakow podczas ostatniej wojny, jest natomiast symetria wspolodpowiedzialnosci, szczegolnie za przyszlosc. W ostatnich latach zmienil sie styl polityki zagranicznej i spolecznej w Polsce, nie zmienil sie natomiast jezyk resentymentu i antysemityzmu.

  Jezyk dyskryminacji. Swiadcza o tym wypowiedzi kardynala Glempa, Dziwisza, arcybiskupa Nycza, Jana Kurtyki, Pawla Lisiciego, Tomasza Terlikowskiego i Piotra Semki. Z jednym sie zgadzam, niepotrzebny jest nam rachunek sumienia oparty o jakakolwiek wiare.

  Nie zgadzam sie jednak, ze Polacy powinni sie obawiac postaw antypolskich. Zmiana pradygmatu postrzegania Polakow jako ofiary jest niewygodna prawda i trudna do uniesienia przez spoleczenstwo, opisywane dotychczas z heroicznych pozycji.

  Tragedia Zydow jest tragedia absolutna, bo byla ludobojstwem. Dlatego tez zydowska pamiec zaglady jest pamiecia powszechna, dotyczaca nas wszystkich. Postrzeganie zaglady i rola ofiary oraz koniecznosc zachowania symetrii miedzy Zydami, a Polakami (jakby Zydzi polscy nie byli Polakami) wygenerowalo termin “antypolonizm”.

  Piszacy zapominaja jednak, ze rzekomy, czy faktyczny antypolonizm nikogo nie niszczy, antysemityzm natomiast powodowal ofiary i w koncu zaglade. Gdyby Polacy (ci „wietrznie“ watpiacy) chcieli zrozumiec na czym polegala ostatecznosc losu Zydow nie dochodziloby do falszywych porownian i rzekomego podobienstwa. Pozostaje pytanie, czy Polacy (ci….) mieli szanse zauwazyc jako swiadkwie te niewyobrazalna zbrodnie, czy wogole byli w stanie ja zauwazyc. Z pewnoscia nie zauwazyli lub nie przejeli sie zniknieciem 10% populacji Polski przedwojennej.

  Mitologizowanie wlasnej przeszlosci prowadzi do relatywizowania wlasnej historii, redukuje nasze mozliwosci rpzwoju spolecznego w przyszlosci. Obwinianie Zydow europejskich za polityke Izraela jest niewatpliwie przejawem antysemityzmu. Obecny w dzisiejszej Polsce antysemityzm jest ciekawym zjawiskiem, bo istniejacym niezaleznie od obecnosci Zydow, czy tez aktualnej polityki Izraela wobec Palestynczykow. Solidarnosc z Palestynczykami nie jest jednak obecna w debacie spolecznej.

 245. Bar Norte 27 sierpnia o godz. 22:29 No nie wiem, bo w takiej Szwajcarii obywatele potrafią dogadać się w trzech różnych językach. W jednym z ostatnich numerów Polityki przedstawiono badania przeprowadzone na Polakach, na temat oceny ich cech „narodowych” (fikcja). Gdyby tą piramidę odwrócić, to może by się zgadzało. Polacy w tym badaniu podali, że ich główną cechą jest gościnność!!! Tak, szczególnie jeśli chodzi o obcych. Te puste miejsce przy stole wigilijnym też jest kpiną z zabłąkanego gościa. Owszem, Polacy są gościnni, ale to dotyczy ich rodziny i bliskich, a chodzi przy tym o pokazanie tym zaproszonym (to podkreślić) kmiotom, że nas stać.
  No i to powszechne pokazywanie innym polskiego męczeństwa i wydumanej wyjątkowości wśród „narodów” Europy. To nawet wychodzi na wierzch w komentowaniu zdarzeń kryminalnych. Weźmy ostanie tragiczne wydarzenie, którego ofiarami była polska para na plaży we Włoszech. Bardzo tym ludziom współczuję. Niejaki jaki komentuje to ze swojego ministerialnego stolca (termin medyczny): ” macie tych swoich imigrantów”. Co by powiedział, gdyby jego odpowiednik w Anglii skomentował w podobnym tonie tragiczny wypadek drogowy, spowodowany przez pijanego Polaka, w którym zginęło 8 osób?
  Dzisiaj w Poranku TOK FM poświęcono tragedii polskiej pary kilka minut, a mnie znowu szlag trafił. Dlaczego? W Łodzi trzech zwyrodnialców więziło i gwałciło kobietę przez tydzień. Uciekła przez okno, ale na skutek odniesionych obrażeń umarła. Sprawa odżyła dopiero po śmierci kobiety i ujawnieniu faktu, że jeden z nich chodził sobie po świecie nie niepokojony. Już jest o niej cicho, jak nad grobem. Mam pewną teorię na ten temat, ale może innym razem.

