Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

3.10.2018
środa

W sieci Onetu

3 października 2018, środa,

Dziennikarze Onetu odnoszą kolejny sukces. Nie tak dawno ujawnili, że najwyżsi przedstawiciele rządu USA (nie lubię słowa „administracja” będącego dosłowną kopią słowa „administration”) nie spotkają się ze swoimi polskimi odpowiednikami, dopóki nie zostanie zmieniona ustawa o IPN.

Władze polskie i posłuszne im media oczywiście zaprzeczały, ale wystarczyło, że prezydent Duda przebywał w Waszyngtonie i nic ze spotkania nie wyszło, a prezydent Trump przyjmował w tym czasie gości z państw III ligi, nie było już sensu zaprzeczać. Polska prezydenta Dudy miała przechlapane i to na własne życzenie. Źródła Onetu okazały się wiarygodne.

Teraz jest podobnie. Ktoś (oni sami albo inne źródło?) doszedł do wniosku, że w wielotomowych aktach afery taśmowej jest ślad prowadzący do premiera Morawieckiego. Trzeba tylko przysiąść fałdów. I znów obóz rządzący zaprzecza: stare kotlety, wszystko od dawna wiadomo, propaganda wyborcza itd. Nikt jednak nie kwestionuje wykopaliska Onetu. Co więc ujrzało światło dzienne, a co nadal pozostaje tajemnicą?

Okazało się, że w czasach rządu PO-PSL Mateusz Morawiecki, jako prezes Banku Zachodniego WBK, spotykał się z ówczesnym prezesem banku PKO (Z. Jagiełło), szefem PGE (K. Kilian), utrzymywał kontakt z J.K. Bieleckim (b. premier) i T. Arabskim – prawą ręką Tuska. Trzej pierwsi panowie rozmawiali godzinami jak Polak z Polakiem, jak swojacy – szczerze, dosadnie i bez owijania w bawełnę. Czyli Morawiecki nie był wówczas obcym ciałem w kręgach Platformy, mało istotnym członkiem Rady Doradców premiera Tuska, ale był człowiekiem zaufanym, w kręgu intelektualnym i towarzyskim Platformy, należał do elity III RP. Dzisiaj premier nie ma słów potępienia dla PO, a były minister Arabski ma proces w sprawie katastrofy smoleńskiej.

To tyle, jeśli chodzi o koneksje i lojalność obecnego premiera. Druga sprawa to poglądy, jakie głosił MM kilka lat temu. Jak mówi dr Grabowski, znany ekonomista, kolega MM z Rady Doradców premiera Tuska, nie przypomina on sobie kogokolwiek, kto tak radykalnie zmieniłby poglądy. W rozmowach, które ujawnił Onet, MM występował jako liberał, który uważa, że trzeba przyhamować zbyt wysokie oczekiwania ludzi, że „krzywą oczekiwań” trzeba odkręcić, „musimy obniżyć nasze oczekiwania”, „będziemy zapier… i rowy k… kopać” (czyli pracować bez sensu w robotach publicznych). Tylko mimochodem wspomina, że bogaci powinni się podzielić z biednymi. Dzisiaj rząd Morawieckiego realizuje odwrotną „strategię wysokich oczekiwań”: 500+, obniżony wiek emerytalny, wyprawka szkolna – na wszystko nas stać. Mateusz Morawiecki dziś i pięć lat temu to inna szkoła ekonomiczna.

Wreszcie, styl to człowiek. Premier Morawiecki lubi w swoich wystąpieniach wyborczych cytować poezję, deklamować wiersze. Przedstawia się jako wytrawny intelektualista. Niestety, w knajpie z kolegami dr Jekyll znika i pojawia się Mr Hyde: „K… , siedzą bogaci Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Angole, Szwajcarzy, nie?”. Mają zakumulowane tyle kapitału, że „możesz ich w dupę pocałować”.

I jeszcze jedno: kelnerzy utrzymują, jakoby istniały jeszcze nagrania innych rozmów z udziałem MM, a także wątek kupowania nieruchomości na podstawione osoby. Ale dopóki nie wiemy, czy takie nagrania istnieją i w czyich pozostają rękach – trudno o tym mówić. Gdyby tak było, to polski premier byłby – choćby teoretycznie – narażony na szantaż. Dalej lepiej nie spekulować. Raczej warto zapytać, co na to liczne w Polsce tajne służby, wywiady i agencje specjalnego znaczenia?

W sumie: już samo to, co ujawnili dziennikarze Onetu, stanowi plamę na niepokalanym wizerunku premiera Morawieckiego. Nic dziwnego, że oburzenie w obozie władzy jest znaczne, a jeden z jego prominentów powiedział, że Onet powinien stanąć do wyborów (czytaj: jako partia polityczna, a nie jako obiektywny portal). Gdyby taki cud nastąpił, to wiem, na kogo oddać głos.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 503

Dodaj komentarz »
 1. Oj, żeby tylko pan premier się tym odgrzewanym kotletem nie zatruł.

 2. Kiedyś za zgodą KK podsłuchiwano w konfesjonałach. Zakazany owoc z inwigilacji dowodem. Tak sobie myślę jakie społeczeństwo takie metody.

 3. Na pewno informacje dziennikarzy Onetu spowodowały zamieszanie w szeregach PiS.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Premier znowu na tapecie, a przecież się mówi: co było, a nie jest nie pisze się w rejestr

 6. Dlatego Trump nie pije choć bez tego cały czas sugeruje spisek mord zdradzieckich i pyta panie o krocze. Tak sobie myślę, że już starożytni Słowianie mawiali in vino veritas ! Lejmy wino politykom a prawda wyjdzie na jaw. Najlepiej przed wyborami w ilości jak w filmie Los człowieka. 5 szklanek na czczo bez zagrychy.

 7. Z punktu widzenia Pierwszego Sekretarza, tow. Jarosława pan M M to człowiek idealny. Zawsze potrafi się idealnie wpasować w oczekiwania zwierzchników, być może dla tego zresztą zrobił karierę w banku. Jak był doradcą Tuska to miał poglądy liberalne, jako premier katolicko-socjalistycznego rządu Polskiej Zjednoczonej PRawicy głosi poglądy socjalistyczne. Akurat mnie to nie zaskakuje, bo tow. Jarosław dobiera sobie ludzi co do których może mieć pewność, że mu się nie przeciwstawią

 8. Za komuny podsłuchano rozmowę: najcięższą operacją w życiu Polaka jest przeszczepienie komunizmu z doopy do serca. Co sugeruje,że dekomunizacja nie jest potrzebna. Tak sobie myślę,że o katolicyzmie parafian będą w podobnym duchu bo np. dalej kradną. Jak przeszczepić 10 przykazań …

 9. (Politykę) Od lat czytam.Od dwóch?

 10. nie bierze Polityki do ręki? Czasami bierze – dla jednego artykułu.

 11. .

 12. @przydomek8
  3 października o godz. 11:29

  Dzięki Tobie dowiedziałam się wreszcie co znaczy „Tag”
  Do tej pory była całkowita konfuzja w tym temacie.
  Kiedys kogos zapytałam, ale odpowiedź była tak mętna, ze zaczęłam się obawiać ze sam nie wie tylko próbuje „stawiać czoła” więc postanowiłam nie dręczyć i nie drążyć.
  Po tym zauważyłam nawet pewnego rodzaju ulgę na jego twarzy.

 13. @jakub01

  Przeczytałam kilka Twoich komentarzy i spodobało mi się jak stajesz po stronie kobiet.

  Odnosnie nieporozumień na blogu Ateistów, myślę że nieco się mylisz.
  Kilka co najmniej osób bardzo zdecydowanie wypowiedziało się po Twojej stronie.
  Nie była to żadna jałmużna. Tylko szczere słowa, przyjacielskie nawet.
  @zetus01 jest tego przykładem.
  Nie warto podejrzewać wszystkich o niecnotę.

  Pozdrawiam

 14. @jobrave
  3 października o godz. 17:03

  Przeczytałam tylko kilka komentarzy, więc
  nie wiem jakich zadraśnięć tekst dotyczy, ale bardzo mi się podobał

 15. Osobiście żadnych szkół ekonomicznych w tym ględzonym nagraniu nie dostrzegam.
  „Będziemy zapier… i rowy kur… kopać, a drudzy będą zakopywać, będziemy zadowoleni”, oraz
  „krzywą … oczekiwań … odkręcić”, to ani jakaś szkoła liberalna, czy jakaś szkoła X, lecz takie ble-ble nad cholera wie co oni tam jedli i pili wtedy.
  Ani to co teraz Morawiecki robi nie jest żadną szkołą odwrotną …

  Języki Polakom Bóg poplątał z nudów zapewne i teraz oni biesiadują i bez ładu i składu pierd…..

 16. ” takie ble-ble nad cholera wie co oni tam jedli i pili wtedy.”
  ” kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem ” (A. De)

  Cztery (?) lata temu wszyscy byli swiezo po spowiedzi dlatego tamta kupa byla spora (bylo czym rzucac ). Teraz po wysciu z kina .. konfesjonaly zamkniete bo
  ” po tym filmie to mozna sie tylko napic ” , rozgrzeszenia odroczone bezterminowo , mozna cytowac Biblie (?) do woli
  Przeczytalem powyzsze ale to jakies ble- ble . Trzeba czekac do lweek.( TGDay) Wiecej bedzie wiadomo bo to przewidywalne jest .

 17. a nie mówiłam tzn.pisałam żeby czytać „Onet” do jasnej cholery! (poeta)
  Jeśli nawet nie mówiłam to myślałam jeszcze wczoraj wieczorem.
  Skąd knajacki język w przestrzeni publicznej? – pierwsze takie doświadczenie miałam kiedy z głośników popłynęła mowa internowanego wtedy L.Wałęsy który bratał się z bratem. To było przyzwolenie. A potem już poszło… i nawet poseł Zych sobie pozwolił.

 18. @Jakub 01, na przyklad ja stanelam w Twojej obronie. Niestety jesli tam Cie nie wpuszcza do TWA i nie bedziesz milosnikiem kilku gurow, to masz przechlapane. Nigdy nie wiadomo jaki bedzie twoj debiut i w ktora strone pobierzy sfora. Mialas pecha. Rownie dobrze, gdyby nie to slowo na tr, ktorym urazilas ego moglabys sie tam stac ulubienica i pisano by do Ciebie Jakubeczku kochaniutki. W poprzednich wcieleniach tamtego blogu jednak nie bylo az tak wyraznych koterii i wlasciciel blogu nierzadko temperowal tych, ktorzy teraz naleza do gwiazd. Nie mniej lubie se tam cos napisac, poczytac „akcje”, ktorych i ja bywam ofiara. Jest tam pare osob, ktore czytam z zaciekawieniem i pare, ktore czytam wylacznie, kiedy pojawi sie moj nick.

 19. ” egoizm, makiawelizm, narcyzm, psychopatia, sadyzm czy złośliwość uważane są za ciemne strony ludzkiej natury…”
  Zawsze mnie to zaskakiwało, ” owa ciemna strona”, zaskakiwało i stawiało na przegranej pozycji w niedowierzaniu że takie zło jest możliwe. Jest i jak twierdzą tym razem nie amerykańscy naukowcy zło kiśnie w złym czyli jedna przywara ma się świetnie w towarzystwie drugiej:
  https://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/310019905-Czynnik-D-czyli-ludzki-pierwiastek-zla.html
  I na tym blogu znajdujemy dowody na ludzki pierwiastek zła, piszę o problemie w nadziei że blogowicz (blogowicze?) złośliwie uniemożliwiający nam czytanie zajmą się inną brudną robotą – złem bardziej wyrafinowanym i z dala od blogu. I ich radość będzie pełniejsza i my będziemy mieć spokój, na przeprosiny nie liczę tak jak w przypadku kolegi @ozzy, to jest ponad możliwości.

 20. Zyta zaczekaj – mam pytanie

 21. Czy miałaś ostatnio kłopoty z dostępem do Polityki? U mnie to trwało nieomal 3 dni, musiałam „chodzić kanałami” i raczej to nie jest wina komputera jako sprzętu. Od dziś wieczorem jest Okay.
  @Zyta, myślę że blog mamy na myśli wystawił sobie sam opinię, czasem wstyd się utożsamiać.

 22. dokończę zdanie melancholijnie – kiedyś rzeczywiście było inaczej.
  Nie czekam na twoja odpowiedź; idzie w naszą stronę straszliwa burza – jak nie wierzysz to sprawdź.

 23. Od duchownego wymagaj więcej. Od katolika też. Wszak obnoszą się ze swoją wybrańczością a nawet pomazaniem. Tak sobie myślę,że katolicy w polityce swoimi czynami obrażają uczucia religijne. Apage Satanas !

 24. Kiedyś Macierewicz ostrzegał kto posiądzie kwity ub i sb w IPN będzie miał haki. Glemp haki nazywał kserowanymi świstkami. Tak przy sprawie Wielgusa. Teraz taśmy stają się świstkami odgrzewanych kotletów choć posłużyły do obalenia w wyborach innych katolików z Platformy Obywatelskiej. Tak sobie myślę/jak hunwejbin/ i co nam zrobicie odgrzanym kotletem zakazanym owocem. Morawiecki ma teraz status nawróconego jak Piotrowicz. Po czynach ich poznacie a nie poglądach w ramach pomroczności ośmiorniczkowej. A co wygadywał Oleksy po sznapsie. Picie wódki przez polityków w knajpach to zboczenie nawet jak nie płacą służbową kartą.

 25. Czy ja wiem, czy warto zajmować się sektami, w jakie przeradzają się partie polityczne?
  Kto do nich wstępuje, traci tożsamość, w dużym stopniu również, własne poglądy.
  Staje się zzewnątrzsterownym zombi.
  Niewielu jest w stanie zachować własne zdanie, wiekszość podporządkowuje się „przekazowi dnia”.

  Widać to doskonale na przykładzie pana Dorna.
  Wstąpił do sekty, zaczął firmować dziwne posunięcia.
  Wystąpił, zaczął znowu mówić ludzkim głosem………
  Czym grozi wypowiadanie własnego zdania, widać na przykładzie pana Grubskiego.
  Wykluczeniem z sekty………

  Taki model pseudodemokracji, prowadzi prosto do znanego nam:
  ein Volk, ein Reich, ein Führer ………..

 26. Czy niemieckie media kombinują jak ZNOWU „odstrzelić” polskiego premiera? Rewelacje jednego z portali na temat rozmów pana Mateusza Morawieckiego w restauracji Sowa i Przyjaciele to bardzo prosta prowokacja. To szokujące, że to znowu zagraniczne, a właściwie niemieckie media w Polsce coś takiego pokazują.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55372
  =============

  Ciekawe pytania…
  cui bono?

 27. Normalny człowiek mówi co myśli a nie czy nagrywają. Oj Duda palnął maksymę. I zaraz o grzechu i rzucaniu kamieniem. Tak sobie myślę,że incydent U Sowy sprowadzono do zabawy w piaskownicy.

 28. Szczepionki to broń przeciwko Rosji. Czy wywołują ubocznie rusofobię. Antyszczepionkowcy to zielone ludziki Putina. Tak sobie myślę,że Putin jest panem świata. To z takim lepiej trzymać niż zadzierać. Mądry Polak przed szkodą.

 29. Wyobrażmy sobie,że Putin znika. Komu całe zło świata zostanie przypisane. Tak sobie myślę,że zostaje Izrael. Pomawianie Putina to jak na podwórku to nie ja to kolega. A mea culpa.

 30. Tekst pana Passenta skierowany raczej do zwolennikow pisu: sugerujacy ze premier to czlowiek niegodny swego stanowiska.
  Boo nie ocenia go wedlug dokonan ostatnich 3 lat ( te sa bez 2 zdan dodatnie), ale wedlug zapatrywan, zachowan p. MM sprzed 5 lat.
  W ciagu tych 5 lat w polskiej ekonomii nastapilo Klondike, ale prawdziwy buchalter ( p.Grabowski) pogladow zmieniac nie powinien. By bylo jak jest…
  Wyborcy pis uwierza p. Passentowi?
  Ma u nich jeszcze choc kredycik zaufania? Porownywalny chocby do tego jaki ma premier?

  A MM? Co powinien zrobic? podac sie do dymisji?
  Poprosic o wotum zaufania?
  Peut etre…

  ml

 31. A teraz najważniejsze pytanie:a ośmiorniczki jadł?Co na to suweren?

 32. Czy w Klondike protestują służby mundurowe. A wcześniej były miliony dla aparatczyków za roznoszenie ulotek i klejenie afiszy wyborczych. Komunistyczny równy podział nędzy zamieniono na partia dla swoich. Tak niewielu zabiera tak wiele dla wielu. Cytat wyborczy Morawieckiego o rządach Tuska. A co robi na bieżąco. To samo. Tak sobie myślę ,że władza łże. To cytat z murów z okresu stanu wojennego.

 33. żabka konająca
  4 października o godz. 4:43
  Ta słynna rozmowa Wałęsy /ponurej legendy/ z bratem jest fundamentem, na którym zbudowano tzw III RP. Tak to świństwo się zaczęło. Rządząca hołota twierdzi, że to nieprawda. Jak widzimy, każdy dzień rządów tej swołoczy potwierdza jej rzetelność. Do tego zepsucia dołączył dziś kościół, co pokazano jaskrawo w filmie „Kler”.

 34. Czy w Klondike protestują nauczyciele i służba zdrowia. A rząd olewa protesty bo się wyżywi nawet z mięsa odzyskanego w ramach zwalczania ASF. Tak sobie myślę od takiego Klondike,które nie daje innym chroń nas panie.

 35. Rury na NS 2. https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/864/54/8645400.jpg Zaciska się pętla na szyi głupich Polaków. Wreszcie zmarzną wam dupy.

 36. ..dotykasz gowna to bedziesz smierdzial !!!

 37. wiesiek59
  4 października o godz. 8:10
  A „czolowi publicysci” sa przeciez na tym samym garnuszku, co ci z „ONETU”.
  Widac mocodawcom pali sie mocno pod d……, skoro uruchamiaja cala agenture.

 38. Zakup złota 8 ton to odpowiedz na protesty mundurówki i innych służb. Będą nowe suweniry na 100 lecie. Bo z medalikami ze Smoleńska nie wyszło. W Abisynii czyli Etiopii rządzący miał nocnik ze złota. Czy podatnicy finansujący zakup złota chociaż na rękę w nocniku załapią się. Tak sobie myślę o nierównym podziale nędzy w ramach kraju w ruinie.

 39. neospasmin
  4 października o godz. 9:13

  Poszedłbym nieco innym tropem.

  Taśmy Rywina, Guzowatego, Beger, kelnerów, odpalano przed wyborami- chyba zawsze.
  Pytanie brzmi, kto, jakie siły polityczne czy biznesowe, stoją za tym?
  Czy coś łączy te elementy?
  Czy możliwy jest jeden dysponent, czy taka koincydencja nie zachodzi?

  Stan służb, pieczołowicie rozmontowywanych przez ostatnie dziesięciolecia, mamy taki jaki mamy. Samodzielnie raczej zagadki nie jesteśmy w stanie rozwiązać.
  Ale, ponoć mamy SOJUSZNIKÓW, może pomogą?
  No, chyba że to ich agentura działa…….

  Brak wzmianki o tasmach z członkami PiS, też o czymś świadczy.
  Na przykład, że zakazano podsłuchiwania „swoich”.

 40. @

  „So far so good.”

  Przypominam tu czytającym, że opracowuje się zniesienie tajemnicy adwokackiej, dziennikarskiej, lekarskiej na rzecz obowiązku informowania prokuratury Ziobro. Skąd będzie Onnet dostawała info ? po wprowadzeniu nowych ustaw ?
  Pełzający faszyzm w Polsce: wywiad z Sadurskim w artykule GW:
  http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,23999320,poznanski-sad-odpisall-na-pytania-sadu-z-irlandii-zapewnia.html

 41. Panie hetajrze,
  Do mnie pan pije , szkoda że nie ma pan odwagi wprost. Za to ja panu wprost odpowiem- jeszcze w czasach wielkiej, nieporecznej , czarno- białej płachty. Taka sytuacja.

 42. Symetryczny,
  Wałęsa,, ponura legenda ,, ? Ma pan nieprzyzwoitosc się mylić. Wałęsa, chlopek- roztropek który bez rozlewu krwi i wieszania zakończył wasze 45 letnie rządy. Nie jest idealny ale bytow idealnych NIE MA.
  Wśród rządzących PRL em łatwo znajdę dziesiątki naprawdę ponurych postaci. Morderców, bandziorów, sadystow itd . Którzy, do dziś nie wiadomo , jakim cudem stali się rządzącymi. Bo wyborów żadnych nie robiliście przez całe wasze panowanie. Wasi rządzący pojawiali się nie wiadomo skąd ale wiadomo że po zatwierd,dniu przez Moskwę. Natomiast Wałęsę wyborcy powołali na stanowisko i wyborcy że stanowiska odwołali. Za pańskich czasów powoływał Moskwa i odwolywala też Moskwa. Albo choroba lub śmierć. Niczym królów. Wyborami nie zawracaliscie sobie głowy, komunistyczny pachołek.

 43. jeszcze w czasach wielkiej, nieporecznej , czarno- białej płachty.

  Dziękuję! 😉

 44. Podział kompetencji być może mógłby ustabilizować proces decyzyjny w naszym kraju.
  Próbował PAD zorganizować referendum, ale nie wyszło bo pytania były tendencyjne.
  Obecnie podporządkowani prezesowi premier i prezydent nie mają większej siły sprawczej więc lawirują w mętnej wodzie rodzimej polityki, narażeni na ataki z każdej strony.
  Władza kościelna uwikłana w film KLER będzie chwilowo musiała zająć się własnymi sprawami, i zanadto pomocna politykom nie będzie.

  Na szczęście idą wybory i uwaga wyborców zostanie podzielona między spierające się strony na samorządowej scenie. Obietnice padły na samym początku, i jakoś nie widać radości u ewentualnych beneficjentów dobrej zmiany. Przy okazji wychodzą na wierzch lokalne układy i układziki z których dla ogółu niewiele wynika.
  Nie wiem czym się ta kampania samorządowa zakończy, ale już widać przegranych i coraz mniej entuzjazmu u wyborców.

  Na nieszczęście przyspieszyły ruchome schody na stacji metra, pewnie oszołomione wyborczymi obietnicami z każdej strony

 45. Czekam na zniesienie tajemnicy spowiedzi. Agenturalność watykańska ma się dobrze. Tak sobie myślę o germańskim śladzie w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. A oni czepiają się Onetu. Katolicyzm ma germańskie oblicze. Czego pilnuje z tylnego stolca papież- bis Niemiec.

 46. @przydomek8

  Kiedyś mówiłeś mi coś o potrzebie światła w moich komentarzach.

  Ja to sobie wzięłam do serca, ale zauważyłam, ze jeżeli nawet napiszę w wordzie, albo bezposrednio w okienku komentarzy i zaplanuje odpowiednie odstępy, to po wydrukowaniu… one w większości znikają.

  Nie martwiłabym sie tym za bardzo, ale teraz chcę napisać pewne działania matematyczne i zależy mi na tym, aby pewne cyfry znajdowały się pod okreslonymi innymi cyframi. A początek chcę żeby był pusty w tym drugim rzędzie.
  Nie chcę używać kropek (z oczywistych względów), żeby po wydrukowaniu linijka nie zaczynała się od początku, bo to mi miesza szyki i tok rozumowania nie jest przejrzysty.

  Jak mozna sobie z tym poradzić?
  żeby to swiatło na początku linijki trwale uzyskać.

  Pozdrawiam

 47. Panie Lazarowiczu,
  A o jakich ,, niezaprzeczalnych osiągnięciach PiS,, mowa? Może pan przybliżyć? Słynne 500+ nie dało wzrostu urodzeń. Rząd rozdał trochę pożyczone FORSY. To jest osiągnięcie? Pieniądze, majątek, bogactwo biorą się z PRACY. A nie z zasiłków i dotacji. Korwin Mikke zazwyczaj gada niezbyt mądrze ale tu trafił w 10 .
  Więc? O jakich osiągnięciach PiS mowa ?

 48. Premier premierem, ale sałatki szkoda
  Zauważyłem z przykrością, że panie solidaryzują się z powodu doznanych przykrości na tym i innym blogu, ale to wcale nie jest takie dziwne bowiem „nie dorówna już obcowaniu ciał obcowanie dusz”
  Z ukłonami

 49. Wałęsę i Jaruzelskiego mianuję Komicicami. W odpowiednim czasie i miejscu zrobili swoje i poszli polską drogą. Duda chce Morawieckiego uczynić Kmicicem. A gdzie proporcje czynów. Tak sobie myślę oby dorobku Wałęsy i Jaruzelskiego pisowscy hunwejbini nie zamienili w prawicowy narcyzm prezesa.

 50. Bracie Stanisławie!
  Prawdziwa cnota krytyk się nie boi, napisał poeta, ale ja myślę, że gdyby mnie ktoś zbyt długo truł bez potrzeby to też bym go zażył z mańki.
  Każdemu jakaś ekspiacja jest niekiedy potrzebna, a nawet konieczna
  Weź to pod uwagę i nie miej urazy

 51. Najciemniej pod latarnią. Kaczyńscy w cieniu teczki,którą nosili za Wałęsą nie docenili historycznego wymiaru Wałęsy. Czy chcieli Wałęsą manipulować czas pokaże. Jako związkowiec byłem zwolennikiem Wałęsy jako szefa związku. Polityka mu zaszkodziła bo miał w otoczeniu grzejących się cwaniaków nierobów. Został sam. A to mało. Tak sobie myślę,że Wałęsa związkowiec to symbol jak Gandhi a nawet Mandela.

 52. Film porusza widownię. Widzimy scenę batalistyczną w której dowódca zwraca się do swoich rycerzy z płomienną przemową wzywając do „walki na śmierć i życie”, i bohaterowie ruszają do boju. Nigdy nie zastanawiałem się nad tą filmową fikcją do dzisiaj. Przecież nawet mowa giganta głosu nie mogła docierać do dalszych szeregów, z oczywistych przyczyn, a powtarzany przekaz to już nie to samo znaczył, zatem ci ostatni ruszali stadnie na wzór pierwszych szeregów.

  Dyskusja o filmie „Kler” na tej zasadzie sama się rozpędza i nabiera kolorów. Dojdzie do ściany i się odbije, i skutek będzie typowy dla ludowych mas. „Inteligenci” znowu zostaną rozżaleni

 53. Mialem co prawda czekac do lw ale trzeba ‚ nadążac ‚ za okazja aby moc zrozumiec 40-to prcentowe poparcie . Druga moze sie zdarzyc juz po szpakach i bedzie jeszcze trudniejsza .
  O gustach ( powodach tatuazy o zupelnie niesymbolicznych rozamiarach itp ) nie dyskutuje . Czy ksieza w Polsce nosza prawdziwe Rolexy (to wiekszy obciach od falszywego ) i po co , tez nie pytam . „Biedny jak mysz koscielna ” to musi byc stare jakies ‚przyslowie’ , na tzw oko jakies 150 lat cnm

  „Na biednego nie trafiło ,gdy jeszcze ci porywacze tobiedni jak mysz kościelna i pożytecznie spieniężona ten zegarek ,wspomogą swoje dzieci rodziny to ich rozgrzeszam . Wiem kradzież to kradzież trzeba tępić każdy taki czyn ,lecz przyjrzyjmy się politykom czy oni maja skrupuły ze nas okradają i to nasi jak i makaroniarze lub inni .My musimy być uczciwi lecz polityk biznesmen jak nadąża się okazja bierze ile może .Dlatego biednego który ukradnie by nakarmić rodzine rozgrzeszam całkowicie .”
  Więcej: http://www.sport.pl/pilka/7,65083,24001181,arkadiusz-milik-okradziony-po-meczu-lm-przystawili-mu-pistolet.html#s=BoxOpImg2

 54. ” to wcale nie jest takie dziwne bowiem „nie dorówna już obcowaniu ciał obcowanie dusz””
  Na tym chyba (?) polega roznica bo mnie to wlasnie to sie wydaje dziwne . Albo znow czegos nie kumam , albo trzeba czekac na okazje i za nia ‚nadążyc’ .
  Solidaryzowac sie z wytatuowanymi juz byc moze ( duzo pozaslanianego ) ksiezmi z falszywymi Rolexami ?! Sorry !

 55. Panie olborski,
  Arek Milik miał pieniądze więc kupił drogi zegarek. Nie rozumiem tego ,, halo,, .
  Natomiast złodziej zamiast wziąć się do roboty postanowił,, zarobić ,, lekko pieniądze.
  Tłumaczenia,, ukradł i nakarmil dzieci ,, są glupawe, niemoralne i szkodliwe. Gdzie zajdziemy ta droga, ?
  Kiedyś policjant na moście Siekierkowskim mnie zatrzymał, jechałem 80km . Ograniczenie jest 50 albo 60 . Pisze mandat. W tym czasie przemyka że 150km h jakieś wypasione auto. Mówię mu ,, widzi pan , pisze pan mandat za 30 km A tu gość pruje 150 albo więcej,, . Odpowiedział mi – ,, z tego powodu że nie mogę bo w tej chwili ukarać nie wynika że nie mogę ukarać pana ,,

  Nie ma żadnego związku z drogim zegarkiem Milika i tym że politycy kradną.

  Po za tym niedawno byłem w Neapolu. Takiego NIEROBSTWA jak tam nie widziałem nigdy. Taka sytuacja.

 56. Kto uczciwy nie ma tajemnic i nie musi się Ziobry bać .
  To zniesienie tajemnic zawodowych, w tym tajemnicy spowiedzi, to bat na „ zdradzieckie mordy „ i to tylko one drą mordy ze strachu przed Prawem i Sprawiedliwością .

 57. Panie Z dystansu,

  A pan zamieszkuje Polskę czy inny kraj na stałe?
  Jeżeli zamieszkuje pan inny kraj , a założę się że jest to liberalny kraj kapitalistyczny i demokratyczny, to korzysta pan właśnie z tego przywileju. Że istnieje tajemnica adwokacką , lekarską, dziennikarską itd.

  Najbliższy kraj w którym władza takimi duperelami nie zaprzata sobie głowy to Rosja. Ale w Rosji pan , zdaje się nie mieszka ? Uklony

 58. Tak sobie myślę,że Kaczyński jest uczciwy i nie boi się Ziobry. I ujawni rozmowy w czasie lotu do Smoleńska,tzw.testament brata oraz list do Braci Moskali. Jestem za, poczynając od pisowskich hunwejbinów.

 59. blać na hasło Rosja dalej wydala polityczny mocz. Tak sobie myślę,że bękarctwo dziedzica to nieuleczalny stan umysłu. Może wyjazd na Krym do borowin cofnie urynę.

 60. zyta2003
  4 października o godz. 5:12
  Dziekuje za wsparcie ale rzecz nie w tym aby kogos bronic ale aby bez sensu na niego nie napadac. Im bardziej walczylam o to aby nie przekrecac moich slow tym bardziej sie pograzalam. Dopiero po czasie zrozumialam, ze niektorym osobom wcale nie chodzi o prawde, ale bawi ich wlasnie to, ze sie miotam.Trudno azebym w takim towarzystwie miala ochote cokolwiek powiedziec, to jest po prostu niepowazne.Pozdr.

 61. Panie Słowianin,

  Katolicyzm czy raczej chrześcijaństwo w przeszłości ma się rozumieć, to byli coś w rodzaju Unii Europejskiej dziś. Sporo by pan zrozumiał jak by zwiedził pan Europę. Mieszko przyjął chrzest bo widział że wiedza, bogactwo, technologia , know-how – oczywiście tamtych czasów, jest w zachodnim chrzescjanstwie. Pańską prawdziwa ojczyzna NIGDY do tego kręgu nie należała, stąd wielowiekowej zapomnienia cywilizacyjne nie do odrobienia. Sprawność w mordowaniu ludzi nie jest żadną przewagą. Bliżej wam do Mongołów niż do cywilizowanego świata, choć jednocześnie pragniecie tego świata, zazdroscicie i jednocześnie chcecie jego śmierci. Czemu tak jest? Bo świat chrześcijański jest DOKLADNIE tym czym wy nigdy nie będziecie. Chrześcijaństwo ma swój potężny udział w sukcesie Europy.

  O wynaturzeniach typu pedofilia czy chciwość nie ma co ściemniać. Są.

  Tyle że zaczyna się o sprawach mówić i z pewnością, tak jak w USA czy Irlandii , i w Polsce sytuacja się oczyści.

  Natomiast , nie wątpi pan chyba że podobne zjawiska mają miejsce i w prawosławiu.Tyle że tam nikt nie zamknie się o dranstwie Popów- nie mylić z POP ami. Bo prawosławie ma w Rosji status religii państwowej, tak wymyślił to podpułkownik kgb. Taka sytuacja.

 62. ls42
  3 października o godz. 23:49
  „Premier znowu na tapecie, a przecież się mówi: co było, a nie jest nie pisze się w rejestr.”
  Nie w polityce.Tu zawsze nalezy sie liczyc z jakims rejestrem, nawet jesli jest to szkolny pamietniczek-„na gorze roze na dole bez
  my sie kochamy jak kot i pies”, he, he.

 63. Katolicyzm do kapcia zwanego Mieszkiem sprowadzili zakonnicy z Niemiec w ramach szwabskiej chrystianizacji Świętego Cesarstwa.Propozycja nie do odrzucenia jak teraz Trump. Co zapoczątkowało ludobójstwo Słowian. Tak stalinizm gruziński trafił przez jankesów nad Wisłę. Tusk przewidywał kastrację pedofilów ale dostał dane ,że wykastruje duchowieństwo co film Kler też sugeruje. Tak sobie myślę czy kler bez jaj ma jakąś wartość polityczną. Akcję wstrzymano.

 64. Z dystansu
  4 października o godz. 12:11

  „Kto uczciwy nie ma tajemnic i nie musi się Ziobry bać.”

  Ale kazdy ma cos co zwie sie prywatnoscia, ktorej nalezy strzec w Polsce szczegolnie azeby ludzie pokroju Ziobry nie wykorzystywali przeciwko nam epizodow z naszego zycia, nawet tych najbardziej niewinnych. Zmanipulowac i przeinaczyc mozna wszystko, a obronic sie trudno. Pada oszczerstwo, ktore ludziom utkwi w pamieci ale odpowiedz i argumenty przeciwko temu oszczerstwu przychodza dopiero po czasie, kiedy temat juz nikogo nie interesuje, wiec pozostaje smrod.Wlasnie co doswiadczylam tego w mikroskali na jednym z sasiednich blogow.

 65. Mateusz Morawiecki przypomina mi Jarosława Gowina i wypromowaną przez Leszka Millera Magdalenę Ogórek. Wszyscy oni są maksymalnie elastyczni (flexible) i dla własnych korzyści politycznych jednego dnia są za, a następnego zdecydowanie przeciw. Jednego dnia kochają Platformę i Donalda Tuska (lub Leszka Millera i SLD), a następnego uważają je za samo zło i źródło wszelkich nieszczęść. Przytulą się do każdej władzy, która zapewni im miejsce na świeczniku.

 66. Jakub01,

  Proszę pani , nie wiem jak tam ,, przekrecano,, pani słowa na blogu ateistów. Wiem natomiast że na blogu Pana Redaktora Passenta , wyraża się Pani, co najmniej nieprecyzyjnie. Może to jakiś inny rodzaj logiki , może niedokładnie pani czyta swój tekst zanim wyedytuje. Z pewnością w realu nigdy byśmy nie znaleźli wspólnego języka, ja nie rozumiem po co hodować konie wyścigowe i nie zwracać uwagi na ich wyniki w gonitwach , pani przedstawia owa rzecz jako osiągnięcie. Tak czy inaczej jak narazie logiki , tej tradycyjnie rozumianej prezentuje pani w oszczędnych ilościach. Uklony

 67. Panie Słowianin,

  Może Mieszko to był kapec, może chrystianizacja była szwabska. Tyle że Zachód Europy to cywilizacja i jeśli jakiś biedak pragnie uciec że swojego kraju , to ucieka do Europy Zachodniej. Nie słyszałem żeby ktoś wybierał się do kraju światła i postępu Rosji.

  Stalinizm gruziński istniał bo istniał Stalin Gruzin. W 1953 roku umarł. Czemu Sowieci zapomnieli wyjechać z Polski w 1953 roku po śmierci Stalina Gruzina tylko okupowali nas do 1989 roku A wynieśli się w 1992-3 m
  ? Co stało na przeszkodzie żeby światły naród rosyjski wyniósł się znad Wisły w 1953 roku? Ktoś was tu siła trzymał? Stalin umarł A wy czekaliscie 40 lat z wyjazdem . Nie mieliście na bilet czy co ?

 68. 404
  4 października o godz. 1:18
  Wiem i doceniam, choc akurat @zetus1 uznal, ze probuje zrobic sobie z niego stronnika, co mnie urazilo bardziej niz bezpodstawne obelgi. Ja adwokatow nie potrzebuje i nie o zadne racje mi chodzilo a jedynie o uczciwosc w rozmowie czego akurat na wspomnianym blogu brakuje.

 69. Po chrzcie katolicy sprowadzili w ramach katolickiego wehrmachtu obozy koncentracyjne w celu resocjalizacji komunistów i Żydów. Przez pracę bez wyborów jedynie w ramach łapanki i donosów. Kapo katolik to lepsze niż prawosławny. Generalna Gubernia lepsza niż sowiecka okupacja. Pop ma żonę,dzieci nie jest zboczony przez celibat. Tak sobie myślę,że blać przez rusofobię nie jada też ruskich pierogów.

 70. blackley
  4 października o godz. 12:59
  Oczywiscie nie wie pan nic na temat mojej pracy a tu nie miejsce na wyjasnianie panu na czym polega hodowla i selekcja koni wyscigowych. Wyjasnie zatem tylko pana watpliwosc. Otoz, kazda gonitwa tzw. plaska bez przeszkod) trzyletnich koni, to test, ktorego wynik (niekoniecznie wygrana!) jest wazny w ustalaniu grup wartosci koni (sa trzy).Jezdziec jechal wg wskazan trenera dla danego konia jako, ze nie byl sportowcem i nie jechal po jakis pucharek czy zlocona blaszke ale byl selekcjonerem i najwazniejsze bylo wykonanie testu a nie to kto pierwszy minie celownik. Pan na to patrzy z perspektywy widza, natomiast nie wie pan czemu na prawde to sluzylo. Totalizator byl dodatkowym zrodlem dochodow dla stadnin ani nie jedynym ani nie najwazniejszym. Polskie konie wyscigowe byly najlepszymi konmi na swiecie i nadal sa choc Pis probuje to zniszczyc. Przyklad stadnin w Janowie Podlaskim i Michalowicach.Dzis zreszta to wyglada inaczej, poniewaz stadniny i konie biorace udzial w wyscigach sa prywatne.

 71. Celebryci wybierają Rosję. Kiepscy wybierają socjal w Unii zwłaszcza w Niemczech. Mają w genach roboty przymusowe. W Rosji nie ma kołaczy bez pracy. Tak sobie myślę,że miarą chrześcijaństwa unijnego jest olewanie losu migrantów. Po czynach ich poznacie. Moralny szajs.

 72. @Wiesiek59
  Pytanie brzmi, kto, jakie siły polityczne czy biznesowe, stoją za tym?
  No jak to jakie? Podobno Ruskie za tym stoja. A co do nagrywania PiS, to wyobrazasz sobie sens nagrywania takiej p.Pawlowicz? Przeciez oni mowia co mysla na glos i bez poczucia jakiegokolwiek obciachu, nic innego we wlasnym gronie nie powiedzieliby ponadto, co mowia publicznie.

 73. J.E. Baka
  4 października o godz. 12:57
  Otoz to ! Cecha naszej klasy politycznej jest zupelny brak klasy, niezaleznie od przynaleznosci partyjnej. Kraj dryfuje, bo nie prowadzi go nikt.Pilot z nami nie leci.

