Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Jarosław Kaczyński

17.06.2018
niedziela

Chory system

17 czerwca 2018, niedziela,

Nie chodzi o kolano – chodzi o system. System, jaki stworzył Jarosław Kaczyński, to znaczy cała władza skupiona w rękach jednego posła, funkcjonuje, dopóki ten poseł jest zdrowy.

Kiedy prezesa braknie na Nowogrodzkiej i w życiu publicznym, to nawet jeżeli podejmuje decyzje w szpitalu, pojawia się próżnia, zaczyna się mówić i myśleć o sukcesji. Bo to, co przewiduje konstytucja (prezydent, marszałkowie, premier), nijak się ma do faktycznego układu sił. Kiedy silny przywódca na pewien czas jest, powiedzmy, nie w pełni sił, jego otoczenie myśli, co dalej, co ze mną, co myślą inni, czy knują przeciwko mnie, kto ze mną, kto przeciw mnie.

Obóz rządzący nie jest monolitem. Ziobro, Gowin, Morawiecki, Brudziński nie kryją swoich ambicji. Wszystkie oczy nie są już skierowane na jedną osobę, zwłaszcza że informacje dotyczące stanu zdrowia prezesa są niejasne. Od wiadomości, że to tylko kolano, po wypowiedź ministra zdrowia, że hospitalizacja poza kolejnością była konieczna, żeby życie chorego nie było zagrożone.

Tylko dureń nie stawia sobie pytania – co dalej? Jak nie tym razem, to w przyszłości, co z partią, co z państwem? Teraz widać, że niewinne z pozoru posunięcie, jakim jest skupienie całej władzy w rękach osoby pozostającej w cieniu, poza konstytucyjnym aparatem władzy, nie tylko uwalnia tę osobę od odpowiedzialności, ale i nie stwarza mechanizmu sukcesji, nie tylko formalnej, ale i faktycznej. Prezes PiS ma swoich zastępców, ale czy wybrany (naznaczony) następca podporządkuje sobie prezydenta, premiera, innych zastępców?

System scentralizowany, któremu podlegają partia i państwo, otwiera drogę do licznych napięć i tarć. Kiedy nie ma kota, myszy zaczynają harcować. System autorytarny, demokracji nieliberalnej, opartej na władzy jednego człowieka – szefa partii rządzącej – zaczyna się rozpowszechniać w Europie Środkowo-Wschodniej, nie tylko Węgry i Polska, ale i niektóre inne państwa (Słowacja, Czechy?) zmierzają w tym kierunku. Jak pisze czeski komentator Martin Ehl, ostatni raz widzieliśmy coś takiego w latach 80., kiedy przywódcy sowieccy „jeden po drugim” zaczęli cierpieć na zdrowiu.

„To nie znaczy, że źle życzę Kaczyńskiemu”, ale chodzi o system, jaki stworzył – pisze Ehl. „Scentralizowany, żądny władzy, przypominający czasy komunistyczne. Choroba Kaczyńskiego może mieć o wiele większe konsekwencje dla Polski, niż się wydaje, dla instytucji krajowych i dla pozycji w Unii Europejskiej. To ostrzeżenie dla krajów sąsiednich, Czech i Słowacji, które flirtują z systemem autorytarnym. Jak jeden silny człowiek może wyprowadzić kraj na manowce. To może otworzyć drzwi dla demonów przeszłości – brunatnych, czarnych lub czerwonych” – ostrzega czeski publicysta z pisma „Hospodarskie Nowiny”. Nie chodzi o kolano – chodzi o system.

Zaproszenie
Jerzy Baczyński (redaktor naczelny POLITYKI), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”) będą naszymi gośćmi zaraz po meczu z Senegalem, we wtorek 19 czerwca o godz. 20.05 w Radiu TOK FM.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 195

Dodaj komentarz »
 1. rozpisałam się pod poprzednim tematem Gospodarza i z powodu upału nie mogę zaprzestać. To jest mocne stwierdzenie w nowym wpisie „…tylko dureń nie stawia sobie pytania – co dalej? Jak nie tym razem, to w przyszłości, co z partią, co z państwem?..”
  Pytam o to samo od nieomal trzydziestu lat, niezależnie od miłościwie nam panujących dodając egoistycznie – a co z nami, z ludzmi, obywatelami tego kraju?

 2. Przypisywanie problemu przywodztwa/ sukcesji tylko systemom autorytarnym pokazuje rozumienie swiata p. Martina Ehla i wszystkim tym ktorzy go bezkrytycznie cytuja. Ograniczone rozumienie. Wazne by w tekscie byly odwolania do brunatnej historii, autorytaryzmu, komunizmu itp. By czytelnik p. Ehla wiedzial jaka szufladke w swej glowie mial otworzyc gdy uslyszy haslo “Polska”.

  Sam tekst p. Passenta jest oddaniem szacunku Kaczynskiemu. Nie tylko dla jego dorobku politycznego ale i dla tego ze nie ma zadnych informacji na temat sukcesji. Dyskrecja zupelnie niepolska.
  Ze jakies ustalenia w kwestii sukcesji Kaczor podjal i przekazal nie ma chyba watpliwosci: nie jest ani glupcem, ani Polski nie ma w nosie.

  ml

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Stawiam na Tuska, ktory po smierci Prezesa wroci do kraju i zjednoczy oba odlamy POPiS. Moze bedzie maly rozlam na nowa partie z tymi, ktorzy sa bardziej katoliccy w kruchcie, ale reszta bedzie zadowolona w nowej partii.
  Nawet po rozlamie, wszyscy beda razem, przy korycie.

 5. PA2155; 1:55.

  Masz racje,Tusk wroci do kraju na bialym koniu podarowanym przez Merkel
  to najpierw bedzie musial odwrocic cykajacy zegarek w lewo,inaczej koryto
  bedzie puste.
  http://www.dlugpubliczny.org.pl/

 6. W „konsultacyjnych” pytaniach Dudy wokół Konstytucji, notabene nielegalnych, było jedno, bodaj #13 o wzmocnienie kompetencji prezydenta. Duda widać stchórzył przed prezesem, czy uzgodnił z nim, co na jedno wychodzi, że nie będzie stawiał sprawy na ostrzu noża. Ale wiadomo, że nad suwerenem krąży kwestia, czy chciałby systemu „kanclerskiego”, czy prezydenckiego. Mi się wydaje, że to jest poważne uproszczenie. Powinna Polska wybierać między trzema systemami: kanclerskim, prezydenckim albo prezesowskim. W tej chwili mamy ten trzeci, w Konstytucji nie zapisany, nigdy w historii takiego nie było.

  Wyobraźmy więc sobie, że prezes obumierający albo utykający, niemniej wyznaczywszy następcę zgodnie z formułą in pectore, odchodzi i następca przejmuje władzę nad krajem. Musi najpierw namaścić premiera, starego bądź nową, potem prezydenta zdyscyplinować, z Merkel się spotkać, marszałka do pionu ustawić, kierowcę nowego powołać, panią Basię w rękę pocałować. Właśnie, czy centrala z nowym prezesem i Komitetem dalej będzie na Nowogrodzkiej? To przejęcie lejców, pardon – sznurków władzy nie będzie płynna, może nawet zabrać kilka lat. I to nie jest oficjalnie ustanowione, legalnie uregulowane. Systemowo to jest niebezpieczne, ale czy od razu chore?

 7. Cos dla teo, jako przedluzenie naszej dyskusji o farmerach mleczno-drobiarskich w Kanadzie.
  http://www.cbc.ca/news/politics/canada-supply-management-explainer-1.4708341
  Dla mnie, system wyglada jak czysty model gospodarki komunistycznej. 🙂

 8. A to rewanz dla ozzy’ego- wywiad z bylym premierem Izraela E. Barakiem dla CBC.
  http://www.cbc.ca/listen/shows/the-current/segment/15548952

 9. Konieczność wymiany elit i reprezentacji dostarcza Mundial.
  Nie pieniądze lecz twa wola, zrobi z ciebie gladiatora.
  Okazuje się , że warci miliony dolarów celebryci piłkarscy, nie potrafią pokonać ambitnych zespołów marzących o sławie i pieniądzach celebrytów.
  Gdyby tak można sprawdzać formę celebrytów politycznych?
  Wtedy by się okazało kto ma dalej grać rolę prezesa , a kto powinien być zniesiony z boiska na tarczy.
  Organizatorami politycznego „mundialu” powinna się zająć Bruksela
  i zmiany powinny również dotknąć najsilniejsze reprezentacje występujące w Brukseli od wielu lat.

 10. Upadek neoliberalizmu

  W Polsce nadal tli się popularny mit Stanów Zjednoczonych jako kraju wzorowej konkurencji wolnorynkowej. W rzeczywistości neoliberalizm był głównie ideologicznym uzasadnieniem i projektem redystrybucji kapitału w skali globalnej, czyli przejmowania przez syjonistyczną oligarchę finansową kapitałów narodowych. Narzucana pod dyktando oligarchii ekonomia neoliberalna degradowała kulturę ekonomiczną do poziomu trzech fałszywych banałów (prywatyzacji, deregulacji, liberalizacji).

  To przejęcia kapitałowe stały się głównym celem i motywem rozwoju globalnej sieci finansowej i wielkich korporacji. Głównym celem tych przejęć stały się sektory publiczne większości krajów Ameryki Łacińskiej, Bliskiego Wschodu i Europy, w szczególności krajów postkomunistycznych. Wymagało to likwidacji suwerenności narodowej, aby otworzyć gospodarki na eksplorację ich kapitału narodowego (z zastosowaniem bezprawnych i agresywnych środków, w tym wywiadowczych i militarnych). Stany Zjednoczone stały się krajem niebezpiecznym dla całego świata.
  https://marucha.wordpress.com/2018/06/01/relacje-polski-z-usa/#comment-758792
  ============

  Podsumowując tekst Gospodarza i ten, prof. śliwińskiego….

  Nie jest istotne kto zostanie mianowany na ewentualnego następcę pana Kaczyńskiego, czy jaką partię powoła się w trybie alarmowym, kreując na przywódcę jakiegoś Petrupodobnego.
  Decyzje w jakim kierunku ma się Polska posuwać, zapadają całkiem gdzie indziej.

  W zasadzie, od XVIII wieku, to obcy wybierają nam rządy służące ich interesom.

 11. @wiesiek59
  18 czerwca o godz. 5:25
  „Decyzje w jakim kierunku ma się Polska posuwać, zapadają całkiem gdzie indziej.”

  Czy mógłbyś wyspecyfikować, które obce rządy wybrały nam obecne władze ? Bo, słowo honoru, nie wiem.

 12. Zabka konajaca kontynuuje parazabawe w parapsychologie w blogosferze.

  Symetryczny otrzymal podanie obroncy i przyja je na glowe. Gaworzac o sporcie miesza politykow i ich wodza ze zwyklymi obywatelami…
  Wiesio oplakuje brak swojej postawy cywilnej.

  Niestety nie widze roznicy miedzy
  Mag, a Neo, ktorego Mag slusznie krytykuje.

 13. neospazmin
  jak zawsze informacje z pierwszej rynki.
  Kaczyński podjął już decyzje co do swojej sukcesji.
  Ciekawe czy nam jeszcze wyjawi, kto bedzie następcą Kaczyńskiego i przejmie panowanie nad Premierem , jego Rządem, Prezydentem , PiSem i koalicjantami , no i resztą Polski ?

 14. Jacek Kuroń (1934-2004)

  Jacek Kuroń ma plac swojego imienia. Ukraińcy uhonorowali legendę KOR w jego rodzinnym Lwowie

  http://wyborcza.pl/10,82983,23554004,jacek-kuron-ma-plac-swojego-imienia-ukraincy-uczcili-jego-pamiec.html#HPw6

 15. p. Z dystansu

  Najszczerzej: w kwestii sukcesji po Kaczorze wiem tyle co pan.
  I baardzo mnie to cieszy: to nie czas na ujawnianie podobnych decyzji.
  I bardzo mnie to cieszy, boo jakieby psy nie wieszac na pretorianach Kaczora to zachowac dyskrecje potrafia.
  Od czasu porozumienia pp. Kwasniewskiego i Millera w kwestii odpowiedziaknosci za tortury w Kiejkutach, nie bylo podobnie przestrzeganego trzymania jezykow za zebami. I to obejmujaca znacznie liczniejsza grupe ludzi.

 16. WIESIOWY SPISEK……………………..

  …Decyzje w jakim kierunku ma się Polska posuwać, zapadają całkiem gdzie indziej…

 17. p. Wiesiek

  Gdyby bylo tak jak pan twierdzi( decyzje zapadaja poza Polska) nie byloby takiego wieszania psow na wladzach RP.
  Pan Passent pisalby bardziej zrownowazone teksty nizli cytaty z p. Martina Ehla.

  ml

 18. ozzy
  Jacek Kuroń ma, owszem, ale niewielki placyk na Żoliborzu w Warszawie swego imienia. Przy siedzibie Wyższej Szkoły Pożarnictwa słynnej z brutalnie spacyfikowanego strajku okupacyjnego, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego.
  Na budynku, gdzie mieszkał, jest wmurowana pamiątkowa tablica, a w parku im. Żeromskiego vis za vis okien jego mieszkania – kamień ku pamięci. Byłam na jego odsłonięciu z udziałem Maćka Kuronia ( syna, który zmarł nagle kilka lat później) oraz brata Jacka.
  Pamiętam, że od czasu powstania KOR poprzez lata 80. wielu żoliborzan i nie tylko, mówiło na ówczesny plac Komuny (potem wróciła przedwojenna nazwa – Wilsona) plac Kuronia, bo to był jego rozpoznawalny adres. Nie mam nic przeciwko Wilsonowi, liczy się też tradycja żoliborska, ale nie miałabym także nic przeciwko temu, by ten reprezentacyjny plac nosił imię Jacka Kuronia..