 246. E 28 sierpnia o godz. 0:50 Tak, podstawianie nogi bliźniemu, jest chyba ulubionym sportem Polaków. Dotyczy to szczególnie przypadków, gdy któryś z nich jest ponadprzeciętnie uzdolniony i ma wyniki (elity). Jeszcze gorzej ma taki, co nie może być zaliczony w poczet „narodu” polskiego. Przyszło mi to do głowy, bo przypomniałem sobie historię (opisaną niedawno przez Politykę) Rudolfa Weigla. Nie mógł dostać nagrody Nobla, bo nie mieścił się w kategorii Polaka i wyrósł ponad przeciętność. Ciekawe, bo niemieccy naziści też wcześniej nie wysunęli jego kandydatury. Był mało niemiecki?

 247. Bóg obdarzył Afganistan niezmierzonymi bogactwami. http://www.globalresearch.ca/more-american-troops-to-afghanistan-to-keep-the-chinese-out-lithium-and-the-battle-for-afghanistans-mineral-riches/5605456
  Bóg także zesłał na nich zbrodnicze watahy rabusiów i zabójców.

 248. norte:
  wiesz, co łaczy wladimira wladimirowicza, prezesa, szeryfowa i makaronika? sa rakami na bezrybiu; przyczyna jest prosta, a wlasciwie dwie: jedni sie boja, a innym zwisa;

 249. teraz zapanuje w kraju totalna korupcja klasy trójpanów i na tym prezes sie przejedzie, ale troche to jeszcze potrwa;

 250. Saldo mortale
  28 sierpnia o godz. 9:19

  Niezależność i pozycję gospodarczą zaczyna się od produkcji stali we własnym zakresie.
  To fundament każdego zindustrializowanego kraju.
  Inaczej, skazanym się jest na import gotowych wyrobów, który zawsze może być przerwany.

  Jest jeszcze kwestia obronności.
  Jak chcesz budować cokolwiek, bez własnych źródeł zaopatrzenia w silniki, płyty pancerne, amunicję, energię?
  skazanie się na kupowanie za granicą, wymaga stałej nadwyżki eksportowej.
  Nie lepiej produkować za złotówki?

 251. Radziu,co ty na to powiesz.

  http://xportal.pl/?p=30419

 252. Waldek B

  „w takiej Szwajcarii obywatele potrafią dogadać się w trzech różnych językach.”

  W czterech, oraz w wielu dialektach. Ta różnorodność, nie tylko zresztą językowa, jest naczelną zasadą federacji szwajcarskiej, którą gwarantuje konstytucja.
  Na skutek tego w Szwajcarii, unikalnej formie kraju, przynależność do narodu jest traktowana jako akt woli a nie determinizm wynikający np ze wspólnego języka.
  Tak więc np rozważania o „cechach narodowych” Szwajcarów moim zdaniem sensu nie mają. Zresztą podobnie rozważania o „cechach narodowych” Polaków. Bowiem nie mówimy o żadnych „cechach” tylko o stereotypach.
  „Cech narodowych” moim zdaniem bowiem nie ma. Jest tylko specyficzny dla danego języka sposób przedstawiania rzeczywistości, czynnosci czy abstrakcji. Na dokladkę zmienny, bo jezyk przecież jest żywy – podlega zmianom.

 253. byk

  „wiesz, co łaczy wladimira wladimirowicza, prezesa, szeryfowa i makaronika? sa rakami na bezrybiu; przyczyna jest prosta, a wlasciwie dwie: jedni sie boja, a innym zwisa”

  Bo to okres schyłkowy, dekadencki – stare się kończy a nowe jeszcze się nie zaczęło. Okres schyłkowy to i bohaterowie schyłkowi.

 254. Mauro Rossi

  „Z jakiego powodu został (Olof Palme) wielkim przywódcą.”

  A skad ci Olof Palme wpadł do głowy?

  Ani w rankingu sporządzonym przez Rosjan, o ktorym była wyżej mowa, go nie ujęto. Ani w żadnym innym – w każdym razie mi znanym.
  Gdyby nie tajemnicze okoliczności śmierci jego nazwisko znaczyłoby mniej wiecej tyle samo co jego poprzednika Erlandera czy następcy Falldina.

