Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

3.12.2017
niedziela

Bezradny doradca

3 grudnia 2017, niedziela,

Ważny ekspert amerykański, George Friedman, nie rozumie Polski. W wywiadzie dla „Wyborczej” twórca think tanku Stratfor i doradca wielu generałów twierdzi, że Polska jest regionalną potęgą. Polska robi, co chce, ustanawia własną agendę, mówi „nie” innym potężnym graczom. „Unia was upomina, a wy nic sobie z tego nie robicie. Europa nic wam nie może zrobić. Tylko gada. A Polacy robią swoje. Celem jest zachowanie suwerenności i niedopuszczenie do sytuacji, gdy UE może wam coś narzucać. Wdrażanie swojej polityki bez ingerencji z zewnątrz. To dlatego polski rząd pokazuje słabość UE, na przykład ignorując oświadczenia Timmermansa (…)”.

Co zdanie, to pudło. Polska jest regionalną potęgą? Wszak jesteśmy w regionie, w którym mieszczą się m.in. Niemcy, Rosja, Ukraina. Potężna Polska czuje się wiecznie zagrożona przez Rosję, cieszy się z każdego amerykańskiego batalionu, a i na Niemcy patrzy z rosnącym niepokojem, z powodu rzekomo antypolskiej polityki rządu w Berlinie, niechęci tamtejszych mediów, dyskryminacji polskiej mniejszości i germanizacji polskich dzieci.

Polska robi, co chce, i mówi „nie” innym potężnym graczom? Owszem, Polska mówi „nie”, ale potem przegrywa 1:27. Polska mówi „nie” gazociągowi, ale mimo to jest on budowany. Polska mówi „nie” równouprawnieniu mniejszości, ale mimo to w Europie staje się ono faktem, podobnie jak in vitro i inne zwariowane pomysły. Polska nie chce płacić więcej swoim pracownikom delegowanym, ale musiała się zgodzić na wytargowaną podwyżkę. Polska mówi „nie” przyjaźni Merkel z Tuskiem, ale jednocześnie prezes Polski mówi, że Merkel jest dla Polski najlepszą kandydatką. Polska mówi „nie” Francji, Niemcom, Rosji i w odpowiedzi słyszy to samo. Nie przeceniałbym pozycji Polski. Nasz kraj byłby silniejszy, gdyby nie był coraz bardziej osamotniony z własnej woli.

Polska nic sobie nie robi z tego, co jej mówi Europa? Tak, to prawda – Polska na złość Europie odmraża sobie uszy. Ale co takiego robi Polska, że inni tego nie podzielają? Komisja Wenecka, Komisja Europejska, Parlament Europejski, Biały Dom ostrzegają, a Polska nic sobie z tego nie robi (lub udaje, że na to gwiżdże, a tak naprawdę to przejmuje się każdą krytyką i unieważnia ją jako inspirowaną z Warszawy). Taki wytrawny znawca jak George Friedman powinien wiedzieć, że nie jest cnotą robić swoje wbrew innym, ale cnotą jest pozyskanie poparcia innych dla tego, co się robi. Obecny kurs na ograniczanie demokracji w kraju i odwracanie się plecami do Europy prowadzi do tego, że budzimy coraz większą troskę. Co nam z tego, że postępujemy wbrew innym, skoro działamy wbrew własnym interesom.

W wywiadzie dla Katarzyny Wężyk z „Wyborczej” (25 listopada) pan Friedman mówi wiele mądrych rzeczy na temat Trumpa i Ameryki, nie rozumie jednak Polski ani Europy. Wystarczy przeczytać.

Zaproszenie
Prof. Jan HARTMAN – filozof, publicysta, pełen temperamentu bloger, autor książki „Polityka. Władza i nadzieja” – będzie naszym gościem w Radiu TOK FM we wtorek, 5 grudnia, godz. 20.05. Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 206

Dodaj komentarz »
 1. Myślę, że sprawy zaszły na tyle daleko, że już mało kto rozumie drugiego, a wię co tu się dziwić Amerykaninowi, że rozumie Polszę po swojemu.

  Polsza regionalną potęgą ? To oczywiste ! Nareszcie ! W końcu po to Polsza wstała z kolan, żeby… i tak dalej. Zobaczymy jak będzie dalej, jak Moskwa zareaguje na dyktat Warszawy. W zębach przyniosą wrak tupolewa na znak hołdu. Hołd ruski – ktoś z pewnością to namaluje.

 2. George Friedman jest ważnym ekspertem amerykańskim trzeciej lub czwartej kategorii. W Ameryce chyba nikt o nim nie słyszał. Mówi wiele mądrych rzeczy o Trumpie i Ameryce? – nie czytałem wywiadu w GW, a tę gazetę czytam przecież od dechy do dechy. No szkoda.

  Polska prezesa JaKa jest taką potęgą jak każdy widzi. Oczywiście mogłaby być. Ale są dwie przeszkody na tej drodze do przewodzenia w Unii. Naród jest zniecierpliwiony w swej pazerności – to po pierwsze. I wybrał ostatnio reżim, niech go dunder świśnie. Jaką agendę PIS Polska ustanawia? Nawet Watykan nie poparłby jej. No chyba że Trump. Kilka dni temu poparł „Britain First” (i zrobiła się londyńska chryja). Jak katonarodowcy stworzą jakąś angielskojęzyczną stronę rasistowską pt. „Poland First”, to się wybiją wreszcie na niepodległość. Może tak na 100-lecie?

 3. Transformacja po 1989 roku opierala sie na takich samych jankeskich ,, ekspertach” i dlatego mamy druga ,, Ziemie Obiecana ”, gdzie przedszkolanki musza utrzymac rodzine za 900 zlotych na miesiac.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Przed chwilą skończyłem czytać na portalu „Polityki” panikarski artykuł o tym, jak to brytyjska klasa polityczna ciągnie swój kraj w przepaść twardego brexitu. W takim samym panikarskim tonie utrzymany jest nowy wpis Autora blogu. Według niego Polska nie jest żadną regionalną potęgą. Wszak w jej otoczeniu nie ma Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii. Powinna więc słuchać prawdziwych potęg. Byłaby na pewno silniejsza, gdyby bez szemrania poddawała się woli Niemiec, Francji i Rosji. Natomiast szemrając staje się krajem specjalnej troski. Działa wbrew własnym interesom, na złość Europie odmraża sobie uszy. Szkoda, że George Friedman tej diagnozy nie przeczyta, bo chyba by się spalił ze wstydu. Szkoda też, że brytyjska klasa polityczna nie czytuje „Polityki”, bo pewnie zapoznawszy się ze wspomnianym na wstępie artykułem natychmiast wycofałaby się z brexitu, zaoszczędzając tym sposobem Europie niemałego bólu głowy. Ach ci Brytyjczycy, ach ci Polacy, dlaczego oni nie chcą zrozumieć, że Bruksela wie lepiej, co im trzeba?

 6. No znalazłem ten wywiad z Friedmanem. Toż on wyśmienity żongler okrągłymi słowami jest:

  (O Trumpie, i Obamie): Zrozumiał, że musi być antytezą Obamy, bo Obama okłamał Amerykanów: złożył im obietnice, których nie miał zamiaru dotrzymać. (…)

  (O Trumpie): Też składał obietnice bez pokrycia, ale kłamał w języku wyborców i za to go pokochali. Mówił o łapaniu kobiet za cipki i Nowy Jork był w szoku. Reszta kraju bynajmniej, bo sami używają takiego języka. I myślą w takich kategoriach. Trump to rozumiał.

  W Nowym Jorku nie łapią za cipki, moda przeminęła, czy co? Notabene, w Alabamie też zaczęli zwracać uwagę na ataki na cipki nieletnich i kelnerek. W uzupełniających wyborach do Senatu republikański kandydat ma szansę przegrać, gdyż jest oskarżony przez kilka(naście) kobiet. Przechodzi pojęcie. W Alabamie, gdzie od lat republikańscy kandydaci wygrywają w cuglach z 30 procentową przewagą, albo przez aklamację.

  https://www.politico.com/story/2017/12/02/poll-alabama-senate-race-276019

  Ale w Polsce i tak wiedzą najlepiej, co piszczy w trawie Alabamie, a Nowy Jork mają opanowany w małym palcu.

 7. Pan Passent wynalazł sobie jakiegoś amerykańskiego głupka, żeby błysnąć na jego tle intelektem.

  To stała maniera w polskich mediach. Zwykła chałtura.

 8. Już rynki finansowe – z londyńskim na czele – zdyskontowały soft brexit, funt szterling stracił nieco wartości, inflacja w UK nabrała mocy i wzrost gospodarki spowolnił, gdy w EU znacznie przyspieszył. Aż strach pomyśleć o hard brexit. Czyli o zamknięciu jedynej granicy lądowej UK-EU, czyli w poprzek irlandzkiej wyspy. Czyli o powrocie do czasów sprzed porozumienia Wielkiego Piątku.

  Hard brexit nie wchodzi w grę. UK może negocjować warunki na jakich z Unią gospodaruje Szwajcaria lub Norwegia (oczywiście bez strefy Schengen). Artykuł w POLITYCE
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1728110,1,nedza-angielskiej-klasy-politycznej.read
  jest jaki? panikarski? przecież autor nalatuje na klasę polityczną, czyli na elity. Powinno być superowo. Ale jednak nie jest, bo winna jest ….. Bruksela.

  Nie widzę innego rozwiązania, jak przeniesienie stolicy i biurokracji Unii do … Skierniewic.

 9. „Polska nie chce płacić więcej swoim pracownikom delegowanym, ale musiała się zgodzić na wytargowaną podwyżkę”

  Nie rozumiem tego zdania: to Polska placi delegowanym pracownikom: chodzi o polskich urzednikow w Brukseli i Strasburgu? Biedaczki- nieboraczki….

  marcin lazarowicz

 10. – Kościół katolicki jest głęboko zakorzeniony w polskiej i amerykańskiej historii, jest potężną instytucją. Lewica uznała, że każdy, komu nie podoba się małżeństwo homoseksualne, jest homofobem – a to ją tylko osłabia. Bo potrzebujesz tych ludzi, żeby rządzić. Dlatego też liberałowie przegrywają: brak szacunku dla katolików jest polityczną katastrofą.
  (…)
  – Katolicy wykluczają gejów i feministki, liberalna lewica wyklucza katolików. Kogo na razie jest więcej? No właśnie. Dobry polityk wie, kogo może wykluczać. Trump wiedział, że Nowy Jork ani Kalifornia na niego nie zagłosują, ale potrzebował Pensylwanii i Georgii. Miejsc, w których rządzą katolicy i baptyści. Ich nie obchodziło to, że nie szanował kobiet, tylko to, że nie mówił im, co mają myśleć.

  Sra… babcia sra… Już dawno takich banialuków w GW nie czytałem. W Bostonie, Massachusetts, i to w jej katolickiej społeczności, irlandzko-latynoskiej, w ośrodku kościelnym byłem latem ubr. i takich złorzeczeń na Trumpa nie słyszałem wcześniej ani póżniej. Te enuncjacje Friedmana o Ameryce to stek sloganów do sprzedania na targu w Przasnyszu.

 11. teo – zachwycil mnie panski pomysl przeniesienia Bruskeli do Skierniewic.
  I jeszcze gumofilce dla kazdego z eurobiurokratow….

  ml

 12. laza… (4:14)

  niewiele rozumiesz i tak pozostanie. Chodzi o to, że Be Straszydło ogłosiła sukces (w sprawie pracowników delegowanych), że Polska wyprawia z Unią co chce, a prezes JaKa z kwiatami nie nadąża do wręczenie jej i całowania jej po rękach, cmok, cmok. A jutro ją wywali na zbitą twarz. Chyba że będzie spał do południa, bo to czwarty grudnia. A pani Basia w biurze czeka nań.

  Ostatni odcinek Ucha Prezesa polecam:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1729580,1,ucho-prezesa-wreszcie-pokazalo-starcie-na-szczycie.read

 13. Tekst wywiadu nie jest dla Amerykanow.
  Jest dla Polakow- czytelnikow GW.
  Jest proba pomachania galazka pokoju w kierunku p.Kaczynskiego.
  To nic ze galazka w cudzym, Friedmanowym reku, to nic…

  W innym przypadku nie byloby powodu go publikowac. Szczegolnie w GW.
  Ciekawe kiedy Polityka wpadnie na podobny pomysl?
  Kiedy wpadnie na pomysl by zrobic wywiad chocby z p.Orbanem i o Polske go zapytac?
  I co jeszcze ciekawsze- czy Kaczor nie zleje tych wysilkow cieplym strumieniem.
  czy da sie polechtac czy uzna ze cenniejsze miec w jego sytuacji chlopca do bicia nizli nowych „przyjaciol”?

  ml

 14. ml (4:16)
  Ostatni raz jak byłem w Skierniewicach, dokładniej na dalekich przedmieściach, to było dużo much i komarów. W biurach powinny być lepce na muchi, i klapki na komary, ew. psikaczki. Wtedy Polska stała by się potęgą regionalna zostawiając w tyle Słowację, Chorwację i Łotwę.

  Zapewne prezes JaKa pofatygowałby się do siedziby Unii. Czułby się w niej swojsko.

 15. Nikt nikogo na zbita twarz nie wywala- to nie jest monarchia by stanowiska piastowac dozgonnie. To nie jest tez knajpa by ludzie wylatywali na twarz.
  Premier, ministrowie sa po cos, a kiedy to cos osiagniete to po prostu odchodza lub sa wymieniani.

  ml

 16. Friedman z gałązką pokoju …
  To już tak dennie z prezesem JaKa jest na arenie światowej?
  Przecież był Donald Trumpf z Ameryki z wykładem o powstaniu warszawskim.
  Trzy czwarte Polski okrzyknęło go ekspertem honoris causa od historii Polski.
  W międzyczasie wiadomości o Ameryce dla Polaków płynną albo z RT/Sputnik albo z GW/Friedman.

 17. To nie jest monarchia?
  Ależ jest monarchia jak najbardziej, i to monarchia kościelna. Wszyscy mogą wylecieć, premier, prezydent notabene też najpierw odstawiony do kąta, może nawet minister ON po zasięgnięciu opinii Ojca Dyrektora, wszyscy mogą wylecieć na zbity pysk jak w monarchii.
  Z wyjątkiem monarchy, tj. prezesa JaKa.

 18. Zapowiedziany wtorkowy Gość Passenta pisze strasznie długimi akapitami i tak reklamuje swoją książkę:
  https://hartman.blog.polityka.pl/2017/08/31/konserwatysci-i-liberalowie/

  Może w mowie jest krócej się streszczający. Temat jest obiecujący: władza i nadzieja. Władza kontra nadzieja? Ktoś jeszcze przybędzie do TOK FM? jakiś PISowiec z swą dobrą nowiną?

 19. Na gałązkę oliwną z Wenecji niestety mocarstwowa Polska nie może liczyć:
  http://wyborcza.pl/7,75399,22731218,dwie-nowe-opinie-o-polsce-komisja-wenecka-upomni-sie-o-polskie.html

 20. tak, brzmi to jak echo afery rozporkowej – nie kochamy sie i dlatego jest niedobrze;

 21. IV RP naśladuje Kubę,która też gestem Kozakiewicza potraktowała jankesów.Takiego żandarma świata.I co zrobili zero.Kuba jest wielka o czym doradca na zasadzie najciemniej pod latarnią zapomniał.Nawet Wietnam skopał jankesów,których jedynym „sukcesem” było ludobójstwo Indian i zagłada bizonów.O klęsce w Syrii nie wspomnę.Tak sobie myślę,że wielki jankes już chyba nie może bo więksi duchem wszędzie go leją.Jankesom pasuje majdan polityczny w IV RP z Gruzinem Kałmanawardze zbiegiem z Tbilisi taki Bierut-bis. USA to globalny Jonasz co tłumaczy wzrost cen w IV RP szczególnie masła i jaj.A jaja nie są wielkie.

 22. @dandy

  „Według niego Polska nie jest żadną regionalną potęgą. ”

  Przeciez to oczywista oczywistosc, ze Polska jest mocarstwem. Mocarstwem pod wzgledem sily militarnej – te czolgi T-72 to wbijaja ruskich w przerazenie. A stare „Leopardy” z demobilu nie daja Makreli spac po nocach. Potezne lotnictwo wojskowe – Mig-i 29, Suchije oamietajace czasy Brezniewa, F-16 block C/D. ORP „Slazak” buduka w rekordowym tempie, po osiemnastu latach prawie gotowy.

  Polska jest takze potega gospodarcza. Podstawowy artykul eksportowy to Polski i Polacy. Trzy miliony popitalo na ten eksport, zmywac talerze w Londynie, szorowac podlogi w rajchu albo podcierac.. no wlasnie starym Dunkom i Szwedkom.

  No i polska mysl naukowo-techniczna imponuje ogromnie. Dlatego polskie marki w dziedzinie informatyki, elektroniki, przemyslu kosmicznego – swiat podbijaja. Juz nie mowie o donioslych sukcesach znakomitych polskich samochodow. Wlasnie, jak ta elektromobilnosc, co pan minister Morawiecki zapowiadal? Jezdzi juz po polskich drogach ten milion elektrycznych aut?

 23. Czytałem kilka wytworów wyobraźni pana Friedmana.
  Bajkopisarz……
  Jeżeli te utwory mają rangę poważnych analiz, na których opiera się podejmowanie decyzji wojskowych i politycznych, to nie dziwię się skutkom.
  Myslenie życzeniowe i nieliczenie się z realiami, nie może dać innych efektów.

 24. Bezradny po malych i krotkich porzadkach week-endowych…..

  MR ciagle nie podaje, czy kalafiorowy, czy tez kapusciany…
  W miedzyczasie samolotowy. Ten warzywny wierzy, ze pierwszy sekretarz USA (analogicznie do MR-PRLu) dyktuje firmie samolotowej, komu co ma sprzedac.

  MR
  Przodownik blogosfery, czynny antysemita bredzi o Holokauscie.

  Wiesio donosi, tym razem na zydow……………….nie ukrywajac antysemickiego tenoru…
  ….Być może jedynie skala bezczelności i chciwości ma co najmniej dwa odchylenia standardowe więcej, niż średnia….

  RJ
  Wiesio 59, pilny czytelnik neonazistowskich witryn
  nie rozni sie niczym od pozostalych przodownikow i przodowniczek blogosfery…

  Dziekuje za ten wpis…..

  radzilowJedwabne
  2 grudnia o godz. 17:06
  @jobrave
  „bierność powszechna samych Żydów ”
  Szanowny Panie Jobrave,
  tu chyba dochodzimy do istoty rzeczy.
  Jesli polscy oficerowie w Katyniu czy w Miednoje dali sie zapedzic do zbiorowych mogil, pozwolili sie bez oporu pozabijac – to postrzegamy ich jako niemal swietych. Postrzegamy ich jako bohaterow, ktorzy w bohaterski sposob polegli.
  Jesli zas Zydowa z bachorami dala sie zapedzic do bydlecego wagonu celem wywozki do gazu i pieca – to mozemy sobie porechotac, ze „Zydzi to tchorze”. Przeciez ta Zydowa z hachorami mogla sie bronic, na przyklad strzelac do esesmanow z palca. Albo z patyka.
  W odroznieniu od polskich oficerow, ktorzy na smierc dali sie wywiezc w sposob odwazny i bohaterski – tchorzliwe zydki dawaly sie wywozic biernie i szly jak barany na rzez. A przeciez mogli strzelac z palca albo z patyka.

  Symetryczny
  2 grudnia o godz. 9:26

  Niesymetrycznie bredzi o zarobkach w Niemczech.

  1. wiesiek59
  1 grudnia o godz. 17:47 , kotry nie wierzy w spoleczenstwa interkulturalne bredzi ponizej……
  radzilowJedwabne
  1 grudnia o godz. 17:30
  Komu przeszkadzały kraje, które były tolerancyjne dla innowierców, takie jak Irak, Syria, Libia, IRAN- w którym jest spora mniejszość żydowska?
  Wiesio nie zadaje pytania, czy szyici wobec sunitow to innowiercy????????????????????????

  Ponizej przyklad mowy PRLu….bohaterskiego Wiesia Przodownika….

  1. wiesiek59
  1 grudnia o godz. 12:27
  Siatka i maszyneria Sorosa

  Wiesio twierdzi, ze potrafi przepowiedziec polityczna przyszlosc, a nie rozumie politycznej terazniejszosci: dla Wiesia antysemickiego przodownioka nie istnieja spoelczenstwa interkulturalne:

  Gwoli informacji przekazuje Wiesiowi, ze w MZK duzego europejskiego miasta pracuje wsrod kierowcow autobusow pracuja osoby 52 narodowosci

  MAURO ROSSI jest nieudana kopia kolchoznika z PRLu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 25. W i e s i o twierdzi, ze potrafi przepowiedziec polityczna przyszlosc, a nie rozumie politycznej terazniejszosci: dla Wiesia antysemickiego przodownika nie istnieja spoleczenstwa interkulturalne:
  Gwoli informacji przekazuje Wiesiowi, ze w MZK duzego europejskiego miasta pracuja wsrod kierowcow autobusow osoby 52 narodowosci.

 26. Dziekuje za ten wpis…..
  radzilowJedwabne
  2 grudnia o godz. 17:06
  @jobrave
  „bierność powszechna samych Żydów ”
  Szanowny Panie Jobrave,
  tu chyba dochodzimy do istoty rzeczy.
  Jesli polscy oficerowie w Katyniu czy w Miednoje dali sie zapedzic do zbiorowych mogil, pozwolili sie bez oporu pozabijac – to postrzegamy ich jako niemal swietych. Postrzegamy ich jako bohaterow, ktorzy w bohaterski sposob polegli.
  Jesli zas Zydowa z bachorami dala sie zapedzic do bydlecego wagonu celem wywozki do gazu i pieca – to mozemy sobie porechotac, ze „Zydzi to tchorze”. Przeciez ta Zydowa z hachorami mogla sie bronic, na przyklad strzelac do esesmanow z palca. Albo z patyka.
  W odroznieniu od polskich oficerow, ktorzy na smierc dali sie wywiezc w sposob odwazny i bohaterski – tchorzliwe zydki dawaly sie wywozic biernie i szly jak barany na rzez. A przeciez mogli strzelac z palca albo z patyka.

 27. Wiesio donosi, tym razem na zydow……………….nie ukrywajac antysemickiego tenoru…
  ….Być może jedynie skala bezczelności i chciwości ma co najmniej dwa odchylenia standardowe więcej, niż średnia….

 28. Na dzisiaj sytuacja polityczno-militarna wokół Syrii jest dosyć klarowna. Z jednej strony blok polityczno-militarny Rosji, Turcji i Iranu, naprzeciwko USA, Izrael, i Arabia Saudyjska. Rosja i Iran ścisle ze sobą współpracują, dążąc do całkowitego rozgromienia wszystkich organizacji przeciwnych prezydentowi Assadowi, oraz do całkowitego wyparcia wpływów amerykańskich z Bliskiego Wschodu. Rosyjska dyplomacja szybciej zrozumiała, że by osiągnąć jakikolwiek wpływ na ten najbardziej newralgiczny punkt światowej ekonomii, musi współpracować z Iranem na partnerskich warunkach. USA mając doskonały punkt wyjścia do pełnej partnerskiej współpracy z Iranem od samego początku rewolucji islamskiej, za prezydentury Reagana dopuszczając do władzy fanatycznych neokonów, realizujących interesy Izraela, chciały zagarnąć Iran siłą w celu zagrabienia jego bogactw naturalnych. Czym skończyła sie ta polityka widzimy właśnie dzisiaj, kiedy to USA jest skutecznie wypychana z Bliskiego Wschodu, zaś ukoronowaniem tak uprawianej polityki, będzie opuszczenie przez Turcję NATO.
  http://slepamanka.neon24.pl/post/141265,sojusz-rosji-iranu-i-turcji-widziane-z-usa
  =============

  Przykład analizy opartej na faktach, choć z mniej sponsorowanego źródła.

