Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

22.03.2018
czwartek

Za mało i za późno

22 marca 2018, czwartek,

Jeszcze wczoraj, ba, jeszcze dzisiaj rano obowiązywało hasło „Nie oddamy ani guzika”. W meczu Polska kontra reszta świata mieliśmy we wszystkim rację: słusznie rząd nie publikował orzeczeń Trybunału, słusznie minister mógł sam, wedle własnego widzimisię, mianować i odwoływać prezesów sądów, słusznie bronimy nowelizacji ustawy o IPN, żeby nikt na świecie nas nie pomawiał, słusznie kobiety w sądach mają orzekać do 60., a nie – jak mężczyźni – do 65. roku id itp.

Jeśli ktoś był przeciwko dobrej zmianie, to tylko „ulica i zagranica”. Z USA – stosunki świetne. Lepszych nie było. Z Brukselą – toczy się dialog. Izrael? Izrael nie będzie nam stanowił praw. Jesteśmy suwerenni, powstaliśmy z kolan, choć opozycji i mediom głównego ścieku to się może nie podobać. Wenecja niczego nie rozumie. Obama, Kerry, Tillerson byli niedoinformowani. Komisja Europejska to nie jest rząd, Parlament Europejski to nie jest nasz Sejm.

Aż tu nagle, w czwartek, 22 marca, coś pękło. Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, choć już dziś bez znaczenia, tylko „historyczne”, rząd jednak opublikuje. Dlaczego? „To gest pod adresem Unii Europejskiej” – mówi poseł Ast (PiS). Czy gest, który polega na tym, że po latach ogłasza się orzeczenie dziś już zabytkowe, nie jest pusty? Liczymy na to, że „urzędnicy” w Brukseli tego nie skojarzą.

Poprawimy ustawę o IPN, bo idea, żeby gonić po całym świecie każdego, kto nas szkaluje, jest „dysfunkcjonalna” i narusza powagę państwa polskiego – mówi minister Ziobro, patron ustawy, z powodu której Izrael i Waszyngton podniosły alarm, a przed nimi robili to już poważni, przyzwoici ludzie w Polsce i za granicą.

Minister sprawiedliwości, zanim odwoła lub mianuje prezesa sądu, będzie teraz musiał konsultować się z kolegium sędziów itd. itd.

Co to wszystko oznacza? Po pierwsze, zgadzam się z prof. Śpiewakiem, który powiedział w TVN 24, że w konfrontacji z Polską Unia Europejska przegrała, Polska już wygrała batalię z UE o praworządność. Trzej legalnie wybrani sędziowie nadal nie zasiadają w Trybunale Konstytucyjnym, a trzech zasiadających nie może orzekać (!) – nie mamy więc TK. Minister Ziobro już wymienił dziesiątki prezesów i wiceprezesów sądów, bez żadnych konsultacji. Podobnie stało się z KRS – kiedyś wybieraną przez sędziów, dzisiaj przez polityków. W sumie dobra zmiana się dokonała i – jak mówi minister Czaputowicz – większe zmiany oznaczałyby katastrofę wymiaru sprawiedliwości.

Najnowsza oferta rządu polskiego ma stworzyć wrażenie, że rząd polski jest elastyczny, idzie na ustępstwa, wyciąga rękę, a faktycznie pozoruje, gdyż wymiar sprawiedliwości jest zgwałcony, podobnie jak konstytucja. Terasz widać, skąd brała się ta szybkość we wdrażaniu dobrej zmiany – dwa dni na ustawę, jedna noc na podpis prezydenta i teraz Unia Europejska jest postawiona wobec faktów dokonanych. Zwolennicy elastyczności wobec Polski dostali „argumenty”, więc może jeszcze jedno lub dwa państwa dołączą do Węgier i państw bałtyckich w obronie polskiego rządu.

Wreszcie już sam fakt, że rząd w Warszawie ugina się pod presją ulicy i – przede wszystkim – zagranicy, świadczy o tym, że opór nie jest bez sensu. Musi trwać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 367

Dodaj komentarz »
 1. Chaos to coś, w czym Kaczyński odnajduje się najlepiej.

 2. -Opor musi trwac!- napisal p. Passent.
  Moglby jeszcze odspiewac miedzynarodowke i zejsc do podziemia, byloby jeszcze smieszniej.

  To co fajne to konstatacja ze grozenie artykulem 7 wlasnie poszlo sie bujac. Co teraz zrobi “zagranica” by pokazac jaka ta Polska zla?
  A ”ulica”? Jeszcze nadzieja w wystapieniu aborcjonistek…

 3. I tak ten nie znajacy swiata i zagranicy Kaczor wydupcyl pp. Junckera i Timmermansa.
  Strachy jakimi karmily czytelnikow media jakie czytuje (gazeta.pl, polityka.pl)nagle okazaly sie byc niestraszne.
  Polexit, art.7, Trybunal Europejski, obciecie europejskich nakladow na przedsiewziecia w Polsce- wszystko to juz nieaktualne.
  Czym teraz przyjdzie straszyc Polakow?
  Chyba tylko Zydem co mace polski budzet chce przerobic. 🙂

  ml

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Nawet prof. Śpiewak zaraził się kibicowskim pojmowaniem świata jako rozgrywki „naszych” z „obcymi”. To nie UE przegrała, bo mecz nie był Polski z UE tylko pisowskiego rzadu z większością polskich obywateli, polskimi instytucjami i polską Konstytucją.

  To my przegraliśmy, nawet ci którzy dziś kibicują prezesowi. Czy po „reformach” pisowskich prokuratura, słuzba zdrowia, stadniny, szkolnictwo, służba publiczna, sądownictwo, działają lepiej niz kiedyś? Czy młodzież, która obserwuje wysoko postawionych urzedników obrzucających obywateli obelgami i kłamiących jawnie wejdzie w zycie z właściwym kompasem? Czy misiewicze, kturzy teraz plądrują wspólne dobro zamienią się w elity? Czy…

  A co do głównej myśli wpisu – rower gdy nie jedzie to się przewraca – prezes musi kontynuować demolke aby sprawić nią radość swoim wyborcom. Na razie słabo mu idzie, grzęźnie w kompromisy i walki frakcyjne. Musi mocno uderzyć w najbliższym czasie, albo straci sterowność.

 6. Wygrała ulica, a dokładniej – Aleje Ujazdowskie, czyli ta budka, na której pokazywali ile dni minęło od nieopublikowania wyroku TK.
  Powstają nowe budki, w innych alejach, z innymi hasłami, polska zima się ciągnie.
  A prezes na swym rowerze nie grzęźnie, on kręci po lodzie, coraz bardziej w miejscu.
  Co go utrzymuje w pionie? Wierni. Ci mierni i bierni.
  Zaś art. 7 nieprzerwanie wisi mu nad kaskiem.

 7. To państwa bałtyckie solidaryzują się z rządem pisowskim ? Które (pytam z ciekawości, bo nie wiem).

 8. San Escobar jest bałtycki, zdaje mi się.

 9. „Za mało i za późno”.
  Z cyklu: „Rękopis znaleziony w Internecie” felieton napisany dla Daily Polish News w Chicago
  dziesięć lat temu, 26 marca 2008 roku

  Poradnia zdrowia dla polityków

  Na stronie internetowej tygodnika Polityka, Wojciech Markiewicz zapoznaje czytelników z propozycją doktora psychiatrii Wiesława Łyjaka, który proponuje uruchomienie Poradni Zdrowia Psychicznego przy polskim parlamencie. Podobno takie poradnie funkcjonują już w kilku krajach, ale jak na razie omijają te kraje, które dopiero raczkują w technikach omijania demokracji parlamentarnej. Jak słusznie zauważył dr Łyjak, cytuję: ”Codzienne stresy, przemęczenie, niehigieniczny tryb życia, nadużywanie alkoholu, nikotyny i innych używek, wpływają destrukcyjnie na psychikę ludzką i obniżają lub znoszą zdolność wykonywania obowiązków”- koniec cytatu.
  Doktor Łyjak nie wspomina o stresach związanych z przyjmowaniem łapówek, czy innych korzyści majątkowych, ale miejmy nadzieję, że są to przypadki odosobnione. Jak twierdzi dr Wiesław Łyjak : „ W ostatnich latach w polityce coraz więcej jest osobowości antysocjalnych, jak nazwali je w ”Nowoczesnej psychiatrii klinicznej” Amerykanie Arthur P.Noyes i Lawrence C.Kolb. Osobowości antysocjalne, to osobnicy niedorozwinięci emocjonalnie, niedojrzałe osobowości. Notorycznie kłamią, nie potrafią słuchać argumentów drugiej strony, grają na najniższych ludzkich emocjach”.
  Doktor Łyjak wymienia kilka najczęściej spotykanych w polityce osobowości, a są nimi osobowość narcystyczna, osobowość anankastyczna, osobowość negatywistyczna, osobowość paranoiczna. Widzowie telewizji satelitarnej znają kilku polityków, którzy są konglomeratem tych osobowości i jednak ci politycy dalej brylują jako podręczni komentatorzy. Wyborcy z pewnością widzą potrzebę powstania takiej poradni przy polskim Sejmie, ale politycy udają , że to ich nie dotyczy.
  Jeżeli sportowcy mają obowiązek poddawania się badaniom antydopingowym, to politycy powinni być poddawani badaniom okresowo i to bez uprzedzania ich o terminie badania. Oni podejmują decyzję za nas i nieraz wbrew nam, a sportowcy co najwyżej wyrządzają sobie krzywdę zażywając niedozwolone środki dopingujące. Jak znam życie nikt z polityków Platformy nawet nie podniesie tego problemu na forum Sejmu, nie ma też co liczyć na inne partie polityczne. Badania te mogłyby zdziesiątkować parlamentarzystów.
  Interesującym wydarzeniem mijającego tygodnia było aresztowanie „kasjera lewicy” Petera V. Został on zatrzymany w Warszawie przez Centralne Biuro Śledcze . Postawiono mu zarzuty pomocnictwa w przywłaszczaniu pieniędzy oraz prania brudnych pieniędzy. Sąd wydał już decyzję o aresztowaniu go na trzy miesiące. Peter V. – w rzeczywistości Piotr F. – został skazany na 25 lat więzienia za morderstwo kobiety na tle rabunkowym. W roku 1979 wyszedł na wolność , na tak zwaną przerwę w odbywaniu kary. W 1983 w czasie trwania stanu wojennego otrzymał paszport i wyjechał z Polski. W 1998 został aresztowany w Szwajcarii i wyniku ekstradycji przekazany do Polski. W lipcu 1999 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski ułaskawił go w trybie nadzwyczajnym.
  To jest właśnie jeden z tych ciekawych przypadków klinicznych i to w wydaniu najbardziej dramatycznym.
  Lobbysta Marek Dochnal w wywiadach telewizyjnych oskarża Petera V.
  o przelanie pieniędzy z jego konta, czyli o kradzież bardzo poważnej sumy. Ciekawe z kim się podzielił Peter V. jeżeli prokuratora oskarża go o pomocnictwo w przywłaszczaniu pieniędzy. Sprawa Marka Dochnala jest jedną najciekawszych spraw jakie będziemy mogli obserwować, jeżeli politycy nie „urwą tej sprawie łba”, jak się zwykło mawiać kolokwialnie.
  Póki co, powinniśmy domagać się uruchomienia tej poradni przy polskim Sejmie, co postuluje dr Wiesław Łyjak.
  Gdyby tylko udało się wyeliminować osobników o osobowości narcystycznej, to może byśmy odetchnęli na chwilę i skupili się na pracy organicznej od podstaw i odzyskaniu kontroli nad polskimi bankami, a to jest jedynym naszym ratunkiem.

  26 marzec 2008
  PS. A poradni jak nie było, tak dalej nie ma, w roku 2018.

 10. do polskiego rządu: „postepuj tak żebyś nie musiał sie póżniej tłumaczyć…”*

  *zapamiętane z „Myśli ludzi oraz psa Fafika”

 11. To wielka zmyła jak Arbeit macht frei.Żydów przepraszam za skrót myślowy ale KL tłumaczono jako nieporozumienie bo to obozy pracy w celu resocjalizacji komunistów.Nawet z mlekiem w menu.Jak sugerował Bender.Tak sobie myślę,że to owoc wyborczy kazań z ambony zamienionych w instrukcję głosowania na swoich.To jeszcze nie jest polityczna włosienica za taką uważam nowe wybory i abdykację Dudy.Polityczną stajnię trzeba posprzątać.

 12. Za przychodzenie do pracy ministrowie dostawali wynagrodzenie.A za załatwianie spraw na zlecenie nagrody np.za opluwanie Putina 25 000 zł, za Tuska 10 000 zł.Tak sobie myślę czego ludzie nie wygadują w kolejkach do lekarzy.To staje się niebezpieczne ktoś tym steruje jak w mediach społecznościowych.Najprościej zlikwidować kolejki lub płacić za przychodzenie do pracy i wykazanie się pracą w ramach 8 godzin.System prosty jak budowa cepa.

 13. A może to już pisowska Pierestrojka czy Magdalenka.Tak sobie myślę lepiej póżno niż wcale zacząć porządkowanie świata od siebie.Mea culpa zastąpi miesięcznice.Duch Jaruzelskiego czuwa.

 14. „postępuj tak żebyś nie musiał sie póżniej tłumaczyć…”, tym razem do mnie. Dziekuję @Guzdrze za obfitość tekstu który mi poświęcił, za długo Go znam żeby twierdzić że pisze tak sobie, bez kozery.
  Piszesz o dekadzie a ja tu raptem komentuję od pięciu lat – musiało mi coś umknąć, tym bardziej że zaśpiewany wiersz J.Tuwima ma dla mnie wartość wspomnienia. Poza tym nigdy nie za wiele jak to ujęła @mag -” najpiękniejszych wierszy Tuwima zaśpiewanych pięknie przez Długosza” I myślę że tu się zgadzamy.
  ” Polak, który opuścił dorzecze Wisły i dorzecze Odry” – niby to ja. Ja tu przyjechałam podobnie jak jeden z kolegów niedawno i również miłości – w moim przypadku do dzieci. I tak tu funkcjonuję -„like a motherless child”.
  Życie prywatne twórców a tym bardziej ich poglady polityczne zupełnie mnie nie obchodzą, mimo że media prześcigają się w obnażanu życia wybitnych ludzi i gdybym kierowała się tzw.poprawnością polityczną i swoimi priorytetemi musiałabym odrzucić wielu mistrzów.
  A że czasy siermiężne – a jak nazwiesz życie społeczeństwa konsumpcyjnego; siermiężne duchem.

 15. Anglicy nie chcieli ginąć za Gdańsk teraz pisowcy chcą ginąć za szpiega KGB.A własnego J-23 potępiają.Najciemniej pod latarnią.Tak sobie myślę co jest grane.Czy wyleniały szpieg był „dobrym” kagiebistą jak niektórzy prokuratorzy stanu wojennego.Obrońcy kagebistów wszystkich krajów łączcie się ! Nagle problem uchodżców i terroryzmu znika.Syria wychodzi bokiem.

 16. „… Otwarte jest natomiast pytanie czy wszyscy sa h u m a n i s t a m i…”
  Nie wszyscy @saldo, poniżej przykład:
  „No dobra, Piekny Umysle. Pooburzaj sie na wine Zydow za to, ze jedna grupa Arabow zaszlachtowala druga grupe Arabow…”*
  …jedna grupa zaszlachtowała druga grupę… – nie chcę, nie potrafię użyć tego określenia do tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej na ziemiach polskich.

  *rJ jedynie inicjały blogowicza, całości nicka moderator nie przepuszcza
  24 grudnia o godz. 13:18

 17. neospasmin
  22 marca o godz. 23:17

  ”ABORCJONISTEK ” ??

  Jezeli pana drażni aborcja to jest wyjście – ” nie chcesz aborcji to jej sobie nie rób ”

  A jak jest z kwestią aborcji w panskiej nowej ojczyznie ?

  A co z ” peredastią ” w Australii ? Zaczał pan już kampanię informującą o możliwościach leczenia tego rodzaju ludzi w panskiej nowej ojczyznie ?
  I co z rozczarowaniem że ” Polsko – ruskiego ” jednak nie będzie ? daje pan radę ?

 18. Prowokacja z radiostacją w Gliwicach pozdrawia.Tak sobie myślę,że lata mijają ale stare metody są dobre. Teraz na szpiega wcześnie na atom w Iraku.

 19. Oczywiście, że te gesty nic nie znaczą. TK jaki jest każdy widzi. KRS został wybrany przez dwie partie polityczne i nie trzeba przypominać, że tu też konstytucja została złamana. Teraz miejmy cierpliwość, bo owoce tych epokowych reform ujawnią się po pewnym czasie. Jeśli sądy nie będą działać, to państwo też stanie, będzie się kręciło wokół widzimisię polityków. Zgadzam się z tezą, że prezes rozwalił zasady, ale nie stworzył jeszcze nowych, bo musiałby się do nich dostosować. To jest po prostu powtórka rządów sanacyjnych po 1935 roku. Wówczas też zanim na ustawie wysechł tusz pieczątki i podpisy, już nowelizowano prawo, bo stało w sprzeczności z oczekiwaniami jakiegoś bałwana w mundurze, sutannie alb smokingu.

 20. żabka
  23 marca o godz. 7:18

  ” Polak, który opuścił dorzecze Wisły i dorzecze Odry” – niby to ja. Ja tu przyjechałam podobnie jak jeden z kolegów niedawno i również miłości – w moim przypadku do dzieci. I tak tu funkcjonuję -„like a motherless child”.

  ok , tak pani wybrała i tak jest . Tyle że wybory mają to do siebie , że niosą za sobą konsekwencje . Konsekwencją pani wyboru jest min fak że jest pani ” tam ” – za granicą znaczy sie a nie ” tu ” – w Polsce. Skoro żyje pani ” tam ” to nie jest pani ” tu ” , prawda? Więc chodzi o to , panstwo niemieszkający długotrwale z wyboru w Polsce – nie uzywam słowa ” emigranci bo jest jakieś takie anachroniczne – chodzi więc o to żeby panstwo nie wtrącali się w sprawy , które panstwa nie dotyczą . Władze Polski , ich wybieranie , sądy , TK , media itd itp – to są sprawy KOMPLETNIE was nie dotyczące . Więc łaskawie proszę nie mieszać sie .

  kłaniam się

 21. panie Lazarowiczu ,

  chyba dość długo żyje pan w kulturze Zachodu , czy też jak wolą inni ” anglosaskiej ” żeby wiedzieć że to wszystko tak nie działa . Zamiast opinii przewidywalnego partnera , Polska dzięki ruchom Jarosława Rajmudowicza zyskuje opinię głupka wioskowego .
  Nie ma potrzeby panu tego wyjasniać , po latach życia na Zachodzie doskonale wie pan o czym mówię .
  Czemu pana tak bawi tego rodzaju sytuacja ? Widać , słychać i czuć , że zaplesniałe , poglądy rodem z zakrystii tkwią panu głęboko i są nieusuwalne. Dodatkowo musi pan cierpiec z tego powodu że w Australii tego rodzaju czerń i dzicz jaką pan prezentuje dawno już nieistnieje albo siedzi w mysiej dziurze . Tam MUSI pan grzecznie siedzieć bo inaczej szybciutko by ktoś pana podał do sądu za ” leczenie pederastii ” albo ” aborcjonistki ” . Natomiast na polskim forum – ”hulaj dusza nie ma piekła” – takich dinozaurów jak pan okazuje sie być sporo . Czasem tylko Pan Gospodarz pana wytrze gumką myszką za wyjątkowo prostackie harce. .

 22. @neospasmin
  22 marca o godz. 23:26
  „I tak ten nie znajacy swiata i zagranicy Kaczor wydupcyl pp. Junckera i Timmermansa.”

  Kiedyś niespełniony austriacki malarz „wydupcyl” pp. Chamberlaina i Daladiera i to też był powód do radości, prawda ?

  „Czym teraz przyjdzie straszyc Polakow?” Zaborczą UE, jak to określił były eurodeputowany.

  Panie Marcinie, może lepiej poobserwować kangury w australijskim „outback’u” niż kompromitować się na blogu DP. Jest tam także „Pauline Hanson’s One Nation” która powinna odpowiadać Pana poglądom.
  Long live the Australian Nation!

 23. P. Zetus

  Pisalem o narracji mediow polskojezycznych ktore twierdzily ze Kaczora nieznajomosc swiata powoduje ze jest on zupelnie nieskuteczny w prowadzeniu polityki zagranicznej Polski.
  Obecna sytuacja pokazuje ze powyzsze twierdzenie jest prawdziwe inaczej.
  Porownania Kaczora do Hitlera wiecej mowia o porownujacym nizli o Kaczorze.

  Co do Australii to zostawiam panu wolna reke w kwestii zachwytow nad pania Hanson- mimo jej polskiego pochodzenia ona zupelnie nie z mojej bajki.

  ml

 24. Panie Słowianin Stanisław,

  Tak sobie myślę , że może lepiej żeby już Pan przestał ,, tak sobie myśleć,, . Wyraźnie widać że głowa Pana rozbolala z tego myślenia jak tu ruskom jeszcze bardziej gładko wejść w pewną kiszke.

 25. Ten gest zbrodniarza kosztował już milion istnień ludzkich. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Powell-anthrax-vial.jpg

 26. Panie Lazarowiczu,

  A dokładnie na czym polega ,,skuteczność ,, Jarosława Rajmundowicza w ,, prowadzeniu ,, polskiej polityki zagranicznej ?

  Czekam z niecierpliwością kiedy rozwinie Pan wątek ,,all inclusive,, rzekomo istniejącego w PRL . Na Kubie też jest ,, każdemu według potrzeb ,, oczywiście jak na razie ,,budżet jest mały to i dla każdego jest mało , Ale jak raczył był zauważyć ,, jak budżet będzie większy to i każdy więcej dostanie ,, .
  Kiedy pojedzie Pan na Kubę popraktykowac owo ,,all inclusive,, gdzie ,, każdemu według potrzeb i możliwości budżetu ,, ?
  Kapitalizm jest okrutny , wymaga pracy i poświęceń i ,, rachunek wcale niecwypada jednoznacznie. Słowo!,, więc zupełnie nie rozumiem co Pana trzyma w tej zgnilej , żałobnej Australii gdzie ponoszą się ,, aborcjonistki , pederastie i poprawność polityczną ,, . KIEDY ZŁOŻY PAN PODANIE O WIZĘ KUBAŃSKA?.

 27. Rządzi wami banda oszustów, cwaniaków, złodziei, skorumpowanych karierowiczów, kłamców i bałwanów. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/onet-ujawnia-zaskakujacy-lokator-w-kamienicy-waltzow/6npe7fz
  I po Bierutowi był ten dekret, Wałęsa skakał z pomocą SB i lekkomyślny Jaruzelski oddający władzę miernotom i złodziejom.

 28. Panie poruczniku,

  Im tired of your propaganda . Pan tego jako były członek prl owskiego kompleksu mundurowo- urzedniczeo- wojskowego nie pojmuję, ale ruski siedzi tylko wtedy cicho jak się boi . Więc zadaniem US Army jest trzymać kacapa pod butem . Co on zgrabnie od 2 wojny wychodzi.
  Pierze i smoła to było by dobre wyjście,,,,, no ale odpada normy ludzie cywilizowani ….

 29. Panie poruczniku,
  Nie pamięta Pan czemu ,, Jaruzelski oddał władzę ,, ? . To ja Panu przypomnę. Pod koniec rządów prl inflacja wynosiła kilkaset procent i władza nie miała już na nic forsy.
  Były wybory , które przegraliscie. Poprostu. Władze ,, oddają ,, jacyś dyktatorzy . Jaruzelski przegrał wybory. Czego Pan jeszcze nie rozumie ?

 30. “A dokładnie na czym polega ,,skuteczność ,, Jarosława Rajmundowicza w ,, prowadzeniu ,, polskiej polityki zagranicznej ?“

  Prosze przeczytac felieton pod ktorym zamieszcza pan swe wpisy- pan Passent wlasnie o tym pisal.

  ml

 31. Panie poruczniku

  Jeszcze przypomnę panu ze wolnych wyborów w latach 1944-89 nie było. Utrzymywaliscie się przy władzy jedynie z tego powodu ze wyborów nie było i ze ruscy w Polsce stacjonowali w ilościach nieznanych ale dużych. To znaczy mnie nie znanych , Pan może wie . Pierwsze wolne wyboru was przeniosły na śmietnik historii.. Ludzie , po latach kiedy każdy przejaw protestu kwitowaluscie najpierw strzelaniem i palowaniem a potem tylko palowaniem pokazali wam gdzie wasze miejsce. Macie szczęście zeludzie mieli poprostu was dość i obeszło się bez wieszania.

 32. Panie Lazarowiczu ,

  Demontaż TK i sądów w Polsce jest faktem . Cóż EU ma zrobić ? Najechac Polskę zbrojnue ? Brak niezawislycg sądów to w końcu problem tubylców a nie komisji europejskiej.
  Pana to nie obchodzi bo nie mieszka Pan w Polsce ,ma Pan Nowa ojczyznę . Mnie grozi proces w Polsce np z pisowskim funkcjonariuszem w sprawie kolizji drogowej , Albo w każdej innej sprawie . W przypadku takiego procesu Pan Ziobro telefonicznie załatwi mi wyrok skazujący. O to chodzi. Dalej Pan nie rozumie ? Czy tylko udaje Pan ze nie rozumie ? To nie Kuba szan Panie .

 33. blackley
  23 marca o godz. 8:48

  chyba cię poniosło. Bez sensu i bez żadnego znaczenia na to, kto i w jakim temacie będzie się wypowiadać na tym czy na innym blogu.

 34. blackley
  23 marca o godz. 11:11
  Panie Lazarowiczu ,

  Demontaż TK i sądów w Polsce jest faktem .

  Mój komentarz
  Smaku dobrej zmianie w sądownictwie dodaje fakt, ze jedną z kandydatek do KRS (oficjalnie) wysunął jej mąż (chłe, chłe) i ten fakt został zaaprobowany w PiSie jako demokratyczna zmiana w sądownictwie. Nie mówiąc już o tym, że gremia, czy ludzie wysuwający kandydatury do KRS, byli utajnieni. PiS wstydził się swoich metod.

  Przypominam, że by zagarnąć KRS pod partyjne władanie, PiSowska większość w sejmie złamała konstytucję aktami niższego rzędu – ustawami o sądownictwie. Pierwszym pogwałceniem konstytucji było przerwanie ustawą kadencji sędziów, kadencji, która określą konstytucja, a zatem nie może jej określać ustawa.

  Drugim podeptaniem konstytucji było określenie w ustawie niszczącej KRS wyboru członków KRS przez sejm w liczbie ponad tę, którą określa wyraźnie i jednoznacznie konstytucja.

  Dla PiSowskich naprawiaczy sadownictwa konstytucja, czyli najwyższe prawo, okazała się broszurą propagandową, którą można deptać, łamać i wyszydzać dowolnie, a potem pisać obszerną biała księgę, w której to deptanie i łamanie jest przedstawione jako prawidłowe, zgodne z konstytucją, z normami europejskimi postępowanie.

  Chodzenie w zaparte i kłamstwo w żywe oczy, to podstawowe metody PiSowskiej dobrej zmiany.
  Pzdr, TJ

 35. @żabka

  Przypomnę stwierdzenia powszechnie znane, ale bardzo chętnie i bardzo łatwo odsuwane w niepamięć.

  Tylko co dwudziesta Polka i co dwudziesty Polak nie jest siermiężny.
  Od co najmniej dwóch pokoleń tak jest. I sądzę, że co najmniej jedno pokolenie jeszcze tak będzie. A wszelką rozmowę na ten temat utrudnia naturalne (w przeciwieństwie do ucywilizowanego) nasze odczuwanie czasu.

  Gdy zaczynałem cokolwiek rozumieć z odbieranej zmysłami rzeczywistości, to jeszcze nie docierały do mnie doniesienia syntetyczne. Mama w 1939. roku (urodzony jestem według PSL 440722) była już osoba wykształconą, bo miała za sobą szkołę średnią. Dopiero po latach pierwszego mego pierwszego spotkania z Lokomotywą oraz Lisem Witalisem dowiedziałem się, że w 1939. tylko co dziesiąta Polka i co dziesiąty Polak był cytaty i pisaty.

  To statystyczne ujęcie zakłamywało, bo większość nie cierpiących (Adam i Ewa byli analfabetami, ale nie przypisujemy im tego jako źródła cierpienia) na analfabetyzm to byli mężczyźni. Tata był po szkole powszechnej ale temperament pozwolił mu nauczyć się czegoś o prowadził prze kilka lat po 1945. warsztat hydrauliczny.

  Z tamtych lat mam w głowie, że do dziś mamy dostarczanie wody i odbiór ścieków powszechne, ale z wentylacją jest gorzej niż krucho. I bez używanych pojęć rodem także z matematyki nie da się tu opisać butów aby przejść do filozofii.

  Od lat mam oprócz ciągłego dostępu do wody oraz dostępu do ciepła, ale z wentylacją jest krucho i kaprysy lokatorów z mego pionu sprawiają, że tylko łazienka jest dobrze wietrzona. Ci, których na to stać, instalują od nie dawna mieszkaniowe urządzenia klimatyzacyjne. Polska przestrzeń publiczna śmierdziała, śmierdzi i będzie śmierdzieć.

  Zajęta chrzanieniem o polityce może pani być (zakładam stan doinformowania po przeczytanych pani tekstach) nieświadoma, że każdy teraz budowany w Polsce domek musi być podłączony do sieci kanalizacyjnej lub mieć swoją lokalną oczyszczalnię.

  Od niedawna woda wodociągowa w Warszawie jest zdrowa i smaczna i władze są z tego dumne. Od całkiem niedawna polskiemu właścicielowi takiego domku wolno mieć lokalną studnię głębinową i tylko obrona przed nieuchronnym hałasem wyrzuca taką studnię poza obrys dachu domku. I Unia Europejska takie prywatne ujmowanie wody w Polsce współ finansuje!

  Żurawie studzienne teraz to są zabytki na Puszcie Węgierskiej i tylko wyeliminowanie koni z europejskich wsi sprawia, że akurat tam one jeszcze długo będą. Teraz nie pali sie w piecach, aby nagrzać powietrze w mieszkaniu i nie zamyka się szybra by zapobiec ucieczce ciepła. Zatem folwarczne wychodki to przeszłość, a wykształcenie powyżej średniego leży w kręgu aspiracji młodej Polki i młodego Polaka.

  Całkiem często, takie wykształcenie jest wyszydzane jako licencjat z zarządzania czyszczeniem powierzchni płaskich .

  No i doszedłem do siermięgi. Jak pisałem całkiem niedawno Polkom nie jest ciężko przy igle. Dziś nie sposób spotkać w dorzeczu Odry oraz w dorzeczu Wisły człowieka ubranego z wykorzystaniem tylko włókien naturalnych. Zatem to co w głowie jest ośrodkiem siermiężności. Użyła pani tego słowa wytrychu niepomna, że spotyka się pani miejscowo i pozamiejscowo z profesorami, którzy są idiotami, chamami, rzucającymi niedopałki na chodnik i oklejającymi windy wyplutą gumą do żucia. Tak jest, tak było i tak będzie. Niedorosłe Polki i niedorośli Polacy ściągają na klasówkach, i po uzyskaniu świadectwa dojrzałości niekiedy ze zdziwieniem dowiadują się, że pismo i mowa mają służyć do skutecznego porozumiewania się, a nie do wyśmiewania prób parzenia kawy w Czajniczku Russela.

  Mój nieżyjący brat zapytany jak żyje, odpowiadał, że Wedle zarobków!

  A siermiężność przejawia się głoszeniem, że Zukerman zarabia za dużo, a ja za mało.

  Szanowna koleżanko blogowa!

  Filtr, filtr, i jeszcze raz filtr!

  Zarówno ja i moja żona pracowaliśmy na mysiej. Ona w obrocie artykułów spożywczych, a ja w obrocie energią. Nad moją głową była Krajowa Dyspozycja Mocy.
  A za oknem instytucja filtrowania publicznych wystąpień określana wytrychem cenzura.

  Wizjoner Stanisław Lem wspierany przez redaktorów, zecerów, korektorów, dystrybutorów i księgarzy został prze sieć komputerową sprowadzony do rzeczywistości.

  Siermiężność była ukrywana i być ukrywaną przestała.
  Statystycznie nic od kilkudziesięciu lat się nie zmieniło.
  Taki etap demokracji mamy, że idioci dorwali sie do mikrofonu, do kamery i do klawiatury. Ludzie z wyższym wykształceniem mówią do radiowego mikrofonu z prędkością karabinu maszynowego, czworo jednocześnie i są nagradzani za dopieprzanie innym. Bo rządzi klikalność.

  A pani na blogu bez echa klika po reklamie:
  Są plamy na słońcu, więc kup nasz nowy proszek czyszczący sumienie.

  A tą reklamę stworzył człowiek z elity mający wykształcenie bardzo wysokie i stanowisko Dyrektora Artystycznego.

  Odchrzań się dziewczyno od siermiężnych i twórz komentarze godne najwyższego uznania jako najbardziej elitarna pośród grafomańskich ludzi swoim klikaniem wkurzających tych , co piszą tyle co rozumieją.

  Mam dość swej siermiężności aby rozczulać się nad cudzym płaczem nad śmiercią Króla Słońce i jego Pompadury.

 36. Jacobsky
  23 marca o godz. 11:51

  Wypowiadać się może każdy , jak na razie , Polska to wolny kraj . Chodzi o próby ”urządzania ” . Kłąniam sie

 37. Jeszcze (wolne) sądy nie zginęły…

  Miesięcznice smoleńskie to nie zgromadzenia publiczne, tylko prywatne spotkania. Sąd: Obywatele RP niewinni

  Mieli w ten sposób naruszyć art. 52 Kodeksu wykroczeń mówiący o tym, że osoba, która przeszkadza w przebiegu zgromadzenia publicznego podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.

  Po analizie statusu prawnego miesięcznic Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście uznał, że nie są zgromadzeniami publicznymi, bo trasę przemarszu odgradzają właśnie wspomniane barierki i ochrania je policja, co oznacza, że nie są dostępne dla wszystkich.

  Miejsce zgromadzenia powinno być dostępne dla anonimowych osób. Wstęp nie może być za zaproszeniem, bo wtedy zmienia się to w prywatne spotkanie – brzmi treść uzasadnienia. Sędzia uznał również, że przeskakiwania przez barierki nie można uznać za przeszkadzanie miesięcznicy. Argumentował to tym, że jeśli każdy może przyłączyć się do zgromadzenia publicznego, to „trudno zrozumieć dlaczego takie zachowanie ma być karalne”. Ostatecznie sprawa została umorzona.

 38. blackley
  23 marca o godz. 11:57

  Och, skoro mieszkańcy terytorium między Bugiem i Oder/Neisse nie są w stanie urządzić się we własnym gniazdku, to tacy, jak jak tym bardziej nie wiele więcej będą w stanie uczynić. Możemy co najwyżej służyć przykładem na to, jak podobne lub identyczne problemy rozwiązuje się gdzieś indziej. Nie jako przyklad do bezwzględnego naśladowania, ale jako np. jeden z elementów inspirujących. Wybór ostateczny należy do wymienionych na wstępie.

 39. Jacobsky,

  Dobrze Pan wie o co mi chodzi :-). Akurat Pan nie próbuje urządzać czy tez popierać urządzenia konfesyjno – zakrystyjnego kalifatu , skansenu narodowo- faszystowskiego nad Wisłą. Najbardziej drażnią osobnicy pragnący owego kalifatu jednocześnie mieszkając wygodnie w takiej np. Australii.

 40. blackley
  23 marca o godz. 12:45

  problem w tym, że jeśli zatkasz komuś dziób, to nie będziesz wiedział, co myśli. Niech się uzewnętrznia ten, do którego pijesz. Na tym akurat blogu to mniejszość, zaś dyskusja to sprawa otwarta: jedni dyskutują, inni nie. Wolny wybór (i trochę kwestia humoru, żeby nie powiedzieć aktualnego stanu ducha: bojowy v/s olewający).

  Poza tym nie krytykuj, bo nie znasz jego aspiracji i marzeń, a to ponoć liczy się najbardziej 😉

 41. Ja znów po chamsku i prostacko.

  Trwa widowisko i słuchowisko noszące roboczy tytuł:
  Zajeździmy kobyłę historii Europy siejąc wartości i podlewając Niebem!

  Tylko te sukinsyny splamione zdradą Polski nie chcą dać kasy na ziarno.

  Mateusz Ewangelista Krzywousty dowiedział się, że o kasie to może pomarzyć jak Polska nie cofnie się do stajni. Plotek i pomagierzy brygadzisty sceny donszą, że Ewangelista wymusił na Naczelniku kroki kobyły do tyłu.

  Korzystając z tego, że pierwszy garnitur poleciał do brukselki, wójtowa Broszka wykrzyczała, że kasa się należy za to sianie wartości.

  Ja tam cudzego nie liczę i dokładam ociupinę: €€€

  Zenek Martyniuk i szmira aksjologiczna Pany!

 42. Pan redaktor widzi międzynarodową pozycję pisiorowej Polski zbyt optymistycznie.
  Polska jest stawiana w Europie , której częścią kiedyś chciała być , w jednym szeregu z utokracjami typu Turcja i Rosja, ocena upadku demokracji w Polsce jest miażdżąca i UE ma właściwie tylko jedną altyrnatywe , ustatuować przykład na Polsce i pozostawić ją jej ruskiemu losowi.
  Polska prawica nacjonalistczna , podobnie jak w całej Europie , to rosyjska agentura , okroszana kilkoma idiotami, tak wiec taki rozwój wypadkow jest nieuchronny.

 43. Jacobsky
  23 marca o godz. 13:14
  Dodać należy ponad 150 milionów Indian obu Ameryk, Aborygenów, Tasmanów i ponad 50 milionów niewolników Afrykańskich

 44. Symetryczny,

  Really ?? Niewolnik to takze odpowiednik chłopa pańszczyźnianego, a tych w mateczce Rassiji nie brakowało. 150 milionów Indian ? A dlaczego nie miliard ? Albo dwa ?

  Może nie wąchaj tego radzieckiego amoniaku, bo zaczynasz majaczyć jak Majakowskij 🙂

 45. tejot,
  Ale jak potrzeba konstytucjonalnego wsparcia w sprawie aborcji, to się na tą konstytucję powołują; trudno uwierzyć, ze tacy ludzie jak pisowcy, żyli cały czas w Polsce, a niektórzy nawet całkiem długo. Tacy krętacze i kłamcy, którzy o tzw. przyzwoitości nigdy nie słyszeli.
  PS Co zrobi UE? W końcu będą musieli kupić te łgarstwa, bo przecież Polski z Unii nie wywalą. Tyle że, będą się starali jakoś zachować twarz.

 46. Warszawski dom w którym się urodziłem zburzyli lotnicy alianccy jako skutek uboczny bombardowania zakładów Philipsa. Mógłbym zwrócić się za pośrednictwem Instytutu Pamięci Narodowej do rządu Królestwa Wielkiej Brytanii o wypłacenie mi i mojemu rodzeństwu reparacji. Nie naruszało by to prawa moich rodaków do prac sezonowych na niemieckich plantacjach szparagów.

