Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

3.09.2017
niedziela

Szydło: Kto opłacił Ziemkiewicza?

3 września 2017, niedziela,

Nieoceniona premier Szydło powiedziała w wywiadzie, że ostatnia fala protestów przeciwko zmianom w sądownictwie „tak samo jak słynny już pucz w Sejmie w grudniu ubiegłego roku” była to „dobrze wyreżyserowana i dobrze opłacana akcja, mająca uderzyć w polski rząd”. („Nie zmienia to faktu, że sporo osób protestowało, bo ma inne zdanie niż my”).

Chociaż premier przy lada okazji odmienia przez wszystkie przypadki słowa „Polki i Polacy”, to tak naprawdę musi być kiepskiego zdania o rodakach, jeśli sądzi, że skoro demonstrują, to za pieniądze. Czyżby sądziła po sobie? Czyżby uczestnicy miesięcznic też modlili się za srebrniki? Czyżby „Polki i Polacy” nie mogli mieć własnego zdania i go samowolnie wyrażać?

Jeśli tak, to zwracam uwagę pani premier na małe, ale wysoce szkodliwe grono tzw. dziennikarzy niepokornych, dawniej wobec Tuska, a ostatnio (nie wiadomo, za czyje pieniądze) wobec partii i rządu Kaczyńskiego. Znany publicysta, Rafał A. Ziemkiewicz, pisze w tygodniku Lisickiego: „Po dwóch latach pisowska rewolucja wyraźnie grzęźnie” (tu następują przykłady: podatek od sklepów wielkoprzemysłowych i banków, reforma mediów publicznych i sądownictwa etc.). „Nic się nie udaje”. Zamiast zmian mamy zmiany kadrowe, „nominowanie lepiej sprawdzonych pod kątem lojalności”.

„Nieskrywana chęć wzięcia całego środowiska (prawniczego – D.P.) na polityczną smycz oczywiście musiała się spotkać z reakcją – zamiast wykorzystać naturalne antagonizmy, PiS zjednoczył je przeciwko sobie (…). Zaburzył też poczucie bezpieczeństwa zwykłych wyborców…”.

Odpowiedzią PiS był „propagandowy atak na sędziów jako takich”. Mają 100 proc. racji moralnych, więc mogą działać „w żadnym trybie”. „Aberracją” nazywa Ziemkiewicz pielęgnowanie urazów i odwet za doznane dawniej upokorzenia. Reakcję na prezydenckie weta autor nazywa „histerią”. Branie sędziów na krótką smycz i karanie ich za nieposłuszeństwo – to dla Ziemkiewicza „obłęd”. Zwalanie winy za własne nieposłuszeństwa na „ciemne siły – patologiczne elity i kasty”, Sorosa i jego NGO, Niemców i „Ucho prezesa” itp. – prowadzi do otwarcia coraz to nowych frontów i zmniejsza szanse powodzenia.

„PiS sam kręci sobie bat na własne plecy”, chce wszystko kontrolować tylko dla dobra Polski i Polaków. Jeśli „dalej będzie ubliżać od ubeckich wdów i płatnych zdrajców, to w końcu zdoła zniechęcić wyborców do siebie” – ostrzega jeden z czołowych publicystów IV RP.

Głos Ziemkiewicza nie jest odosobniony. Niedawno inny lider środowiska niepokornych, Bronisław Wildstein, nie zostawił suchej nitki na telewizji publicznej, a Łukasz Warzecha ostrzegał, że prymitywna polityka historyczna kształci „barany”. Są jeszcze inne przykłady, że argumenty podnoszone dotychczas przez opozycję czy środowiska niezależne, np. prawnicze, nie były wyssane z palca, nie zawsze trafiają w próżnię, ba, gorliwi obrońcy „dobrej zmiany” zaczynają powolutku przekształcać się w jej krytyków.

Rzeczą premier Szydło i jej służb jest wykryć, kto ich reżyseruje i kto im za to płaci.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 149

Dodaj komentarz »
 1. Za komuny na murach pojawial sie napis TV lze,dzis dodac trzeba po przecinku Szydlo i przecinek nastepna /nastepny i przecinek,Wczoraj Szymanski i przewcinek itd

 2. Barbara Tuchman, napisała kiedyś książkę pod wymownym tytułem „Szaleństwo władzy”. Analizowała to zjawisko na różnych historycznych przykładach, dowodząc, że zawsze wygląda ono tak samo. Elity zamykają się we własnym kręgu, słuchają tylko samych siebie i wykreowanych przez siebie pochlebców, i im więcej dociera do nich sygnałów, że coś idzie nie tak, tym bardziej nie przyjmują ich do wiadomości, coraz bardziej zaciekle i z coraz większą irytacją obstając przy swoim

 3. Ależ niech PiS kręci ten bat i zniechęca wyborców, nie przeszkadzajmy 🙂

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kto opłaca przestępców z którymi Ziobro nie daje sobie rady.Co robi KK aby katolicy nie kradli i dlaczego nie wspiera Ziobrę w tym zakresie. Dlaczego nie ma parafii z zerową przestępczością wzorem Watykanu. Jakie sukcesy ma KK w zwalczaniu bezdomności.Zakaz dla imigrantów spowoduje zanik tradycji goszczenia wędrowca przy stole wigilijnym.Wigilia z pustym miejscem to stracona okazja odkupienia grzechów. Dlaczego KK toleruje zbiorowe wigilie na dworcach zamiast za stołem parafian.Wystarczy zrobić listę chętnych a proboszczowi nikt nie odmówi jak bojażliwa Szydło. Tak sobie myślę czy do zasiadania na pustym miejscu przy stole wigilijnym potrzebne będzie świadectwo szczepienia z Sanepidu. O noclegowniach w parafiach nie wspomnę.

 6. Wytykanie bledow i nieudolnosci wladzy to zadanie dla dziennikarzy. Milo uslyszec, ze p. Passent to docenia. I brawa dla dziennikarzy.
  Co innego to obrona, do upadlego, poprzedniego rzadu dla wlasnych korzysci czy ochrony swoich interesow czy ukladow.
  Mysle, ze p. Passent doskonale wie na czym polega roznica miedzy dziennikarstwem a propaganda.

 7. Próba mikrofonu.

 8. Wypadła pozytywnie. Trzy nazwiska, które Pan redaktorze wymienił nie są godne cytowania. Ci ludzie wypisywali w nieodległej przeszłości takie brechty, że i dzisiejsi najwierniejsi apologeci dobrej zmiany musieli by nadrobić braki. To co dzisiaj piszą krytycznego, być może jest spowodowane kolejną urazą za brak awansu, objęcia wysoko płatnej synekury. Może też być tak, że smoleńska mgła się im trochę rozwiała w mózgownicach i zobaczyli przyszłość, w której PiS traci władzę, a następcy wykorzystują wszystkie przygotowane przez PiS narzędzia. Jestem ciekaw, dokąd w ogóle zaczynamy zmierzać w chwytaniu się takich osobników, wystawiania im świadectw przyzwoitości? Kiedy się to rozpoczęło? Wiem, od wychwalania i powoływania się na Lecha K, który gdy był, nie był tym kim chcieliby go widzieć coraz liczniejsi politycy opozycji i komentatorzy polityczny różnych mediów. Jeszcze trochę i może ci panowie zaczną pisać do Polityki i Wyborczej. Skoro mecenas Roman G jest obecnie mentorem dla PO, to wszystko jest możliwe. Ale ja takiej gazety już na pewno nie kupię.

 9. Robię przerwę. Cenzura nie puszcza. Dobra zmiana działa.

 10. Panie Danielu,
  Prośba wielka o cudzysłowy przy tych „niepokornych”. Język ma wielką siłę, a mimowolne przyjmowanie tych kłamliwych narracji, jest jedną z przyczyn obecnej sytuacji.

 11. Passent był za Solidarnością czy za PZPR-em?

 12. Waldek B
  3 września o godz. 14:11

  Jeśli próbujesz wkleić 2 linki naraz to nie przejdzie, tylko po jednym.

 13. Zwykle sukcesy sportowe ( niezależne od wysiłków rzadzących ) były i będą wykorzystywane w mediach .
  Ostatnio brak powodów ,
  Co by to się działo gdyby dziś ( jak przed laty !) w Krakowie rozgrywano finał ME w Siatkówce — atu dupa blada grają Niemcy vs.Rosja .W piątek Lewandowski nie włożył palca do Buzi po zdobytej bramce ( wygląda fatalnie ) ale tam nie miał kolegów z Bayernu .Wczoraj Co Co wyeliminowała Isie w US OPEN a jutro Kazachowie ?!
  Kto to opłaca , że minister Bańka nie ma okazji ogłaszania radości jak to w Krakowie przed Tour de Pologne – zapomniał ,że ci dobrzy mieszkają , trenują ,poza granicami Polski, wiec na emigracji
  Zbliża się 17 września wiec PiS i jego media ogłoszą zagrożenia mobilizację ,choć Ruscy nie maja zamiaru napadać na to państwo .
  Na wszelki wypadek ogłosili już * niebo nad Polską zakryte *>

 14. @Lider 4 Nie wiem jaki stary jesteś ale ja pamiętam i znałem osobiście wielu ludzi będących jednocześnie członkami PZPR i Solidarności. W przeciwieństwie do Solidarności PZPR nigdy nie pozwoliła żadnemu ze swych prominentów na wypowiedzi o dwóch panach, którym nie da się służyć

 15. Jeśli chodzi o Ziemkiewicza i Warzechę, to nigdy nie byli podnóżkami prezesa, jak np. Karnowscy. Często krytykowali posunięcia PiS – prawdopodobnie pełnili rolę „koncesjonowanej opozycji wewnętrznej”. A poza tym od weta Dudy cały szeroko rozumiany obóz PiS zastanawia się, co będzie dalej. Czy PiS się podzieli, a jeśli tak, to czy formalnie, czy tylko wewnętrznie. Bo jeśli się podzieli, to jest szansa, że będzie można się lepiej załapać, na przykład na prezesa TVP – Kurski sobie kiepsko radzi, a taki Wildstein ma już doświadczenie na tym stanowisku, mógłby być lepszy. Ziemkiewicz i Warzecha zawsze mieli poglądy bliższe Gowinowi niż Kaczyńskiemu, więc też mogliby coś ugrać. Wakacje się skończyły, niedługo wszystko się wyjaśni.

  Pojawiają się jednak głosy, że Kaczyński podczas letniego wypoczynku przygotował sobie plan pacyfikacji niepokornych i niezwłocznie go zrealizuje. Ma mocny argument – wskaźniki poparcia dla PiS wciąż biją rekordy.

 16. Kto opłacił Ziemkiewicza? Odpowiedź jest rozczarowująco prosta. Ziemkiewicza opłacają redakcje, w których ten nadzwyczaj uzdolniony i niezwykle pracowity autor jest zatrudniony (m. in. Do rzeczy, Telewizja Republika, Interia). Dodatkowo opłacają go wydawnictwa publikujące jego książki, na przykład „Michnikowszczyznę. Zapis choroby”. Ziemkiewicz jest nie tylko uzdolniony i pracowity. Jest również wystarczająco rozsądny, by rozumieć, że obóz polityczny, z którym się utożsamia, daleko nie zajedzie, jeśli będzie zagłaskiwany przez swoich publicystów wyłącznie słowami bezwarunkowego poparcia. Tego rozsądku zabrakło niestety publicystom związanym z Platformą Obywatelską. Platforma może by rządziła do dzisiaj, gdyby doszły ją od nich jakiekolwiek głosy krytyki. PO kręci sobie bat na własne plecy – takiego ostrzeżenie obóz ciepłej wody w kranie nigdy nie usłyszał ze strony GW czy TVN; może właśnie dlatego padł w ostatnich wyborach. Ziemkiewicz, Wildstein, czy Warzecha, postępują inaczej, krytykują swoich, póki nie jest za późno i jeśli ktoś bierze to za dobrą wróżbę dla opozycji, to zachodzi obawa, że chyba trochę się myli.

 17. Ziemkiewicz już zawsze był sprzedawczykiem bez kręgosłupa.
  Liczy się co piszą Semko , Sakiewicz i Lisicki .

 18. Ziemkiewicz fan pobożnego Gowina?.Nie zapomnę jego oceny Frańciszka ,że jest idiotą.Prezio wymyślili i kazali.Puszczajcie trochę miodu do beczki ,ale dalej trzymajcie kurs w kierunku sparciałej zmiany.O t i tyle.W telewizji widać jak się wstydzą tego musza mówić.Ale cofnąć się już nie da.Giebelsiaki przejdą do historii z tym piętnem.

 19. Lider4
  3 września o godz. 14:21

  „Passent był za Solidarnością czy za PZPR-em”?

  Pewnie był tajnym sympatykiem Solidarności (TS).

