Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

7.03.2018
środa

Marcowe notatki

7 marca 2018, środa,

8 marca 2018 roku – 50. rocznica ponurych wydarzeń z 1968 roku. Nie chcę wracać do przeszłości, więc powiem tylko tyle: 8 marca to znakomita okazja, żeby prezydent RP Andrzej Duda lub premier Morawiecki wygłosili znaczące, odważne, pamiętne przemówienie, zarówno o komunistycznym bezprawiu, jak i o stosunkach polsko-żydowskich.

To szansa, by naprawić to, co zostało w ostatnich tygodniach zepsute. By odzyskać szacunek i sympatię dla naszego kraju. Panowie, trochę odwagi, zamiast brnąć w kłamstwa i wykręty, w kombinacje w rodzaju „kiedy Polska była Polską”, a kiedy nią nie była, kto więcej cierpiał, kto więcej ratował, a kto denuncjował, o wiele prościej byłoby wstąpić na drogę prawdy. To tyle na ten temat.

Z innej beczki: Andrzej Gajcy i Andrzej Stankiewicz z Onetu zasługują na nagrodę, może nie tak zawrotną jak przyznawała sobie i swoim ministrom premier Szydło, ale wysoką. Panowie dotarli bowiem do dokumentów, z których wynika, że do czasu załatwienia nowelizacji ustawy o IPN prezydent i wiceprezydent USA nie zamierzają spotykać się z polskim prezydentem i premierem. Mimo że rzeczniczki obu stron gorąco zaprzeczały, to ich dementi stanowią właściwie potwierdzenie rewelacji polskich dziennikarzy.

Z dokumentów wynika, że 20 lutego ambasada polska w Waszyngtonie zawiadomiła MSZ, że podczas spotkania dyplomatów polskich z ważnymi politykami i dyplomatami USA (doradczyni prezydenta ds. Europy, pełnomocnik Departamentu Stanu do spraw Holocaustu i zastępca Sekretarza Stanu ds. Euroazji, jeden z najbliższych współpracowników Tillersona) strona amerykańska przedstawiła swoje zastrzeżenia do ustawy, ostrzegała przed ściganiem na jej podstawie obywateli USA (czytaj: prof. Gross i inni), co mogłoby spowodować „drastyczne konsekwencje”, ostrzegali przed wzrostem nastrojów antypolskich w Kongresie, którego zgoda jest potrzebna m.in. na finansowanie wspólnych przedsięwzięć obronnych w Polsce.

Wreszcie strona amerykańska dała do zrozumienia, że do czasu rozwiązania tej kwestii prezydent i wiceprezydent USA nie przewidują spotkania ze swoimi polskimi odpowiednikami. Rzeczniczka Departamentu Stanu zaprzeczała konkretom, ale powtarzała, że zastrzeżenia rządu USA do ustawy są znane i aktualne. Również polska rzeczniczka zaprzeczała, mówiąc niezbyt zręcznie, że spotkania na najwyższym szczeblu nie były planowane, a współpraca we wszystkich dziedzinach rozwija się prawidłowo.

Takie dementi to nic innego jak potwierdzenie rewelacji Gajcego i Stankiewicza, którzy na dodatek ogłosili notatkę na temat stosunków z USA byłego już ministra spraw zagranicznych Jana Parysa. Ten powołuje się na ów dokument z ambasady. Redaktorzy słusznie domagają się odtajnienia notatki ambasady w Waszyngtonie, której kopię posiadają, ale jest to nierealne. Jaki polityk czy dyplomata chciałby z nami rozmawiać, wiedząc, że jutro opublikujemy treść rozmowy?

Uff, nie ma się z czego cieszyć, nie ma miejsca na Schadenfreude, to jest naprawdę bomba, ale niewesoła. Potwierdza, że MSZ jest nieszczelny, wyciekają zeń ważne dokumenty. Co gorsza, mamy katastrofę polskiej polityki zagranicznej – nie tylko chłodne stosunki z Niemcami, Francją, Ukrainą i Brukselą, nie tylko napięcie z Izraelem, ale i konflikt z najważniejszym sojusznikiem – Stanami Zjednoczonymi.

Nie pomogła widocznie seria spotkań wiceministra Magierowskiego (kandydata na ambasadora w Izraelu) w USA, w tym z wieloma organizacjami żydowskimi. Może były na zbyt niskim szczeblu? Z pilną misją typu „damage control” mknie dziś do Waszyngtonu prof. Szczerski, szef gabinetu prezydenta Dudy. Obaj, Magierowski i Szczerski, są inteligentni i elokwentni, ale czy prezes Kaczyński, który rozdaje karty, dał im odpowiednie atuty? Prawdopodobnie trwają „intensywne konsultacje” pomiędzy kierownictwem niezawisłego (?) Trybunału Konstytucyjnego oraz partii i rządu – czy widać światło w tunelu, które przekona Biały Dom i rozproszy zastrzeżenia izraelskie?

W tej chwili trudno mówić, że Polska polityka zagraniczna wstała z kolan, raczej wręcz przeciwnie: przeżywa kryzys, jest na deskach, sędzia liczy, a w narożniku trwają gorączkowe zabiegi nad postawieniem jej na nogach.

Na koniec jeszcze raz apel do prezydenta i premiera: 8 marca 2018 roku będziemy dobrze wspominać, jeżeli Panowie powiedzą prawdę.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 261

Dodaj komentarz »
 1. Dzisiaj usłyszałem:
  „ta władza to melanż sekty religijnej z bandyckim gangiem”
  „to są fanatyczni politycy, przegrają, ale ilu ludziom zaszkodzą”
  „najpierw stworzono wytrych, a teraz będą otwierać te drzwi”
  „spotkałem wielu Polaków, którzy nienawidzą Żydów. Spotkałem wielu Żydów, którzy nienawidzą Polaków, ale spotkałem jednego Żyda, który jest przekonany, że światem rządzą Polacy”
  Dzisiaj przeczytałem:
  Dzisiaj przeczytałem:
  „pytam się, kto miał Beatę Szydło nagrodzić, skoro ona sama najlepiej wie, ile jej się należy? Mogła przecież przyznać sobie znacznie więcej, ale fakt, że umiała się powstrzymać, pokazuje, że nie tylko zna swoją wartość, ale jest też obdarzona skromnością i pokorą”

 2. Andrzej Gajcy i Andrzej Stankiewicz z Onetu zasługują na nagrodę…
  (…)
  panowie dotarli do dokumentów…
  (…)
  mamy katastrofę polskiej polityki zagranicznej…
  etc.

  Niestety, pan Passent stracił u mnie wszelki szacunek.

  I nawet nie zauważa jak pogrąża się z całym swoim towarzystwem, które ponownie źle obstawił…

 3. Z okazji 8 marca pozdrawiam wszystkie Zakonnice.Szczęść Boże.To Siostry a jestem rodzinny.Tak wychowano mnie w kurnej chacie,że szata nie odbiera kobiecości.Apage Satanas.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mad Marx 7 marca o godz. 20:02 pisze:- „W USA Murzyni uzyskali prawa obywatelskie po wojnie domowej. Pomimo różnych szykan posiadali teoretycznie takie same prawa jak inni obywatele USA.
  Podobnie jak w Polsce Ukraińcy, Litwini, Żydzi….”

  Oczywiście, „Jim Crow laws” nie istniały po wojnie domowej ( bo zakończyła się w 1965 roku, czy tak?)

  https://www.youtube.com/watch?v=k0c1c0ZsTLA

 6. Kiedyś na Wołyniu puszczenie smrodliwego bąka przy stole nazywano „żydem”.O kleksie na papierze nie wspomnę.Tak sobie myślę,że Morawiecki idzie w wołyńską tradycję.Ale fizjologia jelitowa to nie dyplomacja mocium panie.Nawet stary Morawiecki błaga synu nie wysadzaj dalej mostów bo Filipiny już wyzwolone.

 7. Zdjęcie „Dziadów”, wielkiego dramatu Mickiewicza, ze sceny, a następnie relegowanie studentów z UW, wywołało protesty młodzieży akademickiej przeciwko władzy komunistycznej, ale nie dlatego, że wyrzucono ze studiów studentów żydowskich, a dlatego, że wyrzucono studentów, a żydki podczepiają się pod te protesty tak, jak ich antenaci usiłowali wykorzystać te protesty do odbudowania swojej pozycji w partii komunistycznej.

 8. „Nie pomogła widocznie seria spotkań wiceministra Magierowskiego (kandydata na ambasadora w Izraelu) w USA, w tym z wieloma organizacjami zydowskimi.”

  Przeciez to proste jak konstrukcja cepa. Czy oni sa juz kompletnymi idiotami? Co chca udowodnic i do czego chca przekonac. Po jaka cholere tego Magierowskiego i Szczerskiego wysylac na wycieczke z pustymi rekami? Czy oni nie wiedza czego chce (i slusznie) Ameryka i Izrael?
  Wycofac po prostu to g… z Trybunalu Konstytucyjnego i po problemie. Oczywiscie, trzeba jeszce jakies patriotyczne brednie w TVPiS i u Rydzyka dla „ciemnego luda” przygotowac, ale wiadomo, ze je lyknie.

 9. Cytuje: „Na koniec jeszcze raz apel do prezydenta i premiera: 8 marca 2018 roku będziemy dobrze wspominać, jeżeli Panowie powiedzą prawdę.”
  Komentarz: Jeszcze jest za wczesnie na Prawde. Prawda, do ktorej przez wiele lat zmierzala Nadkomisja bylego Ministra MON, Antoniego Macierewicza zostanie nam objawiona 10 kwietnia 2018. Bedzie to Globalna Totalna Jedynie Sluszna Prawda o trzech bezszelestnych wybuchach z podaniem nazwisk sprawcow-zamachowcow…

 10. @Ryszard Kubaszko

  „zydki”

  Sprobuj zajarzyc, zasrana kupo naziolskiego gówna, że jak nie masz Hansa do pomocy to twoj smierdzący bluzg wraca do ciebie z nawiązka.

 11. Apologeci polityki zagranicznej PiSu opartej na krętactwach, paleniu głupa oraz na nieśmiertelnym schemacie pójścia w zaparte – pańskiego płaszcza nie ma i co mi pan zrobisz.
  Polityki, z której wieje amatorszczyzną, głupotą i zajadłością (wrogością do świata) nadawaną jej przez głównego machera, który wszystkim kieruje, za nic nie odpowiada, a w razie problemów, które sam stworzył, wystawia do odpowiedzi swoje marionetki, które wiją się, grożą prokuraturą za „ujawnienie”, lawirują i dorabiają do faktów niestworzone historie.
  Wypisz wymaluj jest to ten sam styl, w którym PiSowski aparat propagandowy zamienił katastrofę komunikacyjną smoleńską na wielowybuchowy zamach termobaryczny.

  W PiSie wszystkie instrukcje, interpretacje, nakazy i zakazy płyną od jednego człowieka – Jarosława Ka. A że to jest gość bardzo mało rozgarnięty jeśli chodzi o politykę, w szczególności politykę zagraniczną, to mamy to co mamy. Jarosław Ka podstawia w miejsce polityki swoje manipulacje i zmusza swoich współpracowników by powielali je słowo w słowo jako mądre, zwycięskie posunięcia i dzięki takiemu posłuszeństwu poczytuje on siebie jako męża stanu, wybawiciela Umęczonej od monowładzy.

  Cóż to za tajemnicze słowo – monowładza?
  Monowładza jest to zawoalowany termin określający władzę obcych w Polsce. Nie Anglosasów, nie Rosjan, nie Niemców, tylko tych obcych, farbowanych na polskość, polskojęzycznych, którzy wyrządzili wielką krzywdę duchową narodowi polskiemu, co na EP było dwa razy przypomniane.
  Pzdr, TJ

 12. Pan, panie Passent pyta, a radio Erewań odpowiada, głosem przmiera Morawieckiego, dziś:

  „Często dzisiaj słyszymy, że Marzec’68 powinien być naszym powodem do wstydu. Ja uważam, że przede wszystkim Marzec’68 dla Polski, dla Polaków, którzy walczyli o wolność, powinien być powodem do dumy, a nie powodem do wstydu”(http://www.tvn24.pl)

  Czyżby i w tym przypadku do tej narracji szyderczo odpowiadającej na Pana oczekiwania, a czyniącej z Polski pośmiewisko bezwstydu, „podłączyły się żydki” – by zacytować reprezentatywny dla bloga głos podniesiony z polskich kolan aktywu patriotycznego?
  To już chyb pytanie retoryczne, do omówienia na dworcu Gdańskim.
  Jest to bowiem głos premiera kraju dumnego z rasizmu, gdzie nie ma, jak za Gomułki, ‚miejsca na antysemityzm’, ani tym bardziej na leżących u jego przyczyn ‚żydków’.
  Do zobaczenia (co było).

 13. Pisanie „żydki”, podobnie jak „polaczki” jest niedopuszczalne, mam nadzieję, że Ryszard Kubaszko zniknie z tego bloga.

 14. @Gekko

  „Jest to bowiem głos premiera kraju dumnego z rasizmu, gdzie nie ma, jak za Gomułki, ‚miejsca na antysemityzm’, ani tym bardziej na leżących u jego przyczyn ‚żydków’.”

  Dziwna sprawa, bo ta tym blogu „moderacja” blokuje komentarze zawierajace zupelnie nieobrazliwe slowa jak np „a.b.s.o.l.w.e.n.t”, „p.o.z.e.w” czy „Ro.o.m.a.n” – ale poslugiwanie sie naziolskim hejtem („zydki”) jest cacy i oki. Jeszcze dziwniejsza, ze zaden hejter i zaden spec od robienia klaki neonazistom (jak np IHR) nie ryzykuje, ze dostanie bana. Nie daj Boze jednak niegrzecznie odpowiadac hejterom – „moderacja” knebluje bez litosci.

  A tak w ogole to chyba ty, gostek, na spole z taka jedna @Nefer, posluzyles sie donosem na blogu Kowalczyka? Cztery szczeble ponizej brunatnego hejterstwa lokuja sie spece od pisania donosow.

 15. danielpassent
  7 marca o godz. 21:53
  Sam nie zniknie, facet wielce niehonorowy, trzeba zbanować tę kreaturę na amen.
  Pzdr.

 16. Z perspektywy lepiej widać, ale co mogą dzisiaj powiedzieć ci dopiero urodzeni, skoro przekaz jest jak z dokumentu przemielonego na niszczarce. Adam Michnik w tvn24 mówił o osobistym doświadczeniu z marca 1968 roku. Miał propozycję wyjazdu z Polski, ale odmówił warunkowo. Warunkował wyjazd z Polski wcześniejszym wyjazdem przesłuchującego go Polaka do Moskwy i wrócił do karceru. Jednak nie powiedział, że odmówił bo kochał Polskę, ten nasz ubogi kraj i jednocześnie piękny „malowany złotem, posrebrzany żytem, gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała”. Faktów nie kwestionuję, niemniej mam własne oceny podejścia do tematu. Osobiście wracam do 1939 roku. „Jest 14 września”, napisał Melchior Wańkowicz w książce „Droga do Urzędowa” i dalej”11 Dywizja została oskrzydlona przed tygodniem na swych pozycjach nad Wisłoką i odskoczyła sześćdziesięciokilometrowym marszem jednego dnia… Ósmą dobę przesuwa się Dywizja na wschód w nieustannym boju, który wypełnia każdą z dwudziestu czterech godzin… Ani jednego samolotu, zerwana łączność, przecięta komunikacja z sąsiednia armią. Nie ma tyłów, nie ma zaopatrzenia… Generał Sosnowski patrzy w oczy żołnierzy i widzi ten sam błysk, z którym wczoraj pod Łętownią przebili się na bagnety. – Wytrzymacie chłopcy?…… Wytrzymamy, panie generale!”

 17. Moderacja…
  Tak, moderacja jest na czasy moderate, a brak moderacji motłoch rozzuchwala.
  To są czasy na zdecydowanie a nie dyplomację wobec świństwa.
  Cieszy mnie, że Pan Redaktor Passent zabrał głos – i oby zabrał go, zgodnie z regulaminem, plewiącym sie tu kanaliom.
  Panie redaktorze, dziękuję za Pana udział w reportażu tvn24 o Marcu – kapitalna relacja z negocjacji z plecami Olszowskiego.
  Przesyłam Panu wyrazy szacunku i sympatii, oraz wsparcia w zdemarcowaniu bloga – za pomocą banów.

 18. @Gekko

  .. sie madrzy.

  A tak w ogole to chyba ty, gostek, na spole z taka jedna @Nefer, posluzyles sie donosem na blogu Kowalczyka? Cztery szczeble ponizej brunatnego hejterstwa lokuja sie spece od pisania donosow.

 19. „Żydowska, odsunięta od koryta, frakcja w partii komunistycznej chciała wykorzystać niezadowolenie polskiej młodzieży akademickiej z powodu komunistycznego ograniczenia wolności”

  Klamiesz, katoliku. Lzesz jak sobaka. Fajnie jednak ze zarowno ty jak i liczne rzesze tych twoich urwal ziomow, takze takich na wysokich stanowiskach, pyszni sie i chelpi smierdzaca czystka etniczna, w ramach ktorej te twoje ziomy wypedzily dziesiatki tysiecy Zydow z ich kraju rodzinnego. Smierdzaca nienawisc i awriacki hejt jakos wiele nie daly – poltora roku i juz sie okazalo, ze same w sobie czystki etniczne jakos zadnej lodowki nie napelnia.

  Teraz ten twoj kraj jest juz prawie zupelnie judenrein, jak na parteitagu w Norymberdze – ale chyba sie szykuje nastepna czystka. Wiele do czyszczenia nie ma, poltora tysiaca Zydow na czterdziestomilionowy narod, liczac po naziolsku (znaczy po norymbersku) to moze sie z szesc tysiecy nazbiera (jeden dziadek albo jedna babka). Tyle ze bedzie problem, ten sam co juz byl z wolinska i z S.Michnikiem. Jak wszystkich wyniesiecie na kopach to juz zupelnie nie bedzie komu dochromolic.

  A jak bedziecie za dlugo kombinowac, jak ten kon pod gorke – to sami wam spitola. Jest Szengen, nawed odebranie paszportu wiele nie daje, granice mozna przekroczyc gdziekolwiek. Jak nie skoszarujecie wszystkich podejrzanych o niearyjskosc w jakims „miejscu odosobnienia”, to sie moze okazac, ze w ramach kolejnych „wydarzen” dochromolic bedzie mozna co najwyzej paru sedziwym redaktorom. Bo reszta zdazy dac dyla.

 20. danielpassent
  7 marca o godz. 21:53
  Popieram , ale tez mam nadzieje , ze tak samo bedzie potraktowane pisanie „zasrana kupo naziolskiego gówna,” i nie pisze tego dlatego , ze ono jest akurat naziolskie

 21. Jaja jak berety. Odlot. „Moderacja” puszcza bezproblemowo rewelki niejakiego K.u.b.a.s.z.k.o. Ale odpowiedziec palantowi nie wolno – bo „moderacja” blokuje komentarze zaadresowane do w/w palanta.

 22. @ teodor, 7 marca o godz. 21:58

  Pan się prosi, więc donoszę: cytowany przez Pana ustawicznie casus zbanowania Pana postów słanych jako Radziłow-Jedwabne na blogu red. Kowalczyka był postulowany również przeze mnie.
  W jakim i jak bardzo regulaminowym trybie to zrobiono, cytowała nefer.
  Pan wypowiadał się tam w formach łamiących regulamin obraźliwych i niegodnych, a wręcz prowokacyjnie dyskredytujących sprawę, w jakiej rzekomo Pan występuje.
  Kontynuuje Pan ten wątek i formy także na tym blogu.
  Cel, proszę pana nie uświęca środków, a Pan odbiera sobie zdolnośc honorową ignorując to morale.
  Stąd mój komentarz wyjątkowo przy żałosnej okazji Pana, lecz w istocie w obronie haniebnymi słowy ustawicznie tu oczernianej przez Pana nefer i wspólnoty bloga Kowalczyka.
  Respondez non svp.

 23. @olborski

  Gostek, sprobuj zajarzyc, ze adresow IP u nas dostatek. Rozumiem oczywiscie, ze jest ci smutno i przykro, kiedy ktos reaguje na na wachmanskie slownictwo. Zalecam skonstruowanie osobnego, aryjskiego Intranetu, z tabliczkami „jude raus” na kazdym laczu. Podobno macie najlepsiejszych na swiecie informatykow, sam w tej waszej prasie czytalem? I ze Polak Potfai?

 24. Cały Daniel Passent: obrusza się i grozi zbanowaniem za użycie słowa „żydki” ale toleruje szambowy bluzg: „zasrana kupo naziolskiego gówna”.

 25. – i co?
  – upiory;

 26. @Gekko

  „donoszę”

  Zgadza sie, kapusiu. Wiadomo, ze donosisz. ‚

  ” zdolnośc honorową … haniebnymi słowy ”

  :-)))
  :-)))!!!!

  Jak kapus – spec od pisania parszywych donosow usiluje sie wypowiadac na temat – hihi „honoru” – to jest po prostu kosmiczny odlot.

  A swoja droga – to jednak sztuka dla sztuki. Nie to co kiedys. Nie zalapiesz sie za swoj donos na glowe cukru i litr spirytusu z laskawej reki hansa.

 27. @supertramp

  „bluzg”

  … poczul sie dotkniety.

  Uderz w stol – supertramp sie odezwie.

 28. Daniel Passent: „…to znakomita okazja, żeby (…) wygłosili znaczące, odważne, pamiętne przemówienie, zarówno o komunistycznym bezprawiu, jak i o stosunkach polsko-żydowskich”

  Tak jak to niezliczoną ilość razy, przez dziesięciolecia, głosił odważnie red. Passent na łamach „Polityki”, jak również w swoich wystąpieniach radiowych i książkach.

 29. etiuda

  darli książki
  i wyrzucali je przez rozbite okna

  papier i szkło
  papier i szkło
  papier i szkło

  tam gdzie i fortepian
  na bruk

 30. Kretyńską ustawę degradacyjną podobno skierowano do komisji, a przecież powinno się wrzucić bezpośrednio do kosza. Senator Jan Rulewski zastanawia się czy minister Błaszczak jest nekrofilem czy nekrofobem, bo przecież będzie musiał grzebać w grobach

 31. Dosc rozrywkowy dzisiejszy felieton: nsjbardziej ujal mnie postulat by premier i prezydent z okazji 8 marca “wystapili na droge prawdy”.
  A co jest ta prawda oceni autor wraz z cala reszta mniejszosci zydowskiej w Polsce? I jeszcze dpt. Stanu USA wraz z p. Grossem oraz p. Saldo Mortale?

  Poniewaz interesy sa sprzeczne to i prawdy sa sprzeczne. Jesli tekst ma byc glosem na rzecz pojednania to, autorze, nie wyszedl.
  Jesli natomiast mial sluzyc do tego by pokazac ze ono mozliwe tylko na zydowskich, nie polskich warunkach( proporcje miedzy “inwokacja do politykow” a reszta) to trafil w punkt.