 19. Pani Mag

  “Przy siedzibie Wyższej Szkoły Pożarnictwa słynnej z brutalnie spacyfikowanego strajku okupacyjnego, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego.”

  Czy bylaby pani tak mila i napisala na czy polegala brutalnosc tej pacyfikacji? Kogos uderzono? Naruszono czyjas nietykalnosc cielesna?

  Cos mi sie wydaje ze z pomoca ludzi takich jak pani pamiec o okupacji sejmu przez rodzicow niepelnosprawnych bedzie miala swa puente w “ brutalnej pacyfikacji niepelnosprawnych i ich najblizszych”.

  I zupelnie mi tu nie chodzi o to kto wtedy mial racje ( czerwony czy Solidarnosc), ale o wykoslawianie pamieci.

  ml

 20. mag

  Jak najbardziej zaslugujacy na pamiec Polakow – Jacek Kuron (mieszkal na ul. Mickiewicza 26, chyba mial tel.393964 – przypominam sobie z Biuletynow Informacyjnych KOR).
  Druga osoba, ktora sobie cenilem byl Jan Jozef Lipski (wuj Andrzeja Celinskiego) nie tylko spolecznik ale swietny znawca literatury polskiej.

 21. neospasmin
  18 czerwca o godz. 9:27

  Nie po to się finansuje opozycję w jakimś kraju, bądź instaluje rząd sprzyjający, by nie mieć z tego korzyści.
  Nazywa się to „elita kompradorska”.

  Podpadł mi ostatnio pan Morawiecki i PiS, lansując Polskę jako jedną wielką strefę ekonomiczną.
  Zwolnienie z podatków na 10-15 lat, ograniczenie praw pracowniczych, preferencje dla obcego kapitału, to nie jest to co miało wspierać polski kapitał.
  Masowe sprowadzanie pracowników z Pakistanu Wietnamu, czy Azji, też mi się nie podoba.

  Demokracja miała służyć obywatelom, nie powiedziano tylko JAKIEGO KRAJU…….

  Ostatnio poza klasycznymi- Watykan, Waszyngton, Bruksela, Berlin, pojawił się – czy raczej odsłonił- nowy.
  Tel Aviv…..
  Cóż, na pochyłe drzewo, nawet koza skacze…..

 22. I macie coście chcieli. Dudę.
  „Pamiętam, jak Duda przed wyborami zarzucał ówczesnemu prezydentowi Komorowskiemu, że nie jest wystarczająco dobrym strażnikiem konstytucji. Ile trzeba mieć w sobie bezczelności, żeby zapowiadając osobistą niezłomność, tak sponiewierać konstytucję! Zamiast poważnego polityka, kogoś na miarę wyzwań czasu, mamy aktora telenoweli. Z tandetnymi minami i grymasami. Wstyd słuchać tego, co mówi o najnowszej historii Polski. Dla milionów ludzi nie jest ich prezydentem, ale kimś uprawiającym prostacką nagonkę na ich życiorysy.
  Bilans tej prezydentury jest równie marny jak projekt referendum konstytucyjnego. Oszukańcza próba odwrócenia uwagi od faktycznych problemów państwa. Próba tak absurdalnie nieudolna, że nie da się jej potraktować z minimalną nawet powagą.”
  Fragment komentarza Jerzego Domańskiego, PRZEGLĄD

 23. W komentarzu do sojuszu angielsko-polskiego polski publicysta Stanisław Mackiewicz napisał w swojej książce z 1964 roku „Polityka Becka”:

  Anglia nie potrzebuje istnienia Polski, nigdy jej nie potrzebowała. Czasami Brytyjczycy pchają nas do walki z Rosją, czasem z Niemcami, jak to miało miejsce w 1939 roku, kiedy udało im się od tego czasu powstrzymać Hitlera przed nimi. Po tak zwanych gwarancjach z marca 1939 r. Anglia nie była zainteresowana naszą armią, nie pomogła nam finansowo w przygotowaniach wojennych i nie miała najmniejszego zamiaru pomóc nam podczas inwazji Hitlera na Polskę (…) gwarancja niepodległości Polski, zapewniona przez Anglię, nie była wcale gwarancją. Przeciwnie, była to spekulacja, której celem była jak najszybsza likwidacja państwa polskiego. Anglia chciała najpierw, aby Polska walczyła z Niemcami i aby przegrała tę wojnę tak szybko, jak to możliwe, aby Niemcy wreszcie stanęły przed Rosją.
  ==============

  To chyba dostatecznie wyjaśnia pozycję Polski w oczach zachodniego świata?
  Nic się nie zmieniło.
  Elity krajów imperialnych wychowywane są w pogardzie dla innych nacji.
  To też się nie zmieniło.

 24. http://fakty.interia.pl/autor/michal-michalak/news-nowoczesna-teoria-pieniadza-czyli-dlaczego-rzadowi-nigdy-nie,nId,2594126
  =======

  Potwierdza się moja teoria…..
  Dinozaurom ekonomicznym polecam w szczególności.
  CZYTAĆ, uczyć się, weryfikować dogmaty na których was wychowano.

 25. Samorozmowa WIESIA…..

  …CZYTAĆ, uczyć się, weryfikować dogmaty na których Wiesia wychowano…

 26. neospazmin
  a teraz wytłumacz mi jeszcze jakie korzyści z tego wynikają dla Polski , że nikt nie wie, nawet ty z reguły tak dobrze poinformowany , kto rządzi i co Polaków oczekuje ?
  Dlaczego układ sił w formacji rządzącej musi być okryty głęboka tajemniczością ?
  „The death of Stalin” napewno daje tu jakieś odpowiedzi , ale czy zadawalające ?

 27. p. Z dystansu

  Za decyzje odpowiedzialni sa ci ktorzy je prawnie podejmuja. Parlament, rzad , premier, ministrowie.
  To dokladnie jak z reprezentacja- to konkretny zawodnik odpowiada za to co robil na boisku.
  Trener odpowiada nie za dzislania poszczegolnych zawodnikow ale za wynik calosci. Odpowiada przed wyborcami.
  Boo to jego ( Kaczora) polityke bedzie pan oceniac w wyborach, nie p. Rafslskiej czy Radziwilla.

  ml

 28. P. Z dystansu

  Co Polakow oczekuje?
  W panskiej opinii Polacy sa gorzej poinformowani co do zamierzen panstwa nizli pod rzadami poprzednich koalicji?
  Ma pan problemy z nazwaniem celow i srodkow ich realizacji w poszczegolnych aspektach dzislania RP?

  ml

 29. p. Wiesiek

  To jak to jest: polityka “ robienia loda” w kontekscie panskich odkryc w kwestii stosunku Zachodu do Polski jest wlasciwa strategia czy wrecz odwrotnie: Polska powinna walczyc o swoje, tak jak sie to dzieje od prawie 3 lat?

 30. p. Wiesiek

  “Podpadł mi ostatnio pan Morawiecki i PiS, lansując Polskę jako jedną wielką strefę ekonomiczną.
  Zwolnienie z podatków na 10-15 lat, ograniczenie praw pracowniczych, preferencje dla obcego kapitału, to nie jest to co miało wspierać polski kapitał.
  Masowe sprowadzanie pracowników z Pakistanu Wietnamu, czy Azji, też mi się nie podoba.”

  Nie , boo nie czy tez ma pan jakies inne pomysly na rozwoj RP?

  ml

 31. wiesiek59:

  „Elity krajów imperialnych wychowywane są w pogardzie dla innych nacji.”

  A jak pisal Stanislaw Mackieiwcz (Cat) o pojaltanskiej sytuacji, w jakiej znalazla sie Polska”Anglia ofiarowala Rosji Polske”? To w znanej broszurze Mackiewicza z 1945 roku pt „Niewola krymska”. Mozna tez zagladanac do komunikatu konferencji jaltanskiej z 12 lutego 1945, w czesci dotyczacej Polski.
  Czy Rosja/ZSSR to kraj imperialny?
  I jakie to nacje sa pogardzane przez te elity?

 32. Dodam do powyzszego, ze Stanislaw Mackiewicz, pilsudczyk, byl zwolennikiem wspolpracy z Niemcami, po smierci Marszalka oddalil sie od od sfer rzadzacych, przeciwnik Sikorskiego i ukladu z 1941 r z ZSSR, pozniej polityk Mikalajczyka.
  Powrocil do Polski w czerwcu 1956. „Herezje i prawdy” oraz „Europa in flagranti” najbardziej znane pozycje historyczno-publicystyczne.

 33. System stworzony (właściwie odtworzony) przez Kaczyńskiego to karykatura systemu z okresu słusznie minionego. Przywódca partii rządzi poza konstytucją i w ogóle za nic nie odpowiada. W rezultacie mamy obecnie sytuację jak pod koniec lat 60 -tych. Chory stary przywódca i grono aspirujących do schedy po nim. Kto wygra ? Gierek, a może Moczar, może Kociołek ? Sytuacja taka, jak wiemy z doświadczenia, może trwać długo. Pomijam juz fakt, że nawet zdrowy Kaczyński nie jest w stanie kontrolować polityki ekonomiczniej rządu, bo się na tym nie zna. Wizje, fantazje Morawieckiego, budowa „białych słoni” (jak w krajach III świata określano inwestycje bezużyteczne, budujące jedynie prestiż rządzących), niekontrolowane rozdawnictwo, to wszystko prowadzi do katastrofy, z której wyprowadzać będzie już kto inny. Ale skutki tego wstrząsu odczujemy wszyscy.

 34. Na pytanie o możliwą rolę Węgier w europejskiej Orban powiedział, że Węgrzy zdają sobie sprawę ze swojej siły, znaczenia i zadań, a jako członek UE nie chcą europejskiej roli politycznej. We mnie też nie ma i nie będzie takich ambicji – podkreślił i dodał – 10 mln obywateli, 114 mln euro PKB, mniej niż 20 tys. żołnierzy – taka jest rzeczywistość.

  Orban powiedział, że pewne ambicje Węgier dotyczą Europy Środkowej i Grupy Wyszehradzkiej. Zaznaczył, Węgry chcą być częścią do regionu, który ściśle współpracuje i wzajemnie pomaga. Dodał, że Węgry uznają kierowniczą rolę Polski w Europie Środkowej, a także że chciałyby pomóc zachodniobałkańskim państwom, a szczególnie Serbii, w wejściu do UE.
  https://kresy.pl/wydarzenia/orban-projekt-budzetu-ue-jest-tak-proimigrancki-jakby-pisal-go-soros/
  ============

  Proszę uprzejmie.

  Tak to widzę.
  Trzymać się z boku i robić INTERESY.

  Mocarstwowe ambicje co poniektórych naszych polityków, nie wychodzą raczej na dobre.
  Nawracanie na naszą obecną wiarę- Demokrację?
  Budowanie egzotycznych sojuszy?
  Angażowanie się w politykę międzynarodową, jakbyśmy byli mocarstwem?
  Żenada- jak dla mnie….
  REALIZM panowie, powinien panować, a nie sny o potędze.

 35. neospasmin
  Tu masz w pigułce pacyfikację Szkoły Pożarnictwa.
  Voila!
  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/486102,Pacyfikacja-strajku-w-Szkole-Pozarnictwa

 36. ozzy
  18 czerwca o godz. 11:49

  Wszystkie imperialne elity mają jednakową wizję świata, bez względu na położenie geograficzne, czy kolor skóry.
  Historii we wszystkich prawie krajach świata, uczą pod tym kątem właśnie.
  Dawne przewagi, wybitni zdobywcy, generałowie, powiększający Imperium.
  Tęsknota za utraconą wielkością zdobytą kosztem innych krajów, to raczej norma.

  Jako że elit nie wyrżnięto, rodowych posiadłości nie spalono, potomków takich rodów znajdziesz wszędzie.
  Portrety przodków w mundurach, to norma.
  Przypuszczam że stare rody szwedzkie też tak mają……..

 37. Symetryczny
  Nie tylko „wy macie Dudę”, ty też i ja, choć nie głosowałam na twojego krajana.
  Ani przez chwilę nie miałam cienia wątpliwości, że to człowiek bez właściwości, głupkowaty uśmiechający się palant, który gładko miele ozorem i wszystko ci obieca, bo nic od niego nie zależy.
  Możesz sprawdzić choćby na tym blogu, co i jak na jego temat pisałam w 2015.
  Zresztą wygrał z Komorem bardzo niewielką przewagą, mimo że PO absolutnie przerżnęła kampanie prezydencką.

 38. Dokument twierdzi, że mniejszości etniczne, takie jak Kurdowie, Azerowie, Arabowie Ahwazi i Balochowie, stanowią jedną trzecią populacji Iranu, ponadto twierdzi, że „ucisk mniejszości etnicznych i religijnych stworzył warunki dla skutecznej kampanii mającej na celu rozbicie państwa irańskiego na części składowe.”

  Dodaje: „Wsparcie amerykańskie dla ich ruchów niepodległościowych, zarówno jawnych, jak i ukrytych, może zmusić reżim do skupienia na nich uwagi i ograniczenia jego zdolności do prowadzenia innych szkodliwych działań przestępczych”.

  Wszystkie te mniejszości miały organizacje, które w ostatnim dziesięcioleciu przeprowadzały krwawe działania, w tym zamachy bombowe i zabójstwa irańskich urzędników. Opisana strategia prawdopodobnie wiązałaby się z intensyfikacją takich działań – innymi słowy, wsparcie USA dla działań terrorystów przeciwko irańskim celom rządowym.
  https://kresy.pl/publicystyka/bolton-nadal-probuje-przekonac-trumpa-do-zmiany-rezimu-w-iranie/
  =========

  Tak mniej więcej wygląda polityka od tysiącleci.
  Jednym wolno mieszać się w wewnętrzne sprawy innych krajów, innym nie…..

