Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

3.07.2019
środa

Sukces Polski: Niemka na czele Unii

3 lipca 2019, środa,

Ten Szczyt Unii Europejskiej był chyba najgorszy dla naszego kraju od lat. Delegacja z premierem Morawieckim wróciła tylko z jednym trofeum: wspólnie z Grupą Wyszehradzką i z częścią deputowanych europejskiej prawicy, udało się utrącić awans Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Holenderski socjalista i obrońca praworządności w Europie, pozostanie nadal na swoim stanowisku „wice” do spraw praworządności. Blokada jego kandydatury przez Polskę i innych poskutkowała objęciem najważniejszego stanowiska w Unii przez niemiecką minister obrony Ursulę van der Leyen. Politycy PiS, jak Mariusz Błaszczak, prześcigają się już w zapewnieniach, że mają z nią dobre stosunki. To gdzie się podział dziadek z Wehrmachtu i od kiedy zapomnieliśmy, że Tusk był „kandydatem niemieckim”? Od kiedy to ambasador polski w Berlinie przestaje się uskarżać na wrogi stosunek Niemiec, zwłaszcza ich mediów, do Polski?

Jeżeli wybór niemieckiej polityk, bliskiej kanclerz Merkel, zostanie zatwierdzony przez Parlament Europejski, to będzie to sukces Niemiec i całej Unii. Ale niespecjalnie Polski, która jeszcze wczoraj skarżyła się na dominację Niemiec w Unii Europejskiej. No, to przyczyniliśmy się do wzmocnienia pozycji Republiki Federalnej w Europie i na świecie. Donald Trump, nasz największy sojusznik, nie będzie z tego zadowolony. Wszak w czasie ostatnich pięciu lat, kiedy ministrem obrony RFN jest pani van der Leyen, Niemcy są traktowane przez Donalda Trumpa jako państwo niemal wrogie, które przeznacza zdecydowanie za mało na wydatki wojskowe.

Kolejny sukces Polski: dominacja dużych państw strefy Euro w Unii. Polska od lat uskarża się na dominację dużych krajów Unii. No, to mamy rezultat: rozdzielone na Szczycie najważniejsze stanowiska przypadły największym ( z jednym wyjątkiem Belgii) państwom Unii: Francji, Niemcom, Włochom, Hiszpanii. Biorąc udział w utrąceniu Timmermansa, który był popierany przez Niemcy, Polska przyczyniła się do umocnienia pozycji Francji w Unii. A Francja Macrona to zawzięty krytyk „dobrej zmiany”, adwokat Unii dwóch prędkości, kraj, z którym nasze stosunki oficjalne są o wiele chłodniejsze niż z Niemcami, a i te są chłodne, bo Niemcy podobno starają się przerzucić na nas swoją odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i pozostają głusi na wysiłki posła Mularczyka w sprawie reparacji wojennych. Trudno uznać za sukces, że wszystkie rozdane na Szczycie stanowiska przypadły w udziale krajom Euro, które raczej nie będą na nas czekać z dalszą integracją. Polska dostanie kilka mniej istotnych stanowisk, jak np. jeden z dwunastu foteli wiceprzewodniczących. Himalaje to nie są, a niecierpiany Donald Tusk na długo jeszcze pozostanie Polakiem, który zajmował najwyższe stanowisko polityczne w Unii i na świecie.
Premier Morawiecki usiłuje zagłuszyć więcej niż skromne sukcesy gadaniną o wstawaniu z kolan, o kraju, którego nie można odesłać do kąta, bez którego nie mogą być podejmowane ważne decyzje itp. Tkwi w tym racjonalne jądro, ale żeby wzmocnić swoją pozycję nie wystarczy tylko opowiadać o rzekomych sukcesach. Trzeba je faktycznie odnosić.

ZAPROSZENIE
Doborowe grono! Prof. Monika Płatek (karnistka i działaczka społeczna, UW), ambasador Jan Truszczyński (główny negocjator Polski przy akcesji do Unii Europejskiej, a później jej wysoki urzędnik) i redaktor Andrzej Stankiewicz (Onet), jeden z najlepiej poinformowanych publicystów, będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, niedziela, 7 lipca, godz. 10.05. Gorąco zapraszam.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 366

Dodaj komentarz »
 1. Dzisiaj Monika Olejnik zadawała prezydenckiemu urzędnikowi trudne pytania na które próbował odpowiedzieć, ale nie potrafił, bo w istocie co powiedzieć o efektach pracy prezydenta jak zdania są podzielone.
  Część rządowych polityków ewakuowała się przezornie do Brukseli, i ci mają spokój i pieniądze, reszta nie jest pewna swego losu.
  Spory polityczne bywają korzystne dla kraju jak prowadzą do lepszych rozwiązań, wtedy łączą, a nie dzielą społeczeństwo, w przeciwnym przypadku są wyłącznie stratą czasu.
  Czy z tego galimatiasu który obserwujemy coś się wykluje? Warunki zewnętrzne nie muszą być korzystne, i wówczas nawet przyjaźnie nastawieni zagraniczni politycy nie pomogą.
  Moja rada dla tutejszych komentatorów związanych politycznie z rządem; niech zmienią nastawienie do rozproszonej opozycji, niech oddadzą szacunek pracującym dla kraju posłom, a ci niech zachowają niezależność, mają własne zdanie i nie pozwolą sobą manipulować.
  Poza polityką też można żyć

 2. Bez POlski nie można w Unii podejmować ważnych decyzji.
  Ale bez PiSlandii … jakoś Unia daje sobie radę.

 3. Bar Norte

  Na wieczor troche brunatnej satyry politycznej.
  Dwaj wesolkowie ( Marcin Fijolek i Wojciech Biedron ) w TELEWIZJI W POLSCE
  wydaja sie bardziej dowcipni niz Marcin Wolski wysilajacy sie W TYLE WIZJI.
  https://www.youtube.com/watch?v=7Xk46iz5cJo

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @ DP

  Wszystko to prawda. Problem ze faszyści z piss nakręcają swoich wierzących i mają w d*** reszte. Tak jak D.Trump. Kłamstwo nr. 2000 ? i co z tego.
  Maryja Matka Boża Była Polką, 🙂

 6. Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego wraca na salony. Z Watykanu pomocą gdzie modlą się po niemiecku. Duch Piusa XII czuwa nad Europą. Tak sobie myślę,że Niemki zaczynają być częścią historii nad Wisłą na podobieństwo Żydów. O Róży Luksemburg nie wspomnę. Gdzie diabeł nie może tam Niemkę pośle. Rzeczpospolita babska w ramach równości płci. Kobieta papieżem to następny krok ludzkości. Kiedyś Słowianki zasilały niemieckie rody może to nasza krew.

 7. Nie zbadane są wyroki boskie. Wszelka władza od Boga pochodzi. Tak sobie myślę,że hunwejbini powinni zapytać za co to wszystko Panie. Może za pomawianie bliżnich…Niemka to też dziecko Boga i na jego podobieństwo. Nie lękajcie się !

 8. jak w końcu się nazywa ” van der L ” czy jak u A.Sz. | von der L ” ?

 9. Jako Niemka katoliczka w ramach klauzuli sumienia odmówi zapewne napaści na Polskę a nawet Rosję. Tak sobie myślę,że to było chytre posunięcie hunwejbinów. Zamiast patriotów klauzula sumienia parasolem. O Świątyni… nie wspomnę. Odra i Nysa rzekami pokoju co wykrakał Gomułka. Zostaje Wrocław czy Breslau. Wrocław i Szczecin zatrzymujemy w ramach zabezpieczenia na poczet reparacji wojennych.

 10. Nazywa się Vanda. Tak sobie myślę w wolnym tłumaczeniu.

 11. Hipokryzja hunwejbinów jest porażająca. Unijna „szmata”,Oda nie jest hymnem,nie wstali bo rozmawiali i nie wiedzieli co się dzieje…Tak sobie myślę czy wstaną do kolejki po kasę za czy się nie stoi czy się…Po czynach ich poznacie…Kasa im się należy !

 12. Hunwejbini w Brukseli w amoku. Dostali kaczego rozumu w mateczniku lewactwa jak sami określają Unię. Na murach wydrapują Min niet ! Tak sobie myślę,że starych drzew nie przesadza się.

 13. @

  Budyn blisko prawdy:
  ” najwyższe kasty – „nietykalne, nienaruszalne, które mogą robić, co im się żywnie podoba, na oczach reszty społeczeństwa, nie przejmując się niczym.”

  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24962025,prezydent-duda-nie-mam-zadnych-watpliwosci-ze-naruszono-konstytucje.html#S.main_topic-K.C-B.5-L.1.maly

  @ Mam świeżo w pamięci listę 177 afer faszystów.

 14. Caly sens tego co sie stalo nie polega na niewybraniu p. Timmermansa czy wybraniu niemieckiej minister wojny, ale na tym ze nie ma juz 27:1. Zadne istotne drcyzje EU nie zapadna juz bez akceptacji Polski.
  To chyba najlepsza ocena dokonan polskiej polityki zagranicznej: odejscie od pozycji europejskiego petenta.
  Intensyfikacja kontaktow z prez. Trumpem pewnie byla tu bbb pomocna. 🙂

 15. Trump namaścił Niemkę. Trumpa namaścił Putin. I mamy co mamy. Tak sobie myślę,że Rosja jest wielka. Hunwejbini to potwierdzili.