  I jeszcze jedno: insynuacja pozostaje insynuacja. Nawet jesli koonczy sie znakiem zapytania. Tu w kwestii relacji miedzy TK a Kaczorem.

  ml

 32. Ja bez żadnego trybu: część wyjątkowo jadowitych komentatorów to puste konta FB, czyli trolle albo boty partyjne.

  Proszę zdawać sobie sprawę, że nękają Państwa wynajęci hejterzy lub wręcz maszyny. Proponuję po prostu kasowac i blokować tego typu postaci. Wykrycie ich jest dośc łatwe nawet dla amatora.

 33. Czy ktos wie jakich zmian w ustawie o IPN zadaj USA?

  ml

 34. Pan Maciej G.

  7 marca o godz. 21:11
  neospasmin
  7 marca o godz. 0:07
  Nie filozofuj. Tam wcale nie chodziło o to czy wychwalali czy nie . Oni po prostu należeli do przeciwnego obozy walczącego o władze i wpływy. Jak chce się psa uderzyć to kamień się znajdzie.

  To w kwestii panskiej historii o tow. Orlinskich.
  Oficer sluzby czynnej w obozie walczacym o wladze i wplywy? I to jeszcze w obozie przeciwnym do tych ktorzy sprawuja wladze? Takie rzeczy tylko w Lidlu!!!

 35. @ legat
  7 marca o godz. 21:07

  Tzw Jim Crow laws właśnie były przykładem szykanowania Murzynów przez władze lokalne, wbrew prawu federalnemu. Dlatego napisałem, że Murzyni TEORETYCZNIE mieli takie same prawa jak inni obywatele.

 36. Art63,
  jeśli do mnie pan również pije to ja mogę panu jeszcze bardziej ułatwić wykrywanie „wynajętych hejterów” czy „wręcz maszyny”.
  Oto moja strona, gdzie w drugiej linijce od góry znajdzie pan moje nazwisko:

  https://wizjalokalna.wordpress.com/

 37. Trraz bedzie cwiczenie umyslowe: prosze zaproponowac REALISTYCZNE kroki dla rozwiazania obecnego konfliktu polsko- zydowskiego.

  Co robi Polska a co USA?

  Tylko zastrzegam- nie jezdzimy po extremach: odpowiedz w rodzaju: “USA na mocy umowy ekstradycyjnej wydaja Polsce pana Grossa”
  uzyska u mnie punktacje ujemna.

  ml

 38. A to się prezes wpędził.
  Czy na Kremlu znów strzelają z szampana?

 39. „To w kwestii panskiej historii o tow. Orlinskich.
  Oficer sluzby czynnej w obozie walczacym o wladze i wplywy? I to jeszcze w obozie przeciwnym do tych ktorzy sprawuja wladze? Takie rzeczy tylko w Lidlu!!!”
  Panie Lazarowicz ! Pan mieszkasz w tej Australii chyba od bardzo dawna i mało się pan interesowałeś Polską. Natura nie znosi próżni i nawet w systemach monopartyjnych w obrębie partii rządzącej i jej akolitów powstają różne odłamy i grupy wpływów. Przy okazji- Powstanie Listopadowe wywołali oficerowie w czynnej służbie armii której naczelne dowództwo było w Moskwie. Jakbyś pan nie wiedział to wyjaśniam, że w/w powstanie właśnie przeciwko władzy Moskwy było skierowane….

 40. Pan Mad Marx

  Wydaje mi sie ze panska sugestia ze tow.Orlinskich moznaby zaliczyc do szykujacych powstanie przeciw Moskwie, jest nazbyt daleko posunieta.

  Jesli ktos jest urzednikiem panstwowym, tu oficerem sil zbrojnych to jego etosem jest sluzyc panstwu a nie kontestowac jego polityke. Jesli chce robic to ostatnie to idzie najpierw do cywila. Jesli tego nie zrobil to jest z wojska wyrzucany.
  Tak jest w przypadku panstw Zachodu i wszystkich innych. PRL konca lat 60’ nie jest tu wyjatkiem.

  ml

 41. neospasmin
  7 marca o godz. 22:53
  Co ja poradzę na to że ty nic z tej polityki nie kapujesz?

 42. neospasmin
  7 marca o godz. 22:47
  Byc moze domagaja sie zamiany trzech lat wiezienia albo grzywny na 10-cio letni zakaz wjazdu do RP , zakonczenia sledztwa p. Grossowi i przyznania autorowi ‚Holokaust Industry’ (Finkelstajn?)) polskiego obywatelstwa …

 43. Mam pomysl na “detente”:

  Administracja USA wydaje deklaracje ze dolozy szczegolnej uwagi by twierdzenia o polskim udzisle w zagladzie Zydow wiecej sie nie pojawialy.
  W szczegolnosci wyda, uzgodniony ze strona polska, okolnik do amerykanskich urzednikow panstwowych, tlumaczacy co w opisie historii II ws jest niedopuszczalne.

  ml

 44. P. Olborski
  A co z ekstradycja Pewnego Znanego Rezysera?
  Tego tez sie domagaja w ramach odszkodowania za zaglade?
  ml

 45. neospasmin
  7 marca o godz. 22:59

  Trraz bedzie cwiczenie umyslowe: prosze zaproponowac REALISTYCZNE kroki dla rozwiazania obecnego konfliktu polsko- zydowskiego.”

  A co pan na takie cwiczenie , umyslowe lub każde inne , żeby przestał pan wtrącać się w sprawy nieswojej ojczyzny ?

  Ma pan nową . Stara się panu nie nadawała . Ok , więc proszę z łaski swojej zająć się sprawami nowej .

  Jak tam panskie działania w zakresie penalizacji ” pederastii ” w Australii ? czy juz pan wszczął ogólno=australijskie referendum na intencję delegalizacji stosunków nieheteroseksualnych ?

  Prezentuje pan prorosyjską , putinowską ” piątą kolumnę ” Moskwy w Polsce . Nie wiem czy jako ” pozyteczny idiota” , wogole idiota , czy za forsę . Proszę zniknąc .

 46. Panie redaktorze – przyłączam się do sugestii @Gekko aby odebrać możliwość wypowiadania się tu na Pana blogu zarówno @Ryszard Kubaszko,jak@teodor.To bardzo ważne,aby na blogach Polityki takie osoby nie miały wstępu. Nienawiść i chamstwo można zauważyć wszędzie,niech przynajmniej tu będzie inaczej. To wielka prośba…

 47. prezydent i wiceprezydent USA nie zamierzają spotykać się z polskim prezydentem i premierem

  …podczas gdy w tym samym czasie w Waszyngtonie przyjmowany jest z honorami i fetowany Netanyahu.

  Ale cóż w tym dziwnego, że Amerykanie wolą się spotykać i przymilać do kryształowo czystego człowieka, jakim jest premier Izraela, a nie do takich skorumpowanych polityków jak prezydent Duda i zbrodniarzy wojennych w rodzaju polskiego premiera Morawieckiego?

 48. Pan Mad Marx

  “ WiN w założeniu nie miał prowadzić działalności zbrojnej (przynajmniej oficjalnie)
  Jeżeli takowa działalność prowadził to :
  -albo wytyczne rządu emigracyjnego miał w d….. i nie reprezentował w ten sposób stanowiska w/w
  – albo rząd emigracyjny po cichu popierał terroryzm i bandytyzm, czyli jego członkowie byli nie dość że hipokrytami to jeszcze nieodpowiedzialnymi, bo prowokowali działania w kraju, których konsekwencje ponosili Polacy na miejscu a nie oni sami”

  Cala panska wypowiedz pokazuje tragizm wyborow zolnierzy wykletych. Pokazuje ze po 70 latach wreszcie i nim nalezy oddac szcunek.

  Juz tlumacze: Wiekla Brytania wspierala politycznie i materialnie polskie podziemie, w tym to wojskowe.
  Popierala dzialania tegoz podziemia na ziemiach bedacych w latach 39-41 pod okupacja sowiecka.
  Prychodzi rok 44 i poparcie sie konczy.
  Od stosunkow z rzadem polskim na emigracji wazniejsze sa stosunki z Sowietami.
  To oczywiste boo to oni sa glowna sila walczaca z Niemcami.
  Sowieci zadaja: nie bedzie zadnych jednostek zbrojnych niepodporzadkowanych Armii Czerwonej ns zapleczu frontu.
  Zadanie z punktu widzenia sztuki wojennej jest oczywiscie sluszne.
  Dlatego tez Churchill wymusza na rzadzie polskim w Londynie likwidacje AK.

  Dla delegatury rzadu na kraj , akowcow, rzadu w Londynie oznacza to ze w Polsce niepodzielnie rzadzi PKWN wraz z NKWD.Koniec marzen o wolnosci.

  Co dobre z punktu widzenia swiata ( jak najszybsze pokonanie Niemiec) staje sie katastrofa dla niepodleglosci Polski.

  To jest wlasnie dylemat przed jakim stawali zolnierze wykleci, w tym ci z WiN.

  Czas i by nim zostal oddany szacunek.

  ml

  Odpowiedz na panskie uwagi ze emigrujac z Polski sie jej zaparlem jest ponizej mej godnosci,

  marcin.lazarowicz

  P.S. Uważam, że jako człowiek, który sam się swojej ojczyzny wyrzekł, wybierając stałe zamieszkanie poza jej granicami nie powinieneś pouczać nas, mieszkających w Polsce czym jest patriotyczna postawa. Łatwo jest udzielać mądrych porad z daleka, zwłaszcza jak się samemu nie ponosi konsekwencji ich ewentualnego zastosowania.

 49. Czy Polska wstanie z kolan , to przekonamy sie po reakcji polskiego rządu i polskiego prezydenta , kiedy Izba Reprezentantów uchwali ustawę nr 1226, która stworzy podstawy prawne do przedstawiania absurdalnych żądań finansowych w stosunku do Polski.
  Niby polskie sądy mogą lekceważyć orzeczenia wydawane w sądach amerykańskich, ale samo przyjęcie tej ustawy, która również jest skierowana wobec innych państw z dawnych demoludów, jest zapowiedzią lekceważenia obecnych sojuszników i nowych członków NATO.
  Po tej reakcji polskiego rządu i polskiego prezydenta przekonamy się , czy obecna elita jest w stanie cynicznie się ugiąć przed żądaniem zapłacenia haraczu, za poklepanie po plecach przez obecnych sojuszników. W końcu to nie oni będą płacili haracz , tylko młodzi polscy podatnicy zostana zepchnięci do roli nowych niewolników „wolnego świata”.

 50. P. Supertramp

  Administracja USA powinna jeszcze wydac oswiadczenie ze zawetuje w ONZ kazda rezolucje dotyczaca Izraela, a ktora temuz panstwu bedzie nie w smak.

  Polska, nawet pod obecnymi rzadami ( prez. Duda) ,wstrzyma sie w takiej sytuacji od glosu.

  I jak tu nie byc antysemita z wyboru, nie tradycji? No jak?!

  ml

 51. @supertramp:) Miałem na myśli blogera @Kubaszko. Proszę się na mnie nie gniewać, ale nie zwróciłem wcześniej uwagi na Pańskie wpisy. Blog bardzo ładny. Pozdrawiam

 52. @neospasmin

  „I jak tu nie byc antysemita z wyboru, nie tradycji? No jak?!”

  Katoliku,

  alez badz sobie „antysemita”. Albo nie badz. Albo costam.

  Czy tobie i tym twoim ziomom serio sie wydaje, ze to komukolwiek kolo ..py fruwa?

  Kwestia, czy ty i te twoje ziomy bedziecie „antysemitami z wyboru” czy nie bedziecie, czy costam – to kazdemu zwisa nizej, niz biust czterdziestolatce.

  Nizej, katoliku, niz klejnoty rodowe jamnikowi.

  Jak masz Uzi w szafie a Merkawe w jednostce, to ci zwisa smetnym kalafiorem, czy cie luba czy cie nie lubia”

  (stare przyslowie rurytanskie)

  Smierdzace ludobojcze hejterstwo zawsze uzasadni calopalenie pogardzanych i znienawidzonych „zydkow” – kazdego i wszystkich, z kobietami i dziecmi, w kazdej epoce. Czy mowa o stosach Inkwizycji, czy o oblanych nafta stodolach, czy o krematoriach – folksdojczeria kominowa zawsze wie, ze „sami Zydzi” winni. Wszystko zgodnie z nauami Juliusa Streichera, aczkolwiek w polskim jezyku.

  I jakos nie jarzy to hejterstwo, ze skonczyly sie dobre czasy. Nie moze ludobojczy konwentykiel zajarzyc, ze Streicher skonczyl raczej smutno, Eichmannowi nawet opieka watykanskiej siatki przerzutowej wiele nie pomogla, a czasy jakby inne. Nie ucieszy sie hejterstwo widokiem dymu z kominow. Juz nie tacy mocarze probowali.

  A tymczasem w Dimonie produkcja na trzy zmiany. Nowiutkie glowice H, N i na cala reszte alfabetu trafiaja raz-dwa do kolejnych rakiet balistycznych. I na kolejne okrety podwodne. I w rozne inne miejsca – plecak czy walizka tez wystarczy.

  Ku nieutulonemu zalowi brunatnego hejterstwa – pozyjemy jeszcze troche. Bo inaczej to tak grzybami obrodzi, ze na licznikach Geigera skali nie starczy.

  Serdecznie –

 53. @woytek

  „Niby polskie sądy mogą lekceważyć orzeczenia wydawane w sądach amerykańskich,”

  … ale wladze argentynskie, amerykanskie, brytyjskie czy szwedzkie musza honorowac te wasze „wnioski o ekstradycje” i „europejskie nakazy aresztowania”.

  Bo inaczej – to reka, noga, mozg na scianie!

  Twoj urwal ziomal @wiesiek59 domagal sie porwania Antupolskich Zbrodniarzy z Argentyny. Inny twoj ziomal niejaki Kukiz, zapowiadal, ze wsadzicie Stefana Michnika w worek i przywieziecie do Warszawy. Do Szwecji macie chyba jeszcze blizej niz do Argentyny?

  No i jakos nic.

  Jak to sie u was mawialo, katoliku?

  W ryju kazdy mocny.

 54. Niech redaktor Passent przepuści tę ciekawostkę zamieszczoną 10 lat temu w Polish Daily News w Chicago. To jest oryginalny tekst z weekondowego wydania tej chicagowskiej gazety :

  Marcowa rocznica
  Dyżurni politycy i media w Polsce co roku podejmują temat wydarzeń marcowych z roku 1968. W tym roku przypada okrągła rocznica 40-lecia tych wydarzeń, które dla wielu młodych polityków w Polsce znane są tylko z zapisu literacko-mitologicznego, który budowany był przez lata w mediach. Przypadek sprawił, że ja byłem uczestnikiem tych marcowych wydarzeń. Jednym z organizatorów manifestacji w Łodzi był Tadeusz Walendowski / później Pomost /, w którego towarzystwie wielokrotnie przebywałem, a który w tamtych czasach imponował równieśnikom i młodszym kolegom zdecydowanymi poglądami politycznymi. W samym sercu tych wydarzeń znalazłem się dość przypadkowo, kiedy Tadek Walendowski „zakwaterował się” do mieszkania mojego bliskiego kolegi Zbyszka B. To właśnie z mieszkania rodziców Zbyszka , przy ulicy Piotrkowskiej, Tadeusz kierował manifestacjami studenckimi w Łodzi. Jeszcze żyją świadkowie tych wydarzeń, którzy to dobrze pamiętają. W czasie tych wydarzeń, zdarzyło mi się również być gońcem Tadka i biegać z jego instrukcjami na spotkania emisariuszy którzy przyjeżdżali z Warszawy. Przez cały ten czas Tadeusz kierował tymi manifestacjami z telefonu rodziców Zbyszka, co było potem powodem wielu dla nich kłopotów. Oglądając ten marzec 1968 od tej strony, to te wydarzenia nie wyglądały jak spontaniczna manifestacja studentów, lecz jak akcja dobrze zorganizowana i kierowana z Warszawy przez wyjątkowo sprawnych organizatorów. Po latach, inni ludzie, widzą to zupełnie inaczej. Obraz tamtych wydarzeń został już na trwałe namalowany w kolorach czarno-białych, gdzie Polaków przedstawiono w czarnych kolorach, jako tych, którzy ksenofobię wypijają z mlekiem matki, a na biało przedstawiono aniołów, którzy w roku 1968 zostali wygnani z komunistycznego „raju”. Oczywiste brednie takiego przedstawiania tamtych wydarzeń są już stałym schematem jaki używają gadające głowy w mediach mówiących po polsku. Media te są obecnie własnością tych, co mają patent na prawdę. Moi koledzy pochodzenia żydowskiego z niemałym zdziwieniem patrzyli wtedy na tą awanturę rozpętaną przez służby specjalne wszystkich zainteresowanych stron. Wielu z nich bardzo chętnie skorzytało z okazji i wyjechało z Polski , bo te wydarzenia otworzyły im drogę na zachód, co w roku 1968 było marzeniem wielu chętnych. Dla nich otwierał się ten zachodni świat, który był za żelazną kurtyną. Po latach, przedstawia się tych którzy wyjechali w roku 1968 jako męczenników i ofiary prześladowań. Te „prześladowania” były dobrze zorganizowane, a na chętnych czekał Izrael , który ich potrzebował po wojnie egipsko- izraelskiej z roku 1967. Tam jechali ci biedni, naiwni, ale prawdziwi Żydzi. Bogatsi i ustawieni przez rodziny, jechali do Europy zachodniej i do USA. Po czterdziestu latach od tamtych wydarzeń, obecny minister Spraw Wewnętrznych z Platformy , pan Grzegorz Schetyna, obiecuje przyznanie obywatelstwa wszystkim, którzy się go zrzekli w roku 1968. Gest ten jest sympatyczny i bardzo ludzki, szkoda tylko, że są to gesty jednostronne ze strony kolejnych rządów RP. Druga strona obraża Polaków konsekwentnie, nawet wtedy, kiedy podaje przyczynę tego piękno gestu – jako formę zadośćuczynienia za zmuszenie ich do opuszczenia Polski. A przecież były przykłady zupełnie innej oceny tych wydarzeń. Taki towarzysz Marek Borowski, członek byłej PZPR do roku 1968, który oddał legitymację w tym właśnie roku, ale wstąpił do PZPR powtórnie, po partyjne „samokrytyce”. On „zrozumiał” swój błąd pośpiesznego oddawania legitymacji PZPR. To takich długodystansowych polityków jak Marek Borowski z LiD, trzeba się zapytać o ocenę tych wydarzeń. Dla nich nie były one takie straszne, jeżeli później wstępowali ponownie do PZPR. Wielu polityków z okresu transformacji, którzy nie wyjechali w roku 1968, zajęło najważniejsze stanowiska w RP, po roku 1989. Trzeba zapytać się pani Katarasińskiej – Śledzińskiej z PO , co nią kierowało, kiedy ona w tamtych latach zupełnie inaczej oceniała te wydarzenia. Przyznanie powtórnie obywatelstwa polskiego tym, którzy takie obywatelstwo mieli, ale pochopnie z niego zrezygnowali, a teraz chcą je mieć powtórnie, jest pięknym gestem. Trzeba jednak zapytać się Tomasza Grossa, autora „Strachu”, co on sądzi o własnych braciach, mających takie „masochistyczne” skłonności, jak chęć odzyskania obywatelstwa kraju, uważanego przez autora „Strachu” za zbiorowisko ksenofobicznych i pełnych „nienawiści” Polaków ? Kto tu jest normalny ? Czy Polacy przyznający na żądanie obywatelstwo tym, którzy byli „wygnani”, a teraz chcą wrócić do swych byłych „prześladowców” ? Czy ci, co chcą mieć obywatelstwo Polski, kraju który pan Gross odsądził od czci i wiary ? Takie to są paradoksy w ocenie tamtych wydarzeń, zupełnie pomijane w komentarzach zakłamanych polskich mediów . Miejmy nadzieję, że liberalna Platforma zdaje sobie sobie sprawę z ich istnienia i oszczędzi nam nowej dawki propagandowej wersji tych wydarzeń ?
  5 marca 2008

 55. P. Teodor

  I jak tu nie stac sie antysemita gdy czyta sie wypowiedzi takie jak panskie?! No jak?!

  marcin.lazarowicz( genetyczny ateista)

 56. Odpowiedz na panskie uwagi ze emigrujac z Polski sie jej zaparlem jest ponizej mej godnosci,

  marcin.lazarowicz

  P.S. Uważam, że jako człowiek, który sam się swojej ojczyzny wyrzekł, wybierając stałe zamieszkanie poza jej granicami nie powinieneś pouczać nas, mieszkających w Polsce czym jest patriotyczna postawa. Łatwo jest udzielać mądrych porad z daleka, zwłaszcza jak się samemu nie ponosi konsekwencji ich ewentualnego zastosowania.”

  skoro pan wybrał nowa ojczyznę znaczy że stara panu nie odpowiadała , więc o co panu chodzi ? Ze panu ktoś prawdę powiedział ?

  Chce pan się wypowiadać co i jak było by dobrze dla Polski i jej obywateli to proszę wrócić do Polski , oddać australijski paszport i mieszkać w Polsce . Ponosić konsekwencje wyborów oraz znosi c widok np Pawlowicz Krystyny.
  Z=jAK to mówili ….” KIBIC Z DALA NIECH SIE NIE WPIE…. WTRĄCA ZNACZY SI E ” . teraz pan zrozumiał ?

 57. Pierwsze skutki konfliktu polsko- zydowskiego:

  Jak podaja niezalezne zrodla w Argentynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia drastycznie spadl tam popyt na importowane z Polski ogorki konserwowe.
  Nie wiadomo czy to na skutek recepcji hasla ze rzeczone ogorki wyrosly na glebie uzyznionej prochami milionow wymordowanych polskimi rekoma czy tez hasla “Nie kupuj u Zyda!”
  To ostatnie odnosi sie do faktu ze polskie ogorki konserwowe sa w Argentynie dystrybuowane przede wszystkim przez sklepiki z zywnoscia koszerna…

 58. Poprawka : “ Pierwsze ekonomiczne skutki konfliktu polsko-zydowskiego”

  ml

 59. @ danielpassent
  7 marca o godz. 21:53

  Pisanie „żydki”, podobnie jak „polaczki” jest niedopuszczalne, mam nadzieję, że Ryszard Kubaszko zniknie z tego bloga.
  Co racja to racja, ale czym byłby ten pański blog Radzia, który teraz za Teodora robi?

 60. Czy Polacy rzeczywiście są skazani na Politykę, red. Passent i Radzia/Teodora?
  Nie można by tej grupy, żeby nie powiedzieć zgraji, wymienić na Mosze Arens?
  To byłoby z pożytkiem tak dla Polski jak i dla Izraela.

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/mosze-arens-obwinianie-polski-o-holokaust-jest-nieuzasadnione/n209dsq

 61. Dla naszych blogowych kobiet wszystkiego najlepszego w dniu ich swieta
  8 Marca.
  https://www.youtube.com/watch?v=QTJYe-8aNT0

 62. Dwa slowa ,M i e dz y n a r o d o w k a S o c i a l i s t y cz na, ‚ ktora uczwalila
  swieto 8 Marca jest na indeksie cenzorskim i tu nie wchodzi.

