Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

7.10.2018
niedziela

Adamek znokautowany, Morawiecki liczony

7 października 2018, niedziela,

„Na dzień dzisiejszy” albo „na chwilę obecną” (jak się teraz brzydko mówi i pisze) bilans afery taśmowej, która jest w toku i dopiero się rozkręca, jest następujący.

Taśmy Morawieckiego nie są tak kompromitujące dla rządu jak taśmy Platformy 4 lata temu. Wtedy to urzędujący ministrowie wyrażali się fatalnie o państwie, którym rządzili, rozważali manipulacje celem ocalenia władzy i w konsekwencji ją stracili. Przez następne 4 lata nie udało się ustalić, dlaczego wszystkie ujawnione taśmy wymierzone były w Platformę, a żadna – w PiS. Służby specjalne, najpierw PO/PSL, a od 3 lat PiS i S-ka, nie znalazły źródła, nie wiedzą, jakie jeszcze nagrania istnieją i kto ma jakie taśmy.

Jest to ewidentna porażka służb i tam powinny polecieć głowy, ale wątpię, żeby M. Kamiński podał się do dymisji. Będzie tak, jak za czasów Platformy, kiedy minister spraw wewnętrznych Sienkiewicz stanął na czele poszukiwania sprawców taśm, na których on sam był uwieczniony.

Najbardziej stratny jest premier Morawiecki. Jeśli chodzi o sprawy kryminalne, to jeden z kelnerów zeznał, jakoby słyszał rozmowę (nie wiadomo z kim) ówczesnego prezesa WBK o kupowaniu nieruchomości na podstawione „słupy”. Tej taśmy jednak nie ma. Zeznanie jednego kelnera, który nie budzi żadnego zaufania, to zdecydowanie za mało, żeby wyciągać wnioski.

Morawiecki (MM), będąc członkiem Rady Gospodarczej przy premierze Tusku i jednocześnie naradzając się z Kaczyńskim – szefem opozycji! – był sługą dwóch panów. Musiał cieszyć się zaufaniem Tuska, skoro ten proponował mu resort finansów, i musiał negocjować z JK, skoro dostał od niego stanowisko wicepremiera o rozległych kompetencjach. Kandydując na ministra i spotykając się w modnej w rządzie restauracji, MM musiał być jednym z nich, zaufanym Platformy, ale trzymał kontakt z PiS.

Świadczą o tym nawet drobne przysługi, jak poszukiwanie pretekstu, żeby zasilić finansowo (przecież nie z własnej kieszeni) byłego ministra Grada czy urządzić na posadzie Przemysława Czarneckiego, syna Ryszarda, dziś już posła PiS. MM działał tu na rzecz klientów z obu stron. Typowy układ polityków i biznesmenów.

MM okazał się mieć poglądy elastyczne. Dopóki był prezesem banku i doradcą Tuska, mówił jak liberał, zwłaszcza o tym, że trzeba obniżyć aspiracje konsumpcyjne społeczeństwa. Gdy został politykiem PiS – zdecydowanie poparł hojną politykę socjalną PiS: 500+, wcześniejsze emerytury, wyprawkę szkolną etc.

Nie świadczy to dobrze o wiarygodności MM – prawego polityka i gorliwego katolika.

PMM występuje publicznie jako fachowiec, technokrata, ale i polityk, wrażliwy intelektualista. Na spotkaniach z wyborcami chętnie cytuje wiersze Tuwima i K.K. Baczyńskiego. Potem zmienia garnitur i w restauracji klnie jak szewc. Również i te, drugorzędne, szczegóły rodzą wątpliwości na temat MM – wprawny polityk czy kameleon? Ujawnione taśmy podważyły wizerunek człowieka głęboko ideowego, zapiekłego wroga Platformy, a zarazem wrażliwego intelektualisty.

Jak dotychczas, premier jest największym przegranym tej rundy afery taśmowej. Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi prezes JK się piekli, krzyczy, że to, co zrobiono, to „bezczelność” (nie mówił tak o taśmach 4 lata temu), że MM był w kontakcie z PiS, a działał w takim środowisku, w którym pewne zachowania (w tym męski język…) są faktem. Prezesowi wtóruje aktyw PiS, który otrzymał przekaz dnia, wedle którego taśmy MM to odgrzewane kotlety, a przede wszystkim zemsta kapitału zagranicznego, który pozbawiony został przez rząd MM możliwości transferu miliardowych zysków wysysanych z Polski. To zwłaszcza robota kapitału niemieckiego i szwajcarskiego (właściciele Onetu) oraz ich ekspozytury w Polsce. Kilka dni temu Schetyna był u Merkel, otrzymał instrukcje i wszystko jasne. Cios w polski rząd to działanie międzynarodowej zmowy i targowicy.

Mimo wszystko sądzę, że do wyborów MM się utrzyma, a jego los będzie zależał od ich wyniku. Na dwa tygodnie przed wyborami nie zmienia się twarzy. Robi się dobrą minę i czeka w napięciu, czegóż to dowiemy się jutro.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 278

Dodaj komentarz »
 1. „do wyborów MM się utrzyma”

  Do których?

 2. MM człowiek,który Okrągłemu Stołowi się nie kłaniał. Choć Kaczyńscy przy nim miód i wino pili. Tak sobie myślę o wychodzeniu jak Zabłocki na mydle. Tak o Wałęsie.

 3. @404

  Wyobraź sobie, że bardzo żywotna jest ciekawość czym karmię moje grząśle.
  ( tip: trupami poprzednich wcieleń )

  ***

  Co do kłopotu z przenoszeniem z Microsoft Word do prostokąta wstawiania tekstu komentarza na blogu passent.blog

  Rzućmy hasło kodowanie i odpadną chronicznie kawśno-ustni.

  Pozostali przyjmą do wiadomości, że Unicode ma liczność 137,439 ( uwaga: to co na lewo to nie jest liczba dziesiętna mieszana a liczba naturalna ) i nie chcą przyjąć do wiadomości, dlaczego nie przrszedł zwykły poseł i nie wyrzucił na śmietnik niepotrzebne znaki.

  Dobrze jest taki zbiór uporządkować i uczynić zbiorem klas abstrakcji czyli zbiorem zbiorów rozłącznych wypełniających zbiór główny bez reszty i bez naddatków.

  W ramach odcięcia się Narodu od polskojęzycznych w wikipedia.pl należy w pisać hasło Unikod .

  Nie wszystko da się uporządkować co wyjaśni @ozzy.

  ćawokdązropu i wymyślono nawet stosując odwrotną notację polską.

  Bardzo polecam na wstępne zapoznanie się

  h.t t.p.s://pl.wikipedia.org/wiki/Unikod

  Ale o strukturze to tam: ( jest co czytać! )

  http://www.alanwood.net/unicode/

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Morawiecki jak starający się o pracę. Na pytanie ile daje 2 plus 2 pyta a ile ma być panie prezesie. Tak sobie myślę,że w życiu trzeba być styropianem pływającym. Inaczej Wańka wstańka.

 6. Prezes cudotwórca przemienia Mateusza Pinokio Morawieckiego w Mateusza Wallenroda. A napięcie rośnie.
  To że robota jest kapitału nie jest nowiną na polskim rynku publicznych narracji. Kapitał Marksa (który miał upaść z powodu spadającej stopy zwrotu). Kapitał Piketty’ego (który musi upaść z powodu rosnącej stopy zwrotu). Kapitał prezesa, który upadnie, bo się spiknął z targowicą i dostanie patriotyczny odpór.

  A napięcie rośnie, liczenie Morawieckiego trwa, w knajpie klnie jak furman, w CNN zwodzi jak diabli. Czy prezes rzuci go na ring jak ręcznik, gdy wynik wyborów samorządowych nie będzie po jego myśli? Wątpię. Kogo on tam jeszcze ma na zapleczu? Kto może tak zwodzić publiczność po obu stronach Atlantyku? I tak bawić? Są dwie teorie, jak najbardziej współczesna, nt. tego czym jest polityka. Jedna mówi, że to mecz sportowy, dyscyplina sportowa do wyboru w zależności od wersji teorii, może być boks, zawodnicy się okładają ile wlezie, publiczność wyje z zachwytu, jeden z nich wygra. Druga, że to kino, które rozładowuje kompleksy o stresie nie wspominając, które wciąga jak cholera, po wyjściu z kina chce się obejrzeć następny film, jeszcze dobitniej obsmarowujący innych, jakąś grupę, do której się nie należy, ale która pod świętym sztandarem grzeszy na potęgę, pławi się w forsie i alkoholu i łajdaczy. Mocne życie kinowe, bo w realu nuda.

 7. Jeżeli po epizodzie bez specjalnego znaczenia- byciu premierem Polski- pan Morawiecki wyląduje w jakimś banku, powiedzmy EBC, czy Goldman& Sachs, będziemy wiedzieli czyje interesy reprezentował w naszym kraju.
  Jestem pełen podziwu dla stopnia mimikry.
  Pan Morawiecki wtopi się w każde tło……..

  Może jest nawet lepszy, niż Rysio Czarnecki?

 8. wiesiek59
  Ministrant Morawiecki jest typowym neoliberalem.
  Program 500+ i inne to typowe subsydia dla biznesu zciagane z podatnikow, by utrzymac przy zyciu pracownikow na glodowych stawkach.
  Model ten stosowany juz przez dziesiatki lat w Imperium Dobra, gdzie oligarchowie Amazona, MacDonalda, Walmartu i innych gigantycznych korporacji zciagaja haracz z podatnikow na bony zywnosciowe, mieszkaniowe i medyczne dla swoich nieludzko traktowanych wyrobnikow.
  https://www.washingtonpost.com/business/2018/08/24/thousands-amazon-workers-receive-food-stamps-now-bernie-sanders-wants-amazon-pay-up/?utm_term=.556c11c0a0e4

 9. Nikt z tutejszych mądrali ani sam Passent nie odgadli czyj to cytat? Daję pięć dych!
  „Polskie spory o wydatki na służbę zdrowia, edukację czy wojsko są śmiesznie groszowe na tle problemu notorycznie nieanalizowanego i niedyskutowanego, jakim jest drenaż kraju z kapitału przez zagraniczne firmy. Tylko w zeszłym roku wyniósł on blisko 82 mld złotych, równowartość 5 proc. PKB. Te horrendalne sumy są, że pozwolę sobie na pewną innowacje pojęciową, rentą neokolonialną. Skutkiem grabieżczej prywatyzacji, przypominającej jako żywo łupienie indiańskich miast ze złota przez europejskich konkwistadorów, w trakcie której najlepsze polskie firmy sprzedano za bezcen lub łaskawie pozwolono zniszczyć w nierównej konkurencji.”

 10. Dziś prezydent Putin obchodzi 66 urodziny. Warto o tym pamiętać i życzyć mu powodzenia.

 11. Druga Bawaria będzie, prezes powiedział na wiecu na Podkarpaciu.

  Co ma sens, z jednym tylko będzie problem – kudy Karpatom do Alp.
  Czy jak prezes pojedzie z obietnicami na Pomorze, to będzie Druga Meklemburgia?
  Chyba jednak Druga Bawaria, jak przekopie kanał przez mierzeję, to go nazwą Jarosław Szalony.

  „Jest szansa na nową falę aktywizacji gospodarczej’, którą mogliby stworzyć młodzi, wykształceni ludzie i ambitni przedsiębiorcy. Możemy jej centrum stworzyć na Podkarpaciu. Jest w Polsce także spora grupa średnich przedsiębiorców albo nawet takich więcej niż średnich, którzy mają nad głową sufit. Sufit stworzony przez różnego rodzaju monopole, kartele, układy. Sufit, z którym trudno walczyć, nawet sprawnemu państwu, nawet takiemu państwu, jakie my budujemy. Bo to często nieformalne układy, jakieś szantaże, jakieś podziału rynku, naprawdę trudna sprawa” – rozpędził się prezes, czym zagrzał partię do walki z układami i kapitałem, obcym i tym nagromadzonym przez targowice. A w ludzie wzbudził świetlane nadzieje. Ciemny lud dąży do jasności. Bo są „przecież zasoby kulturowe, te wynikające z religii, z przywiązania do tradycji, to są zasoby ogromnie istotne. To są zasoby, w oparciu o które można naprawdę zbudować bardzo wiele …”. Prezesa cytować można przy każdej okazji, jak Gierka, jak Mao, jak Kadafiego, jak Konfucjusza …

  I pytał prezes „czy na Podkarpaciu nie można by stworzyć strefy wyjętej spod tych wszystkich uwarunkowań. Takiej specjalnej strefy dla nich, dla tych, którzy mają ambicje pójścia do przodu naprawdę bardzo wysoko, ale to jest dobra ambicja, taką ambicję trzeba popierać”. Prezesie, mów ……

  https://wiadomosci.onet.pl/wybory-samorzadowe/kaczynski-nie-daloby-sie-na-podkarpaciu-zbudowac-polskiej-bawarii/tt45tlr

  Ech, co byśmy zrobili bez tego szwajcarsko-bawarskiego ONETu? I bez tych Alp prezesowych mądrości!

 12. 7.10.2018
  niedziela
  „Adamek znokautowany, Morawiecki liczony”
  Co ma piernik do wiatraka ?

 13. Morze zorganizowanego kłamstwa. Kosztem milionów istnień.
  http://www.informationclearinghouse.info/50390.htm

 14. Przekonywujące jest stwierdzenie, że kelnerzy obecnie nie budzą zaufania, podobnie jak szatniarze dawniej.
  Pamiętamy przecież to powiedzenie; nie ma pańskiego płaszcza i co mi pan zrobi?

  Obecnie takie zagrywki polityków przewodniej są na porządku dziennym, i co, płaszcza nie ma

 15. Morawieckiemu zabrakło epitetów na opozycję. Wyciągnął z lamusa mało znany rusycyzm „perekińczyk”. W zaborze rosyjskim, a konkretnie na Chełmszczyznie, takim mianem określano ludzi, którzy, dla kariery czy też innych korzyści osobistych,przechodzili z katolicyzmu na prawosławie.Epitet ten wyjątkowo pasuje do Morawieckiego, który dla kariery, gotów jest zmieniac poglądy równie często jak skarpety.

 16. Będzie repatriacja Przesiedleńców ale na Podkarpacie. W tym celu powstanie pisowska ustawa 447 bis. Tak sobie myślę,że Szwabia musi mieć Szwabów.

 17. @soczki2
  7 października o godz. 10:19

  Ja wiem co to jest exponential growth, ale myślałam, że ma polską nazwę, która nie przychodzi mi do głowy.
  Co do braków wykształceniowych pojawiają się one coraz częściej. Niestety.

  Nudzić się? Ja nie mam czasu spać.
  A samotność z wiekiem i dzięki dostępności Internetu przestała istnieć.
  To jego najwieksza dla mnie zaleta.
  Jeśli chodzi o buców, to wydaje mi się jakby w przyspieszonym tempie ostatnio się mnożyli. Może to tylko moja percepcja.

  Teraz zaklepali Kavanough do Sądu Najwyższego.
  Wysłuchałam w ramach masochizmu wystąpienie jednej z pań Senator,
  tłumaczącej to i siebie (za pomoc w zaklepywaniu), chociaż pod koniec miałam odruch wymiotny.
  Mam nadzieję, że się strucha już więcej do Senatu nie dostanie.
  Ostatnio takie podłe życzenia chodzą mi po głowie.
  Albo samowykonalna eutanazja…….

  Co do znaczków?
  Nie wszystkie mnie interesują, a zwłaszcza całka.
  Jak taki stwór przeciętny obywatel zobaczy, to szybko przewija.
  A są czasem zagadki, które przedstawione „ludzkimi” słowami wydają się bawić go.

  Ps. mała uwaga osobista. Już dłuższy czas zauważyłam pogłębiającą się przepaść generacyjną z moim synem (ku mojemu nieutulonemu żalowi)
  Wszystkie rozmowy można scharakteryzować, jak dwo biegnące obok siebie monologi. Ja o czymś, a on o dziewczynach. Ja o czymś innym, a on o dziewczynach.
  Biorę przerwę i idę do toalety. Wracam, znowu jakis temat rzucam, a on o dziewczynach.
  W końcu rozstajemy się. Oboje zmęczeni męką dyskutowania.
  Może dlatego coraz rzadziej się widujemy?

 18. Niewiele piszecie o oddanym człowieku prezesa, a przecież to figura nie z tej ziemi, której kariera jest równie zadziwiająca jak on sam.
  Taki Bond przy nim wypada blado.
  Za jakiś czas powstaną z pewnością filmy o człowieku z partyjnego sejfu, do którego klucze trzymał prezes

 19. 404
  7 października o godz. 17:22

  W pewnym wieku,
  „jeden temat ma ta grupa
  tylko dupa, dupa, dupa”…….

  Pan sędzia Kavanough w wieku lat 17 w niczym się nie różnił od twego syna.
  Jedyny problem tkwi zawsze w kwestii
  „bo w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz.”

  Generalnie, sztucznie rozdmuchany problem, z racji braku jakichś poważnych haków.
  Nie tylko w krainie Macondo stosuje się takie chwyty, ale i w
  „CAŁYM CYWLIZOWANYM SWIECIE” pełnym ponoć jakichś WARTOSCI…..

 20. handzia55
  7 października o godz. 17:21

  W naszym kraju mieliśmy przechrztów, konwertytów, ale tego terminu nie znałem…
  Cóż, trawersując nieco, kogo partia, tego religia….

 21. Wallenrod? Nie przesadzajmy. Zwykły dwulicowiec, czy też sługa dwóch panów (świadomie małymi literami).
  O moralności wielolicowców, lepiej nie dyskutować.

 22. ”Na dzień dzisiejszy…”
  Na dzień dzisiejszy, w temacie uczciwości, PMM nie ma pełnego zabezpieczenia. Fraza to nieśmiertelna i o bogatej tradycji. Wywodzącej się jeszcze od towarzysza „Wiesława” i kontynuowanej za Edwarda Gierka. Lepiej, odpukać, niech nie wraca ”nowe”!

 23. Udało się. W ramach dywersyfikacji „ruski” gaz będzie dostarczany z Zachodu. W tym celu Putin buduje obejście Ukrainy po dnie Bałtyku. Tak sobie myślę po deklaracji MSZ.

 24. woytek
  7 października o godz. 16:50
  „co ma piernik do wiatraka?”
  Wiatrak miele ziarno na mąką do piernika, a piernik puszcza wiatry 🙂

 25. @wiesiek59
  7 października o godz. 17:43

  Jest ZASADNICZA różnica między moim synem a Kavanough.
  O mdłości mnie przyprawia nawet zestawianie ich razem na papierze.
  Interesować się płcią odmienną…. to jedno
  A gwałcić? …….to całkiem inna para kaloszy.

  Jeśli chodzi o tego ulubieńca Republikanów, nawet jezeli pominie się jego ohydne zachowania z młodości, to jezeli ktoś obejrzał jego przesłuchania senackie (a ja to zrobiłam)… to WIE, ze ta jednostka NIE nadaje się na stołek do końca życia w gremium Sądu Najwyższego.

  Ale może dzisiaj właśnie o to chodzi, żeby znaleźć dziewięciu misoginów, gwałcicieli, chamów. Najlepiej żeby wszystkie te cechy w każdym się znajdowały.
  jak narazie to udowodnionych jest tam takich dwóch.
  Jak na dziewięcio-osobową grupę…. to spory procent.

 26. @R.S.
  7 października o godz. 16:08

  W lesie drzewa, coby sie obwiesic nie znalazlem ale upolowalismy kure, czy ktos wie jak sie skubie kure?

  Piórko po piórku wyrywać.
  A co zostanie na skórze, to nad palnikiem z denaturatem opalić

  Ps. z Denaturatem może być kłopot. Bo dostać go chyba trudno

 27. 404
  7 października o godz. 18:20

  O mdłości przyprawia mnie co innego.
  „Zapomniał wół, jak cielęciem buł”…….

  Panienki przypominające sobie o „gwałcie” po 36 latach- na przykład…..
  świętojebliwe, bo brane od święta?
  Nigdy nie chodziły na imprezy, nigdy nie traciły cnoty na tylnym siedzeniu ojcowskiego Cadillaca?
  Bajać to my, ale nie nas….

  To mi wygląda na sterowany eskapizm, albo wyczucie większej forsy za skandalizujące pamietniki.
  Kogo to obchodzi, co ona robiła i co z nią robiono, ponad ćwierć wieku temu?
  Zachowajmy zdrowy rozsądek, szczególnie w stosunku do czasów młodości, którą chyba pamiętamy?
  Czy już demencja?

 28. @404, 7 października o godz. 18:25

  To jest przepis na skubanie gęsi lub kaczki.
  Kurę z piórami zanurzyć na chwilę we wrzątku, potem skubać.
  Idzie bardzo łatwo.
  Opalać resztę można nad zwykłym spirytusem albo takim do prymusa. Albo nad płomieniem gazowym.
  Każdy prepper w USA powinien mieć na składzie.

 29. wiesiek59
  7 pazdziernika godz17.48
  Przechrzta, konwertyta to określenie osób, które z innych religii przeszły na katolicyzm. W zaborze rosyjskim bardzo silnie utożsamiano katolicyzm z polskością, więc przejście z katolicyzmu na prawosławie traktowano jak zdradę narodową i do perekińczyków odnoszono się z pogardą.

 30. Interesująca analiza postaci naszego Wielkiego Przywódcy, doprawiona porcją liryki, godną „Bajeczek o Towarzyszu Leninie” Zoszczenki.
  https://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/to-on-slowa-kaczynskiego-co-noc-zamienia-w-poezje/j30ffc2

 31. @wiesiek59
  7 października o godz. 18:37

  O mdłości przyprawia mnie co innego.
  „Zapomniał wół, jak cielęciem buł
  ”…

  Pokazujesz nieciekawą twarz.
  Czy ta mowa o „wole” to Ciebie dotyczy?
  W takim razie nie zazdroszczę Twoim byłym znajomym.

  W wyniku takiego podejścia do przedawniania się ohydnego zachowania, mozna wysnuąć wniosek, ze ściganie zbrodniarzy wojennych… to głupota,
  bo przecież cielętami wówczas byli.

  Gwałt… to jest kryminał!
  I nigdy nie powinien się przedawniać.
  A tacy wyrozumiali, to pewnie sami mają na sumieniu nie jedno
  Obrzydliwość i jeszcze misoginizm wyłazi

 32. KavanAugh robi wrażenie partyjnego apartczyka, co mnie osobiście napawa dumą, bo Ameryka robi u siebie Drugą Polskę.
  Podobno Kavanaugh jakieś słuszne i roztropne wyroki wydawał, ale zdania są podzielone w sprawie jego kwalifikacji na członka elitarnego 9-osobowego gremium wyrokującego o najważniejszych prawach USA. Wg. WashPost jest nominatem mniejszościowym:
  – nominował go prezydent, na którego głosowało 45,9% gl1osujących, o 2 pkt mniej niż na Clinton,
  – president, którego aprobuje 41%, 53% nie aprobuje,
  – samego Kavanaugh 36% aprobuje na sędziego, 47% nie aprobuje,
  – 52% była przeciwna zatwierdzeniu go przez Senat, 40% była za zatwierdzeniem,
  – senatorowie partii republikańskiej, która poparła nominację Kavanaugh reprezentują zaledwie 44,2% ludności kraju,

  https://www.washingtonpost.com/politics/2018/10/06/senators-representing-less-than-half-us-are-about-confirm-nominee-opposed-by-most-americans/?utm_term=.d3afd84bd017&wpisrc=nl_most&wpmm=1

  – ostatecznie wynik głosowania był 50-48 za zatwierdzeniem Kavanaugh i to jest najgorszy wynik głosowania na sędziego (of the Supreme Court) od 137 lat.

