Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Polska-Kolumbia

25.06.2018
poniedziałek

Z piłką do nieba

25 czerwca 2018, poniedziałek,

Stosunek do piłki nożnej i do sportu wyczynowego w Polsce przypomina Amerykę Łacińską… Tam też futbol – i sport wyczynowy w ogóle – ma choćby częściowo zaspokoić głód sukcesu, zarówno narodowego, jak i indywidualnego. Państwa latynoskie uzyskały niepodległość mniej więcej 200 lat temu, są więc stosunkowo młode, przez większość swojej historii były (są) ubogie, wykorzystywane, marginalizowane, ich ambicje często znajdowały ujście w bratobójczych wojnach, których substytutem jest futbol.

Kariera sportowa (podobnie jak wśród mniejszości postniewolniczej w USA) stanowiła jedną z nielicznych dróg awansu, można powiedzieć: „przez sport do nieba”. Kiedy najlepszy tenisista chilijski Marcelo Rios w 1998 r. awansował na pierwsze miejsce w rankingu światowym (ATP), został powitany w kraju po królewsku. Na placu przed pałacem La Moneda zgromadziły się tysiące mieszkańców, a kiedy ówczesny prezydent Eduardo Frei pojawił się razem z Riosem na balkonie (tym samym, na którym przed laty gen. Pinochet pojawił się z Janem Pawłem II), zebrani odśpiewali hymn i czuli się w pół drogi do nieba, pomogło im to choćby na chwilę zapomnieć o wszystkim innym. Podobne sceny będą miały miejsce w Kolumbii po powrocie piłkarzy, którzy rozgromili m.in. Polaków.

Nasza reprezentacja nie doczeka się takiego entuzjazmu, choć Polacy również są złaknieni wygranych. Przed mundialem oczekiwania były rozdęte do rozmiarów Zeppelina. „Orły do boju!”, historyczny moment, pierwsza szansa od pokoleń, bla, bla, bla. Sojusz mediów i komercji wpadł w objęcia narodu spragnionego sukcesu – nad Unią Europejską, nad Niemcami, nad Rosją, nad Francją, nad swoją historią. Wolny rynek oszalał – wszędzie reklamy z udziałem trenera i „biało-czerwonych”. Trener selekcjoner chyba nawet przebrał miarę, postanowił wykorzystać koniunkturę, jak się okazało – krótką. Co teraz ze sprzedażą produktów, które reklamowali? Koncerny Orlen i Lotos prześcigały się w hojności i pompowaniu paliwa patriotycznego. Stacje benzynowe Orlenu wyglądały jak przybrane do święta państwowego. Dawniej była benzyna niebieska i żółta, teraz jest biało-czerwona. Niestety, na tym paliwie nie dało się daleko zajechać. Niektórzy dowodzili na papierze, że drużyna polska jest droższa (warta więcej) od kolumbijskiej.

Senegal i Kolumbia, a więc nie żadne mocarstwa, pozbawiły nas złudzeń. Najmniejsze pretensje mam do piłkarzy, zwłaszcza w meczu z Kolumbią – robili, co mogli, ale byli po prostu gorsi. „Samą walka nie wygra się meczu na mistrzostwach, potrzebna jest jakość” – powiedział po meczu Robert Lewandowski. (Słowo „jakość” robi teraz karierę w cienkim słowniku sprawozdawców). Dla wizerunku Polski, na który tak stawia rząd, nie był to dobry dzień. Dla kariery piłkarzy – trudna chwila. Po przegranym meczu z Senegalem niektórzy „komentatorzy” twierdzili, że nasi piłkarze czują w nogach trudy zgrupowania w Arłamowie. To ostatnie zgrupowanie przed mistrzostwami miało ich wykończyć, zamiast naładować energią? Nie rozumiem. Panowie Boniek i Nawałka będą mieli zapewne wiele do powiedzenia.

W swoim pożegnalnym przemówieniu prezydent USA gen. Dwight Eisenhower ostrzegł przed kompleksem wojskowo-przemysłowym. Czas ostrzec przed kompleksem biznesu, mediów i hurrapatriotów, przez których oni mają dziś kasę, a naród ma kaca.

Zaproszenie
Joanna Mucha (była minister sportu), Jarosław Gugała (Polsat), dr Anna Materska-Sosnowska (UW) będą gośćmi Radia TOK FM we wtorek 26 czerwca o godz. 20.05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 446

Dodaj komentarz »
 1. Mag zapomniala facetow w beretach i plaszczach skorzanych z Konsumow….

 2. Mag bieli wlasne przescieradlo ponizej………….#

  24 czerwca o godz. 16:46
  blackley
  Wplatanie wątku żydowskiego, gdy mowa o tej wspaniałej lekkoatletce, wydaje mi się bez sensu. Nikt o niej nie myślał w kategoriach „tożsamościowych” i byłoby to pewnie nadużyciem wobec niej samej.
  Była lubiana , podziwiana i szanowana i tak pozostało.”

  Gaworzenie Mag wydaje mi sie bez sensu…

  404
  24 czerwca o godz. 23:09
  Bredzi 4 po 4……nownie….

 3. blackley
  24 czerwca o godz. 13:52
  Zabladzil na kolejnej ryczaltowej antysemickiej wycieczce.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PA2155
  23 czerwca o godz. 22:41
  Myli chroniczny PTSD z chronionym. PTSD jest niemozliwy do wyleczenia i stad chroniczny. Jest wiele przypadkow traum transpokoleniowych; PA jest tego przykladem projektujac…….

 6. @PA2155
  Skorzystal z pomocy IOM wowczas ICM

 7. PA2155
  23 czerwca o godz. 21:07
  PA PYTA i popelnia dwa falszywe kroki, dwa w jednym.
  A jakie samochody produkuje Izrael? Pewnie lepsze niz Mercedes, ten od Hansa.
  Dotychczas sadzilem, ze PA jest madrzejszy.

 8. Postepowa Mag donosi….
  ” popisy trolli,”
  Q: Haj brzmi definicja trolla?
  A: Troll to ktos, kto pozwoli sobie na wyraznie pogladow nie do konca zgdnych z tym, co glosi @mag.
  Q: Czy trolli zaliczam do gatunku ludzkiego?
  A: Oczywiscie ze nie. Nie bez powodu @mag okresla trolla jako „cos” co sie za nia „przywloklo”.
  Q: C nalezy zrobic z trollem?
  A: Z trollem nalezy Zrobic Porzadek.
  Q: Jak dzielimy pogady i wypowiedzi?
  A: Poglady i wypowiedzi dzielimy na Jedynie Sluszne (jesli wyglasza je @mag & Ska) badz tez okreslamy jako „terror”, jesli wypowiada sie ktos, kogo @mag nie lubi.
  Q: Jak wdrazamy w zycie powyzsze zasady?
  A: tam gdzie sie da – za pomoca cenzury prewencyjnej, usuwania nieslusznych postingow tudziez kneblowania oponentow.
  Q: Dlaczego nie stosujemy ostrzejszych srodkow? Padly juz wszak propozycje, zeby trolla „odstrzelic”?
  A: Wstretny, bezczelny i paskudny troll zagniezdzil sie w takim miejscu, gdzie trolle raczej niespecjalnie daja sie zastrzelic.

 9. 404
  22 czerwca o godz. 10:58
  Donosi, ze jest postepowa…….z nogi na noge…..

  @Wiesiek
  „Lewicowe czy nacjonalistyczne dyktatury, potrafiły dla swych obywateli zrobić sporo.”
  Wiesio mial na mysli siebie, jako Stworzenie, moze nawet Stworce???

 10. # Porzadki Mag…
  @mag
  „terroryzowac”
  Czyzby ktos ciebie _terroryzowal_, Intelektualna Ozdobo Bloga?
  Moce slowa. Terror to czyn karalny. Czy ktos ci grozi? Uzywa inwektyw? Stosuje obrazliwe okreslenia?
  No bo chyba nie jest tak, ze jesli ktos deklaruje zdanie dmienne od twojego – to znaczy, ze troll i „terror” i ze trzeba go „odstrzelic”?

 11. Saldo mortale
  Czy wiesz ze stalking w internecie jest ścigany i karalny? Nic nie pomoże to, że ukrywasz się pod nickiem. Policja ma swoje metody, już się dowiadywałam.
  W pewnej chwili nawet mnie przeprosiłeś i wydawało się, że dasz mi wreszcie spokój.
  Niestety, twoja obsesja jest silniejsza.

 12. Nie postrzegajac realnych znakow czy nie otrzymujac realnych sygnalow tracimy orientacje w wirtualnym nibybycie. Swiat, w ktorym brakuje tozsamosci, relacji spolecznych, w ktorym poruszamy sie spotykajac stereotyp pozbawiony jest historii oraz archetypu pamieci spolecznej. Ona bowiem jest niezbedna w tworzeniu przyszlosci. Blogosfera daje nam tylko zludzenie bycia razem. Zajmujemy sie niby tym samym, znajdujemy sie jednak w totalnej izolacji podczas pozornych lub pozorowanych dialogow, najczesciej jednak monologow. Tworzymy wiec pozorna wspolnote, ktora swoj poczatek i koniec znajduje we wspomnianej izolacji.

 13. W ten sposob stapamy w miejscu. Jedyny kontakt, ktory jest mozliwy, to kontakt z samym soba. Mozna go oczywiscie powielac tworzac kolejne wpisy pod kolejnym pseudonimem. Nie mamy jednak szansy na dialog i mam nadzieje, ze wielu z nas zdaje sobie z tego sprawe. Tym bardziej interesuja mnie motywy naszych „wystepow“ w blogosferze, w ktorej tak czy owak skazani jestesmy na niebyt (pomijam tu nudzace sie emerytki i emerytow, ktorzy tesknia za przeszloscia…..) . Tak wiec pozbawieni tozsamosci generujemy informacje wlasciwie nikomu niepotrzebne traktujac interlokutorow przewaznie instrumentalnie.

 14. Sami kreujemy nasza socjoontyczna nieobecnosc. Antymiejsce, ktorym jest blogosfera pozwala nam zachowywac pozory suwerennosci bez koniecznosci reagowania na drugiego lub nas samych. Samowykluczanie z czasoprzestrzenii jest srodkiem do tworzenia czy obalania mitow. Podawanie tozsamosci, informacji o zawodzie i czesci zyciorysu nie tworzy bowiem zadnego bytu fizycznego.

 15. Pozostaje nam wiec li tylko mozliwosc kreowania miejsc w naszym swiecie wewnetrznym, pelnym egotyzmu, narcyzmu oraz melancholii. Zaslaniamy sie szarocieniem, bo tak jest nam wygodnie. Niezadowoleni oraz niepogodzeni z faktem braku czasu i przestrzenii godzimy sie na nasz intelektualny i fizyczny niebyt. Faktycznie widzimy w blogosferze jedynie odbicie wlasne (doslownie) lub odbicie wlasnej twarzy. Traktujemy ja narcystycznie rugujac z resztek swiadomosci czas i miejsce na intelektualna refleksje. Zamykamy sie niejako w swojej nibyfizycznosci i to wlasnie prowadzi nas do niebytu.

 16. Mag powyzsze wklej sa dla Ciebie, z mojej deski. Nie rozumiesz Heijtingu zapatrzona w siebie.

 17. mag
  25 czerwca o godz. 10:51
  Przykro mi, ze uwierzylas we wlasne biskupstwo… Uwierzylas w przeprosiny, gdy sama powinnas przeprosic.

 18. Sciaga dla Mag
  czystej etnicznie Mag, ktora leka sie o przyszlosc oraz o to kto kogo w przyszlosci zastapi.
  Oczywiscie Cynamon i sama Mag…
  Ponizej pare przykladow b r u n a t n e g o, cynamonowego jezyka, jezyka LL czyli TWA:
  Gdy krytykowalem faszystoidalny jezyk Cynamona29, to uznano mnie za donosiciela…
  Donosze wiec ponownie, ze nie znoszacy chamstwa Cynamon unosi sie ponad poziom Towarzystwa Wzajemnej Adoracji, ktorego czlokowie przejawijaja tendencje agresji przemieszczonej……
  Kazda krytyka jest jednak ciekawsza, niz nudne gaworzenie.
  A b s c h a u m (jezyk nazistow oraz zolnierzy z jednostek SS) uzyty tylko raz….
  D o b r e z b y l o b y p o w s a d z a c t y c h p a n o w d o w i e z n ia.”
  p a r c h e m
  T u m o r (czyt. rak jako jednostka chorobowa)
  T e r r o r y s ta
  s z c z u r k a – s z p i e g a
  o k r ó t k o c h r ą c z k a c h…
  ś l e d ż s t a r o z a k o n ny
  śledż izraelitański”
  Tel-Aviv śledż” lub “śledż jerozolimski”.
  mus jabłkowo-bananowy z rodzynkami o nazwie
  “słodka Strefa Gazy” , a popularną karpatkę przechrzciłbym na “kremowe
  Wzgórza Golan” !
  Dederowcy
  p a r c h e m
  s z c z u r k a – s z p i e g a
  o k r ó t k o c h r ą c z k a c h…
  Kiedyś, na takie “zjawisko”, bardzo pomocny był “A z o t o x”
  s z c z u r k o-s z p i c l i
  t e r r o r y s t ą i r a s i s t ą…

 19. Mag,
  zastanawiam sie, dlaczego przed laty nie reagowalas na mowe Cynamona, wrecz „kibicujac” mu szczerze….Obecnie zebrzesz w blogosferze o wsparcie i grozisz policja. radze Ci; wstap do IPNu.

 20. O co EN PASSANT chodzi? Przecież ponad 150 państw marzyło aby zagrać na Mundialu i się nie udało. Gdzie Irlandia, Norwegia, Finlandia, Holandia, Włochy, Izrael, USA, Austria – bogacze? Gdzie biedniejsi: Rumunia, Ukraina, Bułgaria…

  A co z najbogatszymi, np. Arabia – 6 : 1?

  Nic a nic nie straciliśmy materialnie, nawet FIFA da trochę forsy, więc zysk. Masa Polaków zarobiła, masa odwiedziła Rosję…

  O co chodzi? Że przegrali? To sport, zabawa, gra. To nie my – kibice – histeryzujemy albo dostajemy ekstazy – ale wy, media. Jeśli ktoś stracił – ale wątpię – to właśnie wy. Każdy z piłkarzy się obłowił, trener aż ponad miarę. Boniek znów sobie porządnie zarobił, działacze zarobili… I dobrze, mają łeb, to zarabiają… O co chodzi? Nikt niczego nie stracił. EN PASSANT aż dwa felietony machnął, więc też zarobił…

 21. A ty w kogo jesteś zapatrzony, jak nie w siebie? I to do tego stopnia, że uważasz się za uprawnionego do „sprzątania” po kimś.
  Wielkie, bezczelne ego nie poparte wystarczającymi walorami intelektualnymi.
  @pitekantropowi, który ci imponuje, nawet do pięt nie dorastasz.
  Zresztą ostatnio wymieniamy z nim różne uwagi. Od momentu, gdy to i owo sobie wyjaśniliśmy.
  Ty cytujesz, to i ja zacytuję.
  „23 czerwca o godz. 15:50
  @mag
  Podaje dlon do zgody. A za moj „terroryzm”
  przepraszam, calkiem serio. Naprawde! I’m sorry!
  Uwielbiam robic jaja – ale nic nie sklamie
  twierdzac, ze nie zamierzam psuc humoru damie”

 22. @saldo
  Grożę ci, bo twoje zachowanie (uporczywe wieloletnie nękanie) JEST karalne. Możesz sparwdzić. IPN nie ma tu nic do rzeczy.

 23. Czy nie ma sposobu na Saldo mortale?

 24. Ach,znowu zazylem nie te proszki co trzeba musze bardziej uwazac.

 25. Qurquk
  Teoretycznie Gospodarz mógłby zainterweniować w sprawie @saldo Kilka razy o to prosiłam, ale bez odzewu
  Nie chodzi o to, by @saldo zbanować, ale przetrzymać za karę np. 3 miesiące w blogowej „zamrażarce”.
  Niestety, tak jak red. Passent świetnie pisze, tak nie ma głowy do prowadzenia blogu, więc tenże często dryfuje, a ręki moderatora (któremu Gospodarz, jak twierdził, ufa bezgranicznie) nie widać.
  Sprawa jest cienka, bo @Saldo nie używa tzw. brzydkich wyrazów, nie zawsze obmawia i pomawia wprost, ale złośliwie sugeruje i dezawuuje.
  To wyjątkowo obrzydliwa forma hejtu. Tchórzliwe atakowanie zza węgła, wyciąganie z archiwalnej szafy” jakichś cytatów bez kontekstu.
  Czy ten człowiek nie ma ciekawszych, bardziej ambitnych zajęć?
  Toż to chłop, bo nie baba prosto z magla.

 26. https://journal-neo.org/2018/06/17/west-is-spreading-sick-racist-anti-chinese-nihilism/

  =========

  O propagandzie.
  Tej antychińskiej…….
  ===============

  Co do ludowej religii- piłki kopanej.

  Zamiary były, sił nie starczyło.
  Emocje i oczekiwania rozdęte dzięki propagandzie sukcesu, dzieleniu skóry na niedźwiedziu, wprowadziły niektórych w stan euforyczny.
  Teraz czeka nas proza życia…….

  Za moment, media podadzą nam nowy temat do intensywnego przeżywania.
  W końcu z tego żyją.

 27. Nareszcie będzie można spokojnie oglądać najlepszą piłkę na tym mundialu, bez histerii i wyrywania wlosów z głowy.
  Ciekawe, co będzie z gadżetami, który jakby utraciły ważność?
  W pobliskiej „Biedronce” widziałam sterty patriotycznych koszulek w różnych rozmiarach , a nawet pościel biało-czerwoną. Czy przypadkiem bara bara w takiej pościeli nie będzie profanacją barw narodowych?
  Co na to PIS?

 28. Saldo mortale:
  Mamy na blogu znanego antypolonusa, ktory jako przyklad sukcesu przywoluje pewne panstwo, podobno mocarstwo technologiczne, produkujace rakiety. Porownania technologiczne jak to z Mercedesem narzucaja sie same.
  Moze ten osobnik ma klopoty z PTSD i przywolywanie asocjacji negatywnych z Polska jest rodzajem terapii. A poza tym, jest to tolerowany na blogu seksista i rasista. Kazdy udaje, ze jest OK, bo jemu wiecej wolno, moze z racji pochodzenia.

 29. Saldo mortale:
  A reszta to zabawa z draznieniem osobnika, ktory sam sie o to prosi, wstawiajac te swoje rasistowskie polprawdy i falszywki.

 30. … wyszło jak zwykle, cieszę się. Ten kubeł lodowatej wody jest potrzebny NAM WSZYSTKIM. Za całokształt w sporcie, polityce, zachowaniu codziennym.

 31. Patriotyczne koszulki tudzież pościel można wykorzystać do ocierania łez po klęsce.Zawsze to przyjemniej szlochać w patriotyczną poduszkę.

 32. Biało – czerwona drużyna udowodniła, że nie jest rasistowska. Nie pobiła czarnych, brązowych i prawdopodobnie nie pobije żółtych.
  Dba o wizerunek Najjaśniejszej, część jej i chwała.
  A kto tego nie rozumie, ten jest jełop i dureń 😉

 33. PA2155,
  Chodzi o czytelnika ,, żółtych tygrysów ,, ?
  Ja leje ho w łeb jak tylko wysadzi łeb z nory.
  To zwyczajny prostak, pochodzenie nie ma tu nic do rzeczy.
  Zalecam to samo- w łeb.

 34. @mag
  ‚saldo’ paskudzi blog, strach tu wrócić i czytać takie saldowski bzdety.
  Wracam do Listów 3.0
  Całuski

  Po meczu, „tylko spokój może nas uratować”.
  Na pomeczowej konferencji (Nawałka, Lewandowski), żaden z dziennikarzy nie próbował zastąpić dziecka z bajki o nagim królu, a to uczyniła moja żona stwierdzając:
  „stasieku, oni nie umieją się kiwać, nie strzelają z daleka, nie maja skrzydłowych i każdy ich przegania”

  Dodam od siebie, że statystyki wydajnościowe (np. 11 km w meczu) świadczą o głupim, wyczerpującym, nieekonomicznym szamocie, a nie inteligentnym/optymalnym dysponowaniem własnymi rezerwami.

  I jeszcze jedno: żona oglądała mecz nieco przymuszona, bo odwiedził nas syn.

  Idę czytać w sieci o piłkarzach, selekcjonerze (trenują ich ludzie w klubach) i sztabie.

 35. Panie Saldo,
  Choć jeden antysemicki wpis mojego autorstwa proszę podać .

  Stwierdzenie Ze Żydzi mają głowę do pieniędzy to wyrażenie podziwu i zalecenie brania z nich wzoru. W końcu zbudowali Państwo na piasku , technologie nawadniania kropelkiwego opracowali i wdrozyli Żydzi. Za forsę zbudowali te państwo a nie za suszone śliwki.

  Tak samo stwierdzenie ze Niemcy mają głowę do mechaniki i mechanizmów to podziw a nie antyniemieckosc

  Niech Pan szuka Ale z góry uswiadamiam Pana ze nie znajdzie ANI JEDNEGO wpisu .
  Prześladowanie , mordowanie Żydów w czasie 2ww uważam za gigantyczne skoorwysynstwo. Prześladowanie i mordowanie kogokolwiek zresztą.

  A to co działo się w 2 rp przed 2 wojna na linii Zydz- nie Żydzi w handlu , usługach i konkurencji w wolnych zawodach dokładnie opisał Norman Davies. Za to co napisał – ja piszę wcpodobnym duchu- został przez środowiska żydowskie w USA pozbawiony procedury. Pan poczyta , Pan pomysli.

 36. To które państwo jest bogatsze, Kolumbia czy Polska? Bo sądząc po trybunach w Kazaniu, na których zasiadło 30.000 Kolumbijczyków, którzy przebyli pół świata by wspierać swoich piłkarzy, to ta Kolumbia jakąś oazą dobrobytu musi być. No i jakby nosa mieli, bo na wesele przyjechali a nie pogrzeb. Polscy kibice zapobiegliwie zostali w domach, by „po taniemu” swą wiarę w orły Nawałki demonstrować. W końcu patriotyzm patriotyzmem, ale kasa się musi zgadzać. No i w sumie dobrze wyczuli koniunkturę, bo to wstyd był patrzeć, na taki sposób przegrywania.

 37. Moze polska reprezentacja powinna wziac przyklad z Chorwacji. Maly kraj, nie tak duzo gwiazd (wszyscy na poziomie Glika lub Lewandowskiego) a rozlozyli renomowana Argentyne.

 38. PA2155
  25 czerwca o godz. 12:35
  Nie podzielam Twojego zdania. Sugestia, ze jemu bardziej wolno, jest na wskros antysemicka. Czy Ty tego nie rozumiesz?
  Podobnie B. nie pojmuje, ze asocjacja z pieniedzmi etc. byla uzywana jako pretekst i nie tylko…

 39. mag
  25 czerwca o godz. 11:13
  Podziwiam Twoja naiwnosc, gdy cytujesz @pitekantropa. Ciasze sie, ze mu do piet nie dorastam. Nie mam takich problemow, ktore sugerujesz. Dziekuje za propozycje aresztu sledczego. Trzy miesiace wytrzymam. Bedziesz mogla sobie uprawiac filisterskie plotki.

 40. Saldo mortale:
  „Nie podzielam Twojego zdania. Sugestia, ze jemu bardziej wolno, jest na wskros antysemicka. Czy Ty tego nie rozumiesz?”
  Ale on sie tak zachowuje, jakby posiadal immunitet. Nikt na tym blogu nie uzywal takich slow i stwierdzen i zostal permanentnie zbanowany. No i ty sedzia absolutny o tym co jest rasistowskie lub seksistowskie, co sadzisz o jego niektorych ekspresjach? Mam dac przyklady?

 41. Saldo:
  Demonstrowany przez tego osobnika obsesyjny i patologiczny antypolonizm jest porownywalny do tego antyserbskiego gestu pokazanego na meczu przez tych przylepianych kosowsko-albanskich Szwajcarow.
  https://www.bbc.com/sport/football/44592846

 42. Obecny lokator Pałacu, jak jeszcze nosił za prezesem podnóżek, raczył wydalić z siebie twierdzenie, że stan gier zespołowych, jest odzwierciedleniem stanu państwa. Dzisiaj rzecznik rządu PiS nijak nie chciał ocenić tej wypowiedzi choć, rad oceniać wszystkie głupstwa opozycji.
  Ja mam osobiście taką mała satysfkacyjkę, bo pamiętam jakie kubły pomyj wylewały polskie media na Francika Smudę, byłego trenera polskiej reprezentacji. Główny zarzut był taki, że Francik jest prostakiem i zwykłym chamem, który kazał piłkarzom zapierda..ć na boisku. Założę się tu z każdym, że takich „sukcesów” jak na Euro 2012 obecny trener nie osiągnie. Czeka go jeszcze harakiri z Japończykami.
  Kolejnego trenera też zaangażowano ze Śląska. Był nim Fornalik i cudów nie dokonał, bo nikt nie jest Chrystusem. Jego trudno było porównywać do Francika, ponieważ intelektualnie przewyższał każdego „dziennikarza”.
  Problem nie tkwi jednak w kolejnych trenerach tak samo, jak w tym, kto aktualnie rządzi Polską.

 43. Saldo:
  Mnie zastanawia fakt, ze mowiac o tym, ze pikusiowi „wiecej wolno” zauwazyles w nim jedynie Zyda. Czyli, jego osobowosc, twoim zdaniem, mozna sprowadzic tylko do „zydowskosci”. Ciekawe skojarzenie. 🙂

 44. Cześć @stasieku
  Dodam jeszcze do uwag twojej T. że ruszali się jak muchy w smole.
  Zero ikry, fantazji itp.
  Jak już pisałam, teraz przynajmnej będzie można na spokojnie oglądać tych najlepszych na murawie.
  Uściskowuję Was oboje. Może uda sie wznowić spotkania na Rozdrożu.
  Anty biskup @Tanaka i poznańska @Konstancja mają taki zakus.

 45. owinac sie flaga i wywinac (ąąą ) orła
  -jak sobie poscielesz tak sie wyspisz
  pościel biało-czerwoną kupic ( we snie ) i sie nie obudzic w pore ( na czas)
  – zazyc nie te proszki co trzeba a potem nie umiec się kiwać, nie strzelac z daleka, nie miec skrzydłowych i każdy nas przegania”

 46. W środę posiedzenie Sejmu.Natychmiast powołać komisje śledczą z,panem Antonim na czele.i członkiem smoleńskiej ,co to uciekŁ do Jankesów.Otóż pan Antoni mówił o broni elektronicznej ,czy jakoś tam?Podobno widzieli ją w okolicach Dolnego Śląska.Desant z Komisją powinien wylądować w Soczi i gejgerami sprawdzić natężenie promieniowania.Bo cudów nie ma ,nie można w krótkim czasie tak stracić kondycji ,.A jeżeli okaże się że Litwiny zemściły się za Puńsk i dały nam strzelić 4 gole ,aby uśpić czujność rewolucyjną, dobrej zmiany ,zerwać stosunki dyplomatyczne.

 47. PA2155
  25 czerwca o godz. 13:39
  Nie wykrecaj sie. Wiem, ze potrafisz inaczej.

 48. „Problem nie tkwi jednak w kolejnych trenerach tak samo, jak w tym, kto aktualnie rządzi Polską.”
  Jak nie w tym.. nie , nie w tym

 49. PA2155
  25 czerwca o godz. 13:24
  Nie jestem sedzia absolutnym, widze jednak jak ulegajac prowokacji lub najczesciej zwyklej prawdzie, polegacie, nie na sobie, lecz „siebie”. Odslaniacie nagie twarze. Wielokrotnie mialem okazje to zauwazyc. Napisalem w lm, bo wiele obecnych w blogosferze reaguje w ten naiwny sposob. Dziwnym trafem , nie podczas nibydebat o Pallau, lecz przewaznie o Izraelu lub zydach. Rowniez wpadales w takie pulapki.

 50. pitekantrop
  22 czerwca o godz. 19:28
  @PA2155 jest na „wietrznej” wycieczce z antysemicka flaga…

 51. PA2155
  22 czerwca o godz. 23:20
  Znawca Indii??????

 52. Saldo mortale:
  Co o tym rasismie i seksizmie?

 53. Panie Saldo,

  Nie jestem odpowiedzialny za to kto mordował czy wydawał Żydów na śmierć 70 lat temu. Nie jestem odpowiedzialny za to jakie ci ludzie mieli asocjacje.

  Fakty są takie ze Niemcy mają zdolności do mechanijzmow i mechaniki a Żydzi do biznesu .

  Norman Davies został pozbawiony PROFESURY za publikowanie PRAWDZIWYCH materiałów i historii z lat międzywojennych w 2 rp – mówimy o konflikcie ekonomicznym na linii Żydzi – Polacy . Wykładał w USA , naciski Żydów spowodowały odsunięcie Daviesa od wykładów bo to co Davies mówił – pisał i na co miał dowody nie pasowało do oficjalnej wykładni historii jaka chcieli Żydzi słyszeć. Opisał Davies sprawę dokładnie , łatwo Pan znajdzie.

  Rekapitulac – z faktu ze część Polaków mordowala ibwydawala na śmierć Żydów w czasie 2 ww nie wynika że ja jestem za te sprawy odpowiedzialny i ze nie mogę powiedzieć że Żydzi mają rękę do biznesu.

  Ten Pana kolega , miłośnik ,,żółtych tygrysów ,, to prostak i cham . Z tego powodu ze podaje się za Żyda nie wynika ze wolno mu zachowywać się w ten sposób. Dotarło ?

 54. Stasieku,
  szanowna małżonka podsumowała bardzo trafnie bowiem wszystko co powiedziała było widać, słychać i czuć. Ja tam do piłkarzy specjalnych pretensji nie mam ponieważ odniosłem wrażenie, że zagrali na miarę swoich możliwości. Znaleźli się w finałach i to był szczyt ich możliwości. Mnie dręczy jedynie to, że nie miałem wrażenia, że jest to drużyna – czyli spójna maszyna do grania w piłkę nożną – tak jak np. Niemcy.
  Oczekiwałem po reprezentacji więcej, bo kontakt ze światem, granie w znanych drużynach, dziesiątki a nawet setki milionów na koncie a jakoś lepsi od „komunistycznych” reprezentacji być nie potrafią.

  Gdy 22 milionerów ugania się za skórzaną torbą na sprężone powietrze to chciałbym widzieć profesjonalizm jako amator-kibic i móc się cieszyć ze zwycięstw polskich milionerów a występ w Rosji mnie zawiódł.

  Generalnie, to podobały mi się dwa mecze jak dotychczas, Hiszpania-Portugalia i Niemcy-Szwecja (w którym niemiecka maszyna piłkarska pokazała jak się po golu podnieść i wygrać).

 55. „Fakty są takie ze Niemcy mają zdolności do mechanijzmow i mechaniki a Żydzi do biznesu”
  kolejna bzdura, a szwajcarzy znaja sie tylko na serze i scyzorykach;

 56. PAn155

  To tak nie działa , że ,, Polska reprezentacja niech weźmie z Chorwatów przykład,,

  W niemal każdej drużynie angielskiej ligi gra Chorwat , albo dwóch. W hiszpańskiej też ich nie brakuje. Slaven Bilic chorwacki piłkarz grał w West Ham, strzelił masę goli a teraz jest trenerem w Anglii. Zna Pan jakiegoś polskiego piłkarza z takim dorobkiem ?

  Są słabi i tyle. Lewandowski to jedyny zawodnik na poziomie światowym Ale ma wadę ze musi dostawać piłki , których w polskiej drużynie nie ma komu mu dograc

 57. Byk,

  Zapomniał Pan o zegarkach. Szwajcarski zegarek . Słyszał pan ?

 58. byk:
  I sprzet analityczny z Mettler Toledo. 🙂

 59. I pistolety z SIG Sauer.

 60. a znowu polacy to hydraulicy, ktorzy, notorycznie pijani, przegrywaja kazde powstanie;

 61. Reprezentacja Polski.

  Po chwili plemiennego szoku warto rozważyć taką refleksję, że problem wyników cywilizacyjnych nas i naszego Państwa w każdej dziedzinie, wynika nie z możliwości (mizernych), jakie mamy, lecz z oderwania ich (naszej) percepcji od praw fizyki i cywilizacji.
  Nasza reprezentacja w starciu z cywilizacją piłkarską wykazała dokładnie to, co tutka w konfrontacji z brzozą: jeśli szacunek do praw fizyki nie mieści się w naszych możliwościach, pozostaje wiara, ze drzwiami od stodoły można latać.
  Konfrontacja wiary z nauką ma wynik zdeterminowany, nie inaczej ‚reprezentacji Polski’ w naszych wierzeniach z realiami współczesnego świata.

  Przepraszam, że ja tak nieco na poważnie, w małpim gaju. Ale to też kwestia zabawy w wiarę, że małpa z brzytwą czyni koafiury.

 62. byk:
  „a znowu polacy to hydraulicy, ktorzy, notorycznie pijani, przegrywaja kazde powstanie;”
  Dawniej mozna to bylo zrzucis na nieudolnosc komuny, przyniesionej zw Wschodu, tez niezbyt cywilizowanego.
  Ale po Styropianowej Rewolucji, ktora wlaczyla Polske do Europy, takich wymowek nie powinno byc. Czy to nie paradoks?

 63. „Zapomniał Pan o zegarkach. Szwajcarski zegarek . Słyszał pan ?”

  Ale tylko mechaniczny. Japonskie kwarcowe sa lepsze. 🙂

 64. zgroza
  25 czerwca o godz. 13:50

  zgroza żałuje, a ja cytuję:

  „Posiedzenie Sejmu. Żal, że natychmiast PO nie powołała komisji śledczej z panem Niesiołowskim na czele. Otóż, na Euro 2912 nasi mieli grupę marzeń, ale cudów nie było, udało się uspić czujność rewolucyjną Zielonej Wyspy i nikt nie wezwał Brukseli do interwencji”.

 65. Pilka nozna a sprawa polska. To juz bylo jako czesc „propagandy sukcesu”. Po zwyciestwie 4:1 nad Holandia przed laty pisano, ze Polska jawi sie jako mocarstwo.
  Powtorka z rozrywki. 🙂

 66. mohikanin przedostatni; 12:47.

  Nie masz racji,Polacy jednak sprali morde czarnym.

  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/polscy-kibice-pobili-się-z-senegalczykami-wstyd-na-cały-świat-wideo/ar-AAyUv19?ocid=se

  Zobacz wideo.

 67. Prezydent Duda napompował piłkarzy jak „narodowe balony”, a potem zasiadł w towarzystwie marynarzy ubranych w „narodowe szaliki”, aby oglądać zwycięstwo nad przeciwnikami w pojedynku prowadzonym na terenie Rosji.
  To media i politycy wykreowali tą klęskę, która miała być alegorycznym zwycięstwem nad przeciwnikami. Tak się kończą propagandowe spekulacje zakompleksionych elit medialnych i politycznych.
  Jeżeli do tego „krajobrazu po wojnie” dodamy piłkarzy poruszających się na zwolnionych obrotach , jak muchy w smole, to mamy obraz polskiej ligi piłkarskiej w jej cotygodniowym wydaniu.

 68. Gekko
  100/100

  Wynik polskiej reprezentacji to jak zderzenie pewnego samolotu z pewną brzozą

  Normalni ludzie wiedzieli że wyjście z grupy SIĘ NIE UDA . Zresztą sam występ na tych mistrzostwach to sukces. Holandii nie ma . Norwegii nie ma . Irlandii nie ma.
  Janusze i Grażyny kolejny raz uwierzyli w niemożliwe , uwierzyli ze trzeba wierzyć 🙂
  Piłka nożna to nie kwestia wiary . Szkoda że P isowskie kłamstwa nie mogą okazać się kłamstwami w tak krótkim czasie jak mecz piłki nożnej. Te wszystkie kanały,stocznie , stepki, elektryczne samochody w ilości milion lub dwa w zależności od dnia tygodnia…..

