Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

9.03.2018
piątek

Rany boskie – bohaterowie Marca!

9 marca 2018, piątek,

Nie dalej jak wczoraj pisałem, że prezydent i premier mają ostatnią szansę, żeby 8 marca powiedzieć prawdę, wygłosić godne przemówienie.

Prawdę mówiąc, nie liczyłem na wiele, bo mam w pamięci wszystko, co prezydent Duda mówił dotychczas, ale przyznaję bez bicia: na Uniwersytecie Warszawskim prezydent Duda pozytywnie mnie zaskoczył. Szacun, Panie Prezydencie. Fragmenty przemówienia:

„Bez wątpienia była to walka o niepodległość, bez cenzury w tamtych dniach. Dla osławionych w polskiej historii komandosów, dla Karola Modzelewskiego, dla Adama Michnika. Wszyscy, którzy zasłużyli swoją wielką odwagą, co chcę z całą mocą podkreślić – właśnie w 1968 roku – są postaciami dla polskiej wolności pomnikowymi.

Tak, to byli bohaterowie naszej wolności. Tak, to jest ten słodki aspekt tego momentu, że tacy byli, którzy mieli odwagę sprzeciwić się komunistom. Tak jak Solidarność lat 80, tak jak Żołnierze Niezłomni, jak bohaterowie 1956 roku – tak i Wy jesteście bohaterami naszej wolności, (…) jesteście postaciami pomnikowymi.

Proszę, wybaczcie Rzeczypospolitej, proszę wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce za to, że dokonano tego haniebnego aktu.

Co za żal, co za stratę ponosi dzisiejsza Rzeczpospolita, że Wy wszyscy, ci, którzy wyjechali, ci, którzy być może umarli przez tamten 1968 rok, że Was dzisiaj z nami nie ma. Że jesteście elitą inteligencji, ale w innych krajach.

Rany boskie, przecież wówczas wypędzono też tych, o których mówiłem, że walczyli o niepodległą Polskę sto lat temu, że stali z bagnetem w ręku jak legioniści Rzeczpospolitej, że to ich przyjaciół Gwiazdy Dawida znajdują się na nagrobkach żołnierzy Niepodległej, tych, którzy bronili Polski w 1920 i 1939 roku. Proszę o ich wybaczenie dla Polski, dla Rzeczpospolitej, dla tych, którzy wtedy to sprawili… Cześć i chwała bohaterom 1968 roku!”.

Można, oczywiście, politykować, dzielić włos na czworo, że prezydent nie jest wiarygodny, że musi ratować splamioną w tych dniach reputację Polski, że Izrael, że Biały Dom, że Michnikożercy muszą się skręcać ze złości, że bananowe dzieci, że syn Ozjasza Szechtera, że staliniści, ale może nie dzisiaj, dajcie nam odetchnąć z ulgą, że tym razem prezydent nie zmarnował okazji.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 453

Dodaj komentarz »
 1. W tym zalewie narracji Marcowych, opinii, przemówień, cieszy mnie, że prezydent Duda Pana Redaktora zadowolił.

 2. Jezus, Maria, prezydent przemówił ludzkim głosem.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1734062,1,kariera-macierewicza-zatoczyla-kolo-i-wrocila-do-punktu-wyjscia.read
  „Ostał mu się jeno Smoleńsk”, konkluduje red. Sz.
  Czyżby w historii „dojnej zmiany” wystąpił pierwszy reality check?

 3. Już tak niewiele potrzeba, żeby walnąc szacunem przemawiającego ?

  Widać degrengolada polskiej sceny politycznej posunęła się tak głęboko, że normalne, wyważone i skrojone do okoliczności przemówienie (ale z drugiej strony nic hiper nadzwyczajnego) zasługuje na pochwały i na szacuny…

  Ufff…

  Z drugiej strony dobrze, że Antek-świr już nie kręci maglem, bo gdyby wciąż kręcił, to pewnie po przemówieniu (albo przed nim)trzeba by było odklepać apel smoleński.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Brawo Passent! Wreszcie ludzkim glosem!

  ml

 6. A co z Polakami w Armii Czerwonej,którzy pogonili katolicki wehrmacht z Generalnej Guberni aby wróciła Polska.Oni nie mordowali sąsiadów skupionych na odbudowie kraju.Tak sobie myślę,że Żydzi ostatnio pogonili kota politykom prawicy bo mówią jak zwierzęta w Wigilię.I wracają do kolanowej pozycji.A wystarczyło nie chlapać jak hunwejbin.

 7. „Bez wątpienia była to walka o niepodległość, bez cenzury w tamtych dniach. Dla osławionych w polskiej historii komandosów, dla Karola Modzelewskiego, dla Adama Michnika. Wszyscy, którzy zasłużyli swoją wielką odwagą, co chcę z całą mocą podkreślić – właśnie w 1968 roku – są postaciami dla polskiej wolności pomnikowymi.

  Panu Prezydentowi RP z szacunkiem

 8. Czy człowiek łamiący teraz konstytucję i przyzwalający na brak ogłoszeń orzeczeń TK jest wiarygodny.Wszak to pisowska cenzura.Po czynach ich poznacie a nie po kazaniach.Tak sobie myślę historycznie jaki to dobry człowiek nawet dyktator bo dziecku na kolanach poprawiał włoski.Łza się kręci taki człowiek nie może być zły jak sugeruje totalna opozycja.Metody Marca 68 nadal żywe a wypędzenie Żydów zastąpiono migrantami.Odwrócona hipoteka przesiedleńcza.

 9. Ale to nie chodzi o to by gadać . Czyny , CZYNY się liczą . W nadętej gadce Dudus jest niezły . a co dalej ?

 10. Pozorowana obrona suwerenności

  Kryzys w relacjach polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, a także polsko-ukraińskich jest jedynie elementem o wiele poważniejszego kryzysu, w jakim znalazła się Polska. Ma on wymiar klęski o charakterze geopolitycznym i cywilizacyjnym.
  Prof. Anna Raźny. Fot. za grzegorzwysok.blog

  Jest to – przemilczana przez polskie władze i opozycję oraz stojący za nimi establishment polityczny, media i środowiska opiniotwórcze – klęska opcji amerykańskiej. Izrael i lobbujące za nim środowiska żydowskie oraz banderowska Ukraina to elementy „pakietu” politycznego opcji amerykańskiej, którą Polska przyjęła po 1989 roku. W pakiecie tym otrzymaliśmy przymus realizowania interesów nie tylko amerykańsko-natowskich, ale równie żydowsko-izraelskich i ukraińskich z banderowskimi włącznie.
  http://www.polishclub.org/2018/03/07/kleska-opcji-amerykanskiej/
  =========

  Szkoda, że tak malo trzeźwych głosów….

 11. Rany boskie…albo marcowe marzenia.

  PAD wymienił Michnika, a mógł na niego nocką coś podpisać, np. wyrok…

  Marzec sprowadza marzenia na mary, czyli do gruntu.

 12. Właśnie że będę dzielić włos na czworo. Gdyby polska polityka nie była przesiąknięta PiSem a prezydent nie łamał Konstytucji i nie był na usługach jednej partii może miałoby to przemówienie prawdziwszy, bardziej godny szacunku wydźwięk. Niech się za ONR zabiorą to pogadamy. Może.

  I „osławiony” użyte w złym znaczeniu.

 13. Pomamroczę do siebie że to tak jakby łobuza pochwalić że raz jeden siedział w ławce grzecznie i do lekcji był przygotowany :/

 14. I pomyśleć, że to wszystko wymyślił obatel Richard a Jaki twórczo rozwinął. Teraz już każde dziecko dowiedziało się o Polakach szmalcownikach. Geniusze!

 15. Polacy wyznania mojżeszowego, i wszelkich innych wyznań, powinni porzucić religijne spory, i jako dzieci tego samego Boga, zadbać o swój byt i swoje bezpieczeństwo. Bowiem, jeżeli nawet prezydent USA i przywódca Korei Północnej, dwaj dotychczas najbardziej wrogo nastawieni do siebie politycy, zamierzają usiąść przy jednym stole do rozmów, to świadczy, że porozumienie w najtrudniejszych sprawach zawsze i wszędzie jest możliwe. Po usunięciu Macierewicza i zakończeniu „modlitewnych” zgromadzeń pod prezydenckim pałacem otworzy się pole dialogu. Niech te nasze Orły Sokoły porzucą uprzedzenia i usiądą do okrągłego stołu. Niech wykażą się bohaterstwem na miarę generała Wojciecha Jaruzelskiego, który wyprowadził nas na drogę przemian.

 16. wiesiek59
  9 marca o godz. 8:51

  Pozorowana obrona suwerenności”

  Lepiej tak niż tak jak wy przez 45 lat pod ruską ”sewerennością ” . Przyponme – zarobki 20 usd w 1989 roku po 45 latach waszych rządów opartych nie na wyborach tylko na sowieckich karabinach . Dziś 800-1000 . Pan pewnie nie wie ile to może być . to może na ruble pan przerachuje .

 17. Kiedy kłamstwo staje się prawdą, nie mu już drogi odwrotu. Skończyły się wczorajsze orgie kłamstwa, hipokryzji, obłudy, fałszu, cynizmu i śmieszności. Tak jakby nigdy w Polsce nie było antysemityzmu. I tylko „komunistom” zachciało się rozpocząć w marcu nowy etap, w którym nikt nie zginął i wielu skorzystało, wyjeżdżając swobodnie do upragnionej wówczas wolności. Kilku przyjaciół żegnałem na dworcu. Na szczęście marcowy etap nie znalazł tym razem posłuchu społecznego. Od wieków antysemityzm w Polsce jest inspirowany i podniecany przez kościół, a władze na rożnych etapach wykorzystują go do własnych niecnych celów. Radzę przypomnieć sobie wiele wypowiedzi bohatera narodowego Staszica, którego jad antyżydowski jest nie do powtórzenia przez najzagorzalszych PiSowców. Straszne rzeczy o antysemityzmie na UJ w latach 30 tych opisuje z detalami profesor Kulczykowski. A profesor Tokarska Bakir cytuje dyrektywę AK o likwidacji ocalonych z zagłady Żydów. Traczyk w „Miastach Śmierci opisuje losy ocalałych , palonych i mordowany w stodołach Podlasia. Stworzona przez Solidarność agenda rządowa IPN zawodowo zajmuje się produkcją kłamstwa historycznego. Już nie ma więc odwrotu. Pozostaje tylko żer padliny propagandowej dla Dudy i jego dla jego mafii.

 18. @wiesiek59
  9:09
  te wersje to mozesz zachowac dla siebie…w stylu ONRowskim, , moczarowskim, wszopolskim – szambo.

 19. „Od wieków antysemityzm w Polsce jest inspirowany i podniecany przez kościół, a władze na rożnych etapach wykorzystują go do własnych niecnych celów”

  i tu sie zgodze z @symetrycznym

 20. wiesiek59, 8.51, więcej szczegółów:
  „Antyrosyjski wektor stałą daną

  Prowadzona przez polskie władze polityka podrzędności i zależności w ramach opcji amerykańskiej jest świadoma i celowa. Nie obejmuje jednak antyrosyjskiego jej wektora. W relacjach z Moskwą Warszawa jest bowiem „odważna”. Grozi w imieniu USA sankcjami, walczy o Krym dla Ukrainy, ściąga do Polski wschodnią flankę NATO i wojska amerykańskie, przygotowując nas do wojny z Rosją, w której Polacy mają być mięsem armatnim. Jednocześnie bez żadnych konsultacji z Rosjanami realizuje ustawę dekomunizacyjną, nakazującą burzenie pomników upamiętniających setki tysięcy czerwonoarmistów, poległych na polskiej ziemi w walce z Hitlerem. Jest to wyjątkowo cyniczny rodzaj odwagi, bo skierowana jest ona przeciwko nieżyjącym już ludziom, którym polskie władze – przecież nie naród – chcą odebrać laur zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Ta dwuwektorowa polityka ma dodatkowy cel: takie ukształtowanie świadomości polskiego społeczeństwa, aby nie protestowało zarówno wtedy, gdy roszczeniowa wobec Polski ustawa 447 Kongresu amerykańskiego zostanie przyjęta przez Izbę Reprezentantów i podpisana przez prezydenta Trumpa, jak i wtedy, gdy przygotowania do wojny z Rosją wejdą w ostatnią fazę. Mamy być bowiem potulni wobec bezprecedensowych wobec nas roszczeń dwóch organizacji żydowskich w Ameryce i jednej w Izraelu, w imieniu których USA będą żądać od Polski odszkodowania za bezspadkowe mienie polskich Żydów. Jednocześnie zaś mamy być agresywni i bezwzględni wobec Rosji, z którą mamy prowadzić różne wojny, na walce zbrojnej kończąc, mimo że Moskwa nie ma wobec nas żadnych roszczeń. Wybór opcji amerykańskiej – niestety, dobrowolny – oznaczał bowiem od początku przyjęcie polityki antyrosyjskiej, budowanej na sztucznej rusofobii, przekształcanej w obcą naszej cywilizacji nienawiść. Ten wyznaczony dla Polski kierunek polityczny w opcji amerykańskiej jest jeszcze bardziej absurdalny od pierwszego i bardziej niebezpieczny, gdyż grozi wojną atomową. Jest jednak nadzieja na to, że nie będzie zrealizowany do końca.”

 21. I jeszcze trochę:
  Miecz Damoklesa!
  „Programowe przemilczanie Ustawy 447 Kongresu USA

  Polacy obudzą się z duchowego letargu, gdy poznają ukrywaną przez establishment polityczny całą prawdę o Ustawie 447 Kongresu USA. Już samo jej przyjęcie przez Senat 12 grudnia ubiegłego roku było wrogim aktem wobec Polski. Natomiast uchwalenie jej przez Izbę Reprezentantów, do której Ustawa trafiła, i podpisanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie oznaczało nadzór naszego „sojusznika” nad jej realizacją przez Polskę. Ta bezprecedensowa w skali historycznej i światowej próba wymuszenia nienależnego na gruncie prawa „odszkodowania” za bezspadkowe mienie żydowskie będzie haraczem, jaki miałaby zapłacić Polska. Haraczem oznaczającym, iż staliśmy się kondominium amerykańsko-izraelskim. „

 22. Symetryczny
  9 marca o godz. 10:10
  Kondominium raz takie, a raz inne, ale kondominium. Czy jest wyjście? Ja ten okrągły stół proponowałem, ale skoro mamy już zostać kondominium na trwałe to „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgodzić trzeba”

 23. „…tacy byli, którzy mieli odwagę sprzeciwić się komunistom. Tak jak Solidarność lat 80…”

  Czuję się trochę niezręcznie, że muszę trochę pomalkontencić. Ten sprzeciw wobec komunistów polegał na tym, że ci odważni uważali, że są lepszymi komunistami i chcieli system ulepszyć, a nie zwalczać go. Tak było w roku 68, a postulaty Solidarności lat 80 to już były super/hiper-komunistyczne.

  PS. Mała wycieczka poza ramy felietonu Gospodarza: Tak prezydent, jak i reszta PiS-okształtnych za antysemickie ekscesy roku 1968 obwinia komunistów, więc nie od rzeczy będzie przypomnieć, że antysemityzm miał się dobrze na długo przed PRL, a i teraz w „wolnej Polsce” pogłoski o jego śmierci są mocno przesadzone.

 24. Wszystkiemu winne sa Idy marcowe, ze ludzie czasem sie zmieniaja… Czyzby iPAD wyczul, ze cos mu grozi? Bo Cezar nie wyczul i poszedl pod noz.

 25. Naiwnością jest sądzenie, że nastąpiła jakaś istotna zmiana w pisowskiej narracji; oni potrafią z dnia na dzień, zmieniać front – że też ktoś jeszcze daje się na to nabrać!

 26. Zachodni przywódcy pozostawili własnych obywateli samym sobie, realizując marzenia o globalnym imperium, którego głównymi ofiarami stali się ich zwolennicy, ludzie o umiarkowanych poglądach, centryści i zachodnia klasa średnia.1)

  To właśnie te grupy społeczne załamały się pod ciężarem globalizacji, która przyniosła ze sobą raje podatkowe, masową migrację, przenoszenie produkcji tam, gdzie się najbardziej opłaca i jakże liczne wojny.

  Tegoroczne wybory we Włoszech pokazują, że polityczne siły, które były zbywane pogardliwie przez coraz bardziej oderwaną od rzeczywistości globalistyczną elitę jako “populizm”, dały o sobie znać.
  http://ram.neon24.pl/post/142771,wybory-we-wloszech-albo-powrot-jedi
  ===========

  Bardzo dobry tekst….

 27. ozzy
  9 marca o godz. 10:02

  Cóż ci się w tym tekście nie podoba?
  Kulisy walki o władzę?
  Naturalną rzeczą jest, że taki etap przechodzi każda partia polityczna, czy grupa nieformalna.
  I to bez względu na narodowość.

  Mi spodobały się fragmenty tyczące zachodnich wojaży naszych czołowych koncesjonowanych opozycjonistów.
  Nie mieli problemów ani paszportowych, ani finansowych.
  Oraz kontakty, granty, stypendia, którymi tak szczodrze ich obdarowywano, za zgodą i wiedzą władz PRL.
  Przyzwolenie na prawie oficjalne działanie V kolumny- tego się nie spodziewałem…..

 28. W zeszłym roku włoska studentka ekonomii miała okazję spotkać się z Romano Prodim, byłym komisarzem UE i premierem Włoch. Prodi ubolewał nad tym, że “nie poznaje swojej Europy”. Młoda Włoszka przytomnie przypomniała mu, że to właśnie on sprawił, że Włochy przystąpiły do traktatu z Maastricht (a także przyjęły euro i bezsensowne wymagania dotyczące stabilności zadłużenia) i że to on stworzył konstytucję europejską, która później została zarzucona i przekształcona na traktat lizboński.

  Studentka odważnie podsumowała:

  “Pan sprzedałeś naszą przyszłość w zamian za co? Za wolność bycia kelnerką za granicą? Za beznadziejne życie, dla którego nierzadko wyjściem okazuje się samobójstwo? (…) Niech pan nie uchyla się od odpowiedzialności i nas przeprosi”.5)

  A nie jest to odosobniona opinia wśród włoskiej młodzieży.

 29. Dziennikarze wp.pl opublikowali tajny dokument zawierający ustalenia na temat problematycznej ustawy poczynione z Izraelem. Chodzi oczywiście o tę właściwą ustawę, reprywatyzacyjną, a nie o ustawę o IPN, która od początku była tylko pretekstem do propagandowego ataku na Polskę. Czy PiS ulegnie i odda część Polski w ramach zadośćuczynienia bezprawnym roszczeniom żydowskim?
  […]
  Będziemy musieli zapłacić ten bilion złotych, albo oddać część Polski, tak jak kiedyś próbowano zrobić pod osłoną nocy z lasami państwowymi. Wygląda na to, że trwa kolejna runda tej operacji. Prawdziwe zagrożenie dla Polski jest obecnie w senacie USA i w Izbie Reprezentantów i nazywa się odpowiednio Act S447 i Act 1226. Zobowiązują one amerykańską administrację do wywierania nacisków na Polskę w sprawie restytucji mienia.
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/zdaniem-mediow-izrael-przekazal-polskim-wladzom-wytyczne-w-sprawie-spornej-ustawy-czy-pis
  ==========

  Ta cała reszta o IPN, to tylko zasłona dymna.
  Chodzi o KASĘ, a nie wartości.

 30. @ls42

  Wielokrotnie na tym blogu przywoływano hasło:
  Jak trwoga, to do boga

  Nie wiem jakie zagrożenie stało za plecami Andrzeja Dudy gdy przemawiał na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast przypominam, że nie został cofnięty rozkaz dowódcy jego ugrupowania politycznego:
  Nie cofniemy się nawet o krok!

  Twoje nawoływanie do zgody, oraz wcześniejsze ujawnienie nadziei na pojednanie zaciekłych wrogów traktuję jako przekorną lekką prowokację publicystyczną.

  Federacja Rosyjska robi interesy z Koreą Północną, w której panuje wojskowy rygor i niedożywienie. I nie wieżę z poparcie rezygnacji z broni atomowej przez szeregi dowódców północno-koreańskich wojsk. To byłoby podawanie stryczka na którym mają zawisnąć.

  Pesymista, to jest człowiek, który długo współpracował z optymistą.

  Ja jestem oportunistycznym pacyfista, ale znam się na fundamentach grania.
  Może już jutro dowiemy w co gra Andrzej Duda. Ale w polityce częściej stosuje się blef niż w pokerze. Władza jest narkotykiem tak silnym, że odbiera rozum.

  Gdy kończą się pieniądze, to syn marnotrawny wraca do ojca.

  Ale Polską rządzi abnegat przekonany, że dostał Prawdę do rąk.

  Mam wrażenie, że jako dość świeży gość na tym blogu nie doświadczałeś puszczania wielokrotnego przeze mnie na tym blogu takiego romansu:

  https://www.youtube.com/watch?v=5L6e-jikTpw

 31. Moja wiara nie jest we wieży.

  Nie doświadczam naiwności na tym padole.

 32. Symetryczby & Ozzy ; zgadza sie to co Synetryczny napisal.

  Ad wiekow antysemitizm w Polsce jest inspirowany i podniecany przez
  kosciol a wladze na roznych etapach wykorzystuja go do wlasnych
  niecnych celow.
  Racje ma rowniez blogowicz Jacobsky; kiedy pisze ze, szkoda ze Szwedom
  nie udal sie ten Potop, tylko zwyciezyla katolicka konserwa.
  Gdyby ten Potop Szwedom sie udal dzisiejsza Polska bylaby zupelnie
  innym krajem.

 33. No cóż, pomruk z USA, musiał w bohaterskich uszach prezydenta wybrzmieć naprawdę groźnie ;). Tyle się stało. Ameryka delikatnie przypomniała kto tu rządzi.
  Jak chłopi pańszczyźniani nie zrozumieliśmy wydźwięku i właściwego znaczenia komplementów – myśleliśmy, że to pozwolenie na lanie innych po mordzie. Teraz już raczej bez nahajki w dyplomacji z Polakami się nie obejdzie.

 34. Pis na kolanach ?

 35. Oki, w sferze symboli, mitow zalozycielskich III RP prezydent spelnil swoj obowiazek. Uczcil.
  Rozumiem go mimo ze tez wystapienia nie podzielam.
  Co dalej?
  Prasa swiatowa rzuci sie by to wystapienie odnotowywac czy temat powstaje dopiero gdy trzeba Polsce dowalic?

  ml

 36. wiesiek59
  9 marca o godz. 11:23” Czy PiS ulegnie i odda część Polski w ramach zadośćuczynienia bezprawnym roszczeniom żydowskim?
  […]
  Będziemy musieli zapłacić ten bilion złotych, albo oddać część Polski, tak jak kiedyś próbowano zrobić pod osłoną nocy z lasami państwowymi”

  Ządanie NIE SĄ BEZPRAWNE. To była czyjaś własność kupiona za pieniądze i jakaś rekompensata się włascicielom lub ich spadkobiercom nalezy. Pan zdaje się nie wie co to znaczy coś kupić na własność , mieszkanie pan dostał od panstwa , więc nie wie pan jak to jest jak się kredyt spłaca albo oszczędza . A potem ktoś to zabiera. Więc coś się tym ludziom , byłym wlaścicielom NALEZY.

  o lasach panstwowych guzik pan wie . Chodziło o to by przedsiębiorstwo Lasy Państwowe zaczęło placić dywidendę za panstwowy majątek z którego bezpłatnie korzysta .

  Komuniści i pisowcy spiewają jednym głosem .

 37. Teddy:

  Gdyby Sobieski nie wygral pod Wiedniem a np. zremisowal to tez Polska bylaby inna.
  Gdyby Hitler nie przegral pod Stalingradem to tez Polska bylaby inna.

  Co do antysemityzmu to wydaje mi sie ze Polacy nie mieli szczescia do mniejszosci narodowych. Przynajmniej tej mniejszosci: w swej naiwnosci sadzili ze ogon nie moze machac psem.

  ml

 38. Wg mnie prezydęt du*a obraził swoim wystąpieniem bohaterów Marca’68 przyrównując ich do szemranego towarzysta „burych” ǒgniów i „łupaszków „

 39. „Od wieków antysemityzm w Polsce jest inspirowany i podniecany przez kościół, a władze na rożnych etapach wykorzystują go do własnych niecnych celów”

  Od ilu wieków? W jakiej Polsce? Jaki kościół? Które władze?
  Pilsudczycy (tzw. sanacja) antysemityzmu nie wykorzystywali do żadnych celów. To PZPR z Gomułką i zwalczającymi się buldogami, frakcjami antysemityzm wykorzystali w Marcu-68. Sprzyjała im polityka w obozie sowieckim po wojnie izraelsko-arabskiej w czerwcu 1967 r.

  Czy chodzi o kościół katolicki? Oczywiście. Ale głównym źródłem i napędem antysemityzmu na ziemiach polskich były władze zaborcze, przede wszystkim rosyjskie. Pale of settlement, Черта́ осе́длости została wprowadzona przez Rosję natychmiast po II rozbiorze (1793). Zaś słowo погро́м ma rosyjskie pochodzenie.

  Wcześniej, przez wiele wieków Rzeczpospolita zwana była „paradisus judaeorum”. Była państwem gwarantującym tolerancję i miejscem osiedlania się Żydów wypędzanych niemal z całej Europy. Dlatego w XVIII wieku ponad połowa Żydów świata mieszkała w jej granicach.

  Ale wśród rusofilów blogowych i postsowieckich sentymentalistów – nicków nie wymieniam – pamięć kiepska, niedouczenie i mitów powielanie.

 40. Beksley,panie Mule,znowu bredzisz.

  https://www.youtube.com/watch?v=BxtK7n9BhHw

 41. Bar Norte
  9 marca o godz. 0:27
  Moje wypowiedzi cytuję

  „Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza i jej polityka skrajnie socjalna spowodowała szybkie zmniejszanie się bogactwa tego kraju.
  Sam miałem okazje przekonać się jak zmniejsza się bogactwo tego kraju
  pod rządami „opiekuńczymi” SAP’u i jak Dania szybko ja doganiała.”

  Nie są żadnym pouczaniem Szwedów , tylko stwierdzeniem faktów.
  Twa odpowiedź pokazuje, że nie potrafisz obiektywnie oceniać wypowiedzi ,pewnie z powodu faktu, że jesteś fanem rozdawnictwa.
  Do roku 1950 Szwecja prowadziła skrajnie liberalna w zakresie gospodarki, co jak znawcy tematu mówią dało błyskawiczny wzrost bogactwa tego biednego kiedyś kraju. (oczywiście wykorzystano korzystne warunki , brak wojny u siebie i wojny w Europie)

 42. teo
  9 marca o godz. 12:26

  100/100

 43. Na tym blogu (nie bywam od dawna na innych) swą aktywność objawiają postaci, uważające, że maszyna do pisania może być instrumentem koncertującym a partytura jest zaklęta w klawiaturze.

  https://www.youtube.com/watch?v=G4nX0Xrn-wo

 44. Ted’dy bear
  9 marca o godz. 12:29

  Panie szatniarzu , byłby pan łaskaw nie przekręcać mojego nicka ? Dziękuję .

  Lepiej być mułem niż onanistą . Własnośc to własnośc . Nawet zydowska własność to wciąż własność wlaściciela a nie lokatora.

  czy w panskiej nowej ojczyznie też jest taki luzny stosunek do własnosci ? Nie powinienem pytać , przecież żadnej własności pan nie posiada. Przepraszam . Bajo. 😉

 45. Ted’dy bear
  9 marca o godz. 12:29

  Beksley,panie Mule,znowu bredzisz.

  https://www.youtube.com/watch?v=BxtK7n9BhHw

  To pański syn ? Słyszałem , że są specjalisci potrafiący czasem pomóc ….proszę dać koniecznie znać jak się udała terapia . Bajo.

 46. Internetowa zamiatarka wciągnęła kolejną psią kupę, biorąc ją za czekoladę, z która warto się podzielić z innymi.

  Zła wiadomość dla zamiatarek internetowych: Infowars w opałach. No money, no funny…

  Ja gym dodał jeszcze kondominium fińsko-węgierskie. W końcu ten sojusz przeciw Polszy jest jak najbardziej naturalny. Pierwszy lingwista blogowy wytłumaczy to lepiej ode mnie.

  Zależność od opcji rosyjsko – sowieckiej: to jest ta Coca-Cola, o która prawdziwy Polacy powinni walczyć. Mało było jeden raz ? Widać niektórym było mało. Ale jest na to rada: zamiast bębnić w klawisze, karmić się z Globalnego Sracza lub przyswajać jak swoje wszelkie intelektualne gówienka zmiecione z zakamarków netu, załóżcie ugrupowanie polityczne, partię, ruch patriotyczno-ojczyźniany – wszystko jedno co, i wyjdźcie ze swoimi rozterkami strategiczno – geopolitycznego na forum publiczne ! Nie lękajcie się ! Jeśli to, co tutaj forsujecie ma jakiś sens i siłę nośną, to ta rusocentryczna, autorytarna i świetlana wizja świata powinna was wynieść na szczyt popularności, zwłaszcza że dziś w Polszy sentyment antyeuropejski jest dość silny. Kujcie żelazo, póki gorące ! Hartujcie tę stal jak w Magnitogorsku, wykuwajcie z niej czołgi jak w Czelabińsku, i w pierijot !!! Rozdajcie po 500+ rubli na każdym wiecu, stwórzcie szturmówki i inne przybudówki, działajcie naprawdę !

  Bo jęczeć w nieskończoność na blogu – jakie to musi być upokarzające dla prawdziwych rewolucjonistów, zwłaszcza tych z zacięciem bolszewickim.

 47. blackley
  9 marca o godz. 12:36

  Too’Much beer raczej nie zrozumie tej prosby. Szkoda tracic czas na reagowanie.

 48. Czechosłowacki kosmonauta Vladimir Remek razem z 9 innymi kosmonautami otworzył 7 marca w muzeum technicznym w Brnie wystawę „Vladimir Remek – droga do gwiazd”, zorganizowaną z okazji 40. rocznicy jego lotu.

  Wśród przybyłych do Brna gości byli między innymi Mirosław Hermaszewski, dubler Remka Oldrzich Pelczak i Jurij Romanienko, który spotkał się z Remkiem na pokładzie stacji orbitalnej Salut 6. Byli też pierwsi kosmonauci NRD i Węgier. Aleksiej Gubariew, który poleciał 2 marca 1978 roku z Remkiem w kosmos jako dowódca ich statku Sojuz 28, zmarł w 2015 roku.
  http://www.space24.pl/czeskie-podejscie-do-weterana-programu-interkosmos-fetowanie-zamiast-pohanbienia
  =============

  Niby Słowianie ci Czesi, ale jakoś bardziej pragmatyczni….

 49. Panie Danielu cenie pana bardzo za skromność i umiar.Ale nie czas żałować róż gdy płoną lasy!!!!Otóż pan Andrzej powiedział ,że nie przeprosi ,bo Jego nie było w marcu 68.Nie będę pisał ,że już u mnie nie ma co tracić.Taki mój ból .Ale taki Kwach ,komuch ,pojechał i przeprosił za morderstwa w Jedwabnem.A ON w tym czasie nie był może planowany.I chwała mojemu narodowi ,który wybralł Go na dwie kadencję.A dziś pan Andrzej stara się zasłużyć u Zbawcy ,żeby go wybrał na kandydata..Panie Redaktorze ,lasy goreją.Powiedział ktoś ,że nie sztuka opisywać rzeczywistość a sztuka ją zmieniać .Cytuje z pamięci.A może trzeba nabrać odwagi i zacząć zmieniać.Piórem.Każdy tekst opisujący aktualne zdarzenia ,powinien być poprzedzony PROLOGIEM.Prolog opisywać powinien wydarzenia o publikowania decyzji TK ,ułaskawienia niewinnych ,nocne narad=y i mianowania śędziów TK itd.Uzupelłnoiny dziś o KRS I dalsze poczynania dyktaturki.To ma być utrwalane w głowach ludzi.Ale ta broń może być niebezpieczna .Bo une mogą dostać furii.A wydarzenia u naszego południowego sąsiada .,rokują jak najgorzej.Białe róże niszczone.Czas na ludzi?.

 50. Beksley panie Mule,

  Uchadi jop twoju mat nie mieszaj w rabotu.

 51. Jacobsky,

  Ma Pan rację , szkoda czasu i wiem , ze Pan szatniarz- onanista nie zrozumie.
  Wiem ,ze to słabe ale nie mogę się porzec zeby nie kopnąć w tyłek tego misia od czasu do czasu. Pozdrawiam

 52. Czytalem ze ma dojsc do spotkania miedzy p. Donaldem Trumpem a Kimem- przywodca Polnocnej Korei.
  Zastanawiam sie czy z punktu widzenia interesow amerykanskich nie byloby lepiej by zamiast prezydenta USA z Kimem spotkal sie Forrest Gump.
  Byl on w koncu jednym z tworcow dyplomacji pingongowej, stad jego doswiadczenie w kontaktach z azjatyckimi politykami bije na glowe to trumpowe.

  ml

 53. wiesiek59
  9 marca o godz. 11:23 . W pierwszym etapie zadoscuczynienia mozna przekazac Gdansk, Koszalin, Szczecin,Zielona Gore i Wroclaw [korytarz do Gdyni trzeba zachowac ]. W sferze kulturalnej mozna by do szkol jako obowiazkowy drugi jezyk wprowadzic jezyk sojusznika.

 54. neospasmin
  9 marca o godz. 12:56

  Szkoda że nie oddziela pan przekazu medialnego od REALNYCH decyzji Trumpa.
  „Gazetą można zabić” czego doświadczamy właśnie.
  Kto kontroluje media, ma dużą władzę nad opiniami ludzi.
  Może nimi sterować….

  Noblista Obama miał dobrą prasę, rozpętując jednocześnie kilka wojen.
  Trump ma złą, choć nie rozpętał żadnej.
  Oceniajmy więc po owocach, a nie propagandzie.

 55. Jestem po kilku glebszych wiec ide spac.

  https://media.giphy.com/media/l0MYthAFd82PIi4Yo/giphy.gif

 56. wyzysk
  9 marca o godz. 13:00

  radziecki juz byl w szkolach, pamiertasz ? A sojusz (i sajuznika) i tak szlag trafil 🙂

 57. wyzysk
  9 marca o godz. 13:00

  Dziwi mnie, że poważni ludzie nie są w stanie wyłuskać z papki propagandowej istoty rzeczy.
  Tak chamskich nacisków nie było nawet za moskiewskiego panowania, a nasi styropianowcy twierdzą, że odzyskaliśmy wolność….
  Za taką głupotę będą płacić i prawnuki.
  Choć raczej skończy się to w ciągu kilku następnych lat.
  Nie ma szans na nowe pokolenia.

 58. Panie szatniarzu,
  Popełnia Pan kolejna nieprzyzwoitosc zanieczyszczajac Polski język pseudo-rosyjskimi artefaktami. To jest żałosne choć Pani się wydaje że zabawne. Czemu każdy troll internetowy wpłata pseudo – rosyjskie michalki ,,?

 59. W iesiek59,
  Naciski ? Poprostu własność to własność. Trzeba się rozliczyć. Czego Pan nie rozumie ?

 60. Nie ma szans na nowe pokolenia w zawodowce górniczej , o to panu chodzi. Ten świat już nie istnieje a Pan chce zawrócić kolej rzeczy. Nie da się . Pańska praca w charakterze ,, instruktora,, już nikomu nie jest potrzebna. Ale świat , choć Pan w to nie chce wierzyć , dalej istnieje i istnieć będzie.

 61. maciek.g

  „Do roku 1950 Szwecja prowadziła skrajnie liberalna w zakresie gospodarki”

  Zachęcam do przeczytania mojego dzisiejszego komentarza pod poprzednim tematem z godz 10,57 – o dorobku socjaldemokratycznych rządów (samodzielnych i koalicyjnych) w Szwecji w latach 1917 – 1938.

  Zachęcam również do pogłębienia wiedzy na temat duńskiego państwa dobrobytu będacego dziełem tamtejszych socjaldemokratów (Socialdemokraterne)

  Może na początek poniżej linkowany tekst

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Socialdemokraterne

 62. wyzysk
  9 marca o godz. 13:00
  A co z koroną na łbie orła? Zachować lub do kosza? O to przecież toczyła się ta cała zasrana wojna o ich wolność.

 63. Passenta uwiódł syreni śpiew Dudy. Starzejemy się. Ramolejemy! Ale co możemy na to zrobić…

 64. Sztandar wprowadzić !

  Orłowi czerwoną zwiezdę do dzioba przybić !