  Ludzie, myślcie, to nie boli…..

 29. My chcemy Boga! http://next.gazeta.pl/next/56,150860,22721958,lockheed-martin-fury-dron-przyszlosci,,9.html
  Boże spuść wielka bombę i zniszcz tego bandyckiego agresora

 30. A dalej, wojna Stanów Zjednoczonych i ich krajów wasalnych z „terrorem” i z „islamskim radykalizmem”. Przede wszystkim trzeba tu podkreślić, że te wszechobecne w mediach i świadomości zachodnich społeczeństw hasła i memy są nonsensownymi propagandowymi absurdami, celowo zacierającymi naturę konfliktu. Terroryzm jest TAKTYKĄ słabych w konfrontacji z przytłaczającym przewagą przeciwnikiem, islamski radykalizm jest mającą korzenie w skrajnej i powierzchownej interpretacji islamu ORIENTACJĄ POLITYCZNĄ. Są to zatem niematerialne abstrakcje, idee, wojowanie z którymi jest niemożliwe przy użyciu żołnierzy, bomb i dronów. Owszem, USA et consortes toczą wojnę, a raczej wojny, jednak nie z ideami, ale z organizacjami politycznymi walczącymi, często przy użyciu terroryzmu, pod sztandarami tych idei, a wyłonionymi przez społeczności na amerykańskim celowniku, najczęściej W ODPOWIEDZI na politykę Zachodu. W wojnach tych nie chodzi tak naprawdę o zniszczenie terroryzmu czy islamizmu/dżihadyzmu, bo taktyki i idei zniszczyć bombami się nie da, ale o zmuszenie islamskich społeczeństw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do bezwarunkowego uznania prymatu Ameryki i interesów gospodarczych i strategicznych jej elity nad ich własnymi, oraz do pełnej uległości imperialnym edyktom Waszyngtonu.
  https://wolnemedia.net/miraze-wojen-i-zwyciestw/
  =========

  Kolejna sensowna analiza, nie bajkopisarstwo….

 31. Uszy odmrażają sobie tylko niedojrzali osobnicy, z kompleksami.

 32. Przed rokiem ten Friedman napisał książkę pt ” Następne dekada”. W niej stoi napisane, że w globalnej strategii wojny i podbojów, satelickiej Polsce wyznaczono rolę intryganta do psucia stosunków Rosja Niemcy. Połączenie zasobów Rosji i nieniemieckiej technologii stanowi największe zagrożenie dla agresywnego kartelu US/NATO. I satelita spełnia swoją podłą i samobójczą rolę z naddatkiem

 33. „Ważny ekspert amerykański, George Friedman, nie rozumie Polski. ”

  A mnie sie tak wydaje, ze to „czolowi publicysci” nie potrafa zrozumiec, ze ich czas konczy sie bezpowrotnie.
  „Czolowi publicysci ” przez dziesiatki lat siedzieli w d….. ruskiej a po 1989
  przepelzli do d……. pruskiej.
  Problem w tym, ze jak sie w d…… siedzi, to sie g…….. widzi i trudno zrozumiec,
  co sie dookola dzieje i z ktorej strony nowe wiatry wieja.
  Mysle, ze pan Friedman, jako czlowiek poruszajacy sie na swiezym powietrzu,
  ma lepsze rozeznanie, niz „czolowi publicysci”.

 34. dandy
  4 grudnia

  Problem w tym, ze nawet w koalicji z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą i Estonią nie jestesmy i nie będziemy regionalną potęgą przynajmniej w konfrontacji z Niemcami czy Rosją. To wynika z prostej rachunkowości. Poza tym, wszystkie wymienione kraje mają juz swoich „protektorów” i raczej nie palą sie do politycznej awantury pod przewodnictwem Polski.

 35. Jak podaje Defense News, przy uwzględnieniu zakupów w trybach FMS i FMF wolumen broni za największą kwotę (ok. 22 mld USD) sprzedano do Azji Centralnej i na Bliski Wschód. W roku fiskalnym 2017 Stany Zjednoczone sprzedały do Europy uzbrojenie za kwotę 7,3 mld USD, a do pozostałej części zachodniej hemisfery za 641 mln USD. Eksport broni do regionu Indii i Pacyfiku wyniosła 7,96 mld USD, a do państw Afryki 248 mln USD.
  http://www.defence24.pl/707393,usa-wartosc-eksportu-broni-siegnela-42-mld-dolarow
  ============

  Gra toczy się o zwiększenie eksportu, nie o pietruszkę…..
  Polskie 10 miliardów $ za Patrioty, bedzie w przyszłości niebagatelnym udziałem procentowym w bilansie.

 36. Lubicz56
  4 grudnia o godz. 11:21

  Czechy, Słowacja i Węgry, postawiły na handel ze wszystkimi, budowę dobrobytu własnych obywateli.
  Ich przywódców nie interesuje realizowanie cudzych celów politycznych.
  Zamiast konfrontacji wolą współpracę.

  Polska niestety dzięki naszym „dyplomatołkom” postępuje dokładnie odwrotnie.
  Marzenia naszych elit to bycie szpicą, forpocztą, przedmurzem.
  Szukamy przyjaciół daleko, kreujemy wrogów blisko.
  Polska ma być polem bitwy, ze wszelkimi tego konsekwencjami.
  Jakie one są, patrz Bliski Wschód……

 37. Symetryczny
  2 grudnia o godz. 9:26
  Niesymetrycznie bredzi o zarobkach w Niemczech.

 38. Przodownicy wszystkich Rajow laczcie sie!!!

  Wart lektury jest esej Aliana Finkielkraut “Au nom de l’autre. Réflexions sur l’antisemitisme qui vient.”. Stanowisko utozsamiajace krytyke Izraela z antysemityzmem zajmuje w Polsce wiele opiniotworczych srodowisk.. W blogosferze pojawiaja sie proby zaprzeczania temu trendowi, sa to jednak proby nieudolne i niekonsekwentne, a “probujacy” wpadaja (swiadomie lub bezwiednie) w “pulapke” antysemityzmu, nieudolnie sie jednak bronia uzywajac przyslowiowego dyzurnego zyda jako kontrargumentu. Mag powoluje sie przy okazji na swoje macierzynstwo.

  Nieudolnie, bo brakuje w takich krytykach podzialu obszarow krytycznych, co sprawia czesto wrazenie wyciaganie kota z worka. Czytajac podobne, poniekad konieczne glosy krytyczne mam wrazenie, ze chcieliby krzyczacy o sprawiedliwosc nadrobic straty swoich rodzicow, ktorzy nie mieli okazji biegac wsrod lakrymogenow po ulicach paryskich w 1968 roku.

  Antysemityzm staje sie trudny w racjonalnym postrzeganiu, gdy lek zamienia sie w niechec. Gdy koincydencja staje sie regula. Najbardziej ostra forma antysemityzmu jest nienawisc do Zydow i jednoczesne oskarzanie ich o spisek, chec opanowania swiata, dominacje nad narodami arabskimi, a nie np. pragnienie bezpieczenstwa i pokojowej egzystencji, co przeksztalca ich w pierwszoplanowych wrogow kazdego czlowieka. Fokusowanie zydow na dzialanosc poszczegolnych rzadow izraelskich oraz zaznacznanie jednoczesnie przy kazdej okazji, jednostronnej krytyki Izraela swiadczy li tylko o przyproszeniu oczu. Irytuje niecierpliwosc w opisach sytuacji w Palestynie i Izraelu.

  Pozostalych krajow nekanych przez konflikty wewnetrzne i zewnetrzne psudofelietonisci w blogosferze nie wymieniaja. Potrafia jednak odwaznie stawiac pytania. Zawsze twierdzilem, ze poruszane kwestii z tzw. wielkiego swiata jest mniej sensowne, bo maly jest nasz bezposredni wplyw na ich rozwiazanie, kwestie natomiast aktualne na wlasnym prowincjonalnym podworku sa latwiejsze do pojmowania, a szukanie rozwiazan bardziej efektywne, chociaz mniej efektowne. Niestety pociagaja nas bardziej problemy globalne. Kroluje w kroliczarni blogosfery Wiesio na spolke z Mauro.

  Zapominamy przy tym czesto, ze Europa potrzebowala na tworzenie struktur obywatelskich prawie tysiaca lat. Podobnie jest z krytyka Izraela, czesto niezbedna i sluszna. Zapominamy przy tym, ze Izrael jest jedyna “demokracja”na Bliskim Wschodzie. Zapominamy rowniez, ze polityka rzadu izraelskiego, popierana wprawdzie przez uzyskana wiekszosc w Knesecie, krytykowana jest przez mniejszosc, ktora moze stanowic prawie polowe populacji.

  Problem wielostronnie zlozony postrzegamy przewaznie jednostronnie przez majacych (jak wspomnialem wyzej) przyproszone oczy. Niepodzielnie dyskutujemy na temat sprzecznosci zlozonych problemow polityczno-spolecznych podazajac w blogosferze do nikad. Pytania zasadnicze o konlikt arabsko-arabski, palestynsko-palestynski, izraelsko-izraelski etc. pozostaja bez odpowiedzi.

  Kolem ratunkowym jest natomiast tylko polityka Izraela. Temu sluzy rowniez mitologizowanie negatywne. Nasuwa sie twierdzenie, ze niezmiernie brakuje nam obrazow i postaci negatywnych. Tracimy wiec czas na ich ciagle poszukiwanie.

 39. D.Passent: Zaproszenie …. „Prof. Jan HARTMAN – filozof, publicysta, pełen temperamentu bloger …”.

  To chyba krytyka „filozofa” Hartmana za „temperament” z ostatniego felietonu, że Żydzi zdradzili (chyba jego ― Hartmana) nie wszyscy, ale na pewno zdradzili.

 40. tejot
  3 grudnia o godz. 20:58

  Brak treści zastąpiony został związkiem chemicznym H2O. Strasznie się męczysz, na co ci to?

 41. maciek.g
  3 grudnia o godz. 19:33

  „rozpaczliwa próba odejścia gdy zorientowali się, że są w innym miejscu niż się spodziewali, uderzenia gałęzi o samolot ich otrzeźwiło …”.

  Spróbuj wjechac samochodem w gałęzie, jakieś krzaki na przykład. Może będziesz miał porysowana karoserię, ale czy samochód się rozpadnie? 🙂
  Tu-154 miał masę 70-80 samochodów osoboywch, trochę wyobraźni z tymi gałęziami.

 42. radzilowJedwabne
  3 grudnia o godz. 18:54

  „Serdecznie gratulacje. Rozumiem, ze ten Boeing B737 MAX to dzielo polckich projektantow i inzynierow”?

  Skądże znowu, wszystkie boeingi jak wiadomo budowane są w Tel Awiwie. Kiedyś wszystko pochodziło ze Związku Radzieckiego, teraz z Izraela (przynajmniej w twojej umęczonej głowie).

  Nieustajace pozdrowienia od KJ 🙂

 43. @Mauro Rossi

  „Skądże znowu, wszystkie boeingi jak wiadomo budowane są w Tel Awiwie. ”

  W Izraelu nic sie nie buduje, przeciez wiadomo, ze „pejsate moski” umieja tylko _robuc geszeft_, nawet szagier mowil ze uny guupie som. A dziwnym trafem ten Izrael na ktory po raz kolejny usilujesz nasrac jest najwiekszym na swiecie eksporterem dronow. To nie w „mojej chorej glowie”, durniu – tylko sprawdzalny fakt:

  „The biggest exporter of unmanned aerial vehicles, which are fast becoming essential to governments worldwide for both military and civilian uses, isn’t the United States, China or other major power. The big winner in this booming global market is Israel. And that creates a lot of geopolitical complications, for the obvious reasons”

  https://qz.com/102200/why-israel-dominates-global-drone-exports/

  Na rzygi brunatnych hejterow – sprawdzalne fakty.

 44. @Mauro Rossi
  „Skądże znowu, wszystkie boeingi jak wiadomo budowane są w Tel Awiwie. ”
  W Izraelu nic sie nie buduje, przeciez wiadomo, ze „pejsate moski” umieja tylko _robuc geszeft_, nawet szagier mowil ze uny guupie som. A dziwnym trafem ten Izrael na ktory po raz kolejny usilujesz na.rac jest krajem, w ktorym powstaje polowa procerow Intela (projekty) i co trzeci (produkcja). . To nie w „mojej chorej glowie”, durniu – tylko sprawdzalny fakt:

  How Israel saved Intel

  Five hundred employees and guests crowded under a white tent half the length of a football field at Intel’s Santa Clara, Calif., headquarters as Chief Executive Paul Otellini put his company’s newest line of computer chips through their paces.

  “These are the best microprocessors we’ve ever designed, the best microprocessors we’ve ever built,” Otellini said. “This is not just incremental change; it’s a revolutionary leap.”

  Otellini’s pronouncement relegated to obsolescence Intel’s Pentium chip, which once powered more than 80 percent of the world’s personal computers. That wasn’t the only surprise last July.

  Most Read Stories
  ICE tracks down immigrant who spoke to media in SW Washington: ‘You are the one from the newspaper’
  UW to play in Fiesta Bowl against Penn State; Huskies No. 11 in final College Football Rankings
  Bush Hamdan returning to Montlake to serve as Huskies’ offensive coordinator
  Reports: Shohei Ohtani eliminates Yankees and several others teams from consideration; Mariners considered a finalist
  Garfield 4-star recruit Tre’Shaun Harrison de-commits from Oregon amid rumors of Willie Taggart to Florida State
  Unlimited Digital Access. $1 for 4 weeks.
  A camera zoomed in on engineers in lab coats in Haifa, Israel. The video revealed that the chip Intel is counting on to recover from a battering by Advanced Micro Devices (AMD) wasn’t invented in Silicon Valley. Instead, Intel is betting on a group of Israeli mavericks and a design bureau 7,400 miles away.

  Shmuel Eden, former head of the Israel Development Center, where the new Core 2 Duo was created, says he’s fed up with the perception that Intel’s prowess is fading.”

  https://www.seattletimes.com/business/how-israel-saved-intel/

  „How Israel saved Intel” – to tytul z Seattle Times a nie na przyklad z Talmudu, zebys sie durniu nie przy..lalal.

  Na rzygi brunatnych hejterow – sprawdzalne fakty.

 45. @Mauro Rossi
  „Skądże znowu, wszystkie boeingi jak wiadomo budowane są w Tel Awiwie. ”
  W Izraelu nic sie nie buduje, przeciez wiadomo, ze „pejsate moski” umieja tylko _robuc geszeft_, nawet szagier mowil ze uny guupie som. A dziwnym trafem twoj (podobno) kra, Polska – wyprodukuje kolejne tysiac rakiet Spike na izraelskiej licencji. Usilowales wczesniej, hejterze i klamczuchu, nafajdac i na te rakiety i klamales, pudlu ze ponoc niedobre. No i dzwinym trafem obecne polskie wladze zdecydowaly o zakupie jeszcze tysiaca zestawow.

  „Kolejny tysiąc pocisków Spike dla polskiej armii | Z kraju – TVN24 BiS

  tvn24bis.pl/…/kolejny-tysiac-pociskow-spike-dla-polskiej-armii,60…

  Dec 17, 2015 – Tysiąc kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike kupi polska armia od zakładów Mesko – zakłada umowa podpisana w czwartek w podwarszawskim oddziale firmy..”

  http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/kolejny-tysiac-pociskow-spike-dla-polskiej-armii,603947.html

  Na smeirdzace rzygi brunatnych hejterow – sprawdzalne fakty.

 46. D. Passent: „Ważny ekspert amerykański, George Friedman, nie rozumie Polski”.

  Friedman naturalnie nigdy nie zrozumie Polski jaka wyłania się z czarnej legendy krajowej opozycji i nonsensów wypisywanych pod wpływem tejże opozycji w liberalnej prasie światowej. Jako były dyplomata zapewne Pan wie, że rządy dużych państw, oraz takie instytucje jak Stratfor, mają poważne źródła informacji, nie mające wiele wspólnego z medialnym rynsztokiem. Między innymi dlatego Friedman jest dobrze poinformowany o sytuacji w Polsce i amerykańskiej polityce sprzeciwiającej się niemiecko-rosyjskiemu kondominium w naszej części Europy. Opozycja zamiast na USA postawiła na złego konia (raczej słabnącą chabetę) i dlatego teraz nie może na wiele liczyć, tym bardziej, że pokazała wybitną nieudolność w rządzeniu. Nich Pan Redaktor spróbuje wyrwać się z kokona medialnego to zobaczy prawdziwy obraz kraju, nie karykaturalny, wytworzony przez oszalałą z powodu utraty władzy opozycję. Piszę to zdając sobie sprawę z nikłej realności tej propozycji; jak mówi chińskie przysłowie: ryb w wodzie może nie być, ale ryby nigdy nie opuszczają wody.

 47. Intel to tak naprawdę zbitka od słów In Tel-aviv, bo tam mieści się centrum badawczo-rozwojowe tej firmy, think tank, IA i w ogóle.

  Wszyscy wiedzą, że Izrael buduje odrzutowce. Odrzutowce ósmej generacji, zupełnie niewidzialne. To znaczy niewidoczne. El-Al jakoś na ich jeszcze nie lata, nadal używa samoloty produkcji amerykańskiej, widoczne gołym okiem. Pewnie żeby nie zdradzić tajemnicy produkcji swoich maszyn.

  Za to mandarynki są naprawdę super !

 48. @Mauro Rossi
  „Skądże znowu, wszystkie boeingi jak wiadomo budowane są w Tel Awiwie. ”
  W Izraelu nic sie nie buduje, przeciez wiadomo, ze „pejsate moski” umieja tylko _robuc geszeft_, nawet szagier mowil ze uny guupie som. A dziwnym trafem wasz prawicowy portal „Niezalezna.pl” podaje, co nastepuje:

  „ŚWIAT / WIADOMOŚĆ / 18.01.2017, godz. 20:15
  Izraelska tarcza rodem z „Gwiezdnych Wojen … Izrael uruchomił zaawansowaną tarczę antyrakietową, określaną jako Arrow-3. Dzięki nowej technologii państwo żydowskie może niszczyć nie tylko rakiety balistyczne dalekiego zasięgu, ale także satelity na orbicie okołoziemskiej – podaje Reuters.

  Tarczę antyrakietową Arrow-3 z powodzeniem można nazwać bronią antysatelitarną, gdyż jest zdolna do niszczenia celów w przestrzeni kosmicznej.”

  http://niezalezna.pl/92476-izraelska-tarcza-rodem-z-gwiezdnych-wojen

  To z waszego portalu Niezalezna.pl a nie na przyklad z Jerusalem Post – jakbys sie chcial przyp..lac. Nie z mojej „chirej glowy” tylko z waszego portalu „Niezalezna”.

  Na rzygi brunatnych hejterow – sprawdzalne fakty.

 49. „Co do Macierewicza, to sprawa jest dla mnie prosta: jeżeli prezydent doprowadzi do jego dymisji, nie zagłosuję na Andrzeja Dudę w żadnych wyborach, nawet gdyby jego miejsce miał zająć Tusk” – pisze Tomasz Sakiewicz w tekście, który w środę ukaże się w „Gazecie Polskiej”, a którego fragment publikuje dziś portal Niezalezna.pl.

  Dobre ! A dopiero będzie się działo jak Jarek kopnie w kalendarz z kotami. Szczakiewicz nadaje ton, z kamerdynera władzy chce się zrobić kamertonem.

 50. @Jakupski

  „Wszyscy wiedzą, że Izrael buduje odrzutowce. ”

  Jak owno wiesz na jakis temat to nie rozdziawiaj ryja. Izrael produkowal od cholery odrzutowcow, dobrze sie przysluzyly podczas m in wojny pazdziernikowej. Moze sie durniu znasz na tym, jak u Hansa zasilek wyzebrac – ale na niczym innym.

  Wasza pudlu Wikipedia: „Israel Aircraft Industries Kfir (hebr. כפיר, Młody Lew) – izraelski myśliwiec produkowany przez firmę Israel Aerospace Industries (IAI). — . Ostatecznie to osobista decyzja ówczesnego ministra obrony Izraela Szymona Peresa o kontynuowaniu dalszych prac zadecydowała o przyszłości Kfira. Pierwszy seryjny samolot został dostarczony siłom powietrznym 14 kwietnia 1975 roku. Ostatnią produkowaną seryjnie wersją był Kfir C-7. Wiosną 1986 roku zaprzestano produkcji samolotu. Zbudowano 212 egzemplarzy (wszystkich wersji).”

  Do dzisiaj Kfiry lataja m in w Ameryce Lacinskiej, przez jakis czas uzywali Kfirow Amerykanie jako przeciwnikow do szkolenia pilotow do walk powietrznych. Dobra, co bede durnej kupie tlumaczyl, nie warto.

 51. @Jakupa nafajdala:

  „Intel to tak naprawdę zbitka od słów In Tel-aviv, bo tam mieści się centrum badawczo-rozwojowe tej firmy, think tank, IA i w ogóle.”

  Na te smrody mozna powtorzyc wypowiedz Seattle Times.

  „How Israel saved Intel …. A camera zoomed in on engineers in lab coats in Haifa, Israel. The video revealed that the chip Intel is counting on to recover from a battering by Advanced Micro Devices (AMD) wasn’t invented in Silicon Valley. Instead, Intel is betting on a group of Israeli mavericks and a design bureau 7,400 miles away.”

  To po zagranicznemu wiec i tak nie zrozumiesz. A teraz rechocz, rurna kupo, z „pejsatych moskow”. I chwal sie, ze LOT kupil amerykanski samolot. Pod tym wzgledem dogoniliscie Kenie, tez kupila Dreamlinery.

 52. @Jakupski
  „Wszyscy wiedzą, że Izrael buduje odrzutowce. ”
  Jak owno wiesz na jakis temat to nie rozdziawiaj ryja. Izrael produkowal od cholery odrzutowcow cywilnych, tzw business jetow, IAI Westwind i IAI Astra. Moze sie durniu znasz na tym, jak u Hansa zasilek wyzebrac – ale na niczym innym. Po polsku nie ma wpisu w Wikipedii – ale jest po angielsku:

  „srael Aerospace Industries (IAI) developed the Astra from its Model 1124 Westwind business jet. Work on an improved Westwind began in the late 1970s,[4] with the first prototype flight on March 19, 1984.[5] The first production Astra flew on March 20, 1985, with FAA certification granted on August 29, 1985 and customer deliveries starting in 1986.[5]

  The original 1125 Astra was replaced by the Astra SP, announced in 1989; 37 were built. The third variant, the Astra SPX, flew for the first time in August 1994. This variant was renamed G100 from September 2002 following Gulfstream’s acquisition of Galaxy Aerospace, which held the Astra certifications, in May 2001.”

  To po zagranicznemu wiec i tak nie zrozumiesz. A teraz rechocz, rurna kupo, z „pejsatych moskow”. I chwal sie, ze LOT kupil amerykanski samolot. Pod tym wzgledem dogoniliscie Kenie, tez kupila Dreamlinery.

 53. @Mauro Rossi, Jakupski

  Chyba bedziecie musieli tego Boeinga bojkotowac albo costam, bo w samolotach Boeinga jest calkiem sporo koszernej wkladki. Znaczy kupionej na Zydach. Od tych „pesjatych moskow” z ktorych tak sie lubicie posmiac.