 74. jakub01
  4 października o godz. 13:42

  Pani Pawłowicz rzeczywiście jest….specyficzna w tej menażerii,,,,
  I rzeczywiście jest szczera do bólu.

  I z bólem, stawiam jej kilka plusów, za jej interpelacje i zapytania poselskie.
  Na przykład, za obronę Lasów Państwowych, które cichcem PiS chciał wyprzedać.

  Dyskusje z ludźmi o niewielkiej wiedzy i jeszcze większym rozumku, uważające się za miarę wszechrzeczy i manierach prostaka, do niczego nie prowadzą.
  Próby cywilizowania troglodyty, podejmowane tu przez kilka osób, rezultatu nie dały.
  Z inteligencją szpagatową nie pogadasz…….
  Zresztą, wiek już nie ten.
  Ludzie co prawda uczą się całe życie ponoć, ale nie pewne osobniki.

  A co do kłka wzajemnej adoracji u sasiadów.
  Każdy głos sprzeczny z ich utrwalonym osadem, powoduje zachowanie stadne- atak watahy.
  Najzajadliwsze sa tamtejsze basiory….

 75. ls42
  4 października o godz. 10:41
  „nie dorówna już obcowaniu ciał obcowanie dusz”.
  Moze z meskiej perspektywy tak i jest. Jak dla mnie” obcowanie cial”bez „obcowania dusz” to pornografia, zas „obcowanie dusz” bez „obcowania cial”, to po prostu przyjazn. Zawsze wybieralam przyjazn a nie pornografie.

 76. Jakub01
  Nie zna się, ma Pani rację, na koniach wyścigowych. Jako człowiek że wsi pamiętam konie pociagowe- nie mylić z pociągiem. Jest na Planete już druga seria o polskim hodowcy koni , Marek Wyrzyk? Wyrzykowski? . Hoduje konie z sukcesami. Oglądam już z 15 odcinek. U Pana Marka chodzi o to żeby koń wygrywał. Albo zajmował nagradzane finansowo miejsca. Koń który wygrywa robi się sławny, chcą na nim jeździć znani dzokeje. Stajnia właściciel stają się sławni, Ludzie chcą kupować konie z tej stajni. Aha pan Marek trenuje sam swoje konie. Z sukcesami. Przedtem był budowlancem. Tak czy inaczej u Pana Marka chodzi o to by koń wygrywał bo za tym idą pieniądze. Może za PRL, właściciel czyli państwo, mogło sobie pozwolić na hodowanie koni nie wygrywajacych gonitw, nie wiem . Stadniny o których Pani wspomniała to hodowle koni ozdobnych. Nie wyścigowych. Uklony

 77. Panie Słowianin,

  Tzw ,, celebryci,, w rodzaju monstrualne otyłego Gepardieu czy Seagala wybierają Rosje bo podpułkownik kgb obiecał im , że nie będą płacić podatków. Proste. A przy okazji podpułkownik się uwiarygadnia w towarzystwie tych , szemranych, drugogatunkowych ,, celebrytów, .

  Unia przynajmniej jakichś emigrantów przyjęła. Rasizm i ksenofobia w Rosji powoduje że- oprócz tego że nawet małych zasiłków nie ma – ludzie do tego kraju , światła i postępu,, jakim ma być Rosja , się nie garną… Nie da się pomóc wszystkim , paru milionom Unia pomogła. Ilu uchodźców przyjęła pańską prawd,ziwa ojczyzna ?

  Obozy niemieckie to był kilkuletnim epizod. Natomiast sowieckie obozy to była gałąź przemysłu, trwająca aż do lat 90 tych 20 wieku. Oczywiście to była wina Gruzina Stalina , ale czemu po śmierci Stalina Gruzina , szlachetny naród rosyjski czekał 40 lat z okładek na likwidację tego barbarzynstwa jakim był GULAG? Z Polski nie wyjechaliscie bo nie mieliście na bilety . A czemu nie zlikwidowaluscie GULAG od razu po śmierci ciemiezyciela Stalina Gruzina ? Czego wam zabrakło?

 78. Inkwizycyjna rola mediów

  Językiem polskich władz i polskiego establishmentu politycznego oraz opiniotwórczego, z medialnym na czele, jest język propagandy amerykańskiej, utożsamianej z transatlantycką.

  Klasyczne kłamstwo, przeinaczenia, półprawdy – określane coraz częściej mianem fake-newsów – selekcja informacji, przemilczenia – to podstawowa broń polskich władz w walce z prawdą o roli Polski jako wasala USA w UE oraz NATO i, oczywiście, w relacjach nie tylko z Izraelem, ale również z Ukrainą i nade wszystko z Rosją.

  Całkowity brak suwerenności w wymienionych relacjach określany jest w języku ich wojny z nami w kategoriach postprawdy – dowolnej interpretacji faktów bądź ich zaprzeczenia – jako umacnianie naszej suwerenności i zwiększanie bezpieczeństwa w sferze militarnej, energetycznej etc..
  https://marucha.wordpress.com/2018/09/16/wojna-hybrydowa-polskich-wladz-z-polska/

 79. Wiesiek59

  Pawłowicz Krystyna , bezprawnie używające tytułu,, profesor,, bo żadnym profesorem nie jest , jest doktorem i nie wiem czy ma habilitacje, to ciemne , tępe, prostackie , nienajedzone babsko. Typowa skamienielina PRL, omyłkowo obudzona we współczesności.

  Szkoda że pan pisze o rzeczach o których pojęcia pan nie ma. A właściwie to dobrze , jest okazja wytknąć niewiedzę.

  PiS chciał zrobić porządek z firmą,, Lasy Państwowe,, a nie sprzedać państwowe lasy. To zasadnicza różnica o której pan niedoczytal. Te ,, Lasy Państwowe,, to taki PRL owski twór który razem z Nadlesnictwami pasozytuje na państwowych lasach. Deal jest taki że,, Lasy Państwowe,, oraz Nadleśnictwa korzystają z państwowego majątku jakim są państwowe lasy nie płacąc do kasy państwa ZADNYCH OPLAT za korzystanie. To tak jak by ktoś prowadził warsztat samochodowy nie płacąc właścicielowi lokalu czynszu i dostawcom za części. Mylnie pan zakłada że te ,, Lasy Państwowe,, oraz Nadleśnictwa coś dla państwowych lasów robią. No to uświadamiam pana że nie robią NIC . Cała robotę robią tzw ,, prywaciarze ,, wyłonieni w drodze przetargu. Wycinka drzew , hodowla sadzonek , sadzenie nowych , cała robota odbywa się rękami, prywaciarzy, . Te całe , Lasy Państwowe,, i Nadleśnictwa tylko liczę pieniądze za sprzedane drzewo place podwykonawców za robotę A z tego co zostanie płaca sobie pensje . PANSTWO do kasy nie dostaje NIC za państwowe lasy. Wiedział pan o tym?

 80. blackley
  4 października o godz. 14:08
  No coz, chcac nie chcac musze odpowiedziec. Czym innym sa konie biorace udzial w wyscigach tzw.sportowych (np.Wielka pardubicka) a zupelnie czym innym konie zaledwie dwuletnie, ktore trzeba nauczyc wszystkiego, chodzenia pod siodlem , potem pod jezdzcem czyli tzw.zajezdzanie koni, klus, full canter(to takie patataj, patataj, wolny galop)i wreszcie, kiedy zwierzeta sa do tego zdolne ostry galop.Calosc trwala ok 10 m-cy, poczym nadchodzil pierwszy sezon wyscigowy dla tych mlodych koni i gonitwy plaskie czyli ostatnie testy. Wygrana byla wypadkowa takiego testu a nie czyms do czego jezdziec dazyl za wszelka cene jak to jest w wyscigach sportowych, w ktorych biora udzial konie wieloletnie, ktore testy, czyli gonitwy plaskie dawno juz maja za soba. Nie wiem czy pan rozumie roznice,bo dla widza lub gracza nie ma zadnej roznicy.Konie biegna, gracze obstawiaja i wiekszosc ludzi byla przekonana, ze to co robimy to sport.Wszak grali w totalizatorze sportowym. Dzis prywatny wlasciciel testuje konie nie podczas gonitw, tylko poza nimi, a „gotowe” konie wystawia na tor. To cos kompletnie innego! No i jeszcze te „konie ozdobne”,ktorymi mnie pan rozbawil do lez. Drogi panie, nie istnieje taka kategoria. Sa trzy rasy wysokie czyli szlachetne koni wyscigowych, tj. takich ktore nadaja sie tylko pod siodlo i sluza do uszlachetniania wszelkich pozostalych ras. Wszystkie trzy hodujemy w Polsce od wiekow, nasze hodowle zawsze nalezaly do najlepszych na swiecie, a dlaczego, to inny temat. Te rasy to 1.fulblut angielski ,tzw.anglik, czyli pelna krew angielska, 2) fulblut polski, tzw. slazak, czyli pelna krew polska (udoskonalona wersja anglika) i 3 tzw. Arab, czyli czysta krew arabska, konie, ktore pan nazwal „ozdobnymi”. MIeszance tych ras, tzw, konie polkrwi sluza do uszlachetniania ras glownych, ktorym grozi z czasem tzw. efekt wyrasowienia. Konie polkrwi, to rodzaj awangardy koni wyscigowych i na takich wlasnie jezdzilam, do czego sluzyl tor wroclawski. Prosze nie pytac mnie o to wiecej bo zasmiecamy blog. Znajdzie pan szczegoly w internecie.Pozdr.

 81. @basia.n. 3.10.22.06 wyglosilas rewolucyjna teze: „naukowcy powinni sie trzymac zdala od polityki – ale niestety czesto tak nie jest”. Rewolucyjna, bo to hasla z zamierzchlych rewolucji: literaci do pior, urzednicy do biur… itd”
  Z ciekawosci zapytam, czy masz na mysli wszystkich naukowcow?

 82. Jakub01

  Tak wypowiedział się pan Marek W. .O koniach z Janowa – ,, ozdobne,, . No ale może się nie zna aż tak dobrze jak Szanowna Pani.

  Ja obejrzałem wszystkie odcinki z entuzjazmem. Amator, miał konia do zabawy, a tak mu poszło że stał się cenionym trenerem, hoduje drogie konie , jego konie wygrywają wyścigi, jeździ na aukcje z nimi po całym świecie. Na wyścigi też np do Dubaju. Znani dzokeje chca jeździć na koniach Marka W. Parę lat temu miał konia bo kupił z nudów. Można? Uklony

 83. @ Jakub & Blackley
  Oboje piszecie o rzeczach o których nie macie pojęcia;
  Polska nigdy nie hodowała najlepszych koni wyścigowych na świecie. W historii był tylko jeden przypadek, że koń polskiej hodowli wygrał naprawdę prestiżową gonitwę. Był to Tiumen (pełnej krwi) ale pod czeskim jeźdźcem w Wielkiej Pardubickiej. St Leger we Wiedniu, które wygrał Kasjan (też pełnej krwi) nie należy do ważnych gonitw.
  Natomiast Polska wciąż hoduje jedne z najlepszych „koni ozdobnych” czyli arabskich. Te konie osiągają ceny porównywalne z najlepszymi końmi wyścigowymi pełnej krwi , podobnie ich potomstwo. Co do klasy wyścigowej polskich arabów to są to konie przeciętne.

 84. @Blackley. Ponizszy film pokaze panu, ze konie arabskie, to konie stricte wyscigowe a nie cos w rodzaju „ozdobnego” zwierzecia. Nie hoduje sie ich dla „ozdoby”, choc oczywiscie sa piekne.
  https://www.youtube.com/watch?v=KV7xhSEgpDU

 85. Jakub01

  Znalazłem. Markowi W chodziło o to że konie wyścigowe są rozmnażanie pod kątem szybkości, wytrzymałości, no ogólnie przydatności na wyścigach. Mówił wśród koni w swojej stajni to nie wiem czy chodził i mu o jego stajnię wyłącznie czy wszystkie wyścigowe. Konie w Janowie są rozmnażanie że względu na urodę, eksterier.
  Ja zrozumiałem że cechy typu zdolność wygrywania biegów nie są tak istotne. Tak czy inaczej gratulacje dla Pana Marka. Nie państwowe A działa.

 86. Mad Marx
  4 października o godz. 15:18 –
  Drogi panie tak pan wymieszal pojecia, ze nie sposob tego tutaj wyjasniac. Ja jestem zawodowcem, wiec niech pan z racji swojej oszczedzi mi swoich „fachowych” porad. Gwoli pana zrozumienia- araby to konie wyscigowe, nie dziela sie na wyscigowe i ozdobne, choc jak pan sie upiera, to moze sobie pan je nazywac „ozdobnymi”, czy w ogole jak pan chce. Wartosc koni wyscigowych, to ich wartosc reprodukcyjna, poniewaz tak na prawde sluza do uszlachetniania wszystkich pozostalych ras koni, z zaprzegowymi wlacznie,a polskie hodowle byly zawsze zrodlem najlepszego materialu nasiennego i do dzis tak jest. Nie nalezy tego mylic z osiagnieciami pojedynczych zwierzat na torze. Niech pan sobie na prawde daruje temat. Zasmiecamy blog.

 87. Panie Mad Marx

  Nigdy i nigdzie nie pisałem, że mam pojęcie o koniach wyścigowych. Oglądam film na Planete o człowieku który kupił konia z nudów A stał się cenionym trenerem i hodowca. Z sukcesami. W takim sensie że żyje z tej hodowli , utrzymuje siebie, pracowników , konie stajnię itd za forsę z wygranych i że sprzedaży zrebakow po koniach które tak wytrenowal że wygrywają i ludzie z całego świata chcą je kupić. Szacun o podziw. Ja o tym pojęcia nie mam, z kimś mnie pan pomylił. Uklony

 88. @ Blackley. Aby zakonczyc – pan tez moze sobie z nudow kupic pare koni wyscigowych i puszczac je w gonitwach, jak ma pan tyle kasy. Tylko nic z tego dla Miedzynarodowego Zwiazku Hodowcow Ras Koni Wysokich czyli Szlachetnych nie wyniknie, bo konie sprzedawane na aukcjach to te, ktore zwiazkowi juz nie sa przydatne, co nie oznacza, ze sa jakies wybrakowane. Kiedys prywatne hodowle mogly wydawac tez certyfikat ale klasy B, klasy A wylacznie hodowle nalezace do MZHRKW,glownego miedzynarodowego gremium, w ktorym nawiasem mowiac zasiadali glownie polscy hodowcy.
  Amen panowie, dajcie juz spokoj. Czy ja was ucze waszych zawodow?

 89. @ Blackley, Jakub &

  Konie mnie zupełnie nie interesują. Miałem natomiast znajomego który zajmował się tym z wielką pasją. Osiągnął nawet wielki triumf i jego koń wygrał prestiżowy wyścig Prix de France. Radość z nagrody ( bodajże 1 milion dolarów ) wywołały u niego atak serca i biedaczek zmarł.
  C’est la vie.

  Pozdr.

 90. Jakub01

  Z całym szacunkiem, proszę Pani ale nie wydaje mi się by ktoś chciał kupić zrebaka od konia który nie wygrywa. Moze inaczej – porzadna , wysoka cene osiaga kon ktory ma geny predystynujace go do zwyciestw.
  Te które nie wygrywają pewnie idą do tych którzy kupują konie z nudów. Zastrzegam że nie znam się na zagadnieniu ale na pewno w hodowli koni obowiązują zasady , że tak powiem , OGOLNO-EKONOMICZNE.
  Ostatnio odszedł nasz pudelek. Pojechałem kupić kolejnego. Pani hodowczyni pokazała mi biszony- takie ,, pudlopodobne ,, pieski. … Te po 8tys , te po 5 tyś a jak nie chce pan wystawiać to te po 2 tyś. Dla laika bez znaczenia ale ten kto chce hodowac- wystawiać z pewnością wie czemu są takie różnice w cenie . Uklony

 91. Onet jest bardziej dziennikarski od brukowca Wprost? Wtedy gdy brukowiec ujawniał, wydawca zapewniał o trudzie zdobycia owych nagrań. W istocie było inaczej, nikogo Wprost nie musiał przekonywać do przekazania nagrań. Ja oczywiście nie mam do nich pretensji, bo była to gratka do wykorzystania, żeby podtrzymać żywot robiącego bokami tytułu. Teraz nie wiemy, czy ktoś przyszedł do Onetu, czy też Onet zadał sobie faktycznie trud zdobycia nagrania z MM. Co do jednego musimy się zgodzić, że nagrani u Sowy nie powinni nigdy zajmować tak wysokich stanowisk. Nie muszę chyba tłumaczyć powodu. Teraz z innej beczki, ale w dalszym ciągu będzie o dziennikarzach i prasie. Dopiero wczoraj byłem na „Klerze” (mimo wczesnej pory seansu, musiałem kupić bilet w trzecim rzędzie z brzegu) i wychwyciłem coś, o czym w żadnych mediach nikt słowa nie pisnął. Jest tam duży fragment o tym jak ksiądz (aktor Jakubik) napisał donos na swojego kolegę pedofila do biskupa i mediów. W biskupim pałacu oczekiwano wydania prasy tak, jakby miał się narodzić drugi Chrystus. Wreszcie służący przyniósł gazety i wybuchła wśród kapłanów kościoła euforia, ponieważ tylko jedna gazeta wspomniała o tym na trzeciej stronie. Tak było i ciągle jest w realu.
  Jak tu winić Wprost i być brawo Onetowi?

 92. Jakub01

  Szkoda że niedokładnie pani czyta co inni napisali. Nigdzie nie pisałem, że chce czy będę konie puszczać. Wyraźnie pisałem że powstał film o człowieku, który tak pokierować sprawami że jego konie WYGRYWAJA. Puszcza konie bo ma z tego pieniądze A nie puszcza konie bo ma pieniądze. Zasadnicza różnica, nie sądzi pani. Serial jest emitowany na Planete , to już druga seria. Zachęcam do obejrzenia. Pan Marek ZARABIA na koniach A nie TRWONI na koniach pieniądze. Może niefortunnie się wyraził że to ,, ozdobne konie ,, . Ale na robocie się zna nie sądzi pani? Nagrody są niebagatelne, nie w Polsce ma się rozumieć, ale i 40 i 100 tyś euro za 1 miejsce. Ciekawostka- konie się licytuj w walucie , która dawno nie istnieje GWINEA. Widziałem jak p. Marek wylicytowal konia za 50 tyś Gwinei. Robi wrażenie.

 93. Jakub01

  Jeszcze jedno. Wspomniała Pani że ,, prywatne ,, stajnię mogły wydawać jakiś typ certyfikatów…..

  Nie wiem na 100% ale wydaje mi się że na zachodzie Europy innych niż prywatne , stajni koni wyścigowych nie bylo i nie ma …..

  Podejrzewam , że to co było za PRL tzw państwowa hodowla koni istniec mogło tylko w tzw socjalizmie. Uklony

 94. Mad Marx
  4 października o godz. 15:18
  Byc moze nasza hodowla zeszla na psy. Ja pracowalam jako jezdziec wyscigowy w czasach rozkwitu naszej hodowli i byc moze moje informacje sa mocno przestarzale. Bylismy potega wowczas ale czy nadal tak jest ?
  Z przerazeniem odebralam ten raport ponizej i niech mi pan wierzy plakac mi sie zachcialo.
  https://www.youtube.com/watch?v=oTAdPmUGTP8
  Zabraklo naszych wybitnych fachowcow, wygrala polityka „dobrej zmiany” i obsadzenie stadnin ludzmi bez pojecia o hodowli. Konie padaja. Nawet pan nie wie jaki to dla mnie cios.

 95. Bez kunia nie byłoby Rzeczpospolitej, ani pierwszej ani ostatniej. Żadnej husarii, żadnych ułanów, zero kwintali z jednego ha, ba, nawet sojusz klasy robotniczej z chłopami by nie wypalił.

  W naszym kulturowym dziedzictwie ostały tomy subtelnej końskiej poezji, której część pozwolę sobie zacytować. Delektujmy się, dopóki gangsterstwo z MeToo albo toruński Wehrmacht tego nie skonfiskuje:

  Mam konia z grzywą rozwianą (…)
  Gdy wiosną pachnie mu siano, wesoło rży cha, cha, cha.

  Mój koń, mój koń, mój koń polubił siana woń! (2x)

  Mam pannę w sukni niebieskiej i oczy niebieskie ma,
  A mieszka pod samym Leskiem, odwiedzam ją tra, la, la.

  Mój koń przez noc tam gna, a wiatr na grzywie gra.
  Tak, tak, tak, tak, tak, tak, dziewczyny ciągle brak!
  Dziewczyny ciągle brak!

 96. blackley
  4 października o godz. 16:15
  Miedzynarodowa Komisja d.s Hodowli Koni Ras Wysokich byla jak pan widzi miedzynarodowa, z komuna to nic wspolnego nie mialo. Stadniny przynosily takie dochody, ze nawet Stalin sie nie mieszal w ich prowadzenie, bo to by oznaczalo zamordowanie kury, ktora znosi zlote jaja.Handel materialem nasiennym i aukcje koni przynosily panstwu cenne dewizy wiec komuna sie w to nie wpieprzala. Dopiero” dobra zmiana”wprowadzila swoje porzadki i konie po prostu padaja. Nie zna pan historii hodowli koni wyscigowych w Polsce, niech pan juz da spokoj tematowi i nie prowokuje mnie do odpowiedzi na pytania, na ktore nie sposob wyczerpujaco odpowiedziec na blogu nie zasmiecajac go. Uklony

 97. Jakub01 godzina 14.06
  To tylko fragment piosenki, ale proszę nie brać poważnie sugestii, która poprzedzała cytat
  Z ukłonami

 98. blackley
  4 października o godz. 15:50
  Szybkosc, to tylko jeden z parametrow, wazny ale nie na jawazniejszy. Prosze juz sobie odpuscic pytania.Uklony.

 99. D. Passent: ”W rozmowach, które ujawnił Onet, MM występował jako liberał …”.

  Pan jak dziecko, panie redaktorze, miał MM biesiadować z platformerską żulerią jako człowiek Kaczyńskiego? 🙂

  Najskuteczniej pobić liberałów może liberał, przynajmniej nominalny, a przy okazji Kaczyński miał niezłe rozpoznanie co się dzieje w szeregach PO. Aleksander Wielki wygrał kiedyś bitwę przeciw armii używającej słoni bojowych. Zrobił to w prosty sposób ― zawrócił te słonie. Armia macedońska rozstąpiła się przed atakiem słoni, które wbiegły w pustkę. Słonie drażnione z boku długimi włóczniami falangi macedońskiej wpadły w furię i zrzuciwszy swoich jeźdćów zawróciły tam gdzie droga była wolna i skąd przyszły, tratując przy okazji swoją armię.

 100. ls42
  4 października o godz. 16:44
  Cha, cha, nie biore i nie obruszam sie z tego powodu.Pozdr.

 101. jakub01
  4 października o godz. 16:51
  blackley
  4 października o godz. 15:50
  Szybkosc, to tylko jeden z parametrow, wazny ale nie na jawazniejszy. Prosze juz sobie odpuscic pytania.Uklony.”

  Nie widziałem żeby jakiś koń wygrał za urodę , wysokość , kolor oczu czy długość grzywy. Nagrody dawali za jak najszybsze dotarcie do mety . No ale moze gdzieś są inne zawody gdzie dotarcie do mety się nie liczy .

  ” Tylko nic z tego dla Miedzynarodowego Zwiazku Hodowcow Ras Koni Wysokich czyli Szlachetnych nie wyniknie, bo konie sprzedawane na aukcjach to te, ktore zwiazkowi juz nie sa przydatne, co nie oznacza, ze sa jakies wybrakowane.”

  To związek miał jakieś swoje konie/stajnie ? Jak związek mógł sprzedawać coś czego nie miał ? Zdaje się że to hodowcy – wlasiciele stajni mogą sprzedawać konie czyli swoją wlasność ? Widziałem w filmie o hodowcy Marku W, z Polski aukcję. Nie widziałem zadnego ” związku ” tylko hodowców . No ale moze ” związek ”syał za kadrem

  Trochę się pani zaplątała w oględnie mówiąc , niescislosci . Taka sytuacja

 102. adam100
  4 października o godz. 15:48
  No coz..nie tylko kon wyciagnal kopyta.

 103. Tak wracając do początku…..

  Panie Redaktorze.
  Rozmowy Sikorskiego, Sienkiewicza, Morawieckiego, i kilkunastu innych ważnych postaci, sa bardzo istotne z jednego tylko względu.
  Dają nam obraz Polski widzianej prywatnie.
  Jej pozycji w świecie, możliwości działania, rozkładu wpływów i zależności.

  Panowie w prywatnych rozmowach są szczerzy do bólu.
  W oficjalnych zaś przekazach, reprezentują kompletnie odmienny od prywatnego przekaz.
  Czyli, kłamią od rana do wieczora, w żywe oczy.
  I ciemny lud to kupuje…….

  Równie zakłamany może być obraz statystyczny polskich osiągnięć.
  No bo kto im zabroni fałszować statystyki?

 104. blackley
  4 października o godz. 16:59
  Zwiazek tworza wszyscy najlepsi hodowcy na swiecie, jak ktos sie chce w tym biznesie liczyc to musi do zwiazku nalezec. Inne parametry to nie kolor oczu i grzywy .Pan nie rozumie, ze koni wyscigowych nie hoduje sie po to aby mogl sobie pan pograc w koniki a wlasciciel zarobic choc sa i tacy, ktorzy wylacznie zarabiaja na wyscigach, wiekszosc zarabia na produkcji materialu nasiennego ,lub na jednym i drugim. Aby uszlachetnic konia zaprzegowego nie potrzeba materialu nasiennego od
  koni najszybszych ale od tych najwytrzymalszych. Pan nieuwaznie czyta
  i odnosze wrazenie, ze naiwnosc pana pytan ma na celu przedluzanie zasmiecania bloga. Uklony. Prosze odpowiedzi na swoje pytania poszukc
  w necie, bo to nie ja sie zaplatuje tylko pan nie ma pojecia o temacie.

 105. @

  Sąd w Amsterdamie wstrzymuje ekstradycję Polaków.
  Zaczynają się Pisowskie pisanki = dewastacja Polski się ujawnia.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24003425,sad-w-amsterdamie-wstrzymuje-ekstradycje-polakow-ma-zastrzezenia.html#s=BoxOpImg1

 106. blackley
  4 października o godz. 10:34

  „Słynne 500+ nie dało wzrostu urodzeń”.

  Mógłbyś łatwo sprawdzić jak bardzo się mylisz. Z danych GUS: w okresie od stycznia do lipca 2017 roku urodziło się w Polsce 235,1 tys. dzieci – o 18,2 tys. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

  „Rząd rozdał trochę pożyczone FORSY”.

  A dokładnie to wpompował w gospodarkę. A „pożyczył” od mafii watowskich, ale już im nie odda. Rocznie rząd w ten sposób „pożycza” ok. 40 mld zł. Z tego powodu zewsząd rozlegają się jęki, bo taka kasa musi robić wrażenie, a ktoś ją przecież stracił. Blackley, nie pogorszyło ci się ostatnio finansowo? W 2007 roku, kiedy PiS oddał włądzę, PL była na 2 miejscu w ściąganiu podatku VAT. Po dwu latach rządów PO PL spadła na 22 miejsce w UE.

 107. jakub01
  4 października o godz. 16:59

  Tak mnie tu za mój Polski poprawiają na blogu – więc !
  Mówi się wyciągnął kopyta ? czy strzelił kopytami?
  Swoją drogą „konina” – czy to specjalna rasa koni hodowana na mięso? czy jak popadnie ?

 108. @Blackley
  Aby rozmawiac na jakis temat trzeba miec minimum wiedzy, inaczej pozostaje po prostu dowiedziec sie a nie wypowiadac tego, co sie panu „na chlopski rozum” wydaje i w zwiazku z tym nie zgadza z cudzymi wypowiedziami. Uklony.

 109. adam100
  4 października o godz. 17:18
  Adam, zawsze mnie potrafisz ubawic jak malo kto. Strzelil albo wyciagnal, to chyba jedno i to samo, po prostu -odwalil kite. Konina to mieso z konia chyba kazdego jak sadze, choc probowano wyhodowac konie rasy typowo miesnej. To tzw, rasa ciezka, pogrubiana, np.kon belgijski. Ale z konia opasa zrobic sie nie da.Wiec pomysl zarzucono, bo konie tej rasy zyja zaledwie ok. 5 lat i maja ogromny klopot z rozmnazaniem sie, zatem oprocz jakichs pojedynczych sztuk, hodowla na wieksza skale jest niemozliwa. Owszemhoduje sie beolgi ale jako ciekawostke ras zimnokrwistych.Zreszta sam zobacz.
  https://www.youtube.com/watch?v=5QNmZTTwjbM

 110. blakley
  Najpierw odmawia się zaufania rządzącym, aby potem rządać, aby darzyli oni ale bezwględnym zaufaniem , w ciemno rządzonych.
  Paranoja !

 111. Katolicy wyłudzają VAT aby kupić cegiełkę w parafii. Za zbawienie. Komunistów o takie sponsorowanie nie podejrzewam. Tak sobie myślę przestaną kraść parafie upadną.

 112. Mafie vatowskiej i jak dzielnie są obecnie w Polsce zwalczane i że to obecnie tylko 14, a docelowo ma być 5%.
  Ostrzegam lektura nie jest łatwa.
  http://lista-firm.com.pl/blog/na-czym-polega-karuzela-podatkowa-mafia-vat

 113. jakub01
  4 października o godz. 17:31

  Te Belgijskie u ciebie to jak chyba jakieś potomki konia Trojańskiego.

  Rewanżuje się (chyba ?) bykiem na mięso, choć piszą „Superhorse”

  http://ahonk-sanna.blogspot.com/2012/01/superhorse.html

 114. W radiu „Kartoflanka” śpiewa Wojciech Młynarski. U mnie bywa zalewajka najlepsza na świecie. Niebo w gębie

 115. Z dystansu
  4 października o godz. 17:47

  Ten krzywousty to chyba przywódca gangu??

 116. KONSTYTUCJA dla katolików staje się wulgaryzmem. Tak sobie myślę czy katolicy to jeszcze Polacy czy już Watykańczycy.

 117. adam100
  4 października o godz. 17:49
  Bysio niczego sobie ale dlaczego to „superkon”? Ci Belgowie, to cos maja z glowka chyba, na wegetarian raczej sie nie zanosza. Nie chce cie nudzic, wiec to ostatni obrazek Belgijski byczek.
  https://www.youtube.com/watch?v=iphYso6gN9w

 118. Oświecim godzina 17:49
  Prezydent Andrzej Duda w euforii ,Ma spotkanie z mieszkańcami . Wrzeszczy Patriotycznie -jest komiczny jest nadymany a za nim kilka kobiet w strojach regionalnych KLAKA ,
  Jak podają w TVN24 o 17:30 samochód kolumny prezydenckiej na pasie dla pieszych niegroźnie na jechał na Chłopca na Hulajnodze .>>>
  Duda i Szydło sprowadzają nieszczęście na Oświęcim
  Preezydent wyszedł z samochodu zaiteresował się zdarzeniem odjechał nieść DOBRA NOWINĘ – ależ on jest łatwy do pobudzenia .

 119. jakub01
  4 października o godz. 18:02

  Ten „twój” byk się chyba łatwo kraja na kawałki. Każdy mięsień wyraźnie widoczny. Nawet sam bym się podjął takiego poćwiartować.

 120. adam100
  4 października o godz. 18:10
  Na plasterki ale chyba pila lancuchowa. Czego to czlowiek nie wymysli (powiedzial plemnik splywajac po brodzie).

 121. jakub01
  4 października o godz. 18:29
  „na plasterki”

  kojarzy mi się ze sztuką kreowaną przez Gunter von Hagen

  https://www.youtube.com/watch?v=bN1ttnJX-hU

 122. adam100
  4 października o godz. 18:37
  Sztuka to czy miesa sztuka?

 123. 0
  ‹ wróć
  Naturalnej wielkości pomnik z brązu stanął w Kovalovicach pod Brnem, a więc w pobliżu miejsca Bitwy Trzech Cesarzy z 2 grudnia 1805 roku. Autorem rzeźby padającego konia bez jeźdźca jest czeski artysta Nikos Armuditis. Tłumaczył, że celowo nie ma na nim człowieka, gdyż to właśnie człowiek odpowiada za śmierć zwierzęcia.

  Również miejsce ustawienia pomnika nie jest przypadkowe – według szacunków historyków w bitwie pod Austerlitz (dziś Sławków pod Brnem) zginęło około pięciu tysięcy koni. Ich szczątki, tak jak i kości zabitych żołnierzy, do dziś znajdują na polach miejscowi rolnicy. Dotychczas jednak – w przeciwieństwie do walczących ludzi, o których przypomina kilka monumentów, w tym Mogiła Pokoju – zabitych zwierząt nikt nie uhonorował.
  https://podroze.onet.pl/ciekawe/czechy-maja-pomnik-umierajacego-konia/rgerxlg
  =============

  Skoro już na końskie tematy wam się zebrało.
  Ludzie koniom zgotowali ten los……

 124. Miałem przyjemność spodkać taką kolumnę rządową , po tym szczycie ekonomicznym w Krynicy.
  Staliśmy na bramkach na autodzie nr 4 , aby uiścić myto . Dla kolumny rządowej zamknięto conajmniej dwie bramki , te najbardziej na prawą , aby rządowa kolumna magla tam przejechać w pełnym tempie , a to nie są dla takiej kolumny jakieś głupie 140 km/h. Za bramkami stało tez conajmniej 10 policjantów.
  Po tym widowisku muszę stwierdzić , ze dziecię miało szczęście, że Premier miał jeszcze co głaskać, a przedewszystkim polecam ogólno narodową zrzutkę na helikoptery dla całego rządu , oczywiście w tym przypadku rzeczywiście dla dobra narodu.

 125. @ Jakub-
  Jeżeli uważasz, że ja się nie znam a Ty się znasz to proszę o konkrety:
  Kiedy i jakie prestiżowe międzynarodowe gonitwy wygrały jakieś konie polskiej hodowli, poza tymi, które podałem.
  Nie jestem fachowcem jeżeli chodzi o konie Czystej Krwi ale każdy, kto chociaż trochę ma o nich pojęcie wie, że są linie koni wystawowych, które służą do wyglądania i linie użytkowe- do wyścigów i rajdów długodystansowych (w USA są jeszcze do konkurencji westernowych) Konie te wyglądają zupełnie inaczej. Te wystawowe mają nieraz do przesady zaznaczone charakterystyczne cechy rasy i często mało nadają się do użytkowania ze względu na nadpobudliwość. Te wyścigowe przypominają konia pełnej krwi i są stabilne psychicznie.
  P.S. Na drugi raz, jak zechcesz pisać o temacie na którym mało się znasz (OK może kiedyś jeździłaś jako amator na wyścigach) to poczytaj trochę.
  P.S 2 Co to jest Międzynarodowy związek hodowców koni Ras Wysokich ??????
  I co on ma wspólnego z końmi wyścigowymi ??????

 126. jakub01
  4 października o godz. 18:48

  Na pewno duża sensacja a wystawę obejrzało miliony ludzi na całym świecie.

 127. Dobrym wyjściem dla PiSowskich pijarowców-reklamiarzy w sprawie aferalnych rozmów Morawieckiego Młodszego z wysoko postawionymi kumplami z PO jest przedstawienie Morawieckiego jako wtyczki PiSowskiej w PO.

  Udał się on do POwców na przeszpiegi. A jak się udał i wdał, to co miał mówić? Chwalił politykę PO, ganił Żydów co siedzą na pieniądzach i, k…wa mać, trzeba się prosić u nich o kapitał. Chwalił Angelę Merkel, podziwiał zarządzanie oczekiwaniami przez polityków na Zachodzie, np. ten we Francji, no ten, zapomniałem jak się nazywa.W ogóle Mateusz w tych podsłuchanych rozmowach był jak trzeba – cała gębą liberał.

  Zadanie wykonał. Zameldował Prezesowi i odd…, nie nie musiał się oddalać od PO, bo PO została oddalona przez wyborców. Tym sposobem ustawka Prezesa z POP poprzez Morawieckiego Juniora przebiegła gładko i dała niezatrute owoce.
  Dzisiaj Morawiecki po społu z Prezesem wiedzą jak zagospodarować 1 bilion i 400 miliardów zł, o których oni dwaj dzięki tej ustawce wiedzą gdzie są i które maja zamiar zainwestować na chwałę PiSu.
  Na razie próbują pokryć luki w dochodach sprzedażą obligacji, czyli papierów, które państwo będzie miało obowiązek wykupienia z procentami po napisanym na papierach terminie.
  Ale spokojna głowa, Morawiecki dużo się nauczył w tej ustawce udawanego partnerstwa z PO i z pewnością będzie, k..a m.ć, wiedział jak to zrobić.
  Pzdr, TJ

 128. Nie można powiedzieć, że prezes PIS ma łatwo. 32 dni trwa protest głodowy pielęgniarek z Przemyśla, ale to pielęgniarki przyjechały do stolicy, a żaden z decydentów tam nie pojechał. Pielęgniarki mówią; obojętnie kto rządzi niech nam pomoże, zarabiamy bardzo mało.

  PIS kieruje projekt ustawy przeciwszczepionkowej do procedowania. Lekarze wiedzą, że brak szczepień u większej liczby dzieci to możliwość epidemii, ale posłowie lekarze z PIS zagłosowali zgodnie. O czym to świadczy?

  Nagranie wypowiedzi Mateusza Morawieckiego zostało upublicznione, i o obecnym premierze dobrze nie świadczy. Jak to pasuje do człowieka, który sam się lansuje na bohatera walki z tak zwaną komuną.

  Inwestycje, które PIS wrzucił na wyborcze sztandary, nagle odbiły w dół i kontynuacja niektórych jest poważnie zagrożona.

  Czym zatem prezes może się pochwalić, jak wszystko idzie nie tak jak powinno, i nawet służby mundurowe się burzą

 129. Mad Marx
  4 października o godz. 19:02
  Jezdzilam zawodowo na wyscigach konnych od poczatku lat ’70-tych. Moim trenerem byl czlowiek, ktory wroclawski tor wlasciwie stworzyl na nowo i byl jego wieloletnim dyrektorem. W czasie wojny rotmistrz kawalerii pan Wladyslaw S. Nie podaje publicznie nazwiska, bo nie wiem czy mi wolno. Mowimy o kompletnie roznych rzeczach i kompletnie innym czasie. Prosze siegnac do hostorii wyscigow konnych albo starych rocznikow Konia Polskiego. Jako dzokej pracowalam 8 lat. Niech pan sobie daruje te madrosci. Ja mowie o latach 70-tych, co zauwazylby pan, gdyby czytal dokladnie moje wpisy na ten temat a nie tylko to co odpowiadam na pytania @Blackley. Za moich czasow nie bylo nawet automatycznych pojnikow, start boksow czy nawet karuzel. Trzebabylo sie telepac w siodle przez pol godziny aby ostudzic konia po galopie. Wyscigi byly wowczas czyms w rodzaju wioski jezdzieckiej gdzie mieszkalismy wraz z rodzinami, rowniez zatrudnionymi na wyscigach. O koniach „wystawowych” nikomu sie wtedy nie snilo a nasze araby byly wylacznie konmi wyscigowymi i tyle.Jesli pan nie slyszal o MZHKRW, to nie zna pan historii hodowli konia wyscigowego ani struktur, ktore tym sie zajmowaly. Pytanie kiedy i gdzie wygrywaly polskie kpnie wyscigowe jest smieszne wobec faktu, ze w lini kazdego wierzchowca wyscigowego jesli sie odpowiednio gleboko siegnie zawsze znajdzie sie ogier lub klacz z polskiej hodowli. Pan nie ma pojecia o czym gada, wiec darowuje sobie ten temat. Amatorzy w mojej stajni nie jezdzili gorzej od nas, wiec niech pan ich nie obraza. Jestem pewna, ze w siodle pan nigdy nie siedzial, w stadninie nigdy pan nie pracowal i w stajni wyscigowej tez pan nigdy nie byl. Czegos sie pan na wyrywki osluchal i probuje mnie egzaminowac. Prosilam juz co najmnie trzykrotnie – nie zasmiecajcie tematem bloga, bo nie jest od tego.