 39. @wiesiek59

  stare rody szwedzkie niczym sie nie roznia od innych ale one raczej snia o potedze.
  Rola arystokracji w protestanckim krolestwie Szwecji roznila sie zdecydowanie od
  polskiej, ktora jeszcze na dodatek musila sie dzielic tym „suknem” ze szlachetkami.
  Reformacja zrobila swoje w Szwecji. Wielu arystokratow szwedzkich jak np. feldmarszalekCarl Gustav Wrangel (XVII w), ktory wzniosl zamek Skokloster (przypomina palac ujazdowski), najbardziej znany zabytek baroku i najwieksza prywatna siedziba w Szwecji. Ow wojujacy arystokrata wolal pola bitewne, anizeli
  bale i polowania, mieszkal krotko w tym zamku. Zgodnie z regula fideicommissum
  („zu treuen Händen belassen“) zamek i posiadlosc stala sie wlasnoscia monarchy i nie wolno bylo niczego z niego „szabrowac”.
  A w Rzeczypospolitej?
  Powyzsza historia jest bardzo symptomatyczna.

 40. neospazmin
  W polska konstytucja nie przewiduje pozycji trenera, dla Prezydenta , albo Premiera , tak jak ją piastował Kaczyński .
  Miałem nadzieję , że ujawniasz nam kto będzie jego następcą , skoro wiesz , ze taki już jest nominowany i stanowisko trenera zostanie , podług twojej piłkarskiej terminologii, zachowane .
  Pytałem też , dlaczego uważasz za cnotę ukrywanie przed nami jego nazwiska ?
  Niestety nie otrzymałem żadnej konkretnej odpowiedzi , tylko jakiś pseudopiłkarski bełkot, tak jakby chodziło tutaj o mecz piłki nożnej , a nie przyszłość polityczna Polski.
  Co do poinformowania Polaków , to rzeczywiście wiemy tylko , że niedawno stan zdrowia Prezesa był krytyczny i zagrażał jego życiu . Co Trener i przywóca narodu ma za chorobę , jest skrzętnie ukrywane .

 41. neospazmin
  pisze , że Polska PiSu walczy z zachodem o swoje .
  Czy coś już wywalczyła ?

 42. Przypuszczalnie, gdyby Piłsudski pożył kilka lat dłużej, dołączylibyśmy do bratnich narodów Węgier, Słowacji, Litwy, Łotwy, dziarsko maszerując z niemieckimi armiami na Wschód.
  Niestety, z braterstwa roni wyszły nici, przez przedwczesną śmierć.

  Rola jednostki w historii bywa niedoceniana, czasem jedna osoba może zmienić jej bieg, kierując się własnymi obsesjami, czy koncepcjami.
  Jednostka wybitna może zarazić nimi swoje otoczenie.
  Pomimo nieuniknionej walki o władzę po śmierci, testament polityczny bywa na ogół realizowany.

  Tyle że do tego trzeba mieć ZDOLNYCH współpracowników, którzy przejmą przywództwo.
  Gorzej jest, gdy się ich wycina, by nie stanowili za zycia jeszcze konkurencji…..

 43. Takie luźne skojarzenie.

  Na pogrzebie Piłsudskiego stawiła się większość ważnych głów państw, bądź wysokich przedstawicieli, pomimo niesprawowania oficjalnych funkcji.

  Na pogrzebie L. Kaczyńskiego z ważniejszych stawił się Miedwiediew chyba tylko?
  Wielkość można poznać po jakości żałobników?
  Interesujące kryterium…….

 44. Zarówno Premier , jak i Prezyden , dwie najważniejsze osoby w państwie nie posiadają zaplecza politycznego i swoje stanowiska posiadają jedynie z łaski Prezesa .
  To napewno nie jest komfortowa sytuacja dla nikogo , oprócz chorego Kaczyńskiego.

 45. PA2155 18 czerwca o godz. 3:54
  Cos dla teo, jako przedluzenie naszej dyskusji o farmerach mleczno-drobiarskich w Kanadzie.
  (…)
  Dla mnie, system wyglada jak czysty model gospodarki komunistycznej.

  A mnie nie wyglada, pardon … wygląda. Supply management jest pomysłem kapitalistycznego welfare state. Przed laty jednym z większych problemów była góra masła nie do skonsumowania. Podobnie ze zbożem w Kanadzie i USA było. Starano się je upchnąć gdzieś …

  W gospodarce komunistycznej „model” był inny – coś na kształt „demand management”, czego szczytowym osiągnieciem był system kartkowy w PRL. W kapitalizmie nieustannie pojawia się żądanie producentów, aby zarządzać podażą produkcji rolniczej:
  http://wyborcza.pl/7,155287,23553359,bunt-plantatorow-od-dzis-nie-zbieraja-owocow-miekkich-bo.html

 46. Wiesiek59
  Na pogrzeb LK nie przylecieli możni tego świata, bo podobno nad Europa nie było wtedy odpowiednich warunków. Unosiły się podobno wyziewy z jakiegoś uaktywnionego wulkanu. Nie pamiętam szczegółów.

 47. wiesiek&mag
  https://en.wikipedia.org/wiki/2010_eruptions_of_Eyjafjallajökull

  Beginning on 14 April 2010, the eruption entered a second phase and created an ash cloud that led to the closure of most of the European IFR airspace from 15 until 20 April 2010.

  Pogrzeb L. Kaczyńskiego w Krakowie odbył się 18 kwietnia 2010 r. Wtedy znaczna część Europy zamknęła przestrzeń powietrzną dla wszelkich lotów od 15 do 20 kwietnia.

 48. Ano taka.Za komuny partia kierowała a rząd rządził.Za neobolszewii wódz kieruje partią, rządzi rządem ,a pierwszy sort wyborców ,jest kwiatkiem do kożucha,i do wąchania prze ogłupiały zachód.

 49. mag
  18 czerwca o godz. 13:23

  Nie latały samoloty odrzutowe.
  Miedwiediew i Saakaszwili przylecieli turbośmigłowymi.
  A poza tym, są jeszcze pociągi……
  Wulkan na Islandii oceniam jako wygodny pretekst do nieobecności.
  Inna odmiana „choroby dyplomatycznej”.

  Pozycję państwa, jego przywódców, poznać po takich właśnie szczególikach.
  Cesarz Japonii też był niedysponowany przy wizycie w Japonii naszego Najlepszego Prezydenta wszechczasów?
  Obecne zamknięcie nawet przedpokoju Białego Domu, to kolejny symptom doskonale sygnalizujący naszą pozycję w świecie.

  Mam czas i dobrą pamięć, więc kolekcjonuję takie szczególiki.
  Zachodni politycy są szczerzy do bólu- od czasu do czasu.
  Więc nie mam złudzeń, w przeciwieństwie do ciebie.

 50. Przywódcy z Afryki to mogli dojechać karawaną do Libii, potem Aquariusem do Włoch, no a z Włoch to już o rzut kamieniem.

 51. Pisze Gospodarz:

  „System autorytarny, demokracji nieliberalnej, opartej na władzy jednego człowieka – szefa partii rządzącej – zaczyna się rozpowszechniać w Europie Środkowo-Wschodniej, nie tylko Węgry i Polska, ale i niektóre inne państwa (Słowacja, Czechy?) zmierzają w tym kierunku.”

  Zwróciłem uwagę na znak zapytania przy Czechach, bo istotnie państwo to wyrywa się z powyższego schematu. Wbrew pozorom bowiem Czechami nie rządzą autokraci a i sytuacja społeczna daje nadzieję na utrzymanie demokratycznego systemu rządów. Prezydent Zeman autokratyzmu nie ma bowiem w sobie za grosz i reprezentuje linię ekscentrycznych, ludycznych, nieco haszkowskich prezydentów tego kraju. Natomiast premier Babiś, związany zresztą z europejskimi liberałami z ALDE Guya Verhofstadta, wbrew medialnym opiniom okazał się ostatnio pragmatycznym liberałem w wersji klasycznej. Celowo zaznaczyłem, że ostatnio obcy jest mu dogmatyzm neoliberalny, bo zdając sobie sprawę z nastrojów społecznych, pod ich naciskiem, z bólem serca odstąpił od wieloletniej polityki tłumienia wynagrodzeń, która doprowadziła Czechów do skrajnej deperacji politycznej. Nie dość, że zapowiedział pierwsze od lat podwyżki w budżetówce, wzrost wysokości swiadczeń z zabezpieczenia społecznego, to na dokładkę wprowadził poważne ograniczenia na imigrację zarobkową – głównie z Ukrainy. Efektem jest 10 procentowy wzrost płac w pierwszych miesiącach tego roku w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego – w tym w montowniach zachodnich ponad 20 procentowy. Mało, analitycy twierdzą, że jesli nie nastąpi globalne tąpnięcie ekonomiczne czy choć załamanie wspólnego rynku UE to wzrost płac w Czechach będzie wynosił około 8 procent rocznie w perspektywie najbliższych 4 – 5 lat.
  Trudno więc się dziwić, że optymizm społeczny wynikający z powyższego oddala perspektywę dyktatorskich rządów w tym sympatycznym kraju.
  Dodam też, że ten sam optymizm pozwolił Czechom puścić w niepamięc to iż premier Babiś w poprzednim wcieleniu „neo …”, jako minister finansów w rządzie socjaldemokratycznym, ich konsekwentnie z torbami puszczał.

  Inaczej jest na Słowacji, gdzie politycznie wypalony, skorumpowany i obciązony podejrzeniami o inspirację morderstw politycznych rząd tego typu ruchów nie podjął. Alternatywą dla niego jest bowiem neofaszystowska, odwołująca się do tradycji „Republiki Słowackiej” księdza Tiso „Partia Ludowa Nasza Słowacja” Mariana Kotleby. Z tym, że Kotleba nie jest jak sugeruje cytowany przez red Passenta czeski publicysta Ehl, jakimś współczesnym wcieleniem dogorywającego w latach 80 Breżniewa czy Susłowa. To dziarski, energiczny faszysta w kwiecie wieku.
  Co prawda Marian bedący przez ostatnie lata „fuhrerem” Kraju Bańskobystrzyckiego przegrał lokalne wybory ale nastąpiło to na skutek desperackiej stategii „wszyscy przeciwko Kotlebie”. Tej sztuczki się drugi raz nie da powtórzyć, więc w obliczu biedy słowackiej ten neonazista wraz ze swymi łysymi „karczychami” ma duże szanse na przejęcie władzy w kraju.
  Co oczywiście nic w tragicznej sytuacji społecznej na Słowacji nie zmieni, bo przecież bredzeniem o księdzu Tiso w blasku pochodni (lokalna wersja narracji historycznej), tamtejsi górale sobie garnków nie napełnią.

  Poniżej Marian Kotleba i jego mangnetyczne spojrzenie

  http://hungarianfreepress.com/wp-content/uploads/2016/03/kotleba-marian.jpg

 52. Jacobsky
  Przykre gdy tzw. legendy opozycji za PRL dają ciała. Małżonek pani Romaszewskiej wycenił swoją „opozycyjną kartę” na 250 tys. zł i tyleż otrzymał na otarcie łez, gdy przestał być senatorem i płakał, że mu odebrano rządowa limuzynę.
  Ze zdumieniem zauważyłam, będąc przejazdem na Bielanach, że ma JUŻ ulicę swojego imienia.

 53. Moi zdaniem Polsza walczy o swoje od wieków, nie tylko z Zachodem, ale z całym światem, który nie chce zrozumieć wyjątkowej roli Polski i Polaków w dziejach świata. No po prostu nie chce !

  Pozostaje jeszcze tylko sprecyzować co to jest to „swoje”. Może nie chodzi o „swoje”, ale raczej o „swojskie” ? O prosty, żytnio-buraczany świat płynący prosto z parszywiejącego kolana Kaczyńskiego ?

 54. Wiesiek59
  „Wulkan na Islandii oceniam jako wygodny pretekst do nieobecności.
  Inna odmiana „choroby dyplomatycznej”.
  Pozycję państwa, jego przywódców, poznać po takich właśnie szczególikach.
  Cesarz Japonii też był niedysponowany przy wizycie w Japonii naszego Najlepszego Prezydenta wszechczasów?
  Obecne zamknięcie nawet przedpokoju Białego Domu, to kolejny symptom doskonale sygnalizujący naszą pozycję w świecie.”
  Nic ująć , nic dodać.

 55. mag,

  Zoofia Roomaszewska wielką konstytucjonalistką jest. Ukończone w latach 60-tych studia z fizyki świetnie predystynują Roomaszewską do roli, jaką pełni w kancelarii Dudyzmy. Z pewnością wiele nauczyła się w trakcie pełnienia różnych funkcji, ale to chyba nie wystarczy, o czym można się przekonać czytając jej coraz częstsze wypowiedzi n/t porządku konstytucyjnego. Można powiedzieć, że ślepa prowadzi głuchego (Dudyzmę), ale widać na tym polega polska racja stanu zdefiniowana przez kolano z Ciemnogrodzkiej.

 56. Mag nie potrafi bez tabletek (czyt.. blogu Passenta).

 57. Dobra pani Romaszewska,w swojej łaskawości, zgadza się na pozostawienie Małgorzacie Gersdorf pokoju i krzesła. O biurku nie mówi.Zaznacza, zę I Prezes Sądu Najwyższego nie powinna mieć żadnej władzy. Moim skromnym zdaniem, to właśnie Romaszewska powinna siąść pod piecem i zdrowaśki odmawiać, a nie latać po mediach i opowiadać dyrdymały.Nikt nie umniejsza jej wcześniejszych zasług ale to co wygaduje teraz, stanowi żywy dowód na słuszność tezy, że „paraliż postępowy najzacniejsze trafia głowy”.

