Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

18.06.2019
wtorek

Wstyd i niesmak

18 czerwca 2019, wtorek,

Stało się coś niesłychanego i zawstydzającego. Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości zamierzało wstąpić na drogę sądową przeciwko grupie prawników z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy ośmielili się napisać krytyczną opinię na temat reformy prawa karnego.

Licząca kilkadziesiąt stron opinia zawiera wiele uwag krytycznych (część uwag uwzględniono wcześniej), co tak wzburzyło resort sprawiedliwości (!), że dopatrzył się „kłamstwa”, w walce z którym („ta zniewaga krwi wymaga”) zamierzał wystąpić do sądu. Nie trzeba być prawnikiem, żeby zobaczyć, że wnoszenie przez państwo do sądu oskarżenia z powodu takiej czy innej opinii „grozi śmiercią lub kalectwem”, a – pisząc serio – stanowi poważne zagrożenie dla wolności słowa, a także wolności akademickiej.

Nic dziwnego, że rozległy się głosy oburzenia i zdumienia, choć po tym wszystkim, co wyczynia ministerstwo Ziobry, trudno się jeszcze czemuś dziwić. Po kilku dniach protestów ministerstwo zrezygnowało z niefortunnego pomysłu. Ziobro się wycofał (ciekawe, pod czyim wpływem?). „W tej sprawie wszystko jest jasne – powiedział nieoczekiwanie – i społeczeństwo widzi, kto się boi prawdy”.

Dodał, że zapowiedź złożenia pozwu wywołała „cenną dyskusję”. Moim zdaniem społeczeństwo (a przynajmniej jego zainteresowana część) jeszcze raz zobaczyło, co się wyprawia w Ministerstwie Dobrej Zmiany. Ciekawe, czy trafią do sądu autorzy najnowszej statystyki Trybunału Konstytucyjnego, z której wynika, że liczba rozpatrzonych spraw maleje z roku na rok, a ich przewlekłość rośnie.

Adwokat Rafał Dąbrowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, pisze w „Rz”, iż dzięki inicjatywie ministerstwa do opinii publicznej przebiło się najważniejsze – to, co w niespotykanym tempie Sejm uczynił z kodeksem karnym – w niekonstytucyjnym, nadzwyczajnym trybie. „Czekałem na sprawę, chcąc zobaczyć, jak resort w procesie cywilnym będzie walczyć o swoje dobre imię i jakie są te kłamstwa, jakie kryją się w opinii”. Autor miał nadzieję, że ministerstwo – jako strona w sprawie – odczuje na własnej skórze, co się stanie z procesem cywilnym pod rządami nowej procedury.

„Pozwu nie będzie – pisze z niejakim rozczarowaniem mecenas Dębowski. – Zostanie tylko wstyd i niesmak”. Ja bym tylko dodał jedną uwagę: co by było, gdyby gniew i złość ministerstwa zwróciły się nie przeciwko wpływowemu gronu profesury Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale przeciwko zwykłemu obywatelowi, który ośmielił się powiedzieć „nie” resortowi pana Ziobry?

Zaproszenie
Prawnik i zastępca RPO dr Maciej Taborowski będzie naszym gościem w TOK FM w niedzielę 23 czerwca – jak zwykle po godz. 10.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 129

Dodaj komentarz »
 1. Zapowiedź wystosowania pozwu przez Ziobrę przeciwko grupie prawników z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy krytycznie ocenili projekt zmian w Kodeksie Karnym, jakie zostały zaprojektowane w Ministerstwo Sprawiedliwości (kierowanym przez czołowego dobrozmianowca – pana Zbigniewa) i poddane pod głosowanie w Sejmie i Senacie.

  Grupa naukowców z UJ zajmujących się prawem dokonała krytycznej oceny tych zmian z punktu widzenia stabilności prawa, interesu państwa i obywatela.

  Zmiany te zostały wprowadzone na chybcika, pośpiesznie, bez konsultacji, bez szerokiej dyskusji, byle przywalić gawiedzi prawdą o ministrze Ziobro – że ten to się stara, dba o nas, zaostrza kary, będzie lepiej, spokojniej, będą nareszcie płacić VAT, a Misiewicze będą siedzieć.

  Zmiany do prawa wprowadzane są zwyczajem partii prawych i sprawiedliwych pośpiesznie, bez przygotowania, niejawnie, bez szerokiej dyskusji. To norma w tej partii.
  Dla tej partii prawo jest jej własnością przekazaną jej przez „suwerena” i partia szczyci się tym, że wszystko co robi, np. w uchwalaniu ustaw sprzecznych z konstytucją, w przekazywaniu organom ścigania poleceń – tu prowadzić śledztwo szybko, tu również, ale wolniej, tu nie, bo to nie ma sensu, w stosunkach z UE, w bezprzetargowej polityce zakupowej na olbrzymie sumy wyliczonej, to jest dobra zmiana. Wszystko robimy dla dobra obywateli, dla umocnienia Polski, ojczyzny naszej, dla wielkiego dzieła przebudowy państwa naszego ukochanego.

  Przy takiej podniosłej retoryce nikt nie będzie się domagał konsultacji, nikt nie powinien mówić krytycznie o zmianach w prawie, bo dla PiSu naszej partii zawsze jest ślicznie. Wyspa wolności, serce Europy, kto nie rozumie, to PO-baby i PO-chłopy, lewackie dranie, nam zwisa jątrzenie, ich paplanie. Będziem tą drogą iść aż do ściany. Prezes niech będzie uwielbiany. A gdy ukaże się ta ściana – gdy wódz nasz wejdzie w dziewięćdziesiątkę, przybijem wszyscy jemu piątkę.
  Pzdr, TJ

 2. Wojna obecnego rządu z władzą sądowniczą ma ten plus dodatni, że nareszcie owa władza zacznie poważnie traktować siebie samą jako element władzy w państwie demokratycznym. Do tej pory, do czasu objęcia teki ministra i oberprokuratora przez niejakiego Ziebrę, który ledwo zrobił dyplom, władza sądownicza opierała się krytyce i mniemała, że jest nie do ruszenia i nic tam zmieniać nie trzeba. Otóż trzeba, co widzą już sami.
  Ziebro zaś prędzej czy później będzie cieniutko piszczał (już to słyszeliśmy) na niekończących się rozprawach, które wytaczane mu będą hurtowo.
  TK zaś kończy chyba w tej lub najdalej w przyszłej kadencji swój żywot. Trupa wszak wskrzesić się nie da. To się wydarzyło tylko raz i nie wiadomo, czy prawda (Łazarz?)
  I dobrze, niech SN wydaje werdykty, od tego jest.
  Konstytucja też nie do obrony, jest już poderżnięta przez Budynia i prawie wykrwawiona. Dajmy jej umrzeć. Bez tych kilku stron aktów prawnych państwo może funkcjonować.

 3. Proces profesury z rządem byłby o tyle ciekawy, że skorzystała ona z mozliwości, które stwarza regulamin pracy owego rządu. Mam na mysli Uchwałę Rady Ministrów – Regulamin pracy Rady Ministrów z dnia 11 października 2016, który w rozdziale 3 „Uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu dokumentu rządowego” działu III zatytułowanego „Postępowanie z projektami dokumentów rządowych” precyzuje dokladnie to co profesura uczyniła.
  By nie było niedomówień rząd Mateusza Morawieckiego do owego rozdziału o „uzgodnieniach, konsultacjach publicznych i opiniowaniu” swych projektów aktów prawnych dołączył materiał pod nazwą „Wytyczne do przeprowadzania oceny wpływu oraz konsultacji publicznych w ramach rządowego procesu legislacyjnego”. Wytyczne te wiszą na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Można w nich wyczytać np o „Realizacja Siedmiu Zasad Konsultacji w praktyce”.

  Wśród tych zasad rząd premiera Morawieckiego wymienia np „Dobrą wiarę”, która oznacza, że:

  „Konsultacje prowadzone są w duchu dialogu obywatelskiego. Strony słuchają się nawzajem, wykazując wolę zrozumienia odmiennych racji. (…) Organizator konsultacji jest gotowy na opinie krytyczne oraz na wprowadzenie zmian w swojej propozycji, a uczestnicy procesu – na to, by zmienić zdanie, o ile padną przekonujące argumenty.”

  Inną zasadą, którą w świetle swych własnych wytycznych powinien się kierować rząd Mateusza Morawieckiego jest „Powszechność”.
  W ujeciu dokumentu „Powszechność” oznacza, że „Każdy zainteresowany powinien móc dowiedzieć się o konsultacjach i wyrazić swój pogląd.” Mało, rządowy „organizator konsultacji powinien ustalić, kogo dana sprawa interesuje lub w szczególny sposób dotyczy oraz prowadzić publiczną listę interesariuszy zainteresowanych daną tematyką.”

  Jesli ktoś jest ciekaw innych rządowych zasad z których skorzystali krakowscy karniści opiniując zmiany w prawie może o nich poczytać poniżej:

  https://www.rcl.gov.pl/book/251-realizacja-siedmiu-zasad-konsultacji-w-praktyce

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PiS pośród wielu talentów, posiada jeden jeden talent niezwykły, czego tylko się dotknie, to spieprzy. Teraz padło na kodeks karny i już widać jaki potworek legislacyjny z tego wyszedł. W trakcie stosowania tegoż na jaw wyjdzie jeszcze więcej idiotyzmów. Będą nowelizacje do nowelizacji i już nikt się nie połapie o co w tym wszystkim chodzi.