 20. Czy elity polityczne PiS mają ubogą dietę i trzeba podawac im witaminę B-3 ? Kanibalizm polityczny jest zjawiskiem bardzo podobnym do kanibalizmu chomików. „Pożeranie” opozycji i kombatantów poprzednich reżimów, staje się codzienną dietą polskich elit politycznych. Twórcą tej diety „politycznego kanibalizmu” jest para słynnych kucharzy, występujących pod firmą „Antoni & Jarosław” , którzy konsekwentnie zjadają przeciwników politycznych na oczach oglądaczy „Wiadomości”, zamienionych w podręcznik „politycznego kanibalizmu”.
  Uzupełnienie diety witaminą B3 jest jedynym ratunkiem dla politycznych kucharzy, którzy burzą system ekologiczny IV RP.

 21. Dlaczego KK w sprawie Wałęsy milczy jak w czasie okupacji. Tak sobie myślę,że Wałęsa jako katolik nie kłamie bo to grzech i jest wiarygodny skoro nie został pozbawiony prawa noszenia MB w klapie. Wywiad Watykanu dzięki konfesjonałom jest najlepszy w porównaniu komunistycznymi świstkami z IPN. Kto płaci IPN za pomawianie Wałęsy.

 22. Ziemkiewicz w maju się usamodzielnił i wraz z wybranymi Kukizowcami odgrzewa endecję.
  Tak więc jego cytowane w felietonie wypowiedzi nie tyle moim zdaniem odzwierciedlają poglądy na temat sądów i prawników co raczej mają go odróżniać od PiS.

  Poniżej Ziemkiewicz w endeckim wcieleniu

  http://www.endecja.pl/powstaje-stowarzyszenie-endecja

 23. Redaktor sam przyznaje, iż dotychczasowa narracja że „w PiS panuje zamordyzm” mija się z prawdą 🙂

 24. Koncepcje Ziemkiewicza mają taką samą wartość, jak prognozy pani Staniszkis, i taką samą trafność…..
  Niezły pisarz, panujący nad wykreowanymi postaciami bohaterów.
  Nad postaciami realnymi, sprawuje raczej mizerną kontrolę.
  Rzeczywistość, to nie fikcja literacka.

  Zarzuty wobec pana Passenta są idiotyczne.
  Zawsze był REALISTĄ, a nie rewolucjonistą- jak przypuszczam.
  Mądrość etapu, metoda małych kroczków zbliżająca do zakładanego stanu, nie burzenie do fundamentów wszystkiego.
  Dzięki takiej postawie większości, nie zawaliła się nam na łeb budowla Państwa.
  Ziemkiewicz z chęcią by wysadził w powietrze wszystko, Macierewicz odpalił z dystansu ładunki.

 25. woytek
  3 września o godz. 15:54

  Zamiast B-3, C-4……

 26. Polska jest wyjątkowym i wyrazistym przykładem dwukrotnego zastosowania teorii wojny chińskiego generała i filozofa sztuki wojennej – Sun Tzu. Etap solidarności począwszy od 1980 r., który skutecznie doprowadził do podboju i skolonizowania Polski jako kraju, przeszedł teraz w II fazę – rozkładu polskiej państwowości – za pomocą niby skonfliktowanych ze sobą ugrupowań KOD- u i PiS-u z rodowodu solidarnościowego.

  Przytaczamy skrót syntetyczny dziesięciu reguł chińskiego mistrza (generała i filozofa sztuki wojennej) Sun-Tsu sprzed 2500 lat:

  1) niszczcie wszystko co w kraju Waszego wroga najlepsze;

  2) ośmieszajcie Boga i szargajcie wszystko, co składa się na tradycję;

  3) pomniejszajcie autorytet sprawujących władzę, uwikłajcie ich w ciemne interesy i sprowadźcie na nich hańbę;

  4) wszczynajcie kłótnie i siejcie niezgodę w narodzie;

  5) buntujcie młodych przeciw starym;

  6) utrudniajcie działalność władz;

  7) miejcie wszędzie swoich szpiegów;

  8) nie odrzucajcie współpracy najgorszych kreatur;

  9) osłabiajcie gdzie to możliwe, rozwój sił zbrojnych nieprzyjaciela; podkopujcie dyscyplinę i osłabiajcie ich wolę zmysłowa muzyką; posyłajcie im do obozów kobiety lekkiego obyczaju, aby dopełniły dzieła zniszczenia;

  10) nie szczędźcie pochwał, pieniędzy ani podarków, bo zaprocentuje to w przyszłości.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/09/dwa-etapy-wojny-wedlug-teorii-sun-tzu-w-polsce-solidarnosciowy-etap-podboju-i-kod-wsko-pis-wski-etap-rozpadu-panstwowosci/
  ==========

  Kontrowersyjne, ale coś w tym jest….

 27. Czy polska konstytucja zabrania Koreańczykom posiadanie broni masowego rażenia.Czy Koreańczycy nie mają prawa do obrony suwerenności o własnych siłach.Kto płaci Korei za zbrojenia.Kto broni innym też się zbroić.Czy polskie innowacje stoją w miejscu i dlatego zazdrościmy innym małym,których już boją się wielcy.Do czego zmierza Szydło. Tak sobie myślę skąd taka odwaga 23 mln narodu bez jarzma NATO,Unii i parasola jankesów w negocjacjach. Waszczykowski straszy ale kolegami bo WOT dopiero fasuje mundury i klepie kosy.A tam cały naród w kamaszach.

 28. Szkoda że tego nie zamieścił ów Passent:
  Zbiorowa psyche „wysadzonych z siodła” podczas wyborów 2015 byłaby w ogóle świetnym temat dla psychologa społecznego – gdyby zawód ten nie był zdominowany przez ludzi do tej grupy należących. Moja intuicja mówi mi, że podstawowym elementem ich mentalności jest właśnie poczucie historycznej krzywdy, odwrócenia naturalnego, oczywistego dla nich porządku rzeczy, w którym to oni powinni być na górze, oni powinni być słuchani, a podstawowym warunkiem sprawowania władzy powinno być zaakceptowanie rządzących przez ich autorytety. Tak było przez ćwierć wieku i setki tysięcy ludzi wciąż nie mogą pojąć, że mogłoby być inaczej. Stąd intensywne mechanizmy psychologicznego wyparcia: nie, PiS wcale nie wygrał, to tylko chwilowa aberracja, większością wciąż jesteśmy i zawsze zostaniemy my – połączone na zasadzie dwuafektywnej huśtawki nastrojów z nienawiścią i pogardą dla większości, w chwilach uświadomienia sobie, że większość to jednak „pisowcy”: „Polska to wszystko wszystko hołota, tylko im pińset, pińset, pińset plus”, jak mówi (czy jakoś podobnie) ikoniczny przywódca Targowicy w dramacie, którego dzisiaj, przypominam, narodowe czytanie.

  Łatwo zrozumieć, dlaczego „wysadzeni z siodła” chcą dzień w dzień przeżuwać newsy podtrzymujące ich w paroksyzmie złości – co „oni” znowu powiedzieli, co „oni” znowu zrobili!!! To terapia, która trzyma ich przy życiu – zwracałem już kiedyś uwagę, że na podobnej zasadzie zaspakajał emocjonalne potrzeby ludzi identyfikujących się z PRL po jej upadku Jerzy Urban. Tyle, że PRL gnił i upadał długo, sierot po nim było mniej, więc wystarczało jedno „Nie”, dziś popyt jest większy i pozwala utrzymać liczniejsze „tefałeny”

 29. Bo rzeczony fragment o nim jest.

 30. Lider4
  3 września o godz. 14:21

  Passent był za Solidarnością czy za PZPR-em?

  A Piotrowicz, a Kryże? Za czym byli, za „Solidarnością”, czy z PZPR? Za kim był Wassermann aspirując, za Gomułki, do funkcji prokuratora i obejmując ją? A b-cia Kaczyńscy? Lech – pracownik naukowy na komunistycznej uczelni, specjalizujący się w komunistycznym prawie pracy, uczestnik „zdradzieckiego” układu z Magdalenki oraz równie „zdradzieckiego” paktu Okrągłostołowego zawartego z komunistami. Jarosław – aspirujący do bycia komunistycznym prokuratorem (zapisał się na aplikację prokuratorską w 1971 roku, ale zrezygnował na rzecz pracy naukowej), który na promotora wybrał sobie „zapiekłego” komunistę prof. Ehrlicha, komunistyczny prawnik, wykładający studentom komunistyczne prawo, „zdrajca
  Okrągłostołowy”.
  Przypomnę też, że obaj są synami komunistycznego kolaboranta Rajmunda Kaczyńskiego, czyli – wg. pisowskiej nomenklatury – „resortowymi dziećmi” oraz Jadwigi – pracownicy komunistycznego IBL, bezczelnie kłamiącej za życia, iż brała udział w Powstaniu Warszawskim.

  Jakoś nie widzisz belki we własnym oku. I, co masz coś do powiedzenia na temat tego, kto za czym (za kim) był?

 31. https://independenttrader.pl/ebc-matka-toksycznych-aktywow.html#comments
  =========

  Przejmować się dalekim krajem, Koreą?
  Pan Waszczykowski dostał „zapewne przekaz dnia”, więc szczeka na komendę.
  Prawdziwy problem, to zachodni system bankowy.
  I oczywiście, inwazja……

  Ostatnie głosy:

  2017-09-03 15:30

  3r3
  @leszczu
  Miło jest być takim beneficjentem że ćwierć miliona ludzi z kraju uciekło.
  Jak jeszcze pobeneficjujemy to w ogóle trzeba się będzie nowego języka nauczyć, bo byłem jakiś czas temu wydawało mi się w Polsce, a ni w ząb nie rozumiałem co kelnerka mówiła swoim śpiewnym językiem. Wszedłem pewnie do złej knajpy, dawniej tam była księgarnia…

  2017-09-03 15:44

  Eltor
  @3r3
  Ty nie narzekaj, bo patrząc w przyszłość, to nauka śpiewnego języka jawi się jako całkiem sensowna. 🙂
  Zgaduję, że to pewnie Wrocław był. Nie wszędzie tyle zaśpiewów usłyszysz – w innych miejscach inne importy dominują.

 32. „Prostak Wałęsa obalił komunę. Śmiechu warte.
  (…)
  – nigdy nie dostał pałką od zomowca”(„Prostak Walesa” nikomu jak widac nie przeszkadza)
  Kto placi ; Liderowi czwartemu ,MR, E, ..itd , (?)
  O to kto od kilkunastu lat placi prezesowi Polski m.inn. za ubieranie sie w bialo czerwone peleryny z orlem uwydatniajace przy frontowym wietrze wydatnie , wydatny brzuch , kto matce ksiedza za bycie premierem rowniez swego syna a nie tylko matka ,o to nie pytam bo to powinno byc ( tnp jest) oczywiste

 33. Smok Eustachy
  3 września o godz. 18:01

  Chyba odkryłeś coś, co już dawno zostało odkryte, coś, co nie jest zjawiskiem związanym z jedną li tylko siłą polityczną, coś, co zresztą nie dotyczy jedynie gremiów, lecz również pojedynczych przedstawicieli naszego gatunku.

  Nikt nie lubi być wysadzany z siodła, bądź doń niedopuszczany. Nikt nie lubi własnej przegranej, ale już reakcje na nią bywają różne – godne cywilizowanych ludzi i niegodne, czyli charakterystyczne dla ludzi niecywilizowanych. Przeciwnikowi politycznemu można np. podać rękę, ale można też podać nogę (Wałęsa do Kwaśniewskiego), można również nie uznać demokratycznie wybranego prezydenta, twierdząc, że „został wybrany przez nieporozumienie (J. Kaczyński o Komorowskim w 2010 r.), nie reagować na zaproszenia z prezydenckiej kancelarii, można donosić do Komisji Europejskiej ( np. że koalicja sfałszowała wyniki wyborów samorządowych), dokonywać bezpodstawnych oskarżeń.

  Jeśli ograniczymy się jedynie do czasów, kiedy to PiS potykał się z PO, to łatwo da się zauważyć, że wysadzony z siodła PiS stosował niecywilizowane metody w sporze politycznym, bo choć i owszem przedstawiał jakieś programy, wizje państwa, to obudowywał je wyjątkowo agresywną, negatywną propagandą skierowaną na przeciwników politycznych – przykładów nie podaję, bo jest ich tysiące – począwszy od „winowajców smoleńskich”, poprzez rzekome uczestnictwo we wszelkiego rodzaju aferach, na udziale w międzynarodwych, antypolskich spiskach skończywszy.

  Chciałeś uderzyć w „ancient regime”, ale -niechcący, jak mniemam – uderzyłeś też w obecny.