 130. bracia, tfu, siostry, ach te siostry (dau i nie tylko);

 131. ozzy:
  kto to byl landau, wiesz?

 132. taki prepalikot?

 133. @404

  @przydomek8 odszedł do archiwum

  Nie wiem która z warstw oprogramowania odpowiada za wycinanie spacji w tekstach komentarzy ( czy we wpisach gospodarza też, tego nie mam jak sprawdzic poza przypadkiem przeczytania wszystkich z 10 lat ).

  Każda para spacji zostanje zubożona do jednej spacji. Nieprzypadkowo od właśnie takiego stwierdzenia zaczynam. Od lat wyjaśniam otoczeniu, że gdy mam do wyrzucenia dwa niewielkie worki sieci, to dwukrotnie zjężdżam do komory zsypowej się kierując. A w chwilę później nieidioci stwierdzają:
  Ty godzina mi siedzisz przy tym komputerze bez ruchu.

  Program nie wie, ile tyspacji napisałaś jednym ciągiem.

  Program nie umie czytać tekstów. Program umie tylko czytać znaki. Jeśli tu następny znak jest też spacją to jest pomijany. I tak się powtarza tę operację, aż napotka się niespację.

  Na samym początku komputeryzacji gatunku opisano prosty pomysł: maszyna czyta znak i przesuwa taśmę nieskończoną – wstecz lub w tył. Ale niektóre znaki opisują komentatorkę @404, a niekktórę polecenie co z nią zrobić.

  Masz tu możliwość poznania rozbudowania tej prostej procedury do postaci komunikatu ( lub miałaś )

  Wykryto zduplikowanie komentarza

  Jeśli jakiś znak jest zastrzeżony do opisu polecenia i zwyczajowo tego opisu nie ma potrzeby wyświetlać, to możemy nie myśleć o warstwach języków programowania. Widzisz to co tu piszę, bo mój tekst jest poddawany opracowaniu przez program napisany w jednym z języków znaczników.

  Takim znacznikiem jest znacznik spacji nieusuwalnej. Stosuje się go do tego aby uniknąc takiego dziwactwa:
  50
  000 razy dwa to
  100
  000.
  Gdyby zwykła spacja między zerami wypadła poza krawędzią pola wstawiania a 50 miałoby się z mieścić, to między 50 a 000 wstawia się spację niełamliwą zwaną także twardą spacją. I następna linijka zaczyna się tak:
  50 000. Na skróconej linijce zmieściło by się może 500 i byłaby ona być może pełna.

  Gdybyś miała dłuższy staż na tym blogu, to dawno temu mogłabyś spotkać taką linijkę ( czyli wciętą w prawo ciągiem twardych spacji )

                    ( cytat z HTML dla zielonych )

  Niełamliwa spacja

  Zwróć szczególną uwagę na symbol o nazwie:   (czyli  ). Jest to dodatkowa niełamliwa spacja (odstęp), zwana również twardą spacją. W normalnym tekście nie mogą stać obok siebie dwie spacje. Nie może się także od niej rozpoczynać żaden wiersz. Dzięki symbolowi dodatkowej spacji, możesz pozbyć się wszystkich tych ograniczeń. Ponadto jeśli rozdzielisz dwa wyrazy symbolem dodatkowej spacji, masz pewność, że w tym miejscu nigdy nie zostanie przełamany wiersz (czyli nie zdarzy się tak, że pierwszy wyraz znajdzie się na końcu linii, a drugi na początku następnej).

  Właściwym przeznaczeniem niełamliwej spacji nie jest jednak wprowadzanie wcięć czy powiększonych odstępów w tekście. Znak ten pozwala poprawić estetykę typograficzną treści. Mianowicie powinno się unikać sytuacji, kiedy spójniki znajdują się na końcu linii. Dlatego zaleca się pisanie w następujący sposób:
  [ wstawiłem specjalnie spacje między wytłuszczone znaki znacznka ]

  biały i& n b s p ;czarny
  Masa 10& n b s p ;kg

  Miękki łącznik

  Innym przydatnym znakiem jest miękki łącznik, czyli ­ lub ­. Znak ten służy do inteligentnego dzielenia długich wyrazów pomiędzy kolejne linijki tekstu. Wstawiając taki znak po określonej sylabie długiego wyrazu, dajemy przeglądarce możliwość przedzielenia go w tym miejscu do następnej linii. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miękki łącznik wyświetlany jest na końcu linii jak tradycyjny myślnik („-„), a dalszy ciąg wyrazu zostaje przeniesiony do następnej linijki. Jeśli natomiast układ tekstu w akapicie jest taki, że w miejscu wstawienia miękkiego łącznika linia nie musi być przedzielona, to w ogóle nie zostanie on wyświetlony. Nie jest on również uwzględniany przy przeszukiwaniu treści dokumentu. To, czy będzie uwzględniany przy kopiowaniu tekstu ze strony do schowka systemowego, zależy od przeglądarki – specyfikacja HTML 4.01 nic nie mówi na ten temat, przez co zachowanie przeglądarek nie jest określone.

  Jak łatwo zauważyć, działania miękkiego łącznika nie można zastąpić tradycyjnym myślnikiem, ponieważ wtedy bylibyśmy zmuszeni zawsze przełamać po nim linię poprzez użycie znacznika , co niekoniecznie może być działaniem pożądanym, biorąc pod uwagę fakt, że użytkownik może zmienić rozmiar czcionki lub w ogóle nie posiadać ustalonego na stronie kroju czcionki, a wtedy układ akapitu może zmienić się tak, że przedzielenie w wybranym stałym miejscu będzie niewłaściwe, za to byłoby wymagane gdzie indziej.

  Chociaż rola, jaką spełnia miękki łącznik, jest niezastąpiona, niestety nie wszystkie przeglądarki obsługują ten znak 🙁 Jest obsługiwany m.in. przez Microsoft Internet Explorera, Operę, Chrome i Konquerora. Nie jest za to prawidłowo obsługiwany przez Mozillę Firefox 2 (nie wyświetla się, ale też nie powoduje inteligentnego przedzielania wyrazów), natomiast od wersji 3.0 wszystko jest już w porządku.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Twarda_spacja

 134. Mauro Rossi

  „Pan jak dziecko, panie redaktorze, miał MM biesiadować z platformerską żulerią jako człowiek Kaczyńskiego?”

  Myślę, że obrona Morawieckiego polegająca na sugerowaniu, że przez lata całe robił w środowisku neoliberałów za Konrada Walenroda jest dość ryzykowna. Przyjęcie tezy, że Morawiecki działał „pod przykrywką”, jak to ujmują autorzy powieści szpiegowskich, otwiera bowiem drogę do kwestionowania całości jego biografii. Łacznie z dramatycznymi epizodami z drugiej połowy lat 80, bo jak zwrócili już uwgę komentatorzy na blogu dokumentacji na ten temat nie ma. Tak więc jeśli przyjąć twoją tezę to owe epizody wyglądają na klasyczne „legendowanie” – znów odwołując się do poetyki literatury szpiegowskiej.

  Może więc lepiej przeczytać z dystansem, na zimno zapisy wypowiedzi Morawieckiego „U Sowy” i na spokojnie porównać z tym co realnie zrobił jako minister finansów i premier.
  Choćby na przykładzie potrzeby ograniczania kosztów pracy, co tak ostro, bezkompromisowo, neliberalnie postawił na owej imprezie.
  Mam na myśli projekcję komplementarną* dotyczącą „ludzi zapi… za miskę ryżu”.

  * W zakresie używania tego typu terminów i pojęć postanowiłem iść śladem prezesa Kaczyńskiego.

 135. adam100
  4 października o godz. 19:05
  Nie mam watpliwosci, moje pytanie to byl zart.

 136. W czasach, gdy prezydentem był Lech Kaczyński, a premierem Donald Tusk, ważnym środkiem podróży był samolot, elementem wyposażenia krzesło.
  Chyba wszyscy pamiętamy spory o samolot i o krzesło. Dwom tak ważnym osobom na jednym krześle siedzieć przecież nie wypadało.

  Kuba Wojewódzki żałuje, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w USA u prezydenta Donalda Trumpa nie towarzyszył Krzysztof Łapiński, były rzecznik. ” Gdyby był przy swym szefie to nie zabrakłoby krzesła, uważa autor komentarza, a wszyscy wiedzą, że pan prezydent powinien siedzieć”

 137. @404

  W tablicy znaków Unicode niełamliwą spację znajdziesz pod numerem 160.

  Pod tablicą, po kliknięciu w puste pole w wierszu 160 oraz kolumnie 0 pojawi się Kod który możesz skopiować ( po zaznaczeniu ) i dopóki do schowka nie wstawisz nic innego przez Wklej to możesz wkleić ciąg spacji i tak odsunąć początek tekstu od lewej krawędzi.

  Dobierz stopień powiększenia wystarczająco mały, aby wyrazy
  Kod oraz Zaznacz były widoczne bez przewijąnia obrazu.

  ***

  Przestrzegam użytkowników Windows 10.

  Aktualizacja oznakowana numerem 1809 na powolnym komputerze w polskich godzinach biurowych ciągnęła się 5 godzin.

 138. wiesiek59
  4 października o godz. 18:54
  @Adam 100

  https://www.youtube.com/watch?v=mxXsKH8iAAc

 139. @

  Gdyby komuś przyszło do głowy kupić pralkę to
  dołączam na wszelki wypadek instrukcje obsługi:

  https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-instrukcja-obslugi-pralki-wszystko-co-powinienes-wiedziec.bhtml

 140. adam100
  4 października o godz. 20:25
  Czy ta instrukcja znajduje sie wewnatrz opakowania pralki czy osobno?
  Bo jak wewnatrz, to skad mamy wiedziec jak rozpakowac pralke?

 141. jakub01
  4 października o godz. 20:23

  Pasjami, lubię chińskie, monumentalne, historyczne produkcje.
  Dziś- Trzy królestwa.
  Warte obejrzenia nie tylko na scenografię, ale i UNIWERSALNE prawidła sprawowania i zdobywania władzy.

 142. jakub01
  4 października o godz. 20:40

  Moja rada:
  sprawdź u sprzedawcy jaka jest gwarancja
  rozetnij opakowanie piłą łańcuchowa
  😉

 143. wiesiek59
  4 października o godz. 20:47
  Niestety nie moge obejrzec Trzech Krolestw, zakodowany film. Zobaczylam tylko trailer.Szkoda.

 144. Na blogu ateistów spotkałem takie stwierdzenie @jakub01:

  Nie mogę wstawić dwóch linków …

  A @wbocek może i z tej możliwości korzysta.

  Ja, gdyby mnie to bolało, to napisałbym do Hagi.
  Ale ty masz z Niderlandami złe doświadczenia, więc odrobinę ci współczuję.
  Ciut krzynę. Taki mały okruszek.

 145. soczek
  4 października o godz. 21:25
  Bez przesady, dobre doswiadczenia tez mam.Okruszek w zupelnosci wystarczy, mam male zapotrzebowanie , praktycznie zadne, ale dzieki.

 146. Kochani Blogowicze!!!. Ja was Wszystkich kocham. Nie obrażajcie sie nawzajem i nie znikajcie. Ja wiem, że największymi wrogami socjalistów byli komuniści. Dokładnie to tak działało w odwrotną stronę. Posłuchajcie tego:https://www.gazetawarszawska.com/index.php/video/2061-jestem-za-podaniem-andrzeja-dudy-do-sadu-prof-jerzy-r-nowak

 147. Symetryczny
  4 października o godz. 21:22
  To jest…hmm. Cholera, nie wiem co to jest !

 148. „- Samochód policyjny, który prowadził kolumnę zatrzymał się na przejściu dla pieszych, ponieważ było tam dwóch chłopców dwóch chłopców. Jeden przebiegł przez to przejście dla pieszych, a drugi stanął. W momencie, kiedy wóz policyjny ruszył, chłopiec wbiegł i uderzył w samochód policyjny. Pan prezydent natychmiast zatrzymał kolumnę, wyszedł z samochodu.”
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24004487,andrzej-duda-odwiedzil-chlopca-potraconego-w-oswiecimiu-dal.html#s=BoxOpImg4
  W kazdy normalnym kraju kierowca nie ma prawa wjechac na przejscie dla pieszych jezeli jakikolwiek pieszy jest na tym przejsciu . Musi czekac az pieszy opusci przejscie .
  Samochod policyjny prowadzil policjant bez wyobrazni ale za bardzo przejety tym kto za nim jedzie i ze zamalo zarabia.
  Nie wiele brakowalo .. bo „chłopiec wbiegł i uderzył w samochód policyjny ” ( autor ! autor !) rodzice by musieli placic odszkodowanie za stluczona szybe albo cos innego . Szkoda , ze to nie byla zakonnica w ciazy .
  „Samochód policyjny, który prowadził kolumnę zatrzymał się na przejściu” pozostawiam w spokoju bo tez nie wiadomo kto jest autorem

 149. bukraba
  4 października o godz. 21:46
  Zycie historia i mielenie tej historii znowu i znowu i znowu, a stosunkow polsko-zydowskich w szczegolnosci. To sie juz robi papka calkiem niestrawna.Ile osob przeczyta ksiazke prof.Nowaka..15, 20. Mlodzi nawet nie wiedza, ze ktos taki istnieje, a jak wiedza to im to zwisa, dla wiekszosci to dinozaur, ktorego gledzenia nie maja zamiaru sluchac. Starzy i tak wiedza swoje i oczywiscie lepiej w kazdym temacie, co zreszta czesto widac na blogu tak tym, jak i sasiednich. Kogo to obchodzi? Co mialo z tego wyniknac, wyniknelo juz dawno i dawno stalo sie historia.Na co dziadzio Nowak liczy? Na to,ze inni w jego wieku z emocji jakie wywola pobija sie plastikowymi lyzeczkami oklejonymi owsianka? Bla, bla,bla. No i co z tego? Bla, bla, bla…..

 150. bukraba
  4 października o godz. 21:46
  Dziekuje za przywolanie do przytomnosci.

 151. .

 152. @ Ktos tu ciezko pracuje z braku tematu.

 153. .

 154. @Pitekantrop nudzisz sie widze, nikt nie gada o darciu ryja i pejsatych. Poczytaj sobie cos, po co tu zagladasz.

 155. .

 156. .

 157. .

 158. .

 159. Próba

  Y+Y = 1-2+3-4+5-6+7-8+ …
    +1-2+3-4+5-6+7-8+ …..

 160. Druga próba.
  kropki na początku drugiej linijki są tylko po to, żeby było wystarczające wcięcie.
  Poprzednio po wstawieniu kodu 160 posunęło się tylko o jedną spację.
  Teraz przed każdą spacją w linijce 4-tej wstawiam ten kod.
  Zobaczymy jakie efekty będą?

  Y+Y = 1 – 2 +3 – 4 +5 – 6 + 7 – 8 + ……
  …………+ 1 – 2 +3 – 4 + 5 – 6 + 7 – 8 + …..
    ——————————————–
              1-1+1-1+1-1+1-1+1- ……

 161. To jest tzw. dupa blada

 162. Jeszcze kurdę raz próbuję

  Y+Y = 1 – 2 +3 – 4 +5 – 6 + 7 – 8 + ……
                  + 1 – 2 + 3 – 4 + 5 – 6 + 7 – 8 + …..

 163. Y+Y = 1 – 2 +3 – 4 +5 – 6 + 7 – 8 + ……
                + 1 – 2 + 3 – 4 + 5 – 6 + 7 – 8 + …..

 164. Y+Y = 1 – 2 +3 – 4 +5 – 6 + 7 – 8 + ……
              + 1 – 2 + 3 – 4 + 5 – 6 + 7 – 8 + …..

 165. Y+Y = 1 – 2 +3 – 4 +5 – 6 + 7 – 8 + ……
              + 1 – 2 + 3 – 4 + 5 – 6 + 7 – 8 + …..
  ———————————————————
            1 – 1 + 1 – 1 + 1 – 1 + 1 – 1 + …….

 166. Y+Y = 1 – 2 +3 – 4 +5 – 6 + 7 – 8 + ……
              + 1 – 2 + 3 – 4 + 5 – 6 + 7 – 8 + …..
    ———————————————
            1 – 1 + 1 – 1 + 1 – 1 + 1 – 1 + …….

 167. Dziś rocznica upadku (kapitulacja) Powstania Warszawskiego.

  Syreny nie wyły, celebry nie było. W mediach też nie zauważyłem jakiś prób upamiętnienia.
  Tylko Kultura Liberalna o tej rocznicy pamiętała zamieszczając wywiad ze Zbigniewem Pełczyńskim, kombatantem powstania i profesorem na Uniwersytecie w Oksfordzie.
  Wywiad nosi tytuł „Już pierwszego dnia zdałem sobie sprawę, że powstanie musi upaść”.

  Fragment:

  „Powiedzieli nam, że Warszawa jest pełna broni, że będziemy uzbrojeni po zęby. Tak wcale nie było. Broni było w pewnym momencie dużo, ale została przeniesiona do lasów podwarszawskich. To była jedna z wielu pomyłek generałów planujących powstanie.”

  Całość pod linkiem

  https://kulturaliberalna.pl/2018/10/04/zbigniew-pelczynski-powstanie-warszawskie-rocznica/

 168. X-Y = 1+2+3+4+5+6+ ….
            -(1- 2+3- 4+5- 6+7- 8+ …)

 169. X-Y = 1+2+3+4+5+6+ ….
          -(1- 2+3- 4+5- 6+7- 8+ …)

 170. Oleg Sencow.
  Miesiac i dwa temu mial juz umierac zaglodziwszy sie na smierc.
  Za wlasnie takie pompowanie spolecznych emocji nie lubie gazeta.pl.
  Za twierdzenie ze strajk glodowy przekresla zle oceny innych czynow strajkujacego.
  Takie podejscie sugeruje ze redaktorzy maja kompleks spowodowany wlasna otyloscia.

  Oleg Sencow zyje. I dobrze!

  ml

 171.     = 1+2+3+4+5+6+7+8+ ….
        -(1- 2+3- 4+5- 6+7- 8+ …)

 172. Zamachy terrorystyczne na swiecie.
  Pisze tu o takich gdzie ginie/ jest podzkodowanych wiele osob.
  Procz krajow w ktorych trwa wojna ( Irak, Syria) i USA przez ostatnie 2 lata byl szczesliwie spokoj.

  Gdzie tego powody?

  Idee sie zdewaluowaly?
  Terrorysci wybrali pokojowe metody walki?
  Policja wylapala wszystkich: terrorystow i potencjalnych terrorystow, i wsadzila ich wszystkich do pierdli?

  A moze kraj(e) ktorych sens istnienia opieral sie na zwalczaniu terroryzmu zostaly stanowczo poproszone o wstrzymanie sie z podsycaniem terroryzmu?

  Nie ma i juz!

  ml

 173. 404
  4 października o godz. 23:38

  Szczerze podziwiam Twoją wytrwałość 🙂

 174. @basia.n
  5 października o godz. 0:31

  Odpowiednia ilość wcięć z lewej strony jest dla mnie ważna w tym wypadku, a to nie jest takie proste.

 175. @Soczek
  Dziękuję.
  Coś się udaje, ale ciężko idzie. Jak wyżej widać

 176. 404
  5 października o godz. 0:36

  Nikt nie wyjaśnia Tobie tak,jak Ty to robisz 🙂
  Ale masz mocny charakter – trzeba przyznać.

 177. Bar Norte; 23:55, on mowi co innego a moze mu sie pokrecilo.

  https://www.facebook.com/wideonatemat/videos/933198343552710/

 178. neospasmin
  5 października o godz. 0:20
  „Pisze tu o takich gdzie ginie/ jest podzkodowanych wiele osob.
  Procz krajow w ktorych trwa wojna ( Irak, Syria) i USA przez ostatnie 2 lata byl szczesliwie spokoj.”
  Niezupelnie
  https://www.youtube.com/watch?v=cQmGaqE8qzM

 179. Z pewnoscia mu sie pokrecilo,no bo gdzie on widzial na barykadach Warszawy
  w 1944 lodowki kiedy tego ustrojstwa jeszcze nie bylo.

 180. neospasmin
  5 października o godz. 0:20
  O ile pamietam wiekszosci zamachow terrorystycznych w Europie dokonali sami Europejczycy arabskiego pochodzenia, drugie lub trzecie pokolenie imigrantow, znacznie rzadziej ktos przyjezdny. Ale moze sie myle, wiec niech podpowie ktos bardziej zorientowany.

 181. Ted’dy bear
  5 października o godz. 0:54
  Niestety nie moge zobaczyc bo trzeba sie zalogowac na fb.ale wyglada na Hiszpanie.Czy to nie jest przypadkiem filmik z dziewczyna, ktora sie „poprawia” przegladajac w szybie i nie wie, ze samochod jest pelen facetow?

 182. jakub01; 1:05, tak to jest ten filmik,nie wiedzialem ze go juz znasz.

 183. @ Mag i inni kociarze blogowi.
  Tak mnie budzi moj Szperek.
  https://www.youtube.com/watch?v=a3G9YkbGqgs

 184. P. Jakub

  Pisanie o Europejczykach arabskiego pochodzenia przypomina mi serie zdjec: sliczna Murzynka w stroju lowickim i na bosaka.
  Zdjecie oparte na czyms zupelnie nioczekiwanym, na polaczeniu kwestii nie bedacych w jakiejkolwiek koniunkcji.
  To samo z arabskimi Europejczykami: oni swe zamachy dokonywali przeciw europejskosci. Paszport czy stroj lowicki to nie wszystko by byc Polka, Europejczykiem…

  ml

 185. neospasmin
  5 października o godz. 1:42
  Tak , ale tez byli traktowani i nadal sa jak Europejczycy „gorszego sortu”.
  Stad tez, z frustracji brala sie fascynacja i chec przystapienia do Isis, zreszta takze u czesci bialej, europejskiej mlodziezy wyalienowanej z roznych przyczyn.

 186. No i dupa Polakom za niedlugo zmarznie.

  http://tass.com/economy/1024325

 187. @Misiek Tadek.Znam filmik choc nie pamietam gdzie go widzialam ale ubawil mnie szczerze.

 188. Ted’dy bear
  5 października o godz. 2:07
  Ano zmarznie. Ale jak sie mialo focha z powodu Ukrainy to teraz zmarznie a milosc do Ukrainy nam jakos przeszla. Moglismy sie zgodzic na rure na ziemi zamiast szlachetnie sie wypinac.W koncu blizsza cialu koszula .Interes wlasnego panstwa powinien byc wazniejszy niz solidarnosc z Ukraina, moze i szlachetna ale teraz przyjdzie za to beknac. Do Misia moze nie nalezy sie lasic ale draznic go bez powodu tez nie powinnismy. Ale nie, my to przeca bog, honor i lojczyzna!

 189. @Misiek Tadek.
  To patriotyczne wzmozenie i wychowanie dzieciakow tez nam bokiem wyjdzie w swoim czasie. Znow bedziemy kultywowac uprzedzenie do „kacapow” i” szkopow”, co w dzisiejszych czasach jest dla nas rownie idiotyczne co zgubne.Niech sobie Putin bedzie swinia ale szczekanie na Rosje przy jednoczesnej pro-putinowskiej (swidomej lub nie) polityce, to jakis obled!

 190. @404 jak znosisz te ostatnie tygodnie na okolicznosc nominanta do SN? Moze to sie odwroci na dobre, niezaleznie od tego czy go przeglosuja?

 191. Ted’dy bear
  5 października o godz. 2:07

  No i dupa Polakom za niedlugo zmarznie.

  http://tass.com/economy/1024325
  ______________________________________________________
  E tam – zmarznie, przecież mamy hamerykański prawie darmowy gaz, po 80 dolków za 1000 m sześć, taniutki z Norwegii, a poza tym PiS sprowadza mnóstwo węgla do Ruskich, dużo więcej niż PO-PSL, tak dużo, że postanowił zlikwidować osiem kopalń.

  Przed chwilą oglądałem w TVN24 „Czarno na białym”, o węglu ruskim gadali i o tych kopalniach, i o tym, że ruski węgiel, to obecnie 60 proc. całego węglowego importu. Pokazywali też Kaczego i Płaszczaka, jak w 2014 roku darli mordy, że import węgla z Rosji, to skandal, bandytyzm, sabotaż, że finansujemy wojny Putina, że embargo Ruskim trza nałożyć, pokazywali Broszydło, jak darła ryja (©pitekantrop 🙂 ) w kwestii kopalń: „Co oni zamknęli, my będziemy otwierać”, „Polacy muszą palić polskim węglem” itd. itp. Teraz pisiory nie mają oporów, biorą ruski węgiel, bo jest, a polskiego nie ma, no i smog mniejszy będzie, bo ruski ugoł i tańszy i znacznie lepszej jakości, bo bez siarki, a minister od górników i energetyków, niejaki Tobiszewski darł ryja do dziennikarza: „Dlaczego nie mówicie o dobrych rzeczach, tylko o złych?”. Pissland zdycha, tak mu dopomóż Swarożyc (©pombocek) 😀

 192. jobrave
  5 października o godz. 2:56

  Bar Norte
  4 października o godz. 20:04,

  Uważam, że się mylisz – jak mogło Ci w ogóle przyjść do głowy, że Pan Premier Umęczonej Ale Wreszcie Niepodległej, człowiek o tak pięknie zapisanej opozycyjnej karcie (chodzi rzecz jasna o opozycję antykomunistyczną), który wraz z Prezesem obalał komunę, a bez Prezesa puszczał z dymem ubeckie bungalowy zbudowane na kłamstwie i krwi Narodu Polskiego, któremu komunistyczni siepacze kazali kopać grób (ciekawe, czy wykopał, bo kroniki milczą), którego „wielokrotnie zatrzymywano”, no po prostu- ach i och! Myślę, że strofa z Miłosza będzie tu -jak najbardziej na miejscu: „Oko nie widziało, ucho nie słyszało Oko nie widziało, ucho nie słyszało, a to było. Struny nie wygrają, język nie wypowie…”, jak taki Ktoś, mógłby kolaborować z Tuskiem i jego złodziejską bandą?! To, że Pan Premier znalazł się w tym szemranym PO-PSL-owskim towarzystwie, jest wynikiem dalekowzroczności Geniusza Politycznego Wszech Czasów, to on nakazał przyszłemu Panu Premierowi, by zainstalował się w jaskini wroga.
  Pan Premier, to -jak najbardziej – Wallenrod albo Jan Kłos czyli Hans Klos (nie szkodzi, że komunista, bo wystarczy jedno słowo Prezesa, żeby stał się czysty, jak K.r.y.ż.e, Piotrowicz i tysiące innych komunistów, a obecnie ortodoksyjnych pisowców). Nie wiem, czy wersja „wallenrodyzmu” już się pojawiła w oficjalnym obiegu, czy to tylko urojenia Mauro wynikłe z black-outu, jakiego doznał po usłyszeniu pijackich wynurzeń Pana Premiera, czy może Maurowej bezradności umysłowej w obliczu. Zastrzegam od razu, że mogę się mylić, bo może być tak, iż Mauro jest na blogu emisariuszem Prezesa, czyli tajnym wysłannikiem, którego zadaniem jest sondowanie reakcji na przyszłe interpretacje takich, czy innych wydarzeń. cdn.

 193. Bar Norte,
  Moderator się uwziął i nie puszcza mi całości, nie mam dziś sily z nim walczyć, jutro go przechytrzę 🙂

 194. @ „wszyscy spia,wszyscy spia
  a ja nie spie
  szukam skarbow
  gory zlota….”

 195. Ted’dy bear
  5 października o godz. 0:40

  >>Bar Norte; 23:55, on mowi co innego a moze mu sie pokrecilo.<<

  Płk. K. Klimczakowi "Szron" na pewno pomyliły się nazwy ulic. Fragment jego wypowiedzi dla Archiwum Historii Mówionej.

  Potem się wycofywaliśmy do Śródmieścia na ulicę Działdowską.
  Tam była zbudowana dobra barykada, ale budowali ją wszyscy. Boże, wszystkie chodniki zdejmowali, kładli te chodniki, lodówki kładli, wszystką swołocz kładli i tak zbudowali tę barykadę.

  Ulica Działdowska to Wola, między Górczewską i Wolską. Wiem o tym od urodzenia (Górczewska róg Młynarskiej). Na Działdowskiej w kwietniu 1945 roku zinwentaryzowano 2 barykady. Obydwie o konstrukcji: kostki brukowe, kamienie lub płyty chodnikowe, ziemia; wysokości 150 cm. Trudno mówić, że to były dobre barykady.
  Odnośnie rozbieżności we wspomnieniach pomiędzy profesorem a pułkownikiem – każdy ma prawo do własnych.

 196. “jakub01
  5 października o godz. 1:50
  neospasmin
  5 października o godz. 1:42
  Tak , ale tez byli traktowani i nadal sa jak Europejczycy „gorszego sortu”.
  Stad tez, z frustracji brala sie fascynacja i chec przystapienia do Isis, zreszta takze u czesci bialej, europejskiej mlodziezy wyalienowanej z roznych przyczyn.”

  Tylko moj tekst byl o cxyms innym: o tym ze nie ma zamachow, mimo ze ich powody nie znikly.

  ml

 197. „Okazało się, że w czasach rządu PO-PSL Mateusz Morawiecki, jako prezes Banku Zachodniego WBK, spotykał się z ówczesnym prezesem banku PKO (Z. Jagiełło), szefem PGE (K. Kilian), utrzymywał kontakt z J.K. Bieleckim (b. premier) i T. Arabskim – prawą ręką Tuska. Trzej pierwsi panowie rozmawiali godzinami jak Polak z Polakiem, jak swojacy – szczerze, dosadnie, i bez owijania w bawełnę. Czyli Morawiecki nie był wówczas obcym ciałem w kręgach Platformy, mało istotnym członkiem Rady Doradców premiera Tuska, ale był człowiekiem zaufanym… ”
  Był , ale wreszcie zrozumial , że droga prowadzi go na manowce i został człowiekiem „dobrej zmiany”.

 198. Unia chyli się ku upadkowi i dobrze. Bo społeczność oparta na rusofobii jest chore. To nowa wersja Drang nach Osten ! Na smyczy jankesów. Żadnych sukcesów socjalnych. Szczepionki Putin,cyberataki Putin,chemia Putin można mnożyć dzieła „szatana”. Tak sobie myślę dlaczego Węgrzy normalnieją. Bratanki po różnych ojcach. Takie przyszywane po pijaku ze szklanki braterstwo. A na trzeżwo jak Morawiecki inny człowiek.

 199. Pracownicy delegowani. IV RP zaskarży przepisy unijne. Polscy delegowani mają mieć zapłatę jak Koreańczycy za miskę ryżu. A tzw.Solidarność z dobrą zmianą milczy. A tyle mówi się o wyrównywaniu zarobków w ramach doganiania Zachodu. Tak sobie myślę po czynach ich poznacie. Myślenie Rostowskiego księgowego nadal w użyciu. Swoim żałować to grzech. Wystarczy zapytać delegowanych czy wolą ryż.

 200. Mad Marx
  4 października o godz. 19:02
  Aktualna nazwa dawnej Org.d/s hodowli to- Miedzynarodowa Federacja Wladz Wyscigowych IFHA/IFHAR
  Prosze poszukac na google albo wiki do czego sluzy i dlaczego bez przynaleznosci do IFHA lub IFHAR , ktore wyznaczaja miedzynarodowe stndardy nie moga sie odbyc gonitwy koni rasowych. No ,chyba ze amatorskie.

 201. neospasmin
  5 października o godz. 4:36
  Tak, wiem ale nie odpisala na temat. No i napisales, ze od dwu lat jest spokoj, tymczasem w ubieglym roku w Barcelonie i pod Barcelona (nie pamietam miasteczka) dopuszczono sie do dwu zamachow. Przeslalam link.

 202. Mad Marx
  4 października o godz. 19:02

  Polska hodowla reprezentowana była przez stadniny ANR w Białce, Janowie Podlaskim i Michałowie, oraz konie hodowli prywatnej. Po raz kolejny, za sprawą koni z państwowych stadnin, Polacy udowodnili, że nie mają sobie równych w hodowli koni czystej krwi arabskiej i utrzymują pozycję lidera, nawet w starciu z tak silnym przeciwnikiem, jak kraje Bliskiego Wschodu. Świadczą o tym wyniki. Dwukrotnie grany był Mazurek Dąbrowskiego i wciągano polską flagę na maszt. Nasze klacze i ogiery pokonały konkurencję 150 najlepszych koni z całego świata. Stadnina Koni Janów Podlaski dostała nagrodę Najlepszego Hodowcy Roku za klacz PINGĘ. Natomiast polska państwowa hodowla została uznana za wiodącą na świecie – „Leading breeding”.

 203. Mad Marx
  4 października o godz. 19:02Jeżeli uważasz, że ja się nie znam a Ty się znasz to proszę o konkrety:
  Kiedy i jakie prestiżowe międzynarodowe gonitwy wygrały jakieś konie polskiej hodowli, poza tymi, które podałem
  Statystyki:
  * Czempionat Świata Klaczy Starszych i Złoty Medal oraz tytuł Konia o Najwyższej Punktacji Pokazu – Best in Show – klacz Pinga (Gazal Al Shaqab (QA) x Pilar (PL) / Fawor (PL)) hod./wł. SK Janów Podlaski;
  * Czempionat Świata Klaczy Młodszych i Złoty Medal – klacz Wieża Mocy (QR Marc (US) x Wieża Marzeń (PL) / Ekstern (PL)) hod./wł. SK Michałów;
  * Wiceczempionat Ogierów Młodszych i Srebrny Medal – ogier EQUATOR (QR Marc (US) x Ekliptyka (PL) / Ekstern (PL)) hod./wł. SK Michałów;
  * Drugi Wiceczempionat Świata Klaczy Starszych i Brązowy Medal – klacz EL DORADA (Sanadik El Shaklan (DE) x Emigrantka (PL) / Eukaliptus (PL)) hod./wł. SK Michałów (dzierżawiona obecnie przez Athbah Stud z Arabii Saudyjskiej).

  Tytuły „Top Ten” (10 + 1):
  * Perfinka (Esparto (PL) x Perfirka (PL) / Gazal Al Shaqab (QA)) hod./wł. SO Białka;
  * Emandilla (Om El Shahmaan (US) x Espadrilla (PL) / Monogramm (US)) hod./wł. SK Michałów;
  * El Saghira (Galba (DE) x Emira (PL) / Laheeb (IL)) hod./wł. SK Michałów;
  * Kabsztad (Poganin (PL) x Kwestura (PL) / Monogramm (US)) hod./wł. SK Michałów;
  * Esparto (Ekstern (PL) x Ekspozycja (PL) / Eukaliptus (PL)) hod./wł. SK Michałów ;
  * Primera (Eden C (US) x Preria )(PL) / Ararat (PL)) hod./wł. SK Janów Podlaski;
  * Altamira (Ekstern (PL) x Altona (PL) / Gazal Al Shaqab (QA)) hod./wł. SK Janów Podlaski;
  * Palmeta (Ecaho (PL) x Pilica (PL) / Fawor (PL)) hod./wł. SK Janów Podlaski;
  * Palatino (Pesal (PL) x Palmeta (PL) / Ecaho (PL)) hod./wł. SK Janów Podlaski;
  * Etnologia (Gazal Al Shaqab (QA) x Etalanta (PL) / Europejczyk (PL))
  hod. SK Janów Podlaski, wł. Halsdon Arabians (Wielka Brytania).

  Nagrody specjalne:
  * Pinga – najwyższa ocena pokazu
  * Pinga – najlepszy ruch wśród klaczy
  * Pinga – najlepsza głowa w klasie
  * Palatino – najlepszy ruch wśród ogierów
  * SK Janów Podlaski – najlepszy hodowca-właściciel

  Zespół Nadzoru Właścicielskiego ANR
  Tagi:
  stadnina w Białce + stadnina w Michałowie + stadnina w Janowie Podlaskim + konie czystej krwi arabskiej + hodowla koni +
  Monitoruj tagi

  No i jak tam panie znawco koni wyscigowych?

 204. @ Mard Max
  @ Blackley

  Koniki toscie panowie widzieli grajac w warcaby.

 205. @zyta2003
  5 października o godz. 2:35

  jak znosisz te ostatnie tygodnie na okolicznosc nominanta do SN? Moze to sie odwroci na dobre, niezaleznie od tego czy go przeglosuja?

  —————

  Żle to znoszę, ale niestety obawiam się, że go przegłosują.
  Ostatnio Trumpek na kolejnym spędzie wyszydzał dr. Ford, która oskarżała
  Kavanough o atak seksualny. Wysłuchałam cełe „przesłuchanie”
  Cudzysłów nie przypadkowy. To co Republikanie tam pokazali, to nie mieści się w głowie, nie wspominając o głównym osobniku, który wykazał się chamstwem, łgarstwem i skłonnością do taniej histerii połączonej z hipokryzją.

  Najgorsze chyba z tego wszystkiego jest to, że publka zgłupiała i kupuje kit trumpowy.

  Niestety, ale optymistycznie nie potrafię na to patrzeć.

  Pozdrawiam

 206. Morawiecki przypomina przesłanie Do Braci Moskali Lecha Kaczyńskiego. Też zaginęło. Tak sobie myślę jaką twarz miał autor.

 207. Warcaby. A czym sikają. Tak sobie myślę,że po omacku.

 208. P. Jakub

  Oki, dojdziemy do porozumienia: zamachow jest bez porownania mniej i nie trafiaja one na naglowki.

  ml

 209. akub01
  5 października o godz. 8:00
  Mad Marx
  4 października o godz. 19:02Jeżeli uważasz, że ja się nie znam a Ty się znasz to proszę o konkrety:
  Kiedy i jakie prestiżowe międzynarodowe gonitwy wygrały jakieś konie polskiej hodowli, poza tymi, które podałem”

  Czyli okazuje się że ” WYGRANIE GONITWY ” jest istotne.
  Nie znam się na koniach , pani mnie z kimś pomyliła, nigdy nie twierdziłem że się znam .
  Kon który nie wygrywa gonitw jest koniem ” ozdobnym ” . Ktoś go kupi bo ładny i może na nim pojezdzić po lesie czy łące . Taki kon generuje jedynie koszty.Kon wygrywający wyscigi zarabia pieniądze .

  Twierdziła Pani że wygrywanie wyscigów nie jest ważne , czy też nie było w okresie kiedy pani pracowała w branży . Moim zdaniem WYGRYWANIE jest NAJWAŻNIEJSZE. uKŁONY

 210. @jakub01

  Coś, co przypuszczam Cię ucieszy

  Muzyka Czajkowskiego, Mariński Balet, Orkiestra pod dyrekcją Walerego Giergiewa,

  https://www.youtube.com/watch?v=q_YzKlhknOU
  Tchaikovsky – The Nutcracker – Spanish – Eastern – Chinese Dance

 211. SŁOWIANIN STANISŁAW
  5 października o godz. 6:25
  Unia chyli się ku upadkowi i dobrze.”

  Russska szmata nadaje.

