Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

8.09.2018
sobota

Bumerang w Sieci

8 września 2018, sobota,

Dominik Zdort, publicysta tygodnika „Sieci” (organ braci Karnowskich), ubolewa nad upadkiem obyczajów. W felietonie „Uczyć się szacunku” red. Zdort pisał latem: „To prawda, w Polsce proces czynienia z rządzących wrogów publicznych nr 1 trwa już od lat. Ale poziom pogardy do władzy, z jakim mamy do czynienia ze strony obecnej opozycji, przekracza wszelkie granice kultury, nie tylko politycznej, ale i osobistej. Ci, którzy dziś rzucają nienawistnymi słowami, powinni pamiętać, że one są jak bumerang. Wrócą i ze zdwojoną mocą uderzą w tego, kto ich pierwszy użył”.

Święte słowa, szkoda tylko, że w tym samym tygodniku i chyba tego samego dnia autor ukryty pod literkami „MP” daje pokaz wyjątkowego braku kultury – nie tylko politycznej, ale i osobistej. W „sprawozdaniu” z zeznań byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego przed komisją do spraw Amber Gold prof. Chmaj (pełnomocnik Rostowskiego) określony zostaje jako „człowiek do wynajęcia” i „damski bokser”, ponieważ nie zgadza się z przewodniczącą Małgorzatą Wassermann.

Prof. Chmaj dał według „Sieci” pokaz buty, amnezji i piętrowych kłamstw. „Były minister finansów wszedł na niespotykany, nawet dla byłej władzy, poziom bezczelności, chamskich popisów damskiego boksera”, ich (Rostowskiego i Chmaja) strategia stała się jasna od pierwszych minut: „grać na zwłokę przy każdej odpowiedzi, prowokować, rżnąć głupa”.

Czy to nie są nienawistne słowa, które przekraczają wszelkie granice kultury i wracają jak bumerang? Kto tu „rżnie głupa”?

PS Kto chce spotkać się z prawdziwą kulturą i publicystyką na najwyższym poziomie, powinien przeczytać esej prof. Andrzeja Romanowskiego o tym, jak zepsuliśmy polski zegarek (dzisiejszy Magazyn w „Wyborczej”). Kapelusze z głów!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 337

Dodaj komentarz »
 1. I tutaj pasuje jak ulał powiedzenie „Kochajmy się jak bracia, a liczmy jak Żydzi”.
  I tylko bez urazy proszę

 2. @ls42

  ” liczmy jak Żydzi”.”

  To nie takie proste. Moze byc pod gorke – i to pod taka stroma. Zeby nie byc goloslownym – pozwalam sobie zacytowac ze zrodla stuprocentowo polskiego i aryjskiego:

  „Mam tu paręset cyfr o trzech znakach dziesiętnych i wyobraź sobie, połowa jest błędna… Oni myślą, że jakaś tysiączna albo nawet setna część milimetra nic nie znaczy, a nie wiedzą, laiki, że tam właśnie mieści się cały sens. Niech mnie diabli porwą, jeżeli w Polsce byłoby możliwym nie tylko wynalezienie, ale nawet drukowanie tablic logarytmicznych. Dobry Polak poci się już przy drugiej cyfrze dziesiętnej, przy piątej dostaje gorączki, a przy siódmej zabija go apopleksja…”

  http://www.lektury.waw.pl/72/73/lalka

 3. @ls42

  ” liczmy jak Żydzi”.”

  To nie takie proste. Moze byc pod gorke – i to pod taka stroma.

  Ciutke wiekszy fragment – bardziej charakterysztyczny:

  „Gdy Wokulski wszedł do jego pokoju i zmęczony upadł na kanapę, doktór zaczął:
  — Co to za profany z tych korektorów… Mam tu paręset cyfr o trzech znakach dziesiętnych i wyobraź sobie, połowa jest błędna… Oni myślą, że jakaś tysiączna albo nawet setna część milimetra nic nie znaczy, a nie wiedzą, laiki, że tam właśnie mieści się cały sens. Niech mnie diabli porwą, jeżeli w Polsce byłoby możliwym nie tylko wynalezienie, ale nawet drukowanie tablic logarytmicznych. Dobry Polak poci się już przy drugiej cyfrze dziesiętnej, przy piątej dostaje gorączki, a przy siódmej zabija go apopleksja… Cóż u ciebie słychać?
  — Mam pojedynek — odparł Wokulski. ”

  http://www.lektury.waw.pl/72/73/lalka

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Skąd u katolików tyle chamstwa na wszystkich szczeblach. Tak sobie myślę,że to grzech.

 6. Katolik nadstawia drugi policzek a nie od razu z liścia. Tak sobie myślę może na 100- lecie, 100 dni bez chamstwa.

 7. ls42
  8 września o godz. 17:27

  Masz, do poczytania.
  Umiejętność liczenia to podstawa….
  Niestety, Polacy jej nie posiedli.
  http://przeczywistosc.pl/historie-pisza-zwyciezcy/

 8. Upadek obyczajów zaczął się od totalnej krytyki PRL w której wszyscy jesteśmy umoczeni. Oraz krytyki zwycięstwa Armii Czerwonej,która dała po wypędzeniu katolickiego wehrmachtu podwaliny obecnych elit. Bumerang czyli rewolucja pożera własne dzieci. Tak sobie myślę i biorę na przeczekanie bo mają Brutusa.

 9. Kto rozpoczał tę degrengoladę języka?
  Zarówno w przestrzeni publicznej, jak i politycznej?

  Idąc ulicą, uszy mogą zwiędnąć od przypadkowo zasłyszanych zdań.
  Zarówno ludzi młodych, jak i dzieciaków.
  Skąd zaczerpnęli takie wzorce, kto je rozpropagował tak szeroko?

  Nasze” elity”- ludzie dojrzali, przypadkowo podsłuchani, poza kadrem, również posługują się językiem daleko odbiegającym od jakichkolwiek teoretycznych norm, o przyzwoitości nie mówiąc.

  Dla mnie, to zadziwiająca zagadka socjologiczna.
  Jak prostactwo, chamstwo, obsceniczność, zawładnęło pod „światłym przywództwem” cały kraj, wszystkie klasy i warstwy społeczne…..
  Epidemię będzie trudno opanować, skoro z ust najważniejszych w tym kraju obecnie, padają takie, bądź podobne słowa, wypowiadaniu ich służy nawet trybuna sejmowa, sala gdzie ktoś nocą krucyfiks zawiesił.

  Nic nie powstrzyma chamstwa i prostactwa, insynuacji i pogróżek.
  Poza wymianą nosicieli takich zachowań.
  Będziemy szukać 10 sprawiedliwych i kulturalnych?
  W tym obecnie 36 milionowym kraju, może być to zadanie NIEWYKONALNE….

 10. @Wiesiek59

  „Kto rozpoczał tę degrengoladę języka?”

  degrengoladę czekolade fasade. na razie to @Wiesio Waleczny wypowiedzial wojne. Juz zapowiedzial, ze nie bedzie litosci:

  „„Czym się różni Syjonista od Syrenki?
  Niczym….
  Jak się nie trzaśnie, to się nie zamknie”…..”

  No to jak, Waleczny Wojowniku? Ilu do tej pory „trzasneles” „syjonistow”?

  Zapowiadales „klepanie michy”. Ilu zlym syjonistom do tek pory wyklepales „miche”?

  No bo chyba nie jestes taki Rycerz Zajecza Skorka, ze zapowiadasz, jat to bedziesz „trzaskal” – a wojujesz wylacznie ozorem?

  „W ryju kazdy mocny”
  (stare przyslowie rurytanskie)

 11. jakub01
  Komeda napisał m.in. muzykę do filmu „Prawo i pięść” (wg powieści Hena „Toast”). Ciary chodzą mi po plecach, gdy słucham pięknej ballady „Nim wstanie dzień” którą śpiewa Fettiing (slowa Agnieszki Osieckiej)
  https://www.youtube.com/watch?v=q7ke_xzw0Ew

 12. pitekantrop
  8 września o godz. 18:01

  Mówimy o języku którym posługują sie ludzie.
  Byłeś prekursorem, dwa lata temu wprowadzając na ten blog insynuacje, język szambonurków, wylewające sie spod twojej klawiatury fekalia, zalały przestrzeń kulturalnej wymiany poglądów.

  Nie widzę powodu tolerowania obsesjonatów i chamów.
  Do nich, trzeba przemawiać w języku przez nich zrozumiałym.
  Więc morda w kubeł.
  Dobrze że takie egzemplarze opuściły nasz kraj, choć dalej defekują w przestrzeni publicznej swoje obsesje i urojenia.

  Gówna nie należy tykać, bo można się skalać, i nabawić od smrodu skunksa innych przypadłości.

 13. Jak tu żyć panie Kaczyński. Gdzie popatrzę tam widzę materialne pozostałości PRL-u. Kiedy to się skończy. Tak sobie myślę,że takie życie do rzyci.

 14. @Wiesiek59

  „Mówimy o języku którym posługują sie ludzie.”

  Was jest raz. Pluralis maiestatis przysluguje glowom koronowanym. Ty sie nie lapiesz.

  „Do nich, trzeba przemawiać ”

  Dobra, dobra, cieniasie. Zapowiadales nie zadne tam „przemawiac”, tylko jak sie bedzie „trzaskac” i „klepac miche”. Zapowiedzial, ze nie bedzie litosci:

  „„Czym się różni Syjonista od Syrenki?
  Niczym….
  Jak się nie trzaśnie, to się nie zamknie”…..”

  No to jak, Waleczny Wojowniku? Ilu do tej pory „trzasneles” „syjonistow”?

  Zapowiadales „klepanie michy”. Ilu zlym syjonistom do tek pory wyklepales „miche”?

  No bo chyba nie jestes taki Rycerz Zajecza Skorka, ze zapowiadasz, jat to bedziesz „trzaskal” – a wojujesz wylacznie ozorem?

  „W ryju kazdy mocny”
  (stare przyslowie rurytanskie)

 15. „Dobrze że takie egzemplarze opuściły nasz kraj, choć dalej defekują w przestrzeni publicznej swoje obsesje i urojenia.” (Wiesiek59)

  ***
  „Wasz kraj” nie jest moim krajem. Dla Zydow jest to bez wiekszego znaczenia, jezeli ich nie bedzie w Polsce.

 16. Jak Kalemu ukraść krowę to jest grzech, a jak Kali ukraść krowę to nie grzech.Kaczyński, Pawłowicz, Tarczyński i cała reszta ma prawo obrażać przeciwników, a gorszy sort ma siedzieć cichutko i w pokorze znosić obelgi.Tak wygląda moralność Kalego w wersji pisowskiej.
  Dominik Zdort , w dziedzinie obrzucania błotem, też ma niemałe osiągnięcia, więc po co te krokodyle łzy.

 17. Rzecznik ds. dyscypliny PO powiedział PAP, że w związku z wywiadem udzielonym Sputnikowi, Grubski został zawieszony w prawach członka partii. – To jest wywiad, w moim przekonaniu, skandaliczny – ocenił.

  Abgarowicz podkreślił, że słowa senatora nie są stanowiskiem Platformy. – To jest prezentowanie punktu widzenia szkodliwego dla racji stanu Polski. To jest skrajna nieodpowiedzialność – po pierwsze – prezentowanie takich przekonań, a po drugie robienie takiego idiotyzmu, będąc parlamentarzystą, że rozmawia się ze Sputnikiem, czyli propagandową tubą Putina, która usiłuje robić demontaż opinii w Polsce – mówił rzecznik.
  http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/580744,senator-maciej-grubski-zawieszony-w-prawach-czlonka-po-putin.html
  ==================

  Panie Redaktorze.
  Mamy znacznie poważniejszy problem niż bzdety Karnowskich.

  W Polsce ogranicza się wolność wypowiedzi, SENATORA RP!!!
  I robi to kto?
  Ponoć demokratyczna do szpiku kości PO?

  Bez pluralizmu światopoglądowego, wolnej od strachu dyskusji, różnych punktów widzenia, konsensusu ucieranego w trakcie sporu, demokracja nie istnieje.
  Jacyś partyjni kacykowie, nie mogą ingerować w poglądy reprezentantów.
  Chyba że mówimy o FIKCJI demokracji.

  Co zresztą od pewnego czasu podejrzewam……

  Ciekaw jestem kto, i na jakiej podstawie, wydaje takie decyzje, zamyka usta mającym inne poglądy.
  To znacznie ciekawszy temat, niż medialne insynuacje i prostactwo naszych „wybrańców narodu”.

 18. @Wiesiek59

  ” wolnej od strachu dyskusji,”

  … no chyba, ze ktos sie wypowie nie po mysli @Wieska59 i jego druzyny.

  Wowczas – zapowiada sie mordobicie i samosad:

  „„Czym się różni Syjonista od Syrenki?
  Niczym….
  Jak się nie trzaśnie, to się nie zamknie”…..”

  „klepanie michy”.

  Poza tym, jak sie ktos wypowie bez nalezytej czolobitnosci na temat Pana Prezydenta czy na temat Narodo Polskiego – to trzy lata pierdla.

  Najwazniejsze jednak, ze @Wiesiek59 znalazl wlasciwa mu forme:

  „Gówna nie należy tykać”

  Tyle na temat _wolnosci wypowiedzi_.

 19. Rusofobia w Platformie jest porażająca. Czy warto na takich rusofobów głosować. Związek Ukraińców kieruje Platformę na manowce. Tak sobie myślę,że banderowskie sympatie mają się dobrze.

 20. Panie Pitekantropie!
  Oczywiście biorąc pod uwagę prawie 6 tysięcy lat liczenia, a u nas powiedzmy w zaokrągleniu zaledwie tysiąc, to rzetelny rachunek sprawia trudności.
  Tym bardziej namawiam do spokojnego liczenia trosk i żalów, ale miałem na myśli tylko te między politykami krajowymi.
  Niemniej serdecznie pozdrawiam

 21. Z mendami, na ich warunkach, i ich językiem, nie ma sensu dyskutować.
  Szczególnie na jeden temat, obsesyjnie się tu pojawiający.
  Plemienne myslenie.

  A na chamstwo, trzeba odpowiadać siłą i godnością osobistą……

 22. @ Mag Ja zaznaczylam, ze niezupelnie(o te kielbase), napisalam, ze naturalnie, ze nie tylko. Znam fakty, ktore przytaczasz bo bylam wowczas w Polsce i bylam juz doroslym czlowiekiem, wiec wiem co sie dzialo, nie trzeba mnie tego uczyc. Chodzilo mi raczej o to, ze wowczas do opozycji nalezalo raptem kilka tysiecy osob, a reszta jak zwykle – kibice w najlepszym wypadku. Za to dzis kazdy „zasluzony opozycjonista”, kazdy latal z bibula i kazdy byl z Frasyniukiem na ty. Ja na peczki takich bufonow spotykalam w obozie jeszcze w Niemczech, a teraz to juz jakis obled. Zreszta pisalam o tym na tym blogu nieco wczesniej. Kazdy dzis dzieciakom wmawia jaki to byl bohater, jak sie narazal dla ojczyzny po czym lezie glosowac na PiS, bo przecie 500 piechota nie chodzi, a ze Ojczyne mila szlag moze trafic, to co mu tam.
  Jak uslyszalam tu od pewnego mlodego chlopca z Polski jak on wyobraza sobie stan wojenny to niemal wywrocilam sie kolkami do gory. Mniej wiecej tak jak hitlerowska okupacje. Dzis kazdy stary dziad wymaga szacunku, bo on psia krew za ojczyzne i za wolnosc przecie walczyl i od bezpieki po mordzie obrywal i mlodziez to lyka i ma traume z powodu braku traumy, wiec tez by sobie jakas mala rewolucyjke chetnie zrobila. To prowadzi do tych wszystkich ruchow naziolskich, tesknota za tym bohaterstwem na ktore sie nie zalapali. Przeciez nawet Morawiecki tak pi….li , chociaz wiadomo, ze dzieciak byl i nikt go nie przesladowal za komuny. 39 mln. bohaterow psia krew, a juz w szczegolnosci ci, co sie wtedy zalewali beltem i gorzala i popadli w taka alkoholowa mitomanie, ze sami uwierzyli w swoje brednie. A PiS-owi w to graj.

 23. Dla Ziobry lepszy Przywieczerski w garści niż Mazur na dachu. Tak sobie myślę dlaczego jankesi nie wydają wszystkich ściganych przez Ziobrę. Małpują Izrael nie wydającego swoich grzeszników.

 24. @Mag. Znam „Prawo i piesc” i ballade tez, zreszta czasem sobie ja tu spiewam,”nowe sie dzieci urodza nam..”. „Prawo i piesc” zreszta dosc ironicznie krytykowano, ze to taki polski western, ale Hen lubil westerny o ile sobie przypominam z jakiegos wywiadu z nim i nie mialo to nic wspolnego z upodobaniem do „zgnilego imperializmu”.No i uwielbiam Holoubka.

 25. Wiesiek59 godzina 17.49
  Lektura pasjonująca i przytłaczająca
  Pewnie niejeden raz do niej wrócę
  Pozdr.

 26. Myslalem .. mialem nadzieje ( bo to bardziej infantylne ), ze zajmie sie pan Pycha i Uprzedzeniem albo chociaz Rozpacza i Uniesieniem DAW a tu co ? Slowne bumerangi . Uniesienie rozpaczy aby nia rzucic czyli strzelic kogos w pysk . Wrocila by ? Mozna by poeksperymentowac . Podobno nie kazdy bumerang wraca , . Z rozpacza byloby podobnie .

 27. wiesiek59

  Junta z Bialego Domu spotkala sie wlasnie ze zdrajcami wsrod korpusu oficerskiego Wenezueli w celu omowienia prob obalenia demokratycznie wybranego socjalistycznego prezydenta Maduro.
  Sytuacja z Chile bedzie powtorzona.
  https://www.theguardian.com/world/2018/sep/08/trump-nicolas-maduro-overthrow-venezuelan-meetings

 28. Muzyka łagodzi obyczje. W TV2 śpiewa Polka której matką jest Chinka, a ojcem Polak. Jaka słodka dziewczyna

 29. Inteligencje w Polsce albo wyrzynano, albo zmuszano do emigracji albo niedobitki dolowano za komuny. Na dobra sprawe inteligencja w Polsce jako warstwa spoleczna nigdy sie nie wyksztalcila. Byly srodowiska inteligenckie, zawodowe akademickie lub artystyczne, mielismy cale mnostwo wybitnych postaci ale powojenna inteligencja, to byli tzw, wowczas „wyksztalcency”,ludzie o wyksztalceniu powyzej inteligencji, glownie ambitne dzieci chlopskie, ktore zdobywaly tytuly naukowe, ale kulturowo byly zapoznione o 300 lat. Mimo to powstaly pewne kanony kultury w 50 lat po wojnie a nawet wczesniej. Czegos jednak nie nalezalo robic, bo wstyd.Tyle, ze to co kiedys nazywano kultura osobista lub po prostu dobrym wychowaniem dzis w czambul nazywane jest – poprawnoscia polityczna i wrecz wysmiewane. Nie wysmiewac poprawnosci polit. jest passe. Zatem klniemy, opluwamy sie nawzajem, wreszcie mozemy sie czuc dobrze bo mamy przyzwolenie (czyje? elit? jakich?) na objawienie prostactwa, ktore zawsze w Polakach tkwilo a hamulcow juz zadnych. Nie ma przedwojennej inteligencji o pewnym etosie, wyksztalceniu, manierach, ktore tzw. warstwy nizsze w jakims stopniu sobie przyswajaly, bo i komuchy zakute raczej staraly sie cywilizowac obyczajowo.Kultura byla powszechnie dostepna choc cenzurowana. Dzis nie ma ani cenzury ani kultury,bo jak tylko ktos beknie, ze nalezaloby np.internek jakos uladzic pod tym wzgledem, to zaraz podnosi sie wrzask obroncow wolnosci bluzu.

 30. ls42
  8 września o godz. 20:13

  To wielusetmiliardowy biznes, oparty na generowaniu poczucia winy.
  Do urabiania opinii publicznej, deleguje się wysoko opłacanych i oddanych sprawie.
  Niestety, niekoniecznie kretynów.
  Są opłacanie zapewne od efektów.
  A są skuteczni, więc premie sa wysokie.

  To nic osobistego, tylko BIZNES.
  Natomiast zło które zasieją, realizując swoje indywidualne zyski i benefity, wyda plon.
  Ja osobiście, mogę to olać, rozumiejąc mechanizm.
  Ale nieco młodsi i mniej kumaci, tolerancyjni, nie dadzą się okraść.
  I będzie problem.

  Ps.
  To dość ciekawy zestaw artykułów na różne tematy.
  Dość w sumie kontrowersyjny.
  Ale, jeżeli choć część z nich odzwierciedla rzeczywistość…..
  Brrr……

 31. @DP

  Polecam analizę retoryki D.Trumpa. Przykład na to jaka forma komunikacji dzisiaj jest najbardziej skuteczna (6 min. po angielsku )
  https://www.youtube.com/watch?v=_aFo_BV-UzI

 32. Tata z Mozambiku, a mama ze Szczecina. Jestem taką mieszanką, powiedziała kandydatka na głos Polski.
  Podoba mi się ten program w TVP2

 33. SŁOWIANIN STANISŁAW 8 września o godz. 20:05 pisze: –Dla Ziobry lepszy Przywieczerski w garści niż Mazur na dachu. Tak sobie myślę dlaczego jankesi nie wydają wszystkich ściganych przez Ziobrę. Małpują Izrael nie wydającego swoich grzeszników.

  To zależy kogo i komu nie wydają. Otóż kiedyś do Izraela udał się Majer Suchowliński pochodzący z Grodna Amerykanin, znany w USA jako Meyer Lansky, gdy zagotowało mu się pod tyłkiem z powodu … i starał się usilnie o uzyskanie zgody na pobyt stały. Tej zgody nie otrzymał i musiał wrócić do Stanów. Na filmie „Ojciec Chrzestny” został po powrocie zastrzelony już na lotnisku (Hymen Roth grany przez Lee Strasberg’a). W rzeczywistości dokonał żywota w swojej rezydencji na Florydzie i nie nastąpiło to w sposób gwałtowny a raczej naturalny. Wiele lat bowiem chorował.

 34. @Pitekantrop, nie strugaj wariata i nie udawaj, ze jedynie bronisz sie przed jakas slowna napascia, bo oprocz salto mortale jestes jedyna osoba na blogu, ktora obrazila juz chyba wszystkich, nawet tych ktorzy wypowiadali sie o tobie z sympatia.Twoje insynuacje, malostkowosc, wulgarnosc, przekrecanie sensu i cudzych intencji na tym blogu przekracza wszelkie granice przyzwoitosci, wiec nie dziw sie, ze skad inad kuturalni ludzie mowia ci – „spadaj”.

 35. wyzysk
  8 września o godz. 20:20

  Modus operandi jest znany od 100 lat…
  Albo, może od 2500….

  „Nie dziwi nic”…..

  Lemingom rzuci się jakiś medialny gniot do strawienia, za trzy dni zapomną o co chodzi.

 36. Bracia Karnowscy? – nie kojarzę. Ale można im przypomnieć, że przez słynne „osiem ostatnich lat” proces czynienia z rządzących wrogów publicznych nr 1 trwał pod hasłami: TUSKU MATOLE, OBALĄ CIE KIBOLE!, oraz CAŁA POLSKA Z WAS SIĘ ŚMIEJE, KOMUNIŚCI I ZŁODZIEJE!, o „Polsce w ruinie” szkoda wspominać. A teraz co robi władza? Policzkuje protestujące kobiety – i władza z całym jej „ideologicznym” zapleczem pieje z radości i dumy. Itd itp można opowiadać o bumerengach PiSiarni bez końca.

  Niemniej esej prof. Andrzeja R0manowskiego nie umknął mi i też podziwiam autora za precyzję opisu i głębię. Sam tytuł uderza: Polska po 1989 roku była zbyt dobra, zbyt wyrozumiała, zbyt bezpieczna.

  … po 1989 r. przeszkoda ta znikła: Niemcy stały się polskim sojusznikiem i adwokatem, pomostem do Europy. Po tysiącu lat, znaczonych najpierw przekroczeniem przestrzeni Europy Zachodniej i powędrowaniem Polski na wschód, a potem wojnami, rozbiorami i okupacjami, znaleźliśmy wreszcie miejsce pod słońcem.
  Bo czegoś takiego jak III Rzeczpospolita nigdy nie zaznaliśmy. (…)

  A i sukces, jaki osiągnęła, był na miarę tysiąclecia. Mimo cywilizacyjnej „młodszości” przykleiła się do samego „karolińskiego” centrum Europy, do Niemiec i Francji. Okazało się to możliwe nie tylko ze względu na postawę Zachodu odkupującego w ten sposób swą „zdradę w Jałcie”, ale też ze względu na postawę Polaków, od działań których (najpierw w 1980, potem w 1989 r.) zaczęła się rozbiórka pojałtańskiego systemu i którzy potem, w tak rewelacyjnym stylu, dokonali „powrotu do Europy”. Ostatecznie Polska została potraktowana jako pełnoprawna część wspólnego dziedzictwa, a symbolem tego nastawienia stał się po latach dwukrotny wybór Donalda Tuska na europejskiego „prezydenta”. Gdy zaś będziemy pamiętać, że III RP miała na wszystkich granicach przyjaciół (a wystarczy powiedzieć, że sąsiadów, których PRL miał trzech, ona miała już siedmiu), to trzeba ją uznać za rzeczywiste „heart of Europe”: zwornik europejskiej jedności.

