Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Andrzej Duda

13.06.2018
środa

Góra porodziła mysz

13 czerwca 2018, środa,

… czyli prezydent porodził długo oczekiwane pytania do referendum.

Po rocznej ciąży otrzymaliśmy, oczywiście do konsultacji, dziecko co prawda duże (15 pytań), ale chrome. Nie ma w pytaniach kwestii naprawdę spornych i zasługujących na konsultacje ze społeczeństwem (aborcja, euro), jest natomiast dużo mowy-trawy. Oto kilka przykładów:

(1) Czy jesteś za uchwaleniem nowej lub zmianami w obecnej konstytucji? Skąd mam to wiedzieć? Pokusa zmiany „postkomunistycznej” konstytucji jest duża, zwłaszcza dla Andrzeja Dudy, który na stulecie niepodległości chciałby pozostawić po swojej kadencji swój pomnik – Konstytucję Dudy. Pomnik Dudy to jednak za mało, by w tej sprawie zawracać głowę suwerenowi.

(2) Czy jesteś za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzania referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany w konstytucji? Tak, ale jeśli cała konstytucja będzie zatwierdzana w referendum.

(3) Czy jestem za wpisaniem do konstytucji referendum „w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu”, jeśli z takim wnioskiem wystąpi milion obywateli? Nie, nie jestem, bo kto będzie decydował, co ma istotne znaczenie dla P. i N.?

(4) Czy jestem za „chrześcijaństwem” Polski i Europy? Nie, nie jestem, ale przecież mamy to już w preambule obecnej, „postkomunistycznej” konstytucji. To tylko ukłon w stronę Kościoła.

(5) Czy jestem za wsparciem rodziny, w tym praw nabytych, np. 500 plus? Za wsparciem rodziny – tak, ale za zapisywaniem świadczeń – nie, bo nie wiadomo, jaka będzie sytuacja gospodarcza. Ukłon w stronę wartości rodzinnych, Kościoła i PiS.

(6) Krótszy wiek emerytalny (60/65) w konstytucji? Broń nas, Panie Boże. Toż to absurd ekonomiczny, im szybciej od niego odejdziemy – tym lepiej.

(7) Członkostwo w Unii? Tak.

(8) Gwarantowana suwerenność Polski w Unii oraz wyższość konstytucji nad prawem międzynarodowym, europejskim? Mętne pytanie. Co to jest suwerenność Polski w ramach UE? Nie ma Unii bez ograniczenia części suwerenności na rzecz decyzji wspólnoty.

(9) NATO w konstytucji – tak.

(10) Ochrona rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w konstytucji? Nie. Po co? Żeby zyskać głosy rolników?

(11) Wzmocnienie rodziny, macierzyństwa i ojcostwa? Nie, bo to pustosłowie.

(12) Konstytucyjna ochrona pracy? Nie. Cóż by to miało znaczyć? Gwarancję zatrudnienia?

(13) Wzmocnienie kompetencji prezydenta ws. polityki zagranicznej i sił zbrojnych? Nie, wystarczy nam jeden rząd. Dylemat „rząd czy prezydent” nie nadaje się do referendum, tylko do komisji konstytucyjnej i parlamentu.

(14) Opieka nad słabszymi – tak.

(15) Gminy, powiaty, województwa w konstytucji? Nie, po co?

W sumie uważam pytania w większości za zbędne lub chybione. Wszystko to po to, żeby dać wyjście prezydentowi z narożnika, w którym znalazł się z własnej woli, zapowiadając referendum. Teraz Duda jest zakładnikiem Kaczyńskiego. Szkoda czasu i atłasu, czyli publicznych pieniędzy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 312

Dodaj komentarz »
 1. A ja bym sie zlitowal nad tym niepelnosprawnym czlowieczkiem. Ilez on musial wlozyc wysilku intelektualnego, aby tyle tak roznorodnych mysli zebrac do kupy. Musi co mu Agata pomagala ukladac karteczki, fiszki, zakladki na stole, podlodze, parapetach, przymocowane na lodowce magnesikiem. I on to wszystko ujal w 15tu punktach ?!!
  Czy to ten sam mysliciel, ktory takie sobie zarty stroil z Merkel i Macrona pokazujac za ich plecami poluszki symbolizujace zwycieskie „V”. Czy to ten sam, ktory korespondowal na twiterze z mokra foczka, i lesnym ruchadlem ?. Wierzyc sie nie chce, ze w glowie tego wesolka kryje sie tyle madrosci, tyle glebokich przemyslen, tyle troski o los ojczyzny !

 2. EN PASSANT – demokrata, ujawnia, że jest przeciw demokracji i że – będąc ok. 20 lat pod narkotycznym, psychodelicznym wpływem starej Konstytucji – nie wie, czy nowa jest potrzebna…

 3. Lewy
  13 czerwca o godz. 11:26

  Spóżniony – ale chwała za to, że choćby teraz – Lewy pyta, czy wesołek Komorowski chciał referendum. I dalej pisze, cytuję: „Wierzyc sie nie chce, ze w glowie tego wesolka kryje sie tyle madrosci, tyle glebokich przemyslen, tyle troski o los ojczyzny !”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Trzeba przyznać, że jak na doktora prawa, pan prezydent się niespecjalnie wysilił….

  Banalne pytania, nie dotykające jakichś kluczowych aspektów życia społecznego.
  Szkoda że nie zapyta o
  -nakłady na armię
  -służbę zdrowia
  -stosunek do aborcji
  -euro
  -priorytety polityki zagranicznej
  -gospodarczej
  -społecznej

  Takie referendum nadałoby naszej polityce określony kierunek, byłoby pewną legitymacją dla rządzących.
  Ci przyszli, byliby zobowiązani do kontynuacji.

 6. Ci, którzy łamali praworządność w Polsce non stop (Wałęsa, Kwaśniewski, Komorowski) apelują do Europy: „Europo, broń praworządności w Polsce”.

  Sie uśmiałem, se pochlipałem!

 7. ontario to troll niskiego polotu, ignorujemy.

 8. co do punktu 12-ego: praca to obowiązek. Zatrudnienie w dowodzie osobistym do okazania policji, event typu déjà-vécu.

 9. Zabrakło ochrony, a także wspomagania górnictwa węglowego (coś jak z rolnictwem – głos górnika głosem ludu).

  NATO w konstytucji ? Kiedyś był Układ zwany Warszawskim.

  Ja tam bye szczególnie wzmocnił ojcostwo, w niedzielę, po kościele, kiedy rosół okaże się być niesłony.

  Dudyzma jako prawnik to zero.

 10. Żałosne i śmiechu warte.

 11. Jest jeszcze kwestia emigracji.

  sciągamy z Pakistanu, Indii, Ukrainy?
  Czy dbamy o miejsca pracy dla Polaków?

  Praca daje godność, stabilizację, pewność jutra, wolność wyboru.

 12. #8: życzę powodzenia w międzynarodowym obrocie prawnym.

  Punkt napisany wybitnie pod pisowskich Januszów i Grażynki, którzy niczego nie rozumieją z faktu, że kiedy państwo przystępuje do jakiegokolwiek międzynarodowego aktu prawnego, to fakt ten poprzedza analiza konstytucyjna, a potem, po przystąpieniu, ratyfikacja jest aktem podporządkowującym suwerenność ratyfikowanemu aktowi prawnemu.

  Ciekawe, jak Dudyzma zachce zredagować nową konstytucję, aby zrealizować #8.

 13. Saldo mortale
  13 czerwca o godz. 13:31

  zetus1
  13 czerwca o godz. 13:00
  Przylapales mnie. Brawo. Nauka nie poszla w las. Tylko, ze to nie ja napisalem. To sie bardzo zle kojarzy. Haptsache jedoch, Du bist nicht „verstaut”.

  Saldo mortale
  13 czerwca o godz. 13:33

  ontario,
  zajmij sie lepiej Bogatynia i Turoszowem…….

 14. Cztery litery+

 15. Dzień Dobry Panie Danielu!
  Dawno mnie tutaj nie było.
  Ja inaczej rozłożyłbym akcenty. W pierwszym pytaniu moją wątpliwość budzi kwestia, gdzie jest miejsce dla ludzi niemających chęci zmiany Konstytucji. Takiej odpowiedzi nie ma.
  Ciekawe jest pytanie – „Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?” Nie wszyscy z Was wiedzą, o co chodzi, to ja może w dwóch zdaniach. Konstytucyjną pewność istnienia mają tylko gminy; powiaty i województwa wprowadzone są poprzez ustawy samorządowe, i nie mają umocowania konstytucyjnego. Od dawna ludzie związani z samorządami tkwią w sporze na temat istnienia powiatów, część uważa je za bardzo ważny szczebel samorządowy, inni uważają je za zbędny, wystarczyłyby związki gmin. Z kolei przy województwach istnieje konflikt, szczególnie dziś widoczny, pomiędzy samorządem wojewódzkim a wojewodą partyjnym. I tutaj bardziej widziałbym pytanie referendalne, kto rządzi na terenie województwa, marszałek województwa czy wojewoda.
  Pytania o 500+, emerytury, ojcostwo, ochronę pracy czy zdrowie matek są tak kuriozalne i demagogiczne, że aż trudno je komentować. To jak dla przykładu pójdzie inflacja, i przyszłe 500 zł będzie tak naprawdę odzwierciedlać dzisiejsze 5 zł, to bez zmiany konstytucji nie będzie można dać więcej?
  Jak ktoś chociaż odrobinę zna się na problemach polskiego rolnictwa wie, jaką głupotą jest wypisywanie: „Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?”. Ja wiem, w pierwszym punkcie chodzi o niewykupywanie polskiej ziemi przez obcokrajowców, ale w drugiej? Jakie bezpieczeństwo żywnościowe? Polska jest przepotężnym eksporterem żywności, i tak jest od tysiąca lat. To tak jakby państwa saharyjskie wprowadziły do swoich konstytucji ochronę piasku.
  Fatalne jest pytanie dotyczące zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim. Zgodnie z art. 90 ust. 1 Konstytucji RP „Rzeczpospolita Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach”. Unia Europejska jest czymś więcej niż zwykłą organizacją międzynarodową. Zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przystąpienie do Wspólnot Europejskich i przekazanie krajowych praw i zobowiązań do systemu prawnego Wspólnot powoduje trwałe ograniczenie suwerennych praw państw członkowskich I żaden późniejszy, jednostronny akt prawny, niezgodny z ujęciem prawa Wspólnot, nie może tego zmienić. Mówi o tym również Konwencja Wiedeńska o prawie traktatów wyłączająca możliwość ewentualnego powoływania się na postanowienia swojego prawa wewnętrznego dla usprawiedliwienia niewykonywania przez państwo traktatu. I raptem zaczyna być zrozumiale pytanie o Unię.
  A przy tym śmieszne jest to ” konstytucyjne zagwarantowanie członkostwa” – a jak nas wyrzucą?
  Żenada pod publiczkę. Doktor prawa.
  Przepraszam, że przepisałem tekst ze swojego blogu, ale jestem trochę zajęty. Wszystkiego dobrego dla Pana i Komentatorów.

 16. Z przerażeniem słuchałem jak pan prezydent ,co chwila mówił ,słowo- JA.JA to za tym ,ja to nie za tym ,ja i cały czas ja.Pytam jak można wprowadzać do smutku chorego człowieka.Bo Konstytucja to rzecz święta i najważniejsza.I tylko wódz może o tym jaka będzie decydować.Każdy atak na prezydenta to obrona prezesa ,i tak trzymać.

 17. Do zmiany Konstytucji potrzeba 70%, rzadzący uzurpatorzy mają 30%, więc to kolejna deliryczna szopka.

  Konstytucja ustala relacje między instytucjami władzy a nie jest listą pobożnych życzeń. Wartości wpisuje się w preambule, sojusze międzynarodowe są zmienne, więc chyba nie tam ich miejsce, z wyjątkiem umocowania prawnego międzynarodowych umów. Sprawy socjalne zależą od koniunktury i zasobów, a nie od ustanowionego prawa.

  Wreszcie, wg konstytucjonalistów i instytucji prawniczych, Prezydent złamał obowiązującą Konstytucję co najmniej 10 razy, tym samym depcząc umowę społeczną i plując w twarz społeczeństwu, o czym w pewenym momencie przekonają się nawet zwolennicy rządzących. To zdarzenie bez precedensu od chyba 500 lat. Prezydent Duda nie powinien się troszczyć o swój pomnik, już się zapisał w historii.

 18. Gdyby PAD opublikował instrukcję pt”jak łamać konstytucję” to będzie w pełni wiarygodny. Opublikowane pytania, w stylu „jak mały Jasio wyobraża sobie pisanie konstytucji” obrażają inteligencję przeciętnie rozgarniętego człowieka.

 19. Wiesiek

  Emigracja jest nieunikniona. Co to znaczy ,, dbamy o miejsca pracy dla Polaków? „” Emigranci w małym stopniu zasilaja banku i biura korporacji.Budowy, rzeznie, transport , ogólnie branże niezbyt prestiżowe. Robota która krajowcow nie bardzo pociąga. I bardzo dobrze że tak jest ! Polska gospodarka zaczyna , wzorem porządnych , kapitalistycznych gospodarek , potrzebować do pracy niewolników . Czy tam gastarbajterow. To normalny , pożądany proces. Miejscowi nie chcą robić brudnych robót , przybysze biorą co jest. We wszystkich normalnych , kapitalistycznych krajach tak jest. To dobrze ze zaczynają do nas przyjeżdżać , przez lata to my wyjezdzalismy. Znaczy Polska staje się takim krajem jak inne ,zachodnie gospodarki. Przybysze pobudzają rynek wynajmu mieszkań o niskim standardzie, kupują towary – co prawda głównie w Biedrze’ – , kupują tanie auta , ogólnie pobudzają gospodarkę. No i robią to czego Polacy robić nie chcą ,. Same plusy.

 20. I tak pan Passent zatancy jak mu Kacor zagro. Na dudzie zagro….

 21. Red Daniel Passent

  Mam uwagę dotyczącą zarówno pytań referendalnych jak i pana felietonu. Moje uwagi odnoszą się do poniższych fragmetów tekstu:

  „(10) Ochrona rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w konstytucji? Nie. Po co? Żeby zyskać głosy rolników?
  (…)
  (12) Konstytucyjna ochrona pracy? Nie. Cóż by to miało znaczyć? Gwarancję zatrudnienia?”

  Pozwolę sobie zauważyć, że w Konstytucji, w rozdziale I „Rzeczpospolita”, który określa obszary życia publicznego otoczone szczególną ochroną państwa, powyższe postulaty referendalne są ujęte czyli obowiązują.

  Art. 23. Konstytucji mówi bowiem, że „Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne. Zasada ta nie narusza postanowień art. 21 zasada ochrony własności i art. 22 zasada wolności gospodarczej.”

  Natomiast art. 24 nie pozostawia złudzeń co do tego, że „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy.”

  Trudno więc nie odnieść wrażenia, że w tych przypadkach prezydent Duda chce skłonić obywateli do potwierdzania drogą referendalną gwarancji konstytucyjnych, którymi się cieszą od 1997 roku. Albo chce otworzyć drogę do usunięcia z ustawy zasadniczej owych gwarancji. Lub chociaż sprowokować dyskusję nad nimi choć jak dotąd nie budziły one większych kontrowersji.

  Dodam, że nie podzielam pańskiego przypuszczenia iż powyższe zabiegi zjednać mają do niego zarówno rolników jak i pracownikow najemnych. Bedzie odwrotnie bo jakby nie patrzeć akcja z referendum z samej swej natury naruszać będzie poczucie bezpieczeństwa zwązane z posiadaniem konstytucyjnych, obowiązujących od pond 20 lat gwarancji ich szczególnej ochrony.

 22. Nie ma watpliwosci ze obecna konstytucja w kwestii organizacji rzadzenia panstwem jest bublem.
  Pozwala na spory kompetencyjne miedzy najwazniejszymi organami RP.
  Jak ktos wyzej napisal – nie ma to zadnego znaczenia- opozycja nie dopusci do ZADNYCH zmian w konstytucji. Wszystko na co ja stac to dyskusje o tym jak oceniaja pytania projektu referendum.

  Dobrze ze do zainaugurowania wychodzenia Polski z EU nikt nie uzyl pytania referendalnego o przywrocenie kary smierci. To tylko tak na marginesie…
  ml

 23. Możesz kpem być po UJocie
  Możesz być cymbałem
  Możesz dureń być siarczysty
  Byleś z mocą i zapałem
  Referenda oklaskiwał
  Kraj miłował macierzysty.

 24. To jest próba zapewnienia obywatelom „konstytucyjnego dobrobytu”, co jest powtórką z PRL-u.
  „Dzieci PRL-u” rządzą IV RP. Infantylnośc tych życzeń połączona z konstytucyjnym zapisem sojuszy to jest prawny majstersztyk obecnych elit politycznych. Towarzysze PRL-owscy byli twórcami podobnych propozycji.
  W tych pytaniach referendalnych powinno się pojawić pytanie :
  czy jesteś za wprowadzeniem do konstytucji spełnienia życzeń lobby żydowskiego zawartych w ustawie nr 447 ?

 25. (9) NATO w konstytucji – tak.

  A jeśli państwa członkowskie zechcą wywalić nas na zbity pyska z NATO? Powiemy, że mogą na pocałować, bo przynależność do paktu mamy zapisaną w konstytucji?

 26. marilla
  13 czerwca o godz. 12:38

  marilla pisze o sobie, cytuję:

  „marilla to orzeł wysokiego lotu, zachwycajcie się”.

  Dobrze, już się zachwyciłem na sam widok pierwszej litery twego nicka, a cóż dopiero mówić o głębinach intelektu zawartych w twoich wpisach!

 27. Lepsi ode mnie konstytucjonaliści i mocno osadzeni w polskiej rzeczywistości uważają, że kilka z proponowanych pytań jest zbędnych, bo poruszone rozwiązania już są w (postkomunistycznej) Konstytucji, a nawet wzbudzają podejrzenie, że chodzi o usunięcie tych zapisów. Niewątpliwie brakuje osadzenie bardzo ważnego ustrojowo samorządu wojewódzkiego w Konstytucji, jego zakresu władzy i niezależności od centrali – nazwałbym to Postulat Torlina.

  Ale mam jeszcze 3 pytania do dodadnia:
  1. czy popierasz przejęcie Trybunału Konstytucyjnego (tutaj daty i orzeczenia TK) poza trybem i z ponadkonstyutcyjną akceptacją prezydenta?
  2. czy popierasz podporządkowanie władzy sądowniczej z SN włącznie wg. ustaw (numery i daty ustaw) i oddanie jej pod kontrolę władzy wykonawczej prezydenta i ministra sprawiedliwości?
  3. czy jesteś za wpisaniem do Konstytucji „kierowniczej roli partii Prawo i Sprawiedliwość”?

 28. Konstytucyjne gwarantowanie przynaleznosci do miedzynarodowych organizacji jest nonsensem.
  Brakuje jeszcze dwoch bardzo waznych pytan:
  16. Czy jestes za tym, ze PiS jest jedynie sluszna przodujaca sila narodu? (TAK albo TAK),
  17. Czy jestes za tym, ze lepiej byc mlodym, bogatym i zdrowym niz glupim dziadkiem ohydziakiem?

 29. Na dzień dzisiejszy, że się tak wyrażę, przekaz dnia z Nowogrodzkiej czy Szaserów (nieaktualne skreślić) jest niewyraźny. Reguluję wszystkie odbiorniki i nie wiem, czy prezes jest za referendum konstytucyjnym Dudy czy przeciw. I ja to rozumiem, dopóki piłka jest w grze czyli wybory przed nami i nieznany jest odbiór tej akcji prezydenta po skrzydle, jak wpłynie ona na słupki sondażowe ani jak zamiesza w szykach opozycji mniej lub bardziej totalnej, to selekcjoner musi się wstrzymać z ostateczną decyzją.

  W jednym nie zgadzam się z red. Passentem, który pisze o sensie tego referendum: „dać wyjście prezydentowi z narożnika”. Uważam, że prezydent jest wzywany na boisko z ławki rezerwowych, jak już zasugerowałem. Chodzi o wrażenie ruchu kadrowego, bo zastój w drużynie źle wpływa na morale. Prezydent jest w grze, ale jak się nie sprawdzi w tej akcji to się go wycofa, nawet na ławkę. Bowiem dwie teorie krążą w liberalnych kręgach, jedna że prezydent jest graczem w miarę niezależnym od prezesa, pardon – selekcjonera, że wykazuje się własną inicjatywą, jest twórczym składnikiem drużyny acz nie zawsze wyczuwa jej intencje i się miota, zapędza się do rogu pola bez piłki, itd. Druga widzie jego rolę węziej, jako „naszego prezydenta”, który raz się uczy, drugi raz innych poucza, barwna postać w ciągłej rotacji boisko-ławka rezerwowych.

  A co z tym jajem, pardon – piłką, która jest okrągła, a bramki są dwie – powinna zrobić opozycja? Liberalna oczywiście, bo opozycja RAZEM wie, że to i tak wszystko jedno ile ludzie przyjdzie na to referendum, nieważne jaka będzie konstytucja, czy w NATO czy w Pakcie Warszawskim, czy w UE czy w RWPG, byle im pozwalano drukować ulotki i pisemka na powielaczach, aby 1 procent poparcia mieli zagwarantowane i istnieli w tabeli. Bo przecież spaść do niższej ligi nie mogą. Niższej ligi już nie ma.

 30. 1. czy popierasz 10 przykazań czy świecki bełkot zwany konstytucją. W kraju katolicki tylko 10 przykazań. Bo świecka konstytucja działa na katolików jak płachta na byka. Jeżeli już to w propozycji Dudy brakuje wzmianki o roli Watykanu oraz roli Rosji. Jeżeli NATO ulegnie modzie na faszyzm co wtedy. To przypomina gierkowskie ZSRR w konstytucji. Brakuje mapy Polski bo wyzwolenie przez Armię Czerwoną zakwalifikowane zostało jako komunistyczna spuścizna nieważna od początku. Co z Teheranem i Jałtą miejscem zdrady aliantów. Tak sobie myślę,że Duda pisze nowy Manifest PKWN.

 31. Jeszcze w sprawie 60/65 – wiek emerytalny, przypomniało mi się, że mam postulat. Odmiennie od red. Passenta, co muszę podkreślić, bo to rzadkość, abym z Panem Gospodarzem się nie zgadzał, jestem za wpisaniem tego prawa do Konstytucji. Ale pod jednym warunkiem, że będzie ta gwarancja umieszczona w art. 70, zaraz za pkt 2. nauka w szkołach publicznych jest bezpłatana; ustawa może dopuścić świadczenia niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością, a to z uwagi na zbliżony stopień wykonalności w praktyce bezpłatnych studiów i obniżonego, nierównego wieku emerytalnego, czyli pustości obu zapisów w Konstytucji.

 32. Faktycznie!
  W preambule może być o wyższości prawa naturalnego nad stanowionym, czy jak się ostatnio naucza z ambony. Ale czy suweren wyrazi zgodę?

  Ależ bezwzględnie i 3razyTAK. Referendum zwołuje Duda na 11. listopada, co wypada w niedzielę, czyli minimalna już większość będzie pamiętać, gdzie po mszy pójść i co skreślić, parafie rozprowadzą ściągawki z prawidłowymi odpowiedziami. A reszta będzie po pogańsku grillować i nie zdąży na referendum przed grillem, bo oni są z głodujących miast i wsi, a po grillu ich nie wpuszczą do lokalu. Nawet po jednym piwku nie wpuszczają.

 33. Dzień dobry ‘Lewy’, ‘Torlinie’
  Mnie tu nie było 2,5 roku, ale od czasu do czasu czytałem ‘en passant’, solidnie przewijając posty kilku dziwaków.
  Byłoby fajnie, gdyby starzy ‘passantowcy’ wrócili na blog i ‘stawili opór wrogim siłom’.
  ‘staruszku’ – źle urodzony (22lipcaCCCC), a gdzież ty się podział?
  ‘mag’ – wzorze concise&consistent postów, madrino ‘bandy z Rozdroża’, daj znać!
  Serdeczne pozdrowienia wszystkim wytrwałym.

 34. stasieku
  13 czerwca o godz. 16:46

  Dziwaku stasieku, ja twoich kongenialnych postów nie zamierzam przewijać.

 35. W kraju katolicki wszystkie święta kościelne dniem wolnym płatnym. Tak sobie myślę,że służba Bogu ma pierwszeństwo.

 36. Poważnie do tego podchodząc i sięgnąwszy do sedna konstytucyjnego porządku też uważam, że ten ruch prezydenta, ta inicjatywa referendalna to grube nieporozumienie. Kolejna zadyma, czy ustawka – jak kto woli.

  W samej Konstytucji RP w art. 235 jest zawarta dokładna procedura jej zmiany. Prezydent powinien przedstawić konkretny projekt i po akceptacji parlamentu ustawa o zmianie konstytucji może stać się przedmiotem referendum.

  Tymczasem prezydent, nie mając odpowiedniej większości w Sejmie, proponuje faktycznie obejście tych zapisów. Uważam, że prezydent powinien przede wszystkim czuwać nad przestrzeganiem konstytucji, a nie ją kwestionować tego rodzaju inicjatywą. To referendum to nieporozumienie. (…)

  http://wyborcza.pl/7,75398,23531332,prof-piotrowski-referendum-prezydenta-dudy-to-nieporozumienie.html

  A właściwie to jest kolejny zamach stanu. Duda chciałby powtórzyć historię i stara się odegrać Generała de Gaulle z roku 1958 i stworzyć IV RP, na wzór powstania V Republiki we Francji. Jednak wygląda to na farsę. Po pierwsze Duda nie ma konkretnej propozycji, oczywiści nie ma żadnej siły politycznej i poparcia jakiejś elity. Po drugie, suweren nie ma ochoty na zmianę, nie jest przekonany w 80 procentach głosów – jak to było w 1958 roku we Francji, że coś trzeba zmieniać w Konstytucji. Duda przy mdłym wsparciu aparatu PiS próbuje ludność przekonać do zmiany, a może tu, a może tędy, a tam dzwony biją, ale komu, nie, to nie nasza parafia. Na rympał, jak ta cała PiSowska IV RP.

 37. Jest jeszcze jedna teoria, że prezydent robi za opozycję do rządu, a nawet wobec samego prezesa. I to jest novum ustrojowe. W PRL rolę opozycji odgrywało kilku posłów koła ZNAK. Teraz w Sejmie jest pełno posłów z opozycji totalnej i ciągle im trzeba wlepiać kary finansowe, albo pan premier musi ich ostro strofować, per „wy” do nich się zwracać jak przystało na opozycje liberalno-komuszą, słowem – przywoływać do porządku. Zatem prezydent wypełnia swoją funkcję w postaci inicjatywy, którą partia rządząca odrzuci, albo poprze, ale chyba odrzuci. Piszą o tym w POLITYCE i konkludują:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1752254,1,prezydent-brnie-w-absurdalne-referendum.read

  Na szczęście prezydencki pomysł referendum nie budzi entuzjazmu w samym PiS, a wymaga zatwierdzenia. Reakcje na propozycje Andrzeja Dudy były dotychczas ostrożne. Także dziś marszałek Senatu Stanisław Karczewski i rzeczniczka partii Beata Mazurek stwierdzili, że decyzji jeszcze nie ma, a kwestię należy rozważyć i przedyskutować. Jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego tę nieprzemyślaną inicjatywę odrzuci, będzie za co ją pochwalić.