 58. Są dwie teorie wyjaśniające wzrost płac w Czechach.
  Jedna jest naukowa – zerwano z dogmatem neoliberalnym.
  Druga jest bardziej zawiła, podejrzana i nieprzystępna. W Czechach inwestycje wynoszą 25% PKB ( w Polsce 18%), Czesi więcej oszczędzają (Polacy „nie mają z czego”), w Czechach nie ma 500+, płaca minimalna jest o 1/5 niższa, udział wydatków państwa w PKB zredukowano z 45,5% w 2012 do 38,8% w 2017 r., itd.

 59. Jacobsky 14:09

  a „z ziemi wloskiej do Polski” ( o malo nie napisalem „wolskiej”) tu juz bliziutko

 60. handzia55
  18 czerwca o godz. 14:45

  Z kombatantami wszelkiej masci właśnie tak jest.
  Zawsze i wszędzie.
  Dawne zasługi kapitalizuje się, ubarwia, z wiekiem coraz bardziej wyolbrzymia.
  I rozmienia na drobne w sporach politycznych i ekonomicznych przewałkach.
  Normalni niegdyś ludzie zaczynają wierzyć w swą boskość, nieomylność, nigdy nie nabytą wiedzę w materii niewchodzącej nigdy w krąg ich zainteresowań.
  Polityk z definicji zna się na wszystkim, jest niekwestionowanym autorytetem w każdej sprawie.

  Choroba władzy jest uniwersalnym zjawiskiem globalnym.
  Tak jak alienacja i autopromocja.
  Dlatego dochodzi do zmian, wymiany elit na nowsze egzemplarze, jeszcze przez chwile niezdemoralizowane jej sprawowaniem.
  I cykl zaczyna się od początku…….
  Proces kontynuują ich dzieci i wnuki, obalając pozycje swych rodziców.
  Albo, dziedziczą ich funkcje.

  Jak to wygląda w demokracjach?
  Wystarczy zrobić krótki wypad do wikipedii.
  Ilu ministrów, senatorów, posłów, premierów, na przestrzeni ostatnich 100 lat występuje pod tym samym nazwiskiem, jest skoligaconych?
  „Dynastia” odnosi się nie tylko do rodów szlacheckich……

 61. trader21
  @soto
  „Bardzo promujesz teze o wprowadzeniu przez IMF, SDRa jako waluty globalnej. Jak widzisz rozwiazanie problemu plynnosci jesli IMF zdecydowalby sie na SDRy. Jak zmusilby banki centralne wszystkich krajow do uzywania SDR jako globalnej waluty? Wiem ze opisujesz SDR w kilku artykulach natomiast nie ma w nich odpowiedzi na te pytania..za odpowiedz bylbym wdzieczny”

  ODP. Bank Japonii od prawie dwóch dekad jest testerem tego co wdraża się na globalnych rynkach z kilku letnim wyprzedzeniem. BOJ jako pierwszy sprowadził stopy do zera oraz uruchomił QE, później FED, EBC itd. Obecnie BOJ drukując jak szalony skupił już 40-50 % długu Japonii. Utrzymując obecne tempo za dwa lata będzie miał 70 %. Oprócz tego jest największym akcjonariuszem większości spółek oraz REIT’ów.

  Wiele banków centralnych prowadzi podobną politykę. Nawet jeden z członków zasiadających w NBP stwierdził ostatnio iż bank centralny powinien skupować akcje gdy dochodzi do bessy (chore !!!!).

  
W sytuacji gdy dojdzie do kryzysu bank centralny przedstawi rządowi dwa scenariusze:

  Umarzamy wasze zobowiązania względem banku centralnego i dług spada do powiedzmy 40%. Przy okazji nacjonalizujemy aktywa posiadane przez BC (akcje, reity) co dzięki późniejszej prywatyzacji sprowadzi dług jeszcze do niższych poziomów. W zamian za to przyłączacie się do nowego systemu w którym podaż waluty i stopy kontroluje MFW. 


  Radźcie sobie sami. Przestajemy skupować dług. Rentowność rośnie kilka procent dziennie, waluta traci na wartości posobnie jak ostatnio lira czy real. Za miesiąc wrócicie ale będziemy rozmawiać na innych zasadach.

  Jest jeszcze inny scenariusz w którym do władzy dochodzą partie anty-establishmentowe i plan globalistów nie ma szans powodzenia.
  ===============

  Prosto pokazany mechanizm zewnętrznego nacisku na Polskę, pozbawienia jej resztek suwerenności.
  Jak na razie, jest szeroko stosowany i działa bez pudła.

  Jedyną nadzieją jest multipolarny układ sił na świecie i zdobycie wielu sojuszników dzięki dobrym z nimi stosunkom.
  Poststyropian nigdy tego nie zrobi.

  Uwalenie inwestycji rosyjskich, czy chińskich, tego najlepszym przykładem.

 62. teo:
  Do twojego komentarza dodalbym pytanie: a gdzie konkurencja, ten motor napedowy dobrego kapitalizmu? Gdzie machanizm kosztow i zyskow?
  Podobny system mozna wprowadzic na telewizory (produkcja podobno nieoplacalna), samochody i wiele innych towarow.
  Moze twoj przyjazny odruch do gospodarki nadzialowej wynika z twojego patriotyzmu kanadyjskiego?

 63. teo:
  Podobnio juz Harper probowal zmienic ten system mleczno-drobiowy.

 64. mag
  12:44
  merci, dziekuje;
  to byla prawdopodobnie „proba generalna” stanu „odmiennego” (1981-83);
  podobnie przebiegly pozniej pacyfikacje ok. 99% kopaln, stoczni, zakladow pracy,osrodkow radiowych, telewizyjnych, poczt, dworcow kolejowych, zajezdni tramwajowych, uczelni i.t.d., i.t.p.;

 65. Za Jurgielem ciągnie się sprawa nieudanej walki z ASF – afrykańskim pomorem świń, który z terenów przy granicy z Białorusią dotarł już do Wisły. Inne zarzuty wobec Jurgiela to zrujnowanie reputacji stadnin koni arabskich w Janowie i Michałowie, brak jakiejkolwiek umiejętności negocjacji unijnego budżetu dla rolnictwa, totalny bałagan w agencjach rolnych

  Dyrekcja odbdowy Polski w ruinie, ktora dzieki Jurgielom wstaje z kolan i walczy o swoje.

 66. metryczny:
  nie wiem co u ciebie lepsze: wiadra wazeliny, czy gnoju?

 67. teo

  Prezentujesz pod ideologiczną tezę jakieś archiwalne, z poprzedniej epoki dane.

  Zimą tego roku premier Babiś na zjeździe czeskich syndalistów bez najmniejszych problemów zgodził się na wzrost płacy minimalnej z dotychczasowych 12,2 tys. koron (2017 złotych) do 13,7 tys. koron (2265 złotych).
  Przypomnę, że w tym roku płaca minimalna w RP wynosi 2100 zł czyli mniej niż w ubiegłym i tym roku w Czechach. Ponieważ premier Morawiecki postanowił zdusić wzrost płacy minimalnej podwyższając ją w przyszłym roku jedynie o 150 złotych co stanowić będzie wysokość 2250 złotych również płaca minimalna w przyszłym roku w kraju będzie niższa niż tegoroczna w Czechach. I ta dysproporcja będzie rosła.

  W świetle ostrego wzrostu minimalnych jak i średnich wynagrodzeń (ograniczenie imigracji zarobkowej z Ukrainy) nie ma powodu by rząd czeski musiał rekompensować tamtejszym pracującym dadatkami socjalnymi typu 500+ ich niskie płace tak jak to robi rząd Morawieckiego.

  Teo, zastanawiałem się czemu Babiś związany z ALDE, którego prawa ręką komisarz unijna Vera Jurova griluje za sądy rząd Morawieckiego, określany jest w kręgach polskiej opozycji liberalnej jako „populista”. Twój komentarz dotyczący płacy minimalnej w Czechach mi to po częsci wyjaśnia.

 68. mag
  18 czerwca o godz. 12:25
  Wrzeszczeliście k…wa, że będzie inaczej. Wielu podnosiło paluchy w literę V. I macie wielkie g…z Dudą na czele.

 69. ozzy:
  kto wie, czy nie wygrasz, tym razem ze mną, i w sobote 🙂

 70. byk:

  czytaj Hartmana

 71. Przed dziesieciu laty Wiesio donosil:
  …Przypomnę, bo analogia sama się nasuwa
  -ruchy pokojowe na zachodzie poniewczasie okazały się sponsorowane przez KGB…..”pożyteczni idioci”…..
  Fakt, ze niektore partie komunistyczne byly finansowane przez Demoludy, nie znaczy, ze wszystkie ruchy pokojowe na Zachodzie byly finansowane przez KGB. Biedny Wiesio musialby dlugo kalkulowac rozliczenie Marszu/demonstracji 100 tys. osob w Bonn, ktore protestowaly przeciw AKW (elektrownie jadrowe), jeszcze dluzej kalkulowac powstawanie i utrzymanie sie przez lata u wladzy ruchu i partii Zielonych.
  Wiesio mial juz wczesniej trudnosci z postrzeganiem ruchow obywatelskich, postaw dziennikarzy etc.. Wiesiowi nie miesci sie w jego autystycznym (politycznie autystycznym) swiecie, ze mozna miec postawe obywatelska, krytyczna, postepowa.
  Dzieki tym „pozytecznym idiotom” Niemcy odchodza od energii jadrowej, od wegla (ciagle zbyt wolno), a Wiesio teskni za tanim, niskokalorycznym, niszczacym zdrowie weglem, oczywiscie nie za dolary. Jednoczesnie teskni za zaporami celnymi i drukowaniem zlotego.

 72. Bar Norte
  18 czerwca o godz. 16:06

  Być może Czesi trzeźwo policzyli, że skoro pracownikowi opłaca się dojeżdżać do pracy w Austrii czy Niemczech- w promieniu 100 km od granicy jest wystarczająco dużo firm płacących 3x więcej, to za moment pozostaną bez fachowców?

  Nie wiem, czy również rozłożyli swoje szkolnictwo zawodowe, jak Polacy, ale wcale nie wykluczam tego błędu.
  Coś z tym premier myślący o przyszłości kraju musiał zrobić.

  To jedna z ewentualności tej rewolucji w płacach.
  Podkupywanie fachowców.
  Na Ukrainie to już dramat, spowodowany pazernością ich elit na WŁASNE zyski, bez troski o przyszłość kraju.

  Niestety, imigrantami nie da się zapchać dziur, to kwestia ich kwalifikacji i doświadczenia.
  Kultura techniczna nie spada z nieba, buduje się ją dziesięcioleciami.

 73. wiesiek59

  „Coś z tym premier myślący o przyszłości kraju musiał zrobić.”

  Nie przypisywał bym Babisiowi tak wzniosłych intencji. On głównie myśli o swojej sytuacji politycznej, bo mimo iż wygrał wybory ma problem z utrzymaniem większości w parlamencie do czego pretekstem są prowadzone przeciwko niemu sprawy karne o korupcję.
  Nie potrafię określić czy aktualnie jest premierem „całą gębą” czy wstanie dymisji. W Czechach toczy się ostra walka polityczna co wymusza na Babisiu ruchy prospołeczne czy w węższym rozumieniu propracownicze. Jemu poparcie jest potrzebne jak tlen.

  Na tym przykładzie jasno widać jak realnie zachodzi demokratyczna korekta kursu politycznego.

 74. wiesiek59

  ”Proszę uprzejmie.

  Tak to widzę.
  Trzymać się z boku i robić INTERESY.”

  A od kiedy to pan się wyznaje na jakichś ” interesach ” ? Onegdaj klarował pan , że wszelkie ” interesy ” to ” kapitalistyczne oszustwo ” – tak dla informacji szan pana instruktora , interes udaje się wtedy jak się ZAROBI PIENIĄDZE. Znaczy na koniec interesu ma się więcej niz na początku. Wyłuszczam to tak łopatologicznie bo przecie ani o kapitalizmie , ani o ” interesach ” nie ma pan pojęcia. Czego dał pan blogu Pana Gospodarza WIELOKROTNIE DOWÓD.
  Skąd u pana taki ciąg do robienia ” interesów ” tak nagle ?

 75. ozzy:
  nie mam sily, wystarczy mi, to co tu;

 76. mud wrestling;

 77. no, ale trzeba isc z postempem (podstempem?!), szanowni blogowicze, raz, kiedys, tatuowali sie w obrebie cywilizacji stasia, wiesia i gwinta, jednie marynarze i urki ( ja ljublju tiebia tatjana, znajesz?), a dzisiaj – voila’, kolejki przed salonami do tatuazy;

 78. ciekawa forma zbiorowego nihilizmu;

 79. Symetryczny
  Fuj! A to ciągle z tymi „paluchami”, nienawistniku.

 80. Symetryczny
  A ty ciągle…
  marzysz o minionej świetności PRL jako raju na TEJ ziemi.

 81. Informacji odczytanych za pomocą cookies i podobnych technologii używamy w celach reklamowych, statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników, w tym profilowania. Wykorzystanie ich pozwala nam zapewnić Państwu maksymalną wygodę przy korzystaniu z naszych serwisów poprzez zapamiętanie Waszych preferencji i ustawień na naszych stronach. Więcej informacji o zamieszczanych plikach cookie oraz o możliwości zmiany ustawień przeglądarki oraz polityce przetwarzania danych znajdą Państwo w polityce prywatności.
  =============

  Szału można dostać, na każdej otwieranej stronie szpieg……
  Coś co w zamyśle miało być bezpłatnym forum wymiany myśli, informacji, spostrzeżeń, faktów, zamienia się w narzędzie do kontrolowania społeczeństwa.
  Od czasów ACTA zrobiono olbrzymi krok w kierunku kontroli internetu, społeczeństw.

  Ta europejska dyrektywa może spowodować brak dostępu do niezależnej informacji.
  Pod pozorem łamania praw autorskich, zablokuje sie po prostu dostęp do niezależnych opinii,
  Na rynku pozostaną jedynie giganci medialni, selekcjonujący karmę dostępną plebsowi.
  I to wszystko pod pozorem umilenia nam życia….
  Majstersztyk propagandowy, który większość lemingów łyknie jako oczywistą oczywistość.