  Witryna Boeinga:

  http://boeing.mediaroom.com/2012-06-14-Boeing-Selects-Elbit-Systems-to-Provide-Low-profile-Head-up-Display-for-Fighter-Jet-Advanced-Cockpit-System

  „Boeing Selects Elbit Systems to Provide Low-profile Head-up Display for Fighter Jet Advanced Cockpit System

  LPHUD decision presents additional opportunities for Elbit subsidiary AEL Sistemas in Brazil
  PORTO ALEGRE, Brazil, June 14, 2012 — The Boeing Company [NYSE: BA] has selected Elbit Systems to provide a low-profile head-up display (LPHUD) that will be part of the Advanced Cockpit System for Boeing fighter jets”

 54. Radziu, dumny synu „jamnika” z Umschlagplatzu, relaks 😉 Twój koszerny kwik naprawdę lata mi sraelskim (pisownia z twojego kwiknięcia wyżej) odrzutowcem wokól tej częsci ciała, której ty używasz do myślenia, a inni do siedzenia.

  Pozdrawiam cię serdecznie, biedny, mały wojowniku.

 55. @jakupski

  „Twój koszerny kwik napra”

  Zprobuj zajarzyc, smierdzaca kupo naziolskiego obornika, de jak nie masz Hansa albo paru „granatowych” do pomocy, to twoh plugawy bluzg nie jest najpelszym pomyslem. Po prostu otrzymujesz w durny ryj tym samym lajnem, ktorym usilujesz chlustac.

 56. @Daniel Passent

  Ile trzeba czekac na tego bana? Nastapi w koncu czy nie? No bo jak sie ban bedzie spoznial, to neonazistowskie brunatne hejterstwo nie bedzie mialo monopolu na wypowiedzi. Czyzby kbebli zabraklo?

 57. Hehe, Radziu, jakieś szkielety w rodzinnej garderobie ?

 58. W wywodzie Friedmana tylko jedno jest sprzeczne z rzeczywistością, to mianowicie, że Polska jest mocarstwem regionalnym. I chciałoby się rzec, że każdy to widzi. Każdy z wyjątkiem pisowców, bo oni widzą Wielką Polskę, przewodzącą Międzymorzu i nie dają sobie wytłumaczyć, że to „fatamrugana” jakaś, czyli „złudzenie apteczne”. życzenia najpobożniejsze z pobożnych.
  Ale, czy może to dziwić w enklawie ciemnoty i biedy, w kraju, w którym aktorzy grający w serialach role lekarzy są zaczepiani przez przechodniów i proszeni o porady, przepisywanie recept itp., w kraju, w którym wierzy się, że na Jasnej Górze szwedzki rajtar uderzył w twarz Maryję Królową Polski, że 3000 lat temu Polska była imperium, że Tusk z Putinem zabili Lecha Kaczyńskiego, czarny kot zwiastuje nieszczęście, gromnica odpędza burze, gdzie sposobem na suszę jest modlitwa, gdzie wierzy się, że dobrobyt, potęgę można osiągnąć na skróty, z dnia na dzień, a nie dzięki wytężonej pracy całych pokoleń.
  Ciemny, bity w du*pę przez stulecia w dupę lud polski, dziedziczący wady i kompleksy przeszłych pokoleń, nie wyciągający wniosków na przyszłość, tkwiący po uszy w bogojczyxnianych mitach, snach o potędze, wrogi nowoczesnej edukacji, akceptuje jedynie to, co lubi o sobie słyszeć, a więc bohaterski, dumny, honorowy, kochany przez bozię i znienawidzony -przez te wlasnie przymioty- przez siły zła, czyli wszystkich, z wyjatkiem Węgrów.
  Lud lubi słuchać, że „armia polska jest niezwyciężona”(sic) – słowa Macierewicza, że przewodzimy Międzymorzu, że wszyscy sie nas boją i nam zazdroszczą JPII,husarii, cudu nad Wisłą, że (od dwóch lat) jesteśmy potęgą gospodarczą, że odisalmizujemy Europę, że Trump i jego naród pasjami nas kochają. itd.itp.

 59. @Jakupski

  „Radziu, dumny synu „jamnika” z Umschlagplatzu,”

  Smierdzacy naziolski bluzg odnotowany, spuszczony z woda. Fajnie jednak, ze jestes dumny z Umschlagplatzu.

  O tych izraelskich odrzutowcach, z ktorych tak sie rechoczesz – wasza Wikipedia:

  „US Navy
  Największym po Izraelu użytkownikiem Kfirów były Stany Zjednoczone. W 1984 r. podpisano porozumienie z US Navy, na mocy którego dwanaście zdemobilizowanych Kfirów C-1 zostało wypożyczonych do USA. Miały one symulować w prowadzonych przez marynarkę ćwiczeniach radzieckie samoloty MiG-21 i MiG-23. W kwietniu 1985 r. pierwsze trzy Kfiry znalazły się na wyposażeniu VF-43 tzw. eskadry agresorów (Aggressor squadron) w bazie Oceana. Amerykańskie maszyny miały nieco mniejsze i o większym skosie dodatkowe płaty w przedniej części kadłuba i tak zmodyfikowane nosiły oznaczenie F-21A Lion. Samoloty uzyskały bardzo pozytywne opinie co zaowocowało kolejnym zamówieniem, tym razem z US Marine Corps na wypożyczenie kolejnych trzynastu samolotów. W 1987 roku samoloty trafiły do VMFT-401 w Yuma w Arizonie. W 1989 roku wszystkie „amerykańskie” Kfiry powróciły do Izraela”

 60. @jobrave

  ” dzięki wytężonej pracy całych pokoleń.”

  Prosze zwrocic uwage na fakt, ze hejterstwo nigdy sie jakos nie pochwali jakimkolwiek zawodem czy wyksztalceniem (chyba ze komicznym, vide „jako magister” (wiesiek59).

  Hejterstwo odnosi sie z bezbrzezna pogarda do kazdego, kto wykonuje jakakolwiek pozyteczna prace. MR & Wiesiek59 nasadzali klockow pod adresem spawaczy, kafelkarzy, wiejskich lekarzy, prawnikow („papuga”). Hejterstwo wypowiada sie z pogarda o „robolach”. Jak sie odnosi wladza do np lekarzy czy sedziow – kazdy widzi.

  Moze calkiem serio imponowac, ze ciagle jeszcze nie brak mlodych ludzi, chetnych do podjecia studiow medycznych. Tyle lat ciezkiej, trudnej nauki, tyle lat wysilku – zeby uslyszec „Pokaz lekarzu co masz w garazu”.

  Znaczy „Niech jada”.

 61. Przodowniczki i Przodownicy pisujcie sie pod:

  Motyw eliminacyjny jest dosc wyrazny nie tylko w antysemityzmie polskim. Jest on bowiem wszechobecny w calej Europie Srodkowej. Pokrywa sie to niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym. Stereotyp dominacji politycznej zydow funkcjonuje i nikomu nie przyjdzie do glowy, aby to po prostu sprawdzic. Nalezaloby sie wiec zastanowic nad rzeczowa krytyka lub narazac sie na ironie obecnych w blogosferze z lizakowego obszaru myslenia.

  Ciekawe jest jednostronne postrzeganie konfliktu izraelsko-palestynskiego. Nie dziwi mnie tu calkowita “zgodnosc” i jednomyslnosc (rzadko wystepujaca w innych kwestiach) Zgromadzenia Ogolnego UN. Sprzecznosc tej kwestii polega na tym, ze wielu zarzuca swiatu lobby proizraelskie, a tak naprawde oprocz USA, Izraela, Mikronezji, Wysp Marshalla, Palau i Ugandy wszyscy glosuja przeciw Izraelowi. W 40.000.000 polskiej populacji. Izrael zastapil dla niektorych (ni)ejako “brzydkie” slowo zyd.

  Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael. Izrael krytykuje wiekszosc, Palestynczykom finansowo pomaga jedynie UE, pozostali, w tym kraje arabskie, chetnie zapominaja o bratniej pomocy. Utozsamianie Panstwa Izrael ze spolecznestwem izraelskim jest niedorzecznoscia sama w sobie. Oczywiscie, ze nie mozna utozsamiac krytykow Izraela z antysemitami. Mozemy i powinnismy sie jednak zastanowic nad tenorem owych krytyk oraz uzywania tychze jako kola ratunkowego. Mamy bowiem do czynienia rowniez z peanami wobec Izraela ze strony politykow prawicowych na swiecie, ktore raczej szkodza znacznej lewicowej mniejszosci w Jerozolimie.

 62. Przodowniczki i Przodownicy, podpisujcie sie pod:

  Zmienil sie sposob postrzegania Zydow Polskichw w Polsce w ciagu ostatnich dwu dziesiecioleci. Nie mowi sie dzisiaj o judeo-chrzescijanskich korzeniach Polski, lecz o tradycji lacinskiej.

  Tak dokonuje sie zmiana dyskursu i paradygmatu spolecznego oraz ustawienie w tym samym szeregu zydow oraz nie-chrzescijan., z socjalistami i „demokratami“.

  Izrael zastapil dzisiaj niejako “brzydkie” slowo Zyd. Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael.

  Izrael krytykuje wiekszosc, Palestynczykom finansowo pomagala jedynie UE, pozostali, w tym kraje arabskie, chetnie zapominaja o bratniej pomocy. Utozsamianie Panstwa Izrael ze spolecznestwem izraelskim jest niedorzecznoscia sama w sobie. Niedorzecznoscia jest wrzucanie do jednego “worka” wielomilionowej dosc heterogennej, polaczonej religia spolecznosci. Zakladam, ze w Izraelu zyja rowniez ateisci. Poza tym 38 roznych nacji roznych wyznan.

  Sadze, ze obecny antysemityzm w Polsce nie ma nic wspolnego z polityka Izraela. Oczywiscie, ze nie mozna utozsamiac krytykow Izraela z antysemitami. Moim zdaniem nalezaloby w toczacych sie debatach o antysemityzmie oddzielic kwestie Holokaustu i antysemityzmu oraz rzekomego antypolonizmu.

  Fakt ukrywania antysemityzmu nie swiadczy o jego zaniku. Antysemici ulegaja rowniez pewnemu procesowi rozwoju i zmieniaja tenor swoich wypowiedzi. Dotyczy to rowniez kosciola. Zmian tych nie mozna jednak postrzegac jako zanik antysemityzmu. Mam nadzieje, ze w blogosferze swiadomosc odpowiedzialnosci za nasza przyszlosc bedzie nadal rosla. Mamy bowiem czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca Zydow i Zydzi w UB mordujacy Polakow.

  Moim zdaniem, dziesiatki lat po wojnie mozliwa jest rzetelna analiza tamtych czasow bez uciekania sie do relatywizowania losu zydow polskich. Poza tym synowie oraz corki Zydow aktywnie dzialajacych w owczesnym aparacie bezpieczenstwa zaplacili adekwatna cene w swojej walce aby Polska byla Polska (KOR) wiezieniem i ponizeniem. Zaplacili tez proba pokazania prawdy: Mimo ze urodzeni ponad dwadziescia lat po smierci Stalina nie uciekaja od odpowiedzialnosci za zlo wyrzadzone przez ich protoplastow. Nie neguja koniecznosci poczucia odpowiedzialnosci.

  Przychodzi mi na mysl Canetti; “tylko ten kto jest w stanie poczuc wstyd, traktuje siebie powaznie”. Druga, pozytywna strona odslaniajaca szarocienie naszej przeszlosci broni sie sama i nie widze koniecznosci jej zaznaczania. Mowienie jednak o dzisiejszym antypolonizmie, gdy zajmujemy godne miejsce w strukturach europejskich jest przynajmniej nieporozumieniem. Porownujac przytoczone argumenty swiadczace o obecnym antysemityzmie w Polsce z potencjalnym i realnym antypolonizmem zaczynam sie zastanawiac, czy Polacy wychodza sobie na przeciw, czy przeciw.

  Wyobrazam sobie “przebranego za ortoksyjnego Zyda” autora artykulu o antypolonizmnie spacerujacego po Krakowie lub Warszawie oraz tego samego autora “przebranego za mnicha” spacerujacego po Jerozolimie.
  Majac klopoty ze snem widze w polsnie wszedzie w Polsce “Mlodziez Wszechizraelska” szykanujaca Polki i Polakow na ulicach polskich miast. Obudzony widze Mlodziez Wszechpolska, ciagle politycznie obecna w Polsce. Dlatego wazne byloby okreslenie miejsca i czasu wystepowania obu zjawisk goraco dyskutowanych w blogosferze.

 63. Reasumuje za Stanislawem Janeckim oraz Jerzym Slawomirem Macem:
  – milczenie/ summa wlasna; ciagle poszukiwanie okolicznosci lagodzacych oraz tlumaczenie przyczyn nie zmienia faktow milczenia i zaniechania.

  – obojetnosc/ jeden przyklad dajacy wiele do myslenia; Getto sie palilo, a za murem krecily sie karuzele. Wielu Zydow pozostalo w Getcie, bo tam czuli sie bezpieczniejsi. Zdaje sobie sprawe z paradoksu tego twierdzenia, proponuje jednak sie na tym zastanowic.

  – chciwosc/przejecie nieruchomosci i majatku polskich wspolmieszkancow(Zydow). W przedwojennej Warszawie 40% nieruchomosci bylo wlasnoscia Zydow.

  – tchorzostwo/tlumaczenie biernosci kara smierci jest kolejnym eufemizmem; kara smierci grozila rowniez za zabicie prosiaka oraz handel miesem, sluchanie radia, za posiadanie nie zarejestrowanych krow, za niedozwolone pieczenie bulek…Za uczestnictwo w walce podziemnej. Paradoksem jest, ze wielu sprawiedliwych z polskiej spolecznosci nie ujawnialo faktu ratowania Zydow z powodu leku przed reakcja sasiadow.

  – niewdziecznosc/w 1939 roku sluzylo wpolskiej arii 100.000 Zydow po mobilizacji. 32.000 zginelo w walkach, pozostali wzieci do niewoli zostali zamordowani. Ponad 400 Zydow w polskich mundurach zostalo zamordowanych w Katyniu. W Monte Cassino znajduja sie 43 groby Zydow, zolnierzy drugiedo korpusu. Jedna trzecia deportowanej populacji do sowjeckiej Rosji stanowili Zydzi.

  – odrzucenie/ traktowanie trzech milionow obywateli jako obcych. Na poczatku lat trzydziestych 27% polskich przedsiebiorstw nalezalo do Zydow-Polakow, ktorzy placili podatki, dawali miejsca pracy, eksportowali polskie towary. W latach 1935 – 1937 mialy miejsce 150 pogromy.

  – panstwowy antysemityzm/ ponad siedemset lat probowali Zydzi integrowac sie spolecznie; wielu sie to udalo. Wiekszosc z nich byla traktowana jako obywatele drugiej klasy. Przypominam tu jednak rowniez pozytywny przyklad corki Pilsudskiego.

  – nadwyrezone sumienie/ w przedwojennej Polsce wiekszosc marzyla o pozbyciu sie Zydow z Polski. Tak sie tez przy pomocy nazistow stalo. Zydzi zdaja sobie jednak sprawe, ze my z takiego stanu rzeczy jestesmy zadowoleni.

  – Mit o Zydokomunie opisuje trafnie Krystyna Kersten. Zydzi stanowili 0,16% – 0,29% polskich komunistow przed wojna. Warta lektury jest praca Andrzeja Paczkowskiego “Zydzi w UB. Proba weryfikacji stereotypu”. Faktem jest, ze Zydzi nie odgrywali roli kluczowej w budowaniu komunizmu importowanego z ZSRR. Dziwi mnie przy tym percepcja Jaruzelskiego, ktorego wielu z nas chetnie oczysciloby z winy, polegajacej nie tylko na legitymizowaniu porzadku z czasow zaprzeszlych. On ten porzadek wspoltworzyl. Mamy czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca Zydow i Zydzi w UB mordujacy Polakow. Na 28.000 kadrowych pracownikow UB, 438 bylo Zydami.

  Dziesiatki lat po wojnie mozliwa jest rzetelna analiza tamtych czasow bez uciekania sie do relatywizowania losu Zydow polskich. Poza tym synowie oraz corki Zydow aktywnie dzialajacych w owczesnym apracie bezpieczenstwa zaplacili adekwatna cene w swojej walce aby Polska byla Polska (KOR) wiezieniem i ponizeniem. Zaplacili tez proba pokazania prawdy: Polecam lekture Jidele i artykulu “Zydzi i komunizm”.

  Mimo ze urodzeni ponad dwadziescia lat po smierci Stalina nie uciekaja od odpowiedzialnosci za zlo wyrzadzone przez ich protoplastow. Nie neguja koniecznosci poczucia odpowiedzialnosci. Ciekawe sa slowa Piotra Pazinskiego. Podobnie reaguja mlodzi Niemcy, pracujacy w bylych obozach w ramach akcji Sühne.

  – opetanie syjonizmem/ dekretem z 1946 roku majatek zydowski traktowano jak majatek niemiecki/ konfiskowany/ofiary, ktore przezyly Holokaust wyrugowano konsekwentnie z Polski do 68 roku.

  – codzienny i wszechobecny antysemityzm/ antysemicka retoryka po 1989 roku podczas kolejnych wyborow/ zwolnienie z zachety Andy Rottenberg/ podpisy 91 poslow i poslanek na sejm/prawie jedna piata/ przepraszajace slowa prezydenta nie wystarcza, niezbedne sa slowa kazdego z nas.

  Druga, pozytywna strona odslaniajaca szarocienie naszej przeszlosci broni sie sama i nie widze koniecznosci jej zaznaczania.

 64. Mauro Rossi
  4 grudnia o godz. 13:16
  Niedorzecznie utozsamia obecny rzad z Polska.

 65. No dobra, podroczyliśmy się ze spadkobiercą Żagwi – wystarczy. Trzym się, Radzio 🙂

 66. @Mauro Rossi nasadzil klocka:

  „Kiedyś wszystko pochodziło ze Związku Radzieckiego”

  Ciekawe, kiedy to bylo.

  Licencja na Fiata 125p – od Fiata z Turynu.
  Licencja na Fiata 126 – jw.
  Licencja na telewizory kolorowe – z Francji.
  Licencja na magnetofony szpulowe, pozniej kasetowe – Grundig.
  Lokomotywy – licencja z Wielkiej Brytanii
  Autobusy – licencja z Francji, wczesniej takze z Wegier i z Czechoslowacji

  Moze chodzi o dobra kultury? jak wiadomo, w sowieckiej kolonii zwanej PRL mozna bylo ogladac wylacznie sowieckie propagandowe gnioty…

  … aczkolwiek za srodkowego Gomulki chodzilo sie na westerny z Johnem Wayne (Jeden przeci wszystkim), na filmy Disney’a (Piotrus Pan, alicja w Krainie Czarow, 101 Dalmatanczykow), w telewizji „Swiety”, „Dr Kildare” (pisownia??), „Belfegor czyli upior Luwru).

  Wyglada na to, ze MR lze jak bura sobaka, twierdzac iz „”Kiedyś wszystko pochodziło ze Związku Radzieckiego”.

 67. @Jakupski

  „spadkobiercą Żagwi”

  Spoko, zafajdana kupo naziolskiego obornika. Fajnie, ze sie pysznisz i chlubisz ” Umschlagplatzem. „Droczyc sie” nie bedziesz mial okazji, bo z odpowiednim sprzetem ciebie do samolotu nie wpuszcza. Mozesz jedynie drzec durnego ryja na Internecie. No i wuj, fajnie ze ze swoja duma z Umschlagplatzu sie publicznie obnosisz.

  @Daniel Passent

  Ile trzeba czekac na tego bana? Nastapi w koncu czy nie? No bo jak sie ban bedzie spoznial, to neonazistowskie brunatne hejterstwo nie bedzie mialo monopolu na wypowiedzi. Czyzby kbebli zabraklo?

 68. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 15:19
  To MR jest mierna pochodna ze Zwiazku Radzieckiego. Caly PiS jest powielaniem PRLu.

 69. @Saldo mortale

  „Caly PiS jest powielaniem PRLu.”

  Chyba sie nie zgodze.

  W PRL-u moglem chodzic do kina na amerykanskie filmy, ogladac w telewizji amerykanskie seriale („Kon ktory mowi”, „Czarownice”), za cztery zlote kupic sobie opowiadania Hemingway’a, „Zielone wzgorza Afryki” tegoz Hemingway’a to juz zlotych dziewiec. W PRL-u nikt nie probowal klamac, ze Zwiazek Radziecki wygral II-ga Wojne Swiatowa wylacznie o wlasnych silach, z „Tygrysow” mozna sie bylo dowiedziec sporo na temat bitwy o Anglie, na temat V1, alianckich konwojow do Murmanska. Dobre ksiazki o AK (np „Kolumbowie”). Pamietam sporo osob z AK-wska przeszloscia, jedni robili kariery naukowe, inni prowadzili jakies male firmy. Nikt z nich nie robil wrogow narodu.

  Pamietam doskonale, kto sie podlizywal herrenvolkom: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

 70. @ słowianin Stanisław:
  „IV RP naśladuje Kubę”
  No bez przesady ! Kuba ma przynajmniej opiekę zdrowotną na bardzo przyzwoitym poziomie

 71. @ Mauro z Rosji:
  „Spróbuj wjechac samochodem w gałęzie, jakieś krzaki na przykład. Może będziesz miał porysowana karoserię, ale czy samochód się rozpadnie? ”
  koniecznie się uparłeś żeby udowodnić że jesteś ignorantem ?
  Niepotrzebnie, wszyscy już wiedzą.
  Wjechanie samochodem z prędkością 300 km/h w gałęzie może się skończyć np przerobieniem go na kabriolet, urwaniem koła albo dachowaniem. Nie wierzysz to spróbuj. Wątpię czy byś się tego podjął przy 120………

 72. Lubicz56
  „dandy… Problem w tym, ze nawet w koalicji z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą i Estonią nie jestesmy i nie będziemy regionalną potęgą przynajmniej w konfrontacji z Niemcami czy Rosją. To wynika z prostej rachunkowości. Poza tym, wszystkie wymienione kraje mają juz swoich „protektorów” i raczej nie palą sie do politycznej awantury pod przewodnictwem Polski.”

  To nie tak. Friedman po prostu dostrzega, ze Polska ma potencjał, by w swoim regionie odgrywać wiodącą rolę. Słowo „potęga” jest zresztą mocno na wyrost i chyba niepotrzebnie zostało przez Friedmana użyte, skoro natychmiast prowadzi do nieporozumień. Konfrontacja z Niemcami czy Rosją, polityczna awantura, to sen szaleńca. Polacy nie są szaleńcami. Z drugiej strony Polska z jej naprawdę dużym potencjałem nie ma czego szukać w tak zwanym Trójkącie Weimarskim. Współpraca, dialog, ślicznie, ale to i tak by się odbywało, oczywiście w zakresie, jaki nam z góry wyznaczono. Pod każdym innym względem Polska jest tam tylko na doczepkę, żeby ładnie wyglądało na fotografii, a prawdziwe interesy ubijane są w Berlinie i Paryżu. Nasze naturalne miejsce jest w Grupie Wyszehradzkiej, gdzie Polska rzeczywiście mogłaby pełnić funkcję lidera. Na razie to tylko projekt, ale w przyszłości, kto wie.

 73. Pisze Daniel Passent: „Ważny ekspert amerykański, George Friedman, nie rozumie Polski.”

  Jak może zrozumieć skoro rząd polski o którego polityce mówi nazywa „Polską”?

  Wywiadu nie czytałem, ale po straszczeniu ktorego dokonał Gospodarz, jakoś nie mam ochoty po niego sięgac. I nie chodzi w tym przypadku akurat o opinie polityczne, które wygłasza Friedman tylko o dyskwalifikujące tekst uproszczenie jakim jest zastosowanie nazwy „Polska” w odniesieniu do rządu państwa polskiego. Przecież „Polska” to nie rząd ale w największym skrócie blisko 40 milionów ludzi tworzących dość skomplikowaną strukturę społeczną wyrażającą rozmaite interesy, aspiracje i co za tym idzie poglądy polityczne na temat własnego państwa i jego roli w świecie. Tego się nie da tak uprościć jak to czyni Friedman pod życzliwą kuratelą dziennikarki Gazety Wyborczej. To jest propagandowe nadużycie.