 38. Z tą myszą to 100% prawda.
  Pytania świadczą o komletnym idiotyźmie myszy.
  Co do odpowiedzi TAK na pytania typu: przynależność do EU, NATO ….
  ja bym wpisała NIE.
  Sytuacja się zmienia, a to jest polska Konstytucja. Występują pytania o suwerenność, a tu takie cóś.
  To mi przypomina wpisy: przyjaźń Polsko-Radziecka, czy RWPG.
  Konstytucja mówi o równości obywateli, więc po co wpisywać do niej szczególną ochronę rolników, bądź niepełnosprawnych. Równość w tym wypadku, to traktowanie przyzwoite każdego.
  Odnośnie pytań o ojcostwie, maczierzyństwie, rodzinie, chrześcijaństwie, wieku emerytalnym … też odlot kompletny.

  Podsumowując …. bełkot!
  Mam wielką nadzieję, że do tego referendum nie dojdzie i zaoszczędzi się pieniądze, których i tak nie ma w kieszeni. Czyli długu się nie powiększy.
  Opadły ręce po przeczytaniu tych „złotych myśli”
  Boże! pomóż Polsce i Polakom. Ciężkie czasy naszły. Debile rzucają się do reform.

 39. Przyszło mi na myśl, że Duda-Duda się nudzi i to wszystko przez to.
  Tzn. ta chęć zmian w Konstytucji.
  A że intelektem to błyska u proktologa, to tylko jedną literkę zmienić i wszystko się będzie zgadzać. Po co zaraz Konstytucję przerabiać na dupę.

 40. @teo
  Czy ty nie za bardzo nobilitujesz Maliniaka, zestawiajac go z de Gaullem. Przeciez to cymbal, nie tylko z malym mozdzkiem, ale kompletnie moralne zero. Przeciez toto gledzi, ze sie uczy, poplakuje, ze mu Maciora nie odpowiada, lapie w locie hostie, robi grymasy jak Jas Fasola, nadyma sie jak Mussolini…Biedny Kornhauser, ze tez los mu przyspozyl takiego ziecia kretyna. Ale Agatka to dla mnie zagadka (rym umyslny). Przeciez jak on takie napuszony miny robio w lozku, to jak ona moze miec orgazm ? No jak ?

 41. Jeszcze jedno. Ktoś tu na blogu wspomniał, że dobrze by było KRÓLA wskrzesić.
  To petanko na miejscu Dudy-Dudy bym zadała, a nie takie pizdryki.

 42. entelektualnie do suwerena, a nie politykie uprawiać. To nie rola.
  A prawo kaduka to co?
  Ogłosić si samemu Korolem i prężyć się gdzie się da i nie da. Bo Kaduk to Kaduk, a nie bele co.

 43. Żyd Jezus został królem Polski. Tak sobie myślę,że to na złość Izraelowi za ukrzyżowanie.

 44. @Lewy
  13 czerwca o godz. 17:47

  Ty jej tak nie współczuj. Swój swojego znalazł.
  Ona cała zachwycona byciem prezydentową. Podobnie jak Melania.
  Nie ma co się dopatrywać mądrości tak gdzie jej nie ma. Cwaniactwo jak najbardziej, ale mądrość?

 45. Lewy, Stasieku – Rozdroże – a może???
  Teo – dzięki za takie „podniesienie”.
  Naprawdę jest sporo rzeczy do poprawienia w tekście Konstytucji, i nie tylko na zasadzie dodania, ale i odjęcia.
  Dodania:
  1. umocnienie samorządów (m.in. spraw wojewódzkich czyli możliwość tworzenia silnych regionów). Ale przede wszystkim chodzi o to, że samorządy nie potrafią się sprzeciwić władzy centralnej (wzmocnienia wymaga art. 165 „Samodzielność jednostek samorządu terytorialnego podlega ochronie sądowej”) oraz nie mogą w sposób skuteczny uzyskać funduszy na realizację celów zleconych przez państwo. Musi być silniejsze umocowanie źródeł finansowania samorządów.
  2. Unia – Unormowania konstytucyjne (art. 90) miały na celu umożliwienie przystąpienia do Unii, nie wprowadzono natomiast odpowiednich regulacji konstytucyjnych umożliwiających efektywne działanie państwa w strukturach Unii Europejskiej. Konstytucja nie unormowała wielu ważnych zagadnień z zakresu integracji europejskiej, takich jak fundamenty udziału państwa w tej integracji, procedura przyjmowania stanowiska Polski w Unii Europejskiej, funkcjonowanie organów państwowych w sferze kompetencji Unii czy status prawny obywateli Unii. M.in. chodzi o spory kompetencyjne między naczelnymi organami państwa.
  3. sprawa euro – aktualnie Polska korzysta z derogacji (derogacja – czasowe lub trwałe wyłączenie nowego członka Unii Europejskiej spod pewnych zasad prawnych Unii) w sprawie tej waluty. Wprowadzenie w
  Polsce euro wymaga przekazania określonych kompetencji konstytucyjnych Narodowemu Bankowi Polskiemu oraz Radzie
  Polityki Pieniężnej i jednoczesne usunięcie z polskiego systemu prawnego wszelkich przepisów osłabiających skuteczność prawa Unii Europejskiej w zakresie Unii Gospodarczej i Walutowej.
  4. Konstytucja powinna też jasno określać możliwości wystąpienia Polski z UE.
  5. Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa ustrojowa. Ze zwykłymi sprawami przy naruszaniu naszych praw mamy możność zgodnie z Konstytucją udać się do sądów, ale gdy te naruszenia dotyczą ustaw, to już musimy się kierować do Trybunału Konstytucyjnego.
  6. Szczególnie rozdział II Konstytucji (wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela) powinien być nadzwyczajnie chroniony i zmieniony tylko po zatwierdzeniu przez referendum, aktualnie – zgodnie z aktualną Konstytucją – „podmioty określone w ust. 1 MOGĄ ZAŻĄDAĆ, w terminie 45 dni od dnia uchwalenia ustawy przez Senat, przeprowadzenia referendum zatwierdzającego”. Ale nie muszą.
  7. Kwestia usytuowania prezydenta w systemie prawnym.

 46. Ta góra, która urodziła mysz ujawnia całą swoją głupotę. Katastrofa ujawnia się w tym, że popiera go prawie 70 procent mądrych rodaków.

 47. Warto też konstytucyjnie potwierdzić wyłączność na ruskie pierogi. Bo jednoczą naród co nadaje status narodowego żywiciela. Tak sobie myślę ile stron powinna liczyć konstytucja aby zapisać dla wieczności święte zasady nad Wisłą.

 48. 404
  13 czerwca o godz. 17:56

  Pani Kornhauser jest zadowolona z pozycji swego mężczyzny, jest z niego i jego osiągnięć dumna.
  Sposób zachowania się Melanii świadczy o czymś całkowicie innym- oczywiście moim zdaniem.
  Gdyby nie nieoczekiwana przez nikogo prezydentura, już by się dawno rozstali.
  To co było, już dawno się wypaliło.
  W obecnej sytuacji, nie wypada jej poczynić kroków rozwodowych.
  Zapewne, zawarli pewien układ, coś za coś.

  W obu przypadkach, „mowa ciała” mówi wszystko……

 49. 404 pisze: -„Mam wielką nadzieję, że do tego referendum nie dojdzie i zaoszczędzi się pieniądze …”

  A ja mam nadzieję, że do tego referendum dojdzie a finansowa strata to tylko niewielkie koszty na uwypuklenie konieczności naprawienia błędu Polek i Polaków, którzy w braku alternatywy między wyborem gościa, który nigdy nie wyrósł nad poziom nauczyciela historii w niższym seminarium duchownym w Niepokalanowie a wyborem wystrychniętego przez Prezesa dudka na kandydata na prezydenta, wybrali w rozpaczy kogo wybrali.
  Inicjator referendum będzie skończony – i „otochodziotochodzi” w końcu.

 50. Każda Konstytucja jest jedynie kawałkiem papieru, o ile nie ma woli jej przestrzegania.
  Cokolwiek wpiszemy, bedzie poddane testowi praktycznemu.
  Żaden zapis nie ostanie się w swojej literalnej formie, o ile nie będzie stała za nim jakaś siła wymuszająca jego stosowanie.
  Choćby tylko siła moralna i ich twardy kręgosłup- w odniesieniu do interpretatorów czy sedziów.

  Ludzie z plasteliny nie obronią żadnego zapisu.

  Elity opozycji wychowane w PRL, taki kościec moralny miały.
  Były w stanie posługiwać się swoistym kompasem, przy niespecjalnie represyjnym systemie, ryzykował narażanie się na opresję.
  Wychowane w pogardzie dla dóbr materialnych, które nie były wyznacznikiem statusu społecznego, miały spore pole manewru.
  Taki był pierwszy rząd Mazowieckiego, wraz z przyległościami.

  Jaki jest azymut elit wychowanych w III RP, których egzemplifikacją jest pan prezydent?
  Kompasem moralnym indywidualny sukces?
  Po trupach do zwycięstwa?
  Wyznacznikiem sukcesu, stan konta?

  Wszelkie zmiany w polskim prawie, obawiam się że będą zmierzać w tym właśnie kierunku.
  Każda zmiana prawa będzie miała swoją CENĘ, ustaloną przez lobbystów.
  Więc może tego po prostu NIE RUSZAĆ?

  Konstytucję z 1997 roku napisali jeszcze w miarę uczciwi, niezepsuci ludzie.
  Nie mam żadnej pewności, że ci co przymierzają się do napisania nowej, mają choćby podobne do tamtych przymioty.
  KOMERCJA…….

 51. A co z całowaniem papieża po rękach w czasie wizyt w Watykanie. Czy na zasadzie wzajemności papież też będzie całować po rękach przedstawiciela suwerena IV RP. Tak sobie myślę o równości państw choć Watykan jest mniejszy.

 52. Jak to przeczytałem, to sobie pomyślałem, że przecież na to nie będę głosował, bo przecież to bzdura. Ale zaraz potem pomyślałem, że inni pójdą, tak jak każe im ksiądz w niedzielę na mszy, jak kto to już wcześniej zauważył, i potem będzie, że Naród tak chciał, np,że zawsze na wieki wieków 500 +. A jak będzie inflacja, trzeba będzie zmienić konstytucję, jak NATO się rozpadnie będziemy jego jedynym członkiem . !5 czy 16 X Tak.

 53. Każda Konstytucja jest jedynie kawałkiem papieru, itd ….

  Ależ oczywiście tak jest. W PRL ludzie chcieli, aby władza przestrzegała ówczesnej konstytucji, wycyzelowanej przez najlepszego konstytucjonalistę od czasów Solona (jego pseudonim „Gruzin”), ale władza miała co innego w głowie (sznur do snopowiązałki i rozbrojenie odwetowców zachodnioniemieckich).

  W III RP było niemal na odwrót. Ludziom często nie podobały się wyroki TK, a Konstytucja mówiła, że są ostateczne.

  Teraz jest z powrotem, żeby nie powiedzieć – a piać. Władzy Konstytucja zawadza na każdym kroku i gardzą nią nazywając najgrubszymi słowy (postkomusza i liberalna), a ludzie już by chcieli spokoju od tego, aby się tylko udało przekonać Brukselę i Wenecję, że konstytucyjnie ustalona praworządność jest i że fundusze nie będą obcięte.

  Co będzie za następnym zakrętem historii to zobaczymy. Niecierpliwi mnie ta sytuacja.

 54. Szanowne Panie goszczące na tej łące, na której kwitnąć ma 1000 kwiatów!

  Szanowni Panowie cieszący oko tu zaglądające,

  oraz ci,

  na których widok przechodził bym z całą mocą drugą stronę ulicy!

  To jakiej nowej konstytucji miały by przestrzegać Polki oraz Polacy należy szukać w głowach Polek mających już prawo kupić alkohol z rozpaczy, oraz głowach Polaków już mających golone lub niegolone wąsy.

  A wy macie wciąż staruszkowe kłopoty oraz chcecie – lub nie chcecie – dowiedzieć się co gotów o fundamentalnym prawie prawił by staruszek.

  Tymczasem, w Irlandii masy chcą usunąć pewien ważny dla polskiej dobrej zmiany zapis konstytucyjny. I masa Irlandek po menopauzie zechciało tę irlandzką konstytucję zmienić.

  Rozpisywanie referendów ma ostatnio zaskakująca prawdę druku i prawdę ekranu.
  Zaskoczoną jest prawda życia.

  Przypuszczam, że jeśli dojdzie w Polsce do referendum konstytuującego, to wśród jednej dwunastej obywateli polskich mających prawo głosowania jedna piąta zechce mieć wolność niepracowania w poniedziałki.

  ***

  Ja bym wstawił zapis dotyczący ograniczenia prawa głosowania:
  Kto nie rozumie słowa pizdrzyćnie zasługuje na prawa obywatelskie.

  No i wstawił bym bardzo zawikłany i mętny ( w stylu staruszka ) zapis:

  Polską mają rządzić ludzie mający żonę i dzieci.

  Nie staruszkowie i uzurpujący ojcowstwo.
  Czy to tak trudno zrozumieć?

  ***

  Domiemywam, że jeden skierowany w dół kciuk teraz już chowa cudzą wulgarność oraz cudzy kretynizm. To dobra zmiana zbliżająca mnie o jedno kliknięcie klawisza spacji do symetryzmu.

  Zainteresowanych powiadamiam, że rozdroże jest dobre, dla tych, którym nie trzeba mówić, gdzie chcą trafić. Trwają prace nad upodobaniem do wskazywania przez GPS jazdy po nie zamarzniętym jeziorze. W ramach tych prac uszkodzono polskie państwowe systemy informatyczne bo nie potrafiły ustalić czy kula się lewo, czy w prawo i czy lewa z prawą a po nich prawo z lewą czy tylko i wyłącznie z dęba.

  A staruszek nie mieszka na skajpie.
  A czy powinien pokazywać język ( pretensjonalnie polski)?

  Na forum z dominująca klawiaturą angielską?

 55. Lewy
  Widzę, że nie czujesz narracji.
  Tu bynajmniej nie chodzi o personalia. Pana Doktora Dudę wybrali na swojego prezydenta prawe/-i Polki i Polacy, a nie takie lewe teosie, jak ty i ja.

  Tu chodzi o coś więcej, o porównanie dwóch demokracji francuskiej i polskiej. Chyba ci wiadomo skąd Francuzi sprowadzili widelce. A nam w zamian chcieli wcisnąć caracale, które grzęzły w piachu Sahary i waliły o skały w Afganistanie, to chociaż chcieli pokazać że chociaż latają w przyjaznych polskich warunkach.

  Tu chodzi o porównania historyczne. Nie wiem czy znasz się na historii, ale z drugiej strony patrząc, to reżim marszałak Petaina czyli tzw. Vichy to wypisz wymaluj generał Jaruzelski i cała peerelowska kolaboracja z okupantem. A nieudolność chwiejnych rządów IV republiki francuskiej to nic innego tylko niemożebnie długi, 8-letni okres imposibilizmu ekipy Tuska i Kopacz a oni zostawili Polskę w ruinie.. A wojna kolonialna w Algerii to chyba, no, Lewy, to przecież … San Escobar.

  I co robi Duda, proszę Państwa? Gra jak chce i naprawia Rzeczpospolitą aż dudni.

 56. Nie trzeba być profesorem matematyki by głosić, że 2 + 2 to 4. Nie trzeba być profesorem prawa by stwierdzić, że proponujący takie pytania prezydent – dr praw to facet, co ani o prawie ani o przyzwoitości nie ma pojęcia.

 57. @legat 13 czerwca o godz. 19:01

  Gratuluję, że jeszcze zachowałeś optymizm. Mnie zawsze nazywano niepoprawną optymistką, ale dzisiaj już chyba mało kto zaryzykuje takie stwierdzenie.
  Przyzwoitość, rozsądek …. to passe
  Ja się poważnie obawiam, że na te bezmyślne pytania „suweren” odpowie zgodnie z życzeniem Duda-Duda. A ten tylko na to czeka, żeby rozpiżyć wszelkie ślady przyzwoitości czy rozsądku, które się jeszcze uchowały.
  Ostatnio miałam okazję wymienić parę zdań z osobami co wydawało się, że kumate.
  Ale jak mi ciśnienie zacząło iść do góry (już na początku „konwersacji”) … to doszłam do wniosku, że się spieszę.
  Dla większości TK czy Konstytucja, to hasła nic ne znaczące. To tools dla Duda-Duda i Kaczora co by „porządek” mogli większy zrobić w kraju.
  A tak od siebie, to dorzucę, że oprócz 500+ … to jeszcze zapisałabym dokładny czas na wypróżnianie. Tak w ramach „porządku”.

 58. Znałem takiego, co przechodził na drugą stronę ulicy, bo zawsze wybierał zacienioną stronę. To w lecie, bo w zimie walił środkiem jezdni, nawet po śnieżycy przez kilka dni tak chodził, aby udeptać szlak.

  Z wasów takich i owakich, lubię golonkę, najlepiej w piwe maczaną. Dawniej uwielbiałem ośmiorniczki, ale jak upadł ten … jak mu tam, no ten dogmatyczny, ten z tą zagraniczną szkołą związany, jakżesz to się nazywa, no z tego miasta na „H”, skompromitował się, już nikt o tym wspomina, takie długie słowo, ale nie marksizm-leninizm, chyba się kończy na „izm”, no wszystko jedno, kak zwał tak zwał, najważniejsze, że przepadł, na półkach tylko go trzymają, wysoko, aby nie dosięgnąć, ech, nieważne … golonka, to jest to.

 59. wiesiek59
  13 czerwca o godz. 18:56

  Obie PANIE (dużą literą bo sarkastycznie… wyjaśniam co by braku zrozumienia nie było),
  to jednostki, które same wybrały swoich lowelasów po dłuższym poznaniu ich.
  A jeszcze gorzej o nich świadczy fakt pozostawania z nimi.
  U młodych faktycznie czasem prosta sprawa, np że spodnie dobrze leżą na tyłku, może zaważyć na decyzji małżeńskiej, ale czas weryfikuje pomyłkę.
  Oczywiście jeżeli to była pomyłka.
  Jeden i drugi to bałwany, modlące się do władzy i pieniądza, próbujące dochodzić do nich w każdy możliwy sposób.
  Melania wcale by nie odeszła, jak mówisz. Ona znała tego pryka wiele lat zanim ten się zlitował i ożenił się z nią. Jej się podoba dom ze złotą windą i sraczem. A brak książek wcale nie przeszkadza. Dużo nie gada, bo nie ma nic do powiedzenia. Ostatnio zniknęłą, bo pewnie podciągała sobie opady tu i ówdzie.
  Minę ma zwykle jaką ma, bo dotarło do niej w czasach kariery modelki, że lepiej na zdjęciach wychodzi w takiej właśnie „pozie”. Stąd jej „powaga” i „myślący” wyraz twarzy. Współczuję, że jeszcze dajesz się nabierać na takie chwyty.

 60. stasieku
  Odzywam się specjalnie dla Ciebie, co byś wiedział, że żyję, choć czasami nie bardzo mi się chce, a kiedy indziej wprost przeciwnie.
  Pamietasz Korę w piosence „Falowanie i spadanie”? Odczuwam coś w podobie.
  Teraz właśnie odpoczywam sobie od en passanta z powodu dużej aktywności różnych dziwaków, mówiąc szalenie eufemistycznie. Mam wrażenie, że istnieją wirtualnie głównie po to, by niejako rekompensować sobie real, w którym źle się czują i poszukują tegoż sprawców.
  Taki np. @neospasmin mógłby sobie mieszkać spokojnie w Australii i cieszyć się zarówno z pięknych okoliczności przyrody, jak i dogodności życia w demokratycznym, bogatym społeczeństwie, ale jednak nie potrafi.
  Chce urządzać życie porzuconym ziomalom, „prostować” im poglądy, preferencje polityczne, przestawiać meble w nie swoim już domu.
  Albo „posiadacz” wielu nicków, ostatnio u red. Kowalczyka występujący jako @panteodor czy @Saldo mortale – obaj maniakalnie tropiący przejawy myślenia „antysemityzmem” wśród blogowych bywalców.
  Toż opadają ręce, nogi, skrzydła, przyssawki itd.
  Nie ma co czekać, trzeba uciekać.
  Nasze „Rozdroże” wspominam jako paradise Warsaw.
  Znajdziesz mnie na blogu ateisty, dopóki jeszcze trwa.
  Pozdrówka i serdeczności również dla Twojej T.

 61. Torlin (18:36)
  Gdyby mnie pytano, co bym poprawił w Konstytucji, tej Konstytucji, to nie poprawiałbym rozdziału XII, (ZMIANA KONSTYTUCJI, zaledwie jeden art. 235 w 7 punktach). Ale Duda chciałby go zmienić, zanim jeszcze zapyta kogokolwiek, a zmiana tego artykuł oprócz 2/3 głosów posłów wymagać może przeprowadzenie referendum. Zatem powinny być referenda dwa. Chyba że Dudy pójdzie utartym torem i złamie Art. 235, prosto w objęcia Trybunału Stanu.

  Odnosząc się do twoich 7 punktów:
  1. umocnienie samorządów, m.in. wojewódzkich – TAK, ale jasno należy wytyczyć zakres spraw, które są w gestii sejmiku i marszałka. Musi być silniejsze umocowanie źródeł finansowania samorządów, tak ale z kontrolą organu centralnego kontrolującego zadłużanie i budżet, bo kto byłby budżetem ostatniej instancji i wykupywania długów?

  2. Unia – bez przesady, oczywiście potwierdzenie explicite przyjęcia traktatu akcesyjnego i następnych traktatów Unii powinno być w Konstytucji, a to załatwiłoby twój punkt 4., ale reszta powinna być w ustawach, które regulują funkcjonowanie rządu, można pomyśleć o jakiejś stabilizacji w tym zakresie.

  3. sprawa euro – aktualnie Polska korzysta z derogacji. Wprowadzenie w Polsce euro wymaga przekazania określonych kompetencji konstytucyjnych Narodowemu Bankowi Polskiemu oraz Radzie
  Polityki Pieniężnej …
  chyba powinieneś napisać – odebrania Nar.Bankowi i Radzie.

  5. … gdy te naruszenia dotyczą ustaw, to już musimy się kierować do Trybunału Konstytucyjnego … – chyba idzie o naruszanie prawa nadrzędnego przez ustawy. Czyli zaskarżanie ustaw.

  6. … rozdział II Konstytucji (wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela) powinien być nadzwyczajnie chroniony i zmieniony tylko po zatwierdzeniu przez referendum, aktualnie – zgodnie z aktualną Konstytucją – „podmioty określone w ust. 1 MOGĄ ZAŻĄDAĆ … przeprowadzenia referendum zatwierdzającego”. Ale nie muszą.

  Po pierwsze wypieprzyć „OBOWIAZKI …”. W rodz II jest tylko jeden enigmatyczny obowiązek (pierwsze zdanie pkt. 2), jest głupio sformułowane. Po drugie, 1/5 posłów może zażądać, a to jest aż 92 posłów, czyli jakaś średnia partia, albo koalicja opozycyjnych partii, hm, można by tę „możliwość” rozszerzyć, osłabiając warunki. Automat referendalny chyba nie jest konieczny. Przecież referenda w Polsce nie są częste ani popularne.

  7. Kwestia usytuowania prezydenta w systemie prawnym. Nie wiem po co są wybory powszechne prezydenta? Tradycja polska jest dość krótka, zaledwie 6 razy to robiono na przestrzeni 100 lat. Tak jak w II RP, niech zgromadzenie nar. to robi, także ograniczyć jego uprawnienia wykonawcze do reprezentacji i rozstrzygania sporów kompetencyjnych, rozwiązania sejmu, etc. Może procedura skrócenia kadencji Sejmu i rozpisania wyborów wymaga uaktualnienia i uogólnienia jakiegoś.

  Ogólnie, wyciąłbym artykuły „równościowe”, czyli prawo do opiekuńczości państwa – to może być ustawowe i przedmiotem polityki, programów partyjnych i kolejnych wyborów. Natomiast rozszerzyłbym artykuły „wolnościowe” i zabezpieczenia praw obywatela.

  Na podpisanie Karty Praw i Wolności przez Królową machnąłbym ręką. 😉

 62. @Bar Norte
  13 czerwca o godz. 14:18

  Dodam, że nie podzielam pańskiego przypuszczenia iż powyższe zabiegi zjednać mają do niego zarówno rolników jak i pracownikow najemnych. Bedzie odwrotnie bo jakby nie patrzeć akcja z referendum z samej swej natury naruszać będzie poczucie bezpieczeństwa zwązane z posiadaniem konstytucyjnych, obowiązujących od pond 20 lat gwarancji ich szczególnej ochrony.

  ————————————————————————————————

  Twój problem (bo to jest problem) podobnie jak wielu innych myślących …. wzorujesz na sobie i podejrzewasz, że głosujący w swojej całej masie, a przynajmniej w większości będą wiedzieli dlaczego i na co głosują.
  Tutaj niestety nic nie ma wspólnego z „myśleniem”, czy obawami.
  Podobnie jak nic wspólnego miesięcznice nie miały z żałobą, czy religijnością.
  Suweren to rozumiał. Trzeba pewne rzeczy robić, a wszystko dla dobra „dobrej zmiany”.
  Czas wyciągnąć wnioski. Kołtuństwo zwyciężyło i trzyma się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.
  Podejrzewanie Duda-Duda, że chce coś dobrze, że chce wyjaśnić…. jest tylko życzeniowym marzeniem jest.
  Głównie jemu chodzi o wzmocnienie swojej pozycji jako prezydenta. Najlepiej gdyby uchwalić tę pozycję jako dożywotnią o dużych prerogatywach i bez żadnych obowiązków, czy odpowiedzialności.
  Inne pytanka … to ukłon do Kaczki. Co by ten mógł się wykazać Suwerenowi i również tak nagmerał, żeby całe jego życie na tym padole było zapewnione w charakterze STRÓŻA porządku publicznego. A może nawet zbawiciela kraju i ęuropy.

  Musiał dodać jakieś dodatkowe pytanka, bo z jednej strony, to wrodzona „skromność” mu tak doradzała. A z drugiej, to nie miałby poparcia pis-wiary.

 63. 404
  13 czerwca o godz. 21:48

  404 celnie pisze, cytować mus:

  „Głównie Wałęsie chodziło o wzmocnienie swojej pozycji jako prezydenta. Dlatego chciał rządzić dekretami. Najlepiej gdyby uchwalić tę pozycję jako dożywotnią o dużych prerogatywach i bez żadnych obowiązków, czy odpowiedzialności”.

  Ooo Duda podobnie…

 64. 404

  Mogę się założyć, że chłopi się najeżą na wieść o tym iż prezydent Duda zaczyna grzebać przy konstytucyjnych gwarancjach trwałości ich „gospodarstw rodzinnych”.

  Ten postulat przecież nie wziął się z powietrza z ich dość burzliwej historii. Przecież ten wywodzi się jeszcze z walki o reformę rolną w II RP, potem z oporu przeciw kolektywizacji i faworyzacji sektora państwowego oraz społdzielczego kosztem tzw „indywidualnych”. To jest gwarancja konstytucyjna wymuszona jeszcze w 1987 w ustawie zasadniczej PRL.

  No i teraz gdy coraz głośniej słychać polityków twierdzących, że reforma rolna była komunistycznym barbarzyństwem na „świętym prawie własności” prezydent Duda ma zamiar wymusić referendalne głosowanie nad trwałością rodzinnego gospodarstwa chłopskiego. Przecież to jest jasne, że się zagotują.

  Podobnie jak red Passent jestem zdania, że o tej inicjatywie prezydenta najlepiej by było zapomnieć jak najszybciej bo „szkoda czasu i atłasu”.

  Z tym, że to nie jest takie proste bo jak zauważam w tej dyskusji nawet komentatorzy identyfikujący się z opozycją rwą się wręcz do zmiany konstytucji. Popatrz jakie elaboraty na ten temat zamieszczają.
  Red Passent powinien je zebrać i wysłać jako propozycje do prezydenta. W ten sposób zamiast piętnastki mielibyśmy przynajmniej trzydziestkę pytań referendalnych – i to na początek referendalnej kampanii.

