Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Mateusz Morawiecki

28.06.2018
czwartek

W tył zwrot, biegiem marsz!

28 czerwca 2018, czwartek,

Nagła, niespodziewana zmiana stanowiska PiS w sprawie ustawy o IPN to powód do zadowolenia ze zmiany idiotycznych paragrafów o karaniu za opinię, że Polacy jako naród i jako państwo nie byli wyłącznie ofiarami Zagłady. Ale skłania do kilku wątpliwości.

Wolta polskiego rządu może być zaskakująca, jeżeli weźmiemy pod uwagę liczne wypowiedzi z obozu władzy – od prezesa Kaczyńskiego i byłej premier Szydło, po rzeczniczkę partii. Do wczoraj wszyscy jak jeden mąż mówili: „ani kroku w tył, nie oddamy ani guzika!”. Dosłownie wszyscy. Ani jeden członek rządu czy kierownictwa PiS nie odważył się na sprzeciw czy choćby łagodne zdystansowanie od ustawy. Nadal boją się wychylić, boją się prezesa, nawet jeśli ten nie jest w pełni sił. Deklamują jednym głosem.

Dlaczego więc rząd zmienił zdanie? Czyżby doszedł do wniosku, że karanie więzieniem za poglądy na temat historii po II wojnie w dobie internetu jest absurdem, wystawia Polsce jak najgorsze świadectwo? Wątpię. Proszę zauważyć, że nikt nie przyznał się do błędu, nikt nie przeprosił Polski, Polek i Polaków – tak często przywoływanych – za międzynarodową kompromitację naszego kraju. Mało tego, premier Morawiecki wyraźnie daje do zrozumienia, że zmiana stanowiska nastąpiła z powodu „konkretnej sytuacji międzynarodowej”, czytaj: nacisku USA, Izraela, diaspory żydowskiej.

Tym razem lobby żydowskie okazało się silniejsze, interes Polski wymagał zamknięcia tego konfliktu, żeby Biały Dom uchylił drzwi przed prezydentem Dudą i powrócił do kontaktów na wysokim szczeblu. Podczas ostatniego pobytu prezydenta Polski w Stanach nie spotkał się z nim żaden znaczący polityk poza burmistrzem miasteczka w stanie New Jersey. Stąd już tylko krok do pożegnania z USA. To było dla nas, dumnego narodu, który wstał z kolan, upokorzenie. O państwie Izrael już nie wspominam.

Bezmyślna ustawa o IPN wyrządziła ogromne szkody w stosunkach z naszym najważniejszym sojusznikiem oraz w stosunkach z państwem Izrael, które zalicza Polskę do swoich ważnych przyjaciół w Europie. (Gdzie, jak wiadomo, klimat wokół Izraela jest chłodny). Gdyby chodziło o jakiś kontrakt na okręt czy helikoptery – bądź nawet o gazociąg – to pal sześć. Ale tu poruszamy się po delikatnym terenie stosunków polsko-żydowskich. Zamiast tańczyć w baletkach, polski rząd wszedł w oficerkach.

Kolejna smutna refleksja: gdyby nie tak znienawidzona „zagranica”, mielibyśmy już pierwsze śledztwa z powodu naruszania – wbrew „prawdzie historycznej” – dobrego imienia etc. Nawet najbardziej kategoryczne, „histeryczne” protesty w Polsce nic by nie pomogły, podobnie jak nie pomogły w sprawie „dobrej zmiany” w wymiarze sprawiedliwości. Dopiero ingerencja Stanów Zjednoczonych i Izraela zmusiły rząd polski do drastycznego odwrotu.

Sposób, w jaki rząd zmienił front – w tempie rekordowym nawet jak dla PiS, w kilka godzin – pokazuje, że parlament nie jest ważny, Sejm i Senat („izba refleksji”!) są w tej sprawie milczące, nie było czasu na dywagacje, upokorzony suweren strzelił obcasami i po wszystkim. Pół roku temu przyjęcie ustawy uznano za sukces, dziś wyrwanie jej kłów też zostaje ogłoszone przez rząd jako sukces. Niektórzy komentatorzy (m.in. Michał Szułdrzyński w „Rzeczpospolitej”) wychwalają przy okazji premiera Morawieckiego, który jakoby pogodził ogień z wodą i zbudował sobie silną pozycję w PiS.

Nie zapominajmy jednak, że fatalną ustawę o IPN przygotował rząd Morawieckiego, to jego wicepremier Ziobro i wiceminister Jaki byli autorami nieszczęsnej ustawy. Nikt, żaden nie uznał tego za katastrofę, żaden nie dał dowodu, że rozumie, na czym polegała katastrofa, a premier nie odcina się od fatalnej ustawy, tylko zwala na zagranicę, czynniki zewnętrzne, uwarunkowania międzynarodowe. Jaki z tego wniosek? Chcesz ratować reputację Polski – musisz szukać sojuszników za granicą.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 302

Dodaj komentarz »
 1. Gra na czas na boisku i w polityce

 2. Łukasz Fabiański błyszczy powiedział kibic w czasie meczu, ale dlaczego został wystawiony dopiero w meczu o honor?
  Brawa dla Polaków !
  Według mnie żaden z polskich polityków ostatnio nie błyszczał

 3. Błędem jest stawianie na jedynego sojusznika zza wielkiej wody.
  Błędem jest nadmierne honorowanie Izraela i jego faworyzowanie.
  Na tych fundamentach, nie da się zbudować kompletnie nic.
  Patrz- sytuacja Kurdów, wspieranych do niedawna przez oba te kraje.
  Wyjdziemy na tym dokładnie tak, jak oni.

  Błędne założenia polityki zagranicznej, fałszywe priorytety, odbiją sie na nas.
  Zdumiewa mnie uległość naszych elit wobec interesów tych zza jednej i drugiej wody.
  Przyjdzie nam za to zapłacić setki miliardów, co odbije się na naszym poziomie życia, zmuszając sporą część populacji do emigracji.
  Dokładnie tak, jak w przypadku Ukrainy, która postawiła na niewłaściwego konia.

  Dziwię się, że nikt tego nie widzi…….
  Poznajemy po owocach, nie deklaracjach.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pod Staligradem zaczęli wygrywać Rosjanie. Teraz polska drużyna wygrała. Czy to będzie początek zwycięstw naszej nowej, odmłodzonej ekipy?
  Kiedy młodzi i wykształceni politycy wezmą sprawy w swoje ręce?

 6. Miało być Stalingradem, miastem bohaterem

 7. fauler kompromiss; m2.0 ist nicht zu beneiden, a porazka druzyny polskiej wzmocni tylko prezesa (im gorzej tym lepiej);

 8. a rosenkranc (prezes radzia) w najwyzszych tonach, tak mu sie ta prawna makabreska podoba;

 9. System polityczny w Polsce nie jest kanclerski, tym bardziej nie jest prezydencki, to jest system prezesowski. Do prezesa dotrze wystarczająca ilość sygnałów, także z kwater NATO, więc jest decyzja i komenda – w tym zwrot, na wprost marsz. Cały aparat partyjny, cały parlament i rząd na komendę zmieniają kierunek o 180 stopni. Wszyscy obwieszczają sukces, szybki i równy zwrot sam w sobie jest sukcesem systemu prezesowskiego. Prezes przemówił pokątnie w GP, że „nie przewidzieli takich perturbacji”, i odpowiedział atakiem (najlepszą obroną jest atak):

  „Powiem więcej – szeroko rozumiane środowisko polityczne pana Tuska wydatnie przyczyniło się do rozkwitu tej szkalującej Rzeczpospolitą i nasz naród narracji” – stwierdził Kaczyński.

  Czyli wina jest Tuska. Jak coś się komplikuje, zwal na Tuska. A prezes wspaniałym strategiem jest.

  http://wyborcza.pl/7,75398,23605829,jaroslaw-kaczynski-komentuje-nowelizacje-ustawy-o-ipn.html

  Jaki z tego wniosek? Chcesz ratować reputację Polski – musisz szukać sojuszników zagranicą – konkluduje red. Passent. Być może, ale pod warunkiem, że nie będzie żadnych śladów, najmniejszego sensownego powodu, że to wina Tuska. Moim zdaniem, niech się prezes kiwa, wszak napięcia rosną w PiS i wokół PiS i rosną szanse na kompletne zaplątanie się we własne sznurowadła. Jednocześnie sytuacja gospodarcza i dalsze możliwości kupowania elektoratu przy pomocy transferów plus kończą się.

 10. PPPPP
  PPPP
  PPP
  PP
  p

 11. rosenkracowi latwo nie jest, bo ma kota;

 12. tfu, pardon, errata:
  bo nie ma kota;

 13. Redaktor Passent napisał:
  „Bezmyślna ustawa o IPN wyrządziła ogromne szkody w stosunkach z naszym najważniejszym sojusznikiem oraz w stosunkach z państwem Izrael, które zalicza Polskę do swoich ważnych przyjaciół w Europie.”

  Mój komentarz
  Skoro PiSowska nowelizacja ustawy o IPN ze stycznia 2018 roku była bezmyślna (co uznaję za określenie trafne), to kim byli inspiratorzy i autorzy ustawy z punktu widzenia interesu państwa, jak nie bezmyślnymi ludzikami do dyspozycji szeregowego posła, a sam szeregowy poseł jest typem ukrytego w stroju wojownika nieudolniaka i lebiegi, który dla realizacji swoich połamanych pomysłów zatrudnia podobnie niepełnosprawnych, lecz podobnie jak on cwanych i pazernych na władzę towarzyszy niedoli.

  Twórcy tego rodzaju nowelizacji, to ignoranci w sprawach międzynarodowych, lamerzy jeśli chodzi o negocjacje oraz ludzie nie mający podstaw, żadnych podstaw do zajmowania najwyższych stanowisk w państwie dotyczących polityki wewnętrznej i zagranicznej.

  To są nieustający nuworysze grający na emocjach ludu, mający nikłą wiedzę o świecie, napędzający się nienawiścią wykonawcy poleceń szeregowego posła, podporządkowani mu dla swoich karier i prywatnych zysków, ludzie o skromnych wyobraźniach, z nacjonalistycznymi klapkami na oczach, zdolni jedynie do podkręcania emocji, podpuszczania ludu smoleńskiego na zamach, straszenia narodu obcością UE wraz ze stowarzyszonymi z PiSem uzupełniającymi tę partię ideologicznie ultranacjonalistycznymi propagandzistami.
  To są ludzie chętnie terroryzujący mentalnie obywateli syjonizmem jak dzieci Babą Jagą, ludzie trzymający się w polityce kurczowo mitu amerykańskiego biorąc go wprost do siebie – infantylnie, nieadekwatnie, a praktykę dyplomacji międzynarodowej traktujący jako uciążliwe terminowanie u szefa, gdzie trza drewno rąbać i biegać na posyłki, więc lepiej się migać niż pracować.
  Pzdr, TJ

 14. DWA dni i dwie zakłamane twarze premiera Morawieckiego – wczoraj w Senacie a dziś w Brukseli ( obrazy na zywo ) Kiedy ten pan łże to reprezentuje kogo ???rodzinę czy państwo . Te jego mrzonki o znaczeniu Polski powodują nacisk na wymiotne reakcje .
  Całe szczęście ,że jest prof. Jerzy Hausner od 19 :25 w TVN24 o Gospodarce w Polsce , o projektach OLBRZYMICH w tym propagandowych .
  Dla mnie regionalna inwestycja w Szczecinie _budowa wielkiego promu jest dowodem braku pojęcia o morskich inwestycjach . Miął l rok a tam na pochylni Wulkan leży ukryta tzw. ” STĘPKA” i zero od Roku – było to rok temu Morawiecki ,Brudzinski i inni notable PIS swietowali Ogłaszali i a nie ma projektu niema kasy ,niema fachowców .
  Na Okęciu wylądował z USA nowy samolot na 100 lecie RP w asyście F-16 takie obce umiejętności i produkty będą radować marne polskie umięjętności.
  Brawo profesor Jerzy Hausner- mądry pan .pracuje projektuje i ostrzega !!!!

 15. tejot:
  „To są ludzie chętnie terroryzujący mentalnie obywateli syjonizmem jak dzieci Babą Jagą, ludzie trzymający się w polityce kurczowo mitu amerykańskiego biorąc go wprost do siebie – infantylnie, nieadekwatnie, a praktykę dyplomacji międzynarodowej traktujący jako uciążliwe terminowanie u szefa, gdzie trza drewno rąbać i biegać na posyłki, więc lepiej się migać niż pracować.”

  Czy dotyczy to takze PO i Nowoczesnej, ktore tez nie glosowaly przeciwko ustawie IPN? Co to jest „kurczowe trzymanie sie mitu amerykanskiego”? Bezwarunkowe popieranie suwerena amerykanskiego to polityka zagraniczna wszystkich rzadow IIIRP. Lacznie z udzialem w awanturze irackiej. Czy widzisz jakas alternatywe? Moze napisz o niej.
  Pisowska polityka zagraniczna z jej fundamentami takimi jak antyrosyjskosc, proamerykanski serwilizm jest generalnie POPiSowska. Jej jedynym mankamentem jest antyeuropejskosc, ale Polska niezaleznie od rzadow bedzie oslem trojanskim.

 16. @ tejot 28 czerwca o godz. 20:10

  Dokładnie tak, Alicjo, rzekło lustro.

  Tak, to są tacy dokładnie ludzie.
  Są to nasi ludzie, wybrani suwerennie do władzy przez nas i w imieniu nas wszystkich, tych co wybierali i tych co wybrali bezwybór.
  Są to ludzie jakich nam potrzeba i jedyni, na jakich nas stać.
  To jesteśmy my.

  Czy nastąpił w tym, kim zawse i wszędzie jesteśmy zwrot, czy jest to zwrot ku tyłowi i czy postępuje on marszem, to już tylko kwestia pospólnego wyboru, co tył a co przód i jaka wyborna muzyka czyni temu melodię.
  Od tego przecież jest demokracja wpadająca w łapy zdrowego luda, nieprawdaż?
  Pozdr&awiam.

 17. OPINIA!!! „że Polacy jako naród i jako państwo nie byli wyłącznie ofiarami Zagłady”.

  EN PASSANT ma dobry humor i lubi sobie czasem zażartować… Ot, felietonik, felietoniczek.

 18. Pisze red Passent:

  „Niektórzy komentatorzy (m.in. Michał Szułdrzyński w Rzeczpospolitej) wychwalają przy okazji premiera Morawieckiego, który jakoby pogodził ogień z wodą i zbudował sobie silną pozycję w PiS. Nie zapominajmy jednak, że fatalną ustawę o IPN przygotował rząd Morawieckiego …”

  Nie tylko red Suldrzyński. Z rozbawieniem przeczytałem kilka tekstów dziennikarzy nie związanych z obozem władzy ale jak dotąd mniej czy bardziej związnych z liberalną opozycją, którzy we wczorajszych wydarzeniach dopatrują się geniuszu Morawieckiego w wymiarze o którym napomyka red Suldrzyński.

  Nie dziwi mnie to zresztą, bo prędzej czy później należało się spodziewać fraternizacji tego środowiska z Morawieckim.
  To było równie pewne jak klapa polityczna wynikająca z nowelizacji ustawy o IPN sprzed kilku miesięcy.

 19. Gekko, w dalekiej przenośni ONI, to jesteśmy MY. Drugą alegorią jest suweren. Termin uprawomocniający rządy NAS.
  Ci MY nie znikną, nie rozpuszczą się w pomroce syjonistycznych podstępów i światłości amerykańskich wielkoduszności.

  ONI są w NAS. Jedna historia, jedne tradycje, jedna Trylogia, jedno „ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”, jeden kod społeczno-kulturowy.
  Nie da rady go od razu wytrzeć, sproszkować, wyrzucić. Zmiany następują, lecz jak na moje oczekiwania zbyt wolno i zygzakiem – raz lepiej, raz gorzej, każdy orze jak może, zamiast na traktory próżne razgawory, przymus zamiast nauki, w miejsce polityki rozpuki, myślenie, to ciężka praca, z NAMI nic nie popłaca, najlepiej NAM idzie być w pijanym widzie, niekoniecznie od wódki – to rozum krótki.
  Pzdr, TJ

 20. Z doniesień medialnych wnoszę iż sędziowie znaleźli się w okowach partyjnej władzy.
  Zawłaszczenie przez polityków trzeciej władzy staje się groźne dla obywateli.
  Społeczeństwo biernie przyglądające się zmaganiom sędziów z partyjnym aparatem niedługo może doświadczyć tego samego, ale wówczas pomocy nie znajdzie

 21. How the US pressured Poland into softening its law on Holocaust speech
  By Cnaan LiphshizJune 27, 2018 6:01pm
  ________________________
  https://www.jta.org/2018/06/27/news-opinion/how-the-us-pressured-poland-into-softening-its-law-on-holocaust-speech

 22. Kończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw. Ostatnie spotkania pełne walki i emocji. W sobotę rozpoczyna się walka o wygraną. Z przyjemnością postawił bym na Brazylię, ale sukcesu Belgom nie można odmawiać

 23. ls42 28 czerwca o godz. 18:03 pisze: – Łukasz Fabiański błyszczy powiedział kibic w czasie meczu, ale dlaczego został wystawiony dopiero w meczu o honor?
  Brawa dla Polaków !

  Is24,
  Czy to sformułowanie – „Brawa dla Polaków” – to słowa tego kibica czy Szanownego Blogowicza Is24?

  Dlaczego pytam.
  Otóż uważam, że tak żenującego widowiska, które powinno być nazwane nie meczem o honor a HAŃBĄ!!!, którą ta banda przygłupów bez godności zrzuciła na Polskę i Polaków, obraziła kibiców i wszystkich tych, których IQ jest wyższe od IQ szympansa.

  Uzasadnienie:
  – Po strzeleniu bramki przez Kolumbię Murzynom, gdy okazało się, że trzy drużyny, każda lepsza od polskiej będzie mieć taki sam stosunek bramek i tyle samo punktów po zakończeniu meczy a nasz przeciwnik ma szanse na awans tylko dlatego, że Senegal ma żółtą kartkę więcej i Japończycy i Polacy PRZESTALI GRAĆ! Senegal przegrał awans przy zielonym stoliku! na skutek ohydnej manipulacji, bo gdyby Polakom udało się zdobyć kolejną bramkę to awansowałby Senegal. Widać Afrykanie nie mieli tak pokaźnej siły perswazji jaką mieli Dżapsy. Ciekaw jestem roli w tym ohydnym, śmierdzącym szwindlu Bońka, Iwana i Nawałki. Czy to dlatego Nawałka zdjął z boiska najlepszego dziś zawodnika bo nie był „wprowadzony w temat” i mógłby niechcący strzelić bramkę?

  Dno, Is24, dno i wstyd. Kiedyś dawno widziałem taką ohydę w meczu Niemiec i Austrii, w tych mistrzostwach między Danią ii Francją ale nie sądziłem, że polskiej drużynie pływanie w takim szambie odpowiada. Nie chcę żadnego z tych gnoi więcej oglądać oni słuchać Bońków, Iwanów i Nawałek bo mnie na rzygi zbiera.
  Z „meczu o honor” została tylko hańba.

 24. Przepraszam za błędy ale „wyszłem z nerw” – po prostu.

 25. Chcesz ratować reputację Polski – musisz szukać sojuszników zagranicą.

  Ale czy Unia to jest ta zagranica? Jakoś słabo naciska i nie może zmusić prezesa do odwrotu. I tu nie chodzi o reputację, lecz o dobrostan Polski. Reputację można naprawić, jak się okazuje – błyskawicznie. Ale naprawa państwa po rządach PiS i przywrócenie praworządności nie będzie prostym pstryk – i już jest.

 26. Reputacja Polski to coś wielkiego niewątpliwie.
  Ale która zagranica pomoże w sprawie brzucha?

  http://wyborcza.pl/7,75398,23609304,pis-odmraza-aborcje-projekt-idzie-do-komisji.html

 27. W pisowskiej reformie wymiaru sprawiedliwości jakość i terminowość rozpatrywania spraw miała być celem, a jak jest?
  Podobnie jak wiele dziedzin zeszła na margines.
  Nie chcę potępiać w czambuł starań przewodniej siły o dobro wyborców, ale społeczeństwu też się należy.
  Niech partia pomyśli o narodzie, a naród o partii, żeby nie było za późno

 28. tejot
  28 czerwca o godz. 21:13

  tejot, kurde, mówisz moim głosem.
  jest między nami lustro, po którego żadnej stronie nie ma Alicji
  stąd biorą się bajki i pędzenie bimbru.
  Na zdrowie, tejocie, skoro czytać i pisać nie ma po co.
  Poz.

 29. Legat!
  Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma…
  Masz rację, ale brawa były ode mnie, bo po pierwsze wygrali, po drugie fragmenty były, a po trzecie kilku zagrało na miarę swoich możliwości
  Tak czy inaczej nie martw się zbytnio, jeszcze będzie lepiej
  Pozdrawiam

 30. do stalingradu nie pojechałem;

 31. i nie poplyne na morze koralowe;

 32. sturmtrups ade!

 33. „Nie było żadnych nacisków….”
  Powtarzają pisowscy politycy na ekranie telewizora
  Można im wierzyć?

 34. nie dla mnie boski wiatr, zasypiam z głowa wtulona w kotlet schabowy panierowany;

 35. Jak wspominałem na tym blogu mam możliwość rozmawiania z zdeklarowanymi pisowcami i z tego powodu oceniam, że
  nagła, zmiana stanowiska PiS w sprawie ustawy o IPN, będzie dla PIS prawdziwa katastrofą. „Moi Pisowcy” z duma podkreślali wstawanie z kolan i twarde stanowisko PiS w sprawach z których tak błyskawicznie obecnie zrezygnowano , by przypodobać się Izraelowi i USA. To może załamać ich wiarę w tę partię.

 36. ostatniego wpisu nie bedzie
  stanie plasterkiem cytryny
  w szklance herbaty

 37. Dzisiaj w dniu wygranego meczu naszej drużyny muszę powiedzieć; lubię wszystkie wasze komentarze
  Pięknie jak są różne opinie, jak jest troska o wolność, o swobodę wypowiedzi
  Czasami nudzę za co przepraszam
  Pozdrawiam jednych gorąco, niektórych ciepło, wszystkim zdrówka i przyjemnego oglądania mundialu życzę

 38. Z dzialaniami przeciw defamacji Polski i Polakow jest jak z tancem: dwa kroki naprzod jeden w tyl.
  Wielkim osiagnieciem nowelizacji bylo publiczne nazwanie clou: POLACY JAKO NAROD I PANSTWO NIE UCZESTNICZYLI W ZAGLADZIE ZYDOW.

  To twierdzenie jest juz powszechnie znane w swiecie.
  Niedalej jak przedeczoraj potwierdzil je publicznie premier – specjalista od zaglady Palestynczykow. Zyskala wiec Polska na noweli ustawy i jej zmianie czy nie?

  Zyskala przez zadeklarowanie sie kto swoj a kto obcy?
  Kto w kraju wypada z dyskursu spolecznego boo nie podziela wspolnych Polakom wartosci?

  Teraz czas na 2 kroki w przod: sadze ze beda to pozwy cywilne przed amerykanskimi sadami. Pozwy przygotowane przez amerykanskich prawnikow “ wyznania handlowego”. By nie bylo watpliwosci ze Polska wystepowac bedzie w mysl uniwersalnych wartosci.
  Sadze ze bedzie nim i posprzatanie chlewu w PAN czy w muzeum Zydow polskich. To sprzatsnie w mysl zasady ze instytucje panstwowe nie moga byc wymierzone w panstwo i jego obywateli.

  W calej tej sprawie dwie zabawnostki: jedna to PO, ktore jak jeden maz glosowalo za nowelizacja ustawy a dzis wiesza na niej psy. Druga to p. Passent: jego perspektywa ani slowem nie zahacza o aspekt ukrainski noweli. Co to znaczy? Nie aby ze jego odbior zdarzen ani kosmopolityczny ( uwzgledniajacy interesy wszystkich niepolskich stron) ani tym bardziej polski?
  Jaki wiec, ktos odpowie?

  ml

 39. p. Teo

  “Reputacja Polski to coś wielkiego niewątpliwie.
  Ale która zagranica pomoże w sprawie brzucha?“

  Wydaje mi sie ze wiem jak skonczy prad umyslowy twierdzacy ze macica i jej zawartosc to wylaczna kompetencja kobiety: skonczy sie skarzeniem omc matek przez omc ojcow o odszkodowania za pozbawienie zycia rowniez ich potomstwa.
  Sadze ze zacznie sie to w USA. Orzeczenia wydawane w takich sprawach beda mialy ogolniejsze znaczenie, ale to kasa ( odszkodowania) ustawi zasady zycia spolecznego. Chocby poprzez obowiazek uzyskania przez lekarza skrobiacego zgody OBOJGA omc rodzicow.

  ml

 40. wiesiek59
  28 czerwca o godz. 18:26
  Błędem jest stawianie na jedynego sojusznika zza wielkiej wody.”

  Jasne. Dla pana i panu podobnych głównym , jedynym i wląsciwym sojusznikiem winien być ten sojusznik zza Buga .

  Pozyteczni idioci. Orwell , który aż za dobrze zapoznał sie z sowietami w czasie wojny w Hiszpanii doskonale rozpoznawał sowieckich sykofantów i miał na ich określenie dobitną nazwę . Łatwo pan znajdzie . Kłaniam się

 41. @neospasmin godz. 23:10 klasyczny przykład przemocy wobec kobiet. Ale samo życie weryfikuje poglądy.
  TOKYO (AP) – Japoński burmistrz, który doznał udaru podczas imprezy sumo i otrzymał pierwszą pomoc od pielęgniarki, która weszła w ring dla mężczyzn, powiedział, że stary zakaz sportu dla kobiet jest przestarzały.
  „Mimo że sumo ma długą historię i tradycje, polityka zakazu kobiet jest dziś nieistotna” – powiedział Tatami podczas konferencji prasowej pierwszego dnia w pracy.
  „Przynajmniej w sytuacjach wymagających pierwszej pomocy, mężczyzna czy kobieta nie powinny mieć znaczenia, każdy powinien mieć możliwość udzielenia pomocy” – powiedział.”
  Kiedy 67-letni Tatami dostał udaru mózgu dwie kobiety na widowni, w tym jedna później zidentyfikowana jako pielęgniarka, rzuciły się i zaczęły udzielać pierwszej pomocy, podczas gdy urzędnicy sumo patrzyli bezradnie. Kiedy dwie kolejne kobiety weszły do ​​dohyo* próbując przyłączyć się do wysiłku, urzędnik sumo wielokrotnie wydawał oświadczenie, żądając, aby kobiety wyszły z ringu.
  W sumo wyłącznie dla mężczyzn, kobiety są uważane za rytualnie nieczyste.

  * miejsce walki

 42. Pani Zabka

  Czy oczekiwanie ze lekarzem ginekologiem/ polozna dla muzulmanskich kobiet moze byc tylko kobieta jest “ klasycznym przykladem przemocy wobec mezczyzn”?