 34. Polacy, jak wiadomo, są narodem miłującym wolność, niepodległość, jeśli klęczą, to -co najwyżej przed Maryją swoją królową, Chrystusem Królem Naszej Umęczonej i Janem Pawłem Świętym, dlatego niezmiernie dziwi mnie to, że obecni władcy Umęczonej, będący emanacją w/w wartości nie ujęli się jeszcze za Koreą Płn. – państwem, z pisoidalnelnego punktu widzenia – które tak, jak Polska nie daje się rzucić na kolana, które nie ugięło się w przeszłości i nie ugina się obecnie przed siłami Międzynarodowego Zła.
  Czyż istnienie Korei Płn. nie zaświadcza dowodnie, iż to „polski dżucze” ma rację, wprowadzając u nas system, ustrój taki, który skutecznie prziecież funkcjonuje?
  Głęboka, choć nieoryginalna, myśl Jarosława, wdrożona w życie, pozwoliłaby na dorobienie się własnej broni jądrowej, dzięki czemu Naród Polski nie tylko doszedłby do całkowitej erekcji, ale też zgiąłby innych do pozycji zwiędłej i klęczącej.
  Czy w tej sytuacji Wielki Naród Polski nie powinien poprzeć, powinowatego nam duchowo Wielkiego Narodu Północnokoreańskiego?!

 35. Śmiercionośny łosoś z IV RP w Danii.Czy będzie dochodzenie Ziobry aby ukarać truciciela lub prowokatora.Kto płaci za takie wiadomości wszak mamy najlepszą żywność w okolicy.Tak sobie myślę,że minister rolnictwa nawalił.Jak kiedyś Sawicki z solą drogową.Wiedział ale nie powiedział.

 36. W czasie koreańskiej wojny, amerykański agresor pozostawił tam gruzy i groby. Dzięki ciężkiej pracy, wielkim wyrzeczeniom, głódując na Północy zdołali się odbudować i jakoś egzystować. Od początku otoczeni byli pierścieniem baz amerykańskich i wielką ilością żołnierzy, sprzętu i bomb atomowych. W Korei Południowej 40 tysięcy marines, w Japonii i na Okinawie tyleż samo, ileś tam na Guam i w łodziach podwodnych. Stałe manewry na południu siały strach i terror psychiczny. Musieli i muszą się bronić tym samym czym dysponuje agresor. Żyją tylko dzięki obronie i sąsiedztwu Chin i Rosji. Trzeba zazdrościć im dzielności i wytrwałości.

 37. Kto płaci za żądania odszkodowania tylko od Niemiec.A nie jest tajemnicą,że na Polskę napadli też Słowacy pomagali Rumuni,Węgrzy,Skandynawowie oraz zbieranina z Zachodniej Europy .Całe to tałatajstwo maszerowało jako Niemcy na ZSRR aż do Stalingradu z poparciem Watykanu z Gott mit uns ! Przeciwko komunistom co może prowadzić do statusu wyklętości wymyślonej przez prawicę. Tak sobie myślę czy ograniczanie się tylko do Niemiec jest sprawiedliwe.A Watykan za podżeganie błogosławieństwem Piusa XII- odpuszczamy? Pasuje solidarna odpowiedzialność od wszystkich kolaborantów III Rzeszy.

 38. Premier Staszydło ciągnie wątek pieniężny za prezydentem Kaczym. To on słynnie powiedział – „jeśli ktoś posiada pieniądze, to skądś je ma”. Red. Gadomski komentował: Prezydent odwołuje się do niskich instynktów, do zazdrości wobec tych, którym powodzi się lepiej. To stary sposób demagogów na zyskiwanie poparcia. Tak robią przywódcy Kuby, Wenezueli, Boliwii – Castro, Chávez, Morales. Do tego grona dołącza teraz prezydent nieźle rozwiniętego kraju Unii Europejskiej.
  I tak się ciągnie i utwierdza w Polkach i Polakach poczucie smrodu od pieniędzy. Niektórzy zwalą winę za ten odruch na epokę PRL, inni poszukają przyczyn w odleglejszej historii.

  Jest też mocny odruch wstrętu do reżyserowania, ogólniej nawet do teatru i grania. Polka z Polakiem namiętnie lubią grać, odrywać słowa od rzeczywistości i od własnych czynów. I potępiają to aktorstwo życiowe u bliźnich. Ale jak coś wyreżyserowane to wzbudza szczególną odrazę. A gdzie „spontan”? Gdzie amatorstwo gry i odstawiania pokrzywdzonych przez los i onych?

  Premier Straszydło uderza celnie w słabe punkty Polek i Polaków – „akcja dobrze opłacana i dobrze reżyserowana” jest hasłem dobrze wymyślonym. No przecież nie wszystko, co ona powie ciśnie jej się spontanicznie na usta.

 39. Na szczęście „formuła Bugaja” działa ze stuprocentową skutecznością. Przypomnę słowa znanego ekonomisty: „jak już zaczynam mieć dosyć PiS-u to sobie czytam »Gazetę Wyborczą« i natychmiast mi przechodzi”

 40. Kto ich rezyseruje i kto im za to placi? Opredielonnyje krugi i sprawa wyjasniona.

 41. Smok Eustachy
  3 września o godz. 18:01

  Zgadzam sie. Gratuluje, niezle podsumowanie.
  Nie potrafie pogodzic sie z pycha i pogarda.

 42. To Ziemkiewicz w Subotniku a nie ja: https://ziemkiewicz.dorzeczy.pl/subotnik-ziemkiewicza/40381/Gownoburza-jako-terapia.html

  2. I nie. Nie robi się tak. Robi się bicie w piersi i reformę.

 43. Warszawa tuz po wojnie.

  https://www.facebook.com/TVHistoriapl/videos/1227050324067740/?hc_ref=ARRLYrEjj9wMoYIHZWCogxCkOlfknB9lzqSOc-fjOLV0pTd5h81rlNghgi6b7pwsw4w

  Ci co kiedys podnosili z gruzow stolice tak jak nasz blogowy Piez;
  dzisiaj w zamian solidarnosciowa holota odbiera im emerytury,wymazuje
  nazwy ulic z ich imieniem,niszczy pomniki pamieci I dewastuje groby.
  Solidarnosciowo – klerykalne barbarzynstwo iedynie co potrafi to niszczyc.
  PS.
  Tylko patrzec jak zaraz pojawi sie Jedrus i cos nabazgrze pod moim
  nickiem za zranione swoie klerykalne uczucia.

 44. Passent nie rozumie, co to normalność. U niego tam oficer prowadzący dyktuje aktualną linię a tu to każdy ma swoje zdanie.

 45. Komu nie podoba się ustawa dezubekizacyjna? Gazecie Wyborczej, Newsweekowi, Polityce…
  Kogo nie interesują emerytury prawdziwych opozycjonistów? Gazetę Wyborczą, Newsweeka, Politykę…
  Nie jest to przypadek… To przecież towarzystwo kiszczakowo-michnikowo-wałęsowskie.

 46. A kto opłacił Wolny Kaukaz z siedzibą w Krakowie .Rokita siedzi cicho w sprawie Czeczenów niemal bratanków. Tak sobie myślę,że z bratankami trzeba ostrożnie.Historia węgierskiego faszyzmu i kolaboracja z III Rzeszą to większe zło niż legitymacja PZPR naszego tubylca.

 47. niemcy: pojedynek telewizyjny szeryfowej (chadecja) z soltysem (socjaldemokracja -kandydatow na urzad kanclerza rfn)zakonczyl sie zdecydowanym zwyciestwem stacji telewizyjnej rtl, co akcjonariuszy tego przedsiebiorstwa na pewno ucieszy;
  sołtys probował punktowac niesmiało lewym prostym, ale trafił zaraz na blok szeryfowej i tak było własciwie do samego konca;
  nie zebym nawoływał do walenia ponizej pasa, ale przynajmniej jeden lewy sierpowy dodałby odrobine rumiencow temu spotkaniu; to byl remis ze wskazaniem „na”,
  przewidywalny i przez to nudny jak flaki z olejem;

 48. 1. ozzy
  2 września o godz. 15:50
  @E
  niegdys byla urzadzona nagonka na film Claude Lanzmanna „Shoah”
  Zastanawiam sie, kto z obecnych w blogosferze widzial caly wielogodzinny film. Wszyscy wszystkowiedzacy specjalizuja sie w kwestii palestynskiej i izraelskiej.

  wiesiek59
  2 września o godz. 13:27

  Wieska nie skazano, za glodowke czy jedzenie czegokolwiek przy kimkolwiek, za pisanie, powtarzanie niedorzecznosci rowniez nie. Wiesiek zyje przeciez w wolnym kraju.

  Do przodowniczek i przodownikow blogosfery
  Zauwazylem, ze mierni przodownicy i przodowniczko blogosfery znalezli kolo ratunkowe; manipulowanie Nickiem.

  wiesiek59
  31 sierpnia o godz. 16:56
  Bawi sie niepotrzebnie wyliczanki ofiar. Zapomina przy tym, ze kazda ofiara, gdziekolwiek, jest o jedna za duzo. Nie ma ofiar gorszy i lepszych. Wiesiek zapomina, ze PZPR nikomu nie dawala zadnych praw. Nawet czlonkowie tejze partii nie byli pewni swojego czlonkostwa.

 49. Falszywa i politycznie niedorzeczna jest nuta narodowa premiery. Czesto placze zapominajac o Polkach, mowiac Polacy.

 50. p.s.
  ze wskazaniem na #;

 51. mysle, ze smartfon to nic innego jak nowa forma bolszewizmu;

 52. ozzy:
  „wolno się kręci powielacz”, kogo cytuję? 🙂

 53. …pan prezes wie lepiej ,przeciez uczyl sie w dobrych szkolach PRL co widac ,slychac i czuc !!!!

 54. Saldo mortale
  4 września o godz. 8:48

  Nie uważasz, że ostatnimi laty, tych ofiar jest nieco za dużo?
  Co roku miliony, w imię demokracji i wolnego rynku, praw człowieka i wolności.

  Oceniam, po owocach, nie propagandzie.

  Szykuje się kolejna wojna prewencyjna.
  Po co?
  W imię czego?
  Można walczyć o pokój tak, że kamień na kamieniu nie pozostanie?

 55. Lider4
  4 września o godz. 5:35

  Oficerowie wywiadu, milicji, czy innych służb mundurowych, nie są od myślenia, tylko służenia krajowi- jaki by nie był.
  Równie dobrze służyli „za komuny” przeprowadzając akcje przeciwko zachodowi, jak i za „styropianu” wykonując zadania dla nowego sojusznika.

  Otwierając tę puszkę- rozliczenia za służenie systemowi- obecnie służących w różnych formacjach i wykonujących identyczne zadania, stawiacie przed dylematem.
  Czy warto?
  Przecież politycy się zmieniają, mogą i im wywinąć podobny numer.

 56. wiesiek59
  4 września o godz. 11:59
  Bylem i jestem za politycznym rozwiazywaniem problemow politycznych.

 57. Wiesiek
  Co tam co roku miliony ,
  dziesiątki milionów ,
  setki milionów,
  miliardy ofiar,
  a mogłoby być tak fajnie ,
  gdyby skoñczyć z tą demokracją
  I żeby tylko wszyscy się zgodzili np;
  na Putin ?

 58. Saldo mortale
  4 września o godz. 12:05

  Tyle że ciągle używa się szantażu, wymuszenia siłowego zmiany rządów, inspiruje zamachy stanu, opłaca najemników, atakuje pod wydumanym pretekstem.
  I kto ucieka się do tego?
  Czy nie głównie kraje demokratyczne?

  Czytam o Kubie i jakichś atakach sonicznych.
  Po co mieliby to Kubańczycy robić?
  Co by na tym zyskali?
  Natomiast taki wydumany pretekst jest idealną przykrywką do przygotowania międzynarodowej publiki na retorsje.

  Coś ostatnio, „papier zabija” znacznie częściej niż kiedyś.
  Służy do przygotowania gruntu do kolejnej „Małej Zwycięskiej Wojenki”
  Najlepiej, przed kampanią wyborczą….

  Rozmowy czy referenda zamiast strzelania?
  Ja jestem za, tyle że możnych tego świata głos ludów nie obchodzi.
  Tylko INTERESY swojej nacji i korporacji.

 59. Bywalec 2
  4 września o godz. 12:13

  Obecnie na świecie tli się z 60 konfliktów zbrojnych, z czego w większości z nich biorą udział skrycie lub oficjalnie cztery kraje zachodnie.
  I tyle mam do powiedzenia.

  Komuna, miała poza rozszerzaniem strefy wpływów, jakieś inne cele leszcze.
  Na przykład, podniesienie poziomu oświaty, równouprawnienie, uprzemysłowienie.
  Kraje zachodnie biorące udział w agresjach, jedynie drenaż zasobów.
  Nie licząc się z kosztami ludzkimi, zresztą.

  „Anglosasi walczą do ostatniego żołnierza.
  Sił sojuszniczych”……

 60. Wiesiek
  pisze , że cało zło na świecie wynika z demokracji, praw człowieka i wolności , a salto Mordale mu dzielnie asystuje , że też jest za „politycznym rozwiązaniem problemów politycznych”.
  Jakie bankructwo intelektualne , tego typka , który niedawno jeszcze pisał ” prawdziwe mowy ” na tym blogu, nie szedł , ale kroczył , a właściwie to unosił sie w innych sferach, a teraz jest za „politycznym rozwiązaniem politycznych problemów”, co kolwiek to też miałoby znaczyć u kroczącego ?