 16. Fourth of July
  God bless America!

 17. @

  Polska ma rządzić król.
  Kazdy świr ma jeden głos. Wybierzmy wiec króla.

  https://www.youtube.com/watch?v=QamzxRvxxEo

 18. @

  Zbawiciele są wśród nas!!
  Kangur, przejrzyj na oczy – nie trać wiary 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=QamzxRvxxEo

 19. @

  Kłamstwa w polityce ?
  Co dopiero w miłości !

  https://www.youtube.com/watch?v=PMIZEol5Zkk

 20. Dziś rano rzecznik rządu Muller w rozmowie z red .Piaseckim w TVN a przed chwila poseł PiS Bernacki ( wykładowca na uczelni ) w radio Kraków miotali sie bez sensu próbując obronić blamaż w wyborach do PE .
  Bernacki zarzucił nawet , że to Ci z Koalicji są odpowiedzialni za niewybranie Krasnodębskiego na jednego z 14 vice przewodniczących PE
  Śmiać się do rozpuku !
  nic nie znaczą w UNI a Timermansa będą mieli na „głowie ” dalej /
  Przypominam że Ewa Kopacz otrzymała w I głosowaniu 461 głosów a Krasnodębski nawet w III turze głosownia nie uzyskał tego co było osiągalne , ale nie dla marginalnej grupy PE w jakiej jest PiS .

 21. „Peryferie mają jednak swoje prawa; niewielu wybitnych przedstawicieli centrum zechce się na nich osiedlić” czytamy na stronie 97 w Pomocniku Historycznym POLITYKI w wydaniu z okazji 450 lat od unii lubelskiej, czyli rzecz o latach potęgi i upadku republiki szlacheckiej, przez zacnych historyków podana.
  Widocznie od wieków niewiele się zmieniło skoro my trwamy na swoich okopanych pozycjach, a inni ciągle pomijają nasze zasługi i przedstawicieli polskiego narodu do władz europejskich nie chcą

 22. Morawiecki sugerował,że Unia istnieje dzięki szturmowi na Monte. I taki brak wdzięczności. Tak sobie myślę,że czyny Armii Czerwonej były bardziej skuteczne.

 23. Pan IS 42

  Spokojnie, nie wszystko na raz. Pierwszy duzy krok w przeformatowaniu EU w kierunku polskich interesow zostal zrobiony zaledwie 2 dni temu.
  Do tego by do niego doszlo trzeba bylo ponad 3.5 roku.
  Pod koniec drugiej kadencji rzadow PiS unijni urzednicy beda pewnie dawali sie karmic z reki…

 24. Na razie hunwejbini jedzą z ręki unijne dotacje jak Aborygeni. Tak sobie myślę,że żadna dotacja nie hańbi bo jak dają to biorą. Nawet bez wzajemności.

 25. @ neospasmin
  4 lipca o godz. 9:37

  Baju baju będziesz w raju.
  Nie trać wiary. Jezus tez był Polakiem.
  Dzieki PiS sędziowie przestali kraść wiertarki a pan Czarnecki, którego wypierd*** z urzędu vice przew. EU, dzierży sztandar niezłomnego Polaka-faszysty.
  PS. Nie odpowiedziałeś mi czy Czarnecki zostanie znowu dziadkiem ?, bo noc Sylwestrowa jak donoszą media była szalona. 🙂

 26. @neospasmin
  A ty wciąż słoń a sprawa polska …. nic nie znaczymy dla Europy, jakieś bzdury o przeformatowywaniu, kto się z nami liczy, skoro my się nie liczymy z nikim? Ewa Kopacz została wybrana na wice na fali popularności i szacunku dla Donalda Tuska, pisuarnia natomiast ostentacyjnie nie wstaje do hymnu Unii – fantastyczny przykład edukacyjny dla polskich dzieciaków wprost spod półdupkow ex-ministry deformy szkolnej, skandal.
  Dlaczego Polska poparła w maju przywrócenie Rosji głosu w Radzie Europy, a w czerwcu wychodziła z głosowania nad sankcjami dla RU, udając, że się im sprzeciwia?
  czekam na analizę

 27. @

  Dyrektor stadniny zgwałcił praktykantkę? Kolejni prokuratorzy proszą o wyłączenie ze śledztwa

  https://www.onet.pl/?utm_source=www.facebook.com_viasg_wiadomosci&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=97a5ed29-0231-4424-836f-991b13f4bc01&sid=b177a2c9-166f-4113-9b28-185bbe554807&utm_v=2

  Budyń odtrąbi teraz nowe zwycięstwo nad elitami.
  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 28. ozzy
  4 lipca o godz. 8:38
  Zanim napiszesz takie bzdury przeczytaj książkę LeBuffa pt.Shitshow.
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4877380/shitshow-ameryka-sie-sypie-a-ogladalnosc-szybuje

 29. 4 lipca. Historia zbrodni, podbojów i ludobójstwa. https://www.globalresearch.ca/fourth-of-july-put-away-the-flags/20019

 30. Kopernikański przewrót w arytmetyce˝, wg PiS:

  4(V4) + 1(IT) + 1 (EE???) = 8

 31. @

  Adam Mazguła:

  J. Kaczyński, czy to jest Twój cel?

  Dzisiaj wspominamy smutną i wstydliwą rocznicę pogromu kieleckiego na Żydach ocalonych z holokaustu, który wywołało kłamstwo polskich nacjonalistów.

  Jako Polak wstydzę się tego mordu, chylę nad ich ofiarami głowę, niech spoczywają w pokoju.

  Wszystkim Polakom polecam ich pamięć, a szczególnie tym wszystkim PiS-faszystom, którzy i teraz bez opamiętania szczują na grupy społeczne i pojedynczych polskich obywateli.

  Szczególnie gorąco polecam głównym siewcą nienawiści, podziałów i kłamstwa w narodzie: Jarosławowi Kaczyńskiemu, biskupom episkopatu oraz Jackowi Kurskiemu i braciom Karnowskim.

  Adam Mazguła

 32. @symetryczny
  polecam serial dokumentalny Netflixa „The West”
  powinien zagrać z Twoim nickiem, bo jest bardzo obiektywny i bardzo szeroką pokazuje perspektywę

 33. Mauro i Wanda nie chceli Niemca, maja Niemke. Nie ma to jednak jakiegokolwiek znaczenia…

 34. Adam Mazguła trzeźwy facet ,szkoda że w Polsce mamy ich tak niewielu

 35. Zapewne hunwejbini puszczą w świat Niemkę w mundurze wehrmachtu. To ulubiony uniform kaczystów. Który sami skroili głosowaniem. Tak sobie myślę,że wszystko nie zależy od tego kto głosuje ale kto liczy głosy. Słychać głosy zawiedzionych oszukali nas. Prawie jak w trzy kubki.

 36. Warto podać ich nazwiska. Tak sobie myślę po skali „niewielości”.

 37. waldemar
  4 lipca o godz. 8:54

  Przypominam że Ewa Kopacz otrzymała w I głosowaniu 461 głosów a Krasnodębski nawet w III turze głosownia nie uzyskał tego co było osiągalne , ale nie dla marginalnej grupy PE w jakiej jest PiS .

  Mój komentarz
  Ilość głosów, które otrzymała w PE Kopacz w głosowaniu na zastępce przewodniczącego PE (w PE jest 14 zastępców) porównana z ilością głosów, które otrzymał eurodeputowany Krasnodębski (jeden z głównych doradców Prezesa w sprawach polityki zagranicznej!), świadczy o tym, że europosłowie mają oczy i uszy na miejscu w sprawie PiSowców rządzących Polską.

  Wygląda na to, że liderzy PiSu nie zdają sobie sprawy z tego, co wyprawiają Polsce.
  Pzdr, TJ

 38. @symetryczny
  o nijakości:
  gdzie jest wrak? 11:1
  PO -11 interwencji u RU
  PiS – 1, plus głosowanie za przywróceniem głosu RU w Radzie Europy

  wake up and smell the Russian vodka – dla kogo gra PiS?

 39. Bedac na domniemanym etacie ( Gosp. moze spac spokojnie – volonterskim) blogowego nal. alkoholika ale jeszcze nie AA ( po namysle ) co ma to jednak swoje dobre strony bo chyba moge teraz wypisywac dowolne glupoty bez posadzania o etatowe mendostwo .
  Domniemywac co mi sie zachce ..
  „Wcześniej polskich europosłów w rozmowie z WP.pl tłumaczył wicepremier Jacek Sasin. – Jak bym wstał, nic nie zaszkodzi. Może zabrakło refleksu. Jestem przekonany, ze to nie była żadna demonstracja. Czasem tak się zdarza, że człowiek np. zajęty rozmową zbyt późno się zorientuje, że dzieje się wokół niego coś ważnego – stwierdził.”
  Moglo tez byc tak , ze panstwo europoselstwo nie uwazalo na lekcjach historii tak jak na religii i wydalo im sie , ze siedzacy Rejtan moze byc trudniejszy do obejscia od lezacego i raczej nikt go nie nadepnie( patrz B. Szydlo z flaga pod stolem )
  Bardziej prawdopodobna wydaje sie wersja p. Sasina a rozmowa ta mogla byc cos tak jakby na ksztalt ;

  – Co to graja?
  – Cos dla Eweliny chyba..
  – Dla Eweliny ? Chyba dla Elizy ..
  – Co ? Mowisz dla elity ? , To wstajemy , w koncu to Szopen przecie ..