 255. norte:
  europa zawsze byla dekadencka, n.p.code civil (rozwody) probowalo to tylko ujac w karby; prawdopodobnie niewiele sie to rozni od przyplywow i odplywow; spoleczenstwo jest jak meduza, jesli nieruchomieje to umiera i niewiele z niego na brzegu czasu pozostaje, przy odrobinie szczescia pozostaje zarys na piasku, dopoki nie nadbiegnie nastepna fala;

 256. na to kielich wina! na zdrowie!

 257. byk

  „niewiele sie to rozni od przyplywow i odplywow; spoleczenstwo jest jak meduza, jesli nieruchomieje to umiera i niewiele z niego na brzegu czasu pozostaje, przy odrobinie szczescia pozostaje zarys na piasku, dopoki nie nadbiegnie nastepna fala”

  Pieknie to ująłeś.

 258. oto jak pięknie idzie walka z wyłudzaczami VAT
  http://wiesci24.pl/2017/07/28/rzekome-sukcesy-rzadu-kreatywna-ksiegowosc-kosztem-nas-wszystkich/
  zyski chwilowe , a cała gospodarka szybko wykończona

 259. Od Wounded Knee do Syrii. Czyli 130 letnia szczegółowa historia agresji i wojen amerykańskich. http://www.informationclearinghouse.info/47701.htm
  Warto spojrzeć.

 260. Maćku G,
  polecam
  http://biznes.interia.pl/podatki/news/czym-sie-powinna-zajac-komisja-sledcza-w-sprawie-vat-u,2534503,4211

  Poza tym, to nie wiem czy zauważyłeś, że natychmiast po dojściu do władzy PiS nastąpił wzrost „spożycia” paliw o ok. 20%.

  Zrozum w końcu że PiS stoi na pozycji „nieprzegrywalnej” bo nie ma wiarygodnego przeciwnika, który da cień nadziei, że skończy ze złodziejstwem przynajmniej w takim stopniu w jakim to robi PiS.

 261. wiesiek59
  28 sierpnia o godz. 15:05
  Jak byś nie tłumaczył to i tak nie zrozumieją.
  Po co produkować – wystarczy tylko kupować u tych, gdzie taniej !
  A potrzebne do tego pieniądze w końcu zarabiamy pisząc artykuły do prasy, budując legendę „żołnierzy wyklętych”, ścigając SB-ków i UB-ków jak i mnóstwo innych „wytworów pracy”. którymi głodu nie zaspokoisz, pragnienia nie ugasisz , w nie się nie przyodziejesz ani z nich domu nie zbudujesz.

 262. „Ted’dy bear
  28 sierpnia o godz. 15:22”

  Jeden hotel wiosny nie czyni.

  „Schweiz kauft Elbit Systems Hermes 900 HFE

  Nachdem alle parlamentarischen Genehmigungen vorliegen, hat Elbit Systems den Auftrag für die Lieferung der Hermes 900 HFE an das Schweizer Militär erhalten.”

  http://www.flugrevue.de/militaerluftfahrt/uav/schweiz-kauft-elbit-hermes-900-hfe/657182

  „Wie der israelische Hersteller am Donnerstag mitteilte, hat der Vertrag einen Wert von etwa 200 Millionen Dollar. Die Schweiz erhält dafür sechs Fluggeräte und die zugehörige Ausrüstung für die Steuerung vom Boden aus. Das System soll innerhalb von vier Jahren geliefert werden, so Elbit.”

  Lubia, nie lubia – ale z kasy wyskakuja. A dwiescie baniek zawsze sie przyda.

 263. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  25 sierpnia o godz. 15:38

  Nie widze powodu, żeby zajmować się nową konstytucją, skoro organy państwa tak sie przyzwyczaiły do łamania zapisów obecnej. Czyżby ta nowa miała być „pancerna”, a karą za jej złamanie będzie śmierć poprzedzona torturami ( v-ce min Jaki zachęca do tortur ) ?
  Proponuję: za złamanie kostytucji grozić powinno nabicie na pal i wystawienie na widok publiczny do końca kadencji. (suweren zaakceptuje )

  Wiemy jaka „konstytucja” teraz obowiazuje:
  1. Partia robi co chce .. ( sorry: do czego upoważnił ją suweren)
  2. W razie wąpliwości patrz punkt 1.