  Ale Polacy nie są przyzwyczajeni do sukcesu.
  (…)
  Że nie ma w tym logiki – nie szkodzi. Polacy, usuwający z ziem poniemieckich ostatnie pomniki Armii Czerwonej, ów brak logiki udowadniają nieustannie. Brak też logiki w równoczesnym domaganiu się kolejnych świadczeń socjalnych i wcześniejszej emerytury. Także – w największym zaufaniu, jakim naród obdarza prezydenta Andrzeja Dudę, i największej nieufności, jaką równocześnie żywi do prezesa Kaczyńskiego… W dodatku, żywiąc to rekordowe zaufanie do Dudy, naród nasz w większości (53 proc.) uważa, że powinien on stanąć przed Trybunałem Stanu!

  I dalej profesor szuka wyjaśnień:

  Naród kocha PiS, bo najwyraźniej jest to jego, narodu, emanacja, więc obie strony nie muszą wreszcie niczego udawać, niczym się krępować. Znikło uczucie wstydu.

  To kolejne konsekwencje niedorozwoju w Polsce klasy średniej, rachitycznego mieszczaństwa, upodlenia pańszczyźnianego chłopa?

  I będziemy mieli kolejny wylew Polish jokes.

 37. Politykę w Polsce robi się w negatywach, w obrzucaniu przeciwnika – ba, wroga politycznego błotem i innymi śmierdzelstwami. I ja rozumem, że red. Passent na tym się skupia. Ale w ten wrześniowy weekend jest jeden pozytyw, czyli Konwencja Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1763092,1,co-wynika-z-konwencji-platformy-z-sojusznikami.read

  Ale czy to kogokolwiek interesuje w ogóle?

 38. jakub01 8 września o godz. 20:32 pisze: – Czegos jednak nie nalezalo robic, bo wstyd.Tyle, ze to co kiedys nazywano kultura osobista lub po prostu dobrym wychowaniem dzis w czambul nazywane jest – poprawnoscia polityczna i wrecz wysmiewane.

  Cytuję za SJP:
  – „poprawność polityczna, ang. political correctness, zasada unikania określeń, które mogłyby być uznane za przejaw dyskryminacji w stosunku do osób ze względu na ich przynależność rasową, narodową, wyznaniową, pochodzenie społeczne lub orientację seksualną.”

  Sorry Jacob01 ale nie wydaje mi się by pojęcie „poprawności politycznej” odpowiadało pojęciu „kultury osobistej”.
  Poprawnością polityczną jest nazywanie Murzyna Czarnoskórym albo Afroamerykaninem a Eskimosa Innuitą i wstrzymywanie się od stwierdzeń, że homoseksualista jest seksualnym zboczeńcem bo tak to przegłosowało pewne gremium w stosunku 58 do 42 itd itd.
  Tak mi się wydaje.

 39. Raport finansowego think-tanku Carbon Tracker, specjalizującego się w problemach transformacji energetycznej, stwierdził ostatnio, że Ostrołęka C przyniesie straty rzędu 1.7 mld euro, jeśli okaże się, że wypadnie z rynku mocy, czyli zostanie bez pieniędzy wypłacanych za gotowość do pracy w okresach zwiększonego zapotrzebowania lub zakłóceń w produkcji.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosnace-ceny-emisji-co2-moga-zmusic-polske-do-inwestycji-w-alternatywne-zrodla/b7s6z0t?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
  =========

  Handel odpustami w nowoczesnym wydaniu.
  Zrzynamy własny przemysł i miejsca pracy.
  W imię czego?
  Ideologii i wiary?

 40. Z kolei w „Mam talent” rewelacyjny występ pary akrobatów; Polki i Portugalczyka.
  Jak na eliminacje znakomity!
  Nagrodzony złotym deszczem

 41. Bar Norte
  7 września o godz. 22:02
  Wikipedia cytuje wypowiedz Kurta Vonneguta o Nelsonie Aldenie
  ( prowadzili razem warsztaty literackie w stanie Iowa w 1965 roku ):
  ,, Entuzjazm Aldena do pisania, czytania i hazardu pozostawial niewiele czasu na spelnianie obowiazkiow czlowieka zonatego.”
  Hemingway, ktory bardzo dobrze wypowiadal sie o tworczosci Aldena, tez nie spelnil oczekiwan wielu kobiet.
  Nie mozna byc mistrzem w kazdej dziedzinie- wazne, co Hemingway, Vonnegut i Alden zostawili swiatowej literaturze.

 42. @Legat. Masz naturalnie racje ale ja mowie o tzw. potocznym rozumieniu (czy tez raczej nierozumieniu nalezaloby powiedziec) tego okreslenia. Nie tylko w Polsce populisci wszelkiej masci kpia z poprawnosci politycznej albo udajac,ze nie znaja definicji albo w istocie jej nie znajac, robia to takze media.

 43. hetajr
  8 września o godz. 18:02
  pitekantrop
  8 września o godz. 14:35

  Żydzi podjęli decyzję o przeprowadzeniu czystki etnicznej wsi Deir Jassin. Antysemickie Araby, że też kary boskiej na nich nie ma, nie posłuchały wezwań szczekaczki i nie opuściły zamieszkiwanej przez nich od wieków wsi. Co gorsza podjęły próbę obrony swojego, i swoich bliskich życia i mienia – antysemity przeklęte. Żydzi musieli przypuścić bezpośredni atak na położoną na wzgórzu wieś, przez otwartą przestrzeń. Obrońcy zadali im znaczne straty, co zresztą jest zgodne z regułą, że atakujący są na nie bardziej narażeni niż obrońcy. I tutaj po raz pierwszy wkracza piszący do Wikipedii hasbaryta. Przedstawia dobrze strzelających Arabów jako „snajperów” a to, wiadomo: specjalnej jakości karabiny, celowniki optyczne i przede wszystkim – setki godzin treningu snajperskiego. A po drugiej stronie biedne żydowskie żuczki, zaledwie przeszkolone na jakimś obozie gdzieś w Polsce lub Czechosłowacji. Blogowy hejter konkluduje „Oczywiscie nie wspominamy o tym, ze zabarykadowani w domach gorujacych nad okolica snajperzy przygwozdzili Zydow ogniem.” Ach, te Araby – wieczne antysemity – nie przenieśli wioski w dolinę, nie wyjęli drzwi z zawiasów, nie wyszli z domów i, co już jest nie do wybaczenia, zmusili biednych Żydów do atakowania w takich warunkach, bezlitośnie do nich strzelając. Kompletny brak wychowania.

  Wiadomo, że w walce z arabskimi „psami wojny” muszą być duże straty, szczególnie wśród arabskich cywilów. I te straty będą.
  Napastnikom udaje się wedrzeć do wsi. Do każdego domu, bez względu na to, czy jest broniony czy nie, czy są tam może kobiety i dzieci, wrzucane są granaty, przeprowadzany jest ostrzał wnętrza budynku z pistoletów maszynowych.
  I tutaj znowu wkracza nasz wesoły hasbaryta. Ściek pod nazwą Wikipedia przyjmie wszystko a więc i nazwanie tego zwyczajnego mordu:„zaciętą walką o każdy dom”. „fierce house-to-house fighting.”
  To ilu było ostatecznie bojowników palestyńskich, że mogli obsadzić każdy dom? Polska Wikipedia podaje, że wśród zabitych było 12 uzbrojonych, oczywiście może to być głupota.

  A jaka to gratka dla badaczy ilości ofiar masakry, i hejterów. Żadna masakra, to wszystko straty w wyniku walki (sposób prowadzenia tej walki został opisany powyżej).
  Należy jeszcze wspomnieć o wysadzaniu domów z cywilami i sprowadzeniu dwóch 50 mm granatników do walki z jednym snajperem, w terenie zabudowanym. Jedyny taki w świecie przykład zastosowania niecelnej broni stromotorowej. Ja podejrzewam, że zostały użyte do walenia na oślep po wsi. Jak nie wyrządzą szkód lub kogoś nie zabiją to chociaż sterroryzują i osłabią ducha walki.

  Żadnej wielkiej masakry nie było, początkową liczbę 246 zmasakrowanych osób udało się już zredukować do 93 a co to jest 93 zabitych z premedytacją, przecież nie masakra. Reszta to ofiary walki, rozpoczętej przez Bogu ducha winnych Żydów, zmuszonych do niej przez Arabów – antysemitów. Jeszcze trochę wysiłków hasbarytów i hejterów a Deir Jassin będzie się kojarzyło z masakrą Żydów, dokonaną przez Arabów.

  A teraz wspomnienie jednego takiego, któremu na szczęście nie udało się dostać do dziewięciodziesiątki trójki.

  „Fahim Sajdan, który miał wtedy 12 lat, wspomina, jak na jego oczach mordowano jego rodzinę.
  Wyciągali nas jednego po drugim. Zabili z karabinu , jednego starca, a kiedy jedna z jego córek podniosła krzyk, jego też zastrzelili. Potem wywołali mojego brata Mohammeda i zastrzelili go przy nas, a kiedy moja matka zawyła, pochylając się nad nim – z moją siostrzyczką Hudrą na rękach, przy piersi – ją też zastrzelili.
  Zajdan również został postrzelony, kiedy stał w szeregu z innymi dziećmi, które żydowscy żołnierze przed odjazdem ze wsi ustawili pod murem, by następnie zasypać je kulami dla zabawy.”

  ( op. cit. str. 130.)

 44. Teraz występuje żonaty, ale nie fanatyk
  Wybaczcie to ciekawe powiedzenie ze sceny śląskiej

 45. hetajr
  8 września o godz. 20:02
  mag
  8 września o godz. 18:04

  Mój wpis, który tak panią zbulwersował, był odpowiedzią na następujący wpis @pitekantropa:

  >>pitekantrop
  8 września o godz. 1:05

  „… obfajdal swoimi przerobkami wiersz Boy’a. I chyba z tego powodu jeszcze bardziej sie puszy niz z tych wirtualnych centymetrow i nader realnych kilogramow.

  „z „wzięciem na klatę””

  Sa tacy, co mogliby co najwyzej wziac na rozdety becwal.”<<

  Bardzo się pani ta poetyka podoba, czy tylko podoba?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 46. @

  The Russian Troll Factory Named In The Mueller Probe
  Który z nicków tam zatrudniony?

 47. @ Legat, mysle,ze w poprawnosci polit. kultura po prostu sie zawiera. Czlowiek kulturalny nawet gdyby nigdy nie slyszal o istnienie pp i tak powie Innuita a nie Eskimos, co oznacza zjadacza surowego miesa i dla Innuitow jest obrazliwe. Pp to raczej zasada opisujaca takt, dla osob, ktore tego wyczucia nie maja.

 48. jakub01
  8 września, g.20:00 i 20:32
  Niestety masz rację. Ostentacyjne chamstwo, kłamanie w tzw. żywe oczy, obłuda katolika, prawdziwego patrioty to dzisiejsza odmiana kindersztuby nowego „wstaniętego” z kolan człowieka spod pisowskiej sztancy. Z ogromnym wyczuciem przytulił go Prezes od kotów, ale niekoniecznie od ludzi, których nie lubi (zwłaszcza „mord zdradzieckich”) i którymi gardzi.
  Brrr…

 49. pitekantrop
  8 wrzesnia, 17:35

  Rezym w Waszyngtonie zmienia Wschodnia Jerozolime w Warszawskie Getto,
  odcinajac 25 milionow dolarow dla tamtejszych szpitali.
  https://www.theguardian.com/world/2018/sep/08/trump-palestinian-aid-cut-east-jerusalem-hospitals

 50. mag, Wszystko do Ciebie jest na indeksie cenzury blogowej.

 51. @hetajr
  Nie podoba mi się taka „poetyka” po obu stronach, bo gwałt się gwałtem odciska i można się tylko spierać, kto pierwszy zaczął, więc czyja wina jest większa.

 52. Symetryczny
  Aż trudno mi w to uwierzyć. Why?

 53. mag 8 września o godz. 21:51 do @hetajr: – Nie podoba mi się taka „poetyka” po obu stronach

  Mag, przecież to tylko ilustracja tego na co wskazał sam Gospodarz czyli chodzi o „efekt bumerangu”. O co Ci tak naprawdę chodzi? 😉

 54. legat
  Chodzi mi o to co zwykle, niezgodę na „poetykę” wzajemnych słownych napaści interlokutorów, na agresję, która jest bezproduktywna.

 55. wyzysk

  Żart Vonneguta odnosi się do formalnych związków Algrena. Istotnie był trzykrotnie żonaty, w tym dwukrotnie z tą samą kobietą, Polką Amandą Kontowicz, którą poznał jeszcze w polskich dzielnicach nędzy w Chicago.

  Z tym, że najtrwalszy związek miał charakter nieformalny. Mam na myśli relacje, które utrzymywał mimo rozmaitych niedogodności i problemów z Simone de Beauvoir przez blisko 20 lat. Zresztą to uczucie było tak silne, że jak twierdzi angielski historyk Paul Johnson, powodem jego śmierci w 1981 był stres zwiazany z wywiadem poświęconym jego miłości do niej. Zresztą „Krokodyl” bo tak piszczotliwie go de Beauvoir nazywała, udzielał tego wywiadu i umarł w ciekawej scenerii, bo w czasie przyjęcia wydanego z okazji przyznania mu członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

  Poniżej krótki tekst z fragmentem korespondencji i fotkami pary:

  https://ophelinhap.wordpress.com/2015/04/08/15/

 56. @Mag nie badz prosze taka symetrystka. Pitkantrop obraza zupelnie bez przyczyny wszystkich, takze tych, ktorzy nie do niego kierowali swoje wpisy. Reakcja ludzi jest najzupelniej normalna na te malpia zlosliwosc i bynajmniej nie dziecinna. Sama wiesz, ze pisza tu ludzie bardzo umni i na pewno nie cierpiacy na infantylizm starczy.Przyznaje im pelne prawo do oburzenia i ostrych slow wobec kogos, kto dokonuje takich podlych manipulacji.

 57. Symetryczny
  8 września o godz. 16:06
  twój wpis w poprzednim wątku pokazuje niezbicie, że nie masz żadnych argumentów.
  Każdy myślący człowiek nie ma wątpliwości, że pacyfikacja Czechosłowacji miała na celu wybicia z głów ewentualnych pomysłów polityków rządzących krajami podległymi ZSRR na usamodzielnienie się .
  Dziecięcy upór bardzo kiepsko o tobie mówi i powoduje że szkoda czasu na dyskusje.

 58. mag
  8 września o godz. 21:51

  Atakującą broń pancerną nie zwalczy się gałązką oliwną tylko armatą lub pociskiem ppanc. I tego będę się trzymał.

 59. „Rewizjonizm” ma wiele odniesień, nawet neutralnych, mnie jednak kojarzy się nieodmiennie z latami sześćdziesiątymi, w których dotyczyło to granic naszego państwa. Dotychczas żadne ugrupowanie polityczne sprawy zmiany granic nie poruszało.
  Komentarze zamieszczane na blogu czassmi jednak dotykają tego tematu, raczej na kierunku wschodnim i to okrężną drogą, poprzez sugestię, żart, czy nawet powrót do przeszłości.
  Zmiana granic widoczna jest w handlu, turystyce, kulturze czy migracji obywateli.
  W programie „Mam talent” wystąpił młody, bardzo młody człowiek, który w napisanym i skomponowanym przez siebie utworze muzycznym opisał powrót z Anglii do Polski.
  Artysta ten, tak można już dzisiaj ocenić występ na scenie w ciągu 2 miesięcy nauczył się polskiej mowy, chociaż piosenkę śpiewał po angielsku.
  Mamy okazuje się zdolną młodzież dla której przekraczanie granic nie stanowi bariery, ani trudności

 60. @Adam100. Niebawem jade do Madrytu wymienic paszport, wiec moze uda mi sie wpasc do Prado. Velasquesa bardzo lubie, zwlaszcza jego portret infantki, ktory ogladalam jeszcze w podstawowce w albumie w szkolnej bibliotece.Pytanie tylko czy sie obrobie w jedno popoludnie aby choc kawalek Prado zobaczyc.

 61. jakub01
  g.22:47
  Ja nigdy nie tracę nadziei, że można kogoś przekonać, by odstąpił od swoich złych projekcji, przysparzania sobie wrogów, a nie rozumiejących jego racje sojuszników. Nie ma to nic wspólnego z symetrycznością w ocenach. Zwykle się na tym „parzę”, bo pretensje do mnie są po obu stronach, ale już tak mam.
  @pitekantrop już sobie ostrzy na mnie pazury, bo nie dość go wspieram i wybielam, choć chciałabym, bo sądzę, że go rozumiem, a wszyscy przez niego obrażani , łącznie ze mną, mają szczerze dość tych wszystkich jego napaści, jakbyśmy byli bezpośrednio odpowiedzialni za Holokaust, choć nie było nas na świecie i wszyscy bez wyjątku wyssali antysemityzm z mlekiem matki.
  No żałosne to jest i bezgranicznie smutne.

 62. @ Is 42. Ta mlodziez tak na prawde nie wie, co to jest granica, juz nie mowiac o tym aby miala pojecie co wiazalo sie z jej przekroczeniem.Na lekcji historii troche moze bla bla bla. Syn mojej kolezanki z Holandii zupelnie serio myslal, ze zelazna kurtyna to mur berlinski wykonany z…zelaza! No ale byl rowniez zdziwiony faktem, ze Polska, to kraj wiekszy od Holandii. W dwu atlasach to sprawdzal, a do najglupszych nie nalezal.Tyle i taka wiedze mial przecietny, holenderski nastolatek na temat Europy Wschodniej,no i jeszcze to,ze Stalin razem z aliantami wygral II wojne.

 63. pitekantrop
  8 września o godz. 13:03
  Zabrakło argumentów?
  można znaleźć wiele przykładów palonych , gwałconych i oblewanych benzyna ludzi ze 100% pewnością nie mających nic wspólnego z żydami.
  Jesteś po prostu żałosny. Swoje frustracji i niepowodzenia chcesz odreagować na forum.To strasznie głupie

 64. @ Mag. Ludzie uwielbiaja kiedy im sie radzi, po czym robia cos zupelnie odwrotnego dzieki czemu rzecz jasna osiagaja odwrotny od zamierzonegoefekt. A wszystko to konczy sie nienawiscia do tego, ktory porady udzielil.Ja na ogol nikomu niczego nie radze, uwazam to za strate czasu, jedyna pomoca jakiej udzielam jest wysluchanie kogos kto chce do mnie mowic. Uwazne wysluchanie, bo ja dosc lubie ludzi i nie meczy mnie ich gadanie, nie chowam tez uraz jesli kto uczciwie przyzna,ze troche go ponioslo. Ale hipokryzji nie znosze.

 65. @maciek.g. Daleko nie szukajac w historii-Rwanda.

 66. Watykańskim trollem jest każdy katolicki duchowny,który z ambony podżega do naruszania zasad państwa świeckiego. Tak sobie myślę,że to nie jest lojalne wobec państwa pobytu. Kiedyś deportowali do Watykanu.

 67. Ten „dziennikarz” popełnił był tekst pt. „Himalaizm to grzech.” Ktoś kiedyś użył określenia „Zdorcizm”, co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko pozbawione sensu pier..lenie. Panie Redaktorze, szkoda prądu na Zdorta, poświęcając mu wierszówkę, tylko go Pan nobilituje.

 68. @maciek.g, @jakub01

  „można znaleźć wiele przykładów palonych , gwałconych i oblewanych benzyna ludzi ze 100% pewnością nie mających nic wspólnego z żydami.
  Jesteś po prostu żałosny.”

  To chyba nie tak. Zabraklo ludzkiego paliwa do tych stodol, ktorych niewatpliwie u was dostatek. Nie tak dawno w waszym pieknym Wroclawiu (Prastary Slowianski Grod) trzeba sie bylo zadowolic spaleniem kukly – no bo skad wziac prawdziwy obiekt?

  „Nie czysc etnicznie zbyt gorliwie, bo potem nie bedzie komu dokopac”
  (stare przyslowie rurytanskie)

 69. @mag

  „a wszyscy przez niego obrażani”

  Nie zamierzam sie odgryzac.

 70. @mag

  „bo gwałt się gwałtem odciska”

  Ee tam. Figa z pasternakiem. A swoja droga – to cytat. Czy cytowanie znakomitego polskeigo poety, Wladyslawa z imienia – nie podpada pod jakis paragraf KK?

 71. @hetajr, @mag i cala reszta

  „początkową liczbę 246 zmasakrowanych osób udało się już zredukować do 93”

  Ja slyszalem, ze „zmasakrowanych” bylo 10246. ALbo co sobie bedziemy zalowac – 20246.

  I z tego powodu jednego nie kumam. Jesli te wredne syjonisty takie zle, niedobre, krwiozercze, dokonuja Potwornych Zbroniczych masakr i w ogole – to na kiego zafa..strygowanego grzyba utrzymujecie z nimi stosunki dyplomatyczne i handlowe?

  Nie mozecie tych stosunkow ze zlymi i niedobrymi syjonistami zerwac w cholere? Juz ten wasz Gomulka zrywal. I oglaszal embargo. Jak powszechnie wiadomo, kazdy sie z tego powodu poplakal.

  @Mag naprawde _NIE MUSI_ tolerowac, ze „wszyscy” sa „obrazeni”. Wolnoc Tomku w swoim domku. Nie mozecie zerwac stosunkow, wprowadzic embarga i zablokowac internetowej lacznosci ze strony zlych, krwiozerczych, zbrodniczych i aj-waj jak nieslusznych „syjonistow”?

  Chyba nie wypada, zeby taki aj-waj jaki szlachetny Narod, Chrystus Narodow – pielegnowal jakies konszachty ze zlymi i niedobrymi „syjonistami”? I zeby sie trzeba bylo publicznie zalic, ze ktos „ostrzy pazury”?

  Nie pasi? Macie krzywosci? To chyba mozna zerwac stosuni, oglosic embargo i w ogole. Ktos wam kurza melodia przeszkadza? Chyba droga wolna? Na kiego grzyba bylo nawiazywac stosunki z takimi zlymi syjonistami, co dokonali Potwornej Masakry Snajperow?

  Przynajmniej ten zafa..strygowany „teatr” to chyba mozecie zamknac? A to durne „muzeum” („uż sobie ostrzy na mnie pazury, bo nie dość go wspieram i wybielam”) to chyba mozecie przerobic na Muzeum Zolnierzy Wykletych? Naprawde obejdzie sie bez „wspierania” i „wybielania”.

  Laski bez, wielce szanowna @mag. Obejdzie sie, @wielce szanowna @mag – bez lachy.

 72. Rap z dedykacją dla tych co zepsuli ten polski zegarek ale także dla czytelników tygodnika „Sieci”.

  Piosenka o mojej młodości

  Kto w młodości pił wodę
  wprost z saturatora
  przejechał Polskę stopem
  pływał po jeziorach
  kto był u Gałczyńskiego
  w leśniczówce Pranie
  ten się z tym krajobrazem
  nigdy nie rozstanie
  kto odwiedził Warszawę
  gdy sprzątała gruzy
  ten nigdy nie zapomni
  tamtych młodych ludzi
  nie zapomni radości
  i spolegliwości
  tych, którym przywrócono
  poczucie godności

  to był renesans Polski
  te lata po wojnie
  wszystko co było w Polsce
  było tylko polskie
  wypaczenia i błędy
  także były nasze
  na zimę jak wkładałem
  mej siostry kamasze
  rosół był raz w niedzielę
  tydzień bywał postny
  a huligan był grzeczny
  ba, był nawet modny
  do wojska brali mężczyzn
  a nie najemników
  to było nasze wojsko
  dziś jest z „ochotników”

  naród walczył z ciemnotą
  dorastał z Kulturą
  towarzyszy karmiono
  polityczną bzdurą
  cała reszta wiedziała
  kto i po co kłamie
  chłop dostał kawał ziemi
  artysta mieszkanie
  w tamtych szalonych czasach
  słuchało się „dżazu”
  a dzisiejsza muzyka
  korytem furażu
  młodzież tarza się w błocie
  bo to tylko wolno
  w telewizji seriale
  kłamstewka i porno

  nasz młodość minęła
  tak jak tamte czasy
  trochę nazbyt beztroskie
  FWP- owskie „wczasy”
  z Polski została nazwa
  fabryki sprzedano
  banki też w obcych rękach
  sprzedawca wziął „siano”
  i bredzi o wolności
  markuje wybory
  małpując już nam znane
  orwellowskie wzory
  a w tym globalnym bagnie
  które bankier stworzył
  degenerat związkowy
  Polskę upokorzył

  czy mamy się zamartwiać
  tym obrotem sprawy
  czy szukać pocieszenia
  narkotycznej trawy
  czy kończyć tak jak Lepper
  czy jak ci związkowcy
  co za marną odprawą
  sprzedali pół Polski
  to jest trudne pytanie
  dla tych młodych ludzi
  co już oddano w łapy
  globalnej ułudy
  więc jeśli jesteś boso
  to przypnij ostrogi
  przestań tańczyć jak chochoł
  stań na proste nogi

  / rap dla ludzi rozumnych /

 73. @jakub01

  ” Sama wiesz, ze pisza tu ludzie bardzo umni”

  Zgadza sie, niektorzy nawet tacy umni, ze jak sie zalapali na azyl humanitarny, to obfajdali goscinnych gospodarzy, ktorzy ten azyl dali. Tacy umni, ze goscinnych i pomocnych gospodarzy okreslaja per „ksenofobiczne wiesniactwo”.

  Sa tacy, co pragna odgryzc reke, ktora ich karmi.