 63. A gdzie prawa czlowieka,demokracja i wolnosc dla kobiet ? jakos im to nie
  przeszkadza w robieniu interesow.

  https://www.rt.com/uk/420684-saudi-prince-protest-yemen/

 64. Krym ma szczęście w osobie Putina.Takiego szczęścia nie ma Guantanamo,połowa Cypru,Kosowo,Tybet,Katalonia ,Irlandia można mnożyć przykłady hipokryzji świata pod butem jankesów.Śląsk Plebiscytem wywalczył powrót do macierzy w wersji krymskiej choć pod stołem darowany w Wersalu wyznawcom Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.Pozdrawiam z okazji 8 Marca Dnia Kobiet Panie z Krymu i sąsiedniego Kubania szczególnie ze stanicy Pieraprawnaja.Przepraszam za prywatę.Ale Kaukaz to drugie po mrożnej Syberii miejsce zsyłek Polaków już od Insurekcji Kościuszkowskiej potem niewola po Napoleońskiej kampanii czy skutek Powstań Styczniowego i Listopadowego.Polacy w tych okolicznościach mają dobrą opinię bo nie przeszli na islam aby wspierać Turków i miejscowych górali w utrzymaniu Kaukazu dla siebie.Polecam stronę Związku Polaków na Kaukaskich Wodach Mineralnych z/s w Piatigorsku.Tak sobie myślę,że bycie Polakiem nie jedno ma imię.

 65. pan Teddy:

  nie wchodzi tez imie i nazwisko rezysera, autora Noza w wodzie.
  Niezbadane sa wspolczesne zapisy cenzorskie….

 66. Tak samo nie wchodzi slowo kotas, nawet jak tak o samem sobie tak napisalem .

 67. Nie wchodzi jesli jasno pan nie zaznaczy czy obrzezany czy tylko czesciowo. Toz to w koncu “Polityka”…

  ml

 68. Jest prawda.

  Stefan Kisielewski
  (…)co to jest komunizm radziecki? – pomysł żydowski, wykonanie gruzińskie, cierpliwość rosyjska
  (…)partyjni Żydzi są niepoprawni: słyszałem, że gdzieś tam przemawiali w euforii, że teraz odbuduje się „czystą moralnie i demokratyczną partię”. Idioci, nie wiedzą, że od kiedy Żydów uznano za naród, miejsce ich jest co najwyżej w KP Izraela. Koniec żydokomuny, jak napisał w swych krętackich wspomnieniach Putrament
  (…)Tak kończą komuniści – powiedział ojciec Anny Pauker, rabin w Izraelu, dowiedziawszy się o jej aresztowaniu (w Rumunii). Rewolucja pożera własne dzieci.
  (…) jeszcze się łudzą, że odzyskają w niej znaczenie, nie rozumiejąc, że kto wiatr sieje, zbiera burzę, i że ciąży nad nimi kara boża za stworzenie komunizmu. Ale jak już się trafi Żyd głupi, to taki głupi, że aż hej! I potem się jeszcze dziwią, że za takiego jednego płaci stu. Są przecież narodem, a nie przyznają się do tego przed samymi sobą i dlatego okrutna odpowiedzialność zbiorowa tak ich potem zaskakuje i dziwi. Po wojnie mówiłem im tak: jeśli czujesz się Żydem, to jedź do Palestyny, a jeśli czujesz się Polakiem, to nie daj się używać do budowania sowieckiego komunizmu. Nigdy mnie nie słuchali – i oto skutki! Żal mi ich, choć głupich trudno żałować.
  (…)niejeden z naszych wyjeżdżających Żydów mówi, że jest nadal „prawdziwym komunistą”. Szlag mnie trafia, gdy to słyszę. To siedź tu, baranie!
  (..)A swoją drogą ja jestem prorokiem, tyle że nikt mnie nie słucha. Dwadzieścia dwa lata temu powiedziałem Ważykowi, że to, co robią Żydzi, zemści się kiedyś na nich srodze. Wprowadzili do Polski komunizm w okresie stalinowskim, kiedy mało kto chciał się tego podjąć z „gojów”
  (…)Żydzi nie rozumieją jednej rzeczy: gdy są małą grupą, jak po wojnie, to zachowują się wobec siebie solidarnie, negując jednocześnie, jakoby była to solidarność narodowa, i odrzekając się od jakiejkolwiek odpowiedzialności zbiorowej. Tymczasem skoro się działa solidarnie (oczywiście nie wszyscy, ale ci co robili politykę), to można się spodziewać, że ktoś to kiedyś wyzyska.
  (…)od paru miesięcy odbywa się ostateczna rozgrywka między dwiema grupami ubeków: grupą żydów, która z łaski Rosji szarogęsiła się tutaj w latach Stalina, oraz grupą „partyzancką”. Po wojnie grupa przybyłych z Rosji Żydów-komunistów (Żydzi zawsze kochali komunizm) otrzymała pełnię władzy w UB, sądownictwie, wojsku, dlatego że komunistów nie-Żydów prawie tu nie było, a jeśli byli, to Rosja się ich bała. Ci Żydzi robili terror, jak im Stalin kazał (zresztą prawdziwi partyzanci też, tyle że byli raczej podwładnymi niż rozkazodawcami), dopiero w roku 1956 wycofali się z tego, a żeby się ratować, zwalili winę na tamtych (Zambrowski robiący Październik), oskarżając ich w dodatku o antysemityzm. Tymczasem dorosło młode pokolenie komunistycznych byczków i partyzanci rzucili ich na tamtych, szermując przy tym doskonale pasującym argumentem „syjonizmu”. Marzec to była prowokacja, aby Żydów dorżnąć – dwie grupy się walą, a między nimi plącze się nic nie rozumiejący Wiesio, który dał się nabrać, a teraz, gdy się nieco zorientował, jest trochę już późno, bo go robią na szaro, a żona Żydówka też mu nie pomaga.
  źródło Stefan Kisielewski „Dzienniki” Wydawnictwo „Iskry”

 69. Amerykański pseudosojusznik.
  5.07.1945 – USA, Wielka Brytania i Francja cofnęły swe poparcie dla rządu w Londynie uznając komunistyczny Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.
  Memorandum budapeszteńskie – porozumienie międzynarodowe niemające statusu traktatu podpisane w grudniu 1994 roku w Budapeszcie, na mocy którego Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej, a Ukraina zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

 70. Warto pamiętać, że Marzec’68 to nie tylko kilku przywódców, których nazwiska bardzo nagłośniły w ostatnich latach niektóre media. Możemy mówić o całym pokoleniu Marca’68. Ze wzruszeniem zauważyłam, że wielu ówczesnych studentów I czy II roku, którzy uczestniczyli w wiecach, i który uważali siebie właśnie za pokolenie marcowe, zaangażowało się w walkę o wolną Polskę, np. pomagając KOR-owi. Z jakiegoś powodu mało się o tych sprawach mówi współcześnie. Odnoszę wrażenie, że w ogóle jest bardzo niewiele informacji o tym, czym w rzeczywistości był Marzec’68.(PAP)
  http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1109694,lasota-marzec-68-to-nie-tylko-kilku-przywodcow-mozna-mowic-o-calym-pokoleniu-wywiad.html
  ==========

 71. W związku z ostatnim niebezpiecznym incydentem u wybrzeży Cypru, USA zwiększają swoją obecność marynarki wojennej. Grupa bojowa, w skład której wchodzą okręty desantowe USS Iwo Jima, USS New York i USS Oak Hill wezmą udział w zaplanowanych ćwiczeniach z Izraelem, które rozpoczną się 10 marca i potrwają 8 dni, lecz okręty pozostaną w tym regionie co najmniej do 25 marca. Obecność tej grupy bojowej zbiega się w czasie z odwiertami w bloku nr 10, które wykona amerykańska korporacja ExxonMobil. Poszukiwania złóż gazu rozpoczną się 10 marca i zakończą się 20 kwietnia.

  Turcja rości sobie prawo do bloku nr 3 w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Choć oficjalnie nie ma żadnych pretensji do bloku nr 10 to jednak ostrzegała ostatnio Stany Zjednoczone przed wysyłaniem swoich okrętów do tego regionu. Najwyraźniej te manewry na morzu celowo odbędą się na czas odwiertów i być może dojdzie także do poszukiwań gazu w bloku nr 3 – tym razem pod protekcją Stanów Zjednoczonych. Amerykanie mają problem ze swoim „sojusznikiem” – drugą siłą NATO – nie tylko w Syrii, ale także u wybrzeży Cypru. Groźby Erdogana wskazują, że Turcja może również wejść w konflikt z Grecją – kolejnym członkiem NATO.
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/amerykanskie-okrety-wojenne-plyna-w-kierunku-turcji
  ==============

  nasi ‚sojusznicy’ mają sporo zajeć……

 72. w tym samym czasie pałowano studentów nie tylko w Polsce.
  Paryska Wiosna niespecjalnie- poza barykadami- różniła się od naszej.
  Wątek żydowski jest jednym z najmniej istotnych w wydarzeniach marcowych- moim zdaniem.

 73. SŁOWIANIN STANISŁAW
  8 marca o godz. 6:25

  ”Tak sobie myślę,że bycie Polakiem nie jedno ma imię.”

  Niejedno. Ale nie jest nim wyglądanie nadejścia Putina. Za okupacji takim wyglądającym golili łeb na łyso .

 74. wiesiek59
  8 marca o godz. 8:18
  w tym samym czasie pałowano studentów nie tylko w Polsce.
  Paryska Wiosna niespecjalnie- poza barykadami- różniła się od naszej.
  Wątek żydowski jest jednym z najmniej istotnych w wydarzeniach marcowych- moim zdaniem.”

  Było to – te wiosny – niedokończone , przynajmniej w Polsce , starcie między konserwatywnym , zamkniętym społeczeństwem a otwartymi , ciekawymi swiata ludzmi. To tak w jednym zdaniu. Pan instruktor zawodówki górniczej z natury rzeczy jest przedstawicielem tego pierwszego swiata. To panu podobni ” samorzutnie ” organizowali ”oddzialy aktywu robotniczego ” . Zdaje się Kisiel powiedział o tych osobnikach ” CIEMNIAKI ” .
  30 letni telewizor , 30 letnie skarpety , zamiłowanie do rozwiazań siłowych -autorytarnych , niechęć do wszystkiego co inne … by się zgadzało .

  Ja jednak będę nosił normalne buty . Onuce i walonki zostawiam ” CIEMNIAKOM”.

 75. neospasmin
  8 marca o godz. 6:48
  Nie wchodzi jesli jasno pan nie zaznaczy czy obrzezany czy tylko czesciowo. Toz to w koncu “Polityka”…

  ml”

  Panie Lazarowiczu , a u siebie w Australii też pan tropi czy ” obrzezany czy tylko częśiowo” ? Nie sledzi pan . Bo szybko by pana przywołano do porządku . A to czego nie może pan oraz niepotrafi z powodu słabej znajomo sci języka ” wypowiedziec ” w swojej nowej ojczyznie , tu , w Polsce ” wywala” pan z wielką ochotą i zapałem .

 76. @Ted’dy bear wielkie dzięki w imieniu obecnych tu Pań i moim. To miłe że nie zapomniałeś, wiekszośc tu obecnych podąża „z duchem czasu” negując całkowiecie przeszłość a tym samym część swojego życia.
  Pozdrawiam

 77. Za czasów okupacji przez katolicki wehrmacht nie tylko golono łby w ramach Gott mit uns !Aż przyszedł Stalingrad i Armia Czerwona ze Wschodu.Tak sobie myślę,że Wschód to je to wolę mentalność Putina niż Piusa XII z białostockim pozdrowieniem. Czyli sierpem i młotem katolicki wehrmacht.

 78. Pani Zabka

  Wszystkiego gozdzikowego!

  ml

 79. @blackley
  Z tym „obrzezaniem” lub nie, to klasyczny przejaw „zdrowego”, plebejskiego antysemityzm występującego, jak widać, również w Australii, czyli wszędzie tam, gdzie wiatry mogą zanieść takich Marcinów Lazarewiczów.

 80. Wiesiek59
  Właśnie wybieram się do Domu Literatury na Krakowskim, gdzie odbędzie się marcowe spotkanie, m.in. z poetami tamtego pokolenia, którzy wtedy właśnie pisali swoje pierwsze wiersze: Piotrem Matywieckim i Leszkiem Szarugą.
  Doniosę jak było.

 81. Dołączam do podziękowań @Żabki.

 82. niejaki @blackley na dobre rozgościł sie na blogu, teraz robi za woznego i rozstawia wszystkich po katąch.
  @blackley
  1. jesli przeczytasz i zrozumiesz link
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Maj_1968
  oraz inne na temat, możesz z @wieśkiem59 podyskutować, na razie jesteś niekompetentny
  2.twoje zadęcie o szacunku należnym krętaczom zarabiającym forsę śmieszą, tutaj nowobogaccy nie imponują
  3. nick – pseudonim przyjmowany przez użytkownika Internetu; jest @blackley – podaj prawdziwe imię i nazwisko, wtedy zwracając się będziemy pisać przez „per pan”
  4. trzymaj sie z dala od piszacych zza granicy, jeśli mają taką ochotę – wolno im, ja właśnie mam i piszę

 83. Żarłoczne szumowiny partyjne za 70 tysięcy.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ile-zarabia-janina-goss-w-radzie-nadzorczej-pge/kz7ehb7
  Warto spojrzeć na intelektualną mordę bohaterki, pełną zadumy i godności Solidarnościowej

 84. żabka
  Proszę Cię @Żabciu, zwłaszcza w tym dniu niejako odświętnym, odpuść sobie i bliźnim i ty z kolei nie rozstawiaj po kątach.

 85. mag, Przed udaniem się na spotkanie rocznicowe warto przeczytać zamieszczone tu dwa ciekawe komentarze. O drugiej stronie medalu.
  Lider4
  8 marca o godz. 7:25
  woytek
  8 marca o godz. 0:20
  Ja brałem udział w tych wydarzeniach, właściwie w buncie studentów. O którym się dziś prawie nie mówi. Przeważa mit ówczesnego antysemityzmu, który był wyłącznie walką sfer władzy miedzy sobą. Bez udziały społeczeństwa. Wielu Żydów na tym skorzystało.

 86. Symetryczny
  g.9:41
  Przykro to mówić, ale faktycznie straszna baba.
  Swoją drogą, jak to jest, że w PISie występuje taka nadreprezentacja po prostu brzydkich, nieciekawych, antyintelektualnych fizjonomii, zarówno męskich, jak i żeńskich.

 87. @legat, ta składanka Big Bill Broonzy 50+ cały czas w tle. Dzięki.

 88. wiesiek59
  8 marca o godz. 8:18 . Zastanawiajace jest, ze w Miedzynarodowym Dniu Kobiet pomija sie milczeniem mniejszosc, ktora cierpi wiecej.

 89. @mag, nie ma sprawy jeśli jest Ci przykro z TEGO powodu, tylko nie pisz pózniej że nie zauważyaś na blogach niechęci do piszących spoza Polski. To już kolejny raz więc nie dziw się mojej reakcji.

 90. Symetryczny
  Też brałam udział w „wydarzeniach marcowych” jako pierwszoroczniak UW, poczynając od manify pod pomnikiem Mickiewicza, a na strajku okupacyjnym na uniwerku kończąc.
  Mówi się o tym, mówi. Że my, ówczesne żółtodzioby z opóźnieniem dowiedzieliśmy się, o co biega władzy. Zostaliśmy zmanipulowani, choć szło nam o wyrzuconych studentów, o „Dziady” w Narodowym i wolność słowa.
  Pamiętam, jak na słynnym Kicu, czyli akademiku na Grochowie, leciały z okien płonące gazety, a studenci krzyczeli „prasa kłamie”.

 91. Mad Marx
  7 marca o godz. 22:54 . Pan jest rzeczywiscie stukniety : polowania na murzynow w usa odbywaja sie codziennie.

 92. Żabka
  Ja też Cię rozumiem, ale zauważ, że niechęć dotyka tylko tych piszących spoza Polski, którzy zanadto chcą „meblować” kraj, w którym już nie mieszkają. Mogliby być bardziej powściągliwi w krytyce, jak to ujmuje Teodor, „ziomali”.

 93. Lider4
  8 marca o godz. 7:25. Nadredaktor nie moze nazwac Kisielewskiego ciemniakiem.

 94. Zastanowić się można, czemu ma służyć to eksploatowanie naszych ciemnych kart historii.
  Bo że były, nie podlega kwestii.
  Tyle że takie karty ma każde społeczeństwo na planecie.

  według styropianowców, mieliśmy wyjątkowo opresyjny system, hekatomba spotkała prawdziwych patriotów, władze narzucone z góry, z sadystyczną radością tępiły wszelki opór.

  Tyle że jest to trzecia prawda ks. Tischnera…..

  Studenci zawsze i wszędzie są paliwem najbardziej niestabilnym, radykalnym, łatwym do pobudzenia, i…wykorzystania.
  Rozruchy studenckie są normą, nie wyjątkiem.
  Więc dlaczego nadaje się im u nas wagę czegoś niezwykłego?
  Może chodzi o zbudowanie ideologii, martyrologii?
  A może po prostu opisujący nasze karty historii politycy i dziennikarze, nie znają kart podobnych zdarzeń historycznych w innych krajach?

  Zaczyna razić mnie jednostronność i tendencyjność przekazu…..
  Zero refleksji, porównań, analiz, które dałyby jakąś wiedzę o świecie.
  Na podstawie wiedzy szczątkowej, podejmowane będą decyzje tyczące nas wszystkich.

 95. P. Mag

  “Z tym „obrzezaniem” lub nie, to klasyczny przejaw „zdrowego”, plebejskiego antysemityzm występującego, jak widać, również w Australii, czyli wszędzie tam, gdzie wiatry mogą zanieść takich Marcinów Lazarewiczów.”

  Pani wypowiedz jest znamienna: to wlasnie w niej jest antysemityzm: to wlasnie ona sugeruje ze wszystko co zahacza o Zydow ( tu obrzezanie) jest zle, wiec lepiej o tym nie wspominac.

  U mnie duzo prosciej: p.Teddy wspomnial ze slowo opisujace meski organ plciowy nie zostalo przepuszczone przez cenzora Polityki.
  Odpowiedzialem ze Polityka funkcjonuje ostatnio w trybie “slon a sprawa polska” tzn. dominujacym tematem jest stosunek Zydow do Polakow i vice versa.
  Stad ma uwaga o aspekcie obrzezania jako warunku dopuszczenia do publikacji slowa ktorego uzyl Teddy Bear. Akurat w tym moim poscie antysemityzmu nie bylo.

  z zyczeniami pogodnego Dnia Kobiet

  marcin.lazarowicz

 96. Marcowe oraz wcześniejsze notatki MSZ wyciekają dzięki Putinowi.Tak sobie myślę bo Putin wszystko może jak sugeruje prawica.Brawo Putin ! Brawo ja !

 97. alamakotalive
  8 marca o godz. 3:41. Mosze Arens powinien dostac polskie obywatelstwo i tytul profesorski Uniwersytetu Warszawskiego.

 98. neospasmin
  Po prostu pewne sformułowania, czyli zbitki słowne są znamienne i niejako automatyczne, więc może pan po prostu nie czuje w nich drugiego dna. I powiada, nie jestem antysemitą, bo nie jestem.
  A za życzenia dziękuję

 99. 1. tejot
  7 marca o godz. 20:02
  Wiesiek napisał:
  Ze nie ma pojecia o mowie i jezyku, zadnego!
  1. wiesiek59
  7 marca o godz. 18:29
  Jacobsky
  7 marca o godz. 18:11
  Wiesio nie slyszal podczas wumlowskich wykladow o dominacji jezyka francuskiego oraz cofaniu sie tegoz wraz z rozwojem popkultury amerykanskiej i angielskiej oraz oczywiscie jezyka angielskiego.

  Wiesio napisal ponizej zapominajac, ze szatniarze wprwdzie bez mundurow byli urzednikami panstwowymi. Wie pracowal wprawdzie w jednostkach penitencjasrnych, munuru jednak ni wkladal. Przydzialy oczywiscie sprzedawal.
  …Panie szanowny , jednak był pan szatniarzem . Ciekawe czy takim prostakiem człowiek się rodzi czy się nim staje ?..

  W i e s i o
  nie nauczyl sie, ze rewolucja 68 na Zachodzie spowodowala wiele pozytywnych zmian spolecznych i politycznych,nie tylko na uniwersytetach. Wiesio bredzi o Paryskiej Wiosnie i nie rozumie jej znaczenia oraz skutkow po dzien dzisiejszy. Wiesio upodabnia sie dop Przewodnika N., ktory robi z siebie durnia.

  1. Gekko
  7 marca o godz. 22:07
  Zamiast w politycznej piaskownicy bawi sie w cenzora w blogosferze. „Ten charakter tak ma……….”

  2. supertramp
  7 marca o godz. 20:54
  …I nawet nie zauważa jak pogrąża się z całym swoim towarzystwem, które ponownie źle obstawił…

  Tramp weszy spisek, idzie na slepo po zapachu i ciagle potyka sie o siebie samego:

 100. Neospasmin robiac z siebie „durnia” udaje, ze jest ukrytym antysemita. Tak pisza uczniowie po przeczytaniu jednej strony errystyki.

 101. teodor
  8 marca o godz. 0:14. Cieszy bardzo, ze ma Pan czas na pisanie na tym blogu w chwilach wolnych od pikietowania domu aktywisty pokojowego, Mordechaja Vanunu, ktory tez by chcial wyjechac z Jedynego Apartheidu na Bliskim Wschodzie.

 102. woytek
  8 marca o godz. 0:20
  Z przyjemnością przeczytałem. Tekst potwierdza moje widzenie polskiego Marca 68. Od dawna wiem, że to na 100% prowokacja rządowa umiejętnie sterowana. Zgadzam się, ze wówczas wielu wykorzystało te możliwość wyjazdu na zachód i wcale nie żałują tej decyzji. Ci co się uparli by zostać zostali.

 103. Czy moderacja to już cenzura.

 104. Przodownikom blogosfery w propagowaniu antysemityzmu, ze szczegolnym wyroznieniem Wiesia i Neospasmina…..

  Gross nie generalizuje, nie tworzy stereotypu o wspolpracy Polakow z Niemcami. Jestesmy wierni sredniowiecznemu kanonowi postrzegania Polski; ktora byla miejscem schronienia dla Zydow. Jest to oczywiscie zdanie prawdziwe. Powtarzanie tego zdania do XXI wieku nie czyni go jednak prawdziwszym. Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem. Sa to typowe kola ratunkowe.

  Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce we wspolczesnych partiiach rzadzacych i w opozycji. Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat.

  Moim zdaniem nalezaloby postepowac wlasnie “na opak”, zwrocic sie ku przyszlosci, bo w ten sposob unikniemy ciaglego wywolywania wczorajszych “duchow”. Rozumiem rowniez, jak wspomnialem wyzej niechec do Milosza, kotry nie mowil wprawdzie o winie Polakow, lecz o fakcie ludobojstwa, ktore mialo miejsce na naszej ziemii i stanowilo niejako odcisk (w sensie pieczeci) na naszej pamieci.