  Jest krótsza od amerykańskiej 🙂

 264. @kaesjot

  „A potrzebne do tego pieniądze w końcu zarabiamy pisząc artykuły do prasy, budując legendę „żołnierzy wyklętych”, ścigając SB-ków i UB-ków ”

  Zgadza sie. Zajefajnie zarabiacie. Nic sie tak nie sprzedaje na swiatowych rynkach jak legendy o Zolnierzach Wykletych oraj dekomunizacja Resortowych Wnukow.

  Poza tym lada moment Niemcy beda musieli zaplacic reperacje wojenne. Czterysta duzych baniek czy cos kolo tego.

 265. @Piez

  „Media społecznościowe narzędziem CIA. ”

  To uwal nie zakladaj konta na fejsbuku. Czy ktos ci urwal kaze? Czy to urwal obowiazkowe? Sila zmuszaja czy jak?

  Nie pasi? To urwal nie zakladaj konta. I nie jojcz.

 266. @legat

  „Zrozum w końcu że PiS stoi na pozycji „nieprzegrywalnej” bo nie ma wiarygodnego przeciwnika, który da cień nadziei, że skończy ze złodziejstwem przynajmniej w takim stopniu w jakim to robi PiS.”

  Przylaczam sie do oklaskow. To lepsze niz Walka z Podziemiem Gospodarczym. To juz Bitwa o Handel.

  A poza tym to oczywista oczywistosc, ze jesli ktos ma _piniondze_ to _skads je ma_.

  http://natemat.pl/208641,upadek-twoja-skok-z-5-miliardami-strat-uklad-awansowal-na-miejsce-numer-jeden-afer-finansowych-w-polsce

  „Upada Twoja SKOK. Z 5 miliardami strat ten „układ” awansował na miejsce numer jeden afer finansowych w Polsce”
  „W 2016 roku zamknięto lub ogłoszono upadek kolejnych ośmiu kas. W lutym upadła SKOK Wielkopolska. Tydzień temu KNF wysłała do sądu wniosek o upadłość Twoja SKOK w Kędzierzynie-Koźlu. Ta kasa miała „tylko” 76 mln zł niepokrytych strat z lat poprzednich, a dobiły ją kolejne 2 mln na minusie. Na lodzie zostało 56 tys. członków kasy.”

 267. @Saldo mortale

  „Zydzi byli poniekad wydani na laske sasiadow, na ich milosc bliznieg”

  … ale, chwala Przedwiecznemu, juz nie sa :-)))

 268. @Wiesiek59

  „Inaczej, skazanym się jest na import gotowych wyrobów, który zawsze może być przerwany.”

  Co innego jak sie jest Mocarstwem. I o wlasnych silach projektuje sie i produkuje silniki lotnicze czy czolgowe, amunicje, awionike i rakiety.

  Ciezko zrozumiec na przyklad, na kiego grzyba bylo kupowac licencje na armatohaubice „Kryl” u pejsatych Moskow. Wiadomo, ze to „wiarolomni zydzi”: Na pewno sprzedadza Putinowi „kody zrodlowe” do luf armatnich.

  Gratuluje tego promu, co go budujecie dla Islandii i co bedzie pokonywal 70 km w 20 minut. Tak u was napisali. Znaczy 210 km/h.

 269. legat
  28 sierpnia o godz. 20:58
  Jeden z wpisów pod artykułem profesora wg mnie najlepiej go podsumowujący

  „Mam nieodparte wrażenie, że pan profesor zaskarbia sobie przychylność Kaczyńskiego jako zastępca obecnego ministra finansów. Inna sprawa, to ta, że twórca VAT’u sam krytykuje własną ustawę wskazując na „dziury” którymi przeciekają pieniądze. Transakcje wewnątrzwspólnotowe od początku były źle skonstruowane i nie przygotowane do wdrożenia. NSA większość spraw z zakresu podatku VAT rozstrzyga właśnie z tyt. niejasności zapisów ustawy w tym względzie. Skoro tak, to pytam: jak zwykła księgowa w Pcimiu Dolnym ma postąpić w przypadku wątpliwości? . A pan dziś kreuje się na zbawcę budżetu ujawniając od pewnego czasu „rewelacje” poliszynela.”

  Po drugie bardzo mylisz się pisząc, że nie ma z kim przegrać.
  Może przypominasz sobie ten sam tekst krótko przed przegranymi przez PO wyborami? Mówili tez, że nie maja z kim przegrać i zarówno żelazny jak się wydawało Komorowski przegrał z nieznanym Dudą , a potem PO przegrało sromotnie z PiS.
  Sytuacja bardzo podobna doi tej z 2007r gdzie JK wyszło z sondaży że wysoko wygrywa i co wyszło?

