Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Duda w USA

13.06.2019
czwartek

Duda: słowo wróblem wyleciało

13 czerwca 2019, czwartek,

„Słowo wróblem wylatuje, a wołem powraca” – mówi popularne przysłowie. Taki wróbel wyleciał z ust prezydenta Dudy, który podczas pierwszego dnia triumfalnej podróży po Stanach Zjednoczonych na wspólnej z Donaldem Trumpem konferencji prasowej został zapytany: „Czy postrzega pan Rosję jako sojusznika, czy jako przeciwnika?”.

Oto początek dłuższej odpowiedzi (w większości nie na temat) prezydenta:

Bardzo bym chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski, bo jest wielkim naszym sąsiadem, jest państwem dużo większym od Polski, o większym niż Polska potencjale pod każdym względem, może za wyjątkiem jednego: ja uważam, że w nas jest więcej męstwa, że jesteśmy odważniejsi i potrafimy walczyć do samego końca niezależnie od wszystkiego.

W dalszym ciągu odpowiedzi prezydent sławi bohaterstwo Polaków od Bitwy Warszawskiej po Żołnierzy Wyklętych.

W odpowiedzi prezydenta Dudy słychać dysonans: my jesteśmy bardziej mężni od Rosjan i bardziej niż oni potrafimy bić się do końca. Tak głowa państwa polskiego ocenia Polaków i Rosjan.

Po pierwsze, mówienie per „my” nie jest do końca usprawiedliwione, ponieważ wielu z nas, w tym prezydent Duda, nie dało jeszcze dowodów męstwa, ale zakładam, że chodzi o nas, Polaków. Wynosząc „nasze, polskie” bohaterstwo ponad męstwo i wytrwałość Rosjan – na czym się prezydent Polski opiera Jakie stosuje kryteria?

W swoich oczach naród rosyjski jest największą albo jedną z największych ofiar stalinowskiego terroru, II wojny światowej, zbrodniczej polityki rosyjskich komunistów oraz niemieckich faszystów. W czasie II wojny światowej naród rosyjski dał dowody bezprzykładnego bohaterstwa, jak choćby w czasie trwającego dwa i pół roku oblężenia przez Niemcy Sankt Petersburga (wówczas Leningradu), miasta, którego w dużym stopniu broniły kobiety i dzieci, w warunkach głodu, epidemii, skrajnego wyczerpania, a nawet przypadków kanibalizmu.

W mieście zginęło półtora miliona ludzi. To, że było oblężone przez armię hitlerowską – wczorajszego sojusznika w napaści na Polskę – to jedno, to, że w czasie wojny był Katyń i był Babi Jar, i był Stalingrad – to drugie.

Powiedzieć, że „nasze” męstwo większe jest (było) od „ich” męstwa, jest niemądre i niepotrzebne. Oczywiście, żadnego męstwa nie wymagało rozstrzeliwanie tysięcy bezbronnych jeńców. Ale II wojna to nie tylko rosyjskie zbrodnie, to także wydarzenia, których naród nie mógł przewidzieć, największa próba, jaką ten naród – dowodzony przez zbrodniarzy – przeszedł.

Wyobraźmy sobie, że prezydent Putin w obecności prezydenta USA mówi, iż męstwo Rosjan większe jest od męstwa Polaków. Dla nas byłby to policzek. Dlaczego prezydent Duda to zrobił, po co?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 473

Dodaj komentarz »
 1. wiesiek59

  Prezydent Andrzej Duda , podobnie jak prezydent Donald Trump , w wojsku nie sluzyl.
  Obrazanie Rosjan jest pewnie na zlecenie producentow broni, zeby zwiekszac napiecie miedzy sasiadami.
  Gdzie dwuch sie bije, tam Northrop- Grumman korzysta.

 2. Całe szczęście, że nie zapytano nasze Dudy jak postrzega Izrael, jako sojusznika czy co jeszcze.

 3. Bar Norte
  13 czerwca o godz. 13:35
  ,,… planowane natowskie zabezpieczenie militarne RP wraz z przyległosciami mozna porównać np do zabezpieczenia Norwegii. W tym ujęciu obecność europejskich oddziałów NATO z ich komponentem amerykańskim nie powinno budzić jakichkolwiek emocji. Tak też traktują to Norwedzy, którzy uważają iż owa natowska asekuracja nalezy im się jak psu micha za wypełnianie zobowiązań członkowskich.
  W tym kontekscie poważne wątpliwości może budzić megalomania władz RP, które owe zabezpieczenie uzgodnione na szczycie NATO w Walii w 2014, po pieciu latach traktują jako nagły tryumf i wyraz geniuszu swej dyplomacji.
  Niestety tej erupcji megalomanii sprzyja pokoleniowy nawyk „szukania prawdy między wierszami” w wypowiedziach mocarstwowo nastawionych polityków i dziennikarzy. Oczywiście mam na mysli egzegezy podawanych przez nich opinii publicznej propagandowych metafor o „Forcie Trump”, „RP – amerykańskim lotniskowcu” czy innych bzdetów.”

  Bedziemy mieli tylu amerykanskich zolnierzy procentowo co Norwegia,
  tylko ze my dziesiec razy biedniejsi
  i nasze staruszki umieraja, bo nie maja na chleb i ogrzewanie .

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Myślenie to nie jest specjalność Andrzeja Dudy.On chlapie językiem na prawo i na lewo bo uwielbia publiczne wystąpienia. Wydaje mu się, że jest wielkim mężem stanu, a robi z siebie pośmiewisko. Łże bez mrugnięcia okiem, obraża ludzi i puchnie z dumy jaki to on jest ważny gość.

 6. kooperatywaMandragon

  „Bedziemy mieli tylu amerykanskich zolnierzy procentowo co Norwegia”

  Nie, ja nie o tym pisałem – nie ma tego w cytacie z mojego komentarza, który pan podał. Tak więc ten wniosek jest ni przypiął ni przyłatał do tego co napisałem.

  Natomiast wyraźnie napisałem o „natowskim zabezpieczeniu militarnym” Polski i Norwegii.
  Mam wrażenie, że pan po prostu nie rozróżnia Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego, której RP jest od lat członkiem od USA. W kolejnych komentarzach starałem się panu uświadomić, że NATO i USA to nie jest jedno i to samo. Niestety bez powodzenia co z przykrością traktuję jako wyraz skuteczności pisowskiej (i nie tylko) propagandy.

  No ale skoro w tym kontekscie nie jesteśmy wstanie uzgodnić nawet merytorycznego minimum do dyskusji to nie ma sensu ciągnąć wątku „umierających staruszek, które nie mają na chleb i ogrzewanie”. Po prostu nie ma ku temu podstaw.

 7. Bar Norte , 23:25

  Norwegia bedzie miala 700 amerykanskich zolnierzy piechoty morskiej. Norwegow jest 5.25 miliona.
  https://www.newsweek.com/us-troops-norway-destabilizing-russia-977834
  Polska bedzie miala 5300 amerykanskich zolnierzy .Polakow jest 38 milionow.

 8. Niezła rozpierducha

  Czas już – po czterech latach – nazwać po imieniu to co władza robi z Polską. Gdy opadło oszołomienie po przelocie nad Białym Domem, to widać co Duda zdziałał. „Ford Trumo” z wilekiego sukesu przeszedł do historii jako … pozycja przetargowa. Władza PiS nie osiągnęła niczego znaczącego ponad to, co załatwił Tusk z Siemionkiem. Zapowiedziany zakup F-35 jest bez ładu i składu z doktryną obronną kraju.

  Czyli doktryna polityczna prezesa Kaczorka „bez żadnego trybu” oraz aby napluć komu się da w co się da obowiązuje bez zmian. Rosja nie jest sojusznikiem, ani w startegicznymprzeciwnikiem nie musi być. Duda na forum międzynarodowym mógł odpowiedzieć na sto innych sposobów i byłoby lepiej. A na potrzeby TVPiS i widzów spragnionych obelg rzuconych na świat, czy na wiatr, mógł przecież pojechać do Wyszogrodu lub Wąchocka. Tam pełno jest białych domków. Nie musiał lecieć do Waszyngtonu.

 9. . Wyobraźmy sobie, że prezydent Putin, w obecności prezydenta USA, mówi, iż męstwo Rosjan większe jest od męstwa Polaków. Dla nas byłby to policzek.
  Dlaczego prezydent Duda to zrobił, po co
  ?

  Jest tylko jedno wytłumaczenie.
  Duda Dudziński Duda obu imion… to od urodzenia kretyn!

 10. koperatwaMandragon

  Nie wiem co wyliczenia, które pan przedstawił mają do moich komentarzy.

  Tym niemniej pozwolę sobie na uwagę.
  Nie uwzględnił pan w wyliczeniach, kontekście Nowegii, kilkuset żołnierzy z tego kraju, którzy pod dowództwem niemieckim służą na Litwie w tamtejszych strukturach natowskich. Aż się prosi obliczyć odsetek norweskich żołnierzy w stosunku do litewskiej populacji. Podobnie jak służacych tam żołnierzy niemieckich, belgijskich, chorwackich, francuskich, holenderskich i Luksemburczyków.
  Za to Amerykanie odpadają w tych wyliczeniach bo ich tam akurat nie ma.
  Podobnie jak nie ma ich w natowskich formacjach na Łotwie dowodzonych przez Brytyjczyków i w Estonii w której takimi formacjami dowodzą Kanadyjczycy.

 11. @kooperatywaMondragon
  13 czerwca o godz. 23:00

  Myślę, że nie o to chodzi ilu żołnierzy amerykańskich procentowo przypada na Norwegię, czy Polskę. To sprawa planów NATO.
  Ale tak czy inaczej amerykański hegemon, jezeli chce być hegemonem, to niestety musi sobie zdawać sprawę, że to kosztuje.
  Na szczęście trafił w Polsce na bandę debili, którzy bez wazeliny pomarańczowemu orangutanowi robią loda.

  BTW nie wiem czy wiesz skąd ten pomarańczowy orangutan się wziął?

  Otóż pewien komedian amerykański kiedyś w swoim wystąpieniu stwierdził, że Trumpa ojciec chyba jest znanym orangutanem z ZOO.

  Trump się wkurzył i odał go do sądu.
  W swoim oskarżeniu domagał się udowodnienia, że jego ojciec jest orangutanem, a jeżeli komik nie będzie wstanie tego udowodnić, to żądał zadość uczynienie w postaci iluś tam milionów dolarów.

  Sąd w Ameryce to nie żart.
  Komik stracił kilka milionów na obronę.
  Ale odwrócił sprawę, żądając udowodnienia, że Trump nie jest synem orangutana.

  Tak czy inaczej komik stracił masę kasy na proces.
  A sąd doszedł do wniosku, żeby sprawę umorzyć.

  Bo pomimo, że Trump przedstawiał swoją metrykę urodzenia, która mówiła, że jego ojcem jest człowiek, a nie orangutan,,, to wiadomo było że adwokaci mogą podważyć prawdomówność tejże metryki.

  Bo ponoć tylko matka wie i to też nie zawsze.

  Sprawa została w końcu umorzona.

  To jest prawdziwa historia.
  Możesz sprawdzić z łatwością.

  Wiem że nie do uwierzenia, ale żyjemy w czasach, kiedy na czele hegemona stoi jednostka, która pozywała komika do sądu, żeby udowodnić że nie pochodzi w pierwszej linii od orangutana

 12. Kolejny prezydent RP nadaje się tylko do ucierania chrzanu. Wyborcom płyną łzy w czasie wysłuchiwania okrągłych przemówień, które do złudzenia przypominaja gadki Szczerskiego. Naczelnik RP zebrał wokół siebie ekipę wazeliniarzy gotowych zapędzić Polskę w kozi róg , przedstawiając Polaków jako bezmyślnych idiotów, gotowych walczyć z urojonym w głowach dygnitarzy przeciwnikiem , który do głów ekipy rządzącej zaimplantował sam megaloman żoliborski. Gdzie się podział ten solidarnościowy etos tych obłudników?
  Jak podaje onet.pl : Wizyta Kingi Dudy w Stanach Zjednoczonych była utrzymywana w tajemnicy. Jej obecność w Waszyngtonie ujawnił „Fakt”. Córka Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy rzeczywiście pojawiła się na przyjęciu kończącym wizytę polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu. Prezydent przed rozpoczęciem uroczystości złożył Donaldowi Trumpowi urodzinowe życzenia. Polonia zaśpiewała także „sto lat”.

  Te śpiewające chórki do złudzenia przypominają czasy PRL.
  Manipulacja osiąga wyżyny dawno nie ogladane.

 13. Redaktor Passant!

  Jeżeli Pan może to proszę udostępnić mój email dla @żabki konającej.

  Pozdrawiam i z góry dziekuję

 14. @teo
  14 czerwca o godz. 0:38

  Coś mi się obiło o uszy, ze ten drogi sprzęt, co to Duda kupuje w imieniu Polaków i za ich pieniądze (choć bez ich zgody)… to będzie TYLKO do użytku przez naszych obrońców amerykańskich.

  Pomijam chwilowo celowość tej obrony, czy jej zasadność.

  Napewno firmy produkujące te zabawki zarobią, a nasi sprzymierzeńcy będą mieli na czym trenować.

  A Polacy otumanieni niech dalej wybierają kretynów/wazeliniarzy.
  Bo opozycja to nadzieja w Biedroniu z Wiosną i w Schetynie z resztkami których nie zdążył wykopać.
  Takie widać nasze nieszczęście.

  I tak się toczy nasz polski dyskurs polityczny o wojnie Apońskiej.

  (Na kresach chłopy ją często wspominały i analizując za i przeciw, często o Apońskiej było słychać)

  Kużden analizuje na miarę swich możliwości, więc może nie bądzmy zbyt surowi.
  Może czas być pragmatycznymi?

 15. @ozzy

  Zauważyłam juz jakis czas temu, ze jakakolwiek krytyka polityki Izraela burzy w Tobie krew.

  Ale zastanówmy sie nad tym dylematem na chłodno.

  Z jednej strony oburzasz się i wysyłasz inwektywy pod adresem często zupełnie niewinnych ludzi, ze Polacy nie byli wystarczajaco solidarni z Twoimi ziomkami.

  A z drugiej strony gromisz tych, którzy w aktualnej rzeczywistości nie są w stanie spokojnie patrzeć na obozy koncentracyjne stworzone przez Twoich ziomków dla innej nacji.

  W tym jest nieprawdopodobna hipokryzja.

  Bo nie życz drugiemu, co Tobie niemiłe moim (i nie tylko moim) zdaniem jest podstawą bycia człowiekiem cywilizowanym.

  Co nie oznacza bagatszym, bardziej uprzywiliowanym, lepiej uzbrojonym.

  Wiem z Twoich wpisów, że ogromnie interesuje Cię twórczość muzyków współczesnych, że przeczytałeś sporo dobrych książek…..

  Czy chociażby to nie zobowiązywuje Cię do poczucia basic uczciwości?
  Bo niewątpliwie Twoje zwoje mózgowe są w stanie to wszystko ogarnąc.

  Trudno mi uwieżyć, że mozesz się posługiwać dewizą:
  Jak ja komuś krzywdę robię… to jest OK,
  Ale jak mnie… To to jest ZBRODNIA!

  Jesteś zbyt inteligentny na takie podsumowanie.

  To dlaczedo to robisz???

  Krzywda jest zawsze krzywdą.
  Zbrodnia jest zawsze zbrodnia.

  Bez względu na to, czy popełnia ją obcy na nas,
  czy swój na obcym.

  Pozdrawiam

  BTW
  Ja napradę cenię Twoją erudycję.
  Co do moich ortograficznych pomyłek, to juz masę razy tłumaczyłam.
  Jedni się rodzą homoseksualistami, a ja z brakiem wyczucia ortografii.

  To nawet nie mea culpa, ale wielkie sorry dla wszystkich, którym to obrzydza zycie.

  I jeszcze jedna drobna uwaga.
  Mnie naprawdę działa na nerwy wszelkie afiszowanie się ze swoją religijnością.
  To dotyczy szmat na głowie, mycek i wszelkich innych wizualnych rzeczy.
  Wspominam o tym, bo tu nie powinno chodzić o religie, ale o ZWYKŁE ludzkie zachowanie!
  Bez wzgldu na to, czy my się zgadzamy z czyimś rozumieniem świata i życia pozagrobowego.

  Uff!

  Pozdrawiam

 16. @Teo
  „A na potrzeby TVPiS i widzów spragnionych obelg rzuconych na świat, czy na wiatr, mógł przecież pojechać do Wyszogrodu lub Wąchocka. Tam pełno jest białych domków.”
  No ale echo nie byloby takie jak z Ameryki, samej Ameryki! Tak sie Putinowi odwinelismy! Polityki zagranicznej Polska pisowska nie prowadzi zadnej, wylacznie krajwa i to nie polityke ale propagande. Czegoz moznabylo sie spodziewac jak nie kolejnego obciachu?

 17. Zajrzałam na Wiadomości TVN.
  Ponoć nadzieją mediowa inteligentnych Polaków.

  I kOLEJNY raz dowiaduje sie o rozgrywkach futbolowych w wielu europejskich klubach.
  Troche wiedzy uzyskałam o pogodzie na jutro.
  Wzmianka (niezbyt istotna) o Erdoganowych posunięciach.

  Ale NAJWAZNIEJSZA chyba wiadomość, to:

  Jaka poprawna była odpowiedź za CAŁE 40 000 tysiaków
  CZYIM synem był rajdowiec?

  Czy B. Szydło,
  Czy Jaruzelskiego,
  Czy Jaruszewicza,
  Czy Bieruta

  Konkurentka w tej telewizyjnej grze długo się zastanawiała, w końcu zdecydowała zapytać publiczność, która to w 70% stawiała na Jaruszewicza.

  Kandydatka na 40 tysiaków przyjęła do wiadomości procenta publiki, ale jako nowoczesna, samodzielnie myśląca jednostka postanowiła dalej sama analizowac, eliminować (oczywista nie eliminować głosu publiki całkowicie przynajmniej) …

  Po czem
  Zdecydowała publice zaufać.

  My God!
  Co za ulga!
  Wygrała młoda, zdolna, samodzielna i może coś jeszcze…

  Przypomina mi się nachalnie Teleturniej

  Tam pojawiali się ludzie może skromniejsi i za mniejsza forsę na tego typu pytania odpowiadający…
  Ale warto było ich słuchać i tego komuchowatego programu.

  And to by było na tyle z wiadomości dnia w/g TVN

  Ps. O TVP nie wspominam, bo już od dłuższego czasu mi go niektórzy obrzydzili CAŁKOWICIE.
  Więc nie oglądam.
  A nie oglądając, nie mogę podawać aktualizacji o czym oni rozprawiają.

  A jak się mają INDEPENDENT media w Polsce?

  Tak z ciekawośi tylko pytam.

 18. My Polacy czy my katolicy. Bo w klasach szkolnych godło zadeptywane jest watykańskimi gadżetami. Jeszcze trochę a orła wyprowadzić bo wadzi. Pewnie została przywołana legenda o III Rzeszy z polskimi żołnierzami a wtedy świat jest nasz. Armia Czerwona obaliła ten mit i pokazał prawdziwe męstwo. I nie musiała dochodzić do Berlina. Alianci byli gotowi przerwać walki na Zachodzie. A wtedy Generalna Gubernia domem. Tak sobie myślę czy volkslisty to spis wojowników a mordowanie sąsiadów to szczyt patriotyzmu wyklętego. Słowianie nie znali określenia kolaborant.

 19. Tzw.waleczność można traktować z przymrużeniem oka. Zabory czy okupacja to wstydliwe sprawy. Czy chwałą oręża jest wkroczenie na Zaolzie czy do Czechosłowacji. O Dominikanie i Somosierze nie wspomnę. Tak sobie myślę zostają jeszcze remizy strażackie i wesela góralskie. W przestrzeganiu 10 przykazań i płaceniu VAT nie walczono do końca. Podobnie z przestrzeganiem KONSTYTUCJI do końca. Czyli znowu bujaj się Fela. Skończ waść…

 20. @404, @ Adam100, @AllEnglishSpeaking

  Jakie to podobne do tego co się dzieje w Polsce. Ta „demokratyczna” część nie jest chyba nigdzie pozbierana, czy oni są w stanie wygrać z przeciwnikiem bezwzględnym, kłamliwym, cynicznym i bez skrupułów ? Zaczynam wątpić…

  Bill Maher: Trump is winning. I’m sick of winning

 21. @404
  14 czerwca o godz. 5:29

  Na szczęście jestem w podobnej sytuacji – nie oglądam TVPis, nie można nawet słuchać Trójki, szczególnie, że w dzisiejszy piątek nie mogłem posłuchać „remnants of the 3” Wojciecha Manna, bo podobno powiedział coś, co nie powinien był powiedzieć. Long live Wojciech Mann ! If you can’t say what you want to say, don’t say anything!

  Coś naprawdę „śmieszno/smutnego” (jak sos kwaśno/słodki)
  Trump Signals Interest In 2020 Election Interference

 22. Gafostrzelny Duda jak George Bush Junior. Ale tamten przynajmniej nie chciał politycznie edytować dzieł literatury narodowej.

 23. Redaktor Passent napisał:

  jak choćby w czasie trwającego dwa i pół roku oblężenia przez Niemcy Sankt Petersburga (wówczas Leningradu)

  A może lepiej byłoby tak:

  „jak choćby w czasie trwającego dwa i pół roku oblężenia przez Niemcy Leningradu (obecnie Sankt Petersburga)”?

 24. bo jest głupi i nie dorósł do urzędu

 25. Paradoksalnie, te slowa padaja po emisji serialu o Czarnobylu, ktorego jednym z glownych przeslan jest bohaterstwo zwyklych ludzi, ktorzy narazali wlasne zycie i zdrowie by ratowac innych. Czarnobyl jest na Ukrainie, ale chodzilo o „ludzi radzieckich”: Ukraincow, Rosjan, Bialorusinow…

 26. To jest prezydent Polski. Należy mu się szacunek. Dlaczego nie mogę o nim myśleć inaczej niż o …?

 27. Nie rozumiem o co wam chodzi… Przecież wszyscy na całym świecie wiedzą, że II Wojnę wygrali Polacy (wszczyscy, oczywiście z wyjątkiem tych, co walczyli pod Lenino, forsowali Odrę pod Ścinawą, zdobywali Berlin i w ogóle służyli w „polskojęzycznych formacjach zbrojnych sowietów”).

 28. Witold,
  bo Ty jesteś „gorszy sort”. U lepszego sortu Prezydent Rzeczpospolitej, Wielce Czcigodny Andrzej dr praw Duda cieszy się wielkim zaufaniem i uznaniem, na co wskazują sondaże. Drugą kadencję ma jak w banku.
  Na pocieszenie mogę Ci wyznać, że też jestem „gorszy sort” i nie mam z tego powodu jakichś kompleksów.

 29. @Witold
  Dlaczego komukolwiek pełniącemu jakąkolwiek funkcję należy się a priori szacunek ?
  Szacunek należy sie komuś kto na niego zasługuje.
  @404
  Te teleturnieje są ustawione. Nie chodzi o rzetelną wiedzę, a o podgrzewanie emocji publiki, żeby lud się „jarał”.

 30. PAN pREZYDENT ZACHWALA DZIELNOŚĆ NASZYCH ŻOŁNIERZY, chwałę polskiego oręża…….

  W ciągu ostatnich 300 lat, na palcach jednej ręki można wyliczyć zwycięstwa.
  Niewykorzystane zresztą przez naszych przywódców politycznie.
  Zagrzewanie żołnierzy do boju przy jednoczesnym dekowaniu się na tyłach, bądź wręcz ucieczce za granicą, kaście przywódczej chwały nie przynosi- raczej.
  To z ich winy musieli Polacy UMIERAĆ za Ojczyznę.
  Nie lepiej byłoby dla niej żyć, pracować i płacić podatki?

  Elity styropianowe cierpią na przypadłość zwaną megalomanią.
  Chcą grać na poziomie znacznie wyższym niż wynikałoby to z wagi polskiej gospodarki, osiągnięć naukowych, technicznych, poziomu rozwoju sił zbrojnych.
  Po co?
  Skończyć się to może jak w przypadku Becka- „nie oddamy ani guzika”…..

  Podoba się mi pragmatyzm Niemców, Czechów, Węgrów.
  Najważniejsze są ich INTERESY, niekoniecznie przedkładają cudze nad własne.
  Ważny jest rynek zbytu, ceny energii, kooperacja zamiast rywalizacji.
  Z tego są miliardy, i tysiące miejsc pracy.
  Dla nas, bezpowrotnie stracone w wyniku antyrosyjskiej polityki dyktowanej przez Waszyngton.

  Podobnie będzie w przypadku Chin, jak mniemam.
  Naszym kosztem, będziemy blokować najkrótsze połączenie z Jedwabnym Szlakiem.
  Co poza pustosłowiem i słonymi rachunkami, otrzymujemy w zamian?

 31. 404 : Nie umiem wejść w Pani maila. Proszę napisać do mnie na blogu, lub na adres internet&polityka.com
  Pozdrawiam gorąco (w tej chwili 26 stopni).

 32. Przeciętny Polak nienawidzi „arabusa” jak psa. Chyba że, jest to Arab który strzela do Żydów w Izraelu – tacy są przez Polaków uwielbiani.
  PS Specjalnie dla 404:
  https://natemat.pl/blogi/projectsyndicate/115517,dlaczego-izrael

 33. Nie umiał odpowiedzieć to pie……………ł „babola”.I to ma być prezydent Polski?Żenada.

 34. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 11:14.Obecne pisowskie elity są typowe dla PRL-u.
  Przedstyropianowym elitom wyszło?

 35. prospector
  14 czerwca o godz. 11:41

  Porównaj klasę, ogładę, sposób wysławiania się polityków z SLD z obecnymi „Maliniakami”.
  Tudzież, ich majątki zdobyte w pocie czoła w trakcie rządzenia, czy bycia przy korycie.

  Politykom PRL chodziło o trochę więcej niż kasę, moim zdaniem, więc deprecjonowanie ich jest niezasadne.

 36. A wystarczylo powiedziec , ze ani jedno ani drugie – postrzegam jako sowe , dodatek do przyjaciół . W dzien spi a w nocy lata bezszelestnie i poluje.
  Ten wróbel wrociłby wróblem .

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24897990,przerazajacy-obraz-nieporadnego-panstwa-celinski-o-nowej.html#s=BoxOpCzol8

 37. Nic nowego ,a pojawi się jeszcze wiele odkryĆ hIstorycznych podłokietka wodZa.Bo druga kadencja ,to nie eksperyment.Na nią potrzeba zasłużyć.Bardziej jednak zasmuciło naplucie na swój kraj.,,poprzez zaatakowanie SN.I tu wpadka.TRUMP POWIEDZIAŁ ,ŻE NIE WIDZI PROBLEMU u nas z praworządnością .PAD ,temu się sprzeciwił ,bo jeżeli w SN ,są komuchy ,to urąga demokracji i praworządNości.Proste.jESTEŚMY NADAL PAŃSTWEM TOTALITARNYM .?

 38. Prezydent Polski szukal dobrej odpowiedzi na zadane pytanie. Ta ktora pierwsza przychodxila muu do glowy byla ze Polacy boja sie Rosji, ze Rosjanie zawsze byli zagrozeniem dla polskiej niepodleglosci.
  Jak mogl naczej opowiedziec powyzsze nie pokazujac przy tym trwogi, ktora ani narodowi ani jego prezydentowi nie przystoi?
  Proste: opowiadajac o prawdziwych czy urojonych przewwagach wlasnego narodu nad jego przesladowca.

  Do takich konkluzji nie trzeba doktoratu z psychologii, wystarczy odrobina empatii, ktorej to empatii panu Passentowi zycze.

  To co wyczytalem to symetryzm. W tym przypadku ( relacji pol- rosyjskich) nie przystoi on felietoniscie ktory chce mienic sie polskim.

  ml

 39. Neospasmin,
  felietoniście to nie przystoi być obojętnym na głupotę, megalomaństwo, skarżypyctwo i pieprzenie czypoczyparapietnaście przez osoby sprawujące najwyższe państwowe urzędy. Zgoda?

 40. Głosujący suweren jest pazerny na kasę. Rządzący to wyczuwają i sypią kasę. Oto tajemnica wiary w sukces wyborczy. Tak sobie myślę,że pieniądz rządzi a odwoływanie się do politycznych 10 przykazań prowadzi na manowce. Zdemoralizowany religijnie suweren reaguje na bożka zwanego pieniądz. Czy o nim myślał stary Morawiecki,że wszystko może. Nawet wyprowadzić KONSTYTUCJĘ do kibla.

 41. Czy chrześcijaństwo jest demokratyczne. Czy klauzula sumienia to wyraz demokracji czy religijnego skundlenia. Tak sobie myślę czy świeckie państwo będą budować zniewoleni od chrztu. Apage satanas!

 42. Pan Legat

  W wypowiedzi p. Dudy nie bylo glupoty, megalomanstwa, skarzypyctwa.
  Napisalem co bylo.
  Moja interpretacja jego wypowiedzi jest rownie dobra jak ta passentowa. Ma jednak przewage nad ta ostatnia: ma w sobie wspolczucie/ wspolodczuwanie/ compassion wobec opisywanej osoby.

  ml

 43. Neospasmin,
  widzę, że diametralnie się różnimy w ocenie wystąpienia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, Wielce Czcigodnego i Jaśnie Oswieconego Andrzeja doktora praw Dudy.

 44. Kamysz sugeruje,że PSL jest chrześcijański a dlaczego nie katolicki. To bliżej członków partii. Wszak inni chrześcijanie to gorszy sort. Aż się prosi; Katolicy wszystkich partii łączcie się. Ambona jest waszą platformą. Tak sobie myślę,że katolicy w partiach to agenci Watykanu. A czepiają się Putina za burdel moralny nad Wisłą.

 45. neospasmin
  14 czerwca o godz. 14:29
  Gadał głupoty a ty kombinujesz jak określić ,że czarne jest białe.

 46. W TV Czechy oglądam przemówienia z czasów III Rzeszy. Brak głupoty,megalomaństwa czy skarzypyctwa. Duch wielkości i domaganie się szacunku od świata dominują. Uber alles…! Dzisiaj widzę i słyszę plagiaty z tego okresu. A to nie jest święte. Tak sobie myślę,że Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego od 966 roku jest wyssane…Hunwejbini uber alles..! Ich kosy na atom z Rosji naprowadzony gps jankesów.

 47. Pan Legat

  Prez Duda pojechal do USA w celu uzyskania wsparcia militarnego Polski.
  Nie obrony przed Zulusami, reprezentacja Senegalu w pilke nozna czy przed dziura ozonowa, ale przed Rosja.

  Prosze rzucic okiem: nawet w Polityce ten zasadniczy cel polskiej polityki obronnej nie jest nazywany wprost, ale jest niekwestionowany/ niedyskutowalny.
  Wszyscy: od prawa do lewa uznaja go za swoj:
  najwazniejszym zagrozeniem dla RP jest Rosja.

  Cel jest tego przemilczania jest prosty: robic swoje w dziedzinie obronnosci jak najmniej zadrazniajac relacje dyplomatyczne z Rosja. I jeszcze by nie wprowadzac w kraju atmosfery zagrozenia.

  Dokladnie to zrobil p. Duda w Waszyngtonie: przeniosl dyskusje z twardych faktow w obszar emocji.
  Z kolejnych tysiecy amerykanskich zolnierzy w RP na kwestie mestwa.

  A pan Passent na to ze przeciez Leningrad czy Stalingrad….

  Teraz, korzystajac z wlasnej inteligencji, doswiadczenia i googla prosze ocenic wypowiedzi obu panow: Dudy i Passenta.
  Acha: za kryterium prosze przyjac interes Polski.

  Zml

 48. Bar Norte

  Postep zawital do Szwajcarii.
  W 1971 roku kobiety uzyskaly prawo udzialu w wyborach ( u nas w 1918 dzieki socjalistom ).
  W 1985 roku wladza zezwolila na otwieranie konta w banku bez koniecznosci uzyskania zgody meza.
  Dzisiaj setki tysiecy Szwajcarek strajkuja domagajac sie wyzszej placy, rownego traktowania i szacunku.
  https://www.theguardian.com/world/2019/jun/14/swiss-women-strike-demand-equal-pay

 49. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 11:49
  ,, Politykom PRL chodziło o trochę więcej niż kasę, moim zdaniem, więc deprecjonowanie ich jest niezasadne.”

  Wystarczy porownac Edwarda Gierka do ,,Ksiecia Konstantego” z ulicy Czerskiej.
  30 miliardow dolarow dlugu przeciw 300 miliardom.

 50. Fragment wiersza dedykowany panu prezydentowi

  Jeżeli tak to miało być
  to niech to wszystko trafi szlag
  durniów nie sieją
  …samosiejki
  durniom pomniki stawia świat
  durnie z zapałem solidarnym
  plotą trzy po trzy
  …świat powtarza
  a niewidzialni reżyserzy
  tworzą z nich kukłę dygnitarza
  i pociągają za sznureczki
  by ich ożywić i dać głos
  dureń tak sztucznie ożywiony
  dzierży w swych łapach ludzki los
  macha szabelką
  to przyklęka
  staje profilem do kamery
  unosi brew
  i w lustro zerka
  dureń sarmackie ma maniery
  ….

  / wiersz z „Przebierańców 1989” /

 51. wiesiek59

  ,, Rzeczpospolita ” pisze dzisiaj o kosztach kleczenia przed jankesami.
  ,, Jednak ( 2 ) miliardom na infrastrukturę będzie towarzyszyło wiele innych miliardów. Przede wszystkim związanych z planami zakupu samolotów F-35. Polsce oczywiście nowe maszyny są potrzebne, lotnictwo się sypie z powodu wieloletnich zaniedbań, oprócz nowoczesnych F-16 i samolotów szkolnych nie mamy prawie nic. Tylko – i tutaj rodzą się znaki zapytania – czy musimy kupować właśnie F-35, i to najprawdopodobniej w formule oznaczającej nikłe korzyści dla polskiego przemysłu obronnego? Same maszyny mogą kosztować nawet 5 mld dolarów, do tego dochodzą kosmiczne koszty infrastruktury, szkoleń i eksploatacji.”