 6. @kooperatywaMondragon
  18 czerwca o godz. 19:29

  Waszynkton twierdzi, ze to Iran zaatakował dwa tankowce w zeszłym tygodniu.
  (Skąd ta pewność???? Beats Me)

  I w związku z tym Amerykanie wysyłają 1 000 żołnierzy dodatkowo.

  Niedawno wysłano 1 500
  A w ten region juz wysłano 60 000 zołnierzy.

  teraz zblizamy się do 70 000.

  Nie wiem jak @Bar Norte to widzi?
  Oby miał rację.

  Ja jednak podzielam Twoje obawy.

 7. Prezes Kaczorek, jak go milusińcy PiS nazywają, perrorował onegdaj o impossibilizmie władzy, którą obalił. Spodziewałem się po nim i jego kumplach czegoś przeciwnego, powiedzmy – possibilizmu.
  Wyszedł im PiSibilizm, w porywach PiSimbecylizm.

  Milusińscy PiSi mają jeszcze „naszą Bacie”.

 8. @zetus1
  18 czerwca o godz. 14:25

  W linku, który wkleiłeś oprócz oczywistego bełkotu infantylnego (albo udajacego takowego) prezydenta Trumpa …..
  zwróciłam uwagę na szczególny epizod.

  ——–

  W trakcie, kiedy Trump odpowiadał na pytanie, czy kiedys udostępni swoje zeznania podatkowe….
  zaczął: „to jest prześliczny raport (mój finansowy)” ……
  ale w tym momencie usłyszał, że ktos zakaszlał

  Przerwał, spojrzał na winnego i rzekł:
  He’s coughing in the middle of my answer
  (on kaszle w trakcie mojej wypowiedzi)

  Na to dziennikarz ABC News (George Stephanopoulos) z usmiechem zauważył:
  ale to jest Twój Chief of Staff!*

  Na to Trump, ignorując uwagę dodał, patrząc ciągle na winnego:
  If you’re going to cough, please leave the room,”
  (jeżeli masz zamiar kaszlać, to wyjdź z pokoju (to było w Owalnym))

  Po chwili kręcąc głową jeszcze przypieczętował:
  You just can’t, you just can’t cough.”
  (poprostu nie mozesz, Ty poprostu nie mozesz kaszlać)

  W końcu zwrócił się do dziennikarza i powiedział:
  I don’t like that, you know. I don’t like that.”
  (Ja tego nie lubię, Wiesz. I tego nie lubię)

  Po czym poprosił o powtórzenie nagrywania tego fragmentu o finasach, brutalnie przerwanego chamskim kaszlnięciem Szefa Biura..

  ——–
  Ps. Mick Mulvaney obecnie pełni obowiązki Chief of Staff
  To jest cos w rodzaju Szefa Biura.

  Do stycznia był nim generał John Kelly, ale zrezygnował.
  Potem nikt tego stanowiska nie chciał, więc Trump wrobił w nie Mick Mulvaney.
  Mick Mulvaney wówczas pełnił funkcję dyrektora Office of Management and Budget (OMB)
  Obecnie w dalszym ciągu jest dyrektorem OMB i pełni obowiązki Chief of Staff.
  Dwa w jednym deal.

  Obie te pozycje są szalenie ważne, jezeli nawet tak nie brzmia.

  To własnie jego ochrzaniał Trump za kaszlnięcie w obecności wielu ludzi z biura, reporterów, itd.
  A w końcu go wyrzucił za drzwi jak niegrzecznego chłopca.

  To się w głowie nie mieści!

 9. W nawiązaniu do wstępniaka Gospodarza (z którym się całkowicie zgadzam)

  Napiszę parę słów o słynnym procesie o „tort”

  W 2011 roku dwóch gejów z Kolorado chciało zamówić tort na swoje wesele u znanego i uznanego ciastkarza z Oregon.

  A ten odmówił przyjęcia zamówinia, twierdząc, ze ich małżeństwo nie jest zgodne z jego przekonaniami.

  Na to geje się wkurzyli i podali go do sądu, ze są dyskrymnowani.

  Sprawa toczyła się na wszystkich poziomach sądu, aż do dzisiaj.

  Właśnie Supreme Court po trzech latach rozpatrywania zdecydował na korzyść ciastkarni z Oregon.

  Ciastkarz tłumaczył, że on jest artystą i tak jak kogoś kto pisze nowele, książki nie można zmusić do pisania czegoś co twórca nie czuje, z czym się nie zgadza, tak i on jako artysta nie będzie dekorował toru z okazji gejowskiego małżeństwa.

  I tu się zaczyna dyskusja na temat wolności słowa i przekonań.

  Geje twierdzą, ze nie popuszczą i dalej będą walczyć.
  W tym wypadku jednak to chyba tylko z wiatrakami.
  Bo Supreme Court (Sąd Najwyższy), to jest Najwyższa instancja sądowa.

  Jednak należy zaznaczyć, że ta decyzja dotyczy TYLKO tego konkretnego przypadku,
  więc SC jakby otwiera drogę i mozliwości sądzenia każdego, kto nie zechce czynic usług gejom w przyszłości.

  Adwokaci zacierają rączki.

  Chwilowo jednak piekarz/ciastarz wygląda na zadowolonego.

  Sprawa stała się słynna, dlatego o niej wspominam.

 10. Dla zainteresowanych więcej na temat powyższy … ponizej

  Supreme Court sides with Oregon bakery that refused to make cake for same-sex wedding
  https://www.cnn.com/2019/06/17/politics/supreme-court-lgbtq-religious-liberties-oregon/index.html

 11. Bar Norte
  18 czerwca o godz. 20:22

  ,,Nie mogę skomentować tego badania, bo autorka notki w Rzepie słowa nie napisała na temat metody jego przeprowadzenia.”

  Wydawaloby sie, ze jesli jeden z najwazniejszych dziennikow cytuje badania ,
  to te przeprowadzane sa wedlug normalnych standartow
  i mozna sie nad ich wynikami zastanowic.

 12. 404

  „Nie wiem jak @Bar Norte to widzi?”

  Na pierwszą wojnę w zatoce przeciwko Irakowi USA wystawiły blisko 700 tysięcy żołnierzy z którymi współpracowało około 200 tysięcy żołnierzy z rozmaitych państw tworzących koalicję. Siły te przetrąciły kręgosłup irackiej armii.

  W związku z tym na drugą wojnę w zatoce, która miała Irak dobić, USA wystawiły mniej bo około 250 tysięcy żołnierzy wraz z około 150 tysiącami koalicjantów.

  Tu dodam, że perskiej armii nikt jak na razie nie przetrącił kręgosłupa więc analogie dotyczące zaangażowania potencjału militarnego w odniesieniu do drugiej wojny w zatoce nie mają uzasadnienia.

  Dodam też, że na Bliskim Wschodzie toczy się w tej chwili kilka poważnych konfliktów zbrojnych, które zarówno absorbują potencjał zgromadzonych tam sił wojskowych USA jak i sił ewentualnych koalicjantów – np Arabii Saudyjskiej. Nie mówiąc już o tym, że niektórzy ówczesni koalicjanci na skutek polityki USA utarcili mozliwości bojowe – jak Kurdowie, którzy USA w czasie drugiej wojny w zatoce wspierali w liczbie 50 tysiecy.

  Trump w obecnej sytuacji nie ma też mozliwości uzyskania znaczącego wsparcia militarnego spoza Bliskiego Wschodu dla operacji pozbawionej mandatu ONZ. Tym bardziej, że nawet tradycyjni koalicjanci, np Wielka Brytania, zmagają się z poważnymi problemami wewnętrznymi co musi siłą rzeczy ciązyć na tego typu decyzjach.

  Jak więc Trump może wygrać tę wojnę przed wyborami od których dzieli go niewiele ponad rok?
  W związku z tym pojawiają się opinie, że tajemnicze ataki na statki w cieśninie Ormuz są próbą wciągniecia go (na jego własne życzenie) w konflikt z Iranem – po to by tam na amen ugrzązł, wykrwawiał się i w efekcie przegrał wybory.

 13. kooperatywaMandragon

  „Wydawaloby sie, ze jesli jeden z najwazniejszych dziennikow cytuje badania ,
  to te przeprowadzane sa wedlug normalnych standartow
  i mozna sie nad ich wynikami zastanowic.”

  Jeśli z badań firmy merytorycznie zajmujacej się komercyjnie również szeroko pojetym sektorem medycznym i farmaceutycznym wynika wniosek, że należy podnieść składkę zdrowotną to w pierwszym rzędzie nalezy sprawdzić metodologię badania. W tym przypadku poleganie jedynie na renomie zlecającego zakrawa na łatwowierność.

 14. kooperatywaMandragon

  Autokorekta, pierwsze zdanie komentarza powinno brzmieć:

  „Jeśli z badań firmy zajmujacej się komercyjnie również szeroko pojetym sektorem medycznym i farmaceutycznym wynika wniosek, że należy podnieść składkę zdrowotną to w pierwszym rzędzie nalezy sprawdzić metodologię badania.”