  Ale w odróżnieniu od Prawdziwie Polskich Patriotów jestem obrzydliwym oportunistą i cynikiem.

  Te moje wymienione wyżej zalety są zakłócane przez ciągłe natykanie się w dżungli YouTube na cwaniaków nie podających nazw wykonawców filmików z miłą mego ucha muzyką. Są oni chwaleni w komentarzach za udostępnianie sztuki i tropiciele piractwa medialnego nie mają siły na ciągłe odróżnianie dyrygowania przez Karajana od dyrygowania przez Soltiego.

  Niestety! Wrażliwcy i koryfeusze brzydzą się zrzucaniem ze schodów!

  Do domu publicznego przyszedł Debesciak.
  Dziewczyny! Która pójdzie ze mną – ale ma być tak jak ja chcę!
  Blady strach padł na dziewczyny. Służba nie drużba, więc dziewczyna z przeszłością się zgodziła.
  Po kilku chwilach Debeściak turla się po schodach i ta z przeszłością krzyczy:
  Wy wiecie jak on chciał? On chciał za darmo!

  Brzydzi mnie Ewangelista Mateusz Krzywousty, który zachowuje się jako dumny alfons broniący sie przed degradacją przez komisję branżystów.

  Albo przyniesiesz Ojcu Chrzestnemu przychód, albo spadaj!

  I pomyśleć, że pramatka Ewa ma zaszarganą przeszłość!

  – Kowalski! Ile jest trzy po trzy?
  – A ile sobie Pan Naczelnik dziś życzy?

 47. guzdra
  Najpierw zacytuję ciebie zwracającego się do @żabki, bo twój wywód celnie wpisuje się w rozszerzone widzenie pojęcia siermiężności jako znaku szczególnego Polki i Polaka.
  „Pisałem całkiem niedawno Polkom nie jest ciężko przy igle. Dziś nie sposób spotkać w dorzeczu Odry oraz w dorzeczu Wisły człowieka ubranego z wykorzystaniem tylko włókien naturalnych. Zatem to co w głowie jest ośrodkiem siermiężności. Użyła pani tego słowa wytrychu niepomna, że spotyka się pani miejscowo i pozamiejscowo z profesorami, którzy są idiotami, chamami, rzucającymi niedopałki na chodnik i oklejającymi windy wyplutą gumą do żucia. Tak jest, tak było i tak będzie. Niedorosłe Polki i niedorośli Polacy ściągają na klasówkach, i po uzyskaniu świadectwa dojrzałości niekiedy ze zdziwieniem dowiadują się, że pismo i mowa mają służyć do skutecznego porozumiewania się, a nie do wyśmiewania prób parzenia kawy w Czajniczku Russela.”
  Otóż to. Po pierwsze Polak nie czyta, po drugie nawet wakacje spędzane na tureckiej riwierze, czy którejś z greckich wysp, po trzecie praca niekoniecznie tylko na zmywaku w Londynie, czy opieka nad staruszką w Monachium nie czynią z niego obatela UE, a tym bardziej świata – pełną gębą.
  Siermiężnizm, tak jak pisizm, każą naszym obatelom napinać się wewnętrznie i arogancko czuć się wywyższonym jako nacja szczególna, bo gnębiona przez stulecia, najbardziej pokrzywdzona w II WŚ, a potem „okupowana” przez ZSRR, a wyzwolona dopiero w 2015 przez JK i jego karne zastępy Prawdziwych Polaków.
  Jest jak jest, ale czy rzeczywiście – jak twierdzisz tylko co dwudziesta Polka i co dwudziesty Polak NIE JEST siermiężny?
  Przygnębiająca to diagnoza, ale czy podane przez ciebie liczby nie są zbyt wysokie. Na czym opierasz tę kalkulację?
  P.S. „Obatel” czyli mamroczący Ryszard Czarnecki oraz stary satyr Janusz Korwin-Mikke mieszczą się w dwudziestce najgorszych europosłów, jak donoszą dzisiaj media.

 48. Jacobsky
  23 marca o godz. 13:51

  Wydaje mi się, że mieszasz porządki.
  Czym innym jest rewolucja zmieniająca stosunki społeczne i walka o władzę, jej konsolidację.
  Straty wielomilionowe.

  Czym innym, zbrojna napaść na dane państwo w celu jego podporządkowania własnym wpływom.
  Ofiary takich wojen nijak się mają do ofiar rewolucji, czy wojny domowej.

 49. Wiesiek59

  Pod poprzednim felietonem Pana Gospodarza śnił Pan na jawie o jakichś ruskich obligacjach oprocentowanych bardzo zyskownie, wysoko i wogole wspaniale. Informuje Pana ze najwyżej oprocentowane są obligacje różnych podejrzanych geszeftow w rodzaju Ambergold, kiedyś był taki ,, bank,, niejakiego Grobelnego mający dawać 180% w skali roku, na zachodzie istniał niejaki Madoff, a wszystko to sa przedsięwzięcia mające na celu oczyszczenie kieszeni naiwniakow z gotówki. Tak samo działa ten ruski fundusz czy tam ,, bank,,. . O czym doskonale , ba! najlepiej wiedzą ruscy bogacze i swoje pieniądze lokują najchętniej na z gnilym zachodzie , w Londynie. Zadałem panu pytanie czemu ruscy bogacze nie chcą lokować w ruskim funduszu tylko niosą swoje ciężko zrabowane miliony londyńskim nankierom za marne 1-2 % wszyscy widzą dlaczego , z prostej przyczyny BO NIE UFAJĄ żadnym ruskim instytucjom . Pan ,, odpowiedział,, w takim mniej więcej pisowskim stylu odwracanie kota ogonem ,,, może i ruscy wywoza forsę do Londynu Ale czynią to i Niemcy i wszyscy inni bogacze świata . Panie , nie o tym była mowa. Ponownie odpowiada Pan na pytania nie zadane , zawszejak brak panu argumentów. Nie było mowy o francuskich i niemieckich bogaczach , tylko o RUSKICH . Proszę odpowiedzieć na pytanie o RUSKICH bogaczy a nie w stylu Chruszczowa ,, a u was Murzynów bija ,,

 50. blackley
  23 marca o godz. 14:45

  Tłumaczę panu RACJONALNE powody emigracji kasy miliarderów, do rajów podatkowych.
  To trend globalny, nie lokalny.
  Zachodni system bankowy jest tak skonstruowany, że umożliwia ukrycie przed fiskusem nielegalnie zdobytego majątku.
  I to paserstwo jest nie do ruszenia.
  Brak woli politycznej, bo politycy zachodni również z niego korzystają.

 51. Jak sie juz jest matka ksiedza a za mlodu czytalo sie pewnie sie niezdecydowana (?) seksualnie grafomanke i niewiele wiecej , po kraju jezdzilo tylko z Kolbergiem zapominajac o Kolbergerze to sianie wartosci moze sie odbywac tylko za kase ..

  Te piniądze sie nalezaly ! Siermieżne sa tylko nasze krzyki i spiewy .. to co myslimy purpurowe dopiero … zawsze bylo i bedzie, jak B. da , a nie da , to i tak damy rade .

  ” Pieśn nasza, kmiecą odziana siermiegą , z ducha krolewskość bierze , nie z purpury „

 52. Jeszcze jedno.
  Stopy procentowe na zachodzie oscylowały wokół zera, bądź nawet były ujemne.
  Stopy procentowe w takich krajach jak Rosja, Turcja, ze względu na inflację, przekraczały 10%.
  w Polsce, ponad 3%.
  Więc te miliardy z rajów podatkowych przepływały w części do krajów stabilnych, ale z wysokimi stopami.
  Pożyczanie państwom nie stosującym dodruku, jest niezłym biznesem.

 53. Rosja jest krajem bezprawia , a jej gospodarka jedną wielka szarą strefą , w której każdy „kombinuje jak może.
  Ale , że „łaska pańska na pstrym koniu jeździ” i nikt nie może być pewny , że to co dzisiaj jeszcze jest dopuszczalne , jutro nie bedzie kryminalne , to bezpieczniej jest dla rosyjskich „przedsiębiorców” parkować swoje zyski poza zasięgiem tej „pańskiej łaski”.

 54. Do Wieśka nie dociera , że wysokość oprocentowania kredytu jest także miernikiem wierzytelności.
  Gdyby ci wszyscy wierzyciele nagle wspólnym głosem zawołali , my nie chcemy waszego dodrukowanego pieniądza , ale nie , oni podnoszą stopy procentowe swoich obligacji, żeby tylko dorwać sie do tego dodrukowanego nie mającego żadnej realnej wartości , oczywiście oprócz jego siły nabywczej, pieniądza.

 55. wiesiek59

  59,5 mld Indian – pasuje ?

  Zapytaj sponiewieranego ch opa panszczyznianego, czy pracujac jak bydle mieszanie porzadkow to jego glowny problem.

 56. Wiesiek59

  Nie o tym jest rozmowa szan Panie. Ja wiem jak działa ten system i działa i dlaczego. Pan usiłuje opowiadać o czymś zupełnie innym , Nie ma rozmowy co wyprowadzanie forsy do rajow podatkowych.
  Rozmowa jest o tym , że mimo tego ze ruski bank czy tam funduszoferuje wysokie stopy zwrotu a mimo to ruskie bogacze nie niosą tam forsy bo NIE WIERZA ZADNEJ RUSKIEJ INSTYTUCJI. Ponad to wysoka stopa zwrotu jest właściwą dla INWESTYCJI WYSOKIEGO RYZYKA. Ani Szwajcaria ani UK Nie daje wysokich stop zwrotu , być może sa ujemne .
  Chodzi o to ze mimo ujemnych czy niskich stop zwrotu forsę wszyscy tam niosą. NO IM UFAJĄ. Do ruskich instytucji nawet ruscy nie mają zaufania. Teraz Pan zrozumiał ?

 57. Wiediek59

  Rosja i Turcją to ,, kraje stabilne ,,? Nie wiem co Pan pali ale to dobry towar 🙂 .

 58. Wysoka
  Inflacja powoduje utratę wartości pieniądza i ta jest rekompensowana przez wyższe oprocentowanie wkładów , żadnych cudów nie ma.
  Miałem dobrego greckiego przyjaciela , który prowadził knajpę z żona i zasuwał do tego na zmiany w przemyśle, bardzo pracowici ludzie i ten nie mógł sie na dziwić , że parkuje moje drobne na tutejszym banku , kiedy w Grecji dostałbym trzy razy tyle. Wszystko miało to oczywiście miejsce przed przeszło dekadą, a dlaczego to oprocentowanie było o wiele wyższe juz dawno wiemy , lokata była bardziej ryzykowna i to z dodrukiem , albo i bez.

 59. Właśnie łapię za czarna parasolkę i lecę pod Sejm.
  Zamiast kłapać tu bezużytecznie dziobem.
  Zachęcam tych, bez względu na płeć, co mieszkają w Polsce, bo SPRAWA JEST WSPÓLNA.

 60. Wiesiek59,

  ,, pożyczanie jest niezłym biznesem ,, ??

  Panie a od kiedy z Pana taki znawca – biznesmen ?

  Nie dawno Pan smedzil ze ,, banku to złodzieje ,, a ,, bankierzy to banksterzy ,,, a jak ktoś pożycza forsę na mieszkanie to ,, zakłada pętlę na szyję ,, a dziś oświadcza Pan ze pożyczanie jest niezłym biznesem ?
  To kiedy Pan mówi prawdę ? We wtorki ? W środy parzyste ? Czy jak ?

 61. Panie Redaktorze.Uczeń genialny, idzie,geniusza bolszewizmu śladem -krok w tył dwa kroki do przodu..Dla zmylenia naiwnych i,uczciwych.Majstersztyk z nie podpisaniem przez prezydenta pierwszego sortu ,ustawy o IPN ,powielany, jak widać z powodzeniem.A jak poradzi z aborcją ,potwierdzi tylko to ,że mamy geniusza na jakiego zasłużyliśmy. Bo skierowanie kobiet pod pałace biskupów ,jest już majstersztykiem.Wszak oni nie uchwalają prawa.I nie oni powiesili krzyż w Sejmie ,o który potknął się producent żołądkówki.,topiąc przy okazji Millera.,przy pomocy blondynki.

 62. Jacobsky
  23 marca o godz. 1:48

  To państwa bałtyckie solidaryzują się z rządem pisowskim ? Które (pytam z ciekawości, bo nie wiem).”

  Zadne . Z tej prostej przyczyny , że panstwa bałtyckie – a nie żadna ”pribałtyka ” jak to jedzie sowieckim tekstem np wiesiek59 – doskonale widzą , że to co wyprawia Jarosław Rajmundowicz i jego ” dobrozmieńcy ” to dokładnie to czego chce niejaki Putin , podpułkownik KGB .

 63. Czarny protest w czarny piątek, czarnego państwa o czarnej przyszłości.
  Nie należało podnosić paluchów V. Należałó pomyśleć. Teraz macie i dobrze wam tak.

 64. @ wiesiek59
  22 marca o godz. 22:42
  Jednak jestes ekonomicznym analfabetą. Można twierdzić, że np cenę chleba ustalają piekarze ? Pewnie można, ale ta cena musi byc taka, żeby ludzie ten chleb kupili. Oczywiście jak był nieurodzaj i zboże jest drogie to chleb też drożeje. Piekarze mogą się zmówić i sprzedawać chleb drożej przez jakiś czas ale zaraz albo się znajdzie któryś, który się z kartelu wyłamie i będzie sprzedawał taniej aby sprzedać więcej i w rezultacie więcej zarobić , albo sklepikarze poszukają sobie dostawców w innym mieście. Tak działa rynek- niezależnie czy to jest rynek pieczywa, samochodów czy wartości finansowych. W długiej perspektywie podlega prawom popytu i podaży. Sztucznie wywołane fluktuacje nigdy nie trwają długo, chociaż czasem powodują dłużej trwające konsekwencje. To jest ekonomiczny elementarz, uczyli tego również za komuny, ale może pan spał na odnośnych zajęciach a na kolokwiach zrzynał od kolegów….

 65. wiesiek59
  23 marca o godz. 17:06

  blackley
  23 marca o godz. 15:36

  Wiesiek59,

  ,, pożyczanie jest niezłym biznesem ,, ??

  Arcadio

  Przede wszystkim rozbieżne opinie co do podnoszenia stóp procentowych biorą się z nieznajomości celów ich podnoszenia.
  Głównym celem podnoszenia stóp procentowych jest transfer bogactwa od biednych ( czyli kredytobiorców netto) do bogatych ( czyli rentierów netto).
  Kiedy banki centralne obniżają stopy to jest to taki rodzaj zanęty na lemingi. Przecież każdy bankier wie, że w ten sposób doprowadza do inflacji monetarnej, dalej do nadmiernej konsumpcji i wzrostu zadłużenia i inflacji cenowej. To po co to robią od lat, skoro skutki są łatwe do przewidzenia ?
  Właśnie po to, żeby gdy już naciągną wszystkich na „tanie” kredyty wzięte na przewartościowane aktywa oraz zwykłą konsumpcję ogłosić, że gospodarka się przegrzała i trzeba ją chłodzić oraz trzeba obniżać inflację, którą przecież sami wywołali.
  Wówczas przy wzroście stóp, rozsądni kredytobiorcy są w stanie spłacić szybko swoje zobowiązania, natomiast nierozsądni musza przeznaczać coraz większe środki na spłaty kredytów, co w efekcie ogranicza ich siłę nabywczą na inne produkty, co dalej prowadzi do obniżenia inflacji cenowej, czy wręcz deflacji, za tym recesji. Niektórzy zakredytowani tracą pracę i zdolność regulowania zobowiązań i tak ich majątek kupiony drogo przechodzi na własność tych, co im wcześniej ten majątek sprzedawali.
  No i po co było chłodzić gospodarkę, którą dopiero co się rozgrzewało, jak nie po to, żeby odebrać majątek lemingom.
  I słusznie zauważył jeden z kolegów, że oszczędności ogółem rosną cały czas, bo jak liczymy ogółem oszczędności bogatych i biednych to rzeczywiście one rosną, tak długo jak rośnie baza monetarna, a przecież również ona rzadko spada. Nawet w okresach wysokich stóp, po prostu wolniej przyrasta.
  Gdyby bankierom centralnym rzeczywiście chodziło o walkę z inflację, to dokonaliby po prostu wymiany waluty, a jednakowoż wolą podnoszenie stóp.
  Zresztą podażą pieniądza, a co za tym idzie inflacją, można łatwiej sterować przy pomocy stopy rezerwy cząstkowej, co automatycznie prowadziłoby do stabilizacji stóp na rynkowych poziomach, ale w ten sposób trudniej transferować majątek od kredytobiorców do rentierów.

  Również w drugą stronę – nie potrzeba obniżać stóp w przypadku kryzysu, jeśli stosuje się wykup toksycznych aktywów. Jednak obniżanie stóp jest potrzebne, żeby wywoływać bańkę na akcjach i nieruchomościach, więc nie można sobie tego narzędzia odmówić.

  Chciałbym się również odnieść do wpływu FEDu na rynki akcji. Skoro FED zdecydował się podnosić stopy tzn. że ma gdzieś spadki na akcjach i nie będzie ich hamował. Właśnie po to je podnosi, żeby tą zwałę wywołać. Owszem może zacząć ponowny skup i „ratowanie” ale dopiero wtedy gdy wszystko spadnie o co najmniej 50%.

  W odniesieniu do „taniego” złota chciałbym przedstawić takie porównanie wykresów Gold ver. S&P500 – widać wyraźnie, że na przestrzeni ostatnich 20 lat złoto urosło o 350%, podczas gdy S&P500 tylko o 150%. Więc nie powiedziałbym, że jest takie tanie obecnie.

  =============

  Może ten głos wyjaśni ci metodę dojenia globu?
  A w szczególności biedaków?

  Dyskusje poważnych ludzi masz tu:
  https://independenttrader.pl/obiecujace-perspektywy-metali-szlachetnych.html#comments

  Znudziło mnie tłumaczenie oczywistości.

 66. Mad Marx
  23 marca o godz. 16:51

  Stopy LIBOR ustalają cztery banki.
  Udowodniono im manipulacje, zmowy.
  Rynki finansowe są zmonopolizowane przez kraje anglosaskie.
  80% obrotu akcjami i innymi produktami finansowymi, przechodzi przez Wall Street i City.
  80% wymiany handlowej świata, odbywa się za pośrednictwem $.

  Kto ma monopol na kontrolę obiegu gotówki na świecie?
  BIS.

  Wszystkie te instytucje obsadzone sa głównie przez Anglosasów i Europejczyków.
  Reszta świata ma niewiele do powiedzenia.

  Możesz mówić o lokalnej piekarni w małym miasteczku.
  Tyle że mówimy o GLOBALNYCH monstrach, dowolnie ustalających ceny, kursy, wyceny, wiarygodność kredytową, itp.
  Te isnstytucje są JEDYNE na globie o takim zasięgu, od ich decyzji nie ma odwołania.

  Odwołujesz się do teorii wciskanej lemingom.
  Jakis rynek, jakieś prawa popytu i podaży, jakis obiektywizm wycen?
  Wrzuć to do kosza.
  Decydują bardzo duzi gracze, mogący złamać prawie każde państwo, jeżeli będzie im na tym zależało.
  Są fundusze inwestycyjne mające wartość kilku bilionów.
  Gates czy inny Zuckenberg, to płotki.

  Próby zmiany takiej zależności, oparcia się na innym niż $ systemie rozliczeń, kosztowały życie Kadafiego, Huseina, sankcje dla Iranu.
  Po to jest inicjatywa BRICS i gromadzenie złota w Rosji i Chinach, przechodzenie na waluty narodowe w rozliczeniach, by łagodnie wyjść z systemu kontrolowanego przez anglosasów z dodatkami.
  Nie jest on korzystny dla reszty świata.
  Narzuca warunki wymiany.

  Obecnie podnosi się w USA stopy procentowe, co przełoży się na wzrost kosztów obsługi długu dla wielu państw.
  Część może zbankrutować.
  Będzie…..interesująco.
  Ten skok wykończył Gierka.
  Różnica pomiędzy 7 a 20% odsetek od długu, robi różnicę.
  Nasi frankowicze też mogą dostać po paluchach.
  Cały świat siedzi w kieszeniach kliki rządzącej bankami światowymi.

 67. @wiesiek59

  „zanęty na lemingi ” po polsku jest „przyneta” —-zanecic na przynete;
  a gdziezes te ekonomie studiowal?

 68. @wiesiek59

  jakos tak sie stalo, ze moj krewny pracuje w takiej bardzo duzym funduszu inwestycyjnym(asset management firm) w NYC, assets under management (AUM) ok 300 mld dol (nie podaje nazwy)

 69. ozzy
  23 marca o godz. 17:25

  PO CO studiować ekonomię?
  By poznać teorię?
  Nie lepiej czytać mądrzejszych od siebie praktyków, i obserwować świat?
  A potem samodzielnie wyciągać wnioski?

  Jak teoria nie zgadza się z praktyką, to ją należy odrzucić, poszukać lepszej.

  Masz kredyty frankowe, wciskane prawie na siłę.
  I efekty.
  Wymuszenie na Grecji wzięcia kredytów na spłatę długu w wys. 100 miliardów.
  Teraz mają do spłaty 300….

  Parę razy usiłowałem dyskutować, odsyłać do interesujących tekstów wałkujących problem.
  Efekt zerowy.
  Wierz w ekonomię, ja będę wierzył w szamanów.
  Jest to równoważne.

 70. ozzy
  23 marca o godz. 17:33

  O inwestycjach, giełdzie, to do tradera 21.
  Paru ludzi zna się na rzeczy.
  A co do funduszy inwestycyjnych, większość przepala wkłady drobnych leszczy w ciągu dwóch lat.
  zyski mają duzi, ustawiając trendy.
  Tyle że do tego trzeba mieć miliardy do dyspozycji, nie miliony.
  A krewnemu gratuluję.
  Nieźle płacą w takich firmach.

 71. wiesiek59

  na poczatek ustalmy jedno – pan niczego nie T Ł U M A C Z Y . Pan ma nieprzyzwoitość ściemniać . Tłumaczyć te zagadnienia mógłby prof.Belka .Albo Kołodko czy Balcerowicz . Przypominam uznani profesorowie ekonomii z dorobkiem. Profesorowie z tytułem naukowym ”profesor” a nie profesorowie w sensie nauczyciele zawodówki . Skoro już ustaliliśmy że pan niczego nie TŁUMACZY z tej prostej przyczyny że nie ma pan o sprawie pojęcia , jest pan jedynie gorliwym wyznawcą STD – spiskowej teorii dziejów .
  Po drugie , zwyczajni , niewykształceni ludzie mają czasem pojęcie o ekonomii , pieniądzu , bankach itd np z takiej przyczyny że w życiu coś robili , inwestowali , brali kredyty , kupowali nieruchomości , mieszkania itd . Pan nie ma nawet o tym pojęcia bo mieszkania pan nie kupił tylko dostał od wladz prl ” z klucza kompetencji zawodowych ” czyli mówiąc po ludzku za WIERNĄ SŁUŻBĘ SYSTEMOWI .

  Klechdy o jakiejś nadzwyczajnej sile złota są bajkami dość pospolitymi wsród ignorantów ekonomicznych do jakich pan się zalicza. Złoto szan panie ma poprostu dobry pijar , są metale znacznie rzadsze , droższe i cenne z z wielu względów . Pare setek lat temu Hiszpania uwierzyła w moc złota i chyba pan wie jak to się skonczyło ?

  Założe się o co pan chce że wszelkie wysiłki , którym tak pan kibicuje – ze względów , których nie rozumiem – Rosji, Chin , BRICS , I komu tam jeszcze , otóż te wysiłki NIC nie dadzą . I w ROSJI i w chinach i w BRICS-ie b edzie tak jak jest za kolejne 20 lat .

  Może pan wyjasnic czemu tak pan kibicuje ruskom , chinczykom i innym cudakom ? Czemu nienawidzi pan Zachodu ? Przecież Polska jest jego częścią ? Owszem sowieci 45 lat usiłowali unieważnic rzeczywistość ale skutki pan zna ?

  Ignorancja mi zasadniczo nie przeszkadza , o ile pozostaje w ukryciu . Pan ze swoją ma się nieprzyzwoitość obnosić .

 72. wiesiek59
  23 marca o godz. 17

  PO CO studiować ekonomię?

  Masz kredyty frankowe, wciskane prawie na siłę.
  I efekty.”

  PO CO cokolwiek studiować ? prezentuje pan gomułkowsko-pisowską nienawiść do ludzi wyksztalconych . Przypominam panu , że największy majątek to WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI . Z czytania książek niewiadomego pochodzenia w ilościach hurtowych ;- ) nic nie wynika . Ilość nie przechodzi w jakość , choc marksiści tak wierzyli .

  Kredytów frankowych nikt na silę nie wciskał szan panie . Ludzie brali te kredyty sądząc że są w stanie przechytrzyć system . Kredytobiorcy frankowi zaczęli twierdzić że ” nie wiedzą co podpisali ” albo ” nie rozumieja umowy ” dopiero w momencie w ktorym frank zaczął kosztować 4 zł . W momencie gdy był po 2 zł wszyscy , wszystko DOSKONALE rozumieli .
  Miałem leasingi w latach 90 tych , bralem w DEM – taka waluta Niemiec Zachodnich , oplacało się marka była bardzo slaba . Leasingi były duże na setki tysięcy zł . Ale ostatni leasing wziąłem w DEM ale ostatnie dwa lata splacalem w euro bo marka znikneła . Takie jest zycie raz wygrywasz raz przegrywasz . Ale chęć żeby straty w takim przypadku pokrywało panstwo/ podatnicy są naiwne . ” Jak nie uwazałeś jak robisz to teraz rób jak uwazasz ” .

 73. wiesiek59

  ;;Wymuszenie na Grecji wzięcia kredytów na spłatę długu w wys. 100 miliardów.
  Teraz mają do spłaty 300….

  Parę razy usiłowałem dyskutować, odsyłać do interesujących tekstów wałkujących problem.
  Efekt zerowy.
  Wierz w ekonomię, ja będę wierzył w szamanów.
  Jest to równoważne.”

  Proszę pana Grecy brali kredyty bo CHCIELI . Siła nikt nie zmuszał . A jak się pozyczało to trzeba splacić , proste.

  Władcy prl też usiłowali nie wierzyć w ekonomię , usiłowali ją uniewaznić . Skutek – inflacja roczna kilkaset procent i bankructwo. Lepiej wierzyć w toże 2plus 2 to 4 . Naprawdę .

 74. @mag

  Bardzo mała frakcja ( w sensie udziału w całej populacji) osób nie czytających dzieł zwanych w poślizgu papierowymi jest powodem do straszenia zatroskanych Polek i Polaków prze badaczy czytelnictwa. Natomiast takie krótkie co do treści doniesienia trzymają się niewolniczo tradycyjnego rozumienia czytelnictwa.

  Ponoć frekwencja w polskich kinach jest bardzo wysoka. Ale czy wzruszył cię w ciągu ostatnich lat jakiś wybitny fil obejrzany w kinie?

  Chcąc nie chcąc widuję młodych warszawiaków czytających tekst na ekranie e-booka. A ankieter pyta:
  Ile ty dziecino przeczytałaś książek przez ostatnie dwanaście miesięcy?

  Czy frajerki i frajerzy zrobieni w kukułę przez Amber Gold oraz przez banki podstępnie proponujące kredyty w walucie w jakiej ewentualni kredytobiorcy wynagrodzenia nie pobierają – czy to są przaśni oraz siermiężni?

  Czy polityk pierwszo-frontowy kierujący wyborców na szczaw i mirabelki jest przaśny i siermiężny? Czy promowana na bielanka dziewczynka idąca do pierwszej komunii ubierana w sukienkę za 3 000 PLN będzie miała głowę siermiężną?

  Szwagier mający działkę za miastem i organizujący sztandar z postacią świętego patrona dla lokalnego stowarzyszenia obywateli jest siermiężny? Szwagier jest anty klerykalny a prawie wszyscy ze stowarzyszenia do organizacji haftowania sztandaru się nie przykładają, bo w tym czasie muszą słuchać kogo Tadeusz nazwie wiedźminem i opętanym przez złego.

  Dość pytań i czas na przykłady. Tata opowiadał ponad kopę lat temu:
  Idzie chłop ścieżką przez pole i jedną ręką przesuwa paciorki różańca, a drugą obsmykuje pańskie zboże.

  Po kopie lat szwagier opowiada:
  Sąsiadowi obok mej działki wyrwano świeżo podsadzone krzaczki. Musiał to zrobić katolik, bo jehowa by tego nie zrobił!

  Miliony Polaków żyją w poczuciu krzywdy i najczęściej słychać takie skargi jako urojenia. Nie narzekasz, to jesteś frajerka i udajesz Polkę.

  Nie wypada stwierdzać, że starcza mi na życie na tyle, abym nie żebrał.

  Tylko frajer będzie pracował na rzecz publiczną za 6 000 PLN.

  Nie starcza mi do pierwszego.

  To są reprezentanci Polski na scenie światowej.

  Nie pytaj mnie czy 19/20 to siermiężni.

  Jeśli schizofrenia może być siermiężna, to 19/20 jest oceną właściwą.

  Były student matematyki, bardzo skuteczny brydżysta Janusz Korwin-Mikke uważa, że trzeba tramwaje wycofać z Nowowiejskiej bo on nie ma gdzie postawić auta.

  Tak! Trudno spotkać w Polsce furmankę i bosego w lnianych spodniach.
  Ale siermiężni marzą o wypasionej furze zajmującej większość chodnika, połowę jezdni i grożących: Ja bym tych złodziei powywieszał!

  A szwagier jadąc na działkę mijał (niegdyś) budowany niedokończony kościół spod którego ukradziono betoniarkę. Na najbardziej katolickim Podkarpaciu.

  Grzegorz Kołodko do prowadzącego spotkanie z nim publicysty telewizyjnego powiedział:
  Mnie się nie przerywa!

  Dumny jestem ze swego chamstwa, swego buractwa i swej siermiężności.
  Mam ich w malutkim poważaniu.

  Nie ma pieniędzy na trenera gimnastyki dla staruszek i staruszków bo Broszka musi sobie kupić jeszcze bardziej żółty kostium oraz diadem.

  A frekwencja na usprawnianiu bezpłatnym seniorów w basenie nigdy nie przekracza 2/3.

  Dwie choinki posadzone obok naszego budynku ukradziono po kilku dniach.
  Więc nie będę powstrzymywał się w przesadzaniu.

  Wyjdź i uśmiechnij się do pierwszych trzech przechodniów.
  Poszukam cię na pobliskiej komendzie i w Tworkach.

  Niech jakiś mocny w gębie gość zwolni nas z myślenia. Bo ono boli.

 75. Chwała Armii Czerwonej za wyzwolenie np.Warszawy dzięki czemu Kaczyńscy zostali poczęci.W kanale pilnowanym przez katolicki wehrmacht to nie było możliwie.Bogu dziękować za Stalingrad,Smoleńsk i choroby zsyłane na pisowców.To ostrzeżenie mimo dotacji na Rydzyka.Choroba to kara boska za grzechy.Tak sobie myślę,że przyjmowanie kar boskich z pokorą prowadzi do zbawienia.Reforma zdrowia nie dla katolików bo to kara a lekarze powinni odmawiać pomocy katolikom grzesznikom w ramach klauzuli sumienia.Katolik spieprzaj dziadu grzeszniku.To jest sposób na likwidację kolejek oszustów wyroków boskich.

 76. Slowiani Stanisław,

  Konieczność oglądania pańskich postów to kara za grzechy. Tak sobie myślę.

 77. Nowy mechanizm handlu został nazwany chińską „Złotą alternatywą dla” wobec petrodolarów. Oto jak to będzie działać:

  Szanghajska Międzynarodowa Giełda Energii wprowadza kontrakt przyszłościowy (future contract )na ropę naftową, denominowany w juanach(rmb). Co pozwoli producentom ropy sprzedawać ropę za juany.

  Chiny wiedzą, że większość producentów ropy naftowej nie chcą gromadzić dużych zapasów w juanach, więc producenci będą mogli skutecznie przekształcić je w fizyczne złoto przez giełdy złota w tym samym Chinach, w Szanghaju i Hong Kongu.

  Krótko mówiąc, oprócz wojny handlowej między Chinami i USA, 26 marca, kraje na całym świecie będą mieć , realną okazję dla rezygnacji z systemu petro-dolarowego.
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/wojna-handlowa-chin-z-usa-2018-03
  ==============

  Sprytne….
  Czyli, czekamy do 26 marca.
  Może być to oczywiście jedna z wielu teorii spiskowych.
  albo koniec znanego nam świata.

 78. Wiesiek wpadł teraz za podpuchą blogowiczów w memy o stopach procentowych.

  Niedawno tłumaczył wszelkie zjawiska elitami. Elity to, elity tamto, elity wszystko regulują, wszystkim rządzą, wszystkich nagabują, w ekonomii błądzą, dla swojego zysku są zdolne do lania społeczeństwa po pysku.

  Teraz Wiesiek tłumaczy wszystko podnoszeniem stóp i obniżaniem stóp. Dowolnie, jak tylko się spodoba banksterom i traderom. Najpierw pożyczamy, następnie czekamy, potem ciach – robimy figurę – LIBOR i WIBOR, wszelkie stopy dowolnie w górę, dodruk pieniądza i biedni w niewoli, nabici w butelkę w swoich własnych krajach, a my na jachtach hulamy w podatkowych rajach.

  Dla Wieśka ekonomia, to żadna nauka, dla Wieśka polityka, to żadna sztuka, on nos wsadzi w internet, poklika, poszpera i na blogowiczów z góry spoziera. Łup w nich stopami, ciach w nich LIBOREM, Wiesiek z ekonomią jest zawsze w porę, na złoto wymieni, obróci w juana, zatańczy Anglosasom oj dana dna, gdybyście nie byli tacy głupi, to byście wiedzieli, że was Putin kupi.

  No i o nieśmiertelnej bańce pisze nie mając pojęcia, co to jest, a używa tego słowa, bo ma ono paraliżować intelektualnie blogowiczów. Słowo-klucz, którym Wiesiek tłumaczy w internecie odnalezioną i na blog kalkowaną koncepcję ekonomii składającą się z kilku memów – stopy procentowe (jakie – nie wiadomo), Anglosasi, pułapki kredytowe, bańki (jakie – nie wiadomo), pieniądz drukowany, pieniądz elektroniczny, itd. Dla Wieśka ekonomia, to układanka memów.
  Pzdr, TJ

 79. Wczoraj niegdysiejsza bohaterka całej Ukrainy została aresztowana bezpośrednio w budynku Rady Najwyższej. Jej koledzy-deputowani zgodzili się na pozbawienie jej immunitetu. Według prokuratora generalnego Ukrainy Jurija Łucenki Sawczenko, w porozumieniu z przywódcami Donieckiej Republiki Ludowej i po przyjęciu od nich dostaw sprzętu, zamierzała zniszczyć siedzibę Rady Najwyższej, doprowadzając do zawalenia się dachu, a następnie planowała dobić ocalałych deputowanych z broni maszynowej.
  https://strajk.eu/freesavchenko-nie-tym-razem-bylej-bohaterce-ukrainy-grozi-dozywocie/
  =============

  Nie wolno jej było powiedzieć, kto rzeczywiście strzelał na Majdanie.
  Ciekawe, kiedy pojawi się „seryjny samobójca”?

 80. Pracując razem z Bushem, Bolton całym sercem popierał napaść na Irak, a potem na Libię. Od dawna domaga się również, by Stany Zjednoczone wprowadziły wojska do Syrii, zbombardowały Koreę Północną oraz Iran. Porozumienie nuklearne z Teheranem zawsze uważał za błąd i nie ukrywa, że chciałby, by administracja Trumpa ostatecznie je pogrzebała. W niedawnych wpisach w mediach społecznościowych pisał także o konieczności wypracowania długoterminowej strategii powstrzymywania Rosji i Chin, przy okazji zarzucając Władimirowi Putinowi fałszowanie wyborów w swoim kraju, „by potem lepiej robić to za granicą”. Chciał wreszcie „bardzo mocnej odpowiedzi NATO” na otrucie Siergieja Skripala.
  https://strajk.eu/podzegacz-wojenny-nowym-doradca-trumpa-chce-bombardowac-syrie-iran-koree-polnocna/
  ============

  Ojczyzna bez żołnierza, to jak bez miecza kat
  Więc biorą kwiat młodzieży od wielu, wielu lat
  A gdy spod ciężkich tanków robocza tryska krew
  W salonach hut i banków wesoły słychać śpiew:

  Niech żyje wojna!
  Muzyczka marsza rżnie
  Wojna!
  Pieniążki sypią się
  Wroga bij w imię Boga
  Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe!

  Dyrektor w gabinecie kolację smaczną pcha
  Wesoły jest bo przecie waleczną armię ma
  A gdy robociarz marnie w okopach będzie gnił
  On grubą forsę zgarnie i brzuch mu będzie tył.

  Niech żyje wojna!
  Muzyczka marsza rżnie
  Wojna!
  Pieniążki sypią się
  Wroga bij w imię Boga
  Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe!

  Na Placu Piłsudskiego trebacze w trąby dmą
  To wódz Państwa Polskiego przegląda armię swą
  A gdy ktoś kwiatki głupie na grobie złoży twym
  To ty nieznany trupie zaśpiewaj razem z nim:

  Niech żyje wojna!
  Muzyczka marsza rżnie
  Wojna!
  Pieniążki sypią się
  Wroga bij w imię Boga
  Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe.

  Po śmierci ci wykopią wygodny wspólny grób
  Wesoło jest tam chłopie-co krok to inny trup
  A gdy cię uczuć fala w miłosny popchnie szał
  To z siostrą ze szpitala zabitą będziesz spał

  Niech żyje wojna!
  Muzyczka marsza rżnie
  Wojna!
  Pieniążki sypią się
  Wroga bij w imię Boga
  Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe!

  Niech żyje wojna!
  Muzyczka marsza rżnie
  Wojna!
  Pieniążki sypią się
  Wroga bij w imię Boga
  Za cudzą kieszeń oddaj młode życie swe!

 81. wiesiek59
  23 marca o godz. 18:45

  Nowy mechanizm handlu został nazwany chińską „Złotą alternatywą dla” wobec petrodolarów. Oto jak to będzie działać:”

  Nic to nie da. Nie w złocie siła . Siła jest w anglosaskim kapitalizmie. A siła tego kapitalizmu polega na tym że daje szansę KAŻDEMU. Ze są niezawisłe sądy . Ze jest pare innych rzeczy , które cenią na ogół wszyscy satrapowie swiata . Ale za nic nie wprowadza ich w swoich krajach bo wprowadzenie tych , jak pan to był ujął ” bzdur i mrzonek ” , szybko ich satrapów by skonczyło . Takie ” bzdury ” jak wolne media , wolne wybory , prawa człowieka , ochrona własności intelektualnej i jeszcze kilka innych stanowią o sile i niesmiertelnosci anglosaskiego kapitalizmu. Złota jest dość na swiecie . Nigdy dość jest dobrych pomysłów . A te obradzają tylko tam gdzie te ” bzdury ” się praltykuje.