 52. Neospasmin,
  robienie laski Amerykanom i oblizywanie się, to ma być gwarancja niepodległości?!
  To ja za taką gwarancję bardzo dziękuję. Taką cenę to może Pan sobie ponosić, może to Pan nawet lubić. Mnie nic do tego ale proszę nie próbować mnie przekonywać, ze powinienem się na Panu wzorować. Wypchaj się Pan. Zapisz się Pan do PiS. Oni to lubią widać tak jak Pan.

 53. PAD wykazał w tej wypowiedzi, że:

  – brak mu empatii,
  – o umiejętnościach dyplomatycznych można powiedzieć tylko jedno – są zerowe,
  – IQ bardzo słabo przekłada się w nim na słowa.

  Wypowiedzi są niedorobione, spontaniczne jak u pierwszego lepszego najętego gadacza, przymilne i posłuszne nakazom oraz ogólnym trendom propagowanym z Nowowiejskiej.

  Podsumowując, słowa te były obraźliwe, i to jeszcze jak, w stosunku do Rosjan.
  Czy gość zdawał sobie z tego sprawę przygotowując się do wizyty i szykując takie wypowiedzi na okoliczność zadania jemu pytania, że on reprezentuje Polskę?

  Wstyd i groza. Nie z podziwu dla odwagi tego gościa, a z jego głupoty.
  Pzdr, TJ

 54. F-35 , powiedzmy za 10 lat będzie ta gromadka za 5 mld Dolarów służyć obronie Polski !
  Jakimi środkami – słyszę ,że te F_35 mają być stacją rozpoznawcza armii npla i przekaźnikiem info do polskiego sztabu – tylko nie słyszę jakimi siłami za 10 lat będzie dysponować polskie wojsko (Generał Okulicki rozsądnie rozwiązał Armie Krajowa w styczniu 1945 roku .)
  On mówi , ze 20 lat walczyli ,z kim ? ci znani rabusie ,pospolici przestępcy walczyli ,,a Polacy wykazali się wtym czasie wielka pracowitościa nad zagospodarowywaniem ” MANNY ” nad Odrą ,Nysą Ł. Bałtykiem z Gdańskiem i Mazurami .
  Te fakty okazuje się trzeba przywoływać . za rok minie 75 lat kiedy Piotr Zaremba ,pierwszy prezydent Szczecina w historii z Polski ma mieć postawiony pomnik _ 75 lat musiało minąć . szanujmy sie lepiej niż dotychczas.

 55. Katolicy nad Wisłą nawet nie mieli swojego cara. Ich terytorium było wycieraczką dla wojsk Europy. Taka caryca Niemka przygarnęła sieroty polityczne za co Suski chciał wezwać na posiedzenie Komisji. Tak sobie myślę,że strachy na Lachy z tym męstwem.

 56. Kostrzyń nad Odrą strefą zadżumioną. Polityczny ASF. Tak sobie myślę,że Owsiaka nękają po katolicku. Do ostatniego niekatolika.

 57. kooperatywaMondragon
  14 czerwca o godz. 15:42

  Jeśli nie F-35 to które rosyjskie powinniśmy kupić? Były ambasador III RP w Hiszpanii i USA, geniusz dyplomacji Ryszard Sznepf, sugerował, że powinno się kupić Su-55 …
  Ryszard Schnepf: Su-55 lepszy od F-35.
  https://www.rp.pl/Dyplomacja/190619731-Ryszard-Schnepf-Su-55-lepszy-od-F-35-Przeczytalem-w-Sputniku.html#paragraph1

  Pomijając fakt, ze samolot Su-55 nie istnieje i byłemu ambasadorowi III RP mogło chodzić o Su-57, ale i tu trafił kulą w płot, bo Rosjanie w roku ubiegłym zaniechali jego seryjnej produkcji. Samolot okazał się konstrukcją aż tak udaną, że nie nadaje się do masowej produkcji i na zawsze pozostanie technicznym zabytkiem. Kupowanie uzbrojenia od Rosji zakłada zmianę sojuszów i wystąpienia z NATO. No i takich mieliśmy ambasadorów.

 58. kooperatywaMondragon
  14 czerwca o godz. 15:18

  „Wystarczy porownac Edwarda Gierka do ,,Ksiecia Konstantego” z ulicy Czerskiej.
  30 miliardow dolarow dlugu przeciw 300 miliardom”.

  Tak, no Gierek był wybitny 🙂 przez dekadę zadłużył kraj tylko na 30 mld USD (vs. 300 mld obecnie, jak sugerujesz). Tyle że np. tegoroczny budżet tylko służby zdrowia wynosi w przeliczeniu ponad 25 mld USD.

 59. wiesiek59
  14 czerwca o godz. 11:49

  ,, Politykom PRL chodziło o trochę więcej niż kasę, moim zdaniem, więc deprecjonowanie ich jest niezasadne.”

  Właścicielom PRL chodziło o utrzymanie władzy w dowolny sposób. Komunizm nie miał ekonomicznej racji bytu bez dodatkowych i nadzwyczajnych źródeł zasilania gospodarki ― kredytami, tanią siła roboczą, pracą przymusową, niskim płacami, wzrostem zatrudniania etc. Gdy te dodatkowe źródła zasilania gospodarki skończyły się ostatecznie (Zachód odmówił kredytów) to komunizm najzwyczajniej musiał upaść. No i upadł.

 60. tejot
  14 czerwca o godz. 16:36

  „PAD wykazał w tej wypowiedzi, że: …. słowa te były obraźliwe, i to jeszcze jak, w stosunku do Rosjan”.

  Cokolwiek napiszesz niemal zawsze okazuje się skrajnie nonsensowne. Jak ty to robisz? Przypomnij sobie, że Polska systematycznie doświadczała rosyjskiej agresji od 300 lat.

 61. Panie Lazarowicz:
  Pan mieszka na Antypodach i ma Pan pojęcie o tym co się dzieje w Polsce mniej więcej takie, jak większość naszych rodaków o tym, co się dzieje w Australii. Więc z łaski swojej nie udzielaj nam Pan zbawiennych porad, co dla nas w Polsce jest korzystne a co nie. To nie Pana dzieci będą ginąć w wojnach prowadzonych przez Wuja Sama, tylko nasze. To nie na Pana i Pana rodziny głowy mogą spaść bomby , które ktoś na nas zrzuci z powodu nieodpowiedzialnej polityki Wuja Sama, którtej jak na razie przyklaskują tacy patridioci jak Pan.
  Nawet jak dzielni rzołnierze USA będą się wycofywać na z góry upatrzone pozycje i nie zmieszczą się pod jednym czy drugim wiaduktem, skutkiem czego połowa z nich zginie skutkiem ostrzału czy bombardowania, to zginą zwykli ludzie a nie ci, co ich na bezsensowną wojnę wysłali. Ale to nie będzie Pana ani Pana bliskiej rodziny problem. To będzie problem nas- tych, co jednak zdecydowali się w Polsce pozostać.

 62. legat
  14 czerwca o godz. 15:48

  ” … robienie laski Amerykanom i oblizywanie się, to ma być gwarancja niepodległości?!
  To ja za taką gwarancję bardzo dziękuję”.

  Wolisz robić to samo, ale już niedobrowolnie, Ruskim? A taki masz wybór. W szkole lepiej było kolegować się z prymusem, czy matołem? Ja wolałem z prymusem. Opcja niemiecka forsowana przez PO to mrzonka, bo Niemcy to kraj do pożarcia. Na razie jeszcze silny ekonomiczne, ale bardzo słaby militarnie, z ludzmi nastawionymi antamerykańsko, konsumpcyjnie, pacyfistycznie i dekadencko.

 63. Wypowiedź PAD miesci sie w ramach wydolności jego intelektu (średnia krajowa), toteż do końca rozumiem, czym szanowne grono jest tak zbulwersowane. Generalnie, tego typu wysięki (dziejowa wyższość Jaśka na Hansem, Saszą oraz Srulem), są regularnie wydalane na ulicy, w Pendolino, w knajpie czy tez na blogach.

  Dziwi mnie zatem, czemu pan Daniel sie tak dziwi? Nacjonalistyczny łomot, pogarda dla innych (ot chociażby w formie pisanych z małej litery żydków/jankesów) – to przeciez znajome atrybuty speców od mowy nienawiści, przytulnych do blogu pana Redaktora od wielu lat.

  Prezydent Duda jest logiczną konsekwencją, synem tego mocno zadufanego w sobie narodu.

 64. Pan Morawiecki, czy duda, są ofiarą propagandy serwowanej od 30 lat przez „nasze” media. W ich wypowiedziach widać wyraźnie kalkę polityki historycznej prowadzonej za pomocą mediów, wypowiedzi polityków, publikacji IPN.
  Sporo się napracowano nad wylansowaniem „żołnierzy wyklętych” zaszczepieniem rusofobii, bezkrytycznego odbierania medialnego przekazu, obrzydzania PRL.

  Nie istnieje taka opcja, by na podstawie fałszywych przesłanek, zakłamania przeszłości, zdegenerowania przekazu historycznego, móc wyciągać prawdziwe wnioski przydatne w przyszłości.
  Mity zamiast faktów?
  Legendy zamiast analizy fundamentalnej?
  Chciejstwo zamiast realnych podstaw?
  To się nie uda…..

 65. Mauro Rossi
  14 czerwca o godz. 18:03

  Komunizm miał rację bytu, co widać na przykładzie Chin czy Wietnamu.
  Toteż przeciwdziałania prowadzone były intensywnie i wielopłaszczyznowo.
  Zabrakło jedynie obrońców i determinacji.

  Obecnie sypie się turbokapitalizm z wymienionych przez ciebie względów.
  Nie ma nowych niewolników, rynków zbytu, konkurencji nie da się przejąć.
  Trzeba znaleźć nowy model działania.
  Obawiam się jednak, że koegzystencja nie wchodzi w grę.
  A opcja militarna to samozagłada z której wyłoni się nowy porządek.
  „IV wojna światowa będzie na pałki i kamienie”……..

 66. Bar Norte.

  Ta wizja jest kompatybilna z treścią powieści „ZERO”.
  Algorytmy będą rządzić ludźmi i ich zachowaniami.
  A algorytmami, preferencjami, będą rządzić konkretni LUDZIE…….

  Epoka oligarchii informatycznej nadchodzi.
  https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1417569,impact-2019-technologia-przyszlosci-jak-zmieni-gospodarki-i-spoleczenstwa.html

 67. Mauro Rossi
  14 czerwca o godz. 18:09

  Mój komentarz
  Rossi, ty nie tłumacz głupoty PAD agresją Rosji od 300 lat.
  PAD ma już 47 lat, został postawiony przez Prezesa i trwa na stanowisku 4 lata i nadal jest niemądry.
  Ciężko mu idzie nauka bycia prezydentem. Łatwo mu przychodzi bycie popychadełkiem możnego ze swojej partii, który ma nikłe pojęcie o polityce zagranicznej.
  Pzdr, TJ

 68. Myśliwce bombardujące nadają się do ataku wyprzedzającego , a nie do obrony. Czy polskie elity już kompletnie ogłupiały, planując atak wyprzedzający ? Niech powiedzą na kogo? Naczelnik kompletnie oderwany od rzeczywistości po utracie brata, powinien się poddać kuracji odblokowującej jego zakodowane urazy i własnymi urazami nie powinien obciążać cały naród.
  Polska, mały kraj w środku Europy jest skazana tylko na obronę własnego terytorium , a nie na planowanie ataku. Kupowanie antyrakiet ma jeszcze jakiś sens, ale kupowanie bombardujacych myśliwców , nie ma żadnego sensu , ponieważ lotniska w zbliżajacej się wojnie będą pierwszym celem ataku rakietowego. Ten szmelc nawet nie wystartuje. Samoloty myśliwskie w przyszłej wojnie, można porównać do kawalarii w II wojnie światowej.
  Polska jest skazana na mądrą politykę zrównoważonych emocjonalnie polityków , a takich nie znadziemy w fomacjach PO-PiS. Pan prezydent Duda powinien się sam podać do dymisji , ponieważ on kolejny już raz udowadnia, że nie rozumie tego świata na którym żyje. Polska nie może się stać harcownikiem europejskim. Polacy marzyli o transformacji ustrojowej zwracającej Polsce suwerenność , a nie o zmianie ekipy starych wasali na nowych wasali.

 69. Rusofobia podżega do militaryzacji nad Wisłą. Żydzi mają rację to też wyssane…Tak sobie myślę czy rusofobia i antysemityzm to cechy męstwa. Słowianie nie byli rusofobami i antysemitami. Ki diabeł podkusił z tym chrztem…

 70. @MR
  Przypomnij sobie, że Polska systematycznie doświadczała rosyjskiej agresji od 300 lat.
  Echhhh Mauro, Mauro…. Ale DUDkujesz.

 71. Poprzednio było o młodej aktywistce , kandydatce do Nobla i nieco o pojazdach elektrycznych.
  Jak informują , w Berlinie jeżdżą 4 autobusy o napędzie elektrycznym… ale tylko do połowy dnia. Potem zjazd do zajezdni na wielogodzinne ładowanie. Tak fizyka odpowiada na utopijne wyobrażenia. Senat Berlina planuje aby jeszcze 140 tego typu pojazdów obsługiwało transport miejski. Tutaj pasuje utwór śpiewany onegdaj przez „The Mamas and the Papas” – Dream a little dream of me

 72. W zaborze rosyjskim nie było gorzej niż w niemieckim czy austriacko-węgierskim. Czy katolicyzm chronił pod panowaniem germańskim. Takie były czasy. Tak sobie myślę,że wyrywkowe informacje to grzech pomawiania.

 73. wiesiek59

  Zalinkowaleś relację z jakiś targów biznesowych. Tego typu imprezy z powodów marketingowych zwykle tchną entuzjazmem i zapowiadają świetlaną przyszłość, jakąś utopię – po to sa wlasnie organizowane. Dlatego też są na nich obok fachowców od marketingu równiez politycy, też przecież fachmani od sprzedawania utopijnych kitów.
  Odkąd pamiętam to podobne futurystyczne relacje czytałem co w żaden sposób nie wpłynęło na realną naturę swiata.

  To trochę przypomina obrzedy religijne przeprowadzane przez niektóre wyznania (np Zielonoświątkowców) w trakcie których doprawadza się uczestników do stanów skrajnej ekscytacji a nawet histerii by uwierzyli w świetlana przyszłość – np w swe grupowe wniebowstąpienie.
  Tymczasem zwykle się to nie kończy wniebowstapieniem ale kubłami zimnej wody wylewanymi na rozhisteryzowane głowy.

 74. „Polska systematycznie doświadczała rosyjskiej agresji od 300 lat”

  I doświadcza jej nadal – as we speak – gdy PiS korzysta z nagrań kelnerów wynajętych przez rosyjską oligarcho-kagebe w celu obalenia rządu PO-PSL,
  – gdy PiS rozwala jedność Unii,
  – gdy PiS niszczy system demokracji liberalnej w Polsce,
  – gdy PiS rozwalił dowództwo i wywiad armii polskiej,
  – gdy PiS nic nie robi z rosnącym importem węgla z Rosji,
  – gdy PiS oligarchizuje gospodarkę na wzór kremlowski,
  – gdy PiS robi Budapeszt nad Wisłą,
  – gdy PiS konseruwje średniowieczen obyczaje …

 75. Warto przeczytać
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/512426,tomasz-arabski-smolensk-katastrofa-smolenska.html
  kowal zawinił, a Cygana powiesili doskonale pasuje Jak to łatwo sędziemu przychodzi stwierdzenie e Arabski mógł nie dopuścić do wylotu – po prostu kpina.
  Po 42 rozprawach warszawski sąd okręgowy uznał, że Arabski nie miał prawa dopuścić do lotu samolotu, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się z delegacją prezydenta. Oprócz Arabskiego uznał też za winną Monikę B., wicedyrektor KPRM. Dostała 6 miesięcy więzienia, również w zawieszeniu.

 76. te jesteś porypanym rusofobem. Tak sobie myślę,że to skutek cieknącego pampersa.

 77. kooperatywaMandragon

  „Postep zawital do Szwajcarii.”

  Wcale mnie to nie dziwi. Akurat czytam pracę feministki francuskiej Diane Ducret pt „Kobiety dyktatorów”. W rozdziale poświęconym Leninowi sporo pisze o jego pobycie w Szwajcarii na początku XX wieku. Jak się okazuje Lenin budził duże zainteresowanie wybitnych aktywistek ruchu feministycznego – Klary Zetkin, Inessy Armand, Aleksandry Kołłątaj, Angeliki Bałabanow … . Odwiedzały go w tej Szwajcarii, żyły z nim w różnych konstelacjach – najczęsciej trójkątach. Zresztą dość zgodnie bo były zwolenniczkami wolnej miłości a i żona Lenina czyli Krupska podchodziła do tego tolerancyjnie.
  Niestety o ile w praktyce owe układy sie sprawdzały o tyle nie znalazły odzwierciedlenia w jego pracach teoretycznych. Lenin bowiem feminizm uważał za burżuazyjny wymysł co autorka pracy wiąze z jego podświadomą pruderyjnością.

 78. woytek
  14 czerwca o godz. 19:41
  to wszystko robione jest pod politykę i nic z myśleniem o Polsce i Polakach nie ma wspólnego. Polskę najlepiej przed ewentualna agresją Rosji broni Unia , która jest silniejsza od Rosji w siłach konwencjonalnych . Polska powinna wywiązywać się jedynie z minimum jakie Unia narzuca wojskowo. Broń nuklearna jest jedynie straszakiem i zapewnia że każda agresja na kraje ja posiadające równa się katastrofie( też dla atakującego)
  Te umizgi do USA to same straty dla Polski i Polaków

 79. Bar Norte
  14 czerwca o godz. 20:43

  Nie podoba ci się przekaz suto opłacanych kapłanów nowej, dominującej religii?
  Mając pełne wsparcie medialne, zdominują przyszłość zachodniego świata.

  Mi się podoba opis sztuczek psychologicznych i socjotechnicznych, stosowanych wobec lemingów.
  Takie stare wróble jak my, mogą być odporne.
  To nowe pokolenie jest podatne na sugestie suflerów od SI.

 80. wiesiek59

  „nowe pokolenie jest podatne na sugestie suflerów od SI.’

  Widzisz a ja czytam, że jest odmiennie – o ile starym się bez problemu robi wodę z mózgu to na młodych nikt nie ma wpływu. Wyglada więc na to, że są odporni.

  Dziś np Rzepa zamiesciła ciekawą rozmowę red Dabrowskiej z Chwedorukiem, który w kontekście młodych mówi „Dla państwa polskiego nadejdą ciężkie chwile”

  Fragment:

  „Chwedoruk: Będzie to pokolenie (młodzi), które wszystko traktuje tymczasowo, także politykę. Najchętniej głosowaliby przez internet w przerwie między jedną grą a czytaniem kilkuzdaniowych newsów, bardzo trudno będzie głównym partiom w prosty sposób dotrzeć do tego elektoratu. Elektoratu, który nie chodzi na wybory, a ta część która się pojawia -głosuje bardzo sytuacyjnie. Doświadczył tego Paweł Kukiz, dystans pomiędzy poparciem dla niego w wyborach prezydenckich, a tym co jako partia uzyskuje, jest potężny. Doświadczył tego również Janusz Palikot, który na haśle legalizacji marihuany, jednorazowo miał poparcie, później okazało się, że ta partia faktycznie nie istnieje w wymiarze wyborczym, z 10% zrobił się 1%.

  Dąbrowska: Głosowano na hasło a nie na partię?

  Chwedoruk: W istotnym stopniu tak, głosowano także na prowokację, sensację itd. Doświadcza tego teraz także Ruch Narodowy i daleka prawica. Ruch Narodowy w poprzednich wyborach do PE uzyskał zauważalny wynik, ale ten wynik za chwilę gdzieś zniknął, tak samo w ostatnich wyborach Konfederacja okazała się być w sondażach absolutnie przeszacowana, co nie powinno dziwić w kontekście struktury elektoratu, gdzie olbrzymią część stanowili młodzi ludzie. W tym sensie czeka nas chaos”

  Całość poniżej:

  https://www.rp.pl/Polityka/190619647-RafalChwedoruk–Dla-panstwa-polskiego-nadejda-ciezkie-chwile.html

 81. Pan Legat

  “Robienie laski Amerykanom” czy raczej oparcie polskiej polityki zagrsnicznej/ obronnej o USA to nie jakis swiezy pomysl, pisowska wolta.
  To unisono wszystkich kolejnych rzadow RP.

  Stad polski udzial w agresji na Irak, kiejkuty czy…

  Co wiecej: dzis ten straszny pis przestal robic laske tylko uzyskuje naleznosc za wszystkie laski zrobione USA i ich sojusznikom po 1990.

 82. Pan maciek g.

  “Polskę najlepiej przed ewentualna agresją Rosji broni Unia ”

  Polecam historie nordstream i nordstream2 jako przyklady tego jak bardzo Polska nie moze liczyc na EU w kwestiach swego bezpieczenstwa.

  ml

 83. Onego czasu służyłem w pułku lotniczym. W nim na straży polskiego nieba czuwały w systemie alarmowym klucz dyżurny i para dyżurna. Kluczem nie będziemy się zajmować, interesuje nas para dyżurna. Jej piloci zakwaterowani na lotnisku, po ogłoszeniu alarmu byli zobowiązani zameldować gotowość wylotu w ciągu dwóch minut. Co zazwyczaj im się udawało, natomiast sam start zajmował im drugie tyle, jeżeli nie więcej.
  Pytanie moje jest następujące, w ciągu ilu sekund rakieta wystrzelona, spod powierzchni Morza Kaspijskiego jest w stanie dotrzeć tam gdzie byliśmy, jesteśmy, będziemy? O wyrzutniach w Kaliningradzie nie wspomnę. Obawiam się, że piloci po szczęśliwym pokonaniu dwuminutowego dystansu nie będą już mieli do czego wsiąść.
  A jeżeli samoloty dziwnym trafem się ostaną to pas startowy w jednym kawałku już raczej nie.

 84. Pan Teo

  “– gdy PiS rozwala jedność EU”

  Slyszal pan o Europie dwoch predkosci? To idea pis czy wrecz odwrotnie: idea z ktora pis walczy?

  “- gdy PiS niszczy system demokracji liberalnej w Polsce,”

  Sugeruje by rozwijajac swa mysl rozpoczal pan juz teraz nawolywanie do bojkotu jesiennych wyborow.

  “ gdy PiS rozwalił dowództwo i wywiad armii polskiej,”

  Twierdzi pan ze dowodztwo i wywiad sil zbrojnych nie uczestniczyly w przygotowaniach do wizyty p. Dudy w USA? Ze nie doprecyzowaly celow? Ze nie uwzgledniaja osiagniec tej wizyty w swoich planach strategicznych?

  – gdy PiS nic nie robi z rosnącym importem węgla z Rosji,”

  Alez wlasnie robi: energetycznymi kosztami bardzo szybkiego rozwoju Polski nie obciaza kraju.
  Ma swiadomosc ze nowe kopalnie w RP ( majace pokryc gwaltownie rosnacy w czasach bdb koniunktury popyt na wegiel) beda strasznym obciazeniem- tak godpodarczym, jak i spolecznym jak i ekologicznym gdy koniunktura sie skonczy.

  “-gdy PiS oligarchizuje gospodarkę na wzór kremlowski,”

  To cos nowego: twierdzi pan ze pis prywatyzuje, nie nacjonalizuje? 🙂

  “- PiS robi Budapeszt nad Wisłą,”

  Pis to zrobi Budapeszt nad Wisla gdy uzyska w najblizszych wyborach konstytucyjna wiekszosc w parlamencie. Z panska pomoca uzyska…

  “-gdy PiS konseruwje średniowieczen obyczaje …”

  Chodzi panu o 10 przykazan?

  ml

 85. Pan Teo

  Splonal dach katedry Notre Dame bez watpienia materializacji sredniowiecznych obyczajow, wiary, religii, wszystkiego tego z czym ma pan problem.

  Jak pan sadzi czemu wszyscy od prawa do lewa ( lacznie z wladzami prawnie odzielonej od religii Republiki Francuskiej) zakrzykneli jaka to strata i ze katedre nalezy( niezsleznie od kosztow) odbudowac?

  ml

 86. o Europie dwoch predkosci każdy słyszał i widzi jak PiS ją mozolnie buduje odwracając Polskę od Unii i w ten sposób zwalniając ją do drugiej lub niższej prędkości:
  – PiS bredzi o powrocie do EWG,
  – nie przestrzega traktatów, które Polska popisała, przyjęła w referendum i z ich dobrodziejstwa korzysta,
  – a to o praworządności,
  – a to o ekologii i nie wycinaniu puszczy,
  – a to o wspólnej walucie,
  – a to o braku solidarności w kwestii przyjmowania uchodźców,
  – a to olewając Trójkąt Weimarski, gdzie jest właściwe miejsce Polski,
  – a to zrywając kontrakt na śmigłowce z Francją (pod pretekstem, że nie umieją jeść widelcem, zdaje mi się) …

  … czy mam dalej wyliczać? jak to PiS stacza Polskę i spowalnia w stosunku do reszty zamiast zbliżać Polskę do jądra Europy?

 87. Pan Teo

  Czy wie pan co kryje sie pod pojeciem Europy dwoch predkosci i kto za tym optuje?
  A moze ktore poza Polska kraje ma dotknac ta idea?
  Tam tez pis rzadzi?

 88. neo (22:50)
  Splonal dach katedry Notre Dame bez watpienia materializacji … wszystkiego tego z czym ma pan problem.

  Wypraszam sobie insunuowanie, jakobym miał z czymś problemy.
  To kończy te nieeleganckie pogaduchy, adieu!

  To tego ta przygłupia maniera zadawania „podchwytliwych pytań”. Odpowiedz sobie sam człecze, skoro o coś ci chodzi.

 89. @Mauro Rossi
  14 czerwca o godz. 18:19
  Jeżeli Niemcy są krajem silnym ekonomicznie, to są w stanie w bardzo krótkim czasie zbudować potęgę militaną. Wojny wygrywa się gospodarką. Jeżeli ZSRR był w stanie wygrać wojnę z Niemcami, na których potęgę militarną pracowała prawie cała Europa, to dla tego, że radziecka gospodarka była w stanie wyprodukować więcej karabinów, armat, czołgów i samolotów niż niemiecka. Ten sprzęt mógł być nieco gorszy niż niemiecki, ale produkowano go w dostatecznie dużej ilości, żeby pokonać Niemców. Bo żołnierzy po stronie radzieckiej i niemieckiej poległy porównywalne ilości.
  GOSPODARKA, GŁUPCZE !!!!!!

 90. Ma pan problem ze “ sredniowiecznymi obyczajami” i sam pan o tym napisal.

  Nie uwazam swoich pytan za podchwytliwe, problem z nimi pojawia sie wtedy gdy pan sam uznaje ze falsyfikuja panskie opinie.

  ml

 91. Czy nie uważacie, że krytyka PAD niczego nie zmieni?
  Może jednak codzienne sprawy i pogoda są ważniejsze od polityki na którą nie mamy wpływu?
  Widocznie objawia się zbiorowa mądrość narodu

 92. Dlaczego Polska o(d)puściła Trójkąt Weimarski?
  A mogła w nim odgrywać istotną rolę i nie zawracać sobie głowy „drugą prędkością” i tzw. budowanie Międzymorza.
  Jedną z głównych przyczyn jest „afera kartofla”. Pamiętacie?

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/koniec-sledztwa-ws-kartofla,42821.html

  I to są koleiny, w który PiS wtłoczył Polskę. A w koleinie prędkość jest marna, jak wie każdy początkujący woźnica.

 93. W demokracji liberalnej, czyli tej prawdziwej, władza przestrzega Konstytucji.

  A nie wkoło słyszę od PiSowskich hunbejbinów, że coś z przyjętą w Konstytucją z kwietnia 1997 roku jest niby jakoś ale chyba nie najlepiej. Oblewają ustawę naczelną insynuacjami bez podania konkretnych zarzutów, sformułowania poprawki szkoda nawet oczekiwać.

  W demokracji prawdziwej media publiczne pozostają pod kontrolą publiczną, a nie tak jak od czterach lat z Jackiem Kurskim na czele, są tubą rządzącego reżimu, kłamliwą i manipulującą.

  W demokracji prawdziwej władza sądownicza nie jest podporządkowane innej władzy. Tak zresztą stanowi Konstytucja, która została przez PiSowski aparat podeptana.

  PiS boi się przywrócić reguły demokratyczne, odtworzyć TK, zaniechać demolki KRS, oddać media publiczne pod kontrolę wszystkich opcji politycznych i organizacji publicznych w kraju. Dlaczego?
  Bo się boi przegranej w wolnych wyborach.

 94. Pan Prezydent uczy sie cale zycie, jednak zycia mu nie starczy aby oduczyc sie pieprzenia pospolitych glupot. Moze zaprosi Pana Premiera, podobno historyka, aby zrobil mu wyklad na temat 2. Wojny Swiatowej.
  Niech teraz wykaze odwage i mestwo aby powiedziec publicznie: gupio wyszko, palnalem przepraszam…

 95. Szanowni Państwo,
  rosyjski historyk Mark Sołonin w swojej książce „ 22 czerwca 1941” twierdzi, że Rosjanom (w odróżnieniu od Polaków) nigdy nie udało się pokonać wroga, jeśli nie mieli nad nim miażdżącej
  przewagi liczebnej. Takie numery jakie Polakom wyszły pod Kircholmem, Kłuszynem czy Samosierrą,
  Rosjanom nie wyszły nigdy.
  Sołonin twierdzi też, że w pierwszych tygodniach niemieckiej agresji na ZSRR opór Armii Czerwonej
  był znacznie mniej efektywny niż armii polskiej we wrześniu 1939 ( i to mimo miażdżącej przewagi Rosjan nad Niemcami pod względem ilości żołnierzy, czołgów i samolotów).
  Coś jest więc na rzeczy w słowach prezydenta RP o polskim męstwie.

 96. Wizyta PAD w USA została u nas zauważona i każdy szczegół tej wizyty został skomentowany.
  Życzliwie wobec prezydenta USA, ze współczuciem dla prezydenta Polski.
  Nie można jednak pominąć początkowego fragmentu wypowiedzi Andrzeja Dudy „Bardzo bym chciał, żeby Rosja była przyjacielem Polski…..”
  Musimy się zgodzić, ładnie zaczął

 97. ls42

  Pan prezydent dostał od amerykańskiego dziennikarza pytanie praktyczne, racjonalne, pragmatyczne.
  Niestety z powodu owej racjonalności nie potrafił sobie z nim poradzić więc uciekł od niego na grunt nacjonalistyczny – na którym najlepiej się czuje, bo jest nacjonalista. Stąd te pozbawione jakiegolwiek sensu mitomańskie oceny przymiotów czy cech narodowych.

  W sumie dokonywanie oceny tej wypowiedzi jest pozbawione sensu, bo przecież racjonalne narracja polityczna nie ma najmniejszego związku z ową alternatywną nacjonalistyczną mitomanią.
  Szkoda na to czasu po prostu.

 98. Pan Teo,

  Zanosi sie na to ze wkrotce ( nastepna kadencja parlamentu) Polska dostanie nowa konstytucje.

  Czy, jesli pan tego dozyje, bedzie pan ja ocenial rownie bezkrytycznie jak ta obecna?

  Sam mam stosunek do prawa bardziej utylitarystyczny: jest ono narzedziem do realizacji konkretnych celow spolecznych. Ochrony praw obywatelskich, sprawnosci rzadzenia etc.

 99. mopus11
  14 czerwca o godz. 22:29

  Kupowanie systemow ataku nie ma sensu, bo szkody mozemy zrobic tyle co mysz niedzwiedziowi.
  F-35 to jak kupowanie Kolumny Zygmunta.
  Styropianowcy wymienili nam starego karbowego na mlodego,
  ktory dodatkowo domaga sie Prawa Pierwszej Nocy.

 100. Pan Bar Norte

  Prosze az tak nie deprecjonowac tekstu p. Passenta: moze mu byc poprostu przykro ze nikt go nie rozumie.
  Wiecej wyrozumialosci, prosze!

  ml

 101. Pan Teo


  W demokracji prawdziwej władza sądownicza nie jest podporządkowane innej władzy. Tak zresztą stanowi Konstytucja, która została przez PiSowski aparat podeptana.”

  Czy w ciagu czterech lat rzadow Kaczora spotkal sie pan choc raz z zarzutami wywierania presji na sad w celu uzyskania korzystnego orzeczenia czy chocby podtanowienia? Choc jeden raz….
  Jesli nie to czemu pisze pan takie rzeczy? Boo pasuja do obrazu PiS jaki pan sobie stwoorzyl?

 102. @ neospasmin
  14 czerwca o godz. 22:07

  „Co wiecej: dzis ten straszny pis przestal robic laske tylko uzyskuje naleznosc za wszystkie laski zrobione USA i ich sojusznikom po 1990”.

  Zamiast komentarza:

  https://pbs.twimg.com/media/D88sfbwXkAA66vd.jpg:large

 103. duende; 18:29 uliczny szarpi drut z Jackowa ( koniecznie z dużej litery )

  Mówi nam ze intelekt ma większy niż ( średnia krajowa ) ale jakoś nikt tego
  nie zauważa no bo niby jak i to go dziwi wiec cały czas chodzi zdziwiony
  czyli wykrzywiony.
  https://www.youtube.com/watch?v=NT_GOWnMgQM

 104. neospazmin

  „Prosze az tak nie deprecjonowac tekstu p. Passenta”

  Ależ nie deprecjonuję.
  Prawem Gospodarza bloga jest adresowanie felietonów pod różne upodobania komentatorów.
  W tym przypadku felieton o nacjonaliźmie prezydenta Dudy np pana bardzo ożywił wiec Gospodarz cel publicystyczny osiągnął.