 270. legat
  28 sierpnia o godz. 20:58
  śledzę od doc dawna sprawę VAT i nie znalazłem nic istotnego co wprowadził Morawiecki by poprawić wpływy z tego podatku.
  Owszem informuje, że chce pójść droga Włoch i Grecji i wprowadzić tzw split payment , ale nie ma na razie żadnych rozporządzeń dotyczących tej zmiany. (sęk w tym że ten split to ewidentne psucie podatku VAT i zbyt dalekie pójście ta droga zarzyna kompletnie gospodarkę)
  Na razie całe jego działania to drastyczne zaostrzenie kontroli i żądnie rozstrzygnięć na korzyść budżetu (a to często bije katastrofalnie w przedsiębiorców – przykład link który podałem) Zwleka się tez ze zwrotami VAT i manipuluje politycznie by wykazywać ogromne wpływy. Patrz jak dobrze gryzło w 2016 roku i jak zedechło na jego koniec.

 271. E
  28 sierpnia o godz. 21:53
  Z Wiecznym, z Przed- i Powiecznym nie mam nic wspolnego. Podziwiam Cie nadal za polemike z duszami blogosfery. Oczywiscie zdaje sobie sprawe z tego, ze jezyk i mowe sami generuja. Irytuje mnie bardziej od postaw anty, ich naiwnosc i niedouczenie. Coz, epigoni PRLu sa wszechobecni, co z wszechnica wiedzy nie jest tozsame.

 272. kaesjot
  28 sierpnia o godz. 21:38
  Pragnie powrotu do produkcji Polonezow i niezawodnej Frani.
  Haslo na najblizsze 150 lat;
  Budujmy przemysl, produkowac, nie kupowac. Zreszta produkty beda jak wowczas nieobecne….

 273. Piez
  28 sierpnia o godz. 21:10
  Kiedys otwierano listy, dzisiaj otwieramy sie sami. Czyli na Wschodzie i Zachodzie bez zmian. Wole jednak niewole zachodnia.

 274. Bar Norte
  28 sierpnia o godz. 18:20
  Wreszcie powazna analiza. Przyjemnie sie czytalo.

 275. wiesiek59
  28 sierpnia o godz. 15:05
  Przyjmij prosze do wiadomosci, ze w globalnej gospodarce nie ma juz nic zla zlotowki. Tak postrzegano gospodarke (przemysl ciezki i Export) , gdy chodzilem do podstawowki. Efekt znany powszechnie. Wolabym jednak efekty lekkiego przemyslu, lub raczej pomyslu.
  Przemysl ciezki przerobilismy juz i slusznie, na zlom.

 276. wiesiek59
  28 sierpnia o godz. 15:05
  Przed kim chcialbym sie bronic? Zamiast tworzyc nowa armie, nigdy nie bedzie silniejsza od rosyjskiej i niemieckiej; jesli oba te kraje sa naszym wrogiem, zbudujmy armie „ochroniarzy” srodowiska naturalnego. Przed Rosja i tak sie nie obronimy. Zreszta Rosja nie ma zamiaru na Polske napadac. Pada owszem deszcz i niszczy kraj, a Ty marzysz o stali lub Stalinie, rowniez ze stali.

 277. Sciaga dla 404 i zabki…..

  Malo jest solidarnosci oraz krytyki w naszej polityce zagranicznej w analizie innych konfliktow na politycznej mapie swiata, swiata dla nas ograniczonego do wlasnych granic. Niezbedne jest odklamanie historii naszego kraju, zaklamanej przez 50 lat “realnego socjalizmu”, a dzisiaj przez “möchtegern” historykow, uslugodawcow prawicowej polityki. Marks mylnie sadzil, ze wyzwolone narody pozbeda sie nacjonalizmu (nie pomylil sie jednak w ocenie tzw. kapitalu).

  Nacjonalizm oraz antysemityzm potrzebuja realnego lub wirtualnego wroga: Zydzi w kosciele katolickim funkcjonuja po dzien dzisiejszy jako “bogobojcy”. Podobnie jest w kosciele ewangelickim. Przykladem naszej wspolczesnej antysemickiej mowy, ciagle aktualnej sa nastepujace cytaty; To se Zydki swieto zrobily. Nie zydz pan! Dawaj wiecej- slowa do sprzedawcy. Odpowiedz sprzedawcy..- Zyd to smiec! Uslyszane przeze mnie w pociagu do Krakowa; polski konduktor w niemieckim wagonie probowal naprawic uszkodzona klimatyzacje po zydowsku, jak sam sie wyrazil. Noga potraktowal szafe z bezpiecznikami (nie potrafil przeczytac instrukcji obslugi w jezyku niemieckim).