 82. wiesiek59
  23 marca o godz. 18:49

  =============

  Nie wolno jej było powiedzieć, kto rzeczywiście strzelał na Majdanie.
  Ciekawe, kiedy pojawi się „seryjny samobójca”?

  Panie , jak to jest ? Słysząc pana mam wrazenie że słucham Putina .

 83. Pierwszy bym poleciał wymienić petrodolary na złoto, obawiam się tylko , że cały system , to ściema , która sie wtedy wyda , gdy pierwszy kontrachent zgłosi się po swoje złoto. Chiński Juan dotychczas nie był normalna walutą wymienialna , tym bardziej interesująca jest oferta zastąpienia petrodolarów chinskim złotem.
  Obawiam sie tylko , ze bedzie podobnie jak na oparciu w’rubla na złocie , które przetrwało tak długo aż pierwszy chciał sprawdzić

 84. Z dystansu
  23 marca o godz. 19:03

  Pożyjemy, zobaczymy…..
  Zamiast teorii, hipotez, stawiam na realia.
  Śpieszy się nam gdzieś, w tym wieku?

  Układ w którym z jednej strony transportuje się towary, w drugim papier, czy zapis elektroniczny jedynie, jest nie do utrzymania.

  Operację sprowadzenia złota przeprowadziły ostatnio Niemcy, Węgry.
  Ja obserwuję….

 85. @wiesiek59
  23 marca o godz. 18:54
  Jak to jest panie Wiesku- Jeszcze niedawno sz.p, razem ze swoimi mentorami z tzw „niezależnych” czy „antyestablishmentowych” portali twierdził że Trampek to „nowa jakość w polityce, że odsunie od władzy „deep state” i w ogóle cud , miód i orzeszki a teraz co???
  Tzw jak to sz pan określa „lemingi” , „liberalno-lewicowe media” „świnie odcięte od koryta” to samo co sz. pan dzisiaj mówili 2 lata temu. Kto tu jest leming , żeby nie powiedzieć osioł ?

 86. @Guzdra, strach Cię czytać, ale przyznaję – myślałam o tym wcześniej.
  Przy okazji, słowo „siermiężny” ma około 130 wyrazów bliskoznaczych, do wyboru.

  Ps.motherless (przymiotnik) – bez matki, osierocony przez matkę

 87. @wiesiek59
  23 marca o godz. 18:45
  To jest po prostu próba wprowadzenia Juana na rynek światowy, jako kolejnej, obok $ EUR i CHF uniwersalnej waluty. Z tym, że gdyby chińska gospodarka rzeczywiście była stabilna i przewidywalna w długiej perspektywie, to Chińczycy nie musieliby kusić wymienialnością Juana na złoto. Załóżmy, że rzecz się uda: Co to miałoby zmienić w światowej ekonomii że przybędzie jeszcze jedna waluta, której kurs, poprzez cenę złota zostanie powiązany z w/w walutami ?

 88. Duda na Węgrzech podziękował za zabór w stylu CK.I za okupację w stylu Caffe Minoga.Kolaboracja jest w cenie czyli szukanie sojuszników przeciwko Unii co Węgrzy mają w genach.Tak sobie myślę,że bratanek też może być szmalcownikiem.

 89. Mad Marx
  23 marca o godz. 19:28

  Skąd mam wiedzieć, jakie decyzje podejmie Trump pod wpływem doradców?
  Czy przeważy jego zdanie, oparte na jego przekonaniach nabytych pod wpływem amerykańskich mediów, środowiska w którym się wychował, czy osób wpływających na jego poglądy?
  Osobowość to dość skomplikowana układanka.

  Weź też pod uwagę sporą autonomię działania kilku struktur- Pentagonu, CIA, Departamentu Stanu.
  Jeden człowiek ponosi odpowiedzialnosć, wiele gremiów podejmuje działania. Niekoniecznie zgodne z jego zamiarami.
  Struktura władzy jest dość spora.
  I miewa sprzeczne interesy realizowane przez swoich szefów, by wzmocnić ich osobistą pozycję.
  I oczywiście FUNDUSZE do dyspozycji……
  Szefowie działów rządów krajów demokratycznych, to jak korporacyjne struktury.
  Szef każdej ma rozdęte ego.

 90. Kaczyński wyprowadza rdzennych komunistów bo chińscy mają 30 srebrników.Tak sobie myślę czy to nie jest z deszczu pod rynnę.

 91. Mad Marx
  23 marca o godz. 19:37

  Większość krajów zachodnich ma potężne zadłużenie i deficyt handlowy w wymianie gospodarczej.

  Jakie będą implikacje wprowadzenia złota jako kotwicy systemu walutowego?
  Na przykład, będą musiały obciąć deficyty, dostosować standard życia ludności do realnych możliwości gospodarczych.
  Co oznacza spadek konsumpcji zafundowany Grecji.

  Inna możliwość, to że będą musiały pożyczać złoto.
  W Chinach…..
  To ciekawa ścieżka.
  Przekierowanie wymiany handlowej, systemu bankowego, z zachodu na wschód.
  Wymianę światową będą kontrolowały inne zestawy banków.
  a banki od kredytów dostają PROWIZJĘ i oprocentowanie, uzyskują wpływy polityczne.
  Implikacje dość…rewolucyjne.

 92. ,,wiesiek59
  22 marca o godz. 22:35
  Bar Norte
  22 marca o godz. 20:56
  W odpowiedzi, napisałem, że interesują mnie KONKRETNE treści.
  Nie portal który publikuje.
  Albo jakaś jest logiczna, prawdopodobna, albo idiotyczna.
  I nie zwracam uwagi na sąsiednie, nie mające moim zdaniem żadnych wartości poznawczych.”Bardzo prosze nadal szukac prawdy, gdzie tylko mozliwe ! Dziennikarze zachodni, a za nimi polskojezyczni nie wywiazuja sie z podstawowych obowiazkow, jakim jest informowanie spoleczenstwa i dlatego media glownego scieku sa coraz mniej popularne.Medialne giganty piora spoleczenstwom mozgi, by korporacje lepiej je mogly kontrolowac. W ameryce na przyklad w czasie przygotowan do inwazji na Irak wyrzucono z telewizji NBC [ ktora zostala przejeta przez producenta broni General Electric ] dziennikarza przynoszacego stacji najwieksze zyski, Phila Donahue, bo byl przeciwko wojnie. W CNN poprzebierani w garnitury emerytowani generalowie gardlowali za wojna a glosy przeciwko nie byly w ogole prezentowane.

 93. guzdra
  Nie uwierzysz, staruszku, ale zdarza mi się uśmiechnąć od wyjścia z domu po zakupy w pobliskim Carrfurze albo w Biedronce plus minus 5 razy, a nawet częściej, jeśli zajrzę jeszcze do do Rossmana i apteki.
  Ludzie się do mnie odśmiechąją, poczynając od napotkanego sąsiada/adkę po sprzedawców w każdym z tych sklepów. Bywa, że nawet zamienimy parę słów i życzymy sobie miłego.
  Jej bohu, to naprawdę jest łatwe i ludzie chętnie ten „towar” kupują.
  Jakoś z nich wtedy siermiężność wychodzi i się oddala na rzecz miłej prostoty w tzw. obejściu.
  Oczywiście nie z każdym możliwe są takie numery, ale na 10 przypadków jakieś 6-7 potwierdza moje obserwacje połączone z praktyką.
  Z drugiej, mniej przyjemnej strony, masz – niestety – rację, gdy piszesz:
  „Trudno spotkać w Polsce furmankę i bosego w lnianych spodniach.
  Ale siermiężni marzą o wypasionej furze zajmującej większość chodnika, połowę jezdni i grożących: Ja bym tych złodziei powywieszał!”
  Takich, prawdziwie wściekłych nie wiem jak obłaskawić.

 94. Wiesiek
  Dawno nie byłeś w Chinach , jesli sądzisz że zachód eksportuje do Chin tylko papier.
  Twoja wizja świata jest bardzo jednowymiarowa , płaska.

 95. Zarobił w ciągu paru miesięcy milion złotych. https://sport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/kamil-stoch-wygral-konkurs-lotow-w-planicy-i-awansowal-w-planica-7/l2ld9t9
  Obawiam się, że nie płaci podatku. A państwo i tzw podatnicy przez kilkanaście lat wydali na niego kilkadziesiąt milionów. I co?
  A na zardzewiałe Patrioty amerykanom 4,5 miliarda dolarów czyli prawie 20 miliardów złotych. Tylko na pierwszy wystrzał, bo drugiego już nie zdążą.

 96. @żabka

  … nie ma się czego bać …

  … trudno z miłości się podnieść
  a jeszcze ciężej od złych nowin …

  podpowiadają: Tadeusz Miciński i Józef Czechowicz ustami Marka Grechuty


  Marek Grechuta – Twoja postać

  Wśród drzew schylonych o północy
  wśród jasnych widuch złego mroku
  coś się przemienia w naszej mocy
  ktoś się porusza z naszym krokiem
  kiedy tak idziesz w szumnej szacie
  a wiatr ją targa i rozwiewa
  nie bój się, ty nie idziesz sama
  chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa
  ziemia jak echo minionych dni
  grające w borze
  a nasze cienie wśród martwych dni
  wieszają zorze
  dziwnie się srebrzysz aniele mój
  w tęczowym piórze
  nade mną góry wieżyce miast
  nade mną

  błękitne szerokie okna
  i jasne smugi od lamp
  i twoja postać, jasna postać
  taką cię znam
  taką cię znam

  Miła moja już póżno
  chylą się żółte mlecze
  w doliny napływa gór cień
  cichy odwieczerz
  już póżno, już póżno
  miła moja, trudno z miłości się podnieść
  a jeszcze ciężej od złych nowin
  gdy patrzą na nas ciemnym nowiem
  chłodniej, chłodniej, boisz się

  Nie ma się czego bać
  nie ma się czego bać
  to tylko księżyc idzie
  srebrne chusty prać
  i tylko cicha trawa
  trawa wśród kamieni
  wiesz, ludzie, ludzie są dziećmi dużymi
  błękitne szerokie okna
  i jasne smugi od lamp
  i twoja postać, jasna postać
  taką cię znam
  taką cię znam

  Powyżej masz fantasmagorie na temat lekceważenia przez Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (kontynentalnych) rad dawanych przez @wieśka59.

  One – obok prób lecznia w/w kolegi przez innych magików – zniechęcają mnie do bywania tu.

  Szanuję realizm magiczny, ale nie doznałem łaski zanurzenia się w nim.
  Ponad dwa tygodnie temu minęła rocznica urodzin Gabriela García Márqueza, który nas oswajał z tą mieszanką.

  Ale ja kilka ostatnich komentarzy poświęciłem pomysłowi, aby słowo dobrze oddawało rzecz. Wielokrotnie pisałem na tym blogu, że zalewające go grafomaństwo jest zrodzone z samotności, która jest uwieczniona w tytule powieści tego pisarza. Jest to najczęściej krzyk samotności, od której ja nie jestem wolny. Ale nie ona skłaniała mnie do przedstawiania na tym forum adresów multimedialnych odpoczynków od złości która jest limfą komentarzy politycznych.

  Jakaś niezbadana moja ułomność powoduje, że ludzie się do mnie uśmiechają.
  Być może dlatego, że nie jestem przerażony życiem. Jest we mnie potulność, która każe mi się ubezpieczyć przed rozpoczęciem działań niebezpiecznych.

  Gdy Janusz Onyszkiewicz (uczył mnie na studiach matematycznych) był pytany jako prezes Polskiego Związku Alpinizmu o skomentowanie niedawnej tragicznej wyprawy na Nanga Parbat, to słusznie stwierdził, że alpinizm bez ryzyka nie ma sensu.

  Ale przemilczał, że para chcąca zdobyć szczyt bez wspomagania się dotlenianiem z butli nie wpłaciła zaliczki na wypadek kosztownego wsparcia ratunkowego. Władze pakistańskie podały, że tylko chyba 1/10 wypraw respektowała to zalecenie. Ambitny i szalony pomysł szybkiego wejścia na szczyt jest faktem. Nie moje małpy, nie mój cyrk.

  Krzysztof Kolumb dotar na wyspę po zachodniej stronie Atlantyku, również dzięki temu, że fałszował zapisy w książce pokładowej.

  Nie jestem rygorystycznym katonem, ale wymyślanie od głupków, bandytów i podobnych obrzydliwców mnie odrzuca. A to się dzieje na tym blogu. Spotykałem się z życzliwością ludzi nieporadnych językowo i ubierających się bez gustu. Tak! Polityka jest sferą silnych uczuć. Ale wpierw trzeba się ubezpieczyć, choćby grubą skórą, przed chorymi na posiadanie bezwzględnej racji i bezlitosnej władzy.

  W tym celu trzeba przepracować to, że syn jest kleptomanem, sąsiad burakiem a przjaciel potrafi zranić. A tu się używa słów jako obustronnej siekiery rodem z Rozmów przy wycinaniu lasu Stanisława Tyma.

  Człowiek który chce się uważać za dorosłego powinien umieć przyznać się do błędu, a człowiek nauczony powinien wspomóc nie nauczonym. Bardzo ostrożnie operując słowem.

  Wpierw było słowo, a teraz jest blogowy bełkot osób nie wartych pokochania i rozpogodzenia.

  https://www.youtube.com/watch?v=tGwMTFFE3qM

 97. wyzysk

  W sumie nie chciałem do tego wracać ale skoro pan temat wywołuje … .

  Wiesiek59 wczoraj do mnie napisał:

  „interesują mnie KONKRETNE treści. Nie portal który publikuje. (…)
  Moim prywatnym zdaniem, dokonujemy samokastrowania, autocenzury.”

  Z tym, że tą „KONKRETNĄ” treścią, którą mi wcześniej w ramach polemiki zaserwował, był antysemicki paszkwil, ku memu zdziwieniu wymierzony w premiera Morawieckiego. Piszę „ku memu zdziwieniu” bo przecież wiesiek59 broni jak moze tego polityka.
  Nie rozumiem jak mozna kogoś bronić równocześnie powielając paszkwile na jego temat.

  Moja głeboka niechęć do antysemickich (i nie tylko!) paszkwili nie ma nic wspólnego z jakąś autocenzurą, którą zasugerowano.
  To, że podchodzę krytycznie do polityka Morawieckiego i nie mam wobec niego jakiś złudzeń, nie oznacza, że z tej okazji mam się taplać w antysemickim błocie rodem z „Der Sturmer”.

 98. Z dystansu
  23 marca o godz. 20:34

  Znasz BILANS WYMIANY?

  Zachód nie mógłby kupować na wschodzie, gdyby nie dodruk i dług.
  Chiny nie mogłyby tyle eksportować.
  Punkt równowagi globalnej wymiany handlowej byłby znacznie niżej.
  Ale, ten punkt w nowych realiach trzeba będzie znaleźć.
  Za porozumieniem stron, albo w trakcie wojny, o ile ktoś będzie w stanie potem podpisać porozumienie pokojowe.

  Amerykańska ustawa budżetowa przewiduje 1,3 biliona wydatków.
  Jakie wpływy podatkowe?
  600 miliardów?
  Po zerwaniu z kotwicą złota, przez ostatnie 40 lat, wszystkie budżety wyglądają posobnie.
  Od czasów Busha, tragicznie.

 99. Wiesiek
  Mieszanie deficytu budżetowego USA z deficytem w wymianie handlowej z Chinami podkreśla twoją ignorancję .
  Ten deficyt wzrośnie jeszcze dodatkowe dzięki reformie podatkowej Trumpa , za która podług ciebie ten dobry człowiek też nie jest odpowiedzialny.

  https://de.statista.com/statistik/daten/studie/200520/umfrage/staatseinnahmen-und-staatsausgaben-in-den-usa/

 100. Symetryczny
  23 marca o godz. 20:46
  Zarobił w ciągu paru miesięcy milion złotych. https://sport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/kamil-stoch-wygral-konkurs-lotow-w-planicy-i-awansowal-w-planica-7/l2ld9t9
  Obawiam się, że nie płaci podatku. A państwo i tzw podatnicy przez kilkanaście lat wydali na niego kilkadziesiąt milionów. I co?

  Mój komentarz
  I może jeszcze wypasioną furę kupi sobie. Ja bym ich wszystkich powywieszał.
  Pzdr, TJ

 101. Na blogu pojawili się „ochotnicy” poszukujacy trolli Putina. Zamiast posługiwać się argumentami , posługują się subtelnymi doniesieniami do „służb” czuwających nad „wolnością mówienia” na temat sugerowany przez te służby.
  Tak wygląda wolność „po polsku” od czasów transfromacji własnościowej , która miała być transfromacją ustrojową.

 102. Wiesiek
  Twoja tęsknota za tym, żeby pieniądz miał pokrycie w czymś co ty możesz zrozumieć , wziąć do ręki, jest z innej epoki , tej węgla i stali. Najbardziej wartościowe przedsiębiorstwa na swiecie nie produkują dóbr materialnych , które można wziąć do ręki . Pieniądz określa także ich umowną wartość . Określenie wartości Googl, Facebooka , albo Microsoft w złocie niczego nie zmieni, bo jest to wartość umowna podobnie jak wartość dolara w stosunku do innych walut , ktora odzwieciedla lepiej , albo gorzej wartosć i znaczenie amerykańskiej gospodarki.

 103. Z dystansu
  23 marca o godz. 21:55

  100/100. Największą wartość mają znaki towarowe, uznane marki . Chinczycy o tym się dokladnie i bolesnie przekonali . Nikt na swiecie nie chce kupować ich samochodów , kupili volvo ale bardzo dbają by broń Boże ktoś nie skojarzył Chin i volvo.

 104. Zanim ułożę się do snu uczynie małą etiudę na temat magii w jakiej zanurzają się roczniki o pół wieku młodsze ode mnie.

  Lat temu wiele znawcy i twórcy muzyki spierali się o łączenie muzyki z opowieściami.

  Nie chodzi tu o potocznie rozumianą operę, ale o spotkanie wąsko rozumianej muzyki instrumentalnej z literaturą. Wówczas powstało panopticum i kalejdoskop. Były to pierwociny upamiętnione później Płonącą żyrafą oraz Guernicą.

  A w szeroko rozumianym dziś mamy środki, aby dopowiedzieć w milczeniu muzykę kojarząca się z jedwabiem, muślinem i salą balową. I stać na to co poniżej przedstawiam osobnika idącego w sandałach nałożonych na białe skarpetki do pubu na początek dwudnia wolnego od wysługiwania się korporacyjnym sztywniakom owiniętym w code dress. Zmienił się kanon kultury jako przeciwieństwo prostactwa. Sam mi się właśnie zaktualizował Skype w ramach współbieżności, wielookienkowości i wielozadaniowości.

  Odłóżmy na bok wykpiwanie kultu cargo i Wielkiego Gatsby.
  Posłuchajmy i obejrzyjmy nieschizofreniczny linearyzm magiczny.

  https://www.youtube.com/watch?v=CVYnu-SaaoM

  https://www.youtube.com/watch?v=CVYnu-SaaoM

 105. Zanim ułożę się do snu uczynie małą etiudę na temat magii w jakiej zanurzają się roczniki o pół wieku młodsze ode mnie.

  Lat temu wiele znawcy i twórcy muzyki spierali się o łączenie muzyki z opowieściami.

  Nie chodzi tu o potocznie rozumianą operę, ale o spotkanie wąsko rozumianej muzyki instrumentalnej z literaturą. Wówczas powstało panopticum i kalejdoskop. Były to pierwociny upamiętnione później Płonącą żyrafą oraz Guernicą.

  A w szeroko rozumianym dziś mamy środki, aby dopowiedzieć w milczeniu muzykę kojarząca się z jedwabiem, muślinem i salą balową. I stać na to co poniżej przedstawiam osobnika idącego w sandałach nałożonych na białe skarpetki do pubu na początek dwudnia wolnego od wysługiwania się korporacyjnym sztywniakom owiniętym w code dress. Zmienił się kanon kultury jako przeciwieństwo prostactwa. Sam mi się właśnie zaktualizował Skype w ramach współbieżności, wielookienkowości i wielozadaniowości.

  Odłóżmy na bok wykpiwanie kultu cargo i Wielkiego Gatsby.
  Posłuchajmy i obejrzyjmy nieschizofreniczny linearyzm magiczny.

  https://www.youtube.com/watch?v=CVYnu-SaaoM

 106. Symetryczny
  23 marca o godz. 20:46

  Zaznaczam ze nie oglądam skoków i nie interesuję sie tematem . Ale panie poruczniku , chłopak ma talent i zarabia forsę . Dla kraju sa medale . Ma ten milion oddać panu ? a z jakiej racji ?

 107. @wiesiek59
  23 marca o godz. 19:56:
  „Większość krajów zachodnich ma potężne zadłużenie i deficyt handlowy w wymianie gospodarczej.”
  Tzn które z tych krajów i jaki jest ten deficyt w przypadku poszczególnych z nich ? i jak sie ten deficyt kształtował w ciągu ostatnich 30 lat ?

 108. woytek
  23 marca o godz. 21:52

  Panie szanowny , co ma tzw piernik do wiatraka ? Tak się składa że istnieją na blogu Pana Passenta osobnicy spiewający na tę samą nutę co podpułkownik kgb niejaki putin .

  Co ma z tym wspólnego transformacja ustrojowa z 1989 roku ? No i czego pan oczekiwał ? ze ta transformacja będzie transformacją , która nic nie zmieni ? po 1989 roku zarabianie pieniędzy przestało być zakazane czy też zle widziane. Niektórzy ludzie zaczęli zarabiać . Inni zazdrościć jednoczesnie nic nie robiąc . Oprocz wylewania zółci na blogu Pana Passenta .

 109. wiesiek59
  23 marca o godz. 20:51

  Z dystansu
  23 marca o godz. 20:34

  Znasz BILANS WYMIANY?

  Zachód nie mógłby kupować na wschodzie, gdyby nie dodruk i dług.”

  1. Zachód drukuje sam sobie swoje pieniądze.
  2. wschód najbardziej ze wszystkiego boi się że Zachód przestanie kupowac wschodnie fajansiarskie produkty

  Wytłumacze to panu inaczej . Kupiłem własnie opony do swojego samochodu na lato. Porządna opona w technologi-, opatentowanej a jakże 😉 run flat kosztuje 600zł i jest produkowana przez firmę Continental w N I E M C Z E CH . Made in germany. Tanie , marne opony po 240 zł są produkowane w Chinach i Rumunii . Jak się pan uważnie rozejrzy , dostrzeze pan że WSZYSTKIE pieniężne produkty są produkowane w EUROPIE . Leki. Nowoczesne srodki ochrony roślin . Nowoczesne nawozy. Maszyny budowlane . itd

  Produkty o słabej marży /stopie zwrotu / zyskownosci Zachód zostawił Chinczykom .

 110. Putin przyłączył Krym a Chiny Tybet.A Duda milczy jak KK w czasie okupacji.Pewnie woli Chińczyka planszowego co to wykupuje Afrykę pod pozorem inwestycji. A teraz w ramach Zajedwa-b-istego Szlaku i w ramach pełzającej rewolucji nauczy pisowskich hunwejbinów jeść pałeczkami.Tak sobie myślę dlaczego katolik w Chinach traktowany jest jak uchodzca w IV RP.Kolejne braterstwo na zaborczą węgierską nutę.Czardasz z rąk zaborcy i kolaboranta III Rzeszy łagodzi obyczaje.Tango Milonga w KL też.Komunista z Chin to dobra komunista jak Piotrowicz.

 111. Z dystansu
  23 marca o godz. 19:03
  Obawiam sie tylko , ze bedzie podobnie jak na oparciu w’rubla na złocie , które przetrwało tak długo aż pierwszy chciał sprawdzić”

  Dokładnie tak będzie . Też słyszałem legendę o rublu co ma w złocie oparcie 😉 tak było , opowiadał dziadek , za cara . Ruscy kupcy przed 1 wojną mając do wyboru złote monety 5 rublowe i banknoty , brali banknoty bo lzejsze. Nie do pomyslenia dziś. Wtedy Rosja była jak Anglia BYŁO PEWNE ZE RUSKI RUBEL MOŻNA WYMIENIĆ NA ZŁOTO . Dziś – szkoda gadać . Co komunizm robi z ludzi i krajów ……

 112. blackley 23 marca o godz. 23:32

  Amerykanie tez kiedys pisali na dolarach o wymiane na zloto. Obecnie z wymiany nici, co ten kapitalizm zrobil z USA.. ..

 113. Waluta oparta na kartoflach… Albo na burakach… Ewentualnie na cebuli…

 114. Złoty bez pokrycia w złocie to jak prawo i sprawiedliwość bez pokrycia w praktyce.Czyli bujaj się Fela.O 10 przykazaniach w namaszczeniu praktycznym pisowców nie wspomnę.To partyjna bujaj się Fela jak prezes każe.Tak sobie myślę,że kiedyś przed 996 rokiem była normalność.

 115. Nu. Huje spac. Starczy na dzisiaj.
  A gdzie dziadziu Radziu?

 116. Budowa Mostu Krymskiego zastępuje normalnym świętojebliwość Kaczyńskiego.Tak sobie myślę,że Słowacki był krymskim prowokatorem.

 117. tak, znam ten utwór Grechuty. Właściwie mogę powiedzieć że znam go na pamięć, polecalam na tym blogu kilka lat temu.

 118. @guzdra, czy pamiętasz jaka radę otrzymał Homek Toft z Doliny Muminków który wyhodował w myślach stwora?
  -Uważaj, żebyś nie pozwolił rzeczom zanadto rosnąć!

  Ps. „Sto lat samotności” to tylko tytuł, a powieść traktuje o czymś zupełnie innym, bliższym temu o czym piszemy na tym blogu.

 119. Czarny piątek w całej Polsce. Nie wolno zapominać że o tę „czerń” w szkołach, w szpitalach, we wojsku, w życiu społecznym i politycznym Polski walczyły miliony pod wezwaniem matki boskiej w klapie. I zwyciężyły. Czy ich dzieci są im wdzięczne?

 120. @żabciu!

  Nie sugeruj mimowolnie, że nie wiem o czym jest w W stu latach samotności.

  Wyraźnie wskazałem, że tytuł oderwany jest od treści.

  Pretensjonalna maniera krzyczącego tytułu przyciągająca zainteresowanie była przeze mnie wielokrotnie tu krytykowana na przykładzie Watykan tonie.

  Jutro mogę spotkać tytuł Maczu Pikczu podtopione!

  Powyżej jest wybrzydzanie, na to, że pewna chudzina, po dekadzie skakania na złość mającemu gorzkie żale do świata jeszcze sobie mordy nie obiła o śnieg, nie złamała kręgosłupa i zarobiła miliony.

  Tak skutkuje odsunięcie od żłobu.
  Trywialność, pani lekkich obyczajów jako znak przestankowy i zaniechanie umieszczania w karcerze tych którym usta się krzywią na widok Władimira – oto co warto przynajmniej raz do roku zganić.

  Socjalista nie musi być ani wulgarny, ani trywialny, ani szczekliwy.
  Obrona przed wyzyskiem i totalitaryzmem nie ma na celu walki z defektami mentalnymi, podobnie jak trzeba się pogodzić z tym, że fizyka przyciąga wariatów.
  Więc czytaj komentarze @guzdry wolniej i przemyśl wielokrotnie przeze mnie umieszczaną tu etiudę, o nienawiści inflacji do deflacji.
  – Po ile?
  – Po siedem.
  – Co po siedem?
  – A co po ile?

  no i rzadsze:
  Ludzie!
  Ludzie!
  Trzymajcie mnie!
  Ja zwariowałem!
  Taki wspaniały zegarek chcę sprzedać za złotówkę!

  Muszę pomentorzyć.

  Obecna władza jest autokratyczna i obywatelowi wbrew.
  Ogród botaniczny przy Warszawskim Szlaku Królewskim otwierają dopiero gdy przekwitną magnolie. Ja tej władzy nie wybierałem!

 121. za krótko sypiasz staruszku, a ja ci mówię dobranoc.

 122. Ted’dy bear
  24 marca o godz. 2:44

  Nu. Huje spac. Starczy na dzisiaj.
  A gdzie dziadziu Radziu?”

  ??? . Nie wierzę . Normalnie nie wierzę , że taki osobnik istnieje. Błyskotliwośc ”made in soviet union”

 123. otu
  24 marca o godz. 0:24

  blackley 23 marca o godz. 23:32

  Amerykanie tez kiedys pisali na dolarach o wymiane na zloto. Obecnie z wymiany nici, co ten kapitalizm zrobil z USA.. ..”

  Drobna róznica – czasy kiedy kupcy ruscy nie chcieli brać złota to pod koniec 19 wieku. Pózniej za – chyba Breżniewa – usiłowali zrobić rubla wymienialnego za złoto . Ze skutkiem wiadomym.

  USA od lat 60 tych nie wymienia usd za złoto . Fakt . Ale może wie pan czemu każdy ruski bogacz trzyma ciężko ukradzione miliony w usd, funtach , frankach szwajcarskich itd – ALE NIE W RUBLACH ? W rosji wszystko na dolary się przelicza i za dolary jest wszystko . Mimo że nie są wymienialne za złoto . Czemu ?

 124. mag
  23 marca o godz. 20:31

  guzdra
  Nie uwierzysz, staruszku, ale zdarza mi się uśmiechnąć od wyjścia z domu po zakupy w pobliskim Carrfurze albo w Biedronce plus minus 5 razy, a nawet częściej, jeśli zajrzę jeszcze do do Rossmana i apteki.
  Ludzie się do mnie odśmiechąją, poczynając od napotkanego sąsiada/adkę po sprzedawców w każdym z tych sklepów. Bywa, że nawet zamienimy parę słów i życzymy sobie miłego.
  Jej bohu, to naprawdę jest łatwe i ludzie chętnie ten „towar” kupują.
  Jakoś z nich wtedy siermiężność wychodzi i się oddala na rzecz miłej prostoty w tzw. obejściu.
  Oczywiście nie z każdym możliwe są takie numery, ale na 10 przypadków jakieś 6-7 potwierdza moje obserwacje połączone z praktyką.
  Z drugiej, mniej przyjemnej strony, masz – niestety – rację, gdy piszesz:
  „Trudno spotkać w Polsce furmankę i bosego w lnianych spodniach.
  Ale siermiężni marzą o wypasionej furze zajmującej większość chodnika, połowę jezdni i grożących: Ja bym tych złodziei powywieszał!”
  Takich, prawdziwie wściekłych nie wiem jak obłaskawić.”

  100/100. Z moich obserwacji wynika, że ci ” prawdziwie wściekli” to wyborcy pis oraz kukizowcy. Jesli chodzi o motoryzację to nie generalizował bym – sam jeżdze duzym samochodem i nie zastawiam chodników . Ale im dalej na wschód – rejestracje z powiatów lubelskich i białostockich tym gorzej . Nie przepuszczają pieszych na przejsciach , pchają się na skrzyzowaniach , wyprzedzają na trzeciego itd . Tak więc nie rozmiar pojazdu a miejsce wychowania. Ludzi ze wschodu Polski – nie wszystkich ale większosć – należało by reedukować w kwestii ruchu drogowego i przepisów go regulujących .
  Zresztą widać w sejmie o czym mówię – im większe ”poselskie curiosum ” to wiadomo że wschodnie rejony Polski .

 125. To dość radykalny odwrót od tezy, które głosił pan przed wyjazdem z Polski: socjalizm zły, kapitalizm dobry…

  Keynes mawiał, że gdy zmieniają się realia, on zmienia zdanie. Socjalizm jest wciąż zły, a kapitalizm wciąż dobry, ale w sprawach gospodarki potrzeba realizmu. Po pierwsze, są różne rodzaje kapitalizmu. Co innego oparty o partię kapitalizm chiński, co innego familijny kapitalizm kazachski, a co innego kapitalizm zachodni oparty o elity z Davos i bankierów. Po drugie, w każdym z nich najważniejszą rolę gra polityka, a nie żadne prawa ekonomii. Ta konstatacja zresztą właśnie kazała mi zrezygnować z aktywnego uprawiania ekonomii na rzecz pracy w obszarze Big Data i sztucznej inteligencji. Tym się teraz zajmuję. Po trzecie, z tego, że to polityka rządzi gospodarką wynika praktyczny postulat, by nie dawać sobie w kaszę dmuchać i dbać o swoje.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/rynki-finansowe/rybinski-rowne-zasady-na-rynku-to-mit/

 126. Max

  Globalny kryzys finansowy pierwszej dekady XXI wieku wydatnie zwiększył ciężar długu publicznego w świecie. Z poziomu około 50 proc. w relacji do PKB w 2007 r. wzrósł on do 62,9 proc. w 2009 r. Tak gwałtowny wzrost to konsekwencja kosztownego ratowania budżetowymi pieniędzmi banków i firm zagrożonych upadkiem w warunkach recesji i spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego. Pomimo fiskalnej konsolidacji w wielu krajach w latach 2014 – 2016 przeciętny dług publiczny nadal rósł, osiągając w grupie OECD średni poziom 73,5 – 74 proc. PKB. Dopiero poprawa koniunktury i przyspieszenie wzrostu gospodarczego w wielu krajach pozwoliły zahamować narastanie długu i rozpocząć stopniowe jego zmniejszanie – do 73,7 proc. w roku 2017 i 72,9 proc. w roku 2018 – jak to prognozuje OECD.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/trudno-porzucic-ciezar-zadluzenia/

 127. Dziękuję dobrej zmianie, ze nie skarciła tych, którzy odpowiedzieli na moją śmiechową prowokację.

  @żabka

  Poprzednią noc i poranek spędziłem śpiąc łącznie 12 godzin.
  Tej nocy spałem godzin 7.

  Polecam Życie jest snem Pedro Calderón de la Barca
  Nie pamiętam kto stwierdził, że życie jest snem wariata.

  Aby nie zwariować, to ucinam jawie godzinną drzemkę, gdy kolarze zametują i skoczkowie wylądują. Ze względu na popołudniowe wiatry w Planicy oraz wizytę kosmetyczki dziś wstałem w Warszawie wcześniej niż słońce.

  Poniżej zapowiedź wieczoru.

  https://www.youtube.com/watch?v=2AKhrjlVPE4

 128. Wiesiek59

  Na pańskim miejscu bym się nie wypowiadał tak kategorycznie w kwestiach gospodarczych. Po pierwsze nie ma Pan o rzeczy pojęcia z tego powodu ze niczym związanym z kapitalizmem się Pan nie zajmował . Po drugie kapitalizm i praca to pojęcia że sobą ściśle związane. Kapitalizmu Pan nie praktykowal , pracować Pan nie lubi . Po trzecie , drodzy Państwo , przez 45 lat usilowaliscie u niewazniac ekonomię , cały prl był oparty na eniewaznieniu tejże. Koniec był taki ze inflacja sięgnęła kilkuset procent a Państwo z bankrutowalo. Zepsutego zegarka nie naprawi ten kto go zepsuł . Naprawi go zegarmistrz. Rozumiem że ciężko Panu to pojąć, ekonomistów porównuje Pan do szamanów, ale proszę wierzyć , na to wszystko sa wzory . Co udowodnił profesor Balcerowicz.

 129. blackley
  24 marca o godz. 9:14

  Bądź pan uprzejmy nie odnosić się do mnie.
  Nie lubię chamstwa.

 130. wiesiek59
  24 marca o godz. 9:39
  Ten typek to nawet na określenie go ch…em nie reaguje. Cham kwasoodporny.

 131. Wiesiek59

  Proszę o wskazanie jednego chociaż przykładu ,, chamstwa,, .
  To co napisałem to PRAWDA.
  Nie praktykowal Pan kapitalizmu. Nie lubi Pan pracować.Wdrazal Pan w życie i popierał prl, do dziś go Pan chwali. PRL zbankrutowal i zniknął po wydaniu całej forsy.
  Gdzie tu chamstwo?

 132. Symetryczny 9:43

  Panie poruczniku, odrzucając ludzi obelgami wystawia Pan NEGATYWNE świadectwo SOBIE. Mnie pańskie , czy tez innego osobnika grasujacego na forum Pana Passenta , ,, obelgi,, najwyżej śmieszą. .
  Z braku argumentów używa Pan słów powszechnie uważanych za obraźliwe. To dobitnie świadczy o tym , że nie ma Pan nic do powiedzenia po za tęsknotą za prl i sowietami.
  Ech te sieroty po prl ,…. 🙂

 133. Wiesiek
  Sam potwierdzasz , że twoja histeria z zadłużeniem państwowym jest przesadzona , skoro ono maleją. Zadłużenie państwowe dla inwestycji w infrastrukturę, daleko pojęty rozwój , albo naukę i oświatę napewno się zwróci . Gorzej jest kiedy państwo zadłuża się dla konsumcji , albo aby subwencjonować nierentowne działy gospodarki , które nie maja szans na uzyskanie opłacalności , to są wtedy wyrzucone pieniądze , ktore też trzeba zwrócić, tylko z czego ?

 134. Nadchodzi Wielkanoc. Poprzedza ją Wielki Tydzień. Może zmieńmy, chociaż przez kilkanaście dni – ton niektórych obraźliwych wypowiedzi, na bardziej życzliwy wobec uczestników blogu Daniela Passenta.

  Przy okazji przypominam Państwu, że 28 kwietnia 2018 roku Gospodarz Bloga, Pan Daniel Passent będzie obchodził 80-te urodziny.

  Ja z tej okazji składam Panu Danielowi już teraz najserdeczniejsze życzenia zdrowia i utrzymania tej wysokiej formy, która czyni Go Królem Felietonu w Polsce.

  Wszystkiego Najlepszego Panie Danielu!

  Wierny czytelnik od ponad 60-ciu lat – @spokojny.

 135. Aby nie zwariowac , kiedy sie tylko da , snic o winylowych plytach , bo tamta muzyka byla jakas jakby..ee.. napewno lepsza.. Tylko na Czerwonym Rynku albo Centrum Kultury Cz……kiej ( Czeskiej ?) do kupienia. Du holde Kunst ! Du holde Kunst !? Przeciez to nie po czesku .. co tez czlowiekowi sie moze przysnic w srodku nocy ..
  https://www.youtube.com/watch?v=W-YD2Y8ojYE
  Tylko jeden znany mi rynek byl Czerwony choc czarnorynkowy wpelni ..i oficjalnie , ekonomicznie niszowy ale nieudawany

 136. Bezpieczenstwo kobiety i policjantow w ciąży czyli roznica miedzy czarnym a czerwonym , albo musialo to byc cos innego ..

  „Nie można porównywać dwóch różnych zgromadzeń o zupełnie innym charakterze. Widząc płonące race policjanci podjęli decyzję o interwencji celem pouczenia o zagrożeniu. Jej zakończenie podyktowane było bezpieczeństwem kobiety w ciąży, gdyż tłum napierał na policjantów.”