  Padają już pytania i pogłoski się rozchodzą o impeachmencie tego sędziego, gdy wyniki listopadowych wyborów zmienią rozkład sił w Kongresie.

 33. Co więcej, wzrost wydajności pracy dokonał się w wyniku deindustrializacji. Zlikwidowano bowiem 1675 zakładów (spośród zatrudniających ponad 100 pracowników, w tym 681 zbudowanych w okresie PRL). Były to najczęściej tzw. wrogie przejęcia dla opanowania rynku zbytu. W strukturze polskiego przemysłu brak najbardziej innowacyjnego sektora wysokiej techniki: przemysłu komputerowego, elektronicznego, precyzyjnego, elektrotechnicznego czy ekologicznego. Tylko 6 proc. pracuje w przemysłach wysokiej techniki, na dodatek o 100 tys. mniej niż w PRL. Polska nie poprawiła swojej pozycji, tkwi nadal w ogonie krajów UE, czyli jest uzależniona od techniki kreowanej gdzie indziej (80 proc. zaopatrzenia w wyroby wysokiej techniki pochodzi z importu). Co szczególnie bolesne, towary importowane zaspokajają 56 proc. popytu na rynku wewnętrznym, i to także w produkty przemysłu spożywczego (dwukrotnie wyższy poziom niż w krajach o podobnej skali rynku). Z Polski emigruje rocznie ponad 90 tys. młodych ludzi, zabierając ze sobą publiczne nakłady na kwalifikacje i wzbogacając tym samym przyjmujące społeczeństwa.
  http://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1289149,strategia-reindustrializacji-czas-na-republikanska-v-rp.html
  =============

  Moze by porozmawiać o REALNYCH problemach, a nie o duperelach typu personalia, czy kto kiedy i z kim spał?
  Czy też jest to temat zbyt poważny dla wielbicieli muzyki, sztuki, ploteczek o panach i paniach?

  Większość klasy politycznej jest na sprzedaż- na całym swiecie.
  Tej normy kulturowej nie da się zmienić.

 34. @GajowyM.
  7 października o godz. 18:44

  Ja kiedyś byłam swiadkiem takiego procederu, więc podałam, co zapamiętałam.
  Być może, ze ptak wcześniej był we wrządku nużany, ale tego albo nie widziałam, albo nie zapamiętałam

  Pozdrawiam

 35. Na blogu ateistów wrzuciłam ciekawostkę, ze
  0 podniesione do potęgi 0 równa się 1

  0^0 = 1

  Wiem, ze niektórzy sa zbanowani, albo nie wchodzą tam z innych przyczyn, więc postanowiłam wkleić to tutaj też. Z nadzieją, ze to zabawi chwilę coponiektórych blogowiczów enpassantowych

 36. Udowadniamy, że
  0^0 = 1

  Najpierw przypominamy parę ważnych rzeczy:

  A^m = A x A x A x A x A……x A
  Czyli:  A do potęgi m równa się m razy A

  A^m x A^n = A^m+n

  A^m / A^n = A^m-n

  A^0 = 1          (0^m = 0)

  Jeżeli przyjmiemy, że m=0
  To możemy połączyć te dwa wyrażenia i zobaczyć co z tego wyniknie

            0^0 = ?

  W zależności na które wyrażenie popatrzymy, to albo spodziewamy się, że nasz
      ? = 1    (jeżeli lewe)

  albo

      ? = 0    (jezeli prawe wyrazenie)

  Co się stanie jeżeli zaczniemy zbliżać się do naprawdę małych numerów do potęgi z równie małymi numerami?

  Aby to zobaczyć sprawdzamy limity (kalkulator przydatny), ale ja je już poniżej przedstawiam
  x –> 0
  Czyli sprawdzamy co się dzieje kiedy
  x zbliża się do 0
  i co wtedy dzieje się z
  X^x = 1

  Po lewej stronie kolumn są numery do potęgi (tej samej wartości, co dany numer)
  A po prawej stronie są ich wartości.

             
  1^1           1.000
  0.9^0.9      0.909
  0.8^0.8      0.835
  0.7^0.7      0.779
  0.6^0.6      0.736
  0.5^0.5      0.707
  0.4^0.4      0.693 numery się zmniejszają

  Powyżej widać, że numery się zmniejszają.
  Chociaż można również zauważyć że w miarę posuwania się zmniejszają się coraz mniej
  . Czyli mamy do czynienia z: exponential decay

  Poniżej jest dalszy ciąg tej samej kolumny, ale zaczęło dziać się coś dziwnego

  0.3^0.3                    0.696
  0.2^0.2                    0.724
  0.1^0.1                    0.793
  0.05^0.05                 0.860
  0.02^0.02                 0.924
  0.01^0.01                 0.954
  0.001^0.001              0.993
  0.0001^0.0001          0.999079
  0.00001^0.00001      0.999884
  0.000001^0.000001    0.99998614

  Widać, że tutaj numery zaczęły się zwiększać
  czyli nagle mamy exponential growth .
  tutaj wartości zbliżają się do 1

  exponential decay albo exponential growth
  (nie wiem jak po polsku)

  Poniższy link przedstawia graf jak one wyglądają.

  https://www.google.ca/search?q=exponential+growth+function+graph&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjSnry3-fLdAhVBJt8KHcJABAgQsAR6BAgEEAE&biw=1422&bih=678#imgdii=QRjet2GdgDJ_AM:&imgrc=ac4Dr-sIwzdDXM:

  Z tego wszystkiego wynika, że w miarę jak coraz mniejszy numer potęgujemy, czyli zbliżamy się do zera (0), to jednocześnie wartości tego potęgowania coraz bardziej zbliżają się do jeden (1)
  W przyblizeniu więc można przyjąć, że

  Konkluzja jest:

  0^0 = 1

 37. 1. Kiedy Kaczyńskiego odrzuciły elity III RP, on wybrał nową strategię działania. W projekcie zwanym Prawem i Sprawiedliwością, tą strategią jest mocny skręt ku poglądom bogoojczyźnianym, ku Kościołowi, ku populizmowi, ku antyelitarności.

  2. Ta polityka doprowadzi nas do utraty tego, co się nazywa zachodnią wyobraźnią. Przez te wszystkie zabiegi państwo ewoluuje pomału do stadium prokremlowskiej republiki, ale Kaczyński dalej wierzy, że buduje nad Wisłą drugie Niemcy. Jemu się naprawdę wydaje, że można grać w sposób narodowokatolicki i antyzachodni, żeby utrzymać grono oddanych wyborców i władzę, ale jednocześnie Polskę modernizować. Prezes chyba samego siebie nabrał, sądzi, że ma nad tym kontrolę.

  3. Najtragiczniejszym zagraniem w tym planie prezesa jest Morawiecki. Kaczyński uważa, że Morawiecki to jest taki typ światłego, zrównoważonego zachodniego polityka, który się spodoba wielu grupom. To ma być premier przełomu, premier, który ucywilizuje konserwatystów i pomału ich popchnie ku zachodnim modelom. Ale Morawiecki nowoczesne ma tylko oprawki okularów i karty płatnicze.

 38. W tym szaleństwie prezesa na punkcie Morawieckiego nie ma metody.
  Po drugie, osobiście się obawiam, że prezes nie ma zielonego pojęcia kim mógłby zastąpić Morawieckiego po ewentualnie przegranych tegorocznych wyborach. Prawdopodobnie wręczy bukiet kwiatów Morawieckiemu niezależnie od wyniku wyborów. Ale chyba nie pocałuje go w rękę, choć to może zależeć od wyniku.

 39. 404
  7 października o godz. 19:18

  Jak rozumiem, nigdy nie byłaś na obozie, pod namiotami, autostopie, wczasach, nie mieszkałaś w akademiku, nie chodziłaś na prywatki, czy inne imprezy?
  Robienie z NORMALNYCH ludzkich zachowań czegoś nagannego, jakiś purytanizm w XXI wieku, wydaje mi sie po prostu śmieszny.

  Nieważne kto z kim śpi, ważne żeby dobrze było…….
  Albo, jesteśmy inne pokolenie, skoro dajesz się zwieść propagandzie.

 40. teo

  „Padają już pytania i pogłoski się rozchodzą o impeachmencie tego sędziego, gdy wyniki listopadowych wyborów zmienią rozkład sił w Kongresie.”

  Ale red Zalewski w tekści dla Polityki sugeruje, że batalia o sędziego wzmocniła na tyle republikańskich wyborców, że zmniejszyło to szanse uzyskania przez nich większości w Senacie.

  „Próba zablokowania nominacji Kavanaugh zmobilizowała republikańskich wyborców przed nadchodzącymi wyborami do Kongresu, w czym najbardziej pomógł Trump, rozpalając emocje na wiecach ze swymi fanami. Do niedawna to demokraci byli bardziej zmotywowani do głosowania. Teraz, po wrzawie wokół zatwierdzenia sędziego, różnica między „przedwyborczym entuzjazmem” (jak amerykańscy politolodzy nazywają gotowość do pójścia do urn) zwolenników obu partii stopniała z 10 proc. na korzyść demokratów do zaledwie 2 proc. Zmniejsza to szanse odzyskania przez nich większości w Senacie, na co dotąd liczyli. Dlatego zatwierdzenie Kavanaugh jest tak wielkim zwycięstwem GOP i samego Trumpa.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1766618,1,kavanaugh-zatwierdzony-wielkie-zwyciestwo-trumpa-i-republikanow.read

 41. teo

  Jeszcze a propos Bawarii … .

  Motyw drugiej Bawarii przewija się od lat w wystapieniach prezesa Kaczyńskiego. To wynika z tego, że jak kiedyś wyznał identyfikuje się ideowo ze śp Franzem Josefem Straussem.

  I tak w/g zestawień internetowych już w 2007 mówił o RP jako o drugiej Bawarii. W odniesieniu do kraju w powtórzył to w 2010.
  Natomiast w 2008 i 2010 mówił o Ślasku jako drugiej Bawarii.
  W 2009 obiecywał w Kielcach, że świetokrzyskie stanie się drugą Bawarią.
  Natomiast jesli chodzi o Podkarpacie to taka zapowiedź padła już w 2013, tak więc dziś, po 5 latach, prezes Kaczyński do tego pomysłu wrócił.

 42. teo
  7 października o godz. 19:36

  Szafa Prezesa jest pełna nieodkrytych talentów, które mogą wyskoczyć jak diabeł z pudełka.
  Kim był Marcinkiewicz, czy Szydło, przed nominacją?
  Kto ich znał wcześniej?
  Ludzie znikąd, zawdzięczający wszystko władcy, po mianowaniu stają się kimś.
  A potem po cofnięciu imprimatur, znikają w niebycie…..

  Takich Incitatusów przebierających kopytkami, jest cała stajnia zapewne.
  Raz, dwa, trzy, premierem będziesz TY!!…..

 43. @teo
  7 października o godz. 19:21

  Z tymi jego sędziowskimi posunięciami też bywało różnie.
  Niedawno opisywałam jego obrzydliwe zachowanie w stosunku do nieletniej, którą trumpowi złapali jako nielegalną. Była w ciąży i chciała usunąć.
  Jest prawo w US, ze jak ktoś jest u nich w więzieniu, to oni ponoszą konsekwencje.
  W tym także, jeżeli ktos chce dokonac aborcji, to oni mają to umozliwić.
  trzeba jednak stwierdzić, czy osoba sama chce, itd więc sprawę rozpatruje sędzia.

  Rzecz trafiła na Kavanough.
  A on robił wszystko, żeby przesuwać, uniemozliwiać, pomimo zeznać biegłych, którzy przedstawiali, ze czas tu jest sprawą podstawową, bo tylko do 3-ch miesięcy ten zabieg mozna wykonać.

  Niestety, ten gwałciciel tak przesuwał terminy, domagał sie różnych absurdalnych rzeczy, że w końcu dziewczyna musiała urodzic.

  To się nazywa podwójna moralność i draństwo.

  Co do Trumpa, to też przez chwilę się złosliwie cieszyłam, że nie tylko Polska ma kretynów u władzy. Ale szybko mi przeszło jak zobaczyłam co on wyprawia i jakie to ma przełożenie na cały świat.
  Za Clintonową też nie byłam.
  Sądzę, ze podobnie myslało wiele osób i z wściekłości na Demoktatow ją wystawiających… głosowali na Dyzmę/błazna.

 44. teo

  W komentarzu o tekście red Zalewskiego popełniłem pomyłkę stylistyczną

  Zdanie po cytacie powinno brzmieć:

  „Ale red Zalewski w tekści dla Polityki sugeruje, że batalia o sędziego wzmocniła na tyle republikańskich wyborców, że zmniejszyło to szanse uzyskania przez Demokratów większości w Senacie.”

 45. Wiesiek59 godzina 19.21
  Po 1989 roku obraziliśmy się na socjalizm, i nie polubiliśmy na ogół kapitalizmu.
  Każdy starał się w miarę możliwości wyjść na swoje, wielu się udało.
  Pozbywanie się nierentownych zakładów w jakimś stopniu miało sens, ale sprzedano przecież też te które przynosiły zyski. Są takie które Pan wcześniej w swoim komentarzu wymienił, ale też inne dobrze fukcjonujące o których pisała POLITYKA.
  Jest chyba wiele przyczyn sprzedaży tych przedsiębiorstw. Polityczne spory odbijają się na gospodarce, a nikt nie jest pewien w jakim kierunku zmiany następują i jaki będzie skutek.
  Jestem coraz bardziej zaniepokojony wewnętrznym konfliktem politycznym. Zakładając nawet, że prezes pójdzie na emeryturę, jeszcze długo będą trwały spory o to kto zawinił, a z tego chleba nie będzie

 46. @

  PiS pogrąża Polska dyplomacje.

  „Sprawa Kozłowskiej. Odłączcie MSZ od Twittera!”
  http://wyborcza.pl/7,75399,24014838,sprawa-kozlowskiej-odlaczcie-msz-od-twittera.html

 47. @wiesiek59
  7 października o godz. 19:42

  Jak rozumiem, nigdy nie byłaś na obozie, pod namiotami, autostopie, wczasach, nie mieszkałaś w akademiku, nie chodziłaś na prywatki, czy inne imprezy?
  Robienie z NORMALNYCH ludzkich zachowań czegoś nagannego, jakiś purytanizm w XXI wieku, wydaje mi sie po prostu śmieszny.

  Nieważne kto z kim śpi, ważne żeby dobrze było

  To jakiś horror!
  Można bywać we wszystkich takich miejscach i nie GWAŁCIĆ!!!!!

  Gwałtem nazywać wspólne spanie?

  To Novum.
  Popisałeś się nieźle!

  Odnosnie propagandy. Ja WYSŁUCHAŁAM w przeciwieństwie do Ciebie zeznań osoby zainteresowanej i wielu innych, którzy mieli mozliwość dobrze go znać.
  Nawet FBI w ramach swojego psedo-dochodzenia unikała jak ognia ludzi, którzy domagali się zeznawać w sprawie Kavanough. Oczywiście unikano tych, którzy nie pochlebne o nim mieli zdanie.
  Dochodzenie na miarę dzisiejszych w Polsce.

  O propagandzie to możesz mówić Ty, który posługujesz się określonymi biuletynami, a właściwie szczekaczkami, a nie na źródłach opierasz swoje „przekonania”

  A jak tak koniecznie chcesz być równiachą…. to tylko wspłczuć Ci należy.
  Tak powiedziałaby moja Mama, ale ja aż tak dobra nie jestem, więc nie powiem głośno jak to by w moim wydaniu zabrzmiało.

 48. Wogóle uważam, ze gwałcony człowiek (bez względu na płeć)j
  powinien mieć prawo ZABIĆ oprawcę

  Nudzą mnie dywagacje psedo-polityczne, a jednocześnie ignorowanie łotrostwa (choćby na blogu) gwałtu. I przypinaniu mu nazwy „błędy młodości” albo jescze gorzej
  „chłopak musi się wyszumieć”
  A jak tu i ówdzie sobie pogwałci, to zapomnieć, nic nie szkodzi, bo on z tego wyrósł.

  Tylko jego ofiary z tego NIE wyrosły.
  To g…. za nimi się wlecze.

 49. 404
  7 października o godz. 20:07

  Przestań opowiadać głupoty.
  Kraj który wynalazł przemysł porno, taniec na rurze, masową prostytucję, jednocześnie usiłuje być pruderyjny.
  Przyszły sedzia ni może obmacywać panienek, przyszły senator, czy prezydent, nie może płacić prostytutkom za seks?
  Albo wykorzystywać swojej pozycji społecznej do wykorzystania panienki?

  Zdaje się, że poprawność polityczna odbiera ci ostrość spojrzenia.
  Tak było, jest i będzie.
  Chyba że Piekło zamarznie a ludzie zmienią swoje obyczaje seksualne….
  Szczególnie ci, w wieku 13-17 lat, gdzie zamiast myslenia działają hormony.

  Twój syn robi dokładnie to samo w pewnym wieku, co wiekszość swoich rówieśników.
  Jest normalny, lubi dziewczynki……
  No, chyba że nie lub, ale to jego prywatna sprawa.
  Jego preferencji nie jesteś w stanie zmienić.
  Rąk na kołderce, też nie będzie trzymał….

 50. A ja myślę, że oberprokurator Ziobro dopomógł ekipie Onetu w szukaniu taśmy z Morawieckim. Wszystko wskazuje na to, że pacyfikacja SN nie pójdzie tak gładko jak się z początku prezesowi wydawało. Zresztą, on na pewno założył tą destrukcję tak daleko, jak się tylko da, a jak dojdzie do ściany, to zrzuci winę na oberprokuratora i wymieni go z równą łatwością jak panią z teczką premiera. Stawiam na panią Wassermann, która o włos przegra prezydenturę Krakowa i w nagrodę otrzyma tekę ministerki sprawiedliwości. Ziobro jest tylko zręcznym intrygantem, który jest tak dobry w swojej roli jak była pani premierka.

 51. Reparacje dla Wietnamu od jankesów. Czym Wietnam różni się od Polski w relacjach z Niemcami. Tak sobie myślę,że twarde prawo ale prawo napadniętego.

 52. Nie mam watpliwosci ze nalezalo opublikowac tasmy ktore zdobyl Onet. Stad pretensje do tego medium nie maja uzasadnienia.

  Nie mam watpliwosci ze nic w nich nie ma takiego co zagroziloby pozycji premiera.
  Nawet sugestie p. Passenta ze p Morawiecki i DZIS wyraza sie wulgarnie nie zmieniaja mego pogladu.

  Cala historia sprowadza sie do sadu ktory wybiorczo udostepnil akta sprawy ( nagrania).
  Ciekawe jak to bylo?
  Ciekawe jakim redakcjom jeszcze oferowano ten goracy towar?
  Polityce tez?

  Bedac dziennikarzem, nie felietonista juz bym sie umawial z prezesem sadu co udistepnil tasmy.
  Pytal o sens tego co zrobiono?
  Pytal czy pokazano calosc czy jeszcze mozna sie czegos spodziewac?

  Nie, to nie zadanie dla Polityki boo taki wywiad uzasadnialby reforme sadownictwa, a to nie jest celem rzeczonego tytulu.

  Nie to nie zadanie Polityki boo ona nie od opisywania rzeczywistosci, ale jej recenzowania.

  Wiec kto? Sa jeszcze w Polsce niezalezni dziennikarze? 🙂

  ml

 53. @wiesiek59
  7 października o godz. 20:36

  jak to się dzieje, że wszystko zamieniasz w obrzydliwość?

 54. P. Wiesiek

  Tak dlugo jak zyje nikogo seksualnie nie napastowalem.
  Poziom hormonow mam w normie.
  A pan?

  Z jakiego wiec zachowania zrobimy norme: ktory obyczaj akceptowalny: musze pobzykac czy to zalezy rowniez od tego kogo mam zamiar pobzykac?

  I jeszcze detal: taniec na rurze wymyslil radzecki choreograf Nikita Iwanowicz Rurow, nie Amerykanie!

  ml

 55. Czyżby Amerykanie szli drogą znaną nam skądinąd z naszego własnego doświadczenia? – tak red. Zalewski kończy swój tekst, jak mężczyzna (@404 – to ironia, kpina z pewnego polskiego premiera z Żyrardowa). Osobiście tę myśl upchnąłem już na początku swego – … Ameryka robi u siebie Drugą Polskę.

  „batalia o sędziego wzmocniła na tyle republikańskich wyborców” – tu Bar (19:42) ma słusznego. Wzmocniła ich, bo sięgnęli po jeszcze jedno piwko, jak kolega Bart FFFFFF, ergo Brett Kavanaugh.

  Owszem, poważnie mówiąc, wg. portalu https://fivethirtyeight.com , cenionego przeze mnie bo przewidział spadające poparcie dla Hillary w ostatnich dniach i godzinach kampanii, który statystycznie obrabia i waży dużą liczbę sondaży, szanse Partii D. na przejęcie Izby Repów spadło nieco z 75,2% do 73,7%. Szanse na zdobycie większości w Senacie są o wiele mniejsze od zarania, co wzmacnia jeszcze fakt jednego głosu republikańskiego VicePrezydenta. One też spadły nieco, do 22,1%.

  Oczywiście impeachment dla Kavy jest czystą spekluacją graniczną i nawet WashPost chłodzi zapędy aktywistek ruchu „404” (tytuł roboczy). Przede wszystkim dlatego, że ruch w Ameryce jest ku konserwie, a od liberalnych (w sensie amerykańskim, po PiSowsku liberalno-komuszych) poglądów.

  Osobiście uważam, że winna jest demografia, bo tzw. Baby boom w Ameryce to poważna sprawa. W latach 1946-64 rodziło się średnio niemal dwa razy więcej dzieci niż w późniejszych latach, po 3-5 na kobietę. Wystarczy spojrzeć na piramidę, w grupach wiekowych 50-59 jest mniej więcej tyle ludzi co w tzw. „echo”, czyli 25-29. I „babyboomers” namiętnie teraz głosują, trochę w odróżnieniu od „echa”, i oni „prawem wielkich liczb” narzucają tematy. I jednym z ważnych tematów jest konserwa obyczajowa, bo kogo obchodzi wolność obyczajowa, aborcja na żądanie, prawa mniejszości w wieku 50+? „Dzieci kwiaty” zwiędły. Jedyna nadzieja Partii D., że pobudzą „echo” do aktywniejszego głosowania za wolnością obyczajową.

  Taktycznie Partia D. próbowała coś wygrać, coś ugrać z tymi kartami jakie mieli w ręku, ale Partia R. nie dała się ograć, a ich celem były właśnie listopadowe wybory. Udało im się przekonać pewien raczej niewielki margines, że to jest gra Partii D. Dlatego w ostatniej godzinie wahający się senatorowie, głównie Collins (R-Maine) i Manchin (D-West Virginia) zagłosowali ZA, ale niewiele brakowało aby byli PRZECIW.

  Notabene, pisanie, że „demokraci zagrali nieczysto” jest arbitralne, a nawet przewrotne, gdyż republikanie w sprawie nominacji do Supreme Court grali jeszcze brudniej. Zresztą ten argument ma tę słabość, że gdyby demokraci wyciągnęli oskarżenie prof. Blasey Ford na miesiąc czy dwa wcześniej, to proces zatwierdzania zastępczego kandydata nie zakończyłby się przed wyborami, a Trump ma całą szufladę konserwatywnych sędziów gotowych do nominacji.