  Zastanawialeś się sowiecki agencie kiedykolwiek skąd się bierze ta ”rusofobia ” ? Hę ? Tak z niczego ? Wszystkie kraje które miały nieszczęście ” zapoznać się ” blizej z sowieckim mirem znają sowieckie realia . To nie rusofobia , tylko znajomość realiów wynikająca z doswiadczenia . A doświadczenia normalnych ludzi są zupelnie innych niż sowieckich namiestników , takich jak pan POP. Wytłumaczę ci to jaśniej agencie – bandyta napada człowieka i kradnie u portfel. Bandyta jest zadowolony i sytuacja go cieszy bo ma pieniądze i idzie na wodkę . Natomiast okradziony rozpacza bo mu ukradziono pieniądze i pobito . Więc wy , sowieci , jesteście jak ten bandyta kradnący portfele. A normalni ludzie w Polsce , Bułgarii , Estonii czy Rumunii to są ci pobici i okradzeni . Teraz pojałeś POPie?

 212. W zepsutej kulturze politycznej Ameryki, taki potwór jak Sheldon Adelson może w imieniu obcego rządu kupić zarówno Biały Dom, jak i Kongres, za niecałe 150 milionów dolarów. Jest to z jego punktu widzenia uzasadniona inwestycja, biorąc pod uwagę jego poglądy, ponieważ dzięki niemu Izrael jest w stanie kontrolować dużą część amerykańskiej polityki zagranicznej, a jednocześnie otrzymuje miliardy dolarów każdego roku ze Skarbu USA. A tym, którzy sądzą, że byłoby inaczej, gdyby rządzili Demokraci, warto przypomnieć, że oni też mają swojego Adelsona. Nazywa się Haim Saban, izraelsko-amerykański magnat medialny, który powiedział, że jest „facetem, którego interesuje jedna sprawa, a tą sprawą jest jest Izrael”. Jest także największym indywidualnym donatorem Partii Demokratycznej.
  https://kresy.pl/publicystyka/jak-sheldon-adelson-kupil-sobie-wladze/
  ==========

  Wszystko na sprzedaż…
  Nawet demokracja?
  Cóż, o ile jest fasadowa…..

 213. neospasmin
  5 października o godz. 4:36

  Panie Lazarowiczu ,

  Jakie to ” wybitne osiągnięcia ” ma rząd PIS ? po za rozdaniem pozyczonej forsy na 500 plus ? Który to program miał podnieść liczbę urodzeń a nie podniosł.

  Bogactwo , zamożność jest z pracy a nie z zasiłków i dotacji .

  Czemu nie ma pan odwagi odpowiedzieć ? W Polsce tych ” wybitnych osiągnięć ” nie widać , może w Australii widać inaczej . Kiedyś katolicy głosili że na tzw ” antypodach ” ludzie nie mogą żyć bo przecie do gory nogami nie można chodzić a ziemia jest płaska jak wierzyli .Nawet palili za to na stosie chyba pan pamięta ?

  Tak czy inaczej , moze widzi pan te ” osiągnięcia ” bo chodzi pan do góry nogami ? Ciekawe .

 214. wiesiek59
  5 października o godz. 8:54

  Demokracja nie jest bytem idealnym , fakt. A co pan proponuje w zamian ?
  W demokracji , wyborca ma co kilka lat szansę zmienić rząd. W takim prl , gdzie wyborów nigdy nie było , jak już wladza zasiadła , trwała do smierci . To tak ma być ? Dozywotnio ?

 215. jakub01
  5 października o godz. 8:10
  @ Mard Max
  @ Blackley

  Koniki toscie panowie widzieli grajac w warcaby.”

  Kon , jako figura , jest w SZACHACH . W warcbach są takie krążki . Po za tym , Pani mnie z kimś pomyliła . Nigdy nie pisałem ze znam się na koniach . Czytać trzeba dokładnie . Ukłony

 216. @404

  Nie męcz się z pozycjonowaniem linijki tekstu.
  Ta możliwość jest poza twoim zasięgiem.
  Tylko niektóre fonty rozmieszczają literę m w komórce przestrzeni o tym samych rozmiarach co literę i.
  O wyporze fontu zadecydował autor skryptu bloga

  Co do rozmieszczenia liter, to laikowi można dla zabawy powiedzieć, że i można podsunąć pod gzyms T. Takie schowanie drobnej litery pod daszkiem rozległej litery zmniejsza światło tekstu ( litery są ściślej upakowane na ekranie lub na kartce ).

  Polecam cierpliwe przeczytanie tekstu wskazanego poniższym adresem.
  Spotkasz tam nazwę TeX związaną z edytorem pozwalającym zapisać symbol szeregu liczbowego tak jak to stosuje się w podręcznikach matematyki wyższej. No i wtedy całkę oznaczoną na trzech poziomach.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Font

  ***

  Twoje zagadki matematyczne pochodzą ze krainy bliskiej matematyce dyskretnej. Całą krainą zarządza księżniczka Lilavati.

  Gdy będziesz bawiła na dworze Lilavati i opisywała jej zabawy, to zapewne narazisz się na hejt ze strony kretynów nieodróżniających arytmetyki od matematyki, a topologia w ich odczuciu służy do podcierania.

  Gdy już zaspokoisz swą ciekawość typograficzną, to poszukaj rozważań o dziedzinie wymierności ukochanej przez pitagorejczyków. Tak bardzo ukochanej, że chcieli utopić wynalazcę pierwiastka kwadratowego z liczby dwa wraz z jego niewymiernością. Może dlatego, że widzieli greckie wyspy na oceanie koloru wina.

  Zwracam uwagę, że oba blogi na jakich zaglądałem sprawiają wrażenie krainy o.n.a.n.i.z.m.u – ogólniej m.a.s.t.u.r.b.a.c.j.i i to w bardzo pretensjonalnym i kiczowatym stylu. A ty przeciążasz głowy gościom bloga.

  ***

  Pod poprzednim wpisem @Tanaki umieściłem wczoraj około 18-ej – teraz umierający – komentarz o bezbrzeżności. Zaoszczędziłem czytelnikom ateizmu złośliwych uwag, że horyzont na morzu nie ma brzegu, a okrąg składa się wyłącznie z brzegu.

  No i hipostazowałem, że sukienkowy dolny kościół kapłańsko-bratnio-siostrzany cierpi na niedojadanie i nic dziwnego, że walczy o przeżycie. Dziś do niedojadających dołączył Wojciech Cejrowski.

  Bądź dzielna wśród wrzeszczących o kroplę miłości i błagających abyś im nie zawracała głowy.

  Czyl

 217. blackley
  5 października o godz. 8:34
  Forbes. Kon jaki jest…. Stajnia wyscigowa.
  Definicja i cel wyścigów

  Wyścigi konne wydają się terminem powszechnie znanym, niemniej pozwolę sobie przypomnieć oficjalną wykładnię – są to gonitwy będące publicznymi próbami dzielności, organizowane w celu wyselekcjonowania odpowiedniego materiału zarodowego dla ulepszenia ras koni
  . Ogólnie mówiąc, celem wyścigów dla koni arabskich jest nie tyle wyłonienie koni najszybszych, ile sprawdzenie zdrowia, sił i odporności wszystkich osobników objętych treningiem, w tym także tych, które nigdy wyjdą do startu. Oczywiście dobry wynik na celowniku jest ważny dla właściciela konia, gdyż za nim idą pieniądze, ale cytując wypowiedź zasłużonego przedwojennego propagatora wyścigów arabskich Bogdana Ziętarskiego – „zamiłowanym hodowcom więcej powinno zależeć na wypróbowaniu konia, niż na ewentualnym wygraniu prędzej większej sumy pieniędzy”.

  Ja nie gram w szachy wiec nie wypowiadam sie jak znawca a na pewno nie podwazam opinii tych, ktorzy sie na tym znaja. W przeciwienstwie do pana. Uklony.

 218. 404
  5 października o godz. 8:47
  Dzieki, piekne. Czy W. Giergiew, to ten , ktory zamiast batuty dyryguje wykalaczka?

 219. „”Demokracja nie jest bytem idealnym , fakt. A co pan proponuje w zamian ?
  W demokracji , wyborca ma co kilka lat szansę zmienić rząd. W takim prl , gdzie wyborów nigdy nie było , jak już wladza zasiadła , trwała do smierci . To tak ma być ? Dozywotnio ?”” blackley 5 października o godz. 9:02
  Jest jeszcze gorzej, bo teraz już rządzą i chcą rządzić całe klany rodzinne i kolesiowskie, a nawet wdowy i wdowcy po zmarłych władcach. Zmienić to może tylko jakiś udany pucz czy przewrót, a dalej będzie to samo tylko w innym składzie personaLNYM

 220. neospasmin
  5 października o godz. 8:29
  Ubiegloroczny w Barcelonie i pod nia jak najbardziej trafil na naglowki gazet, na pierwsze strony.
  https://www.youtube.com/watch?v=rIVCKHwjq8A
  Ale rozumiem o czym pan mowi. Rzeczywiscie zamachow terrorystycznych prktycznie nie ma, a przynajmniej sie o n ich nie slyszy. Podzielam pana przypuszczenia w calej rozciaglosci, co do przyczyn ustania terroru.

 221. @404

  Proponowany balet skojarzył mi się z porcelaną Johann Joachim Kändler. Też piękne !!

  http://www.artnet.com/artists/johann-joachim-k%C3%A4ndler/

 222. Cele amerykańskiej demokracji na XXI wiek /według książki Williama Engdahta „Manifet Destiny”/ Jak widać ściśle są realizowane. https://www.amazon.com/Manifest-Destiny-Democracy-Cognitive-Dissonance/dp/3981723732

  • Remove Saddam Hussein, by war if necessary.
  • Deploy global missile defense “to provide a secure basis for US power projection around the world.”
  • Control space and cyberspace, and create a “new military service—US Space Forces—with the mission of space control.”
  • Exploit the Pentagon’s “revolution in military affairs,” including moving to high-tech, unmanned weaponry, such as drones.
  • Develop a new family of more effective nuclear weapons.
  • The US “should seek to establish a network of ‘deployment bases’ or ‘forward operating bases’ to increase the reach of current and future forces.” It must move beyond western Europe and northeast Asia to increased permanent military presence in southeast Asia and east Asia “to cope with the rise of China to great-power status.”
  • Redirect the US Air Force “toward a global first-strike force.”
  • End the Clinton administration’s “devotion” to the Anti-Ballistic Missile treaty with Russia.
  • “Preserve Pax Americana” and a “unipolar 21st century” through securing and expanding “zones of democratic peace, deter rise of new great-power competitor, defend key regions (Europe, East Asia, Middle East), and exploit transformation of war.” [iv]

 223. jakub01
  5 października o godz. 10:20
  Tak. Giergiew dyryguje wykałaczką. Ale jest dziś najlepszy na świecie.

 224. olborski
  4 października o godz. 21:58
  „- Samochód policyjny, który prowadził kolumnę zatrzymał się na przejściu dla pieszych, ponieważ było tam dwóch chłopców dwóch chłopców. Jeden przebiegł przez to przejście dla pieszych, a drugi stanął. W momencie, kiedy wóz policyjny ruszył, chłopiec wbiegł i uderzył w samochód policyjny. Pan prezydent natychmiast zatrzymał kolumnę, wyszedł z samochodu.”
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24004487,andrzej-duda-odwiedzil-chlopca-potraconego-w-oswiecimiu-dal.html#s=BoxOpImg4
  W kazdy normalnym kraju kierowca nie ma prawa wjechac na przejscie dla pieszych jezeli jakikolwiek pieszy jest na tym przejsciu . Musi czekac az pieszy opusci przejscie .
  Samochod policyjny prowadzil policjant bez wyobrazni ale za bardzo przejety tym kto za nim jedzie i ze zamalo zarabia.

  Mój komentarz
  Wyjaśnienie potracenia pieszego przez auto z obstawy prezydenta jest tak łgarsko-naiwne, że zęby bolą.

  Zawsze staram się pytać młodszych, gdy kończą oni kurs na prawo jazdy, na co najbardziej jest kładziony nacisk, jeśli chodzi o obowiązek ustąpienia, zatrzymania się. Od 30 lat wszyscy odpowiadają – na pieszych. Kierowca musi się bezwzględnie zatrzymać, a jeśli stoi przed przejściem dla pieszych, to musi stać dalej, aż przejdzie ostatni pieszy. Musi zachować szczególną ostrożność – osoby starsze, inwalidów, dzieci.
  To jest elementarz kursu na prawo jazdy. Ktokolwiek z kursantów się zająknie na ten temat na nie, to ma przechlapane.

  Co to się dzieje, że gdy pojadę nieco na za Odrę, to widzę, jak auta się zatrzymują i kierowcy machają do pieszego ręką, by przeszedł przez jezdnię. W Umęczonej też to się zdarza coraz częściej.

  Pamiętam, ze pewien kursant przy omawianiu tematu pieszych stojących przed przejściem bez świateł, gdzie należy się zatrzymać i przepuścić ich, tak kombinował – a skąd ja mogę wiedzieć, że oni chcą przejść przez jezdnię. A może zatrzymali się na pogaduszki.
  Furia, furia ogarnęła wykładowce. Był bliski wyrzucenia kursanta z sali – tyle razy mówiłem, tyle razy przerabialiśmy krzyżówki i przejścia dla pieszych, piesi na nich mają zawsze pierwszeństwo i teraz znajduje się taki kandydat na kierowcę, który kombinuje jak by tu przejechać pieszego.

  Tak samo kombinował kierowca kolumny prezydenta.

  Horror! PiSowcy potrafią tłumaczyć, że czarne jest białe. W każdym w przypadku PiSowskie tłumaczenia są obok tematu, pomijają sedno sprawy.
  PiSowscy rzecznicy i propagandziści w ogóle nie poczuwają się do tego, że wyszli na głupków przed milionami kierowców w Umęczonej, którym wbijano do głów na kursach, ze pieszego należy przepuścić.
  Sądzę, ze ogólny klimat szerzony w PiSie pozwala na takie zachowania, jak w tej kolumnie prezydenckiej – nam wolno w pewnych przypadkach tyle ile potrzeba dla dobra sprawy. Jeśli prezydent gdzieś jedzie, to musi dojechać bez oglądania się na drobiazgi. Dobra zmiana nie może czekać.
  Pzdr, TJ

 225. Gdybym przeczytał pół wieku temu tę wiadomość, czyli mniej więcej za czasów Edwarda Gierka, byłbym pod wrażeniem.
  Dzisiaj Gazeta Wrocławska napisała „Rusza budowa Alei Wielkiej Wyspy i Mostu Wschodniego. Budowa będzie kosztowała 234 miliony złotych i w całości sfinansuje ją miasto”.

  Od dawna miała zostać wybudowana we Wrocławiu Obwodnica Śródmiejska, arteria umożliwiająca mieszkańcom szybkie i wygodne poruszanie się poruszanie się po mieście (dojazd do ZOO i Hali Ludowej). Budowano jak to u nas fragmentami. Ten bardzo ważny odcinek na skutek wielu protestów pewnej grupy mieszkańców był ciągle odkładany. W zdegradowanej do jednej ulicy trasie ma w końcu zostać wybudowany za 4 lata (jak dobrze pójdzie). Na północy miasta wyznaczono trasę tej Obwodnicy i pozyskano teren, ale inwestycja leży, chociaż i tam jest bardzo potrzebna, bo nie ma alternatywy.
  Kandydaci na radnych obiecują budowę tego odcinka, ale wiemy jak to z obietnicami bywa.

  Piszę ten komentarz jako przykład działania władz różnego szczebla w kwestii budowy dróg i działań oddolnych sprzeciwiających się wszelkim zmianom, czasami koniecznym większości mieszkańców. Jak do władz samorządowych dostaną się oportuniści pewnie i te budowy zostaną wstrzymane

 226. Uderz w stol a o Sencowie sie odezwa.
  W gazeta.pl.
  Po 140 dniach przerwal glodowke.
  Zdjecie jakie zalaczono nie pokazuje czlowieka zaglodzonego, wiec moze odmawial sobie tylko deserow ?
  Sam pan Sencow ani mi przyjacielem ani wrogiem, pisze o gazecie.pl i robieniu mnie w balona: manipulacji by wywolac pozadane emocje.

  ml

 227. Mad Marx
  4 października o godz. 15:18 Oddałeś głos na ten komentarz

  @ Jakub & Blackley
  Oboje piszecie o rzeczach o których nie macie pojęcia;
  Polska nigdy nie hodowała najlepszych koni wyścigowych na świecie. W historii był tylko jeden przypadek, że koń polskiej hodowli wygrał naprawdę prestiżową gonitwę. Był to Tiumen (pełnej krwi) ale pod czeskim jeźdźcem w Wielkiej Pardubickiej. St Leger we Wiedniu, które wygrał Kasjan (też pełnej krwi) nie należy do ważnych gonitw.
  Natomiast Polska wciąż hoduje jedne z najlepszych „koni ozdobnych” czyli arabskich. Te konie osiągają ceny porównywalne z najlepszymi końmi wyścigowymi pełnej krwi , podobnie ich potomstwo. Co do klasy wyścigowej polskich arabów to są to konie przeciętne.

  Pozwolilam sobie w calosci przytoczyc panskie brednie jako przyklad wpisu bufona i ignoranta. Jesli ktos z panstwa zechce te „rewelacje”skonfrontowac z rzeczywistosia , to prosze zobaczyc moje powyzsze wpisy.

  jakub01
  5 października o godz. 7:50

  jakub01
  5 października o godz. 8:00

 228. „* Pinga – najlepsza głowa w klasie”
  „Tak. Giergiew dyryguje wykałaczką. Ale jest dziś najlepszy na świecie.”

  Jakie mial Giergiejew stopnie w klasie , – kogo to moze obchodzic skoro jest najlepszy na swiecie w jednoosobowej klasie wykalaczek ? Perkusiscie w tej orkiestrze to wisi czym on dyryguje a nawet nie wie czym bo nie widzi. Publicznosci poza jakimis kilkoma po..mi snobami tez to wisi
  Czy to przez te wszystkie pozaszkolne lata jest ta sama wykałaczka bo pasuje mu do reki i sie przyzwyczail i o czym ona ma niby swiadczyc , o rosyjskim poczuciu humoru czy o brakach w uzebieniu zaraz po szkole albo krotko potem ? .
  Pozostali ze wszystkich innych orkiestr na swiecie , (w tym takiej bostonskiej np ) perkusisci wola paleczki a w klasie paleczek (w paleczkach ) Giergiejew zawodzi albo jest taki sam jak wszyscy z wyjatkiem Chinczykow .
  Student of the week ( w enpass…. ej klasie ping-a ponga )

 229. Olek Śliwka z Jawora – człowiek który zatrzymał Amerykanów, napisała Gazeta Wrocławska. Takich nam potrzeba. Brawo dla mistrza świata w siatkówce.

 230. Co do klasy wyścigowej polskich arabów to są to konie przeciętne

  Mad Marx
  4 października o godz. 15:18 Oddałeś głos na ten komentarz

  @ Jakub & Blackley
  Oboje piszecie o rzeczach o których nie macie pojęcia;
  Polska nigdy nie hodowała najlepszych koni wyścigowych na świecie. W historii był tylko jeden przypadek, że koń polskiej hodowli wygrał naprawdę prestiżową gonitwę. Był to Tiumen (pełnej krwi) ale pod czeskim jeźdźcem w Wielkiej Pardubickiej. St Leger we Wiedniu, które wygrał Kasjan (też pełnej krwi) nie należy do ważnych gonitw.
  Natomiast Polska wciąż hoduje jedne z najlepszych „koni ozdobnych” czyli arabskich. Te konie osiągają ceny porównywalne z najlepszymi końmi wyścigowymi pełnej krwi , podobnie ich potomstwo. Co do klasy wyścigowej polskich arabów to są to konie przeciętne.

  Pozwolilam sobie zacytowac pana wpis w calosci aby uswiadomil pan sobie jakim niewiarygodnym stekiem bzdur publicznie sie pan popisal udajac jakiegos „znawce”. Co zdanie to brednia. Moje wyzej umieszczone wpisy chyba az nadto jasno uswiadomily panu, ze nie ma pan zielonego pojecia o czym belkoce.

  jakub01
  5 października o godz. 7:50-To dla osob, ktore maja ochote skonfrontowac wpis „znawcy” koni z rzeczywistoscia.

  jakub01
  5 października o godz. 8:00- a to lista zwyciestw w kazdej kategorii jaka na swiecie istnieje naszych polskich arabow. Jestesmy niezrownani jesli chodzi o nasze konie wyscigowe i nie tylko. W zaprzegowych tez jestesmy najlepsi na swiecie. Udowodnic to panu panie znawco, czy znowu pan wie lepiej.

  A przy okazji, bo mowiliscie panowie z taka pewnoscia, ze nie daj bog kto uwierzy. KONIE ARABSKIE NIE DZIELA SIE NA ARABSKIE I OZDOBNE tylko na pokroju zwyklym lub wyrazistym, co oznacz,ze niektore maja bardziej a niektore mniej wyraziste rysy typowe dla rasy. I panie @ Blackley nie kupuje ich sie aby pojezdzic w lasku, bo najmniejszy koszt, to pol. miliona dolcow od tej sumy sie wychodzi w przeliczeniu na aukcyjne gwinee.
  Gratuluje tupetu w ignorancji i bufonadzie. Amen. Poszly konie po betonie.

 231. P. Tejot, Olborski

  Nie wiemy faktycznie jaki byl przebieg wydarzen.
  Jedynym zrodlem informacji jest policja a sama informacja o zdarzeniu nadzwyczaj zwiezla.
  Jesli samochod ruszal to nie ma szans by zrobil komukolwiek krzywde. No chyba ze ta osoba zrobila cos nieoczekiwanego np. po przejsciu przez jezdnie spadla z hulajnoga z chodnika na jezdnie/ na samochod.

  Komrntarz p.tejota wydaje mi sie obrzydliwoscia: przypisywanie kierowcy uczestniczacemu w wypadku intencji, sposobu myslenia do jakich nie ma najmniejszych przeslanek. Krok dalej byloby stwierdzenie ze zatrzymal sie przed pasami gdy zobaczyl dziecko. Zawsze tak robi boo jest pedofilem.

  Przypominam sobie komentarze w zwiazku z wypadkiem auta premier Szydlo w Oswiecimiu.
  Jeszcze troche a winna wypadku ogloszonoby nie kierowce seicento, nie kierowce rzadowego auta a sama pania premier.

  Teraz pytanko: czy na podstawie opublikowanych informacji o dzisiejszym wypadku da sie komukolwiek przypisac winie? Nie? Czemuz wiec p. Tejot to robi?
  Co jest z nim nie tak?

  marcin.lazarowicz

 232. wiesiek59
  5 października o godz. 8:54

  Klan naszych starszych braci Koch (w Mojzeszu ), ktory finansowal kampanie prezydencka obecnego rezydenta Bialego Domu, finansuje tez kandydatow Partii ,, Demokratycznej ”.
  https://www.opensecrets.org/orgs/recips.php?id=D000000186&cycle=2008

 233. Dolny Śląsk, który jak pisze Stanisław Słowianin, a ja się z nim zgadzam, otrzymaliśmy w darze podobnie jak Pałac Kultury i Nauki od Józefa Wissarionowicza Stalina, pięknieje. Unia Europejska przywraca nam kolej.

  Ten piękny region, gdzie mieszkam od czasów wojny, miał gęstą sieć linii kolejowych, zadbanych dworców kolejowych, pałace i zamki. Niestety wprowadziliśmy tu swoje zwyczaje, a większość wspaniałych obiektów uległa zniszczeniu, lub popadła w ruinę.
  To od pewnego czasu się zmienia, a teraz malownicze trasy kolejowe, z pełną infrastrukturą mają odzyskać świetność, przy zachowaniu zabytkowego charakteru.
  Jak tu nie lubić Unii Europejskiej, która tak hojnie wspomaga nasz budżet

 234. Bar Norte
  Michal Sutkowski komentuje w Krytyce Politycznej wypowiedzi Morawieckiego u Sowy :
  ,, Szkoda tylko, że troska Morawieckiego o przyszłość Zachodu i podziw – lekko dziś kłopotliwy – dla Merkel, Sarkozy’ego czy Obamy ogniskuje się nie wokół redystrybucji dóbr od nadmiernie bogatej elity, w tym Morawieckiego osobiście, do coraz bardziej sfrustrowanych 99 procent, lecz na obniżce płac i docięciu do końca tych usług publicznych, które jeszcze po powojennym boomie Europejczykom zostały ”.

 235. p. Wyzysk

  Z tym Morawieckim jest taki problem jak z wybitnym drygentem: jakakolwiek partyture by dostal: wlazl kotek na plotek czy jakies preisnery to interpretacja tego bedzie znakomita.
  Dobry byl jako prezes banku, dobry jako doradca p. Tuska i bardzo dobry jako min finansow i takiz jako premier.
  Oceniajac natomiast partytury to wydaje sie ze ta dzisiejsza ( program Kaczora) jest bdb.
  Daje szanse p. MM osiagnac takie cele o jakich kazdy z poprzednich premierow mogl tylko pomarzyc.
  Mam tu na mysli chocby program ktory zlikwidowal biede posrod polskich dzieci.
  Nikt tego wczesniej nie dokonal. Przed pp. Szydlo, Rafalska i Morawieckim.
  Mam tu chocby na mysli uporzsdkowanie kwestii systemu VAT.

  ml

 236. D. Passent: Okazało się, że w czasach rządu PO-PSL Mateusz Morawiecki, jako prezes Banku Zachodniego WBK, spotykał się z ówczesnym prezesem banku PKO (Z. Jagiełło), szefem PGE (K. Kilian), utrzymywał kontakt z J.K. Bieleckim (b. premier) i T. Arabskim – prawą ręką Tuska”.

  Jak od wczoraj wiadomo, Morawiecki informował o tych spotkaniach Kaczyńskiego. PO dała się nie tylko nagrać, ale i podejść. Platforma to kompletni amatorzy, czego się dotkną to schrzanią.

 237. neospasmin
  5 października o godz. 12:53

  „Dobry byl jako prezes banku, dobry jako doradca p. Tuska”.

  Nie był doradcą, był w zespole doradców ekonomicznych, to jednak nie to samo. Tusk proponował mu stanowiska wiceminstra w MF, ale MM przytomnie nie przyjął.

 238. wyzysk
  5 października o godz. 12:10

  Obecnie, zachodnim swiatem rządzą tłuste, bangsterskie dupska- co potwierdził Morawiecki.
  Partie polityczne są listkiem figowym, wykonującym polecenia.
  Co potwierdził Modzelewski.

  Natomiast lemingi wierzą w siłę sprawczą demokracji…
  Tam gdzie wiara, tam nie ma miejsca na rozum.

 239. P. Mauro Rossi

  Uczestniczenie w zespole doradcow uprawnia do nazwania doradca? Jesli tak to pozostane przy swoim.
  Problem miedzy nami polega na tym ze ja staram sie oceniac postaci przez ich dokonania, panu potrzebne jeszcze to co i jak mowia i skad przychodza.

  Gdyby Kaczor postepowal jak pan nikt by od dawna nie slyszal o p. Gowinie czy Ziobro boo to przeciez odszczepiency.

  Teraz pytanko: kogo z obecnej opozycji sklonny bylby pan przyjac do pis? Na poziomie samorzadu chyba kazdego? Z PSL? Kazdego chyba. Z innych partii?
  A kogo nie bez 2 zdan?

  ml

 240. P. Wiesiek

  Idzie pan na wybory czy nie, boo nie wierzy pan w demokracje? Rowniez ta na poziomie samorzadowym?

  ml

 241. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sejm-uchwalil-ustawe-o-PPK-4163954.html
  ======

  Szykuje się kolejny przekręt, czyli przymusowe skierowanie polskich oszczędności, do finansowania spekulantów.

 242. P. Wiesiek

  Polska skarpeta jedynym dopuszczalnym miejscem na przechowywanie polskich oszczednosci!

 243. Rosyjscy szpiedzy zaatakowali Holandię, ale zostali in flagranti ujęci przez tamtejszą policję. Ruskich szpiegów wystawiły służby brytyjskie. U nas Schetyna kilka dni temu zapowiedział, że PO będzie prowadziła politykę przyjazną wobec Rosji. „ Wrócimy do normalnych relacji sąsiedzkich z Rosją” ― zapewnił.

  https://www.bbc.com/news/world-europe-45746837

 244. neospasmin
  5 października o godz. 13:25

  Na poziomie samorządowym, kłania się casus Stokłosy.
  Pamięta pan?

  Dla przypomnienia- taki analog historyczny.
  Polska magnateria kupowała głosy szlachty.
  Później, handlowała nimi w zamian za zagraniczne dotacje, tworzac stronnictwa- szwedzkie, francuskie, habsburskie, rosyjskie, pruskie.

  Obecnie ta sytuacja sie powtarza w odniesieniu do całego zachodniego, demokratycznego świata.
  Fundusze saudyjskie, rosyjskie, chińskie, żydowskie, służa do przekupywania legislatorów w różnych krajach, lobbowania, finansowania kampanii wyborczych.
  Błąd Rzeczpospolitej Szlacheckiej jest powielany w makroskali.

  I moim zdaniem, skończy sie to tak samo.
  Zachód ulegnie krajom scentralizowanym, bo zostaną przekupieni demokratycznie wybrani przedstawiciele, dbający jedynie o własne dochody, nie kraj pochodzenia.
  Ten proces potrwa oczywiście kilkadziesiąt lat, ale jest nieuchronny.
  No, chyba że wymieni sie oddolnie elity…
  Co zresztą już ma tu i ówdzie miejsce.

 245. Kochani Przyjaciele z FB,

  Przed chwilą otrzymaliśmy od Pani Katarzyny Majewskiej, Kuratora Filmowego Festiwalu Wolności list: .

  ” Szanowni Państwo…tej jesieni w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbywa się Filmowy Festiwal Wolności – nasz autorski pomysł na świętowanie 100-lecia odzyskania niepodleglości. O polskiej historii, o potrzebie wolności i solidarności przypominamy językiem arcydzieł polskiego kina. Pokazujemy filmy wybitne i ważne ,najlepsze w naszej hstorii.
  Częścią naszego festiwalu jest plebiscyt na najlepszy
  film wszechczasów.
  Na stronie internetowej festiwalu www. festiwal wolności , widzowie mieli okazje wybrać najwybitniejszy ich zdaniem film, z listy ponad stu wielkich polskich filmów. Głosowanie zakończyło się wczoraj.
  Miło mi zakomunikować, że „Noce i dnie ” zdecydowaną większością ,głosów wygrały w naszym plebiscycie i tym samym zostały najlepszym polskim filmem stulecia…”

  Katarzyna Majewska
  Kurator Filmowy Festiwalu

  Od Jadwigi i Jerzego

  Kochani, Przyjaciele, brak nam słów aby wyrazić radość z tego zaszczytnego wyróznienia. Ale nie byłoby ono mozliwe, gdyby nie Waszą miłośc jaką otoczyliście nasz film. Dziękujemy Dolnoślaskiemu Centrum Filmowemu za zorganizowanie festiwalu, a Tomkowi Sztuce, Ani Dziubie i Liliannie Lewandowskiej za ich prace i serdecznośc, które przyczyniły si,e do zwyciestwa. Tulimy Was wszystkich do serca czule, z miłościa, Jadwiga Barańska i Jerzy Antczak

  PS. Czy takie wiadomości można tylko przeczytać na FC ?
  Dlaczego w XXI wieku nie powstają podobnej klasy seriale filmowe?

 246. neospasmin
  5 października o godz. 13:23

  „Uczestniczenie w zespole doradcow uprawnia do nazwania doradca”?

  Jednak nie, bo istnieją też indywidualni doradcy w gabinecie politycznym premiera. Też ich nazwiemy doradcami? Ale między nimi i członkami zespołu doradczego jest kolosalna różnica. Duży zespół doradczy w warunkach polskich często jest polityczną dekoracją. Proponuje precyzyjnie: członek zespołu doradczego.

  „ … ja staram sie oceniac postaci przez ich dokonania, panu potrzebne jeszcze to co i jak mowia i skad przychodzą”.

  Skąd przychodzą też jest istotne, bo jeśli gdzieś wcześniej byli to widocznie mieli ku temu powody (to znaczy poglądy, interesy etc.).

  „Gdyby Kaczor postepowal jak pan nikt by od dawna nie slyszal o p. Gowinie czy Ziobro”.

  Nic podobnego, zawsze byłem za tym, aby Gowin, którego uważałem za człowieka uczciwego i kompetentnego, opowiedział się w końcu po właściwej stronie sporu. No i tak też się stało.

  „Teraz pytanko: kogo z obecnej opozycji skłonny byłby pan przyjąć do pis”?

  Np. Marka Biernackiego, może Pawła Zalewskiego, gdyby się ocknął. I wielu innych mniej znanych. Nie przyjąłbym Ujazdowskiego, bo ile razy można zdradzać? Cezar, August, Napoleon wybaczali jedną zdradę, to była dobra praktyka.

 247. neospasmin
  5 października o godz. 13:36

  Giełda nie powinna być miejscem przechowywania emeryckich oszczędności.
  Mogą wyparować w mgnieniu oka.
  Patrz- Chile.

  Takim miejscem mogłyby być dochodowe firmy takie jak wodociągi, autostrady, energetyka, spółki komunalne, banki, ubezpieczenia.
  Nikt ich za granicę nie wyprowadzi, i ZAWSZE będą generować ZYSK.
  Lokalne potrzeby podstawowe nie zależą od globalnych graczy.
  Chyba że pozwolimy im na ich przejęcie.

 248. Mauro Rossi
  5 października o godz. 14:01

  Jakaś sensacja, że wszyscy podsłuchują wszystkich?
  Najbardziej rozbudowany system, ma „sojusz pięciorga oczu” o ile się nie mylę?
  Podsłuchuje nie tylko wrogów, ale i sojuszników typu Merkel?

 249. P. Wiesiek

  Czy calosc pieniedzy PFK ma zostac zainwestowanych na gieldzie czy tylko 10-15%?

  ml

 250. Protekcjonalny pacan. Ha, Ha, Ha! https://wiadomosci.onet.pl/swiat/brytyjskie-tabloidy-o-donaldzie-tusku-protekcjonalny-pacan-dobrze-ze-wychodzimy-z-ue/qj6bj1s
  Kto lepszy? Adrian czy Pacan? Dlaczego ten naród musi być tak gnojony?

 251. P. Mauro

  W zeszlym wieku byl taki tekst Polityki “Dobry fachowiec, ale bezpartyjny”.
  Nie idzmy wiecej tamtym sladem, prosze.
  Nie skad przychodzi, ale co ma do zaoferowania?

  Co do pp. Zslewskiego, Biernackiego: czy to sa ludzie za ktorymi stoi jakikolwiek elektorat czy tez trzebaby im taki elektorat stworzyc obsadzajac na miejscach “ bioracych” list wyborczych?

  I dalej: jesli Zalewski to i p. Dorn? Jesli p. Biernacki to i p. Kopacz?
  A co z p. Giertychem?
  ml

 252. P. Mauro

  Trudno mi zaakceptowac spodob myslenia ktory umniejsza udzial p. Morawieckiego w polskiej polityce przed 2015.
  Szczegolnie legende wallenrodyczna.
  Nielojalnosc to bbb zle sie kojarzy.
  Potem nastapi opowiadanie ze co innego myslal a co innego doradzal. Chore?

  Stad pozostane przy osobistej odpowiedzislnosci, nie rozmytej: doradca nie czlonek zespolu doradcow.

  ml

 253. neospasmin
  5 października o godz. 14:36

  Całość powinna iść na krajowe inwestycje, wykupywanie polskich firm z rąk zagranicznych właścicieli, polskich obligacji skarbowych- zmniejszających dług pozostający w posiadaniu obcych podmiotów.
  Patrz- polityka BOJ.

 254. P. Wiesiek

  Wroce do mego pytania: idzie pan glosowac?
  Prosze sie nie bac: nie sprawdze. 🙂

 255. Sądy są dla wolnych i uczciwych Polaków, straszy prezydent, a premier dodaje; jako pierwsi wprowadziliśmy losowy system przydzielania sędziom spraw.

  Szkoda, że jako pierwsi nie losują wyroków, chociaż jestem pewien, że maszynka do losowania jest odpowiednio do potrzeb nadzorowana

 256. P. Wiesiek

  Co jest celem PFK: maksymalizacja dochodu czy polonizacja gospodarki?
  Jesli i jedno i drugie to GWARANTUJE panu ze w portfelu beda i obligacje skarbu panstwa i GIELDOWE akcje polonizowanych firm.
  I jeszcze znacznie bardziej ryzykowne= dochodowe inerstycje ale na poziomie kilku procent calego kapitalu.

  Reasumujac: nie wiem skad panskie biadania?

  ml

 257. Wiesiek59 godz. 15.05
  „Polska skupuje złoto”
  Wyjdzie na tym jak Amber Gold?

 258. Mauro Rossi
  5 października o godz. 13:04

  D. Passent: Okazało się, że w czasach rządu PO-PSL Mateusz Morawiecki, jako prezes Banku Zachodniego WBK, spotykał się z ówczesnym prezesem banku PKO (Z. Jagiełło), szefem PGE (K. Kilian), utrzymywał kontakt z J.K. Bieleckim (b. premier) i T. Arabskim – prawą ręką Tuska”.

  Jak od wczoraj wiadomo, Morawiecki informował o tych spotkaniach Kaczyńskiego. PO dała się nie tylko nagrać, ale i podejść. Platforma to kompletni amatorzy, czego się dotkną to schrzanią.
  __________________________________________________
  Wiedziałem, wiedziałem, wiedziałem i nawet o tym napisałem, tyle że moj wpis zawisł w moderacji. W moderowanym wpisie stwierdziłem, że m.in., że poprzednie wersje -bardzo słabe i durnowote zresztą, nie zostały kupione, więc dla ratowania Matołuszka, przedstawi się kogo, jako Hansa Klossa, niekomunistycznego rzecz jasna. Dzięki wybitnej inteligencji i -niespotykanemu wprost – opanowaniu, odwadze, a także nieprzeciętnym zdolnościom aktorskim, z narażeniem życia, przeniknął na polecenie Prezesa do szeregów wroga, gdzie zdobywał bezcenne informacje, które zostaną wykorzystane później dla dobra Polski, dla dobra Narodu Polskiego. To wszystko było grą, nie trzeba dodawać, że perfekcyjną, bo wiadomo, że skoro stał za tym Prezes, to inaczej być nie mogło. Całą sprawę można jeszcze dodatkowo „usensacyjnić”, podkreślić, że pisowski Kloss, żył w ciągłym napięciu, ponieważ w instytucjach rządowych przesiadywały tabuny agentów FSB, GRU oraz BND, WSI – nie wiadomo było skąd padnie cios.
  Bał się o swoje życie, drżał, że znów każą mu kopać grób albo potraktują „Nowiczokiem”, czy parasolem uzbrojonym w bagnet, ale jeszcze bardziej bał się o Polskę, nie tę PO-PSL-owską, ale tę przyszłą, wolną, niepodległą, pisowską. „Bywałem bliski załamania, miewałem nawet myśli samobójcze, ale ilekroć przychodził taki moment, myślałem sobie: „Nie, nie mogę tego zrobić Polsce i wtedy przed moimi oczyma pojawiał się obraz tej wymarzonej, wyśnionej, niepodległej Ojczyzny. To dodawało mi energii, moje rozterki ulatywały w niebyt, a ja, posiłkując się modlitwą do Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, przystępowałem do dalszych zadań z potrojoną determinacją. I już się nie bałem żywiąc przekonanie, że warto nawet życie poświęcić dla Wolnej i Niepodległej Polski.” – w takiej poetyce mniej więcej powinny byc utrzymane wynurzenia Matołuszka, którym towarzyszyć będą enuncjacje w pissmendiach o „porażających” platformiano-efesbowsko-beendowskich spiskach, planach zamordowania Jarosława Kaczyńskiego, złotych pociągach wywożących do Brukseli wyłudzony VAT, złoto z „Amber Gold” i zyski ze „złodziejskiej prywatyzacji”, rozkradaniu samorządowych pieniędzy tam, gdzie nie rządzi PiS. Itd. itp. No i książki – Gadowski i Sumliński będą mieli tworzywa, a tworzywa. P-o-r-a-ż-a-j-ą-c-g-o!