  Historie narodu oraz jego ojczyzne w przyszlosci tworzy jednak pamiec o przeszlosci. O przeszlosci nie mozemy decydowac w zaleznosci od naszych upodoban, nawet wtedy, gdy nie jestesmy jako indywidua za nia bezposrednio odpowiedzialni. Niesiemy ja w przyszlosc, nawet jesli jest niewygodna i bolesna. Oczywiscie, ze nie nalezy stawiac wszystkich Polakow w jednym szeregu z mordercami. Nalezy jednak stawiac pytania dotyczace obojetnosci, biernemu przygladaniu sie.

  Zydzi nie maja zadnej przyszlosci w Polsce, ich po prostu u nas nie ma. Ci, ktorzy przyjezdzaja, odwiedzaja istniejace groby bliskich lub pogrobowiska obozowe. Szkoda, ze niewielu z nas rozumie roznice podkreslana przez Blonskiego, roznice miedzy udzialem, a „wspolwina“.

  Dotyczy to oczywiscie wszystkich innych nacji europejskich.

  Tradycje endeckie sa obecne w dzisiejszej polityce i gloszonych haslach; “Nie my powinnismy pozostac w UE, NATO, nie mozemy byc wiecznym petentem, Nicea, albo smierc. Wstanmy z kleczek, zalozmy czapke. Mamy swoj kraj, swoje zasoby swoje wartosci. Wrocmy do korzeni, tradycji, historii, religii, kultury.

  Przestanmy byc papuga narodow. Stac nas na wlasny model spoleczenstwa, kultury i gospodarki. Stac nas na swoj wlasny, polski rzad. Robmy Polske polska”. Przy czym chetnie przypominamy o naszej tolerancji, ktora ma byc wyroznikiem polskosci.

 105. Chciałem pozdrowić Putina.Czego Konstytucja nie zabrania.

 106. Przodownicy blogosfery laczcie sie…

  cd.

  Panstwo polskie nigdy nie przesladowalo swoich mniejszosci wyznanionych czy etnicznych. Polska pozwalala sie im zasymilowac. Wielu najlepszych Polakow ma pochodzenie obce. Slowa te brzmia jednak dosc obco, gdy dzisiaj socjolodzy mowia o integracji. Wiemy bowiem, ze asymilacja niszczyla tozsamosc asymilowanego. Integracja pozwala natomiast na jej zachowanie.

  Powolujac sie na koscielna historiozofie protestuja srodowiska narodowe przeciw nadawaniu imion Brzechwy, Korczaka, polskim szkolom. Obecnie zyje w Polsce okolo 12.000 do 15.000 Zydow (wlacznie z dziecmi i wnukami ocalalych). Wielu z nich poznalo swoje kulturalne, religijne i historyczne“korzenie” dopiero po 1989 roku.

  Zmienil sie sposob postrzegania Zydow Polskichw w Polsce w ciagu ostatnich dziesiecioleci. Nie mowi sie dzisiaj o judeo-chrzescijanskich korzeniach Polski, lecz o tradycji lacinskiej.

  Tak dokonuje sie zmiana dyskursu i paradygmatu spolecznego oraz ustawienie w tym samym szeregu zydow oraz nie-chrzescijan., z socjalistami i „demokratami“.

  Izrael zastapil dzisiaj niejako “brzydkie” slowo Zyd. Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael.

 107. P. Mag

  Alez ja jestem antysemita!
  Stalem sie nim na skutek ciezkiej pracy pp. Saldo Mortale, Teodora a ostatnio rowniez naszego gospodarza. Tylko ze ma wypowiedz o obrzezaniu jako o przepustce do publikacji na portalu Polityki slowa uchodzscego za nieobyczajne z antysemityzmem nie ma nic wspolnego.

  ml

 108. Zauwazylem, ze do Przodownikow dolaczaja cki,tki i ski….

  Panstwo polskie nigdy nie przesladowalo swoich mniejszosci wyznanionych czy etnicznych. Polska pozwalala sie im zasymilowac. Wielu najlepszych Polakow ma pochodzenie obce. Slowa te brzmia jednak dosc obco, gdy dzisiaj socjolodzy mowia o integracji. Wiemy bowiem, ze asymilacja niszczyla tozsamosc asymilowanego. Integracja pozwala natomiast na jej zachowanie.

  Powolujac sie na koscielna historiozofie protestuja srodowiska narodowe przeciw nadawaniu imion Brzechwy, Korczaka, polskim szkolom. Obecnie zyje w Polsce okolo 12.000 do 15.000 Zydow (wlacznie z dziecmi i wnukami ocalalych). Wielu z nich poznalo swoje kulturalne, religijne i historyczne“korzenie” dopiero po 1989 roku.

  Zmienil sie sposob postrzegania Zydow Polskichw w Polsce w ciagu ostatnich dziesiecioleci. Nie mowi sie dzisiaj o judeo-chrzescijanskich korzeniach Polski, lecz o tradycji lacinskiej.

  Tak dokonuje sie zmiana dyskursu i paradygmatu spolecznego oraz ustawienie w tym samym szeregu zydow oraz nie-chrzescijan., z socjalistami i „demokratami“.

  Izrael zastapil dzisiaj niejako “brzydkie” slowo Zyd. Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael.

 109. neospasmin
  8 marca o godz. 10:40

  Potwierdza permanentnie, ze jest Przodownikiem robiacym z siebie durnia, jak ktos tu zauwazyl.

 110. @byk

  Eeeeeeeee tam!

  Żaden fortepian!

  Zielone oczy idą z plejbeka.

  A do studzienki głęboko kopanej w Polsce Unia Europejska dopłaca.

  Ewangelista Mateusz II Marzyciel pojechał nawracać Flamandów i Walonów wzmocniony słowami Krystyny Pawłowicz, aby słuchał właściwego Ojca.
  Bo Franciszek pogubił się bez instrukcji z Nowogrodzkiej.

  ***

  W pięknych okolicznościach przedwiosennej pogody i marcowym osłabieniu @Tejot zaniedbał krytykę zwolenników tezy, że w Gibraltarze to Generała zabili Czeczeni.

 111. wiesiek59
  8 marca o godz. 8:18
  No tak , wg twojej wiedzy w Paryżu tez władza zrobiła prowokacje z wykorzystaniem studentów? Gratuluje wiedzy historycznej!
  tymczasem we Francji żadnej prowokacji nie było
  cytuje
  „Wreszcie grupa 142 studentów różnych lewicowych orientacji założyła na Wydziale Filozoficznym tamtejszego uniwersytetu radykalny Ruch 22 Marca. Zajęto budynek administracji uniwersytetu, żądano poprawy warunków studiowania, a także koedukacyjności akademików.
  Niemożność rozwiązania konfliktu i utrzymujące się zamieszki doprowadziły wreszcie 2 maja do zamknięcia przez władze Uniwersytetu w Nanterre”
  Początek 1968 zaznaczył się też protestami innych środowisk. Oprócz już wspomnianych strajków robotników, demonstrowali też ludzie kultury. W lutym przed pałacem Trocadéro w Paryżu filmowcy pod przywództwem François Truffaut protestowali przeciwko zwolnieniu ze stanowiska dyrektora Kinematografii Francuskiej Henri Langlois przez ówczesnego Ministra Kultury André Malraux. 500-osobowa demonstracja została brutalnie stłumiona przez policję, chociaż wśród jej uczestników znajdowało się wielu artystów i intelektualistów jak François Truffaut, Jean-Paul Sartre, Jean-Luc Godard, Jean-Pierre Léaud i Claude Jade.”
  Wieśku – gdzie ty zobaczyłeś to że „Paryska Wiosna niespecjalnie- poza barykadami- różniła się od naszej.”

 112. Kochane, Złociutkie, życzę Wam, żebyście zawsze były kochane, a tu piękna „Złota Bossa-nova”, specjalnie dla Was 🙂 :
  https://www.youtube.com/watch?v=fEb9-NDeeec

 113. Historyczne paralele z próbami degradacji generałów: To wszystko już było.
  „Panujący od maja 896 roku (do jesieni 897 roku) papież Stefan VII (wg innych klasyfikacji był to akurat Stefan VI) pragnąc przypodobać się stronnictwu które go wyniosło na tron piotrowy zainscenizował makabryczne widowisko. Ziejąc, wobec jednego ze swych poprzedników – Formozusa (zmarłego na początku 896 r.), żarliwą nienawiścią i rządzą chorobliwej zemsty Stefan kazał po 9 miesiącach pontyfikatu i przygotowaniach do odrażającego widowiska ekshumować rozkładające się już częściowo ciało Formozusa, okryć je pontyfikalnymi szatami, usadowić na tronie papieskim i dokonać procesu sądowego w gronie usłużnych akolitów (traktowanego jako synod sądzący byłego Ojca Świętego). Oskarżono go o uzurpację, przyjęcie niezgodnie z ustawodawstwem Stefana sakry biskupiej i urzędu Następcy św. Piotra. W majestacie prawa i w obecności zgromadzonych unieważniono wszystkie jego decyzje, ex cathedra ogłoszono kasację wszystkich nominacji i anulowano wszystkie ordynacje świeceń. Trupowi odrąbano palce prawej dłoni, (jako symbolu udzielanych błogosławieństw) i wrzucono go do kloacznego dołu. Po kilku dniach jednak wydobyto zwłoki nieszczęśnika, aby po rozczłonkowaniu ich wrzucić je tym razem do Tybru. Przeprowadzono to w celu uniknięcia zbierania przez rzymski lud części ciała Formuzusa (oraz jego szat) – niezwykle modna i powszechnie w owym czasie stosowana procedura – i traktowania ich jako relikwii męczennika. „

 114. Saldo mortale, 8 marca o godz. 10:30

  … bawi się Gekkiem w piaskownicy, zasikanej przez niewychowane bachory, lepiąc dzięki temu bez wysiłku umysłowego kule na cenzure.
  Higiena cywilizacji przesypuje mu się przez palce, bo zbyt miałka na lepiszcze trudu dyskursywnego?
  Saldo jak saldo, ale te morale… 😉

 115. jobrave
  Skąd wiedziałeś, że uwielbiam bossa-novę?
  Piękne dzięki

 116. mag
  8 marca o godz. 10:04
  Ja to widziałem z zewnątrz, na ulicy i oczami już nie studenta. Mam nawet pewne zasługi, gdy pędzona przez aktyw robotniczy ładna studentka wpadła mi w ramiona i w ten sposób ją uchroniłem. Było przy tym także wiele śmiechu. Z tymi Dziadami to także było inaczej, może weselej i śmieszniej. Opowiadał gdzieś Konwicki, że na tym historycznym przedstawieniu po prostu zasnął i obudziły go oklaski po Improwizacji Holoubka. I tak u niego wyglądała rewolucja.

 117. mag
  8 marca o godz. 11:01

  jobrave
  Skąd wiedziałeś, że uwielbiam bossa-novę?
  Piękne dzięki
  ——————————————————
  Cała przyjemność po mojej stronie 🙂 Skąd wiedziałem? Kiedyś zgadaliśmy się na ten temat na blogu ateistów i nawet trochę podyskutowaliśmy o Jobimie, i w ogóle o bossa-novie.

 118. Po pierwsze pozwolę sobie, bez wiedzy Gospodarza, złożyć Paniom, z okazji Święta Kobiet, życzenia zdrowia, radości, subtelnej miłości i jak najwięcej pogody ducha.
  Kolejny raz wracam do autora niezwykłego, świadka historii tragicznej i niestety zapominanej. W lekturach szkolnych Melchior Wańkowicz ukazywany jest fragmentarycznie, a przecież proroczo dla naszych polityków napisał już w czasie wojny artykuł „Z jakimi hasłami wkraczamy do Palestyny” w którym stwierdza: „Jeżeli Polska ma być demokratyczna, tzn. każdy jej obywatel ma mieć wpływ na losy kraju, to trzeba, żeby ten obywatel był światły, żeby rozumiał, co się dzieje na świecie…. Nie może być między nami miejsca na głupców…. Powściągliwość, poczucie godności własnej, szacunek dla wysiłków innych, szczera chęć nabycia wiadomości-oto hasła, pod którymi wstępujemy na ziemię świętą”

 119. neospasmin; 10:19.

  Akurat ten wpis z godz 6:39 opisujacy meski organ nie jest moim wpisem
  tyle razy to tlumacze ze nie wszystko co ma muj nick jest moje.
  Juz kilka razy w tej sprawie zwracalem sie do gospodarza bloga ale
  gospodarz ciagle milczy jak kosciol w czasie okupacji.
  Ps.
  Przypominam,idiotyczne wpisy z moim nickiem ignorowac.

 120. maciek.g
  8 marca o godz. 10:49

  Studenci to grupa niezadowolona ze stanu obecnego.
  WSZĘDZIE!!!
  Młodość tak ma….

  Do rozważań o buntach studenckich, choć przeważająca część uczestników to byli młodzi robotnicy, można dorzucić jeszcze ich udział w Praskiej Wiośnie….

  I nagle okaże się, że przez Europę przeszła fala buntów młodych, spragnionych innego czy lepszego życia…..

  Ps.
  Epatowanie wątkiem antysemickim, sprowadzanie wydarzeń do tego wątku jedynie, choć było ich kilka, jest może wygodne ze względu na interesy niektórych zainteresowanych gremiów.
  Tyle że kastruje obraz całej sytuacji.
  Tak przynajmniej opisuje to prof. Eisler.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/marzec-68-czego-nie-wiemy-albo-nie-chcemy-wiedziec-o-tej-rocznicy-wywiad/nvd1xev

  Najlepszym podsumowaniem tej sztucznej zadymy, jest następująca uwaga:

  „Przed tygodniem w Katowicach i Gliwicach opowiadał pan o marcu 1968. Najpierw wykład był dla młodzieży licealnej, po południu dla nieco starszych gości zebranych w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. W trakcie pierwszego młodzież bardziej niż historią zainteresowana była swoimi telefonami. Czy na tle innych wydarzeń potrzebnych do budowania wspólnoty, „Marzec 1968″ jest mniej atrakcyjny dla młodych, ale przecież nie tylko dla nich?”.

  KOGO TO z młodego pokolenia obchodzi?

 121. ls42
  8 marca o godz. 11:26

  Wańkowicz to wiedział, „komuna” wdrożyła rozwiązania w życie.
  Światli obywatele przez nią wychowani, przejęli władze.
  I co zrobili?

  ODDALI JĄ CIEMNIAKOM…..

  Zamiast prawie ascetów u władzy, zamieniliśmy ich na KK i kacyków partyjnych łasych na kasę, bez jakichś moralnych zahamowań.
  TKM i Ojczyzna Dojna…..

 122. Juz to bylo,ale moze nie wszyscy ogladali wiec warto przypomniec.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=112&v=HIXJBBnzd0E

 123. Zabka; 9:03, milo mi ze zauwazylas.

  https://www.youtube.com/watch?v=rShMUGIc6Ek

 124. Saldo mortale
  8 marca o godz. 10:30

  przede wszystkim wiesiek odpowiada w stylu „A w Ameryce, to Murzynów biją / bieda, że aż piszczy / system się wali”, i tak dalej.

  Przecież wszyscy wiedzą, że tak jest w Ameryce, a więc wiesiek wyważa otwarte drzwi, nie mówiąc o tym, że dyskusja toczyła się wokół Rosji i jej problemów lub zalet (jak kto woli).

  Przed francuskim była łacina, po angielskim pewnie też będzie jakiś inny język. Każdy ma szansę. Również rosyjski, jeśli tylko Rosja będzie miała cokolwiek więcej do zaoferowania światu, niż miłujące pokój rakiety z głowicami termojądrowymi (wiem wiem, Amerykanie też mają takie, ale ich rakiety nie miłują pokoju), niż pokojowo uzbrojone czołgi (j.w.) i miłujący równość społeczną, obywatelskość i otwartość oligarchowie – przydupasy kremlowskiego satrapy. Jeśli świat będzie gotów iść śladem wytyczonym przez przodowników z Rosji, to z pewnością język Puszkina i Lenina będzie miał taką samą rangę, jak inkryminowany angielski.

 125. Marcowe notatki: Pakuj manatki !
  (z notatki z marca 1968)

 126. 126 373 804,34 : 1

  Owsiak ogłosił rezultat tegorocznej zbiórki WOŚP

 127. Dziś podlokietek prosił o przebaczenie a nie chciał przeprosić ,bo wtedy go nie było.A jak to było z Merkel i innymi ,byli za faszyzmu i holokaustu i czy przepraszali.

 128. Jacobsky
  8 marca o godz. 12:05

  Swój język narzucany innym ludom, na ogół przynosi się na mieczach, szablach, czy bagnetach.
  Tak było z łaciną, francuskim, angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, arabskim, tureckim.

  Można tez inaczej, przez oddziaływanie kulturowe.
  Nasze- i nie tylko- elity ulegały modom salonowym preferującym na przykład język w którym było najwięcej oper, literatury, traktatów naukowych, zagadnień inżynieryjnych.
  Nie jest wykluczone, że w przyszłości taką rolę będzie spelniał mandaryński….

  Co do wyważania drzwi.
  W necie masz kalendaria tyczące globu.
  I z tego należy korzystać.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/1968

  31 stycznia:

  wojna wietnamska: wojska Vietkongu atakowały ambasadę amerykańską w Sajgonie.
  Australia przyznała niepodległość Nauru.

  12 marca – Mauritius uzyskał niepodległość w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

  21 marca – izraelscy komandosi zaatakowali bazy OWP w Jordanii. W walkach zginęło 150 Arabów i 20 żołnierzy izraelskich (operacja Inferno).

  22 marca – początek protestów studenckich (Maj 1968) we Francji, mających apogeum w maju 1968 roku. W ich wyniku ustąpił Charles de Gaulle oraz wprowadzono reformy socjalne.

  4 kwietnia:

  James Earl Ray zastrzelił w Memphis (Tennessee, USA) Martina Luthera Kinga.

  11 kwietnia – w Berlinie Zachodnim prawicowy ekstremista ciężko zranił przywódcę socjalistycznego związku studentów niemieckich Rudiego Dutschke.

  30 maja:

  prezydent Francji Charles de Gaulle rozwiązał Zgromadzenie Narodowe.
  wysadzono w powietrze kościół św. Pawła w Lipsku.

  w reakcji na protesty studenckie, zachodnioniemiecki Bundestag uchwalił ustawy wyjątkowe, ograniczające wolności obywatelskie i umożliwiające władzy skuteczniejszą walkę z zamieszkami.

  16 lipca – ultimatum państw Układu Warszawskiego wobec Czechosłowacji.
  17 lipca:

  w Iraku doszło do przewrotu przeprowadzonego przez partię Baas. Miejsce obalonego prezydenta Abd ar-Rahmana Arifa zajął Ahmed Hassan al-Bakr.

  13 sierpnia – w Atenach doszło do nieudanego zamachu bombowego na szefa junty wojskowej Jeorjosa Papadopulosa.

  20/21 sierpnia – praska wiosna: w nocy wojska Układu Warszawskiego wkroczyły do Czechosłowacji (Operacja Dunaj).

  6 września – Suazi uzyskało niepodległość (od Wielkiej Brytanii).

  2 października – Masakra na Placu Tlatelolco: ponad 300 osób zginęło po tym jak wojsko otworzyło ogień do pokojowo protestujących studentów w Meksyku.

  12 października – Gwinea Równikowa (jako Gwinea Hiszpańska) proklamowała niepodległość.

  =============

  Jak widać, roi sie od zamachów stanu, buntów studenckich pacyfikowanych przez policję, przyznawania niepodległości dawnym koloniom….

  Jak na takim tle plasowała się Polska?

 129. wiesiek59
  8 marca o godz. 11:32
  Ty masz zero wiadomości na temat polskiego marca 68 i piszesz sobie takie dyrdymały i okraszając „Studenci to grupa niezadowolona ze stanu obecnego.WSZĘDZIE!!!”
  Wyobraź sobie, że strajki na uczelniach nie wybuchły z powodu niezadowolenia ze stanu obecnego, ale z niespodziewanej reakcji władz na zgodne z prawem działania młodzieży i kłamanie w żywe oczy że studenci to chuligani itp
  Dopiero potem zorientowaliśmy się, że było to zamierzone działanie by zrobić awanturę. Tu po prostu nas wówczas studentów wykorzystano i zrobiono w bambuko.

 130. Żabka ,

  Droga Pani sam sobie wybieram znajomych. Nie Pani decyduje z kim mam życzenie przestawac , Pani do nich – bez żalu z mojej strony – nie należy.
  Nie Pani decyduje co kto – w tym ja – pisze u Pana Passenta. Jeśli treści Pani nie odpowiadają proszę nie czytać .

  Emigranci. Temat szeroki nie będę ho z braku czasu dziś rozwijał. To państwa wybory i się do nich nie mieszam . Do momentu w którym Państwo nie zaczynają meblowa mi mieszkania . Czyli nie zaczynają lzawych opowieści o niedobrym kapitalizmie , niedzialajacej demokracji , o zbawiennym działaniu dobrej zmiany itd itp a i jeszcze o tym jak wspaniałe było w PRL. Skoro było tak wspaniałe to czemu Państwo z PRL uciekli ? te ws ustnie klechdy o ,,Starym dobrym kraju,, i zasranej współczesnej Polsce snują Państwo bezpiecznie siedząc w starych , liberalnych , kapitalistycznych demokracjach korzystając ze wszyskich bonusów jakie one oferują. Dla nas pragną Państwo skansenu w Polsce. Nie wszyscy z was ale wielu w tym tonie nadaje.

  Wtretu o ,, nowobogackich ,, nie rozumiem proszę Pani. W Polsce nie ma ,,starobogackich,, . A jak mówi amerykańskie przysłowie ,,każdy wysiadl z jakiejś łodzi ,,
  Sprawności w zarabianiu pienied,u nie ma co się wstydzić , pani jako wychowana w feudalno- chłopskiej – podobnie jak znakomita większość z nas wychowana –
  Nie rozumie. .To nie wstyd mieć na nowe buty , wstyd chodzić w dziurawych proszę Pani. My tubylcy musieliśmy po latach prl owskiej utopii kraj odbudować. Pani sobie wygodnie na emigracji żyła. Rozumiem Pani żal za 100 usd nie robi już na ludziach w Polsce takiego wrażenia jak 30 lat temu . Musi Pani z tym żyć . Kłaniam sie

 131. pędzona przez aktyw robotniczy ładna studentka wpadła mi w ramiona i wtedy..

  https://www.youtube.com/watch?v=u53tshWR-lE

 132. My tubylcy musieliśmy po latach prl owskiej utopii kraj odbudować. Pani sobie wygodnie na emigracji żyła a my studzienki głęboko kopane nocami po- głębialismy .
  Teraz za kare musi pani wystarczyc byle jaka amerykanska – kałuża

 133. @wiesiek59

  „Zaczyna razić mnie jednostronność i tendencyjność przekazu…..

  Na podstawie wiedzy szczątkowej, podejmowane będą decyzje tyczące nas wszystkich.”

  Gratuluje autorefleksji! Szczegolnie co do panskiego przekazu.

  Pan sie bardzo interesuje przeszloscia. Wiec proponuje sie zastanowic, dlaczego przeszlosc jest przeszloscia (historia)?

  Dla mnie sprawa jest jasna: bo nie zdala do konca egzaminu! A najwazniejsz, co z przeszlosci mozna sie nauczyc, to jak czegos NIE robic. Czyli nie stosowac sfalsyfikowanych rozwiazan raz jeszcze.