 56. Panu Gajowemu i kolezance 404, dziekuje za przepis skubania kury.

  Ale sie nie podejme, bo jeszcze trzeba wypaproszyc.
  Kure wystawilem dla kojotow, albo szopow one tez musza jesc.

  W dawnych czasach pod Hala Miorwska albo Koszykowa mozna bylo kupic kure zywa. Z retrospekcji pamietam ze Andrzej Mleczko prosil ZOMO-wca aby mu taka zamordowal, moze by ja tez wypaproszyl, ale czasy sie zmienily.
  Ta nieszczesna to chyba miala stenty albo rozrusznik, bo Kamela ja tylko przyniosla, a ona padla z emocji na serce.

  Co do sedziego to juz pisalem; dobra zmiana doszla do nas.
  Jaki jest stan umyslow wsrod czerowonej czesci, to mozna probke zobaczyc w komentarzach u red. Zalewskiego. Zgroza.
  Pamietajcie jednak, ze Ameeryka to jedenascie etnicznie i geogrficznie zroznicowanych populacji. Do jednego worka sie nie da. Skoro w Polsce polityka jest taka kolorowa to pomnozcie to razy 10.

  Z Zetusem rozmawialismy ponad miesiac temu o niebieskiej fali, ale czy ta nadejdzie? Nie wiem Zetusie, strach sie bac jak nie przyjdzie.

  Ide sprawdzic, czy kure cos zjadlo.

 57. neospasmin
  7 października o godz. 21:13

  Porównaj reakcje francuskiej prasy na wyczyny Hollande, w porównaiu z amerykańskimi enuncjacjami na działania Clintona, czy Trumpa.
  Widzisz różnicę?

 58. @R.S.

  Podobno kurę można zarzucić na krokodyla.
  Będzie więcej mięsa no i może torebka dla żony?
  Pozdr.

 59. 404
  7 października o godz. 21:01

  To nie jest obrzydliwość, tylko NORMA ROZWOJOWA.
  Dość powszechna we wszystkich krajach swiata.
  Mozna ją tłumić za pomocą religii na przykład.
  Tyle że się nie da……

 60. „batalia o sędziego wzmocniła na tyle republikańskich wyborców”

  Osobiście sądzę, że powyższa teza Bara, jest przewrotna, a przynajmniej niejasna.
  Lingwistycznie, kto to jest republikański wyborca? i co go wzmacnia?
  Republikański wyborca to ktoś, kto na pewno zagłosuje na republikańskiego kandydata.

  https://fivethirtyeight.com/features/republicans-rescued-kavanaughs-nomination-by-making-it-about-metoo/

  Jak zaświadcza powyższy artykuł, i ilustruje zamieszczony w nim rysunek, ta batalia wzmocniła jednych i drugich, tzn. utwierdziła w przeciwnych przekonaniach. Jednocześnie zniesmaczyła „niezależnych wyborców”, a tych jest najwięcej, do Kavy. Ale jaki to będzie miało efekt za 4 tygodnie? To się jeszcze musi okazać.

  Niemniej, powtarzam, przejęcie Senatu przez Partię D. jest mało prawdopodobne (21 procent). I to nie dlatego, że ma ona mniejsze poparcie, lecz to wynika z układu kalendarza wyborczego, gdyż co 2 lata wybiera się 1/3 składu, w tym roku 34 senatorów, i o reelekcję ubiegają sie demokraci w znacznie większej liczbie, a republikanie w stanach o dość silnej bazie republikańskiej. Krótko mówiąc, wyniki w 15 stanach są niepewne. Demokraci, aby po wyborach uzyskać większość, tj. 51 miejsc muszą wygrać, czyli utrzymać swoje mandaty w 10 niepewnych stanach, oraz zdobyć na republikanach co najmniej dwa mandaty w następujących konserwatywnych stanach: Arizona, Mississippii (Cindy Hyde-Smith), Nevada (Dean Heller), Tennessee, Texas (Ted Cruz). I tu jest wątpliwości sedno.

 61. @R.S.
  7 października o godz. 21:21

  Zdechłej kury też bym nie skubał, ani nie patroszył.
  Decyzję o nakarmieniu kojota lub innej dzikiej żywiny popieram.

 62. Z tym ujawnianiem swinstw sprzed wielu lat nie jest tak prosto: stajac samotnie wobec swego przesladowcy i nie majac srodkow na prawnikow mozna sie jedynie pograzyc. Przegrac a nie doprowadzic do osadzenia sprawy.
  Stad rezygnacja nie skarzenie niezwloczne kiedy sie zlo zdarzy. Az przychodzi taki moment ze przeciwnicy niegdysiejssego przesladowcy sa na tyle duzi, silni, zamozni ze beda sklonni pomoc ofierze. Ci przeciwnicy tacy silni tylko dlatego ze ten niegdysiejszy przesladowca coraz wiecej znaczy.

  Podobnie z ofiarami ksiezy/ pedofili. Gdy byli dziecmi tak oni jak i ich rodziny musieliby stanac przeciwko calemu swiatu. Dzis,po 20-40 latach juz nie sa sami.

  To wszystko co powyzej nie oznacza ze nie istnieja pomowienia, falszywe oskarzenia.Opisuje tylko czesc powodow dla ktorych brudy wyplywaja dopiero po wielu latach.

  ml

 63. P. Wiesiek

  “Porównaj reakcje francuskiej prasy na wyczyny Hollande, w porównaiu z amerykańskimi enuncjacjami na działania Clintona, czy Trumpa.
  Widzisz różnicę?”

  Pamieta pan historie francuskiego Zyda, ktory byl kandydatem na prezesa Banku Swiatowego? Nie pamietam nazwiska, ale to chyba dobrze dla niego?
  Nie dogadal sie z czarna pokojowka z hotelu w ktorym mieszkal, a tez “musial”.
  Znikl jak kamfora. Rzad francuski wycofal jego kandydature.

  Pamieta pan historie senatora Piesiewicza? On sam wiedzial jakie normy przekroczyl stad wysokosc okupu za milczenie jaka zaplacil a potem rezygnacja z dzialalnosci publicznej.

  I tu pytanie: ktore normy powinny obowiazywac: H.Weinstein w “ potrzebie hormonalnej” czy H. Weinstein w pierdlu? To samo chocby z Billem Cosby.

  I tu pytanie: lepszy standard polski/ amerykanski czy ten panski- francuski?

  Prosze mi tylko nie pisac ze kto bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem, boo a nuz ten moj do pana doleci.

  ml

 64. P. Wiesiek

  “To nie jest obrzydliwość, tylko NORMA ROZWOJOWA.
  Dość powszechna we wszystkich krajach swiata.
  Mozna ją tłumić za pomocą religii na przykład.
  Tyle że się nie da……”

  Mozna ja tez tlumic przy uzyciu prawa karnego i cywilnego. Kar wiezienia i odszkodowan.I mediow. Z roku na rok coraz skuteczniej, nie zauwazyl pan?

  ml

 65. teo

  Dzięki za obszerne i ciekawe wyjaśnienia.

 66. @neospasmin
  7 października o godz. 22:26

  Chociaż nie często z Panem się zgadzam, to teraz dziękuję, ze zajął Pan stanowisko w sprawie umniejszania przez @wieska59 GWAŁTU

  Dla niego widać nie ma różnicy, czy coś się odbywa za obupólną zgodą, czy na chama ktoś uzurpuje sobie prawo do „nocy poślubnej”
  I jeszcze nazywa to przyzwoleniem młodości i kołtuńskim zaćmieniem, jeżeli ktoś to widzi jako zbrodnię.
  Pozdrawiam.

  Ps. wierzę, ze jest dużo mężczyzn, którzy nigdy (włącznie z młodością) NIE byli gwałcicielami i się brzydzą takimi.

  Nie przypadkiem gwałciciele otrzymują specjalną ochronę w więzieniach, bo nawet więźniowie (w przeciwieństwie do @wieśka59) też ich się brzydzą.

 67. Skorzystam z wpisu @ Bar Norte z godziny 19;46 -tam lista nostalgii prezesa Jarosława Kaczyńskiego do Landu Bawaria
  .Prawdopodobnie Prezes PiS nigdy nie był w Bawarii ( a nawet na pewno !) .
  Mamy tam w tej Bawarii Roberta ( który ostatnio nie strzela bramek ) wiec może zaprosił by na kilka dni tego pana i ….. jeśli jest to przytomny facet to przestanie opowiadać o Polsce jako przyszłej Bawarii – a tym samym zejdzie do realu .

 68. Co w tej konwersacji znaczy NORMA ROZWOJOWA?

  Ano chyby tyle, że wiesiek-56 do tego poziomu się rowinął i to dla niego stanowi normę.
  Bo o ocenie takich zachowań decyduje norma kulturowa. Na co wiesiek-56 sam wskazuje i różnicuje Francję i USA, co jest faktem notabene odnotowanym w ostatnich dniach na przykładzie dopuszczalności natarczywych zachowań francuskich macho wobec dam. Głośno było o tym i prezydent republiki się tym zajmował. Normy w sprawie gwałcenia kobiet też są kulturowe, np. w Indii sprawy się mają nieco inaczej niż w UK, czy Francji.

  Ale wiesiek-56 ma swoje normy, zdaje mi się, nie tylko w sprawie gwałtu fizycznego, ale także gwałtu intelektualnego na uczestnikach blogu.

 69. P. 404

  Nie ma sie co oburzac na p. Wieska – nie kopie sie lezacego: jego sposob myslenia odchodzi bezpowrotnie w przeszlosc. I to coraz szybciej.

  Nb. Ciesze sie ze i pani nikogo w zyciu nie zgwalcila.
  Mam racje?

  A p. Polanski? Uwaza pani ze p. Ziobro mial slusznosc chcac doprowadzic do jego deportacji do USA?

  ml

 70. Drogi Teo i Mysliwi kulinarze…

  Kura byla uciekla komus z kurnika.
  Kura zywa byla, choc slaba.
  A ze to moja seterka ja przyniosla, no bo ona od tego jest.

  O szopie praczu, misiu, jelonku, swistaku, szkoleniu seterkow bedzie innym razem ale to raczej nie na tym blogu.

  O krokodylu Adasiu tez nie bedzie.

  Dzisiejsze lesne przygody przypomnialy mi to historie z przed lat, gdy mielismy ukochanego charta angielskiego.

  A o mieso bylo trudno ( rok 1984), to kupilem w hali na Banacha zajaca na Swieta.

  Mieszczuch jestem z dziada pradziada, to dalem Kissowi zajaca w calosci. Ale chart wzgardzil, bo zawsze gotowane z kluseczkami od zony dostawal. A zona gdzies wyjechala na konferencje.
  Niewiele myslac wrzucilem zajaca w calosci do gara z woda. 🙂
  Przychodzi kolega, co tu tak smierdzi pyta?
  No jak to co? Zajac … nie widzisz ze gotuje…

  Moral z historii jest taki, ze szanse na przetrwanie cywilizacji zachodniej a z pewnoscia do mnie podobnych oraz mysle wiekszosci tu obecnych sa raczej takie sobie.
  A ‚ich’ czy tu czy tam problemy codzienne i co do gara wlozyc nie dotycza.

  Jak mawial Urban: Rzad sie wyzywi.

  Dlatego drogi Teo wolalbym aby jednak cud niebieskich w listopadzie sie wydarzyl.

  Czego i Wam serdecznie tez zycze.

 71. Bar
  Faktycznie jest 35 miejsc w Senacie do rozebrania w tych wyborach (a nie 34).
  Ale ogólnej sytuacji to nie zmienia, ani wywodu.

  Inną rzecz wyciągają statystycy „538”, że aby wygrać wybory do Izby Rep. Kongresu – izba niższa, z uwagi na JOWy i ich rozłożenie w terenie, Partia D. musi uzyskać przewagę co najmniej 5,7% w liczbie wszystkich głosów. W tej chwili ich przewaga w popularności jest ok. 7,8 procent, a w ostatnich miesiącach oscyluje w granicach 7,3 – 8,9%. Zaś ich przewaga w Izbie, od 21 do 33 miejsc.

 72. R.S.
  Osobiście nie wierzę w cuda. Ale o „cudach” można gadać godzinami.
  Osobiście mnie „niebiescy” (Partia D.) nie grzeją, najwyżej dopóty dopóki Trumpa nie wyleją.
  Trump za bardzo Polakom w głowach miesza, ot co.

  Democracy są zbyt zbiurokratyzowani, zoligarchizowaniu, w ZZ-tach zaplątani i ideologia ich świeżbi. Teraz, gdy już witają się z gąską, to zaraz skręcają na lewo, czyli w krzaki. To są nieudaczniki, jak na warunki amerykańskie. Ale w Polsce powalczyliby.

 73. D. Passent: „Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi, prezes JK się piekli, krzyczy, że to co zrobiono, to „bezczelność” ….”.

  A co o tym naprawdę powiedział Kaczyński?
  „Współpracował z nami. Odmówił Donaldowi Tuskowi. Kiedy proponowano mu miejsce w jego rządzie, najpierw przyszedł do mnie. Uważamy go za polityka naszej strony i kogoś, kto robił wiele dobrego dla Polski w niedobrym środowisku – tak w TVP prezes Jarosław Kaczyński komentował opublikowane przez Onet.pl fragmenty rozmów z udziałem Mateusza Morawieckiego w restauracji Sowa i Przyjaciele. Prezes PiS sporo uwagi poświęcił artykułom dziennikarzy Onetu, którzy zapoznali się z aktami afery taśmowej i opublikowali zapis rozmów Morawieckiego w restauracji Sowa i Przyjaciele. Zdaniem Kaczyńskiego Morawiecki „nadepnął komuś na odcisk”, dlatego próbuje mu się teraz zaszkodzić, ale jego „prawdziwa twarz to twarz człowieka, który naprawił polskie finanse publiczne” i „umożliwił przeprowadzenie wielkich reform społecznych”.

  Może by Pan Passent zamiast więcej pisać więcej czytał? Choćby „Wyborczą”.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24004659,jaroslaw-kaczynski.html?disableRedirects=true

 74. Waldemar
  7 października o godz. 22:53

  „Prawdopodobnie Prezes PiS nigdy nie był w Bawarii”.

  Prawdopodbnie fortepian nie jest znany w Japonii, a Tusk w Peru.
  A może jednak jest …? 🙂
  https://v.wpimg.pl/ODQ4NTEzJi1-e2FgcEo3d2EEYT1rDT9qIVhhNWocYC4hUSl7d0l8c2gbOiE2ERA0NEY7ZWsQPyE2

 75. jakub01
  6 października o godz. 23:42
  do tyczy poprzedniej dyskusji
  Wg mnie zasadnicze przyczyny są inne
  Na starość zazwyczaj dochodzi do utrwalenie wierzeń i krystalizacji opinii oraz akumulacji nabytych praw do czego dochodzi systematycznie pogarszający się stan zdrowia fizycznego połączony z dolegliwościami bólowymi.
  Chodzi o to, że bagaż doświadczeń łączy się z przyjętymi na wiarę i uznanymi za właściwe dogmatami. Stary człowiek staje się nietolerancyjny i starający się innych nagiąć do swych wierzeń (kto się sprzeciwia ten jest zły), zły stan zdrowia i ból powoduje że jest drażliwy.
  Wielu ludzi starych ma ugruntowane przekonanie że ich dzieci i wnuki maja im pomagać i wspierać. Starzy ludzie wycofują się z aktywności typowej dla młodszych i stają się by jak najmniej ryzykować i narażać się na ewentualne kłopoty. Znany jest fakt że na zachodzie często tworzy się osiedla dla starszych i bezdzietnych ludzi w których jest zakaz wynajmy dla małżeństw z dziećmi i te osiedla maja duże powodzenie u ludzi starych których dzieci drażnią swymi krzykami, Ludzie ci stopniowo całkiem trąca kontakt z normalnym życiem i o wszystkie swoje problemy obwiniają innych. Elastyczność zaczyna u nich być praktycznie zerowa, i zaczynają być bardzo uciążliwi dla innych a to wcześniej czy później w nich uderzy.
  Na dokładkę ludzie ci idealizują czasy gdy byli młodzi i nie sa w stanie obiektywnie oceniać współczesności.
  Oczywiści są wyjątki , ale to co napisałem dotyczy większości.
  znałem panie które do końca życia oceniały dziewczyny noszące krótkie spódnice jako ladacznice, bo tak je oceniano gdy były młode (czasy przed wojną) i one to kupiły i uznały za dogmat.

 76. @R.S.

  Niektóre kury maja szczęście.
  Przez taka właśnie jedna szczęściarę przejechał samochód, ale uderzył ją tylko lekko zderzakiem w głowę.
  Wstała, otrzepała się i zapiała:
  SZATAN NIE KOGUT.

 77. .

 78. .

 79. .

 80. BWTB
  7 października o godz. 20:36
  „A ja myślę, że oberprokurator Ziobro dopomógł ekipie Onetu”.

  Jeśli próbujesz intrygować rób to inteligentniej. Taśmy odtajnił Sąd Najwyższy jak tylko zapoznał się z materiałami śledztwa. Oryginały taśm (również jeszcze nie znane opinii publicznej w Polsce) są poza granicami kraju w dyspozycji GTT (grupy trzymającej taśmy).

 81. .

 82. .

 83. .

 84. .

 85. *

 86. Bar Norte
  7 października o godz. 19:46

  „Jeszcze a propos Bawarii … . Motyw drugiej Bawarii przewija się od lat w wystąpieniach prezesa Kaczyńskiego. To wynika z tego, że jak kiedyś wyznał identyfikuje się ideowo ze śp Franzem Josefem Straussem. I tak w/g zestawień internetowych już w 2007 mówił o RP jako o drugiej Bawarii”.

  Wydaje ci się, że przed Internetem świat nie istniał? Otóż istniał, a jakże. Kaczyński na początku lat 90. Jeszcze jako prezes Porozumienia Centrum, które miało być partią chadecką, mówił nie tyle o Bawarii i nie tyle identyfikował się z F. J. Straussem (choć to wbrew dawnej propagandzie komunistycznej nic zdrożnego), tylko snuł rozważania o politycznym przykładzie dla Polski, jaką mogła być rządząca w Bawarii CSU. Christlich-Soziale Union ze względu na wrażliwość społeczną i skuteczność w gospodarce (Katolicka Bawaria jest najbogatszym landem) powinna wzbudzać twój zachwyt, ale chyba tak nie jest ― cóż, lewica jest małostkowa i chimeryczna. Bardziej zainteresowana tęczową nadbudowa niż bazą. 🙂

 87. *

 88. Bar Norte
  7 października o godz. 19:42

  Dużo ciekawszy tekst niż Zalewskiego jest materiał Agaty Popędy, też w „Polityce”.
  Tu link.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1765792,1,metoo-w-amerykanskim-senacie-christine-blasey-ford-vs-brett-kavanaugh.read

  Jednak nie ze względu na jego zawartość merytoryczną, a głosy czytelników pod tekstem. Wielu z nich (niektórzy pisują czasem na blogu Passenta) śledziło media amerykańskie i przekazało sporo interesujących informacji. Okazało się, że tekst Popędy jest pełen przemilczeń, przeinaczeń, czy też zwykłych kłamstw. Na przykładzie artykułu Popędy można wręcz szkolić dziennikarzy jak nie należy uprawiać tego zawodu.

 89. wiesiek59
  Pieciu faszystowskich sedziow w dziewiecio osobowym skladzie Sadu Najwyzszego usa bedzie teraz moglo wprowadzic w zycie kazdy kaprys oligarchow JEDNEGO PROCENTA.
  partia demokratyczna jest finansowana przez lichwiarzy z Wall Street, wiec trudno sie dziwic sposobowi, w jaki walczyla ona o nominacje na to stanowisko.

  Na marginesie, niezaleznie od politycznego punktu widzenia , ocena osoby oskarzonej o probe gwaltu powinna byc zawsze taka sama.Dochodzenie prawdy bylo ustawione jak w sledztwach czasow PRL.
  To co, ze bylo to 30 lat temu –
  kobiety maja te same prawa , co Zydzi.

 90. .

 91. .

 92. .

 93. .

 94. teo
  7 października o godz. 19:21

  „Nominował go prezydent, na którego głosowało 45,9% g1osujących, o 2 pkt mniej niż na Clinton”.

  ― To głupie, takie są amerykańskie wybory i nawet wiadomo dlaczego. Poczytaj trochę.

  „Prezydent, którego aprobuje 41%, 53% nie aprobuje”.

  ― To głupie, prezydenta USA wybiera się na czteroletnią kadencję podczas wyborów, a nie trakcie sondaży.

  „samego Kavanaugh 36% aprobuje na sędziego, 47% nie aprobuje”.

  ― To głupie, sędziego Sądu Najwyższego wybiera prezydent, a nie sondażownia, nawet najbardziej znana.

  „52% była przeciwna zatwierdzeniu go przez Senat, 40% była za zatwierdzeniem”.

  ― To głupie, przecież zatwierdza go Senat, a nie Instytut Gallupa.

  „Senatorowie partii republikańskiej, która poparła nominację Kavanaugh reprezentują zaledwie 44,2% ludności kraju”.

  ― To głupie, nigdzie nie jest powiedziane, że senatorowie jakiejś partii muszą reprezentować ponad 50 proc. ludności kraju. Mogą, ale nie muszą. Demokracja to system w którym ma się więcej niż inni, a nie wszystko.

 95. .

 96. .

 97. .

 98. Mauro
  ― To głupie, takie są amerykańskie …
  ― To głupie, prezydenta USA …
  ― To głupie, sędziego …
  ― To głupie, przecież …
  ― To głupie …

  Głupie dla ciebie i nic mi do tego, ale takie są fakty.
  Nominację Kavy na sędziego The Supreme Court popiera mniejszość ludu i to nie wygląda ładnie. Niedawno trzeba było 60 głosów senatorów, aby zatwierdzić kandydata, teraz się wszystko upartyjniło w Hameryce i jest na ostrzu noża. Zupełnie jak w dojnozmianowej IV RP.

  I nad tym ubolewam, ale ciebie gniecie coś innego.

  Zauważ, że 49% senatorów z Partii D. pochodzi ze stanów, które zamieszkuje 55,8% ludności, itd.
  Jake jest efekt? Spadek zaufania do tego sądu, do tego Senatu, do tego prezydenta. Czyż nie?
  A miało być tak ładnie, demokratycznie, likwidacja waszyngtońskiego bagna, a jest jak zawsze, a nawet gorzej.

 99. *

 100. Mauro
  ― To głupie, takie są amerykańskie …
  ― To głupie, prezydenta USA …
  ― To głupie, sędziego …
  ― To głupie, przecież …
  ― To głupie …

  Głupie dla ciebie i nic mi do tego, ale takie są fakty.
  Nominację Kavy na sędziego The Supreme Court popiera mniejszość ludu i to nie wygląda ładnie. Niedawno trzeba było 60 głosów senatorów, aby zatwierdzić kandydata, teraz się wszystko upartyjniło w Hameryce i jest na ostrzu noża. Zupełnie jak w dojnozmianowej IV RP.

  I nad tym ubolewam, ale ciebie gniecie coś innego.

  Zauważ, że 49% senatorów z Partii D. pochodzi ze stanów, które zamieszkuje 55,8% ludności, itd.
  Jake jest efekt? Spadek zaufania do tego sądu, do tego Senatu, do tego prezydenta. Czyż nie?
  A miało być tak ładnie, demokratycznie, likwidacja waszyngtońskiego bagna, a jest jak zawsze, a nawet gorzej.