 15. niemcy; trzy szklanki wody, szeryfowa sie chwieje, tym razem naocznie;

 16. zieleni sie ukraina (cytat);

 17. Co przypomina: socjalizmu będziemy bronić jak niepodległości. Czytaj IV RP będziemy bronić jak religii państwowej. Tak sobie myślę,że kto pomawia obraża uczucia religijne hunwejbinów. Apage satanas ! Ręka podniesiona…Cyrankiewicz wraca do łask.

 18. Już mamy początek nieomylności władzy na wzór Watykanu. Tak sobie myślę o siermiężności religijnej bo zamiast 10 przykazań to świecki kodeks karny ma wymuszać pobożne zachowania. Sodoma i Gomora a nie sprawiedliwość. O jakości prawa nie wspomnę.

 19. Przed rokiem Ewa Łętowska w wywiadzie dla WP stwierdziła, że wśród profesorów prawa modne stało się współzawodnictwo , kto „wyrwie” więcej dla siebie (lub swego klienta) w sposób, którego prawo nie zabrania. A że dzieje się to kosztem wielu bogu ducha winnych (patrz liczne afery z przejmowanie nieruchomości – najnowsza w Gdańsku, gdzie m.in. aresztowano 7 notariuszy) ludzi nie ma znaczenia!
  Takiego „państwa prawa” bronić ???

 20. Król jest nagi. Nie przebije się. Tak sobie myślę o władzy,ktora demoralizuje grzeszników.

 21. Owszem, społeczeństwo widzi kto boi się prawdy, tym bojącym jest panzbyszek, któremu zapewne jakiś lepiej wyksztalcony prawnik uzmysłowił, że jego reforma zostałaby osmieszona przed sądem. Wycofał się więc rakiem, nie przestając szkalować oponentow. Nie bez przyczyny ma przydomek Zero.

 22. byk; 4:53 pisze niemcy; trzy szklanki wody, szeryfowa sie chwieje, tym razem naocznie;

  https://www.facebook.com/lifenews.ru/videos/2131812816941932/

  byk – u; dlaczego nie podasz linku do tego chwiania się.

 23. kaesjot
  19 czerwca o godz. 5:30
  Takiego „państwa prawa” bronić ???

  Bredzisz w dialekcie pisdzielowskim.
  Lepiej już sobie obliczaj ile niemiecki pan zarabia na polskich burakach, bo jesteś od tego specjalista. 🙁

 24. Na czym polega roznica miedzy klamstwami – oswiecimskim i jagielonskim ?. Zaden z jagielonskich profesorow nie jest anonimowy ? No ale w sądzie , czy ktos tam moze byc anonimowy ? Anonimowosc alkoholowa w sądzie …
  -Nazwisko swiadka ?
  -Wstyd i niesmak
  Zdolnosc zapamietywania anonimowego profesora jagielonskiego , nie do sprawdzenia i tu jest pies ..

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24915911,wypadek-beaty-szydlo-w-oswiecimiu-rz-prokuratura-chce-podwazyc.html#s=BoxOpImg4

 25. Dwie biegłe psycholożki , poki co anonimowe

 26. Element zaskoczenia bez ktorego , zaden antyterrorysta nie czuje sie pewnie i w pelni wyszkolony ale dlaczego zabraklo zaskoczonych terrorystow ? W czyjej glowie zrodzil sie ten element , zeby z braku laku ( nie jest latwo ” tak na poczekaniu” wytrzasnac zaskoczonych terrorystow) zaskoczyc nauczycieli . Troche dziwne , ze nie zaskoczono dzieci w klasie , antyterrorysci moga czuc sie niedoszkoleni – trudno .
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24916353,antyterrorysci-wtargneli-do-szkoly-w-pabianicach-i-zaczeli-strzelac.html#s=BoxOpMT

 27. Nikt mi nie wmówi, że pisowcy to normalni ludzie; dlaczego polscy psychiatrzy milczą?

 28. 12:19

  Ja od dawna – jako osoba dość oczytana – obserwuję zjawisko projekcji własnych niedomogań ludzi PO na PiS. Bardzo znane i bardzo widoczne – przecież to internauci powscy przodują w dyktatorskich zapędach:)

 29. Przecie to raczej internauci powscy uważają się za nadludzi…

 30. Osobiście jestem zdegustowany tymi faszystowskimi, nie liberalnymi, tonami dominującymi w narracji elektoratu powskiego i jako zdeklarowany wróg faszyzmu bronię Kraju przed tym niebezpieczeństwem

 31. olborski
  19 czerwca o godz. 12:09

  Mój komentarz
  PISowscy zarządcy wszystkim (w tym antyterrorystami), to wzorowi tandeciarze, Wydawało mi się, ze już niczym nie są wstanie mnie zaskoczyć.
  Nie miałem racji. Głupota PiSowskiego panowania jest niezmierzona.

  Antyterroryści przeprowadzają na żywca ćwiczenia z zaskakiwania terrorystów – wpadają do sali szkolnej, w której obraduje rada pedagogiczna, krzyczą – na ziemie i strzelają w sufit.
  Tego by Szwejk nie wymyślił.
  Pzdr, TJ

 32. „70 lat temu urodzili się w Warszawie Lech i Jarosław Kaczyńscy. Prezydent RP Lech Kaczyński swoją bezkompromisową miłość do Ojczyzny przepłacił życiem. Jarosław Kaczyński, jako Premier oraz jako Prezes PiS, niestrudzenie, wspierany pamięcią brata, prowadzi Polskę ku dobrobytowi” – napisał Macierewicz
  Dlatego opozycja nie wspierana niczym , nie mowiac juz o pamieci ( skad wytrzasnac drugiego samotnego blizniaka ?!) o kimkolwiek nie ma szans .
  Kto za mlodu nie byl Che Gevara , nie ma czego wspominac i o dobrobycie dla wszystkich nie ma co marzyc nawet

 33. Zwykły obywatel z reguły nie jest problemem władzy, szczególnie wtedy gdy jest osamotniony w swojej sprawie.
  Środowisko akademickie to co innego.
  Z poglądami tego grona wypada się liczyć w sytuacji gdy prawda leży tam gdzie leży, czyli w ogromnym zbiorze światowej wiedzy, ponumerowanej i uporządkowanej w zbiorach naturalnych i wirtualnych, w których nie tak łatwo się poruszać i byle kto sobie z tym zasobem nie poradzi.
  Ministerialny urzędnik, niezależnie od zaszeregowania, zagubiony w hierarchicznych strukturach dysponuje dużą ilością ustaw, zarządzeń, rozporządzeń, regulaminów i okólników, ale w gruncie rzeczy ubezwłasnowolniony może tylko pogrozić palcem co na społeczeństwie nie robi wrażenia, a na społeczeństwie akademickim już całkowicie żadnego wrażenia robić nie powinno.
  Muszę dodać, że i w tym przypadku groźba była, ale się rozmyła

 34. srututu

  PiS to faszyzm.
  Prawda boli. ! 🙁

 35. Nawet się trochę dziwię brakowi podstaw – do psychuszki to komuniści wysyłali trochę inaczej myślących, nigdy liberałowie… No ludzie, co się z wami dzieje

 36. Jeśli PO nie oczyści szeregów w Nadzwyczajnym Zjeździe, nie napiętnuje swoich Siwaków:) twardogłowych…

 37. Dla mnie jest oczywiste że PiS, jakby reinkarnacja ideałów Solidarności, wyratował Kraj ze szponów aparatu, żyjącego dla siebie i nie zbierającego już nawet vatu…

 38. olborski 19 czerwca o godz. 12:53
  22 kwietnia 1870 roku urodził się Włodzimierz Lenin.
  18 grudnia 1878 roku urodził się Józef Stalin.
  Obaj zmienili bieg historii i mieli wpływ na
  ukształtowanie się powojennych granic, pierwszy z nich
  po I wojnie światowej, a drugi po kolejnej wojnie.
  Urodziny zagranicznych i miejscowych notabli z reguły
  były hucznie obchodzone.
  W prasie można przeczytać o takich obchodach, jeśli ktoś
  chciałby porównać laurki składane teraz i ówcześnie
  przy takich okazjach

 39. Bezkompromisowa miłość.
  Siadajcie śmiało, zmieścicie się. Bez kompromisów.
  Pzdr, TJ

 40. Bar Norte

  Kolejny oszalamiajacy sukces uwielbianego i propagowanego przez Pana Adama systemu neoliberalnego.
  Liczba osob zmuszonych do spania na ulicy w Londynie wzrosla w ostatnim roku o 20 %.
  Codziennie 15 nowych osob traci dach nad glowa i laduje na chodniku.
  Postepowy burmistrz obwinia reakcyjna polityke administracji kraju.
  https://www.theguardian.com/society/2019/jun/19/london-rough-sleeping-hits-record-high-with-18-rise-in-2018-19

 41. kooperatywaMondragon
  19 czerwca o godz. 14:07
  Bar Norte
  Kolejny oszalamiajacy sukces uwielbianego i propagowanego przez Pana Adama systemu neoliberalnego.