 61. Wiesiek
  To mów ile masz do powiedzenia a nie pitol, że co roku umierają miliony z powodu demokracji .
  Kraje demokratyczne nie prowadzą między sobą wojen, co innego z dyktaturami .

 62. Parafrazując:

  „O tym kto jest dyktatorem, decyduję JA”?

 63. Wiesiek
  Poczekaj jeszcze trochę , a jak mieszkasz w Polsce i władza zamknie ci dziub , to może wtedy, jak ale niestety będzie już za późno, zdołasz odróżnić demokrację od dyktatury ?
  Problemy ludźmi twojego pokroju polega na tym, że w całkiem oczywisty sposób korzystają z demokracji , wolności i praw człowieka, tylko po to aby te za ich pomocą te prawa i wolności zlikwidować , bo do nich nie dorośli
  i to wszystko w nadzieji , że przyjdzie DOBRY PAN i da papu i odbierze mękę odpowiedzialności za własny los.

 64. ” towarzystwo kiszczakowo-michnikowo-wałęsowskie ” , „emerytury prawdziwych opozycjonistów ” – dwa „linki’ sugerujace , ze Lider 4 to prawdziwy lider opozycji byc moze w pelerynie prawdziwej , bialo-czerwonej ale z falszywa emerytura .
  Kto mu ja placi ?
  Dwa prawdziwe ” linki” prawdopodobnie wystarcza aby to nie przeszlo i mozna bedzie zostac opozycjonista enpassancianym , prawdziwym bo „szykanowanym” bez powodu i zadnej emerytury . Sprobujmy …

 65. No niestety ,nie udalo sie . Ta maszyna odwrotnie do prezesa , nieprzewidywalna jest

 66. Bywalec 2
  4 września o godz. 12:46

  Blisko, czy dalekowschodnie dyktatury nie przeszkadzają nikomu.
  O ile są POSŁUSZNE.
  Ewentualnie, zainstalowane przez zachód- tak jak te południowoamerykańskie, czy afrykańskie.

  Największy eksport zachodniej broni odbywa się właśnie tam.
  Przeszkadza to jedynie Niemcom.
  Jedynie oni odrobili lekcję.

 67. olborski
  4 września o godz. 12:53

  Przed linkiem daj apostrof, wtedy wchodzi dowolna ilość.

 68. wiesiek59
  4 września o godz. 12:18
  Mniej czytaj, wiecej mysl.

 69. wiesiek59
  „Apostrof” !? Musze pomoc sobie Doroszewskim bo juz mi wywietrzalo a nie chce „dziubac” bez sensu . th-u

 70. Coraz gorzej .
  Doroszewski nie wiedzac czemu tez zniknal z moich „favorites” wiec gdyby ktos zapodal , to bylbym wdzieczny

 71. D. sie znalazl „przecinek z prawej strony u gory „.

 72. 780 euro miesięcznie dla osób żyjących poniżej granicy ubóstwa proponuje Ruch Pięciu Gwiazd, którego deputowani zasiadają we włoskim parlamencie. To kolejny krok w stronę dochodu podstawowego, testowanego już w kilku krajach na świecie.
  „http://strajk.eu/wlochy-dochod-podstawowy-wyciagnie-z-nedzy-miliony-obywateli/
  ===========

  Przecież Włosi są bogaci, ŚREDNIO…..

 73. olborski
  4 września o godz. 13:25

  Jak widzisz, link nie jest kolorowy….

 74. Luiz Inacio Lula da Silva został oczerniony i powinien zostać uniewinniony w kolejnej sprawie korupcyjnej, jaka toczy się przeciwko niemu – poinformowali brazylijscy prokuratorzy.

  Były prezydent Brazylii i nadzieja brazylijskiej lewicy w najbliższych wyborach na urząd głowy państwa został już skazany w jednej sprawie korupcyjnej, złożył jednak apelację, a jego zwolennicy przekonują, że postawione zarzuty i końcowe orzeczenie sądu to manipulacja na zlecenie rządzącej prawicy.
  http://strajk.eu/brazylijska-prokuratura-lula-zostal-falszywie-oczerniony/
  ========

  Prawo narzędziem utrzymania władzy przez elity…..

 75. Powstanie partii ludzi praktycznie bezdomnych może przyczynić się nie tylko do aktywizacji tej części spoleczeństwa, która pozostaje na marginesie życia politycznego, lecz także jest przykładem świadczącym o tym, że ludzie najbiedniejsi i pozbawieni perspektyw życiowych mogą się zorganizować i wspólnie walczyć o swoje prawa. Czy będzie to przykład „zaraźliwy” również w innych krajach i częściach świata?
  http://strajk.eu/brazylia-mieszkancy-slumsow-tworza-partie/
  ==========

  Trzeba ich będzie oskarżyć o komunizm, terroryzm, i zbombardować….
  Wolny Świat nie zniesie zamachu na swoje INTERESY….

 76. Wojska syryjskie wspomagane przez Rosję gromią ISIS na potęgę. Wczoraj doszły już prawie do enklawy w Deir ez-Zor odciętej przez ostatnie trzy lata od sił głównych i lada chwila się z nią połączą. Sukcesy syryjsko-rosyjskiej koalicji oznaczają zmniejszenie napływu uchodźców do Europy, lecz Rosja nie usłyszy od przywódców państw UE słowa podzięki. Powinna być wdzięczna, jeśli nie nałożą na nią nowych sankcji, poprzestając na przedłużaniu starych, które i tak są wystarczająco dotkliwe. Rząd rosyjski, jak powiedział klasyk, się wyżywi, gorzej z rosyjskim społeczeństwem, a zwłaszcza z rosyjskimi dziećmi, które może tam popłakują w poduszkę, że nie dostaną na Nowy Rok wymarzonego iPhone’a. Ale Europa nie wierzy łzom – nawet łzom syryjskich dzieci, które naprawdę płaczą – i gdyby mogła, chętnie by jeszcze podemokratyzowała trochę Syrię. Cóż, kiedy już nie może. Nie dość, że numer 45 skasował pomoc dla umiarkowanych rebeliantów, to jeszcze brytyjskie oddziały po cichu wycofują się z ich obozów i też wstrzymują szkolenia. Deklaracja, że Assad już nie musi odejść, na razie siłom demokracji nie przechodzi przez gardło, ale jest to tylko kwestia czasu, ponieważ rebelianci przebąkują, że chcieliby się z nim dogadać. Assad może nawet pójdzie na to, mając na względzie czekającą go rozprawę przeciw Kurdom. Jeśli ta ugoda faktycznie zostanie zawarta, przyjdzie kolej na łzy kurdyjskich dzieci. Kto może temu zapobiec? Trump, Merkel, Macron na pewno nie. Obecnie karty w Syrii rozdaje Putin, więc cała nadzieja chyba tylko w nim.

 77. wiesiek59
  4 września o godz. 13:37
  Pozostaje li tylko powiedziec, gdzie jest granica ubostwa; obecnie wlasnie ok. 750€.

 78. ZAPROSZENIE
  Prof. Magdalena Środa, filozofka, etyczka, UW,
  prof. Aleksander Smolar, politolog, Fundacja Batorego,
  red. Jarosław Gugała – publicysta, Polsat,

  będą naszymi gośćmi w rozmowie o polityce, Radio TOK FM, wtorek, godz.20.05. Zapraszam!

 79. dandy
  4 września o godz. 13:50

  Szanse, by jakiekolwiek mocarstwo uznało prawo Kurdów do secesji, są znikome.
  To byłby PRECEDENS.

  Szybciej już Assad przyzna to prawo, bądź zezwoli na daleko idącą autonomię- by skomplikować życie Turkom.

 80. 3r3
  @gonwo
  „Co mialoby byc motywacja dla NOKO by rozpoczac konflikt jadrowy w wyniku ktorego zostaliby wymazani z mapy? ”

  Ponieważ zastosowanie bodźca jest jedynym co dociera do świata anglosaskiego. Anglosasi po to wprowadzają podbitym ludom zakaz posiadania wszelkiej broni, bo takich uzbrojonych w patyki potrafią bohatersko pokonać. A takich co mogą im zaatakować zaplecze to nie wiadomo czy potrafią.
  Być może trzeba straszliwego wysiłku aby się uzbroić, ale jak widać są na świecie takie ludy co się zbroją i nie dają obcym w swoją kaszę dmuchać. Pół kraju już stracili, przy takiej przewadze resztę też zapewne stracą, ale najpierw w kontenerze dowiozą niespodziankę czyszczącą jakieś centrum finansowe z grupy zarządzającej zasilaniem imperium. Zagłada elity władzy to jedyne co powstrzymuje elitę władzy przed użyciem argumentu.
  Na nie ma innego środka na WASPy i inne insekty.

  A w Chinach wtedy rozłożą ręce, wyrażą współczucie że imperium straciło zasilanie, ale stwierdzą że to przecież nie oni, to złowrogi Kim o czerwonych oczach.
  =============

  Święta prawda…..

  2017-09-04 11:51

  gruby
  Enemy napisał:

  „Taki nieobliczalny Kim jest jak pies lancuchowy. Psa mozesz zastrzelic jak bedzie chcial cie ugryzc, ale nie gryzie. Jesli zastrzeli go przechodzien z ulicy, to juz co innego, bo zabil twoja wlasnosc.”

  Kim jest mocno obliczalny: jego zadaniem jest prowokować. Zadaniem Chin jest szarpać smyczą Kima od czasu do czasu w zamian za ustępstwa ze strony USA. Korea Północna i Chiny to stary schemat typu zły glina-dobry glina. Jeszcze kilka takich iteracji i Chińczycy otworzą pierwszą bazę swojej marynarki wojennej na Karaibach. Choć właściwie stawiam na dwie bazy: jedną na wschodzie a drugą na zachodzie drugiego kanału panamskiego w Nikaragui. W przeciwieństwie do Chruszczowa na Kubie Chińczyków z przedpokoju USA wypędzić się już nie da. Kim to element większej układanki i trzeba mu przyznać że talent do szołbiznesu chłopak ma.
  ============

  Co oznacza wprowadzenie kontraktów na ropę denominowanych w juanie i KONWERTOWANYCH na złoto?

  1. Jeszcze do niedawna praktycznie 100% sprzedaży ropy rozliczano w USD. Dawało to Stanom Zjednoczonym możliwość zablokowania transakcji w systemie SWIFT. W 2013 roku broni tej użyto przeciwko Iranowi. Kraj ten uzależniony od eksportu ropy mógł co prawda surowiec nadal wysyłać, ale nie mógł odebrać zapłaty denominowanej w dolarach. W tamtym czasie Iranowi pomogły Indie, które kupowały ropę w zamian za złoto (do dziś nie wiadomo jaką ustalono cenę) oraz Turcja, która pełniła rolę pośrednika. Od tamtego czasu Chiny i Rosja przeszły na rozliczenia w krajowych walutach, ale Chiny nadal miały problem, gdyż tylko 13% importowanej ropy pochodzi z Rosji co oznacza, że USA w razie wojny handlowej mogą znacznie utrudnić rozliczenie sprzedaży ropy odpowiadającej za 87% importu.
  https://independenttrader.pl/chiny-brutalnie-odpowiadaja-na-amerykanskie-sankcje.html
  =========

  Będzie się działo…..

 81. Fatum i rzeczywistosc.

  We wspolczesnym swiecie mediow, w ktorym dominuja obrazy czesto tworzace imanentny, autonomiczny byt, mozemy tylko pozornie poruszac sie w realnych obszarach. Swiat medialny dostarcza nam bowiem kalki obrazow, ktore po niejakim czasie traktujemy jako wlasne. Poruszajc sie z trudem w takiej dla nas nowej estetycznej rzeczywistosci nie jestesmy w stanie odroznic prawdy od fikcji.

  Krotko mowiac zyjemy w swiecie, w ktorym oba wymienione zjawiska walcza o poszerzenie swojego semiotycznego obszaru, co oczywiscie powoduje splycenie obszaru naszej percepcji. W ten sposob tworzy sie miejsce na obszary, w ktorych dominuje fatum. Ono poniekad opisuje i tlumaczy spora czesc naszej rzeczywistosci. Kierujac sie ratio probujemy oczywiscie hamowac ograniczanie naszej wolnosci rozumu.

  Kwestia otwarta jest jednak czy i jak sie nam to udaje. Konfrontowani jestesmy bowiem na codzien ze zjawiskami, czesto przypadkowymi, mniej lub bardziej „szczesliwymi“, ktore wywoluja napiecie, leki, ktore poteguja nasza slabosc (slabostki). Wobec tego postulujemy chetnie racjonalnosc, samoopanowanie jako centralne i w miare stale obiekty naszej etyki czy estetyki. Stoa towarzyszy nam od starozytnosci i przydaje sie oczywiscie w sytuacjach kryzysowych.