 105. Bar Norte

  Kolejne ataki ,, nieznanych sprawcow” w Zatoce Perskiej przyniosa nam nowy Wietnam.
  Przedstawienie calkowicie wyrezyserowane przez Mosfilm.

 106. “W demokracji prawdziwej władza sądownicza nie jest podporządkowane innej władzy. Tak zresztą stanowi Konstytucja, która została przez PiSowski aparat podeptana.”

  Czy w ciagu czterech lat rzadow Kaczora spotkal sie pan choc raz z zarzutami wywierania presji na sad w celu uzyskania korzystnego orzeczenia czy chocby podtanowienia? Choc jeden raz….
  Jesli nie to czemu pisze pan takie rzeczy? Boo pasuja do obrazu PiS jaki pan sobie stwoorzyl?

  Ja o zupie, a neo (0:46) o …
  PiS wybrał KRS łamiąc w sposób niepodważalny Art. 187 Konstytucji. Ta KRS która nie jest uznawana przez TSUE i inne organy. I ta nielegalna KRS prowadzi politykę podporządkowania władzy sądowniczej.

  Co to znaczy „spotkać się z zarzutem”? Jakaś nowomowa, czy też zapożyczenie z PRL?
  Notabene, indywidualnych przykładów wywierania presji na sędziów przez aparat PiS w ostatnich latach jest tysiące. Media nie podporządkowane reżimowi PiS są ich pełne.

  Czy ja już nie mam prawa mieć opinii o PiS (jeśli ona jest b. krytyczna)?

  PiSioryzm to bolszewizm, m.in. w ocenie roli prawa. Vide:
  mam stosunek do prawa bardziej utylitarystyczny: jest ono narzedziem do realizacji konkretnych celow spolecznych.

 107. Levar
  14 czerwca o godz. 23:39

  Coś jest więc na rzeczy w słowach prezydenta RP o polskim męstwie.

  Szeregowy Wacław Orzeszko niewątpliwie by się z nim zgodził:

  (…) Jesteśmy najlepszymi żołnierzami na świecie! Polak rodzi się już bohaterem! A nawet, jeżeliby nie chciał, to i tak nim zostanie.

  A na poważnie. Przywołane zwycięstwa zostały odniesione przez nieliczne elitarne oddziały polskiej jazdy, taką ówczesną Wunderwaffe – husarię i szwoleżerów gwardii. Ale świat słyszał i zna raczej męstwo i upór w walce mas rosyjskiej piechoty. O czym to dotkliwie przekonali się Napoleon i Hitler.

 108. Oczywiście nie da się pominąć nabrzmiewającego, nabierającego wagi w tej kampanii wyborczej pytania.
  Jaką Polska dostanie (od prezesa Kaczorka) nową Konstytucję, której projekt prezes skrył w kampanii 2015. Ciekawe czy ją wyciągnie tym razem i do dyskusji przedwyborczej poda? Jaka będzie procedura narzucenia jej Polsce?

  I jaka będzie moja jej ocena? – oto pada pytanie.

  Jeśli będzie ona zawierać prawo szariatu, tyle że katolickiego, to odpowiedź moja jest oczywista.
  Ale mnie ona mam nadzieję nie obejmie, ani mojej najbliższej rodziny.
  Będę obserwatorem wydarzeń w kraju.

  Ciekawe jest także, gdy skrajnie konserwatywny i homofob, o ile dobrze rozumiem jego wypowiedzi z antypodów zaciera ręce na ewentualność wprowadzenia katolickiego szariatu w Polsce.

 109. Pan Teo

  “Co to znaczy „spotkać się z zarzutem”? Jakaś nowomowa, czy też zapożyczenie z PRL?
  Notabene, indywidualnych przykładów wywierania presji na sędziów przez aparat PiS w ostatnich latach jest tysiące. Media nie podporządkowane reżimowi PiS są ich pełne.”

  Moglby pan podac choc jeden przyklad, prosze?
  Z czasow PiS nie PO-PSL.

 110. @ neospasmin:
  „Sam mam stosunek do prawa bardziej utylitarystyczny: jest ono narzedziem do realizacji konkretnych celow spolecznych”
  Czyli innymi słowy Pan Lazarowicz popiera marksowską koncepcję prawa, jako instrumentu realizacji interesów klasy rządzącej.
  Ale to ja, a nie Pan Lazarowicz z Antypodów jestem „lewakiem ” ……
  Panu Lazarowiczowi polecam lekturę dzieł pana Blaire’a (bardziej znanego jako Orwell)

 111. Degrengolada zachodnich struktur nabiera tempa, a wraz z nią globalny chaos.

  http://drnowopolskiblog.neon24.pl/post/149344,dekadencki-zachod-na-finalnym-rozdrozu

 112. P Teo

  “ Jaka będzie procedura narzucenia jej [konstytucji] Polsce?

  Nie mam najmniejszych watpliwosci ze ostateczna instancja bedzie referendum.
  Majac konstytucyjna wiekszosc w parlamencie nie bedzie chyba zadnych zahamowan przed weryfikacja projektu konstytucji w referendum.

 113. Pan Mad Marx

  “Czyli innymi słowy Pan Lazarowicz popiera marksowską koncepcję prawa, jako instrumentu realizacji interesów klasy rządzącej.”

  1. W moim wyobrazeniu prawa nie bylo klasowosci. Te juz pan dopisal.
  2. Prosze rzucic okiem chocby na okladke historii doktryn politycznych i prawnych a zobaczy pan ze funkcjonalna teoria prawa to nie tylko Marx, Engels, Lenin i Stalin…

  ml

 114. neo
  Wiem że masz lewe ręce do internetu ….

  15 proc. sędziów spotkało się już z bezpośrednimi naciskami politycznymi, a 90 proc. uważa, że praworządność jest w Polsce zagrożona. Zaledwie 3 proc. sędziów uznaje, że instytucje po reformach rządu PIS są mniej zależne od wpływów politycznych – wynika z raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
  https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/naciski-na-sedziow-raport-stowarzyszenia-iustitia,311913.html

 115. neo
  Wiem że masz lewe ręce do internetu ….

  „Państwo, które karze” to raport opracowany przez Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS. Za jego pomocą monitorujemy i upubliczniamy wszystkie przypadki nacisków i represji wobec osób wykonujących zawody prawnicze. W aktualnej wersji raportu opisujemy przypadki 31 sędziów sądów powszechnych, Sędziów Sądu Najwyższego, 21 prokuratorów oraz 2 adwokatów. Raport jest stale aktualizowany, a jego najnowsza wersja zawsze umieszczana […]
  https://komitetobronysprawiedliwosci.pl/panstwo-ktore-karze-raport-komitetu-obrony-sprawiedliwosci-kos/

  A kiedy prezes Kaczorek złoży zeznania w sprawie nadużyć i zarzutu oszystwa w aferze Srebrna?
  Od kiedy prezes rądzącej partii jest ponad prawem? Interes społeczny jakoś to uzasadnia? Proszę przestawić jaki to interes prezes Kaczorek ma.

 116. @Levar
  14 czerwca o godz. 23:39
  Panie Lewar-
  Odsyłam do powszechnie znanych publikacji o II wojnie. Z nich dowie się Pan, dlaczego w pierwszej fazie wojny Rosjanie dostawali w d…..
  Otóż rosyjska doktryna wojenna zakładała zawsze „obronę poprzez atak” i radziecka armia w 1941 miała plany na wypadek ataku a nie miała na wypadek obrony (podobnie polska armia w 1939 była przygotowana do najazdu na Rosję, ale tą z lat 20-tych, stąð Kampania Wrześniowa była wielką improwizacją a nie do obrony przed atakiem z zachodu). Różnica polega z grubsza na tym, że rosyjscy dowódcy uczyli się na błędach a polscy nie uczą się do dziś i stąd wydajemy kupę kasy na sprzęt nieprzydatny w wojnie obronnej. Historia uczy, że prowadzenie wojny zaczepnej jest znacznie bardziej kosztowne niż obrona. I tak np radziecki I 16 a nawet polski P 11, mógł byś przydatny w obronie ( polscy piloci, biorąc pod uwagę nikłość naszych sił powietrznych mieli stosunkowo dużo strąceń) zaś radzieccy piloci przed 1941 nie byli szkoleni do walki w obronie. Podobny problem miała zresztą Luftwaffe po przełamaniu ataku pod Kurskiem i Stalingradem : rosyjscy piloci zaczęli dominować w powietrzu, pomimo posiadania gorszych i wolniejszych samolotów. Ale nie były to już I 16 i ŁA 1-3, lecz szybsze (choć nie tak zwrotne) JAK 3 -9 i późniejsze modele ŁA

 117. Prawdą jest,że wróbli zaczyna brakować bo lubią ruiny i chaszcze. Lepszy wróbel z garści niż bąk polityczny. Tak sobie myślę,że utrzymujmy ruiny i strzechy nad Wisłą dla dobra ludzkości.

 118. Aż 57 procent Polaków uważa, że niezależność sądów w Polsce jest zagrożona, a tylko 23 proc., że wszystko jest w porządku – takie wyniki przynosi przeprowadzone przed paroma tygodniami badanie na zlecenie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Wśród badanych przeważają też opinie o upolitycznieniu Trybunału Konstytucyjnego i KRS.

  https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/niezaleznosc-sadow-zagrozona-wynika-z-najnowszego-sondazu,399473.html

 119. Pan Teo

  “Ciekawe jest także, gdy skrajnie konserwatywny i homofob, o ile dobrze rozumiem jego wypowiedzi z antypodów zaciera ręce na ewentualność wprowadzenia katolickiego szariatu w Polsce.”

  Nie bedzie zadnego szariatu: wystarczy przyjzec sie historii prawa aborcyjnego w okresie rzadow Kaczora by wiedziec ze to niedorzeczne.

  Ciekawe gdzie widzi pan w moich wypowiedziach strach przed homoseksualistami ( homofobie)?

  Sam mam tu jedno doswiadczenie: jako osoba dosc lysa nosze czapeczki. By nie bylo solennie doszywam pomponiki. Te w mej ocenie najfajniejsze sa w barwach teczy.
  Mam takich , welnianych czarnych czapeczek kilka.
  Ostatnio te z teczowymi pomponami poszly w nielaske.
  Zaczalem sie OBAWIAC ze teczowosc bedzie informacja ze utozsamiam sie z ruchem homoseksualnym.
  Ze zawlaszczenie przestrzeni publicznej przez pedrastow doszlo do takiego etapu ze tecza przestala byc tecza a stala sie manifestscja obyczajowosci.
  Przestala byc czyms pozytywnym, stala sie kontrowersyjnym.
  To tak jak z zawlaszczeniem symbolu swastyki przez hitlerowcow.

  Wiec strach przed homoseksualistami we mnie jest – ze dam sobie wejsc na glowe.
  Jest tez nauka- jesli chce sie lansowac jakies radykalizmy to najlepsze sa po temu najbardziej neutralne, obecne juz w obiegu publicznym symbole. Wyobrazam np. sobie ze symbolem ruchu na rzecz praw pedofilow moglb byc buzka- smieszek/ smiles. Boo czemu nie?

  Tyle jesli chodzi o moj strach przed zorganizowana homoseksualnoscia.

  ml

 120. Świat był zdumiony kiedy Wietnamczycy na rowerach pokonali jankesów na fantomach. To niemal jak Szurkowski,który z pomocą pompki rowerowej wygrał Wyścig Pokoju. Tak sobie myślę czy kosy na sztorc to nie jest tańszy system obronny. Do tego pobudzający rodzimy przemysł zbrojeniowy. Ostatnio klepiący biedę ale to może się zmienić…

 121. Pan Teo

  Powtorze pytanie:

  Czy jest choc JEDEN udokumentowany przypadek nacisku na niezawisly sad w celu uzyskania okreslonego wyroku? Choc jeden.

  Przyklady jakie pan podal dotycza tepienia zachowan sedziow niegodnych sprawowanych przez nich funkcji: tu antyrzadowych wystspien politycznych.
  Takie wlasnie zachowania stawiaja pod znakiem zapytania niezawislosc sedziowska tych ktorzy sie ich dopuszczaja. I to niezaleznie jaka partia u wladzy.

  ml

 122. Jeżeli widzisz mydło na poziomie gruntu nie schylaj się. Z pazerności. To może być prowokacja w celu zaczopowania. Chyba,że lubisz pazerność z przyjemnością poznawania czegoś zakazanego. Tak sobie myślę,że od podnoszenia mydła nikt nie umarł. Biały jeleń czeka na jeleni. Mea culpa czyli nadstaw tyłek aby odwrócić uwagę od dzieci. A zobaczysz tęczowy świat bez marychy. Ostatecznie zostaw Aborygenom na zakąskę. Jak to drzewiej bywało.

 123. Już nie mogę się doczekać na prezesa Kaczorka jak udostępnia tę nową konstytucję. A zostało mu tylko 120 dni do wyborów. Chyba że plan jest, aby go przedstawić ludowi w noc jej uchwalania, lub w poranek po.

  Może z antypodów podeślą mi jej projekt.

  Nie mogę się doczekać. Czy będzie o tępieniu „zorganizowanej homoseksualności”? Bo obecna Konstytucja na to nie pozwala.
  Czy będzie o tępieniu sędziów za wyrażanie opinii o tępieniu samorządności sędziowskiej zagwarantowanej Konstytucją?
  I o wielu innych tępieniach tego co się władzy nie spodoba. Jak się czarne parasolki rozłożą w obawie o jeszcze bardziej restrykcyjne prawo aborcyjne, to się je po-tępi. I będzie szariat jak malowanie, lepszy niż w Iranie.
  Nie mogę się doczekać …

 124. Pan Teo

  Jest pan ewidentnym przykladem poddanstwa.
  Przedmiotu polityki, nie podmiotu.
  Ma pan do tego prawo, wieksze nawet nizli w Australii, boo tu uczestnictwo w wyborach jest obowiazkowe.

  Polecam sie wciaz w kwestii przypadku zlamania sedziowskiej niezawislosci w zakresie jakiego ona dotyczy czyli orzekania.

  ml

 125. neospasmin; twoje wpisy są jak flaki w oleju.

 126. Dla Dudy jak umie po angielsku to niech sobie przeczyta zamiast gadać pierdoły.

  https://russia-insider.com/en/german-ww2-soldiers-were-best-outfighting-far-their-english-us-russian-foes/ri27242

 127. Polska teraz ma okazję ,, odwdzięczyć ” się Iranowi za miłą gościnę
  podczas ll w ś.

  https://www.rp.pl/Komentarze/190539994-Jerzy-Haszczynski-Fort-Trump-w-Polsce-i-operacja-Iran.html

 128. thing of value

  Ostatnio ukazał się wywiad z Trumpem w ABC, w którym WYRAŹNIE powiedział, że gdyby jakiś obcy kraj zaproponował mu „dirt” (brudy) na jego kontrkandydata, to on by z tego skorzystał.
  Bo nie widzi w tym nic złego.

  I tu jest problem, bo w 2016 w trakcie walki o prezydenture PUBLICZNIE krzyczał:
  Rosja, jezeli mnie słyszycie, to uwierzcie mi, ze będzie wam się opłacało znalaźć 30 000 zlikwidowanych przez nią i w związku z tym zaginionych emaili Hilary Clinton.

  Po kilku godzinach oznajmił znowu publicznie, że bardzo niedługo pojawia się „wiadomości” na temat Hilary.

  I faktycznie informacje zaczęły się pojawiać.

  Ja nie twierdzę, że akurat Rosjanie je przesyłali, ani nie jestem, czy nie byłam za Hilary.
  Stwierdzam jedynie fakt, ze KTOŚ dostarczał do wikiliks info, a ta publikowała.
  Zaraz po odezwie trumpowskiej.
  Komuś wyraźnie zależało na tym żeby Trump wygrał i odpowiedział na jego głośną prośbę.

  Czy to byli Rosjanie?
  Nie wiem.
  Nie musieli być.

  Jeszcze jeden znaczący detal.
  Donaldowy syn dostał email, który mówił:
  Konieczne jest spotkanie.
  Najwyższe władze Rosji są zainteresowane i są ważne historie na temat Hilary (znaczy brudy)
  Na co odpowiedział synalek: I love it!

  Synalek Donalda i Jared Kushner/zięć i inni mieli spotkanie z przedstawicielami w zwiazku z tym emailem.
  Potem wszyscy kłamali, jak sie wydało.
  Okazało się nawet, że Donald Trump uczestniczył (czemu wbrew faktom zaprzeczał) w produkowanych konfabulacjach (pomagał pisac list kłamliwy, ze niby spotkanie dotyczyło adopcji rosyjskich sierot)

  Trump zwolnił dyrektora FBI, bo ten zaczął węszyć

  i dlatego powstała Komisja Muellera badajaca czy Trump i jego zarząd byli zamieszani w kryminalne zachowanie w czasie elekcji.

  bo nie wolno w/g prawa amerykańskiego korzystać z „things of walue” (korzyści rzeczowych) w czasie elekcji pochądzących od obcych krajów, czy innych szemranych źródeł.
  To jest kwalifikowane jako łamanie prawa i kryminalizowane.

  Trumpa wtedy tłumaczono, ze głupi, że nie wie…
  Ale teraz znowu ogłosił światu, że jest gotów przyjąć „interesujące” szczególy na temat kontrkandydata.

  Jednak tym razem już nie można go tłumaczyć, że świeżak i głupi w tych sprawach.
  On kolejny raz ogłosił światu, że czas na wolną amerykankę.

  Udawanie głupa…
  Ciekawe czy przejdzie jeszcze raz?

  Ja to zaczynam obserwować juz bez emocji.
  Tylko jak swoisty out of body experience.

  I co my na to?

 129. 404; 6:31 pyta , I co my na to?.

  A no nic – można się tylko przyglądać i czekać na dalszy rozwój wypadów
  tylko to pozostało.
  https://www.youtube.com/watch?v=NBh3V-6P3kE

 130. blackley
  15 czerwca o godz. 6:59

  Dzięki za link. It was gooood!

  Ps. Czy nie stać Cię na „swój nick?
  Trudno Cię traktowac poważnie, wiedząc, ze sie podszywasz pod inne osoby.
  Mało tego, osoba która podpisuje sie pod tym nickiem… przeciez musi mieć jakieś poczucie tzw ludzkości..
  Chyba że to też już passe

  Piszę to, nie chcąc Cię obrażać, bez względu na to kim jesteś.
  Ale potraktuj to jako przyjacielską próbę skontaktowania sie z Tobą.
  Co nie znaczy z czyimś pracownikiem.

 131. Katolicyzm suwerena podsycany z ambon jest przeszkodą do budowania państwa świeckiego. Do tego klauzula sumienia. Po co oszukiwać się,że z tej mąki nie wyjdzie zakalec. Nawet opozycja w duchu nie jest świecka bo łasi się o katolicki elektorat. Tak sobie myślę,że katolik na urzędzie czeka na medal z Watykanu. Jak Rzepliński i jego najpierw jestem katolikiem… Medal za zasady nauki w wyrokach. Czy to jest…KONSTYTUCJA.

 132. Mad Marx 2.48
  O przewagach wojennych świadczą wydarzenia wojenne. Polska batalię przegrała, Rosja wojnę wygrała.
  Przy komunistycznym systemie potrafiono tam utrzymać gospodarkę i zmobilizować naród do walki.
  Pomimo wielkich strat wojennych zwyciężyli i dalej chociaż osamotnieni są potęgą.
  Wszyscy sprzymierzają się przeciwko Rosji.
  Z wielu powodów my na tej ubogiej flance powinniśmy zachować ostrożność i zbytnio się nie wychylać.
  Niedawno dyskutowano o potrzebie uzbrojenia F-16. Teraz kupimy kolejne samoloty. Czy będą uzbrojone można dywagować, a jak nie to lepiej czy gorzej?
  Fotel do Migów, który spowodował śmierć pilota bo nie potrafiliśmy wyprodukować właściwej części, drobnego, ale niezwykle ważnego detalu mówi wiele.
  Jednak nie wojskowym producentom, a politykom można postawić zarzut dlaczego odrzucili wojskową współpracę z producentem samolotów które posiadaliśmy i które po latach potrzebowały remontu
  Pozdrawiam

 133. Ropę,gaz i węgiel od Ruskich kupują. Ale ich sprzętu wojskowego nie potrafią naprawiać i konserwować. To jest męstwo do ostateczności. Podobnie jak z lądowaniem w Smoleńsku bez znajomości rosyjskiego. Tak sobie myślę,że znajomość języka „wroga” nie przystoi. To jak wiedzieć co knuje. Pewnie z internetu. Nawet tzw. Ziemie Zachodnie w tym Wrocław i Szczecin to prezent od Ruskich. Dobrze się mieszka na komunistycznym terytorium prezencie Gruzina zagrabionym w duchu 447 od Niemców. Jak Izrael na darowanych przez głównego jankesa Wzgórzach Golan.

 134. …co nam oba przemoc wzięła szablom odbierzemy …..kosy na sztorc ,szable w dłoń !!!
  a o pokoju cisza !!! a o pojednaniu cisza !!!

 135. W dostępie do koryta katolicy nad Wisłą pokłócili się. Kto z takim toksycznym towarzystwem będzie chciał rozmawiać. Tak sobie myślę o warcholstwie na Wisłą już od króla Sasa. Bez tubylczego obywatelstwa.

 136. @ls42
  15 czerwca o godz. 8:06

  Świetnie to WSZYSTKO ujołeś.

  Zajrzałam tylko na chwilkę i cieszę się, że udało mi sie przeczytać tak sensowny komentarz przed snem.
  Pozdrawiam

 137. Pan IS 42

  Kupowac bron u BYLEGO alianta to jak umawiac sie na randke w domu bylej tesciowej. Wygaszenie pewnych relacji skutkuje wygaszeniem i tych od nich pochodnych.

 138. Dzięki znajomości języka rosyjskiego i biernie ukraińskiego poznałem mentalność Kozaków z Kubania. I nie żyję w strachu,że wejdą. Czy hunwejbinów nie stać na znajomość rosyjskiego co jest wyrazem szacunku dla rozmówcy. Tak sobie myślę,że znajomość rosyjskiego łagodzi obyczaje.

 139. @neospasmin

  Wybacz, ale muszę Ci podpowiedzieć coś bardzo ważnego i trudnego zarazem.

  Już nie kombinuj
  Twój czas już minął.

  Ale jeżeli naprawdę czujesz mus dzielenia się swoimi przemysleniami…
  to lepiej zmień blog… na taki bardziej rozrywkowy
  To bez złośliwości proponuję, a bardziej z życzliwości dla blogowiczów.

 140. @404, @adam100, @AllEnglishSpeaking

 141. Dlaczego suweren Kaczyńskiego kupuje produkty od Ruskich. Wbrew zaleceniom ryżego głównego jankesa. Aby nie dokarmiać…”Ryżość” to ulubiona barwa hunwejbinów. Tak sobie myślę,że suweren siedzi okrakiem na barykadzie hunwejbinów. Zejdziemy na stronę kto da więcej. Mentalność suwerena jest prosta jak budowa cepa.

 142. @404, @adam100, @AllEnglishSpeaking

  Oto prezydent Duda w programie Seth Mayer’a ( ok 5:00) zapewnia dziennikarkę, że ktoś musiał ją oszukać , bo w Polsce nie ma problemów z demokracją. „Everything is excellent.” Polecam!
  Odpowiedź prezydenta Tumpa: „That’s what I hear.” (Tak właśnie mówią.)

  Trump Lies About His Poll Numbers After Iowa Speech: A Closer Look

 143. @404
  15 czerwca o godz. 6:31
  Myślę, ze dobrze to opisałaś i może sie to niektórym przydać, bo wyobrażenie o DJT w Polsce jest raczej rozbieżne z tym, które zamieściłaś 🙂 Wywiad z Papadoulosem może być trudny do zagłaskania ( damage control). Prezydent Trump przeszedł od „No collusion” do „collusion is OK”. To jest tak zwana normalizacja tego co nigdy nie było normalne.

  „Ciekawe czy przejdzie jeszcze raz?” TAK. Pokłady głupoty są nieograniczone. Przełącz sie na „out of body experience” w trybie „persistent”

 144. @zetus1
  15 czerwca o godz. 10:16

  zetus1 ja bardzo cenie Twoje linki, ale ten przedostatni nie działa.
  Sprawdź proszę i moze popraw co nieco.
  To dotyczy: „Bill Maher: Trump is winning. I’m sick of winning”

  A od siebie proponuję:
  https://www.youtube.com/watch?v=FNcfx9_C5xo

  W tym monologu znalazło sie miejsce dla naszego presidente Dudzinskiego Dudy Duda Dudo.

  Ten wspaniały amerykański satyryk z pewnością nie wie wiele o Polsce, a swoje impresje bazuje na okazjonalnych evantach, tak jak ten z Dudą ostatnio w Washingtonie.

  And Oh my God!

  Okazuje się, ze nie tylko w Polsce odbieramy go jak odrobinkę retarded.
  Bo ten szalenie doceniany przeze mnie komik, zauwazył wizytę naszego presidente
  I w przeciwieństwie do wszystkich innych głów państw, które wizytowały Biały Dom….

  Kilkukrotnie zawołał:

  Duda, Duda, Duda day [dej]
  Z akompaniamentem jeszcze lepiej brzmi

  Tak czy inaczej byłam mu wdzięczna, że oszczędzając Polaków nie niszczy całkowicie Dudy Dudzińskiego.
  Chociaz ja Polka z krwi i kości nic przeciwko temu bym nie miała.

  Jestem mu wdzięczna z jednej strony, a z drugiej mam żal ze odpuścił okazję położyć na łopatki bałwana o międzynarodowej sławie wespół zespół z jego połowicą, udającą gołębicę idiotką.

  Jednak nie chcąc urazic bratniego narodu… ograniczył się, do tych jakze promiennych

  … Duda, duda, duda day

  W stosunku do innych głów państw nie przyszło mu do głowy, zeby tak to podsumowac. I jestem pewna, ze nazwisko nie było pomoca, czy przeszkoda.
  Ten facet to fenomen i ma klikę dodatkowych fenomenów do pomocy.

  Jednym słowem wychodzi na to, ze Duda JEST WYJATKOWY!
  I nawet najsłynnieszy komik amerykański to zauwazył
  i dlatego zaspiewał:

  Duda, duda, duda day!

 145. PiS, trzy przykłady podeptania konstytucji
  teo
  15 czerwca o godz. 1:25
  Mój komentarz dla idącym w zaparte – gdzie PiS podeptał konstytucje, nic o tym ie wiemy, proszę podać przykłady

  Przywódca obozu partii wodzowskiej i jednocześnie „przywódca politycznego obozu prawicy” w Polsce – Jarosław Ka wraz ze swoimi przybocznymi skłonił, namówił swoich nominantów do deptania konstytucji, co nominanci ci wykonali ochoczo traktując konstytucję jako postkomunistyczny twór, nie bacząc na prawo i sprawiedliwość, na demokrację i państwo prawa, na jakieś trójpodziały prawa, na zasady, na literę i ducha prawa, itd. Nic z tych rzeczy.

  Założeniem, które poczynili oni przed objęciem władzy i usadowieniem Jarosława Ka na czele tej władzy w tylnym fotelu, było zdemontowanie państwa demokracji liberalnej jako tworu lewaków do spółki z postkomunistami i okrągłostołowymi liberało-postmarksistami – agentami dogadanymi z komunistami na tajnych konsultacjach w Magdalence (z udziałem Lecha Ka).

  Pierwszym czynem niszczenia państwa prawa i rozpoczęcia budowania państwa autorytarnego, jaki podjął PiS po uzyskaniu większości w parlamencie, było podeptanie konstytucji poprzez „unieważnienie” wyboru 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego i błyskawiczny wybór na ich miejsce nowych 3 sędziów, tzw. dublerów. Nowi lojalni względem PiSu sędziowie potrzebni byli do tego, by w TK nie „przeszkadzali” PiSowi w niszczeniu państwa prawa, w unieważnianiu konstytucji aktami prawnymi niższego rzędu, nie wtrącali się w działalność legislacyjną PiSowskich parlamentarzystów poprzez rzetelne badanie zgodności z konstytucją uchwalonych przez nich aktów prawnych łamiących konstytucję.

  Drugim przykładem podeptania konstytucji było „ułaskawienie” dzisiejszego szefa służb specjalnych Mariusza M. w trakcie postępowania sądowego, czyli ułaskawienie osoby nieskazanej.

  Trzecim przykładem podeptania konstytucji przez PiSowską większość w parlamencie jest wybór członków KRS przez parlament w liczbie wyższej niż jest to określone w konstytucji. To podeptanie przedsięwzięto po to by odsunąć od wpływu na wybór członków KRS środowiska prawnicze, uczynić ten wybór sędziów do KRS w 100 % polityczny, uczynić z KRS instytucję podległą politycznie i wykonawczo władzy wykonawczej.
  Pzdr, TJ

 146. „day” w amerykańskim, to w polskim znaczy: dzień

 147. @404
  15 czerwca o godz. 10:56

  Mam nadzieję, że teraz będzie OK.
  Bill Maher: Trump is winning. I’m sick of winning

 148. @neospasmin
  15 czerwca o godz. 9:36
  Panie Lazarowicz- może nam Pan tu wytłumaczy, czemu w zasadzie nie mielibyśmy kupować sprzętu wojskowego w Rosji ? Rosyjskiego sprzętu polskie wojsko używa od końca wojny, mamy, a w każdym razie mieliśmy w tej materii przeszkolony personel serwisowy , żołnierze byli przećwiczeni w uzywaniu tego sprzętu etc…
  W czym jest lepszy F 16 (konstrukcja z lat 60-tych) od MiGa 27 albo SU 22 ?
  Pomijając fakt, że jest lepiej wyposażony w sprzęt , bo nasi geniusze od uzbrojenia nie wpadli na pomysł doposażenia rosyjskich samolotów ?
  To jest podobny poziom techniczny. Jeżeli już mamy zmieniać kierunki, to czy nie lepiej było zamawiać produkowane w Europie Mirage albo Gripeny ?

 149. Korekta
  Jest
  nominanci
  Ma być
  nominaci
  TJ

 150. hetajr
  15 czerwca o godz. 1:43
  Ale świat słyszał i zna raczej męstwo i upór w walce mas rosyjskiej piechoty.
  Paryż to jeszcze nie cały świat ,ale faktem jest – jedna ze stacji metra zwie się „Stalingrad”

 151. Jeden dzień w rosyjskim znaczy tyle co dwa dni w amerykanskim , albo odwrotnie . Dwa dni , znaczy wiecej życzliwości dla blogowiczów w drugim dniu zwlaszcza bo … czy w rosyjskim sa przewidziane jakies , jakiekolwiek dni życzliwości ?. Mój czas już minął ..

 152. Pan Mad Marx

  Kupowanie broni od kraju ktory z sojusznika stal sie glownym przeciwnikiem przypomina kupowanie prezerwatyw w sklepie ktorego wlascicielem jest byla tesciowa.
  Pewne interesy sa nazbyt ryzykowne, nie jako takie, ale z racji relacji laczacych/ dzielacych strony transakcji.

  ml

 153. „Jak pan sadzi czemu wszyscy od prawa do lewa ( lacznie z wladzami prawnie odzielonej od religii Republiki Francuskiej) zakrzykneli jaka to strata i ze katedre nalezy( niezsleznie od kosztow) odbudowac? ”
  Byc moze a nawet napewno tylko dlatego , ze Notre Dame jest wlasnoscia Republiki . Od prawa do lewa w Republice znaczy placenie od prawa do lewa podatkow a to zupelnie co innego od RP- ego , prawego do lewego .
  Od gadania o placeniu do placenia jak wszedzie , odpisy mile widziane a nawet pozadane . „Ujołeś „? Ująwszy to najprosciej jak sie dalo , to owszem , „ujołem” . Czas mija .. bo kto szybko daje ..

 154. dziś dzień Bundeswery .Kanclerz A.Merkel wypowiedziała przy tej okazji takie opinie -oceny .
  Przyznając ,że ostatnie lata Bundeswera była słabiej finansowana -zapowiedziała wzrost nakładów w następnym roku o 2mld Euro – to jest jednak mniej od oczekiwań pani minister ON . W sumie w 2020 roku stanowić bedzie 1,37 % budżetu . Cel inwestycyjny na 2023 określono nawet mniej bo 1,25 % dopiero w 2024 roku planuje sie 1,4%!!!
  Kanclerz A.Merkel odniosła sie przy tej okazji na tzw Pustych przelotów rzadowych odrzutowców na trasie Colonia ( wojskowe lotnisko ) Berlin . – Colonia gdzie stacjonują ,(to 774 godziny i 7 milionów Euro Kosztów ).
  Zapowiadane jest wcześniejsze korzystnie dla floty rządowej z Lotniska Schonefeld w Berlinie ( kolejny opóźniony termin uruchomienia październik 2020 r. Szukają oszczędności .
  Napisałem o tym ,za Spieglem de. ,dla ilustracji i porównań na tle budżetu BRD ,który kolejny rok zamknał z nadwyżką ca 58 mld E
  a nasz polski szybuje na ponad 1bilion PLN długu publicznego .i rośnie .

 155. Klamstwo jagielonskie – jeszcze nie ma paragrafu ale to tylko kwestia czasu . Zanim sad sie zapozna z dowodami , bedzie
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24902216,ministerstwo-sprawiedliwosci-zapowiada-pozwanie-profesorow-uj.html#s=BoxOpImg2

 156. kooperatywaMandragon

  „Kolejne ataki ,, nieznanych sprawcow” w Zatoce Perskiej przyniosa nam nowy Wietnam.”