 40. Jeszcze w odwodzie pozostaje wersja koscielna , ( podobno wstali dopiero kiedy mw wszyscy dokola juz to zrobili ale prawdopodobnie nikt ze stojacych nie wie (- dzial ) dokladnie albo wcale , dlaczego to robi )

 41. Nie rozumiem, dlaczego UE toleruje w swoich szeregach V kolumnę i jeszcze dobrze im płaci.
  Może w końcu wyzbędą się przesadnej poprawności i zaczną ich traktować jak na to zasługują; przede wszystkim ciąć finanse.

 42. olborski
  4 lipca o godz. 12:27

  Mój komentarz
  Sasina wypowiedź o niewstaniu Waszczykowskiego i Zalewskiej jest łudząco podobna do wyjaśnienia policjanta pod rządami PiSu – „kulwas siadaj”.
  Sasin inteligentnie odwrócił i strawestował tę wypowiedź. W ogólności Sasin, to jeden z inteligentniejszych polityków w PiSie.
  Pzdr, TJ

 43. Osobiście uważam Kopacz za ciemną babę, która wpisała na listę leków refundowanych jakąś miksturę z kaczego gówna, ale jest ona mniejszym złem, niż jakiś pisowski kliniczny wariat.

 44. @ sugadaddy
  4 lipca o godz. 13:15

  Osobiście nie mogę jej wybaczyć ze Ziobro nie stanął przed trybunałem stanu. Co się odwlecze… a jednak, ta baba ponosi odpowiedzialność.

 45. Szanowni Państwo,
  skoro nominacja Urszuli von der Leyen jest takim wielkim sukcesem Niemiec, to dlaczego Niemcy
  z tego powodu żrą się między sobą? SPD już zapowiedziała, że nie poprze tej kandydatury, a jej były przewodniczący Siegmar Gabriel nawoływał do zerwania koalicji z CDU/CSU.

 46. Ja akurat nie zauważyłem, aby tutejsi komentatorzy twierdzili, że nominacja pani von Leyen miała być jakimś szczególnym sukcesem Niemiec. Natomiast panuje tu dość zgodna opinia, że jej nominacja nie jest żadnym sukcesem Polski, bo jej pogląd na „sprawę polską” nie różni się od poglądów innych prominentów Unii

 47. P.S.
  Niezależnie od tego, kto zasiądzie w nowych władzach EU to Biuro Propagandy KC Polskiej Zjednoczonej PRawicy wymyśli jakieś argumenty za tym, że jest to sukces naszej dyplomacji

 48. Przesławne Lanie 27:1 to też był nasz wielki sukces 😉

 49. adam100
  4 lipca o godz. 10:18
  Wielki szacunek, Adamie, walczysz tu jak lew z tymi pisiorami quentinami ,rossiczkami i całą tą hałastrą
  A ten Twój wpis mocny.
  Podobną rzecz napisał Piotr Szczęsny zanim sie podpalił. On po prostu tego niszczenia Polski nie wytrzymał i zaprotestował wlasnym życiem. Ty Adamie trzymaj sie, bo jesteś potrzebny żywy.
  Pozdrawiam
  Ps
  Dawno tu nie zaglądałem, ale Twoje sława dotarła do blogu LA, gdzie Cię skopiowano.

 50. Tak, desygnowanie znanych już kandydatów na stanowiska w UE to stanowczo klęska PiSu.
  Tak, nowy skład Parlamentu UE oznacza klęskę dla obecnego rządu.
  Tak, opozycja zwiera szeregi, ma program (a jeśli nie ma, to go specjalnie nie przedstawia, aby PiS go nie ukradł) i jesienią PiS czeka klęska wyborcza.

  Zaklinanie rzeczywistości, jak w czasach słusznie minionych (kapitalizm czeka klęska, przyszłość świata w komunizmie) tak wrył się biedne głowiny sierot po PRL, że można by na ten temat, gdyby go pogłębić, napisać opasłe tomisko z zakresu psychologii.
  Kolejne baty, w czterech kolejnych powszechnych wyborach, tylko powodują zwarcie szeregów (a może zwieraczy?!) 🙂

 51. L.
  Niemcy sie nie zra, bo nie sa kanibalami. Po prostu partie walcza ze soba, traktujac sie jak przeciwnikow, nie wrogow.

 52. Żle ,bo Niemcy wybrały Tuska.Bardzo dobrze ,że Niemcy wybrały Niemkę No, No.Na szczęście Duch Święty czuwa na pierwszym sortem,KTÓRY WIERZY WODZOAWI JAK Zawiszy.I NIE POZWALA NA ROZSĄDNE MYśLENIE.A dzieje się tak ,że głównym celem polityki dojnej zmiany ,jest walka ze wszystkim ,co się tylko rusza.Nawet korniki ,mało ruszajće się pod korą ,też zlikwidowano ,tylko po to, aby dzięcióly umierały z głodu.

 53. Wobec braku porozumienia w życiu społecznym i wykorzystywania historii do celów politycznych jedyne co pozostało to wędrówki międzygwiezdne. Tutaj potrzebna jest obszerna wiedza. O sekretach ciał niebieskich pisze w tygodniku POLITYKA (numer 3217) Michał Różyczka.
  W centrum zainteresowania planeta numer dziewięć na krańcach Układu Słonecznego.
  Polecam podróż w tamtym kierunku

 54. @ Quentin, Mauro z Rosji, Wiesiek et consortes:
  Czyim kandydatem ( w sensie partyjnym ) jest frau von der Leyden ?
  Czy przypadkiem nie CDU, która jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej, tej samej co np to złe PO ?

 55. Jak komunikują zawile na EP propagandyści PiSowscy – wielkim zwycięstwem PiSowskiej ekipy na szczycie unijnym w Brukseli było „uwalenie” Timmermansa.
  Tymczasem Timmermans chodzi, żyje, działa jako jeden z najważniejszych polityków unijnych i zapowiada się na to, ze będzie przez 5 lat pełnił funkcję pierwszego wiceszefa KE, czyli tę samą, na której dał się we znaki PiSowskiej ekipie rządzącej Polską jak własnym folwarkiem, jako polityk, który wedle ocen PiSowców nie rozumie Wschodniej Europy, nie łączy a dzieli i jest wrogo nastawiony do inicjatyw „reformatorskich” PiSu niszczących państwo prawa w Polsce – państwie, które jest członkiem UE od 15 lat.
  Pzdr, TJ

 56. Info dla glabow nie tylko pisowskich….

  Kazdy wybor do wladz unijnych jest kompromisem, wiec zadna kleska i zadnym zywciestwem kogokolwiek.

 57. @Lewy
  Wracam do miasta na kilka dni (aż się ociepli).
  Dam znać z laptopa.
  Nara

 58. @tejot
  Tak sobie czasami myślę, co Jarek opowiada swojemu kierowcy po kolejnym „sukcesie”.
  Kwiatów na lotnisku nie dostrzegłem.

 59. Obecnie globalizacja osiągnęła swój szczyt, nawet pomijając napięcia handlowe. Chiny produkują wszystko, a zatem proces „obniżania cen produktów” doszedł do ściany. Jeżeli dodamy do tego potencjalną wojnę handlową i nacisk na oddziaływanie wszelkiego rodzaju konsumpcji na środowisko, od plastiku po opakowania, zanieczyszczenia powodowane przez transport lotniczy i morski, a także błędne oskarżenia banków centralnych o nadmierne zaniżanie inflacji, otrzymamy sztorm doskonały, który przeważy szalę z powrotem na rzecz wyników inflacyjnych. Od ruchów antyglobalizacyjnych poprzez wyższe koszty produkcji spowodowane względami środowiskowymi po nacisk fiskalny na infrastrukturę i naprawę uszkodzonych światowych łańcuchów dostaw – wszystko to wskazuje na powtórkę globalnego szoku podażowego z lat 70.
  https://forsal.pl/gospodarka/stopy-procentowe/artykuly/1420516,globalna-panika-fiskalna-politycy-zaczynaja-przekonywac-sie-do-nowoczesnej-teorii-monetarnej.html

 60. Mad Marx
  4 lipca o godz. 15:35

  Nie jest moim zdaniem istotne, do jakiej partii należy pani von der Leyden.
  Ważne jakie ma poglądy, w jakim środowisku zrobiła karierę.
  Bo oczywistą oczywistością jest, że na unijnym forum będzie reprezentować interesy tandemu niemiecko- francuskiego.
  Reszta będzie musiała się podporzadkować tym celom., które uzna za stosowne.

  Kluczowe stanowiska w UE zostały obsadzone przez polityków dawnej EWG.
  Europa południowa i wschodnia, nie dostała nic istotnego, kluczowego.
  Gorzej, tryb mianowania został podyktowany przez przedstawicieli rządów, a nie wyborców.
  Czyli, karykatura demokracji, tak zachwalanej z różnych mównic.
  Pro forma, czy dla picu- te wybory?
  Skoro p wszystkim decyduje się w kuluarach?

  W demokracji fasadowej można nieźle żyć.
  Pod warunkiem, że nie traktuje się jej poważnie.