 82. Odpowiedzią amerykańskich elit, bo nie amerykańskiego narodu, ten głosował inaczej – jest pan Donald Trump i ideologia nacjonalistycznej, białej supremacji, jakże bliska rdzeniowi wyborców republikanów. Nie można się tutaj dać zmylić, to są te same wartości amerykańskiego imperializmu, tylko realizowane nieco innymi metodami. W uproszczeniu, można powiedzieć, że ostatecznym argumentem zawsze jest rewolwer, czy też raczej dzisiaj bomba atomowa, bo mówimy o ryzyku proxy war z Chinami w Korei. Jeżeli chce się być globalnym supermocarstwem, dodajmy – jedynym supermocarstwem (we własnym mniemaniu), to czasami trzeba pokazać, że ma się pięści.

  Niestety nawet to nie wyszło Amerykanom w ciągu ostatnich 20 lat. Pierwsza wojna w Iraku była sukcesem, albowiem była realizowana na zimnowojennych standardach. Później było już tylko gorzej. Dalsze zmagania w Iraku doprowadziły do tego dramatu, który dzisiaj widać, chociaż tutaj nie można powiedzieć, żeby on nie był celem. Ponieważ generalne zniszczenie państw arabskich zmienia układ sił w regionie. W Afganistanie nie przegrano wojny, ale nie osiągnięto celów politycznych, władza „demokratyczna” nie wykracza poza Kabul i kilka innych większych miast, ale w górach jej nie ma, a góry tam są wszędzie.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=49749
  ======

  Złośliwa, celna analiza…..

 83. Macierewicz uściśla dane to Niemcy mordowali.Warto podać nazwiska i religie morderców a nawet parafie.Bo wehrmacht maszerował z Bogiem na ustach.O klamrach nie wspomnę.W kościołach modlono się aby Hans zabijał i wrócił z krzyżem dębowym czy żelaznym.Taka była rasa panów pod krzyżem przy aprobacie Watykanu.Na parafialnych cmentarzach są obeliski poległych uczestników Drang nach Osten ! Tak sobie myślę dlaczego katolicy nie odmawiali w ramach klauzuli sumienia w mundurach morderców.Ich było więcej a adolf ajns.Dzięki Kaczyńskiemu rozbierane są pomniki zwycięskiej Armii Czerwonej a na horyzoncie zostaną pomniki morderców bo nie będzie konkurencji.Ten sam amok mordowania jak u krzyżaków ponoć zakonników szpitalników pod wezwanie NPM Domu Niemieckiego ludobójców Słowian.Słowianie nie budowali obozów koncentracyjnych w celu resocjalizacji komunistów.Nie budowali rezerwatów dla Indian i nie bogacili się niewolnikami z Afryki i nie zrzucali napalmu na wietnamskie dzieci.Robili to chrześcijanie z Europy na których „dorobek” powołuje się Szydło i Kaczyński w cieniu.W celu odtworzenia tej tradycji.Alleluja i do przodu IV RP !

 84. W portalu Gazeta. pl znalazłem komentarz pisowca, który podaje receptę na stworzenie idealnej Polski. Komentarz ten świetnie pokazuje jakie są oczekiwania najlepszego sortu.

  >>habranekmosze
  17 minut temu
  Oceniono 2 razy-2
  podpowiem,
  przede wszystkim zakazać działalności na terenie Polski takim mediom jak Lisowy „Niusłik” i Michnikowe GWówno,
  w ogóle zakazać działalności niepolskim mediom, głównie żydowskim, gazety radio TV na terenie Polski mają być Polskie,
  rozgonić obecne służby specjalne, wszystkich tych obsrańców z ABW, SKW, i innych na zbity ryj, na ich miejsce powołać jedną super służbę która będzie dbać o interesy kraju,
  dla żydów wprowadzić wizy,
  rozliczyć afery z ostatnich 25 lat – w pierwszej kolejności HGW wrzucić do głodnych krokodyli, bez sądu,
  oficerów z dawnej WSI bez ceregieli powywieszać,
  zakazać działalności fundacją pozarządowym tak jak np. fundacja Batorego,
  Grossowi, Michnikowi, Urbanowi i innym odebrać obywatelstwa polskie,
  to tak na początek. <<

  Raczej nie mam wątpliwości, że gdyby PiS potrzebował wolontariuszy do wieszania niepisowców, to mógłby liczyć, tym względzie, na swój elektorat.

 85. Dlaczego Kaczyński pod postacią imigranta nie widzi Jezusa przebranego aby sprawdzić czy katolicyzm w IV RP to fakt czy pic.Tak sobie myślę,że KK w tej sprawie milczy jak w czasie okupacji zamiast demaskować picerów.Kochani biskupi i reszta otwierajcie swoje pałacowe podwoje dla bezdomnych i wędrowców i dzielcie się swoim orzeszkiem z potrzebującymi.Orzeszkowe menu biskupa na drzwiach pałacu mile widziane.Już widzę dziennikarskie prowokacje w tym „temacie”. Czy dziennikarz prowokator nie jest namaszczony.To też misja.

 86. @Wiesiek To w tej Ameryce jak w piosence z Budki Suflera, „Znowu w zyciu mi nie wyszlo”….I tak trzymaj i z taki przeswiadczeniem juz zemrzesz’
  Bylam ostatnio na wycieczce w stanie Washington ( tu ktos pisuje z tego stanu). Wrecz modelowy przyklad pod kazdym wzgledem jak w tym kraju „znowu w zyciu mi nie wyszlo”. Poczawszy od natury, ktora byla ogromnie laskawa, poprzez liberalnosc spoleczenstwa, pozytywnego nastawienia do „innych”, w sam raz wielkosci do zycia miast i miasteczek. Seattle jest tego modelowym przykladem. Nie wspominajac o nowoczesnej, rozwijajacej sie gospodarce. Nie tylko chodzi o ulubiony przez niektorych „przemysl przemyslowy”, ale to jest kolebka przemyslu muzycznego, pomyslow na wszelakie nowoczesne uslugi , ktore tu sie narodzily i zktorych wspolczesnie korzysta honorowy polak co sie Amerykanmiom klaniac nie bedzie.
  Bylismy na wycieczce w zakladach Boeninga. Na miejscu pracuje kilkadziesiat tysiecy ludzi, spokoj, technika, technologia, warunki socjalne, informacje, historia, plansze, nie widac braku zamowien, z desek schodzi juz kolejny numer samolotu. Tak tak,dreamliner mial spoznienie ze dwa lata, a potem problem z uszczelka, a to dziady!!!
  Bylismy tez w Microsoft , tez niedaleko od Seattle. Wrecz modelowe polaczenie spokojnej prowincji z dwupietrowymi bloczkami w zieleni, z ktorych nie wiesz, ktore naleza do kompanii i tam pracuja nerdy, a w ktorych identycznych mieszkaja sobie ludziska. Z oddali nad brzegami jeziora o imieniu jak stan podobno mozna wyroznic siedzibe tego obrzydliwego B. Gatesa. Nie dojrzalam.
  Ten stan byl i jest wspolczesnie kolebka innowacji.. To kolebka wspolczesnej muzyki pop i jej propagowania, tu narodzily siepomysly sieci roznych uslug, z ktorych obecnie nawet korzysta Polak, co sie Amerykanom klaniac nie bedzie. Widocznie tutejszy lagodny i mokry klimat sprzyja pracy mozgu.
  Nie watpie, ze podziwiajacy tu Rosje znaja z autopsji takie miejsca w Rosji i moze sie okazac, ze te moje historyjki to nic w porownananiu z tamtym krajem.

 87. Ted’dy bear
  4 września o godz. 15:00
  Niech Pan spojrzy na program ekonomiczny ,,Boom Bust” na RT, prowadzony z Moskwy przez nieziemska Lindsay France.
  Przewyzsza uroda i inteligencja prezenterki CNN i Skype/Fox.
  https://www.youtube.com/watch?v=dNAJ4opMYzM

 88. Bar Norte
  3 września o godz. 16:18
  Kraj potrzebuje ND, zeby skolonizowac Kreml
  i PPS, zeby skolonizowac Wall Street.
  Inaczej propozycje karbowych neoliberalizmu beda wygladac jak wczorajsza debata CDU/SPD.

 89. O tym, że dane o polskim eksporcie mogą być zawyżone, było głośno kilka miesięcy temu. Mówił o tym m.in. wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki. Chodziło o fikcyjny eksport towarów, wykorzystywany przez oszustów do wyłudzenia VAT. Część ekonomistów twierdziła, że te różnice nie mogą być duże.

  Niestety, jest inaczej. Wartość polskiego eksportu do 34 krajów w latach 2008-2015 była wyższa od tego, co te państwa zadeklarowały jako import z Polski, łącznie o 110 mld dolarów. Czyli polski eksport mógł być zawyżony o 9 proc., a więc o blisko 400 mld zł!
  http://wgospodarce.pl/analizy/40067-400-mld-zl-polskiego-eksportu-to-fikcja
  =============

  Cóż……

 90. Saldo mortale
  4 września o godz. 8:48
  Ma Pan calkowita racje !
  Zamiast czytac bajki o chodzeniu po wodzie, dzieci w szkole powinny poznawac kolejne fragmenty filmu Lanzmana,, Shoah”.
  RFN wyplacil ofiarom Shoah 90 miliardow euro przez ostatnie 70 lat,
  a Mazowiecki z Michnikiem zastawil kraj za 300 miliardow euro przez ostatnie 30 lat.
  Trzeba bylo wyplacic sie komu trzeba, to bylby swiety spokoj.

 91. Dzięki Armii Czerwonej Niemcy /skrót myślowy/ Macierewicza przestali mordować.Ale to prawicowy drobiazg historyczny.Dzięki Armii Czerwonej mogli być poczęci Kaczyńscy twórcy IV RP.Generalna Gubernia tego nie gwarantowała.Tak sobie myślę,że poczęty nie zawsze jest świadomy opatrzności sprawcy ojcostwa. I błądzi.

 92. folwarkPn

  „propozycje karbowych neoliberalizmu beda wygladac jak wczorajsza debata CDU/SPD.”

  Byk zamieścił ciekawą recenzję z debaty. Jego ocenę potwierdzają niemieckie media. Tak w każdym razie wynika z ich przegladu zamieszczonego w DW.

  Komentarz redakcyjny DW nie pozostawiał złudzeń:

  „Tak zwany telewizyjny pojedynek, zorganizowany już po raz piąty przez największe niemieckie stacje telewizyjne, był najsłabszym od czasu swojej premiery w 2002 roku. W zasadzie nie był to pojedynek, wymiana ciosów była rzadkością.”

  Natomiast „Der Spiegel” w internetowym komentarzu podkreślił, że Merkel i Schulz nie pokazali prawie żadnych różnic. (…) po tym pojedynku nikt nie może twierdzić, że w Niemczech za mało mówi się o polityce migracyjnej i integracji muzułmanów. Poświęcono temu prawie całą godzinę 90-minutowej debaty (…) Jak Merkel i Schulz wyobrażają sobie swoją przyszłą politykę oświatową? Jak chcą kształtować zdigitalizowany świat pracy? Jak poradzić sobie z horrendalnymi czynszami w miastach, jak przeciwdziałać ubóstwu? Czy Niemcy mają problem ze skrajną prawicą? Albo świat ze zmianami klimatycznymi? Tego nie można było się dowiedzieć od kandydatów tej niedzieli. Zamiast tego zademonstrowali oni tak wiele jedności, że najwyraźniej nie byłoby problemem przejście do kolejnej wielkiej koalicji”

  I wniosek DW z debaty: „Jeśli tych 97 minut tego wieczoru pokazało jedno to to, że Niemcy nie potrzebują już wielkiej koalicji. Tylko nie to!”

 93. jobrave
  4 września o godz. 18:15
  Na szczęście to jest najbardziej ekstremalny elektorat tej partii. Dla mniej ekstremalnego piszą takie bzdety jak linkuje poniżej

  http://www.rp.pl/Rzad-PiS/170909778-Beata-Szydlo-PO-gotowa-pomoc-oslabic-Polske.html#ap-1

 94. Zyta,
  Pozdrowienia z Evergreen State. Z przyjemnoscia czytam Twoje wrazenia z wycieczki do stanu Washington.
  Rowniez zawsze z przyjemnoscia czytam Twoje komentarze.

 95. @folwarkPn

  „RFN wyplacil ofiarom Shoah 90 miliardow euro przez ostatnie 70 lat,”

  To chyba nie twoja, urwał, broszka? Chyba nie twój zas.any interes? A jednak sie wp..lasz między wódke i zakąskę. Uj wie, na kiego grzyba sie w..lasz, bo i tak sie na ten szmal nie załapiesz.

  „a Mazowiecki z Michnikiem zastawil kraj za 300 miliardow euro przez ostatnie 30 lat.”

  Obawiam się że Mazowiecki to wam spitolil. Może Michnik się znajdzie na jakims szafocie, razem z Rywinem – ale Mazowieckiemu to będzie raczej ciężko dokopać, nawet przy najlepszych chęciach.

 96. @Wiesiek59 zali sie srodze:

  ” Czyli polski eksport mógł być zawyżony ”

  W roznych krajach Europy mozna zobaczyc polskie towary eksportowe.

  Na przyklad – ogorki malosolne. A takze kiszone.

  Trafiaja sie korniszony.

  Pieczarki, czasem jablka – ale jablka niesmaczne.