 137. Symetryczny
  24 marca, g.9:43
  Niestety, @blackey ma rację. Wulgaryzmy (nawet ch… ślesz pod adresem nielubianych blogowiczów) i zapiekła złość w połączeniu z całkowicie bezkrytycznym podejściem do PRL, Putina i Rosji chwały ani wiarygodności ci nie przysparzają. Otwarta pogarda dla myślących inaczej niż ty, tym bardziej.
  Nieustanne epatowanie zbrodniami USA przy jednoczesnym zamykaniu oczu na zbrodnie innego mocarstwa już chyba na nikim nie robi wrażenia, bo ilość jednak nie przechodzi w jakość, jak nauczali marksiści.

 138. @olborski

  Niech do ciebie przemówi spokojna melorecytacja ubarwiona trzaskami!
  To byli czasy! Ale mineli!

  Ja wolę to rrrr Mille od Mileny która wydaje mi się za nadto plastikowa.

  https://www.youtube.com/watch?v=fnF2sEolYik&feature=plcp

 139. olborski
  Słuchasz i… serce pęka
  https://www.youtube.com/watch?v=QDhcVEk5sV4
  Pozdrawiam

 140. olborski
  Albo i nie.

 141. Spokojny18: Bardzo dziękuję za pamięć i życzenia! Żeby wiosna była wiosną. Pozdrawiam!

 142. 01/2011
  W spirali długów – szykuj się na wojnę
  Zadłużenie, jeśli nie zarządza się nim właściwie, zawsze rujnuje i wierzycieli, i dłużników. Ta prawda dotyczy także państw: wierzycieli, pożyczkodawców i światowego systemu finansowego. Fyndamenty światowego pokoju podmywane są rosnącym napięciem między krajami, które żyły i żyją na kredyt, a tymi, które je finansują. Światowy system bankowy finansuje konsumpcję krajów Północy oszczędniościami krajów Południa, zgarniając po drodze sowite prowizje. Starzy żyją z pracy młodych. Wszyscy przenoszą końcowy rachunek na konto niezliczonych kozłów ofiarnych.
  Wystarczy iskra. Niech kilka ważnych krajów ogłosi niewypłacalność, a rynek finansowy zaatakuje pozostałe. Wierzyciele ruszą na Północ, by upomnieć się o swoje.
  Jacques Attali, pierwszy prezes EBOR, jeden z najwybitniejszych współczesnych intelektualistów, ekonomista, finansista, eseista, nie pozostawia złudzeń – po dekadach rozpasania czekają nas, a zwłaszacza nasze dzieci, lata wyrzeczeń. Inaczej – wojna.
  http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=398
  =========

  Może warto coś czytać?

 143. żabka
  24 marca o godz. 6:04

  W samo sedno. MB w klapie + religia w szkole = wieszak w macicy.

 144. Pomiędzy rokiem 2007 a 2014 dług wzrósł o 57 bilionów dolarów. W ten sposób całkowity poziom długu wszystkich krajów świata w stosunku do PKB wzrósł o 17 punktów procentowych i wynosi obecnie 286 procent. Dane zebrał i przeanalizował McKinsey Institute, który wziął pod uwagę nie tylko zadłużenie sektora publicznego, ale również prywatnego. To oznacza, że na liście są kraje, w których szczególnie zadłużony jest rząd (Grecja czy Włochy), ale również takie, gdzie zadłużone są gospodarstwa domowe (Hiszpania) czy sektor finansowy (Irlandia).
  https://www.forbes.pl/wiadomosci/najbardziej-zadluzone-kraje-swiata/1ev6bwv

 145. Gdy na Marszałkowskiej kwitła czechosłowackość to ja jeszcze nie piłem szwejkowskiego Starý prameň i nie paliłem czarująco pachnących papierosów upamiętniających Lajosa Kossutha kupowanych naprzeciwko, na wschodniej pierzei ulicy upamiętniającej postać marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego.

  Memu otoczeniu imponowałem później opisując dym palonych papierosów:
  Tak pachnie dojrzałą wiosną puszta. Zadupność ówczesnej Polski sprawiała, że zostałem zaliczony do czerwonej burżuazji kąpiącej się w Balatonie oraz wczasującej w Pieszczanach znanych z bywania tam wierchuszki Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Umiałem bajać!

  A teraz znajomy po podróży na wschód na dwie taksówki potwierdza, że arneńskie bezdroża są straszne. Tak rozpisując się staruszki i staruszkowie pozostają za horyzontem zmian i trzeba im wyjaśniać co to Gaba.

  No to jak podskakiwałem podniecony pierwszymi w życiu kieliszkami tokaju:

  https://www.youtube.com/watch?v=BWcTygNI-YE&index=9&list=RD09lj_mXHEYY

 146. guzdra
  Wole parlez moi od parle moi. Mialem ci ja kiedys wlasne ale ” wyemigrowalo” do Amsterdamu i ani mysli wracac
  https://www.youtube.com/watch?v=dNP65BErYPs
  mag
  Zdaje mi sie, ze kiedys i owszem ale to juz bylo tak dawno, ze nie jestem pewny czy to bylo moje czy tylko cos mi sie zdawalo .Te pekania zawsze byly jakies takie niepewne , procz jednego..

 147. Ale później zacząłem popadać w lekką melancholie i śpiewać do muszli dłoni.

  https://www.youtube.com/watch?v=CODfXZX-M2c

 148. Kaloryfery na emigracji wyginely zanim mysmy tu przyjechali ale czy od kaloryfera moze ( jego braku ) moze peknac serce ?
  https://www.youtube.com/watch?v=9K1O1JvUBfg

 149. I z tej melancholii wydobyła mnie Josefina Fernández.

  https://www.youtube.com/watch?v=VKNLAtax5uc&feature=artist

 150. @zabka @guzdra

  Noc mialem nie przespana, bowiem Camella zazdrosna o moja zone, sugerowala abym poszedl spac z nia na kanape.
  W srodku nocy dalem za wygrana gdy zaczela piszczec i skrobac w lozko.
  O piatej rano dalej spac sie dalo i rozpoczolem przeglad prasy cyfrowej.
  I tu element pochwaly:
  @Zabko i @Guzdro przyjemnie czytac Wasza dobra polszczyzne.
  Jezyka strzepic nie bede na dalsze pochwaly ale stanowicie dobry wzor.
  Tylko nie dajcie poniesc!
  Pozdrowienia dla Was, Redaktora i corci p. Redaktora 🙂
  R.S.

 151. z gory przepraszam za moje
  bledy ortograficzne!

 152. A zrobiła to zimą gdy zimna była i śnieżna zima w warszawce …

  https://www.youtube.com/watch?v=LodIHpQDwYA

  Lubię gdy narkotyk jest kobiecy nawet gdy rzewny …

 153. RS. No warries, polszczyznol dysponuje pan
  bardzo dobra. A to dobry wzor; pozdrawiam.

 154. Zanim pójdę na wiosenny spacer przedstawię wam szerzej jeden z moich ulubionych zespołów w jego popisowej szacie muzycznej.
  Bracia przedstawiają technikę modulacji głosu dzięki muszli dłoni.
  A takiej gitary jaka was przywitała to na oczy chyba nie widzieliście …

  https://www.youtube.com/watch?v=uVgVt2OaWH8&index=13&list=PLitsrLtIs-NBOblS9hu223cwnPuyK3zGc

 155. mag
  24 marca o godz. 12:16
  Nie doszłaś jeszcze do siebie po wczorajszych beznadziejnych manifestacjach i piszesz bzdury. Nie trzeba było wtedy paluchów podnosić. Teraz trzeba to trujące piwo wypić. Co ma jednak piernik do wiatraka, a Putin czy Rosja z tym blogowym chamem. Chyba twoją sympatią. Ja takich typków obchodzę z daleka o on ciągle szuka zaczepki. Ch…j to wcale dla niego niezłe słowo. A co do Putina i Rosji to przypominam Ci znaną fotografię, w wynika której zabito ponad milion ludzi i dalej zabijają. https://cdni.rt.com/files/2018.03/thumbnail/5ab4ea00dda4c8694e8b4596.jpg

 156. 13:55

  Moczyłem w swem prostym żywocie egzaminy
  Raz z pałowania, raz z amoniaku.

  (Pomimo prezentów z armeńskiego koniaku).

  Zmoczyłem też 3 razy maturu…
  Ale… z pieluchy wciąż czuję świeżość
  Tej nieprzeciętnej, symetrycznej kulturu.

 157. HIT DNIA
  W radiu i w telewizji najnowsze wiadomości przedstawiają informację o rozbiórce pomnika braterstwa broni, zwanego też pomnikiem przyjaźni polsko – radzieckiej w Legnicy na placu Słowiańskim. Pomnik postawiony w 1951 roku przedstawiał żołnierza polskiego i radzieckiego trzymających w ramionach dziewczynkę. Nie był brzydki, ale stał na placu przed urzędem. Jeden z rozmówców był bardzo zadowolony; zawsze chciałem by ten pomnik zniknął powiedział radiowemu reporterowi, nie podobał mu się żołnierz radziecki i fartuszek dziewczynki, widać było od razu, że to nie był polski fartuszek dodał ten marzyciel, któremu po latach się spełniło to jego ukryte marzenie. Kilka razy przechodziłem koło tego pomnika i moje wrażenie były całkiem odmienne. Nie przeszkadzał mi ani żołnierz radziecki, bez którego Legnica nie byłaby w Polsce, ani fartuszek dziewczynki. Konia z rzędem kto rozróżni narodowość fartuszka. Teraz i tak wszystko chińskie. Kolejny raz okazuje się, że najbardziej wychodzi nam burzenie wszystkiego, do dna, do spodu

 158. Panie poruczniku,

  Rozumiem, że tęskni Pan za czasami gdy takich jak ja mógł Pan spalowac, zamknąć na 48, pozbawić pracy, wyrzucić ze szkoły, zaszczuc ogólnie rzecz biorąc . Dzisiaj może Pan jedynie ublizac żyjąc z obcietej emerytury funkcjonariusza resortu. Szczesliwie panski czas się skończył a za poddanstwo Putinowi i sowietami nalza się panu smoła i pierze.
  Panu się zdaje ze nie znam wystarczająco obraźliwych słów dla sowieckich lokajow? Znam. Ale jako człowiek kulturalny powstrzymuje się od ich używania, szczególnie u Pana Passenta.

 159. Ls42

  Takie ,,pomniki wdzięczności,, winny być rozegrane 20 lat temu.
  Cmentarze co innego. Należy dbać . Chociaż z drugiej strony Niemcy w latach 50 tych zabrali swoich – u nas na wsi leżało ich kilku
  Ruscy zostawili swoich. Zaznaczyli teren swojego imperium.
  No ale skoro już sa to dbać. Ale ,, pomniki,, ?? O ile lepiej wygląda warszawską Praga bez sowieckiego koszmarka o którym warszawiacy mówili że to pomnik ruskich żołnierzy śpiących w oczekiwaniu na rozkaz wejścia do Warszawy jak tylko powstanie się skończy.

 160. @Ted’dy bear oraz @IT administrator @moderatorzy blogow i @wszyscy pozostali uczestnicy

  Klawiatura nie taka, nabyta dysleksja emigracyjna, (jak mawial Cesarz imperator Austrii Jozef II w Amadeszu – parafrazujac jego powiedzenie za duzo nut – za duzo jezykow) oraz brak wlasciwej autokorekcji w przegladarce.

  Mysle sobie , ze co by wstydu nie bylo wobec pokolen przyszlych historykow studiujacych Polityke-Cyfrowa, to warto by zadbac aby Polski byl ladny i poprawny.
  Niestety moj polski slownik ortograficzny pozolkl i prawie sie rozpadl, jeszcze w czasach gdy Lucky studiowal w naszej domowej bibliotece. Lucky jako szczeniak mial ostre zabki.
  A obecnie to co robi auto-korektor iPad-a z jezykiem polskim to zgroza. Moze IT-Polityki by cos wymyslil i zadbal o poziom gramatyczno ortogrficzny wpisow. Osobiscie ja bylbym wdzieczny 🙂

  P.S.
  Natomiast jesli chodzi o polska polityke, to z odleglosci wszystko co was denerwuje to pestka. Prawdziwy kryzys polityczny w Polsce wybuchnie jak zdechnie kot! I co wtedy?

 161. Komputer przypomniał mi, że wraz krajanami tej nocy będę spał krócej.
  Nasze – chyba nie tylko tutejsze blogowe – przyzwyczajenia sprawiają, że o warszawskiej godzinie wczesno nocnej pozdrawiamy słowem Dobranoc naszego sieciowego korespondenta z Vancouver.

  Co na tą moją noc @żabka radząca abym dłużej spał?

 162. blackley
  24 marca o godz. 15:19
  A mnie ilekroć tamtędy przechodzę brakuje tego monumentu, tego pierwowzoru „Czterech pancernych i psa Szarika”. Proszę wyobrazić sobie plac marszałka Józefa Piłsudskiego z pomnikiem pierwszego urzędnika pod krawatem, przewyższającego wysokością cokołu marszałka. Wszystkie czołgi i patrioty powinny być rozebrane nawet przed postawieniem, ale ludzie, co ludzie komu przeszkadzają jeśli postać rycerska, odważna, szlachetna i ciekawa. Więc ja jestem zdecydowanie za przywróceniem na Pragę „Czterech Śpiących”. Kto może niech popatrzy w Internecie jak pięknie się ten pomnik prezentuje, patrzę i widzę jest piękny!!!

 163. „Cambridge Analytica to firma specjalizująca się w analizie danych. Zaoferowała swoje usługi m.in. Donaldowi Trumpowi. Na czym polegały? Firma przeanalizowała dane 50 mln amerykańskich użytkowników Facebooka. Analiza wykorzystująca zarówno dane pochodzące z profilu użytkowników, jak i przeprowadzonej ankiety, pomogła sztabowi Trumpa tworzyć odpowiedni przekaz w internecie.
  Polak wymyślił rewolucyjną metodę, teraz wyjaśnia jak działa
  Metoda, którą wykorzystała firma Cambridge Analytica została „wynaleziona” przez Polaka – Michala Kosinskiego, adiunkta w Stanford Graduate School of Business. Kiedy zrobiło się o niej głośno, na rynku pojawiły się firmy, które stworzyły zbliżone metody i zaczęły oferować swoje usługi politykom. Wśród nich była Strategic Communications Laboratories – spółka-matka Cambridge Analytica.” -gazeta.pl

  Dziennikarze, nawet Polityki, sugerowali, że to Putin ułatwił zwycięstwo wyborcze Trumpowi ingerując w wybory , teraz wskazuje się na Cambridge Analityca jako metodę na sukces wyborczy Trumpa.
  Rozwijając to „śledztwo” można zacząć szukać związku między sukcesem wyborczym Prezesa , a jego własnym pomysłem na zwycięstwo wyborcze jakim była „Smoleńsk Analityca”. To dopiero była odkrywcza metoda przerabiania wyborców w maszynki do głosowania.

 164. Na placu Bankowym w Warszawie w 1951 roku wzniesiono pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Twórcą tego niezwykle udanego monumentu był artysta Zbigniew Dunajewski. Po transformacji zaczęliśmy od burzenia i film z tego wydarzenia każdy może do dzisiaj obejrzeć. Pomnik nie tylko piękny osadzony na wspaniałym cokole znakomicie wkomponowany w przestrzeń i tworzący z elewacją urzędu jedno magiczne przesłanie, otom jest ja prawda i sprawiedliwość. Nie całkiem umarł bowiem pojawił się prawie identyczny w sylwetce i wymowie pomnik Juliusza Słowackiego. Plac nie został osierocony

 165. Wracając do tematu, czyli zagajenia widzę to tak; rząd chce wybrnąć z tego bagna i brzytwy się chwyta, a jaki będzie skutek? Politycy poważni nie dadzą się wrobić w konia, a Polacy w balona. Jak się wyroki opublikuje to trzeba będzie na nowo ukonstytuować skład TK. Skład KRS musi być zgodny z Konstytucją, a przecież nie jest. W ustawie i IPN wystarczy usunąć zapis dotyczący kar, ostatecznie można zagrozić nie wpuszczeniem delikwentów do Polski, jakby się kto uparł. Tyle i aż tyle wystarczy. Gorzej z batalią prezesa o pomniki. Pisałem nie bez kozery co myślę o estetyce i wymowie tych budowli. Jak kształtują przestrzeń publiczną, jakie niosą przesłanie, po co są. Urbanistyka i architektura mają wielkie znaczenie dla społeczeństwa. Żyłem w małym mieście, na wsi, w dużym i wielkim mieście i każda mała ojczyzna musi mieć charakter. Nikt nie chce mieszkać w grajdole jak nie musi. Dbajmy pospołu o nasze otoczenie, o nasze miejsce na Ziemi. Tylu pomników na placu marszałka nie potrzeba. Wystarczą te, które tam już stoją

 166. Is42
  Bardzo mi mi żal pomnika „Czterech śpiących”. Bronili go warszawiacy, a zwłaszcza prażanie (komponował się zresztą symbolicznie z piękną cerkwią, ale bezmyślna zaciekłość dobrozmianowców w tępieniu śladów „komuny” zwyciężyła.
  Byłam świadkiem zwalenia z cokołu Dzierżyńskiego (mój synek, wówczas małolat, wziął nawet na pamiątkę kawałek dłoni krwawego Feliksa), ale cokół się przydał i stanął na nim Słowacki do złudzenia przypominający poprzednika w identycznym ni to płaszczu, ni pelerynie zamaszyście zawiniętym wokół sylwetki.
  Ostatnio znowu jakiś pomnik (umknęło mi, jaki) poszedł pod pisowski młotek razem z cokołem, co uważam za wielkie marnotrawstwo. Byłby jak znalazł pod Lecha K.

 167. Być może nie było cię @R.S. na tym blogu gdy chyba nie dalej niż miesiąc temu pisałem o pakietach językowych dostępnych za darmo na stosownej witrynie firmy Microsoft dla każdego mającego legalną wersję Windows 10 (aktywowaną).

  Starsze są moje doniesienia o dorobku Piotra Fuglewicza unikatowym w historii produktów Microsoftu. To autor korektora tekstów polskich pracujący w ramach pakietu językowego. Jako ciekawostkę nieobecną w opisie wikipediowym tej postaci podam, że pracował w firmie która korzystała z systemu operacyjnego konkurencyjnego dla linii produktów programowych Microsoftu. Szczegóły pominę przez ostrożność.

  Zakładam, że czytelnicy tego tekstu korzystają z Windows 10 i do nich są adresowane dalsze fragmenty tego komentarza.

  Instalując system operacyjny Windows 10 grupie Czas i język Ustawień w pogrupie Region i język możemy domyślny dla komputera język komunikacji ustawić inny o ile skorzystaliśmy udatnie z opcji Dodawanie języka

  Akronim mojego domyślnego języka pokazuje sie na pasku zadań jako biał para literek PL na lewo od wskazań zegara i kalendarza. Ma zainstalowany pakiet języka portugalskiego i mogę przerzucać się z języka na język bez potrzeby ponownego uruchomienia.

  Zanim dodamy jakiś język do jedynego naszego domyślnego przeczytamy dziecięco naiwne stwierdzenie:
  Możesz pisać w dowolnym języku dodanym do listy.

  Nie jest tak słodko!

  W portugalskim znajdziesz obraz polskiego o ale przy kreskowanego, ale wobec á oraz wobec é możesz stanąć bezradny, jeśli korzystasz z klasycznej klawiatury angielskojęzycznej.

  Z portugalskim to ja mogę wspomóc się sięgając tam:

  https://www.lexilogos.com/keyboard/portuguese.htm

  … ciąg dalszy pisze się …

 168. Jak Sarkozy wspólnie z Hilary Clinton zabijali Kaddafiego. /od 18 lat/ https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/wstrzasajace-wideo-ze-smierci-kaddafiego-film-od-18-lat/hmd5smn

 169. Symetryczny
  g.13:56
  Powołujesz się na rosyjskie źródła propagandowe obliczone na naiwność tzw. zachodniego odbiorcy, więc jest wielką naiwnością uporczywe ich cytowanie na tym blogu.
  Nie dociera do ciebie, że te źródła są tutaj absolutnie niewiarygodne i że przez grzeczność blogowicze po prostu się do nich nie odnoszą?
  Nie rozumiem także twoich pogardliwych złośliwości, jakimi chcesz mnie dotknąć za to, że byłam wczoraj na czarnym proteście.
  A już całkowicie nie trawię twojej sakramentalnej frazy o „paluchach wyciągniętych w ksztalcie litery V”
  Znowu muszę powtórzyć, że @blackey ma rację.

 170. Sorry, ale równie dobrze można by było postawić pomnik Berii lub Himmlerowi zamiast krwawego Feliksa. Dobrze, że tego zbira zdjęto z cokołu.
  Przy okazji przypominam zainteresowanym że to Stalin przedstawił Trumanowi Berię w Jałcie mówiąc, że Beria to taki nasz (czytaj: radziecki) Himmler. (In 1945 Beria accompanied Stalin to Yalta, where President Roosevelt, spotting Beria at a dinner, asked his identity: ‚That’s Beria,’ replied Stalin. ‚My Himmler.’ ).

  Czterech śpących i w ogóle pomników wdzięczności żołnierzom sowieckim nie powinno się ruszać. Mam nadzieje, że cmentarze żołnierzy sowieckich przetrwają, bo te bogu ducha winne chłopaki w niczym nie zawinili, a zapłacili najwyższą cenę, i dlatego należy im się hołd.

 171. … a znalazłem to bo nie boję się szukać …

  Ale zalecam skorzystać z wielojęzykowej kobyły, co pozwoli rzeczywiście dość sprawnie przerzucać się z języka na język …
  … lub ograniczając się do polszczyzny pisanej:

  http://polish.typeit.org/

  przy czym zacznij od zajrzenia pod keyboard shortcuts help

  ale …

  musisz wiedzieć czy jeździsz pociągami pośpiesznymi czy pospiesznymi.

  Gdy Bóg mógł przepłynąć Bug!

  Na dzień dobry poczytaj w Wikipedii o …

 172. … pidżin

  https://sjp.pl/pid%C5%BCin

  Gdy trafisz na nieżyczliwego nacjonalistę to nawet ortografia ci nie pomoże, ale jak głosi fama pidżin rodzi tobie upusty i dobrą marżę w sprzedawaniu innym.

  Hejka!
  i żółwik …

 173. Szanowny Guzdra!
  Ładna muza.
  W Łodzi, Gdańsku i Krakowie będzie koncertował w maju Andre Rieu z orkiestrą. Nie tylko tam, w kwietniu w Tel Avivie. U nas bilety dwa razy tańsze

 174. Pisowski katolicyzm przypomina talibów burzących posągi i zabytki.Czy chrzest chroni przed barbarzyństwem czy wywołuje.Burzenie to stan umysłu.Armia Czerwona to zbiorowy wysiłek narodów dawnego ZSRR w tym Polaków wcielonych np. z Wołynia.Za burzenie pomników ofiar Kaczyński powinien dostać w polityczny pysk. Jestem to winien mojemu Ojcu.Tak sobie myślę,że starokawalerstwo to stan umysłu.

 175. @Jacobsky, 17:02

  „Czterech śpących i w ogóle pomników wdzięczności żołnierzom sowieckim nie powinno się ruszać. Mam nadzieje, że cmentarze żołnierzy sowieckich przetrwają, bo te bogu ducha winne chłopaki w niczym nie zawinili, a zapłacili najwyższą cenę, i dlatego należy im się hołd.”

  Zupelnie slusznie. Naziole, wara od tych pomnikow!

 176. Ozzy ,

  Pomniki to nie cmentarze, cmentarze to nie pomniki. Wyraźnie napisałem – cmentarze zostawić . Macie duszę niewolnika

 177. @guzdra
  >>Być może nie było cię @R.S. na tym blogu gdy …
  No czytam i widze ze po spacerku wigoru wiosennego kolega blogowicz nabral. Mil, milo.

  Ten blog robi sie za dlugi, i pewnie zniknie za piec minut. a jak cos jest dluzsze niz na pol strony, to traci na przekazie – przyklad z nautry – Noty dzienne dla Trumpa, ktorego wysoki iloraz inteligencji nie jest w stanie przetrawic informacji dluzszej niz dwa zdania.

  O Windows 10 i innym szmelcu, popiszemy pozniej.

  … ja tez wrocilem ze spaceru z Camella i Izzy. Byly szczesliwe i pogonily dzikiego idyka. Za co zostaly opieprzone (sygnalem korkcyjnym), bo indyk zony szuka na wiosne i nie mozna mu przeszkadzac !

  Potem pomylalem sobie, czas drzewa posadzic, wiec posadze dzisiaj cztery!
  Moze drodzy blogowicze tez sie przylacza i posadza! Kto za?

  A teraz do polityki: wtrac sie nie lubie bowiem mam swoje rude malpy i w Polsce nie mieszkam. Nie jestem z Chicago, ani do kosciola polskiego nie chodze. Moj kosciol to matka ziemia.
  Dlatego percepuje swiat z poziomu Gai. (moze powinno byc drugie i ?)

  W Polityce z ciekawosci sprawdzam na ile komentatorzy polscy percepuja geopolityke. Lubie Szostkiewicza, Passenta i Agatke i kilku innych.

  Blog Polityki to wazny instrument edukacyjny, i absolutnie nie mozna dopuscic aby dyskusje zeszly do poziomu polajanek Face-book-owych.

  Na litosc Lenina – trzymajcie fason!

  Dlatego po nocy pelnej przygod z Camella, ktora ganiala jakies dzikie smierdzace zwierze wkolo domu, rano poczulem powolanie:
  I tu pare refleksji byc moze przyszlych tematow:
  1. Jak blogowicze widza swoich politykow: przedstawcie ich i dlaczego myslicie, ze beda dobrymi reprezentami
  2. Polska to ani maly kraj ani duzy – jakie pomysly na dzialalosc w ramach Europy.
  3. Miejsca pracy dla Europejczykow a sprawa Polska. A mozy by tak gornicy z zamykanych kopaln byli zatrudnieni w budowie tunelu pod Tatrami. Inicjatywy gospodarcze dla Stoczni. Europa dla Wam duze mozliwosci. Morawiecki w niektorych pomyslach wcale nie bredzi. Ale trzeba byc konsekwentnym.
  4. No i najwazniejsze – jeszcze raz co bedzie jak kot zdechnie? Kryzys-depresja. Czas aby strateg pomyslal. Moze Pan-Europejskie schronisko dla bezdomnych kotow, imienia ???

  Redaktora Passent pamietam z czasow, gdy w Trojce PR w niedziele mial pogaduchy. Potem byl Kofta i Friedman.
  Dowodu osobistego w tedy nie mialem ani zadnej legitymacji partyjnej wiec nic mi sie w kieszeni ideologicznie nie gryzo. Niemniej przedstawiane punkty widzenia i dyskusja w ramach przyzwolenia panstwa osciennego, byla unikalna jak na tamte czasy. W sumie dobrze ze red. Passent wrocil a i corcia Agatka tez na ludzi wyszla 🙂 – gratuluje dobrego wychowania.

  …Przez chwile mialem kryzys – wyglada na to ze Roxana, zezarla slownik ortograficzny do konca bo go nie ma. Dwa lata temu wiem ze byl, a zony do pokoju komputerowego nie wpuszczam.

  Ryzykuje i pisze dalej bez korekcji.
  Jak powstanie blok tematyczny to sobie porozmawiamy o moich dawnych poczynaniach hackerskich. Nawiasem mowiac dzieki nim moja ‚slawa’ sie rozniosla i moj przyszly szef zwrocil na mnie uwage.

  Dobra, rozgadalem sie. Blog i tak zbyt dlugi!

  Pozdrawiam, a Windows 10 nie bede uzywal i tyle. Niech mozg sie gimnastykuje bez auto-korektora.
  R.S.

 178. Niby nastąpił atak bronią chemiczną Wielką Brytanię (członka NATO), więc są wycofywani dyplomaci.

  Co z Artykułem 5?

  Będzie użyty, czy nie?

  Jest niby embargo na handel z Rosją, ale „ruski” gaz płynie do Zachodniej Europy bez przeszkód i nawet zanosi się na Nord Stream II.

  W Polsce na „ruskim” gazie jest gotowany (w 40-60%) niedzielny rosół, i to w katolickich domach, tuż po powrocie ze Mszy Świętej.

  Jak oni mogą to jeść?

  Dochodzi udział w Mistrzostwach Piłkarskich w Moskwie.

  Skoro Rosjanie są takimi niby zbrodniarzami, to Polacy nie powinni tam w ogóle jechać, a przynajmniej nie pokazywać meczów w TVP …

  To dlaczego jacyś dwaj Amerykanie polecieli w Kosmos z Bajkonuru w Rosji i ponoć współpracują na stacji orbitalnej z Rosjaninem?

  Coś za dużo hipokryzji w tych relacjach „ze zbrodniczą Rosją”.

  Przed nami w Polsce jeszcze przekopanie Mierzeji Wiślanej, żeby „odblokować” dostęp do portu w Elblągu.

  Tylko nikt nie sprecyzował, czy ten przekop będzie w poprzek, czy wzdłuż Mierzeji Wiślanej.

  Dzieje się, idzie wiosna.

  Obojętny czas sobie płynie bez względu na to, czy zburzymy ostatnie pomniki „ruskich” w Polsce, czy zdegradujemy kolejnych martwych żołnierzy z PRL-u – czy nie.

  Czas to wszystko przetrzyma.

  Gorzej z mieszkańcami Nadwiślańskiego Macondo.

  Alleluja i do przodu oraz AMEN.

  P.S.

  Pomyliłem się w liczeniu czasu „bycia” fanem Passenta (24 marca o godz. 10:45).

  Jestem nim „dopiero” od ponad 50-ciu lat, nie 60-ciu, a chciałbym jak najdłużej.

  Ale to i tak nijak nie wpływa na pozycję Króla Polskiego Felietonu.

 179. R.S.
  24 marca o godz. 18:09

  Większość przeglądarek ma słowniki polskiego- do opcjonalnego zainstalowania.
  Zmiana opcji regionalnych, to moment.
  A pisownia po długiej nieobecności, to bzdet niewart specjalnej uwagi.
  Liczy się treść.

 180. spokojny18
  24 marca o godz. 18:17

  Plan likwidacji krajów niezależnych powstał kilkadziesiąt lat temu.
  Na celowniku, Iran, Rosja, Chiny.
  Pomniejsze problemy załatwiono- Libia, Syria, Irak.
  Zastraszyć należy Pakistan, Egipt.
  Z Turcją nie wyszło, ale pracują nad tym.

  Poniedziałek to wielki dzień.
  Wchodzi yuan jako waluta alternatywna dla petrodolara.
  I sankcje dyplomatyczne wobec niepokornego Putina.
  Kolejna Żelazna Kurtyna.
  Czy Polsce da to jakieś wymierne zyski?
  Wątpię.

 181. blackley
  24 marca o godz. 17:47

  Co komu przeszkadza pomnik anonimowego żołnierza jako upamiętnienie wszystkich żołnierzy poległych na polskiej ziemi ?

 182. Wiesiek
  Co ty pieprzysz.
  Syria jest przecież niezależna od Rosji i Iranu.

 183. Wciąż nie mogę usunąć z mej podświadomości mego bolesnego grymasu ust gdy proszono mnie abym w trzech zdaniach jak to jest z mechaniką teoretyczną – ale bez filozofii.

  Nie zrozumiałem co oznacza :
  ten blog jest za długi.

  Nie mnie jest w wchodzić na komin w proteście przeciw skróceniu drogi do domu Odyseusza oraz skróceniu Pana Tadeusza do jednej księgi.

  To nie jest ćwierkacz, a pojemność tego bloga to jest masło kwadratowe czyli coś co przekracza moje rozumienie.

  Zrozumiałem, że Szanowny Kolego @R.S. dołączyłeś do grona osób, którym popsuł się klawisz PgDn. Nie licz na współczucie.

  Wróci kolega przezywany Mortadelą to będzie mądrzej bez szmelcu i bardzo politycznie …

  Linuksowi to sekta niegroźna i niezakaźna …

 184. Oh boy… nie ma to, jak ktoś pomyli czyjś blog z własną stroną na fejkbuku i wtedy zaczyna się rozwolnienie słowne, bo pies zrobił to, a ptaszek zaćwierkał tamto, i że w ogóle jest fajnie, ale nie za bardzo.

 185. Z dystansu
  24 marca o godz. 19:02

  BYŁA.
  By przetrwać, musiała zawrzeć sojusze na podyktowanych warunkach.
  I ma szanse wyjść z tego w całości, odbudowując swoją niezależność.
  Bez tego, zostałaby rozbita i zdefragmentowana.
  W zniszczenie Syrii zainwestowano kilkanascie miliardów.
  I w trzy lata jest posprzątane.

  Teraz trzeba posprzątać w kilku innych krajach.
  Wówczas problemem przestaną być uchodźcy, terroryzm, militaryzacja.
  Zachód jest do tego organicznie niezdolny.
  Może wschód?
  Elity krajów afrykańskich sa podatne na korupcję.
  Więc może je kupić KAŻDY zainteresowany.
  Co dla tubylców będzie lepsze?
  Stan dotychczasowy, czy zmiana strefy wplywów?

 186. IT´S TIME #deletefacebook

 187. Syrią jest rozrywana przez swoich sąsiadów , Iran , Turcję , oraz Rosję z jej mocarstwowymi aspiracjami.
  Interwencja militarna tych krajów napewno nie gwarantuje integralnosci terytorialnej Syri , bo ta nie leży w interesie agresorów , ale przyczyniła jedynie do utrzymania się na stołku prezydenckim Asadowi , co nie znaczy , że ten zbrodniarz odzyska kiedyś kontrole nad całym krajem , nie wspominając o jego odbudowie , na którą interweniujący golodupcy nie mają pieniędzy
  Tak wiec Syryjczycy dalej bedą emigrować ze swojej okupowanej ojczyzny l w której nie maja przyszłości.

 188. Dla Naczelnego oficjalnie bezżennego i bezdzietnego oraz kilkunastu tysięcy podobnie samotnych poczerniałych ze smutku jedną z formacji frontowych jest rodzina (jednodzietna nie jest święta, ale świat jest pełen sprzeczności) oraz tych dla tych co nie czekali na zauroczenie Zielonymi oczyma Zenka Martyniuka poświęcam opowieść o kobiecie, która już dawno poderwana była za pomocą tetrady Czerwony Tulipan (przysypiającym tip: wielopłatkowy)

  Uprzejmie proszę się spieniać przed repryzą czyli refrenem!

  https://www.youtube.com/watch?v=E8mwDNxsohw

 189. Gdyby komuś Pachelbel był nadto kanoniczny i ociężały, to niech wsiądzie do tego pociągu niebyle jakiego:

  https://www.youtube.com/watch?v=EFBz-N-tgAM

 190. Z dystansu
  24 marca o godz. 19:55

  Koalicja obrabiająca bombami Syrię, Jemen, Mali, Sudan, liczy jakieś 60 krajów.
  Przeważnie demokratycznych, położonych na innych kontynentach.
  Wytłumaczysz to jakoś?

 191. Jacobsky,

  Brzmi Pan jak funkcjonariusz Kk, , ,, a co komu przeszkadza religia w szkole albo katecheta – wychowawca,,,
  Grób należy się każdemu, choć mówię – Niemcy po 2 wojnie swoich wykopali i zabrali. . Chyba wie Pan ze tę ,, pomniki wdzięczności,, sa często U pamietnieniem różnych szemranych generałów i pułkownika? Jeszcze raz – szacunek grobów TAK . Pomniki niech sobie zabiorą.

 192. Michal Kosinski, nie Michael.
  Wydaje sie ze to dzis najwybitniejszy naukowiec na swiecie w dziedzinie stosowanych nauk spolecznych.
  Polak.

  ml

 193. @blackley

  20:26

  religia ma miejsce w koscielnych pomieszczeniach a nie w szkole panstwowej – to nie jest nauczanie religii (religioznawstwo) a indoktrynacja katolicka, ktorej efekty sa takie, jakie widzimy w Kraju – talibanizacja Polski.
  Bierzcie Polacy przyklad od Finow, ktory nie przeszkadza w Helsinkach pomnik cara Aleksandra II – w centrum stolicy w poblizu katedry.

 194. Rząd brytyjski i niektórzy jego sojusznicy, w tym sekretarz stanu USA Rex Tillerson, próbowali rozpocząć zimną wojnę przeciwko Rosji.

  Ich plan polegał na jednoczesnym sfabrykowaniu ataku na byłego podwójnego agenta w Salisbury [południowa Anglia] i ataku chemicznego na „umiarkowanych rebeliantów” w Gucie [przedmieście Damaszku]. Spiskowcy zamierzali wykorzystać do swoich celów wysiłki Syrii podejmowane dla wyzwolenia przedmieść jej stolicy oraz odwrócenie uwagi Rosji spowodowane tamtejszymi wyborami prezydenckimi. Gdyby te manipulacje zadziałały, to Wielka Brytania wymusiła by na Stanach Zjednoczonych bombardowanie Damaszku, w tym tutejszego pałacu prezydenckiego, i zażądała by wykluczenia Rosji z Rady Bezpieczeństwa przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
  http://www.voltairenet.org/article200282.html
  ===============

  Bombowa demokracja….

 195. : )
  Prof. Michal KOSINSKIi byl gosciem norwesko-szwedzkiego talk-show
  „Skavlan” – Fredrik Skavlan.
  https://www.youtube.com/watch?v=I5fpakfshTA (2017)

 196. mag
  24 marca o godz. 16:51
  Twoja wiedza i horyzonty myślowe nie sięgają poza TVN /CIA/ Polsat i TVP. Wszystko razem to manipulacja i kłamstwo. Tu nie chodzi o Rosję ani o Putina. Moją argumentację opieram na niezależnych źródłach ze wschodu i z zachodu. Musisz wiedzieć, że pierwsza bomba spadnie na Żolibórz. A każdy dzień do tego zbliża.

 197. @guzdra 24 marca o godz. 19:05
  @wiesiek59 24 marca o godz. 18:33

  Byc moze, to tylko ja, i z gory przepraszamale w tym tasiemcu widze przynajmniej piec roznych tematow socjo-politycznych. Kazdy z autorow ma istotne spostrzezenia, ktorymi chce sie podzielic. Fajnie ale w ten sposob tasiemiec ma wszelkie szanse opisac sie modelem maslo ( silnia). Silnia to operator matematyczny powodujacy wzrost szybszy niz kwadrat.

  Dawno na wakacjach zostalem posadzony w ZAIkS-ie w Zakopanem przy stole z redaktorem Budrewiczem. Redaktor zainteresowany kierunkiem moich studiow, wyznal szczerze ze wiekszosc ludzi rowniez on sam nie rozumie jak dziala radio. I masz babo placek.

  Wyciagnalem wniosek z tego doswiadczenia, ze dobrze jest znac podklad interlokutorow zanim przystapie do dalszej elaborcji technicznej.

  Z wczesniejszych wypowiedzi pan Guzdra ma dobry podklad matematyczny, Zabka jest chyba haplogeniczna humanistka z krwi i kosci i tak dalej … I jak tu polaczyc przekaz dla roznych ludzi.

  Majac duza dawke seratoniny, dostarczanej przez moje psy, swiat postrzegam i na wiadomosci reaguje w miare pozytywnie z drobnymi wyjatkami. Dlatego tez chcialbym widziec wiecej pozytywizmu w polskiej polityce i gospodarce. Podejmowanie duzych przedsiewziec wcale nie musi byc licencja Francji, Anglii czy Niemiec.