 61. Kilku europejskich kacyków w Osace dokonuje ustaleń w ramach mniejszościowej demokracji o czym wypada decydować reprezentantom kilkuset milionów wyborców. Potem dyscyplina głosowania bo wola kacyków ma być lojalnością układów. Tak sobie myślę czy to nie jest pranie głosów suwerena na pograniczu mafijnej polityki. Perspektywa płatnych stanowisk prowadzi do skundlenia politycznego tzw.elit. A ciemny lud to kupuje z Odą… na ustach.

 62. Symetryczny
  ,,4 lipca. Historia zbrodni, podbojów i ludobójstwa. ”

  Czolowy dysydent amerykanski,
  Noam Chomsky,
  powiedzial, ze gdyby wszyscy prezydenci po Drugiej Wojnie Swiatowej zostali postawieni przed
  Trybunalem Norymberskim,
  to wszyscy zostali by skazani.

 63. wiesiek59

  „Nie jest moim zdaniem istotne, do jakiej partii należy pani von der Leyden.
  Ważne jakie ma poglądy, w jakim środowisku zrobiła karierę.”

  Pani von der Leyden ma poglądy chadeckie a jej środowiskiem politycznym jest niemiecka chadecja czyli CDU. A jesli zostanie wybrana na szefową KE to z rekomendacji europejskiej chadecji czyli Europejskiej Partii Ludowej.

  Tylko z punktu widzenia pogladów nacjonalistycznych można jej przypisywać reprezentację tandemu Niemcy – Francja.
  Oczywiście każdy ma święte prawo do pogladów politycznych – również nacjonalistycznych. No ale jasne jest, że poglady to tylko sądy o czymś oparte na przeświadczeniu o prawdziwości lub fałszywości tego czegoś.

  Europa Środkowo – Wschodnia tym razem nie otrzymała żadnych kluczowych stanowisk w UE ponieważ nie była zdolna ani do wyłonienia kandydatów ani do przeprowadzenia ich w ramach europejskich partii. Mało, nawet propozycje kadrowe dotyczace polityków z „nowej UE”, które formułowała „stara UE były przez „nową UE” z niezrozumiałych z racjonalnego punktu widzenia odrzucane. Dotyczyło to np prezydent Litwy czy bułgarskiego premiera.

 64. Podobnie papieże bo nie zrobili wszystkiego aby katolicy nie kradli. Tak sobie myślę bo Tusk jest ścigany za to,że katolicy kradną VAT. A mógł temu zapobiec. Taka jest mentalność hunwejbinów.

 65. wiesiek59

  Jeszcze jedno … . Piszesz:

  „Pro forma, czy dla picu- te wybory?”

  Upadek kandydatury Timmermansa a slad za tym kandydatury Webera to dowod na to, że wybory do PE nabierają znaczenia.
  Przyczyną powyższego było bowiem odrzucenie przez partie europejskie zakulisowych uzgodnień przywódców europejskich.

 66. A kapelan III Rzeszy Pius XII. Ławka w Norymberdze była za krótka. Tak sobie myślę,że papież jak sędzia na boisku nie jest powietrzem.

 67. Happy Fourth, Ladies and Gentlemen,

  Marvin Gaye wykonuje United States National Anthem

  https://www.youtube.com/watch?v=RZ9WdCunvy8

 68. Unia Europejska to rodzaj miękkiej dyktatury wobec wszystkich narodów Europy. Jedyne, co trzeba zrobić to być w stanie przekonać kluczowe osoby we wspólnocie. Dzięki temu kontroluje się wszystkie państwa członkowskie – stwierdził w wypowiedzi dla RT.com amerykański senator Richard Black.
  https://www.salon24.pl/u/okop/967458,powrot-do-zrodel-czy-superpanstwo-quo-vadis-unio
  ===========

  W punkt……

 69. Bar Norte
  4 lipca o godz. 17:39

  Poglądy ludzkie kształtuje środowisko i krąg towarzyski.
  Na ile poglądy chadeckie są reprezentatywne dla Europy jako całości, trudno mi ocenić.
  Ale, będą wpływały na decyzje podejmowane na szczytach unijnej biurokracji.
  I niewykluczone, że spowodują konflikty z reprezentantami innych opcji, wychowanymi w innych środowiskach.

  Sprawne zarządzanie molochem 500 milionowym, o tak zróznicowanym składzie kulturowym, to nielada wyzwanie.
  Tym bardziej, że istnieją pomiędzy składowymi gospodarcze konflikty interesów.
  Pogodzić ich się nie da.

  Możesz mieć rację co do zaistnienia czynnika demokratyzującego, który zaistniał obecnie, po 15 latach od wstąpienia do UE kilku państw.
  Być może, dyktat przerodzi się w bardziej transparentną formę podejmowania decyzji.
  Ale, to zależy od formatu ludzi którzy zostaną mianowani na stanowiska.
  Timmrmans do nich nie należał z pewnością.

 70. Ponoć będzie koniec świata. Jak sens mają dyskusje o C02 i klimacie. Kiedy koniec jest za zakrętem. Tak sobie myślę: palta w piecach aby zdążyć szanując trud górników naszych i rosyjskich.

 71. @

  Tusk nie owijał w bawełnę. Opowiedział, jak Morawiecki zachowywał się na szczycie RE
  https://natemat.pl/277775,donald-tusk-o-zachowaniu-rzadu-polski-nie-ma-powodu-do-satysfakcji?fbclid=IwAR3Q9Cxa8zZzjU9dtJh5bsWWjMmv0ZXEuXsFJnh6FkSyp1BRcKw-oGEDHrU

  Zapytany przez dziennikarzy o Zdzisława Krasnodębskiego, Donald Tusk nazwał przegraną polityka PiS w wyścigu o stanowisko wiceprzewodniczącego PE „upokarzającą klęską”. Krasnodębski zyskał w trzeciej turze głosowania jedynie 85 głosów. Z tego względu Polskę w kierownictwie europarlamentu reprezentować będzie tylko Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej.

 72. wiesiek59

  „Na ile poglądy chadeckie są reprezentatywne dla Europy jako całości, trudno mi ocenić.”

  Nie ma co oceniać. Precyzyjnie wyraża to wynik wyborczy do PE Europejskiej Partii Ludowej. Jest najsilniejszą grupą polityczną aczkolwiek nie na tyle silną by zarządzać UE bez koalicjantów – socjalistów, liberałow i zielonych.

  Nie ma co narzekać, przynajmniej w PE mamy doczynienia z normalnym systemem partyjnym.

 73. @ Lewy
  4 lipca o godz. 14:37

  Wzajemności.
  Szkoda ze tu rzadko zaglądasz bo mam duży szacunek do Twoich komentarzy. Niestety wielu innych blogowiczów zamilkło. U Tanaki piszą średnio biorąc inteligentniejsi ludzie, ale ostatnio się zaniedbałem w czytaniu tego bloga. Pewne ciągnione tam wątki są nudne.
  pozdr.

 74. Bar Norte
  4 lipca o godz. 17:39
  Europa Środkowo – Wschodnia tym razem nie otrzymała żadnych kluczowych stanowisk w UE ponieważ nie była zdolna ani do wyłonienia kandydatów ani do przeprowadzenia ich w ramach europejskich partii. Mało, nawet propozycje kadrowe dotyczace polityków z „nowej UE”, które formułowała „stara UE były przez „nową UE” z niezrozumiałych z racjonalnego punktu widzenia odrzucane. Dotyczyło to np prezydent Litwy czy bułgarskiego premiera.

  Mój komentarz
  Swoim ślepym uporem i brakiem planu B (dokładnie tak samo jak w locie do Smoleńska) politycy PiSu w Brukseli wraz ze zbitymi w kupkę kilkoma sojusznikami sprawili, że wynikiem zamieszania, które powstało także z innych przyczyn, ale w którym brali intensywny udział Morawiecki i towarzysze, jest figa z makiem na wyższych stanowiskach unijnych dla Europy środkowo-wschodniej.

  Po takim zachowaniu PiSowcow wizerunek ich partii w UE zanurkował.
  W porażce tej widać też rękę prezydenta Macrona, który zapamiętał uwalenie caracali przez PiSowskiego eksperta od zamachów z Podkomisji Smoleńskiej.

  Politycy ci teraz poprzez swoich propagandzistów idą w zaparte i przedstawiają nieskuteczność swojego postępowania, poniesioną porażkę i wyrządzoną szkodę dla Wschodniej Europy jako zwycięstwo, jak to premier Morawiecki przedstawił zaraz po decyzjach nominacyjnych RE w Brukseli – zrealizowaliśmy wszystko, co zakładaliśmy. Z tego wynika, że stanowiska w najwyższych urzędach w UE dla Europy śr-wsch nie były celem ekipy polskiej. PiSowska propaganda nazwała takie postępowanie PiSowców grą zespołową opartą o jedność w grupie V4 (Wyszehrad). Gra bez planu gry.