 69. cyrk mamy, gorzej z chlebem;

 70. Ontario.Dobra zmiana nie powinna powtarzać błędów PO.No i ma szefa ,góŁebie serce.Nie ma mowy o powtórzeniu ,tego co robił tata Una ,dla kopaczy ,którzy przegrywali.

 71. Cała nadzieja w tym, że na prezesa PZPN zostanie powołany Tomaszewski i dzięki temu wywali się politycznie niepewnego i pyskatego Bońka. Piłka nożna to rzecz honoru narodowego, patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Te sprawy trzeba powierzyć zaufanym ludziom. Ciemnogrodzka wyznaczy zadanie, Tomaszewski je podejmie i zamelduje o jego wykonaniu.

  Już za cztery lata (bis)
  Polska będzie miszczem świata.

 72. PA2155 14.58
  Dokładnie tak było. Komuniści i lud prl-owski uwierzyli ze Polska to już prawie – Szwecja jak z Holandią się wygrało.

  Za niedługo przyszła prawda, okazało się ze żadnej prawie Szwecji niema , że nie ma cudów. Ze żaden realny ani jakikolwiek inny socjalizm nie istnieje , istnieć nie może bo to wbrew prawom ekonomii . Ale lud wierzył że da się dobrze żyć bez pracy. Tak jak dzis

 73. Panie redaktorze, czyżby Pan sugerował, że drużyna naszych „orłów, sokołów” zrobiła na złość „dobrej zmianie”, by nadszarpnąć jej imidż?;)
  Porównanie z Ameryką Południową jest trafne tylko częściowo. Bo tam kariera piłkarska jest trampoliną do dostatniego życia a nawet do sławy i bogactwa. I tu tkwi nasz „plus dodatni” – u nas nie ma biedoty, więc i nie ma parcia na karierę piłkarską;)

 74. byk
  25 czerwca o godz. 14:33

  „Fakty są takie ze Niemcy mają zdolności do mechanijzmow i mechaniki a Żydzi do biznesu”
  kolejna bzdura, a szwajcarzy znaja sie tylko na serze i scyzorykach;

  Kolejna podwojna bzdura, takimi bzdurnymi uogolnieniami stygmatyzuje sie cale narody.

 75. Dotarlo, ze B. wpada w antysemicka pulapke, bo lubi?

  …Ten Pana kolega , miłośnik ,,żółtych tygrysów ,, to prostak i cham . Z tego powodu ze podaje się za Żyda nie wynika ze wolno mu zachowywać się w ten sposób…

 76. blackley
  25 czerwca o godz. 14:38
  Zapomniales o dobrych samochodach. Zapomniales o bibliotece w bazylei i ksiagach medrcow….

 77. zgroza
  25 czerwca o godz. 15:17

  AAaaa powtarza te błędy? Jakie? Czy Zielona Wyspa grała na Mundialu?

 78. BWTB
  25 czerwca o godz. 13:38

  To za Zielonej Wyspy nasi grali na Mundialu? Kiedy? Jakoś zapomniałem, może przypomnisz…

 79. PA2155
  25 czerwca o godz. 13:34
  Fakt, ze ktokolwiek chce pokazac, ze jestes od niego wiekszym dyletantem, nie znaczy, ze jest tenkolwiek antypolonista. Dajesz sie ponosic, bo budzi sie w Tobie patriota: Pamietasz SJL?

 80. mortadelo, pieprz, knuj i mieszaj;

 81. Wracam na mistrzostwa. Rosja Urugwaj

 82. PA2155
  25 czerwca o godz. 13:34
  Dziwi mnie Twoj felczerski teneor. Niepotrzebnie nasladujesz histeryzujaca Mag. Na obsecjach, na PTSD sie zuupelnie nie znasz, a udajesz psychoterapeute. PTSD to jest powazna sprawa, nie zartowalbym sobie z tego.

 83. blackley
  25 czerwca o godz. 15:22

  Lud uwierzył, że da się żyć bez pracy?

  Raz, haruj za grosze i żyj. Dwa, lud harował na dwa etaty (w robocie i po robocie), w 20 lat zbudował więcej prywatnych, murowanych domów niż poprzednie pokolenia przez 1000 lat.

 84. byk
  25 czerwca o godz. 15:58
  Niepotrzebnie sie irytujesz. Spotkalem wielu dyletantow w blogosferze. Nie jestes sam.

 85. Wraca moda na przyrównywanie Polski do Ameryki Łacińskiej, retro do lat circa 1990. Przodował wtedy w nich (odwieczny) doktor ekonomii R. Bugaj i przepowiadał, że transformacja od realsocjalizmu zrobi z Polski właśni kraj AŁ, wybuchną niespotykane nierówności, pauperyzacje całych regionów i klas itd. I to jest ciekawa dyskusja, czy Polska jest krajem młodym – 100-letnim, starym – 1050-letnim, czy wręcz bobaskiem -niespełna trzylatkiem pod rządami Jara Krótkiego.

  Tak czy siak, chodzi o wyższość moralną, o zdobycie tej pozycji dla siebie i swoich najbliższych. Zatem ktoś musi być poniżej na drabinie moralnej. Taki Nawałka, mistrz reklamy sportowej, taki Orlen z Lotosem, taki kompleks sportowo-reklamowy, oba sektory wyczynowe na równi w kompleksem militarno-zbrojeniowym. Dla pewności utrzymania wysokiej pozycji moralnej zostałbym sportowcem amatorem, choćby jak Eisenhower – golfistą. I obnosiłbym się z tym, rzecz jasna.

 86. Saldo mortale:
  „Dziwi mnie Twoj felczerski teneor. Niepotrzebnie nasladujesz histeryzujaca Mag. Na obsecjach, na PTSD sie zuupelnie nie znasz, a udajesz psychoterapeute. PTSD to jest powazna sprawa, nie zartowalbym sobie z tego.”
  Moze termin PTSD jest w tym przypadku nieco na wyrost, ale to przypadek cos w tym rodzaju. Troche ironii w tym przypadku nie zaszkodzi.
  Czy naprawde wiesz wszystko o moich kwalifikacjach profesjonalnych? Obys sie nie przeliczyl. 🙂

 87. Mistrzowie Świata prowadzą. Jeden krok w prawo rosyjskiego bramkarza i Suarez zdobywa bramkę.
  Wniosek; trzymajmy się lewej strony

 88. Saldo mortale:
  Fakt, ze ktokolwiek chce pokazac, ze jestes od niego wiekszym dyletantem, nie znaczy, ze jest tenkolwiek antypolonista. Dajesz sie ponosic, bo budzi sie w Tobie patriota: Pamietasz SJL?”
  Twierdzisz, ze budzi sie we mnie patriota. Troche na wyrost. Nie podejmuje sie obrony tzw. wartosci polskich. Moze tylko jak ktos zaczyna pieprzyc bez sensu, probuje to korygowac. Zreszta, nie tylko ja.

 89. Saldo mortale:
  „Kolejna podwojna bzdura, takimi bzdurnymi uogolnieniami stygmatyzuje sie cale narody.”
  Narod meczennikow i medrcow to tez taki stereotyp. 🙂

 90. A sytuacja i grożna i prześmieszna.Pan trener ,zachowuje się tak, jak pani ,co przegrała 1 do 27.Jezeli ma to wejść do obyczaju ,to uciekam na Ontario.A pokumajcie ,kto kopaczy przywita z kwiatami ,bo prezes niedysponowany?

 91. Jaki rząd, taki wizerunek.

 92. teo
  25 czerwca o godz. 16:14

  teo przypomina budowniczych, powtórzyć za teo warto:

  Gierek – druga Polska
  Wałęsa – druga Japonia
  Tusk – druga Irlandia

 93. Dwa do zera!
  Walczyć czy zachować spokój?

 94. Dodać też warto:

  Kaczyński – druga Korea Pn.

 95. zgroza
  25 czerwca o godz. 16:23

  Pan trener wygrał olbrzymią forsę, można przypuszczać, jak 1 000 000 : 1 (biorąc przeciętne zarobki innych Polaków). Ma powód do dumy.

  Nie straciliśmy nic, impreza przyniosła ZYSK. 1) po raz pierwszy od wielu lat na Mundialu, 2) wiele milionów na czysto.

  Gdybym był prezesem lub Królem Europy, witałbym ich nie tylko kwiatami, ale i szampanem…

 96. Jacobsky
  25 czerwca o godz. 16:30

  Zgadzam się z tobą: mnie akurat wypuścili z obozu pracy. Ciebie jeszcze trzymają?

 97. Gra nie układa się, Rosja w dziesiątkę od 36 minuty


 98. Kaczyński – druga Kolumbia (bo przecież nie Senegal?)

 99. Nie bywałem w tym czasie na stacjach Orlenu i Lotosu, nie widziałem kampanii partiotyczno-reklamowej, nie wsiadłem do biało-czerwonego Zeppelina, nie oglądałem meczów (otwarcia ani ostatniej szansy) … a jednak swoją teorię mam.

  Otóż ci zawodowi specjaliści od społecznej perswazji z tych kompleksów medialnych, partyjnych, reklamowych, o KK nie wspominając, wiedzą co robią. Bo Polak jest prostolinijnie emocjonalny, bez skłonności do dłuższego pomyślunku, do zdania sobie sprawy z realiów, że aby wygrać trzeba umieć kopać piłkę, trzeba mieć klasowych zawodników w pełnej formie, trzeba mieć rozważnego trenera selekcjonera, a kibicowi trzeba mieć trochę rozeznania. Bo jak nie to jest się Latynosem Europy.

 100. Jabłko nie pada daleko …

  Kaczyński – drugi PRL.

  Wydłuża się lista dowodów, zasięg tej opinii się poszerza.
  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23591600,sad-kaczynski-nie-musi-przepraszac-sikorskiego-za-slowa-o-zdradzie.html

  Trochę Kolumbii w PiSlandzie jednak jest.

 101. Ile emocji, ile paraleli politycznych wywoluje prosta pilka kopana. Moze wrocic do reportazu R. Kapuscinskiego „Wojna futbolowa”. Jakze aktualne. 🙂

 102. Statystyki mistrzostw wykazują, że mało kto wygrywa trzy mecze z rzędu oczywiście w grupie.
  Dalej i Rosji i Urugwajowi łatwo nie będzie, ale dzisiaj skupiają uwagę

 103. Amerykańska machina wojenna – gigantyczny kompleks zbrojeniowy, spekulanci z Wall Street, potrząsający szabelką waszyngtońscy politycy, kanapowi generałowie oraz przemysł medialny, który kwitnie, żerując na pokazywaniu wojny – rozbudza na nowo czerwoną panikę, która tak doskonale sprawdziła się przecież w przeszłości – pisze we stepie do książki Dana Kovalika „Rosja jako kozioł ofiarny. Antyrosyjska fobia USA David Talbot. Oto jej fragment:
  http://www.mysl-polska.pl/1524
  =========

  To tylko interesy….

 104. Ruscy się dowiedzieli jak to się przegrywa 3-0

 105. Nawet w piłce nożnej cudów nie ma. 3:0

 106. Są cuda, dzięki temu Ruscy zagrają w Moskwie a nie w jakimś Soczi.

 107. Wróćmy na chwilę do historii. Tykocin, tam gdzie żył Radziwiłł, ale też Żydzi. Odsyłam do GW.
  Rowerostrada-droga na medal, tamże str. 5
  Na ścianie wschodniej też miała zostać wybudowana droga rowerowa o długości ponad tysiąca kilometrów. Ktoś już przejechał ?

 108. ontario 25 czerwca o godz. 15:54 Jednym z powodów dla których niechętnie tu zamieszczam komentarze, są tacy jak ty. Byle coś napisać. Na blogu 1000 wpisów podzielone na 5 gości.
  Dobrze, wyjaśnię o czym pisałem. Pisałem o trenerach reprezentacji, którzy w ostatniej dekadzie próbowali coś z tymi w większości słabymi piłkarzami zrobić. Zrobić drużynę. Wczoraj okazało się, że nie ma drużyny i nie wiadomo dlaczego byli do tej pory w tych mistrzostwach najsłabszym fizyczne zespołem. Kpiłem sobie trochę z obecnego trenera choć w nim jest najmniej z winy. Przypomniałem jak kretyńskie media traktowały trenerów. Teraz dostanie się Nawałce.
  Bezcenny komentarz Pawłowicz. Też kolejny głos kogoś, kto uważa się za eksperta w każdej dziedzinie. Sama w swojej kategorii gra powyżej swojej „wagi”, bo normalnie posada belfra na jakimś zadupiu byłaby dla madame w sam raz.
  No, to na razie kolego.

 109. panie Saldo,

  Saldo mortale
  25 czerwca o godz. 15:42
  byk
  25 czerwca o godz. 14:33

  „Fakty są takie ze Niemcy mają zdolności do mechanijzmow i mechaniki a Żydzi do biznesu”
  kolejna bzdura, a szwajcarzy znaja sie tylko na serze i scyzorykach;

  Kolejna podwojna bzdura, takimi bzdurnymi uogolnieniami stygmatyzuje sie cale narody.”

  O! zmiana tonu ! S T Y G M A T Y Z U J E się całe narody …..ok , czy nazywanie Niemców specami od mechaniki i mechanizmów to stygmatyzacja narodu czy ” ANTYGERMANIZM ” ? czy nazywanie Szwajcarów specami od zegarków i serów to ” ANTYSZWAJCARYZM ” czy stygmatyzacja narodu ?

  Czy nazywanie Zydów specami od biznesu to ANTYSEMITYZM czy stygmatyzacja narodu ?

  odpowie pan łaskawie ? bo na razie wychodzi na to że w PRZYPADKU Niemców i Szwajcarów to zwyczajna STYGMATYZACJA , natomiast jeśli idzie o Zydów to bardzo poważna sprawa – ANTYSEMITYZM …
  Smiało .

 110. panie ontario ,

  ”ontario
  25 czerwca o godz. 16:03 Oddałeś głos na ten komentarz
  blackley
  25 czerwca o godz. 15:22

  Lud uwierzył, że da się żyć bez pracy?

  Raz, haruj za grosze i żyj. Dwa, lud harował na dwa etaty (w robocie i po robocie), w 20 lat zbudował więcej prywatnych, murowanych domów niż poprzednie pokolenia przez 1000 lat.”

  Było tak od razu , nie traciłbym czasu . Widać gołym okiem że żal panu prl . Panskie prawo załować . Ale nie mógł pan od razu szczerze ” jestem symetrystą ” .

  To był dranski i złodziejski ustój który ktoś celnie opisał dziś rano w sieci przy okazji rozmowy o niejakim Cejrowskim

  ”ojt
  wczoraj (12:42)
  Czułem, ze musi on być synem jakiegoś dygnitarza PZPR. Dzisiaj prawie wszyscy zwolennicy PIS, to własnie ci co nie mogli pogodzić się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1989r. Pozostali to ci, co uważają że im się należy..”

  Prosto , jasno i elegancko . A pracować do smierci za grosze dziś nikt pana nie zmusza , ma pan wybór . Za prl nie było żadnego wyboru ani wyborów 😉
  Kazdy jest kowalem własnego losu – zna pan to ? Kłaniam sie.

 111. ontario,
  miejsce, skąd cię wypuścili to z pewnością nie jest obóz pracy.

 112. Zimny prysznic nam wszystkim by się czasami przydał, a szczególnie jest on potrzebny aktualnie rządowi, który bezskutecznie namawiam do dymisji.
  Wiesiek59 i Jacobsky wczoraj po piętnastej prowadzili dyskusję o przeszłości.
  Podzielam pogląd, że interesy burżuazji były sprzeczne, ale też zgadzam się z opinią iż migranci oszczędzą @Wieśka ponieważ wiele trudu włożył w opis współczesnego świata, ich świata.
  Poprzednio tyle pracy poświęcili Żydzi opisując wydarzenia biblijne

 113. PA2155
  25 czerwca o godz. 14:58
  4:1 to było w Chorzowie. Potem był rewanż w Holandii…
  I rura nieco zmiękła.
  Faktem jest ,że w tamtych latach była to najlepsza reprezentacja Polski w kopaną.
  O ile pamiętam Robert Gadocha został okrzyknięty najlepszym skrzydłowym MS 1974.

 114. „Samo przygotowywanie się do wejścia do strefy euro jest dla polskiej gospodarki bardzo pozytywne, ponieważ dążymy tym samym do wyższej spójności strukturalnej ze zdrowymi krajami, które podnoszą swoją konkurencyjność nie poprzez obniżkę kursu walutowego” – mówił Morawiecki w 2013 roku podczas narady zorganizowanej przez Ministerstwo Finansów.

  W debacie, która odbyła się w poniedziałek w Kolegium Europejskim w Natolinie na temat przyszłości Europy premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny oświadczył, że Polska w najbliższych latach do strefy euro nie wejdzie. Będzie to możliwe dopiero wówczas, gdy płace osiągną poziom 70-80 proc. niemieckich, czyli za kilkadziesiąt lat, albo nigdy.

  http://wyborcza.pl/7,75968,23594629,morawiecki-euro-moze-kiedys-raczej-nigdy.html

  Uzależnianie przyjęcia euro od poziomu wynagrodzeń ma słabe uzasadnienie teoretyczne i praktyczne. Wspólną walutę od lat mają kraje, będące na podobny poziomie co Polska: Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia. Wkrótce do tego grona dołączy biedniejsza od nas Bułgaria, a potem kolejne kraje Europy Środkowej.

  Ubiegłoroczne badania Eurobarometru pokazały, że niemal we wszystkich krajach mających europejską walutę większość mieszkańców jest z tego zadowolona. Na Słowacji, która przyjęła ją w 2009 roku, zadowolonych z tego jest 67 proc. mieszkańców, a dezaprobatę wyraża 21 proc. Euro nie przeszkodziło Słowacji rozwijać się w tempie zbliżonym do Polski.

  Rozważając przyjęcie euro nie sposób pominąć procesów, które zachodzą w Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodnili stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. Według oświadczenia kanclerz Merkel to będzie nowy rozdział w integracji Europy, nie tylko ekonomicznej, ale też politycznej. … itd.

 115. Warunek przyjęcia waluty euro przez Polskę, tzn. płace na poziomie 70-80 proc. niemieckich, sformułował prezes PiS. Bodaj jako pierwszy. Może Morawiecki go do tego przekonał. Może sam sobie wymyślił. Stawiałbym oczywiście na to drugie. Nie wiadomo, czy 70 czy 80 procent, i czy liczone nominalnie czy w oparciu o ceny koszyka konsumenta. Można to nazwać regułą Kaczyńskiego, który jest nie tylko wybitnym językoznawcą, lecz także przodującym ekonomistą.

  Teraz wy Niemcy i ich sojusznicy martwcie się o losy waszego euro i zadbajcie, aby płace w Polsce były takie, jakich chce prezes. Kto kogo wypchnie? – to jest strategiczna myśl prezesa. Unia Polskę, czy Polska Unię. Zmierza do tego, że to będzie bez znaczenia.

 116. Saldo mortale
  25 czerwca o godz. 15:45
  Dotarlo, ze B. wpada w antysemicka pulapke, bo lubi?

  …Ten Pana kolega , miłośnik ,,żółtych tygrysów ,, to prostak i cham . Z tego powodu ze podaje się za Żyda nie wynika ze wolno mu zachowywać się w ten sposób…”

  ANTYSEMICKA PUŁAPKA ?? a co to takiego ?

 117. ls42
  25 czerwca o godz. 19:55

  Migranci nie oszczędzą nikogo.
  Z prostego względu.
  Wychowani zostali w całkowicie innej kulturze, z kompletnie sprzecznymi z teoretycznie naszymi wartościami.

  W ich kulturach nie istnieje termin humanizm, wolność osobista, swobodny wybór, ateizm.
  Albo się przyłączasz do grupy i jej katalogu zachowań, albo giniesz.
  Akademiccy teoretycy nie mogą tego zrozumieć.
  Bo to TEORETYCY.
  Kolejna koncepcja poroniona, zbawiania świata.

  Kikuosobowa, zdeterminowana grupa, jest w stanie zastraszyć dzielnicę z kilkoma tysiącami ludzi.
  Gang kontroluje miasta.
  Mafia, państwa.
  a politycy pie-rd-olą głupoty….
  Z niewiedzy, bądź już zostali przekupieni przez mafie.

  Mafie prospołeczne istnieją jedynie w wydaniu azjatyckim.
  Przynajmniej po części.
  Mafia sycylijska się już zdegenerowała…..

 118. Czytajac text gospodarza i komentarze dochodze do wniosku ze to rozdecie oczekiwan wobec polskiej reprezentacji widac wlasnie tu na blogu.
  Teraz pytanko: jaki wynik Polakow by panstwa usatysfakcjonowal? Final? Polfinal? Cwierccfinal? Jedna wygrrana? Jeden remis?
  ( na dzis- Polska jest posrod 32 najlepszych druzyn na swiecie)

  ml

 119. teo
  25 czerwca o godz. 20:02
  W ubiegłym tygodniu prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel uzgodnili stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. Według oświadczenia kanclerz Merkel to będzie nowy rozdział w integracji Europy, nie tylko ekonomicznej, ale też politycznej.
  Macron z Merkel uzgadniają między sobą(!) i integrują (Europę?). A reszta ma słuchać.
  Ostatnio korespondent niemieckiej ARD* w Brukseli wprost powiedział,aby p. kanclerz podała się do dymisji.
  *- rzecz (do tej pory) niesłychana.

 120. neospasmin
  25 czerwca o godz. 20:22
  Tylko mistrzostwo świata!
  Ale wiem ,że warunki były nieopowiednie czyli wilgotność powietrza, jego tempertura , piłka była za okrągła, murawa śliska… Tak, jesteśmy lepsi niż Włosi, Holendrzy, Szkoci i Walijczycy. Nie wspomnę USA i Kanady.

 121. Panie Wiesławie!
  To jest scenariusz ostateczny, ale mało realny.
  Zakładając taki tok wydarzeń należałoby ze wszech miar popierać prezesa, a tego w żadnym przypadku nie zamierzam.
  Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, których Pan jeśli sobie przypominam nie ogląda, a szkoda, mają to do siebie, że łączą, chociaż czasami kibice tego nie podzielają.
  Więc takie sportowe imprezy zmieniają Świat, co widzieliśmy na ekranie telewizora, gdy cieszyły się kibicujące kobiety z Iranu
  Pozdrawiam

 122. @blackley

  „„Fakty są takie ze Niemcy mają zdolności do mechanijzmow i mechaniki”

  Nie znam sie na „stygmatyzowaniu calych narodow”. Co do tych niemieckich „zdolosci do mechaniki” – cos jest na rzeczy. Rzeczywiscie Niemcy byli potega. Jak zmajstrowali komory gazowe i krematoria, to wszystko dzialalo zgodnie z niemieckim planem. Niemieckie czolgi i niemieckie samoloty tez dzialaly.

  Tyle ze ta podziwiana przez spora czesc swiata niemiecka technika i w ogole Kultura Eurpejska – na poczatek dostala po ryju pod Stalingradem. Dostala po ryju tak, ze zeby sie posypaly. Potem jakos sie nagle okazalo, ze „prymitywne, durne Iwany” – tez maja dryg do mechanizmow i mechaniki. I to ciut pelszy dryg. Niemiecka technika i Kultura Europejska dostawala lanie raz po raz. Znaczy w ..sko. Czolgi T-34, „Sztormowiki” Il-2, „Katiusze” i pepesze, choc zmajstrowane przez „prymitywnych durnych Iwanow”, jakos okazaly sie ciut lepsze. Niejeden kolab-szmalcower, co sie tak cieszyl z nadejscia Tysiacletniej Rzeszy, przekonal sie o powyzszym na wlasnym ..sku. Niemiecka technika i Kultura Europejska wycofywala sie karnie na uatrzne z gory pozycje az do Berlina. Co nieco wybitnych przedstawicieli tego wybitnego narodu powieszono na solidnych,konopnych sznurach. Cory Narodu Filozofow i Poetow zawieraly na masowa skale blisie i nie calkiem dobrowolne znajomosci z Durnymi Iwanami, w niecaly rok pozniej nastapil rawdziwy urodzaj malych iwaniatek. Calkiem sporo przedstawicieli narodu Najlepsiejszych Mechanikow pjechalo na Kolyme, na ogol w letnich mundurkach. Niektorzy mieli farta, bo tylko do Kazachstanu.

  Trzeba przyznac, ze rajchsdojcze sa kumate. Nie zeby ktos ich lubil – ale mysla glowami. Klejne pokolenie wie doskonale, od kogo zainkasowalo totalny i kompletny w..l. Odkad rajchsdojcze na wlasnym ..sku odczuli wyzszosc czolgow T-34 nad Pzkw-4 – to nie szukaja guza. Niemiecki talent do techniki to niezarzeczalny fakt, komory gazowe i krematoria to byl wybitny wynalazek niemieckiej mysli technicznej – ale jak co do czego przyszlo, to jednak technika Durnych Iwanow okazala sie oczko lepsza.

 123. @teo

  „biedniejsza od nas Bułgaria,”

  To jest niewatpliwie powod do dumy i chluby. Dodac nalezy, ze biedniejsza jest takze Albania, Serbia, Gabon oraz Botswana. Niemniej jednak Trinidad / Tobago to ciagle niedoscigly cel, podobnie jak Antigua i Barbuda. Z Estonia to chyba kiepskie zarty – Estonia ma dochod na lba poltora razy wyzszy, ponad 19 kola,.

  Bardzo daleko w przodzie jest Portorico. Nie ma lekko.

 124. Nie technika iwanów (dlaczego durnych ?), ale niewyczerpalna masa ludzka, masa, którą trzeba było wyżywić, bo głodny sołdat to kiepski sołdat . Nie wiem, czy Iwany dałyby sobie radę, gdyby nie Lend Lease, czy jak mu tam. I nie chodzi tylko uzbrujenie z S-Sz-A, ale również, a może przede wszystkim konserwy z wieprzowiną i zboże, bo o ile Iwany potrafili wytapiać stal i robić z niej czołgi, katiusze i pepesze, to z produkowaniem żywności szło im kiepsko. A ludzkiej masie sołdatów trzeba było dać zjeść.

 125. pitekantrop
  25 czerwca o godz. 20:34

  Determinacja, kult bohaterstwa, plus przewaga 4:1.
  I Herkules dupa, kiedy wrogów kupa…..

  Tym co zastępuje obecnie T-34 jest płaca.
  Wystarczy utrzymać takie proporcje w stosunku do zachodnich, by być konkurencyjnym.

  Ps.
  Wrazenie na mnie zrobił ten obserwator artyleryjski w Syrii- swego czasu.
  Okrążony, kazał nanieść ogień na siebie.
  Wzorce nie zanikają.

  Upadek cywilizacji zaczyna się od hedonizmu pospólstwa i aberracji elit.
  Co obecnie ma miejsce w dość szerokim spektrum.

 126. @blackley

  „prostak i cham ”

  .. w odroznieniu od kulturalnego blogera, ktory jak nie drze ryja na nte „ZLODZIEJU”, „OSZUSCIE”, to usiluje oponenta oskarzyc o „wyrywanie paznokci”.

  Smierdziel, ktory posluguje sie parszywymi oszcerstwami i pomawia o stosowanie tortur, „wyrywanie paznokci”, przebijanie ucha „olowkiem” – to po prostu pospolity smierdziel.

 127. pitekantrop
  25 czerwca o godz. 20:34
  @blackley

  „„Fakty są takie ze Niemcy mają zdolności do mechanijzmow i mechaniki”

  Nie znam sie na „stygmatyzowaniu calych narodow”. Co do tych niemieckich „zdolosci do mechaniki” – cos jest na rzeczy. Rzeczywiscie Niemcy byli potega. Jak zmajstrowali komory gazowe i krematoria, to wszystko dzialalo zgodnie z niemieckim planem. Niemieckie czolgi i niemieckie samoloty tez dzialaly”

  Odpisuje pan – jak zawsze więc nic nowego – nie na temat. Zażalenia na działanie niemieckiej machiny wojennej prosze składać do ambasady Niemiec .
  W tym samym trybie co zażalenia na niektórych obywateli Królestwa Norwegii czy raczej ich zachowanie w stosunku do Zydów w czasie 2 wojny – był już pan ?

  Onegdaj zamieścił pan link z którego miało wynikac jakie auta kupują Zydzi w Izraelu . Bardzo duzo niemieckich aut. Zadnych aut rosyjskich . Ma pan pomysł z jakiego powodu ?

  Ogólnie z zadowoleniem zauważam, że wychowanie panskiej osoby odnosi efekty. Zaprzestał pan uzywania wulgarnych zwrotów . Seksistowskich , obrażających kobiety wyrażeń . Widać że nabiera pan ogłady . Zyd czy nieZyd warto żeby zachowywał się przyzwoicie , prawda ?

  Wiele z panskich zachowań da się wytłumaczyć tym , że jednak młodosć spędził pan w prl gdzie takimi ” przesądami ” jak szacunek dla kobiet , nieużywanie słów powszechnie uznawanych za obrazliwe w stosunku do innych osób w dyskursie publicznym , nie opowiadanie prostackich dowcipów , nikt się nie przejmował . Czasy jednak sie zmieniły i nad Wisłą i panskie zachowanie budzi zażenowanie więc dobrze że pan z tym konczy.
  Kolejnym wytłumaczeniem panskiego prostactwa jakie pan na blogu Szanownego Gospodarza prezentował jest fakt że jednak w panskiej nowej ojczyznie MUSI się pan pilnować , to cywilizowany kraj , poprawność polityczna itd . Tu sądził pan że wszystko wolno . No nie wolno . Wiec dobrze ze ppan się ogarnał . Kłaniam się

 128. pitekantrop
  25 czerwca o godz. 20:52
  @blackley

  „prostak i cham ”

  .. w odroznieniu od kulturalnego blogera, ktory jak nie drze ryja na nte „ZLODZIEJU”, „OSZUSCIE”, ”

  Jednak pan nie skonczył z prostactwem . Przypomnę panu że zmiana tożsamości to oszustwo . Usiłuje pan oszukać publiczność że jest pan kims innym . Co się panu nie udaje bo udać się nie może . Kłaniam się

 129. @Wiesiek59

  „Determinacja, kult bohaterstwa, plus przewaga 4:1.”

  Ja slyszalem, ze przewaga 14:1. A zreszta co sobie bedziemy zalowac – 144:1.

  A tak serio – same Niemcy to dziewiecdziesiat milionow luda. A Kulture Europejska usilowalokrzewic pol Euopy:i Niemcy, Austria, Italia, Wegry, Slowacja, Rumunia, Bulgaria, cale dywizje ochotnikow z Krajow Beneluxu, co nieco Norwegow, Finlandia (poki nie zmienila strony). Jednym slowe – napisz, ze przewaga 44:1.

  „I Herkules dupa, kiedy wrogów kupa…..”

  Ee tam. Mogl ten Herkules siedziec na .sku w rodzinnym Berlinie. Zachcialo sie wojny – to dostal wojne.

  ” w Syrii- ”

  Waleczne, Bratnie Kraje Arabskie, Syria, Egipt, Jordania, Liban plus Waleczne dywizje z Iraku itp – dostaly totalny i kompletny wpp.l w ciagu szesciu dni. Taki wpp.l ze nie bylo czego zbierac. Na tobie niech „robi wrazenie” – a wzgorza Golan raczej do Bratniej Syrii juz nie powroca.

 130. @blacley

  „k pan nie skonczył z prostactwem . Przyp”

  /cuach/

  Facet, masz dowody na to, ze ja „wyrywalem pazmokcie”? Potrafisz wykazac, ze stosowalem wobec kogkolwiek tortury i przebijalem ucho „olowkiem”, scpecu od kultury? Najlepiej, cieniasie, postrasz mnie „sadem” i „prokuratorem”. Tyle, ze w takim razie najzdrowiej dla ciebie, zebys mogl wykazac, ze jestem winny „wyrywania paznokci”, klamczuchu.

 131. zezem (20:23)
  teo
  25 czerwca o godz. 20:02
  Macron z Merkel uzgadniają między sobą(!) i integrują (Europę?). A reszta ma słuchać.
  Ostatnio korespondent niemieckiej ARD* w Brukseli wprost powiedział,aby p. kanclerz podała się do dymisji.
  *- rzecz (do tej pory) niesłychana.

  A kto ma integrować? May? przywódcy Włoch, Hiszpanii, Grecji? Prezes PiS?

  Dyskurs o dymisji Merkel nie ma związku z integrowaniem Europy. Wydaje się, że niemiecka polityka integracyjna jest uzgodniona, czyż nie?

 132. @blackley

  „Przypomnę panu że zmiana tożsamości to oszustwo . ”

  Twoja „tozsamosc” to @blackley? Tak masz na imie czy na nazwisko, klamczuchu? Tak masz wpisane w dwodzie, specu od oszczerczych pomowien? Najlepiej, cieniasie, postrasz mnie „sadem” i „prokuratorem”. Tyle, ze w takim razie najzdrowiej dla ciebie, zebys mogl wykazac, ze jestem winny „wyrywania paznokci”, klamczuchu

 133. @Blackley

  „ednak młodosć spędził pan w prl”

  Mlodosc to ty spedziles w PRL, w zawodowce, bo na technikum yles (wedlug wlasnych oswiadczen) za cienki. O tym, gdzie ja „pedzilem mlodosc” a gdzie nie „spedzilem mlodosci” to akurat h´guzik wiesz. Klake PRL-owskim notablom i PRL-owskim kombinatorom, co dostawali od Wladzy Ludowej nagrdy rzedu milona zlotyh to robsz ty – a nie ja. Ostanio wychwalasz takze okupacje hitlerowska, ktora jakoby przyniosla do Polski „troche swiatla” czy cos takiego. Najlepiej, cieniasie, postrasz mnie „sadem” i „prokuratorem”. Tyle, ze w takim razie najzdrowiej dla ciebie, zebys mogl wykazac, ze jestem winny „wyrywania paznokci”, klamczuchu

 134. @blackley

  „Zażalenia na działanie niemieckiej machiny wojennej prosze składać do ambasady Niemiec .”

  Jakie znowu zazalenia? Jak jakis cienias podziwia niemiecki „dryg” „do mechaniki” i zachwya sie jak o dobrze bylo pod okupacja hitlerowska – to sie cieniasowi przypomina, ze ta wspaniala „niemiecka technika” trafila na ciut lepsza i dostala totalne i kompletne lanie od „Prymitywnych, durnych Iwanow”. Jak jakis cienias podziwia niemiecki „dryg” „do mechaniki” – to mu sie przypomina, ze „prymitywne Iwany” mialy ciut lepszy dryg d mechaniki”, ktory to fakt zakonczyl sie przerobieniem jakze wspanialego Berlina na kupe gruzow.

 135. pitekantrop
  25 czerwca o godz. 21:12

  Przypomne panu ze to pan straszył niedawno procesami .

  Jak zwykle pan majaczy. Podziw dla niemieckiej techniki nie oznacza że nie pamiętam o wojnie , obozach koncentracyjnych , holokauście , itd itp .
  Anglicy mieli bardzo dobre samoloty i silniki do nich co podziwiam ale mieli też kilka lat po 2 ww obozy koncentracyjne i numerowali ludzi w Kenii – było o tym w Polityce ale pan nie czytał i nie wie bo Polityki nie czytuje .

  Ustaliśmy niedawno że nie jest pan winien tego co niejaki Minc Hilary wyczyniał z polską gospodarką . Ustaliliśmy że nie jest pan winien tego co zydowscy funkcjonariusze ub wyprawiali z ludzmi . Nie ma odpowiedzialności zbiorowej . Czemu pan żada odpowiedzialności zbiorowej dla Niemców i to po 70 latach ? Może pan wyjaśnić ?
  Tkwi w panu komunistyczna żadza zemsty na całych rodzinach i kolejnych pokoleniach ?

  Prosze pana NIE WAŻNE KTO KIM SIĘ URODZIŁ , WAŻNE KTO KIM SIĘ STAŁ . Pochodzę z rodziny o niskim statusie materialnym . Ale to się zmieniło i moje dzieci pokonczyły normalne , PANSTWOWE I BEZPŁATNE studia na porządnych uczelniach .