  Dam przyklady:
  Autostrada polnoc-poludnie pod Tatrami finansowane przez EU, dalaby prace ludziom z poludnia Polski i nie tylko.
  Odpudowa polskich stoczni i specjalizacja statkow w kierunku przetworstwa plastiku zlapanego w wirach oceaniczne.
  Chyba nie trzeba tlumaczyc, ze jest to ogromna szansa majaca uzasadnienie ekonomiczne i spoleczne. I dlaczego do diaska, Polacy maja czekac na innych. A malo to zdolnych ludzi w macie w kraju.

  Na zakonczenie odnosnie komentarza p.Guzdra dla wyjasnienia jestem agnostykiem jesli chodzi o komputerowe systemy operacyjne: startujac od DOS, przez wszystkie wersje Windows, konczac na Ubuntu. Wszystkie potrzebne i urzywane w moich projektach. A PgDn w iPad-dzie nie ma 🙂 ale za to przesow w dol dziala szybko. Architektura i ostatnie zmiany jadra systemu operacyjnego w Windows 10 niestety stwarza dosc duza bariere, glownie finansowa i instalacyjna. Przy projektowaniu profesjonalnego sprzetu (hardware) aparatury naukowej i komercyjnego nalezy liczyc sie z bardzo powaznymi wydatkami.
  Dlatego rozumiem wszystkich Linuxowcow – ja do nich nie naleze, ale w projektach AI musze pracowac z Linuxem.
  Co do mechaniki kwantowej to jest tylko kolejny stopien poznawczy – z czym sie zgadzam i paszczeka mi sie krzywi jak po cytrynie.

  Juz czas odrobaczyc tego tasiemca i go podzielic na piec roznych watkow.

  Seratonina mi opadla ide poglaskac Camelle i Izzy.
  Pozdrawiam,
  R.S.

 198. spokojny18
  24 marca o godz. 18:17
  Przecież ta histeria z Rosją śmierdzi na odległość polityka. Pytam się tylko po co Unia popiera May w jej histerycznej próbie ratowania swego poparcia.To co ona wygaduje to kosmiczne bzdury.

 199. Pierwsza bomba spadnie na Żoliborz…

  A może na krakowskie Łagiewniki 😉 ? Nigdy nic nie wiadomo ! Może zniesie bombę / przyciągnie ją aromat amoniaku ?

  Jak to śpiewała Kamanda Pinka Flojda ?

  … On day closer to death …

  Kop schron, mag, zamiast bębnić w klawiaturę !

 200. Wiesiek
  Rosja , Turcja i Iran, kraje bezpośrednio zaangażowane militarnie w Syrii, to demokracje jak z koziej dupy trąba.

 201. Wiesiek
  Powtarzasz kłamstwa putinowskiej propagandy.
  To Putin jest odpowiedzialny za mordowanie rosyjskich agentów zagranicą . To nie jest pierwszy przypadek typu , przypomni sobie Litwinienki .
  W swoim zaślepieniu i nienawiści do zachodu wierzysz w każde kłamstwo Kremla.

 202. Wiesiek
  „voltairenet” to propagandowa tuba Asada i Rosji w Syri.

 203. Cienka kpinka z @żabki czyni mi bliższą, bo odnoszę wrażenie, ż oboje nie wiemy jak działa jamniczek.

  Natomiast Tadeusz Kwinta wytłumaczył mi kaczuszkę i zgadzam się z nim, że nie wszystkim kaczuszkom sięga do połowy. Świeża próba wykąpania kaczuszki spowodowała powszechne przekonanie, że święcona działa inaczej niż głosi prawo Archimedesa. Są tacy, którzy twierdzą, że nadęte pływa lepiej.

  Lekcja pierwsza.

  Nauczyciel nieco szyczy na przemian z syczeniem, ale zwracam uwagę, że jego kaczuszka jest rodzaju nijakiego mimo tego że opisywana aborcja kaczora ze świrerszczyny była przeprowadzana była jeszcze przed annozalwewska ucieczką od nieprzyzwoitej odpowiedzi.

  Wołający Ale jaja! wychodzą przed szereg zbyt pospiesznie,bo u kaczuszki są krótkie nóżki. Fazę propedeutyczną lekcji wycinania świerszczykowi kaczuszki przy pomocy szmelcu rozwlekacz guzdra.

  https://www.youtube.com/watch?v=fApB8O2vUk8

 204. @Wiesiek @All mieszkajacy poza Polska
  dot zmian regionu – lokalizacji w systemie operacyjnym

  Poglaskalem psy, wykopalem doly pod nowe drzewka i mnie olsnilo:
  No prosze praca fizyczna uszlachetnia.

  Otoz zmiana w systemie operacyjnym na region Polski, moze spowodowac utrate licencji do programow i systemu operacyjnego!

  Software jest licencjonowany na dany kraj np. USA/Canada i zmiana regionu oraz przejscie na Unicode moze miec nieodwracalne skutki w waszych komputerach i programach. Nie ma znaczenia ze program jest legalny. To troche tak jak z plytami DVD i regionalizacja. Np. DVD- z regionu 2 pozwoli odegrac sie trzy razy, a potem OS nieodwracalnie wprowadzi kod, blokujacy odwarzanie regionu 1, bo uzna ze uzytkownik mieszka w regionie 2.

  Taki pomysl: najlepszym rowiazaniem byla by strona w polskiej Wikipedii ze slownikiem ortograficznym.
  Z doswiadczenia: Google translate plecie bzdury, czasem bardzo utalentowane.

  Dobranoc,
  R.S.

 205. Instalując Windows 10 w Warszawie można oszukać świat. Mało wyraziste wyjaśnienia systemu pwskazane przeze mnie ozwalały tylko na obszerniejsze i częstsze powiadamianie, ze @neospasminowi spada racja poniżej spodni.

  Grzecznie proszę: poprawia @R.S. moje błędy gdy je spotkasz. Bo wto że jesteś dłużej uczony niż ja, to nie wątpie. A przyparty do płotu przewrócę płot bo ja z chamów.

  https://www.youtube.com/watch?v=v63DDvrdz9o

 206. @guzdra o polnocy

  nie z chamow, tylko chemikow 🙂
  Biblijny Cham prptoplasta, wynalazl chamie – nauke scisla, w tlumaczeniu polskim nauka jest znana jako chemia.
  Cham jako pierwszy chemik wynalzaca i osoba oszczedna zastosowal destylacje soczku z sfermentowanych winogron.
  -w czasach post-biblijnych proces zostal udoskonalony i w czasach rzymskich w Germanii czyli terenach obecnie znanych jako nizina Polska, plemiona endemiczne proces udoskonalily. Dzieki pierwszemu Polakowi pod koniec zeszlego tysiaclecia zastosowano surowiec ziemniaczany. Tytaj R.S. moglby rozpoczac historie z czasow okupacji Polski i Warszawy w czasie II Wojny Swiatowej, zaslyszana od dziadka mamy.

  Tak wiec pochodzenie Pan Guzdra ma do pozazdroszczenia a kompleksy sa nie uzasadnione. Malo kto ma biblijnych wynalazcow w rodzinie. A inteligencja tez sie z nikad nie wziela!
  Wazne kim sie jest a nie kim byli rodzice i co dobrego w zyciu sie czyni – to cytat z czwartego przykazania Gai Matki Ziemi, interpretacja podlug (R.S. psalm III.XIV).
  Dla wyjasnienia Millennialsom, i przyszlym historykom studiujacym Polityke-Cyfrowa, ‚podlug’ nie ma nic do rzeczy z podloga.

  -Juz sobie przypomnialem to byly dyskusje niedzielne @Passenta i Jacka Kalabinskiego i kogo jeszcze? Panie Danielu prosze przypomniec.

  A tak na boku uwaga dla reszty blogowiczow to w naszych polskich genach jest duzo ciekawych historycznych niespodzianek. Dlatego uwazam ze cala dyskusja polsko-zydowsko-niemiecko-ukrainsko-rosyjsko-turecko-tatarsko-szwedzko-napoleonska powinna byc zrewidowana i tutaj wlasnie widze misje Polityki.
  Warszawa XVIII wiek -populacja 50% pochodzenie zydowskie. Lwow chyba jeszcze wiecej.
  Polska to mimo wszystko byl wspanialy koncept intelektualny z ktorego jestem dumny.
  Okupacja hitlerowsko-stalinowska dokonal mordu intelektualnego nimniej fluktuacje historyczne przemina i mam nadzieje ze kraj sie otrzasnie.

  Ot i tak mnie dzisiaj natchnelo po prostu porozmawiac. Moze ktos tego tasiemca przeczyta.
  Milo i dziekuje.
  R.S.

  Uwaga dla moderatorow- moze jestem paranoikiem internetowym – ale prosze ‚skanujcie’ linki, zanim wejda do blogu. Linki sa naprawde bardzo niebezpieczne!

 207. „Warszawa XVIII wiek -populacja 50% pochodzenie zydowskie” – skąd ta informacja, bo zakrawa na grubo przesadzoną?

 208. @blackley

  … to spec od opluwania i opluskwiania za pomoca wyssanych z brudnego palucha cuchnacych insynuacji:

  „anie poruczniku … Rozumiem, że tęskni Pan za czasami gdy takich jak ja mógł Pan spalowac, zamknąć na 48, pozbawić pracy, wyrzucić ze szkoły, zaszczuc ogólnie rzecz biorąc . Dzisiaj może Pan jedynie ublizac żyjąc z obcietej emerytury funkcjonariusza resortu …”

  A wczesniej – zapaskudzil bloga kolejnym, smierdzacym donosem:

  ” Teodor popełnia grzech ANTYPOLONIZMU bo twierdzi że wszyscy czy tez większość Polaków paliła Żydów w stodole w Jedwabnem”

  Kapus-donosiciel jakos nie jarzy, ze za wyssane z brudnego palucha falszywki jeszcze zaden Zatroskany Obywatel nagrody nie dostal. Moze taki blogowy skunks pier.. sorki, _twierdzic_, ze „Teodor popelnia grzech” smiertelny, ciezki, superciezki czy jeszcze jaki – ale taki skunks jakos nie bardzo jest w stanie do czegokolwiek konkretnego sie przyczepic. A jak nie ma do czego – to po prostu zmysla nieistniejace wypowiedzi i usiluje je na sile wpakowac w usta komus, kogo zamierza opluskwic.

  A inna rzecz – ze nozyce sie odezwaly. Nawet nie trzeba bylo w stol uderzac.

  Mozna zrozumiec motywy. Milioner-wlasciciel licznych supercennych samochodow marki RR, Bentley czy co najmniej Daimler tak naprawde, pomimo siedemdziesiatki na karku – zapitala na malych remontach budowlanych:

  „Wczoraj opróznialismy mieszkanie z gratów do remontu . Na plecach prl-owskiego regału napisane było kredą ” sprzedane 1200zł 2.03,1975”
  Pytam właścicielke ” ile pani zarabiała ” ? no 2500.”

  Bywaja lekarze, co i po siedemdziesiatce pratykuja (bo kochaja swoj zawod i nie chca zostawic swoich pacjentow). Wszystko sie zdarza.

  Ale tu mamy pierwszy na swiecie wypadek, kiedy ktos tak bogaty, ze moglby emeryture spedzac pod palmami z jakas smakowita, mloda czekoladka – z samego zamilowania zrywa stare tapety.

  Ale szczytem durnoty (albo chucy) sa te „zaklady” ktore „dalej stoja”. Znaczy tak anonimowy hejter chce byc jednoczesnie strona w zakladzie – i rozstrzygajacym sedzia, ktory decyduje, ze on wygral. No i wiarygodnosc finansowa oraz zdolnosc honorowa anonima, co pluje zza ksywy – jest oczywiscie solidna jak zelazobeton.

  To juz nie kon – to poczworny zaprzeg by sie usmial.

 209. @blackley

  … to spec od opluwania i opluskwiania za pomoca wyssanych z brudnego palucha cuchnacych insynuacji:

  „anie poruczniku … Rozumiem, że tęskni Pan za czasami gdy takich jak ja mógł Pan spalowac, zamknąć na 48, pozbawić pracy, wyrzucić ze szkoły, zaszczuc ogólnie rzecz biorąc . Dzisiaj może Pan jedynie ublizac żyjąc z obcietej emerytury funkcjonariusza resortu …”

  A wczesniej – zanim zapaskudzil bloga kolejnym, smierdzacym donosem, to rzechwalal sie tutaj, jakie to posiadlosci i dobra do niego naleza w Otwocku. I okolicach.

  „„Istnieje w Otwocku dzielnica ”Kresy ” – ale nie od tych wschodnich kresów tylko to był daleki kres cywilizacj”

  Co do sposobu, w jaki Polacy-katolicy z Otwocka i okolic nagle, cudownym sposobem wzbogacili sie i zalapali sie na wlascicieli domow i innych nieruchomosci – warto przypomniec w osobnym komentarzu, ktory to komentarz wlasnie zamieszczam.

  „Niemcy mordowali Żydów. A Polacy? Rabowali wszystko, co po nich zostało .. ”W imię najszczytniejszych haseł Boskich i ludzkich zaklinamy was rodacy, byście nie poniżali się do roli szakali” – apelowała 18 września 1942 roku redakcja „Biuletynu Informacyjnego”, czyli organu prasowego Armii Krajowej. Niewielu jej posłuchało. Mieszkańcy miast i wiosek w najlepsze korzystali z nadarzającej się okazji. Po trupach rabowali wszystko, co tylko zostało po wywiezionych z gett i wymordowanych Żydach.

  AK-owski „Biuletyn Informacyjny” opisywał sytuację w Otwocku, Rembertowie i Miedzeszynie w lecie 1942 roku:

  „W pamiętnym dniu likwidacji getta w Otwocku w parę godzin po tym barbarzyńskim fakcie, [ludność] w nocy zaraz zjechała furmankami i rozpoczęła grabież pozostałego mienia żydowskiego. Wywożono wszystko, co pod rękę popadło, wyłamywano drzwi i okna, półki, deski z podłóg, nie mówiąc o meblach, ubraniach i bieliźnie, które pierwsze padły ofiarą rabunku.”

  Tyle wasza „Interia” Mozna jeszcze zacytowc GW:

  „Przed wojną Żydzi stanowili 60-70 proc. ludności Otwocka, który w 1939 r. zamieszkiwało 19 tys. osób. Żydowski Otwock dzielił się na dwie odrębne części. Na wschód od linii kolejowej znajdowała się dzielnica willowo-uzdrowiskowa, gdzie zamożni zasymilowani Żydzi prowadzili sanatoria i pensjonaty. ”

  Co sie stalo z sanatoriami, pensjonatami, willami, nieruchomosciami jakiegokolwiek typu_ No jak to co> Niemcy zrabowali. Jak niezwyciezona Armia Krajowa oraz Narodowe Sily Zbrojne zwyciezyly Niemcow, zmusily ich do ucieczki i wygraly II-ga Wojne Swiatowa .- to Niemcy zaladowali wille i pensjonaty na furmanki. I wywiezli do rajchu. I dlatego zadnym „zydom” (zawsze z malej litery) nic sie nie nalezy, to oczywista oczywistosc.

  No i jest zupelnie oczywiste, ze za _dzisiejsza_ kondycje waszego pieknego kraju odpowiada personalnie Minc (wykopany ze wszystkich stanowisk ponad szescdziesiat lat temu, zmarl 44 lata temu). Personalnie Minc – a ogolnie to ja i moi „bracia w wierze”.

 210. @R.S.
  Szanowny kolego, trafiłeś w najlepsze miejsce – mam na myśli blog En passant. Tworzą go ludzie nie tylko znani ze swej kompetencji w temacie wydarzeń zachodzących na świecie i w kraju ale także specjaliści wszelkich możliwych nauk oraz wielbiciele Piękna pod każdą postacią. Zamiłowani w muzyce, poezji, literaturze. Ludzie otwarci na wiedzę, przyjazni wobec siebie i obcych, nie grzeszący brzydkim słownictwm, obmową czy złośliwością. Blogowicze przyjmujący z pokorą i zrozumieniem poglądy drugiego, wzorowi obywatele dla których najwyższym dobrem nie jest prywata a pomyślność Ojczyzny.
  Doskonale rozumiem Twój głód kontaktów z rodakami, potrzebę rozmów choćby na odległość, pokojową wymianę poglądów. Witamy Cię serdecznie! Żabka.

 211. Śpiący już, ale na mnie też czas.
  „Życie jest tylko opowieścią idioty, pełną wściekłości i wrzasku lecz nic nie znacząca…”
  William Szekspir

 212. A jak wybuchła wojna?

  – Jak wojna wybuchła przyszli Niemcy. Przyjechali i pojechali. Weszli Sowieci. To był 1939 rok. Przyszli w październiku. I Żydzi wtedy zaczęli rządzić. Wszystko wzięli w swoje ręce. Współpracowali z Sowietami, zsyłali na Rosję. O tu, obok naszego domu stała taka drewniana chałupa. Pamiętam taki dzień. Była szarówka, jak usłyszeliśmy: „Ludzie ratunku!”. Ojciec zerwał się. Zaszedł do sąsiadów. A tam już Żydzi ładowali ich na samochód. Kierunek Rosja. My wszyscy na nogi i kto co miał, jakąś słoninę, mąkę, chleb to wszystko wrzucaliśmy na ten samochód. Był u nas ksiądz Radwański. To on budował plebanię i szkołę. Niemcy przyszli i zabrali go do Ełku, ale na krótko. Wrócił. Niemcy powiedzieli do niego, że jak przyjdą Sowieci, to cię wykończą, my nie musimy. I tak się stało. Sowieci go aresztowali. Trafił do Mińska do więzienia. A jego matkę wyrzucili z plebanii i mieszkała tutaj obok nas. Miała wtedy z 80 lat. Ona była dla mnie takim wzorem. Ja powiedziałam, że jak będę stara, to będę jak pani Radwańska układać pasjansa i papierosy palić i kawę pić. Jak ją na ten samochód wsadzali, jak przyszło do wywózki, to Sowietów było może czterech, reszta to byli Żydzi. Ja do dziś słyszę ten głos pani Radwańskiej: „Precz Żydzie. Ja sama”, a on ją jeszcze popychał. To był ostatni transport do Rosji. Pani Radwańska miała gospodynię. Olesia się nazywała. Po tym jak zabrali panią zaszłam do niej na podwórko, a ona kury zapędza do kurnika i pakuje toboły. Pytam: „A gdzie Olesia idzie?”, a ona: „Idę za swoją panią”. Poszła pieszo do Grajewa i w ostatniej chwili ją wepchnęli do tego wagonu. Pojechała ze swoją panią. W Rosji ją dochowała.

  Jak wtedy traktowaliście Żydów?

  – Był taki moment, że przez dwa tygodnie nie było Niemców i nie było Sowietów. A był tutaj taki Żyd Kmiciński. Przez niego dużo ludzi siedziało w więzieniu w Grodnie. Wszyscy się bali, że będzie wskazywał i wydawał ludzi. Wtedy tego Kmicińskiego osądzili. Ludzie na karę śmierci go skazali. Przywieźli go tutaj do kościoła o godzinie 10 wieczorem. Księdza do spowiedzi zawołali i powiesili na drodze, na obrzeżach Rajgrodu i pochowali. Ale w tym czasie innych Żydów nikt nie ruszył. Nikt. Do nas przychodzili Żydzi do domu, bardzo często swój towar przynosili. Mieszkała z nami moja babcia. Przyszedł raz Żyd z towarem, a ona mówi do niego: „Boże mój Boże, jak my teraz będziemy żyli. A on na to: „Oj pani Gołębiewska, przy nas jakoś będzieta żyć”.

  Taki Żyd Icek mówił do mego ojca: „Pan Bóg dał nam bryczkę i my na tej bryczce będziemy jechać”. A mój ojciec mówił: „Ty się Icek tak nie ciesz, bo jeszcze jest Hitler”. Mój ojciec pomagał Żydom. Woził ich na pole, później do getta woził jedzenie. Żydówka przychodziła do nas do domu i gotowała. Taką dobrą rybę gotowała. Wtedy nauczyłam się robić ryby po żydowsku. Traktowaliśmy ich normalnie, tak jak ludzi. Nikt im złego słowa nie powiedział.

  Co się wydarzyło w czerwcu 1941 roku?

  – Było ciepło. Żydów zaczęto zganiać na rynek. To prawda, że robili to Polacy. Niemców było dwóch. A ja w tym czasie byłam w domu u takiej zaprzyjaźnionej rodziny. Stałam w oknie, wszystko widziałam na własne oczy. Oni tych Żydów, a było ich może z dwudziestu, może trzydziestu, sami mężczyźni, ganiali na około parku. Tam rosły takie młode drzewka, ale nie pamiętam, jaki to był gatunek. Takie gibkie. Niemiec naginał drzewko i kazał każdemu Żydowi na nie skakać. Jak Żyd skakał, to on puszczał to drzewko i Żyd leciał do góry. Polacy na rynku ich nie bili. Ale przy rynku był dom Surowskich. Jak ci Żydzi biegali wokół rynku, wyszła pani Surowska i zabrała od Niemca pejcz. I tak ich niemiłosiernie lała. To za ojca, to za matkę, to za brata. Szału dostała.

  Dlaczego?

  – Bo Żydzi katowali jej rodzinę. Pod przysięgą mogę powiedzieć jak to było. Niedziela rano. Widzę, że z miasta leci brat tej Surowskiej. Biegł w stronę domu. Za chwilę jechało trzech, czy czterech kozaków na koniach. I masa Żydów biegła za nimi. Oni szukali tego brata Surowskiej. Znaleźli rodziców tego chłopaka i chcieli się dowiedzieć, gdzie on jest. Rodzice szli w zaparte i nie powiedzieli. Wtedy ci Żydzi ich normalnie krzyżowali, drutowali, bili, naftę do nosa wlewali, do ust, żeby tylko powiedzieli, gdzie ten chłopak jest. Nie powiedzieli. No to ci bagnetami w stodole szukali. Wbijali je na oślep w siano. Znaleźli. Wyciągnęli bagnet we krwi. Przywieźli go do szpitala, który był na plebanii i zabrali do Mińska do więzienia. Wtedy na tym rynku tej Surowskiej nerwy puściły, dostała szału i biła. Długo biła. Ona była z porządnej dobrej rodziny i to był jej jedyny wyskok. Ona miała za co ich pobić.
  źródło: Gazeta Wyborcza

 213. Teodor,

  Panie Szanowny nigdzie i nigdy na blogu Pana Passenta nie pisałem ojakichs ,, nieruchomościach które do mnie należą ,, a które były by zagarniete , przywlaszczone , zasiedlone , ,, zasiedziane ,,, w wyniku wejścia na miejsce spalonych przez Niemców Żydów. To co mam kupiłem za pieniądze, uprzedzam pańskie robaczywe , ,, podchwytliwe ,,, pytanie , za pieniądze ZAROBIONE.

 214. Lider4
  25 marca o godz. 9:43
  W uzupełnieniu przeczytaj Miasta Śmierci.
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/270443/miasta-smierci-sasiedzkie-pogromy-zydow
  Ja to pamiętam, aczkolwiek w Krakowie takich drastycznych wydarzeń nie było. Była natomiast całkowita obojętność. Historię Krakowskich Żydów w czasie okupacji Niemyckiej opisała ostatnio w dużym dziele pani Katarzyna Zimmerer. Podaje tam na przykład fakt, że młodym Żydom chcących walczyć o ocalenie jedyna pomoc świadczyła PPR i Gwardia Ludowa. Było jej bardzo mało, a oni nie umieli strzelać.

 215. maciek.g
  24 marca o godz. 21:14
  „Przecież ta histeria z Rosją śmierdzi na odległość polityka. Pytam się tylko po co Unia popiera May …”

  A czas sobie płynie.

  Nie wiem, czy zachodzi korelacja pomiędzy wyznawaną religią Pana Blaira (popierającego Busha, że Hussain w Iraku miał broń atomową) i religią Pani May, że to Rosjanie dokonali ataku chemicznego na Wielką Brytanię.

  Według mediów, oboje są katolikami w protestanckiej (w większości) Wielkiej Brytanii.

  To może być czysty przypadek, ale łatwość ulegania sugestiom jest zastanawiająca.

  To wszystko jest polityka i słowa, ale potem giną ludzie.

  I to wszystko w ramach niesienia demokracji.

  A czas sobie płynie i nawet internetowy szum informacyjny nie jest w stanie zasłonić faktów.

  Macondo!

 216. teodor
  25 marca o godz. 1:26
  Dobrze, że ujawniłeś wyczyny tego szmatławego kłamcy i intryganta. Otwock był miastem jednym z wielu, gdzie wzbogaciły się szumowiny.

 217. Mój ulubiony Panie Dziennikarzu!
  Na swój sposób podzielam Pański optymizm. Mój PESEL startuje od 46 i nie wątpię, iż w Polsce TA rewolucja (za kasę UE) musi się udać, gdyż grunt pod nią z największą starannością i troską walcował od lat polski Kościół Katolicki ręka w rękę z UD,PC, PO, PiS, SLD, PSL + reszta „przekąsek” (których z powodu luk w pamięci zapewne byłem nie wymieniłem).
  A rewolucja się zaczęła: zamach na prawo, stosunki własności (beneficjentem Kościół i grupa trzymająca z władzą: politykami, klerem, administracją i zakolegowani ) ofiarą państwo, ogół obywateli, obywatele indywidualni i ich truchła, samorządy, spółdzielcy itd. Budowa NOWEGO, ŚWIADOMEGO OBYWATELA dalece zaawansowana poprzez skazywanie mądrych na społeczny niebyt (w kolejnych etapach: eliminowanie przez przymusowe odosobnianie do eksterminacji włącznie).
  Jest i praca u podstaw, organiczna – patrz dziełko dla przedszkolaków pani Katarzyny Rerych „Wilczek”.
  JUŻ ZAWSZE BĘDZIE SŁOŃCE, JUŻ ZAWSZE BĘDZIE RADOŚĆ!

 218. @Lider4…

  napaskudzil o godz 9:43, zamieszczajac rewelacje o zlych Zydach, zaczerpniete z GW:

  http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35241,17781754,Polacy_zabili__ale_niech_Zydzi_tez_uderza_sie_w_piersi.html

  Wzmiankowane rewelacje to opowiesc niejakiej Aliny Gawel, lat 90 o tym, co rzekomo mialo sie dziac w roku 1941.

  W siedemdziesiat piec lat po „wydarzeniach” (a tak naprawde – po ordazajacym, krwawym pogromie) w Rajgrodzie mozna oczywiscie napisac i powiedziec wszystko. Wszystkie zreszta „rewelacje” tego rodzaju sa ludzaco podobne do siebie. Wszystkie opieraja sie na bredniach o rzekomej odpowiedzialnosci Zydow za sowieckie wysozki i ssylki, wszystkie opieraja sie na w/w bredniach i na przekonaniu, ze „Zydzi” (wszyscy) ponosza zbiorowa dopowiedzialnosc za _rzekome_ czyny jednostek i ze okrutne mordowanie Zydow w pogromach to zasluzona kara, na podstawie odpowiedzialnosci zbiorowej opartej na rasowych kryteriach.

  Odpowiedzialnosc zbiorowa oparta na rasowych kryteriach stanowila w swoim czasie prosta droge nie tylko do progomow – ale i do Treblinki, Sobiboru i Oswiecimia. Odpowiedzialnosc zbiorowa oparta na rasowych kryteriach stanowila w swoim czasie istote i podstawe „ostatecznego rozwiazania” i polityki III-ciej Rzeszy. Co ciekawe – rajschdojcze, odkad im sie Drezno tak morowo fajczylo, odkad ich dziewczeta zapoznawaly sie blizej i nie calkiem dobrowolnie z Kalmukami na wschodzie i Murzynami na zachodzie – juz sobie odpuscily.

  Co innego polscy spece od zagadnien narodowo-rasowych. Dla nich czas stanal w miejscu i marza o powtorce z rozrywki.

 219. Żydzi okazali się najbardziej nieudolną nacją podczas II wojny światowej.
  1. Polacy stworzyli rząd na uchodźstwie. Żydzi nie stworzyli.
  2. Polacy stworzyli całe Państwo Podziemne z wojskiem, sądownictwem, oświatą itd. Żydzi nie stworzyli.
  3. Polski wywiad stanowił około 50% całego wywiadu alianckiego podczas wojny. Żydowski wywiad nie istniał.
  4. Polacy przez całą okupację strzelali do Niemców. Żydzi potulnie szli na rzeź.
  5. Polacy złamali kod Enigmy przyspieszając koniec wojny co najmniej o 2 lata. Żydzi nie złamali.
  6. Polska ludność masowo nie kolaborowała z hitlerowcami i stalinistami. Żydzi są oskarżani o współpracę z komunistami.

 220. @blackley

  … najpierw posluguje sie cuchnaca, parszywa insynuacja, przypisuje nieznanemu kompletnie rozmowcy wszelkie mozliwe zbrodnie i podlosci:

  „„anie poruczniku … Rozumiem, że tęskni Pan za czasami gdy takich jak ja mógł Pan spalowac, zamknąć na 48, pozbawić pracy, wyrzucić ze szkoły, zaszczuc ogólnie rzecz biorąc . Dzisiaj może Pan jedynie ublizac żyjąc z obcietej emerytury funkcjonariusza resortu …”

  .. a potem – klei glupa.

  @Blackley najpierw klamie, lze i usiluje wpakowac w usta rozmowcy niewypowiedziane tresci:

  „zapaskudzil bloga kolejnym, smierdzacym donosem:

  ” Teodor popełnia grzech ANTYPOLONIZMU bo twierdzi że wszyscy czy tez większość Polaków paliła Żydów w stodole w Jedwabnem”

  .. a ptem klei glupa („Panie szanowsny”).

  @Blaskley sie madrzy („kupilem za pieniadze”)

  a jak nieruchomosci w Otwocku zmienialy wlasciciela – o tym akurat Biuletyn Informacyjny AK informowal.

  AK-owski „Biuletyn Informacyjny” opisywał sytuację w Otwocku, Rembertowie i Miedzeszynie w lecie 1942 roku:

  „W pamiętnym dniu likwidacji getta w Otwocku w parę godzin po tym barbarzyńskim fakcie, [ludność] w nocy zaraz zjechała furmankami i rozpoczęła grabież pozostałego mienia żydowskiego. Wywożono wszystko, co pod rękę popadło, wyłamywano drzwi i okna, półki, deski z podłóg, nie mówiąc o meblach, ubraniach i bieliźnie, które pierwsze padły ofiarą rabunku.”

  Tyle wasza „Interia” Mozna jeszcze zacytowc GW:

  „Przed wojną Żydzi stanowili 60-70 proc. ludności Otwocka, który w 1939 r. zamieszkiwało 19 tys. osób. Żydowski Otwock dzielił się na dwie odrębne części. Na wschód od linii kolejowej znajdowała się dzielnica willowo-uzdrowiskowa, gdzie zamożni zasymilowani Żydzi prowadzili sanatoria i pensjonaty. ”

  Co sie stalo z sanatoriami, pensjonatami, willami, nieruchomosciami jakiegokolwiek typu_ No jak to co> Niemcy zrabowali. Jak niezwyciezona Armia Krajowa oraz Narodowe Sily Zbrojne zwyciezyly Niemcow, zmusily ich do ucieczki i wygraly II-ga Wojne Swiatowa .- to Niemcy zaladowali wille i pensjonaty na furmanki. I wywiezli do rajchu. I dlatego zadnym „zydom” (zawsze z malej litery) nic sie nie nalezy, to oczywista oczywistosc.

  No i jest zupelnie oczywiste, ze za _dzisiejsza_ kondycje waszego pieknego kraju odpowiada personalnie Minc (wykopany ze wszystkich stanowisk ponad szescdziesiat lat temu, zmarl 44 lata temu). Personalnie Minc – a ogolnie to ja i moi „bracia w wierze”.

 221. @Lider4, @Blackley

  „Żydzi okazali się najbardziej nieudolną nacją podczas II wojny światowej.
  1. Polacy stworzyli rząd na uchodźstwie. Żydzi nie stworzyli.”

  Zgadza sie. Dlatego ten „Rzad na uchodzctwie” cieszyl sie taki mirem, poparciem i szacunkiem w swiecie. Jak wiadomo, nikt nikgdy nie uznal zlych i niedobrych komunistycznych wladz w Warszawie. Caly swiat uznawal wylacznie rzad londynski.

  „2. Polacy stworzyli całe Państwo Podziemne z wojskiem, sądownictwem, oświatą itd. Żydzi nie stworzyli.
  3. Polski wywiad stanowił około 50% całego wywiadu alianckiego podczas wojny. Żydowski wywiad nie istniał.”

  Zgadza sie. W uznaniu w/w ogromnych i donioslych zaslug Polacy belyli fetowani w Paradzie Zwyciestwa:

  „Potem przemaszerowały reprezentacje 30 narodów sojuszniczych, m.in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Czesi, Norwegowie, Francuzi, Irańczycy, Meksykanie. Byli Hindusi w turbanach, Grecy w białych spódniczkach, Szkoci w kiltach, a nawet oddziały z Etiopii, Seszeli i Fidżi. Nie było jednak Polaków

  Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/historia-na-fotografii/zwycieska-parada-bez-polakow-zdjecie,iId,1504141,iAId,119897#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  „4. Polacy przez całą okupację strzelali do Niemców. ”

  Zgadza sie, zwlaszcza uczestnicy slynnej operacji pod Zaleszczykami. A gieroje z Brygady Swietokrzyskiej NSZ to dopiero strzelali do.. no wlasnie, do kogo?

  „Żydzi potulnie szli na rzeź.”

  Zgadza sie, zwlaszcza w Warszawie w 43-cim. No i przypomnijmy, ze tchorzliwe, bojazliwe „zydki” z samego strachu popsuly Sobibir i Treblinke, bo sie baly gazu.

  „5. Polacy złamali kod Enigmy przyspieszając koniec wojny co najmniej o 2 lata. Żydzi nie złamali.”

  Zgadza sie. Po co Anglicy stworzyli ogrony osrodek kryptograficzny w Bletchey Park, po co tam zatrudnili tysiace matematykow i kryptoanalitykow? Po co Turing i Colossus”? No jak to po co: Zeby zagarnac i przywlaszczyc sobie sukces Polakow.

  „6. Polska ludność masowo nie kolaborowała z hitlerowcami i stalinistami. Żydzi są oskarżani o współpracę z komunistami.”

  Zgadza sie. Problem w tym, ze jak sie wszystkich i kazego wypedzi, wyczysci etnicznie („Zydzi wynocha”, „Polska dla Polakow”) – to na miejscu nie ma komu dokopac. A w innych krajach jakos nie rozumieja, ze wszystkiemu winni Zydowscy Zbrodniarze, ostatnio nawet taki spec od zagadnien rasowych jak red Ziemkiewicz natrafil na trudnosci w UK. Wczesniej Miedlar.

 222. Turing bez Polaków był bezradny.

  Alan Turing nie złamałby maszyny szyfrującej Enigma, gdyby nie polscy matematycy – zauważają we wtorek brytyjskie media. Piszą, że polski rząd rozpoczął kampanię mającą przywrócić Polakom zasłużone miejsce w historii. Złamanie kodu Enigmy uważane jest za znaczący wkład w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Według historyków, mogło ono skrócić wojnę o 2-3 lata i w konsekwencji uratowało życie 20-30 milionom ludzi w Europie i na świecie. Jednak – jak zauważają brytyjskie media – „mało kto wie, że kod wczesnej Enigmy złamali Polacy”, którzy przekazali tę umiejętność Brytyjczykom na krótko przed wybuchem wojny. „Polacy złamali kod Enigmy dekadę przed Turingiem” – pisze z kolei „Daily Mirror” Muzeum Enigmy w dawnej siedzibie KW PZPR. „Upamiętnimy wybitnych polskich kryptologów” W Poznaniu… czytaj dalej » O polskich zasługach piszą we wtorek „Time”, „Telegraph” oraz „Daily Mail” i „Daily Mirror”. Informują, że Polska rozpoczyna wielką kampanię informacyjną, która ma promować „prawdziwą historię” złamania kodu Enigmy. O zasługach polskich matematyków Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego będzie mowa na startującej we wtorek największej na świecie dorocznej konferencji naukowej w Waszyngtonie American Association for the Advancement of Science. Odszyfrować zwycięstwo „Telegraph” pisze, że Polacy nie tylko złamali kod Enigmy, ale także potem poinstruowali Alana Turinga, jak zbudować urządzenie elektromechaniczne, które naśladowało działanie Enigmy i pozwalało operatorowi rozszyfrowywać komunikaty. Potem jednak wybuchła wojna, a Niemcy zaczęli posługiwać się bardziej skomplikowaną metodą szyfrowania, którą nadal próbowali rozszyfrować polscy matematycy. Opierając się na wiedzy uzyskanej od strony polskiej, Turingowi udało się zbudować duży komputer, który ostatecznie złamał szyfr.

 223. @Symetryczny

  „Podaje tam na przykład fakt, że młodym Żydom chcących walczyć o ocalenie jedyna pomoc świadczyła PPR i Gwardia Ludowa. Było jej bardzo mało, a oni nie umieli strzelać.”

  Zgadza sie, przeciez tam u was „wszyscy wiedza”, ze „zydki” tchorzliwe i bojazliwe, potrafia tylko kiwac sie ze strachu i jeczec: „Aj-waj ja sie boje”.

  Dziwnym trafem – Szkopy to nieco inaczej zapamietaly:

  „Żydzi postrzelili nocą trzech ludzi i dwóch SS-mannów zabili. Strzelanina wybuchała kilkanaście razy. Adiutant musiał mnie budzić w nocy. Byłem wściekły, bo to nowe komplikacje. Pierwszego maja przeprowadziłem konsultacje na ten temat z ekspertami. Rozeszły się plotki w intryganckim światku moich rodaków w Warszawie, że w dzień to zdobywam jeńców, rozwalam Żydów, ale nocą pozwalam na gubiene naszych ludzi.”

  „Następne dni likwidacji getta warszawskiego dawały się również we znaki ludziom Jurgena (Józefa) Stroopa.
  – To już nie bezwolne masy – opowiadał – ale elita syjonistyczna. Ci ludzie wiedzieli, po co się biją i za co się biją. Byli twardzi. Mieli charakter.
  Wyszkoleni. Zaopatrzeni. Wytrwali i sprytni. Oraz zdecydowani na śmierć”

  Ciezko wam bedzie odfajkowac powyzsze jako „zydowskie klamstwa” albo cotam, bo to sie wypowiada Stroop na lamach ksiazki „Rozmowy z katem”. Chyba bedziecie musieli Moczarskiego, podobnie jak nalkowska, wciagnac na Indeks Ksiag Zakazanych.

  A tak poza tym: W wojsku, facet, to ty chyba nigdy nie byles, Pewnie se zalatwiles „kategorie D”. „D” jak.. no wlasnie. Bo jakbys kiedykolwiek w reku mial bron, to bys, ekspercie, wiedzial ze strzelac to akurat najlatwiejsza i najprostsza rzecz na swiecie.