  Ach, jeszcze polską pticę na czarno przemalować i drugi łeb jej doprawić !
  Na rosyjską modłę: co dwa durne łby, to nie jeden.

  I dlatego w Rosji mamy taaaaaaaaaaaaaaaaki dobrobyt !

 65. blackley
  9 marca o godz. 13:21

  Pan jesteś zdaje się, dość ciężko kumaty…
  Chodzi o kilka organizacji żydowskich, kompletnie nie spokrewnionych z dawnymi współwyznawcami.

  Mienie bezspadkowe w całym cywilizowanym świecie, przechodzi na własność Państwa.
  Polska ma zrobić wyjątek, jedynie dla tej grupy.
  Co to jest, jakaś specjalna rasa?
  Skąd takie przywileje?
  Bo Wielki Brat zza Wielkiej Wody tak chce?

  Na drzewo…

 66. Symetryczny,

  Panie porucznika a co Pan wie o wolnosc i ? Styropianowcy przynajmniej próbują. . Pan z kolegami jedynie potrafiliscie żyć na sowiecka nutę. Mieliiscie szczęście że ruszy pod bronią pilnowali zeby ludzie was nie wypedzili. Żeby nie ,,bratnia pomoc ,, etc cyrk skończył by się najpóźniej w 1970.

 67. W iesiek59
  Nie ma czegoś takiego jak ,, mienie bezspadkowe,,. . Boleśnie się o tym przekonali Szwajcarzy w latach 90 tych ubiegłego wieku. Sytuacja była podobna. Istnieje ugodę między rządem Polskim i USA i dowód wpłaconej kwoty na zaspokojenie roszczeń obywateli USA. Nie ma się czego bać. Rozliczenie MUSI nastąpić . Inaczej się nie da. Kwestia negocjacji co, jak , ile , komu ,za co.. Rzecz miała miejsce 70 lat temu a nie 300. Przecież prawa własności to rzecz święta. Naprawdę Pan tego nie rozumie ?

 68. P. Wiesiek

  Ma pan racje w kwestii prez. Trumpa: mniej wazne co moei i jak jest przedstawiany, wazne co robi.
  Przepraszam. Pana i D. Trumpa.

  ml

 69. off topic
  ______
  BREAKING: Putin – If Russia Disappears, So Will The World!
  https://www.youtube.com/watch?v=OV-Hf6II_p4 /tekst ang/

 70. Panie Lazarowiczu,

  A co dokładnie robi Trump? Oczywiście zakładam że jest Pan zorientowany co Pan Właściciel Smiesznej Czupryny robi w sprawach amerykansko-australijskich ergo australijskich , prawda? Bo cóż może Pana obchodzić nieaustralijska materia ?

 71. Poniżej tablica pamięci — umocowana na 3 piętrowym budynku z czerwonej cegły w sąsiedztwie dzielnicy Niebuszewo ( stara ,nieciekawa przedwojenna dzielnica Stettina ) Jej treść :
  W TYM BUDYNKU MIEŚCIŁA SIE
  ŻYDOWSKA SZKOŁA PODSTAWOWA
  IM. LEJBA PERWECA W LATACH 1946 -1969
  UCZNIOWIE W 2003 ROKU .

 72. ozzy,

  a dlaczego Rosja miałaby zniknąć ?
  Raz-Putinowi już zupełnie odpaliło po deklem.

  Problem w tym, że raz-Putin bierze siebie za Rosję. On dobrze wie, że jako car może zniknąć, czy to z ręki swoich przydupasów oligarchów, czy (może kiedyś) z ręki Rosjan, którzy wywiozą raz-Putina i jego bojarstwo do szamba historii. Kto wie, może ten tekst raz-Putina został wyemitowany na użytek wewnętrzny ? W miarę postępowania dyktatury kremlowskiej, napięcia wewnątrz kliki kremlowskiej rosną ?

 73. 1. notatka nie istnieje
  2. podjęto działania w związku z możliwością popełnienia przestępstwa ujawnienia nieistniejącej notatki
  3. minister ujawnia treść nieistniejącej notatki której ujawnienie grozi prokuraturą.

  Dobrze zrozumiałam?

  http://fakty.interia.pl/polska/news-szef-msz-ujawnia-co-znajduje-sie-w-tajnej-notatce,nId,2555268

 74. Jacobsky,
  Putin , jak każdy satrapia – ten z Nowogrodzkiej też tak ma – chce żeby świat zniknął razem z jego śmiercią. Po to są wybory zeby polityk nie przyrastal do stołka, a wie Pan ze im dłużej są u władzy tym trudniej im odejść ?
  Po to jest demokracja. Niedoskonały dalece ustrój Ale nikt lepszego nie wynalazł. O czym wieskowie nie wiedzą.

 75. @Jacobsky 14:42

  jest to tylko maly fragment wiekszego dokumentu o prezydencie Rosji Putinie – byc moze
  bedzie wyemitowany przed wyborami 18 marca (autor Wladimir Solovjov). Przedwyborcze
  spotkania kandydatow na stanowisko prezydenta Rosji to dosc czesto chamskie wystapienia – zwlaszcza Wladmira Wolfowicza Zyrynowskiego (reakcja na Ksienie Sobczak, „ty dura, zatknis”, ktora oblala woda Zirika.

 76. Nefer,

  Do momentu w którym Jarosław Rajmundowicz nie ogłosi jak to ze lnem czyli notatkami było nikt nie wie jak rzecz rozumieć . Tzn nikt z dobrozmiencow. Bo normalny człowiek wie. Ze to jeden wielki humbug

 77. Moj komentarz do p. Nefer czeka na “moderacje”.
  Doczeka sie?

  ml

 78. Jak wiesniak z wiesniakiem albo ( peasant z red-neckiem )
  W wersji soft , pisanej recznie
  ( po co jakiemu wiesniakowi maszyna do pisania skoro najblizsza orkiestra tylko dmuchana , 30km w remizie ) bo w wersji pisanej na maszynie , „derogatory-nej” nowego jezyka am. dyplomacji „revenge of peasant” moze to nawet byc
  – zemsta malorolnych prostakow a nawet chamow z zadupia ( wiekszego od haitanskiego ). Pozostaje niewyjasnione blizej pytanie , Za Co ?

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23121478,byly-ambasador-w-polsce-komentuje-konflikt-z-usa-tak-mocne.html#Z_MT

 79. blackley
  9 marca o godz. 15:06

  być może w ramach kursów na Łubiance raz-Putin miał lekcje z historii (szerszej, niż WKPb), a więc teraz dobrze sobie zdaje sprawę z faktu, że Brutusów nie sieją, sami się rodzą w otoczeniu satrapy. Wystarczy poczytać pamiętniki Kerstena, masażysty Himmlera, oraz opracowania tych pamiętników, żeby zdać sobie sprawę z faktu, że nawet z pozoru najwierniejsi pozostają wiernymi do czasu. Wierny Henryk kiwał się sam ze sobą od mniej więcej 1942 roku, mimo, że na kordziku miał wyryte „Moim honorem jest wierność”.

 80. Jacobsky,
  Myśli Pan ze podpułkownik się boi jakiegoś Brutusa ? …. pewnie ma Pan rację.
  A jak Pan myśli , co powoduje różnymi wojskami i innymi teddty,misiami ze sa tak Putinem zauroczeni? Lubią żyć jak bydleta , lubią samogon czy onuce ?

 81. Winno być ,,różnymi wieskami,,

 82. blackley
  9 marca o godz. 15:51

  Co powoduje nimi ? Ja nie wiem, czy oni są zauroczeni osobiście Putinem, czy raczej odnajdują w obecnym modelu naturalne środowisko, w jakim pokolenia Rosjan rodziły się, żyły i umierały. Na ten temat napisano opasłe opracowania i nie ma co wyważać otwartych drzwi. Być może Rosjanie nie żyją, jak bydlęta, ale ich niemal bydlęca pokora wobec władzy i jedynowładzy jest porażająca dla każdego, kto ceni sobie wolności obywatelskie i podstawowe prawa obowiązujące w cywilizowanym kraju.

  Ja wiem, a gdzieś indziej Murzynów biją. Z pewnością, ale tam, gdzie biją, taki Murzyn może potem się zemścić, wyrzucając na aut przedstawicieli władzy, która ich biła. W Rassiji…

 83. https://nowakonfederacja.pl/amerykanie-targaja-dobra-zmiane-uszy/
  =======

  Ciekawy tekst Dorna.
  Bardzo dobry jest w analizach.

  Jeszcze lepszy jest komentarz pod tekstem, oddający w pełni moim zdaniem realia:

  Georealista napisał(a):
  9 marca 2018 o 10:15

  Niestety Forsal i DGP i Onet i inne obce agendy medialne zablokowały moje posty w tej sprawie stosunków USA-Polska. Ufam, że przynajmniej Nowa Konfederacja okaże się medium polskim – a nie tylko polskojęzycznym. Bo Forsal i DGP i onet i inni mają ewidentnie problemy z PLURALIZMEM – czyli z DEMOKRACJĄ – i z PRAWORZĄDNOŚCIĄ, której rzekomo jako czwarta władza – mają strzec. Przechodzac do rzeczy – w tej sprawie na linii USA-Polska zaplanowaną hucpę spowodowała nie „Warszawa”, a onet – czyli „macierzysty” R-i-n-g-e-r A-x-e-l S-p-r-i-n-g-e-r. Za co powinien ponieść konsekwencje – i to bardzo poważne – bo uzyskał dane niejawne przez SZPIEGOWSTWO. Waszyngton jest poddany presji wiadomej nacji – na najwyższym szczeblu zamroził kontakty – tyle że Warszawa również – SYMETRYCZNIE i na zasadach partnerskich. Bo to Waszyngton bardziej potrzebuje Warszawę, niż Warszawa Waszyngton – taka jest pozycja geostrategiczna Polski – USA nie mogą sobie pozwolić na stratę Polski – bo bez Polski Bałtowie się nie utrzymają i wtedy hegemon świata straci wiarygodność w świecie [nie tylko w NATO, które by się rozsypało po takim ciosie] – to byłaby polityczna śmierć USA jako hegemona świata. Stąd i pierwsze dementi Waszyngtonu, a akurat teraz – kolejne – a Bałtowie napierają i wysyłają oficjalny komunikat do USA, żeby nie zapominał o realnej groźbie ze strony Rosji wobec słabych państw bałtyckich. Akurat w dniu hucpy onetu – nasz prezydent, premier i szef bezpieczeństwa – obradowali 2 godziny – a potem wydali komunikat, że obradowali głownie nad …bezpieczeństwem krajów bałtyckich. Celniej uderzyć nie mogli – reakcja następnego dnia, apel Bałtów i zaraz potem oficjalne dementi Waszyngtonu – mówią same za siebie, jak bardzo Waszyngton jest w trudnej sytuacji – i jak dojrzewa do otwartego wyboru Polski mimo wiadomego lobby . Waszyngton kluczy między lobby wiadomej nacji, a ŻYWOTNĄ racją stanu USA – ale Polska ważniejsza od Izraela, który staje się dla USA kosztownym ciężarem. Polska ma alternatywę w Chinach – po ćwiczeniach Chin z Rosją na Bałtyku w 2017 – Chiny zaproponowały wspólne ćwiczenia z Polską. Odmowa była oczywista – ale to że, oferta Chin jest cały czas otwarta – też jest oczywiste i jest koszmarem dla USA. W 2011 i 2012 [gdy po 17 IX 2009 USA zdradziły Polskę nowa Jałtą i „resetem” z Moskwą w ramach „pacific pivot” i zapłaty Polską i Ukrainą Rosji za spodziewany sojusz przeciw Chinom] to wtedy w najgorszym momencie [gdy USA samobójczo wlaśnie w 2011 wycofały całość cieżkich sił z Europy – co do ostatniego Abramsa] to Chiny uratowały Polskę przylatując do Warszawy i najpierw podpisując traktat cywilny o przyjaźni i współpracy, a potem wojskowy o współpracy strategicznej. My mamy wybór i alternatywę – USA juz nie. Zwłaszcza po Brexicie i utracie UK jako agenta interesów USA w UE – bo pozycja Rumunii nieproporcjonalnie slabsza od Polski – i politycznie i geostrategicznie. Już w 2015 Chiny na Białorusi robiły wspólne ćwiczenia z armią białoruską. Sytuacja jest wyraźna – i Waszyngton ma słabsze karty w tej wycenie. USA nie mają alternatywy dla Polski – bo to kluczowy styk Rimmlandu i Heartlandu – strategiczny militarnie i politycznie przesmyk lądowy równiny środkowoeuropejskiej między Karpatami i Bałtykiem, łączący Zachód ze Wschodem . Tu albo będzie niemiecko-rosyjska Mitteleuropa i wkrótce potem imperium euroazjatyckie „od Lizbony do Władywostoku” [silniejsze i od USA i od Chin – na co OBA supermocarstwa nie mogą sobie pozwolić] – albo amerykańskie Intermarium – albo chińskie Trójmorze ABC. Nie będzie Intermarium made by USA – to będzie Trójmorze ABC made by China i „16+1” zasilane Nowym Jedwabnym Szlakiem. Sorry boys – w polityce sentymentów nie ma – są tylko wspólne interesy. Wujek Sam musi się zdecydować – i otworzyć sakiewkę – i to na całego. Inaczej ubiegnie go Wujek Xi.

 84. Strasznie wiekopomna analiza…. jakich jest na pęczki w internecie, w specjalistycznych publikacjach n/t politologii. A wszystko przy założeniu, że Chińczycy są tacy cwani, zaś Amerykanie przesypają swój sen o potędze, tak, jakby w Departamencie Stanu siedzieli sami idioci nie kumający nic z tego, co dzieje się na świecie i nie mający dostępu do niczego poza yahoo i fb.

 85. Jako mimowolny zwolennik PRL-u i krytycznie nastawiony obywatel do obecnej władzy, muszę wyznać z całą otwartością „nie oddamy nawet guzika”. Cały majątek rodzinny pochodzi sprzed wojny, jest okupiony ciężką pracą i nikomu nie zamierzam go oddawać z wyjątkiem Niemców, bo przed nimi nie ochroni mnie nawet pisowskie prawo. Więc radzę niech „imperialiści” trzymają ręce z przy sobie i znajdą inne pole do podbojów

 86. wiesiek59
  9 marca o godz. 16:29
  Tę „wiadomą nację” rządzącą światem w terminologii publicystyki amerykańskiej określają mianem „AngloZionist”.

 87. Jacobsky
  9 marca o godz. 14:42
  Jak zwykle, czysty bełkot. Putin jest przywódcą niezależnego mocarstwa Rosji, jakiego nigdy ona nie miała. Takiego właśnie jak sami go popierają. Stąd niespotykane nigdzie poparcie ludzi. Lubią go i cenią. Jest gwarantem demokracji, niepodległości i pokoju, nie tylko Rosji ale i świata. Świat nie ma takiego lidera. Trudno wyobrazić sobie dziś świat bez Putina.

 88. „Problemem Polski jest nie tylko władza PIS i jej satelitów, ale także brak opozycji z prawdziwego zdarzenia” napisał redaktor Daniel Passent 23 maja 2006 roku. Nie trzeba dodawać, że się nie zmieniło. Jakże radosny jest tytuł zagajenia z 28 maja 2006 roku „Trwajcie silni w blogu!” z takim zapisem: „Drodzy internauci, jaka to radość czytać Wasze komentarze, Serdeczne dzięki, oby tak dalej.” W dniu 29 maja 2006 roku nasz szanowny Gospodarz nie ominął jubileuszu dwudziestolecia Trybunału Konstytucyjnego, a także wspomniał o przyjęciu sędziów TK przez papieża Benedykta XVI. W dniu 25 maja 2006 roku zagajeniu nadał proroczy tytuł „Bariera między Polakami”.
  Chwaląc prezydenta Andrzeja Dudę za wygłoszone przemówienie pod murami Uniwersytetu, nasz szanowny Gospodarz, pominął słowa protestów, którymi uczestnicy marca 1968 roku powitali prezydenta. O ile mogłem zobaczyć w telewizorze do tych osób prezydent nie podszedł, nie przywitał się, nie pokłonił. Słowa, tylko puste słowa, nie było za co chwalić

 89. Symetryczny
  9 marca o godz. 17:05

  Jacobsky
  9 marca o godz. 14:42
  Jak zwykle, czysty bełkot. Putin …. Jest gwarantem demokracji, niepodległości i pokoju, nie tylko Rosji ale i świata. Świat nie ma takiego lidera. Trudno wyobrazić sobie dziś świat bez Putina.”

  Pali pan , panie poruczniku , niezłe zioło. Przypomnę panu , że o niejakim Stalinie rózni pozyteczni idioci też tak mówili.
  Ja sobie doskonale wyobrażam swiat bez Putina , bez trudu 😉 .Nie wyobrażm sobie tylko czemu Polak – pan czyli – lubi smród onuc , samogon i temu podobne atrakcje ruuskiego mira. Siostra mojej babci walczyła z bolszewikiem w 1920 roku – jako sanitariuszka. Opowiadała że takiej dziczy nigdy nie widziała przedtem ani potem aż do 1944 roku – my są z prawej strony Wisły i sowieckie wojsko zjawiło się w sierpniu 44. Popatrzeć sobie jak Warszawa płonie . Do dziś Warszawę dobrze widać , wtedy to nawet w nocy było widać . Płomienie .
  Wie pan co to sumienie wogóle ?

 90. Wyjasnienie krytycznej sytuacji wiesniaka malorolnego w swietle obecnej , s. politycznej.
  – Zamiast robic masło maslane z masła ..
  pojechał chłop ( peasant) na jarmark i kupił sobie skrzypce . Przyjechał do domu a tu mu.. swiatło zgasło . Presja wiadomej nacji na zaprzestanie , kontynuowanie ( do wyboru ) elektryfikacji zadupia , dopoki sie nie zmierzcha , widoczna golym okiem

 91. Prokuratura Krajowa weryfikuje działalność Partii Razem pod kątem propagowania ustroju komunistycznego – poinformował zastępca prokuratora generalnego Robert Hernan. O ile w przypadku socjaldemokratycznego ugrupowania perspektywa delegalizacji jest mało prawdopodobna, to nieco mniej szczęścia możne mieć druga z prześwietlanych formacji – Komunistyczna Partia Polski.
  https://strajk.eu/prokuratura-sprawdza-czy-socjaldemokracji-to-komunisci-na-celowniku-rowniez-kpp/
  ============

  Szukanie haków na konkurencję….

  Pieski mają szczekać na komendę.
  Konkurencja niemile widziana.

 92. „Trudno wyobrazić sobie dziś świat bez Putina.”
  „Putin jest przywódcą niezależnego mocarstwa Rosji, jakiego nigdy ona nie miała. Takiego właśnie jak sami go popierają . Stąd niespotykane nigdzie poparcie ludzi. ”

  Nie pytam jakiego mocarstwa Rosja „nigdy nie miala ” bo odp jest w nastepnym zdaniu
  ” jak sami go popieraja”. Jak sami go popierają to go mają , to i po co im jeszcze wyobraznia i jakies niepotrzebne do niczego trudnosci w jej uzywaniu ?.
  W przerwie jaka … Rosja miala miedzy swiatem ze Stalinem a swiatem z Putinem Swiat mial jakies nieokreslone mocarstwo bez wyobrazni bo prawie nie narzekal na jej brak

 93. „Prowokatorzy z Rakowieckiej, zarzynajac ruch studentow, zalatawiali sie na czas pewien
  z caloscia konflikotow spolecznych o rozmaitych bazach i adresatach klasowych. A wiec z tytulu wlasciwosci imanentnych istniejacych w Polsce rezymu politycznego na slabe, mlodziencze barki studentow spada ciezar spoleczny nieporownywalnie ptezniejszy od tego, ktory przyjmuja na swoje plecy ich Zachodni koledzy. Cohn-Bendit* musi sie porzadnie namozolic, by zgodzono sie czesc ciezaru historii zlozyc takze na jego plecy.
  Na barki warszawskich studentow ciezar historii spadl nieproszony.”

  (prof. Zygmunt Bauman, w przedmowie do „Wydarzen marcowych 1968”, Instytut Literacki, 1969)

  *Cohn-Bendit, Daniel
  https://en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Cohn-Bendit

 94. Kim się nawraca.Teraz pora na Kaczyńskiego.Stan cywilny nie musi być nawykiem.Tak sobie myślę,że potęga militarna wyśmiewanego tzw.reżimu jednak budzi szacunek bo to dziecko wszystkich układów.Tzw.wielkie mocarstwa rżną głupa i podtrzymują Kima jak terroryzm na świecie.Tak sobie myślę dlaczego Watykan nie tłumaczy burdelu po stworzeniu świata.Proponuję zdegradowanie papieży do funkcji ministranta za germańską wersję katolicyzmu zawleczoną na Słowian z krzyżakami to gorsze niż komunizm w wersji gruzińskiego stalinizmu.Od siebie Żołnierze Armii Czerwonej ja Wam wybaczam bo kiedy płonie las nie szkoda róż.Księża mają np.więcej gwałtów ministrantów i parafianek od „potrzeb” żołnierza na wojnie.Co potępiam ale rozumiem jak tłumacza pisowska propaganda hunwejbinów.

 95. wiesiek59

  Dla socjaldemokratów delegalizacja nie jest czymś szczególnie zaskakującym. Własciwie wiekszość partii z tego nurtu doświadczyło tego typu prześladowań politycznych.

  Przypomnę, że niemiecka socjaldemokracja (SPD) była delegalizowana dwa razy – pod koniec XIX wieku przez Bismacka na 12 lat a potem na kolejne 12 lat przez Hitlera co oznaczało przeniesienie struktur kierowniczych do Dachau.

  Hiszpańską PSOE, też reformistyczną, Franco zdelegalizował i prześladował przez 38 lat. To był chyba rekord delegalizacji.

  Socjaldemokratów szwedzkich co prawda nie zdelegalizowano ale ostro przesladowano. Np socjaldemokrata Anton Nilson przesiedział 8 lat z wyrokiem śmierci za organizację starku w porcie Malmo. Dopiero rząd socjaldemokratyczny go z kryminału wyciągnął w 1917.

  Duńska Socialdemokraterne o której dziś wspomniałem w komentarzu do maćka.g, też represjami (zabójstwa, więzienia, konfiskaty …) została zmuszona do okresowego wstrzymania partyjnej aktywności.

  Tak więc te próby delegalizacji nie powinny dziwić – zarówno w odniesieniu do delegalizującej prawicy jak i delegalizowanej lewicy.
  To wszystko już przecież było. No i wiadomo jak się skończyło.

 96. W Opolu sensacja Kowalczyk wysadził Aulę choć był agentem SB.Bo nie dostał podwyżki jak Gowin.Tak sobie myślę,że wysadzanie to Morawieckich sposób na awans.Dlaczego starego Morawieckiego nie dało się namierzyć choc Piotrowicz miał dostęp do podsłuchów w kościołch.

 97. Pelen sukces propagandowy Polityki, GW, czy Newsweeka, no bo przeciez juz nie jestesmy narodem, ktora przeszedl gehenne w czasie drugiej wojny, tylko narodem, ktory przejmuje wiodace skrzypce w gehennie drugiego narodu. Nasza sie nie liczy, co widac w calkowitym braku rownowagi w temacie Polacy swinie i Polacy tez ofiary.
  I tak trzymac, PiS wg ostatnich sondazy ma wzrost poparcia do 44%, nastepne PO 14%.
  Jakies 8 % w dol odrobic w ciagu kilku tygodni to naprawde majsterszczyk.

 98. off topic

  „Миропорядок 2018” Новый фильм Владимира Соловьева о Путине
  film o prezydencie Rosji W.Putinie
  https://www.youtube.com/watch?v=9Bxik6kLEbM (j.rosyjski)

 99. Symetryczny
  9 marca, g.17:24
  Szczerze mówiąc nie rozumiem, po co powstają takie teksty. Czy mają dowartościować Polaków Polaków, Polaków żydowskiego pochodzenia, czy Żydów polskich?
  Zawsze towarzyszy im jakaś dwuznaczna aura, jakby ktoś się z czegoś przed kimś tłumaczył albo uważał, że tłumaczyć się powinien, cierpiał na kompleksy i poczucie winy.
  Z różnych też względów ludzie o mieszanych korzeniach czyli jakby podwójnym pochodzeniu ukrywali je albo wprost przeciwnie, uważali, że to wzbogaca ich psychicznie, mentalnie i fizycznie (są zdolniejsi, bardziej urodziwi itp.).
  W sumie niezdrowe to, podszyte niepewnością, czy przypadkiem nie zdarzy się jakiś nawrót antysemityzmu. I nagle się okazuje, że jest to możliwe i że tak niewiele trzeba, by obudzić dawne demony.
  Nie rozumiem, po co było Prezesowi wyciągnięcie z zamrażarki idiotycznej niedopracowanej ustawy IPN. Mimo rozmaitych ostrzeżeń, że nie rusza się bomby, która w każdej chwili może zacząć cykać.
  W co ten patologiczny Zbawca z Żoliborza i Nowogrodzkiej gra? Skoro jego akolici i fani głoszą, że w nigdy nie był i nie jest antysemitą.

 100. Ponoć 90 procent to katolicy i nadal kradną.Katolicy to złodzieje i wymagają zmiany sądownictwa to jest przesłanie Morawieckiego.Czy Unia pozwoli na deportację katolików do Watykanu miejsca pochodzenia jak sugeruje Kempa.Tak sobie myślę,że katolicyzym z lewactwem stoją w jednym domu czyli pod amboną tej samej parafii.

 101. Bar Norte
  9 marca o godz. 18:58

  Wcale bym sie nie zdziwił, gdyby powstała na pewien wzór, Komisja do spraw działalności antypolskiej.
  Potencjalnych kandydatów do pełnienia roli współczesnego Mc Carthy’ego, w obecnym klimacie wytworzonym przez poststyropian, sporo.
  Uwalenie lewicowości czy socjaldemokracji odbywało się na tyle często, by nikogo rozsądnego to nie zdziwiło.
  Oczywiście, z wyjątkiem nie znających historii głąbów.

 102. wiesiek59
  9 marca o godz. 17:49

  Prokuratura Krajowa weryfikuje działalność Partii Razem pod kątem propagowania ustroju komunistycznego”

  Komunizm i jego propagowanie powinno być zabronione a propagatorzy powinni spędzać na obozie reedukacyjnym z pół roku. W scenerii prl – kolejki , brak wszystkiego , 20 to dolarowe pensje , wódka tylko w Peweksie , bloki z odpadającymi tynkami , ślepe kuchnie , smierdzące kible itd etc . – każdy wie o czym mówię .A i telewizja z dwoma programami , jeden od 18 a w drugim tylko ruskie filmy.

  Gwarantuję , że po takim obozie pryszczate szczyle od komunizmu na sam dzwięk słowa ” komunizm ” uciekali by z krzykiem .

 103. wiesiek59

  „Potencjalnych kandydatów do pełnienia roli współczesnego Mc Carthy’ego, w obecnym klimacie wytworzonym przez poststyropian, sporo.”

  W mediach społecznosciowych stawiają na posła/prokuratora Piotrowicza. Kto jak kto, ale on to się zna na komuniźmie. I legaliźmie.

 104. wiesiek59
  9 marca o godz. 19:33

  Bar Norte
  9 marca o godz. 18:58

  Wcale bym sie nie zdziwił, gdyby powstała na pewien wzór, Komisja do spraw działalności antypolskiej.
  Potencjalnych kandydatów do pełnienia roli współczesnego Mc Carthy’ego, w obecnym klimacie wytworzonym przez poststyropian, sporo.
  Uwalenie lewicowości czy socjaldemokracji odbywało się na tyle często, by nikogo rozsądnego to nie zdziwiło”

  Taka komisja powinna powstać zaraz po 1989 roku. Obyło by się bez wielu kłopotów . Obecna władza by też nie wygrała wyborów bez byłych wyborców sld . Reedukacja to podstawa.

 105. blackley

  „Taka komisja powinna powstać zaraz po 1989 roku.”

  Widzę, że pan prezesem Kaczyńskim jedzie.

 106. mag
  9 marca o godz. 19:14

  Dziwię się, że się dziwisz….

  Na jednym terenie nie może być dwóch lojalności.
  Wierności II RP dochowały chyba jedynie dwie mniejszości- białoruska i tatarska.
  Reszta kombinowała z najeźdźcami na różne sposoby.
  I to pamiętaja ludzie, wbrew poprawnym politycznie politykom.
  Pamięć społeczna się to nazywa.
  Nie dziwię się więc pani Applebaum, że się boi nawrotu antysemityzmu.
  Powtórka z rozrywki niemile widziana.
  Przez wszystkie strony.

  Takich sytuacji obserwujemy obecnie mnóstwo w krajach ogarniętych wojną.
  Donoszą na siebie sąsiedzi, chcąc przypodobać się jakiejś grupie zbrojnej kontrolującej terytorium.
  Obcy religijnie, plemiennie, kulturowo, stanowi zagrożenie, nie wiadomo czy nie wyda.
  Czystki etniczne są codziennością, zabija się lub wypędza mieszkających od wieków sąsiadów.
  Pani Applebaum nie jest tego intelektualnie sobie wyobrazić, będąc potomkinią bogatej rodziny w kraju od 150 lat bez wojny…..
  Prowadzonej na własnym terytorium- oczywiście.

 107. blackley
  9 marca o godz. 19:39

  Po serii pana wpisów, nie będziemy się wzajemnie komentowali, doszedłem do wniosku.
  Zapach gumofilców i niemytych nóg, mi nie odpowiada….
  Onuce się pierze, gumofilce sprawiają pewną trudność.
  nawnosił pan gnoju z obory na salony.
  To nie do przyjęcia.

 108. Co mnie martwi we wpisach wielu blogowiczów?
  KUNDLIZM…..
  Dla nich świat jest bezalternatywny.
  Psia wierność wobec pana, który flekuje butem, a kundel dalej się łasi.
  Polacy semper fidelis.

  Bylismy wierni, odważni do szaleństwa.
  Co w zamian otrzymalismy?
  Realizację imperialnych interesów zachodnich sojuszników, grających kartą polską, szafujących naszą krwią.
  Pora chyba otrzeźwieć?

  Ze sprawy wyjazdu 12 000 zrobiła sie afera, mamy się kajać.
  Ma to być zbrodnia.
  Nie zgadzam się z takim podejściem.
  Takich „aksamitnych” rozstań w tamtych czasach było niewiele.
  Najczęściej opozycję załatwiano kulą, maczetą, drągami.
  W Polsce załatwiono to bardzo cywilizowanie- jak na ówczesne standardy światowe.

  Mamy się kajać?
  Można, tylko po co?
  Izrael wydalił w tym czasie chyba setki tysięcy Arabów.
  TEŻ PRZEPRASZA, DAJE ODSZKODOWANIA, ZWRACA MIENIE?
  Grabie zawsze do siebie…..

 109. „Komunizm i jego propagowanie powinno być zabronione a propagatorzy powinni spędzać na obozie reedukacyjnym z pół roku.”

  Kompletna pomyłka.
  Istotą siewców komunizmu jest zamiar uwicia sobie gniazdek za żółtymi firankami, kosztem kolejek naiwnych wyznawców/zakładników po ocet.
  Najlepszą ilustracją sa rządy pissu i porównanie synekur i premii dla komisarzy oraz pincetplusa dla ciemnej wyborczej masy.

 110. Od liberała do komucha … .

  Zaskakująca deklaracja Donalda Tuska o 500+ (wywiad ze stycznia br dla Tygodnika Powszechnego):

  „Dla Polaków 500 plus jest dobrym programem, bo daje im więcej pieniędzy.”

 111. @wiesiek59

  rzeczywiscie jestes akrobata i szakalem klawiatury komputerowej; jak najbardziej
  masz prawo do swobodnego myslenia i osadzania wszystkiego. Tu czesto i gesto pisze sie „ku pokrzepieniu serc” – poucza sie, utwierdza w rozlicznych wiarach. Propaguje sie, nawraca, zwieksza ilosc wiernych a nie ilosc myslacych.
  Myslenie krytyczne, samodzielne, odwazne nie cieszy sie uznaniem – to wszystko zagraza mitom, pozbawia sie zludzen. Oj, nie latwo jest spojrzec prawdzie w oczy.
  Nie oburzaj sie fanatycznie na tych, ktorzy mysla inaczej, wierza inaczej albo nie mysla krytycznie o tym, co jest da nich swietoscia.
  Zadna prawda ostateczna nie jest czlowiekowi dana w zadnym zakresie, a zwlaszcza
  w zakresie sadow moralnych.
  Jeslin twierdzisz, ze wiesz lepiej niz ktokolwiek tutaj – zreszta ten blog to zadna
  causa finita – szybko zapominamy, co pisalismy przed chwila i dalej, dalej….z uporem maniaka, zamiast troski o wlasna madrosc, to huzia, pouczamy, uszczesliwiamy innych.
  Kiedys Maria Dabrowska wyznala, ze „dyskusje prowadzi sie po to, aby kazdy pozostal
  przy swoim mniemaniu”.

  PS jak wygladaja g u m o f i l c e, bowiem onuce widzialem na wielu filmach sowieckich o wojnie Ojczyznianej (zreszta opowiadal mi o nich, jeden z moich kuzynow
  ktory jako oficer liniowy przeszedl od ZSSR pod Berlin – wyjechal po 68! )

 112. ozzy
  9 marca o godz. 10:02
  @wiesiek59
  9:09
  te wersje to mozesz zachowac dla siebie…w stylu ONRowskim, , moczarowskim, wszopolskim – szambo.

  Mój komentarz
  Linkowane przez Wieśka pseudointelektualne rozważania o humanizmie marksistowskim, o naturalizmie (?) i innych izmach w stylu, metodzie dowodzenia i języku przypominają twórczość marcowych teoretyków z 1968 roku – wszystkiemu winni są Żydzi, gdyby nie Żydzi, to ho-ho, gdzie byśmy dzisiaj byli.

  Jeśli chodzi o prezydenta, to obiecywał on dla kariery wiele różnych sprzecznych rzeczy Polakom, po ulokowaniu się w Pałacu bez drżenia ręki łamał konstytucję na rozkaz pochodzący od szeregowego posła, przemawiał on wiele na różne zadane mu tematy, a każdym przemówieniem zajmował pozytywne, afirmatywne stanowisko wobec zadanego problemu, bez różnicy dla niego jaki to był problem, ponieważ prezydent jest człowiekiem bezideowym, stąd łatwość z jaką wygłasza zarówno potępienia jak i peany.
  Pzdr, TJ

 113. Prezydent RP, czy musial tych „wykletych” wsadzic do przemowienia w rocznice Marca 68?

 114. ozzy
  9 marca o godz. 20:44

  Z wykładów z filozofii, zapamiętałem jeden- o Spinozie.
  I tego się trzymam.

  „Człowiek może zwątpić we wszystko. z wyjątkiem swego istnienia.”

  Więc jestem oporny na medialne sugestie zaprzeczające .
  Czlowiek ma WĄTPIĆ, we wszelkie prawdy objawione- szczególnie te medialne.
  Żyjemy na tyle długo na tym świecie, że przeżyliśmy sporo obalonych aksjomatów, pewników, prawd niewzruszalnych, religii, systemów filozoficznych, czy koncepcji ekonomicznych lądujących na śmietniku historii.
  O ideologiach nie mówiąc…..

  Ps.
  Gumofilce sobie wygooglaj.
  Gumowce składające się z filcu oblanego gumą.
  Ciepłe, nieprzemakalne z zewnątrz.
  Idealne do pracy w wilgotnym środowisku- obora, zrywka drzewa, melioracja. Szczególnie w niskich temperaturach.

 115. @tejot
  20:52

  dobrze zrekapitulowales prezydencki brak kontrastu stylu i tonu – bezmyslny hurra-patriotyzm i brak koherencji faktow i czeste plaskie banaly. Duzy PLUS dla pana Prezydenta za Michnika i Modzelewskiego – ergo wybaczam tych „wykletych”.

 116. wiesiek59
  9 marca o godz. 19:47

  blackley
  9 marca o godz. 19:39

  Po serii pana wpisów, nie będziemy się wzajemnie komentowali, doszedłem do wniosku.
  Zapach gumofilców i niemytych nóg, mi nie odpowiada….
  Onuce się pierze, gumofilce sprawiają pewną trudność.
  nawnosił pan gnoju z obory na salony.
  To nie do przyjęcia.”