 65. Bar Norte
  Pamiętam, że jesteś (bo chyba nie – byleś) kinomaniakiem i chcąc cię wyrwać z tej blogowej smuty, podrzucam Ci zwiastuna krystalicznie pięknego filmu Pawła Pawlikowskiego (nagroda dla najlepszego reżysera w Cannes) „Zimna wojna”. Już go widziałam i gorąca polecam.
  https://www.youtube.com/watch?v=Nea1H9ob4so
  Pozdro

 66. 404

  Korekta, drugie i trzecie zdanie komentarza powinno brzmieć:

  „Ten postulat przecież nie wziął się z powietrza tylko z ich dość burzliwej historii. Przecież wywodzi się jeszcze z walki o reformę rolną w II RP, potem z oporu przeciw kolektywizacji i faworyzacji sektora państwowego oraz społdzielczego kosztem tzw „indywidualnych”.”

 67. mag

  Dziękuję bardzo! Czuję, że to jest piękny film.

 68. 16) Czy jestes za postawieniem pana A.Dudy prezydenta przed Trybunalem Stanu ?

 69. @legat zareagował chłodnym rozsądkiem na lekkie przerażenie @404 słusznie (moim zdaniem) uważając, że to nie będzie największe głupstwo .

  Ja podobnie jak @legat, uważam, że trzeba polskie prawo naprawiać.
  Ale wciąż jestem ogarnięty manią wskazywania, że trzeba zacząć od szkoły.
  I to od podstawowej.

  Odwoływanie się wciąż do nielicznych chwil chwały Rzeczpospolitej w dawnych latach nie powinno być głównym elementem podstawy programowej nauczania.

  Odwołuję się wciąż do prostego stwierdzenia potocznego:
  Kraj w którym dekadę lat młodzież uczy się ściągać od koleżanki lub od kolegi stoi nierządem.

  Referendum konstytucyjne zaproponowane przez Andrzeja Dudę stanie się według mnie pretekstem do wzajemnego grillowania różnych ośrodków decyzyjnych.

  Propozycja ta główną wadę: nie jest jej naczelnym heroldem Jarosław Kaczyński.
  Nie wiemy ( my – opinia publiczna ) która część hierarchii polskiego kościoła katolickiego stoi za ja – ja – czyli za jajami prezydenckimi.

  To nie jest tak, że dziesiątki polskich biskupów są zaskoczone propozycjami Prezydenta Rzeczpospolitej. Jak dotychczas mamy do czynienia z kiczem językowym i umysłowym, który ze śmiesząca mnie powagą rozpatruje @teo.

  Pracodawcy polscy mają podobno mieć konstytucję dla biznesu. Nie zdziwiłbym się, gdyby władza państwowa zmuszona szukać pokrycia finansowego dla swoich obietnic rzekłaby Pieniądz nie śmierdzi.

  A takie bystrzaki jak @teo wyjaśnią innym emigranckim bystrzakom dlaczego w Polsce nie ma chętnych do pracy. Ja, jak przystało na durnia, po lekturze wieloletniej tego blogu jestem przekonany, że naprawiający słowem Polskę powinni dostawać wynagrodzenie profesorskie w walucie wymienialnej. A naprawiający z terenu nie objętego jurysdykcją Mateusza Krzywoustego powinni mieć dodatek co najmniej równy polskiej płacy minimalnej ( też w walucie zachodniej )

  Przyjdzie straszliwa susza i stary mem odżyje w nowej postaci:

  Broszko! Jak żyć? Przecież święcona też jest zamulona!

  Babcia Golców cieszy się, że oni mają lekką robotę.
  A ja się produkuje bez żądań wynagradzania.

  Tylko przykro mi, ze owoców z targu nikt mi nie przynosi i sam muszę te 300 metrów dreptać. Powinny być czereśnie po 0,99 PLN za kobiałkę i donoszone nie wcześniej niż wstanę.

  Wpierw było słowo.
  A później echo odpowiadające bełkotem na łące 1000 kwiatów.

  A kulejąca warszawka wciąż ma za złe Krakówkowi, że fałszuje, gra z plejbeku i plączą mu się nogi. Nad obcymi metropoliami znęcać się niebędę.

 70. @mag
  Pierścień ‘madriny’ cmokam ostrożnie, dziękuję za rychły odzew, namawiam do spokoju, choć samemu o to nie potrafię zadbać, ‘Listy’ idą się j.., po namyśle nawracam się na en passant w oczekiwaniu na trolli wiadomego pochodzenia, zbliża się kampania, będzie się działo, ale to wszystko jest takie odrealnione, takie idiotyczne, ta cała ‘dobra zmiana’, ten bezwstydny gang, ‘mag’ musimy to przetrwać, pomagam sobie czytając TT (mam konto, ale nie ćwierkam so far) i lajkując moich, wybranych ulubionych.

  ‘mag’ pisz czasami gdziekolwiek, a teraz śpij słodko.
  PS
  Moja ‘T’ robi za przedszkolankę, wnuk ma 4 lata, a młodzi pracują po 10 godz/doba, tacy są łasi na kasę, gówno ich obchodzi Umęczona, nie wiedzą co to sznurek do snopowiązałki, papier toaletowy był zawsze, a mięso niezdrowe…
  Wiec moja ‘T’ wraca od wnuka i zasypia, nawet nowości Netflixa nie możemy razem obejrzeć. Mówię Ci ‘mag’, grozą wieje.

 71. 15 punktowe referendum jest chyba bezprecedensowe w histori referendów . Prezydent Duda wydeptuje tu całkiem nowe ścieżki .
  Homer Simpson zapytany czy chce jeden stek , czy dwa , odpowiedział , że jedno i drugie. I tak , albo nawet lepiej Prezydent narodowi też chce dogadzać i to nie dwa , albo trzy razy , tylko zaraz piętnaście.
  I proszę tylko nie opowiadać , że wyborca będzie tu przeciążony , chyba , że musi odpowiedzieć zaraz na wszystkie pytania ?
  Czy wiadomo już jaka ma być formuła referendum ?

 72. @Torlin
  Mój, cichy ostatnio, autorytet, Stefan Bratkowski, zwykł był pisać/mówić, że największym błędem stosunkowo dobrej reformy samorządowej było zachowanie powiatów.
  Dobrowolne, samorządne Związki Gmin – to jest to!
  I ja się tego trzymam, bo Prezes zęby na sprawie zjadł.
  (Ten Prezes, pamiętam Go ze skromną teczką na Foksal)
  Pozdr

 73. @jestem2itam
  Forma jest, boldujesz, kursywisz, Ty myśli przemycasz, trzeba pewnej wprawy, żeby skumać twoje ble, ble, ja niewiele chwytam z Twoich postów, kiedyś napisałem do Kartki, że jesteś dla mnie jak muzyka dworska, której za cholerę nie rozumiem, ale lubię słuchać.
  Stary ściska młodszego
  3msie

 74. wiesiek59
  13 czerwca o godz. 18:56

  404
  13 czerwca o godz. 17:56

  Pani Kornhauser jest zadowolona z pozycji swego mężczyzny, jest z niego i jego osiągnięć dumna.
  Sposób zachowania się Melanii świadczy o czymś całkowicie innym- oczywiście moim zdaniem.
  Gdyby nie nieoczekiwana przez nikogo prezydentura, już by się dawno rozstali.
  To co było, już dawno się wypaliło.
  W obecnej sytuacji, nie wypada jej poczynić kroków rozwodowych.
  Zapewne, zawarli pewien układ, coś za coś.

  W obu przypadkach, „mowa ciała” mówi wszystko…”

  Nie ma to jak znać się na wszystkim . Nawet na ” mowie ciała ” Melanii Trump…..
  Gratulacje , panie instruktorze.

 75. Przepisałam te punkty bez komentarza Gospodarza, żeby lepiej zobaczyć o co w nich tak naprawdę chodzi

  (1) Czy jesteś za uchwaleniem nowej lub zmianami w obecnej konstytucji?
  (2) Czy jesteś za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzania referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany w konstytucji?
  (3) Czy jestem za wpisaniem do konstytucji referendum „w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu”, jeśli z takim wnioskiem wystąpi milion obywateli?
  (4) Czy jestem za „chrześcijaństwem” Polski i Europy?
  (5) Czy jestem za wsparciem rodziny, w tym praw nabytych, np. 500 plus?
  (6) Krótszy wiek emerytalny (60/65) w konstytucji?
  (7) Członkostwo w Unii
  (8) Gwarantowana suwerenność Polski w Unii oraz wyższość konstytucji nad prawem międzynarodowym, europejskim?
  (9) NATO w konstytucji
  (10) Ochrona rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w konstytucji
  (11) Wzmocnienie rodziny, macierzyństwa i ojcostwa?
  (12) Konstytucyjna ochrona pracy?
  (13) Wzmocnienie kompetencji prezydenta ws. polityki zagranicznej i sił zbrojnych?
  (14) Opieka nad słabszymi
  (15) Gminy, powiaty, województwa w konstytucji?

  ……………………………………………………..
  i doszłam do wniosku że właściwie najważniejsze pytanie, to pytanie nr (1)
  (1) Czy jesteś za uchwaleniem nowej lub zmianami w obecnej konstytucji?

  Oni chcą strasznie zmieniać Konstytucję i szukają pretekstu.
  Wszelkie pytania są tak ustawione i ich ilość też nieprzypadkowo duża, żeby zmusić ludzi do uczestnictwa. Jedni pójdą, bo popierają „dobrą zmianę”, a drudzy, żeby się jej nie dać. Jednak odpowiedzi TAK, na którekolwiek pytanie…. będą przesłanką, że zmiany w Konstytucji „Suweren” żąda. A o to przecież chodzi. O ten pretekst, żeby pastwić się nad tą Konstytucją. Ja im zupełnie ale to zupełnie nie wierzę. Tzn. nie wierzę, że z tego cokolwiek mądrego się wykluje.

  Nadzieja, że ludzie odpowiedzą na pierwsze pytanie: NIE, a na pozostałe pytania: nie dotyczy.
  Najważniejsze, żeby nie dać im pretekstu!
  Ale czy to jest możliwe?
  Ludzie są łatwowierni. Nie ujmując Gospodarzowi…… też odpowiedział na pytania, tak jak to czuł. A im właśnie o to chodzi. Będą mówić: ludzie chcą zmian!
  I jak się tu nie martwić?

 76. @Bar Norte 13 czerwca o godz. 22:08

  Mogę się założyć, że chłopi się najeżą na wieść o tym iż prezydent Duda zaczyna grzebać przy konstytucyjnych gwarancjach trwałości ich „gospodarstw rodzinnych”.
  Ten postulat przecież nie wziął się z powietrza z ich dość burzliwej historii. Przecież ten wywodzi się jeszcze z walki o reformę rolną w II RP
  ,

  ——————————————————————————

  (10) Ochrona rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w konstytucji

  Oni im wytłumaczą, że tu nie chodzi o grzebanie, tylko o większe zagwarantowanie ich praw i ich ochronę. Nie przypadkiem ten punkt jest tak enigmatyczny.
  Dla przeciętnego człowieka, to właśnie to będzie oznaczał.
  Niestety nie wszyscy myślą jak Ty i dlatego podejrzewam, że więcej głosów na TAK będzie.
  Nie chcę być Kasandrą, ale tak to widzę. Ku mojemu własnemu przerażeniu.

 77. @404
  Wierzysz w to, że suweren da się nabrać na takie referendum?
  Połowy pytań nawet nie doczyta, bo mu się wszystko pokićka, a do tego jeszcze fatyga, by pójść do urny nie wiadomo po co. Doradzać prezydentowi, który łamie obecną konstytucje i ma czelność proponować nową?
  Przecież suweren nowej konstytucji nie napisze, bo nie ma kwalifikacji, a skoro sam prezydent dr prawa nie wie, jaka ona ma być i plącze mu się to, co wymaga paragrafu konstytucyjnego, a co wystarczy regulować ustawa, to w ogóle o czym my rozmawiamy?

 78. @404
  Od ponad roku, gdy Duda rzucił tę ideę pytań konstytucyjnych, zapachniało fortelem i łamaniem Konstytucji.
  Jeśli takie ma być referendum z wynikiem wiążącym, to trzeba by ten rodzaj referendum wprowadzić do Konstytucji. Przewiduje ona trzy rodzaje referendum: (1) w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa, (2) w sprawie ratyfikacji umowy międzynarodowej, (3) w sprawie przyjęcia ustawy zmieniającej konstytucję. Ustawa to nie jest, umowa międzynarodowa też nie, więc musiałby Duda wraz z podległym prezesowi TK nagiąć rzeczywistość i stwierdzić, że to jest szczególnie ważne dla państwa. Znaczy się 15 spraw szczególnie ważnych.

  Ustawa o przeprowadzaniu referendum nie bierze takiej sytuacji pod uwagę, tzn. ustalania frekwencji przy tylu pytaniach, czy ważna jest odpowiedź na 1. pytanie, jeśli innych nie udzielono. Jeśli tak, to będzie 15 frekwencji i 15 ustaleń ważności referendum. A może brak którejś odpowiedzi unieważnia głos. Tego ustawa nie rozstrzyga. Jeszcze dużo roboty mają …

  Nawet pytanie 1. jest przebiegłem. Powinny być trzy warianty (ustawa i konstytucja to dopuszcza):
  1. za uchwalenie nowej,
  2. za zmianami obecnej,
  3. za pozostawienie obecnej bez zmian.

 79. Nie chcemy też susz i powodzi, trąb powietrznych i huraganów, ale jeśli tego nie zapiszemy w konstytucji będą nas dręczyć dalej. Można równie zapytać, czy emerytury mają być równe średniej krajowej i, jeśli większość będzie za tym, należy to wpisać do konstytucji. Czy obywatelki mają być piękne, a obywatele przystojni? Zdrowe i zdrowi? Można konstytucyjnie wydłużyć średnią długości życia Polaków i np. zagwarantować minimum 100 lat.
  Pytań w referendum powinno być znacznie więcej niż 15, tym bardziej, że Polacy pasjami uwielbiają uczestniczenie w takowych, a im pytań więcej, tym chętniej w takowych referendach biorą udział.

 80. @teo 14 czerwca o godz. 0:01
  Od ponad roku, gdy Duda rzucił tę ideę pytań konstytucyjnych, zapachniało fortelem i łamaniem Konstytucji.

  Masz rację, frekwencja, ważność głosowania w przyp. nie odpowiedzenia na któreś pytanie, itd…. to równie wazne zagadnienia.
  Jedno jest pewne… ustawione wsio tak, żeby jednak przy Konstytucji międlić.
  Lisia chytrość. Z której kolwiek strony by nie spojrzeć.
  Uczestniczyć? … źle!
  Nie uczestniczyć …. źle!
  Odpowiadać na wszystkie pytania … źle!
  Odpowiadać na nie wszystkie pytania …. źle!

  Mój Tata lubił powtarzać: lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć
  Ot! i jak żyć?

 81. 404

  „Oni im wytłumaczą, że tu nie chodzi o grzebanie, tylko o większe zagwarantowanie ich praw i ich ochronę.”

  Oczywiście, ale rolą opozycji jest uświadamianie ludziom by się nie dawali nabierać na plewy. W tym przypadku na uświadamianiu chłopom, że taka gwarancja już w konstytucji istnieje. Zresztą oni boje o zapis „Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne” dobrze pamiętają. Dodam, że wszystkie protesty chłopskie i bunty w III RP (Samoobrona) wynikały z przekonania, że państwo nie wywiązuje się z tej konstytucyjnej gwarancji. Tak więc problemem nie jest brak gwarancji tylko olewanie istniejących gwarancji przez państwo – również państwo rządzone przez PiS.

  Podobnie jest z gwarancją konstytucyjną dotyczącą ochrony pracy: „Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy.” W tym przypadku „ochrona” i „nadzór” oznacza ingerencję państwa w stosunki pracy. W tym roku obchodzimy zresztą setną rocznicę zastosowania owej „ochrony” i „nadzoru”, bo w 1918 rząd II RP (premier Moraczewski) dekretem ustanowił ośmiogodzinny dzień pracy. Zresztą inne palące problemy dotyczące pracy też dekretami uregulował. Tak więc ta gwarancja konstytucyjna jest równiez, jak gwarancja dla „rodzinnych gospodarstw chłopskich”, zakotwiczona w historii a więc i w społecznej świadomości. Rolą opozycji powinno więc być przypominanie ludziom o tym jak i zwracanie uwagi, że fatalne stosunki pracy wynikają wyłącznie z polityki państwa nie liczącej się z tymi gwarancjami. Zresztą polityka premiera Morawieckiego w tym zakresie niczym się nie różni od polityki jego poprzedników co wykazałem już kilkakrotnie w komentarzach.

  Wiesz, czytam różne opinie, w tym krytyczne, na temat referendum prezydenta Dudy ale jakoś nikt na powyższe oczywistości nie zwraca uwagi. Lub z powodów politycznych chce uniknąć tego typu argumentacji.

 82. @Bar Norte
  14 czerwca o godz. 0:45

  czytam różne opinie, w tym krytyczne, na temat referendum prezydenta Dudy ale jakoś nikt na powyższe oczywistości nie zwraca uwagi. Lub z powodów politycznych chce uniknąć tego typu argumentacji

  ———
  Wydaje mi się, że większość jeszcze nie „dojrzała” do świadomości jaką rolę pełnią w demokracji i do czego ona zoobowiązuje.
  U części po latach odzwyczajania od samodzielnego myślenia… nastąpiło coś w rodzaju lenistwa w sferze świadomości społecznej. A jeszcze inni wręcz chwalą się tym, że mają to gdzieś i „polityką” się nie zajmują.
  Może to historia miała ten negatywny wpływ?
  Najpierw cichy opór przed zaborcą, potem chwila przerwy, ale Polska sanacyjna… to też nie był miód dla wszystkich, następnie okupacja, a po wojnie inna zmora. W większości zdecydowanej czasu na przestrzeni kilku wieków ludziska wiedzieli, że ich głos nie ma znaczenia, ze nikt się z nim nie liczy. Więc przyjęli olewającą postawę, taką ponad to. A jak się da to oszukać wroga… Bo tylko tyle mogli.
  Dzisiaj płacimy cenę. Demoralizacja społeczeństwa to ciężka sprawa.
  Nawet to przysłowiowe ściąganie w szkole…. W Ameryce jest to widziane nawet przez uczniów jako nieomal zbrodnia. Takie coś ciągnie się za człowiekiem całe życie.
  Niedawno czytałam o kimś znanym i oczywiście wytknięto mu fakt, że lata temu nakryto go na ściąganiu w szkole.
  Wszystko zaczyna się od małych kroczków.

 83. Troche plotek. Poprzednia zona Sarkozy’ego byla Cécilia Ciganer Albeniz. Kiedy malzenstwo zaczelo, jak to mowia Francuzi „avoir du plomb dans l’aile”, kustykac jak postrzelony ptak, Cécilia znalazla sobie kochanka w Nowym Yorku. Ale kampania wyborcza na prezydenta byla w toku, wiec zeby nie zaszkodzic Nicolasowi, Cécilia stala przy nim wiernie, az do konca kampani i kiedy ogloszono zwyciestwo Sarkozy’ego, spakowala walizke i pofrunela do NY.
  Co za dziwna kobieta, nic nie znaczyly dla niej splendory bycia pierwsza dama, kroczyc po czerwonych chodnikach w sukienkach od Diora obok faceta, ktory ma dostep do guzika atomowego.
  A nasza Agata, to ta rzecz kosmata, bo Adrian to taki John co ma twardy trzon.
  Ech, sa kobiety i kobiety.
  Powiem wam w wielkiej tajemnicy; ja te Cecylie od lat szanuje, a do Agaty mam taki ambiwalentny stosunek. Moze dlatego, ze Adrian nie nosi atomowej walizeczki.

 84. Może zapis o nadzorze i ochrony w pracy w Konstytucji zastąpi Kododeks Pracy , do którego poprawy PiS się zabierał ?
  Zara się pracownikom poprawi , bo Konstytucja ma charakter nadrzędny ?

 85. 404
  14 czerwca o godz. 1:26

  404 niczego nie pisze, cytować jednak trzeba:

  „Demoralizacja władzy SLD, PO, PiS to lekka sprawa. Dzisiaj nie płacimy ceny”.

 86. jobrave
  14 czerwca o godz. 0:04

  jobrave pisze, popieram go, więc cytuję:

  „Nie chcemy też SLD, PO, PiS, LPR, Nowoczesnej i Tuska, i Kaczyńskiego, i Giertycha, i Wałęsy, i itd., ale jeśli tego nie zapiszemy w konstytucji będą nas dręczyć dalej”.

 87. stasieku
  13 czerwca o godz. 22:47

  stasieku niczego nie napisał, ale coś tam jednak się wygrzebie, więc cytuję:

  „myśli przemycam, trzeba pewnej wprawy, żeby skumać moje ble, ble, ja niewiele chwytam”.

 88. Warto dopisać o kierowniczej roli PiS i dziedziczeniu funkcji parlamentarnych. Co jest już praktykowane. Problemy stworzył Lech Kaczyński bo podpisał Traktat Lizboński a nie musiał. Teraz jak sugeruje skrajna prawicy unijni urzędnicy wpadają do IV RP i przeprowadzają poselskie kontrole. Tego nie robił nawet Kreml w czasach tzw.mrocznego komunizmu. Czy pióro podpisujące TL będzie relikwią narodową czy narzędziem utraty suwerenności jak mawiają pisowscy hunwejbini. Tak sobie myślę może zostawić wolne rubryki aby suweren dopisał życiowe życzenia np.Łapy precz od pomników żołnierzy Armii Czerwonej wyzwolicieli Polski z łap katolickiego wehrmachtu. Czy powstanie Izraela było błędem.

 89. @stasieku

  Bez wyśmiewania, bez złośliwości, bez ironi, bez parodii i bez wszystkich mądrze się nazywających form dystansu wskazuję ci, że potrafisz wszystko /i> zrozumieć.

  Twoje potomstwo zagłębiło się w pracy i nie wie, że systemy informatyczne polskich organów władzy padły. Przypisywanie tego złośliwości diabelskiej na wzór @Lewego niewiele wyjaśnia nawet rozgarniętym.

  No więc będzie po chłopsku.
  Byłem w sanatorium mającym zwarty budowlanie obiekt i duże znaczenie lokalne i krajowe. Chodzi o dawny hotel
  Helios przemianowany i przebudowany na Sanatorium Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Trwają prace modernizacyjne i całość sprawia wrażenie pozytywne. Tak, jak to do dziś jest w Polsce, nie jest niczym dziwnym, że być skierowanym do sanatorium policyjnego lub wojskowego to jest powód do zazdrości innych podopiecznych Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to jedyny taki duży obiekt w Sopocie. Latem zeszłego roku w Sopocie lata nie było.

  Natomiast turnus przede mną odczuwał pogodę nad Zatoką Gdańską jak znajdowanie bryły bursztynu codziennie i przez każdego. Przez Europę przesuwały się plagi pogodowe, a Sopot w pełni kwitnienia z lekką bryzą łagodząca upał.

  No i przydzielono nam pokój na dziesiątym piętrze, w zaułku ze stolikiem i trzema wygodnymi fotelikami. Zaułek cieszył się wzięciem, bo widok wielu zachwycający i można posiedzieć głośno po 22-j opowiadając przez komórkę wszystkie posiłki lekko niedosolone, ale smaczne. Woda za zimna, co w Bałtyku nie dziwi. Ale plaża o rzut beretem. Aby na to dziesiąte piętro dojechać, trzeba poczekać. Na tyle długo, aby temat stał się powszechny w opiniach internetowych. Złośliwie stwierdzę, że pensjonariusze naciskali wszystkie przyciski jakie się dało. Ci z dziesiątego nie mogli naciskać w dół, bo zamordysta przed 4 czerwca 1989 tego przycisku nie dal na tym poziomie.

  Stoję sobie na pierwszym piętrze i rozbawiam strasznie zdenerwowanych pensjonariuszy. Ujawniłem, że ta winda jest opanowana przez Szatana.

  Na to, jedna z nie siwych pań, młoda i szybka poprosiła:
  Niech pan nie będzie taki religijny!
  i skierowała się do drzwi klatki schodowej z niewygodnymi schodami.
  Podobnie jak z pominięciem znacznika wytłuszczenia tekstu, zdarzyło mi się nacisnąć przycisk 0 w jednej z wind drugiej pary wind dalekich od holu wejściowego.
  Wysiadłem i zobaczyłem na tekturze napis: Nie ma przejścia. Bykami.
  Nie pomogło naciskanie innych guzików windy ( nie wszystkie zbadałem ). Nie chciały się zaświecić. Wreszcie ruszyłem do drzwi. Okazały się one drzwiami do klatki schodowej.

  Wszędzie na piętrach są strzałki wyjść awaryjnych, a tu nie było.
  Pisanie bykami nie pomaga natychmiast. A ty @stasieku chyba nie czytasz tekstów dwukrotnie. Jak na Polaka bystrzaka, od razu chcesz zrozumieć to czy bulba jest nożna, czy ręczna, czy lewa, czy prawa.

  Tak się nie da.

  Słusznie @ontario prawi, że uzdrowienie Polski jest zadaniem na pokolenia.
  Ale brak ludzi do pracy, naciskanie wszystkiego co się da i podobne śmiesznostki nie biorą się z kaprysów pogody. Polak chce już. Bo mu się należy.

  Polak patriotyzm widzi w cie się i w o kreskowanym. I widzi lepiej gdy jest poza krajem. Bo zapieprzać to powinni inni. I do bredzenia to ja mam prawo, a innych trzeba zbanować.

  Przypuszczam, że większość gości tego bloga ma profil googlowy nastawiony na niewarszawski, niepolski i kiczowy. A więc oni czytają inne nagłówki i nie tylko nagłówki.

  Gdy winda wspinała się już po wyższych piętrach, to zapytałem
  Kto to jest Lewandowski?
  Zapadła cisza. Okazało się, że nie jestem Polakiem i wyrażam się niezrozumiale.
  Przeżyję to, jak na radosnego i mętnego optymistę przystało.

  ***

  Do głosu dopuszczono kobiety. I sądzę, że to ono zaczną pełnić dużą rolę w polskim życiu publicznym. Bo chłopski rozum wstał z kolan, aby kucnąć.

  A jak wiadomo durniem jest każdy, kto nie czyta Wiesia.
  Taka gmina.

 90. A ja wiem kto to jest Lewandowski. To taki niemiecki gladiator od kopania w taki nadmuchany, twardy balon. Aktualnie w polskiej reprezentacji kopaczy, z racji miejsca urodzenia.

 91. jestem2itam
  14 czerwca o godz. 8:24

  jestem2itam aż 3 807 razy stuknął w klawiaturę, żeby niczego nie napisać, lecz pointa godna cytowania: „Bo chłopski rozum wstał z kolan, abym mógł pałaszować szynkę, aż mi się ucho będzie trząść”.

  Ot, panisko!

 92. Morze to nie jest przestwór mojej miłości. Poza dwudniowym pobytem w Sopocie ćwierć wieku temu ( zmieniło się lepsze ) to był pierwszy dłuższy mój pobyt nad morzem.

  I aby to zrozumieć należy się wczuć we mnie. Wrażeniem jaki najgłębiej wryło mi się w pamięć podczas tych trzech tygodni jest czarna koszulka postawnego mężczyzny z napisem:

  Nie potrzebuję
  Google
  [ w kolorach tęczy ]
  Moja żona wie wszystko

  Być może tak to jest u mnie ze wspomnieniami, bo wryło mi się dawno temu przekonanie:
  Krajobraz bez człowieka nie ma sensu

  No i człowiek miejscowy źle ocenił Bar przystań. Z zachodu wille, rowero-deptak oraz wydemka. Od wschodu smaczna zupa rybna w barze szybko i dobrze obsługującym.