 101. *

 102. Cudze ale wlasne .. apparent inconsistency ..
  Czasem ma wrażenie że cała Polska spada właśnie z klifów Moheru.
  Więcej: ?? Niepotrzebne do niczego .

 103. Motyw drugiej Bawarii się przewija w wystąpieniach prezesa od lat … – nadmienia Bar (?:?)

  Osobiście preferuję wina Tuska. Bo on nawijał o Drugiej Irlandii.
  Bar, czy w Polsce możliwa jest Druga Irlandia sensu largo? Z tym odchodzeniem od kościelnej dominacji i odrzuceniem „narracji”, że podstawą narodowej tożsamości jest katolicyzm?

  Ja wiem, ty jesteś marksista, żeby nie powiedzieć – leninista. Ale w końcu marksiści też mieli swoje zdanie w sprawie „opium dla mas”.

 104. Olborsiu
  Ty od rana do nocy pytania zadajesz. I o co ci chodzi tak właściwie?
  Cuś ci się kojarzy jedno z trzecim, ale w które strone?
  Czyli mógłbyś nieco starannie przekładać swoje myśli na pospolity język chyba.

  No spada Polska tu i tam, z klifów Moheru. I co dalej?

 105. „Haratanie w gałę to zajęcie dla dżentelmenów” – odpowiedział Tusk na twitterze na zaczepkę premierka MM. Ale czy premierek to pojmie?

  W tym jego życiorysie brakuje mi informacji o sportach, które Morawiecki uprawiał. Ani o tym, czy spotkał w życiu dżentelmena.

 106. teosiu

  „Czyli mógłbyś nieco starannie przekładać swoje myśli na pospolity język chyba.”
  Czyli ty tez mógłbyś , ja mógłbym ale one sa .. apparent inconsistency , cudze ale wlasne dlatego mi pasuja bez przekladania . Zwykle lenistwo

  – Czy premierek to pojmie ? Granie w polo tak jak haratanie w
  gałę , nie dla kazdego

 107. Przypomnijmy jednak zjawisko „dwojwierje”. Nazwa wywodzi się z rosyjskiego, choć trafiła do Rosji w średniowieczu bodaj z serbską księżniczką.
  Rekordy ostatnio biła za Komuny w Rosji ale i w swą rolę odegrała w Polsce.
  Ostatnio rzecz u nas wraca. Niewierzący w nic prócz swego kałduna świetnie grają katolików, żegnają się przed jedzeniem, błogosławią, a jeden nawet poszedł z różańcem granic bronić.
  Co ma to do MM?

 108. 404 brzmi jak demokrata. Gwlacicielem to byl Clinton i Kennedy (jak rowniez jego
  najmlodszy brat). Oskarzenie o gwalty i pijanstwo wobec Kavanaugh sa tak
  sztuczne, ze zaden prokurator amerykanski taka spraw by sie nie zajal. A
  to co pisze Washington Post, New York Times czy glosi CNN to mozna spokojnie
  pominac. Pisza glupstwa bo zarabiaja na tym duze pieniadze. A dlatego
  zarabiaja bo lewicowy tlum tym sie podnieca i za to placi. Ten lewicowy tlum
  jest przerazajacy, zadny krwi. Przychodzi do glowy rewolucja pazdziernikowa.

 109. olborsiu

  jakie znowu lenistwo, ty główkujesz tu za pięciu, bo gdy zalinkowano jakiś mądry wywiad, a w nim tezę, że w Morawieckim są tylko dwie nowoczesne rzeczy, okulary i karty kredytowe, to ty z miejsca dorzucasz jeszcze koszulkę polo.

  Notabene, autor anonimowy na FB pt. „wiersze prezesa pisane nocą” serio i trzeźwo opisuje scenę, tę scenę, np. o znaczeniu żelaznego elektoratu:
  Zdolność mobilizowania elektoratu żelaznego, chronienia go przed rozpadem. To żelaznym elektoratem zyskuje się przewagę w momentach przełomowych. Elektorat umiarkowany jest bardzo ruchliwy i humorzasty. Głosuje głównie reakcyjnie. Partie mu się nudzą, męczy się nimi. Rozlicza je bardzo szybko i surowo, na ślepo.
  (…)
  Wydaje mi się, że jedyną szansą na odnowienie tego wiernego elektoratu Platformy jest powrót Donalda Tuska.

  Czyż nie, olborsiu? Zatem wstań i podskakuj i wołaj głośno i wyraźnie – TUSKU MUSISZ!

 110. „Spójność” (wiersz JK pisany nocą)
  ***
  Język, którym
  posługują się
  ludzie Platformy
  na tych
  nagraniach,
  to jest język
  lumpenproletariatu.
  (23.06.2014)
  *
  Mateuszowi Morawieckiemu
  na nagraniach zdarza się używać
  tak zwanych
  męskich słów.
  Kto nigdy takich słów
  nie użył, niech pierwszy
  rzuci kamieniem.
  Oczywiście wyłączam
  duchownych.
  (04.10.2018)

  Tusk chyba nie jest duchowny, nawet nie duchowy, a jednakowoż nie użył, nagrania nie ma.
  Chyba, że Mauro go nagrał, wlazł za nim na komin i nagrał.

 111. @teo
  8 października o godz. 1:13

  To bardzo trafne ‚%’ oddanie problemu.

  Nalezy tu dodac jeszcze, element destabilizujacy – czyli upiora Katarzyny Wielkiej, ktory bedzie wyl z uciechy jak sie Calexit przydarzy.
  Taki maly odwet za utrate statusu mocarstwa.

  Warto tez pamietac gdy Ameryka ma goraczke to EU i kraje Pacyfiku zapadna na ciezkie zapalenie pluc. I wszelkie kryzysy sa dobra pozywka wojen.

 112. @R.S. 7 października o godz. 23:00

  Kura, która padła sama z siebie, to jest zdechła kura.
  Ale może wolisz: dokonała żywota, wywinęła orła, kopnęła w kalendarz, przekroczyła datę ważności, jej metabolizm ustał, Pan zabrał ją do swego kurnika, poległa…

  This hen is no more!

 113. Katolicki wehrmacht w dużej części też z katolickiej Bawarii resocjalizował w obozach koncentracyjnych komunistów i Żydów. Z mlekiem w menu i przez pracę. Bawarską ojczyznę przywróć nam panie. Tak sobie myślę,że polityczny Oktoberfest trwa.

 114. Co z tym VAT. Podawane kwoty to naliczenia czy odzysk. Lepsza dotacja z Unii w garści niż nie odzyskany VAT na dachu. Tak sobie myślę,że kiedyś Karlino było polskim Kuwejtem. A skończyło się katastrofą. Złodzieje sponsorują państwo to pisowskie janosikowanie. A jak zabraknie złodziei. Tak biedronki i mrówki doją mszyce.

 115. Morawiecki przy stole puszczał bąki. W Kazachstanie puszczanie bąków i tzw.bekanie przy stole przez gościa napawa dumą gospodarza. Znaczy jedzenie dobre. Tak sobie myślę,że bąki to znak jakości dla kuchni U Sowy. Takie polityczne gwiazdki.

 116. Po co IV RP Unia. Skoro rodzima mafia VAT w ramach propozycji nie do odrzucenia daje więcej. Nie zabijać kury znoszącej złote jaja. Tak sobie myślę ale polityczne jaja. Pecunia non olet !

 117. @

  Jest dobrze.
  Niektóre ścierwa zamilkły a szumowiny wychodzą tylko nocą.
  Tak trzymać.
  Je.. trolla.!!!

 118. A ten jak wyglądał?

  Zastąpiono prawdę. Ludzie twierdzili, że wzrost nacjonalizmu jest czymś dobrym, bo w czasie istnienia Jugosławii ich narodowość była stłumiona. Utrzymywali, że od tysięcy lat marzyli o chwili, w której Chorwacja będzie niepodległa. Podobnie było w całej Europie Wschodniej. Ale pod tą polityczną narracją „wyzwolenia narodowego”, zrozumiałą dla zachodnich polityków, odbywała się prostacka i bezceremonialna grabież. Przemiana postkomunistyczna, z wojną czy bez, okazała się doskonale zorganizowaną kradzieżą. Komunistyczny majątek nie miał właściciela, był „własnością niczyją”, wszystko zostało zatem błyskawicznie zrabowane i rozprzedane. Fabryki sprzedano za grosze. Taki był okres tak zwanej prywatyzacji. Wielka grabież została pobłogosławiona przez Kościół i jego członków. Tylko ludzie będący przy władzy mogli wziąć w niej udział.
  https://kulturaliberalna.pl/2016/03/15/dubravka-ugresic-wywiad-chorwacja-balkany-europa-zachodnia/
  ==============

  Wszędzie to samo…
  Hitmeni działają, propaganda ogłasza sukces….

 119. Orginał taśm są w posiadaniu GRU i ten GRU publikuje je według zapotrzebowania politycznego Moskwy .
  Chciało się wyciągnąć Polskę z UE , to kompromitowało się PO , a popierało antyeuropejski PiS.
  PiS przesadza nieco z tym napieraniem się na amerykańskie bazy, to posyła się lekkie ostrzeżenie Premierowi, ze wzmianką , że niech nie podskakuje , bo ma się więcej.
  Wszystko wskazuje na to , że jest więcej takich, co krajem tym teatrem kukiełkowym nazywającym się polską polityką. Kaczyński może co prawda wymieniać kukiełki , ale co bedzie grane decydują juz gdzie indziej.

 120. Wiesiek
  Dobrze , dobrze ,
  ale naród ma też swoje dobre strony , bo jakby wszystko było polskie w Polsce, to nikt nie okradałby polski naród.
  Naród ma już taką właściwość , że jest dobry jak jest nasz , a za głópotę trzeba w życiu płacić.

 121. Z dystansu
  8 października o godz. 9:26

  Do listy dodałbym Mossad, DGSE, MI6, CIA, BND…..
  Przejmowanie władzy czy wymiana elit na sprzyjające, bądź mieszanie i tworzenie podziałów, to stare, sprawdzone metody.
  Te kraje i służby mają w tym wprawę od stuleci.

 122. Z dystansu
  8 października o godz. 9:32

  Wszystkie prawie elity świata, mają w d…własne narody.
  Liczą się konta w rajach podatkowych.

  Jak elity ponoć- Czartoryscy czy Braniccy- zachowują się ostatnio, łatwo sprawdzić.
  Natura człowieka się nie zmienia,
  Osobisty interes na pierwszym miejscu.

 123. – Ta tendencja istnieje i wciąż się nasila. Mamy dążenie do konfrontacji i żadnych możliwości ustępstw ze strony władz ukraińskich nie ma. Jest silna determinacja i świadomość bezkarności, przyzwolenia na wszystko, co będzie się działo.

  Jak odbije się to na stosunkach polsko-ukraińskich? Zdaniem profesora: „nijak”. Dlatego, że „elity polskie są zupełnie niewrażliwe na sprawy mniejszości polskiej”. Dodaje, że „za sprawą planowej polityki polskich rządów od 1991 roku, mniejszość polska na Ukrainie została de facto zniszczona”.
  https://kresy.pl/publicystyka/wywiady/prof-osadczy-ukraina-przyjmuje-totalitarne-ustawy-majac-swiadomosc-bezkarnosci-przy-poparciu-polskich-wladz/
  =========

  Będzie problem….

 124. Mauro Rossi :
  Był Jarosław Kaczyński w landzie Bawaria czy nie był , Tusk w czapie nie ma tu żadnego znaczenia _ Był prezes w Bawari czy nie Był – no napisz !

 125. Ciekawie się zapowiada dyskusja akurat nie mam czasu na komentowanie. Ale wszystko przeczytałam ( zawsze to robię) i bardzo proszę nie wyróżniać negatywnie większości piszących na blogu. Te łapki, trójkąciki góra-dół, niedobry pomysł – tak jak w naszym przypadku czytanie jest męczące.
  Przypuszczam że w ten sposób bada się nastroje społeczne za friko, ja głosuję za likwidacją.

 126. @404 , w szkole nas uczono że nie istnieje wynik potęgowania 0^0, z kolei przy wykładniku 0 wszystkie liczby podniesione do potęgi zerowej dają wynik 1. To ostatnie daje przypuszczenie że twoje rozumowanie jest właściwe.

 127. @Symetryczny, w dalszym ciągu nie wiem kto to powiedział

 128. Wolnoć, Tomku, w swoim domku.
  Każdy czyta co chce i jak umie.

 129. @R.S. – ten temat dla wszystkich jest pasjonujący, przypuszczam że dla twojej żony również. Pisz i proś ja o ocenę, w ten sposób wszyscy będą zadowoleni:
  https://www.rt.com/op-ed/440121-climate-change-crisis-extinction/

 130. @404 Ile kobiet jest w USA sedziami SN?

 131. To właśnie metan, a nie stygmatyzowany nieustannie dwutlenek węgla, odpowiada za gwałtowne ocieplenie klimatu, obserwowane w ostatnim czasie. Trudno spodziewać się zahamowania tego procesu, ponieważ im będzie cieplej tym więcej metanu dostanie się do atmosfery, a im więcej go będzie tym będzie cieplej, co pobudzi jego jeszcze większe emisje. Być może nie da się już tego zatrzymać, ale można przy okazji próbować opodatkować część ludzkości pod pretekstem walki z CO2.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/na-syberii-i-alasce-trwa-katastrofa-klimatyczna
  =========

  Ta głupsza część ludzkości, już płaci…..

 132. @

  Matematyczne wyzwanie dla męsko/damskiej intuicji;
  suma wszystkich liczb naturalnych 1+2+3+4… do nieskończoności = – 1/12 (minus 1/12 ).
  Załączam dowód. (po angielsku)
  https://plus.maths.org/content/infinity-or-just-112#video

 133. Wiesiek
  ale Polska całkiem naturalnie, historycznie i geograficznie należy do rosyjskiej strefy wpływów. Kulturalnie i obyczajowo Polsce też bliżej do rosyjskiego samodzierżawia , jak do zgniłego zachodu i to powinno znaleźdź swoje usankcjonowanie polityczne i to jeśli w formie republiki autonomicznej , to co najmniej w konstytucyjnym zapisie o wiecznej przyjažni .
  Co do narodu i jego elit, to każdy naród ma takie na jakie zasługuje , patrz „łondoński odiet” rosyjskich elit i putinowskie miliardy w szwajcarskich bankach.

 134. O Prezesie można śmiało powiedzieć , ze „w d.pie był i g.wno widział”. Prezes boi się świata .

 135. Dlaczego Mag jest jezykowa rasistka??? Polecam wiadomosci w ARD lub ZDF oraz na deser niemieckie ballady; np. zespolu Prag.

 136. wojtek_ab
  8 października o godz. 2:30
  W sprawach o zgwalcenie przedawnien nie powinno byc, jednak zarzuty tego typu stawiane po kilkudziesieciu latach osobom z tzw, swiecznika brzmia malo wiarygodnie.Nie oznacza to, ze nie sa prawdziwe i ze nie nalezy ich wyjatkowo starannie zbadac. Odnosze wrazenie, ze rasistowska Ameryka jest wyjatkowo seksistowskim krajem, bardziej nawet niz Polska.

 137. Nie tylko o Prezesie tak mozna powiedziec. Wiekszosc rezydujacych w blogosferze to Prezydenci na poziomie Prezesa.

 138. maciek.g
  7 października o godz. 23:32
  Pisalam, ze przyczyn jest wiele ale Twoja analiza jest wyjatkowo trafna i ciekawa.Pozdr.

 139. wiesiek59
  8 października o godz. 9:17
  Kontynuuje brednie o fabrykach nie pojmujac prawa popytu i podazy, ktore definiuje wartzosc rzeczywista…..

 140. woytek
  7 października o godz. 16:50
  Obaj udaja wiekszych, niz nimi sa……

 141. 404 udaje, ze nie potrzebuje pomocy….i pisze…

  -Nudzić się? Ja nie mam czasu spać.
  A samotność z wiekiem i dzięki dostępności Internetu przestała istnieć.
  To jego najwieksza dla mnie zaleta.-

 142. Sciaga dla domoroslych felczerek……

  Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ oraz Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Do tego dochodzi rzekomy antypolonizm. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji. Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze.

  Myslenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Ociera sie to o psychopatologie naszego zycia codziennego.Wedlug sondazy Demoskopu z 1994 ca 40% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do Zydow i strach przed Zydami.

  W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz Zyda-wroga. Tejkowski (dzisiaj na szczescie troche zapomniany) pisze w tym samym roku; Zydzi i Niemcy sa zawsze przeciw Polsce oraz Slowianszczyznie., niezaleznie od tego czy walcza ze soba czy sa w sojuszu.. Warto zastanowic sie nad partia Narodowe Odrodzenie Polski oraz publicystami Szczerbca, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopolonii. Pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie. Podobnie pisal Jeznach ze Stronnictwa Narodowego na poczatku lat dzewiedziesiatych.

  Przy “awanturze” o klasztor siostr Karmelitanek na terenie bylego obozu w Oswiecimiu prymas Polski kard. Glemp powiedzial na Jasnej Gorze … m.i. obok Zyda-karczmarza, ktory rozpijal chlopow, obok Zydow-szerzycieli komunizmu, byli posrod Izraelitow ludzie, ktorzy dali Polsce i talent i zycie… Sa to najbardziej rozpowszechnione stereotypy antysemickie, ktorch slady widzimy w prasie i literaturze juz w XIX wieku.

  Obecnie przekonanie, ze Zydzi wykoncypowali komunizm, a pozniej stanowili trzon najbardziej represyjnych organizacji politycznych jak NKWD i UB wykracza poza zasiegi srodowisk antysemickich i jest czescia naszej pamieci narodowej. Glemp mowil dalej; …wasza (Zydow) potega sa srodki spolecznego przekazu, bedace w wielu krajach do waszej dyspozycji. Glemp sprowadzal przy tym widza i czytelnika do roli bezmyslnego konsumenta, obrazajac przy tym nie tylko Zydow, lecz cale europejskie nacje. Podobne “myslenie” pojawia sie czesto w blogosferze niezaleznie od tego czy mowimy o Zydach. Kod ONI funkcjonuje bez zaklocen. Glemp nawolywal do odrozniania Oswiecimia, gdzie gineli Polacy i inne narody od Brzezinki, gdzie gineli przewaznie Zydzi.

  Glemp mowil rowniez, ze gdyby nie bylo antypolonizmu, to nie byloby antysemityzmu.
  Podobnie bije z nagich twarzy … … i 404. Wtoruja mu przodownicy blogosfery.

  Pomijam swiadomie pisemo “Prosto z mostu” , Piaseckego. Nie wspominam o Switoniu. Przypominam jednak kazanie ks. Jankowskiego z 1995 roku, ktory w obecnosci prezydenta mowil, ze symbol Gwiazdy Dawida jest wpisany w symbole swastyki i sierpa i mlota. Przypomniala mi sie tu szopka Jankowskiego.

  Polscy antysenici dowodza (nie Polki i Polacy), ze Zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Kolejno dwaj premierzy byli Zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo UD, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych.

  Twierdzenie, ze Zydom w Polsce jest (bylo) dobrze, ma posmak, mam nadzieje, ze li tylko posmak antysemicki,, tenor jednak bliski powyzszych wypowiedzi. Wyraznie pisze o tym St. Witkowski w “ Zydzi przestancie klamac”. Pisze on rowniez, ze izolacja Zydow na terytorium Polski byla ich wina. Pamietam dobrze identyczny wpis niejakiej Magrud, od ktorego zaczal sie trwajacy spor. Magrud sie wyciszyla, lecz wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow. Celuja w tym przodownicy blogosfery (zabka, 404 , zetus, wiesiek i reszta ferajny).

  Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem,. Nawolywal do tego w 1990 roku Walesa, ks. Jankowski, o. Rydzyk (o anonimowych milcze). W naszej (dzisiejszej) mowie obecny jest zwrot, przyznal sie, ze jest Zydem, homoseksualista etc.. Kiedys wyczytalem w Nesweeku, osoby starsze przyznaja sie do uprawiania seksu. Motto nawolywan brzmialo czesto; nie mozna dwom panom sluzyc. Iscie europejskie postrzeganie swiata

 143. Jak brzmiał przebój Kaczmarka?

  „Była już chata, w chacie szkło”?

  Tyle w temacie zachowań młodzieży w naszej strefie kulturowej.
  W innych, bywa inaczej, ale chyba nie ten model nam pasuje?

 144. @Na sasiednim blogu swietny wstepniak Hartmana.

 145. Z dystansu
  8 października o godz. 11:17

  Profesor Konieczny się kłania…..
  Polska leży na styku kilku kulturowych obszarów, mając własną kulturę i rejon oddziaływania.
  Niestety, dzięki naszym elitom i ich głupocie, ciągle się zmniejszający od XVII wieku.
  Basza kultura jest wypadkową, nie musi nikogo imitować, ani podlegać.
  No, chyba że lokajskie maniery prominentnych polskich polityków i „robienie laski” przez nich, ci się podoba.

 146. Przyklad bredni jakup007, ktora nie wie wie, ze najlepsze wiedenskie sa z cieleciny….
  nie zna tez sklepow bio.
  jakub01
  6 października o godz. 14:21
  Symetryczny
  6 października o godz. 14:13
  Swieta racja. Dzisiejsza zywnosc to w ogole nie zywnosc ale produkt laboratoryjny.W Polsce np. juz nie choduje sie tych ras swin, co za komuny. Mieso zawieralo znacznie wiecej tluszczu, co pod wplywem psychozy na temat cholesterolu spowodowalo mniejszy popyt. Skutek jest taki,ze chocby nie wiem co, to schabowy nie bedzie mial tego smaku, co w czasach naszego dziecinstwa. To nie sentyment, na prawde jemy zupelnie inne mieso. Tluszcz to smak w miesie, a nie tlusta wieprzowina przyprawia Polakow o zawal ale papierosy i gorzala.

 147. Z dystansu
  8 października o godz. 11:17

  „Kulturalnie i obyczajowo Polsce też bliżej do rosyjskiego samodzierżawia , jak do zgniłego zachodu i to powinno znaleźdź swoje usankcjonowanie polityczne i to jeśli w formie republiki autonomicznej , to co najmniej w konstytucyjnym zapisie o wiecznej przyjažni .”

  Takie pomysly juz byly za komuny. Czy pan sie dobrze czuje?

 148. Wiesiek59

  Panie , to wszystko – korupcja, nepotyzm, zalatwiactwo , BMW ,, bierny mierny ale WIERNY,, – istniało i szerzylo się za PRL. Wtedy jakoś panu nie przeszkadzało. Dziś jest pan wielce oburzony. Przypadkiem nie dlatego że za PRL to pan był ten BMW,?

  Dodam jeszcze , że pańskie wołanie żeby jakieś,, elity,, , wzięły i zrobiły porzadek, żeby jakąś wąską grupa ludzi wybierani nie wiadomo przez kogo i wg jakich kryteriów rządziła krajem , to jest wołanie żeby powstała OLIGARCHIA. Nie rozumie pan co to jest demokracja , po co są wolne wybory, j nie rozumie pan kto to jest OBYWATEL.
  Żąda pan OLIGARCHIZACJI kraju, Panie nauczycielu obsługi kilofa. Pańską mowa o ,, trosce o lud ,, to jest tzw , mowa trawą,, .PRL był OLIGARCHIA i jak widac z pańskich tesknych wpisów dobrze w OLIGARCHII się pan czuł. Demokracja pana brzydzi , wolne wybory pana śmieszą. Jak jest z lustrem ? Zagląda pan tam czasem ?