 74. @jakub01

  „@Pitekantrop, nie strugaj wariata”

  Zabieraja tutaj glos takie egzemplarze, co to jak sie zalapaly na azyl humanitarny, to obfajdaly goscinnych gospodarzy, ktorzy ten azyl dali. Tacy „umni”, ze goscinnych i pomocnych gospodarzy okreslaja per „ksenofobiczne wiesniactwo”.

  Sa tacy, co pragna odgryzc reke, ktora ich karmi.

 75. @ls42

  ” granic naszego państwa.”

  Jak ktos notorycznie drze ryja na temat granic innego panstwa („nielegalna okupacja”, „terytorium okupowane”, „nielegalna zbrodnicza okupacja) – to dosyc starannie piluje galaz, na ktorej sie ..skiem rozsiadl.

  Najbardziej zabawne, jak taki ktos drze ryja z Odwiecznie Polskiego Wroclawia („Byliwmy jestesmy bedziemy”). Czy tez z Odwiecznie Polskiego Szczecina, ktory to Szczecin, jak powszechnie wiadomo – to Prastary Piastowski Grod.

 76. @Mag.Mimo najlepszych checi nie zrozumiesz czlowieka, ktory potrzebuje pomocy psychiatrycznej.Mozesz mu tylko wspolczuc.
  @Woytek przywolal wspomnienie „dzazu”sluchanego i granego kiedys w piwnicach.Przyplynely wspomnienia o Nachornym, Ptaszynie -Ptaszku Wroblewskim, Urbaniaku i tylu, tylu innych artystach z najwyzszej „dzazowej” polki.Nie przepadam za rapem, nie bardzo umiem go czytac.Kiedys to sie nazywalo „rymy czestochowskie” ale ten dzisiejszy ,dobry rap niewatpliwie sztuka jest.Ale ja nie o tym .Rap Woytka rzeczywiscie sprawil,ze przyplynelo wspomnienie tamtej Polski, tej od namiotu,alpagi, nocnych Polakow rozmow, tej Polski bidnej i zgrzebnej ale jakze naszej.Teraz tez jest nasza ale ja tej radosci z tego powodu juz w nikim nie widze.Gdzies sie nam zapodziala ta prawdziwa radosc i duma z naszego kraju.Te ONR-y, czy inna Mlodziez Wszechpolska, przeciez te dzieciaki nawet nie sa w stanie sobie wyobrazic coz to byla za radosc, jak bardzo sie chcialo cos dla Polski zrobic, bo byla Polska i byl ustroj, a to wcale nie bylo tozsame.Nie bylo wtedy zadnej smuty, to przyszlo duzo pozniej .

 77. @Woytek.Przywolales dzwieki, zapachy, swiatlo z tamtych lat, przyplynela mlodosc ulotna jak wazka,przyplynelo wspomnienie rzeczy pieknych. Dzieki ci za to.Nie , nie wroci magia tamtych lat a mlodziez dzisiejsza ma swoja.

 78. @ Jakub01 &

  Pozdrów wszystkich w Prado.
  Picasso to więcej niż pikaso.
  Tu jest analizowany w 5-uw płaszczyznach
  8min. po angielsku
  https://www.youtube.com/watch?v=_HGW1DQO1xQ

 79. Kto w traumie niech wraca na łono IV RP błogosławione przez KK. Udział w pielgrzymkach i miesięcznicach oraz kazania pisowskich hunwejbinów odbudują patriotyczne geny. A potem na Moskwę ! aby odzyskać oddane guziki. Tak sobie myślę o bumerangach IV RP. A do tego czasu wchłaniać kulturę muzyczną i nie tylko PRL co jeszcze nie jest karane. Ale wywiady dla Sputnika już tak.

 80. P. Jakub

  “Te ONR-y, czy inna Mlodziez Wszechpolska, przeciez te dzieciaki nawet nie sa w stanie sobie wyobrazic coz to byla za radosc, jak bardzo sie chcialo cos dla Polski zrobic, bo byla Polska i byl ustroj, a to wcale nie bylo tozsame.”

  Wydaje mi sie ze na “te ONR” trzeba popatrzec obiektywnie: jako mlodych ludzi zaangazowanych spolecznie. Ludzi ktorzy stowarzyszyaja sie dla konkretnych i pozytywnych wartosci. Po to by ich stosunek do wlasnego kraju nie byl tak negatywny jak olbrzymiej wiekszosci panstwa komentujacych na tym blogu. Po to bu polskosc nie byla powodem do wstydu, ale dumy.
  Mogliby oczywiscie siedziec na dziaklach i uprawiac kwiaty, palic ziele czy pic piwo cwiczyc clubbing czy parawaning.

  Prosze rzucic okiem na ich strony www: nie ma tam pewnie kwestii z ktora i pani by sie nie utozsamisla.

  Mistrzostwem swiata bylo wdrukowanie w swiafomosc spoleczna negatywnych emocji zwiazanych z onr czy mlodzieza wszechpolska. Tak jak mistrzostwem bylo wytlumsczrnie Polakom ze Narodowa Demokracja to bylo najczystsze zlo.
  Moze to dlatego ze prania polskich mozgow dokonywali ludzie/ srodowiska majace specyficzny stosunek do polskosci inaczej zwany kultura wstydu?

  Teraz szybki test dla pani: jest pani w stanie porownac wlasne opinie o onr czy mlodziezy wszechpolskiej z tym co xnajdzie pani na ich stronach www?

  ml

 81. P Jakub

  Z ta zgrzebnoscia mam problem: moje Mazury to plac Wolnosci miedzy sniardwami a mikolajskim, zamordeje, kaczrsjno, szeroki ostrow, beldany i stare smieci za mikolajkami, lodki typu omega i ogniska palone nie tam gdzie dzis dozwolone, ale tam gdzie kiedys bylo wygodniej. Siermieznosc to byly moje mazury. Dzis takich juz nie ma. Pewnie tak wlasnie przebiega ewolucja – ta ekonomiczna i kulturowa, ale moja ewentualna wycieczka na Mazury bylaby ranieniem wlasnych wspomnien, wlasnej mlodosci.
  Czas nie kutas, nie stoi ani chwili…

  ml

 82. Herkules w posiadaniu lotnictwa IV RP pamięta udział w Wietnamie. Dobry bo duży. Czy samolot z czasów bombardowania Warszawy bo duży to też powód do dumy. Tak sobie myślę czy posiadanie zbrodniczego sprzętu jankesów to polska racja stanu. Ile symboli zabitych jest na kadłubie.

 83. Na warszawskiej stronie gazeta.pl czytam wywiad z pania Janda. On na kanwie premiery +/-“Teojpierwszyraz”.
  To pokazuje tendencje ktora juz nadeszla, a nie nadejdzie wraz z nowa rada mst warszawy: prywatne teatry pojda “na swoje” – dotacje z kasy miasta przestana byc istotnym elementem ich budzetow.
  Z tego (r)ewolucja repertuaru: stare i sprawdzone piosenki i to co widza zawsze przyciagnie: sex i wzruszenia co trafia i do pani z miesnego.

  I tak to okaze sie ze wolnosc tworcza jest zalezna od jednego tylko czynnika- od dobrych stosunkow z tymi co dotacje rozdaja.

  ml

  PS. Jest 16:00, juz powinienem wyzdrowiec. Jest wrecz odwrotnie- leze w lozku i kaszlac robie sobie prasowke. Bleee podwojne.

 84. P. Slowianin

  na ssmym poczatku powstania warszawskiego batalion Parasol zdobyl magazyny z kurtkami wojskowymi SS.
  Tzw. panterki.
  Czy myslac dla kogo te kurtki byly szyte, z jakim bezmiarem zbrodni one byly skojarzone powstancy powinni byli odrzucic te stroje?

  To samo z samolotem Hercules o jakim pan pisze.

  ml

 85. Szkoda ,że tzw. Wszechpolacy nie zdobyli magazynu. Oni wszystko noszą co inni wyrzucają na śmietnik historii. Tak sobie myślę chodzić pod ss-mańskim potem. Ohydne !

 86. Erozja zaufanis di mediow:

  Czytam naglowek w gazeta.pl:

  “Tragiczny wypadek: woz strazy pozarnej przejechal 53 letniego mezczyzne”

  Czytam i zastanawiam sie po co autor uzyl slowa “ tragiczny”? Czy po to by w ten sposob poinformowac ze ktos zginal czy by podkrecic tylko napiecie u czytelnikow by klikneli?
  Spotkalem i z jednym i z drugim stad ma nieufnosc co do tego co chce mi sie przekazac.

  Podobnie ze slowami “ nienawisc, nienawidziec, hejt, hejter…”

  ml

 87. Te panterki nosili i zolnierze GL.
  Oni robili to nie tak jak chlopcy z AK, tylko w slusznej sprawie. 🙂
  Moze dlatego im niemiecka Przemyslawka ulicznymi egzekucjami nie cuchnela?

  ml

 88. Kilka pan z Inicjatywy Polskiej wycofalo swe poparcie dla kandydatury p. Spiewaka na prezydenta mst Warszawy:
  Czy to juz jest antysemityzm czy tez sa jeszcze w Polsce jakies inne kryteria oceny decyzji o poparciu?

  To samo z latami 1967-71: jesli do ich opisu uzyjemy kryteriow mniejszosci zydowskiej to sens zdarzen sprowadzony zostanie do czystego antysemityzmu. A jesli te kryteria nie jedyne i akurat z polskiego punktu widzenia nie najwazniejsze?

 89. Takich nazywano wszarz. Wszak pod cudzym zawszonym ss-mańskim sposobem okryciem. Tak sobie myślę,że mogli poczekać na kufajki.

 90. Stanisław Lewicki: Spada sprzedaż prasy. To stały trend jednak najbardziej spada sprzedaż tytułów przychylnych obecnej władzy.

  Wśród tygodników, rok do roku, najbardziej zmniejszyła się sprzedaż „Sieci” – aż o ponad 42 proc. Drugie miejsce zajmuje tu „Gazeta Polska” – minus 30,7 proc., a trzecie „Tygodnik Do Rzeczy” – 24,4 proc.
  https://marucha.wordpress.com/2018/09/08/komentarz-do-danych-o-upadku-prasy-neosanacyjnej/#more-71953
  =============

  Interesujący trend….
  Przełoży się na wybory i poglądy wyborców?

 91. p. Slowianin

  Tak, powstancom z AK w Workucie wydano by czyste kufajki i jedwabne rubaszki.

 92. p. Wiesiek

  No to jak to jest: Polacy traca zaintetesowanie prasa popierajaca PiS, ale samym PiS zupelnie nie?
  Poparcie dla tej partii wydaje sie nie miec konkurencji.
  Bylabyz to pierwsza partia efektywnie komunikujaca sie elektoratem bez udzialu papierowych mediow?
  A moze jej czytelnicy chetniej porzucaja papier na rzecz wydan intrtnetowych?

 93. Suweren pisowski dostaje instrukcje z ambon co potwierdza znakiem pokoju. Tak sobie myślę o parafialnych tam-tamach.

 94. p. Wiesiek

  Jest jeszcze jedna odpowiedz na me pytanie o korelacje spadku nakladow i wztostu poparcia dla PiS:

  Przekaz mediow tworzacych i popierajacych opozycje totalna jest na tyle przekonujacy i przecieskuteczny ze ich czytelnicy nie musza siegac po gazete polska by utwierdzic sie w swym poparciu dla Kaczora.

  To moj przypadek.

  ml

 95. Ludowe Wojsko Polskie było w polskich mundurach. Londyńczycy w zawszawionych ss-mańskich szmatach. Na własne życzenie. Tak sobie myślę o nagłym zrywie jak o pośpiechu przy łapaniu pcheł. Pchły londyńskie szachrajki.

 96. Niedziela: dzień siódmy, albo pierwszy, jak kto woli, dla mnie dzień wypoczynku,
  W nowej świeckiej tradycji niedziela rozpoczyna się w naszym kraju od telewizyjnych audycji publicystycznych.
  Rozmowy polityków mają szczególne zabarwienie, a czasami kończyły się wyjściem wzburzonych uczestników.
  Dzisiaj w Radiu Zet doborowe towarzystwo o partyjnych programach.
  Na razie rozmowa toczy się w spokojnej atmosferze. Każdy chce innym robić dobrze i każdy ma rację, swoją rację

 97. neospasmin
  9 września o godz. 9:15

  Moim zdaniem, Polacy są zmęczeni propagandą sukcesu, za którą nie stoją żadne REALNE działania.

  Nie wstrzymano wyjazdów za chlebem, wzmożono natomiast przyjazdy, co skutkuje stagnacją płac, większą konkurencją o dobrze płatne miejsca.
  Nie wie lewica co czyni prawica?
  Być może, ale ludzie to widzą i słyszą….

 98. @jakub01

  Masz racje ze trollowi trudno coś zrobić.
  Można go jednak zidentyfikować i podać dalej.
  Można go totalnie olewać przez co mniej zarabia.
  Taki Cyrkowiec czy Misiek nie ma z kim tutaj „gadać” ale
  inni jeszcze rozlewają swoja neosperme po blogu. Z tym niestety trzeba żyć.

 99. A co do panterek….

  Żołnierz jest PRAGMATYCZNY.
  Nie wzgardzi panterką, butami, bronią, amunicją, racjami żywnościowymi zdobytymi na wrogu, hełmem- wszystkim co ułatwia przetrwanie.
  Wybrzydzając, zmniejsza swoje szanse przeżycia.
  Bez takiej zapobiegliwości, nie przetrwałby tych 63 dni.
  Poza sztabowcami Bora- Komorowskiego, oczywiście.
  Ci byli aprowizowani w pierwszej kolejności…

 100. Woytek 4.53
  Szacun!

 101. neospasmin
  9 września o godz. 9:22

  A co do wyborów- tych i przyszłych.

  Nie dziel skóry na niedźwiedziu.
  Jakoś nie sądzę, by spadochroniarze, komisarze partyjni, ludzie przywiezieni w teczkach, byli w stanie zdobyć zaufanie lokalnej ludności.
  Partyjna machina może pomóc, ale nie do końca.
  Centralizm demokratyczny już przerabialiśmy.
  Sejmiki samorządowe nie powinny padać ofiarą partyjnych gierek.
  Sprawy lokalne z pożytkiem dla lokalnych, powinni reprezentować lokalsi, nie lokaje….

 102. Jeżeli celem londyńczyków było zdobywanie zawszonych ss-mańskich panterek to 200 000 cywilnych ofiar przekreśla słuszną sprawę. Tak sobie myślę,że PW to była zbrodnia a sprawcy nie zostali osądzeni. Organizacja przypomina realizację lotu do Smoleńska.

 103. Z konkretów dyskusji: zwiększył się import węgla z Rosji i wzrosła sprzedaż ziemi cudzoziemcom

 104. Pan Wiesiek

  Zolnierz ubiera sie na rozkaz. Gdyby komus z tych sztabowcow Bora panterki nie odpowiadaly to zaden z xolnierzy by ich nie nosil.

  Nb. Widzial pan zdjecie ktoregokolwiek z dowodcow powstania w panterce?

  Z tym zaopatrzeniem co to je najpierw sztabowcy Bora otrzymywali to tak jak z opoeiadaniami za pierwszej Solidarnosci: przeciez dyrektor ma taki sam zaladek jak robotnik: dlaczego wiec ten pierwszy ma zarabiac wiecej?! Na taczki z nim!

  ml

 105. SŁOWIANIN STANISŁAW
  9 września o godz. 9:42

  Ta cała KG AK, nie potrafiłoby ochlaju w gorzelni zrobić, a co dopiero zaplanować coś bardziej skomplikowanego….

 106. Panie Lazarowiczu z Antypodów.
  W Polsce każdy rozumny człowiek wie, że treść oficjalnych portali takiego ONR to jest czysta ściema . Oczywiście nie ma tam napisane kogo chcieliby posłać do gazu, kto będzie wisiał na drzewach zamiast liści i kogo „raz sierpem raz młotem” Pan mieszka za oceanem to może tego nie widzi albo udaje że nie widzi. Przypomnę” sama nazwa Obóz Narodowo Radykalny odwołuje się wprost do przedwojennej, faszyzującej organizacji, której działacze podziwiali Hitlera, bili Żydów, i innych „niePolaków” a działalność tej organizacji została w sanacyjnej Polsce, bynajmniej nie wolnej od faszystowskich sympatii zakazana. Oni byli zbyt faszystowscy nawet jak na sanacyjne stosunki.

 107. p. Wiesiek

  “Nie wstrzymano wyjazdów za chlebem, wzmożono natomiast przyjazdy, co skutkuje stagnacją płac, większą konkurencją o dobrze płatne miejsca.”

  Stagnacja plac w Polsce w ostatnich latach?
  Jest pan pewien?
  Nic REALNEGO sie w redystrybucji fochodu narodowego nie zmienilo? Nsprawde?
  Ilosc tych ktorzy wyjezdzaja do pracy za granice sie nie zmniejsza?
  To ja mieszkam daleko od Polski czy pan?

 108. P. Wiesiek

  Z jakiej predpektywy ocenia pan KG AK?
  To byla najwieksza podziemna organizacja zbrojna w calej II wojnie swiatowej, po co wiec panski brak szacunku?

  ml

 109. p. Wiesiek
  PiS znaczaco poprawi swoj wynik w wyborach samorzadowych.
  Jestem sie z panem sklonny o to zalozyc/ prosze zaproponowac kwote.

  ml

 110. Najciemniej pod latarnią. Co tzw. Polonia robi dla uwłaszczenia Aborygenów aby rdzenna ludność przejęła ster na swoim terytorium. Kiedy pseudo państwo zerwie kajdany i obali więzienie narodów zwane Imperium Brytyjskie. Tacy duzi a nie mają swojego prezydenta tylko gubernatora. Zamiast tego mają babskie rządy w ramach kolonii. Tak sobie myślę,że wspieranie Aborygenów przez katolików to chrześcijański obowiązek. Aborygeni to dzieci Boga i na jego podobieństwo.

 111. pitekantrop
  9 września o godz. 4:50

  Już raz pisałem ale powtórzę:

  1) Przy pańskim pokrętnym charakterze każdy, najbardziej skomplikowany labirynt, jest linią prostą.

  2) Ponadto, pańskie czoło jest bardziej wytarte niż spodnie na siedzeniu starego urzędnika.

  3) Utrzymywanie stosunków dyplomatycznych i gospodarczych z Izraelem, lub ich brak, jest mi całkowicie obojętne.

  4) Żydzi w wiosce Deir Jassin, bronionej jedynie przez 12 uzbrojonych bojowników, dokonali masakry ludności cywilnej a nie wymyślonych przez pana lub pańskich przełożonych – snajperów, którzy rzeczywiście zginęli w walce jako żołnierze.

 112. PMad Marx

  “W Polsce każdy rozumny człowiek wie, że treść oficjalnych portali takiego ONR to jest czysta ściema . Oczywiście nie ma tam napisane kogo chcieliby posłać do gazu, kto będzie wisiał na drzewach zamiast liści i kogo „raz sierpem raz młotem” Pan mieszka za oceanem to może tego nie widzi albo udaje że nie widzi. Przypomnę” sama nazwa Obóz Narodowo Radykalny odwołuje się wprost do przedwojennej, faszyzującej organizacji, której działacze podziwiali Hitlera, bili Żydów, i innych „niePolaków” a działalność tej organizacji została w sanacyjnej Polsce, bynajmniej nie wolnej od faszystowskich sympatii zakazana”

  Prosze pana, jakie sa panskie zrodla wiedzy o onr?
  Nie wszystkie aby pochodza z mediow wrogo nastawionych do tej organizacji?
  Z tym biciem Zydow przed wojna mam tez klopot: jestem pewny ze nie byl to istotny aspekt dzislania owej organizacji: gdy zmieni pAn krytetium oceny na zydowskocrntryczne to takim sie stanie. Nie sadze by bylo to w Polsce najtrafniejsze ktyterium. Ani w tej przedwojennej sni we wspolczesnej.

  Hitlerem fascynowal sie w latach ‘30 caly swiat: od Stalina po Churchila. Ta fascynacja nie wynikala z jego stosunku do kwestii zydowskiej. To na swiecie nie bylo wazne. Fascynacja wynikala z tego jaki gigantyczny bodziec do rozwoju Niemiec dal nazizm.
  Pretensje do wspolczesnego onr ze akurat ich protoplasci fascynowali sie Hitlerem nie maja wiec sensu jesli uwzgkedni pan kontekst historyczny.

  I juz na koniec: czy w Polsce 2018 wolno byc antykomunista? A antyrosyjskosc jest dozwolona?
  A antyamerykanizm? Jesli tak to czemu akurat antysemityzm ma wykluczac?

  ml

 113. Panie Lazarowiczu- Wolno, z wyjątkiem antyamerykanizmu 😉
  A Ci ONR-owcy skazywani przez sądy za uliczne burdy to pewnie wymysł propagandy…..
  A zdjęcia i filmy z ich manifestacji, z hasłami rasistowskimi i nawołującymi do przemocy to
  pewnie lewaccy dziennikarze stworzyli w Fotoszopie…..

 114. neospasmin
  9 września o godz. 9:59

  Mamy inne punkty odniesienia.
  Mnie pasuje ten czeski, zarówno w wymiarze historycznym, jak i obecne posunięcia Czechów w wymiarze gospodarczym.

  Są mądrzej zarządzani, mniej marzą, więcej działają dla SWOICH obywateli i długofalowych INTERESÓW.
  Nasze elity cierpią na megalomanię, rusofobię, dyletantyzm, słowotok.

  PiS ma swoje plusy, dokonał kilku dobrych posunięć w sferze socjalnej.
  I na tym te sukcesy się kończą.
  Niech w końcu zacznie realizować te doskonałe plany gospodarcze, prezentowane przez Morawieckiego w power poincie….

 115. C.D.
  „To byla najwieksza podziemna organizacja zbrojna w calej II wojnie swiatowej, po co wiec panski brak szacunku?”
  Otóż nie była. To wymysł powojennej propagandy. Biorąc pod uwagę rzeczywistą ilość bojowników, uczestniczących w zbrojnych akcjach to największe podziemie było we Francji i Jugosławii. Natomiast biorąc pod uwagę ilość zaprzysiężonych członków, to rzeczywiście.

 116. @ Ogladam filmy z lat ’50 i ’60, polskie filmy, genialne aktorstwo, genialna rezyseria, bez znaczenia juz ta dawna propaganda, wiemu juz wiemy, co to bylo i jak sie skonczylo, ale realia warto sobie przypomniec mowiac o powojennej historii,na prawde warto do tych filmow wracac.Wlasnie obejrzalam Zbiega, Szyfry i Barwy walki.

 117. Oki- jesli wolno byc antyamerykanskim( pare takich osob chocby postod komentatorow bloga p. Passenta by sie znalazlo) to czemu antysemityzm ma wykluczac?

  Co do burd to ilu onrowcow xostalo skazanych za burdy? Ilu na tle liczebnosci calej organizacji?
  To jest kryterium by ich oceniac?
  No tak, jesli kupuje pan przekaz tych ktorzy tej organizscji “niechetni”.

  Bardzo mnie tez bawi twierdzenie ze hsslo “ raz sierpem, raz mlotem…” jest nawolywaniem do przemocy.
  To jest haslo historyczne i jest ono przenosnia.
  Wiekszosc z tych co je skanduja sierp widzialo co najwyzej w wikipedii.
  Przyczepianie sie akurat do tego hasla to jak domagsnie sie by Roty nie spiewac boo ona antyniemiecka.

 118. P. Wiesiek

  Stagnacja plac w Polsce w ostatnich latach?
  Jest pan pewien tego co pan nspisal?

  ml

 119. woytek
  9 września o godz. 4:53

  Wierszem wszystko pięknie.
  Polecam artykuł w GW:
  Witold Gadomski: Jak zrujnować Polskę? Mamy sprawdzoną receptę
  http://wyborcza.pl/7,75968,23871853,jak-zrujnowac-polske-mamy-sprawdzona-recepte-co-widac-i-czego.html

 120. Czy w ojczyżnie bumeranga da się wyżyć z jego produkcji na cele obronne. Bo w IV RP wraca pomysł wspierania zbrojeń własnymi produktami. Tak sobie myślę czy kosa nawet na sztorc to właściwy kierunek. Może połączyć oręż jako offset za Adelajdy.

 121. P. Jakub

  Polecam 2 wspolczesne polskie filmy:

  Szkola uwodzenia Czeslawa M – film czuly wobec swoich bohaterow, choc historia przemian w Polsce uniewaznila troche scrnsriusz.

  Cicha noc. – film moim zdaniem wybitny, mimo ze , jskby poeiedzial p. Wiesiek, zrobiony przez debiutanta.

 122. p.Wiesiek

  Podtrzymuje propozycje zakladu?
  Zamiast tanich slow nietanie pieniadze.

  ml

 123. neospasmin
  9 września o godz. 10:42

  Nie da się utrzymać wzrostu płac, przy masowym napływie imigrantów.
  Prawo popytu i podaży działa w tym zakresie.

  Wzrost płacy minimalnej w Polsce jest, dynamika również.
  Tyle że u sąsiadów jest wyższy.
  Celowo hamuje się różnymi metodami.
  Dodajmy do tego wzrost kosztów utrzymania i energii- tu też jest spora dynamika.
  Płace wschodnie- w dalszym ciągu.
  Ceny zachodnie….

 124. @ Neospasmin. Ja nie mam dzis glowy do sporow i analiz,pan Woytek przerzucil mnie o pol wieku do tylu, wiec wracam do starych filmow z tamtego czasu, do przygod Marka Piegusa albo Eroiki czy Zezowatego szczescia, do filmow, w ktorych wystepowal Hlasko, Cybulski czy Polanski, ktory byl wowczas asystentem rezysera. Do tej naszej absolutnie wspanialej i unikatowej kinematografii wolna od emocji jakie te filmy wzbudzaly.Pozostala czysta sztuka.