 224. @Lider4

  ” Opierając się na wiedzy uzyskanej od strony polskiej, Turingowi udało się zbudować duży komputer”

  Zgadza sie. Turingowi tylko dlatego udalo sie zbudowac duzy komputer, ze opieral sie na wiedzy uzyskanej od strony polskiej. Jak wiadomo, z przedwojennej Polsce, w epoce brzesko.kartuskiej, sztuka budowania komputerow byla doskonale opanowana. Zbudowano siedem Duzych Komputerow. I jeszcze jeden, malutki.

 225. @Lider4

  „”Złamali kod Enigmy dekadę przed Turingiem”. Brytyjczycy „odszyfrowują zwycięstwo” Polaków”

  To akurat nie „brytyjskie media” tylko TVN24, Polskie Radio i podobne witryny. Po co Anglicy stworzyli ogrony osrodek kryptograficzny w Bletchey Park, po co tam zatrudnili tysiace matematykow i kryptoanalitykow? Po co Turing i Colossus”? No jak to po co: Zeby zagarnac i przywlaszczyc sobie sukces Polakow. Przeciez „Enigma” juz byla rozpracowana przez Polakow. Dlatego ten caly brytyjski osrodek byl zupelnie niepotrzebny, taka lipa. Chodzilo tylko o to, zeby durne Angole mogly sobie przywlaszcyc sukces Polakow.

  „Polska rozpoczyna wielką kampanię informacyjną,”

  To akurat prawda. Zreszta nie jedna tylko Kampanie Informacyjna. W koncu rewelacje o „zydowskich sprawcach” zaglady, o tym, ze „zydzi” (zawsze z malej litery) „sami szli do gett”, ze to „parchy” – tez caly swiat obieggly. Tyle, ze wstretne Angole jakos nie chca pozwolic na Kampanie Informacyjna na ich terytorium, vide przypadki Miedlara i Ziemkiewicza.

 226. @Symetryczny

  Gostek, tu masz imienna liste bojazliwych i tchorzliwych „zydkow” co to „nie umieli strzelac”. Podobno lista pochodzi z pozycji „Kroczyński H., Kołobrzeska Księga Poległych w drugiej wojnie światowej, Kołobrzeg 2005”. W takim razie jeszcze jedna pozycja, ktora musi trafic na Indeks Ksiag Zakazanych.

  „Józef Akselrod, son of Natan,
  Aleksander Baruk,
  Jakub Bauman, son of Szymon,
  Adam Baurowicz, son of Grzegorz,
  Izrael Ber, son of Edmund,
  Borys Berek, son of Abraham,
  Kasbri Biederman, son of Ryszard,
  Józef Birbom, son of Ignacy,
  Michał Blubszejn, son of Hersz,
  Józef Borowski, son of Abraham,
  Szaul Borysztein, son of Abraham,
  Aleksander Broch, son of Stanisław,
  Adam Brones, son of Wolf,
  Borys Burak, son of Abraham,
  Ignacy Cymerman, son of Mendel,
  Motyl Cypuk, son of Rubin,
  Piotr Daniłowicz, son of Samuel,
  Marian Dziewczopolski (Dziewczepolski), son of Feliks,
  Mojżesz Fleiszer, son of Józef,
  Szymon Frajberg, son of Aron,
  Zygmunt Gerber, son of Oskar,
  Emil Gielbrand, son of Chaskiel,
  Adam Goldwiej,
  Abram Grafstein, son of Dawid,
  Juda Jakober, son of Dawid,
  Marek Kahane, son of Chaim,
  Eliasz Kotowski, son of Jankiel,
  Moszko Klugman, son of Rafał,
  Wiktor Knoper, son of Józef,
  Aron Lewkowicz, son of Jasim,
  Hersz Moncarz, son of Baruch,
  Ruwen Moszkowicz, son of Abram,
  Igor Priwes, son of Szyja,
  Eliasz Proskowski,
  Zenon Reis, son of Adolf,
  Józef Reiter, son of Michał,
  Andrzej Rupental,
  Józef Suchopar, son of Szymon,
  Józef Szajnung, son of Stanisław,
  Rywik Szames, son of Wolf,
  Izrael Szkło, son of Rafał,
  Matys Szrajber, son of Aron,
  Szyja Szulewicz, son of Izrael,
  Zdzisław Szyndler, son of Klemens,
  Leib Weinberg,
  Icek Węgliński, son of Majer,
  Izrael Zilberman, son of Aron,
  Michał Zilberszer, son of Józef”

 227. \teodor

  ”Teodor popelnia grzech” smiertelny, ciezki, superciezki czy jeszcze jaki – ale taki skunks jakos nie bardzo jest w stanie do czegokolwiek konkretnego sie przyczepic”

  Każdy kto przeczyta panskie wpisy przeczyta jak obrzuca pan stekiem wyzwisk i pomówień WSZYSTKICH Polaków za to że jakaś grupa obywateli Polski , kilkadziesiąt lat temu zabiła lub wydała Niemcom nieznaną ilość swoich współobywateli, ktorych winą było zydowskie pochodzenie . Czyli generalizuje pan . Ulega stereotypom . Jest to ANTYPOLONIZM. Nie jest tak że wymyśliłem rzecz sam , o nie !! Niejaki Saldo mortale jakiś czas temu , że ” przypisywanie cech lub zachowań niektórych Zydów całej nacji jest antysemityzmem ”’ Poswi ecił na ow wyklad chyba z tydzień i z 25 wpisów na blogu Pana Redaktora Passenta.Więc , panie teodorze , ma pan nieprzyzwoitość popełniać grzech ANTYPOLONIZMU . Nazywanie mnie skunksem nic nie da 😉 mnie śmieszy panska nieporadność a obrzucając ludzi obegami wystawia pan jak najgorsze swiadectwo SOBIE .

  Panie , pracuję bo ma siłę i mi się chce. Może i mógłbym nie pracować ale chyba umarłbym z nudów. Oczywiście nie mam już sił pracować fizycznie wynosić gruzu do zsypu czy kuć scian , od tego mam dość niezle opłacanych pracowników . Lubię zarabiać forsę , nic tak nie cieszy jak pełna kieszeń 😉 no i zostawiam większy spadek dzieciom , niech mają lżej .Pan też tak robi ? czy siedzi swoim potomkom na głowie i zatruwa życie wszystkim wkoło ?

  Teraz panie szanowny jeszcze o pamiętnikach gen Składkowskiego . kupil pan już ? Nie ? SZKODA…… otóż te 600 tysięcy , SZEŚCSET TYSIĘCY paszportów Zydom wydano OSIEM LAT PO 1 WOJNIE . w 1926 roku . Otóż ruscy ”zorganizowali ” taką akcję , że wypędzali Zydów pod polsko-sowiecką granicę i pod karabinami maszynowymi zmuszali do marszu na zachód. OSIEM LAT po wojnie . Akcję tę znał Zyd Emil Reiter – redaktor Skamadra i adwokat , oraz poseł na sejm zydowskiego pochodzenia nazwiskiem Rozmaryn . łatwo pan ustali szczegóły , bez problemu da się dotrzeć do wspomnień pana Reitera – postać znana , Rozmaryn to raczej nie było nazwisko prawdziwe ale pozniej objawił się w Tel Avivie inny Zyd pamiętający tamte wydarzenia , który na 7 lat – 1940-47 przygarnął Składkowskiego na wygnaniu. Sprawę paszportów opisywał zydowski , konserwatywny dziennik w Tel Avivie . Łatwo pan znajdzie jeżeli pan tylko zechce. Do roboty !!!!!

  Rzecz ciekawa że na swego ” współbrata w cierpieniu na okolicznośc że niejaki blackley atakuje ” wybrał pan sobie pana porucznika Symetrycznego , znanego dostawcę na blog Polityki linków z sowieckiej propagandy . Gratuluję kolegi !!!!

  Proszę pana, na okoliczność panskiego bełkotu o rzekomo przezemnie zagarniętych Zydom nieruchomości w Otwocku zobowiązuje się zapłacić panu 10 tys zł za udowodnienie jakieś zaboru przezemnie wykonanego . Więc 100 zł za każdy ” bluzg ” , 1000zł za zarejestrowanie w Polsce auta zabytkowego nie spełniającego warunków ustawy i teraz 10 tys . Ma szanse pan się wzbogacić !! Do dzieła !!!

  ps. a i jeszcze jedno – Składkowski dokłądnie opisuje jak kibuce w Palestynie powstawały za forsę Zydów z USA . Miłej lektury!!

 228. 1939, lipiec – druga trójstronna konferencja w Warszawie; Polacy ujawniają wobec przeszłych aliantów swoje sukcesy w ataku na szyfry Enigmy i przekazują kompletną wiedzę na temat stosowanych metod.
  1939, sierpień – pod wpływem wieści z Polski w Wielkiej Brytanii rusza rekrutacja matematyków i rozbudowa ośrodka kryptologicznego w Bletchley Park.
  1939, wrzesień – wybuch wojny, ewakuacja zespołu Biura Szyfrów przez Rumunię do Francji.
  1939, październik – zespół kryptologów w wyniku sporów politycznych w łonie emigracji nieprzyjęty do służby w Wojsku Polskim; kryptolodzy zostają podporządkowani Francuzom.
  1939, jesień – Brytyjczycy mają kłopoty z zastosowaniem przekazanej przez Polaków wiedzy, Francuzi odmawiają nawet czasowego oddelegowania któregokolwiek z Polaków do pomocy w przełamaniu impasu.
  1940, styczeń – Alan Turing przywozi do Francji płachty Zygalskiego, wykonane w Wielkiej Brytanii na podstawie polskich instrukcji. Wykorzystując je Polacy łamią 15 stycznia pierwszą depeszę Enigmy w czasie II wojny światowej.
  1940, kwiecień – polski i brytyjski zespół skutecznie łamią szyfry Enigmy w czasie kampanii skandynawskiej.
  1940, maj – Niemcy zmieniają sposób użycia Enigmy przed atakiem na Benelux i Francję – alianccy kryptolodzy chwilowo oślepieni.
  1940, czerwiec – ewakuacja polskiego zespołu na południe Francji i dalej do Afryki Północnej. W Wielkiej Brytanii John Herivel przełamuje kryzys dekryptażu.
  1940, sierpień – w przededniu powietrznej Bitwy o Anglię do Bletchley Park dociera pierwszy egzemplarz bomby Turinga, zaprojektowanej na bazie wcześniejszej bomby Rejewskiego, jednak wielokroć bardziej wydajnej.
  1940, wrzesień – dekryptaże depesz sieci łączności Luftwaffe wspierają Brytyjczyków w kluczowej fazie Bitwy o Anglię.
  1940, październik – Francuzi podejmują decyzję o przeniesieniu polskich kryptologów do nieokupowanej części Francji i organizacji w pobliżu miasteczka Uzes półkonspiracyjnego ośrodka kryptologicznego.

 229. teodor
  25 marca o godz. 10:45

  @Lider4, @Blackley

  „Żydzi okazali się najbardziej nieudolną nacją podczas II wojny światowej.
  1. Polacy stworzyli rząd na uchodźstwie. Żydzi nie stworzyli.”

  Proszę pana , nigdzie nie napisałem że ” Zydzi to nieudolna nacja ” . Wręcz przeciwnie . Kłamie pan , a ja oferuję 1 tys zł za przytoczenie mojego wpisu w którym piszę że ”Zydzi to nieudolna nacja ” – obojętnie czy w czasie 2 wojny czy wogóle .

  Jak by kupił i przeczytał pan pamiętniki gen Składkowskiego , wojskowego w koncu , lekarza ale zawsze w mundurze, wiedziałby pan że bardzo chwalił Zydów za odwagę , szybkie awanse itd itp .
  Zachęcam do lektury.

 230. @blackley

  „Każdy kto przeczyta panskie wpisy przeczyta jak obrzuca pan stekiem wyzwisk i pomówień WSZYSTKICH Polaków ”

  /belkot ciach/

  Kazdy, kto przeczyta pierwsze zdanie cuchnacego donosu nabazgranego przez @blackley’a zauwazy od razu, ze @blackley posluguje sie oszczerstwe, pomowieniem i klamstwem jako metoda.

  Zeby nie byc goloslownym – zacytuje @blackley’a, ktory cuchnacym oszczerstwem posluguje sie nie wobec mnie, tylko wobec kogos zupelnie innego:

  „„„anie poruczniku … Rozumiem, że tęskni Pan za czasami gdy takich jak ja mógł Pan spalowac, zamknąć na 48, pozbawić pracy, wyrzucić ze szkoły, zaszczuc ogólnie rzecz biorąc . Dzisiaj może Pan jedynie ublizac żyjąc z obcietej emerytury funkcjonariusza resortu …””

  Czlowiekowi zupelnie nieznanemu zarzuca @blackley wszelkie mozliwe zbrodnie i podlosci. Nic @blackley o tym czlowieku nie wie – ale pomawia go o wszystkie wyzej opisane czynnosci.

  „Funkcjonariuszem resortu” to chyba byl wlasnie @blackley, bo oszczerstwem i pomowieniem posluguje sie az nadto sprawnie.

 231. @blackley

  „Proszę pana , nigdzie nie napisałem że ” Zydzi to nieudolna nacja ” .”

  Zgadza sie, chyba kazdy, kto ma patrzalki, widzi, ze to napisal twoj ziomal Lider4. A ze ty tez lubisz sobie sadzic cuchnace klocki na temat wiadomy – to moja odpowiedz kieruje takze do cibie, specu od pomowien.

  „a ja oferuję 1 tys zł”

  A ja @blackleyowi oferuje Niderlandy.

 232. @blackley

  „otóż te 600 tysięcy , SZEŚCSET TYSIĘCY paszportów Zydom wydano OSIEM LAT PO 1 WOJNIE . w 1926 roku”

  Glupie i cuchnace klamstwo. W jaki sposob Polske _zmuszono_ do tego, zeby takze znienawidzonym i pogardzanym „parchom” nadac polskie obywatelstwo – o tym otwarcie, z wielkim zreszta oburzeniem, pisza polskie zrodal.

  „Kwestie dotyczące ochrony mniejszości narodowych zostały zapisane w dodatkowym tzw. małym traktacie wersalskim, który został narzucony m.in. również Polsce. Nie miał on charakteru powszechnego, nie musiały go bowiem przyjmować wielkie mocarstwa, a nawet pokonane Niemcy, czy też państwa bałtyckie. Na jego mocy polski rząd został zobowiązany do zapewnienia, pod kontrolą międzynarodową, pełnego równouprawnienia obywateli wszystkich narodowości oraz różnych wyznań, ”

  Zeby sobie anonimowy „autorytet” @blackley powtarzal klamstwo i tysiac razy – to jeszcze ani anonimowy gostek ani jego guru Slawoj-Skladkowski sami w sobie nie stanowia wielkiego autorytetu, chocby sie taki gostek nie wiem jak wydzieral. Jak bylo naprawde i jak sie katoendecja oburzala na tzw „traktat mniejszosciowy” – to akuratlatwo sprawdzalne fakty, dostepne w kazdym podreczniku historii najnowszej, Cytat powyzej stad:

  http://dzieje.pl/aktualnosci/traktat-wersalsk

  W dzisiejszej Polsce „zydzi” (zawsze pisani z malej litery) to nadal „parchy”. W/w okreslenie dopiero co swiat obieglo. Dziwnym trafem autora w/w okreslen jakos niechetnie potraktowano w UK. A wczesneij Miedlara.

  „a ja oferuję 1 tys zł”

  A ja @blackleyowi oferuje Niderlandy.

 233. @Lider4

  .. wkleil cosik z superpatriotycznej witryny

  http://lamaczeszyfrow.pl/index.php?id=162

  na ktorej Prawdziwi Patrioci-Polacy opowiadaja o tym, jak to Prawdziwi Patrioci-Polacy lamali szyfry.

 234. @blackley

  ” Otóż ruscy ”zorganizowali ” taką akcję , że wypędzali Zydów pod polsko-sowiecką granicę i pod karabinami maszynowymi zmuszali do marszu na zachód.”

  Jasne, gostek. Sam przy tym byles i widziales. W koncu jestes autorytetem w kazdej dziedzinie, specu od zarozumialego, nadetego samochwalstwa.

 235. Lider4
  25 marca o godz. 11:16

  Ostatnia , najwydajniejsza wersja Enigmy nie miała wiele wspólnego z pracami Polaków. Pierwsze wersje ” bomb” to były mechaniczne maszyny matematyczne , gigantyczne arytmometry.
  To co zbudował Turing to był najprawdziwszy w swiecie KOMPUTER. Maszyna elektroniczna . Z pewnością bardzo dużo Turing skorzystal z prac Polaków ale ostatnia , najmocniejsza ”Bomba” to był zupełnie konstrukt.
  Oglądałem film o Enigmie , ciekawy wątek to są losy Turinga . Jak władze UK zaszczuły genialnego naukowca z powodu homoseksualizmu . Poddawano go – UWAGA PANIE LAZAROWICZU – L E C Z E N I U .
  kto ciekawy niech obejrzy

 236. Większość obywateli w Polsce nie umie oceniać sondaży które wcale nie muszą być manipulowane.
  Trzeba zauważyć, że sondaże nie pokazujące liczby niezdecydowanych są całkiem bezużyteczne, bowiem są to ludzie deklarujące pójście na wybory , ale zrażeni do popieranej uprzednio partii (głównie PO). Jak któryś z blogowiczów zauważył jest praktycznie 100%, że nie zagłosują oni na PiS to ty co w tej chwili ta partia wyrabia. Na dokładkę życie pokazało ze PiS ma zdolność ruszenia tych co zwykle na wybory nie chodzą co pokazało się jasno w 2007r.(JK przejechała się na sondażach)
  Jeżeli działanie PiS zmobilizuje do pójścia na wybory nawet 15% więcej ludzi to zmienia to już zasadniczo proporcje poparcia.
  Biorac za podstawę taki sondaż Kantar Public 37 pis 24 Po 20 niezdecydowani wylizyłem prognozowane poparcie wyborcze na chwile obecną i wyszło mnie
  32,2 pis 42,6 po 5,2 Kukiz 5,6 sld, 6,5 nowoczesna 5,5 psl

 237. teodor
  25 marca o godz. 11:37

  Nie proszę pana , to nie kłamstwo . Rzecz dokładnie opisuje gen Składkowski , podaje nazwiska Zydów zaangazowanych w sprawę , ja nie mam powodu sprawdzać , jeżeli ma pan życzenie proszę poszukać zródeł.

  ” teodor
  25 marca o godz. 11:41

  @blackley

  ” Otóż ruscy ”zorganizowali ” taką akcję , że wypędzali Zydów pod polsko-sowiecką granicę i pod karabinami maszynowymi zmuszali do marszu na zachód.”

  Jasne, gostek. Sam przy tym byles i widziales. W koncu jestes autorytetem w kazdej dziedzinie, specu od zarozumialego, nadetego samochwalstwa.”

  Tak było , proszę pana. Tak raj sowiecki pozbywał się niechcianych Zydów . Podobny manewr wykonali Niemcy w kwietniu 1939 roku . Otóż w Zbąszyniu na polsko -niemieckim przejsciu spedzili 17 tysiecy Zydów i popędzili ich do Polski pod karabinami maszynowymi – wie pan , karabiny z tyłu i boków kolumny a Zydzi marsz na wschód. 17 TYSIĘCY LUDZI. Nie wiem czy dano im paszporty ale ich przygarnięto i nikt dopóki istniała władza panstwowa 2 rp ich hurtem nie mordował / palił itd .
  pozdrawiam i miłej lektury zyczę !

 238. @blackley

  „Oczywiście nie mam już sił pracować fizycznie wynosić gruzu do zsypu czy kuć scian , od tego mam dość niezle opłacanych pracowników . ”

  Jasne, chwalipieto. Masz „dość niezle opłacanych pracowników” i dziwnym trafem zapitalsz na obiekt nawet celem nadzorowania takich oto szalenie odpowiedzialnych czynnosci:

  „„Wczoraj opróznialismy mieszkanie z gratów do remontu .”

  No i jestes co najmniej dolarowym milionerem, posiadaczem osmiu samochodow, w tym Rollsow, Bentley’ow i Daimlerow – i nadal, dobrze po siedemdziesiatce uczestniczycsz w „opróznianiu mieszkania z gratów do remontu „. Z czystego zamilowania chyba, bo tej „forsy” przeciez masz do konca twojego zycia oraz dla dzieci i wnukow. No i uzywanego Mercedesa usilujesz kupic nie w rajchu . tylko prawa reka do lewego ucha „w Szewcji” – a w koncu w USA. Pewnie po to, zeby miec wiecej do roboty, od koloru swiatel az po pasy bezpieczenstwa, bo w USA sa inne normy a w UE inne.

  No dobra, zapitalaj drzec ryjo o Slawoju-Skladkowskim i i „ANTYPOLONIZMIE”. Nie macie tam na podoredziu wiekszyl liter?

 239. @blackley

  „Tak było , proszę pana”

  Znaczy jak na razie to ty, gostek, twierdzisz ze „tak bylo”. I ciagle nie bierzesz na glowe, ze sam w sobie to jeszcze tak wielkim autorytetem nie jestes.

  ” Otóż w Zbąszyniu na polsko -niemieckim przejsciu spedzili 17 tysiecy Zydów i popędzili ich do Polski pod karabinami maszynowymi”

  Polacy jednym pociagnieciem piora, jednym aktem bezprawia (specuystawa Drymmera) pozbawili polskiego obywatelstwa dziesiatki tysiecy Zydow, w charakterze zbiorowej kary za nadmierna dlugosc nosa. Trudno tobie i innym ten przerazajacy akt lajdackiego bezprawia zalgac i zaklamac, bo jego pomyslodawca, Tomir Drymmer z waszego pezdwojennego MSZ-tu przechwalal sie sam tym dranstwem na lamach waszej paryskiej „Kultury”, Niemcy wypedzili w/w Zydow pod karabinami, Polacy oczywiscie nie zamierzali ich wpuscic (bo to nagle juz nie byli polscy obywatele). Sprawa na tyle znana, ze zalgac i zaklamac ciezko.

 240. teodor
  25 marca o godz. 11:24

  Proszę pana , to są sprawy pomiędzy mna a porucznikiem Symetrycznym . Czemu się pan wtrąca w nieswoje sprawy ? Jak to mówią ” kibic z dala niech się nie wpie…., wtrąca znaczy się ”

  Sprawy między mną a panem są takie – 1oozł za każdy ” bluzg” , 1000zł za zarejesrtowanie w Polsce zuzytego , niespełniającego wymogów okreslonych w ustawie jako auto zabytkowe i teraz najnowsza szansa na pieniądze dla pana – 10 tys zł za wskazanie które to ‚ nieruchomosci zydowskie w Otwocku ” zagarnałem spalonym Zydom . A skoda to auto niemieckie.
  Do roboty , do roboty !!!!!!
  Skladkowski dał 600tys paszportów Zydom w 1926 roku a kibuce w Palestynie powstawały za forsę Zydów z USA rękami Zydów z Europy Wschodniej . Co gen Skladkowski dokladnie opisał .kłaniam sie !! 😉

 241. @Lider4, @bkackley

  „Z pewnością bardzo dużo Turing skorzystal z prac Polaków”

  ” Opierając się na wiedzy uzyskanej od strony polskiej, Turingowi udało się zbudować duży komputer”

  Zgadza sie. Turingowi tylko dlatego udalo sie zbudowac duzy komputer, ze opieral sie na wiedzy uzyskanej od strony polskiej. Oraz „bardzo dużo Turing skorzystal z prac Polaków”. Jak wiadomo, z przedwojennej Polsce, w epoce brzesko.kartuskiej, sztuka budowania komputerow byla doskonale opanowana. Zbudowano siedem Duzych Komputerow. I jeszcze jeden, malutki.

 242. @blackley

  „porucznikiem Symetrycznym”

  To, ze chlustasz cuchnacym, lajdackim pomowieniem („porucznikiem Symetrycznym”) swiadczy o tym, ze poslugujesz sie pomowieniem i oszczerstwem jako metoda.

  ” 1oozł za każdy ” bluzg” , 1000zł”

  Szczytem durnoty (albo chucpy) sa te „zaklady” ktore „dalej stoja”. Znaczy tak anonimowy hejter chce byc jednoczesnie strona w zakladzie – i rozstrzygajacym sedzia, ktory decyduje, ze on wygral. No i wiarygodnosc finansowa oraz zdolnosc honorowa anonima, co pluje zza ksywy – jest oczywiscie solidna jak zelazobeton.

  To juz nie kon – to poczworny zaprzeg by sie usmial.

 243. @blackley

  „Co gen Skladkowski dokladnie opisał”

  Walecznego generala od Berezy, Brzescia i slawojek nie chcialo dziwnym trafem polskie wojsko na Zachodzie. „Gen Skladkowski” swoj szlak wojenny zakonczyl podczas slynnej operacji pod Zaleszczykami.

 244. @blackley

  „skazanie które to ‚ nieruchomosci zydowskie w Otwocku ” zagarnałem spalonym Zydom ”

  ???

  Ze jak? Chyba za smarkaty byles, zeby cokolwiek „zagarniac”? To i owo mogles co najwyzej _odziedziczyc_. Prawo zasiedzenia i te rzeczy.

  W radzilowie, w Szczuczynie, w Wasoszu, w Goniadzu, w Szczebrzeszynie – od ciezkiego zarabania pozydowskich nieruchomosci trafilo w laps., sorry, do rak Prawdziwych Polakow „przez zasiedzenie”.

 245. Dziękuje Teodor, wreszcie ruska agentura na blogu zwiera szeregi.

 246. teodor

  ”. No i uzywanego Mercedesa usilujesz kupic nie w rajchu . tylko prawa reka do lewego ucha „w Szewcji” – a w koncu w USA. Pewnie po to, zeby miec wiecej do roboty, od koloru swiatel az po pasy bezpieczenstwa, bo w USA sa inne normy a w UE inne.”

  Proszę pana , po raz kolejny udowadnia pan swoją ignorancję . Nie chodzi o ” uzywanego Mercedesa ” . Uzywane Mercedesy nie sa w kręgu moich zainteresowań . Chodziło o ZABYTKOWEGO Mercedesa w108 lub w109 z lat 60 tych 20 wieku . Takich aut się nie kupuje tak poprostu w ” rajchu ”. Mercedes o jakiego chodziło występuje w zasadzie tylko w USA – silnik v8 , gaznikowy , 4,5 litra pojemności , skrzynia automatyczna , szyby elektryczne , klima , itd itp . Pojazdy – bazy do renowacji w odpowiednim stanie są tylko w USA a dokladnie w Kalifornii. Bez rdzy i czyste . Oczywiście istnieją pojazdy w stanie już po renowacji ale są wielokrotnie drozsze . A chodzi o to by taką renowację przeprowadzić i ZAROBIĆ 😉 .
  Proszę pana , homologacje , kierunkowskazy , zderzaki , swiatła i tp nie mają znaczenia . POJAZD ZABYTKOWY czyli spełniający wymagania ustawy ma miec takie swiatła , zderzaki , kierunkowskazy itd JAK MIAŁ W DNIU W KTÓRYM OPUSCIŁ FABRYKĘ. Jest pan ignorantem co mi zasadniczo nie przeszkadza , ale pan ma nieprzyzwoitość ze swoją ignorancją się publicznie obnosić .
  Klaniam sie

 247. teodor
  25 marca o godz. 12:05

  @blackley

  „porucznikiem Symetrycznym”

  To, ze chlustasz cuchnacym, lajdackim pomowieniem („porucznikiem Symetrycznym”) swiadczy o tym, ze poslugujesz sie pomowieniem i oszczerstwem jako metoda.

  ” 1oozł za każdy ” bluzg” , 1000zł”

  Szczytem durnoty (albo chucpy”

  Proszę pana , porucznik Symetryczny onegdaj stwierdził był że ma stopien porucznika lwp. Jest więc porucznikiem . Gdzie tu pomówienie ?

  PO za tym piszę się HUCPA A NIE CHUCPA.

  Zakłady aktualne.

 248. @blackley

  „est pan ignorantem ”

  Jestes palantem.

  „nieprzyzwoitość ze swoją ignorancją”

  Obnosisz sie publicznie ze swoim zwyczajem poslugiwania sie oszczerstwem, pomowieniem i klamstwem jako metoda.

  „A chodzi o to by taką renowację przeprowadzić i ZAROBIĆ”

  Jasne, mlionerze. Jeszcze po siedemdziesiatce musisz „zarobic”, bo te twoje miliony, dochdy z licznych posiadanych przez ciebie „mieszkan”, dochody z „firmy” ktora zatrudnia „pracownikow” – nie wystarczaja. No i oczywiscie jednoczesnie zmusisz apitalac nawet, jak mieszkanie „jest oprozniane z gratow” – i _jednoczesnie_ mozesz „firme” na dlugo zostawic, zeby szukac Merca w USA. A najpierw Merca szukales w Szwecji. Volva pewnie bys szukal w Portugalii.

  „porucznikiem Symetrycznym”

  To, ze chlustasz cuchnacym, lajdackim pomowieniem („porucznikiem Symetrycznym”) swiadczy o tym, ze poslugujesz sie pomowieniem i oszczerstwem jako metoda.

  ” 1oozł za każdy ” bluzg” , 1000zł”

  Szczytem durnoty (albo chucpy) sa te „zaklady” ktore „dalej stoja”. Znaczy tak anonimowy hejter chce byc jednoczesnie strona w zakladzie – i rozstrzygajacym sedzia, ktory decyduje, ze on wygral. No i wiarygodnosc finansowa oraz zdolnosc honorowa anonima, co pluje zza ksywy – jest oczywiscie solidna jak zelazobeton.

  To juz nie kon – to poczworny zaprzeg by sie usmial.

 249. teodor
  25 marca o godz. 12:12

  @blackley

  „skazanie które to ‚ nieruchomosci zydowskie w Otwocku ” zagarnałem spalonym Zydom ”

  ???

  Ze jak? Chyba za smarkaty byles, zeby cokolwiek „zagarniac”? To i owo mogles co najwyzej _odziedziczyc_. Prawo zasiedzenia i te rzeczy.”

  Niedokladnie pan czyta , ale to pewnie z nerwów ?
  Napisałem że 10 tys oferuję za wskazanie kazdej nieruchomości którą zagarnałem . ”Odziedziczenie ” po przodkach ktorzy zabrali Zydom to też zagarnięcie . Wszystko co mam kupiłem za pieniądze . Zarobione a nie wykopane – co też napisałem . Zaklad 10 tys wciąż aktualny . Kłaniam sie.

 250. porucznikiem Symetrycznym”

  To, ze chlustasz cuchnacym, lajdackim pomowieniem („porucznikiem Symetrycznym”) swiadczy o tym, ze poslugujesz sie pomowieniem i oszczerstwem jako metoda.”

  Pan porucznik SYMETRYCZNY jest porucznikiem . O jakim pomówieniu mowa ?

 251. @blackley

  „HUCPA A NIE CHUCPA.”

  Facet, bardzo mozliwe, ze pisze sie nawet pzez rz. Albo costam. Sprobuj zajarzyc, ze od konca lat szescdziesiatych takie kwestie to mi akurat.. smetnym kalafiorem.

  Jak mam wasze dziewczynie powiedziec, ze ma piekne oczy i gleboka .. osobowosc, powiedzmy – to jakos sie dogaduje.

  A jak bede chcial tobie powiedziec, gdzie dokladnie (i jak gleboko) mam te twoje rewelacje – to tez mnie zrozumiesz. Bez tlumacza.

 252. teodor
  25 marca o godz. 12:26

  @blackley

  „est pan ignorantem ”

  Jestes palantem.

  „nieprzyzwoitość ze swoją ignorancją”

  Obnosisz sie publicznie ze swoim zwyczajem poslugiwania sie oszczerstwem, pomowieniem i klamstwem jako metoda”

  panie szanowny , poproszę jeden przyklad ”oszczerstwa, pomówienia , kłamstwa ” z mojej strony a będzie pan bogatszy o 100 , 200 a może i 300zł .
  Nawet 10 krotne nazwanie mnie ” palantem ” nie zmieni faktu , ze jest pan ignorantem i ze swoją ignorancją publicznie sie obnosi .
  Stare , bedące dobrą bazą do renowacji mercedesy w108 i w 109 są tylko w Kalifornii ze względów ktore opisałem .
  Wiem ze przezywa pan dysonans poznawczy . Musi pan z tym zyc. 😉

 253. Najsłynniejszy kronikarz warszawskiego getta Emanuel Ringelblum tak pisał w „Kronice getta warszawskiego” o żydowskiej policji, która nawet jednym zdaniem nie została wspomniana w „naukowym dziele” Jana Tomasza Grossa:
  „Policja żydowska miała bardzo złą opinię jeszcze przed wysiedleniem. W przeciwieństwie do policji polskiej, która nie brała udziału w łapankach do obozu pracy, policja żydowska parała się tą ohydną robotą. Wyróżniała się również straszliwą korupcją i demoralizacją. Dno podłości osiągnęła ona jednak dopiero w czasie wysiedlenia. Nie padło ani jedno słowo protestu przeciwko odrażającej funkcji, polegającej na prowadzeniu swych braci na rzeź.

  Policja była duchowo przygotowana do tej brudnej roboty i dlatego gorliwie ją wykonała. Obecnie mózg sili się nad rozwiązaniem zagadki: jak to się stało, że Żydzi – przeważnie inteligenci, byli adwokaci (większość oficerów była przed wojną adwokatami) – sami przykładali rękę do zagłady swych braci. Jak doszło do tego, że Żydzi wlekli na wozach dzieci i kobiety, starców i chorych, wiedząc, że wszyscy idą na rzeź (…). Okrucieństwo policji żydowskiej było bardzo często większe niż Niemców, Ukraińców, Łotyszy . Niejedna kryjówka została „nakryta” przez policję żydowską, która zawsze chciała być plus „catholique que le pape”, by przypodobać się okupantowi. Ofiary, które znikły z oczu Niemca, wyłapywał policjant żydowski (…). Policja żydowska dała w ogóle dowody niezrozumiałej, dzikiej brutalności. Skąd taka wściekłość u naszych Żydów? Kiedy wyhodowaliśmy tyle setek zabójców, którzy na ulicach łapią dzieci, ciskają je na wozy i ciągną na Umschlag? Do powszechnych po prostu zjawisk należało, że ci zbójcy za ręce i nogi wrzucali kobiety na wozy (…). Każdy Żyd warszawski, każda kobieta i dziecko mogą przytoczyć tysiące faktów nieludzkiego okrucieństwa i wściekłości policji żydowskiej” (E. Ringelblum: „Kronika getta warszawskiego wrzesień 1939 – styczeń 1943”, Warszawa 1988, s. 426, 427, 428).

 254. teodor

  ”nie wystarczaja. No i oczywiscie jednoczesnie zmusisz apitalac nawet, jak mieszkanie „jest oprozniane z gratow” – i _jednoczesnie_ mozesz „firme” na dlugo zostawic, zeby szukac Merca w USA. A najpierw Merca szukales w Szwecji”

  Proszę pana , jest pan zabawny w swej ignorancji . Szuka się przez internet . Następnie wysyła sie inspekcję – są firmy w USA które się tym zajmują . Taki inspektor za ustaloną sumę robi szczegółowy raport i ze 300 zdjęć . Oceni lepiej niż by pan sam się wybral, słowo. Wystarczy mieć srodki na koncie 😉 zeby wszystko załatwić – inspekcję , transport do portu , ubezpieczenie , kontener w porcie , załadunek w USA oraz rozładunek w Bremenhaven , transport pod same drzwi domu /garazu . Zyje pan w epoce cyfrowej czy w roku 1970 tym ?
  Panska ignorancja mi zasadniczo nie przeszkadza o ile pozostaje w ukryciu . Pan zas ma nieprzyzwoitość się z nią obnosić .

 255. @blackley

  Dziwna sprawa, bo taki zabytek” na kolkach, z silnikiem V8 i cala reszta, to mozna w rajchu znalezc w ciagu paru minut. Jezdzacy z papierami – za cztery do pieciu tysiecy Euro. Jak ktos ma pojecie o blacharstwie i lakiernictwie, to moze z takiego Merca zrobic cacko.

  https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=255133418&ambitCountry=DE&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=17200&makeModelVariant1.modelId=143&pageNumber=1&scopeId=C&searchId=ef7b785b-ae94-9cf4-1f0c-94a6c4b2c52d

  Tyle, ze malo komu sie chce. Mo chyba ze jakis klamczuch hejter najpierw sie zagalopowal w swoicm samochwalstwie, ze co to nie on – a potem zostal przylapany na glupiutkim klamstwie, jak zaczal opowiadac o „gaznikach”. Przylapany a lgarstwie – nagle zmienil front i oznajmil ze teg jego auta to „zabytki”.

  Przypomina mi to znajomego (niestety takze marcowego emigranta, tyle ze tu sie nie ma czym chwalic), ktory sie spieszyl na spotkanie „z dziewczyna”. Dalo sie ustalic ze „dziewczyna” liczy sobie piecdziesiat piec wiosen.

  Tyle, ze w/w „dziewczyna” przynajmniej realnie istnieje, w odroznieniu od @blackley’owych „zabytkow” na czterech kolach.

 256. @blackley

  „Nawet 10 krotne nazwanie mnie ” palantem ” nie zmieni faktu”

  Nawet dwudziestokrotne nazywanie mnie „ignorantem” nie zmieni faktu ze jestes palantem.

 257. W wywiadzie z Michałem Komarem opowiada pan o tym, jak Żydówka mówiła do dziecka, żeby nie bawiło się z gojem, czyli z panem…

  Władysław Bartoszewski: Głupim gojem. Bo goj jest głupi.
  Czy po stronie żydowskiej był dostrzegany dystans czy niechęć wobec Polaków?

  Władysław Bartoszewski: Był. Niewątpliwie istniało poczucie obcości wzajemnej. Do siódmego roku życia mieszkałem w bezpośredniej bliskości Wielkiej Synagogi. Była najbliższą świątynią od mojego mieszkania, bliższą niż kościół katolicki. Do Nalewek miałem może 200 metrów. Tam mieściło się centrum żydowskiego życia. Moje Nalewki, moje Nalewki, to jest symbol, prawda? Ja te Nalewki widziałem jeszcze w 1933 r., jak miałem 11 lat. W tym wieku to już się widzi w zasadzie wszystko. Tam był osobny świat, ale izolacja raczej łagodna, nie taka nacechowana wrogością.

  Sprawa tkwi w mentalności. Szedłem z Józefem Kermiszem [dyrektorem archiwum Yad Vashem] po Mea Shearim, dzielnicy ultraortodoksów w Jerozolimie, nie miałem nakrycia głowy. I podeszła jakaś dziewczyna, zaczęła krzyczeć i wymachiwać pięściami, a potem plunęła mi pod nogi. Kermisz po hebrajsku coś jej tłumaczył. Potem mówi: „Prymitywna dziewczyna. Przecież ona nie wie, że pan jest gościem, nie jest Żydem, ale opowiada, że to jest prowokacja i pan popełnia ciężki grzech”.

  Pytam: co pan jej powiedział?