  Jako antidotum na uogólnienia Friedmana proponuję tekst Urszuli Ptak „Moje Niemcy od podszewki”. Jego autorka od 15 lat mieszka w Niemczech i na tej podstawie pokusiła się o dokonanie oceny współczesnych Niemiec. Z tym, że dokonała tego w sposób intelektualnie uczciwy zaznaczając w tytule i tekście, że chodzi o „jej” Niemcy”. Czyli Niemcy z „jej” perspektywy – z perspektywy „jej” doświadczeń i „jej” pozycji społecznej.
  Jak myślę z powodu tego podejścia, z góry wykluczającego autorytatywne uogólnienia, tekst zyskał dobre oceny czytelników (dyskusja pod nim). Jak również z tego powodu, że autorka wykracza poza banał uogólnień, widzi zróznicowanie społeczne Niemiec i stara się je zrozumieć.

  Fragment:

  „Nigdy nie czytałam w polskiej mainstreamowej prasie krytycznego artykułu o współczesnych Niemczech. Niemcy w liberalnych polskich mediach są krajem posiadającym jakąś nadzwyczajną moc, są krajem rządzonym przez mądrych i uczciwych polityków (w odróżnieniu od polskich, którzy są tylko źli i chciwi, niezależnie od tego, kto rządzi). (…) Oczywiście, Niemcy w mediach prawicowych to dla odmiany kraj zislamizowany, na granicy upadku. Ja na berlińskiej ulicy widzę kraj przeciętny.”

  Całość poniżej – polecam, bo naprawdę ciekawe w odróżnieniu od uogólnień Friedmana:

  http://krytykapolityczna.pl/swiat/moje-niemcy-od-podszewki/

 74. Obecny rząd polski, ze swoją kłótliwością rzeczywiście nadaje się na lidera Grupy Wyszehradzkiej lub na lidera jakiejkolwiek innej grupy, może za wyjątkiem Dolnej Grupy. Tam kiedyś był psychiatryk, ale się spalił za pierwszej Solidarności. Antek ocalał jak widać.

  Obecna Polsza to najlepiej pasuje w grupie z San Escobar…. fajnie brzmi. Waszczu chyba też jest jednym z uratowanych z Dolnej Grupy.

 75. Wniosek jaki z tego wynika dla polityki państwa jest banalny, ale wart powtórzenia. Nie należy naciągać poza granice wytrzymałości tolerancji ludzi na zmianę i adaptację, chociaż w różnych krajach będzie ona różna. Nie powinno się przesadzać zwłaszcza z masową imigracją, bo z pewnością rozbudzi ona w końcu nastroje wrogości. To dlatego politycy, którzy nie potrafią „kontrolować granic”, nie mogą liczyć na głosy swoich obywatelek i obywateli.
  http://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/skidelsky-niewygodna-prawda-o-masowej-imigracji/
  ============

  Znacznie dla mnie ciekawszy jest ten tekst.
  Impresja niemiecka, kontra analiza procesów.

  Imigracja to nie jest „samo dobro” podawane jako prawda objawiona, dogmat wykluczający dyskusję.
  Elity żyją w bańkach informacyjnych, kreśląc jakieś wizje teoretyczne i nie stykając sie z rzeczywistymi problemami ludzi, tyczącymi przeważającej większości społeczeństwa.
  Inżynieria społeczna się nie sprawdza.
  Szczególnie przy masowym napływie ludzi innych kulturowo, w krótkim okresie czasu.
  Nawet Niemcy „wymiękły”……

 76. „…Nasz kraj byłby silniejszy, gdyby..” nie destruktywna akcja PO i im podobnych wlaczajac
  w to Polityke i jej podobne osrodki wypisujace paszkwile na Polski rzad i Polskie spoleczenstwo.

 77. Internet stworzył szansę dotarcia do informacji alternatywnej, co wcale nie znaczy, że są to „fake news”. Oczywiście i takie bardzo często się pojawiają ale uważny i dociekliwy czytelnik ma możliwość weryfikacji i wyrobienia sobie własnego zdania. Celowo napisałem „uważny i dociekliwy” bo leming, niezależnie od opcji, którą popiera i lansuje nie zada sobie takiego trudu. Będzie wierzył ślepo w to co napisze Michnik czy jego alter ego Sakiewicz.

  Kiedyś, w epoce przed internetowej problem nie istniał, przynajmniej na taką skalę. Przekaz informacji miał charakter wertykalny, pionowy. Polegało to na tym, że ośrodki władzy poprzez podporządkowane sobie media przekazywały z góry na dół to co uważały za stosowne i słuszne dla poddanych. Tak działo się na tzw. „wolnym zachodzie” jak na zniewolonym wschodzie. Do tego dochodziła daleko posunięta izolacja obydwu grup odbiorców i interes się kręcił.
  https://wolnemedia.net/algorytm-prawdy-czyli-imperium-kontratakuje/
  ==========

  Fakt.
  Dzieje się to na naszych oczach.

 78. @Jacobsky
  4 grudnia o godz. 16:55
  Obecny rząd polski, ze swoją kłótliwością rzeczywiście nadaje się na lidera Grupy Wyszehradzkiej lub na lidera jakiejk”

  /belkot ciach/

  Dobra, dobra, zafajdana kupo naziolskiego obornika. Fajnie, ze sie pysznisz i chlubisz ” Umschlagplatzem. „Droczyc sie” nie bedziesz mial okazji, bo z odpowiednim sprzetem ciebie do samolotu nie wpuszcza. Mozesz jedynie drzec durnego ryja na Internecie. No i wuj, fajnie ze ze swoja duma z Umschlagplatzu sie publicznie obnosisz. Twoje zas.ane wywody na tematy rozne mozna spokojnie spuscic z woda. Arto jednak przypominac, ze sie pysznisz i chlubisz Umschlagplatzem.

  A teraz dalej drzyj ryja.

 79. Polska jest krajem niepodległym i żadna komuna europejska nie będzie dyktować Polsce co ma robić.

 80. „Polacy nie są szaleńcami” – wywodzi @dandy (16:13).
  I słusznie. To nie znaczy, że Polacy – w sensie tak ogólnym – nie są zasmarkańcami. Z jednej strony marzy im się równość dochodów i świadczeń z Niemcami i Francuzami. Z drugiej – „nie mają czego szukać w tak zwanym Trójkącie Weimarskim”. Z jednej strony śliną broczą i z apetytem patrzą na niemiecką konsumpcję. Z drugiej nie chce im się podjąć wysiłku, aby zdobyć pozycję jednego z dużych decydentów w Europie.

  To oczywiście wykorzystuje prezes JaKa dla swej polityki „cała władza w ręce moje, znaczy PIS”. Pluje w propagandzie wewnętrznej na Brukselę i jej tzw. elity, agituje wyborców do walki z „kondominium”, Polskę stawia okoniem wobec wszelkiej wspólnej polityki imigracyjnej, demonstracyjnie wypisuje się z polityki obronnej (a potem cichcem powraca). A na forum Unii wysyła ludzi, aby obstrukcję założyć na Tuska.

  I jego trolle dowodzić muszą, że nie dla psa kiełbasa, oś Paryż-Berlin-Warszawa jest nie do udźwignięcia przez umęczony lud. Polacy nie są szaleńcami. To ich rząd od dwóch lat jest szalony.

 81. @Lider4

  „Polska jest krajem niepodległym i żadna komuna europejska nie będzie dyktować Polsce co ma robić.”

  Twoj kraj moze oczywiscie nafajdac na zobowiazania traktatowe wynikajace z czlonkostwa w Unii Europejskiej. Moze takze nafajdac na zobowiazania traktatowe wynikajace z podpisanych i ratyfikowanych wczesniej umow miedzynarodowych.

  Olewac l lamac zobowiazania traktatowe wynikajace z czlonkostwa w Unii Europejskiej oczywiscie mozna – ale wtedy trzeba bedzie gospodarowac bez plynacej w Brukseli wielkiej rzeki szmalu. No i bedzie trzeba z powrotem wziac na utrzymanie trzy miliony Polakow, co sobie powyjezdzali do krajuw UE. To chyba sie dobrze sklada, bo do tych stoczni co sie reaktywuja i tych fabryk, co wyprodukuja milion czy dwa elektrycznych aut bedzie potrzebna sila robocza.

  Mozna tez lamac obowiazania traktatowe wynikajace z podpisanych i ratyfikowanych wczesniej umow miedzynarodowych. idac droga Iranu i Korei Polnocnej. I dorobic sie takiego dobrobytu jak te wlasnie kraje.

 82. @ Wiesiek:
  „Kiedyś, w epoce przed internetowej problem nie istniał, przynajmniej na taką skalę. Przekaz informacji miał charakter wertykalny, pionowy. Polegało to na tym, że ośrodki władzy poprzez podporządkowane sobie media przekazywały z góry na dół to co uważały za stosowne i słuszne dla poddanych”
  taaa…… Np Biały Dom przez podporządkowane sobie media przekazał informację o aferze Watergate i tylko zupełnie przypadkiem Nixon przegrał wybory…….
  Nawet w Polsce za komuny, przynajmniej w okresie który pamiętam (Gierek) dociekliwy i uważny czytelnik mógł w oficjalnie wydawanej prasie dowiedzieć się o faktach niewygodnych dla władzy. Tyle, że wtedy człowiek analizował prasowe doniesienia a dzisiaj przeciętny użytkownik internetu łyka wszystko jak tuczna gęś. Dzięki temu władza może znacznie łatwiej manipulować opinią publiczną. Kiedys trzeba było w jakiś sposób „przekupić” dziennikarzy, dzisiaj wystarczy niewielkim kosztem wklejać na popularnych portalach komentarze „pochodzące od zwykłych obywateli” . Koszt jest nieporównywalnie niższy

 83. @teo

  „To ich rząd od dwóch lat jest szalony.”

  Rzad pochodzi z demokratycznego wyboru. Odzwierciedla poglady Narodu.

  Poza tym raz-dwa sprawa sie rozwiaze. Przeciez Szkopy za chwile beda musialy wyplacic reparacje wojenne. Znaczy czrerysta mld eurosow czy costam. Bo jak nie to reka noga mozg na scianie!

 84. @Mauro Rossi nie może się wydobyć z kokonu Opus Dei,
  bo nędza zagnieździła by się w jego chacie.
  Ten niezwykle płodny w doniesienia do suwerenowego prokuratora jest przekonany, że jest zarządcą prawa, sprawiedliwości, sumień i wiary. Jak się nie powściągnie, bo zarówno Zbysio jak i Jaruś zerwą zawartą z nim koalicję z nim! I Rudy nie pomoże!

  Królów gadania mamy w kraju nadmiar!!!
  Szczególnie gdy nogi u stoła są powyłanywane!!!

  Wina Tuska firmy rewindykacyjne są gotowe przejąć po bandycko niskiej cenie.
  No wprost @wyzysk na bezczela!

 85. @Wiesiek59

  „dociekliwy czytelnik ma możliwość weryfikacji ”

  … a pilny uczen Marka Webera ma mozliwosc korzystania ze wspolnej ubikacji. Oraz mozliwosc smetnego darcia ryja o zlym Sorosie i ciezkim losie. Emerytura cieniutka, na zmywak do Londynu juz nie przyjma, bo rzadie wloski calkiem siwe.

  Lada moment Wiesio bedzie musial wyskakiwac z kasy, Polska kupi SkyCeptory. Emerytur nie obetna, ale swiatlo, czynsze, leki – wszystko podrozeje. A na to nawet przemadre nauki Marka Webera nie pomoga.

 86. Mad Marx
  4 grudnia o godz. 17:36

  Bernstein mógł pisać o wszystkim, bo było to PRZED koncentracją mediów w rękach nielicznych- bodaj sześciu konglomeratów.
  Obecnie zostałby na przykład tak jak Assage, oskarżony o gwałt i wyłączony z obiegu.
  To już inne czasy, choć metody pozbywania się niepokornych się nie zmieniły.

  Na marginesie……
  Być może, obecna fala oskarżeń o molestowanie, jest sterowana.
  Oprócz niewątpliwych seksoholików, można pozbyć się przy okazji i niewygodnych z różnych względów?
  Każdy powód do przeprowadzenia czystki, można wykorzystać.

 87. Mad Marx
  4 grudnia o godz. 16:11
  @ Mauro z Rosji:
  „Spróbuj wjechac samochodem w gałęzie, jakieś krzaki na przykład. Może będziesz miał porysowana karoserię, ale czy samochód się rozpadnie? ”
  koniecznie się uparłeś żeby udowodnić że jesteś ignorantem ?
  Niepotrzebnie, wszyscy już wiedzą.
  Wjechanie samochodem z prędkością 300 km/h w gałęzie może się skończyć np przerobieniem go na kabriolet, urwaniem koła albo dachowaniem. Nie wierzysz to spróbuj. Wątpię czy byś się tego podjął przy 120………

  Mój komeytraz Rossi podsuwa surrealistyczne pzrykłady o wjechaniui samochodu w gałęzie mające rzekomo świadczyć o tym, ze niec sięnie stanie [pzry takim wjechaniu i porównuje wjechjanie samochodu w kzfaki z urwaniem sklrzydła pzerz samolot Tu-154M na zasasxzie dziwowania się – sam widzisz, że to jest niemożliwe, top urwanie – samochów wjedzie w krzaki i nic wielkiego sięnie stanie , prócz porysowania karoserii, a samochód pzreciez ważyb tylko 1 tonę/A taki Tui-154M ważył 87 ton, wie c 87 razy mniej by się stało niż samochodaoiw lądującym w krzakach.
  Rpossi, d;aczego taskie głupoty ppwtarzasz na EP? KtośCi wmawia okrtne bzdury i kręatctwa, a ty te bzdury bezmyś;nie powarzasz na EP. J
  Pzdr, TJ

 88. Red. Wielowieyska liczy ustawki w Rodzinie PIS.

  http://wyborcza.pl/7,75968,22731326,duda-jako-opozycja-idealny-uklad-dla-kaczynskiego-ta-nieznosna.html

  Ustawka z wetem prezydenta do ustaw o sądownictwie.
  Ustawka z wojenką o wywalenie ministra Macie i wyprowadzenie „religii smoleńskiej” i miesięcznic poza prezesowy mainstream …

  Osobiście wierzę, że to są zręczne ustawki. Niekoniecznie wydumane przez prezesa podczas głaskania kotka, ale wypracowane w twardym boju o słupki sondażowe. Wszak przynoszą im obu znaczne, wielopunktowe korzyści. Niestety, dla ubawienia widzów i ubarwienia opowieści w „Uchu Prezesa” króluje teoria ostrego sporu personalnego. Co potwierdza inną teorię, że „Polska w ruinie” przez osiem ostatnich lat dostarczyła Polkom i Polakom chleba, a teraz jest czas na igrzyska. A trup ściele się gęsto, bo lud potrzebuje krwi, potrzebuje pokazać kciukiem w górę lub w dół. Jak w pogańskim Rzymie.

 89. Przepraszam, powyżej wkleiłem brudnopis
  Mad Marx
  4 grudnia o godz. 16:11
  @ Mauro z Rosji:
  „Spróbuj wjechac samochodem w gałęzie, jakieś krzaki na przykład. Może będziesz miał porysowana karoserię, ale czy samochód się rozpadnie? ”
  koniecznie się uparłeś żeby udowodnić że jesteś ignorantem ?
  Niepotrzebnie, wszyscy już wiedzą.
  Wjechanie samochodem z prędkością 300 km/h w gałęzie może się skończyć np przerobieniem go na kabriolet, urwaniem koła albo dachowaniem. Nie wierzysz to spróbuj. Wątpię czy byś się tego podjął przy 120………

  Mój komentarz
  Rossi podsuwa w sprawie smoleńskiej katastrofy na EP niedorzeczny przykład o wjechaniu samochodu w gałęzie mający rzekomo świadczyć o tym, ze nic się nie stanie przy takim wjechaniu i porównuje wjechanie samochodu w krzaki z urwaniem skrzydła przez samolot Tu-154M na zasadzie dziwowania się – sam widzisz, że to jest niemożliwe, to urwanie. Samochód wjedzie w krzaki i nic wielkiego się nie stanie prócz porysowania karoserii, a samochód przecież waży tylko 1 tonę. A taki Tu-154M ważył 90 ton, więc 90 razy mniej by się stało temu samolotowi przy zahaczaniu o krzaki niż samochodowi lądującemu w krzakach.

  Samolot by się uniósł doleciał do lotniska. No może nie całkiem spokojnie, ale według ekspertów smoleńskich Tu-154M nie utraciłby sterowności od takiego niewielkiego jak na 90 ton samolotu zdarzenia, jak urwanie części skrzydła. Tu następuje niewypowiedziana najważniejsza część dowodzenia smoleńczyków.

  Skoro samolot w Smoleńsku utracił sterowność i spadł gwałtownie na ziemię, to nie było tam zderzeń samolotu z drzewami, tylko coś innego musiało być. To co musiało tam być, jest tak oczywiste dla smoleńskich ekspertów, jak zimą śnieg lub w górach góry – musiały tam zajść wielopunktowe wybuchy w tym potężny wybuch termobaryczny bomby skrzynkowej rozrywający samolot na 60 000 metalowych odłamków. Owe odłamki – 60 000 sztuk, policzyli smoleńscy badacze, a ponieważ ich metoda badawcza jest oryginalna, unikalna, to mogłaby być podkradziona i opatentowana przez wrogie siły, więc smoleńczycy trzymają ją na razie w sejfie.

  Rossi, dlaczego propagujesz na EP takie głupoty? Ktoś Ci wmawia pod przykrywką naukowości brednie, farmazony, a Ty te bzdury bezmyślnie powtarzasz na EP.
  Pzdr, TJ

 90. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 17:42

  Prosisz, masz…..
  Nawet wśród Żydów, większość jest w porządku.
  Takie osobniki jak ty, to mniejszość.
  ===============

  Jak potwierdza izraelski dziennik – „Tak, w 2017 państwo Izrael stało się rodzajem obciążenia dla amerykańskich Żydów. Wielu nie odczuwa żadnych z nim więzi, niektórzy uważają, że Izrael sprawia iż wyglądają źle w stosunku do swojej polityki na terytoriach”.

  „Relacje między izraelskimi i amerykańskimi Żydami są w punkcie przełomowym i rezultaty można widzieć na miejscu: mniej darowizn, mniejsze poparcie dla Izraela wśród żydowskich studentów na kampusach kolegiów, mniej wizyt w Izraelu i mniejsza chęć utożsamiania się z syjonistami”.
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zydzi-diaspory-maja-dosyc-izraela-syjo-barbarzynstwa-gilad-atzmon-2017-11

 91. @Wiesiek59

  „Tak, w 2017 państwo Izrael stało się rodzajem obciążenia dla amerykańskich Żydów. ”

  … a pilny uczen Marka Webera ma wtranzalania szczawiu i mirabelek. Oraz mozliwosc smetnego darcia ryja o zlym Sorosie i ciezkim losie. Poznac glupiego po hejcie jego. Rozzalone to-to – bo nie ma lekko. Emerytura cieniutka, na zmywak do Londynu juz nie przyjma, bo rzadie wloski calkiem siwe. Na udzial w jakichs „wydarzeniach” tez nie ma co liczyc, od siedemdziesieciu lat „wydarzenia” jakos przestaly sie wydarzac. Posostaje tylko darcie ryja o Sorosie, o Rotszyldzie. o zlyych Zydach i aj-waj jakiej dobrej Korei Polnocnej.

  Lada moment Wiesio bedzie musial wyskakiwac z kasy, Polska kupi SkyCeptory. Emerytur nie obetna, ale swiatlo, czynsze, leki – wszystko podrozeje. A na to nawet przemadre nauki Marka Webera nie pomoga. Na razie i tak sa koszty – na przyklad takie, jak ponizej:

  „Nov 15, 2017 – Od ponad tygodnia nad pustynią Negew na południu Izraela symulowane walki prowadzi około 80 maszyn bojowych z ośmiu krajów, w tym sześć polskich F-16. ”

  Szmal za licencje tez sie zawsze przyda:

  „Nowe terenówki dla polskiej armii… od Ursusa na izraelskiej licencji. Zdjęcia z fabryki”

  ” Izrael czerpał także korzyści z licencjonowania uzbrojenia w 12 państwach. W tym gronie znalazła się również Polska. Zakłady MESKO S.A. produkują przeciwpancerne pociski przeciwrakietowe Spike na licencji koncernu Rafael, a Huta Stalowa Wola rozpoczyna produkcję armatohaubicy Kryl ”

  Posumowujac: Ty drzesz ryja – za friko. A madrzy ludzie sprzedaja licencje – za kase. Znaczy za szmal. Za dobre pieniadze.

  Bedziesz musial zrobic pare dodatkowych dziurek w pasku. Chyba ze sie na tym pasku… no wlasnie.

 92. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 15:19
  „aczkolwiek za srodkowego Gomulki chodzilo sie na westerny z Johnem Wayne (Jeden przeci wszystkim),”

  „Jeden przeciw wszystkim” to byl Glenn Ford.

 93. Druga tura głosowania odbędzie się w nadchodzącą niedzielę, ale karty już zostały rozdane. Koalicja Pe a Corsica (Dla Korsyki) otrzymała 45,36 proc. głosów i przejmie większość spośród 63 mandatów do rady prowincji. Tym bardziej że może dodatkowo liczyć na poparcie dotychczasowych zwolenników innego ugrupowania nacjonalistycznego Core in Fronte, które dostało 6,69 proc.
  http://www.rp.pl/Polityka/171209660-Korsyka-idzie-w-slad-Katalonii.html
  ==========

  Tu zajdzie zmiana…..

 94. @Levar

  „„Jeden przeciw wszystkim” to byl Glenn Ford.”

  Racja, moja pomylka. Z Johnem Wayne ogladalo sie wowczas np Rio Bravo w tym samym okresie. To byly czasy dobrych westernow – „Siedmiu wspanialych”, „Siedem narzeczonych dla siedmiu braci”. Ciekawe swoja droga, ze Antypolska Rezymowa Telewizja pokazywala w 69-tym roku jak amerykanie laduja na Ksiezycu. Jeszcze ciekawsze, ze ci sami faceci, co wowczas gromili amerykanskich imperialistow – dzis nadal sa ulubiencami wladzy. choc wladza sie zmienila. Np tow Pietrzak czy tow Wolski.

  O wojnie na Pacyfiku mozna sie bylo sporo dowiedzeic z ksiazeczek z serii „Miniatury morskie” (cztery zlote). Jakos nikt nie probowal wciskac ciemnoty, ze Zwiazek radziecki sam Niemcy rozgromil, Okrutna Komunistyczna Cenzura jakos nie zatrzymywala filmow typu „Bohaterowie Telemarku” czy ksiazek o polskich lotnikach w Anglii („Zadlo genowefy”, „L jak Lucy”).

 95. @wiesiek59

  „To może to?
  Życie w raju to nie było….”

  To moze tamto?

  „Intel kupił właśnie Mobileye za 15 MILIARDÓW dolarów!
  Tomasz Domański 14 marca 2017
  Amerykańska firma Intel rozpoczęła właśnie proces przejęcia izraelskiego Mobileye – firmy, która może pochwalić się jednym z najbardziej uniwersalnych systemów projektowanych z myślą o autonomicznych samochodach.”

  Pietnascie duzych baniek zawsze sie przyda. Same wplywy podatkowe takie, ze starczy na calkiem sporo glowic A, H, N i na cala reszte alfabetu. To sa drogie cacka – ale chwalic Przedwiecznego jest za co je fabrykowac.