 125. neospasmin
  9 września o godz. 10:49

  Zakład stoi, przekonamy sie kto miał RACJĘ, czyli, lepiej odczytuje trendy społeczne.

 126. @ Neospasmin. Znam oba filmy ale rzeczywiscie zaraz sobie przypomne. Niedawno ogladalam fenomenalna Baze ludzi umarlych. W ogole od pewnego czasu przypominam sobie filmy z tamtych lat i coraz bardziej sie dziwie, ze kiedys nie dostrzegalam tego wszystkiego ograniczajac sie do stwierdzenia -gowniana propagandowka. No tak, ale wtedy zylam w realiach ogladanych dzis na ekranie, a i pasje byly zupelnie inne.Polecam Baze ludzi umarlych.

 127. pitekantrop
  No i znowu obraza i pretensje do wszystkich, jakbyś był panienką w ciąży, która wciąż czegoś niezadowolona i ma za złe.
  Ja ci żadnej „łachy” nie robię i nie mam zamiaru. Ani ty mnie.
  Zostaw przynajmniej swoje zabawki.

 128. jakub01
  9 września o godz. 10:53

  Do filmowego kompletu, dorzuć „Wilcze echa”…

 129. „Ja Panu nie przerywałem” to taki spójnik, łączący rozmowy polityków.
  Z czego zrealizujecie kolejne obietnice?
  ” Z pieniędzy, które zostały zapisane…”
  Zapisane pieniądze to nowy środek płatniczy w naszym kraju

 130. @jakub01
  9 września, g.6:52
  Mam wprost identyczne odczucia i trudno, żeby było inaczej, skoro wszystko na to wskazuje, że jesteśmy plus minus rówieśniczkami.
  Ech….
  A do rapu mam stosunek ambiwalentny. Doceniam, choć to nie „moja” muzyka. Tekst, który zapodał Woytek , świetny.

 131. @neospasmin. Szkoly uwodzenia nie znam , pomylilam z innym filmem, ale tez nie moge obejrzec, bo niektore filmy sa niedostepne w moim kraju albo zakodowane. No i to sa filmy relatywnie nowe, a mnie nie chodzi o tresc filmu ale o klimat dlatego ogladam te wszystkie zapomniane „starocie”.Uwielbiam tez filmy J.J.Kolskiego.Pozdrowienia, wracam do starego kina.

 132. @jakub01
  A filmy Konwickiego – „Ostatni dzień lata”, „Zaduszki,”Salto”, „Jak daleko stąd, jak blisko”? Wspaniałe, niestarzejące się kino autorskie.

 133. Rozdawnictwo powoduje wprawdzie na pierwszym etapie wzrost gospodarczy poprzez wyższa konsumcję , ale Powoduje też wzrost inflacji (cen), a przedawkowana kończy się kryzysem. Morawiecki wprawdzie apeluje o rosnące wydatki na inwestycje , ale wszystkie wskaźniki ekonomiczne mówią, że to tylko apele.
  Znakomita koniunktura w Polsce, ktora jest oczywiście dziełem PiSu , a nie pochodną dobrej koniunktury na świecie, jest w Polsce właśnie przejadana . Ciekawe , czy PiS równie chętnie przyzna sie do kryzysu, kiedy ten przyjdzie do Polski ?

 134. Chociaż nie istnieją żadne wiarygodne dane dotyczące liczby USA i pokrewnych sponsorowanych zaciężnych wojsk specjalnych w Idlib Region współpracujących z Al-Kaidą grup rebeliantów, wcześniejsze doniesienia potwierdzają obecność zachodnich sił specjalnych, tajnych agentów wywiadu, w tym brytyjskiego SAS, francuskiej Parachutistes, CIA, MI6 i Mossad osadzony w szeregach rebeliantów. „Ich działania nie ograniczają się do szkolenia. Są one rutynowo zaangażowane w nadzór nad przebiegiem operacji terrorystycznych na ziemi razem z tysiącami najemników rekrutowanych z krajów muzułmańskich”.
  https://www.globalresearch.ca/donald-trump-to-the-rescue-of-the-same-al-qaeda-freedom-fighters-who-attacked-america-on-911/5653386
  ===========

  Zachód wyhodował hydrę.
  Nie rozumiem, dlaczego sprzeciwia się jej wybiciu do nogi?
  Jaki ma interes w przetrwaniu nosicieli zarazy?

 135. @ wiesiek59. Dzieki za podpowiedz, zaraz wyszukam.
  @Mag, a w spodnicy bananowie chodzilas? Ja mialam takie dwie ha, ha.

 136. p.Wiesiek

  Napisal pan ze we wspolczesnej Polsce jest stagnacja plac: czy nadal pan to podtrzymuje?

  Nb. Przez podobne, motywowane panska frustracja, nieprzemyslane wypowiedzi traci sie ludzkie zaufanie.
  Zaufanie to chyba jedne z niewielu kapitalow jakimi dusponujemy, prosze je wiec chronic.

  ml

 137. Co jankesi robią w Syrii. Ciągły bumerang wracają mordować jak w Wietnamie. Ojczyzna kolejnych Kainów zbierających punkty do orderów. Tak sobie myślę dlaczego tzw. cywilizowany świat pozwala a „drze polityczną mordę” zaniepokojony podtrutym kagiebistą. Gdzie proporcje.

 138. A to , nazwijmy to „dowod” , ze Rozpacz i Uniesienie byly zbyt precedensowe aby zajmowac sie bumerangami . W sprawie RiU nie zrobiono tego co trzeba . ” No ale zgodzic sie Czuchnowskim to niezbyt , za malo efektowne ?

  http://wyborcza.pl/7,75398,23872881,prawdziwy-brukowiec-tym-gorzej-dla-faktow.html

 139. @ Mag. „jak daleko stad jak blisko” to calkiem niedawno, reszte nadrobie bo juz nie pamietam.Mnie Konwicki swego czasu okropnie dolowal, ale taki mialam czas, wszystko na mnie wplywalo potwornie depresyjnie wiec uciekalam w mocny rock i mocny alkohol co zreszta tez mi w koncu zbrzydlo.Ano zobaczmy „Wilcze echa”, wiec narazie sie odlaczam.

 140. ls42
  9 września o godz. 11:10

  Wszystkie polityczne obietnice są do zrealizowania, pod dwoma warunkami:

  1-kraj jest samowystarczalny gospodarczo, ma nadwyżkę walutową w wymianie z zagranicą.

  2-dług pozostaje w kraju, finansowany przez bank centralny, a nie zagraniczne aktywa.

  Wzorcowym przykładem jest Japonia.
  Właścicielem Japonii jest obecnie BOJ, posiadający 60% japońskich akcji giełdowych, obligacji korporacyjnych, finansujący kredyty i przejęcia we własnej gospodarce.
  Jest w stanie poprzez dodruk zapewnić wewnętrzną płynność.

  To samo jeżeli chodzi o Chiny.

  Model preferowany przez MFW jest błędny, służący jedynie do nacisku politycznego i ekonomicznego na resztę krajów świata.

  Gadomski powiela stereotypy.
  Błąd Argentyny czy Wenezueli, polegał na tym, że dopuszczono do zaniku opłacalności produkcji dóbr podstawowych, bo import zza granicy, finansowany kredytem, był tańszy niż krajowa produkcja pozbawiona barier celnych.

  To samo spotkało Polske po 1990 roku- zgodnie z receptami MFW.
  To samo spotkało Ukrainę.
  Recepta neoliberana zawsze kończy się tak samo….

 141. Jakub01
  No pewnie, że w bananówach chodziłam, wystanych w Juniorze. Też miałam dwie. Jedną cieplejszą, przydatną również w zimie.
  Poza tym lubiłam np. taki zestaw: jasny klasyczny prochowiec przepasany przedwojennym pasem oficerskim mojego ojca, wysokie kozaki kupione u Śliwki na Chmielnej (wtedy nazywała się Rutkowskiego) i wielkie okulary przeciwsłoneczne, jakie nosiła Małgorzata Braunek w „Polowaniu na muchy”.

 142. neospasmin
  9 września o godz. 11:24

  Dość uważnie czytam prasę ekonomiczną.
  Starając się z tego bełkotu szamanów, wyłowić jakiś sens.
  Mnie wychodzi, że nominalny wzrost płac, w dużej mierze zjadany jest przez inflację i podwyzki kosztów stałych- czynsze, energia, woda, smieci, itp.

  Sprzedaż lokalnych przedsiębiorstw komunalnych w ręce prywatne, skutkuje maksymalizacją zysków tychże.
  A tego w swoich rozważaniach nie bierzesz chyba pod uwagę.

  Gminy brały kolosalne kredyty na rozwój tych usług, teraz trzeba płacić….
  Utrzymanie w dobrym stanie technicznym naszych nowowybudowanych dróg, Orlików, Aquaparków, chodników donikąd, również będzie kosztowało.
  Zapłaci za to podatnik.

  Będę zadowolony, gdy rosnąć będzie dochód rozporządzalny- to co pozostanie w kieszeni pracownika po odjęciu kosztów utrzymania.
  Gdy tak będzie, dam znać.

 143. jakub01
  9 września o godz. 11:22
  Z ro-ma-ns-ideł, które do dziś pamiętam, zapamiętałem dwa:
  -Con amore, ze swietną muzyką
  -Jezioro osobliwości
  Reminiscencje, to se ne vrati……ech….

  Ps.
  To słowo z myślnikami blokuje wpis na jakikolwiek temat.
  Zakazane z jakiegoś powodu.

 144. @ wiesiek:
  Które kraje są samowystarczalne gospodarczo ?
  Zrównoważony bilans handlowy to oczywiście warunek trwałego rozwoju.
  Japonia jest dobrym przykładem jak zacofany kraj, w oparciu początkowo o zagraniczne technologie rozwinął jedną z najsprawniejszych gospodarek świata.

 145. Kreatywna księgowość w zapisach księży pedofilów. Znikają. Tak sobie myślę,że pedofil w sutannie jak sędzia powietrze lub o takim nie można mówić żle.

 146. „Mogli powiedzieć, że zbierają na stocznię, frajerzy… ”
  Wiecej sie nie wydrukowalo , komu bedzie sie chcialo , sobie znajdzie .
  Idac na latwizne pl z brzegu .
  „jasny klasyczny prochowiec przepasany przedwojennym pasem oficerskim mojego ojca, ”
  Prochowiec przepasany przedwojennym pasem .. To jakas nieznana mi wersja popiolu i diamentu (?) . Z malej litery bo nie wiadomo czy to byla demonstracja czegos czy tylko takie przypadkowe , czyms co bylo pod reka , szpanowanie a potem albo przedtem przechodzil tamtedy Wajda itd

 147. „Jeśli uważacie, że jakaś ustawa jest niezgodna z konstytucją, zwróćcie się do TK”

  Wężykiem, Jasiu, wężykiem. Robi się, panie majster

 148. Mad Marx
  9 września o godz. 11:50

  Dodaj do tego, że w dalszym ciągu, zagraniczni inwestorzy mają w Japonii ciężkie życie.
  Nie są dopuszczani do rynku wewnętrznego, po prostu.
  WBREW zaleceniom chłopców z Chicago.

  Tyle że, banki są japońskie, a MIT dalej prowadzi PLANOWĄ gospodarkę.
  Nie dali sobie wcisnąć neoliberalnego kitu?

 149. „W Polsce samorząd terytorialny (gminny) został przywrócony w 1990 roku. W 1999 roku wprowadzono trójstopniowy podział terytorialny i trzy szczeble samorządu; gminny, powiatowy i wojewódzki”.

  W badaniach działalności jednostek samorządowych można znaleźć wiele pozytywnych ocen wykonanych zadań służących miejscowej ludności, ale też zachowania naganne.

  Jeżeli partyjni politycy przedstawiają jednostronnie negatywny obraz działalności samorządu, to mogą uzyskać chwilowy poklask, ale dają złe świadectwo swojej propagandzie

 150. Mag
  Z 8 września ,
  Dziękuję za muzykę i słowa do filmu Hoffmana .
  Dobrze ze tu na Blogu jesteś .!!!
  Z Pozdrowieniem

 151. gruby
  easyRider napisał:

  „Żeby zaszło to co opisujesz (śmierć siedmiu miliardów ludzi itd.) to musiałaby nastąpić albo światowa wojna nuklearna
  albo inwazja jakiejś kosmicznej wrogiej cywilizacji.”

  Nasze rolnictwo znajduje się częściowo w trzeciej a częściowo w czwartej fazie mechanizacji. Na świecie eksperymentuje się z piątą (ostatnią) fazą ale to trochę jeszcze potrwa. Przerwanie dostaw ropy oznacza powrót do fazy pierwszej, w której źródłem siły na polu był człowiek. Bo my przecież nawet stad zwierząt pociągowych już nie mamy a ich odtworzenie potrwa generacje. W fazie pierwszej operator kosy kosił ćwierć hektara zboża dziennie, za nim postępowała jego samica wiążąca zboże w snopki. Dla porównania wydajność jednego kombajnu w zespole z traktorem i przyczepami w czwartej fazie mechanizacji rolnictwa to około hektara na godzinę, czyli ośmiu hektarów dziennie. Chłop na kombajnie plus chłopka na traktorze to osiem hektarów dziennie (w rzeczywistości zbiera się o wiele dłużej, żeby pogodę wykorzystać) albo ćwierć hektara dziennie po zabraniu im zabawek.
  Stosunek ośmiu hektarów do ćwierci jednego hektara dziennie to spadek wydajności o 31 z 32 części, w liczbach bezwględnych patrząc z jednej tony zboża dzisiaj robi się trochę ponad 30 kilogramów. Tyle że chłop z żoną też jedzą, a i na następny siew też trzeba co nieco odłożyć i obydwa te czynniki to koszty stałe. W przypadku kosztów stałych potężną róznicą jest czy odejmuje się je od tony czy od trzydziestu wyprodukowanych kilogramów zboża, o tym raczej tutejszych czytelników przekonywać nie muszę …

  Sprawa następna to wydajność pól uprawnych po zaprzestaniu stosowania nawozów z ich braku. Powrót do XVI wiecznej wydajności rolnictwa oznacza że chłop z chłopką i przychówkiem potrzebują średnio półtora hektara żeby wyżywić się samodzielnie. W Polsce z jej (prawie) 19 mln hektarów użytków rolnych oznacza to że ziemia jest w stanie wyżywić jakiś dziesięć milionów chłopskich rodzin i zero miastowych albo mniej chłopów i trochę miastowych, jeśli chłopi w ogóle będą miastowych do czegokolwiek potrzebować i zechcą miastowym trochę żywności sprzedać.

  Tu rodzi się pytanie co ma miastowy do zaoferowania chłopu. No w sumie niewiele. Bo ilu miastowych potrafi konia podkuć, krowie w ocieleniu się pomóc albo pole zaorać ? A daj miastowemu kosę do ręki to zaraz będziesz musiał dać mu na wózek albo kule przy większej odrobinie szczęścia. Zresztą skąd wziąć kosy ?

  Oceniam że w Polsce jako kraju rolniczym utrzyma się przy życiu gdzieś tak pomiędzy milionem a może maksymalnie czterema milionami ludzi. Resztę … no cóż. Resztę zdmuchnie wiatr historii. I wcale nie potrzeba do tego kosmitów, wystarczy przerwać łańcuchy dostaw ropy i nawozów a potem trochę poczekać. Ludzie nie umierają z głodu od razu, parę miesięcy albo i lat to potrwa. W przypadku krajów uprzemysłowionych będzie gorzej. W skali planety z jej porozciąganymi łańcuchami logistycznymi głód uderzy tym mocniej tam, gdzie zaprzestano żywienia się lokalną żywnością przechodząc na żywność importowaną.

  Bez logistyki opartej o ropę żywność – nawet wyprodukowana – nie dotrze do klienta czyli się zepsuje, czyli w następnej iteracji agrobiznesowego cyklu produkcyjnego w ogóle nie zostanie wyprodukowana. W drugim roku kryzysu zatem nie uda się już nikomu – nawet siłą – zabrać chłopu tego, czego on nie wyprodukował. I się masowe wymieranie na dobre zacznie
  =============

  Gotowy scenariusz na film.

 152. Jacy parafianie takie samorządy oraz urzędy rządowe. Ich przedstawiciele spotykają się u tego samego proboszcza i piją wspólnie wódkę. Błędem jest wprowadzenie polityki do samorządów co przypomina kibolstwo z szalikami z partyjnym podziałem. Samorząd powinien stanowić jedną drużynę. Partyjność i dyscyplina partyjna wprowadzą podziały idące od góry. Tak sobie myślę,że JOW czyli osoba powinna być argumentem za a nie co mówi proboszcz, namaścił Kaczyński czy po kim ma dziedziczyć.Po trupach w rodzinie.

 153. Będąc krytykiem wszelkiej władzy jestem zarazem zwolennikiem władzy sprawiedliwej, osadzonej centralnie, czyli jak mówią silnej ręki.
  Konia z rzędem abyśmy na taką władzę mogli liczyć. Ani za Władysława, Edwarda, czy Wojciecha takiej władzy nie było.
  Zatem czy u nas może być taka silna władza, kiedy, i kto może taką władzę posiąść?
  Wespół, zespół należy powołać na okres próbny jakiegoś naczelnika i jemu się podporządkować. Jakieś propozycje są?

 154. Panie Wiesławie!
  Kiedyś wielu zajmowało się rolnicrwem. Sam kosiłem i nadal koszę chwasty, ale te stale odrastają bo chemii nie stosuję.
  Sadziłem i pieliłem, zbierałem co wyrosło chociaż dochodu z tego nie było.
  Jeszcze kilka pokoleń wstecz byli w naszym kraju typowi rolnicy, a sznurek do snopowiązałek stawał na plenum, ale idziemy do przodu.
  Teraz plama śmieci na Oceanie ma rozmiar powierzchni Francji (?) i być może ktoś na tych śmieciach coś zasieje, coś się urodzi i to będzie nadawało się do konsumpcji.
  A potem polecimy na Marsa, albo jeszcze dalej

 155. Bardzo się cieszę, że film „Zimna wojna” Pwlikowskiego odniósł wielki sukces w Wielkiej Brytanii. Już się mówi, że będzie kandydował do Oskara w kilku kategoriach. Typowana jest na najlepszą aktorkę zupełnie niesamowita Joanna Kulig w tytułowej, obok jej filmowego partnera, roli. Zresztą Kot też gra fantastycznie.
  Ale byłby numer, gdyby kolejny film faceta, który nakręcił „antypolską” według prawaków, oskarową „Idę”, dostał choć jedną stautetkę.
  Oczywiście obejrzałam już „Zimną wojnę” i koniecznie chcę mieć ten film na DVD, również dla jego ścieżki dźwiękowej
  https://natemat.pl/248653,zimna-wojna-film-pawlikowskiego-na-szczycie-brytyjskiego-box-office-u

 156. Wiesiek59 godzina 11.44
  O to chodzi. Dobrze napisałeś

 157. @ wiesiek
  Współczesna gospodarka planowa, występująca we wszystkich wysokorozwiniętych krajach polega na tym, że są instytucje prognozujące kierunki rozwoju, poza tym podobne prognozy robią na własny użytek duże firmy. Tyle, że planiści nie są w stanie przewidzieć wszystkiego. Np IBM ani inne wielkie firmy komputerowe nie przewidziały, że pojawi się zapotrzebowanie na tani i prosty komputer do użytku domowego. Zbudowała go rzemieślnicza firma Sinclair. W sprawnej gospodarce masz zarówno sektor wolnorynkowy jak i „sektor planujący”

 158. Zepsuty polski zegarek…

  Raz jeszcze wypada przytoczyć cytat ze Szczerka (11.2015):

  I tak Europa Środkowa odchodzi od demokracji, której nie rozumie, i wraca tam, gdzie zawsze była: do krainy tyranii i zamordyzmu. Do Europy Wschodniej.

  I czemu się dziwować, skoro antydemokratyczny system sowiecki obalono przy pomocy antydemokratycznego i antywolnościowego KrK, a potem, w Polsce pokomunistycznej, wolnej i demokratycznej, żeby uczynić zadość kościołowi polskiemu i Watykanowi z Polakiem na czele, zamiast nauczania wiedzy obywatelskiej i w ten sposób kształtowania przyszłych, świadomych i aktywnych obywateli, z dumą i z hukiem wprowadzono do szkół powszechnych religię – absolutne zaprzeczenie nowoczesnej edukacji obywatelskiej ?

  Zamiast chronić raczkującą demokrację nie tylko poprzez formalne wprowadzenie, ale również poprzez praktyczne przestrzeganie rozdziału państwa od kościoła, dzis polski, tytułowy zegarek publiczny tyka w rytmie kalendarza liturgicznego, zaś funkcjonariusze kościelni wszystkich szczebli dyktują jak mają się toczyć sprawy publiczne.

  Tragedia narodowa, jaką był wybór Polaka na papierza dopełnia się dziś w aktach strzelistych i w służalstwie wobec Krk nie tylko ze strony elit politycznych różnej maści, ale i w chłopsko-pańszczyźnianym podejściu przeciętnego wiernego, któremu zawsze można zamknąć buzię powołując się na autorytet ojca świętego, tego jedynego, który się liczy, którego pomnik stoi niemal w każdym siole, i któremu wierność jemu i jego „nauce” jest ważniejsza od obywatelskiego poczucia odpowiedzialności za sprawy publiczne, czy choćby od poczucia zdrowego rozsądku opartego na myśleniu krytycznym, krórego i tak nie nauczy szkoła na lekcji religii, ksiądz na mszy, czy oczadzona religianctwem rodzina i najbliższe otoczenie.

  Polski zegarek…Jak to było ? Dać chamowi zegarek, to… i tak dalej.

 159. To jeden ze zwiastunów „Zimnej wojny” dający pojęcie o muzyce w tym filmie.
  https://www.youtube.com/watch?v=Nea1H9ob4so

 160. @wiesiek59
  9 września o godz. 12:42
  Twoja argumentacja nawet na pierwszy rzut oka jest pozbawiona logiki:
  Jeżeli 59 to Twój rocznik to na pewno pamiętasz czasy, kiedy podstawową siłą roboczą w gospodarstwach był koń. A już w latach 60-tych większość obywateli Polski mieszkała w miastach. Odbudowanie populacj koni roboczych w Polsce do stanu z lat 50-tych mogłoby nastąpić w ciągu 10 lat, może 15 a nie w ciągu pokoleń, chyba że masz na myśli pokolenia końskie (klacz może być użyta do hodowli w wieku 2-3 lat) Już w XIX wieku były konne kombajny.
  Poza tym paliwo można wyprodukować prawie ze wszystkiego: ze zboża, rzepaku, z buraków itd…Pozostają jeszcze własne źródła ropy, które oczywiście nie zaspokoją w większości krajów zapotrzebowania, ale to też coś. Poziom życia spadłby drastycznie ale nie tak, jak to opisujesz.

 161. adam100; 9:32 raczyl napisac. Taki Cyrkowiec czy Misiek nie ma z kim tutaj „gadać”

  Mylisz sie koles i to bardzo,nie wiem jak Cyrkowiec ale Misiek nie zabiega aby
  z kimkolwiek tutaj gadac,wrecz unika dyskusji.
  Misiek dobrze wie ze jest jak ta gazeta wyborcza,nikt go nie lubi ale wszyscy
  czytaja i to Miskowi w zupelnosci wystarcza.
  Misiek jak chce dyskutowac robi to na blogach rosyjsko jezycznych,angielskich
  lub wloskich nie ma tam tylu patriotycznych idiotow – krzykaczy.

 162. Mad Marx
  9 września o godz. 13:29

  Zgadza się.
  Jednym z niewielu krajów na świecie, który dalej nie posiada takiego organu, jest Polska.

  Miało zastąpić starą Komisję Planowania, Rządowe Centrum Studiów Strategicznych.
  Jakieś przymiarki w tym kierunku robiło Konserwatorium doświadczenie i przyszłość.
  Jakąś koncepcję po latach, przedstawił Morawiecki.

  Tyle że nic z tego nie wychodzi…
  Brak przełożenia na działanie.
  Nie mówiąc już o długofalowym i ponadpartyjnym działaniu.

  Reasumując, ci co nie byli w stanie zaplanować PW, mają godnych następców, o zdumiewającej indolencji.
  Jaki był ten PRL, ale sporo planowanych zamierzeń zrealizował w całości.
  Firmy wywodzące się z tamtego okresu, w tym te największe, mają się dobrze.
  O ile ich nie „uzdrowiono” przez sprzedaż i likwidację.

  Ps.
  Sinclair’a nie miałem, ale Schneidera, SVW, czy Amigę, miałem, bądź się posługiwałem.
  Kto dziś o takich markach pamięta?
  Koncentracja i monopolizacja- w tym kierunku się poruszamy.
  Globalna marka bez konkurencji, zawsze będzie dyktować ceny.
  A konkurencję się przejmie lub wykosi.

  Taki model kapitalizmu gwarantuje katastrofę.
  I to ludzkości….

 163. Radny Tomasz Lipiński usunięty z list PO za krytykowanie Jacka Jaśkowiaka.

  – Podjąłem decyzję o usunięciu z listy radnego Tomasza Lipińskiego – mówi poseł Rafał Grupiński, szef wielkopolskiej PO.

  – Jestem zaskoczony tą decyzją. Oprócz sprawy in vitro zawsze głosowałem tak, jak cała Platforma – odpowiada radny.