  Mi się podoba komentarz Kuźmiuka o Timmermansie wygłoszony przed nominacją
  jeśli Timmermans zostanie szefem KE, to będzie to droga donikąd.
  PiSowska ekipa tak się skupiła w Brukseli na uwaleniu Timmermansa, że weszła na drogę donikąd. PiSowcy maszerują raźnie tą droga krzycząc – sukces, zwyciężyliśmy, uwaliliśmy Timmermansa. Tymczasem jednym z zawiadujących drogą do Unii będzie nadal Timmermans. Macron będzie mu pomagał, jeśli zajdzie okoliczność.
  Pzdr, TJ

 75. Historie księżniczek bywają interesujące, a jak księżna ucieka od emira dysponującego nieograniczoną władzą i szesnastoma miliardami dolarów to już samo w sobie zwraca uwagę.
  Władca ma co prawda sześć żon i dwadzieścioro dzieci, więc jak mu jedna ucieka nie powinien się przejmować, ale męska duma szarpie mu ambicje i pobudza nerwy, a wnerwionemu różne myśli mogą przychodzić do głowy. Jedno jest pewne; pościg trwa, a ochrona księżnej musi mieć się na baczności

 76. @adam100
  Nie tylko @Lewy Cię popiera, czyli docenia Twoje starania, by dać pisiorom stosowny odpór. Ja też, jak pewnie zauważyłeś.
  Ty zajmujesz się nieustannym przypominaniem o ich przekrętach i punktowaniem ich mega hipokryzji zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym.
  @Tejot z kolei, ze stoickim spokojem i determinacją kogoś, kto ma niezbite dowody na kłamstwa, matactwa i etycznie niegodne zachowania (m.in. w sprawie katastrofy smoleńskiej), demaskuje złowrogie oblicze PIS. Jakby drugą stronę medalu, tę nie od rozdawnictwa pieniędzy przez dobrodzieja Prezesa (nota bene z Naszych pieniędzy), czyli rodzaju łapówkarstwa. Tyle że do otumanionych nie trafia, bo Ci raczej na EP nie zaglądają.

 77. Magda Linette wygrała z Amerykanką w dniu Święta Niepodległości USA.
  Brawo! Brawo! Gratulacje!

 78. Wimbledon: Kyrgios gra z Nadalem.
  W setach 1:1. W trzecim secie 4:4

 79. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  TsK ( Towarzystwo szubrawych Kolesi )

  Kolesie z karykatury Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Agent służb specjalnych, sędzia dubler, homofob, gejowski hejter koleś Muszynski. Przyłębska, agentka prowadzona przez służby specjalne, sędzia, która nie nadawała się na sędzię sądu okręgowego, pisowska prezeska trybunału kolesiów, wybrana z rażącym naruszeniem prawa na „prezeskę” grupy kolesiów.

  W maju „Wyborcza” ujawniła: w mieszkaniu prezes Trybunału Konstytucyjnego cyklicznie spotykają się Julia Przyłębska, prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

  Kariera obecnej prezes TK przyspieszyła za „dobrej zmiany”. W przeszłości była sędzią sądów w Poznaniu – z bardzo słabymi ocenami. Według oceny środowiska sędziowskiego nie nadawała się nawet na sędziego okręgowego. W 2016 r. głosami PiS została wybrana w skład Trybunału, a od 21 grudnia tamtego roku jest jego prezeską, wybraną nielegalnie, według wadliwej procedury.

  W artykule „Badamy związki prezes Julii Przyłębskiej i wiceprezesa Muszyńskiego ze służbami specjalnymi. Kto rządzi Trybunałem Konstytucyjnym?” Wojciech Czuchnowski pisał: – „Wyborcza” ujawniła, że Mariusz Muszyński, wybrany głosami PiS na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, ukrył przed Sejmem, że na początku lat 90. był oficerem Zarządu Wywiadu UOP (dzisiejsza Agencja Wywiadu). (…) Nasze ustalenia dają podstawy do przypuszczeń, że Muszyński i Przyłębska są „prowadzeni przez służby” i zostali ulokowani w TK, by podporządkować go interesom władzy.

 80. ls42
  4 lipca o godz. 19:01

  Inny krąg kulturowy, inna pozycja kobiety, inne prawa rzadzące społecznością.
  Emancypacja, może za 200 lat, skoro religia konserwuje ten układ społeczny, rzadząc każdą sferą życia.

  Popieramy demokrację i prawa człowieka tylko tam, gdzie jest to wygodne……
  Z uniwersalizmu stosowania szczytnych zasad, nici…..

 81. Guantanamo to stan umysłów jankesów. O rezerwatach Indian nie wspomnę. Tak sobie myślę,że najciemniej pod latarnią Statuji Wolności.

 82. @

  Kolejna gwiazda PiS ma kłopoty w PE. Rafalska blokowana jako kandydatka do ważnej funkcji

  https://natemat.pl/277777,konserwatystka-od-kaczynskiego-rafalska-moze-nie-objac-waznej-funkcji?fbclid=IwAR2AqkPNG2OdzBKBkCCD8n9-k0KJ8WxxfVfggw6lmzaU2KmLm1Q5AnjY2bQ

  Jerzy Kłossowski
  Wygląda na to, że w PE PiS kroczy od sukcesu do sukcesu. Ciekawe jak im pójdzie na niwie rechrystianizacji? Jeśli ostatecznie Von der Leyen przejdzie, to może sie dogadają i przynajmiej krzyż na sali plenarnej, pod osłoną nocy zamontują. Jaki, jako były blokers pewnie potrafi się po gzymsach wspinać

 83. tejot

  W ramach negocjacji dotyczących najwyższych stanowisk w UE w czasie pierwszej częsci ostatniego szczytu na stole leżały następujące nazwiska polityków z Europy Środkowowschodniej, którzy uzyskali wstępną akceptację tzw „starej Unii”: Słowak Sefcovic, Litwinka Grybauskaite, Bułgarka Georgijewa, Rumun Iohannis i Chorwat Plenkovicz.
  To są politycy z rządzących UE partii europejskich (chadecy, liberałowie, socjaliści), o dużym doświadczeniu i kwalifikacjach – również unijnych. By ktoś z powyżej podanej grupy objał któreś z najwyższych stanowiska w UE wystarczyło wypracować kompromis w tej sprawie w ramach „nowej UE” i wypracować kompromis ze „starą UE”.
  Niestety, „nowa UE” była do tego niezdolna.
  Jak to wyglądało w praktyce obrazują losy kandydatury Słowaka Sefcovica, który nawet nie uzyskał rekomendacji V4 czyli „nowej Unii” w skali mini – do której Słowacja należy. Sefcovic kwalifikacje ma bo kilkunastu lat pracuje w Brukseli, ostatnio na posadzie Komisarza KE od kultury. Mimo, że jest socjalistą jego kandydaturę przedłożył V4 jeszcze w maju chadek Orban. Ale na skutek niezrozumiałego oporu dyplomacji RP do rekomendacji kandydata przez V4 nie doszło.
  Tak więc zgłoszona diabli wiedzą przez kogo (może potajemnie przez Słowację?) kandydatura Sefcovica zostało spalona w przedbiegach, bo jak można traktować ją powaznie skoro nie uzyskał nawet poparcia swojego mini regionu czyli V4.

 84. Slowianin Stanislaw,

  Poszukaj co oznacza slowo “reservation”.

  Zdjecie z obchodow 4th of July w Quileute Indian Reservation.

  https://www.flickr.com/photos/25056160@N07/4624767675

  O Guantanamo na pewno wiesz wiecej ode mnie.

  Ls42,

  Czy gratulacje sa za wygrany mecz, czy za zwyciestwo w dniu swieta narodowego w US? Nie musisz odpowiadac.

 85. 29 asów nie pomogło. Wygrał Rafael Nadal, moim zdaniem szczęśliwie

 86. Bar Norte
  4 lipca o godz. 17:39
  ,, Pani von der Leyden ma poglądy chadeckie a jej środowiskiem politycznym jest niemiecka chadecja czyli CDU. A jesli zostanie wybrana na szefową KE to z rekomendacji europejskiej chadecji czyli Europejskiej Partii Ludowej.”
  Czym tu sie cieszyc, jesli zaplute karly reakcji obejmuja wladze prawie wszedzie ?

  Von der Leyden chce inegracji Europy na wzor Stanow Zjednoczonych.
  ,, Suddeutche Zeitung ” namawia do glosowania przeciw.
  https://www.theguardian.com/world/2019/jul/04/germans-condemn-own-candidate-for-top-eu-job-ursula-von-der-leyen

 87. kooperatywaMondragon
  4 lipca o godz. 20:55

  Osobiście, jestem za pełną unifikacją europejską.
  Pod warunkiem unifikacji praw, stawek podatkowych, kodeksów, płac.
  Na tym polegały miedzy innymi federacje, czy…..zabory.

  Europa może być globalnym graczem, jedynie pod warunkiem daleko idącej integracji.

  Nie jest dla mnie problemem na przykład niemieckie przywództwo, czy dostosowanie się do niemieckich norm.
  Swego czasu Sikorski w przypływie weny stwierdził, że obawia się BRAKU zaangażowania Niemiec w sprawy Europy.

  Reasumując, KTOS MUSI rządzić w tym burdelu……

 88. kooperatywaMandragon

  „Czym tu sie cieszyc … ?”

  Ależ się nie cieszę z tego powodu, że europejska chadecja wygrała wybory do PE.

  Natomiast przyjmuję do wiadomości, że ludzie mają różne poglądy polityczne, w tym chadeckie, i kierując się tymi poglądami skupiają się w partiach.
  Natomiast cieszy mnie, że w PE ta cała paleta pogladów politycznych wyrażona poprzez partie tak się klasycznie i wyraziście objawia.