  Sam pisalem zupelnie cos innego nizli mi pani przypisuje: dziecko/ plod nie jest w wylacznej dyspozycji omc matki. To jest pierwszy krok. On nie mowi nic o tym ze dziecko/ plod zyje i ze w zwiazku z tym ochrona jego zycia powinna byc podobna do ochrony zycia chocby pani czy mego.

  ml

 43. @Wiesiek59 (z poprzedniego blogu) mamy podobne kryteria, szkoda tylko że stałość w poglądach przypisałeś ludziom o tak haniebnych poglądach.
  Czy przewidywalność oznacza cnotę? , tak ale w szlachetnej sprawie; akurat sprawa która jest tematem wpisu gospodarza w żaden sposób szlachetna nie jest.

 44. Co do sumo a kobiety to wydaje mi sie to od czapy.
  Zamiast zakwestionowac istote sumo ( jako sportu gdzie wartoscia zawodnika jest w znacznym stopniu waga) tekst sugeruje ze kobiety powinny “ dostapic zaszczytu” tuczu na zawodniczki sumo.

  To podobnie jak z corrida: przed zakwestionowaniem samej istoty tego sportu spelniono marzenie kobiet by i one mogly sobie troche zwierzat pomordowac.
  Staly sie rowne w czynieniu zla.

  ml

 45. dziecko/ płod, zarodek, embrion, – prosze się zdecydować.
  I przemyśleć wszystkie konsekwencje urodzin niechcianego dziecka po 9 miesiącach ciąży.

 46. „przed zakwestionowaniem samej istoty tego sportu” – to jest trafne. Dotyczy także sumo. Ale doskonale wiemy w czym rzecz, prawda?

 47. p. Zabka

  Czy bez noeelizacji ustawy o IPN Polacy uslyszeliby kiedykolwiek deklaracje premiera Izraela w kwestii nieistnienia polskiej odpowiedzialnosci za zaglade Zydow? Jak pani sadzi?
  Czy wobec tego sam zamysl noweli ustawy o IPN, o jego realizacji nie wspominajac, nie byl sprawa szlachetna? Jak pani sadzi?

  ml

 48. Pani Zabka

  Dla mnie wszystkie slowa jakich pani uzyla ( dziecko, plod, embrion) sa desygnatem tego samego: istoty ludzkiej we wczesnych fazach jej rozwoju.

  Prosze teraz przemyslec konsekwencje aborcji dla tegoz dziecka, plodu, embrionu.
  Czy one lepsze czy tez gorsze nizli urodzenie sie jako dziecko niechciane?

  ml

 49. P. Zabka

  W czym rzecz?
  Rownosc w czynieniu zla?
  Czytala pani teksty o kobietach- snajperach Armii Czerwonej? To co w nich poruszajace to to ze w owczesnej sytuacji kobiety musialy sie podjac szczegolnego rodzaju zabijania. Nie ze ten sposob zly, ale ze zabijanie nie przystoi kobietom. I ze zal tych ktore sie tego podjely.

  ml

 50. https://sputniknews.com/photo/201806271065780923-fifa-world-cup-beautiful-girls/

  To co Polska miala najleprzego do pokazania na mundialu.

 51. Sory za literowki. Nie najleprzego ale najlepzego. Powtazaj sobie huju. Najlepzego, najlezego.

 52. SŁOWIANIN STANISŁAW
  27 czerwca o godz. 17:17
  Wladze okupacyjne , w tym przywodca Demokratow w nizszej izbie parlamentu jankeskiego, Chuck Schumer, probuja wprowadzic bardzo surowe kary za ekonomiczne bojkotowanie naszego afrykanskiego sojusznika.
  20 lat wiezienie i grzywna od 250 tysiecy do miliona dolarow dla obywateli amerykanskich , ktorzy zadeklaruja , ze nie chca kupowac towarow wyprodukowanych w kraju traktujacym mieszkancow Gazy jak podludzi.
  https://thinkprogress.org/free-speech-senators-israel-boycott-felony-d99b2ee5a14d/

 53. wiesiek59
  28 czerwca o godz. 18:26
  Skoro kazdy polityk w parlamencie usa ma swojego oficera prowadzacego z Jerozolimy, to trudno sie dziwic , jaka jest sytuacja w naszej kolonii.

 54. @ Auttor
  Redaktor Daniel powiększa znaczenie co się stało w grudniu po uchwaleniu poprawki do IPN a teraz pomniejsza znaczenie tego co się stało wczoraj kiedy nastąpił Blitzkrieg Premiera Mateusza Morawieckiego z wprowadzeniem kolejnej poprawki do poprawki.

  Trzeba przyznać ,że ogladałem to jak dobre show telewizyjne zakończone Finałem wspólnej konferencji .Minus dla Premiera MM gdyż nie zachował sie jak Premier Izraela po podpisaniu Deklaracji tylko długo tłumaczył to co sie stało . Musimy zrozumieć ,że Polska nie ma większosci obywateli na miarę intelektu Daniela Passenta podczas gdy Izrael z przyczyn oczywistych ma.

  Poprawki do Poprawki polega na wyrwaniu zębów karania więzieniem nierealne i niemożliwe do skazania choćby jednego delikwenta i na zastąpieniu Implantem ( Deklaracja) które skutecznie i boleśnie moga kąsać kłamców i oszczerców w procesach cywilnych .

  Dam przykład .Poprzednio oszczercę czy prześmiewcę z Hollywood broniła 1 poprawka konstytucji USA w procesie karnym .Obecnie jeśli prześmiewca mnie nie przeprosi to znajdę tysiace adwokatow najlepszych wiadomego pochodzenia którzy połakomią sie na jego rezydencję i majątek.Dzięki Deklaracji proces cywilny to tylko przyniesienie do sadu tresci wczorajszej Deklaracji podpisanej przez obydwu Premierów tylko ,że argumentem tu bedzie podpis Szefa Izraela.

  Dla ateistów nie wiem czy pan przeszedł na strone wiary Mojrzeszowej Tablice Mojrzesza z 10 przykazaniami nie maja znaczenia traktuje sie jako bajkę.Wczoraj ten wstrętny PiS – owski reżim wykazując iście żydowski spryt dostał od Szefa Narodu Wybranego coś w rodzaju w rodzaju nowożytnych Tablic z podpisem realnym Premiera Natenjahu w dodatku reprezentującego cały świat żydowski.

  Zrezygnowany i zawiedziony i zalamany tym co sie wczoraj stało Senator Marek Borowski ( ma głowe nie od parady ) powiedział PiS -owski rzad wstawił beczacą kozę aby pół roku wynegocjować Deklarację.

  Deklaracja ma olbrzymie znaczenie dla państwa Izrael ( mają jedynego pewnego przyjaciela Polske i Polaków ) oraz olbrzymie znaczenie dla Polski i Polaków . Żydzi podpisując wczorajszą Deklarację uprzejmie dali nam część ławeczki Holokaust na której mógł siedzieć honorowo tylko Jan Karski i kilku Polaków ich ratujących i tym samym uznając ,że Polacy mogą przystąpić do interesu żądania od Niemców odszkodowań.Tak więc demoniczny Prezes JK widać ,że pomysł z Posłem Mularczykiem to nie straszak,i pistolet kapiszonowy na Niemców tylko dobrze przemyślany plan wspolnego Interesu z Żydami.Wszyscy którzy obrzucaja błotem Prezesa ale nie dorośli mu do pięt i widać ,że gośc prqacowicie wykorzystał czas lecząc kolano.

  Wczorajszy dzień również pokazał ,że ja ,pan i inni Polacy obudzili się już w całkowicie innej rzeczywistości .Do Warszawy dotarł styl polityki Twitowej jaką uprawia z luboscia Biznesmen Prezydent Donald Trump co łatwo podchwycił rozumiejacy biznes Premier Mateusz Morawiecki.W dodatku dla pana i całego politycznego świata z obydwu stron barykady powinno dotrzeć jasne przesłanie – Drużyną kieruje Kapitan PMM ,zaś Trenerem jest Prezes JK .Kapitan dostał nawet prawo decydowania kogo wyrzucić z Drużyny ( podobnie jest w USA ) ku zaskoczeniu Elit politycznych w Polsce zaś zadowoleniu Elit w Izraelu i USA.

  Z TAK USTAWIONA DRUŻYNĄ MOŻNA PRZYSTĄPIĆ DO iNTERESÓW W POLSCE !

 55. To uchwalenie poprawki do porawki ustawy o IPN, to popis naczelnika państwa, który rzuca kabaret „Ucho prezesa” na obie łopatki. Nikt nie prześcignie naczelnika w tworzeniu pozorów rządzenia IV RP. Tylko On wykonując rozkazy płynące z zewnątrz, przekształca na decyzje mające potwierdzać jego silną wolę „nacjonalisty”, chociaż trudno się zorientować jakiego narodu to jest nacjonalista..

 56. blackley
  28 czerwca o godz. 23:33

  Masz do poczytania, i nie jęcz…
  Może jesteś w stanie wyciągać samodzielnie wnioski.

  https://kresy.pl/publicystyka/ameryka-jako-nierzetelny-partner-wojskowy-przypadek-jsf-i-turcji/

 57. wyzysk
  29 czerwca o godz. 4:45

  Przypuszczam że awantura o IPN była jedynie testem giętkości naszego rządu.
  Wypadł pozytywnie, jest podatny na zewnętrzne naciski.
  Więc w najbliższym czasie rozpocznie się właściwy atak- wdrożenie uchwały 447 i wyszarpanie 300 miliardów $, na rzecz jakichś szemranych organizacji.
  Przy takiej kwocie, kupienie naszego sejmu to betka…

  Przeciwko wycofaniu się z ustawy o IPN głosowało zaledwie 18 posłów, w tym 14 z Kukiz 15.

 58. Według Kaczyńskiego deklaracja przywraca normalność. Czyli Żydów nie wolno oczerniać a Polaków jak kto uważa. Ale najedli się strachu więzieniem za szkalowanie. I niech im ten strach zostanie. Tak sobie myślę,że to nowa wersja strachy na Lachy. A przy okazji konstytucja też jest martwa. IV RP proponuje martwicę prawną zamiast normalną praworządność stosowaną w cywilizowanym świecie z chrześcijaństwem w preambule.

 59. o dzieciach (narodzonych) c.d.
  „Przedstawiciele HHS opowiadali dziennikarzom podczas wtorkowej odprawy, że od 25 czerwca w areszcie tymczasowym przebywało 2 403 dzieci „w wyniku oddzielenia ich od rodziców w wyniku ścigania ich rodziców w ramach polityki zerowej tolerancji”.
  A teraz rząd który twierdził że wszystko jest pod kontrolą, nie ma pojęcia jak zjednoczyć 2000 rodzin, kiedy rodzice zostali deportowani a same dzieci nie są w stanie w pomóc.
  https://www.yahoo.com/news/reunite-2000-families-government-no-clue-122302415.html?.tsrc=daily_mail&uh_test=2_03
  Któryś z blogowiczów użył słowa „podludzie”, ci przybysze z południa są tak właśnie traktowani.

 60. http://ram.neon24.pl/post/144358,o-tym-co-wolny-rynek-zrobil-w-europie-z-kolejami
  ===========

  Trzy krótkie teksty obalające mit przewagi prywatnego nad państwowym.

 61. p.Zabka

  az sie prosi by zaproponowac inne rozwiazanie w kwestii oddzelania/nieoddzielania dzieci nielegalnych emigrantow od ich rodzicow.
  Ma pani jakas propozycje czy tylko utyskiwanie jaki ten swiat zly?

  Przypomne: do czasow decyzji o nieoddzielaniu dzieci nielegalnych emigrantow do USA nie szly one z rodzicami do wiezen/obozow. W obozach tych/wiezeniach oczekiwali oni (emigranci) na decyzje wladz imigracyjnych w kwestii pozostania w USA badz wydalenia. To oczekiwanie trwa i trwalo latami.
  Dzieci odlaczano od rodzicow i powierzano rodzinom zastepczym w USA.
  Zyly jak dzieci: w rodzinach, na wolnosci, chodzac do szkol… Nie siedzialy we wiezeniach za decyzje swoich rodzicow.

  Prosze sobie teraz samej odpowiedziec czy zmiana zasady oddzielania dzieci nielegalnych emigrantow od rodzicow jest na rzecz tych dzieci czy wrecz odwrotnie?
  Lepiej siedziec z rodzicami w pierdlu czy zyc (bez rodzicow) w normalnym(wg standardow USA) domu?

  ml

 62. dobrze że @neospasmin zaznaczył „wg standardów USA” czyli ma świadomość o życiu w rodzinach zastępczych.
  Posłużę się opinią Amnesty International które stwierdziło: …To wyjątkowo okrutna polityka, która oznacza, że przerażone dzieci są wyrywane z ramion swoich rodziców i zabierane do przepełnionych ośrodków detencyjnych, w praktyce przypominających klatki. To nic innego jak tortury. Poważne cierpienie psychiczne, które funkcjonariusze państwowi intencjonalnie wyrządzają tym rodzinom w celach stosowania przymusu, mieści się w definicji tortur zgodnie z prawem USA, jak i prawem międzynarodowym…
  A tu opis ośrodka w teksańskim Brownsville: w „ośrodku”, urządzonym w magazynie sklepowym 1400 chłopców (nie tylko nielegalnych migrantów z ostatnich tygodni, ale też np. młodych Amerykanów pozbawionych należytej opieki w rodzinach) jest przetrzymywanych w reżimie bliskim więziennemu. Na spacery i zajęcia na powietrzu mają w ciągu doby dwie godziny. Do tego dochodzi godzina czasu wolnego. Śpią w pomieszczeniach przeznaczonych dla czterech osób każde, faktycznie zajmowanych przez pięć…
  Blogowiczu, prosze nie udawać durnia twierdząc że wszystko jest OK a jeśli oczekuje pan czytelnej odpowiedzi to -” lepiej siedzieć z rodzicami w pierdlu…” Słownictwo – wiadomo.

 63. Właściwie nie wiadomo czy się cieszyć czy martwić, myślę o temacie dzisiejszego wpisu. Malkontenci jak zawsze marudzą, optymiści jak zwykle kłamią. A gdyby ktoś byłby uprzejmy wytłumaczyć mi korzyści dla szarego polskiego obywatela, no dobrze, dobrze – dla państwa polskiego wynikające z tej aktywności ustawodawczej Sejmu poza reputacją Polski. A ona i tak nadszarpnięta, ta reputacja.

 64. Jerzy Zakrzewski-Palatine,Illinois
  29 czerwca o godz. 4:57

  Mój komentarz
  A nie mówiłem? Pytałem, jak będą tłumaczyć PiSowscy adherenci skasowanie w sejmie i senacie w czerwcu 2018 roku (w ciągu godziny) swoich głupkowatych (nieprzemyślanych) poprawek wprowadzonych do ustawy o IPN w styczniu 2018.
  Wyraziłem przypuszczenie, że tak jak zawsze – będą palić głupa i oznajmiać, że tak miało być, że te dwa PiSowskie posunięcia tworzą logiczny ciąg, że w obu przypadkach, to była genialna rozgrywka polityczna pod tytułem „jak by nie było, tak miało być” obmyślona, zaplanowana dalekosiężnie przez genialnego stratega J.K., zrealizowana przez fantastycznie uzdolnionego prawdomówcę Mateusza M.
  To było lepsze niż wygrana z Unią 1:27.

  Pierwsze posuniecie – muszę. Drugie posuniecie – nie chcę, ale muszę.
  Mistrzostwo! Netanjahu wydymany, Polska wzmocniona, deklaracja polsko-izraelska nie od parady, będziemy ścigać na jej podstawie wszystkich oszczerców. Trumpowi opadła szczęka, nawet nie zatwittował na ten ten temat. Polacy nic się nie stało – zwyciężyliśmy.
  Pzdr, TJ

 65. żabka konająca
  29 czerwca o godz. 10:01
  To nic dziwnego i nic nowego. Wystarczy przeczytać Zinna „Ludową historię Stanów Zjednoczonych” a wszystko jest jasne. Niedawno ukazała się u nas „Kolej Podziemna” , też mówiąca wiele o tamtej demokracji, która odpowiada za śmierć ponad 20 milionów ludzi zabitych już po II WŚ i za więzienie ponad 3 miliony swoich obywateli, przeważnie tych czarnych. A kto policzy dzieci zabite a Afganistanie, Wietnamie, Iraku i teraz w Syrii? Z pewnością wiesz co to były „Aleje Wolności”.

 66. Z punktu widzenie prezesa wszystko jest w najlepszym porzadku: koza wyprowadzona (nic nie znacząca ustawa regulująca nieistniejący problem zmieniona), lud pisowski usatysfakcjonowany kolejnym sukcesem, totalna opozycja poniżona, zdjęcie Prezydenta w USA przed wyborami będzie, reszta „obywateli” zglajszachtowana. Czym się tu martwić?

 67. neospazmim
  najlepiej to wytłumaczył .
  Ustawa spełniła swoje zadanie i nie jest już potrzebna , a więc można ją wycofać .

 68. @żabka konająca
  Zadziwiająca jest u @neospasmina mocno deklarowana troska o rodzinę z jednej strony, a zwłaszcza o „dzieci nienarodzone” przy jednoczesnym kompletnym braku empatii dla rodzin nieszczęsnych migrantów, którym odbiera się dzieci (narodzone!) jakoby ze względów humanitarnych.
  To ostatnie @neo popiera i chyba nigdy nie zrozumie, że – jak napisałaś
  dosadnie lecz słusznie „lepiej siedzieć z rodzicami w pierdlu” (przejściowym zresztą).

 69. I kto, ostatecznie wyszedł na lobbystę tych wrednych syjonistów, hę?

 70. Art63 i Z dystansu
  Teraz wystarczy żeby Mateusz Krzywousty (znaczy picer oszczędnie gospodarujący prawdą) zrezygnował z prób zawłaszczania systemu prawnego i „trzeciej władzy” oraz zaprzestał oddawania jej politycznym oszołomom w postaci Zera Z. czy indywiduom z poglądami na kwestie prawa analogiczne do prezentowanych przez swego tatusia Marszałka Seniora i wyprowadzka następnej kozy może się znowu powieść.

  Mateusz, Mateusz, dobrze rada – wajchę przełóż i „w tył zwrot” biegusiem bo inaczej będziesz świecił oczami za wyprowadzanie przemocą (może w kajdankach) Małgośki z SN.

 71. Wiecej honoru i szacunku ( mecz o szacunek w Wiedniu) ;
  „Mnie to się zdaje ,że Polska w latach 1945-1989 była bardziej suwerenna i niepodległa niż po roku 1989.
  Po co w Polsce parlament i prezydent ?”
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23611583,izraelski-dziennikarz-o-kulisach-dot-ustawy-o-ipn-spotkania.html#MT2

 72. Mecz o sza- cunek , honor(?) ..eee , wiecej szacunku a mniej honoru w Wolgogradzie

  „- Pytam się kur… czym Sobie zasłużył na taki brak szacunku???? – zapytał na Facebooku Dawid Błaszczykowski.”
  Więcej: http://www.sport.pl/mundial/7,154361,23611654,mistrzostwa-swiata-w-pilce-noznej-2018-dawid-blaszczykowski.html#BoxGDImgS4
  Szacunek zostal w Wiedniu a honor w Wolgogradzie albo odwrotnie ., nie bede sie upieral; ( kontuzja kolana utrudnia podnoszenie jednego i drugiego jednoczesnie przy wstawaniu z k. bo trzeba sie podpierac )

 73. A ja z uporem maniaka.Potrzebne to było, aby przykryć rozwalanie sądownictwa.A to ,że Mateo mówiło, że nareszcie zainteresowaniu świata ŻYdami i Polakami w czasie wojny jest prawidłowe ,czy szkodzi.?Bo jak ta brednia się ma do tysięcy drzew posadzonych na część Polaków w Izraelu.A czym przykryją skandal złamania Konstytucji w sprawie kadencji śędziNY SN,zobaczymy?.Bo tylko geniusz to wie ,i machinę propagandową puści w ruch.Niezbadane są wyroki Boskie i myśli wodza.Ten człowiek się marnuje ,kierując partyjką ,nieliczną ale zwartą i gotową na wszystko.

 74. Dodam na uprowodobnienie powyższego ,że to minister Sprawiedliwości a nie minister Spraw Zagranicznych spłodził tą ustawę.

 75. Spłodzić a następnie dokonać aborcji. Może lepsza byłaby jednak szklanka wody.

 76. Zastanawia mnie upowszechniana w kilku komentarzach blogowych teza o tym, że efektem negocjacji polsko-izraelskich jest możliwość pozywania w trybie cywilnym autorów, którzy naruszają obowiązującą w RP narrację historyczną dotyczącą Holokaustu. Szczególnie dziwi mnie to, że komentatorzy lansujący tę tezę powołują się na intencjonalną Deklarację przyjętą przez oba rządy, która ma być podstawą do podejmowania tego typu kroków prawnych.

  Moje zdziwienie wynika z tego, że owa Deklaracja praktycznie uniemozliwia podejmowanie jakichkolwiek środków prawnych w takich przypadkach – zarówno karnych jak i cywilnych.

  W punkcie 5 bowiem sygnatariusze Deklaracji nie pozostawiają wobec tego najmniejszych wątpliwości:

  „Opowiadamy się za swobodą wypowiedzi na temat historii oraz wolnością badań nad wszystkimi aspektami Holokaustu, tak aby mogły być one prowadzone bez żadnych obaw o przeszkody prawne, między innymi przez studentów, nauczycieli, badaczy, dziennikarzy, jak również z całą pewnością przez Ocalonych i ich rodziny — nie będą oni podlegali odpowiedzialności prawnej z tytułu korzystania z prawa do wolności słowa i wolności akademickiej w odniesieniu do Holokaustu. Żadne prawo nie może tego zmienić i tego nie zmieni.”

  W świetle powyższego mam więc uwagę – gdy się podejmuje dyskusje na temat jakiegoś dokumentu warto go wcześniej przeczytać.

 77. siatka ochronna
  29 czerwca o godz. 14:20

  ” …. minister Sprawiedliwości a nie minister Spraw Zagranicznych spłodził tą ustawę”.

  Spłodził do spółki z Anną Azari, ambasador Izreala w Polsce. A powinien płodzić (po Bożemu) jedynie z Patrycją Kotecką (popularną Pati Koti), swoją żoną.
  http://muzeum4rp.iq.pl/wiki/images/5/57/Patrycja1.jpg

  Jest z kim płodzić. 🙂

 78. Wystraszyli się i tyle. Tu w kraju czują się silni, ale na arenie międzynarodowej są mikrusami.

 79. Bar Norte
  A spróbuj (eksperymentalnie) zanegować Holocaust. Na przykład „z tytułu korzystania z prawa do wolności słowa i wolności akademickiej” oraz powołując się na „swobodę wypowiedzi”. Z góry uprzedzam, łatwo nie będzie. 🙂

  ” … możliwość pozywania w trybie cywilnym autorów, którzy naruszają obowiązującą w RP narrację historyczną dotyczącą Holokaustu”.

  Zauważ łaskawco, że teraz kłamstwo o „Polish death camps” ma bardziej możnych przeciwników niż tylko rząd RP. Ale wiem, wiem, dla ciebie oraz Passenta (i jego kółka rózańcowego) ostatni spektakularny good news is bad news.

  Oczywiście, nikt o tym nie wspomina, choć może to i najciekawsze, jaki jest ostateczny ksztat dealu między Izraeelem i Polską, oraz czego także konkretnie dotyczy, zważywszy że częśc rozmów toczyła się w siedzibie Massadu.

 80. Mauro Rossi

  „A spróbuj …”

  Swoje pytania czy wątpliwości adresuj do sygnatariuszy Deklaracji. Ja się jedynie odniosłem do jej treści.

  Natomiast to, że negocjacje odbywały się w pustynnej siedzibie Mossadu jak i w jakiś konspiracyjnych mieszkaniach we Wiedniu czyli jak nie przymierzając w powieściach szpiegowskich Johna le Carre, traktuję jako element zmiękczania i urabiania negocjatorów RP.
  Bo przecież trudno dopatrzeć się innych powodów tak niekonwencjonalnych zachowań.

 81. J.E. Baka
  29 czerwca o godz. 15:31

  „Wystraszyli się i tyle. Tu w kraju czują się silni, ale na arenie międzynarodowej są mikrusami”.

  Przypomnij nam jaką to potęgą międznarodową byli poprzednicy z PO? Ci poklepywani po plecach i drapani za uszami. Pudelek Merkel to Donald Tusk, według tyg. Der Spiegel. 🙂

  Dziś Polska staje się kluczowym elementem amerykańskiej strategii w Europie. Fakt, że pomogły nam Niemcy, od dziesieciu lat budujący sojusz z Rosją, co bardzo niepokoi Waszyngton. Przypominam, że już Obama w 2013 roku odwołał reset, ale stara Unia wysłała go wówczas na drzewo.

 82. Mauro Rossi
  29 czerwca o godz. 15:44

  Jaka może być cena?
  Polin?
  Więcej paszportów, niż te 7 000 w ubiegłym roku?
  Zakupy systemów uzbrojenia?
  Współpraca wywiadowcza o szerszym zakresie?
  Więcej kasy na upamiętnienie Żydów?

  Zapewne to wszystko, i jeszcze więcej……
  Główny punkt to reprywatyzacja i mienie bezspadkowe.

 83. Bar Norte
  29 czerwca o godz. 15:53

  Operację „Most” sfinansował Bagsik z Gąsiorowskim, za co otrzymali obywatelstwo Izraela.
  Jaką operację ma sfinansować znacznie większy przekręt- GetBack?
  Tropy prowadzą również do tego kraju.

 84. Dziennikarze wp.pl dotarli do utajnionego dokumentu Prokuratorii Generalnej, która zawiera propozycję kompromisu z Izraelem. Założenia dokumentu sugerują, że ustawa reprywatyzacyjna powinna umożliwić zwracanie majątków ze 100 proc. rekompensatą (dot tej pory zakładano 20 proc.) lub całych nieruchomości!
  https://nczas.com/2018/03/02/pis-chce-naprawde-oddac-polske-zydom-tajny-dokument-polskiego-rzadu-potwierdza-ze-chca-oddawac-100-proc-majatkow/
  ==========

  Jak nie wiesz o co chodzi, to zapewne o DUŻE pieniądze.

 85. Wiecej jogi o swicie
  „Ehh zacznijmy od samego poczatku. Jezus byl zydowskim kaznodzieja, ktoremu nikt nie dal prawa do nawracania gojow na judaizm. To znaczy ze kazdy chrzescijanin jest klasyfikowany jako sekciarz, I do nieba I tak nie pojdzie. Wiec joga za duzo nie zmienia. Mozna cwiczyc ”
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23613047,proboszcz-w-szczecinie-ostrzega-przed-ciezkim-grzechem-czyli.html#Czolka3Img

 86. Nie przeczytalem najwazniejszego ( w pore)

  „Po tym ogłoszeniu na tablicy nikt już nie miał żadnych pytań – wyznał w rozmowie z gs24.pl ks. Lose.”
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23613047,proboszcz-w-szczecinie-ostrzega-przed-ciezkim-grzechem-czyli.html#Czolka3Img

 87. wiesiek59

  Moim zdaniem nie ma najmniejszych podstaw do tego by doszukiwać się w negocjacjach i ich efektach jakiegoś drugiego czy trzeciego dna.