  Z powodu militarno-politycznego ryzyka tej operacji wydaje się mało prawdopodobne, by do niej doszło przed wyborami w USA. Kamienicznik nie zdecyduje się na takie ryzyko – moim zdaniem.
  Zresztą ewentualny pretekst o którym pan pisze jest osobliwy – eufemistycznie to ujmując. Atak torpedowy (?) na dwa statki wiozące ładunek do Japonii, jeden japoński a drugi norweski pod flagą Mauritiusa, z załogami w większości rosyjskimi – w czasie wizyty premiera Japonii w Iranie.
  Wersja, że zaatakowali Persowie wymaga wiele wiary.

 157. zezem
  15 czerwca o godz. 13:13
  hetajr
  15 czerwca o godz. 1:43
  Ale świat słyszał i zna raczej męstwo i upór w walce mas rosyjskiej piechoty.
  Paryż to jeszcze nie cały świat ,ale faktem jest – jedna ze stacji metra zwie się „Stalingrad”
  ————————————————————————————————-
  Oprócz Stalingradu (obecnie Wołgograd), o którym na pewno słyszał cały świat, miałem na myśli m.in.: Austerlitz 1805, Borodino 1812, Lipsk 1813, Paryż 1814, Port Artur 1904-1905, ofensywę Brusiłowa 1916, obronę Moskwy 1941.

 158. neospasmin 15 czerwca o godz. 13:45 pisze: –Kupowanie broni od kraju ktory z sojusznika stal sie glownym przeciwnikiem przypomina kupowanie prezerwatyw w sklepie ktorego wlascicielem jest byla tesciowa.
  Pewne interesy sa nazbyt ryzykowne, nie jako takie, ale z racji relacji laczacych/ dzielacych strony transakcji.

  Neospasmin,
  broń ma bardzo różny charakter. Jest np. strategiczna broń surowcowa. Budowa terminalu gazowego i kupowanie gazu od USA oraz innych źródeł, byle nie rosyjskich jest b. podejrzana. Otóż okazuje się, że wiele gazowców amerykańskich dociera do Europy z gazem rosyjskim z firmy rosyjskiej Sibur, tankowanych w Ust-Łudze pod St. Petersburgiem. Ile takiego „amerykańskiego” dotarło do naszego terminala to Pan może wie?

  Kupowany jest w coraz większej ilości węgiel z Rosji. Okazuje się, że kilkanaście rosyjskich spółek sprzedaje nam węgiel z Donbasu, który najpierw trafia do Rosji. Jednym słowem Polska finansuje separatystów z Donbasu, czyli wojnę Putina przeciw Ukrainie.
  Jaka to różnica, czy wspomaga się agresywne poczynania Putina dokonując zakupów surowców strategicznych i finansować w ten sposób rosyjską zbrojeniówkę czy jakąś dobrą broń?

  Ta polityka IIIRP, teraz pisowska, jest w ogóle taka trochę śmieszna, bo wspieramy śmiertelnego wroga Ukrainy a popiskujemy, jaki to Putin nieznośny i agresor jest. W tej sytuacji ta antyrosyjska retoryka, ostatnio zaprezentowana przez Dudę jawi się jako żałosna, godna gówniażerii podwórkowej a nie polityki państwa mającego ambicję być poważnie traktowanego.

 159. Każdyn ruski samolut któren je w Polsce ma wmontuwane niwidzialne bombe termu-barcznu-jundorowe i można jom udpalić bez komurkie. Siedzi sy Putin w futelu w swem kabineci naciska sy guzik w kumurcy i udpala kiedy sce. A hamerykany bynjamiej nam bombów ni montujom tak jak ruskie.
  A jakby Janyk z Szarikim i Gustlykim i Czyreśnikum i Grygorjijijim jechały hamerykanskim czołgim to by bynajmiej nie zarcewiał i rudy by nie był tak jak Tusk co Polskie okrad.

 160. @teo
  Watergate to pryszcz w porównaniu z Sowagate.
  Przeczytałem „list” i jestem pod wrażeniem.
  Opozycja w chórze z Jarkiem mówi, że MF to „konfabulant”, ale…
  Pozdr

 161. Broń można kupować z Norwegii, Szwecji, Korei Pd., Turcji, Brazylii, Izraela, Niemiec, Austrii, Finlandii, Belgii, Szwajcarii, Włoch.
  Asortymentowo- pełen wybór.
  Cenowo znacznie korzystniej niż w USA.

  Wyposażenie polskiego korpusu ekspedycyjnego wyłącznie w broń amerykańską służy jedynie unifikacji struktur dowodzenia, zarzadzania polem walki, i kwestiom logistycznym- amunicja, paliwo, zaopatrzenie.
  Rachunek, tak jak w przypadku PSZ na Zachodzie…….

  Ktoś może podejmie temat różnic w przypadku agresywnej rosji i walki o demokrację w wykonaniu krajów NATO i Anglosasów?
  Na razie piszą o agresywnych Chinach, Iranie, Rosji, wprowadzaniu demokracji w Syrii, Libii, Wenezueli, wspaniałych sukcesach na Ukrainie i w Gruzji.
  Jakie wyniki, każdy widzi…….

  Polskie mięso armatnie może być rzucone do ataku, tak jak to ukraińskie czy gruzińskie.
  Z wiadomym skutkiem.
  Przygotowanie medialne do jakiejś prowokacji, proxy war z naszym udziałem, wcale nie jest takie trudne…..
  Mając takich sojuszników, nie trzeba obawiać się moim zdaniem wrogów.

 162. Francuscy miliarderzy, którzy po pożarze paryskiej katedry Notre Dame deklarowali krociowe sumy na jej odbudowę, nie dali jeszcze ani grosza. Bieżące rachunki po pożarze opłacają drobni darczyńcy z Francji i USA – podała w piątek służba prasowa katedry.
  https://forsal.pl/finanse/aktualnosci/artykuly/1417708,miliarderzy-obiecali-850-mln-dolarow-na-odbudowe-notre-dame-nie-zaplacili-ani-grosza.html
  ===========

  Jest spora róznica pomiędzy słowem a czynem…..

 163. bo paryscy strazacy tego siana nie chca, wiesiu…

 164. Podobnie z 10 przykazań…daleko szukać czynów. Tak sobie myślę bo na chrzcie obiecało się.

 165. niemcy; piekny joachim pojawil sie na medialnym horyzoncie i powiedzial do lusterka (der spiegel), zeby chrzescijanie byli bardziej tolerancyjni dla faszystow, bo wybory za pasem, a oni je, jesienia, od saksonii po meklemburgie wygraja;

 166. a sytuacja socjaldemokracji, po ustapieniu andrei nahles – krytyczna;
  w niemczech zachodnich triumfuja zieloni, we wschodnich – afd;

 167. Hasła krótkiej żywotności

  „Wrak smoleński” trzymał się mocno ust PiSowskiej propagandy przez kilka lat, do wyborów 2015 roku. Od kilku lat cisza mru-mru. Trudno dziś sobie wyobrazić jego powrót do kraju. Tym bardziej, że prezesowi Kaczorkowi do niczego już nie jest wrak smoleński potrzebny. Teraz stawia się pomniki.

  „Fort Trump” już po kilku miesiącach spada na śmietnik. Jeszcze nie dawno PiSowscy hunwejbini na blogu trąbili jaki to sukces polityki zagranicznej. A tu kiszka. Stałem bazy armii USA w Polsce nie będzie. A oto garść faktów:

  Raport departamentu obrony nie napawa optymizmem. Pentagon narzeka na niską gotowość operacyjną, marną precyzję uzbrojenia powietrze-ziemia, no i niemal czterokrotnie mniejszą od zakładanej żywotność maszyn F-35B służących w korpusie marines. Nie bądźmy jednak małostkowi. To maszyna piątej generacji przewyższająca uziemione za kadencji PiS nasze MiG-29 oraz Su-22.

  W jakimś sensie była to wizyta historyczna, choć nie w takim, o jakim mówił minister Błaszczak, porównując ją do wstąpienia Polski do NATO. Zapisze się w annałach jako gwóźdź do trumny polskiego przemysłu zbrojeniowego. Przy kupnie myśliwców po 80-90 milionów dolarów za sztukę nie przewidziano żadnego offsetu. Podobnie zresztą jak podczas zakupu systemu PATRIOT oraz HIMARS, do którego dostarczamy… przyczepy.

  (…)

  Zanim F-35 został zaprojektowany, Turcja i Norwegia były już członkami projektu. Nie dość że zagwarantowały sobie przyszłe dostawy na preferencyjnych warunkach, to same rozpoczęły produkcję elementów do samolotu, które sprzedają do dziś Amerykanom. Norwedzy budują rakiety bliźniacze do tych, w jakie wyposażony jest nadbrzeżny dywizjon rakietowy naszej marynarki wojennej. Przypadek Turcji jest o tyle frapujący, iż Departament Obrony wstrzymał lotniczy interes z Ankarą za przyczyną kupna rosyjskich systemów rakietowych S-400. Ale Turcy nadal produkują części do F-35. I zarabiają.

  (…)

  Rząd PiS działa amatorsko i kompulsywnie. Zrywa kontrakt z Francuzami, bo podjął decyzję, że wszystko, a więc również śmigłowce, będzie kupować u Amerykanów. Niepocieszeni Francuzi zabierają zabawki i ogłaszają, że wytwórnię caracali zbudują na Węgrzech. A my już przestaliśmy zawracać sobie głowę śmigłowcami, bo natychmiast trzeba kupić nowe samoloty. Lecz dlaczego w podpisanej umowie nie ma słowa o dokończeniu tarczy antyrakietowej w Redzikowie? Przecież już dawno miała osiągnąć gotowość operacyjną. Tym bardziej że w Rumunii wszystko poszło zgodnie z planem. Czyżby ktoś nie traktował nas jednak po partnersku?

  Zarządzanie PiS to oksymoron. Warszawiacy poznali się na tym w czasach prezydentury Lecha Ka. I już do PiSu nie wracają nawet myślami. Polska jest większa, daje PiSowej megalomanii i niegospodarności większe pole do popisu. Ponadto, Polska nie jest taka sprytna i spostrzegawcza, zdaje mi się. Ta gangrena musi potrwać.

  Czy jakiś PiSiak jest w stanie to zrozumieć, o przyznaniu się do swej naiwnej wiary szkoda nawet myśleć.

 168. norte:
  bannon ma klopoty z klasztorem w italii;
  salvini kontratakuje,bo ktos sie obudzil(?);

 169. klasztor, to cos w rodzaju niezatapialnego lotniskowca;
  anioly zawsze moga tam wyladowac;

 170. Bar Norte
  15 czerwca o godz. 14:31

  To wlasnie Arabia Saudyjska, Izrael i USA krzycza najglosniej, ze za atakami stoi Iran.
  Qui bono ?
  ,, Lapac zlodzieja !” wiadomo, kto zwykle krzyczy.

 171. tejot (11:03)
  Dziękuję za przypomnienie z pomocą trzech przykładów, jak reżim prezesa Kaczorka łamał polską Konstytucję. Zauważę, że dla rasowego PiSiaka to nie było żadne łamanie, tylko „tępienie zachowań”. Złych zachowań ratowania istytucji demokratycznego państwa przez uzurpacją partii, która uzyskała zwykłą większość do rządzenia. Bo większość w Sejmie stanowi wg. ideologii PiS podstawę do narzucania woli większości w dowolnym zakresie, od historii i kultury po obyczajowość. O wymierzaniu sprawiedliwości w sądach publicznych nie ma co nadmieniać.

  Frapuje mnie rozumowanie PiSowskiego humwejbina. Jest ono spójne, jak się mu przyjrzeć, wszelkie sprzeczności potrafi pokonać giętkim logicznym wygibasem. Gdzie jest jądro tego „światopoglądu”? Gdzie bije jego źródło? Hipotezę postawię, że w homofobii. Tzn. PiSwenbingi blogowe nazywają to „strachem przed zorganizowaną homoseksualnością”. Jak nie zwał, jest to odmawianie praw mniejszości. I kto jest przeciw równym prawom dla orientacji seksulanych w mniejszości ten jest „poddanym”, „przedmiotem polityki”. Bo „podmiot polityki” dla takiej „zorganizowanej homoseksualności” jest bohaterską redutą. Wysadzi się a nie ustąpi.

  I reszta poglądów składa się w cudną całość. Gdyby ustalono nawet orientację seksualną prezesa Kaczorka i podano do publicznej wiadomości, to nic by się nie stało, bo prezes Kaczorek nie tworzy „zorganizowanej homoseksualności”. On ją sobie skrywa, nie obnosi się, daje dobry przykład co robić z taką przypadłością.

 172. @stasieku
  ludzie listy piszą zwykłe polecone

  Komu polecono lekturę tych listów? Polecenie pisane cyrylicą?

 173. byk

  „bannon ma klopoty z klasztorem w italii;”

  W koncu jakieś dobre wieści.

  A propos AfD … .

  W Politico piszą przywołując film „Bękarty wojny”, że jutro AfD przejmuje rządy w Gorlitz.

  https://wiadomosci.onet.pl/politico/w-gorlitz-tuz-za-nasza-zachodnia-granica-wladze-moze-przejac-skrajna-prawica/nwbgfnc

 174. kooperatywaMandragon

  „To wlasnie Arabia Saudyjska, Izrael i USA krzycza najglosniej”

  Przesada z tym krzykiem.

 175. W 2020 roku posiedzenia parlamentu poprzedzi msza. Skoro krzyż już jest. Tak sobie myślę,że liturgia sejmowa na tym zyska. Co z amboną i ołtarzem.

 176. Królowie z PO są nadzy i nie wygląda to seksownie… Młode dziewczęta i chłopcy głosują na kogo innego…

 177. Trudno żeby młodzi wykształceni gonili za śmieciarzami-śmieciówkami…

 178. Syn Pana Premiera Mazowieckiego – póxno bo póxno – wypowiedział „niepoważnej” PO…

 179. satrustequi 15 czerwca o godz. 20:07 pisze: –Królowie z PO są nadzy i nie wygląda to seksownie… Młode dziewczęta i chłopcy głosują na kogo innego…

  Poproszę o „x”ródło i konretne dane, % -ty itd. i odpowied”x” – na kogo głosują?

 180. 20:50 legat

  Głosują na PiS, Korwina i Kukiza. Po na czwartym miejscu. Wiek 18-29. Prawdę mówiąc to i resztę swoich zapytań znajdziesz bez trudu via gogle, np. w artykule Newsweeka. Nie zajmuję się zastępowaniem dr googla, jeśli ktoś nie potrafi przejść do wnioskowania ponieważ nie umie znaleźć danych w googlu… Marnuje czas nas wszystkich.

  PO miała 8 lat by – to jest wnioskowanie – na lata pozwolić zapamiętać siebie jako siła np. walcząca z ze śmieciówkami i smogiem. Nic z tych rzeczy. Dlatego już nie powróci do steru nawy państwowej. Platforma kaputt!

 181. Dziewczęta za Robertem i Wiosną, brawo dziewczyny! Królwie z PO są nadzy i nieseksowni

 182. Mauro Rossi
  Zmarly dzisiaj w wieku 96 lat rezyser Franco Zefirelli twierdzil, ze gwalcenie przez ksiezy wcale mu nie przeszkadzalo.
  Byl reakcyjnym katolikiem.

 183. satrustequi 15 czerwca o godz. 20:57 do mnie: – legat…Głosują na PiS, Korwina i Kukiza. Po na czwartym miejscu. Wiek 18-29. Prawdę mówiąc to i resztę swoich zapytań znajdziesz bez trudu via gogle

  No to sobie znalazłem:

  Według IPSOS …Młodzi w wieku od 18 do 29 lat najchętniej głosowali na PiS – 28,4 proc. w tej kategorii wiekowej. Na KE swój głos w tym przedziale wiekowym oddało 27,3 proc. wyborców.

  Trzecie miejsce w tej kategorii z wynikiem 18,5 proc. w tej grupie wiekowej zdobyła Konfederacja. Z kolei z tej samej grupy 13,7 proc. swój głos oddało na listy Wiosny.

  Czyli Bajo bongo srutututu.

 184. Legat jesteś zerem podając ….ha ha ha wyniki sondażu gdy znane są już wyniki wyborów. Poza tym ja pisałem o wyborach do Sejmu a więc najpoważniejszych, z największą bez porównania frekwencja młodych.

 185. waldemar 14.21
  Budżet uważam za ważny polityczny instrument zarządzania państwem i nie rozumiem dlaczego ten instrument u nas bywa gorzej nastrojony.
  W Paryżu wygrała nastolatka, ale też nie trafiłeś
  Pozdrawiam

 186. Moja faworytka Ania Karwan wygrywa w Opolu
  Gratulacje!

 187. Is 42
  godzina 21:45
  * w Paryżu wygrała nastolatka ,ale też nie trafiłeś *
  Nie bardzo rozumiem związku miedzy opiniami A. Merkel na temat budżetu wojskowego Niemiec ( tylko o tym pisalem ) a tym Twoim cytatem skierowanym do mnie , czy to , że na tle porównawczym jesteśmy słabeuszami finansowymi ?! iii….co roku na minusie ?

 188. kooperatywaMandragon

  „Franco Zefirelli twierdzil, ze gwalcenie przez ksiezy wcale mu nie przeszkadzalo.
  Byl reakcyjnym katolikiem.”

  Faktycznie inicjację seksualną przezył w klasztorze do którego trafił jako sierota. Zresztą potem o tych zakonnikach dobrze się wypowiadał wskazując, że dzięki nim trafił do komunistycznej partyzantki a potem zdobył wykształcenie. Wskazywał, że nie tylko byli jego kochankami ale i dobrymi mentorami.

  Prawdą też jest, że był katolikiem i miał świetne relacje z kościołem. Z tym, że trudno go nazwać reakcjonistą. Owszem, miał przekonania prawicowe (chadeckie) ale pozbawione charakterystycznej dla tego politycznego środowiska hipokryzji i obłudy. Na przyklad nigdy nie ukrywał, że jest homoseksualistą. Celowo piszę „homoseksualistą” a nie gejem, bo tego określenia nie lubił ponieważ kojarzyło mu się z wyzwoloną, demonstracyjną seksualnoscią. Zefirelli uważał, że określenie homoseksualizm nabrało negatywnego kontekstu dopiero w okresie purytanizmu. Wczesniej, w w bliskiej mu tradycji antycznej czy renesansowej jego zdaniem wiązało się z powaznym zobowiązaniem zarówno dla samych homoseksualistów jak i dla społeczeństwa. Jako przykład podawał Grecję w której darzono wielkim szacunkiem dwóch wojowników, którzy byli przyjaciółmi i kochankami, ponieważ w bitwie nie tylko bronili ojczyzny, ale także siebie, oferując podwójną siłę przeciw wrogowi.

  Jak napisałem wcześniej kosciół katolicki nie robił mu wiekszych problemów z powodu otwartego, demonstracyjnego homoseksualizmu. Zresztą sam Zefirelli uznawał grzechy wynikające z pożadania za równorzędne, mające taką samą wagę – w układach homo, hetero czy bi.

  Dodam, że Zefirelli na początku kariery reżyserskiej był w długim, burzliwym związku miłosnym z Luchino Viscontim – prominentnym członkiem Włoskiej Partii Komunistycznej. Mimo, że nie rozstali się w zgodzie Zefirelli dobrze go wspominał podkreślając, że wiele się od tego wielkiego artysty nauczył.

 189. waldemar
  3 czerwca o 20.42 napisałeś, że kibicujesz amerykańskiej tenisistce Amandzie Anisimowej w czasie turnieju wielkiego szlema w Paryżu. Komentowaliśmy porażkę Igi Świątek. Ponieważ trochę mnie nie było przypomniałem te tenisowe dni bez większych emocji i niespodzianek w męskim tenisie, natomiast dużym zaskoczeniem u kobiet, gdzie zwyciężyła australijka Ashleigh Barty.
  W kwestii budżetu uznałem twoje spostrzeżenia za istotne. Chciałem tylko dodać, że u nas te rachunki są pomijane, albo przemilczane co niestety może niedługo mieć znaczenie bo ktoś zechce pieniądze policzyć, a może nawet upomnieć się o swoje. PAD zachęcony do zakupów zabawek wojennych może nie wiedzieć kto i za ile poszuka mu źródeł finansowania.
  Za porady trzeba płacić, czasami słono

 190. Wśród wielu wariantów rozgrywek politycznych w Unii Europejskiej pomija się usunięcie Polski z Unii Europejskiej za ostentacyjne lekceważenia interesów gospodarczych UE , co ewidentnie widać w wyborze strategicznych zakupów militarnych i energetycznych.
  Po opuszczeniu Wielkiej Brytanii, stara UE może rozpatrzyć taki wariant radykalnych kroków, jeżeli uzna, że działania obecnej ekipy politycznej dramatycznie odbiegają od elementarnej zasady „bliższa koszula ciału”, czyli interes prowadzony z bliskim sąsiadami i dobra z nimi współpraca jest ważniejsza od niezrozumiałych działań jednego z członków, który prowadzi politykę sprzeczną z interesami UE jako całości.
  Czy obecna ekipa przewiduje takie działania starej Europy zaniepokojonej samodzielnymi działaniami obecnej ekipy politycznej, budującej mur między wschodem i zachodem Europy, za pomocą środków nie uzgadnianych w Brukselą , do czego zobowiązuje rząd Polski Traktat Lizboński podpisany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 191. Prezes Polski przebuduje naszą ojczyznę
  Reżyser Patryk Vega wyłoży kawę na ławę o politykach w swoim najnowszym filmie „Polityka”, którego premiera ma odbyć się we wrześniu.

  PiSowscy agenci wykradli scenariusz filmu by zapoznał się z nim Prezes. Reżyser Vega aby uchronić się przed naciskami, groźbami, propozycjami nie do odrzucenia przekazywanymi mu przez zaufanych Prezesa, przeniósł finalne prace nad filmem (montaż) do Tokio. Tak, do Tokio. By czuć się bezpiecznie.

  Prezes Polski przeczytał scenariusz filmu „Polityka”, wysłuchał opinii swoich przybocznych i zareagował tak szybko jak tylko możliwe.
  Na zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” dzisiaj powiedział, że jest kręcony film o politykach, w którym PiSowscy liderzy są przedstawieni jako samo zło, jako politycy niemoralni rujnujący Polskę. Prezes zaapelował – trzeba bronić Polski, ojczyzny i kościoła.

  Powiedział też coś takiego:
  „Bo przebudowa naszej ojczyzny, taka przebudowa, która pozwoli jej wykorzystać wszystkie szanse, wszystkie możliwości, cały potencjał, to jest naprawdę ogromne, herkulesowe zadanie, ale jesteśmy wspólnie w stanie to zadanie wykonać, tylko na to trzeba lat i od was w niemałej mierze zależy to, czy te lata otrzymamy”

  Prezes powiedział masło maślane o przebudowie Polski, czyli o przebudowie takiej, która pozwoli wykorzystać.
  To jest programowo mniej więcej tak, jak rada trenera drużyny piłki np. nożnej – musicie tak grać by wykorzystać swoje możliwości, swój cały potencjał. Kropka.

  Prezes sam jest Polską, Kościołem, ojczyzną, porządkiem, dobrą zmianą, wielkim zadaniem i wielkim projektem. Prezes Ramzesem bis, Neronem, Ryszardem Lwie Serce i Karolem Wielkim.

  Swoje poczynania – łamanie konstytucji, niszczenie państwa prawa, przekształcania Polski w państwo autorytarne PiSowcy nazywają podnoszeniem Polski z ruin, a porażki ponoszone w polityce zagranicznej zastępują oznajmieniem, że Polska odzyskała znaczenie w świecie, stała się państwem znaczącym w polityce, szanowanym i wpływowym. Swoje poronione pomysły Prezes łaskawie nazywa zbiorczo i patriotycznie – Polska Wielki Projekt.

  Miał być ktoś w rodzaju Karola Wielkiego w potężnym kraju – sercu Europy, a widzimy Zagłobę od którego nikt nie chce kupić Niderlandów.
  Pzdr, TJ

 192. Hunwejbini chętnie w rozmowach z jankesami prezentują męstwo w walce z komunizmem. W rewanżu słyszą opowieści o zwalczaniu niewolnictwa pozostawionego przez poprzedników. Tak sobie myślę,że komunizm i niewolnictwo w jednym stoją domu. O Guantanamo nie wspomnę.

 193. …przesada z tym krzykiem
  „Ale Yutaka Katada, właściciel Kokuka Courageous, podał w wątpliwość część amerykańskiego przekazu, informując dziennikarzy w piątek, że załoga statku widziała „latający obiekt” przed drugim uderzeniem w łódź.
  Nazywając raporty o ataku minowym „fałszywym”, powiedział: „Załoga mówiła, że ​​został uderzony przez latający obiekt… Umieszczenie bomby na burcie łodzi nie jest czymś, co rozważamy”.
  https://www.aljazeera.com/news/2019/06/iran-renews-ultimatum-nuclear-deal-oil-tanker-tensions-190615090730002.html
  @Bar Norte czasem nie rozumiem twoich komentarzy, właściwie to coraz częściej.

 194. Trochę kultury i piękny koncert w Opolu „Walizki moje pełne snów” czyli podróż poety
  Nie mogłem nie napisać o tym zielonym graniu poza polityką
  Zdziwionych przepraszam

 195. Siatkarze przegrali w Iranie 2:3 z gospodarzami turnieju, ale media donoszą o wzorowym zachowaniu irańskich kibiców.
  Sprawy nie byłoby gdyby nie pewna wypowiedź naszego czołowego zawodnika.
  Nie tylko politycy potrafią zauroczyć.
  Iran pamiętamy pomoc naszym rodakom w czasie wojny. Teraz chociaż polscy politycy w przeciwnym militarnym obozie Irańczycy nie stracili sympatii do Polaków.
  To bardzo wzruszające momenty, chyba towarzystwo też doceni tą przyjaźń ponad podziałami obu naszych narodów

 196. Na pytanie Gospodarza „Dlaczego i po co” odpowiem:
  Dlatego, że uważa kartoniki potwierdzające zdanie kolejnych egzaminów za jedyne i prawdziwe potwierdzenie wiedzy posiadanej. Dodatkowo fakt bycia prezydentem (na co pewnie też ma odpowiedni popodpisywany kartonik) jest dla niego poświadczeniem posiadania niezgłębionej mądrości.
  Więc może pieprzyć co mu ślina na język przyniesie i nikt i nic …

 197. tu ciekawostka historyczna, lubię czytać o odkryciach nawet jeśli nie doprowadzają do prawdziwego skarbu:
  https://wiadomosci.wp.pl/o-krok-od-bursztynowej-komnaty-przelomowe-odkrycie-w-mamerkach-6391919741691521v
  Jeśli przypuszczenia zamienią się w pewność trzeba będzie porozumieć się z największym wrogiem który wyzwolił Polskę spod okupacji hitlerowskiej, na szczęście na poziomie ministrów kultury a nie obrony kraju.
  Ps. spodobała mi się fachowa i ciekawa wypowiedź Bartłomieja Plebańczyka z Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach, jest Polakiem mieszkającym i jak sądze wykształconym w kraju – polecam wywiad blogowiczom aprobującym opinię o zbydlęconym narodzie niewolników genetycznie niezdolnych do tworzenia dobrego materiału ludzkiego….

 198. żabka konająca

  „@Bar Norte czasem nie rozumiem twoich komentarzy, właściwie to coraz częściej.”

  Jeśli masz na myśli mój komentarz o atakach na statki w cieśninie Ormuz to wyrazilem swoją opinię o godz. 14:31

  „kooperatywaMandragon

  „Kolejne ataki ,, nieznanych sprawcow” w Zatoce Perskiej przyniosa nam nowy Wietnam.”

  Z powodu militarno-politycznego ryzyka tej operacji wydaje się mało prawdopodobne, by do niej doszło przed wyborami w USA. Kamienicznik nie zdecyduje się na takie ryzyko – moim zdaniem.
  Zresztą ewentualny pretekst o którym pan pisze jest osobliwy – eufemistycznie to ujmując. Atak torpedowy (?) na dwa statki wiozące ładunek do Japonii, jeden japoński a drugi norweski pod flagą Mauritiusa, z załogami w większości rosyjskimi – w czasie wizyty premiera Japonii w Iranie.
  Wersja, że zaatakowali Persowie wymaga wiele wiary.”

 199. @404, „trzeba mocno wierzyć w człowieka…” (zacytowałam swojego ulubionego pisarza), żeby zwrócić się do blogowicza @ozzy w tak łagodnych słowach o opamiętanie się. Napisałam wcześniej kilka podobnych tekstów, w odpowiedzi wykrztusił „fuck off” – nie do uwierzenia, ale tak było. Archiwum ciągle do dyspozycji.

 200. Bar Norte, z lekceważeniem potraktowałeś opinię kolegi – jednak działania innych państw po incydencie zmierzają do eskalacji konfliktu i to w sytuacji kiedy nieznani są sprawcy. Artykuł który zaproponowałam miał tytuł i podtytuł :
  „Arabia Saudyjska wzywa do „zdecydowanych” działań w sprawie ataków tankowców
  Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie wzywają do szybkiej międzynarodowej reakcji na zabezpieczenie dostaw energii.”

 201. @404, zauważyłam taką regułę w życiu, że kiedy bardzo się staram (lub staramy) tym bardziej niepewny jest rezultat tych wysiłków. Obie poprosiłyśmy o adresy e-mail – bez rezultatów. Skoro tak, nie na potrzeby się upierać, zdjęcia ogrodu z różnych lat mam w zanadrzu do czasu bardziej sprzyjającej okazji.
  Pozdrawiam.

 202. żabka konająca

  „działania innych państw po incydencie zmierzają do eskalacji konfliktu”

  Nie, moim zdaniem to są rutynowe reakcje AS i ZEA. Te państwa zwykle w tak zajadłe tony uderzają.
  Jak napisałem do kooperatywyMandragon z powodu dużego ryzyka militarno – politycznego związanego z atakiem na Iran w krótkim w sumie okresie przedwyborczym Trump się na to nie zdecyduje – moim zdaniem. Jak prowadzić kampanię mając na karku kosztowną i rozpapraną wojnę? To przecież nie chodzi o jakąś wysepkę karaibską typu Grenada.
  Zresztą perspektywa powtórnych wyborów w Izraelu też nie sprzyja tego typu decyzjom.
  Nie mówiąc już o zmontowaniu jakiejś mniej lub bardziej egzotycznej koalicji.

  Tak więc na pohukiwaniu (pokrzykiwaniu) się skończy – jak myślę.

 203. Dlaczego? Bo jest glupi. Absurdalnie glupi.
  Czy mozna porownywac rzeczy nieporownywalne? Czy mozna porownac mestwo narodu?
  Jesli Polacy sa mezniejsi – odwazniejsi od ruskich to czy jest od nas ktos odwazniejszy?
  Czy Arabi z Egiptu sa od nas odwazniejsi? Albo Polinezyjczycy z Tahiti? A co z Francuzami? Co moze byc dowodem na mestwo /odwage? Czy Gurkhowie sa odwazniejsi? Albo Sikhowie?
  Duda jeszcze sie nie dorozwinal, czyta ksiazki beletrystyczne slawiace dzielnosc Polakow ale nie czyta innych ksiazek slawiacych dzielnosc innych narodowosci. Kontakty Dudy z Lesnym Ruchadlem obnizyly jego, I tak niski, poziom inteligencji. Bardzo obnizyly.

 204. Bar Norte
  15 czerwca o godz. 19:09
  Wystarczy spojrzec na jankeskie media glownego scieku : CNN, MSNBC, Fox news i Skype.
  Zadnych dowodow, tylko oskarzenia.

 205. norte:
  afd to nie jest skrajna prawica, stwierdzil to niedawno sad najwyzszy, bo rzad szeryfowej, ktory chcial te partie obserowac jako wroga demokracji przez sluzby wiadome (bnd) dostal tutaj szlaban; w kazdym razie partie rzadzace w rfn dostaja po nosie ze wszystkich stron i jest to wlasciwie czerwona kartka od wyborcow i ten trend sie utrzymuje;

 206. kooperatywaMondragon; 2:55.

  Media głównego scieku , miedzy innymi CNN niestety ale ludzie to lubią.

  https://uploads.disquscdn.com/images/4621cd0c0af0053bdb7c18953dfc5bc7a4c7ae24838dd6c429929191fe93050d.jpg

 207. 404; 7:41.

  Sorry ale nie skorzystam z twojej rady chodzę jak kot własnymi drogami
  obrazić też mnie nie możesz tu na blogu nikt nie jest w stanie tego dokonać
  co najwyżej to może sobie zaszkodzić.
  A co do Ciebie to lubię takie sprecyzowane kobitki jak ty.

 208. żabka konająca; 0:07.

  Ja wiem ze zawsze dmuchasz na zimne ale zauważ ze polityczne analizy
  Bar Norte; zazwyczaj się sprawdzają więc nie ma powodów do paniki
  chyba pamiętasz jak było z North Korea i czym to się skończyło.

  https://www.youtube.com/watch?v=0RHfetrIA4Q

 209. Lot do Smoleńska bez widoczności potwierdza męstwo. Do końca mimo okoliczności. To jak wjazd do garażu we mgle z zamkniętymi drzwiami. Tak sobie myślę a widziały gały gdzie lądowały. Męstwo czy samobójcze instynkty. Po ofiarach poznacie. O Kubicy nie wspomnę na F-1. Na szczęście bez oflagowania rekompensata za podsłuch Morawieckiego.

 210. Arabski a Kamiński. Mała szkodliwość społeczna. Wyrok sugeruje,że to Arabski siedział za sterami i nie miał słuchać naczelnego wodza i generała wszystkich pilotów. Nie powinien lądować na nieczynnym lotnisku jak tego chcieli decydenci. Pilot zawinił a Arabskiego sądownie „powiesili”. Tak sobie myślę czy z nami leci sprawiedliwość. Kamiński miał szczęście bo spadła na niego łaska za wierną służbę. Arabski stał się chłopcem do bicia za organizatorów lotu.