  Blackley to nick , pseudonim na potrzeby tego forum, nikt nie wpisuje nicku z forum Polityki do dowodu – zresztą teraz w Polsce nie ma dowodów w których mozna cokolwiek wpisać , czas się panu zatrzymał . Od lat mam ten sam nick czy też pseudonim . A pan ile razy zmieniał swój nick ? I z jakiego powodu ?

  Uważa pan że swoim prostactwem i pokrzykiwaniem robi pan na kimkolwiek wrażenie ? Myli się pan .Klaniam sie

 136. pitekantrop
  25 czerwca o godz. 21:20
  @blackley

  „Zażalenia na działanie niemieckiej machiny wojennej prosze składać do ambasady Niemiec .”

  Jakie znowu zazalenia? Jak jakis cienias podziwia niemiecki „dryg” „do mechaniki” i zachwya sie jak o dobrze bylo pod okupacja hitlerowska – to sie cieniasowi przypomina, ze ta wspaniala „niemiecka technika” trafila na ciut lepsza i dostala totalne i kompletne lanie od „Prymitywnych, durnych Iwanow”. Jak jakis cienias podziwia niemiecki „dryg” „do mechaniki” – to mu sie przypomina, ze „prymitywne Iwany” mialy ciut lepszy dryg d mechaniki”,”

  Rzeczywiście ruscy w zabijaniu i wojowaniu są niezli . Czemu nie wyemigrował pan do Rosji ? Z takim podziwem wypowiada się pan o sowietach …. Czy z tego powodu że w Rosji nie lubi się Zydów ?

  Admiracja rosji i rosjan to też efekt wychowania w prl . Kłaniam sie

 137. teo

  Zezem ma rację.
  Nie ma bowiem aktualnie najmniejszych podstaw do snucia dywagacji o wspólnym budżecie strefy euro czyli głębszej integracji państw dysponujących tą walutą.

  Kubeł zimnej wody na entuzjastów wspólnego budżetu strefy wylali choćby jej ministrowie finansów, którzy kilka dni temu spotkali się w Luksemburgu – już po deklaracji Merkel i Macrona.

  Radziłbym deklaracje składane w blasku fleszy wiązać z kontekstem jakim jest sytuacja polityczna w Europie ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji wewnętrznej w kluczowych dla niej państwach.

 138. @teo
  Wydaje się, że niemiecka polityka integracyjna jest uzgodniona, czyż nie?
  Może na papierze, w praktyce : nie.
  Angela Merkel ma b.poważny problem aby „zintegrować” swojego koalicyjnegp partnera,CSU ,a to się przedkłada na jej obecne inicjatywy w Brukseli.
  N.b. od kiedy to dwa państwa europejskie mają decydować o losach całej Europy w ramach UE – warto przypomnieć słowa
  b.prezydenta Francji J.Chiraca o RP :”Stracili dobrą okazję do milczenia” (ustawienie w szeregu) i o UE: Zapytany, dlaczego stosuje inną miarę wobec kandydatów i wobec obecnych państw członkowskich, które podpisały tzw. list ośmiu, Chirac wyraził przekonanie, że „kiedy się jest w rodzinie, ma się więcej praw, niż kiedy się prosi o wejście do niej”.

 139. @blackley

  „Rzeczywiście ruscy w zabijaniu i wojowaniu są niezli . ”

  Niezli w wojowaniu i mordowaniu to byli podziwiani przez niektorych kolabow-szmalcowerow Niemcy. Niemnje jednak to, co tak wesolo (dla hejterow-szmalcowerow) zaczelo w Treblince i w Sobiborze, skonczylo sie znacznie mniej wesolo z przerobionym na kupe gruzow Berlinie.

  ” Czy z tego powodu że w Rosji nie lubi się Zydów ?”

  Guzik ci wiadomo kogo sie w Rosji „lubi” a kogo sie nie „lubi”, scpecu o od „wynoszeni gratow z mieszkania do remontu”. Twoja wiedza o swiecie i twoje kwalifikacje zawodowe sa aurat takie, ze ci ktos laskawie pozwala dorobic pare groszy do cieniutiej emerytury przy najglupszej, najczarniejszej robocie. Cyba to ma miejsce w Anglii, bo jakbys w Polsce mieszkal, to bys sie nie odwwazyl tak pyszczyc na wladze. No i w Plsce nikt nie pisze ze woz osiaga „50 mph”, milionerze-kolekckonerze.

  W Polsce bylo przyslowie „nie sadz szewcze powyzej kopyta”. Ale szewc to jest rzemieslnik, fachowiec. Dobrych pare lat ksztalci sie w swoim zawodzie. A ty po siedemdziesiatce – wedlug twoich wlanych slow – „wynosisz graty z mieszkania do remontu”, milionerze-kolekcjonerze. Do tego kopyta to masz raczej daleko.

 140. @blackley

  „Przypomne panu ze to pan straszył niedawno procesami .”

  Serio? Ja „straszylem procesami”? Chyba ci sie rzeczywiscie wydaje, ze jak powtorzysz klamstwo dostateczna ilosc razy, to sie to klamstwo stanie prawdziwe.

  Jesli jednak przyjdzie ci do glowy mnie straszyc – to najzdrowiej dla ciebie, zebys byl w stanie wykazac, ze twoje oskarzenia o „wyrywanie paznokci”, „lanie gumowa pala” itp odpowiadaja prawdzie. No i ze jestem w swietle prawa (a nie w twoich wypowiedziach) „OSZUSTEM”, „ZLODZIEJEM” i co tam jeszcze. „ZLODZIEJM” i „OSZUSTEM” jest czlowiek skazany prawomocnym wyrokiem za kradziez czy oszustwo.

  A smierdzielem jest ktos, kto posluguje sie pomowieniem i oszczerstwem.

 141. @blackley

  „Ustaliśmy niedawno że nie jest pan winien tego co niejaki Minc Hilary wyczyniał”

  Was jest raz. A kwestia, czemu ja w twoich oczach jestem „winien” to mi… no nie chce byc wulgarny. Domysl sie sam, kolo czego mi to fruwa.

 142. Saldo mortale 11.01
  Razem czy osobno? Rzeczywiście czy pozornie?
  Ostatecznie każdy jest na tym świecie odrębnym bytem i tylko uczucia nas łączą, albo dzielą.
  Jak mówi Lech Wałęsa jestem za, a nawet przeciw, chociaż nie chcę, ale muszem

 143. Jacobsky
  25 czerwca o godz. 19:03

  Miejsce, do którego ciebie wsadzili, to na pewno nie jest obóz pracy.

 144. blackley
  25 czerwca o godz. 18:50

  No, widzisz, widzisz, przekonałeś mnie: miliony Polaków w PRL-u zarabiały po 1001 dolców na miesiąc. A odziedziczyli po przodkach pałace. Lud se leżał i wąchał kwiatki. Lud nie harował na dwa etaty, to wiem z autopsji.

  Oczywiście, że tęsknię za PRL-em: byłem młody. A RP nr 3 nienawidzę, bo jestem stary.

 145. przypomnijmy tę lekturę:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/politykaekstra/1751986,1,swiat-wedlug-naomi-klein.read
  Bez truizmów jakie to aktualne ale ze zrozumieniem.

 146. „płace na poziomie 70-80 proc. niemieckich” napisał @teo, ja przyjmuję że sam się nie utożsamiasz ale pisząc takie herezje spędzasz sen z oczu właścicieli lokali do wynajęcia i kolekcjonerów starych samochodów. Czyli gości których TRZEBA SZANOWAĆ za umiejętność robienia forsy.

 147. „Nie technika iwanów (dlaczego durnych ?), ale niewyczerpalna masa ludzka, masa, którą trzeba było wyżywić, bo głodny sołdat to kiepski sołdat ”

  Niewyczerpalna masa ludzka – to chyba dobre okreslenie na ludnosc panstw Osi zusammen do kupy. Niemcow wprawdzie ni 90 (tu sie mylilem) a 70 milionow, Wlchow jeszcze 43 miliony, plus Slowacja, Finlandia, Wegry, Bulgaria, Rumunia… Jeszcze pare krajow, co wystawialy kompletne dywizje SS.

  A masa ludzka to rzeczywiscie swietne remedium na atak czolgow. Albo na bombardowanie z powietrza. Pewnie latego mieszkancy Hiroszimy sama swoja liczebnoscia udaremnili atak z powietrza – w koncu przeciwko nim byly tylko dwie zalogi B-29. Z tego tylko jedna porzadnie uzbrojona.

  „. Nie wiem, czy Iwany dałyby sobie radę, gdyby nie Lend Lease, czy jak mu tam. I nie chodzi tylko uzbrujenie z S-Sz-A,”

  Zgadza sie, pepesza byla z USA. Gdzie by guupi Iwan takie cacko umial zmajstrowac.

  Kaem „talerzowiec” Diegtariowa byz z USA. Guupi Iwan by czego takiego nie umial zrobic

  Czolgi t-34 byly z USA, „Katiusze” podobnie. Iwany za guupie na takie cacka.

  Samoloty Il-2 tzw „sztormowiki” byly z USA. Panie, te Iwany to guupie som. Nawet szwagier mowil. On wie bo on trzy lata u nich robil. Znaczy na budowie. Guupie som i tyle.

  A co do tej „masy ludzkiej” to trzeba Iwanom przyznac jedna sprawiediiwosc: Po 45-tym roku solidnie zadbali o to, zeby sie ludnosciowy potencjal Niemiec jakos odbudowal. Nie szczedzili pod tym wzgledem potu ani wysilku.

 148. ” wiele z panskich zachowań da się wytłumaczyć tym , że jednak młodosć spędził pan w prl gdzie takimi ” przesądami ” jak szacunek dla kobiet , nieużywanie słów powszechnie uznawanych za obrazliwe w stosunku do innych osób w dyskursie publicznym , nie opowiadanie prostackich dowcipów , nikt się nie przejmował ” – rozwija fantazje @blackley. Znaczy w takim środowisku przeżył wiek dziecięcy, młodzieńczy i dorosły – dopiero po czterdziestce się odchamił (nie lubię tego słowa ale tu jak w pysk trafił na pozimie @b). I zaczął wstydzić się kułactwa (twierdzi, że bida panie z nędzą była) które uniemożliwiło mu naukę (bezpłatną) w technikum i studiowanie (bezpłatne). Teraz chwali się wykształceniem dzieci bezpłatnym a to spadek po nieboszczce, już są zakusy że uczyć za pieniądze – a co, za uczciwie zarobione pieniądze.

 149. Przykład jak sie robi w bambuko czytelników
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/prace-w-rzadzie-trwaja-emeryci-maja-zyskac/q522r0e
  Jak pięknie brzmi

  „Mamy dobrą sytuację w gospodarce, szybko rosną pensje, a to od nich zależą podwyżki świadczeń. W rezultacie waloryzacja może wynieść nawet 3,5 proc.! ”
  tylko że prawda jest diametralnie inna bowiem waloryzacja jest bowiem
  cytuje
  Waloryzacja ma za zadanie zachować realną wartość wypłacanych świadczeń w stosunku do wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. W tym celu emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca.
  Mimo waloryzacji emeryt traci bowiem przez rok ma coraz mniejsza sile nabywczą swych pieniędzy i te pieniacze traci. Waloryzacja pokazuje jasno inflacje a ta ostro rośnie ostatnio

 150. @ zezem 21:45 „Stracili dobrą okazję do milczenia”, czy ty pamiętasz okoliczności? Bardzo zle się stało że Polska wzięła udział w zbrodniach wojennych.

 151. 3

  Dystrybutor oficjalnej maskotki mistrzostw “Goleo” ( nawiasem möwiac, bardziej przypominajacej osla z ostatnich filmow Disneya niz lwa) wyladowal w areszcie sledczym.
  Powod? Defraudacja 20 milionow euro, z hakiem.Ma zreszta chlopak szczescie, ze akurat papiez jest w Polsce, bo prasa by go rozszarpala; a tak wyladowal na drugich stronach tabloidow, kolo prognz pogody i horoskopow, co przewaznie oznacza, ze dolepia mu z zawieszeniem.

  Jedyna dzielnica w Berlinie rzadzona obecnie przez purytanow, Reinickendorf ( nawiasem mowiac polowa Berlina na pozimie komunalnym i w ogole calym Berlinem, rzadza nadal – w koalicji z socjaldemokratami- postkomunisci) zabronila transmisji meczow stylu open air.
  Powod? Zorganizowany protest mieszkancow obawiajacych sie brudu, smrodu i chalasu.
  Podobno protest podpisali glownie Turcy, ktorzy porazki w kwalfikacjach nie moga jeszcze przebolec.

  Otworzono wlasnie DEN GRÖSSTEN HAUPTBAHNHOF DER WELT ( najwiekszy kolejowy dworzec centralny swiata ). Gdzie? W 25- milionowym Pekinie? W 15 – milionowym Sao Paulo? W 12- milionowym Karaczi? A moze w 10- milionowym Londynie? Nie: w 3,5 – milionowym Berlinie; niezbyt skorzy do zartow mieszkancy ochrzcili zaraz ten projekt imieniem BAHNHOF GRÖSSENWAHN ( dworzec manii wielkosci).

  ACHTUNG! ACHTUNG!UWAGA! UWAGA! Kibice pilkarscy przybywajacy do stolicy RFN! Dobra rada. Wysiadajcie juz na dworcu wschodnim i bierzcie taksowke.Koniec zapowiedzi.Ende der Durchsage.

  Natomiast turystom przybywajacym tutaj w celach rekreacyjno-atletycznych dworzec centralny goraco polecam. Bo na jakich to innym peronach tego swiata, mozna ciagnac za soba walizki dwa i pol kilometra, az do nastepnego polaczenia?
  Dodam jeszcze, ze architekt tego cudu strasznie sie ostatnio zdenerwowal i podal, co ciekawe egipskie, kierownictwo budowy, do sadu.
  Przyczyna? Drobiazg. Objekt wyglada inaczej niz projekt.

  Co robia Brazylijczycy w Szwajcarii kazdy glupi wie.
  Natomiast, ze pierwsza druzyna, ktora przybyla do republiki federalnej jest Gana – nie.
  Pytaja jednego zawodnika, ledwo wyszedl z samolotu, jak mu sie w Niemczech podoba
  ( a leje wlasnie i termometr wskazuje 12° C) ? Zimno, odpowiada; dziennikarze potakuja.

  4

  “ Nigdy nie szpiegowalem kolegow”, zarecza wytrawny reporter Wilhelm Dietl, ktory robil kariere agenta w enerdowskiej bezpiece (STASI) od 1982 do 1989, a po roku przerwy do namyslu, kontynuje ja od 1991 w erefenowskiej ( BND) do dzisiaj.
  “ Poza tym nie denuncjuje, tylko pracuje z calych sil dla dobra Ojczyzny” podkresla z naciskiem, glosem pekajacym od patosu, lysawy i otyly mezczyzna pod czterdziestke.
  Wzruszona tym patriotyzmem specjalna komisja parlamentarna decyduje sie w swoim, juz gotowym, raporcie donosy Dietla zaczernic, czyli utajnic. Samo zycie.

  Afera szpiegowska w swiecie dziennikarskim ( ktora, mowiac nawiasem, w nawale wazniejszych wydarzen jak ciaza Angeliny Jolie, czy amok stolecznego wyrostka, ktory poranil nozem kilkadziesiat osob w dziesiec minut – wyladowala na dalszych stronach prasy) wykazala jedno: donosicieli nie brakuje.
  “Czesto jestesmy przepracowani nawalem otrzymywanych informacji” przyznal szczerze przed kamerami Dietrich Urlau, szef Federalnej Sluzby Wywiadowczej.

  Pojechalem do knajpy na na piwo.
  Na ekranie ( 6 x 3 m) Niemcy trenuja z Luksemburgiem (7 : 0).
  A komu ja tak w ogole kciuki trzymam, pyta jakis ciekawski?
  Meksyk, odpowiadam.Skrzywil sie jakbym mu piolunu do kufla wrzucil; a ja dalej,ze moga dojsc do polfinalu, na co on sie jeszcze bardziej krzywi, bo nie moze pojac, ze mozna kibicowac druzynie niejako z drugiej ligi i na dodatek nie wlasnej; chwyta kufel i wedroje, klnac pod nosem “scheiss Pollacke” , na przeciwlegla strone baru.

  W drodze powrotnej o malo nie dochodzi do wypadku. Cztero- czy piecioletni brzdac wjezdza mi swoim, napedzanym silnikiem elektrycznym, pojazdem prosto pod kolo – hamulce do dechy, uff… udalo sie. Oburzona babcia wymachuje parasolka ( na krotko przestalo padac) i wrzeszczy po niemiecku z dziwnym akcentem akcentem, “ ihr verdammten Fahrradfahrer ( przekleci rowerzysci)!”.
  Tlumaczyc, ze droga rowerowa nie jest piaskownica przestalem juz dawno. Rzucam tylko „ Paszla won!“ Naciskam pedaly i zmykam.
  Jesli pogoda sie utrzyma – stawiam na Anglikow.

  5
  Najwazniejsze obecnie pytanie to czy, ostatnio lekko kontuzjowany, Michael Balack wybiegnie dzisiaj na mecz sparringowy z Japonia i strzeli goru*)? Tylko trzy pozycje w druzynie niemieckiej – Lehmann w bramce, Podolski i Klose w ataku – sa obecnie bezdyskusyjne; o inne trwa nadal walka.
  W spotkaniu z Luksemburgiem dobrze zagral w pomocy Sebastian, zwany poufale “Schweini”(swinka), Schweinsteiger. Takze Oliver Neuville, ktory po paru latach przerwy wrocil do reprezentacji, niezle odgral role rezysera i uwienczyl ja dwoma bramkami.
  Tymczasem, na zakaske, ogladam dwa mecze na raz, Czesi – Kostaryka, no i…zgadnij kto koteczku**)?

  Jak powiedzial Chrystian Skrzyposzek***)? Slynny mecz Kolumbia – Jamajka zakonczyl sie po dziesieciu minutach; Kolumbijczycy wciagneli wszystkie linie, a Jamajkanczycy wypalili cala trawe, he, he. Kto tak sie smial? Jasne, Stachu..

  Ale tu juz minut dziewiecdziesiat.Wszystkim mnie zal. Oj, to nie dobrze! Porazka i to jaka. Patrze na zegar: 91 minuta.
  Nawet Chicquita****) zaczyna przepraszac, ze kibicuje Kolumbii, nalewa sobie Coca- Cole, demonstracyjnie podrzuca “wielkie,niebieskie oczy” i dodaje, ze zaraz “strzelimy” trzeciego.
  Touche´.
  Zamawiam drugie piwo*****), odwracam oczy na ekran – bramka.

  Czuje wzrok na karku: Chicquita zezuje w moim kierunku. A ty malpiszonie, ty deskorolko,cholero jedna, mowie sobie w myslach, a glosno – sauber******).
  Pije strzemiennego i wracam do domu na tarczy*******).

  Kostaryka skory Czechom nie sprzedala tanio. Wyglada na to, ze druzyna niemiecka bedzie sie musiala napracowac, ale jak powiedzial Klinsi********, ten orzech jest do zgryzienia! /musze przerwac, bo zaczyna sie mecz Niemcy – Japonia*********)/.
  ————————————-
  *) jap. bramka, gol
  **) Polska – Kolumbia 1:2
  ***) Jeden z najlepszych, po Przybyszewskim i Gombrowiczu,pisarzy polskich piszacych w Berlinie XX wieku;
  ****) wlascicielka knajpy z telesciana Sony (szalenstwo!).
  *****)”Schulheiss”, berlinski lager, 0,33 litra,zaw. 4,9% alk; najmniejsza i najtansza butelka w knajpie.
  ******) niem. czysto.
  *******) tym razem na piechote.
  ********) przed miesiacem w San Francisco, Kalifornia, U.S.A.
  *********) wynik 2: 2; pomogly gwizdy po zero dwa, no i kondycja Japonczykow.

 152. żabka konająca
  25 czerwca o godz. 23:27
  Rada dotycząca „milczenia” nie była podyktowana miłosierdziem.

 153. Niech blogowy Rain Man czyta ze zrozumieniem…

 154. żabka konająca

  „przypomnijmy tę lekturę:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/politykaekstra/1751986,1,swiat-wedlug-naomi-klein.read
  Bez truizmów jakie to aktualne ….”

  Faktycznie zaskakuje aktualnością.
  Tobie dzięki za zwrócenie uwagi na ten wywiad a Polityce za to, że go przypomniała.

 155. W telewizji oglądam mundialowe stadiony, ale narodowa miast w których te obiekty się znajdują nie pokazuje.
  Tygodnik POLITYKA w numerze 3165 drukuje reportaż Ziemowita Szczerka o Kaliningradzie wysprzątanym i wymalowanym.
  Każdy kto zwiedzał krzyżacki zamek w Malborku mógł się zapoznać z historią zamku w Królewcu. Polacy utrzymują historyczny obiekt, Rosjanie na miejscu zamku postawili monstrualny Dom Sowietów.
  O integracji Obwodu z Europą nie czas jeszcze myśleć, ale wszystko przed nimi i nami. Polscy politycy pierwsi powinni o tym pomyśleć.
  Książka piękna i smutna, w felietonie Ludwika Stommy pokazuje bliskość naszych narodów. Muszę kupić i przeczytać

 156. Mieli zbojkotować jak zawrócić nad Smoleńskiem. Taki patriotyczny gest. Tak sobie myślę jak mądry Polak przed szkodą. Piłkarze przypominali WOT. Soczi i okolice to raj dla turystów a rzeka Psou pełna pstrągów. A dalej Abchazja z adżiką.

 157. W czwartek Kagawa ( Japonia -klub B .Dortmund ) kapitan reprezentacji Japonii pokaże na czym polega rola szefa na boisku .
  @BYKU ,miej litość nie drukuj historii .

 158. @zezem – złote myśli prezydenta
  https://pl.wikiquote.org/wiki/Jacques_Chirac
  Ta o przyjazni francusko-polskiej jest przekonywująca: „Służyłem w kawalerii, a więc jestem prawie Polakiem i umiem pić jak Polak.”

 159. szefie, co z tobą, dlaczego tak dużo piszesz zaszyfrownanych wiadomości?

 160. Porąbani są wśród nas; aptekarz odmawia realizacji leku poronnego (na receptę) ze względu na swoje przekonania
  https://www.yahoo.com/lifestyle/walgreens-pharmacist-refused-give-woman-medication-help-miscarriage-183652430.html?.tsrc=daily_mail&uh_test=2_03
  „Arizona, Arkansas, Georgia, Idaho, Mississippi i South Dakota mają przepisy zezwalające farmaceutom na odmowę wypełniania recept, zgodnie z National Women’s Law Centre . Inne stany mają szersze przepisy, które zezwalają zakładom opieki zdrowotnej na odmowę niektórych rodzajów usług, ale zakazują im uniemożliwienia klientom dostępu do nich w innym miejscu. W Kalifornii, Illinois, Maine, Massachusetts, Nevadzie, New Jersey, Waszyngtonie i Wisconsin apteki są zobowiązane do zapewnienia pacjentom przepisanych im leków.”
  Już o tym gdzieś słyszałam ale wydawało mi się że jestem na szczęście daleko. A tu świat mały.

 161. Dzien dobry w sloneczny poranek,

  byk: 00.05
  serdeczne podziekowania z wspaniale teksty berlinskie – czekam na dalsza porcje
  a i oczywiscie nie zapomniales o jednym z moich ulubionych pisarzy : Chrystianie Skrzyposzku:ktoz o nim wie?
  Freie Tribüne oder das Buch der Randbemerkungen zur allpolnischen Integrationsbewegung der jungen sozialistischen Intelligenz. Rotbuch-Verlag, Berlin 1983,
  Wysylaj wiecej.

 162. ls42
  25 czerwca o godz. 22:08

  Ostatecznie każdy jest na tym świecie odrębnym bytem i tylko uczucia nas łączą, albo dzielą.

  Madre i piekne zdanie zdanie (powyzej).

 163. wiesiek59
  25 czerwca o godz. 20:19
  Donosi, ze nie ma zadnego doswiadczenia i wiedzy o spoleczenstwie interkulturalnym.

 164. blackley
  25 czerwca o godz. 20:12
  To wyraz Twojej indolencji paraintelektualnej.

 165. blackley
  25 czerwca o godz. 18:44

  Przykro mi, lecz Ty nawet nie udajesz glupiego.

 166. Zgadzam sie z Toba calkowicie.

  PA2155
  25 czerwca o godz. 16:19

  Narod meczennikow i medrcow to tez taki stereotyp.

  Podobnym antysemickim stereotypem jest powtarzanie, ze zydzi sa solidarni…..etc..

 167. PA2155
  25 czerwca o godz. 16:14
  Nie wiem wszystkiego, lecz wiem prawie wszystko o PTSD. Ciesze sie, ze jestes gotowy na podjecie korekty. Humor przy PTSD to jednak przesada. Poza tym niezbedny.

 168. Saldo m. :

  Stereotyp rozpowszechniony zwlaszcza u Polakow a i samo pojecie „solidarnosci”
  jest bardzo wypaczone do granic idiotyzmu (polecam blogowiczom prace Aleksandra Hertza, ktory zajmowal sie tematyka stereotypow w odniesieniu do Zydow w XIX-XX w)

 169. ozzy
  26 czerwca o godz. 8:21
  Masz oczywiscie racje. Czesto przesysowywany w „dobrej intencji”. Wielu z nas nie rozumie, ze sporzadzamy niejedniokrotnie teksty antysemickie nie zdajac sobie z tego sprawy. Krytykujac takie teksty napotykam na opor, bo kolega , maz lub dziadek byli zydami i o antysemityzmie mowy byc nie moze. Bo kazdy z nas ma swojego dyzurnego zyda. Zydzi sa jednka tacy sami jak inni, z roznymi wadami, rioznymi zaletami, sa po prostu rozni. „Wyrozniani” przez antysemitki i antysemitow, „szczegolnie gdy solidarni, ktora to solidarnosc pomaga im w przejmowaniu wladzy swiata”.

  Przdownicy w blogosferze zdaja sie tego nie pojmowac. Bronia sie dzielnie oskarzajac histerycznie drugich. Samo zycie.
  Pozdrawiam.

 170. Były burmistrz Nowego Jorku, miliarder i filantrop Michael Bloomberg wyda 80 mln dol. na kampanię wyborczą umiarkowanych Demokratów, aby pomóc ich partii odzyskać większość w Izbie Reprezentantów podczas jesiennych wyborów cząstkowych (midterm) – pisze „Economist”.
  http://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1150677,miliarder-bloomberg-chce-pomoc-demokratom-odzyskac-izbe-reprezentantow.html
  =============

  80 milionów na propagandę, przekupstwo, to spora kwota.
  Mając do dyspozycji własny koncern medialny na dodatek, można obsadzić sporo stanowisk wybieralnych swoimi ludźmi.

  Tak wyglądajaca demokracja nie ma z tą teoretyczną ideą nic wspólnego.

  Społeczeństwa sie budzą, otrząsają ze stanu lemingozy- na ich szczęście.
  Bo rozwiązania proponowane przez stare elity, kręgi opiniotwórcze, różnych akademickich teoretyków, nie przystają do rzeczywistości w której żyje większość ludzi.
  Straszenie populizmem jako czymś złym, to szczyt demagogii, odwracanie znaczenia słów, tak modne ostatnio.

  Vox populi vox Dei, żadne miliony rzucone na szalę, nie powinny mieć wpływu……
  Niestety, często przeważają……

 171. ozzy:
  „Freie Tribüne oder das Buch der Randbemerkungen zur allpolnischen Integrationsbewegung der jungen sozialistischen Intelligenz. Rotbuch-Verlag, Berlin 1983”
  polskie haslo w wikipedii jest kiepskie i pelne bledow, niemieckie – niewiele lepiej;
  pierwsi wydali skrzyposzka holendrzy (1982), potem niemcy (1983), po polsku, bo w tym jezyku te ksiazke pisal, w emigracyjnym wydawnictwie w berlinie zachodnim p.t.
  „Wolna Trybuna
  czyli
  Ksiega Uwag Na Marginesie Ogolnokrajowego Ruchu Integracji Mlodej Inteligencji Socjalistycznej, na czas od 7 kwietnia do 18 grudnia br. oddana do dyspozycji uczestnikow Ruchu Integracji i w ramach przygotowan do uroczystych obchodow 50-ej rocznicy istnienia Rzeczpospolitej Ludowej wystawiono w Stolecznym Domu Kultury im. Wlodzimierza Lenina
  (Warszawa, Rynek Starego Miasta nr 3)
  spisana przez
  Christiana Skrzyposzka
  wydana w Berlinie
  w roku 1985
  w wydawnictwie
  Poglad”

 172. Wraz z działaniami po stronie chińskiej komentatorzy na Zachodzie zaczęli wyrażać obawy o polityczny – a nie ekonomiczny – cel tego przedsięwzięcia, koncentrując się na zagrożeniach dla Zachodu. Im bardziej Pekin zapewnia o gospodarczych zyskach dla każdego uczestnika, tym bardziej Zachód widzi w projekcie wady zamiast zalet, oceniając, że korzyści odniosą głównie Chiny, ponieważ to one będą Szlak w pełni kontrolować, wykorzystując go jako narzędzie polityczne.
  http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1145694,pekin-wzmacnia-handel-z-krajami-na-jedwabnym-szlaku.html
  ============

  Wolny rynek był do pewnego momenty dobry dla zachodu.
  Wymuszając ogniem dział, czy podmieniając rządy, zachód otwierał nowe rynki zbytu dla swoich produktów.
  Chińska kontrakcja nie polega na przemocy, sile militarnej.
  i zachodnie najmimordy są w kropce….

  Interesy chińskie kolidują z interesami koncernów zachodnich.
  A rynek globalny jest tylko jeden.
  Wzrost udziałów jednego gracza oznacza spadek innego.
  Wiec medialna nagonka będzie trwać.

 173. Bohater Mundialu. https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/majatek-roberta-lewandowskiego-jak-pilkarz-sie-bogacil/qd8nelm
  Jedno kopnięcie za milion złotych. A śmierdzi to wszystko gównem.

 174. @404, @mag
  Cytat z Masaryka odczytany w „Fascism” by Madelein Albright
  „Democracy is not only a state form, it is not something what is written in constitutions; democracy is a view of life, it consists in belief in human beings, in humanity, and there is no trust without love, there is no love without trust. I have already said before that democracy is a discussion. But the real discussion is possible only if people trust each other and if they are trying fairly to find the truth.”


  Demokracja to nie tylko forma państwa, nie tylko to co zapisane w konstytucji, demokracja to światopogląd, zawiera wiarę w człowieka, w ludzkość, a nie ma zaufania bez miłości i nie ma miłości bez zaufania. Już wcześniej powiedziałem, że demokracja to dyskusja. Ale prawdziwa dyskusja jest możliwa tylko wtedy gdy jest zaufanie pomiędzy ludźmi i razem próbują odnaleźć prawdę.

  P.S. Dobrze przynajmniej, że nasz partner (to termin używany przez Putina w stosunku do zachodnich rozmówców) w dyskusji, został poukrywany, bo stanowił dysonans do powyższego motta.

 175. Mam podobne odczucia. I ten żałośliwy blamaż zbiegł się jeszcze w czasie z informacją, że gwiazdor Lewandowski wszedł na listę najbogatszych Polaków. Ja wszystko rozumiem: piłkarz nie pracuje za darmo, ale takie finansowe pompowanie człowieka, który jak dotąd nie strzelił ani jednego gola i w ogóle nie pokazał na tych mistrzostwach niczego nadzwyczajnego? No chyba coś tutaj nie gra?

 176. byk:

  dziekuje za uzupelninie, w mojej bibliotece ma xero „Wolnej Trybuny” z wyd. Poglad.
  Niegdys bylem na spotkaniu w Lund, w ktorym uczestniczyl Edward Klimczak z tegoz
  wydawnictwa. Co do dzialalnosci politycznej tego towarzystwa „Solidarnosci” mozna miec wiele zastrzezen ale publikacje w „Pogladzie” rzeczywsiscie zasluguja na uwage.
  W Polsce jest ciaekwy pisarz i znawca tematu Wojciech Kuczok (poeta, scanarzysta) – rodem z Chorzowa.

 177. „Sza la la la, zabawa trwa, świat tutaj inny wymiar ma, więc tańczmy póki czas”
  Póki czas politycy starają się zabłysnąć. Jednym się udaje, innym nie.
  Dzisiaj w GRAFFITI wschodząca gwiazda rządowego obozu odwracała kota ogonem. Skutecznie?

 178. Symetryczny 26 czerwca o godz. 9:49
  „O przyjaźni Polsko Rosyjskiej: https://obserwatorpolityczny.pl/?p=53832#comment-112646
  Im się udało, a nam nie, jakże często powtarzamy po wielekroć i co, frustracja narasta. Zatem zapytam, czy jest jakaś nadzieja, że to może się zmienić?

 179. @ozzy
  26 czerwca o godz. 10:34
  Kuczok pisze felietony w części sportowej GW. Ostatnio zamieścił piękny cytat z Bertolda Brechta :

  „Co to za czasy, kiedy rozmowa o drzewach jest prawie
  zbrodnią, bo zawiera w sobie milczenie o tylu niecnych
  czynach?“

  To tak a propós Mistrzostw Świata w Rosji.
  Nie jestem fanem piłki nożnej, ale Kuczoka lubię przeczytać…
  Pozdrawiam

 180. @Saldo mortale, @PA2155
  26 czerwca o godz. 8:10

  „Podobnym antysemickim stereotypem jest powtarzanie, ze zydzi sa solidarni…..etc..”

  Czy jest antysemickim stereotypem zdanie: [Żydzi są ]… i czy wolno nie-Żydom wypowiadać zdania zawierające rzeczownik Żyd ? Idąc dalej zadam pytanie: czy nie-Żydom wolno w ogóle coś pisać nie popadając równocześnie w skrajny antysemityzm ukazujący nagą twarz ?
  Kein Antwort bitte, bitte, bitte.
  To były pytania ściśle retoryczne.

 181. @zetus1

  Bertold Brecht jest p o n a d c z a s o w y
  „Co dzieje sie z dziurkami w serze, kiedy ser znika”

  wzajemnie pozdrawiam

 182. errata:11:31

  jest „Bertold”
  ma byc: „Bertolt”

 183. Pezypominam sobie rysunek Slawomira Mrozka (jake bliski Brechtowi, chociaz nie traktowal go jako klasyka)
  Wywieszka na sklepie spozywczym: „sera nie ma”
  Pyta syn ojca: tato, czy to jest przyklad na nihilizm?

 184. Jest takie pojecie „stereotyp narodowy” (np Polaka, Czecha czy Zyda etc) i tenze funkcjonuje na obszarze tradycji, kultury, paradygmatow, ktore byly ksztaltowane
  na przestrzeni lat. Sa to najczesciej schematy ideologiczne, ktore maja swoje zrodla ich powstawania – to znowu powolam sie na pismiennictwo Aleksandra Hertza z zwlaszcza dwie jego ksiazki „Refleksje amarykanskie” i „Zydzi w kulturze polskiej” a ze wspolczesnych nam historykow wymienic wypada historyka Timothy Snydera (znawca problematyki polskiej i jego „Poland vs History”.
  I w ten sposob mozna owocnie dyskutowac wspomnian powyzszy schemat

 185. @ozzy
  26 czerwca o godz. 11:33
  „ma byc: „Bertolt””
  Rzeczywiście, nie zwróciłem na to uwagi, ale myślę, że wynika to z naszej polskiej odmiany. W dopełniaczu jest Bertolta, co trudno wymówić z „t”, a łatwiej z „d” 🙂 Mea culpa…

 186. @zetus1

  ja tez popelnilem ten sam blad – z Bertoltem (ja poprawialem siebie, nawet nie zauwazylem Twojej pisowni)
  ale to bez znaczenia w rozmowach blogowych
  wszyscy sie uczymy od kazdego.
  Tylko tyle.

 187. zetus1
  26 czerwca o godz. 11:16
  Keine Antwort ist ebenfalls eine, tak jak brak znaku jest znakiem. Przykro mi zetus1, do eins jest Ci daleko. Przyglupio piszesz.