  W telewizyjnym wystąpieniu premier Izraela Netanjahu, po odczytaniu Deklaracji, której fragment zacytowałem wyżej podziękował izraelskim negocjatorom, w tym Yaakovowi Nagelowi. Nagel jasno powiedział, że celem owych negocjacji nie było zawieranie jakiegolwiek kompromisu (targi) tylko uchylenie nowelizacji ustawy o IPN i przywrócenie po tym uchyleniu wcześniejszych relacji z RP.
  I to się stało na naszych oczach, bo deklarację premier Netanjahu odczytał tuż po podpisaniu przez prezydenta Dudę zmian dokonanych zimą przez Sejm i Senat. W tym sensie Deklaracja jest aktem przywrócenia poprzednich relacji z RP i do tego stanu nie wnosi nic nowego.
  Zresztą jej treść nie pozostawia co do tego najmniejszych złudzeń.

 88. @Mauro Rossi
  Widzę, że u ciebie bez zmian. Nadal realizujesz strategię swojej partii, czyli logikę na opak: czarne jest białe, a białe czarne, a wszystko tak czy owak przekuwa się na zwycięstwo PIS, jak np. 27:1 w Brukseli (premier Szydło witano wszak kwiatami!).
  Gdy chodzi o wycofanie się z ustawy o IPN zadziałał dokładnie mechanizm z kozą. Kozy się pozbyto, więc premier Morawiecki odtrąbił sukces.
  Myślę, że jak już PIS wszędzie pobuduje strzelnice, zgodnie z planem, to przynajmniej będziemy najlepsi w dyscyplinach strzeleckich.

 89. Najbardziej kurizalne to zrobienie przez Morawieckiego z katastrofy zwyciestwa. Taka jego wersja 27-1+. Tylko brakowalo jeszcze kwiatkow do Ziobry i Jakiego. Niby to po to aby udobruchac ciemny lud wsciekly za czolganie sie rzadu przed Izraelem… Ale co o tym pomysla normalni ludzie?

 90. Osiągnąć w ciągu kilkunastu godzin taki wynik w Sejmie i Senacie to cos więcej niż 1:27 rządu Beaty Szydło !
  . Tytuł ” w Tył zwrot biegiem marsz ” red Passenta to bardzo delikatny nokaut – bo biegną – dokąd ?? — zobaczymy , wystarczy cierpliwość – mają z PiS jeszcze kilka kompromitacji w plecakach – nie uniosą daleko biegnąc do tyłu – potkna się i upadną .
  Mnie wystarczą obserwacje ” dokonań ” tej ekipy w gospodarce morskiej

 91. Info z TVN24 – zapowiadają dziś w ” Czarno na Białym ” o historii ” STĘPKI ” pod budowę wielkiego promu w Szczecinie – polecam koledze @Mauro Rossi ” który o roku pisał z dumą o powstaniu Nowej Stoczni ba Nowego przemysłu – co po roku udało się ? wiem , ale nie będę się pastwił nad PiSem idą odważnie do ściany X>

 92. Taki drobiazg, ale chcialam wyjasnic na temat prywatnych wiezien w USA. One nigdy nie sluza do korzystania z taniej sily roboczej. Zatrzymani, ktorzy kwalifikuja sie wlasnie do tych wiezien nie moga pracowac. Pieniadz jest bardzo duzy – glownie od rzadu federalnego, ktory placi za dobre warunki dla kazdego wieznia. Czy sa w rzeczywistosci dobre, to inna sprawa. To jest podobnie jak z domami opieki, seniorow itd. Prowadza prywatni, czasem zupelnie indywidualne osoby i jesli osoby kwalifikuja sie do wsparcia z Socjal Security, to prowadzacy zaklad dostaje pieniadze ze stosownych instytucji.

 93. Bar Norte

  ” …. nie ma najmniejszych podstaw do tego by doszukiwać się w negocjacjach i ich efektach jakiegoś drugiego czy trzeciego dna”.

  Naiwne przekonanie, że rzeczywistość wygląda dokładnie tak jak ją przedstawiają w mediach.

 94. jazusa
  29 czerwca o godz. 17:39

  „Najbardziej kurizalne to zrobienie przez Morawieckiego z katastrofy zwyciestwa. Taka jego wersja 27-1”.

  Prosiłbym o jakiś konkret z tego 27-1. Co i kto z tego uzyskał, jakiś konkret (choćby jeden), poza samym Tuskiem ― myślę o jego apanażach. W tym drugim przypadku mamy oświadczenie premiera Izraela podtrzymujący nasz punkt widzenia na temat II wojny światowej z którym usiłowaliśmy dotrzeć do międzynarodowej opinii. W latach 50. i 60. nie było to konieczne, bo wszyscy wieddzili jak było, dziś świat wygląda inaczej i nie dla wszystkich jest oczywiste kto był katem, kto ofiarą.

 95. Pisowska logika jest porażająca. Sugeruje,że budowanie obozów koncentracyjnych i holokaust miały wywołać szacunek dla III Rzeszy. Armia Czerwona nie uszanowała takiej logiki. Tak sobie myślę,że pomysł nowelizacji ustawy był byle jaki. Taka sejmowa kaczka.

 96. Mauro Rossi

  „Naiwne przekonanie, że rzeczywistość wygląda dokładnie tak jak ją przedstawiają w mediach.”

  Naiwne przekonanie, że rzeczywistość da się zagadać.

 97. zyta2003
  29 czerwca o godz. 18:08

  Było kilka filmów o farmach więziennych, przedsiębiorstwach budowlanych, zakładach meblarskich, pralniach, itp.

  Nie łudź się.
  Ludzie będą zawsze zachowywać się jak ludzie- wykorzystywać cudze położenie……
  Większość fortun na świecie powstała dzięki realizowaniu zamówień rządowych, wykorzystywaniu dotacji celowych, czy też cichych układów z władzą dysponującą funduszami publicznymi.
  Wszystkie mechanizmy doskonale zobrazowano w Hollywood.
  Niewiele nowych pozostało do wymyślenia.
  Czasem nawet genialni scenarzyści podsuwają nowe pomysły, jak wykorzystać system.
  Realizacja takich scenariuszy to już kwestia kwalifikacji zainteresowanych.

  Założę się, że atak na WTC zrealizowano dzięki pomysłowi Clancy’ego.
  Wykorzystanie dronów czy bomb naprowadzanych laserowo, to kolejny przykład twórczego wkładu pisarza w realia.

 98. mag
  29 czerwca o godz. 17:36

  Dowcip z kozą to mądrość ludowa (żydowska), nie lekceważ tego.
  Chrześcijanie mogą zaś powiedzieć inaczej: czasem Pan Bóg pisze prosto po liniach krzywych.

 99. Bar Norte

  Nie jestem taki pyszny jak ty, bo wiem, czego nie wiem. Ty zaś robisz wrażenie jakbyś czytał wszystkie tajne dokumenty powstające w tym państwie.
  No zastanów się ― nad sobą.

 100. Bar Norte
  29 czerwca o godz. 16:52

  Jako że wszelkie służby stały się mniej tajne niż w poprzedniej epoce, przecieki kontrolowane mniej lub bardziej, oraz hakerzy i altruiści, publikują mnóstwo ponoć tajnej korespondencji, podsłuchy stały się normą- nawet wobec sojuszników- liczę że poznamy niejeden szczegół tych i innych negocjacji, w ciągu następnych kilku lat.

  Chciałbym ci zwrócić uwagę na jeden fakt.
  Ewentualna reprywatyzacja mienia pożydowskiego, odnosi się głównie do regionów gdzie dominują wyborcy PiS- bo tam poza Warszawą i Krakowem, Łodzią, głównie zamieszkiwali.
  sciana Wschodnia, Kieleckie.
  Jak się to przełoży na poparcie- zagrożenie utraty dotychczas posiadanego mienia?
  Zapłaci właściciel, czy obciążenia przejmie Skarb Państwa- zdaje się już zlikwidowany?

  Jakiś rabin powiedział kilkanaście lat temu, że Polska będzie atakowana aż do skutku, zrobi sie nam złą prasę na świecie, by wymóc odszkodowania.
  I w stosownej chwili przepowiednia się ziściła.
  Dlaczego akurat teraz, przy tym rządzie?
  Zadaję sobie to pytanie.

  Teoria spiskowa, czy tez realizacja długofalowego planu, to kolejna kwestia.

 101. Waldemar
  29 czerwca o godz. 18:05

  W ramach rewanżu polecam „wartą” kilkaset milionów złotych aferę melioracyjną na Pomorzu (to twoje strony), związaną z prominentynym posłem PO Gawłowskim. Są smaczne szczegóły jak apartament w Chorwacji dla Gawłowskiego za łapówkę itd.

  Szczegóły w internecie lub TVP, nie masz co liczyć na postkomunistyczny TVN i „Czarno na białym” (nota bene tytuł ukradziony Wolnej Europie).

 102. Mauro Rossi

  ” bo wiem, czego nie wiem”

  Nie, przecież już w kolejnym komentarzu sugerujesz, że coś wiesz ale nie powiesz.

 103. wiesiek59

  „Ewentualna reprywatyzacja mienia pożydowskiego …”

  Przecież PiS ustawę reprywatyzacyjną wycofał, schował głęboko w sejfie w związku z czym nie ma tematu. Przypomnę, że roszczenia wynikały z dyskusji nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej.

 104. Mauro
  29 czerwca, g.18:25
  Ja lekceważę mądrość ludową (żydowską) o kozie?!
  Ty ją lekceważysz, tym samym jeszcze raz potwierdzając, ze twoja logika polega na odwracaniu kota ogonem (czarne jest białe, białe jest czarne).
  Jesteś zaprogramowany spod sztancy, jak wszyscy pisolubni i pisooddani.
  Piszesz poza tym, że „chrześcijanie mogą zaś powiedzieć inaczej:
  „Czasem Pan Bóg pisze prosto po liniach krzywych”.
  Nie znam tej „mądrości” ani jej nie rozumiem, a poza tym uważam, że to także klasyka pisowska – zamulanie i rozmywanie meritum, czyli bełkot kontrolowany.

 105. W istocie środowa kapitulacja przed Izraelem jest jawną demonstracją serwilistycznej postawy obozu rządzącego naszym państwem, które tym samym zostało zamienione w państwo niesuwerenne. Żaden z międzynarodowych aktorów, nawet państwa stosunkowo słabe nie będą już w istotnym stopniu liczył się z Polską, uwzględniały naszego interesu narodowego i aspiracji. Wszystkie państwa otrzymały od samego polskiego premiera i posłów jasny komunikat, że kwestii odnoszących się do Polski nie załatwia się w pierwszej kolejności w Warszawie, ale w Waszyngtonie, bo to nacisk władz USA odegrał niebagatelną rolę w postawieniu Polski na kolana. Cała sprawa jest dowodem jak niebezpieczny jest PiS u władzy. Środowisko to, żyjące w oparach absurdalnej wizji o rychłym ataku Rosji, nie widzi dla Polski innej roli i innego ratunku niż całkowite podporządkowanie się USA. Sprawa ustawy o IPN to jaskrawy, ale nie jedyny przejaw myślenia, że Polska może być tylko albo kolonią Rosji, albo kolonią Stanów Zjednoczonych. Obóz PiS świadomie i z determinacją zamienia naszą ojczyznę w to drugie. Rzeczywiście suwerenna i podmiotowa Polska jest poza pojmowaniem stosunków międzynarodowych polityków obecnego obozu rządzącego z Kaczyńskim na czele. Ludzie ci, żyjący przeszłością, żyjący czasami „zimnej wojny” i PRL, który był dla nich szkołą myślenia politycznego, są mentalnie niezdolni do prowadzenia takiej polityki balansowania i podnoszenia pozycji swojego państwa na grze z różnymi mocarstwami, jaką na Węgrzech prowadzi Viktor Orbán. Politycy PiS gotowi są na wszystko by wpisać się w politykę Waszyngtonu.
  https://kresy.pl/publicystyka/pis-zamienia-polske-w-amerykanska-kolonie/
  ===========

  Doskonała puenta .
  PoPiS, Poststyropian, się w polityce zagranicznej nie sprawdza.

 106. wiesiek59
  29 czerwca o godz. 16:39

  „Dziennikarze wp.pl dotarli do utajnionego dokumentu (…) Założenia dokumentu sugerują, że ustawa reprywatyzacyjna powinna umożliwić zwracanie majątków ze 100 proc. rekompensatą”.

  https://nczas.com/2018/03/02/pis-chce-naprawde-oddac-polske-zydom-tajny-dokument-polskiego-rzadu-potwierdza-ze-chca-oddawac-100-proc-majatkow/

  Najpierw piszesz, że „dziennikarze wp.pl dotarli do utajnionego dokumentu”, później cytujesz nie żródło tylko … NCzas, pismo Korwina-Mikke („PiS chce naprawdę oddać Polskę Żydom”!). Ciekawa koalicja, proeuropejski wp.pl i Korwin Mikke. 🙂

  „Jak nie wiesz o co chodzi, to zapewne o DUŻE pieniądze”.

  Może jak nie wiesz o co chodzi to w ogóle nie pisz.
  Pismo Korwina jest o tyle ciekwe, że podtrzymuje rosyjski punkt widzenia na katastrofę smoleńską. Tradycyjnie już skrajna lewica i skrajna prawica są prorosyjskie.

 107. ,,Miejscowi Żydzi garneli się tłumnie do szeregów sowieckiej milicji i NKWD, i wraz ze swoimi zwolennikami, brali udział w wyłapywaniu polskich żołnierzy, działaczy i studentów, którzy zgłosili się do obrony miasta (…). Były serie egzekucji w całym Grodnie. Żydzi wrzeszcząc wskazywali Sowietom uciekających Polaków.”
  Mark Paul
  ,,Wjazd do Chełma czołgów radzieckich przez przystrojone bramy z kwiatów itp., wykonane przez Żydów (…) Żydów opanowała euforia. Nagle wszyscy Żydzi, od wyrostków do lat około 40, maja opaski czerwone na rękach. Prawie wszyscy uzbrojeni w karabiny, pałki, bagnety, noże (…). Byliśmy świadkami jak zgraja, około 14-15 wyrostków żydowskich, zaatakowała młodego żołnierza na ulicy (…). Każdy Żyd chciał mieć swój udział w mordzie (…)”
  Michał Ławacz (świadek wydarzeń)

 108. Wymordowanie polskich policjantów w Sarnach
  Profesor Ryszard Szawłowski zamieścił w swej dwutomowej monografii wojny polsko-sowieckiej 1939 roku relację pani J.R. z Wołynia o mordzie na polskich policjantach w Sarnach, wkrótce po wkroczeniu Sowietów do tego miasta. Pani J.R. pisała: „Żydzi z bronią krótką w ręku wraz z kilkoma żołnierzami radzieckimi prowadzili polską policję granatową, plując na nich, krzycząc „przepuścić tych psów”. Policja szła bez pasów, z rękami w górze, szli na śmierć. Szli w pięciu grupach, około 300 osób. Szli w stronę mostu na rzece Słucz w las.
  Przez te ciężkie lata nigdy żadna wzmianka o ich losie, grobach, nie przywróciła ich pamięci. Więcej w tej sprawie nie mogę powiedzieć, ponieważ musieliśmy uciekać w stronę Lwowa na Przemyśl (…) Cześć ich pamięci! Chyba w tej sprawie znajdą się inni Polacy, co widzieli”. (Cyt. za : R. Szawłowski : op.cit.,t.1,s.390)

  Gen. Stanisław Sosabowski (wspomnienia „Droga wiodła ugorem”):
  „Gdy się zjawiłem na ul. Halickiej, starsza siostra żony i ciotka – rodzice bowiem już nie żyli – zachowały się tak, jakbym był duchem.
  – Na miły Bóg – mówiły – uciekaj stąd, tu się dzieją straszne rzeczy – zaczęły wyliczać, kto został aresztowany, kto już rozstrzelany. – Miejscowi nacjonaliści ukraińscy, Żydzi denuncjują wszystkie byłe wybitniejsze osobistości.”

 109. mag
  29 czerwca o godz. 18:50

  Co ja zrobię że ty myślisz mało subtelnie? Taka twoja karma. Politka nie jest podobna do prostej gry w karty, raczej do szachów.

 110. „jako kanclerz Niemiec chcę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu, podczas Szoah, za czasów narodowego socjalizmu (…) to nasz kraj i nikt inny popełnił to zorganizowane masowe morderstwo (…) Istniały obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność obowiązuje nadal i każdy rząd niemiecki będzie ją na siebie brał”.

 111. Mauro
  Nie rozśmieszaj mnie. Twoja subtelna karma polega na braku argumentów i dlatego wygłaszasz jakieś pretensjonalne frazesy na temat polityki jako gry w szachy.

 112. Mauro Rossi

  Korekta komentarza z 19,17, którego tylko część zamieściłem.

  Całość poniżej

  ———-

  Mauro Rossi do jazusa

  „przypadku mamy oświadczenie premiera Izraela podtrzymujący nasz punkt widzenia na temat II wojny światowej z którym usiłowaliśmy dotrzeć do międzynarodowej opinii. W latach 50. i 60. nie było to konieczne, bo wszyscy wieddzili jak było, dziś świat wygląda inaczej i nie dla wszystkich jest oczywiste kto był katem, kto ofiarą.”

  Powyżej jako sukces negocjacji z Izraelem podnosisz potwierdzenie przez premiera tego kraju, że za wojnę i związane z nią potworności odpowiedzialność ponoszą Niemcy.
  Ale po co skoro sami Niemcy tego nie ukrywają i mowią o tym jak najbardsiej oficjalnie i publicznie?
  Oświadczenie kanclerz Niemiec nie wystarczy?

  „… jako kanclerz Niemiec chcę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu, podczas Szoah, za czasów narodowego socjalizmu (…) to nasz kraj i nikt inny popełnił to zorganizowane masowe morderstwo (…) Istniały obozy koncentracyjne, za które Niemcy ponoszą odpowiedzialność. Ta odpowiedzialność obowiązuje nadal i każdy rząd niemiecki będzie ją na siebie brał”.

 113. @Legat 13:23,

  O ile usatwa o IPN była zupełnie bez znaczenia i jak sam prezes twierdzi zawierała „martwe przepisy”, o tyle z „reformy sądownictwa” nie mogą sie wycofać bez ryzyka, że stanie się ona ich Stalingradem.

  Będę pod sądem w dniu wejścia w zycie ustawy. Ważne, żeby przyszło tam dużo ludzi, bo jak będzie mało, to rządzący mogą zdecydować się na rozwiązania siłowe.

 114. Polska tzw polityka przestała mnie interesować, bo jest tak zapyziała, że trudno się ustosunkowywać do kolejnych, kolejnych bzdur.
  „Naród” widać zdurniały do szczętu i tak widać lubi.

  Dlatego coś bardziej rozrywkowego.
  Po wygranym meczu Korei na Mundialu ….. Meksykanie wpadli w MIŁOŚĆ do Koreańczyków. Teraz dopadają każdego kogo posądzają o koreańskie pochodzenie i podrzucają go z radości do góry.
  Jedna z takich sytuacji miała miejsce przed koreańską ambasadą gdzie ambasador nawet wypił tokilę z tłumem szczęśliwców.
  Dalej pokazany moment gdzie przypadkowy delikwent na ulicy, a podejrzany o koreańskość (pomimo szwedzkiej chorągiewki, którą trzymał w ręku) …
  .. latał do góry dzięki rozradowanym Meksykanom.

  Poniżej filmik o tym wydarzeniu.
  Mexico Just Fell In Love With South Korea | The Daily Show With Trevor Noah
  https://www.youtube.com/watch?v=v_-gHCWxuZ0

 115. Mauro Rossi
  29 czerwca o godz. 18:55

  Odnoszę wrażenie, że PiS pomimo wcześniejszych uzgodnień, został wystawiony do wiatru.
  Tu nie chodzi o błędne założenie w sprawie IPN, tylko o naiwność w kontaktach z „nacjami handlowymi”.
  Z nimi uzgodnienia funkcjonują, jeżeli ma się za sobą realną siłę.
  Zostaliście ograni koncertowo, i to na oczach świata.

  Z szulerami nie siada się do stolika, ani z osiłkami nie gra w trzy karty.
  To elementarna zasada.
  Orban, czy Zeman, takiego błędu by nie popełnili.
  Opary ideologii powodują, że nasi dyletanci dają się rozgrywać jak dzieci……

 116. @neospasmin 29 czerwca o godz. 8:34

  Przypomne: do czasow decyzji o nieoddzielaniu dzieci nielegalnych emigrantow do USA nie szly one z rodzicami do wiezen/obozow. W obozach tych/wiezeniach oczekiwali oni (emigranci) na decyzje wladz imigracyjnych w kwestii pozostania w USA badz wydalenia. To oczekiwanie trwa i trwalo latami.
  Dzieci odlaczano od rodzicow i powierzano rodzinom zastepczym w USA
  .

  To jest nieprawda. Nie wiem jakie „źródła” to propagują.
  Wcześniej puszczano wolno złapanych na przekraczaniu granicy i dawano im termin rozprawy na tą okoliczność… albo od razu deportowano.

  Teraz Trump mądrząc się wymyślił sposób na odstraszanie ludzi i zabiera im dzieci.
  Proceder tak bardzo nie przemyślany, że wielu dzieci obecnie nie można zlokalizować. Stres zwązany nim będzie procentował długie lata w ich świadomości (o dzieciach).
  Jako ciekawostkę podam, że rząd amerykański płaci to
  775$ za noc na jedno skonfiskowane dziecko.

  Oczywiście prywaciarze zacierają łapki, bo nieźle można się obłowić na więzieniach… czy to dla dzieci, czy to dla dorosłych. A teraz to oni zarządzają tym „biznesem”.

  Ale
  „There is no place like space” (Donald Trump)
  więc teraz powstaje dzięki mędrcowi naszych czasów SPACE force
  Ludziska zakochane w rudej czuprynce…. nie bardzo wiedzą o co chodzi, ale twierdzą, że brzmi cool.

  Odlot niestety nie tylko w Polsce.

 117. Jeszcze mała uwaga odnośnie poprzedniego wpisu.
  Teraz nie wiadomo jak te dzieci z rodzinami umieszczać w więzieniach.
  Chodzą słuchy (ku radości biznesmenów więźniowych), że zaczną budować ogromną ilość nowych placówek.. znaczy WIĘŹNIÓW.

  Już teraz w więzieniach przebywa ponad 3 miliony ludzi.
  Większość za bzdury, ale dzięki Clintonowi i jego ustawie do trzech razy sztuka … to nawet za bzdetne sprawy można siedzieć całe życie.
  Oczywiście ku uciesze „biznesmenów”

  Ilość więźniów wzrosła ogromnie z chwilą kiedy rząd zprywatyzował więzienia.
  Teraz zwyczajnie OPŁACA się mieć ich jak najwięcej
  A rząd czyli podatnik chojnie za każdego płaci „biznesmenom”.

 118. Wiem, czego nie wiem, tajność domyślna
  Mauro Rossi pali głupa w sprawie ekspresowej denowelizacji ustawy o IPN jako o wielkim zwycięstwie PiSu i Polski.

  Pisze on o kompromitacji Kaczyńskiego, Morawieckiego, a przy okazji państwa polskiego, polegającej na uchwaleniu prawa i następnym ekspresowym cofnięciu tego prawa pod wpływem tajnych rozmów z Izraelem, że „wiem, czego nie wiem”. (hmm, cóż to może oznaczać).

  Przedstawia porażkę denowelizacyjną Jarosława Ka jako deal z Izraelem (chłe, chłe), porażkę słusznie porównywaną tu na blogu ze słynną przegraną 1:27 państwa polskiego w osobie Prezesa PiS oraz przyczepionej do niego Beaty, wielkiej i sprawiedliwie mówiącej w PE, że Polska przyjęła milion uchodźców z Ukrainy (w rzeczywistości do Polski przyjechało do pracy w owym czasie milion gastarbeiterów z Ukrainy, a uchodźców z Ukrainy Polska przyjęła kilkunastu, czy kilkudziesięciu, kłamstwo premiery kilkadziesiąt tysięcy razy przerosło rzeczywistość).

  Palenie głupa, kręcenie kota ogonem, kłamstwa w żywe oczy znajdują posłuch w szeregach PiSu.
  Tylko dlaczego Mauro sądzi, ze podobne kity, tym razem o cofniętej migiem w parlamencie penalizacyjnej nowelizacji ustawy o IPN znajdą posłuch na EP? Poroniony pomysł Prezesa i międzynarodową kompromitację PiSu przedstawia Rossi jako wielkie zwycięstwo Partii i jej szefa – szeregowego posła Jarosława Ka z Mateuszem M. na przyczepkę.
  Wiem, czego nie wiem.
  Pzdr, TJ

 119. Israel Struck Target Near Damascus Airport
  Izrael zaatakował składy broni.
  Pro-syryjskie media twierdzą, że jest to kolejny dowód na wspieranie terrorystyczbnych organizacji przez Izrael i wspieranie ich morale. Zwłaszcza po ich pobiciu przez syryjskie wojska.

  Dwie rakiety izraelskie uderzyły w cel blisko międzynarodowego lotniska w Damaszku.

  Raport dalej informuje, że armia syryjska wyzwoliła od rebeliantów tereny leżące na południowy-zachód.
  Bashar Assad zdobył tereny w prowincji Deraa wbrew USA ostrzerzeniom.

  W poprzednim miesiącu izraelskie samoloty atakowały kilkadziesiąt irańskich celów w Syrii, włąćzając ośrodki wywiadu, stacjonujące wojska, magazyny broni.
  To jest oceniane jako największe ataki jakie Izrael dokonywał na przestrzeni ostanich dziesiątek lat.

  Oczywiście zniszczenia, zabici ludzie itd…..
  Powyższe to tłumaczenia z artykułu poniżej.
  Haaretz to dziennik izraelski.
  Wspominam o tym, na wypadek gdyby komuś przyszło do głowy, ze źródła niepewne.

  https://www.haaretz.com/middle-east-news/israel-struck-hezbollah-target-near-damascus-airport-syria-claims-1.6213513?utm_campaign=General&utm_medium=web_push&utm_source=Push_Notification

 120. Widzę że fragmenty w poprzednim wpisie wyparowały.
  Ale nie chce mi się na nowo tłumaczyć całości, więc jak nie samemu… to wujek Google niech to zrobi.
  Artykuł dostępny.