  A on:
  Przestałem tam bywać, gdy mnie wraz z innymi wyrzucili o22-ej i pogasili światła!
  Blisko sanatorium były campingi dla głuchych. Śpiewy i ryk 300 W głośników ucichł w niedzielę o 5:30 rano. A ja tu zanudzam snami o nocy letniej.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a6/Reynolds-Puck.JPG

 93. Student matematyki wrócił na wieś do domu iż ostał zapytany:
  A tam na tej matematyce to do ilu liczyć uczą?
  Bo to pytał @ontario.
  No to wynoszę się z tego bloga zarządzającego z polskiego bagienka Wielkimi Jeziorami.

 94. Po pierwsze, nie licząc pytań o zmianę Konstytucji, UE i NATO reszta jest praktycznie kalibru, do załatwienia na poziomie normalnych konsultacji społecznych (nie mylić z PiSowskimi „konsultacjami społecznymi”). Czyli są strzelaniem z armaty do wróbla.
  Trzy pozostałe mimo to i tak są bez sensu.
  Nie mogę być ani za ani przeciw zmianom w Konstytucji nie wiedząc czego mają zmiany dotyczyć.
  Ani NATO ani UE nie są posągami. To są instytucje, które stale ewoluują.
  Zapisywanie członkostwa w UE i NATO w Konstytucji dziś wydaje się na pierwszy rzut oka nie najgorszym pomysłem. Ale skąd mamy wiedzieć jak obie instytucje będą wyglądać i funkcjonować za 20 lat?

 95. Szmirowaty tekst 404, ktora plecie 3×3

  Najpierw cichy opór przed zaborcą, potem chwila przerwy, ale Polska sanacyjna… to też nie był miód dla wszystkich, następnie okupacja, a po wojnie inna zmora. W większości zdecydowanej czasu na przestrzeni kilku wieków ludziska wiedzieli, że ich głos nie ma znaczenia, ze nikt się z nim nie liczy. Więc przyjęli olewającą postawę, taką ponad to. A jak się da to oszukać wroga… Bo tylko tyle mogli.
  Dzisiaj płacimy cenę. Demoralizacja społeczeństwa to ciężka sprawa.
  Nawet to przysłowiowe ściąganie w szkole…. W Ameryce jest to widziane nawet przez uczniów jako nieomal zbrodnia. Takie coś ciągnie się za człowiekiem całe życie.

  Sciaganie jest zbrodnia w Ameryce, wypisywanie niedorzecznosci w blogu nie jest na szczescie zbrodnia, strzelanie dzieci do dzieci jest czy nie jest zbrodnia w Ameryce???
  Wypisanki 404przed Wielkanoca to faktycznie „ciezka sprawa”.

 96. Niemaniakalna i nieprzemakalna filisterka Mag donosi, ze chodzi do kina. Najwazniesza wiadomosc w dniu dzisiejszym, poza 404.

 97. Panowie, jeszcze raz przeczytalem wasze uwagi pod adresem proponowanych przez Maliniaka pytan referendalnych. Wy proponujecie jakies poprawki, zeby to bylo do rzeczy, zeby sie trzymalo kupy. Oczywiscie to co mowicie ma sens, ale nie ma sensu w kontekscie propozyji naszego maliniakowatego narciarza. Przeciez on belkoce, udaje, ze ma na sercu los ojczyzny i demokracji. A poza tym pod czujnym okiem zoliborskiego Krasnala robi takie wygibasy, zeby go Krasnal nie pogonil, a jednoczesnie chcialby uchodzic za reformatora. Glupota tego bezkregowca nie ma granic.
  No ale skoro sam Gospodarz, pan Daniel wzial na warsztat propozycje ?
  Maliniak przypomina mi troche Rudolfa Hessa, co to tez chcial upiec dwie pieczenie na raz, czyli sklonic Anglikow do pokoju, i przypodobac sie swojemu fuhrerowi. Skonczylo sie na tym, ze Adolf sie wsciekl i go potepil, Anglicy olali jego niepowazne propozycje, te galazke oliwna, z ktora przylecial do nich samolotem, a Hess spedzil kilkadziesiat lat w Spandau, gdzie sie w koncu powiesil.
  Ciekawe jaka czeka przyszlosc Maliniaka.

 98. jestem2itam
  14 czerwca o godz. 9:31

  jestem2itam opisał siebie i zabrał swoje zabawki.

 99. @404
  14 czerwca o godz. 1:26
  „Dzisiaj płacimy cenę. Demoralizacja społeczeństwa to ciężka sprawa.
  Nawet to przysłowiowe ściąganie w szkole…. W Ameryce jest to widziane nawet przez uczniów jako nieomal zbrodnia. Takie coś ciągnie się za człowiekiem całe życie.”

  U nas jest odwrotnie. O ściąganiu: „Dobrze sobie chłopak/dziewczyna poradził – zdał.” Przecież u nas oficjalnie, bez „krępacji” mówi się jakie metody ściągania na maturze są najlepsze – nawet w TV. Dlatego u nas kłamca nie jest czymś wyjątkowym, a zdolny kłamca jest nawet szanowany. Nie przeszkadza to bynajmniej na każdym kroku przypominać dekalog, lub zawieszać go na murach szkół jak to się zdarzyło ostatnio na Podhalu. Najważniejsze jest, żeby wisiały te tablice, i przypominanie przykazań dziwnym trafem od piątego. Pierwsze cztery nie są pamiętane, a to one domagają się wyłączności i podporządkowania kościołowi.

  Niestety brak w szkołach nauki o demokracji, funkcjonowaniu państwa, podziale władz, szacunku do konstytucji. Trwa zapamiętały bój o jak największą ilość flag i innych symboli narodowych. Żeby czasami nie zarzucono braku patriotyzmu…

  Referendum prezydenta Dudy uważam za zbędne, ilość i rodzaj pytań za głupie. Już to widzę jak 10mln Polaków łamie sobie głowę nad 15-ma pytaniami i przekonaniem odpowiada. Czy Pan, Panie Prezydencie, żyje w tym samym świecie co ja? Nie wspomnę o kwestiach prawnych, o których napisał @teo 14 czerwca o godz. 0:01

 100. Teoretycznie, prezydent może wychodzić z inicjatywą ustawodawczą.
  Tyle że ta „ustawa” która wyszła spod pióra doktora praw, nie trzyma się kupy……

  Wiesci gminne głoszą, że wstawanie z kolan źle się na nich odbiło, nie wytrzymują ciężaru.
  Mniej pomyślna wersja, że to trzustka.
  Tajemnice zdrowia najważniejszego szarego posła, są nieprzeniknione.
  Ujawniają się po czasie, tak jak u pani Szydło z jej złamaniami…..
  Zatroskany lud karmiony dezinformacją , nie powinien znać kuchni politycznej……

 101. To był ciężki poród, 15-to raczki.

 102. Skandal związany z bezprawnymi i prawdopodobnie zorganizowanymi działaniami przestępczymi w biurze terenowym Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) w Bremie przesłania faktycznie coś innego: prawdziwy skandal.

  A to dlatego, że od 2015 roku cały BAMF został przekształcony z niezależnego biura z funkcją kontrolną w organ działający zgodnie z poprawnością polityczną. Działo się to nie tylko za wiedzą Urzędu Kanclerza Federalnego, lecz urząd ten wdrażał wręcz politykę Angeli Merkel w procesie przebudowy państwa.
  https://wolnemedia.net/afera-azylowa-co-nakazala-angela-merkel/
  ===========

  Łamanie prawa to nie tylko polska przypadłość……..

 103. Przesłanie Trumpa do Europejczyków wydaje się brzmieć: nie ma sensu pozostawać lokajem, który czeka na kolejny gest Waszyngtonu. Żyjemy w decydującym momencie, który ukształtuje najbliższą przyszłość ogromnych obszarów świata. Zachodzi wiele procesów zbliżających nas do momentu, w którym Zachód albo znajdzie wspólny grunt, albo się podzieli. Czynniki, które do tej pory wydawały się niepowiązane, obecnie sprawiają, że różne kraje odnajdują wspólne przeznaczenie.
  https://kresy.pl/publicystyka/implozja-g7-oznacza-nowa-ere-wielobiegunowosci/
  =========

  Albo elity dokonają wyborów zgodnych z oczekiwaniami ludu, albo zostaną wymienione…

 104. also:
  nauczanie
  pouczanie
  przyuczanie
  douczanie
  poduczanie
  wyuczanie

  z dedykacja dla Doktora – Nieuka Wszechnauk i innym politycznym alleopatom
  i ilustracja muzyczna w wykonaniu Salonu Niezaleznych
  „Sejm” (1976) https://www.youtube.com/watch?v=JKysE86uxUE

  Salon Niezależnych – Sejm

  Już marszałek sejmu kalek
  uroczyście wszedł na salę
  Strasznie brzęczą mu medale
  lecz się nie przejmuje wcale

  Maca laską krok po kroku
  Osiem dioptrii w każdym oku
  Okulary ma schowane
  bo dziś będzie głosowane

  Stuk, puk laską w podłogę
  sejm, sejm wyraża zgodę
  Stuk, puk laską o blat
  sejm mówi: „Tak!”

  Wstaje jeden z krótszą nogą
  (delegują go kulawi)
  On interpelację nową
  Izbie dzisiaj ma przedstawić

  W interesie społeczeństwa
  i dla dobra ogólnego
  po wnikliwej konsultacji
  aż do szczebla lokalnego

  Z dniem trzeciego października
  ma dekretem prawomocnym
  w trotuarach i chodnikach
  być co druga płyta wyższa

  Stuk, puk laską w podłogę
  sejm, sejm wyraża zgodę
  Stuk, puk laską o blat
  sejm mówi: „Tak!”

  Patrzą ślepi zadziwieni
  Zaraz będą mówić niemi
  W ławach wrzawa wnet wybucha
  Głusi nadstawiają ucha

  Na mównicę wszedł niemowa
  z wnioskiem o wolności słowa
  Dyskusja się zawiązała
  kiedy zabrał głos jąkała

  Przedstawiciel paranoi
  wstał, nikogo się nie boi
  Będzie chyba całkiem szczery
  gdyż przy sobie ma papiery

  A na głowie ma czapeczkę
  w lewej ręce trzyma teczkę
  A na włosach ma wstążeczkę
  a na ustach ma piosneczkę:

  O jedności w społeczeństwie
  żeby jedność była wszędzie
  Bo w jedności tylko siła
  Żeby tylko jedna była

  Jedna świnia, jedna krowa
  jedna dupa, jedna głowa
  „Teraz będzie głosowane!”
  Siadł i puścił z pyska pianę

  Stuk, puk laską w podłogę
  sejm, sejm wyraża zgodę
  Stuk, puk laską o blat
  sejm mówi: „Tak!”

  Przestraszony psychopatą
  na estradę wbiegł marszałek
  ślepy, potknął się o paproć
  oczywiście bez patrzałek

  „Kto jest za? Kto się wstrzymuje?”
  Czyta brailem po pulpicie
  Tydzień obrad, obrad tydzień
  „Kto przeciw? Nie widzę!”

 105. Wiesiek59,

  Panie , po to sa wolne wybory. Żeby każdy mógł POMYŚLEĆ i sobie w spokoju , w wolny i nieskrepowany sposób na tej ważnej kartce postawić znak.
  Tak działa demokracja i to sa prawa człowieka – obie instytucje przez Pana niezbyt powazane. Żąda Pan jakichś ,, wymian ,, , ,, mianowania elit ,, itd itp. Nie ma czegoś takiego jak ,, mianowanie elit,, ,. To nie sklep spożywczy a elitą to nie ser żółty. Trzeba lat , splotu różnych okoliczności itd itp żeby elita powstała.
  Pan oczywiście tego nie rozumie bo myśli Pan w sposób sowiecki.

 106. ozzy
  14 czerwca o godz. 12:07

  ozzy sam sobie napisał dedykację, którą – to jasne, zacytuję:

  Już Marszałek sejmu PO
  ślamazarnie wlazł na salę
  i – choć zdrowy – dzierży laskę,
  Cudnie klaszczą mu wasale.

  Nie przejmuje się opozycją,
  bo Niesiołowską ma zasadę:
  Wygracie, róbcie, co chceta.
  Nikt nie wejdzie nam w paradę!

  Tak? Tak! Tak? Tak! Tak? Tak!
  koalicja przyklepuje wszystko.
  Opozycji PO nie pyta o zgodę.
  Robi, co chce, ot, panisko!!

  Dla dobra ludu pracy,
  dla dobra emerytów:
  zaiwanić 150 mld z OFE,
  I piać, piać z zachwytu!!!

  Dla każdego robotnika
  umowy będą smieciowe,
  aż do wieku 67 niech
  tyrają babunie wiekowe.

  I tak dalej pieprzy, pieprzy,
  Tusk i Kopacz wyja: wiwat!
  Niech żyje Zielona Wyspa,
  każdego umiemy wykiwać!!!!

  I tak się zakiwali, tak zachłysnęli
  własną nieposkromioną pychą,
  że mohery i wataha wygrali.
  Co za piep… licho!!!!!

  Przestraszony medrzec Tusk,
  zamiast wrócić na białej szkapie
  czmychnął, a POwscy mędrcy
  wyglądają jak cap przy capie!!!!!!!

 107. ontario:

  niestety, slaby tekst z licha metryka wiersza, rymy czestochowskie a o tresci nawet nie wspomne.
  Brak sluchu muzycznego w wersetach a juz nie wspomne o tresci.
  Klania sie Marian Falski

 108. „I tak się zakiwali, tak zachłysnęli
  własną nieposkromioną pychą,
  że mohery i wataha wygrali.
  Co za piep… licho!!!!! ”
  Autorowi PM:
  Zachlystywanie sie samym soba, czyli wiatr na wysokosci d….y

 109. Czy jesteś za Polskim Narodowym Kościołem zamiast zgermanizowanego watykańskiego Erzatzu O czym świadczy ponad 30 papieży germańskich wybieranych w ramach propozycji nie do odrzucenia. Tak sobie myślę czy prawicę nie stać na państwową religię w duchu IV RP a nie Piusa XII z białostockim gestem. CIA przez Watykan posadziła do OS tzw. opozycję według klucza Kiszczaka. Dzięki czemu jak wynika z oświadczeń majątkowych nie potrzebują kas zapomogowo-pożyczkowych.

 110. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 11:49
  Wiesio jak zwykle przepisujac nie wiedzial, ze Brema nie jest zadnym „terenem”, lecz jednym z krajow zwiazkowych niemieckiej federeacji. Wiesio nie wie tez, ze BAMF nie stracil autonomii, a wiara Wiesia w teorie spiskowe nic nie zmieni. Wypadki przy pracy zdarzaja sie rowniez w Niemczech, coraz czesciej niestety.

 111. . Cudze czyli nie moje ale .. z powodu precyzyjnie odmierzonej ilosci liter , zaslugujace
  na wiecej

  „Oby Robertowi nie zabrakło tam szamponu head&shoulders dzięki któremu jego włosy tak lśniące i pozbawione łupieżu.”
  Więcej: Nie bedzie

 112. ozzy
  14 czerwca o godz. 13:42

  Ho, ho, ho! Nie spodziewałem się, ozzy, takiego peanu na swoją cześć. Dziękuję ci, dobry człowieku!

 113. ozzy
  14 czerwca o godz. 14:05

  ozzy pisze, że ma wiatry na wysokości d…

 114. ontario:
  inercja umyslowa to nie nie wena tworcza, pomylil sie pan, panie @ontario a
  pan ja przejawia bardzo czesto. Z bucami nie prowadze rozmow.

 115. ozzy & all
  Myślę, że gdybyście państwo reagowali ostro na popisy tutejszych trolli nie tylko wtedy, gdy sami jesteście atakowani, nie wspominając już o uporczywym stalkingu, którego ja i jeszcze kilka osób doświadczamy, nie buszowaliby tak radośnie i nieodpowiedzialnie, jak np. @ontario, @Saldo, czy @pitekantrop.
  Daliście sobie wejść na głowę facetom, którzy z jakąś niepojętą , wredną złośliwością rozbijają dyskusje, szydzą nawet z prostych przekazów, byle tylko dopiec, obrazić, wyśmiać.
  Polecałam gorąco Bar Norte dopiero co obejrzaną przeze mnie „Zimną wojnę” Pawlikowskiego jako znakomity film, a @Saldo już drwi, że to przekaz dnia filisterki (?!) mag.
  Przecież to jest chore.

 116. Mag,
  panoszeniu się trolli winni są blogowicze, to fakt. Natomiast Twój zarzut – „Daliście sobie wejść na głowę” – jest nietrafny kompletnie. Zarówno ci blogowicze, a Ty w czołówce, którzy z trollami podejmują walkę czy prowadzą dysputę są winni ich panoszeniu się. Jesteś typowym przykładem jak nie należy traktować trolli. Karmą da nich jest prowadzenie z nimi walk i polemik. Jak Cię skrajnie zirytują, do dezerterujesz z bloga ze spuszczoną główką a faceci z podwieszonym ogonkiem.

  Otóż zakonotuj sobie – choć to pewno wiesz – i powtarzaj sobie 10 razy zanim podejmiesz walkę z trollem – najlepszą bronią, skuteczną i doprowadzającą trolla do szału jest jego ignorowanie, dawanie tym samym mu do zrozumienia, że jego blogowe wypociny ważysz sobie lekce. Bez karmy zginie od własnej żółci, trafi go szlag albo go krew zaleje.

  Zadaj sobie pytanie – Czy bezczelny, chamski troll jest Cię w stanie obrazić? Jeśli odpowiesz sobie, że tak a to wtedy rzeczywiście musisz zrezygnować z czynnego udziału w wymianie zdań na blogu.

  Zobacz, wg jakichś tam kryteriów administratorzy czasami oznaczają niektóre wypowiedzi trójkącikiem. Wg mojej oceny chodzi może to, że taka wypowiedź nie bardzo jest warta by na niej oko opierać. Rolka. Troll się wychylił – rolka. Pełno rolek – kieliszek wina i kontynuacja czytania książki tudzież przerwa z blogiem do jutra.

  Mag – zdrowie, zdrowia pilnuj a nie skupiaj się na aktywności trolli bo to zdrowiu szkodzi.

  Ciepło pozdrawiam 😉 – wiesz kto i nie mów nikomu.

 117. W dyskusji o referendum ważne jest pytanie jaki system rządów chcieliby Polacy; kanclerski jak w Niemczech czy prezydencki jak w Rosji. Osobiście jestem za prezydenckim. Być może wyborcy w przyszłości będą rozsądnie wybierać głowę państwa na co liczę

 118. Już trzy do zera. Brawo Rosjanie

 119. wiesiek59
  A ty znowu z ta fascynacja Trumpem.
  Podaj reka z ozzym, pikusiem i kilku innymi, ktorzy tez lubia Trumpa za to, ze zakochal sie w Netanyahu, przeniosl ambasade amerykanska do Jerozolimy, jest przeciwko Iranowi, czyli jest za obecna polityka izraelska.
  Moze cos was laczy?

 120. Drobna uwaga dotyczaca filmu, jakoby „znakomitego” czy costam, pod tytulem „Zimna WOjna”

  Otoz nikogo nie podejrzewa sie o to, iz wybral sie do kina, aby wzmiankowany film obejrzec. Jak wiadomo, bilet kosztuje _piniondze_. Osoby wiazace koniec z koncem przy pomocy cieniutkiej emerytury sila rzeczy sa oszczedne. Nawet osoby barzdiej zasobne tez na ogol „nie upadly na glowe” zeby „im” cos dawac.

  W chwili, kiedy pisze te slowa, film jest jeszcze ciagle dostepny na YouTube, iles razy z tego YouTube usuwany – ale znowu ktos wkieil. O, tutaj:

  https://www.youtube.com/watch?v=i6Dw9wJDKAc

  Jak ktos ma ochote, to moze poinformowac wlasciciela praw autorskich, ze nalezy to-to usunac. Nie zebym to cosik uwazal za arcydzielo sztuki filmowej – ale piractwo z oczywisctych wzgledow mi sie nie podoba. Nota bene – ten film (jak i cala masa innych) jest takze za friko dostepny na cda, jesli ktos ciekaw. Na YT na razie wisi caly film. Kto chce, moze sobie sprawdzic, ze w godz 1:12 rozgrywa sie dialog „Zmeczony? Nie, k….”.

  Piekne Umysly nie bywaja w kinie ani w teatrze, czytaja wylacznie gratisowe witryny, te, co kiedys, dawno temu, posiadaly dlugie wlosy – czasem po dzis dzen posiadaja ksiazki kucharskie. Wtedy czytaja wiecej – na przyklad recepte na leniwe. To sa oczywiscie skutki wyborow dokonanych w latach wczesniejszych. W koncu kazda Truskawka z tego promu „Rogalin”, ktory wsrod marcowych amigrantow znany byl jako Rurociag Przyjazni – mogla sobie nienajgorsza przyszlosc zapewnic, kiedy jeszcze byla soczysta Truskawka z pradziwym indeksem i ze stemplem na „Wszystkie raje Europy”.

 121. legat
  Oczywiście, że masz rację. Nie raz sama apelowałam, by nie karmić trolli, ale bywa, że poniosą cię emocje i się „odwiniesz”, zamiast spuścić z wodą, czyli przewinąć.
  Odnosiłoby to skutek, gdyby ostracyzm wobec konkretnych trolli był powszechny, ale co i rusz ktoś wdaje się w absurdalna polemikę, która z góry skazana jest na klęskę.
  Widziałeś, by ktoś „nawrócił” trolla na tyle, aby ten zrezygnował ze swojego „procederu”, którego uprawianie prawdopodobnie rekompensuje jego kompleksy a nawet zaburzenia psychiczne ?
  Dzięki za ciepłe słowa
  Pozdrówka
  mag

 122. @PA2155

  … ma ciezko przechlapane. Clinton – zla i niedobra:

  „Nie ma zadnego znaczenia. Wybor Hilary bedzie znakiem, ze polityka zagraniczna USA bedzie kontynuowana w takiej formie, w jakiej istnieje dzisiaj i z wszystkimi jej zagrozeniami dla swiata. Tak wiec, dalsza destabilizacja Bliskiego Wschodu i budowa imperium kolonialnego.”

  a Trump – niedobry i zly. Trump niedobry – i Clinton niedobra. Tak zle i tak niedobrze. Wszystko niedobrze.

  ” jest przeciwko Iranowi, czyli jest za obecna polityka izraelska.”

  Ciezki problem dla tego PA z cyferkami. Rzeczywiscie nie zanosi sie na to, zeby Trampek dal zielone swiatlo dla perskiej bomby atomowej. Tyle tylko, ze przedtem tez nie bylo tak rozowo. Zbrodnicze Sankcje na Bratni Iran w roku 2012-ym to akurat jednoglosnie przyklepala cala Rada Bezpieczenstwa. To bylo na dlugo przed Trampkiem. Po prostu zly i niedobry swiat nie chce zrozumiec, ze bratni Iran ma oczywiste prawo do atomu i do tego, zeby Zrobic Porzadek z „pejsatymi”.

  Teraz uciekam, na odchodnym zycze – niech sie tobie, Piekny Umysle i twoim kolesiom dymiace kominy przysnia.

  Bo na jawie to ich raczej nie zobaczysz…

 123. PA2155
  14 czerwca o godz. 18:51

  Jakby ci odpowiedzieć….
  Trump jest silnym przywódcą ze skonkretyzowaną wizją świata. niezmienną od co najmniej 30 lat.
  Podlega naciskom różnych lobby, w tym ze strony najbliższej rodziny powiązanej z tym żydowskim konceptem urządzania świata.

  Rozpatruję to na zimno, bez emocji.
  Miedzy innymi, liczac trupy które padły w związku z jego nowymi działaniami.
  Niewiele ich w stosunku do działań jego poprzedników.
  I spora ich cześć pada w wyniku kontynuacji działań podjętych nie za jego kadencji.

  Trudno powiedzieć, jak skończy się irański kierunek.
  Przyjęciem bardziej ugodowej postawy, czy pełnoskalowym atakiem, za którym optują potężne grupy nacisku.
  Trump jest realistą, wie że nie przeskoczy oporu Chin, Rosji, Turcji, Indii, nie uzyska poparcia krajów europejskich w takich działaniach.
  Liczę na jego asertywność, choć nie mam pewności.

  Nie łącz mnie z szowinistami żydowskimi, wymienionymi przez ciebie.
  Ani ten narodek mnie ziębi, ani grzeje.
  Mam dystans, oceniam fakty, emocje pozostawiam zainteresowanym.
  Robią biznes na przeszłości, kosztem naiwniaków i generowania poczucia winy wśród światowej- czyi anglosaskiej- opinii publicznej.

  Na naszych oczach odbywa się zagłada 20 milionowej populacji Jemenu.
  Ktoś się tym przejmuje?
  Nie mają w swoich rękach mediów, więc pies z kulawą nogą się nad tym nie pochyli.
  Szowinizm i media to poważna siła polityczna.

 124. @Wiesiek59

  „rzeskoczy oporu Chin, Rosji, Turcji, Indii, ”

  Dziwna sprawa, bo jak te znienawidzone i pogardzane „pejsate moski” zrabaly jakze spanialy i rokujacy nadzieje reaktor Osirak – to ze strony Chin, Rosji, Turcji i co tam jeszcze bylo slychac glosne darcie ryja – ale jakos na darciu ryja sie skonczylo.

  Malo tego: jak te znienawidzone i pogardzane „pejsate moski” zrabaly jakze spanialy i rokujacy nadzieje syryjski osrodek jadrowy – to ze strony Chin, Rosji, Turcji i co tam jeszcze bylo slychac glosne darcie ryja – ale jakos na darciu ryja sie skonczylo..

  Co innego bowiem drzec ryja – a calkiem co innego w tego ryja zarobic, ktory to fakt dotarl do calkiem sporej ilosci decydentow.

 125. wiesiek59
  To taka naiwniutka interpretacja swiata Trumpowego.
  On sam nie wie, co mu wpadnie do glowy jutro. Mysli w stylu dada.
  Cos z filmu (i ksiazki) „Being there”. 🙂

 126. i jeszcze trzeba dodać pyt.(16). Czy wyraża Pani/Pan zgodę na dowolną interpretację Konstytucji przez Prezydenta RP w celu zapewnienia powszechnego dobrobytu Narodu, bezpieczeństwa i suwerenności ?

 127. PA2155
  14 czerwca o godz. 19:55

  Oczywistym jest, że moja interpretacja sytuacji, postaci Trumpa, może być błędna.
  Ale stać mnie na własną.
  Niekoniecznie zbieżną z tą serwowaną przez gadające głowy.
  Jak dotąd, nie pomyliłem się w analizie.
  Że nie idę z prądem opinii?
  Chłopcy mają złe dane wyjściowe……
  Stąd błędne wnioski.
  Analitykom i publicystom się płaci, oczekując konkretnych wniosków.
  ‚Mnie nie płaci nikt.

 128. Jeszce taka uwaga.

  Zręby osobowości , fundamenty, buduje sie do 30 roku życia.
  Później modyfikacje są dość pobieżne.
  Zręby osobowości Trumpa zostały ukształtowane w latach 60″
  Jego priorytety od tamtych czasów się nie zmieniły.
  Jakie wówczas obowiazywały, pamiętasz?

 129. wiesiek59
  Niestety zjadlo mi odpowiedz.

 130. Ruskie pierogi to teraz ulubiona potrawa Polaków. Dostrzegła to nawet narodowa telewizja. Jest Mundial. Jest trzecia połowa. Grają Cezary Pazura. Piotr Adamczyk. Tomasz Karolak. Weronika Książkiewicz. a nawet Andrzej Grabowski. Polecam

 131. wiesiek59
  On, tzn. Trump nie ma osobowosci i pogladow politycznych. To, co prezentuje, to zbitka przypadkowa roznych rzeczy. Taki amerykanski prostak z milonami, wykorzystywany przez roznych ludzi, pozostajacych w cieniu.