  Kolejne brednie w dialekcie „faszystowskie pisdzielstwo ” 🙁

  Ein Führer, ein PiS

 42. KooperatywaMondragon,
  to nie koniecznie system neoliberalny jest winien a np. ocieplenie klimatu. Korelacja to jeszcze nie związek przyczynowo-skutkowy. 😉
  W ten sposób, to łatwo by dojść do wniosku, że wzrost liczby przestępstw w IIIRP w stosunku do PRL i ich brutalności, to skutek wprowadzenia religii do szkół, jako że
  korelacja jest ale związku przyczynowo-skutkowego nikt nie bada, bo strach! – co by to wyszło 😉

 43. Dzisiaj telewizja śniadaniowa rozważała temat bogatych Polaków. W setce najbogatszych znalaźli się też sportowcy.
  Ich majątek nie przekraczał jednak miliarda złotych.
  Gorszą wiadomością było to, że łączny majątek najbogatszych Polaków to zaledwie trzecia część bogactwa jednego z zagranicznych miliarderów.
  O dochodach nauczycieli akademickich nie mówiono

 44. Indyjski Bombaj jest na 9. miejscu miast świata, w których żyje najwięcej miliarderów (Nowy Jork i Londyn prowadzą)

 45. @404
  18 czerwca o godz. 23:26

  “You just can’t, you just can’t cough.”
  Ten epizod wiele mówi o tym jakim człowiekiem jest DJT i jakie stosunki panują w WH.
  Zresztą na Stephanopoulusa tez użył przezwiska „little wiseguy” (mały mądrala), co nie można uznać za komplement.
  Ze stanowiska odchodzi też Sarah Huckabee-Sanders i pewnie następcy nie będzie bo nie widać, żeby ktoś mógł zastąpić najlepszego Press Secretary – czyli samego Donalda T.

  Bardzo jestem ciekaw, czy nastawienie republikanów w Senacie może się zmienić. W 2018 59% republikanów stanowią biali bez średniego wykształcenia ( wzrost ok 10pp w stosunku do 2010/2014) non-colledge educated
  Ok. 30% stanowią colledge educated whites.

  O konserwatystach mówi George Will:
  Conservative columnist George Will doesn’t think Trump can get reelected if he only caters to his…

 46. @404. @adam100, @tejot

  Możliwość zastąpienia Dollara przez Euro coraz bardziej realna.
  Fareed: This is a canary in the coal mine for America

 47. Wstyd i absmak. Duża część mężczyzn po skorzystaniu z usług prostytutki właśnie odczuwa absmak. Ulubione określenie hunwejbinów singli. Tak sobie myślę,że to reakcja normalna kiedy mamy do czynienia z wynajętą propagandą publiczną.

 48. Bar Norte , 0:48
  ,, …zdecydowana większość Polaków (73 proc.) uważa, że w obszarze publicznej ochrony zdrowia jest źle i niewiele się poprawia. Ochrona zdrowia jest problemem 44 proc. badanych, a 81 proc. wymienia ją na pierwszym miejscu największych współczesnych problemów… ”

  Moze obywatele chca, zeby wladza wiecej wydawala na sluzbe zdrowia a nie na zlom F-35 ?

 49. @

  Faszyści z PiS terroryzują :

  Kuba Karyś
  22 tim

  Drodzy Rzeszowianie, szanowni Słuchacze rzeszowskiego radia. W piątek Grażyna Bochenek odebrała zwolnienie dyscyplinarne z Polskiego Radia Rzeszów.

  Cała historia rozpoczęła się szóstego września zeszłego roku, kiedy na antenie w prowadzonym przez Grażynę programie Kalejdoskop zabrzmiał głos słuchacza, który nazwał prezydenta Dudę – „pełniącym obowiązki prezydenta figurantem.” Natychmiast zareagował prezes Tejkowski, mnożąc i eskalując kary od usunięcia z anteny poprzez naganę, zakaz prowadzenia zajęć na dziennikarstwie UR ,aż do zawiadomienia prokuratury, która zresztą odmawia wszczęcia śledztwa. Grażyna walczy, włącza się Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ale nic się nie zmienia. Mijają kolejne miesiące i jest coraz gorzej, aż w końcu pozbawiona możliwości wykonywania pracy – składa powództwo o dyskryminację, mobbing i ochronę dóbr osobistych.
  Jego konsekwencją, choć zapewne nie nazwaną wprost, jest dyscyplinarne zwolnienie.
  Grażyna pracowała w Radiu Rzeszów od wielu lat,
  jest popularna i lubiana przez słuchaczy,
  jest laureatką wielu dziennikarskich nagród,
  jest zwolniona dyscyplinarnie przez prezesa Przemysława Tejkowskiego.
  O kolejnych usunięciach Grażyny z kolejnych programów tak mówił portalowi Wirtualnemedia.pl: „Dawno już sygnalizowałem kierownikowi magazynów informacyjnych, że widziałbym panią redaktor w innych zadaniach. Znakomicie sprawdza się w reportażu (niedawno wydelegowałem ją do USA, skąd przywiozła bardzo dobry materiał), jest sprawnym reporterem. Zmiana powierzonych jej zadań w ramach zakresu czynności zawartego w umowie o pracę nie spowodowała jakiegokolwiek uszczerbku finansowego.”
  Tylko, że żadnych zadań jednak nie było. To fikcja.

 50. @

  Coś cicho o Glapie 🙂

  Ciekawe jak sobie teraz grucha ?? 😉

 51. sugadaddy
  19 czerwca o godz. 12:19

  „Nikt mi nie wmówi, że pisowcy to normalni ludzie; dlaczego polscy psychiatrzy milczą?”.

  Byłbym za tym, żeby nie milczeli, ale będą, sądzę, milczeć, jako że pisowatość nie jest przypadłością psychiatryczną, czyli osobniczą, lecz plemienną, kulturową. Choć nie wykluczam, że sprawca wywleczenia tej patologii na wierzch z zakamarków psychiki Polaków – szary poseł – jest zwichnięty podwójnie i mógłby robić równocześnie za odwetowego Gargamela i pospolitego durnia, który nie tylko kupił, ale i dowartościował ludzi o bardzo słabej umiejętności racjonalnego myślenia. Tak się wbili w pychę jako nowointelektualni (na wzór „nowobogackich”), że nic ich z niej nie wytrąci i z nią umrą, wspominając cudowne czasy dobrego Mikołaja Kaczyńskiego z workiem prezentów – identycznie jak radzieckie dinozaury wspominają dobrego baćkę Stalina.

  Może przypomnę, że psychologowie już pod koniec 2015 roku ocenili Jarka, choć formalnie w ich otwartym liście nie ma o nim ani słowa. Ale przecież po owocach go poznacie. Podpisanych pod listem jest 65. psychologów, ale nie daję tej listy, bo za długa, a kto chce, łatwo po tytule trafi.

  „18 grudnia 2015

  List otwarty do Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pani Premier Beaty Szydło
  oraz Pana Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego

  My niżej podpisani – psychologowie specjalizujący się w badaniach relacji międzyludzkich i analizie procesów społecznych – wyrażamy głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w naszym kraju.
  Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego niesie dla społeczeństwa poważne skutki społeczne i psychologiczne. Prowadzi do obniżenia zaufania do władz państwowych, które i tak jest jednym z najniższych w Europie, jak również do zakwestionowania kultury prawa i coraz głębszych podziałów w polskim społeczeństwie.
  Jako psychologowie nie możemy zaakceptować dzielenia Polaków na gorszych i lepszych. Nagminnie pojawiające się w retoryce rządzących poniżające etykiety, jak „resortowe dzieci” czy „gorszy sort Polaków”, prowadzą do dehumanizacji i wykluczenia znacznej części polskiego społeczeństwa. Zwykle następstwami takich określeń są przemoc i dyskryminacja naznaczonych grup społecznych.
  Ważne dla narodu wydarzenia, jak Dzień Niepodległości czy rocznica katastrofy smoleńskiej, podobnie jak symbole Solidarności i Państwa Podziemnego, mogą i powinny jednoczyć społeczeństwo. Sprzeciwiamy się próbom wykorzystywania tych wydarzeń do doraźnej walki politycznej i zawłaszczania ich przez jedną formację polityczną. Dobro wspólne Polaków nie powinno być dyktatem jednej partii, powinno być definiowane w dialogu, w którym uczestniczą reprezentanci różnych form społecznych i politycznych. Dlatego niepokoi nas tryb stanowienia prawa, w któym dialog jest blokowany.
  Od władz państwowych, a zwłaszcza od Prezydenta, oczekujemy postawy jednoczącej, promowania kultury dialogu i kompromisu, tonowania nastrojów społecznych oraz przeciwdziałania eskalacji agresji, łamaniu prawa i deprecjonowaniu wartości, na których opiera się ład społeczny demokratycznego państwa.
  Nasz list to wyraz troski środowiska psychologów o relacje społeczne i dobrostan Polaków, w tym o godne warunki wychowania młodego pokolenia, a także wizerunek naszego kraju poza jego granicami. Wciąż chcielibyśmy wierzyć, że deklaracje obecnego obozu rządzącego, składane w okresie wyborczym i mówiące o otwartości, współpracy, wsłuchiwaniu się w głosy obywateli oraz dążeniu do zgody narodowej, przełożą się na realne działania”.

 52. @

  Ostatni optymista ( pisizm jest uleczalny ):

  – „Polacy nie są narodem idiotów i obóz rządzący, prędzej czy później, przegra” – dowodził szef „Gazety Wyborczej” Adam Michnik podczas spotkania z mieszkańcami Łodzi. Barwnie ocenił język tzw. dobrej zmiany: „to bolszewicka propaganda. To wszystko już było. PiS nie wymyśla niczego oryginalnego. Jest mało kreatywny. Kłamią, żeby nie wyjść z wprawy. Czego się dotkną, to psują”.

  https://koduj24.pl/michnik-pisizm-jest-uleczalny/?fbclid=IwAR3oKDQiULo_Z1aQMmaODYhLOIZBjB1x-rqsaav1xeNyBbREY1NzZeO1CAY

 53. Jestem za chorobami zsyłanymi na katolików przez Boga za ich grzechy. Szczególnie za głosowanie na byle kogo kto częstuje kiełbasą wyborczą. Tak sobie myślę skoro Bóg wie co robi w swojej nieomylności.