 121. Mauro Rossi z godziny 18:36
  Nazywa TVN postkomunistyczną stacją ,daje mi to możliwość nazwania TVP _ info postalinowską propagandową stacją .O Gawłowskim na pasku lokalna stacja TVP informuje stale ….
  Natomiast co do budowy promu na pochylni Wulkan — to po roku zniknęła tabliczka znamionowa z fragmentu tzw.Stepki poświęconej przez arcybiskupa .
  Dziś niema projektu ,Niema firmy odpowiedzialnej ( miała być stocznia remontowa Gryfia ) , nie ma pieniędzy .na budowę , niema fachowcow do budowy ,ato bardzo skomplikowana budowa
  Za Rok napisze do Ciebie Mauro co się zmieniło – czekaj .

 122. Jeszcze jeden artykuł na temat sytuacji w Syrii.

  Zwrócił moją uwagę zwłaszcza fragment dotyczący roli USA w tym momencie.
  poniżej tłumaczę ten fragment:
  Prezydent Bashar al-Assad dalej szedł z ofensywą pomimo USA ostrzeżeń „poważnych reperkusji”.
  Jednocześnie Waszyngton powiedział rebeliantom żeby niespodziewali się militarnego wsparcia przeciwko atakom Assada.

  President Bashar al-Assad has pressed ahead with the offensive despite U.S. warnings of „serious repercussions”. Washington has told rebels not to expect military support against the assault.

  https://www.haaretz.com/middle-east-news/syria/jordan-reports-cease-fire-in-southern-syria-as-nasrallah-hails-victory-1.6221961?utm_source=Push_Notification&utm_medium=web_push&utm_campaign=General

  Narozrabiać gdzieś daleko od domu. Spowodować zalew uciekinierów do Europy i gwizdać sobie.

  Wnioski pozostawiam do własnych przemyśleń.

 123. tejot
  29 czerwca o godz. 20:40

  Niewiedzieć czego – nie wiem, to brzmi dunnie…

  Jak wynika z tego i inych blogów niewiedza o mechanizmach propagandy sprawia, że najdurniejsze bzdury, słane w eter zgodnie z mechaniką propagand zupełnie przytomnie, seryjnie i masowo, mogą a jakże liczyć na masowe odzewy i parakrytyczne poklaskiwania.
  A nawet, niekiedy napotykają na akcydentalne, solennie racjonalne, wybitne komentarze.
  Co czyni je, te bzdury i durnoty, prawem dowodu społecznej słuszności wbrew wyjątkom, tym bardziej przekonywującymi.

  Pozdrawiam, oczywiście bez komentarza, że niezgadzać się z tejotem, to więcj niż zaszczyt. 😉

 124. Art63
  29 czerwca o godz. 19:35
  „Będę pod sądem w dniu wejścia w zycie ustawy.”

  Niezależnie od miejsca pobytu w dniu ustawy, sprawi ona, że wszyscy obecni staną się podsądnymi.
  Im więcej, tym dla ustawy lepiej, bo ustawy dokonują się tam, gdzie są już tylko ci, którzy jej służą bezwolną bytnością za diety, a więc w Sejmie.
  To tak apropo związków przyczynowo-skutkowych w demokracji i oświeconym społeczeństwie, niewymagających tłumów na ulicy, arcie63.
  😉

 125. @Gekko, nie wiem czy zrozumiałem twój komentarz. NIe jestem filozofem, idę na ulicę bo tylko tyle na razie mogę zrobić. Nie widze powodu do bierności wobec skretyniałych zamordystów.
  Poza tym bez przesady z tą przyczyną i skutkiem: to, że ktoś przegłosuje głupia i bezprawną ustawę nie znaczy, że wszyscy się jej grzecznie podporządkują. Wreszcie, towarzystwo, które zjawia sie n demonstracjach przeciw bezprawiu jest znakomite, więc nie ma co się zastanawiać. Same plusy.

 126. Nadal uważam powstanie Izraela za błąd a nawet prowokację wobec narodów miłujących pokój. Tak sobie myślę,że to kukułczy podrzutek globalnego awanturnictwa. Żydzi w diasporze byli normalni a nawet drożdżami lokalnych społeczności.

 127. Okupacja sowiecka.Mroczny okres.A w tym czasie Szewińska zdobywa medale dla kogo wszak Polski nie było. Jak sugeruje prawica. Był też WRON i sztab Lecha Kaczyńskiego. Nie było wyklętości jak oczekuje Czarnecki od pomnikowych sportowców. Tak sobie myślę,że Duda spłycił drogę życiową Szewińskiej w czasie „sowieckiej okupacji”. Co przypomina nowelizację ustawy o IPN. A to była Polska zwana PRL-em. Medale zdobywała dla PRL-u a nie IV RP.

 128. Piękny tekst, na czasie, szlachetne pobudki, uczciwe argumenty jedynie na koniec coś skrzeczy. A to rzeczywistość:
  „…Nie działamy przeciwko narodowi polskiemu, jego dziedzictwu ani prawom, lecz przeciw poprawce, która w obecnej wersji przyczynia się w znacznym stopniu do wymazania pamięci o Holokauście i jego okropnościach. Nie mamy wątpliwości, że nie była to intencja ustawodawcy, dlatego podejmujemy działania. Wszyscy musimy walczyć z antysemityzmem, negacją Holokaustu, rasizmem i łamaniem praw człowieka we wszystkich zakątkach globu…”
  autor: C.Myers jest wiceprezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Żydowskich Prawników.
  „wszyscy musimy walczyć (…) z rasizmem i łamaniem praw człowieka we wszystkich zakątkach globu…”
  Wystarczy jeden fałsz i cała ten misterny wywód o przyczynach i skutkach i całe zaufanie do wiarygodności autora diabli biorą.
  http://www.nydailynews.com/opinion/ny-oped-against-polands-whitewashing-law-20180626-story.html

 129. Art63
  29 czerwca o godz. 23:39

  Towarzyskie korzyści demonstracji sa z pewnością lepszym argumentem niż takich demonstracji (nieistniejąca) skuteczność.
  Niestety, aktywność w uczęszczaniu na wybory takiego waloru nie ma, chyba ze względu na te cholerne parawany i urny, stąd mamy władze i sejm sprzyjające towarzyskości, a nie cywilizacji.
  Tez nie jestem filozofem, bo rozumienie przyczyn i skutków to żadna filozofia, no chyba że nad Wisłą, gdzie nawet jednooki’ kacyk – królem.
  No więc, miłego i słodkiego dnia pod sądem i życia w podsądnictwie życzę.

 130. @404, cieszę się że znajdujesz czas by prostować błędy i przeinaczenia ( w tym również moje). Również @Zyta jest bardzo pomocna w korespondencji z NY. Bo ja jestem ze wsi. Pozdrawiam

 131. Panie: Zabka, 404, mag

  Macie panie jakas alternatywna i humanitarna metode na problem naplywu nielegalnych imigrantow do USA?
  Lepsza nizzli to co wprowadzil p.Trump.
  Przypomne: wszystkie dotychczasowe proby zatrzymania fali nielegalnych imigrantow do USA poniosly porazke.

  ml

 132. Do Towarzystwa Passentowego:

  Czy bierzecie panstwo pod uwage ze nowela ustawy o ipn i jej nastepstwa moga byc odczytane jako sukces Polski?

  Nie pytam o, nieznane opinii publicznej niejawne uzgodnienia, ale o fakty publicznie znane.

  ml

 133. Dlaczego Indianie nie strzelali do chrześcijańskich emigrantów i uchodzców a dali się przez tych ostatnich zamknąć do rezerwatów pierwszych obozów koncentracyjnych. Rdzenna ludność w rezerwatach jest drugą kategorią obywateli a społeczność jankesów na zasadzie psa ogrodnika już innych emigrantów nie dopuści do michy z kością. Tak sobie myślę,że chrześcijaństwo jankesów schodzi na psy.

 134. neospasmin
  30 czerwca o godz. 8:51

  To nie jest sukces.
  To jeden z elementów planu holocaust industry.
  Przygotowanie gruntu pod wymuszenie okupu.
  Szerzej o tej koncepcji:
  http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=23106&Itemid=167

  Był tego powód praktyczny, a także dyskursywny. Naciskając na Polaków, żydowskie organizacje postępowały zgodnie z planem, który wykorzystały z wielkim sukcesem przeciwko Szwajcarom. Chociaż znane aktywa żydowskie w szwajcarskich bankach były dość małe, Szwajcarzy poddali się presji i wypłacili miliardy dolarów organizacjom żydowskim. Teraz podobny plan wyłudzenia zaplanowały przeciwko Polsce.

  To był praktyczny powód, podczas gdy potrzeby ich walki o dyskurs wzywały Żydów do ochrony ich praw autorskich, tj. do trzymania w swoich rękach upoważnienia do decydowania i rządzenia tym, co jest holokaustem i kto jest winny tego. Polski przykład można zastosować wobec Amerykanów i Brytyjczyków, którzy mogą się zmęczyć oskarżaniem o to, że nie zbombardowali torów kolejowych prowadzących do obozów koncentracyjnych. Rzeczywiście, Donald Trump próbował już mówić o milionach nieżydowskich “ofiarach holokaustu”. Buntownicza Polska musiała zostać stłumiona.

 135. @Symetryczny, dobrze że się odezwałeś, już myślałam że lilii nie lubisz. Myślę że się doskonale rozumiemy.

 136. @Gekko,

  Z wyborami jest jak ze szczepieniami. Jeśli zaszczepi się niewiele osób, to nie uchroni populacji przed groźna epidemią. Jeśli zaszczepi się wielu, zaraza sie nie rozwinie.

  Agresywne mniejszości właśnie na to liczą, że zobojętnią obywateli na wybory i przejmą władzę w pasywnym społeczeństwie.

  Wychodzenie na ulicę ma coraz głębszy sens, nie tylko towarzyski. Po okresie rządów ludzi wybitnych i uczciwych, doczekaliśmy się klasy zawodowych polityków na bardzo niskim poziomie intelektualnym i moralnym. Jeśli nie wprowadzimy skutecznych i silnych mechanizmów wzajemnej kontroli i podziału władzy, ci ludzie zniszczą życie nasze i naszych dzieci.

 137. Art63
  30 czerwca o godz. 9:36

  Art63 pisze, cytować to frajdusia:

  „ci ludzie zniszczą życie nasze i naszych dzieci: zegarek Nowaka, pensyjeczka 100 tys. Grada, Wygracie wybory to sobie wszystko przegłosujecie! Niesiołowskiego, 150 mld buchnięte ludziom, 67 wiek emerytalny, mgr Kwaśniewskiego, siekierki i skarpetki Wałęsy, donoszenie gangsterom o akcjach policji itd. itd.”.

 138. SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 czerwca o godz. 9:05
  W bardzo ważnym dziele H. Zinna pt „Ludowa historia Stanów Zjednoczonych” znajdziesz opisane metody, którymi posłużyli się Hitler i dziś Izrael w eksterminacji narodów i ludobójstwa. Wszystko to już było wcześnie znane i ćwiczone.

 139. Jak Izrael zabija Palestyńczyków w Gazie. https://www.rt.com/news/431317-gaza-clashes-drone-shot/

 140. neospasmin
  30 czerwca o godz. 8:45
  Jedyna rada jest powrot do wsadzania do wiezienia pracodawcow zatrudniajacych na czarno i zabierajacych prace Murzynom.
  Lucyfer neoliberalizmu, Ronald Raegan, przestal karac pracodawcow i ilosc nielegalnych wzrosla lawinowo.

 141. „Arabowie mają ropę, ale my mamy zapałki”
  Izrael mocarstwem atomowym. Historia powstania Żydowskiej bomby, kto im pomagał i komu dziś zagraża. https://www.globalresearch.ca/israeli-weapons-of-mass-destruction-a-threat-to-peace-israel-s-nuclear-arsenal/4365

 142. wiesiek59
  29 czerwca o godz. 18:54
  Trump rozwaza wycofanie 45 tysiecznej armii amerykanskiej z Niemiec.

 143. wyzysk
  30 czerwca o godz. 10:46

  Trump dokonał bilansu korporacji USA.
  Ochrona interesów korporacji jest zdecydowanie kosztowniejsza, niż wpływy podatkowe uzyskane od nich.
  Współudziałowcy z krajów zachodnich, również migają się od płacenia.
  Więc trzeba skrócić linie frontu, wycofać się z mniej ważnych czy dochodowych kierunków.
  Armia kosztuje znacznie wiecej, niż utrzymanie wpływów politycznych za pomocą mediów, przekupnych polityków, czy też instrumentów finansowych.

  USA nie jest gotowe do wojny z równorzędnym przeciwnikiem, straciła ciągi technologiczne odtwarzające możliwości bojowe, wykwalifikowane kadry mogące masowo produkować i naprawiać sprzęt.
  Odtworzenie tego potrwa kilka lat co najmniej.

  Pytaniem jest, czy pozwolą ci z lobby zbrojeniowego na wycofanie oddziałów okupacyjnych z baz poza granicami kraju.
  To masa pieniedzy które płyną do różnych firm obsługujacych misje.
  A te mają swoich lobbystów….

  Ps.
  Teksty Kaźmierczaka są na wysokim poziomie.
  Łopatologcznie tłumaczy interakcje miedzynarodowe.
  Warto czytać.

 144. @ Art63
  30 czerwca o godz. 9:36

  Prezentujesz bardzo interesujące, bo znamienne nad Wisłą błędy poznwcze, więc chętnie pokontynuuję.
  Otóż, z wyborami jest jak z myciem rąk (by ciągnąć metaforę higieniczną) – albo sie ręce myje i stwarza szansę na zdrowie, albo myje się niekiedy, lub niektóre ręce (lewą lub prawą np.), chorując poprzez to na nieestetyczną francę.
  Skutkiem mycia tak sobie (lewo-prawo, raz za kiedy), podobnie jak skutkiem nieszanowania narzędzi sprawczych demokracji (wybieram źle lub wcale) jest złudzenie poznawcze, że mycie rąk (logicznie racjonalny udział w wyborach) może być zastąpione …klaskaniem w nie na ulicach (próba wpływu na skutki złych wyborów za pomocą ekspresji emocji drogą demonstracji).
  Tym sposobem Twoje „…doczekaliśmy się” jest fałszywą racjonalizacją sensu czekania, zamiast udziału, generującą błędne mniemanie, że skutki lenistwa i bierności sprawstwa można odwórcić komfortowym zaklinaniem rzeczywistości poprzez ruchy uliczne.
  Miałoby to sens wyłącznie, gdybyś drogą ulicznych zaklęć i pohukiwań w kupie, dążył do zmiany demokracji za pomocą rewolucji.
  Obecnie, z tym zgoda, jest to jedyna droga do zmiany, ale chyba nie w tym widzisz sens „bycia pod sądem” w poniedziałek? 😉
  Nb. wiara(!), że pogardę ludową dla demokracji wyborczej na czas, da się odwrócić pląsaniem pod sądami poniewczasie, to właśnie paradygmatyczna przyczyna zjawiska z którym się zapoznajemy, czyli demokracji jako narzędzia jej samej unicestwienia.
  Korzystanie z demokracji, praw fizyki czy umiejętności gry w piłkę, to dla nas lekcje nie do przyswojenia; my wolimy iść przez cywilizację towarzysko i bez wysiłku (o tym właśnie pisze tu DP słowami: w tył zwrot).
  Tyle, że towarzystwo, podzielające takie plemienne mity i obrzędy, w jakim nas to lokuje, mało ma wspólnego z cywilizacją, której wskutek „bycia pod sądem” oczekujesz.
  Życzę dobrych snów.

 145. Na mocy umów PGNiG z dwoma amerykańskimi producentami gazu skroplonego spółka Venture Global LNG od roku 2022 a spółka Port Arthur od roku 2023 będą dostarczały do Polski po 2 mln ton gazu rocznie, w sumie 4 mln ton LNG, czyli po regazyfikacji 5,5 mld m sześć. gazu, co stanowi jedną trzecią obecnego polskiego zapotrzebowania na ten surowiec.
  http://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1156550,waszyngton-zwraca-uwage-na-silna-opozycje-usa-wobec-rosyjskich-gazociagow.html
  =========

  Czyli, ceny gazu w górę…….

 146. Gekko
  Martwię się, że czas ucieka, Europa nam ucieka, a my brniemy i brniemy (to znaczy nasi „wybrańcy”, a my wraz z nimi) w upartą głupotę i miernotę, która jeszcze nigdy nie osiągnęła po 1989 takiej skali.
  Warto przypomnieć memento/przestrogę noblistki Wisławy Szymborskiej
  „Choćbyśmy uczniami byli
  Najtępszymi w szkole świata
  Nie będziemy repetować
  Żadnej zimy ani lata”

 147. Art63

  W związku z tematem, który podjąłeś proponuję wywiad, który Kulturze Liberalnej udzielił znany konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski. Wywiad nosi tytuł „Polskie sądy można uratować w ciągu doby”.

  Fragment na zachętę:

  „red Tatiana Barkovskiy: Dlaczego zmiana ustawy o Sądzie Najwyższym, której chce dokonać PiS, jest ważna i jakie zagrożenia może ze sobą nieść?

  Ryszard Piotrowski: Polski model ustrojowy jest systemem liberalnej demokracji konstytucyjnej, która opiera się na zasadzie rządów prawa, podziału władz i niezależności władzy sądowniczej. Sąd Najwyższy odgrywa w tym systemie szczególną rolę, ponieważ zapewnia jednolitość orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych. Ma to kluczowe znaczenie dla podziału i równowagi władz. Ze względu na gwarancje ustrojowe sędziowie są niezależni od władzy politycznej – apolityczność Sądu Najwyższego jest kluczowa dla demokracji.

  Ponadto, Sąd Najwyższy i sędziowie, podobnie jak uniwersytety, stanowią autorytet niezależny od polityków. Dotychczas Sąd Najwyższy wypowiadał się w sprawach projektów ustaw, teraz zostało to trochę zawężone. Sąd ten jest dodatkowo instytucją zaufania publicznego w sprawach dotyczących legitymizacji wszystkich władz w państwie, włącznie z sądowniczą, ponieważ stwierdza ważność wyborów parlamentarnych i prezydenckich, a także ważność ogólnokrajowych głosowań referendalnych. Upraszczając nieco, można powiedzieć: kto ma Sąd Najwyższy, ten ma władzę.

  red Tatiana Barkovskiy: Są głosy mówiące, że po uchwaleniu tej ustawy Polska, w gronie państw członkowskich Unii Europejskiej, spadła pod względem praworządności do rangi Węgier.

  Ryszard Piotrowski: Kontekst europejski powinien być rozpatrywany z perspektywy kryzysu demokracji liberalnej w całym współczesnym świecie. Ukształtowane po II wojnie światowej porozumienie społeczne, które szanowało rządy prawa, podział władzy i niezależność sądów, przestaje mieć znaczenie. Jest to konsekwencja neoliberalizmu – liberalna demokracja okazuje się niekompatybilna z ustrojem kapitalistycznym w jego obecnej formie. Rządy prawa stają się mniej atrakcyjne i spada zaufanie do tego systemu. Taka jest także – powtarzając za ekonomistą Josephem Stiglitzem – cena nierówności. W świecie współczesnym narastają tendencje autorytarne, również dlatego że, owszem, budowano państwa prawne, ale nie budowano państw socjalnych – może z wyjątkiem Niemiec i Francji w pewnym okresie. Konieczna jest równowaga obu czynników – rządów prawa i sprawiedliwości społecznej. Brak tej równowagi prowadzi do poparcia koncepcji ograniczających podział władzy i budowania „orbánowskiej” demokracji większościowej, która moim zdaniem niewiele ma wspólnego z demokracją.

  red Tatiana Barkovskiy: Wracając do ustawy: wśród samych sędziów Sądu Najwyższego nie ma zgody, jak na nią zareagować. Część z tych, którzy przekroczyli już nowy, niższy wiek emerytalny, wnioskuje o możliwość pozostania na swoich stanowiskach. Z kolei pierwszy prezes SN, Małgorzata Gersdorf, powołuje się na zapisaną w Konstytucji gwarancję nieodwoływalności sędziów i zapowiada, że ze stanowiska nie ustąpi przed końcem kadencji, co Jacek Sasin nazwał ostatnio „jawnym pogwałceniem prawa”. Która droga jest pana zdaniem lepsza?

  Ryszard Piotrowski: Nie będę tego oceniał. To jest nowa ustawa, niezgodna z Konstytucją. Zobaczmy, w jakim kierunku pójdzie praktyka jej stosowania, która w ogóle nie powinna mieć miejsca. Warto pamiętać, że jeżeli w ciągu bardzo krótkiego czasu można zmienić ustawę o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, to równie dobrze można w takim czasie przywrócić zgodność z Konstytucją ustaw sądowniczych. Tego się jednak nie robi, ponieważ w tym przypadku Stany Zjednoczone i Izrael nie wywierają presji. Gdyby tak było, to sprawa zostałaby załatwiona w ciągu doby. Brak jednak dostatecznie silnych grup wpływu, które broniłyby niezależności sądów w Polsce. To źle, ponieważ upadek polskiej demokracji liberalnej stanie się kolejnym elementem tej „pięknej” światowej katastrofy. Nie jest oczywiste, że przyszły świat będzie światem wartości liberalnych. Obojętność elit wobec erozji tych wartości jest zjawiskiem niepokojącym.”

  Całość poniżej

  https://kulturaliberalna.pl/2018/06/29/sad-najwyzszy-pis-sadownictwo-demokracja/

 148. Wszelki duch Pana Boga chwali ! Mauro Rossi zmartwychwstał i objawił się na tym blogu. Bez niego to było jak wódka bez zakąski czy wesele bez panny młodej.

 149. @Gekko, dziękuję za krytykę moich błedów poznawczych i postawy:) Co proponujesz?

 150. ― Kircholm, Somosierra ― powtórzył Roman ― ten odwiecznie polski, niezniszczalnie polski pęd szlachetnej brawury, odwagi śmiałej i prostej jak szarża husarii czy ułanów, dumy z wolności.
  Stary hrabia Rzecki skrzywił się i machnął ręką.
  ― Słowa, słowa, słowa, mój drogi. Kircholm, Somosierra!… Było. Wszystko to było. Dawno. Gdzie dziś masz tę „szlachetną brawurę”, gdzie tę odwagę, gdzie pańska duma?… Spodleliśmy, skarleli. Zamiast hufców husarii mamy dziś te „brygady”. Chciwe władzy i użycia. „Pierwsza brygada”, „czwarta brygada” i diabli wiedzą, ile jeszcze dalszych. Dorwali się do żłobu i rządzą. Gdzie masz „dumę wolności”, przecież to brzmi jak żart!
  ― Dlaczegóż naród na to pozwala? ― zapytała pani Rzecka.
  Andrzej spojrzał na nią i odparł:
  ― Nie naród, nie naród, tylko nasze pokolenie, zdemoralizowane niewolą, zdeprawowane wojną. Nasze pokolenie, pokolenie rozbitych ołtarzy, podeptanych tradycji, wyzute z dogmatów. Pokolenie, któremu ― gdy zabrakło ideału walki o niepodległość ― zabrakło steru i busoli. Dojutrki. Mówimy: „pierwsza brygada”, „czwarta brygada” … Całe nasze pokolenie jest tą ostatnią brygadą niewoli, ostatnią brygadą wielkiej wojny… I póki nie wymrze to pokolenie, póki nie przyjdzie pomór na ostatnią brygadę, póty nie zacznie się nowe życie.
  Autor: Tadeusz Dołęga-Mostowicz, powieść Ostatnia brygada, cz. 4, rozdz. VIII

 151. https://pl.wikiquote.org/wiki/Polacy

  Sporo o nas, w naszych i cudzych oczach.

 152. @Bar Notre,

  czytałem wywiad i mam kilka wątpliwości. Oczywiście niedobory państwa socjalnego zawsze mozna przywołać jako klucz do wyjaśnienia niezadowolenia ludzi. Nie zapominajmy jednak, że 50% całych światowych transferów socjalnych ma miejsce w Europie, w której mieszka 5% światowej populacji.
  Dużo bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że mamy do czynienia z ogromną emancypacją na świecie, w wyniku której światowe bogactwo musi być dzielone nie jak do tej pory na 10% populacji, tylko na 70%, a europejskie pokolenia rozleniwione socjalem są niezdolne do podjęcia wysiłku, zdemoralizowane roszczeniami i pozbawione szacunku dla wytwarzania wartości. Ale to kwestia poglądu, nie da się tego wprost zweryfikować

  Nie ma to wpływu na prosty fakt, że bez praworządności nie będzie dobrobytu, a więc socjalu do podzielenia, nie będzie też wolności.

  Dalej, teza o śmierci liberalizmu wydaje mi się połowiczna, bowiem w tym co sie wyprawia w Polsce widzę agonalne drgawki Kościoła i uzurpację dobrze zorganizowanej grupy politycznej. Nie widzę generalnego odwrotu od IIIRP, tylko wrogi atak mniejszości. Prawdą jest na pewno bierność obywatelska.

  Na koniec: czytałem ostatnio piękną książkę S. Zwegia „Czas miniony” – to wspomnienia wielkiego pisarza urodzonego w Wiedniu u szczytu liberalnej potęgi Europy i obserwującego rozpad liberalnego porządku w imię „szarego człowieka”, potem zaś pogłębianie się szaleństwa i jego kolejne spazmy. Szczerze mówiąc podobieństwo rozwoju wydarzeń jest dość ponure. Sama zaś książka piękna, polecam.

 153. Errata: S Zweig. „Świat wczorajszy”

 154. Art63

  Zgadzam się z tobą, że stosunek do diagnozy Piotrowskiego w dużej mierze określają poglądy polityczne. W tym sensie nie zawracałbym ci nią głowy, bo dyskusja dotycząca przyczyn problemów liberalnej demokracji na blogu wciąż się toczy i poglądy polemistów określają czy problemów liberalnej demokracji upatrują w źródłach kulturowych, klasowych, nacjonalistycznych czy jeszcze innych.

  Natomiast diagnoza Piotrowskiego uznałem za ciekawą z innego powodu. Autor bowiem nie tylko upatruje przyczyn problemów liberalnej demokracji jedynie w odrzuceniu jej przez tzw „klasę ludową”, która nie widzi politycznego interesu w jej obronie – w ujeciu socjologa Gduli. Konstytucjonalista zwraca też uwagę, że od demokracji liberalnej zaczynają się też odwracać klasy wyższe. Tak, moim zdaniem, należy rozumieć fragment o „obojętnosci elit”:
  „upadek polskiej demokracji liberalnej stanie się kolejnym elementem tej „pięknej” światowej katastrofy. Nie jest oczywiste, że przyszły świat będzie światem wartości liberalnych. Obojętność elit wobec erozji tych wartości jest zjawiskiem niepokojącym.”
  Piotrowski tego nie rozwiją ale przecież owa „obojętność elit” wobec autorytaryzmu czy dyktatury, przechodząca często w akceptację, nie jest w historii niczym nowym. Tak się działo np w schyłkowej fazie upadku liberalno-demokratycznego weimaru o którym wspominasz. Przypomnę, że niemieckie klasy wyższe w imię swych interesów nie miały najmniejszego problemu z odrzuceniem wartości weimarskich i przyjęciem skrajnie dyktatorskich. Niedawno wpadło mi w ręce wydanie „Listów” Tomasza Manna z lat 30 ubiegłego wieku – w tym z politycznej emigracji. I on nie miał najmniejszych złudzeń co do tego, że o zwycięstwie wyborczym Hitlera zadecydowało wsparcie jego partii przez kapitał niemiecki. No a przecież trudno uznać pisarza za lewicowca.