  Jak na razie, obrońcy wolności słowa i innych demokratycznych miazmatów, milczą.

 82. byk
  18 czerwca o godz. 17:52

  Generowanie zachowań stadnych, nakręcanie koniunktury, ułatwienie identyfikacji zwłok, tożsamości ofiar i sprawców- dzięki monitoringowi.

  Bydło oznaczało się kiedyś na siłę, rozgrzanym żelazem.
  Obecnie, bydło samo się cechuje, na koszt własny.
  Czyż nie genialny postęp w manipulacji ludzkimi zachowaniami?

  Kolejnym ważnym krokiem jest przypisanie komórki każdemu osobnikowi, i wyeliminowanie gotówki z obiegu.
  I wszelkie ruchy osobnika mamy jak na tacy, bez armii wywiadowców.

  Sami sobie gotujemy ten los.
  Przez bezmyślność, nieświadomość implikacji.

 83. nie, wiesiu, tak wygladal homo sapiens jakim go opisal norte, dobre kilkadziesiat tysiecy lat wstecz;

 84. taka horda z trockim, albo röhm’em na czele (patrz: tarkowski/visconti)

 85. We wstępie Price pisze, że Polska jest kluczowym sojusznikiem USA. Stany Zjednoczone uznają też demokratyczne aspiracje i działania Polaków w czasach komunizmu, które w 1989 zakończyły się pokojową transformacją ustrojową.

  Kongresmen wzywa też do uznania, że oparte na zdrowych i stabilnych zasadach systemy demokratyczne i instytucje partnerów USA leżą w interesie Stanów Zjednoczonych. W związku z tym utrata niezawisłości sądów, wolnych mediów i ustawa o IPN „utrudniają wzajemne relacje polsko-amerykańskie i uderzają w bezpieczeństwo regionalne”.

  W dalszej części informuje, że wszelkie decyzje dotyczące współpracy wojskowej USA i Polski powinny być uzależnione od rozwiązania kwestii dotyczących ustaw uderzających w niezawisłość sądów, media i prasę. Ponadto polski rząd powinien dokonać zmian w znowelizowanej ustawie o IPN i odwrócić zmiany odnoszące się do trójpodziału władzy.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kongres-zajmuje-sie-polska-ustawa-o-ipn-koscia-niezgody/escsn8f
  =============

  Ale GNOJE……..

  Taka sama propozycja w odniesieniu do Izraela czy Saudów, nawet by nie powstała.
  Jeżeli my się nie szanujemy, to kto nas będzie szanował?
  Byle gówno będzie po nas skakać?

 86. mag
  18 czerwca o godz. 18:04
  Symetryczny
  A ty ciągle…
  marzysz o minionej świetności PRL jako raju na TEJ ziemi.”

  Niektórzy mieli raj , odpowiedzialności ZADNEJ , fajna wypłata , talony na wszelkie dobra deficytowe tzw wszystko po za salcesonem i czerstwym chlebem z tzw ” spółdzielni ”
  Z tym że te wszystkie frukta dostawali władcy prl i ich funkcyjni wszelkich szczebli. Salceson był dla tzw ” ludu ” .
  Oczywiście zaraz zacznie się jazgot właścicieli i funkcyjnych , że ” wyciągnęli kraj i lud z nędzy ” , będą łkać o elektryfikacji , fabrykach , mieszkaniach , przemysle i o innych legendach . Znam to i słyszałem 100 razy . Mam jedną , JEDYNĄ kwestię , która nie daje mi spokoju 😉 I burzy nieustająco dobre samopoczucie owych władcow i funkcyjnych – SKORO TAK USCZĘŚLIWILIŚCIE LUD TO CZEMU NIGDY NIE DOPUSCILISCIE DO WOLNYCH WYBORÓW W PRL ? czego się baliście ? ze lud jednak was nie kocha ? czy że frukta stracicie?

  o mordowaniu co kilka lat kilkadziesięciu osób w wyniku tłumienia ” przerw w pracy ” jak nazywali eufemistycznie strajki owi prl-owscy łaskawcy , nie wspominam

 87. moge tylko zacytowac b.:
  „solidarity” sing, a one year, a swan song of XX century worker class”;

 88. wiesiek59

  ”W dalszej części informuje, że wszelkie decyzje dotyczące współpracy wojskowej USA i Polski powinny być uzależnione od rozwiązania kwestii dotyczących ustaw uderzających w niezawisłość sądów, media i prasę. Ponadto polski rząd powinien dokonać zmian w znowelizowanej ustawie o IPN i odwrócić zmiany odnoszące się do trójpodziału władzy.”

  Gówno mnie obchodzą Saudowie czy Zydzi . Ja chcę żyć w kraju w którym są wolne wybory , wolne media , oraz niezawisłe sądy . Szkoda tylko że banda łobuzów zaczęła niszczyć te sfery aż USA musi reagować .

  Pan nie wie po co są wolne wybory , w prl ich nie było i jakoś było , nie ?
  Wolne media to też wg pana fanaberia. Zołnierz Wolności i Trybun a Ludu starczała , nie ?

  Niezawisłe sądy są po to żeby miał pan szansę w starciu z funkcjonariuszem pis z którym b edzie miał pan kolizję na drodze . Albo któremu spodoba się działka będąca panską własnością . Czy też nie posiada pan żadnego pojazdu oraz działki i jest to panu kompletnie obojętne ?

 89. Bar Norte
  18 czerwca o godz. 16:06
  teo
  Prezentujesz pod ideologiczną tezę jakieś archiwalne, z poprzedniej epoki dane.
  Zimą tego roku premier Babiś na zjeździe czeskich syndalistów bez najmniejszych problemów zgodził się na wzrost płacy minimalnej z dotychczasowych 12,2 tys. koron (2017 złotych) do 13,7 tys. koron (2265 złotych).
  Przypomnę, że w tym roku płaca minimalna w RP wynosi 2100 zł czyli mniej niż w ubiegłym i tym roku w Czechach.

  Ty kłamczuszku. Choć nie ideologiczny, to łźesz na każdym kroczku i jak z nut.

  Fakty są inne. W 2018 roku w Czechach płaca minimalna wynosi 12000 CZK, w Polsce 2100 PLN. Co jest więcej? Do tego w latach 2010-16 rozpiętość była jeszcze większa. Poza tym poziom cen (wg. deflatora PKB) jest o około 20 procent wyźszy w Czechach.

  A facet nazywa się Babiš (czytaj: Babisz), a nie Babić.
  A co on obiecał, to jest miód na pobożnie-życzeniowych osobników.

  Populista to ktoś, kto wiele obiecuje, ale niewiele dotrzymuje, albo szanse tego są niewielkie.

  500+ jest dla rodzin z dziećmi i nie jest związane z wynagrodzeniem za pracę. Ale są obciążeniem dla budżetu i zmniejszają udział inwestycji w PKB. Różnica 7 pkt procentowych jest kolosalna i wyjaśnia wiele dlaczego wydajność pracy rośnie szybciej w Czechach i wzrost płac tam jest uzasadniony i trwały.

  Inne przyczyny, to niższy dług: 35 wobec 51 % GDP (o wiele niższe, 2-3-krotnie, koszty obsługi), niższe wydatki publiczne: 38.8 wobe 41.2 % GDP i nadal spadające w Czechach, podnoszenie wieku emerytalnego (jak w reformie PO) wobec obniżanego … to wszystko składa się na szybszy wzrost wydajności pracy w gospodarce. Zatem łatwiej jest podnosić płace bez demolowania równowagi makro.

  Bar, przykro mi, że notorycznie psuję ci samopoczucie.

 90. Piszecie ciekawe komentarze, ale wpis „prezydent i premier z łaski prezesa” każe zastanowić się kogo prezes namaści na zastępcę. Gdzie ten nieszczęsny człowiek się ukrywa?

 91. EN PASSANT pisze, a ja cytuję:

  „Nie chodzi o felieon – chodzi o system. System, jaki stworzyłem, to znaczy cała pisanina skupiona w tym, by pisać tylko identycznie to samo od 2007, dopóki prezes jest (zdrowy czy chory)”.

  Fakt, to już 781 ten sam tekst o tym samym.

 92. PA2155 18 czerwca o godz. 15:45
  teo:
  Do twojego komentarza dodalbym pytanie: a gdzie konkurencja, ten motor napedowy dobrego kapitalizmu? Gdzie machanizm kosztow i zyskow?
  Podobny system mozna wprowadzic na telewizory (produkcja podobno nieoplacalna) ….

  Więc już nie kojarzy ci się z modelem komunistycznym? Tylko z Harperem?

  Rzecz jest prosta, ziemia nie powinna w kraju leżeć odłogiem. Po drugie, produkty żywnościowe zaspokajają pierwsze potrzeby, stąd pojęcie bezpieczeństwa żywnościowego ma jakieś uzasadnienie. Bezpieczeństwo telewizorowe? Chyba jeszcze nikt nie wpadł na taki pomysł. Kraje rozwinięte/uprzemysłowione dbają o swoje bezpieczeństwo żywnościowe. Japonia ma największe osiągnięcia. UE tuż za nimi. Rolnicy w Polsce pomstują, że nie wolno im produkować więcej mleka …

  Można by supply management w rolnictwie kanadyjski jeszcze ograniczyć. Stoją lobbyści na drodze. Ale czy to ma być dowodem i argumentem za ograniczaniem roli rynku gdzie popadnie?

 93. teo

  „przykro mi, że notorycznie psuję ci samopoczucie.”

  Ależ nie psujesz mi samopoczucia, wręcz przeciwnie. Podałem ci przecież wysokości minimalnej płacy w Czechach i przeliczenia.
  Natomiast zagadzam się, że różnice w płacach minimalnych między Czechami a RP na niekorzyść Czech w przednich latach były. No ale na skutek presji politycznej się skończyły.

  A to, że usiłujesz wywołanemu sytuacją polityczną wzrostowi płac w Czechach nadać jakieś pozory naukowości by przy okazji bronić modelu polityczno-gospodarczego w kraju* na prawdę nie robi na mnie wrażenia.

  * Piszę w czasie teraźniejszym, bo przecież Morawiecki za wszelką cenę usiłuje ratować praktykę gospodarczą swoich poprzedników. Na ten temat jak pewnie pamiętasz rozmawialiśmy na kanwie tekstu red Hirscha.

  Ps. Rozumiem, że ci te rozważania czeskie nie w smak ale chyba nie powodu małostkowo czepiać się literówek

 94. byk 17:36

  mialem na uwadze MS w pilce kopanej (nie interesuja mnie)

 95. ozzy:
  ze mna prosto z mostu, na objazdy nie mam czasu;

 96. byk:

  ergo: mam podobnie jak Hartman w sprawie pilki

 97. Bar, dalej łżesz. Przecież napisałem, że w 2018 roku Polsce płaca minimalna jest wyższa o kilka procent niż w Czechach, a jeśli uwzględnić ceny to o 25 procent wyższa.
  Ale ty jak kataryna …

  Na ogół rozmowy z tobą wypuszczam z drugiej strony, bo po co mam sobie zaśmiecać głowę twoimi kłamstwami i matactwami.

  Rozważanie czeskie są mi jak najbardziej w smak, bo w Polsce panuje mania chamskiego oszukiwania się (wzajemnie i samego siebie). Literówka to zdaje mi się jednorazowa lub dwukrotna przypadkowa pomyłka a nie notryczne pisanie „Babić”, ale i w tym się mylisz, pardon, wiesz najlepiej na świecie. Twoje brednie na temat polityki gospodarczej Morawieckiego i poprzednich rządów są coraz nudniejsze. Mi to nie robi, ale nachalne kłamstwa czasem pofatyguję się sprostować. A to, że nie potrafisz odnieść się do czegokolwiek, co ja dodałem i nazywasz to „pozorną naukowością” jest ordynarnością, którą przestaję tolerować u ciebie.

 98. acha, harley davidson?

 99. p.s.
  robili za ochroniarzy ostatnich koncertow jimie hendrixs’a w europie, 1971 (? not sure);

 100. teo:
  ” Kraje rozwinięte/uprzemysłowione dbają o swoje bezpieczeństwo żywnościowe.”
  Te kraje, albo ich rzady, dbaja o swoje bezpieczenstwo polityczne, czyli poparcie wyborcze pewnego segmentu wyborcow. W Kanadzie sa to farmerzy mleczni w Quebecu i producenci drobiu w Ontario. Interesuje mnie, jak globalista taki jak ty reaguje na cos takiego. Konsument taki jak ja ma prawo do kupna czegos po cenie rynkowej. W Michigan ser imporowany z Norwegii lub Holandii jest o 50% tanszy niz w Kanadzie.
  „Supply management” to marzenie sklepikarzy w moim regionie, ktorzy sa poddani presji cenowej ze Stanow. Oni albo odwoluja sie do patriotyzmu kanadyjskiego (kupuj u nas towary chinskie) lub zadaja zabezpieczenia granicy przez cla lub ograniczenia.
  Wiem, ze w Japonii sa cla zaporowe na wolowine importowana i jablka. Ale, czy jest to w duchu globalizmu?

  „Bezpieczeństwo telewizorowe?”
  Kazdy towar ma swoja minimalna cene progowa. Czy nie lepiej bronic jakiejs firmy i jej niegospodarnosci przez taryfy? Zawsze mozna przywolac tzw. patriotyzm. Slyszalem od znajomego Koreanczyka, ze jeszcze stosunkowo niedawno nie mozna bylo importowac do Korei Pld samochodow japonskich. Jako akt patriotyczny.