 132. Rosja vs Zaucha z TVN 5:0 ,na Łużnikach

 133. ozzy
  14 czerwca o godz. 16:56

  Buc, buc, buc – ja buc. Dziękuję ci, dobry człeku, za dobre słowo.

  I ten ten geniusz ozzy myśli sobie, że ja chciałbym z nim rozmawiać? Co za pomysł?
  Z tobą się nie rozmawia. Z ciebie się kpi.

 134. PA2155
  14 czerwca o godz. 21:26

  Myślę, że się mylisz w ocenie.
  KAŻDY CZŁOWIEK ma poglądy.
  Ja i ty, również.
  Medialna projekcja , niekoniecznie odzwierciedla rzeczywistość.

  Medialni decydenci w różnych osobach widzą różne rzeczy.
  Kreują marionetki z żywych ludzi.
  Wypromować, czy zdyskredytować, co za problem?
  Żywi ludzie to nie schematy.

 135. Gdyby w piękne i sprawne ciało polityka wkleić mózg filozofa można by prowadzić politykę spójną i rozsądną, a żadne referendum nie byłoby potrzebne. Tomasz Mann w powiastce „Pozamieniane głowy” ujął taką sytuację genialnie wykorzystując talent literacki. Niestety cudów nie ma

 136. mag
  14 czerwca o godz. 17:21

  Samarytanka mag bierze mnie w obronę i błaga, aby nie nazywamo mnie bucem, idiotą itd.

  Dziękuję ci, ale niepotrzebnie ich błagasz. Wyzwiska są dowodem bezsiły na moje niewinne kpinki. No, ale chyba jednak nie takie niewinne, skoro aż tak piekny bluzg pod moim adresem…

  A kpina, dziewczę o nicku mag, to odwieczna metoda. Zapewne naczytałaś się Eco o takim jednym, co chciał wyeliminowąc śmiech… Powodzenia, dziewczyno. Uda ci się!!! Walcz ze śmiechem, z kpiną. Walcz.

 137. wiesiek59
  „Myślę, że się mylisz w ocenie.
  KAŻDY CZŁOWIEK ma poglądy.”

  Trump, w twoim sensie, napewno ma poglady. Obawiam sie jedynie, ze przypisujesz mu posiadanie idei, ktorych nie ma.
  Moge krotko podsumowac tobie jego priorytety:
  1. proba odwolania Obamacare, stary leitmotive Partii Republikanskiej, pod egida firm ubezpieczeniowych
  2. pozbawienie wjazdu osobom z tzw. niebezpiecznych panstw, glownie muzulmanskich
  3. wycofanie sie z umowy paryskiej o ochronie srodowiska
  4. deportacja tzw. nielegalnych emigrantow i budowa muru na granicy z Meksykiem
  5. tax cut, zwlaszcza dla bogatych Amerykanow, co zalatwia budzet panstwowy USA
  6. przeniesienie ambasady amerykanskiej do Jerozolimy i nieograniczone poparcie dla Izraela
  7. nowy rekordowy budzet militarny i obietnica interwencji za granica, w zaleznosci od tzw. interesow amerykanskich
  8. wycofanie sie z umowy iranskiej
  9. watpliwej jakosci rozwiazanie problemu koreanskiego
  10. nowe taryfy na stal i aluminium; wiszaca wojna handlowa z calym swiatem
  11 OK dla NRA, nawet po serii zamachow w szkolach i miejscach publicznych.

  Trump jest OK jako postac telewizyjna. Jego skandale obyczajowe sa barwne i pobudzaja wyobraznie. Moze rowniez twoja?

 138. Poseł Sasin kibicował Arabom, bo jak powiedział zawsze kibicuje słabszym. Ja z reguły stawiam na wygranych. Czwarty i piąty gol wysokiej klasy i urody. 5 do 0 to nowy rekord otwarcia na Mundialu

 139. Wiecej cudzego … ( tu musze znalezc odp. slowo)
  – ‚Wolimy, żeby dzwonili do nas po zwycięstwach, niż po porażkach’.
  Więcej: nie bedzie dopóki nie znajde
  ó
  Dawniej , jeszcze nie tak dawno bylo mniej ..mozliwosci
  -Wolelismy, żeby do nas nie dzwonili, bo wtedy po porazkach przyjezdzali

 140. Prezydent Rosji w towarzystwie władcy Arabii Saudyjskiej oglądał mecz i po każdym zdobytym przez Rosjan golu podawał gościowi rękę z wyraźnym zakłopotaniem. Niepotrzebnie. Arabia oświadczyła, że wspólnie z Rosją poprowadzą politykę energetyczną. Czy to może oznaczać. wyższe dla nas ceny ropy i gazu?

 141. PA2155
  14 czerwca o godz. 22:08

  wiesiek59
  „Myślę, że się mylisz w ocenie.
  KAŻDY CZŁOWIEK ma poglądy.”

  Trump, w twoim sensie, napewno ma poglady. Obawiam sie jedynie, ze przypisujesz mu posiadanie idei, ktorych nie ma.”

  Fascynacja Trumpem jaką wykazuje pan wiesiek59 to naprawdę zagadka. Trump to swinia , burżuj , kapitalista , zyjący z pracy innych oraz dochodów kapitałowych oraz z wynajmów. Developer , , krwiopijca , malwersant itd itp etc. Jest wszystkim tym czym pan wiesiek59 sie brzydzi. A jednak pan wiesiek59 jest Trumpem zafascynowany. O co tu chodzi?

 142. Piłka nożna (2)

  Brzemienny mgłą jesienną
  Dzień przyszedł na bosaka
  A na boisku szkolnym
  Kadeci grają w nogę.

  Niewyrośnięci, nieforemni –
  Tak to się w wieku ich wygląda –
  I jedni piłkę workowatą toczą
  A inni bronią bramki…

  Miłość, hulanki, czas polowań –
  To wszystko na nich czeka,
  Teraz – żal i skoki z twardej koji
  O świcie, pod grzmot werbli!

  Ach, ani muzyki, ani sławy!
  Tak od zarania aż do zmroku
  We władzy nauk i zabawy
  Kłebią się dzieci obszarpane.

  Jesienne sito mżawki.
  Drzew mokry popiół.
  Zbryzgany mundur. Pierś odkryta.
  Na ziemi – czerwony otok czapki.

  Ossip Mandelsztam (1911)
  polski – byk

 143. O co tu chodzi?

  Nie wiadomo o co chodzi? Naprawdę?
  Trump jest faktycznie miliardowym burżujem i chamską świnią, kłamcą i oszustem, którego ciągają po sądach – tym czym wiesiek się brzydzi. Ale Trump jest także telewizyjnym showmanem, reality showmana, słynnym w Nowym Jorku, w NBC, w cal1ej Ameryce. I teraz gdy ma uwagę widowni całego świata non stop, to pokazuje to co najdramatyczniejsze ma do pokazania, tzn. że może rozpirzyć cały świat wg. własnego widzimisię. I to jest to, o czym marzy wiesiek, aby ktoś rozwalił ten atlantycki sojusz i porządek Pax American, i dobrobyt zachodniego świata, i panoszenie się Anglosasów, i wpływy Francuzów i Niemców, i powodzenie kapitalizmu, to wszystko Trump zdewastuje, tak wyobraża sobie wiesiek. Ale czy one wie, że to tylko show leci, że to gra, że po występach Trumpa w Singapurze jego wierny sekretarz lata do Seulu i Pekinu, aby objaśniać drżącym głosem co USA mają w planie i co naprawdę Trump chciał powiedzieć i osiągnąć; a negocjatorzy i działacze obu partii amerykańskich robią to samo, aby zatrzeć obrzydliwy smak inwektyw rzuconych w Quebecu na partnerów z NAFTA.

  Wiesiek niech sobie ogląda TRUMP channel ile sił, niech usupia przy nim i do niego się budzi. Cóź więcej wiesiek może.

 144. Effect renacjonalizacji Banku Pekao SA.

  Związkowcy: „pracownicy są zastraszani, demotywowani, procedury są niespójne i nieczytelne, rosną limity telefonów do klientów do wykonania (mimo wejścia w życie RODO), pracodawca działa z pozycji siły, panuje brak szacunku dla pracowników, a u pracowników wzmaga się poczucie, że są do niczego i nic nie umieją”.

  http://wyborcza.pl/7,155287,23539282,czarny-protest-w-banku-pekao-sa-przeciwko-lamaniu-praw-pracowniczych.html

 145. Rozkradanie Polski przez PiSiarnie i ich zgraję:

  http://wyborcza.pl/7,75410,23541288,100-mln-zl-od-glinskiego-na-muzeum-u-rydzyka-poslowie-nowoczesnej.html

  100 mln zł od Glińskiego na muzeum u Rydzyka? Posłowie Nowoczesnej i PO domagają się wyjaśnień.

  Dustaną wyjaśnienie na odczepne. A suweren wcina grillowaną kiełbasę, póki jeszcze dają.

 146. nihil novi, mao, impera et divide;

 147. wiesiek59
  Do tych twoich „samodzielnych ocen”, jak je nazywasz dodalbym odrobine zdrowego rozsadku, ktory pozwoli ocenic kontekst.
  Mam wrazenie, ze czasami mylisz Trumpa z B. Sandersem, ale to zupelnie inna bajka.
  Gdyby Trump rzeczywiscie posiadal takie non-konformistyczne poglady, nigdy by nie wygral wyborow, ba, nie dostalby nominacji Partii Republikanskiej.
  Polecam FOXNews i One American News, dwie stacje, ktore popieraja Trumpa bezwarunkowo i staraja sie zapominac o pewnych niekonsekwencjach jego linii politycznej.

 148. P. Teo

  “Rozkradanie Polski przez PiSiarnie i ich zgraję:

  100 mln zł od Glińskiego na muzeum u Rydzyka? Posłowie Nowoczesnej i PO domagają się wyjaśnień.”

  Tworzenie akurat takiego muzeum jest w katolickiej Polsce niestosowne?
  A moze dotacje panstwowe powinny trafiac tylko do panstwowych/ samorzadowych instytucji?
  A moze sadzi pan ze p.Rydzyk nie rozliczy dotacji do ostatniej zlotowki, tak jak, pod grozba obowiazku zwrotu tego co sie dostalo, robia to wszyscy inni beneficjenci psnstwowych dotacji?

  Jesli na wszystkie powyzsze pytania odpowiedz brzmi “ nie” to czemu pisze pan o rozkradaniu? Wydaje mi sie to nieprzyzwoitym a nawet sciganym prawem pomowieniem.

  Na marginesie: oblewanie pomyjami p. Rydzyka ma tylko jeden powod: to on buduje swiadomisc spoleczna alternatywna do tej z Polityki czy gazety.pl.
  Udaje mu sie to nadspodxiewanie dobrze. Wie pan czemu?

  ml

 149. neo (1:16)
  Należy czytać załączone artykułu, bo tam znajdzie się wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

  Dziś w Polsce istnieją trzy publiczno-kościelne „papieskie” instytucje kultury. (…)

  Umowy w sprawie tych placówek wyglądają dość podobnie do szkicu opublikowanego przez „Nie”. Czym się różnią? Po pierwsze, kwotą wsparcia – na dotychczas istniejące instytucje poszło znacznie mniej. Po drugie, zostały zawarte z kościelnymi osobami prawnymi – diecezjami. Fundacja Lux Veritatis taką nie jest – ma status „zwykłej” organizacji pozarządowej. Podobnie WSKSM nie jest z punktu widzenia prawa uczelnią kościelną – jej organem założycielskim jest Tadeusz Rydzyk, osoba fizyczna, a nie diecezja, Stolica Apostolska czy zakon.

  i wcześniej:

  „Publikacja tygodnika ‚Nie’ zawiera nieprawdziwe informacje. MKiDN nie komentuje informacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł” – odpisało nam natychmiast biuro prasowe Ministerstwa Kultury, gdy wysłaliśmy pytania. Gdy zapytaliśmy, jakie konkretnie nieprawdziwe informacje znalazły się w tekście, zamilkło. Milczy też fundacja Lux Veritatis, którą zapytaliśmy, czy prowadzi rozmowy z ministerstwem.

  Coś tu trzeba ukryć przed opinią publiczną w kraju.

  Co do Rydzyka i jego imperium. Wiadomo, że Australii takie szowinistyczne media nie mogłyby powstać. Prawo tamtejsze nie pozwala, tak jak w wielu krajach świata. Rydzyk agitował przeciw poparciu akcesji do UE w referendum i to mu się nie udało. Chyba wiadomo, kto Polskę w Unii Europejskiej gorąco poparł. Czyli Rydzykowi się nie udało, a było to działanie szkodliwe dla Polski.

  Co to znaczy świadomość spoleczna alternatywna do tej z POLITYKI i GW?

  Niech sobie buduje, jeśli to jest zgodne z prawem i za pieniądze prywatne. Proszę sobie wysłać Rydzykowi 1000 dolarów na alternatywną świadomość społeczną, a nie wyszarpywać z budżetu w którym brakuje dla osób niepełnosprawnych i wymagających opieki.
  Moralność Kalego to okaz empatii i wrażliwości w zestawieniu z moralnością Rydzyka i @ml.

 150. Powtorze pytanie: coz jest niestosownego ze fundacja p. Rydxyka otrzymuje panstwowe dotacje celowe?

  ml

 151. PiS się jednak czegoś boi. Nie chce rozszerzenia okresu, który ma badać komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT, do 2005-17.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/bedzie-komisja-sledcza-ds-wyludzen-vat/y4k492b

 152. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk dementuje.

  „Gazeta Wyborcza” opublikowała dziś fragmenty listu, który prezes GetBack Konrad Kąkolewski miał napisać do premiera Mateusza Morawieckiego. Czytamy w nim, że GetBack jest „zapleczem obozu wolnościowego” poprzez sponsorowanie określonych mediów, a kłopoty spółki mogą być „spiskiem” przeciwko władzy. Kąkolewski domaga się w nim również dofinansowania GetBacku przez państwo. Skan listu został zamieszczony na portalu wyborcza.pl.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/dworczyk-odniosl-sie-do-doniesien-gazety-wyborczej-stanowczo-dementuje/wspzfg5

 153. neo (2:23)
  Duran, czy czytać nie umie?
  Jeszcze raz:
  Po pierwsze, kwotą wsparcia – na dotychczas istniejące instytucje poszło znacznie mniej. Po drugie, zostały zawarte z kościelnymi osobami prawnymi – diecezjami. (…)

  Niech wyjaśnią na co idą pieniądze podatników. Jedna i druga strona tego przekrętu milczy.
  Tak trudno pojąć, że Polska nie jest folwarkiem Rydzyka, tylko aspiruje do państwa prawa. Np. jak Australia.
  Czy w Australii też są takie przekręty?

  Co to znaczy „świadomość spoleczna alternatywna do tej z POLITYKI i GW”?
  Czy chodzi o homofobię i antysemityzm jako „alternatywy” dla „ciemnego ludu”, czy coś jeszcze?

 154. P. Teo

  Twierdzi pan ze gdyby na projekty firmowsne przez instytucje stricte koscielne to wtedy dotacja celowa dla fundacji p. Rydzyka bylaby uzasadniona?

  Mam problem z pieprzeniem ze w momencie gdy nie wszystkie oczekuwania niepelnosprawnych, lekarzy- rezydentow, strazakow, pielegniarek zostaly zadspokojone to wydatki na kulture powinny poczekac.
  Kulture- tu muzeum JPII.
  Takie pieprzenie dobrze byloby skonfrontowac z zasada zrownowazonego rozwoju.

  Z tego co pan napisal w dotacji nie ma najmniejszego przekretu- cel, kosztorys, dotacja, realizacja i rozliczenie.
  Prosze zwrocic uwage ze rozliczanie odbedzie sie juz za nastepnego rzadu. Prawie wszyscy tu piszacy twierdza ze bedzie to rzad przeciwny do obecnego. Stad, gdzie tu problem?

  ml

 155. P. Teo

  “Co to znaczy „świadomość spoleczna alternatywna do tej z POLITYKI i GW”?
  Czy chodzi o homofobię i antysemityzm jako „alternatywy” dla „ciemnego ludu”, czy coś jeszcze?”

  To znaczy ze radiomaryja odwoluje sie do systemu wartosci katolickich. Nie ma w nim miejsca na aprobate czynow homoseksuslnych, aborcje, rozwody, eutanazje.
  To sa wartosci dokladnie przeciwne temu co swym czytelnikom oferuje gw czy polityka. Te ostatnie sa na tak wobec katolicyzmu byle tylko wyzbyl sie swych zasad.

  Wydaje mi sie tez glupawym pisanie ze skoro p. Rydzyk byl przeciw wejsciu Polski do EU, to nie ma prawa do uczestniczenia w zyciu spolecznym, tu uzyskiwania pansteowych dotacji.

  Jest to tym bardziej glupawe im bardziej widac koszta a nie tylko zyski z akcesji RP do EU.

  ml

 156. P. Teo sprostowanko:

  Bylo

  Twierdzi pan ze gdyby na projekty firmowsne przez instytucje stricte koscielne to wtedy dotacja celowa dla fundacji p. Rydzyka bylaby uzasadniona?”

  Mialo byc:


  Twierdzi pan ze gdyby na projekty firmowane przez instytucje stricte koscielne bylo wiecej pieniedzy z panstwowych dotacji to wtedy dotacja celowa dla fundacji p. Rydzyka bylaby uzasadniona?”

  ml

 157. Wracajac do tematu podrzuconego przez p. Passenta oglaszam konkurs na najblyskotliwszy komentarz w kwestii potrzeby/ zbednosci zmian w obecnej konstytucji.

  Zasady proste: jeden juror (ja), odpowiedzialny przed soba samym i historia, jedna nagroda ( sakiewka z moszny martwego kangura).
  Reszta zasad spisana jest zbyt malym drukiem i jezykiem prawnym wiec ich tu nie publikuje boo na co to panstwu?

  Oki: kto pierwszy? Moze w kwestii koniecznosci posiadania przez RP senatu? Albo prawa do bezplatnej edukacji, z uniwersytecka wlacznie?
  ml

 158. PiSland jest państwem z dykty, piszą w ONECIE:

  W Oświęcimiu premier polskiego rządu była o krok od śmierci.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-gajcy-panstwo-z-dykty-musi-sie-skonczyc-komentarz/z6yg6e1

  Informacje o obrażeniach, jakich doznała 10 lutego 2017 roku premier Beata Szydło w wyniku wypadku kolumny rządowej w Oświęcimiu, są bardzo poważne.Złamania mostka i obustronne złamania kilku żeber ze zranieniem opłucnej, stłuczenia serca i miąższu płucnego.

  To nie wszystko – w opisie obrażeń są także wymienione: otarcia naskórka powłok klatki piersiowej, podbiegnięcia krwawych powłok podbrzusza i podudzia. Obrażenia te jak na dłoni pokazują, że stan zdrowia szefowej rządu był naprawdę poważny, a jedynie dzięki opatrzności nie doszło do tragedii.
  A przecież dzień po wypadku ówczesny rzecznik rządu Rafał Bochenek przekonywał opinie publiczną, że „stan zdrowia pani premier jest stabilny, wszystko jest pod kontrolą, na szczęście nic poważnego pani premier się nie stało”. Skąd więc taka rozbieżność i kto mijał się z prawdą i dlaczego?!

  Pytań w sprawie wypadku w Oświęcimiu jest znacznie więcej, lecz wiele szczegółów – jak do niedawna opis obrażeń – wciąż są ukrywane przed opinią publiczną.

  Wciąż zagadką jest, dlaczego rejestratory z aut kolumny BOR nie zanotowały żadnych danych z przejazdu. Gdy dodamy do tego problemy z odszyfrowaniem m.in. zapisu prędkości i trasy pojazdu z dodatkowego rejestratora, tzw. uds, który jest dedykowany dla pojazdów uprzywilejowanych, to pod poważnym znakiem zapytania stoi rzetelność prowadzonych czynności.

 159. p. Teo

  “PiS się jednak czegoś boi. Nie chce rozszerzenia okresu, który ma badać komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT, do 2005-17.”

  To chyba taki strach jak ten zwarty w pojeciu homofobii- powod dla decyzji by czegos nie popierac sprowadzona jest do strachu przed tym czyms. Ma sie to nijak do rzeczywistych intencji.

  ml

 160. P. Teo

  Czy nie uwaza pan ze niepoinformowsnie opinii publicznej o obrazeniach p. Szydlo bylo przejawem pewnej skromnosci poszkodowanej?
  Czy wyobraza pan sobie tez trumfalne wycie internetowych hien na wiesc ze “ tej glupiej StraSzydlo” cos sie stalo?

  ml

 161. neo (5:36)

  Aleś pan wnerwiony. I to może wyjaśniać dlaczego taki powolny w myśleniu.

  Chodzi o wyjaśnienie, dlaczego aż tyle forsy zażądał Rydzyk, więcej niż inne świątobliwe ośrodki na podobne cele. W zalewie tych przekrętów, piramid i zasłużonych nagród PiSu chyba jest się nad czym pochylić. Nad publiczną forsą, której brakuje bardziej potrzebującym niż Rydzyk, ministrowie i bank GetBack. Oj, będzie do rozliczenie na parę ładnych lat.

  A pan tylko o tej, jak jej? „alternatywnej świadomości społecznej”.

  Czyli jak Rydzyk jest za homofobią i przeciw rozwodom, to dać mu forsy, a reszta wara. Panie, to państwo ma być neutralne wyznaniowo, a nie wdrażające nauczenie jednej opcji każdemu wbrew jemu sumieniu. I to w wersji Rydzyka. Toż to Iran ajatolahów i strażników rewolucji.

  Wydaje mi sie tez glupawym pisanie ze skoro p. Rydzyk byl przeciw wejsciu Polski do EU, to nie ma prawa do uczestniczenia w zyciu spolecznym, tu uzyskiwania pansteowych dotacji.

  Głupawym, bo to pan napisał, nie ja. Ja wykazałem, że Rydzyk spierał się z JP II i teraz mu muzeum stawia, oraz że przegral wtedy, czyli że nie zawsze udaje mu się mamić i ogłupiać słuchaczki, pardon – budować alternatywną świadomość.

  Jakie to „koszta” są z przynależności do UE? Że obliguje rząd do przestrzegania traktatu akcesyjnego i zasad praworządności. Bedzie przez to mniej forsy, ale PiS boi się wytłumaczyć suwerenowi jakie są przyczyny i kłamie. O, pan też będzie kręcił?

 162. neo (5:51)
  A jakie są rzeczywiste intencje, aby nie badać całego okresu, kiedy przekręty VAT miały miejsce?
  Może chodzi o ukrycie faktu, że przepisy umożliwiające układał i wprowadził PiS?
  Czy o to, że PiS zaniedbał coś w ściganiu?

  neo (6:05)
  Opowieść o „wyciu hien internetowych” ma usprawiedliwić okłamywanie społeczeństwa nt. stanu zdrowia premier rządu? O ukryciu skali państwa z dykty szkoda gadać.

  Panie, masz pan jeszcze tę neospasminę pod ręką? No to chlup w ten …

 163. neospazmin
  Choroba Szydło to informacje z odległej przeszłości.
  O wiele ciekawszym jest , co z Prezesem , jak tam szlachetne zdrowie ?
  neospazmin napewno także tutaj ma wiadosci z pierwszej ręki ?
  Z pewnym zafascynowaniem można obserwować , że sposób w jaki PiS informuje naród na temat stanu zdrowia, a raczej choroby swoich przywódców żywcem przypomina KPZR.
  No ale po co niepotrzebnie niepokoić naród ?

 164. neospazmin
  może być tak , że teo kole w oko faworyzowanie Rydzyka przy udzielaniu dotacji państwowych , a wcale nie uważa że reszta KK dostaje za mało.

 165. neospazmin
  w to, że w kościele Rydzyka nie ma miejsce na homofobię , to chyba tylko ty wierzysz ?
  Homoseksualizm ma długa tradycję w polskim KK i jest tolerwonany prze przeważająca cześć wiernych.
  ( jak nie ma pociągu do dziewczynek , to niech pójdzie za księdza).
  A jak i czy jest praktykowany , to inna historia , ja im pod pierzynę zaglądać nie będę.

 166. Panie Lazarowiczu ,

  1. czy EU to koszta czy zyski dla Polski to i tak dla Pana bez znaczenia , pan ma nowy kraj , nowa ojczyzne , nowych rodaków i z tego co wiem panska nowa ojczyzna nie nalezy do EU

  2. SKORO Rydzykowi EU śmierdzi to po co wyciaga łapę po forsę z tej szatanskiej organizacji ?

  co do ”zasad katolicyzmu ”- uswiadomię pana że w Portugalii , kraju bardzo katolickim , związki gejowskie są zupełnie legalne . Podobnie jak w panskiej nowej ojczyznie , Australii.

  No właśnie , czy już zebrał pan podpisy od panskich nowych rodaków żeby zmieni,ć prawo Australii tak żeby zabronić gejom zwi azków, aborcji , eutanazji etc itd ? KIEDY PAN POINFORMUJE O SWOICH DZIAŁANIACH ?

 167. P. Z dystansu

  Jesli w kraju katolickim ( Polska) wciaz dochodzi do zabojstw to znaczy ze zasady katolicyzmu ( w tym 10 przykazan) sa do bani?

  To samo dotyczy sie ksiezy- dewiantow: jesli tacy wystepuja to znaczy ze instytucja katolickiego duchownego jest do bani?

  I teraz solenna deklaracja: nie, nie wysmiewam sie z pana.

  ml

 168. p. Z dystansu

  Mam podrjzenia co kole Teo: to zaawansowana rydzykofobia. Ciezki przypadek.

  ml

 169. P. Z dystansu

  Moim marzeniem w kwestii polityki jest by nie byla ona maglem. Podzielam panska troske o zdrowie Kaczora, ale to nie jest polska polityka.
  Ta ostatnia to rozwiazywanie realnych problemow. Kolano nie jest takim problemem.

  ml

 170. P. Teo

  “neo (5:51)
  A jakie są rzeczywiste intencje, aby nie badać całego okresu, kiedy przekręty VAT miały miejsce?
  Może chodzi o ukrycie faktu, że przepisy umożliwiające układał i wprowadził PiS?
  Czy o to, że PiS zaniedbał coś w ściganiu?”

  Wie pan to jest tak jak z podpisaniem kapitulacji przez III Rzesze- nikt nie wypominal wtedy Stalinowi wspolnych defilad z hitlerowcami po podboju Polski.
  To dlatego ze dzieki temuz Stalinowi Hitler zostal pobity.
  Dokladnie to samo z afera VAT: nikt przed pis nie zajmowal sie systemowo ta sprawa. Stad nawet jesli Kaczor ma cokolwiek za uszami w tej sprawie to zupelnie nie czas by mu to wypominac.

  “neo (6:05)
  Opowieść o „wyciu hien internetowych” ma usprawiedliwić okłamywanie społeczeństwa nt. stanu zdrowia premier rządu? O ukryciu skali państwa z dykty szkoda gadać.”

  Nikt nikogo nie oklamywal- p. Szydlo, mimo obrazen, pelnila swe obowiazki. Nieinformiwanie o skutkach wypadku mialo pewnie jeden, konkretny cel- by osobnicy panskiego pokroju nie robili sobie z jej stanu zdrowia beki.

  ml

 171. p. Teo


  Chodzi o wyjaśnienie, dlaczego aż tyle forsy zażądał Rydzyk, więcej niż inne świątobliwe ośrodki na podobne cele. W zalewie tych przekrętów, piramid i zasłużonych nagród PiSu chyba jest się nad czym pochylić. Nad publiczną forsą, której brakuje bardziej potrzebującym niż Rydzyk, ministrowie i bank GetBack. Oj, będzie do rozliczenie na parę ładnych lat.”