  Tak więc tej źródeł tej samotności, którą zaczynają odczuwać obecnie zwolennicy trójpodziału władz i niezależności sądów należy upatrywać również w tym kontekście.

  Ps. Dzieki za rekomendację ksiązki Zweiga.

 155. Art63

  Drobne korekty

  Drugie zdanie z drugiego akapitu powinno brzmieć:

  „Autor bowiem nie tylko upatruje przyczyn problemów liberalnej demokracji w odrzuceniu jej przez tzw „klasę ludową”, która nie widzi politycznego interesu w jej obronie …”

  No i „Weimar” z dużej litery.

 156. KR: I nie można osiągnąć kompromisu z Zachodem?

  AK: Jak powiedziałem powyżej, Zachód – to inna cywilizacja. Wielu historyków nie widzi lub nie myśli o różnych haplogrupach i ich początkach. Wolą opowiadać, że córki Ruskich kniazi często wydawano za mąż za zachodnich królewiczów. Tak, to miało miejsce, ale jedno drugiego nie wyklucza.

  Jest mnóstwo historycznych badań udowadniających, że brytyjskie służby specjalne całe wieki próbowały zniszczyć Rosję, wciągnąć ją w związane z wydatkami niebezpieczne wojenne awantury, nie dać rozszerzyć swoich wpływów w Persji, na Bałkanach …

  Silna i wpływowa Rosja zagraża samemu istnieniu cywilizacji zachodniej, dlatego starają się ją zneutralizować.

  KR: Okazuje się, że konfrontacja ideologiczna zależy od genetyki?

  AK:. Raczej odwrotnie. Genetyka nie decyduje a towarzyszy tym procesom. Kiedy ścieżki migracji od tysięcy lat były niezależne od siebie, to wyrobiły się różne systemy wartości, różne kultury. R1a i R1b w tym przypadku nie są praprzyczyną a markerami konfrontacji. Również z językami – grupa języków indoeuropejskich jest związany z R1a ponieważ przedstawiciele właśnie tej haplogrupy zaludniały ziemie, gdzie następowało rozszerzenie.
  https://treborok.wordpress.com/profesor-o-konflikcie-rosji-z-zachodem-ciag-dalszy-bitwy-cywilizacji-ariow-i-erbinow/?preview=true
  ========

  Ciekawe…….

 157. Od M. do M.
  Wbrew faktom , szanuj (!) wlasne i cudze plamy na honorze … lub czasopisma .
  Cudze plamy sa raczej bardziej wymagajace , mimo rozmiarow wyraznie slabiej albo zupelnie „niewidoczne” ., Bm ich tam nawet „nie ma” ale szanowac trzeba , tak na wszelki wypadek

 158. Wiesiek linkuje na EP wszystko, co ma na liście zaleceń.
  Oto fragment zalinkowanego przez Wieśka bełkotu rosyjskiego mocarstwowca o Ariach i Erbinach:

  „– Obecni potomkowie erbinów różnią się bardziej racjonalnym myśleniem, prymatem prawoznawstwa. Oni lubią wymyślać różne prawa i starają się ich twardo trzymać, później dążą poprzez ich wprowadzenie do sformatowania całego świata pod siebie.

  – Dla potomków Ariów charakterystyczną cechą jest głębokie duchowe poszukiwania, mniejsza potrzeba komfortu, dóbr materialnych. Mają jeszcze zwiększone poczucie sprawiedliwości. Jak widać, końca walki tych systemów wartości nie widać.”

  Tak więc:
  Ariowie, to Wschód – ludzie uduchowieni, o zwiększonym poczuciu sprawiedliwości.
  Erbini, to Zachód – ludzie, którzy wymyślają rożne prawa i dążą by cały świat sformatować wg tych wymyślonych praw.

  Przypominam, ze wg uczonego zalinkowanego przez Wieśka:
  Ariowie, to m.in. Słowianie, Tadzycy, Kirgizi – nosiciele tzw. haplorupy R1a1.
  Erbini, to ludzie Zachodu – nosiciele haplogrupy R1b1.

  Haplogrupa (R1a1 lub R1b1) jest to grupa ciągów zasad DNA na chromosomie (niekodująca).
  U ludzi występują rożne unikalne grupy zasad (haplogrupy). Haplogrupy (podobnie jak geny) są kodowane naukowo różnymi nazwami, co pozwala po wykonaniu analizy DNA u ludzi przypisać jednych ludzi np. do haplogrupy R1a1, innych do R1b1, co oznacza, że ci pierwsi mają na określonym chromosomie, w określonym jego miejscu sekwencję zasad DNA nazywaną R1A1, a ci drudzy nie mają sekwencji R1a1, ale mają sekwencję R1b1. Ściślej R1a1 i R1b1 są to grupy sekwencji zasad.

  Plotąc takie kocopały o haplogrupach i ich nosicielach, jak ten rosyjski ultranacjonalista, można wyjaśnić wszystko, przejść jakimś cudem od biologii do polityki i wytłumaczyć np. słuszne zajęcie Krymu przez Rosję, rusofobię na świecie i też w Rosji, szkodliwe postępowanie Nawalnego w Rosji, działania tzw. zapadników w Rosji jako wrogie Rosji, itd.
  Pzdr, TJ

 159. tejot
  30 czerwca o godz. 16:08

  Linkuję rzeczy MNIE INTERESUJĄCE, dajace obraz jakiegoś ciekawego aspektu, w zakresie różnorodnej tematyki.
  Pozwala sobie to wyrobić pogląd, poszerzyć bazę wiedzy.

  Ludzie tacy jak ty, o wąskich zainteresowaniach, nie przyswajający nowej wiedzy, na pewno nie będą zainteresowani.
  Więc bądź uprzejmy nie komentować głupkowato….

  Co do jedynie słusznych poglądów, mam wyrobione zdanie również.
  KTO będzie DECYDOWAŁ co jest słuszne?
  Z punktu widzenia czyich interesów?
  Wolę nacjonalizm dbający o dobro własnych narodów, niż prometeizm demokratyczny bombardujący wszystko co się rusza w innych krajach, o własnej kulturze tworzonej przez tysiąclecia.
  Demokratyzacja krajów leżących w strategicznych punktach globu, bądź posiadających cenne zasoby, i tak jest wybiórcza.

  Krym jest rosyjski, bo mieszka tam 80% Rosjan.
  I tyle w temacie.
  Prawo narodów do samostanowienia jest niestety jedynie teorią, również stosowaną wybiórczo przez zachód.
  Nie tyczy ICH TERYTORIÓW.
  Natomiast chętnie sprzedaje się cudze…..Niderlandy……

 160. Profesor Ćwiękalski, były minister sprawiedliwości, uczył prawa te śliskie g.wna na D, Z lub M. I jak widać nauczył. W wywiadzie w GW powiedział o Polsce Ludowej: „takiej pogardy dla prawa nie okazywano nawet w PRL. Zarządzano wtedy sądami czy prokuraturą, ale bardziej dyskretnie. Nie było takiego lekceważenia opinii publicznej i instytucji międzynarodowych”.
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23615035,zbigniew-cwiakalski-tvp-nie-zauwaza-ze-to-ja-jestem-obronca.html#BoxGWImg
  A teraz mamy jak pisze wolność.

 161. Wiesiek, zalinkowałeś polecony wywiad z rosyjskim mocarstwowcem i tyle. Mówi on to, co powinien mówić mocarstwowiec rosyjski, a Ty tę mocarstwową mowę powołująca się pośrednio na genetykę, która implikuje wielowiekową kulturę Ariów, mowę nacjonalgenetyka przedstawiasz jako kolejny wkład do Twojej skarbnicy wiedzy, wkład interesujący, pozytywnie kształtujący, wart przeczytania, itd.
  Pzdr, TJ

 162. Kto wbrew faktom , wydal te wykonana „z honorem” komende ?

 163. Symetryczny
  Prof. Ćwiąkalski to wybitny autorytet prawniczy i człowiek z klasą. Tusk wywalił go z ministerowania za rzecz, według obecnych „standardów”, nader błahą. Jeśli dobrze pamiętam „nie upilnował” jako minister bodaj dwóch skazanych, którzy popełnili w więzieniu samobójstwo.
  Nie słyszałam jednak, by kiedykolwiek skarżył sie na decyzję ówczesnego premiera, który za nepotyzm (załatwienie synekury dla syna) wywalił Zytę Gilowską. Dziś, trzymając się tych standardów, powinien polecieć cały rząd
  Nie jestem zaskoczona opinią prof. Ćwiąkalskiego. Głupota i niesłychana buta obecnego rządu nie mieści się w żadnych kanonach cywilizacyjnych, gdy chodzi o przestrzeganie, a raczej nieprzestrzganie prawa.
  Nie mogłam sobie odmówić, by raz jeszcze nie polecieć cytatem, który przywołałeś:
  …„takiej pogardy dla prawa nie okazywano nawet w PRL. Zarządzano wtedy sądami czy prokuraturą, ale bardziej dyskretnie. Nie było takiego lekceważenia opinii publicznej i instytucji międzynarodowych”.

 164. tejot
  30 czerwca o godz. 16:46

  Metoda jest znana od 2500 lat.
  Jeżeli chcesz pokonać wroga, musisz go poznać, ocenić słabe i silne punkty, mechanizm podejmowania decyzji, motywy jakimi sie kieruje, cechy charakterologiczne przywódców, mentalność, itp.

  Skoro Rosja została wykreowana przez media na wroga, to trzeba go poznać, by móc pokonać, czy nie?
  Skoro rosyjscy filozofowie, nacjonaliści, naukowcy, maja wpływ na rosyjskie społeczeństwo, to może warto wiedzieć, czym je karmią?

  Mnie takie kwestie ciekawią.
  Tak samo zresztą jak teksty tyczące Japonii, Chin, czy USA.
  To ta czwórka, plus Niemcy oczywiście, rozgrywa swoją partię na geopolitycznej szachownicy.
  Bardzo różnymi metodami zresztą.
  Niestety, Polska do rozgrywających nie należy.
  Jest jedynie pionkiem w cudzych grach.

  Problem z tobą- niegdyś błyskotliwym polemistą od którego sporo się można było dowiedzieć jest taki, że zaprzestałeś argumentacji.
  A połajanki z nieuzasadnionym niczym poczuciem wyższości, jakoś mnie nie wzruszają.
  Z wiekiem nabywa się asertywności…

 165. Wiesiek, ja o zupie, ty o doopie.
  Nie mieszaj genetyki z geopolityką.
  Pzdr, TJ

 166. Czechy i Węgry dementują słowa Merkel

  – Nie było rozmów między Pragą a Berlinem o przyjmowaniu z Niemiec migrantów, a rząd nie zaakceptowałby tego – poinformował dziś premier Czech Andrej Babisz. Zdementował tym samym agencyjne informacje o porozumieniu Niemiec z 14 krajami.

  „Żadne takie rokowania między Republiką Czeską a Niemcami w tej sprawie się nie toczyły, a ponadto mój rząd nie planuje przyłączenia się do porozumienia, które oznaczałoby systematyczne przyjmowanie nielegalnych imigrantów. Te alarmujące informacje uważam za całkowitą niedorzeczność. Żadnych negocjacji nie planujemy. Nie ma powodu, by w tej sprawie negocjować. Stanowczo to odrzucamy” – napisał Babisz w oświadczeniu dla agencji CTK.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/14-panstw-przyjmie-uchodzcow-z-innych-krajow-czlonkowskich-wsrod-nich-takze-polska/45k74qg?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
  ==========

  Myślenie życzeniowe pani Merkel?

  Gdyby Francja, Brytania, USA, przestały
  – bombardować kraje afrykańskie,
  – wymieniać im rzady na bardziej posłuszne interesom zachodnich koncernów,
  – zawarły równoprawne porozumienia handlowe,
  – szczodrzej dzieliły się z tubylcami dochodami z ich kopalin,
  – dostarczały mniej broni,

  zapewne nie byłoby kryzysu emigracyjnego.

  Zyski z eksploatacji kolonii pozostały w krajach zachodnich, będąc fundamentem ich dobrobytu.
  Koszty tej polityki, trwającej zresztą do dziś, mają ponieść wszystkie kraje UE.
  Takiego wała jak Polska cała…….

 167. tejot
  30 czerwca o godz. 17:55

  Jeżeli nie widzisz związku, który jest dla mnie oczywisty, udokumentowany setkami przykładów, to nie mamy oczywiście o czym rozmawiać.
  Genetyka to rasizm, którego twórcami byli Brytyjczycy i Amerykanie.
  Ma się całkiem dobrze…..według mojej wiedzy.

  Więcej na temat genetyki wie PA2155.
  Jego pytaj.

 168. Wielu populistów popiera demokrację bezpośrednią – referenda i inicjatywy obywatelskie. To znaczące, że grupa w Parlamencie Europejskim łącząca włoski Ruch Pięciu Gwiazd, antyimigrancką Alternatywę dla Niemiec (AfD), skrajnie prawicową szwedzką Sverigedemokraterna i brytyjską UKIP, nosi nazwę „Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej”.

  Populiści są także zwolennikami polityki, która daje obywatelom namacalne poczucie, że państwo działa na ich korzyść. W Polsce i na Węgrzech taki efekt dają rozbudowane świadczenia rodzinne, we Włoszech – uproszczenie systemu podatkowego. Wszystkie te wysiłki – choć stoją za nimi różne ideologie – mają ten sam cel: dają poczucie kontroli obywatelom, którzy czuli się opuszczeni przez własne rządy. Twarda postawa wobec imigracji i UE także mieści się w tej wizji.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/zli-populisci-a-moze-cos-jednak-robia-dobrze/2d980fq
  ============

  POLITICO- Polska zawyżył poprzeczkę.
  Jeden z w miarę sensownych tekstów.
  Reszta to propaganda trudna do strawienia.

  Moim prywatnym zdaniem, trzeba powrócić do źródeł.
  Demokracja ma służyć ludziom, a nie jedynie elitom.
  Wówczas zgodzę się z tezą, że jest to system sensowny i perspektywiczny.
  Jak na razie, mamy demokrację fasadową służącą jedynie pozorom, ukrywający eksploatację społeczeństwa przez 1%.
  Demokracja jest fikcją, skoro można kupić wybrańców narodu, bądź ich wypromować medialnie.

 169. wiesiek59
  30 czerwca o godz. 18:10
  tejot
  30 czerwca o godz. 17:55

  Jeżeli nie widzisz związku, który jest dla mnie oczywisty, udokumentowany setkami przykładów, to nie mamy oczywiście o czym rozmawiać.

  Mój komentarz
  Wiesiek, co Ty wygadujesz? Jakiego związku nie widzę? Związku czego z czym?
  Pisałem tylko o jednym – o łączeniu genetyki z polityką i geopolityką.

  Jedno mogę powiedzieć – nie widzę związku miedzy genetyką (Arianie identyfikowani przez rosyjskiego mocarstwowca jako posiadacze haplogrupy R1a1 i i Erbowie – haplogrupy R1b1), a geopolityką.
  Ten zalinkowany przez ciebie poradziecki autorytet wmawia czytelnikom to, co jest podstawowym błędem w etnologii – utożsamianie etnosu z substratem. On wie, że to jest nonsens, lecz gada tak, bo mocarstwowiec musi tak gadać.
  Pzdr, TJ

 170. Gdyby popatrzeć na stawki podatku CIT w innych krajach rozwiniętych (zrobili to dwa lata temu ekonomiści Stasavage i Scheve w książce „Taxing the Rich”), to wszędzie będziemy mieli ten sam schemat. Podatki rosną wtedy, gdy interesy najbardziej wpływowych klas są egzystencjalnie zagrożone. W przypadku państw zachodnich takimi wydarzeniami były w XX stuleciu wojny. Posiadacze kapitału oraz biznesu godzili się na wyższe daniny, kiedy ich przetrwanie zależało od mobilizacji szerokich mas społecznych (w tym wypadku w formie powszechnego poboru do wojska i walki za ojczyznę). I nie miało znaczenia, czy mieliśmy do czynienia z demokracją (USA), czy z monarchią (Japonia). Faktyczna kontrola procesu politycznego przez klasy posiadające jest uniwersalna i w niewielkim stopniu zależy od ustroju politycznego.

  Wróćmy do naszej głównej myśli. To nie jest tak, że w latach 1918–1968 w USA ludzie nagle polubili podatki. A teraz ich znowu nie cierpią. I dlatego Reagan, Bush i Trump je ścinali. A Clinton czy Obama jakoś nie kwapili się do ich podnoszenia. Prawda jest taka, że podatków nie lubią niektórzy. Nieliczni – bogaci w kapitał i zdolni do kontrolowania procesu politycznego oraz medialnej otoczki. Całą resztę pyta się o to tylko w momentach wielkiej trwogi. ©℗
  http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1155691,wos-nieliczni-nie-lubia-podatkow-niestety-to-oni-decyduja-felieton.html
  =========

  Dobra wiadomość.
  Trump obniżył podatki, wojny nie będzie……
  No, chyba że FED dodrukuje z powietrza potrzebne kwoty….

 171. „Rzeź na Tarlabaşi” to mozaika, może czasami zbyt luźna, by zostawić w pamięci czytelnika jednolity obraz zachodzących w Turcji przemian. Jednocześnie to praca, która pokazuje najważniejsze zakamarki tureckiej psyche i kluczowe impulsy, jakie popychają kraj w ramiona Erdoğana. Pytanie tylko, gdzie Sułtan zaprowadzi Nową Turcję – ale tego nie wie nie tylko autor „Rzezi…”, lecz właściwie żaden ekspert, który próbuje zgłębiać tajemnice życia i polityki nad Bosforem.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1155706,rzez-na-tarlaba-i-opowiesc-o-nowej-turcji-thomas-orchowski-recenzja-ksiazki.html
  ============

  świetny komentarz pod tekstem:

  Dr. Tux(dzisiaj 14:53) Zgłoś naruszenie 292

  Co popycha Turków w objęcia Erdogana? Co popycha Rosjan w objęcia Putina? Co popycha Węgrów w objęcia Orbana? Co pchnęło amerykanów w obj Trumpa? Ależ to b proste! Wystarczy 1-2 h posprawdzać w internecie! Ci przywódcy są autorytarni, popełniają błędy, ale ZAWSZE kierują się INTERESEM SWOICH KRAJÓW! TYLKO I WYŁĄCZNIE SWOICH KRAJÓW. A więc robią to do czego zostali powołani- To stanowi ich siłe w porównaniu z przesiąkniętymi marksizmem liberalnymi „elitami” KTÓRE ZATRACIŁY ŚWIADOMOŚĆ NARODOWĄ I CZĘSTO DZIAŁAJĄ WBREW INTERESOM SWOICH NARODÓW w imię „postępu” „Europy” ” wartości liberalnych.” ” feminizmu” „multi-kulti” i innych tego typu abstrakcyjnych pie….dół zwiń

 172. Art63
  30 czerwca o godz. 12:47

  Trudno opis dośc namolnej w naszym społeczeństwie postawy nazwać krytyką (chyba że wszystko, co rozumne jest samo przez się krytyką głupoty).
  I oczywiście nie piszę o „Art63”, ale o postawie, którą promuje.
  Biorąc to wszystko do kupy, nazwę Ci by skrócić Twe cierpienia poznawcze, Art63 to, o czym piszę wprost i co chodzi w demokracji (a nie jest żadną ewentualnościową „propozycją”, lecz imperatywem kategorycznym).
  Otóż, trzeba wygrywać wybory, albo robić rewolucje, o ile się nie zgadza z zamachem stanu.
  I jeszcze jedno: trzeba to zrobić zanim.
  – – –
  @ mag
  Bardzo dziękuję za respons. Boh trojcu ljubit’, więc moje występy w cyrku mają nie tylko Art-ystyczny, czy tejocki wymiar ale i mag-iczny…dżizas!
  Nb. poezja to tylko upalne ziele dla wiotkich ziółek, więdnących pod butą maszerującego raźno przez blogi masowego, chamskiego łubiankarstwa zielonych ludzików.
  Szansa, że Tiutczew czy Achmatowa ich zawstydzi jest jak palenie zioła z intencją przegnania chorób.
  Nie czas zadymiać ziół, gdy nadpalane są stodoły… ale czasy już i tak nam podp..dolili.

 173. wiesiek59:
  To, co piszesz o genetyce to jest absolutny belkot.
  Prapoczatki genetyki to G. Mendel, slowacki zakonnik. Genetyka opisuje jedynie cechy danej populacji nie wyciagajac wnioskow. Nie wiadomo, co jest norma, a co patologia.
  Genetyke w twoim znaczeniu probowali kiedys wykorzystac w celach politycznych nazisci; slynna obsesja dr Mengele blizniakami i jego „eksperymenty” w Auschwitz.

 174. wiesiek59
  30 czerwca o godz. 18:17
  Elyty nie kieruja sie wartosciami marksizmu. ale prywata 1% sformulowana w poprzednim stulecciu przez psychopatke Ayn Rand i wprowadzona przez wiedzme Thatcher i lucyfera Raegana do codziennej polityki.

 175. PA2155
  30 czerwca o godz. 18:58

  O ile wiem, przebadano pod kątem genotypu mieszkańców Włoch, Grecji, Turcji, okreslając regiony zamieszkałe przez ludność autochtoniczną.
  Rosyjskie badania, to ten sam zakres.

  Od wyjaśniania różnic rasowych w inteligencji na przykład, masz sporo nazwisk.
  Udawadniających zresztą różne tezy- w zależności od zapotrzebowania.

  Genetyczno- antropologiczne koncepcje wpływały na postępowanie różnych krajów w stosunku do różnych mniejszości, typów antropologicznych, miejsc pochodzenia.
  Dość szeroki temat- generowania uprzedzeń.

 176. wyzysk
  30 czerwca o godz. 19:43

  Ostatnio wielokrotnie zetknąłem się w różnych tekstach z terminem „marksizm kulturowy”….
  Termin beztreściowy, enigmatyczny, nacechowany pejoratywnymi skojarzeniami.
  Nowomowa, usprawiedliwiająca wszelkie świństwa czynione ludziom.

  I tak się robi interesy w swiecie 1%……
  A ciemny lud kupuje takie wygenerowane przez cwaniaków zagrożenia.

 177. wiesiek59

  Marksizm kulturowy to po prostu jeden z nurtów antropologii marksistowskiej, która jest jedną z perspektyw badawczych antropologii społecznej. Ta perspektywa charakteryzuje się tym, że główne pojęcia zaczerpnęła z marksizmu.

  To cała tajemnica marksizmu kulturowego. Przykładem badaczki uprawiającej marksizm kulturowy jest prof Jean Comaroff, której biogram linkuję poniżej byś mógł się zorientować czym marksiści kulturowi się zajmują. I byś mógł porównać ich realne zajęcia z tym co się o nich wypisuje.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean_Comaroff

 178. Mieszkanie plus czy minus?

  http://wyborcza.biz/biznes/7,147758,23609327,mieszkanie-minus-czyli-jak-rzad-nabija-w-butelke-chetnych-na.html

  I ten obolaly uśmiech posłańca prezesa, niejakiego Morawieckiego. Bezcenny.

 179. Pragnę przypomnieć wszystkim czytającym, że zmarła wspaniała lekkoatletka…
  Pani Irena Szewińska Kirszenstein!

  Straszny żal. Miała tylko 72 lata.
  RIP

 180. @Gekko 30 czerwca o godz. 11:23

  Pozwolę sobie zacytować fragment Twojej wypowiedzi, bo dokładnie oddaje to co i ja odczuwam. Trąci depresyjnym stanem, ale tak się porobiło, że ktokolwiek jeszcze próbuje myśleć … to wpada dzisiaj w depresję.

  Nb. wiara(!), że pogardę ludową dla demokracji wyborczej na czas, da się odwrócić pląsaniem pod sądami poniewczasie, to właśnie paradygmatyczna przyczyna zjawiska z którym się zapoznajemy, czyli demokracji jako narzędzia jej samej unicestwienia.

  Pozdrawiam.
  Cieszę się, że można Ciebie tutaj usłyszeć

 181. @Panie ml
  Macie panie jakas alternatywna i humanitarna metode na problem naplywu nielegalnych imigrantow do USA?
  Lepsza nizzli to co wprowadzil p.Trump.
  Przypomne: wszystkie dotychczasowe proby zatrzymania fali nielegalnych imigrantow do USA poniosly porazke
  .
  ————————————

  Panie ml, jak pytają, to czasem odpowiedź uzyskują.
  Jest dwie możliwości dla Pana Trumpa
  1. strzelać na granicy do potencjalnych chętnych do przekroczenia jej
  2. nie wpie. alać się w politykę ich krajów, dorowadzając do dyktatur, które im życie obrzydzają.

  Pozostawiam Panu i Panu Trumpowi wybranie jednej z tych możliwości.

 182. Pozdrowienia i podziękowanie dla @Art63 za optymizm.
  To dzisiaj cenny i rzadki dar.

 183. „Z Hożej na pewno widać, że mamy w Polsce do czynienia z przerażającym brakiem autorytetów. – Jest znacznie gorzej, tamtej stronie udała się rzadka operacja językowa: oni samo słowo „autorytet” uczynili określeniem pejoratywnym” – twierdzi Jerzy Pilch.

  Czy ktoś nie zna Jerzego Pilcha? A czy ktoś zna Józka Bradziagę, d. spod Budki z Piwem?

  Klepanie modlitwy o roszczeniach pokrzywdzonego ludu pchana Polskę ku PRL. Wbrew wszelkim spekulacjom, mnie jest to obojętne.

  „Na pewien sposób jest. Po pierwsze, proszę sobie wyobrazić sytuację, w której świat by zniknął, a Polacy by zostali. Ja bym jednak za tym nie optował.” – odpowiada Pilch na pytanie, czy zniknięcie wszystkich Polaków z końcem świata jest podejściem patriotycznym.

  http://wyborcza.pl/7,75517,23609245,nierozwiazana-zagadka-konca-wedlug-pilcha-nadciaga.html

 184. Optymizm, jako postawa wobec tej rzeczywistości jest stanowczo passé.
  Bo jedni optymistycznie kombinują, że świat jakim go znamy ostatecznie się rozpirzy.
  A drudzy z nie mniejszym optymizmem utrzymują, że on jakoś przetrwa, może nawet w niezmienionej formie.

  Osobiście jestem jeszcze innego zdania. I przyglądam się sobie z rosnącym optymizmem.

 185. Cena masła znów idzie w górę. Kto policzy tę inflację. Był wywiad z prof. Hausnerem, że w tym GUSie czary jakieś, albo metodologie mają krzywe i zaniżają pomiar inflacji – ostatnio 1,7 procent r/r.

  http://wyborcza.pl/7,155287,23612543,maslo-znowu-za-8-zl-dlaczego-jest-tak-drogo-przez-susze-ceny.html

  A co ks. Rydzyk w tej sprawie powiedział, bo on jest najwiarygodniejszy w tym kraju?