  Kiedy dotarły do mnie informacje o pijackich gadkach Matołuszka byłem pewien, że PiS odpowie Wallenrodem, bo przecież taka linia obrony byłaby najrozsądniejsza, tymczasem u pisiarni, jak zwykle, słowo wyprzedza myśl- panika, rozgardiasz, głupota. Będą-oczywiście – tlumaczyć teraz, że nie mogli ujawnić Klossa od razu, dla jego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa państwa itp. tylko że na odkręcenie jest już raczej za późno, tę wersję kupić mogą tylko notoryczni głupole, z których słynie najbardziej zatwardziały suweren, natomiast ten okazjonalny już tego nie kupi. Będzie tak, że wygłupicie się jeszcze bardziej, czego – nie ukrywam – serdecznie wam życzę 😀

 259. neospasmin
  5 października o godz. 14:56

  P. Mauro […]

  No cóż, „Pan Mauro” strzela sobie w stopę poniekąd, marginalizując jego (Matoluszka) rolę w Radzie Gospodarczej przy Tusku, jeśli po takiej linii pójdzie PiS, czyli że Matołuszek był tam jakimś nieważnym facetem, całą propagandę, że osobnik zwany premierem przeniknął do jądra ciemności, męski narząd kopulacyjny (w wersji wulgarnej) strzeli, ale pisowska logika mnie nie dziwi.

 260. P. Jobrave

  Zaklada pan ze wyborcy glosuja na twarze a nie oceniajac jak oceniaja sytuacje wlasna i kraju.
  Gdyby bylo tak jak pan twierdzi to Kaczor nigdyby do wladzy nie doszedl.
  Gdyby bylo odwrotnie to juz od 3 lat bylby premierem.

  ml

 261. <b?Prezes wreszcie ujawnil – Morawiecki pracowałdla ns
  Prezes powiedział w sojej tlewizji – TV Info:
  ” Ja jestem przekonany, że to jest człowiek uczciwy, który przez jakiś czas swojego życia pracował w pewnym środowisku i w jakiejś mierze musiał przyjmować jego reguły. Ale wiem, że także w tym czasie robił bardzo wiele dobrego i być może mówię to publicznie po raz pierwszy – współpracował z nami – zaznaczył prezes PiS, mówiąc o Morawieckim. Jak dodał współpracował on „jeszcze ze śp. Grażyną Gęsicką i Aleksandrą Natalli-Świat, później z Beatą Szydło„.

  Mój komentarz
  Wygląda na to, że Beata Szydło musiała być w pewnym okresie, by odciążyć panią Grazynę Gęsicką, a potem, panią Aleksandrę Natalii-Świat z ramienia PiSu oficerem prowadzącym Morawieckiego po kazamatach restauracji POwskich.

  Ci PiSowcy (ich większość) są naprawdę przekonani, ze oprócz ich wiernego ludu, cała reszta zamieszkujących Umęczoną (jakieś 75 %), to zgraja głupków.
  Pzdr, TJ

 262. P. Jobrave

  Uwazam ze to nie ma znaczenia. Ze dokonania p. Morawieckiego za ostatnie 3 lata sa tak wielkie ze moglby miec i dziadka w SS , UB czy Gazecie Wyborczej.

  Uwazam ze rzezbimy w szczegolach ktore niewielu obchodza: ze pis z panem Morawieckim wygra co bedzie do wygrania.

  Ze drmentowanie roli p. Morawieckiego przed 2015 to jest prosta droga do zakiwania sie na smierc.

  Prosze zwrocic uwage: nawet p. Passent nie jest w stanie zarzucic niczego istotnego p. MM.
  Bedzie mial gdy pis zabierze sie za dementowanie.

  Konczcie juz wiec panstwo ten watek i szykujcie sie do wyborow samorzadowych. Cos przeciez trzeba bedzie o nich napisac….

  ml

 263. A ten gówniarz, który staranował prezydencką kolumnę, to z totalnej opozycji był.

 264. wyzysk

  „Michal Sutkowski komentuje (…) wypowiedzi Morawieckiego u Sowy :
  ,, Szkoda tylko, że troska Morawieckiego (…)ogniskuje się nie wokół redystrybucji dóbr od nadmiernie bogatej elity, w tym Morawieckie go osobiście, do coraz bardziej sfrustrowanych 99 procent, lecz na obniżce płac i docięciu do końca tych usług publicznych, które jeszcze po powojennym boomie zostały ”.

  Sutowski pisze oczywistą oczywistość – jak mawiają.
  Dlatego własnie uważam, że przypisywanie Morawieckiem inklinacji socjalistycznych jest nieporozumieniem. On był i jest twardym neoliberałem. Jego polityka jako ministra finasów i premiera jest logiczną konsekwencją poglądów tak dobitnie wyrażonych „U Sowy”. Jej sednem jest nadal wytłumienie wzrostu płac i kosztów utrzymywania systemów zabezpieczeń społecznych.
  W przypadku wytłumienia roszczeń płacowych (koszty pracy) podstawowym narzędziem jest 500+ oraz okazjonalne wyprawki – obok otwarcia kraju na imigrację zarobkową, zwalczania związków zawodowych, ścinania oczekiwań w odniesieniu do płacy minimalnej itp.
  Zresztą owe zasiłkowe „bonusy”, których głównym celem jest rekompensata niskich płac w niczym nie naruszają interesów środowisk neoliberalnych, bo przecież są opłacane z podatku konsumpcyjnego – jak podkreśla na każdym kroku Morawiecki.
  Kilka dni temu w tym ujęciu rację przyznał Morawieckiem inny twardy neoliberał czyli Ryszard Petru. Nawet zaproponował zwiększenie skuteczności tego narzędzia. Jego zdaniem 500+ należałoby odebrać grupom lepiej sytuowanym, których członkowie „nawet nie zauważają gdy świadczenie wpływa na ich konta” natomiast zaoszczędzoną kwotę powinno się wypłacać grupom nisko sytuowanym również na pierwsze dziecko. Pod jednym warunkiem – oboje rodziców ma pracować. Patrzac z punktu widzenia neoliberalnego trudno jest odmówić logiki tezom Petru. Przecież zyski z taniej pracy trafiające do jego środowiska politycznego są większe niż ten zasiłek więc sensu nie ma by się na niego łaszczyć. Tym bardziej, ze dla utrzymania niskiego poziomu płac nie ma nic lepszego niż rekompensowanie ich żałosnego poziomu przez państwo – od lat zresztą państwo to robi w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. To najskuteczniej przeciwdziałania roszczeniom płacowym w najbardziej zdeterminowanych grupach – np „dzieciatych”.
  Na dokładkę podatek konsumcyjny z którego operacja jest przerowadzana nie obciąza jakoś szczególnie środowiska. którego interesy wyrażają Petru czy Morawiecki.

  Jak więc marzenie Morawieckiego o „ludziach zapi … za miskę ryżu” jest nadal aktualne mimo, że nie ma wojny, bo to co ponad „miskę” zaczyna z jego inicjatywy rekompensować państwo. A wszystko to ma doprowadzić do sytuacji w której „jedni będa kopiać rowy a drudzy je zasypywać”.

 265. P. Jobrave

  Ciekawe jakie sa instrukcje w przypadku gdy ktos wbiegnie przed prezydencki pojazd?
  Dziecko? Zakonnica w ciazy czy jakis anonimowy p.Frasyniuk? A gdy ktos taki ma jarmulke albo galabije?

  Przejechac i uciekac? Strzelac/ zabic? Zatrzymac sie i pomocy udzielic?
  Jak w Polsce ( bez uchodzcow i terroryzmu)? Jak chocby we Francji czy USA?

  ml

 266. Bar Norte
  5 października o godz. 15:56

  Wszystko sprowadza się do już truizmu.
  Prywatyzacja zysków, uspołecznienie strat.
  Przedsiębiorcy mają akumulować, Państwo zapobiegać społecznym niepokojom za pomocą redystrybucji części podatków.
  Im ta część będzie mniejsza, tym lepiej dla tych, co opodatkowania za pomocą różnych sztuczek unikają.

  Tyle że w Niemczech na tę redystrybucję przypada 64% PKB, w Polsce 48.
  Kwoty rozporządzalne są również nieporównywalne.
  Gnojenie własnego narodu idzie naszym władcom nieźle….

 267. @jobrave

  Spekuluje się ze taśmy to przykrywka do afery radomskiej?
  Cały czas coś nowego przykrywa całkiem jeszcze świeże afery Pisiorów. Afera za aferą i aferę pogania!!
  A Polski Lud Się Raduje = 40% w sondażach

 268. P. Adam

  Mam wrazenie ze tylko pan traktuje te “afery” powaznie.
  Wybory pokaza kto ma tu racje: pan czy ja?

  ml

 269. W 2014 roku przekazaliśmy do Ministerstwa Finansów raport Instytutu Studiów Podatkowych, który w resorcie finansów wywołał „zbulwersowanie”, „obrazę”, co mogło potwierdzać to, że mamy do czynienia z ludźmi niekompetentnymi, którzy pierwszy raz dowiedzieli się o tym, że od lat robią coś niezbyt mądrego. Ta notatka wskazywałaby, że była świadomość tego, że trzeba napisać nową ustawę o VAT, aby przeciwstawić się procederowi oszustw podatkowych. Bez niej nie da rady. A jak nie można zmienić prawa, to trzeba zmienić polityków, którzy chorują na niemoc – powiedział Modzelewski.
  http://gospodarka.dziennik.pl/podatki/artykuly/582542,witold-modzelewski-vat-resort-finansow.html
  =============

  A czas sobie płynie
  banalny tik- tak
  rozrywka z powtórki?
  a jak…….

 270. Neospasmin jak typowy PiSoiwiec pisze o potrąceniu dziecka przez auto prezydenckiej kolumny na przejściu n dla pieszych, przez które tuż przedtem przechodziło dziecko i przy którym stało następne dziecko!

  To jest typowy PiSowski opis sprawy. Nie na temat, pobocznie, kręto i z zasugerowaniem zdziwienia – nie wiem o co chodzi – a jakby tak jobraveowi wbiegło (wtargnęło na jezdnię) dziecko, to co by mógł zrobić poza hamowaniem? Pytanie oddalone o kilometry od statyusu pieszego na przejścia dla pieszych, pytanie sugerujące, ze nic wielkiego się nie stało.
  O tym, że należy stać przed przejściem, bo stało tam na przejściu dziecko, taki wariant PiSowskim wyjaśniaczom nie przychodzi na myśl.

  Moim zdaniem dobrą metodą w zwalczaniu zjawisk przeciwnych partii PiS jest podwyższenie wynagrodzeń kierowcom BORu jeżdżących z VIPami.
  Minister Z. podobny trick zastosował poprzez ustawę dla sędziów nowej Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym. Wyznaczył pensje o 40 % wyższe niż dla wszystkich pozostałych sędziów. I tak trzymać.

  Swoją drogą tłumaczenia PiSowców w sprawie towarzysko-aferalnych rozmów Morawieckiego w POwskich restauracjach są więcej niż śmieszne – on (Morawiecki) dużo zrobił dla Polski.

  Dzisiaj premier M. wystąpił w roli insynuatoro-wyjaśniacza tłumaczącego mediom dlaczego ekipa rządząca PiSu ma kłopot z unijnymi sądami. Stwierdził po prostu, ze to my (rządzący z PiSu) mamy kłopot, bo my staramy się wytłumaczyć, a ONI tego nie rozumieją.
  Czyli znów robienie durniów z dziennikarzy, z obywateli i z polityków unijnych.

  PISowcy stanęli w miejscu, skończyły się pomysły, inicjatyw brak. Brną w zaprzeczenia, wypieranie się i krętactwa.
  Pzdr, TJ

 271. P. Tejot

  Powtorze pytanie: czy na podstawie tego co moze pan wyczytac na temat wypadku w Oswiecimiu jest pan w stanie przypisac komukolwiek wine? Jesli tak to komu?

  Ten upadek rzadu/ braku planow na przyszlosc to chyba panski zupelnie subiektywny osad.
  Prosze chocby rzucic okiem na projekt budzetu na 2019. Nic tam sie nie dzieje? Co z panska emerytura? 🙂

  ml

 272. adam100
  5 października o godz. 16:23

  @jobrave

  Spekuluje się ze taśmy to przykrywka do afery radomskiej?
  Cały czas coś nowego przykrywa całkiem jeszcze świeże afery Pisiorów. Afera za aferą i aferę pogania!!
  A Polski Lud Się Raduje = 40% w sondażach
  ____________________________________________________
  Chyba nie, bo oni byli zaskoczeni tym „zagraniem z nagraniem”, nie bardzo wiedzieli, co z tym zrobić. A zagranie było dobre, bo korespondujące ze wcześniejszymi błazenadami Matołuszka, że negocjował nasze wejście do UE, wyrok za łgarstwo, że wymienię te najważniejsze, no i teraz, że cham i pijus, rzucający kur*ami, każący tyrać narodowi za miskę ryżu. Afery radomskiej nie da się przykryć, bo media nie odpuszczą, a i „totalna opozycja” również będzie eksploatować, zresztą to nie pierwsza i nie ostatnia pisowska afera, to są i będą krople drążące skałę, która zresztą, wbrew pozorom dość miękka.
  Krążą pogłoski, że to robota Zbysia Ziobry, któremu Matołuszk depcze po odciskach, pozbywa się jego ludzi ze spółek skarbu państwa i jest rywalem w walce o schedę po Kaczym. Licho wie.

  Natomiast, jeśli chodzi o sondaże, to one w sumie niczego nie dowodzą, bo różnie z tym bywało. Poza tym czas pracuje na niekorzyść PiS, rośnie niezadowolenie wśród przedstawicieli różnych grup zawodowych i będzie rosło nadal, widzę też niespotykaną wcześniej antypisowsą aktywność na portalach społecznościowych, szczególnie na FB, tego wcześniej nie było. Gdzieś to wszystko odkłada się w głowach, kumuluje i pomocny okazać się może również, jak ktoś kiedyś napisał -„gen samozagłady” w pisowskim DNA 🙂

 273. tejot
  5 października o godz. 16:32

  Dla mnie to płatny troll.
  Po prostu nie egzystuje w blogosferze.
  pozdr.

 274. in auschwitz war’s die linde;

 275. wiesiek59

  Sutowski pisząc o transferach z grup majętnych do biedniejszych ma na myśli system podatkowy.
  W RFN o której piszesz jest rozwinięty system progresywny, który w RP jest w zaniku.
  Tak więc są to sytuacje nieporównywalne w ujęciu o ktorym pisze Sutowski.

 276. jobrave
  5 października o godz. 17:02

  Zgoda.
  Dodałbym tylko że jak prezesa zabraknie (nie daje mu zdrowia na następna kadencję ) to się hieny żywcem zeżrą. A ile wtedy brudu wyjdzie na jaw ?
  Tylko czekać 🙂

 277. deus ex machina: weil man jetzt in zwei wochen (angeblich, siehe reklamen) jede sprache lernen kann, wähle ich pascal;

 278. absolute verarschung in allen schichten des literaturbetriebes;
  meiner meinung nach sollte man den nobelpreis erst post hum verleihen, vor allem den friedensnobelpreis;

 279. deutschland; szeryfowa ist doch eine weltmeisterin: morgen geht sie zur messe, am mittag zum moschee, und am abend in die synagoge;

 280. adam100
  5 października o godz. 17:10

  jobrave
  5 października o godz. 17:02

  No bo, jeśli ktoś leczy kolano u endokrynologa… 🙂

 281. von allen forten würde ich knox wählen;

 282. byk
  5 października o godz. 17:47

  „von allen forten würde ich knox wählen;”

  Przetłumaczę przez grzeczność dla odbiorców z innej blogosfery.
  ” Ninu gbogbo awọn agbara, Emi yoo yan knoka;”

 283. merci, cipcialusiki
  podpisano
  profesor filutek

 284. Ja akurat dobrze pamiętam Zbigniewa Lengrena.

 285. Volksdojcza bękarta dziedzica zapraszam do historycznego Stalingradu. Tam bandyci jego ziomkowie i Rumuni,Węgrzy i reszta hołoty z Europy chcieli ukraść portfel Ruskim. Dostali straszne manto w tym odmrożenia czy kanibalizm Dla durnego portfela w ramach Drang nach Osten ! W swojej historii Słowianie tłukli agresora dzisiaj zgromadzonego pod firmą NATO. Dlatego Niemcy zamiast napadać teraz kupują czego nie tolerują jankesi. Wolą darmochę jak grabież Indian. Tak sobie myślę,że volksdojcze to stracone pokolenie na własne życzenie. Zamiast drewna z Syberii mogli zalesić Namibię.

 286. ohne moos, nix los;

 287. ss:
  jawohl, herr obersturmbannführer;

 288. Rusofobia prowadzi do politycznego zboczenia. Porównanie Unii do ZSRR to majstersztyk bo ogranicza suwerenność państw. Słynna doktryna Breżniewa o ograniczonej suwerenności. Co doświadczyła Czechosłowacja w 1968 r. Kaczyński to widzi i nie chce Unii Breżniewa w niemieckich uniformach. A suweren to kupuje. Straszenie Putinem przypomina panikę przed pierwszą lokomotywą czy samochodem. A teraz telefonem komórkowym i mikrofalówką. Tak sobie myślę,że ciemny lud jako suweren jest Kaczyńskiemu potrzebny jak fellachowie kapłanom aby obalić Zelnika. Ja takich problemów nie mam bo szanuję Rosjan. A kto bez grzechu niech rzuci kamieniem. Ostatnio modne dzięki Morawieckiemu.

 289. Bar Norte
  5 października o godz. 17:09

  Nawet w Niemczech to nie działa.
  Im ktoś bogatszy, tym lepiej ukrywa przed fiskusem dochody.
  Vide- kupienie od hakera dysków z zestawami kont obywateli niemieckich w rajach podatkowych, kont w Szwajcarii czy Luxemburgu.

  Powyżej pewnego pułapu dochodów, jest to nagminne zachowanie się wszelkich elit- chińskich czy rosyjskich nie wyłączając.

  W takich enklawach pod anglosaską jurysdykcją zaparkowano do 30 bilionów $.
  Taka kwota sprokurowałaby raj na Ziemi w wiekszości krajów świata.
  Ponoć Bóg nakazał się dzielić, ale słabo zinternalizowany jest ten zapis w główkach współczesnych możnowładców.

  Tak na marginesie.
  Coraz większa ilość premierów, ministrów, pochodzi w Europie ze sfer finansowych.
  Połowa z nich, z jednej instytucji- Goldman& Sachs.
  To świadczy coś o wpływach współczesnych możnowładców……

 290. Gliński pomógł wyprać arystokracji 100 mln euro. A nie było możliwości wywozu. Tak sobie myślę czy hrabia gołodupiec to partner.

 291. ls42
  5 października o godz. 15:11

  Kraje POWAŻNE, zwiekszają zasoby FIZYCZNEGO złota w swoich zasobach, transferując je do własnych jurysdykcji z banków zagranicznych.
  Polska ma teoretycznie, jakieś 112 ton, umieszczonych w bankach GB.

  Ostatni zakup sfinansował zapasy fizycznego złota komu?
  A jak „nie oddadzą nam płaszcza” co im zrobimy?

  To teoretyczne złoto równie dobrze może być częścią zastawu roszczeń wynikających z uchwały 447.
  Jestem za trzymaniem takich walorów w kraju, w polskich bankach.
  Za cholerę nie wierzę Anglosasom.
  Wolno mi, jako znającemu historię tych krain?

 292. Ucierpieli także technologiczni potentaci. Jeff Bezos z Amazona, Mark Zuckerberg z Facebooka, współzałożyciel Microsoftu Bill Gates oraz Larry Page i Sergey Brin z Alphabet stracili łącznie 8,4 miliarda dolarów.

  Warren Buffett, trzeci najbogatszy człowiek na świecie, był jedynym miliarderem w pierwszej dziesiątce, który zakończył feralny dzień na giełdzie bogatszy. Jego fortuna zwiększyła się o ok. 1,2 miliarda i wynosi około 90 miliardów dolarów.
  http://forsal.pl/artykuly/1256952,najbogatsi-na-swiecie-stracili-63-miliardy-dolarow-w-jeden-dzien.html
  =====

  W świetle tego, jaki idiota powierzy fundusze emerytalne giełdzie?

 293. VAT. Warto sporządzić mapę parafii gdzie mieszkają złodzieje VAT. Nazwiska głosić z ambon jako listy gończe a nie jako tabliczki sponsorów z ofiarą na cegiełkach kościelnych. Jak przestaną kraść to budżet padnie. Taka jest logika tzw.uszczelniania VAT. Tak sobie myślę,że patologie w środowiskach katolickich są porażające.

 294. W sprawie dostaw S-400 Rosja i Indie porozumiały się w październiku 2016 roku podczas spotkania Putina i premiera Narendry Modiego w indyjskim Goa. Prasa w Indiach podała w ostatnich dniach, że Delhi zamierza kupić pięć pułków (dziesięć dywizjonów) systemu S-400. Jak relacjonował dziennik „Economic Times”, Indie zapłacą zaliczkę w wysokości 15 proc. wartości kontraktu, a uregulowanie reszty należności powiązane będzie z terminami dostaw.
  http://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/1289475,indie-kupuja-od-rosji-systemy-s-400-za-ponad-5-miliardow-dolarow.html
  ==============

  Dziesięć dywizjonów, to jakieś 60 zestawów.
  My za podobną kwotę kupimy osiem- „Patriotów”…….
  Popierajmy swego szeryfa?

 295. Chiny mają zainwestować we włoskie linie kolejowe i lotnicze, przemysł kosmiczny i kulturę.

  – Znacznie różnimy się w podejściu do Chin w stosunku do poprzedniego rządu. Staramy się nie ignorować tego kraju, jak to miało miejsce w przeszłości – powiedział Michele Geraci, podsekretarz stanu we włoskim Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego.

  To kolejny punkt, w którym polityka nowej populistycznej koalicji jest sprzeczną z unijną. Wcześniejsze rozbieżności dotyczyły polityki migracyjnej i fiskalnej oraz ogólnego stosunku włoskiego rządu do UE.

  Nowy włoski rząd nie chce wspólnej unijnej polityki w zakresie zewnętrznych inwestycji. – Mamy 28 różnych gospodarek z 28 różnymi interesami – mówi.
  http://forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/1289323,wlochy-znowu-ida-pod-prad-chca-wielkich-chinskich-inwestycji.html
  ==========

  Włosi to głupcy, czy myslący racjonalnie o przyszłości własnego kraju?

 296. Mogę powiedzieć, że rząd jest do kitu, ale za to prezydent dobrze się prezentuje na zdjęciach, a zatem krytyka jest w pełni uzasadniona, ale obserwując stale budowę dróg w Polsce, muszę stwierdzić; idzie do przodu, o czym już niejeden raz pisałem.

  Skupienie się na wybranym temacie daje możliwość oceny, nawet oceny obiektywnej, zatem dopóki prace na drogach trwają, i co roku kilkaset kilometrów dróg szybkiego ruchu w kraju przybywa, możemy trwać w przekonaniu, że nawet kiepski rząd robi coś dobrego dla kraju i jego mieszkańców.

  Jak należy traktować drogowe inwestycje?Patrząc komunikacyjnie drogi są niezbędne, i tego nie będę rozwijał, bo każdy o tym wie i nie zaprzeczy. Z drugiej strony są to inwestycje przynoszące zwrot nakładów i zyski, chociażby biorąc możliwość wprowadzenia opłat drogowych za korzystanie z możliwości podróżowania, czyli przejazdu.
  Są pewne unijne ograniczenia, ale wszystko przed nami. Inwestycje w drogi są zatem opłacalne, co potwierdził również szanowny wiesiek59 nie tak dawno temu, gdybyśmy tylko przeczytali jeden z dzisiejszych jego komentarzy.
  A zatem budujmy drogi, dobrze, prosto, bez partyjnych zawijasów, ku ogólnemu pożytkowi, i nie piszmy niepotrzebnych skarg oraz nie prowadźmy akcji protestacyjnych bez szczególnej potrzeby

 297. wiesiek59

  „Nawet w Niemczech to nie działa.
  Im ktoś bogatszy, tym lepiej ukrywa przed fiskusem dochody.
  Vide- kupienie od hakera dysków z zestawami kont obywateli niemieckich w rajach podatkowych, kont w Szwajcarii czy Luxemburgu.”

  W pierwszym zdaniu uogólniasz, że w RFN progresja podatkowa nie działa ale już w trzecim zdaniu podajesz przykłady, że jednak fiskus niemiecki w zakresie egzekwowania podatków progresywnych nieźle działa.

  Poniżej tekst na ten temat lacznie z omówieniem przykładów, które zasygnalizowałeś.

  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2016-07-19/walka-niemiec-z-podatkowa-szara-strefa

 298. Chyba szybciej wybudujemy drogę szybkiego ruchu do Królewca niż autostradę do Moskwy. Czy Państwa nie dziwi, że plany budowy tej autostrady dotychczas nie powstały?
  Przecież to byłoby kapitalne przetarcie stosunków między naszymi krajami, obopólnie korzystne.
  Dotąd widziałem mapę drogową na której rozrysowane byłyby drogi szybkiego ruchu, nawet autostrady z Warszawy do Wilna i Lwowa, ale temat okazał się za trudny, zatem trzeba zaczekać, inaczej z autostradą do Moskwy, tu już nie należy czekać, w tym kierunku trzeba działać.

  Premier nie ma nic do stracenia, zatem pozwalam mu ten pomysł wprowadzić w życie. Jak powiada ojciec Tadeusz; alleluja i do przodu

 299. P. Adam

  “Dodałbym tylko że jak prezesa zabraknie (nie daje mu zdrowia na następna kadencję ) to się hieny żywcem zeżrą. A ile wtedy brudu wyjdzie na jaw ?
  Tylko czekać ”

  Ciesze sie z panskiej racjonalnosci: nastepna kadencja rowniez dla Kaczora.
  Czytajac pana komentarz wydaje sie to byc pewne. Tak pewne ze moze nawet wyborow organizowac nie trzeba? 🙂

  ml

 300. wiesiek59
  5 października o godz. 22:15
  Bar Norte
  5 października o godz. 21:39
  Dzięki za KAPITALNY artykuł.
  Są jednak tu i ówdzie dziennikarze merytoryczni.
  ========

  Reszta komentarza nie przeszła….

 301. P. Wiesiek

  “To kolejny punkt, w którym polityka nowej populistycznej koalicji jest sprzeczną z unijną”
  ( inwestycje zewnetrzne, tu chinskie we Wloszech)

  Wydaje sie ze to nie Wlosi glupcy, tylko ten kto nie zauwazyl zmian w polityce EU wobec Chin.

  ml

 302. Włosi podążają drogą Polski i wyprzedają majątek narodowy obcym inwestorom .
  Chińczycy prowadzą wzmożoną ofensywę inwestycyjną w całej Europie, szczególnie w krajach śródziemnomorskich.
  W Grecji są także bardzo cenionym inwestorem, szczególnie przez związki zawodowe , ze względu na swoje standardy socjalne i płace.

 303. @404

  Poproś; proszę; ateistycznego reżysera dźwięku i obrazu. aby pozwolił mi włożyć coś do muzycznej szkatułki czekającego od wieczora piątkowego. Na moderację.

  Czy tamten ispicjent nie lubi ludzi z ulicy?
  Oni dwaj są owocem mego rozszczepienia i w peselu mają soczki2.

  Sprawdź zaglądając poniżej czy warto tam zmodernizować:
  ( trochę ci ta triada zajmie… )

  https://www.youtube.com/watch?v=D3q7YpXqFXU

 304. P. Wiesiek

  “Dziesięć dywizjonów, to jakieś 60 zestawów.
  My za podobną kwotę kupimy osiem- „Patriotów”…….
  Popierajmy swego szeryfa?”

  Czy patrioty mozna porownac do s 400 czy raczej do rakiet jakie wlasnie syria odbiera: s 700?

  Jesli tak to panski komentarz przypomina dywagacje ile tomahawkow za jednego colta?

  ml

 305. „czy na podstawie tego co moze pan wyczytac na temat wypadku w Oswiecimiu jest pan w stanie przypisac komukolwiek wine? Jesli tak to komu? ”
  ” Przypisywac ” nie trzeba , to zbedny wysilek . Winny jest przymulony mis coala ( podarowany ) siedacy za kierownica


 306. Chiny mają zainwestować we włoskie linie kolejowe i lotnicze, przemysł kosmiczny i kulturę.”

  Jak kulture to widze koniunkture na psie mieso konsumpcyjne.
  To w sam raz interes dla polskich producentow rolnych: po exporcie koni rzeznych, koniny, akceptacji uboju halal/ koszer i hodowli zwierzat futerkowych bylby to kolejny przyklad jak pieniadz lamie bariery kulturowe.
  Chinski pieniadz, polskie bariery…

  ml

 307. W gazecie.pl tekst o upadku spoldzielni mlczarskiej z Rypina. Spowodowanej m. In. sankcjami na Rosje za Krym.
  Czy Polska nie powinna sie tu poczuwac do pokrycia strat jakie spowodowane jej decyzjami politycznymi?

  A na marginiesie: marka “ Delikt” produktow mleczarskich pokazuje jak dalekosmy juz od kultury lacinskiej. 40 lat temu, moja sp. babcia kpila podobnie z marki prlowskich mrozonek: Mors.

  ml

 308. 22.57
  Jedzenie w PRL-u było znakomite, pod warunkiem, że usiadło się przy właściwym stole

 309. Soczki dwa, różne, a smaczne!
  Dobrej nocy

 310. Pan Redaktor cytował dzieło chwalące, a przynajmniej wyjaśniające ogólnoświatowy pociąg do nacjonalizmu („Narody wstają z kolan”), teraz serwuje wycinki z nagrań w knajpie „Sowa et consortes”, skupiając się na wątkach ideologicznych i szukając w nich „teorii ekonomicznych”, gdy populację fascynują wątki personalne i te mają chociaż jakiś sens praktyczny.

  Moją osobiście uwagę przyciągnął artykuł w GW pióra Piotra Beniuszysa – publicysta kwartalnika „Liberté!”, polemiczny notabene z artykułem Smoczyńskiej w tejże gazecie.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24004646,empatia-elity-wrogie-iii-rp-swoj-obecny-sukces-polityczny.html

  Smoczyński pisze, że po roku 1989 r. doświadczyliśmy rewolucyjnej zmiany gospodarczej, a jej skutek to m.in. wiele miast, grup zawodowych i rodzin z utraconymi nadziejami na przyszłość i doświadczeniem traumy, a nawet „żalu po znikającym świecie” Polski Ludowej. Reformy ekonomiczne Leszka Balcerowicza miały być „destrukcyjne dla zastanego ładu” końcówki PRL, a współczesne niezadowolenie społeczne, które wyniosło do władzy PiS, jest bezpośrednim skutkiem recepcji ówczesnych przemian, zaś poddanie ich kompleksowej krytyce – warunkiem powrotu Polski do modelu demokracji liberalnej – strzeszcza Smoczyńskiego Baniuszys, i kontruje:

  Konflikt o cele socjalne nie jest dzisiaj istotą głębokich podziałów politycznych w Polsce i nie jest ich głównym paliwem napędowym (gdyby był, lewica nie byłaby w stanie zaniku). Jest tylko elementem, który został w zasadniczą treść tego konfliktu umiejętnie wpleciony przez partię władzy, dla której stanowi instrumentalnie wykorzystywany, trzeciorzędny problem. Spór polityczny w Polsce ma charakter konfliktu tożsamościowego i nie jest w najmniejszym stopniu oryginalny w skali świata. Podobnych zjawisk doświadcza obecnie większość zachodnich demokracji liberalnych, gdzie nasila się konflikt pomiędzy postawami otwartości na świat, idee integracji i globalizacji, zorientowania na wolność indywidualną i akceptacji elementu ryzyka w procesach gospodarczych a postawami zamknięcia, nacjonalizmu, pragnienia przeżywania wspólnoty w atmosferze swojskości i zorientowania na realizację potrzeby bezpieczeństwa dostarczanej przez opiekę państwa. Większość spośród krajów doświadczających tego konfliktu nie miała w swojej historii transformacji od socjalizmu do kapitalizmu. Polskie doświadczenia wpisują się zatem w trend globalny, są tylko dekoracyjnie uzupełnianie przez miejscowy koloryt.

  I daje moim zdaniem swoją diagnozę jeśli nie b. istotne spostrzeżenie metodologiczne:
  Tempo polskich przemian gospodarczych lat 1989-91 można naturalnie krytykować, podnosząc trafny i znajdujący się poza dyskusją argument wysokich kosztów społecznych. Jednak ten obraz nie może zostać uznany za właściwie nakreślony, jeśli nie porusza się problemu kosztów ewentualnej alternatywnej strategii, zaś winę za konsekwencje ówczesnych reform lokalizuje się w sposób wysoce niesprawiedliwy.

  I dalej:
  Smoczyński krytykuje wysokie tempo reform gospodarczych u progu III RP. Nie porusza jednak problemu kosztów alternatywnej strategii, czyli powolnych działań, jakby z góry zakładając, że zamortyzowane, stopniowe przejście do mechanizmów rynkowych spowodowałoby koszty niższe.

  To karkołomne założenie.
  Alternatywne strategie wyglądają znacznie lepiej niż „Plan Balcerowicza”, lecz mają podstawową wadę – nikt ich nie sprawdził w realu, i to w realu Polski 1989.

  Baniuszys szkicuje te alternatywy:
  … gdyby w 1989 r. zdecydowano się na powolne reformy i sztuczne utrzymywanie na kroplówce bankrutujących państwowych zakładów. Byłoby dokładnie odwrotnie. Zasięg frustracji byłby o wiele szerszy, ludzi sukcesu o wiele mniej, a przegranych transformacji o wiele więcej, siła gniewu bez porównania większa. Ze wspomnianymi wcześniej konsekwencjami politycznymi. Klęska reform i sukces polskiego Mecziara zamknęłyby Polsce drogę do szybkiej integracji z NATO i co najmniej opóźniłyby akcesję do UE. Ze wszystkimi tego konsekwencjami: inwestycyjnymi, społecznymi, cywilizacyjnymi, a także geopolitycznymi.
  Obecne pogorszenie nastrojów społecznych nie jest pierwszym w Polsce demokratycznej. Obserwowaliśmy je i w latach 90., gdy rządy solidarnościowe wymiótł SLD obiecujący wstrzymanie reform, i po roku 2000, gdy poparcie dla Samoobrony sięgało ponad 30 proc., a okładki tygodników ostrzegały przed marszem Leppera do władzy, stylizując go na Adolfa Hitlera. Wejście do Unii chwilę potem i pojawienie się dopłat dla rolników zabiło Samoobronę w ciągu kilku lat. Co by było, gdyby Polska do Unii wtedy nie weszła, bo tempo reform i budowy nowego państwa byłoby wolniejsze?

  I tak opisuje współczesne opcje do wyboru w polityce społ-gospodarczej:
  Politycy przespali moment na przestawienie wajchy z modelu przyciągania inwestycji relatywnie tanią siłą roboczą na bezpiecznym rynku wchodzącym do UE na model gospodarki z własnym potencjałem innowacyjnym przyciągającym inwestorów doskonale wykształconą siłą roboczą, która jest tylko kapkę tańsza (ale jednak) niż np. w Niemczech.

  Pierwszy z modeli pozwalał politykom do 2008 r. trąbić o sukcesach w postaci spadku bezrobocia i wzrostu PKB, a co za tym idzie, cieszyć się z wyższych wpływów podatkowych, które można było wydawać na najróżniejsze świadczenia socjalne. Przejście na drugi model wymagało zaś wysiłku intelektualnego, długofalowego planowania wykraczającego poza horyzont kadencji Sejmu, nie dawało żadnej gwarancji medialnego sukcesu, a generowało koszty w postaci inwestycji w personel analityczny, politykę wspomagania innowacji, w szkoły, uczelnie wyższe itp. Innymi słowy, wiązało się z nim wszystko to, czego politycy nie lubią najbardziej. Optymalny moment przestawienia wajchy minął, a Polacy nadal mieli pracować – jak to ujął na spotkaniu u Sowy i Przyjaciół premier Mateusz Morawiecki – za „miskę ryżu” i na umowie cywilnoprawnej. Ludzie mogli to akceptować tylko do czasu. Ten czas minął. Politycy wszystkich partii nie chcieli lub nie potrafili tego dostrzec. Może z wyjątkiem Michała Boniego i Jerzego Hausnera.

  I kończy w temacie braku empatii krajowej:
  Najtrafniej Wawrzyniec Smoczyński pisze nie tyle o historii III RP i realiach ekonomicznych, ile o ludziach. O nas. Ma niestety rację, gdy zarzuca nam wszystkim utratę empatii czy nawet miłości bliźniego.
  (…)
  Nie wierzę, że polityka może odgórnie zadekretować empatię międzyludzką albo że można jej nauczyć obywateli, „tresując” ich szczodrą polityką socjalną i wysokimi podatkami. Państwo, jego forma i dobór realizowanych celów, jest pochodną kształtu wyobrażeń społecznych o wspólnotowym wymiarze życia. Nie odwrotnie. Innymi słowy, to nie tak chętnie krytykowane „elity III RP” są winne naszemu deficytowi współodczuwania, tylko my sami. A jeśli nam z tym wnioskiem źle, to przyznajmy, że jakaś część winy spada na „elity” wrogie III RP, które swój obecny sukces polityczny budują na pogłębianiu podziałów, potęgowaniu gniewu, podsycaniu frustracji, a nade wszystko na przyzwoleniu, by Polak w Polaku widział wroga, zdrajcę i mordercę. W takich warunkach zaiste trudno o empatię.

  I to jest echo tizzy Tuska, że on (i cała władza) nie jest od umoralniania narodu. Od tego mogą instytucje religijne, organizacje obywatelskie, szkoła i przedszkole, nawet w tramwaju czy pociągu moralność można przekazywać, jedna drugiej – jeden drugiemu. W TVP? Na wiecu PiS, czy innej partii?

 311. P. IS42

  prawie wszystko w PRL bylo znakomite boo: to nasza mlodosc, ten szczesny czas…

 312. Kocham Pana,
  Panie Sułku 🙂
  Jak zawsze znakomity tekst, jak to mówią teraz – „w punkt”.

 313. Chodzi mi po jezyku smak sztucznego miodu.
  Jest jeszcze taki we wspolczesnej Polsce?
  To zupelnie na marginesie restauracyjnych grzechow p. Morawieckiego.

  ml

 314. Wyglądać może, że „wytłumienia roszczeń” to jakaś szkoła ekonomiczna, czy to roszczeń płacowych, czy to roszczeń do świadczeń socjalnych, itp. Osobiście nie widzę tu żadnej szkoły. Przeciętnie wykształcony w blogowej pisanienie Polak, czy nawet Polka, rzuci, że to jest szkoła neoliberalizmu …

  Czyli jesteśmy w czarnej otchłani, tzw. dooopie. Albowiem poziom płac w skali krajowej nie podniesie się realnie bez inwestycji w wyposażenie pracy, oraz nauczenie pracowników jak nową „maszynerię” obsługiwać. Cudzysłów jest po to, aby rozszerzyć sens słowa maszyneria jak się da najwięcej, na oprzyrządowanie, nasycenie wiedzą, itd. Bez tego parcie na płace w górę i to nie tylko przez pracowników i ich rodziny, nawet wspomagane sytuacją na rynku pracy nie będzie trwałe. Podobnie z parcie na niektóre świadczenia socjalne. I tak utrzymują wszystkie szkoły ekonomiczne. Oczywiście są i takie, które wymyślają różne wersje perpetuum mobile, alchemiczne mikstury etc. Ale nigdy się nie sprawdziły. Owszem próbowano i próbuje się i tak powstają PRL-e i Wenezuele, oraz inne socjalizmy realne.