 134. maciek.g
  8 marca o godz. 12:44

  Moim zdaniem, KAŻDY strajk studencki ma określone przyczyny, często powtarzające się zresztą w różnych krajach.
  Jedną z głównych jest poszerzenie wolności- szczególnie w mało demokratycznych, a będących w różnych strefach wpływów.

  Ja generalizuję, pan jest pod wpływem własnych jednostkowych doświadczeń.
  Dopiero po latach dowiadujemy się, co się rzeczywiście działo, mając wgląd w materiały źródłowe.

  Ta niezrozumiała dla studentów reakcja władz, ma swoje wyjaśnienie które znamy w kilkanaście lat po fakcie- dopiero.
  Świadkowie zdarzenia nie mieli bladego pojęcia co się dzieje i dlaczego.

  W tym cytowanym kalendarium ma pan rozstrzelanie pokojowej demonstracji w Meksyku.
  300 ofiar.
  Dlaczego?
  Zapewne w tamtym kraju wiedzą, u nas wcale.
  Takie zdarzenia dzieją się permanentnie na świecie.
  I w prawie każdym roku.

 135. mały fizyk
  8 marca o godz. 13:10

  Jeżeli nie da się zmienić natury ludzkiej, cech przywódczych, to z tą materia nie da się zrobić nic.
  Więc się niespecjalnie przejmuję.
  Takie drobne mrówki jak my, mają niewielki wpływ na zdarzenia.
  No, chyba że niezadowolonych jest BARDZO DUŻO mrówek….
  Wówczas mogą zeżreć nawet słonia.

  Fiedler opisywał gdzieś marsz mrówek- legionistek.
  Wszystko co żywe uciekało.

 136. Aby nie bylo nazbyt swiatecznie , mdlo
  „Ewangelista Mateusz II Marzyciel pojechał nawracać Flamandów i Walonów”
  – i uczyc ich jak odrozniac walonskla kupe od flamandzkiej .. tnp flamandzko – naziolskiej albo odwrotnie
  Tam kupy maja narodowosci ale jednak slabo odczuwalne dlatego ciagle dochodzi calkiem jak na Enpassancie.. (? ) do pomylek !,? Nie, nie … tu o pomylkach nie ma mowy ! Tu pisza koneserzy , pasjonaci tzw „hobbysci genetyczni’
  ( to nie jest do kogokolwiek )( kanadyjska kupologia nie jest nawet w powijakach !)

 137. Szanowny Gospodarzu

  O dziwo

  (…) Andrzej Duda w swoim wystąpieniu poprosił o wybaczenie „dla Polski, dla Rzeczpospolitej”, o czym piszą media zarówno w kraju, jak i zagranicą.

  Niektórzy mówią, że dzisiejsza Polska powinna przeprosić za tamten antysemicki akt, dokonany przez ówczesne władze, za to, że byli tacy Polacy, którzy się do tego przyłączyli. Za to, że wypędzono z Polski obywateli. Jak za Grudzień 70′, gdy strzelano do ludzi w Gdańsku i Gdyni, jak za Radom, Ursus i Płock, za kopalnię „Wujek” 1980 roku, jak za księdza Jerzego Popiełuszkę, dzisiejsza wolna, niepodległa Polska, moje pokolenie, nie ponosi odpowiedzialności i nie musi za to przepraszać. Chcę z całą mocą podkreślić, że z wielkim żalem pochylamy głowę, także ja, jako prezydent, i tym, którzy zginęli, zostali wypędzeni, chcę powiedzieć: proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce
  – mówił prezydent.

  Później jeszcze raz powtórzył prośbę o wybaczenie, już na koniec wystąpienia:

  Chcę powiedzieć, proszę, wybaczcie Rzeczpospolitej, wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce. Za to, że dokonano tego haniebnego aktu. (…). Szanowni państwo, proszę o wybaczenie dla Polski, dla Rzeczypospolitej, dla tych, którzy wtedy to sprawili.

  Proszę, żeby tę prośbę o wybaczenie przekazali także swoim rodzicom, jak kto może. Polska moimi ustami o to wybaczenie prosi, dla tamtych, żeby zechcieli zapomnieć i zechcieli przyjąć, że Polska tak bardzo żałuje, że ich dzisiaj w niej nie ma. Cześć i chwała bohaterom 68. roku

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23116182,andrzej-duda-przeprosil-za-68-rok-przemowienie-zaklocone.html#Z_MT

  Szkoda że z takich ust ale lepsze niż nic.

 138. podziękowanie dla Gekko

 139. Nie sądzę, żeby angielski stał się językiem międzynarodowym tylko dlatego, że język ten został przyniesiony na bagnetach. Do Szwecji też został zaniesiony na bagnecie ? O ile mi wiadomo, to w krajach skandynawskich angielski to niemal drugi język. Moze Islandia i te bagnety mają coś wspólnego, bo tam Amerykanie mieli/maja swoją bazę, ale taka Szwecja lub Finlandia ? No własnie: czemu Finom jakoś nie chce się mówić po rosyjsku ?

  Rosyjski też niesiono na bagnetach, a tam, gdzie doniesiono często obowiązkowo nauczano rosyjskiego nauczano go bez wyjątku, a mimo to…

  Hmmmm… może rosyjski przegrał i nadal przegrywa dlatego, że radzieckie/rosyjskie bagnety to wcielenie umiłowania dla pokoju i pokojowego współistnienia narodów, zaś angielskojęzyczne… no, wszyscy wiedzą.

  Każdy korzysta z kalendarium wedle swoich potrzeb, wiesiek. Nie wiem, co chcesz udowodnić tym kalendarium poza tym, że umiesz się posługiwać techniką copy/paste. Wiele innych rzeczy zdarzyło sie w 1968 roku, np. Olimpiada w Meksyku ? Tam też, na podium, kilku złotych medalistów podniosło do góry pięść stojąc na podium. Albo kilka osób poleciało w kosmos, wiele wydarzeń w kulturze popularnej i wyrafinowanej….

  Świat nie jest taki zły, niech no tylko zakwitną jabłonie !

 140. Pieprzą o wolności lub niepodległości. A rządzącej mafii chodzi tylko o koryto.https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ile-zarabia-janina-goss-w-radzie-nadzorczej-pge/kz7ehb7

 141. Nefer
  8 marca o godz. 13:35
  Powinien także przeprosić, że kraj tak niedorobionego prezydenta, i że rządzi mafia.

 142. Jakobsky

  100/100

  Mnie sam dźwięk ruskiego języka od razu stawia przed oczami worek kartofli , onuce i walonki.

 143. Kultura…

  Szef Paryskiej KULTURY powiedzial, ze jeden Dostojewski wystarczylby za cala polska i europejska kulture; to à propos jezyka.

 144. Panie poruczniku,

  Rządzą dobrozmiency, wygrali głosami elektoratu SLD, ktory się nie rozpuscil tylko za typowo marksistowskie obietnicę wszystkim wszystkiego poszedł głosować na PiS . Który to jest mutacja pzpr.

  Czemu ma Pan dusze niewolnika ? Lubił Pan nosić sowieki chomat na głowie ze tak Pani tęskni do Putina ze aż Pan go pozdrawiam musi ? Co Ci Sowieci wam zrobili z głowami ? Lubicie kłótnie nad workiem kartofli ,, kto je zezarl ,, , czemu ? Nie lepiej żyć bez ruskiego bata . ? Nie lubi Pan wolnosc i ?

 145. Jacobsky
  8 marca o godz. 13:38
  Wiesio powtarza niedorzecznosci lub je wymysla, jesli on wogole mysli. O jezyku nie ma pojecia.

 146. Jacobsky

  Zdaje się ze w 1968 Amerykanie wylądowali na Księżycu. Ruskie nigdy tego nie dokonali więc opowiadają że to się nie wydarzyło . Tak apropos 🙂 wieskowych doniesień o 1968 roku.

 147. Saldo mortale 14.00

  Poddaje Pan w wątpliwość ze wiesiek59 myśli? Ja myślę że on myśli że myśli.
  Kłaniam sie

 148. Symetryczny
  8 marca o godz. 13:47

  Tego niedorobionego prezydęta to matołki własnymi ręcami sobie wybrały. Bo taki był ładny, amierikanskij.

 149. Tyle przeróżnych słów padło o wydarzeniach marcowych,więc ja na odmianę przyszłam z linkien piosenki W.Młynarskiego – Pan Chagall

  https://www.youtube.com/watch?v=GWyIV74HEm4

  No i oczywiscie podziękowania dla wszystkich panów,za dzisiejsze życzenia.To miłe 🙂

 150. Jacobsky
  8 marca o godz. 13:38

  Nie chcesz zrozumieć, wolno ci.

  W Imperium, obowiązuje język Imperium.
  I tyle.
  Czasem jest to wygodne dla tubylców- tak jak w Indiach- gdzie jest bodaj 4000 języków.
  Jeden urzędowy, choć dawnego kolonizatora, załatwia problem.
  Nad Imperium Victorii i Elżbiety, nigdy nie zachodziło słońce.
  Brytania władała 1/3 świata, jego populacji.
  Gdzie jest obecnie?

  Kraje skandynawskie nigdy nie występowały przeciwko interesom brytyjskim, poza krótkim okresem zależności od Napoleona.
  Więc nie było potrzeby podbijania.
  Może z wyjątkiem inwazji na Islandię i Grenlandię, bezkrwawej i za przyzwoleniem tubylców, w latach 40′ by uprzedzić teoretyczny desant niemiecki.

 151. blackley
  8 marca o godz. 14:03

  Usiłuje mnie pan obrazić.
  Po co?

  W czasie gdy pan zarabiał setki tysięcy, ja kupowałem i czytałem setki książek.
  I tym się różnimy.
  Preferencjami i stylem życia.
  Ani ja nie będę działał według pana reguł, ani pan według moich.
  To inne światy…..

 152. @wiesiek59
  8 marca o godz. 13:21

  „Jeżeli nie da się zmienić natury ludzkiej, cech przywódczych, to z tą materia nie da się zrobić nic.”

  Wydaje mi sie, ze ta kocepcja juz jest sfalsyfikowana.

  Bo po pierwsze nie ma sztywnej „natury ludzkiej”. Sa tylko predyspozycje. Przykladem moze byc orientacja seksualna. Mimo wyraznego evolucyjnego nieprzystosowania, homoseksualizm istnieje nadal (np. nawet u malup). UWAGA! Nie ma to nic wspolnego z choroba czy „uleczalnoscia” homoseksualizmu!

  A po drugie homo sapiens jest raczej wytworem kultury niz natury: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1738430,1,ile-kultury-w-biologii.read

 153. mały fizyk
  8 marca o godz. 14:36

  To temat na bardzo długą dyskusję….
  Naukowcy nie sa zgodni co do roli genów i socjalizacji, ich siły wpływu na zachowanie się człowieka.

  Tak więc, każdy z nas może sobie snuć dowolne hipotezy.
  Kilkanaście lat temu czytałęm wyniki badań jakiegoś zespołu.
  Wyszło im, 80% zależność zachowania od genów.
  Czyli, tylko 20% można świadomie zaprogramować…..

 154. Po przemówieniu Dudy, można zauważyć klasyczne odwracanie kota ogonem w pisowskim stylu; tylko patrzeć, jak w/g nowej pisowskiej narracji, okaże się, że PIS nigdy nie kwestionował tego wszystkiego co właśnie wyparł z polskiej historii, tylko zawsze to wszystko potwierdzał, i prosił nieustannie o wybaczenie. A jeśli ktoś to robił, to była to totalna opozycja.
  I lud boży to kupi i słupki pójdą w górę.

 155. mały fizyk
  8 marca o godz. 14:36

  http://www.focus.pl/artykul/kto-wychowuje-twoje-dziecko

  To jest lepsze…..
  Ale podobnych jest mnóstwo.

 156. Wiesiek59,
  Setki książek Pan przeczytał ? No to chwali się ale co z tego ? Słyszał Pan ,ze ilość nie przechodzi w jakość ? Widziałem całkiem sporo książek – przy porządkowaniu starych mieszkań – które , po latach , okazywały się być hańba, idiotyzmem, ramota, bzdetem itd . Nie ma pewności ze miał Pan nieostroznosc właśnie te przeczytać 🙂 . Czytanie i zarabianie pieniędzy nie wyklucz się nawzajem , szan, Panie. Poprostu lubi Pan poleniuchowac sam Pan to stwierdził . Pieniądze drażnią Pana Ale te cudze i nie w pańskiej kieszeni . Wolno Panu, skoro tak Pan woli nie pracować . Czemu jednak żąda Pan od ludzi pracujących zeby oddali Paniu część swoich owoców pracy ? Rozumiem ktoś nie ma zdrowia, siły, itd nie pracuje bo nie może . Pan – bo nie chce. Skoro ma Pan preferencje życiowe być leniem to pańska sprawa . Ale zadania od innych zeby finansowemu pańskie preferencje to lekka przesada.
  Pańska wiedza , oczytanie , które tak Pan reklamuje i żąda podziwu to sprawa przereklamowana. Kalkuje Pan z sieci przeróżne michalki podobnych Panu mędrców ale to że ma Pan slowotok nie znaczy że ma Pan coś sensownego do powiedzenia. Demokracja się Pani nie podoba, prawa człowieka Pana śmieszą – jak nazwać pański świat ? To ruskij mir.
  Wolne wyboru , demokracja , prawa człowieka to fundament cywizacji zachodniej . Pan woli ta mongolska.ok Pana wybór. Ale pozwoli Pan ze będę ,, mówił jak jest ,, Tak jak Pana idol Trump. Jak coś śmierdzi to poprostu śmierdzi nie ma co owinąć w bawełnę. Pan zaś śmierdzi satrapia. Kłaniam sie.

 157. Serinus Energy zostanie przeniesiona bliżej Polski. Tak zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. Raj podatkowy na wyspie Jersey ma być lepszym miejscem niż Calgary w Kanadzie, bo spółka chce wejść do notowań na giełdzie w Londynie.

  W piątek 7 marca zebrali się akcjonariusze Serinus Energy. Wśród nich był reprezentant należącego do rodziny Kulczyków wehikułu inwestycyjnego Kulczyk Investments, która ma 52 proc. akcji.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kulczykowie-przenosza-firme-do-raju,198,0,2400198.html
  ==========

  „Patrioci”, psia mać…..

 158. Na blogu kwitnie pod płaszczykiem szyderstwa podtrzymywanie zainteresowania wypocinami grafomanów oraz bredniami oszołomów, a tymczasem marcowy warszawski student jadąc w metrze przewraca kartki na ebuku w nurcie katastrafalnego upadku czytelnictwa.

  Szanowny @byku!

  Od lat szyba auta osobowego po mocnym uderzeniu pokrywa się siateczką pęknięć i nie rozdrabnia się. Ten student z ebukiem ma w zagłębieniach usznych końcówki urządzeń dostarczających muzyczne tło HD do poniższego tanga oglądanego na ipado cudeńku.

  Zaróno lat temu 50, jak i dziś ośrodki strategicznych decyzji związanych z Żydami i Arabami mieszczą się w Waszyngtonie i w Moskwie.

  Stare słowa i stare pojęcia mają nowe szaty i dzisiaj bałwan krakowski to nie są dwie beczki soli w jednym kawałku (uśmiechy dla @Nefer). Nie będę sie znęcał nad zanurzeniem gości bloga En passant we wspomnieniach pisanych w staromowie.

  I z maniakalnym uporem będę wieszczył: Chińczycy zrobią Matusza II w kukułę.

  https://www.youtube.com/watch?v=ep_oxMUR8u4

  Skąd ma onże studenciak ma wziąć trzecią rękę, aby wesprzeć Jarosława Gowina schodzącego na Dziady?

  Ą (z intonacją pytajną tegoż ćwirknięcia …)

 159. Logika jest prosta. Gdy zmiany zachodzą stopniowo, społeczeństwo ma czas na reakcję. Gdy jednak dziesiątki reform, przekształceń i restrukturyzacji spadają naraz ze wszystkich stron, przytłoczeni i wyczerpani nimi ludzie w końcu godzą się przełknąć gorzką pigułkę (przypomnijmy słowa Haliny Bortnowskiej, porównującej tempo polskiej transformacji do „lat życia psów”).

  Gdy w 2007 ukazała się Doktryna szoku, wywołała kontrowersje. Podważyłam w niej lukrowaną wersję historii, którą opowiadano nam od dzieciństwa – że demokracja i uwolnione od ustawowych regulacji rynki idą ręka w rękę od połowy XX wieku.

  Prawda, jak się okazuje, nie jest tak różowa. Wdrażanie ekstremalnej formy kapitalizmu, która na naszych oczach przekształca świat – ekonomista i laureat Nagrody Nobla Joseph Stiglitz nazywa ją „fundamentalizmem rynkowym” – często było możliwe tylko pod warunkiem zawieszenia demokracji i ograniczenia swobód obywatelskich. Zdarzało się, że zapanowanie nad zbuntowanym społeczeństwem wymagało przemocy i tortur.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/03/czy-zapoczatkowana-w-ekonomicznym-szoku-kariera-donalda-trumpa-zakonczy-sie-szokiem-politycznym/
  ===========

  Ofiar demokracji i neoliberalizmu, jest sporo…..

 160. Już wkrótce kwiecień, a później maj. W maju, konkretnie 4-go, obchodzić będziemy inne ważne święto – Międzynarodowy Dzień Strażaka.

  Nie zapomnijmy o złożeniu wszystkim strażakom serdecznych życzeń udanego gaszenia oraz o dołączeniu adekwatnej muzycznej dedykacji. 💡

  https://www.youtube.com/watch?v=cHO_OFYEuCg

 161. 8 marca roku pamiętnego władze komunistyczne relegowały z UW Lecha i Jarosława Kaczyńskich. W obronie tych niezłomnych studentów doszło do wystąpień ulicznych i strajków. Władz,e tuszując swój błąd, poszczuły na ludność narodowości żydowskiej, co skończyło się masowymi wyjazdami do Syjamu. Po dwóch latach ci sami bracia inicjują krwawe zamieszki na wybrzeżu. Po latach zakładają komitety obrony robotników i przygotowują masy ludowe do zakładania niezależnych związków zawodowych. Kulminacją jest Sierpień 80, a później niezłomna walka w podziemiu z Jaruzelskim i Kiszczakiem. Już wtedy Jarosław wiedział, że ci ludzie powinni mieć najwyżej stopień szeregowca.
  „I na koniec należy zadać pytanie: komu ta nagonka na Polaków dzisiaj służy? Czyżby znowu ktoś chciał z Polski wyjechać bez paszportu? A może już nie trzeba paszportów?”

 162. Ofiar demokracji i neoliberalizmu, jest sporo….. powiada prelegent – instruktor.

  Ano sporo, po wakacjach ich poznacie. A właściwie, po walizkach.

  W odróżnieniu od „nieofiar” demokracji – dzisiejsze ofiary nie muszą już więcej jechać na wakacje „all inclusive” z grzałką, cukrem, papierem toaletowym oraz słoikami kwaszonej kapusty.

 163. Daniel Passent jak zwykle pisze prawdę:
  „to jest bomba„; „wyciekają ważne dokumenty„; „mamy katastrofę polskiej polityki zagranicznej”; „konflikt z najważniejszym sojusznikiem”; „polska polityka zagraniczna przeżywa kryzys, jest na deskach”…

  Takie dramatyczne rzeczy się dzieją a w komentarzach o nich cisza…
  Dziwne.

 164. Nefer, 8 marca o godz. 13:36

  Nie ma za co*, ale miło się styknąć.
  *) Wśród ślepców jedooki królem.

 165. Proszę Szanownego Koleżeństwa,
  właśnie wróciłam z jednej z sesji/spotkań na okoliczność 50.lecia Marca’68 w Domu Literatury na Krakowskim.
  Zebrało się grono poetów, prozaików, eseistów, krytyków literackich związanych pokoleniowo z Marcem, z których każdy snuł wspomnienia ze swojego puntu widzenia oraz… siedzenia.
  Literaci jak Leszek Szaruga czy Piotr Matywiecki zostali w Polsce, „wyjechane” poetki i prozaiczki – Iwona Smolka i Anna Frajlich odnalazły się w świecie, a wszystkich połączyła właśnie pamięć pokoleniowa, miejscami traumatyczna, ale i dystans do siebie samych z nieodzownym poczuciem humoru.

 166. 8 marca dniem trzeźwości
  „Na blogu kwitnie pod płaszczykiem szyderstwa podtrzymywanie zainteresowania wypocinami grafomanów oraz bredniami oszołomów…”
  Ha, staruszek, a umysł się nic nie guzdra… 😉

 167. mag, 8 marca o godz. 17:10

  Pozdrowienia… 😉
  Swoją drogą, chwilowo jeszcze o dystansie do siebie wyjechanych, decydują oni sami, stąd poczucie humoru.
  Oby ponownie dystans nie został im (nam?) narzucony w formie dokumentu podróżnego w jedną stronę.
  Jakby co, to w try miga PAD i tym podobni ogłoszą co trzeba i nie trzeba w świetle księżyca.
  To co popadnie że mówią, przeciw temu, co na odwrót robią, określa ich dystans do samych siebie, czyli parseki do niczego.
  Nadzieja zdycha ostatnia, a ostatki już za nami.

 168. Zapomniałam dodać, że w tym samym czasie w UW na dziedzińcu, słynącym z pałowania studentów pół wieku temu, odbywał się wiec pamięci.
  Obyło się bez grupy rekonstrukcyjnej, ale nie bez Dudusia Maliniaka, który uznał, że jako prezydent powinien przemówić.
  W odpowiedzi rozległy buczenia i gwizdy, a nawet pojawił się baner z wezwaniem – „Precz z kampusu”.

 169. duende
  8 marca o godz. 16:50

  Masz fragmencik tylko dla siebie……

  To nie przypadek. Koncepcje Friedmana były tak skrajnie niepopularne, że mógł je zrealizować tylko bezwzględny despota. Po wygranych przez Allende wyborach w 1970 roku Richard Nixon oświadczył, że chilijska gospodarka „ma zawyć z bólu”. Krew Allende jeszcze nie zdążyła wyschnąć, gdy Friedman przepisywał Chile „terapię szokową” i doradzał Pinochetowi, by przy jej wprowadzaniu nie zadrżała mu ręka. Zgodnie ze wskazówkami słynnego ekonomisty i jego byłych studentów (w Ameryce Łacińskiej nazywano ich „Chicago Boys” – chłopcami z Chicago) publiczną edukację zastąpiono systemem bonów oświatowych i szkół społecznych, wprowadzono opłaty za opiekę medyczną, sprywatyzowano nawet przedszkola i cmentarze (oraz wdrożono wiele innych reform, na które amerykańscy republikanie od lat ostrzyli sobie zęby). Pamiętajmy, że działo się to w kraju, którego społeczeństwo wyraźnie się sprzeciwiało wszystkim tym przekształceniom, a w demokratycznych wyborach poparło socjalistów. Podobne reżimy zainstalowano w tym okresie w kilku krajach Ameryki Łacińskiej. Wybitni intelektualiści z tego regionu dostrzegali bezpośredni związek między terapią szokową w gospodarce, która wpędzała w nędzę miliony ludzi, a torturowaniem w Chile, Argentynie, Urugwaju i Brazylii setek tysięcy ludzi, którzy wierzyli w sprawiedliwszy porządek społeczny. Jak pytał nieżyjący już urugwajski historyk Eduardo Galeano: „Czy taki poziom nierówności społecznych dałoby się utrzymać za pomocą innych metod niż elektrowstrząsy?”.