 211. @black…, ty wiesz jak mnie rozbroić. Obyście mieli rację!
  Jest tyle punktów zapalnych na świecie gdzie najgorsze scenariusze mogą się sprawdzić. Polityka zagraniczna naszego kraju też umacnia strach, media informują o zagrożeniach, pozytywnie oceniają wydatki na zbrojenia, wskazują wroga.

 212. @danielpassent
  14 czerwca o godz. 11:35

  Nie umiem wejść w Pani maila. Proszę napisać do mnie na blogu, lub na adres internet&polityka.com
  Pozdrawiam gorąco (w tej chwili 26 stopni
  ).

  —-
  Dziekuje za odpowiedź, jednoczesnie przepraszam za sprawianie kłopotu.
  Ale poniewaz jest Pan tak miły, zeby pomóc, to w tej sytuacji zapytam @żabkę konajaca czy ona jest zdecydowana przesłać swój email do Pana.

  Spróbuję ją zapytac, jeżeli w dalszym ciągu będzie zainteresowana, to ustalimy w przybliżeniu czas nadania, żeby Panu było łatwiej znaleść oba emaile.

  Jeszcze raz dziekuję i współczuję żaru z nieba.
  Mam nadzieję, ze jest klimatyzacja w zasięgu.
  Jedno jest pewne, że klimat śródziemnomorski dla nas Polaków jest trudny do zniesienia.
  Ale tacy jak Trump twierdza, ze skoro w zimie jest zimno i śnieg… to znaczy nie ma zadnych zmian klimatycznych.
  I tak z nimi kończy się rozmowa.

  Jeszcze raz dziekuję za uprzejmość i pozdrawiam
  U mnie chwilowo deszczowo, chociaz równiez ciepło. Właściwie parno powinnam to nazwać.

  Ps. odpisuję dopiero teraz, bo ja często ( i tym razem też) nie czytam wszystkiego.
  Ale jak mam chwilkę, albo nastrój, to wracam.
  Tym sposobem trafiłam przed paroma minutami na pańską notke do mnie.

 213. @żabka konająca
  16 czerwca o godz. 0:16

  zauważyłam taką regułę w życiu, że kiedy bardzo się staram (lub staramy) tym bardziej niepewny jest rezultat tych wysiłków. Obie poprosiłyśmy o adresy e-mail – bez rezultatów. Skoro tak, nie na potrzeby się upierać, zdjęcia ogrodu z różnych lat mam w zanadrzu do czasu bardziej sprzyjającej okazji.

  ——
  Chyba podobnie jak ja nie wszystko czytasz, więc nie zauwazyłas odpowiedzi red Passenta.
  Przeczytaj prosze moja notkę powyzej i jeżeli w dalszym ciagu cchcesz mój email, to umówmy sie kiedy w miare dokładnie wysłać do redaktora nasze messages, co by mu ułatwic ich znalezienie. Bo przypuszczam, ze na ten adres sporo ludzi wypisuje.

  Tak czy inaczej ja się dostosuje do Twojej decyzji.
  Serdecznie pozdrawiam

 214. Słyszę „bezpieczeństwo nie ma ceny”
  Obecność stała czy trwała?
  Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo Polski, ale całej wschodniej flanki, powiedział prezydencki urzędnik.
  Dzięki dobrej władzy ludziom żyje się lepiej, a opozycja jest beznadziejna, powiedział inny entuzjasta
  Jesteśmy w raju

 215. Jesteśmy w raju. Wyjścia nie ma

 216. @danielpassent

  Jeszcze jedno. Właśnie próbowałam internet&polityka.com
  Ale to nie bardzo działa.
  Czy zechciałby Pan podac bardziej dokładny adres?

  Pozdrawiam

 217. Is 42
  Wyjeżdżam na kilkanaście dni nad polskie wybrzeże + sanatoryjne zabiegi .
  Przeczytałem Twoje tenisowe opinie przed chwila i dlatego jeszcze przed wyjazdem pisze do Ciebie.
  Faktycznie Amanda urodziwa i już w 1/2 finału . Australijka Barty to dla mnie rozczarowanie .— ,taka dziewczyna z ” Siłowni ” . Moja nowa idolka ( ktoś porównał do Kurnikowej ) w lipcu na Wimbledonie a w sierpniu na US OPEN sprawdzi się ( już jej będzie 18 lat ) i czy moje tłumaczenie , że ciężka wilgotna ziemia w Paryżu miała aż tak fatalny wpływ na tą gibką dziewczynę.
  ps.
  Wczoraj Frasyniuk zaimponował mi w FpF apelem do Opozycji by zastopować w kampanii do Sejmu 2019 amerykańskie zachcianki na wieloletnie miliardowe wydatki polskiego podatnika -bez sensu dla obronności RP .
  Pozdrawiam Wrocław

 218. No to jeszcze kilka słówek o tym jak Trump zaczął się tłumaczyć ze STWIERDZENIA
  że jakby obcy kraj na przykład chciał przekazac info (Dirt) o kontrkandydacie . … to on nie widzi w tym nic zdrożnego i oczywiscie że by skorzystał.

  Ciekawastką jest to, ze on uwielbia w te swoje malignant machinacje wplatywać nieszczęsną Norwegię.
  .
  Ale jak go zaatakowono po tymze oświadczeniu (bo to jest kryminalna sprawa),
  to Trump nie odpuszczał.

  Walczył jak Tur!

  Zaczął swoim zwyczajem ćwierkać (Tweetować)

  Pisał, że przeciez ostatnio rozmawiał z królowa brytyjska, księcięm of Whales****.
  polskim presidente…

  I pytał w tym tweecie, czy to jest przestępstwo?
  że rozmawia z obcymi?

  Rżnął tak zwanego głupa.
  Bo dla niego NIBY rozmowa oficjalna z głowami państw jest to samo, co zbieranie brudów na swoich kontrkandydatów od obcych mocarstw (jak wiadomo to nigdy nie jest za friko).

  BTW
  Nalepszym było jego stwierdzenie, że rozmawiał z księciem WIELORYBÓW

  Bo „whales” to wieloryby
  a „Wales” to kraj zagarnięty przez Anglików i pod ich zarządem

  Komicy mieli super day, bo prześcigali się, o czym mógł Trump rozmawiać z księciem wielorybów.
  Wspominali o planktonie, o miejscach tarła, o cłach na plankton…..
  Niektórzy nawet ciekawie próbowali naśladować głosy wielorybów, próbując dogadywać się (chyba jak Trump) z nimi

  Jednym słowem mamy PRAWDZIWY kabaret.
  Niektórzy będa się kłócić, że to bardziej brukowa farsa.

  I farsa it is!

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=13&v=taMOAVQLtbM

 219. Upał im zaszkodził? To jest bredzenie ciężko chorych ludzi. – najtrafniejszy komentarz do linku poniżej jak pod nim znalazłem

  http://wyborcza.pl/7,75398,24904502,pis-jak-herkules-i-starozytni-grecy-kaczynski-w-spale-polska.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

 220. @blackley
  16 czerwca o godz. 3:43

  Przyjmuje, ze to kmplement, więc dzięki zań

  Ps.
  Zaintrygowaa mnie informacja, że kto się Tobie narazi , to z nim będzie źle.
  Czy Ty to tak powaznie, czy to taki swoisty żart?

 221. JK wyraźnie uwierzył że większość Polaków to totalni idioci i stąd wali takie teksty

 222. Podobnie jak Pan Michał Mazowiecki odczuwam deficyt powagi w traktowaniu poziomu inteligencji Polaków przez Platformę…

 223. kooperatywaMandragon

  „CNN, MSNBC, Fox news i Skype. Zadnych dowodow, tylko oskarzenia.”

  Ale co z tego konkretnie wynika?

  Równocześnie w/w media usiłują przemilczeć porozumienie między Rosją, Izraelem i USA dotyczące wypchnięcia Persów z Syrii bo ich odbiorcy mogliby doznać dysonansu poznawczego.

  Na tym przykładzie widać, że realna polityka nie odbywa się w mediach.

 224. @404, właśnie, pod tym adresem pokazuje się dzisiejsze wydanie.
  Proponując ci korespondencję prywatną nie miałam pojęcia że to takie skomplikowane i isprawi kłopot naszemu Gospodarzowi. Żeby uniknąć tych problemów pomyślałam o przesłaniu ci adresu na blogu – oczywiście byłby to specjalny adres tylko do naszej znajomości. Pamiętam że @mag również kiedyś udostępniła swoją skrzynkę pocztową i nic nie pisała o nadużyciach ze strony niepożądanych osób.
  Tak czy inaczej potrzeba nam trochę czasu i cierpliwości, dobranoc.

 225. Taka ciekawostka statystyczna: tylko ok.5% obywateli polskich w wieku 18-29 lat pofatygowało się do urn niecały miesiąc temu, wybory europejskie, w celu zagłosowania na polityków Platformy. Tak, tak.

 226. byk

  „afd to nie jest skrajna prawica, stwierdzil to niedawno sad najwyzszy, bo rzad szeryfowej, ktory chcial te partie obserowac jako wroga demokracji przez sluzby wiadome (bnd) dostal tutaj szlaban”

  Sąd Najwyższy najwyraźniej wykazał poczucie realpolitik. Znaczy realistycznej troski o przyszłość.

  Doczytałem o chodzi ze Stevem Bannonem i klasztorem – znaczy „neomarksistą” Franciszkiem.
  Stephen Kevin Bannon wyrasta na atlantyckiego Aleksandra Gieljewicza Dugina.

 227. PS. Można nawet zaokrąglić do 30. Tylko 5% obywateli w wieku 18-30 lat zagłosowało w maju 2019r. na polityków Platformy Obywatelskiej.

 228. Takich obywateli – o takiej postawie elektorskiej – ukształtowało 8 lat rządów PO…

 229. “I meet and talk to ‘foreign governments’ every day. I just met with the Queen of England (U.K.), the Prince of Whales, the P.M. of the United Kingdom, the P.M. of Ireland, the President of France and the President of Poland,” Trump tweeted.
  “We talked about ‘Everything!’ Should I immediately call the FBI about these calls and meetings? How ridiculous! I would never be trusted again. With that being said, my full answer is rarely played by the Fake News Media. They purposely leave out the part that matters.”
  Rozmawialismy o wszystkim . Czego Szan. R. chce od P.of Poland tnp ? On jest na swiatowym a nawet amerykanskim ,poziomie .
  Kwestia walecznosci w walce z komarami w Pacanowie pozostaje jednak otwarta bo ci Rosjanie maja wiecej , tyle samo co Kanadyjczycy (?), – doswiadczenia
  Poziom amerykanski odrozniajacy krzykaczy od opinii publicznej do ktorej krzykacze ( nie pokazujac palcem , na razie) nie naleza
  „Bardzo proszę wszystkich krzykaczy o spokój a opinię publiczną o spokojne podejście do tego bo negocjujemy z dużym rozsądkiem pamiętając by w jak największym stopniu zabezpieczyć interesy Polski i Polaków „

 230. 404
  16 czerwca o godz. 10:53

  Mój komentarz
  Zbieżność niezwykła. Trump tak samo jak PiSowscy awansowicze pali głupa, gada nie na temat, demonstruje zajadłość oraz mierność inteligencji.
  Pzdr, TJ

 231. Eksperci na dowód swych wstrząsających dla nich konstatacji przytaczają dane. I tak, w Bułgarii tylko 7 proc. pytanych uważa, że światu zagraża Rosja, podczas, gdy 27 proc. jest zdania, że głównym zagrożeniem dla pokoju światowego jest USA, na Słowacji 41 proc. uważa Stany Zjednoczone za główne zagrożenie, a Rosję tylko 26 proc.

  Wyjątkami na mapie regionu okazały się Polska i Rumunia. Tam ankietowani nie mieli wątpliwości, że największym zagrożeniem jest Moskwa.
  https://wolnemedia.net/ludzie-za-malo-kochaja-usa-i-za-malo-boja-sie-rosji/
  ===========

  Trzeba zainwestować w propagandę……

 232. Przekonuje mnie twierdzenie Andrzeja Stankiewicza wyrażone w programie LOŻA PRASOWA, że fortepian nie pasuje do orkiestry wojskowej. Jest za ciężki i trudno go nieść.
  Niemniej zawsze można zmienić rodzaj muzyki i grać jazz na lawecie. To nawet bardziej po amerykańsku

 233. Obejrzałem ostatnio jakiś dziennik telewizyjny, a w nim wyjaśnienie tragicznej śmierci pilota samolotu rosyjskiej produkcji będącego w uzbrojeniu naszego lotnictwa. Nieudana katapultacja. Otóż sam fotel do katapultacji – który nie zadziałał – wykonali polscy specjaliści w Kraju. Coś zawstydzającego.

 234. Słowo wróblem wyleciało a wrócilo Ksieciem Wielorybow . Wół do wieloryba sie nie umywa , podobnie jak ból do bulla ..eee , Bulu Ka

  Ksiaze Wielorybow
  https://www.reuters.com/article/us-trump-usa-britain/u-s-president-trump-lauds-meeting-with-britains-prince-of-whales-idUSKCN1TE220

 235. „Nieudana katapultacja ” ale podobno juz satruskawki ktorych nie trzeba sie wstydzic

 236. https://www.salon24.pl/u/stary/963459,kowalstwo

  Sasin zawinił, Arabskiego powiesili……

  Dobra puenta:

  YJK
  14 czerwca 2019, 12:04
  22
  27
  @Prąd

  „Instrukcja HEAD obowiązywała od 2009.”

  Racja. Wprowadzono ja bo Lechu-Kamikadze już wcześniej chciał popełnić samobójstwo i zbiorowe morderstwo.
  A teraz Lechu-Samobójca leży wśród znanych postaci historycznych na Wawelu:

  Tu leży Sobieski – rozbił turków pod Wiedniem,
  tu leży Poniatowski – rozbił Austriaków pod Raszynem,
  tu leży Piłsudski – rozbił Rosjan pod Warszawą,

  tu leży Kaczyński – rozbił samolot pod Smoleńskiem.

 237. https://kulturaliberalna.pl/2019/06/11/applebaum-wywiad-fort-trump-polska/
  ==========

  Pani Applebaum jest zaślepiona nienawiścią…..
  Smutne, bo swego czasu była niezłym publicystą.

 238. Tylko 1 na 20 najnowocześniejszych Polaków i Polek, 19 na 20 – nie, udał się w maju do lokalu wyborczego by wesprzeć podobno najnowocześniejszą krajową formację intelektualną PO…

 239. Gdy idziecie na spacer widzicie dużo młodych ludzi 18-30 lat na ulicach… Tylko 1 na 20 głosował z wami na waszych powiacy:)

 240. wiesiek59
  16 czerwca o godz. 13:13

  Neokonserwatywna polityka ludzi ze styropianu jest ubezpieczona z jednej strony przez Pania Anie a z drugiej przez Pania Agate.

 241. wiesiek59
  16 czerwca o godz. 12:29
  ,, Wyjątkami na mapie regionu okazały się Polska i Rumunia. Tam ankietowani nie mieli wątpliwości, że największym zagrożeniem jest Moskwa.”

  Starsi bracia z Nowego Jorku uzyja nas w Iranie jako mieso armatnie tak samo jak Niemcy a potem Rosjanie uzyli Rumunow na Froncie Wschodnim.

 242. 404:
  Powtarzam adres, na który można wyslać e-mail z zaznaczeniem, że to dla mnie:
  internet@polityka.com
  Powodzenia (w razie niepowodzenia są jeszcze inne sposoby).
  Pozdrawiam!

 243. Biali zabrali Indianom ziemie. Hunwejbini powinni uchwalić swoją 447a zobowiązującą jankesów do zwrotu ich mienia w wyniku ludobójstwa. Tak sobie myślę nich jankesi rzucą pierwsi kamieniem…

 244. W dzisiejszej audycji „Goście Passenta”, Redaktor zwrócił uwagę na natrętne „dziękuję” u p. Dudy podczas wystąpień w USA. Goście nie pociągnęli wątku, więc ja pociągnę.

  To przykład Jarkowego „powstawania z kolan”, a w gruncie rzeczy upokarzającego serwilizmu, który przypomina zachowanie klienta kupującego coś w butiku Armaniego, w Paryżu i po zakupie dziękującemu właścicielowi butiku, że umożliwił zakup.

  Absurd goni absurd i tak od dawna nurzamy się w absurdalnych wydarzeniach.
  Czasami myślę, że Polska zwariowała.

 245. Podczas gdy wszyscy mówią o Włoszech i jego deficycie budżetowym, Francja nie miała zrównoważonego budżetu od końca lat 70. Obecna debata dotyczy nadmiernego zadłużenia, a nie deficytów. Włochy stoją w sprzeczności z długiem, a nie z zasadami deficytu, ale proponowany budżet naruszy obie te zasady.

  Zasadniczo istnieje jeden zestaw zasad dla Francji i Niemiec oraz inny zestaw zasad dla wszystkich innych państw UE.

  „Nie rządzę krajem na kolanach” – powiedział Matteo Salvini
  https://politykapolska.eu/2019/06/11/wlochy-sa-gotowe-do-uruchomienia-waluty-rownoleglej-do-euro/
  ========

  Wszystkie zwierzęta są równe.
  Ale, są RÓWNIEJSZE…….

 246. Żonglowanie wizrunkami

  Bodaj najważniejszym wzmocnieniem obronności Polski wg. kolejnej umowy Dudy z Trumpem jest rozlokwanie eskedry dronów, oczywiście sterowanych z centrum w Nevadzie. I słusznie że przykryto fakt, że nasz prezydent dał dudy, pardon za wyrażenie, wizerunkowo w temacie „Fort Trump”.

  Za to pojechał ni z gruchy ni z pietruchy minister zdrowia do jakiegoś nowoczesnego centrum onkologii. W dalszej perspektywie będziemy tam wysyłać najcięższe przypadki i ściągać najdroższe metody i leki do kraju, ceny nie podono, bo w Polsce trudno jest się dogadać z personelem i coś zorganizować w wykrywaniu i leczeniu nowotworów. Podobnie z atomistyką.

  Jak pisze klasyk blogowy, lećmy do Armaniego bo tam najlepiej się zaprezentujemy ludowi polskiemu, i po staropolsku podziękujmy. Duda rozdaje podziękowania nie tylko Amerykanom:
  Ogromne podziękowania dla całej polskiej Ekipy, która przygotowała grunt pod wszystkie zawarte wczoraj z USA umowy i porozumienia. Wspaniała robota! Brawo! Szczególne wyrazy wdzięczności i uznania dla Min. Mariusza Błaszczaka. Tak trzymać i do przodu! Jeszcze raz dziękuję!
  https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2324779,Umowy-z-USA-podpisane-Prezydent-ogromne-podziekowania-wspaniala-robota

  Premie im się należą! Beata ze Szczebrzeszyna ma słuszność, gdy mówi: Andrzej, wizerunek!

  Klasyk blogowy myśli, że Polska zwariowała.
  Haha, Polska była zwariowana, pytanie czy od wieków czy od zarania dziejów.
  Polska miała wielki szczęście, że III RP z Platformą na czele, a raczej na tyle, bo w końcówce miała bardzo dobry zarząd. Psioczy się jeszcze na nich i będzie psioczyć przez dziesiątki lat. I to jest to zwariowanie Polski. Teraz odczuwam, wręcz słyszę w mediach liberalnych, np. w „Gościach Passenta” (TOKFM), że narasta w kraju pełne napięcia i ciekawości oczekiwanie na to, jak to wszystko pierdyknie. Brak wody, ceny energii, pustki w budżecie, denne emerytury …

  Tylko wizerunki będą bajecznie kolorowe.

 247. Bar Norte
  15 czerwca o godz. 19:05
  władzę może przejąć skrajna prawica….
  … że jutro AfD przejmuje rządy w Gorlitz.

  Należy dodać , miejscowa CDU robi wszystko aby do tego nie doszło nawet nie odrzuca propozycji i wsparcia miejscowych „Linke”.
  Są też tacy , którzy twierdzą ,że dzisiejsza AfD programowo jest tam , gdzie CDU przed 30-40 laty…

 248. Zawiedziony jestem, przyznam szczerze

  Po „Gościach Passenta”, bo oczekiwałem analizy głębszej, czy Trumpizm w Ameryce trzyma się mocno, czy to tylko przejściowa efemeryda w polityce globalne. Padła jedynie krótka, nieargumentowana przepowiednia, że Trump zostanie na drugą kadencję. Ale mnie interesuje, czy zerwanie głównego sojuszu transatlantyckiego z Niemcami i rozbudowanie „specjalnych relacji” z UK pozostanie z nami na kilka dekad? Czy Ameryka Trumpa rozsadzać będzie Unię Europejską? Czy będzie tak mocno, wbrew przepowiedniom Obamy i Trumpa też, zaangażowana na Bliskim Wschodzie? Czy metoda „transakcyjna, czyli tzw. deal” prowadzona z samego szczytu i bez zaangażowania dypoloamcji będzie nadal preferowana? Czy jest jakiś pomysł na Rosję wobec głównej osi konfrontacji z Chinami? Itd.

  Nic z tego. „Młodzież” – jak się o rozmówcach wyraził Gospodarz Passent – czyli „profesorowie” habilitowani woleli trzymać się polskiego podwórka i anegdotek po nim krążących. Poproszę następnym razem o Rotfelda, Olechowskiego, może Rosatiego.

 249. Oto kwietniowy wywiad z „głównym onkologiem kraju”:

  JACEK JASSEM: – Liczba chorych na nowotwory stale wzrasta. Równocześnie wyniki leczenia nowotworów są w Polsce nadal złe. Sytuacja stała się alarmująca. Miało ją poprawić wdrożenie Strategii Walki z Rakiem w latach 2015–24. Wdrażanie Strategii było głównym zadaniem Rady, a mnie powierzono kierowanie tym procesem. Nie było jednak do tego woli politycznej, więc Rada od pewnego czasu była już tylko ozdobnikiem. Odwołanie nas było logicznym finałem tej sytuacji.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1787820,1,tak-sie-leczy-raka-w-polsce.read?src=mt

  Walka z rakiem nie jest może strategicznym celem „dobrej zmiany”. Ale ostatnio prezes Kaczorek w swym magicznym realizmie skupił się na „przebudowie kraju”, a jego przyboczny Mateusz na bitwie pod Salaminą. Póki promu jeszcze nie ma, będą wykorzystywać ogromy potencjał w budownictwie trzyrzędowców. A Tusk to nie tylko giermaniec i essman, ale dziki Pers. Kto w tej zabawnej rekreacji historycznej będzie Temistoklesem, a kto Herkulesem?

  Niech tylko nie zapomną pomodlić się o deszcz, a przed żniwami o ładną pogodę.

  Robi się coraz zabawniej.

 250. Niemiecki „Tageszeitung” (taz) nie bez pewnej satysfakcji komentuje użycie niefortunnego słowa „pogrom” przez jednego z funkcjonariuszy polskiego futbolu po zwycięstwie nad reprezentacją piłkarską Izraela. Zdaniem gazety jest to dowód na resentymenty antyżydowskie pokutujące wśród polskiego społeczeństwa.

 251. teo,

  Na Twoje pytanie dotyczace zwiazku polityki prezydenta US z polityka Europy najlepiej odpowie Zyta. Jesli napisze.

  Ja krotko napisze ze „trend” jest nastepujacy:

  Republikanin (81-93)
  Reagan i Bush (senior) – wojny, upadek gospodarki kraju, systemu edukacji, wypchane kieszenie inwestorow w przemysl zbrojeniowy i farmaceutyczny. Czyli republikanie.

  Demokrata (93-01)
  Po republikanskim prezydencie przychodzi demokrata, Clinton, aby posprzatac chaos, balagan, budget, system opieki medycznej, edukacje.

  Nastepny jest w kolejnosci republikanin (01-09). George W. Bush uwazany za najgorszego prezydenta w historii kraju az to „zaszczytne” miejsce zajal obecny Imbecile-in-Chief. Dubya zruinowal gospodarke kraju a jednoczesnie uzupelnil inwestycje swojej rodziny i wszystkich republikanow. O dziwo historia okazala sie laskawa dla Dubya najprawdopodobniej przez fakt ze jego republikanski nastepca w Bialym Domu jest jeszcze wiekszym imbecylem.

  Demokrata (09-17). Obama wysprzatal kryzys finansowy, wprowadzil pierwsze ubezpieczenie zdrowotne (medical insurance) i przejdzie do historii z wielu innych pozytywnych przyczyn.

  Obecnie jest republikanin, ktory wypelnia konta bankowe swoje i swojej rodziny przez cala serie nielegalnych kontaktow i inwestycji.

 252. W tym fotelu dla sił lotniczych o którym wyżej była mowa… otóż nie da się nawet powiedzieć że popełniono błąd. Było gorzej. Jeden z elementów wykonano z materiału trzy razy mocniejszego niż być powinien… To jest materiał na Polish Jokes, niestety. Nie wiem w którym roku wykonano tę konstrukcję, ale w każdym szanującym się kraju minister ds. wojska poleciałby za taki stan dyscypliny w resorcie.

 253. zezem

  „miejscowa CDU robi wszystko aby do tego nie doszło nawet nie odrzuca propozycji i wsparcia miejscowych „Linke””.

  Widzę, że tradycja montowania tzw „Frontów Ludowych” w Niemczech też staje się popularna. Z tym, że owe „Fronty” montowała niegdyś lewica między sobą a nie chadecy.

  Za kilka godzin przekonamy się czy w realiach współczesnych, w Niemczech, to się będzie sprawdzać – jak w latach 30.
  No bo w RP jak na razie to się nie sprawdza.

 254. Ponieważ nie podano roku konstrukcji fotela w materiale telewizyjnym to na pewno nie było to za rządów PiS…

 255. „Niemiecki „Tageszeitung” (taz) nie bez pewnej satysfakcji komentuje użycie niefortunnego słowa „pogrom” przez jednego z funkcjonariuszy polskiego futbolu po zwycięstwie nad reprezentacją piłkarską Izraela. Zdaniem gazety jest to dowód na resentymenty antyżydowskie pokutujące wśród polskiego społeczeństwa.”

  Proponuję, aby w trakcie meczu reprezentacji Niemiec z Izraelem, każdy niemiecki sprawozdawca sportowy jak ognia unikał słowa „strzał” (na bramkę) wieńczącego niemiecki atak (broń Boże!). Ponieważ będzie to jednoznacznie uznane jako ożywienie resentymentów spod znaku konferencji w Wannsee.

 256. Żołnierze Chrystusa. Czy to zapowiedż nowego umundurowania w płaszcze krzyżackie.Tak sobie myślę,że zamiana karabinu na pismo to prawdziwe nawrócenie.

 257. I dobrze się domyślałem. Był rok 2011. Rządy PO w pełnym uwiądzie…

  W nocy 6 lipca 2018 kpt. Krzysztof Sobański wykonuje lot myśliwcem MIG-29. Jego maszyna w ciągu kilku minut traci trzy tony paliwa. Kapitan najpierw kieruje samolot na niezamieszkały teren, by uniknąć ofiar w ludziach i katapultuje się. Ginie z powodu wadliwego elementu w fotelu.

  W katastrofie z lipca 2018 zginął 33-letni kpt. Krzysztof Sobański. Jak donosi Onet.pl, który dotarł do raportu komisji, podczas katapultowania, pierścień mechanizmu strzałowego fotela nie pękł, blokując otwarcie spadochronu. Pierścień został zaprojektowany i zamontowany w bydgoskich WZL nr 2.

  – Dziś wiemy, że w 2011 r. popełniono błąd na etapie projektowania detalu, który nie został wykryty w procesie sprawdzania i wdrażania części do produkcji – czytamy w opublikowanym 13 czerwca oświadczeniu PGZ.

 258. Wymieniono pierścienie (gdy do władzy doszedł rzetelniejszy od PO PiS)

  – Zgodnie z decyzją Głównego Inżyniera Wojsk Lotniczych we wszystkich samolotach wyposażonych w fotele K-36DM wymieniono pierścienie zaprojektowane w 2011 r. Do produkcji nowych dobrano materiał odpowiadający parametrom wytrzymałościowym rosyjskiego oryginału i przeprowadzono próby wytrzymałościowe dla każdej partii produkcyjnej.

 259. Żołnierze Chrystusa. Jeżeli modlitwa zamiast zabijania to świat będzie lepszy. Tak sobie myślę,że to nie będzie dekowanie się.

 260. quentin t.
  16 czerwca o godz. 18:16
  Przyszłość wykaże, czy uwaga dotycząca „strzelania” znajdzie posłuch u sąsiada.
  Dla poprawienia nastroju dodam ,że za zachodnią granicą nastąpił wysyp „pełnomocników d.s. antysemityzmu”. W samym Berlinie jest ich trzech.

 261. Zrobić żyda czy Żyda na kartce w zeszycie. Tak sobie myślę,że IPN powinien określić stosowność terminologii.

 262. satrustequi
  16 czerwca o godz. 18:20
  i 16 czerwca o godz. 18:34
  Wadliwe pierścienie wyprodukowano za więdnącego rządu PO i wymieniono za kwitnącego rządu PiS.
  Samolot stracił 3 tony paliwa i pierścień nie zadziałał jak trzeba w lipcu 2018r. To było już po dobrej zmianie. Czyli w końcu jak (to było)?

 263. satrustequi
  16 czerwca o godz. 18:20

  Rzeczpospolita pisala niedawno, ze piloci wiedzieli od wielu lat, ze fotele sa niesprawne.
  Neokonserwatywne wladze POPiS nie wysylaja samolotow na przeglad i remont do Rosji, bo nasz sasiad jest bebe.

 264. Orca,
  Ważne jest, aby „trend” rozpocząć we właściwym momencie, np. pominąć lata 1977-81 😉
  Dobra robota propagandowa dla The Dems!!!

  Nie mam nic przeciwko odsunięciu Trumpa już w 2020. Nawet bardziej niż gdy popierałem republikańskiego kandydata na prezydenta w 2012. Gdyby wygrał, Trump by nie przeszedł. I jaki będzie skład Kongresu po 2020?

  Ale pomijając partyjną politykę, moje pytanie dotyczy szansy na powrót do bardziej tradycyjnej polityki globalnej USA po odsunięciu Trumpa. Czy republikanie/demokraci odbudują pozycję i aparat dyplomatyczny, oraz przywrócą priorytety sprzed 2017 roku? Co piszczy/szumi/bzyczy w waszyngtońskiej trawie (chodzi mi o DC)?

 265. „Wymieniono pierścienie (za rządów tzw. rzetelnego PiS)”

  Na co wymieniono? – tego się nie podaje w mediach rządowych.
  Na obrazki z NMP?

 266. 19:06

  Jesteś pewny? Piloci zgodzili się latać wiedząc że fotele są niesprawne, że nie ma możliwości katapultacji? Wydaje mi się że piloci mogli co najwyżej wiedzieć że samoloty są niepewne (vide utrata 3 ton paliwa w kilka minut), a fotele to nawet dziś potrafimy wykonać – to nie jest trudne, jeśli tylko nie rządzi PO. Reverse engineering na podstawowym poziomie.

 267. Obrażasz profesjonalistów z lotnisk i wolnej prasy, w efekcie wszystkich, sugerując że niemożność katapultacji była tajemnicą ponyszynela

 268. poliszynela

  i nie sugerując lecz twierdząc! ha ha

 269. 19:15

  Teo jedź ze swojego Toronto do Winnipeg i tam pomódl się w kościele Św. Andrzeja Boboli. Tylko to może Cię jeszcze uratować w sensie duchowym. Naprawde…

 270. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/fotel-smierci-dlaczego-zginal-kapitan-sobanski-tajemnica-katastrofy-mig-29/newy4mv

  Loty tych maszyn zostały zawieszone po katastrofie MiG-29 pod Pasłękiem 6 lipca br. Zginął wtedy pilot Krzysztof Sobański. Zawieszenie lotów po katastrofie to standardowe zachowanie. Wojsko twierdzi, że loty wznowiło, bo samoloty już są sprawne i bezpieczne.

  Tymczasem nadal oficjalnie nie znamy przyczyn katastrofy pod Pasłękiem. Pracuje Komisja Badania Wypadków Lotniczych. – Protokół pokontrolny jeszcze nie powstał – mówi Onetowi kmdr por. Cichy.

  (…)

  W środowisku wojskowych lotników wrze. Zdaniem wielu pilotów przyczyny śmierci Krzysztofa Sobańskiego są znane, lecz wojsko ukrywa je przed opinią publiczną.

  I to ma być PiSowski porządek?

  Nikt nie twierdzi, że przedPiSowskiej Polsce był ład i przestrzeganie reguł. Ale PiS nie zrobił nic, aby ten stan poprawić. Ani w szkołach poziom naucza się nie podnosi, ani w sądach orzeka nie przyspieszyło, ani w wzrost innowacyjności w gospodarce nie wykroczyła poza prezentacje premiera Mateusza. Więc po co PiS? Po to aby się skłócić z Unią pod hasłem „wstawania z kolan”?

 271. Gui (19:25)
  Tobie się wszystko myli. Nawet Toronto z Winnipeg, wraz z dobrymi radami dla mnie. Raz mi radzisz, abym się upił w Toronto, to znowu abym się modlił w Winnipeg. Każda studentka geografii wie, że w Winnipeg najlepiej się pije, a polskich parafii pod rozlicznymi wyzwaniami jest najwięcej w Toronto.

 272. satrustequi
  16 czerwca o godz. 19:16
  19:06

  Jesteś pewny? Piloci zgodzili się latać wiedząc że fotele są niesprawne, że nie ma możliwości katapultacji? Wydaje mi się że piloci mogli co najwyżej wiedzieć że samoloty są niepewne (vide utrata 3 ton paliwa w kilka minut), a fotele to nawet dziś potrafimy wykonać – to nie jest trudne, jeśli tylko nie rządzi PO. Reverse engineering na podstawowym poziomie.