  „Czemu ty się przejmujesz tym głupim gojem?”. Przepraszam pana, ale inaczej by nie zrozumiała.

 258. teodor
  25 marca o godz. 12:29

  @blackley

  „HUCPA A NIE CHUCPA.”

  Facet, bardzo mozliwe, ze pisze sie nawet pzez rz. Albo costam. Sprobuj zajarzyc, ze od konca lat szescdziesiatych takie kwestie to mi akurat.. smetnym kalafiorem.”

  ok , może i ” albo costam ” tyle ze znów daje pan swiadectwo swojej głębokiej ignorancji .

  Jak mam wasze dziewczynie powiedziec, ze ma piekne oczy i gleboka .. osobowosc, powiedzmy – to jakos sie dogaduje.

  Z litości będę milczał . Prostactwo dorównuje ignorancji .

  A jak bede chcial tobie powiedziec, gdzie dokladnie (i jak gleboko) mam te twoje rewelacje – to tez mnie zrozumiesz. Bez tlumacza.

  Proszę pana , nawet jeśli uzyje pan 1oo obrazliwych słów nic nie zmieni. Wciąż b edzie mnie pan smieszył i wystawiał zle i coraz gorsze swiadectwo SOBIE. O ignorancji nie wspomnę .

  Kłaniam sie

 259. teodor
  25 marca o godz. 12:47

  @blackley

  „Nawet 10 krotne nazwanie mnie ” palantem ” nie zmieni faktu”

  Nawet dwudziestokrotne nazywanie mnie „ignorantem” nie zmieni faktu ze jestes palantem.”

  Nie jest pan ignorantem z tego powodu ze ja tak pana nazwałem . Jest pan nim bo tkwi w głebokiej niewiedzy . Marchewka nie przestanie być marchewką jeśli nazwiemy ją pietruszką . Jeśli zacznie pan się uczyć , poszerzać wiedzę i horyzonty byc może przestanie pan być ignorantem . Panska ignorancja to nie kwestia nazewnictwa tylko panskich braków intelektualnych . Kłaniam sie

 260. @żabka

  Przypominając Calderona przeczuwałem że sen idioty jest pra-mem osoby, przed pomnikiem której należy zdjąć kapelusz oraz pochylić glowę jako wyraz uznania ponad-przeciętności.

  Przywołam tu legendarny wątek (nieważne czy mocno obsadzony w wyrytych w kamieniu lub pamiętnikach) mówiący iż królowa wtapiała się w tłumek chcąc poznać co Szekspir sądzi o człowieku.

  Nie chcę nikogo zanudzać komputerologią, ale czuję się skłoniony do uwag z innej klasy abstrakcji (innej Warstwy ISO).

  Komputer jest narzędziem. Narzędziem obliczeń i narzędziem komunikacji, którą wysunęła się na czoło zastosowań tuż po pierwszym wysłanym Halo World! Dziś użycie określenia komputer sieciowy może wprowadzić w zakłopotanie laika. Gdy w sklepie kupujemy komputer osobisty, to żaden sprzedawca nie pyta, czy on ma być sieciowy. Sklepy nie sprzedają osobistych komputerów nie sieciowych.

  Dla kogoś trochę obeznanego z tymi technologiami przemysłowymi może to być zapowiedż rozmowy o serwerach lub o wyspecjalizowanych komputerach pośredniczących w wymianie korespondencji takich jak ruter wpuszczający mój komentarz w sieć z migającymi diodami ponad moim czołem.

  Idea computer for idiots pozwoliła firmie Microsoft być traktowaną na podobieństwo Watykanu a dla wysoko filozofujących stała się Watykanem komputerologii.

  I to było miejsce i czas z klasy rozstaje.

  @R.S. oraz @guzdra od tej chwili zaczęli pracować na urządzeniach dla maniaków. Ja pracowałem (byłem obsługiwany przez) na komputerze który (był z tej grupy i z tej generacji) służył do zarządzania wirówkami wzbogacającymi rudy uranu. Taka wówczas była sytuacja polityczno-gospodarcza, że Polak był dumny, że pracuje na maszynie kupionej ze złamanie embarga.

  Twój @żabko komputer osobisty i twoje umiejętności nie pozwalają ci na zaawansowane piractwo komputerowym o jakim @R.S. pisał wspominając o zapisach zregionalizowanych na płytach DVD.

  Rzecz jest w dbałości o słowo, która prawie zawsze wydłuża wypowiedź.
  @R.S. wypowiedział się za zwięzłością i umieścił na blogu krótkiego tasiemca. A ja wypowiem tu rzecz krótką (wyjątkowo taką co do brutalności, a nieco do obszerności):

  Nie kradnij!

  Zapewne używasz do tworzenia komentarzy blogowych komputera ze sklepu. To oznacza, że jeśli kupujesz we Francji, to komputer poprosi cię o podanie swego wyboru co do strefy czasowej i domyślnego języka po francusku.

  Komputery na jakich zawodowo pracował @R.S. kupuje się po zapytaniu i dogadaniu się slangiem komputerowym angielskim.

  Hebrajczycy oraz Persowie dostarczający takie urządzenia ofertę handlową formułują pisząc po angielski od lewej do prawej.

  Gdzie leży sedno: w zmianie

  W żaden sposób nie namawiałem kogokolwiek do złamania prawa handlowego i prawa autorskiego!

  Przestrzegałem przed zwięzłymi określeniami w rodzaju:
  Możesz pisać w dowolnym języku

  Proszę się nie bać! Rosjanie produkujący komputery oprogramowują niedostępne ci @żabko jądro systemu operacyjnego z użyciem slangu komputerowców bez użycia cyrlicy.

  Mój pecet ma trudno mi dostępną wersję systemu operacyjnego Windows 8 spolszczoną wprowadzeniem do obrotu w Polsce. Było by głupotą abym trikami próbował zatrzeć to że jestem warszawiakiem z czasem letnim oraz głową polską.

  Ja piszę dla odbiorców polskojęzycznych używających komputerów osobistych i używam do tego polskiej głowy.

  A komputerowe życie zawodowe spędziłem na opłacanym sprawdzaniu czy tacy jak @R.S. dostarczają działający produkt zgodnie z zamówieniem.

  Jakie to były zamówienia i jakie wirówki były w tle to przemilczmy.

 261. teodor
  25 marca o godz. 12:44

  @blackley

  Dziwna sprawa, bo taki zabytek” na kolkach, z silnikiem V8 i cala reszta, to mozna w rajchu znalezc w ciagu paru minut. Jezdzacy z papierami – za cztery do pieciu tysiecy Euro. Jak ktos ma pojecie o blacharstwie i lakiernictwie, to moze z takiego Merca zrobic cacko. ”

  Nie proszę pana. Taki samochód jak pan znalazł na popularnym portalu mobile trzyma się na lakierze . Dlatego jest wystawiony za 5000euro . Jest , z powodu klimatu , skorodowany w srodku profili nadwozia i na to NIE MA RADY .Był ten temat już poruszany , ktoś mądry zauważył ze metal po pewnym czasie utlenia się w sposób NIEODWRACALNY. i TE AUTA po 5000euro , które pan wynalazł na mobile już są w sposób NIEODWRACALNY skorodowane . To znaczy mozna go próbować spawać , szlifować , wycinać reperaturki itd itp etc ale to robota nie mozliwa do zrobienia. Ludzie chętnie wyłozą forsę na takiego mercedesa ale pod warunkiem że to ” California car” . mJak jest z Kalifornii to kazdy wie że NIE BYŁ zardzewiały , cięty , łatany itd . i że nie jest SKORODOWANY W SPOSÓB NIEODWRACALNY . Ale skąd pan o tym wiedzieć ? Przecież jest pan ignorantem , wklejającym linki z autami o istnieniu których 15 minut temu nie miał pan pojęcia z mobile de jako ” dowody ” ……

  Ignorancja mi zasadniczo nie przeszkadza ….kłaniam sie 😉

 262. @blackley

  „Nie jest pan ignorantem z tego powodu ze ja tak pana nazwałem . Jest pan nim bo tkwi w głebokiej niewiedzy .”

  Nie jestes palantem z tego powodu ze ja tak ciebie nazwalem. Prezentujesz sie jako totalny palant chocby w momencie, kiedy proponujesz „zklad”, podkreslasz, ze zaklady stoja” – i usilujesz _jesnoczesnie_ byc strona w sporze (w „zakladzie”) – i sedzia, ktory rozstrzyga, kto wygral a kto przeglal. Nawet fdybys nie byl anonimem – to sam pomysl, ze mozesz byc sedzia w wlasnej sprawie, „zakladac sie” i rozstrzygac zaklad – juz by ciebie kompromitowal jako totalnego palanta.

  Ty jests jesnak jeszcze bardziej — pelen dadetej chucpy – bo jako anonim bez nazwiska to mozesz sie zkladac i o milion, bez ryzyka – bo nikt nie jest w stanie niczego wyegzekwowac od anonima.

  „Taki samochód jak pan znalazł na popularnym portalu mobile trzyma się na lakierze”

  Az tak glupi nie mozesz byc, raczej kleisz glupa. Samochod, „ktory trzyma sie na lakierze” przechodzi w Niemczech okresowe badania techniczne? Jesli usilujesz tak kompetna bzdure wciskac serio – to chyba samochod posiadasz, ale taki nakrecany. A prawdziwy to moze ci bauer pozwolil umyc.

  „tęskni Pan za czasami gdy takich jak ja mógł Pan spalowac, zamknąć na 48, pozbawić pracy, wyrzucić ze szkoły, zaszczuc ogólnie rzecz biorąc . Dzisiaj może Pan jedynie ublizac żyjąc z obcietej emerytury funkcjonariusza resortu.”

  Niec nie wiesz o twoim rozmowcy – ale walisz z grubej rury: to „funkcjonaiusz resortu”, kotory w minionej epoce zajmowal sie takimi oto czynnosciami: „takich jak ja mógł Pan spalowac, zamknąć na 48, pozbawić pracy, wyrzucić ze szkoły, zaszczuc ogólnie rzecz biorąc”. Lajdacie oszczerstwo. cuchnace pomowienie i obrzydliwe klamstwo – to jedyne sposoby „dyskusji” jakie sa dostepne ludzikom na twoim poziomie.

 263. @blackley

  „eśli zacznie pan się uczyć , poszerzać wiedzę i horyzonty ”

  Jasne, ale gdziez mi tam do niebotycznych osiagniec niejakiego @blackley’a, ktory nawet – tadam – zawodowke ukonczyl! I u bauera w rajchu robil! I dorobil sie takiego dobrobytu, ze apitala na malych remontach budowlanych (oczywiscie tylko wnetrz) dobrze po siedemdziesiatce!

 264. @blackley

  „le skąd pan o tym wiedzieć ? Przecież jest pan ignorantem”

  Ty jestes ignorantem, chwalipieta, baronem Munchausenem – i przy tym specem od lajdackich pomowien i parszywych oszczerstw.

  „Taki samochód jak pan znalazł na popularnym portalu mobile trzyma się na lakierze”

  Az tak glupi nie mozesz byc, raczej kleisz glupa. Samochod, „ktory trzyma sie na lakierze” przechodzi w Niemczech okresowe badania techniczne? Jesli usilujesz tak kompetna bzdure wciskac serio – to chyba samochod posiadasz, ale taki nakrecany. A prawdziwy to moze ci bauer pozwolil umyc.

 265. Lider4
  25 marca o godz. 12:40. Prezydent powinien zalecic ,, Kronike getta warszawskiego” Ringelbluma jako druga po ,, Krzyzakach” lekture obowiazkowa dla szkol podstawowych.

 266. wracając do mego postu z
  25 marca o godz. 11:43
  Wynik podobny jak w 2007 tam PO 41,5 PiS 32,11 Zjednoczona Lewica 13,15 PSL 8.91
  To już wychodzi na chwile obecna , a przecież jeszcze dom wyborów sporo czasu

 267. @Lider4, @wyzysk & blackley:

  „Emanuel Ringelblum tak pisał ”
  „Prezydent powinien zalecic ,, Kronike getta warszawskiego” Ringelbluma jako druga po ,, Krzyzakach” lekture obowiazkowa dla szkol podstawowych.”

  Popieram. W calej rozciaglosci. Cytuje:

  „Emanuel Ringelblum nie miał takich obiekcji.
  Pluskwy się palą80
  – tak według niego niektórzy Polacy komentowali tragedię getta. I kontynuuje:
  W rozmowach między Polakami na temat wypadków w getcie panowała na ogół nuta antysemicka, zadowolenie, że Warszawa stała się nareszcie „Judenfrei”, że najśmielsze marzenia antysemitów polskich o Warszawie bez Żydów spełniły się. Jedni głośno, drudzy dyskretnie wyrażali swoje zadowolenie, że Niemcy wykonali brudną robotę wymordowania Żydów. Wyrażano współczucie w tym sensie, że „wprawdzie zamordowani są Żydami, ale przecież są ludźmi”. Żałowano więcej spalonych domów aniżeli żywych pochodni ludzkich. Radość z powodu „oczyszczenia” Warszawy od Żydów psuła tylko obawa jutra, obawa, że po likwidacji Żydów Niemcy wezmą się do Polaków. O wywieszeniu polskich sztandarów przez żydowskich bojowników antysemici mówili, jak następuje: „Chcą się przypodobać Polakom”8”

  „Istną zmorą getta byli urzędnicy skarbowi. Łupili oni bez miłosierdzia ludność żydowską, żądając podatków za zrabowane, spalone bądź zbombardowane przedsiębiorstwa handlowe czy przemysłowe. Domagali się opłat za ubiegłe lata, wiedząc, że większość tych pokwitowań zginęła w czasie bombardowania stolicy. O ile ktoś nie chciał, czy nie mógł uiścić podatków na miejscu, urzędnicy skarbowi zabierali rzeczy z mieszkania, przeprowadzając jednocześnie osobistą rewizję. Egzekucje skarbowe miały wszelkie cechy zwykłego rabunku. Rewizje przeprowadzali w następujący sposób. Zbierali wszystkich lokatorów danego mieszkania w jednym pokoju i na własną rękę – pod nieobecność gospodarza czy innych świadków – zabierali, co im się żywnie podobało. Zjawiali się na podwórzach domów żydowskich uzbrojeni w broń palną w obawie przed zemstą pokrzywdzonych Żydów. Zachowywali się jak Niemcy, bijąc pejczami bez wyjątku wszystkich. W razie oporu przyjeżdżali autami niemieckimi i zabierali wszystko, co znajdowali w mieszkaniu czy w składzie. Współpracowali z tymi rabusiami skarbowymi kasjerzy poszczególnych urzędów skarbowych, którzy tak załatwiali interesantów żydowskich, by ci nie byli w stanie uiścić należności podatkowych w wyznaczonym przez Urząd Skarbowy terminie. Oczywiście, nazajutrz zjawiali się egzekutorzy skarbowi, zabierając wszystko, co znajdowali w mieszkaniu. Były wypadki, że inkasenci podatkowi, zgoła nie uprawnieni do działania w getcie, nabywali za tysiące złotych nielegalne przepustki, by móc bez przeszkód rabować na terenie getta. Szczególną gorliwością w tego rodzaju rabunkach odznaczali się urzędnicy XV, XVI i XVII Urzędu Skarbowego27.”

 268. @Lider4, @wyzysk & blackley:

  „Emanuel Ringelblum tak pisał ”
  „Prezydent powinien zalecic ,, Kronike getta warszawskiego” Ringelbluma jako druga po ,, Krzyzakach” lekture obowiazkowa dla szkol podstawowych.”

  Popieram. W calej rozciaglosci. Cytuje:

  „Ringelblum pisze też o agentach polskiej policji kryminalnej, którzy tropili i wydawali gestapo Żydów ukrywających się poza gettem. Czynili to głównie, jego zdaniem, z powodów finansowych, żądając opłat od Żydów, w zamian za zaniechanie donosu. Niestety, wielu Żydów nie dysponowało już środkami finansowymi, większość wydawanych Niemcom Żydów należało więc do biedoty28.”

 269. Teodor,

  Auto dostanie tuv o ile nie ma dziur . Sam fakt nieposiadania dziur nie stanowi o jego wartości dla kolekcjonera. To szerokie zagadnienie i dla i gnoranta niemożliwe do pojęcia. Reszty nie komentuje z litości. ,:-) Tak mam pieniądze, mieszkania i drogie auta. A Pan musi żyć ze świadomością w/w fakt ow. Sprowadził Pan rozmowę na status materialny a co z 600 tyś paszportów wydanych Żydom przez Skladkowskiego ? Fakt że się nie popisał w czasie września 39 nie świadczy że paszportów nie dał. Polska stawiała opór jakieś 3 tygodnie , Czechosłowacja wcale, a wielokrotnie bogatsza Francja szybciutko skapitulowala….
  Ci Żydzi uciekali z sowieckiego dobrobytu pod groźbą ognia z karabinów maszynowych. Byli Sowieci antysemitami czy nie ?

 270. @Lider4, @wyzysk & blackley:

  „Emanuel Ringelblum tak pisał ”
  „Prezydent powinien zalecic ,, Kronike getta warszawskiego” Ringelbluma jako druga po ,, Krzyzakach” lekture obowiazkowa dla szkol podstawowych.”

  Popieram. W calej rozciaglosci. Cytuje:

  „Osobną i złowieszczą rolę w „akcji niszczenia Żydów w Polsce” przypisuje Ringelblum polskiej policji, zwanej potocznie „granatową” lub „mundurową”.
  Policja mundurowa była gorliwą wykonawczynią wszelkich zarządzeń niemieckich w stosunku do Żydów. Kompetencje policji mundurowej w dziedzinie współpracy z Niemcami odnośnie Żydów są następujące:
  1) pilnowanie bram wylotowych getta oraz murów i płotów, okalających getta czy dzielnice żydowskie;
  2) udział w akcjach przesiedleńczych w charakterze łapaczy, konwojentów itp.;
  3) udział w wyłapywaniu ukrytych po akcjach wysiedleńczych Żydów;
  4) rozstrzeliwanie Żydów, skazanych przez Niemców na śmierć.
  W Warszawie i w szeregu innych miast policja granatowa od pierwszej chwili powstania getta pilnowała bram wylotowych. W okresie po pierwszej akcji przesiedleńczej w Warszawie policja mundurowa była rozstawiona dookoła murów getta, przy czym patrole żandarmerii niemieckiej kontrolowały jej działalność, pilnując, by policja nie zaniedbywała swych obowiązków i nie przepuszczała szmuglu do dzielnicy żydowskiej. Granatowa policja odnosiła się do Żydów mijających bramy wylotowe z wyraźną niechęcią, traktowała ich brutalnie, aby przypodobać się niemieckim obserwatorom. Za cenę sutych łapówek dawała się jednak policja mundurowa skusić do czynnego udziału w szmuglu zarówno przez bramy wylotowe, jak też przez mury i płoty. Gros łapówek za szmugiel pochłaniała policja mundurowa, zabierając około 60% ogólnej „puli”.
  Policja mundurowa odegrała smutną rolę w akcjach wysiedleńczych. Na jej głowę spada krew setek tysięcy Żydów polskich, złapanych przy jej współudziale i zapędzanych do „wagonów śmierci”. Taktyka Niemców była zazwyczaj następująca. Przy pierwszej akcji przesiedleńczej posługiwano się Żydowską Policją Porządkową, która pod względem etycznym nie stała wyżej od jej polskich kolegów. Przy następnych akcjach, gdy likwidowano i Żydowską Służbę Porządkową, brano do pomocy policję polską. Tak było np. w Białej Podlaskiej, gdzie polska policja prowadziła akcję likwidacyjną Żydów w październiku 1942 r. Od naocznego świadka tej akcji słyszałem, że w domu, gdzie przebywała ta osoba, miejscowa straż pożarna wespół z policją mundurową wykryła 60 Żydów, w tym moją interlokutorkę. Policja mundurowa obeszła się bardzo źle ze złapanymi Żydami. Katowano ich i bito bez miłosierdzia, obrabowano ze wszystkiego. Złapanych policja mundurowa oddawała w ręce Niemców, którzy ich z miejsca rozstrzeliwali. Tym razem, dzięki znacznej łapówce, nie rozstrzelano złapanych, ale skierowano ich do Międzyrzecza Podlaskiego, gdzie skoncentrowano resztki Żydów z Białej Podlaskiej. Wkrótce posłano ich do Treblinki.
  W Częstochowie policja polska wraz z Ukraińcami pilnowała w czasie akcji przesiedleńczej wszystkich wylotów, eskortowała wysiedlanych na dworzec, a po akcji łapała Żydów, wykrywała ich i jeśli nie dawali łapówek, oddawała w ręce Niemców. W Lublinie policja granatowa brała czynny udział w akcji przesiedleńczej. Policjanci szpiegowali i wyłapywali Żydów, ukrywających się po aryjskiej stronie. Tępili Żydów bardzo energicznie, na ulicach zatrzymywali przechodniów, podejrzanych o żydowskie pochodzenie, i kierowali ich do polskich komisariatów.
  W Łukowie granatowa policja rewidowała w czasie akcji przesiedleńczej mieszkania Żydów i zabierała ukrywających się. To samo działo się w innych miejscowościach. Wszędzie granatowa policja brała bardzo czynny udział w akcjach przesiedleńczych. Regułą zaś było, że po akcjach likwidacyjnych szukała Żydów w poszczególnych miejscowościach. Bez miejscowego elementu trudno było Niemcom szukać ukrywających się Żydów. Trzeba było szukać po strychach, w piwnicach, szopach, stodołach itd., a do tego nadawała się policja, obeznana z terenem, ze sposobami budowy mieszkań itd. Akcja kontroli trwała całymi tygodniami, a czasem i miesiącami, a rezultatem jej było wykrywanie coraz większej liczby Żydów. Pomagały tu – jak już w innym miejscu wspomniałem – kary za ukrywanie Żydów i nagrody za ich wydawanie. Trudno obliczyć liczbę ofiar żydowskich, które padły z rąk granatowej policji, będą to w każdym razie dziesiątki tysięcy, które uszły z rąk oprawców niemieckich.
  Co się tyczy wykonywania przez policję granatową wyroków śmierci na Żydach, to znany jest nam konkretny wypadek zimą 1941/42 roku. Dwadzieścia kilka osób, prawie wyłącznie kobiety i 10-letnie dziecko, oskarżono o nielegalne przekroczenie granicy getta warszawskiego; polska policja rozstrzelała je na podwórzu Centralnego Aresztu przy ulicy Gęsiej29.”

  Mam nadzieje, ze Lidew, wyzysk, blackley i cala ta wasza konfraternia odczuwa nalezyta, patriotyczna dume z dzialan dzielnej i walecznej polskiej policji:

  „Policja mundurowa odegrała smutną rolę w akcjach wysiedleńczych. Na jej głowę spada krew setek tysięcy Żydów polskich, złapanych przy jej współudziale i zapędzanych do „wagonów śmierci”. Taktyka Niemców była zazwyczaj następująca. Przy pierwszej akcji przesiedleńczej posługiwano się Żydowską Policją Porządkową, która pod względem etycznym nie stała wyżej od jej polskich kolegów. Przy następnych akcjach, gdy likwidowano i Żydowską Służbę Porządkową, brano do pomocy policję polską. Tak było np. w Białej Podlaskiej, gdzie polska policja prowadziła akcję likwidacyjną Żydów w październiku 1942 r. Od naocznego świadka tej akcji słyszałem, że w domu, gdzie przebywała ta osoba, miejscowa straż pożarna wespół z policją mundurową wykryła 60 Żydów, w tym moją interlokutorkę. Policja mundurowa obeszła się bardzo źle ze złapanymi Żydami. Katowano ich i bito bez miłosierdzia, obrabowano ze wszystkiego. Złapanych policja mundurowa oddawała w ręce Niemców, którzy ich z miejsca rozstrzeliwali. Tym razem, dzięki znacznej łapówce, nie rozstrzelano złapanych, ale skierowano ich do Międzyrzecza Podlaskiego, gdzie skoncentrowano resztki Żydów z Białej Podlaskiej. Wkrótce posłano ich do Treblinki.”

 271. @Lider4, @wyzysk & blackley:

  „Emanuel Ringelblum tak pisał ”
  „Prezydent powinien zalecic ,, Kronike getta warszawskiego” Ringelbluma jako druga po ,, Krzyzakach” lekture obowiazkowa dla szkol podstawowych.”

  A „prokuratorem” mnie nie postraszycie? Szkopul w tym, ze ja cytuje expressis verbis to, co sie ukazalo w waszym pieknym kraju. Cytaty pochodza z ksiazki, ktorej recenzje zamiescil byl w swoim czasie red Szostkiewicz wlasnie w „Polityce”. Domyslam sie, ze cytowanie expressis verbis fragmentow ksiazki, ktora sie _u was_ ukazala, nota bene wylacznie cytatow z Ringelbluma – to na pewno Zbrodnia Komunistyczna, Zbrodnia Przeciw Ludzkosci oraz Zwierzecy Antypolonizm.

 272. Teodor 14:00

  Czy widział Pan mój wpis w którym kwestionowal bym udział NIEKTÓRYCH POLAKÓW W MORDOWANIU ŻYDÓW ?

  jeśli Pań wskaże takowy zarobi Pan dodatkowe 20 tyś. Kłaniam sie

 273. @blackley

  „Auto dostanie tuv o ile nie ma dziur . Sam fakt nieposiadania dziur nie stanowi o jego wartości dla kolekcjonera. ”

  Dobra dobra, specu od aut, milionerze-kolekcjonerze. Powtarzanie z uporem maniaka cuchnacych klamstw: „. Sprowadził Pan rozmowę na status materialny a co z 600 tyś paszportów wydanych Żydom przez Skladkowskiego ” nie uczyni tych cuchnacych klamstw bardziej prawdziwymi. U Goebbelsa to byla metoda skuteczna – ale on mial do dyspozycji nie tylko klamstwa ale i dachau.

  „„Nie jest pan ignorantem z tego powodu ze ja tak pana nazwałem . Jest pan nim bo tkwi w głebokiej niewiedzy .”

  Nie jestes palantem z tego powodu ze ja tak ciebie nazwalem. Prezentujesz sie jako totalny palant chocby w momencie, kiedy proponujesz „zklad”, podkreslasz, ze zaklady stoja” – i usilujesz _jesnoczesnie_ byc strona w sporze (w „zakladzie”) – i sedzia, ktory rozstrzyga, kto wygral a kto przeglal. Nawet fdybys nie byl anonimem – to sam pomysl, ze mozesz byc sedzia w wlasnej sprawie, „zakladac sie” i rozstrzygac zaklad – juz by ciebie kompromitowal jako totalnego palanta.

  Ty jestes jednak jeszcze bardziej — pelen nadetej chucpy – bo jako anonim bez nazwiska to mozesz sie zkladac i o milion, bez ryzyka – bo nikt nie jest w stanie niczego wyegzekwowac od anonima.

  „To szerokie zagadnienie i dla i gnoranta niemożliwe do pojęcia”

  Zgadza sie, dlatego jesli twierdzisz, ze „Auto dostanie tuv o ile nie ma dziur” to znaczy, ze samochod posiadasz, ale taki nakrecany. A prawdziwy to moze ci bauer pozwolil umyc.

 274. @blackley

  „zarobi Pan dodatkowe 20 tyś”

  A ja tobie moge zaofiarowac 200 tys. A takze Niderlandy.

 275. @żabka

  Teraz o zaszytej polskości i wysublimowanym krysztale zaklinanym jako trudne.

  Mam dostępny bez nadmiernego sięgania dostępny przycisk, który przywraca mi Windows 8 z którym to kupiłem maszynę karmiącą moją grafomanię.

  Lekko (względnie) ten przycisk chodzi.
  Ale uruchamia sprawdzian trudności. Jest to inne imię cierpliwości.

  Z ukrytej partycji (ukrytej przed codziennością) odtwarzany jest Windows 8 na jawnej partycji. Mój ruter sam sobie radzi z zameldowanie mnie i mojej maszyny do klikania u mego dostawcy usług sieciowych. Trwa to dzień (świadomie przekłamuje). Po dwóch dniach mam już Windows 10 załadowany z pendraiwa wraz z Microsoft Office na który już nie mam ponoć licencji, a noej nie chce mi się kupić.

  Uruchamiam po przeczytaniu dwóch tuzinów komunikatów uspakających.
  Rodzina jest zaniepokojona, bo moje smędzenie i odpowiadanie czy obrałem ziemniaki nie wypływało do sieci.

  Licencja na pakiet biurowy z martych wstała i znów czytam, że trzeba mieć do mnie (niedowiarka) świętą cierpliwość. Bo przecież mogło być pyk, pyk, pyk i po sprawie.

  Możesz kupić miłość (psią) ale za żadne skarby nie kupisz cierpliwości.
  I nie zmęczysz się bardzo gdy dotrzesz do pierwszych wskazań gdzie można znaleźć uczciwość myślową. Ma być bulba.

  Bulba!

  Niech sobie porządzi onaż w czasie mego spaceru …

 276. Skandal związany z czarną listą wybuchł w 2009 roku. Po tym, jak regulator rządowy wysłał śledczych do biur należących do The Consulting Association w Droitwich, w Worcestershire. Na miejscu odkryto wtedy odręcznie zrobioną bazę danych, zawierającą informacje o 3212 pracownikach. Korzystać z niej miało ponad 40 firm budowlanych, które sprawdzały swój przyszły personel.

  Na podstawie tzw. black list, osobom, które się na niej znalazły, odmówiono zatrudnienia. Czarna lista, jak podaje Euronews, miała zawierać również szczegóły politycznych poglądów pracowników, ich kompetencji i działań związkowych.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/skandal-w-anglii-tworzono-czarne-listy,150,0,2401686.html
  ============

  Różni się to w jakikolwiek sposób z sekowaniem naszych „opozycjonistów” w PRL?
  A inwigilacja w GB od metod SB?

  Więc za co płaci się odszkodowania czy renty tym ludziom ze styropianu, skoro jest to NORMA?

 277. @bkackley

  „Tak mam pieniądze, mieszkania i drogie auta. ”

  Jasne. I po siedemdziesiatce zapitalasz przy najglupszej, najczarniejszej robocie:

  „„Wczoraj opróznialismy mieszkanie z gratów do remontu ”

  A te „drogie auta” – to juz najlepszy numer. To by sie poczworny zaprzeh usmial.

  Jests chyba jedynym czlowiekiem na swiecie, ktory dobrowolnie chce jezdzic na codzien dzterdziestoletnim rzechem. Bo reszta swiata jakos twoich upodoban nie podziela. Nie warto oczywiscie palantowi, ktory serio zamierza byc strona w zakladzie i sedzia, co zaklad rosstrzyga – wyjasniac po raz kolejny, czym sie rozni wspolczesny samochod od takiego sprzed lat 40-tu. Tym bardziej, ze nawet posiadanie gruchota z lat 70-tych jest malo prawdopodobne, jesli gostek mowi, na serio:

  To szerokie zagadnienie i dla i gnoranta niemożliwe do pojęcia”

  Zgadza sie, dlatego jesli twierdzisz, ze „Auto dostanie tuv o ile nie ma dziur” to znaczy, ze samochod posiadasz, ale taki nakrecany. A prawdziwy to moze ci bauer pozwolil umyc.

  Nie zapomnij pochwalic sie swoimi rezydencjami, podobno jedna w Kaliforni, druga na Podhalu. I trzecia malutka na Mazurach. No i pochwal sie swoim prywatnym odrzutowcem. Learjet czy Cessna Citation?

 278. Wiesiek
  Ciesz sie , że nikt nie pyta jeszcze za co tobie płacą ?

 279. teodor
  25 marca o godz. 10:57
  Opinia, że młodzi Żydzi w Krakowskim Getcie nie umieli strzelać pochodzi z książki pani Katarzyny Zimmerer. https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4558/Kronika-zamordowanego-swiata—Katarzyna-Zimmerer To nic dziwnego bo niby skąd. Wielu Żydów było w Polskim Wojsku, od Andersa ich wyrzucano a wielu przyszło do ojczyzny z Ludowym Wojskiem z nad Oki. Innym faktem jest , że w grobach katyńskich znajduje się 700 ciał polskich Żydów

 280. Teodor,

  Na codzień jeżdżę saabem :-). Ma 10 lat ale powstało ich tylko 500 więc jest wyjątkowy . Pracuje bo lubię. A w Niemczech jeździ pełno starych , kilkunastoletnich aut z tuv em. Nie ma dziur, hamuje , skręca nie kopco dostaje tuv. Ale tuv nie nic wspólnego z wartością auta .
  Zakłady wciaz aktualne , 20 koła za wskazanie mojego wpisu w którym kwestionuje udział Polaków w mordowaniu Żydów.

  Może i Pan wyjechał z PRL Alle prl tkwi głęboko w Panu. A ignorancją zasadniczo mi nie przeszkadza ,,,,,,

 281. Z dystansu
  25 marca o godz. 15:00

  Mogą zabrać emeryturę…..

  Rozbawiła mnie myśl, że skoro szykany można w demokracjach stosować w stosunku do pracowników budowlanych, to z łatwością i do innych grup, choćby nieprawomyślnych.

  Ostatnia afera z Catalysis to może być wierzchołek góry lodowej.
  Jakież możliwości stwarzają metadane.
  Na przykład, blokowanie zatrudnienia konkretnych osób w instytucjach państwowych, na stanowiskach wymagających konkretnych poglądów.
  Witaj w Matrixsie.
  Przy informatyzacji wszystkiego, z łatwością można człowieka pozbawić konta, zaprzeczyć jego obywatelstwu, istnieniu nawet.

 282. Symetryczny;
  Z reguly piszesz mondrze,ale z tymi zydami co nie umia strzelac to jest nie prawda. A jest stwierdzone ze w Katyniu wiekszosc byli zydzi, a okolo 25 do 35 procent Polacy.
  Tak mowio zrodlo historyczne.

 283. 700 ciał polskich Żydów w grobach katyńskich… Ciekawe kto im wpakował kulę w tył głowy …

  Kolejne ofiary, które trzeba doliczyć do… zbrodni imperializmu ?

  En passant, 700 to więcej, niż My Lai 😉

 284. Bar Norte
  23 marca o godz. 20:47. Bardzo wazna mogla by byc wiadomosc w sieci, ze premier Izraela poslal swoje dzieci do szkoly prowadzonej przez Hamas. Dla obywateli tego kraju byl by to fakt kluczowy. W walce o dobro kraju trzeba czesto isc na kompromis. Reakcyjny rzad brytyjski oddal Czechoslowacje Niemcom, chcac uniknac wojny.Potem wszedl w sojusz z Rosja, by te wojne wygrac.W przeciwienstwie do Niemiec i Rosji, skrajna prawica polska nie zamyka ludzi w obozach koncentracyjnych.Ale podaje informacje, ktore POPiS chcialby ukryc.

 285. Bar Norte
  23 marca o godz. 20:47. Tak samo interesujace sa zrodla skrajnej lewicy.

 286. Nareszcie Tadzio (jak Zorba)z Antypodów rozjaśnił nieco zachmurzoną blogową sytuację, potwierdzając wszem znaną, historyczną prawdę. Mocno procentową.

  Miał być tutaj Dom Spokojnej Starości, a tu qwa, od rana taaaki harmider. Sikanie do kubka z Dobrzynką oraz zabawa w chowanego z zębami i w kubku prune juice – owszem cieszy, ale przecież to później wylać szkoda…

 287. Szanowni Panstwo,
  cokolwiek by nie myslec, mowic czy pisac, porownywanie PiS-u ( a szerzej Zjednoczonej Prawicy) z tzw.”totalna opozycja” ma taki sens, jak porownywanie
  sera z g……
  Mozna narzekac, ze ser zbyt kwasny lub zbyt slodki, ze zbyt chudy lub zbyt tlusty,
  ze zbyt suchy lub zbyt wilgotny. Mozna narzekac, ze nieco zgliwialy, ze zapach nie taki
  itd. itp.
  Ale, szanowni Panstwo, nikt nie zaprzeczy faktowi, ze ser to ser a g….. to g……
  I chocby „czolowi publicysci” nie wiem jak sie wysilali, to kazdy rozsadny czlowiek
  bedzie wolal miec na talerzu kawalek sera niz g…….

 288. Gwintu,

  Prawda, prawda,. Podobno pułkownika trzymał Krwawy Zbigu, a Hillary go lała. Dlatego wybraliśmy ryżego.

  A tutaj – jak Hillary dzieci gwałciła, wyzysk poświadczy:

  http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=EN&item=11945

 289. A tu gwintu, jak Hillary mordowała swoich, portal ruski, czyli dość wiarygodny:

  https://www.geopolitica.ru/en/news/one-more-person-killed-hillary-clinton-daphne-caruana-galizia

 290. Wiesiek
  Znakomicie orientujesz się w tym jak pozbawiać ludzi nabytych praw , ale mnie chodziło o coś całkiem innego ,konkretnie o twoje utrzymanie ,ty leserze .
  Z instruktora zawodówki , na koryfeusza i exignoranta , to jest dopiero kariera obiboka blogowego.

 291. A tutaj gwintu, o tym jak Hillary z lesbijkami się za pieniądze zabawiała (wiesiek świadkiem):

  http://www.curvemag.com/News/Hillary-Clinton-Is-A-Lesbian-1230/

  Ten portal szczególnie polecam, nazwa mocno kojarzy się z tobą, rosyjski właściciel. Tania prenumerata, można bit-coinem.

 292. Teodor,

  W pamietnikach gen Skladkowskiego jest sporo fajnych ,, kawałków,, jak Żydzi z ubogich krajów Europy Wschodniej budowali kibuce w Palestynie w latach 1940-47 , że forsę bogatych Żydów z USA. .Rola was, drodzy Państwo , ubogich Żydów z ubogich krajów Europy Wschodniej taka była. Skladkowski rzecz oglądał przez 7 lat więc zdążył się zorientować kto płaci rachunki.
  Żydzi pamiętając rolę Sklafkowskiego w operacji wydania Żydom UCIEKINIEROM z raju sowieckiego w 1926 roku , dali mu schronienie na te 7 lat. Po 7 latach spędzonych w Palestynie pod opieką Żydów wdziecznych za te 600 tysięcy paszportów Skladkowski wyjechał do UK .
  Ignorancją zasadniczo mi ,,,,,,,kłaniam się

 293. Levar cosik cisię popier.oliło.
  To gówno jest u władzy totalnej i do tego ma jeszcze byc totalną opozycją , czy jak ?

 294. wyzysk

  Ale przecież dyskusja nie dotyczy „szukania informacji” tylko narzucania narracji czyli propagandy. Portale o których mówimy nie mają charakteru informacyjnego tylko propagandowy. Przecież to jest złudzenie, że w tej brudnej strudze propagandy się znajdzie jakieś informacje – jak nie przymierzając samorodki złota. To nieprawda – w nich ewidentne fałszerstwa informacyjne, które kilkakrotnie wykazałem są podporządkowane natrętnej, agresywnej propagandzie. Szkoda czasu na odkręcanie tych kłamstw, które serwują.

  Reasumując – pan piętnujac jedną propagandę zachęca mnie do korzystania z jakiejś innej, alternatywnej propagandy.