  Czytaj więcej: http://www.polskatimes.pl/kultura/ksiazki/a/kariera-donalda-trumpa-ma-swoj-poczatek-w-ekonomicznym-szoku,12982604/
  =============

  Zapewne żałujesz, że takich przemian w Polsce nie wprowadzono?

 170. @ mag, 8 marca o godz. 17:20
  – – –
  Przemówienie Andrzeja Dudy na UW z okazji marca 1968 było przerywane okrzykami: „hipokryta!”. Wznosili je między innymi Obywatele RP, którzy przyszli z białymi różami. Wykrzykiwali jeszcze „Nie ma chleba bez wolności”, „konstytucja” i „hańba”. (za Twitter/Paweł Wroński)
  – – –
  Coś z uniwersytetów pozostało.

 171. Stawianie znaku równości miedzy demokracja jako systemem politycznym i neoliberalizmem jako doktryna gospodarczą , jest sporym nadużyciem.
  Także socjalna gospodarka rynkowa jest produktem demokracji i do dzisiaj gwarantuje ona dobrobyt wielu zachodnim społeczeństwom.
  Upadek zbabranego realnego socjalizmu , został skrzętnie wykorzystany przez kapitał , do kompromitacji wszelkiej polityki socjalnej i propagowania indywidualizmu i skrajnego egoizmu gospodarczego.
  Ale winni Za to są jednoznacznie komuchy i Rosja , bo to oni sa odpowiedzialni za kompromitacje ideji socjalizmu.
  Dlatego łaskawym okiem patrzę na to, że ta sama ruska hołota przerzuciła się teraz na propagowanie nacjonalizmu, przy tych popaprancach można być pewnym, że przynajmniej ta posrana ideja ,daleko nie pociągnie.

 172. Repolonizacja nie przesypia gruszek w żużlu i w ramach polskiej wizji za euro zaśpiewa DJ Gromee lub ktoś bardziej sarmacki.

  Zarys celu strategicznego jest nieco pokrętny i w polskich szkołach muzycznych pierwszego stopnia będzie królował powrót do źródeł i tańczyć będą niedorostki z fajkami oraz grać na fujarach odrzuty po błędach technologicznych.

  Już słyszę, jak opozycja te pryszczate towarzystwo przezywa Bure suki!. Bo retoryki to teraz uczy Krysieńka Pawłowicz. Niech jej odmarznięta ziemia letkąom bendzie! Zdrowe to to nie jest, aczkolwiek bynajmniej chore takbawem …

  https://www.youtube.com/watch?v=HGI4zG-Zddw

 173. Na blogu, na blogu, each, co tam Panie na blogu?
  Panie kwitną na blogu.
  Panowie po(d)lewają.

  Jałowe jest komentowanie na blogu, a jednak na blogu kwitnie, w marcu.
  Pod płaszczykiem! Foliowym?
  Nieuczesane refleksje się rozpylają.
  Gdy red. Passent rozrzucił swe notatki, to coroczne psie przykrył. I to jest dobra zmiana.
  Jeśli się utrwali na dobre.

  Czego więcej na świecie, ofiar demokracji i neoliberalizmu, czy postsowieckiego sentymentalizmu?
  Pytam jako dobrowolna ofiara Friedmana. Czy jest nas większość?

 174. = coroczne psie kupy, rzecz jasna.

 175. Antysemityzm jest wymierzony także w nas, bo jest wymierzony w ludzi i wolność słowa. Dlatego chcemy powiedzieć głośno i stanowczo: „NIE” DLA ANTYSEMITYZMU. „Nie” dla przekłamywania historii.
  – piszą organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

  http://wyborcza.pl/7,95891,23117989,nie-dla-antysemityzmu-i-nie-dla-przeklamywania-historii.html

 176. Tak brzmi pieśń wdzięczności dla Pleno Tytulo Księcia Marcina:

  https://www.youtube.com/watch?v=nN-542IYoE0&list=PLd6h18WERVo92oBuGJj8vKnsv2L06h7yB&index=2

 177. W ramach świątecznego upominku tej słowikowej fujarę wyprostowali, a ona nie rozumie dlaczego fujara ma być fletem prostym a nie w poprzek dobrej zmiany.

  https://www.youtube.com/watch?v=pszMNaKg-_M&list=UU1p17RMe7zAKClQSWZErJGg&index=18&t=0s

 178. Jak ocenił, „niektórzy powinni mieć ogromny problem z Marcem, ale inni mają wszelkie moralne prawo czuć satysfakcję”. – Nie byli oszukani, jak czasem można było przeczytać, przez jakichś politykierów, bankrutów politycznych. Zrobili to z czystego przekonania, ideowości, temperamentu młodych ludzi, braku rozsądku. Historia nie zna rewolucji pięćdziesięciolatków. Pięćdziesięciolatkowie są dowódcami, ideologami, przywódcami, ale rewolucję zawsze robią dwudziestolatki – podsumował prof. Eisler.
  http://www.tvp.info/36316503/prof-eisler-marzec-68-to-rok-manipulacji
  ========
  Polemistom, pod rozwagę….

 179. Kto ujawnił notatkę której nie było?

  …Najpierw notatki w ogóle nie było. Później okazało się, że jest, ale jest tak tajna, że nie wolno jej ujawnić. Na końcu rząd zwrócił się do prokuratury, by zaczęła ścigać tych, którzy postanowili jej treść przekazać społeczeństwu.

  Już dwa lata temu z górą wiadomo było, że prezes i jego komanda zaplątywać się będą we własne sznurowadła, i mówić ludziom, że tańczą oberka, a nawet czardasza, a nawet marsz turecki:

  http://www.dailymotion.com/video/x8174v

 180. Podobnie jak w 2016 przemilcza się obecność islamskich terrorystów, co – jak zauważył Robert Fisk – świadczy o propagandowym charakterze większości emitowanych i publikowanych raportów. W 2016 we wschodnim Aleppo nie było zachodnich reporterów. Dzisiaj we wschodniej Ghoucie również ich nie ma. Dlaczego? Islamscy fanatycy, którzy kontrolowali wschodnie Aleppo, a teraz kontrolują wschodnią Ghoutę, bez wahania zabiliby lub porywali każdego korespondenta „z zewnątrz”. Relacje o bombardowaniu pochodzą więc z „lokalnych źródeł” działających na terenie zarządzanym przez dżihadystów. Zachodni sprawozdawcy nie kwestionują wiarygodności tych komunikatów, mimo ujawnionych kłamstw o Aleppo, jakie rozpowszechniali bezrefleksyjnie kilkanaście miesięcy wcześniej.
  https://exignorant.wordpress.com/2018/03/01/wrocilam-z-syrii/
  ==========

  Czemuś, ta narracja bezpośrednich świadków, kłóci się z pani opisem zdarzeń…..

  Przejdzie, nie przejdzie, poczytać warto.
  =========

  Pani Zagner zastygła w stazie, ale, może jej się przyda ta informacja.

 181. Gekko
  Coś z uniwersytetów pozostało, ale chyba nie ze wszystkich.
  I czy na długo starczy?

 182. Oboje pozostali z tego tria wytłumaczyli Debrze, że to nie flet prosty lecz obój, a słowiki jeszcze za oknem guzdrowym nie śpiewają. Gdy pieśń nie ma słów, to łatwo o nieporozumienia. A Wagnera jeszcze na przedwiośniu jeszcze nie grają więc muzyka mętnie opowiada.

  W ramach wieszczenia donoszę, że za dwa tygodnie dzień wagarowicza, i studenci w dzień równonocy się popiją. Bo Święty Marcin (Blogowy) { pijał | pisał } { wino | o winach } { wodę | bełkot } pozostaje { młynom | mylnym }.

  Nuda i smuta więc coś wypijmy.

  (przylepiłem sobie brodę dla niepoznaki )

  https://www.youtube.com/watch?v=AfjdKBsBki8&index=9&list=PL1ybJMKxyqfpOTerf3PdWyYgpRVPk7iD_

 183. Swoja droga szkoda, ze Szwedom nie udal sie ten Potop…

 184. Carolus Gustavus nadal miłościwie panuje…

 185. @ Wiesiek:
  „polemistom pod rozwagę”….
  Artykuł nie zawiera niczego odkrywczego, powiedziałbym, nawet że to same komunały.
  Tu jest lepszy tekst :
  http://www.tvp.info/36317504/podkomisja-mon-zmienia-plany-ws-raportu-z-katastrofy-smolenskiej

  Będą badać jak Orkiestra, do końca świata i 1 dzień dłużej…

 186. mag
  8 marca o godz. 17:20
  „Zapomniałam dodać, że w tym samym czasie w UW na dziedzińcu, słynącym z pałowania studentów pół wieku temu”

  Musieli chyba niezle po lbach walic. Skutki w postaci niedowladu umyslowego pozostaly do dzisiaj.

 187. niemcy; dziennikarze nie moga sie nadziwic, ze mowi plynnie i po angielsku; osobiscie nie wierze aby m – junior, ten paragraf poblogoslawil – weszlo w zyc(ie) pierwszego marca – bo nawet laik widzi, ze jest to ustawa chybiona, gorzej, kontraproduktywna;
  czy ipn to teraz w polsce takie panstwo w panstwie, tak jak w niemczech podobny urzad w czasach pieknego joachima?

 188. Ja tam lubię Friedmanna. I wcale nie uważam się za jego ofiarę. W duecie z Koftą obaj, Friedmann i Kofta byli na topie.

  Szwecja jakoś rozepchała się swego czasu w Skandynawii, ale dziś Norwegowie mówią po norwesku, Duńczycy po duńsku, Finowie po fińsku. A powinni chyba po szwedzku. Znaczy się w takiej Finlandii szwedzki ma status języka urzędowego i uczy go się w szkołach. Ciekawe, że nie rosyjski…

  Nie wiem, czy Szwedzi nie przeszkadzali Anglii. Może i jakoś przeszkadzali, skoro sprzedawali Niemcom rudę i inne surowce, z których Niemcy robili czołgi zalewające Europę i korpusy bomb spadających na Londyn. Ale nikt nie palił się do zbrojnej ochrony interesów Imperium. To raczej Hitler rozważał zajęcie Szwecji. Ale też nie zajął. Być może dlatego przeciętny Szwed radzi sobie dobrze po angielsku i po niemiecku. Tylko do rosyjskiego ich nie ciągnie….

  Rosjanie chyba chętniej kupują volvo, niż Szwedzi łady… Zapewne dlatego, że instrukcja obsługi łady napisana jest po gruzińsku.

 189. jakobsky:
  szybciej gruszki na wierzbie;

 190. To może, taki dłuuugi wierszyk Hemara?

  KTO RZĄDZI ŚWIATEM?
  Po latach rozmyślań,
  niemal u schyłku życia,
  dokonałem niezmiernie
  głębokiego odkrycia.

  Moje wielkie odkrycie
  raz na zawsze, niezbicie
  rozwiązuje odwieczną
  zagadkę, mianowicie,

  rozstrzyga nieomylnie,
  ustala niezachwianie
  ostateczną odpowiedź
  na ciekawe pytanie,

  co dręczy nas od wieków
  i wciąż wraca od nowa:
  Kto rządzi światem? Jaka
  mafia anonimowa?

  Nie wierzcie w bajki.
  Nie ma żadnego Synhedronu
  sekretnych władców nie ma.
  Nie ma „Mędrców Syjonu”.

  Więc to bajka. I bujda,
  że „światem rządzą kobiety”
  i nieprawda, że światem
  rządzą Żydzi – niestety.
  http://bejka.neon24.pl/post/142736,kto-rzadzi-swiatem

  Reszta w linku, bo dłuuugie….

 191. malo co a szwecja zostalaby katolicka, ale zygmunt III mial pecha do pogody i posejdon mu dwie floty utopil;
  z kaszubow malo kto sie wtedy uratowal; jeden z nich jest teraz w brukseli i trzesie ue;

 192. Mad Marx
  8 marca o godz. 19:43

  Przecież nie mogą zabić dojnej krowy….
  Jakie efekty badań?
  Przecież nawet nikt z nich, nie był w Smoleńsku.
  Pracują na materialach Laska.

 193. maciek.g
  7 marca o godz. 20:57

  Pomimo to bardzo dziękuję. Dzięki Tobie przypomniało mi się, że onegdaj poszukiwałem książki J. Eislera „Marzec 1968”, i nigdzie jej nie było. Po Twoim wpisie wrzuciłem tytuł na Allegro, były 2 egzemplarze. Ten tańszy kupiłem.

 194. z punktu widzenia historii polymerow marzec 68 to ortalion;

 195. 8 marca o godz. 17:20
  „Zapomniałam dodać, że w tym samym czasie w UW na dziedzińcu, słynącym z pałowania studentów pół wieku temu”

  „Musieli chyba niezle po lbach walic – pisze @Levar.- Skutki w postaci niedowladu umyslowego pozostaly do dzisiaj.”

  Żeby dojść do takiego wniosku, trzeba być niezłą kanalią.

 196. Wazowie nam Polskę spsiali.

 197. @Gekko

  „Coś z uniwersytetów pozostało.”

  Z polskich uniwersytetow nie wylonili sie noblisci – jakos te znakomite uniwersytety nie wydaja laureatow nagrody Nobla w dziedzinach fizyki, chemii, medydyny czy ekonomii.

  Z polskich uczelni nie wylonili sie wynalazcy – kolejne Epokowe Wynalazki, ktore lada moment Rzuca Swiat na Kolana, jakos nie prowadza do rynkowych sukcesow. Czy to slynny polski Niebieski Laser z PAN, czy Polski Grafen, czy przelomowy wynalazek EPAR – dziwnym trafem jakos sie te Doniosle Inicjatywy nie moga zakonczyc pelnym sukcesem.

  Wylonilo sie za to calkiem sporo donosicieli, konfidentow i szpicli. Takich Zatroskanych Obywateli, ktorzy w pamietne marcowe dni dopiero zobywali pierwsze doswiadczenia w nielatwej karierze konfidenta-szmalcownika. Taki kapus, jak mu sie udalo wytropic Syjoniste czyli Wroga Narodu, mogl liczyc na wszelakie awanse. Niejeden zakuty leb, co to w innych okolicznosciach co najwyzej buty by sprzedawal w sklepie albo listy na poczcie sortowal – dzieki parszywym donosom robil kariere, pial sie do gory po plecah podkablowanych „kolegow” i nawet studia ukonczyl.

  Problem w tym, ze dzis pisanie donosow to sztuka dla sztuki. Blogowy szpicel-konfident moze wprawdzie namierzyc Zyda i na niego nakablowac – ale nie zostanie za to nagrodzony nawet talonem na SHL-ke czy skierowaniem na wszasy nad Balatonem.

 198. @Nefer

  … sie madrzy.

  Ja mysle, ze warto ustanowic Narodowy Dzien Kapusia-Donosiciela. Takiego kapusia-donosiciela, co to jak gdzies wytropi Wroga Narodu – to od razu zapitala z donosem.

  A jak nie dzien – to chocby medal Zasluzonego Szmalcownika. Albo Odznake Konfidenta.

  No dobra, Zatroskana Obywatelko. Zapitalaj z donosem bo inaczej wyjdziesz z wprawy.

 199. byk
  8 marca o godz. 20:20

  Zamiast iść pod Połtawę, Karol powinien skonsolidować władzę w Polsce.

  Co do Zygmunta…..
  Gdyby Papiestwo się nie mieszało, koronowanie Władysława IV na cara byłoby możliwe.

 200. Nefer
  8 marca o godz. 20:32

  Zdania są BARDZO podzielone….

 201. @Wiesiek59

  … podpiera sie Hemarem. Znaczy z cudzego podp.. sorki, zapozycza. Hemar tylko dlatego nie skonczyl tak jak Szlengel czy Ginczanka czy Andrzej Wlast, ze na czas zdazyl sie z Polski wydostac. Nie laska cytowac poetow polskich, katolickich i aryjskich? Bo akurat Hemar jako zywo nigdy swojego „pochodzenia” nie ukrywal.

  Jak zas w ojczyznie Wiesia59 postrzegano ludzi z nie takim jak trzeba „pochodzeniem” – to akurat wiernie spisal Julian Tuwim. Trzeba rzyznac, ze celnie okreslil pracownikow piora. Tuwim wiernie opisal, jak Polacy gnoili i mieszali z lajnem Zydow – w przededniu drugiej wojny swiatowej. I jak polska prasa upowszechniala ludobojcza nienawisc:

  „…Kiedy w zurnalii robaczywej
  Nic tylko grzmialo i migalo
  Zyd, Zyda, Zydom, Zydów, Zydzie,
  Zyd jest najwiekszym naszym wrogiem,
  Zyd z nozem czeka przed twym progiem,
  Przez Zyda glód, przez Zyda nedza,
  Zyd okradl, Zyd zniewazyl ksiedza,
  Bialego orla Zyd podeptal,
  Zyd z niemowlecia krew wychleptal,
  Zyd otrul, zgwalcil, zdradzil, wydal,
  Zbezczescil Zyd, splugawil, splamil,
  I znowu Zyd, Zydowi, Zyda,
  Zydom, o Zydach i Zydami”

  Nic sie nie zmienlo po dzis dzien, cbdu.

 202. @Wiesiek59

  „Zdania są BARDZO podzielone….”

  „Hmm…..
  DLACZEGO nikt ich nie kocha?
  Jakaś przyczyna musi być……
  Bezczelność?”

  Hmm..

  Zdania chyba nie sa podzielone. Raczej wrecz przeciwnie (patrz nizej).

  DLACZEGO was wszyscy kochaja?
  Jakaś przyczyna musi być……
  Subtelnosc?

  „Antypolskie incydenty na Zaolziu. Zdewastowano osiem tablic”

  „Antypolskie incydenty po Brexicie. Czy jest się czego bać? 28.06. | – Antypolskie nastroje na Wyspach – premier David Cameron potępia i uspokaja naszych rodaków, ale mleko się rozlało. Czy po przegłosowanym Brexicie Polscy na Wyspach mają się czego obawiać? Czy ksenofobia to margines, czy może wynik referendum pokazał prawdziwą skalę niechęci wobec przybyszów? (http://www.tvn24.pl)”

  „Polskie MSZ jest zaniepokojone incydentem pod Lwowem, gdzie pod polski autokar podłożono ładunek wybuchowy. To kolejne antypolskie zdarzenie – oświadczył resort. ”

  „Rośnie liczba polskich pomników profanowanych za naszą wschodnią granicą. Za każdym razem władze Ukrainy wyrażają ubolewanie i podkreślają, że to rosyjska prowokacja. Tak też było po ostatnim groźnym incydencie. Tym razem nie zniszczono pomnika, tylko ostrzelano polski konsulat w Łucku!”
  ..
  „Niemiecki urzędnik o biznesie odbierania dzieci Polakom. W tle pieniądze i germanizacja … „Uwe zdradził, że o polskie dzieci zabiega wiele niemieckich rodzin zastępczych. … To czysty biznes. Za jedno dziecko wychowywane w rodzinie zastępczej Jugendamt płaci 1000 euro (ponad 4 tys. zł), jeżeli jest niepełnosprawne, ta kwota może wzrosnąć do 25 tys. euro … – mówi były urzędnik.”

  „Londyn … Dwaj Polacy brutalnie pobici na stacji metra. Policja szuka świadków … Jeden z pobitych Polaków jest w stanie krytycznych, stan drugiego określany jest jako stabilny. Policja wciąż nie zna motywów sprawców ataku.”

  Hmm..
  DLACZEGO was wszyscy kochaja?
  Jakaś przyczyna musi być……
  Subtelnosc?

 203. @Wiesiek59

  … raz po raz blyska intelektem:

  ” Z punktu widzenia kapitału praca dzieci w Bangladeszu czy Wietnamie jest stokroć bardziej racjonalnym wyborem niż uruchomienie fabryki obsługiwanej przez roboty. ”

  Zgadza sie. Dlatego wlasnie Mercedesy, Ople, Tesle, Hondy i Toyoty powstaja glownie w Bangladzeszu i w Wietnamie. Kapitalisci dawno juz polikwidowali fabryki w rajchu, w Stanach czy w Japonii. Robotyzacji unikaja, bo im sie to nie oplaca.

  Kto ciekaw – polecam krotki filmik:

  https://www.youtube.com/watch?v=uYRWHSIJ3Xc

  Tam mozna zobaczyc, jak watle paluszki zmuszonych do niewolniczej pracy dzieci z Bangladesz trudza sie nad bodowaniem kolejnego auta marki Volvo.

 204. @Wiesiek59

  „inni mają wszelkie moralne prawo czuć satysfakcję”

  Na pewno nie brakuje takich, co po dzis dzien odczuwaja nalezyta satysfakcje. I Patriotyczna Dume.

  Jaby nie bylo – udalo sie wowczas Polakom wypedzic, po uprzednim pozbawieniu obywatelstwa i de facto konfiskacie mienia – pratycznie wszystkich i kazdego Zyda. Zostaly jednostki, troche na pokaz i na lipe. Cos jak w bratnim Iranie. Gnojono i rownano z gleba zreszta takze aryjskich wspolmalzonkow, dzieci z mieszanych malzenstw. Smierdzaca czystka etniczna, przy akompaniamencie wrzaskow „Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow” zakonczyla sie pelnym sukcesem.

  Jest sie czym chwalic, sadzic i puszyc. To w koncu byla kolejna okazja, zeby sie zalapac na „mienie pozydowskie”. Spece od donosow, konfidenci i przerozni Zatroskani Obywatele lapali sie na pozydowskie mieszkania i pozydowskie meble. Panstwo kazalo sobie placic wariacki haracz za to, ze przepedzalo. Oplacenie tego haraczu nie lezalo oczywiscie w mozliwosciach wypedzanych, za „dokumenty podrozy” i bilety w jedna strone placily organizacje zydowskie na Zachodzie.

  Niemniej jednak nawet Gomulka z Moczarem nie wpadli na pomysl, zeby usilowac scigac sadownie dajmy na to dziennikarzy z NYT, amerykanskich senatorow czy publicystow z dalekiej Argentyny za „zniewazenie Narodu Polskiego”. To juz czasy dzisiejsze. O wiele bardziej ambitne – no bo to w koncu Mocarstwo ktore Wstalo z Kolan.

  @Wiesiek59 proponowal, zeby tych bezczelnych Antypolskich Zbrodniarzy z Argentyny wsadzic w worki i dostarczyc do Warszawy. Jego braciszek w Adolfie, niejaki @neospasmin zapowiadal, ze wzmiankowani Zbrodniarze nie odwaza sie pokazac sie w Europie, bo beda na nich czekaly Europejskie Nakazy Aresztowania.

  W jakim zakresie reszta Unii gotowa jest wspolpracowac na niwie wykonywania wnioskow ENA w sprawach dotyczacych Antypolskich Zbrodniarzy – wykazal casus Wolinskiej. I casus Stefana Michnika. Nie wiem, co ten @neospasmin wacha – ale to chyba proszek bielszy niz najbielsza biel.