  Znaczy pan to ten salon ? Szan panie cieszę się że wreszcie do pana trafiłem 😉 Brak demokracji panu nie przeszkadza , brak wolnych sądów , wyborów i TK panu nie przeszkadza . Łamanie praw człowieka – panu nie przeszkadza . Dopiero temat gumofilcowo- onucowy pana poruszył 😉 wreszcie jest cos co pan rozumie – smierdzące gumofilce i onuce są be . Nareszcie coś dotarło W panskim stylu odpowiem ” a co tam jeden gumofilc na forum Polityki , w kopalniach to były ich tysiące i dopiero smierdziało ” . Kłaniam się

 117. Gekko
  9 marca o godz. 20:35

  „Komunizm i jego propagowanie powinno być zabronione a propagatorzy powinni spędzać na obozie reedukacyjnym z pół roku.”

  Kompletna pomyłka.
  Istotą siewców komunizmu jest zamiar uwicia sobie gniazdek za żółtymi firankami, kosztem kolejek naiwnych wyznawców/zakładników po ocet.
  Najlepszą ilustracją sa rządy pissu i porównanie synekur i premii dla komisarzy oraz pincetplusa dla ciemnej wyborczej masy”

  gdzie pomylka szan panie ? A po za tym 100/100 . Wiem jakie są zamiary siewców komunizmu . I wiem że są identyczne jak ”dobrozmienców ”. Kłaniam się

 118. @wiesiek59

  historie filozofii miales wedlug Tatarkiewicza czy tez Cackowskiego (mial ambicje byc takim polskim György Lukácsem)? Mialem zsazczyt poznac polskiego historyka filozofii Adama Sikore (1927-2011) autor wspanialych monografii o Hoene-Wronskim, Towianskim (XIX wieczna filozofia i mysl spoleczna)

 119. zbanowany czy tylko przytrzymany?
  test

 120. @ blackley

  Pomyłka jedynie w tym, by chybioną reedukacją zastępowac niezbędną terapię.
  A jeśli już, to raczej Kołyma, niż Pewex, imho.
  Poza tym wszyscy w domu, pod kluczem wiesia.

 121. ozzy
  9 marca o godz. 20:44

  PS jak wygladaja g u m o f i l c e, bowiem onuce widzialem na wielu filmach sowieckich o wojnie Ojczyznianej (zreszta opowiadal mi o nich, jeden z moich kuzynow
  ktory jako oficer liniowy przeszedl od ZSSR pod Berlin – wyjechal po 68! )”

  Trochę się wkradło nieporozumienie 😉 pisałem o WALONKACH , pan wiesiek59 mysli że to samo co gumofilce , więc wplótł te gumofilce , ja podjąłem i tak zostało . A więc GUMOFILCE to prl-owski patent – taki gumiak ocieplony filcem .

  Dziadek i Tata mi opowiadali że sowiecka armia miała buty gdzie …podeszwa była ze skóry , , but tak do poniżej kostki skóra a reszta brezent , robiła się z tego harmonijka i n edznie wyglądało . Buty skórzane mieli NKWD-ziści – policja polityczna pilnująca wojska i niektórzy oficerowie . Generalnie sprzet , samochody , broń – była AMERYKAŃSKA , zywnośc też . Wiedzieli dobrze bo sowieci obozowali u nas we wiosce od sierpina 44 do stycznia 45 . Był czas się przyjrzeć.

  Tak więc gumofilca panski krewny nie mógł widzieć . Porządna guma też była amerykańska . 😉

 122. Gekko
  9 marca o godz. 21:30

  @ blackley

  Pomyłka jedynie w tym, by chybioną reedukacją zastępowac niezbędną terapię.
  A jeśli już, to raczej Kołyma, niż Pewex, imho.
  Poza tym wszyscy w domu, pod kluczem wiesia.”

  Kołyma ? NIEEEEEEEE….. PEWEX ale z jednym dolcem w kieszeni żeby nic te pajace nie mogły kupić . A obok puste sklepy ” panstwowego handlu ” . I przez 1 godzinę w tygodniu program z satelity , z Niemiec dajmy na to , z pełnymi zarcia sklepami . I obowiązkowo grube katalogi Neckermanna i Quelle do pooglądania z cenami w DEM . A wypłata 20 dolców – na parę spodni . Może to by pomogło ?

 123. wiesiek59
  9 marca o godz. 20:58

  ozzy
  9 marca o godz. 20:44

  Z wykładów z filozofii, zapamiętałem jeden- o Spinozie.
  I tego się trzymam.

  „Człowiek może zwątpić we wszystko. z wyjątkiem swego istnienia.”

  Więc jestem oporny na medialne sugestie zaprzeczające .
  Czlowiek ma WĄTPIĆ, we wszelkie prawdy objawione- szczególnie te medialne.
  Żyjemy na tyle długo na tym świecie, że przeżyliśmy sporo obalonych aksjomatów, pewników, prawd niewzruszalnych, religii, systemów filozoficznych, czy koncepcji ekonomicznych lądujących na śmietniku historii.”

  PRL zbakrutował i nigdzie zaden pokrewny mu system nie przetrwał . To pewnik jak 2plus 2 jest 4 . Rozumiem , że przeżywa pan dysonans poznawczy ale to już 29 lat minęło . Nie ma się co upierać – PRL ZBANKRUTOWAŁ . Ten fakt – zbankrutowania – najlepszym dowodem na niewydolność tej utopii. Czas przyznać rację szan panie . Niech pan nie wysadza pociągów 30 lat po wojnie 😉

 124. Tak jak pisałem nie tylko brałem czynny udział w marcu 68, ale i poznałem fakty dotyczące tego wydarzenia. Dlatego dziwię się ze Pan redaktor nie zna faktów skoro podoba mu się ten przykładowo fragment przemówienia.

  „Bez wątpienia była to walka o niepodległość, bez cenzury w tamtych dniach. Dla osławionych w polskiej historii komandosów, dla Karola Modzelewskiego, dla Adama Michnika. Wszyscy, którzy zasłużyli swoją wielką odwagą”

  Przecież to kpina z faktów. Ci zwani komandosami zupełnie jawnie na spotkaniach ze studentami przedstawiali swe poglądy na temat uzdrowienia systemu, bo jakoś nie chciał funkcjonować. ci ludzie mieli mocne poparcie w cześć władz PZPR zwanej

  komandosi, wg encyklopedi PWN
  Nazwa grup młodzieży lewicowej (gł. studentów i asystentów) działających w latach 60. na Uniwersytecie Warszawskim;
  przeważnie rekrutowali się z czł. Drużyn Walterowskich prowadzonych w latach 50. przez J. Kuronia; należeli do niej m.in.: A. Michnik, J. Lityński, A. Smolar, J. Juryś, H. Wujec; komandosi działali na warsz. uczelniach, gdzie uczestnicząc w zebraniach PZPR domagali się reformy partii, demokratyzacji życia polit., zmian systemu gosp. oraz wolności słowa;
  W marcu 68r Cześć PZPR postanowiło rozprawić się z tymi wywrotowcami i przejąc pełnię władzy w partii. Nie było to łatwe zadanie bowiem ci wywrotowcy mieli duże poparcie konkurującego do władzy stronnictwa. Żeby więc skutecznie zrealizować plan potrzebne było uzyskanie poparcia chwiejnych członków PZPR i mając większość rozprawić się z reakcją.
  Z tej przyczyny ta awantura marcowa do której wykorzystano pojęcia o tym nie mających studentów.
  Jaka to więc jaka to była w marcu cytuje
  „walka o niepodległość”?
  Tzw komandosi kompletnie nie spodziewali się prowokacji rządowej i próbowali rozkręcać swe wywrotowe działania.
  Studenci zupełnie nieświadomi o co idzie oburzyli się na bezprawie pobicia na zamkniętym placu UW swych kolegów i koleżanek i jeszcze przedstawienie tego jako aktów chuligańskich i anty ustrojowych.
  Studentów poparli ich rodzice i obywatele widzący absolutna słuszność haseł i żądań. Jak plasem rozdmuchanie potężnej awantury było konieczne by przekonać chwiejnych w PZPR. Pod nich robiono ten teatr robotników z hasłami „Studenci do nauki, literaci do pióra!”, „Ukarać prowodyrów!”, „Syjoniści do Syjamu!” , czy „Mośki do Izraela!”.

 125. maciek.g

  Mnie się najbardziej podoba ” Syjoniści do Syjamu ” 😉 . Znacznie pozniejsze jest ” księża na księżyc ” ale też dobre .

  skoro pan brał udział w tych wydarzeniach to wie pan o co chodziło

 126. P. Wiesiek

  Badanie legalnosci dzialan partii Razem jest preludlium do rozpoczecia procedury delegalizacji ONR.
  To jest ciecie po OBU skrajnych skrzydlach.
  A ONR da glowe nie dlatego ze zle i nazistowskie ale dlatego ze jego delegalizacja potrzebna dla rozgrywek ze swiatowym syjonizmem.
  Stsd prosze sie nie oburzac partii Razem wlos z brody nie spadnie, boo nie o nia tu chodzi.Ona wrecz PiS potrzebna- umacnia elektorat Kaczora mysla ze jesli nie PiS to Zandberg, Boni. Dominik Walesa itp…

  ml

 127. mag
  9 marca o godz. 19:14
  Takie teksty są pod tzw politykę. Tak jak pod politykę zaadaptowano idiotyczna nazwę antysemita dlaczego idiotyczna poniżej
  „Semici, ludy semickie, termin wywodzący się z językoznawstwa (języki semickie), nie mający konotacji etnicznych, używany na określenie ludów zamieszkujących staroż. Bliski Wschód (Żydzi, Asyryjczycy, Babilończycy, Aramejczycy, Fenicjanie, Arabowie i in.), wprowadzony w XVIII w., obecnie w nauce zarzucony.”
  Słyszymy często jak ludzie piszą i mówią tak jakoby w Polsce żyły dwa narody jeden żydowski , a drugi polski. A przecież praktycznie wszyscy żydzi w Polsce byli Polakami, bowiem mieli obywatelstwo polskie. Nikt nie zwraca uwagi na ten absurd.
  Wielu ludzi zdziwiło by się gdyby powiedziano im, że obywatelstwa żydowskiego nie ma nikt na świecie,
  Określenie Żyd, Żydzi pochodzi od słów Juda, Judejczyk. Żyd (Judejczyk) oznacza więc czciciela lub chwalcę Boga Jahwe i takie tłumaczenie imienia potwierdza opis z Księgi Rodzaju. Czyli żydem jest wyznawca wiary żydowskiej.
  Wertując historię nie da się ukryć że żydów skupia tylko i wyłącznie religia Judaistyczna i wydziela z innych zbiorowości.
  Dla naukowca jest jasne żyd oznacza człowieka wyznającego wiarę judaistyczna. Gdy przestaje wyznawać natychmiast przestaje być żydem.
  Politycy znów narozrabiali, że żydem jest każdy mający za matkę żydówkę co ma wskazywać, że jest to rasa, a przecież to lipa. To tak jakby mówić, że katolikiem jest każdy mający za matkę katolika (biskupom polskim pewnie by to się podobało liczba katolików znacznie by rosła)
  Reasumując w Polsce żydów mamy z 1000 osób, a reszta żydami nie jest mimo, że mówią że nimi są. Na dokładkę prawie wszyscy oni są Polakami (tych nie mających obywatelstwa , na palcach można by policzyć)

 128. @blackley 21:32

  prosze czytac dokladnie i ze zrozumieniem – na odpowiedz jeszcze za wczesnie.
  I dac troche odpoczac klawiaturze, bowiem sila czytelnosci maleje wprost proporcjonalnie.

 129. neospasmin
  9 marca o godz. 22:14

  O! to w Australii jest jakiś ONR i RAZEM ?
  A jak idzie panu ogólnoaustralijskie referendum w temacie delegalizacji ” pederastii ” ? TWAT po manczestersku . Napewno jakiegoś swojego nowego krajana tym twat-em obrazi . Do dzieła !

 130. gumofilc za wiele nie w sobie ze zrozumienia 😉 a zdaje się o nich – gumofilach było ?

  klaniam się

 131. @macieg.g

  „Dla naukowca jest jasne żyd oznacza człowieka wyznającego wiarę judaistyczna. Gdy przestaje wyznawać natychmiast przestaje być żydem.” – prosze mniej pisac -widac szkodzi umyslowi. Pan jest „polak” czy „Polak”?

 132. tejot
  9 marca o godz. 20:

  Mój komentarz
  Linkowane przez Wieśka pseudointelektualne rozważania o humanizmie marksistowskim, ”

  Nawet słowo ” pseudointelektualne ” w przypadku pana instruktora w szkole gorniczej to za daleko idące określenie 😉

  ”Marksistowski ” zaś pasuje idealnie do w/w . 😉

 133. ozzy
  9 marca o godz. 22:32
  Polak to człowiek osiadający obywatelstwo polskie, zrozumiałeś?
  Mam obywatelstwo polskie a więc kim jestem?
  A ty mas czy już się go zrzekłeś?

 134. blackley
  9 marca o godz. 22:05
  Gdybym wtedy wiedział, to na pewno nie byłbym na tym strajku.
  Teraz jednak znacznie łatwiej jest mi zrozumieć prawdę o marcu.
  Człowiek nie lubi jak ktoś go oszuka lub wykiwa. Myślimy innych tak , ale mnie . Jednak, jak życie pokazuje praktycznie nie ma takich których nie oszukano. Tak jak pisałem dość wcześnie zostałem upewniony o tym że była to prowokacja rządzących. Długo jednak trwało zanim poznałem prawdziwe fakty. To wydarzenie potwierdza, że trzeba mieć ograniczone zaufanie i jak sprawa jest dla nas istotna dokładnie sprawdzać fakty

 135. Symetryczny
  9 marca o godz. 17:05

  chyba już się plączesz we własne walonki, bo do nie dawna (i w poprzednich wcieleniach) największym szczęściem dla Rassiji był ba’tka Stalin.

  Oczywiście, że Putin jest demokratą. Przedstawiciel linii demokratów, którzy demokratyzowali Rosję i Rosjan od wieków. I dlatego ludy uciśnione wypatrywały w Rosji nadziei i waliły jak w dym, żeby tylko znaleźć się w tym raju demokrstycznym, zwałaszcza teraz, kiedy rządzi nim największy demokrata, jakiego zjemlija rosyjska nosiła.

  Putin to dzikie, sowieckie bydle, które skońcxy tak, jak jemu podobni (Hitler, Stalin Amin, Duvalier itp): na śmietniku historii. Być może ten pokurcz dokona swego parszywego żywota w jednej ze swych rezydencji w luksusowym kurorcie nad błekitnym morzem, ale tak naprawdę, to mam nadzieję, że dobiorą się do jego pałaców i zrabowanej kasy.

 136. blackley
  9 marca o godz. 22:05
  Takie hasła na prawdę mieli ci „robotnicy”
  Możesz sobie sprawdzić w necie. Wszystko to wskazuje na wiedzę tych którzy pisali te hasła

 137. blackley
  9 marca o godz. 21:32
  Rosjanie wiedzieli, że żołnierz musi mieć dobre buty i o ile w czasie pokoju mieli pseudo buty to gdy mieli iść wojować dostawali porządne .
  Były wtedy i takie
  http://nestof.pl/towar/trzewiki-sowieckie-demobil

 138. Jak wiesniak z wiesniaczka

  A Polish man moved to the USA and married an American girl.
  Although his English was far from perfect, they got along very well.
  One day he rushed into a lawyer’s office
  and asked him if he could arrange a divorce for him.
  The lawyer said that getting a divorce would depend on the circumstances,
  and asked him the following questions:

  Have you any grounds?
  Yes, an acre and half and nice little home.

  No, I mean what is the foundation of this case?
  It made of concrete.

  I don’t think you understand.
  Does either of you have a real grudge?
  No, we have carport, and not need one.

  I mean what are your relations like?
  All my relations still in Poland .

  Is there any infidelity in your marriage?
  We have hi-fidelity stereo and good DVD player.

  Does your wife beat you up?
  No, I always up before her.

  Is your wife a nagger?
  No, she white.

  Why do you want this divorce?
  She going to kill me.

  What makes you think that?
  I got proof.