  Mój komentarz
  Reverse engineering daje się zastosować z sukcesem np. w kopiowaniu takich urządzeń jak np. rower i to też niełatwo, bowiem i w rowerach stosuje się supernowoczesne materiały – tworzywa sztuczne, ceramiczne, kompozyty, itd., których opanowanie produkcji i obróbki jest technicznie bardzo złożone i nie ma tak hop, hop z ta inżynierią odwrotną.

  Z samolotami jest dużo trudniej, jeśli jest to tak robione, jak podkomisja smoleńska Macierewicza – wywaliła w powietrze na poligonie jednotonową bombą termobaryczną (?) szopkę duraluminiową imitująca kadłub samolotu i stwierdziła, że było to wykonane wg wszelkich zasad reverse engineering.
  Pzdr, TJ

 273. Teo, niestety nie byłem jeszcze w Winnipeg, więc muszę Ci dać punkt

 274. Pan Daniel Passent, wysłałam do Pana e-mail z pozdrowieniami. Jeszcze raz dziękuję.

 275. Pan Passent ma coraz więcej pięknych wielbicielek…

 276. @404, kiedy będziesz pisać do naszego Gospodarza wklej podany adres do poczty e-mail, czyli compose i dalej adres odbiorcy: internet@polityka.com.
  W linii subject wpisz Pana D.Passenta. Tak właśnie zrobiłam i wierzę że dotrze.
  Nie klikaj łapką w czerwony adres bo wejdziesz w labirynt logowania się i odgrzebywania zapomnianych haseł.
  Do następnego kontaktu.

 277. @satrustequi, miałeś okazję to stchórzyłeś. O żeniaczkę chodziło…

 278. POETA
  A miłość wolna?…
  RACHEL
  Ach, marzyłam o tym zawsze!
  PAN MŁODY
  Jak się żenić, to się żenić!
  RADCZYNI
  Komu dzwonią lat południe,
  niech się spieszy użyć wczasu.
  PAN MŁODY
  Tak się pić chce przy źródełku;
  ożenić się w tym pragnieniu,
  to tak jakby w uniesieniu…
  RADCZYNI
  W równe nogi wskoczyć w studnię.
  PAN MŁODY
  Nie utonę, nie utonę!
  RADCZYNI
  Topi się, kto bierze żonę.
  PAN MŁODY
  Niech się stopi, niech się spali,
  byle ładnie grajcy grali!

 279. Dzisiejszy dzień piosenki polskiej w Opolu zaczęła Margaret. Piękna interpretacja utworu Grzegorza Ciechowskiego

 280. ls42 20:24

  Jest gdzieś w internecie transmisja? Oglądałem w piątek w hotelu w telewizorze i ogromnie mi się podobał koncert opolski, najlepsza rzecz jaką zobaczyłem wtedy w telewizjach. Jak nie to będzie w youtube z czasem. Ale lepiej na gorąco!

 281. Jest w youtube! Jacek Kurski! Profeska

  https://www.youtube.com/watch?v=82_4dui1ppc

 282. @stasieku,
  yes, please
  no, thank you
  Wpisane w codzienną mowę nie oznacza wyjątkowej grzeczności a jedynie zachowanie charakterystyczne. Także używane w formie przymiotnika słowo fa…ing wśród pospólstwa i nie tylko. A na temat serwilizmu, czy to nie ty i pozostali podpisali się pod paszkwilem o zbydlęconym narodzie niewolników genetycznie niezdolnym do tworzenia dobrego materiału ludzkiego? I jeszcze o otarciu się o pozłótkę zachodniej cywilizacji? Prawdopodobnie tylko Puszkin potraktował poważnie pytanie „i z kogo się śmiejecie?”

 283. @tejot
  16 czerwca o godz. 12:09

  Trump Says He’d Take Foreign Dirt on a 2020 Opponent: A Closer Look
  https://www.youtube.com/watch?v=buIkY0m2txk

  Nasz Presidente ma wiele wspólnego z Trumpem. Podobne zainteresowania ważnymi sprawami, i nie tylko….

  Teraz na przykład nasz największy sojusznik zajmuje się szukaniem właściwej farby (kolory), co by przyszli prezydeńci mieli ładniejszy samolot.

  Oczywiście mowa tu jest o Air force One
  Trumpistador chwalił się w trakcie wywiadu dla ABC, ze teraz zamiast tradycyjnego biało-niebieskiego…

  Samolot dostanie jeszcze czerwony krawacik, a moze nalezy rzec krawat. Bo długi.
  A skądinnąd wiadomo, ze Trump lubi długie krawaty.

  Pokazując różne projekty pomalowania nieszczęsnego samolotu, podkreślał, ze on to robi nie dla siebie, ale dla potomności. Znaczy dla następców.
  Taki dbający o well being for future Presidents. i oczywiście o poprawę ich estetycznych doznań.
  Szlachetność, poświęcenie, bezinteresowność biją z tej wypowiedzi.

  W trakcie tej prezentacji za jego plecami widać stojącego oficera.
  Ciekawe co on sobie wtedy myslał.

  Wszyscy poważnie do sprawy podeszli. Nawet analizowali długość skrzydeł. Bo Trump chyba te też chce przedłużyć w Air Force One.

  ——-
  Jednak jak zwykle Demokraci w Kongreście chcą mu zabruździć.
  Bo dowiedziawszy się o jego patriotycznych planach przemalowania tego najważniejszego samolotu,,,,
  dołozyli specjalną klauzulę do rocznego planu (budżetu) obronności, która banuje pewne prace malarskie i inne extras dotyczące dwóch nowych wersji Boeinga 747.

  Jednym słowem człowiek się stara, chce coś dobrego uczynic dla potomności….. a tu same kłody pod nogi.
  życie prezydenta nie jest letkie.

  Więcej o tym mozna znaleźć pod poniższym linkiem
  bbbhttps://www.npr.org/2019/06/16/732671495/trump-designs-on-revamped-air-force-one-may-not-take-off

 284. zezem

  Jednak AfD przegrało wybory z Goerlitz.
  Koncepcja „Frontu Ludowego” od CDU do die Linke się sprawdziła.

 285. @orca,
  „Obecnie jest republikanin, ktory wypelnia konta bankowe swoje i swojej rodziny przez cala serie nielegalnych kontaktow i inwestycji…”
  Nie tak dawno tatuś w ramach urzędowania podarował córce również na urzędzie 100 000 $ w Dniu Kobiet. Pieniądze mają finansować zdobycie zawodu przez ubogie kobiety – ciekawe która fundacja się utuczyła.

 286. wiesiek59 godzina 13.06
  Oglądam kolejny koncert w Opolu i czytam komentarze.
  Czasami polityk realizując jakąś poronioną misję miewa wizje, które się źle kończą.
  Jednak musimy z tym żyć mając nadzieję, że ten sam błąd już się nie powtórzy.

 287. Żabko Konająca,
  to jednak chyba Nikołaj Gogol, może?

 288. o jest koleżanka @ 404, wróć do komentarza z godz. 20:01. Przygotowałam dla ciebie przywiędły krzak na fotografii na wypadek gdyby misja się powiodła. Jeśli o mnie chodzi to jestem już na tyle przebudzona by wrócić do spraw poważnych; enough is enough.

 289. satrus 20.29
  Nie wiem, ale polecam gorąco wczorajszy koncert „Walizki moje pełne snów” czyli podróż poety.
  Polska telewizja powinna te koncerty powtórzyć, a także uwiecznić na nośnikach pamięci. Ostatecznie przesłanie wolności pod którym te koncerty się odbywają obowiązuje. Dzisiejsi wykonawcy to elita.
  Piękni i młodzi

 290. o jeszcze najlepszy kolega, ja jak zawsze idę na skróty. Masz całkowitą racje – autorem był M.Gogol i kiedy cały naród śmiał się z puenty jedynie Puszkin nie był wesoły, prawda o narodzie zasmuciła go.

 291. z pośpiechu odpowiedź do @legata jakoś niedopracowana, jak potoczna mowa. sorry

 292. Budyń wydalił z siebie kolejne bzdury, które i tak nie mają żadnego znaczenie, dla nikogo.
  Ja natomiast właśnie wróciłem z „Bawarii”, po której obwoziłem kilku przyjaciół zza zachodniej granicy. Ogólnie byli na tak i na nie, jak to ludzie, ale zgodzili się, co do jednego po tym co usłyszeli od ludzi (tak rozmawiamy z tubylcami) i już się tak nie dziwią zwycięstwom PiS.
  Jestem trochę zmęczony 7 godzinami jazdy samochodem, więc szczegóły wpiszę w kolejne komentarze.

 293. Bar Norte
  16 czerwca o godz. 20:49
  55% : 45%
  lub… 3:1 = CDU/Zieloni/Lewica : AfD
  Ale… czytałem niedawno wypowiedź b. przydenta d.s. ochrony konsytucji – nie wyklucza w przyszłości innych opcja jak np. CDU/AfD. Pamiętam ,że przed laty CDU wzbraniało się przed jakąkolwiek współpracą z Zielonymi…
  Problem w Goerlitz i terenach nadgranicznych to m.in. złodziejstwo na większą skalę + brak perpektyw rozwojowych – te ostatnie to problem dot. byłej NRD.
  Przyszły burmistrz ma tak więc parę problemów do rozwiązania.
  Są ciekawe analizy , spostrzeżenia dlaczego AfD cieszy się dużą popularnością we wsch. N. – ale to dłuższy temat.

 294. Jeszcze na moment nawiążę do mojego wcześniejszego wpisu, w którym wspomniałam, ze Norwegia z jakiegos powodu często jest używana przez Trumpa.
  Znaczy w jego wypowiedziach. I to bardzo różnie.

  Podam kilka przykładów.

  Pewnego razu w trakcie jakiejś narady w Owalnym Pokoju…
  głośno się zastanawiał:

  As Durbin explained how deal would impact ppl from Haiti, Trump said, „Haiti? Why do we want people from Haiti here?” Then they got Africa. ‚Why do we want these people from all these shithole countries here? We should have more people from places like Norway.”

  (Po co nam ludzie z Haiti, czy jakiejś Afryki?
  Po co nam jednostki z tych zasranych krajów?
  Czemu nie zaczniemy przyjmować więcej ludzi z miejsc takich jak Norwegia?)

  ——-

  Innym razem, uczastnicząc w prasowej konferencji z miejsca gdzie płonęły lasy…
  Ku zdumieniu stojących obok niego oficjeli stwierdził, ze niedawno miał spotkanie z przywódcą Norwegii.
  A oni tam dużo lasów mają i wiedzą jak je zabezpieczać przed pożarami.
  I w/g Trumpa ów Norweg (chyba premier kraju) tłumaczył mu, ze oni systematycznie i często sprzątają/czyszczą podłogę lasu w tym celu.

  Dokładnie tak to określił.
  Nie trzeba było długo czekać, żeby wspomniany premier Norwegii prostował to oświadczenie, twierdząc, ze nie zeszło w jego konwersacji z Trumpem do zabezpieczania przed pożarem.

  Ale najbardziej zabawnie zareagowali norwescy Internauci.
  Zapamiętałam zdjęcie uśmiechniętej Norweżki w średnim wieku z odkurzaczem w lesie zacięcie pracującej na czyszczeniem podłogi tegoż.
  A ponizej podpis:
  Dzień jak co dzień w Norwegi.
  Pierwsze co trzeba zrobić, po sniadaniu, to czyścić podłogę w lesie.

  —–

  No i teraz wszyscy się zastanawiają co by było, gdyby Norwegowie zadzwonili do Trumpa z propozycją oferty „brudów” na kontrkandydata w wyborach.

  Nie wzięło się to znikąd, bo to właśnie sam Trump podał ten przykład w czasie ostatniego wywiadu i że jak od Norwegów by taka propozycja padła to wtedy by było to całkowicie OK.

  Dadał jeszcze, ze nigdy nie dzwonił do FBI i w tej sprawie też by nie dzwonił do tych słóżb. Chociażby dlatego, ze wie jak oni są zajęci powaznymi sprawami, a nie ma ich znowu tak wielu, więc im głowy by Norweską propozycja nie zawracał.

  Fox News, a zwłaszcza ulubiony przez Trumpa program poranny
  całkowicie się zgodził z taką interpretacją.
  Nawet odegrano cos w rodzaju małego skeczu:

  Pada oferta z „brudami” od Norway, a prezydent, czy ktos inny reaguje w ten sposób,… że dzwoni do FBI, która to agencja po wysłuchaniu zgłoszenia usmiecha się lekceważąco i przed odłożeniem słuchawki radzi zadzwonić jak coś ważnego będzie się działo.
  Bo oczywiste jest dla FBI, że Norwegowie nie przedstawiają żadnego zagrożenia.

  Pewien komik wykorzystał ten skecz do innej wersji wydarzeń:
  Ktoś dzwoni pod numer 112 (w Ameryce to 911)
  Zgłasza się policjant i słyszy:
  Help!!! Norweg chce mnie zamordować!

  Na to policjan usmiecha sie i odkłada słuchawkę.

  Jedno jest pewne Trump robi dobra reklamę Norwegom!

 295. KIlku Panów wczoraj wspominało Franco Zeffirelli, który właśnie odszedł od nas
  Poniżej zamieszczam link, w którym można zobaczyć fragmenty z dzieł przez niego stworzonych i które to dzieła postawiły go na piedestał.
  Tak to przynajmniej widzą autorzy artykułu

  Znajdziecie Państwo fragmenty z:

  ‘La Bohème’
  ‘The Taming of the Shrew’
  ‘Romeo and Juliet’
  ‘La Traviata’ With Callas
  And ‘Tosca,’ Too
  ‘Lucia’ With Joan Sutherland
  ‘Antony and Cleopatra’
  ‘Brother Sun, Sister Moon’
  ‘Endless Love’

  Franco Zeffirelli: The 9 Films and Operas That Defined a Director
  https://www.nytimes.com/2019/06/15/arts/music/franco-zeffirelli.html?module=inline

 296. satrustequi
  16 czerwca o godz. 11:46
  „. Tylko 5% obywateli w wieku 18-30 lat zagłosowało w maju 2019r. na polityków Platformy Obywatelskiej.”
  Jeśli to prawda to świadczy głupocie bo to oni będą tymi frajerami zap… na 500 + i niczego się nie dorobią jeśli z waszego przekichanego raju nie zwieją. Będą może pracować jako nauczyciele? zarabiając drobne 6 tys. na czysto, ale to wymagało by inteligencji.
  Pański satrapa Morawski coś mówił o Salaminie, oczywiście sytuacja obrońców demokracji i wolności jest jak Ateńczyków przed Salaminą. Do tego Temistoklesowi udało się przekonać Ateńczyków z rezygnacji 500+ tylko po to by bronili swojej wolności wystawiając flotę. To po zwolennikach PiS a niewolnikach raczej, nie widać.
  I tak pańscy zwolennicy PiS nie rozróżniają Salaminy od Salami ale jak to” mudże” brzmi.

 297. 404 opowieści norweskie
  Polityk z jednego kontynentu który sprawnie porusza się na innym kontynencie może budzić podziw, ale mając dostęp do aktualnych narzędzi elektronicznych specjalnie nie musi się wysilać aby zasłużyć na uznanie za spryt i elokwencję.
  Podczas pobytu w Polsce amerykańskiego prezydenta mogliśmy podziwiać nie tylko te zalety, ale znajomość historii naszego kraju i jego bohaterów. Donald Trump sam był zadowolony ze swojego przemówienia do Polaków, a docenienie siebie świadczy o politycznej odwadze i sile zajmowanej pozycji wśród światowej elity.
  Amerykański prezydent, mówiąc w piłkarskim żargonie, nie odstawia nogi, sprawnie prowadząc grę na całym boisku.
  W tym kontekście nasi przedstawiciele, a szczególnie ten jeden zachowuje się jak zawodnik boiskowy któremu piłka nie przeszkadza.
  Nie będę podliczał wyniku tego politycznego meczu, jestem jednak gotowy postawić stawkę, że w każdym elemencie boiskowej gry stoimy na straconej pozycji

 298. Igor Herbut piosenką Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” przepięknie wykonaną zakończył dzisiejsze koncerty festiwalu w Opolu.
  Dobrej nocy wszystkim

 299. Prezes Kaczorek rozbudził latentny gniew

  Red. Kałukin (POLITYKA): Jeżeli to takie proste, czemu nikt nie wpadł na to wcześniej?

  Prof. Juliusz Gardawski (SGH): Żeby każdemu dać do ręki pieniądze? To przekraczało horyzont ekonomistów. Również mój. Zresztą nie było takiej konieczności. Przez lata wydawało się, że ogólnie jest nieźle, a ludzie są w miarę usatysfakcjonowani. Wskazywały na to raporty CBOS, Diagnoza Społeczna Janusza Czapińskiego i Tomasza Panka, także nasze badania świata pracy. Autorzy tacy jak David Ost pisali o polskim gniewie, ale żadne badania tego nie potwierdzały. Dopiero Kaczyński udowodnił, że latentny gniew jednak tli się i można go łatwo ożywić.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1796040,1,jak-kaczynski-kupil-poparcie-wyborcow.read?src=mt

  Prof. J. Czapiński, dla uściślenia tej argumentacji, jest psychologiem społecznym, a nie ekonomistą. Po wejściu do Unii i napływie gotówki „do ręki” z tytułu dopłat CAP (Wspólna Polityka Rolna) dla rolnictwa małorolnego wydawało się, że sprawiedliwość się dokonała. I to miało odbicie w sondażach.

  Ale nad tym gniazdem czaił się sęp polityczny, dodatkowo podrażniony kleskami politycznymi 2007 i 2010, w tym rozbiciem tupolewa w smoleńskiej mgle, żądny rewanżu, a nawet zemsty. Prezes Kaczorek – jak go teraz milusińskie pisiaki nazywają – już w 2007 ostro kombinował jak ludzi przekupić. Siedział wtedy z Zytą na kupie szmalu i dokonał dwóch wypłat: podwyżek dla budżetówki i obniżenia PIT + składki dla mas. Nie udało mu się trafić w odpowiedni moment, bo nie były to wypłaty do ręki i nieco odwleczone w czasie. Tusk go okpił i wygrał.

  Prezes Kaczorek poczekał, aż znowu kupa szmalu się uzbiera. W 2011 jeszcze go nie było, gospodarka weszła w echo spowolnienia. Dopiero w 2015 nadszedł ten moment. Dodatkowo Tusk się oddalił, Platforma i PSL się rozlazły i przysnęły, inteligenci-symetryści zachwycili się elokwencją Zandberga, czyli „szczęście sprzyjało” prezesowi Kaczorkowi. Przebudzenie obdarowanego ludu nastąpiło w kolejnych latach.

  „Gniew” uśpiony był, politycy nie mieli pojęcia gdzie on siedzi, a nawet czy warto go wybudzać i na światło dzienne wyciągać. Ale znalazł się uparty poszukiwacz skarbu politycznego, czyli prezes Kaczorek i wykopał wyborcze eldorado. Polsce do szczęścia nie było to potrzebne, ale jemu jak najbardziej.

 300. http://chng.it/hpsyDHrDyj

  Znajdą się waleczni i odważni czy nie ?.

 301. teo
  16 czerwca o godz. 19:12

  Niedawno uslyszalam w rozmowie, ze US zaczelo schodzic w dol od czasu zabojstwa Kennedy. Zwrocilam uwage na te slowa poniewaz ta osoba mieszka na terenach, gdzie wiele osob ma nalepke Trump na swoim samochodzie rozmiaru ciezarowki.

  Moze Zyta sie odezwie i napisze o Europie. Ja nic na ten temat nie wiem.

 302. żabka konająca
  16 czerwca o godz. 20:49

  Tatus rowniez powiedzial ze gdyby Ivanka nie byla jego corka to by sie z nia przespal.

  Ivanka, senior advisor to president (what a joke), jezdzi po krajach gdzie jest tania sila robocza i podpisuje kontrakty na produkcje ubran sprzedawanych w jej business. Jestem dumna ze Nordstrom, sklep wysokiej klasy z HQ w Seattle, zerwal kontrakt z Ivanka Trump Clothing wkrotce po wyborach.

 303. Ozzy,

  Jestes tam?

  Z opoznieniem
  Mr New Orleans Dr John „Makin’ Whoopee” z Rickie Lee Jones.

  https://youtu.be/zNKEyN6_mtY

 304. @Orca, cytowanie Prezydenta jest zajęciem wstydliwym z którego to grzechu katolicy powinni się wyspowiadać. Ja jestem ateistką, ale również mam opory dlatego nie powiem jaka część ciała małżonki uznał za bezcenną, nawet gdyby pozostałe członki uległy zniszczeniu. O takim wyznaniu w gronie przyjaciół czytałam. Fake news?

 305. żałosny koniec:
  „Sorry, we were unable to deliver your message to the following address.
  :
  Unable to deliver message after multiple retries, giving up.”
  Dali sobie siana inaczej mówiąc, czyli moja rada do @404 była niefachowa, mam nadzieję że jej nie przeczytała. Czyli ja również w tej chwili rezygnuję z prób prywatnego kontaktu do czasu aż coś wymyślę, np. inny adres email.
  Niezależnie od niepowodzenia pozdrawiam Pana Passenta.

 306. aha, adres po dwukropku nie pokazał się, jedynie staruszek guzdra itp. jest w stanie pojąć tekst pod linią ale czy wytłumaczyć?
  DKIM-Signature: v=1; a=rsa-sha256; c=relaxed/relaxed; d=ymail.com; s=s2048; t=1560717487; bh=L+fdZWQmw4RKQ6Vs7L/cESPmUTzqUVjcx9GC5qyaExg=; h=Date:From:To:Subject:References:From:Subject; b=HClZUSGh/iYvVNl/Q9CjtnMczyqlRhT8cVVZfAMFu2SWH3PJjxcA8Xd7GajWU1ATm5Mhrw6NoGPGBVv9F3yaXrFOym6lIp0fIaNLAEB2S0MRncDNLiSKkNNYPqfYTgqxoUV4G1kt8Wgk8/+T8I5659WJUZl9hahw/brWzw8q+94Z7tnnI6WxqSmEpC9rpmvUDIZ8b9KcucE4dwhwuSYVrxT51SWgZbzVR9VkveFHKjzZ2ompqU9La937+Y75LC8s5o/frneDgtMS8l/hrhO/Ri8q99EZmL/BKRDtyhXSFrM2p8mAf+/WPYYwXY4hYVsClq1UhJMEF8a6PCuoch5tKA==
  X-YMail-OSG: qfTHbnUVM1mDuKS6kSNJmhkS80IZGmBz36TRGmUOq526FO7LW796LQHGy7hplyo
  Uzm8.8IFV0UGPOjZymfglcWwedN3BgunlFxVlO3nx26Mx97div54.W6HB6JGd.sC_BEWHQ5xwM8x
  YJTsQtUGTJFNNlg0VjYjuhBfdvj57DKz8xmg71sgjGXBj9Pw30nzpgpGLRgdpkGYPitxnII_sed2
  lIHttF_uQI4a47WOuGTYeI_p6wQ66fU39mfamuLDNA0V.BI6SEYBFD_n61Uz1CCUbu0a7nc67oC5
  Oyr0623ZPVzMsD8lTJ0wxThLtNt2d5uy2oZk1zMQ.RsJ8BzBP96.aS_7FMjSqPPqvMKTfvhpvNwU
  7M1gj.rguuaYtoGmM7ao1bQ0VdU7ddrjoVvT8UB65kRmwNzoiuBMNADegTmq7uemclXg1mSFCABY
  5TEEercWRqshgDsN9cWMwagDVXUdz393co7X9L_h5Hh27SQItrbp1_gO0.1DZHNI90PrLsffLOW0
  iptq.4mNGr3QAYCl4438QVTGKAtSzcX5Gaw2.YokuAXO20d40guwV7k8_lxzvshGGaLYBAShNU7K
  f33oqwc4hsAgW5nyLGL_WS3FH3cUgL6dnUpl3rvtgeHg_yz4sVhDNFcjMPVxgkC.MfVd6S5kziBc
  Wri.3LQ0HlLttJAA6Gi2OXLhIW7M56GoSr4NPBXP5UI5GFSdPExx0lswZgn.zxo4lCuRFeE16P.d
  _R5lKqWQkK2SMOQEdm104Tl5hRcVVsduLleLPEMPUtG_nlRCTwIdMNloernSmNd4vTZdF2bRvtyd
  DzIa_._MQrdevrVh_iNHzaeHqIq90KJerHXPmHIlma9LmYhZG1oNF40GFSU2fuLQNjY5EJc9BCqC
  3drVg2UnU65Q.pxGE9_PcpdG2e04XjndWbblt7pp82T4AD3X9fCDazObCrIrunrWAZW_._O0.RTX
  qerx7HkcmIkflgm7hvllU1CqWKAyuaYpNnlSMYVBFnhTygILzTge5pzFcL3NHDyYg5hqoSyxuxJJ
  tAv9SalQOumSfGdvr8gL6AckLmSzn.6WxwIthW.D9KwwYVdPUpg7ftSg5sziolQobtNsuhfiJeKR
  n384JWCGN.lWerQz5ZAhBQjnenx_62dzzr3eB2uZe6OuNSR4XYSUKt6FLJ9CJ5CilACyViteO8Bf
  8EN99scV81bc0G9mZg.RfRdHaMQxIpZ5hiqlSiMWM6SvdIYYhddxdQMS9bQ96
  Received: from sonic.gate.mail.ne1.yahoo.com by sonic317.consmr.mail.gq1.yahoo.com with HTTP; Sun, 16 Jun 2019 20:38:07 +0000
  Dobranoc.

 307. Tylko czekać kiedy świat nałoży sankcje za „okupację” tzw. Ziem Zachodnich na podobieństwo Krymu. Jak sugeruje prawica Ziemie to skutek tzw.mrocznej sowieckiej okupacji ze stalinowskim podniebieniem. Wszystko co z komunistycznego nadania nieważne w ramach IV RP. Tak sobie myślę,że słowo się rzekło ale po czynach ich poznacie. Wrocław,Szczecin…praszczaj lubimyj…Breslau,Stettin herclich willkomen…Ach ta dekomunizacja…Czy Trump uwłaszczy hunwejbinów jak to zrobił ze Wzgórzami Golan.

 308. Mauro Rossi

  Rosja testuje podwodne drony ,, Posejdon” przenoszace ladunki nuklearne.
  https://www.newsweek.com/russia-test-nuclear-weapons-underwater-report-1271224

  Obrona przeciwlotnicza gotowa do instalacji systemu S-500.
  Su-57 tak samo dobry jak F-35.
  Rosja ma latwiejsze zadanie, bo zawsze trudniej atakowac niz sie bronic.
  Flota jankesow bedzie miala trudno na polnocnym wybrzezu Rosji, bo katapulty na lotniskowcach sa na pare i zamarzna jak niemieckie czolgi.

 309. blackley
  17 czerwca o godz. 2:19
  Duda w rosyjskiej prasie.

  A przetlumaczyc paru komentarzy , to nie laska ?
  Nie kazdy pamieta jezyk Gagarina i Tiereszkowej.

 310. Marsz Równości. Maszerowały też dzieci Boga i na jego podobieństwo. Radujmy się z powodu różnorodności dzieci. Chwalmy Pana za cud poczęcia. Tak sobie myślę z boku.

 311. Grecki nos świadczy o męskości. Tak sugeruje Duda i Morawiecki bo jesteśmy Grekami. Bo bój jesienią będzie nasz ostatni. Tak sobie myślę czy już pisać testament. Przywołano Grunwald ale po czyjej stronie się opowiedzieć aby dopuścili do komunii. Udawaj Greka i głosuj na …

 312. teo
  17 czerwca o godz. 0:33
  Sek w tym że skutki złego działania dla Państwa pojawiają się z dużym opóźnieniem. wsypywanie pożyczonego pieniądza na rynek, owszem poprawia PKB i zadowolenie tych co dostali , ale długi trzeba oddać , a pieniądze nie zainwestowane w rozwój po prostu nikną. Jak zawsze psuje się szybko , a naprawia powoli. (czasem już się nie da tego dokonać, bo przechwycą władze zamordyści którzy żeby było najbiedniej to i tak się wyżywią) Myślenie dalekosiężne to nie polska specjalność (tu słomiany zapał i doraźne działania ) Gdyby socjałem dało się tak skutecznie rozwijać państwa to wszyscy by tak robili, jak historia pokazała nadmierny socjał szkodzi (czasem bardzo). Gdy nie ma dopingu do pracy to większości nie chce się pracować , bo po co? Czy się stoi , czy się lezy 2000 się należny – to pamiętamy, ake wniosków się nie wyciaga żadnych

 313. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 czerwca o godz. 7:46
  Panie szanowny, bo to Grecy nie walczyli pod Salaminą razem z buraczanym Führererem. Część zrobiła to ze strachu, część z wygody, jeszcze inni zachowali neutralność.
  Jakoś sobie nie wyobrażam żeby niejaki Morawiecki przemawiał jak Temistokles do „ciemnego luda” żeby zrezygnowali z 500+ bo ważne jest niezawisłość sądownictwa, prawa obywatelskie i wolność, demokracja. Temistoklesowi się to udało i powstała flota która obroniła demokrację Aten.

 314. @404
  15 czerwca o godz. 10:56
  Co do Stevena Colberta to nie mam słów aby wyrazić moje uznanie jego talentu. Coś musiało go zainteresować w naszym Dudzie i myślę, że mogła to być skłonność do podobnego traktowania przedstawicieli mediów, z jednej strony „enemy of the people”, a z drugiej „Sameone has cheated on you. …. Everything is excellent”

  Really ? Więc dlaczego pytają ?
  =========================================
  Inny link :
  Impeachment: Last Week Tonight with John Oliver

 315. Bar Norte
  16 czerwca o godz. 20:49
  ,, Jednak AfD przegrało wybory z Goerlitz. Koncepcja „Frontu Ludowego” od CDU do die Linke się sprawdziła.”

  Cuda sie nadal zdarzaja, takze dzieki cadykom przemyslu filmowego.
  ,, Guardian ” pisze, ze Goerlitz jest jednym z niewielu miast, ktore nie zostalo zniszczone przez alianckie bombardowania i jest lokacja dla wielu filmow.
  Filmowcy zaapelowali o glosowanie na CDU a nie AfD.
  https://www.theguardian.com/world/2019/jun/17/german-afd-far-right-loses-bid-mayor-goerlitz-after-film-industry-petition

 316. 23:17 Martin L

  Nie no. Wręcz odwrotnie. To grupa społeczna w wieku 18-30 skorzysta z 500 plus. Łożyć netto na 500 plus będą bohaterowie transformacji, którzy już dzieci odchowali bez dobrodziejstwa 500 plus.

 317. Jest to dla nich o tyle do przyjęcia, że łożyć netto będą na wnuki, więc jak się zastanowić, wszystko gra.

 318. Jak już wspominałem kiedyś, wprowadzenie świadczeń na dzieci to ruch niejako wymuszony standardami naszej Unii. System naczyń połączonych, wolność przepływu kobiet rodzących dzieci do krajów Unii utrzymujących dzieci z budżetu państwowego. Musimy konkurować o kapitał ludzki, najważniejszy.

 319. „a dobrze zarabiający nauczyciele będą uczyć nasze dzieci” – głos Donalda Tuska w spocie wyborczym z kampanii 2007r., która wyniosła PO do steru nawy państwowej

 320. Zaczęło się maglowanie Donalda Tuska
  przed komisją do spraw wyłudzeń podatku VAT.
  Przewodniczący komisji ochoczo zaczął
  kręcić korbą, ale delikwent nie daje się
  nawinąć na wałek i stawia opór.
  Jako ekspert od maglowania, bowiem
  posiadam jeszcze takie zabytkowe poniemieckie
  urządzenie o potężnej sile nacisku, muszę
  zauważyć, że bez skropienia i odpowiedniego
  naciągnięcia bielizny na wałku efekt maglowania
  będzie kiepski i cała praca kręcącego korbą
  może iść na marne, chyba, że zmięta, pomarszczona
  bielizna zamawiającemu nie będzie przeszkadzać

 321. maciek.g
  17 czerwca o godz. 10:24
  Pewien niepokój o przyszłość daje się zauważyć.
  Byłem świadkiem rozmowy w której narzekano
  na uprzywilejowanie w naszym kraju obcokrajowców.
  Nie dosyć, że otrzymują większe stawki za pracę
  niż Polacy to jeszcze dostają specjalne dodatki
  socjalne, twierdził jeden z rozmówców.
  Nie jest dyskusyjne, że dobrze zainwestowane
  pieniądze mogą przynieść korzyści większe
  niż przejedzone w nadmiarze. Dlatego uparcie
  piszę o drogach bo tam też niestety źle się dzieje.
  Na wielu budowach dróg przerwano prace, co gorsze
  zagraniczni wykonawcy nie płacą polskim podwykonawcom,
  a miało być lepiej. W tym roku jakieś fatum zapanowało
  w tym sektorze

 322. Czy pan ma wiedzę na temat tego co działo się 10 lat temu, pyta członek komisji.
  Czy pan czytał dokument dodaje?
  Premier otrzymuje tysiące dokumentów dziennie i trudno mi odpowiedzieć na tak postawione pytanie odpowiedział Donald Tusk.
  Proszę sprawdzić na dokumencie moją adnotację powiedział pytany, ale tu pat bo przecież komisji nie o to chodzi.
  Pomijając konstrukcję podatku VAT i kwestie rozliczania na obszarze europejskim
  trzeba jasno powiedzieć, albo jeden pieniądz i jednakowe regulacje , albo ciągłe problemy i kłopoty, u nas oczywiste bo jak pisze Słowianin Stanisław przykazań tu się specjalnie nie przestrzega, a już siódmego przykazania w szczególności

 323. ls42 17 czerwca o godz. 11:51 pisze: – Zaczęło się maglowanie Donalda Tuska
  przed komisją do spraw wyłudzeń podatku VAT.