 188. @”Ale tylko mechaniczny. Japonskie kwarcowe sa lepsze.” – Przepraszam, że nie na temat (fótbol). – „Nie to piękne, co piękne, tylko to co się komu podoba”. Japoński kwarcowy zatrzyma się „bez nakręcania” po góra 2 latach, a mój Atlantic z automatem chodzi już 10 rok bez nakręcania. Zegarek po pradziadku z 1926 nomen-omen też Atlantic, wystarczy nakręcić i znów chodzi. Co prawda spóźnia się o jakąś minutę na tydzień, ale czy do tych japonskich za 92 lata będą jeszcze baterie.

 189. https://strajk.eu/jemen-amerykanska-chirurgia-pila-mechaniczna/
  ==========

  Ludobójstwo jest dopuszczalne, pod warunkiem że ma płaszczyk demokracji.

 190. Wiesiek59;

  Cos dla Ciebie na poparcie twoich tez ktore tu glosisz.

  https://internationalman.com/articles/the-cycle-of-freedom/

 191. Znowu Żydzi z Izraela mordują w Syrii pod patronatem jankesów. Metody jak w III Rzeszy. A Watykan milczy jak w czasie okupacji. Tak sobie myślę,że powstanie Izraela było błędem. O ludobójstwie Indian przez osadników z pomocą misjonarzy nie wspomnę. Dobrali się jak w korcu.

 192. STANISLAWIE SLOWIANINIE;

  Dobrze ze wrociliscie,bo ja juz myslalem ze Zydy zlapali was na mace.

 193. @Saldo mortale
  26 czerwca o godz. 12:53
  Meine Antwort: Nie chcesz chyba żebym wypisał wszystkie literówki które popełniłeś, popełniasz i popełniać będziesz. Nie używasz nawet znaków diakrytycznych na polskim blogu co akurat jest bardzo łatwe do wykonania. Pozdrawiam…

  Nie aspiruje do Eins na Twojej liście. Wyłapywanie literówek świadczy o braku argumentów co do meritum. Takie „ad gramatikum”

 194. Podobno:
  „Jesteśmy aktywni i ruchliwi prawie jak Żydzi”
  @ Saldo Mortale : jak myślisz?

 195. Pan Keuner i przypływ
  Pan Keuner szedł doliną, kiedy nagle zauważył, że jego nogi tkwią w wodzie. Wówczas uprzytomnił sobie, że dolina jest w rzeczywistości odnogą morską i że zbliża się czas przypływu. Natychmiast zatrzymał się i czekał, rozglądając się za jakąś łodzią. Ale kiedy nie było widać żadnej. porzucił tę nadzieję ufając, że woda już się więcej nie podniesie. Dopiero kiedy woda podeszła mu pod brodę, wyzbył się tej nadziei i popłynął. Zrozumiał, że sam jest łodzią.
  Aforyzmy Bertolta Brechta (1926 r.) wydał PIW w 1974 roku.
  W cyklu „Przypowieści o panu Keunerze” wpleciono fragmenty songów z „Opery za trzy grosze” w przekładzie Władysława Broniewskiego ze względu na pokrewieństwo ideowe z przypowieścią „Gdyby rekiny były ludźmi”
  PS. Przypadkowo przebywając w rodzinnym domu sięgnąłem po tę książkę. Dodam jeszcze aforyzm na czasie „Chce pan znać moje zdanie, to panu powiem: trzeba uciekać czym prędzej z kraju, w którym panuje zbyt mocne umiłowanie wolności. W lepiej położonym kraju jest ono zupełnie zbyteczne”

 196. Prawie każde lokalne środowisko żydowskie, prawie każdy autor żydowski mają swoją definicję antysemityzmu, czy też może raczej swoje własne antysemityzmu rozumienie i wyczucie, bo definicji jego z założenia nie może być, gdyż straciłoby swoją uniwersalność. Odnosi się dziwne wrażenie, że wszystkim na rekę jest owa mglistość i wieloznaczność. Czyżby celowo pilnowano tego, by pojęcie to przypominało pod względem pojemności worek, pod względem plastyczności meduzę lub pod względem bezkształtu i pęcznienia gąbkę (niem. Schwammbegriff).

  Jednak mimo wszystko, mimo tej chimeryczności i niepochwytności, po wielu poszukiwaniach źródłowych i wielu godzinach refleksji postaram się zaprezentować podstawowy zespół znaczeń, jaki nadają temu pojęciu ludzie go używający, środowiska zainteresowane w jego rozpowszechnianiu, mimo, iż w każdym z języków narodowych istnieją od dawna wyspecyfikowane, precyzyjne pojęcia pokrywające i wyczerpujące zakres semantyczny pojęcia antysemityzm (np. pojęcia „zniesławienie”, „znieważenie”).
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/06/slowo-antysemityzm-skad-po-co-i-dla-kogo-czyli-umysl-zniewolony-i-umysl-niepodlegly/comment-page-1/#comment-7222
  ========

  „Naukawcowi” wykładającemu ponoć na uniwersytecie- kafelki zapewne- polecam do przeczytania.

  Może w końcu przestanie pitolić…..

 197. W 2004 roku Kongres została przyjęta ustawa „Global Anti-Semitism Review Act” stanowiąca rodzaj testu na „antysemickość”. Po zrobieniu tego testu każdy mieszkaniec Globu będzie mógł z całą pewnością stwierdzić, czy jest „antysemitą”, czy też nie.

  Sytuacja tak naprawdę śmieszna nie jest. Realizacją tej ustawy zajmuje się Departament Stanu USA, który zobligowany jest (sic!) do ciągłego monitorowania tego zjawiska na całym świecie.

  Wzmiankowana ustawa opiera się na 13 punktach, które stanowią trzon testu. Postaram się przybliżyć Wam ich zawartość. Całość skonstruowana jest jako atak ad hominem, gdzie zmusza się przede wszystkim do milczenia osobę, a nie próbuje rozwiązać problemu.

  Antysemityzmem jest:

  „Każde oświadczenie, że ‘Społeczność żydowska kontroluje rządy, media, handel zagraniczny i świat finansów”.
  „Wyrażanie silnych uczuć anty-izraelskich”.
  „Wyrażanie krytyki przywódców Izraela, dawnych i obecnych”.
  „Jakiekolwiek krytykowanie religii żydowskiej lub żydowskich przywódców religijnych, ze szczególnym uwzględnieniem odniesień do Talmudu i Kabały”.
  „Jakakolwiek krytyka rządu i Kongresu USA insynuująca, że są pod silnym wpływem społeczności żydowsko – syjonistycznej i organizacji żydowskich jak np. AIPAC”.
  „Jakakolwiek krytyka społeczności żydowsko – syjonistycznej jako promotora globalizmu i tego, co niektórzy nazywają „New World Order”.
  „Przeklinanie Żydów za podżeganie Rzymian do ukrzyżowania Chrystusa”.
  „Cytowanie faktów mogących w jakikolwiek sposób obniżyć cyfrę 6 mln. odnoszącą się do liczby ofiar żydowskiego Holokaustu”.
  „Insynuowanie, że Izrael jest państwem rasistowskim”.
  „Insynuowanie, że istnieje spisek syjonistyczny”.
  „Dostarczanie dowodów, że Żydzi i ich przywódcy stworzyli komunizm i rewolucję bolszewicką w Rosji”.
  „Dostrzeganie pejoratywnych cech wyznawców wiary mojżeszowej”.
  „Insynuowanie, że Mossad jest zamieszany w zamachy 9/11”.
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/06/felieton-bladego-mamuta-na-temat-antysemityzmu/

 198. wiesiek59
  26 czerwca o godz. 15:59
  sytuacja jest tak samo smieszna jak ja opisujacy Wiesio…….

 199. W twórczości Bertolta Brechta nie znalazłem żadnego aforyzmu odnoszącego się do piłki nożnej. Najbardziej zbliżony do życia piłkarzy cytat „Tylko w dobrobycie przyjemne jest życie”
  Jest za to dobry kawałek o korupcji, o zdradzie, o postawie, o wolności i egoiźmie

 200. wiesiek59
  26 czerwca o godz. 15:48
  Wiesio wreszcie odkryl swa naga patriotyczna twarz. Wiesio Gabka, chlonie wiedze i niewiedze. Kiedys go pochlonie wiedza. Obecnie go jedynie uwodzi.

 201. zetus1
  Nie chodzilo mi o zadne literowki, lecz o jezykoznawstwo…….

  …brak znaku jest znakiem…
  …zadna odpowiedz jest odpowiedzia…
  brak znaku jest znakiem….

  Nie przejmuj sie drobiazgami, literowkami.

 202. zezem (25 czerwca o godz. 21:45)
  @teo
  Angela Merkel ma b.poważny problem aby „zintegrować” swojego koalicyjnegp partnera,CSU ,a to się przedkłada na jej obecne inicjatywy w Brukseli.
  N.b. od kiedy to dwa państwa europejskie mają decydować o losach całej Europy w ramach UE – warto przypomnieć słowa
  b.prezydenta Francji J.Chiraca o RP :”Stracili dobrą okazję do milczenia” …

  Piszesz dziwnym językiem. Merkel stoi na czele rządu koalicyjnego, czyli musi „integrować”, czytaj – uwzględniać i negocjować z koalicjantami. To chyba wiadomo? Czy są jakieś ustalenia? Z tego co piszesz, wynikać może, że są. Ale tego jakoś nie możesz wyjawić wprost. (…)

 203. (…)
  Unii zarzuca się na okrągło – w ramach PiSsoft, a to że brak decyzyjności, a to że narzuca – i tak w koło.
  Politycy „narzucający” Unię i Unii byli na ogół Francuzami i Niemcami, obok krążyli pomniejszego formatu Włosi, Holendrzy, Portugalczycy, Belgowie … Niemcy i Francuzi jak wiadomo nie są zgodni nt. przyszłości Unii. Jeśli coś zaproponują, to powiesz, że narzucą, a Holendrzy i Szwedzi ich poprą, powiesz, że się poddali, a jak bėdą perswadować Hiszpanom i Grekom do przyjęcia norm porządkujących ich gospodarkę, to powiesz, że to szantaż i morderstwo. (…)

 204. (…) Przecież te wszystkie kraje dobrowolnie przyjęły traktaty i tam jest napisane, że w pewnych sprawach liczy się głos większości i jeśli dwa największe kraj przekonają kilka małych to przeprowadzą. W sprawie budżetu strefy euro jest zgoda krajów do niej należących, które po wyłączneniu UK już obecnie stanowią 85 procent gospodarki UE. Nie oszukujmy się, PiSland jest na marginesie i w tej sprawie, gdyż kolejne kraje są gotowe przyjąć euro, Szwecja i Dania są de facto członkami tej strefy w sensie finansów publicznych i nie potrzebują uczestniczyć w unijnym rozdzielnictwie. Ale piszesz, dwa kraje decydują, pisz dalej …
  (…)

 205. (…)
  To samo ze słynną frazą Chirac’a, która dotyczyła spraw NATO i polityki globalnej, wojny w Iraku 2003. Takie skakanie po frazach jest wdzięczne, ale niewiele wnosi, mam wrażenie.

 206. wiesiek59 26 czerwca o godz. 15:59
  „Dostarczanie dowodów….”
  To co mają robić sygnaliści?
  Wczoraj w Szkle Kontaktowym rozmawiano o faktach i opisujących je przymiotnikach, po czym podsumowano fakt to fakt. Czyż dowód nie jest zbiorem faktów?

 207. Saldo mortale:
  „Narod meczennikow i medrcow to tez taki stereotyp.

  Podobnym antysemickim stereotypem jest powtarzanie, ze zydzi sa solidarni…..etc..”

  1. Tutejszy stereotyp Polaka to tepy chlop z banka nafty i zapalkami, zapedzajacy niewinnych Zydow do stodoly, ktora zamierza podpalic.
  2. Gorliwy czytelnik Protokolow Medrcow Syjonu
  3. Szmalcownik i foksdojcz, ewentualnie- „granatowy”
  4. Czlonek organizacji Wszechpolskiej czekajacy na sygnal do pogromow (tylko, gdzie one mialy miejsce?)
  5. Niskiego lotu wyrobnik w manufakturze niemieckiej lub na „zmywaku” w Londynie
  6. Polki jako prostytutki
  7. Zlodziej mienia pozydowskiego, po wojnie i po marcu
  etc. Obowiazuje kwantyfikator ogolny.
  Wszyscy to czytaja, nawet ci edukowani i jest OK.
  A ty wspominasz „stereotypy antysemickie.”

 208. zezem
  „Podobno:
  „Jesteśmy aktywni i ruchliwi prawie jak Żydzi”
  @ Saldo Mortale : jak myślisz?”
  Tak o Polakach napisał na sąsiednim blogu prof. Hartman, ujawniając swoją nagą antysemicką twarz, wedle standardów @Saldo.

 209. mag
  26 czerwca o godz. 16:19
  Czy wsrod zydow i profesorow nie ma idiotycznych wpisow? Owszem sa, Powyzszy o tym swiadczy. Jest to zdanie stereotypowe i ponizej poziomu Hartmanna. Jesli to jest antysemicki cytat, to o jeden za duzo.

 210. PA2155
  26 czerwca o godz. 16:18
  Nie ma sie z czego cieszyc. Oczywiscie walcze u siebie ze stereotypami o Polkach i Polakach. One przewaznie stygmatyzuja, nawet jesli sa rzekomo pozytywne, sa zawsze nieprawdziwe.

  Dziwi mnie, ze Ty omnipotentny intelektualnie, jak zasugerowales, wdajesz sie w takie wyliczanki. Ponizej Twojego, mojego rowniez, poziomu. Mag sie do tego wlaczyla, zamiast wysmiac profesora. Tanie to wszystko, jak na jarmarku. Coz, blogosfera jest takim antybytem.

 211. Zauwazylem ozywienie w blogosferze, ktore swiadczy, ze wielu(e) tu obecnych ma „palme” nie tylko w postrzeganiu zydow, lecz w swoim patriotycznym samozapatrzeniu. Obwiniany o obsesje etc. pozwole sobie zauwazyc , ze moi adwersarze ulegli zjawisku czystej projekcji, jak czysta etnicznie Mag, ktora przepraszam za Hartmanna. Jeszcze troche i zostane biskupem.

 212. ls42
  26 czerwca o godz. 15:36

  „…trzeba uciekać czym prędzej z kraju, w którym panuje zbyt mocne umiłowanie wolności. W lepiej położonym kraju jest ono zupełnie zbyteczne”.

  Ależ ci Polacy durne półgłówki, przecież tak dobrze im było pod butem pruskim, rosyjskim, sowieckim, hitlerowskim… Po cholerę się bili o wolność? Krowa mądrzejsza: łańcuch na karku, przywiązana do kołka i nie fika!

  Trzeba było im pozostać na wieki wieków lepiej położonych krajach: Rosji, Niemczech… Po jakie licho im własna polska wolność? Po co Polakom wolność?

 213. Kilka dni nie bylo zydowskiego tematu; kto tu jest uzalezniony? Staralem sie dzielnie milczec, nawet myslalem, aby samoskazac sie na trzymiesieczna banicje i dac „ludziom” spokoj. Niestety dalej przyjdzie mi pisac o antysemityzmie, moze tym razem o uniwersalnym, bo przeciez nie wszyscy tu piszacy sa idiotami, albo?

 214. PA2155
  26 czerwca o godz. 16:18
  Gdybys byl powazniejszy, to zauwazylbys z pewnoscia, ze od mowy, od stereotypow i wykluczania zaczela sie zaglada.

  Ty natomiast uniwersalnie zajmujesz sie wyliczankami na poziomie „Poczytaj mi mamo”.

 215. @Saldo
  Problem tkwi w tym, że prof. Hartman, w przeciwieństwie do ciebie, jest dla mnie autorytetem.

 216. Saldo mortale:
  Prymitywizacja swiata, ktora nas otacza tez drazni. Ogladam stare filmy amerykanskie i brytyjskie i w nich pelno tych rasowych uprzedzen, co tez irytuje. Rozmawialem wielokrotnie z Hindusami o ksiazkach przygodowych mojego dziecinstwa i wysmiali to jako rasistowskie brednie.
  Jak ktos nachalnie, kazdego dnia zamieszcza takie „prawdy” na blogu znanego dziennikarza, praktycznie bez oporu, to cos jest nie tak. Tu byl kiedys niejaki Ryszard K. ze swoja uproszczona wersja swiata. I zaraz go wycieto, permanentnie.

 217. Saldo mortale:
  Kolejny „entelektualny” przeboj to to, ze Polacy wierza w te krew chrzescijanska do macy. 🙂

 218. Saldo mortale:
  Ty natomiast uniwersalnie zajmujesz sie wyliczankami na poziomie „Poczytaj mi mamo”.”
  Czasami nie wytrzymuje i odpowiadam glupio na prowokacje. Jako odruch bezwarunkowy.

 219. Niejaki Wojciech Mucha, dziennikarz pisowaty, bo z „Gazety Polskiej Codziennie”, jest autorem teorii, mówiąc delikatnie – bardzo odkrywczej, otóż stwierdził on, ni mniej, ni więcej, że: „Mecz Polski z Senegalem pokazał, jaką farsą były Orliki i ile pieniędzy zmarnowano. Oczekuję od kierownika Donalda Tuska wyjaśnień tego wieloletniego kuriozum”
  [http://natemat.pl/241401,dlaczego-polacy-przegrali-z-senegalem-kuriozalne-tlumaczenia-obiegaja-siec]
  Do takich zadziwiających wniosków doszedł dziennikarz Mucha przed porażką Polski z Kolumbią, a po przegranej z Senegalem. Muszej teorii brak uzasadnienia, jej autor bowiem, nie przedstawił żadnego uzasadnienia, czyli nie wykazał wpływu „orlików” na nędzną dyspozycję polskich kopaczy.
  Średnio kumaty człowiek nie poważyłby się na formułowanie tezy, według której im powszechniejsza dostępność społeczeństwa do infrastruktury sportowej, tym w wyniki w sporcie kwalifikowanym gorsze, czyli: im więcej kortów tenisowych, tym mniej dobrych tenisistek i tenisistów albo: im więcej boisk do piłki nożnej, tym mniej dobrych piłkarzy, im więcej pływalni, tym mniej dobrych pływaków.
  Myślałem, że ten Mucha, to jakiś niepełny gimnazjalista, a tu proszę: »Wojciech Mucha Rocznik 1983. Urodzony w Krakowie. Z wykształcenia kulturoznawca. Dziennikarz, reporter, publicysta. Popularyzator twórczości Józefa Mackiewicza. W latach 2011-2014 dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”. Na stałe związany ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, członek redakcji kwartalnika „Fronda”. Jego teksty ukazywały się m.in. w węgierskim „Magyar Hírlap”. Prywatnie wciąż między Krakowem, Kijowem, Warszawą i Budapesztem. Wiecznie niezadowolony kibic Cracovii, antykomunista i kontrrewolucjonista. Ma kota Marka (Gniewka).«

  To pokazuje, że wykształcenie niekoniecznie musi iść w parze z „kumatością”, chociaż… zaraz, zaraz, przecież w takim np. Senegalu nie ma „orlików”, w Kolumbii też nie, a zarówno piłkarze senegalscy, jak i kolumbijscy wygrali z nami. Może, więc to i racja, że wszystko przez te „orliki”? 🙂

  Klęska polskich kopaczy ma swoje dobre strony, bo gdybyśmy zakwalifikowali się do dalszych rozgrywek pisowstwo skwapliwie wykorzystałoby te sukcesy, do promowania siebie, że dzięki partii i rządowi Szydło, Morawieckiemu, stworzono reprezentacji takie warunki, że wreszcie Polacy wyszli z grupy, czyli wstali z kolan, co przez ponad 30 lat się nie udawało. Czyli kolejny sukces kaczej partii.
  Ciekaw jestem, czy ta klęska przełoży się jakoś na sondaże, czy w ogóle się przełoży, bo frustracje objawiają się i rozładowywane są w różny sposób, więc gdyby ta porażka miała jakiś udział w ewentualnym spadku poparcia dla PiS, to warto było przegrać. 🙂

 220. Pojawiłem się na czerwono, ponieważ – przez przypadek – wpisałem, podczas logowania się, jakąś literkę tam, gdzie wpisuje się stronę „www.”.

 221. No i znów, bo zapomniałem wykasować, ale teraz powinno być na czarno.

 222. Każda opowiadana wersja świata, każde jego opowiadanie jest uproszczone, tzn. każdy może się przyczepić, że tego za mało, tego za dużo, a to krzywo, a to zbyt prosto …
  O „prywmitywizacji” na każdym kroku szkoda nawet gadać.

  Prymitywne opowiadanie o świecie wiadomo jakie jest. Relatywne, po pierwsze, czyli dla jednych kiedyś było można powiedzieć prymitywne. Relatywne jest co jest ludzkie. Świat dynamiczny i nieogarniony, opowiadanie nigdy nie jest dobrym odbiciem sytuacji, jak zdjęcie pstryknięte na meczu baseballa.

 223. Czy w czasie Mundialu pielgrzymi kibole przestają kraść a nawet oddają co nakradli. Tak sobie myślę jeżeli to czynią to niech Mundial trwa cały rok. Bo po powrocie z Częstochowy wracają do janosikowego procederu.

 224. Najwięcej zależy nie od tego kto opowiada, ale kto opowiadania słucha. Jak je odbiera, ocenia, przyjmuje na wiarę, lub odrzuca, lub trzyma w pamięci do zweryfikowania, skonfrontowania z innymi opowiadaniami. Prymitywny może być odbiór (na ogół jest zbyt prymitywny), ale nie opowiadanie o świecie. Opowiadania-gnioty giną, spadają w przepaść niebytu, niebyłych opowiadań.

  Choćby opowiadanie o orlikach, niespełniających narodowych ambicji wygrania mundialu, prymitywny odbiorca nie pomyśli nad absurdem tego opowiadania, nad małością związku, nad możliwością argumentowania totalnie przeciwnego, np. że orliki pozwoliły dziesiątkom polskich futbolistów trafić do bogatych klubów Europy i świata, oczywiście można rżnąć dziesiątki opowieści o przepaści między sportem wyczynowym i masowym, czy jak to się nazywało w PRL, a teraz nie wiadomo czy ma nazwę, a potem opowieści o tym co pomiędzy, i czy awans na szczyty kariery sportowej jest dla wszystkich, i czy ta kariera jest gorsza od kariery naukowca, businesspersony, polityka, artysty, księgowego, urzędnika, czy zwykłego grabarza lub szklarza, a antysemitce/cie szkoda wspominać. Opowiadać można świat na przeróżne sposoby, przede wszystkim w przeróżnych celach.

 225. Saldo mortale
  26 czerwca o godz. 16:08

  Masz w tych dwóch tekstach rozbiór semantyczny, historyczny aspekt, prawny również.
  Czego nie rozumiesz?
  Aż tak dużo ci płacą za mendzenie?

  Twoje projekcje, konfabulacje, insynuacje, mają służyć jednemu tylko- kasowaniu poważnych pieniędzy za krecią robotę?
  Ten komu płacą za szkalowanie kraju dzieciństwa również się jakoś nazywa.
  Termin jest mało pochlebny…….

 226. Mecze popołudniowe w zasadzie bez emocji skoro tabela 6:4:1:0
  Niespodzianką jest prowadzenie Peru w meczu z Australią 2:0

 227. teo
  26 czerwca o godz. 17:11

  Przypuszczalnie, można by się pokusić o analizę socjologiczną przypadku „kopaczy”…
  Z jakich rodzin pochodzą, jaki był poziom zamozności, wykształcenie rodziców, ich zainteresowania, wykonywana praca, rodzaj szkoły jaką kończyli- bądź nie, otoczenie- duże miasto, przedmieścia, rozrywki grupy rówieśniczej, aspiracje, itp.

  Przypuszczalnie również, istniałoby wiele korelacji warunkujących takie a nie inne drogi życiowe, wybory profesji.
  To samo tyczy księży, mafiozów, polityków, żołnierzy.
  Ponoć 80% to geny, ale 20% to środowisko……

 228. jobrave
  26 czerwca o godz. 16:52

  Orliki to jakieś 8-10 lat.
  Ze względu na brak etatów dla trenerów, opiekunów, część nie działała.
  Ci którzy na nich trenowali, mają co najwyżej 18 lat.
  Może potrzeba poczekać na wyniki?

  A może zapatrzeni w smartfony, mają inne aspiracje?
  Marzy im się inny rodzaj kariery?
  Wybór należy do nich……

 229. Glupi Jas:
  Warto sie zastanowic, co to jest jakosc zegarka z punktu widzenia posiadacza-konsumenta.
  Dla mnie, ktorzy uwaza zegarek za przyrzad do mierzenia czasu liczy sie jego dokladnosc i trwalosc. Nawet mierzona w sekundach/rok. Dobry zegarek kwarcowy, nawet ten za $10 jest czesto dokladniejszy niz Omega mechaniczna za $2000
  Dla niektorych, zegarek, ktory pokazuje czas +/-2 min. dokladnosc nie ma znaczenia. Czasami kupuje sie zegarek jako forme bizuterii, aby pokazac, ze stac mnie na Rolexa lub Movado.
  Zauwazylem, ze mlodsze pokolenia nie nosza zegarkow. Maja smartfony lub inne urzadzenia, gdze mierzenie czasu jest jedna z funkcji.

 230. Aby uniknąć tych kłopotów część kontrahentów zacznie żądać zaliczek płatnych na podstawie faktur proforma, bo tu nie będzie można zastosować podzielonej płatności.

  Na rynku, wbrew opowiadającym przez liberałów bajeczkom, rządzą silni, a słabi przegrywają. Duże firmy narzucając wszystkim kontrahentom podzieloną płatność, szybko doprowadzą do załamania ich płynności, co już w przyszłym roku skutkować będzie obniżeniem tempa wzrostu. A będzie to rok wyborów. Może warto, aby ktoś ostrzegł premiera, który jak sądzę – świetnie rozumie ten problem i zatrzyma to szaleństwo, a resort finansów wreszcie przestanie „restrukturyzować” gospodarkę przy pomocy podatków.

  Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/modzelewski-kryzys-gospodarczy-w-roku-wyborow,2575788,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ============

  Niestety, wbrew moim początkowym nadziejom, pan Morawiecki wykańcza polskie małe firmy.
  Przepisami…….
  Robi miejsce dla tych większych, nie naszych, czy też nie przemyślał skutków?
  Modzewski zadaje trudne pytanie…….

 231. Co teraz zastanawiają się Rodacy?
  W naszej grupie jeszcze wszystko może się wydarzyć, w wyjątkiem awansu Polaków, będzie więc w czwartek co oglądać. W Wołgogradzie (dawniej Carycyn, potem Stalingrad) temperatura dochodzi do 39 stopni Celsjusza. Naszym znowu będzie pod górkę, ale przecież nie muszą się męczyć, bo i tak wszystko stracone. Jaką filozofię gry zatem przyjmą? Atakować specjalnie nie potrafią, bronią się jeszcze gorzej na tych mistrzostwach, nie utrzymują kontaktu z przeciwnikiem, a przeciwnik chytry i skośnooki, przewidzieć nie można jak zaatakuje i jaką strategię gry wymyśli. Więc radzę spokojnie, wyprowadzić ich z równowagi, zaatakować dołem, a potem górą, strzelić pod poprzeczkę fauszem, dołożyć z wolnego i będzie sukces i kibice oszaleją ze szczęścia i ja też będę dumny, że taki piękny scenariusz na wygraną Polaków ułożyłem. Jest pewien problem, jak ich o tym poinformować przed meczem?

 232. http://fakty.interia.pl/polska/news-stowarzyszenie-prawnikow-zydowskich-wysyla-opinie-do-tk-o-no,nId,2599239
  ===============
  Odnosze wrażenie, że polskie prawo zaczyna być pisane w USA, Izraelu.
  Nawet Ukraina wtrąca swoje trzy grosze….

  W przeciwną stronę to nie działa.
  Nie zabieramy głosu w sprawie prawa w Izraelu, USA, nawet nie kwestionujemy sekowania mniejszości polskiej na Ukrainie czy Litwie.

  Jesteśmy krajem poważnym?
  Zadaję obie takie pytanie czasami…..

  Prowadząc niesamodzielną politykę zagraniczną, jesteśmy skazani na ciąg afrontów.
  Jeżeli my nie będziemy się szanować, nikt z nami liczyć się nie będzie.
  Szczególnie ci hucpiarze……

 233. wiesiek59

  Wczoraj portal gazeta.pl opublikował wywiad z Balcerowiczem, który od jakiegoś czasu wycofał się na głębokie zaplecze opozycji liberalnej by ludzi swym widokiem nie drażnić i stamtąd kontroluje zaplecze programowe PO i Nowoczesnej. Z zainteresowaniem przeczytałem więc wywiad pod dość zaskakującym tytułem „Prof. Leszek Balcerowicz o politycznej przyszłości Ryszarda Petru: Byłbym zdziwiony, gdyby zyskał wielu partnerów” – i to dwa razy.
  Wiekszość wywiadu Balcerowicz poświecił próbie reanimacji politycznej Nowoczesnej. W sumie nic ciekawego.

  Ale zwróciłem uwagę, że w pozostałej częsci wypowiedzi w dużej mierze dotyczącej gospodarki nawet nie padło nazwisko Morawieckiego. Balcerowicz ominął czy przemilczał kwestie prowadzonej przez niego polityki gospodarczej ograniczając się do ogólnych pomruków na temat pisowskiego „rozdawnictwa”, „populizmu” itp.

  Tak to wygladało jakby nie chciał Morawieckiemu zaszkodzić.

  Zresztą sam przeczytaj:

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,23565041,prof-leszek-balcerowicz-o-politycznej-przyszlosci-ryszarda.html

 234. ontario
  26 czerwca o godz. 16:32
  Bertolt Brecht piszą ten aforyzm z pewnością nie miał na myśli naszego kraju, więc analiza wiersza zupełnie przypadkowa.
  Przywołując jednak akurat ten aforyzm brałem pod uwagę, patetyczne, wzniosłe ponad wszelką miarę opowieści dziwnej treści polityków wykreślających Polskę nie tyle z mapy Europy , bo tego się nie da, ile ze zbiorowej świadomości. Oni mówią; Polski po wojnie nie było, Polska nie istniała. Ja twierdzę wprost odwrotnie; Polska i Polacy od tysiąca lat są tu, na tej ziemi, są i będą u siebie. Byli i są wolni. Wmawianie Polakom, że nie istnieli w czasach PRL-u jest nadużyciem, jest fałszem

 235. wiesiek59
  26 czerwca o godz. 18:02
  Bardzo ważny komentarz!
  Najgorsze jak PIS, czyli prezes, nie potrafi prowadzić sensownej polityki zagranicznej, a opozycja nie ma już nic do gadania

 236. Partia Razem, która w sferze gospodarczej niewiele różni się od PiS-u – komu Balcerowicz „zaszkodził” bardziej tym stwierdzeniem, marginalnej partii R, czy duetowi Kaczyński-Morawiecki?

 237. Po pierwsze, odkłamanie języka, bo PiS-media operują brutalnymi kłamstwami, przeinaczając prawdziwe znaczenie słów.

  Zalecenie tak oczywiste, że aż w sumie nieciekawe dla nałogowych kłamczuchów i blagierów.
  Kłamstwem jest „symetryzm PiS i PO”. A po co te karkołomne i prymitywne zabiegi? Pewnie po to, by partia R się umocniła i podwoiła poparcie społeczne z 3/4 procenta do półtora.

 238. teo

  Myślę, że Balcerowicz, biorąc pod uwagę jego marginalne znaczenie polityczne, nikomu tym wywiadem nie zaskodził. I nie pomógł.

  Nawet przewodniczącej Nowoczesnej, którą w ten sposób starał się dowartościować:

  ” … na jej czele jest kobieta. I to bardzo rozumna”

  Tak więc z całym szacunkiem dla starań Leszka Balcerowicza: mimo, że się na pewno wiązą z dużym psychicznym wysiłkiem co widać w trudzie utrzymania dyscypliny wypowiedzi to jednak nie przekładają się na skuteczność polityczną wyrażającą się w „pomógł” lub „zaszkodził”.
  Co oczywiście nie oznacza, że jego opinie nie są symptomatyczna dla częsci liberalnego środowiska.
  Zresztą po to je wkleiłem.

 239. teo

  Zwróciłem uwagę, że Leszek Balcerowicz na konkretnym przykładzie objaśnia czytelnikom na czym owo „odkłamywanie języka” powinno wyglądać:

  Mam na myśli ten fragment:

  „red Rogojsz: Tyle że coraz większa liczba działaczy i polityków Nowoczesnej narzeka na to zbliżenie z Platformą, w kontrze do której Nowoczesna przecież powstawała. Dziś mówią, że z dnia na dzień coraz bardziej stają się przystawką partii Grzegorza Schetyny.

  Balcerowicz: Używa Pan określeń tendencyjnych albo cytuje anonimowych ludzi niezadowolonych faktycznie lub pozornie. Słowo „przystawka” jest epitetem i nie należy go używać, naśladując PiS.

  red Gogojsz: Nie naśladuję PiS-u, tylko cytuję, co mówią ludzie z Nowoczesnej. O sympatyzowanie z PiS-em raczej trudno ich posądzić.”

 240. @PA2155

  „Tutejszy stereotyp Polaka”

  Dziwna sprawa, bo na przyklad w komentarzach pod ostatnim wpisem wlasciciela bloga jakos nie widac zadnych twierdzen na temat „Polakow” czy „Polek”. Za to az roi sie od komentarzy na temat Zydow i Izraela – jakie te Zydy zle i niedobre a Izrael jeszcze gorszy.

  Polak-patriota, SŁOWIANIN STANISŁAW 26 czerwca o godz. 13:26:
  „Znowu Żydzi z Izraela mordują w Syrii pod patronatem jankesów. … Tak sobie myślę,że powstanie Izraela było błędem”

  Odgryzc sie w tym samym stylu oczywiscie nie wolno, bo to juz by bylo przestepstwo scigane prawem, na to juz sa w polskim KK odpowiednie artykuly. Za to mozna bez przeszkod oskarzac Zydow i Izrael o wszelkie mozliwe zbrodnie i podlosci oraz kwestionowac prawo Izraela do istnienia.

  Polak-patriota wiesiek59 26 czerwca o godz. 15:59 Oburza sie, ze „W 2004 roku Kongres została przyjęta ustawa „Global Anti-Semitism Review Act” … gdzie zmusza się przede wszystkim do milczenia osobę, a nie próbuje rozwiązać problemu.” … ntysemityzmem jest:

  „Każde oświadczenie, że ‘Społeczność żydowska kontroluje rządy, media, handel zagraniczny i świat finansów”. … „Cytowanie faktów mogących w jakikolwiek sposób obniżyć cyfrę 6 mln. odnoszącą się do liczby ofiar żydowskiego Holokaustu”. — „Insynuowanie, że Izrael jest państwem rasistowskim”. … Insynuowanie, że istnieje spisek syjonistyczny”.”

  Ten sam Polak-patriota 26 czerwca o godz. 18:02:

  „Odnosze wrażenie, że polskie prawo zaczyna być pisane w USA, Izraelu.”

  Polak-patriota Blakcley: „Żydzi mają głowę do pieniędzy” … „Za forsę zbudowali te państwo”

  Nie chce mi sie dalej wyliczac. Generalnie to jest tak, ze jak bandyta ze sztamajza (czy tez paru bandytow) zaczai sie, zeby komus roztrzaskac leb rzeczona sztamajza – to zawsze zachodzi ryzyko, ze upatrzona ofiara sie uchyli. I wtedy nastepuje wrzask. A takze pisk. Jak on smial sie uchylic, ten taki-owaki! Ludzie sie napracowali, kupili kije bejsbolowe albo sztamajzy (chyba ze odziedziczyli) – a ten skurczybyk wszystko popsul! To jest dranstwo! Chamstwo! Faszyzm! Policjaaa!