 149. @adam100

  dzięki za link.
  ja wcześniej przedstawiłam ten dowód u ateistów.
  W artykule, który Ty pokazałeś jest dużo więcej, więc to niektórych może przestraszyć. Dlatego jako wstęp przekalkuję to co ja wcześniej pisałam.
  A po tej lekturze (to krótkie) ludzie zainteresowani będą z lekka przygotowani do czytania tekstu, który Ty wkleiłeś.
  Jeszcze tylko napomknę, że czytałam parę komentarzy pod tym artykułem.
  Nauczyciel matematyki ze szkoły średniej (chyba) bardzo narzekał i twierdził że nie powinno się ludziom mieszać w głowie.
  A z kolei młodzieniec z Niemiec powiedział coś z czym ja się komletnie zgadzam.
  Że takie rzeczy wzbogacają, uwalniają wyobraźnię i prowokują do dalszych studiów matematycznych (nawet amatorsko). Matematyka przestaje być nudna!

  dodaję naturalne, a wychodzą ułamki

  Kiedy dodajemy i odejmujemy liczby całkowite to spodziewamy się wyniku takiego działania otrzymać inne liczby całkowite.

  [Zastosujmy szereg Grandiego (szereg naprzemienny 1-1+1-1+1-….)
  Nazwa szeregu pochodzi od Guido Grandiego, który „upamiętnił” swoje przemyślenia na ten temat w 1703 roku. Jest to szereg rozbieżny, to znaczy, że jego suma nie istnieje według definicji. Z drugiej strony sumowanie metodą Cesàro daje wynik 1/2.]

  S = 1 – 1 + 1 – 1 +1 – 1 + 1 – 1 + 1 – 1 + 1……
  S = (1-1) + (1-1) + (1-1) + (1-1) + ….
  S = 0 + 0 + 0 + 0 + ……
  S = 0
  powstawiajmy nawiasy i w efekcie mamy nieskończoną sumę zer, czyli zero.
  Tutaj szereg jest rozbieżny i suma nie istnieje

  – Ale nawiasy można umieścić również w inny sposób
  S = 1 + (-1+1) + (-1+1) + (-1+1) + (-1+1) + …..
  S = 1 + 0 + 0 + 0 + 0 + ……
  S = 1

  Ale można też zgodnie z matematyką zrobić tak:
  1-S = 1 – (1-1+1-1+1-1+….)
  1-S = 1-1+1-1+1-1+1- ….)
  1-S = S
  1-S = S
  a więc

  S = 1/2

 150. Dalszy ciąg poprzednich rozważań

  suma wszystkich liczb naturalnych = X
  Ile ona może wynosić?

  X = 1+2+3+4+5+6+7+8+ ….

  wielu może podejrzewać, że jest ona równa nieskończoności.

  Aby ją obliczyć zacznijmy od wyznaczenia „Y” który jest równy:
  Y = 1-2+3-4+5-6+7-8+ …

  Jesli dodamy Y do Y i zapiszemy to w nastepujący sposób

  Y+Y = 1 – 2 +3 – 4 +5 – 6 + 7 – 8 + ……
  + 1 – 2 + 3 – 4 + 5 – 6 + 7 – 8 + …..
  ———————————————————
  1 – 1 + 1 – 1 + 1 – 1 + 1 – 1 + …….

  Możemy śmiało dodać liczby znajdujące się nad sobą i otrzymamy
  2Y = 1-1+1-1+1-1+1-1+1- ……
  A to jest równe sumie szeregu Grandiego
  czyli
  2Y = 1/2 Czyli Y = 1/4

  – Teraz należy obliczyć ile równa się „X-Y”

  X-Y = 1+2+3+4+5+6+ ….
  -(1- 2+3- 4+5- 6+…)

  Kiedy usuniemy minus przed nawiasem i zmienimy znaki, to otrzymamy:

  = 1+2+3+4+5+6+7+8+ ….
  -1+2- 3+4- 5+6- 7+8+ ….
  —————————————–
  0 +4 +0 +8+0+12+0+16+ ….

  I znów dodajemy liczby, które znajdują sie nad sobą.
  Czyli mamy

  X – Y = 0 +4 +0 +8+0+12+0+16+ ….

  wyciągamy 4 przed nawias
  X – Y = 4 (1+2+3+4+5+6+7+8+ ….)
  Wyrażenie w nawiasie to jest nasz „X

  Znamy „Y”

  X – 1/4 = 4X     &#160czyli    &#160 3X = -1/4

  X = -1/12

  Czyli suma wszystkich liczb naturalnych równa się -1/12

 151. @jakub01
  8 października o godz. 10:41

  Ile kobiet jest w USA sedziami SN?

  Obecnie jest 3
  jedną zaproponował Clinton. Ona obecnie ma 85 lat
  A dwie zaproponował Obama. Jedna 67 lat, druga nieco mniej

  Wcześniej jeszcze jedna była, ale odeszła na emeryturę w 2006 roku.

  To WSZYSTKIE cztery kobiety, które od początku isnienia Sądu Najwyższego były Sędziami tego Sądu.
  Zawsze TYLKO faceci.a informacja. Przez wiele lat było to grono składające się z sześciu sędziów. A w smie od niedawna porzerzono je i dzisiaj zasiada tam dziewięć osób.

  Jeszcze mał

 152. olborski
  7 października o godz. 14:37
  Skorzane portki , podkolanowki .. i buty na sznurowadła ktore trzebaby samemu zawiazywac …
  Velcro jest malo ( wcale nie) bawarskie , Putinowi mogloby sie nie spodobac .. coz za wymarzony pretekst . Rosyjskie sklepy ze sznurowanymi butami na kazdym, rogu ..
  To musi byc jakies nieosiagalne dla mnie , wyrafinowane poczucie humoru..
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24013774,wybory-samorzadowe-2018-jaroslaw-kaczynski-na-podkarpaciu.html#s=BoxOpMT

  Mój komentarz
  Te gadki, zanęty przedwyborcze, obiecywanie ludowi, że Polska będzie rozwinięta gospodarczo jak Bawaria, bo Polska jest tak samo katolicka, świadczą o wiedzy Prezesa o świecie, o Polsce, Europie i historii, o jego groźnej dla państwa ignorancji i naiwności oraz o jego poczuciu posłannictwa. Jarosław Ka gdzie się nie znajdzie, tam głosi, poucza, wyzwala do czynu, pokazuje drogę, itd.
  Pzdr, TJ

 153. jakieś fragmenty słów poszły się szwendać

 154. @404

  Jeszcze nie tak dawno jak była epidemia to ludzie modlili się do Boga o przebaczenie. Dziś wiemy że są bakterie i wirusy. Poziom wiedzy wzrasta eksponencjalne ale są ciągle ludzkie głąby które wierzą że można bronic granic państwa krucyfiksem i modlitwą. Tym mięsem armatnim manipuluje się obecnie w procesie wyborów demokratycznych. Biada nam ?

 155. blackley
  8 października o godz. 13:06

  Głąbom, Berdyczów…..
  ===============

  Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Filozofka Hannah Arendt w eseju „Prawda a polityka” z 1967 roku przekonuje, że „swoboda wyrażania opinii to farsa, jeżeli nie ma gwarancji prawdziwości informacji, a fakty jako takie podaje się w wątpliwość”. Niestety – to co dla Arendt było farsą, stało się naszym chlebem powszednim.

  Aby demokracja nie była pustym słowem, potrzebny jest dostęp do rzetelnych informacji powstających w warunkach wolności i pluralizmu. Jednak obecnie ten podstawowy wymóg jest poddawany bezprecedensowej próbie. Na całym świecie oligarchowie skupują media, by promować własne interesy i umacniać swoje wpływy, a dziennikarze piszący o kwestiach takich jak dyskryminacja i korupcja są zastraszani, prześladowani i mordowani. Jak w takiej sytuacji można zagwarantować wolność wyrażania opinii?
  http://krytykapolityczna.pl/swiat/ebadi-deloire-w-obronie-istoty-demokracji/
  ===========

  Taki jest stan obecny, według głosów wielu poważnych autorów.
  Jaki będzie przyszły?
  MATRIX?

 156. czytałam od dołu i ku swemu jakże miłemu zaskoczeniu zauważyłam, ze serdeczna więź się nawiązała pomiędzy Teosiem a olborsiem.
  Tak siebie nazywają, więc ja też sobie pozwoliłam. Mam nadzieję, że mi wybaczą, jakoże to tylko w celu zacytowania. A obiecuję nie naduzywać tego więcej.

  Tak trzymać panowie i panie.
  Uczmy się miłych obyczajów.

 157. Europejskie peregrynacje jezykowe po podkarpackich bezdrozach

  – My się nie lenimy, nie haratamy w gałę, ciężko pracujemy. Czasami popełniamy błędy; kto nie popełnia błędów znaczy, że nic nie robi – MateuszM.

  Tuskowi przypomnijmy, że od krótkich spodenek do dżentelmena to jeszcze droga daleka. Czmychnął do Brukseli, ale rozumu tam mu nie przybyło. Co najwyżej, cynizmu i pogardy dla swojego kraju. Tusk to taki perekińczyk . Beata M.

  Bawarscy a tnp bawarsko – tymczasowo podkarpaccy haratajacy w w gałę, (sa , bo musza tacy byc ) gentleman-i (dzentelmeni )nie zdaja sobie sprawy jak dluga droga ich czeka ale „Jaroslaw Jaroslaw !” pokrzykuja . Bawarski gentleman nie klamie ? Dlatego tez musi na poczatek haratac w gałę, w bawarskich aby potem zalozyc oryginalne , regionalne i moc powiedziec ze to byl ktos inny , jakis ” lumpenproletariat” czy cus a oni sa bardziej mescy w dlugich . Kto nie harata to nie fauluje , bo jak sfaulowac w dlugich (?), nie fauluje kto nie harata . Meskie haratanie musi byc bawarskie . Tam prawdziwych dzentelmenow …ee, to daleko stad , trza by dlugo jechac a od tego jezdzenia rozumu nie przybywa . Co innego jak tam albo i dalej pojedzie matka ksiedza .. no ale one przecie nie byla i nie bedzie gentelman-em wiec nie musi czmychac , jej przybedzie .

 158. Ale często idealizujemy sobie Amerykę i mamy wrażenie, że Nowy Jork, Los Angeles i urzekające krajobrazy reprezentują całe USA. Jednak równinny, trochę nudny, wiejski krajobraz stanu Missouri dostarcza innej perspektywy, która odzwierciedla prawdę o Ameryce wiarygodniej. Choć wielu współczesnych polityków nadal wskazuje Stany Zjednoczone za wzór, peryferie tego kraju sprawiają wrażenie nocnego koszmaru – na pewno nie miejsca, którym chcielibyśmy się kiedyś sami stać.
  http://krytykapolityczna.pl/swiat/ruin-porno-w-sercu-ameryki/
  ===========

  Macdonaldyzacja Europy, da nam podobne skutki.

 159. olborski

  Jakoś bardziej widzę Jarka jak jodłuje, a nie harata w gałę. Zyskał by też wizerunkowo bo nie słychać by było jego bulgotu/bełkotu/seplenienia ( na zasadzie że jak jąkała śpiewa, to się nie jąka)

  https://archiwum.allegro.pl/oferta/frohsinn-skorzane-spodnie-bawarskie-brazowe-r-58-i6818470943.html

  Odpowiedni rozmiar się znajdzie a jak nie to jest foto-shop !

 160. Mauro Rossi

  „(Kaczyński) jako prezes Porozumienia Centrum, które miało być partią chadecką, mówił nie tyle o Bawarii i nie tyle identyfikował się z F. J. Straussem (…), tylko snuł rozważania o politycznym przykładzie dla Polski, jaką mogła być rządząca w Bawarii CSU”.

  Mauro, prezes Kaczyński nie dalej jak w ubiegłym roku nawiązał do swej politycznej identyfikacji z F.J. Straussem. Mam na mysli wywiad, którego udzielił „Bildowi”. Pytany o autorytarym w Polsce odpowiedział, że co prawda rządzi jedna partia ale mimo to panuje demokracja i wolność słowa. No i nawiązał do F.J. Straussa pytając: „Czy Bawaria jest demokracją? Bo i tam od lat rządzi CSU. Można się też zapytać: Czy Franz-Josef Strauss był demokratą?”
  Tak więc prezes ni mniej, ni więcej poinformował czytelników „Bilda”, że czuje się polskim Straussem.

  Oczywiście prezes ma prawo czuć się kim chce ale ponieważ jest politykiem to jego poczucia podlegać mogą publicznym ocenom.
  No i w moim przekonaniu w prezesie nic kompletnie nie ma ze Straussa. Traf chciał, że kiedyś przyszło mi zainteresować się osobowością tego polityka i muszę prznać, że poczułem do niego sympatię co oczywiście nie ma związku z jego prawicowymi poglądami choć przyczynia się do tego, że owe poglądy stają się łatwiejsze do strawienia.
  Mam na myśli takie jego cechy charakterologiczne jak dojrzałość, którą wyniósł z wojny, temperament, witalność, luz, poczucie hedonizmu, apetytu na przyjemności życia itp. Trudno nie plubić faceta, który jako minister obrony leci do Nowego Jorku z poufną misją a po jej korzystnym uwieńczeniu z radości rusza w tzw „tango” i gubi teczkę z tajnymi dokumentami w łózku jakiejś przygodnie poznanej dziewczyny. Co gorsza następnego dnia nie może sobie przypomnieć kim była co zmusza służby specjalne USA do jej poufnych, gorączkowych poszukiwań.
  Przyznasz, że w tym kontekście prezes Kaczyński nic z Franza Josefa nie ma.
  Podobnie jak Świętokrzyskie i Podkarpacie nic nie mają z Bawarii, ich mieszkańcy z Bawarów a tamtejszy kosciół z kościoła bawarskiego.

  Ps. Wybacz ale nie potrafię ocenić teksu Agaty Popędy o intymnym życiu sędziego Kavanaugha. Po prostu nie mam pojęcia jak ono się układało.

 161. (…) i reszta ferajny</em)

  Sanitariusz vel Kajak podwodny usiłuje udawać, że pochodzi z Warszawy a nie z niemieckiej stoczni, budującej okręty podwodne. Podobnie – jak ferajna pochodzi z języka niemieckiego.

 162. Errata.

  (…) i reszta ferajny

  Sanitariusz vel Kajak podwodny usiłuje udawać, że pochodzi z Warszawy a nie z niemieckiej stoczni, budującej okręty podwodne. Podobnie – jak ferajna pochodzi z języka niemieckiego.

 163. Wiesiek
  ale przecież ty sam jesteś przykładem , że nawet prosta chlopina jak ty może być znakomicie poinformowana .
  Wystarczy informować sie w polskojęzycznych rosyjskich mediach i zaraz wie sie wszystko i do tego jeszcze lepiej.
  Co do Polski jako potentata kulturalnego , czerpącego swoją przewagę kulturalną nad sąsiadami z tego , że leży na pograniczu Azji i Europy , to tylko pobożne życzenia .
  Ale Francuza jeść z widelcem to nauczyć wam się udało .

 164. Żabka konająca
  8 października o godz. 10:35

  Droga Zabko, dzieki za zachete
  Wedrowki ludow spowodowane klimatem sa rownie stare odkad malpa przestala bac sie przemieszczac.
  Przy okazji jak malpy sie zorganizowaly to powstaly wojny, uwage na tegorocznego Nobla z ekonomii:
  Czyli klimat i ekonomia.

  Na tym blogu znajdziesz reprezentacje pogladow z duzym przesunieciem opinii w kieruku delikatnie mowiac klimatycznego sceptycyzmu. I nie jest to krzywa Gaussa.

  Podejmowanie dyskusja niestety skonczy sie na niczym, a czasu na rozwiaznie problem jest malo. Mniej niz dziesiec lat.

  Jeszcze moment a ‚negaci’ zmian klimatycznych zaczna wskazywac, ze to metan czyli naturalny gaz ziemny a nie CO2, jest odpowiedzialny za ocieplenie. Zapominajac, ze od czterdziestu lat wiekszosc naukowcow wyje z rozpaczy wskazujac ze CO2 byl/jest pociagnietym cynglem w rewolwerze, ktory ludzkosc ma przystawiony do glowy.
  A ze ludzkosc puszcza teraz bąki ze strachu a Ziemia z goraczki to sprawa wtorna.

  Osobiscie przewiduje ze za kilka lat Putin bedzie skamlal o pomoc bo mu sie wieczna zmarzlina na Syberi rozmraza, a ze dopomogl w dojsciu do wladzy Trumpowi to bedzie udawal glupa, ze to nie on.
  Na temat rodzimych talentow Korwino podobnych jezyka strzepic nie bede.

  Zabko, poniewaz jestes osoba ciekawa, to zwroc uwage na role molekuly CO2 w oceanach. Ona to bowiem powoduje ich zakwaszenie. Jedna z konsekwencji zakwaszania jest malejace pH co za tym idzie, oslabienie szkieletow kryla i zalamanie lacucha pokarmowego w gore. A bez ryb nie ma latwo przyswajalnego fosforu i innych skladnikow potrzebnych w rozwoju mozgu.

  Ciekawe co do powiedzenia na ten temat maja do powiedzenia matki i babcie w rodzinach z malymi dziecmi?

  Male kryle chowaja sie w zakamarkach lodu , a kra sie rozpuszcza w szybkim tempie. I w ten to chytry sposob szlag trafi lawice ryb w obszarze przyarktycznym.

  Warto tez zdawac sobie sprawe ze ponad pol miliarda ludzi ekonomicznie zalezy od morz i oceanow.

  Przez ostatnie dwa miesiace troche rozmawialismy w Blogu Szalonych Naukowcow, poczawszy od wpisu ‘Najwieksza katastrofa sinic’ w sierpniu. Jak masz cierpliwosc to prosze zagladnij wraz z innymi, I nie wahajcie sie zadawac pytania.

  Obecna dyskusja troche stanela, bo zaczepia o kontrole populacji. Zachecam do wziecia udzialu.
  Serdecznie pozdrawiam

  P.S.
  Zona tez jest naukowcem I ma zrozumienie, ale czasem zostawia mi bardzo krociutka liste rzeczy do wykonania w domu. Wtedy latwo jej podpasc. A zony trzeba sie sluchac! to gwarancja dobrego malzenstwa.

 165. Z dystansu
  8 października o godz. 14:27

  Znasz historię?
  Wkład polskiej myśli politycznej w rozwój Zachodu?
  Kiedyś byliśmy POWAŻNYM krajem, z którym wszyscy się liczyli.
  Zniszczyło nas sobiepaństwo naszych możnowładców- tych od postawu czerwonego sukna.
  Zero wizji przyszłości, prywata, egoizm i chciwość.

  Jak nie znasz, to się dokształć.
  https://nowakonfederacja.pl/pietrzyk-reeves-recepcja-weneckich-i-florenckich-idei-republikanskich-w-polskiej-teorii-politycznej-xvi-wieku-wybrane-przyklady/

 166. teo

  „Bar, czy w Polsce możliwa jest Druga Irlandia sensu largo?”

  Pozwolisz, że na wstępie powrócę do tematu felietonu Gospodarza. No bo jeśli Irlandia to sentymenty premiera Morawieckiego, jako, że od czasu prezesowania irlandzkiemu bankowi pełnił też funkcję honorowego konsula Republiki Irlandzkiej w RP. Dodam, że funkcję tę pełnić zaczął w okresie wyzwalania się Irlandii spod politycznej władzy tamtejszego kościoła katolickiego. Mozna by więc założyć, że był emisariuszem tej ideologicznej zmiany – o czym ostatnio milczy.
  Tak na marginesie … .
  Powiązania Morawieckiego z Irlandczykami są bardzo ciekawe. Nie ukrywam, że po cichu liczyłem, że tego tematu nawiązesz odnosząc się do bliskich ci spraw ekonomicznych. Na przykład do kulis nacjonalizacji Allied Irish Banks i wpływu na ową nacjonalizację jej polskiego oddziału kierowanego przez Morawieckiego.

  Wracając do twego pytania …. .
  Nie, moim zdaniem to jest niemozliwe. Głównie z tego powodu, że polski kk nigdy nie miał tak destrukcyjnego wpływu na życie społeczne jak kościół irlandzki. Inaczej mowiąc – polski kk nie miał okazji rządzić za pomocą państwa w tak długi i bezwzględny sposób jak kk irlandzki. Tak więc krajowe rachunki krzywd do wyrównania nie są tak dramatyczne jak w przypadku Irlandii. W kraju kk po prostu nie miał mozliwości uprawiać na masową skalę handlu kradzionymi dziećmi czy cieszyć się bezkarnością w kontekscie masowego (systemowego) wykorzystywania seksualnego nieletnich.
  Nie ma więc podstaw w emocjach społecznych do tak radykalnego rozstania.
  Co oczywiście nie oznacza, że owo rozstanie nie zachodzi. Świadczy o tym zarówno bieg zdarzeń politycznych jak i rozmaite badania socjologiczne, które ów proces potwierdzają.
  Powody owego osłabiania kk w skali kraju porównałbym do procesu geologicznego. Jak pamiętasz często porównywano moc kk do skały. Myślę, że w ostatnich latach zachodzi frakcjonowanie tej skały – w swiadomości społecznej. Ludzie zaczęli rozróżniać i wybierać potrzebne dla siebie frakcje owej skały. Na przykład frakcję egzystencjalną, ideologiczną czy kulturową. No ale gdy wytrącisz ze skały frakcje to ją unicestwiasz. Skały już nie ma.

 167. W Polsce powinniśmy skończyć z brakiem pewności siebie. Mamy naprawdę dobry wizerunek na świecie. Dodatkowo rozwijamy się powyżej średniej globalnej. Potrzebujemy więcej globalnego myślenia i w dłuższej perspektywie. Przykładowo, zupełnie nie rozumiem tego podejścia sugerującego, że nie da się np. zrealizować wielkich inwestycji infrastrukturalnych Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jeśli nie będziemy brać się za takie długofalowe projekty, pozostaniemy Nowherelandem pomiędzy mocarstwami, w którym jacyś mali ludzie będą rozgrywali swoje małe interesy, a ludzie z ambicjami będą wyjeżdżali.
  https://nowakonfederacja.pl/zachod-nie-moze-stac-z-boku/

 168. Wiesio mowi jak premier…

 169. Jak szermujemy slowami spychajac sie do szemraczy…

  …Znasz historię?
  Wkład polskiej myśli politycznej w rozwój Zachodu?
  Kiedyś byliśmy POWAŻNYM krajem, z którym wszyscy się liczyli…

  Powyzszy wpis to dzielo Wiesia….

 170. R.S.
  8 października o godz. 15:11
  Nonszalancko o kobietach do kobiety…nawet jesli konajacej.

 171. Bar Norte
  8 października o godz. 14:21
  Nie widze rowniez Kaczynskiego pilotujacego samodzielnie nowoczesny odrzutowiec w drodze do zasniezonej Moskwy.

 172. Facec 100 przygotowuje sie do obrony panstwa, czyli co lub kogo?

 173. „No spada Polska tu i tam, z klifów Moheru. I co dalej?”
  Coz za podchwytliwe , powodujace dziwne , ‚pierwszego’ z przedostatnim , skojarzenia – pytanie . Odpowiedz pierwsza z brzegu..
  – Krotkotrwale jodlowanie sensu stricto i bęc , sensu largo !