  What kind of proof?
  She going to poison me.
  She buy a bottle at drugstore and put on shelf in bathroom.
  I can read, and it say:
  ~~~Polish Remover~~~

 139. „Rany boskie – bohaterowie Marca!”
  Pan Panie redaktorze tez byl Bohater-Marcowy.

  „Polityka 1982:
  Zgadzam się z Urbanem, że wiarygodność pewnych ludzi, a także prasy po 13 grudnia wymagała, aby część aktywu odeszła, aby ludzie najbardziej krótkowzroczni i zacietrzewieni, którzy utracili poczucie rzeczywistości i stracili tę niezbędną dla dziennikarza kwalifikację, usunęli się, niekoniecznie na zawsze, ale przynajmniej na czas otrzeźwienia i kaca.”

  Ze Pan i Urban jako dziennikarskie kwalifikacje …

 140. Po wizycie Szczerskiego u jankesów nadal nie wiadomo czy na Placu Czerwonym kradną czy rozdają rowery.Jak sugerowało Radio Erewań.Ludzie mówią,że poleciał aby zaklepać Ustroniankę na majowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa pod przewodnictwem przedstawiciela Emira Kaczyńskiego.Tak sobie myślę,że zostanie zabrany z IV RP but jak w czasach Chruszczowa aby matołom wyjaśnić nieporozumienia przez nieznajomość języka ciała IV RP.W prezencie postać z gestem Kozakiewicza. Notatka MSZ Z13/13/2018 na temat oblicza postaci zawiera pouczenie zniszczyć przed przeczytaniem.Czyli tabula rasa.

 141. Mamy Sycylię polityczną na Słowacji.Faszyzm z katolicyzmem idą w parze.Faszysta ks.Tiso Emir Słowacji napadł na Polskę z katolickim wehrmachtem 1 września roku pamiętnego.Włoski faszyzm zagościł na dobre u producentów oscypków a nawet inwestuje brudne pieniądze w kraju pasterzy.Nawet w Szczyrku.Tak sobie myślę czy na Słowacji goralenvolk to zakopiański wynalazek jako produkt regionalny.

 142. maciek.g
  9 marca o godz. 23:47

  blackley
  9 marca o godz. 21:32
  Rosjanie wiedzieli, że żołnierz musi mieć dobre buty i o ile w czasie pokoju mieli pseudo buty to gdy mieli iść wojować dostawali porządne .
  Były wtedy i takie
  http://nestof.pl/towar/trzewiki-sowieckie-demobil

  Nie było. W 1944 nie było. Stali u nas kilka miesięcy więc był czas się przyjrzeć , ale przyznać trzeba że bab nie zaczepiali . Mieli przykazane i zachowywali się przyzwoicie . jak się dziecko komuś urodziło przychodziła delegacja i przynosili cukier , mąke itd . Ogólnie zołnierzom w panskiej Polsce bardzo się podobało mówili że i u nich tam teraz też tak musi być ” zeby kazdy miał kabana i łoszadzieja ” – swinię i konia znaczy się . Nie były to jakieś luksusy w wiosce Dziadka ale i tak się im podobało bardziej niż ich ”bolszewickim raju ludzi pracy ;;.

 143. blackley
  10 marca o godz. 7:57r
  Jak widać doświadczenia z żołnierzami radzieckimi były rożne, i nic dziwnego, bo była to zbieranina i zdarzali się , łajdacy, nawiedzeni , ogłupieni , rozsądni i tez bardzo porządni ludzie.
  Nas jak weszli Rosjanie natychmiast chcieli wyrzucić z mieszkania (do którego ledwie wróciliśmy) , bo nasz dom był jednym z okazalszych (Niemcy tez nasz wyrzucili i zrobili sobie tu oficerską kwaterę). Mama wybłagała oficera by pozwolił jej zostać z dziećmi w pokoiku przy kuchni (zgodził się). Mamy nie zgwałcono i nie było nawet takiej próby. Oficerowie zachowywali się przyzwoicie. Jednak w mieście gwałtów było co niemiara (usłyszałem od rodziny, że nawet w bramie naszego domu doszło do gwałtu , ale żołnierz miał pecha bo wychodzący oficer go zobaczył. Podobno zastrzelił go na miejscu , a dziewczynie kazał uciekać.)
  Z nami, jeden z Żołnierzy się bawił (wyjmował naboje z ppsz , wyjmował czubki i podpalał , a one odlatywały kawałeczek. Ciotecznemu bratu 10 latek pozwolił w powietrze strzelić z ppsz.
  W naszym domy był taki bogaty handlujący z Niemcami (uciekli jak tylko Rosjanie weszli). Rosjanie jak weszli to oceniki, że to burżuj i wywalali meble przez okna i niszczyli (nawet łózka zniszczyli , a potem spali na podłodze). W podwójnych ścianach były ukryte skóry – znaleźli , ale sami się dziwili jak można było tak zrobić zęby nie było zapachu.
  Perfumy pili (mama chciała się z nim wymienić na bimber , ale nie chciał – bo to charosze krepcze i zyhgał potem jak kot). Tapetę zerwali ze ścian i przybili do parkietu (matka pyutała co robicie – a oni czto chazjajka my toże choczem kulturno żyt). Wodę brali z clozetu , a srać chodzili do ogródka. Bardzo im się podobało e jak pociągną za rączke to woda leci. Był tez taki co przynosił cukier , ale go sprzedawał za machorkę i bimber, sąsiaski chciały by przyniósł więcej – poleciał szybko , ale pochwili wrócił i powiedział
  ” niet , nie nada , tam uz adin z wintowką chadit” (kradli z wagonów na stacji). Matka mówiła, że Niemcy byli przewidywalni , a z Rosjanami nigdy nie było wiadomo co zrobią , jedno było wiadome bali się jak ognia wyższej szarży i jak ktos zablefował, ze zna takiego to mógł z kłopotu sie wywinać.
  Kradli bardzo. Do nas pewnego razu wpadli ludzie eskortowani przez żołnierzy – szukali jakiejś kobiety i ntwierdzili że u nas sie ukryła. Mama oczywiście nie mogła nic zrobic i powiedziała by szukali bo takiej u nie ma. Babci kazała pilnowac jedynego zagarka (budzik). Nic nie znaleźli , ale babcia zegarka nie upilnowała.
  Żona opowiadała jak u niej na wsi jej mame gonił żołnierz i ona wpadła do ziemianki i złapała ja i dała je swą pierś . On wladł i zrezygnował ” z rebionkiem , nie nada”
  Ale to była wojna. Ja potem nie raz spotykałem Rosjan i z nimi rozmawiałem. Jedno co stwierdziłem to to, że mocno ich ogłupiła władza , ale checi do handlowania i załatwiania to im nie zlikwidowała.
  Jak sobie popili to stawali się otywarci iczęsto wygadywali się co kazanoo im mówic ( mieliśmy wymiane sportową i był jubel, oczywiście schodziło na zarobki). W sumie mili ludzie i uczynni.

 144. Każdy amerykański prezydent musi bić pokłony żydowskiej potędze w Stanach Zjednoczonych i nie ulega żadnej wątpliwości, że zarówno AIPAC, jak i setki innych żydowskich i chrześcijańsko-syjonistycznych organizacji (które przynajmniej w jakiejś mierze istnieją po to, aby chronić i czuwać nad Izraelem), bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę. Nawet Barack Obama, który miał otwarcie chłodne relacje z Netanjahu, wiedział jaka jest nieprzyjemna prawda i dał żydowskiemu państwu 38 miliardów dolarów – pisze na łamach Unz.com Philip Giraldi.
  https://kresy.pl/publicystyka/aipac-zydowska-potega-w-waszyngtonie/
  =========

  Bić pokłony przed Złotym Cielcem- do tego sprowadza się zachodnia demokracja….

 145. Jeśli weźmiesz udział w kursie z zakresu stosunków międzynarodowych na studiach, a instruktor nigdy nie wspomniał o „równowadze sił”, skontaktuj się ze swoją macierzystą organizacją w celu uzyskania zwrotu pieniędzy. Pomysł ten można znaleźć w Wojnie Peloponezowej Thucydidesa, Lewiatanie Thomasa Hobbesa i starożytnej pisarce indyjskiej Kautilyi Arthashastra („Nauka o polityce”), a to jest kluczowe dla pracy współczesnych realistów takich jak EH Carr , Hans J. Morgenthau , Robert Gilpin i Kenneth Waltz .

  Jednak pomimo swojej długiej i wybitnej historii, ta prosta idea jest często zapomniana przez amerykańskie elity polityki zagranicznej. Zamiast pytać, dlaczego Rosja i Chiny współpracują, czy zastanawiają się nad tym, co doprowadziło Iran razem ze swoimi różnymi partnerami na Bliskim Wschodzie, zakładają, że jest to wynik wspólnego autorytaryzmu, refleksyjnego antyamerykanizmu lub innej ideologicznej solidarności. Ten akt zbiorowej amnezji zachęca amerykańskich przywódców do działania w sposób, który nieświadomie popycha wrogów bliżej siebie i nie trafia w obiecujące możliwości ich rozproszenia.
  https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.com&sl=auto&tl=pl&u=https://foreignpolicy.com/2017/12/08/whos-afraid-of-a-balance-of-power/

 146. Wypada rozstrzygnąć kto rządzi światem Putin czy Żydzi.Prawica pisowska wskazuje Putina.Tak sobie myślę,że potwierdza to IPN.

 147. Jacobsky
  9 marca o godz. 23:30
  Pozostały ci tylko obelgi, inwektywy, złorzeczenia, świństwa, kłamstwa obrzydliwości i chamstwo. To wszystko co zdobyłeś w wolnym świecie. I to zabierzesz ze sobą do piachu.

 148. Kaczyńskiemu nie udało się kupić izraelskiej giełdy.Tak sobie myślę,że zaczynają się schody.Nawet nie pytali ile chcecie stracić.

 149. maciek.g
  9 marca o godz. 21:45
  Nie ma się czemu dziwić. Pan Passent, jak wielu innych stał się oportunistą nie wyłamujących się z narzuconej poprawności politycznej. Stąd żądnej pogłębionej analizy spodziewać się nie można. Jak pisałem w te dni marcowe byłem w Warszawie, na ulicach i w bardzo rożnych środowiskach. Żydowskich także. Większość ludzi nie miała pojęcia kto to byli np. komandosi i o co komu chodziło w rozgrywkach na dworze, jak mówiono. Wszystko to były wewnętrzne rozgrywki w kołach władzy. Warszawiacy radośnie przyjęli wiadomość podaną małym drukiem w ŻW o usunięciu ministra od deglomeracji, Topolskiego, który był wtedy postrachem miasta. Poznałem go także osobiście. Miły Pan. W mojej ocenie nikt z Żydów warszawskich nie musiał z kraju wyjeżdżać. Wyjeżdżali do wolnego świata z pełnym wyrachowaniem ludzie młodzi, wykształceni z inicjatywą. Większości się tam powiodło. Na szczęście nagonka antysemicka praktycznie nie dotarła do szerszych warstw społeczeństwa. Trzeba przy okazji także pamiętać, że był to czas po wojnie sześciodniowej, której echa złowrogo odzywają się do dziś.

 150. To problem. Ważne sprawy przygotowuje się długo i mozolnie. W dzisiejszych czasach jest to paradoksalnie trudniejsze niż przed wiekami. W dawnych czasach, kiedy ambasador był jedynym reprezentantem swojego kraju, jedynym łącznikiem swojego władcy z resztą świata, mógł liczyć na siebie, na swoje doświadczenie i umiejętności. Jeśli go nie zabili, realizował misję. Dziś dyplomata musi się liczyć nie tylko z siepaczami, którzy będą go chcieli skrócić o głowę, ale z wieloma innymi czynnikami – jak chociażby z mediami społecznościowymi. Co sprawia, że współczesny świat dyplomacji jest jeszcze bardziej wrogi dla świeżaków. A tym samym dla nas wszystkich.
  http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1110127,fijalkowski-wystepowanie-z-pozycji-sily-to-zaprzeczenie-misji-dyplomaty-wywiad.html
  ============

  Trochę o dyplomacji…..

 151. Można wreszcie czuć się bezpiecznie we własnym domu. https://www.globalresearch.ca/the-worldwide-network-of-us-military-bases/5564

 152. I znow moj kimentsrz czeka az cenzor sie na Slupeckiej pojawi. Nie wiecie panstwo na ktora on do pracy przychodzi?

  ml

 153. Dzisiejszy komentarz dotyczyl odrzucenia polskiej oferty zakupu izraelskiej gieldy.
  Wczorajszy to odp. Pani Nefer ktora nie wiedziala co myslec o przecieku amerykanskich grozb wobec Polski.

  Oba czekaja…

  ml

 154. 10 marca o godz. 10:33
  Polska oferta zakupu telavivskiej gieldy zostala odrzucona. Nie z powodow merytorycznych, ale takich co z interesami malo maja wspolnego.
  I tak oto potwierdza sie stare haslo : “Swoj do swego po swoje”.
  Te hasla sa do dzis Polakom wypominane jako smiertelny grzech antysemityzmu.

 155. Kiedy odwrocone o 180 stopni- “Nie rob interesow z Polakami” to jest oki?
  Az sie prosi by ktos z pania ambasador Azari w tej kwestii wywiad przeprowadzil. Nim ta z Polski na zawsze wyjedzie.

 156. Sama oferta zakupu izraelskie gieldy to byl dobry ruch- niczym poczworne bicie w warcabach.
  Jej skutki to rowniez przypomnienie ze endeckie hasla sa nadal zywe. Niezaleznie kto je realizuje.
  ml

 157. @wiesiek59
  9:30

  z ta „Wojna Peloponezowa?” to nie tak, bowiem w przekladzie na polski (Kazimierz Kumaniecki) jest „Wojna peloponeska” a autor Tukidydes . Mam w posiadaniu The Complete Writings of Thucydides. Thomasa Hobbesa przeklad na ang. jest do dzisiaj
  w uzyciu.”Wojna peloponeska” jest prawdziwa kopalnia madrosci wojennej, moralnej, politycznej i filozoficznej.

 158. Symetryczny
  10 marca o godz. 10:14
  Ponieważ nie miałem znajomych żydów , nie wiem z autopsji jak wyglądało zmuszanie do wyjazdów z Polski. Wiem z wielu doniesień i medialnych doniesień, że jak ktoś się uparł to w tej Polsce został (mimo ze był tu prześladowany) przykładowo Michnik, Gieremek, Kuroń itd
  Nie mam wątpliwości, że po okrągłym stole, kto chciał mógł do Polski wrócić. Skoro żydzi w większości nie wracali , znaczy to, że nie chcieli wracać. Zmuszanie zawsze budzi opór i n ie jest przyjemnie i rozumiem, że zadra może siedzieć w głowie. Faktem jest że wówczas wielu młodych polaków marzyło o tym by wyjechać na zachód i mieli problemy z realizacją. Co prawda w drugiej połowie lat 60 tych było już łatwiej , ale trzeba było wynaleźć kogoś kto da zaproszenie i zobowiąże się wyłożyć pieniądze na utrzymanie czasowe. Wyjeżdżałem tak do siostry mamy , bo na nas tzn mamę z dziećmi zapraszała do Szwecji.
  Oczywiście mozna byłie wtedy urwać. Wcześniej jak ktoś uciekł to jego rodzina była szykanowana.
  Politycy wszystko zamotaja i do prawdy trzeba dochodzic samemu

 159. Maciek.g
  Ruscy brali od Dziadka adres ze napiszę po wojjnie. Żaden list nigdy nie doszedł a wszystkich nie zabili. Czytałem że wszelkie kontakty tego rodzaju kończyły się Syberia, rannych , jeńców i wogole wszystkich którzy zetknęli się ze z gnilym zachodem zamykano. Dziadek opowiadał ,ze ruscy po kilku głębszych jakjuz się zakolegowali mówili ,, fajnie u was każdy może mieć świnie i ja zjeść i zboże i nikt nie zabiera – o tak w tym duchu. ,, nie było rarytasow na tych paru M orgach piachu u nas. To jak nedznie musiało być unich w tym sowieckim raju ??? Może Pan Wiesiek albo symetryczny porucznik wie bo ja sobie nie wyobrazam

 160. Symetryczny
  10 marca o godz. 10:1
  Piszę żydzi , mimo że w poście do mag napisałem że są nimi tylko wyznawcy wiary żydowskiej.
  Pisze tak ponieważ ci ludzie mówią o sobie, że są żydami i nie wnikam w temat – może w dalszym ciągu są wyznawcami religii żydowskiej skoro tak uparcie podkreślają, że są żydami.

 161. ozzy
  10 marca o godz. 10:57

  Automatyczne tłumaczenie tekstu, daje takie efekty.
  A tekst moim zdaniem ciekawy.
  Nawet jeżeli są błędy, daje to obraz różnorodności opinii.

  U nas zaczyna obowiązywać jednomyślność.
  „Cztery nogi dobre, dwie nogi złe”….

 162. https://wiadomosci.wp.pl/jak-amerykanie-zgotowali-indianom-holokaust-6220557212808833a

  Amerykańska demokracja, rok 1890- 1973…..
  Polska w porównaniu z tymi scenkami, to raj.

 163. blackley
  10 marca o godz. 11:08
  Wiem, że zaraz po wojnie każdy kontakt Rosjanina z kimś z poza Rosji był podejrzany i nie ma silnych, by ci ludzie o tym się nie dowiedzieli. Dlatego kontaktów nie było. Jeżeli nawet ktoś napisał, to list dostał się do UB i ta instytucja wytłumaczyła delikwentowi niestosowność takiego kontaktu.
  W Polsce za Bieruta był podobny terror jak w ZSRR i szybko sprowadzano ludzi do pionu. Tata mej koleżanki z podstawówki za słówko „Kostia to załatwi” wypowiedziane w knajpie przy wódce , posiedział sobie noc w piwnicy na UB. Rano spytano go czy wie za co siedział , ponieważ nie wiedział (nie skojarzył sobie , nawet nie pamiętał że coś takiego palnął), zaczęto go przepytywać kim są dostojnicy na obrazach (zawsze wisiały trzy prezydent, premier i marszałek)
  Zdał egzamin na 5 , ale gdy o marszałku powiedział „Marszałek polski Konstanty Rokossowski” zjadliwie spytano „a nie Kostia”? i wtedy już wiedział za co go zwinięto. Pouczono, że lepiej dla niego by się nie mylił, i tym razem traktują sprawę bardzo pobłażliwie.

 164. Po wojnie normalni ludzie skupili się na odbudowie kraju.A nienormalni politycznie mordowali ich.Dziś takich nazywa się terrorystami.Tak sobie myślę,że zabijanie to grzech.KK milczy w tej sprawie jak w czasie okupacji.Czy to nie była aborcja po narodzinach.

 165. Wracając do komentarzy z 2006 roku nic nie zapowiadało, że kolejna odsłona tej władzy będzie tak drapieżna, nienawistna, pełna demonów, a zarazem nierozważna w polityce zagranicznej. Wszystko to pod dyktando jednego człowieka. Współczuję wszystkim politykom, którzy z nim muszą się liczyć i oczekiwać na cuda, a przecież nie ma żadnej nadziei, że one, te pisowskie cuda się wydarzą.

 166. Blida nie przeżyła.Wystarczyło wezwać na przesłuchanie.A wszystko grubo po śmierci Bieruta.Tak sobie myślę,że każda władza ma swojego „Bieruta”.

 167. Is42
  10 marca, g.12:53
  A ja nie poczułam się zaskoczona, że Prezes i jego ludzie poszli na całość. JK upokarzany przez 8 lat (wszystkie przegrane wybory) mógł wreszcie zrealizować swój Wielki Dream o Wielkiej, czyli Jego Polsce.
  A marzył o tym chyba od czasu filmu „O dwóch co ukradli księżyc.”
  Za pierwszym podejściem nie wyszło, Prezes przestrzelił i PIS musiało odejść po 2 latach. Szykował się wiec starannie do odwetu, najpierw podkupując suwerena pińcet plusem i godnościowym wstawaniem z kolan, co zakompleksionemu i niedouczonemu suwerenowi przemówiło do wyobraźni.
  No i ukradł Polskę w 2015.Robił to zresztą stopniowo, konsekwentnie polityką faktów dokonanych, olewając Konstytucję oraz wmawiając, że czarne jest białe i na odwrót.
  Gdyby nie posłał brata na śmierć, choć na pewno nie tego chciał, ale tak to niestety wygląda w świetle faktów, być może LK jakoś by go moderował, temperował. Ale jego reelekcja chyba nie wchodziła w grę, bo przed katastrofą notowania miał słabiutkie.
  Tak czy owak dostał w ręce Caaaałą Waaadzę i – mam nadzieję – upojony sukcesami i bezkarnością weźmie się i wypier… (mówiąc kolokwialnie.)

 168. @ mag, 10 marca o godz. 13:36

  Ładnie i trafnie to opisałaś, mag.
  Niestety, Polska jest pełna małych i jeszcze mniejszych ‚prezesów’, którzy tylko czekają, aby zlizywać okruszki spod stołu biesiady władzy na trupie Polski.
  Demokracja, jak mniemają, dała im prawo do bezkarnej kradzieży, w imię narzuconego ciupasem bezprawia pod szyderczą nazwą: PiS.
  Tak, prezes wie, że Polska to kraj gumnych prezesów z bożej czyli tu: Rydzowej Łaski, jak najbardziej.
  To kwestia naszej esencjalnej, z gumniaków i gumofilców wyniesionej na walonkach Gumnej Gumy Narodowej (GGN).

 169. Gekko
  10 marca,g. 13:45
  Gumna Guma Narodowa!
  Super, kupuję. Można?
  P.S. Jeśli się nie mylę, jesteś warszawiakiem. Może wybierzesz się na Dworzec Gdański jutro, chyba o g.16 (możesz sprawdzić w necie) gdzie odbędzie się pamiętne pożegnanie wyjeżdżających 50 lat temu?

 170. wiesiek59
  10 marca o godz. 11:15
  Ludobójstwo i obozy koncentracyjne w Niemczech nie wzięły się znikąd. Mieli wypracowane wzorce w Ameryce. Ilość zabitych Indian jest niepoliczalna, ale ocenia się w granicach 70 do 150 milionów.
  https://wiadomosci.wp.pl/jak-amerykanie-zgotowali-indianom-holokaust-6220557212808833a
  Poczytaj Howarda Zinna, „Ludowa Historia ….”

 171. Symetryczny
  10 marca, g. 13:50
  Jak to, skąd się wzięli.
  To, k…, krew z krwi i kość z kości.

 172. mag
  10 marca o godz. 13:55

  …mag…
  Bywam na dworcu Gdańskim -przechodnio- codziennie.
  Za każdym razem rozglądam się, czy już mogę wyjść na drugą stronę ulicy, czy już musze do pociągu (jak to mnie spotkało na blogu ‚ateistów’).
  W dzień święty zamierzam odwiedzić moje ulubione, jakże polskie i przecież dla Polaków najbardziej edukacyjne muzeum Polin, bo wkrótce zostanie zniszczone.
  Spieszmy się cieszyć niedawną przeszłością, zanim wróci ta prawdziwie polska.
  Serdecznie pozdrawiam.

 173. A okazji dnia mężczyzny najlepsze życzenia z kontenera. https://www.youtube.com/watch?time_continue=355&v=XgyZzRRFLlg
  Długich lat i spokojnej śmierci.

 174. Symetryczny,

  nawet jeśli pozostały mi tylko obelgi wobec raz-Putina, to będę z nich korzystał, bo ten gnojek – jak każdy satrapa – na nic więcej nie zasługuje. Gdybym żył w latach 30-tych, to równie podobnie nazywałbym putinopodobnych palantów z tamtej epoki: Hitlera i Stalina (wiem, dla ciebie ten pryszczaty Gruzin to też pół-bożek, a może i cały bożek – wybierz, co ci odpowiada).

  O ogromnym majątku raz-Putina wszyscy wiedzą. Tak, tak, z pewnością dzisiejszy car dorobił się tych dziesiątek miliardów dolarów z prezydenckiej lub z premierowskiej pensji, oszczędzając w Rosbanku, wkładając na lokaty długoterminowe. Tak, jak kiedyś, tak i dziś car,-Putin, razem ze swoimi przydupasami, okrada kraj i jego mieszkańców. Być może to stado pokornych cieląt kiedyś wytrzeźwieje z zamroczenia alkoholowego i w końcu zrozumie, kto ich wali bez litości w rogi, mamiąc snami o potędze wilikiej Rassiji, a jednocześnie napychając własne kieszenie pieniędzmi kradzionymi z publicznej kasy.

  Z drugiej strony, jeśli Rosjanie jako stado są na tyle głupi, żeby godzić się na obecny stan rzeczy, to jest to ich sprawa. Jeśli ty również zaliczasz się do tego stada, tym lepiej dla ciebie.

  Przyjedź, zsowietyzowana karykaturo człowieczeństwa, przyjedź i zobacz, jak można żyć i czego można się dorobić w wolnym świecie. Co zabiorę do grobu, to moje, a czego ty nigdy nie będziesz miał: wolność jako obywatel i jako człowiek. Z pewnością zabiorę więcej, niż ty, któremu pozostały tylko śmierdzące onuce sołdatów, sowiecki terror, aromatyczny amoniak radziecki oraz okrągły jak sowieckie godło ryj raz-Putina jako najcenniejsze wspomnienia życiowe.

 175. Gekko
  g.14:00
  Muzeum Polin „wkrótce zostanie zniszczone”?
  Nie wierzę, jednak nie dadzą rady.
  Mimo wszystko jestem dobrej myśli. Nie tylko w tej sprawie.
  Jeszcze się Kaczor poślizgnie na własnym gów…
  Pozdrówka wiosenne.
  Na bzie pod oknem przyuważyłam całkiem wyraźne, choć malutkie pączki.

 176. Symetryczny
  Kurde, już od lat staram się ciebie jakoś zrozumieć, ale ty masz jednak fiksum-dyrdum na punkcie Putina i wszystkiego co stamtąd.
  Rozsądny i rozumny człowiek, który zna historię i nieźle porusza się we współczesności, miałby chociaż jakieś wątpliwości.

 177. off topic

  Rozmowa dziennikarki NBC Megyn Kelly z prezydentem RF W.Putinem „Confronting Putin”
  https://www.youtube.com/watch?v=dFimEmG-ngw (j.rosyjski)

 178. mag, 10 marca o godz. 15:12

  dziękuję za bzy.
  mag… magnolie też pączkują, nieustannie.
  Dla Ciebie więc, mag, co nie kłamie: mag – no lie.
  😉

 179. POLECAM :
  film rosyjski „Dowlatow” rez. Aleksiej German /Mladszyj
  z biografii rosyjskiego dysydenta-pisarza, prozaika trzeciej emigracji, Siergieja Dowlatowa (1941-1990 Nowy Jork)jednego z tych, ktory publikowal w „The New Yorker” (chyba drugi po Wladimirze Nabokowie). „Moja ziemia – odtracila nas, krnabrnych pasierbow, i bez zalu patrzyla jak odchodzimy” – jak pisal o pisarzach, poetach emigrantach z ZSSR Wladimir Maksimow.

  https://www.youtube.com/watch?v=fQ0KzeBv0XA

 180. mag,

  Rany boskie!
  Jeżeli Symetryczny jawi ci się jako rozumny, znający historię oraz nieźle poruszający się we wspólczesnym świecie – toż ty laudacje pogrzebowe powinnaś zawodowo zacząć pisywać!

  Twoje bóstwo należy do armii tzw. „enablers”, bez których PIS by nigdy nie zaistniał. Czy w pełni rozumiesz rozmiar szkód wyrządzanych przez tego typu tępaków? Czy rozumiesz sedno ich pełnej negacji nowej Polski, 3 dekad pindolenia o kraju w ruinie, lat mozolnego utwardzania gruntu do sytuacji, w której RP obecnie się znajduje?

  Czy powiatowy antyklerykalizm względnie wulgarny antykaczyzm ma być jedynym kryterium „rozumności”, bez użycia najprostszych, intelelektualnych „checks and balances”?

 181. a oto co w internecie – wystapienie prezydenta RP Andrzeja Dudy, 50 lecie Marca 68
  i komentarze CHAMOW…wszopolskie krzyki….

  https://www.youtube.com/watch?v=q-mxwZAiYGA

  Tak, tak, ci sami krzykacze, ktorzy zaklocali Bartoszewskiemu, Komorowskiemu…a teraz
  prezydentowi RP

 182. mag
  10 marca o godz. 15:22
  Wróg mojego wroga staje się moim sojusznikiem. Poza tym Rosja była jest i będzie. Razem ze swoją niesamowitą kulturą, którą uwielbiam i cywilizacją. Nie mam wyboru. Jest naszym najbliższym sąsiadem. Ja nie wybierałem Putina. Ponadto jego szanują sami Rosjanie. Jest wesoły, kontaktowy i cholernie inteligentny. Nie ma sobie równego na świecie. Stąd go tak nienawidzą. Zobacz jakiego brutalnego typa mają w USA, do tego okopują naszą ziemie i prowokują wojny. Po II WŚ zabili już ponad 20 milionów ludzi . Pozdrawiam

 183. Jacobsky
  10 marca o godz. 15:05
  Lecz się koleś.

 184. Symetryczny
  10 marca o godz. 16:38

  hehe, pozdrawiam rownie serdecznie 😉

 185. Tak się zastanawiam, skąd tyle nienawiści wśród demokratów na tym blogu, do innych poglądów?
  Kto wam zaszczepił taki totalitaryzm, skoro wyemigrowaliście już dawno do krajów ponoć demokratycznych?
  wpływ otoczenia, mediów, propagandy?

  Tolerancji za grosz, dyskusja śladowa.
  Apodyktyczność przychodzi z wiekiem?

 186. ozzy
  10 marca o godz. 16:35

  poczytaj komentarze pod tym filmem z tuby.

 187. wiesiek59,

  zaszczepił totalitaryzm ? Jeśli już zaszczepiać, to raczej szczerą niechęć do propagujących totalitaryzm i wychwalających pod niebiosa reżimy totalitarne lub idące w tym kierunku. Nie, nie ma pobłażania i nie ma większej dyskusji dla totalitaryzmu i jego piewców.

  Może jeszcze pobłażanie dla zwolenników świętej inkwizycji i palenia heretyków na stosie, co ?

  Sam też masz problem z tolerancją skoro nie tak dawno, na tym blogu, walnąłeś nt tejota, że nie znosisz czy nie cierpisz ludzi, którzy (według ciebie oczywiście) nie myślą samodzielnie.

  Istotnie, deklaracja godna najbardziej tolerancyjnego blogowicza en passant, tak więc te uwagi,to najpierw skieruj do samego siebie, a nie tylko „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najmądrzejszy w świecie”.

 188. ” Jest wesoły, kontaktowy i cholernie inteligentny. Nie ma sobie równego na świecie. Stąd go tak nienawidzą. ”
  Kontaktowy jak gaz paralizujacy uklad nerwowy ( poczestowany traci kontakt ), cholernie inteligentny – conajmniej jak poln.- koreanski prosiaczek . Stąd go tak nienawidzą ? Co sie stalo ?
  „Wróg mojego wroga staje się moim sojusznikiem” to wszystko przez jedna nieprzyznana wize . Do Rosji , ktora „była jest i będzie. Razem ze swoją niesamowitą kulturą, którą uwielbiam i cywilizacją. Nie mam wyboru. ”
  Uwielbiac cos nie majac wyboru , co za cholerna inteligencja !

 189. gdyby szwedzi probowali sie konsolidowac na obszarze I rp, to zrobiliby sie katoliccy; zarzucac,n.p., napoleonowi, ze niepotrzebnie wybral sie na moskwe, tez nie ma sensu, historia sie dzieje i roi sie w niej od kmiciców i oleniek, najczesciej bez sienkiewiczowskiego happy – endu, seppuku a’la murakami;
  ———————————————-
  hydrograf drgnal po dwóch miesiacach postu i nareszcie moge pracowac bez maski;
  wsród moich tulipanów jestem karajanem, na melodie
  https://www.youtube.com/watch?v=CxmC6OlUWiQ
  ale na wiosne to trzeba bedzie jeszcze potschekatsch’, chociaz pierwsze jaskólki (patrz,n.p., symetryczna) da i sdies’;
  ———————————————-
  niemcy; zaciekla walka o trapezy i hamaki zdaje sie, dzieki pani bozi, dobiegac konca;

 190. kleska pw byla straszliwym ciosem psychologicznym dla armii na wygnaniu, ktora krwawila niemilosiernie pod monte cassino, takze i z tego powodu, aby krew te zaniesiono w polsce na oltarze i obwieszczono – basta!
  jest reportaz „newsweeka” na temat walk brygady „karpackiej” o bolonie, polecam;

 191. Jacobsky
  10 marca o godz. 17:32

  W większości krajów świata rządzą- czy chcesz, czy nie- jednostki autorytarne, monopartie, klany przywódcze.
  W tej mniejszości gdzie podejrzewasz istnienie demokracji, miliarderzy.
  Bezpośrednio, bądź za pomocą marionetek kupowanych na targu i windowanych za pomocą agencji PR do szczebla szefa rządu.

  Miliarder z USA niczym się nie różni od egipskiego, rosyjskiego, saudyjskiego, czy meksykańskiego, włoskiego, francuskiego.
  Posiada WPŁYWY POLITYCZNE.
  A to przekłada się na prawo skrojone pod jego potrzeby.
  Wszyscy spotykaja się w bankach założonych w rajach podatkowych.
  Panama papers się kłania.

  Konta rosyjskie, brytyjskie, islandzkie, zostały ujawnione.
  Amerykańskich w zestawieniu zdaje się brak.

  Jestem człowiekiem spokojnym, tolerancyjnym.
  Jedyne co mnie wyprowadza z równowagi to bezczelność, pomówienia, bezpodstawne insynuacje, chamstwo.
  W czym celuje kilku gości, w tym TJ.
  Nigdy pierwszy nie zaczepiam, ale nie toleruję zaczepek.

  Nie wiem, czy istnieje już termin „demokracja totalitarna”.
  Ale chyba należy go stworzyć.
  Dyktatura poprawności politycznej, ograniczania wolności wypowiedzi w imię wolności, zaczyna być widoczna.
  Kolejne wydumane koncepcje społeczne nie sa w stanie przetrwać w konfrontacji z realiami.
  Społeczeństwa nie nadążają z absorpcją „genialnych” pomysłów teoretyków ekonomii, socjologii, polityki.
  Społeczności nie dorosły, więc trzeba zmienić społeczności…..

 192. no, ale za spizowa brama milczano nadal; natomiast w niemczech gloszono z ambon, ze kto ginie na froncie wschodnim idzie prosto do nieba (sic) i chyba wlasnie to zdenerwowalo ostatcznie rommla i strzelil sobie w leb;

 193. olborski
  10 marca o godz. 17:33

  Gościu……
  Pieprznięcie Kalibrem byłoby równie skuteczne?
  Amerykanie i Izraelczycy robią tak na okrągło, stosując Hellfire.
  Straty uboczne nie sa istotne.

  A poza tym.
  Zdrajców się LIKWIDUJE, nie honoruje.
  Już Kserkses wyznawał taką zasadę, patrosząc tego pasterza od ścieżki i wypychając złotem.
  Przyzwalanie na zdradzanie własnej ojczyzny, ustanawianie takich precedensów jak Kukliński, to droga do samozaorania.
  Jakie będzie morale oficerów wywiadu?
  Płatne w dolarach?
  Patriotyzm przestanie się liczyć, zacznie dochód?
  Zaiste, filozofia godna dorobkiewicza……

 194. byk
  10 marca o godz. 18:06

  Rommlowi dano ponoć prosty wybór.
  Państwowy pogrzeb, honory dla żony i dzieci.
  Albo, proces i powieszenie na rzeźniczym haku, a żona do obozu pracy…
  Nie wahał się długo….

 195. wiesiu, szczerze? g znajesz;

 196. wiesiek59
  10 marca o godz. 18:03

  ”Kolejne wydumane koncepcje społeczne nie sa w stanie przetrwać w konfrontacji z realiami.”

  Panie , nie wiem jak tam kolejne i które to kolejne ” koncepcje społeczne ” się sprawdzają bądz nie . WIEM ze jedna nie sprawdziła sie napewno PRL się nazywała. PO 45 latach siłowego wprowadzania majac ruskie wojsko do pomocy w razie czego DALIŚCIE SPOKÓJ bo skonczyły się pieniądze ,prl UMARŁ . Może o tej koncepcji która nie przetrwała konfrontacji z realiami pan podyskutuje ?

  Kapitalizm , informuję pana ma się dobrze . Od momentu w którym wynaleziono pieniądze kapitalizm daje radę choc rózni mędrcy w panskim rodzaju wieszcza upadek kapitalizmu i zniknięcie pieniądza za swiata. A tu kicha – forsa jest i ma się dobrze kapitalizm takoż . Więc ?

 197. wiesiek59
  10 marca o godz. 18:13

  byk
  10 marca o godz. 18:06

  Rommlowi dano ponoć prosty wybór.”

  PONOĆ ?? albo pan wie napewno albo uprasza się o nieteoretyzowanie w przedmiocie o którym nie ma się pojęcia . To nie ZSG 😉

 198. POLECAM:
  Seweryn Blumsztajn: W 1968 w sprawie Żydów nikt nie zabrał głosu. Jeśli były protesty, to tylko solidaryzujące się z buntem studentów

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23124014,seweryn-blumsztajn-w-1968-w-sprawie-zydow-nikt-nie-zabral.html

 199. wiesiek59
  10 marca o godz. 17:11

  Tak się zastanawiam, skąd tyle nienawiści wśród demokratów na tym blogu, do innych poglądów?
  Kto wam zaszczepił taki totalitaryzm, skoro wyemigrowaliście już dawno do krajów ponoć demokratycznych?
  wpływ otoczenia, mediów, propagandy?

  Tolerancji za grosz, dyskusja śladowa.
  Apodyktyczność przychodzi z wiekiem?”

  Co prawda nie tak całkiem do mnie pan pije bo nie wyemigrowałem , ale ja panu odpowiem panie szanowny. O dyskusji i tolerancji b ędzie mowa dopiero wtedy jak przyzna pan głośno i wyraznie PRL W POLSCE ZBANKRUTOWAŁ NIE SPRAWDZIŁ SIĘ UMARŁ W KOŃCU Z BRAKU FORSY I DLATEGO ŻE RUSCY PRZESTALI SIĘ INTERESOWAĆ TYM ŻEBY W POLSCE BYŁ KOMUNIZM . jAK TYLKO PRZYSZŁY PIEWRSZE WOLNE WYBORY PRL OWCY PRZEGRALI .
  Do momentu w którym nie powie pan tej najprawdziwszej prawdy nie ma dyskusji i tolerancji . Jest nawalanie tłumoka .

 200. Widzę, że nasze gumno umysłowe, casus antychrysta Kuklińskiego nadal męczy.

  Ku pokrzepieniu serc oraz prawdziwnych narodowych wartości, warto sobie odnowić wspomnienia o bohaterskiim żywocie Nikodema Dyzmy. Tego w czarnych okularach.

  Niczym Zagłoba, w tumulcie przepędzania syjonistów oraz złego timingu drzemki Mańka Spychalskiego, fortelem wstapił na tron 7 dnia. Tego samego, 68 roku pańskiego, nadzwyczajnym niebiańskim cudem, a właściwie bohaterską misją, uratował przed narodową katastrofą Czechów.

  Jak wiadomo, jego polityczny geniusz, dwukrotnie osłonił Umęczoną przed przelewem krwi. Uratował miliony. Co wiecie, drogie dzieci – jest musowo, niczym rektyfikowany samogon 100 procentową prawdą.

 201. blackley
  10 marca o godz. 18:57

  Tradycyjna koncepcja własności ziemi wśród społeczności Lumad opiera się na własności komunalno-prywatnej. Członkowie poszczególnych wspólnot mają prawo do korzystania z dowolnego kawałka niezajętej jeszcze ziemi w granicach obszaru danej gminy. Kraina przodków Lumad zawiera w swych granicach lasy deszczowe, tereny łowieckie, grunty uprawne i nieuprawne, a także ukryte pod ziemią pożądane przez przemysł surowce naturalne (miedź, nikiel, złoto, chromit, węgiel, gaz).

  Przez ostatnie dziesięciolecia Lumadowie byli zmuszeni do fizycznej obrony własnych praw do kontrolowania ziemi przodków przez rabunkami i militaryzacją, ze strony korporacji i sił rządowych. Niezdolni do trwałego oporu wobec potężnego sojuszu wojska i spekulantów, Lumadowie musieli uciekać z tradycyjnych terenów swoich społeczności. Wiele spośród ich ziem zajęły międzynarodowe firmy i korporacje trudniące się wyrębem lasów i pozyskaniem drewna. Dobrze sytuowani migranci z innych części Filipin oraz zagraniczne koncerny sadzą w tym regionie monokulturowe uprawy oleju palmowego, bananów, gumy i ananasów.