  W niedzielę w Lesznie rada regionu PO zatwierdzała listy wyborcze do samorządów. Największą niespodzianką jest usunięcie z listy do rady miasta Tomasza Lipińskiego.

  – To moja osobista decyzja. Jego medialne wypowiedzi, w których dyskredytował naszą pracę w Poznaniu i pracę prezydenta Jaśkowiaka, szkodziły Platformie. Ktoś taki nie może znajdować się na naszych listach – mówi Grupiński. Czy dalszym krokiem będzie usunięcie go z partii? – Wszystko zależy od jego zachowania. Był pracowitym radnym, ale powinien zmienić swoje podejście do nas wszystkich – podsumowuje Grupiński.

  Radny Lipiński jest tą decyzją zaskoczony. – Fakt, zdarzało mi się krytykować prezydenta Jaśkowiaka za niektóre decyzje, ale nie byłem sam. Przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz zagłosował nawet raz przeciwko budżetowi, a przewodniczący naszego klubu Marek Sternalski niemal całą swoją kampanię do Sejmu zbudował na opozycji do prezydenta. Podkreślam, że zawsze głosowałem jak cała PO, z wyjątkiem sprawy dotyczącej dofinansowania zabiegów in vitro, bo uważam, że to nie jest rola samorządu – mówi „Wyborczej” Lipiński. I dodaje: – Traktuję wypowiedź przewodniczącego Grupińskiego jako jego prywatne zdanie i czekam na pisemną decyzję zarządu regionu o usunięciu mnie z listy. Lipiński przypomina, że pracował w PO 18 lat. – I wydaje mi się, że moja praca była dobrze oceniana – podsumowuje radny.

  A skąd obecność na poznańskiej liście PO do sejmiku Joanny Jaśkowiak, która jeszcze dwa tygodnie temu była członkiem koalicji społeczników? – Rozmawiałem i przekonywałem ją osobiście. Musimy zrobić wszystko, by nie dopuścić PiS do władz województwa, a Joanna Jaśkowiak na pewno jest wzmocnieniem listy. Zależało nam także na obecności członkiń Kongresu Kobiet – tłumaczy Grupiński.

 164. Gdzie jest blackley, czyzby z rozpaczy sie powiesil ? sprzedali mu samochod
  z drewnianymi kolami ( znowu bedzie na Zydow )
  Biedak,tym razem dobrze patrzyl na gazniki a zapomnial spojrzec na kola
  co za idiot z tego z tego blackley’a.

 165. Totalna prawica zawierzyła IV RP. Teraz co ma wisieć nie utonie a nie jak zaplanuje jakaś Komisja od planu 6 letniego. Tak sobie myślę,że choroby i susza to wyroki wynikające z zawierzenia jako kara za grzechy. Wystarczy nie kraść czyli nie grzeszyć a wróci zdrowie i plony. Nie planujmy tylko módlmy się. A będzie wysłuchane.

 166. ls42
  9 września o godz. 13:17
  cytat
  …Teraz plama śmieci na Oceanie ma rozmiar powierzchni Francji (?) i być może ktoś na tych śmieciach coś zasieje, coś się urodzi i to będzie nadawało się do konsumpcji…

  wroce jak bumerang do tego watku.

  Problem jaki ogolnie mnie dreczy – to ten teoretyczny „ktoś”.

  Pan minister „ktos”, sam z siebie sie nie pojawi tak dlugo jak nie bedzie wyksztalcona swiadomosc spoleczenstwa i nacisk wyborcow na politykow.

  Dzialania lokalne mozna podjac juz teraz tu i teraz:
  prosze zwrocic uwage na artykul w Polityce:
  Joanny Podgórskiej 6 września 2018
  Mówią śmieci – Łubna była największym w Polsce wysypiskiem odpadów. Co się tam działo, zanim je zamknięto?

  Czytajac uwaznie mowi ona o procesie fermentacji kompostu smieciowego z ktorego powstaje metan.

  A ja jak bumerang wciaz powtarzam, ze nie trzeba byc Einsteinem aby takie smiecie zostaly umieszczane w starych wyrobiska weglowych.

  Podejscie takie dalo by ofsety weglowe o ktore martwi sie Pan Wiesiek.
  I tu za redaktorem Bendykiem jeszcze raz jak bumerang
  !Na tym mozna zarobic!

  Co do smieci plywajacych w oceanach to tylko 3%.

  A smieci to nie wszystko:
  podaje odnosnik do blogu Pana Marcina Nowaka – Polityka
  Śmierdzące oceany z 2 wrzesnia.
  i linku pokazujacego filmik, zrobiony podczas przelotu na Baltykiem w okresie zakwitu sinic.

  https://www.youtube.com/watch?v=GD5I0YlpPW8&feature=related

  W poprzednich blogach z cyklu o sinicach – dyskutowalismy z panami Nowakiem i Pankiem, co mogloby wyrosnac.

  Jak bumerang,
  R.S.

 167. @mag
  Dwa razy byłem na tym filmie. Drugie obok „Idy” arcydzieło.
  Genialnie dobrana muzyka. Wykorzystanie „Już matula mi kazała..” w jazzie niesamowite. No i ta straszna zapaść w tym potwornym „Bajabongo o bongo baja” i później wyzwolenie.
  Dawno już tak nie przezyłem filmu.

 168. Jacobsky
  9 września o godz. 13:35
  Po starej znajomosci. Było – Gówno chłopu nie zegarek ..

 169. Duch konfucjański państwa chińskiego.

  W Chinach inaczej pojmowano sam termin „rządzenie” (zhi 治). Dosłownie znaczył on „regulować”, zwłaszcza przepływ wody, a także naprawiać i uzdrawiać. Rządzenie rozumiano więc przede wszystkim jako utrzymywanie harmonii i równowagi, nie zaś wydawanie rozkazów i egzekwowanie posłuszeństwa. Można dodać, że sam termin „władza” (quan 權) ma charakter metaforyczny, a pierwotnie odnosił się do wagi i ważenia, czyli „równoważenia”, „zapewniania ekwilibrum”. Wiązało się to z koniecznością osiągania w czasach archaicznych konsensu różnych możnych rodów, starszyzny wspólnot wiejskich, itd., którym władze centralne nie mogły w istocie nic narzucić. Inaczej niż w Europie nie rozumiano zatem jako „wymuszanie posłuszeństwa” czy „narzucanie swego zwierzchnictwa”. Warto pamiętać, że ideałem konfucjańskim było dobrowolne i gorliwe podporządkowywanie się, uznawanie czyjegoś kierownictwa ze względu na walory moralne przywódcy i służenie z pełnym oddaniem. To potencjalni „podporządkowani” powinni pragnąć „dobrego kierownictwa” i poszukiwać go, nie zaś potencjalny zwierzchnik zdobywać poddanych.
  http://arjanek.neon24.pl/post/125843,chinski-nacjonalizm-hitler-to-wielki-przywodca
  ————

  ciekawe………

 170. Lewy
  g.14:33
  Ja też.

 171. pitekantrop
  9 września o godz. 5:05

  granic naszego państwa.

  Jak ktos notorycznie drze ryja na temat granic innego panstwa („nielegalna okupacja”, „terytorium okupowane”, „nielegalna zbrodnicza okupacja) – to dosyc starannie piluje galaz, na ktorej sie ..skiem rozsiadl.

  Najbardziej zabawne, jak taki ktos drze ryja z Odwiecznie Polskiego Wroclawia („Byliwmy jestesmy bedziemy”). Czy tez z Odwiecznie Polskiego Szczecina, ktory to Szczecin, jak powszechnie wiadomo – to Prastary Piastowski Grod.

  Te hasła z polskiej rzeczywistości politycznej dawno zniknęły. Były uzasadnione, kiedy to Niemcy błyskawicznie uznawały granicę na Odrze i Nysie, granic naszego państwa – przez zaledwie 25 lat po wojnie. Ziemie Północne i Zachodnie zostały przyznane Polsce przez zwycięską koalicję na konferencji w Poczdamie. Była to rekompensata za utratę przez nią Kresów. I przy okazji możliwość ukarania Niemców za wywołanie II wojny światowej, którzy za spowodowanie śmierci od 50 do 80 mln. ludzi, mogli się wykręcić sianem 9 mln. strat własnych + 16 powieszonych w Norymberdze.

  Zachodni Brzeg i Wzgórza Golan trafiły do Izraela w wyniku wojny sześciodniowej, którą zapoczątkował atak lotnictwa izraelskiego na lotniska Egiptu, Jordanii i Syrii.

  Ale panie @pitekantrop, inkorporujcie Zachodni Brzeg, tak jak Wzgórza Golan, a mój stosunek do Izraela będzie już prawie bezkrytyczny.

 172. Ratując upadające imperium zaczęli stosować środki nacisku finansowo-ekonomiczne dzięki którym USA mogły prowadzć kosztowne wojny na koszt połowy świata, używającego dolara jako waluty w rozliczeniach handlowych.

  Ta belle epoque już się jednak kończy. Wojna z niepokornymi państwami przy użyciu narzędzi ekonomicznych doprowadziła do kuriozalnej sytuacji. Państwa, które kiedyś nie pałały do siebie wielką sympatią nagle zaczęły się konsolidować i współpracować. Nic tak nie łączy jak wspólny wróg, w tym przypadku USA. Takie kraje jak Chiny, Rosja i cały BRICS, do którego aspirują teraz Turcja, Iran, Pakistan i inne kraje azjatyckie odkryły wspólnotę interesów i energicznie pracuja nad równoległym do dolara systemem finansowym, kupują złoto i zaczynają uznawać w wymianie handlowej inne waluty niż dolar (w tym przede wszystkim własne). Paradoksalnie sankcje stały się katalizatorem zmian w gospodarkach, których pewnie by nie przeprowadzono gdyby właśnie nie sankcje. Cała akcja Trumpa odbije się również na poziomie życia samych Amerykanów, którzy zdążyli się już przyzwyczić do tanich wyrobów z Azji.
  http://spiritolibero.neon24.pl/post/145431,sankcje-cla-czyli-samozaoranie-usa

 173. @
  wiesiek59
  9 września o godz. 14:07
  Dzisiaj PC, produkt wielkich korporacji kosztuje mniej niż rzemieślniczy ZX z lat 80-tych, a pamiętaj że ten ZX to było tylko CPU z klawiaturą a współczesny komputer ma w sobie wszystkie normalnie używane urządzenia peryferyjne i oprogramowanie. Nie wspominając nieporównywalnie większej mocy obliczeniowej. Komputer „custom” a więc rzemieślniczy kosztuje więcej niż ten seryjny.

 174. @wiesiek59
  9 września o godz. 14:46
  Duch konfucjański państwa chińskiego.

  To bardzo ładna teoria. W Europie oczywiście też każdy władca uważał się za opiekuna. I jak jakiś lokalny watażka się przeciw niemu zbuntował to przywracał harmonię (z pomocą wojska). Regulował. ( Wiesz co znaczyło w czasach Dzikiego Zachodu słowo „regulator ?) Podobnie chiński cesarz.. Oczywiście jak jego władza na tyle okrzepła,że mógł wystawić odpowiednio liczną armię.
  W Europie w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego (Od Karola Wielkiego do Hohenstaufów) Też cesarz musiał się dogadywać z lokalnymi władcami i nie był w stanie niczego im narzucić.
  Ale z jednym się zgodzę- tzw władza centralna ma za zadanie pilnować bezpieczeństwa i przestrzegania prawa, w tym praw obywatelskich i pracowniczych, dbać o politykę zagraniczną i bezpieczeństwo a nie odgórnie zarządzać całym państwem. Władza centralna powinna być partnerem dla władz lokalnych a nie narzucającym wszystko tyranem.

 175. Mad Marx
  9 września o godz. 15:06

  Wykorzystywanie efektu skali, jest korzystne.
  Ale, działa to pod warunkiem perspektywicznego myślenia klasy rządzącej.

  Zauwaź, jak wiele nowych marek powstało w ostatnich dziesięcioleciach w krajach azjatyckich.
  I to działających na skalę globalną, a nie lokalną.
  To one są konkurencją dla tych tradycyjnych gigantów z krajów zachodnich.
  I nie powstały dzięki „siłom rynkowym” tylko zostały troskliwie odchowane do stanu doroslości przez Chiny, Koreę, Indie, czy Japonię.
  Okres inkubacji przeżyły pod ochroną.
  Taki proces trwa średnio 15-20 lat, by zaibatsu, chebole, czy jakiś chiński odpowiednik, wydał produkt na skalę światową.

  Widzisz taki sposób działania w Polsce?

 176. R,S

  Konkluzja World One: jeśli wzrost przemysłu i liczebności populacji pozostanie bez zmian, przed 2040 r. nastąpi globalny upadek. Pierwszy moment krytyczny ma nadejść mniej więcej w 2020 r. Jakość życia odnotuje wówczas dramatyczne załamanie. Doprowadzi ono do zagłady dużej liczby osób: „Około 2020 r. planeta znajdzie się w stanie krytycznym. Jeśli do tego czasu nie podejmiemy żadnych działań, jakość życia spadnie do zera. Zanieczyszczenia będą uśmiercać ludzi, co z kolei spowoduje redukcję populacji do poziomu z 1900 r. Na tym etapie w latach 2040-2050 cywilizowana egzystencja, jaką znamy, przestanie istnieć”. Analiza prognozowała, iż jednym ze środków mających zapobiec katastrofie będzie decyzja niektórych państw, przykładowo USA, o zmniejszeniu apetytu na surowce naturalne świata. Sformułowano też nadzieję, że w świecie przyszłości źródłem prestiżu będzie „niska konsumpcja”. Oba założenia nie doczekały się realizacji.
  https://exignorant.wordpress.com
  ==========

  Co ty na to?

 177. Pan neospasmin
  9 września o godz. 7:30

  W moim mieście szczyle z ONR usiłowały usunąć Pomnik Wdzięczności, ponieważ postać żołnierza na pomniku – ubrana w polską kurtkę mundurową wz. 36, furażerkę z orłem, pelerynę i spodnie bez opinaczy, przedstawiała wg nich czerwonoarmistę.

  Napis na pomniku głosi:

  BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ I LUD
  1939 – 1945

  Co trzeba mieć we łbie i jaką szkołę ukończyć, aby móc twierdzić, że w 1963 roku (data odsłonięcia) pozwolono na podkreślanie udziału ACz. w II wojnie światowej od 1939 roku.

  No i to wyklęte obecnie słowo LUD

 178. Idziemy środkiem drogi sugeruje Kosiniak na zlocie partyjnego chłopstwa. Potwierdzają to policyjne kroniki wiejskie bo przejechanych na jezdni idących środkiem a nawet śpiących na jezdni mnogo. Tak sobie myślę czy partia po trupach idzie do władzy. Jak ciemny lud to kupi to będzie dramat.

 179. @ wiesiek:
  wiekszośc tych dalekowschodnich marek powstała właśnie dzięki rynkowi. Czyli po wprowadzeniu w tych krajach normalnego ,europejskiego kapitalizmu ze swobodą działalności gospodarczej. Rynek wewnętrzny był chroniony mniej lub bardziej. W Europie też EWG nie postało od razu- najpierw był wspólny rynek węgla i stali. Bariery celne znoszono stopniowo.
  Podobnie było przy przyjmowaniu nowych krajów do EWG i póżniej UE. Były okresy dostosowawcze i nie wymagano wdrażania wspólnotowych regulacji od razu . A że nie umieliśmy tego dobrze wykorzystać…. Cóż, cały czas rządzą ci sami ludzie tylko zmieniają szyldy partyjne

 180. Komentarz Pana Wieśka 59 z 11.44 wydaje się niezwykle ważny w toku kampanii samorządowej.
  Jak samorząd nie jest w stanie prowadzić gospodarki śmieciami, wodą i kanalizacją, jak sprzedaje gospodarkę cieplną, to nasuwa się pytanie; po co on jest?
  Gdy jeszcze przedsiębiorstwa ciepłownicze były w polskich rękach, każde z nich rozwiązywało problemy na własną rękę. Za granicą zadbano aby siły połączyć i zmniejszyć koszty chociażby w celu ochrony środowiska.
  Tu tylko Zosie samosie, potem niech płacą mieszkańcy

 181. ls42
  9 września o godz. 9:27

  Niedziela: dzień siódmy, albo pierwszy, jak kto woli, dla mnie dzień wypoczynku,
  W nowej świeckiej tradycji niedziela rozpoczyna się w naszym kraju od telewizyjnych audycji publicystycznych.

  Potwierdzam całkowitą prawdziwość powyższego stwierdzenia 🙂

 182. Jaki suweren takie śmieci. Dlaczego władza ma zbierać śmieci suwerena w lasach czy na nieużytkach. Władza pali plastiki w piecach. Kto rzuca pety na przystanku autobusowym. Władza to my. Czyli my robimy syf. Tak sobie myślę nie śmiecić a nie będzie potrzeby sprzątania. Zabieraj śmieci do domu. Proste jak budowa cepa.

 183. WSK, Junak, Tonsil, Unitra… to kultowe marki z czasów PRL-u. Kto z dzisiejszych 30-, 40-latków nie pamięta legendarnych jednośladów lub audiofilskiego sprzętu. Nic zatem dziwnego, że na odgrzewaniu sentymentów właśnie tej grupy konsumentów, która dysponuje największym potencjałem zakupowym, zarabiać chcą firmy.
  https://www.money.pl/galerie/artykul/wsk-junak-tonsil-unitra-reaktywacja,226,0,2415330.html
  ==========

  Polskie marki- REAKTYWACJA.

 184. Zboczenie polityczne prowadzi do ośmieszania PRL. Tak sobie myślę bo to mój dobry czas. Nie ma idealnych państw a taki Watykan to hańba z powodu poziomu kolaboracji z III Rzeszą.

 185. Pan Wieslaw

  Skoro pan sie ociaga to doprecyzuje zaklad: jesli PiS z koalicjantami poprawi wynik z poprzednich wyborow samorzadowych placi mi pan PLN 300, jesli nie ja panu PLN 1000.
  Jesli PiS et consortes poprawi swoj wynik o 30% i wiecej placi mi pan PLN 500.

  Stawki nie sa wygorowane, ale tez pokazuja ze za wyglaszanymi opiniami powinno stac choc odrobine odpowiedzialnosci.

  To co: wchodzi pan?

  ml

 186. Patryjota określa się przez stosunek do swojej ojczyzny . Nacjonalista to postać „bardziej kompleksowa”. Charakteryzuje go nie tylko stosunek do ojczyzny , ale przedewszystkim stosunek do innych .
  Kiedy patryjota kieruje się wzniosłym uczuciem miłości do ojczyzny, nacjonalista musi mieć wroga, kogoś nienawidzieć , aby się spełnić i być sobą , czyli nacjonalistą .

 187. Jak ma już być taki nastój, to …
  https://www.youtube.com/watch?v=Web007rzSOI

 188. p. Z dystansu

  Osiagnieciem definicji jaka pan zacytowal jest przydanie nacjonalizmowi cechy sine qua non- nienawisci.
  W mej opinii obala to sama definicje- tak patriotyzm jak i nacjonalizm obywaja sie bez nienawisci, ale sa tez takie sytuacje gdy cechami obu jest “niechec” do innych nacji: patrz stosunek polskich patriotow do Niemcow podczas II wojny swiatowej.

  Moze jakas lepsza proba rozroznienia nizli ta : ci dobrzy, tamci-zli?

  ml

 189. neospasmin
  9 września o godz. 17:17

  Na pieniądze, gram w brydża. Nie zakladam się o inne rzeczy.
  Na ogół, jestem do przodu…..

 190. @wiesiek59
  9 września o godz. 15:40

  Panie Wieslawie,
  Warto obserwowac trendy w Kalifornii. Mlodzi ludzie dosc na serio zwracaja uwage na ograniczenie konsupcji. W tym stanie sa specjane programy, np dobrowolnej abstynencji od uzywania energii elektrycznej w godzinach szczytu. Inne przyklady to szczednosc wody, transport via HOV lines, autostrada jest bezplatna jesli w samochodzie sa trzy osoby.

  Nalezy pamietac, ze USA to nie jest monolit, mozna wyroznic 11 regionow geograficzno-demograficznych o zupelnie diametralnie roznych pogladach. Czerwoni i Niebiescy to wielkie uproszczenie, podzialow jest wiecej. Wlasnie te podzialy probuje wykorzystac Putin i jego ekipa.

  O problemie zanieczyszczenia atmosfery, przez gazy przemyslowe oraz emisje CO2 ze zrodel antropogenicznych wiadomo od lat osiemdziesiatych. Uwazny blogowicz znajdzie linki, do artykulow oraz pierwotnych zrodel danych, ktore zamiescilem w kilku ostatnich blogach.

  Tragedia jest, ze dane naukowe i socjologiczne nie sa traktowane na serio przez politykow.
  W polityce globalnej nie jest lepiej. Akcje i inicjatywy gina w smieciu informacyjnym, a istota problemu, ktorym jest pozyskanie czystej energii od kilkudziesiciu lat przepada. O energii jako glownym zrodle konfliktow chyba Pan rowniez wspominal.

  Modelowanie, to ciekawe zagadnienie, ale zostawie to na potem.

  Teraz przytocze fragment postu, innego naukowca z ktorym utrzymuje kontakt.

  By Mark Delucchi

  We don’t need nuclear power, coal, or biofuels. We can get 100 percent of our energy from wind, water, and solar (WWS) power. And we can do it today—efficiently, reliably, safely, sustainably, and economically.
  We can get to this WWS world by simply building a lot of new systems for the production, transmission, and use of energy. One scenario that Stanford engineering professor Mark Jacobson and I developed, projecting to 2030, includes:

  3.8 million wind turbines, 5 megawatts each, supplying 50 percent of the projected total global power demand

  49 000 solar thermal power plants, 300 MW each, supplying 20 percent

  40 000 solar photovoltaic (PV) power plants supplying 14 percent

  1.7 billion rooftop PV systems, 3 kilowatts each, supplying 6 percent

  5350 geothermal power plants, 100 MW each, supplying 4 percent

  900 hydroelectric power plants, 1300 MW each, of which 70 percent are already in place, supplying 4 percent

  720 000 ocean-wave devices, 0.75 MW each, supplying 1 percent

  490 000 tidal turbines, 1 MW each, supplying 1 percent.

  We also need to greatly expand the transmission infrastructure in order to create the large supergrids that will span many regions and often several countries and even continents. And we need to expand production of battery-electric and hydrogen fuel cell vehicles, ships that run on hydrogen fuel cell and battery combinations, liquefied hydrogen aircraft, air- and ground-source heat pumps, electric resistance heating, and hydrogen for high-temperature processes.

  The obstacles to this transformation are primarily social and political, not technical or economic. If we continue to make decisions based on interest-group politics and muddle through with nuclear power, ”clean” coal, offshore oil production, and biofuels, then our energy system will continue to threaten the health and well-being of everyone on the planet. But with sensible broad-based policies and social changes, it indeed is possible to convert 25 percent of the current energy system to WWS in 10 to 15 years, 85 percent in 20 to 30 years, and 100 percent by 2050.

  The material for this article is based on the detailed analyses presented in:
  1. ”Providing All Global Energy With Wind, Water, and Solar Power, Part II: Reliability, System and Transmission Costs, and Policies,” Energy Policy 39 (2011): 1170–1190 by M.A. Delucchi and M.Z. Jacobson, and

  2. ”Providing All Global Energy With Wind, Water, and Solar Power, Part I: Technologies, Energy Resources, Quantities and Areas of Infrastructure, and Materials,” Energy Policy 39 (2011): 1154–1169 by M.Z. Jacobson and M.A. Delucchi.

  Nieznajacy angielskiego moga tekst przetlumaczyc w google translate.

  Gdy Mark opublikowal swoja analize w 2012, zaczelo sie jego gnojenie, przez specjalistow reprezentujacych konkurencje, czyli wegiel, ropa, gaz.

 191. Wenecja( Lido) 2018.

  Największego lwa upolował Cuaron, któremu do dzisiaj nie mogę wybaczyć niskich zapasów paliwa u lewitującej pary Clooney-Bullock, w kasowym gniocie „Gravity”.
  Nie o lwach jednak chciałem…

  Na festiwalu odbyła się premiera ostatniej, niedokończonej „symfonii” Orsona Welles
  – The Other Side of the Wind. Historia tego kręconego pomiędzy 1970-76 filmu jest fascynująca, natomiast sama rekonstrukcjia okryta mgiełką skandali oraz sądowych przetargów.

  Jedną z kluczowych postaci od lat walczących o sfinalizowanie projektu był
  Jan Filip Rymsza widniejący obok nazwisk Bogdanovich oraz Marshall jako „producer”.

  Jak wszem i wobec wiadomo, „producer” to już nie byle co. Producentem filmowym zostaje się wyłącznie z nadania boskiego, o czym dowiadujemy się po zobaczeniu białego dymu unoszącego sie z komina w Hollywood.

  Muzykę do ostatniego filmu Wellesa napisał wiecznie żywy Michel Legrand.

 192. Panie Lazarowicz- Potrafi pan podać przykład JEDNEGO kraju w którym rządy nacjonalistów nie doprowadziły do katastrofy albo który chociaż osiągnął podobny poziom rozwoju jak kraje sąsiednie, o podobnych warunkach naturalnych rządzone przez normalnych demokratów?(Liberałów, socjaldemokratów, centrystów itp?)

 193. Partia skorzystała z pogłębiających się problemów Szwecji ze zorganizowaną przestępczością, przemocą seksualną, podpaleniami i atakami na policję, straż pożarną i ambulanse służby zdrowia. Lub by być bardziej precyzyjnym, skorzystała z decyzji rządu, by zaciemniać obraz, lub wręcz manipulować opinią publiczną w kwestii wzrostu przemocy – mimo twardych statystyk dotyczących tego zjawiska.