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24018312,potracenie-chlopca-przez-radiowoz-z-kolumny-dudy-prokuratura.html#s=BoxOpMT

 174. Wiesiek
  Recepcja weneckich ideji w Polsce co oznacza ?
  Znowu cytujesz rzeczy które nie znasz i o których nie masz pojęcia.
  Przeczytaj swój link , a będziesz wiedział , kto tu od kogokolwiek próbował się uczyć
  i to jak sam stwierdzasz niestety bezskutecznie ?
  https://nowakonfederacja.pl/pietrzyk-reeves-recepcja-weneckich-i-florenckich-idei-republikanskich-w-polskiej-teorii-politycznej-xvi-wieku-wybrane-przyklady/

 175. Usiłujemy oddzielić duszę od ciała, a przecież one są nierozłączne, usłyszałem z telewizora. W zdrowym ciele zdrowy duch, pamiętam z PRL-u. Więc jakaś łączność między tamtymi i obecnymi laty jednak jest.

  Jacek Żakowski postuluje do Jarosława Kaczyńskiego o pozbycie się premiera, ale nowej kandydatury nie przedstawia, w takiej sytuacji ja byłbym ostrożny, przecież Morawiecki dał się już poznać

 176. Wiesiek
  Jeszcze coś o twoim metanie , który rzekomo jest odpowiedzialny za efekt cieplarniany .
  O tóż kochany, wbrew twoim doniesieniom jego emisja spada a nie wzrasta , przedwszystkim dzięki nowym metodom uprawiania ryży , zużywajacymi mniej wody i przyczyniającymi sie w tym sposób do obniżenia jego emisji.

 177. Zapamiętałem z podróży; Szwajcaria jest nudna, a Bawaria biedna (wieś). Coś się zmieniło?
  Polska to piękny kraj, od morza do morza

 178. Wiesiek59

  Polska NIGDY w historii nie miała kalibru o którym ma pan nieprzyzwoitosc majaczyc,, wszyscy się z nami liczyli,, ….. żałosne…..

  Ani przemysłu , ani bogactw naturalnych, ani kolonii, ani wynalazków….. zwyczajny , peryferyjny kraj średniej wielkości.
  Jakby pan znal choć trochę historię to by pan to wszystko wiedział, wiedzial by pan ze ostatnie chwile kiedy Polska miała jakie takie znaczenie to były czasy przed odkryciem Ameryki i przed rewolucja agrarna. Kiedy Polska eksportowala potężne ilości zboża które było poszukiwanym towarem . Ale odkrycie nowego świata i rewolucja agrarna zmieniły stan rzeczy , władcy Polski i tzw szlachta – OLIGARCHOWIE- zmian nie zauważyli. Koniec braku spostrzegawczości był taki że Polska po wielowiekowych konwulsjach padła trupem.
  Dziś jest podobnie, panscy idole z PiS też nie wiedzą że nadeszła rewolucja w energetyce i usiłują kopać węgiel którego NIE MA.
  Ostatnie tego rodzaju majaki,, Polska 10 potęga gospodarczą na świecie , ,,, słyszałem za Gierka. Pare lat ,, potegowania ,, i z tzw ,, potegi,, zrobil sie bankrut. No ale to dlatego ze kapitaliscì nie chcieli więcej pożyczać forsy na budowę tej ,, potęgi ,, oraz zażądali zwrotu już pożyczonych środków. Tak wyglądała wasza , Panie instruktorze, ,, potęga,, Taka sytuacja

 179. Panie ls42,

  Bawaria mnie się podobała, góry i las…. do tego padał deszcz i wszystko wyglądało bajkowo…..

  Żadnej Bawarii ani niczego innego na tzw ,, ścianie wschodniej ,, nie będzie do momentu w którym mieszkańcy nowej,, wschodniej ściany,, nie zmienia swojego myślenia nastawienia do życia. Przecież pan doskonale o tym wie. Uklony

 180. @Bar Norte

  Nie od dziś zarzucam ci pisanie komentarzy na łapu capu i dobieranie słów w trybie rach ciach ciach.

  Pasterze wiary w boga w Polsce – ci wysoko postawieni w hierarchicznym katolickim – kościele są gotowi często mówić o kościele jako skale, ale w rozumieniu frakcji głazowej a w bardziej uczonych wywodach przywołują bazalt.

  Jako obywatel Europy dobrze wiesz, że winnice dobrze się czują rosnąc na podłożu będącym frakcją żwirowa.

  Procesy erozji wiary zachodzący w Irlandii oraz w Polsce mają różną statykę i różną dynamikę. To co dzieje się od stulecia w Polsce i jej otoczeniu, to jet erozyjne rozmywanie. I w tym sensie masz rację i tytuł do zobrazowania.

  Tyle, że film Kler wywołał szum prawie nie wręcz unikający wyrażania bardziej dosadnego przejawów życia religijnego w Polsce oraz w Irlandii.

  Za miedzą Irlandczycy mają pasterzy utrzymujących więź teologiczną z katolicyzmem, ale żyjącymi ( w większości ) w celibacie. I za tą miedzą stoją do dziś w Wielkiej Brytanii szkielety zabudowań zakonnych. A w Polce cerkwie i synagogi można policzyć używając palców jednego człowieka. Mało który z warszawiaków wie, że pośrodku Placu Trzech Krzyży stoi świątynia związana z carem Alerksandrem ( jego imię nosił ten plac ) a obok Zachęty stoi podobna w kształcie świątynia protestancka.

  To są zaledwie perełki schizmy, która w rożnych czasach następowała.
  Po wyzwoleniu się wschodniej części Polski z carskiego ucisku pozostały nam tylko nieliczne już cerkiewki na wschodnim południu Polski. Cerkwie burzono, podobnie jak dekady później burzono synagogi.

  To jest to co można poznać gdy się interesuje historią. Ale zawężając do teraźniejszości ordynarnie uprościć sprawę do duetu:
  celibat + pieniądze.

  Obywatele Wielkiej Brytanii dopiero ruszający w świat, poznają polską finansową tradycję z niemałym zaskoczeniem:
  Kto ma księdza w rodzie, tego bieda nie ubodzie.

  W rodzie do którego się dołączyłem jest zdolna umysłowo i lubiana powszechnie zakonnica często bywająca w Warszawie i w jej okolicach na szkoleniach. Prawie zawsze chodzi o kościelną ekonomię.

  W UK anglikanizm jest religią państwową. A latach 1918 – 1939 obywatelami polskimi byli wyznawcy ( w uproszczeniu ) trzech wyznań abrachamowych. Po 1945 religia była spychana w prywatność a teraz wyznawcy boga w Polsce wpadli w paranoję walki z judaizmem. W Portugali innowiercy ponoć zburzyli stolicę, ale w Polsce ruiny klasztorów powstawały z biedy i meandrów władzy a nie w wyniku celowego burzenia.
  Tak jak klasztor cysterski u stóp Karkonoszy.

  Schizma Wschodnia jest to zdarzeniem odległym o tysiąclecie.

  A wygaśnięcie walk Irlandczyków z Brytyjczykami to coś z życia żyjących pokoleń.

  No na dobrą sprawę dopiero od ćwierćwiecza jednym z pałaców Złego jest Internet.

  Kiedyś Saska Kępa była wyspą.

  Zmieniaj bardzo uważnie i z większą dbałością ognisko swojej lornetki wypatrującej owieczek o różnej maści.

  Czyta się ciebie łatwo, o ile nie jest się uczulonym na niedbałość.

 181. Dzieje Ziemi pokazują wyraźnie cykliczny charakter zmian klimatu. Obecnie jesteśmy w cyklu zimnym, na jego niemal najzimniejszym etapie, który wszelako nie dotarł do swojego typowego minimum. Czy obecne ocieplenie jest zapowiedzią tego, że wychodzimy właśnie z cyklu zimnego? Czy można budować jakiekolwiek teorie zmienności wywołanej przez człowieka bez zrozumienia natury tych cyklów?
  Jeśli spojrzymy na dzieje myśli naukowej z perspektywy cywilizacyjnej, stwierdzimy, że największe przełomy wiedzy wiązały się z obalaniem złudzenia antropocentrycznego do którego mamy nadzwyczajną skłonność. Kopernik obalił złudzenie antropocentryczne w sferze kosmicznej, zaś Darwin — w sferze zwierzęcej. Być może panujący dziś katastrofizm klimatyczny jest jedną z form złudzenia antropocentrycznego? Być może czeka nas nie tyle duża katastrofa, co duża zmiana?
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,10195/k,2

 182. We Wrocławiu w Rynku stoi potężny gmach, siedziba banku, którego prezesem był do niedawna Mateusz Morawiecki. Nazwa banku zmieniała się wielokrotnie. Ostatnio jednak słyszę, że nowy właściciel zamierza budynek sprzedać, albo ma taki zamiar.

  W bankach coraz mniej klientów, transakcje przenoszą się do Internetu.
  Całkowicie wirtualne pieniądze to dla mnie dosyć duża niewiadoma, ale jeśli dobrze zobaczyłem @404 udowodniła, że każde działanie sprowadza się do zera, a w banku często jesteśmy nawet pod kreską

 183. Bar
  Jaki był wpływ BZ i WBK na nacjonalizację AIB?
  Chyba tyle, że gdy aktywa AIB traciły wartość w wyniku załamania się rynku nieruchomości w Irlandii, to oddział w Polsce był jedynym wartościowym aktywem.

  W Irlandii też chyba model geologiczny miał zastosowanie, bo proces się toczył powolnie, w świadomości tego narodu, dla którego katolicyzm równał się patriotyzm. Są zapewne różnice między IR i PL w tym względzie, ale podobieństw jest o wiele więcej, zdaje mi się. Tyle, że proces w Polsce się toczy o dekadę czy dwie później. Ciekawe, czy fakt iż Irlandia nie przeszła przez realny socjalizm ma jakieś znaczenie?

 184. wiesiek59
  8 października o godz. 13:40
  blackley
  8 października o godz. 13:06

  Głąbom, Berdyczów…..”

  Panie instruktorze , nawet jeśli napisze pan 1000 razy , okreslając adwersarza , słowami ” głąb” , ” nieuk ” i co tam jeszcze panu przyjdzie do skolatanej głowy , nie wyniknie z panskich wysiłków NIC.

  Wypisuje pan tu od lat BZDURY , facecje , które łatwo obalic i udowodnic księzycowość . Linkuje pan ruskie portale polskojęzyczne albo marksistowskie pisemka . Przytacza pan ” dzieła ” niejakiego Konecznego , steki bzdur już przed wojną Koneczny nie dostał zgody na wykłady a na pogrzebie tego pana było kilka osób. Władze oswiatowe 2 RP poznały się na ” wartości ” teorii tego pana już prawie 100 lat temu , normalni widzieli że Koneczny i jego ” mysl ” to ” towar ” z lamusa . Do tego smierdzącego zakrystią .

 185. „nie da się np. zrealizować wielkich inwestycji infrastrukturalnych Centralnego Portu Komunikacyjnego”
  Co? Kto sugeruje, że nie dałoby się? Tylko po co? Aby Emiratów airbusy 380 mogły lądować? A pasażerowie z Warszawy i z całej Polski płacili wielokrotnie więcej za dojazd do swojego lotniska?

  A może chodzi o wzmocnienie PLL LOT, aby mógł się rozwijać i przegonić Lufthansę, BA, KLM i AF po kolei. Czy to jest biznes, na którym chcemy zarabiać po zainwestowaniu dziesiątek miliardów euro, gdy już teraz rozchodzi się w szwach i walczy z pracownikami? Czy kilkanaście dreamlinerów robi z LOTu potentata globalnego?

  PRL-owski inżynierski umysł ma smykałkę do interesów oczywiście, ale o jakiej skali?

 186. Nacjonalizm jest niezwykle potężny ideologia polityczna. To obraca się wokół podziału świata w różnorodnych narodów, które są ogromne jednostki społeczne, każdy z odrębną kulturę. Praktycznie każdy naród wolałby mieć własne państwo, choć nie wszyscy mogą. Mimo to, że żyjemy w świecie zaludnionym przez niemal wyłącznie państw narodowych, co oznacza, że ​​liberalizm musi współistnieć z nacjonalizmem. liberalne stany są również NationStates. Nie ma wątpliwości, że liberalizm i nacjonalizm mogą współistnieć, ale kiedy one kolidować, nacjonalizm prawie zawsze wygrywa.
  https://nationalinterest.org/feature/great-delusion-liberal-dreams-and-international-realities-32737
  =============

  Kto wygra w tym rozdaniu geopolitycznym?

 187. @R.S.

  Złe wieści chadzają parami.
  5-y co do ilości ludzi kraj na świecie wybierze prezydenta tej samej klasy co D.Trump. Jair Bolsonaro jest populistą nie wierzącym w zmiany klimatyczne. Niektóre państwa zaczynają obecnie planować na wypadek totalnej katastrofy społecznej. 🙁

 188. w dyskusji ilosciowej warto poslugiwac sie danymi
  w tym przypadku zaczerpne dane z NOAA

  stezenie metanu w atmosferze
  Lipiec 2018: 1850.5 ppb
  Lipiec 2017: 1840.5 ppb

  pelny wykres od roku 1980 tu ponizej
  https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends_ch4/

  dla wyjasnienia
  ppb parts per billion oznacza 1 / 1 000 000 000

  a ppm to 1 / 1 000 000

  wobec powyzszego stosunek CH4 do CO2 to jak
  1.85 ppm a CO2 to 400ppm
  metan jest 30x silniejszym absorberem podczerwieni
  czyli z punktu widzenia wkladu cieplanianego stosunek jest jak
  55.5 : 400

  Podsumowujac nasz cyngiel w rewolwerze to wciaz CO2

  link do artykulu o topnieniu wiecznej zmarzliny

  uwaga trzeba go copy and paste do przegladarki bowiem blog pozwala tylko na umieszczenie jedego aktywnego linku.

  http://www.theguardian.com/environment/2017/jul/20/hell-breaks-loose-tundra-thaws-weatherwatch

  Artykul mowi ze nie tylko o metanie metanie ale rowniez o antraxie i innych sporach, ktore sobie zimowaly przez tysiaclecia zanim cywilizacja postanowila wyjac toto z z lodowki.

  inny artykul mowi o potncjalnej ilosci 1400 Gigaton gazowych molekul w przeliczeniu na wegiel czyli CO2, CH4 … co jest iloscia wieksza niz obecna zawartosc C w atmosferze. Giga to to samo co pomnozyc x1000 000 000

  Owszem idzie zmiana, ale dobra to ona nie jest.
  Pytanie: Czy mozna temu zaradzic?
  Odpowiedz: Jeszcze mozna ale czasu zostalo malo.

 189. w dyskusji ilosciowej warto poslugiwac sie danymi
  w tym przypadku zaczerpne dane z NOAA

  stezenie metanu w atmosferze
  Lipiec 2018: 1850.5 ppb
  Lipiec 2017: 1840.5 ppb

  pelny wykres od roku 1980 tu ponizej
  https://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends_ch4/

  dla wyjasnienia
  ppb parts per billion oznacza 1 / 1 000 000 000

  a ppm to 1 / 1 000 000

  wobec powyzszego stosunek CH4 do CO2 to jak
  1.85 ppm a CO2 to 400ppm
  metan jest 30x silniejszym absorberem podczerwieni
  czyli z punktu widzenia wkladu cieplanianego stosunek jest jak
  55.5 : 400

  Podsumowujac nasz cyngiel w rewolwerze to wciaz CO2

  link do artykulu o topnieniu wiecznej zmarzliny
  ponizej bo mi sie wpis zmoderowal

  patrz nastepny wpis

  Artykul mowi ze nie tylko o metanie metanie ale rowniez o antraxie i innych sporach, ktore sobie zimowaly przez tysiaclecia zanim cywilizacja postanowila wyjac toto z z lodowki.

  inny artykul mowi o potncjalnej ilosci 1400 Gigaton gazowych molekul w przeliczeniu na wegiel czyli CO2, CH4 … co jest iloscia wieksza niz obecna zawartosc C w atmosferze. Giga to to samo co pomnozyc x1000 000 000

  Owszem idzie zmiana, ale dobra to ona nie jest.
  Pytanie: Czy mozna temu zaradzic?
  Odpowiedz: Jeszcze mozna ale czasu zostalo malo.

 190. @

  Obowiązkowa lektura.

  Anne Applebaum pisze w GW

  „Rosyjskich hakerów przyłapano na gorącym uczynku – skutki są miażdżące”

  http://wyborcza.pl/7,75968,24019120,rosyjskich-hakerow-przylapano-na-goracym-uczynku-skutki-sa.html

 191. Miał być Lechistan. Miała być druga Japonia. Teraz będzie druga Bawaria. Tak sobie myślę żeby Polska była Polską.W końcu i świecką. Zbieżność z utworem ostatnio zbiesionego politycznie Pietrzaka przypadkowa.

 192. R.S.
  8 października o godz. 17:53

  Nikt nie kwestionuje ocieplenia klimatu.
  Nieliczni jedynie, kwestionują przyczyny.

  zakładając że jest to proces naturalny, obecnymi środkami technicznymi go nie powstrzymamy.
  Zakładając że jest to wina człowieka, również go nie powstrzymamy ze względów politycznych.
  Kraje rozwijające się, potrzebują energii, by wzrastał poziom życia.
  Kraje rozwinięte z energii nie zrezygnują, bo byłoby to obniżenie standardu, czego wyborcy by nie wybaczyli.

  Generalnie, biznes „zielonej energii” wart jest już kilka bilionów $.
  Lobbing, kilka miliardów.
  Więc naukowcy otrzymują granty, potwierdzają dane zgodnie z interesem sponsorów.
  Firmy produkują gadżety w stylu turbiny wiatrowe, energetycznie bardziej kosztowne niż prąd z nich wytwarzany w toku eksploatacji.
  I interes się kręci.

  Za tę religię płacą podatnicy w cenach prądu.
  Bez względu na to, czy sa wierzący czy nie.
  Dokładnie taka sama sytuacja jak z KK w Polsce………

 193. soczki2

  „erozyjne rozmywanie”

  Zanim napisałem komentarz do teo zastanawiałem się jak ten proces ująć. Co prawda nie wpadło mi do głowy „rozmywanie” ale o „erozji” myślałem.
  A terminu „frakcjonowanie” użyłem dlatego, że chciałem zaakcentować iż ten proces wynika z indywidualnych ludzkich decyzji. Polega to na tym, że ludzie przestali traktować kk jako monolit, który trzeba traktować jako całość i albo go brać jakim jest albo go odrzucać. Natomiast zaczęli wybierać z niego to co im jest w danym momencie potrzebne bez oglądania się na resztę.
  Ty często ciekawie piszesz np o przejawach katolicyzmu kulturowego, który po prostu przejawia się w przywiązaniu do kultywowania rozmaitych tradycji, które nie dość, że są bez jakiegolwiek zakotwiczenia w Piśmie to na dokładkę pozbawione są mistycyzmu bez którego trudno mówić o egzystencjalnym wymiarze religii. Nikt zresztą z uprawiających te tradycje takich mistycznych klimatów od nich nie oczekuje.
  Z tego moim zdaniem wynika owo „erozyjne rozmywanie” kościelnej instytucji o którym piszesz. Czy inaczej rozmienianie się jej na drobne.

  „Kleru” nie oglądałem więc nie chcę o nim pisać. No ale zauważyłem, że frekwencja miała charakter manifestacyjny. Z tym, że jedna z krytyczek napisała w zakończeniu recenzji iż widzowie nie dowiedzieli się z tego filmu niczego więcej niż wcześniej wiedzieli. I to wrażenie ona odczuła na sali. W tym sensie jej zdaniem Smażowski po prostu postawił swym filmem symboliczną kropkę nad „i”.
  Co ma oczywiście swoją wagę – również polityczną.

 194. – Nie zapomnimy i nie przebaczymy. Dopóki w Polsce nie zostanie uznany, bez jakichkolwiek zastrzeżeń, wieczny dług wdzięczności wobec żołnierzy radzieckich, którzy tutaj ginęli, dopóki będzie trwać obecna skandaliczna sytuacja, gdy wyzwolicieli nazywa się okupantami, to na płaszczyźnie oficjalnej na tematy historyczne nie mamy o czym rozmawiać – powiedział ambasador. Rosji w Warszawie.
  Powinien dodać, że dziś Polska to kraj mściwych i głupich dzikusów. Satelita USA.

 195. Kozłowska na forum Europy trafiła doktrynę Kaczyńskiego w krocze. Tak sobie myślę co nadstawić jako drugi policzek.

 196. teo

  „gdy aktywa AIB traciły wartość w wyniku załamania się rynku nieruchomości w Irlandii, to oddział w Polsce był jedynym wartościowym aktywem.”

  Różne są na ten temat zdania. Agencja Fitch w kluczowym momencie oceniła kondycję oddziału w Polsce negatywnie.

  „Ciekawe, czy fakt iż Irlandia nie przeszła przez realny socjalizm ma jakieś znaczenie?”

  Na pewno – w kontekście o którym mówimy. Przecież uniknęła by tej dyktatury obyczajowo-religijnej kleru, handlu dziećmi itp.

 197. Proszę mnie wyłączyć z dzikusów. Osobiście jestem dłużnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej za wyzwolenie z łap katolickiego wehrmachtu. Tak sobie myślę w ramach normalności co wyniosłem z domu.

 198. W poniedziałek z GW DF (duży format).
  Otwierają środek DF (strony 12 i 13) widzimy fotografię z kurzej frmy, zatytułowaną „Frankenkurczak”. Robi wrażenie.

  Strona 19 DF w całości poświęcona Albanii Enwera Hoxhy. Wrażenia po lekturze jeszcze większe. „Najpierw wyliczył jego zasługi, a potem….pod czujnym okiem funkcjonariuszy towarzysz premier popełnił samobójstwo”

 199. adam100
  8 października o godz. 18:01
  Każdy kraj dziś ma hakerów. Dlaczego nie może mieć ich Rosja i bronic się przed groźbą napaści ze strony US/NATO. A ta Appelbaum jest agentką siajej i musi pisać na jej zamówienie.

 200. Premier Morawiecki ( info zTVN ) * środki UE wystarczają nam na budowę chodników * Facet kpi
  Niedawno podpisano umowę na kopanie tunelu Uznam _ Wolin niemal 1 mld PLN z tego 85% zapłaci podatnik UE
  .Kilka dni temu podpisano umowę na przekopanie Toru (z 10,5 m do 12,5 ) wodnego Ście – Szczecin ( 62 Km ) Media regionalne buczą , ze budują ( atu nie ma jeszcze projektu ) Koszt ca.1MLD 250 milionów PLN Tutaj podobnie ca 85% kosztów pokryje UE .
  Tak wyglądają chodniki Morawickiego _Szkoda ze nie był na miejscu boksera Adamka , jego wiecowi słuchacze tacy GŁUPOLE – chyba tak ,ciszą się jak inwalidzi na umyśle , to elektorat PIS .
  ps.
  Słucham internetowego radia Kraków a tam dziś Info * umorzono sprawę 10latka który najechał (tak ! ) na samochód rządowy ( Wariacki kraj !) w Oświęcimiu .Rodzice maja 7 dni na odwołanie !

 201. Symetryczny
  8 października o godz. 19:01

  Dobrze że się deklarujesz.
  Jasne jak słońce.