  Dla mnie wyjasnurnie czemu (az) tyle jest proste. Udziela go kosztorys przedsiewziecia.
  Jak juz panu wspomnialem to nie jest tak ze jesli pielegniarki nie zarabiaja tyle co w Norwegii to nie znaczy to ze zamykamy Teatr Wielki, biblioteke narodowa, PISF i Muzea Narodowe a premier do pracy dojezdza autobusem linii 188. slowo!

  ml

 172. Mag-Filisterka jak zwykle szuka przyczyny, czyt. winy u innych.

 173. @mag, @404
  13 czerwca o godz. 23:56
  „Wierzysz w to, że suweren da się nabrać na takie referendum?
  Połowy pytań nawet nie doczyta, bo mu się wszystko pokićka, a do tego jeszcze fatyga, by pójść do urny nie wiadomo po co”

  Wg mnie suweren jest bardzo naiwny. Może niedoczyta pytań, ale może dostać niedzielną instrukcję jak głosować.
  Nie bardzo rozumiem, dlaczego PAD forsuje to referendum, przecież Konstytucja raz złamana, może być łamana dalej. Po co ją zmieniać, można łamać i mówić, że wszystko jest OK. Można też napisać ustawę zastępującą Konstytucję i przegłosować ją w sali kolumnowej. Przecież suweren wybrał swoich przedstawicieli i pozwolił im urządzać państwo wg „swojej” (suwerena) woli. 🙂

  P.S. Pisze Konstytucja dużą literą z szacunku, który jest większy od szacunku do urzędu prezydenta. Ludzie sie zmieniają, a prawo pozostaje. Tą duża literą przeciwstawiam się autorytaryzmowi, tyranii i innym opresjom. ( może zbyt emfatycznie )

 174. P. Teo

  “Czyli jak Rydzyk jest za homofobią i przeciw rozwodom, to dać mu forsy, a reszta wara. Panie, to państwo ma być neutralne wyznaniowo, a nie wdrażające nauczenie jednej opcji każdemu wbrew jemu sumieniu. I to w wersji Rydzyka. Toż to Iran ajatolahów i strażników rewolucji.”

  Jaka reszta wara? Potrafi pan podac nazwy instytucji kulturalnych ktore regularnie dostaja wydokie dotacje panstwowe a mimo to zupelnie ich sie z katolicyzmem skojazyc nie da? Muzeum Polin chocby…

  Czemu P. Rydzyk dostal? Pewnie dlatego ze jest on bardziej wiarygodnym wykonawca muzeum JP od pp. Michnika czy RM Gronskiego. Zakladajac ze obaj powolani przezemnie panowie tez sie starali o dotacje na budowe muzeum JP II.

  Rydzyk nie jest za homofobia tak nie jest za homofobia ( strachem przed dewiacja) kosciol katolicki. Sam osobiscie nie znam nikogo kto boi sie homoseksualistow, a pan? Moze to zasluga tworcxosci Michaski Witkowskiego?

  Teraz zadanie dla pana: Bawaria jest krajem zwiazkowym RFN. RFN jest krajem wg panskich standardow/ neutralnym swiatopogladowo. Mimo to W Bawarii w kazdym urzedzie wisi krzyz. Bawaria jedt krajem na wskros katolickim. Ludzie pozdrawiaja sie tam Gruss Gott. Nikt nie twierdzi w zwiazku z tym ze Bawaria to kraj ajatollahow.
  Potrafi pan sobie to ogarnac? Chocby na wlasny uzytek?

  ml

 175. Россия попросила Израиль не бомбить Сирию ради футбола

  https://www.youtube.com/watch?v=gW0AVlvNaEg

  Если поступит,, сигнал угрозы” для государства Израиль, никакие просьбы не помогут

 176. ? : )
  Android Androidowicz Androidow
  Poligraf Poligrafowicz
  Charlam Dawidowicz (Harley Davidson)

 177. p. Teo
  “Głupawym, bo to pan napisał, nie ja. Ja wykazałem, że Rydzyk spierał się z JP II i teraz mu muzeum stawia, oraz że przegral wtedy, czyli że nie zawsze udaje mu się mamić i ogłupiać słuchaczki, pardon – budować alternatywną świadomość.”
  Napisalem “ glupawy” by sprobowac wczuc sie w panskie emocje- to wszakze pan zaczal swa odpowiedz do mnie per “durnys”.
  Nic mi jednak z tego nie przyszlo- jedyne co poczulem to niesmak ze znizylem sie do panskiego poziomu.
  Teraz ad meritum: Rydzyk spieral sie z JP ii w kwestii aborcji? Homoseksualizmu? Eutanazji?Znaprawde?
  To ze ktos przegrywa nie znaczy ze ma zniknac. Przykladem jest chocby towarzystwo passentowe po ostatnich wyborach. Jesli ono cieszy sie wolnoscia wypowiedzi i dzialania to czemu nie ma die tym samym cieszyc i x. Rydzyk?

 178. Jakie to „koszta” są z przynależności do UE? Że obliguje rząd do przestrzegania traktatu akcesyjnego i zasad praworządności. Bedzie przez to mniej forsy, ale PiS boi się wytłumaczyć suwerenowi jakie są przyczyny i kłamie. O, pan też będzie kręcił?”

  Zasadniczym kosztem uczestnictwa RP w EU jest utrata przez ta pierwsza znacznego zakresu suwerennosci.
  Widac to chocby kiedy silniejsze kraje EU staraja sie forsowac swa wole uzywajac po temu instytucji unijnych.
  Czytalem w Polityce artykul ktorego autor twierdzil ze na skutek polityki rzadu RP budzet EU w obszarze spojnosci spadl o 22.5%. Skonentowal to ktos” piszac ze podobnie a nawet wiecej spadly naklady EU na spojnosc dla Litwy, Estonii, Czech i Malty.
  Te kraje tez sa w konflikcie z EU?

 179. Poprzedni moj komentarz byl rowniez odpowiedzia na panskie przemyslenia, panie TEO,

  ml

 180. neospasmin
  15 czerwca o godz. 9:47
  Bredzi o UE zapominajac o Brexicie. Pisowany wpis.

 181. Za niecale trzy tygodnie bede w Warszawie. Na kilka dni. Po prawie szesciu latach nieobecnosci.
  Znajomej Rosjance powiedzialem ze jade doma.
  To raczej z pewnego rodzaju euforii i brakow w mym rosyjskim, ale zgadzam sie- w moim przypadku podroz do Polski to nie to samo co podroz na Bali czy na Vanuatu.
  Nie jest tez juz podroza do domu. Dom juz na drugim koncu globusa.
  Jak mawia moja Beatuszka siedzenie okrakiem na plocie to tradycyjna postawa emigranta.

  Podroz bedzie najzupelniej rodzinna stad nie spotkacie mnie panstwo pod pomnikiem smolenskim czy w muzeum wodki polskiej czy Polin.
  Ciekawi mnie jednak czy opis polskiej rzeczywistosci jakim faszeruje sie czytajac chocby Polityke przystawac bedzie do tego co zobacze na ulicach Warszawy.
  Czy zobacze szary tlum zniewolonych odebraniem demokratycznych praw ludzi? Czy zobacze smutek, rozpacz, rezygnacje, nienawisc wobec rzadzacych czy cos zupelnie innego- tlum zadowolonych ze swego losu przechodniow? Nie zadoeolonych wszystkich i wszedzie ale czy bedzie widac zmiane w stosunku do takich samych mych obserwacji sprzed prawie szesciu lat? Zmiane na lepsze lub na gorsze?

  Baardzo mnie to “sprawdzam” ciekawi.

  ml

 182. P.Saldo

  Pisalem ze spadek nakladow na fundusz spojnosci w zadnym wypadku nie jest pochodna spectficznej polityki EU wobec Polski.Dotyczy on znacznie liczniejszej grupy panstw- czlonkow EU. Kto wiec bredzi: pan i teo czy ja?

  ml

 183. neospazmin
  ty nie jesteś nawet katolikiem i może dlatego łatwiej potrafisz sie pogodzić z obłuda kościoła , który zwalcza homoseksualizm wszędzie , ale toleruje go we własnym gronie .
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tak-uwodzil-abp-juliusz-paetz-calowal-i-ma-dziwne-zdjecie-z-papiezem/yqjmtjr
  Ten Paetz odprawia jeszce wciąż Msze Swieta .
  Popatrz na Ojca Dyrektora i co powiesz ?

 184. Ciekawostka historyczna:
  Wilton used official Russian government documents to identify the make-up of the Bolshevik regime in 1917-9. The 62 members of the Central Committee included 41 Jews while the Extraordinary Cheka Commission Cheka of Moscow’s 36 members included 23 Jews. The 22 strong Council of the People’s Commissars numbered had 17 Jews. According to data furnished by the Soviet authorities, out of the 556 most important functionaries of the Bolshevik state in 1918-1919 there were: 17 Russians, two Ukrainians, eleven Armenians, 35 Latvians, 15 Germans, one Hungarian, ten Georgians, three Poles, three Finns, one Czech and 458 Jews.
  https://www.globalresearch.ca/hating-russia-is-a-full-time-job-who-is-driving-the-hostility-towards-russia/5643138

 185. „Poseł Sasin kibicował Arabom, bo jak powiedział zawsze kibicuje słabszym. Ja z reguły stawiam na wygranych” – czy to oznacza,że nie będzie kibicował polakom ?

 186. BP Robert Brylewski
  (1961-2018)
  Gitarzysta, kompozytor, legenda
  Urodzony w 1961 roku Robert Brylewski był wokalistą, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów. Od lat 70. współtworzył lub brał udział w kilkunastu projektach muzycznych, z którymi wydał łącznie kilkadziesiąt płyt. Bliski był mu nie tylko punk rock, ale także reggae i muzyka elektroniczna. Był członkiem zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Armia czy Izrael. Zmarł w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej przy Szaserów.

  ***
  A kiedy przyjdzie także po mnie,
  Zegarmistrz Światła purpurowy,
  by mi zabełtać błękit w głowie,
  To będę jasny i gotowy.

  Spłyną przeze mnie dni na przestrzał,
  Zgasną podłogi i powietrza,
  Na wszystko jeszcze raz popatrzę,
  I pójdę, nie wiem gdzie – na zawsze

  (Bogdan Chorazuk)

 187. neospazmin
  dlaczego faszerujesz się pan opisem Polski z Polityki i pododobnych dewiacyjnych mediów , jak „Od rzeczy” i „Gazeta Polska” prawdę ci powie ?

 188. P. Symetryczny:

  Nie wspominajac nic o Czukczach w Czeka propaguje pan semitofobie. Tak sie nie godzi!

 189. neospazmin
  co do obecności Polski w UE , to na przykład u mnie wyważasz otwarte drzwi . Całkowicie podzielam toją opinie , że przyjęcie Polski do UE było nieporozumienie i kulturowo , politycznie i obyczajowo o wiele bliżej jej do Rosji , jak Europy .

 190. P. Z daleka

  Juz tu pisalem czemu Polityka i gazeta.pl – to kwestia dlugoletniej tradycji czytelniczej, ktorej nie chce/ potrafie przelamac.

 191. P. Z dystansu

  Kwestie homoseksualizmu w kk widze inaczej:
  kiedys uznawany byl za wstyd i korporacyjny (kk) brud zamiatany po dywan. W pelnym uznaniu ze to zlo.
  Dzis, na skutek tego, ze kwestie upodoban seksualnych kogokolwiek, staly sie sprawa publiczna zamiatac brudow pod dywan juz sie nie da. Powtorze: w przeszlosci i dzis chodzi o brudy. Nic sie tu w doktrynie czarnego nie zmienilo.

 192. Panie Lazarowiczu,

  Po co Pan się meczy i czym te szmatlawce? W sensie ,,POLITYKA ,, ? Z pewnością w Australii jest masę, porządnych gazet .

  Nic mnie tak nie wkoorwia jak gość żyjący w liberalnej demokracji , korzystający ze wszystkich zalet tego ustroju , który ze wszystkich sił pragnie dla mieszkańców innego kraju – kalifatu. Tzn dla nas w Polsce ustroju kaczystowsko- rydzykowego. Sam jednak wciaz zamierza zyc w liberalnej demokracji , nie w kalifacie .
  Gad poprostu.

 193. neospazmin
  widzę , że jesteś znakomicie zorientowany w sytuacji w polskim KK.
  Moja doświadczenia i informacje mówią co innego.
  Tutaj spuszczam się całkowicie na twoją opinie jak insidera.

 194. neospazmin
  oskarżanie KK w Polsce, że tolerowany przez niego , ale także wiernych , homoseksualizm wsród księży to brud , tTo chyba przesada, ja bym to nazwał daleko rozpowszechnionym obyczajem, w myśl zasady :” jak nie ma pociągu do dziewczynek , to …”

 195. p. Z dystansu

  Jestem ostatnim ktorego moznaby nazwac insiderem w sprawach czarnego.
  Prosze sie jednak zastanowic czemu sprawy ksiezy- dewiantow dotycza wydarzen sprzed 10-40 lat a nie wspolczesnych.
  Nie oznacza to aby ze czarny nie zamiata juz spraw pod dywan?

 196. p. Z dystansu

  Nie znam tradycji ( katolickiej) w ktorej istnialaby jakskolwiek akceptacja dla czynow homoseksualnych.
  Byly i sa grzechem.
  Moze pan wie tu wiecej?

 197. blackey
  „Daremne żale, próżny trud”.
  Nie wiem, na czym to polega, ale wyznawcy PIS są impregnowani na logiczne myślenie, zdolność do analizy faktów, bo im bardziej są pewni swego, czyli zawsze mają rację, tym gorzej dla faktów.
  Szkoda czasu i atłasu na tłumaczenie @neospasminowi, że popiera złą stronę mocy, a przede wszystkim nie rozumie, że meblowanie cudzego domu lub tego, w którym już się nie mieszka, jest co najmniej niestosowne.
  Jako prolajfowiec w odniesieniu do polskich realiów, które już go nie dotyczą, powinien skupić uwagę na laickiej i liberalnej swojej nowej ojczyźnie i tam robić za misjonarza. A roboty jest mnóstwo (zwalczać prawo do aborcje na życzenie, eutanazji itd)
  Neospasmin wie jednak, że tam nie może podskoczyć, bo występowałby przeciw obowiązującemu prawo i poniósłby tego konsekwencje, więc bryka sobie bezkarnie, choćby tylko na polskich blogach.

 198. PA2155
  14 czerwca o godz. 22:08

  Bardzo ładnie wypunktowałeś wszystkie dotychczasowe pociągnięcia Trumpa.
  Co z nich wynika?

  Moim zdaniem, trzeźwa ocena sytuacji.
  Ameryce nie jest potrzebna nielegalna imigracja powodująca dumping płacowy.
  Po to sa granice, by kontrolować przepływy ludzi i towarów.
  Namawiasz do nierespektowania prawa?

  Manewr z cłami, podatkami, ulgami dla największych firm, ma sciągnąć kapitał i miejsca pracy do USA.
  Teoria zgodna z neoliberalnymi dogmatami, której powodzenia nie wróżę.
  Nigdzie się nie sprawdziły w praktyce.
  Ale, Trump może wierzyć w tą teorię, przecież była propagowana przez ostatnich 30 lat.

  Zdławienie Iranu to jakaś amerykańska obsesja, reprezentowana chyba przez wszystkie grupy establishmentu.
  Tak samo jak dławienie Rosji i jej rozwoju eksportu surowców.
  O co tu może chodzić?
  Jedna z teorii mówi, o próbie przejęcia kontroli nad kurkiem z paliwami dla świata.
  I oczywiście, uzależnieniu Europy od amerykańskich dostaw.
  Pod tym kątem, przewrót w Brazylii się udał, Wenezuela jeszcze się roni, Sudan Pd. pod kontrolą, Nigeria również, choć tam ostro grają Chińczycy.

  Czy uda się zrównoważyć amerykański budżet?
  Cóż, wspaniały Obama zadłużył kraj na całe osiem bilionów.
  Dług federalny zbliża się do 21.
  Ten gnój trzeba sprzątnąć.
  Padło na pana z grzywką i nieortodoksyjną osobowością……

  Ps.
  Zgodnie z opiniami które czytałem, najbardziej trumpożerna jest CNN…..
  Media informujące są w zaniku.
  Kwitną te które uprawiają propagandę zgodną z interesami sponsorów.

 199. Mag psychologizuje.

 200. wiesiek59
  Coz, trwaj w swoich przekonananiach i teoriach. Good luck.

 201. Ostatnio czytalem tekst w Guardianie ns temat zwyczaju sprzedazy zon w XVIII- XIX wiecznej Anglii.
  To bylo bb nowoczesne w czasach gdy rozwidy byly bardzo kosztowne.
  Ta noeoczesna instytucja zycis spolecznego sie nie uchowala.
  Pozwala mi to wierzyc ze wspolczesne instytucje do ktorych kluczem egoizm, jak chocby aborcja, tez w koncu odejda w niebyt.

  Jednym z przykladow na taka zmiane jest ewolucja pogladow Polakow na kwestie aborcji- od lat ‘70 do dzis.

  Dzis juz zadna znaczaca polska sila polityczna nie zadeklaruje ze skrobanie to dobro. Boo ludzie sie od niej odwroca.

  ml

 202. http://nationalinterest.org/feature/autopsy-why-liberalism-failed-26267?page=2
  ==========

  Myślę, że warto poczytać.
  Nawet Za Wielką Wodą zaczynają myśleć…..

 203. Marszałek Kuchciński zamówił 15 kilogramów kalmarów, po 25 kg muli i małży świętego Jakuba, 220 kg krewetek, a także 50 kg mieszanki owoców morza, w której zapewne znajdą się też sławetne ośmiorniczki. Posłowie będą mogli zamówić również kawior. – donosi onet.pl

 204. Zgodnie z opiniami które czytałem, – deklaruje wiesiek59 – (…) media informujące są w zaniku.

  1. Od kiedy opinie są traktowane jako informacje ?
  2. Skąd wiesiek59 wie, że media, którymi się karmi wciąż i jeszcze informują (nawet jeśli oparte są na opiniach, co już stanowi kuriozum), a nie dezinformują ?

 205. Od jakichs 10 dni zauwazylem pewna zmiane w obszarze mikroekonomii i sadze ze moze miec ona zwiazek z procesami o swiatowym zasiegu.
  Do jednego zebraka ktory pracuje pod sklepem IGA, Lyneham, ACT dolaczyl drugi.
  Nie, zeby sie wymieniali- pracuja reka w reke.
  Moge stwierdzic ze przyrost osob samozatrudnionych a pracujacych w obszarze spolecznego wspolczucia dla osob wykluczonych w dzielnicy Lyneham, terytorium stolecznego wzrosl drastycznie.
  W wartosciach wzglednych bedzie to rowne 100%.
  Podejzewam ze reakcja klientow tych panow – przechodniow, byla pozytywna: panowie nie musza dzielic dotychczasowego dochodu na dwa, boo ten przyrosl znaczaco. W innym przypadku jeden z zebrzacych by wsiadl w auto ktorym dojezdza na stsnowisko pracy i poszukal innego miejsca.
  Niestety nie jestem w stanie ustalic w liczbach bezwzglednych, ani nawet w procentach wzrostu dochodow w obszarze spolecznego wspolczucia w dzielnicy Lyneham.
  Podazajac za Danielem Kahnemanem moglbym zaledwie szacowac.

  Teraz trudniejsze: poniewaz zmiana nadeszla 10 dni temu chcialbym ja polaczyc z trendami ogolnoswiatowymi: to wlasnie wtedy prez. Trump oglosil cla zaporowe na stal i aluminium.

  Czy ktos potrafi polaczyc te dwa wydarzenia w jasny ciag przyczynowo-skutkowy?

  ml

 206. Jacobsky
  15 czerwca o godz. 12:46
  Wiesio nie jest w stanie odroznic opinii od informacji.

 207. Rozróznienie pomiędzy informacją, publicystyką, opinią, felietonem, powinno być dość łatwe.

  Czyżby komus sprawiało to trudność?

 208. no, chyba Tobie, wiesiek59, skoro opinie o mediach informujących stanowią podstawę do poinformowania bloga, że media informujące są w zaniku.

 209. Neospazmin.
  homoseksualizm dokonany był i jest grzechem.
  Wszyscy jesteśmy grzeszni , przynajmniej ci co w to wierzą i z tych jedni mniej , a drudzy więcej.

 210. p. Z dystansu

  Obiecywalem ze nie bede z pana kpil i slowa dotrzymam chocby pan nie wiem co wypisywal!
  Tak mi dopomoz Konstytucja i inne, nizszego rzedu, akty prawne…

 211. neo (9:45)
  Rydzyk spieral sie z JP ii w kwestii aborcji? Homoseksualizmu? Eutanazji?Znaprawde?

  To jednak pan ze mnie idiotę chce zrobić. Czy ja pisałem, że Rydzyk podskakiwał papieżowi w tych tematach.
  NIE. O akcesji Polski do UE mieli skrajnie przeciwny pogląd, o antysemityzm w radio …

  To ze ktos przegrywa nie znaczy ze ma zniknac

  Czy ja napisałem, że ma zniknąć? Dobrze by było, nota bene. Ale sugerując, że bez pomocy od państwa idącej w setki milionów złotych Rydzyk nie dałby rady i zniknąłby, niesie pan dobrą nowinę.

 212. Jacobsky
  15 czerwca o godz. 14:20

  Ciekaw jestem, jakie media uważasz za w pełni obiektywne, niezaangażowane w propagowanie jednostronnie spreparowanych informacji?

  Ostatnio sporo było takich przykładów.
  Szczególnie w tych anglosaskich.

 213. neo (8:57)

  Nikt nikogo nie oklamywal- p. Szydlo, mimo obrazen, pelnila swe obowiazki. Nieinformiwanie o skutkach wypadku mialo pewnie jeden, konkretny cel- by osobnicy panskiego pokroju nie robili sobie z jej stanu zdrowia beki.

  Minister w tzw. rządzie Szydło oświadczył, że samochód wiozący panią premier poruszał się z prędkością 50 km/h. Gdyby się dowiedzieli się prawdy o obrażeniach Szydło i poważnym zagrożeniu dla jej życia, to dopiero byłaby beka. Nie ze stanu jej zdrowia, bo to są pańskie pogardliwe wyobrażenia, o mnie i „osobnikach mojego pokroju”, lecz z dykty tego samochodu i całego tego kłamstwa oficjeli PiS.

 214. neo (9:22)

  Teraz zadanie dla pana: Bawaria jest krajem zwiazkowym RFN. RFN jest krajem wg panskich standardow …

  Ja o zupie, a pan łaskawie o doopie. Krzyże w Polsce wiszą i z tego powodu mamy drugą Bawarię. Ale czy w Bawarii jest Rydzyk goniący homofobów i za to dostający forsę od państwa?

  Ciekawe, czy w Bawarii władza tak oszukuje obywateli jak to robi PiS? Ciekawe czy tam księża nawołują do nienawiści wobec Żydów? Czy w Bawarii nie można przez dwa lata ustalić z jakich przyczyn zmarł młody mężczyzna w komisariacie policji?

  Wracając do tematu wpisu Gospodarza, czy w Bawarii władza zadaje pytania na temat konstytucji, które są zbędne, błędne, bezsensowne lub szkodliwe? Z tego jest beka, sam pan robisz bekę z pytań Dudy.

  Władza szasta pieniędzmi i mataczy, i dlatego trzeba jej patrzyć na ręce i dochodzić gdzie i jak forsa się rozłazi, a pan o „alternatywnej świadomości” od Rydzyka. To jest beka z państwa, tekturowego notabene.

 215. Poczucie realpolitik

  Wczorajsza wypowiedź Heiko Maasa, socjaldemokraty, szefa niemieckiego MSZ:

  „Porządek światowy, jaki znaliśmy i do jakiego byliśmy przyzwyczajeni, nie istnieje. Stare filary jego wiarygodności chwieją się pod ciężarem nowych kryzysów. Sojusze istniejące od dekad są podważane w czasie, który potrzeba na napisanie jednego twitta.”

 216. wiesiek59:
  A ktore to „anglosaskie media” czytujesz lub ogladasz?
  „Kresy”?

 217. PA2155
  15 czerwca o godz. 17:20

  Gdybyś czytał, wiedziałbyś, że spora część to przedruki i tłumaczenia.

  Mój angielski pozwala mi na tłumaczenie tego, co mnie interesuje.
  Z mową gorzej, z braku osłuchania.

  Bar Norte
  15 czerwca o godz. 16:43

  Przepowiednie Baumana się sprawdzają- INTERREGNUM……
  Zaczyna to docierać do społeczeństw, więc zmieniają polityków.
  I przy okazji, wymieniają elity.
  Jeden ruch pani Merkel powodowany wielkodusznością wywołał lawinę zmian nastawień społecznych.

 218. PA2155,

  KRESY 🙂 🙂 🙂 Dobre. Pan wiesiek59 to człek ze Wschodu, co widać , słychać i czuć.

  W ostatniej Polityce- nie wiem czy wielu z piszących tu czyta coś więcej niż sam inapisza, ale co tam – jest definicja homosovieticusa. 1 człowiek prl i katolik rydzykowego rytu właściwie się nie różnią
  2. Pan wiesiek59 idealnie owa definicje wypełnia

  Ta definicja – jest w artykule o egzorcyzmach- tłumaczy czemu czerwoni i PiS owcy tak dobrze się dogadają.

 219. Anglosaskie media ,

  ….

  A kiedy będą ,, odwetowcy z Bonn,, ? (-; Nie mogę się doczekać

 220. Panie Lazarowiczu,

  Szydlowa złamała mostek i piec żeber . Przy prędkości 50 Km?

  Raczej 140.

 221. Tego samego dnia Verhofstadt, b. premier Belgii, obecnie szef frakcji ALDE (liberałów i demokratów) w europarlamencie, wyraził pogląd, że Europa ma „piątą kolumnę w swoich szeregach”. „Cheerleaderki (prezydenta Rosji, Władimira) Putina, które chcą zniszczyć Europę i liberalną demokrację od wewnątrz: (francuska polityk, Marine) Le Pen, (holenderski polityk, Geert) Wilders, (brytyjski eurosceptyk, Nigel) Farage, (premier Węgier, Viktor) Orban, (prezes PiS, Jarosław) Kaczyński, (szef włoskiego MSWiA, Matteo) Salvini używają pieniędzy i wywiadu Kremla” – napisał Verhofstadt na Twitterze.
  http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1138614,kaczynski-uzywa-pieniedzy-i-wywiadu-kremla-wierutne-klamstwo-spotkamy-sie-w-sadzie.html
  ========

  Ten pan zaczyna być coraz bardziej bezczelny.
  Jak na polityka o sporym znaczeniu, przekracza granice insynuacji i bezczelności konkursowo.
  Żeby się kiedyś nie okazało, że on też figuruje na jakiejś liście płac……
  Na takiej liscie jest ponad 200 jego kolegów.

 222. Wiesiek59,

  Media bezstronne i zaangażowane ? Były takie . Znaczy władza tak twierdziła . Trybuna Ludu i Żołnierz Wolnosc i

  Sporo tego rzucali ,, na kopalnię,, . Z pewnością Pan pamięta.

 223. „Stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego był taki, że nieprzyjęcie go do szpitala zagrażałoby jego życiu, w związku z tym był przyjęty w trybie ostrym” – dodał minister. Rzeczniczka PiS była pytana przez dziennikarzy w Sejmie o stan zdrowia prezesa PiS i doniesienia, że trafił do szpitala w tak poważnym stanie, że jego życiu zagrażało niebezpieczeństwo.

  Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-rzeczniczka-pis-o-zdrowiu-jaroslawa-kaczynskiego,nId,2594745#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =============

  Czyli, na kolano się nie umiera.
  Na raka trzustki nagminnie.
  Tajemnica państwowa?
  Przecież to tylko człowiek, co najwyżej poseł……

 224. wiesiek59
  Kiedys rozbawiles mnie cytatami z Pata Buchanana, tego, co to jak Trump chcial zostac prezydentem USA. Kiedys byla na niego moda w mediach amerykanskich i przedstawial on swoje wizje swiata. Niezbyt skomplikowane, bardzo prawicowe ale podlane nieco populizmem. Niestety, nie wystarczylo to, aby przekonac swoich w Partii Republikanskiej ani maluczkich.
  Kto jeszcze zwraca uwage na Mr. Buchanana?
  Moze lepiej Mr. Duke z doswiadczeniem w KKK?

 225. blackley
  15 czerwca o godz. 17:55

  blackley pisze – powołując się na czerwoną (kiedyś) „Politykę” – cytować to mus:

  „Ta definicja tłumaczy, czemu czerwony Balcerowicz z czerwoną legitymacją PZPR-u tak dobrze się dogadaje z czarnymi”.

 226. PA2155
  15 czerwca o godz. 18:30

  Normalną rzeczą jest, że na podstawie podobnych danych, inaczej ocenia się rzeczywistość.
  Filtr wiedzy, wykształcenia, doświadczenia osobniczego, pogladów, wpływa na nasz ogląd świata.
  Każdy ma jakieś teorie, przewidywania, weryfikowane przez rzeczywiste zdarzenia, fakty.

  Na ile te moje koncepcje się sprawdzają, łatwo ocenić.
  Archiwum bloga wystarczy.
  Ta samo z twoimi, choć pauzowałeś dość długo.

  Dlaczego USA, kraj o populacji 4% ludzkości, zużyciu surowców 20% jest taki ważny?
  WYZNACZA TRENDY które z opóźnieniem trafiają do Europy, a potem świat dostaje rykoszetem.
  Dlatego obserwuje z uwagą to co się tam dzieje.

  Buchanan może cię bawić, ale jest składową polityki, wyrazicielem opinii sporej części amerykańskich wyborców.
  Smiać się z cudzych poglądów w demokracji?
  Można jedynie do czasu, gdy staną się obowiązujące……

  Systemy demokratyczne to proces podlegający ewolucji, zawirowaniom, cofaniu się, szukaniu nowych rozwiązań i ludzi którzy je wdrożą.
  Konserwatyzm to pauza umożliwiająca przemyslenie dalszych kroków i ich konsekwencji.
  Bo decyzje zapadające na Wall Street, czy w Gabinecie Owalnym, mają długi cień kładący się na świat.
  Niekoniecznie dla tego swiata korzystny.
  Ale zgodny z tradycją.
  Imperium ma TYLKO INTERESY.

 227. wiesiek59

  „Przepowiednie Baumana się sprawdzają- INTERREGNUM……
  Zaczyna to docierać do społeczeństw,”

  To nie była przepowiednia tylko porządna analiza. Zresztą nie tylko stary Bauman to zauważył, choć trzeba mu oddać, że był pierwszy.
  Z tym, że to nie myśl Baumana inspiruje społeczeństwa do zmian, jak zasugerowałeś, bo gdyby go nie było też mielibyśmy interregnum.

  Heiko Maasa zacytowałem bo to chyba pierwszy praktyk polityczny, który ten stan rzeczy oddał.

  Co ciekawe jego wczorajsza wypowiedź potwierdziła się dziś w Niemczech, które politycznie stanęły na baczność na skutek internetowego żartu o upadku koalicji rządzącej. Zresztą nie wiem czy to żart czy raczej przygotowywanie niemieckiego społeczeństw do tego co wydaje się być, zdaniem wielu dziennikarzy, nieuchronne.

 228. W niemieckim parlamencie podczas wysłuchania publicznego zaproszeni przedstawiciele Ukrainy ujawniali prawdę o kijowskim rządzie. W poniedziałek, 11 czerwca, odbyło się spotkanie na temat stanu wolności słowa i praw człowieka na Ukrainie, w którym wzięli udział niemieccy politycy, obrońcy praw człowieka, publiczni i polityczni przedstawiciele Ukrainy oraz dziennikarze.
  https://pracownia4.wordpress.com/2018/06/13/10363/
  ==========

  Proamerykańskiemu rządowi zabijającemu „Ruskich” można odpuscić wszystkie grzechy……

  Bez echa przeszła wypowiedź Trumpa, że Krym- skoro rozmawia się na nim po rosyjsku- jest rosyjski……….
  W sumie, bardzo zdroworozsądkowe podejście.
  To język i kultura powinny decydować o przynależności państwowej.
  Nie sztucznie ustanowione kiedyś przez mocarstwa granice, zgodnie z interesami polityków mieszkających tysiące kilometrów dalej.

 229. media obiektywne… Czy jakiekolwiek media mogą być obiektywne ? Czy cokolwiek w dziedzinie relacji międzyludzkich może być obiektywne ? Litości !

  Nie mniej smarkanie w czambuł na jedne media (z definicji na te anglosaskie), zaś wychwalanie innych mediów oraz bezkrytyczne karmienie się z nich tylko dlatego, że wyrażanie tam poglądy oraz dobór faktów odpowiada czyimś przekonaniom stanowi wyraz sporej naiwności w postrzeganiu świata tego kogoś.

  Ci wredni Anglosasi mają na to bardzo nośne określenie: echo chamber. (https://en.wikipedia.org/wiki/Echo_chamber_(media))

  Ty, wiesiek59, zdajesz się żyć w takiej komorze pogłosowej.

 230. wiesiek59
  „Buchanan może cię bawić, ale jest składową polityki, wyrazicielem opinii sporej części amerykańskich wyborców.
  Smiać się z cudzych poglądów w demokracji?
  Można jedynie do czasu, gdy staną się obowiązujące……”
  Musisz podac zrodla, ktore mowia o Buchananie jako „wyrazicielu opinii sporej czesci amerykanskich wyborcow”.
  Podobnie jest w nauce. Jest taki naukowiec amerykanski, ktory nie wierzy, ze AIDS jest wywolywany przez wirus. W pewnym czasie, byl on wygodny dla rzadu RPA… Pytanie zasadnicze, czy mial on racje?
  Sa tacy, ktorzy mieszaja religie z materialistyczna wizja swiata. Nazywa to sie „cherry picking”.
  Oczywiscie, smieje sie swiadomie z pogladow Pata B. bo sa odrealnione. Posadzano go kiedys o sklonnosci nazistowskie..

 231. Bar Norte
  15 czerwca o godz. 18:57

  Oczywiste, że dobry socjolog czy psycholog, analizując przeszłość, jest w stanie ekstrapolować trendy na podstawie danych z przeszłości.
  Zachowania ludzkie są przez tysiąclecia bardzo mało podatne na modyfikacje.
  Próba przyspieszenia tego przez gorącogłowych polityków, czy teoretyków, kończą się dość tragicznie dla przedmiotów eksperymentu.
  Gwałtowne wprowadzenie jakiejś zmiennej do społeczności, to masakra.

  Pani Merkel takiej wiedzy nie posiadała.
  Pan Macron, zdaje się również jest kompletnie głuchy.
  Więc poniosą konsekwencje może nie tyle głupoty, braku społecznej empatii, braku informacji o nastrojach społecznych, co nieprzygotowania do zawodu swoich doradców.
  Nie dostarczają decydentom rzetelnych danych.
  Dokonywanie projekcji własnych wyobrażeń na społeczeństwo i jego przypuszczalne reakcje na zmienną, to częsty błąd.

  „Wishful thinking”? to standard.

 232. Pisowcy jednak są durniami bo tylko durnie durniem mogą publicznie głosić takie bzdury
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/stan-zdrowia-prezesa-pis-beata-mazurek-odpowiada/69cjedh

 233. Jacobsky
  15 czerwca o godz. 19:07

  Proszę wybaczyć, ale w jakim świecie żyję, to moja PRYWATNA SPRAWA.
  Nie jest pan powołany ani uprawniony do oceny.
  Tym bardziej, że będzie subiektywna.

  Jestem taka monada, zanurzona w morzu osobliwości.
  Ja istnieję na pewno.
  Jakobsky?
  To jakaś fantasmagoria.,,,

 234. wiesiek59

  „dobry socjolog czy psycholog, analizując przeszłość, jest w stanie ekstrapolować trendy na podstawie danych z przeszłości.
  (…)
  Pani Merkel takiej wiedzy nie posiadała.
  Pan Macron, zdaje się również jest kompletnie głuchy.”

  Tu nie chodzi o jakąś „ekstrapolację trendów”. Bauman się wywodzi z marksizmu czego zresztą nie ukrywa więc stosuje metodę marksistowskiej analizy.
  W związku z tym nie przywiązuje też większej wagi do przymiotów osobowościowych polityków – w tym ich wiedzy.

  Tak na ten temat mówi w wywiadzie z red Żakowskim „Świat po pigułce” dla Polityki:

  Bauman: „…. państwa stają się bezsilne.

  Żakowski: Niech pan to powie Sarkozy’emu, Cameronowi, Putinowi albo Kaczyńskiemu.

  Bauman: Oni do swojej bezsilności nie mogą się przyznać, tak jak XIX-wieczni ojcowie nie mogli się przyznać, że tracą kontrolę nad losem swoich rodzin, gdy zamykali warsztaty i szli do fabryki. Państwo narodowe, by realnie istnieć, musi kontrolować trzy podstawowe autarkie: przemoc, kulturę i gospodarkę. Dziś żadne państwo nie może się już szczycić żadną z tych autarkii. Ameryka, Rosja czy Chiny wyobrażają sobie jeszcze, że dysponują autarkią militarną, ale to też jest złudzenie. W cyberprzestrzeni nikt nie ma monopolu przemocy. Produkcja, finanse, wiedza, przestępczość – albo ignorują państwa, albo je aktywnie zwalczają, działając w przestrzeni globalnej. Tam jest moc. Natomiast polityka pozostała taka, jaka była. Lokalna, terytorialna, zamknięta w prawnych i mentalnych opłotkach państwa narodowego.”

  Całość poniżej

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1511368,1,prof-zygmunt-bauman-stracilismy-kontrole-nad-swiatem-ktory-sami-stworzylismy.read

 235. PA2155
  15 czerwca o godz. 19:11

  Konserwatyści w każdym społeczeństwie, stanowią co najmniej 60% populacji.
  Nie chcą zmian……

  Ale, głupota dotychczas rządzących, popycha ich do poparcia jakiejś alternatywy.
  Oni nie sa za ZMIANĄ, tylko nie widzą innego wyjścia i głosują przeciw dotychczasowemu układowi.
  Co ma obecnie dość powszechnie miejsce.
  Układ społeczny nie może przetrwać w demokracji parlamentarnej, jeżeli narusza umowę społeczną.

  Czyż nie jest to oczywiste?
  Alienacja władzy występuje zawsze.
  Samouwielbienie elit, powoduje odsunięcie ich od sprawowania władzy.
  W demokracji bezkrwawo.
  W innych systemach, dominujących na świecie, bywa spektakularne.
  Krwawa jatka.

 236. wiesiek59
  I te wszystkie swiatle konkluzje po lekturze „Kresow” i „pracowni4”?
  „Proszę wybaczyć, ale w jakim świecie żyję, to moja PRYWATNA SPRAWA.”
  To chyba esencja twoich pogladow.
  Kazdy ma prawo do kreowania wlasnego swiata. 🙂

 237. wiesiek59
  15 czerwca o godz. 19:17
  Piecdziesiat lat po zamordowaniu Martina Luthera Kinga czarni amerykanie wznawiaja walke o podstawowe prawa czlowieka w ramach zainicjowanej przez Kinga kampanii ,, Kampanii Biedakow ”.
  200 pokojowo protestujacych demonstranow zostalo aresztowanych w roznych czesciach kraju i ZAKUTYCH w kajdany na nogach.
  1% spoleczenstwa bogaci sie z kosmiczna predkoscia, natomiast pozostale 99%w lawinowym tempie traci podstawy do normalnej egzystencji.
  https://www.thenation.com/article/poor-peoples-campaign-changing-moral-narrative-congress/

 238. ontario
  15 czerwca o godz. 18:47
  blackley
  15 czerwca o godz. 17:55

  blackley pisze – powołując się na czerwoną (kiedyś) „Politykę” – cytować to mus:

  „Ta definicja tłumaczy, czemu czerwony Balcerowicz z czerwoną legitymacją PZPR-u tak dobrze się dogadaje z czarnymi”

  Nudny pan jest . Balcerowicz dla kleru to diabeł.Jak męczy pana czerwony backgroun Polityki to po co pan sie tu produkuje?

 239. wiesiek59
  15 czerwca o godz. 19:34
  Jacobsky
  15 czerwca o godz. 19:07

  Proszę wybaczyć, ale w jakim świecie żyję, to moja PRYWATNA SPRAWA.
  Nie jest pan powołany ani uprawniony do oceny.
  Tym bardziej, że będzie subiektywna.

  Jestem taka monada, zanurzona w morzu osobliwości”

  Monada ? nie wiem co to ale zawsze lepiej – chyba – powiedzieć ” jestem monada ” niż ” Jestem Napoleonem ” .

 240. Bar Norte
  15 czerwca o godz. 19:44

  Cóż, Bauman był jednym z najlepszych socjologów w ciągu ostatniego wieku…….
  Warte są jego myśli cytowania i odnoszenia się do tego, co prognozował.
  Wiele się sprawdza, no może- prawie WSZYSTKO……

 241. blackley
  15 czerwca o godz. 20:02

  Ostatnie odniesienie do pana wpisu.
  Głupota nie zwalnia od myślenia.
  Pana brak ELEMENTARNEJ WIEDZY, również.
  Może pan sobie wygooglać co to monada, dojść do nieznanego sobie nazwiska- Spinoza, poczytać o abstrakcyjnym dla pana osobniku nazywającym się Spinoza.
  I kompletnie nierentownej dziedzinie zwanej filozofią.

  Po co to panu?
  Taka wiedza u brygadzisty na budowie nie jest wymagana.
  Chociaż, Maliniak z 40- latka taką wiedzę mógł posiadać.
  Szkoła w PRL kształciła WSZECHSTRONNIE…….

  Ps.
  Zna pan bajkę o smokach?
  To proszę s…w podskokach…….

  Proszę się nie odnosić do moich wpisów, nie zaczepiać, nie komentować.
  Pan jesteś mniej niż zero, intelektualnie i moralnie.
  Plugawisz jedynie swoimi prymitywnymi insynuacjami ten blog.

 242. wyzysk
  15 czerwca o godz. 19:56

  Zastanawiałem się kiedyś, kiedy i kto wynalazł RASIZM….

  Nie istnieje w wielu kulturach, nawet tych dość hermetycznych.
  Wynalazek rasizmu wiąże się jak mi się zdaje, dopiero z protestantyzmem.
  WASP i te numery….

  Katolicy mieli małe opory z mieszaniem krwi z tubylcami, choć szlacheckie linie genetyczne były chronione.
  Protestanci takie związki karali nawet smiercią obojga.

  Cóż, predestynacja wymagała ofiar…..
  Tylko w pełni biały mógł być zbawiony?

 243. wiesiek59,

  nie denerwuj się tak bardzo ! Wszyscy żyjemy w tym samym świecie, który istnieje niezależnie od nas, no chyba, że się wyznaje nauki Deepaka Chopry. Ten ostatni zasługuje na uznanie. Są nawet automatyczne generatory jego myśli (http://wisdomofchopra.com). Dlaczego o tym piszę ? Ano dlatego, że coraz więcej zawartości informacyjnej dostępnej w mediach, szczególnie na internecie generowana jest przez algorytmy.

  Co nie znaczy, że zawartość ta jest obiektywna i ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

  Podobnie, jak nauki Chopry.

  Infinity alleviates the door of potentiality – ładnie, brzmi, co ?

 244. Wynalazek rasizmu wiąże się jak mi się zdaje, dopiero z protestantyzmem.
  WASP i te numéro….

  Kolejna nieprawda. Już starożytni Grecy uważali, że ten, kto nie jest Grekiem i nie mówi greką, nie jest człowiekiem.

 245. blackley
  15 czerwca o godz. 20:01

  Nie nudzi pan, przedstawia pan atrakcyjny i nowatorski pogląd: czerwoni i czarni dobrze się rozumieją!

  A Balcerowicz nigdy czerwony nie był, legitymację czerwoną miał, ale nie wiedział o tym.

 246. „Kolejna nieprawda. Już starożytni Grecy uważali, że ten, kto nie jest Grekiem i nie mówi greką, nie jest człowiekiem.”
  Samoksztalt czesto plata figle. 🙂

 247. Zbliża się kampania samorządowa. Jak polityk wykazuje nadmierny optymizm i leci sloganami wyborcy powinni zachować ostrożność. Patryk Jaki wiceminister, autor ustaw i przewodniczący sejmowej komisji stale powtarza; oni nie zrobili, oni nie wydali miliarda złotych, oni nie mają pomysłów, a ja je mam, zadbam o stolicę i mieszkańców. Czy faktycznie ma taką władzę i takie zdolności aby spełnić te obietnice?

 248. Mecz Hiszpanii z Portugalią to wielki futbol, 6 bramek, i remis. Trzecia połowa zaprasza na jutrzejsze mecze. Zapowiada się piękny turniej. Jeśli polska drużyna wyjdzie z grupy możliwy wyjazd prezydenta Dudy do Rosji powiedział prezydencki urzędnik. Będzie spotkanie z prezydentem Rosji? Tyle pytań oczekujących odpowiedzi

 249. PA2155
  15 czerwca o godz. 22:13

  tak poinformował nas niedawno na wykładzie profesor filozofii (wykład był o stoicyzmie). Facet ma PhD z filozofii, więc chyba wie, o czym mówi.

 250. Jacobsky:
  To byl komentarz o niektorych informacjach wieska59.

 251. ontario
  15 czerwca o godz. 21:18
  blackley
  15 czerwca o godz. 20:01

  Nie nudzi pan, przedstawia pan atrakcyjny i nowatorski pogląd: czerwoni i czarni dobrze się rozumieją!

  A Balcerowicz nigdy czerwony nie był, legitymację czerwoną miał, ale nie wiedział o tym.”

  Nie czytał pan ze zrozumieniem , ale to nic nowego. To PAN PRZYNUDZA. To też nic nowego.

  Balcerowicz nie zrobił nic wielkiego ani odkrywczego. Za jego czasów wreszcie zaczeło być wiadomo ILE CO KOSZTUJE. Za prl nie było wiadomo , chyba pan sie zgodzi ?

  Jak by pan czytaywał Politgykę – pewnie pan nie czyta bo była ” czerwona ” – to by pan wiedział co napisał ten prawnik w artykule o egzorcyzmach . Jak pan przeczyta – o homosovieticusie i katoliku rytu kaczystowsko – rydzykowego – proszę wrócić do rozmowy.

 252. wiesiek59
  15 czerwca o godz. 20:18
  blackley
  15 czerwca o godz. 20:02

  Ostatnie odniesienie do pana wpisu.
  Głupota nie zwalnia od myślenia.”

  Niepotrzebnie pan się tak unosi . To co pan pisze jest smieszne i załosne. Do pana jako osoby , nie mam nic. Panskie poglądy są ” napoleonskie ” . Nic się nie poradzi , komunizm pana stworzył i wychował więc po jego upadku zawalił się panski swiat. Ale on ten świat ma się dobrze. Ludzie też . Oczywiście ci którym się chce mysleć i pracować . PRL owskie ” czy si e stoi czy się lezy ” juz jest nieaktualne. Panski ogląd swiata też się zdezaktualizował.
  To że pan nauczał w prl-owskiej szkole nie znaczy że owa szkoła jakoś nadzwyczajnie mocno nauczała. Tak się panu tylko wydaje , no ale co ma powiedzieć współautor tej nieprzyzwoitości zwanej prl-em . Kłaniam sie

 253. PA2155
  15 czerwca o godz. 23:24

  A… OK.

  Swoją drogą powinienem sprecyzować, że nie wszyscy Grecy, ale niektóre szkoły filozoficzne, jakich w starożytnej Grecji nie brakowało.

 254. Jacobsky
  15 czerwca o godz. 21:08
  Wynalazek rasizmu wiąże się jak mi się zdaje, dopiero z protestantyzmem.
  WASP i te numéro….

  Kolejna nieprawda. Już starożytni Grecy uważali, że ten, kto nie jest Grekiem i nie mówi greką, nie jest człowiekiem.”

  Sporo o rasizmie jest w książce ” Zabić drozda ” . Wiem że to dla dzieci ale napisana przez osobę znającą obyczaje południa USA – siedliska rasizmu – więc warto .

 255. Czytanka o pochodzeniu rasizmu. Jest tam rowniez o antyku, pomimo, że tytuł odwołuje się do średniowiecza.

  https://histmag.org/Diabel-jako-Murzyn.-Sredniowieczne-korzenie-rasizmu-1734

 256. PA2155
  15 czerwca o godz. 23:24

  Religijne podstawy rasizmu znam.
  Tak samo jak imperializm kulturowy, czy poczucie wyższości naszej cywilizacji- BIAŁYCH- w stosunku do każdej innej.
  Przecież ponoć nasze WARTOSCI są uniwersalne i powinny zastąpić te, które są dorobkiem innych kultur.

  Tekst linkowany przez Jakobsky’ego niczego nowego nie wnosi.

  Interesowałem się rasizmem pod innym kątem.
  Powiedzmy stosowania w praktyce.
  O ile związki międzyrasowe były akceptowane w przypadku Portugalii, czy Hiszpanii, kariery Metysów, Kreolów, czy Mulatów w aparacie rządowym kolonii czy metropolii nie były czymś niezwykłym, to odmiennie rozwiązano to w koloniach brytyjskich.

  Segregacja rasowa obowiązywała zarówno w USA jak i RPA, związki międzyrasowe były potępiane, karane, dzieci z takich związków były pozbawiane prawa dziedziczenia, poddane ostracyzmowi społecznemu.

  To jest praktyczny wymiar rasizmu i różnice pomiedzy katolickim a protestanckim spojrzeniem.

  Nieco odmiennie wyglądało to oczywiście w Indiach czy szerzej w Azji.
  Purytanie , chrzescijanie, dostosowywali sie do miejscowych warunków, posiadając nawet po kilka tubylczych żon…….
  Ale, Euroazjaci byli towarzysko izolowani przez obie społeczności.

  Tak więc, posiadanie kolorowego przodka w różnych społecznościach, stanowiło barierę nie do przebycia.
  Jeszcze do niedawna.

 257. blackley
  15 czerwca o godz. 23:25

  Pan doskonale nie rozumie nawet tego, co pan pisze.

  Pan pisał o tym, że czarni i czerwoni dobrze się rozumieją. W takim razie dobrze się rozumieją także z czerwonym Balcerowiczem.

  Nie pisałem o tym, co Balcerowicz zrobił dla Polski nr III. Nadal chce pan wałkować dobre zrozumienie czarnych i czerwonych? Czy Balcerowicz nie był czerwony? Czy czerwony Balcerowicz dobrze się rozumie z czarnymi? Jeśli nie, to czy skoryguje pan swoje słowa o dobrym rozumieniu się czarnych i czerwonych?

 258. Ontario,

  Pan daruje ale to bełkot. Rozumiem ,że nie lubi Pan Balcerowicza. Ok. Z tym ze można o nim wszystko powiedzieć ale nie to że z czarnymi mial/ma wspólny język.
  Pewnie nie czytał Pan wywiadu z prawnikiem od egzorcyzmow w ostatnim numerze Polityki , bo jak by Pan czytał nie zadawał by tych zenujacych pytań.
  Homosovieticus. Mówi o tym Pan prawnik z w/ w wywiadu, kiedyś mówił pewien biskup. Czarny znaczy się . Nie wszyscy czarni i nie wszyscy czerwoni są tacy sami. Czerwony był Kwaśniewski i niejaki Piotrowicz,, gwiazda ,, PiS. Czarny jest biskup od homosovieticusa, czarny jest Rydzyk .Różnice chyba Pan dostrzega ? Jeśli nie , to już nic nie mogę dla Pana zrobić . Kłaniam sie

 259. Chociaż jest rzeczywiście narcystycznym gburem i demagogiem, Donald Trump może przejść do historii jako ważny, wprowadzający zmiany prezydent USA, który przewodzi „ludowej rebelii” przeciw globalistycznym elitom – uważa amerykański geograf i socjolog Joel Kotkin.
  Zdaniem Kotkina, profesora Chapman University w Kalifornii, analityka ekonomiczno-społecznych i politycznych trendów na świecie, bilans blisko półtorarocznych rządów Trumpa wypada pozytywnie. Prezydent spełnia oczekiwania swego elektoratu – poszkodowanych przez globalną gospodarkę, zdeklasowanych „niebieskich kołnierzyków” z amerykańskiego interioru, których profesor porównuje do chłopów buntujących się w średniowiecznej Europie i XIX-wiecznych Chinach.
  http://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1138972,amerykanski-ekspert-choc-trump-jest-narcystyczmym-gburem-to-ma-szanse-dobrze-zapisac-sie-w-historii-usa.html
  ==========

  Trzeźwa ocena…….

 260. blackley
  16 czerwca o godz. 10:49

  No, i teraz pan pisze nieco inaczej, że wszyscy NIE są tacy sami, jeśli chodzi o czerwonych i czarnych. Zmienił pan zdanie?

  Nie kłaniam się.

 261. 2018-06-16 10:32

  gruby
  wisniawojtek napisał:

  „W ten sposób Trump mógłby kontynuować strategię strategię sankcji wobec Chin, bez obaw o dostęp do tychże surowców. Co o tym sądzicie?”

  W sytuacji w której jeden kupuje na kredyt a drugi produkuje akceptując dług jako zapłatę za swoje towary prawdziwym zagrożeniem nie jest gniew importera lecz eksportera. Nie przed Trumpem trzeba mieć stracha a przed tym że Chińczyk przestanie eksportować do USA.

  Wyobraźmy sobie sytuację w której Chiny własną decyzją przestają zaopatrywać USA w swoje towary i produkcja wraca do USA. Trump zostaje przez wdzięczny naród mianowany dożywotnim cesarzem, tyle że … cena butów rośnie z 40 do 600 FEDów. Laptop zaczyna kosztować 4 tysiące FEDów. Lotniskowiec z 10 mld skacze na 80 (w lotniskowcu cena pospawanej blachy to okruszki ceny elektroniki). A płace nie rosną, bo niby jak ? No i nagle ludność USA budzi się w kraju który co prawda jest great again ale w którym na samochód i to używany może sobie pozwolić góra co dziesiąta rodzina, zupełnie jak 100 lat temu. Bo nagle świat przestał zaopatrywać USA w swoje towary i każdego gwoździa i każdy amerykański przewód elektryczny do każdego amerykańskiego domu trzeba wyprodukować płacąc za niego amerykańskie stawki. I nagle te huty zaczynają ponownie dymić w USA a nie w Chinach, nagle woda do ich chłodzenia zaczyna być na przykład zabierana kalifornijskim rolnikom a nie chińskim.

  W takim scenariuszu mogłoby okazać się że przestawienie USA na produkty „made in USA” spowodowałoby zapaść siły nabywczej w USA. Dwa urlopy na Karaibach w roku skreślone. Hipoteki skreślone, osiedla domków jednorodzinnych skreślone, tablety, samochody, telewizory, zajęcia pozaszkolne, wszystko skreślone. American way of life cofnięty do dojazdu do pracy autobusem albo rowerem albo na piechotę i pracy na nocnej zmianie przy wytłaczarce zlewozmywaków zamiast sprzedawania kredytów hipotecznych pod krawatem w klimatyzowanym biurze. Studia dla dzieci ? Dostępne, owszem, ale od pensji dyrektora fabryki w górę.