  Generalnie to jest tak, ze kilogram pieczarek jest ciutke mniej wart niz kilogram procesorow. Liczac na kilo – czipy pamieci typu flash przebijaja ogorki.

  Trzeba bylo nie czyscic etnicznie z taka wariacka, fanatyczna zajadloscia – to by ten twoj kraj mial cos wiecej w ofercie niz pieczarki i korniszony.

 97. @jobrave

  „w ogóle zakazać działalności niepolskim mediom, głównie żydowskim, gazety radio TV na terenie Polski mają być Polskie,”

  To juz chyba bylo przerabiane. Wychowalem sie na radiu Wolna Europa. Juz za srodkowego Gomulki kiepsciutko to wszystko dzialalo. Zawsze byl jakis zakres, ktorego nie zagluszali, czasem 13m, czasem 41m.

  Ciekaw jestem, czy na nowo powstana „mnogomegawatnyje zagluszki”. Internet latwo odciac. Trudniej telewizje satelitarna – ale mozna zabronic posiadania anten.

  Elektorat bedzie zachwycony. Juz widze oczami wyobrazni wielki stos na ktory zrzucane sa ateny. Przyjezdza spychacz i je miazdzy.

  No i na nowiutkich autostradach zrobi sie przestronnie.

 98. @zyta2003

  Nie radze zachwycas sie Microsoftem. Przypomnijmy, ze Microsoft finansuje zlych i niedobrych syjonistow, ktorzy sie bezczelnie panosza na Dawno Zagrabionych Ziemiach Palestyny:

  „Microsoft to buy Israeli security firm Hexadite, sources say for $100M”

  https://techcrunch.com/2017/06/08/microsoft-confirms-its-acquired-hexadite-sources-say-for-100m/

  Nie planujecie jakiegos urwal embarga? Bo jak wprowadzicie to wszyscy sie urwal poplacza.

 99. @zyta & Ska

  Nie radze zachwycas sie Microsoftem. Przypomnijmy, ze Microsoft finansuje zlych i niedobrych syjonistow, ktorzy sie bezczelnie panosza na Dawno Zagrabionych Ziemiach Palestyny:

  „Microsoft to acquire Israeli start-up Adallom for $320m
  Purchase of Tel Aviv-based cloud security firm will net the software giant a local cyber-security HQ, report says
  ….
  Microsoft is set to acquire Israeli cloud security firm Adallom, making it the company’s tenth outright acquisition in Israel, reports said Monday.”

  „Microsoft Plans to Buy Israeli Cloud-Security Firm Adallom for $320 Million
  Adallom develops and markets a service aimed at ensuring the security of cloud-based applications”

  https://www.wsj.com/articles/microsoft-plans-to-buy-israeli-cloud-security-firm-adallom-for-320-million-1437390286

  Nie planujecie jakiegos urwal embarga? Najlepiej z calkowitym bedeesem, geesem i sedesm?

  Bo jak wprowadzicie to wszyscy sie urwal poplacza.

 100. Debilizm o ktorym nie mialem pojecia robiac sobie zarty kilka dni temu.( egzaltowane jadro ciemnosci .)
  Slowo stalo sie „cialem” . Enpassanciana moderacja nadzwyczaj dobrze poinformowana (?)
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22303771,zgroza-zgroza-czyli-nie-bedzie-zbawienia-pis-wykresla-z.html#BoxGWImg
  Czy im w tym ich (…) wydaje sie ,ze to moglo byc o nich ? Zaczna chyba palic na jesieni , ksiazki

 101. >p.Passent

  najciekawszy z panskiego tekstu wydaje mi sie passus o narzekaniu „swoich” na prezydenckie veto wobec ustaw o KRS i Sadzie Najwyzszym.
  Mnie to weto wydaje sie ustawka dla mas.
  Udana akcja w celu uspokojenie nastrojow.
  Przemaiwa za tym chocby wybor akurat tych ustaw a nie tej o sadach powszechnych. Nie tej dotyczacej codziennego, powszechnego orzekania.

  Pstrryk, i za paroma kikknieciami (w tym .p.Passenta) Adrian przeistoczyl sie w meza stanu.

  Punkt dla Kaczora?

  Wysoka jakosc dzialania PiS zawiera sie w tym ze jest to srodowisko szczelne: wszelakie debaty o tym co i jak nie pochodza od „zaprzyjaznionych politykow” ale sa czysta spekulacja. To pokazuje nowoczesnoasc instytucji stworzonej przez pana K.

  Ta ustawka obejmuje pewnie „niiezaleznych” publicystow, ale juz bez watpienia tych ktorzy owych „niezaleznych” komentuja w tym pana Passenta. Oni sa ustawieni.

  A mnie zostaje rzewne wspomnenie za czasami gdy siegalem po gazete lub Gazete by dowiedziec sie wiecej. Minelo bezpowrotnie?

  marcin.lazarowicz

 102. FR cd.

  Nie sadze jednak, aby bylo ono spolecznym remedium minimalizujacym ryzyko i wypychajacym kryzysy (katastrofy) z naszej rzeczywistosci lub swiadomosci. Wlasciwa reakcja byloby racjonalne zachowanie przed, podczas i po kryzysie (katastrofie). Z drugiej strony zdajemy sobie doskonale sprawe, ze sam rozum nie gwarantuje nam wiecznosci, bo przemijanie i smierc nam ciagle towarzysza. Dualizm ciala i duszy akcentowano rowniez we wczesnym, wydawaloby sie „zacofanym“ sredniowieczu. Wspolczesna antropologia nie widzi juz sprzecznosci w dualizmie zmyslowosci, rozumu oraz ciala. I tak podobnie zachowujemy sie od tysiacy lat, gdy boski swiat traci swoja sile i znaczenie. Nierozwiazywalny problem chrzescijanskiej wolnosci woli i niezbednego pragmatyzmu nie otwiera nam drogi poza nasza rzeczywistosc.

  Dlaczego godzimy sie jednak na obecnosc fatum w naszym zyciu, jako czesc boskiego planu. Fatum ulatwia nam zaakceptowanie stanu obecnego i nieznanego stanu przyszlego. Jednak jedynym powaznym kryterium, ktorym mozemy sie poslugiwac jest przeszlosc. Czerpiac wiedze z przeszlosci mozemy minimalizowac stale konflikty wynikajace z powyzej opisanego dualizmu i ksztaltowac obecna rzeczywistosc, wbrew lekowi, kryzysowi i grozacej, badz obecnej katastrofie. Zdajemy sobie oczywiscie rowniez sprawe z tego, ze swiat, w ktorym przyszlo nam zyc nie jest z gory opisany, ze bardzo wiele zalezy li tylko od nas samych. Dlaczego wiec godzimy sie jednoczesnie na obecnosc „nadbytu“ w naszym bycie?

 103. cd.

  Dlaczego byt jest mniej wazny od bycia? Wiemy bowiem, ze nie ma znaku rownosci miedzy fatum jako sily boskiej i sily rozumu. Dlatego pytamy sie permenentnie czy nie jestesmy w stanie uniknac naszego losu oraz czy nie mamy wplywu na nasza przyszlosc. Nie jestesmy jednak w stanie okreslic na ile kierujac naszym losem zmieniamy losowo nasza przyszlosc, pamietajac, ze bez czasu przeszlego nie ma czasu przyszlego. Niezaleznie od tego czy wierzymy w nasza boskosc i boskosc otaczajacego nas swiata, jestesmy czesto w stanie go zmieniac. Jesli wiara jest wyzsza forma wiedzy, to mamy ulatwione zadanie w kazdej konfrontacji z silami nam niesprzyjajacymi.

  Jesli wiedza jest kolejna forma wiary, to nie pozostaje nam nic innego, jak pogodzic sie z przeszloscia, terazniejszoscia i oczekujaca nas przyszloscia. Owa droga powoduje jednak totalna inercje. Inercja z kolei hamuje postep. Otwarte pozostaje pytanie, jak my ow postep zdefiniujemy, na jaki postep sie godzimy, jaki odrzucamy.

 104. Odznaczają się za walkę z cieniem. Nowy mit kłamstwa, podłości i pozoracji. https://krakow.onet.pl/dzialacze-antykomunistyczni-odebrali-krzyze-wolnosci-i-solidarnosci/6qtgc58
  Kto o nich słyszał, kto ich znał i gdzie była ta ich komuna? Tylko w chorych umysłach palantów solidarnościowych.

 105. cd.

  Owe kwestie czynia nas jednak suwerenem wlasnego losu, mimo wielu zmiennych w naszym zyciu. Nie wiec zadnego sensu powolywanie sie na teologiczne opisy apokalipsy, mimo pociagajacej ezoterycznej sily obu testamentow. Z drugiej strony wspolczesna teologia uczy nas (mimo przekladania wiary nad rozum), ze rozsadne postrzeganie swiata nie zaspokoi naszych tesknot za konformistycznymi rozwiazaniami. Jednoczesnie sami zauwazamy, ze brak jasnosci w etyce i polityce prowadzi prosto do dualistycznych , czesto ze soba sprzecznych poczynan. Sila nadzieji pomaga nam bowiem kreowac nowe obrazy pelne fikcji lub oczekiwan niemozliwych do spelnienia.

  Tworzymy dwie rozne frakcje spoleczne No Future in Future now, obie jednak szukajace milosci we wspolnocie, kazdy z nas bowiem potrzebuje drugiego. Czlowiek potrzebuje rowniez utopii, nie w sensie jednak utopienia drugiego. Czy musimy mu jednak malowac paznokcie. Jesli tak, to Malowany Ptak “papierowych literatek” jest prawie gotowy. Wystarczy go przeslac do kolejnego wydawnictwa.

 106. 05.09.1972

 107. @wiesiek59
  4 września o godz. 12:18
  „Rozmowy czy referenda zamiast strzelania?
  Ja jestem za, tyle że możnych tego świata głos ludów nie obchodzi.”

  Obejrzałem znaczną część debaty Merkel-Schulz w TV, żeby porównać ją do naszych debat przedwyborczych i mogę jedno powiedzieć – to jest inna jakość. Nie było różnienia się we wszystkim, nie było złośliwości, nie było uszczypliwości, nie było „kto kogo do ziemi”. Czyżby im chodziło o interes PAŃSTWA ?
  Jak to jest, że w jednym państwie po przyjęciu 1,5 mln imigrantów osoba, która się na to zgodziła prawdopodobnie wygra wybory, a w drugim sąsiednim państwie przyjęcie 7 tys. mogłoby wywołać kataklizm ?

  Czy można to porównywać do BigBrothera z Putinem w roli głównej czy innym Chavezem a nawet Trumpem. Wiem, że lubisz dyktatorów i pamiętam, że napisałeś „co jest lepsze zamordyzm czy wojna domowa ?”. Odpowiadam : demokracja europejska. ( nie suwerenna, nie socjalistyczna, nie Jamahiriya ludowa, nie jakaś inna ) Pod to słowo jest tyle znaczeń podkładane przez specjalistów od rozmywania znaczeń, że w końcu nie będzie wiadomo z czym to jeść.
  Jednak jest w tym słowie coś ważnego, bo wszyscy dyktatorzy twierdzą, że w państwach, którymi rządzą jest „demokracja”, głównie dlatego, że organizują „wybory” samych siebie. Czy wszyscy już zapomnieli, że w PRLu były wybory co 4-lata i władza miała „silny” mandat ?

 108. zetus1
  5 września o godz. 13:04

  Modelowym przykładem rozwoju są Korea Pd, czy Tajwan.
  Od feudalizmu, poprzez uprzemysłowienie pod ochroną dyktatury wojskowej, aż do demokracji- nieco zbliżonej do europejskiej.
  Zajęło to około 60 lat.

  Prawdopodobnie, my też osiągniemy taki poziom, w porównywalnym czasie.
  Czyli, jeszcze ze 30….

  Niemcom zajęło to więcej czasu.
  No i nie wybijano im w stopniu porównywalnym elit, nadających ton dyskursowi, będącym wzorcem do naśladowania dla nuworyszy.
  Swoje również zrobiło posiadanie arystokracji- i tej rodowej, i przemysłowej.

  W przypadku Polski, po odejściu Małachowskiego, Turowicza, Geremka, ton zaczęli nadawać ci, co dotąd „dyskutowali” za pomocą cepów, kłonic i orczyków.
  Zamiast siły argumentów, argument siły jako rozstrzygający spór.
  Dodaj do tego „enteligenta” z Żoliborza, grającego na emocjach, dzielącego i judzącego, szczującego na siebie ludzi.
  Kultura dyskusji to nie w takim środowisku.

 109. Jeszcze, takie skojarzenie.

  „Klub Ronina” jest nazwą nieprzypadkową, freudowską wręcz.
  Nasi WOLNOŚCIOWCY poszukują Pana, by uczepić się jakiejś klamki.
  A to wyklucza demokrację, sugeruje podległość jako stan oczekiwany….