 186. „Na wycięcie migdałków trzeba czekać 14 miesięcy, na pomoc endokrynologa – aż 11. W 2017 r. czas oczekiwania na dostęp do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych wzrósł najbardziej od lat. Powód? Niedofinansowanie ochrony zdrowia”

  Gdzie tak jest? W San Escobar? Nie, to w PiSlandii.
  A gdzie jest ta pani co obiecywała cuda niewidy w kampanii wyborczej 2015 roku? Ta kobita z broszką od dojnej zmiany, ktoś jeszcze pamięta jej nazwisko?

  http://wyborcza.pl/7,155287,23613917,ochrona-zdrowia-w-ruinie-gwaltowny-wzrost-czasu-oczekiwania.html

  Ćwiąkalski powiada, że ona pójdzie do pudła na trzy lata, tak jak jej podopieczny Andrzej, za łamanie Konstytucji RP.

 187. @ teo

  Najtrudniej „być” optymistą patrząc w oblicze Narodu.
  Odwracając wzrok, jest znacznie łatwiej.
  Najłatwiej zaś, by dokonać dzieła optymizmu, należy odwrócić całą głowę do gróry nogami i patrząc na wschód pokazać zapadnikom dupę.
  Ex oriente lux, torpeda.

  PS …z chwilowego braku optymizmu wskutek zaczadzenia uniami i natami, należy się leczniczo zaWiesić na ustach Wiesia i sącząc tę cykutę, mamrotać w takt chłeptania słowaińskiego bimbru czułe polemiki.
  Tak się naprawia świat optymizmem i na drożdżach, nie szczędząc cukru.
  Receptura gratis, trademark by EP.
  – – –
  @ 404
  Bóg zapłać, byle nie judejskimi srebrnikami.

 188. @Bar Norte 30 czerwca o godz. 14:04

  z „Listów” Tomasza Manna z lat 30 ubiegłego wieku …..on nie miał najmniejszych złudzeń co do tego, że o zwycięstwie wyborczym Hitlera zadecydowało wsparcie jego partii przez kapitał niemiecki. No a przecież trudno uznać pisarza za lewicowca.
  —diagnoza Piotrowskiego; Autor bowiem nie tylko upatruje przyczyn problemów liberalnej demokracji w odrzuceniu jej przez tzw „klasę ludową”, która nie widzi politycznego interesu w jej obronie
  ….

  ————————————–

  Historia teoretycznie uczy.
  Nieszczęście polega na tym, że po pierwsze wielu jej nie zna, lub nie rozumie..
  a po drugie wśród tych co ją znają i rozumieją … znajdują się jednostki, które myśląc TYLKO o sobie wykorzystują tę wiedzę na własną korzyść.
  Nie patrzą na reperkusje. Chwilowe zachłystywanie się władzą i bogactwem … ZAŚLEPIA.
  Ci, którzy wiedzą i rozumieją, a nie mają wystarczających egoistycznych pobudek żeby dążyć do władzy…nie liczą się.
  To taki przysłowiowy głos wołającego na puszczy.

  Jak się zastanowimy… co by było, gdyby car Aleksander II nie został zastrzelony?
  W chwili kiedy umierał, miał w kieszeni projekt reform, które następnego dnia miał zgłosić. Demokratyzowały one feudalną Rosję.
  Następca natychmiast ten projekt porwał.
  Ludwik XVI był słabym królem i pomimo, że chciał demokratyzować kraj…
  chociażby nałożyć podatek na arystokrację (kilka prób) …. to jednak ulegał ich wrzaskom i nic nie zrobił pozytywnego, aż skończył na gilotynie.

  Teraz Trump pozniżał maksymalnie podatki dla najbogatszym, bo wiadomo im ciągle mało… to odbija się na budżecie. Jednocześnie inwestuje maksymalnie w armię…
  itd, itp.

  Pazerność tych z wierzchołka zawsze była przyczyną nieszczęść.
  Teraz kółko się znowu zamyka.
  Otumanić maluczkich, nierozumiejących nawet, że są manipulowani…. to odbywało się od zawsze.
  Dzisiaj się dziwimy, bo wydaje nam się, że większość cytata i pisata, że tyłki samochodami wozi …. więc wydawałoby się, że też kumata….
  A tu?

 189. Gekko (22:49)

  Unikam jak mogę tych dwóch słów o przeciwnych znaczeniach na „o” i „p”.
  O górnolotnej frazie prosto z klasyki romantyzmu jak „patrząc w oblicze Narodu” nie wspominając.

  Moja niepełna wiedza na miano „realizmu” na zasługująca podpowiada mi jednak, że społeczeństwo mądrzeje, nabiera doświadczenia i mimo rozlicznych, zatwardziałych słabości jednak podoła. Na tym zakręcie historii padło w sidła ambitnie zaciekłego inteligencika postpeerelizmu. Ale przez poprzednie lata miało wiele szczęścia do przywódców. Nawet nieznośny Wałęsa spełnił swoją rolę.

  To co piszę klasyfikuje się może do optymizmu. Ale jak wszystko co dobre i pożyteczne, trzeba go używać we właściwych proporcjach, o drożdżach i cukrze nie wspominając.

 190. Gekko (22:49)

  Unikam jak mogę tych dwóch słów o przeciwnych znaczeniach na „o” i „p”.
  O górnolotnej frazie prosto z klasyki r.o.m.a.n.tyzmu jak „patrząc w oblicze Narodu” nie wspominając.

  Moja niepełna wiedza na miano „realizmu” na zasługująca podpowiada mi jednak, że społeczeństwo mądrzeje, nabiera doświadczenia i mimo rozlicznych, zatwardziałych słabości jednak podoła. Na tym zakręcie historii padło w sidła ambitnie zaciekłego inteligencika postpeerelizmu. Ale przez poprzednie lata miało wiele szczęścia do przywódców. Nawet nieznośny Wałęsa spełnił swoją rolę.

  To co piszę klasyfikuje się może do optymizmu. Ale jak wszystko co dobre i pożyteczne, trzeba go używać we właściwych proporcjach, o drożdżach i cukrze nie wspominając.

 191. 404

  „co by było, gdyby car Aleksander II nie został zastrzelony?
  W chwili kiedy umierał, miał w kieszeni projekt reform, które następnego dnia miał zgłosić. Demokratyzowały one feudalną Rosję.
  Następca natychmiast ten projekt porwał.
  Ludwik XVI był słabym królem i pomimo, że chciał demokratyzować kraj…
  chociażby nałożyć podatek na arystokrację (kilka prób) …. to jednak ulegał ich wrzaskom i nic nie zrobił pozytywnego, aż skończył na gilotynie.”

  Piotr Durnowo, bardzo poważany rosyjski konserwatysta, członek Rady Państwa, wielokrotnie ostrzegał cara Mikołaja II w 1913, że przystąpienie Rosji do wojny pogrzebie Imperium i wywoła rewolucję nad którą już nie da się zapanować. Nawet memorandum w tej sprawie wysmażył. Wiedział co mówi, bo jako minister spraw wewnętrznych pacyfikował rewolucję 1905. Niestety, car potraktował opinię Durnowo jako czarnowidztwo i nawet go zdymisjonował za psucie imperialnego nastroju. Za utrzymanie dobrego nastroju zapłacił 4 lata później głową.

  Dziś czytałem, że poparcie dla Putina spadło do 45 procent tzn jest mniejsze niż przed aneksją Krymu (48 procent), która napompowała Rosjan poczuciem imperialnej wielkości. Powodem galopującego spadku poparcia jest to, że tym razem przemówił do nich głosem MFW przedłużając im wiek emerytalny.

  Najbardziej ubawiło mnie to, że radość i satysfakcję ze spadku poparcia dla Putina wyrażał związany z opozycją liberalną dziennikarz, który w kraju jest zaprzysięgłym zwolennikiem przedłużenia wieku emerytalnego.

 192. Wiadomość dnia to ta, że będą tworzone nowego typu konzentrationslager i enklawy typu Guantanamo z disembarkation platforms.
  Jak zwał tak zwał, za tworzenie tych obozów koncentracyjnych odpowiadać ma zgodnie z „zasadą solidarności” cała rzesza państw europejskich.

 193. @ teo

  Ładnie powiedziane.
  To przygnębiające: piękno na usługach optymizmu.
  Na szczeście, cała nadzieja w woodoo – winny wskazany, reszta górą, a więc ToNieMy, panowie, w toni optymizmu… 😉

 194. legat

  „będą tworzone nowego typu konzentrationslager i enklawy typu Guantanamo z disembarkation platforms.”

  Są już pierwsze lokalizacje.
  Pięc obozów ma się mieścić na pięciu greckich wyspach, którym z tego tytułu udzielono odpustu z ozdrowieńczej kuracji zaleconej przez Brukselę i MFW. Wyspy mają być zwolnione z zaleconych przez wierzycieli greckich podwyżek VAT i innych obciązeń przez co mają szansę stać się greckimi rajami podatkowymi.
  Hiszpanie też zadeklarowali chęć tworzenia obozów, bo też mają już dość ozdrowieńczych kuracji MFW i Brukseli.

  Pewnie nie słyszałeś, że rząd RP zadeklarował rządowi RFN wolę przyjęcia wszystkich zarejestrowanych w kraju uchodźców, którzy po zarejestrowaniu z RP prysnęli do Niemiec za chlebem. Kanclerz Merkel dziś o tym poinformowała z tym, że w mediach krajowych jak na razie o tym cicho.

 195. https://www.facebook.com/lifenews.ru/videos/1979749138713769/

  Jak ktos nigdy nie byl w Moskwie to warto obejrzec.

 196. Nie przymilaj sie qrwo.

  Do kogo? Nu sama wiesz.

  Sorki, wesz.

 197. pomimo że dane są z 2017 roku… to warto się z nimi zapoznać.
  Dzisiaj Kanada i USA wchodzą na ścieżkę wojenną. (trade wars)
  dane w obrazkowy sposób porównują poziom życia w obu krajach.
  Pod uwagę autor bierze; opiekę medyczną, poziom zadowolenia i bezpieczeństwa, ilość samobójstw, ilość śmiertelnych przypadkóww przy rodzeniu, czy okołoporodowe śmierci, długość życia, podatki, poziom edukacji i jej koszt, a także ilość ukończonych koledźów, ilość ludzi wsadzonych do więzienia i parę innych spraw.
  Napewno ciekawy temat i obrazowo (czyli łatwo) przedstawiony.
  Polecam
  Ps. oczywiście dane są pokazane procentowo.

  United States (USA) vs Canada – Which country is more liveable?
  https://www.youtube.com/watch?v=TmOqa2qeXqM

  Ps” nawet osoby nieznające angielskiego dzięki obrazkom… będą wiedziały o co chodzi. Akurat znam obydwa kraje, ponieważ w obu pracuję. Stąd przyznaję rację autorowi filmika.

 198. W tył zwrot, biegiem marsz.
  Oto krótka historia ostaniego sukcesu w felietonie Stanisława Michalkiewicza :
  „…Sejm uchwalił tę nowelizację w tempie stachanowskim, przeprowadzając 3 czytania i głosowanie w ciągu niecałych dwóch godzin, Senat ekspresowo ją zatwierdził, a prezydent Duda w poskokach podpisał. Nowelizacja polegała na wykastrowaniu art 55 A z wszelkich kar, więc premier Morawiecki wyjaśnił, że teraz będziemy się chandryczyć na drodze cywilnej. Pośpiech zaś wynikał stąd, że Nasz Strategiczny Przyjaciel, a już wkrótce – być może Lord-Protektor – czyli Beniamin Netanjahu zawiadomił, że wspólną konferencję z tubylczym premierem Morawieckim, może rozpocząć nie później, niż o godzinie 18.00. Na takie dictum wszyscy dostali wzmożonego popędu, bo pojawiły się pogłoski, że jak zdążą, to prezydent Duda zostanie dopuszczony do pocałowania prezydenta Trumpa i to nawet w rękę. Z takiego zaszczytu nie pozwala nam zrezygnować przyrodzona godność narodowa, no i oczywiście – racja stanu. Dzięki temu Żydzi będą mieli realizację roszczeń i monopol na kreowanie historii, a prezydent Duda – przyjemność ze zrobienia… no, mniejsza z tym.
  Rządowi klakierzy otrąbili kolejny sukces, uzasadniając go podobnie, jak to ongiś robił ksiądz biskup Kossakowski, wychwalając pod niebiosa pana Mateusza Morawieckiego, który prawdopodobnie został wytypowany przez Naczelnika Państwa Jarosława Kaczyńskiego na premiera rządu, by sprawnie przygotował nasz nieszczęśliwy kraj do żydowskiej okupacji. Zgodnie z przepisem na gotowanie żywcem żaby, wszystko trzeba robić powoli, a wtedy delikwent, wszystko jedno – żaba, czy cały naród – niczego nie zauważy, no a potem będzie już za późno.

  Stanisław Michalkiewicz

  PS.Czytajcie felietony prawicowych publicystów , bo ono oglądają „księżyc” nie tylko od strony widocznej dla wyborców polskich elit politycznych.

 199. Izrael złożył IV RP propozycję nie do odrzucenia jak mawiają na Sycylii. A Morawiecki podpisał lojalkę. Tym sposobem doszło do powtórzenia chrztu katolików ad.2018 z nowym przykazaniem czcij Izrael jak siebie samego. Tak sobie myślę,że Kaczyński na miłości do USA wychodzi jak Zabłocki na mydle. Pod parasolem jankesów Izrael griluje IV RP a pisowscy hunwejbini mają przypalone boki jak Azja Tuhajbejowicz. Dzięki lojalce Izrael nie zbombarduje jak w Syrii choć staje się młodszym żandarmem świata u boku USA.

 200. * USA sporządziły listę krajów, które nie popierają ich stanowiska w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. USA sporządziły listę krajów głosujących w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ zgodnie ze stanowiskiem Waszyngtonu, a także krajów, które w większości przypadków występują przeciwko. Zgodnie z raportem Departamentu Stanu w ubiegłym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ rozpatrywało 93 projekty rezolucji. W 31% przypadków większość państw członkowskich ZO ONZ głosowała tak jak USA — to o 10% mniej niż w 2016 roku. Podobny raport ukazuje się w USA od 34 lat i publikowany jest co roku. Na liście dziesięciu krajów, których decyzje zbiegały się najczęściej z decyzją Stanów Zjednoczonych podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, znalazły się Izrael, Mikronezja, Kanada, Wyspy Marshalla, Australia, Wielka Brytania, Francja, Palau, Ukraina, Czechy. Na liście państw, których światopogląd odbiegał maksymalnie od amerykańskiego okazały się Zimbabwe, Burundi, Iran, Syria, Wenezuela, Korea Północna, Turkmenia, Kuba, Boliwia i RPA. Amerykański naród płaci 22% do budżetu ONZ — to więcej niż trzy pozostałe państwa subsydiujące razem wzięte. Pomimo tej szczodrości inne państwa w ONZ głosowały razem z nami tylko w 31% przypadkach. Tak niskiego wskaźnika nie było od 2016 roku” — czytamy w oświadczeniu ambasadora USA przy ONZ Nikkey Haley. Jak mówi, „w kontekście naszych inwestycji to rzecz nie do przyjęcia. Haley przypomniała, że po rozpoczęciu pracy na stanowisku ambasadora USA przy ONZ obiecała sobie, że będzie prowadzić ewidencję państw, które sprzeciwiają się amerykańskim interesom. „Ta lista wyników głosowania mówi sama za siebie. Prezydent USA Donald Trump chce, aby nasze wsparcie w postaci dolarów — najhojniejsze na świecie — zawsze służyło amerykańskim interesom. Pomóżmy mu zobaczyć, że amerykański naród nie jest niewystarczająco doceniany” — czytamy w oświadczeniu ambasadorki USA przy ONZ.
  http://jeznach.neon24.pl/post/144393,sobota-30-czerwca-2018
  =========

  Szczera do bólu……
  świat ma słuzyć amerykańskim INTERESOM.

  Te i inne wiadomości, pod linkiem.

 201. wiesiek59
  30 czerwca o godz. 18:10

  Genetyka to rasizm, którego twórcami byli Brytyjczycy i Amerykanie.
  Ma się całkiem dobrze…..według mojej wiedzy.”

  GENETYKA to n a u k a , panie nieuku. Z faktu , że czegoś pan nie rozumie nie oznacza , że to ”coś ” nie istnieje .

  Sowieccy ” naukowcy ” , Miczurin i Łysenko usiłowali oszukiwać siebie samych , władców rosji i jej naród oraz cały swiat , że prowadzą ” badania genetyczne ” i że ” mają wyniki ” . Nie mieli żadnych wyników , całe ich życie i ” badania ” to było JEDNO WIELKIE OSZUSTWO . Ruscy od tamtej pory tzn od momentu w którym wyszły na jaw oszustwa sowieckich ” genetyków ” głoszą że ‚genetyka nie istnieje , że to nieprawda…Czemu przeczą wyniki pracy genetyków właśnie – wszystkie odmiany roślin uprawnych , rasy zwierząt to wynik pracy GENETYKÓW.
  Ruscy swoim zwyczajem , jesli czegoś nie potrafią zrobić , rzecz ową dyskredytują . To standardowe , sowieckie zachowanie . Pan , jak każdy sowiecki sykofanta , zachowuje się w starym , ” dobrym ” sowieckim stylu .

  O większości spraw na tym blogu gada pan bzdury . Z tym że jest Pan w stanie –

 202. przepraszam za niewłaściwy podpis . Wpis do pana wieska59 o genetyce jest mojego autorstwa.

  Blackley

 203. teo
  30 czerwca o godz. 22:12
  Mieszkanie plus czy minus?

  http://wyborcza.biz/biznes/7,147758,23609327,mieszkanie-minus-czyli-jak-rzad-nabija-w-butelke-chetnych-na.html

  I ten obolaly uśmiech posłańca prezesa, niejakiego Morawieckiego. Bezcenny.”

  Rząd Pis obiecywał niemozliwe. Czyli tanie i wszystkim dostępne mieszkania . Za które niewiadomo kto będzie płacił – znaczy wiadomo że mieszkaniec . Kazdy kto uzywa mózgu wiedział od razu że to NIEMOZLIWE .

  oBOLAŁY usmiech ……to usmieszek typa , który jest milionerem za premie z tytułu udzielenia kredytów frankowych .

 204. woytek
  1 lipca o godz. 7:10

  Ale że co? Że Żydzi nie tworzyli majątku Polski przez 1000 lat? Że nie bogacili Polski przez 1000 lat? Że bez powodu dostawali przywileje od polskich królów? Że Polska przez 1000 lat była tylko z Polaków?

 205. W praktyce jankesi i Żydzi zastąpili ONZ. Stary ONZ to jak pralnia brudnych pieniędzy przy pomocy skundlonych państw. Syria pokazuje,że bliżniacy agresorzy decydują nawet bez ONZ kogo ukarać za brak narodowego skundlenia. Tak sobie myślę,że III Rzesza w działaniach jankesów i Żydów ma naśladowców.

 206. teo
  30 czerwca o godz. 22:48

  Przecież minister zdrowia PO Arłukowicz zlikwidował kolejki do lekarzy, sam słyszałem na własne osobiste uszy, jak to mówił. O co ci więc lezie?

 207. teo
  30 czerwca o godz. 22:43

  Ale o co ci lezie? Że kupujesz masło, to drożeje, bo jest większy popyt? Nie kupuj, zmiejszy się popyt, stanieje. Możliwe jednak, że komunista liberał Barcelowicz nie ma racji z tym popytem i podażą, relacją między nimi…

 208. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 8:52

  Zamiast ich tępić (Żydów i USA) zaproponuj, jak być nimi. Co robić, aby Polska postępowała tak samo? Na razie biadolisz, a może zakaszesz rękawy?

 209. burza szaleje za oknem więc wklejam jedynie punkt widzenia kolejnego historyka i wyłączam komputer:
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/izraelski-historyk-holokaustu-polsko-izraelska-deklaracja-to-zdrada/x8t8lrd

 210. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 7:27

  Mówisz tak samo, jak mówi żydowski historyk Jehuda Bauer, tyle że on o zdradę w tej sprawie oskarżą Izrael, a ty – Polskę.

 211. @żabka konająca 1 lipca o godz. 9:07

  Żabko, to jest nieomal przedruk z izraelskiego pisma Haaretz.
  Chodzi o tego samego Yehuda Bauera i jego słowa.
  Poniżej znajdziesz ten tekst w angielskiej wersji

  Pozdrawiam

  https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-holocaust-scholar-netanyahu-s-deal-on-polish-holocaust-law-betrayal-1.6222538

  Ps. wydaje mi się, że powinni przynajmniej powołać się na źródło. Nie wspominam o prawie dokładnym tłumaczeniu.
  Coś jednak jest nie w porządku z tzw dziennikarstwem. Pomijam merytoryczną stronę, tylko sam fakt ściągania bez żenady.

 212. woytek
  1 lipca o godz. 7:10

  Ła, oto i punkt, w którym pracowica spotyka się z lewicą, razem mogą se pokwilić (albo pokwiczeć).

 213. Dzięki deklaracji Żydzi odzyskają kamienice. To jak machniom. Tak sobie myślę,że hebrajska wersja jest najważniejsza a diabeł siedzi w szczegółach intencji. Wszak ustawa o IPN po polsku była zrozumiała tylko dla Kaczyńskiego. Deklaracja jest interpretacją co miał na myśli Kaczyński. Jak kiedyś Wałęsa. Tak sobie myślę dlaczego dla Żydów nie był zrozumiały pierwotny tekst i sens ustawy. Deklaracja przypomina tajny Pakt Ribbentrop-Mołotow. Czy dojdzie do zatwierdzenia przez Sejm bo ogranicza suwerenność jak Traktat Lizboński podpisany przez Lecha Kaczyńskiego.

 214. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 9:46

  A dlaczego nie mają odzyskać swojego?

  Gdy czerwoni oddawali (100 mld Komisja Majątkowa) klerowi to, co kleru, też piszczałeś, załamując kończyny?

 215. Fuera Ortega.#SOS Nicaragua
  _____________

  Biskupi z Nikaragui jako „zywe tarcze” przeciw rezymowi

  Biskup Silvio Báez zwraca sie do Szwecji o reakcje w ONZ w sprawie
  przesladowan rezymu Daniela Ortegi. Oblicza sie, ze ok 285 osob (wielu studentow) zostalo zamordowanych przez rezym Ortegi.
  Biskup Báez znajduje sie w miescie Masaya, by bronic miejescowa ludnosc, ktora
  jest atakowana przez policje i wojsko – w ciagu paru godzin zostalo zabite 6 osob.
  „Biskup jest naszym bohaterem, ktory probuje chronic ludnosc” – mowi Magdalena Reyes, z miejscowej wspolnoty koscielnej.
  Nikaragua najbiedniejszy kraj kontynentu. Pomimo, ze jest bardzo biedny, to zyje w nim wiecej milionerow z anizeli w sasiedniej Kostaryce, ktora jest o wiele zamozniejsza. Ludnosc Nikaragui: 6 mln.
  ” Mamy prawo brinic sie przed tymi feministkami, studentami i biskupami, ktorzy chca zniszczyc wszystko co zbudowalismy. Chcemy stworzyc sprawiedliwy porzadek ale
  prawica nie jest tym zaintersowana” – mowi José Adán Rivera, przewodniczacy
  UNAPA – (organizacja farmerow) ktory popiera Ortege.
  Studentow, „feministki” etc… popiera Kosciol w Nikaragui z kardynalem Leopoldo Bernesem na czele.

 216. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 9:46
  Dzięki deklaracji Żydzi odzyskają kamienice;”

  Zydzi za swoją własność która została w Polsce po 2 wojnie powinni dostać zadośćuczynienie. Domy zostały , ktoś korzystał , nie rozumiem panskich rozterek . Prawo własności jest SWIĘTE.
  Dzieki temu ze istnieje prawo własnosci i jest przestrzegane moze pan spokojnie mieszkać w swoim mieszkaniu i jezdzić swoim autem . Nie chce pan chyba zeby ktoś wprowadził sie do panskiego domu i powiedział ze nic go nie obchodzi panskie prawo własnosci bo on nie ma gdzie mieszkać ? No i jest głodny to teraz sobie otworzy panską lodówkę ?
  Miszkania się kupuje lub wynajmuje , jak kto głodny są sklepy spozywcze. A pieniądze na to wszystko się zarabia .
  Bez poszanowania prawa własności swiat nie moze istnieć . Kwestię rekompensaty za mienie zydowskie nalezy rozwiązać .

 217. Kto zgadnie o jakiej tajemnej instytucji pisze autor? https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54174#comment-112821

 218. Szukają gdzie się podziało lub kto ukradł 21 bilionów dolarów. https://www.globalresearch.ca/how-21-trillion-in-u-s-tax-money-disappeared-full-scope-audit-of-the-pentagon/5638534
  Przekręt tysiąclecia.

 219. mag
  30 czerwca o godz. 17:18
  Raduje, że masz zbliżony pogląd. Rzecz wymaga jednak rozwinięcia i pogłębienia. Może mi się uda

 220. Zaburzanie stracili własność na Wschodzie czy to gorszy sort od Żydów. Będzie deklaracja z Ukrainą o oddaniu świętej własności lub 100% rekompensatach. Deklaracja wykazała,że jedynym suwerenem jest Kaczyński co sugeruje NARÓD to JA. Tak sobie myślę,że ustroju IV RP nie przewidzieli Mrożek ani Hasek w wersji Szwejka.

 221. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 10:27
  Zaburzanie stracili własność na Wschodzie czy to gorszy sort od Żydów. Będzie deklaracja z Ukrainą o oddaniu świętej własności lub 100% rekompensatach”

  Zabużanom mienie winny zrekompensować władze Rosji , Ukrainy , Litwy , Białorusi czyli tych panstw na terenie których owo mienie się znajduje. Oczywiście niczego ani ruscy ani Lukaszeko nie zrekompensuje. Ukraina – może , pod naciskiem UE . Litwa – wątpię .

  Tak czy inaczej panska uwaga ” czy zabużanie to gorszy sort od Zydów ” nie ma nic do rzeczy . Polska aspirując do grona krajów cywilizowanych winna sprawę uregulować i nie ma znaczenie czy zabuzanom ktoś oddał czy odda . Rekompensata dla Zydów nie ma zwiazku z rekompensatą dla zabuzan .

 222. Czy jankesi zwrócą świętą własność Indian. Wszak kradzione nie może tuczyć. Jak może istnieć państwo powstałe na ludobójstwie rdzennej ludności i grabieży jej terytorium. Jankesi i reszta wprowadzili się do cudzego domu a teraz rżną głupa wypominając innym w ramach ustawy 447. Jankesi to hipokryci niech zaczną porządkowanie świata od powrotu do krajów przodków. Po uprzednim zlikwidowaniu obozów koncentracyjnych dla Indian i Guantanamo. W oczach Trumpa widać śmierć dla niepokornych choć Boga ma za pazuchą. A tzw. Polonia milczy jak Watykan w czasie okupacji. Grzeje kości w ogniu awanturnika. Tak sobie myślę,że moralność Trumpa to szambo a korzystający z okruchów jego stołu to szambonurkowie. Nawet można wyłowić sztuczną szczękę. Czyli warto nurkować aby odzyskać czyjąś własność.