  @Wiesiek dobrze mysli, ale do Argentyny bedzie chyba musial skierowac kilka batalionow komandosow, bo od ciezkiego zarabania Zbrodniczych Antypolskich Mediow w ramach solidarnosci z witryna Pagina 12 przedrukowalo Zbrodniczy Antypolski Material, ktory w sposob jednosnacznie wstretny pomawial Polakow o wine za pog.. sorki, za „wydarzenia” w Jedwabnem. No i w pierwszej kolejnosci t chyba trzeba w wokrku przywiezc Antypolskiego Zbrodniarza Lapida. Ten Lapid to podobno ze strachu zaczal pod siebie popuszczac. Wlazl pod stol, kiwa sie w przod i w tyl i biada: „Aj waj ja sie boje”.

 205. wiesiek59
  8 marca o godz. 18:50
  Czy rozumiałeś coś z tego, co pan Prof. napisał?
  Bowiem nawet ja, dobrze znający marzec 68 miałem trudności ze zrozumieniem o co Prof. naprawdę chodzi. Co z tego, że ludzie masowo poparli protest studentów (dopóki gmachu nie otoczyła policja przynosili nam żywność, napoje i popierali nasza akcje) skoro właśnie władzy chodziło o wielką awanturę , bo mała była by nieskuteczna. Potem i tak wszystko odkręcono do góry nogami (ludność potępiła wystąpienia studentów ,studenci do nauki)
  Było dużo szczęścia, że nie było ofiar śmiertelnych, bo w zapale robienia awantury chciano sztormować gmach PW w Warszawie, zupełnie nie zdając sobie sprawy czym taki szturm by się skończył. Sam przypadkowo słyszałem jak jakiś pracownik PW krzyczał do telefonu (drzwi pewnie przez zapomnienie były uchylone „idioci , nie atakujcie , oni tu przygotowali się do obrony , będzie jatka”, i portem ktoś zatrzasnął drzwi).
  Tam pewnie zrozumiano i gdy uznano, że awantura już jest dostateczna starano się rozładować protest. Podstawiano nam autobusy miejskie tylko z kierowcami i nakłaniano do opuszczenia gmachu. Baliśmy się podstępu, ale niektórzy pękali i wsiadali i opuszczali PW. Niektórych przywożono z powrotem by powiedzieli, że faktycznie autobus jedzie gdzie kto chce i nie ma milicji. Grubo po północy ocieniliśmy z kolega ze coś mało ludzi widać w gmachu i jak tak dalej pójdzie to milicja może wejść i aresztować te garstkę i zdecydowaliśmy się wyjechać . Faktycznie wieziono gdzie kto chciał. Pytamy kierowcy , a jak milicja będzie zatrzymywać – odpowiedź „to taranujemy” mocno nas uspokoiła.
  Okazało się, że szturmu jednaj nie było i pozostali studenci przeszli do tzw Rivery (akademik) mając pomiędzy sobą wierchuszkę partyjna PW i Warszawy (jak zabezpieczenie że milicja nie ruszy marszu. (Gdyby zaatakowali partyjniacy mieli zginać, i wiedzieli o tym).
  W ten sposób przed rankiem rozładowano strajk PW Warszawy.

 206. wiesiek59
  8 marca o

  To nie przypadek. Koncepcje Friedmana były tak skrajnie niepopularne, że mógł je zrealizować tylko bezwzględny despota. Po wygranych przez Allende wyborach w 1970 roku Richard Nixon oświadczył, że chilijska gospodarka „ma zawyć z bólu”. Krew Allende jeszcze nie zdążyła wyschnąć, gdy Friedman przepisywał Chile „terapię szokową” i doradzał Pinochetowi, by przy jej wprowadzaniu nie zadrżała mu ręka. Zgodnie ze wskazówkami słynnego ekonomisty i jego byłych studentów (w Ameryce Łacińskiej nazywano ich „Chicago Boys” – chłopcami z Chicago) publiczną edukację zastąpiono systemem bonów oświatowych i szkół społecznych, wprowadzono opłaty za opiekę medyczną, sprywatyzowano nawet przedszkola i cmentarze (oraz wdrożono wiele Podobne reżimy zainstalowano w tym okresie w kilku krajach Ameryki Łacińskiej. Wybitni
  =============

  Zapewne żałujesz, że takich przemian w Polsce nie wprowadzono?”

  Panie , ale po co pan bije pianę ? Nie pamiętam by ktoś na blogu Pana Passenta napisał, że chce /chciałby kapitalizmu na wzór poludniowo-amerykański . Mamy własną wersję , działa niezle choć nie bez problemów i napewno nie w południowo-amerykańskim stylu .
  PRL zbankrutował , żeby nie to że Rosja podtrzymywała tę waszą utopię i jak były by normalne wolne wybory przegralibyście nie w 1989 a w 1970 albo wczesniej . Socjalizm czy jak tam zwać ten prl-owski bałagan trwał jedynie dlatego tak długo bo ruscy stacjonowali w Polsce i nie było mowy o wolnych wyborach .
  Na stwierdzenia że prl zbankrutował i się nie sprawdził pan opowiada łzawe historyjki o kapitalizmie w Chile , który nie ma nic wspólnego z Polską i polskim kapitalizmem . Co to kogo obchodzi że sprywatyzowano cmentarze, przedszkola i szkoły w Chile . ? kogo pan straszy kapitalizmem chilijskim ? siebie chyba . Szkoły w Polsce są publiczne i ogólnodostępne – po dzieci na wsi podjeżdzą autobus , ja za pańskiego prl drałowałem zima -lato , deszcz – snieg 6km do szkoły , o jakichs autobusach nikt nie słyszął dla wiejskich bachorów.
  Wię laskawie , z braku argumentów , proszę nie wplatać chilijskich perypetii do sytuacji Polski. Brak związku szan panie , taki sam brak związku widzę w większości panskich wpisów . Wylewa się z pana słowotok ale jak pan wie ilość nie przechodzi w jakość .\

  Taki dobrobyt zrobiliscie za prl że aż wziął i umarł ten prl . A ludziom było tak dobrze że aż do nich władza musiała strzelać . Tak było świetnie a gospodarkę zostawiliscie w ruinie . Jedynym towarem eksportowym w 1989r był niechciany juz prawie nigdzie wegiel . Ludzie w 1989 roku zarabiali 20 usd a dziś 800-1000 . Taka to róznica .

  O ” ofiarach demokracji i liberalizmu ” powiem panu tyle – każdy uchodzca swiata ucieka do kraju gdzie jest liberalna demokracja , sądy i przestrzega się praw człowieka . Nie do Rosji czy Chin tylko starej Europy. No ale jak rozmawiać z człowiekiem , który twierdzi ze skandynawia to kraje socjalistyczne 😉 ?

 207. @maciek.g

  „Bowiem nawet ja, dobrze znający marzec 68 miałem trudności ze zrozumieniem o co Prof. naprawdę chodzi. Co z tego, że ludzie masowo popa”

  /belkot ciach/

  Gostek publikujacy pod ksywa „maciek.g” klamie, ze za „prowokacja” stali jacys mityczni „zydzi w rzadzie” (oczywiscie z malej liery pisani). Dziwnym trafem jakos nie zdradza, jacy to „zydzi” (oczywiscie z malej liery pisani) zajmowali stanowska w owczesnym rzadzie. Klamczuch usiluje na mitycznych „zydow w rzadzie” zrzucic odpowiedzialnosc i wine za wyjatkowo parszywa czystke etniczna.

 208. Nefer
  8 marca o godz. 19:03
  Wypowiada się, licząc, że ludzie , jak to stwierdził Kurski to ciemny lud i wszystko kupi. Myślący człowiek oceni
  co ten idiota, bo trudno nazwać to inaczej, pamięta?
  Przecież urodził się już pod rządami Gierka, a był to okres szybkiej poprawy , a strajków z 1976 i represji za nie , nie mógł pamiętać bo miał 4lata. Potem była szybka poprawa i kto chciał, to mógł już z Polski wyjechać. Poprawa zakończyła się krachem i stanem wojennym ( lata 80 te) , Miał 8 lat i nie ma mowy by coś kapował z tego co się działo. Koniec stanu wojennego to 1983r miał 11 to latek , co on mógł pamiętać? skoro nic szczególnego się nie działo?

 209. teodor
  8 marca o godz. 21:31
  Pan za to jest krynica prawdy, panie RJ. Po co Pan tak ciągle zmienia te nicki? To na nic, pisze pan tak, że te zmiany są na nic i kto chce to rozpozna frustrata mającego zbyt dużo wolnego czasu.
  bez odbioru

 210. maciek.g
  8 marca o godz. 21:47

  100/100 . Do tego , dobrozmieńcy wpierają ludowi że MM to wogóle nie zaden bankster. A ostatnio został na kłamstwie przyłapany , okazało się że jego bank udzielał kredytów we frankach . Skoro tak to MM jako członek zarządu przytulał premię do kieszonki. Czy jest jakaś bzdura w którą lud smoleński nie uwierzy ? czy uwierzy w każdą o ile mu ją zapoda do wierzenia Jarosław Rajmundowicz ?

 211. blackley
  8 marca o godz. 21:30
  Niektórzy nie rozróżniają socjaldemokracji od socjalizmu i to i to na s.
  Szwecję, znam bardzo dobrze bo wielokrotnie tam jeździłem już od lat 60 tych dominowała tam jedna partia: Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza i jej polityka skrajnie socjalna spowodowała szybkie zmniejszanie się bogactwa tego kraju, co spowodowało że po ponad 30 latach nieprzerwanych rządów przegrała wybory.
  Kiedy pierwszy raz tam pojechałem byłem zszokowany bogactwem tego kraju.

 212. @maciek.g

  „bez odbioru”

  … kierdyknal klamczuch, ktory zza ksywy usiluje zalgac i zaklamac parszywa, antysemicka czystke etniczna, w ramach ktorej Polacy wyedzili praktycznie wszystkich Zydow („Zydzi wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow”). Klamczuch-hejter publikujacy pod ksywa „maciek.g” klamie, ze za „prowokacja” stali jacys mityczni „zydzi w rzadzie” (oczywiscie z malej liery pisani). Dziwnym trafem jakos nie zdradza, jacy to „zydzi” (oczywiscie z malej liery pisani) zajmowali stanowska w owczesnym rzadzie. Klamczuch usiluje na mitycznych „zydow w rzadzie” zrzucic odpowiedzialnosc i wine za wyjatkowo parszywa czystke etniczna.

 213. „dobrozmieńcy ”

  Dobrozmiency, odszczepiency czy nawet wspolplemiency – ale z kasy wyskakiwac trzeba. I to z calkiem sporej kasy. Zaje..cie sporej:

  „W czwartek w lubiczowskim oddziale Mesko podpisano umowę z Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę tysiąca przeciwpancernych pocisków rakietowych Spike. Posłużą one do uzbrojenia kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Umowa ma być zrealizowana w latach 2017-2020″

  Tej waszej GW nie chce to jakos przejsc przez gardlo – ale rakiety Spike to na licencji od zlej, niedobrej tudziez i syjonistycznej firmy Rafael:

  ” Izraelskie pociski przeciwpancerne Spike w różnych wariantach są wykorzystywane zarówno przez tamtejsze siły zbrojne, jak i użytkowników eksportowych, w tym Polskę, w wersji Spike-LR”

  Nie planujecie tam jakiegos zerwania stosunkow i ogloszenia embarga? Juz ten wasz Gomulka zrywal i oglaszal. Nie lepiej to zamiast wrazych licencji produkowac wyprobowane i slawione w piosenkach („Szable w dlon, lance w dlon”) lance przeciwpancerne, model z proporczykiem?

 214. maciek.g
  8 marca o godz. 22:11

  W Szwecji byłem dwa razy . Za kazdym razem po samochód 😉 chodziło o starego mercedesa. Nie kupilismy w koncu bo nie ma praktycznie starych egzemplarzy w zadowalającym stanie blachy – kwestia klimatu . Ale starych mercedesów jest w bród . Lata 50-60-70 , w czasach gdy w Polsce takie auto się widywało raz na miesiąc , to tam w Szwecji mercedes m u s i a ł być częstym samochodem skoro dziś po 50 latach wciąż ich sporo jest.
  Kraj nie był zniszczony przez wojnę , ludzie w kapitalizmie zarabiali pieniądze , bogacili się . U nas była postfeudalna bieda i do tego eksperyment zwany prl-em – ekonomiczna utopia.

  A Mercedesa kupilismy w koncu z USA , konkretnie z Kalifornii. Auta bez rdzy , czyste , superwyposażone , z wielkimi silnikami , zawsze w benzynie . Tam dopiero musiało byc bogactwo . Uprzedzam – nie byłem , kupilismy w Polsce od człowieka sprowadzającego takie zabawki .

  Zdaje się w USA nie było ani socjalizmu ani socjaldemokracji 😉 a starych , drogich aut w takiej Kalifornii – bez liku . Socjalizm – nie ma aut , kapitalizm – są . WHY ? 😉

 215. @maciek.g walnal

  ” szybkie zmniejszanie się bogactwa tego kraju, ”

  Szwecja w rankingu PKB na glowe jest 11-ta (53 tysiace na glowe). Ojczyzna @macka.g zajmuje w tym samym rankingu zaszczytna pozycje 55-ta (13 kola na lba). Wiecej niz Turcja – ale do dajmy na to Estonii to jeszcze kawal drogi.

  W tej chwili Polakow przybywa w Szwecji jak na drozdzach. Pewnie dlatego, ze „bogactwo tego kraju” „tak szybko sie zmniejsza”.

 216. teodor
  8 marca o godz. 22:27

  Panie , pan da już spokój . GW to gazeta będąca własnością amerykańskich funduszy inwestycyjnych – znaczy żydowskie pieniądze . Szef i załozyciel , dziś się odsunał – Adam Michnik – Żyd . Więc o co panu chodzi ? Ma pan z tym problem że to żydowsko-amerykański kapitał i żydowskie know-how ? Ja żadnego . Spada im nakład ale wogóle prasa drukowana na papierze słabo się sprzedaje , internet ją zabija .

  Broń żydowska znana jest na świecie z jakości i niezawodności. W końcu macie doświadczenie , Izrael to państwo ciągle będące w okrążeniu . Trzeba walczyć i udoskonalać . Ja z tym problemu nie mam . Pan ma ?

  Większość ludzi – oprócz paru symetrystów – wie że Macierewicz i Jarosław Rajmundowicz to szkodnicy . Ze ustawa o IPN to wielkie goowno. Tyle razy panu tu się mówiło że ani przesladowanie Zydów , ani ich wydawanie Niemcom ani wyganianie ich w 1968 roku chluby nikomu nie przynosi . Ze to plugastwo . Ale też że synowie za zbrodnie ojców nie są odpowiedzialni . Oraz że zabieranie mienia po wymordowanych Zydach to też nic do chwalenia się – ale to akurat powszechna , wojenna praktyka . WIĘC po co pan tu szczuje ? Wybrał pan zły adres , większość piszących u Pana Passenta nie pochwala wyczynów MM i reszty dobrozmieńców . Po co to panu ?

 217. Pan Guzdra

  Dziekuje za utwor z dedykacja.
  Tu moja odpowiedz: Gurrumul Yunupingu.
  Wydaje mi sie ze nie bylo w nim cepelii.

  https://youtu.be/i-i0FQBbO8E

  Sw. m (a’teista)

 218. teodor
  8 marca o godz. 22:38

  @maciek.g walnal

  ” szybkie zmniejszanie się bogactwa tego kraju, ”

  Szwecja w rankingu PKB na glowe jest 11-ta (53 tysiace na glowe). Ojczyzna @macka.g zajmuje w tym samym rankingu zaszczytna pozycje 55-ta (13 kola na lba”

  Tu na panskim miejscu bym za bardzo nie krzyczał. To panscy bracia w wierze a moi współobywatele budowali utopię zwaną prl-em . Paru ekonomistów panskiej narodowości skutecznie oduczyło Polaków co to normalny kapitalizm . WIĘC ciszej szan panie . Po za tym , pamiętać nalezy że nie tak dawno Polska tkwila w epoce feudalnej .

  Natomiast zamozność Izraela to kumulacja wielu czynników min wykształconych , sprytnych ludzi mających wiedzę i doświadxxzenie w zarabianiu pieniędzy . Na poziomie swiatowym . Podziw. Z tym ze grzejE się pan w cudzym swietle . Pan jest tylko Zydem z ubogiego kraju Europy Wschodniej . A nie z Antwerpii czy USA .

 219. maciek.g

  „już od lat 60 tych dominowała tam jedna partia: Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza i jej polityka skrajnie socjalna spowodowała szybkie zmniejszanie się bogactwa tego kraju”

  Przykro mi ale się mylisz.

  Socjaldemokracja szwdzka, która powstała w 1885 dominowała w tym kraju od lat 20 ubiegłego wieku. W marcu 1920 roku w Szwecji powstał pierwszy na świecie rząd socjaldemokratów. Natomiast przestała dominować w drugiej połowie lat 90 gdy zrezygnowała z socjaldemokratycznego programu i przeszła na pozycje neoliberalne.
  No ale od lat 20 do 90 odnotowywała w wyborach między 40% a 55% poparcia. Tak więc twoja teza o zmarnowaniu bogactwa Szwecji przez socjaldemokratów jest fałszywa bowiem to własnie socjaldemokraci wyciągnęli szerokie rzesze społeczeństwa szwedzkiego ze skrajnej biedy w latach 20 – 30 ubiegłego wieku a potem przyczyniły się w największej mierze do dobrobytu tego kraju.

 220. @blackley

  ” Tyle razy panu tu się mówiło że ani przesladowanie Zydów , ani ich wydawanie Niemcom ani wyganianie ich w 1968 roku chluby nikomu nie przynosi”

  Chluby moze nie przynosi – ale przynosi okreslone korzysci. Na przyklad syn czy wnuk speca od pozyskiwania „mienia pozydowskiego” moze sie panoszyc w pozydowskim domu, zad sadzac na pozydowskich meblach, jego babsztyl moze na paluchach nosic pozydowskie zloto. Tak jest na scianie wschodniej – ale i w niegdys modnych podwarszawskich miejscowosciach.

  ” Oraz że zabieranie mienia po wymordowanych Zydach to też nic do chwalenia się – ale to akurat powszechna , wojenna praktyka”

  Powszechna jak powszechna, co kraj to obyczaj.

  ” Ale też że synowie za zbrodnie ojców nie są odpowiedzialni ”

  Jasne, tylko ze dziwnym trafem ja i moje dzieci jestemy winni ze „zydzi ukrzyzowali Pana Jezusa”. No i przeszkadzaja Resortowe Dzieci, wiec im trzeba dokopac. No i „Szechter przepros za ojca i brata”. A tu cos z waszej strony boiska przylecialo, odrzucam za siatke:

  „Syjonizm jest typową ideologią szowinistyczną i wręcz rasistowską, głoszącą istnienie „lepszej”, tu konkretnie „wybranej” przez JHWH żydowskiej rasy. ”

  „Studenci-Polacy zostali w nich zaś wówczas instrumentalnie użyci przez przegrywającą wówczas frakcję „żydowską”, czyli tych komunistów żydowskiego pochodzenia, często powiązanymi z dawnym UB, którzy na starość poparli Izrael i syjonizm.”

  To z tej waszej „Polityki”, komentarze do „artykulu” Zagnerowej. Dobrze wspolgraja z tymi kwiatami dla uczczenia Brygady Swietokrzyskiej NSZ.

 221. @Bar Norte

  „Natomiast przestała dominować w drugiej połowie lat 90 ”

  Nie calkiem tak. Podczas 2WS rzadzila szeroka koalicja. W czasach pokoju pierwsze umoczone wybory (dwa razy pod rzad) to lata 1976 – 1982.

 222. @blackley

  „sprytnych ludzi mających wiedzę i doświadxxzenie w zarabianiu pieniędzy ”

  „Sprytny” to moze byc parobas, ktory cos swisnie z panskiego stolu, kiedy jasniepan sie na chwile odwroci. „wiedzę i doświadxxzenie w zarabianiu pieniędzy” to na pewno kieli ludzie, ktorzy „zarabiali pieniadze” metoda pogomowo-stodolowo-zapalczana.

  A w zlym i niedobrym Izraelu, gdzie jak wiadomo szerzy sie „apartheid” i „antypolonizm” to nie brak ludzi, ktorzy maja wiedze i doswiadczenie w zakresie projektowania ukladow scalonych. Tudziez w zakresie inzynierii oprogramowania, elektroniki ciala stalego, fizyki jadrowej, metody elementow skonczonych i roznych innych pozytecznych rzeczy, dzieki ktorym mozna eksportowac rakiety, firewalle, procesory czy tez odsalarnie wody morskiej. Ciezka forse i duzy szmal zarabia ten, kto umie zaprojektowac, wyprodukowac i sprzedac cos, na co klienci czekaja.

  Wlasnie szaulisy kupily rakiety ppanc „Spike” za sto baniek. Dokladnie chyba sto dziesiec. Najwieksza satysfakcja, jak ktos, kto jest chory i zielony z wraickiej, morderczej nienawisci – i tak z kasy wyskakuje. Bo o wlasnych silach to w koncu rakiety ppanc nie zrobi, a cep czy lanca to nie jest skuteczna bron na rosyjskie czolgi.

 223. teodor

  Tak, ma pan rację. O szerokiej koalicji w czasie II Wojny Światowej wiedziałem a pominąłem jako sytuację nadzwyczajną.
  Natomiast „umoczone” wybory z lat 76-82 mi umknęły.

  Dzieki za korekty.

 224. Jeszcze uwaga na temat wpływu socjaldemokracji na politykę szwedzką.

  W okresie 1920 – 39 w Szwecji w trakcie protestów socjalnych zabito 6 osób – tzw „Maskara w Adalen” czyli zastrzelenie protestujących robotników w 1931 czyli w środku kryzysu.

  W tym samym okresie w II RP zabito w trakcie protestów robotniczych czy chłopskich ponad 800 osób.

 225. Prassooffka:

  Czytam gazeta.pl i wychodzi mi ze przekaz zwiazany z manifa zostal przytloczony przez ten zwiazany z zydowskim marcem 68.
  Nawet nie tym domagajacym sie praw obywatelskich marcem studenckim czy intelektualistow, ale tym zydowskim.
  Ot i cala Polska od lewa do prawa: sprawy historyczne przyslaniaja biezace spory.

  Wniosek na przyszlosc: swieto kobiet ( i manife) nalezy przeniesc pod jakas inna date. 8 marca jest juz zarezerwowany niczym kuszetka pociagu Moskwa- Ostenda co z Dworca Gdanskiego pomykal.