 101. Sponsorowanego tekstu pana profesora Hartmana, nie chce mi się komentować.
  Faktów zero, ideologii mnóstwo.

  Krótki komentarz sprowadza się do tego, że od olimpiady w Moskwie bojkotowanej przez kraje zachodnie pod jakimś bzdurnym pretekstem, każde kolejne wydarzenia sportowe w krajach niepodległych zachodniej hemisferze były sabotowane.
  Te odbywające się w dyktaturach podległych zachodowi, nie podlegały ostracyzmowi.

  Do k….. nedzy.
  Albo ma się jakieś uniwersalne zasady, albo politycy zachodni to prostytutki.
  Ogłupić społeczeństwo pamiętające zaledwie poprzedni tydzień, jest zdecydowanie zbyt łatwo.
  Pan Hartman to zdaje się kolejny przypadek krótkiej pamięci i nieznajomości podstawowych faktów.

  Inwazja rosyjska na Afganistan nigdy nie miała miejsca- poza mediami zachodnimi.
  A jest przedstawiana jako bezdyskusyjny fakt.
  Kłamstwo powtórzone milion razy stało się faktem medialnym, z którym sie nie dyskutuje.

 102. biedni egzorcysci, kto wiedzial, ze tyle diablow miesci sie na koncu szpilki?

 103. a schumacher jak benedykt:
  niby go nie ma, ale jest, albo odwrotnie;

 104. b r e a k i n g

  W Malmö w Internetcafé strzelanina tuz po godz. 20
  czterech rannych – w szpitalu pod ochrona

 105. teo

  „ty jak kataryna …”

  No chyba ty jak „kataryna”, bo uparcie porównujesz wymyśloną przez siebie płacę minimalną w Czechach do realnej płacy minimalnej w RP.

  Przecież ci wyraźnie napisałem ile wynosi i ile bedzie wkrótce wynosić (sierpień) płaca minimalna w Czechach.

  A twoje rozważania o wzroście cen nie mają nic do rzeczy, bo słowa nie napisałem o jej sile nabywczej.
  Teo, w PRL nomenklatura ustawiała wysokość płac pod ich siłę nabywczą mierzoną w mięsie. To już mamy na szczęscie za sobą.

  Co do Morawieckiego … .
  Dziwię się, że pomijasz milczeniem np wyłączenie przez niego z obowiązującej minimalnej stawki godzinowej kilkusettysięcznej grupy sezonowych pracowników rolnych. I to w przededniu wyborów samorządowych, których wyniki na wsi tak leżą na sercu prezesowi Kaczyńskiemu.
  Dziwię się, że jako przeciwnik rządu pomijasz to milczeniem w zamian wklejając moralitety red Wielowieyskiej.

 106. ozzy
  18 czerwca o godz. 21:27
  tylko ranni i breaking? typisch schweden;

 107. byk

  by bylo ciekawiej , to dodam ze informacja o strzelaninie w Malmö szybciej dotarla do mnie z Haaretz anizeli z samego Malmö.
  Sadze, ze jakies porachunki kryminalne (Hells vs Bandidos?) a moze Balkanczycy?

 108. czlowiek strzela, bog kule nosi, ozzy, pod tym wzgledem niewiele sie zmienilo, moze lasy libanu albo i magiczna odessa?

 109. byk

  pieciu rannych 5 – sami mezczyzni, policja identyfikuje ich

 110. niech to diabli, a co z tymi, co strzelali – nagroda nobla teraz?

 111. ls42 18 czerwca o godz. 20:06 pisze: … wpis „prezydent i premier z łaski prezesa” każe zastanowić się kogo prezes namaści na zastępcę. Gdzie ten nieszczęsny człowiek się ukrywa?

  Is42,
  wydaje mi się, że specjalnie nie ma się nad czym zastanawiać ponieważ cała ta pisowska formacja tak naprawdę to bez Kaczyńskiego nie istnieje. Dotoczy się do wyborów i tyle.
  Kaczyński wszystkie pisowskie autorytety (powiedzmy) potraktował jak szmaty do podłogi i wytarł sobie o nich buty każąc im oddawać jakąś kasę a posłom i senatorom rozkazując głosować na ich szkodę, czyli za stwierdzeniem, że byli fiutami, którzy nie zasłużyli na swoje wynagrodzenie a ci skrupulatnie przegłosowują co? – ano twierdzenie – „byliśmy fiutami i teraz dobrze nam tak” – robiąc z siebie wałów do kwadratu.
  Poniża tych swoich rabów na każdym kroku a oni ani be ani me ani kukuryku.

  Proszę mi pokazać takiego następcę, któremu daliby się tak poniżać i z równą gorliwością chcących robić za wycieraczkę np. jakiegoś Brudzińskiego. To się musi rozp…anoszyć na manowcach bez Kaczyńskiego i nikt tego nie będzie w stanie pozbierać w jedną kupę. Czy taka np. Przyłębska ze swoim szefem Muszyńskim będzie orzekać zgodnie z czyimkolwiek poza Kaczyńskiego zapotrzebowaniem?

  Duda wykonuje rozpaczliwe ruchy jak potencjalny topielec panikując i miotając się. Z tym referendum walnął jak baran genitaliami o sosnę.

  Bez Kaczyńskiego pisiacy nie będą też w stanie przeprowadzić żadnej sensownej inicjatywy w parlamencie, bo który „autorytet” stojący za esemesami jak mają głosować będzie wystarczający?
  Władzę w PiSie ma sekretarz układający listy wyborcze, zwany prezesem.
  Przy tych listach skoczą sobie do gardeł i następcę wywiozą na taczkach razem z ochraniarzami.

 112. legat
  „Duda wykonuje rozpaczliwe ruchy jak potencjalny topielec panikując i miotając się. Z tym referendum walnął jak baran genitaliami o sosnę”.
  Co za piękna metafora!
  Że walnął i że genitaliami to rozumiem, ale dlaczego akurat baran, a nie np. łoś, któremu bliżej do sosny.

 113. sosny?
  pasuje;

 114. Legat 22.20
  Czytałem, ale się nie cieszyłem, bo to smutna sytuacja w której ci ludzie są bez jaj, całkowicie bez. Głosować za zmniejszeniem sobie wynagrodzeń faktycznie oznacza pełne poddaństwo prezesowi, jego woli i decyzjom. Tacy ludzie reprezentują określony elektorat, wprawdzie mniejszościowy, ale jednak bezwolny i wierny. Mam tylko nadzieję, że taka sytuacja długo nie potrwa.
  Pozdrawiam wieczorową porą

 115. wiesiek59

  ”Do k….. nedzy.
  Albo ma się jakieś uniwersalne zasady, albo politycy zachodni to prostytutki.
  Ogłupić społeczeństwo pamiętające zaledwie poprzedni tydzień, jest zdecydowanie zbyt łatwo.
  Inwazja rosyjska na Afganistan nigdy nie miała miejsca- poza mediami zachodnimi.
  A jest przedstawiana jako bezdyskusyjny fakt.
  Kłamstwo powtórzone milion razy stało się faktem medialnym, z którym sie nie dyskutuje.”

  w 1939 roku armia sowiecka najechała Polskę , 17.09. Do dziś ruskie są karmieni bajką o w/w wydarzeniu , wciąż ruski lud wierzy w wersję , że armia sowiecka ‚ ‚ wkroczyła na tereny 2 RP żeby chronić ludzi ruskich ” . Skąd tam ” ruskie ludzie ” ? Byli OBYWATELE POLSCY z polskimi paszportami o róznym pochodzeniu etnicznym , żadnych ” ruskich ludzi ” nie było . Przed kim sowiecka armia miała bronić tych rzekomych ” ruskich ludzi ” ? Nie wiadomo . Przecież Niemcy którzy najechali Polskę , byli w tym czasie w sojuszu z Rosją sowiecką . Mówiono że na wieki. O tym sojuszu – pakt Ribbentrop-Mołotow ruskie wolą nie pamiętać. Tak dziala ruska propaganda .

  Do lat 70 tych rózni sowieccy sykofanci z pzpr -owskim rodowodem twierdzili ze Polaków w Katyniu pozabijali Niemcy. Tak działa ruska propaganda.
  \
  Teraz słyszę że Ruscy nie byli w Afganistanie . Na Krymie też nie byli , to byli ” dobrzy ludzie ” 😉

  O Katyniu i napaści 17 wrzesnia kłamaly pro-sowieckie kanalie. Kto kłamie o Afganistanie ?

 116. Nie było jednej Rosji, Nie było jednych Niemiec , nie było jednej Polski.
  Każde wydanie carskie, komunistyczne czy kapitalistyczne jest całkowicie niepodobne do poprzedniego . Trzeba mieć dużo w sobie złej krwi , żeby udawać , że się nie rozpoznaje różnic , łacząc epoki , systemy polityczne , różnice ekonomiczne . Z historii politycy stworzyli komiks na użytek wielbicieli komiksów. Poziom politycznych wywodów polskich elit politycznych po transformacji własnościowej zbliża się do poziomu disco-polo. A miało być inaczej niż w czasach zakłamanej komuny.

 117. byk
  baranowi?

 118. blackley
  To gdzie Rosjanie byli, jak ich nie było? Oczywiście poza samą Rosją lub wcześniej ZSRR.

 119. Bar (21:39)
  …ty jak „kataryna”, bo uparcie porównujesz wymyśloną przez siebie płacę minimalną w Czechach do realnej płacy minimalnej w RP.

  W dalszym ciągu twierdzisz, że w Czechach pł. min. w ub.r. była 12200 CZK?
  Czy mam ci pokazać, że w 2018 jest ona 12000? Czyli mniej niż w Polsce nominalnie (bo realnie dodatkowe 20 procent mniej)?

  Gdy napisałem, że w Czechach jest o 1/5 niższa, to ty z miejsca:
  Prezentujesz pod ideologiczną tezę jakieś archiwalne, z poprzedniej epoki dane.
  a potem
  A twoje rozważania o wzroście cen nie mają nic do rzeczy, bo słowa nie napisałem o jej sile nabywczej.

  Czy ja mówie, że ty napisałeś. Ja napisałem i to się tobie nie podoba, gdyż dla twojej agitacji lepiej pasuje porównanie nominalnych płac. I argumentujesz jakimś mięsem w PRL, możesz sobie nim rzucać zwierzynie …

  Co będzie w sierpniu to się okaże, czy populiście Babiszowi uda się spełnić obietnice. Jeśli nawet tak, to w ralacji do średniej i tak będzie niższa niż w Polsce, 45% wobec 47,5%.

  I wyrzucasz mi, że Morawieckiemu nie wytykam czegoś tam. A rób to, zajmij się dolą sezonowych robotników rolnych, tylko pamiętaj o cenie ogórków i pomidorów z gruntu, a nie tylko mięsem w PRL.

 120. PA (21:18)
  To się dowiedziałeś o globalizmie i ciągle dowiadujesz. I dobrze. Tak trzymać.
  Ale to, jakim jestem globalistą nie daje ci spać po nocach.

 121. byk
  19 czerwca o godz. 0:55

  A może również tak ?
  „https://www.youtube.com/watch?v=p4s43zmrsLM

 122. teo:
  „Ale to, jakim jestem globalistą nie daje ci spać po nocach.”

  To nie chodzi o deklaracje, kim jestes, globalista, czy tez siermieznym katolikiem, tylko, co z tego wynika?
  Oburzyles sie slusznie na trumpowskie taryfy na stal i aluminium, na grozby o taryfach na czesci samochodowe i samochody, ale wydaje mi sie, ze troche brak ci konsekwencji na temat taryf kanadyjskich. Kazda pliszka swoj ogonek chwali, ale nie probuj tych taryf usprawiedliwiac tzw. bezpieczenstwem zywnosciowym. Tu chodzi o prosta polityke, taka jaka opisalem w poprzednim wpisie. Trump rowniez nie manipuluje taryfami na stal z powodu bezpieczenstwa narodowego, ale z powodu interesu kilku firm amerykanskich. Nie badzmy wiec czesciowymi globalistami, tylko kompletnymi. Ta sama miarka dla kazdego, a wygrywa tylko konsument.
  A w nocy spie bardzo dobrze. 🙂

 123. teo:
  Dodalbym jeszcze, ze Kanada to nie jest najlepszym ekonomicznie krajem swiata. Widzialem to na przykladzie mojej bylej firmy, gdzie arogancja z ignorancja szla w parze. Pod koniec dnia, firma poprosila prowincje o dotacje i byla na codzien zwolenniczka polityki niskich plac i etatyzmu. Nie jest to zwiastun przyszlej pomyslnosci.

 124. basia.n:
  wsio wasmoszna, tolka ostaroszna;

 125. basia.n
  Chyba wolę „wersję” z Kaufmanem.

 126. wieczne igrzyska – ona odpowiada ( p.w.)
  https://www.youtube.com/watch?v=eRyec66Jp2c

 127. byk
  19 czerwca o godz. 1:51

  To do trzech razy sztuka

  „https://www.youtube.com/watch?v=GVshywB0f5s

 128. byk
  19 czerwca o godz. 2:08

  Purcell i Jessye Norman – tak…

 129. A to trzeci raz

  „https://www.youtube.com/watch?v=nzvfvDBooPg

 130. szefie, nie możesz pozostać obojętny na te zaloty – wytłumacz że tutaj nie trzeba się kamuflować .

 131. Nie wszyscy potrafią kokietować z klasą jak to czyni @mag, z mojej strony słowa uznania. Te żałosne próby powyżej nam kobietom przynoszą ujmę więc przypominam – to jest blog tematyczny a nie towarzyski. Inaczej zle skończymy.

 132. @blackley dobrze byłoby dla nas i dla pana (dla nas przede wszystkim) cofnąć się o kilka lat na tym blogu i poczytać. Będzie to w pewien sposób kształcące bowiem widzę że pan się broni przed nadmiarem wiedzy i trąci śmierdzącą skorupką. Wiele spraw dla pana „odkrywczych” było tu omawiane wnosząc wiele nowego i konkretnego w temacie. Tak przed snem codziennie kilka wpisów Gospodarza przeczytać np. sprzed 3-4 lat i kiedy pan dojdzie do daty 18.06.1918r. prosze się zgłosić. I można będzie argumentując powołać się na wcześniejsze komentarze.
  Oczywiście że możemy przewijać ale ja czytam wszystko i pozostaje mi niesmak.