  Posumowujac: Ty drzesz ryja – za friko. A madrzy ludzie sprzedaja unikatowa technike – za kase. Znaczy za szmal. Za dobre pieniadze.

  Bedziesz musial zrobic pare dodatkowych dziurek w pasku. Chyba ze sie na tym pasku… no wlasnie.

 96. @wiesiek59

  „Druga tura głosowania odbędzie się w nadchodzącą niedzielę”

  … a tymczasem polski Internet az furczy:

  „do żydów nie ma się co nastawiać źle i wrogo oni sami to prowokują swoim postępowaniem choćby za takie gadki jak : wasze ulice nasze kamienice .
  I co tu się dziwić Adolfowi ,że ich tak nienawidził oni aż się proszą o kłopoty i to na całym świecie !
  Ciekawe kiedy ockną się amerykanie i pogonią tą zarazę od siebie z dymem ! ”

  „Żydzi sami się proszą o ostateczne rozwiązanie. Spójrzcie na takiego Urbana albo Ariela Szarona. To czyste wcielenie zła. Walcząc przeciwko żydom, walczysz ze złem.”

  „co za teksty ? chazarska dzicz była jest i będzie tylko dziczą! ”

  „Plemię żmijowe !!! wie co się zbliża do nasienia węża !!! Pałac Ojca Niebiańskiego jest już odpalony ! gady wiedzą co je czeka SPRAWIEDLIWOŚĆ !!! OSTATECZNA !!!”

  „Hitler nienawidził żydów, ponieważ oni są pasożytami. Jednak mordowanie żydów doprowadziło do tego, że oni teraz z siebie robią ofiary i mają kolejny powód żeby zatruwać nam krew”

  „ie wiem właściwie dlaczego Żydzi do dzisiaj nie podjęli dyskusji, nawet w tym ich instytucie Yad Washem dlaczego w tylu krajach budzą negatywne emocje, a w niektórych wręcz ekstremalnie negatywne?. Coś w narodzie żydowskim musi takie emocje budzić skoro tak właśnie się dzieje. Nie spotkałem się dotychczas w wypowiedziach przedstawicieli narodu żydowskiego do żadnej refleksji w tym kierunku. ”

  Fajnie miec mozliwosc konfrontacji z tym, co ludzie NAPRAWDE mysla, co im NAPRAWDE w duszy gra.

 97. U+1F595

 98. Drżyjcie narody! Drżyj Tejocie, Mad Marxie et consortes. Wydawać by się mogło, że wszystkie porażające fakty dot. zamachu smoleńskiego zostały już ujawnione przez podkomisją z siedzibą w Tworkach, tymczasem nic bardziej błednego!Oto Antoś Specjalnej Troski właśnie zapowiedział był to, co zapowiedział, czyli ujawnienie jeszcze bardziej porażających, czyli najporażającejszych faktów dotyczacych zamachu smoleńskiego i to już na wiosnę.

  >>[…] polityk (Antoni Macierewicz – przyp. mój) zapowiedział rychłe ukazanie się raportu o katastrofie smoleńskiej. Jak wyjaśnił, nie idzie o przedstawienie nowego materiału dowodowego – rzecz w ukazaniu go we właściwym świetle. ,,Problem w tym, że on był fałszowany. I te fałsze zostały później rozpropagowane poprzez tzw. komisję Millera i propagandę, głównie rosyjską, i niektóre media, które rosyjską propagandę także w Polsce powtarzały” – zaznaczył.

  ,,Zostało tam wykazane dowodnie, nie na podstawie logicznego myślenia, domniemania, hipotezy, tylko na postawie słów samych autorów raportu Millera, którzy podczas analizy dowodnie wykazują, że generała Błasika nie było w kokpicie, że samolot nie uderzył w ziemię z siłą 100 G, że komisja Millera na miejscu nic nie weryfikowała, bo Rosjanie jej na to nie pozwolili. A później w raporcie napisali coś dokładnie odwrotnego” – dodał Macierewicz.

  Zapowiedział też, że raport będzie miał charakter ,,ostateczny”.<<
  ———————————————————————————

  O-S-T-A-T-E-C-Z-N-Y !!!
  One, te dowody znaczy się, będą tak porażające, że już nikt nie ośmieli się pyskować do Mauro i naśmiewać się z niego, że pier****, jak nietoperz w malignie. O nie

 99. Korespondencja rządu IV RP z Brukselą przypomina odpowiedz zaporoskich Kozaków do sułtana tureckiego.Z przypomnieniem nie będziesz ty s… synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć.Tak sobie myślę,że z listu Kozaków Wiadomości też czerpią słownictwo kierowane do tzw.opozycji.

 100. jobrave
  4 grudnia o godz. 19:45

  Zdaje się, że absolutnie nikt z tzw Komisji Smoleńskiej, nigdy nie był w Smoleńsku, nie badał niczego, nie zebrał jakichkolwiek nowych danych.
  Cyrk za kilkanaście milionów, a nie badanie jakichś nowych tropów.
  Show must go one…..

 101. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 19:32

  Czytam sobie ostatnio ramotki Kraszewskiego, Rodziewiczówny, Prusa, Sienkiewicza.
  WSZYSTKIE powinny być zakazane.
  Opisują rzeczywistość, po prostu, występującą pomiędzy Wisłą a Dnieprem.
  I nasze wzajemne relacje pomiędzy nacjami.
  Wpisy w internecie są pochodną opinii dziadków?
  A może naszych lektur szkolnych?

  Nasi najwięksi literaci opisywali po prostu znaną im rzeczywistość.
  Ale, to moje zdanie.

 102. @Wiesiek59

  Taki jestes urwal madry? Nawet wiesz, kto zacz Sienkiewicz?

  Z Sienkiewicza:

  „To ja waściom tenor opowiem – rzekł Zagłoba. – Gdy w Upicie żołnierze posłali po konie na łąki, było trochę czasu, kazałem sobie tedy sprowadzić za pejsy Żyda, którego tam wszyscy okrutnie mądrym powiadają, i ten, mając szablę na. karku, wyczytał wszystko expedite, co tam stoi, i mnie wyłuszczył.”

  Ciebie i twoich kolesi to az urwal szkoda. Nie bedzie ci dane „sprowadzić za pejsy Żyda” i nie wbijesz zadnemu „Zydowi” szabli w gardlo. Ani w brzuch.

  „A może naszych lektur szkolnych?”

  Z waszych lektur szkolnych wlasnie cytuje.

 103. @Wiesiek59
  Taki jestes urwal madry? Nawet wiesz, kto zacz Prus?

  Z Prusa:

  „— Wiadomo panom — zaczął Wokulski — że Warszawa jest handlową stacyą między Europą zachodnią i wschodnią. Tu zbiera się i przechodzi przez nasze ręce część towarów francuskich i niemieckich, przeznaczonych dla Rosyi, z czego moglibyśmy mieć pewne zyski, gdyby nasz handel…
   — Nie znajdował się w ręku żydów — wtrącił półgłosem ktoś od stołu, gdzie siedzieli kupcy i przemysłowcy.
   — Nie — odparł Wokulski. — Zyski istniałyby wówczas, gdyby nasz handel był prowadzony porządnie.
   — Z żydami nie może być porządny…
   — Dziś jednak — przerwał adwokat księcia — szanowny pan Wokulski daje nam możność podstawienia kapitałów chrześcijańskich, w miejsce kapitału starozakonnych…
   — Pan Wokulski sam wprowadza żydów do handlu — bryznął oponent ze stanu kupieckiego.
   Zrobiło się cicho.”

  Kur.wska, smierdzaca nienawisc kwitla – a Prus ja wiernie opisal. W jego powiesci wszyscy szalenie kochaja Polske – jesli chodzi o mielenie ozorem. Powstancow jest u Prusa dokladnie dwoch: Sam Wokulski oraz Szlangbaum, ktory dziwnym trafem dorobil sie jedynie kur.wskiej, smierdzacej nienawisci.

  Lepiej sie powoluj na Marka Webera, bardziej do ciebie pasuje.

 104. A wy nie słyszeli..że w Radyju Maryja..już nie ma ani słówka o Syjoniźmie…nie wolno!
  Tadeuszek Pierniczek spotkał się z przedstawicielami Gminy..i kurierem od Jarosława..i jeszcze z kilkoma…Wroga trzeba teraz szukać ..gdzie indziej. Radyjo Gaga..musi celowac teraz wektory w Arabów w Islam! …Na Izrael nie wolno!!! I nie chodzi o to że Maryja była Żydówką..Ch odzi o interesy..o zaplecze o licencje o których słusznie pisze Jedwabny…Bić mozna w mordę Niemców jak niedawno było w Łodzi, Egipcjan. Hindusów czy Rumunów i Cyganów.. albo nieumytego kominiarza…W Radyju nie wolno terraz…nic Antysemickiego!! Może Ojdyr będzie kupował też coś z IZRAELA..do Geotermii??
  Natomiast dziwne ze Antek M. nie próbował do Komisji Smoleńskiej uzyć wiedzy z Mosadu?
  Można się domyślać dlaczego? czy nie można?. Osobisty przyjaciel Jarosława z jednego podwórka Izraelita z Hameryki …też złożył wizyte w Toruniu. Pyski sie przekręciły momentalnie…Nie ma już w Toruniu Michalkiewicza,ani Jurka Robiego Nowaka..i innych speców i wąchaczy..obrzezki.
  Pieniachy robią swoje..Najbardziej antyżydowskie PIS..deusze i czyściciele rasy..musieli sie urwać od mikrofonu i z telewizyji TRWAM..Dlatego może na forach i w jutubach…ujadanie ..i wycie..przybrało na sile. Dostało sie i Dudzie i Dudowej żonie ..bo nosi zagraniczne nazwisko rodowe.

 105. Polański znowu na celowniku. Policja w Los Angeles wszczęła nowe śledztwo ws. molestowania przez Romana Polańskiego. Jak donosi dziennik „The Sun” sprawą zajęto się, po tym jak opublikowano zeznania kobiet, które wcześniej milczały. Poszkodowane utrzymują, że polski reżyser miał je molestować, gdy te były dziećmi. Wśród nich jest artystka Marianne Barnard.

 106. @volter

  Zgadza sie czesciowo. Tzn – z Radia Maryja totalnie zniknely gadki o zlych cyklistach. Nie sadze jednak, ze chodzi o pieniadze. Nie kazdego mozna kupic. A juz na pewno nie kaplana – i to takiego, ktory ma dotyk Midasa i ktory stworzyl biznesowe imperium.

  Jesli wierzyc pogloskom – to nasze hostessy po raz kolejny wykonaly koronkowa robote. Nasze hostessy sa naprawde dobre, znaja sie na rzeczy. Juz niejednego senatora i niejednego kongresmena umialy, ze tak powiem, zyczliwie usposobic. Juz nie wspominam o redaktorach naczelnych, gubernatorach stanowych itp.

  Nie samym chlebem czlowiek zyje, co wiadamomo bylo juz w czasach kazimierza Wielkiego.

 107. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 20:18

  No patrzcie, kmiot- przechszta, ale oczytany w polskiej literaturze….

  Dokładnie o to chodzi.
  Jak na neofitę, dobrze czasami myślisz.

  Cała nasza literatura, pisana zresztą przez przedstawicieli zubożałej szlachty, upstrzona jest takimi właśnie antysemickimi w naszym obecnym mniemaniu fragmentami.
  Tak samo zresztą, jak literatura amerykańska- rasistowska „Chata wuja Toma”!!!, czy niepoprawna politycznie „Pippi Langstrump”…
  Poprawność polityczna wstecz?

  Czy te narracje powodowały formowanie się nastawień wobec poszczególnych nacji?
  Cóż, takie nastawienia buduje się setki lat.
  I czasem dają dość przewidywalne efekty, w sprzyjającym momencie historycznym.

 108. I ja zaraz wybije niedopałek z szklanej lufki……o poszło!… i Zapytam? Toarzysze .. proszę powiedzcie: Kto Tu Jezd Baran…? Słychać skandowanie toarzysze Wiesław!..Wiesław! Wiesław!…
  ,,Wedle Stawu Grobla.”..toarzysze…,,Ni Pis ni Wydra cuś na kształt świdra”…toarzysze!
  Danaż moja dana..prostujcie kolana.!
  Naszej mocy wieża,,Kryśka Brie-Parmezan”
  Bo gdy my tak toarzysze z tym Kolbergiem po kraju..to nam trzy Beaty Spirytuals Singers Śpiewają..i wie każdy obszczymurek kto to Kępa i kto to Mazurek,a gdy dola trudna i gorzka zaświeci mu Szydłowa broszka..

 109. Mauro Rossi
  4 grudnia o godz. 12:46
  czy ty przypadkiem nie chcesz zapracować na największego głupka piszącego na blogach polityki?
  Odpowiadasz jak skrajny idiota – podczas gdy każdy kto przeczytał mój post nie miał wątpliwości, że uderzanie gałęzi o samolot uprzytomniły pilotom, że są tuż nad ziemią która porasta las. Ich rozpaczliwa (nieudana) próba odejścia pokazuje że zostali tym kompletnie zaskoczeni.

 110. Słucham Jurasza , pani Kim….

  Nagonka na Jakuba Dymka, oskarżonego o molestowanie i gwałt.
  Jakoś nie sądzę, by musiał gwałcić……

  W akademiku wisiało hasło.
  „Nie namawiaj, nie zachęcaj, nie przymuszaj. SAME przyjdą”…..

  Niemniej jednak, pomówienie może zabić karierę.
  Zemsta wzgardzonej kobiety bywa straszna.
  Szczególnie, w obecnych czasach.

 111. jobrave
  4 grudnia o godz. 19:45
  Mój komentarz
  Te ostateczne dowody Macierewicza wychodzą na jaw już 7 lat i nie mogą wyjść.
  To co zapowiada teraz Antoni, ten ostateczny raport, to będzie zbiór insynuacji, zażaleń, użalań się, krętactw i faktów wykreowanych na podstawie zaprzeczeń oraz rzekomego totalnego dowodu na zamach opierającego się na założeniu fałszowania dowodów i raportów MAK i Millera.

  Tak będzie
  Na przykład w ruskim raporcie patomorfologowie orzekli, że ciała ofiar katastrofy podlegały w czasie upadku samolotu TU-154m w Smoleńsku przyspieszeniom 100 g wskutek zderzenia samolotu z ziemią. A skąd oni wiedzieli, że to było wskutek zderzenia samolotu z ziemią? Przecież samolot spadł na bagno. Miękkie podłoże. Skąd takie przyspieszenia wzięli ci ruscy eksperci?
  Oni sfałszowali przebieg zdarzenia. Oni pominęli fakt, że takie przyspieszenia są możliwe jedynie podczas wybuchu w samolocie. Perfidnie wykluczyli taką możliwość i obstają przy tym, chociaż stało się powszechnie wiadomo, że w samolocie były wielopunktowe wybuchy. To jest pierwszy dowód na kłamstwa ruskich, który jest jednocześnie dowodem na wybuchy w samolocie.
  Taka jest ścieżka dowodzenia ekspertów smoleńskich.

  Druga sprawa. Dlaczego Kopaczowa zapewniała, że będzie na wrakowisku przekopana ziemia wgłąb na 2 m? Powinna być przekopana, a nie została przekopana. A dlaczego? -Bo ruskie chcieli ukryć fakt, że kilkadziesiąt tysięcy odłamków metalowych kadłuba samolotu TU-154M leży w Smoleńsku głęboko w ziemi, bo wybuch w kadłubie samolotu był tak silny (wiadomo – skrzynkowa bomba termobaryczna rozwalić może czołg, betonowy bunkier, a samolot sieka na 60 000 kawałków i wbija jego odłamki na 2 m wgłąb ziemi).
  Hipoteza odważna, sprawiedliwa i tak realistyczna, że aż prawdziwa.

  A gen. Błasik? W raporcie MAK napisano, że był w kokpicie. A dlaczego tak napisano? Bo ruskie chcieli zatrzeć swoją wybuchowo-zamachową zbrodnię i zwalić wszystko na Błasika. Kolejne fałszerstwo ruskiego raportu zostało ujawnione. Logiczne? -Logiczne.

  Podkomisja smoleńska krok po kroku ujawnia kłamstwa raportu MAK, a tym samym udowadnia, że nie było tak, jak napisano w obu raportach – MAKu i przepisanym raporcie Millera. Musiało tam być co innego. Tam były wybuchy, samolot TU-154M się rozpadał w powietrzu i był wciągany w pułapkę.

  Czy to nie było jasne od samego początku? Teraz w ostatecznym raporcie podkomisji smoleńskiej wszystkie te dowody na zamach samolotowy wybuchowy zostaną wyszczególnione jako potwierdzone metodami naukowymi.
  Prawda wyjdzie na jaw na zasadzie, że nie było tak, jak napisano w raporcie MAK, było inaczej, a zatem było tak, jak napisała podkomisja smoleńska. Logika smoleńska w akcji.
  Pzdr, TJ

 112. R-J…prawdopodobnie był cały zespół czynników włącznie z hostessami.Fakt jest faktem..nie wiadomo na jak długo…ale zmiana dosyć niespodziewana. Kilku skrybów wiekszy nacisk połozyło na Antkowe inwestycje i zakupy w Izraelu sprzetu do kierowania ogniem. Ale zakupy były wczesniej ..i ujadanie w eterze było regularne. ,,Antysemickość” mozna wyrazić w stosunku do muzułmanów i dość szybko poleciały kamienie. ale kto wie czy Ojdyr nie stanie się ,,narzędziem” jeszcze bardziej skutecznym w polityce..Model wziety z Watykanu..Gdy broń milczy…na forsę głód wilczy.!

 113. @Wiesiek59

  „przechszta”

  Sprobuj zajarzyc, smierdzaca kupo naziolskiego lajna, ze jak nie masz Hansa albo paru „granatowych” do pomocy, to plugawy bluzg jest kiepskim pomyslem. Przy okazji, naziolski klocku, to slowo „przechrzta” w tym twoim urwal jezyku to sie pisze przez „rz”. Ponieaz sie tu urwal chwaliles, ze jestes „magister” – to warto zauwazyc, ze chyba promocje z klasy trzeciej podstawowki do czartej to ci musial fater zalatwic za ,aslo i jajka, po o wlasnych silach to bys kiblowal.

  Twoj zafajdany bluzg („przechszta”) spuszam z woda.

 114. @Weszek59

  „Jak na neofitę,”

  jak na folksdojczera to kiepsko cie Hans wyszkolil. Juz mogli ciebie, gamoniu nauczyc poprawnej pisowni slowa „przechrzta”.

 115. Adrian, bój się boga!
  Stefan Zgliczyński
  Szczęśliwe dzieci doktora Dudy

  Były urzędnik w kancelarii prezydenta Kaczyńskiego, obecnie uprawiający jego schedę, zapowiedział w wywiadzie dla Naszego Dziennika, że podpisze ustawę zaostrzającą aborcję, „gdyż przesłanki eugeniczne są nie do zaakceptowania i polskie prawo w tym zakresie wymaga zmiany. Wystarczy spojrzeć tylko na to, jak szczęśliwe są dzieci z zespołem Downa, żeby wiedzieć, jak bardzo są one potrzebne na świecie” [1].

  Skoro tak, to życzę prezydentowi Dudzie jak najwięcej szczęśliwych dzieci i wnuków z zespołem Downa, a jako specjaliście od eugeniki przypominam o niebywałym szczęściu dzieci z rozszczepem kręgosłupa czy małogłowiem. O tym jak szczęśliwe było dziecko urodzone wbrew zaleceniom lekarzy i woli matki, a dzięki nieugiętej postawie moralnej innego dobroczyńcy ludzkości prof. Chazana – mogliśmy przekonać się oglądając przed trzema laty kilkutygodniowy, wstrząsający spektakl, traumatyzujący wszystkich poza fanatykami (czy może raczej cynicznymi hipokrytami) z PiS, szykującymi nam dziś antyaborcyjne prawo rodem z Rumunii Ceausescu.

  „Wisząca gałka oczna, mózg na zewnątrz, rozszczepienie twarzy” – tak wyglądało szczęśliwe dziecko prof. Chazana, skazane przez niego wraz z matką (skarżącą potem placówkę nawróconego aborcjonisty o milionowe odszkodowanie) na tygodnie dogorywania w niewyobrażalnym cierpieniu fizycznym i psychicznym. Ciekawe, że media, w tym krytyczne wobec polityki PiS TVN, były tak wrażliwe, że nie pokazały zdjęć ofiary humanitaryzmu Chazana. Co innego jeśli chodzi o pokazywanie „niewinnych ofiar” aborcji – tu ani media (w szczególności katolickie), ani Kościół nie mają żadnych zahamowań.

  A szkoda. Bo chyba nie ma innej odtrutki na zatrute pisowskim czadem społeczeństwo jak terapia za pomocą szoku. Tak myślał Piotr Szczęsny, który swoim niesłychanym aktem poświęcenia 19 października chciał nas wyrwać z chocholego tańca Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Politycy i publicyści rządzącej partii, na wzór PZPR z najgorszych jej czasów, kłamstwem i bezdusznością usiłują unieważnić i zbagatelizować ofiarę Piotra. Udało im się to już raz – ze śmiercią Barbary Blidy i Andrzeja Leppera, o których już dziś nikt nie pamięta.

  Tego, co robi PiS nie można dłużej traktować w kategorii zwykłej działalności politycznej, walki o władzę, walki o elektorat, etc. Te kategorie nie mają zastosowania wobec najwyższych organów władzy, które nagminnie łamią Konstytucję i obowiązujące prawo. Możemy się oszukiwać, że przeżyliśmy tyle, to i przeżyjemy PiS. Jak widać po 19 października nie wszyscy przeżyją PiS, której apetyt na władzę we wszystkich dziedzinach czyni z niej partię totalną.

  Idolem Jarosława Kaczyńskiego jest Józef Piłsudski, który co warto przypomnieć szczególnie w listopadzie, w maju 1926 r. rozstrzelał polską demokrację kosztem blisko tysiąca bezpośrednich ofiar. Bilans rządów Dziadka i sanacji jest jeszcze bardziej ponury – więzienia i obozy dla przeciwników politycznych, skrytobójstwa, pobicia i szykany, na które policja i sądy przymykały oczy. Co nam to przypomina i czym się to skończyło?

  15 września Sejm RP jednogłośnie, przez aklamację przyjął uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Posłowie przyjęli ją na stojącą, oklaskując jej treść i krzycząc w stronę obecnych na galerii sejmowej kombatantów „cześć i chwała bohaterom!”. Wszyscy posłowie. Nie tylko PiS-u
  i Kukiza. PO, Nowoczesnej, PSL-u też.

 116. @Wiesiek59

  sie chwali:

  „W akademiku wisiało hasło.
  „Nie namawiaj, nie zachęcaj, nie przymuszaj. SAME przyjdą”…..”

  Tuman, ktory nie wiadomo jakim cudem ukonczyl szkole powszechna („przechszta”) „akademik” to mogl ogladac jednynie w telewizji. Nie mogl sprzatac akademika – to byla robota dla bab. Nie mogl w oczywisty sposob klasc kafelkow czy spawac kaloryfery – zeby byc spawaczem czy kafelkarzem to trzeba miec troche rozumu.

 117. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 20:57

  Ty nie jesteś przechrzta, tylko „przechszta”- farbowana konwersja.

  Folksdojcze byli pokolenie przede mną.
  Nie ten rocznik.
  Dlatego też, ten temat średnio mnie interesuje, choć dzięki nieustannemu jazgotowi, sporo ostatnio doczytałem na ten temat.

  Nawiasem mówiąc, nie sądzę by pomimo indoktrynacji, współczesne pokolenie Izraelczyków podzielało twoje poglądy.
  Bardziej przypominasz mi Walusia z RPA, niż normalnego człowieka, racjonalnego i pozbawionego nienawiści.