  Dlatego Red. Beniuszys w kontekście wyciągania polskiej gospodarki z pułapki średniego rozwoju wskazuje na dwóch byłych polityków, Michała Boniego i Jerzego Hausnera.

 315. @Symetryczny, przeglądnęłam polecony Onet i zalazłam jeszcze taką ciekawostkę na temat wpisu Gospodarza: „…Nie ważne kto był naprawdę w PZPR a kto w Solidarności. To my decydujemy, kto jest komunistą a kto antykomunistą. Więc to my możemy dziś zdecydować, że członek PZPR jest prawdziwym komunistą, a założyciel „Solidarności” esbekiem.” To o władzach PiS:
  https://www.rp.pl/Komentarze/181009590-Szuldrzynski-Wszyscy-tlumacza-Morawieckiego.html
  Obrzydliwe to całe towarzystwo, z jednej i z drugiej strony.

 316. Amerykańscy statystycy analizują pobożność, w tym również Polaków. Schodzi na psy, podobnie jak we wszystkich dziedzinach życia, w czasach minionych było o wiele lepiej.
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Badanie.-Polacy-opuszczaja-Kosciol.-Najszybciej-na-swiecie

 317. Pan Olborski

  “Winny jest przymulony mis COALA….”

  Bardzo mi imponuje takie panskie pisanie: bardziej angielskie nizli sami Anglicy.
  Na podobnej zasadzie mozna napisac i panskie nazwisko: Allborsky.
  Sam mam problem w druga strone: napisalbym raczej clitoresque niz klitoresque. Olalbym grecki zrodloslow dlatego ze to pierwsze brzmi mniej solennie a bardziej zmyslowo. A pan?( Mam nadziej ze jeszcze pamieta pan co to znaczy? 🙂

  ml

 318. Pani Zabka

  Najpobozniej bylo za Bermana i Borejszy, zawsze to wiedzialem.
  Juz niedlugo ostatnimi katolickimi publicystami zostana pp. Urban i Szostkiewicz.
  Lepsze sie skrada: by, gdy juz sie zblizy zaatakowac. Od tylu.

  ml

 319. @Soczek

  Ten chłopczyk 4-letni przypomina mi bardzo mojego synka w tym wieku. Też robił głupie minki, nie przejmował się publiką, był grzeczny, ale na swój sposób.
  Do obejrzenia tego filmiku zapraszam. Nie trzeba znać niemieckiego. Obraz i słuch wystarczą. Mój niemiecki jest nie na tyle dobry, zeby sie pokusić o tłumaczenie. Chociaż ukłon do tych, którzy ten język dobrze znają
  i przetłumaczą przynajmniej fragmenty konwersacji.

  Druga część filmiku, to 4-letni Philip i zaraz po nim 10-cio letnia Laetitia
  dają koncert na fortepianie.

  Serdecznie zapraszam do obejrzenia.
  Podnosi ducha w narodzie (trzeba czasem o patos zachaczyć)

  https://www.youtube.com/watch?v=ecyzEPoXFbs
  Mozart’s heirs: Little music geniuses – TV total classic

 320. Drugim sukcesem amerykańskiej propagandy w Polsce była zgoda Polaków na wejście do UE na skrajnie niekorzystnych warunkach dla polskiej gospodarki. Wejście to było bowiem elementem pakietu transatlantyckiego, jaki został Polakom narzucony przez establishment okrągłostołowy. Kto zyskał na jego decyzjach? Od początku wiedzieliśmy, kto firmuje terapię szokową Leszka Balcerowicza i wyprzedaż za bezcen naszego majątku narodowego, a jednak potężna propaganda amerykańska tak przeformatowała świadomość Polaków, że ich niechęć do obcych oraz frustracja utracjuszy zostały skierowane nie na USA i Unię Europejską, lecz na Rosję. Jest to największy paradoks i zarazem dramat polskich patriotów, że to się stało w tak prosty sposób i dzięki polskim władzom. Co więcej, ta sama propaganda narzuciła Polakom rusofobię jako determinantę naszej tożsamości narodowej.
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/145804,prof-anna-razny-o-polsce-i-rosji-06-10-2018
  =============

  Racjonalna analiza.

 321. @404

  Dziękuję za ujęcie się za @soczkamidwoma!

  Pozostałe dwa utwory ( dziś, w sobtę rano ) jeszcze czekają na uwolnienie.

  Więc zacytuję swój przedpis do pieśni powiadamiającej o tym, że zaczęło wiać od morza – oraz ponownie zprezentuję pieśń.

  Proponuję coś bardziej tradycyjnego i nie będącego tematycznym samograjem.

  Pieśniarz jakiego usłyszycie ma głos podobny do nieżyjącego już 30 lat bohatera sceny portugalskiej Zeca Afonso. Nie będzie tu dość ogranego fado oraz Barca negro. Nie będzie tu bezbrzeżności oceanu. Będzie natomiast okrutne morze sciągające nad brzeg ciekawskich gdy wieje i odważnych surferów.

  To w tym zakątku świata pobito rekord wysokości fali na której się ślizgano.
  Można jeszcze spotkać tam mieszkanki zakładające siedem spódnic i oglądać piękne azulejo w kościele, ale bohaterem tej muzyki literackiej jest wiatr od morza.

  … zachodni wiatr spienione goni fale ..
  .. pizicatto ( nie tylko ) portugalskiej gitary …

  Miejscowość jest ciekawa i znana wśród zachwycających się dużą ilością wody.
  ( Ja do takich liosci mwody mam stosunek miłosierny. )

  Oto przedstawienie i zachęta do obejrzenia wnętrza świątyni widocznej na klifie w ostatnich wodnych klatkach filmu ( tego z pieśnią – bo w następnym komentarzu będzie nowszy reportaż ).

  ( z Wikipedii )

  Nazaré – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Leiria, w regionie Centrum w podregionie Oeste. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Miejscowość składa się z trzech części: Praia (wzdłuż plaży), Sítio (dawna wieś na szczycie klifu) i Pederneira (dawna wieś na wzgórzu).

  Nazaré jest popularną atrakcją turystyczną, reklamując się jako malownicza nadmorska miejscowość. Położona na wybrzeżu Atlantyku, ma długie, piaszczyste plaże i jest odwiedzana przez dużą ilość turystów w okresie letnim. Miasto znane jest z tradycyjnych strojów noszonych przez rybaków i ich żon, które noszą tradycyjne chusty i haftowane fartuchy nałożone na siedem flanelowych spódnic w różnych kolorach. Spódnice te, choć obecnie rzadko noszone, można jeszcze czasami zobaczyć.

  W listopadzie 2011 hawajski surfer Garrett McNamara surfował po rekordowej fali 23,8 m. W dniu 28 stycznia 2013 r., McNamara pobił nawet ten rekord, ale czeka jeszcze na oficjalny pomiar. Wyjątkowo wysokie fale tworzą się przypuszczalnie ze względu na obecność Kanionu Nazaré. W sierpniu 2012 roku fala wyjątkowa pochłonęła pięcioletnią brytyjską dziewczynkę i jej dziadka podczas spaceru na plaży.

  https://www.youtube.com/watch?v=D3q7YpXqFXU

 322. Unia jak ZSRR. Do tego na własne życzenie. Czy IV RP grozi braterska inwazja NATO jak na Węgrzech czy Czechosłowacji za rewizjonistyczne poglądy Kaczyńskiego. Bo kwestionuje zasadność podpisania Traktatu Lizbońskiego prze brata bliżniaka. Tym sposobem wzorem Jałty wpuszczono do Polski obcego bakcyla jak sugeruje totalna prawica. Znowu słyszymy ojczyznę wolną od Unii wróć nam panie. Tak sobie myślę zostaje połączyć się z 40 ha Watykanem dla świętego spokoju.

 323. @soczek 5 października o godz. 9:12

  Czytam od dołu, a tu nagle jakaż radość mnie spotkała, że tak ciepły tekst pod mój adres został skierowany. Dzięki wielkie. Zwłaszcza za umieszczenie mnie (pośrednio) w krainie księżniczki Lilavati. To honor prawdziwy, a ja malutkim uczniem się w takim gronie zacnym czuję. Za to bardzo ciekawskim.

  Co do dziedziny wymierności, to żeby uniknąć losu topionego… dam koleżeństwu chwilę na ochłonięcie.
  A w rewanżu za muzykę i ten tego też, to ja proponuję H. Villa-Lobos i 5 jego Preludii
  w wykonaniu Evangelos Assimakopoulos-
  https://www.youtube.com/watch?v=VpqntWepRkI

  Ps. Niewyjaśnianie sprawy brzegów horyzontu na morzu …. było mądrym posunięciem.
  Tym bardziej nie rozumiem zawiśnięcia do moderacji.
  A co do dzielności, to zdaje się wyłazi ona sama niepytana, a ja potem muszę za nią płacić.
  Widać Taki los!

 324. jakie mogą mieć poglądy, rządy, sojusze; oraz jakiej waluty mogą używać i jaki system gospodarczy stosować. Ponieważ Ameryka i jej mieszkańcy stanowią absolutny wzorzec uniwersalnej doskonałości, w celu uniknięcia niecnych pomówień o permanentne deptanie prawa międzynarodowego, USA wystąpiły z globalnych traktatów i umów. Aby zamknąć usta krajowym krytykom (agentom Putina) oskarżającym amerykańskie elity o łamanie prawa i oligarchiczne rządy, siłowe struktury Stanów Zjednoczonych zadeklarowały swą niezależność w stosunku do konstytucyjnego porządku tegoż państwa.
  http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/145794,w-waszyngtonie-obled-i-desperacja
  ===========
  Chłe, chłe…..
  Predestynacja w całej okazałości.
  Manifest destiny w praktyce.
  Naród wybrany- kolejny zresztą.

 325. Sencow przerwał 140 dniową „głodówkę”. Wygląda teraz lepiej niż przed. Tak sobie myślę o inscenizowanych głodówkach na podobieństwo tzw. białych hełmów. Kiedy usłyszał o owsiance jako zamienniku.

 326. @soczek
  6 października o godz. 8:03

  A od Ciebie nie dość że ta wspaniała muzyka zawsze płynie, to jeszcze serfing w Nazaré

  Tam jest strasznie niebezpiecznie, bo nie tylko potężne fale, ale kamienie pod wodą i nad nią. Człowiek drży jak ogląda, a ci zapaleńcy na nic nie patrzą, tylko slizgają się po nich jakby nigdy nic.

  Chyba dla zbalansowania nieco r o m a n t y cznego nastroju przwołam ze swojej pamięci pewną parę małżeńską. Ona Polka, on Portugalczyk. Bardzo ładni oboje.
  Wynajmowali dom od moich byłych teściów.
  Wszystko wyglądało z boku OK.
  Okazało się jednak, że bardzo nie zgadzają się co do diety.
  Ona nie wyrtzymywała, bo on rano, w południe i na kolację chciał jeść TYLKO ryby.
  Początkowo dogadzała mu, ale w końcu powiedziała:
  Basta, ja tego już nie wytrzymam.

  Jak się skończyło? Nie wiem. Bo się wyprowadzili i kontakt się urwał.
  On twierdził, że w Portualii wszyscy są tak mocno za rybami.

  Ps2. Moderator się uwziął na to co rostrzelonym. To druga próba wklejania

 327. @jakub01
  5 października o godz. 10:20

  Czy W. Giergiew, to ten , ktory zamiast batuty dyryguje wykalaczka?

  Przeważnie bez batuty i bez wykałaczki.
  Jego ręce, oczy, całe ciało…. są nieprawdopodobnie wymowne.
  Na blogu ateistów wkleiłam link do jego Master Class

  Polecam Ci go obejrzeć. Znajomość angielskiego przydatna, ale nie konieczna.
  Bo fragmenty, kiedy pokazuje kolejnym uczniom jak komunikować się z Orkiestrą, jak nią DYRYGOWAĆ ….. to jest poza słowami.

  Jest ta sama Orkiestra i gra inaczej w zależności od dyrygenta.
  Wystarczy chwila na zmianę lidera i co za różnica.

  Proponuję zacząć oglądać od mniej więcej 20-tej minuty.
  Bo na początku są przemyślenia adeptów do dyrygentury

  https://www.youtube.com/watch?v=F5XczG-_IsM
  The great Valery Gergyev teaching how to conduct Scriabin (Master Class) Скрябин / Валерий Гергиев

 328. @adam100
  5 października o godz. 10:40

  A tu masz tańczące śnieżynki i ich magic
  Orkiestra pod batutą (albo bez) Walerego Giergiewa

  https://www.youtube.com/watch?v=-oB5Rh8k3lk

 329. @404

  Zmiana tematu.

  Powyżej możesz ( datowane na 5:24 ) obejrzeć powiadomienie o malejącej pobożności na świecie ( świat to wielkie słowo; dwa miliardy ludzi niewybielonych nie miało okazji słuchać Madonny ani Dody i oglądać ich wtórnych znamion płci ).

  Niedokształcony buc jest odruchowo gotowy uznać, że promieniowanie po wybuchu bomby atomowej ma rozkład gausowski.

  No więc przejdźmy do case study.

  Polityka niedawno opisała rosnącą liczbę wyznawców Bogini Śmierci.

  Po dekadach zastoju populacji amiszów ta wspólnota jest obficie zasilana przez nawróconych na religię oczyszczonych z bicia w mordę oraz nie podnoszących umierania bezsensownego jako zasługi.

  Gdybyśmy siostrę krzywej dzwonowej opisującą rozkład w czasie polskiej pobożności, to mielibyśmy krzywą przekroju doliny kilkutarasowej z tendencją opadającą i chwilowymi niewielkimi wzrostami tę tendencję potwierdzającą.

  Z uporem twierdzę, że problem ( dla mnie to nie jest problem tylko zimna kwestia ) współczesnego spadku pobożności bierze się z tego, że masa nieświadomych nie wie, że różaniec zawisł na jakimś fałdzie ich ubrania i przekłamuje interpretację zmian.

  Ludzie nie radzą sobie ze złożonością współczesności i to nieradzenie jest bardziej męczące w hemisferze euro-atlantyckiej.

  Z sadystycznym upodobaniem trywializuję, że teraz jest lepiej. Bo wiemy gdzie mieszka babcia. Babcia mieszka na Skype. Rzecz jest rozwojowa. Skype daje babcię na ekranie nowoczesnej komórki ale nie daje bucowi możliwości linkowania.

  @wbocek umie wstawiać więcej niż jeden link przy pomocy kompa, a ja i @jakub01 tej możliwości nie kumamy.

  U @tanaki wisi także dużo wcześniejszy mój komentarz komentujący co innego.

  W nim stwierdzenie, że osóbki w wieku od 01 do 18 lat wklikały więcej słów w sieć niż kapłani w ceremonialnych mowach i w homiliach za życia tych rodzących się i dojrzewających naszych i cudzych milusińskich różnych religii.

  Czy globalnie ujmując, czy z lokalnymi tylko przewagami na drugą stronę, niedojrzali do objawień stwarzają większą moc słowa ( potopu słów ) niż ci z objawieniami lub do objawień tęskniący.

  Podstawowy rdzeń rozprawy w tym case study jest taki:

  To nie bóg stworzył komputer.

  No i cieszmy się, że nie Chińczycy.

 330. Piotrowicz sugerował,że ksiądz nie molestował dzieci tylko ciumkał buzie a jak łapał za krocze to robił to jako radiesteta. Tak sobie myślę,że celibat to krzywda dla „dzieciolubnych”.

 331. ls42
  5 października o godz. 23:30
  Rzeczywiście, niezależnie od stołu jedzenie w Polsce Ludowej było znakomite. Produkty odpowiadały Polskim Normom, które były bardzo rygorystyczne. Masło było masłem a szynka była szynką. Wszystko było zdrowe i świeże. Dziś przeczytaj na etykiecie czym jest dżem malinowy, czym jest mięso lub parówki cielęce. Wszystko sztuczne, trujące i podłe jak ta wasza wolność i niepodległość.

 332. Tzw. PRL to moja młodość. W tym okresie zdobyłem wykształcenie prawnika. Dzisiaj procentuje. Po drodze byłem w Solidarności aby ustrój miał ludzką twarz. Wszak człowiek to brzmi dumnie. O Polsce ojczyznie okresu PRL nie mówi się jak o matce żle. Jak mawiają starożytni Słowianie. Tak sobie myślę,że tego co zawdzięczam PRL żaden Kaczyński nie odbierze. Bo jestem normalny nawet U Sowy. Trzeba mieć twarz 24 h.

 333. Nazywanie racjonalnego stosunku do Rosji , wynikającego z wielowiekowych doświadczenie Polski pod rosyjskim batem zaraz rusofobią i kreowanie wroga Polski teraz w USA i UE , to przygotowanie polskie społeczeństwa do kolejnej historycznej zmiany politycznej i powrotu pod opiekuńcze skrzydła rosyjskiego samodzierżawia , ktore jest bliższe Polakom politycznie i obyczajowo .
  Miejsce Polski jest u boku Rosji , a nie w zdegenerowanym brukselskim kołchozie . Słusznie rosną też obawy Polaków przed zagrożeniem zachodnią inwazją militarną , mogącej utrudnić uzyskanie suwerenności i powrót do braterskiego sojuszu z Rosją, ale poco ma się przyjaciół ?

 334. a potem , zeby nie czekac na moderacje , to
  Obrażenia chłopca, potrąconego w czwartek w Oświęcimiu przez samochód policyjny z kolumny prezydenta, ocenią biegli. Od tej opinii będzie zależało, czy zdarzenie zostanie zakwalifikowane jak wypadek czy kolizja.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24009654,biegly-oceni-stan-zdrowia-chlopca-potraconego-przez-radiowoz.html#a=66&c=154&s=BoxNewsImg1

 335. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 października o godz. 10:06
  Z pełnym uznaniem! Podzielam pogląd.

 336. żabka konająca
  6 października o godz. 5:09
  Profesor Kuźmiński wyraził niedawno w jednej z polskojęzycznych telewizji pogląd, że Polską rządzi hołota uznająca się za elitę. Elita zdrajców, głupców i amerykańskich satelitów.

 337. ” Ona Polka, on Portugalczyk. Bardzo ładni oboje.”
  (..)
  „On twierdził, że w Portualii wszyscy są tak mocno za rybami.”
  Bardzo to ladne choc to nie moj bussines .
  Znam z dosc bliska odwrotnosc
  ( Ona Polka on byl za rybami co znaczylo chyba , ze to ona myslala ( jak to Polka), ze jest za rybami i od razu nie wrozylo to dobrze )
  oni bardzo sredni oboje ale dwojka dzieci – jest na co popatrzec . Wszyscy w mw jednakowej odleglosci za rybami , jezeli tylko dziadek usmazy je po swojemu

 338. @olborski
  6 października o godz. 10:24

  Obrażenia chłopca, potrąconego w czwartek w Oświęcimiu przez samochód policyjny z kolumny prezydenta, ocenią biegli. Od tej opinii będzie zależało, czy zdarzenie zostanie zakwalifikowane jak wypadek czy kolizja.

  wypadek czy kolizja
  KOLIZJA małego dziecka z radiowozem!!!!!!!

  To zakrawa na makabryczny kabaret

  Ps. 6 października o godz. 6:20 zamieściłam link
  Wydaje mi się, że Ty masz możliwość odpowiedzieć na apel.
  Jeżeli nie, to wybacz, że zawracam głowę.

 339. 404
  6 października o godz. 8:46

  Bardzo dziękuje za balet.

  I znowu te moje egzotyczne skojarzenia.
  20 identycznych tancerek będących personifikacją śnieżynki.
  Tak naprawdę to na miliardy śnieżynek nie ma dwóch jednakowych – jak ten mózg ludzki funkcjonuje? Czy dlatego ta łatwo jest tworzyć mity i rozprzestrzeniać „fake news” ?

 340. @soczek
  6 października o godz. 8:52

  Odetchnęłam jak konkluzję przeczytałam. Uff!

  Odnośnie tekstu, który zawisł w niepewności u ateistów, to mam prośbę.
  Wklej go znowu teraz. Jeszcze raz.

  Bo jak moderator to zrobi, to nikt go nie będzie miał szansy przeczytać, jakoże nie wiadomo jak daleko się cofać. A to problem tylko tych wiedzących o jego istnieniu gdzieś. W przypadku nic o nim nie wiedzących to dramat, z którego nawet sobie sprawy nie zdają.
  Niewiedza czasem jest błogosławieństwem, jak z tego przykładu wynika.

  Pozdrawiam

  i przesyłam chwilę refleksji w/g Albinoniego w interpretacji Hausera
  https://www.youtube.com/watch?v=kn1gcjuhlhg

  Wiolonczela to instrument szalenie mi drogi.
  Tym bardziej, że tak to czuła moja Mama

 341. @404

  Zainteresowani surfingiem nie muszą być namawiani do wizyty w Nazaré.
  Pielgrzymom też można namawianie darować.

  Natomiast wielostronni ( mam się za takiego ) zainteresują się tamtejszym kanionem.

  Z dzieciństwa pamiętam szczątki o morzu: Kapitan Nemo i podróż podmorska.

  Otóż od czasów Żółtej łodzi podwodnej częściej mówi się o podróżach podwodnych. Pomogły liczne ( co do zsumowanej liczby gości ) wizyty w delfinariach z delfinami pływającymi nad suchymi lekko spoconymi zwiedzającymi.

  Podmorskie to bywają wulkany i bardzo gorące źródła.

  Pierwszy ważny przyczynek do rozróżniania głębi, powierzchni, dna nie zaczęły się od łodzi płaskodennej ( znanej od bardzo dawna ) a od wydarzenia z naszej współczesności. Od wypłynięcia w pierwszy rejs okrętu Czerwony Październik.

  Już Rzesza niemiecka produkowała podwodne okręty z cicho pracującymi silnikami.

  Późniejszy rozwój techniki pozwolił stworzyć silniki wolne od pulsowania, co uczyniło je jeszcze cichszymi. Ale bezgłośnie to latają tylko sowy. I jestem przekonany, że Kanonie Nazaré będącym podwodną kotliną trenowali budowniczy uzbrojenia z Chin, z Norwegii, z USA oraz z ZSRR.

  Fiordy norweskie są zapewne do dziś terenem coverów Cichym ścigałem ich lotem, ale aby operator sonaru i operator strumieni zastępujących wiosła w każdej łodzi podwodnej wiosła mógł poćwiczyć, to musi potrenować poniżej surferów odwiedzających Nazaré.

  Widzieliśmy ( w TV ) latające krowy, a nawet ciężarówki z dala od oka cyklonu.
  Babcie i dziadkowie opowiadali o spadających wraz z deszczem żabach. Ale zobaczyć jak zachodni wiatr wspiera małą łódź podwodną we wspinaczce na klif Nazaré, to jest coś. Cokolwiek ciekawszego niż popisy cudownych milusińskich.

  Tylko sowy latają bezgłośnie. A Czerwony Październik zwiedzał morskie kotliny, bo nie umiał tak jak bitelsi chować dziury do kieszeni.

  Tego filmiku z dziurami chowanymi to muszę jeszcze poszukać …

  https://www.youtube.com/watch?v=m2uTFF_3MaA

 342. @olborski
  6 października o godz. 10:39

  Uwielbiam Cię czytać

 343. VAT i mafia. Członkowie to katolicy czy komuniści. Dlaczego nie padają nazwiska. Dlaczego dane są anonimowe bez wskazania ilości postępowań karnych czy skarbowych. Tak sobie myślę,że ciemny lud jest manipulowany jak z kopaniem dołu. Bo IPN nie potwierdza.

 344. 404
  6 października o godz. 10:58
  Thanks i polecam sie , a z 6;20 (?) zrozumialem tylko „das is ok” „das cool” ( nawet przez chwile myslalem kiedy przypomnialem sobie „aufwidersein ” , ze niemiecki nie jest taki trudny ale i tak nie wiem o co chodzi ( nie obejrzalem do konca ) Nie wstaje o 4-tej rano tylko po to aby studiowac enpassancianego ping -ponga . Nara

 345. wiesiek59
  Czescy neoliberalowie oddali jeden z najlepszych browarow na swiecie – Pilsner Urquell – w rece obcych.
  Roczny dochod 7.5 miliarda euro pewnie wyplywa z kraju.

 346. Gdyby jeszcze jakis „niepelnosprawny ” ojkofob nie byl zdecydowany , to wystarczy przeczytac Szuldrzynskiego ( za znieksztalcenie nazw. wynikajace z lenistwa , przepraszam ) jak to Walenrodowie zostaja kretami i odwrotnie a nie drgaja im powieki .. no a czy krety je maja ? Po co im one ?

 347. olborski
  6 października o godz. 11:39
  ” a nie drgaja im powieki .. ”

  Ślady zawsze pozostają na ustach.
  Czy to teoria marksistowska?

 348. Sobotni poranek przyniósł kilka ciekawych informacji. Premier wygrywa walkę z vatowskimi gangsterami, a ci mimo to skaczą mu do gardła. Problem jest w tym, że vatowskie słupy są w Polsce, a oszuści za granicą.

  Ambitny, niespełna czterdziestoletni polityk PIS, Marcin Horała podjął się trudu przewodniczenia komisji do spraw VAT, i ma ustalić kto i dlaczego wywiózł z kraju kilkaset miliardów złotych, czyli po prostu ukradł te pieniądze polskich obywateli. Jeżeli rzetelnie podejdzie do obowiązków być może dowiemy się ile miliardów wypłynęło za granicę i kto je wywiózł. Ciekawy jestem dokąd ta forsa trafiła, i jakiej narodowości byli oszuści.

  Komisja ma rozpatrywać wyłącznie sprawy dziejące się za rządów PO i PSL. Mnie interesowałoby także podsumowanie działań rządu PIS w ostatnich trzech latach oraz relacje dotyczące odzyskanego podatku VAT.

 349. Symetryczny
  6 października o godz. 9:50
  skleroza?
  pamiętasz reklamy typu – “Miody sztuczne, pyszne i aromatyczne, a jednocześnie tanie”
  Kiełbasa zwana zwyczajna była psuta systematycznie, aż do stanu, że nie dawało się jej jeść na surowo.
  W 1965 roku powstał kuriozalny pomysł produkowania kiełbasy sojowej
  . Wyroby czekoladopodobne i inne wynalazki
  Dopiero za Gierka nastąpiła zmiana i powrót do dawnych receptur i pewnie o tym okresie PRL myślisz tyle tylko że to króciutki okres po którym nastąpiło załamanie

  Od 28 lutego 1981 roku, przez ponad osiem lat, niektóre artykuły tmożna było nabywać po cenach urzędowych tylko w ograniczonych ilościach. Reglamentacja towarów była wynikiem silnych niedoborów na rynku.
  wprowadzono kartki na mięso
  Pierwsze kartki – na cukier – wprowadził rząd Piotra Jaroszewicza, w 1976 roku. Na skutek stale narastających trudności gospodarczych, system kartkowy stopniowo rozszerzano – w lutym 1981 roku wprowadzono kartki na mięso, a 30 kwietnia tego samego roku – także na wszelkie przetwory mięsne oraz masło, mąkę, ryż i kaszę. We wrześniu, system kartkowy objął też mydło, proszek do prania i papier toaletowy.
  Powrót do tradycyjnych receptur nastąpił za Gierka 1971-1980, ale po 5 latach nastapiło załamanie i te kartki na cukier

 350. Zygmuntbialas przeformatował Wieśka i teraz Wiesiek próbuje kalkując zygmuntabialasa przeformatować blog.
  Wiesiek, dodaj jeszcze jeszcze szczepionki, chemical trails, HAARP i Rothschilda, który rządzi Polską przez swego delegata (pisałeś tym – Jacek Chwedoruk).
  Pzdr, TJ

 351. Mafie, także ta VATowska, są na niewidoczne, omotują pomołu cały kraj , wysysają z niego żywotne soki, ale działają tam gdzie ludzkie oko nie sięga i trzeba specjalistycznej wiedzy , aby dojrzeć i pokonać tą hydrę.
  A rączka , jak rączkę myła, tak dalej myje , a bez akcyzy wszystkim taniej
  …i to jest mafia właśnie „

 352. @404

  W pierwszej kolejności muszę ci wyjaśnić sytuację.

  Moje odwiedziny na blogu ateisty to było przedsięwzięcie typu
  zwiad, a może nawet rozpoznanie bojem.

  Nie miałem w planie tam bywać jako komentator i do dziś nie znajduję w sobie takiej ochoty. Impulsem decydującym do zajrzenia tam, było stwierdzenie, że tamten blog żyje w czasie rzeczywistym. Nie przypuszczam, aby była potrzeba precyzowania pojęć, ale mnie to się kojarzy z przekazem strumieniowym.

  Gdy słuchasz radia i trafiasz na reportaż z akcji na żywo, to jest to przekaz strumieniowy. Nie zapisujesz tego na żadnym dysku i w trwałej pamięci, między innymi dlatego, że to było sprawozdanie z pogryzienia człowieka przez psa. A ciebie interesują przypadki zmiany ról: człowiek odgryzł psu ucho.

  LISTY ATEISTÓW 3.0 nie są pisane nadążnie.

  Nadążnie to są telekonferencje na Skype. Znikają, po zakończeniu.
  Chyba że cybernetyczne służby specjalne ciebie nagrywają bo masz ksywkę hakerską.

  Dostawszy się na blog mamy migawkę stanu bloga.
  W chwilę później inny komentator tego samego bloga dostaje tę samą migawkę, ale wcześniej naciska przycisk OPUBLIKUJ KOMENTARZ. No i pierwszeństwo ci umknęlo.
  Cham nie przepuścił kobiety przodem.

  Opisywałem tu historyjkę z narodzin tego bloga.
  W drugim komentarzu jaki ukazał się na blogu komentator cieszył się z tego że jest pierwszym komentatorem. Zastanów się nad Szkłem kontaktowym. Słuchają tysiące, ale tylko jeden ze słuchaczy jest dopuszczony do publikacji jego głosu w eter.

  Słuchanie i granie to są procedury z różnych porządków.
  Orkiestra to wszystko samo grała w piątek. A ty przyszłaś do filharmonii dziś.

  Lubię niektóre wykonania koncertu potrójnego Beethovena bo lubię ten utwór.

  No a któremu gospodarzowi bloga wystarcza dyscypliny, aby wszyscy komentatorzy i zawsze czuli sie nie odesłani do świętej nigdy?

  Czas rzeczywisty to taki wytrych jak zamek błyskawiczny w spodniach właściciela zamku.

  Jutro któryś z polskich uczniów założy kosz na śmieci katechetce na głowę, połowa klasy umieści fotkę na swoich profilach fejsbuka i bezbrzeżne przesłanie filmu Kler znajdzie brzeg w okolicach klifu Nazaré.

  ***

  Oto tekst o który prosisz:

  soczki2
  4 października o godz. 18:03

  Cześć dziewczyny!
  Cześć chłopaki!
  Cześć i spoko pozostali!

  Wpadłem tu, aby się z wami trochę powygłupiać, bo o powagę teraz w kraju nad Wisłą, Odrą i Strwiążem o powagę trudno.

  Darujcie sobie odgadywanie mej poprzedniej ksywki oraz umacnianie się w przekonaniu jaką ksywkę odłożyłem do brudów kładąc się spać wczorajszym wieczorem. To jest po prostu nudne.

  Mam dwie uwagi na progu:

  – proszę śmiało przyznawać się kogo dzisiaj już zdążył kapłan prawdy zbliżyć was do niej biorąc was za rączkę lub za coś innego;
  – proszę o mniej rachciachu a więcej dyscypliny: suma 1-1+1-1 … jest nieskończenie niezbieżna; a suma 1+1+1+1 … jest nieskończenie rozbieżna do +∞

  Przeczytałem wszystkie komentarze pod wpisem @Tanaki ( z pominięciem pory deseru ) i stwierdzam, że prawie nic tu nie ma o krzywdzie dzieci.

  Jest co prawda nawiązanie do możliwego pytania ucznia na lekcji religii:
  Czy ksiądz jest pedałem?, ale nie ma ani jednego komentarza pozwalającego dwóm pełnoletnim kapłanom katolicyzmu oddawać się homolubieniu.

  Taka gmina.

  ***

  Jestem dziwkarz już od kopy lat, ale nie rani mnie dopust Irlandii oraz niedopust fanatyków katolickich do homolubienia. Nie! To nie jest moja tutejsza pomyłka, ani też prowokacja. Podzielam zdanie tych, którzy oświadczają, że tak było, tak jest i tak będzie.

  Wywiad z reżyserem Kleru ześrodkowuje się na krzywdzie dzieci. A tu prawie wszystko i prawie wszyscy o swojej domniemanej lub urojonej krzywdzie.

  Reżyser pytany: A jak się nie polepszy? odpowiada przywołując czarną dziurę dość powszechną we wszelkiej faunie.

  Otóż ja jestem przekonany o homeostazie gatunku ludzkiego i wierzę ( czyli jestem gorąco przekonany ) w rewolucję komputerowo sieciową. W moim przekonaniu osoby niepełnoletnie w Polsce wklikały w sieć więcej słów niż tych słów liczyły wszystkie ceremonialne i homilijne wypowiedzi wszelkich kapłanów religijnych w czasie życia naszych krajowych milusińskich.

  Wpierw było słowo, a teraz jest potop słów.

  Więc zacytuję co cytowało moje wcześniejsze wcielenie na blogu, który ponoć oszalał:

  Świeżo skomunikowany rzeczowo z sakramentami chłopczyk na zalecenie przychodzenia do spowiedzi odrzekł: Ja nie mam grzechów.

  ***

  Szanowny Tanako!

  Może jest bezbrzeżnie nudne. I na tym kończy się jego bezbrzeżność.

  Pierwsze, nie umieszczone w tragicznych mitach wzmianki o Latającym Holendrze ( nie koniecznie znającym niderlandzki ) pochodzą z samych początków żeglarstwa.

  Gdy się ma lornetkę, to widać wpierw bocianie gniazdo żaglowca, a później unoszące się w powietrzu białe żagle.

  I to by było dość na przywitanie, gdyby nie ma prośba: komentatorki i komentatorów mające i majcy szkolniczki i szkolników niech opiszą, czy kryzys katolicyzmu polskiego przejawia się poruszaniem kwestii ofiary na lekcjach religii.

  Polski Kościół Katolicki nie dojada. A wy o spuchniętych proboszczach i biskupach.

  Polski lud rzucać będzie po 2 PLN i kapłani spokornieją.

  No ale ja rozumiem: ateiście nie wypada mówić o ofierze składanej online za komentowanie jeszcze za friko. To się skończy. Nawet pedały bardziej podniecają się kasą niż seksem. AFarineli płakał bo go nędznie wynagradzali.

  ****

 353. Zacząłem od premiera, ale bardzo poruszająca była relacja w telewizji TVN o polskim hospicjum w Wilnie. W XVII wieku była to siedziba zakonu Sióstr Jezusa Miłosiernego, w czasach zaborów więzienie, kilka lat temu opuszczony obiekt i oto stał się cud; pojawiła się siostra Michaela Rak z Gorzowa Wielkopolskiego i tą zaniedbaną ruderę w ruinie przekształciła w piękne, jedyne na Litwie stacjonarne hospicjum, w którym po ludzku można odejść do wieczności. Ośrodek ma też funkcję hospicjum domowego, a siostry docierają z pomocą do tych co zostali pozostawieni sami sobie.
  Audycję prowadzili niezwykle kulturalnie Magda Mołek i Marcin Meller

 354. Jednak jest zapotrzebowanie na polityków poważnych. Donald Tusk na krakowskim rynku otoczony wielką rzeszą Polaków, wyraźnie wzruszony.
  W takich sytuacjach też jestem zwolennikiem ciepłej wody w kranie

 355. Z dystansu
  6 października o godz. 12:17

  Mam dla ciebie smutną wiadomość:

  U egzorcystów kolejki

  http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,17654906,U_egzorcystow_kolejki.html

 356. tejot
  6 października o godz. 12:15

  Chłopino……

  To co MNIE SIĘ PODOBA, nie musi się podobać tobie.
  I na tym zakończmy.
  Berdyczów……

 357. Donalda Tuska ludzie lubią, a Jarosława Kaczyńskiego moim zdaniem się boją, a to robi wielką różnicę.
  Stąd taki atak na Tuska ze strony PIS-u, oni muszą

 358. Projekt ustawy wprowadzającej na polski rynek podmioty inwestujące w najem nieruchomości (F.I.N.N.), na wzór funkcjonujących w Unii Europejskiej podmiotów typu REIT, jest obecnie na etapie prac sejmowych – został skierowany do prac w komisji finansów.

  Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news/sobon-polskie-reit-y-to-wzmocnienie-rzadowego-programu,2588374,4206?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ================

  Szykuje się kolejne dymanko Polaków.
  Za moment, wprowadzą parę innych instrumentów pochodnych, i będzie jak na Zachodzie- KOLAPS……

 359. @Wiesiek 59

  „Po rozpadzie Związku Radzieckiego ta prozachodnia propaganda w Polsce uzyskała ukierunkowanie amerykańsko-transatlantyckie jako zupełnie bezalternatywne. Już wówczas jej elementem stał się antyrosyjski ton. I pierwszym sukcesem amerykańskiej propagandy, tak ją trzeba nazwać, w Polsce było aprobowanie przez zdecydowaną większość Polaków naszego członkostwa w NATO, mimo że sojusz ten ujawnił swe oblicze agresora, bombardując Serbię, która nie zaatakowała żadnego z jego członków”

  Wiec to wszystko, to amerykanska propaganda? A do NATO mielismy nie wstepowac ze wzgledu na przyklad Serbii? I oczywiscie mielismy jakas lepsza alternatywe? Cos mi sie zdaje,ze pani prof. bredzi. Zadna amerykanska propaganda nie miala wplywu na nasza ocene Rosji po niemal polwiecznej okupacji sowieckiej, nie mowiac o wczesniejszych doswiadczeniach z Krajem Rad, o zaborach nie wspomne. Mielismy nie sympatyzowac z NATO? Mielismy jakas alternatywe? Przeciez u nas jeszcze wojska sowieckie staly pare lat po ’89. Cos mi sie zdaje, ze ta pani jest mocno oderwana od rzeczywistosci, albo nie ma pojecia o sytuacji w jakiej Polska sie wowczas znalazla.
  2) Nie bardzo moge uwierzyc w teze, ze frustracja pewnej czesci narodu spowodowana gwaltownymi przemianami po ’89r. przelozyla sie na uwielbienie dla PiS-u. I co 30 lat czekali tacy sfrustrowani? Dopiero teraz im odbilo? To nonsensZadna tam frustracja tylko uwielbienie dla „swojactwa” pisowskiego- krkowka z grilla, dico-polo i ksiadz dobrodziej.

 360. maciek.g
  6 października o godz. 12:05

  Sankcje nałożone przez zachód, obejmowały pasze i kredyty obrotowe.
  Co załatwiło na przykład drób i fermy sprowadzające pasze z zagranicy.

  Obecnie, w ten sam sposób, załatwia się kilka innych krajów, blokując im import.

 361. maciek.g
  6 października o godz. 12:05
  Kretyńskie argumenty. To wszystko było prawdą. Ale to było wyraźnie napisane. Teraz 35 czekolady na rynku, z czekoladą nie ma nic wspólnego, podobnie jak dżem malinowy z malinami i parówki cielęce z cielęciem.

 362. 404
  6 października o godz. 8:43
  Dzieki za link. Od bloga ateistow trzymam sie z daleka i nie zagladam tam.
  https://www.youtube.com/watch?v=Q-sLI9G-6xw
  Zupelnie inna bajka, ale spodoba ci sie na pewno.