 133. barbarzyństwo XXI wieku:
  „Polityka władz Trumpa, polegająca na oddzielaniu dzieci od rodziców na granicy, spotkała się z potępieniem ze strony całego spektrum politycznego,…”
  Pisałam o tym jakiś czas temu, dobrze że nagłośniono sprawę, pojawiły się protesty – ufam że humanizm zwycięży.
  https://www.yahoo.com/news/crying-mami-papa-border-patrol-detention-center-212311468.html

 134. wiesiek59
  18 czerwca o godz. 18:48
  Wiesio wpadl w tenor samoszanowania sie….PiS x PiS= Wiesio….

 135. Mag pozbyla sie czkawki blogowej. Niedlugo rozwinie zielony sztandar.

 136. żabka konająca
  19 czerwca o godz. 6:28

  Jak rozwiązać problem nielegalnej imigracji?
  Bieda na kontynencie południowoamerykańskim i wysoki przyrost naturalny uniemożliwiają to.
  Zjawisko będzie się nasilać.
  Wpuszczać wszystkich?
  To jakiś miliard ludzi tęskniących do amerykańskiego raju…..
  A dla czego u nich jest piekło?
  Myślę że dlatego, żeby istnieć mógł raj.
  To biedacy z piekła go wybudowali dla Jankesów……..

 137. „To jakiś miliard ludzi tęskniących do amerykańskiego raju…..”

  418 milionów to „jakiś miliard”? Jaki? Wiesiowy.

 138. tak było

 139. jakaś myśl niedokończona mi uciekła, raczej nieistotna.
  @Gajowy mniemam Marucha, przecież nie chodzi o liczbę to jest dramat dzieci, dramat nielegalnych emigrantów i siłowe, niehumanitarne próby rozwiązania problemu.
  Faktem jest że przybysze przyczynili się do bogactwa US jako tania siła robocza, nawet słynna budowla Trumpa była budowana przez nielegalnie pracujących Polaków. Czyli ci „budowniczy” maja prawo być traktowani po ludzku.
  Pisałam wcześniej że odebrane rodzicom dzieci są kierowane do rodzin zastępczych, niestety ostatnie afery z maltretowaniem dzieci, z wykorzystywaniem ich nie stawiają przybranych rodziców w korzystnym świetle. Fakt zaginięcia około 1300 dzieci o których losie nic nie wiadomo dodaje tragizmu całej tej sytuacji.
  Problem jest bardzo poważny a ty czepiasz się bzdur.

 140. GajowyM.
  19 czerwca o godz. 8:05

  Masz rację, przeszacowałem.
  Choć można do tego dodać inne znajdujące się w amerykańskiej strefie wpływów kraje.
  Ilu jest w USA Pakistańczyków, Afgańczyków, Hindusów?

  Oprócz tej nielegalnej, niewykwalifikowanej siły roboczej, jest też ta legalna, ściągana ze względu na kwalifikacje.
  A ci sciągaja krewnych, niekoniecznie legalnie.

  Deportować 11 milionów nielegalnych?
  Wyzwanie zarówno humanitarne jak i logistyczne……
  Tyle że to problem realny który trzeba rozwiązać.
  Pomysł Trumpa jest zły, więc trzeba znaleźć inny.
  Ktoś ma jakiś?

  Bez uprzemysłowienia, problem będzie narastał.
  Uprzemysłowienie Ameryki Łacińskiej spowoduje jej konkurencyjność w stosunku do metropolii, przejęcie miejsc pracy, tak jak stało się to w przypadku Azji.
  Problem imigrantów co prawda zniknie, ale mieszkańcy USA za to zapłacą spadkiem własnej stopy życiowej.
  Tak źle, i tak niedobrze…..

 141. żabka konająca
  19 czerwca o godz. 8:24
  Co to są ci „nielegalni emigranci”? Używasz eufemizmów do określenia losu milionów uciekinierów ratujących życie przed amerykańską agresją, bombami, rakietami, najemnikami i ludobójstwem. Spójrz co zrobiono z Syrią, pięknym biblijnym krajem.
  https://www.google.com/search?q=syria+ruiny&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjU2ZD4nN_bAhWoyaYKHYobBlIQsAQIJg&biw=1600&bih=735
  To samo zrobiono a Afganistanem, Irakiem, Libią, Jemenem, i kiedyś z Wietnamem. Te kilka milionów uciekinierów to dopiero początek fali 100 milionów Arabów i mieszkańców Afryki ratujących się przez głodem i śmiercią. Nazywaj więc sprawy i sprawców po imieniu!

 142. „@Gajowy mniemam Marucha”

  a dlaczego nie… Maciej, Michał, Mateusz albo Mickiewicz?
  Pokolenie dorastające w PRL reaguje jak psy Pawłowa.

 143. żabka konająca
  19 czerwca o godz. 8:24
  Trochę więcej.
  http://www.informationclearinghouse.info/49668.htm

 144. Pani żabka,

  A dokładnie to o czym jest Pani post?
  Skoro nie pasują Pani treści i / lub forma moich postów proszę nie czytać . Lub spróbować się odnieść. Może być zabawnie.

  Pouczać, nauczać , studiować, zachęcać do czytelnictwa może Pani swoich bliskich. Czy kogo tam Pani chce.
  Zachęcam do pisania na temat lub wcale jeśli Pani zwraca się bezpośrednio do mnie. Chętnie jakiś post Pani autorstwa poczytam i się odniosę. Jeżeli będzie do czego, madame.

 145. Woytek 23.56,

  Narzeka Pan na poziom polityków czy jak to niektórzy ujmuja ,, elit,, …. naprawdę nie wiem skąd słowo elity w odniesieniu do polityków , to nie zadne elity tylko ludzie wynajeci przez nas wyborców do wykonywania określonych zadań. O czym politycy zdają się rzadko pamiętać ale to inna kwestia.
  Dodaje Pan ze ,, miało być inaczej niż za komuny, a nie jest,, . Ma Pan rację z tym ze za komuny nie mieliśmy ŻADNYCH szans na wymianę polityków, z tej prostej przyczyny ze za komuny, WOLNYCH WYBORÓW NIE BYŁO.teraz takie szanse mamy. Możemy iść na wybory i wybierać . Oferta nie jest jakaś porywająca ale zna Pan przysłowie ,, jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ,, .
  I zostaje nadzieją za w kolejnych wyborach będzie lepiej . I w kolejnych , i kolejnych. Tak działa demokracja , wolne wybory sa JEDYNYM SPOSOBEM na poprawę jakości owych ,, elit,, .

 146. blackley
  19 czerwca o godz. 11:25

  blackley pisze, pisze, pisze, cytować jednak nie ma czego, ale może coś wycisnę:

  „Możemy iść na wybory i wybierać, oferta jest porywająca, komunistyczna Ordynacja Wyborcza działa, kacykowe wybory są JEDYNYM SPOSOBEM na to, aby było, jak było”.

 147. GajowyM.
  19 czerwca o godz. 9:58

  GajowyM. niczego odkrywczo, cytuję:

  „Pokolenie dorastające w PRL reaguje jak Pawłow na widok psa”.

 148. WordPress też reaguje jak pies Pawłowa. To, że tak reaguje żaba ma sens, ale że WordPress….

 149. Zabce uciekaja mysli, jesli wogole zabka mysli. Mag „robi” za felczerke w blogsferze, bo System jest chory. To my jestesmy chorzy jako epigoni PRLu.

 150. Ontario,

  Szkoda że pisząc ,, cytuję blackley,, cytuję Pan siebie . Po co pan miesza mnie w swoje wizje ?
  Ordynacja panu przeszkadza? Wg jej reguł wybieralismy już wiele razy i musi pan przyznać sytuacja polityczną zanotowała nieoczekiwane zwroty. Była Solidarność , SLD, AWS , PO , teraz jest PiS , czyli zmienia się , nie ma przyspawanych do stołka jak za prl na wieczność ?

  Oferta. Nigdzie nie pisałem że jest porywająca. Pisałem że porywająca nie jest. Ale do tego ze nie dysponuje Pan umiejętnością rozumienia czytanego tekstu zdążyłem sie zorientowac.
  Wydaje się ze należy Pan do grona ludzi wiecznie niezadowolonych ze wszystkiego. Oczywiście to pańskie prawo Ale z jakiego powodu uważa Pan ze ja jestem odpowiedzialny za pańskie niezadowolenie ? A może sądzi Pan ze też winienem być wiecznie niezadowolony ?
  Proszę Pana , ja poprostu chodzę w plaszczu ktory sobie kupiłem . Płaszcze innych ludzi mnie nie interesują choć zdaje sobie sprawę ze niektóre z nich zostały skradzione. Kłaniam sie.

 151. Ontario 12.38

  To nie cytat z Pana gajowegoM. Pan zamiast cytować ma nieprzyzwoitosc zmyslac. Ale to już wiadomo, zmyslanie i nieumiejętność rozumienia czytanych tekstów to pańska przypadłość . Kłaniam sie

 152. Saldo mortale 14.14

  …..chorzy jako epigoni prl…….

  No cóż , 100/100. Nikt tego by lepiej nie ujął . Kłaniam sie

 153. Ciekawostka ostatnia, to dezercja prokuratorki ze sprawy Gawłowskiego. Czyżby „sygnaliści” spółki Kamiński-Ziobro siedząc w areszcie wydobywczym okazali się za mało wiarygodni dla p. prokurator?
  Coś tu jakby nie gra. Jakieś spartaczone powtórki z rozrywki? Niczego się nie nauczyli poprzednio?
  To by było karygodne.
  W tym układzie to rzeczywiście niektórzy będą mogli liczyć tylko na „swoich” sędziów, bo bez tego po przegranych wyborach może zostać realizowany program „cela+”.

 154. Dla bezdomnych bohaterów filmu żyjących poza państwem, niechronionych przez prawo, codziennością jest śmierć w spalonych szałasach (zbudowanych z różnego rodzaju odpadów) lub pod gąsienicami buldożerów pracującymi na wysypisku (autorka filmu z detalami ukazuje zwęglone trupy bezdomnych ze spalonych szałasów). Dla bezdomnych kobiet mieszkających na wyspiaku normą są też gwałty.

  Oto Ameryka.

  Ooops… a moze i nie Ameryka – ale popatrzcie drogie dzieci, w jaki sposób jankeskie sankcje mogą zapinkolić los innych dzieci, w innych krajach:

  http://prawy.pl/11581-wstrzasajacy-polski-dokument-o-bezdomnych-rosyjskich-dzieciach/

 155. blackley
  g.14:25
  Czy ty tak na poważnie zwracasz się z uznaniem do Saldo?
  Nie zauważyłeś, jakie androny wypisuje choćby pod moim adresem?
  Nie reaguję, bo nie warto.
  Znam od lat jego, jak on to nazywa „sprzątanie” na blogach, objawiające się stalkingiem wobec swoich „ulubieńców i czekam, kiedy wreszcie ktoss po nim posprząta, raz a dobrze.

 156. mag
  19 czerwca o godz. 16:02
  blackley
  g.14:25
  Czy ty tak na poważnie zwracasz się z uznaniem do Saldo?
  Nie zauważyłeś, jakie androny wypisuje choćby pod moim adresem?”

  To ironia miała być. Ale widzę średnio mi się udało. Chodziło mi o to że na ” epigonach prl ” , pan Saldo – epigon prl – zna się jak mało kto. \

  Niepotrzebnie się pani działalnością pana Saldo zajmuje , nawet jeśli jest skierowana pod pani adresem . Po mnie pan Saldo nawet już nie próbuje sprzątać , choć się odgrażał że będzie.

 157. legat
  19 czerwca o godz. 15:39
  Ciekawostka ostatnia, to dezercja prokuratorki ze sprawy Gawłowskiego.”

  Ciekawostka? Myślę że nie ma z czego ” uszyć butów Gawłowskiemu” . Oraz , że zaczyna docierać do ludzi że tzw ” dobra zmiana ” nie będzie trwać wiecznie. 3 rzesza miała trwać 1000lat a skonczyła się po 12 zdaje się .
  Dobrze. Nie wiem czy Pan zauwazył że co ważnieszy ” dobrozmieńca ” czy tam ” dobrozmieniec ” przebąkuje o chęci ewakuacji do parlamentu EU. Tej samej EU którą ” dobrozmiency ” tak chętnie obsrywają . Szydłowa , teraz spiący królewicz Jurgiel , któremu grożą procesy również cywilne za stadninę koni – ” za złodziejstwo zwolniłem ” a wie pan że nikt nie został skazany ani nawet oskarżony .

 158. wiesiek59

  ”Problem imigrantów co prawda zniknie, ale mieszkańcy USA za to zapłacą spadkiem własnej stopy życiowej.”

  a od kiedy obchodzi pana los ” pindosów ” ? Tak na mieszkańców USA mówi putinowska Rosja , ale od nich akurat panska retoryka się nie różni.

 159. teo

  Upór z którym twierdzisz, że w Czechach aktualnie obowiązuje minimalna płaca w wysokosci 12 000 CZK sklonił mnie do przejrzenia stawek w poszczególnych latach. Po prostu zaczęło mnie nurtować skąd ty tę wysokość wziąłeś. Wygląda na to, że z sufitu, bo z przykrością muszę stwierdzić, że takiej stawki płacy minimalnej nigdy w tym kraju nie było.
  Powtórzę więc – aktualnie wysokość płacy minimalnej wynosi 12 200 CZK zaś poprzednia wysokość tej płacy, radykalnie jak na czeskie warunki podwyższona przez upadającyc rząd socjaldemokratyczny w 2017, wynosiła 11 000 CZK. Zas kolejna stawka mimimalna na którą zgodził się premier Babiś na początku tego roku ma wynosić 13 700 CZK.
  Nie mam więc pojęcia skąd wziąłeś owe 12 000, bo takiej stawki nawet w archiwach nie ma.