  Sa to reakcje w kraju, w ktorym dokonala sie najwieksza zbrodnia nowozytnej Europy. W kraju, w ktorym podczac wojny bycie Zydem oznaczalo smierc. Po jej zakonczeniu bycie Zydem oznaczalo natomiast szykany i represje zakonczone calkowitym wykluczeniem dla wiekszosci w roku 1968. Zadaje sobie pytanie, skad u naszych rodakow bierze sie nienawisc lub awersja do Zydow, nie do konkretnych Zydow, lecz do wszystkiego co zydowskie. Skad ta zgoda w negatywnym postrzeganiu Zydow wsrod ludzi o roznym wyksztalceniu, wieku, zawodach etc..

  Stygmatyzowanie Zydow nie bylo wymyslem Niemcow (ktos nieslusznie zauwazyl w blogosferze). Rowniez wielu dzisiejszych politykow z prawej strony jest ciagle przekonanych o spisku Zydow celem oslabienia Polski i przejecia przez nich “wladzy”. Negacja Zydow byla i czesto jest tozsama z negacja komunizmu.

  Wielu z nas upatruje w Zydach tych, ktorzy za kulisami kieruja wszelkimi wrogimi organizacjami, ideologiami, polityka, ba calymi narodami Tego rodzaju „zazydzenie“ imputuje oczywiscie „odzydzenie“, chociaz dziwie sie obecnym politykom narodowym oraz walczacym z antypolonizmem, kogo przed kim chca i usiluja ratowac.

 278. Sciaga cd.

  Tym, ktorzy ciagle sadza, ze zmiana paradygmatu z ofiary na…. jest wyrazem antypolonizmu….

  Ciekawe jest spostrzezenie H. Grynberga; … w Polsce nie ten jest Polakiem, kto sie uwaza za Polaka, tylko ten kogo uwaza sie za Polaka. Tak samo jak Zydem jest nie ten, kto sie uwaza za Zyda, lecz ten, kogo uwaza sie za Zyda. Bycie jednym i drugim jest wykluczone. Bycie Polakiem i katolikiem natomiast powszechne? Obecni kontynuatorzy mysli narodowej nie maja nic nowego do powiedzenia. Dlatego wazne sa wpisy i ich tenor w blogosferze. Obecni tu patrioci bezwiednie lub celowo prowokuja i wywoluja ducha czasow, wydawaloby sie zaprzeszlych.

  Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow. Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji. Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze.

  Myslenie i bladzenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Wedlug sondazy Demoskopu ponad 30% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do Zydow i lek przed Zydami. W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz Zyda-wroga. Warto zastanowic sie nad partia Narodowe Odrodzenie Polski oraz publicystami Szczerbca, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopolonii. Pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie. Polscy antysenici dowodza, ze Zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja.

  Kolejno dwaj premierzy byli Zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo UD, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych. Wyraznie pisze o tym St. Witkowski w “ Zydzi przestancie klamac”. Pisze on rowniez, ze izolacja Zydow na terytorium Polski byla ich wina. Wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow.

 279. E
  28 sierpnia o godz. 21:45
  To nie czytaj, Ja piszę dla mądrych ludzi a nie dla kretynów.

 280. Saldo mortale
  29 sierpnia o godz. 8:07

  Przyjmij do wiadomości, że nie ma ani jednego kraju rozwiniętego, bez własnego przemysłu ciężkiego.
  To jest baza, na której rozwijają się inne.

  Nie ma też ani jednego kraju rolniczego, czy turystycznego, który jest krajem bogatym, z zamożnym społeczeństwem.

  Idiotyzmy zawarte w spekulacjach teoretyków, typu gospodarka oparta na wiedzy, nie funkcjonują w praktyce.
  Nigdy większość społeczeństwa danego kraju nie będzie mogła opierać swego bytu na pracy naukowej.
  A nawet do niej potrzebne są narzędzia, odczynniki, maszyny, energia.
  Ktoś to musi WYPRODUKOWAĆ.

 281. wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 8:45
  Jest takie hinduskie powiedzenie :
  „Kiedy zdechnie ostatnia ryba, wyschnie ostatni potok, uschnie ostatnie drzewo ludzie przekonają się, że pieniedzy nie da się jeść!”
  Dziwi mnie, ze tak wielu, wysoko kształconych nie rozumie tej prostej zasady.
  Już człowiek pierwotny wiedział, że jesli nie zdobedzie żywnosci, odzienia, nie znajdzie ( lub zbuduje) sobie schronienia to nie przeżyje. Alternatywą jest obrabowac innych.