  https://wolnemedia.net/rzad-filipin-stygmatyzuje-rdzenna-ludnosc-lumad/
  =============

  Mniej więcej, taki jest kapitalizm w regionach świata o innym kolorze skóry.
  Więc niech pan przestanie pieprzyć o jego zaletach.
  zbyt mało wie pan o świecie, by móc wyciągać wnioski.
  Dobrobyt Zachodu budowany jest na takich właśnie fundamentach.
  Nawet obecnie.

  Pojmuje pan, że urodził się w szczęśliwej krainie, gdzie władze dbały o rozwój i bezpieczeństwo, na miarę możliwości?
  Mógłby pan rodząc się gdzie indziej, służyć jedynie za nawóz organiczny….

 202. wiesiek59
  10 marca o godz. 19:16

  Nie wiem gdzie zyje lud Lumad. Nie chcę wiedzieć. Nie interesują mnie ich problemy . Nie mam na nie recepty . Nikt jak do tej pory mi się zdaje o ludzie Lumad na blogu Pana Passenta nie wspominał . Po co pan to opowiada. ?
  Zyję w Polsce i Europie lud Lumad – przy całym szacunku do niego naleznemu kazdej istocie ludzkiej – nie ze mną niz wspólnego .

  PO CO PAN OPOWIADA HISTORIE BASNIOWE ? czy lud Lumad żył w PRL ? nie wydaje mnie się . Mowa była otym że PRL ZBANKRUTOWAŁ BO WYDALIŚCIE FORSĘ I ZBRAKŁO RUSKICH DO STRASZENIA LUDZI . Zeby nie ruskie wojsko wolne wybory były by w 1970 roku i lud Lumad nie ma nic do tego . WASZA KONCEPCJA panie instruktorze – prl znaczy – się nie sprawdziła. A kapitalizm DZIAŁA . więc ?

 203. blackley
  10 marca o godz. 19:32

  Podsumuję pana……
  CZOŁO MYSLĄ NIEZROSZONE TWARZ ODPORNA NA WIEDZĘ.

  Nie ma sensu dyskutować z tak ograniczonym egzemplarzem.
  Polacy są dokładnie tak samo eksploatowani, jak inni tubylcy, w innych krajach.
  A karbowi, czy kapo tacy jak pan, gorliwie w tym współuczestniczą.

 204. Wyjechało 10 000 dorosłych.
  Zyskali, czy stracili na uniesieniu Żelaznej Kurtyny?
  Większość chyba zrobiła kariery na Zachodzie.
  Więc było to wypędzenie, czy otwarcie okazji?

  Awansowało dzięki wakatom, ze 100 000 zastępców.
  Strata, czy korzyść?

  Znacząco wzmocniono Izrael wykwalifikowanymi kadrami.
  Zysk czy strata dla tego kraju?
  Większość rządu doskonale znała język polski.
  Nie zdziwiłbym się, gdyby obrady odbywały się przez długi czas w tym języku…..

  Wjazd został zorganizowany, przygotowany logistycznie, łącznie z transportem ruchomości, do konkretnie wybranych krajów, za pełną ich zgodą.
  Różni się to od na przykład likwidacji opozycji poprzez szwadrony śmierci, czy zrzucenie z helikoptera do morza.
  Mamy się za to wstydzić, czy byc dumnymi z takiego rozwiązania.
  Na tle Epoki był to ewenement.

  Tyle uwag na ten temat.

  Ps.
  Obecnie opozycję likwiduje się bardziej spektakularnie.
  Rakietą samosterującą.
  ========

  Zamieściłem po sąsiedzku, nie licząc na publikację u Szostkiewicza.
  Demokracja ma wiele imion, wolność słowa zaś, utrzymuje się w niewielu enklawach.
  Chwała Passentowi!!!
  To jeden z ostatnich dinozaurów- matuzalemów, nie upolowanych przez poprawność polityczną czy sponsoring.

 205. MasterChef Junior ((TVN) i The Voice Kids (TVP2) pokazują młodych zdolnych. Dzieci utalentowane, sympatyczne, uśmiechnięte i radosne dają nadzieję na normalny kraj po abdykacji ponurych polityków. Przepraszam wszystkich komentatorów, ale dzieciaki górą!

 206. duende
  10 marca, g.16:32
  Rany boskie!
  Czytasz nieuważnie.
  „Rozsądny i rozumny człowiek, który zna historię i nieźle porusza się we współczesności, miałby chociaż jakieś wątpliwości.”
  Z tego zdania wynika przecież moje zwątpienie w rozumność i rozsądek człowieka, który nie ma wątpliwości.
  Zgodnie z moim credo: wątpię więc jestem.

 207. mag
  10 marca o godz. 20:16

  BRAWO.
  Wątpić, to być istotą ludzką.
  Nie wątpić, to być wyznawcą.
  A to istotna różnica w postrzeganiu swiata.

 208. wiesiek59,

  dobrze jest czasem wątpić we własne zwątpienia 😉

 209. Symetryczny
  „Nie ma sobie równego na świecie. Stąd go tak nienawidzą”.
  Rzecz jasna, mowa o twoim idolu – Putinie.
  Jest to na pewno silna osobowość i bardzo sprawny polityk, ale to trochę niepoważne oceniać współczesnego cara w kategoriach emocjonalnych (kochać-nienawidzić).
  Wspaniała jest rosyjska kultura i warto ją znać, gorzej z cywilizacją.
  Wszystko jest OK dopóki, będąc dobrymi sąsiadami, trzymamy się na stosowny na dystans

 210. Hmm……

  Kiedyś to już chyba było, pod innymi nazwami?
  Poszukiwacze sprzeczności, Klub krzywego koła?
  Reaktywacja?
  Poszukiwaczy różnic pomiędzy medialnymi przekazami propagandowymi, a rzeczywistością społeczną?

  Historia zdaje się powtarzać.

 211. blackley
  10 marca o godz. 18:36
  Sporu nie ma. Kapitalizm jest sprawniejszy od systemu w którym „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”, ale co z Chinami? Wyjątek od reguły?

 212. Przy okazji refleksji (również @mag) o Putinie, polemicznie.

  „Jest to na pewno silna osobowość i bardzo sprawny polityk…”

  No cóż, w normatywach, standardach i kulturze świata cywilizowanego, polityka to jednak nie jest operacja agenturalna.
  A ‚sprawność’ bywa uwodzicielska, jeśli nie sięga się wyobraźnią dalej, w dolę i los uwiedzionych.
  Sprawność gwałciciela w korzyściach z zaboru i unikaniu kary, ma swój kres wraz z rozwojem cywilizacji (p -> metoo).
  Albo, szerzy się uwodzicielską toksyną budząc narastający, cyniczny podziw, przy cywilizacji zaniku.

 213. ls42
  10 marca o godz. 20:56

  Mafia to nie kapitalizm.
  🙂

 214. ozzy
  10 marca o godz. 18:46

  Niestety, trawestując tezę, „w sprawie Żydów” nie jest prawdą, że „nikt nie zabrał głosu”.
  Głos w tej sprawie klasy ludowej, jak teraz – suwerena, rozbrzmiewa donośnie jak dzwon; jeśli głoz zabrano – to wyrzuconym z Polski Żydom.

  Corpus delicti: aktualne głosy w sprawie, zabierające wszelką nadzieje.
  Pokazano, jakie listy przychodzą do ambasady Izraela w Polsce. Tak wylało się antysemickie szambo.
  ‚http://cdn.natemat.pl/3f139b0ff17d40e1b1cbdc52c6171bf6,780,0,0,0.jpg

 215. Politycy lubią wytworzyć wrażenie zagrożenia i wskazać wroga,bo to mobilizuje elektorat. Strach obywateli świetnie można wykorzystać dla siebie i swej polityki. Rosja świetnie się nadaje do straszenia , bo z jej przeszłością i Stalinem chcącym władać światem ma fatalną reputacje u wielu ludzi. Dlatego Amerykanie starszą , Europa straszy a nasi polscy politycy w tym straszeniu chcą brylować w Europie. Jak skutecznie udało się zmobilizować poparcie dla zamachu w Smoleńsku , właśnie dzięki wskazaniu na Rosję jako wykonawce zamachu.
  Że była to kompletna bzdura większość ludzi teraz wie (są jeszcze durnie którzy wierzą w zamach)
  Ktoś kto porównuje Putina do Stalina jest albo politykiem , albo chorym umysłowo człowiekiem.
  Wbrew strasznym doniesieniom naszych mediów Rosja Putina nie jest zagrożeniem dla świata , jak tez nie jest zagrożeniem dla Polski.
  Rosja Putina nie jest juz mocarstwem jakim była Rosja Stalina zajmująca pół Europy. Wystarczy porównać potencjały wojskowe by się przekonać nawet Unia europejska ma porównywalną konwencjonalna silę zbrojna a ona jest decydująca dla pokonania przeciwnika. Bron jądrowa jest głównie bronią odstraszania (skażony ta bronie teren jest nie do wykorzystania, nie mówiąc o tym że żaden polityk decydujący się na atak kraju posiadający ją i środki przenoszenia nie jest bezpieczny)
  Dlatego tez konfliktów miedzy krajami nuklearnymi nie ma.
  Europa obecnie wydaje znacznie wiecej na zbrojenia niz Rosja Putina proszę zobaczyć zestawienie
  http://www.omon.pl/omomix/107-ranking-35-najwiekszych-poteg-militarnych-swiata
  Wrażenie robią wydatki wojskowe USA, i jakoś nikt nie straszy Ameryka (taki miłujący pokój kraj)

 216. duende
  10 marca o godz. 19:15
  Generał Wojciech Jaruzelski (świeć Panie nad Jego duszą!) był we właściwym czasie na właściwym miejscu i przeprowadził ten lud boży z PRL-u do kapitalizmu w spokoju, bez strat. Zmiana pewnie i tak by się kiedyś dokonała, ale z jakim bilansem? Dotychczas wszystkie powstania niosły śmierć i zniszczenia ogromne. Świętujemy obchody Powstania Warszawskiego i wychwalamy dowódców tego powstania, pomimo niewyobrażalnych skutków, zniszczenia stolicy Polski i wymordowania setek tysięcy jej mieszkańców. Pomyśl szanowny duende, pomyśl, czy ty byś tak bezkrytycznie poszedł na całość? Przecież wówczas ryzyko było duże. Teraz można snuć alternatywy i pleść bzdury, ale ja byłem światkiem tamtych wydarzeń i bacznym ich obserwatorem. Dlatego obiektywnie doceniam rolę generała w przebiegu transformacji ustrojowej. Wygrało społeczeństwo i tylko to jest ważne szanowny duende

 217. ls42
  10 marca o godz. 21:26
  W 100% zgadzam się z tym postem. Wielu niemyślących nie rozumie, że wielu polityków z przed okrągłego stołu było pewnych, że przemiany ustroju PRL nie da się zrobić bez rewolucji , walk i stosów trupów. Jaruzelski pokazał, że można było tego dokonać.
  To co się działo przed stanem wojennym nie dawało najmniejszej szansy na bezkrwawą zmianę , (i wątpię żeby była to zmiana na lepsze, bowiem wymuszony atak państw sojuszu, to katastrofa totalna, a rewolucja typu majdan, zawsze doprowadza do władzy najgorsze szuje nie mówiąc o wojnie domowej wtedy pewnej, zagrożeni będa się bronic i to jest pewne)

 218. maciek.g
  10 marca o godz. 21:47

  Causescu nie chciał ustąpić bez walki.
  Kosztowało to Rumunów jakieś 20- 30 000 trupów.
  Cóż to jest wobec WOLNOŚCI!!!

  Obecnie, Rumunia staje się największym sojusznikiem USA.
  Ze względu na położenie nad Morzem Czarnym, i jako baza wypadowa na Iran.
  Ciekawe, ile trupów będzie ich to kosztować?

 219. Przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznica powiedział prezes, aby uspokoić modlitewne zgromadzenie. Zejdą do podziemi?

 220. Leon Zawodowiec- czyli kapitalizm w pigułce….

 221. Tak tez bywalo
  _________________

  W dniu 10.06.1970 skreślony z ewidencji oficerów rezerwy na skutek wyjazdu do Izraela na pobyt stały. Rozkazem personalnym nr 045 z dnia 26.03.1971 podpisanym przez gen. broni Wojciecha Jaruzelskiego został pozbawiony stopnia oficerskiego „z powodu braku wartości moralnych” i zdegradowany do stopnia szeregowca (IPN BU 2174/2644, k. 16).

 222. ozzy
  10 marca o godz. 22:18

  Jaki stopień osiągnął w armii Izraela?
  Coś, za coś…..

 223. maciek, is42

  Bajdurzenie o niedoszłym polskim Majdanie 89, z pominięciem kontekstu masowej ucieczki szczurów z tonącego statku – jest niedorzecznością. To piramidalna, powtarzana tysiące razy bzdura. Żaden z pozostałych, upadłych demoludów takiego bzdetu nie wyprodukował, czyli znowu, w rankingu światowym my = piersi! 😎

  Nie zamierzam ingerować w waszą głeboką wiarę bądź uczucia. Wiem jedynie, że z tego typu argumentami, to nawet oskarzyciela Quislinga, można by było powalić na ziemię.

  Ze śmiechu oczywiście, tłumacząc, że oskarżone chłopisko chciało dobrze.

 224. ls42
  10 marca o godz. 20:56
  Jaki tam wyjątek – poczytaj sobie

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/spor-o-gospodarke-chinskorynkowa/

 225. Odnajduję wspólny front obrony dobrego imienia generała Wojciecha Jaruzelskiego. Córka generała oświadczyła, że nie będzie się odwoływać od decyzji, cokolwiek w tej decyzji napiszą o generale, więc reduta dobrego imienia jak najbardziej powinna powstać, a przynajmniej wyrażać swoje stanowisko. Oczywiście ponad wszystko cenię wolność słowa i możliwość wypowiadania się na tym forum. Widzę mistrzów ciętej riposty i nieugiętych bojowników o wolność i demokrację, zwolenników czystego kapitalizmu bez wypaczeń, erudytów i poetów, dziennikarzy i historyków, władców pierścienia i posiadaczy wiedzy tajemnej, oficerów i żołnierzy. W takim gronie czuję się niezwykle zaszczycony i dowartościowany. Jednak dopóki moich komentarzy nie wyganiają, będę uparcie starał się przekazać i uzasadniać swoje stanowisko w bieżących sprawach publicznych. Pro publico bono

 226. duende
  10 marca o godz. 22:31
  Właśnie tacy naiwniacy jak ty myślą, ze wszystko potoczy się tak jak to sobie wymyślili i nie dopuszczają możliwości, że możne być kompletnie inaczej. Nawet zawodowi manipulatorzy jak pokazuje życie mylą się w swych przewidywaniach (bardzo często). Nulland – tyleśmy włozyli pieniędzy (z frustracji powiedziała prawdę, wyszło zupełnie inaczej niż przewidywali).
  Lenina posłano by robił zamęt w Rosji i ja osłabił , a tu spowodował przejecie władzy przez bolszewików , potem Stalina i Rosja stała się mocarstwem.
  I takich przykładów jest wiele. Naiwniacy mysla – władza lezy , nie ma siły pchnąć i się przewróci (sam słyszałem na własne uszy takie wypowiedzi w 1981r)
  I co było jak ogłoszno stan wojenny – strach iprzeraże nie u tych którzy byli tacy pewni wygranej. (nie przewróciła się , widać mocna była)

  9(

 227. Za kilka godzin musze wyjechac i nie bedzie mnie tu na blogu az do kwietnia
  cokolwiek ukaze sie pod moim nickiem ignorowac nie bedzie to moje.

 228. ls42
  10 marca o godz. 22:39
  A tu sondaż CBOS z 2014r
  http://www.rp.pl/artykul/1120388-Sondaz-CBOS-o-Wojciechu-Jaruzelskim.html

 229. @wiesiek59
  22:26
  wyjechal z Izraela do Szwecji

 230. wiesiek59

  „Causescu nie chciał ustąpić bez walki.
  Kosztowało to Rumunów jakieś 20- 30 000 trupów.
  Cóż to jest wobec WOLNOŚCI!!!”

  W Rumunii nie było żadnej rewolucji tylko walki między frakcjami partii komunistycznej o władzę – konkretnie o schedę po Ceausescu. Ingerencje wywiadowcze z zewnątrz dotyczyły wspierania poszczególnych frakcji. Z tego co piszą wynika, że najwięcej ugrał wywiad francuski wspierający komunistę Iliescu, bo ten objął władzę w kraju po przewrocie. Zresztą Francja zawsze miała silne wpływy w Rumunii.

  Dane, które podajesz są nieprawdziwe, bo do momentu ucieczki i rozstrzelania Ceausescu zginęły w zamieszkach 162 osoby. Naromiast już po jego śmierci w ramach czystek i porachunków zginęły 962 osoby czyli w sumie niewiele ponad tysiąc. A sprawców tych zabójstw politycznych nigdy nie odnaleziono i nie postawiono przed sądem.

 231. Sondaż CBOS na temat W. Jaruzelskiego z 2014 jest z pewnością pełen prawdy. Jego zasadność potwierdza inny sondaż:

  http://natemat.pl/45631,analfabeci-prawie-polowa-polakow-nie-rozumie-ulotek-lekow-ani-mapki-pogody

 232. duende
  10 marca o godz. 23:33
  Pasuje do ciebie jak ulał

 233. P. Ozzy

  Pisze pan o skresleniu z listy oficerow rezerwy jakiegos marcowego emigranta.
  Jak inaczej powinna zachowac sie dowolna armia swiata na informacje ze jej oficer zrezygnowal z obywatelstwa kraju dla ktorego mialby w razie wojny walczyc?
  Uznac ze taka rezygnacja, zaparcie sie jest bez znaczenia?
  Juz pan wie ze “brak wartosci moralnych” to pojecie nie zwiazane z antysemityzmem tylko z zasadami obowiszujacymi wszedzie na swiecie?

  ml

 234. neospasmin
  10 marca, g.23:50
  Panie późniejszy emigrancie
  Nie obiło się panu o uszy, że marcowi emigranci wyjeżdżali z Polski z paszportem w jedną stronę (to się chyba nazywało dokument podróży, czy jakoś tak) i automatycznie tracili polskie obywatelsko?

 235. P. Mag

  Zrzeczenie sie obywatelstwa to byl warunek emigracji.
  Swiadome swiadime i dobrowolne zrzeczenie sie obywatelstwa.
  Ta decyzja byla tym wazniejsza, tym dobitniejsza im wiecej osob jej nie podejmowalo. Im wiecej osob widzialo w emigracji opcje nie koniecznisc.

  Gdybym mial wiecej czasu sprawdzilbym czy w owczesnym prawie wyjazd z kraju na stale nie laczyl sie z rezygnacja z obywatelstwa. Czyli czy dotyczylo to wszystkich deklarujacych emigracje czy tylko towarzyszy zydowskich.

 236. Zeby byla jasnosc- najpierw deklarujacy wole wyjazdu zrzekal sie obywatelstwa. Dokument podrozy jaki otrzymywal potwierdzal tylko te jego czy jej decyzje: nie jest obywatelem polskim.

  ml

 237. Pani Mag

  Emigracja marcowa z punktu widzenia owczesnego prawa:

  Cwiczenia z pamieci stad prosze sprostowac jesli gdzies bledy/niescislosci.
  System dokumentow podrozy zagranicznych w PRL obejmowal nastepujace rodzaje paszportow:

  paszport dyplomatyczny
  paszport sluzbowy
  paszport turystyczny
  paszport konsularny.

  O wkladkach paszportowych nie wspominam boo to lata `70 a i zakres terytorialny ograniczony do „demoludow”.

  Patrzac na wszystkie powyzej wymienione dokumenty podrozy zaden z nich nie byl odpowiedni do sytuacji gdy wyjezdzajacy deklaruje wole trwalego wyjazdu z kraju.

  Potrzebne wiec byl jakis inny dokument podrozy. Co wiecej- musial byc to dokument akceptowalny przez panstwa do ktorych udawala sie osoba emigrujaca z PRL.
  Musial byc wiec to dokument spelniajacy normy miedzynarodowe.
  Dokument z jakim ta osoba mogla sie udac do konsulatu panstwa docelowego by uzyskac tam wize.

  Czy wiec rzeczony kwit byl jakims szczegolnym napietnowaniem ludzi ktorzy zdecydowali sie opuscic na trwale PRL?

  Nie sadze. Sadze ze kazda, kazdziutka osoba ktora zadeklarowalaby w latach `60 wole emigracji na stale z PRL i ktorej wniosek o taki wyjazd rozpatrzono by pozytywnie dostalaby dokladnie taki sam dokument jak emigranci marcowi.

  Ciekawe byloby sprawdzic w archiwach MSW ile osob wyjechalo w kolejnych latach dekady lat 60 z zamiarem trwalej emigracji i jakie dokumenty otrzymywali oni na droge? Nie pytalbym tu o tych ktorzy wyjezdzali na podstawie paszportow turystycznych a potem pozostawali na trwale za granica.

  Nic szczegolnego- urzednicy zastosowali owczesnie obowiazujace przepisy do sytuacji- masowej emigracji z PRL, emigracji ktorej nikt z wladz nie stawial tamy.

  Reasumujac: wydaje mi sie ze rozczulanie sie nad „ofiarami” z prlowskim dokumentem podrozy w jedna strone razi jednostronnoscia. Jest czulostkowoscia nie uwzgledniajaca czynnej roli w porzucaniu Polski(PRL) tych nad ktorymi mamy sie rozczulic oraz owczesnych regulacji prawnych. Zydzi emigrujacy w latach 67-70 mieli znacznie lepsze po temu warunki nizli obywatele PRL nie nalezycy do tej mniejszosci narodowej.

  marcin.lazarowicz

 238. Jadąc prawą stroną w IV RP pamiętaj o Jaruzelskim.To po nim spuścizna choć był lewakiem.Tak sobie myślę,że to jeden z przykładów ideologicznego odejścia w sprawach życiowych.Co z ważnością ślubów w czasach komunistycznych czy mają ważność karty na kocią łapę. To był związek ale nie radziecki.

 239. W informacji o emigrantach marcowych nie pisze sie ilu bylo posrod nich urzednikow panstwowych, ilu sedziow, prokuratorow, adwokatow, cenzorow ilu czlonkow/prominentow PZPR…
  Pisze sie natomiast o 1000 studentow.

  I tego nie pojmuje zupelnie: patrzac na wydarzenia marcowe to wlasnie szkoly wyzsze byly ostoja wolnosci. To atmosfera klubow studenckich byla przeciwienstwem atmosfery egzekutyw PRL.
  Atmosfera wielkich miast ( boo wtedy, w przeciwienstwie do wspolczesnosci tam przedewszystkim znajdowaly sie szkoly wyzsze) tez nie byla antysemicka. To dlatego ze wielkie miasta sa anonimowe,

  „Jad antysemicki w prasie/ radiu/TV? Nie sadze. Nie sadze by wspominanie ataku Izraela na kraje arabskie i tego skkutki trwalo dlugo i by studenci pasjami czytywali Glos Robotniczy, Trybune Ludu czy Zolnierza Wolnosci.
  To nie byly ich tytuly.

  Nie rozumiem tez mechanizmu powodujacego ze ktos porzuca studia, studia ktorych zakonczenie daje mu konkretna i trwala pozycje spoleczna na rzecz niepewnego i zaczynania wszystkiego od poczatku.
  I to nie w obliczu pogromow, przesladowan, ale przesilenia politycznego.
  Nie robi tego z dnia na dzien boo cala procedura wyjazdu trwa pewnie nie tydzien i nie miesiac. Czyli decyzja nie jest podejmowania emocjaonalnie tylko racjonalnie.

  Zrozumialbym taka sytuacje tylko wetedy gdy za decyzjami studentow stala by mysl: kazda okazaja by wyjechac jest dobra, boo nie wiadomo kiedy nadarzy sie nastepna.
  Kiedy znow otworza furtke na Zachod.

  Odczarowywanie mitu ofiar „antysemickiej czystki” ? Absolutnie- to dlatego ze mit powinien byc oparty na rzeczywistosci. W innym przypadku staje sie bajka.
  A w bajki nie wierze.

  No chyba ze w ta o „Dziewczynce z zapalkami i wczesnym dunskim kapitalizmie”

  ml

 240. p.Slowianin

  Jesli wezmie pan historie pana Michala Boni i powod dla ktorego zostal on kapusiem SB to latwo odkryje pan ze sluby czasow komunistycznych byly tylko czesciowo wazne. Czesciowo zobowiazujace. Presja konspiry zmuszala by modelowac prawa i obowiazki malzenskie stosownie do warunkow pola walki ( o wolnosc).
  Przynajmnej jesli chodzi o malzenstwa heteroseksualne…

  Co do zwiazkow homoseksualnych to jest na tym blogu ktos znacznie lepiej ode mnie zorientowany. Moze sie wypowie?

  ml

 241. neospasmin
  11 marca o godz. 7:17

  Z mojej klasy ogólniaka, w latach 70′ wyjechało do Niemiec osiem osób.
  Nie dlatego że nagle ich rodzice poczuli się Niemcami, byli prześladowani, ale że była to okazja wyjazdu do lepszego życia, za inne pensje.
  Decyzja racjonalna ze względów ekonomicznych.

  Taką samą decyzję podjęło po otwarciu granic kilka milionów Polaków, wyjeżdżając na przysłowiowy zmywak do Londynu.

  Do Marca dorabia się obecnie ideologię i martyrologię.
  Moim zdaniem…..
  a powinno się to rozpatrywać w kontekście jedynie ekonomicznych wyborów.

 242. p.Wiesiek

  Na jakich dokumentach tozsamosci/podrozy wyjezdzali ci panscy koledzy z ogolniaka do NRF?
  Jest pan jeszcze z kims z tej grupy w kontakcie?

  ml

 243. Totalna opozycjo do piór.Robotnicy z Solidarności popierają partię.Tak sobie myślę czy to nie plagiat.

 244. p.Wiesiek

  ekonomiczny wybor to byl czy zostawic/zdac wielkie i piekne jak na warunki PRL mieszkanie kwaterunkowe i wyjechac liczac ze kiedys, kiedys jeszcze odszkodowanie za owe mieszkanie sie dostanie czy tez nie- nie wyjezdzac i nie oddawac -boo moje!

  Jeszcze dzis, w jakichs ostatnimi dniami czytanych pomarcowych wspomnieniach nuta zalu ze tego mieszkania ze soba nie mozna bylo zabrac pobrzmiewala….

  Mjut….

 245. neospasmin
  11 marca o godz. 7:52

  Nie wiem, ale chyba analogicznie.
  Te kilkaset tysiecy Ślązaków nie ma takiego nagłośnienia, jak te 12 000 Żydów, z których większość była ateistami raczej, niż wyznawcami Judaizmu w ortodoksyjnej postaci.

  Gorole przejęły mieszkania po Hanysach, tanio kupiły mienie ruchome, zajęły zwolnione stanowiska- pełna analogia, tyle że bez medialnego zgiełku.
  Nie każdy robi sobie reklamę, czerpiąc z tego korzyści….

 246. Nikt nie rozpacza po bodaj trzech milionach Niemców deportowanych z nowo nabytych ziem polskich, po kilkuset tysiącach Mazurów i Ślązaków, którzy wyjechali w latach 70′.
  Cały ten zgiełk tyczy tych niespełna 12 000 Żydów.
  Gdzie tu proporcje?

 247. @neospasmin

  „ekonomiczny wybor to byl czy zostawic/zdac wielkie i piekne jak na warunki PRL mieszkanie kwaterunkowe i wyjechac liczac ze kiedys, kiedys jeszcze odszkodowanie za owe mieszkanie sie dostanie czy tez nie- nie wyjezdzac i nie oddawac -boo moje!”
  ————-
  To powyzsze swiadczy najdobitniej o panskich kwalifikacjach………przypomina mi
  pracownika frontu ideologicznego, ktory dopatruje sie wszedzie roznicy wyrozniajacej z ta obsesja polemiki.
  Niestety, sowietyzacji umyslowosci nielatwo jest sie pozbyc. Ciagle te zaciecie, jak mowil Tyrmand, „spoconego fryzjera rezymu, usilujacego przystrzyc komunizm w zabawnie zalotne lub ekscentrycznie ujmujace loczki”.

 248. https://obserwatorpolityczny.pl/?p=52800

  Dla wielbicieli wolnego rynku……
  Niezły komentarz:

  Inicjator
  10 marca 2018 at 07:59

  No i co wielbiciele WOLNEGO RYNKU na to?

  Po prostu on nie istnieje!

  A jak jacyś idioci nadal mówią o NIEWIDZIALNEJ RĘCE WOLNEGO RYNKU, stojąc przy gruzach SPRYWATYZOWANYCH zakładów, np. w Polsce – to wiadomo że mówią to w interesie globalnego turbo-kapitalizmu.

  Po prostu TUBYLCY muszą mieć jakąś religię i w coś wierzyć.

  Wierzyć w tę NIEWIDZIALNĄ RĘKĘ.

  Amen w Nadwiślańskim Macondo i innych skolonizowanych krainach!

 249. Stonka ziemniaczana podrzucona przez imperialistów mobilizowała suwerena do walki o socjalizm.Teraz Putin mobilizuje.Tak sobie myślę,że IV RP będziemy bronić jak socjalizmu .Suweren ma to w genach wystarczy podpuścić jak z ustawą o IPN.

 250. ozzy
  11 marca o godz. 8:40

  Rodzina koleżanki zostawiła domek jednorodzinny, kolegi pół nowo wybudowanego bliźniaka.
  W Niemczech otrzymali za pozostawione nieruchomości odszkodowanie.
  O mieszkaniach zakładowych, kwaterunkowych, szkoda gadać- powróciły do właścicieli.

 251. SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 marca o godz. 8:41

  Bardzo DOBRE.
  Nikt nie chciał za socjalizm umierać, to i za IV RP nie będzie chętnych.

 252. Przesiedleńcy zostaną uznani za poszkodowanych jako ofiary tzw.komunizmu mrocznego.Komunistyczne prawo jest nieważne. To nie Polska wygoniła bo jej nie było.Kto pomawia za wypędzenie powinien podlegać ustawie o IPN.Cywilna ludność walcząca z komunistycznym porządkiem nawet niemiecko języczna może mieć status umiarkowanej opozycji jak jankesi nazywają terrorystów w Syrii.Tak sobie myślę o debacie o poczęciu Polski suwerennej i szukaniu ojca.Bachor nie wchodzi w grę.

 253. @wiesiek59: Gdzie tu proporcje? … sluszne pytanie.

  W latach 1945 – 1950 12 do 14 milionow Niemcow zostalo wypedzonych. Pona 4 miliony cywilistow zostalo zamordowanach. Miliony kobiet i dziewczynek zgwalconych.

  Proporcje na tematy „zydowskie” nie maja matematycznego imperatiwu tylko ekonomiczne i lobbystyczne.
  Niemcy, Slazacy i Mazurzy nie pisza w Polityce.

  Najbardziej zabawne w tym jest to, ze piewcy PRLu zamienili sie niczym piekne motyle w oredownikow humanizmu i prawdy.

 254. @wiesiek59

  i tak ma byc, zreszta mam olbrzymi szacunek do niemieckiej polityki w sprawie
  reapatriantow z ZSSR, PRL. Mojego znajomego babcia, po 68 wyjechala do Niemiec i tam pracowala przez wiele lat jako lakarz. Mego bliskiego kolegi brat (Zyd rosyjski z Charkowa) wyjechal do Niemiec po 1989.

  PS w sprawie zblizenia polsko-niemieckiego duze znaczenie miala publicystyka Jana Jozefa Lipskiego
  „Powiedzieć sobie wszystko… Eseje o sąsiedztwie polsko-niemieckim (wydanie dwujęzyczne), Wydawnictwo Polsko-Niemieckie, Warszawa 1996;

 255. Borgenicht
  11 marca o godz. 8:56

  Nie jestem orędownikiem czy piewcą PRL.
  To dla jasności.

  jestem natomiast zwolennikiem mierzenia jedną miarą, stosowną do konkretnych czasów, WSZYSTKICH podobnych zjawisk zachodzących na świecie.
  Wówczas można uzyskać właściwą perspektywę, porównać w miarę obiektywnie, odrzucić propagandę.
  I świat przestaje być wówczas czarno- biały….

 256. P. Ozzy

  Alez ja taka wypowiedz na wlasne oczy czytalem!
  Ze ktos mieszkanie kwaterunkowe musial zostawic.
  Gdzies pod spodem wyczuwalem nute zalu ze skapitalizowac przed wyjazdem sie go nie dalo.
  Uprzedzony do towarzyszy zydowskich jestem, tak pan sadzi?

  Gdybym mial badac emigracje 67-69 to przyjzalbym sie fluktuacjom czarnorynkowego kursu dolara i zlota.
  Nie powinny byc znaczne boo przeciez ludzie wyjezdzali w rozpaczy, szoku pourazowym a kto w takim stanie ma glowe do interesow? 🙂

  ml

  ml

 257. ozzy
  11 marca o godz. 9:03

  Niczego nie da się zbudować na nienawiści….

  Natomiast obecnie celowo buduje sie nienawiść.
  I w stosunku do Żydów, i Rosjan i Polaków.
  Skala medialnej nagonki jest bezprecedensowa.
  Można by się zapytać właścicieli mediów, czemu to przygotowanie gruntu ma służyć, na czyje zlecenie.
  Jako że głównymi opiniotwórczymi mediami naszego świata są te anglosaskie, tam trzeba kierować pytania.

 258. duende
  10 marca o godz. 23:33

  Trafne sprowadzenie rzeczy do jej istoty.
  Cywilizacja i demokracja na gumnie sprawiła, że każdy analfabeta ma zdolność produkcji słowa pisanego, słanego w kosmosy sieci.
  Co komiczne, nie brak ‚alfabetów’ skłonnych te produkcje komentować.
  Jak widać, analfabetyzm nie przeszkadza na gumnie we współczesności komunikacji, ze skutkiem kamienia łupanego i troglodytów awansowanych do rozmówców.
  Tak umysłowe wszystko jedno sprowadza wszystko do jednego – poletka zielonych ludzików.
  Idzie wiosna na zielono.

 259. mag, 11 marca o godz. 1:11

  Nie brak też ’emigrantów’ wysłanych ongi służbowo na placówkę.
  Te śpiochy od lat gadają nakręcone, przez sen, z rachubą uśpienia rozumu i budzenia upiorów.
  Taki program, jak w pralce, z zaciętym na mściwości i prowokacji programatorze.

 260. Gekko

  panskie slowa mozna strescic do slynnego juz polskiego hasla wyborczego:
  „Zabierz babci dowod!”

  Prosze sie zawstydzic! Natychmiast!

  ml

 261. @neospasmin

  prosze przeto zajac sie tymi badaniami z cinkciarskiego punktu widzenia (1968-70)

  Nullpunktsfluktuation

 262. p.Gekko

  Nie ma we mnie msciwosci. prowokacji tez nie.
  Wejzalem wglab siebie a potem na me wpisy i moge panu dac na to moje slowo honoru! 🙂

  Ludzie pisza historie. Poniewaz ta polska jest mi najblizsza wiec o niej czytam.
  A potem oceniam to co napisane.
  Robie to uzywajac wiedzy wlasnej, wiedzy cudzej oraz zdrowego rozsadku.
  Kazdy moze ocenic jakosc tego co pisze.
  Co wiecej- podpisujac sie pod tym co pisze imieniem i nazwiskiem biore wieksza odpowiedzialnosc za swe wypowiedzi nilzi chocby pan.
  Komentarze jakie dostaje w swej wiekszosci podobne do panskich- nie o meritum, ale o mej zlej woli i niskich pobudkach. Czemu one takie, jak pan sadzi?

  marcin.lazarowicz

 263. p.Ozzy

  nie zrobie tego, nie zajme sie badaniami ekonomicznych aspektow emigracji lat 67-70.
  Wystawilem juz temat na blogu p.Bendyka, moze i ten podejmie ktos komu za to zaplaca? Lub kto ma wiecej czasu nizli ja…

  ml

 264. ls42
  10 marca o godz. 22:39
  Wszystko to rzetelna prawda. Szkoda tylko, że władzę przekazał takiej hołocie.

 265. @neospasmin

  wglad w glab, czyli w poszukiwaniu honoru, panie Lazarowicz.

  Idzmy w spokoju ludzie prosci
  przed nami jest jadro ciemnosci
  (Czeslaw Milosz)

 266. @ wiesiek59:
  Ja nie mam Ciebie na mysli jako orędownika i piewce PRLu.

 267. ***
  Zdumiewające, jak ormowcy chętnie do dziś legitymują się nawet bez żądania.
  Gdyby zrobili to w kraju, który ich zamaskowanych toleruje, nie mogliby wyjść na wolność poza jackowo i temu podobne nory.
  Co zresztą, wyjąwszy sieci w języku polskim, ma wobec nich miejsce, stąd tu ten zalew szamba.
  ***

 268. Giełda w Tel Awiwie nie będzie spolonizowana.A była okazja przez giełdę do serca.Tak sobie myślę,że Izrael ma przechlapane do czasu przeproszenia za „żydowskich morderców” w wersji Morawieckiego.Pewnie ukrzyżowanie Jezusa miał też na myśli.

 269. ***
  W latach 60. do ORMO nalezalo ponad 200 tysiecy osob, w roku 1980 bylo ich
  przeszlo 460 tysiecy, pozniej licza ta zmalala do 317 tysiecy w 1983.
  „Oddani socjalizmowi w Polsce Ludowej obywatele gotowi czynnie i w sposob zorganizowany uczestniczyc w ochronie ladu i porzadku publicznego”
  _____________________
  tak pisala Trybuna Ludu, 19 marca 1968)

  „Kwiaty, owoce, slodycze, ktore przynosza do szpitali poturbowanym w zajsciah
  ORMOwcom, aktywistom i milicjantom delegacje warszawskich zakladow pracy i zwykli obywatele – sa dowodem solidarnosci i zwyklej ludzkiej sympatii”

 270. p.Slowianin

  Sadzi pan ze gdyby gielde telavivska ta warszawska kupila to pierwsza czynnoscia nowego wlasciciela byloby powieszenie krzyza na scianie?
  A co z poswieceniem obiektu?

  Niby dwie symboliczne czynnosci a wojne moglyby wywolac. Moze nie polsko- izraelska, ale powstanie zydowskiej mniejszosci w RP na pewno.

  ml

 271. https://youtu.be/pduBdD5hbyY

  Dustuyevsky- molodcy iz Awstralii!

  ml

 272. Rebjata z Malangrada 🙂

  https://youtu.be/fkH8esDQNN0

  Gdybym ja umial spiewac to bym z nimi…
  A gdybym jeszcze pic umial…

  ml

 273. >Neospasmin 10:17

  Takie poswiecenie gieldy telavivskiej mogloby byc odebrane niczym krzyz na oswiecimskim zwirowisku.
  Czyli jak najgorszy, boo uprawniony, antysemityzm…

  Dobrze wiec ze ta gielda nie poszla w polskie rece. Dobrze dla Polski conajmniej.

  ml

 274. Czy udział w pochodach 1 Majowych zostanie uznany za przejaw kolaboracji a nawet szmalcownictwa politycznego.Warto publikować rozradowane tłumy Partia z narodem naród z partią.Chyba wszyscy byli umoczeni spożywaniem szmalcu w takiej postaci.Z wyjątkiem osadzonych za niewinność.Tak sobie myślę,że każda władza od Boga pochodzi.Suweren też tak myśli.Zostaje problem władza to kara za grzechy czy nagroda za poziom politycznego skundlenia.

 275. @ is 42:
  „Sporu nie ma. Kapitalizm jest sprawniejszy od systemu w którym „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”, ale co z Chinami? Wyjątek od reguły?”
  Akurat w Chinach po śmierci Mao właśnie zaczęto wprowadzać kapitalizm. Tyle, że jest to kapitalizm głównie państwowy.

 276. Jacek Kaczmarski
  Opowieść pewnego emigranta
  Nie bój się, nie zabraknie to krajowa czysta,
  ja widzisz przed wojną byłem komunista.
  Bo ja chciałem być kimś, bo ja byłem żyd,
  a jak żyd nie był kimś, to ten żyd był nikt.
  Może stąd dla świata tyle z nas pożytku,
  że bankierom i skrzypkom nie mówią ty żydku.
  Ja bankierem nie byłem ani wirtuozem,
  wojnę w Rosji przeżyłem, oswoiłem się z mrozem.
  I na własnych nogach przekroczyłem Bug,
  razem z Armią Czerwoną jako politruk.
  Ja byłem jak Mojżesz, niosłem prawa nowe,
  na których się miało oprzeć odbudowę.
  A potem, mnie lojalnego komunistę,
  przekwalifikowali na manikiurzystę.
  Ja kocham Mozarta, Bóg to dla mnie Bach,
  a tam gdzie pracowałem, tylko krew i strach.
  Spałem dobrze, przez ścianę słysząc ludzkie krzyki,
  a usnąć nie mogłem przy dźwiękach muzyki.
  W następstwie października, tzw. wydarzeń,
  już nie byłem w urzędzie, byłem dziennikarzem.
  Ja znałem języki, nie mnie uczyć jak pisać wprost,
  to, co łatwiej można pisać wspak.
  Wtedy myśl się zrodził, nie chcący być może,
  żem się z krajem tym związał jak mogłem najgorzej.
  Za te hańbę, zasługi; Warszawa czy Kraków,
  Gomółka nam powiedział: Polska dla Polaków.
  Już nie dla przybłędów pospolita rzecz,
  Wiesław jak faraon popędził nas precz.