  Proponowałbym też abyś przed rozważaniami porównawczymi nad minimalnymi placami w Czechach i RP pochylił się nad ich wysokosciami netto bo w tym ujęciu mozna mówić o sile nabywczej.

  Oczywiście, że w kontekście wyborów samorządowych na wsi będę się zajmował sezonowymi robotnikami rolnymi, których premier Morawiecki wykluczył z obowiązujących w państwie reguł wynagradzania. Tak jak bym się zresztą zajmował w kontekscie wyborów samorządowych w miastach np pracownikami sektora tzw „usług finansowych”, których by w podobny sposób wykluczono z tych zasad motywując to dobrem ich klientów.

 160. Szanowny Panie Blackley,
  ja tam nie wiem czy Gawłowski nie ma czy ma coś za uszami i tego przesądzać nie chcę. Pewne jest jedno, Ziobro z Kamińskim coś spartaczyli na pewno. Teraz przekonywać ciemny lud, że Gawłowski jest be, skoro prokuratorka prowadząca sprawę nie jest przekonana, będzie bardzo trudno. Zaufanie do poczynań Ziobry jako Prokuratora Generalnego się sypie podobnie jak do Dudowego ułaskawieńca. Partactwo, partactwo, partactwo. Teraz „wszyscy ludzie Ziobry”, prokuratorzy i sędziowie wychodzą na palantów.

  A w ogóle, to nie wiem czy Pan zauważył ale właśnie w Moskwie murzyni leją białych.

 161. Polacy przestraszyli się czarnego luda, i niestety nie mieli szczęścia. Polacy nic się nie stało. Jeszcze dwa mecze. Spece mówią, że najważniejsza jest szybkość, liczba i przestrzeń. Tego brakuje. Liczy się też kondycja i spryt, byle nie faulować

 162. http://koben.pl/placa-minimalna-czechach/

  W Czechach wynagrodzenie minimalne od 1 stycznia 2017 r. wynosi 66 CZK / h (ok. 11 zł) i 11.000 / m-c, a od 1 stycznia 2018 r. – 73,20 CZK / h i 12.000 CZK / m-c.

  Bar,
  zajmuj się tym i owym, ale nie domagaj się, abym ja zajmował się tym samym przecież, co za marnotrawstwo umysłów, o ich wybitności nie mówiąc. Wszak pisałeś:
  Co do Morawieckiego … .
  Dziwię się, że pomijasz milczeniem np wyłączenie przez niego z obowiązującej minimalnej stawki godzinowej kilkusettysięcznej grupy sezonowych pracowników rolnych. I to w przededniu wyborów samorządowych …

  Owszem, PIT i składki są w Czechach niższe, ale spora różnica w sile nabywczej pozostaje.

  Notabene, płaca minimalna nie jest głównym tematem mojego pierwszego wpisu, jest jednym z wielu, najmniej ważnym … w wyjaśnieniu, dlaczego płace w Czechach rosną i będą rosnąć szybciej niż w Polsce. Bo tym znacznie szybciej rośnie wydajność pracy.

  A to już ciebie zupełnie nie interesuje. Gorzej jest to pozornie naukowe. Znaczy się nie pasuje do twojej agitki, nieustannej i namolnej narracji lepiej ci nie wypominać.

 163. Is42
  A ja mam taką prywatną teorię, że oto będziemy w tym mundialu przegrani za karę, za nasze paskudne grzechy – kłótnie, nienawistne zachowania, pychę i hucpę, za podział społeczeństwa na Wolskę i Polskę.
  Sklejanie tej potłuczonej porcelany rodowej za pomocą piłki nożnej może się nie udać.

 164. Polska miszczem Polski…

 165. teo

  Kiedyś już ci zwracałem uwagę, że na tzw „media tożsamościowe” należy uważać. Przykro to mówić ale nie ma co ufać w ciemno i podstawowe informacje należy sprawdzać i weryfikować.

  Tym bardziej jeśli swym wywodom ideologiczno-politycznym chce się nadać walory naukowe.

  W związku z tym linkuję ci stronę czeskiego ministerstwa pracy i spraw socjalnych ze stawkami płacy minimalnej od 1991 do aktualnie obowiązującej.

  https://www.mpsv.cz/cs/871

 166. Rozpoczęło się narodowe biadolenie zupełnie niepotrzebnie. Jakieś szanse jeszcze widzę, a jak nie to będę kibicował Rosjanom

 167. Mag!
  Jak grają Polacy to trzymamy kciuki, cieszymy się, albo cierpimy. Jesteśmy jedną drużyną i tak musimy przetrwać. Politycy powinni w takich sytuacjach od polskiej drużyny trzymać się daleko, a nie łazić do szatni
  Pozdrawiam

 168. A ja tej piłki nie rozumiem. To mogło zdarzyć się tylko w Moskwie. Strzeliliśmy dwie bramki, pierwszą Don Diego a drugą ten od zbrylantowanego loka a przegraliśmy 2:1.
  To za trudne dla mnie

 169. Choroba jest karą boską za grzechy. Tak sobie myślę,że hasło hunwejbinów wystarczy nie kraść prowadzi do likwidacji świeckiej służby zdrowia.

 170. mag
  19 czerwca o godz. 18:42

  mag marzy o FJN.

 171. blackley
  19 czerwca o godz. 14:23

  Kapkę przesadzasz z tymi peanami na moją cześć… No, ale dzięki ci, dobry człowieku.

 172. blackley
  19 czerwca o godz. 14:18

  Swój płaszcz ukradłem Balcerowiczowi, którego na dodatek wsadziłem do szamba, co usprawiedliwiałem wykładami z marksimu. Potem uwolniłem Balcerowicza z szamba, za co jest mi bardzo wdzięczny.

  A tobie dziękuję za kolejną pochwałę pod moim adresem.

 173. ontario
  19 czerwca o godz. 19:59

  Historia panskiego płaszcza czy raczej panska opowieść swiadczy , że księgę z napisem ” logiczne myślenie ” dawno pan spalił.

  Pochwałę ? 😉 niezbyt dokładnie rozumie pan tekst czytany . Ale nie lubię dzieciom zabierać cukierków 😉 Kłaniam się .

 174. legat
  19 czerwca o godz. 17:55
  Szanowny Panie Blackley,
  ja tam nie wiem czy Gawłowski nie ma czy ma coś za uszami i tego przesądzać nie chcę. Pewne jest jedno, Ziobro z Kamińskim coś spartaczyli na pewno.”

  Tego nie wiemy , szan panie . ALBO Ziobro spieprzył , albo rzeczywiście Gawłowski jest czysty . Tak czy tak ktoś – ale nie Ziobro niestety tylko my – będzie płacił G.odszkodowanie.

 175. To że nasi wspaniali futboliści strzelili dzisiaj dwa gole, to jeszcze mało. Mieli dwie asysty … a jednak przegrali. Niesprawiedliwie, ale bohatersko, bez planu ale z poświęceniem (żegnali się znakiem krzyża jak wchodzili na ruską murawę).

 176. Bar,
  dziękuję za linka, bo googlować po czesku … nie przyszło mi do głowy.

  Media tożsamościowe, to termin coraz bardziej mglisty, nb. drugi z kolei. Mi się wydaje, że koben.pl to jest medium niedbałe. Czy chcesz powiedzieć, że moja tożsamość opiera się na niedbalstwie?

  Ale musisz przyznać, że nie wierzyłem im w ciemno i wcześniej pytałem się o to, skąd wziąłeś 12200, tym bardziej, że rok wcześniej było 11000 koron, do tego sugerowałeś, że 12200 było w roku 2017, a nawet w 2016, pisząc (18.06, 16:06):
  zgodził się na wzrost płacy minimalnej z dotychczasowych 12,2 tys. koron (2017 złotych) do 13,7 tys. koron (2265 złotych).
  Przypomnę, że w tym roku płaca minimalna w RP wynosi 2100 zł czyli mniej niż w ubiegłym i tym roku w Czechach.

  Czy to ma być naukowe (w odróżnieniu od ideologiczno-polityczne)?

 177. blackley
  19 czerwca o godz. 20:13

  No, widzisz sam: Natura zawsze sprawiedliwa – tobie dała logiczne myślenie, mnie nie. Bilans się zgadza.

  Przynajmniej cukierki mam.

 178. Dostaliśmy kopa i to w Moskwie, gdzie Duda chciał pokazać Moskalom wyższość. Żal mi prezydenta i pani Lewandowskiej. Po takim kompromitującym kopie w czoło, Duda chyba zrezygnuje z poronionego referendum. W sumie to zasłużony zimny prysznic. Wpierw trzeba nauczyć się grać i mieć trochę ambicji..

 179. teo

  Przyznaję, że nieprecyzyjnie sformułowałem cytowany przez ciebie framgment komentarza 18 godz 16,6.
  Wzięło się to z tego, że skupiony byłem na politycznym kontekscie podejmowania decyzji o placach minimalnych.
  Chodzi o wymuszoną na rządzie socjaldemokratycznym przez wybory decyzję z sierpnia 2017 podwyższającą płacę minimalną o 1 200 koron i również wymuszoną politycznie na Babisiu decyzję z początku tego roku o dalszym jej podwyższeniu o 1 500 koron.
  Po prostu błędnie połączyłem datę decyzji z formalnym jej obowiązywaniem.

  Ale ważne, że się co do tego dogadaliśmy.

  Mam też nadzieję, że wrócimy do umownego tematu sezonowych robotników rolnych, oczywiście w rozmaitych kontekstach, bo na wsi robi się politycznie gorąco i to nie tylko w związku z suszą i jej wedle prognoz jej katastrofalnymi skutkami dla gospodarstw chłopskich.

  Mam wrażenie, że PSL wybił już sobie na dobre z głowy amory z klasą średnią i wrócił do klasowych źródeł co widać w nagłej, oddolnej samorganizacji wsi. W tym upatruję źródeł jej politycznego ożywienia.

 180. Biaaaaaaoooooooczerooooooooniiiiiiiiiiii !

 181. W moim lokalnym radiu nawet nie wymieniają porażki Polski jako niespodzianki….

  Mem: Zdjęcie trzech uśmiechniętych reprezentantów (w tym Lewego) i tekst: No to jeszcze tylko wp…dol od Kolumbii i mamy wakacje !

 182. teo
  19 czerwca o godz. 20:29

  O modlitwie patriarchy Cyryla przed mistrzostwami zapomniałeś?

  Bo o błogosławieniu Putina-ateisty przez patriarchę to na pewno pamiętasz…

 183. teo

  Jeszcze jedna uwaga do materiału ministerstwa pracy Czech, który ci zalinkowałem.

  Zwróć uwagę, że państwo czeskie gwarantowało od 1991 minimalną stawkę godzinową. Ona była i jest dość skromna tym niemniej realnie była i jest, obowiązuje.
  Sporo ciepłych słów napisałeś na temat gospodarki czeskiej. W tym kontekście warto też tę konsekwentną ingerencję państwa w tzw „rynek pracy” odnotować.

 184. ontario
  19 czerwca o godz. 21:04
  blackley
  19 czerwca o godz. 20:13

  No, widzisz sam: Natura zawsze sprawiedliwa – tobie dała logiczne myślenie, mnie nie. Bilans się zgadza.”

  Tak pan uważa ? Ze bilans się zgadza ? Ok , to gratuluję dobrego samopoczucia 😉 Kłaniam się

 185. Symetryczny
  19 czerwca o godz. 21:05

  panie poruczniku ,

  to tak nie działa w dzisiejszej pilce. Za waszych , prl-owskich czasów tak się mysło i mówiło o piłce , fakt. Dziś to zupełnie inna historia. Piłka narodowa własciwie dla poważnych kibiców się nie liczy . Czekam na koniec tej maskarady , żeby już zaczęły się rozgrywki ligi angielskiej – ojca i matki wszelkich lig, styli , taktyk itd

  Jak by pan choć trochę sledził te poważne rozgrywki , wiedziałby , że Mane to grozny zawodnik , który jest filarem FC Liverpool . I że wygraż b ędzie z Senegalem bardzo trudno .
  Wiedział by pan też , że Lewandowski to świetny zawodnik ale to zawodnik z gatunku ” dostaw- noga ” . Na takiego musi pracować CAŁA drużyna , on musi mieć dograne . i że w polskiej drużynie nie ma komu mu dograć . Iże cała ta napinka to reklamowo- komercyjny chłam .\
  Druzyny narodowe to zazwyczaj słabe kapele. Potęzna liga holenderska dostarczająca porządnych piłkarzy całemu swiatu nie ma swej reprezenracji na obecnym worldcup.

 186. blackley
  19 czerwca o godz. 21:59

  Nie uważam, bo tak jest: zawsze bilans się zgadza. Natura wie, co robi, tobie dając wszystko, mnie nic. To jest sprawiedliwe.

 187. A nie mówiłem…

  Bez dobrego kapitana oraz bez doradzającego strategię generała broni – nawet najlepsza drużyna wpuszczona będzie na amen w otchłań niepamięci.

 188. @teo
  18 czerwca o godz. 3:04
  „To przejęcie lejców, pardon – sznurków władzy nie będzie płynna, może nawet zabrać kilka lat. I to nie jest oficjalnie ustanowione, legalnie uregulowane. Systemowo to jest niebezpieczne, ale czy od razu chore? ”

  To może już lepiej byłoby mieć sekretną monarchię, w obecnym stanie imperator jest bezpotomny (chyba, że jakiś potomek z nieprawego łoża się pojawi). Może rządzić będzie bratanica – bo chyba najbliżej skoligacona. 🙂 Ale trzeba by to sprawdzić genetycznie.

css.php