  Is42,
  skupiłeś się na maglu, maglowaniu i pomarszczonej bieliźnie.
  Ja bym proponował się skupić na czymś innym a mianowicie, jeżeli słyszysz, to co słyszysz na temat wyłudzeń VAT, to powiedz nam tutaj, czy chciałbyś aby nadal w Polsce władzę sprawowała ekipa pod rządami Tuska i w ogóle PO-PSL i że są przesłanki, by twierdzić, że w kwestii VAT ta ekipa POwsko-PSLowska działałaby lepiej niż aktualny rząd. Przekonaj nas tutaj w tej kwestii bez wtrętów o źle wymaglowanych majtkach czy podkoszulkach 😉 . Potrafisz?

  Zużycie paliw zdecydowanie wzrosło w ostatnich latach choć teraz dziennie wjeżdża do Polski 150 cystern a nie jak za rządów PO-PSL 750.

  Jesienią będziemy wybierać i chciałbym wiedzieć dlaczego głosujący na PiS, to będzie „ciemny lud”.

 324. @DP
  „Wyobraźmy sobie, że prezydent Putin w obecności prezydenta USA mówi, iż męstwo Rosjan większe jest od męstwa Polaków. Dla nas byłby to policzek. Dlaczego prezydent Duda to zrobił, po co?”

  Myślę, że przygotował to prezydencki minister Krzysztof SZCZERSKI, on jest taki poważny w tym co mówi, że mógł pomyśleć, że trzeba w US opowiedzieć o męstwie Polaków, które jest wprost niezmierzone. Jest prawie, tak wielkie jak praworządność w Polsce. (kidding)

  re: „Goście Passenta”
  Panie redaktorze, ciesze sie , że w ostatnia niedzielę zabrakło prof. Lewickiego, ale martwi mnie dlaczego musiał Pan wcześniej zakończyć program, chociaż nic po zakończeniu nie działo się oprócz miłej muzyczki.

 325. kooperatywaMondragon; 6:47.

  Nie ma co tłumaczyć tam nie ma nic nowego co by po polsku nie było tu pisane.
  Zdjęcie zadowolonego z siebie Dudy powinno wystarczyć ono więcej mówi
  niż ten cały pisany tekst.

  https://www.dailymail.co.uk/news/article-7137091/F-35-fighter-jets-fly-supersonic-speeds-short-bursts.html

  Ciekawy link powinien Ciebie zainteresować.

 326. legat 12.46
  Napisałem, że podatek VAT jest skomplikowany ponieważ przepisy nie były i nadal nie są precyzyjne, a państwowe granice zniknęły. Jest to jednak ważny podatek i celowy, bowiem kto więcej konsumuje lepiej wspomaga budżet czyli wspólną kasę.
  Na tematy polityczne się nie wypowiadałem.
  Urzędników państwowych powinno się traktować według tych samych zasad.
  Tymczasem widzimy jak różne jest podejście do osób z obecnej i poprzedniej władzy państwowej. Określenie maglowanie uważam za adekwatne do obserwowanego medialnego wydarzenia

 327. 17.06.2019, Warszawa (PAP) – KGHM, PKN Orlen, Synthos, Assesco otwierają zaprezentowany w poniedziałek ranking czempionów narodowych Polityki Insight. Oprócz wielkości przedsiębiorstw, ważna jest ich wydajność, rola w branży, obecność na rynku międzynarodowym oraz inwestycje w rozwój i innowacyjność – podkreślają autorzy rankingu.

 328. ls42; 12:14.

  Do budowy dróg w Polsce trzeba zamówić wykonawców z Australii
  oni wybudują drogi w trymiga.

  https://ciekawe.interia.pl/newsy/news-tak-buduje-sie-drogi-w-australii-to-wideo-to-hit-internetu,nId,2337518

 329. W Radiu Erewań mówili,że w kraju katolickim dzień bez kradzieży to dzień stracony. Tak sobie myślę czy to Watykan bo hunwejbini ścigają np. za kradziony VAT w parafiach. A mafia paliwowa nie sponsoruje cegiełek kościelnych.

 330. https://www.youtube.com/watch?v=gdpe2IBzikg&feature=youtu.be

  Mateusz Piskorski jakiego nie znacie , warto wysłuchać do końca.

 331. Wierzytelności Skarbu Państwa na kwotę 40 miliardów dolarów i pytanie czy Tusk coś o tym wie?
  Sam jestem zdumiony podobnie jak były premier dlaczego tej sprawy nie ma w prokuraturze i co na to komisja.
  Skoro jesteśmy zadłużeni na bilion (?) to rząd powinien chyba niezwłocznie poinformować obywateli jaki los ich czekai taka informacja powinna być przekazana jak najszybciej

 332. Dochody z podatku VAT:

  rok 2013 – 113 mld PLN
  rok 2014 – 124 mld PLN
  rok 2015 – 123 mld PLN (spadek!)
  rok 2016 – 126,6 mld PLN
  rok 2017 – 157 mld PLN
  rok 2018 – 175 mld PLN
  (cały ten okres przy jednolitych stawkach)

  Ale co, tam, to takie wieści z magla…

 333. quentin t. godz.13.58
  Te wielkości same w sobie nie dają żadnej możliwości oceny podjętych działań, poza oczywistym pokazaniem pewnej tendencji wzrostowej tego podatku, przy czym nie możemy założyć z całą pewnością dalszego wzrostu wpływów.
  Może cieszyć wielkość konsumpcji, która przenosi się na wzrost wpływów tego podatku.
  Jednak w poważnej rozmowie chodzi o relacje dochodów i wydatków, a w tym o prognozę długów, które zakładam musimy wierzycielom spłacić.
  Tymczasem w tym roku prezes PIS bez żadnego trybu odrzucił budżet, uchwalony przecież przez organy ustawodawcze i poszedł na całość ustalając kiedy i komu ulży, a komu tylko dołoży.
  Zamiast protestu przyjęliśmy tę darowiznę kierując się ludowym porzekadłem „dają to biorę, biją to uciekam”.
  Pozostaje tylko pytanie; dokąd?

 334. Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że Polska chce być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie do Europy, przede wszystkim Centralnej, gazu skroplonego z USA. Ekspert Andrzej Szczęśniak zaznacza, że Polska nie staje się hubem, tylko zmienia się w rynek zbytu amerykańskiego LNG, najdroższego na rynku.
  https://kresy.pl/wydarzenia/duda-chcemy-byc-hubem-europy-dla-lng-z-usa-ekspert-zmieniamy-sie-w-rynek-zbytu-najdrozszego-gazu-skroplonego/
  =========

 335. Andrzej Duda w USA. 17 mld zł za F-35 to początek. Kolejne 40 mld zapłacimy za eksploatację
  Rachunek przy kasie będzie wysoki, ale to i tak tylko przygrywka do kosztów eksploatacji F-35. Szkolenie pilotów może kosztować nawet 2 mld zł. Roczne koszty lotów wszystkich 32 maszyn to kolejny miliard zł.
  https://www.money.pl/gospodarka/andrzej-duda-w-usa-17-mld-zl-za-f-35-to-poczatek-kolejne-40-mld-zaplacimy-za-eksploatacje-6391146259580545a.html?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com&fbclid=IwAR1VM5GsCwCt8RRhP7GTX-FsnzNMXgRbJHKC0RU6Yn1pLxTe65mrNPSQ_kA
  ========

 336. W interesie USA leżą dwa cele związane z Polską i Rumunią, a ich osiągniecie wcale nie jest w pełni zgodne z interesami Rzeczypospolitej.

  Pierwszym celem jest bariera współpracy gospodarczo-technologicznej a w szczególności militarnej Niemiec i Rosji, a w dalszej perspektywie, bariera w wymianie handlu i towarów pomiędzy Europą a Azją. Polska jest idealnym punktem do postawienia takiej bariery, przy czym lokalny konflikt jest po prostu tańszym i pewniejszym rozwiązaniem niż stała obecność wojskowa i “pilnowanie porządku”. Takie jest po prostu chłodne, matematyczna kalkulowanie – wojna polsko-rosyjska uniemożliwia wszystkie wszystkie możliwości współpracy Europy z Azją, a w szczególności Niemców z Rosją i Chinami. Nie kosztuje to wiele Amerykanów, a wręcz przeciwnie, to Polska już w tej chwili musi się z takiego scenariusza “wykupić”. Czasami sytuacja ta przypomina to, co działa się przed wojną w Wietnamie, Iraku, czy też przed Arabską Wiosną, która zakończyła się tym, że wszystkie “zrewolucjonizowane” państwa bliskiego wschodu stały się bliżej nieokreślonymi, niestabilnymi dziurami na mapie, bo nikt dzisiaj tak naprawdę nie wie, kto rządzi teraz w Iraku, Egipcie czy Libii.
  https://wolnemedia.net/polityka-wschodnia-kolem-sie-toczy/
  ==========

  Zasadne.

 337. Z LNG hunwejbini wyjdą jak Zabłocki na mydle. Nie sztuka sprowadzić ale jak sprzedać wśród nieprzyjaciół pod unijną ‚szmatą”. Tak sobie myślę,że to jak nowa turbinka Kowalskiego do Malucha. Huba to grzyb bez właściwości trufli rosyjskiej.

 338. quentin t.
  17 czerwca o godz. 13:58
  Skoro jest taki wspaniały wzrost wat to dlaczego nauczyciele już nie zarabiają drobne pieniądze po 6 tys. na czysto jak to sobie wynegocjowali nauczyciele z Czech i dlaczego nadal jest deficyt budżetowy ? Wszyscy sąsiedzi mają nadwyżki a jedynie PIS przynosi deficyt? Dziwne to jest.
  Nie ma na niepełnosprawnych, jeszcze deficyt ? Jak to możliwe coś rachunki się nie zgadzają?
  Jeśli to prawda, znaczy to że banda pisowskiego złodziejskiego gnoju wszystko już rozkradała a żyjemy na kredyt.

 339. …24, 25, 26, 27 liczył przewodniczący komisji podczas wyjaśnień Donalda Tuska.
  Ostatecznie nacisk na świadka nie był zbyt duży i nic się delikwentowi nie stało.
  Donald Tusk elegancko przyjął zarzuty polityczne na swoje barki. Kwestionował natomiast kwotę 250 miliardów złotych na którą wyliczono utracony za jego kadencji podatek.
  Trzeba wiele zmienić chociaż nie przewiduję zmiany mentalności części społeczeństwa.
  Państwo piszecie i podajecie co zmienić.
  Słusznie. Trzeba te postulaty spisać i przegłosować

 340. legat

  Pozwolisz, że wróce do wątku Milosevica, który się od czasu do czasu przewija na blogu.

  Czytam aktualnie ksiązkę Diane Ducret „Kobiety dyktatorów” w ktorej jeden z rozdziałów tomu II jest poświęcony sylwetce Miry Markovic – żonie Slobodana. Z tym, że z góry zastrzegam, że okładka wydanej przez „Znak” ksiązki jak i tytuł mogą zmylić sugerując jakieś historie r.o.m.a.n.s.o.w.e.
  Tymczasem są to bardzo porzadnie i ciekawie opisane sylwetki facetów, politycznych indywidalnosci – przez pryzmat kobiet z nimi zwiazanych. Nie ukrywam, że jestem pod wrażeniem tego jak autorka potrafi ciekawie, dogłębnie i mądrze pisać zarówno o polityce jak i jej osobistych kontekstach.

  Ostatnio napisałeś, że Milosevica, pamięc o nim, propagandowo zniszczono. Opis Diane Ducret odbiega od tej sztancy – to nie jest obraz czarno-biały. Moze dlatego, że unika ocen i nic nie podaje czytelnikowi „na łopacie” zmuszając do samodzielnej refleksji. Ksiązka ma jeszcze jeden walor – jest badzo starannie udokumentowana. W przypadku Miloseviców sięga kwerendą jeszcze czasów sprzed II Wojny by ujawnić traumy i dramaty, które w sobie przez dziesiątki lat nieśli i co odżyło w czasie wojny bałkańskiej.

  Warto Ducret przeczytać, zresztą nie tylko z uwagi na Milosevica, bo inne rozdziały też pasjonujące. Ksiązkę wydał „Znak” w 2013.

 341. kooperatywaMandragon

  W kontekscie wczorajszych wyborów w Goerlitz ciekawe są preferencje 4 tysięcy rodaków, którzy w tym mieście osiadli – na 55 tysięcy mieszkańców ogółem. Na jednym z portali ukazał się w sobotę wywiad z gościem, który przedstawiał się jako tamtejszy działacz polonijny. Z jego wypowiedzi wynikało, że polscy imigranci obstawiali w wyborach AfD. To zresztą nie powinno dziwić, bo politycy AfD niejednokrotnie deklarowali zainteresowanie polityczne elektoratem wywodzacym się z Polski z uwagi na jego skłonność do najogólniej pojmowanego nacjonalizmu wraz z innymi tego konsekwencjami.

  Przesyłam nowy wywiad Sroczyńskiego. Tytuł „Banki uzależniły Europę od dolarów. Teraz wszyscy siedzimy u Trumpa w kieszeni”

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24907289,banki-uzaleznily-europe-od-dolarow-teraz-wszyscy-siedzimy-u.html#s=BoxMMtImg1

 342. satrustequi
  17 czerwca o godz. 11:31
  No niby w jaki sposób ? Zarabiają po 5-6 tys. na czysto? Nie ma w Polsce takiej pracy żeby utrzymać rodzinę i kupić dom, więc w jaki sposób? Sa oferty pracy nauczyciela pielęgniarki itp. za takie drobne pieniądze jak 6 tys. ? A jest to postawa co interesuje młodych żeby zostali i nie wyjeżdżali, jak moje pokolenie uczyniło to z powodu PiS. A policzył pan że jak ma pan chore dziecko to w Polsce nie ma szans na leczenie no chyba że ma pan innego ubezpieczyciela za granicą? Zamiast lekarzy mamy 500+ żeby sobie zapłacić za leczenie.

  Tak naprawdę z 500 + korzystają ludzie którzy mają między 30- 40 rokiem życia a posiadają dwoje dzieci a pracowali już za granicą , ci młodzi nie tak szybko decydują się na posiadanie dzieci. Szkoła, studia ,początki pracy itp. Wiele z nich nie posiada dzieci, więc w jaki sposób korzystają?
  Pisze pan jak by pan pochodził z bardzo bogatej rodziny i był jedynakiem.
  Pojadą do Niemiec i zarobią w trzy lata na mieszkanie. Tak jak to robię ja pracując za granicą a śmiejąc się z frajerów którzy robią na 500+.

 343. martin:
  o co ci, chłopie, chodzi?
  Nawiązując do dzisiejszego przesłuchania Tuska podałem liczby, wskazujące na wzrost pozyskiwania podatku vat w kolejnych latach.
  I to wszystko.
  A ty tu pierdzielisz o złodziejach, pisowskim gnoju i bez jakiegokolwiek sensu i ładu walisz teksty o Czechach, nauczycielach i budżecie.
  Weź sobie na wstrzymanie, OK?

 344. W poniedziałek jak zwykle w GW dodatkowo DF i Historia, ale też Akademickie Kielce.
  Na pierwszej stronie opowieści kieleckich fotografia trzynastu uśmichniętych studentek i dwóch studentów. Czyżby mężczyźni z kieleckiego stracili pęd do wiedzy?

 345. satrustequi
  17 czerwca o godz. 11:36
  „Musimy konkurować o kapitał ludzki, najważniejszy.”
  Młodzi ludzie chętnie zostaną nauczycielami za 2 tys. i pielęgniarkami a nie uciekną za granicę. ha ha ha ……
  Ostatni strajk nauczycieli pokazał jak pisowska zaraza dba o kapitał ludzki . Niech mnie pan przekona jak trzy miliony innych Polaków żeby wrócili do waszego pie….. raju. I od razu powiem panu że mnie nie tylko chodzi o wynagrodzenia ale i podstawowe standardy obywatelskie.

 346. @quentin t.
  17 czerwca o godz. 13:58
  Czyli VAT cały czas wykazuje tendencję wzrostową (pomijając pierwszy rok rządów PiS). Rośnie proporcjonalnie do wzrostu konsumpcji a ta proporcjonalnie do wzrostu gospodarczego. Nie ma tu żadnych cudów.
  P.S. Jeżeli cały czas gospodarka rośnie to czy przypadkiem nie z tego powodu, że poprzednie rządy zapewniały dobre warunki do rozwoju ?
  2. Problem z rządami socjalistów jest taki, że kiedyś kończą im się pieniądze.
  Bieżąca kadencja socjalistycznych rządów jak na razie wydaje się być korzystna dla gospodarki ale jest jedno ale : Cały czas mamy wysoki deficyt, w warunkach wysokiego wzrostu czyli za mało inwestujemy.( Jak rolnik, który cały czas pracuje starymi maszynami i ich nie remontuje ani nie kupuje nowych.) Jak mu się ten sprzęt popsuje a będzie nieurodzaj to pójdzie z torbami. Jeżeli koniunktura się nie utrzyma, to może być tak jak w Grecji.

 347. quentin t.
  17 czerwca o godz. 16:18
  Do pańskiej informacji we wszystkich krajach UE wat wzrósł i nie jest to żadna rewelacja. WSZYSCY TAK MAJĄ!
  To są proste pytania dlaczego jest deficyt budżetowy? Jak inni członkowie UE mają nadwyżki . Porównałem celowo państwo byłego bloku wschodniego, i wiem że nauczyciele w Czechach wynegocjowali i jest to jakie 6 tys. na czysto na polskie złotówki. Pytanie pozostaje jak to możliwe że on to już mają a w Polsce nie?
  Są dwie możliwości albo PiS fatalnie rządzi albo porostu rozkrada co popadnie. I tu nie ma żadnego ” pierdzielenia” a jest brutalna prawda. PiS doprowadził swoimi aferami do takiej sytuacji.

 348. Bar Norte
  17 czerwca o godz. 15:53

  Pan Toporowski jako jeden z nielicznych, uchwycił istotę rzeczy.
  Dług jest lepszy niż niewolnicze okowy.
  W okowach dolarowych tkwią europejskie banki.
  Dlatego też samodzielność polityczna europejskich rzadów jest taka, jaka jest.

  Za f-35 zapłacimy poza budżetem MON.
  Czyli, dostaniemy KREDYT.
  I będziemy spłacać na z góry ustalonych niekorzystnych warunkach, na podyktowany procent.
  Dolary wykreowane z powietrza, towary jak najbardziej rzeczywiste.

  Ps.
  świetny wywiad, Sroczyński potrafi dobierać rozmówców wysokiej klasy….

 349. Ktoś powiedział „zabawnie jak w kieleckim”,
  ale chyba się pomylił.
  Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach studiują Chińczycy, którzy doceniają środowisko i lubią muzykę Chopina.
  250 studentów zapisało się na lektorat z chińskiego. Tego popularnego wśród Chińczyków języka uczy Liang (nazwisko na pierwszym miejscu) Zhenzhen.
  Niestety na pierwsze zajęcia, piszą autorzy reportażu, przyszło 150 studentów, a naukę chińskiego po dwóch miesiącach kontynuuje 50-ciu nieśmiałych (boją się pytać twierdzi nauczycielka).
  Tu nikt się nie boi, cytując fragment narodowego hymnu „dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”.
  Kto pierwszy opublikuje katalog blogowych wniosków i postulatów? Może któraś z Pań podejmie się tego wielkopomnego dzieła?

 350. Qurwik

  Powiem ci po twojemu, żebyś zrozumiał matole.
  Faszyzm się nie utrzyma, nawet w Polsce.

 351. Bar Norte 17 czerwca o godz. 15:52 do mnie: – Pozwolisz, że wróce do wątku Milosevica, który się od czasu do czasu przewija na blogu.

  Czytam aktualnie ksiązkę Diane Ducret „Kobiety dyktatorów” w ktorej jeden z rozdziałów tomu II jest poświęcony sylwetce Miry Markovic – żonie Slobodana.

  Bar Norte,
  bardzo dzięks, na pewno sięgnę. „Mira” chyba jakiś miesiąc temu odeszła była w Moskwie.

 352. wiesiek59

  Ciesze się, że wywiad Sroczyńskiego cię zainteresował.

  By postawić kropkę na „i” w temacie zakupu F-35.
  Warto przypomnieć, że realnie te samoloty będą w dyspozycji dowództwa Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 353. Cel wyznaczony dla komisji VAT przez kierownictwo PiSu
  Oglądając kolejne maglowanie Tuska przez VATowską komisję Horały odniosłem po raz kolejny wrażenie, że:

  1) Celem komisji postawionym dla Horały, który Horała wykonuje jak może, lecz mu z przyczyn różnych nie wychodzi. Są to m.in niska kompetencja w przedmiocie badan, bałagan organizacyjny i myślowy przejawiający się w ślepym szarżowaniu na Tuska pytaniami skleconymi ad hoc, byle jak, niedomiar inteligencji jaką powinien posiadać śledczy, niedomiar fatalny, który skłania Horałę do stawiania niby podchwytliwych pytań, takich sprytnych szpil, które to pytania maja być nie do obrony, a zostają traktowane przez Tuska jak na to zasługują i znów nic konkretnego z tego nie wychodzi.

  2) PiSowscy członkowie komisji dążą za wszelką cenę do zbudowania pytaniami tezy, że Tusk wiedział, a nie reagował, że musiał być jakiś związek miedzy tymi co kradli oraz tymi, co kradzieże umożliwiali., a więc Tusk działał rozmyślnie. Krótko mówiąc chcą oni za wszelka cenę udowodnić, że Tusk był zamieszany w funkcjonowanie luki VATowskiej jako źródła pieniędzy dla grup przestępczych.

  O nic więcej PiSowskim ekspertom nie chodzi, jak o wytworzenie takiego wrażenia u szerokiej publiczności, bo o udowodnienie czegokolwiek w sferze – wiedział i współdziałał – dla tych specjalistów nie jest osiągalne, ponieważ nie było czegoś takiego na szczeblu premiera.
  Ponadto brak im kompetencji, a praca na tyci tyci w komisji, obijanie się zamiast rzetelnych przygotowań, nie zbliży ich ani o krok do wyznaczonego przez wierchuszkę PiSu celu – zniszczenia medialnego Tuska przez osadzenie go w podejrzeniach, niejasnościach, zmowach i współpracy ze złodziejami.
  Pzdr, TJ

 354. legat

  „„Mira” chyba jakiś miesiąc temu odeszła była w Moskwie”

  Dzięki za info.
  Ducret wspomniała, że po konfiskacie paszportu i odmówieniu widzeń z Milosevicem zagrożona aresztowaniem Mira Markovic („bezsilna, osamotniona Antygona”, jak pisze) schroniła się w Rosji. Niestety Ducret mimo usilnych starań nie udało się jej namierzyć i przeprowadzić rozmowy.
  Szkoda.

 355. Korekta
  Jest
  Celem komisji postawionym dla Horały, który Horała wykonuje jak może, lecz mu z przyczyn różnych nie wychodzi.
  Ma być
  Postawionym dla Horały celem, jaki ma osiągnąć komisja VAT, jest kompromitacja Tuska. Horała robi co może, lecz mu z przyczyn różnych nie wychodzi.
  TJ

 356. Warto ujawnić parafie sponsorowane przez mafię VAT-owską. Tak sobie myślę,że po wydłubanej cegiełce poznacie.

 357. W kraju katolicki skradziono ponad 300 mld zł z tytułu VAT. Gdzie „zguba” trafiła. Cisza. Tak sobie myślę,że na podobieństwo z jakimi parafiankami sypia proboszcz. Na zasadzie nie wtrącajcie się w nasze sprawy. Czyli na gumnie bez zmian.

 358. Bar Norte
  17 czerwca o godz. 17:39

  Toporowski jako jeden z niewielu, rozumie współczesną ekonomię i jej krótkie nóżki oparte na długu, generowanym przez kilka krajów zachodnich.
  Piramida Ponziego oparta na długu i wsparciu lotniskowców, w pewnym momencie upadnie pod własnym ciężarem.
  I niestety, bedziemy świadkami tego, uczestnikami zdarzenia.

  No, chyba że bankierzy i politycy zmądrzeją, zaczną patrzeć w perspektywie wiekszej niż bilans kwartalny bądź kadencja parlamentarna……
  W co watpię.
  Psychologiczne uwarunkowania na to nie pozwolą.

 359. @żabka konająca

  Ja po przeczytaniu Twojej informacji wysłałam email do red Passenta
  i poszedł bez problemu.

  Nawet teraz sprawdzałam, czy nie było cofki…
  Ale nie.

  Pozdrawiam

 360. wiesiek59

  Naiwną jest wiara, że tzw „alarmiści” procesy społeczne czy ekonomiczne mogą powstrzymać.

  Nie powiem, mam dla nich dużo uznania, chocby za odwagę, ale nie przeceniam ich roli.

 361. Hipokryzja świata globalnego. Chińczycy lustrują hunwejbinów czy łapki drobiowe do nich eksportowane są ze sztuk wolnościowych. Potem wysyłają do jankesów w celu konsumpcji w Guantanamo. Liczy się smak wolności. Tak sobie myślę o atmosferze jaką miał Chaplin na robotach przymusowych z tłem Alp i szynką w aerozolu. W przerwie śniadaniowej. Dopiero Armia Czerwona przerwała ten sen o wolności. Innych mężnych w tym czasie nie było. Czy jest prawdą,że wśród Greków było najwięcej pederastów na których stawia Morawiecki. Cytuję Legutkę,który osobnika poznaje po kroczu i chrapaniu na lewym boku.

 362. Red.Passent kojarzy pary. Jak w Chłopach. Tak sobie myślę,że w ramach misji.

 363. Jak podają niemieckie media berliński senat skompromitował się kompletnie nie udzielając zezwolenia na lądowanie historycznych bombowców amerykańskich DC3/C47) z okazji 70-tej rocznicy utworzenia mostu powietrznego podczas blokady Berlina.
  Jeden z pilotów powiedział, że jego koledzy to zapamiętają i w przyszłości z pewnością nie przylecą np. z okazji 75-lecia.
  Prawicowa prasa „jeździ jak na łysej kobyle” po „czerwonym” senacie Berlina.

 364. Blokada Berlina była na podobieństwo sankcji Trumpa. Dzisiaj Most Krymski jest inną formą mostu drogowo-kolejowego zgodną z prawem międzynarodowym jak przyłączenie Śląska. Tak sobie myślę,że jankesi to zapamiętają i nie będą lądować na Krymie i innych ziemiach Rosji. Jankes to stan umysłu.

 365. Bar Norte
  17 czerwca o godz. 15:53
  ( Przesyłam nowy wywiad Sroczyńskiego. Tytuł „Banki uzależniły Europę od dolarów. Teraz wszyscy siedzimy u Trumpa w kieszeni”)

  Podziekowania za wywiad Sroczynskiego !
  Inni komentatorzy pisza, ze Chiny i Rosja nie czekaja na poprawe humoru nowojorskich lichwiarzy i przywrocenie przez nich wolnego rynku i kredytow, ale sami buduja wymiane walutowa obejmujaca coraz wiecej krajow.
  Kadafi chcial sie uniezaleznic i zbudowac samodzielnosc Afryki, wiec mu zaraz kraj zrownano z ziemia.
  Z Chinami i Rosja to sie juz nie uda.

 366. Sasin u Olejnik.
  Kolejny temat nie na temat, i chociaż nie chcę to muszę zauważyć

 367. kooperatywaMondragon
  17 czerwca o godz. 19:36

  Dostrzeżenie że system finansowy stał się jedną z najpotężniejszych broni w arsenale wasalizacji krajów, ze szczególną rolą $ w nim, sprawia wielu niejakie trudności……

  Na swiecie nie ma tylu dóbr materialnych, by pokryć ZOBOWIĄZANIA.
  Stąd absurdalne wyceny wyceny nieruchomości, dzieł sztuki, akcji, i zaniżona wartość dóbr materialnych, produktów, surowców.
  Kredyt opiewa na dobra czy pracę, które w PRZYSZŁOSCI- BYĆ MOŻE- zostaną zmaterializowane.
  Albo, będzie RESET zobowiązań.
  Kilkukrotnie już realizowany w przeszłości.

  Jak na razie, za świstki pokryte farbą, można kupić KONKRETNE rzeczy.
  Po resecie będzie barter……

 368. Adaś, blogowy kretynie, przecież ty nawet nie jarzysz, co oznacza termin „faszyzm”.
  W szkole dla niepełnosprawnych intelektualnie omawiano te kwestie, gdy byłeś na okresowej terapii w zakładzie zamkniętym. Wyobrażasz sobie, że to coś na kształt główki kapusty, bo terminy zblizone do pojęć papu, kupka, siku są ci łatwo przyswajalne i zrozumiałe. Zaś słowo „VAT” nasuwa ci myśl o pampersie, w który cię za niemowlęcia owinięto, w którym tkwisz, niemowlęciem de facto będąc i w którym dokonasz nedznego zywota. Twoja klęska polega zaś na tym, że twoje vatowane pampersy – a to jest warunek sine qua non – zmienią dopiero po przegranych przez PiS wyborach. Co oznacza jeszcze lata złej, w twoim wypadku nieco sfajdanej zmiany 🙂

 369. ls42
  17 czerwca o godz. 12:14
  Piszesz cytuje :
  „Nie jest dyskusyjne, że dobrze zainwestowane
  pieniądze mogą przynieść korzyści większe
  niż przejedzone w nadmiarze”
  A dla mnie jest bezdyskusyjne. Gdy nabierzesz kredytów by czasowo pożyć ponad stan, skutki będą nieuchronne i ci co pożyczyli bezwzględnie będą ściągać raty od długu. Kończy to się zazwyczaj zlicytowaniem wszystkiego, co dłużnik posiada (lub trzymanie go na krótkiej smyczy by nie zdechł i mógł coś tam płacić do śmierci)

 370. Bar Norte.

  O sygnalistach ciekawie dyskutują Pilger i Bernstein.
  W każdym pokoleniu pojawiają się nonkonformiści, outsiderzy.
  I to oni tworzą przyszłe normy.
  Czesto kosztem własnego życia i zdrowia.
  Bez nich nie ma postępu, zmiany norm społecznych, postrzegania rzeczywistości.
  Ktoś musi nadstawić karku w imię postępu….
  http://www.informationclearinghouse.info/51771.htm

 371. Qurwik chciałby a nie może
  ześlij łaskę Panie Boże
  bo faszyście pomóc trzeba
  i nakarmić pajdą chleba.
  🙂 🙂

 372. Polska młodzież śpiewająca polskie piosenki na scenie alternatywnej kończy dzisiaj festiwal w Opolu.
  Ciekawie się zaczęło. Może warto poświęcić godzinę tej młodzieży.
  Pozdrawiam miłośników rodzimej kultury

 373. Milczanowski: Ludziom, którzy tworzyli UOP, mówiłem, że nowa Polska zawiera z nimi umowę. Ci, którzy zostali, przystali na nowe zasady
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1416866,dezubekizacja-milczanowski-uop-operacja-samum-emerytury.html
  =========

  Solidaruchy jak Anglosasi…..
  Nie przestrzegają żadnych umów.
  NIGDY.

  Ktokolwiek im uwierzy, przejedzie się jak Zabłocki na mydle.
  Czy indiańscy wodzowie na traktatach.

 374. tejot
  17 czerwca o godz. 17:49
  Tusk w wywiadzie jasno stwierdził”
  „Tu nie chodzi o żadne szukanie sprawiedliwości, oni nawet nie wierzą w to, co mówią, nie wierzą w te zarzuty, które formułują. Wszystko podporządkowane jest wyłącznie propagandzie. I to jest bardzo przykre” –

 375. Rankiem wsiadłem do samochodu i włączyłem Poranek TOK FM i po 5 minutach wyłączyłem. Wierzcie mi moi mili, że po 10 dniach wolnych od krajowego napierd – dalania w gównie polityki, nie ma się ochoty na odbiór czegoś takiego.
  Teraz będzie o Żydach. Zdegenerowany element zza Odry zaprosiłem do odwiedzenia kilku kirkutów na Podkarpaciu. W jednym miejscu (zachowam gdzie) dosyć długo „załatwiałem” klucze do bramy kirkutu, ale dzięki uprzejmości urzędniczki gminy XY znalazłem klucznika. Dość młody człowiek przyszedł i długo wypytywał, kim my jesteśmy (do licha!!!). Był rozmowny i inteligentny, więc opowiedział jak u nich było do niedawna i dlaczego głosuje na PiS. „Niemcy” kiwali głowami i w końcu zgodzili się – oni też w takiej sytuacji tak by postąpili. Tu kropka.
  W Ustrzykach Górnych „Niemcy” obfotografowali pamiątki z Bieszczad. Byli nimi Żydzi wycięci ze sklejki i pieniążkiem w brzuszku, z napisem: „Żyd na kasę”.
  To tyle na dzisiaj.

 376. Lem napisał byl swojego czasu, że dopiero wynalazek Internetu uzmysłowil mu, ilu na świecie jest idiotów.
  Był zaiste wizjonerem. Wyprorokował adasia.

 377. Adaś, ta pajda chleba w twoim, pożal się Boże, nędznym wierszydle, to projekcja twoich tęsknot o opiekunie socjalnym, który dziś ma wychodne i pozostawił ci jedynie zwiędłą rzodkiew sprzed tygodnia?
  Napisz, jak można cię wspomóc, chłopcy z ONR przyniosą ci migiem parę kromek. Tylko nie chrumkaj i nie ciamkaj przy kolacji, oni są dość wrażliwi…

 378. kooperatywaMandragon

  „Chiny i Rosja nie czekaja na poprawe humoru nowojorskich lichwiarzy i przywrocenie przez nich wolnego rynku i kredytow, ale sami buduja wymiane walutowa”

  Jak bym to inaczej ujął – Chinom i Rosji nic innego nie pozostało jak samemu budować wymianę walutową. Jak zresztą przyznają zabierają się do tego dobre 10 lat za późno.
  Zresztą nie wiem czy tą drogą mozna ucieć, odciąć się jakoś (?) od obiektywnych procesów zachodzących w globalnej gospodarce.
  O tym przekonamy się dopiero gdy dojdzie do wielkiego „bum!”.
  Czyli już niedługo.