  To jest bardzo odżywcze i budzące jakąs nadzieję w kontekście obcowania z krajową mistyfikacją partyjną.

 89. Hercog, konung, witeź, kniaź, wojewoda, książę, król, cesarz, car, lord, hrabia…..

  To jedynie nazwy przywództwa.
  Czy obecne tytuły czymś różnią się w zakresie OBOWIĄZKÓW?

 90. @

  Hahaha. Michał Kamiński mówi do faszystów w Sejmie.
  Na pewno przemówił im do rozumu 😉

  https://www.youtube.com/watch?v=1-meLoWh3eQ&fbclid=IwAR294a7PDXzbXATqC2feVrK5zgFNZ1gS0OOhBsdN_D4-H9LR9btVEeIyMag

 91. Sławomir Sierakowski dla Onet.pl
  „Bardziej niż z powstrzymania wyboru Fransa Timmermansa na szefa Komisji Europejskiej PiS cieszy się, że zająć ma je Niemka. Na każdy protest w sprawie niszczenia demokracji, będzie można przypomnieć Niemcom nasze ofiary. A poza tym, kto uwierzy w Niemczech i w Polsce, że Niemiec przed Polakami wolnej Polski broni?”
  Pan Sławomir uprzedza fakty, on już wie z góry, co będzie przypominał PiS w niedalekiej przyszłości? Tak to jest w tej polskiej polityce, że nie ważne są fakty, liczy się tylko chciejstwo.

 92. wiesiek59
  4 lipca o godz. 21:12
  ,, Osobiście, jestem za pełną unifikacją europejską.
  Pod warunkiem unifikacji praw, stawek podatkowych, kodeksów, płac.
  Na tym polegały miedzy innymi federacje, czy…..zabory.”

  Unifikacja, zabor tak.
  Kolonizacja nie.

  Byc pod zaborem pruskim moglo by byc lepsze niz pod nierzadem ludzi ze styropianu.
  Ale gdybysmy mieli na razie poziom zycia Grecji ?
  Albo byli jak afrykanska kolonia Francuzow, albo jeszcze gorzej, Belgow ?

 93. Bar Norte
  4 lipca o godz. 21:18

  ,, … przyjmuję do wiadomości, że ludzie mają różne poglądy polityczne, w tym chadeckie, i kierując się tymi poglądami skupiają się w partiach.”

  U jankesow wiekszosc ludzi deklaruje sie jako niezalezni i nie glosuja wedlug zalecen partii.
  Trzeba tez wziasc pod uwage, ze wybrani politycy przewaznie nie reprezentuja interesu obywateli.
  To, ze wygrala kandydatka chadekow, moze znaczyc , ze jedynie machina koscielna i producenci zbrojeniowi poprawia swoje polozenie.

 94. kooperatywaMandragon

  „U jankesow wiekszosc ludzi deklaruje sie jako niezalezni i nie glosuja wedlug zalecen partii.”

  Ale to jest jakiś nosnens. bo przecież głosują na partyjnych kandydatów. Są więc jak najbardziej od partii zależni – tyle, że to wypierają nie wiem czemu.

  W kraju to picerstwo jeszcze dalej zaszło, bo są ludzie, którzy głosują np na takie curiosum jak „bezpartyjni samorządowcy”. Czyli inaczej – partię bezpartyjnych. Jak z nazwy wynika jest to formacją polityczna, której członkowie deklarują brak poglądów politycznych. I tej głupawej sztuczce marketingowej rodem ze Szwejka wielu ludzi ulega – głosują na nich.

  Dlatego własnie biorąc pod uwagę taką patologie demokracji z sentymentem i nadzieją obserwuję realny system partyjny w PE.

 95. Oto dlaczego lepiej byc domniemanym nalogowym enpassanciarzem ze wskazaniem na alkoholizm niz prawdziwa menda w parze . Mozna co prawda wtedy probowac w Hollywoodzie jako Paramend + ale bez zadnych rokowan na wyjscie z tego .
  N. enp. moze probowac albo sie zaprzec’ a wtedy rokowania beda . Działa Nawalony

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24964388,czarzasty-wskazuje-wieksze-mendy-od-siebie-i-wylicza-piotrowicz.html#a=362&c=159&s=BoxNewsLink

 96. @Pombocek
  Wiem, ze nie lubisz kiedy cos ci sie podtyka pod nos drogi pombocku i nie odbierz prosze tego w ten spososb. Ale musze, bo sie udusze. Jak znajdziesz chec i czas z wieczorka to polecam niezwykle aktualny film, ktory zrobil na mnie ogromne wrazenie i stad moja chec podzielenia sie nim. Jesli sobie darujesz oczywiscie nie bedzie zalu, ale wierz mi warto to zobaczyc.
  Polecam szczerze wszystkim panstwu.
  https://www.cda.pl/video/1243724a6

 97. Znalazłem. Rezerwat znaczy klatka. W Europie zakazuje się klatkowego chowu drobiu. W ramach dobrostanu zwierząt. Tak sobie myślę ,że jankesi po niewolnictwie chcą mieć pamiątkę swojej potęgi nad tubylcami. USA uber alles…

 98. jakub01
  5 lipca o godz. 2:02

  Jakubku, dziękuję za pamięć, ale poza z rzadka krótkimi przyrodniczymi – kiedyś kinoman i dekaefowiec – nie oglądam filmów od najmniej 20. lat. Druga sprawa: mam internet na kartę. Jeden film zjadłby mi cały miesięczny zapas bajtów. Więc wybacz, jakubku.

  Natomiast szykuję się do zejścia. Na razie tylko z blogów. W związku z tym – pewnie dziś – napiszę do Ciebie coś okolicznościowego. Wolałbym nie na blogu, ale jak inaczej.

 99. @pombocku,
  no to znow mamy podobnie. Ostatnio wlasciwie pojawiam sie tylko ze wzgledu na ciebie, no moze jeszcze ze cztery osoby, ktore maja cos do powiedzenia sensownego. Szambo zalalo blogi i lowienie w tym cudzych interesujacych wypowiedzi zaczyna byc zbyt meczace. Jakias idiotka na karku i druga, ciagnaca sie za mna poprzez blogi jak smrod,od ktorego trzeba sie ustawicznie opedzac, to doprawdy zajecie tylez nudne co i bezcelowe. Pombocku zawsze moge dzieki tobie popatrzec na Kazie i Kazieta, Krawacika, posluchac ptakow w lesie i poplywac po jeziorku.
  Czym sie ale jeszcze nie uciekam.

 100. @pombocku, w pelni podzielam twoj absmak, bo to chyba glowny powod dla ktorego zamierzasz zejsc. Dla mnie w kazdym badz razie napewno.

 101. Czy stacje Lotosu i Orlenu będą oflagowane. Hunwejbini chcą wiedzieć czy dokonując zakupów nie wspierają reżimu Putina. O gazie nie wspomnę. Jak sugeruje główny jankes. Tak sobie myślę,że to gorsze od złamania przyrzeczenia głosowania na „naszych” spadochroniarzy.

 102. Słowianin Stanisław 6.39
  Wyobrażaliśmy sobie, że Amerykanie są najczęściej podróżującą grupą ludności, przemieszczającą się po kraju i zmieniającą miejsca zamieszkania.
  Przeprowadzone badania tego nie potwierdziły. Większość z nich całe życie pozostaje w miejscu urodzenia, czyli mówiąc prosto w rezerwatach.
  My też rozwijamy skrzydła, ale potem nam przechodzi, przecież wszędzie jest tak samo, z wyjątkiem Zgierza, bo tam w ziemi zakłady chemiczne przygotowały piekielną niespodziankę i stamtąd mieszkańcy chcąc nie chcąc będą musieli się wynieść

 103. Czy Indianie to Amerykanie. Czy Polacy to katolicy,którzy rozpoczęli wędrówkę z Bliskiego Wschodu. Tak sobie myślę,że tubylcami byli Słowianie,którym poskąpiono nawet klatki. Krzyżacy wybili do nogi w ramach nawracania na jedynie słuszną wiarę. Z bożą pomocą.

 104. polska; szeryfowa dzisiaj w poznaniu;

 105. jakub01
  5 lipca o godz. 7:02

  Jakubku, po liście do Ciebie, który właśnie piszę, nie zamierzam więcej na blogowe progi się wdrapywać – bo stało się to fest uciążliwym uzależnieniem – a zająć się wyłącznie włóczykijowaniem z kamerką w oku, dokąd jeszcze nogi noszą i sercowa zastawka się zastawia. Nie mam pojęcia, czy są jakieś strony, gdzie mógłbym być w kontakcie z Tobą, z nikim się poza tym nie spoufalając. Jak nie, to najwyżej będę wrzucał korespondencję do Ciebie tak jak dotąd, nie interesując się blogiem. Chyba że jakiś chimeryk z muchami w nosie znów się przyczepi, że mu się zajmuje miejsce. Mnie się już nawet na dobrej stopie nie bardzo chce z człowiekowatymi zadawać, cóż dopiero na gównianej. Wyjątki tworzą urodę życia, a nie rozjazgotane tłumy.