  A tak na marginesie: wydaje mi sie ze podpiecie awantury zydowskiej lat 67-68-69 pod date 8 marca 68 bylo i jest msjstersztykiem propagandy filosemickiej.
  Gdybym doradzal polskim wladzom oddzielilbym obchody. Te poswiecone Zydom ( moralnie) zamordowanych przez Polakow w latach 67-69 obchodzilbym moze na tydzien przed 8 marca.
  Te ostatnia date obchodzilbym jako Dzien Praw Obywatelskich i Wolnosci Akademickch.

  ml

 226. @blackley

  ” To panscy bracia w wierze a moi współobywatele budowali utopię zwaną prl-em . Paru ekonomistów panskiej narodowoś”

  Klamiesz glupio i nieudolnie. W tym twoim urwal kraju to ta twoja urwal kompartia liczyla sobie trzy miliony nomen-omen czlonkow. A z przystawkami to cztery. Juz w solnych wyborach to te twoje urrwal ziomy dwa razy se wybraly na prezydenta niejakiego Kwasniewskiego, komucha i ministra w rzadzie Jaruzela. I drugiego komucha, Millera na premiera. Bluzgasz tym naziolskim hejtem – ale glupio bluzgasz, z daleka widac, ze lzesz jak kawal sobaki. Ciekawe skadinad, ze nikt nidy nie beknal za _autentyczne_ zbrodnie komuny, na przyklad za krwawa jatke na Wybrzezu.

  No ale „towarzysz Kociolek” to aryjczyk wiec sie nikt go nie czepial.

 227. @Bar Norte

  Jeszcze malenka uwaga: Otoz co kraj to obyczaj.

  Przez jakis czas premierem byl niejaki Ulf Adelsohn. Jedni go popierali, inni wrecz odwrotnie. Tyle, ze z powodow stricte politycznych.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Ulf_Adelsohn

  Nie wiem, czy jest Pan w stanie sobie wyobrazic, ze „pochodzenie” rzeczonego Adelsohna po prostu nigogo nie obchodzilo. Facet nie dlatego wygral ze Rotszyld costam i nie dlatego pozniej umoczyl, ze Prawdziwi Patrioci costam. Taka dziwna specyfika.

 228. @Blackley

  ” To panscy bracia w wierze a moi współobywatele budowali utopię zwaną prl-em . ”

  Hejterze-klamczuchu,

  dopiero co darles ryja ze „synowie nie odpowiadaja za grzechy ojcow” – ale ja oczywiscie odpowiadam za rzekome przewiny „moich braci w wierze”, specu od parszywej hipokryzji?

  Pochwal sie lepiej, w jaki sposob twoja rodzinka weszla w posiadanie nieruchomosci w Otwocku.

 229. @neospasmin

  „Dzien Praw Obywatelskich i Wolnosci Akademickch.”

  Przydalby sie Dzien Getta Lwkowego i Zasady Numerus Clausus.

  Tyle, ze bedzie trzeba stosowac zaocznie

 230. Jak pies Pawłowa, wieczorową porą zaglądam na blog i w ten gorący historyczny dzień zmuszony jestem podzielić się z szanownym gronem tutejszych komentatorów swoimi spostrzeżeniami.
  Prezydent pod murami Uniwersytetu wypadł blado. Zamiast żołnierzy wyklętych powinien powiedzieć rotmistrz Witold Pilecki. Dbałość o szczegóły w ustach polityka jest istotna. Ambasadorowie Izraela i USA, na Dworcu Gdańskim, razem i po polsku, wygłosili swój przekaz na temat wydarzeń marcowych. Pani ambasador zwróciła uwagę na stanowisko ZSRR i państw bloku socjalistycznego w tamtym czasie. Tylko z Polski delegowano opozycyjnych obywateli, Polaków wyznania Mojżeszowego. Z tym, że wielu opuściło Ojczyznę polepszając sobie byt osobiście mogę zaświadczyć. Miałem w tamtym czasie wielu znajomych, którzy nad wyborem kraju docelowego pobytu się zastanawiali. Podobnie jak Niemcy, z którymi po wojnie mieszkałem, i którzy też prowadzili dyskusję do której strefy okupacyjnej najlepiej byłoby wyjechać. Prezydent nie chciał, ale musiał przepraszać, czy jednak zrobił to szczerze? Czy ludziom zdarza się kłamać bez powodu? Jest 7 powodów kłamstwa. Gdy ktoś kłamie starając się ochronić drugą osobę, rodzinę lub przyjaciela skłonni jesteśmy wybaczać takie kłamstwo i machamy ręką, w takim powitalnym, pożegnalnym geście. Seweryn Blumsztajn i Adam Michnik bohaterowie tamtych wydarzeń byli również pod murami Uniwersytetu Warszawskiego, z białymi różami w rękach, ale chociaż prezydent wymienił nazwisko Michnika (niektórzy złośliwie dodają „z tych Michników”) to nie zaprosił bohaterów do pańskiego stołu, a wicepremier Gowin miał już tylko krytyczne zdanie, czemu się nie dziwię, bo on minister nauki i szkolnictwa wyższego był na tych uroczystościach traktowany jak persona non grata.
  Podsumuję porzekadłem „co złego to nie my”

 231. Czytam kolejna wypowiedz ambasador Izraela przy rzadzie RP. Czytam ja w gazeta.pl stad trudno zarzucic ze jej slowa tendencyjnie przeinaczone.
  Czytam i nie mam watpliwosci ze pani Azari dziala w opozycji do tego co kazdy ambasador robic powinien: zmierzac do porozumienia miedzy wlasnym krajem a tym w ktorym go reprezentuje.
  Czy sa dyplmatyczne narzedzia pozwalajace zwrocic sie polskiemu MSZ o przyslanie ambasadora pojmujacego wlasciwie swa misje?

  ml

 232. Bar Norte
  8 marca o godz. 22:50
  Jak chcesz ścisłej to było tak
  Dzięki „neutralności” podczas drugiej wojny światowej, Szwecja nigdy nie została zbombardowana ani najechana . Szwedzki przemysł przetrwał nietknięty, co wraz z wolnorynkową gospodarką pozwoliło krajowi bogacić się na odbudowywaniu zrujnowanej wojną Europy. Szwecja wyeksportowała znaczne ilości dóbr oraz surowców naturalnych, podsycając boom gospodarczy, który trwał przez ponad dwie dekady . Karlsson podkreśla, że w tym czasie „Szwecja była krajem o największym zakresie swobód gospodarczych na świecie a jej wydatki rządowe w stosunku do PKB były niższe niż w Ameryce”.

  Na fundamencie tego boomu, szwedzki rząd zaczął budowę gigantycznego państwa opiekuńczego w latach 50. 60. i 70., windując poziom wydatków rządowych do 50 procent PKB.

  W latach powojennych w życiu politycznym Szwecji dominowała jedna partia: Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (SAP), która nieprzerwanie sprawowała władzę od 1932 do 1976 roku, kiedy przegrała wybory.
  Sam miałem okazje przekonać się jak zmniejsza się bogactwo tego kraju
  pod rządami „opiekuńczymi” SAP’u i jak Dania szybko ja doganiała.
  Drugą porażkę poniosła w 1991 roku, ale następne wybory w latach 1994, 1998 i 2002 przyniosły jej powrót do władzy.

 233. wiesiek59
  8 marca o godz. 20:20
  To może, taki dłuuugi wierszyk Hemara?
  KTO RZĄDZI ŚWIATEM?
  „Spotkałem też jednego Żyda, który był przekonany, że światem rządzą Polacy”. Tego obywatela, za tak miłe polskiemu sercu przekonanie, powinniśmy zaprosić na mundial w Rosji. Niech on sprawi, że polska drużyna nareszcie zostanie mistrzem świata

 234. teodor
  8 marca o godz. 23:30

  @Blackley

  ” To panscy bracia w wierze a moi współobywatele budowali utopię zwaną prl-em . ”

  Hejterze-klamczuchu,

  dopiero co darles ryja ze „synowie nie odpowiadaja za grzechy ojcow” – ale ja oczywiscie odpowiadam za rzekome przewiny „moich braci w wierze”, specu od parszywej hipokryzji?

  Pochwal sie lepiej, w jaki sposob twoja rodzinka weszla w posiadanie nieruchomosci w Otwocku.”

  To jest pan synem jakiegoś speca od utopii ekonomicznych wdrazanych w Polsce w epoce prl ? Czy jak ?

  My ludzie ze wsi , pasaliśmy krowy 😉 , nieruchomosci to nie była nasza działka szanowny panie 😉

  Nie chodzi o to że jest pan Zydem . Chodzi o to że jest pan pajacem .

 235. teodor
  8 marca o godz. 23:10

  A w zlym i niedobrym Izraelu, gdzie jak wiadomo szerzy sie „apartheid” i „antypolonizm” to nie brak ludzi, ktorzy maja wiedze i doswiadczenie w zakresie projektowania ukladow scalonych. Tudziez w zakresie inzynierii oprogramowania, elektroniki ciala stalego, fizyki jadrowej, metody elementow skonczonych i roznych innych pozytecznych rzeczy, dzieki ktorym mozna eksportowac rakiety, firewalle, procesory czy tez odsalarnie wody morskiej. Ciezka forse i duzy szmal zarabia ten, kto umie zaprojektowac, wyprodukowac i sprzedac cos, na co klienci czekaja.”

  ZGADZA SIĘ proszę pana . Ale to nie pan , pan jest zwyczajnym Zydem z biednego kraju z Europy Wschodniej . Nie jest pan wykształconym Zydem z USA ani bogatym Zydem z Antwerpii. Panski tata to był zwykły Zyd z Europy wschodniej robiący groszowe ineresy na sznurówkach i igłach . Przy całym szacunku dla dostwaców sznurówe i igieł . Nie ta liga szanowny panie . Pojechał pan do Izraela i był pan dziwacznym typem ze smiesznym akcentem . Bogaci Zydzi z USA i Antwerpii pokazywali pana palcami siedząc na skórzanych kanapach swoich drogich aut jak pan czekał na przystanku na autobus .
  Kraj owszem jest bogaty i innowacyjny . Pan – nie . Podstawia pan nogę do kucia ale jest pan zabą a nie koniem .

 236. teodor

  niektórzy mówią że panscy bracia w wierze ukrzy zowali Chrystusa ….no ale On był Zydem . Sami siebie ?

  ps zaklady wciąż aktualne 😉 , panie zabka

 237. beksley, ty masz mentalnosc mula.

 238. Kiedyż oj kiedyż wreszcie, w Szwecji socjaldemokraci odrzucą neoliberalizm i przejmą władzę, jak za Olafa Palme???

  Na blogu, dyrdymalne tezy ciociourodzinowe, że rozdawnictwo socjalne i zwiększenie wydatków państwa prowadzi do dobrobytu się plecie.

  Szwecja swój dobrobyt, w 1945 roku na 1. miejscu w świecie, zawdzięcza nie socjaldemokratom, lecz wolnej gospodarce rynkowej wprowadzonej w latach 1860., oraz serii wynalazków z słynnym dynamitem na czele. Wtedy powstały największe globalne firmy szwedzkie, przemysłowe i budowlane, także IKEA. To szwedzka konkurencyjność i rosnąca wydajność, technologia i przedsiębiorczość zapewniły im dobrobyt.
  A jak tylko zaczęli socjał wprowadzać w latach 1950-80, to doprowadzili do głębokiego kryzysu.

  Ale co mi tam, niech na plotą i się radują ze swej mądrości. Na blogu.

 239. ls42
  7 marca o godz. 22:01

  „„Jest 14 września”, napisał Melchior Wańkowicz w książce „Droga do Urzędowa” i dalej 11 Dywizja została oskrzydlona przed tygodniem na swych pozycjach nad Wisłoką i odskoczyła sześćdziesięciokilometrowym marszem jednego dnia… Ósmą dobę przesuwa się Dywizja na wschód w nieustannym boju, który wypełnia każdą z dwudziestu czterech godzin…”

  Wg Mariana Porwita „Komentarze do historii polskich działań obronnych w 1939 roku” 11 DP 60 kilometrowy marsz wykonała w wyniku decyzji jej d-cy, opuszczenia bez rozkazu i bez styczności z nieprzyjacielem linii Wisłoka, gdzie mogła odpocząć po odskoku znad Wisłoki. Dywizja drugi raz uniknęła walki nie wspierając natarcia 24 DP. Nieustanny bój to pewna przesada ale wieszcze mają skłonności do przesady, ku pokrzepieniu serc. Oczywiście 11 DP miała również swoje dni chwały a gen. Sosnkowski mógł widzieć jej żołnierzy w okolicach Sądowej Wiszni.

 240. maciek.g

  Zgadzam się z twoimi uwagami dotyczącymi uwarunkowań gospodarki szwedzkiej.
  Z tym, że uczciwie byłoby napisać iż wykorzystanie owych mozliwości było zasługą wpływowej i rządzącej socjaldemokracji. A tobie to jakoś nie chce przejśc przez usta.

  Natomiast w zamian pozwalasz sobie krytycznie oceniać skutki decyzji wyborczych Szwedów. Pomijasz, że socjademokracji nikt Szwedom nie narzucał tylko ja wybierali. A co za tym idzie wybierali model państwa opiekuńczego z duża progresją podatkową.

  Wybacz ale z perspektywy polskiej pouczanie Szwedów co jest dla nich dobre zakrawa na kpinę.

 241. teo

  „Szwecja swój dobrobyt, w 1945 roku na 1. miejscu w świecie, zawdzięcza nie socjaldemokratom, lecz wolnej gospodarce rynkowej”

  Socjaldemokraci przecież bardzo poważnie traktują wolną gospodarkę rynkową.
  Chyba z rozpędu wiązesz socjaldemokratów z centralnym planowaniem.

 242. Bar
  Ty jesteś analfabeta i nie rozumiesz tekstów.
  Albo rżniesz głupa, na okrągło.

  Ale to jest ten dylemat na EP.

 243. teodor

  „Nie wiem, czy jest Pan w stanie sobie wyobrazic, ze „pochodzenie” rzeczonego Adelsohna po prostu nigogo nie obchodzilo”

  Oczywiście, że jestem wstanie to sobie wyobrazić.
  To też jest jedną z odpowiedzi na pytanie z którym wiekszość dyskutantów blogowych nie potrafi się z powodu tutejszych ograniczeń ideologicznych uporać: Jak to się stało, że w przeciągu stu lat skrajnie biedna Szwecja stała się społecznością dobrobytu?

 244. teo

  Jeśli nie rozumiem twoich tekstów to dlatego, że się nieprecyzyjnie wyrażasz.

  Jeśli w jednym zdaniu przeciwstawiasz socjaldemokrację wolnej gospodarce rynkowej to jak to można zrozumieć?

  Teo, rozumiem, że nie przepadasz za socjaldemokracją ale mogłbyś tę niechęć wyrażać precyzyjnie a nie na odczepnego.

 245. Bar
  Czy ja gdzieś napisałem, zasugerowałem choćby, że w Szwecji soc-demo wprowadzili centralne planowanie?
  Gdzie? To jest twój wymysł, a nie moje nieprecyzyjne wyrażanie się.

  Napisałem: A jak tylko zaczęli socjał wprowadzać w latach 1950-80….
  Czy ty nie możesz zrozumieć prostej wypowiedzi?

  Poza tym jeśli traktujesz poważnie innych na blogu, to najpierw sprawdź fakty, o których inni piszą.

  Oczywiście znów zgrywasz, więc nie spodziewaj się wiele ode mnie.

 246. teo

  Nie chodzi mi o twoje obsesje dotyczące „socjalu”. Z obsesjami się bowiem nie dyskutuje.

  Natomiast chodzi mi o zdanie:

  „Szwecja swój dobrobyt, w 1945 roku na 1. miejscu w świecie, zawdzięcza nie socjaldemokratom, lecz wolnej gospodarce rynkowej”.

  Teo, od 1919 aż do końca wieku Szwecją samodzielnie lub w koalicji nieomal bez przerwy rządzili socjaldemokraci w pełni szanując zasady wolnego rynku. Rządzili a więc ponosili odpowiedzialność za gospodarkę. Zresztą udanie co potwierdzają wyniki kolejnych wyborów.
  W tym samym czasie w Europie Zachodniej i u ciebie również szanowano zasady wolnego rynku.
  To czemu na tym wolnorynkowym tle Szwecja wypada tak dobrze?

  Naprawdę uważasz, że to jedynie zasługa Alfreda Nobla?

 247. teo

  W sumie się dziwię, że nie napisałeś:

  „Szwecja swój dobrobyt, w 1945 roku na 1. miejscu w świecie, zawdzięcza nie socjaldemokratom, lecz demokracji liberalnej”

  Byłoby podobnie odkrywcze.

 248. Jak mówił JFK: „Wielkim wrogiem prawdy często nie jest kłamstwo – celowe, wymyślone i nieuczciwe – ale mit – uporczywy, przekonujący i nierealistyczny”.

  Oto co wiadomo o historii gospodarczej Szwecji:
  Reformy gospodarcze i stworzenie nowoczesnego systemu gospodarczego, banków i korporacji zostały uchwalone w drugiej połowie XIX wieku. W tym czasie Szwecja była w pewnym sensie „potęgą” regionu skandynawskiego z silnym procesem industrializacji, który rozpoczął się w latach sześćdziesiątych. Co więcej, szwedzki Riksdag stał się bardzo aktywnym parlamentem już podczas „Ery Wolności” (1719-72), a tradycja ta trwała nadal w XIX wieku, kładąc podwaliny pod nowoczesną demokrację pod koniec tego stulecia. . Oprócz stosunkowo wysokiego poziomu tworzenia kapitału ludzkiego, będącego wynikiem reformacji i powiązanych polityk rządowych, takie lokalne demokratyczne tradycje były drugim atutem, który umożliwił „dogonienie” krajów skandynawskich, w tym Szwecji, i prawdopodobnie ten wzrost gospodarczy był prawdopodobnie najbardziej niezwykłe zjawisko w tym regionie w XIX wieku.

  W latach trzydziestych ubiegłego wieku Szwecja uzyskała tytuł, który magazyn „Life” nazwał w 1938 r. „Najwyższym standardem życia na świecie”. Szwecja ogłosiła swoją neutralność podczas obu wojen światowych, unikając w ten sposób wielu fizycznych zniszczeń, a zamiast tego, zwłaszcza po pierwszej wojnie światowej, czerpiąc zyski z nowych okoliczności – takich jak gwałtowny popyt na surowce i żywność oraz zniknięcie międzynarodowej konkurencji w zakresie eksportu. Powojenny boom, będący kontynuacją silnych tendencji inflacyjnych w czasie samej wojny, napędził Szwecję do większego dobrobytu gospodarczego. Począwszy od lat 70. ubiegłego wieku, a kończąc na głębokiej recesji z początku lat dziewięćdziesiątych, szwedzkie standardy życia kształtowały się mniej korzystnie niż wiele innych krajów uprzemysłowionych. (Wikipedia, ang).

  Rola partii soc-demo jest wtórna. Jej siła wzrosła, gdy industrializacja w XIX wieku stworzyła masową klasę robotniczą. W końca partia ta postanowiła wykorzystać prosperity, zapoczątkowane przed II w.ś. do rozkręcenia socjału, czyli wysokiego opodatkowania biznesu i zarobków w celu transferowania socjalnego. To w 1980. latach doprowadziło do poważnego kryzysu.

  Zatem tekst (22:50): to własnie socjaldemokraci wyciągnęli szerokie rzesze społeczeństwa szwedzkiego ze skrajnej biedy w latach 20 – 30 ubiegłego wieku a potem przyczyniły się w największej mierze do dobrobytu tego kraju jest mitem, uporczywie powtarzanym i jakże fałszywym.

 249. Ted’dy bear
  9 marca o godz. 0:21

  beksley, ty masz mentalnosc mula.”

  Muła ? To wciąż lepiej niż onanista panie szatniarzu . PO ZA TYM 1.blackley 2 pan . No i ” zapomniał ” pan wkleic jakiegoś kretynskiego linka do kretynskiego filmiku. Bajo.

 250. teo
  9 marca o godz. 1:41

  Myślę , że ma pan rację . Szwedzi najpierw zarobili forsę dzięki kapital;izmowi – wynalazkom , wolności gospodarczej itd a potem mieli za co zrobić ” państwo dobrobytu ” .

  Nie znam przypadku bogatego panstwa ktore w socjalizmie stało by się bogate. Socjalim z natury rzeczy NIE UMIE zarabiać pieniędzy a jedynie je marnotrawi.

 251. hetajr
  9 marca o godz. 0:26
  Oczywiście masz rację. Przypomniałem 14 września 1939 roku, przypomniałem bohaterstwo tamtych dni i działań wojennych w których, o czym się mało mówi krew przelewali obywatele polscy wielu narodowości Żydzi, Białorusini i może nawet jakiś Ukrainiec się znalazł. To było jeszcze przed agresją ze wschodu, ale przecież już nasze wojsko było rozbite i w rozsypce, a Rydz-Śmigły przygotowywał sie do opuszczenia kraju. Historia niejedno ma imię. Napisałem o tym aby chociaż na chwilę opuścić teren politycznej młócki. Pozdr

 252. teo

  „W latach trzydziestych ubiegłego wieku Szwecja uzyskała tytuł, który magazyn „Life” nazwał w 1938 r. „Najwyższym standardem życia na świecie””

  No własnie, to był efekt trwających od 1917 roku rządów (samodzielnych i koalicyjnych) socjaldemokratów. Mowa jest więc o okresie 21 lat – kluczowych dla historii Europy. Albo o okresie niewiele krótszym aniżeli istnienie wychwalanej przez ciebie liberalnej III RP.
  Tak więc dzieki politycznej organizacji klasy robotniczej jaką byla reformistyczna socjaldemokracja o której z uznaniem pisze cytowany przez ciebie wikipedysta, Szwecji za pomocą metod politycznych (reformy) udało się uniknąć eksportu z Rosji rewolucji, przebrnąć suchą nogą przez Wielki Kryzys i uniknąć faszyzacji kraju.

  Wspomnę te reformy:

  1919 – 8 godzinny dzień pracy
  1920 – prawo wyborcze dla kobiet, utworzenie ministerstwa d/s socjalnych, zniesienie cenzusów wyborczych dla mężczyzn
  1928 – przyjęcie przez socjaldemokratów koncepcji „państwa domu ludu” czyli państwa opiekuńczego.
  1932 – programowa koncepcja reform gospodarczo-społecznych opartych o wizję Johna Maynarda Keynesa
  1933 – wprowadzenie ubezpieczeń emerytalnych, wypadkowych i od bezrobocia, program budowy mieszkań czynszowych, opieka zdrowotna matki i dziecka, zasiłki dla samotnych matek i urlopy wypoczynkowe. Podwyżka podatku progresywnego.
  1938 – porozumienie między związkami zawodowymi a pracodawcami dotyczące pokoju na rynku pracy.

  Trudno się więc dziwić zacytowanej przez ciebie, entuzjastycznej ocenie „Life’a”. Faktycznie, na tle ówczesnej Europy i Ameryki dzięki socjaldemokratom Szwecja jawiła się jako raj.

  Swoją drogą rozbraja mnie argument, że trwające ponad 60 lat rządy socjaldemokracji szwedzkiej zakończyły sie kryzysem. Tylko bowiem pozazdrościć im można tak długiej koniunktury polityczno-gospodarczej.

  Teo, jak myslę, gdyby jakiś konserwatywny, dogmatyczny i autorytarny liberał z Kiruny doprowadził Szwecję do dobrobytu to byś nad nim piał z zachwytu – tak jak to czynisz na wyrost w komentarzach dotyczących RP.
  W przypadku Szwecji alergia na przedrostek „socjal” nakazuje ci zakłamywać polityczną historię tego kraju.
  Czy nie szkoda ci czasu na uprawianie jałowej propagandy?

css.php