 118. @Symetryczny

  „Bilans rządów Dziadka i sanacji jest jeszcze bardziej ponury – więzienia i obozy dla przeciwników politycznych, skrytobójstwa, pobicia i szykany”

  Pilsudczycy i endecja – to razem jakies 80 czy 85 peocent owczesnego polskiego spoleczenstwa. Dzis zarowno PiS jak i prawie cala opozycja parlamentarna odwoluje sie do tradycji II RP. Jedna dobra rzecz mozna powiedziec o Pilsudskim – aletrnatywa (tzn rzady endecji) bylyby bez porownania gorsze.

  Takie sa realia.

  „Jak widzisz w lustrze brzydka morde, to nie obrazaj sie na lustro”

  (stare przyslowie rurytanskie)

 119. @Wiesiek59

  „Bardziej przypominasz mi Walusia z RPA, niż normalnego człowieka, racjonalnego i pozbawionego nienawiści.”

  Twoje urwal ziomy:


  Qba Walenty Mądry · Poznań
  Polski Żyd, a raczej komunistyczny Żyd to taki talmudczyk, który nigdy prawdy nie powie. Panie Szpilman odpowiedz pan na jedno pytanie za co Polacy was mają lubić?
  Ja panu powiem za co Polacy was nie lubią:
  – za rok 1939 gdy Rosjanie napadli na Polskę, a jedną z armii było żydowskie NKWD,”

  http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/531548,andrzej-szpilman-o-antysemityzmie-w-polsce.html

  Wal sie. A smierdzaca, ku..wska nienawisc szalala juz w czasach Prusa, ktory to Prus uczciwie ja sprezentowal.

 120. maciek.g
  4 grudnia o godz. 20:43

  „Odpowiadasz jak skrajny idiota – …. uderzanie gałęzi o samolot uprzytomniły pilotom, że są tuż nad „.

  Aha, no teraz rozumiem. I ci piloci bądąc nad „ziemią którą porasta las” tak manewrowali 70-tonowym samolotem pasażerskim, aby w pnie drzew nie trafiać tylko je mijać, slalomem.
  A w domu wszyscy zdrowi?
  🙂

 121. Mad Marks
  4 grudnia o godz. 16:11

  „Wjechanie samochodem z prędkością 300 km/h w gałęzie może się skończyć np przerobieniem go na kabriolet”.

  1/ Robert Kubica na torze w Montrealu samochodem F-1 z taką właśnie szybkością (300 km/h) wjechał nie w krzaki tylko betonowa osłonę toru i żyje do dziś.
  https://www.youtube.com/watch?v=4bMNgxONJL0

  2/Tu-154 ważył ok 70 ton (tyle co siedemdziesiąt samochodów osobowych).

  3/Tu-154 poruszał się w ostatnich sekundach z szybkością ok 270 km/h, czyli wolniej niż Kubica swoim samochodem w Montrealu.

  4/ Jest sporo zdjęć w sieci samolotu Tu-204, który 22 marca 2010 pod Moskwą wleciał w las kosząc go na długości ponad 100 metrów, kadłub się nie rozpadł i wszyscy pasażerowie przeżyli.

 122. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 18:31

  „Rezymowa Telewizja pokazywala w 69-tym roku jak amerykanie laduja na Ksiezycu”.

  Liczyła, że moze się coś nie uda.

  „Jeszcze ciekawsze, ze ci sami faceci, co wowczas gromili amerykanskich imperialistow”.

  I syjonistów ci sami gromili.

 123. Kiedyś szedłem o zmierzchu w deszczu prostą drogą do domu, bardzo uważałem, bo warunków nie było i w końcu potknąłem się, upadłem z wysokości 1 metra (licząc środek ciężkości ciała) i złamałem prawą nogę, obojczyk i prawe przedramię.
  Tą samą drogą chodził przez lata sąsiad, w większości po pijaku i po ciemku, wywracał się setki razy i nic sobie nie złamał. Gdy mu pokazywałem rentgeny moich kości, mówił z niedowierzaniem – nie może być, to niemożliwe, to cóś innego musiało być. Jakiś wybuch, czy co?
  Pzdr, TJ

 124. @Mauro Rossi

  „Skądże znowu, wszystkie boeingi jak wiadomo budowane są w Tel Awiwie. ”

  W Izraelu nic sie nie buduje, przeciez wiadomo, ze „pejsate moski” umieja tylko _robuc geszeft_, nawet szagier mowil ze uny guupie som. A dziwnym trafem twoj (podobno) kra, Polska – wyprodukuje kolejne tysiac rakiet Spike na izraelskiej licencji. Usilowales wczesniej, hejterze i klamczuchu, nafajdac i na te rakiety i klamales, pudlu ze ponoc niedobre. No i dzwinym trafem obecne polskie wladze zdecydowaly o zakupie jeszcze tysiaca zestawow.

  „Kolejny tysiąc pocisków Spike dla polskiej armii | Z kraju – TVN24 BiS
  tvn24bis.pl/…/kolejny-tysiac-pociskow-spike-dla-polskiej-armii,60…
  Dec 17, 2015 – Tysiąc kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike kupi polska armia od zakładów Mesko – zakłada umowa podpisana w czwartek w podwarszawskim oddziale firmy..”

  http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/kolejny-tysiac-pociskow-spike-dla-polskiej-armii,603947.html

  Na smeirdzace rzygi brunatnych hejterow – sprawdzalne fakty.

 125. @Mauro Rossi narzygal:

  „Skądże znowu, wszystkie boeingi jak wiadomo budowane są w Tel Awiwie. ”

  W Izraelu nic sie nie buduje, przeciez wiadomo, ze „pejsate moski” umieja tylko _robic geszeft_, nawet szagier mowil ze uny guupie som. A dziwnym trafem wasz prawicowy portal „Niezalezna.pl” podaje, co nastepuje:

  „ŚWIAT / WIADOMOŚĆ / 18.01.2017, godz. 20:15
  Izraelska tarcza rodem z „Gwiezdnych Wojen … Izrael uruchomił zaawansowaną tarczę antyrakietową, określaną jako Arrow-3. Dzięki nowej technologii państwo żydowskie może niszczyć nie tylko rakiety balistyczne dalekiego zasięgu, ale także satelity na orbicie okołoziemskiej – podaje Reuters.

  Tarczę antyrakietową Arrow-3 z powodzeniem można nazwać bronią antysatelitarną, gdyż jest zdolna do niszczenia celów w przestrzeni kosmicznej.”

  http://niezalezna.pl/92476-izraelska-tarcza-rodem-z-gwiezdnych-wojen
  To z waszego portalu Niezalezna.pl a nie na przyklad z Jerusalem Post – jakbys sie chcial przyp..lac. Nie z mojej „chirej glowy” tylko z waszego portalu „Niezalezna”.

  Na rzygi brunatnych hejterow – sprawdzalne fakty.

 126. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 20:26
  OD !
  Jak Pan chce, to potrafi napisac dowcipnie i na temat !
  Jednak ogladajac przemowienia OjDyra od razu widac, ze o seks juz nie moze chodzic.
  Wazne tylko te 30 srebrnikow.

 127. @wyzysk

  „juz nie moze chodzic.”

  Przemowienia sobie – a zycie sobie.

  Pan najwyrazniej nie docenia zaangazowania, fachowych umiejetnosci i i tego „czagos”, co nasze hostessy posiadaja w wysokim stopniu.

  Kazdy/kazda swojemu narodowi sluzy jak umie. Madra glowa, goracym sercem – czy tez jeszcze w jakis inny sposob.

  Nie ma raczej sposobu, zeby kupic senatora. Czy tez afrykanskiego ehmm… _prezydenta_ z kolczykiem w nosie.

  Ale jednego i drugiego mozna czasem… bardziej zyczliwie usposobic.

 128. Mauro Rossi
  4 grudnia o godz. 21:29
  Po tym wpisie tytuł o którym pisałem masz pewny.

 129. @Mario Rossi

  „Klamczuch @Mauro Rossi:

  „No przeciez sam pisałeś, że Macierewicz to wariat od Smoleńska”

  Sukinkocie, klamczuchu, kiedy to ja tak „pisalem”? Cytat z linkiem, klamczuchu!

  Niczego podobnego nie „pisalem” i nigdy nie wypowiadalem sie na temat Pana Ministra Macierewicza w tych obrzydliwych slowach, ktore falszywie, klamliwie i bezczelnie usilujesz wepchnac mi w usta.

 130. radzilowJedwabne

  4 grudnia o godz. 18:31

  „Rezymowa Telewizja pokazywala w 69-tym roku jak amerykanie laduja na Ksiezycu”.

  „Liczyła, że moze się coś nie uda.”

  Amerykanskie seriale – „Bonanza”, „Kon kory mowi”, „Czarownice”, „Dr. Kildare” – tez pewnie Zbrodnicza Rezymowa Telewizja pokazywala liczac, ze cos sie nie uda.

  A bardziej serio – glupsze to hejterstwo, niz ustawa przewiduje.

  Pozdrowienia dla podpory obecnej wladzy – tow Marcina Wolskiego. Przez umyslnego mam skany z „Zolnierza Wolnosci”, jak walecznie syjonistow gromil. Prawie tak jak ty z Wieskiem i z Jakupskim.

 131. @mauro Rossi

  4 grudnia o godz. 18:31
  „Rezymowa Telewizja pokazywala w 69-tym roku jak amerykanie laduja na Ksiezycu”.
  „Liczyła, że moze się coś nie uda.”

  Amerykanskie seriale – „Bonanza”, „Kon kory mowi”, „Czarownice”, „Dr. Kildare” – tez pewnie Zbrodnicza Rezymowa Telewizja pokazywala liczac, ze cos sie nie uda.
  A bardziej serio – glupsze to hejterstwo, niz ustawa przewiduje.

  Pozdrowienia dla podpory obecnej wladzy – tow Marcina Wolskiego. Przez umyslnego mam skany z „Zolnierza Wolnosci”, jak walecznie syjonistow gromil. Prawie tak jak ty z Wieskiem i z Jakupskim

 132. Ciekawa i wg mnie poprawna analiza. Wieś jest bardzo silnym wsparciem PiS, bo tam wierzy się w księdza i Rydzyka. Jednak do chłopów zawsze najsilniej przemawiały pieniądze. Gdy ocenią, że antyunijne działania PiS zagraża dopłatom I ksiądz i Rydzyk poparcia nie uratuje i chłop wróci do swego PSL.

  http://www.newsweek.pl/polska/polityka/sondaz-poparcia-partii-politycznych-pis-ma-powody-do-niepokoju,artykuly,419967,1.html

 133. A jamnik ciągle ujada spod stołu…

 134. @maciek

  Frajerstwo ciagle nie jarzy, ze kto ma w lapsku wojsko i policje ten wygrywa wybory.

  A jeszcze sady i PKW.

 135. Czytam ze to p.Morawiecki ma zostac premierem.
  Czytam i mysle ze to dobra zmiana: p.Morawiecki ma bez porownania lepsza prase w RP nizli p.Szydlo.
  Lepsza to znaczy na nim psow sie nie wiesza.
  Media „liberalnego nurtu” zmienia teraz ton wobec p.Morawieckiego czy zaczna wreszcie szukac obszarow wspolnych z wiekszoscia wyborcow?
  Faitez vos jeux Mesdames et Messieurs!

  marcin.lazarowicz

 136. Morawiecki… jak to szło ?

  Bezrobotnym podniesie kwotę wolną od podatku, a bezdomnych zwolni od podatku od nieruchomości.

 137. Jacobsky, 0:05 a kto to jest ten jamnik ? czyzby ten co byl niedawno knurem ?.

 138. W wywiadzie dla dziennika ABC Nyheter doradca norweskiego resortu obrony Lars Gjemble ujawnił, że służby techniczne Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii) wykryły, iż wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II, które niedawno dotarły do kraju, wysyłają dane krytyczne do serwerów w USA. Oznacza to, że Amerykanie mogą śledzić, jakie czynności i zadania wykonują norwescy piloci i służby inżynieryjno-lotnicze.

  Przeczytaj więcej na: http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=23930
  ===========

  Nasi drodzy sojusznicy…..

 139. Mauro Rossi
  4 grudnia o godz. 21:55

  >>Mad Marks
  4 grudnia o godz. 16:11

  „Wjechanie samochodem z prędkością 300 km/h w gałęzie może się skończyć np przerobieniem go na kabriolet”.

  1/ Robert Kubica na torze w Montrealu samochodem F-1 z taką właśnie szybkością (300 km/h) wjechał nie w krzaki tylko betonowa osłonę toru i żyje do dziś. <<

  ———————————————————-

  Tak jest! Tak jest! I na Sewiernym też tak było! Trzech pasażerów przeżyło, Pambuk ich ocalił, aby dali świadectwo Prawdzie, ale specnazowcy nie pękali katolickiego Pambuka i niedoszłych świadków ubili.

 140. A myślicie, że wypadek Kubicy to taki zwykły wypadek? Aha, zwykły, a nie. To był zamach przeprowadzony przez Mossad, Żydzi nie mogli ścierpieć, że Polak jeździ w Formule 1, a Żydzi nie!

 141. Co się tyczy Boeingów, to jest to jeden z przykładów Polskiej Myśli Technicznej, która wyszła z głów b-ci Kaczyńskich. Uczęszczali oni na zajęcia do pracowni modelarskiej w Pałacu Młodzieży i właśnie tam zrodziła się koncepcja m.in. Dreamlinera, tam powstały projekty, a później Żydzi je wykradli i sprzedali Jankesom.

 142. Rozróba u strategicznego partnera. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/adwokat-ukrainskie-wladze-zatrzymaly-bylego-prezydenta-gruzji-micheila-saakaszwilego/7rwkvk9
  Patrzeć tylko jak będą tam Duda, Kaczor i Kwaśniewski. Na ratunek oligarchom.

 143. Aleksander Rewaziszwili, który utrzymuje, że był w gronie snajperów na Majdanie, twierdzi także, że razem z nim śmiercionośny ogień prowadzili dwaj ważni ludzie ówczesnej opozycji, obecni deputowani – Serhij Paszynski i Wołodymyr Parasiuk.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/domniemany-gruzinski-snajper-majdanu-obok-strzelali-paszynski-parasiuk/
  ===========

  Jak się robi Majdan…..
  Analogiczna sytuacja była w Syrii, Libii.
  Najemników na świecie dostatek.

 144. Jak informował w piątek dziennik „New York Times”: „Według prokuratorów, 22 grudnia [2016 roku], pan Flynn przedyskutował z panem Kisilijakiem nadchodzące głosowanie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat tego, czy potępić Izrael za budowę osiedli. W tym czasie administracja Obamy przygotowywała się do zezwolenia na głosowanie Rady Bezpieczeństwa w tej sprawie. Śledczy Muellera dowiedzieli się dzięki świadkom i dokumentom, że premier Binjamin Netanjahu z Izraela poprosił zespół przejściowy Trumpa o lobbowanie wobec innych krajów, aby pomóc Izraelowi – tak wynika z informacji dwóch ludzi zaznajomionych ze śledztwem. Badacze dowiedzieli się, że pan Flynn i pan Kushner przejęli inicjatywę w tej sprawie”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/kushner-mial-racje-bedac-zmowie-rosja-gdyz-robil-dla-izraela/
  ===========

  Z Russiagate robi się Israelgate?
  Zabawne……

 145. Wiesio antysemita bawi sie w incydentalne pyskowki polsko-izraelskie, Wiesio wierzy ciagle w spisek, tym razem wydawniczy. Wiesio w swoim projektowanym zaslepieniu nie szanuje czytelniczek i czytelnikow, spisek bowiem jest latwiejszy do wytlumaczenia, sobie i innym, najnowszych wydarzen.

  Poza tym Wiesio watpi, w swoj mizoginizm jednak nie, bo otwarcie obraza kobiety.

  Antykobiecy Wiesio…..

  Wiesio, prasowy specjalista, wlasciwie populista; niepotrzebne skreslic.

  Wiesio bredzi o inzynierii spolecznej pomijajc konieczna pomoc humanitarna. Poza tym ogranicza sie do powielania frazesow pseudoantropologicznych. Wiesio nie wie bowiem, ze integracja to ciezka i kosztowna praca dla obu stron.

  Wiesio nie slyszal o reintegracji (czyt. deportacji), ktora niemieckie urzedy praktykuja od zawsze; patrz prawo pobytowe i prawo azylowe.

 146. Ponownie pojawily sie w blogosferze glosy dotyczace Izraela oraz konfliktu tegoz z Palestyna. Pozwole sobie wiec na kolejna uwage; problem polega na tym, ze Izrael nie ma jednego partnera do podjecia negocjacji celem zawarcia porozumienia/pokoju, ma natomiast wielu przeciwnikow. Wynika to z faktu, ze pozorny konflikt dwustronny jest konfliktem wielostronnym. Politycznie i terytorialnie „podzieleni“ Palestynczycy nie sa obecnie w stanie podjac jakichkolwiek negocjacji. Nie sa rowniez gotowi na jakiekolwiek rokowania. Dotyczy to poniekad rowniez obecnego izraelskiego rzadu. Palestynczycy uzaleznieni finansowo od UE, gospodarczo od Izraela ulegaja rowniez presji politycznej „sasiadow“ – dzisiaj szczegolnie Iranu, Jordanii, Libanu oraz wczesniej i niedlugo pomownie Syrii (porzadek alfabetyczny z akcentem na Syrie i Iran). Wazna kwestia jest sytuacja gospodarcza w Palestynie i wynikajace z niej calkowite uzaleznienie od drugich.

  Dlatego jednostronne propozycje rozwiazania konfliktu sa zupelnie bezsensowne, bo nie uwzgledniaja potrzeby „utrzymania“ Palestyny w przyszlosci. Europejczycy (UE) finansujacy dotychczas Palestyne nie zgodza sie na rozwiazanie jednostronne majac na uwadze przyklad Kosowa. Uwazam, ze dla sasiadow Palestyny i samych Palestynczykow (czyt. ich „reprezentantow“) utrzymanie status quo jest dosc „wygodne“, co czyni problem czasowo nierozwiazalnym. Nie znaczy to jednak, ze oba narody sa z tego stanu rzeczy zadowolone. Nalezy przy tym zaznaczyc, ze w „demokratycznym“ Izraelu owe glosy sa slyszalne, a w autorytarnych krajach sasiedzkich i politycznie podzielonej Palestynie przewaza tenor niewiele majcy wspolnego z polityka mediacyjna.

 147. Wiesio stroni od migracji, od obcych, od spoleczenstwa interkluturalnego, bo w ten sposob probuje czyscic swa brunatna antysemicka koszule; dowiedzialem sie od znajomego psychologa. Takie projekcje sa typowe dla osobnikow o silnym poczuciu winy.

  W ten sposob Wiesio tworzy nowa rzeczywistosc, czysta etnicznie. Tak bylo, tak jest i tak bed´zie, sadzi Wiesio. Swiat rozwija sie jednak dalej, Wiesio stoi w miejscu.

 148. Dla warzywniakow….kapuscianych lub kalafiorowych oraz Swiatowida i Siwatowoda blogosfery………..

  Uwagi dla piszacych w blogosferze oraz pytania; dlaczego wystepowanie przeciw tendencjom narodowym nie jest wystepkiem. Dlaczego jednak “wystepy” narodowe oraz narodowy tenor wpisow w blogosferze moga i powinny irytowac. Oto proba odpowiedzi, ktora obiecalem niektorym obecnym w blogu ze szczegolna dedykacja dla Przodownikow w blogosferze. Powierzchowne dywagacje na temat stereotypow obecnych lub nieobecnych w blogosferze, niezaleznie od punktu widzenia, “wiedzenia” lub siedzenia, prowadza prawie zawsze do wpisow conajmniej ksenofobicznych I zawsze o posmaku anty.
  Tradycja kosciola jako instytucji popierajacej ruchy antysemickie w Europie Srodkowej i Wschodniej, obecna w naszej swiadomosci siega czasow Rewolucji Francuskiej.

  Proby stygmatyzowania Zydow mialy oczywiscie miejsce wczesniej (XIII wiek); charakteryzuja sie one nieobecnoscia w opisie problematyki antysemityzmu, o czym dalej. Rewolucja Francuska byla jednak sygnifikatywna cezura w budowaniu spoleczenstwa obywatelskiego w Europie. Rewolucja, ktora jak wiemy popierala ruchy “egalitaryzacyjne”stanowila niejako zagrozenie dla hierarchow koscielnych.

  Reakcja kosciola byla reakcja na owe hasla, aktualne rowniez po dzien dzisiejszy. Hasla te, mimo swojej aktualnosci byly czesto zapominane oraz traktowane z przymrozeniem czy przypruszeniem oka lub odkladane na “lepsze czasy”, ktore w Polsce po 1989 nastapily wraz z odzyskaniem suwerennosci. Podczas gdy hasla budowania spoleczenstwa obywatelskiego sa przez wiekszosc akceptowane, to emancypacja “obcych” oraz ich integracja jest procesem wydluzonym w czasie.

  Zauwazamy jednoczesnie, ze antysemityzm jest ciagle aktualny, czytaj obecny, niezaleznie od liczby czlonkow Gmin Zydowskich w europejskich populacjach, aktualny rowniez w Polsce, nawet przy sladowej ilosci Zydow i niezaleznie od stanu panstwowosci.
  Intelektualisci oraz politycy europejscy trudno znosili emancypacje Zydow. Dzisiaj ciagle konfrontowani jestesmy z wrogoscia, gdy apelujemy o emancypacje obywateli; dotyczy to kobiet, ekologow, homoseksualistow oraz wszystkich obcych w naszej swiadomosci zjawisk. Obcy nam sa rowniez Ci, ktorzy probuja owe zjawiska definiowac, opisac etc.. Niektorzy, rowniez uczestnicy blogosfery, maja permanentne klopoty z percepcja antypostawy jaka jest antysemityzm w Polsce. Jednych oburza, drugich wzrusza, trzecich nudzi, wielu pozostalych wogole nie obchodzi. Polacy utozsamiani sa w Europie jako katolicy i antysemici.

 149. radzilowJedwabne
  4 grudnia o godz. 15:39
  Masz prawo idealizowac PRLowskie czasy zaprzeszle. To, o czym slusznie piszesz bylo wowczas li tylko listkiem figowym, a dzisiaj juz na szczescie milym dla Ciebie wpsomnieniem.

 150. MR
  Nareszcie wczoraj odwiedzil mnie moj siedmioletni wnuczek i moglem go spytac , jak sie gra w szachy .
  – Dziadzia ! To ty nie wiesz ? To dziecinnie proste , powiedzial . Pozwalam Addison zabic jednego gonca , wysylam go do jej krola albo hetmana w odp. momencie a potem tym co jest pod reka , najczesciej Enpassantem ( tu rozdziawilem gebe ) albo drugim goncem zalatwiam go i mowie ; Zabilem ci go ! Ona wtedy zawsze glosno placze ..
  – Enpassantem !? Skad ty znasz takie slowa ?
  – No.. Edi mi powiedzial ..
  – Kto to jest Edi ?
  – No ten co ma zolty rower..
  – A ty sie cieszysz , ze dales jej zabic gonca ? Przeciez to byl twoj goniec , powinienes sie chyba wstydzic ?
  – Nie moge bo wtedy Addison za wczesnie przestala by plakac .. aale zaraz potem jej oddaje tego jej krola .. i ona przestaje .

 151. Saldo mortale
  5 grudnia o godz. 11:02

  Ech, chłopcze….
  To że my będziemy tolerancyjni, otwarci, współczujący, humanitarni, wcale nie świadczy o tym, że wychowani w innych tradycjach kulturowych, takimi się staną. Nawet w ciągu kilku pokoleń.
  Maja po prostu inną hierarchię społeczną, struktury, kod kulturowy.
  A na jednym terytorium nie ma miejsca dla kilku hierarchii wartości, systemów prawnych.