 295. Levar 16:53

  Wybory wszystko pokażą. Pierwsze w tym roku jesienią. Oczywiście jeżeli Jo-jo,, chodzimy tylko we własnych butach ,, Brudziński nie ,, policzy ,, głosów.

 296. Z dystansu
  25 marca o godz. 17:59

  Jako człowiek w miarę oczytany, oczywiście że orientuję się, jak ludzi pozbawić praw, życia, majątku, zmusić do czynów których w normalnej sytuacji nigdy by nie dokonali.

  Od tysięcy lat opisuje się takie momenty w każdej kulturze posiadającej pismo.
  Coś ty taki naiwny?
  Urodziłeś się wczoraj, czy przekaz medialny tak na ciebie wpływa?

 297. Teodor 14:09

  Proszę Pana może Pan ZAROBIĆ 20 tyś za wskazanie jednego wpisu w którym zaprzeczam ze jakąś część Polaków miała nieprzyzwoitosc uczestniczyć w eksterminacji Żydów w czasie 2 ww.

  Zarobić a OFIAROWAĆ to nie całkiem to samo. Ofiarować można z kaprysu. Tu ma Pan szanse na prawdziwybZAROBEK. Z naczy forsa za coś. Jako Żyd chyba zna Pan pojęcie ,, biznes ,, ? Chociaż chyba mieć, jako Żyd z ubogiego kraju Europy Wschodniej wydaje się Pan tkwić w 19 wiecznym wstrecie do pieniędzy, a choruje Pan na ,, panskosc,, . O te uwielbienie dla ,, rajchu,, i ,, bauerow, … prawdziwy Żyd nawet do niemieckiego auta nie wsiadzie a Pan jego , tego auta , nazwę pisze naboznie Wielka litera ….. prl , Panie prl tkwi w Pana trzewiach.

  .

  ..

 298. Wiesiek 18:12

  Znowu Pan z tym ,, oczytaniem ,, ?? Na razie to dał się Pan poznać jako gorliwy czytelnik ruskiej propagandy. Nic ponad to.

 299. Wiesiek59 15:13

  A co dziwnego w tym że na stanowiska państwowe trzeba zatrudniać ludzi mających odpowiednie poglądy ? Przecież rząd nie może zatrudniać sabotujacych jego , rządu , politykę.
  Nie ma obowiązku pracy dla rządu czy w administracji. Za waszych prl,owskich czasów zatrudnialiscie swoich . Więc o co Panu chodzi ? Za prl Pan się nadawał , teraz ze swoim chorym oglądam świata , Pan się nie nadaje. Ale zawsze może Pan być taksówkarzem . Za prl sporo ludzi zmusilisciecdo bycia taksówkarzem. Na Pan szanse spróbować jak to.było z drugiej strony. Był Pan beneficjentem systemu a teraz Pan nie jest. Życie .

 300. Będąc przy dobrych, niezależnych źródłach informacji, taka ciekawostka: Putin genetycznie powiązany jest ze słynną rodziną Macaque.

  http://cheezburger.com/2323957504

 301. @Levar
  25 marca o godz. 16:53
  „Szanowni Panstwo,
  cokolwiek by nie myslec, mowic czy pisac, porownywanie PiS-u ( a szerzej Zjednoczonej Prawicy) z tzw.”totalna opozycja” ma taki sens, jak porownywanie
  sera z g……”
  Jak się powiedziało A to trzeba umieć powiedzieć i B :
  W czym rządy PiSu mają być lepsze od rządów obecnej „totalnej opozycji” ?
  Tylko proszę o konkrety- wzrost gospodarczy w porównaniu do krajów sąsiednich, poziom inwestycji,dynamika realnych wynagrodzeń, bilans handlowy itp RZECZYWISTE wskaźniki jakości rządów
  ?

 302. blackley
  25 marca o godz. 18:39

  Powtarzam prośbę.
  Nie dyskutuję z panem, więc proszę się od moich wpisów zdystansować.

 303. Wiesiek
  Schlebiani mi , nic tu nie pomoże . Nie takim IVRP już odbierała emerytury i to nie tylko te prlowskie.
  Wiesiek miałbyś młodzież górnicza wychowywać w tym samym pro ruskim i prlowskim duchu w którym piszesz na blogu, to IV RP już sama musi zdecydować , czy zasłużyłeś na emeryturę w „wolnej Polsce”.

 304. Z dystansu
  25 marca o godz. 17:59

  Jeszcze jedna kwestia.
  Ma pan jakieś kompleksy w stosunku do nauczycieli zawodówek?
  Czy pogardę dla tych ludzi z jakiegoś powodu?

  Problem jak zwykle został rozwiązany- poprzez likwidację.
  Takie genialne, styropianowe rozwiązanie.
  Nie ma zawodówek, warsztatów, nauczycieli zawodu.
  Ludzie z IQ poniżej średniej, robią obecnie matury.
  I z jakiegoś powodu, zapewne obniżenia poziomu nauczania, to im się udaje.

 305. Wiesiek59

  Umieszcza Pan wpisy w przestrzeni publicznej. W związku z powyższym każdy czytający ma prawo je skomentować. O co Panu chodzi ? Prawdy nie jest w stanie Pan unieważnić. Próbowaliście , nie wyszło. Panu też nie wyjdzie.

 306. Wiesiek59
  Poziom waszych zawodowej był żenujący. Min.jak widać dzięki pańskiej osobie.

  To ze Pan nie uczestniczy w nauczaniu młodzieży nie oznacza ze poziom nauczania spadł . Moim zdaniem wręcz przeciwnie.

 307. Z dystansu
  25 marca o godz. 19:16

  Wychowywanie w duchu pragmatyzmu, logiki, umiejętność samodzielnego myślenia, wiązania skutków z przyczynami, nie podoba się panu?

  A PRL będzie przeze mnie broniony, wbrew różnym oszołomom zakłamującym przeszłość, budującym jakieś bzdurne legendy.
  Choćby z tego prostego powodu, że żadna inna opcja nie wchodziła wówczas w grę.
  Logiczne?
  Pan i pana rodzina również nie miała innego wyboru.
  Dzięki zachodnim aliantom zresztą.
  Więc o co spór chce pan toczyć?
  Jakieś ahistoryczne racje?

  Jak pan Rakowski stwierdził swego czasu:
  REALIA PANOWIE< REALIA……

 308. Wiesiek
  To, że PRL był narzucony z Moskwy i bezaalternatywny , to jeszcze nie powód aby gloryfikować.
  Nie mam nic przeciwko rzetelnym instruktorom zawód , jak długo nie udają exignorantów i nie tytułują sie magistrami.

 309. @blackley

  „Proszę Pana może Pan ZAROBIĆ 20 tyś za wskazanie jednego wpisu w”

  Milionerze, z zadziwiajaca bezczelnoscia i chucpa po raz kolejny zamierzasz byc strona w sporze -i sedzia we wlasnej sprawie, sedzia, ktory spor rozstrzygnie. Takiego palanta to ze swieca szukac.

  „Jako Żyd chyba zna Pan pojęcie ,, biznes ,, ?”

  W twoim zapackanym wariackim hejtem lepku panuje oeneryjny zlepek pojec – zydzi – _piniondze_ – _geszeft_. Guzik ci wiadomo, jakie ja znam „pojecia” a jakich nie znam.

  „Żydzi pamiętając rolę Sklafkowskiego w operacji wydania Żydom UCIEKINIEROM z raju sowieckiego w 1926 roku , dali mu schronienie na te 7 lat.”

  Klamiesz glupio, wstretnie i obrzydliwie. Moze by mu „Zydzi” „dali schronienie”, moze nie – nigdy sie nie dowiemy. Ten twoj guru przebywal za czasow Mandatu Palestynskiego, kiedy to terytorium mandatowym zelazna reka rzadzili Anglicy. Na terytorium mandatowe wykopali go twoi rodacy:

  „W pierwszych dniach marca 1941 został oddelegowany jako stały delegat wojska przy Polskim Czerwonym Krzyżu w Palestynie z pozostawieniem obowiązków inspekcji sanitarnych w wojsku[51]. Jednak w maju 1941, w ramach weryfikacji zarządzonej przez Naczelnego Wodza, został przeniesiony do tzw. II grupy, w której pozostawał oficerem bez przydziału do końca II wojny światowej. Nieco później został przeniesiony do Stacji Zbornej dla Generałów w Tel Awiwie. Zamieszkał w centrum miasta, przy ul. Dov Hoss 6[51].”

  W 47-ym roku wyniosl sie ten wspoltworca Berezy do Anglii. Na rok przed niepodlegloscia. Caly czas przebywal tam, gdzie zelazna reka rzadzili Anglicy. Jak zatem widac – klamiesz glupio, wstretnie i obrzydliwie. Moze by mu „Zydzi” „dali schronienie”, moze nie – nigdy sie nie dowiemy. A twoje zaf.. klamstwo ma bardzo krotkie nozki – kto rzadzil terytorium mandatowym to akurat wiadomo.

 310. 2018-03-25 17:18

  gruby
  Nie rozumiem dlaczego w artykule o cenach złota autorzy nie poruszyli tematu dodruku papierowego złota i wpływu tego dodruku na cenę metalu.

  Otóż banki mają prawo stosowania rezerwy cząstkowej również dla złotych certyfikatów. Bank posiada w sejfie 100 uncji barbarzyńskiego reliktu a drukuje i sprzedaje certyfikaty opiewające na 10 tysięcy uncji. Jest to całkowicie legalne przestępstwo.

  Istnieją kraje w których poziom rezerw obowiązkowych w systemie bankowym ustawiono na zero procent. W takim kraju bank może wydrukować pierdylion złotych certyfikatów nie mając ani jednej uncji w skarbcu, sprzedać je najaranym t.z.w. inwestorom i nadal nie będzie to przestępstwem.

  Z tego co się orientuję dotychczasowy nadmiar certyfikatów nad fizycznym złotem, czyli poziom zalewarowania rynku złota osiągnął na CME swój szczyt osiągając poziom 547 kiedyś w 2016 roku. Na jedną uncję w skarbcu comexu przypadało zatem 547 uncji papierowych certyfikatów którymi obracano na giełdzie. Oczywiście możecie sobie wyobrazić co stanie się z drugim i każdym kolejnym z 547 klientów którzy zgłosiliby się do CME i zażądali wydania metalu … pod warunkiem oczywiście że w ogóle ktoś z CME chciałby z klientami rozmawiać.

  Ogólną zasadą jest że cena wynika z podaży i popytu. Mając pi razy drzwi stały popyt na złoto jego cenę ustala się poprzez dodrukowywanie i niszczenie certyfikatów na złoto tworzonych na żądanie. Rośnie popyt – włącz drukarkę. Spada popyt – skup i zniszcz wydrukowane wcześniej certyfikaty.

  Jak ma się to wyobrażeń t.z.w. inwestorów którym wydaje się że wchodząc w ETFy czy ine wynalazki „zainwestowali” w złoto pozostawiam do waszej własnej oceny. Papier z napisem „certyfikat na złoto” to nie to samo co metal. To papier.

  Pisząc o perspektywach rynku złota wypadałoby napisać o perspektywach skali dodruku certyfikatów, bo to one a nie metal wyznaczają oficjalną cenę rynkową. Ciągle jeszcze.

  Lecicie po łebkach, szanowny zespole. Ale jeszcze dziwniejsze jest że wam to czytelnicy kupują. No cóż, z tego co po komentarzach widać profil czytelników też jakby się ostatnio wam trochę zmienił. Nowi pewnie to łykają.
  ===========

  Jesteśmy w takim punkcie historii.
  A ja robię za Greka Zorbę.
  Jaka PIĘKNA katastrofa…..

 311. blackley

  „choruje Pan na ,, panskosc,, . O te uwielbienie dla ,, rajchu,, i ,, bauerow, … prawdziwy Żyd nawet do niemieckiego auta nie wsiadzie a Pan jego , tego auta , nazwę pisze naboznie Wielka litera ….. prl , Panie prl tkwi w Pana trzewiach.”

  Uwielbienie dla rajchu i bauerow ma raczej gostek, ktory robil u bauera. No i na skale narodowo-radykalna uwielbienie dla rajchu i bauerow zywi kraj, ktory juz w latach szescdziesiatych oglosil, ze przebaczamy i prosimy o przebaczenie”,

  ” tego auta , nazwę pisze naboznie Wielka litera”

  W tym twoim jezyku nazwy wlasne pisze sie z wielkiej litery, niezaleznie od tego, czy to Fiat, Kia, Subaru, Audi czy BMW. To ostatnie to skrot literowy – wiec same wielkie litery. Jakbys cztery klasy ukonczyl autentycznie a nie za kury i gesi – to bys to wiedzial.

  „k Żydzi z ubogich krajów Europy Wschodniej budowali kibuce w Palestynie w latach 1940-47 , że forsę bogatych Żydów z USA. .Rola was, drodzy Państwo , ubogich Żydów z ubogich krajów Europy Wschodniej taka była. ”

  Z klockow, ktore raz po raz sadzisz na tym blogu, wyziera totalna, bezbrzezna pogarda dla ludzkiej pracy i prymitywne zafascynowanie „byznesem”, „ynteresem” i fiol na punkcie _piniendzy_. Z najwyzsza pogarda wyrazales sie tutaj o pracy „szatniarza” czy „taksowkarza”. Tyle, ze powinniscie chyba w tej waszej Konfraterni Dlugich Nozy uzgodnic stanowiska. Przeciez jednoczesnie drzecie jape, ze „zydzi” (zawsze z malej litery) to „pasozydy”, ze „zyd” „woli najgorszy interes niz najlepsza robote” i takie tam. Charakterystyczne, ze drzesz koty z jeszcze jednym jasniepanem – @wieskiem59. Ten tez z najwyzsza pogarda wypowiadal sie na temat „kafelkarzy” i „spawaczy”.

 312. @blackley

  „A co dziwnego w tym że na stanowiska państwowe trzeba zatrudniać ludzi mających odpowiednie poglądy ”

  Glupie to-to jak but z lwej nogi. Chociaz wlasciwie nie – but madrzejszy.

  W normalnym swiecie nikt nie rozlicza urzednika panstwowego z „pogladow”, czy ten urzednik to inzynier w Urzedzie Patentowym, czy kontroler ruchu lotniczego czy dajmy na to inspektor w urzedzie d/s lotnictwa cywilnego. No bo inaczej to by trzeba bylo wyrzucac na zbita twarz setki tysiecy co najmniej urzdnikow za kazdym razem, kiedy wybory wygraja demokraci a nie republikanie, Albo jak wygra/przegra Labour.

 313. A czas sobie płynie.

  Jutro Yuan jako petrowaluta.

  Zobaczymy co to zmieni.

  Wzgórze MERAN – do osiągnięcia przez ciekawych na południowym Mazowszu …

  Macombo.

 314. Z dystansu
  25 marca o godz. 19:37

  Tu nie chodzi o gloryfikację, tylko o REALIA.
  Porównanie krajów będących pod „opieką” ZSRR i USA, Francji, GB.
  Zadałem sobie ten trud w kilku przypadkach.
  Porównałem dane tyczące rozwoju w konkretnych latach.
  Rozwój Polski był i jest nadal znacznie szybszy.
  Nieporównywalne sa też współczynniki skolaryzacji, dostępu do energii elektrycznej, wody, opieki medycznej, poziom rozwarstwienia społecznego.

  Wie pan cośkolwiek na ten temat?
  Wątpię…..

  Branie za punkt odniesienia kilkunastu krajów zachodnich, przez epokę grabiących planetę, bądź zasobnych w surowce, i na tej podstawie spekulowanie, że mogło być lepiej, to bzdura totalna.

  Ma pan jakieś ARGUMENTY, na tezę że mogłoby być inaczej?
  Mieliśmy jakieś karty przetargowe, siłę militarną, wsparcie zewnętrzne?
  W RB ONZ siedza rozdajacy globalne karty.
  Dzielą, rządzą, ustalają granice innych państw.
  Czasem się kłócą, więc padają miliony trupów.
  Ale wszystko robią DLA SIEBIE, nie uwzględniając innych racji.
  Los Kurdów niczego panu nie mówi?
  Polska mogłaby podzielić ich los.

 315. @Teo

  Ta twoja rewelka z waszego Newsweeka jest z 2013-go roku. Rozumiem, ze taka aktualna, ze musiales ja tutaj wrzucic.

  Ale jak sie chcesz na newsweek.pl powolywac – to sa i swiezsze wiadomosci:

  http://www.newsweek.pl/wiedza/historia/pogrom-w-jedwabnem-i-inne-pogromy-zydow-lopata-sztacheta-kijem,artykuly,412940,1.html

  „Pogromy Żydów: Łopatą, sztachetą, kijem … W Rajgrodzie, w lesie, gdzie zastrzelono 40 Żydów, lokalne władze urządziły po wojnie wysypisko śmieci. … a, mogę potwierdzić 128 miejscowości na terenie dzisiejszego Podlasia – zarówno po polskiej, jak i obecnie białoruskiej stronie granicy, w których Polacy, sami lub we współudziale z Niemcami, dokonali pogromów na Żydach.”

  Tego newsweeka, katoliku, to tez bedziecie musieli zakazac.

 316. Wiesiek
  Tak to jest , oni (banki) są poprostu szybsze jak ty , albo Putin , ale oczywiście nic nie przemawia przeciwko temu, żeby do 20% swoich oszczędności ulokować w realne złoto, handel jakimiś certyfikami pozostawiłbym raczej bankom, ale specjalnej rendyty z takiej inwestycji raczej bym się nie spodziewał , chyba , że doczekasz sie wreszcie „twojego końca świata”. Z resztą z twoim zaufaniem w zachodnia gospodarkę , to bym za wszystko nakupiło rubli.

 317. teodor
  25 marca o godz. 19:53

  Kafelkarz czy spawacz, doskonale zna swoje miejsce.
  Zarabia znacznie więcej niż nauczyciel, ale go nie zastąpi.
  Nie wypowiada się na tematy o których nie ma bladego pojęcia.
  Ceni zdanie nauczyciela, choć nie musi go podzielać.
  Co najwyżej, bierze je pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

  Kafelkarz, spawacz, kierowca, sprzedawca, nie ma czasu na czytanie, porównywanie, analizowanie.

  Ani bazy wiedzy, by takich rzeczy dokonywać.
  Poza nielicznymi, nie jest to mu do szczęścia potrzebne.
  Ufa, że ci ponoć mądrzejsi, bardziej wygadani, wybrani przez niego na reprezentanta JEGO INTERESÓW, będą realizowali najlepiej jak potrafią- za znacznie większe niż on zarabia pieniądze- cele dające mu bezpieczeństwo, stabilność sytuacji życiowej, przewidywalność przyszłości.

  UFAJĄ…..
  Jaki efekt?

 318. Wiesiek
  Oczywiście wierze ci na słowo , ale może możesz mi udostępnić wgląd do tych statystyk , że PRL dzièki ruskiej kurateli to był najbardziej rozwinięty kraj w Europie.
  Jak na ruskiej i opiece i bez niej wychodzą po kilkudziesięciu latach w sumie podobnie rozwinięte dwie części tego samego kraju , najlepiej było widać na przykładzie RFN i DDR.

 319. Polscy wandale sukinsyny wyrwali tablicę Róży Luksemburg z jej domu w Zamościu. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/neues-deutschland-o-usunieciu-w-polsce-tablicy-rozy-luksemburg-wandalizm/flr5ybw
  Barbarzyńskie chuligaństwo.

 320. spokojny18
  25 marca o godz. 20:02
  Grzegorz Kołodko powiedział dziś w polskojęzycznej telewizji, że stosunki Polski z Rosją są najgorsze za czasów długiego jego życia. Czy nie lepiej z tym raz na zawsze skończyć i zaatakować Rosję do jej całkowitego unicztorzenia. Zbyt długo już to trwa, ludzie się niecierpliwią, międzyczasie Putin uzyskał 77 procentowe poparcie i nowe supersoniczne rakiety. Zaatakować należy najlepiej wiosną, tak aby przed jesienią zdobyć Moskwę i przy okazji pogłębić demokracje na Ukrainie, wyzwolić Krym i Donbas. Hetman Macierewicz poprowadzi i ani guzika.

 321. @Wiesiek59

  „Kafelkarz czy spawacz, doskonale zna swoje miejsce.
  Zarabia znacznie więcej niż nauczyciel, ale go nie zastąpi.
  Nie wypowiada się na tematy o których nie ma bladego pojęcia.”

  Dziwna sprawa, bo w normalnym swiecie to nieco inaczej wyglada:

  „Stefan Löfven … Premier Szwecji … Zaczynał jako spawacz, w 1981 dołączył do związku zawodowego Metall”

  W polskiej wersji oczywiscie walneli, ze „zaczynal” jako spawacz, bo w lebkach sie nie miescilo, ze byl spawaczem ale w koncu zostal premierem.

  „Ojczyzna bez żołnierza, to jak bez miecza kat
  Więc biorą kwiat młodzieży od wielu, wielu lat”

  Katoliku,

  znowu z cudzego pod…asz. To Lucjan Szenwald. Na gaz i piec nie zalapal sie tylo dlatego, ze uciekl na wschod. Zaciagnal sie do zlej i niedobrej ACz i bral udzial m in obronie Charkowa. Potem kronikarz I Armii WP. Powyrzucany juz dawno z programow szkolnych, wlasnie sie likwiduje jego ulice tam gdzie jeszcze zostaly. Moz bys ty i te twoje ziomy sie od.. no wlasnie od naszych poetow? Cytuj sobie klasykow aryjskich.

 322. @Wiesiek59

  „Kafelkarz, spawacz, kierowca, sprzedawca, nie ma czasu na czytanie, porównywanie, analizowanie. … Ani bazy wiedzy, by takich rzeczy dokonywać.”

  Zgadza sie, za to @Wiesiek59 ma baze wiedzy. Wszak pilnie zglebial witryne IHR i madrosci Marka Webera.

 323. Z wyprzedzaniem na trzeciego każdy kierowca w naszym pięknym kraju, gdzie obfitość dróg i każdemu się spieszy, musiał się zetknąć wielokrotnie. Błysnęła informacja, że na drodze krajowej nr 94 między Wrocławiem a Środą Śląską zderzyły sie czołowo dwa samochody marki BMW. Zginęli wszyscy, dwóch Ukraińców i para Polaków. Wyprzedzał kierowca zza naszej wschodniej granicy. Zawsze jest wybór. Jak leci na ciebie TIR i nie ma już miejsca na szosie to pozostaje tylko pobocze, jak jest. Czasami wolna osobówka jedzie środkiem i nie ustępuje, trzeba się zmieścić z tym z naprzeciwka na jednym pasie. Jak pas drogi ma 3 metry szerokości jest ciężko, ale nie beznadziejnie, wystarczy pojechać po lusterku aby ten z prawej się obudził. W Internecie wystarczy wpisać wypadki drogowe i już można zaliczyć pierwsze przeszkolenie, jednak pod warunkiem, że czyta się ze zrozumieniem.
  W Sejnach zdemontowano pomnik Matki Polki bo była komunistką. Rozebrano też ostatni pomnik generała Karola Świerczewskiego, nie tylko dlatego, że był komunistą, ale przecież walczył z bandami UPA i z rąk banderowców zginął śmiercią polskiego żołnierza i antyfaszysty. Zaczadzeni władzą lecą na czołowe zderzenie codziennie

 324. @ls42

  ” Rozebrano też ostatni pomnik generała Karola Świerczewskiego,”

  No i dobrze, katoliku. Dlaczego tylko macewy macie rozwalac? Dlaczego tylko macewy maja sluzyc jako klepiska a zydowskie cmentarze jako toalety dla psow? tak to juz jest, ze jak swiezych macew nie przybywa – to aryjczycy zaczynaja sie naparzac miedzy soba.

 325. Blog w porządku, jak na Wielkopostną Niedzielę przystało.
  Żarcie postne, zgniły ser z PISiarni, o napitkach szkoda gadać, kawa zbożowa i sok śliwkowy …
  Nie mogę się doczekać chwili, gdy Pan Redaktor zacznie strzelać z korkowca w Wielkanocny poranek 1 kwietnia.

  @Teo (14:47) bez konsultacji ze mną prowadzi nas do spis-teorii o „żydokomunie”. W carskiej Rosji przez ponad 100 lat setki i tysiące pogromów i zakaz osiedlania się w guberniach Moskwy i Petersburga, więc gdy tylko W.I. Ulianow aka Lenin poprowadził bolszewików do władzy, to Żydzi Wszechrosji ich poparli. W jakim procencie?

 326. teodor
  25 marca o godz. 21:16
  Czy przypadkiem nie wekslujesz na manowce? Osobiście sobie nie mam nic do zarzucenia, ale gdybym poszperał w pamięci to jako dziecko byłem przekonany, że komuniści to Żydzi. Ja przecież byłem po ich stronie chociaż wówczas nieświadomie i wbrew tradycji rodzinnej, oczywiście jeśli chodzi o komunę

 327. Tydzien temu EN PASSANT , jakiś jarmark przypominal , a teraz ..

  ” Tworzą go ludzie nie tylko znani ze swej kompetencji w temacie wydarzeń zachodzących na świecie i w kraju ale także specjaliści wszelkich możliwych nauk oraz wielbiciele Piękna pod każdą postacią. Zamiłowani w muzyce, poezji, literaturze. Ludzie otwarci na wiedzę, przyjazni wobec siebie i obcych, nie grzeszący brzydkim słownictwm, obmową czy złośliwością. Blogowicze przyjmujący z pokorą i zrozumieniem poglądy drugiego, wzorowi obywatele dla których najwyższym dobrem nie jest prywata a pomyślność Ojczyzny. ”
  Ma to sugerowac ze RS trafil to przypadkowo , potknal sie bm na jakims czyms wystajacym i wpadl gdzies i nie wie gdzie , co jak na takiego „dluzej od innych nauczanego ” wydaje sie malo prawdopodobnym .
  Ja , jak ten jeden glupszy z gojow kupuje szczegolnie latwo tych ” otwartych na wiedze i nie grzeszacych ” ale nie wiem gdzie to kupilem , na jarmarku jak przystalo na goja czy w jakims zupelnie nie znanym mi miejscu .
  Wystarczyl jeden RS i jedna haplogeniczna (!? ale daj B. nie uprawiajaca haplografii- „niegrzeszacy ludzie” ?) humanistka i juz nie wiem gdzie jestem. Czuje sie obco bo ta haplo- cos tam nie nadaje sie , zdaje sie do zrozumienia jak dziala radio kwantowe , kiedy jest wlaczone a kiedy nie .

 328. Bułgaria nie przyłączy się do bojkotu Rosji. Nie ma dowodów na ich udział w ataku na szpiega w Wielkiej Brytanii, brzmi oświadczenie. Ktoś jednak dokonał tej prowokacji i ustalenie sprawców wszystko wyjaśni, oczywiście pod warunkiem, że o potrzebę rzetelnego wyjaśnienia tu chodzi

 329. teodor
  25 marca o godz. 21:09

  Oceniam, porównuję, wartościuję.
  Według WŁASNEGO klucza.
  Nie muszę posługiwać się cudzymi wytrychami.
  Za trudne dla ciebie?

 330. ls42
  25 marca o godz. 21:52

  Proste cui bono…..
  Napisać można wszystko.
  Dzięki takim gazetowym prawdom, zginęły już dziesiątki milionów ludzi.
  Te prawdy zamieszczane są głównie w zachodnich mediach.
  I to zachodnia broń i formacje zbrojne, mają największy udział w eksterminacji ludzi po 1945 roku, na naszej planecie.
  Widocznie taki model biznesowy czemuś służy……
  Wąskiej grupie Panow wojny?

 331. W miarę postępów w budowie KPNP (katolickiego państwa narodu polskiego) walka się zaostrza:

  http://polskiateista.pl/mem-y/ch-d-polskim-biskupom/

 332. @Wiesiek59

  „Za trudne dla ciebie?”

  Pewnie, ze dla mnie za trudne. Gdziez mi sie rownac z takim Tytanem Intelektu jak @Wiesiek59

  @Wiesiek59 jest za to doskonale obeznany z historia, psychologia, mitologia, archeologia srodziemnomorska, chirurgia twarda, mniemanologia porownawcza, astrofizyka, ekonometria i baletem klasycznym. W kazdej dziedzinie i na kazdy temat wypowiada sie w sposob autorytatywny. A skad wiadomo, ze @wiesiek59 jest Autorytetem? No jak to skad: Przeciez @Wiesiek59 powoluje sie na solidne, naukowe zrodla. Na przyklad – na Marka Webera z IHR (Institute for Historical Review).

  Wiesiowe autorytety:

  „Institute for Historical Review[edytuj]
  Institute for Historical Review (IHR) – założona w 1978 w Kalifornii, organizacja propagująca negacjonizm. IHR jest jednym z wiodących ośrodków negacjonistycznych na świecie. Po zlikwidowaniu w 2002 wydawanego przez organizację pisma Journal of Historical Review IHR publikuje swoje materiały w internecie.
  1978 IHR ogłosił 50.000 USD nagrody dla każdego, kto jest w stanie udowodnić fakt istnienia nazistowskich komór gazowych i zagłady Żydów. Pozwany w 1980 przez Mela Melmersteina, IHR przegrał z nim w 1985 głośny proces i został zmuszony do wypłacenia mu nagrody.

  W roku 1984 wybuch zniszczył budynek Instytutu oraz jej księgozbiór[1].
  Z Institute for Historical Review współpracowali m.in. David Irving, Robert Faurisson, Ernst Zündel, Fred Leuchter, Arthur Butz, i Ahmed Rami.”

  Mark Weber (wykrecil sie wysoka grzywna)
  David Irving (siedzial w pierdlu za klamstwo oswiecimskie)
  Ernst Zündel (siedzial w pierdlu za klamstwo oswiecimskie i antysemicka propagande)

  Ahmed Rami. (siedzial w pierdlu za antysemicka propagande)

  @Wiesiek59 – Piekny Umysl – i jego druzyna – to zaiste prawdziwa ozdoba tego bloga.
  Kropka nad „i”.

 333. @Wiesiek59

  „Zastosować można prosty wzorzec.
  Porwanie Eichmanna…..
  Uczmy się od naszych „sojuszników”…..
  Argentyna to ciekawy kraj.
  A przecież Mossad z tego kraju porwał kata i osądził u siebie.”

  Doskonaly pomysl, w koncu to oczywista oczywistosc, ze zamieszczenie materialu o Jedwabnem to Wyjatkowo Potworna Antypolska Zbrodnia, znacznie gorsza niz czyny, ktorych dopuscil sie Eichmann.

  Tyle tylko, ze jak juz @Wiesiek59 przekona do swojego pomyslu Wladze Odnosne – to bedzie trzeba wsadzic w worek i przywiezc do Warszawy znacznie wiecej Wrogow Narodu niz tylko tych z Paginy. Tak sie bowiem sklada, ze w Argentynie publikacje Paginy opublikowano jeszcze w kilkunastu miejscach:

  „Masowe publikacje tekstu o antysemityzmie Polaków. To odpowiedź na p.o.zew Reduty Dobrego Imienia
  bas/2018-03-04, 21:52
  Argentyńskie media w geście solidarności z dziennikiem „Pagina12″ zaczęły masowo publikować artykuł o zbrodni w Jedwabnem z grudnia 2017 r. wraz ze zdjęciem. To reakcja na p.o.z.ew złożony przez fundację Reduta Dobrego Imienia, która jako pierwsza wykorzystała nowelę ustawy o IPN.”

  http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-03-04/masowe-publikacje-tekstu-o-antysemityzmie-polakow-to-odpowiedz-na-p.o.zew-reduty-dobrego-imienia/

  Antypolscy Zbrodniarze mnoza sie jak kroliki, przybywa ich w postepie geometrycznym. Nawet „Najwyzszy czas” to zauwaza:

  „Tego PiS się nie spodziewał. Prezes Kaczyński znów będzie miał powody do wściekłości. Po tym jak Reduta Dobrego Imienia pozwała argentyński portal Pagina12, tamtejsze media w geście solidarności zaczęły przedrukowywać jego tekst tekst. W Argentynie niespodziewanie rozpętała się wielka antypolska nagonka.

  By wykazać, że ustawa o IPN jednak działa, Reduta Dobrego Imienia spróbowała przy okazji wejścia w życie jej nowelizacji pozwać argentyński portalu Pagina12 za użycie zdjęcia zabitych żołnierzy wyklętych w tekście o mordowaniu Żydów w Jedwabnem ”

  Wyglada na to, ze do postawienia przed sadem wszystkich Antypolskich Zbrodniarzy beda potrzebne dosc znaczne sily – w/w Zbrodniarzy jest sporo. Eichmann byl jeden. A przeciez ANtypolscy Zbrodniarze sa nie tylko w Argentynie. Chyba tego Lapida tez nalezy postawic przed sadem? W kazdym razie w calej Argentynie placz i biadanie. Wszyscy maja cykora. A w Izraelu jeszcze gorzej. Lapid ze strachu wlazl pod stol i piszczy: „Aj waj ja sie boje”.

 334. @Wiesiek59

  „Oceniam, porównuję, wartościuję.”

  „Kafelkarz czy spawacz, doskonale zna swoje miejsce.”

  Cuchnaca. obrzydliwa pogarda i poczucie wyzszosci wobec ludzi, ktorzy wykonuja jakakolwiek konkretna, pozyteczna prace – to cecha charakterystyczna dla jasniepanow takich jak @Wiesiek59 czy @blackley (ten z kolei jak chcial dokopac – to z wyzszoscia o „szatniarzach”). Kazdy Jasniepan jest oczywiscie przekonany, ze sam w sobie stanowi Wielki Autorytet. Wyjatkowo zabawna para blaznow sie dobrala. A jeden od drugiego bardziej nadety.

 335. @ls42

  „byłem przekonany, że komuniści to Żydzi.”

  Jasne. I dziwi tylko nieco ze ta wasza kompartia to miala w porywach trzy miliony nomen-omen _czlonkow_. A z przystawkami (ZSL, SD, PAX) – to ponad cztery. A jeszcze bardziej dziwi, ze w tym twoim kraju komunista, minister w rzadzie Jaruzela – dwa razy pod rzad wygral wybory prezydenckie. Pewnie byly sfalszowane te wybory. Dwa razy pod rzad. Pewnie to robota Sorosa i Rotszylda.

 336. @Nefer sie gdzies zawieruszyla.

  I kto teraz bedzie donosy pisal?

 337. wiesiek59
  25 marca o godz. 22:10
  Skoro już Rzymianie zadawali sobie to pytanie, oczywistą oczywistością byłoby w dochodzeniu do wykrycia sprawców postawić je na pierwszym miejscu, a nie tworzyć mitu założycielskiego koalicji antyrosyjskiej przed zbadaniem sprawy. Osobnym zagadnieniem jest używanie trujących substancji w wojnach służb specjalnych, a jeszcze innym produkowanie i rozpowszechnianie takich wynalazków. Jak czytamy, że każdy chemik potrafi taką truciznę wyprodukować to co możemy powiedzieć?

 338. @olborski

  Daję echo na twoje wyznanie:
  humanistka i juz nie wiem gdzie jestem

  Jesteś gościem na blogu felietonisty z przeszłością (jako przeciwstawienie felietonistów mających powodzenie w perspektywie).

  Ja każdy obiekt człowieko-awatorowo-botowo podobny nie naruszający regulaminu obiekt człekopopodobny @żabka oraz obiekt botowo podobny (czyli tłumacząc na niewstdne dobrozmianowe: półautomat ) @R.S.

  Twój komentarz sygnalizujący zagubienie się w przestrzeni społecznej świadczy głównie o nękającym cię przymusie czytania i oceniania wszystkiego. Nędza polskiej opieki społecznej powoduje, że niw daję szans leczenia tego musika w ramach publicznej służby zdrowia. Być może leczą to homeopaci wodą pamiętająca nie tak mikre głupstwa jak te opisane w komentarzu syntetyzowanym do poczucia zagubienia.

  Więc nie musisz czytać poniższego cytatu, którego treść nawiązuję do przejścia na Unicode – trudnego i kosztownego według @R.S.

  Przejście na Unicode umożliwiają jednak tylko SO Windows 2000 i wyższy. Z tego powodu dla starszych SO Windows 98/Me jest dostępna wersja Promotic7A. Wersja ta jest identyczna z wersją Promotic7, nie pracuje jednak z tekstami UTF-16 i nie można z tego powodu w prosty sposób wytwarzać aplikacje na przykład w języku rosyjskim.

  Wpierw skomentuje ostatni fragment.
  Upierdliwa zwięzłość tego fragmentu tekstu dla @żabki oraz dla ciebie sprowadza się do języka ( wtym pisowni) porozumiewania się z użytkownikiem programu interakcyjnego.

  Na człekopodobne tłumaczy się to tym że menu jest wyświetlane z użyciem cyrlicy lub po polsku z użyciem liter z ogonkiem.

  Kod programowy w języku maszynowym nigdy nie jest narodowy. A chodzi tu o to co czyta użytkownik, a <b<nie o to co jest formą poleceń dla procesora komputera.

  Prowadźmy to do praktyki.
  Kupujesz w polskim sklepie komputer wytworzony na Tajwanie w oczywisty sposób porozumiewając się z tobą po polsku.

  Wyjeżdżasz z nim do Izraela i tam chcesz go pierwsz raz uruchomić. Zapewne możesz podać swoją lokalizację jako Tel Aviv. Na pasku zadań pulpitu zapewne wyświetlać ci się będzie to co na zegarze na wieży jakiegoś ratusza. możesz w ustawieniach nakazać aby Google wyświetlało ci plotki ze świata w języku hebrajskim i linijki tekstu będziesz czytał od prawej do lewej.

  To co zrobił @R.S. jest potwierdzeniem, że zajmowanie się zawodowe komputerami bardzo częto rodzi pogardę wobec laików i niezdolność do zwykłego bajerowania panienek:
  Ja jestem inny niż inni i taki nieszczęśliwy! Przytul mnie taoistycznie na miłość boską!

  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/205276/tao-milosci-i-seksu

  Przejście na Unicode umożliwiają jednak tylko SO Windows 2000 i wyższy. Z tego powodu dla starszych SO Windows 98/Me jest dostępna wersja Promotic7A. Wersja ta jest identyczna z wersją Promotic7, nie pracuje jednak z tekstami UTF-16 i nie można z tego powodu w prosty sposób wytwarzać aplikacje na przykład w języku rosyjskim.

 339. guzdra
  24 marca o godz. 19:26
  https://www.youtube.com/watch?v=AA0kjqAuUwg
  Opublikowany 6 kwietnia 2010 roku, na dzień przed wizytą i cztery dni przed katastrofą. Wiesław Gołas wykonawca tego utworu satyrycznego z czasów PRL-u co trzeba przypominać, bo już wielu nie ma pojęcia kiedy i gdzie to było, więc Wiesław Gołas nieodmiennie kojarzy się z bohaterskim żołnierzem polskim walczącym z ukraińskimi bandami UPA w filmie „Ogniomistrz Kaleń”. Ogniomistrz Kaleń został zdekomunizowany na długo przed dojściem PiS-u do władzy, co też należy przypominać, taką mamy świecką tradycję od dawna. Ostatnio tylko nasiliła się walka z pomnikami z tamtego okresu. Nawet cokoły rozbierają

css.php