 202. Symetryczny
  Nie przejmuj się. Jeśli nawet nigdy nie zostanie uznany „dług wdzięczności” wobec żołnierzy radzieckich wyzwalających kolejne połacie Polski w 1944/45, albo wprost przeciwnie, to i tak niewiele się zmieni.
  Zawsze uczucia i oceny będą wobec tego faktu ambiwalentne. I trudno się temu dziwić. Grabieże, gwałty, zwyczajny podbój ziem Kresowiaków, którzy żyli tam od pokoleń nie mogły wywoływać wśród Polaków entuzjazmu. Chyba masz choć odrobinę empatii, by pojąc np. odczucia moich Kresowych przodków.
  Czytałam ostatnio świetną książkę (pogranicze prozy i literatury faktu, liczne nagrody międzynarodowe) Jurija Winnyczuka, Ukraińca, który pisze o przedwojennym i wojennym Lwowie (zahaczając także o współczesność) z punktu widzenia czterech przyjaciół, dla których to miasto było „miejscem na ziemi” Ukraińca, Polaka, Żyda i Niemca.
  Wszelkie pogranicza kultur, narodowości wymykają się jednoznacznym ocenom, które są bolesne i nigdy nie do końca sprawiedliwe „wyroki” historii w ich sprawie.

 203. @404

  Skoro interesuje Cię matematyka to polecam na Youtube: „3Blue1Brown”.
  Maja bardzo profesjonalne prezentacje.

 204. Mazurek rzeczniczka PiS nawet nie wie jak się wygłupiła pisząc
  „Tuskowi przypomnijmy, że od krótkich spodenek do dżentelmena to jeszcze droga daleka”
  Tusk nawiązał bowiem do powiedzenia Wilde ” Futbol to gra dżentelmenów”, poza tym w XIX w. u podwalin stanowienia reguł nowoczesnej piłki nożnej i zrzeszania się leży aktywność środowisk elitarnych szkół dla dżentelmenów np. Eaton. Jednym słowem futbol to gra dla dżentelmenów .

 205. Dla porównania czym skończył się chrzest w 966 roku. Zbrodnia za zbrodnią protektorów zbiorowego zniewolenia. Ochrzczeni byli stale drugim sortem dla rasy panów. Tak sobie myślę historycznie bo nie było osłony.

 206. Nikt nie kwestionuje ocieplenia klimatu.
  Nieliczni jedynie, kwestionują przyczyny.

  Czy sa to Ci sami ‚kwestionariusze’, co uznali: dziure ozonowa za zjawisko naturalne, radioaktywne skazenie Pacyfiku jako zjawisko wystepujace w synchronizacji z plamami slonecznymi, katastrofe Deep Horizon w zatoce meksykanskiej, jako cos co sie zawsze zdarza, zakwity alg na florydzie, w Namibi wymarcie ryb jako nie majace nic wspolnego z dzialalnoscia ludzka, wycinke amazonii, zniszczenie dzungli na Borneo i wytepienie Orangutanow bo olejek palmowy potrzebny na kosmetyki i do czekoladek, itd … Bo Ziemie Bog dal czlowiekowi.

  Jeszcze o metanie:
  Redaktor Dziadul pisze, ze na Slasku w gminie smierdzi bo oczyszczalnia zima nie dziala,
  Moze Pan Redaktor DP podpowie, ze rozwiazac problem mozna latwo – wpuscic scieki do tej kopalni i zakorkowac. Fermentacja zrobi swoje a powstaly metan (bio-gaz) gminie sie przyda do ogrzewania. A EU jeszcze da fundusze za nowatorskie rozwiazanie problemu, trzeba tylko chciec trzeba.

  Deszcz pada i dzisiaj swieto Kolumba, a dla rodowitych amerykanow (Indian) to zaloba …

  Blogi to uzaleznienie, znikam las wzywa, trzeba zrobic obchod a jesienia jest pieknie w Nowej Anglii….na windsurfer sie dzisiaj nie da …

 207. maciek.g
  8 października o godz. 19:21

  Podsumował to trafnie kolega na blogu Hartmana. Cytuje w całości

  deser
  8 października o godz. 16:02

  Podzielam opinię:
  Krzysiek Kowalski3 godziny temuOceniono 22 razy12
  Chamski i prymitywny wpis Pani Rzecznik…. ale czego można się spodziewać po Beacie Mazurek

  i tę:

  pi.mi 3 godziny temu Oceniono 54 razy 26
  Beata Mazurek z domu Cieluch…
  Wikipedia coś milczy o jej osiągnięciach. Nie mogę też nigdzie indziej znaleźć informacji, co jej zawdzięczamy.

  Przyczepiło się g***o okrętu i krzyczy „płyniemy” :-)))))

 208. maciek.g
  8 października o godz. 19:21

  „Tusk nawiązał bowiem do powiedzenia Wilde ” Futbol to gra dżentelmenów”,

  Nie zapominaj wraz z Tuskiem, że Oskar Wilde był homoseksualistą i oglądanie 22 facetów na raz było dla niego na tyle atrakcyjne, że postanowił dorobić do tego ideologię dżentelmenizmu, co kuriozalne. W rzeczywistości piłka nożna była grą dla bardzo prostego ludu (a słyszałem opinię bardziej drastyczną: balet dla prostaków) i tak zresztą jest do dziś, mimo pewnych modyfikacji kulturowych. A dżentelmeni dawniej i dziś wyznają krykiet, polo, golf, tenis, snooker etc.

 209. Waldemar
  8 października o godz. 19:03

  „Niedawno podpisano umowę na kopanie tunelu Uznam _ Wolin niemal 1 mld PLN z tego 85% zapłaci podatnik UE”.

  Ten podatnik europejski przejeżdżając później przez zbudowany tunel będzie miał łatwiej i poczuje się zadowolony. Doceń to, mamy w końcu XXI wiek, nawet jeśli wolisz siermiężnie pływać promem. 🙂

 210. adam100
  8 października o godz. 18:01

  „Obowiązkowa lektura. Anne Apfelbaum pisze w GW „Rosyjskich hakerów przyłapano na gorącym uczynku „.

  Tak, hakerów, pisze ze znawstwem żona Sikorskiego :), która nie odróżnia działań hakerów od operacji GRU. Pić najlepiej u źródła, więc podaję link do fachowej strony redagowanej przez ludzi, którzy rozumieją co piszą:

  https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/rosyjski-wywiad-przylapany-na-goracy-uczynku-podsluchiwal-sieci-wifi/

 211. @Bar Norte

  Irlandia jest małym krajem o niewielkiej liczbie rdzennych mieszkańców i kiepskich drogach.

  Do dziś ( ponoć ) 9/10 szkół należało do instytucji kościelnych.
  Myśmy natomiast do 1773 roku mieli edukację jezuicką zdruzgotaną przez likwidację zakonu i chwalebną Komisję Edukacji Narodowej co zaowocowało spadkiem udziału analfabetów z 95% do 93%

  ( tip dla @żabki konającej: szydzę i albo odrzucę, albo dołożę na życzenie , według mnie teraz w Polsce mamy od 39% do 59% analfabetów i duże spożycie wysokoprocentowych napojów oraz antynarodowe ułamki zwykłe )

  W odróżnieniu od innych krajów rolniczych w Irlandii ( chyba ) nie było ( prawie ) latyfundiów i rolnicy płacą podatek dochodowy.

  Obserwatorzy zagraniczni akcentują uznanie dla dużej produktywności irlandzkich gospodarstw rolnych i dobrej jakości produktów rolnych.

  Cisnie się na usta i na klawiaturę stwierdzenie, że pozbawiona bogactw naturalnych Irlandia wzbogaciła się i wpadła w konsumpcjonizm co ( raczej ) religijności nie pogłębia. Nauczeni Wielkim Głodem Irlandczycy nie mają ( ponoć ) monokultury w żywiźnie ( w faunie i we florze ) . No i mają zasilanie w wodę.

  Niegdyś wymieniane były tu uwagi o Wielkim Stepie euroazjatyckim o o setpowieniu Kujaw. W języku irlandzkim ( chyba ) nie ma słowa step. Sądzę jest tam bardzo trudno kupić kapelusz słomkowy.

  No i suwerenność Irlandii nie zależy od jakiejkolwiek rury i od przekopu.

  Wiele czynników różni Polskę i Irlandię. W ramach cynicznego szyderstwa ze świętości przypomnę ci, że w czasie deszczu dzieci się nudzą i trzeba się nimi intensywniej zająć.

  A niezależnie od poziomu edukacji co najmniej 1/3 każdego narodu uważa, że pieniądze biorą się z banku. Być może już niedługo miliony Polaków dowiedzą się, że pieniądze nie biorą sie z jaskini otwierającej się bajkowym wezwaniem.

  Już w marcu w Alentejo tylko latyfundyści nie są mocno opaleni.
  Ludzie są różni. Jedni szerocy a inni dłużni.

  https://www.youtube.com/watch?v=9IyNsusb7Zo

 212. teo
  8 października o godz. 17:40

  „nie da się np. zrealizować wielkich inwestycji infrastrukturalnych Centralnego Portu Komunikacyjnego” … Tylko po co? Aby Emiratów airbusy 380 mogły lądować? A pasażerowie z Warszawy i z całej Polski płacili wielokrotnie więcej za dojazd do swojego lotniska”?

  Ponieważ nie podejrzewam cię o skrajną głupotę pozostają nieczyste interesy lub intencje. Może jednak Niemcy zdążą na nowo i jako pierwsi wybudować Flughafen Berlin Brandenburg, nie sądzisz? Do Polski już docierają pociągi z Chin, ale to dopiero początek, będzie tego duuużo więcej i ktoś przejmie shipping dla reszty Europy. Podobnie z Pocztą Polską, w praktyce likwidowaną za czasów PO-PSL, choć szacunkowa wartość przesyłek w handlu internetowym z Chinami w niedalekiej przyszłości to grube miliardy rocznie. PO ograniczała i likwidowała Pocztę Polską, a w tym czasie Niemcy ani myśleli likwidować Deutsche Post. Właśnie z tego powodu.

 213. soczki2

  „No i suwerenność Irlandii nie zależy od jakiejkolwiek rury i od przekopu.”

  No to ci się udało!!!

 214. soczki2
  8 października o godz. 20:21

  PKB Irlandii wyrabia w 20-25% sektor finansowy, i bilanse korporacji uplasowanych tam ze względu na niskie opodatkowanie.

  Nie ma to nic wspólnego z realnymi dochodami Irlandczyków.

  15% PKB UK wyrabia City.
  Co z tego mają Brytyjczycy?

  Krajów mających rozwinięty sektor finansowy, jest kilkanaście w sumie.
  Podbijają statystyki, ale nie przekłada się to na ogólny poziom zycia.
  Ten poziom decyduje się w całkiem innych sektorach gospodarki, zatrudniających większość populacji.
  Sektor finansowy to margines populacji, choć wysokopłatny.

 215. Bar Norte
  8 października o godz. 14:21

  ” … nie potrafię ocenić teksu Agaty Popędy o intymnym życiu sędziego Kavanaugha. Po prostu nie mam pojęcia jak ono się układało”.

  Nie potrafisz ocenić, bo ona jest z Krytyki Politycznej? Wpisy pod jej tekstem, trzeba przyznać bardzo kompetentne, wskazują, że pani Popęda jest zaledwie średnio cwaną propagandystką, a nie profesjonalistką. No wiem, „Krytka Polityczna” jest dla polskiej lewicy jak wyrocznia, ale apeluję o więcej luzu, jak choćby w przypadku F. J. Straussa, o którym tak ciepło napisałeś.

 216. Mauro Rossi ;
  Błagam , nie pisałem o ” Tunelu ” jako niepotrzebnej inwestycji >Pomijasz fakt ,ze to o „Chodniki ” Morawickiego „poszło ” Nie pierwszy raz wyrywasz fragment – nie przystoi Tobie .

 217. „Nie zapominaj wraz z Tuskiem, że Oskar Wilde był homoseksualistą i oglądanie 22 facetów na raz było dla niego na tyle atrakcyjne, że postanowił dorobić do tego ideologię dżentelmenizmu, co kuriozalne. W rzeczywistości piłka nożna była grą dla bardzo prostego ludu (a słyszałem opinię bardziej drastyczną: balet dla prostaków) i tak zresztą jest do dziś, mimo pewnych modyfikacji kulturowych ”
  Balet dla prostakow , tzw kiboli
  ( jak to oni skandowali kiedy Tusk byl jeszcze premierem ? , Moglby wyznawca krykieta , golfa i polo Mauro Er przypomniec ,- Tusk ty matole .. jak to dalej bylo ?) raz do roku (?) w Czestochowie dla niepoznaki nazywanych przez ojcow Paulinow patriotami .
  Ogladanie tych kilkuset patriotow na raz w klasztorze robi sie bardziej zrozumiale a mniej kuriozalne kiedy sie czesciej ostatnio chodzi do kina ,” mimo pewnych modyfikacji kulturowych”

 218. Polscy piloci F-16 masowo odchodzą z armii
  ..informuje „Rzeczpospolita”

 219. @404

  Nie upieram się przy starym obyczaju przywożenia gościńca gospodarzowi, ale skoro przywołujesz kolegę @zetus01 jako dobry przykład, to przyłącz się do mojej propozycji, aby on tam trochę nieskromnie @Tanace pobił w połączenie bębna z garnkiem przez godzinę z okładem.

  Jestem za pobijaniem cudzego bębenka dobrze nastrojonego.

  https://www.youtube.com/watch?v=ItlEB1iY7-Q

 220. Mauro Rossi

  Napisałem o Straussie ciepło bo nie był hipokrytą i nie zaprzeczał, że lubi przysłowiowy „śpiew, wino i kobiety”. Tak więc tych swoich przygód się nie wypierał. To zresztą zjednywało mu sympatię Bawarów. Zwykle gdy był w opałach mówili: „Porządny chłop z naszego Franza Josepha, trzeba mu pomóc w kłopotach, przygarnąć …”. No i w Bawarii przeczekiwał cięzkie czasy.
  Jak napisałem można nie podzielać poglądów polityków ale czuć do nich sympatię z powodu ich przymiotów charakterologicznych.
  Dlatego własnie z sympatią traktuję tę postać.

  Natomiast na temat życia intymnego sędziego Kavanaugha słowa komentarza nie napisałem, bo uznałem, że nie ma podstaw do tego.
  Po prostu red Popęda zaprezentowała się jako strona sporu, którego nie potrafię rozstrzygnąć.
  Mnie zainteresowały jedynie konsekwencje polityczne tej sytuacji co znalazło wyraz w dyskusji z teo.

  Co do związku red Popędy z Krytyką Polityczną … .
  Wiesz, jedne jej teksty mi się bardziej podobają a inne mniej. I nie widzę powodu by to ukrywać, bo na dość zróżnicowanej lewicy nie ma „przekazów dnia” i dyscypliny partyjnej jak u was.
  Nie ma więc powodu byś przenosił doświadczenia i praktyki wynikające z pisowskiego centralizmu demokratycznego na inne środowiska polityczne – w tym przypadku lewicowe.
  Zdaję sobie sprawę, że trudno ci się będzie z tych ograniczeń wyzwolić no ale może spróbuj.

 221. mag
  8 października o godz. 19:12
  Cokolwiek by znaczyły Twoje ipeenowskie bajdurzenia, oni ocalili mi życie i życie milionów Polaków. Być może także Twoich najbliższych. Ponadto utworzyli nam państwo, z gruzów, z niczego, w środku Europy, w doskonałych granicach. I przez 45 lat dali żyć w spokoju i w dostatku. Zginęło ich 27 milionów, na naszej ziemi 600 tys.
  Za tę chamską i brutalną niewdzięczność Ciebie i podobnych do Ciebie niewdzięczników spotka sromotna kara.

 222. SŁOWIANIN STANISŁAW
  8 października o godz. 18:52
  Niestety jest nas mało, coraz mniej. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/siergiej-andriejew-oficjalny-dialog-o-historii-obecnie-jest-niemozliwy/sxtq5dq

 223. @zetus01 & @404

  Powinienem zacząć od tego co poniżej, ale czekałem fagot.

  Obój stroił orkiestrę a audytorium śmiało się, ż tego że fagocista przyszedł bez instrumentu ( meloman zna architekturę orkiestry i wie gdzie kto ma siedzieć )

  Wreszcie fagocista przyszedł do siebie i do orkiestry.
  Startujemy na allegro, któremu nie zawsze moderato!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=DSS-cd080wc

 224. Pani Mazurek ganiąc Tuska na Twitterze w charakterystyczny dla PiSowców, ujmujący głębią i elegancją przygany sposób –

  („czmychnął do Brukseli, ale rozumu tam mu nie przybyło. Co najwyżej, cynizmu i pogardy dla swojego kraju.Tusk to taki perekińczyk”godnie kontynuuje pięknie tradycje przekazywania prawdy”)

  poprzez inwektywy i insynuacje kontynuuje wiernie tradycję zapoczątkowaną przez panią Beatę Sz. Pani M., to kolejna przekupka reprezentująca partię prawdziwych Polaków.

  Perekinczycy precz do Brukseli!
  Pzdr, TJ

 225. Mauro Rossi
  8 października o godz. 19:55

  Jak yty sie na wszystkim znasz. Pewnie do
  Eaton College też uczęszczają sami homoseksualiści i pewnie tam o piłce nożnej nikt nie słyszał
  ,

 226. „Za tę chamską i brutalną niewdzięczność Ciebie i podobnych do Ciebie niewdzięczników spotka sromotna kara.”
  Oni robili przyjemnosc sobie i Stalinowi (nie krzyczeli Za Polsze !Tylko Za Rodinu! za Stalinu !) i nie powinni sie spodziewac wdziecznosci od dluznikow katynskich , starobielskich , ostaszkowskich itd bo tamci zaciagneli dlug przeciez nie wiadomo tnp u kogo ale kara bedzie ..”na zaś „

 227. Co wiedziałem o Albanii; tyle ile dało się przeczytać przypadkowo w gazetach lub czasopismach.
  Dzisiaj w DF (o czym pisałem) ukazał się artykuł Małgorzaty Rejmer w przeddzień wydania jej książki „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”. To może być poruszająca lektura o zawirowaniach komunizmu.
  Sami się wyzwolili w czasie II wojny światowej. Ogłosili się pierwszym państwem całkowicie ateistycznym. Krytykowali Jugosławię, Związek Radziecki i Chiny. Przy dwóch milionach mieszkańców było kilkadziesiąt tysięcy więźniów politycznych. Władca kraju Enwer Hodża wprowadził terror jakich mało. Nikt się nie liczył.

  Obecnie wielu Polaków lubi tam spędzać urlopy. Plaże są podobno ładne. Nie pojadę bo pewnie czułbym się jak w byłym obozie koncentracyjnym

 228. Korekta
  Jest
  godnie kontynuuje pięknie tradycje przekazywania prawdy”
  Ma być
  Fraza ma być wykreślona
  TJ

 229. Mauro Rossi
  8 października o godz. 20:28
  Rzeczowy komentarz!
  Oddzielając ideologię od ekonomii, jak duszę od ciała, dostrzegam w budowie dróg szybkiego ruchu pewne postępy. Nie równoważą opóźnień w realizacji budów, ale są przypadki oddawania ciągów komunikacyjnych do ruchu i to bez specjalnej pompy. Oddano 10 kilometrów trasy S-5 do węzła Leszno Południe, 2 kilometry drogi S-6 obwodnicy Kołobrzegu, kończy się budowa S-3 od Legnicy do Bolkowa. Wszystkie te drogi z dużym dofinansowaniem UE.
  Gdy PIS 3 lata temu obejmował rządy myślałem, że będzie dużo gorzej. Więc jest się z czego cieszyć

 230. W porze szkła kontaktowego ciekawe obrazki i wypowiedzi; „za tej paskudnej komuny protezy były za darmo, a teraz musimy dopłacać” zwrócił się do pani Beaty Szydło na spotkaniu wyborczym obywatel. Niech pan skontaktuje się z moim biurem, powiedziała pani premier. Nie o mnie tylko chodzi, ale o wszystkich inwalidów, odpowiedział starszy pan.
  Na spotkaniach wyborczych członkowie rządu dowiadują się o problemach ludzi o których pewnie nie mieli pojęcia. Tylko dlaczego rząd prowadzi kampanię samorządową i kto za to płaci?

 231. PIS atakuje Zdanowską prezydent Łodzi i kandydata na przyszłą kadencję.
  Zamiast poręczać znajomemu kredyt, który został już spłacony, i popełnić drobny błąd w formularzu, powinna zwrócić się bezpośrednio do prezesa jakiegoś banku aby nie wymagał zbyt wielu załączników i tego kredytu udzielił jej znajomemu.
  Może też zwrócić się do prezydenta Dudy o ułaskawienie

 232. Skoro to miejsce jest puste pragnę namówić spóźnionych blogowiczów do przeczytania felietonu Anny Machcewicz o lekarzu bez granic Ludwiku Rajchmanie, polskim patriocie żydowskiego pochodzenia.
  Popieram apel o uhonorowanie wielkiego społecznika i obywatela w stulecie odzyskania niepodległości.
  PS. Felieton w GW „aleHistoria”

 233. Dzisiaj mija 51 rocznica smierci Che Guevara bestialsko zamordowanego
  przez imperialistow.

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=nYJjtOqVKJQ

 234. Pisowskie oddawanie dróg po wbiciu łopaty przez PO i PSL. Tak sobie myślę o spijaniu śmietanki dojrzewającej nawet 5 lat. Brakuje słów poprzednikom zawdzięczamy. Teraz czas na pisowskie Astaldi i Salini.

 235. Co robili misjonarze z pomocą zbrojnych w czasie „nawracania” na jedynie słuszną wiarę z rdzenną ludnością Ameryk. Czy tamtejsze kościoły też do rozbiórki. Pius XII powinien być skazany w Norymberdze za kolaborację z III Rzeszą i faszyzmem włoskim. Ofiar oprawców z Bogiem na ustach jest więcej niż gruzińskiego stalinizmu. Tak sobie myślę Watykan do rozbiórki.

 236. Odra zmieniła bieg płynie z Ukrainy. Nie szczepiona. Tak sobie myślę co Kaczyński mówił o chorobach migrantów.

 237. https://youtu.be/dutgGRbvXdw

  Dzis lepsze od wczoraj?
  Boo dzis w jedwabnych rekawiczkach?

  ml

 238. Szumowiny też zamilkły.
  Je… trolla!!!!

 239. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka podczas podróży na poligon wojskowy w obwodzie brzeskim powiedział, że w razie wojny wszyscy mieszkańcy republiki otrzymają broń, poinformowano w reportażu „Stołecznej telewizji”.
  http://wps.neon24.pl/post/145838,armia-i-obrona-terytorialna-wg-a-lukaszenki
  ============

  Taką obronę terytorialną, rozumiem…
  Kadafi tego nie zrobił, popełnił błąd życia.

 240. Symetryczny
  Tak się złożyło, że moi najbliżsi stracili życie jako zesłani do Kazachstanu przez naszych późniejszych wyzwolicieli. Dotyczyło to bardzo licznych rodzin kresowych.
  Nie zmienia to faktu, że dzięki żołnierzom radzieckim ocalili życie bardzo liczni rodacy, których nie zdążyli wymordować Niemcy.
  Tak to wyglądało, a ty masz ogląd zero-jedynkowy.
  Daruj sobie złośliwości pod moim adresem, bo doskonale wiesz, jakie jest moje zdanie. Wielokrotnie pisałam, że IPN to kuźnia kłamstw, oszczerstw i wytwórnia „haków”. Przyjdzie i na nią kryska, w co głęboko wierzę.

 241. Symetryczny
  I jeszcze jedno, ja spokojnie tłumaczę swoje racje (również w poprzednim wpisie), a ty napadasz na mnie z furią, obrażasz i pleciesz androny, bo zacietrzewienie odbiera rozum.