  I szli profesorowie, uczeni, pisarze,
  pracownicy urzędów, szli i dziennikarze.
  W Tel – Awiwie właśnie, z za rogu z rozpędu,
  wpadłem na byłego kolegę z urzędu.
  I pod Ścianę Płaczu iść mi było wstyd,
  czy ja komunista, czy Polak, czy Żyd?
  Nie umiałem jak on, chwały czerpać teraz,
  z tego, że się z bankruta robi bohatera.
  Wyjechałem, przeniosłem się tutaj do Stanów,
  Mówią: czym jest komunizm ucz amerykanów.
  Powiedz im, co wiesz, co na sumieniu masz,
  a odkupisz grzechy i odzyskasz twarz.
  A ja przecież nie umiem nawet ująć w słowa,
  jak wygląda to com niszcząc budował.
  I tak sam sobie zgotowałem zgubę,
  meloman nie skrzypek, nie bankier a ubek.
  Oficer polityczny nie ruski gieroj,
  ani syjonista, ani też igoj.
  Jak ja powiem Jehowie, za mną Jahwe stań,
  z tą Polską związanym pępowiną hańb.
  Jak ja powiem Jehowie, za mną Jahwe stań,
  z tą Polską związanym pępowiną hańb.

 277. Pan Stanislaw

  A co z placeniem banknotami z gen. Swierczewskim?
  To tez bylo skundlenie i przejaw kolaboracji?
  Niezaleznosc czy wrecz wolnosc zaczynala sie od Kopernika?

 278. @Edvin

  GOMULKA Wladyslaw – ten z piesni Kaczmarskiego
  GOMÓLKA Mikolaj , kompozytor epoki Renesansu

 279. wiesiek59
  10 marca o godz. 19:42
  Podsumuję pana……
  CZOŁO MYSLĄ NIEZROSZONE TWARZ ODPORNA NA WIEDZĘ.
  Nie ma sensu dyskutować z tak ograniczonym egzemplarzem.
  Polacy są dokładnie tak samo eksploatowani, jak inni tubylcy, w innych krajach.
  A karbowi, czy kapo tacy jak pan, gorliwie w tym współuczestniczą.

  Mój komentarz
  Wiesiek-arogant ma wszystkich za głupich i głośno obwieszcza o tym na blogu – czoło myślą nie zroszone, twarz odporna na wiedzę, ograniczony egzemplarz, kapo.

  Tejot nie raz pisał, że Wiesiek na EP linkuje głupoty i pisze głupoty, aż stało się to perseweracją, lecz nie osiągnęło to jeszcze u Tejota poziomu narracji z prekognicją na 50 lat. Dlaczego tejot to robi? -Tejot sam nie wie.
  Wiesiek wkręca na EP swoją ignorancję, naiwność, niezborność w myśleniu usiłując je sprzedać jako wiedzę, prawdę, jako zwykłe obywatelskie poglądy formułowane w duchu humanizmu marksistowskiego antyanglosaskiego. Co przynajmniej w stosunku do 2-3 podobnych blogowiczów przyniosło Wieśkowi sukces w postaci publicznie demonstrowanych wyznań w rodzaju – Wiesiek, ty jesteś dla mnie najważniejszą osobą na EP, wiele się nauczyłam od ciebie – coś w tym stylu.
  Pzdr, TJ

 280. Ponoć Kopernik był Niemcem.Tym lepszym bo z NRD.Pecunia non olet.Tak sobie myślę,że IPN nie ma żadnych kwitów na Słowian.Wracajmy do korzeni do czystości prawdziwej czyli przed chrztem zbiorowym.Co zapoczątkowało filozofię życia w grzechu od urodzenia jak mawiają biskupi.Testem grzesznikiem od urodzenia to brzmi dumnie.

 281. p. Stanislaw

  Jesli juz to Kopernik byla Niemka, nie Niemcem!

 282. tejot
  11 marca o godz. 11:49

  Pana arogancja dorównuje ignorancji…..

 283. Czy Izrael wystawi Watykanowi rachunek za podżeganie do Drang nach Osten ! i „spędzenie” Żydów do Polski przez katolicki wehrmacht z Gott mit uns ! na ustach i mundurach.Krzyż był symbolem agresora jak na płaszczach krzyżaków.Przesiedlano europejskich Żydów na małe terytorium oraz w ramach resocjalizacji komunistów przez pracę.Co sugerował Bender z mlekiem w menu.Arbeit…Watykan przy całej siatce swoich donosicieli nie wiedział o operacji Holokaust.Watykan jak bandera nie ponosi odpowiedzialności za Wołyń bo tam nie był podobnie jak papież bo siedział na stolcu.Jak pryncypialnie tłumaczył Olszewski.Tak sobie myślę czy Watykan to święta krowa bo mafijnych krów na włoskiej ziemi mnogo.

 284. Arcadio
  @3r3
  „Wyjaśnijcie teraz potencjalnemu zatrudniającemu w przemyśle, jakimi to zdolnościami wytwórczymi może pochwalić się człowiek z kraju, w którym nie ma własnej produkcji elektrowni jądrowych, okrętów podwodnych, samochodów, samolotów, ciężarówek, czołgów, komputerów… co takiemu można dać do roboty? Wyplatanie koszyków?”

  Żeby robić takie rzeczy wymagana jest suwerenność. Nie obroniliśmy jej w 1939 to nie robimy elektrowni jądrowych ani okrętów podwodnych.
  Jeden generał co próbował, wylądował na drzewie. Tak, że inni już nie próbowali. Ale nawet pod sowiecką okupacją dało się robić samoloty, samochody, ciężarówki czy elektronikę i komputery, dopóki motłoch podpuszczany przez wygnanych nie udupił rodzimego rządu.
  A kiedy nastały czasy pana B. to okazało się, że ta produkcja czegokolwiek się wcale nie opłaca, a już produkcja statków, samolotów, samochodów czy elektroniki to najbardziej się nie opłaca i trzeba ją natychmiast zamknąć, a ludzi co to robili na cztery wiatry rozgonić.
  Bo opłacać ma się tylko przechowywanie palet na regałach, przepakowywanie i przeklejanie etykietek.

  Jak byś chciał elektrownię jądrową zbudować w kraju, który musi haracze płacić za to, że próbuje sobie zwykłą węglówkę postawić ?
  Albo, w kraju, który nie może obcych marketów opodatkować ? albo w ogóle jakiekolwiek prawa ustanowić bez konsultacji z Brukselą,Tel Avivem, Waszyngtonem czy Moskwą.
  ==============

  Niezłe podsumowanie, zdjęte z innego blogu…

 285. Gościu…… niedzielny , skad u ciebie liscie lipowe w marcu ?

  „Jakie będzie morale oficerów wywiadu?
  Płatne w dolarach?
  Patriotyzm przestanie się liczyć, zacznie dochód?
  Zaiste, filozofia godna dorobkiewicza……”
  Sugeruje to , ze morale oficerów wywiadu werbujacych obywateli innych panstw , metoda zazwyczaj lagodnej perswazji jest wyzsze bo platne w rublach albo nawet w orderach ( powiedz nam to czy tamto a przyslemy ci order poczta ).
  Dolary , bardzo to morale nadwyrezaja albo nawet unicestwiaja calkiem . Podobnie pariotyzm , ktory jest zawsze lepszy rublowy niz dolarowy ( dochód)
  Im wiecej dolarow ( np sto kilkadziesiat mld $) tym patriotyzm i morale mocniejsze czy odwrotnie ?
  Jak zmierzyc morale albo patriotyzm dwoch zolnierzy A. Czerwonej ktorzy obrabowali na lesnej drodze kolo Gerlitz , czlowieka wracajacego do domu z dwu walizek , nie wiedzac przeciez co bylo w srodku ?.
  Kolo Gerlitz wiec walizki musialy wtedy byc niemieckie. Gerlitz bylo okolicznoscia lagodzaca patriotyzm czy przeciwnie ? .
  Nie wiedzeli co bylo w srodku dlatego mogl byc to nawet patriotyzm najlepszy bo bezinteresowny bo czy dwoma walizkami mozna sie dorobic czegokolwiek ?

 286. Info także m.in. dla Ozzy’ego i z całkiem innej bajki @neosmasmina,
  a przede wszystkim dla nielicznych na tym blogu warszawiaków.
  Spotkajmy się 11 marca czyli dzisiaj o g. 16:20 na Dworcu Gdańskim, skąd BEZ BILETU POWROTNEGO (tak, tak @)neospasmin opuszczali Polskę jej obywatele.
  Szczegóły apelu poniżej
  http://warsaw.carpediem.cd/events/6127695-prawda-i-pojednanie-solidarity-in-truth-at-dworzec-gda-ski/

 287. Sorry, o g.16:30

 288. Kiedy w szczurzej społeczności nie było już wątpliwości, że wśród nich znalazł się wilk w owczej skórze, szczury wynosiły się z tego miejsca. Przy czym, przenosiły się w stu przypadkach na sto. Zwierzęta jakby bały się otruć fluidami przetransformowanego szczura. Bały się stać takimi jak on. Instynktownie czuły, że jeżeli ich świadomość wchłonie nowe oprogramowanie, powstanie wtedy społeczność bez hamulców, społeczność zdrajców, społeczność konsumentów. Atmosfera amoralności niszczy mechanizm ochrony społecznej i wtedy zginą wszyscy.

  Nasuwa się pytanie: dlaczego szczurza społeczność uciekła, dlaczego nie zniszczyła „króla”? W takim zachowaniu istnieje głęboki sens. Zbiorowa inteligencja, którą w tym przypadku można uważać za instynkt, wykalkulowała, że w likwidacji mogą wziąć udział tylko najsilniejsze osobniki, elita społeczności. Kto wie, co się z nimi stanie gdy wpiją się zębami w żywe ciało niemoralnego współbratymca. Czy nie zarażą się jego niegodziwością? Nawet szczury nie chcą żyć w społeczeństwie zbudowanym na ciągłych wojnach ze sobą, rozdzierających ich jedność. Szczury są w tym mądrzejsze od ludzi. Słusznie obawiając się, że racjonalna logika egoizmu zarazi szczurzą elitę, idą w inne miejsce.
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/aleksander-zinowiew-zniszczenie-rosji-metoda-szczurzego-krola-2018-03
  ===========

  System oparty na egoizmie, nie może przetrwać…..

 289. Z ekranów wylewają się potoki obietnic i górnolotnych słów o wolności i równości. Początkowo „królowie” nie chcieli spełniać obietnic. To był dla nich tylko środek do wabienia „pożywienia”. Rywalizowali o kluczowe elementy społeczeństwa, żeby za zasłoną pięknych słów pożerać swoich. Z każdym rokiem możnieli, coraz silniejsi, coraz bardziej przebiegli i niebezpieczni. Największym zagrożeniem jest dla nas, że z zewnątrz oni nie różnią się wcale od zdrowych członków społeczeństwa. Nauczyli się tak maskować, że wyglądają nawet lepiej od swoich uczciwych współtowarzyszy. Ale jeśli nie słuchać ich słów a spojrzeć na sytuację, nietrudno dostrzec naturę tych istot. Cała potęga ich umysłu i woli skupiona jest w wąskim egoistycznym sektorze. Zapomnieli, jak myśleć w kategoriach społeczeństwa i państwa, myślą tylko o sobie i swoim potomstwie. Żywią się swoimi współtowarzyszami dokładnie tak samo, jak ów szczurojad. Jest ich wielu, są niezwykle plenni a ich liczba stale rośnie. Podzielili się na małych i dużych, dzieląc kraje na tereny łowieckie, miejsca polowań i żerowania.
  ========

  Coś wam to przypomina?

 290. @tejot
  Daj se spokój z @Wieskiem59 ( zresztą nie do ciebie jednego się zwracam), bo to nieszkodliwy grafoman, czyli taki ktoś, kto jest na musiku pisania bezinteresownie, czyli sobie a muzom w gruncie rzeczy.
  Siedzi w domu, z którego chyba rzadko wychodzi, bo taką ma sytuację osobistą i może dlatego pisze, czyta, czyta pisze i na abarot.

 291. DTV z czasow peerelu.

 292. wiesiek59,

  powinieneś wejść pod stół i odszczekać w sprawie cenzury u Szostkiewicza. Twój wpis – a jakże ! – jest opublikowany. Wczoraj ich publikowanie zajmowało dłużej, i tyle.

 293. Jacobsky
  11 marca o godz. 13:01

  Przeczytałeś odpowiedź pana Szostkiewicza?

 294. @wiesiek59

  ta „Wolna Polska”,taki organ Wszo-Polakow, z ktorej przytaczasz tekst Aleksandra Zinowiewa, znanego z „Dennych wyzyn” (Zijajuszczije wysoty) inny tytul polski „Przepastne wyzyny” (wedlug Bronskiego) – tytul oksymoron.
  Otoz, co chcialem powiedziec, ze „Wolna Polska” pod egida gauleitera Henryka Pajaka
  jest portalem polsko-faszystowskim. Henryk Pajak to spadkobierca Juliusa Streichera
  „„Die Juden sind unser Unglück” – to pasuje jak ulal do tej „Wolnej Polski”.

 295. Tak, przeczytalem.

  Podobno promujesz swobodę wypowiedzi. Red. Szostkiewicz i każdy inny prowadzący nie musi wdawać się z każdym w dyskusję. Na tym również polega wolność. Ale szło o cenzurę, a nie o odpowiedź.

  A więc jak ? Odszczekasz cenzurę, czy zranione ego z powodu zignorowania Twojej wypowiedzi przez Szostkiewicza nie pozwoli ?

 296. Panie Gospodarzu,

  czy na tym blogu sa norma odsylacze do stronic internetowych o proweniencji
  naziolskiej?
  Jezeli tak, no to przykro mi sasiadowac z takimi perelkami z faszystowskiego thesaurusa!

 297. Ponoć suweren wszystko może.Jak sugeruje stary Morawiecki.Czy mordercy Popiełuszki to już suweren czy jeszcze bandziory.Gdzie jest granica grzechu i tzw.wyklętości.Nie zabijaj to pic dla ciemnego ludu.Tak sobie myślę czy utopią jest liczyć na wierzących w 10 przykazań.Czy zabijanie komunistów prowadzi do zbawienia. Głódż na pielgrzymce i KK milczą w tej sprawie jak w czasie okupacji.

 298. tejot
  11 marca o godz. 11:49

  W59 z przyczyn higienicznych przewijam.

 299. neospasmin
  11 marca o godz. 10:54
  Dotad moze nie dziwilem sie ale zastanawialem dlaczego Oni sa tacy jakby bardziej od innych cywilizacji , muzykalni . Oni lubia przebywac poza domem po prostu ( To samo bylo kiedys w Bulgarii , kostiumy mieli tez takie bezblednie niepretensjonalne)Pozdr.

 300. ozzy
  11 marca o godz. 13:33

  Mnie interesują ciekawe teksty, tłumaczenia i przedruki, a nie to, co dany portal również zawiera.
  Interesujące poglądy i ludzie, publikują w najdziwniejszych miejscach.
  Założenie że portal jest be i nic z niego nie czytam, jest błędne.
  Moim zdaniem…..

  Tekst Zinowiewa doskonale wyjaśnia mechanizm tego, co dzieje się w neoliberalnym świecie.
  Jak pani Thatcher już powiedziała, „Nie ma społeczeństwa, są jednostki”.
  Do rangi religii podniesiono, że chciwość jest dobra.
  I to zniszczy naszą cywilizację.

 301. Ksenia Svetlova
  a Member of the Israeli Parliament (Zionist Union)

  We r quite familiar with the oldies “Maybe Jews run the world, maybe Jews use blood for their rituals, maybe Jews had slaughtered Jews in Poland” . Now comes the latest hit “maybe Jews meddled in US elections”.

  @fstonenyc
  Putin tells NBC that maybe it was the Jews who meddled in the U.S. election. (And he makes it clear he doesn’t think Jews are real Russians.) https://www.nbcnews.com/news/world/putin-u-s-election-interference-i-couldn-t-care-less-n855151 … via @nbcnews

  7:13 – 10.03 2018 г

 302. mag
  11 marca o godz. 12:45
  Dlaczego mamy się bić w piersi nie za swe winy?
  Spójrzmy prawdzie w oczy – kto i z jakiego powodu wymuszał te wyjazdy.
  (nie wszyscy wyjeżdżali , jak się uparli zostać to zostali patrz choćby Michnik ,Kuroń, Modzelewski , Gieremek i wielu innych później aktywni przy tzw okrągłym stole)
  Jak władza czuje się kontynuacja władzy z 1968 r to oczywiście niech za nią przeprasza. Ja nikogo z Polski nie wyganiałem i nie mam za co przepraszać .

 303. Jacobsky
  11 marca o godz. 13:35

  Parunastokrotnie moje komentarze się nie pojawiały- w ostatnim czasie.
  Od tekstu o pani Sawczenko sprzed kilku lat, mamy bardzo rozbiezne zdania z panem redaktorem.
  Niechęć do dyskusji z odmiennym spojrzeniem na świat, po prostu.

 304. Wiesiek59
  No i po co cię broniłam, a raczej zalewu twoich tekstów?
  Jest takie powiedzenie:”powiedz mi co czytasz, a powiem ci, kim jesteś.
  „Ciekawe”, inspirujące teksty mogą pochodzić z różnych źródeł, ale dziesięć razy bym się zastanowiła na twoim miejscu, czy warto powoływać się na takie, które wiszą na narodowo-faszystowskich portalach, a do takich należy „Wolna Polska”.
  To nawet kwestia smaku, jeśli nie docierają do ciebie inne argumenty.

 305. patriotyzm w znaczeniu ogólnym wszelkie umiłowanie ojczyzny jako miejsca swojego pochodzenia i/lub zamieszkania;
  ojczyzną w tym sensie może być każda okolica lub region, do którego jednostka jest szczególnie przywiązana
  Patriotyzm jest bardzo pożądaną cechą dla rządzących danym terenem
  Patriotyzm jest bez wątpienia korzystny dla ojczyzny patrioty, ale umiłowanie to musi być rozsądne i budować , a nie niszczyć.
  Patriota nie powinien jednak dać się wodzić za nos politykom i dawać się wykorzystywać. Polityków patriota popiera gdy widzi że ich działanie jest korzystne dla ojczyzny, jednak występuje energicznie przeciwko gdy jej szkodzą.
  PiS i jej politycy są wyjątkowymi szkodnikami dla Polski i każdy patriota powinien to widzieć i starć się by ich władza jak najszybciej się skończyła.

 306. maciek.g
  Nie musisz się bić w piersi, skoro ty jako ty nie poczuwasz się do winy, ale w pewnych sytuacjach, niestety, odpowiedzialność staje się zbiorowa. I niektórzy tak to pojmują.
  Niemcy do dziś posypują głowę popiołem, choć ci po wojnie urodzeni mogliby się wypiąć, a jednak tego nie robią.
  Oczywiście nasze przewiny wobec sąsiadów Żydów mają inną skalę, ale nie można chować głowy w piasek, a minister edukacji nie może udawać, że nie wie, kto wymordował Żydów w Jedwabnem.
  Mogę zrozumieć, że potomkowie tych, co palili stodołę, wciąż maja traumę skutkującą milczeniem albo usprawiedliwieniem, bo Niemcy kazali, podpuścili itd.
  Mówiąc jednak „po ludowemu”, oliwa na wierzch wypływa, wcześniej czy później.
  Czy nie lepiej się oczyścić i nie iść w zaparte choćby przy okazji nieszczęsnej, jakże nieudolnie skleconej ustawie o IPN, która narobiła nam smrodu nie tylko na salonach dyplomatycznych?
  W jakimś sensie byłam w „oku cyklonu” w Marcu’68 i kolejnych kilku latach z powodów osobistych i wiem, że liczne wyjazdy były poniekąd wymuszone, gdy ktoś tracił pracę, a skoro dawano mu alternatywę, dla dobra rodziny (małoletnich dzieci) i mając perspektywę swobodnego rozwoju w swoim zawodzie, decydował się na emigracje.
  Nie wolno jednak z tego kpić i powiadać, że ci co wyjechali, nie dość kochali Polskę, by przetrzymać zły okres w jakiejś ówczesnej „zamrażarce” .

 307. Mamy teraz zalew rożnych programów genealogicznych są one darmowe do pewnego momentu, np. liczby wpisanych osób, konta premium są stosunkowo drogie, przynajmniej na polskie warunki. Niemniej one doskonale pokazują jak ludzie się mieszają i o żadnej tam czystości rasy nie ma mowy. Chwalenie się, że jest się „etnicznym” Polakiem jest bez sensu i jasno może zobaczyć to każdy kto się zetknie z tymi programami.
  Są tam rożne zabawki pokazujące pokrewieństwo po tzw etapach i „wymalazłem” pokrewieństwo z Napoleonem Bonaparte, z Królami polskimi, z Jerzym VI Windsor itd. Oczywiście te etapy nie maja nic wspólnego z genami przekazywanymi bo tu musimy badać po linii matki lub ojca (przodkowie), ale to już pokazuje jak ludzie się mieszają i to tym bardziej im ich przodek gdzie do wysokiej arystokracji należał.
  Ponieważ program pokazuje te powinowactwa szybo się zorientowałem że to głównie zasługa mego wujka który miał słabość do tytułów i wyszukał sobie zonę z rodziny książąt. Z tym, że ona oprócz tego tytułu była biedna jak mysz kościelna i nic nie miała oprócz przysłowiowej koszuli. Na dokładkę nie była specjalnie urodziwa. Jak się okazało była to kobieta co żadnej pracy się nie boi i tytułem sobie głowy nie zawracała. Miał szczęście bo lepszej żony trudno mu by było wyszukać.
  Co ciekawsze wujek tak jak jego ojciec był wielkim patriota. Wujek sam stworzył drzewo genealogiczne rodziny po mieczu by wykazać swe polskie pochodzenie i doszedł aż do 1410r. Powodem tej pracy było pewnie to, że dziadkowi często zarzucali że nazwisko coś nie polsko brzmi i dziadek bardzo się denerwował (aż wreszcie zmiękczył wstawiając literkę i). Wszystko fajnie wykazał rodowód z Głogowa po linii męskiej i udowodnił że jest identyczne obecnie brzmiące nazwisko linii zdecydowanie nie polskiej.
  Tylko jak to wygląda po tzw kądzieli (po linii żeńskiej) Oj tutaj to już tak fajnie nie było i co chwila jakaś kobitka z linii nie polskiej się pojawiała.
  Sam na dokładkę ożenił się z kobietą z linii litewskich książąt.
  Ja od małego wiedziałem że moja mama pochodzi z linii węgierskiej i opowiadano mnie, że przodkiem był Węgier który dostał szlachectwo i ziemie , od króla Polskiego Kazimierza za pomoc w obronie przed zbójcami. Nazwisko zresztą było typowo węgierskie. Mama oczywiście czuła się Polka tak jak i jej rodzina i zupełnie nie przeszkadzał jej przodek Węgier.

 308. Tusk i Wojdyła też wyjechali dla kariery.Ale Tusk nie musiał się zrzekać obywatelstwa.Obywatel Watykanu brzmi dumnie.Tak sobie myślę dajmy sobie spokój z obywatelstwem ważniejsza jest narodowość.Czy obywatel III Rzeszy brzmi dumnie Polak tak.Szczególnie w państwach więzieniach narodów.To jak noszenie nazwiska dziedzica w czasach pańszczyzny w ramach przypisania do ziemi dziedzica.Nie pytali o nazwisko czy jak was wołają tylko kto jest twoim panem.Tak sobie myślę,że Słowianin brzmi dumnie.

 309. „Tak umysłowe wszystko jedno sprowadza wszystko do jednego – poletka zielonych ludzików.”

  Gekko,

  Uprawa zielonego poletka to funkcja nieletka, wieczny dylemat, nawozić azotem sztucznie, czy też naturalnie.

  W czasach ładu i pokoju, każdy nieurodzaj można było wyzerować w trybie nagłym, przysyłając 100 koszów pasztetowej. Chłodzonym Lublinem. Albo masonerię przegnać tam skąd przyszła.

  Jak obecnie można zrekompensować traumę spowodowaną sukcesami szajki sztucznego pieniądza? Ciężko. Allbo, jak wytłumaczyć dzieciom, gdzie wyparowało 300 zielonych ludzików broniących ludność Syrii?

 310. mag
  11 marca o godz. 14:40

  Na tym portalu są teksty Buchanana, Styglitza, Hedgesa, Brzezińskiego.
  Pełen pluralizm.
  Przedruki z Time, Guardiana.
  Co sprawia, że tam publikowane sa wiarygodne, a na tym portalu nie?
  Schizofrenia?

  Bronić mnie nie musisz.
  Daję sobie radę.
  Ale, za dobre słowo dziękuję.

 311. Eseistyka polityczna Bookchina, który doszedł do anarchizmu od stalinizmu poprzez trockizm, wywodziła się oczywiście z myśli Bakunina, Kropotkina i innych propagatorów kolektywistycznego anarchizmu. Pociągnięta przez niego do postulatu ekologicznego socjalizmu nowa myśl lewicowa ma opierać swe działanie na rozwiązaniach organizacyjnych, które się historycznie sprawdziły. Rożawa dzieli się na trzy kantony (jak w Konfederacji Szwajcarskiej) zarządzane systemem demokracji bezpośredniej, który budzi jednak pewne kontrowersje.

  Owszem, w kantonie Kobane, czy w Afrin, działają tysiące „samorządnych i anty-hierarchicznych” komun, zorganizowanych według ulic, dzielnic, czy wsi, ale (nie tylko) według badaczy brytyjskiego, konserwatywnego Chatham House „władza pozostaje ściśle scentralizowana w rękach PYD”. „PYD działa jak sekta (…). Nie ma tam miejsca dla kogokolwiek, kto myśli inaczej” – mówił instytutowi barzanista (zwolennik państwa kurdyjskiego) z Kobane.
  https://wolnemedia.net/rozawa-o-czym-marza-kurdowie/
  =========

  Kolejny eksperymentalny system, mogący konkurować z zachodnim, trzeba zniszczyć….

 312. @ wiesiek:
  „Żeby robić takie rzeczy wymagana jest suwerenność. Nie obroniliśmy jej w 1939 to nie robimy elektrowni jądrowych ani okrętów podwodnych.
  Jeden generał co próbował, wylądował na drzewie. Tak, że inni już nie próbowali. Ale nawet pod sowiecką okupacją dało się robić samoloty, samochody, ciężarówki czy elektronikę i komputery, dopóki motłoch podpuszczany przez wygnanych nie udupił rodzimego rządu.”

 313. Te samoloty, samochody (tak, były 2 oryginalnie polskie konstrukcje samochodów osobowych- Syrena i Mikrus) komputery, elektronika to były w wiekszości produkty oparte o zagraniczne licencje albo na konstrukcjach zagranicznych wzorowane. O komputerach to byś lepiej nie pisał , bo szczytowym osiągnięciem polskiej technologii był maszyny serii Odra czyli IBM z przełomu lat 60-70-tych. A później „meritum” czyli kopia ZX Spectrum też juz przestarzałego.
  Akurat nie wymieniłeś tych wyrobów polskiego przemysłu, które wtedy miały poziom nie odstający od przeciętnej europejskiej, co świadczy o tym, że nie zawsze czytelnictwo owocuje rzeczywistą wiedzą.

 314. Według Głodzia człowieczeństwo nabywa się po zabiciu komunisty.Tak sobie myślę czy to był cytat z pisma świętego czy skrót myślowy osoby doświadczonej celibatem.Co może prowadzić do pomroczności politycznej.

 315. P.S> Rumunia albo w jeszcze większym stopniu Albania były państwami suwerennymi I jeszcze Kambodża Pol Pota. Suwerenność tylko wtedy ma sens, jeżeli zapewnia ludziom lepsze warunki niż pozostawanie w zależności. Dziwnym trafem polska gospodarka wyraźnie przyspieszyła (i zaczął też rosnąć udział krajowego kapitału) po przejściu pod „okupację Brukseli”

 316. ***
  Czy tow. Putin przeprosi kiedyś za ORMO, Żydów machlujących przy amerykańskich wyborach oraz zniszczone przysposobieniem do pisania życie pozaumysłowe wiesia?
  Czy przeprosi, że u nas zielone ludziki same rodzą się na kamieniu gumna – i wiesią nas w języku sobie obcym paleospasmistycznie?

  ***
  @ duende
  Pasztetowa wyszła z wierzby płaczącej sama, a miało być jak w hamieryce.
  Tyczasem, jak zawsze, tu i stonka bez nawozu cziastuszek sama z siebie zielona, podlewana rodzimą, narodową w wyrazie i gumną w niesmaku z kolan polo-koktą.
  ***

 317. Mad Marx
  11 marca o godz. 17:16

  O ‚zagraniczne licencje’ to był naówczas oparty -w kraju zwanym niezgodnie z faktami przez wrogów Polski Polską- wyłącznie departament I MSW.
  Myśl i kultura techniczna gumna opierała się natomiast cywilizacji, tak skutecznie, że powiła wśród importowanej bankowości prezesa rady prezesa Morawieckiego i jego wizję reelektryfikację wsi turbinką Kowalskiego, co wskutek innowacyjności spalił nią kukłę Żyda.
  Chwilowo kukłe, z braku przepędzonego ongi, bez żadnej licencji oryginału – ale i te chwilowe trudności w zaopatrzeniu rząd pissu pokona sznurkiem do snopowiązałek, którymi obce narodowo kukły będzie wiązać na pęczki. Jak tylko sznurek kapitaliści rzucą sobie na szyję do Pewexu.

 318. wiesiek59

  „Na tym portalu są (…). Przedruki z (…), Guardiana.”

  Przedruk to dosłowne opublikowanie utworu.

  Portal o którym mowa dwukrotnie powołuje się na Guardiana.

  W jednym przypadku drukuje wyrwany z kontekstu fragment artykułu Guardiana całkowice fałszując w sensie merytorycznym i politycznym ów artykuł.

  W drugim przypadku przypadku drukuje fragment załącznika pomijajac całkowicie tekst omawiający obszernie ów załącznik co jest znów ewidentną manipulacją i fałszerstwem.

  Co ciekawe w obu przypadkach powoływania się na dziennikarską renomę Guardiana manipuluje linkami (źródła) licząc na to, że czytelnik się w tym oszustwie nie połapie.

  Wiesiek59, ten portal uprawia propagandowy bandytyzm.

 319. !!!
  Inny propagandowy bandytyzm to portal Stowarzyszenia Klubu Inteligencji Polskiej

 320. @ ozzy

  Dobry link o Putinie i machlujących Żydach.
  Podobieństwa mentalności retorycznej nie do zlekceważenia.

  Putin:
  „Maybe they’re Ukrainians, Tatars, Jews, just with Russian citizenship…So what? … I don’t care. I couldn’t care less. … They do not represent the interests of the Russian state.”

  vs Morawiecki:
  „There were Polish perpetrators, as there were Jewish perpetrators, as there were Russian perpetrators as well as Ukrainian perpetrators — not only German perpetrators…
  It was not an independent and sovereign state, it was dependent on another superpower…; March ’68 …should be be a source of pride for Poles who have fought for freedom”

  A pride of freedom of Jews, as March was not made by not existing Polish State?
  Toczka w toczkę, pewnie tłumaczone z iskrówki.
  Groza.

 321. Bar Norte
  11 marca o godz. 17:57

  Taka wiesio-ciekawostka, czy z bandytyzmem wdzierającym się na blogi się rozmawia, przekonuje, cytuje, czy … banuje?

 322. Bohdan Poreba obok Cypriana Kamila Norwida
  w poczcie inteligencji polskiej na portalu Klubu Inteligencji Polskiej

 323. Maciek G., Słowianin Stanisław
  Sondaże, jak to sondaże, emocji nie pokazują. Wydaje się, że z każdym upływającym od wojny rokiem, coraz mniej ludzi obchodzi kto wyzwalał Polskę z okupacji niemieckiej, kto przelewał krew za Ojczyznę, za naszą i waszą wolność. Co młody człowiek, z wyższych polskich sfer, przeżywał, gdy z bezpiecznej przystani wyrzucili go na obcy ląd, na nieludzką ziemię, gdy umierał tam jego ojciec, gdy mógł tylko poświecić Polsce własne życie, a Opatrzność Boska nad nim czuwała i zachowała dla Ojczyzny.
  Generała atakują z każdej strony. Nawet Słowianin Stanisław ma Jaruzelskiemu za złe, że przeprowadził Polaków na prawą stronę. W poprzednim wcieleniu też byłem Słowianinem. Maria Janion napisała książkę „Niesamowita Słowiańszczyzna”. Posłużę się fragmentem recenzji „Autorka tworzy nową, alternatywną opowieść o polskiej historii, literaturze i wyobraźni. Uświadamia nam, jak mocno tkwimy w zamkniętym kręgu niższości i wyższości, który przeradza się w narodową figurę totalnej niemożności i wiecznej szarpaniny między Wschodem a Zachodem.”

 324. Naród pozbył si.e jednego kłamstwa i wpadł w drugie, jeszcze większe, bardziej podłe i już na zawsze. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/prezydent-zolnierze-wykleci-otaczani-sa-czcia-i-szacunkiem-wladz-i-narodu/8glp6hd
  Kłamstwa z debilowatym uśmieszkiem

 325. ls42
  11 marca o godz. 18:28
  Będą bronić Generała i innych bohaterów przez oprychami solidarnościowymi. https://pl.sputniknews.com/polska/201803107516044-Jaruzelska-SLD-Polska-Sputnik/

 326. Uprzejmie zawiadamiam, że red. Szostkiewicz nie tylko publikuje wpisy wieśka59, ale również odnosi się do nich merytorycznie.

  No więc jak, wiesiek59 ? Rozrośnięte, zranione ego i milczenie, czy to, co tak uparcie głosisz i brak czego zarzucasz innym, czyli obiektywizm (także wobec siebie samego) i odszczekanie oskarżeń o cenzurowanie, ze szczególnym uwzględnieniem Twoich produkcji ?

 327. Bez wątpienia Jaruzel ma za co podgotowywać się w piekle (nie koniecznie za stan wojenny), zaś fakt, że w końcu zachował się, jak na męża stanu przystało może ewentualnie wpłynąć na temperaturę w kotle. Jednak degradować go ? Hmmm….

 328. Polityka historyczna prowadzona pod nadzorem polityków PiS to jest rodzaj lekarstwa na depresję dla młodego pokolenia Polaków przygotowywanych na zapaść po zapłacenie haraczu dla „Przedsiębiorstwa Holocaust”, po przyjęciu i podpisaniu ustawy nr 1226.
  Polityce historycznej poświęca PiS troskliwą uwagę, aby odciągnąć młodych ludzi od myślenia o teraźniejszości, która zapowiada się bardzo nieciekawie.
  PiS milczy, rząd milczy , prezydent milczy, a lobbyści „Przesiębiorstwa” szykują młodemu pokoleniu Polaków „dziesięcinę” , którą będą musieli płacić , aby PiS dalej mógł „rządzić” i nadzorować ściąganie z Polski haraczu narzuconego przez prawo tworzone 10 tysięcy kilometrów od Warszawy. Dlaczego PiS milczy , oto jest pytanie godne nowej inscenizacji „Dziadów”, jakimi pozostanie młode pokolenie Polaków za chwilę.

 329. Jacobsky
  11 marca o godz. 18:41

  Zerknąłem właśnie, chwali się panu Szostkiewiczowi.
  od dawna ni zabierał merytorycznego głosu….

  Co do Jaruzelskiego.
  Jak każdy polityk, podejmował decyzje pod ciśnieniem aktualnej sytuacji, według dostępnych mu danych.
  Dokładnie tak samo, jak prowadząc zwiad w nieznanym terenie, za liniami wroga.
  Wyrabia to intuicję na obu chyba polach- i bojowym i politycznym.
  Przeżył, to znaczy że podejmował trafne.

  Na ile mógł podejmować inne, jakie było pole manewru, to odrębna kwestia.
  Liczy się efekt końcowy.
  Zamiast przez morze krwi, wylądowaliśmy suchą nogą w nowej rzeczywistości geopolitycznej.
  Co zrobili jego następcy, też może być na podobnych zasadach dyskutowane.
  Czy mieli inne możliwości, swobodę wyboru, kto naciskał na jakie decyzje, itp.

 330. Gekko
  11 marca o godz. 18:14

  Panie demokrato urodzony do pluralizmu i wolności słowa.
  Bądź uprzejmy nie stosować bejsbola na mających inne koncepcje.
  Żyj według podobno wyznawanych przez siebie zasad- tolerancji w szczególności.

  Czy ja ci mówię jak masz myśleć?
  Oczekuję wzajemności….

 331. Dopiero dzisiaj otkrylem ten tekst rozmowy prez. Walesy z redakcja Sputnika Polska z ub roku – ciekawy i rzeczowy ton wypowiedzi prez. Walesy w sprawie polityki polsko-rosyjskiej.

  https://pl.sputniknews.com/opinie/201708156086767-walesa-wywiad-rosyjskie-media-sputnik/

 332. Bar Norte
  11 marca o godz. 17:57

  Pozostaniemy przy własnych zdaniach.
  Uważam NIEKTÓRE teksty za bardzo ciekawe.
  Trudno mi ocenić, jakie zostały przekłamane.
  Daje lektura przynajmniej pogląd, jakie są racje innych stron, jaka jest argumentacja i wnioski.

  Brak wiedzy o innych poglądach blokuje konsensus.
  Nie ma sensu moim zdaniem okopywać się na jedynie słusznych pozycjach.
  Które zresztą mogą powstać na całkowicie fałszywych przesłankach.
  Weryfikacją i tak zajmie się czas.

  Już zresztą zweryfikował neoliberalizm, politykę migracyjną, wartość sojuszy, traktatów, umów handlowych.
  Te potępiane gremialnie nacjonalistyczne portale tez mogą mieć w kilku sprawach przynajmniej rację.
  Nikt nie ma patentu na nieomylność.

 333. Gekko

  Moim zdaniem trzeba rozmawiać tj odnosić się do komentarzy, cytowań czy tresci linkowanych również pod kątem merytorycznym. Czyli w tym przypadku dowodzić ewidentnych manipulacji, której dokonują media – ujmując to eufemistycznie.

  Piszę o mediach, bo to przecież ich opinie oparte na przekłamaniach czy fałszach są przenoszone na blog.

 334. wiesiek59,

  rozumiem, że skoro Jaruzel opowiedział się za komunizmem i zdecydował się służyć idei poprzez seoją karierę w LWP i w PZPR, to trudno od niego oczekiwać działalności opozycyjnej. Mógł jednak Jaruzel powstrzymać się od pewnych świństewek, jakie polełnił w czasie swojej kariery. Powstrzymać się z czystej przyzwoitości ludzkiej. Np. dlatego, że ponoć szlachectwo zobowiązuje.

  Jestem przeciwny pokazowym degradacjom, jakie serwuje gawiedzi obecna hołota u żłoba. Ich czas również przeminie, zmieszczą się do jednej taczki, bo to są małe miernoty. Mam nadzieję, że i oni posmakują czegoś odpowiadającego kalibrem degradacjom. Np. posmakują postawienia przed Trybunałem Stanu za łamanie konstytucji i niszczenie prawa.

 335. woytek,

  biedaku… może następnym razem nie głosuj na pisowych ?

 336. @wiesiek59
  11 marca o godz. 17:06
  … hmmmm….. „ekologiczny socjalizm to mi się kojarzy z Czerwonymi Khmerami 😉 Oczywiście w oparciu o wypróbowane metody (Wypróbowano je skutecznie np w Niemczech a w Kambodży skutecznie udoskonalono, zamieniając cały kraj w kacet)
  A mówiąc poważnie, to jaki to nowy system, jeżeli ma być wzorowany na istniejącym w jak najbardziej kapitalistyczno-liberalnej Szwajcarii ??? i na podobnie kapitalistyczno-liberalnym Izraelu ???

 337. Dwa zdania nie na temat:

  – Prosze pana, czy wie pan, ze nawet antysemici mnie cenia!
  – Czy wie pan, jak antysemici cenili Hitlera !?

  Sapienti sat!

 338. Dlaczego polityczne chamstwo zagościło w katolickich domach po wyzwoleniu z łap katolickiego wehrmachtu przez Żołnierzy Armii Czerwonej oraz Ludowego Wojska Polskiego.Czy Generalna Gubernia to koszula bliższa ciału,którą spruło wyzwolenie a nawet przerwało resocjalizację komunistów przez pracę bez wolnych niedziel.Z takiego obrotu zadowolony jest KK bo milczy jak w czasie okupacji z błogosławieństwem rzymskim Piusa XII oraz Gott mit uns ! Z Zachodu nawiedziły same pogromy germański chrzest,krzyżacy,zabory,okupacja,nawet stonka ziemniaczana.O ludobójstwie Słowian nie wspomnę.Słowianom wybaczam i proszę o wybaczenie.Co jest teraz modne.Ale robię to w imię normalności historycznej a nie mody.Co z drugim policzkiem w parafiach. Pawlak i Kargul usiedli do okrągłego stołu z Krużewnik.