  Na razie wydaje mi sie, ze jesli amerykanski Kongres uchwalil taka zla i niedobra ustawe, to chyba czas najwyzszy zerwac stosunki z ta wstretna Ameryka, co to raz za razem uchwala niesluszne ustawy. I jeszcze w sposob zbrodniczy przenosi ambasade tam, gdzie nie wolno. Czas chyba zmienic sojusze i postawic na Uklad o Przyjazni, Pomocy i Wspopracy Wzajemnej z Iranem, Hamastanem i Plastelina.

  Serdecznie …

 241. Dla gostkow rozwazajacych podjecie „krokow prawnych” – mala uwaga: Hipotetyczni bandyci z hipotetycznymi sztamajzami nie sa jako zywo wymienieni z ksywy, imienia, nazwiska czy przynaleznosci do takiej badz innej nacji. Jesli wrzask i pisk nastapi – to z inicjatywy tych nozyc, co to sie odzywaja, jak w stol uderzyc. Obawiam sie, ze nawet najbardziej wnikliwy prkurator wiele tu dla siebie nie znajdzie

 242. „Mamy pięć dowodów na to, że problemy naszego rynku pracy pozostają nierozwiązane” – daje tytuł GW (tzw. medium tożsamościowe – cokolwiek to znaczy)

  http://wyborcza.pl/7,155287,23592663,bezrobocie-znowu-spada-do-6-1-proc-kolejny-rekord-rafalskiej.html

  Tymczasem program „Mieszkanie plus”, który miał zaspokoić deficyt mieszkań na wynajem dostępnych dla przeciętnego Kowalskiego, startuje z mozołem i na razie nie przyniósł efektów. A kwota, którą resort rodziny i pracy przeznaczył na „Malucha plus” – 350 mln zł na opiekę żłobkową – to kropla w morzu potrzeb. Zaledwie co dziesiąte polskie dziecko do trzech lat może skorzystać z państwowego żłobka. 350 mln zł nie poprawi sytuacji w zauważalny sposób.

  Wygląda na to, że PiS rozdał co dostał od Platformy do rozdania, czym zarządziła min. Rafalska, którą posłowie opozycji doprowadzili niemal do płaczu w Sejmie, ale problemów żadnych nie rozwiązał.

  p.s. Po co przytaczać Belcerowicz i snuć kiepskie opowiastki o tym, że nie chce szkodzić Morawieckiemu, skoro on nikomu nie może zaszkodzić, podobno z powodu jego mar(ginal)nego znaczenia politycznego?

 243. Op, pardon, w Polsce, o czym wspomina cytowany bez potrzeby marginalny politycznie, ale jakże dominujący mitycznie Balcerowicz, każda etykieta i fraza ma sens. Ma cel sam w sobie. „Medium tożsamościowe”, pojęcie ukute przez prawicowo-narodowych ideologów spełnia swój cel.

  Ktoś powie – cytujesz za mediami tożsamościowymi,
  i już twój argument jest w piachu, krzyżyk na nim postawiony, na wieki wieków. Taka religia, taki klimat.

 244. @ls42

  „Oni mówią; Polski po wojnie nie było, Polska nie istniała.”

  To chyba oczywista oczywistosc? Sam pamietam, ze kraj jeczal w okwach brutalnej sowieckiej okupacji, sowieckie czolgi na kazdym rogu, wszechwladza soldatow-Kalmukow z czerwony gwiazdami na czapkach. Prasa, radio i ksiazki wylacznie wjezyku sowieckim, sztuki teatralne po sowiecku, jezyk polski zepchniety do podziemia, wylacznie na tajnych kompletach. Bezpardonowa walka z Kosciolem i wiara, za udzial w (tajnej oczywiscie) Mszy Sw grozily knuty i Sybir. W kinach wylacznie wstretna sowiecka propaganda. Kara wiezienia za posiadanie plyt zespolu „The Beatles”.

  Za dobra wierszowke to moge powyzszy obraz uczynic bardziej dramatycznym, wprowadzic watki personalne, dodac opisy mrozacych krew w zylach scen sowieckiej przemocy tudziez niezlomnej wiary Prawdziwych Patriotow. Tyle, ze to juz nie za friko.

 245. ls42
  26 czerwca o godz. 18:06

  Nie miał na myśli Polski??? Dziwne… Urodził się w czasach, gdy Polska nie istniała na mapie, bo była pod butem jego kraju i nie wpadło mu – gdy dorósł – do łba, ile on zyskał kosztem nas? Jakie pieniądze Polacy płacili do niemieckiego budżetu a nie do swojego? Jak – poprzez druk niemieckiej marki i inflacji (marką tą, o ile się nie mylę, nie wolno było płacić poza zaborem pruskim) Polacy zostali zmuszeni do finansowania niemieckiej wojny przeciw Polakom?

  Miałem nieco lepsze zdanie o tym jegomościu…

  Hm, dziś też mówią, że Polska nie istnieje, że jest pod okupacją watykańską, brukselską itp. I mówią to na forach np. „Polityki”.

 246. Bar Norte
  26 czerwca o godz. 18:06

  Petru do narcyz, zapatrzony w siebie egomaniak.
  Wypromowany na różne stanowiska dzięki Balcerowiczowi.
  Taka lepsza wersja Misiewicza….

  Pan Balcerowicz zaś, to dinozaur, z uporem maniaka trwający przy koncepcji gospodarczej sprzed 40 lat, która nigdzie na świecie się nie sprawdziła, powodując co najwyżej kryzysy systemowe w kilkunastu krajach świata.
  Niereformowalny doktryner z klapkami na oczach.
  Zapatrzony w tabelki, nie widzi ludzi i ich problemów…….

  Na innym blogu na przykładzie PKP ktoś wyjaśnił na czym polega numer z PKB.
  Po podziale na 28 bodaj spółek, zwiększyła się ilość faktur krążących pomiędzy firmami.
  Nie zwiększył się ładunek realnie transportowany, koszty utrzymania linii wzrosły, płace zarządów również, tyle że papierologia i wykazywane obroty kilkunastrokrotnie wzrosły, znacząco wpływając na PKB Polski.

  Coś co funkcjonowało w obrębie jednej firmy, stanowiącej logiczną całość, rozmnożyło byty ponad potrzeby.

  Pan Petru również należy do takich bytów, lansowanych i finansowanych przez niewiadomo kogo.
  Potrzebna jest partia neoliberalna?
  Jaki ma elektorat?
  Ile partii może go zagospodarować?

  Zwalczanie partii „Razem”……..
  Gorliwość neofity?
  Na szkoleniach wpojono mu, że lewica jest be?

  Moi prywatnym zdaniem, ludzie powinni cieszyć się życiem, a nie zap…do śmierci.
  Polityka Balcerowicza oparta na przedpotopowych dogmatach przyczyniła się do śmierci wielu ludzi, zubożenia milionów.
  Jedynie nielicznym dała dobrobyt rzeczywisty, sporej liczbie taki na kredyt.
  Kilka milionów wygnała na emigrację zarobkową.
  A człowiek zadufany w swoje „osiągnięcia” gaworzy o SUKCESIE…….

  Jako że poznaję „po owocach” dla mnie ten sukces jest co najmniej dyskusyjny.

 247. teo

  „Ktoś powie – cytujesz za mediami tożsamościowymi”

  Cytuję za mediami Agory, które czytam systematycznie bo mnie interesuje ich punkt widzenia, który przecież wyraża konkretne interesy polityczne.

  I tak w zacytowanym przez ciebie tekście o Mieszkaniu+ nie tyle interesują mnie krodydyle lzy dziennikarza nad wyrolowanymi lokatorami owych mieszkań co przemilczane znaczenie dla deweloperów specustawy, którą przyjęto ponoć przy okazji.

  W przypadku wywiadu z Balcerowiczem, który wisiał ze trzy godziny na portalu zanim go zarchiwizowano na amen nie tyle ważna jest treść owej rozmowy co powód dla którego tak komiczny tekst zamieszczono.

 248. @PA2155

  „Dla mnie, ktorzy uwaza zegarek za przyrzad do mierzenia czasu liczy sie jego dokladnosc i trwalosc.”

  Od paru dziesiatkow lat istnieja zegarki kwarcowe z radiowa synchronizacja, perekcyjnie dokladne, bo sie same kalibruja np raz na dobe.

  Od roku czy dwoch popularne sa smartwatche, caly czas pozostajace w ontakcie radiowym ze smartfonem. A takze zegarki „polsprytne” – kontakt nie non-stop tylko za pocisnieciem guzika, za to bateria starcza na rok.

  Tyle ze takie urzadzenia pozostaja daleko poza horyzontem myslowym Wybitnych Specjalistow z Wyzszyi Stopniami Naukowymi z Wyzszej Szkoly Inzynieryjnej w Bialobrzegach, II-gie pietro, dzwonic trzy razy. Takze poza granica mozliwosci finansowych, bo odkad „wydarzenia” orzestaly sie „wydarzac”, to zegarek trzeba – ach, niestety – kupic. Znaczy za _piniondze_.

 249. wiesiek59

  Sam widzisz, że skoro Balcerowicz ani słowa krytycznego w wywiadzie nie poświęcił Morawieckiemu to daje do myślenia.

 250. pitekantrop
  26 czerwca o godz. 19:09

  Osobiście jestem ZA zerwaniem stosunków z Izraelem- mało znaczący dla nas kraj, i co najmniej ograniczeniem stosunków z USA, odbywających się naszym kosztem.
  Nasze szczekanie na rozkaz, nas trochę kosztuje….
  Zysków nie widzę.

  Tylko, co ja mogę?
  Wystarczy jakiemuś byłemu czy obecnemu polskiemu prezydentowi, premierowi, czy ministrowi, zaproponować jakąś fuchę w Goldman& Sachs, czy innej sporo płacącej instytucji, by zrobił wszystko…….

  Zresztą, taka tradycja.
  Sobieski był na pensji francuskiej, tak jak Poniatowski na rosyjskiej.
  Pensja amerykańska nie jest niczym nowym.
  Elity kompradorskie to stary wynalazek.
  Stosowany w koloniach od wieków.

  Pensja moskiewska zapewniała nam pokój, spokój, rozwój gospodarczy.
  Pensja francuska wojny na nasz koszt.
  Co zapewnia pensja amerykańska, się pytam?
  Udział w ekspedycjach kolonialnych?

 251. Ciekawy trop zamieścił u siebe autor bloga pecuniaolet.
  Polski rynek nieruchomosci może byc sporo wart, więc pan Morawiecki zainstalował u nas bank Morgan- Stanley, giganta na tym rynku.
  Bilionowy biznes przy wsparciu Państwa.
  Zyski popłyną za ocean……
  https://pecuniaolet.wordpress.com/2018/04/10/zobaczymy-czy-sie-sprawdzi/

  To jest nowoczesny sposób łupienia państw, i ich uzależniania.
  Pan Morawiecki zdaje się mieć w tym swój udział.
  My z tego będziemy mieć długi.
  Co on z tego będzie miał?

  Ciąg ostatnich decyzji może świadczyć, że sporo.

 252. Nie otrzymujemy odpowiedzi na zadane pytania, powiedział opozycyjny poseł.
  TK działa opieszale dodał.
  Ich zdolności do krętactwa można wyczuć, stwierdził.
  O kim mówił? Trudno się domyślić, że krytykował taką dobrą zmianę

 253. „Osobiście jestem ZA zerwaniem stosunków z Izraelem”

  No to do dziela!

  „mało znaczący dla nas kraj”

  Was jest raz. A dla ciebie chyba bardzo znaczacy, bo na temat tego wlasnie kraju drzesz ry.. sorki, gardziolko wytezasz w systemie 24/7. No to zrywaj te stosunki. Jak kiedys ten wasz Gomulka zerwal to to byl cios w samo serce.
  ” i co najmniej ograniczeniem stosunków z USA, odbywających się naszym kosztem.”

  Was jest raz, nadal. A jakie „koszty” moze ponosic dumny wlasciciel trzydziestoletniego telewizora i skarpetek z samodzialu – to dosc zagadkowe. Zapewne klosalne „koszty”.

  „Nasze szczekanie na rozkaz, nas trochę kosztuje….”

  Ee ta, jakos na przyklad Czesi czy Wegrzy tak glsu nie zabieraja. Zatem nie na rozkaz tylko z wlasnej woli.

  „Zysków nie widzę.”

  Zyski to beda kolosalne, jak wprowadzisz swoj plan w zycie. Wystarczy oppatrzec, jaki zajefajny dobrobyt w Bratnim Iranie. Jak ci sie uda wprowadzic ten plan w zycie to mozesz liczyc na taki samo dobrobyt. Na poczatek chyba musisz odpowiednia ilosc podpisow zebrac. Na piechote troche potrwa ale moze ci kto pozyczy stary rower?

 254. @blackley, spec od rzucania oskarzen o „wyrywanie paznokci”, spec od oskarzen o przebijanie ucha „olowkiem”, pochwalil sie:

  „Ale to się zmieniło i moje dzieci pokonczyły normalne , PANSTWOWE I BEZPŁATNE studia na porządnych uczelniach .”

  Jednym slowem – dzieci pokonczyly studia na porzadnych uczelniach – a ich ojciec dobrze po siedemdziesiatce musi „wynosic graty z mieszkania do remontu”, zeby jakies grosze dorobic do cieniutkiej emerytury. Takie wyksztalcone te „dzieci”, „studia pokonczyly” i w ogole – a ich rodzic nadal usi zapitalac, dobrze po siedemdziesiatce. Przy najglupszej, najczarniejszej robocie („wynosilismy graty z mieszkania do remontu”). Cos slabo te „dzieci” o swojego fatrowskiego dbaja.

  Oczywiscie pozniej probowal wersje zmieniac. Podobnie jak z samochodami – najpierw sie puszyl, jaki to on mechanik, potem – jak mu uwage zwrocono, ze gazniki znikly z samochodow wiele dziesiatkow lat temu, to nagle zmienil piosenke, ze to „zabytkowe” samochody czy costam.

 255. pitekantrop
  26 czerwca o godz. 21:37

  Musze cie zmartwić…
  Nie znasz chyba podstaw psychologii.
  Dzięki takim wpisom jak twój, czy tego nieudacznika od kafelek na uniwersytecie, zaczyna się rozmawiać o tabu jakim jest nasz stosunek do pewnych nacji.
  Jaki jest bilans zysków i strat?+

 256. ozzy
  26 czerwca o godz. 10:34
  „kuczok -specjalista” – od kogo, chrystiana? byl on dwa lata na stypendium literackim (daad) w berlinie, pewnie spotykal sie z nechamkisem (wyjatkowo nieapetyczny typ) i jego ferajna, ktorzy za „specjalistow” robili juz w latach 70/80-tych u.s. i to tak dobrze, ze o tych czasach prawie nikt nic nie wie, poza bzdurnymi sluchowiskami w niemieckim radiu; skrzyposzka chcieli eksmitowac z mieszkania, niewielkiego, ale ze smakiem i przez wiele lat pieczolowicie urzadzanego (atak rekinow – pierwsza fala gentryfikacji w berlinie 1990 -1999) i wsadzic do domu dla uposledzonych i to go dopiero zalamalo i dlatego wyskoczyl przez okno, a nie, bo mu odbilo;

 257. Znowu byly emocje na boisku. Argentyna wygrała z Nigerią, ale chwała pokonanym

 258. „Nie znasz chyba podstaw psychologii.”

  Frowno ci wiadomo, czego „podstawy” znam a czego „podstaw” nie znam, dumny posiadaczu skarpetek z samodzialu. Jak bede sie chcial dowiedziec, jak po calym dlugim zyciu dorobic sie trzydziestoletniego telewizora z kineskopem – to na pewno poprosze ciebie o rade.

  „Dzięki takim wpisom jak twój, czy tego nieudacznika od kafelek na uniwersytecie, zaczyna się rozmawiać o tabu jakim jest nasz stosunek do pewnych nacji.”

  Was jest nadal raz, dumny posiadaczu muzealnego kompa z epoki XP. A jaki jest ten „stosunek” to nie zaden tabu, „stosunek” jest solindie udokumentowany w polskich zrodlach. „Mowia Wieki”, najbardziej znany POLSKI periodyk poswiecony historii – o „wydarzeniach” w Jedwabnem – opisal ten „stosunek” nader szczegolowo. No i wuj – bo na nowe „wydarzenia” to jakby materialu brakuje.
  _____________________________________
  „Przede wszystkim nie ma żadnych wątpliwości, że zbrodnia w Jedwabnem
  dokonała się polskimi rękami. Sąsiedzi mordowali sąsiadów, obywatele
  obywateli. Czynili to w sposób tak prymitywnie okrutny, że porównanie
  z okrucieństwami buntu Chmielnickiego, po które sięga Gross, wydaje
  się całkiem uprawnione. W polskiej tradycji funkcjonuje ponure słowo
  „rezun” oznaczające krwawego ukraińskiego oprawcę, zwykle plebejskiego
  pochodzenia. Nie mam wątpliwości, że to słowo stosuje się również do
  zabójców z Jedwabnego. To byli polscy rezuni. Odniesienie ukraińskie
  jest tu naprawdę na miejscu.

  Akurat IPN wydał w tym roku materiały z
  konferencji poświęconej antypolskiej akcji OUN-UPA w latach 1943-1944.
  Podczas lektury tej książki niemal automatycznie nasuwa się porównanie
  masakry jedwabieńskiej z rzeziami na Wołyniu. Oczywiście jest tu
  znaczna różnica w skali i liczbie, ale pewne elementy mechaniki
  zbrodni są łudząco podobne: tu i tam były „w robocie” noże, pałki,
  motyki, haki, płonące pochodnie (na Wołyniu jeszcze przerażająca
  piła), tu i tam mordowano nimi bliskich, od dawien dawna zasiedziałych
  sąsiadów. Były też ważne różnice – mordy wołyńskie były bardziej
  „doorganizowane”, a sąsiedztwo Polaków i Ukraińców cokolwiek różniło
  się od polskiego sąsiedztwa z Żydami. Ale natura „hajdamackiego mordu”
  pozostaje ta sama.

  Przywołanie rzezi wołyńskich nie jest tu żadną próbą poprawienia
  samopoczucia – „no bo inni robili to samo” – strony polskiej, jeśli
  taka w ogóle w tej sprawie istnieje. Przeciwnie, to samopoczucie
  powinno się raczej pogorszyć; przecież wielu Polaków, manifestując swą
  europejskość, wciąż twierdzi, że pomiędzy nimi a Ukraińcami rozciąga
  się przepaść cywilizacyjna, i to na wszystkich stopniach drabiny
  społecznej. Tymczasem „hajdamacki pogrom” już dawno wypadł z
  partykularza zachowań Europy Zachodniej. Co tu kryć, sprawa Jedwabnego
  nieuchronnie „ściąga” nas na Wschód, na – z punktu widzenia norm
  europejskich – niższy poziom cywilizacyjny.

  Nie oznacza to wszakże, że na niższy poziom moralny. Morderca z
  Jedwabnego nie jest „moralnie niższy” od mordercy z Auschwitz, jest za
  to o wiele bardziej zrozumiały. Mówiąc obrazowo, to bestia w ludzkiej
  skórze, która w ataku tłumnego zdziczenia jest zdolna do
  najstraszniejszych czynów. Nienawidzimy jej, lecz już tyle razy dała w
  historii poznać krwawą moc swych instynktów, że wydaje się jakoś
  znajoma. Trzeba potężnej dozy megalomanii narodowej, aby twierdzić, że
  ta bestia nie mogła się pojawić akurat w Polsce. Pojawiała się już
  wcześniej – nie raz, nie dwa. Nigdy nie wierzyłem w nasz mit narodu
  niewinnego, bo w ogóle nie ma niewinnych narodów.

  Morderca z Auschwitz jest kimś innym – to element nowoczesnej,
  zracjonalizowanej fabryki zbrodni, przetwarzającej ludzkie życie na
  materię nieożywioną, na artykuł przemysłowy. Tu nie ma miejsca na
  dzikie instynkty, tu mamy zimną, „naukowo” podbudowaną kalkulację.
  Tego wcześniej nie było, tego wciąż nie rozumiemy i boimy się
  najbardziej. I to też określa wyjątkowość Holocaustu. We wspomnianej
  dyskusji w IPN Konstanty Gebert, bardzo chwaląc opracowanie IPN,
  powiedział, że w mikroskali pokazuje ono cały mechanizm Holocaustu, w
  którym uczestniczyli nie tylko naziści, ale też szwajcarscy bankierzy
  i podłomżyńscy chłopi. Na to nie ma zgody. Sens Holocaustu nie polega
  bowiem ani na ordynarnym złodziejstwie, ani wyjarzmionym bestialstwie.
  Te odrażające rzeczy wciąż przewijają się przez historię, a –
  powtarzam – Holocaust był jeden.

  Ten wątek chyba zbyt słabo objawił się w wielkiej debacie „wokół
  Jedwabnego”, za to mieliśmy niejedną próbę ustalenia liczby
  pomordowanych Żydów. Wiele też było pretensji do Grossa, że
  tendencyjnie ją zawyżył – do 1600. To nie tak, Gross wziął ją wprost z
  istniejącego w Jedwabnem pomnika, którego przecież sam nie postawił.

  Choć z drugiej strony na miejscu autora – nieważne czy występuje jako
  badacz, czy publicysta – nie ufałbym bez reszty prawdzie pomników,
  zwłaszcza postawionych za czasów komunistycznego reżimu. Szczególnie,
  że Gross nie wierzy w resztę informacji podanych na tym pomniku – w to
  mianowicie, iż Żydów spaliły gestapo i hitlerowska żandarmeria. Gross
  wierzy tylko w liczbę.

  Sprawa liczby ofiar była zresztą jednym z głównych przedmiotów debaty:
  przy czym pojawiały się głosy, że w gruncie rzeczy jest ona
  drugorzędna. To też nie tak, jakkolwiek ma rację ten, który
  powiedział, że zabijając człowieka, zabijamy cały świat. Nie tylko dla
  historyka liczby są bardzo ważne, czasem przerażająco ważne, zwłaszcza
  w takich sprawach. Najdobitniejszym przykładem 6 mln ofiar Holocaustu.
  Przecież samo pojęcie ludobójstwa nie może się obyć bez pewnego
  wyobrażenia liczby. W Jedwabnem, jak szacuje Marcin Urynowicz, jeden z
  autorów „białej księgi”, liczba ofiar nie może przekraczać tysiąca.

  Ale to też nie powinno poprawić naszego narodowego samopoczucia. Za
  sprawą Jedwabnego zamajaczyły bowiem krwawe cienie mordów, których
  dokonali wówczas Polacy na Żydach aż w 31 miejscowościach. Taką liczbę
  podaje w swym tekście Andrzej Żbikowski. Przyznajmy, włos się jeży!
  Błędna liczby na starym pomniku w Jedwabnem przekształca się więc w
  inną liczbę, dużo wyższą i bardziej frustrującą”.
  _______________________________
  Calosc ukazala sie w miesieczniku „Mowia Wieki” nr 2/2003. Tekst opublikowal takze „Onet”, jest dostepny tutaj:

  http://wiadomosci.onet.pl/prasa/jedwabne-i-my/w4802

  Masowe mordowanie Zydow w pogromach przez Polakow, kiedy akurat sie okazja nadarzala jest bardzo solidnie udokumentowane i opisane w _polskich_ zrodlach. Folksdojczeria miala swoje piec minut, mogla nie tylko mordowac w wyjatkowo sadystyczny sposob, nie tylko lapska sobie ubabrac po lokcie w zydowskiej krwi – ale i nachapac sie do syta, uwlaszczyc sie na „mieniu pozydowskim”.

 259. @Wiesiek59

  … liczy na Bratni Iran, bo sie postawil zlym Jankesom, postara sie o bobme atomowa i wesprze nowy Jedwabny Szlak. WYglada jednak na to, ze w Bratnim Iranie nie wszystkoidzie jak trzeba:

  „To początek rewolucji? Wielkie protesty i starcia z policją w Iranie. Na ulice Teheranu wyszło 2 miliony ludzi. Chcą obalić reżim ajatollahów… Irańczycy protestują przeciwko fatalnej sytuacji ekonomicznej kraju. Manifestacje mają też jednak podłoże polityczne. Demonstrujący mają dość reżimu ajatollahów. … Policja próbuje rozproszyć tłum za pomocą gazu i armatek wodnych. Po ataku policji na ulicy Stambulskiej demonstranci spalili motocykle funkcjonariuszy. Według doniesień BBC w szpitalach stolicy przyjmowani są już pierwsi ranni.”

  Wieskowi zyczy sie powodzenia w jego jakze pieknych planah (patrz wczesniejszy komentarz). Dobrobyt bedzie jak w Zaprzyjaznionym, Bratnim Iranie.

 260. teo
  26 czerwca o godz. 16:12
  Czy są jakieś ustalenia? Z tego co piszesz, wynikać może, że są. Ale tego jakoś nie możesz wyjawić wprost.
  Odpowiem wprost. Otóż do tej pory (godz. j.w.) żadnych konkretnych ustaleń nie ma.

 261. „ani słowa krytycznego w wywiadzie nie poświęcił Morawieckiemu to daje do myślenia”, więc myślenie się rozkręca i bucha, aż dym leci, może Morawiecki cofnie się do tyłu, albo do przodu ruszy, jeszcze ludzie pomyślą, że kolejna śmieciarnia się pali. A to jest ruch ku Białorusi, klasa średnia wynosić się musi:

  http://wyborcza.pl/7,75968,23598563,w-strone-bialorusi-tak-rzad-pis-wspiera-biznes-w-polsce.html

  Morawiecki z jednej strony przyznaje dotacje zagranicznym korporacjom, by inwestowały w Polsce, a z drugiej mówi o zagranicznym kapitale tak, jak propaganda w czasach komunistycznych.

  W Polsce udział państwa jest najwyższy wśród krajów OECD. We Francji, która ma również wysoki udział sektora państwowego rząd przeprowadza zakrojoną na szeroką skalę prywatyzację. Tymczasem upaństwawianie, prowadzone przez rząd PiS zbliża nas do standardów Białorusi i Rosji i będzie prowadzić do zahamowania wzrostu gospodarczego.

  Rząd drastycznie pogorszył też warunki dla firm produkujących energię elektryczną z wiatru. To uboczny skutek polityki energetycznej rządu PiS – ponad połowa wiatraków w Polsce została zbudowana przez drobnych przedsiębiorców, którzy prowadzili inwestycje za pożyczone z banków pieniądze.

  Mnóstwo ludzi ma interes w upaństwawianiu. Wśród nich jest wielu takich, dla których w prywatnym sektorze nie ma miejsca.

  W efekcie sektor państwowy będzie się rozrastał, korzystając z uprzywilejowanej pozycji – tak jak w PRL. Sektor prywatny będzie obciążany coraz wyższymi podatkami jawnymi i ukrytymi (na przykład w postaci drogiej energii, gazu i paliw) i wskutek tego będzie się kurczyć. Jednocześnie będzie kwitł sektor państwowy, pasożytujący na prywatnym i zarządzany przez partyjne kadry.

  Postępuje tzw. II PRL. Inaczej – Plan Kaczyńskiego-Morawieckiego.

 262. W Szkiłku przypomniano Skautów Piwnych, Polską Partię Przyjaciół Piwa, która po wejściu do sejmu podzieliła się na małe i duże piwo.
  Pewna pani z Krakowa zaproponowała reaktywowanie PPPP, twierdząc, że byłoby na kogo zagłosować.
  Ciekawy jestem co na to przewodniczący Skautów Janusz Rewiński?

 263. @teo
  zauważyłem po małym niewczasie dodatkowe dopiski „w temacie”. Jak np.:
  …jeśli coś zaproponują*, to powiesz, że narzucą, a Holendrzy i Szwedzi ich poprą, powiesz, że się poddali, a jak bėdą perswadować Hiszpanom i Grekom do przyjęcia norm porządkujących ich gospodarkę, to powiesz, że to szantaż i morderstwo.
  Zwróć uwagę ,że to nie ja piszę , co ja mówię, bądź powiedziałem/powiem.
  * ponownie zwracam uwagę ,że między propozycjami i „uzgodnieniami” , jak pisałem, przywiezionymi w teczce jest różnica i to spora.

 264. Model dyskusji propagowany na EP przez doktrynera świetlanej przeszłości:

  Polska gospodarka, to system. Na czele, czyli na wejściu był Balcerowicz. Na wyjściu były miliony zmarłych.

  Wniosek – winien Balcerowicz.

  Dowody na hipotezę Wieśka o Balcerowiczu są nie do obalenia. Są to fakty. Był Balcerowicz? – Był. Kierował transformacją gospodarki z lepszej na gorszą? -Kierował. Umierali ludzie? – Umierali.

  Dziennikarz Mucha tak się wgryzł w ten model jako uniwersalny, przydatny medialnie, przystępny dla milionów, że uczynił Tuska winnym niepowodzeń polskiej reprezentacji piłkarskiej, jako że im więcej orlików, tym gorzej piłkarska reprezentacja Polski gra, na co dowodami są fakty – jest więcej orlików, a reprezentacja gra gorzej. Tusk kazał budować orliki.
  Wina Tuska.
  Itp.
  Pzdr, TJ

 265. tejot
  26 czerwca o godz. 23:04

  Jedni za porażkę Polaków na Mundialu oskarżają Zieloną Wyspę, inni – dobrą zmianę. Jedni i drudzy obrzucają się zbukami.

  A prawda i faktry sa takie: Polacy są na Mundialu, a na Mundialu nie ma takich piłkarskich potęg, jak Włosi, Holendrzy…

 266. teo

  Wybacz ale te teoretyczne rozważania o wyższości prywatnego nad państwowym to są ogólniki. Zresztą w tym przypadku Morawiecki po prostu kontynuje politykę lansowaną przez Jana Krzysztofa Bieleckiego z okresu gdy był członkiem kierowanej przez niego Rady Gospodarczej. Powołanej na uzytek premiera Tuska.

  Poza tym wskazywanie, że Morawiecki co innego mówi a co innego robi to nie jest poważna krytyka tylko łatwizna. Oczywiste jest, że Morawiecki, jak go nauczyła banksterka hiszpańska i irlandzka dla której pracował, po prostu dokonał tzw „segmentacji rynku” politycznego i każdemu „segmentowi” plecie dokładnie to co „segment” oczekuje – jakby sprzedawał jakieś „produkty finasowe”.
  Szkoda więc na ten marketing czasu.

  Mnie natomiast interesują konkrety. Na przykład co sądzi opozycja liberalna, której interesy wyraża Agora lub np Balcerowicz , o wprowadzaniu przez Morawieckiego podatku katastralnego – tylnimi drzwiami, jak to mawiają.
  Dziwi mnie ta cisza z jej strony, bo przecież jak sobie przypominam temat ten niejednokrotnie budził silne emocje polityczne. Tak silne, że przez 28 lat nikt się na taki krok nie zdecydował.

 267. zezem (22:31)
  Jako soba zorientowana i wprowadzona w temat wiesz o jakichś ustaleniach, co do tego nie mam wątpliwości. Lecz nie chcesz powiedzieć, napisać, rąbka tajemnicy uchylić. Wolisz zwracać uwagę, ponownie i nieustannie, bo lubisz. I o to chodzi na en passancie o to, aby nie zawracać sobie głowy znaczeniem słów i pochodzeniem opinii, lecz o to by robić to co się lubi.

 268. Bar
  Wiem nie od wczoraj, że ciebie interesują konkrety, czyli co sądzi ten, a jaki jest potencjał politycznego owego, a kto napisał o różnicy między tym, co Morawiecki robi, a co mówi, i które się komuś podoba, a które nie.

  Zaś to co Morawiecki robi, tj. to że zbliża kraj do Białorusi, wg. zaleceń partii R notabene, jest najmniej ważne. Mnie osobiści interesuje jaki szczebel śmieszności jeszcze osiągniesz.

 269. teo

  Widzę, że masz poważny problem z krytyką Morawieckiego.

  To może lepiej zamiast w tym celu wymyślać budżet dla strefy euro po prostu Morawieckiego przemilczeć, jak to robi Balcerowicz.

 270. teo
  26 czerwca o godz. 22:38

  Skoro te komunistyczne dranie budują drugą PRL i chcą wyżywić sektor państwowy kosztem sektora prywatnego, to dlaczego od stycznia obniżą 200 000 prywatnym małym firmom ZUS o 50 %. A tego żądają ci prywaciarze… Niczego nie kapuję… Spełniają żądania prywaciarzy, żeby tych prywaciarzy pożreć? Dlaczego więc prywaciarze nie protestują, a cieszą się?

 271. Bar
  Ciebie zdaje się interesuję ja, w poniedziałek, we wtorek, w środę … i problemy jakie mam po drodze.
  To dobrze. A to że mój problem z krytyką Morawieckiego jest poważny to odkrywcze. Dzięki, podejrzewałem, że mam problem z krytyką Morawieckiego, ale tak ujawniać wszem i wobec przy ludziach, że mam problem z krytyką Morawieckiego. No wiesz, Bar, fe-nieładnie.

  A jakiż to ja mam w szczególności ten poważny problem z krytyką Morawieckiego? Że go za mało krytykuję, czy za dużo? Zbyt pryncypialnie, czy partykularnie, a może zbyt nachalnie, czy niewybaczalnie, nienaturalnie czy banalnie, nieformalnie czy nierefomowalnie? Jak, Bar, jak? Jaki detalicznie jest mój problem z krytyką Morawieckiego? Poważnie pytam, skoro mój problem jest poważny.

 272. Prywaciarze w II PRL się cieszą. To chyba tylko w TVPiS się cieszą razem ze wszystkimi z dojnej zmiany i Morawieckiego. A jeśliby chcieli spytać ni z gruszki ni z pietruszki, prezesie jak żyć? to gdzie jest prezes? W szpitalu, czy już wyszedł, a jeśli wyszedł, to czy nie wrócił. Muszą najpierw zadać pytanie, prezesie gdzie jesteś? i to już ich napawa radością.

 273. teo

  „Jaki detalicznie jest mój problem z krytyką Morawieckiego?”

  Detalicznie to taki, że po prostu nie masz powodu do jego krytyki.

 274. zupełnie inny temat, bardzo ważny ponieważ oni zastąpią nasze pokolenie, kim będą?, na kogo wyrosną?
  „Prawie połowa dzieci w całym kraju doświadcza przynajmniej jednego traumatycznego wydarzenia, zanim osiągną wiek 17 lat.
  W badaniu zebrano dane na temat traumy przeżywanej przez dzieci od urodzenia do 17 roku życia, z powodu maltretowania, zaniedbania i uprzedzeń rasowych wobec uwięzienia lub przemocy wobec rodziców.
  Ze wszystkich traumatycznych wydarzeń najczęściej dochodziło do rozwodu, a około 25 procent dzieci zgłasza rozstanie rodziców lub opiekunów. Potem 9 procent żyło z osobą z problemem alkoholowym lub uzależniającym, 8 procent miało rodzica w więzieniu, a 8 procent żyło z kimś z chorobą psychiczną. Około 6 procent było świadkami przemocy ze strony rodziców lub innych osób dorosłych”
  http://www.chicagotribune.com/lifestyles/sc-fam-illinois-children-trauma-schools-0522-story.html
  Z tego co ja obserwuję przemoc jest wszechobecna i osobiście mnie porażająca. Mieszkam w takim rejonie gdzie z powodu biedy ludzkie zachowania są bardziej czytelne, czyli jakby to ujął blogowy poeta – tutejsi odsłaniają swoją nagą twarz.

 275. a tu znowuż kłopoty zdrowotne, też dotyczą dzieci
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1753726,1,nik-punktuje-ministerstwo-zdrowia-panstwo-nie-panuje-nad-zdrowiem-dzieci-i-mlodziezy.read
  „…Starsi pediatrzy z rozrzewnieniem wspominają czasy, gdy Polska szczyciła się wzorcowym systemem opieki zdrowotnej nad dziećmi…”
  Kiedy to było, @blacley?

 276. @Bar Norte, zapomniałam odpisać ci że cieszę się twoim zainteresowaniem artykułem który poleciłam. Mam nadzieję że ktoś jeszcze przeczytał dla zrozumienia wielu zjawisk, chociaż dla społeczeństwa jest o kilka dziesiątek lat za pózno.