 242. Niemcy przez lata powojenne rozwijały się najpierw jako zaplecze dla amerykańskiej armii, potem w ramach Wspólnoty Europejskiej i cały czas miały nieograniczone możliwości eksportu produktów przemysłowych, na czym opierały swoją przewagę komparatywną nad otoczeniem. Dzisiaj jeżeli chcemy zrobić z Podkarpacia nową Bawarię, to należy się zapytać, kiedy zaczniemy produkować chociaż w połowie tak dobre samochody jak BMW?

  Właśnie tyle jest warta komparatystyka polityków i ględzenie o ciepłej wodzie, czy przenoszeniu wzorców z innych krajów na Polskę. Realia są brutalne, prawie nie mamy tradycji przemysłowych, a ciągłość rozwoju naukowo-technicznego w oparciu o własną bazę przemysłową została przerwana w imię neoliberalnych reform na początku lat 90-tych. Od tego czasu wszystko, co się nam udało to odrobina kooperacji z Zachodem w ramach ich koncernów i ich powiązań w łańcuchach wytwórczych.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=55423
  =========

  Plany Morawiecki ma.
  Tylko wykonawstwo szwankuje…….
  A teraz jeszcze problem, że nie ma kim robić…..

 243. Trzy lata odbierają już domniemanym przestępcom zagarnięty nielegalnie VAT i końca nie widać. Dziwne to pieniądze, które ciągle są chociaż już ich nie powinno być, skoro wszystko zostało uszczelnione i nowe kadry pilnują, aby nic nie wyciekało.

  Na skutek działań komisji badającej reprywatyzację podobno miasto Warszawa odzyskało dziesiątki milionów złotych chwalą się członkowie tej komisji. Co innego mówią urzędnicy Ratusza.
  Powiem tak; miasto ma tylko kłopot z decyzjami komisji, i nie wiadomo ile jeszcze do tego interesu dołoży. Po pierwsze zgłoszą się po swoje dawni właściciele, albo ci co do tych nieruchomości prawa nabyli. Po drugie część budynków jest pewnie w złym stanie technicznym i trzeba będzie włożyć w nierentowne utrzymanie obiektów dodatkowe nakłady. Po trzecie to co nowi właściciele już zainwestowali w nabyte, nawet nielegalnie obiekty, trzeba będzie im zwrócić. Po czwarte zatrzymanie procesu inwestycyjnego to szkoda dla stolicy, zamiast nowych czy odnowionych budynków będą stać i to długo rudery, albo puste place.
  Jestem, o czym wielokrotnie pisałem przeciwko reprywatyzacji, ale miała ona też dobre strony, a obecny polityczny proces na łapu capu odbierania części obiektów wcale nie musi zakończyć się sukcesem.

 244. @mag, 9 października o godz. 11:24

  „moi najbliżsi stracili życie jako zesłani do Kazachstanu przez naszych późniejszych wyzwolicieli”

  Moi najbliżsi to rodzice, dzieci, żona i rodzeństwo…

  Nie wiedziałem, że jesteś tak wiekowa. Szacun.

 245. Rekord rządu Morawieckiego to tytuł artykułu w treści którego czytamy (cytuję):
  „Według szacunków Ministerstwa Finansów dochody z PIT, CIT, VAT i składki na FUS wzrosną w przyszłym roku rekordowo, aż o 147 mld zł w porównaniu do 2015 roku.

  – Około 50 mld zł z tej kwoty to wynik poprawy ściągalności podatków i składek – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister finansów Leszek Skiba. – Jeśli popatrzymy na łączne szacowane dochody z PIT, CIT, VAT oraz składki na FUS w 2019 r. to wzrosną one aż o 147 mld zł w porównaniu do poziomu z 2015 r. W przyszłym roku będzie to prawie 180 mld zł z VAT, 120 mld zł z PIT, niemal 45 mld zł z CIT oraz 185 mld zł ze składek na FUS. W przypadku dochodów z VAT mamy wzrost o prawie 60 mld w porównaniu do 2015 r., zaś wpływy ze składek na FUS będą prawdopodobnie o 42 mld zł wyższe. ”

  Za półtorej roku mówi premier. W przyszłym roku mówią politycy PIS i rządowi urzędnicy. A dokładnych danych za dotychczasowy okres ich rządów nie ma.
  Kiedyś to może i ja zostanę milionerem

 246. Do trzech razy sztuka mówią i tym razem się sprawdziło. Zatem jeszcze raz o pracy komisji do spraw warszawskiej reprywatyzacji.
  Komisja mówi; odnieśliśmy sukces.
  Ratusz mówi; to nie jest sukces, to ściema i kłopoty.
  Próbowałem wyróżnić plusy i minusy działania komisji, ale moderator wyszedł na kawę

 247. Ile razy tam byłem, a teraz czytam:
  „Nad Bałtykiem, na polskim wybrzeżu powstanie zupełnie nowe miasto. Norweski deweloper Firmus Group zbuduje na 36 hektarach w gminie Mielno kompleks hoteli, apartamentowców, a nawet marinę.”
  Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć, prezentuje się okazale to nowe miasto

 248. Październik będzie ciepły, zwłaszcza do połowy miesiąca, przewiduje jasnowidz.
  To nie zaskakuje, ale przewidywanie, że zima będzie mroźna i długa to już news.
  Tyle na dzisiaj, pozdrawiam

 249. Sciaga dla felczerek i felczerow w blgosferze….

  Przy dyskusjach o przyszlym prezydencie/kandydacie ksenofobiczne oraz antysemickie wpisy swiadcza o pomnazaniu sie czystach etnicznie jak Mag ludzi. W 1994 roku pisze profesor PAN, senator W.W. Bojarski w ksiazce „Wiecej Polski“ – niepokojace jest natomiast, ze nie ujawnila sie oficjalnie w polityce bardzo ruchliwa grupa kosmoplityczna oraz grupa mniejszosci pochodzenia zydowskiego i jej interesy.

  O broszurach i zeszycikach z kioskow Ruch-u nie wspominam. Wspomne jednak wydawce L. Bubel. Polecam gazete Bubla “Tajemnice swiata”. Przypominajac Bubla przypominam sobie moje pseudodyskusje ze (zde)zorientowanymi doskonale w problematyce merdcow syjonu oraz zalozenia panstwa Izrael

  Coz, kazdy stara sie jak moze i czyta, co moze. O Ratajczaku, wykladowcy z Opola, ktory cala elite Trzeciej Rzeszy idendyfikowal z Zydami, nie warto wspominac. Cezura w potrzegniu antysemityzmu byla opisana wyzej dyskusja o Jedwabnem, szczegolnie ciekawa jest publikacja Chodkiewicza, ktory jako historyk nie powoluje sie wogole na relacjie swiadkow.

  Jednoglosnie natomiast potepia z innymi ksiazke Grossa. Przy okazji owej dyskusji powrocono do “Malowanego Ptaka” Kosinskego. Celowal w tym ks. Prof. Chrostowski. Probowal on nasladujac antysemicki styl tlumaczyc opisywane przez Kosinskiego nastroje wsrod Polakow, kolaboracja z NKWD, milczeniem bogatych Zydow wobec Holokaustu, Zydow bedacymi w przeszlosci komunistycznymi aparatczykami etc.. (notabene-nie bylo ich wiecej niz wynikaloby z przekroju „demoskopicznego“).

  Zdaje sobie sprawe, ze powtarzam sie, lecz takie przyklady stanowiace wprawdzie okruchy naszej pamieci spolecznej sa znaczace w duzej czesci naszej socjalizacji. Ks. Prof Chrostowski uwaza pomysl przeproszenia Zydow za Jedwabne za conajmniej chorobliwy. Chorobliwym obrazem byla dla niego rowniez ksiazka Kosinskiego. Sam Kosinski w przypomnianym wywiadzie (Odra, listopad 2009) odwoluje sie do wolnosci pisarza i narratora, ktorych nie nalezaloby utozsamiac. Ci, ktorzy zarzucaja Kosinskiemu “kokietowanie” zyciorysem proponuje zamiane ich wlasych za Kosinskiego, bilans bedzie zawsze ujemny.

  Zapominam celowo publikacje P. Gontarczyka. Warto jednak przytoczyc watek rzekomej kolaboracji Zydow z sowieckim aparatem represji u historyka Strzembosza. Watek ten tlumaczy rzekomo postawy antysemickie Polakow podczas wojny oraz w latach powojennych. Nota bene Strzembsz zostal honorowym obywatelem Jedwabnego. Mieszkancy Jedwabnego pewnie zapomnieli, ze Strzembosz pozniej calkowicie sie zgodzil z ustaleniami sledztwa IPN. Mam nadzieje, ze honorowe obywatelswto nie zostanie mu odebrane.

  Kopec przy okazji dyskusji o Jedwabnym powoluje sie na honorowego konsula RO w Izraelu, ktory twierdzi, ze Holokaust to takze biznes. Czesto, rowniez w blogosferze cytowany jest Finkelstein, dyzurny zydowski politolog z USA. Celowo napisalem, zydowski, bo dla niektorych jest to znaczace i wazne; Zyd krytykuje Zydow. Jest to typowy przyklad kola ratunkowego dla antysemitow.

  Taka argumentacja posluguja sie czesto antysemici obecni w blogosferze. Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. Rownez historyk Szarota tlumaczy okolicznosci mordu w Jedwabnem przy pomocy argumentow antysemickich.

 250. GajowyM.
  9 października, g.11:36
  Nie szkoda ci klikania, żeby „zdemaskować” taki strrraszny błąd?
  Nie lepiej się odnieść do meritum?

 251. Za zbrodnie katolików na przestrzeni 2000 lat Watykan powinien być rozebrany. Tak sobie myślę o logice burzenia pomników Żołnierzy Armii Czerwonej,którzy wyzwolili.

 252. „”Symetryczny
  8 października o godz. 21:36 Oddałeś głos na ten komentarz „””
  Masz 1000 (tysiąc) % racji. Jestem rocznik 1938. Pamiętam ten mroźny styczeń 1945 r. gdy obudziliśmy się, w domku na wsi przygranicznej, a na podłodze na wniesionej słomie spało pięciu żołnierzy radzieckich. Po wypoczynku nocnym przynieśli z gospodarki niemieckiego gospodarza ( który zdążył uciec ) wiadro ramek z miodem i zastrzelonego wieprzka.

 253. Czy wysyłanie dzieci bez opieki do kościoła jest bezpieczne. „Incydenty” zwane pedofilią przewyższają „zdarzenia” z udziałem żołnierzy nie objętych celibatem i zasadą od duchownego wymagaj więcej. Ponoć kościół to święte miejsce. A tu pedofilia i zasada Morawieckiego kto jest bez grzechu niech…Tak sobie myślę,że bez duchownych modlitwa do Boga zyska.

 254. mag
  9 października o godz. 11:24
  Wszystko to dobrze, tylko wiedz, że śmierć Twoich bliskich w Kazachstanie była wynikiem wojny imperialistów zachodnich w celu podbicia ówczesnej Rosji. Ta wojna trwa do dziś, niestety z naszym udziałem, i znowu przyjdzie naszym ginąć. Mój dziad zginał zamęczony w Berezie, a mój wuj odbudowujący szkołę po wojnie został zastrzelony przez żołnierzy zwanych dziś wyklętymi. Rzecz nie polega na wyliczaniu nieszczęść, ale na postrzeganiu realiów historycznych i szukaniu dróg przeżycia. W zamian patrzenia w przyszłość staliśmy się satelitami wojującego mocarstwa, biorącymi odział w wojnie z najbliższym sąsiadem, któremu zawdzięczamy życie i istnienie.

 255. Warto porównać nazwiska poległych z nazwiskami gruzińskich stalinowców wysyłającymi do Kazachstanu. Tak sobie myślę o unikaniu zbiorowej odpowiedzialności. A ACz mogła zatrzymać się na Wiśle. Witamy w Generalnej Guberni lepsze.

 256. Czy prostytutkę można zgwałcić pytał Lepper. Polityczny pupil Kaczyńskiego. Tak sobie myślę też katolik.

 257. Kultura Liberalna dziś zajęła się tzw „mediami tożsamościowymi”. Blok tematyczny nosi tytuł „Upadek prawicowych mediów?” z tym, że owo pytanie odnosi się do mediów zarówno rządowych jak i opozycyjnych.

  W ramach bloku tematycznego red zamieściła trzy ciekawe rozmowy.

  Pierwszy wywiad z red Mazurkiem pt „Jestem dezerterem. A pan nie jest?” nosi taki podtytuł:

  „Publicyści przestali prezentować swoje poglądy, a zaczęli brać każdy wiraż ze swoim przywódcą. Kiedy przewodniczący PO rzuca konserwatywną kotwicę, to mówimy, że dobrze, bo bez tego się nie wygra wyborów. A kiedy ją odcumowuje i zaczyna mówić, że związki partnerskie są w porządku, to mówimy, że jeszcze lepiej. Z PiS-em jest identycznie. Publicystyka zdycha”

  Drugi wywiad z red Krzymowskim pt „Media tożsamościowe stają się replikami polityków” ma następujący podtytuł:

  „Miałem w sobie ciąg na bramkę, żeby dowiedzieć się, co się wydarzyło. I żeby uzbierać jak najwięcej szczegółów i szczególików. Ale z dłuższej perspektywy te teksty przecież niczego nie zmieniły. Ani PiS-owi od tego nie wzrosło, ani nie zmalało”

  Zas trzecia rozmowa z medioznawcą Wasilewskim pt „Polskie media straciły wartość informacyjną” sprowadza się do tezy „Jeśli gazety nie mają miejsca na różnorodne opinie, to nie ma tam miejsca na dyskusję. Pozostaje tylko bicie w bębny.”

  Cały blok poprzedzony jest ciekawym wstępem. Fragment:

  „W ubiegłym miesiącu „Wiadomości” emitowane jednocześnie w TVP1 i TVP Info oglądało średnio 2,43 miliona widzów. Zaledwie trzy lata temu, we wrześniu 2015 roku, czyli tuż przed wyborami parlamentarnymi, przed telewizorami o godzinie 19.30 zasiadało o ponad milion osób więcej (3,46 miliona)!

  Co więcej, dokładnie taki sam los spotyka dziś prawicową prasę. W porównaniu z wynikami z pierwszego półrocza 2017 roku „Sieci” straciły prawie 30 procent, a „Do Rzeczy” – 20 procent czytelników. Pierwszy z tygodników sprzedaje 46,6 tysiąca egzemplarzy, a drugi 35,7 tysiąca. 30-procentowy spadek zaliczyła też „Gazeta Polska”, która obecnie sprzedaje się w niewiele ponad 25 tysiącach egzemplarzy. Wszystkie trzy prawicowe tytuły łącznie sprzedają o raptem kilka tysięcy egzemplarzy więcej niż jeden – wyraźnie przeciwny rządowi – tygodnik „Polityka” (96 tysięcy egzemplarzy), choć i to pismo traci czytelników.

  Wyraźnie spada też udział w rynku najważniejszych publicznych stacji radiowych – Jedynki i Trójki, które dziś zajmują odpowiednio czwarte i piąte miejsce w zestawieniach, pozostając daleko w tyle za komercyjnymi RMF FM i Radiem Zet. Na dwóch przeciwległych biegunach – Radio Tok FM i Radio Maryja – notują niemal identyczny udział w rynku.”

  Całość pod linkiem

  https://kulturaliberalna.pl/

 258. Panie i panowie, dzisiaj wtorek, dzień świetny … występują:
  – Prezydent Cyrku Polskiego Andrzej Duda
  – Naczelny treser Jarosław Kaczyński strzela z bata
  – Prestidigitatora Mateusza Morawieckiego, któremu posypały się rekwizyty, ale … utrzymuje wszystko w locie: elektryczne samochody, kanały, lotniska, stocznie, porty, drony, huby i takie różne cudy, które mają nam pomóc, głównie na samopoczucie….
  (Felieton D.P., POLITYKA 41)

 259. Rozmowa z Kultury Liberalnej z red Mazurkiem, którą poleciłem wyżej, zawiera również ciekawy wątek poboczny. Jak twierdzi redaktor PiS-owi się ostatnio elektorat zmienił:

  „red Mazurek: … PiS się zmienia i akurat to jest temat dla was.

  red KL: Jak się zmienia? Ja tego nie widzę…

  red Mazurek: PiS-owi z badań wynika – i mówię to na podstawie informacji z dobrego źródła w partii – że ich wyborcy są dużo bardziej liberalni niż się zwykło uważać.

  red KL: Co to znaczy „bardziej liberalni”?

  red Mazurek: Wyborca PiS-u głosuje na tę partię, choć uważa, że związki partnerskie są w porządku, że aborcja powinna być w zasadzie dozwolona. Generalnie kwestie światopoglądowe mu nie przeszkadzają.

  red KL: To chyba nie są wszyscy wyborcy…

  red Mazurek: Ale znaczna część. Znaczna – nie margines.”

  Wygląda więc na to, że wyborcy zmieniają PiS oddolnie co może być trudne do przyjecia przez tzw „zakon” od którego ta sytuacja będzie wymagała dokonania ostrego szpagatu ideowego.

  Poza tym we wtorkowym felietonie „Czym Morawiecki przekonał do siebie Kaczyńskiego?” red Pawłowski przypomina jak to 5 lat temu premier Morawiecki współwydawał polską edycję sorosowskiego „Project Syndicate” – za posrednictwem fundacji „Świat Idei”.

  Tak Michał Kobosko anansował wówczas „Project Syndicate Polska”:

  „Piszą u nas m.in. Joseph Stiglitz, Nouriel Roubini, Joschka Fischer, Michael Spence, Kofi Annan, Michael Sandel, Robert Skidelsky, Peter Singer, Jeffrey Sachs, Laura Tyson, Christine Lagarde, George Soros, Daniel Yergin, a także Leszek Balcerowicz, Marcin Król, Łukasz Turski, Paweł Świeboda, Mateusz Morawiecki i inni.”

  Michał Kobosko zapomniał wspomnieć o Janie Tomaszu Grossie, który należy do znanych publicystów „Project Syndicate”.

 260. teo

  A propos Sorosa w którego projektach brał z takim zaangażowaniem udział przed laty premier Morawiecki.

  Dzięki wsparciu Sorosa ukazała się na rynku polskim swietnie wydana ksiązka Arlie Russell Hochschild „Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy”. Czyta się ją nie tak potoczyście jak „Elegię dla bidoków …”, wymaga wiekszego skupienia ale bardzo ciekawa. Można powiedzieć, że frapująca.
  Dobra lektura w kontekście wyborów uzupełniających do Kongresu.

 261. W lotnictwie wojskowym brakuje około 30 proc. pilotów samolotów F-16 – dowiedział się nieoficjalnie Onet. Kolejni odejdą niebawem. Co na to wojsko? Na pytanie, ilu pilotów „Jastrzębi” odeszło, otrzymaliśmy taką odpowiedź: „Nie prowadzimy statystyki zwolnień z zawodowej służby wojskowej z podziałem na poszczególne specjalności wojskowe”.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/piloci-mysliwcow-f-16-odchodza-ilu-wojsko-tego-nie-wie/sck5mvz?utm_source=wiadomosci_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2
  ===========

  POPiS daje nadal popis…..

 262. @

  Czy ktoś wie co się stało z „Uchem Prezesa”?
  Tak popularny program zniknął zupełnie z agendy. Jeszcze się kuma kto to Adrian, ale sprawa całkiem na wymarciu .Wygląda mi na to że PiS skutecznie ukręcił mu głowę bo się stał zbyt niewygodny dla władzy !?

 263. Upadek tzw.sowieckiej okupacji powinien skutkować powrotem Kresów. Jestem za powrotem Bronisławki-Brak do Polski. Choć fizycznie już nie istniej. Ojciec pracował w pobliskim kamieniołomie w Moczulance. Z Bronisławki pochodził głaz na płytę nagrobną Piłsudskiego. Wydobyty z pomocą miejscowych mieszkańców. Tak sobie myślę,że zamiast Bawarii wracajmy na Wołyń.

 264. Symetryczny
  Trzeba tak było do mnie pisać od razu, a nie obrażać.

 265. Bar Norte
  9 października o godz. 18:58

  „Project Syndicate Polska” … Mateusz Morawiecki …

  Ale niby co z tej ciekawostki wynika? Poza tym, że Morawieckie w establishmencie III RP był kretem Kaczyńskiego? 🙂

  Jako inną ciekawostkę podam, że Tusk i Kaczyński byli w jednej partii i nie chodzi o Solidarność, czy tam OKP. W latach 1990-1991 Kongres Liberalno Demokratyczny (wcześniej wywodzące się z Gdańska Towarzystwa Społeczno-Gospodarcze) działał jako część federacyjnego Porozumienia Centrum, które opuścił, kiedy na bazie PC powstała formacja deklarująca nurt chadecki. To oficjalna wersja, znajdziesz ją w Wikipedii. Nieoficjalna, ale prawdziwa, jest taka, że chadeckość (polska czy niemiecka) Tuskowi i kolegom zupełnie nie przeszkadzała, zostali skuszeni przez tzw. salon, czyli wczesne elity III RP, który postawił na radykalny liberalizm. Salon oferował im wszystko, łącznie z osłona medialną, zaś Kaczyński pot i łzy w długim marszu oraz niepewną przyszłość. Wybrali rzecz jasna to pierwsze. Z drugiej strony dla PC byliby obciążeniem, nie bez powodu do dziś ulica tradycyjnie krzyczy na nich „złodzieje”. Salonowi chodziło wówczas o osłabienie Kaczyńskiego, który już wtedy definiowany był jako największe zagrożenie dla III RP.
  Czyż nie było to profetyczne? 🙂

 266. @

  W środę Andrzej Duda powoła sędziów SN. Chce zdążyć przed decyzją Trybunału Sprawiedliwości UE

  Władysław Frasyniuk: Jeśli odwołają I prezes SN, będziemy mieli do czynienia z wprowadzeniem współczesnego stanu wojennego. Zostanie nam tylko ulica

  http://wyborcza.pl/7,75398,24023780,w-srode-andrzej-duda-powola-sedziow-sn-chce-zdazyc-przed-decyzja.html

 267. Mauro Rossi

  Pytasz: „„Project Syndicate Polska” … Mateusz Morawiecki … Ale niby co z tej ciekawostki wynika?”

  Przecież napisałem, że tej roli wydawał również fajne lewackie teksty. Uważam, że warto to przypominać i decenić. Cieszę się, że Kultura Liberalna do tego tematu wraca.

  Natomiast to, że wbrew pozorom Tuska i Kaczyńskiego więcej łączy niż dzieli (np zwornik Morawiecki, trzymając się tematu) jest powszechnie znane. Nie musisz tego przypominać. Przecież dlatego właśnie określają was jako PO-PiS.

  Ps. Przepraszam, ale czy mógłbyś zdradzić od kiedy Morawiecki był „kretem Kaczyńskiego”?
  Pytam bo wyjaśniło by to szereg poważnych wątpliwości związanych z jego biografią.

 268. Ostatnio wyszło coś jeszcze o Morawieckim. A mianowicie bank BZ WBK, którego był dyrektorem zamówił reklamę swoich usług z udziałem Chucka Norrisa. Reklama odniosła sukces. Morawiecki o tym przypadku wraził się całkiem podobnie jak Jacek K. o swoich wiadomościach z pierwszej ręki – głupi lud to kupił.

  Oj premierek ty premierek, ty jesteś jak wicherek, odświeżysz, orzeźwisz, gonisz, znikasz, mówisz jak trzeba, bo taki był prikaz. Zmiana się stała, wczoraj połówka – dzisiaj cała, była stówka – będzie bańka, Mateusz stabilny jak wańka wstańka.
  Pzdr, TJ

css.php