 363. Symetryczny
  6 października o godz. 14:13

  Swieta racja. Dzisiejsza zywnosc to w ogole nie zywnosc ale produkt laboratoryjny.W Polsce np. juz nie choduje sie tych ras swin, co za komuny. Mieso zawieralo znacznie wiecej tluszczu, co pod wplywem psychozy na temat cholesterolu spowodowalo mniejszy popyt. Skutek jest taki,ze chocby nie wiem co, to schabowy nie bedzie mial tego smaku, co w czasach naszego dziecinstwa. To nie sentyment, na prawde jemy zupelnie inne mieso. Tluszcz to smak w miesie, a nie tlusta wieprzowina przyprawia Polakow o zawal ale papierosy i gorzala.

 364. jakub01
  6 października o godz. 13:57

  Moim zdaniem, chcąc wyrobić sobie własną opinię, trzeba zapoznać się z wieloma innymi, reprezentującymi różne opinie.
  Pani Raźny przedstawia własną, my sobie analizujemy……

  Weź też pod uwagę fakt, że NATO ewoluuje.
  Inne cele miało w 1990, inne obecnie.
  Kiedyś stwierdziłem- Rosja stoi u bram NATO!!!!
  A było te bramy przesuwać w jej kierunku?

  A co do propagandy, jest to bezdyskusyjny fakt.
  Sensem istnienia takich biurokratów z Wolnej Europy, czy NATO jest straszenie i urabianie opinii publicznej.
  Nie byłoby wroga, nie byłoby suto opłacanych stołków.
  Prawa Parkinsona się kłaniają.
  Żadna instytucja licząca ponad 500 osób, nie chce swej likwidacji.
  Wynajduje argumenty na rzecz swego istnienia.
  Wyobrażasz sobie teraz likwidację IPN na przykład?
  Kwik ryjów odciętych od koryta byłby przepotężny, choć instytucja zbędna.

  W tak zwaną „Wolną Polskę” wchodziliśmy z 45 000 urzedników.
  Obecnie jest ich już ponad pół miliona.
  I ilość biurek, segregatorów, stanowisk kierowniczych, nieubłaganie rośnie……

 365. wiesiek59
  6 października o godz. 14:24
  No dobra, skoro od Zachodu i od Wschodu jestesmy urabiani politycznie, to powinno wyjsc na zero. Zartuje naturalnie, ale nie przecenialabym sily jakiejkolwiek propagandy akurat w Polsce. Polak tam swoje wie a nieufnosc do srodkow masowego przekazu jest u nas niemal dziedziczna, do tego stopnia, ze wiekszosc nawet gazet nie czyta, telewizji nie oglada, co najwyzej o cos tam sie poociera w internecie czego prawdziwosci nie sprawdza bo najczesciej nie umie.
  Wiesiek, jaki procent ludzi tak na prawde slucha „gadajacych glow”? Ja
  mysle, ze jest to marginalny procent. Polacy kieruja sie emocjami, a do tego wystarcza im szczatkowa wiedza na jakikolwiek temat. No, chyba, ze cos uderza w nich jak pala w leb, bezposrednio, jak np. zmiany wprowadzone prze min.Zalewska.

 366. Głodówka terrorysty sposobem na uwolnienie innych terrorystów. Ciekawy sposób resocjalizacji kryminalistów. Sawczenko nie ma takiego szczęścia w mediach światowych jak Sencow. Bo siedzi u banderowców. Tak sobie myślę o manipulacjach w mediach.

 367. Demokracja sama w sobie może równie dobrze przybierać formy autorytarne lub wręcz totalitarne. W Unii Europejskiej obserwujemy powolny dryf ku demokracji autorytarnej. Obywatele mają coraz mniej do powiedzenia. W UE rządzi tak naprawę Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i szereg gremiów eksperckich, których nikt z nas, obywateli, nie wybierał. I co najważniejsze – nie wiadomo przed kim te gremia eksperckie odpowiadają i czyje zlecenia realizują. Demokracja więc nie gwarantuje niczego, poza tym, że co cztery lata będziesz mógł wrzucić kartkę do urny, wybierając kogoś, kto tak naprawdę nie trzyma realnego steru władzy – bo naprawę rządzi wielki kapitał.
  https://wolnemedia.net/czy-naprawde-wierzysz-w-demokracje/
  ———-

  Przecież to oczywiste……

 368. @soczek
  6 października o godz. 12:26

  Jeżeli jeszcze nie zajrzałeś (ciekawe dlaczego nie zajżałeś, skoro zaglądać?)
  To wyznaję, że pozwoliłam sobie bez pytania wkleić tam Twój tekst i uzyłam rzeczownika, który Ciebie jako osobę bardzo uważająca na słowa może poirytować ździebko.
  Więcej grzechów nie pamiętam i obiecuję starać się o poprawę.

  @jakub01
  Besarabia b. mi się podobała. Dzięki.
  A zaglądać możesz, kto Ci zabroni?

 369. jakub01
  6 października o godz. 14:39

  Lubię czytać oprócz wiadomości, komentarze pod nimi- szczególnie te w popularnych typu Onet, czy Fakt.
  Polska opinia publiczna jest urobiona, 90% to rusofoby wyzywające nielicznych trzeźwych, od onuc.,,,,,

  Media mają jedno zadanie- wykreować wroga.
  I robią to skutecznie.
  Wszyscy wcześniej przez nie skazani, nie żyją.
  Wrogiem ludzkości był Milosewic, Kadafi, Husein.
  Teraz jest Putin…..
  Za chwilę, będzie Xi.
  Tak fabrykuje się przyzwolenie na działania- łącznie z wojennymi.

  Co do NATO jeszcze.
  To narzędzie wciągania wasali do gierek geopolitycznych prowadzonych przez USA.
  Nie mają wiele do powiedzenia.
  Więc wystawiają kontyngenty okupujące kilka krajów.
  Za moment, wciągnięta w struktury NATO będzie Ukraina i Gruzja.
  Więc bramy znowu sie przesunie o kolejnych kilkaset kilometrów w kierunku Moskwy.

  Pokojowe współistnienie jest nie do przyjęcia dla lobby zbrojeniowego.
  Brak kontroli nad złożami, dla lobby naftowego.
  Kontrola zasobów innych krajów- o to w tym wszystkim chodzi.
  Reszta to bzdety.

 370. ls42
  6 października o godz. 13:10
  PiS nienawidzi Tuska ,bo Kaczor go nienawidzi. Nie dorasta mu do piet ale ma na tyle rozumu, ze zdaje sobie z tego sprawe. W slynnej debacie z Tuskiem polegl z kwikiem i nigdy mu tego nie daruje.To malostkowy, msciwy, maly duchem , cialem i ubogi intelektem facio. Zaden tam intelektualista nie wiedziec czemu z Zoliboza, taka inteligencja tam mieszka, ze wystarczy stamtad pochodzic aby zasluzyc sobie na miano inteligenta? No to sie przeprowadze na czas jakis moze.

 371. NATO też realizuje plany III Rzeszy pola Rosji i jej zasoby. Po co kupować. Tak sobie myślę,że Drang nach Osten ! wiecznie żywy. Rusofobia jak wyprawy krzyżowe.

 372. wiesiek59
  6 października o godz. 14:50
  Racja. Tylko jak o tym mowie, to mi znajomi chca leb urwac. Jak to?! Nie wierze w zalety demokracji?! To w co, autokracje?! Rozmawiac sie nie da, bo wiekszosc nie rozumie, ze system nazywany demokratycznym jest przegnily do szpiku, naprawic go sie nie da, trzba po prostu stworzyc inny, globalny system demokratyczny, moze za jakie 50 lat. O ile wczesniej sie nie ugotujemy. Nie wierze tez, ze NATO nas ochroni w razie konfliktu z kimkolwiek. Byloby to przedstawiane wlasnie jako „konflikt”, bron boze – wojna. Jak na Ukrainie.

 373. 404
  6 października o godz. 14:56
  Nikt mi nie zabroni, tylko ochoty nijakiej juz nie mam.
  Uwielbiam kota Simona, bo robi dokladnie to co moj Szperek, ktory tak wlasnie mnie budzi. Filmik krociutki.
  https://www.youtube.com/watch?v=GjUVlsB0inE

 374. Kiedyś był Plan Rapackiego,Odra i Nysa granicą pokoju. Teraz bij zabij Putina. Nawet z bożą pomocą. Tak sobie myślę ile chamstwa jest na tzw.salonach. To nawet nie polityczne intrygi. Chrześcijaństwo zamienia się w polityczne szambo.

 375. wiesiek59
  6 października o godz. 14:50
  Swietnie napisane. Choc nie potrafilabym tego tak zgrabnie ujac, to akurat w zupelnosci podzielam oglad (nie poglad) demokracji obecnej.Dzis wrzucenie kartki do urny nie znaczy nic; iluzoryczne poczucie wplywu na to kto nami rzadzi. Kurtyna, co prawda nie zelazna ale za to niezbyt szczelna.Na zmiane polityki wplyna zjawiska spoza jej kregow, inaczej nie widze mozliwosci zmiany. No, chyba ze na gorsze do czego zreszta obecna polityka prowadzi.

 376. jakub01
  6 października o godz. 15:29

  Moim zdaniem, demokracja istnieje wszedzie.
  Tyle że nie zawsze jest ta europejska kalka przydatna do oceny innych kultur, mających za sobą kilka tysięcy lat własnej historii.
  Ludzie wybierają wodzów, przywódców, niekoniecznie za pomocą kartki do głosowania.

  Eksport europejskiego wzorca, niszczy lokalne sposoby kierowania, lokalną kulturę polityczną- która przecież istnieje.
  To taran podobny do chrześcijaństwa.
  Za jego pomocą uzyskuje się kontrolę nad innymi krajami i ich zasobami.
  Łatwo jest z zewnątrz sfinansować partię polityczną, stworzyć ugrupowanie działające w interesie sponsorów.

  Ciekawy jest przykład Japonii.
  Przeszczepiono demokrację, podyktowano konstytucję.
  A dalej rządzą klany, rody samurajskie, sprzed 500 czy 1 000 lat….
  Wpływów politycznych, autorytetu, stara arystokracja nie traci wraz z nastaniem nowej ery.

  To samo jest w Ameryce południowej, Europie.
  Pociąganie za sznurki zza kulis- to nowa strategia starych rodów.
  Co zresztą udowodnił Piketty ostatnio.
  Stare fortuny przyrastają przez pokolenia, przyrasta również ich wpływ polityczny na wybory odpowiednich figurantów do reprezentowania ich interesów.

  Wojna i tzw. „komuna” przeorała nasz system polityczny, wymieniła elity.
  I one obecnie sie odtwarzają, budując majątki, wpływy, prestiż.
  Przypuszczam, że mogłabyś wymienić kilka starych hiszpańskich rodów, przemysłowców, bankierów, którzy takie wpływy posiadaja w wymiarze regionalnym czy krajowym.
  Demokracja to mamidło dla zindoktrynowanych, o niewielkiej wiedzy o kulisach sprawowania władzy.
  Chyba Bismarck coś takiego powiedział, że plebs nie powinien wiedzieć, jak wyrabia się kiełbasę- wyborczą…..

 377. @Wiesiek 59
  Generalnie -USA, Rosja, UE, NATO, cala swiatowa polityka stojaca na korpo-finansjerze to jakis papierowy tygrys. Ja nie mam na to zadnych argumentow, to jakies takie moje odczucie, ze to wszystko za czas niedaleki szlag trafi, bo to juz jest stare, splesniale, latac sie dalej tego nie da, bo gdzie nie zalatasz, tam dziura wylizie z przeciwnej strony. To juz jest trup ten caly system swiata, to jakos sie ttoczy sila inercji i nikt tym tak na prawde nie kieruje, nawet korporacje i banki, ktore we wlasnym interesie wlasnie lataja jedynie to co niebawem poleci na pysk.
  I mam wrazenie, ze niektorzy to widza calkiem jasno i zaczynaja byc
  tacy „charytatywni” , poniewaz wiedza ,ze 99% jest swiadome gownianosci i obludy systemu. Mlodzi byc moze calkiem skasuja partie, to lewo, prawo,to cale ideo, ktore zupelnie nie przywiera do rzeczywistosci. I to nie bedzie ani rewolucja ani ewolucja, to po prostu w pewnym momencie sie ujawni i bedzie nowa rzeczywistocia-oczywistoscia.Co? Nie wiem na boga.Pisze o swoich intuicjach.

 378. PKN zauważa, że rok 2017, był pierwszym, w którym od początku funkcjonowały przepisy pakietu paliwowego. „Efektem był przekraczający oczekiwania bardzo dynamiczny, aż 20 proc. wzrost konsumpcji. Nie był związany z klasycznymi czynnikami wpływającymi na popyt, takimi jak wskaźniki gospodarcze czy zmiany struktury floty samochodowej. Wzrost legalnej sprzedaży paliw udało się utrzymać, na czym zyskała cała branża, nie tylko PKN Orlen” – ocenił Koncern.
  http://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1287755,walka-z-szara-strefa-w-obrocie-paliwami-legalny-rynek-powiekszyl-sie-o-30-proc.html
  ==========

  PiS oprócz wad, ma również zalety- tak dla porządku….
  Tak samo jak Morawiecki…

 379. Premier Morawiecki, pokrzepiony przez prezesa, nie traci wigoru. W Radzyniu Podlaskim powiedział; pytacie kto pisze nasz program, odpowiadam: wy piszecie.
  Zapomniał tylko dodać; i wy będziecie ten program realizowali

 380. Chlopino,
  Wiesiek , co Piketty udowodnił ?
  Czytałeś go wogóle ?

 381. Wiesiek59 godzina 16.20
  Nagle stała się jasność i wszyscy stali się uczciwi, no prawie wszyscy.
  Jak niewiele trzeba

 382. wiesiek59
  6 października o godz. 16:07
  Przypuszczam, że mogłabyś wymienić kilka starych hiszpańskich rodów, przemysłowców, bankierów, którzy takie wpływy posiadaja w wymiarze regionalnym czy krajowym.

  A tozes trafil, jak bozie kocham! A toz to ja mieszkam u takiego czlowieka. Podziwiam jego sposob bycia, swobodny, przyjazny ,madry, zero nadecinowo-bogackiego, pracownicy jego firmy faceta niezwykle cenia, ja wynajmuje domek w sadzie za darmo, bo co mu tam. Ale 10
  lat potrzebowalam aby z roznych zrodel, plotek, opowiastek sie zorientowac, ze tak na prawde to do niego nalezy cale nasze miasteczko i kto wie co jeszcze. Ziemia,nieruchomosci, fabryki, sklepy, dyskoteki,hurtownie. Slowem wszysto o czym pomysle. Niedawno okazalo sie, ze nawet spoldzielnia dentystyczna w jakiej lecze zeby, to tez jakis jego interes. Niedawno zmarla jego matka ale wczesniej moj maz dokonywal u niej w domu drobnych napraw. Tylko,jak sie okazalo, to nie dom ale palac z parkiem na kilka ha.,rezydencja rodu. W pale sie nie miesci, szczegolnie mnie wychowanej w poniemieckiej kamienicy w PRL-u. Ale podejrzewalam, ze cos mi sie widocznie pieprzy we lbie, bo to niemozliwe zeby facet i jego rodzina mieli na wlasnosc cale miasto. Uswiadamiasz mi, ze jednak mi sie nie pieprzy.

 383. Przechodzący młody, wysoki i przystojny młodzieniec do telefonu „nakarmiłem dziadka, zmieniłem pampersa i wracam”

  Obiektywnie biorąc budująca scena, ale jak długo?
  Wczoraj u Andrzeja Morozowskiego (TVN 24) poseł Liroy Marzec kandydat na prezydenta Kielc o wyludnieniu tego miasta; wyjechało już kilkadziesiąt tysięcy ludzi (muszę to sprawdzić)

 384. Z dystansu
  6 października o godz. 16:24

  Piketty udowodnił szybszy wzrost dochodów starych fortun, w stosunku do wzrostu dochodów warstw niższych.
  Obszerne cytaty i omówienia kluczowych tez, znajdziesz w setkach artykułów i polemik na ten temat.

  Ta przyspieszona akumulacja bierze się również z wpływów politycznych dziedziców starych fortun. Co zresztą wydaje sie dość oczywiste.
  Pan Krupp, Bush, czy Dassault, nawet na wojnie zarobili…..
  Kontrakty rządowe czy kredytowanie wojny, to najlepsza droga do wzbogacenia się.
  A tych wojen w ciągu ostatnich 300 lat, było w Europie i na świecie sporo.

 385. Ta nierówność między zwrotem z kapitału (r) a wzrostem produkcji (g), którą można oznaczyć wzorem r > g, nadaje rzecz jasna nieproporcjonalną wagę własności nabytej i nagromadzonej w przeszłości, mechanicznie prowadząc do skrajnej koncentracji bogactwa. Oznaki tego zaczęły być widoczne już kilkadziesiąt lat temu, oczywiście w Stanach Zjednoczonych, ale też w Europie i Japonii, gdzie spowolnienie wzrostu (zwłaszcza demograficznego) prowadzi do bezprecedensowego zwiększenia się udziału własności wśród źródeł przychodu.
  http://krytykapolityczna.pl/gospodarka/piketty-czy-wzrost-moze-nas-ocalic/

 386. Jakub01, dyskusja z twojej strony jest bardzo trudna, bowiem Wiesiek pisze o niczym, przedstawia imaginacje i fantazmaty nacjonalno-prawicowo-lewicowe skopiowane z internetu – miszmasz – galaretka jabłkowo-dyniowo-awokadowo-gorczycowa z pesteczkami autorytaryzmu i cykutą demokracji), a ty starasz się trzymać tematu, piszesz o konkretach. Nie spotkacie się.
  Pzdr, TJ

 387. jakub01
  6 października o godz. 14:21
  A niby dlaczego nie sentyment. Człowiek raz jest młody. A kto chciał i był aktywny to znalazł radość i satysfakcję.

 388. Symetryczny
  6 października o godz. 17:27
  Tak, ale ja mialam na mysli poglad wg. ktorego wszystko z czasow naszej mlodosci wydaje nam sie lepsze, choc w istocie nie bylo lepsze a czesto gorsze. Lepsze jest tylko w naszych wspomnieniach, jako ze idealizujemy mlodosc i zapominamy o czarnych stronach tamtego czasu. Tzw, dobroc pamieci. Otoz chodzilo mi o to, ze wowczas zywnosc byla na prawde lepsza i nie jest to jakies nasze wyobrazenie sentymentalne. Zgadzam sie z tym co napisales, tyko mnie zle zrozumiales albo tez raczej nie wyrazilam sie precyzyjnie.

 389. Wszystkich proszę dawać na ten wpis łapki w dół. To są moje próby jak wychodzi na blogu, więc to tylko zaśmieca. z góry dziękuję

  1^1.        1.000
  0.9^0.9      0.909
  0.8^0.8      0.835
  0.7^0.7      0.779
  0.6^0.6      0.736
  0.5^0.5      0.707
  0.4^0.4      0.693

 390. tejot
  6 października o godz. 17:21
  Odnosze wrazenie, ze Wiesiek podajac cytaty i linki tez pisze o konkretach.Nie musimy sie spotykac w rozmowie i nie kazda odpowiedz musi dotyczyc konkretnego pytania.To taka swobodna wymiana mysli bez prob przekonywania do czegokolwiek i dlatego z Wieskiem fajnie mi sie gada.Pozdr.

 391. Piketty
  Niczego podobnego nie udowodnił.
  On jedynie starał się udowodnić , że co jakiś czas dochody z kapitału wyprzedzają wzrost gospodarczy, co kończy się koncentracją kapitału.
  O stare i nowe fortuny raczej nie chodziło, ale cieszę się , że potrafisz przyznać , że tezy Piketty znasz z xignoranta.
  Piketty pisał swój „Kapitał” z troski o demokracje , a tak wogóle to twierdzi , że poprzednie okresy kiedy zyski z kapitału wyprzedzały wzrost gospodarczy kończyły się wojną.
  Nie tyle , ale cała metoda badawcza Piketty spotkała sie z krytką z prawa i z lewej strony . Pisanie , że on coś „udowodnił” , tak jak ty to robisz to bzdura.
  Od kiedy wierzysz ekonomistom ?

 392. 1^1.         1.000
  0.9^0.9      0.909
  0.8^0.8      0.835
  0.7^0.7      0.779
  0.6^0.6      0.736
  0.5^0.5      0.707
  0.4^0.4      0.693

 393. 1^1.          1.000
  0.9^0.9      0.909
  0.8^0.8      0.835
  0.7^0.7      0.779
  0.6^0.6      0.736
  0.5^0.5      0.707
  0.4^0.4      0.693

 394. Pracownicze Plany Kapitałowe – nowy podatek obciążający przedsiębiorców ? Wbrew temu co się powszechnie głosi 4% składki na ten cel będzie pochodziła właśnie od przedsiębiorców . Pensje pracownikom wypłacane są też z kieszeni przedsiębiorców więc jest to mit, że pracownik płaci.

  Cel jaki przyświeca temu pomysłowi krytykowanemu przez wszystkie osoby związane z rynkiem jest nieco zakamuflowany .

  Wiadomo , że 70% środków zgromadzonych – ma być inwestowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Inwestowana w spółki strategiczne – Spółki Skarbu Państwa. Cała giełda przeżywa obecnie kryzys. Jest to wynik kryzysu w przedsiębiorstwach. Spółki Skarbu Państwa również, skoro potrzebują nowego zasilania finansowego.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55406
  ==========

  I się wyjaśniło, komu ma to służyć……..
  Dobre podsumowanie:

  “Po roku 1989 jedną z pierwszych nowo powstałych instytucji finansowych w Polsce była Giełda Warszawska.
  Polacy zachwyceni, że są już tacy zachodni inwestowali, tracąc swoje wieloletnie oszczędności.”

  Prawda prawdziwa. W ten sposób złodziejski biznes pod kuratelą zachodnią okradł rodaków z ostatnich oszczędności. Jak mi to jeden biznesmen dobrze ustawiony kiedyś powiedział w przypływie szczerości po niezłym wypiciu: “trzeba było wyciągnąć od Polaków oszczędności ze skarpetek z czasów PRL, aby sztucznie zrobić z bardziej cwanych i z dostępem od odpowiednich informacji klasę kapitalistów powiązanych z zachodem, których nie mieliśmy”. A że nie ma nic za darmo, to i zachodnie biznesy się na tym obłowiły. Nikt Polaków nie przygotował na nowy system. Lichwa, żeby żyć musi się żywić na ludzkiej krzywdzie. Po latach można powiedzieć spokojnie, że 80% Polaków jest ofiarami transformacji, a tylko 20 % beneficjentami. A wszystko zgodnie z religijną etyką i boskim prawem naturalnym wg interpretacji jedynie słusznej instytucji religijnej. OFE był kolejnym skokiem na kasę skarbu państwa i naszą, celem zasilenia klasy beneficjentów, a PPK będzie kolejną próbą skoku na kasę z naszych podatków. Mały i średni biznes nie powinien do tego dopuścić.”

  Czyli, jak w wojsku- „Karczycho do przeglądu rzuć!!!”
  I w poroże jeleni……

 395. @404

  Możesz mnie etykietować jak chcesz, abyś tylko poruszała się daleko od zasady:
  Nie zrozumiałam, więc się obrażę.

  Wiec zacytuję siebie z okresu gdy byłaś daleko o @staruszka i innych przodków @soczka.

  Gdy idąc przez park dobiega mnie z tyłu wołanie: „Przyjacielu!„, to przyspieszam chód.

  Niech mnie bóg chroni przed przyjaciółmi, bo z wrogami poradzę sobie sam.

  Przyjaźnie odnoszę się, do osób nie odczuwających potrzeby zaspokojenia agresji choćby słownej oraz narzekania tylko z tego powodu, że zjawiłem się w pobliżu.

  Ale odróżniajmy przyjaciół od chcących pożyczyć stówę.

  – Nie mam przy sobie.
  – A w domu?
  – Dziękję. Wszyscy zdrowi.

  Aktywne są tu trzy osoby na dwóch wymienianych tu blogach, które obraziły się na mnie. Może tylko takie tu pamiętam boczące się na mnie. I w każdym z tych trzech przypadków chodzi raczej o jakąś moją pisemną wypowiedź niezrozumianą,. Ja jestem bełkot mający bezczelność upowszechniać pytanie:
  Czy ja cię dobrze zrozumiałem?

  Wszystkie moje opublikowane komentarze blogowe stanowią własność publiczną.

  Zwróć uwagę, ze to moje oświadczenie nie przywołuje jakiejkolwiek aksjologii i nie niesie śladów pozytywnego wartościowania. Natomiast od lat czynię krzywdę i ujmę leniwcom z uszkodzonym aparatem przewijania.

  I tak, zasugerowałem, że ponad tysiąc komentarzy o niczym w dwie doby wytworzone jest przejawem publicznej m.a.s.t.u.r.b.a.c.j. i wynika z bezbrzeżnej nudy.

  ***

  Z otwartymi szeroko powiekami koleżanki i koledzy młodzieniaszka któremu udzielałem korepetycji i z powiększonymi źrenicami słyszał, że płacone mi jest za naukę pisania tak, aby znak równości wypadał pod znakiem równości.
  2x + 5 = 15
  x = 5

  Bez użycia kroju Courier będzie ci trudno to tu trudno osiągnąć.

  A chodzi o to, że redukcji wyrazów i spodziewanych skutków swoich jakichkolwiek działań nie zrozumiesz łatwo i szybko, gdy cię nikt nie poprosi:

  Rozwiązuj równania ładnie.

  Taki co ładnie rozwiązywał równania liniowe, nie będzie budował mostu wzdłuż rzeki.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Courier_(kr%C3%B3j_pisma)

  iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii – dużo nas chudzin i policzyć nas trudno!

  Czołem! Spłem! I niebawem …

 396. Unia się rozpada nawet jankesi to mówią. Zostawili burdel w swoich koloniach. Teraz idą na gotowe do Rosji z pazerności. Tak sobie myślę,że to żle wróży Europie.

 397. Z dystansu
  6 października o godz. 18:04

  Zysk z kapitału, jest zawsze większy niż dochody z pracy najemnej.
  Kropka.

  Jedynie bardzo nieliczni byli w stanie dzięki własnym wynalazkom- na przykład- tę barierę ominąć. Awansując zresztą do grona tych, którzy zaczęli z kapitału nieźle żyć, sprzedając firmy bądź ich część.
  Określono nawet kwotę- 10 milionów $, z których dywidenda 5% pozwala na swobodne życie na wysokiej stopie.

  Wolno ci wierzyć w co chcesz.
  Ja mam takie samo prawo.

 398. @soczek

  Ja weszłam pod adres, który mi poleciłeś. Próbowałam szukać tego TxT, ale nie byłam jak narazie go znależć. Tylko ogólne informacje o czym on jest i że służy do takich rzeczy, których potrzebuję.
  Inna ciekawostka. W Wordzie mogę podnieść coś do potęgi (tzn właściwy zapis uzyskać, a jak już w okienku to kopiuję… natychmiast potęga zmienia się w normalnej wielkości cyfrę. Stąd te daszki zamiast potęg

  Ps. Ja tak łatwo się nie obrażam. Zresztą Ty nie dostarczasz powodów.
  Czasem odnoszę wrażenie, że chcesz jak kot chodzić swoimi ścieszkami, więc Ci daję przestrzeń. That’s all

 399. wiesiek59
  6 października o godz. 18:09
  „Po latach można powiedzieć spokojnie, że 80% Polaków jest ofiarami transformacji, a tylko 20 % beneficjentami. ”
  Nieraz zarzucano mi na tym blogu naiwnosc myslenia. Moze i tak jest ale ktoz to powiedzial, ze powinnam wiedziec wszystko na kazdy temat a na domiar w sposob, z ktorym kazdy sie zgodzi. Totez moje uwagi moga wydac sie naiwne ale nie jestem pewna, ze powyzszy cytat odzwierciedla prawde.Moze tu mowa o indywidualnych fortunach a gdzie totalna zmiana oblicza kraju? Mozecie sobie wyobrazic jakiego szoku (pozytywnego) doznalam pamietajac Polske ’86 a widzac te 2001? Pod tym wzgledem chyba 100% obywateli stalo sie beneficjentami transformacji. No i irytuje mnie to „nie kazdy obywatel”,a powinien kazdy? Naprawde? Naprawde pijak, nierob, len albo duren powinien byc beneficjentem transformacji. Dzisiaj to tacy wrzeszcza najglosniej, ze nic im nie skapnelo, a powinno (niby z jakiego powodu powinno?).Jesli ktos nie rozumial na jaki tor przestawia sie kraj a wyobrazal sobie, ze bedzie po staremu a jedynie wyglad kraju zmieni sie na taki” zachodni” i kazdy sklep to bedzie pewex tylko za zlotowki, to sam jest sobie winien. Bylo sie dowiedziec i chciec dowiedziec na czym ta transformacja polega i jak sie w niej znalezc.Bylo sie nauczyc czegos nowego. Moj syn bedac w Polsce na wakacjach poszedl do lasu na jagody i gdzies w krzakach uslyszal odglosy libacji i czyjs przepity glos – ” no ale jak wejdziemy do Unii to bedziem wszystkie tekie paniska jak Zlocinski albo i lepiej”. Nie wiem kim byl ow „Zlocinski” ale tak sobie lud bozy wyobrazal raj po wejsciu do Unii.Rozmowy przy wycinaniu lasu.

 400. 0.3^0.3                    0.696
  0.2^0.2                    0.724
  0.1^0.1                    0.793
  0.05^0.05                0.860
  0.02^0.02                0.924
  0.01^0.01                0.954
  0.001^0.001              0.993
  0.0001^0.0001            0.999079
  0.00001^0.00001        0.999884
  0.000001^0.000001    0.99998614

 401. 0.3^0.3                    0.696
  0.2^0.2                    0.724
  0.1^0.1                    0.793
  0.05^0.05                 0.860
  0.02^0.02                 0.924
  0.01^0.01                 0.954
  0.001^0.001              0.993
  0.0001^0.0001            0.999079
  0.00001^0.00001        0.999884
  0.000001^0.000001    0.99998614

 402. wiesiek59 , o godz.18. 09
  Fundusze emerytalne sprzatnely z przed nosa prawie bilion dolarow amerykanskiej klasie pracujacej podczas krachu w 2008 roku.
  https://www.huffingtonpost.com/bailey-childers/the-big-short-and-your-re_b_9305670.html
  The Washington Post pisze nawet, ze w ciagu 15 miesiecy wyparowaly 2 biliony dolarow..
  1% nie przestanie nas skubac w coraz to inny sposob.

 403. 0.3^0.3                    0.696
  0.2^0.2                    0.724
  0.1^0.1                    0.793
  0.05^0.05                 0.860
  0.02^0.02                 0.924
  0.01^0.01                 0.954
  0.001^0.001              0.993
  0.0001^0.0001          0.999079
  0.00001^0.00001        0.999884
  0.000001^0.000001    0.99998614

 404. wiesiek59
  6 października o godz. 18:38
  „Najgorszy wlasny interes jest lepszy niz najlepsza praca „.
  Ponoc przyslowie zydowskie.

 405. wiesiek59
  6 października o godz. 18:38
  Powiedziano mi kiedys, ze po’ 89-tym byl taki czas, ze ludzie brali kredyty i na potege otwierali knajpy i bary. A poniewaz nie wiedzieli,ze przynajmniej na poczatku wlasciciel baru powinien placic za wypita we wlasnym barze filizanke kawy aby miec jasnosc w rachunkach, totez najczesciej z pomoca rodziny i znajomych przepijali i przejadali zyski i pozostawali z dlugami. Dzis pewno wrzeszcza po staremu, ze winni sa „oni”. Za komuny przynajmniej bylo wiadomo kto jest winien temu, ze sie chlopu obora zawalila. Ruskie!

 406. jakub01
  6 października o godz. 19:02

  Inna wersja- łut handlu lepszy niż tona pracy…….

  Co widać zresztą w cenach.
  Kilo żywca wieprzowego- 3 zł.
  Kilo łopatki, 9…..

  Co do smaków żywności PRL……
  Mięso z naturalnego chowu, opartego o własne pasze, musi sie różnić od chowu na fermie. Również wydajnością i okresem tuczenia.
  Jak pamietam, plony zbóż wynosiły jakieś 30Q z ha, na zachodzie 100- dzieki chemii ochronnej, nawozom sztucznym.
  Byliśmy ZAPÓŹNIENI!!!

  Obecnie, zawartość mięsa w mięsie- dzięki zachodnim technologiom wstrzykiwania wody, sięga 50%- w niektórych wyrobach.
  Cena szynki, ale zawartość? wartość kaloryczna?
  Jemy erzace.
  Towary żywnościopodobne.
  Ilość jest większa, ale jakość……..

  Nie daj się przekonać tutejszym dogmatykom, że jesteś naiwna.
  Reprezentujesz moim zdaniem, jako jedna z niewielu, RACJONALNY OGLĄD SWIATA.
  Zapewne dlatego, że z niejednego pieca jadłaś chleb.
  Tak samo zresztą jak ja.

 407. wyzysk
  6 października o godz. 18:50”

  Reklama może prawie wszystko.
  Na przykład, nagonić jeleni na odstrzał.
  Rżnięcie jeleni na giełdzie, robi sie średnio co osiem lat.
  One nie pamiętają losu swoich poprzedników…….
  Ciągle może nie rodzą się, ale dorastają nowe.

  Dygresja…….

  Polną dróżką, scieżką kładką
  szło do rzeźni cieląt stadko.
  Przy nich zaś szło cud dziewczęcie.
  I o dziwo, też na rżnięcie…….

  Kolejne pokolenia nie uczą się na błędach poprzedników/ poprzedniczek.
  Dopiero traumy gigantycznej ilości ludzi czegoś uczą ich następców.
  Niestety, błędne nauczanie historii, mylenie skutków z przyczynami, pozwala na powielanie błędów z przeszłości.
  Jeszcze jedna krótka, zwycięska wojenka?
  Kto wie……..
  O ile decydenci zobaczą w tym BIZNES, jest nieunikniona.

 408. admin:
  cos sie nie zgadza, u mnie jest sobota, 6 X 2018, 19:47, czas srodkowoeuropejski

 409. Musisz odnaleźć nadzieję
  I nie ważne, że nazwą Ciebie głupcem
  Musisz pozwolić, by sny
  Sprawiły byś pamiętał, że

  Nic, naprawdę nic nie pomoże
  Jeśli Ty nie pomożesz dziś miłości
  Nic, naprawdę nic nie pomoże
  Jeśli Ty nie pomożesz dziś miłości
  https://www.youtube.com/watch?v=f5hooj3qKM4

 410. wiesiek59
  6 października o godz. 19:31
  jakub01
  6 października o godz. 19:02

  Inna wersja- łut handlu lepszy niż tona pracy…….
  Co widać zresztą w cenach.
  Kilo żywca wieprzowego- 3 zł.
  Kilo łopatki, 9…..

  Mój komentarz
  Wiesiek sugeruje swoimi ekonomicznymi rozważaniami o cenach żywca wieprzowego, że świnia składa się z samej łopatki. Nie ma nóg, łba, wnętrzności, itd., które mają swoją wagę.
  Poza tym Wiesiek koloryzuje o cenach skupu. Aktualna cena skupu tucznika (żywa waga) w Polsce wynosi średnio 4,32 zł/kg. Wiesiek jak typowy propagandzista nie musi się chociaż trochę orientować w tym tym, co głosi. Wystarczy, że tu naciągnie, tam podciągnie i ma wynik taki jak potrzebuje. Pozostaje tylko wpisać na EP i zadanie wykonane.
  Pzdr, TJ

 411. tejot
  6 października o godz. 20:17

  Proponuję…..Berdyczów,,,,

 412. tejot
  6 października o godz. 20:17

  Tejot, wiesz kiedy rozmowa na tym blogu jest fajna? Kiedy nie zmienia sie w teleturniej typu pytanie-odpowiedz i to konkretnie taka jakiej oczekuje pytajacy jako jednoosobowe jury.

 413. Wiesiek, proponuję pisać do rzeczy.
  Pzdr, TJ

 414. Wiesiek59

  „Zapewne dlatego, że z niejednego pieca jadłaś chleb.
  Tak samo zresztą jak ja.”
  Cha,cha, no to dobrze wiesz, ze nic na swiecie tak dobrze nie smakuje. Jedzenie buly, czesto z zakalcem przez cale zycie tej samej powoduje co najwyzej wzdecie.

 415. @

  śę
  śę
  śę
  śę
  śę
  śę

  https://yaytext.com/bold-italic/

 416. polecono mi stronę która nie funkcjonuje
  sorry

 417. jakub01
  6 października o godz. 17:39
  Trafnie , większość ludzi nie potrafi obiektywnie oceniać czasów swej młodości i wyrzuca z pamięci to co było złe , a pamięta co było dlań korzystne. Żona nie raz wspominała swa młodość na wsi, gdy chodziła do szkoły i z jej opowieści można by wnioskować że było bardzo dobrze. Ale ciągnąc ją za język wyciągałem, że kradli jabłka idąc do szkoły by tłumić głód. Że nie miała gdzie odrabiać lekcji bo był tylko jeden stół i wciąż zajęty na ważniejsze sprawy. Odrabiała na stołku i była z niego tez przeganiana.
  To samo dotyczy tych co swą młodość przeżyli w PRL i z sentymentem wspominają
  (oczywiście to co było dla nich przyjemne -nieprzyjemne zdarzenia gdzieś ulatują)

 418. Przepis na paluszki rybne w panierce:
  Kupic paluszki rybne w panierce.
  Pozostawic na 15 min w temperaturze pokojowej.
  Puste foremki z panierki nadziac przygotowana przez siebie ryba.

 419. tejot
  6 października o godz. 20:50

  Zacznij używać argumentów, przedstaw swoje poglady.
  Albo, Berdyczów.

  Dyskusja z insynuacjami, to dyskusja z głąbami.
  Bezprzedmiotowa.
  Masz problemy z argumentacją?

 420. jakub01
  6 października o godz. 21:11

  Marudzisz….
  Co za problem zrobić zapiekankę, placki ziemniaczane, z jabłkami, grochówkę, bigos, nalesniki, pierogi, czy inne zapychacze?
  Inwencja twórcza w kuchni zawodzi?
  Ja sobie radzę…..

  W zależności od regionu swiata, jest mnóstwo tanich produktów.
  Jedynie problem energii do gotowania bywa spory.
  Reszta to kwestia inwencji.
  Ale, nieprzypadkowo, mężczyźni sa lepszymi kucharzami….

 421. W katolickiej Generalnej Guberni było gorzej niż w PRL. Tak sobie myślę o gadułach co to nie potrafią zdefiniować złych stron ustroju podobnego do sąsiednich krajów. Może o Dziewczynce z zapałkami napiszemy albo w Piwniczej Izbie. Ponoć dzieci nadal głodują po obaleniu tzw.komuny.

 422. maciek.g
  6 października o godz. 21:16
  Ale to dobrze, ze mamy taka zdolnosc samonaprawcza.Inaczej powariowalibysmy od wciaz jatrzacych sie wspomnien.Mnie jakos nie bardzo np. pasuje taka metoda psychoanalizy, w ktorej wyciaga sie traumatyczne zdarzenia aby je na nowo” przepracowac”. Jakos do tego freudyzmu instynktownie zaufania nie mam, ale pewno dlatego, ze sie g…na tym znam. Nie mniej uwazam, ze poza rzadkimi przypadkami wymagajacym takiej psychoanalizy, lepiej dac czlowiekowi zapomniec. Pozwolic mu w naturalny sposob wyrzucic zle wspomnienia.Oczywiscie mowie o normalnych przypadkach a nie o tych ciezkich, wymagajacych nieraz pomocy psychiatrycznej i psychologicznej.Nie wiem dlaczego Amerykanie tak tego Freuda kochaja.

 423. maciek.g
  6 października o godz. 21:16

  Jaki masz punkt odniesienia?
  Jaki kraj, z porównywalnych w konkretnym czasie historycznym?