 106. @adam100, sugadaddy

  Uważam, że Kopacz jest z gruntu dobrym człowiekiem, chociaż zawodzi ją czasem polityczna intuicja – to i tak więcej, niż reprezentuje dziś gros naszej „klasy politycznej” . Mam dla niej wielki szacunek za to, jak zachowała się w czasie posmoleńskim, nie mówiąc już o piekielnie trudnych warunkach – emocjonalnie, politycznie – w jakich musiała brać udział w identyfikacji ciał w Rosji.
  Brak TS dla Ziobry to oczywiście koszmar dzisiaj dla nas, ale obarczanie kobiety winą za to, że obecny minister sprawiedliwości jest mściwym fanatykiem, to raczej sprawka wychowania przez Ziobro-matkę, do analizy dla Freuda. Nikt wówczas nie mógł przewidzieć, jak cynicznymi i żartymi na władzę absolutną są pisuary, i co będą wyprawiać. Byli prorocy, których nikt nie słuchał – mówił o tym Wałęsa, jak zwykle lekceważony. Sikorski też wtedy zdaje się nie głosował i nikt nim tak nie poniewiera.

 107. quentin t.
  4 lipca o godz. 14:43
  Oczywiście jest to lanie jakie dosłał PiS w parlamencie europejskim. W brew kłamliwej propagandzie pisowskiej a bardziej goebbelsowskiej propagandzie. Nie ma wolności wypowiedzi w telewizji publicznej nie ma wolnej debaty a jest to postawą wolnych i demokratycznych wyborów. Kłamstwami można fałszować wynik wyborów.

  Wpływanie na wyborców kłamliwymi oskarżeniami na opozycje, używanie fałszywych oskarżeń o rzekome afery z wat czy katastrofy smoleńskiej jest fałszowaniem wyników wyborów . Ograniczenie TK , sadownictwa, prokuratury wolności mediów publicznych jest to jednym z elementów fałszowanie wyniku wyborów. Dalszym jest cenzura jak to woli pisuaryzacja mediów niezależnych, stworzenie ordynacji niejako „wygodnej” dla władzy klero- faszystowskiej.

  Ostanie w pełni wolne i demokratyczne wybory odbyły się w 2015 roku dalsze są już tylko z pewnym ograniczeniem wolne.

 108. „Stara” Unia w głosowaniu potraktowała hunwejbinów jak Anglia i Francja we wrześniu 1939 r. Tak sobie myślę,że ZDRADZILI. A to dopiero początek…

 109. Jankesi uwłaszczają się na tankowcu i jego zawartości. Czy to nie przypomina Donbasu lub Krymu w ich propagandzie. Tak sobie myślę,że metody III Rzeszy jankesi mają w genach.

 110. Telewizja śniadaniowa o sztucznej inteligencji. Czy ja romawiam z człowiekiem czy z maszyną zapytał klient pewnej firmy zdumiony poziomem konwersacji? Oczywiście, że z człowiekiem odpowiedział algorytm.
  Niektóre komentarze blogowe też mogą zmuszać do refleksji, ale czy my już osiągnęliśmy amerykański poziom erudycji?

 111. Dzisiaj tenis w Wimbledonie, powtórki z wydarzeń w Ameryce z okazji Święta Niepodległości i zapowiedziana przez telewizję wizyta w sali pożegnań, będziemy mogli prześledzić cały proces kremacji.
  Ta część programu jeszcze przed nami

 112. Czym zatrzymanie tankowca różni się od zatrzymania okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Tym razem to sprawka jankesów. Tak sobie myślę o piractwie sprawiedliwym.

 113. Amerykański poziom erudycji zbliżony do poziomu III Rzeszy. Tak sobie myślę kojarząc USA uber alles…Z ręką na sercu.

 114. @stanisław
  Anglia i Francja zdradziły” Polskę w 1939? Powtarzasz PRL-owskie kłamstwa. Polska wtedy była taka jak dziś, tylko gorsza. Odwrócona d…do Europy, zadufana w sobie, wredna, getto-ławkowa, anektująca Zaolzie, sympatyzująca z Hitlerem i przekonana, że nic złego nas z jego strony nie spotka – taki był oficjalny przekaz, mądrych – jak i dziś – nikt nie słuchał.

 115. Zdradzili bo podpisali: jeden za wszystkich wszyscy za jednego. Tak sobie myślę to coś jak: kto podniesie rękę…

 116. @pombocek
  Bede tu wpadac od czasu do czasu aby zobaczyc czy czegos nie pozostawiles. Wpisow nie czytuje i tak od pewnego czasu, co najwyzej przegladam dosc pobieznie i to nie wszystkie. Masz racje wbocku, szkoda na to zycia. Sciskam , pozdrow Krawacika.

 117. jakub01
  5 lipca o godz. 11:03

  Jakubku, wklejam lis do Ciebie na LA.

 118. @ boczek / 0:1 ( Wimbledon ?)

  Popieram towarzysze popieram, a jak trzeba to i popchnę rower pod górkę.
  LA to znakomite forum dla pieprzu, pieprzu i amci, amci .

 119. Bar Norte , 0:23
  Komisja ustalajaca liste uczestnikow debat kandydatow na prezydenta jest instytucja prywatna i nie dopuszcza do glosu politykow z poza duopolu republikansko-demokratycznego.
  Nowy posel Demokratow , Aleksandria Orazio- Cortez pokazala , ze jak sie chce, to mozna.Nawet w ramach nieuczciwego systemu.
  ,, Gallup.
  As of October 2017, Gallup polling found that
  31% of Americans identified as Democrat,
  24% identified as Republican, and
  42% as Independent.”
  Wiekszosc obywateli po obu stronach chce powszechnego systemu opieki zdrowotnej, ale czolowi politycy robia wszystko, zeby do ustanowienia takiego systemu nie doszlo.

  ,, Study: US is an oligarchy, not a democracy – BBC News – BBC.com
  https://www.bbc.com/news/blogs-echochambers-27074746
  Apr 17, 2014 – What in the World: A new report finds that an elite few dominate US policy, the … So concludes a recent study by Princeton University Prof Martin Gilens and … elites and organised groups representing business interests have … quo bias built into the US political system, even when fairly large majorities of …”

 120. Dlaczego lepiej byc nalogowym blog. alkoholikiem niz nie wiadomo kim w MSZ
  next.gazeta.pl/next/7,151003,24966327,ciaza-plus-tuz-przed-wyborami-darmowe-leki-dla-kobiet-w-ciazy.html#a=88&c=145&s=BoxBizLin

  Domniemany wniosek o wiekszy kotlet ( przez dwa..trzy dni )

  Ciaza + byla chciana , ( nie chciana )_

  Ciaza + poczecie , chciane (nie chciane )

  Ciaza + chciana , poczecie + niechciane

  Poczecie+ Chciane , Ciaza + niechciana
  ( nie potrzebne skreslic)
  Zdrowie psychiczne w Min. Zdrowia , nie tyle chciane – co pożadane

 121. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  Tomasz Piątek:

  Oprócz Sowy&Przyjaciół była też restauracja Lemongrass, w której podsłuchiwano m.in. Donalda Tuska.

  Założył ją Polak, dyrektor rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil. Pieniądze na ten cel uzyskał m.in. od wysokiego przedstawiciela rosyjskiej mafii.

  Gdy po Warszawie poszła plotka, że w Lemongrassie nagrywają, trzeba było po cichu zwinąć lokal. W tym celu przyjechali do miasta dwaj Rosjanie z Kaliningradu, jeden po szkole FSB (rosyjskie służby specjalne).

  Sensacyjny scenariusz? Niestety, prawdziwy. Więcej – nazwiska, dowody, akta sądowe i śledcze – w książce Grzegorza Rzeczkowskiego „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 122. Plus , minus , zabraklo czegos na poczatku (to musialo byc cos poczeciem nie tak )Odpoczecie potrzebne

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24966327,ciaza-plus-tuz-przed-wyborami-darmowe-leki-dla-kobiet-w-ciazy.html#a=88&c=145&s=BoxBizLink

 123. nokraj
  5 lipca o godz. 8:25
  @adam100, sugadaddy
  Sikorski też wtedy zdaje się nie głosował i nikt nim tak nie poniewiera.

  Każdy kto nawalił powinien być ” spalony” w polityce.
  Tu wychodzi przewaga faszystów – są zdyscyplinowani i nie do pomyślenia żeby któryś zawiódł Führera.

 124. El ninio , boczki , ja-kubki ,on krawaciki ..
  Jakie tez moglo byc to poczecie ? Poczecio !? To chyba nie mozliwe ..

 125. @ olborski

  Ty tak o kurze czy o jajku ? 😉

 126. adam100
  tylko o samym żo’ltku , do niego nie potrzeba poczecia ,nara

 127. @pombocku
  paniatno wsio, jednak gdybys mogl rowniez tu wrzucic informacje, ze jest cos na LA dla mnie to byloby fajnie. Na LA nie zagladam jesli nie pisze. Czasem wpadam do Hartmana, ale tez glownie po to aby przeczytac wstepniak. Czym sie wbocku.

 128. kubek? taki jak wladimira wladimirowicza?