 379. Qurwik

  hajluj sobie nadal hajluj. 🙂 🙂

 380. wiesiek59

  „W każdym pokoleniu pojawiają się nonkonformiści, outsiderzy.
  I to oni tworzą przyszłe normy.”

  Dlatego ci konsekwentnie piszę, że te wszystkie teorie o manipulowaniu świadomością ludzką, podporządkowywaniu sobie ludzi w skali masowej sensu nie mają.
  Zawsze się znajdą ludzie jak owo dziecko z bajki Andersena „Nowe szaty króla” i krzykną „Król jest nagi!”

 381. Muzyka na scenie alternatywnej wykonywana przez piosenkarkę REBEKĘ
  brzmi niezwykle tajemniczo.
  Jaka szkoda, że nie zwróciliście jak sądzę uwagi, a było warto, a namawiałem

 382. Rebeka żona Izaaka, bratanica Abrahama, tak dla uzupełnienia.
  Galerię powiązanych obrazów polecam, a wszystko przy okazji występów na scenie alternatywnej duetu REBEKA, którego żeńska połowa potrafiła zauroczyć słuchaczy w Opolu i mnie też

 383. Bar Norte
  17 czerwca o godz. 22:03

  zadna reakcja społeczna, czy chemiczna, nie odbywa sie bez inhibitora, czy katalizatora.

  ale…….

  kontrola przesyłu informacji, wpływanie na tresc przekazu, ma znaczace skutki, które zdaje si e bagatelizujesz.
  Najważniejszym z nich jest tempo zachodzenia zmian.
  Ostatnio, jakby przyspieszyło.
  Nawet medialne kreatury/ marionetki- typu Macron- nie są w stanie odwrócić czy zahamować procesu.

 384. wiesiek59

  „kontrola przesyłu informacji, wpływanie na tresc przekazu, ma znaczace skutki, które zdaje sie bagatelizujesz.
  Najważniejszym z nich jest tempo zachodzenia zmian.”

  Pewnie, że bagatelizuję. Przecież nie mam zaników pamięci i przypominam sobie sytuacje gdy społeczeństwo wszelkimi mozliwymi środkami, którymi dysponowało państwo było odcinane od informacji. Nawet telefony wyłączali.
  I jak dowiodła historia na nic się to nie zdało. Zmiana i tak nastąpiła gdy dojrzała do tego sytuacja.

 385. Katolicyzm a przestępczość. Jaka religia taka w statystykach przestępczość. Tak sobie myślę gdzie tu jest interes państwa tolerować ten stan. A KK milczy jak w czasie okupacji. A wystarczy nie kraść. Sprawcy nie boją się ani Boga ani partii. KK podrzucił gorącego kartofla Ziobrze zamiast z ambony piętnować zjawisko. Dzień bez kradzieży nie musi być dniem straconym. Czy jest parafia z zerową przestępczością. Wina Tuska.

 386. Nasz may dyktatorek, bezwzględnie skonsolidował władzę w swoich rękach.
  Inteligencja sarka, że nadbudowa się nie zgadza z wyobrażeniami.
  Inne zdanie na ten problem, ma BAZA…..
  Chlebek z omastą dostarczono.
  Dochody rosną.
  Mięcho na grilla jest w przystępnej cenie.
  Czegóż chcą więcej te nieliczne „wykształciuchy”?

 387. Bar Norte
  17 czerwca o godz. 23:17

  W miarę rozwoju metod psychologicznego oddziaływania na społeczeństwo, skuteczność reklamy czy propagandy wzrasta.
  Firm typu Cambridge Analysys będzie przybywać, przekaz dedykowany, spersonalizowany, będzie coraz lepszy.
  A w raz z nim, kontrola zachowań populacji, jej warunkowanie.
  Takie jest moje zdanie- to przyszłość socjotechnik, podstawa sprawowania władzy w nieodległej przyszłości.
  Manipulowanie tłumem za pomocą zdzierania gardła na Agorze, to przeszłość…..

 388. Zastanawiając się kto tak naprawdę stoi za atakami na tankowce możemy wyłącznie spekulować. Moim zdaniem na 99% nie był to Iran. Był to kraj lub grupa interesów (co najbardziej prawdopodobne), której zależy na doprowadzeniu do wojny pomiędzy USA (NATO), a Iranem. Wojna to biznes, a Trump póki co jest pierwszym od dawna prezydentem USA, który pomimo 2,5 roku urzędowania nie rozpoczął nowej wojny. Kompleks militarno – przemysłowy najwyraźniej ma z tym problem. Wojna to setki miliardów zysku. Zarabiają producenci broni sprzedając ją obu stronom konfliktu. Zarabia sektor finansowy udzielając skrajnie drogich kredytów na zakup broni. Ostatecznie zarabia się na odbudowie zniszczonego kraju. Podobnie jak w przypadku Jemenu nikogo nie interesują ludzkie tragedie.
  https://independenttrader.pl/kto-dazy-do-wojny-z-iranem.html
  ==========

 389. @

  Łukasz Schreiber zamieścił wpis ze zmanipulowanymi słowami Tuska. Teraz się tłumaczy i przeprasza

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24911094,lukasz-schreiber-zamiescil-wpis-ze-zmanipulowanymi-slowami-tuska.html#s=BoxOpCzol8

  yaretzky:

  „W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”
  Friedrich Nietzsche
  Jak to pasuje do obecnej sytuacji w naszym kraju ………..

 390. Jeszcze zanim położę się spać to coś skrobnę.
  Obejrzałam Szkło Kontaktowe „Mowa Trawa”

  Wczśniej unikałam słuchania wystąpień Dudy za granicą z powodu bardzo przyziemnego.

  Ja zazwyczaj jak go słucham, to się kurczę ze wstydu.
  W Polsce jak daje występy, to pół biedy, ale jak reprezentuje nas wszystkich np za wielką wodą … to znacznie gorsza sprawa.

  I tak jak wspomniałam miałam własnie nieprzyjemność oglądając SzK i widzieć i słyszeć co on wygaduje.

  Po pierwsze potwornie nerwowo mówił.
  A co jeszcze gorsze robił wściekłe miny.

  Pomijam o czym gadał, bo te jego miny tak pochłonęły moją uwagę, ze trudno było się skupić na jego bzdurach.
  Nawet musiałam cofkę zrobić kilka razy przez to.

  Bredził o zielonej trawie, do której nas Polaków porównał, co to pomimo, ze nas ciągle deptali, to my jak Wańka Wstańka natychmiast po otrzepaniu lekkim podnosiliśmy się.

  Więcej tego bełkotu było, ale najbardziej to przestraszył mnie minami wściekłymi jak już wspomniałam.

  Może chciał potencjalnych wrogów w ten sposób nastraszyć?

  Problem w tym, ze w Ameryce nawet jak mówią o rzeczach smutnych, to nie tylko starają się nie okazywać tego, ale czasem lekki uśmieszek im towarzyszy.

  Taką chiba modę mają.

  Dla nich jestem pewna jego grożne, wściekłe miny napewno były i zaskoczeniem i Smisznością i trochę dziwactwem.

  A na koniec dowiedziałam się, że znaleziono następny talent.
  Tym razem wdowa Gosiewska Małgośka została naznaczona na Marszałka Sejmu.

  Pamiętam nieboszczyka jako zdrowego bałwana i nie przypuszczam, zeby ktoś ze wszystkimi klepkami na miejscu na niego poleciał.

  Ale okazuje się, że sam fakt wdowieństwa jest wystarczający na pasowanie na Marszałka. Wszystko jedno czy nieboszczyk był mądry, czy wdowa zliczyć do trzech potrafi…..

  To co się liczy to lojalność do Kaczki.

  Przygnębienie!
  Wszechogarniające przygnębienie.

 391. ls42
  17 czerwca o godz. 22:35
  „Rebeka żona Izaaka, bratanica Abrahama, tak dla uzupełnienia”.

  Rebeka była córką Betuela, syna Nachora, a zatem wnuczką brata Abrahama (Rdz 22:20-23). Tak dla uzupełnienia.

 392. Lud wychodzi z terenu naprzeciw opozycji, czyli wróbelki konsumują ziarno…
  – – –
  „Artysta Krzysztof Kolibski naprawił zdewastowany pomnik ofiar holokaustu, a tydzień później ktoś wjechał koparką w jego pracownię.
  Sprawca zburzył budynek, zniszczył dwa samochody i sprzęt do obróbki kamienia.
  Na jednym z przygotowywanych pomników pojawił się napis „Żydy precz”
  .

  Komentarz dedykuję komentatorom i opozycji, poszukujących „pomysłów” na dogodzenie ludowi celem pozyskania od niego demokracji.
  Osobiście największą nadzieję pokładam dla inteligencji w uskutecznieniu sobie „precz” zawczasu, zanim koparki zagnają nas do stodół.
  Pozdrawiam z destynacji all exclusive Madagaskar.

 393. maciek.g
  18 czerwca o godz. 9:12

  Nie wierze, zakręt, nie wierze.
  ( nie chce mi się wierzyć.)

 394. @ Gekko

  Popluskaj się za mnie też,
  a lemury zostaw w spokoju 😉

 395. Dlaczego PiS wygra wybory? Bo Polacy w swojej większości są antysemitami i nic tego nie jest w stanie zmienić. Tak tam ktoś twierdzi/pierdzi w jakiejś gazecie lewackiej. No, nie wiem, może ma rację?

 396. BWTB
  18 czerwca o godz. 10:07
  Dlaczego PiS wygra wybory? Bo Polacy w swojej większości są antysemitami

  Są !

  Ale co ma piernik do wiatraka ?

 397. @

  He, he. Hartman se znowu robi jaja:

  Zakłamywanie rzeczywistości w imię dobrego moralnego samopoczucia elit, które chciałby się widzieć wszechafirmującymi i wszystkich kochającymi, dochodzi do śmieszności – a ośmieszone są wtedy nie tylko same elity, lecz również ich słuszne postulaty. Wszyscy znamy popularne żarty z pruderii językowej. „Sprawny inaczej”, „konserwator powierzchni płaskich” itp. „Osoba o niskim kapitale kulturowym” należy do tej samej kategorii – nie bardzo wiadomo, czy to żart, czy na serio. Jeśli nie mamy dobrego formalnego słowa na hołotę i chamstwo, to znieśmy to mężnie i szukajmy dalej, ale na miłość boską nie udawajmy, że nie ma na świecie hołoty!

 398. @

  He he, ciąg dalszy:

  Owszem, nie wolno potępiać w czambuł wszystkich wyborców PiS, którzy mieli rozmaite motywacje. Nie znaczy to jednak, że mamy udawać, iż nie widzimy związku między niekulturalnym i nieetycznym przekazem propagandowym PiS a brakiem kultury i cnót politycznych wielu jego wyborców. Nie tylko wolno nam mówić, że PiS jest szczególnie popularny wśród klas niższych (ten reliktowy zwrot jakoś się jeszcze uchował przez walcem pruderii językowej), lecz i to, że pośród ludzi myślących całkowicie egoistycznie, nie mających żadnego wyrobienia obywatelskiego więcej jest wyborców PiS niż opozycji. Co więcej, jako że osoby zwane popularnie chamami, hołotą czy żulią wykazują się obok innych wad również egoizmem i brakiem obywatelskich cnót, tudzież świadomości konstytucyjnej, można i należy całkiem otwarcie mówić o tym, że chamstwo głosowało na PiS.

 399. Minister manipuluje
  Łukasz Schreiber, poseł na sejm z ziemi bydgoskiej z ramienia PiS, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zmanipulował na twitterze wypowiedź Tuska na przesłuchaniu przez parlamentarną Komisję VATowską.

  Pytanie szefa komisji VAT – Horały do Tuska

  Przewodniczący Horała zapytał w pewnym momencie o tempo prowadzenia prac legislacyjnych, które  za czasów rządu koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego miały pomóc w walce z wyłudzeniami podatku VAT przy okazji handlu złomem. Zdaniem szefa komisji były zbyt powolne. Część procedowano w rządzie w trybie pilnym, a część w zwykłym (w tym między innymi tzw. odwrócony VAT na złom).
  ”- Czy może pan znał, był informowany o okolicznościach tej decyzji, dlaczego nie uznano to za pilne?

  Odpowiedź Tuska:
  Tusk wyjaśnił jakie projekty ustaw w jego rządzie były procedowane jako pilne i dodał:

  „Jeśli pyta pan mnie jako premiera, czy ja lub mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, która skutecznie wyeliminuje wyłudzenia, to musiałbym to uznać za zwykłą impertynencję  ”

  Za wypowiedź Tuska zabrał się na twitterze minister rządu RP – Schreiber i tak tę wypowiedź „zacytował”:

  „Mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, które skutecznie wyeliminuje wyłudzenia”. Państwo teoretyczne”

  Po fałszywym cytacie Schreiber dodał swój komentarz – państwo teoretyczne.

  Schreiber po jakimś czasie usunął swój wpis na twitterze i napisał usprawiedliwienie:

  „Patrząc na działania poprzedniego rządu te słowa wydały mi się prawdziwe”

  Schreiber kłamał z tego powodu, że patrzył na działania poprzedniego rządu i „te słowa wydawały mu się prawdziwe”. Kłamał, bo tak mu się wydawało.
  Takie usprawiedliwienie pisze minister – sekretarz stanu w rządzie IV RP!

  W partii kłamią nie tylko propagandyści, lecz wszyscy, którzy mają okazję przypodobać się przywódcy obozu politycznego na wyspie wolności w Europie. Kłamią premierzy, kłamią kurierzy, kłamią rządowcy, kłamią naukowcy, kłamią kierownicy, kłamią pracownicy, kłamią przedni, kłamią zadni, kłamią posłowie, kłamią radni.

  Matką, wzorem kłamstw wygłaszanych przez prawych i sprawiedliwych polityków Umęczonej (kłamstwa na rympał), zachętą i przykładem, że takie kłamstwa popłacają, jest monstrualna teoria o zamachu samolotowym wielowybuchowym termobarycznym na prezydenta RP przeprowadzonym w 2010 roku w Smoleńsku przez ludzi, którzy chodzą do dziś z krwią na rękach.
  Pzdr, TJ

 400. „W partii kłamią nie tylko propagandyści”.

  Narzekanie na to, że politycy kłamią, przywodzi na myśl wypowiedź klasyka,: „Jest zima, więc musi być zimno”.

 401. dezerter83
  18 czerwca o godz. 11:43
  „W partii kłamią nie tylko propagandyści”.

  Święta prawda:

  Ewangelia Świętego Onufrego 11:27

  i tak mi dopomóż wszechmogący.

 402. @BWTB
  18 czerwca o godz. 10:07
  Dlaczego PiS wygra wybory?

  E. Michalik bliżej prawdy:

  Politycy opozycji atakują PiS za to, co budzi gniew i oburzenie ich samych i ich wyborców, zamiast uderzać w punkty, które wzbudzą gniew i oburzenie wyborców PiS.

  http://wyborcza.pl/7,75968,24911005,dlaczego-pis-wygrywa.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka

 403. Słowo wróblem

  „Nie będziecie spożywać żadnej padliny. Dasz to do spożycia przychodniowi w twej miejscowości albo sprzedasz obcemu, bo ty jesteś narodem świętym dla Pana”

 404. A jak już spożywasz to spożywaj tylko suto okraszane

 405. quentin t.
  17 czerwca o godz. 20:58
  PiS nie jest stronnictwem faszystowskim ? Wolne żarty.
  Pisowska prokuratura,sądy jak u Mussoliniego to nie jest faszyzm ?
  Ministrem ważnej edukacji zostaje człowiek który promuje zbrodniarza „Burego” , który w imię fanatyzmu katolickiego wymordował prawosławnych Białorusinów. Morawiecki oddaje hołdy zdrajcom z brygady świętokrzyskiej bo wydawali żydów gestapo, to nie jest faszyzm?
  Duda PIS maszeruje na czele z neofaszystami włoskimi to nie jest faszyzm? Sojusznikami Hitlera. Tych tu nie powinno być w ogóle. Lepiej z neonazistami ze Szwecji promujących SS „Viking”. Przedtem dokonywali pogromu Warszawy 1944 a teraz honorowy powrót z PiSem i Dudą na czele. To już obraza ofiar pomordowanych przez ss-manów . Może niejaki Duda następnym razem zaśpiewa przy okazji rocznicy powstania „Sieg heil” a raczej „På Vikingtokt” hymn SS „Viking”, zamiast z nim i maszerować.

  Kto tu robi z kogo idiotę? I kto tu jest idiotą?

 406. Mimo tzw.mrocznego sowieckiego komunizmu ze stalinowskim podniebieniem w kształcie Gruzji. ONI urodzili się. Choć mogli być poddani aborcji lub łapance przez położną z NKWD. Wszystkim urodzonym 18 czerwca szczęść boże. Tak sobie myślę,że Czerwonoarmiści nie byli mściwi jak żołnierze Piłata i oszczędzili dom przyszłego proroka hunwejbinów. Czyli można czynić dobre uczynki nawet z karabinem na sznurku. Sto lat ominiętym też przez tzw. wyklętych !

 407. W czasach tzw.mrocznej okupacji…okupant wsadził rurę w podbrzusze PRL dzisiaj IV RP. IV RP jako spadkobierca domaga się przez PGNiG alimentów za używanie teraz i na przyszłość rury. Tak sobie myślę czy kraj nad Wisłą to jakaś bladż bo rozchyla nogi aby rura weszła. Teraz weszli jankesi z namiastką rury zwaną LPG. Mrożony stosunek na poziomie inseminatora.

 408. Nie żyje gen. Zbigniew Nowek, współtwórca nowych polskich służb specjalnych po przełomie. Prowadził wiele akcji, z których najbardziej znaną była sprawa wydalenia z Polski aż 9 rosyjskich dyplomatów w 2000 r.

 409. Amerykański Walmart za 16 mld dol. kupił 77 proc. udziałów w hinduskim Flipkarcie, stworzonej przez Sachina Bansala i Kalyana Krishnamurthy’ego internetowej platformie handlowej. Po przejęciu Bansal opuścił firmę, a Krishnamurthy wciąż nią zarządza.

  India jest już 3. największą gospodarką świata i mocarstwem atomowym, więc gdy widzicie jednego z Hindusów imigrujących do pięknego kraju nad Wisłą, to czapka z głowy.

 410. tejot
  18 czerwca o godz. 11:09

  Wyniki „europejskich” wyborów, preferencje mściwego i tępego większościowego elektoratu i obłuda opozycji zainteresowanej tylko własnymi stołkami nie wydają się prawdziwe.

  One nimi są.

  Nieprawdziwe natomiast są jedynie rzekomointeligenckie złudzenia, że jest inaczej.

 411. adam100
  18 czerwca o godz. 12:22

  Proroków z debilami nie myl i zostaw w spokoju, ament. 😉

 412. Mieszanka firmowa: Nowe w służbie …starego.

  „Ale Historia: Dziś urodziny Jarosława Kaczyńskiego.” (+ilustracja)
  „Nowe: Policjant onanizował się podczas służby i transmitował to w internecie.” (+ ilustracja)

  Dwa sąsiadujące na stronie głównej tytuły Gazety Wyborczej. Inteligenta.
  Inteligencja sąsiedzka starego chowu odarta z progresywnej sztuczności w służbie klikalności terenowej elektoratu.

 413. Khan i Bachchan – dwóch największych gwiazdorów Bollywood – mają na koncie circa pół miliarda dolarów każdy. Żaden z gwiazdorów Hollywood nie osiągnął takiego sukcesu.

 414. Gekko
  18 czerwca o godz. 13:51
  Proroków z debilami nie myl i zostaw w spokoju, ament.

  Mea culpa a innymi słowy/ po naszemu: „Moja wina”. 😉

 415. @tejot
  18 czerwca o godz. 11:09

  Tak @tejocie, prawda bardzo straciła na wartości. Tony G wylewają się obficie gdzie okiem sięgnąć a ucha wytężyć. Wczoraj zobaczyłem wywiad dziennikarza ABC George Stephanopoulosa z Donaldem Trumpem.
  Dziennikarz mówi mu że w 15 z 17 stanach sondaże stawiają go za Bidenem, a on mówi, że nie mógł zobaczyć takich sondaży bo one nie istnieją. To jest dopiero bezczelność.
  Tego u nas jeszcze nie robią: nie zaprzeczają że nie istnieje to co istnieje. Przemilczają, pomijają, rozwadniają, zmieniają temat, ale to jest inna gra. Zatem myślę, że wiele przed nami.

  also @400, @ adam100
  Trump Lies To, Lashes Out At George ‚Little Wiseguy’ Stephanopoulos

 416. Świat wielkich poszukiwań artystycznych nie kończy się na Cannes i Srebrnych Lwach berlińskich…

 417. Lwy w Wenecji, w Berlinie Niedźwiedzie

 418. @zetus1
  18 czerwca o godz. 14:25

  THX

  dom wariatow !
  wariatkowo !
  Prezydent USA !!!

  plusem jest że chyba uczciwie mówiąc: nie faszysta/ kaczysta ??

  Ein Führer, ein PiS

 419. Czyli jak z tego wynika to Vladimir Vladimirovich Putin is number one.

 420. Kłamstwa Kaczyńskiego, czy Morawieckiego, są malutkie.
  Na miarę Krainy Macondo.
  Mają niewielkie reperkusje w skali świata.

  Porównajcie je z kłamstwami Busha, Blaira, czy Sarkozy’ego.
  Dzięki nim, miliony straciły zycie, domy, rodziny.
  Jakieś konsekwencje?
  Licząc trupy, Putin to anioł, w porównaniu z tymi typkami spod ciemnej gwiazdy DEMOKRACJI…..

 421. „Dlatego limit dodatkowych opłat w przypadku ‚chwilówek’ zostanie radykalnie ograniczony, tj. do 45% kwoty pożyczki w skali roku. Przy pożyczce na okres miesiąca limit ten wyniesie tylko 22%. Limit odsetek od samej pożyczki będzie, jak dotąd, wynosił do 10% w skali roku” – podało CIR.
  https://forsal.pl/finanse/aktualnosci/artykuly/1418106,rzad-przyjal-nowele-ws-przeciwdzialania-lichwie.html
  ==========

  Kończy się Eldorado?

 422. zetus1
  18 czerwca o godz. 14:25
  @tejot
  18 czerwca o godz. 11:09

  Tak @tejocie, prawda bardzo straciła na wartości. Tony G wylewają się obficie gdzie okiem sięgnąć a ucha wytężyć. Wczoraj zobaczyłem wywiad dziennikarza ABC George Stephanopoulosa z Donaldem Trumpem.
  Dziennikarz mówi mu że w 15 z 17 stanach sondaże stawiają go za Bidenem, a on mówi, że nie mógł zobaczyć takich sondaży bo one nie istnieją. To jest dopiero bezczelność.

  Mój komentarz
  Duży udział w kłamaniu polityków ma pazerność na awanse, bezczelność oraz ignorancja.
  Od gościa, który o mieszkańcach Hawajów wypowiedział się, że mają s…ć do Afryk, co można wymagać?

  Swoją drogą duża część elektoratu patrzy na krętactwa i bezczelność polityków z pobłażliwością, jeśli ci sami politycy przyznają im jakieś korzyści realne lub pozorne, oraz wskażą winnych i wrogów oraz obiecają, że winni będą siedzieli lub że pogonią ich jak na to zasłużyli. Takim jest Trump.

  Jego odpowiednikiem mentalnym jest Jarosław Ka, który np. wypowiada się o polityce inwestycyjnej i surowcowej państwa używając słów, których nie rozumie, np. „węglowodany”, a jeszcze niedawno obiecywał, że znajdzie w Umęczonej 1500 mld zł, odblokuje te pieniądze i zainwestuje.
  I co mu pan zrobisz?
  Pzdr, TJ

 423. wiesiek59

  „Firm typu Cambridge Analysys będzie przybywać, przekaz dedykowany, spersonalizowany, będzie coraz lepszy.
  A w raz z nim, kontrola zachowań populacji, jej warunkowanie.”

  Dobrze pamiętam aferę z Cambridge Analytica. Ona wybuchła po wyborze Trumpa na prezydenta i po brexicie. Pamiętam dlatego, że rozbawiło mnie nadawanie cech demonicznych standardowym badaniom socjologicznym czy marketingowym – w tym przypadku opartym na tzw „mikrotargetowaniu behawioralnym” opartym na pogłebionej analizie dostępnych źródeł.
  Pamiętam też, że media krajowe z taką duma podnosiły polskie pochodzenie twórcy algorytmów, które owe pogłębione dane mozolnie przeżuwały i wypluwały. Pisano – Kosiński, nasz ci on jest, nasz ci … . Polak potrafi! To tak jakby ich „mikrotarget” dziennikarski wcześniej wyprofilowano behawioralnie w kierunku narodowym.

  Miałem wtedy nieodparte wrażenie, ża nadając cechy demoniczne Cambridge Analytica tworzy się na siłę konstrukt propagandowy, który w kategoriach teorii spiskowych ma tłumaczyć wielkie klęski dotychczasowej polityki. Mam na mysli oczywiście wybór kamienicznika na prezydenta USA i cios w UE jakim była wygrana brexitowców. Oczywiście ten propagandowy konstrukt tworzyli ci, którzy realnie doprowadzili do takiej sytuacji. Ten przekaz przeciez płynął od strony przegranych. Tylko po to by mogli wyślizgać jakoś z odpowiedzialności za prowadzenie głupiej polityki.

  Mimo upływu kilku lat od wybuchu tej afery zdania nie zmieniam. Przed napisaniem tego komentarza przejrzałem zaktualizowane notki dotyczące Cambridge Analytica i jej wpływu na wybory – w Indiach, Kenii, na Malcie, w Meksyku, w Wielkiej Brytanii (wybory i brexit), w USA (wybory 2014, 2016). W żadnej z tych notek nie znalazłem śladu twardego dowodu na to jak owo „mikrotargetowanie behawioralne” wpłynęło na wynik elekcji. W zamian za to autorzy zaserwowali streszczenia rozmaitych śledztw dziennikarskich czy państwowych z których poza wrażeniem globalnego spisku kompletnie nic nie wynika. Nowomowa marketingowa, którą w tych pseudoopisach zastosowano ma tę pustkę merytoryczną „naukowo” uwiarygadniać.

  Krótko mowiąc – czysta manipulacja na temat fantazji o manipulacji dla naiwnych.

 424. Bar Norte

  ,, Jak wynika z badania „Ochrona zdrowia w Polsce”, przeprowadzonego przez firmę IQS Research na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita”,

  zdecydowana większość Polaków (73 proc.) uważa, że w obszarze publicznej ochrony zdrowia jest źle i niewiele się poprawia. Ochrona zdrowia jest problemem 44 proc. badanych, a 81 proc. wymienia ją na pierwszym miejscu największych współczesnych problemów.

  Na drugim miejscu jest edukacja, na którą wskazuje 52 proc. respondentów,

  na trzecim reforma ZUS i systemu ubezpieczeń, wskazana przez 42 proc.,

  a na kolejnych: uproszczenie systemu podatkowego (34 proc.),

  budowa infrastruktury drogowej i kolejowej (33 proc.),

  walka z korupcją (24 proc.) oraz polityka zagraniczna (19 proc.)

  i unowocześnienie polskiej armii (15 proc.).”

 425. Martin L
  18 czerwca o godz. 12:55
  PiS nie jest faszystowski. PiS jest własnością Kaczyńskiego, który chce spełnić swoje marzenie samowładnego rządzenia (od dziecka , jak zwierzył się Torańskiej). On wykorzystuje wszystko co mu się wydaje przybliży go do celu. Ponieważ faszyzm był bardzo skuteczny to kupuje to co mu odpowiada. On kupuje nie tylko od faszystów – zobacz jak pięknie kopiuje działania znane nam z ZSRR, wczesnej Polski zwanej Ludowa. To polityk absolutnie bezideowy, a więc nie faszystowski, komunistyczny, teokratyczny itd on zrobi wszystko co uzna że przybliży go do celu. Niestety „mędrcy” tacy jak ten któremu odpowiadasz tego nie widz.

 426. quentin t.
  17 czerwca o godz. 13:58
  Dochody z podatku VAT:

  rok 2013 – 113 mld PLN
  rok 2014 – 124 mld PLN
  rok 2015 – 123 mld PLN (spadek!)
  rok 2016 – 126,6 mld PLN
  rok 2017 – 157 mld PLN
  rok 2018 – 175 mld PLN
  —————————————————–
  Według przyjętego planu na 2019 rok dochody podatku VAT mają wynieść 179 mld zł.

  https://www.prawo.pl/prawo/budzet-2019-uchwalony-przez-senat,362063.html

  Wzrost o 2,3% czyli na poziomie inflacji i na znaczące przekroczenie planu na razie się nie zanosi, mimo strumienia pieniędzy wylanych na rynek. Cała nadzieja dla PiS to II półrocze, kiedy to strumień ma przemienić w rzekę i wzrost konsumpcji powinien napędzić wpływy z VAT. Bowiem wykonanie na poziomie zaplanowanym w ustawie budżetowej może wreszcie wzbudzić podejrzenia, że wynik 2018 roku został wcale nie lekko „podpucowany”.
  Pozwala to na trąbienie na cztery świata o grabieży 250 mld., sukcesach w zmniejszaniu luki vatowskiej i wycięciu w pień mafii. I oczywiście wygrać wybory.

 427. 18:07

  23% od 14 miliardów to 3,2 miliarda, a nawet takiego wzrostu z 500 plus nie będzie w 2019r. w stosunku do 2018r. bo program rusza już w lipcu 2018r.

  Twój wywód o 2019r. pozbawiony jest sensu

 428. Zabawnie brzmią więc również wcześniej przedstawiane przez kogoś zapewnienia że to 500 plus („zalew pieniędzy”) dało wzrost zebranego VAT o 50 mld. Trzeba trochę liczyć a nie tylko „zalewać”

 429. „Wpływy z VAT ostro zahamowały. Nawet ministerstwo nie bardzo wie, co się dzieje.”

  We wpisie z godz. 18:07 zagubionym „ekspertom” podpowiedziałem, co się dzieje. Rządowi nie muszę, bo ten dobrze wie co się dzieje, tylko rżnie głupa i liczy, że zalanie rynku pieniądzem pozwoli na znaczące zwiększenie wpływów z VAT a tym samym ukrycie „zabiegów” wokół 2018 roku. Tego nie chciała firmować pani minister finansów. Na jej miejsce postawiono pisowski betonowy słup a Morawiecki będzie kombinować, jak się z tego wykaraskać.

  Z linkowanego przez maćka.g artykułu:

  „Na dodatek w końcu mogły wzrosnąć inwestycje – jeśli tak się stało, to zahamowanie wzrostu wpływów z VAT faktycznie nie powinien martwić.”

  Łykających takie tłumaczenie rządu dziennikarzy(?) informuję, że aby móc odliczyć VAT trzeba najpierw coś kupić z VAT-em – a nie odwrotnie. Pieniądz najpierw wpływa do budżetu a potem jest zwracany, i to z opóźnieniem.

 430. Polska pod rządami Mazowieckiego znalazła się w zeszłym roku w ścisłej europejskiej czołówce państw najlepiej zbierających swój VAT do budżetu. Lepiej nie da się już go zbierać, więc będzie od tej pory na zbliżonym poziomie, rosnącym tylko parę procent rocznie (ta kwota ostatnio 175 mld będzie już teraz rosła parę procent rocznie). Rosnąć już będzie tylko wraz z wzrostem gospodarki, a nie jak dotychczas – z wzrostem sprawności państwa zbierającego VAT (plus z wzrostem gospodarki, PKB). Pozdrawiam

 431. Morawieckiego

 432. 18:20

  Nie rozumiesz lub udajesz, że nie rozumiesz. Bez względu na to z którym wariantem mamy do czynienia – ja to rozumiem.

 433. 19:15

  A co – konkretniej – budzi Twój niepokój jeśli chodzi o aktualne zbieranie VAT w Polsce?

 434. maciek.g
  18 czerwca o godz. 18:03

  PiS jest faszystowski. Zapoznaj się z analizą faszyzmu Umberto Eco.
  Na 14 charakterystycznych cech faszyzmu PiS wykazuje 13. Jedyna cecha której mu brakuje to ekspansja terytorialna w drodze militarnego podboju.

  https://strajk.eu/czternascie-cech-faszyzmu-wedlug-umberto-eco/

 435. wiesiek59
  18 czerwca o godz. 7:35
  ,,Zastanawiając się kto tak naprawdę stoi za atakami na tankowce możemy wyłącznie spekulować. ”

  Ostatnie raporty mowia, ze tankowce zostaly zaatakowane torpedami z lodzi podwodnych.
  Najwieksza flote podwodna w regionie ma nasz jedyny afrykanski sojusznik.

 436. 19:17

  Ależ nic mnie nie niepokoi. Wprost przeciwnie – jestem z takiego tempa zbierania VAT bardzo zadowolony.

 437. kooperatywaMandragon

  Nie mogę skomentować tego badania, bo autorka notki w Rzepie słowa nie napisała na temat metody jego przeprowadzenia.
  Natomiast wskazana w tekście firma, która badanie przeprowadziła nie zamiesciła raportu z niego.

  Tak więc nie mam przesłanek do oceny czy jest to badanie wiarygodne.

 438. @kooperatywaMondragon
  18 czerwca o godz. 19:29

  Waszybgton twierdzi, ze to Iran zaatakował dwa tankowce w zeszłym tygodniu.
  (Skąd ta pewność???? Beats Me)

  I w związku z tym Amerykanie wysyłają 1 000 żołnierzy dodatkowo.

  Niedawno wysłano 1 500
  A w ten region juz wysłano 60 000 zołnierzy.

  teraz zblizamy się do 70 000.

  Nie wiem jak @Bar Norte to widzi?
  Oby miał rację.

  Ja jednak podzielam Twoje obawy.

css.php