 282. @kaesjot
  29 sierpnia o godz. 9:09

  Hinduskie? 😯
  „When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can’t eat money…”
  To hasło, umieszczone w 1981 roku przez Greenpeace na transparentach, jest parafrazą wypowiedzi przypisywanej Indianom Cree lub ogólnie Indianom Ameryki Północnej.
  Miał je jako pierwszy powiedzieć Alanis Obomsawin – Abenaki z rezerwatu Odanak w Kanadzie.
  Inder, Indianer…

 283. GajowyM.
  29 sierpnia o godz. 10:35
  Tam, gdzie to przeczytałem było napisane, ze hinduskie.
  Czy to ma jakies znaczenie czy to hinduskie, indiańskie albo „greanpeacowe” dla samej istoty jego tresci?
  Żeby jeden mógl cos kupić „za pieniadze” to drugi musi to wytworzyć a ponadto musi się zgodzić przyjąć owe pieniadze za swój produkt. Przyjmie je tylko wtedy, gdy uwierzy, ze za nie , od kogos innego uzyska odpowiednią ilość potrzebnych mu innych produktów, ktorych sam nie wytwarza.

 284. Wiesiek….
  Mimo ze rewolucje przemyslowa mamy na szczescie ( korzysta na tym srodowisko naturalne) za soba, to skutki odczuwamy po dzien dzisiejszy. Jako ze koszty rekultywacji nie byly wowczas brane pod uwage, to obecna generacja musi za to placic bajonskie sumy.
  Przemysl wydobywczy
  Ciezka chemnia
  Przemysl stalowy (hutniczy)
  Przemysl stoczniowy
  Przemysl zbrojeniowy
  jako galezie przemyslu ciezkiego sa np. w Niemczech i we Francji w odwrocie, szczegolnie w Niemczech. Od dziesiatkow lat przechodzi sie w kierunku lekkich technologii (rowniez w przemysle zbrojeniowym, ktory opiera sie najbardziej; dzisiaj nie armaty decyduja o wygranej bitwie).

  Krotko mowiac Zaglebie Saary i Ruhry staly sie Zaglebiami Kultury. Mialem okazje prze dziesiatki lat obserowowac rozwoj (tu odwrot) tych obszarow. Polecam turystyczna wycieczke do tych zabytkow ciekziego przemyslu. Saarbrücken wypieknialo i kontynuowanie podrozy brzegiem Saary, Moseli oraz Renu, pozwoli Ci nie tylko po konsumpcji dobrych win zmiane zdania.

 285. Saldo mortale
  29 sierpnia o godz. 11:09

  Budowa społeczeństwa industrialnego, została dokładnie opisana.
  Żadnej z faz rozwoju nikomu nie udało się pominąć.
  Choć udało się skrócić czas, ze 150 do 50 lat.

  To że przenosi się „brudne” technologie do krajów rozwijających się, i importuje komponenty, to nie jest ochrona środowiska Ziemi, tylko własnego kraju.
  Eksport zanieczyszczeń do Chin, nie uzdrowi sytuacji.
  Obecnie, te brudne ciągi technologiczne zaczynają migrować do Wietnamu, Indonezji, Indii.
  Potem, zapewne do Afryki…..

  A i tak zapewne, pancerze, lufy, materiały eksploatacyjne, będzie się produkować w Niemczech.
  Nie zapominaj o niemieckim przemyśle maszynowym, czy stoczniowym, motoryzacyjnym.
  Nie wszystko ma sens importować.

  Obecnie, w fazie industrializacji jest zaledwie kilka krajów.
  Meksyk, Brazylia, Wietnam.
  Reszta dalej jest zapleczem rolnym i surowcowym krajów rozwiniętych.
  I źródłem taniej siły roboczej.

 286. wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 11:49
  Tu sie zgadzamy. Nie chodzi jednak o kraje rozwiniete,. Wymienione galezie przemyslu niemieckiego nie sa przemyslem ciezkim. Zostalo go na szczescie niewiele. I tu ponownie masz racje dot. exportu brudnego przemyslu oraz szukania taniej sily roboczej, np. w strefie legnickiej.

 287. Saldo mortale
  29 sierpnia o godz. 11:54

  Walka o miejsca pracy- o to toczy się gra w Europie, pomiędzy wszystkimi krajami.