 54. @

  Ile wystukało odsetek Biereckiemu tylko dzisiaj w Liechtensteinie ?
  Pewnie by starczyło na roczną pensje dla lekarza 🙁

 55. Cd. relacji z Polski.
  Proponuję „Niemcom” wypad do Żarnowca, do muzeum Marii Konopnickiej. Rozumiecie: „Nie będzie Niemiec pluł…” Trzeba trafu bo w tym samym czasie jest tam wycieczka dzieci szkoły podstawowej z pierwszych klas. Miła Pani z Muzeum pięknie opowiada dzieciom o poetce i jej twórczości. W pewnym momencie gładko przechodzi do Roty, wprawia w ruch magnetofon i każe dzieciom śpiewać, wszystkie zwrotki. Moi „Niemcy” słuchają trzeciej zwrotki w osłupieniu tym bardziej, że za plecami swoimi i dzieci jest ustawionych kilkanaście tablic o niemieckim poecie Hauptmannie (w Jagniątkowie pod Jelenią Górą można wpaść do jego domu). Nadmienię, że Hauptmanna tłumaczyła Konopnicka (innych poetów niemieckich też). Powstaje zatem pytanie: jak się to wszystko ma zmieścić w dziecięcych główkach? Czy na tej samej zasadzie szczepi się dzieci do antysemityzm? Mniemam, że właśnie tak, tyle tylko że w domu i na lekcjach religii.
  O Dulębiance dzieciom nie wspomniano pond to, że była malarką i malowała portrety Marii.
  Murzynek Bambo został usunięty z czytanki, a niemiecka plwocina jakoś ma się dobrze.
  To tyle, do następnego ….

 56. 404 18.06.2019 godz. 23.53
  Ciekawy przypadek rozwiązany.
  Jednak o ile piekarz może być artystą to już lekarz zatrudniony w państwowej służbie zdrowia moim zdaniem musi podporządkować się przepisom, jakieby te przepisy były.
  Dlatego stanowienie przepisów, niektórzy mówią górnolotnie prawa, jest ważne. Wobec tego grono polityków nie powinno kierować się obowiązkiem partyjnym, podległością służbową, czy pod wpływem presji podnosić rękę w głosowaniu bez zastanowienia.
  Władza ustawodawcza to powtórzę wielki zbiorowy obowiązek ludzi poważnych i rozważnych, po prostu niepodległych i indywidualnie myślących

 57. kooperatywaMandragon

  „Moze obywatele chca …”

  Nie wiem czego badani chcą, bo nie znam metody przeprowadzenia badania. W związku z tym mam watpliwości co do materiału Rzepy.

  Jesli badanie zatytułowane „Ochrona zdrowia w Polsce” wykazuje, że najwiekszym problemem dla krajan jest ochrona zdrowia w Polsce to coś mi tu nie gra.

  Jeśli czyta się: „Ochrona zdrowia jest problemem 44 proc. badanych, a 81 proc. wymienia ją na pierwszym miejscu największych współczesnych problemów” to przecież logiczne jest, że badanie powinno się np nazywać „Gradacja największych problemów społecznych w swietle opinii”.

  Przepraszam ale odnoszę wrażenie, że to jest ustawione badanie i dopiero gdy poznam metodę jego przeprawadzenia będę mógł się do niego odnieść.

  Sadiq Khan, burmistrz Londynu jest z prawego skrzydła Partii Pracy. Jest więc w opozycji do Corbyna. Ale po tym gdy kamienicznik w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii go obrażał jakoś się z Corbynem zeszli. Może sta ta niespodziewana troska o bezdomnych.

 58. 12:28

  Przy okazji – Mag i Stasienku nawet po wielu latach tutaj postrzegają że to „moderator” chowa ich wypowiedzi. Dla mnie po pół roku jest oczywiste że to uczestnicy forum. No…prawdę mówiąc…

 59. Prawdę mówiąc Mag… słaby kontakt z bazą

 60. Rozumiem intencje kolegów którzy schowali wypowiedź z 12:28. Nie czują się faszystami i bardzo dobrze. Ale pamiętajcie że Niemcy na początku też i że PO ostrzega cały czas że z tego drugiego ruchu może… Z waszego ruchu też…

 61. Dlaczego dzieci nie mogą zjeść obiadu z rodziną w domu. Dlaczego wzorem III Rzeszy państwo wyręcza rodziców z prowadzenia rodzinnego domu. Obiad w szkole przypomina skoszarowanie. Po koszarach drugie jedzenie w domu. Czy to jest sposób na otyłość młodych hunwejbinów. Tak sobie myślę,że jadanie w domu wzmacnia rodzinę. Szczególnie kiedy mamy dla 500+ zostały w domu. Czy rządowy Sanepid przymknie oko na syf w pomieszczeniach szkoły nazywanych jadłodajnią. Katering wzmacnia już istniejącą gastronomię,która nie jest na złym poziomie technicznym i kulinarnym. Wspierajmy już istniejący sektor. Nie zastępujmy zupkę Kuronia zupką Kaczyńskiego.

 62. @

  Pisanki robione z Prezydenta USA. Nawet Duduś się załapał i nadrabia głupią miną. ( po angielsku )

  https://www.youtube.com/watch?v=lZbtH9kDs6Y

 63. Pluskwy giną w temperaturze 45 stopni Celsjusza. To pomoże kolejarzom w utrzymaniu higienyw pociągach.
  Niestety, taka temperatura szkodzi też innym pasażerom, nie tylko tym na gapę.
  Grenlandia topnieje od kwietnia, a powinna zacząć od lipca pisze GW.
  Prawdziwie dobra wiadomość dopiero na ostatniej stronie gazety „Młodość rozkwita na kortach”
  Fotografie Igi Świątek, Amandy Anisimowej i Markety Vondrousovej bardzo ładne

 64. Za najlepszy budynek mieszkalny wielorodzinny została uznana Marina III – apartamentowiec, który powstał na niewielkim cyplu Wyspy Pomorskiej we Wrocławiu, uznali architekci w tegorocznym konkursie „Piękny Wrocław”
  Niedawno miałem przyjemność zamieścić tutaj komentarz z wycieczki po tej wyspie ze wskazaniem wymienionego obiektu.
  Cieszę się z werdyktu

 65. @

  PiSowka przerobiona na szmaty przez oszustów.
  Kompetencje faszystów !!!

  https://www.facebook.com/PiotrKusznierukSLD/photos/a.912562942216984/1403825676424039/?type=3&theater

 66. Dopiero zacząłem czytać felieton w dzisiejszej POLITYCE , a już się cieszę, że został napisany.
  „Co każdy Polak myśleć powinien”

 67. „Dmytruk Tymczuk , parlamentarzysta
  zastrzelił się podczas czyszczenia swojego pistoletu, którym został wcześniej nagrodzony za walkę z rosyjską dezinformacją – napisał na Facebooku inny deputowany z Frontu Ludowego Anton Heraszczenko. Jednak doniesienie Heraszczenki nie zostało jeszcze w żaden sposób potwierdzone. -donosi onet.pl”
  Czy tak miała wyglądać wschodnia Europa w XXI wieku?

 68. Według danych opublikowanych we wtorek przez portal Wirtualne Media, najlepiej sprzedającym się tygodnikiem w Polsce jest „Gość Niedzielny”. W kwietniu średnia sprzedaż tego pisma wyniosła 119 173 egzemplarzy, czyli o 3,01% więcej w stosunku rok do roku. Na drugim miejscu pod względem średniej sprzedaży w kwietniu znalazła się „Polityka”, z wynikiem 100 007 egz. i wzrostem o 3,69%.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/gazeta-polska-odnotowala-najwiekszy-spadek-sprzedazy-wsrod-tygodnikow/
  =======

  W porównaniu z resztą, jest nieźle……
  śmieciówki typu GP w odwrocie.

 69. Staram się ograniczać do spraw lokalnych, jednak czasami w oczy rzuca się wyjątkowa sytuacja i trudno nie napisać komentarza.
  Na stronie 53 tygodnika POLITYKA zamieszczona została fotografia karawany uchodźców z Ameryki Środkowej w drodze do USA.
  Pęd do Ameryki obserwowany od kilku stuleci był zrozumiały, gorączka złota i dobrobytu do czasu komunizmu, który obiecywał więcej, była uzasadniona, ale ten niepowstrzymany exodus, ta rzeka ludzi każe się zastanowić nad przyszłością rodzaju ludzkiego.
  Dokąd w istocie zmierzamy?
  Jaka przyszłość przed USA?

 70. A pisowscy hunwejbini czekają na zniesienie wiz aby dołączyć do jankesów. Jestem za karawaną hunwejbinów po szczęście w ziemi obiecanej. Tak sobie myślę czy wiedzą,że tam żydowskie myślenie się liczy. A Święta Wielkanocne z biciem Żyda czy z powieszonym Żydem jako religijny rytuał ludowy nie wchodzą w grę. Góralu czy ci nie żal …Będą wracać dla samego rytuału w ramach odwiedzin.