 277. @symetryczny założył cenzurę również na mój nick i w ten sposób nie dowie się że kwitną także liliowce.
  https://www.google.com/search?q=liliowce+botaniczne&rlz=1C1YUOF_plUS792US792&biw=1440&bih=794&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=8thCAXtQClzA1M%253A%252CCwj87x1fhWNu2M%252C_&usg=__bNHaMQWqefn763njGKUZ1x7Qd4o%3D&sa=X&ved=0ahUKEwiJ1P2DyPLbAhUFzIMKHT2jAlMQ9QEIMjAB#imgrc=8thCAXtQClzA1M:

  To nie są zdjęcia mojego ogrodu chociaż większość też u mnie kwitnie, chciałam niezorientowanym pokazać różnicę pomiędzy liliami a liliowcami, taka wiedza też może się kiedyś przydać, chociaż nie wiem komu i po co.

 278. „po prostu nie masz powodu do jego krytyki
  Nie mam, ale krytykuję go. Ze trzy razy na wpis Gospodarza, a ostatnio „Wojna futbolowa” Kapuścińskiego przypomina się. Ale powodu nie mam. Krytykuje bez powodu, dlaczego?

  Ano gdybym miał powód to upadłaby teoria symetryzmu, samo jej jądro, że Morawiecki to Drugi Balcerowicz. A w ogóle to te wzrosty gospodarcze, wydajności pracy i prywatyzacje, te neolibne narracje są bez sensu, nudne i oklepane, bo najważniejsze są socjalne transfery, nie wiedzą tego życiowe frajery.

  Faktycznie, zapowiedzieli już w MF, że w budżecie sięgnęli dna.
  Rząd stawia sprawę jasno – obniżki VAT w 2019 r. nie będzie. Przyczyna? Nie pozwala na to sytuacja makroekonomiczna i budżetu – przekonywał w radiu TOK FM wiceminister finansów Paweł Gruza.

  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/stawki-vat-w-2019-r/d0c2cyp

  Czy należy ich krytykować za takie dictum ecerbum? Chyba za stwierdzenie faktu nie można potępiać MF. Ale to może się okazać neolibną narracją, wszak VAT to podatek regresywny i obniżenie go zgodnie z obietnicą wybroczą dałoby procentowo więcej mniej zamożnym. Więc należy obniżać, poprawiać byt ubogich i nie wierzyć w te bajki o „sytuacji makroekonomicznej i budżetu”.

  Mogę krytykować, czy nie mogę? – oto jest pytanie.

 279. 6

  “Ciagle pada! Asfalt ulic jest juz mokry jak brzuch ryby”, spiewaly Czerwone Gitary, gdy polska jedenastka odnosila sukcesy w Niemczech, dawno, dawno temu, w latach siedemdziesiatych i osiemdziesiatych ubieglego wieku. Gadocha, Szarmach, Lato! Dejna, Kacperczak! Gorgon i Szymanowski, Tomaszewski;
  No i o wielu innych, a przede wszystkim, przez nas wszystkich kochany czarodziej pilki,Wloddzimierz Lubanski.
  Monachium, 1972 I Lipsk 1981*)– to byly mecze graniczne pewnej futbolowej epoki. Ech…
  Jak mowil Adam Asnyk?Zale daremne, minionych czasow zaden cud nie wroci do istnienia.
  W Prusach pada, a w Holandii natomiast leje sie strumieniami jenever, bo rozpoczal sie sezon sledziowy, wielkie swieto ludowe. Przyslowiowa potencja zawodnikow Oranje w tej skromnej i niepozornej rybce ma podobno swe zrodlo.
  Najpierw noz naostrzyc, sledzia sprawic***), do tego tylko cebula, szczypta soli, pieprzu i … niebo w gebie! A na deser kieliszek kminkowki.

  Franc „Cesarz“ Beckenbauer w wywiadzie dla berlinskieego Tagesspiegel stwierdza, ze Niemcy sa kwitnacym krajem, tylko niestety pilka nozna rozwija sie nie w tym co trzeba kierunku. Poza tym apeluje dyskretnie do holow i zakapiorow, aby przynajmniej w okresie mistrzostw nie bili murzynow, bo to by bylo mu nie bardzo na reke.

  W sprawie dystrybucji biletow:

  Wszystkie miejsca zajete! – B.Z.

  Na trybunach beda luki – tagesspiegel

  Stadiony beda puste- tageszeitung

  Zobaczymy.

  _______________________________________________________
  *) Polska – Wegry 2:0; NRD – Polska 2:4

  7

  Sceny mysliwskie z Nadrenii – Westfalii.
  W Düsseldorfie legalna demonstracja NPD( neozistowskiej);
  300 neonazi przeciwko 3000 kontras; pomiedzy stoi 1000 policjantow, a dookola dwa razy tyle. No i… zaczyna sie: leca butelki i kamienie; falanga rusza, jak wilki na stado karibu, kogos paluja, a setka ludzi laduje w sukach; niektorzy(i niektore) moga isc do domu – szesdziesieciu wioza do aresztu.

  Niemcy spodziewaja sie 150 tys. kibicow z Polski, w tym dwa do trzech tysiecy skorych do rozroby. Jestesmy gotowi, oswiadczyl Hans–Jürgen Mörke, dyrektor brandenburskiej policji, kazdego naszego huligana mamy pod okiem, a jedyna niewiadoma sa huligani zagraniczni, nie tylko, ale glownie z Polski. Powolano wszystkie rezerwy i podwojono stan osobowy.
  Specjalnie od zadan zwiazanych z mistrzostwami swiata przydzielono 1500 policjantow
  i 4 plutony oddzialow szybkiego reagowania. W kazdej chwili mozemy te liczbe podwojic, stwierdza w Poczdamie spokojny i pewny siebie Mörke, a poza tym, dodaje, jestysmy tylko krajem tranzytowym na drodze do zaglebia Ruhry.

  Wyglada na to ze 14 czerwca w Dortmundzie w bramkach beda stali Lehman i Boruc.
  Druzyna niemiecka pokazala w meczu z Kolumbia(3:0), ze tez jest gotowa na przyjecie gosci;
  podczas gdy Polacy w meczu z Chorwacja(1:0) ciezko poprawiali nadszargana reputacje.

  Leje i zimno; dla rozgrzewki obserwuje olimpiade szachowa w Turynie. Wygrawa Armenia; na trzy rundy przed koncem pokonali Ormianie najwiekszego konkurenta, Chiny( 2,5: 1,5 ) i wyprzedzaja go o dwa punkty.

  A tymczasem utonal, podczas regaty Ocean Race dookola Wielkiej Brytanii, 32- letni Holender Hans Horfevoest, juz za zycia, wielka legenda zeglarska. Fala zmiotla go za burte( a nie mial nawet kamizelki ratunkowej), sterowanego komputerem, wysokiego na 21 metrow, monstrum z tworzyw sztucznych i stali; tego jachtu-potwora, ktory sunal z szybkoscia trzydziestu wezlow i zaczal zawracac dopiero po dziesieciu minutach; w kazdym razie za pozno… Pozostawil zone przy nadzieji i corke.

  Podobno Aztecy mieli takiego fisia na tle pilki, ze grali nawet jak Hiszpanie stali juz u wrot Tenochtitlanu( dzis Mexico City); a druzynie, ktora ten mecz przegrala – wyrwano, z cala pompa na oltarzu piramidy, serca. Zdarza sie.

  W telewziji niemieckiej wywiad z dziarskim wszechmlodziencem :
  “ Naszym celem jest rekatolizacja Europy” oglasza na tle monstrualnego, plonacego w czerwonawym swietle reflektorow, krzyza ten nasz nowy, juz rodzimy Cortez, czy Pizarro.
  Laboga! Znowu krucjata! Wracaja stosy? Auto da fe? Hiszpanskie buty? A moze ogniem i mieczem? A moze… by tak te zapedy konkwistadorskie skierowac, na przyklad, na murawe?
  Smolarkowi przydalby sie jeszcze kto do pomocy.

 280. wiesiek59
  26 czerwca o godz. 21:53
  Spekulant finansujacy Fundacje Batorego i gazete wyborcza przyznaje w wywiadzie dla popularnego amerykanskiego programu telewizyjnego ” 60 minutes ”, ze nie czuje winy z powodu uczestniczenia w konfiskowaniu majatku przesladowanym ludziom w czasie okupacji na Wegrzech.
  https://www.corbettreport.com/infamous-60-minutes-piece-on-soros-emerges-online/

 281. pitekantrop
  26 czerwca o godz. 22:19

  Bajdurzysz…..

  Iran odszedł w rozliczeniach od dolara, więc musi być ukarany.
  Sankcje wpływają na poziom życia ludności, więc są protesty.
  Podsycanie niepokojów społecznych to stara metoda na przejęcie kraju i jego zasobów.

  Obecnie Iran ma być odcięty od sprzedaży ropy za granicę, a więc finansowania importu między innymi żywności.
  Tyle że Chiny i Indie już zapowiedziały, że nie podporządkują się amerykańskim żądaniom.
  Europa też nie jest chętna.
  Amerykańskie restrykcje uderzają bezpośrednio w interesy gospodarcze innych krajów, więc nie będą przestrzegane.

  Toczy się wojna o pozycję petrodolara, co było do przewidzenia.
  To petrodolar decyduje o pozycji USA na świecie.

 282. Pod Donald Trump, jeśli chodzi o handel międzynarodowy, jest on obok siebie z jego prób być głównym regulatorem tego handlu. Czy to ceny ropy naftowej, czy taryfy towarowe. Kiedy to się dzieje, że jest w stanie zapewnić Wall Street z poufnych informacji, aby dać im przewagę w każdej sytuacji. Z tego powodu większość amerykańskich dużych firm są zdeterminowani, aby wesprzeć Trump z jego „domu” wizji polityki gospodarczej, zgodnie z którym musi rosnąć ich dochody.

  W związku z tym, że nie warto wyjaśniając, że Donald Trump działania nie są w najlepszym interesie Stanów Zjednoczonych, ale jego najlepszym interesie. To nie jest trudne do śledzenia, kto dostaje ogromne zyski na giełdzie, będąc w pełni świadomi przyszłych tweets i kroki podjęte na arenie międzynarodowej Trumpa. Masowy spadek cen ropy naftowej, który został wywołany przez tweet Trumpa to tylko próbka tego, co dzieje się za kulisami.
  https://journal-neo.org/2018/06/23/trumps-tweet-forces-oil-markets-to-take-a-plunge/
  =========

  Takie wyjaśnienie też jest do przyjęcia….

 283. mag
  26 czerwca o godz. 16:40
  Dla mnie Hartmann rowniez jest autorytetem i nie widze w tym problemu. Nie zaslaniam sie jednak jak Ty w swoich antysemickich wycieczkach, dyzurnym zydem, mezem, profesorem, przyjacielem z podworka etc..

  Jezyk, mowa poprzedzaja zawsze czyny, stad moje sprzatanie, rowniez po Tobie. Dobrze wiesz, ze zdanie Hartmanna bylo pulapka na myszy. Problem jest w tym, ze ignorujemy poprawnosc polityczna, poprawnosc i prawa czlowieka. Wlasciwie zapatrzeni w siebie ignorujemy wszystko i wszystkich. Spojrz prosze na brednie blokowego Wiesia.

 284. PA2155
  26 czerwca o godz. 16:47
  Masz slaby charakter, dajesz sie latwo prowokowac. Inaczej wszyscy byliby tu swietymi.

 285. PA2155
  26 czerwca o godz. 16:43
  Jesli zaglada 10% populacji i i ciagle „zywy” antysemityzm jako temat sa dla Ciebie przejawem nachalnosci, to pozwole sobie przeprosic Cie za te nachalnosc. Mam jednak prosbe, nie ulegaj prowokoacjom i nachalnosci. Pozostan na zawsze ukrytym antysemita.
  Czasem wiedza i wyksztalcenie nie wystarcza na porzadna Kinderstube.

 286. Ludzie, ktorzy kierowani sa odruchami bezwarunkowymi w jakichkolwiek debatach, sa jacykolwiek.
  Przykro mi PA, Ty sie do nich zaliczasz, jak sam stwierdziles.

 287. Broadcasting Board of Governors (BBG), który nadzoruje działalność Radio Liberty, Voice of America, a liczba stacji telewizyjnych został zmarnowany ponad 21,7 mln dolarów na antyrosyjskiej propagandy Tylko w ubiegłym roku, co stanowi 40% wszystkich swoich Wydatki w regionie Eurazji. Na prowadzenie działalności propagandowej w zakresie komunikacji i mediów międzynarodowych, USA przeznaczono ma przeznaczyć 769 milionów dolarów. Amerykańscy ustawodawcy są zdeterminowani, aby wyostrzyć narzędzia propagandowe, które zostały opracowane w dniach zimnej wojny. W szczególności mówimy o rosnącej sponsorowania takich projektów jak Current Time – dzięki współpracy Radio Liberty i Głosu Ameryki; Lexicon – Głosy wyłącznego projektu amerykańskiego; lokalne serwisy informacyjne w Czeczenii, tatarski i języków Bashkir sponsorowanych przez Radio Liberty; projekty na rzecz solidarności z dziennikarzami w sieciach społecznościowych.

  Większość antyrosyjskich agencji propagandowych zwiększył swoje działania przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w Rosji i wspierane szeroką gamę projektów na portalach społecznościowych, które aktywnie krytykujących władze rosyjskie. Praca dla publiczności-rosyjskie, a nawet posiadające oddzielne wersje językowe dla różnych regionów Rosji, Radio Liberty i Głosu Ameryki bezpośrednio ingerowała w krajowych procesach politycznych w Rosji, obsługuje wszystkie rodzaje ruchu protestu i tak zwanej opozycji.
  https://journal-neo.org/2018/06/25/russia-bashing-is-turning-into-an-unreasonably-expensive-obsession/
  ==================

  Jak sie wywołuje kolorowe rewolucje……
  Spontaniczność?
  To zaledwie mały ogienek.
  Potem włącza się potężne miechy, sporo kosztujące, by go rozdmuchać w konkretnym kraju.

  W Polsce też to przerabialiśmy przecież…..

 288. Indie nie tylko będą nadal kupować rekordowe ilości ropy naftowej z Iranu (wzrost o 114% w 2017 r.), ale będą również kupować rosyjskie systemy obrony przeciwrakietowej. I to wszystko zrobią w lokalnych walutach, irańskich rialach i rosyjskich rublach. W międzyczasie Gazprom i Iran kontynuują rozmowy w celu eksploatacji złóż gazu, które zapewnią dostawy dla przyszłego rurociągu do Indii. Jeśli Trump chce, by Stany Zjednoczone miały coś do powiedzenia w przyszłości na Bliskim Wschodzie, musi teraz zejść na ziemię i rozpocząć tworzenie prawdziwego rozwiązania dla Syrii, które ustabilizuje kraj, umożliwiając milionom Syryjczyków żyjących w Turcji i Libanie powrót do domu.

  […]

  Powodzenia, Panie Prezydencie. Wiem, że nauczyli cię o przewadze komparatywnej i o prawie zmniejszania użyteczności marginalnej w Wharton. Ale jestem pewien, że Putin rzuci Panu kość, jeśli zajdzie taka potrzeba. Tą kością nie będzie jednak Nord Stream 2. Nie. Kluczem jest Syria. I podobnie jak wobec Korei Północnej, Trump potrzebuje zwycięstwa i rozpoczęcia wycofywania się, aby zdusić swoją wewnętrzną opozycję, zabezpieczyć prawdziwą większość w Senacie tej jesieni i naprawdę rozpocząć reformowanie gnijącego od wewnątrz, amerykańskiego imperium.
  https://kresy.pl/publicystyka/szczyt-trump-putin-powinien-skupic-sie-na-syrii/
  ========

  I o to chodzi……

  Kość dla Izraela też jest…..
  I haczyk…

 289. teo
  26 czerwca o godz. 23:23
  Dziwne, choć… To co piszesz przypomina mi wpisy innego tutejszego blogowicza i jego manierę wmawiania (chyba tak to określają) „dziecka w brzuch”. Takie zawracanie Wisły kijem.
  Miłego dnia i owocnych pogwarek.

 290. jedna dobra wiadomość:
  ” Texas (AP) – Sędzia w Kalifornii we wtorek nakazał władzom granicznym USA ponowne zjednoczenie rodzin w ciągu 30 dni, ustalając nieprzekraczalny termin w procesie, który do tej pory dawał niepewność, kiedy dzieci mogą ponownie zobaczyć swoich rodziców.
  Jeśli dzieci mają mniej niż 5 lat, muszą zostać ponownie zjednoczone w ciągu 14 dni od wydania wtorkowego wyroku (…)
  Ponad 2000 dzieci zostało odseparowanych od rodziców w ostatnich tygodniach i umieszczonych w schroniskach zakontraktowanych przez rząd – w niektórych przypadkach setki kilometrów dalej, – w ramach obecnie zaniechanej polityki wobec rodzin nielegalnie wjeżdżających do USA…”
  https://www.yahoo.com/news/separated-mother-child-removed-brown-v-board-mural-141945820.html?soc_trk=gcm&soc_src=ecd5e8af-dc90-3332-9efb-d522bf6b8dfa&.tsrc=notification-brknews
  Co ciekawe, Amerykanie raczej niechętni nielegalnym przybyszom w tym przypadku bardzo ostro krytykują działanie władz; deklarują empatię i pomoc prawną oraz materialną.

 291. żabka konająca
  27 czerwca o godz. 9:40

  Problem dzieci ponad trzech milionów amerykańskich obywateli odsiadujących wyroki za różne przestępstwa, też bedzie w ten sposób rozwiązany?
  Czy może nie, bo 90% to Afroamerykanie?
  Stosowanie wyjątków od reguły rodzi precedensy….
  Szczególnie w prawie anglosaskim, opartym na kazusach.

 292. Nieomylność Prezesa w sprawie ustawy o IPN

  Dzisiaj trwa natychmiastowa akcja PiSu w sejmie mająca na celu uchwalenie nowej poprawki do ustawy o IPN. Poprawka polega najzwyczajniej w świecie na skreśleniu z ustawy uchwalonych przez pisowski sejm w styczniu 2018 artykułów poprawkowych:

  – nr 55a przewidującego karę tym, którzy przypisują narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie
  – nr 55 b rozciągającego zagrożenie karne za ten czyn na cały świat.

  Po prostu skreślić te artykuły i po sprawie.

  To poprawka jest do bólu zwykła – artykuły nr 55a i 55b ustawy wywołują kontrowersje, perturbacje, klinują polską politykę zagraniczną na pewnych ważnych kierunkach (o czym Prezes nie miał pojęcia, że tak może być i do dziś pewnie nie zdaje sobie sprawy dlaczego taki rumor powstał wokół tej ustawy, tylko wie, że tak jest i trzeba coś z tym zrobić, by pokazać, że Polska (PiS jest Polską tutaj) czyni ustępstwa.

  Sposób podejścia Jarosława Ka do polityki mię dzynarodowej, do negocjacji, do czynienia ustępstw jest charakterystyczny dla Jarosław Ka – ekstremalnie naiwny. Prezes przyparty do muru za chińskiego boga nie przyzna się, że jest przyparty, tylko wypatruje jak by tu przedstawić porażkę jako zwycięstwo, jak uciec od odpowiedzialności, jak palić głupa, że nic się nie stało i jak żądać gratyfikacji od otoczenia w postaci uwielbienia, że tak miało być.

  Pisowscy politycy prześcigali się w pochwałach dla poprawek wniesionych do ustawy o IPN w styczniu 2018 roku jako wreszcie poprawek służących dobrze Polsce powstającej z kolan, poprawek suwerennie podjętych, broniących honoru Polaków, pozwalających aktywnie przeciwstawiać się ekscesom wrogiej propagandy.

  Co teraz – po wprowadzeniu nowej poprawki wycofującej te broniące polskiego honoru poprawki ze stycznia 2018 roku będą mówić PiSowcy i ich adherenci?
  Wiadomo co. Będą palić głupa podobnie jak w styczniu. Że to mądre posuniecie, konieczne, zdecydowane, dobre taktycznie, przemyślane, itd.

  Swoją drogą, to dzisiejsza akcja poprawkowa (cofania w ustawie o IPN własnych poprawek przez PiS) jest kolejnym dowodem, że Prezes coraz bardziej zaplątuje się we własne sznurówki.

  Nawiasem mówiąc inicjatywa wycofania broniących honoru Polski i Polaków styczniowych poprawek z ustawy o IPN jest wniesiona przez premiera Morawieckiego. W razie co, to można całe odium przedsięwzięcia zrzucić na Mateusza. Tutaj widać całą chytrość i pokrętność Prezesa.
  Pzdre, TJ

 293. teo
  27 czerwca o godz. 0:13

  Przekonałeś mnie: zostanie tym prywaciarzom ponad miliard w kieszeni, dlatego wpadną w rozpacz.

 294. Wiesiek59; 10:22 pisze.

  Ponad 3 trzy miliony amerykanskich obywateli odsiaduje wyroki
  za rozne przestepstwa.

  Wiesiek; toz to wiecej niz w gulagach Stalina,w najgorszym jego okresie
  w gulagach siedzialo 2 milioby 700 tysiecy.
  Przydalby sie jakis amerykanski Solzenicyn aby to wszystko opisal.

 295. Warto poswiecic godzine aby to wszystko obejrzec i wysluchac
  tego w mediach sie nie dowiecie.

  http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=172234

 296. Ted’dy bear
  27 czerwca o godz. 11:50

  Więźniowie to tania siła robocza, wynajmowana z prywatnych więzień do pracy.
  Dlatego ich obłożenie oscyluje w okolicach 100%.
  Powód do zamknięcia zawsze się znajdzie….
  I sędzia który pójdzie na rękę znajomym kontrolującym ten biznes.
  To tylko INTERESY……

 297. Honoru Polski bronił jak Rejtan, Winnicki….
  Blokując mównicę sejmową.
  Niestety, uległ przewadze potakiwaczy.
  Na rozkaz Tel Avivu ten sejm przyklepie każdą decyzję.

 298. Wiesiek59; 12:03.

  Wszystko sie zgadza,tylko po co w mediach pieprzyc o amerykanskiej demokracji
  ale jak sam wierz ona jest na uzytek idiotow a tych nigdy nie zabraknie.

  https://williamblum.org/aer/read/158

  Polecam ciekawy link.

 299. Bar Norte
  Ciekawy artykul Sutkowskiego w Krytyce Politycznej, z przed paru tygodni ,o metodach sprawowania wladzy w naszej kolonii na nizszych szczeblach (polaczenie lombardu, agencji towarzyskiej i rzezni ).
  http://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/nasze-swojskie-house-of-cards/

 300. Wiesiek59
  Czy ty tak serio? Brunatny narodowiec Winnicki to twój idol?
  Gratuluję znawstwa polityki międzynarodowej na miarę prawdziwego polskiego patrioty Janusza (tego od Grażynki).

 301. @@woytek, Bar Norte
  Fakt, warto przeczytać.
  Pozwolę sobie wkleić rodzaj resume:
  „Po lekturze książki trudno o wniosek inny niż konieczność wystrzelenia wszystkich tych bandytów, złodziei i zwyczajnych debili z Wiejskiej, alei Ujazdowskich i Nowogrodzkiej na Księżyc”.
  Dodałabym jeszcze: a także księży na Księżyc.
  Ale oni chyba już dawno sami tam odlecieli mentalnie, jednocześnie dręcząc owce i barany na Ziemi. Na TEJ Ziemi.

 302. Sorry
  Pomyliłam nicki.
  Oczywiście adresatem mojego wpisu z g.13:34, obok @Norte , jest @wyzysk

 303. mag
  27 czerwca o godz. 13:25

  Na tle płazów pełzających po Wiejskiej, gość z kręgosłupem to ewenement.
  Nie oceniam poglądów, ich zasadności, tylko zachowanie.
  Osób których poglądów nie podzielam, ale doceniam wierność wyznawanym zasadom, jest może w polityce kilkanaście.

  Reszta jest opisana w książce Majewskiego….

 304. Saldo mortale:
  „Jesli zaglada 10% populacji i i ciagle „zywy” antysemityzm jako temat sa dla Ciebie przejawem nachalnosci, to pozwole sobie przeprosic Cie za te nachalnosc. Mam jednak prosbe, nie ulegaj prowokoacjom i nachalnosci. Pozostan na zawsze ukrytym antysemita.
  Czasem wiedza i wyksztalcenie nie wystarcza na porzadna Kinderstube.”

  To nie chodzi o zapominaniu o Holokauscie i „zywym” antysemityzmie, ale dlaczego wplatac te watki do kazdej dyskusji, nawet o samochodzie „Skoda” lub zegarkach szwajcarskich.
  Ten najbardziej zainteresowany dyskutant, ktorego tak bronisz, jest psychicznym obsesjonatem na poziomie klinicznym. Albo tylko udaje.

 305. Saldo mortale:
  I te wszechobecne rakiety izraelskie, sprzedawane jak cieple buleczki. 🙂

 306. A ja myślałem, że to piłkarze są od obrony „honoru” Polski…

  A może trzeba by dokooptować Winnickiego do kadry „narodowej” ? Jeszcze nie za późno ! Przecież jutro Polska gra o „honor”.

 307. Wiesiek59
  Czy możesz mi wyjaśnić, jakim zasadom jest wierny Winnicki? I czy wierność każdej zasadzie jest godna pochwały i szacunku?
  Mam wrażenie, ze niektóre zasady są wręcz nie do przyjęcia, a zwłaszcza dochowywanie im wierności.

 308. tejot
  27 czerwca o godz. 11:11

  Dywanowe wzloty nieomylności.
  Pozwól że tradycyjnie i merytorycznie wesprę Twój głos trzeźwego obserwatora rejsu statku głupków.
  Stosownie do konwencji zbiorowiska wspomnę, że wzmiankowany przez Cię bezpodwórkowy demiurg, bez wątpienia wsadzanie własnych głupot pod cudzy dywan, jeśli tylko wyjdą na jaw i spotkają się z oporem (to ostatnie: najważniejsze, sine qua non), ma wpisane w koszty.
  To rutyna, dla tego typu kondycji impotencjału ludzkiego i dekapitału społecznego, a wina Tuska. 😉
  Pozdrowienia.

 309. Winnicki – gość z kręgosłupem, nawet kręgosłup dotknięty zaawansowaną skoliozą prawoskrętną a la panowie z tego zdjęcia.

 310. PA2155
  27 czerwca o godz. 14:03
  Niepotrzebnie bawisz sie w blogowego felczera. Nie wypada po prostu. Tu nikt nikogo nie udaje. Nikt tez nie jest chory etc.. jestesmy po prostu zaklamani. Jesli Hartmann pisze wielopunktowo o antysemityzmie i definiuje zjawisko dokladnie, to jest pomijany, jesli natomiast pisze nieskladnie lub ironicznie, to z ochota jest cytowany w blogosferze (patrz. Mag i reszta). Nie jestesmy spojni jak sam zauwazyles.

 311. wiesiek59
  27 czerwca o godz. 12:05
  Wiesio „zwariowal” na rozkaz Jerozolimy.

 312. Zaklamana M a g , ktora szanuje i ceni Hartmanna (i slusznie), nieslusznie nie odwazyla sie zacytowac Hartmanna o antysemityzmie z marca tego roku….

  Sciaga dla czystej etnicznie Mag:

  Czy jesteś antysemitą?
  6 marca 2018, wtorek, Jan Hartman
  Przeczytaj i sprawdź, ile siedzi w Tobie antysemity. Zero? No, na to jest mała szansa. Nawet ja nie odważyłbym się powiedzieć, że jestem wolny od uprzedzeń i niechęci do Żydów. W końcu wychowałem się w kraju, w którym każdy wiedział, że Żydówki mają w poprzek i chorują na serce, a w ogóle to szkoda, że Hitler nie zdążył wyplenić ich wszystkich. Nie powiem, że słyszałem to w latach 70. codziennie, ale na pewno nie rzadziej niż raz w tygodniu. Na ulicy, w pociągu, w sklepie… Nie oczekujcie więc ode mnie, że będę czysty jak łza.

  Antysemici wiedzą, po czym rozpoznać Żyda, ale słabo orientują się w pragmatyce identyfikowania takich jak oni – powszechnie bowiem uważają się za wolnych od rasowych, religijnych i etnicznych przesądów (to tak jak Wy, prawda?). To bardzo miło, że antysemici w większości przestali się przyznawać się do antysemityzmu i zrozumieli, że lepiej za rasistę nie uchodzić, jakkolwiek ludzie wolni od nienawiści do Żydów bardzo rzadko mają okazję mówić, że nie są antysemitami, podczas gdy antysemici muszą to czynić co rusz. Dlatego jednym z kryteriów antysemityzmu (oczywiście zawodnym i niewystarczającym) jest deklarowanie przez daną osobę, że nie jest antysemitą czy też „do Żydów nic nie ma”. Czasami pada potem „ale” i wtedy sprawa jest jasna, lecz jeśli nie pada, to trzeba dalszych badań…
  cdn.

 313. Sciaga z Hartmanna dla zaklamanej Mag……………

  Oto mała instrukcja rozpoznawania antysemitów – proszę ją potraktować jako suplement do mojego poprzedniego wpisu, w którym zastosowałem swoją ulubioną metodę rekonstrukcji dyskursu, pozwalającą dokładnie wczuć się w mentalność i sposób myślenia kogoś nawet radykalnie innego. Był to właśnie przykład współczesnej narracji antysemickiej, utrzymany w stylu niezliczonych wypowiedzi, jakie wypełniają polskie media, jakkolwiek nieco skondensowanej i uporządkowanej.
  Zacznijmy od powtórzenia tego, co powiedziano na początku, a mianowicie, że antysemita to zwykle osoba głośno odżegnująca się od antysemityzmu, jakkolwiek chętnie i bezkrytycznie powielająca kłamstwa, przesądy i bardzo stronnicze opinie na temat Żydów, Izraela i stosunków polsko-żydowskich (w przypadku Polaków, rzecz jasna). Może to czynić w złej wierze i ze świadomością własnej tendencyjności, a może po prostu bezkrytycznie kierować się instynktem nakazującym wierzyć we wszystko, co źle świadczyłoby o Żydach i Izraelu; może to zaś być zaledwie prostoduszna ignorancja.
  Antysemityzm jest bowiem stopniowalny, a antysemita antysemicie nierówny. Zajadły antysemita będzie na przykład opowiadał, że podli Żydzi robią dziś Palestyńczykom to samo, co im robili niegdyś Niemcy. I będzie przy tym w pełni świadomy, że to kłamstwo; uzna wszak, iż kłamanie jest w kontekście mówienia o Żydach usprawiedliwione. Antysemita pospolity będzie opowiadał, że Żydzi szkalują Polskę i lekceważą pomoc, jaką uzyskali ze strony polskiej ludności w czasach Holocaustu, gdyż oczekują odszkodowań oraz zwrotu utraconego mienia. To kompletna bzdura, ale wielu ludzi naprawdę tak myśli.

 314. Ludzie mają różne poglądy.
  Lewicowe, prawicowe, nacjonalistyczne, klerykalne, socjalistyczne, liberalne, itp.
  I to jest zdrowe, dyskutowalne.

  Wiekszość niestety, ma poglądy KONIUNKTURALNE.
  Płynie z falą, albo tam gdzie żłób wydaje się pełniejszy.
  I tej postawy nie popieram.

  Winnicki, Marek Jurek, czy Rozenek, Mikke, mają jakieś zasady, od lat głoszą dość stałe poglądy w każdej sprawie.
  W przeciwieństwie do chorągiewek na wietrze typu Czarniecki, Giertych, ….
  Polityka bez zasad, ukierunkowana jedynie na własne korzysci, nie jest polityką.

 315. Saldo mortale:
  Moim faworytem dyskusji blogowych o polskim (przasnym, jak mi sie wydaje) antysemityzmie jest czesto podnoszony argument o wierze ludowej o krwi chrzescijanskiej w procesie przygotowywania macy. Jest tu kilku zwolennikow tej teorii. Jestem przekonany, ze wiedza ludu polskiego nie jest zbyt gleboka, ale nie jestem pewien, czy zostalo to do konca zbadane antropologicznie. Niestety, nie ma polskiej M. Mead, aby zbadac ten fenomenon. Jest tylko doc. A. Cala. Podobno, jest praca naukowa na ten temat. Ktos kiedys przeslal mi file, ale trudno przez to przebrnac. Jestem przekonany, ze gdzies na Podlasiu lub Rzeszowszczyznie istnieja pewnie ludzie, ktorzy wierza w te mace. Ale, nie wiem, czy jest trend mierzony statystycznie. Wydaje mi sie, ze w kazdym spoleczenstwie jest jakis margines, ktory wierzy w UFO, powtorne narodzenie Chrystusa, cud przemienienia i w taki oxymoron jak ta maca.
  Moj byly boss, bardzo edukowany i kulturalny czlowiek wierzyl w prawdziwosc kalendarza zydowskiego. Mial on te zalete, ze pozwalal innym z tego zartowac.

 316. Tejot
  „Sposób podejścia Jarosława Ka do polityki międzynarodowej, do negocjacji, do czynienia ustępstw jest charakterystyczny dla Jarosław Ka – ekstremalnie naiwny. Prezes przyparty do muru za chińskiego boga nie przyzna się, że jest przyparty, tylko wypatruje jak by tu przedstawić porażkę jako zwycięstwo, jak uciec od odpowiedzialności, jak palić głupa, że nic się nie stało i jak żądać gratyfikacji od otoczenia w postaci uwielbienia, że tak miało być”.
  Wszystko o czym piszesz, wynika – moim zdaniem – nie tyle z ekstremalnej naiwności JK, gdy chodzi o politykę międzynarodową, co jej lekceważenie.
  Po pierwsze nie rozumie i nie chce rozumieć jej współczesnych mechanizmów, a po drugie nie poczuwa się do odpowiedzialności za kraj, bo poza frazesami, które głosi, nic go tak prawdę nie obchodzi przyszłość Umęczonej.
  Nie wierze w jego wyłącznie deklarowany patriotyzm i katolicyzm. Na każdym etapie swoje działalności politycznej robił to, co mu się akurat kalkulowało. Cynik, lawirant, manipulant – w tym jest mistrzem. Tylko w tym.
  Prezes żywi się grą, w której tylko on może rozdawać karty, a to jest możliwe wyłącznie na politycznym „rynku” wewnętrznym. Przekonał się w praktyce, że najbezpieczniej być prezesem, czyli królem, który za nic nie odpowiada, bo od rządzenia ma premiera i jego ministrów, a prezydenta – malowaną lalę od tego, żeby był kwiatkiem na kożuchu.
  Wiadomo przecież, że wszyscy są u niego na krótkiej smyczy.
  Jeśli zdarza mu się zrobić krok do tyłu (np. w sprawie ustawy IPN), to tylko po to, by utrzymać status quo i żeby mu się Unia nie wpierniczała do jego królestwa.
  Niezłe trzęsienie ziemi może być po jego choćby najdłuższym życiu.
  Może buldogi się pozagryzają?

 317. mag
  27 czerwca o godz. 14:15

  Nie wolno mieć poglądów narodowych, antyunijnych, ksenofobicznych?
  Nie zgadzam się, w każdym kraju jest to kilkuprocentowy margines wyborczy.
  Wyklucza się ludzi czy partie za działania prrzeciwko porządkowi prawnemu, nie za poglądy skrajne.

  Ponoć na tym polega pluralizm i demokracja?
  Jeżeli na dyktacie poprawności politycznej, to to z demokracją nie ma nic wspólnego.

  Wolę ludzi autentycznie przekonanych do swoich racji, niż zakłamanych.
  Przynajmniej wiadomo, czego się po nich spodziewać.

 318. wyzysk

  Recenzję Sutowskiego na temat ksiązki Majewskiego „Tak to się robi w polityce” czytałem. No ale po ksiązkę nie sięgnąłem bo nie przywiązuję specjalnej wagi do zachowań polityków. Choćby dlatego, że nie jestem zwolennikiem tezy o wpływie osobowości polityków na rzeczywistość. Polityki czy histori bowiem nie tworzą moim zdaniem jednostki (nawet wybitne) tylko proces społeczny. To procesy społeczne kreują polityków a nie politycy procesy społeczne.