 110. Zetus nie odroznia duelu od duetu.

 111. Po kapitulacji niemieckiego Wehrmachtu 8-go maja 1945, nie nastąpiła kapitulacja III. Rzeszy. Nie ma traktatu pokojowego zamiast którego weszły w życie konwencje regulujące prawa państw okupacyjnych : ZSRR, USA, Wielkiej Brytanji i Francji. Do dnia dzisiejszego między tymi stronami panuje zawieszenie broni.

  Traktatu pokojowego nie chcieli alianci. Tylko Sowieci mieli przygotowany traktat pokojowa z III Rzeszą lecz nie mogli go podpisać bez pozostałych aliantów . Obecnie III Rzesza jest nadal formalnie w stanie wojny (zawieszenia broni) z 46 państwami.

  Natomiast Japonia podpisała 8.9.1951r. traktaty pokojowe z 47 państwami.
  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12538&Itemid=47
  ============

  Formalnoprawne jaja…..

 112. Awangarda ilościowa, zajęta od 10 lat smaleniem tych samych dub, przegapia najważniejszą datę roku 2017.

  18 września ukaże się w ksiegarniach epokowe dzieło, książka Rafała Wosia ” To nie jest kraj dla pracowników”. Redaktor Woś, znany amerykanista, jednocześnie obrońca praw pracowniczych, właśnie niedawno przeczytał książkę Zinna, znakomicie uzupełniającą merytoryczne wątpliwości każdego obrońcy. Książka już jest na wyprzedaży, stara cena 39 zlotych, nowa 25.

  Redaktor Woś, ogłaszając wydanie swojego dzieła z okazji Labor Day, jak na wytrawnego amerykanistę, zabłysnął znakomitymi obserwacjami bezlitośnie schematycznego życia Hamerykańców. Fraza o garniturach oraz białych sukienkach jest najwyższych lotów:

  Nawet w modzie panuje niepisana zasada, że po Dniu Pracy nie przystoi już pokazywać się w letnich garniturach i białych sukienkach.

  Słyszałem też, ze po Labor Day nie wypada pokazywać się w Home Depot w sandałach, hawajskiej koszuli, białych skarpetkach oraz dresach z białym orłem na zadku >:(

 113. E
  Czy moglby Pan wyjasnic, dlaczego usa nie chce podpisac traktatu pokojowego
  z Korea Polnocna i zakonczyc ten niepotrzebny kryzys ?

 114. „Słyszałem też, ze po Labor Day nie wypada pokazywać się w Home Depot w sandałach, hawajskiej koszuli, białych skarpetkach oraz dresach z białym orłem na zadku ”
  Ale pe -kotwica na cala klate ( na wlasne oczy widziana) uchodzi bo nikt nie ma bladego pojecia o czym i po co to , a to powoduje , ze zakladanie tego do Home Depot to chyba jakas wyzsza szkola jazdy czegos czy cos’ , chyba.
  Bm bialo czerwona orla peleryna , ze to niby przeciwko zachlapaniu (sie ) farba , bylaby..

 115. @folwarkPn

  „E
  Czy moglby Pan wyjasni”

  Podobno ci Koreanczycy z poludnia upari sie, bezczelnie i laskudnie, ze chca zyc i oddychac. Zupelnie nie chca umierac w lagrach ani nawet jako uciekinierzy na wzburzonym morzu.

  Traktaty pokojowe juz byly – na przyklad z Wietnamem Polnocnym. Po tym traktacie Wietnam Poludniowy dziwnym trafem jakos przestal istniec. Od ciezkiego zarabania jego mieszkancow potonelo w bezskutecznych probach wydostania sie z socjalistycznego raju.

  Traktaty pokojowe byly i wczesniej. Na przyklad w Monachium. Znaczy pokoj w naszych czasach.

 116. @wiesiek59
  5 września o godz. 14:14

  ” po odejściu Małachowskiego, Turowicza, Geremka, ”

  Niedobrze sie robi kiedy folksdojczeria szmalcownicza wyciera sobie ryjki Geremkiem. Hejtoli i fajda na temat Geremka – i jednoczesnie s nim ryjki wyciera.

  Hejterstwo o Geremku:

  „Nienawiść Bronisława Geremka do Polaków …Jak żydzi niszczą Polskę ? … Aby zrozumieć jakie grożą nam niebezpieczeństwa ze strony żydów,”

  https://justice4poland.com/nienawisc-bronislawa-geremka-do-polakow/

  Merde, hejterze.

 117. E
  5 września o godz. 19:00

  Mnie się niedobrze robi, jak jakieś g… z szamba usiłuje narzucić swój język kulturalnym ludziom.
  Lecz się chłopie albo zamknij ten toczący pianę ryj.
  Wpuścić bydło na salony….

 118. @wiesiek59

  „Mnie się niedobrze robi, jak jakieś g… z szamba usiłuje narzucić swój język kulturalnym ludziom.”

  .. okreslis swoja smierdzaca osobe nader trafnie. Rzeczywiscie – jak ten kawal ..oja rozewrze swoj otwor – to wypisz, wymaluj g… z szamba.

  Hejtoli to ówno z szamba, jakby sie chcialo zalapac na dodatkowy przydzial zlotych zebow:

  „Czy Syjoniści to naziści?
  W każdym razie wiele metod, technik działania, podpatrzyli……”

  „Syjonisci maja extra kase takze z ‚przedsiebiorstwa Holocaust’. To ta sama ekipa, ktora doi Amerykanow w przedsiebiorstwie ‚panstwo Izrael’.”

  Durne to ówno, co wyjrzalo z szamba. Nie moze to ówno zajarzyc, ze smierdzacy, k..wski, ludobojczy hejt juz sie i tak na zadne materialne korzysci nie przelozy. Moze takie ówno hejtolic, ze

  „Izrael nie może pozwolić by Palestyńczycy zyskali niezależne źródło dochodów poza kontrolą”

  … a kazdy ma debila-hejtera glebiej niz gleboko.

  Tyle, ze naszym dzieciom (a i wnukom) nie trzeba niczego tlumaczyc.

  Wystarczy polskiego uczyc.

  jak smarkacz czy smarkula poczytaja plody tworczosci pieknych umyslow, na przyklad „dowcipy” o „wartosci opalowej” „zydkow” – to od razu madrzeja.

 119. @Wiesdiek59

  .. i jego druzyna mieli swoje piec minut. I dlatego z wytesknieniem wyczekuja powtorki z rozrywki. jak kania ddzu.

  „pomiędzy mafijną spółką a AK ustalił się pewien stan równowagi sił, niepisana zasada niewchodzenia sobie nawzajem w drogę.

  W maju 1942 roku, w domu Trinczerów, mroczne emocje okrutnych wieśniaków, zainspirowanych nazistowskim programem zagłady narodu żydowskiego oraz klimatem religijnego antysemityzmu i społecznego przyzwolenia na poniżanie Żydów, sięgnęły zenitu. Za dnia przepędzali nieszczęśników do izby i pilnowali ich pod bronią, bo tłumiąca dźwięki i pozbawiona okien komora potrzebna była do gwałtów i tortur. Złamano uwięzionym ich poczucie godności i pohańbiono człowieczeństwo: kobiety przeprowadzano z izby do komory, uspokajając ich mężów, że tylko na przesłuchanie, podczas gdy w rzeczywistości gwałcono je pojedynczo i zbiorowo, mężczyzn torturowano w celu wskazania, gdzie ukryli części garderoby i pieniądze. Kuchnia między tymi pomieszczeniami służyła za dyżurkę, gdzie miejscowi się zbierali, naradzali, pili wódkę. Kilku bossów mafijnej spółki decydowało o torturach i gwałtach – kto, kiedy i kogo – oraz o tym kiedy te rodziny wydać hitlerowcom na śmierć, aby nie stały się w przyszłości świadkami oskarżenia.

  Na razie miejscowym najbardziej zależało na milczeniu ofiar w obawie, aby jakieś kobiety, szczególnie ich żony, nie usłyszały płaczu i krzyków. Ciekawskich i litościwych informowano, że taki jest rozkaz gestapo. Uwięzienie rodziców razem z dziećmi gwarantowało milczenie ofiar. Gwałcone kobiety nie chciały krzyczeć, aby nie straszyć przede wszystkim własnych dzieci, a mężczyźni krzyczeć nie mogli, bo podczas tortur robiono im mostek na stołku, kneblowano usta i wlewano wodę do nosa. Oprawców z obu części Gniewczyny – Łańcuckiej i Trynieckiej – mogło być do dziesięciu.

  Do dziś nie wiem, dlaczego na areszt wybrano dom Trinczerów, w środku wsi, tuż przy drodze, w sąsiedztwie plebanii, wikarówki, organistówki i kościoła, niedaleko szkoły, zamiast na obrzeżu i w oddaleniu od drogi. Może zadecydowała o tym dostępność uczęszczanego przez ludzi miejsca oraz poczucie zupełnej bezkarności i fakt, że dwu albo trzech z dziesięciu bandytów było sąsiadami tego domu.”

  Byly .., urwal czasy. Ale wyszly.

 120. @Wiesiek59

  Zanosi sie na to, ze wiesie, grzesie i marysie zainkasuja kopa

  Znaczy w ..upsko.

  Zaleca sie darcie ryja na drugim biegu. A nawet na trzecim. Zwlaszcza na temat Sorosa i Rotszylda.

  „”Guardian” dotarł do poufnego dokumentu brytyjskiego MSW, przedstawiającego plan ograniczenia napływu imigrantów z UE, zwłaszcza niewykwalifikowanych, ograniczenia dostępu do rynku pracy w Wielkiej Brytanii oraz prawa do sprowadzania na Wyspy rodzin migrantów.

  Dokument ministerstwa spraw wewnętrznych zwiera także takie propozycje jak gwarantowanie „preferencji na rynku pracy dla lokalnych pracowników”; rząd może też – wyjaśnia „Guardian” – ograniczać cudzoziemcom możliwość znalezienia pracy czy osiedlania się w Wielkiej Brytanii na czas dłuższy.
  Ponadto osobom poszukującym pracy nie będzie przyznawany status rezydenta.”

  Jak juz wpomniano – zaleca sie darcie ryja.

 121. wiesiek59
  Arcybiskup Anglii oglosil wlasnie raport, opracowany przy wspolpracy ludzi biznesu,z ktorego wynika ze od 150 lat nie bylo tak slabej poprawy warunkow zycia zwyklych obywateli.
  Caly wzrost ekonomiczny laduje na kontach bankowych JEDNEGO PROCENTA.
  https://www.theguardian.com/business/2017/sep/05/uk-economic-model-archbishop-of-canterbury

 122. folwarkPn; 17:41.

  Nie pytaj blogowiczow dlaczego USA nie chca podpisac traktatu
  pokpjowego z Korea Polnocna bo odpowiedzi poprawnej i tak
  nie dostaniesz.
  http://criticalstudies.org/what-the-media-isnt-telling-you-about-north-koreas-missile-tests/
  Odpowiedz na twoje pytanie lezy tu pod tym linkiem.

 123. Jest tajemnicą poliszynela, że Amerykanie zazdrośnie strzegą przywileju rozliczania światowego handlu ropą naftową we własnej walucie. Zwolennicy tzw. teorii spiskowych twierdzą, że to właśnie próby odejścia od dolara w handlu ropą doprowadziły do amerykańskich interwencji wojskowych w Iraku i Libii skutkujących obaleniem miejscowych dyktatorów i pogrążeniu obu krajów w chaosie.