  Czego w Azji nie ma?
  -ochrony srodowiska
  -urlopów
  -limitu czasu pracy
  -przepisów BHP
  -powszechnych zabezpieczeń emerytalnych

  I w tym kierunku podąża neoliberalizm.
  Zrównać warunki azjatyckie, czy amerykańskie, z europejskimi.
  Równia pochyła prowadzi do scenek jak z „Ziemi obiecanej”.
  W imię maksymalizacji zysku nielicznych, a nie poprawy jakości życia.
  Robol ma nie myśleć, tylko być na skinienie, i za…dalać.
  Przynajmniej w naszym kraju.

 288. @E, @Salto Mortale …

  Jako przedstawiciele narodu, który ma tak wielkie osiągnięcia (procesory, rakiety, noble a nawet lufy), pokażcie się z właściwej strony i włączcie/dodajcie sobie język polski do dyspozycji. I nie róbcie nam ciemniakom „laski”. It’s so easy that even I can do that 🙂 Sältö Mörtälé, Sie müßen. Es ist wierklich einfach. 🙂

  @E: Czy „urwal” to jakiś nowy gatunek walenia odkryty przez dzielnych naukowców z bliskowschodniego mocarstwa ? A może to pochodzi od „Urwald” czyli las pierwotnych Germanów ? Ostatni słownik spłonął mi w stodole na skraju „urwaldu”, wiec wybacz, nie wiem co tak często zaprząta Twój szlachetny umysł. ( Na tej stronie blogu 22 razy)

  @E: Please, give me/us a hand/break …
  I don’t want to make you feel second best, my friend. Believe me!
  I am simply curious.
  What the f… means „שרמוטה” ?

  Jestem po „Cudzie Purymowym” więc załączam link do pomocy naukowej w temacie języków :
  http://winaero.com/blog/add-language-windows-10/
  Powodzenia!

 289. Trzy przewodzące w klasyfikacji państwa wyraźnie wyprzedzają konkurentów. PwrIndx USA wyniósł 0,0857 (w 2016 – 0,0897), FR – 0,0929 (0,0964), a ChRL – 0,0945 (0,0988). Kolejne państwo na liście – Indie uzyskały indeks równy 0,1593. Za nimi uplasowała się Francja – 0,1914, Wielka Brytania – 0,2131, Japonia – 0,2137, Turcja – 0,2491, Niemcy – 0,2609 i Egipt – 0,2676. Warto zauważyć, że 6 pierwszych miejsc na liście zajmują państwa dysponujące bronią atomową (kolejny, Pakistan jest 13, a Izrael 15, zaś Korea Północna 23).

  Polska uplasowała się pod koniec drugiej dziesiątki, na miejscu 19. Uzyskała PwrIndx 0,3831. Polskę wyprzedził Tajwan (0,3765), rok wcześniej plasujący się tuż za nią. Stało się tak mimo polepszenia indeksu Polski (z 0,3909), bo wskutek narastającego wyścigu zbrojeń wzrost dotyczy większości państwa klasyfikowanych na liście GFP.

  Przeczytaj więcej na: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23157

 290. @kaesjot
  29 sierpnia o godz. 10:59

  Bo tu wcale nie chodzi o to, „Żeby jeden mógl cos kupić „za pieniadze” to drugi musi to wytworzyć a ponadto musi się zgodzić przyjąć owe pieniadze za swój produkt.”

  Chodzi o rabunkowy stosunek do środowiska, o niszczenie jego zasobów w imię zysku. Kiedy wyrąbiemy ostatnie drzewo, zatrujemy ostatnią czystą rzekę i zjemy ostatnią rybę, okaże się, że pieniędzy nagromadzonych w bankach nie da się jeść.

 291. GajowyM.
  29 sierpnia o godz. 13:45
  Absolutnie się z Toba zgadzam !!!
  Uwazam, że nieszczesciem tego swiata jest nienasycona żądza posiadania bez wzgledu na to, iż zasoby Ziemii oraz zdolność do ich odtworzenia nie sa nieograniczone.
  Trzeba z nich korzystac racjonalnie.
  To samo dotyczy ‚kultu pienadza” – wielu twierdzi , że „pieniadz jest najwazniejszy” a ja twierdze, ze pieniadz to tylko umowny symbol wartosci opierajacej sie na zaufaniu.
  Tak jak koło zrewolucjonizowało transport tak pieniądz ułatwił wymiane wzajemną towarów i usług.
  Jednak nie wóz jest najwazniejszy lecz ładunek, który on przewozi.

css.php