 424. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 października o godz. 21:33
  O dziewczynce z zapalkami juz bylo.

 425. @404

  Szanowna koleżanko!

  Są tacy ( poleciałem Kaczyńskim! ), którzy twierdzą, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną nie istnieje. Jest to wiktoriańska obłuda.

  Uciekający pseudo-kulturalni przywołują parę: Piotr Czajkowski i Nadieżda von Meck.
  I prawie zawsze przywołujący tę parę nie mają talentu Piotra i pieniędzy Nadieżdy.

  Przypominam ci pewnego rosyjskiego literata, który zaczął przemowę tak:

  Bracia w literaturze!

  No więc wyjdźmy tuż za próg, aby bez kwaśnej miny było:

  Siostro w komentowaniu!

  Zapędzasz się siostro w egotystyczne zabawy matematyką.
  A z matematyką będącą językiem fizyki (ponoć głównie ) oraz z fizyką nie jest łatwo. I tak: zapętlenie nie jest pomieszaniem z zapętleniem. Oba fizyczne obiekty są dla laika nierozróżnialne co do zachowania. Nie jest tak, że jedno bardziej odsłania uda , a drugiemu zdarza się nie trzymać ramy.

  Mogę nazwać pracę kotlarza w utworze na osiem kotłów obligato pięknym baletem, ale wszystkie te słowa są albo zrozumiałe, albo można znaleźć je w słowniku.

  Na publicznym forum jakim jest ten blog bez wyjaśnień użyłaś karety czyli daszka. widzianego na typowej klawiaturze na tym samym klawiszu co cyfra 6.

  Ale dla większości wykształconych ludzi jasność już ścieniała. Bo skąd mają wiedzieć, że to jest daszek ( Szwejk by się zdziwił ) jednej z dwóch odmian. Gdy się wie, to łatwo podpowiedzieć, ale gdy się nie wie, to co najwyżej utknie się w Excelu.

  Poniżej automatycznie przeredagowany rozbudowany cytat z hasła Kareta ( znak ) w Wikipedii. Bo tu nie możemy użyć indeksu górnego

  W matematyce symbolu ^ używa się przy potęgowaniu (2^6 dla 2 6 {\displaystyle 2^{6}} {\displaystyle 2^{6}}), kiedy nie jest możliwe wykorzystanie zapisu w indeksie górnym. Symbol ^ wykorzystywany jest także w Międzynarodowym alfabecie fonetycznym, w fizyce, w statystyce, a także oznacza się nim akcent przeciągły.

  Twoje wiersze komentarzy z użyciem karety są zrozumiałe dla @soczek i dla @act.
  Ale inni mogą poczuć się zlekceważeni odizolowaniem się ciebie jako dwórki księżniczki Lilavati od wielu niezainteresowanych zabawkami matematycznymi.

  I po co ci to?
  Nie lepiej było przyjąć na chwilę rolę testerki przymulonej dobrym winem w towarzystwie twego bliskiego kręgu towarzyskiego?

  Gdy ja zrażam atrybutami tagów takimi jak rel i ich wartością nofollow, to można wklikać gdy się jest typu @404, albo przewinąć. A skąd ma wiedzieć skądinąd pokorny człowiek, ż pytanie rzucone w sieć w rodzaju
  Co to jest ^ ?

  skoro dopiero zabawa pary @soczek i @404 uświadomiła innym, że mają znak karety na swojej klawiaturze.

  W kodowaniu jest używane pojęcie funkcji trudno odwracalnej. Stosuje się ją aby zniechęcić przeciwnika do odczytania przekazu zaszyfrowanego.

  Jeśli chciałś przetestować @soczka, to zapewne zasłużył na passable.

  Mniej do innych więcej szacunku niż do siebie.
  To będziesz miała kółko ciepłych przyjaciół.

  Jeden z kotów chodzących swoistymi ścieżkami raczy cię raz wtóry z baletu bitego obligato ( całus w klawiaturę ):

  ( bójcie się podskoczyć mięśniaki )

  https://www.youtube.com/watch?v=PbwZ_e-zk5w

 426. wiesiek59
  6 października o godz. 21:31
  To nie bylo serio o tej bule, to taka „przenosnia literacka” na jaka sie wysadzilam. Jak widzisz literat ze mnie zaden. O paluszkach rybnych tez wie tylko ten ,kto je kupil choc raz w zyciu i pozostawil na kilkanascie minut na stole. Ryba z nich w cudowny sposob znika a pozostaja puste foremki z panierki.

 427. wiesiek59

  Aktualne ceny świń i trendy cenowe na świńskich rynkach europejskich znajdziesz pod poniższym linkiem – oczywiście z uwzględnieniem RP:

  https://www.3trzy3.pl/rynki_i_ceny/europe

  W tabeli uwzględnione są zarówno ceny w ujęciu uproszczonym czyli kilograma żywca jak i w ujęciu bardziej skomplikowanym czyli w/g klasyfikacji EUROP co oznacza uwzględnienie stopnia umięsnienia tuszy tuczników podaną w procentach – bezpośrednio po uboju czyli na podstawie wagi bitej ciepłej. I tak cena kilograma tuszy 56 procent oznacza, że akurat tyle wynosi jej stopień umięsnienia. Umięsnienie oznacza stopień chudości mięsa.

  Tabela klas wygląda następująco:

  powyżej 60%- klasa S,
  55–60% – klasa E,
  50–55% – klasa U,
  45–50% – klasa R,
  40–45% – klasa O,
  poniżej 40% – klasa P.

 428. wiesiek59
  6 października o godz. 21:36
  Nie rozumiem o ci ci chodzi. poparłem przykładami które znam to o czym pisała Jakub1. Żona chodziła do szkoły wiejskiej w latach 50 tych oczywiście w Polsce czyli w PRL

 429. jakub01
  6 października o godz. 21:44

  Mój szwagier- zawodowy kucharz- serwował klientom schab w podwójnej panierce.
  Waga się zgadzała….

  Paluszki mają chyba 50% panierki, albo lepiej……

  „Erzac cholera, nie życie”…..

 430. jakub01
  6 października o godz. 21:34
  Zgadza się, ze jest to swoista obrona , ale jak zwykle czasami nie jest korzystna dla człowieka. Człowiek inteligentny i wykształcony powinien zdawać sobie sprawę z tego. Czasami warto nie ulegać i nie oszukiwać siebie.

 431. maciek.g
  6 października o godz. 21:54

  Punkt odniesienia, Maćku.
  Perspektywy kobiety z Polski, w porównaniu z urodzonymi w innych krajach świata.
  W ilu z tych 200 były LEPSZE?
  W ilu, mogły CHODZIĆ do szkoły?

  To co dla nas jest oczywistością od lat.do dziś jest marzeniem w innych zakątkach świata.
  I zawdzięczamy to tej „przebrzydłej Komunie”.
  To ona położyła fundamenty naszego postrzegania świata.
  Obecnie mocno się pracuje nad zmianą optyki.
  WSZYSTKO będzie płatne.
  A w szczególności, nadzieja na lepsze niż rodzice życie.

 432. maciek.g
  6 października o godz. 22:01
  Tak ale samoswiadomosc to nie jest sprawa wyksztalcenia. Inteligencji?
  No, pewno tak, w jakims stopniu potrzeba inteligencji aby moc spojrzec na swoje zycie bez emocji albo jeszcze lepiej z emocjami, ktorych czlowiek jest swiadom. To sprawa szczerosci wobec siebie, co nie jest wcale rownoznaczne z potepieniem czy wstydem. Jesli czlowiek potrafi powiedziec sobie np”-wydurnilem sie jak ostatni kretyn”i przeanalizowac swoje postepowanie po to aby na kretyna wiecej nie wyjsc, to oczywiscie jego ogromny zysk. Nie musi sie kajac, samobiczowac ani wstydzic, tylko zrozumiec i tyle. No i nie brac siebie samego tak cholernie serio.O wielu rzeczach, ktorych sie ludzie wstydza i spychaja je w podswiadomosc zamiast sie z tym rozprawic, otoczenie na ogol w ogole nie wie, bo albo nie pamieta albo odebralo sytuacje zupelnie inaczej. Zawsze warto nie oszukiwac siebie i nie ulegac, bo falsz wobec siebie msci sie potwornie.

 433. W szkiełku o premierze sygnaliście. Kiedyś napisałem, że wszyscy jesteśmy sygnalistami, ale dzisiaj dodam różnej kategorii bo nie każdy sygnalista bywa specjalnie doceniany.

  Ja w każdym razie się nie rozpycham

 434. maciek.g
  6 października o godz. 22:01
  Nagadalam ale troche nie na temat. Otoz chodzilo mi o to, ze pozwol,ze posluze sie przykladem, ktory sam podales- dobrze jest wspominac to co bylo mile i miec swiadomosc, ze bywaly tez paskudne strony tamtego zycia ale nie koniecznie juz na sile sobie przypominac ten brak miejsca do odrabiania lekcji czy pyszny smak jablek jedzonych kiedy sie bylo bardzo glodnym. Pewno te jablka bardzo twojej zonie smakowaly i moze to pamieta.Glod jest najlepsza przyprawa.Tu nie chodzi o szczegoly w tej szczerosci wobec siebie, bo nie sa potrzebne.Wystarczy tylko wiedziec, ze taki mechanizm nazywany „dobrocia pamieci” istnieje a wiec nie upierac sie, ze wszystko kiedys bylo lepsze. Co bylo, to bylo lepsze a co bylo do kitu to bylo do kitu i to wszystko.

 435. Tym razem jednak o tym, że rząd liczy się z odbiorem rosyjskiego surowca powiedział nie pracownik zespołu min. Naimskiego, ale… sam szef dyplomacji.

  – Sytuacja, w której nie powstaje Baltic Pipe, a Polska pobiera większość potrzebnego gazu z Niemiec, a więc de facto z Nord Stream, byłaby kuriozalna. Na marne poszłyby lata walki władz w Warszawie z kluczowym projektem Gazpromu, tj. Nord Stream 2. Utracilibyśmy wiarygodność i co najważniejsze, wystawili Ukrainę do wiatru, bo rezygnując z odbioru gazu na granicy z tym państwem, przyczynilibyśmy się do skokowego zwiększenia ryzyka, że Moskwa odetnie gaz Kijowowi – mówi Onetowi Piotr Maciążek.

  Umowa z Gazpromem wygasa w 2022 r. Jeśli do tego czasu Polska nie będzie miała alternatywnych źródeł gazu, to Rosja raczej nie zgodzi się ma krótkoterminowy kontrakt pomostowy. Zapewne będzie więc mogła zmusić Polskę do podpisania umowy długoterminowej.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zaskakujaca-deklaracja-czaputowicza-szef-msz-nie-wyklucza-ze-polska-bedzie-odbierac/39b8mh1
  =============

  No nie….
  Jaja z Poraja?

 436. wiesiek59
  6 października o godz. 22:12
  O rany Wiesiek, czy zona Macka bedac glodnym dzieckiem miala sie pocieszac, ze gdzies tam na swiecie dzieci maja jeszcze gorzej? Bo nie moga chodzic do szkoly albo wrecz umieraja z glodu? Pewnie w ogole nie myslala takimi kategoriami, bo to kategorie doroslych. Coz ona zreszta mogla wtedy wiedziec o swiecie? To teraz moze tak oceniac swoja sytuacje ale nie wtedy.Jak cie boli brzuch z glodu to myslisz o tym,co tu zjesc a nie o tym czy ktos ma moznosc chodzenia do szkoly czy nie.

 437. wiesiek59
  6 października o godz. 22:38
  Jesli Czaputowicz wyrazil nadzieje, ze do takiego scenariusza nie dojdzie, to pewno stanie sie na odwrot,tm bardziej ze sytuacja wyglada jak wyglada. Rad nie rad znowu trzeba bedzie zrobic z geby cholewe. I my mamy miec jakis szacunek na swiecie?!Jakas wiarygodnosc?

 438. bpogrubienie/b

 439. Szanowny Redaktorze Passent,

  Czy nie mógłby Pan zaprowadzić trochę porządku na tym
  blogu? Może jakiś moderator? Niedościgłym wzorem jest blog W.
  Orlińskiego, który wywala na zbity łeb komentarze, które nie mają
  ścisłego związku z jego wpisem. Tutaj trwają jakieś rozwlekłe
  pogawędki między znajomymi na zupełnie prywatne tematy. Jeśli 404
  chce porozmawiać z Jakubem, czy kimkolwiek innym, niech się z nim wymieni numerami telefonów, a nie robi tego na Pana blogu, bo to bezczelność. A to tylko jeden z wielu przykładów.

 440. jakub01
  6 października o godz. 22:36
  No właśnie nie można tak jak niektórzy leciwi ludzie widzieć obecnie samo zło (bo sami tym się dobijają)
  Przypomina mnie się gdy pytano czy tekst o „Młodzież ma dziś zepsute serca, jest zła i leniwa, nie będzie w stanie obronić naszej kultury…” jest współczesny. Większość pytanych stwierdzało, że tak, a tymczasem
  to tekst z przed 4000 lat temu, tak na młodzież narzekano już w Babilonii.
  Ciekawe że najbardziej narzekają ludzie starsi.

 441. ggry
  6 października o godz. 23:21
  Skoro blog W.Orlinskiego to taki niedoscigniony wzor, to dlaczego pisze pan tu a nie tam? Cenzura za ostra?

 442. Szanowny Panie Guzdra!
  Pozdrowienia specjalnie dla Pana tylko dlaczego nie można tych pogrubień i kursywy wpisać ze smartfonu?

 443. maciek.g
  6 października o godz. 23:32
  „Ciekawe że najbardziej narzekają ludzie starsi.”
  Moznaby wymienic wiele powodow ale chyba glownym jest po prostu niezgoda czlowieka na cos takiego jak starosc. Kiedy czlowiek patrzy w lustro coraz niechetniej i za kazdym razem widzi kogos obcego, nie tego, ktorego wyobrazenie nosi w umysle. Kiedy zawsze chodzac szybko musi zwolnic bo sie meczy i to go wkurza. Nie chodzi mi nawet o jakies choroby czy starcze dolegliwosci ale o te maszynke nazywana organizmem, ktora sie zaczyna zacinac i trzeba jakos rozladowac zwiazana z tym frustracje. Nie mozna oskarzac maszynki bo w pewnym wieku to normalne, ze sie zacina zatem wyszukujemy sobie tematy zastepcze.

 444. Ostatecznie ważna jest treść, ale jak szanowny Guzdra raz kursywą, a w innym przypadku pogrubieniem odcina się od publiczności to ja też już umiem, prezesa raz pogrubię, a kiedy indziej pochylę bardziej na prawo, chociaż chyba bardziej już nie można.
  Aby ocenić, z czego dokładnie wynika ten wzrost (podatku VAT), należałoby przeanalizować szczegółowe dane, mówią ekonomiści.
  Marcin Horała dociśnie i już będzie wiadomo, albo i nie

 445. Orliński .. Kto to moze byc ? Ktos glodny o tej porze roku? !

  Bezczelnosc – lis w bialy dzien porywa kure bo glodny . U Passenta kury mozna policzyc na palcach jednej reki .
  http://doroszewski.pwn.pl/haslo/bezczelność/

 446. a to żeby 0^0 = ? jakaś jąkała drugi oddech złapała

 447. @404
  Do dyrektora cyrku przychodzi facet i mowi- chcialbym sie u was zatrudnic, umiem nasladowac ptaki. Na co dyrektor -przykro mi ale to malo interesujace.- Szkoda,-odpowiedzial facet i odfrunal.
  Do milego, ide cos poogladac.

 448. Bezczelnosc .. ee no nie chyba bo po co sie pisze ksiazki ? No nie po to aby lis je czytal ale kury kupily. Slepej kurze kasiazke a lisowi ziarno ?

  https://www.youtube.com/watch?v=cXzhCyeXuOs

 449. HeHe

  Ślepa kura i lis? Na pewno nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia.
  Z pełnej sympatii dałbym jej tą pierwszą grzędę żeby mogła usiąść jeszcze wyżej.

 450. @soczek
  6 października o godz. 21:43

  Zrobiłam pomyłkę i odpowiedź na Twój post wkleiłam u ateistów.
  Przykro mi, ale niestety już tego nie zmienię.
  Chyba go wkleję jeszcze tutaj, co od początku było moim zamiarem.

  ******

  Piotr Czajkowski i Nadieżda von Meck, to nie jest rzadkość. W ich przypadku prawdopodobnie pieniądze odgrywały rolę.
  Ale było wiele znanych przykładów.
  A nawet ze swojego życia znałam ludzi, których śmiało mogłam nazwać przyjaciółmi.
  Tylko tyle i aż tyle.

  Odnośnie „karety czyli daszka” ja Cię nie sprawdzałam, bo ja wiedziałam, że Ty wiesz
  z czym się to je. Poruszyłam ten temat, bo łudziłam się, ze może Ty, albo ktoś inny poradzi mi, żeby to wyglądało lepiej, tak jak powinno być innymi słowy.
  Widać wszystko łatwiej. Zwłaszcza dla amatorów takich zabaw.

  To również nie ma nic ale to nic wspólnego z moim brakiem respektu, a właściwie mniejszą ilością szacunku do odbiorcy niż do siebie samej.
  Ja wiem co ja piszę, a odbiorca, również amator w danej dziedzinie nie musi tych komputerowych znaków znać.

  Konkludując. To nie był żaden test, a zwłaszcza dla Ciebie.
  Gdzieżbym śmiała?
  nie przyszłoby mi do głowy nawet.

  Jeszcze jedno, (to też nie jest test).
  Jak się nazywa po polsku exponential decay i exponential growth
  Bo ja niestety zapomniałam

  Pozdrawiam i życzę miłych snów

  Sorry. Trochę zła jestem na siebie.

 451. @wiesiek59 6 października o godz. 18:09
  Cel jaki przyświeca temu pomysłowi ? tu muszę powycinać sporo tekstu (szkoda) ale myśl główna jest taka:
  „…Wojny, burze morskie, trzęsienie ziemi, przedsięwzięcia handlowe, nieurodzaje są rzeczami nieuniknionymi. (…) Do tego trzeba byłby nawiązać. Mógłby to być znakomity interes. Weźmy klęski których wszyscy się boją: chorobę nędzę, śmierć. Powiedzmy tym co się ich boją ponieważ znają życie i swoich bliźnich: ubezpieczymy was przeciwko takiej nieuniknionej przyszłości…(…)
  Można by zbudować gmachy, wielkie gmachy w których zarządzałby się tymi groszami (składki, przypis mój). Póki nie będzie się wymagało zapomóg od tych ubezpieczalni mogą kwitnąć, kiedy im się zacznie stawiać żądania mogą zbankrutować; w każdym razie gdyby się wcisnąć tych ludzi a ich przedsiębiorców i gdyby wydusić od nich kilka pensów więcej można by te pensy zatrzymać za wyświadczone zasługi…”
  Bertold Brecht w „Powieści za trzy grosze”.
  W ten sposób słynny bandzior przewidział fundusze emerytalne. A Pracownicze Plany Kapitałowe kuszą składką powitalną, jednorazowa ze strony państwa – 250 zł i roczną dopłatą – 240 zł. Trudno zdefiniować czy czy przynależność do funduszu jest obligatoryjna czy fakultatywna – pracownik zostaje zapisany obowiązkowo, może się wypisać i trzeba się mocno pilnować bo z nowym rokiem znowu cie zapisują.
  Pracodawca płaci określony procent ( ty napisałeś 4%) a pracownikowi potrącają z wynagrodzenia również procenty, docelowo ma być 8% razem. Czyli jak w powieści.

 452. bajka o ludzkiej solidarności (nie mylić z polską grandą) na dobranoc: „…plakaty z ich fałszywymi uśmiechami; konszachty z narcotraficantes – kartelami narkotykowymi; lepkie ręce; obietnice bez pokrycia; intrygi, wyborcze urny schowane są na strychu dawnego urzędu miasta. A siedziby partii zmieniły się w sklepy..”.
  https://magazyn.wp.pl/artykul/w-ludzi-wstapila-solidarnosc-i-wykurzyli-politykow-z-miasta

 453. @Jakub01 – szok pozytywny i rozmowy drwali to bardzo powierzchowne źródło wiedzy. W 2001r. stopa bezrobocia oscylowała pomiędzy 16% – 20%. Pracownikom zamiast podwyżek czy przywilejów podawano informacje ilu chętnych czeka za bramą zakładu na ich stanowisko.

 454. – To będzie rodziło daleko idące konsekwencje. Na to wszystko nie możemy patrzeć oczyma dzisiejszej rzeczywistości, tylko musimy patrzeć minimum 15-25 lat do przodu. Jeśli ta dynamika będzie tak się rozwijała, a do tego Indie zyskają taką dynamikę, to w Azji nie będzie miejsca dla interesów gospodarczych USA. Jeżeli do poziomu technologicznego Chin, który osiąga coraz wyższy poziom dojdą jeszcze surowce z Rosji, to Stany Zjednoczone mają gigantyczny problem. Tak naprawdę, gra idzie dziś nie o Europę, ale o wpływy w Azji. Także o kontrolę surowców, z czym mamy też do czynienia w Afryce, gdzie Chińczycy są obecni od wielu lat. Amerykanie są też wypychani z Bliskiego Wschodu. Wyraźnie widać, że Amerykanie przegrali tam wojnę, utracili też wpływy w Turcji, gdzie inicjatywę przejęła Rosja.
  https://kresy.pl/publicystyka/prof-zapalowski-dla-kresy-pl-amerykanskiej-administracji-puszczaja-nerwy/
  ==============

  Do poczytania……

 455. żabka konająca
  7 października o godz. 5:26

  https://strajk.eu/mfw-ostrzega-nadchodzi-kolejny-globalny-kryzys-finansjera-robi-co-chce/

  Jak w takiej sytuacji inwestować 70% funduszy emerytalnych w giełdę?
  Można napompować kursy, tyle ze skończy się to wielką zwałką w najbliższym okresie czasu.
  Nieść pieniądze do kasyna, i to pod przymusem?
  Wiedząc że kasyno zawsze wygrywa?

 456. Dlaczego Sawczenko poszła w kąt w polskich mediach. Przecież są takie niezależne. Tak sobie myślę,że teraz dostają kasę za Sencowa jak sugeruje pisowska propaganda o sponsorach medialnych.

 457. Czas Tranzycji

  Biorąc pod uwagę wszystkie zarysowane czynniki – Unia Europejska nie będzie już taka dotąd, nie wiadomo czy w ogóle przetrwa, a już wybrany w przyszłym roku Parlament Europejski nie tylko może nie przypominać poprzednich, ale może być ostatnim w obecnym kształcie Wspólnoty. Po raz pierwszy nie z pojedynczych państw, ale w praktyce z całej Zachodniej UE w składzie PE wybrani zostaną eurodeputowani zdeterminowani przynajmniej spowolnić, jeśli nie powstrzymać i odwrócić procesy budowy państwa europejskiego uczestniczącego w globalizacji. Elity reagują zwarcie szeregów, częściowym przejęciem niektórych haseł populistów i animowaniem własnych, fałszywych ruchów populistycznych, kanalizujących społeczne niezadowolenie. Bezpośrednio i coraz mocniej w sprawy europejskie ingerować chcą Amerykanie, wykorzystując w tym celu swoich środkowo-europejskich wasali. Z kolei coraz silniejsze naciski Waszyngtonu budzą negatywne reakcje nawet europejskich elit, nadal posłusznych w pryncypiach, ale chcących uchronić swoje partykularne zyski, także te z relacji z Rosją, Chinami czy Iranem. To potęguje napięcia.

  Cała Unia Europejska trzeszczy w posadach i wiadomo już, że w obecnym kształcie nie przetrwa. Musi zreformować się, odnajdując i uznając europejską tożsamość poszczególnych narodów składowych – albo załamie się pod ciężarem nierozwiązywalnych sprzeczności, stymulowanych dodatkowo przez potężnych sąsiadów i rywali. Dlatego właśnie te wybory będą tak ważne. Zwłaszcza, jeśli będą ostatnie.
  http://chart.neon24.pl/post/145813,ostatni-parlament-unii-europejskiej-jaka-znamy
  ===========

  Żyjemy w CIEKAWYCH czasach……

 458. Długoplanowe inwestowanie części kapitału w akcje ma sens. Trzeba ale inwestować szeroko , w możliwie wiele firm, mądrze i mieć cierpliwość i mocne nerwy. W dłuższym okresie czasu inwestycja na giełdzie przynosi w porównaniu z innymi inwestycjami największy dochód .
  Jeśli ale tworzy się jakieś fundusze emerytalne mające operować na wolnym rynku , to powinny one być organizowane i pozostawć w ręku państwa. Oddane w ręce prywatnych ubezpieczycieli stają się one dla tych dojną krową z niekorzyścią dla ubezpieczonych. Te wszystkie dodatki państwowe dla ubezpieczonych stają sie automatycznie prezentem dla firm ubezpieczeniowych. Podobna sytucje jest w Niemczech gdzie tak zwana riester renty stała sie wielkim prezentem państwa dla ubezpieczycieli, a ubezpiczeni z tych całych dopłat państwa nic nie mają.
  https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/norweski-fundusz-emerytalny-bilion-dolarow,179,0,2365363.html

 459. Łotwa. Znowu Putin wygrał wybory. Tak sobie myślę,że rodzi się nowy Kaszpirowski światowej polityki.

 460. Znowu mamy okazję posłuchać polityków w telewizorze.
  Ci uczciwi (?) i sprawiedliwi (?) mówią najgłośniej jakiego zdolnego mamy premiera.
  No i dobrze. W obecnym świecie tylko tacy się mogą przebić

 461. wiesiek59

  panie , zachwalany przez pana tu na blogu Pana Redaktora Passenta niejaki Morawiecki Mateusz – jako wizjoner, suprepremier , wyczulony na nierówności społeczne polityk

  ZARAOBIL W CZASIE swojej ” kariery ” bankowej 36 milionow złotych co daje dniówke w wysokosci , zdaje się SIDEMNASCIE T Y S I E C Y złotych dziennie . 17 , tys zł 17 000zł DZIENNIE . Jednoczesnie ten osobnik opowiada ze ” ludzie powinni pracować za miskę ryżu ” bo wtedy najlepiej gospodarka się rozwija . To jest pisowski król , zbawca i nominat .

  Panie , osmiorniczki i zegarki Nowaka i wogóle wszystkie ,,afery,, opluteej tu przez pana i innych braci w Leninie , Marksie i Engelsiee to przy Morawieckim sa jakies drobne w kieszeni .

  Czepia się pan drobnych kapitalistów za ” wyzysk ” . Jak posiadanie kilku- cięzarówkowej firmy albo składu węgla to wyzysk to jak nazwać zarobki w wysokości 17 000zł dziennie ? W dodatku z banksterki min z udzielania kredytóww frankowych . Ma pan jakiś pomysł na nazwę proceederu MM? No smiało , tyle książek pan przeczytał ze cos musi pan pamiętac .

 462. Morawiecki z ojcem walczyli gdy inni pili wódkę w Magdalence czy przy Okrągłym Stole. Ale cicho o czynach bo ich po nich poznajemy. Znowu przechwałki w stylu Kaczyńskiego wiem ale nie powiem. Tak sobie myślę,że taśmy to pierwszy od Magdalenki dowód konspiracji jako śpiocha.

 463. Dotarło!
  Na Łotwie wygrała partia „ZGODA” i to zwiastuje dobrą zmianę
  A nasza scena polityczna wrze.
  Od bezczelnych i kłamliwych wypowiedzi nie sposób się ochronić, a przecież zbliżają się obchody 100-lecia niepodległości, ważna rocznica i należałoby uszanować

 464. @404

  Sedeńko!

  Masz serce i umysł otwarte.
  I dlatego poświęcam ci uwagę i czas ( mam go dużo, żadna łaska za tym nie stoi ).

  I masz braki warsztatowe.

  Wpisz exponential growth w pole wstawiania w wyszukiwarce.
  Wybierz echo jakie dała Ciotka Wiki.
  W lewej kolumnie wskaż język.
  Nawet gdy przez nieuwagę klikniesz w prowansalski, to rysunek prawie wszystko ci wyjaśni.

  W tle będzie subtelność: wzrost opisany wielomianem zawsze będzie dogoniony przez wzrost opisany funkcją wykładniczą. Bo wykres funkcji wykładniczej wciąż robi się stromszy. I nie definicja słowna tu jest najważniejsza, a zrozumienie kwestii.

  Im wyższy stopień wielomianu, tym wykres jest stromszy. Ale idąc w prawo na osi poziomej układu kartezjańskiego kiedyś spotkamy cień punktu w którym krzywa wykładnicza przebiła wykres wartości wielomianu.

  Masz przeglądarkę, to ją pytaj. I nie uprawiaj wyższej matematyki na urządzeniu iPad.

  Ten blog jest słabo ( nie sensie błędów, w sensie mocy ) oprogramowany.
  Nie ma generatora pochylania tekstu; nie ma generatora wytłuszczania; nie ma podglądu końcowej formy komentarza.

  A kilkanaście linijek ze znakiem ^ wygląda tak jak gdyby twa klawiatura się jąkała oraz powtarzała w kółko konstantynopolotykańczykówna

  Pytaj w dalszym ciągu.
  Ale wróć do mych tekstów z początku czerwca lub zrozum mój żart.

  Widziałem mężczyznę z napisem na tiszercie:
  Nie potrzebuję Google
  Moja żona wie wszystko.

  Służę pomocą i tu nic się nie zmieniło.
  Ale jesteś tu w gronie gadających frustratów i już blisko jest chwila spontanicznego cudzego wyznania spowodowanego europejską depresją jesienną.

  Przypadkowe społeczeństwo i Naród (też!) czeka na słową Jarosława Kaczyńskiego:
  Przerwa obiadowa
  a ty dziś zapytasz o funkcjonał opisujący krzywą łąńcuchową.
  Psi wieszają i nie rozumieją na czym.

  Do usług. I mniej emocji. Przecież wiesz, że Pan Sułek też cię kocha.

  ***

  Wykształcony głos promujący kontrabas w paradygmacie fado.

  Kontrabasista nie jest tym o którym ona śpiewa.

  Maria Ana Bobone – Zanguei-me Com o Meu Amor

  https://www.youtube.com/watch?v=udCMsUqMf3U

 465. Ta pani śpiewa koloraturą a nie białym głosem.
  Operatorom mikrofonizacji nie popuszcza i z Zenkiem Martyniukiem nie zaśpiewa.

  Konkursu na najbardziej całuśną nie wygra proszę pań i proszę panów.

  https://www.youtube.com/watch?v=g2ZpZRIexkY

 466. Kto to napisał? Może Passent, Miller, Rydzyk lub Kaczyński? Kto zgadnie?
  „Polskie spory o wydatki na służbę zdrowia, edukację czy wojsko są śmiesznie groszowe na tle problemu notorycznie nieanalizowanego i niedyskutowanego, jakim jest drenaż kraju z kapitału przez zagraniczne firmy. Tylko w zeszłym roku wyniósł on blisko 82 mld złotych, równowartość 5 proc. PKB. Te horrendalne sumy są, że pozwolę sobie na pewną innowacje pojęciową, rentą neokolonialną. Skutkiem grabieżczej prywatyzacji, przypominającej jako żywo łupienie indiańskich miast ze złota przez europejskich konkwistadorów, w trakcie której najlepsze polskie firmy sprzedano za bezcen lub łaskawie pozwolono zniszczyć w nierównej konkurencji.”

 467. Im bardziej politycy PIS bronią Morawieckiego tym bardziej sprawa śmierdzi.
  W rozmowie w TVN biskup skwitował; pedofilia była, jest i będzie.
  Oszuści byli, są i będą.
  Trzeba zachować świętą cierpliwość, ale są granice hipokryzji

 468. Jakie kwoty wypływają przez tacę do Watykanu bez kasy fiskalnej. Tak sobie myślę,że najciemniej pod krzyżem.

 469. Głos w tej sprawie zabrał także prof. Karol Karski z PiS.

  – Akta afery taśmowej są w Sądzie Najwyższym – wiele redakcji składało analogiczne wnioski, jak dziennikarze Onetu, i spotykały się z odmową dostępu do akt. Teraz, w trakcie kampanii wyborczej, Sąd Najwyższy wyraził zgodę na wgląd do akt Onetowi – powiedział.

 470. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dobre-bo-niemieckie-berlin-liczy-chinskie-miliardy/ek20fz4
  ==========

  Robi się to tak,,,,,,,,
  Polska jako poddostawca, ma kawałek swego tortu.

 471. 404

  Bardzo interesujące !!
  Thanks
  The great Valery Gergyev teaching how to conduct Scriabin (Master Class) Скрябин / Валерий Гергиев

 472. @404

  Zajrzałem na LISTY ATEISTÓW 3.0 i tam dostrzegłem ciebie złapaną w pułapkę zwięzłości. Wstawiłaś tam cyfrę 2 i w górnej części znaku cyfry umieściłaś mały numer przypisu. W miej zwięzłej postaci, w krytycznych wydaniach poważnych dzieł literackich możemy spotkać numery przypisu widziane tak 21*, a Wikipedia może pokazać to tak [21].

  Ale tabela znaków Unicode nie pomoże ci w przypadku przypisu b.

  Ana Mª Bobone może skorzystać z powszechności występowania Marii w cywilizacji europejskiej, ale imienia Jakub tak nie uzwięźlisz ( nie skrócisz ).

  Zapytano cię używając nazwy rodzajowej potęgą. Więc wyjaśniam: uda ci się taka sztuczka z kwadratem i z sześcianem. I basta.

  Przy pomocy znaków Unicode nie przybliżysz tego, że √ to pierwiastek drugiego stopnia. Masz do dyspozycji:


  oraz

  i basta.

  Może dlatego, że równania wielomianowe stopnia wyższego niż cztery nie mają ogólnej metody rozwiązywania przy użyciu pierwiastników.

  A zabawy z szeregami mogłaś ozdobić tak:

  Σ

  ***

  Gdy prosisz o pierwiastek z 16 to ( kolokwialnie czyli zwykle ) dadzą 4.

  A @soczek zapyta: Któryś z wymiernych?

  Aby ci zabełtać błękit w głowie to wskażę, że nie znajdziesz w Unicode znaku dla 2/4, bo to ułamek nieuproszczony. A buc musi uprościć, bo się boi szyderstwa ze strony wspólnoty.

  Jest 1/2, jest 1/4, jest 3/4 i na tym Unicode kończy dziedzinę wymierności.

  Masz być głupia lub samotna. Męski buc nie bierze mądrej za żonę.

  A blogi wymyślono, aby zwabić tych, którym można dokuczyć.
  Przyjdzie Acta 2 i za dokuczanie trzeba będzie płacić.

  Masz coś co ludzie cenią, ale nie chcą się do tego przyznać.
  Nie nudzisz się (sic!)
  O odbiorze innych nie będę się wypisywał, ale ponownie przestrzegam:
  Drżyjcie wszyscy, którzy tu wstąpiliście.

  Szacunek do Mistrza Stanisława Lema nie pozwała zakłamanym przyznać, że Mistrz nie potrafił fitrować ani dolno ani górno.

  Widmo mocy ( mówi wiele o filtracji ) straszy kolokwialnych i opuszczają kciuk w dół oraz popisują się szczytowaniem: Nie ma jak pompa.

  Jeszcze raz moja kochanka:

  https://www.youtube.com/watch?v=DJYuVYNzOWU

 473. @guzdra-przydomek-soczek(indeksowany)
  czy zmiana ksywy to strach przed zona?

  ktora zagrozila ze sok wycisnie 🙂 jak jeszcze raz guzdre na blogu zobaczy? Kobiety tak latwo nie oszukasz – one maja szosty zmysl

  powiedz, zonie ze Ciebie tu lubia – (mowie o sobie) ale 404 nie dokuczaj, bo przejdziemy na html5 🙂

  a teraz ide szukac drzewa, bo dobra zmiana do USA dotarla
  🙁

 474. Będzie Bawaria na Podkarpaciu. Po sprowadzeniu katolickiego wehrmachtu i wprowadzeniu krótkich skórzanych spodni jako regionalny strój. Tak sobie myślę o marzeniach ,że GG była lepsza od tzw.sowieckiej okupacji. Katolicki wehrmacht i banderowskie sąsiedztwo to naczynia połączone.

 475. Skorzane portki , podkolanowki .. i buty na sznurowadła ktore trzebaby samemu zawiazywac …
  Velcro jest malo ( wcale nie) bawarskie , Putinowi mogloby sie nie spodobac .. coz za wymarzony pretekst . Rosyjskie sklepy ze sznurowanymi butami na kazdym, rogu ..
  To musi byc jakies nieosiagalne dla mnie , wyrafinowane poczucie humoru..
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24013774,wybory-samorzadowe-2018-jaroslaw-kaczynski-na-podkarpaciu.html#s=BoxOpMT

 476. @R.S.

  Nie udawaj ( pol: nie rżnij głupa )

  Nie ważne co i kto ukradł. Ważne kto doniósł.

  nie ważne jest to, co powiedział. Ważne z czego się przechrzcił.

  Żona stara się, abym jej się bał. I jest zła gdy strachu nie przejawiam.

  ***
  @@@wszem.

  Komentarz twórzcie w prostym edytorze , takim jak Microsoft Notatnik.

  Aktualizacja Windows 1809 pokazuje, że chłopcy z Kalifoni sa bardzo ludzcy i plączą się w zbyt długie sznurowadła.

 477. Rodzi się nowe dotychczasowy pisowski matecznik zwany Ścianą Wschodnią będzie Szwabią. Tak postanowiono. Tak sobie myślę o osadnictwie niemieckim.

 478. @funkacja_soczki2(roztrojenie jazni)

  -> Żona stara się, abym jej się bał. I jest zła gdy strachu nie przejawiam.

  Zony takie sa.

  Ja sie mojej boje, ale wyjechala, na krotko, wiec ja tez tylko na chwilke, bo deszcz pada.

  W lesie drzewa, coby sie obwiesic nie znalazlem ale upolowalismy kure, czy ktos wie jak sie skubie kure?

  Nikt nie doniosl :), glos i logika nie zmienia sie przez cale zycie.
  Interesowal mnie motyw, myslalem, ze haslo do e-mailu kolega zgubil.

  U mnie kiedys, gdy po akualizacji haslo podstawowe do starego e-mailu, przestalo dzialac to szlag przy okazji trafil wejscie do ksiegozbioru w Google Books. Ani pieniedzy, ani ksiazek nie odzyskalem. Wszelkie metody odzysku typu, jaka byla pierwsza szkola itd, nie zadzialaly, tak dobrze chlopakom poszlo w nowym zabezpieczeniu.

  Znak firmowy GUZDRA(R) byl rozpoznawalny, i sporo w niego kolega zainwestowal. A to samo w sobie jest cos warte.
  W dodatku zblakane dusze blogowe porad wciaz od guzdry oczekuja.

  Znikam, bo blogi to uzaleznienie.
  Powodzenia

 479. Przyklad bredni jakup007, ktora nie wie wie, ze najlepsze wiedenskie sa z cieleciny….
  nie zna tez sklepow bio.

  jakub01
  6 października o godz. 14:21

  Symetryczny
  6 października o godz. 14:13
  Swieta racja. Dzisiejsza zywnosc to w ogole nie zywnosc ale produkt laboratoryjny.W Polsce np. juz nie choduje sie tych ras swin, co za komuny. Mieso zawieralo znacznie wiecej tluszczu, co pod wplywem psychozy na temat cholesterolu spowodowalo mniejszy popyt. Skutek jest taki,ze chocby nie wiem co, to schabowy nie bedzie mial tego smaku, co w czasach naszego dziecinstwa. To nie sentyment, na prawde jemy zupelnie inne mieso. Tluszcz to smak w miesie, a nie tlusta wieprzowina przyprawia Polakow o zawal ale papierosy i gorzala.

css.php