  Wrażenie, że rząd kłamie w ważnych kwestiach to najważniejszy powód, dla którego poparcie dla Szwedzkich Demokratów nie spada, mimo że napływ imigrantów został ograniczony. Wyborcy po prostu nie wierzą, że rząd mówi prawdę.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/niepewny-wynik-szwedzkich-wyborow-to-efekt-lat-zamiatania-problemow-pod-dywan/hqswev6?utm_v=2&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_source=wiadomosci_viasg
  ============

  Niemożliwe…
  W Onecie prawdę piszą.
  Wina Putina?

  A na poważnie, ciemny lud przestał kupować ściemy elit.
  Dobrodziejstw multi- kulti, doświadcza na własnej skórze.

 194. p. Wiesiek

  Ja na panskim miejscu tez bym sie nie zalozyl- panskie twierdzenie ze pis nie wygra tych wyborow nie daje szans na wygranie zakladu. Tak pan jak i ja jestesmy tego swiadomi.
  Co innego pisanie na blogu- tu moze pan wszystko boo nie stoi za tym najmniejsza ofpowiedzialnosc.

  ml

 195. Czy IV RP ma dyplomatę zdolnego do rozmów z Rosją. Takie ambicje miał Sikorski choć strzelał do Rosjan w Afganistanie. Tak sobie myślę czy na prawicy są tylko polscy talibowie a brakuje pani Walewskiej. Może być perfumą.

 196. P. Mad Marx

  Prosze napisac kto to sa ci nacjonalisci a dopiero wtedy bede mogl choc sprobowac odpowiedziec na panskie pytanie.

  ml

 197. Panie Lazarowicz- Jak już piszemy o stosunku do Niemców w czasie II wojny, to weż pan pod uwagę, że polscy nacjonaliści byli tak zapiekli w swoim nacjonalizmie, że walczyli nie tylko z Niemcami ale też z wojskami jednego z aliantów. Z punktu widzenia interesu Polski jako kraju i Polaków jako obywateli była to działalność wysoce szkodliwa. Zresztą pod koniec wojny nawet czasowo przeszli na stronę Niemców.
  Dla porównania we Francji Resistance skupiała pod wspólnym dowództwem organizacje prezentujące cały przekrój polityczny,

 198. Nacjonaliści, czyli wyznający zasadę uprzywilejowania jednego narodu. Pan zna np program polityczny NSZ?

 199. @mag
  Moż to wiesz, a może nie ? Film dedykuje Pawlikowski swoim rodzicom.
  Ich chaotyczna miłość;sptkania i rozstania służyła Pawlikowskiemu za wzór.
  Ojciec Pawlikowskiego na fali wzmożonego antysemityzmu został w 68 roku zmuszony do emigracji. Matka z synem została w Polsce, ale po kilku latach dolaczyła do męża w Londynie. Pawlikowski miał wtedy 12 lat. Rodzice potem wielokrotnie rozstawali się, godzilii to zastawiło trwały ślad na psychice Pawła.
  Pawlikowski po skończeniu dobrych szkół zają się produkcją filmów dla BBC, mial spore osiagnięcia. Ale Polska siedziała w nim mocno i przerwał wspólpracę z BBC aby zająć się tym co go bolało, tzn kwestią relacji polsko-żydowskich ; tak powstała „Ida”.
  Teraz czekam na następny jego film.Jak nie obniży lotów, to będzie to kolejne arcydzieło.

 200. Nacjonaliści to osobnicy chwalący okupację katolickiego wehrmachtu a nie wyzwolenia z tej niewoli przez Armię Czerwoną. A potem mordujący sąsiadów zajętych odbudowa kraju z ruin. Tak sobie myślę po ich czynach. Ostatnio symbole III Rzeszy to gadżety nacjonalistów bo biorą przykład z Piusa XII z białostockim gestem.

 201. R.S.
  9 września o godz. 17:41

  Niestety, energia, w szczególności elektryczna, potrzebna jest w krajach rozwijających się.
  A te, nie mają pieniędzy na takie wielkie projekty.
  Nie mają nawet zaczątków infrastruktury, które mogłyby wykorzystać do tego celu.

  Prosty przykład- Indie.

  Trzeba by wydać gigantyczne kwoty, inwestując w green field……
  Kto je wyda, skoro nie przyniosą ZYSKU?
  Przecież biedaków nie stać na zapłacenie rachunku za prąd……

  Teoria słuszna, założenia techniczne wykonalne.
  Pozostanie ta koncepcja jedną z wielu niewdrożonych w życie pięknych idei.
  Brak finansowania.

  Ps.
  Nie wierzę w antropogeniczny wpływ na klimat.
  Cykle klimatyczne są niezależne od człowieka.
  To co obserwujemy, jest naturalną zmiennością, ostatnio bodaj występującą w XII wieku zwaną Optimum klimatyczne na terenie Polski.

  Ostatnie zlodowacenie mieliśmy 10 000 lat temu.
  Następne nadejdzie nieuchronnie…..
  I to bez względu na to, co zdążymy w międzyczasie wymyślić, by mu zapobiec.
  Z tego też zrobi się biznes, tak jak z ocieplenia, czy dziury ozonowej.
  Bogaci zarobią, biedacy umrą, i zapłacą.
  Jak zwykle zresztą.

 202. Pan Mad Marx

  Alez kazda, kazdzdziutka partia polityczna kazdego kraju wyznaje zasade ze interesy narodu jaki reprezentuje sa wazniejsze nizli interesy innych nacji/ panstw.

  To pokazuje tak polityka zagraniczna jak i chocby system cel.

  To jak z kibicowaniem- nie musi pan nienawidziec przeciwnikow by byc za reprezentacja Polski.
  Niezsleznie jak ta reprezentacja daje sobie rade.

  ml

 203. wiesiek59

  Ale tekst z Politico, który podałeś za Onetem, dotyczący sytuacji w Szwecji nie jest o problemach związanych z tzw „multi-kulti” – jak piszesz.

 204. neospazmin
  Nie zgadzam się z tobą . Nienawiść do innych jest nieodrębną cechą nacjonalisty. Ta cecha jest nieodrębnym atrybutem nacjonalizmu.
  Odpowiedź na to czy nacjonalizm jest zły i do czego prowadzi, dała już historia . Negatywny stosunek do nacjonalizmu nie oznacza brak jego zrozumienia , a wręcz przeciwnie.

 205. p. Mad Marx

  “Zresztą pod koniec wojny nawet czasowo przeszli na stronę Niemców.
  Dla porównania we Francji Resistance skupiała pod wspólnym dowództwem organizacje prezentujące cały przekrój polityczny,”

  Tak polscy nacjonalisci nie powinni byli walczyc z jednym z aliantow- ZSRR. To bylo unfair. Wobec czerwonego.
  Na usprswiedliwienie moge napisac ze nie wszyscy walczyli- np. ci zakopani w dolach katynskich.

  Co do tego ze 2(?)jednostki NSZ “ przeszly na strone Niemcow” to uwaza pan ze obciaza to jednostki wojskowe cslego ruchu nsrodowego?

  A co do tych (2? 1?) jednostek NSZ to ma pan sugestie co innego powinny byly zrobic? Dac die rozbroic a potem wymordowac?

  Co do resistance vs AK to polecam poczytac o Akcji Scaleniowej ZWZ- AK. Do tej ostatniej weszli wdzyscy ( w tym NSZ) procz GL.
  Tej ostatniej ani w glowie bylo uznawac polskie wladze, mieli Stalina.

  ml

 206. Z dystansu
  9 września o godz. 18:22

  może nie nienawiść, ale niechęć, uprzedzenie. Nacjonalizm oparty na nienawiści to raczej patologia tego nurtu.

 207. Jeszcze jedno.

  Pomija się kontekst polityczno-psychologiczny.
  Fortuny wielu obecnych rodów decydenckich zachodu, i związane z tym wpływy polityczne, związane są z ropą, kopalinami, kontrolą ich wydobycia i dystrybucji.

  Nie sadzę, by zrezygnowali z fundamentów swej władzy, dla dobra ludzkości- nawet tego teoretycznego.
  Dokonają oczywiście dywersyfikacji swych aktywów, inwestując w solary, wiatraczki, geotermię, elektromobilność, czy cokolwiek się wymyśli.
  Jak % swych aktywów?
  Fundamentem będzie nadal prawo do eksploatacji złóż.
  To pewny dochód.
  W przeciwieństwie do inwestowania w wizje Muska…kolejnej bańki nadmuchanej do niebezpiecznych rozmiarów.

 208. Lewy
  Znam biografię Pawlikowskiego i historię jego rodziców. Od jakiegoś czasu mieszka w Polsce, a jego partnerką jest interesująca modelka Małorzata Bela.
  Trzymam kciuki za powodzenie jego kolejnych filmów, które na pewno będą świetnie.

 209. P. Z dystansu

  Peronizm naprawde zbudowany byl na nienawisci do obcych?
  A polska narodowa demokracja? Kogo nienawidzila?

  Nacjonalizm byl fundamentem konstrukcji nowoczesnych panstw Europy. Juz od polowy XIX wieku. Od Wloch po kraje powstsle po I wojnie swiatoeej. Bez niego nie byloby niepodleglej Gruzji, Slowenii czy czechoslowacji.

  Jak wiec historia ( czy historie poszczegolnych narodow) oceniaja nacjonalizm?

  ml

 210. Jacobsky
  Nacjonalizm przedkład interesy własnego narodu , nad interesem innych narodów . Pół biedy jeśli tą ideologią kierują się kraje małe nie stanowiące zgrożenia dla sąsiadów , gorzej jeśli są to kraje większe stanowiące niebezpieczeństwo dla innych krajów. W stosunkach wewnętrznych nacjonalizm kończy się prześladowaniem mniejszości .
  To, że obecnie kończy sie tylko na niechęci nie zawdzięczamy nacjonalizmowi, ale resztkom przyzwoitości (poprawności politycznej).
  Na spolegliwość nacjonalistów raczej bym tu nie stawiał.

 211. Jak wykazała historia dobry nacjonalista to martwy nacjonalista. Tak sobie myślę bo nacjonalizmy były podstawą wojen oraz wojen religijnych. Wspólny mianownik nienawiść do innych jako niewiernych. W przyrodzie np. ptaki zadziobią albinosa. Nacjonalizm wyzwala zwierzęcość w ramach tzw. sprawiedliwych wojen.

 212. Bar Norte
  9 września o godz. 18:18

  Odczytałem to inaczej.

  Błędne decyzje elit, przełożyły się na byt plebsu, mającego codzienny kontakt z rzeczywistością.
  I to nie tylko w Szwecji.
  Zamiatanie problemów pod dywan, nieobecność pewnych tematów w dyskursie, kneblowanie ust polityczną poprawnością, skutkowało sprzeciwem wyborców, szukaniem alternatywy.

  Jest to dla mnie jeden z BARDZO niewielu sensownych artykułów POLITICO.
  Pisany notabene przez….Kurda zasymilowanego w Szwecji- nie wiem czy zwróciłeś uwagę.
  Dziwię się że przeszedł test poprawności politycznej, bo nazywa rzeczy po imieniu.

  Widocznie następuje czas zmian.
  Odrealnione teksty są zastępowane tymi prawidłowo diagnozującymi rzeczywistość.
  Dostarczą prawidłowych, a nie zmanipulowanych danych, w oparciu o które, będzie można podjąć sensowne decyzje.
  Z fałszywych przesłanek, można wyciągnąć jedynie fałszywe wnioski.

 213. P. Z dystansu

  Nacjonalizm by/ jest ideologia mniejszych, slabszych, probujacych sie wyzwolic spod panowania wiekszych/ silniejszych sasiadow. Patrz chocby Czechy/ Czechoslowacja.

 214. @neospasmin:

  Alez kazda, kazdzdziutka partia polityczna kazdego kraju wyznaje zasade ze interesy narodu jaki reprezentuje sa wazniejsze nizli interesy innych nacji/ panstw.”
  Tzn np brytyjska Partia Pracy reprezentuje interesy którego narodu? Angielskiego, szkockiego czy walijskiego ? Czy może irlandzkiego ?

 215. neospazmin
  Peron prześladował opozycję a nawet KK, a przedewszystkim uczynił z Argentyny przytułek dla faszystów i przestępców wojennych .
  O ruchach narodowych od twojej ukochanej Slowenni, przez Kroację , Słowację i Ukrainę i NSZ w czasie II światowej chyba nie trzeba się tutaj rozpisywać.
  P.s, kiedy ty śpisz w tej „Australi” ?

 216. O ile wiem, nacjonalizm różni się bardzo od szowinizmu.

  O czym świadczą:
  -America first
  -Deutschland uber alles
  -Rules Britania

  Zapewne w hymnach wielu rajów zawarty jest taki motyw, czy przekazach politycznych.
  Przedkładanie INTERESÓW własnego kraju ponad inne, nie jest równoznaczne z nienawiścią do INNYCH nacji.
  Chyba, ze jest to nacja ukierunkowana na ekspansję, i w związku z tym wymaga polityka wykreowania wroga.
  Najczęściej, sąsiada…..

  Niektóre nacje kreują wroga oddalonego o tysiące kilometrów od własnego terytorium.
  Na szczęście, są tylko cztery takie na Ziemi……

 217. wiesiek59

  Zgadzam się, że to bardzo sensowny i rzeczowy tekst. Przeczytałem go dziś z przyjemnością zwracając też uwagę, że został napisany przez Szweda o pochodzeniu kurdyjskim. Piszę „Szweda” bo zapewne jest obywatelem szwedzkim.

  Dlatego się zdziwiłem, że odebrałeś go jako krytykę „multi-kulti”, choć w tekście nawet ten termin nie pada.

  Moim zdaniem, w największym skrócie, ten tekst jest o problemach społecznych, które od lat w Szwecji narastały na skutek błędów rządzących socjaldemokratów. I o tym, że tamtejsi faszyści, jak to mają w zwyczaju, postanowili obciązyć tymi problemami imigrantów robiąc tym samym wodę z mózgu częsci Szwedów. Krótko mówiąc – nic nowego w historii.

 218. Panie Wieslawie, sprawy wiary zostawiam religiom.
  W nauce licza sie fakty i dobra solidna nauka oparta o nauki eksperymentalne.

  Na ten temat, nie chce sie klocic, pozostaje problem do rozwiazania.
  W wyniku ocieplenia, obszary tundry syberyjskiej i kanadyjskiej nie zamarazja. Te obszary emituja metan, ktory jest 30x wiekszym absorberem podczerwieni niz CO2. Tak to jest proces naturalny, ktory przyspiesza. I zostal wyzwolone w przeciagu czterech ostatnich pokolen.

  Naturalne zlodowacenia, trwaly dziesiatki tysiecy lat.

  Jesli chodzi o finansowanie, projektow to nalezy przeprowadzic analize,
  czy lepiej strzelac do uchodzcow klimatycznych, czy moze lepiej zainwestowac w regiony, ktore maja potencjal energetyczny.

  Projekt ponizej to jeden z przykladow.
  http://www.desertec.org/

  W ciagu szesciu godzin pustynie absorbuja wiecej energii slonecznej niz cala konsumpcja globalna.

  „Within 6 hours deserts receive more energy from the sun than humankind consumes within a year”.

  Dobrego relaksu niedzielnego, Swiata nie naprawimy dzisiaj.
  Wieje wiatr ide na windsurfer.

 219. P.S. Czechosłowacja to właśnie zaprzeczenie nacjonalizmu. Jak sama nazwa wskazuje tworzyły ją 2 narody- Czesi i Słowacy . Po rozpadzie (Secesji chcieli słowaccy nacjonaliści) różnice w poziomie życia się zwiększyły na niekorzyść Słowacji.
  Gruzja należy do państw trwale niestabilnych, targanych wewnętrznymi konfliktami więc nie wiem czy na nacjonalizmie wyszła dobrze.

 220. Bar Norte
  9 września o godz. 19:02

  Obawiam się, że etykietkowanie stało się narzędziem do zamykania ust.
  Jakikolwiek temat by się poruszyło, etykietka faszysta, antysemita, wróg Islamu, podważający jakieś wartosci, bluźnierca, ograniczają pole wymiany poglądów.

  Totalitaryzm się szerzy- jak na razie w języku.
  Wdeptać w błoto oponenta, zamiast użyć jakichś logicznych argumentów, wyważyć rację.

  Ostatnio, czesto dla dyskredytacji używa się terminu „populista” nie zastanawiając się kompletnie, co on oznacza.
  Jakie jest PIERWOTNE ZNACZENIE…

 221. R.S.
  9 września o godz. 19:05

  Jakie są fakty?

  Zielona Gór słynęła z winnic.
  Grenlandia była zielonym lądem….

  Te czasy powracają, czy tego chcemy, czy nie.

  W międzyczasie, zdarzały się zimy, w których można było przejechać Bałtyk saniami.
  Jaka opcja jest dla nas lepsza jako kraju, trudno powiedzieć.
  Trzeba rozważyć plusy i minusy.

  Na portalu exignoranta, znajdzie pan mnóstwo materiałów tyczących ekologii, relacji z badań, analiz, raportów.
  Wszystkie są jednoznaczne.
  O ile był jakis punkt bez powrotu, to już dawno nasza cywilizacja go minęła.

  Nieliczne jedynie materiały mówią, o NATURALNOSCI zmian klimatycznych.

  Zresztą, nie wyplenimy chciwości indywidualnej.
  Będizemy wypalać lasy tropikalne by uzyskać grunt pod uprawę dla pozbawionych ziemi, przekształcać w plantacje palmy oleistej wyspy, czy pierwotną dżunglę, wydłużać łańcuchy dostaw do regionów gdzie jest tania siła robocza, korzystać z generatorów dieslowskich, by zasilić lokalny przemysł pozbawiony sieci zasilania, wykorzystywać łajno, czy węgiel, naftę, by podgrzać posiłek.
  Takie są realia większości świata.

  Elity mogą spotykać się na bankietach, w klimatyzowanych salach konferencyjnych, i radzić o świecie.
  Realne problemy miliardów, w tych salach się nie pomieszczą.
  Oni żyją w KLIMACIE NATURALNYM, zależnym od szerokości geograficznej.

 222. wiesiek59

  Zgadzam się z tobą, że termin „populizm” nie niesie w sobie jakiś konkretnych znaczeń. Nie raz się z niego na blogu nabijałem tego określenia. Tym bardziej, że środowiska liberalne ostatnio odnalazły w owym „populiźmie” jakieś wygodne dla siebie sensy i zamiast potępiać go w czambuł jak było do niedawna dzielą go na „populizm” na dobry (pożyteczny) i zły (szkodliwy).

  Ale nie można tego powiedzieć o faszyźmie, który jest dość precyzyjnie zdefiniowany. W tym kontekście autor tekstu, który poleciłeś pisząc o szwedzkim faszyźmie wie dobrze o co chodzi. No i jego czytelnik też wie o co chodzi. Tego się nie da semantycznie zakłamać. Choć oczywiscie faszyści swą polityczną tożsamość jak na razie starają się zakłamać. O tym też jest mowa w materiale z Politico, który zalinkowałeś.

 223. Niemcy: dramat w Koethen. Nie żyje 22-latek, zatrzymano dwóch Afgańczyków

  22-letni Niemiec zginął w nocy z soboty na niedzielę podczas kłótni na placu zabaw w Koethen na wschodzie Niemiec. Policja zatrzymała dwóch Afgańczyków podejrzanych o zabójstwo. Władze landu zaapelowały do mieszkańców o spokój i rozwagę.

  Na razie niewiele wiadomo o tym, co wydarzyło się w nocy na placu zabaw w Koethen. Ze szczątkowych doniesień wynika, że na placu było początkowo trzech Afgańczyków i młoda ciężarna kobieta – Niemka. Mężczyźni kłócili się z nią o to, który z nich jest ojcem jej dziecka.

  W pewnym momencie do kłótni włączył się 22-latek, który przyszedł na plac ze swoim kolegą. Co wydarzyło się potem? Tego nie wiadomo.

  22-letni Niemiec nie żyje. Jak podaje dziennik „Die Welt”, bezpośrednią przyczyną jego śmierci był wylew krwi do mózgu. Obdukcję zwłok zaplanowano na niedzielę.

 224. Spór kto da więcej rozgorzał na forum.
  Nie ma szans by festiwal obietnic skończył się przed wyborami.
  Nie jestem dotychczs beneficjentem politycznych obietnic, i nawet nie zamierzam ubiegać się o to co politycy PIS mi obiecali.

  Wystawiając pojemnik ze śmieciami zgarnąłem z chodnika papierosowe pety, porzucone opakowania i liście spadłe z drzew rosnących na państwowej nieruchomości. Nie musiałem tego robić bo obowiązek utrzymywania chodnika w moim przypadku należał do miasta.
  Przedsiębiorstwo oczyszczania pojemnika nie opróżniło, pozostawiając pisemną informację, że odpady biodegradalne powinny być wystawione w odrębnym pojemniku. Powinienem zatem z wiadra liści wybrać pety i porzucone przez przechodniów pudełka po papierosach, gumie do żucia i innych produktach, te umieścić w pojemniku na odpady zmieszane, a te liście uliczne, niewiele ich było, zapakować do innego pojemnika, który powinienem nabyć.
  Skutek jest taki, że za służby miejskie, które bagatelizują swoje obowiązki, sprzątał nie będę. Niech te porzucone przez przechodniów śmieci dalej leżą na chodniku.

  A władza samorządowa niech bierze udział w kampanii wyborczej

 225. Panie Lazarowicz- A niby dlaczego polscy „komuniści” (GL była reprezentacją razej prawego skrzydła PPS) mieli się podporządkować AK skoro Grot Rowecki po wyzwoleniu planował ich zamknąć w obozach ?
  Z tego co wiem deGaulle nie planował we Francji obozów dla komunistów

 226. Wiadomości podaję za Wikipedią

 227. Bar Norte
  9 września o godz. 19:57

  Migracja i adaptacja migrantów, jest KLUCZOWYM problemem UE.
  Skrzętnie pomijanym przez elity i biurokratów.
  Ale, nie wyborców.

 228. Bar Norte
  9 września o godz. 19:57

  Umownie, pomiędzy rokiem 1890, a 1930, wyprodukowano większość „Izmów”, na piedestał stawiających interesy narodowe.
  Faszyzm, nazizm, panturkizm, salazaryzm, frankizm, syjonizm….
  Wyłamywał się z tego jedynie komunizm.
  Polskie PPS, również preferowało nacjonalizm.
  Plemienność i poszukiwanie własnej drogi dla kraju narodowego, jest wpisana w geny.
  Próby budowania sztucznych, anarodowych narracji, opartych na jakichś uniwersalnych wartościach, ma jeszcze długą drogę do sukcesu na świecie.

 229. wiesiek59

  Mylisz się i to dwa razy.

  Europa trzeszczy w szwach na skutek narastących konfliktów grupowych na tle ekonomicznym. Jesli migranci mają jakikolwiek znaczenie to tylko w tym kontekście.

  Również temat ten nie jest pomijany. Wręcz przeciwnie, on jest widowiskowo rozgrywany by ukryć prawdziwą przyczynę problemów europejskich.

  Mnie to zresztą nie martwi, bo rozumiem, że wyborcy, którzy łapią się na te plewy muszą przez ten etap dojrzewania politycznego przejść by zrozumieć iż to jałowe w sensie ochrony ich interesów ekonomicznych gonienie migrantów nic w ich położeniu nie poprawiło.

 230. wiesiek59

  „Umownie, pomiędzy rokiem 1890, a 1930, wyprodukowano większość „Izmów””

  A czemu kończysz na 1930 a nie 1945?
  Przecież epoka tamtych „Izmów” skończyła się burzliwie w 1945. Jeśli już ukladasz sekwencję zdarzeń to rób to konsekwentnie – do końca.

 231. Bar Norte
  9 września o godz. 20:50

  Może nie zgłębiłem tematu, ale chyba ostatnim znaczącym, był Frankizm…..
  Co bylo później?
  Koncepcje Hodży czy Tito, majace regionalne jedynie znaczenie?

 232. p. Mad Marx

  “Panie Lazarowicz- A niby dlaczego polscy „komuniści” (GL była reprezentacją razej prawego skrzydła PPS) mieli się podporządkować AK skoro Grot Rowecki po wyzwoleniu planował ich zamknąć w obozach ?
  Z tego co wiem deGaulle nie planował we Francji obozów dla komunistów”

  Myli pan skutek z przyczyna- jesli nawet gen. Grot planowal zamknac ich do wiezien to powod byl posty- ci ludzie grali na obalenie panstwa polskiego.

 233. wiesiek59

  Frankizm był znaczący co najwyżej dla Hiszpanii. Przetrwał jakoś wojenną zawieruchę i ostał się jak skansen w powojennej Europie. Obok salazarowskiej Portugalii. Oba te reżimy upadły stosunkowo niedawno co tłumaczy dlaczego na tle Europy w obu tych krajach nie jakiś autorytarnych sentymentów. Po prostu Hiszpanie i Portugalczycy owe reżimy dobrze pamietają w odróżnieniu od innych społeczeństw europejskich, którym pamięć o latach 20-30-40 już całkiem wyblakła.

  A co zostało po wizjach Hodży czy Tito to przecież widać.

 234. wiesiek59

  Korekta do komentarza z 21,11

  Trzecie zdanie winno brzmieć

  „Oba te reżimy upadły stosunkowo niedawno co tłumaczy dlaczego na tle Europy w obu tych krajach nie ma jakiś autorytarnych sentymentów.”