  Fakt, że cały świat potrzebuje „zielonych”, aby handlować ropą naftową, jest jednym z fundamentów nadzwyczajnego statusu dolara jako globalnej waluty rezerwowej i rozliczeniowej. Dzięki temu, że dolar jest akceptowany jako zapłata za towary i usługi wszędzie na świecie, rząd Stanów Zjednoczonych może emitować ogromne ilości swojej waluty i dobrze zarabiać na tym procederze. Bez tego przywileju gospodarcza i militarna hegemonia Waszyngtonu prawdopodobnie byłaby na dłuższą metę nie do utrzymania.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny-wypowiedza-posluszenstwo-dolarowi-Ropa-rozliczana-w-juanach-7541461.html
  ===========

  Kończy się pewna epoka…

 124. Znalezione w sieci:

  „Tylko w pierwszej połowie 2017 r. antyrządowa Akcja Demokracja otrzymała z podmiotów powiązanych z Niemcami niemal 100 tys. euro – wynika z najnowszych danych fundacji. Jak sprawdziła „Gazeta Polska”, wcześniej na zebranie połowy tak ogromnej kwoty fundacja potrzebowała całego roku. Czy tegoroczna hojność sponsorów z Niemiec ma związek z wyjątkową intensywnością ulicznych protestów w Warszawie?
  …………………………………………
  Po niedawnym artykule w „Gazecie Polskiej”, ujawniającym sponsorów Akcji Demokracji w latach 2015–2016, nikt nie zdementował podanych przez „GP” informacji.
  „Gazeta Polska” przypomina: organizacja ta, będąca głównym koordynatorem protestów przeciwko reformie sądownictwa, od dwóch lat finansowana jest przez Europejską Fundację Klimatyczną (EFK). Szefem rady nadzorczej EFK – jak ujawniła „GP” – jest były wiceminister finansów Niemiec, który załatwił Rosji pieniądze na zbudowanie Nord Stream. Natomiast w czasie, gdy Akcja Demokracja dostawała od EFK setki tysięcy złotych, był on także wiceprezesem Deutsche Banku. „Gazeta Polska” ujawniła też, że w EFK zasiadają również na dyrektorskich stanowiskach osoby powiązane z francuskim rządem, m.in. była doradczyni francuskiego premiera i osoba pracująca dla tamtejszego MSZ.
  ………………………………………
  tylko w okresie od 1 stycznia do 31 lipca 2017 r. fundacja otrzymała z zagranicy wsparcie finansowe w wysokości 90 tys. euro! Dla porównania: w całym 2015 r. Akcja Demokracja otrzymała od grantodawców około 50 tys. euro.
  Co najciekawsze, wszyscy tegoroczni sponsorzy Akcji Demokracji są powiązani z Niemcami: dwaj donatorzy to fundacje zarejestrowane za naszą zachodnią granicą, natomiast na czele rady nadzorczej trzeciego stoi opisywany już przez „GP” Caio Koch-Weser – były wiceminister finansów Niemiec i były wiceprezes Deutsche Banku.
  …………………………………………..
  Jeszcze większą kwotę w ciągu ostatnich miesięcy Akcja Demokracja otrzymała od innej zarejestrowanej w Berlinie fundacji – WeMove. Chodzi o aż 45 tys. euro. W zespole WeMove można znaleźć m.in. Marlenę Löhr, znaną polityk z niemieckiej Partii Zielonych (w latach 2009–2013 przewodniczyła ona strukturom tego ugrupowania w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn). Gdy sprawdzimy, kto finansuje organizację WeMove, czeka nas nie lada niespodzianka. Okazuje się, że głównym donatorem fundacji jest… Campact. Czyli fundacja, która także wspiera Akcję Demokrację i która jest w międzynarodowej sieci podmiotów podpiętych pod finansowane przez George’a Sorosa MoveOn.”

  A zaprawieni we wciskanu kitu „czolowi publicysci” dalej ida w zaparte.

 125. CO PISZĄ INNI: Wstrząsający artykuł brytyjskiego dziennikarza o ukrytej wojnie z kobietami w Afryce.
  http://jeznach.neon24.pl/post/140047,polowanie-na-czarownice
  =========

  XXI wiek…..ale nie wszędzie.

 126. @Levar
  „Znalezione w sieci”. Znaczy znalezione w prawackiej szczujni GP. Koń by się uśmiał.
  PS. Zalecam zmianę portalu: idź do swoich, w rodzinie lepiej.

 127. Potwierdza sie to, na co Wiesiek i wielu innych rosądnych i dalekowzrocznych obserwatorów wydarzeń politycznych na blogu od dawna zwraca uwagę . Rzekoma spontaniczność protestów skierowanych przeciwko reformom PiSu jest podobnym mitem historycznym , jak spontaniczność protestów „solidarności” . Protesty te są były kierowane i finansowane przez lewacko-rewizjonistyczne siły w Niemczech, oraz Sorosa, ukrywających się już tradycyjnie pod przykrywka NGO, a jedynym ich celem jest zniszczenie zdrowej tkanki polskiego narodu i podporządkowanie sobie jej.
  Rosja przed kilkujuż laty wprowadziła bardzo skuteczne przepisy przeciwko NGO, praktycznie uniemożliwiające ich agenturalną działalność na terenie , podobne przepisy konieczne są także w Polsce, dla uzyskania pełnej niepodległości.
  Wypada jeszcze podziękować za bardzo cenne cytaty z „Gazety Polskiej” i wyrazić nadzieję , że „Polityka” na przyszłość częściej będzie udzielać „trybuny” tej bezstronnej i znakomicie poinformowanej gazecie.

 128. @wiesiek59
  5 września o godz. 14:38
  Ciekawe spostrzeżenie. Nie wiedziałem dotąd skąd pochodzi ta nazwa… 🙂
  Z Wiki o Roninie: „rycerza słusznej sprawy, nieznajdującego żadnego wodza, któremu warto byłoby służyć”.
  Potwierdza to moje przekonanie, że prawicowcy lubię hierarchię (vide KK), słuchają swojego guru ponieważ znajdują się na niższym stopniu hierarchii i kopią tych którzy znajdują się poniżej na drabinie.

  Osobiście wolę anarchię, bo jeżeli „guru” wciska mi kit” to mówię mu „f*** yourself”. Dla mnie nie ma gurus. Liczą się rzeczowe argumentu dotyczące faktów i dowody. „Evidence based science”.

  Weźmy takiego Salto Mortale. Prawie wszystko co pisałem odbierał jako obrazę i stosował retorsje. Fakty nie są obraźliwe. Po prostu SĄ. Czy słońce lub gwiazdy mogą być dla kogoś obraźliwe ? Chociaż były, w średniowieczu dla zwolenników geocentryzmu, bo bezczelnie podważały ich błędną teorię. Denke darüber, Salto.

 129. @Saldo mortale
  5 września o godz. 14:42

  „Zetus nie odroznia duelu od duetu.”

  W tym krótkim zdaniu jest i kłamstwo i zła wola. Mój wpis dowodzi, że odróżniłem duet ( niemiecki ) od duelu (np.: polski). Po za tym skoncentrowałeś się na rzekomej mojej cesze: braku umiejętności rozróżniania (duetu od duelu). O moich zdolnościach percepcyjnych nie wiesz nic, więc jak to można traktować, „moralisto” ?

  Piszesz na blogu DP obszerne i wzniosłe teksty, prawie filozoficzno-etyczne w treści i stylu, ale w stosunku do drugiego przedstawiciela naczelnych stosujesz zasadę „jak tu mu dokopać ?” Skoro mieszkasz w kraju „duetu” to skorzystaj z przykładu.

  Spotkałem ostatnio człowieka wykształconego i bywałego, który zapytał mnie: „A co złego jest w rasizmie ?” (a propos wydarzeń w Charlotesville). Następne pytanie dotyczyło małej reprezentatywności czarnych wśród laureatów nagrody Nobla, itd itp. Więc przyznaję, występują takie kreatury w przyrodzie, ale wolałbym żebyś nie rozwijał tego tematu, bo nie jest to pogląd charakterystyczny dla tego lub innego narodu tylko dla poszczególnych przedstawicieli gatunku dwunożnej nieowłosionej małpy.

 130. Tomasz Wysocki
  6 września o godz. 9:39
  „Koń by się uśmiał.”
  No coz, tym wszystkim, ktorych od lat „czolowi publicysci” robia w konia,
  niewiele oprocz glupkowatego smiechu, pozostalo.
  Smiej sie wiec koniu, bo na coz wiecej cie stac.

 131. Bywalec 2
  6 września o godz. 9:47

  KAŻDĄ ideę, mniejszość etniczną, religijną, grupę oportunistów, kontestatorów, da się wykorzystać do realizacji własnych celów.
  Ekonomicznych, bądź politycznych.

  Promocja przez różne NGO konkretnych treści, komuś przynosi zyski, komuś straty.
  Ruchy obywatelskie mogą być spontaniczne, ale na pewnym etapie potrzebne są pieniądze na działalność.
  Sztandarowym przykładem wykorzystywania dla własnych interesów organizacji obywatelskich, jest wykorzystywanie Greenpeace, czy ruchów antyatomowych, organizacji Lekarze bez granic, maniakow zielonej energii……

  To tylko INTERESY, gospodarcze, polityczne…..

  Manipulowanie świadomością społeczną ma historię sięgającą tysięcy lat wstecz.

  Ps.
  Ostatnio, uwzięto się na silniki spalinowe, promocję aut elektrycznych kilkukrotnie droższych od poprzednich.
  Lobbyści działają pełną parą……

  Mnie interesują koszty takiej idei, w przeliczeniu na kieszeń obywatela, i zyski jakie będą z tego ciągnąć promotorzy takich rozwiązań.
  Czysta manipulacja świadomością społeczną.

 132. zetus1
  6 września o godz. 10:16

  Gdybyś się nudził kiedyś, warto posłuchać niektórych dyskusji Klubu Ronina.
  Niektóre są księżycowe, niektóre bardzo merytoryczne.
  Od jakiegoś czasu, TV Republika rejestruje je, są dostępne w sieci.
  Ścieżki myślenia tych panów, w tym Ziemkiewicza, bywają zadziwiająco oderwane od rzeczywistości…..

  Jak na przyszłą elitę intelektualną, traderów idei przystało, błądzą czasem w stratosferze fantazji geopolitycznych….

 133. Wiesiek
  Nie dla każdego liczy się tylko kasa, strasznie was w tej Polsce ten kapitalizm omotał.
  To, że ideały się czasem , a może nawet z czasem , komercjalizują i można na nich też zarobić , nie jest dowodem na brak ideałów i idealistów na świecie , no może poza Polską.
  Znam nawet osobiście kilka osób które całkiem nieodpłatnie angażują sie i interesują się losem swoich bliźnich, współobywateli , swiata , środowiska naturalnego, którzy próbują ten świąd uczynić w ramach swoich możliwości nieco lepszym, ale to pewno wszystko durni idealiści i każdy Polak i Wiesiek im powie , że liczy się tylko kasa !!!

 134. Wiesiek
  Koniec lewicowości, także ty idziesz w Ziemkiewiczów , Pisowców i inych narodowych ?
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Klub_Ronina

 135. Bywalec 2
  6 września o godz. 12:13

  Nie znam ani jednej idei- od chrześcijaństwa począwszy- która nie uległaby komercjalizacji, przynosząc dochody jedynie nielicznym, będącym na szczytach hierarchii.

  To po prostu żerowanie cynicznych cwaniaków na ludzkich potrzebach.
  Idealiści dzięki bogu istnieją, i to oni popychają cywilizację naprzód.
  Konserwatyści gwarantują stagnację, feudalizm.
  A ja obserwuję rzeczywistość, stojąc z boku….

 136. @Levar
  Przekonanych się nie przekona, próżne staranie.
  Włączyłbyś, czytelniku patriotycznych gazet, polski alfabet w swojej klawiaturze, bo gardzisz w ten sposób polszczyzną.

 137. Ted’dy bear
  6 września o godz. 1:27
  Lichwiarze, jak kazdy psychopata.poswieca dla szybkiego zysku nie tylko nas ale i siebie.
  Sekta ,, wolnego rynku ”powinna byc zniszczona tak samo jak hitleryzm.

 138. Egzaltowane jadro ciemnosci dotad sarkastycznie wyimaginowane tylko , jednak istnieje ..

  – „Włączyłbyś, czytelniku patriotycznych gazet, polski alfabet w swojej klawiaturze, bo gardzisz w ten sposób polszczyzną.”
  Chyba , ze j.c. bardziej jest sarkastyczne tez ( bo swiezo skreslone z listy) , niz egzaltowane .
  Gardzic polszczyzna , nad czym Nie (!) ubolewam mozna tylko tam w samym jadrze .( tam mozna to robic do woli bo bezkarnie )
  Wystarczy wyimaginowac sobie , ze J. C. nie pogardzil by byl(?) i uparl by byl sie przy polszczyznie , to nie zostal by teraz skreslony bo nie byl by na zadnej sarkastycznie wyimaginowanej liscie .
  Czasem jednak warto byc skreslonym , nawet bez zadnego albo z wyimaginowanego w przyplywie glupoty narodowej ( przychodzi falami ) , powodu. Warto , nalezalo by nie dac sie jej uniesc .

 139. wiesiek
  dla ciebie nie ma rozwoju cywilizacji i postępu ludzkości .
  Dla ciebie zawsze już było tylko źle , jest gorzej , a na końcu stoi apokalipsa, której z utęsknieniem wypatrujesz .
  Już kiedyś przerabiałem z tobą ten temat i niech ci ziemia lekką będzie , mimo tego , że teraz znowu odezwią się głosy , że to ja , a nie ty , sam sobie źle życzysz .
  Byt kształtuje świadomość , miał kiedyś powiedzieć z odpustwego obrazka św. Piotr ?

 140. @wiesiek59
  6 września o godz. 11:36

  Parę razy wymieniliśmy już poglądy i myślę, że wiesz jak może wpływać na mnie p. Ziemkiewicz – niestrawność …
  Prawdę mówiąc, wydaje mi się, że Twoje stanowisko ewoluuje w stronę mi bliższą – co z zadowoleniem odnotowuję. 🙂

 141. @RadzilowJedwabne
  11 września o godz. 7:59
  Powrócil fekalno-genitalny poeta/oskarżyciel, gostek w jarmółce, cudem ocalały z płonącej stodoły, bynajmniej w stanie skupienia odległym od mydełka „Fa” – największy przyjaciel Polców i Polaczek. Dlaczego uważasz rasizm w stosunku do Polaków za uprawniony ?

  Polecam utwór zaangażowany w temacie stodolnianym:
  https://www.youtube.com/watch?v=fUhw9BS2Arw

css.php