 223. Symetryczny
  1 lipca o godz. 10:12

  Wstyd panie poruczniku . Dał się pan nabrać na współczesną wersję Radia Erewań . Ten portal do którego link ma pan nieprzyzwoitość wklejać to ordynarna , sowiecka propaganda.
  Zadziwiające jak dorosli ludzie mogą być ciemni i naiwni. Kłaniam się

 224. skopiowane z netu

  bog43 3 dni temu

  Oceniono 45 razy 23

  Gratulacje dla suwerena !!!!!
  PARADA OSZUSTÓW
  Berczyński – to ja wykończyłem caracale
  Zalewska – to ja wykończyłam edukację.
  Ziobro – to ja wykończyłem niezawisłe sądy
  Macierewicz – to ja wykończyłem polską armię
  Radziwiłł – to ja wykończyłem in vitro i polskie szpitale
  Szyszko – to ja wykończyłem puszcze i polskie drzewa
  Waszczykowski – to ja wykończyłem pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
  Piotrowicz – to ja wykończyłem Trybunał Konstytucyjny
  Gliński – to ja wykończyłem Muzeum II Wojny Światowej
  Kurski – to ja wykończyłem TVP
  Rydzyk – to ja wykończyłem polski Kościół
  Kaczyński – to ja wykończyłem Polskę i cały dorobek ostatnich 27 lat.
  Skąd się biorą politycy PiS?
  To proste , oni się biorą z kapusty. Wycinasz liście i zostaje głąb.

 225. Głębia G.

  Skąd się biorą politycy…
  Z woli głąbów, którzy wybory traktują jak szatkowanie kapusty.
  Licząc na listki, które im spadną spod Pańskiego stoła.
  Takie gumno, co głupotą dumne (i obnoszące się).

 226. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 10:47
  Czy jankesi zwrócą świętą własność Indian. Wszak kradzione nie może tuczyć. Jak może istnieć państwo powstałe na ludobójstwie rdzennej ludności i grabieży jej terytorium”

  Jest takie panstwo , niedaleko Polski , za Bugiem , które ukradło wielu narodom tożsamość , niepodległość oraz terytorium często też język rusyfikując je . Te narody w sensie. Do narodów okradzionych z tych wszystkich rzeczy o których mowa należymy i my . Owo panstwo nie ukradło nam , Polakom języka , choć dodać należy ze udało się mu , temu panstwu , wielu polskim obywatelom wtłoczyć do głów uzywanie rosyjskich zdań , wtrąceń itd . Okazuje się też że owo panstwo na wschód od Polski skradło dusze i rozumy niektórym Polakom . Albo za takich się podających .

 227. @404,

  pozdrawiam wzajemnie. Do łask powróciła propaganda w stylu sowieckim. Rządzący i ich propagandziści chcą zobojętnić i zglajszachtować obywateli agresją, kłamstwem, lżeniem, insynuacjami. Mamy mieć wrażenie, że ich przewaga jest miażdżąca, sa niepokonani i mogą wszystko

  Tymczasem proszę spojrzeć na te buziaki i ich życiowe dokonania. To są służalcze łajzy. Domek z kart. Stąd mój optymizm.

 228. wiesiek59
  30 czerwca o godz. 19:46
  PA2155
  30 czerwca o godz. 18:58

  O ile wiem, przebadano pod kątem genotypu mieszkańców Włoch, Grecji, Turcji, okreslając regiony zamieszkałe przez ludność autochtoniczną.
  Rosyjskie badania, to ten sam zakres.”

  Rosyjskie badania ? Istnieje takie coś ? Pan raczy zartować . Oprócz urządzeń do zabijania ten kraj nic nie umie ” zbadać ” .

 229. maciek.g
  1 lipca o godz. 10:50
  Zapomniałeś podkreślić, że cała tak hołota niszczycieli wywodzi się z bohaterskiej Solidarności. Oni wywalczyli Ci wolność i mnóstwo forsy dla siebie.

 230. ontario
  1 lipca o godz. 8:51

  Popełniasz podstawowy błąd w założeniu.
  Żydzi nie dorabiali się w Polsce majątku.
  Dorabiali się majątku OBYWATELE POLSKI wyznania Mojżeszowego.

  Wynalazek tzw. „Narodu Żydowskiego” to wymysł ostatnich dziesięcioleci.
  Poszczególne diaspory rozsiane gdzieś po świecie, nie miały ze sobą poza religią nic wspólnego.

  Przeprowadź prostą analogię.
  Czy spadkobiercami majątku członków różnych diaspor- polskich, chińskich, czy indyjskich, są te państwa, czy kraje których obywatelami w chwili śmierci byli ci ludzie?

  Założenie że jakieś narodowości , nacje, wyznania, mają być uprzywilejowane prawnie, to chucpa jakiej świat nie widział.

 231. Symetryczny
  1 lipca o godz. 11:03

  panie poruczniku , przynajmniej połowa z tych panstwa , których wymieniono ma głębokie związki z marksizmem – leninizmem oraz pzpr . Pan Piotrowicz . Pan Berczynski . Pan Kaczynski nawet pracę doktorską napisal z agadnień marksizmu – leninizmu .
  ” słuszną linię ma nasza władza ” – czy tak jakoś to szło . Pan z pewnością pamięta dokładnie . Kłaniam się

 232. blackley
  1 lipca o godz. 11:03

  Podejrzewam, że o genetyce, jej działach, wiem drastycznie więcej od pana.
  Niech się pan skupi na cegłach, rodzajach tynku do zastosowania przy najbliższym remoncie.
  Tę działkę wiedzy pozostawiam panu.

  Jest pan wspaniałym przykładem lasowania mózgu przez propagandę……
  Samodzielnego myślenia, dociekania, ZERO.

 233. @Art63 1 lipca o godz. 10:58

  Do łask powróciła propaganda w stylu sowieckim. Rządzący i ich propagandziści chcą zobojętnić i zglajszachtować obywateli agresją, kłamstwem, lżeniem, insynuacjami. Mamy mieć wrażenie, że ich przewaga jest miażdżąca, sa niepokonani i mogą wszystko

  ———————————-

  To nie jest „propaganda w stylu sowieckim” … ale to niewątpliwie jest propaganda.
  Podobna odbywa się w Ameryce. Tylko na większą skalę i z większymi konsekwencjami.
  Nie lekceważyłabym tych „służalczych łajz”.
  Oni są naprawdę niebezpieczni.

  Pozdrawiam

 234. maciek.g
  1 lipca o godz. 10:50

  maciek.g składa sobie gratulacje, cytować samuśka frajdusia:

  „PARADA HEROSÓW
  Wałęsa – to ja stłukłem termometr i dałem Polakom po 100 baniek
  Kwaśniewski – to ja ułaskawiłem humanitarystę informującego gangsterów o akcji policji
  Rostowski – to ja zbudowałem Zieloną Wyspę, podarowałem Polakom 150 mld z OFE i skróciłem im wiek emerytalny do 67
  Arłukowicz – to ja skróciłem kolejki do lekarzy
  Klich – to ja oszczędziłem na armii 2 mld
  Komorowski – to ja uczyniłem szefem swojej kampanii klęcznik Pinocheta, czyli Misia Kamińskiego
  Nowak – to ja nie lubię zegarków
  Tusk – to ja uwolniłem Polaków od płacenia abonamentu TVP
  Kluzik-Rostkowska (PO) – to ja zmonopolizowałam rynek podręczników
  Kwaśniewski – to ja podpisałem Konkordat
  Miller, Tusk, Kopacz itd. – to myśmy pożyczyli dla Polaków ponad bilion
  Tusk – to jestem Królem Europy
  Skąd się biorą politycy PO i opozycji?

  To proste, oni się biorą z naszych serc. Dajesz im je i zostaje ci po nim głębia”

 235. 404
  1 lipca o godz. 11:15

  404 nie przesadza, nazywając łajzami służalcze wobec ośmioletnich rządów PO media: „GW”, TVN, TVP, „Politykę”…

 236. wiesiek59
  1 lipca o godz. 11:07

  Popełniasz podstawowy błąd, pisząc o czymś, czego nie pisałem. A pisałem, że Żydzi wzbogacili Polskę…

 237. Jankesi w Teheranie i Jałcie oddali Polskę w łapy gruzińskiego stalinizmu. Tereny wschodnie zabrano w rozliczeniu ze stalinizmem za wojenny udział jako łupy. Zabużanie i inni /przepraszam za błąd/ stracili mienie z powodów politycznych bez ustalenia przez mocarstwa zasad rozliczeń. Prawne wskazywanie co suwerenny kraj ma zrobić na swoim terytorium to jest wyraz buty Trumpa. 447 przypomina okupacyjne nur fur… Jude. Tak sobie myślę,że jankesi powinni przeprosić za postawę w Teheranie i Jałcie bo wprowadzili „sowiecką okupację” bez bytu państwowego zwanego Polska. Tak sugeruje skrajna prawica. Osobiście wdzięczny jestem Armii Czerwonej za wyzwolenie Polski z łap katolickiego wehrmachtu i ewentualne dorastanie w Generalnej Guberni. Co byłoby lepsze GG czy PRL. Wybieram PRL. O ojczyżnie jak o matce nie mówi się żle. A wszelka władza od Boga pochodzi.

 238. Chiny coraz bardziej konkurują na polu naukowym ze Stanami Zjednoczonymi. W USA jednymi z najważniejszych instytucji naukowych są laboratoria narodowe, a szczególnie znane i zasłużone dla światowej nauki są te należące do Departamentu Energii. Znajdziemy wśród nich tak szacowne instytucje jak Los Alamos National Laboratory, Fermilab, Lawrence Berkeley National Laboratory czy SLAC National Accelerator Laboratory.

  Państwo Środka nie chce jednak pozostawać w tyle. Od roku 1984 w Chinach powstało… 220 laboratoriów narodowych. Teraz Ministerstwo Nauki i Technologii oraz Ministerstwo Finansów ogłosiły, że do roku 2020 liczba chińskich laboratoriów narodowych zwiększy się do… 700. Ma to wspomóc rozwój krajowej nauki oraz służyć innowacyjności.
  https://wolnemedia.net/chiny-uruchomia-setki-nowych-laboratoriow/
  ===========

  Hmm……
  Trudno będzie wygrać z Chinami na polu nauki, przy takich nakładach ze strony PAŃSTWA.

 239. Wiesiek59 pisze – Założenie że jakieś narodowości , nacje, wyznania, mają być uprzywilejowane prawnie, to chucpa jakiej świat nie widział.

  Wieśku59, tu nie chodzi o żadne uprzywilejowanie, które niektórzy gotowi by byli nawet przełknąć. Tu chodzi o żydowskie gangi zrzeszone w różnych organizacjach typu np. Światowego Kongresu Żydów, które mają w dupie ofiary Holocaustu a ich celem jest tylko wyrywanie kasy pod parasolem Holocaustu, którymi kierują wydrwigrosze, złodzieje i gangsterzy typu np. Israela Singera, którego ta organizacja musiała wywalić nie tyle za przekręty finansowe a za to, że nie dały się zamiatać pod dywan i psuły wizerunek.
  Trzeba przy tym jasno powiedzieć – chodzi o mienie bezspadkowe, które traktowane powinno być zgodnie z obowiązującym prawem i które w Polsce nie różni się zasadniczo z prawem innych cywilizowanych krajów.

 240. ontario
  1 lipca o godz. 11:25

  Powtórnie napiszę, że nie Żydzi, a obywatele polscy wyznania Mojżeszowego.
  Ewentualnie kompletnie zlaicyzowani, bądź luźno związani z religią.
  To zasadnicza różnica, mogąca rodzić skutki prawne.
  Przystałeś na taką narrację, wolno ci.
  Moim zdaniem jest ona kompletnie fałszywa.

  Masz, do poczytania:

  Od wielu lat żadna książka tak silnie nie wstrząsnęła światem żydowskim jak „Wymyślenie żydowskiego narodu” Szlomo Sanda, profesora historii z prestiżowego Uniwersytetu Telawiwskiego.

  Z profesorem Szlomo Sandem rozmawia Piotr Zychowicz
  http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2017/11/szlomo-sand-kiedy-i-jak-wynaleziono-narod-zydowski/

 241. Szanse na to, że Palestyńczyk jest potomkiem dawnego Żyda z czasów starożytnych, są tysiąc razy większe niż w przypadku Żyda z Polski, takiego jak ja – mój ojciec urodził się w Łodzi. Dawni Żydzi zostali tam, gdzie byli, a w VII wieku ulegli islamizacji. Pozostaje w takim razie pytanie: skąd wzięli się dzisiejsi Żydzi? Większość wywodzi się z ludów nawróconych na judaizm. Od czasów Machabeuszy, a więc od II w p.n.e., aż do IV wieku n.e. judaizm jest główną religią prozelicką, prowadzi zaciekłą propagandę na swoją rzecz. To nie lud żydowski się rozprzestrzeniał – wbrew temu, co sądzi wielu ludzi. Rozprzestrzeniała się żydowska religia. Gdyby nie konwertyci, judaizm nie miałby żadnego znaczenia.
  http://www.newsweek.pl/europa/kto-wymyslil-zydow,56254,1,1.html

 242. Gekko
  U nasz na gumnie, pardą, na polu rośnie całe mnóstwo kapuścianych głąbów, z których nawet gołąbków nie da się zrobić. Również tych „pokoju”, bo niosą złość, zawziętość i zakłamanie.
  Dla wesołości, czyli ku pociesze dedykuję ci wierszyk o szydle i kapuścianej głowie. Bardzo na czasie.
  http://wiersze.kobieta.pl/wiersze/dyrdymaly-368643

 243. wiesiek59
  1 lipca o godz. 11:12
  blackley
  1 lipca o godz. 11:03

  Podejrzewam, że o genetyce, jej działach, wiem drastycznie więcej od pana.”

  Nie wydaje mnie się . Sporo lat uprawiałem warzywa , pomidory głównie . Dokladnie się zapoznałem z zagadnieniem , o którym ma pan nieprzyzwoitość mówić że ” wie pan drastycznie więcej ” . NIE WIE PAN . Jak by pan miał jakie- takie pojęcie o genetyce nie opowiadał by pan takich facecji .

  Panski wtręt o ” tynku i cegłach ” nie nadaje się wogóle do dyskutowania. Nie wiem skąd w panu przekonanie ze ludzie bez formalnego wykształcenia nie mogą miec wiedzy ? Sądzę że z wieloletniej pracy w górniczym szkolnictwie i kontaktu z ” materiałem ludzkim ” o niewielkim potencjale intelektualnym . Na tle absolwentów szóstej klasy szkoły podstawowej których skierowano do panskiej szkoły w wieku 17 lat mógł pan ” błyszczeć ” swoim oczytaniem . Ci – zapewne poczciwi chłopcy – nie mogli siłą rzeczy zweryfikować panskiej wiedzy . Na blogu Pana Redaktora Passenta nie może pan nikogo zostawić złośliwie na drugi rok ani pozbawić stypendium . A panska , no dobra niech będzie , wiedza , bywa bolesnie weryfikowana . Kłaniam się

 244. Referendum.
  Czy uważasz, że Jarosław Kaczyński to jest….
  1. szlachetny,jak kryształ człowiek 2. czy zwykła kanalia ?
  Niepotrzebne skreśl.

 245. Lewy
  1 lipca o godz. 11:59

  Lewy pisze o referendum Komorowskiego z PO, cytować to samusia frajdeczka:

  „Czy uważasz, że Tusk jest….
  1. słodszy od miodu; 2. szybszy od białego konia, na którym wróci?
  Nieczego nie skreślaj”.

 246. wiesiek59
  1 lipca o godz. 11:38

  Musisz to powiedzieć tym wszystkim Polakom, którzy od lat 1000 pisali, że to Żydzi.

  Popraw też Adama Mickiewicza: „”Żyd poczciwy Ojczyznę jako Polak ukochał”

 247. PM Netanyahu’s Remarks at Weekly Cabinet Meeting – 1/7/2018
  ____________________
  https://www.youtube.com/watch?v=Umf68VFXfm4

 248. Symetryczny
  1 lipca o godz. 10:16
  Kompleks przemyslowo- zbrojeniowy ukradl caloroczny dochod usa.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_United_States.
  Zadnemu prezesowi wlos z glowy nie spadnie, tymczasem biedak kradnacy bochenek chleba idzie do wiezienia na lata.

 249. Panie Ontario ,

  Tusk wróci . Nie na białym koniu i nie jest słodszy od miodu – swoją drogą co za kretynski zwrot ” słodszy od miodu ” , mocno zalatuje stalinem i czauczesku – ale wróci .
  Wtedy sykofanci JKaczynskiego wpadną w tarapaty . Sam hodowca kotów nie , bo niczego nie podpisywał . Ale Tusk wróci , to jedyny w Polsce na dzis mąż stanu . Tyle że miał nieostrożność mówić ludziom ” dbajcie sami o siebie bo jak nie zadbacie sami to nikt o was nie zadba” . Natomiast JK mówi ” rząd zadba o wszystkich i wszystko” . Nie dodaje przy tym że 1. nie zadba o nikogo najwyżej o siebie 2. zadba za nasze pieniądze 3. zadba zabierając 10 złotych zeby zadbać za 2 złote . Kłaniam się

 250. Panie Słowianin ,

  ”. Osobiście wdzięczny jestem Armii Czerwonej za wyzwolenie Polski z łap katolickiego wehrmachtu i ewentualne dorastanie w Generalnej Guberni. Co byłoby lepsze GG czy PRL. Wybieram PRL. O ojczyżnie jak o matce nie mówi się żle. A wszelka władza od Boga pochodzi.”

  Niemcy byli skonczeni . Wojnę wygrała potega gospodarcza USA . Ruscy dobrze o tym wiedzieli i gnali przez Europę na oślep , wiedzieli ze im więcej terenu zajma tym większe będzie ich ” imperium ” . Wojska aliantów – o ile ruscy by tak nie gnali – doszły by i do Warszawy , najwyzej pózniej . Więc panskie – typowo prl-owsko / gomułkowskie – ” albo prl albo GG ” nie ma racji bytu . Nie ” albo prl albo GG” tylko WOLNA POLSKA BEZ RUSKICH KOMISARZY . Ale pan tego nie wie bo prl-owska propaganda zrobił a panu wodę z mózgu .

  ps . kolejny prl-owski przesąd ” o matce jak ojczyznie nie mówi się zle ” . Proszę pana – to ZAKŁAMANIE . mówić nalezy TAK JAK By ł o . PRAWDĘ znaczy się . Jak matka była złodziejką i koorwą to była. Kłaniam się

 251. Symetryczny
  1 lipca o godz. 11:03
  Jak zauważyłeś chyba cytowałem wpis z netu bo mnie się spodobał.
  Tzw solidarność to obecnie ci co dorwali się do władzy a nie ogromna masa ludzi którzy mieli dość poprzedniego systemu. Przy okazji okazało się że rządzenia odsłania i pokazuje kim kto jest na prawdę. SLD okazało się lepszym rządem niż prawicowe PO, a PiS zabrał w swych szeregach samych najbardziej niemoralnych ludzi z tzw post solidarności i nie jest żadną prawicą tylko populistami chcącymi jak najdłużej korzystać z władzy i podczepili sie pod J. Kaczyńskiego bezideowego

 252. Symetryczny
  1 lipca o godz. 11:03
  Wycięło mi słowo polityka , ale i tak chyba jest to zrozumiałe. Dodam że JK jest człowiekiem skrajnie amoralnym

 253. Kto zachwyca się Morawieckim?

  Grzegorz Sroczyński, publicysta portalu Gazeta.pl, zachwyca się premierem Mateuszem Morawieckim. „Nie ma dziś w Polsce drugiego tak sprawnego polityka” – pisze.

  W wywiadzie dla Kultury Liberalnej twierdzi, że „Morawiecki jest morderczo skuteczny”, zaś „PiS w tym całym swoim anachronizmie jest paradoksalnie bardziej nowoczesne niż dzisiejsza opozycja, bo udaje się im złapać kontakt ze współczesnymi nastrojami i społecznymi problemami, które rząd intuicyjnie wyczuwa”.

  http://wyborcza.pl/7,75968,23618767,czego-nie-widzi-sroczynski-gdy-zachwyca-sie-morawieckim-co.html

  Ano Sroczyński, chyba nie jest on opiniotwórczym opozycji liberalnej. Czy KulLib jest medium tożsamości opozycji liberalnej? Chyba też nie. Czyżby Morawieckiego wielbili „opozycjoniści” z partii RAZEM?

  Jarosław Kaczyński, który nie słynie z nadmiaru zaufania do ludzi, byłego bankowca nim obdarzył. To rzeczywiście fenomen. Umiejętności mimikry pozwoliły nie najlepiej wykształconemu historykowi po kilku kursach dodatkowych w dziedzinie finansów awansować najpierw na dyrektora departamentu w ministerstwie w rządzie Jerzego Buzka, potem na członka zarządu i prezesa banku, a w końcu na wicepremiera, a potem premiera rządu PiS – partii niechętnej wobec świata finansów i kapitału zagranicznego.
  (…)
  Sroczyńskiemu i dużej części zwolenników PiS podoba się też rozdawanie przez rząd pieniędzy, które wcześniej zabrał, czyli kupowanie sobie poparcia za pieniądze podatników.

  Rozdawanie pieniędzy przez rząd to jest naczelny postulat wielu na en passant.

 254. ontario
  1 lipca o godz. 11:21
  żałosne

 255. Cena masła znów idzie w górę. Kto policzy tę inflację.
  W GUSie czary jakieś, albo metodologie mają krzywe i zaniżają pomiar inflacji – ostatnio 1,7 procent r/r.
  A co ks. Rydzyk w tej sprawie powiedział, bo on jest najwiarygodniejszy w tym kraju?

  Rydzyk odpowiada, pod znakiem „ontario”:
  Że kupujesz masło, to drożeje, bo jest większy popyt? Nie kupuj, zmiejszy się popyt, stanieje. Możliwe jednak, że komunista liberał Barcelowicz nie ma racji z tym popytem i podażą, relacją między nimi…

  Relacja między popytem a podażą? — bezcenna uwaga, księżulu. Ale czy GUS te ceny dobrze mierzy? – to było pytanie. Księże, trzeba nauczyć się wreszcie słuchać i czytać ze zrozumieniem. a nie jak w konfesjonale.

 256. Rozbój w biały dzień pt. CPK się rozkręca

  Na razie nie ma ani lotniska, ani spółki, która wybuduje CPK. Ale Państwowe Porty Lotnicze zamierzają zatrudnić firmę do obsługi medialnej Centralnego Portu Lotniczego – dowiedziała się „Wyborcza”.

  http://wyborcza.pl/7,155287,23612881,panstwowe-porty-lotnicze-beda-placic-za-obsluge-medialna-centralnego.html

  Jednak jeden z naszych rozmówców, były pracownik PPL na wysokim stanowisku, mówi: – PPL powinien kierować się własnym rachunkiem. Nawet minister nie może prosić PPL o finansowanie usług dla innej firmy. A Porty nie są właścicielem projektu pod nazwą CPK – mówi nasz rozmówca, prosząc o anonimowość.

  Jak zaznacza, kierując się tą samą logiką, równie dobrze obsługę medialną dla CPK mogłyby organizować Polskie Linie Lotnicze LOT albo nawet Orlen, który będzie dostarczał paliwo do Portu. – Zasadnicze pytanie, które przedsiębiorstwo musi sobie zadać, podejmując decyzję o takiej inwestycji, to jaki będzie dla niego efekt po wydaniu tych pieniędzy? – mówi.

  Czyli drugi PRL. Co kazionne, to brać. Robi się na modłę kremlowską.

 257. teo

  „Ano Sroczyński, chyba nie jest on opiniotwórczym opozycji liberalnej. Czy KulLib jest medium tożsamości opozycji liberalnej?”

  Red Sroczyński jest publicystą spółki medialnej Agora, który na portalu gazeta.pl prowadzi dział „opinie”. Chodzi o ten sam dział, który ostatnio opubliokował wywiad z Balcerowiczem o którym ci wspomniałem. Przypomnę, że w skład Agory obok portalu gazeta.pl wchodzi również Gazeta Wyborcza, której teksty na okrągło na blog wklejasz, radio TOK FM, którego audycje na blogu relacjonujesz oraz wiele innych przedięwzięc medialnych związanych z opozycją liberalną.

  Natomiast Kultura Liberalna jest także zapleczem intelektualnym opozycji liberalnej. Swoją misję KL widzi tak:
  „Staramy się wprowadzić do debaty publicznej sposób myślenia wolny od łatwych klisz, pamiętając o doświadczeniach naszej części kontynentu w XX wieku. Chcemy udowodnić, że liberalizm ma różne odcienie i że może być wrażliwy społecznie.
  Cel ten realizujemy praktycznie, na kilka sposobów: publikujemy tygodnik internetowy, poddajemy pod dyskusję ważne tematy i organizujemy debaty publiczne stwarzając forum wymiany poglądów w różnych kolorach.”

  W świetle powyższego wypieranie się przez ciebie sporów toczonych w twym własnym środowisku politycznym sensu nie ma.

 258. teo
  1 lipca o godz. 13:22

  tei pisze, a ja mam frajdusieńkę, toteż cytuję:

  „Zabieranie pieniędzy przez rząd (np. 150 mld OFE, wiek emer. 67) to jest naczelny postulat wielu na en passant”.

 259. blackleyowi współczuję matki jak św.Magdalena. I nie może mówić o tym dobrze. Jaka matka taki syn. Blac niedaleko spada od jabłoni. Tak sobie myślę w duchu wszystkie matki są nasze i warte szacunku.

 260. teo
  1 lipca o godz. 13:54

  teo cytuje, a cytuję za teo, bo frajdusia do potęgi spotęgowanej:

  „Na razie nie ma ani elektrowni atomowej, ani kogoś, kto wybuduje tę elektrownię. Ale PO a zatrudniła ministra Grada z pensyją 100 tys. i cały jego dwór”.

 261. teo
  1 lipca o godz. 13:48

  teo kupuje masło i narzeka, że nie tanieje z tego powodu, a mnie nazywa Rydzykiem. Ponadto pyta, czy GUS dobrze ceny mierzy, bo sam teo masła nie kupuje.

  teo, kłamiesz, jestem gaciami Rydzyka.

 262. teo
  1 lipca o godz. 13:48

  Spory wpływ na ruchy cenowe podstawowych artykułów żywnościowych, ma giełdowa spekulacja, oraz rozwijający sie eksport na inne rynki.
  Tam ceny zbytu są zdecydowanie niższe niż krajowe.