  Mocarstwo to zdolność konsumpcji produkcji narodów podbitych. To alimentacja. W jedną stronę płynie usługa kryszy i obiecanki wiecznej przyjaźni dojącego z dojonym, w drugą stronę płyną dobra konsumpcyjne. Ściskajmy zatem kciuki za Trumpa bo jeśli mu się uda to era naszego niewolnictwa zakończy się. Urealnienie kosztów produkcji militarnej w USA spowoduje zanik projekcji mocy USA na resztę planety. Pytanie co po USA. Pewnie jakiś nowy okupant bo my sami to też niezbyt potrafimy się rządzić. No ale poczekamy, zobaczymy. KuK, carat i Prusy przetrwaliśmy, potem była Moskwa, teraz jest banksterka. Zawsze komuś dajemy się doić więc nie wątpię że po USA następni czekają już w kolejce do wydojenia Generalnej Guberni.
  =============

  Interesujący scenariusz……
  Dobrobyt większości krajów zachodnich bierze się z długu wobec krajów biednych.

 262. Ontario,
  Z uwagi na to że dziobie jednym paluchem na smartfonie idzie pomału, więc nie zawsze wszystko się da dokładnie wyluszczyc.

  Czerwoni- skrót myślowy, jak się pan domysla- położyli zręby pod gospodarkę rynkową , wprowadzili Polskę do EU i NATO. Inni czerwoni – jest ich w PiS cala masa i chyba nie muszę przytaczac – ciągną Polskę w objęcia Putina.

  Winny wszystkiemu zła jest homosovieticus który nie różni się wiele od katolika rytu kaczynsko- rydzykowego. Polecam ostatni numer Polityki. Wiem ze to prawie dycha.Wywiad z panem od egzorcyzmow 1 klasa. Kłaniam sie
  Ps . Niepotrzebnie Pan taki nerwowy. Nieumijetnosc zrozumienia ze ktoś inny może mieć inne zdanie to cechą homosovieticusa. Oczywiście o faktach nie dyskutujemy.

 263. Wiesiek59

  Czuję się pan niewolnikiem USA ? A to ciekawe. ….
  Za prl byliśmy rzeczywiście niewolnikami cccp , wolnych wyborów nie było i trzeba było uważać na ,,radzieckich,, .

  Dziś wolne wybory sa. Jak suweren wybierze tak na. Za cztery lata może wybierze mądrzej. Albo za osiem .

  Władcy prl tak to wymyślili że żadnych wyborów tak naprawdę nie było. To było niewolnictwo. Fakt. Rozumiem że Pan jako funkcyjny w tym ,, najsmies,niejszym baraku zwanym prl ,, wspomina czasy tamtego niewolnictwa dość mile. Ale nie wszyscy bywali funkcyjnych . Teraz nie trzeba zasłużyć u jakiejś władzy na funkcję. Można sobie samemu coś upolować , tyle zwierza wkoło lata.

 264. blackley
  16 czerwca o godz. 15:48

  Niepotrzebnie przesadzasz z tą samokrytyką, jednak trochę mnie rozumiesz, ale cię zacytuję: „Nieumijetnosc zrozumienia ze ktoś inny może mieć inne zdanie to cechą homosovieticusa.”

  Otóż, dla nie ma różnicy, kto mnie wsadził do szamba, kto potem z szamba wyciągał, kto chce znowu w to szambo wciągnąć. Oni dla mnie wszyscy szambiarze. Nie ja ich wsadzałem do szamba, a oni mnie. Ja się do PZPR-u nie zapisałem.

  Ale o faktach nie dyskutujemy, jak pan pisze, więc nie ma sprawy.

 265. Wiesiu, co to forsal.pl? Jakis odlam Kresow?
  A co to jest Chapman University? Wiesz, nie kazda instytucja z uniwersytetem w nazwie jest w Stanach uniwersytetem, zwlaszcza w Kaliforni.

 266. PA2155
  16 czerwca o godz. 17:09

  Widzę że cywilizowana wymiana poglądów jest w zaniku.
  Szkoda bloga……

 267. wiesiek59:
  „Widzę że cywilizowana wymiana poglądów jest w zaniku.
  Szkoda bloga……”
  Uprawiasz prosta demagogie i jeszcze skarzysz sie, ze ktos to zauwaza.
  Kto to jest gruby wisniawojtek? Jakis ekspert?
  To jest moja odpowiedz, co mysle o jakosci twoich zrodel.

 268. ontario
  16 czerwca o godz. 16:32
  blackley
  16 czerwca o godz. 15:48

  Niepotrzebnie przesadzasz z tą samokrytyką, jednak trochę mnie rozumiesz, ale cię zacytuję: „Nieumijetnosc zrozumienia ze ktoś inny może mieć inne zdanie to cechą homosovieticusa.”

  Nie czytał pan ostatniej Polityki z wywiadem pana prawnika reprezentującego ofiary egzorcyzmów , prawda ?
  Można powiedzieć o mnie duzo rzeczy ale nie to zem ” homosovieticus ” . No ale skąd pan ma towiedzieć skoro pan nie czyta . No ale Polityka to czerwone. Kłaniam się

 269. blackley
  16 czerwca o godz. 23:07

  Niczego o mnie nie można powiedzieć, ale żem homosovieticus – to na 1000%

 270. Rosja zadziwia świat! /Obserwator Polityczny/ Że takie coś mogło być napisane w chorej na Rosję Polsce?

  „Rosja swoją wspaniałością i otwartością zadziwiła świat. Oto mamy sytuację, że kraj oskarżany o agresję, prowadzenie polityki siły i straszenie sąsiadów, jest wart zaufania na tyle, żeby go odwiedzić. Na miejscu zaś goście, a wraz z nimi ludzie na całym świecie mogli bardzo szybko się przekonać o prawdzie o Rosji i mieszkających tam ludziach.

  Organizacja piłkarskich mistrzostw świata, to kolejny wielki projekt modernizacyjny, który skutecznie przeprowadzają władze Federacji Rosyjskiej.

  Kłamliwe i nonsensowne sankcje nałożone na Rosję przez zachodnich podpalaczy pokoju światowego rozbiły się o wielką rosyjską serdeczność i gościnność. Media na całym świecie, nawet jeżeli zdobywają się na dalsze przekłamywanie rosyjskiego wizerunku, czy też szczególnie parszywe obrażanie pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej, to nie są w stanie przekłamać przekazu. Na zdjęciach widać tłumy szczęśliwych, radosnych i zadowolonych ludzi. Piękne stadiony, tłumy świętujących i cieszących się, kolorowy tłum, gości przemieszanych z gospodarzami – wszyscy są zadowoleni i się im podoba. Przede wszystkim podkreśla się gościnne i przyjazne przyjęcie tysięcy ludzi. Czego świadectwa są w mediach społecznościowych na całym świecie.

  Rzeczywistość jest właśnie taka jaką widzimy. Rosja to piękny i bardzo bogaty kraj, a Rosjanie to praktycznie zawsze – bardzo serdeczni, przyjaźnie nastawieni i szanujący każdego ludzie. No, chyba że przychodzi się do ich pięknej Ojczyzny z mieczem… Jak wiadomo i to udowodnili wiele razy w historii, to zawsze szybki sposób na samobójstwo napastników.

  Uwagę mediów przykuwają również potężne środki ostrożności. Rosja jest supermocarstwem i jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo zarówno swoim mieszkańcom jak i gościom. Jednak do wszelkich utrudnień należy odnosić się ze zrozumieniem, ponieważ nie brakuje ludzi, którym rosyjski sukces nie odpowiada i chcieli by popsuć to wielkie futbolowe święto.

  Powstaje pytanie jaki sens ma kontynuowanie idiotycznych sankcji wobec Rosji, jeżeli właśnie to na Rosji skupia się uwaga całego świata i cały świat właśnie korzysta z rosyjskiej gościnności? Dodajmy również z rosyjskich pieniędzy, ponieważ organizacja takich imprez nie jest darmowa, to olbrzymie koszty. Czy politycy krajów, których piłkarze właśnie korzystają z rosyjskiej gościnności, a ich obywatele są na miejscu jako kibice lub cieszą się wspaniałością wydarzenia przed własnymi telewizorami – powiedzą jak przez ostatnie lata szkodzili Rosji? Oczywiście, że tego nie powiedzą, ponieważ te tysiące cieszących się ludzi na ulicach Moskwy i innych miast świata są najlepszym dowodem na to, że Rosja z tej narzuconej konfrontacji wyszła jak zawsze zwycięsko!

  Cała sytuacja zarazem pokazuje rosyjski charakter narodowy, który uwidacznia się w polityce tego kraju. Większa część zachodniego świata przez ostatnie lata pluła na Rosję, szkodziła jej, czy nazywając rzeczy wprost – po prostu ją okradała. Tymczasem Rosjanie robili swoje, codzienną ciężką pracą udowadniając, że kraj mający tak wspaniały Naród jest w stanie przezwyciężyć wszelkie przeszkody, osiągnąć swoje cele i to bez zemsty, dosłownie bez chociażby najmniejszych negatywnych emocji czy działań. Właśnie tak zawsze wygrywają Rosjanie, zwyciężając zło – dobrem.

  Gdzie dzisiaj są ci wszyscy podli oszczercy Rosji, którzy przez lata zapewniali nas, że Rosja chce zająć sąsiednie kraje? Prowadzi agresywną politykę? W końcu dąży do nuklearnej konfrontacji? Cała rusofobiczna propaganda prysła wraz z pierwszą bramką na Łużnikach, a było ich pięć. Właśnie tak Rosja odpowiada na kłamstwa – przedstawiając swój prawdziwy, zwycięski i triumfujący obraz, to są fakty o Rosji, które dzisiaj widzi cały świat.

  Nie byłoby tego wielkiego wydarzenia, ten triumf by się nie wydarzył, gdyby nie jedność, wytrwałość, siła i duma Rosjan. To Oni wygrali! Pomimo wszelkich przeciwności nie padli na kolana, co więcej wykorzystali sankcje na swoją korzyść, do wzmocnienia własnej gospodarki, a dzisiaj organizują igrzyska dla całego świata.

  To jest możliwe tylko w Rosji i tylko tam mogło się wydarzyć. Dzisiaj Rosja emanuje pozytywną energią na cały świat, każdy może się przekonać o jej sile, wspaniałości i doskonałości.

  Rosja zadziwiła świat nie pierwszy raz. Należy wykorzystać tą okazję do wali z rusofobią i haniebnymi dla ich wyrazicieli stereotypowymi poglądami i innymi kłamstwami. Dzisiaj każdy może się przekonać jak wygląda i jaka jest Rosja.”

 271. Przypowieść o ziarnku gorczycy kieruje rozważania ku królestwie i generalnie władzy. Każdy władca walczy o poddanych, najlepiej wiernych i przywiązanych. Z tym nie tylko w naszym kraju jest problem. Każdy tutaj chciałby mieć szefa na swój obraz i podobieństwo, a nie odwrotnie. Kaczyński, Duda, Ziobro chcą być niepodzielnymi przywódcami poddanych, a z pewnością żaden nie zamirza podporządkować się drugiemu całkowicie. Obywatele, poza wyjątkami, żadnemu z nich nie ufają i przy okazji zrobią wszystko aby odesłać ich w polityczny niebyt

 272. Symetryczny; 10:08.

  Zamiast przepisywac podaj link.

  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54041

 273. Symetryczny
  Takie właśnie mamy uczucia sympatii do sąsiada, z którym dzieliliśmy dole i niedole w czasach PRL-u. Podobnie było przed Olimpidą w 1980 roku

 274. Nasze poczucie sprawiedliwości za wcześnie triumfowało jakiś czas temu kiedy kłamstwa i tworzenie pozorów zostały ujawnione:
  „Premier Wielkiej Brytanii Theresa May obiecała utrzymać, a nawet zwiększyć fundusze na Białe Hełmy. Rząd brytyjski bezpośrednio sfinansował Białe Hełmy w wysokości prawie 39 milionów funtów”
  Gdyby nie ginęli ludzie można byłoby na jakiś czas nie myśleć o wojnie, jednak nie pozwalają nam.

 275. Czy dzisiaj odbyła się ostatnia dyskusja polityków u Bogdana Rymanowskiego? Jeśli to pożegnanie to wielka szkoda. Były to ważne spotkania i ciekawe rozmowy

 276. @Symetryczny, kiedyś pisywaliśmy na blogu Loose Blues ale ostatnio trudno się z zgodzić z widzeniem świata przez autora. Ta uwaga w związku z twoim komentarzem z godz.10:08.

 277. Blackley 16.00
  Wolne wybory napisałeś, ale co to znaczy? Najpierw muszą być przecież wolni od przesądów obywatele, rozsądni i doświadczeni, a przy tym odważni i odpowiedzialni

 278. Oczernianie Rosji jest definitywnie częścią anglo-syjonistycznej propagandy, mającej na celu przejęcia bogactwa tego wielkiego, mądrego narodu.

  Nawet niewinne, drobne żarty o małpach oraz bananach, mogą być obrócone w ciężkiego kalibru, obrażające naród rosyjski kalumnie:

  „Paul Pogba z Manchesteru United i Ousmane Dembélé z Barcelony usłyszeli małpie odgłosy na stadionie w St. Petersburgu (….)”

  http://wyborcza.pl/7,154903,23209687,do-mundialu-zostalo-77-dni-a-w-rosji-pohukuja-jak-malpy.html

 279. Jacobsky
  15 czerwca o godz. 23:42

  Czytanka o rasizmie całkowicie potwierdza anglosaskie korzenie tego zjawiska. 😉

 280. ls42
  17 czerwca o godz. 13:30

  Jaka część populacji spełnia takie kryteria?

  Idealny wyborca jest jak Yeti.
  Wszyscy o nim mówią, nikt nie spotkał…

  To samo zresztą jest z kilkunastoma innymi terminami, powszechnie używanymi ale kompletnie beztreściowymi.
  Słowa klucze, do nieistniejących zamków, to na przykład
  -demokracja
  -prawa człowieka
  -wolność wyboru
  -wartości
  -moralność
  -pokojowa polityka
  -wolność gospodarcza
  -wolny handel
  -równouprawnienie
  Co on oznaczają w PRAKTYCE, czy realnie działają?
  Propagandowe pustosłowie……

 281. @Symetryczny
  17 czerwca o godz. 10:08
  „Na zdjęciach widać tłumy szczęśliwych, radosnych i zadowolonych ludzi.”

  Żebyś mógł lepiej utwierdzić sie w swoich przekonaniach polecam film Leni Riffenstein pt. „Wódz”, także olimpiadę z 1936 oraz film „Defilada” polskiego dokumentalisty.
  Tutaj zamieszczam link jako „Vorspeise” : https://www.youtube.com/watch?v=UlP0lQP5YRM

 282. W rozważaniach nad źródłami rasizmu moim zdaniem należałoby cofnąć się około 25 tysięcy lat wstecz czyli do czasów gdy populacja Homo sapiens sapiens wymusiła na częsci populacji Homo sapiens neanderthalensis wzorcową asymilację zaś tych, którzy się do tej asymilacji nie palili wymordowała co do jednego.

 283. Full Interview: Israeli PM Benjamin Netanyahu on Iran nuclear deal – BBC News
  https://www.youtube.com/watch?v=22QO6Jhcqz0

 284. Bar Norte
  17 czerwca o godz. 16:40

  Kastowość w Indiach, to czysty rasizm.
  Rasistowskie są Japonia, Korea, Chiny.
  Pomimo tego, że przeciętny Europejczyk nie rozróżnia fenotypów, oni doskonale je rozpoznają.

  Plemienność być może znikła w Europie, ale jest to jedynie cząstka globalnej populacji.
  My, czy raczej nasze elity, mogą propagować stymulować jakieś WARTOSCI, projekcja globalna jest niemożliwa ze względu na różnice kulturowe.
  Nie udało się to przez ostatnie 500 lat siłowo, za pomocą religii, kontaktów dyplomatycznych, handlowych, naukowych.
  Wydaje mi się że bariery mentalne sa nie do pokonania.

  Urodzony w jakiejś kulturze bedzie ją kultywował na obczyźnie.
  Albo się w pełni zasymiluje, tracąc kontakt ze swoimi korzeniami.
  Dla kariery, człowiek zrobi sporo.
  Bedzie plastyczny.
  Takie są elity, z masami to znacznie gorzej wychodzi……

  Ps.
  W Jemenie zagrożona śmiercią jest połowa populacji.
  Brak wody, żywności, może spowodować śmierć kilkunastu milionów ludzi.
  Aktywnie działają tam oddziały saudyjskie, francuskie, brytyjskie.
  Amerykanie dostarczają wsparcia logistycznego i wywiadowczego.
  Szykuje się masakra znacznie przekraczająca osławiony holocaust.
  To jest test osławionych „wartości”.
  Jak zwykle, liczą się jedynie INTERESY .
  Tych interesów nie definiują parlamenty, plebs, tylko elity rzadzące, dla których życie ludzkie jest bez znaczenia.
  Ot, statystyka, koszty uboczne realizowania własnych……

 285. W RPA systematycznie wybijana jest populacja BIAŁYCH.
  Na Bliskim Wschodzie i Azji Mniejszej, chrześcijan.
  To też rasizm.

 286. wiesiek59
  17 czerwca o godz. 18:16
  8 milionow umiera z glodu w Jemenie na skutek odciecia dostaw zywnosci i lekarstw przez koalicjantow Arabii Saudyjskiej. To wiecej niz 6 milionow.
  https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/yemen-civil-war-latest-starving-famine-mothers-hungry-children-saudi-arabia-iran-proxy-wars-middle-a8333921.html

 287. wiesiek59

  Popadasz w sprzeczności.
  Najpierw się rozwodzisz nad czynnikami kulturowymi, bładzisz po tych zamglonych kulturowo-ideologicznych opłotkach a potem piszesz, że liczą się tylko interesy.

  Tak, rasizm jest ideologicznym przejawem interesów ekonomicznych. I to jest moim zdaniem jedyna perspektywa poznawcza warta uwagi.

 288. Bar Norte
  17 czerwca o godz. 18:39

  Potwierdzam.
  Liczą się jedynie interesy elit plemiennych, nawet na poziomie globalnym.
  Jak się urabia plebs, by utożsamiał się z kosztami tego, to całkiem inna historia.
  Jak historia dowodzi, jest to wykonalne.

  Kontekst kulturowy jest pomocny dla zrozumienia procesu.
  Ludzie wzrastający w jakiejś kulturze są jej nośnikami.
  Nawet przemieszczając się do innych kręgów kulturowych.
  Przenoszą własne wartosci, stratyfikację społeczną, hierarchię grupową, model rodziny, podział ról społecznych, punkt odniesienia do autorytetów, i tysiące innych szczególików składających się na ich korzenie, tożsamość.
  Zglajszachtowanie tego za pomocą jakiegoś „multikulti” się nie udało nigdzie, bez wybicia nośnika.
  Jedyne skuteczne metody to:
  = po mongolsku- przymierzyć dzieci płci męskiej do osi wozu i ściąć wystające.
  -CZAS na asymilację.
  Konwergencja to proces w obecnej dobie zbyt długotrwały, niestety.

 289. Ps.

  Arba miała oś na poziomie 120 cm…….

  „Młodość, ty nad poziomy wylatuj”?
  Niemożliwe…….

 290. wiesiek59

  Chodzi po prostu o interesy o interesy klas i grup społecznych – współcześnie również o charakterze globalnym. Nie ma co tego ukrywać pod kulturowo-antropologicznym określeniem „elity plemienne”.

  Ten kontekst kulturowy do którego się odwołujesz nie tylko nie pomaga zrozumieć ale również zaciemnia problem. Na przykład twoja krytyka ideologicznego terminu „multikulti” moim zdaniem prowadzi na manowce. W społeczeństwie w którym napięcia i konflikty na tle ekonomicznym są znikome czy choć umiarkowane komu może bowiem przeszkadzać, że arabski robotnik rolny ściągnięty do Europy dwa razy w ciągu dniówki (południe, popołudnie) schodzi z traktora, rozwija dywanik i przez kilka minut odmawia salat?

  To zaczyna gryźć po oczach dopiero wtedy gdy dochodzi do konfliktu ekonomicznych interesów. Dopiero wtedy w tym człowieku modlącym się obok traktora inni widzą kogoś wrogiego czy obcego.

 291. Unia już nie istnieje. Unię trzeba wymyślić na nowo. Ten dwugłos zachodnich polityków wydaje się złowieszczy dla Polski, dla Polaków, ale nie tylko. Wiele zależy od wyborców. Panie Wiesławie! Może jednak znajdą się rozsądni. Pozdrawiam

 292. wiesiek59

  Korekta, w pierwszy zadaniu poprzedniego komentarza za dużo „interesów”.
  Powinno brzmieć:

  „Chodzi po prostu o interesy klas i grup społecznych ….”

 293. ontario
  17 czerwca o godz. 7:32
  blackley
  16 czerwca o godz. 23:07

  Niczego o mnie nie można powiedzieć, ale żem homosovieticus – to na 1000%

  Tak daleko bym się nie posunał w ocenie szan pana , to drastyczne co pan napisał….No, nikt nie zna pana ontario niż sam pan ontario . Więc skoro ” pasuje ci ten but , to go noś , przyjacielu ” . Kłaniam się .

  PS wystarczyło na samym początku napisać ” nie lubię Balcerowicza bo mi zepsuł biznes ” . Oszczędziło by się klawiatury czy tak ekranu. Rozumiem pana , widziałem sporo ludzi , którzy coś tam zaczęli planować/robić / budować w realiach i w założeniach rzeczywistości prl , przyszedł Balcerowicz ze swoim sparametryzowaniem gospodarki i wszelkie socjalistyczne założenia przestały istnieć . Trafiło na pana , ma prawo być pan nerwowy. Ale nie jest pan w stanie zmienić kolei rzeczy. 2plus 2 to cztery , za prl bywało inaczej , fakt. Kłaniam się

 294. wiesiek59
  17 czerwca o godz. 15:34
  ls42
  17 czerwca o godz. 13:30

  Jaka część populacji spełnia takie kryteria?

  Idealny wyborca jest jak Yeti.
  Wszyscy o nim mówią, nikt nie spotkał…

  To samo zresztą jest z kilkunastoma innymi terminami, powszechnie używanymi ale kompletnie beztreściowymi.
  Słowa klucze, do nieistniejących zamków, to na przykład
  -demokracja
  -prawa człowieka
  -wolność wyboru
  -wartości
  -moralność
  -pokojowa polityka
  -wolność gospodarcza
  -wolny handel
  -równouprawnienie
  Co on oznaczają w PRAKTYCE, czy realnie działają?
  Propagandowe pustosłowie……”

  Nie proszę pana , to nie pustosłowie .Tak twierdzili wladcy i funkcyjni prl żeby ludziom – znaczy nam , szarym obywatelom prl – się nie zachciało pozbawić władców i funkcyjnych ich przywilejów . Z tego powodu za prl nie było NIGDY WOLNYCH WYBORÓW a oprócz tego ” władza ludowa ” od czasu , co kilka lat sobie do ludzi strzelała.

  Strzelała czy nie ?

 295. ls42
  17 czerwca o godz. 13:30
  Blackley 16.00
  Wolne wybory napisałeś, ale co to znaczy? Najpierw muszą być przecież wolni od przesądów obywatele, rozsądni i doświadczeni, a przy tym odważni i odpowiedzialni”

  Pan też nie wie co to znaczy WOLNE WYBORY ? Cóż , nie podejmuję się wyjaśniać ….

  obywateli takich jak pan żąda , nigdzie nie ma za wielu …. ale od tego są wolne wybory żeby tzw suweren mógł co kika lat mógł wybrać . Ocenić co było , jak było , itd . innej drogi NIE MA .

 296. blackley
  17 czerwca o godz. 20:17

  Na szczęście, nie jesteś homosovieticusem (w przeciwieństwie do mnie), więc to jasne, że dobrze mnie rozumiesz, gdy piszę, że czerwoni wsadzili mnie do szamba, nie ja ich.

 297. Ktoś podsumował; sto pytań na stulecie.
  Panie Blackley!
  PRL traktuję wyłącznie historycznie, bo to czas miniony, ale z sentymentem i obiektywnie.
  Sytuacja w jakiej znajdujemy się obecnie jest chwiejna, trudna i nieprzyjazna bez szczególnej potrzeby w czasie prosperity.
  Nie sprzeczajmy się z byle powodu. Kłaniam się nisko

 298. Otrzymuję różne powiadomienia. Żalą się rolnicy, że się nie opłaci pracować na roli. Drogowcy nie chcą budować dróg bo rosną ceny materiałów. Pracownicy narzekają na niskie zarobki. Tylko niektórzy politycy widzą sytuację w różowych kolorach.
  To co widzimy jest coraz ładniejsze, kolory pastelowe, muzyka gra i turystyka się rozwija. Czy ja mam rozdwojenie jaźni?

 299. Same plagi na Niemców; Meksyk i Mularczyk. Przeczytałem w telewizorze, ale to nie wszystko; Brazylia zremisowała ze Szwajcarią

 300. „…jest tak gorąco że się buty do asfaltu przyklejają…”, jeśli ktoś pamięta tę frazę to bardzo dobrze, jeśli nie, nie ma zmartwienia. Jest tak gorąco że można jedynie siedzieć przed komputerem i czytać. Ale od czytania też robi się człowiekowi gorąco z emocji w moim przypadku niedobrych, chociaż Ted’dy napisał – nie przejmuj się.
  oto fragment tekstu poleconego przez blogowicza o godz.18:37
  „… 17 miesięczne dziecko ma 5,8 kg – około połowy normalnej wagi w jego wieku. Pokazuje wszystkie oznaki ostrego niedożywienia, najgorszego stadium głodu. Jego nogi i stopy są opuchnięte, nie ma wystarczającej ilości białka. Kiedy lekarz wciska palcem w skórę stóp, pozostaje wgłębienie(…) Około 2,9 miliona kobiet i dzieci jest dotkniętych niedożywieniem; kolejne 400 000 dzieci walczy o swoje życie,
  Nie wiadomo, ilu zmarło, ponieważ władze nie są w stanie śledzić przypadków, organizacja Ocal Dzieci pod koniec zeszłego roku, szacuje się, że 50 000 dzieci może zmarło w 2017 r. Na skrajny głód lub chorobę…”
  Mamy XXI wiek, jeśli poprzednie były wykorzystane na podbój, zbrodnie, niewolnictwo i wyzysk to najwyższy czas powiedzieć „dość”, jeśli nawet nie z humanitarnych powodów to z najbardziej egoistycznych, w trosce o nasze dzieci i ich następców.
  Poniżej ostrzeżenie
  https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/uk-saudi-arabia-yemen-bombing-campaigns-mohammed-bin-salman-crown-prince-visit-theresa-may-cabinet-a8244136.html

 301. jest tak gorąco że niektórym całkiem uderza do głowy i znajdują odniesienia historyczne w latach 30-tych ubiegłego wieku. Lód na potylicę w klimatyzowanym pomieszczeniu.

 302. inni znowuż z tego upału podjadwszy chleba igrzyska oglądają co niepatriotyczne i wręcz zbrodnicze jest (patrz olimpiada w 1936r.). Tak twierdzi profesor zwyczajny na blogu obok nadzwyczajnie to argumentując.

 303. „Istoty ludzkie są straszne, trzeba bardzo wierzyć w człowieka by go znosić, przeczekać jego szaleństwo, barbarzyństwo i nieludzkość…” W. Faulkner.
  Myślę że ta wiara sprawia że ciągle mamy nadzieję i rozmawiamy ze sobą licząc że będzie lepiej.

css.php