  Pleciesz teoretyczne bzdury.
  W praktyce to nie działa.

  Bądź uprzejmy przestać nudzić na temat syjonizmu, semityzmu pro i anty. Kogo to obchodzi?

 152. W i e s i o zamkniety w swoim antysemicki i ksenifobicznym, wrecz rasistowskim zascianju nie wierzy w spoleczenstwo interkulturalne, a ja w takim spoleczenstwie pracuje, zyje od dziesiatek lat.

  W i e s i o donosi:

  ..Ech, chłopcze….
  To że my będziemy tolerancyjni, otwarci, współczujący, humanitarni, wcale nie świadczy o tym, że wychowani w innych tradycjach kulturowych, takimi się staną. Nawet w ciągu kilku pokoleń.
  Maja po prostu inną hierarchię społeczną, struktury, kod kulturowy.
  A na jednym terytorium nie ma miejsca dla kilku hierarchii wartości, systemów prawnych…

  „Swiete slowa”, bo nie ma spoleczenstwa o obrazie idealnym, chyba ze Wiesio mila na mysli czysta etnicznie Polske, w ktorej zyja tolerancyjni, otwarci, współczujący, humanitarni, wychowani w tych samych tradycjach kulturowych, majacy po prostu te sama hierarchię społeczną, struktury, kod kulturowy, obywatelki i obywatele.

  W i e s i o prymarny antropologu; w Berlinie zyje 192 nacji, podalem Ci przyklad jednego przedsiebiorstwa MZK, w ktorym z posrod tysiecy kierowcow autobusowych sa migranci z 52 nacji. Wielu z nich mowi i pisze lepiej po niemiecki niz „tubylcy”, mam tu na mysli wtornych analfabetow.

  Wiesio partout nie jest w stanie zrozumiec, ze w Europie Zachodniej spoleczenstwa interkulturalne sa faktem. Oczywiscie wiaze sie to z problemami, podobnie jak integracja osob (tu tubylcow) wykluczonych lub samowykluczonych, np. bezdomnych, chorych na chorobe alkoholowa etc.. Wsrod migrantow sa rowniez takie osoby.

  Antyeuropejczyk Wiesio koniecznie chcialby ukryc swoja antyhumanitarna postawe, swoj antysemityzm i tlumaczy bez konca, ze to co od lat jest stanem „ist”, jest niemozliwe. jest trudne, fakt, dla Wiesia za trudne.

 153. Bądź uprzejmy przestać nudzić na temat syjonizmu, semityzmu pro i anty. Kogo to obchodzi?…pyta

  Wiesio……

  Odp.

  Mnie to obchodzi, obchodzi mnie Twoja postawa antyhumanitarna, postawa antysemity, ktoryprzebiera sie w kolorowe fatalaszki, ukrywajac brunatna koszule; Taki sobie wspolczesny „Kamizard” – Swiatowid w sieci.

 154. Saldo mortale
  5 grudnia o godz. 12:15

  PAN Wiesio- dla ciebie- nie pyta, tylko stwierdza oczywiste fakty.
  Mity o wielokulturowości zaprowadzą zachodnią Europę wprost pod rządy praw szariatu, co już ma w wielu miejscach wieloletnią tradycję, tolerowaną przez rządy GB, Francji.

  Nie widzę powodu, by miało mi się to podobać.
  Tolerancja i równouprawnienie kobiet, padną pierwsze, jeżeli nasze zwyczaje i styl życia zostaną podporządkowane innym tradycjom.

  Schabowego, boczku, piwa, będę bronić do ostatniego tchu!!!
  A im również grozi najazd „interkulturowości”.

 155. Zdaniem ekspertów, Saudyjczycy mieli wielkie szczęście – pocisk sam rozbił się około kilometra od terminalu. To normalny margines błędu przy ataku SCUD-em – tłumaczy Lewis. Dodaje, że gdyby nie problemy z naprowadzaniem., pocisk zniszczyłby zatłoczony terminal. Inni eksperci twierdzą też, że dużo do myślenia daje fakt, że to aż 5 antyrakiet nie trafiło w SCUD-a. Strzelasz pięć razy w rakietę i nie trafiasz? To szokujące – mówi Laura Grego.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/563964,amerykanskie-rakiety-patriot-zawiodly-w-arabii-saudyjskiej.html
  ============

  Doskonały system….
  Ile to kosztowało?
  Ze 20 milionów $?

 156. Wenezuela, kraj bogaty w ropę naftową, która niestety jest także jego nieszczęściem i przyczyną nieprzerwanej agresji USA i jego tajnej policji CIA. Wenezuela się broni dzięki odważnym prezydentom. Warto zapamiętać twarz dzisiejszego prezydenta bohatera MADURO. https://pbs.twimg.com/profile_images/378800000510806436/3bff37388613196dad40fee60c6e72b6_400x400.png
  Czy tę twarz będzie można porównać z zmasakrowanymi twarzami Saddama lub Kaddafiego, którzy także byli odważni i stawiali się zbrodniczej agresji? Dziś jeszcze Maduro broni się dzięki wsparciu Chin i Rosji. Skutecznie!

 157. Autor blogu w poprzednim wpisie: „W mediach publicznych trąbi się o rzekomo monstrualnych patologiach w sądownictwie.”

  Słodziutko brzmi słowo „rzekomo” w kontekście doniesień Onetu, z których wynika, że dyrektorzy krakowskich, zakopiańskich, małopolskich i dolnośląskich sądów masowo zawierali lipne umowy z zewnętrznymi firmami. Ponieważ umowy były lipne, trudno się dziwić, że nigdy ich nie wykonywano. Rzekome nie były tylko pieniądze; ze skarbu państwa wyciekły w ten sposób grube miliony.

  Za to trafny pozostaje tytuł poprzedniego wpisu: „Gwałt na Temidzie”. Wygląda na to, że dyrektorzy wymienionych sądów istotnie dopuścili się gwałtu na Temidzie. Tyle, że Autor wpisu próbował zdaje się dać swoim czytelnikom do zrozumienia, że żadnego takiego gwałtu nie było – to gwałciciele są gwałceni. Jaka jest prawda orzekną pisowskie sądy. Do tego czasu obowiązuje zasada domniemanej niewinności.

 158. wiesiek59
  5 grudnia o godz. 12:53

  Wiesio twierdzi……

  Tolerancja i równouprawnienie kobiet, padną pierwsze, jeżeli nasze zwyczaje i styl życia zostaną podporządkowane innym tradycjom.

  Schabowego, boczku, piwa, będę bronić do ostatniego tchu!!!

  Odtwierdzam, ze Wiesio nie wiec , o czym pisze……………………i dalej w stylu Wiesia:
  czy Wiesio wie, ze w Polsce kobiety ciagle sa bite, ze ciagle mniej zarabiaja od mezczyzn….???

  Wiesio nie wie, ze na „tureckim” Kreuzbergu mozna spozyc kotleta w dwu porzadnych austriackich restauracjach etc.. Wiesio wie, ze wieprzowina jest szkodliwa dla zdrowia, abstrahujac od antybiotykow w miesie i sposobu hodowli , zabijania i przewozu zwierzat i to wszystko w wieloletniej wieprzowej tradycji, tolerancyjnej…..etc..

  Wiesio lubi sobie pogadac i poprzekomarzac sie. Do ostatniego tchu. W ten sposob odkrywa swoja juz naga twarz ponownie. Wiesio obawia sie innych, Wiesio nie lubi innych. Wiesio zamkniety w blogosferze nie rozumie dzisiejszego swiata. Dobrze jednak, ze potrafi sobie i drugim wszytsko wytlumaczyc, inaczej wpadlby w depresje.

  Wiesio, kotlet tak, lecz cielecy……

 159. ….Mity o wielokulturowości zaprowadzą zachodnią Europę wprost pod rządy praw szariatu, co już ma w wielu miejscach wieloletnią tradycję, tolerowaną przez rządy GB, Francji…

  Wiesio bredzi i nie wierzy, ze sady moga byc niezalezne od rzadow.

 160. Symetryczny, 10:50
  Noam Chomsky, Chris Hedges i Michael Hudson twierdza, ze internacjonal lichwiarski buduje Druga Grecje w kazdym kraju Pierwszego Swiata.

 161. Pan Redaktor Passent cytuje ” eksperta ” sprzedajacego swoje opinie za 400 dolarow rocznie dla czytelnikow w sieci .
  ,,Celem jest zachowanie suwerenności i niedopuszczenie do sytuacji, gdy UE może wam coś narzucać. Wdrażanie swojej polityki bez ingerencji z zewnątrz. ”
  Celem szulerow z Wall Street jest zachowanie absolutnej wladzy nad swiatem, w czym silna Europa moze byc przeszkoda. Dlatego podsyca sie niezadowolenie : taktyka ta szczegolnie skutecznie wobec barbarzynskich struktur kleptokratycznych , gdzie kolejne administracje maja zawyzone poczucie wlasnej wyjatkowosci..

 162. Z zazdrością patrzę na komentarze kolegów blogowych, wszystkie przeszły, a mój nie. Trafił do moderacji. Ale jest nadzieja, że zostanie zweryfikowany pozytywnie. Kiedyś mi się coś takiego zdarzyło. Komentarz, na którym położyłem już krzyżyk, po kilku tygodniach pojawił się bez uprzykrzonej adnotacji. Korzystając z okazji linkuję go tutaj, bo innej szansy na to, że jednak zostanie przez kogoś przecztany, po prostu nie ma. Niestety, inny mój pechowy komentarz (pod „Wentylem w sieci”) nadal czeka na moderację. Komentarz ten, podobnie jak dzisiejszy, był mocno kontrowersyjny, więc nie mam dużych nadziei, niemniej trzymam kciuki.

  https://passent.blog.polityka.pl/2017/07/06/przyjechal-zobaczyl-zwyciezyl/#comment-772553

 163. Saldo mortale
  5 grudnia o godz. 14:24

  Panie TEORETYK……

  Na Ziemi jest bardzo niewiele kultur, w których kobiety nie są bite.
  Równie niewiele, w których mają jakiekolwiek prawa.
  Najczęściej, są własnością, przedmiotem nie podmiotem.

  Tylko, skąd to może wiedzieć jakiś nieoczytany, nieobyty ciołek?
  Nie potrafiący samodzielnie wnioskować?
  Powtarzający jakieś zasłyszane slogany oderwane od rzeczywistości?

  Poza europą północną, gdzie rzeczywiście wprowadzono równouprawnienie, i strefą anglosaską, co daje może populację 600 milionową, kobiety mają przechlapane….
  Nawet południe europy niespecjalnie dba o równość płci.
  O strefie hiszpańskojęzycznej nie mówiąc.
  Myśl, to nie boli, choć może zaszkodzić nieprzyzwyczajonemu….

 164. Naczelnemu „kamizardowi” blogosfery……

  Wiesio nie pisze, czy Polska nalezy do Europy Polnocnej….chyba ze Wiesiowi chodzi o sny…

  Wiesio nie wie, lecz twierdzi zamiast walczyc o emancypacje kobiet i migrantow…..

  Polacy utozsamiani sa w Europie jako katolicy i antysemici. Nie znaczy to bynajmniej, ze wszyscy sa antysemitami. Otwarte jest natomiast pytanie czy wszyscy sa katolikami. Jest to oczywiscie stereotyp i nalezy z nim polemizowac.

  Dysputa na ten temat nie powinna jednak ograniczac sie do wypowiedzi populistycznych czy poruszania tematow zastepczych, o czym dalej. Jak wazny jest nasz krytyczny stosunek do antysemityzmu swiadcza mury polskich miast i miasteczek, “sluchowiska” Radia Maryja, kazania ksiezy, czy biskupow, wypowiedzi czolowych polskich politykow, ksiazki z wydawnictwami antysemickimi, przykoscielne ksiegarnie lub cmentarze zydowskie (czesto zaniedbane i zbeszczeszczone).

  Trudno przy tym zapomniec prowincjonalna prase i jej domoroslych dziennikarzy. Warto tez porozmawiac z pracownikami TSKZ o ich samopoczuciu, przy braku poczucia wlasnego bezpieczenstwa.

  W rodzinnych dyskusjach czesto powtarzane jest zdanie- nie jestem antysemita, ale …. Potem zaczynaja sie zdania podwojnie zlozone, uzywane wlasciwie jako kolo ratunkowe.

  Przesada w ocenie spolecznosci zydowskiej artykulowana jest w roznych kierunkach i nabiera charakteru jakosciowego, czesto o przeciwnych wektorach. Temat rownouprawnienia po prostu irytuje i stad niedocenianie lub przecenianie zydow oraz ich roli w naszych czasach. Brak jest rowniez zydow i ich kultury w polskich podrecznikach szkolnych z historii.

  To, ze z trzymilionowej populacji niewielu jest wsrod nas, nie oznacza wcale, ze ich historia nie miala i nie ma zadnego wplywu na nasza wspolczesna rzeczywistosc. Nie silac sie na anegdote stwierdzam, ze przetrwala ona li tylko w polskich ksiazkach kucharskich, o czym czytajacy czesto nie wiedza.
  Historia Zydow polskich byla traktowana w czasach powojennych czysto instrumentalnie. Ludzie wiedzieli “swoje”, wszystkiemu winna byla “zydokomuna”. Dzisiaj ludzie nadal wiedza swoje; patrz uwagi powyzej i ponizej. Pozostaje do wyjasnienia kwestia roli dzisiejszego kosciola katolickiego w postrzeganiu zydow. Pytanie sluszne, bo mozemy szukac na nie odpowiedzi w kosciele Rydzyka lub koscieleTisznera i wymachiwac przy tym “recami” lub rekami.

 165. Wiesio, szkoda ze nie masz poczucia humoru….ja tylko probowalem nasladowac Twoja pseudonarracje…..

  Przykro mi, ze odebrales to doslownie i krytykujesz niejako s i e b i e:

  Oto Twoje wywody: przetytaj mi mamo jeszcze raz………………….

  wiesiek59
  5 grudnia o godz. 15:09

  …Na Ziemi jest bardzo niewiele kultur, w których kobiety nie są bite.
  Równie niewiele, w których mają jakiekolwiek prawa.
  Najczęściej, są własnością, przedmiotem nie podmiotem.
  Tylko, skąd to może wiedzieć jakiś nieoczytany, nieobyty ciołek?
  Nie potrafiący samodzielnie wnioskować?
  Powtarzający jakieś zasłyszane slogany oderwane od rzeczywistości?…

  Powyzej samokrytyka Wiesia………ktory bagatelizuje emancypacje kobiet, migrantow, a do ostatniego tchu bedzie bronil boczku i kotleta.

  Takiesobie rozmowy z Wiesiem przy KOTLECIE, zeby chociaz cielecym…….

 166. ,,Jacobsky
  5 grudnia o godz. 2:42
  Morawiecki… jak to szło ?
  Bezrobotnym podniesie kwotę wolną od podatku, a bezdomnych zwolni od podatku od nieruchomości.”
  Cieplemu Jarkowi kobiety nie pasuja do towarzystwa.

 167. ….Nawet południe europy niespecjalnie dba o równość płci.
  O strefie hiszpańskojęzycznej nie mówiąc….

  Pisze powyzej Wiesiek i nie wspomina czy do dzikich krajow europejskich zaliczy rowniez Polske. Wiesio gubi sie w samozaorzeczaniu. A brunatna koszula wychodzi Wiesiowi z szortow.

 168. wiesiek59

  „Strzelasz pięć razy w rakietę i nie trafiasz? To szokujące – mówi Laura Grego.”

  Przypomina mi się niedawna blogowa dyskusja na temat czemu systemy antyrakietowe nie zestrzeliwują rakiet wystrzeliwanych „na wschód” przez Koreę Północną.

  Mauro pisał mi wtedy o „marginesie błedu” w zestrzeliwaniu tych rakiet. Po teście, którego dokonali jemeńscy partyzanci przynajmniej wiadomo jaki jest ten „margines” w przypadku systemu „Patriot” – na pięć wystrzelonych rakiet systemu „Patriot” żadna nie trafiła w cel czyli w ruską rakietę z przełomu lat 50 – 60 ubiegłego wieku.
  Tylko nie wiem jak to procentowo przedstawić. Chyba 500 procent nieskuteczności?

 169. Wiesio donosi…….ze wstapi do armii Macierewicza i….

  …Schabowego, boczku, piwa, będę bronić do ostatniego tchu!!!
  A im również grozi najazd „interkulturowości”…

  Gdy obroni kawalek miesa naszprycowanego antybiotykami, to zacznie budowac przemysl ciezki, stocznie, nacjionalizowac banki etc..

  Pamietam Mitteranda, ktory znacjonalizowal bank francuskie, pamietam kolejki przed bankami w Paryzu, pamietam ksiazeczki „dewizowe” w Paryzu i konikow sprzedajacych miejsce w kolejkach do kas wymiany franka. To wszystko mialo miejsce we Francji w XX wieku. Tylko, ze wowczas Wiesio nie mial dostepu do sieci, w ktora tak chetnie dzisiaj wpada. Wowczas siedzial Wiesio przed sklepem GS. Wpadajac w Tenor Wiesia twierdze, ze nie jestem wrogiem spoldzielczosci.

 170. „Wszyscy Polacy pomagali Żydom. Jedni przeżyć, drudzy umrzeć.” (Urban)

 171. Blogowym „Kamizardom” ze szczegolnym uwzglednieniem potrzeb brunatnego Wiesia od kotleta………………….

  Roznice i jakosc odpowiedzi sa znaczne i wyrazne podczas dyskusji oksiazkach Grossa. Temat ciagle ten sam od ponad szesciedzieciu lat. Temat wykluczenia, eliminacji, emigracji i wypedzenia jest aktulany rowniez w Europie Zachodniej. Gdyby z antysemityzmu lub bredni o mordach rytualnych nalezaloby sie spowiadac , jak np. z aborcji, to ksenofobiczno-antysemickie landszafty zmienilyby sie nie tylko co nieco.

  Polecam tu lekture Gazety Wyborczej z 26-27 Stycznia 2008 “Czy Strach wyleczy nas z nienawisci”. Poslugujac sie skrotem myslowym i historycznym mozna twierdzic, ze dzieki takiej postawie mamy piekne synagogi w Amsterdamie, Berlinie i Krakowie (dobor przypadkowy). Chodzi tu przede wszystkim o wymuszona emigracje zydow z Hiszpanii i Portugalii oraz emigracje “za chlebem” z Europy Wschodniej (w tym wielu Zydow z Polski). Postepujac dalej tym skrotem dochodzimy do naszych polskich dziejow Zydow, historii brutalnie zakonczonej w roku 1968.
  Warto jednak spojrzec na rozwoj antysemityzmu, funkcjonujacego w kulturze i percepcji spolecznej w ciagu tych ostatnich dziesiatek lat. Po dojsciu nazistow do wladzy, antysemityzm stal sie wowczas niejako aksjomatem kultury niemieckiej. Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki.

  Nie znaczy to wcale, ze oba te ruchy szly w parze oraz stanowily homogenna sile w ich skutkach. Warto jednak zaznaczyc ich obecnosc po obu stronach owczesnej granicy polskiej. Po stronie niemieckiej zauwazymy, ze przemyslowo-biurokratycznie zorganizowany Holokaust byl rezultatem wymieszania sie tradycyjnego antysemityzmu, rasizmu i eugeniki. Przy tym antymodernizm i antysemityzm tworza tu niespojna pare, ze wzgledu na wplyw zydow w uprzemyslowieniu i ubankowieniu, ktore lamaly owczesne spoleczne struktury.

  Najprostsza definicje antysemityzmu znajdziemy u W. Adorno. Chodzi o opis zydow, wlasnie zydow, a nie konkretnego zyda, publicysty zydowskiego, polityka izraelskiego, czy dzialacza ugrupowania syjonistycznego.

 172. Saldo mortale
  5 grudnia o godz. 15:21

  Norma kulturowa jest ustanawiana przez większość, zmienia się bardzo powoli. Próby narzucania innych norm siłą, są mało skuteczne.
  Po ustaniu opresji, błyskawicznie powraca się do starych zachowań.
  Setek lat trzeba, by jakas norma obca, się zadomowiła.

  Pozycja kobiety jest zależna od jej statusu materialnego, niezależności finansowej, możliwości utrzymania się z pracy.
  I o to należy walczyć- dostępność wykształcenia i pracy, a nie o bzdety.
  Tylko to da rzeczywiste równouprawnienie.
  Każda inna metoda, bez zmiany położenia ekonomicznego, jest fikcją.

  W krajach rolniczych- a takich w dalszym ciągu na świecie jest więcej, kobieta będzie jedynie dodatkiem do stada bydła, czy ziemi uprawnej.

 173. Bar Norte
  5 grudnia o godz. 15:28

  Kwestia obsługi- przypuszczam że była bateria obsadzona przez najemników, dobrze wyszkolonych. Brytyjczycy lub amerykanie.

  Wczoraj dla odmiany Izrael zaatakował pięcioma rakietami cel pod Damaszkiem. Zestrzelili Syryjczycy dwie- starymi ruskimi Wegami….
  Też z lat 60′

 174. wiesiek59
  5 grudnia o godz. 15:59
  Wiesio, tylko ze ja to wszystko wiem, od szesnastego roku zycia. Probowalem tlumaczyc, ze chodzi o procesy wymagajace czasu, cierpliwosci, inwestycji etc..

  A TY WIESIO o boczku i koltlecie.

  Wiesio normy humanitarne nie sa normami obcymi. ty nigdy nie „dotykales” migranta. Dziwie sie, ze Wiesio postepowy sugeruje obcym brak norm humanitarnych, Wiesio ich wyklucza zamiast pojsc do pralni z brunatna koszula.

 175. Władze Australii, zaniepokojone rosnącymi wpływami Chin, wprowadzą zakaz zagranicznego finansowania partii politycznych – oświadczył we wtorek australijski premier Malcolm Turnbull. Ma chronić kraj przed zewnętrzną ingerencją.

  Turnbull powiedział dziennikarzom w Canberze, że światowe mocarstwa podejmują „bezprecedensowe i coraz bardziej wyszukane próby wpływania na proces polityczny” w Australii i na świecie. Wspomniał przy tym o „niepokojących doniesieniach o wpływach Chin”.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1089703,australia-zakaze-finansowania-partii-politycznych-z-zagranicy-proby-wplywu-sa-bezprecedensowe.html
  =============

  Media, NGO, stypendia, inwestycje, są dobre.
  Pod warunkiem, że to zachód uzyskuje wpływy dzięki tym kanałom.
  Odwrotnie nie przejdzie, bo grozi erozją wpływów.
  Niestety, czas monopolu na produkowanie V kolumny minął bezpowrotnie…..

 176. Saldo mortale
  5 grudnia o godz. 16:19

  Powiem brutalnie.
  Przestań p..dolić.
  Normy humanitarne sa fikcją sprzedawaną takim ciemniakom jak ty.
  Rozpieprzenie wesela z Predatora- to jest HUMANITARYZM w praktyce.
  Głąb niezorientowany kompletnie w realiach jesteś.
  Bierzesz zachodnich hipokrytów i ich nawijanie ciemniakom makaronu na uszy na poważnie.

 177. „Prawda jest taka, że podział lewica- prawica stał się zbyt archaiczny, aby opisać dzisiejszy krajobraz polityczny. Podział lewica-prawica jest jedynie przyzwyczajeniem: istnieje historyczna grawitacja dwubiegunowej logiki, która jest utrzymywana przez grę polityczną, szczególnie w czasie wyborów. Jeśli jednak odniesiemy się do ankiet, według większości Francuzów ten podział jest pozbawiony jakiegokolwiek znaczenia. W roku 1980, jedynie 30% uważało pojęcia lewicy i prawicy za przeterminowane. W marcu 1981 roku było to już 33% ankietowanych, w lutym 1988 roku – 48%, w listopadzie 1989 roku – 56%, w roku 2011 – 58%. Dziś uważa tak aż 73% badanych! Jest to niezwykle istotny postęp”
  http://3droga.pl/wywiady/koniec-nowoczesnego-swiata-wywiad-z-alanem-de-benoist/
  ==========

  Dla poszerzenia horyzontów…..