 71. Dzisiaj Wrocław jutro Breslau. Taka jest logika dekomunizacji. Wszystko co z mocy komunizmu stalinowskiego jest nieważne. Tak nawet Kaczyński rzecze. Przeżywszy w stresie okres tzw. sowieckiej okupacji zmuszony do pisania doktoratu z Lenina przemyśleniami. Tak mówią ludzie. A konsekwencją przebaczenia grzechów katolickiej III Rzeszy przez biskupów urzędników zgermanizowanego Watykanu w ramach Świętego…jest zwrot tego co komuniści dawali. Grzechem było brać bo dawali. Podobnie Ukraińcy brali Krym bo ich ziomek dawał. Tak sobie myślę,że w ramach dekomunizacji Kaczyński odzyska np. Wołyń. Wtedy Trójmorze ma sens.

 72. Bezwstyd i smak
  „Rada nadzorcza Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej” wybrała nowy skład na kolejną kadencję. Jedyną zmianą wśród sześciu członków RN było zastąpienie Andrzeja Dobosza przez Tomasza Karusewicza – jak podaje środowy „Puls Biznesu” – zaufanego człowieka Joachima Brudzińskiego, wiceprezesa PiS.
  Karusewicz nie udzielał się do tej pory politycznie i w jego oficjalnym życiorysie nie ma wzmianki o przynależności partyjnej. W 2002 roku pełnił funkcję skarbnika zachodniopomorskiego PiS, w 2016 z kolei był pełnomocnikiem partii w wyborach samorządowych. Tomasz Karusewicz uchodzi za człowieka Joachima Brudzińskiego, szefa regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości na Pomorzu Zachodnim i wiceprezesa ugrupowania – pisze dziennik.
  Czy należy spodziewać się zmian?
  Zdaniem Wiesława Gałązki, cytowanego przez „PB” wykładowcy akademickiego i specjalisty w dziedzinie wizerunku publicznego, zmiana w radzie nadzorczej oznacza, iż PiS uzyska dostęp do większej wiedzy o sytuacji w Agorze. Kandydaturę Karusewicza poparła przeważająca większość (ponad 94 proc.) akcjonariuszy, a samego kandydata rekomendowało PZU (reprezentujące PZU OFE Złota Jesień) kontrolujące 17,5 proc. kapitału Agory.”

 73. Gruss aus Breslau. Tak sobie myślę historycznie czy wyzwolenie Wrocławia to była okupacja jak sugerują pisowscy hunwejbini katolicy. On się nam należy sugerują Słowianie. Ochrzczeni nie mają racji. Sprawiedliwość musi być po słowiańskiej stronie. Matka dawaj dwa granaty ! zdecydował Pawlak Kresowiak. I niech tak zostanie.

 74. @

  Robert Biedroń:

  Niech mnie ktoś uszczypnie, bo to się po prostu w głowie nie mieści!

  Ojciec Rydzyk wziął kilkadziesiąt milionów dotacji na ekologiczną geotermię.
  Pieniądze dostał dzięki ekspertyzie sporządzonej przez wiceministra środowiska z PiS, który „pomylił” gorące źródła pod Toruniem z tymi pod Ciechocinkiem.
  Ponieważ pod Toruniem nie ma jednak tak gorących źródeł, geotermię podgrzeje budowana właśnie ciepłownia, która w godzinę wyemituje tyle trującego CO2, co 45 tys. samochodów.

  Nieźle…

 75. satrustequi
  19 czerwca o godz. 13:23
  A ten tylko PO to jest już żałosne! Z łaski swojej proszę pisowskimi złodziejami. Takimi dennymi tekstami to może pan trafić jedynie do wsiowych głupków. Proszę się zająć prawdziwymi aferami a nie jakimiś wymyślonymi o „wacie”. Nie przeszkadza taki Morawiecki który wyłudził ziemię z komisji majątkowej? Teraz mamy pisowskich kacyków ponad prawem. To nie przeszkadza?
  A ten ciągle PO, nie pozwalało nam kraść. PO nie pozwalało gwałcić dzieci zwyrodnialcom w sutannach, jak mówił pański właściciel i pan niejaki Kaczyński, „kto nie pozwoli gwałcić dzieci księżom pedofilom podnosi rękę na Polskę.”
  Sam widok jakiegokolwiek pisowca budzi obrzydzenie jak pedofilem.

  Nie przeszkadza gwałcenie dzieci przez zwyrodnialców w sutannach, bo dzięki takim Ziobrom” mogą to gwałcić bezkarnie. Zajmujecie się głupotami tyko po to by zwyrodnialcy w sutannach którzy popierają PiS nie poszli do więzienia. To nie jest faszyzm? to klero- faszyzm!
  PiS broni zwyrodnialców w sutannach za wszelką cenę, a to ma tylko odwrócić uwagę, jest to najbardziej odrażający gnój, szambo.

 76. Filozofia ludu.
  Produktem liberalnej demokracji jest wiara w pokręcony populizm,produktem pokręconego populizmu są rządy tzw. silnej ręki a produktem silnej ręki jest totalna przemoc i wtedy lud się budzi i woła o wolność.I tak w kółko.

 77. @

  Jak ktoś ma problem żeby się dostać na geriatrie,
  przykład prosto z życia:

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2313610895344190&set=gm.1048530082003055&type=3&theater

 78. Dlaczego katolicy nie płacą VAT i innych danin. To z nimi ma problemy Ziobro w proporcji do populacji. Tak sobie myślę,że rozmowa dyscyplinująca z biskupami jest jakimś rozwiązaniem przed paką owieczki. Ponoć duchowni mają posłuch.

 79. Martin L
  20 czerwca o godz. 10:20
  I to jest sedno sprawy ale lud pośle dzieci na lekcje religii,do posługi na msze a żony,matki pójdą układać kwiaty na ołtarzu .Nie twierdzę,że każdy ksiądz będzie molestował i dymał ale schowała się tam całkiem spora grupa zboczeńców a to co ujawnione to tylko wierzchołek góry lodowej a kościelna „góra ” od arc. Polaka do zwykłego proboszcza dobrze o tym wszystkim wiedzą i wszyscy to ukrywają a to już jest przestępstwo.

 80. @

  Bierecki znowu bogatszy. Odsetki w Liechtensteinie stukają każdego dnia!!!

  Niedługo się dowiemy więcej, dzięki Sekielskiemu 🙂

  Ośmiornica PiS

 81. ZAPROSZENIE
  Pełna lista naszych Gości w Radiu TOK FM: Dr hab. Maciej Taborowski (pokolenie 30+) – zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich ; dr Anna Tatar – Stowarzyszenie Nigdy Więcej; Jarosław Gugała, Polsat, redaktor, b. ambasador. Niedziela, 23 bm, godz. jak zwykle 10.05. Zapraszam!

 82. W sprawie zestrzelenia nad Donbasem malezyjskiego Boeinga w locie MH17 międzynarodowa komisja badająca ten przypadek ogłosiła swoje ustalenia.

  Reakcja oficjalnych organów rosyjskich na te ustalenia jest bardzo podobna do reakcji PiSowskich oficjeli i ekspertów na raporty MAK i Millera o katastrofie Tu-154 w Smoleńsku.

  „Zdaniem MSZ Rosji śledczy „uparcie ignorują dane przedstawione przez stronę rosyjską”, a wcześniej „odsunęli ją od pełnowartościowego udziału” w międzynarodowej grupie śledczej.
  „W tych okolicznościach nadal pojawiają się u nas uzasadnione pytania dotyczące jakości pracy grupy” – dodał rosyjski resort. „Wszystko to potwierdza wcześniejsze obawy o stronniczość procesu” prowadzonego przez śledczych – podsumowało MSZ.
  Jednocześnie zapewniło, że „realni winowajcy powinni ponieść sprawiedliwą karę”, a Rosja „będzie nadal okazywać wsparcie” w śledztwie, w celu „ustalenia prawdy” o katastrofie malezyjskiego boeinga.”

  W sprawie katastrofy Tu-154M Prezes Polski wyraził się, że prawda idzie do nas, jest już blisko

  W sprawie zestrzelenia Boeinga nad Donbasem MSZ Rosji nie twierdzi, ze prawda idzie do nas, tylko sugeruje, ze „pojawiają się uzasadnione pytania” oraz że „dane przedstawione przez stronę rosyjską zostały zignorowane oraz że strona rosyjska „została odsunięta od pełnowartościowego udziału”, a „wszystko to potwierdza wcześniejsze obawy o stronniczość procesu”.
  Pzdr, TJ

 83. Zestrzelenie przypomina Gliwicką prowokację. Za dużo podrzuconych fantów. Tak sobie myślę,że wystarczyło nie wysyłać samolotu nad teren objęty wojną. Dodatkowo ktoś chciał zarobić na tranzytowym locie. Sprawca liczy na korzyść propagandowego sukcesu z jankesów pomocą.

 84. tejot
  20 czerwca o godz. 11:55

  Od śledztwa odsunięto również przedstawicieli Malezji….
  O czym to świadczy?
  Ustalenia Holendrów i Brytyjczyków niekoniecznie są merytoryczne, a bardziej polityczne?