 235. P. Mad marx

  Po to by w 1918 powstala Czechodlowacja potrzeba bylo dekad pracy u podstaw czeskich nacjonslistow.
  To oni zdecydowali co sie stanie ze Slowacja
  Przy pierwszej nadarzajacej sie okszji Slowacy sie wypisali -x. Tiso.

 236. P z dystansu

  “Peron prześladował opozycję a nawet KK, a przedewszystkim uczynił z Argentyny przytułek dla faszystów i przestępców wojennych .”

  No dobrze ale to nie ma wieke wspolnego z nienawiscia do innych nacji wiec cala definicja idzie sie bujac.
  Znam kraj ktory stsl sie jeszcze wiekszym przytulkiem dla niemieckich,?ukrsinskich zbrodniarzy eojennych- to USA. I co? Rzutuje to na ocene nacjonalizmu?


  O ruchach narodowych od twojej ukochanej Slowenni, przez Kroację , Słowację i Ukrainę i NSZ w czasie II światowej chyba nie trzeba się tutaj rozpisywać.”

  Trzeba- dla nich wspolpraca z Niemcsmi byla jedyna szznsa na niepodleglosc. To ssmo Finlandia, Estonia czy Lotwa.

  “P.s, kiedy ty śpisz w tej „Australi” ?”

  Kaszel i inne grypowe przypadlosci nie daja mi spac.
  Zaplace za to w poniedzislek w pracy.
  A wogole to jestem z Groojca.

  ml

 237. Bar Norte
  9 września o godz. 21:11

  Skojarzyłem……
  Naser, Sukarno, Kadafi, Chomeini, Park, to dalszy ciąg „izmów” tyle że odbywających się w innych kręgach kulturowych.
  Nie pomijajmy Perona, czy kilku innych z tamtego regionu.

  Wszyscy mieli w sumie jeden cel.
  Dobro WŁASNEGO KRAJU.
  Bo jeżeli chodzi o Naród, z tym w związku z mozaiką etniczną, bywało różnie.

 238. Życie codzienne mimo wszystko składa się z wielu drobnych spraw, które w różnych krajach, a nawet miejscowościach, mogą być całkiem inaczej postrzegane i regulowane.
  Naszą przestrzeń życiową regulują przepisy, coraz więcej i więcej tych regulacji, niektóre całkowicie niepotrzebne.
  O tym mało się tutaj pisze, czasami tylko szyfrem albo ogólnikowo, chociaż to te drobne sprawy najczęściej są wykorzystywane w mediach do politycznych rozliczeń. Ukradł batonik, albo kawałek chleba, może był głodny, ale skoro sędzia to już wniosek, że oni kradną, że ta kasta to złodzieje.
  Brudna propaganda trzeba wyraźnie powiedzieć.
  Opisy przyrody bywają interesujące, podobnie jak próby naprawienia świata, a przynajmniej niektórych krajów.
  Tylko prezydent i premier jakby się dostosowali do partyjnej tendencji widzenia przeszłości w czarnych kolorach i świetlanej przyszłości niebawem.
  Dobrej nocy życzę z niedzieli na poniedziałek.
  PS. Premier licznych zawodów był też młodym pszczelarzem. Kto z nas nie lubi miodu?

 239. Kandydat na prezydenta stolicy obiecuje wybudowanie supernowej dzielnicy. Ma się nazywać Los Angeles

 240. wiesiek59

  „Dla dobra własnego kraju” to jest taki sam postulatywny ogólnik jak „Ku chwale ojczyzny”.

  Jesli bowiem przyjrzymy się społeczeństwom owych krajów to jedne grupy społeczne cieszyły się „dobrem” a drugie wręcz przeciwnie. I te podziały mogły ale nie musiały pokrywać się z podziałami etnicznymi – jak sugerujesz.
  Celowo piszę „społeczeństwo” bo przecież naród do którego nawiązujesz jest kategorią ideologiczną maskującą podziały społeczne.

  Nie rozumiem jak można interesy grupy czy klasy rządzącej (w/g ciebie owo „dobro”) bo przecież w imieniu owych grup czy klas wymienieni przez ciebie przywódcy rządzili, utożsamiać z dobrem całego społeczeństwa. Tym bardziej, że wiekszość z nich rzadziła dyktatorsko co oznacza, że nie należący do owych grup czy klas nic nie miali do powiedzenia.

 241. @wiesiek59. Ano niezly western te „Wilcze echa”,muzyka tez blisko klasyki westernow,no i Bruno O’Ja nasz polski Old Surehand.Brat mojej mamy walczyl z UPA a potem wstapil do milicji w Bieszczadach.Do dzis zaluje,ze nigdy wuja o te sprawy nie pytalam ale bylam za smarkata na takie zainteresowania.Dzieki za podpowiedz.

 242. @Mag. Zimnej wojny” niestety jak narazie nie moge obejrzec. „Ide” ogladalam ale o Pawlikowskim nic nie wiedzialam.
  Prochowiec mialam ciemnozielony a wielkie bryle z lustrzanymi oprawkami, potwooooornie tandetne.Mialam gdzies zdjecie w tych okularach, ktore mnie okropnie smieszy. Jak ja moglam cos takiego na pysk zalozyc! Ale taka byla wtedy osobliwa moda we Wroclawiu na te lustrzanki. Swoja droga to tez zjawisko warte zainteresowania socjologow te mody lokalne, czy tez tylko polskie w PRL-u.Skad to sie bralo, bo nie przychodzilo z Zachodu, nie przypominam sobie aby ktos to lansowal a jednak nagle wybuchala moda na np, koszyczki zamiast torebek, albo na kurtki meskie typu „szwedka”(dlaczego akurat „szwedka”?) Albo meskie plaszcze typu maxi z plomiennie czerwona podszewka i koniecznie bialym szalikiem do tego, bardzo zreszta to bylo eleganckie. Fajne byly te mody. Wracam do filmow Konwickiego, ktore polecilas. No to nara.

 243. @ Mag. Zapomnialam, -uwielbiam filmy J.J.Kolskiego, pewno znasz.Ja chyba wszystkie obejrzalam, wiec polecam jesli ktoregos nie widzialas. Wszystkie sa absolutnie swietne.

 244. Z dojenia krow mozna bardzo dobrze zyc o ile ma sie glowe na karku.

  https://www.facebook.com/SuperDziennikpl/photos/a.917042881678459/1820110844704987/?type=3&theater

  Rydzyka na ministra finansow.

 245. @zetus1
  @adam100
  @all understanding english (nie wiem, czy jest polska wersja)

  Właśnie obejrzałam dokument ‘Active Measures’ . Jestem pod wrażeniem.
  Niby o wszystkich tych sprawach wiedziałam (może o prawie wszystkich), ale zebrane w całość… robią niesamowite wrażenie.
  Jeżeli macie możliwość poświęcić ponad 1,5 godz. to polecam.
  Film ukazał się 31 sierpnia i robi zamieszanie (słuszne).

  To historia jak i dlaczego Trump doszedł do władzy, jego koneksje z rosyjskimi gangami i ich pieniędzmi, zamieszana polityka Ukrainy, Gruzji, zabójstwa, pranie forsy, itd.

  Działanie trolli i ich metody.
  Coś, co nawet tutaj może być przydatne. Dowiedziałam się np. z filmu (agent CIA, czy innej org.) mówi, że dotąd atakują niektóre osoby, żeby zamknąć im usta i nie psuć wersji „prawdy” (tej którą sami promują). Pomyślałam, że tutaj coś podobnego się odbywa.
  Ktokolwiek wspomni o sprawach dla niektórych niekomfortowych, natychmiast spotyka się ze zmasowaną nagonką. W końcu ma dość i się zamyka.. A przecież o to im właśnie chodzi.

  Ciekawe też informacje nt. mr. Steele, jego działalność dla angielskich i amerykańskich służb wywiadowczych była bardzo poważna. Także w tym swietle i jego słynne Dossier nt. Trumpa i jego „kompromatu” stają w innym świetle.

  Te i wiele, wiele innych wątków. Wypowiedzi znanych osób, masę materiałów zostało przejrzanych, … wielka praca została włożona w ten film.

  Polecam film. Zdecudowanie wart obejrzenia.
  https://www.youtube.com/watch?v=KyKQE7NfR0g

  Active Measures 2018

 246. neospazmin
  i to właśnie o to chodzi. W imię nacjonalizmu dokonano na Polakach największych zbrodni w ich historii „narodu”, a ty dalej nie umiesz się go nachwalić .
  Może to mieć tylko jedno tłumaczenie . Nasz nacjonalizm jest dobry , a inne np. banderowski , odradzający się w Ukrainie, albo ten Dugina w Rosji, już nie , bo stanowią niejakie zagrożenie dla Polski,
  Nie chcę myśleć co by się stało z Polską, gdyby w Niemczech doszli do władzy nacjonaliści spod znaku Pegidy, albo AfD.
  Wątpie aby wtedy Polskę uratowały szczególnie dobre stosunki PiSu z AfD, oni też wolą Rosję .

 247. W IV RP ścigają mafię paliwową za VAT. A ona gdzieś mieszka, gdzieś modli się. Sąsiedzi wiedzą kto na czym siedzi. Dlaczego nie ma hasła my wiemy gdzie mieszkacie jak wołał Duda związkowiec. Dlaczego sygnaliści nie stawiają krzyżyków na płotach mafii aby ułatwić Ziobrze ściganie. Kto sponsoruje cegiełki parafialne w ramach pecunia non olet. Tak sobie myślę,że mafie siedzą w parafiach to taki sycylijski wynalazek. Najciemniej pod latarnią.

 248. P. Z dystansu

  W punkt: pokazuje to ze rozne narody miewaja sprzeczne interesy. Zmierzanie do ich realizacji nazywa sie patriotyzmem, badz gdy chcemy pokazac jak bardzo te interesy nam nie odpowiadaja- nacjonalizmem.
  Z tego konstatacja ze nacjonalizm to zabarwiony negatywnymi emocjami uzywajacego tego pojecia patriotyzm.

  ml

 249. P. Teddy Bear o p. Dariuszu Przywieczerskim
  “Duren,uciekl do Ameryki zamiast do Israela.”
  Kiedy p. Przywieczerski wybieral kraj ucieczki zakladal pewnie ze determinacja scigajacych go nie bedzie az tak duza. Pewnie mial racje, ale do czasu- do czasu az prokuratorem generalnym zostal p. Ziobro.
  Teraz czas na rewanz wobec USA. Bardzo Znany Rezyser za Dariusza Przywieczerskiego?
  ml

 250. P. Z dystansu

  I jeszcze sprostowanie “ w imie nacjonslizmu dokonano na Polakach najwiekszych zbrodni w historii”

  To zdanie jest niekompletne : zbrodni tych dokonano nie w imie nacjonalizmu jako takiego tylko w imie nacjonalizmu niemieckiego. Czuje pan roznice?

  ml

 251. Czy katolicy to jeszcze Polacy bo zamiast orła zapatrzeni są w krzyż i papieża z obcego państwa zwanego Watykanem. Nie modlą się za prezydenta wolą papieża. Tak sobie myślę czy świecki znaczy niewierny. A państwo świeckie to kamieni kupa.

 252. @404
  10 września o godz. 4:36
  Dzięki za link, obejrzę.

  W sobotę zabaczyłem w „Horyzont” profesora Lewickiego, amerykanistę, który albo tnie głupa, albo jest zaślepiony i wiadomosci czerpie z FoxNews i InfoWars ? Jeżeli to sie dzieje w prywatnej telewizji to nie chcę wiedzieć co dzieje sie w „publicznej”

 253. cd. bo całość ocenzurowano.

  Agent dostaje przekaz z centrum analiz ze ja musiałem pracować na dysku. Mam pewnie traumę ! Jestem uczulony i niedouczony – czule punkty. Jak bańka prysła, dwóch kolesi ze służb natychmiast ruszają z odsieczą i zmieniają temat. „Case study. ”
  Bob Woodward, koszmar prezydentów. Kim jest autor najnowszej książki o Trumpie?
  http://wyborcza.pl/7,75399,23900227,bob-woodward-koszmar-prezydentow-kim-jest-autor-najnowszej.html

 254. @404
  odwrócona kolejność komentarza bo I-a cześć zatrzymana

  Dziękuje,
  podzielę się wrażeniami po oglądnięciu.
  U Hartmana którego lubię czytać są aktywne inne nicki niż tutaj próbujące rozwalić bloga. Trudno na początek odróżnić kto jest trollem a kto tylko oszołomem. Zasadą jest ze troll zbiera o tobie info. i wykorzystuje w celu rozbicia „community”. Jak odnosiłem się kilkakrotnie do życia emigranta który często lądował w pracach restauracyjnych to RYP.

 255. Jeszcze większym wyzwaniem jest jednak władza ekonomiczna, która w zasadzie w ogóle wymyka się wszelkim politycznym regulacjom. Już samo podejście do możliwości kreowania pieniądza przez sektor prywatny, na podstawie ważenia ryzyka postulatów kredytowych, przy jednoczesnym ograniczaniu możliwości kreowania pieniądza przez rząd – to najdelikatniej mówiąc istotne uprzywilejowanie sektora finansowego. Równolegle jednak wymusza się na władzy politycznej luzowanie ilościowe i kreowanie pustego pieniądza, żeby pokryć błędy rynku. Doszliśmy do sytuacji, w której państwo i społeczeństwo służy ekonomii i finansom, a nie ekonomia i finanse (czymkolwiek są) służą społeczeństwu i państwu. Można opowiadać bajki o wolnym rynku, niewidzialnej ręce, czy wybitnie parszywe kłamstwo o tym, że kapitał nie ma narodowości. Problemem obecnego modelu polityczno-ekonomicznego państw zachodnich jest to, że nie rodzą się w nim dzieci. Przynajmniej dzieci tych, którzy płaca podatki… Warto to wziąć pod rozwagę w ocenie obecnego systemu, który jakże niesłychanie łatwo przeciwstawia się modelowi socjalistycznemu. Zapewne obecny model jest o wiele bardziej efektywny, jednak ma problem z akumulacją zasobów. W gospodarce kapitalistycznej pieniądze służą pieniądzom a nie ludziom. Skrajnym przykładem są Stany Zjednoczone, gdzie w wyniku kryzysu zbiedniało całe społeczeństwo, a klasa najbogatsza stała się jeszcze bogatsza. Upadły miasta, wygasły rodziny, społeczeństwo otrzymało olbrzymi cios. Podstawa systemu USA – klasa średnia zaczęła się zwijać i pauperyzować. Ma to swoje konsekwencje polityczne w reakcji jaką jest pan Donald Trump. Od jego powodzenia lub powstrzymania go zależy dalsza przyszłość całej zachodniej cywilizacji i w konsekwencji świata.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55093
  ==============

  Jaki model Państwa….

 256. @zetus1
  10 września o godz. 7:47

  Ile razy słyszę tego zadowolonego jegomościa Lewickiego…
  to po pierwsze zastanawiam się kto go utytuował, a po drugie przeraża mnie myśl o studentach, którym mąci w głowie swoimi odlotowymi banialukami (jego spojrzenie mam na myśli).
  And tertio, to zadziwia mnie fakt, że go zapraszają jako eksperta do TVN.
  Jakoś w ten sposób pokazują swoje mizerne możliwości, bo nie chce mi się wierzyć, że w Polsce brak ludzi myślących nawet z tytułami (jeżeli to konieczne).

  Pozdrawiam z rana (w/g czasomierza blogowego)

 257. @zetus1
  Obejrzyj ostanie „Drugie śniadanie mistrzów ” w Tvn (to też w „magazynach” znajdziesz)
  Podobały mi się zwłaszcza dwie osoby: dr Robert Sobiech i Maria Ejchart-Dubois,
  Konkretnie, to the point, z sensem, bez wymądrzania, bredzenia…..
  Przyjemnie było słuchać.
  Takich ludzi warto zapraszać!

 258. Bez echa minęła wczoraj któraś rocznica zburzenia przez tajne amerykańskie służby trzech wielkich budynków WTC, razem z ludźmi. Było to pretekstem do agresji i zniszczenia kilku państw, zabicia milionów ludzi i wynędznienie kilkunastu milionów. Wielkie pieniądze zarobiły banki i kompleks militarno przemysłowy..

 259. 404

  Reportaż który poleciłaś to aż skóra sierpnie.
  Polska opozycja powinna go oglądnąć.
  Książka Piątka o agencie Macierewicz porusza też problem agresji Putina z tym ze Polska nie jest tej rangi co USA

 260. P. Wiesiek

  PiS zaczyna mowic o emerytalnym 500+ .
  Czy jesli to wejdzie w zycie to przyjmie to pan czy powolujac sie na wlasne oceny polskiej polityki/ makroekonomii odmowi pan przyjecia?

  ml

 261. Varga czyta Kolakowskiego , My cztamy Varge … aeee , my probujemy pakiet premium . Boga sie tutaj nikt nie boi
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,23865125,boga-sie-tutaj-nikt-nie-boi-kosciola-za-to-wszyscy-varga.html#BoxGWImg

 262. neospasmin
  10 września o godz. 10:27

  Udział płac w polskim PKB jest jednym z najniższych w Europie- 48%.
  Automatycznie, przekłada się tona wysokość emerytur.
  Kolejny problem, to kilka milionów osób zatrudnianych przez kilkanaście lat, na umowach śmieciowych- składek do ZUS nie było.

  Coś z tym poststyropianowym bajzlem trzeba zrobić, i to systemowo.

  500+ dla emerytów o niskich dochodach, jest taką próbą.
  Większość tej kwoty wróci do budżetu w postaci wpływów z Vat, zwiekszonych dochodów firm związanych z popytem.
  Finansowanie jest kluczem, jak wcześniej pisałem.
  Dopóki zadłużamy się na rynku wewnętrznym, nic nam nie grozi.
  Ci emeryci raczej pod palmy nie pojadą…..
  Drugi czynnik, to bilans handlowy z zagranicą.

  Możemy się zadłużyć w złotym, podobnie jak Japonia- 220% PKB.
  Ale jedynie mając suwerenny pieniądz.

  Czy przyjmę?
  Brać jak dają, uciekać jak biją…
  Jak każdy, wydam, zwiekszając obroty handlu i paru księgarń.

 263. Symetryczny
  10 września o godz. 10:08

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wojna-w-syrii/aktualnosci/news-wall-street-journal-asad-zgodzil-sie-na-atak-chemiczny-w-idl,nId,2629075
  ==========

  Tak nachalnego, prymitywnego szczucia, nie czytałem od lat.
  Kiedyś casus belli tworzono bardziej finezyjnie.

  Po co Assad miałby używać broni chemicznej, wygrywając definitywnie?
  To jedynie propagandyści wiedzą.

  W tej awanturze chce brać udział niemieckie lotnictwo.
  Wszystkie sześć sprawnych „Tornado”…..
  Tego też nie rozumiem.
  PO CO?

 264. @404, @adam100, @blackley, @jakub01 & inni
  A.Rzepliński, R.Nowak, M.Kamiński

  @404
  Widziałem „Drugie śniadamie” – bardzo to ciekawy i przyjemny w odbiorze program, Meller to rzadkość wśród prowadzących , który daje rozmówcom powiedzieć to co maja do powiedzenia. Moje opinie sa zgodne z Twoimi 🙂

  Jedynie bieda z tym, że zasięg tego programu jest niewielki, a poziom na tyle ambitny, że dotrze tylko do wybranych.

 265. Czołowi europejscy politycy i ekonomiści twierdzą, że napływ imigrantów jest ekonomiczną koniecznością.

  Naturalizacji cudzoziemców wdrożonych w celu wykonania programu ponownego zaludnienia (przypominający sinizację Tybetu) stała się polityka krajowa w większości krajów europejskich. Wymiana umierającego populacji europejskiej z pracowników z Afryki i Bliskiego Wschodu ma nie tylko zapisać gospodarek krajowych i wspierania systemów emerytalnych, ale również w celu zwiększenia wzrostu gospodarczego.

  Podstawowe wskaźniki ekonomiczne pokazują jednak, że jest odwrotnie.
  https://www.zerohedge.com/news/2018-09-08/new-normal-europe-increasing-population-decreasing-gdp
  =============

  O co tu chodzi?
  Przekaz medialno polityczny jedno, ekonomia drugie….

 266. @

  There’s so many different worlds
  So many different suns
  And we have just one world
  But we live in different ones

  https://www.youtube.com/watch?v=jhdFe3evXpk

 267. W ciągu ostatnich 16 lat, pojawiających bańka rynku długu wzrosła z 9 bilionów dolarów do 63 bilionów dolarów. Tak, można przeczytać, że poprawnie. Teraz, gdy pojawiają się bańki na rynku długu jest implozji, a jako wynik waluty rynków wschodzących na całym świecie są w „kompletnej zapaści”. W rzeczywistości, co najmniej 20 różnych walut spadły o dwucyfrowe wartości procentowe w stosunku do dolara amerykańskiego do tej pory w 2018 roku, a nikt nie jest pewien, co się wydarzy dalej.
  http://theeconomiccollapseblog.com/archives/major-currencies-all-over-the-world-are-in-complete-meltdown-as-the-63-trillion-em-debt-bubble-implodes

 268. @
  Obejrzałam „Rozmowy Piaseckiego” (w „magazynach” Tvn)
  Tym razem miałam okazję zapoznać się z nowym rzecznikiem Dudy-Dudy.
  Błażej Spychalski, to nowy rzecznik.

  Ucieszyłam się, bo gorszy od poprzednika. Łapy też nielubiłam, ale z innego powodu.
  Ten to taki „misiewicz”. Sprawdziłam go lekko. Okazuje się, że ma czworo dzieci, a urodził się w 1985 roku, więc musiał się szybko starać.

  Do PISu się przyssał już dawno (jeżeli to możliwe, biorąc pod uwagę jego młody wiek)
  Kręcił się przy korytku już długo. W 2011 walczył o wybór do parlamentu. Na szczęście nie udało mu się. Ostatnio partia załatwiła mu niezłe korytko w Tomaszowie Mazowieckim gdzie został prezesem zarządu Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej (z pensją wyższą od obecnej ministerialnej), przypuszczam, że nie ma o tym pojęcia.
  A oprócz tego jest jednocześnie
  radnym sejmiku województwa łódzkiego.
  Wynika z tego, że się chłopina nie nudzi.

  U Piaseckiego błądził, ale Piasecki bez litośnie ujawnił z kim mamy do czynienia.
  Padły pytania dotyczące jakichś jego paskudnych wpisów nt. jakichś ludzi.
  Piasecki prowokował do przeprosin, ale Spychalski się nie dał.

  Próbowałam sprawdzić o co chodziło, ale nie znalazłam.
  Jeżeli ktoś wie, to proszę ten brak niewiedzy wypełnić.

  To tyla na razie.

 269. No proszę:

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rafal-wos-odchodzi-z-zespolu-tygodnika-polityka/q4dmsq7

  Od października nie będę już członkiem zespołu POLITYKI. Utrzymamy luźniejszą współpracę. Szukam nowej uczciwej pracy. Rafał Woś

  A Redakcja Polityki milczy na ten temat ?

  Szukam nowej uczciwej pracy. … Jak to odbierać ? Pochwała dotychczasowego pracodawcy, czy… ?

 270. p. 404

  Pani post na temat nowego rzecznika prezydenta przedstawia pani niechec do tej osoby a nie jakies jej zachowania/ zaniechania dzieki ktorym moznaby ja ocenic.
  Warto w ten sposob pisac? Warto w ten sposob samej siebie nie szanowac?

  Zaznaczam ze pisze tu tylko o formie pani komentarza, a nie o tym jaki jest nowy rzecznik. Tego ostatniego nie wiem.

  ml

 271. p. Jacobsky

  To jest cytat, jego parafraza chyba juz na zawsze w historii prasy polskiej. Stan wojenny i Jacek Maziarski.

  ml

 272. @404
  W zasadzie to masz rację w sprawie nowego rzecznika prasowego niby prezydęta. Im gorzej, tym lepiej.
  Ostatnie popisy Adriana w słynnej „trójce” w Gdańsku na rozpoczęcie roku szkolnego oraz czytanie „Przedwiośnia” wraz z małżonką pokazują, że zawsze może być jeszcze gorzej.

 273. Do 9 sierpnia działał system zgłoszeń e-mailowych. Co czwartek przydzielano terminy dla adresatów pierwszych 250 wiadomości, każdorazowo wpływało po kilkadziesiąt tysięcy e-maili. 9 sierpnia padł rekord – na skrzynkę przesłano 120 tys. wiadomości, co doprowadziło do przeciążenia serwera MSZ. Od tamtej pory system nie działa, wnioskującym pozostaje e-Konsulat.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1251246,wielka-kolejka-z-indii-do-warszawy-polske-moze-zalac-fala-pracownikow-z-azji.html
  ===========

  Jesteśmy w Azji popularni…..
  Tyle że nieudacznicy nie są w stanie podołać organizacyjnie.
  Takie to skomplikowane?

 274. @Jacobsky
  Lekko mnie zamurowało.
  Szukam „nowej uczciwej pracy” powiada red. Woś.
  Pamiętam, że takie ogłoszenie dał w prasie Jacek Maziarski (ojciec Wojciecha, który daleko upadł od jabłoni, bo jest anty prawicowy) w stanie wojennym.
  Ale dlaczego red. Woś struga wariata jako „ofiara” jednego z ostatnich liberalnego tygodnika?

 275. P. Jacobsky

  Uzycie przez p. Wosia cytatu z Maziarskiego to jak spluniecie w twarz ludziom stojacym za “ wolna” prasa III RP. W tym przypadku za Polityka.