  Hurtownik zdecydowanie woli zwiększyć zysk, niż zaspokoić potrzeby rynku wewnętrznego.
  Ten problem będzie się nasilał w miarę otwierania się rynku arabskiego, czy chińskiego.
  Ceny światowe, płace krajowe…..

  Obiadków na kredyt raczej nie będzie…..
  Co najwyżej na krechę…..

 263. maciek.g
  1 lipca o godz. 13:23

  maciek.g mnie chwali, swój wpis określa epitetem „żałosne”.

 264. blackley
  1 lipca o godz. 12:33

  Panie blackley, podoba mi się to, że Tusk zadbał o nas, zaiwaniając 150 mld OFE i podnosząc wiek emerytalny do 67. To zatem prawda, zaiwania 10 zł, aby dać 1 zł. itd.

  Tusk nie tylko słodszy niż miód, ale i słodszy od tego samego miodu, z którego został ulepiony.

  Tusk wróci, wsadzi za kratki sykofantów, jak wsadził spoconego Chlebowskiego i płaczącą Sawicką oraz zegarek ministra Nowaka.

 265. Nasza polityka może być magiczna lub dramatyczna ale nie będzie nigdy pragmatyczna. Podstawą problemu jest brak realnej, zorientowanej narodowo i międzypokoleniowo a przede wszystkim – poza klasowo racji stanu i opartego na niej paradygmatu funkcjonowania państwa, Narodu i społeczeństwa. Nie ma realnej umowy społecznej, która powodowałaby, że wszyscy mają wspólny cel i widzą w podporządkowaniu się jego realizacji korzyści. Stworzono system, w którym wąska elita i nieco liczniejsza grupa ją obsługująca – przeważnie na rachunek i z polecenia czynników zagranicznych zagarnia większość dochodu rozporządzalnego w gospodarce.

  Nie da się zarządzać państwem wyzysku wielu przez niewielu, niż poprzez siłę w tym przypadku głównie przemoc prawną oraz manipulację, której jako Polacy jesteśmy totalnymi ofiarami. Jesteśmy manipulowani w mediach, jesteśmy manipulowani przez polityków oraz jak twierdzi obecnie rządząca ekipa – nie jest dobrze również w Sądach. Jest jednak jeszcze jeden wielki manipulator, który jest potężną międzynarodową instytucją z wiekowym doświadczeniem. Rola tego podmiotu w manipulowaniu sytuacją w naszym kraju jest totalna, a możliwości większe, niż się komukolwiek z postronnych obserwatorów wydaje.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=54174
  =========

  Poststyropian stworzył bardzo wydajny system.
  Do czasu….

 266. teo
  1 lipca o godz. 13:48
  Hausner też ma wątpliwości czy GUS liczy poprawnie
  http://wyborcza.pl/7,155287,23607152,gus-myli-sie-w-danych-a-ceny-rosna-szybciej-prof-jerzy-hausner.html

 267. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 14:01
  blackleyowi współczuję matki jak św.Magdalena. I nie może mówić o tym dobrze. Jaka matka taki syn. Blac niedaleko spada od jabłoni. Tak sobie myślę w duchu wszystkie matki są nasze i warte szacunku.”

  panie Słowianin , moze niech pan tyle ” sobie nie mysli ” a zacznie pan poprostu MYSLEĆ. To raz . Dwa panskie ” współczucie ” jest tej samej próby co np prl-owska tzw ” ekonomia ” . To dwa . Trzy – po co pan wciąga moją matkę do panskich koślawych ” wywodów” ? Proszę trzymać się z daleka od rodziny.

  Dalej pan nie rozumie , że należy mówić PRAWDĘ . Holduje pan przesądom z gatunku ” o zmarłych mówi się dobrze albo wcale ” . Uświadamiam pana że na to by o kimś mowić dobrze ten ktoś musi na to ZASŁUZYĆ . Matka też .
  Kłaniam się .

 268. teo
  1 lipca o godz. 13:48

  teo, spójrz na problem optymistycznie, czyli okiem marksisty Balcerowicza: gdyby nikt nie kupował masła, jego cena wynosiłaby 0, 00 zł. Podobnie jak z marksistowskimi fabrykami PRL-u, mało kto chciał je kupić, więc można było opylić za cenę złomu.

  Drogie masło oznacza szczęście wszystkich zainteresowanych: ja oszczędzę 8 zł. (tygodniowo jadłem 2 kostki, teraz jedną), oszczędzi mleczarz (na transporcie), maślarz (na wysiłku), ekspediantka (mniej będzie dźwigać), lekarz (rzadziej do niego przyjdę z powodu cholerasterolu, więc se odpocznie), aptekarz, kierowca itd.

  Najbardziej szczęśliwa będzie krowa, mniej się ją będzie doić, choć – z drugiej strony – zapewne pójdzie wtedy na rzeź, gdy spadnie popyt na masło…

 269. Kaczyński powinien uzależnić zwrot Żydom kamienic od zwrotu terytoriów zagarniętych Arabom przez pazerny Izrael. Jak w III Rzeszy w ramach przestrzeni życiowej dla Żydów. Tak sobie myślę,że Krym ,Donbas to powtórka żydowskiej przestrzeni życiowej. ŻYDOM WOLNO! grabić cudzą własność.

 270. ontario
  1 lipca o godz. 14:11

  Te 150 mld z OFE to był byt wirtualny. Nigdy tych pieniędzy fizycznie nie było . Po to żeby te ” pieniądze ” przekazać tym OFE rząd zaciagał długi . Naprawdę pan tego nie rozumie ? Naprawdę się panu wydawało że kiedykolwiek pójdzie pan do biura tego OFE i tam panu wyplacą forsę zywą gotówką ? Naprawdę jest pan tak naiwny ?
  Ten system NIDGY NIGDZIE NIE ZADZIAŁAŁ . W Chile , gdzie wprowadzono ów system sporo lat wczesniej niż w Polsce , jak przyszło do wypłat emerytur , okazało się że FORSY N I E MA. Jedynymi beneficjentami owego systemu były firmy ” zarządzające ” pieniędzmi. Wszyscy inni uczestnicy przegrali . To że Tusk zakończył ową fikcję zwaną OFE to tylko dobrze, szkoda że tak pózno. Kazdy przytomnie myślacy człowiek miał swiadomość że te OFE nie zadziała.

  Może przypomni pan ” ogrom zbrodni ” Chlebowskiego , Sawickiej i Nowaka ? Smiało .
  Porównamy wyczyny tzw ” dobrej zmiany ” i w/w panstwa.

  Nie rozumie pan że zadne panstwo nie zastąpi obywatela w dbaniu o jego , obywatela pomyślność . Panstwo ma zapewnić rzetelne sądy , pewne banki , prawo, edukację itd . Panstwo NIE JEST od myslenia za obywatela o swoim losie.
  Wszystkie panskie zale wynikają z niezrozumienia w/w faktu. Kłaniam się

 271. wiesiek59
  1 lipca o godz. 14:19

  panie , ten portal , który ma pan nieprzyzwoitość linkować to ordynarna , t epa sowiecka prop=agitka .

 272. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 lipca o godz. 14:37
  Kaczyński powinien uzależnić zwrot Żydom kamienic od zwrotu terytoriów zagarniętych Arabom przez pazerny Izrael. Jak w III Rzeszy w ramach przestrzeni życiowej dla Żydów. Tak sobie myślę,że Krym ,Donbas to powtórka żydowskiej przestrzeni życiowej. ŻYDOM WOLNO! grabić cudzą własność.”

  Kolejny raz pan brnie w idiotyzm. Rekompensata za mienie OBYWATELI POLSKICH zydowskiego pochodzenia ich spadkobiercom nie ma zwiazku ani z wojną z Arabami ani , tym bardziej z Krymem czy Donbasem .

 273. mag
  1 lipca o godz. 11:47

  Dzięki, mag i nawzajemno.
  Pobyt w otoczeniu głąbów, jest jak poezja wzlatająca kędy głąbice jeno wzdąć się ośmielają .
  Głupio tylko, że te głąby sadzone tu na gumnie, to wyrób nierodzimy, a z importu, bo wyłącznie o smaku kremlinowym.
  Nie dziwi mnie wszelako i pomimo, że i Ty i ja musimy bytować wśród EP-oezji, skoro rzekomy ateizm dołuje cieczką parafialnego fałszu wypierającego się własnych min i gestów, co nazywa redakcją.
  Zgłebiajmy więc, pod wezwaniem EP (choćby z niekłamanego szacunku dla niedościgłej eminencji kompetencyjnej i intelektualnej DP).
  PS
  Rodzaj żeński w „głąbica”, to jedynie licentia poetica z ‚peryferiów’, gdy seksizm uprawiało się tylko w ramach dyżurów. To se ne vrati; dziś chociaż to temat dyżurny, to tym bardziej podmiot martwy.

 274. @404,

  pisząc „w stylu sowieckim” mam na myśli technikli propagandy. Polecam książkę Vołkoff’a „Dezinformacja – oręż wojny”.

 275. ontario
  1 lipca o godz. 14:37

  Wywód oparty na marksizmie-leninizmie. Wg tej kulawej doktryny się zgadza. Gomułka też kazał wszystkim wszystko oszczędzać .

  W normalnej , rynkowej gospodarce chodzi o to żeby wszyscy zarabiali na maśle , którzy mają z nim kontakt. W kapitalizmie myslimy ” o , na maśle da się zarobić ” . Pan , jak w prl-owskiej ” ekonomii ” widzi towar i klienta jako kłopotliwy dodatek do tzw ” uspołecznionego handlu ” . Kłaniam sie

 276. @Bar Notre,

  Poruszyło mnie to twoje „milczenie elit”. Może dlatego, że to taka bijąca w oczy prawda. Nawet jeśli w końcu łamanie umowy społecznej ustanie, to kto i w imię czego będzie odbudowywał zaufanie do państwa i instytucje?

 277. Jacobsky
  1 lipca o godz. 14:47

  Dobre, a nawet jeszcze lepsze.
  Odrywający się od gumna, w tym maszyny latające, powinny świętowć plackiem na gumnie Sto Lat, zanim ośmielą się od korzeni oderwać.
  Ew. przecieki pasażerskie do Lufthanzy należy wziąć w krzyżaczym ogniem w dwa pogięte paragrafem miecze: obrazy Narodu i Obozu Polskiego.
  Co zrobić z El-Al nie ośmielę się publicznie napisać, robią to wszycy inni.
  Trzym fason.

 278. Przykład Włoch pokazuje, że tzw. demokracja w Unii Europejskiej, a ściślej – w Europie Zachodniej – jest fikcją. Taką samą jak w ZSRR. Jak wiadomo, tzw. demokracja socjalistyczna polegała na tym, że rządzić mogła tylko partia komunistyczna, w niektórych krajach obozu socjalistycznego dobierając sobie jako kwiatki do kożucha tzw. stronnictwa sojusznicze i bezpartyjnych.

  Dokładnie na tym samym polega demokracja zachodnia – liberalna, “obywatelska”, powiedzmy kapitalistyczna.

  Wybory we Włoszech wygrały partie antyunijne, opowiadające się m.in. za wyjściem tego kraju ze strefy euro i powstrzymaniem imigracji, ale rządzić nie będą. Chyba, że zrezygnują ze swojego programu i tożsamości politycznej. Gangsterski nacisk Berlina, Paryża, Brukseli oraz wierzycieli Włoch i być może także Waszyngtonu uniemożliwił sformowanie “eurosceptycznego rządu”.

  Punktem niezgody stał się desygnowany na ministra gospodarki prof. Paolo Savona – orędownik wyjścia Włoch ze strefy euro i ostry krytyk dominacji Niemiec w UE. Savona nazwał euro „historycznym błędem” i „niemieckim więzieniem”. Stwierdził również, że „Niemcy nie zmieniły poglądu na swoją rolę w Europie po narodowym socjalizmie. Tylko odwróciły się od idei egzekwowania tego z użyciem przemocy”.

  Jest więc oczywiste, że kanclerz Merkel, która w UE pełni rolę identyczną jak sekretarz generalny KC KPZR w obozie socjalistycznym, nie wyraziła zgody na taki rząd we Włoszech. Tak samo było w Grecji, gdzie niby radykalnie lewicowa Syriza (dosłownie: Koalicja Radykalnej Lewicy) została zaakceptowana przez Niemcy i UE, a przez to utrzymała się przy władzy, tylko dzięki temu, że zrezygnowała ze swojej tożsamości politycznej i deklarowanych celów.

  Demokratycznie dojść do władzy w krajach członkowskich UE może ktokolwiek, ale rządzić będzie tylko wtedy, gdy podporządkuje się Brukseli i oligarchii finansowej oraz będzie lojalnie współpracował z Berlinem.

  W obozie socjalistycznym mówiło się o demokracji ludowej opartej na dyktaturze proletariatu, czyli dyktaturze partii komunistycznej, która miała być polityczną awangardą tego proletariatu. Demokrację zachodnią można śmiało nazwać dyktaturą oligarchii finansowej i biurokracji unijnej.

  Bohdan Piętka
  https://marucha.wordpress.com/2018/06/03/demokracja-w-europie-zachodniej-jest-fikcja/
  ============

  Krótkie i zwięzłe podsumowanie.
  Nie wiecie, kto rządzi?
  MAFIA FINANSOWA!!!

 279. Ceny masła wzrosły ?

  To musiało skończyć się w ten sposób, skoro rządzący i okolica tak namolnie wchodzą do tyłka pierwszej władzy (krk) oraz Januszom i Grażynkom.

  Popyt, podaż, i te sprawy, jak to ktoś wyjaśnia wyżej.

 280. wiesiek59
  1 lipca o godz. 14:05
  teo
  1 lipca o godz. 13:48

  Spory wpływ na ruchy cenowe podstawowych artykułów żywnościowych, ma giełdowa spekulacja, oraz rozwijający sie eksport na inne rynki.
  Tam ceny zbytu są zdecydowanie niższe niż krajowe.

  Hurtownik zdecydowanie woli zwiększyć zysk, niż zaspokoić potrzeby rynku wewnętrznego.
  Ten problem będzie się nasilał w miarę otwierania się rynku arabskiego, czy chińskiego.
  Ceny światowe, płace krajowe….”

  Panie , pan czasem czyta to co spłodzi ? eksport na rynki o ni zszych cenach ma podnosić ceny na rynku krajowym ????

  nikt nie sprzedaje taniej gdy moze sprzedać drożej . No ale skąd pan ma otym wiedzieć , skoro nigdy w zyciu zadnej działalnośći gospodarczej pan nie prowadził?

  Kapitalizmem pan się brzydzi ale TRUMP turbokapitalista jest panskim idolem . Cuda , panie CUDA….

 281. wiesiek59
  1 lipca o godz. 15:02

  Panie , normalni , umiej acy liczyć pieni ądze ludzie wiedzą doskonale czym się konczą rządy róznej masci socjalistów , marksistów i innych ” cudotwórców ” . Konczą się FIASKIEM w momencie w którym socjalisci wydadzą forse zgromadzoną przez narmalne, kapitalistyczne , rynkowo zorientowane rządy .
  Dlatego Merklowa pędzi te towarzystwa. Ona jako była obywatelka NRD dobrze się przyjrzała jak komuna działa w praktyce . Kłaniam sie

 282. Troll Polonii said

  2018-07-01 (Niedziela) @ 11:37:15
  Ziemie rzadkie sa tez w Kosowie.
  I w Poludniowej Afryce.

  Dotad wlasciwie nie wiadomo jakie znaczenie maja jakiekolwiek dyskusje z Trumpem, ktory ‚raz wte – raz we wte’. Raz jest globalizacja a raz indywidualny interest panstwa.
  I dlaczego Trump nalozyl sankcje na Kanade?
  W tej chwili juz zaczynaja rzeczywiscie dopiekac sankcje nalozone na sprzymierzone kraje, ktore nie przeszly tego samego procesu co Rosja. Dostaje w dupe nie tylko USA.

  Zachodowi grozi recesja. Widac to po zachowaniu sie panstw europejskich, ktore sa w ogole nie przygotowane do walki z kryzysem.
  Kiedy Rosja byla w szoku i dolku gospodarczym, po sankcjach nalozonych za Krym, Zachod plus Polska sie nasmiewali z rosyjskiego nieszczescia.
  Rosja wychodzi z kryzysu ale tez i z tego kryzysu wynikla widoczna korzysc. Rosjanie przestawili sie na gospodarke samowystarczalna, co jest anatema na Zachodzie.
  Sprobujcie wspomniec komus o tzw. „national economy’ (gospodarce narodowej) to biznesmeni dostana wytrzeszcz oczu ze zgorszenia. Byla niegdys taka zlota zasada w ekonomii: nastawic sie na wlasny rynek a nadprodukcje sprzedawac innym panstwom.
  Tak dzialaja zwyczajnie gospodarstwa wiejskie.
  Ale globalisci wybili nam ekonomie z glowy. Jest neokolonializm i idiotyczna kumulacja falszywegokapitalu.
  W obecnym systemie lichwiarskim, inwestycje sie nie oplacaja bo nie przynosza natychmiastowego zwrotu kosztow – juz nie mowiac o zysku. Przeciez jak ktos kupuje sobie meble czy tynkuje dom – to nie po to, zeby zarobic na tych meblach pieniadze i koszty otynkowania domu sie nie zwroca..
  Doszlo juz rzeczywiscie do granic absurdu: banki kieruja rynkiem bo to banki decyduja o gospodarce!.
  Przeciez to podstawowy brak zasad gospodarowania.
  Obecny system jest nastawiony na zysk dla 1% ludnosci. Reszta moze sie powiesic albo przymierac glodem.
  Wiec padaja przed wszystkim firmy, ktore sa nastawione na okradanie biednych. Bo zubozona ludnosc nie ma mocy nabywczej na wyprodukowane towary.
  Padaja firmy oparte na czystej spekulacji i szamanstwie (Elon Musk) ale te sa ratowane przez zydowska mafie.
  Zachod sobie wymyslil, ze ubije swogo robotnika bo Chinczyk jest tanszy. Do czasu.
  Najglupszy nawet Chinczyk umie liczyc. W USA im kto bogatszy – tym glupszy. Bo mysli, ze liczyc nie potrzebuje., bo ma armie rachmistrzow.
  Tymczasem tzw. accountants (ksiegowi) polozyli gospodarke swiatowa.
  Mysl techniczna sie nie liczy. Nie oplacaja sie inwestycje na infrastrukture i nie oplaca sie ksztalcenie obywateli – bo to zadna inwestycja.
  Do tego dochodzi nieprawdopodobna korupcja , kumoterstwo i nepotyzm. Kontrakty rozdaja krewnym i znajomym, nie po to, zeby cos zbudowali tylko, zeby dostali pieniadze. Wiec zeby tych pieniedzy dostac wiecej- nalezy obnizyc dalsze koszty.
  Wiele dzieci bonzow zyje z pasozytnictwa.
  USA chce zaskarzyc Chiny o kradziez ‚intelektualnej wlanosci”. Zdrowia zycze. Co im Chiny ukradli?
  Tajemnice budowy miast? gazociagow? Mostow? Tajemnice przyzwoitej edukacji?
  Zyc z pracy rak a nie z wojenek?
  Chiny maja poltora miliarda ludnosci na terenie troche wiekszym od Australii. W Australii mieszka 25 milionow i Australia ma wszystkie bogactwa naturalne. Nie wyobrazam sobie zeby Australia, czy USA byly w stanie gospodarzyc przy takiej ludnosci jak maja Chiny.
  Chiny zas sobie dobrze radza i w USA i w Australii. I w Chinach.
  Bo maja wlasny intelekt. I tajemnice przetrwania.
  ==========

  Też niezłe….

 283. A co to za nowa rasa żydowskiego pochodzenia. Rodzi się rasa panów z koszerną dietą z dodatkiem cudzej krwi do macy. Polak szanuje kraj urodzenia z wyjątkiem Izraelitów w pogoni za 30 srebrnikami. Tak sobie myślę,że żydowska doktryna w stosunku do powojennej Polski staje się politycznym ASF.

 284. wiesiek59

  ”. Byla niegdys taka zlota zasada w ekonomii: nastawic sie na wlasny rynek a nadprodukcje sprzedawac innym panstwom.
  Tak dzialaja zwyczajnie gospodarstwa wiejskie.”

  Dawno pan nie był na wsi . Tego rodzaju ” zwyczajne gospodarstwa wiejskie” w zasadzie nie istnieją . Ktoś produkuje jabłka , inny kapustę , kolejny mleko a jeszcze inny trzodę chlewną – swinię czyli . Gospodarstwa ” zwyczajne ” ekonomia dawno zdmuchnęła z rynku. Specjalizacja spowodowała też obniżkę cen , żywność jest TANIA . Konsumenci lubią niskie ceny , jak pan zapewne słyszał .
  Nie rozumie pan swiata , tkwi pan w 19 wiecznym przeswiadczeniu że jeśli ktoś zarobił to ktoś inny stracił . Nie proszę pana , zarabiaja OBIE strony transakcji. Pan tego nie wie bo żadnych ” interesów ” na żadną skalę nie prowadził .

 285. Blackey….

  Zmuszenie pana do samodzielnego myslenia za pomocą podsuwania panu pod nos interesujących tekstów, czy przedstawiania odmiennego punktu widzenia, jest z góry skazane na niepowodzenie.
  Jest pan przykładem działania propagandy wprost idealnym.
  Nie ganię pana za to, bo 80% każdej populacji to lemingi podatne na sugestie.

  W programie pana szkoły nie było biologii, historii.
  A wypowiada się pan dość autorytatywnie na ten temat…..

  Być może minął się pan z powołaniem, usiłując cenzurować treści portali, czy je wartościować?
  Na bazie jakiej wiedzy pan to robi?
  A przede wszystkim, kiedy ją pan zdobył?

  Ceny hurtowe rynku żywności może pan spokojnie porównać, na przykład na gieldzie w Amsterdamie, Polsce, czy w Szanghaju.
  Okaże się zapewne, że wiele jest wyższych niż nasze krajowe.
  Tylko skąd pan może o tym wiedzieć?
  Z wykopalisk?
  Proszę mnie nie rozśmieszać, zabierając głos w sprawach całkowicie panu obcych.

 286. o niejakim Morawieckim Mateuszu , oraz o niejakim Sroczynskim redaktorze ,

  ”Jarosław Kaczyński, który nie słynie z nadmiaru zaufania do ludzi, byłego bankowca nim obdarzył. To rzeczywiście fenomen. Umiejętności mimikry pozwoliły nie najlepiej wykształconemu historykowi po kilku kursach dodatkowych w dziedzinie finansów awansować najpierw na dyrektora departamentu w ministerstwie w rządzie Jerzego Buzka, potem na członka zarządu i prezesa banku, a w końcu na wicepremiera, a potem premiera rządu PiS – partii niechętnej wobec świata finansów i kapitału zagranicznego.
  (…)
  Sroczyńskiemu i dużej części zwolenników PiS podoba się też rozdawanie przez rząd pieniędzy, które wcześniej zabrał, czyli kupowanie sobie poparcia za pieniądze podatników.”

  Nie wiem kto to napisał ale trafił w 10 . Morawiecki to zwyczajny korporacyjny karierowicz, on poprostu mówi hodowcy kotów to co ów hodowca chce usłyszeć .

  Hodowca kotów jest tak otumaniony ze nie przeszkadza mu fakt że Morawiecki jest milionerem – banksterem , który forsę ma z premii a premie dostał za wciskanie ludziom tzw ” kredytów frankowych ” …..

  a Sroczynski redaktor …..cóż , myśli ze forsa rośnie na drzewach . Podobnie jak niejaki Woś Rafał z Polityki . Nie trzeba pracować , produkować , handlować itd , forsę ma się brać …. no nie wiem skad , chyba z drukarni ?

 287. wiesiek59
  1 lipca o godz. 15:35

  Panie , napisał pan że ceny gdzie indziej są NI ZSZE i dlatego hurtownicy tam gdzie są ni zsze sprzedaja towar . Co ma powodować – sam ju ż nie wiem co , tak pan zamotał .

  Tkwi pan w błędnym przeswiadczeniu nauczyciela zawodówki o niskim poziomie że nie istnieje możliwość zdobywania wiedzy inaczej niż w panskiej zawodówce. Mówiac obrazowo sądzi pan że życie, wiedza , nauka po za panską szkołą górniczą nie istnieje. Tak nie jest ale skąd pan ma to wiedzieć ?

  Portal na który ma pan nieprzyzwoitość się powoływać to ruska propaganda . Nie trzeba dyplomu zeby to wiedzieć . Kłaniam sie

 288. wiesiek59

  pan jest starszą odmianą tzw leminga . Kiedyś się mówiło ” moskiewski pozyteczny idiota”

  kłaniam sie

 289. Józef Kossecki, polski inżynier, politolog, cybernetyk
  społeczny, publicysta i wykładowca akademicki. Polecam jego bardzo dobre opracowanie (144 strony)
  “Historia systemu sterowania społecznego Kościoła
  Katolickiego”, dostępne w pdf w internecie. Ukazuje ono
  te systemy począwszy od edyktu Konstantyna z 313 r.,
  aż do Soboru Watykańskiego II, w Polsce okresu
  międzywojennego, PRL-u i III RP. Warto przeczytać, a
  nawet polecić tym wszystkim, którzy nie mają wstrętu do
  wiedzy i samodzielnego myślenia. Odporni na wiedzę są
  zbyt leniwi i wolą tkwić w błogostanie i niewiedzy od
  urodzenia, aż do śmierci, poddając się manipulacji i
  praniu mózgów na własne życzenie.
  =======

  Weź się za samokształcenie, a nie opowiadanie dyrdymałów.
  Rozumiem, że był pan najmądrzejszy w całej wsi, czy nawet na budowie.
  Ale to dla mnie za mało.
  Takich łebków było w każdej klasie kilku, a klas kilkaset czegoś nauczyłem.

 290. wiesiek59

  W jakim celu pan przytacza krytyczne prace na temat koscioła katolickiego ? Na temat działalności kk mam zdanie jak najgorsze więc po co chce pan przekonywać przekonanego ?

  To raz . Dwa to proszę się zwracać do mnie w formie powszechnie uzywanej w kontaktach z obcymi osobami – proszę pana .

  Nauczyć – po za może szuflowaniem węgla – nie mógł pan nikogo i niczego .Z tej prostej przyczyny że nie ma pan pojęcia o niczym pozytecznym po za politgramotą z prl-owskiego podręcznika dla politruków. Nawet sześć tysięcy klas nie znaczy że coś pan wie i umie . Ilość – choć zdaje się marksiści twierdzili że tak – NIE PRZECHODZI W JAKOŚĆ .
  Pechowo dla pana nie moze pan mnie zostawić na drugi rok w klasie – choć nie wiem czy w górniczych zawodówkach ktokolwiek ” studiował ” dwa lata w klasie w historii prl – ani złosliwie pozbawić stypendium . Zamiast tego MUSI pan wysłuchać wszystiego co mam do powiedzenia czy się panu nauczycielowi podoba czy nie. Kłaniam się

 291. ceny masła wzrosły! @Blackley, dlaczego robotnicy nie wychodzą na ulice?

css.php