 339. Mad Marx
  11 marca o godz. 17:07

  Aby budować skomplikowane urzadzenia, trzeba stworzyć bazę materialną, wyszkolić ludzi- często analfabetów oderwanych od pługa.
  Trochę to trwa.

  Tę bazę roztrwoniliśmy ostatnimi czasy, trzeba ja będzie odtworzyć.

  Wszystkie kraje zaczynające z podobnego pułapu, rozpoczynały od zakupu licencji na Zachodzie.
  To na ich bazie realizowano własne konstrukcje.
  Tyle że wymagało to stałego finansowania i czasu, oraz dostępu do rynku światowego.

  Trzymam kciuki za Morawieckiego.
  Ale zbudować za grosze samochód elektryczny w dwa lata, bez fundamentów w postaci zespołów badawczych, konstrukcyjnych, inżynierskich, kilku lat doświadczenia w tym segmencie, wydaje mi się niewykonalne.

  Jest jeszcze kwestia wojska i wojny.
  Kraj który nie produkuje prawie nic własnego, jest skazany na drogie zakupy.
  Nawet kraje naftowe nie wyrabiają finansowo.
  Cały potencjał tego segmentu, został zmarnowany.
  Turcja jest krajem biedniejszym niż Polska, a patrz, ile własnych konstrukcji posiadaja w tym segmencie.

  Nie wiem czy było to działanie zamierzone- to rozwalenie polskiego przemysłu obronnego, informatycznego, energetycznego, elektronicznego, ale udało się nad podziw dobrze.
  Jesteśmy skazani na zakupy….
  Byle pierdoły….

 340. Rwanda: piorun uderzył w kościół. 16 osób nie żyje – donosi onet.pl

  Co prawda jest to kościół adwentystów, ale to też są chrześcijanie.

  Ciekawe, czy bóg czyta Słowianina Stanisława i tylko ręka mu się omsknęła na celowniku, a więc przestrzelił.

  Co do ofiar gniewu bożego, to oczywiście wyrazy współczucia, ale o słowa otuchy (za klasykiem): może i piorun zgarnął jak leci, ale ci w niebie są ponoć w stanie rozpoznać sprawiedliwych.

 341. Bar Norte
  11 marca o godz. 19:16

  Bardzo ładnie piszesz, lecz nie na temat mojego pytania.
  Nie chodzi o wartość dyskusji z ‚mediami’, ale z bandytyzmem.
  Manipulacja tępego ale bandyckiego trolla polega nie na zamiarze dyskusji, ale zapełnianiu przestrzeni własną bzdurą i pożytecznymi, co usiłują prostować.
  Tak upowszechnia się prawo bytu równoprwnego bzdury i poglądu, kłamstwa i prawdy, manipulacji i rzetelności, aż wreszcie ‚poglądem’ jest, że niewdzięczni Zydzi dostali w ’68 od Polski logistykę podróży do karier, a nie potraktowano ich sotnią śmierci.
  Nasycenie bzdurą u np. rzeczonego ‚wiesia’ jest takie, że prostować trzeba by poszczególne słowa, już nie zdania, przy okazji powielając i szerząc parwo bytu medialnego takiego i innych wiesiów.
  Na tym polega manipulacja, że dyskusja z idiotyzmem sprowadza dyskutanta do poziomu niepożytecznego bynajmniej idioty, i o to mu chodzi.
  Oczywiście każdy ma swój wybór, gdzie umieścić w swych inspiracjach polemicznych bzdurę, idiotyzm i toksyczną propagandę politruka z wumla.
  Oraz odpowiedzialność za to, co swym wyborem czyni.

 342. Jacobsky
  11 marca o godz. 19:17

  Jakie to świństwewka popełnił Jaruzelski?
  Co konkretnie nasza omc prawica mu zarzuca?
  Że przesłuchiwał, współpracował z kontrwywiadem własnego państwa, degradował czy robił czystki kadrowe, zatwierdzał akcję pacyfikacyjna na wybrzeżu, czy Śląsku?

  Który generał wysokiego szczebla i w jakim kraju tego nie robił, podał sie do dymisji- podaj jakis przykład….
  zarzuty z czapy, wydumane tak, jak bohaterskość i niezłomność opozycji.

  O ile dobrze kojarzę, pracowałeś w korporacji.
  Ile tam było podkładania świń, walki o pozycję, insynuacji mających wyeliminować konkurentów do awansu?
  Czy myślisz, że w rządach funkcjonuj to inaczej?
  Ludzie są INNI?
  Wzięci z fabryki aniołów, po nominacji tracący człowieczeństwo, ambicje, aspiracje?
  Jaruzelski miał swoje zapewne, niespecjalnie odbiegające od normy.
  Generałowie, czy politycy, to nie roboty- często NIESTETY nie roboty.
  Nie są im obce emocje.

 343. Jacobsky
  11 marca o godz. 19:48

  Znak boży: adwentyści do Adwentu.

 344. Arianie Polscy zamienili miecze na lemiesze.Nosząc drewniane gadżety zwane bronią osobistą.Bo nie bali się Putina stawiali na dyplomację i dobre intencje sąsiadów.Zbrojenia przypominają chorobę alkoholową. Tak sobie myślę,że w ramach klauzuli sumienia katolik odmówi służby wojskowej.Jak aptekarz sprzedaży prezerwatywy.Po co budowano świątynię opatrzności.Proponuję modlitwę bo co ma wisieć nie utonie.

 345. wiesiek59

  „Trudno mi ocenić, jakie zostały przekłamane.
  Daje lektura przynajmniej pogląd, jakie są racje innych stron, jaka jest argumentacja i wnioski.”

  Jesli nie weryfikujesz tekstów pod kątem merytorycznym, jeśli nie sprawdzasz ich pod kątem przekłamań i zafałszowań to jak mozesz sobie wyrobić poglad na racje prezentowanych stron? Jak możesz ocenić ich argumentację czy wnioski?

  Przecież autorzy portalu o którym mowa, podobnie jak na portalu o którym wyżej napisał ozzy, dopuszczają się ewidentnych fałszerstw i klamstw.

  Wiesiek59, oni perfidnie manipulują czytelnikami.

 346. ls42
  11 marca o godz. 18:28
  Te ataki są dlatego, że przy władzy jest formacja która na tych atakach chce zbijać polityczny kapitał. Prawda jest jednak inna i właśnie rządy PiS wielu ludziom otwierają oczy (rządy PO też wielu ludzi otrzeźwiły i zmieniły ich ocenę tzw post solidarności) Właśnie te świństwa robione przez tych ludzi poprawiają ocenę generała u bardzo wielu Polaków.

 347. Ryngraf od prawicy /Kamiński,Wołek,Jurek i reszta/ otrzymał generał katolik pinochet za zrzucanie komunistów z samolotu do morza.Tak sobie myślę czy Głódż ma portret chyba tzw.wyklętego Chilijczyka.Nie wiem czy tzw.wyklęty nawet z obcego państwa wpisany zostanie do prawicowej księgi uprawnionych do zbawienia.Na podobieństwo kowbojskiego wymierzania sprawiedliwości.

 348. Bar Norte
  11 marca o godz. 19:52

  Według jakich kryteriów, w porównaniu do czego, mam je weryfikować?
  Mediów głównego nurtu, czy własnego zdrowego rozsądku i osobistej wiedzy o swiecie?
  Jakie sa te obiektywne i miarodajne źródła informacji?
  Istnieją jeszcze jakieś?
  Czy też wszystkie zostały kupione przez wielkich tego świata, ich granty i ogłoszenia?

  W mojej ocenie, te utrzymujące się ze składek, zaczynają być bardziej obiektywne, mniej przekłamują przekaz, są bardziej pluralistyczne.
  I bardziej niezależne, choć mają swój profil zależny od ich twórców.
  Selekcja i ocena zależy od nas.
  Naszej wiedzy o swiecie.
  „Wątpię więc jestem”?

  Zafałszowując informację wejściową- choćby o przyczynach różnych wojen, uzyskuje się przyzwolenie na ich kontynuowanie.
  Jakieś główne medium potępiło, choćby po latach, bezsensowną śmierć milionów?
  Do lat 80′ było to mozliwe.
  Obecny stan wyklucza taką ewentualność.
  Masz do czynienia z jednorodnym, bezalternatywnym przekazem.

  Weź sprawę secesji, czy populizmu.
  Jakieś główne media się wychyliły w przekazie potępienia?
  W tych społecznościowych, masz pełen wachlarz opinii i ocen.
  W tych głównych, pełen monolityczny przekaz.

 349. @byk’owi przed oczy moje (bardzo uszlachetnione) widzenie wymiany poglądów na tym blogu.

  https://www.youtube.com/watch?v=3zegtH-acXE

 350. Gekko
  11 marca o godz. 19:48

  Pana prymitywizm wynika z czego, że się spytam?
  Nietolerowania innych poglądów niż własne?
  Pana specjalnością jest szczucie?
  Gdzie nabył pan takich kwalifikacji?
  Specjalne szkolenia?

  Kilkukrotnie się spieraliśmy.
  Zamiast argumentów używa pan insynuacji.

 351. wiesiek59,

  przecież sam piszesz, że Jaruzel święty nie był. Czystki marcowe, czego potem ponoć żałował, 1970 i postawa wobec decyzji użycia broni przeciwko protestującym…

  Było, minęło. I nie jest to powód, żeby wywlekać Jaruzela z grobu i wieszać obdartego z pagonów na latarni.

 352. Jacobsky
  11 marca o godz. 20:18

  Kim jest Jaruzelski w porównaniu z Nixonem, De Gaullem?
  Ci to mieli krew na rękach.
  MILIONÓW….
  Pinochet był mniej efektywny, tylko dziesiątki tysięcy.

  A robi się w naszych mediach z generała Jaruzelskiego, co najmniej Stalina.

  Moja zabawa, to znalezienie punktu odniesienia, skali jakiegoś zjawiska w porównywalnym czasie, w różnych krajach.
  I nagle idiotyczna narracja medialna staje się swoją karykaturą.
  Wielcy bohaterowie, zostają odbrązowieni.
  Małe postacie, uzyskują inną perspektywę.

  Nasz przekaz medialny jest adresowany do odbiorców serialu z Ferdynandem Kiepskim, czy księdzem Mateuszem w roli głównej.
  Zapewne „House of cards” byłby dla nich szokiem poznawczym.
  Cóż, planowe skundlenie naszego społeczeństwa wyklucza seriale dające do myślenia o mechanizmach władzy.
  Tu może przesadzam, ale celowo.
  Poziom infantylnego spoleczeństwa zachodniego trzeba podnieść.
  Nasz poziom, trzeba zaniżyć, by był jedynie tanią siłą roboczą, nie konkurencją.

 353. NIE UTRUDNIAJMY PRZEZWYCIEZENIE NIEDOMAGAN

  z pracy na froncie ideologicznym, czyli Wydzial Pracy Idowo-Wychowaczej KC PZPR
  w broszurze „Aktualne zagadnienia walki klasowej”, 1977 rok, 24 strony:
  ——————
  „Wspolczesny swiat jest terenem nieustannej konfrontacji dwoch ideologii: marksistowskiej i buezuazyjnej, oraz walki klasowej dwoch systemow: socjalizmu i kapitalizmu”
  Wystepuja tu nazwiska ludzi „scisle powiazanych z roznymi osrodkami antykomunistycznymi i syjonistycznym, a lczy ich zaciekla nienawisc do scojalizmu”
  (…) „znani z 1968 roku tzw. ´poprawiacze´socjalizmu, jak Kolakowski, Bauman i Hirszowicz” a inni „utrudniaja przezwyciezenie niedomagan”

 354. mag
  11 marca o godz. 15:10
  Nikt z niczego nie kpi, błąd w rozumowaniu. Pisałem kim jest patriota i znałem takich co mimo, że poza polską żyli dobrze wracali bo brakowało im klimatu polskiego. Znam tez takich którzy nawet dzieci polskiego nie uczyli , bo po co? Lepiej jak będą tacy jak ich rówieśnicy, a języka to niech nauczą się takiego który wykorzystają dla robienia pieniędzy. (z polskim mała szansa)
  Pisałem tez, że przy okazji politycznych zawieruch zawsze znajda się ludzie chcących je wykorzystać pod siebie i oberwą przypadkowi ludzie.
  Nie mam wątpliwości, że i przy marcowych czystkach nie robiono własnych „konfitur” i niektórzy ze zmuszonych do wyjazdu nic wspólnego z rządem nie miało.
  Jeżeli chodzi o tragedię holokaustu to niestety jest ona wykorzystywana już od dawna przez niemoralnych polityków, bo im większa tragedia tym większe emocje tym łatwiej na tych emocjach swoje ugra. Zobacz jak niemoralny Kaczyński i jego PiS wykorzystuje tragedię katastrofy lotniczej do której sami w wielkim stopniu się przyczynili. To trwa już siedem lat , a przecież, ta katastrofa to pryszcz w porównaniu z tragedią przemysłowego wymordowania milionów ludzi. Teraz pan JK zaczął wykorzystywać holokaust pod swą politykę (tak , bo ustawa IPN jest zrobiona tylko pod elektorat krajowy, by poprawić słupki które stanęły i nie chcą rosnąć, JK liczył że uda mu się przejąc dumnych Polaków pokazując jak broni dobrego imienia Polski.)
  Ten skrajnie niemoralny polityk sięgnie po wszystko co wg niego da mu korzyść.
  Jak widać wyszło źle , nie przewidzieli i nic dziwnego bo w polityce zagranicznej są beznadziejni. Nie trzeba PiS i JK pomagać wybrnąć z bigosu który narobili. Niech sami to, co naważyli wypiją.
  Jeżeli chodzi o Jedwabne, to należy być bardzo ostrożnym w ocenach bo to taka druga prawda Tischnera. To była wojna i trzeba znać wszystkie okoliczności by pokazać prawdę. Gross wywołał sprawę , ale on jest kłamca totalnym , a nie żadnym historykiem. Tam na pewno działy się straszne i niemoralne rzeczy, ale nie wierze, że Niemcy nic o tym nie wiedzieli (zbyt dobrze znam z wielu źródeł jak skuteczna była niemiecka administracja i donosicielstwo które ją o wszystkim powiadamiało. Większych i dłużej trwających awantur nie można było ukryć.Już pisałem, jaką głupota jest dzielić ludzi w Polsce na Polaków i żydów. Jedni i drudzy byli bowiem Polakami. Żyd to człowiek wyznający judaizm i jeśli dzielić to na tychi tych co tych wyznawców nienawidzili. W Jedwabnym Polacy zabili Polaków wyznania judaistycznego. Dlaczego raptem tak ich znienawidzili skoro przedtem tyle lat żyli obok siebie i nie było zabójstw? Na to pytanie należny sobie odpowiedzieć (a sama chęć zysku mnie nie przekonuje). Zobacz sobie granice z paktu Ribbentrop- Mołotow – Jedwabne na granicy? To właśnie jest klucz do wyjaśnienia tej tragedii . Rosjanie weszli poza ustalona granice paktu i właśnie ludność polska wyznania Judaistycznego witała ich entuzjastycznie donosząc na Polaków przeciwników komunizmu. Potem zgodnie z umowa Rosjanie się wycofali i teren zajęli Niemcy. Odwet na żydach był straszny , ale Niemcy o tym na 100% wiedzieli i pewnie pomagali, bo to im było na rękę.

 355. Gekko

  Zamieszczane na blogu komentarze nie wiązą się z z jakimś przymusem podejmowania z nimi polemiki.

  W przypadku marca 68 do której nawiązujesz to w związku z tym, że jego „rekonstrukcję” rozpoczęto w styczniu co znalazło wyraz w tematach podejmowanych przez red Passenta, zdązyłem się na ten temat obszernie wypowiedzieć wczesniej. Nie dość, że napisałem komentarzy, również polemicznych, to jeszcze poleciłem ksiązkę.
  Nie ma więc powodu bym się miał powtarzać prowadząc niekończące się dyskusje z komentatorami, których moje argumenty nie przekonały.

  Natomiast dziś do podjęcia dyskusji skłoniło mnie użycie argumentu przedruków z Guardiana jako formy obrony tresci krytykowanego portalu, które wiesiek59 przenosi na blog. Dowiodłem, że portal zafałszował teksty Guardiana i posłużył się tymi zafałszowaniami w swym interesie politycznym, by robić wodę z mózgu swym czytelnikom.
  I na tym moja polemika się kończy.

 356. wiesiek59

  „Według jakich kryteriów, w porównaniu do czego, mam je weryfikować?”

  W odniesieniu do faktów. Ten portal fałszuje fakty pod swe tezy ideologiczne. Tak jak sfałszował i przekłamał dwa teksty pochodzące jakoby z Guardiana

 357. Symetryczny
  11 marca o godz. 18:31
  Nie przesadzaj z tym „na zawsze”

 358. Bar Norte
  11 marca o godz. 20:55

  Dokopanie się do FAKTÓW, jest coraz trudniejsze.
  Nie zauważyłeś?

  Fakty według kogo?
  Stoją w sprzeczności z faktami innej, zainteresowanej strony.
  Fakty na temat ostatnich zdarzeń- Libia, Irak, Afganistan, Ukraina, Syria, są kociokwikiem medialnym.
  Gdzie leży PRAWDA?
  Jest naga i pośrodku?

  Fakty i ich prawdopodobieństwo, oceniamy jedynie my, uzbrojeni we własną indywidualną wiedzę o świecie.
  Media niekoniecznie w tym pomagają.
  Nie relacjonują, tylko wyrażają opinie zainteresowanych.
  Show must go one…..

 359. W Anglii otruto szpiega. Szpiegował dla wielu klientów, stał się niewygodny więc musiał zginąć. Chyba z rąk znanej agencji katów, która wcześniej zabiła Kennediego, Allende, Saddama lub Kadafiego. Wybrano czas kiedy chciano dokopać Putinowi przed wyborami. Rozpętano kolejną wściekłą kampanie propagandową na cały świat, posądzając jak zwykle Ruskich. Przy okazji chcą im także zabrać mistrzostwa świata w piłce nożnej. Zabawa więc trwa w dalszym ciągu o zasięgu dużo większym niż zabawa IPN z Żydami o bilion złotych. Rosyjskie media podały dziś, że na Putina chce głosować 69,8 procent Rosjan.

 360. wiesiek59

  „Dokopanie się do FAKTÓW, jest coraz trudniejsze.”

  Nie przesadzaj.

  Jeśli chodzi o historię fakty nie powinny budzić wątpliwości. Przedmiotem dyskusji może być ich interpretacja.

  Jeśli zas chodzi o sprawy bieżace to weryfikacja informacji przecież zachodzi. Po prostu trzeba je weryfikować, sprawdzać w miarodajnych źródłach a nie brać jak idzie bo akurat pasują do idei.

  To samo dotyczy publicystyki. Tekst Aleksandra Zinowiewa, który dziś podałeś jako prawdę uniwersalną też trzeba widzieć w kontekście jego poglądów politycznych i doświadczeń życiowych. Obok tego co pisze ważne jest też po co pisze, co go do tego widzenia świata skloniło. Przecież publicystyka to subiektywna forma wypowiedzi.
  Akurat trochę materiałów na temat Zinowiewa jest dostępnych i można sobie na jego temat wyrobić pogląd. I to wcale nie po to by jego pisarstwo kwestionować tylko po to by widzieć biograficzne czy polityczne konteksty jego tekstów. Bez tego ani rusz w przypadku publicystyki.

  Tak na marginesie … . Notka biograficzna Zinowiewa, którą zamieścił portal obok tekstu, jest celowo skrócona. Kolejny przyczynek do manipulacji politycznych których dokonują.

 361. Bar Norte
  11 marca o godz. 22:25

  Nie przeczę, ale obraz świata malowany przez Zinowiewa mi pasuje, jest zbieżny z moim oglądem świata.
  Elitom zależy na nastawianiu ludzi przeciwko sobie, bezwzględnym wyścigu szczurów, który w pełni kontrolują.
  Bardzo REALISTYCZNE i plastyczne odzwierciedlenie świata.

  Co w tej wizji nie zgadza się z faktami, że spytam?

  Wizją filozofów zachodniego świata jest konsumpcja, prawa JEDNOSTKI, indywidualizm.
  Czy na tym można budować SPOŁECZEŃSTWO?
  Bez współpracy, organizacji wokół wspólnych celów?

  Rożawa jest eksperymentem.
  Powinien być ci bliski.
  Anarchizm i samostanowienie lokalnych społeczności, w praktyce.
  Jak ładnie idzie tłumienie go cudzymi rękami?
  Jest groźny dla porządku świata, gdyby został efektywnym wzorcem.

 362. Bar Norte
  11 marca o godz. 22:25

  Taki film właśnie się kończy.
  Igrzyska Śmierci.
  Elity stwierdziły, że zwycięzca może być tylko jeden….
  Jak prosto jest napuścić ludzi na walkę na śmierć i życie?
  Media sterują emocjami, poglądami, wartościami, opiniami.
  Oczywiście, również większością populacji, czyli półgłówkami…

  Wykreować bohaterów, przywódców, kanalie, jest obecnie nadzwyczaj łatwo.

 363. @ wiesiek :
  „Wszystkie kraje zaczynające z podobnego pułapu, rozpoczynały od zakupu licencji na Zachodzie.
  To na ich bazie realizowano własne konstrukcje.”
  Jakie własne konstrukcje opracowaliśmy na bazie licencji z Zachodu ? Potrafisz wymienić ?
  Jeżeli kibicujesz Morawieckiemu, to powinieneś wiedzieć co to jest „pułapka średniego rozwoju”. W tą pułapkę popadliśmy w czasach komuny (nawet jak na standarty RWPG procent PKB wydawanego na badania naukowe był u nas niski) i tak samo niski pozostaje. Twój PiS niczego w tej materii nie poprawił i nie ma takiego zamiaru. Sam podajesz przykład samochodów elektrycznych- Jak dla mnie enuncjacje Morawieckiego świadczą albo o tym, że on ma Polaków za idiotów albo że sam jest idiotą , albo i jedno, i drugie. W dziedzinie zbrojeń to jak na razie ten twój PiS zerwał kontrakt z Airbusem, wg którego Polska miała uzyskać dostęp do zaawansowanej technologii bo w Polsce miały być produkowane nie tylko kadłuby helikopterów ale i większość osprzętu i uzbrojenia. I w Polsce te nowe śmigłowce miały być serwisowane, i przez polskich techników.

 364. wiesiek59

  Jak napisałem tekst Zinowiewa jest subiektywny – jak każda publicystyka. W publicystyce, literaturze czy sztuce zawsze występowały nurty katastroficzne lub nihilistyczne. Najczęsciej jako skutek akurat takiej wrażliwości czy doświadczeń tworców. Bez takiego kontekstu po prostu nie można takich tekstów interpretować.
  Jak również na podstawie tego typu twórczości nie można tworzyć jakiś metateorii życia społecznego – co uparcie robisz.
  Szczególnie w odniesieniu do polityki, bo przecież takie podejście jest defetystyczne.

  Wybacz, ale na podstawie twoich opisów czy diagnoz życia społecznego nie da się wypracować jakiś pozytywnych strategii. Bo nawet gdy je przedstawiasz, to twoimi własnymi argumentami można je bez problemu zbić.

  To tak jak z tymi mediami, które „sterują emocjami, poglądami, wartościami, opiniami” a więc trzeba szukać dla nich alternatywy.
  No własnie, mam wrażenie, że ta alternatywa twoimi emocjami zaczęła „sterować”. Wciągają cię w jakiś nihilistyczny, katastroficzny świat z którego nie ma wyjścia.

  Mam prośbę, po prostu się wobec nich trochę zdystansuj.

 365. Teraz bedzie oranie kulturalnych odlogow:

  https://youtu.be/cIX37DF-EXk

  ml

 366. Kiedy słyszę o tzw.wyklętych z ust duchownego to widzę Guantanamo z inteligentnymi torturami,dzieci w Wietnamie z płonącym na plecach napalmem, śmierć Blidy,topienie lub palenie na stosie czarownic w dochodzeniu do prawdy,Irak i metody. Można mnożyć czyny osobników z ręką na sercu w czasie hymnu.Bandytyzm dotyczy legalności działań.Metody postępowania z bandytami to inny temat.Tu odsyłam do 10 przykazań ponoć wspólnych dla wszystkich religii.Gdzie etyka religijna przesłuchujących zwana klauzulą sumienia.W tym zakresie KK milczy jak w czasie okupacji a ludzie umierają na komisariatach.Tak sobie myślę,że świat jest zdemoralizowany na poziomie kibolstwa stadionowego.A znak pokoju to cegłówka w gazecie.

 367. Zwycięzców ocenia historia to jest miara czynów Armii Czerwonej i gen.Jaruzelskiego.Na tym tle czyny Piusa XII to zdrada polskiej racji stanu.Ktoś musiał to skorygować z pomocą Bożą.To był Grunwald-bis.Tak sobie myślę,że na potrzeby kampanii wyborczej hunwejbini wyprą się też słowiańskich korzeni.Dlaczego generała nie określać Kmicicem-bis.

 368. Bar Norte
  11 marca o godz. 20:47

  Naturalnie.
  Przedstawiłeś swą postawę wobec audycji radia Tirana, dowodząc że jesteś abonentem.
  Radio Tirana zwiększyło słuchalność i pozyskało środki na intensyfikację akcji propagandowej.
  Przestrzeń publiczna stała się dzięki radiu Tirana szersza, pluralistyczna i podniosła zasięg oddziaływania.
  Tak właśnie działa i zwycięża demokracja, jako pałka w rękach ormowców.
  Wystarczy trzymać pałkę z dwóch stron, by zakuć sobie łeb, nie trzeba nawet wysiłku machania pałkarza.
  Oczywiście, masz pełne prawo brać aktywny i zaangażowany w tym udział, tyle że strona pałki, po której się lokujesz jest w tej metodzie już nieistotna.
  Ukłony, bar norte.

 369. @Nefer
  9 marca o godz. 9:11
  „… i nie był na usługach jednej partii może miałoby to przemówienie prawdziwszy, bardziej godny szacunku wydźwięk. „

  Dokładnie tak. Nie można zachwycać się jednym przemówieniem, skoro żadne fakty nie wspierają jeszcze tez tam zawartych, a dotychczasowa historia wystąpień nie stanowi jakiejś spójnej całości z nim. Raczej wskazuje to na hipokryzję i oportunizm.

  Poza tym, zaufanie łatwo stracić, odzyskać trudno…

 370. W tym tygodniu minie 50 rocznica amerykańskiej zbrodni ludobójstwa w My Lai. Ci zbrodniarze brali przykład z żołnierzy wyklętych i zabili 504 starców i dzieci. Sprawcę uniewinniono. http://sunori.pl/2014/05/my-lai/
  Od tego czasu jak podają zabili już ponad 20 milionów.

 371. neospasmin
  12 marca o godz. 1:32
  I chcą to zniszczyć, zbombardować. A to takie piękne.
  https://www.youtube.com/watch?v=cIX37DF-EXk&feature=youtu.be

 372. O tym że Polacy nie są tacy jak przedstawiają ich polscy prawicowcy wiem od dawna z wielu faktów i między innymi z pamiętnika mego dziadka który zył pod zaborem rosyjskim, a potem w II RP.
  Oto fragment wybrany pokazując ejak zachowywali się Polacy pod zaborami. Oczywiście skracam i podaje tylko istotne kawałki.
  „W roku 1884 zapowiedziano przejazd przez Radom i zatrzymanie się w Radomiu cesarza rosyjskiego Aleksandra III-go, który miał przejeżdżać z całą swoją rodziną. Pomiędzy innymi miała witać cesarza grupa uczniów gimnazjum męskiego (a tam uczył się wtedy mój dziadek)
  Dowiedzieliśmy się, że trzeba patrzeć prosto w oczy, śmiało lecz z nie nachalnie, radośnie ale bez śmiechu i z bezgraniczną miłością.
  Po przejściu takiego wyszkolenia nadszedł wreszcie dzień uroczysty.
  Wreszcie wtoczył się wolno pociąg cesarski już autentyczny. Wszyscy zamarli w naprężeniu. Orkiestra i chóry wykonały „Boże cesarza chroń”. Przeszła jeszcze dość długa chwila po której wyszedł z wagonu cesarz, olbrzymia masa ciała z dużą blond brodą, z miną zaspaną od snu czy przepicia i kierując się jak lunatyk w naszą stronę, wlazł na mnie. Ponieważ wprost zaplątałem się mu między nogami, cesarz zatrzymał się, pogładził mnie po głowie, zapytał jak się nazywam i jak się uczę, a usłyszawszy wyuczone, więc dobre odpowiedzi powiedział: „Mołodiec” i nagle odwrócił się do wagonu i nie patrząc ma pełne wyczekiwania miny dygnitarzy i nie zwracając uwagi na kwiaty, które miały być wręczone po przemówieniach, wsiadł do wagonu i rozkazał ruszać.
  W parę minut pociąg odjechał żegnany okrzykami „hurra”, a wszyscy pozostali na miejscu jak urzeczeni. Piękne przemówienia, kwiaty”, wszystko przepadło . Ubóstwiany cesarz nie raczył.
  Naraz całe to bractwo jak na komendę rzuciło się do mojej głowy, którą dotknął cesarz, zaczęto mnie ściskać, całować i tłumaczyć, czy ja zdaję sobie sprawę z tego szczęścia jakie mnie spotkało. Oczywiście ,że rozumiałem, iż tylko ze mną cesarz rozmawiał, ale jednoczenie pomyślałem sobie co by było, jak by się cesarz przeze mnie przewrócił?”
  Witającymi nie byli oczywiście tylko Rosjanie , ale Polacy wchodzący władzy w d… bez mydła. Wysługujących się okupantowi było wielu.

 373. @Symetryczny
  12 marca o godz. 9:52

  Miejmy nadzieję, że w razie czego też bohatersko udadzą się do Rumunii….. Za rok 80-ta rocznica więc będzie okazja….

 374. Czy inaczej było po wojnie ? nie było podobnie tylko, ze względu na restrykcyjne działanie władzy w stosunku do posiadaczy, ci oczywiście nowej władzy nie tylko nie popierali , a nienawidzili.
  Ale wśród pozostałych wielu natychmiast chciało się ustawić w nowej rzeczywistości i rozpoczęli współprace z władzą donosząc wszystko to co chciała wiedzieć i czynnie współpracując z okupantem. Było oczywiście wielu o poglądach skrajnie lewicowych którzy byli zachwyceni faktem okupacji. Na dokładkę władza kupiła ogromną liczbę ludzi rozdając mienie innych Polaków. Kupiono ogromną liczba ludzi. Nowa władza dość szybko wielu do siebie zniechęciła , ale sam widziałem jak wielu ludzi ogłupiono (widziałem nauczycielkę płacząca po śmierci Stalina i pytająca co teraz będzie , taki wspaniały człowiek umarł)
  Tym razem nie była to taka okupacja jak za zaborów , a namiastka wolnego kraju ,bo Stalin z przyczyn politycznych wolał nie robić z Polski republiki ZSRR , a ustawił na rządzących wiernych mu ludzi i to w większości z polskim rodowodem. To miało potem ogromny wpływ na dalsze losy naszego kraju. Po śmierci Stalina osunięto większość jego ludzi z Polski i zastąpiono znaczną liczba polskich komunistów takich jak Gomółka. Tym jednak szybko pokazano, że samodzielności nie maja praktycznie żadnej. (ale z czasem samodzielność rządzących rosła)
  Dlatego po początkowym entuzjazmie ludzie szybko otrzeźwieli.

 375. A co było w czasie okupacji hitlerowskiej. Niestety tez podobnie i była niemała liczba współpracujących z Niemcami , a donosicieli było mnóstwo.
  Natychmiast znaleźli się tacy którzy wykorzystali nową rzeczywistość by si wzbogacić. W domu w którym mieszkaliśmy mieliśmy taka rodzinę. Nas Niemcy wyrzucili – ich nie. Byli tez skrajni prawicowcy tzw Falanga którzy wsławili się zabijaniem żydów z własnej inicjatywy – Niemcy skwapliwie pomagali im w tym zabijaniu udzielając wsparcia logistycznego (dostali wyroki śmierci od rządu podziemnie polski p-wyroki wykonano)
  Drani więc wśród Polaków było bardzo wielu.
  Z reszta obecnie widać ich tez jak na dłoni.

 376. „Stanisław, Stasław, Tasław-staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z członu Stani („stać, stać się, stanąć”) oraz członu sław („sława”). Wywodzi się od słów oznaczających „stań się sławnym”. Tyle Wikipedia. Wracając z targów poznańskich z kolegą Stanisławem G. starczyło nam na jedno piwo, a wagon restauracyjny, jak to w czasach PRL-u miał bogaty wybór potraw i napojów. Żądni wiedzy, i światowych wynalazków prezentowanych w tamtych czasach na targach, zapomnieliśmy, że nawet w tak sprawiedliwym i w pełni oddanym społeczeństwu systemie za darmo nic nie dają. Do pięćset plus były lata świetlne. Stanisław Tym opisując swoją podróż kilka dekad później, bo w 2010 roku, pociągiem Tanich Linii Kolejowych, mógł się zapoznać z planami GDDKiA. Czytał o wspaniałych autostradach jakie powstaną przed Euro 2012 – z wbudowanymi w jezdnie „inteligentnymi systemami komputerowymi, które same potrafią się uczyć przez analizę danych historycznych”. Znając temperaturę i wilgotność pod szosą, nad szosą i w samej szosie, gdy tylko jakaś blokada będzie groziła, to „system komputerowy każdemu kierowcy z wyprzedzeniem powie, jaką wybrać alternatywną drogę przejazdu”. Trochę naszego sympatycznego pasażera TLK zmroził artykuł w innej gazecie, rozdawanej w promocji, bowiem tam było napisane „Zamiast autostrad – superszybki pociąg”. Wracając do czasów PRL-u, nasz podróżnik przypomniał sobie kartkę sprzed pół wieku na drzwiach baru pod Olsztynem: „bar czynny do ostatniej porcji kartofli”. Na wielu lokalach gastronomicznych z wyszynkiem nawet obecnie widnieją wywieszki „czynne do ostatniego klienta”. Prezes 10 kwietnia ma odkryć przed narodem prawdę. Wcześniej zapowiadał, że w tym dniu nastąpi koniec marszów pod prezydencki pałac, na ostatniej miesięcznicy zmienił zdanie. Miesięcznice będą kontynuowane, powiedział. Pewnie do ostatniego klienta, który się na nich pojawi

 377. Pan Zetus

  Czy prezydent Duda cieszyl sie KIEDYKOLWIEK panskim zaufaniem? Moze choc zaraz na poczatku kadencji- wtedy gdy kazdy nowy prezydent je na kredyt otrzymuje?
  Moze sa gdzies w internecie slady tego panskiego zaufania?
  Nspisze pan?

  ml

 378. Bar Norte
  11 marca o godz. 23:37

  Wyłożyłem swoje racje najlepiej jak potrafiłem.
  Zinowiew sprytnie opisał mechanizm tworzenia potworów, zawarty zresztą w różnych publikacjach, w tym i „Księciu”.

  Ludzie sa mniej sprytni od szczurów.
  Powierzają władzę nad sobą ludziom czesto amoralnym, narcystycznym, zaślepionym własną wielkością.
  Więc mają to co mają- psychopatów, proroków, cyników, hochsztaplerów.
  Dokąd ci dawniejsi zaprowadzili swoje społeczeństwa, wiemy.
  Nie wiemy tego, dokąd zmierzają ci współcześni.

  Przykro mi, że się nie rozumiemy, ale przeżyję.

 379. Mad Marx
  11 marca o godz. 23:31

  Tak mi się kojarzy jakiś Grundig- Kasprzak, S-4, Iskra, automatyczny stawiacz min, własne radary, środki łączności.
  Nie mówiąc już o własnym sprzęcie gospodarstwa domowego, rafineriach, statkach, ciężkiej chemii, wagonach, składach elektrycznych.
  Mieliśmy kompletną, prawie samowystarczalną gospodarkę.
  Na takim poziomie, na jaki było nas stać.

  Wiem, że w najbogatszych krajach zachodnich było lepiej, nowocześniej, bogaciej. Ale to nie ta klasa porównawcza, zły punkt odniesienia.

 380. Rany boskie! Jeszcze a propos Marca”68 i Polaków żydowskiego pochodzenia „wyjechanych” lub nie po owym Marcu.
  Czytam właśnie książkę Mikołaja Grynberga „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”. Niesamowita lektura ogromnie pomocna w zrozumieniu, czym był Holokaust dla ocalonych, ich dzieci i wnuków.
  Są to wywiady przeprowadzone przez autora z takimi właśnie osobami mieszkającymi głównie w Stanach, Izraelu, Niemczech i Polsce. Spisane doświadczenia dotkniętych, naznaczonych Holokaustem są również nieocenionym źródłem wiedzy o człowieku, jego umiejętności radzenia sobie z czymś, co ich przerasta, z cieżką traumą dziedziczoną po swoich najbliższych.
  Początkowo myślałam, że Mikołaj Gryngerg (fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog) jest synem pisarza Henryka, ocalonego z Holokaustu, który od lat mieszka za granicą (wyjechał jeszcze przed 1968). Mikołaj (ur. w Warszawie w 1966) jest synem fizyka Grynberga, ocalałego po „aryjskiej stronie” wraz z ojcem, Zygmuntem (znanym warszawskim lekarzem). Akurat ci Grynbergowie (trzech w linii prostej)
  nigdy nie zdecydowali się na emigrację.

 381. @neospasmin
  12 marca o godz. 10:54
  „Andrzej Duda złamał konstytucję przynajmniej trzy razy – twierdzi w rozmowie z IAR profesor Jan Zimmermann z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaniem promotora pracy doktorskiej Andrzeja Dudy prezydent złamał konstytucję ułaskawiając Mariusza Kamińskiego, nie zaprzysięgając trójki sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez poprzedni Sejm i dziś w nocy zaprzysięgając czterech sędziów wybranych w środę przez obecny Sejm.”

  źródło:https://www.tvp.info/22906482/trybunal-konstytucyjny-oglosil-wyrok-trzech-sedziow-powolano-zgodnie-z-konstytucja-dwoch-niezgodnie

  To był stan na 3.12.2015. Obecnie jest gorzej

 382. Przodownik oczywiscie nie wie, ze w 68 i pozniej nie bylo procedury „zrzekania sie obywatelstwa polskiego”. Byla bowiem procedura zwewolenia na zmiane obywatlestwa polskiego. Prawdopodobnie zadna z tych osob obywatelswta nie utracila; zainteresowani osobiscie moga to obecnie latwo sprawdzic w Urzedach Wojewodzkich.

  Prezydent zadowolil przed wszystkim siebie samego. Jego ego jest dosc rzciagliwe.

 383. Przodownikowi i jego asystentowi….

  Izrael krytykuje wiekszosc, Palestynczykom finansowo pomagala jedynie UE, pozostali, w tym kraje arabskie, chetnie zapominaja o bratniej pomocy. Utozsamianie Panstwa Izrael ze spolecznestwem izraelskim jest niedorzecznoscia sama w sobie. Niedorzecznoscia jest wrzucanie do jednego “worka” wielomilionowej dosc heterogennej, polaczonej religia spolecznosci. Zakladam, ze w Izraelu zyja rowniez ateisci. Poza tym 38 roznych wyznan.

  Sadze, ze obecny antysemityzm w Polsce nie ma nic wspolnego z polityka Izraela. Oczywiscie, ze nie mozna utozsamiac krytykow Izraela z antysemitami. Moim zdaniem nalezaloby w toczacych sie debatach o antysemityzmie oddzielic kwestie Holokaustu i antysemityzmu oraz rzekomego antypolonizmu.