  Dziś na przykład ucieszyła mnie wieść z USA, że Alexandria Ocasio-Cortez, 28-letnia socjalistka z lewego skrzydła Partii Demokratycznej wygrała w prawyborach z jednym z najbardziej znanych kongresmenów Partii Demokratycznej. No ale moja radość nie dotyczy bezpośrednio Alexandrii, choć buzię ma sympatyczną, naturalną a więc nie skażoną nieznośną manierą poclintonowskich wyżeraczy.
  Natomiast cieszę się, że proces społeczny w USA wyłania porządnych amerykańskich socjalistów i to z młodej generacji.
  To krzepiące w tych trudnych czasach.

 319. PA2155
  27 czerwca o godz. 15:01
  Prymarnym antysemityzmem sie nie zajmuje, bo szkoda na to czasu. Interesuje mnie jezyk i mowa, szczegolnie tzw. akademikow: potrafia niektorzy z nich powiedziec: przyznal sie, ze jest homoseksualista, zydem, kierowca bombowca etc..

  Potrafia niektorzy bawic sie w wyliczanki i wypisanki nie tylko na Wielkanoc. Potrafia niektorzy wysmiewac sie z poprawnosci politycznej, gdy inne skalary akceptuja etc..

 320. teo

  „”Rząd stawia sprawę jasno – obniżki VAT w 2019 r. nie będzie. Przyczyna? Nie pozwala na to sytuacja makroekonomiczna i budżetu (…)”
  Czy należy ich krytykować za takie dictum ecerbum?”

  Podatek konsumpcyjny, współczesne ziszczenie dawnego mitu o równości i sprawiedliwości wyrażającego się w haśle „wszyscy mamy jednakowe żołądki” – choć a rebours.
  Z mieszanymi odczuciami do twych refleksji nad nim podchodzę, bo z jednej strony cieszy mnie, że ujawniłeś nieznany dotąd, egalitarny rys swej osobowości politycznej ale z drugiej strony trochę mi żal iż ogranicza się ów rys jedynie do zagadnień fiskalnych.
  Ale rozumiem twoją obawę o to czy poziom egalitarnejj regresji nie wymusi nie daj Boże elitarnej progresji co sugeruje cytowane „dictum ecerbum”.
  Oczywiste, że w slad za tym rozumiem twe problemy z krytyką Morawieckiego.

 321. Wiesio nie wierzy w ewolucje. Wiesio ma stale poglady, ktore stale cytuje i przepisuje.

  Ostatni europejski wodz AH rowniez mial stale poglady, do ostatniego dnia.

 322. Jesli poprawnosc polityczna jest skalarem, ktory Wiesio neguje, to Wiesio jest gotowy i gotow na oplacanie 2 funtow za otrzymanie jednego funta towaru (tu. klakow wiesiowego pisania).

 323. Sciaga z Hartmnanna dla zaklamanej Mag.

  Antysemita poczciwina będzie okazywał współczucie osobom pochodzenia żydowskiego z powodu ich „genetycznej skazy”, a jednocześnie wierzył, że, dajmy na to, Żydzi podczas Holocaustu zachowywali się biernie i potulnie (bo taką mają naturę). Poczciwina jest ponadto przekonany, że Żydzi są bardzo chytrzy i sprawni w interesach – chętnie więc sobie kupi figurkę wierzącego Żyda z grosikiem albo trzosikiem. Nie będzie w tym widział nic niewłaściwego. Takich przykładów ustopniowania antysemityzmu mógłbym podać dziesiątki, ale moim celem nie jest archiwizacja wszystkich świństw i bzdur, które wygadują antysemici i żydożercy, lecz kryteriologia antysemityzmu. Odpryski antysemickich narracji, którymi szpetnie inkrustuje ten tekst, są jedynie przykładami i ilustracjami.

 324. Saldo mortale:
  „Prymarnym antysemityzmem sie nie zajmuje, bo szkoda na to czasu. Interesuje mnie jezyk i mowa, szczegolnie tzw. akademikow: potrafia niektorzy z nich powiedziec: przyznal sie, ze jest homoseksualista, zydem, kierowca bombowca etc..

  Potrafia niektorzy bawic sie w wyliczanki i wypisanki nie tylko na Wielkanoc. Potrafia niektorzy wysmiewac sie z poprawnosci politycznej, gdy inne skalary akceptuja etc..”

  To, ze ktos wykazal sie odwaga cywilna i przyznal sie, ze jest gejem, zydem, nieprawomyslnym, etc. o niczym nie swiadczy. W USA i Kanadzie niektorzy otwarcie przyznaja sie do korzeni zydowskich, arabskich, ormianskich. Najgorsza jest mowa-trawa, ktory ty nazywasz „poprawnoscia polityczna”. Nazwalbym to mowa korporacyjna, bo ona sluzy za zaslone dymna do egzekucji prawdziwych celow i pogladow pewnych ludzi. Rowniez, swiadomie tlumi prawdziwe poglady i dyskusje na drazliwe tematy i wprowadza na ich miejsce apokryfy i mity.

 325. Jako czołowa antysemitka na tym blogu poddaję się.
  Nie mogę kopać się z koniem, ani dowodzić, że nie jestem wielbłądem.
  Oddaję się do dyspozycji.
  Róbta co chceta.
  A ja mogę się samosbanować, o ile taka będzie wola koleżeństwa.

 326. Saldo mortale:
  Co to skalary?
  Skalar w fizyce to wartosc niewektorowa, czyli taka, ktora nie ma kierunku i zwrotu. Cos jak „masa”, do ktorej definicji potrzeba tylko liczby.
  O tej definicji korzeni, przypomina mi sie fakt z tamtego roku, gdy bylem z zona w Warszawie. Jedlismy z zona pierogi w Zapiecku na Krakowskim Przedmiesciu, a przy stoliku obok siedzialy 3 osoby, jeden z nich Amerykanin. Amerykanin po prostu mowil o swoim pochodzeniu zydowskim, jako czyms naturalnym. Chyba getto lawkowe to gleboka przeszlosc?

 327. mag:
  z karmieniem troli nie jest inaczej niz z karmieniem niedzwiedzi:
  „prosze panstwa, oto troll,
  kazda mysl to prawie gol,
  chetnie pani lape poda…
  nie chce podac? a, to szkoda!”

 328. mag
  27 czerwca o godz. 15:25
  Zamiast zebraczyc, przeczytaj jeszcze raz Hartmanna i swoj ostatni wpis o Hartmannie.

 329. PA2155
  27 czerwca o godz. 15:40
  Wlasnie; o dwa deko zlota czy miedzi bedziemy sie wyklocac i jechac nawet pod Paryz. dwa deko wolnosci czy godnosci sa niezauwazalne, nie tylko dla Mag. Dla wielu obecnych w blogosferze.

 330. Sciaga dla szanujacej Hartmanna….

  1. Negacjonizm
  Szczególnie agresywną odmianą antysemityzmu jest negacjonizm, polegający na negowaniu bądź umniejszaniu krzywd doznawanych przez Żydów. Może on wynikać z prostej nienawiści, lecz najczęściej kryją się w nim zawiść i resentyment. Antysemita ma poczucie, że o martyrologii Żydów mówi się za wiele kosztem pamięci o nie mniejszej – jak uważa – martyrologii Polaków. Chciałby więc umniejszyć krzywdę Żydów, aby łatwiej było uwypuklić tragedię własnego narodu. Czując się patriotą, uważa również za słuszne i właściwe wybielać i relatywizować winy członków własnej nacji, a nawet im zaprzeczać.
  Do tego dochodzi nieprzyjmowanie do wiadomości niewygodnych i tragicznych faktów, a nawet agresja w stosunku do tych, którzy o nich mówią. Polski antysemita negacjonista może już przełknął Jedwabne, lecz nie przyjmie do wiadomości, że takich pogromów były dziesiątki; wie, że byli szmalcownicy, szantażyści i kolaboranci, lecz nie przyjmie do wiadomości, że były ich całe masy, czyniąc los ukrywających się Żydów wprost beznadziejnym. Negacjonista trąbi o Sprawiedliwych i chowa się za ich plecami, lecz nie chce nic wiedzieć o tym, że w czasie wojny Żydów skrzywdzonych przez Polaków było o wiele więcej niż tych uratowanych. Takich negacjonistów są w Polsce miliony… I właśnie z tej odmiany negacjonizmu wypływa odrażająca nowelizacja ustawy o IPN, kneblująca usta tym, który mówią o Polakach współpracujących z Niemcami w czasie Zagłady. Ta retoryczno-moralna figura nie wzięła się zresztą znikąd. Wymyślił ją dawno temu Kościół katolicki, który w swoim mniemaniu jest zawsze i nieodwołalnie święty, niezależnie od tego, ilu ludzi wymordował w swej długiej historii, ilu poddał torturom i ilekroć więcej ma wśród swego kleru pedofilów niż w całości męskiej populacji. I tak jak Kościół jest a priori święty, tak naród polski – a priori niewinny.
  – Antysemita negacjonista twierdzi – wbrew krzyczącej oczywistości – że w Polsce antysemityzm jest zjawiskiem marginalnym. Im bardziej nie ma w kioskach pisemek obsesyjnie antysłowackich, a za to całe stosy antysemickich, tym bardziej jest przekonany (albo udaje, że jest przekonany), iż jest to zjawisko marginalne i niegodne uwagi. Idzie ulicami i czym bardziej nie widzi napisów „Francuzi do gazu” i powieszonych na szubienicy krzyży i półksiężyców, tym bardziej wydaje mu się oczywiste, że tysiące antyżydowskich napisów na murach polskich miast w żaden sposób nie świadczy o tym, że w Polsce jest antysemityzm. Dla negacjonisty fakty się nie liczą – liczy się tylko to, że „antysemityzm” to coś pejoratywnego, a o Polakach, którzy są narodem bez skazy, nie wolno mówić źle. Ergo – nie wolno mówić i tego, że antysemityzm ma w tym społeczeństwie wymiary masowe i nieporównywalne z niechęcią do Rosjan, Niemców, Ukraińców, a nawet Włochów i Francuzów.
  – Antysemita negacjonista nie tylko odmawia Żydom prawa do swobodnego mówienia prawdy o doznanych krzywdach i odmawia im empatii oraz współczucia, lecz odmawia im prawa do podwójnej, żydowsko-polskiej tożsamości. Można być Polakiem pochodzenia włoskiego, a nawet spolonizowanym Francuzem, ba, Niemcem, który czuje się Polakiem, lecz z Żydem-Polakiem jest kłopot. Taka nieszczęsna hybryda dopuszczalna jest dla antysemity tylko pod warunkiem, że „Żyd mieszkający w Polsce” będzie „dobrym Żydem”, a więc Żydem lojalnym, broniącym „honoru Polski” i prawdy o jej zawsze-niewinności. W przeciwnym razie będzie dwulicowcem, faktycznym albo potencjalnym zdrajcą kraju, który „dał mu schronienie”. Na bycie Polakiem (no, może nie do końca i trochę warunkowo) Żyd musi sobie zasłużyć. A cenzurkę wyda mu, rzecz jasna, prawdziwy Polak.
  Wspieraniu negacjonizmu służy mitomania narodowa, a przede wszystkim legendy o rzekomej nadzwyczajnej przyjazności i tolerancji dla Żydów w dziejach Polski (owszem, były takie epizody), o rzekomo wzorowej postawie ludności polskiej w czasie II wojny światowej, a nawet o dobrosąsiedzkich stosunkach między ludnością chrześcijańską i żydowską przed wojną.

 331. Interia donosi, że peowiec Tusk stał się pisowcem Kaczyńskim (list w sprawie emigrantów). No, to teraz – „Polityko” – hajda na Tuska, że faszysta i narodowiec.

 332. Gekko
  27 czerwca o godz. 14:18
  tejot
  27 czerwca o godz. 11:11

  Dywanowe wzloty nieomylności.
  Pozwól że tradycyjnie i merytorycznie wesprę Twój głos trzeźwego obserwatora rejsu statku głupków.

  Mój komentarz
  Obraz Boscha o tytule „Statek głupków” pokazuje PiSowskie towarzystwo „a co mi tam”. Morawiecki, śpiewaj bo nudno się zrobiło. Jaki, rzuć kości. Policzymy, które paragrafy należy skreślić z ustawy o IPN.
  Drugi obraz Boscha – „Leczenie głupoty” jest symbolicznym przedstawieniem terapii, której potrzebuje Prezes i jego akolici.
  Pzdr, TJ

 333. PA2155
  27 czerwca o godz. 15:25
  Nic nie zrozumiales. Chodzi o samo „przyznal sie”. Przyznac mozna sie do winy. Poczucie winy bycia homoseksualista, zydem, kierowca zgryzu mialo wielu, wielu tez ich za to obwinialo. Li tykko o to chodzi. Chodzi o nasza mowe, a Ty niepotrzebnie „weszysz”, jak wielu spisek.

 334. Wieśku 59, ja myślę, że trzeba mieć poglądy bezkompromisowe i wyraźne by pozwolić prezesowi wycierać o siebie buty, czy służyć mu za papier do …. a następnie po „powstaniu z kolan” paść znowu na kolana i robić błyskawiczną laskę pewnym lobby, nieprawdaż?
  Ja wiem, że aby mieć poglądy. to najpierw trzeba mieć sporo godności, jak każdy PiSowiec albo „ziobrysta albo „gowinowiec” a te poglądy są wyraziste i jasne bo sformułowane przez otrzymywane „esemesy” – który guziczek nacisnąć?

  Hej tam na pisowskiej tratwie, Panie Neospasminie, Quentinie, Mauro Rossi – gdzie się zapodzialiście.

 335. …W USA i Kanadzie niektorzy otwarcie przyznaja sie do korzeni zydowskich, arabskich, ormianskich….
  Pisze antyhumanista PA2155. Sam fakt, przyznaja sie; nie drazni PA. On tego nie zauwaza. Teraz wierze mu, ze nie zauwazy nigdy mowy antysemickiej. Dlaczego zwykle zdanie oznajmujace jest dla PA przyznawaniem sie. Zal mi PA.
  Przepraszam, probowalem, lecz skutek zerowy. PA przepraszam Cie za moje proby.

 336. Saldo mortale:
  W mojej bylej firmie HR urzadzilo nam pogadanke na temat rasizmu i wielokulturowosci. Aby kazdy z nas czul sie kanadyjski, a nie chinski, pakistanski, rumunski, polski, hinduski, etc. Zasada pierwsza- polecono nam, aby nie uzywac referencji narodowych w rozmowach prywatnych i oficjalnych. Zasada druga- wszedzie powinien dominowac jezyk angielski, aby nie obmawiac w rozmowach etnicznych ludzi innych grup. Niewiele to zmienilo w praktyce zycia. W zyciu codziennym, aby zostac Kanadyjczykiem, trzeba dokonac wyboru, wyzbyc sie mentalnego getta, klanowosci, poznac tradycje innych, nauczyc sie lepiej jezyka oficjalnego, miec swiadomosc, ze inni to tez ludzie, etc.
  Projekt w sumie nie wypalil, bo po pewnym czasie zycie wrocilo do dawnego koryta, tzn. klanowych klubow socjalnych.

 337. Saldo mortale:
  „Nic nie zrozumiales. Chodzi o samo „przyznal sie”. Przyznac mozna sie do winy. Poczucie winy bycia homoseksualista, zydem, kierowca zgryzu mialo wielu, wielu tez ich za to obwinialo. Li tykko o to chodzi. Chodzi o nasza mowe, a Ty niepotrzebnie „weszysz”, jak wielu spisek.”

  Oczywiscie, ze nie. Oni chca tym czym sa i otwarcie to deklaruja. Co w tym zlego? Sa z tego dumni i o to chodzi. To ty stwarzasz te atmosfere spisku. Ja przyjmuje to naturalnie.

 338. Saldo mortale:
  Skad ty wymysliles te podzialy na grupy religijne i etniczne?
  W amerykanskiej tv jest reklama sekwencjonowania DNA i okreslania jakie grupy etniczne sa zakodowane w twoich chromosomach. I to jest nowy trend. Zamiast opowiesci o przeszlych traumach.

 339. Saldo mortale
  27 czerwca o godz. 15:17

  Zaiste, nie wierzę w ewolucję takich osobników jak pan….
  Próba jakiejkolwiek wymiany poglądów z osobnikiem któremu wszystko kojarzy się z jednym, jest skazana na niepowodzenie.

 340. legat
  27 czerwca o godz. 15:57

  Moim zdaniem, wymieniłeś ludzi bez właściwości, którzy dla własnej kariery i zdobycia poparcia, zrobią dosłownie wszystko, dokonają każdej wolty, zaprą się przekonań sprzed pięciu minut, o ile brew Prezesa drgnie.

  Ma to zresztą pewien sens, bo każda korporacja masowo hoduje takich ludzi.
  Ambitnych, bezwzględnych, gotowych dla kariery podłożyć świnię nawet przyjacielowi.
  świat korporacji partyjnej jest moim zdaniem taki sam.

  Skundlenie…..tak to ktoś nazwał.
  Może nie do końca słusznie, bo w watasze wilków obowiązują takie same zasady.

 341. tejot
  27 czerwca o godz. 15:54

  Zacny tejocie, jakże mię zawiodłeś, wzywając na pomoc przeciw słusznym narodowo dywanowym polotom demiurgii żulibórskiej – koncern obconamjęzyczny, a co gorsza szwabachą hackenkreutzowską kreślony (Bosch).
  Żadne produkty tego pochodzenia nie zwiodą naszościowej demiurgii z jej uświęconej krwią i blizną drogi na Ostrołękę.
  Nawet i tym bardziej, gdy tak udatnie obrazę naszą nam samym oddający.
  Z godnie fałszywym niesmakiem, bynajmniej pozdrawiam.

 342. Czy powinniśmy komentować zdarzenia , w których nie uczestniczyliśmy, nie widzieliśmy, i nie mamy wpływu na ich dalszy przebieg?
  Szwedzi już dwukrotnie mogli prowadzić, ale nie mieli szczęścia i pewnie podzielą los naszej drużyny. Mówię naszej chociaż przegrywa w kiepskim stylu. Mówię nasz rząd chociaż przykro patrzeć na styl i efekty jego działania.
  Premier w Senacie pierwszy raz od lat, padło w dyskusji. Senator Libicki zapytał; skoro pan powiedzial, że zmiana dwóch zdań w ustawie o IPN nie jest istotna i może zostać rozpatrzona błyskawicznie, to czemu nadaje tak wielką rangę występując przed tą izbą?
  Nasz rząd ma problem, ma same problemy, ale to ciągle nasz rząd i żaden inny nie ma prawa temu naszemu rządowi w kaszę dmuchać

 343. PA2155 godzina 16.02
  Toż u ciebie istne niewolnictwo panuje i jak można tam żyć?
  Całe szczęście, że jestem u siebie, a tutaj wolność i swoboda chociaż wróg za miedzą

 344. ls42
  Kanada nigdy nie byla tak czysta etnicznie i religijnie jak Polska. Stad te problemy, ale ja nie narzekam. 🙂

 345. Wśród pytań zadanych przez senatorów premierowi jedno dotyczyło wznowienia ekshumacji polskich obywateli bestialsko zamordowanych w czasie ostatniej wojny na Kresach (obecnie terytorium Ukrainy) wstrzymanej przez ukraiński rząd. Premier udzielił wymijającej odpowiedzi, nie zapowiedział jednak konkretnego działania. Ja w takiej sprawie zwrócił bym się o pomoc do naszych sprzymierzeńców, i to szybko

 346. szeryfowa zaczyna się modlić;

 347. Ludzie mówię,że w IV RP Żydzi i ich sponsorzy jankesi ustalają wyniki głosowań nawet w Sejmie. Wystarczy faulować w mediach światowych. W dyskusji nie padło,że nie będzie Żyd pluł nam w twarz na podobieństwo Putina. Czekam kiedy IPN potwierdzi żydowskie korzenie Putina a wtedy zostanie przyjęty do pisowskich hunwejbinów. Bo z Żydami warto trzymać sztamę. Na wieść o głosowani Kaczyńskiemu odrosło kolano. Tak sobie myślę,że istnienie Izraela to Sodoma i Gomora a ukrzyżowanie Jezusa dowodzi mentalność terroryzmu państwowego na poziomie III Rzeszy a nawet gruzińskiej wersji komunizmu nazywanego stalinizmem. Teraz to zlało się w jedno szambo zwane Izraelem. Powstanie Izraela to był błąd ludzkości. Podobnie jak burzenie pomników Żołnierzy Armii Czerwonej.

 348. Faul sprowokowany przez Szweda, niesłuszny karny, i Meksyk przegrywa 0:2

 349. Tego się nie spodziewałem. Niemcy za burtą. Azjaci górą!!!

 350. @PA2155
  27 czerwca o godz. 16:05

  Widzisz, mogłeś od razu napisać: deklarują (podają do wiadomości, obwieszczają, sygnalizują, informują o, oznajmiają) swoje gejostwo, żydostwo czy tam co innego.
  Napisałeś jednak „przyznają się”. I tu saldo ma rację. Przyznać się = gestehen, to admit, to confess…
  Przyznać się oznacza pokonać wewnętrzny opór, obawę, lęk, niechęć albo ulec np. naciskowi, wymuszeniu, szantażowi, wyrzutom sumienia etc.

  Przypuszczam, że napisałeś odruchowo, nie zastanawiając się nad ładunkiem emocjonalnym niektórych słów, ale czy po angielsku napisał byś to samo?

 351. Nie Szwedzi, a Niemcy towarzyszą polskiej drużynie w drodze do domu. Sprawiedliwie!!!
  Wspólna konferencja premierów Polski i Izraela. Nasi nietęgie miny mają

 352. To jednak nie z Argentyną, ale z Niemcami spotka się reprezentacja Polski. Szeremietiewo czy Wnukowo ?

 353. GajowyM:
  To byloby : admit- przyznac; confess- wyznac (na spowiedzi); declare- deklarowac
  Lapanie za slowka to specjalnosc Saldo. W dzisiejszym swiecie nikt sie tego nie wstydzi. Niektorzy na tym blogu mysla, ze bycie innym to przemykanie pod sciana i odruchy chronienia sie przed razami rasistow lub kiboli.

 354. Jacobsky:
  Moze Niemcy sa jak Polacy, przynajmniej w dziale pilki kopanej?

 355. Dawno nie widziałem takiego aktu kapitulacji.
  Chyba musi być kiepsko

 356. Koniec z pogwarkami, niech żyją pobożne życzenia,
  że ciągle nie ma ustaleń, a dwa państwa decydują w UE i tak im dopomóż Chirac,
  że nie ma podstaw do snucia dywagacji o wspólnym budżecie strefy euro,
  że nie mamy powodów do krytykowania Morawieckiego, my, Balcerowicz i ja,
  że u PA panuje istne niewolnictwo i nie ma wolności słowa,
  że prywaciarze się radują z dojnej zmiany,
  że Szwedzi podzielą los polskiej drużyny,
  co jeszcze, co jeszcze? bo przyjdzie mi wrócić do pogwarek.

 357. teo:
  O tym niewolnictwie w Kanadzie, to nie byla moja sugestia. 🙂

 358. Timmermans dostał zielone światło

  Wobec braku reakcji ze strony Warszawy Timmermans będzie mógł teraz oficjalnie wezwać Polskę do zmiany prawa. A gdy Polska jego wezwania odrzuci, złożyć skargę do TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej).

  http://wyborcza.pl/7,75399,23603772,timmermans-moze-zaskarzyc-polski-rzad-do-trybunalu-sprawiedliwosci.html

  Prezes rzuci się do obrony i zwali wszystko na Szydło? Czy w inny sposób padnie na kolana?
  Powstałeś z kolan, w padłego na kolana się obròcisz – do prezesa mówi Waszyngton i Bruksela. A co tam polskich ulicach? Bo na blogu propagandziści PiSiarni nieobecni lub cicho siedzą pod ławką. Już nie wychwalają geniuszu prezesa pod niebiosa. Co za zwrot akcji! Jak w world cup’ie.

 359. PA
  Nie będziemy chyba do VAR chodzić tej sprawie.
  Ale napisać „że w Kanadzie panuje istne niewolnictwo …”, masz racje, tak byłoby lepiej.

 360. Koniec z pogwarkami, niech żyją pobożne życzenia,
  że ciągle nie ma ustaleń, a dwa państwa decydują w UE i tak im dopomóż Chirac,
  że nie ma podstaw do snucia dywagacji o wspólnym budżecie strefy euro,
  że nie mamy powodów do krytykowania Morawieckiego, my, Balcerowicz i ja,
  że w Kanadzie panuje istne niewolnictwo i nie ma wolności słowa,
  że prywaciarze się radują z dojnej zmiany,
  że Szwedzi podzielą los polskiej drużyny,
  co jeszcze, co jeszcze? bo przyjdzie mi wrócić do pogwarek.

 361. Prezes chyba padnie na kolana i w dwie godziny wykreślą z ustaw zapisy. Komisja ma konkretne żądania:

  Komisja dalej domaga się od Polski, by wycofała się z zapisów tzw. reformy sądownictwa, które przewidują upolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa, pozwalają przymusowo wysyłać sędziów Sądu Najwyższego na emeryturę i wprowadzają instytucję skargi nadzwyczajnej, dzięki której będzie można uchylić dowolny wyrok, który zapadł w Polsce w minionym ćwierćwieczu. Bruksela uznaje, że te zmiany godzą w praworządność i stabilność systemu prawnego w Polsce.

 362. Już jest dobrze. Przyjęto zmianę, prezydent podpisze ustawę. Jednak nie całkiem.
  Premier Izraela nie powiedział polskie obozy zagłady, ale dzisiaj mówił o mordowaniu Żydów w Polsce. Dlaczego w Polsce?
  W Europie, na Świecie, wszędzie mordowano Żydów. Na terenie ZSRR wymordowano miliony. W Kijowie ten mord setek tysięcy Żydów przebił się do Świata, czy tylko polskie obozy śmierci?

 363. https://fakty.interia.pl/polska/news-jaki-jesli-mam-przepraszac-za-ustawe-o-ipn-to-przepraszac-ma,nId,2599764
  =============

  Sądząc po komentarzach, pana NIjakiego i PiS mamy z głowy przy najbliższych wyborach.

 364. Panie Wiesławie!
  Jeszcze nie wszystko stracone.
  Jesteśmy w fazie zawirowań piłkarskich i politycznych.
  Można spodziewać się różnych wydarzeń, ale jaki będzie ich efekt trudno powiedzieć.
  Zachęcam do obejrzenia meczu. Gra Brazylia
  Pozdrawiam jak codziennie

 365. ls42
  27 czerwca o godz. 19:29

  Zamiast kopaczy, wolę rozegrać kolejną turę Panzer General…..
  Nie ma to jak stare, dobre gry.
  Niestety, pod nowym oprogramowaniem nie chodzą…….

  To samo z geopolityką.
  Stare sprawdzone przez tysiąclecia metody działają bezbłędnie.
  Te nowe są beznadziejnie spieprzone.
  Ludzkie oprogramowanie zachowań jest dość mało zmienne w czasie.

  Niemcy odpadły chyba po raz pierwszy w historii?
  Zadziwiające są te zmiany…..

 366. Pan Conti warunkuje zgodę na sankcje na Rosję, od uzgodnienia polityki migracyjnej.
  Tu też zaszła zmiana.
  Trzeba będzie go chyba zmienić przez kolorową rewolucję, albo co?
  Wyłamuje się….

 367. @PA2155

  „W dzisiejszym swiecie nikt sie tego nie wstydzi. ”

  To nie calkiem tak. W dzisiejszym swiecie jest sporo takich, ktorzy „to” zatajaja, bo chca jeszcze troszke pozyc. Znaczy w jednym kawalku. Trafiaja sie takie bezczelne typy, ktore sie dobrowolnie nie „przyznaja”. Tu niewtpliwie trzeba rozwiazan Narodowo-Radykalnych:

  „Matka się boi! Chce się pakować, muszę ją uspokajać. A ojciec podchodzi bardziej „strategicznie”. Naradza się ze mną, obmyśla następny ruch: „I co z tego może być?”, ”

  http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/strach-po-zydowsku-czy-polscy-zydzi-sie-boja-,artykuly,423751,1.html

  „Niemądra wypowiedź premiera w Monachium. Wojna dyplomatyczna z Izraelem. Słowo „parchy”, które znów zdobyło sobie prawo do publicznego funkcjonowania. ”

  Ja mysle, ze PA z kolesiami powinien podpisy zbierac, zeby jakos oznakowac takich, co sie jeszcze nie „przyznali” i takich co sie juz „przyznali”. SUgeruje naszywke na odziezy i odpowiedni tatuaz. Pamietam osoby, ktore mialy takie tatuaze na przedramieniu, nie byl sposobu, zeby sie nie „przyznaly”.

 368. @Wiesiek59

  „Pan Conti warunkuje”

  Nie wiem kto warunkuje a kto nie warunkuje, ale wiem, ze te pismaki z Argentyny, ktorym @Wiesiek59 zapowiadal, ze ich komandosi z „Grrom”-u w workach przywioza celem ukarania – dalej po wolnosci chodza.

  I tu mam pytanie. Czy @Wiesiek59, @PA z numerkiem i szeroko pojeta Przewodnia SIla narodu zostala z reka w

  a) salaterce

  b) wanience

  c) w jeszcze innym naczyniu? A w takim razie – w jakim?

 369. @Wiesiek59

  „Niemcy odpadły chyba po raz pierwszy w historii?”

  Z geopolityki – rzeczywiscie odpadly, Jakis czas temu.

  Rajchsdojcze sa kumate. Pamietaja, jak sie poprzednia rozgrywka zakonczyla. Rajchsdojcze chca, zeby to ich Drezno dalej stalo. Tudziez Hamburg. I Kolonia.

  Juz Onufry Zagloba mawial: Madrej glowie dosc palka w leb”.

 370. Is42,
  wiesz, ja tam na sporcie polegającym na kopaniu napompowanej skórzanej torby się nie bardzo znam ale Niemcy powinni zaprotestować bo widziałem na własne oczy, że sędzia zamiast sędziować to polazł oglądać telewizję. Wcześniej pokazywał też żółtą kartę Żółtemu aktorowi zamiast go nagrodzić za świetne przedstawienie mające mu pozwolić kopnąć torbę z 11 metrów.
  Niemców podziwiam za solidarność z naszą, polską drużyną, bo wracają osiągnąwszy ostatnie miejsce w grupie tak jak my. A tak ładnie grali, po niemiecku, jak maszyna, z wyjątkiem bramkarza , który pętał się po całym boisku i gdy był na połowie przeciwnika, to bezwzględne Koreany Południowe strzeliły im gola. Prawie tak jak Murzyni nieSzczęsnemu.

 371. @Wiesiek59

  „Bajdurzysz…..”

  @Wiesiek59 najwyrazniej nie zauwazyl, ze ja nie „bajdurze” – tylko _cytuje_, _expressis verbis_ z polskiej, katolickiej i aryjskiej witryny „Najwyzszy Czas”. Jak cos nie pasi – to niech se @Wiesiek59 dyskutuje z ta Narodowo-Radykalna witryna, to ich teskt.

  http://nczas.com/2018/06/25/to-poczatek-rewolucji-wielkie-protesty-i-starcia-z-policja-w-iranie-na-ulice-teheranu-wyszlo-2-miliony-ludzi-chca-obalic-rezim-ajatollahow-video/

  „Iran odszedł w rozliczeniach od dolara, więc musi być ukarany.”

  Iran dochodzi w doswiadczeniach do bomby atomowej, wiec musi byc nagrodzony. Znaczy przez srodowiska, ktore marza o tym, ze zobacza atomowe grzyby nad Tel-Awiwem, nad Hajfa i nad Ejlatem. Tyle ze ludzie, ktorzy maja zostac masowo „ostatecznie rozwiazani” w ramach atomowej Treblinki 2.0 bezczelnie i po chucpiarsku upieraja sie, ze beda zyc i oddychac.

  „Sankcje wpływają na poziom życia ludności, więc są protesty.”

  Przeciez podobno ten sankcje bezzebne i Iran sobie na ie moze gwizdac? Tyle ze jak Ameryka grozi sankcjami, to jakos kazdy portkami trzesie:

  „Exclusive: India’s Reliance to halt oil imports from Iran: sources”
  (Reuters)
  India’s Reliance Industries Ltd, owner of the world’s biggest refining complex, plans to halt oil imports from Iran, ”

  Chyba @Wiesiek i jego druzyna beda na te grzyby czekac dosyc dlugo. A nawet jeszcze dluzej. Jak na razie to waluta Iranu stracila w ciagu paru miesiecy polowe wartosci.

 372. News Brief

  Polish lawmakers change course on controversial Holocaust law
  June 27, 2018 3:26am

  https://www.jta.org/2018/06/27/news-opinion/1565967

 373. Is42,
  no i nie wiem co oglądać, cy Brazylię z reprezentacją z Bałkanów, czy Costa Ricę też z reprezentacją z Bałkanów.

 374. @Slowianin

  „rto trzymać sztamę. Tak sobie myślę,że istnienie Izraela to Sodoma i Gomora a .. . Teraz to zlało się w jedno szambo zwane Izraelem. ”

  No to masz przeje.. sorki, przegwizdane. I to raczej solidnie.

  No bo samo darcie ryja i chlustanie smierdzacym bluzgiem raczej faktow nie zmieni.

  A propos faktow: Czy @Slowiani,n @Wiesiek59, @PA z numerkiem i szeroko pojeta Przewodnia SIla narodu zostala z reka w

  a) salaterce

  b) wanience

  c) w jeszcze innym naczyniu? A w takim razie – w jakim?

 375. @Wiesiek59

  „Zaiste, nie wierzę w ewolucję takich osobników jak pan….”

  A ja wierze w ewolucje specow od zagadnien narodowo-rasowych.

  Pamietam opowiadania ludzi, ktorzy doszli do Berlina. Podobno nie bylo na swiecie czegos bardziej malutkiego i plaszczacego sie z przymilnym usmiechem, jak rajchdojczer w obecnosci zolnierza-Zyda z pepesza. Oczywista wyzszosc Rasy Nordyckiej, stworzonej aby Rzadzic Swiatem – jakos sie robila malutka na widok pepeszy.

  Niemek podobno nikt do niczego nie musial przymuszac. „Swinaja tuszonka” i cwierc kilo chleba to byly argumenty zupelnie nie do odparcia. Jak zatem widac, nawet najbadziej zajadly naziol jest w stanie wyewoluowac. I taki w spodniach i taki w spodnicy. CZy raczej bez spodnicy.

 376. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew na stadionie w Moskwie ogląda mecz Brazylia Serbia. Każda z tych drużyn może wyjść z grupy, może też odpaść, jednak limit dzisiejszych sportowo-politycznych niespodzianek chyba został wyczerpany

 377. Legat
  Szwajcarzy (z Bałkanów) wygrają na bank, więc ja oglądam Brazylijczyków w meczu z Serbami.
  Pozdrawiam na sportowo

 378. Is42,
  no i chyba słuszna Twoja racja, bo Kosowarzy albańscy właśnie strzelili gola.

 379. Kto ten biedny i głupi kraj tak zje.ał?

 380. Bardzo ładny mecz Brazylijczyków. W grupie bez niespodzianek. Awansują Brazylijczycy i Szwajcarzy
  Jutro grają nasze orły. Niech im los sprzyja

 381. Za okolo 20 minut z lotniska firmy Boeing w Everett, WA wystartuje kolejny nowy samolot dla LOT Polish Airlines.

  Kamera na zywo na Paine Field w Everett.

  https://www.painefield.com/133/Webcam

  Bezposredni lot do Warszawa trwa 10 I pół godziny.

  Po starcie lot mozna sledzic lot na flightaware.com

  Origin: KPAE
  Destination: EPWA

  Flight number 9787

 382. W sumie, to można zrobić alter-mundial:

  Niemcy, Włochy, Holandia, Szkocja, Walia, dwie Irlandie, USA, Węgry, Austria, USA, Polska…

 383. Morawiecki podpisał akt poddaństwa z Izraelem. O Żydach nie wolno mówić żle bo to grzech. Czy nawet jak mordują w Syrii w stylu III Rzeszy też. Czy teraz odpuszczą kamienice. Tak sobie myślę,że pod patronatem jankesów IV RP staje się zakładnikiem Izraela. W jedną noc izraelski Blitzkrieg. Co z guzikami.