 178. A upragnionego – przez obóz totalnej opozycji – odwołania Beaty Szydło ze stanowiska premiera jak nie było, tak nie ma. Dziś w redakcjach GW, Onetu, TVN, Newsweeka i Polityki butelki szampana poszły z powrotem do lodówek. W eter płyną smętne komunikaty: „Morawiecki nie zastąpi jednak Szydlo”. „Kaczyński rezygnuje z premierostwa”. „Rekonstrukcja rządu się przeciąga”. Z kolei w mediach pokornych dominuje uczucie ulgi: „W tym tygodniu spekulacje wreszcie się zakończą”, a w porywach wręcz optymizm: „Spotkanie na szczycie. Prezydent Duda, prezes Kaczyński, marszałkowie Kuchciński i Karczewski Andrzej wyglądają na fotografii na ludzi w dobrych humorach. Na twarzy każdego z polityków gości serdeczny uśmiech”. Co to oznacza dla rekonstrukcji wciąż jednak nie wiadomo. Za to całkowita jasność zapanowała w Czechach: „Prezydent Zeman przyjął dymisję rządu Sobotki.”

 179. Dzisiejszy Gość Passenta, niejaki profesor Jan pisząc ostatni felieton (POLITYKA 49) pt. „inteligent cham” zdiagnozował tak:
  Zakompleksiony inteligent wstydzi się siebie, gotów kierować ostrze frustracji i agresji raczej na swoich pobratymców, a nawet na samego siebie, niż na społecznego „tubylca”. No, chyba że taki autochton jest bezdyskusyjnym troglodytą i faszystą. Nawet wtedy jednak trzeba chronić jego godność i otoczyć go troską (zwłaszcza edukacyjną). Zewsząd bowiem czyhają zagrożenia dla wątłej inteligenckiej racji bytu.

  Opinię o inteligentach po peerelu mam nie najlepszą, ale kto zacz „tubylec”. Społeczny „tubylec”. Tego profesor Jan nie podaje, raz tylko słowa używa, drugi raz zamiennie pada „autochton”. I co począć? Jak rozumieć? Jak żyć?

  Nie mam złudzeń, że dojdzie do wyjaśnienia sensu tego felietonu na falach TOKFM. W najlepszym wypadku jeśli ten felieton będzie tematem, to potraktowanym ironicznie. Profesor potępia poddanie się nastrojowi ironii, acz sam ironizuje ile wlezie:
  A zwierciadło przytykają nam do naszych postarzałych inteligenckich mord nasze dzieci – 30-letni postinteligenci, dla których – o ironio! – znów zaczęły liczyć się, i to na serio, takie rzeczy, jak szacunek dla godności człowieka, równość i kultura osobista. O, niewdzięczni młodzi! Naruszyli najświętszą zasadę „anything goes”, wszystko ujdzie, jeśliś tylko inteligentem. Ci młodzi hunwejbini obyczajowo-politycznej rewolucji, zakazujący nam seksizmu i homofobii. Nam, starym inteligentom! I kogóż my tu sobie wychowaliśmy – znowu jakichś pruderyjnych drobnomieszczańskich nudziarzy? Trzeba było więcej polegać na Stomilu, miast znosić te jaja mądrzejsze od kury.

  Inteligencja nadal nie jest wiodącą siłą narodu, nie wyciągnie się z błota historii za własne uszy śpiewając majestatycznie – „… inteligencja już nie bawi się w kopciszka”.
  Sytuację Polski jednak ratuje konkretny inteligent i jego stan zdrowia. Inteligent z Żoliborza i jego schizofrenia.

 180. O tym co komunikuje ONET.PL o najdłuższej rekonstrukcji rządu w historii współczesnej Europy każda durna była gimnazjalistka może sobie przeczytać:
  http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/morawiecki-premierem-kaczynski-dopiero-przed-kluczowa-decyzja/4k8t6fj

  Prezes JaKa puszcza balony. I sonduje atmosferę. Prezes też nie ma klawego życia.

 181. P. Teo:

  Czy wie pan co to jest schizofrenia?
  Na jakiej podstawie twierdzi pan ze Kaczor choruje na te przypadlosc?
  A moze wcale nie o fakty panu chodzi tylko o stygmatyzowanie choroba psychiczna?
  Jesli tak to wydaje mi sie ze powinien pan skasowac swoj komentarz- jest niestosowny.

  marcin.lazarowicz

 182. z netu
  Koniec kampanii „Sprawiedliwe sądy”.
  Prawdziwy powód zakończenia tej bezczelnej, żenującej i drogiej, jak wszyscy diabli kampanii SĄ DWA DONIESIENIA DO PROKURATURY O WYKORZYSTYWANIE PUBLICZNYCH PIENIĘDZY ZE SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA NA PARTYJNĄ KAMPANIĘ JADOWITEJ SEKTY PIS. Pamiętacie, PO i Nowoczesna złożyły do prokuratury dwa doniesienia, a prokuratura powinna wkrótce się nimi zająć. Teraz, po kuriozalnym zakończeniu, ziobrowa prokuratura może spokojnie sprawę zamieść pod dywan, bo przecież „kampania została zakończona”!
  Moim skromnym zdaniem i tak ktoś powinien zająć się ZAWŁASZCZENIEM 19 MILIONÓW ZŁOTYCH PRZEZ SEKTĘ PIS NA KAMPANIĘ BILBORDOWĄ, KTÓRA SŁUŻYŁA INTERESOM WYŁĄCZNIE JEDNEJ PARTII, CZYLI SEKTY PIS, A ZAPŁACONA ZOSTAŁA PRZEZ PAŃSTWOWE SPÓŁKI Z PIENIĘDZY, KTÓRE MOGŁY PÓJŚĆ NA PRZYKŁAD NA SŁUŻBĘ ZDROWIA, PŁACE LEKARZY I PIELĘGNIAREK, CZY NA INNE CELE PUBLICZNE O WIELE BARDZIEJ KORZYSTNE, NIŻ INTERES JADOWITEJ SEKTY POLEGAJĄCY NA ZOHYDZANU ZWYKŁYM LUDZIOM POLSKIEGO SĄDOWNICTWA!
  Uważam, że sekta PIS powinna zwrócić co do grosza tych 19 milionów złotych, z odsetkami, BO JEŚLI ICH NIE ZWRÓCI, SPOŁECZEŃSTWO MOŻE SPOKOJNIE OSKARŻYĆ PIS-owców O KRADZIEŻ TEJ KASY.

 183. marcin.lazarowicz nie używa polskich znaków diakrytycznych.
  Czy jest postępowanie godne „prawdziwego Polaka” ?
  Ten sam wybitny blogowicz twierdzi gościnie na blogu EP, że choroba psychiczna stygmatyzuje .
  Jeśli coś Jarosław Kaczyńskiego stygmatyzuje , to jego całkowita alienacja od normalnego życia .
  Calkowity brak kontaktów społecznych poza polityką , brak konta, prawa jazdy i oczywiście rodziny.
  Ale czy to starczy do stygmatyzacji ?

 184. Większość wiodących polityków PiS zachowuje się tak jakby zupełnie nie przewiadywali przyszłości lub zakładała, że będzie dla nich pomyślna, tymczasem rozsądny żyd mawiał, ile trzeba mieć w razie się straci.
  Oczywistością jest, że polityków rozzuchwaliło brak kar za ewidentne łamanie prawa i zupełny brak rozliczania po zmianie ekip politycznych. Oni sadzą, że tak będzie i po ewentualnej porażce wyborczej.
  Tymczasem należy się spodziewać że „ucho się urwie” i wygrywające partie zdecydują zlikwidować zagrożenie jaki dla nich jest ta partia i usunąć ją z polityki , skuteczniej niż afera Rywina udało się rozwalić SLD. Teraz już żadnych komisji nie będzie trzeba, bowiem w stosunku do polityków PiS najskuteczniej będzie użyć prawa i prokuratury które bardzo chętnie zaczną w tej sprawie współpracować (PiS bowiem bardzo zalazł za skórę środowisku prawniczemu).
  Mechanizm będzie prosty – politykom Pis wystawi się wnioski do prokuratury by sprawdziła czy nie doszło do przestępstwa.
  Prezydent wiadomo ewidentnie łamał konstytucję , Szydło nie publikowała wyroków TK
  (i ma wiele innych grzeszków), Kamiński został z naruszeniem prawa ułaskawiony a więc należy kontynuować proces i skazać. Ziobro tego pana prokuratura chętnie utopi w łyżce wody. Maciarewicz myślę, że trudno o wnioski nie będzie. Kuchciński – nie ma żadnych wątpliwości, że łamał prawo i tak dalej. Kaczyński tylko teoretycznie może spać spokojnie, bowiem może dostać wniosek o świadome działanie na szkodę kraju i czynności sprawcze.
  na dokładkę PiS jako organizacja nie wybroni się z wydawania pieniędzy i ich pozyskiwania na kampanie , a to grozi bankructwem partii.
  Jak ta machina się rozpędzi Posłowie PiS wpadną w panikę i będą donosić na siebie i wypisywać się z partii. Nagonka medialna dobije. Kościół zmilknie w sprawie PiS , a przerażeni biskupi będą starali się ocalać własna skórę (to sam dotyczy Rydzyka , który zacznie mięć ogromne problemy prawne i finansowe). Od miłości do nienawiści tylko jeden krok i dotychczasowi zakochani w PiS zaczną go nienawidzić.
  Taki scenariusz spowoduje likwidację te partii.

 185. Schizofrenia to rozdwojenie umysłu, według lekarzy ma wiele objawów, a nawet mówi się o całej grupie schorzeń psychicznych. Prezes JaKa, obraźliwie nazwany „Kaczorem” (19:13) – proszę o usunięcie tego niestosownego komentarza – wielokrotnie dał dowód, że polską rzeczywistości dostrzega inaczej niż wielu współmieszkańców. Np. powiedział, że demokracja w Polsce jest wzorem dla całej Europy. Albo że demonstrujący na ulicach polskich miast faszyści to „margines marginesu”. Albo że urzędy i przedsiębiorstwa państwowe przejęte przez PIS są dobrze zarządzane i prowadzone, w każdym razie lepiej niż poprzednicy. Albo że wicepremier Morawiecki realizuje plan dynamizujący gospodarkę. Albo że premier na wylocie Be Straszydło odniosła wielkie zwycięstwo w Brukseli. Albo pokazuje że sala obrad Sejmu to czytelnia książek niepolitycznych – rozumiem, że prezes czytałby dzieła Platona, Cicerona czy Churchilla o rządzeniu republikańskim, ale on czyta atlas kotów. Albo że walczy zaciekle z komunistami, głównie w szeregach opozycji, a przemawia jak Gomułka i Gierek.
  I to rozdwojenie umysłu się udziela niestety.

 186. P. Bywalec:

  nie jestem prawdziwym Polakiem- jestem Polakiem z doskoku. Jestem kibicem, nie uczestnikiem gry.
  Nie widac tego?

  ml

 187. neospasmin
  Nie, nie widać tego.
  Byłem pewny , że mieszka Pan w Polsce i jest Polakiem jakoś związanym z PiSem.

 188. P. Teo:

  W mej opinii p. Kaczynski byl/ jest pierwszym z liczacych sie polskich politykow ktory wykazal ze krol jest nagi- ze przemiany Polski po 89 oparte byly/ sa na gownianych podstawach. Od agenta bezpieki na stanowisku przywodcy narodu po sposob przeprowadzenia reform gospodarczych.
  Od stosunkow miedzynarodowych po prawnicze panstwa w panstwie.
  Wielkoscia Kaczora jest to ze nie tylko o tym mowi, ale ze zorganizowal spoleczenstwo do przeprowadzenia zmian. I tych zmian dokonuje.
  Czy pamieta pan by ktorykolwiek z celow wyborczych Kaczora byl choc sladowo obecny w debacie publicznej zanim PiS doszedl do wladzy?

  Dla mnie najwieksza troska jest co po Kaczorze?
  Kto bedzie w stanie rozwiazywac problemy narodu i panstwa gdy jego juz nie stanie?

 189. P. Bywalec,
  Mieszkam na stale za granica.
  Dlatego chocby nie uczestnicze w polskich wyborach.
  Boo nie wypada.

  ml

 190. Kolejny etap amerykańskiego polowania na Rosję przy pomocy państw satelitów. https://sport.onet.pl/zimowe/rosjanie-wystapia-na-igrzyskach-pod-neutralna-flaga/y2n1mx1
  Rosjanie powinni ich olać z grubej rury.

 191. P. Bywalec:
  z pisem zwiazany jestem chyba jeszcze mniej niz pan.
  To ze oceniam jego poszczegolne decyzje polityczne pozytywnie ma swe zrodlo/ swa praprzyczyne w plugawym opisie tegoz samego przez internetowe tytuly jakie czytuje. W przypisywaniu a priori zlych intencji.
  W braku obiektywizmu.

  ml

 192. P. Symetryczny

  Czy wg pana PANSTWOWA afera dopingowa to fakt czy fake news? Jesli to pierwsze to jak MKOL powinien sie w takiej sytuacji zachowac?

  Kibicuje Rosji od Lube po Krym, od Szarapowej po Zwiagincewa, ale to nie znaczy ze wolno oszukiwac. Szczegolnie w sporcie.

  ml

 193. neospasmin
  5 grudnia o godz. 21:44
  ślepota to straszna choroba. Jak chcesz sie dowiedzieć kim jest polityk J. Kaczyński to poczytaj co mówi o nim najlepsza polska dzienikarka polityczna znająca go osobiscie i bedąca z nim na ty . Mówi nie ma poglądów.
  W rozmowie z Rafałem Kalukinem Torańska mówi o Kaczyńskim:
  Dla mnie jest graczem bez poglądów. A najciekawsze, że – jak sądzę- jego wcale nie podnieca rezultat gry. Tylko sama gra, mechanizm przestawiania figur.
  Czyli jak się wygra to zobaczymy co z ta wygrana zrobić.
  Jej inne na jego temat wypowiedzi „Nie ma idei, po prostu robi się politykę. Społeczeństwo traktuje się jak masy, nie próbując niczego tłumaczyć.”
  „Jest genialnym rozmówcą i potrzebuje teatru. (…) Do tego jest próżny. Więc łatwo daje się podpuszczać. Chce zaimponować rozmówcy. ”
  „Nasze spojrzenia się zatrzymały. Na jakieś 20 minut. Patrzyliśmy sobie w oczy. (…) To była rozgrywka, kto kogo przetrzyma. (…) Taka rozmowa [z JK] musiałaby się zacząć od pytania: Jarek, po co ty to robisz?. (…) On przecież nie wierzy w żadne zamachy. ”
  Zrobiła z nim wywiad ”
  zrobiła z nim dużą rozmowę do książki „My” Zakończoną słynną awanturą o autoryzacje.
  Z niej wiemy że od dziecka marzył by samodzielnie rządzić – chocby swą partią
  Jak widać udało mu się marzenie zrealizować ale apetyt rośnie i teraz chce rządzić Polską.
  Nie jest wcale genialny – wypromował go Rydzyk (z którymś kiedyś walczył) i biskupi rządni dóbr ziemskich. bez tego wsparcia już dawno by znikł z polityki.
  On politykuje napuszczając jednych na drugich i wygrywając te konflikty. To jego zasługa to skłócenie Polaków.
  I ty uważasz że on rozwiązuje problemy narodu! wręcz odwrotnie on je tworzy

 194. Ooo, pan Neo, panu też schiza uderzyła do głowy.

  Kto instalował tzw. „agenta bezpieki” w Belwederze jak nie Wielki Kaczor? Za to „agent bezpieki” ściągnął Wielkiego Kaczora do Belweduru i mianował swoim ministrem i szefem kancelarii. Tego planu politycznego – zrobienia z „agenta bezpieki” wodza narodu – najwięksi analitycy III RP i biografowie Wielkiego Kaczora nie potrafią rozwikłać ni wyjaśnić do dzisiejszego dnia. Bo czyim agentem był wówczas Wielki Kaczor? Może CIA, może Walta Disney’a? Wkrótce „agent bezpieki” nie mógł się pozbierać ze swym ministrem i … Wielki Kaczor się obnażył, od tej chwili „agent bezpieki” był głównym, a nie śladowym temat, jaki Wielki Kaczor wprowadził do debaty publicznej. Agent bezpieki przemawia w Kongresie, agent bezpieki na obiedzie w Buckingham Palace – tak Wielki Kaczor edukował swój naród. Dopiero po kwietniu 2010 roku wyszedł nowy temat, jeszcze nośniejszy – zamach, niecny spisek i zdrada nocną porą. W międzyczasie był trzeci temat, który Wielki Kaczor wprowadził do debaty publicznej – Dziadek w Wehrmachcie. To są trzy naczelne tematy debaty: „agent bezpieki”, dziadek z wehrmachtu i zdradziecki zamach na Wielkiego Brata Kaczora. Debaty Wielkiego Kaczora z jego własnym narodem.

  A pan jesteś jego stałym uczestnikiem tej debaty, bynajmniej nie z doskoku.

  Na gownianych podstawach Polska wyszła z komunizmu? To z daleka widać jakie podstawy ma najlepszy okres w gospodarce i rozwoju cywilizacyjnym kraju, do którego pan doskakuje okazyjnie ze swoim przemyśleniami. I w dwa lata Wielki Kaczor obalił gówniane podstawy i zastąpił je żelbetowymi podporami pod 38-milinowym narodem. Poprzedni taki tytaniczny wyczyn był Atlasa kilkadziesiąt wieków temu. Mitomania polska dorobiła się nowego bohatera, pardon – mitologia.

  Co po Wielkim Kaczorze?
  Tak samo zatroskał się Staś Tarkowski, gdy w drodze do Mombassy kapitan Glen powiedział mu, że Mahdi już nie żyje. I że w Chartumie i okolicy wybuchły zamieszki i jeszcze większe okrucieństwa, bunty i rzezie.
  – A co potem nastąpi? – zapytał Staś ….

 195. neospasmin
  5 grudnia o godz. 22:00
  Jak czytam nie tylko w polityce jesteś ślepy. W sprawach sportu i polityki zwanej walka z dopingiem również. Jest tajemnicą poliszynela, że te tzw środki dopingujące biorą wszyscy sportowcy chcący zwyciężać w wielkich zawodach. Wszyscy wiedzą, że zwycięzcy będą badani, a więc durni by byli zawodnicy i ich działacze by brali i wiedzieli, że na 100% to wykryją. Działacze więc współpracują z lekarzami i naukowcami by dowiedzieć się jak długo po zażyciu środek można wykryć i jak uniemożliwić to wykrycie (też są na to metody). Wpadka następuje wtedy gdy zmieni się metodykę i dany kraj i jego spece od sportu o tym nie maja pojęcia lub kiedy się po prostu podłoży „świnię” (da zanieczyszczony pokarm lub napój). Czasem zdarza się choroba i zawodnik nie był świadomy, że w leku była substancja zabroniona (to częsta sprawa). Gdy wpadki dotyczą wielu zawodników danego kraju wiadomo, że zadziałało to pierwsze i jest to celowa polityka (swoi są bowiem informowani o zmianach).
  I tu z Rosją oczywiste jest, że zadziałała polityka i Symetryczny ma racje.
  Jakbyś głębiej wszedł w sprawę to byś się (pewnie ze zdziwieniem) dowiedział że te środki dopingujące powoduje znikoma liczbę poważnych problemów zdrowotnych i zgonów z powodu nadużywania dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych jest drastycznie więcej. W USA 16 500 osób umiera wskutek powikłań po stosowaniu NLPZ środki dopingujące brak danych nieliczne i to dyskusyjne przypadki.
  W walce z dopingiem nie chodzi więc o ochronę zdrowia sportowców , a jak się wczytasz to o coś niesprecyzowanego nazwanego „nieuczciwą konkurencją”. A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze lub politykę.
  Zobacz do jakiej niebotycznej liczby urosła ilość zabronionych specyfików , a to nie koniec i ilość ta wciąż rośnie.

 196. i jeszce trochę na temat jak łatwo sportowcom wpaścć w kolizje z przepisami o dopingu
  cytuje
  Dla przykładu – w glutaminie, legalnym środku stosowanym w celu poprawy regeneracji mięśni, zdarzało się producentom „przemycać” oxandrolone – androgenny steryd anaboliczny. Bywa jednak jeszcze gorzej i wraz z witaminą C lub magnezem kupowanymi w aptece, możemy dostać suplement z dodatkiem stanozololu lub metandienonu – także sterydów anabolicznych.
  Szczególnie ryzykowne może być przyjmowanie przez sportowców preparatów termogenicznych, tzw. spalaczy tłuszczu. Środki tego rodzaju często mają w składzie zabronione substancje, czasem sprytnie zawoalowane pod inną, nie wzbudzającą podejrzeń nazwą. Jednym z takich środków jest DMAA – geranamina, mająca działanie podobne do efedryny. Na opakowaniach suplementów diety może występować pod nazwą ekstraktu z geranium lub wyciągu z olejku bodziszkowego.
  Jednak nawet całkowite wykluczenie suplementów diety nie zapewni nam absolutnej pewności, że nie przyjmujemy żadnych środków zabronionych przez WADA. Zagrożeni są głównie mięsożercy. Nierzadko zdarza się, że nieuczciwi hodowcy bydła podają swoim zwierzętom środki anaboliczne, takie jak metenolon lub leczą je klenbuterolem, który także jest substancją zabronioną w sporcie. Zawodnicy lubujący się w dziczyźnie powinni szczególnie mieć się na baczności, jako że w mięsie z dzika w naturalny sposób występuje nandrolon – anabolik często stosowany przez kulturystów chcących uzyskać łatwy przyrost tkanki mięśniowej. (a ten środek jest do wykrycia nawet rok po podaniu)
  Po takiej lekturze inaczej będziemy patrzyc na tych oszustów sportowych

 197. p.Maciek

  zarzuty wobec rosyjskiego aparatu olimpijskiego, instytucji sportowych byly jasne: zorganizowane przestepstwo nastawione na falszowanie wynikow badan antydopingowych. Zadnych przypadkowych posilkow ani lekow na migrene czy tradzik.

  ml

 198. p.Maciek

  czy 2 lata rzadow PiS nie pokazuja ze Kaczor ma konkretna wizje przyszlosci Polski czy raczej ze jest tak swietny w dryblingu ze juz nie ma z kim grac?
  Dlatego nie szanuje ksiazki p.Toranskiej- one jest bardziej o opiniach autorki nt. Kaczora nizli o samym bohaterze.

  ml

 199. neospasmin
  http://teatrdramatyczny.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=845:azarowicz-marcin&catid=64&Itemid=228
  Czy to Pan , a jeśli tak , czy w tekście przedstawionym w teatrze także oszczędził Pan sobie znaków diakrytycznych , bo nie jest Pan Polakiem z doskoku ?
  Pana negatywna ocena przemian w Polsce jest raczej charakterystyczna dla krajan , jak dla osób mieszkających na stale poza Polska .
  Wiem , że osoby mieszkające poza Polska uderza przy odwiedzinach w kraju tępo przemian cywilizacyjnych , postęp i poprawa poziomu życia ludności.
  Pana czołobitność wobec Kaczyńskiego i potępianie w czambuł jego politycznych kontrahentów , oraz ich dokonań , nie czyni Pana jeszcze obiektywnym .
  Kaczyńskiego żalobnosc po śmierci brata , objawiająca sie w wykorzystywaniu jej w co miesięcznych manifestacjach politycznych , to też forma dewiacji .

css.php