  Fakt ukrywania antysemityzmu nie swiadczy o jego zaniku. Antysemici ulegaja rowniez pewnemu procesowi rozwoju i zmieniaja tenor swoich wypowiedzi. Dotyczy to rowniez kosciola. Zmian tych nie mozna jednak postrzegac jako zanik antysemityzmu. Mam nadzieje, ze w blogosferze swiadomosc odpowiedzialnosci za nasza przyszlosc bedzie nadal rosla. Mamy bowiem czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca Zydow i Zydzi w UB mordujacy Polakow.

  Moim zdaniem, dziesiatki lat po wojnie mozliwa jest rzetelna analiza tamtych czasow bez uciekania sie do relatywizowania losu zydow polskich. Poza tym synowie oraz corki Zydow aktywnie dzialajacych w owczesnym aparacie bezpieczenstwa zaplacili adekwatna cene w swojej walce aby Polska byla Polska (KOR) wiezieniem i ponizeniem. Zaplacili tez proba pokazania prawdy: Mimo ze urodzeni ponad dwadziescia lat po smierci Stalina nie uciekaja od odpowiedzialnosci za zlo wyrzadzone przez ich protoplastow. Nie neguja koniecznosci poczucia odpowiedzialnosci.

  Przychodzi mi na mysl Canetti; “tylko ten kto jest w stanie poczuc wstyd, traktuje siebie powaznie”. Druga, pozytywna strona odslaniajaca szarocienie naszej przeszlosci broni sie sama i nie widze koniecznosci jej zaznaczania. Mowienie jednak o dzisiejszym antypolonizmie, gdy zajmujemy godne miejsce w strukturach europejskich jest przynajmniej nieporozumieniem. Porownujac przytoczone argumenty swiadczace o obecnym antysemityzmie w Polsce z potencjalnym i realnym antypolonizmem zaczynam sie zastanawiac, czy Polacy wychodza sobie na przeciw, czy przeciw.

 384. My Lai, pewnie że trzeba wspominać.

  504 ofiary to chyba mniej, niż stalinizm zabierał codziennie, jeśli przyjąć, że stalinizm trwał 20 lat, a więc 7305 dni (uwzględniając lata przestępne), liczba uśmierconych przez komunistycznych zbrodniarzy przy najbardziej konserwatywnym oszacowaniu to 20 mln (a są i takie, które mowią o 30 czy nawet 60 milionach), co daje:
  20 000 000 / 7305 = 2737 ofiar dziennie. DZIENNIE !

  Trochę to asymetryczne 😉

 385. „Ta zadra tkwi w naszych sercach” w GW „ale Historia” w poniedziałek 5 marca 2018 roku. Wspomnienia Michała Sobelmana są częścią tych opowieści. Wczoraj w rozszerzonej wersji słyszałem tę opowieść w radiu TOK FM. Matka pana Sobelmana była, jak powiedział Polką, a ojciec Żydem. Sam pan Michał urodził się Sosnowcu w 1953 roku. Po śmierci matki wyemigrował z ojcem do Izraela. W wersji pisanej nie odczujemy tego smutku, jaki dał się odczuć słuchaczom radia. W Izraelu i w Polsce bohater tej życiowej traumy czuje się obco. Jak się powinny czuć miliony Polaków dzisiaj? Ci, którzy z emigracją Żydów nie mają nic wspólnego? Na dworcu Gdańskim w Warszawie, w trakcie uroczystości upamiętniających emigrację Żydów z Polski w 1968 roku, pewna kobieta trzymała w dłoniach tablicę z napisem „Wszyscy jesteśmy Żydami” (czy to Ty Mag?). Brakowało mi tablicy z odpowiednim napisem „Wszyscy jesteśmy Polakami”, ale ja byłem daleko

 386. Jacobsky
  12 marca o godz. 14:26

  dorzuć do zestawu kilka milionów ofiar w Kambodży, Laosie, Wietnamie- ofiary min, nalotów dywanowych, napalmu, środków chemicznych.
  Tego ilu ludzi zginęło, nikt nie policzy.

  Koszty rewolucji sa zawsze wysokie.
  Ich tłumienia, również.
  I niekoniecznie jest to wina systemu który chce zdobyć, bądź utrzymać władzę.
  Raczej natury ludzkiej w czasie wojny domowej.

 387. Is42
  g.14:53
  Nie, to nie byłam ja.

 388. Is42
  Ale wcześniej, gdzieś rzuciłam takie hasło, może na blogu Jacka Kowalczyka, a może tutaj.

 389. Warszawa lubi powoływać się na doświadczenia Budapesztu i kroczyć szlakami wytyczonymi przez Viktora Orbána. Jednak zakaz handlu w niedziele, który w Polsce wszedł w życie, nie ma nic wspólnego z przepisami, z których po cichu Węgry się już wycofały. U nas był to projekt rządowy, nie obywatelski; u was zapisano w ustawie o wiele więcej wyjątków. Różni też je etymologia.

  Zacznijmy od języka. Słowo vasárnap, niedziela, składa się z dwóch elementów: vásár to targ, a nap to dzień. A zatem w węgierskim niedziela to dzień targowy. Słowo wywodzi się jeszcze z czasów wczesnego średniowiecza – pierwszy król Węgier Święty Stefan, któremu mój kraj zawdzięcza chrystianizację, nakazał, by niedziela była dniem wolnym od pracy. Jednocześnie, by zachęcić poddanych do nowej wiary powiązał handel z uczestnictwem w obrzędach religijnych – kościoły zyskały monopol na organizację targów. Z kolei w języku polskim niedziela wywodzi się od konstrukcji, w której się nie działa. Jedyne, co łączy te słowa to fakt, iż pojawiają się w średniowieczu. Zatem kiedy Polacy nie działali, Węgrzy robili zakupy.

  I tak będzie już od najbliższej niedzieli.
  http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1110068,dlaczego-wegry-wycofaly-sie-z-zakazu-handlu-w-niedziele.html
  ===========

 390. wiesiek59,

  dorzuć mniej konserwatywne oszacowania, dorzuć komunistyczną rewolucję kukturalną w Chinach czy – skoro nalegasz, khemrów (również czerwona zaraza) w Kambodży.

  Ale zostańmy przy Staliniźmie: Solżenicyn mówi, że 60 mln, a więc, krakowskim targiem, 40 mln jest po środku

  40 mln / 7305 = 5474 zanitych dziennie.

  Nie sądzę, żeby tyle samo dało się zapisać Amerykanom, zwłaszcza w tak rekordowo krótkim czasie (20 lat).

 391. Dla czeskiego ruchu oporu to byli kolaboranci, o Brygadzie Świętokrzyskiej napisał czeski historyk Jiri Friedl. „Jako Czechowi nie podoba mi się też to, że w Polsce czci się BŚ, a całkowicie zapomina się o prawie 300 żołnierzach 2. Armii Wojska Polskiego ( w jej szeregach służyli też żołnierze AK), którzy polegli podczas operacji praskiej w maju 1945 roku. Nie można winić ich za to, że dowodził nimi generał Karol Świerczewski. Chciałbym doczekać chwili, gdy polscy nacjonaliści zdobędą się na uczczenie także ich pamięci, składając kwiaty na grobach w północnych Czechach. Czyż miłość bliźniego nie stanowi fundamentu chrześcijaństwa, do którego tak chętnie odwołują się Polska i Polacy” napisał czeski historyk.
  Próżne oczekiwania od polskich nacjonalistów, ale skąd Czech może to wiedzieć. Dziwić może tylko brak takich działań podejmowanych przez partie lewicowe SLD i partię RAZEM. Dlaczego te ugrupowania nie sprzeciwiają się radykalnie ustawie degradacyjnej, dlaczego nie bronią dobrego imienia generała Karola Świerczewskiego, bohatera walk z bandami UPA, dlaczego nie sprzeciwiają się zamazywaniu historii walki o wyzwolenie Polski spod okupacji niemieckiej?

 392. ls42
  12 marca o godz. 16:03

  Trzeba będzie głeboko sobie zapamiętać tę hucpę z upamiętnianiem bandytów i kolaborantów z BŚ i z wynoszeniem ich pod niebiosa przez obecnych lumpen-patriotów i faszyzujących nacjonalistów, zapamiętać i wypomnieć w odpowiednim czasie, wraz z listą zbrodni popełnionych przez BS, której żołnierze byli wyklęci, ale nie przez komunistów, lecz przez mieszkańców wsi, którym bandyci ze świętymi ryngrafami na piersi zalazła za skórę.

 393. Jacobsky
  12 marca o godz. 15:35

  nie wiem, ile ofiar pochłonęła rewolucja francuska, czy meksykańska.
  A było to sporo przed komunizmem, czy bez związku z nim.
  Zapewne ofiary też można liczyć w milionach.
  Prawicowe czy lewicowe dyktatury, posługuja się tymi samymi metodami likwidacji przeciwników politycznych, czy buntów chłopskich.
  Nie ma więc sensu rozrożniać tych procesów z punktu widzenia ideologii.
  Są tożsame.

  Teraz mamy wszędzie kapitalizm.
  I dalej dzieje się to samo, w przypadku różnych rewolucji.
  Ładnie nazwano to wojną z terroryzmem, czy prawem narodów do samostanowienia.
  Nowe etykietki, naklejono na stare procesy.
  Istota rzeczy się nie zmieniła, ani metody działania.
  Zmieniła się jedynie broń używana przez różne strony.
  Ale, nie zmienili się dostawcy….

 394. Dzisiejsze wiadomości zdominowane zwolnieniami wiceministrów i zgromadzonym przez premiera Mateusza Morawieckiego majątkiem stałym i ruchomym, a także utrzymywaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie, pomimo inflacji. Zdaniem analityków obywatele nie oszczędzają i mają skłonność do nadmiernych wydatków, a co będzie jak sytuacja globalna się zmieni.
  W dyskusjach stale o trafności żydowskich porzekadeł. Rządzący wprowadzają i wyprowadzają kozę i w salonie robi się luźniej. Ci co mają kozy w salonach wiedzą jak to jest.
  Dyskusje o zgromadzonym przez premiera majątku i wpływie na jego powiększanie są zasadne. „My z głodujących miast, my ze spalonych wsi”, ale też beneficjenci 500+, chcemy wiedzieć jak się można fortuny dorobić i jak ją pomnażać „zgodnie prawem”. Ucieczka do przodu niczego nie wyjaśnia, do nikogo nie przemawia, nawet do prezesa, który spoza pomnika niewiele już dostrzega.

 395. Osobiście nie mam żadnych złych wspomnień z znajomościami – bliższymi lub słabszymi z polskimi Żydami , a znałem ich wielu w Szczecinie .
  Proszę pozwolić przypomnieć 2 osoby red. Jerzego Timena z-ca szefa w tygodniku ” MORZE I ZIEMIA ” ( okres lat 80 -tych XX w.) i
  Ryszarda KARGER – ( ur. w 1928 w Warszawie — żołnierz AK w PW44 – zm. w Szczecinie 2 grudnia 2017 .
  Jurek miał brata który wyemigrował do Austrii ( Wiedeń ) a pan Ryszard to pomnikowa postać dla Polskiej Żeglugi Morskiej w latach 1957 – 1969 a potem jeszcze raz od 1976 – do 1985 ponownie dyrektor PŻM – to dosłownie złoty czas dla Naszej Żeglugi ( nowe statki , kontrakty, linie żeglugowe )
  Zmarł niedawno a miejscowe media przemilczały ….wstyd

 396. Nie jest żadną tajemnicą, że były premier Australii Tony Abbott jest zwolennikiem zachodnich wartości.

  Nie raz lamentował nad, jak to wyraził, „wielką australijską ciszą” – zaniedbaniem „zachodniego kanonu, literatury, poezji, muzyki, historii, a przede wszystkim całej tej wiary, bez której nie sposób sobie wyobrazić naszej kultury i naszej cywilizacji„.

  Również poprzednik Abbotta, John Howard, jest znany jako zdecydowany obrońca zachodniej tradycji i jej wartości. I on martwi się, że tracimy z nią kontakt: „Kiedy myślimy o naszej cywilizacji, brakuje nam zintegrowanego zrozumienia wkładu wczesnych Rzymian i Greków, owej podbudowy tego, co często jest nazywane judeochrześcijańską etyką„.

  Również były premier Wielkiej Brytanii David Cameron prawił kazania o wadze chrześcijańskich wartości dla Brytanii.

  Niedawno, co może niekoniecznie pomogło sprawie, do tych głosów dołączył Donald Trump. W rzadkim momencie koherencji, przed szczytem G-20 w Polsce w 2017 r., Trump wygłosił mowę, nawołując do obrony „naszych wartości” i „naszej cywilizacji”.

  W tym kraju [Australii] mowa o zachodnich czy judeochrześcijańskich wartościach była potwierdzana czynami. Zarówno Abbott, jak i Howard, zaangażowali się w niedawno założonej organizacji Ramsay Centre for Western Civilization – powstałej w efekcie nadzwyczaj hojnego zapisu testamentowego nieżyjącego już Paula Ramsaya w wysokości kilku miliardów dolarów – której misją jest promowanie studiów nad Zachodnią Cywilizacją. Ta strefa jest z uwagą i zainteresowaniem obserwowana przez ubogie wydziały sztuki i ich oszczędnych rektorów.

  Podczas gdy z pewnością jest coś w naszych wartościach i instytucjach, z czego można być dumnym, w samym sercu ich obrony tkwi fundamentalny paradoks. Fraza „zachodnie wartości” przywodzi na myśl długą tradycję moralności, sięgającą wstecz aż do klasycznej starożytności – do myśli starożytnych Greków, tradycji rzymskiego prawa, moralnych ideałów Nowego Testamentu. Tylko że w żadnej z tych tradycji jako takiej nie daje się doszukać niczego takiego jak „zachodnie wartości”.
  https://pracownia4.wordpress.com/2018/03/11/ekscentryczna-tradycja-paradoks-zachodnich-wartosci/
  ==========

  Ciekawostka.
  Nazwa bez desygnatu…..

 397. Społeczny odzew na oświadczenia Morawieckiego skonfrontowane z rozdzielnością majątkową premiera i jego zony budzi niesmaczne reakcje u PiSowskich komisarzy, ale oświadczenia ich nie są już tak butne i gniewne jak w stosunku do problemu POwskich ośmiorniczek (20 zł za 1 kg w Biedronce), bowiem okazuje się zapowiedzi PiSu określające PiS jako partię jedyną, wyjątkową, partię ludzi uczciwych, pracowitych, szczerych i hojnych, dających i nic nie biorących, okazały się czczym kłamstwem, pozbawionym jakichkolwiek podstaw.

  Ludność Umęczonej nadal nie dostrzega innego znacznie powazniejszego problemu – na jaką skalę odbyły się przekręty w systemie pseudobanków ludowych przeorganizowanych na zbiorową destylarnię kapitału dla PiSowskich ustosunkowanych, krewnych, znajomych, potrzebnych, przydatnych i różnych innych dostawianych do tej kapitałowej maszynerii.
  Kapitał, o którego skali mówi dziewięć zer na końcu W tym najbliższy księgowy osobisty i partyjny najuczciwszej partii zdołał wydestylować tylko dla siebie i swojej rodziny i rozlokować poprzez spółki-słupy znacznie ponad 200 i sześć zer kapitału, który na wszelki wypadek przechowuje nie w Umęczonej, a tam gdzie nie dosięgną go łapy towarzysza Z, bo żadna z ustaw nie sięga np. do takiego Luksemburga i innych rajów podatkowych.

  Ludzie są nieświadomi, że jak to strawestuję Prezesa – miliardy wyparowały ze SKOKów, a więc gdzieś te miliardy musiały wyparować.

  Żadnej podkomisji nie widać na horyzoncie w tej sprawie. Są różne prokuratorskie zespoły gnębiące Tuska, różne komisje szukające dziury po wybuchu termobarycznym w Smoleńsku, różne zespoły badawcze ścigające lekarzy uśmiercających pacjentów, a komisji, zespołu, ciała śledczego badającego największy przekręt III RP jak nie było, tak nie ma. Owszem, jest pozoracja. Taka pozoracja, ze pan główny księgowy największego przekrętu RP śmieje się tej pozoracji w nos.
  Pzdr, TJ

 398. @ wiesiek :
  „Mieliśmy kompletną, prawie samowystarczalną gospodarkę.”
  I właśnie dlatego mieliśmy taki poziom życia jak mieliśmy. Bo gospodarka była nastawiona „do wewnątrz” a nie na zewnątrz. A to prawie oznacza, ze musieliśmy się posiłkować importem, przy zbyt małym eksporcie. Co najmniej od lat 70-tych bilans handlowy Polski był ujemny.

 399. „Mieliśmy kompletną, prawie samowystarczalną gospodarkę.”
  I kompletnych jej beneficjentów, podcierających się z braku papieru toaletowego, (za) żółtymi firankami.
  Dziś siejących tym swoim pomazaniem z przeszłości, na blogach.
  PS Oczywiście, w CCCP, nie jak w PRL, wzorcowo dla idei podcierano się kulturą, czyli ‚Prawdą’, co dowodzi nieskończonej wyższości i kultury i prawdy, oraz niedoścignionej odporności samowystarczlnych i kulturnych ekonomicznie, przodujących wiesiom dup.

  Ktoś jeszcze widzi potrzebę komentacji zacytowanego, kompletnego i samowystarczalnego bredzenia propagndowego wiesiobota?

 400. Mad Marx
  12 marca o godz. 18:50

  Na tym właśnie polegał system Żelaznej Kurtyny.
  Na odcięciu konkurencyjnych od rynku swiatowego, który był do lat 90′ w pełni kontrolowany przez zachód.
  Wyizolowane kraje mogły polegać jedynie na sobie.
  Elementy tego masz dalej utrzymane w przypadku Kuby, Korei Pn. Iranu.
  A potem media krzyczą, że jest tam bieda z nędzą….
  Jaka przyczyna?
  Sankcje gospodarcze.

  Kraje prozachodnie, nawet z dyktaturami, takich restrykcji nie miały.
  Chyba że zmieniały orientację.
  Wówczas, zmieniano im rządy na bardziej prozachodnie…..
  Casus Sukarno, Noriegi, Parka, Mossadeka, powinien dać do myślenia.

  Wbrew teorii wolnego rynku, okazuje się, ile barier muszą pokonać rożne kraje spoza Centrum, by zdobyć dostęp do rynków krajów rozwiniętych.
  Bez woli politycznej to niemozliwe.
  Dostęp do ich rynków, jest równiez przez Zachód blokowany dla krajów trzecich.
  Całą tę układankę burzą Chiny, bezczelnie wchodząc na zastrzeżone dla firm zachodnich rewiry.
  Kraje rozwijające się, otrzymały alternatywę, z której skwapliwie korzystają.
  Chińska konkurencja burzy dotychczasowy klientystyczny porządek światowy.
  Nagle trzeba nie dyktować warunki wymiany, ale realnie konkurować na rynkach trzecich z przeciwnikiem, którego nie da się do niczego zmusić.

  Tak to mniej więcej widzę.

  Ps.
  Na Forsalu masz analizę ekonomiczną wolnych niedziel na Węgrzech.

 401. Odgradzanie sie od „wolnego swiata” było gospodarczo i politycznie słuszne , bo przecież ten niby „wolny świat” przyniósł Europie Wschodniej tylko biedę i wyzysk ?
  Patrz współczesna Polska.

 402. Czy Syria jest bezpiecznym krajem? Grupa polityków z partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) postanowiła się o tym przekonać i udała się do kraju zniszczonego przez wojnę.

  Pomimo wyraźnych zaleceń niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby powstrzymać się od podróży do Syrii, kilku polityków z „Alternatywy dla Niemiec” na własne ryzyko udało się do tego kraju, za zgodą zarządu partii, którego jeden z członków, Frank Pasemann, wszedł w skład grupy. Inicjatorem wyprawy został Christian Blex, polityk z Landtagu Nadrenii Północnej — Westfalii.
  https://wolnemedia.net/prezentacja-sytuacji-w-syrii-w-mediach-jest-niezgodna-z-prawda/
  ========

  Poczynią zapewne ciekawe spostrzeżenia.
  Na przykład, tyczace wiarygodności przekazu medialnego……
  Moze być zabawnie.

  Ps.
  Faktem jest że pojechali, spotykali się z różnymi ludźmi.
  Jestem ciekaw, co po powrocie będą mówić.

 403. @Gekko 19:09,

  NIEWOLA

  W panstwie totalitarnym
  Wolnosc
  Nie bedzie nam odebrana
  Nagle
  Z dnia na dzien
  Z wtorku na srode
  Beda nam jej skapic powoli
  Zabierac po kawalku
  (Czasem nawet oddawac
  Ale zawsze mniej niz zabrano)
  Codziennie po troche
  W ilosciach niezauwazalnych
  Az pewnego dnia
  Po kilku lub kilkunastu latach
  Zbudzimy sie w niewoli

  Ale nie bedziemy o tym wiedzieli
  Bedziemy przekonani
  Ze tak byc powinno
  Bo tak bylo zawsze III.83

  Kornel Filipowicz

 404. ozzy
  12 marca o godz. 20:04

  Gotowanie żaby…..

  Od 11 września, sporo tej wolności już odebrano wolny społeczeństwom.
  W imię jego dobra, oczywiście.
  Zachodnia żaba budzi się, poprzez ruchy populistyczne.
  Co bardzo nie podoba się gotującym.

 405. Afd
  1. Deutschland erwache aus deinem bösen Traum!
  Gib fremden Juden in deinem Reich nicht Raum!
  |: Wir wollen kämpfen für dein Auferstehn!
  Arisches Blut soll nicht untergehn! 😐

 406. „Żelazna kurtyna” uczyniła z Polski kraj samowystarczalny i przyczymiła się do gwałtownego rozwoju kraju.
  Autarkia gospodarcza zapewniła Polsce obronę jej majątku , który w całości mógł byc przeznaczony dla poprawy warunków życia ludnosci i był skutecznie chroniony przed kapitalistyczna grabieżą .

 407. ozzy
  12 marca o godz. 20:04

  Dziękuję, że przy mojej skromnej okazji taki cytat (!).
  Trafny Filipowicz, bo optymistyczny.
  Zakłada, że wolność się nam odbiera, a potrzeba do tego aż totalitaryzmu.
  Prawda jest o piekło gorsza – sami uwolnieni, wolność z pogardą wyrzucamy do kosza, w obronie przed spojrzeniem w lustro.

 408. Prosze przeczytac program Alternative für Deutschland (dostepny w j.angielskim, hiszpanskim i rosyjskim) – jakze koresponduje z piesnia w/w

 409. @Gekko

  zauwaz, ze tekst byl napisany w 1983 a od tego czasu wiele sie zmienilo – caly dorobek wolnosciowy po 1989 az do objecia rzadow przez obecna ekipe – trafil szlag.

 410. Juz nawet W I Lenin mowil, ze dyktatura to „wladza opierajaca sie nie na prawie, nie na wyborach, lecz bezposrednio na sile zbrojnej” i miala jedyne usadadnienie dla siebie, ktore czeroala stad, ze realizowala interesy mas pracujacych – zwana tez „dyktatura proletariatu”. Oczywiscie od czasow Lenina, kiedy to mowil wladze panstwowe w demoludach wtpracowaly wlasne rozwiazania prawne a takze procedury, ktore legalizowaly ich dzialalnosc. Jednakowoz merytorycznie sprawa nie zmieniala sie.
  Klasa rorbotnicza w rozny sposob cofala rzadzacym swoje upowaznienie do sprawowania wladzy. Mozna o tym dlugo pisac, a chociazby Poznan 56, Wybrzeze 70
  czy Solidarnosc.

 411. ozzy
  12 marca o godz. 20:30

  Zauważyłem.
  Nie zmienili się wszakże Polacy, lecz naświetlenie ich wolnością zgasiło ślepą wiarę, wynikającą z ciemności czasów ’83.

  Wtedy ostatnio czytywałem rodzimą poezję.
  Potem już tylko Świetlickiego, bezwyznaniowca… 😉
  Uszanowania.

 412. Może jednak trzeba było zostawić po 1989 rezerwat socjalizmu dla tych, którzy nie mogą żyć bez kartek, bez talonów, bez kolejek, bez dtv i bez szarego papieru toaletowego ?

  Ciekawe kto zafundował nam żelazną kurtynę… Może i Churchill jako pierwszy użył tej analogii, do zaistniałej sytuacji w Europie, ale instalacja kurtyny, to raczej wymysł i dzieło sowieckie. To nie Amerykanie nie wpuszczali do ich strefy okupacyjnej, to raczej Sowieci nie wypuszczali ze swojej.

  Poza tym ta peerelowska gospodarka wcale nie była taka samowystarczalna. A co z RWPG, zwłaszcza od kiedy przyśpieszono integrację demoludów, często z negatywnymi tego konsekwencjami dla krajowych producentów, a wszystko w ramach czegoś, co w nomenklaturze demoludów nazywało się międzynarodowym podziałem pracy ?

 413. Z dystansu
  12 marca o godz. 19:51

  Dodaj zadlużenie, uzależnienie od zachodniego kapitału, wyprzedaż zasobów, absorpcję wykwalifikowanej siły roboczej.
  Czysty biznes.
  Dla kogo?

  Oczywiście, są plusy.
  Które zaczęły po 25 latach się ujawniać.
  Włączenie w zachodni obieg gospodarczy, przynosić zaczęło profity.
  Tyle, że minęło pokolenie…..

  W każdym razie, wzbogaciliśmy się na tyle, że znów chcą nas wydoić- bo jest z czego.
  Kasa na zbrojenia i odszkodowania.
  Do wzięcia.

 414. Jacobsky
  12 marca o godz. 20:54

  Tak tylko k’uściśleniu.
  Nic, ale to nic w PRL-u, co było bardziej złożone niż konstrukcja cepa, nie powstawało bez „wkładu dewizowego” (czyli kradzieży lub importu).
  Łącznie ze sznurkiem do snopowiązałek (sizal) i papierem toaletowym (bleecher).

  I rzeczywiście, aby zdekonstruować polemicznie notoryczne a bezczelnie prostackie kłamstwa wieśiowego cepa-propagandysty, należałoby zamieścić rozpiskę prl-owskiej technologii utylizacji kupy; ta tiechnika też była wykradziona prez Dept. I MSW (p. publicznie dostępne wspomniena agentów).
  Co sprowadza sens dezawuacji najekskremalniejszych bzdur do babrania się w nich (i o to chodzi botowi).

  Polemiki, polemiki, tkliwe asenizatyki. 😉

 415. Opinie filozofów o Polsce:
  Jerzy Jedlicki – stworzono cywilizację podłości
  Tadeusz Gadacz – nasze czasy to czasy bezwstydu.
  Podłość i bezwstyd wywodzą się ze spuścizny Solidarnościowej.
  Czyli stworzone śmierdzące gówno.

 416. Śmiertelne ofiary Nord Stream II. http://www.informationclearinghouse.info/48970.htm
  Tych ofiar będzie więcej, gdyż tej rury nie lubi siajej.

 417. @Jacobsky

  System zarzadzania gospodarka socjalistyczna (!) powstawal wtedy na podstawie decyzji centralnych, a jego wady – tak samo jak bledne decyzje planistyczne obciazaly centralne kierownictwo polityczne.Byl wiec pewien uklad wspolzaleznosci dzialan ludzkich rzadzony prawami struktur organizacyjnych. Z jednej strony mechanizmy ekonomiczne a z drugiej mechanizmy administracyjne, ktore zastepowaly te pierwsze. (pisala niegdys o tymJadwiga Staniszkis w „Antynomiach organizacji”, 1976)
  Nie miejsce tu, by kontynuowac powyzsze.
  Konformizacja elity politycznej bez watpienia umacnia pozycje autokratycznego przywodcy i mozna zapomniec o krytyce jego koncepcji programowych.

 418. W Gazecie Wyborczej (Duży Format) Krzysztof Varga urodzony w marcu 1968 roku (narodowość szlachetna, polsko-węgierska) „przybliża” czytelnikom postać pułkownika Zbigniewa Załuskiego, Polaka, patrioty, urodzonego na Wołyniu w 1926 roku, deportowanego do Kazachstanu, biorącego udział w walkach z Niemcami i bandami UPA, odznaczonego trzy razy Krzyżem Walecznych. Już ten fragment życiorysu pozwala widzieć człowieka, rodaka, bohatera, a przecież Zbigniew Załuski niczym nie splamił munduru polskiego żołnierza, był pisarzem, był wzorowym obywatelem. Łatwo szydzić z kogoś kto nie pasuje do dzisiejszego obrazu tamtych czasów, do historii malowanej na nowo, ale gdzie to źródło „antypolonizmu” w twórczości żołnierza – bohatera. Ten felieton powinno się czytać inaczej, cieszyć się z nieprzeciętnych ludzi tamtych czasów, bo takich jak pułkownik Zbigniew Załuski nie było wielu.

 419. Wiesiek jest lamerem w sprawach gospodarki socjalistycznej czerpiącym wiedzę o niej z sentymentalnych wspomnień beneficjentów PRLu oraz z propagandowych bryków wytwarzanych w internecie w celu prezentowania historii oszukanej, odwróconej, pokazującej że gorsze było lepszym, uboższe bogatszym, a w ogóle to było równiej, swobodniej, na miarę, pełniej, itd.

  Oto Wieśka „poglądy”, czyli prawdy wiary zaczerpnięte z witryn narodowo-faszystowsko-sentymentalno-radzieckich:

  1) Wolność, to abstrakcja niepotrzebnie rozdmuchiwana przez liberałów, zamazująca ludziom perspektywę nowego państwa.

  2) Prawa człowieka, to bariera hamująca rozwój, piasek rzucany w tryby gospodarki, wprowadzający nieporządek w państwach, przyczyniający się do rozwoju szkodliwej globalizacji.

  3) Ekonomia, to nie nauka, tylko zbiór banksterskich reguł i sztuczek, dzięki którym całe państwa tkwią w pułapce długu, a pieniądz jest nic nie wart poza wartościami nadawanymi mu dowolnie przez banksterów, w celu okradania reszty świata,

  4) Chiny są szlachetną konkurencją i wyzwaniem dla upadającego anglosaskiego świata. Chiny nie dbają o takie szczegóły jak wolność, czy prawa człowieka, bo Chiny są krajem mądrym i pięknym, nie ma tam pieniądza dłużnego ani wirtualnego, chyba, że USD, który jest trzymany w Chinach, by osłabić USA i zdemonopolizować system walutowy USD. Itd.

  5) Świat anglosaski (cokolwiek to może oznaczać, lecz najczęściej oznacza zbiór: USA plus Izrael plus zachodnia Europa), w którym tkwi przyczyna całego zła na Ziemi, upada.

  Wieśkowa metoda myślenia o ekonomii, o polityce z najwyższym trudem sięga opłotków internetu, i nawet w chwilach wyjątkowo natężonych refleksji, nie jest w stanie przebić się dalej niż do witryn faszystowskich, neofaszystowskich i różnych klubów inteligencji polskiej. Wiesiek staje się ich wielbicielem, propagatorem, wyznawcą, a w końcu duchowym współuczestnikiem przyznającym sobie tytuł „nauczyciela geopolityki na EP”.
  Wiesiek kilka lat temu intensywnie żeglował na EP w nurcie wyjaśniania ludowi wszelkiemu, dlaczego w Protokołach Mędrców Syjonu ”stoi” sama prawda o Żydach bez względu na to, czy protokoły te są prawdziwe, czy fałszywe.

  Wiesiek niezmiennie twierdzi, że prezentuje tylko poglądy, ciekawe poglądy i że na blogu EP jeszcze nikt nie podważył słuszności jego tez, założeń, wskazówek i wniosków. Ba, nikt nie wdał się z nim w dyskusję, ponieważ wszyscy poza Wieśkiem czytają zbyt mało, mają czoła niezroszone myśleniem, pozamieniali się z kimś na głowy, nie potrafią kojarzyć, a chcą konkurować z Wieśkiem w sztuce analizy rzeczywistości, gdzie Wiesiek wysoko na górze, a te punkciki na dole, do blogowicze EP.
  Pzdr, TJ

 420. o Zbigniewie Zaluskim

  Andrzej Kijowski w swoim dzienniku napisał o nim:

  „historyk, mitoman polityczny i sadysta, rad dowodzący swej wyższości politycznej nad środowiskiem, do którego czuje, że nie dorasta.”

  W przeciągu kilku lat Załuski znacząco zbliżył się jednak do wpływowego środowiska partyjnej frakcji „partyzantów”, czyli skupionej wokół Mieczysława Moczara grupy byłych bojowników GL/AL, części żołnierzy 1 Armii i podziemnych działaczy PPR, którzy propagując idee narodowo-komunistyczne zdobyli sobie mocne poparcie partyjnych „dołów”. Siedem polskich grzechów głównych doskonale wpisywało się w ten nurt myślenia – hołubienie bojowego czynu komunistów i łączenie go z szerszą tradycją polską dawało nie tylko dobrą „legendę” całej frakcji. Moczar, jako prezes Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, starał się włączać w swoje działania również AK-owców i żołnierzy innych niekomunistycznych formacji z czasów wojny.

 421. Przyrost PKB okupiliśmy- tak jak kilka innych krajów- spadkiem populacji.
  Historia osądzi, czy koszty były warte zysków.

  A papier toaletowy sprowadzamy z Włoch….
  W naszym kraju jest jedynie cięty.
  Jest to zdecydowanie postęp….

  Miarą postępu, jest też poziom bezrobocia wśród młodych.
  Szczególnie na południu Europy.
  Ciekawe będą wyniki, za kilkadziesiąt lat.

 422. Z dystansu
  12 marca o godz. 20:26. Likwidacja wolnego handlu przez prezydenta Georga Waszyngtona, wedlug planu opracowanego przez Aleksandra Hamiltona, uczynily z usa najwieksza potege przemyslowa, ktora byla w stanie pokonac niemiecka machine wojenna i ocalic Zydow od calkowitej zaglady.

 423. @ wiesiek :
  „Na tym właśnie polegał system Żelaznej Kurtyny.
  Na odcięciu konkurencyjnych od rynku swiatowego, który był do lat 90′ w pełni kontrolowany przez zachód.
  Wyizolowane kraje mogły polegać jedynie na sobie.”
  I w ramach tego wyizolowania szwedzki przemysł stalowy bazował na polskim węglu a polski na szwedzkiej rudzie. W ramach tego samego wyizolowania polska FSO w latach 60-tych kupiła od włoskiego FIATa licencję na produkcję samochodu osobowego, że nie wspomnę o latach 70-tych, kiedy wymiana handlowa z krajami zachodniej Europy systematycznie rosła. Przez cały czas po wojnie, nie licząc okresu stanu wojennego Polska miała w USA Klauzulę Najwyższego Uprzywilejowania w stosunkach handlowych. Nie porównuj tego z Kubą, z którą po rewolucji USA stosunków handlowych w ogóle nie utrzymywały.

 424. @ wiesiek :
  „Przyrost PKB okupiliśmy- tak jak kilka innych krajów- spadkiem populacji.
  Historia osądzi, czy koszty były warte zysków.”
  Czyli wzrosła wydajność pracy- mniej ludzi produkuje więcej. To jest tendencja właściwa wszystkim krajom gospodarczo rozwiniętym . W krajach, w których populacja szybko rośnie proces jest odwrotny- PKB na głowę mieszkańca spada, rośnie za to bezrobocie.

 425. ozzy
  12 marca o godz. 21:46
  Jednostronne podejście do tematu bywa mylące. Dzisiaj obrywa PRL i jego przedstawiciele. Pułkownikowi też pewnie grozi ustawa degradacyjna skoro jego oponent, o którym piszesz został uhonorowany pośmiertnie przez Lecha Kaczyńskiego. Urodzeni wiele lat po wojnie zupełnie nie czują bluesa. Dzisiaj nawet 19. Rocznica wstąpienia Polski do NATO to już nie ta sama bajka, nie ci sami politycy, wszystko zamazane. Takie czasy

 426. ls42

  jak malo wiesz o „oponencie” ?
  Polecam raczej plk Zaluskiego zestawic z Machejkiem albo Walichnowskim

 427. @ tejot

  tejocie, ładnie i elegancko, ze swadą i czułym, zjadliwym sarkazmem piszesz o wiesiu i jego bełkocie.
  Piszesz raz na trzy tygodnie.
  Wiesio zamieszcza kilkanaście kupek „przemyśleń” dziennie.
  Nie przypadkiem, tu chodzi o marksistowską ekonomię ilości, co przehodzi w jakość.
  Akurat to prawda, tylko że w „ty jakości” nie chodzi o ilość sznurka w kupce wiesia potrzebną do powieszenia się na nim ludzi rozumnych, ale o wrażenie rozumu, ze wkoło tyle sznurka, że czas się po-wiesić.
  Pisanie i dowodzenie o sznurku, ża parciany, dla celu ilościowego wiesia, jakościowo nie ma znaczenia.
  On robi swoje i wygrywa.
  Tak jak wygrał przez te marksowe internety Trump.
  Chcesz Trumpa na gumnie, służ wiesiowi du…mnie. 😉
  I tyle.
  Pzdr.

 428. ozzy
  12 marca o godz. 22:44
  Faktycznie niewiele bo na wszystko nie starcza czasu, ale ambitnie zabiorę się do uzupełnienia wiadomości o Andrzeju Kijowskim. Feliks Walichnowski, jeżeli o nim napisałeś też może być interesujący z uwagi na krytykę twórczości Melchiora Wańkowicza, a szczególności książki „Na tropach Smętka”. Był nawet proces sądowy pomiędzy pisarzami. O Władysławie Machejku wiem prawie tyle co nic i na tym poprzestanę. Pozdr

 429. ozzy
  12 marca o godz. 21:46
  Zawistnicy różnie piszą. Załuski był typowym wytworem tamtych czasów. Wybrał postawę radykalnej lewicy, jedynego wyboru jakiego wówczas mądrzy ludzie mogli dokonać. Był patriotą i ciekawym pisarzem o własnych sprecyzowanych poglądach. Dobrze, że je miał. Był współtwórcą polskiej cywilizacji powojennej, jedynego światłego okresu istnienia tego kraju w historii..

 430. @Symetryczny
  12 marca o godz. 14:04

  „Premier oszustem, czy oszust premierem? ”
  Ani jedno ani drugie – po prostu w Polsce nie wypada być bogatym

 431. @Saldo mortale
  12 marca o godz. 14:15
  „Mowienie jednak o dzisiejszym antypolonizmie, gdy zajmujemy godne miejsce w strukturach europejskich jest przynajmniej nieporozumieniem. ”

  MR, czy masz aż tak krótka pamięć, że nie pamiętasz tego co wypisywał tu, na tym blogu, nie o kimś konkretnie, ale o wszystkich przedstawicielach narodu takie np.: kawałki, że nadajemy się jedynie na zmywak do Londynu lub na opiekunki dla zgrzybiałych Niemców, ewentualnie do zbijania europalet podczas gdy Żydzi produkują procesory i systemy rakietowe ? I nie jest to człowiek prymitywny, ale ktoś kogo wspierasz na tym blogu. Czy to jest jakiś narcyzm natywny ? Czyżbyście nie przyswoili nawet PC (political correctness) ?

  Canetti: Trzeba zamilknąć, zanim powie się wszystko. Niektórzy powiedzieli wszystko, zanim jeszcze otworzyli usta.

  Wg Ciebie antypolonizm jest rzekomy, natomiast antysemityzm jest prawdziwy, trwały, ogarniający wszystkich, a nawet jak go nie widać to nie dlatego, że nie występuje, ale dlatego, że jest ukryty. Wcale nie chcę przez to powiedzieć, że go (antysemityzmu ) nie ma, tylko przez tego typu podejście wyzwalasz reakcję, która nie służy temu, aby zapomnieć o wszystkich anty-izmach i poznawać się, zbliżać, a nie dzielić i rozdrapywać bolesne wspomnienia.
  Dodam jeszcze, że pomysł zmiany ustawy o IPN-ie jest dla mnie nie do przyjęcia i wolałbym, żeby IPN został zlikwidowany a materiały przeniesione do archiwum.
  Może byłbyś łaskaw rozważyć UKRYTY antypolonizm ? Szerzy się wokół nas mimo, że go nie zauważasz – jest powszechny 🙂 Strasznie cierpimy kiedy słyszymy polish jokes …

  We are all mamals! Wir sind alle Säugetiere! Nous sommes tous des mammifères!

css.php