  Nie wiem co sie stalo wiec nie bede oceniac ( ani Polityki, ani p.Wosia). Watpie tez by p. Passent podzielil sie z czytelnikami bloga swa wiedza o tym co sie stalo i czy byl powod do az takiego wzburzenia p. Wosia.

  ml

 276. Historia lubi się powtarzać jako farsa. I o tym pan @neospasmin powinien pamiętać.

 277. mag
  10 września o godz. 13:13

  Tak załatwia się na całym świecie dziennikarzy, nie pasujących poglądami do linii programowej wydawców i właścicieli.
  Dlatego prasa przestała być wolna, niezależna, obiektywna, w relacjonowaniu wydarzeń.

  Ma urabiać opinię publiczną, dezinformować, jest narzędziem propagandy.

 278. @neospasmin
  10 września o godz. 12:57

  Wolność Tomku w swoim domku.
  Ja „misiewiczów” słabo trawię…. jeżeli wogóle.
  A pan może ich nawet kochać. Też wolno.

  Nie wyzywałam go od durniów, tylko wyraziłam swoje zdanie, że swój swojego znalazł. Co mnie cieszy.

 279. P. Wiesiek

  “Jesteśmy w Azji popularni…..
  Tyle że nieudacznicy nie są w stanie podołać organizacyjnie.
  Takie to skomplikowane?”

  Ma pan autobus ktorym wozi pan pasazerow z miasta A do miasta B.
  Przez ostatnie 30 lat autobus byl pelny lub do polowy pelny.
  Nagle- na wiosne, zmienily sie warunki- do miasta B chce jezdzic ponad polowa mieszkancow miasta A.
  Na przystanku dantejskie sceny- zamiast 30- 40 pasazerow oczekuje tysiac. Wszyscy panu uragaja boo uwazaja ze to pan jest odpowiedzialny za to ze olbrzymia czesc z tego tlumu do miasta B nie dojedzie.
  Wolaja : Wiesek- ty nieudaczniku nie jestes w stanie podołać organizacyjnie gdy pieniadze leza na ulicy. Kup, ale to juz, 10 autobusow, zatrudnij 15 kierowcow, mechanikow, buchaltera…a ty nic…
  Maja racje ci uragajacy?
  Jesli nie to czemu pisze pan takie komentarze?

  ml

 280. pani 404

  Wie pani z czym mi w pani komentarzu bylo najgorzej?
  Z pogarda dla czlowieka ktorego pani nie zna.
  Pogarda dla kazdego aspektu jego zycia.
  To wyjatkowo niskie uczucie stad moj komentarz.

  ml

 281. neospasmin
  10 września o godz. 13:34

  Jaki jest problem, po zorientowaniu się w jego zaistnieniu, zatrudnić więcej ludzi, wynająć kilka serwerów?
  Sfinansować to można z opłat wizowych bezproblemowo.

  Pół roku to dużo czasu.
  Ale, nie dla nieudaczników i kunktatorów bez inicjatywy.
  No, chyba że takich już wytępiono doszczętnie w naszym MSZ i służbie dyplomatycznej.
  Zostali sami czekający na decyzje podjęte wyżej, bojący się odpowiedzialności za decyzje.

 282. @ symetryczny W swojej nienawisci pomylily ci sie daty. To dopiero jutro jest rocznica ataku terrorystycznego na WTC. Septempber eleven, w skrocie 09/11 – jak sie jest znawca tematu, to dobrze wiedziec, jak sie pisze daty w Ameryce. Nie wiem jak w Polsce bedzie jutro we wtorek (wtedy tez byl wtorek), ale w USA beda jak co roku powazne uroczystosci i wiele programow tv.
  Co do tresci merytorycznej twojego wpisu nie ustosunkowuje sie, nie jestem specjalista od leczenia obsesji – grzecznie nazywajac twoj stan.

 283. p. Mag

  Nie wiem co sie stalo wiec nie moge oceniac sporu p. Baczynski- Wos.
  Co do tego ze taki konflikt zaistnial nie mamy chyba watpliwosci?

  Ale az sie prosi by jakis mlody zdolny to opisal: zapytal tak jedna jak i druga strone o granice wolnosci slowa w prawie 30 lat od zniesirnia cenzury.
  Popytal jakie sa pryncypia ktorych nie wolno przekraczac gdy chce sie pisac w Polityce…

  Nie, nic takiego sie nie zdarzy- z punktu widzenia Polityki sprawa jest do zapomnienia. Tak sadze ale tez z wielka radoscia odszczekalbym ten swoj sad.

  ml

 284. wiesiek59

  Wracając do wyborów szwedzkich.

  W Polityce relacja red Walata, który ze Szwecji pisze otwartym tekstem o tym co nie chce przejść przez usta tutejszym dziennikarzom:

  „Dlaczego socjaldemokraci są w kłopotach?

  Szwecja jest na szczęście stabilnym krajem, co podkreślali w debacie także przedstawiciele opozycji. Nigdy poziom życia nie był tak wysoki, powiedział przywódca liberałów Jan Björklund. No to dlaczego socjaldemokraci przegrali? Wydaje się, że przejęli się zbytnio hasłem „Gospodarka głupcze!”, które dało zwycięstwo Clintonowi, ale ich doprowadziło do porażki. Zamiast wydawać pieniądze na nowe szkoły, szpitale, emerytury i zasiłki, dbali o finanse państwa. Słowem nie poszli drogą PiS. Nawet liberalna opozycja krytykowała rząd, że spłaca długi, zamiast inwestować w sferę spożycia zbiorowego. Szwecja jest jednak dzięki temu najmniej zadłużonym krajem w Europie, co może się jej przydać w związku z przewidywanym spadkiem koniunktury światowej.

  Mimo dobrobytu Szwecja ma jeszcze wiele do zrobienia. Na wyludniającej się północy z powodu likwidowania szpitali położniczych matki musiały jechać po kilka godzin do porodu i czasem rodziły w samochodzie. To właśnie tam Löfven (socjaldemokratyczny premier) najbardziej stracił, chociaż sam jest „człowiekiem północy”.

  Zaskakujące jest, że dominująca w narracji o przedwyborczej Szwecji rekordowa imigracja, w tym i w Polsce, miała najmniejszy wpływ na decyzje przy urnach. W sondażach w lokalach wyborczych na temat motywów głosowania wymieniano ją na jednym z ostatnich preferowanych celów, daleko za opieką zdrowotną, stanem szkolnictwa, opieką socjalną, porządkiem i bezpieczeństwem osobistym.”

  Całość relacji poniżej:

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1763264,1,wyborczy-thriller-w-szwecji-kto-stworzy-rzad.read

  Zwróć też uwagę na wyniki wczorajszych lokalnych wyborów w Rosji. Dziś media piszą, że w ślad za utratą poparcia przez Putina i Miedwiediewa na skutek prowadzenia neoliberalnej polityki (tzw „reforma emerytur”i wzrost jednolitego podatku konsumpcyjnego) ) poszły spadki poparcia ich partii „Jednej Rosji”. W niektórych regionach jej kandydaci na gubernatorów ledwie przeczołgali się do drugiej tury. wypychani przez opozycję – głównie przez jawnych oraz zakonspirowanych komunistów. Najwyraźniej Putin na skutek prowadzenia tej polityki traci kontrolę nad swym elektoratem. Co zresztą uświadamiają cotygodniowe, coraz bardziej burzliwe demonstracje przeciwko tej reformie. Jak widać dotychczasowa metoda kija i marchewki w tej sprawie niewiele pomaga.

  Szwecja i Rosja – pozornie trudno o coś bardziej odmiennego. Tymczasem trawi je ta sama choroba, choć w trzeba przyznać, że w różnym natęzeniu.

 285. neospasmin; 7:23.

  Mylisz sie,nie bedzie zadnej wymiany na Polanskiego,ta ekstradycja
  Przywieczerskiego to taki wyrachowany amerykanski gest ktory nic nie
  kosztuje.Niech sie Ziobro cieszy I pokaze ciemnemu ludowi ze jest skuteczny
  w rzeczywistosci mniej znaczy niz zero jak mowil L Miller.

 286. Cos podobnego,demonstracje antyukrainskie w Polsce, przeciez to woda
  na mlyn Putina.

  http://tv-journal.ru/2018/09/2980/

 287. Pan Wiesiek

  Kupuje pan wiec te 10 autobusow?
  Z chloporobotnika- kierowcy co turla ten swoj pojazd co dzien po tej samej trasie, passzerow zna po imieniu a naprawy wykonuje na podworku przeksztalci sie pan w przedsiebiorce transportu pasazerskiego?

  Jest pan pewien ze to bedzie dobry ruch?
  A co bedzie gdy tak samo szybko jak wzrosl popyt na transport z A do B popyt ten spadnie?
  Ludzi pozwalniac to moze byc betka, ale co zrobi pan z kredytami ktore wzial chocby na kasowniki? A z czego odprawy pan wyplaci?

  Prosze zwrocic uwage ze nie uragam panu, ale probuje pomoc zrozumiec co pan przeczytal.

  Teraz tescik: czy z punktu widzenia “ przepustowosci” konsulatu RP w New Delhi i obiwiazujacych tam terminow administracyjnych zawieszanie sie elektronicznego systemu skladania wnioskow jest dobre czy takie sobie? Panowie z MSZ powinni rozbudowac serwery czy absolutnie nie?

  I drugie, prostsze pytanie : cieszy sie pan juz na to emeryckie 500+? Dotychczas jak Kaczor cos obiecywal to spelnial wiec nieufnosc nie wydaje mi sie potrzebna.

  ml

 288. http://spiritolibero.neon24.pl/post/145431,sankcje-cla-czyli-samozaoranie-usa

  Cokolwiek Ameryka zrobi to Putin’owskie I tak na wierzchu.

 289. P. Teddy Bear

  P. Ziobro pewnie sie cieszy a pan?
  Dobrze ze mu sie udalo zlapac drania i wsadzic do puszki czy nie, jak pan uwaza?
  Ziobro – zero czy moze raczej z perspektywy tortur w Kiejkutach zerem stal sie ten kto o Ziobrze tak sie wyrazil?

  ml

 290. Woś zachowuje się jak primadonna: jego wiekopomna idea nie chwyciła. Co więcej ! Została niezrozumiana, a przez to skrytykowana przed kolegów z Polityki ! Nie można być prorokiem we własnej redakcji, oj nie można ! A przecież budowa socjalistycznej demokracji pod wodzą PiS to rzeczywiście pomysł stulecia !

  Ciekawe, kto przyjmie socjalistycznego Wosia oferując mu uczciwą pracę ?

  W sieci ? Gazeta Polska ? Życie Warszawy ? Uważam Rze ? A może Trybuna Ludu lub Przegląd ?

 291. @neospazmin

  To umówmy się na taki podział ról.
  Ja z buta do „misiewiczów” będę podchodzić.
  A pan z gałązką oliwną i ze zrozumieniem.

  Bo my to kulturnyj narod i kompromis (nie mylić z kompromatem) będziem mieli

 292. neospasmin; 14:21.

  Ziobrze nic sie nie udalo,napisalem wyraznie to taki amerykanski wyrachowany
  gest,takie poklepanie Polski po plecach za ktore trzba bedzie w przyszlosci
  zaplacic.

 293. @

  A jakie niby uczucia ma wywoływać nowy rzecznik faszystów?
  No bądźmy neutralni i sprawiedliwi do cholery !!
  Żadnych uprzedzeń proszę a trolle do wora.

 294. Bar Norte
  10 września o godz. 14:01

  Wyważona analiza, bez puenty.
  Problem można zdefiniować prościej.
  Przyczyną szwedzkich kłopotów, SĄ MIGRANCI.
  To oni powodują problemy kryminalne, przeładowali możliwości służby zdrowia, opieki socjalnej.
  Zwiększenie o 10% populacji kraju w ciągu kilku lat, rodzi skutki, do przewidzenia…
  Dodanie dwu do dwóch nie zostało dokonane, ze względu na poprawność polityczną?

  I jeszcze taka uwaga.
  Szwecja jest zadłużona na 43% PKB.
  Rosja, na 17% PKB.
  Tak więc, rząd wielkości jest nieporównywalny.

  Szwecja ma od lat ujemny bilans handlowy, Rosja dodatni.

  https://www.forbes.pl/wiadomosci/najbardziej-zadluzone-kraje-swiata/1ev6bwv#slide-1
  Tu masz interesujące dane.
  Szwecja jest dziesiątym, najbardziej zadłużonym krajem świata…..
  290% PKB robi wrażenie.

 295. p. Teddy

  Zaplacilby pan ekstradycja Wielkiego Rezysera?
  Nie w przyszlosci ale chocby dzis?

  ml

 296. p. 404

  Nie o ludzi o ktorych pani pisze mi chodzi, oni sobie bez pani dadza rade, chodzi mi o pogarde z jaka to pani robi.
  Pogarda to niskie uczucie.

  ml

 297. @404
  10 września o godz. 9:55

  Ile razy słyszę tego zadowolonego jegomościa Lewickiego…
  And tertio, to zadziwia mnie fakt, że go zapraszają jako eksperta do TVN.

  A może reprezentuje poglądy naszego rządu w omawianej materii i dlatego „powinniśmy” go wysłuchiwać (?)

 298. Bardzo sugestywne są też dane o zadłużeniu mieszkaniowym, które przypada na jednego dorosłego Szweda (44 089 euro – 2014 r.). W Europie większe długi hipoteczne posiadają tylko mieszkańcy Norwegii (71 769 euro na dorosłą osobę), Danii (65 931 euro), Luksemburga (57 208 euro) i Holandii (47 390 euro). Wszystkie wymienione kraje cechują się bardzo wysokim odsetkiem ludności żyjącej w miastach (> 80%) i deficytem atrakcyjnych terenów pod budownictwo mieszkaniowe. To podobieństwo na pewno nie jest przypadkowe.
  http://forsal.pl/artykuly/917555,dlug-hipoteczny-przygniata-szwedow.html
  =============

  Dobrobyt na kredyt?

 299. @404

  Dziś polecony przez ciebie link dokładnie zakłada taki scenariusz pracy trolla.
  Spadać trolle

 300. Neospazmin

  Istnieją takie cechy, bardzo przydatne na stanowiskach kierowniczych, jak operatywność, inicjatywa, inwencja, kreatywność, przedsiębiorczość, perspektywiczne myślenie.

  Jeżeli w dyplomacji, administracji, ich nie mamy, bądź te cechy wytrzebiliśmy, ludzi nimi dysponujących wysłaliśmy na emigrację, to czarno widzę przyszłość.
  Nie będzie z kogo rekrutować przywódców, dbających o dobro tego kraju jako społeczności.
  Cwaniaczków dbających o dobro własne, mamy w nadmiarze.

 301. P. Jacobsky:

  Juz pan wie ze to Wos sie obrazil a nie zostal zwolniony?
  Prosze cos wiecej napisac.

  I jeszcze zabawnostka: granic linii redskcyjnej Polityki nie przekracza p. Hartman zachecajacy do aprobaty kazirodztwa, ale przekracza je p. Wos publikujacy ( w innym tytule) swoje przemyslenia o koncu lewicy i pomyslach na to by do tego konca nie doszlo.

  ml

 302. Neospazmin

  Czaputowicz poinformował, że od czasu zaprzysiężenia rządu byłej premier Beaty Szydło wymienionych zostało lub w najbliższym czasie wymienionych zostanie 86 spośród 101 ambasadorów, z czego 28 od lutego bieżącego roku, kiedy to on sam zapowiedział zmiany w resorcie.

  Szef MSZ dodał, że zmiany objęły także niemal wszystkie ze 111 stanowisk dyrektorów i wicedyrektorów departamentów w resorcie, z czego 46 od lutego br.
  http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1252384,czaputowicz-kadra-kierownicza-resortu-spraw-zagranicznych-zmieniona-niemal-w-100-proc.html
  =============

  No i znamy już przyczynę niekompetencji placówki w Indiach…..

 303. p. Wiesiek

  Fundamentalnym pytaniem przy podejmowaniu jakiejkolwiek dzialalnosci jest : PO CO?

  Prosze teraz to samo pytanie zadac sobie rozwazajac kwestie udroznienia procesu wydawania wiz w momencie gdy liczba zaintetesowanych lawinowo/ okresowo rosnie i jest pewnym ze zaledwie kilka procent aplikujacych otrzyma rzeczone wizy.

  ml

 304. P. Wiesiek

  Nie chce pana urazic, ale w mej opinii ambasadorowie nie zajmuja sie wydawaniem wiz. Rowniez w New Delhi.

  ml

 305. @neospasmin
  W przypadku Wosia nie wie pan, co się stało, a gdy chodzi o red. Hartmana, ma pan pewność, że … optował za kazirodztwem. To absurdalne pomówienie, oparte na absurdalnej interpretacji jego słów użytych w felietonie, uznaje pan za oczywistość.
  A już pomijając wszystko, co ma piernik do wiatraka?
  Rozumiem, że zawsze i wszędzie będzie pan bronił jak własnego życia , bo chyba nie niepodległości, każdej bzdury i podłości po stronie PIS, ale są jakieś granice, jeśli nie przyzwoitości, to chociaż śmieszności.

 306. wiesiek59

  „Przyczyną szwedzkich kłopotów, SĄ MIGRANCI.”

  Nie, to nie wynika z tekstu. Ani z cytowanych w nim preferencji wyborczych.

  Wyczytałeś to co chciałeś a nie to co red Wanat napisał. A on napisał jasno, że powodem problemów szwedzkich socjaldemokratów było cięcie wydatków budżetowych na cele społeczne. Inaczej mówiąc – dotknęły ich skutki polityki, którą eueropejska tzw „stara lewica” i nie tylko (wspomniany w tekście Clinton) zaczęła prowadzić na przełomie XX i XXI wieku gdy o fala imigracji z Bliskiego Wschodu, z Afryki i Azji jeszcze nikt nawet nie słyszał.

  Nie wiem też czemu napisałeś mi o zadłużeniu obu krajów na wyniki wyborów w obu krajach wpływ miała neoliberalna polityka.

 307. @adam100

  Są prawdziwe trolle i są nieprawdziwe, chociaż trolujce.
  Te ostatnie czasem gnidami zwane.
  Pewnie ze względu na uporczywą upierdliwość, że o tym co wypisują nie wspomnę.

 308. P. Mag

  Prosze sobie przypomniec reakcje Polityki na felieton p. Hartmana: pisali ze autor zostal zle zrozumiany? Naprawde?

  Sam nie pisalem ani o p. Wosiu ani o Hartmanie ale o granicy wolnosci wypowiedzi w Polityce.
  Wydaje mi sie to duzo ciekawsze.

  I juz zupelnie na koncu: prosze napisac co ta sprawa ma wspolnego z piS?
  Chodzi pani o to ze erozja wolnosci slowa w “mediach liberalnych” jest argumentem za koniecznoscia wymiany polskich elit?

  ml

 309. mag,

  neo wie, bo neo jest poza matrixem. Ale zadawać pytania nie zaszkodzi. Tak dla hecy.

  Jestem na 100% przekonany, że to Woś trzasną drzwiami. To by do niego pasowało (wide: sposób prowadzenia swojego bloga).

 310. P. Jacobsky

  “Jestem na 100% przekonany, że to Woś trzasną drzwiami. “

  Trzasnal drzwiami boo byl akurat przeciag czy moze dlatego ze jego “koledzy z redakcji” ciezko pracowali by go do takiego zachowania sprowokowac?

  Sadze ze sparafrazowanie Jacka Maziarskiego bylo dzialaniem ktorego powodem bylo conajmniej “bodzcowanie” przez kolegow z redakcji. Conajmniej.

  ml

 311. W kontekscie strzelania drzwiami” ( p. Wos vs. p. Jacobsky a za nim Polityka) przypominam sobie historie jak P. Spiewak zalatwil p. Celinskiego.
  Ktos, procz mnie, pamieta jeszcze o co chodzilo czy jedynie sam bluzg i jego skutki dla bluzgajscego?

  ml

 312. @404

  Byle nawijać, nie ważne co. Tyczy troll / nie troll-gnida.
  Tylko jak skądinąd inteligentni ludzie w tym uczestniczą to ja przepraszam. Nie rozumie

 313. neospazmin
  Kompletne , nie kompletne to moje zdanie , ale Polaków pod skrzydłami niemieckiego nacjonalizmu mordowali też inni nacjonaliści , poczynając od ukraińskich , poprzez tych z krajów bałtyckich i nordyckich, aż do rosyjskich pod Włosowem, tyle, że każdy podług możliwości.

 314. neospasmin,

  na przeciągi, to chyba Ty musisz uważać.

 315. @

  Sam bym tak chciał móc i potrafić (taniec)
  https://www.youtube.com/watch?v=yKLwPfcT_Uc

 316. @

  Jerzy Urban nie zaakceptował propozycji Dudy zostania rzecznikiem rządu.
  Az tak kłamać to ja nie umiem”
  https://www.youtube.com/watch?v=-gJ13Sf5SKw

 317. wiesiek59
  10 września o godz. 14:53
  W usa dlugi prywatne, korporacyjne i prywatne plus finansowe zobowiazania instytucji panstwowych wynosza ponad 200 bilionow dolarow ( GDP 19 bilionow ).
  Jankesi sa w o wiele gorszej sytuacji niz Grecja- nikt nie bedzie w stanie wywiazac sie z tych zobowiazan.

  https://www.forbes.com/sites/johnmauldin/2017/10/10/your-pension-is-a-lie-theres-210-trillion-of-liabilities-our-government-cant-fulfill/#7cf7029965b1


 318. Jerzy Urban nie zaakceptował propozycji Dudy zostania rzecznikiem rządu.
  Az tak kłamać to ja nie umiem”

  To zupelnie jak z radia Erewan:

  Propozycja byla nie prez.Dudy tylko prezydenta Adamowicza
  Pan Urban propozycje przyjal z wdziecznoscia nie odrzucil
  a skomentowal ja mowiac “ Mam tu wieloletnie doswiadczenie, ktore to pozwoli NAM zwyciezyc”.

  Brzmi chyba bardziej przekonujaco nizli to z p.Duda?
  Czy pomogloby p. Adamowiczowi? Osobiscie watpie.

  ml

 319. p. Z dystansu:

  Doskonale! Swietnie mnie pan zrozumial: tak jak nie ma jednego, uniwersalnego patriotyzmu, tak nie ma jednego nacjonalizmu.

  ml

 320. @404 Przychylam sie do opinii @neospasmina na temat twojej oceny nowego rzecznika prezydenta. Moze sie troche zagalopowalas?
  A wogole to juz niewiele rozumiem, ktore wiadomosci w Polsce sa fake, a ktore podyktowane wylacznie nienawiscia. Obu stron. Przeleciala mi w internecie informacja, ze prezydent, a moze premier Polski na spotkaniu w miescie Luban spotkal sie z odporem grupy, ktora skandowala – Konstytucja. Jednak, jak podaly media, sprytni PiSowcy puscicli z glosnika jakies nagrane: Duda, Duda.
  No i pod wiadomoscia dziesiatki wpisow. Najpierw oburzeni przeciwnicy obecnej ekipy, a potem kolejne wpisy mieszkancow Lubania, ktorzy byli na tym spotkaniu. Skandujacych bylo ok. 10, zadnych prymitywnych sztuczek, ktore przeciez rzucaja sie w uszy natychmiast, z glosnikiem nie bylo. Pisalo o tym wielu. Bylo podobno sporo ludzi, sympatycznie, usmiechy. No to Luban opozycjonisci nalezy juz definitywnie skreslic.
  Najbardziej podobal mi sie wpis czlowieka, ktory napisal, ze jego rodzice wraz z dziadkami przyjechali wlasnie tam, jako pozbawieni swojego miejsca na ziemi osadnicy. No i on nie rozumie w czym oni zawinili, bo kiedy przedstawiciel wladzy mowil o to takich to nie mozna bylo uszanowac ich pamieci tylko wrzeszczano ta konstytucje.

 321. @jakub01
  11 września o godz. 0:33

  Chociaż zgadzam sie z zasadniczą myślą, to trzeba zauważyć, że biorąc pod uwagę rezultat ( chormony wyszumią sie na stadionie a nie polu bitwy ) to uprawianie sportu i opłacanie jego aktorów dałoby się uzasadnic nawet naukowo 🙂

  Lepiej wydawać na sportowców niz na zbrojenia

 322. A propos Williams na korcie, to sprawdza się znane powiedzenie: „Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.” I ta zasada jest obecnie wdrażana w naszym państwie czego sobie i innym wcale nie życzę.

  W USA także, prezydent próbuje wstawić „swojego” sędziego do sądu najwyższego i nie jest to ten z „najczystszych” i najbardziej odpowiednich co tamtejsza opozycja stara się zablokować.

 323. @jakub01
  11 września o godz. 0:33

  ….dlatego kopacz pilki, ktory dostarcza bojowych emocji, bo mecz zastepuje facetom bitwy bedzie zawsze lepiej o niebo oplacany niz naukowiec

  W zasadzie się zgadzam, tyle tylko, że nawet naukowo da się stwierdzić, że rozładowanie testosteronu na stadionie jest tańsze niż podczas wojny. Zawsze lud potrzebował chleba i igrzysk. Tu się nic nie zmieniło.

  To my vs. oni musi być, bo to jest tym konfliktem zastępczym i daje okazję do rozładowania napięć i nie wiem czy da się to jakoś zracjonalizować. To jak z seksem – trudno wymyślić jakiś erzac.

  Politycy znacznie lepiej rozumieją emocje niż naukę ( o ile w ogóle )

 324. Pojawiał się około północy jak duch. Latem w szoferskiej skórze, zimą w szoferskim kożuchu.

css.php