 384. Staromowa PA……ponizej pare przykladow PA, ktory nie chce „sie przyznac” do wlasnej niedorzecznosi…pkazujac naga twarz rasisty i antysemity…

  PA2155
  27 czerwca o godz. 16:02
  Donosi, ze jego droga integracyjna jest wydluzona w czasie i przestrzenii; PA sie niczego „nie wyzbyl”, jakby o wyzbycie czegokolwie tu chodzilo.
  O rozum tu chodzi PA!!!

  PA2155
  27 czerwca o godz. 16:05
  ……przyjmuje to (mowe rasistowska i antysemicka) naturalnie.

  PA2155
  27 czerwca o godz. 18:19
  Glupio sie tlumaczy, bo nie chce „sie przyznac”, ze jest antysemita lub przynajmniej jego mowa. Omnipotentny PA tego nie rozumie i grzeznie w samoprzyznawaniu.
  PA2155
  27 czerwca o godz. 17:00
  Kanada nigdy nie byla tak czysta etnicznie i religijnie jak Polska. Stad te problemy, ale ja nie narzekam.
  PA pisze i ponownie uzywa jezyka rasistowskiego. W antropologi nie mowi sie czysta etnicznie….
  PA nie narzeka, on kocha mowe rasistow.

 385. Sciaga dla Mag i PA z Hartmanna…

  2. Symetryzm
  Charakterystyczną figurą antysemityzmu podszytego resentymentem i zawiścią o żydowską martyrologię jest symetryzm. Antysemita uparcie nie dopuszcza do siebie wiedzy o dziejach Żydów i ich relacji z narodami świata. Nie chce nic wiedzieć o setkach lat prześladowań, pogromów, zamykania w gettach, naznaczania, obkładania kontrybucjami itp. Chce wiedzieć za to, że ludność żydowska, często może i prześladowana, miała liczne „przywileje” i „autonomię”. Każdej krzywdzie odpowiada jakieś dobrodziejstwo, z którego Żydzi korzystali. Świetnie sprawdza się tutaj przy okazji figura „gościa”. Żyd nie ma prawa czuć się rdzennym mieszkańcem Polski – jest tu na prawach gościa, który winien jest gospodarzom rewerencję i wdzięczność za gościnę. Jednak Żyd, niestety, nie zawsze jest wdzięczny. Antysemitę ta niewdzięczność boli i wcale nie uważa tego swojego bólu za przejaw antysemityzmu. Przecież z otwartym i szczerym sercem czeka na „dobrego Żyda”, który złoży „gospodarzowi” należne wyrazy uszanowania i solidarności. Wypatruje pojednania… Czy oczekuje zbyt wiele?
  Symetrysta nie wie nic o Zagładzie i niemal szczyci się ta ignorancją. Jest mu ona potrzebna do tego, by móc przeciwstawić Holocaustowi martyrologię polską. Polacy doznali ze strony Niemców krzywd podobnych (a nawet większych) niż Żydzi, a jeśli była jakaś różnica w położeniu Polaków i Żydów, to tylko tymczasowa. „Polacy byli następni w kolejce”, mawiają antysemici.

 386. Specjalnie dla PA z Hartmanna……

  W lżejszej odmianie owa ciekawość żydowskiego pochodzenia bliźnich ujawnia się w postaci skrępowania i zawstydzenia, gdy mówi się o żydostwie. Antysemita mówi o kimś, kto powiedział, że jest Żydem, iż „przyznał się, że jest Żydem”. Tak jak gdyby było to coś kompromitującego albo wstydliwego. Zdarza się, że unika słowa „Żyd”, bo wydaje mu się ono obraźliwe i „niewymowne” – wszak nauczył się, że zawsze niemal wymawia się je w kontekście pejoratywnym.
  Tak wygląda kryteriologia antysemityzmu.

 387. Czy terapia szokowa dała Europie Środkowej najlepszy rozwój?

  W grupie państw transformujących się gospodarczo po rozpadzie ZSRR nie wszystkie, które nie wybrały polskiej ścieżki wypadają tak słabo jak Ukraina pod względem PKB per capita. Białoruś poradziła sobie całkiem nieźle, a Chiny poradziły sobie wyraźnie lepiej. Gdyby zatem oceniać wydajność modelu transformacyjnego w oparciu o miernik PKB mielibyśmy następujący obraz (dane podaję za Bankiem Światowym):
  Chiny zwiększyły swoje PKB per capita ponad 14-krotnie (z 980 dol. PKB per capita w 1990 do 14238 dol. PKB per capita w 2015)
  Polska — 4,3-krotnie (z 5995 do 26135)
  Białoruś — 3,3-krotnie (z 5224 do 17660)
  Rosja — 3-krotnie (z 8012 do 24451)
  Czechy — 2,5-krotnie (z 12716 do 32167)
  Ukraina — o 16% (z 6780 do 7915)
  Co mówi nam ten obraz? Mianowicie Chiny wybrały najefektywniejszy model transformacji. Ukraina wybrała najmniej efektywny. Rozwój PKB pozostałych krajów nie wykazuje żadnego szczególnego związku z modelem. Polska miała wprawdzie nieco większy wzrost niż Białoruś, ale ta z kolei miała większy wzrost niż Czechy, które miały model analogiczny do polskiego. Różnica w dynamice wzrostu wynika zatem z efektu skali, który daje duży rynek polski. Można przyjąć, że gdyby Polska poszła drogą Białorusi to dynamika rozwoju PKB byłaby wyższa niż dynamika Białorusi (efekt skali), choć pewnie nieco niższa niż w przyjętym po 1989 modelu.
  https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10048
  =======

  Interesujące…..

 388. Idzie nowe badanie zgodności z konstytucją ustaw przejmą deklaracje z Izraelem. Bo miejscowy TK to dublerzy i przebierańcy. Tak sobie myślę,że w historii mieliśmy okresy zagranicznych wytycznych jaki ma być poziom wody w Wiśle. Wraca tradycja.

 389. Wczoraj premier Morawiecki w Senacie dał lekcje – można głosić co mi karzą a jak jest tego wam nie powiem bo ….sam się boje wyznać ,ze Amerykanie dali nam ultimatum . Łamańce językowe premiera i nie jasność myśli to przykłady ,ze nadaje się do wyznaczonej przez posła J. Kaczyńskiego –roli .
  Kapitulacja po 6 miesiącach bitwy .
  ps.
  Nad Wołga dziś nie będzie łatwo ,choć bez Szczęsnego może się uda . Niemcy bez zasłużonego bramkarza ,być może wydarliby lepszy wynik , a tak sąsiedzi znad /Odry maja podobny problem .

 390. @jobrave
  26 czerwca o godz. 16:52
  ” „Mecz Polski z Senegalem pokazał, jaką farsą były Orliki i ile pieniędzy zmarnowano.” 🙁

  Ciekawe do jakich nonsensów prowadzi teoria pt. „wina Tuska”.
  Podzielam nadzieję na spadek notowań w wyniku porażki Polskiej reprezentacji na Mundialu 🙂
  Wolałbym, żeby rozgrywek drużyn narodowych nie było zupełnie, bo one tylko rozgrzewają nastroje nacjonalistyczne, poprzez epatowanie sztandarami gargantuicznej wielkości oraz hymnami śpiewanymi unisono przez tysiące. To jest w interesie wszelkich „autorytarystów”. W piłce klubowej chodzi przynajmniej o football nieokraszony narodowymi sosami. Podobno FIFA ukarała już PZPN za banner z mieczykiem chrobrowskim na Mundialu. 🙂

 391. wiesiek59
  28 czerwca o godz. 8:25

  Pieniądzach , biznesie i gospodarce nie ma pan żadnego pojęcia . Inaczej by wiedział pan że Chiny mają największy przyrost bo zaczynały od bardzo niskiego poziomu . Czechy były zamożnym krajem stąd najmniejszy przyrost.

  No ale żeby takie rzeczy wiedzieć trzeba miec jakieś chociaż sladowe pojęcie o forsie . Kłaniam się

 392. @wiesiek59
  26 czerwca o godz. 18:02
  „Prowadząc niesamodzielną politykę zagraniczną, jesteśmy skazani na ciąg afrontów.
  Jeżeli my nie będziemy się szanować, nikt z nami liczyć się nie będzie.”

  Jest też taki sposób na szanowanie się, że NIE stanowi się prawa, które potem trzeba odszczekiwać. To, że świat patrzy na to co dzieje się u innych nie jest niczym nowym. Często zagranica wyraża też opinie o tym co dzieje się u innych. Nikt nie zabiera nam prawa do podobnych reakcji.

  Usilnie starasz się postawić rządzących w roli ofiary, aby mogli korzystać z dobrodziejstw współczucia od innych. Nie jesteśmy żadnym wyjątkiem wśród narodów. To takie przestarzałe i mało wyrafinowane, chociaż ciągle eksploatowane w polityce.

  Ten rząd prowadzi zbyt samodzielną (nie biorącą pod uwagę innych „aktorów” na scenie ) politykę zagraniczną i dlatego musiał się wycofać z nieprzemyślanych posunięć. Jeżeli pozycja w hierarchii godności jest dla władzy przesłanką w stanowieniu prawa to musi się to tak kończyć, bo inni widzą się na drabinie hierarchii na wyższym miejscu niż my chcielibyśmy ich widzieć.

 393. Georealista(11 minut temu) Zgłoś naruszenie 10

  Chiny dzięki ekonomii mają w ręku Afrykę. USA zostało wypchnięte z Afryki, właśnie głównie ekonomicznie, bo jakaś obecność wojskowa jest, tyle, że podstawa dla tej obecności jakby usycha systemowo. Jak Chiny zechcą, to założą cały sznur baz w Afryce, nie tylko w Dżibuti. Tak samo już teraz dla floty chińskiej otwarte są porty [de facto jako bazy] w Pakistanie i w Iranie czy Sri Lance. Wojna, jaką Tel Aviv rozpęta na Bliskim Wschodzie, oficjalnie tylko przeciw Iranowi, jeszcze bardziej zwróci państwa islamskie na Chiny. To jest ta „długofalowa” polityka Waszyngtonu…samobójcza ze względu na popieranie interesów Tel Avivu. W Nikaragui Chińczycy budują kanał 3 razy większy co do rozmiaru statków i przepustowości, od panamskiego. Do ochrony tego obiektu będzie korpus chiński. Autor nawet się na ten temat nawet nie zająknął. Czyli doktryna Monroe leży w gruzach, a u podstaw strategicznej dla USA Zatoki Meksykańskiej będzie chińska baza wojskowa – i to bardzo silna. Zresztą wystarczy, że Xi obiecał 250 mld dolarów na inwestycje w Ameryce Południowej – i ten kontynent jest już prochiński, też otwarty i na współpracę i pewnie na bazy, jeżeli tylko Pekin zechce. W Azji Środkowej Chiny wyraźnie wygrywają ekonomicznie i politycznie z Rosją, USA, Indiami. Intermarium? – USA zamiast substancjalnie wesprzeć, ogranicza się do zachęt i poklepywania po plecach, a Chiny w ramach Jedwabnego Szlaku w grupie 16+1 konsekwentnie montują Trójmorze ABC. UE zdominowana przez Berlin, woli pójść na sojusz z Chinami [przynajmniej taktyczny – bo dla Berlina to Pekin jest konkurentem w walce o rynki i prymat technologiczny] przeciw USA. W USA trwa walka między stara elitą, która świat traktowała jako amerykańskie dominium do prowadzenia globalnej spekulacji giełdowej pustego dolara, a realistami, którzy mówią: „musimy przywrócić realny potencjał technologiczno-produkcyjny USA”. Jeżeli nadal operacje finansowe będą obłożone mniejszymi podatkami od sfery produkcji realnej, i nadal spekulacja finansowa będzie bardziej dochodowa, to ta bańka pustego dolara nieuchronnie pęknie i USA zbankrutują. Tyle, że stara elita finansowa, dzierżąca realna władzę, ani myśli ustępować. To jest prawdziwa oś politycznego i ekonomicznego rozkroku USA, a ten się pogłębia przez brak zdecydowanych działań na rzecz otworzenia sfery realnej: technologiczo-produkcyjnej. Bo stare lobby topi Amerykę. Jak to mówią: po nas choćby potop… zwiń
  ======

  Mądre wnioski…..

 394. @wiesiek59, o dzieciach mających jednego rodzica w więzieniu pisałam wcześniej przy przedstawieniu raportu badającego traumę wśród dzieci w wieku do 7 roku życia i póżniej. Problem dotyczył 8% nieletnich, można przypuszczać że większości byli to Afroamerykanie.
  Na temat więziennictwa w USA, a szczególnie prywatnych więzień które są w rzeczywistości biznesem polecam nienowy artykuł „Polityki”
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1521494,2,prywatne-wiezienia-w-usa.read

 395. Stan gry
  Powiedzieć, że Grecja wkracza na szlak owej świetlanej przyszłości pokiereszowana, to nic nie powiedzieć. Od 2010 roku gospodarka kraju skurczyła się o 26 proc. Płace spadły średnio o 20 proc., a świadczenia socjalne o 70 proc.
  Bezrobocie wynosi 20 proc., ale wśród młodych aż 43 proc. Dlatego wyjeżdżają. Każdego miesiąca kraj opuszcza 15-20 tysięcy młodych Greków.
  Biorąc pod uwagę realną wartość pieniądza w Grecji, od jej mieszkańców biedniejsi w UE są tylko Chorwaci, Rumuni i Bułgarzy.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/autor/michal-michalak/news-grecja-pudrowanie-bankruta,nId,2599808#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ===========

  Sukces?

 396. zetus1
  28 czerwca o godz. 9:17

  Od czasów pani Fotygi, masz ciąg idiotycznych posunięć w polityce zagranicznej.
  Nie sprawdziła się ani jedna opcja.

  Jeżeli dojdzie do jakichś uzgodnień pomiędzy Trumpem a Putinem, to po raz kolejny okaze się, że postawiliśmy na złego konia.
  Nie sądzę by nasze władze musiały zachowywać się jak lokaje, ciągle szukający łask jakiegoś pana.
  Nasi sąsiedzi zdecydowanie lepiej sobie radzą, dbając o własne interesy.
  Pomimo tego że są mniejsze, są bardziej samodzielne w wyborach opcji.

  Ciąg idiotyzmów POPiSu warunkowany ideologią, przeraża……

 397. i jeszcze @Wiesiek, niezależnie od intencji które ci przyświecały wybrałeś fatalne przykłady polityków którzy są „przewidywalni”; poglądy które reprezentują powinny ich dyskwalifikować już na starcie.

 398. @wiesiek59
  28 czerwca o godz. 9:40
  „Nie sądzę by nasze władze musiały zachowywać się jak lokaje, ciągle szukający łask jakiegoś pana.”

  „Make Poland Great Again” lub po polsku „Wstańmy z kolan” Ewentualnie „Nie będzie EU pluć nam w twarz” 🙂
  Hej, szable w dłoń… Czy nie widzisz, że to co piszesz jest konfrontacyjne ?

 399. SŁOWIANIN STANISŁAW
  28 czerwca o godz. 8:43

  Ale co chcesz od Izraela, przecież Żydzi przez 1000 lat współtworzyli majątek Polski, królowie nie bez powodu dali im określone przywileje, tworzyli Polskę na równi z Polakami. Co więcej, Polacy zostali ucywilizowani ich religią.

  Gdyby nie bandyci Hitlera, do dziś Żydzi i Polacy razem by tworzyli bogactwo Polski i dlatego Polska na pewno byłaby bogatsza od Francji, Anglii czy nawet Niemiec. Nie dość, że zniszczyli gospodarkę Polski (hitlerowcy), nie dość, że zburzyli miasta, nie dość, że wybili inteligencję, to jeszcze zamordowali miliony Żydów mających obywatelstwo polskie. Jak mamy się podnieść, gdy tak straszliwie zniszczyli Polskę. To bandyci.

 400. Waldemar
  28 czerwca o godz. 8:47
  To następne ‚zwycięstwo PIS” po akcjo odwołania Tuska. Tak napinali muskuły i co?
  A przy okazji pokazali
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/wstajesz-i-wiesz-horala-i-swiecicki-o-nowelizacji-ustawy-o-ipn,849416.html
  że praktycznie parlamentaryzmu w Polsce nie ma.

 401. żabka konająca
  28 czerwca o godz. 9:45

  Mamy inne kryteria oceny ludzi.
  Wolę polegać na ludziach pozbawionych hipokryzji, fałszu, obłudy, stałych w swych poglądach, niż na chorągiewkach na wietrze.
  Można się z nimi zgadzać lub nie, ale są przewidywalni.
  Koniunkturalistów można tanio kupić…..
  Efektem tego są miedzy innymi migracje miedzypartyjne.

  Wybierają ich wyborcy- teoretycznie.
  Potem oni wybierają profity.
  Ludzie z zasadami tego z zasady nie robią.

 402. „bankierzy z Wall Street, a zwłaszcza Goldman Sachs i Morgan Stanley, wycofał go, a on uruchomiony w 2000 ICE (dając kontrolę 80 procent do dwóch banków, który z kolei rozkłada się kontrolę wśród Shell, Total i British Petroleum).”

  To jest dzisiejszy świat finansowy – świat, w którym miliarderów kontrolować przyszłe kierunki towarowych-ceny, a tym samym manipulować rynki, a nawet ustalić losy gospodarcze Narodów. To nie jest mit kapitalizmu; to jest rzeczywistość kapitalizmu. Funkcjonuje za pomocą korupcji, jak zawsze, ale skorumpowani metody stale ewoluują.
  https://www.strategic-culture.org/news/2018/06/10/geostrategy-that-guides-trump-foreign-policies.html
  ===============

  Mniej więcej, tak wygląda ten pseudowolny rynek……

 403. maciek.g
  28 czerwca o godz. 10:49

  A kiedy był ten parlamentaryzm? Ordynacja przecież komunistyczna jak była, tak jest. Komunistyczna, bo listę ustala kacyk z PO czy z PiSu, czy z SLD.

 404. Public Intelligence opublikował serię zdjęć przedstawiających amerykańskich – i US wyszkolonych afgańskiej – żołnierzy patrolujących pola maku w Afganistanie. Public Intelligence informuje nas, że wszystkie zdjęcia są w domenie publicznej, nie podlega prawu autorskiemu, i zapewnił mnie, że mam pełne prawo do ich rozmnażania.

  Produkujemy te zdjęcia i opisy z załączonego Public Intelligence bez dalszego komentarza.
  https://www.globalresearch.ca/drug-war-american-troops-are-protecting-afghan-opium-u-s-occupation-leads-to-all-time-high-heroin-production/5358053

 405. wiesiek59
  28 czerwca o godz. 11:14

  To właśnie dlatego bardziej mi się podobał socjalizm, bo robotnicza partia bezkarnie strzelała do robotników, robotnicza partia zamykała robotników w obozach pracy. Zasady były więc jasne i oczywiste: funkcjonować dzięki kulom i drutowi kolczastemu.

 406. Symetryczny
  Mam nadzieję, że gen. Anders się w grobie przewraca.

 407. Specjalnie dla zaklamanej Mag, ktora szanuje Hartmanna…..

  Sciagla z Hartmanna o antysemityzmie……

  Symetryzm to również uparte przeciwstawianie krzywdom doznanym przez Żydów krzywd przez Żydów zadawanych. Zupełnie tak, jak gdyby była tu jakaś ilościowa równoważność w rodzaju: my mieliśmy szmalcowników, a wy oprawców z UB. Jak gdyby jacyś Żydzi mieli problem z mówieniem o komunistycznych zbrodniarzach w aparacie władzy… Albo jak gdyby zbrodnie Żydów jakoś usprawiedliwiały zbrodnie Polaków. Albo jak gdyby polscy czy rosyjscy oprawcy w NKWD i UB mieli wywoływać w duszach Polaków jakąś generalną niechęć do Polaków czy Rosjan, skoro ci żydowscy tak dobrze i przekonująco tłumaczą nasze antysemickie odruchy.
  Symetryzm dotyczy też wyjaśniania antysemityzmu. Rzekomo jest on zrównoważony przez żydowski antypolonizm. Jedni drugich warci! Cóż, nie można zaprzeczyć, że Żydzi najczęściej Polaków nie lubią. Ale też nie zajmują się nimi. Nie smarują po murach, nie wydają antypolskich piśmideł, nie opowiadają na ich temat bzdurnych mitów. Po prostu uważają, że Polacy w większości są antysemitami. Do symetrii bardzo tu daleko.

 408. Tytuł z „Gazety Wyborczej”
  Lewandowski zarabia dziennie więcej niż ratownik medyczny przez sześć lat. To głupie i chore
  Kamil Fejfer
  28.06.2018 06:38
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,23601745,fejfer-lewy-zarabia-dziennie-wiecej-niz-ratownik-medyczny.html

 409. @saldo
  Jesteś wyjątkowo namolnym, nudnym i niegrzecznym antysemitą. Ukrywasz swoje pokręcone brednie w formie bez wulgaryzmów, ma ci to niby zapewnić alibi w en passant.
  Dziwi mnie, że Redaktor dotychczas banujacy antysemitów, toleruje takiego osobnika u siebie na blogu.

  Za co tak nienawidzisz naszych Starszych Braci, że zdobywasz się na codzienny wysiłek wpisywania swoich pokręconych bredni?
  Studiowałem na wydziale, na którym było wielu Polaków pochodzenia żydowskiego. Pamiętam ich z jak najlepszej strony. Byli wyróżniającymi się studentami i znakomitymi brydżystami.

  Wiem, że to, co piszę, pewnie olejesz, twoja zadra/kompleks musi być dotkliwa, ale zmień temat, proszę.
  Zajmij się np. nieobecnością drużyny Izraela na Mundialu.
  Bez pozdrowień

 410. ontario
  28 czerwca o godz. 11:51

  Ironista z wasci….

  Żyliśmy w II świecie, gdzie większość wytworzonego PKB lądowała w kieszeniach ludzi, warstwa oligarchii partyjnej niewiele odkładała dla siebie.
  Obecnie do tej warstwy trafia większość wypracowanych zysków.

  A co do gułagów……
  Przy pozorach wolności, wiekszość mieszkańców Ziemi w nich się znajduje.
  Strażnikami są lokalne elity, które się kupuje bądź zastrasza, by za ułamek wartości sprzedawały zasoby kraju, pilnując przy tym niskich zarobków tubylców.
  To jest główny czynnik exodusu dziesiątków milionów ludzi.
  Polska obecnie niczym się nie różni od krajów III świata, pod tym względem.

 411. @stasieku
  28 czerwca o godz. 13:18
  Jesteś wyjątkowo namolnym, nudnym i niegrzecznym antysemitą. Ukrywasz swoje pokręcone brednie w formie bez tresci, ma ci to niby zapewnić alibi w en passant.
  Dziwi mnie, że Redaktor dotychczas banujacy antysemitów, toleruje takiego osobnika u siebie na blogu.
  Za co tak nienawidzisz naszych Starszych Braci, że zdobywasz się na codzienny wysiłek wpisywania swoich pokręconych bredni?
  Studiowałem na wydziale, na którym było wielu Polaków pochodzenia żydowskiego. Pamiętam ich z jak najlepszej strony. Byli wyróżniającymi się studentami i znakomitymi brydżystami.
  Wiem, że to, co piszę, pewnie olejesz, twoja zadra/kompleks musi być dotkliwa, ale zmień temat, proszę.
  Zajmij się np. nieobecnością drużyny Izraela na Mundialu.

  Jestes wyjatkowo prymarnym, namolnym i niegrzecznym czlonkiem Towarzystwa Wzajemnej Adoracji. Nie ukrywasz swoich pokreconych bredni i nie silisz sie na jakakolwiek poprawnosc w mowie i jezyku. Dziwsz sie, bo jestes przyzwyczajony do wykluczania i nie pomoga Ci tu dyzurni zydzi z wydzialu. Przy okazji „sprzedales” informacje, ze studiowales i masz dobra pamiec o dobrych zydach. Informujesz jednoczesnie, ze interesujesz sie pilka nozna, proponuje Ci jednak siatkowa. W sieci bowiem nie radzisz sobie biegnac z pomoca towarzysce z pod Zielonego Sztandaru. Poza tym uzywasz podobnie jak Mag zabiegu felczera, bo na wiecej nie masz pomyslow. Witam Cie wiec serdecznie w grupie felczerek i felczerow w blogosferze. Do glowy bowiem Ci nie przyjdzie, ze ktokolwiek moze zajmowac sie poprawnoscia nie tylko polityczna. Od mowy sie wszystko zaczelo i zajmowanie sie pamiecia spoleczna jest codziennym chlebem ,a Ty widzisz w tym zadre i kompleks. W takim razie nie wiem o czym swiadczyc ma Twoj namolno-felczerski tenor wpisu do mnie? Nie „olalem” Cie , jak widzisz, co nie znaczy, ze nie „oleje” Cie w przyszlosci, bo na wiecej nie zaslugujesz, gdy probujesz pretendowac do przodownika blogosfery weszacego spisek. Zapewniam Cie, jesli jestes w stanie uwierzyc, ze mam sie zupelnie dobrze. Mam tez trzydziesci lat praktyki w pracy z wykluczonymi, bo taki jest los wielu migrantek i migrantow. Podejmujesz sie krytyki i spychasz ja na moja chorobe, podobnie jak Twoja towarzyszka z Zielonego Sztandaru, argumentow jednak unikasz, bo sadzisz mylnie, ze Twoi znajomi zydzi z wydzialu wystarcza za alibi.

 412. * Ponad 50 mln amerykańskich gospodarstw domowych nie ma dochodów wystarczających na opłaty za czynsz, żywność, opiekę zdrowotną, przedszkole, transport oraz rachunki za telefony komórkowe – wynika z raportu United Way ALICE Project. Według raportu jest to aż 43 proc. wszystkich gospodarstw domowych w USA. Z raportu przedstawionego przez CNN wynika także, że ponad 16 mln amerykańskich gospodarstw domowych żyje w biedzie. Liczba gospodarstw domowych, w których zarobki nie starczają na podstawowe potrzeby życiowe i bytowe, podwoiła się i wynosi 34,7 mln. Z największymi problemami związywanymi z biedą borykają się stany: Kalifornia, Nowy Meksyk i Hawaje. Aż 49 proc. gospodarstw domowych cierpi tam niedostatek. Stosunkowo najlepsza sytuacja panuje w Dakocie Północnej, gdzie biedy doświadcza „tylko” 32 proc. gospodarstw domowych. Ekonomista Robert C. Allen oszacował granicę skrajnego ubóstwa w krajach bogatej północy na 4 dol. dziennie. W krajach rozwiniętych 13,8 mln osób żyje w krańcowej biedzie, z tego aż 5,3 mln w USA. Według zeszłorocznego raportu Banku Światowego w USA 3,2 mln ludzi żyło nawet za mniej niż 1,90 dol. dziennie.
  http://jeznach.neon24.pl/post/144352,czwartek-28-czerwca-2018
  =============

  Jest DOBRZE!!!

 413. Saldo mortale
  Bardzo możliwe, że masz się dobrze.
  Ludzie twojego pokroju, czyli z jakimiś szajbami (ty wyznaczyłeś sobie akurat rolę „sprzątacza” na blogach) całymi latami bardzo się pilnują, by nie zdradzić objawów choroby w swoim środowisku, gdzie są są uznani, szanowani itp.
  Ciekawa jestem, co by sobie pomyśleli twoi pracodawcy, gdyby poznali twoje „drugie życie” w internecie, gdzie uprawiasz z wielkim upodobaniem, wręcz sadystyczną przyjemnością, stalking.
  Radziłabym wybrać się do psychiatry, albo chociaż psychologa.
  Ale oczywiście jak każdy wariat, który uważa że jest absolutnie normalny, nie posłuchasz mnie.

 414. Saldo mortale:
  Po raz kolejny odkrywam, ze bredzisz.
  Zajmij sie lepiej rozbiorem opowiesci amatora „zoltych tygrysow”, m.in. o tym jak Niemki prostytuowaly sie za puszke tuszonki i kawalek chleba. Bardzo pouczajace. 🙂
  Bedzie tego wiecej.

 415. Saldo mortale:
  Moze na kanwie tych opowiesci wojennych zalozymy na blogu kacik zartow wojenno-obozowych? Te opowiesci nie draznia ciebie wiec zakladam, ze jestes OK z nimi, chociaz traktuja twoich obecnych wspolmieszkancow.

 416. Saldo:
  A co o obozie w Jaworznie i Swietochlowicach? Moze tam tez sie zdarzaly takie ciekawe zdarzenia warte zoltotygrysich zartow? Mielismy kilka przykladow na ten temat na tym blogu. Nie musisz sprzatac, napisz tylko, co o tym myslisz. Jako teatrolog- wrazliwy humanista.

 417. wiesiek59:
  „Według zeszłorocznego raportu Banku Światowego w USA 3,2 mln ludzi żyło nawet za mniej niż 1,90 dol. dziennie”
  Znajac strukture cen w Stanach, wyjasnij mi, co mozna kupic za te $1.90? 3 bulki? Nawet bochenek chleba lub litr mleka kosztuja wiecej.

 418. Po raz kolejny odkrywamy więcej: Wyklętych Pilkarzy
  „W końcu udało się naszym doścignąć Niemcow „. „Nasi też łapią się na klątwę”
  Po raz kolejne odkrywanie tego samego .. sugeruje , ze bedzie tego wiecej

 419. @ Bart Norte milo mi, ze zauwazyles lokalne wydarzenie z Nowego Jorku. Mianowicie zwyciestwo w primery wyborach 28 -letniej z pochodzenia Portorikanki. To byly zapasy miedzy demokratami, kto bedzie kandydowal w listopadzie do Kongresu z ramienia demokratow w tym dysktrykcie. Pokonala starego (niekoniecznie wiekiem) wyge, ktory od 20 lat zasiadal w kongresie i jest nr 4 w mniejszosci demokratycznej w Kongresie i wielkim oponentem nr 45. Nie mialam nic przeciw niemuj, jednak glosowalam za dziewczyna, bo jesli nie tacy jak ona, to kto ruszy… Wsrod establishmentu partyjnego konfuzja. Nie jest ona tak do konca nikim, pracowala cala kampanie wyborcza w sztabie Berniego Sandersa, wczesniej po ukonczeniu b.dobrego uniwersytetu w organizacjach community, co jak wiemy bylo rowniez praca Obamy nim poszedl w polityke. Slyszalam jak zdzierala gardlo na wiecach Berniego. Niestety nazywa sie demokratka socjalistyczna i to jest dla starych wyg demokratycznych nie do przyjecia. W dalszym ciagu slowo socjalistyczny brzmi omal jak faszystowski. Niewielu chce wiedziec co sie za tym kryje, wsrod politykow, a co dopiero wsrod spoleczenstwa.
  Mloda kandydatka jest za powszechnym ubezpieczeniem w wersji B. Sandersa, wielce sprzeciwia sie prywatyzacji wiezien itd. Ladnie powiedziala, ze miejsce jej urodzenia Bronx determinuje jej postawe zyciowa. A tak przy okazji – jest bardzo ladna, to tez da jej kilka procent. Taki jest swiat.
  PS Wiezienia prywatne i ich dalszy rozwoj sa nie tylko hanba Ameryki, ale doskonalym biznesem. Zielone swiatlo dla ich nieograniczonego rozwoju dal i daje nr 45. Te wiezienia tak dobrze sie maja, ze od lat sa na gieldzie. Od momentu kiedy nr 45 zostal prezydentem ich wartosc na gieldzie podskoczyla o 260%. Ich wielkim milosnikiem jest obecny minister sprawiedliwosci, (w tlumaczeniu na j. polski) dlatego sprzeciwia sie zelzeniu kar za narkotyki. Bo w tych wiezieniach siedza deportowani, nielegalnie przekraczajacy granice, posiadajacy w kieszeni 3 gramy marihuany – w ogolnosci z malymi wyrokami, lub bez nich. A przeciez nie mozna takiej zyly zlota zamknac prywatnemu biznesowi.

 420. zyta2003

  Dziekuję ci bardzo za informacje o Alexandrii Ocasio-Cortez. Jak wczoraj napisałem wiadomość o jej zwycięstwie (15 procentowym!) w prawyborach Partii Demokratycznej bardzo mnie ucieszyła. To w moim odczuciu pierwsza optymistyczna wiadomość z USA od dłuższego czasu.

  Jesli dodać do tego, że Alexandria dysponowała jedynie budżetem kampanijnym w wysokości 300 tysięcy dolców a przegrany Crowley aż 3 milionów i że stała murem za nim cała wierchuszka Demokratów (rekomendacje) to trudno się dziwić, że media uznały jej wybór za sensację i przejaw głębszych, pozytywnych a może i przełomowych procesów, które zachodzą w USA.

  Oby Alexandria była kamykiem, który wywoła lawinę.

 421. PA2155
  28 czerwca o godz. 15:53

  Statystyka jest statystyką.
  Z czego utrzymują się ludzie pozbawieni dochodu?
  W Polsce wiem- śmietniki, żebractwo, surowce wtórne, włamania, handel narkotykami.
  Co liczy BS i jakimi metodami, trudno powiedzieć, choć zapewne metodologia jest jednolita dla świata.
  Miliarder i biedak srednio mają po 500……..

  Wbrew obecnym tu hurraoptymistom optującym za jedyną słuszną wersją kapitalizmu, są blaski i cienie.
  TINA nie istnieje.

 422. Jak się upodlili. /z Obserwatora Politycznego/
  „Włączam wczoraj jeden z portali z wiadomościami i czytam pilną wiadomość. Zebrał się Sejm Grodzieński, w trybie pilnym wycofuje się z buńczucznych zapisów ustawy o IPN. Pomyślałem: czerwiec jest, ale nie 17. no i rok nie 1793. Recydywa historii? Ale posłowie nawet się nie spierali. Bez komisji sejmowej, bez debaty, wyćwiczonym ruchem uniesienia ręki i naciśnięcia przycisku sprawnie uchwalili potrzebną za oceanem zmianę ustawy. W parę godzin później zerkam na portal (z wiadomościami), a tu Dobra Zmiana zamieściła informację że już i senat uporał się z wiekopomnym dziełem. Zastanawiam się co jednak z prezydentem, ten przecież za granicą święci łotewski jubileusz. A tu następna przynosząca ulgę wiadomość : PODPISAŁ. Chwila refleksji: Jak podpisał? Czyżby Jastrzębiem (F-16) dostarczono do Tallina tekst już podpisany przez marszałków sejmu i senatu, by złożył na nim swój najdostojniejszy podpis? Nieeee. Jesteśmy już państwem nowoczesnym. Prezydentowi wysłano wirtualny awatar ustawy by złożył na nim równie wirtualny podpis. Powiadomiony o tym rekordzie premier zrezygnował nawet przesłania wiadomości tradycyjną drogą dyplomatyczną, lecz radośnie stanął przed telewizyjnymi kamerami i w języku naszego Patrona zameldował wykonanie zadania. Na wiadomość o tym sukcesie ogarnął mnie jednak pewien niepokój, bo czy nasze państwo nie przepoczwarza się właśnie w wirtualny awatar państwowości.
  W latach PRL-u Polska nie była państwem w pełni suwerennym. Nasza polityka musiała się liczyć z interesami Związku Radzieckiego oraz naszych sojuszników i partnerów zrzeszonych w RWPG i Układzie Warszawskim. Dzisiaj za to osiągnęliśmy bezmiar suwerenności. Suwerenności której strzegą obce wojska. Suwerenności w której na na wirtualne wezwanie zza oceanu w trybie alarmowym zwołuje się współczesny awatar Sejmu Grodzieńskiego.”

 423. no, nie mozna;

 424. zapowiada sie kolejna jatka w syrii, a w libii setki tysiecy gotowe sa zagrac w srodziemnomorska ruletke, aby dostac sie do ziemii obiecanej, ue;

 425. ciesz się zyta, ze graniczysz z pachnącymi żywicą;

css.php