 85. pombocek,
  Zbyt wielu ludzi, którzy przed przystąpieniem do PIS nie wykazywali żadnych psychicznych aberracji, po kontaktach z prezesem takie aberracje wykazują. Psychoza indukowana to termin medyczny i wygląda na to, że prezes jest mistrzem zaszczepiania fijoła w swoim otoczeniu.
  Przecież to widać gołym okiem, że jego drużyna psychicznie od normy odstaje i to znacznie.
  Tak jak widać to w każdej sekcie, gdzie guru nigdy się nie myli, a wyznawcy nigdy przeciwko niemu nie wystąpią. Choćby popełnił najstraszniejszą zbrodnię nadal będą go czcić.
  PS Co i rusz, jakiś znany celebryta wydaje oświadczenie o nawróceniu się na katolicyzm tzw, born again christian, co z kolei wskazuje na zarażenie się psychozą religijną, którą wywołuje ogólny klimat panujący w kraju. Albo, co też możliwe, czystej wody koniunkturalizm, czyli urządzanie się w ciemnej dupie.

 86. Gwardia Rewolucyjna zestrzeliła amerykańskiego drona

  Irańska państwowa agencja IRNA twierdzi, że Gwardia Rewolucyjna zastrzeliła amerykańskiego drona szpiegowskiego. Armia USA odmówiła komentarza w tej sprawie. Anonimowy urzędnik potwierdza zajście.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gwardia-Rewolucyjna-zestrzelila-amerykanskiego-drona-7693274.html
  ==========

  Drony przebazowane do Polski, może spotkać ten sam los, o ile będą robić wycieczki nad Królewiec, czy Mińsk…..

 87. sugadaddy
  20 czerwca o godz. 12:48

  Mój komentarz
  Tak jest.
  Tak się dzieje za rządów prawych i sprawiedliwych, że nienawiść zyskuje, prawda traci, wszyscy widzą proste, nie widzą krzywych, mnożą się oblaci, Prezes jest guru i panisko, a prawda wciąż idzie, jest już blisko.
  Pzdr, TJ

 88. sugadaddy
  20 czerwca o godz. 12:48

  To normalne zjawisko- dostosować się do stada politycznego i jego warunków.
  Daje to określone profity.
  Podobnie z konwersjami religijnymi.
  Chetnych do umierania za wiarę zawsze jest niewielki procent.
  Większość dokonuje zmiany wyznania na to preferowane przez WAADZE.

 89. https://www.defence24.pl/geopolityka/waszyngton-wyraza-zaniepokojenie-polityka-europejskiego-funduszu-obrony
  ========

  Europa ma KUPOWAĆ, nie produkować…..
  Konkurencja na jednym z niewielu zyskownych obszarów eksportowych, jest niemile widziana przez Wielkiego Brata zza Wielkiej Wody.

 90. Jankesi jak III Rzesza sankcjami chcą wymusić korzystny dla siebie handel. Tak sobie myślę,że niemieckie geny w tej społeczności z domieszką izraelskiej mentalności biorą górę. A ONZ milczy jak KK w czasie okupacji. U jankesów kup pan cegłę staje się dewizą.

 91. @tejot MH17

  proszę obejrzeć sobie konferencję JIT od 54 min.:
  https://www.youtube.com/watch?v=Kq-L72slP18

  jakie piękne „zakłócenia techniczne” nie pozwalają wysłuchać pytania o ukraińskim pochodzeniu rakiety, która zestrzeliła MH17.
  Demokracja, prawa człowieka, swoboda wypowiedzi, bezstronne i obiektywne sądy itp, to tylko bajki z mchu i paproci.

  Update in criminal investigation MH17 disaster

 92. 20.06.2019, Waszyngton, Delhi (PAP) – USA przekazały Indiom, że rozważają znaczne ograniczenie wydawania wiz dla wysoko wykwalifikowanych pracowników IT z tego kraju. Nowe regulacje mają wymusić na Delhi zmianę przepisów o przechowywaniu danych finansowych indyjskich obywateli wyłącznie w Indiach.

 93. woytek
  20 czerwca o godz. 6:07
  Bezwstyd i smak
  „Rada nadzorcza Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej” wybrała nowy skład na kolejną kadencję. Jedyną zmianą wśród sześciu członków RN było zastąpienie Andrzeja Dobosza przez Tomasza Karusewicza – jak podaje środowy „Puls Biznesu” – zaufanego człowieka Joachima Brudzińskiego, wiceprezesa PiS.”

  Sojusz okupacyjny POPiS za plecami obywateli naprawde istnieje ?

 94. Bar Norte

  Prezydent Maliniak z Czterdziestolatka chce sie podlizac jankesom, proszac na kolanach o polska elektrownie atomowa Fukoszima.
  https://energia.rp.pl/energetyka-zawodowa/energia-jadrowa/17304-atomowe-rozterki-amerykanow?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

 95. kooperatywaMandragon

  Prezydent pieknie wpisuje się w trwająca od 63 tradycję cyklicznego ogłaszania rozpoczącia budowy elektrowni atomowej.

  Przypomnę, że tradycję tę rozpoczął premier Józef Cyrankiewicz, który jako pierwszy w przemowieniu sejmowych z 26 lutego 1957 zapowiedział budowę elektrowni atomowej. Owa elektrownia miala miała zostać oddana do użytku w 1965 roku.

 96. @satrustequi
  19 czerwca o godz. 13:26
  Dla mnie jest oczywiste że PiS, jakby reinkarnacja ideałów Solidarności, wyratował Kraj ze szponów aparatu, żyjącego dla siebie i nie zbierającego już nawet vatu…

  Coś w tym jest : Jeżeli sobie przypomnieć 20 postulatów i to, co solidarnościowi działacze głosili w 1980 roku, to wychodzi na to, że Solidarność broniła socjalizmu, który PZPR mniej więcej od połowy lat 70-tych zaczęła po mału likwidować.

 97. @

  Rzecznik TSUE: Polska złamała zasadę niezawisłości sędziowskiej

  http://wyborcza.pl/7,75399,24920178,rzecznik-tsue-polska-zlamala-zasade-niezawislosci-sedziowskiej.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  pokemon32120.06.2019, 13:55
  To oczywista oczywistość, że pisowski reżim złamał zasadę niezawisłości sędziowskiej, podeptał trójpodział władzy, zniszczył Trybunał Konstytucyjny i zgwałcił wielokrotnie konstytucję. Jednak „suweren pincet plus” ma to w głębokiej dudzie. Jedynie wstrzymanie dopłat rolnych lub wykluczenie Polski ze strefy Schengen mogłoby w trybie natychmiastowym otrzeźwić „obateli” zajętych konsumpcją.

  PiSowski faszyzm: Ein Führer, ein PiS

 98. prospector
  20 czerwca o godz. 10:41
  Proszę pana to że biskupi są zamieszani w ukrywanie jest jasne, ale że PiS i prokurator Ziobro powadzi dochodzenia tak aby niczego nie wykryć a wręcz występuje przeciwko ofiarom. Nie wyobrażam sobie żeby taki Michalik czy inni zamieszani w ukrywani w pedofilię byli ukarani przez PiS i Ziobrę. Chroni ich to że popierają PiS. Takie buble Ziobry, mają tylko odwrócenie uwagi opinii publicznej od pedofilii w kk .
  To co pan napisał jest niestety prawdą, ale to tym większa zbrodnia na własnych dzieciach. Można było by przeprowadzić sondaż, czy jesteś za oddaniem pedofilowi w sutannie własnego dziecka za 500+ ?
  .

 99. „Nie znam w historii Polski nikogo, kto by dorównywał Jarosławowi Kaczyńskiemu w tak dramatycznej krucjacie przeciwko znacznej części Polaków, który tak zdecydowanie łamie prawo, kłamie, ubliża narodowi, dokonuje przekupstwa wyborczego, szerzy nienawiść i podziały wśród Polaków” – napisał na Facebooku pułkownik Adam Mazguła.”
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/adam-mazgula-nie-znam-nikogo-kto-dorownalby-kaczynskiemu-w-krucjacie-przeciwko/7zmb85e

 100. My w Kraju z powodu niewielkich doświadczeń demokratycznych mamy być może we krwi zadawnioną postawę: to albo to, a nie: to i to. Na zmianę. Każda formacja coś wnosi cennego i niezbyt cennego, przynosi do wspólnego stołu:)

 101. Zauważmy, że tylko suweren w swej mądrości preferuje płodozmian. Elektoraty poszczególnych partii raczej wąsko marzą o wiecznych rządach ich opcji…

 102. @

  Ekscesy burdelowe marszałka sejmu:

  https://wiesci24.pl/2019/06/19/

 103. Dzisiaj w telewizji porannej o Sopocie.
  Tylko się cieszyć, że to u nas.
  Najważniejszym obiektem w mieście jest Grand Hotel. Kto w nim nie mieszkał.
  Wymieniono wielu.
  Mówiąc o pobycie w sopockim Grang Hotelu Władimira Putina wspomniano o przeróbce w apartamencie, który wynajmował, jednej sypialni na jadalnię.
  Płacił gotówką. Pracownicy hotelu zanosili pieniądze za pobyt w dwóch walizkach.
  I tu moje zainteresowanie. W jakiej walucie i w jakich nominałach, skoro pracownicy hotelu musieli się tak trudzić?

 104. Wracając do pieniędzy, ale tym razem w Izraelu, na dzień dobry telewizja przeniosła nas do Tel Awiw.
  Reporterka zachwalała tamtejsze potrawy.
  Wyglądało smakowicie.
  W jednym miejscu zachwycała się jedzeniem przygotowanym przez właściciela restauracji, w młodości cinkciarza, który zachwalając potrawę sugestywnie machał rękoma.
  To ujęcie z planu było znakomite, a do tego człowieka tak przejętego swoim zawodem kucharza natychmiast czuło się sympatię i radość istnienia.
  Próbuję do towarzystwa pomachać rękami.
  Prawie się udało wznieść

 105. Zakup F-35 wobec potrzeb sfery budżetowej oraz innych grup społecznych przypomina posiadanie złotego nocnika przez cesarza Etiopii. Tak sobie myślę to poprawia poczucie bezpieczeństwo kiedy sraczka a wychodek na parterze za stodołą.

 106. chris6
  20 czerwca o godz. 14:19
  @tejot MH17

  proszę obejrzeć sobie konferencję JIT od 54 min.:
  https://www.youtube.com/watch?v=Kq-L72slP18

  jakie piękne „zakłócenia techniczne” nie pozwalają wysłuchać pytania o ukraińskim pochodzeniu rakiety, która zestrzeliła MH17.

  Mój komentarz
  Ukraińska rakieta nie mogła zestrzelić samolotu Boeing w locie MH17, ponieważ samolot ten w trakcie ugodzenia go rakietą systemu Buk znajdował się poza zasięgiem systemu Buk z terenu Ukrainy.
  Od granicy republiki donieckiej z Ukrainą do samolotu lecącego nad Republiką Doniecką było grubo więcej niż 30 km. System Buk ma zasięg 30 km.

  Można obejrzeć szkic rozmieszczenia wyrzutni w sprawozdaniu holenderskiej komisji lotniczej. Wyrzutnia ta ze ze względu na zasięg wynoszący 30 km musiała być umieszczona na terenie Republiki Donieckiej.
  Pzdr, TJ

 107. Wystarczy obejrzeć zdjęcia satelitarne terenu RD. Dokładność zdjęć pozwoli potwierdzić System Buk nawet w momencie salwy. Po co kombinować ze szkicem. Tak sobie myślę dlaczego jankesi nie udostępniają zdjęć robionych 24h. Kiedyś pomogli zdjęciami złomowiska samochodów na Śląsku z okazaniem osoby,której rzekomo tam nie było. Czyli można. O Smoleńsku nie wspomnę. Ponoć potrafią robić zdjęcie numeru samochodu. Teraz sprawdzają system o czym myśli kierowca w czasie jazdy.

 108. satrustequi
  19 czerwca o godz. 13:26
  długo myślałeś by spłodzić taki kretynizm? cytuje
  „‚Dla mnie jest oczywiste że PiS, jakby reinkarnacja ideałów Solidarności, wyratował Kraj ze szponów aparatu, żyjącego dla siebie i nie zbierającego już nawet vatu…”
  PO max rządziło dwie kadencje i nigdy nie miało większości w sejmie (zawsze musiało dobierać sobie koalicjanta ). drugą kadencje wygrało głównie strasząc PiS (bo rządzenie PO niezbyt się ludziom podobało)
  Wyborcy nie mieli problemów z odsunięciem PO od władzy i nic tu PiS nie miał do ratowania. PiS wygrał samodzielne rządzenie przez przypadek (zjednoczona Lewica nie dostała wystarczającej liczby mandatów by jako zjednoczenie wejść do sejmu. Powodem była ostatnia konferencja na której redaktorzy polityczni zachwycili się liderem skrajnej lewicy – o którym mało kto słyszał i przenieśli swe głosy na jego partie -rezultat ani ta partia ani ZSL nie weszli do sejmu z zgodnie z zasadą D’Hondta PiS dostał większość
  PiS – 236, PO – 139, Kukiz’15 – 39, NRP – 31, PSL – 14, MN – 1

  Gdyby zaś lewica zarejestrowała się jako partia, wyglądałby tak:

  PiS – 223, PO – 132, Kukiz’15 – 36, NRP – 28, ZL – 28, PSL – 12, MN – 1

  – Każdy sympatyk PiS powinien jutro wysłać Leszkowi Millerowi i Januszowi Palikotowi kartkę ze szczerym podziękowaniem – napisał Flis i miał 100% racji
  A z tym VAT to strzeliłeś jak idiota , az trudno komentować

 109. tejot
  A wiesz o tym że
  Premier Malezji już zwrócił się z pretensjami O NIETYPOWY NAKAZANY KURS I WYSOKOŚĆ do władz UKRAINY.
  Ta sprawa jest bardzo zaplatana politycznie nie łatwo jej wyjaśnić

 110. Cisza przed burzą na linii Iran-USA
  Jednak w Europie też bulgoce. Przynajmniej na linii Bawaria-Tyrol.
  Od czwartku obowiązuje zakaz korzystania z dróg krajowych i wyjazdów w pobliżu autostrady wiodącej w okolicach Innsbrucka. Chodzi głównie o turystów, którzy w przypadku tzw. korków na autostradzie lub chcieli uniknąć opłat korzystali do tej pory z dróg lokalnych. Lokalne władze Tyrolu zapowiedziały ,że zostaną też wprowadzone odpowiednie zmiany dotyczące danych w systemach nawigacyjnych.
  Moja uwaga: warto kupić mapy i je zachować bo nadejdą i takie czasy , że i te będą wycofane ze sprzedaży lub pod specjalnym nadzorem.

 111. SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 czerwca o godz. 17:46
  Wystarczy obejrzeć zdjęcia satelitarne terenu RD.

  Mój komentarz
  Rosyjska propaganda fakenewsowa przedstawiała kilka wersji zestrzelania samolotu Boeing w locie MH17 nad Donbasem i każda miała być prawdziwa.

  Pierwsza wersja, to było zestrzelenie Boeinga przez ukraiński samolot szturmowy, którego pułap lotu był poniżej lotu MH17 i który nie był w stanie wznieść się na wysokość lotu MH17.
  Mimo to w panice po pomyłkowym zestrzeleniu cywilnego samolotu oficjalna propaganda rosyjska upierała się przy zestrzelaniu go przez ukraiński samolot szturmowy, który jak sam nazwa wskazuje, jest przeznaczony do niszczenia nagłym nalotem ciężkiego sprzętu i siły żywej na ziemi i dlatego taki samolot jest skonstruowany do latania nisko, a nie wysoko.

  Po jakimś czasie, gdy coraz bardziej ta hipoteza stawała się śmieszna, zrobiono zwrot o 180 stopni i wymyślono atak ukraińską rakieta Buk na samolot MH17, rakietą, która nie była w stanie w żaden sposób dosięgnąć tego samolotu, ponieważ Boeing w locie MH17 był za daleko od granicy ukraińsko/Donieckiej, grubo więcej niż zasięg rakiety wynoszący 30 km.
  Pzdr, TJ

 112. Zdjęcia pokażą fakty. Komentarzami piekło jest wybrukowane. Tak sobie myślę,że w XXI w. niech przemawiają fakty a nie wiara i komentarze. Technicznie jest to możliwe ale nie ma woli politycznej. Bomba atomowa w Iraku tego przykładem.

 113. Rakieta wystrzelona przez Jemeńczyków pokonała 100 kilometrów i trafiła w saudyjską elektrownię mimo, że obiekt był osłaniany przez zestawy pocisków przeciwrakietowych Patriot PAC-3. Jednak ta nowoczesna wersja pocisków Patriot najwyraźniej nie potrafiła zniszczyć nadlatującej rakiety. Jest to ważna informacja dla polskich wojskowych bowiem Polska zdecydowała się na zakup właśnie zestawów Patriot PAC-3.
  https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/jemenska-trafila-cel-w-arabii-saudyjskiej-mimo-oslony-rakiet-patriot/

 114. 93 ataki w ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku to liczba o niemal jedną trzecią wyższa do liczby ataków w okresie styczeń-maj zeszłego roku. Wówczas było ich 63. Łącznie Szwedzka Narodowa Rada Zapobiegania Przestępczości naliczyła w zeszłym roku w Szwecji 162 eksplozje ładunków wybuchowych, napisał 16 czerwca portal Thelocal.se.
  https://kresy.pl/wydarzenia/prawie-sto-atakow-bombowych-w-szwecji-od-poczatku-roku/
  ==========

  Interesujący kierunek rozwoju demokracji….
  BOMBOWO JEST!!!

 115. @tejot
  Nie odniosłeś się do głównego tematu mego postu. Dlaczego oficjalne wideo policji holenderskiej jest zafałszowane? Niewygodne pytanie zostało wycięte. Dalej wierzysz, że z takim podejściem do prawdy rezultaty śledztwa są obiektywne, prawdziwe i bezstronne? Good luck.
  A bzdur, które za komisją zacytowałeś nie będę komentował – szkoda mojego czasu. Możesz sobie poszukać i obejrzeć reportaż ukraińskiej TV na dzień przed zestrzeleniem o ćwiczeniach ukraińskich wojsk rakietowych na Donbasie. Wg. Poroszenki ich tam w ogóle nie było. A propos wolności słowa – nie przeszkadza ci, że po zmianie szaty graficznej internetowej Polityki, Forum, gdzie można było przeczytać komentarze czasami dużo ciekawsze niż artykuły zniknęło? Censorship rules.

css.php