 129. no, tomb rider, chyba znowu odpale;

 130. 11 kwietnia 2014. „Sędzia Monika Frąckowiak stanie przed sądem dyscyplinarnym, bo nie pisze uzasadnień do wyroków na czas. Problem w tym, że to nie jedyna sędzia, która nie trzyma się terminów. Jej koledzy podkreślają, że od pozostałych odróżnia się tym, że głośno mówi o łamaniu w Polsce praworządności”.
  https://www.tvn24.pl/polska-i-swiat,33,m/poznanska-sedzia-monika-frackowiak-stanie-przed-sadem-dyscyplinarnym,928178.html

  5 lipca 2014. Monika Frąckowiak, znana z działalności politycznej jako aktywistka stowarzyszeniu „Iustitia” (nie jest zgodne to z apolitycznym statusem sędziego), ma kolejny zarzut dyscyplinarny ― tym razem dotyczący nieuczciwości. Na zwolnieniu lekarskim (L4) wyjechała na wycieczkę do Danii.

  Czy osoba nieuczciwa może być sędzią? W jakim kraju żyjemy?

 131. adam100
  5 lipca o godz. 12:18

  „Oprócz Sowy&Przyjaciół była też restauracja Lemongrass, w której podsłuchiwano m.in. Donalda Tuska”.

  Jeśli chadza się po spelunkach to nie powinno się mieć pretensji, że dostaje się po głowie.

 132. @

  Racjonalna Polska
  3 tim ·

  Tak żem się wzruszyła.
  Tomuś wracaj do krainy mlekiem i miodem płynącej.
  Dostaniesz mieszkanie+, „pińcet+” – na wszystkich, babcię i dziadka „tysz”, o. Dyrektor ma prezent dla ciebie od bezdomnego i nie jest to Seicento.
  Będę czekać w stroju krakowianki.
  //ML

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.760991200697206/2446835062112803/?type=3&theater

 133. Chadzasz po spelunach? A w której cie zwerbowali ?? 🙁

 134. moj lekarz jest przynajmniej szczery:
  – tego, co by panu pomoglo nie jestem w stanie przepisac;

 135. A gdyby tak wybory co roku. Tak sobie myślę o mannie spadającej tu i teraz. A jeszcze wczoraj w ruinie. Po wojnie w ruinie znalazłem ołowiane żołnierzyki poniemieckie. Przedwyborcze żołnierzyki czyje…

 136. ls42
  5 lipca o godz. 7:46
  „My też rozwijamy skrzydła, ale potem nam przechodzi, przecież wszędzie jest tak samo, z wyjątkiem Zgierza, bo tam w ziemi zakłady chemiczne przygotowały piekielną niespodziankę i stamtąd mieszkańcy chcąc nie chcąc będą musieli się wynieść”
  W Zgierzu katastrofa ekologiczna. Spółka, której właściciel podobno wyjechał do Nowego Jorku, ale wcześniej zakopał tysiące beczek trucizn sprowadzanych z UE. To zachodni sąsiedzi Polski, kierując się moralną wyższą koniecznością płaciły właścicielowi spółki za wywożenie europejskich trucizn do Zgierza. Obecnie one parują w tych upałach i przedostają się do wody pitnej czerpanej ze studni głębinowych. Mieszkańcy chorują i protestują, ale bezsilny prezydent Zgierza wyjechał na wakacje.

 137. Kupujący węgiel suweren oczekuje ocieplenia klimatu nad Wisłą. Tak sobie myślę czy znajdzie się opcja aby wpisać postulat do obietnic wyborczych. Most i doprowadzenie rzeki to przebrzmiałe obietnice. Kiedy susza.

 138. woytek 14.31
  Sukces Polski byłby wtedy, gdyby do takich wydarzeń jak w Zgierzu nie dochodziło.
  Każda władza po 1989 roku powinna się czuć odpowiedzialna za to, że z Polski zrobiono wysypisko śmieci i montownię zagranicznych części.
  Na tym blogu w zasadzie nie porusza się problemów gospodarczych, ale jak żyć, gdy ziemia zatruta, brakuje wody na wielu terenach i coraz trudniej oddychać klimatycznym powietrzem

 139. Co robią parafianie w nocy gdy wożą beczki. To nie jest igła. Oni pilnują proboszcza z kim sypia. Ale i tak nie powiedzą. Tak sobie myślę jaki suweren taki syf.

 140. Jeżdżąc po Polsce można zauważyć pewien szczególny rodzaj reklamy „Te stoliki bez podsłuchu”
  Może tylko dziwić, że zdarzają się turyści, którzy mają jeszcze coś do powiedzenia

 141. Ładny mecz kobiet na Wimbledonie, a po nim Hubert Hurkacz będzie walczył z Novakiem Djokoviciem, wielokrotnym zwycięzcą tego turnieju

 142. Mauro Rossi,
  to pytanie, które postawiłeś w kwestii p. sędzi jest bardzo ważne i jest warte uwagi ale też akurat teraz ma się nijak do tematu dysputy blogowej.

  Ty nam powiedz co taki zwolennik PiS jak Ty sądzi o sytuacji po wyborach do PE. Nie będę się pastwił już nad profesorem niemieckiej uczelni, Krasnodębskim, którego doświadczenie zignorowano, nad zachowaniem świętego Escobara Waszczykowskiego i zębatki Zalewskiej, nad bardzo prawdopodobną klęską osobistości, która dziesięć lat temu przerabiała policję na firmę cateringową , czyli Rafalską. Chodzi mi o to, że europosłowie PiS są traktowani jak trędowaci i żadne pitolenia czerwononosego profesora, starego komucha „Melexa” Karskiego nikogo nie przekonają. Zadawanie się w PE z europarlamentarzystami pisowskimi stało się – jak widać – obciachem.

  Zachwyty Mateusza Krzywoustego, który rzekomo pokonał Flying Dutchman’a a tak naprawdę to tylko spowodował, że ten nadal będzie z ramienia UE zajmował się pisowskimi wyczynami dot. praworządności w IIIRP maja wartość skeczu kabaretowego.

  Mauro Rossi,
  powiedzmy sobie prawdę w oczy, PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozgromił opozycję. To fakt. Natomiast praktyka pokazała, że każdy głos oddany na kandydatów PiS okazał się głosem zmarnowanym. Wpływ pisowskich europosłów PiS na sprawy polskie i europejskie w EU przez najbliższe 5 lat będzie żaden. Prezes, polityczny futurolog pewnie dobrze o tym wiedział delegując do PE takich orłów jak np. Jurgiel, który z góry zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, to nie będzie się nawet próbował uczyć żadnego języka, bo jest za stary.
  Żenada, Mauro, żenada.

 143. Kubica jest w F1. Hunwejbini w PE. Tak sobie myślę,że „nasi” z IV RP tam już są to jest sukces . Bruksela odbita, zadanie wykonane panie prezesie… Unia ma być katolicka a nie lewacka.

 144. @adam100
  5 lipca o godz. 13:42

  Strasznie dużo ich wraca do krainy pińcetem płynącej. Mogą się na tym promie nie zmieścić:

  https://twitter.com/RobertFelus/status/1147082085909303297?s=20

 145. @adam100
  5 lipca o godz. 13:42

  (c.d.) Z komentarzy pod tym tweetem wynika, że ten cały powracający Tomuś to „pracuje w konsulacie RP w Glasgow (lub dla konsulatu)”. Pewnie Morawiecki w uznaniu za ciężką pracę na odcinku propagandy załatwił mu lepszą synekurę w krainie pińcetem płynącej.

 146. W latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton – podał bank centralny. Blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju. Zasoby złota NBP są teraz niemal dwukrotnie większe niż w Szwecji (126 ton), nieco większe niż Belgii (227 tony) i zbliżone do Austrii i Hiszpanii (280 ton).
  https://forsal.pl/finanse/aktualnosci/artykuly/1420713,zloto-w-nbp-rezerwy-zlota-w-polsce-2019.html
  ===========

  Glapiński rozsądnie myśli.

 147. „Dlaczego więc Trump nie może narzucić swojej woli ekonomicznej?” – zastanawia się Krugman i podaje trzy odpowiedzi na to pytanie.

  Po pierwsze, „przekonanie że możemy łatwo wygrać wojny handlowe odzwierciedla ten sam solipsyzm, który tak katastrofalnie wypaczył naszą politykę wobec Iranu”. „Zbyt wielu Amerykanów u władzy wydaje się niezdolnych do zrozumienia rzeczywistości, że nie jesteśmy jedyną charakterystyczną kulturą, historią i tożsamością dumną ze swojej niezależności i wyjątkowo niechętną wobec ustępstw, które wyglądają na poddawanie się zagranicznym gnębicielom”.
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1420723,krugman-trump-przegrywa-swoje-wojny-handlowe-c
  ============

  Krugman też nazywa rzeczy po imieniu…..

 148. jakub01
  5 lipca o godz. 12:45

  Jakubku, nie jestem za bystry w internetowych sprawach, więc dopiero na wodzie wpadłem na takie rozwiązanie. Mój adres: jerzaszek@gmail.com. Jeśli się odezwiesz, uzgodnimy, co i jak, jeśli nie – nie pogniewam się. To moje ostatnie wejście na jakikolwiek targowisko.

 149. Kazio M ma kłopoty. https://pl.sputniknews.com/polska/2019070510685780-najpierw-maz-stanu-pozniej-maz-isabel-kaz-ma-klopoty-sputnik-polska/
  Marcinkiewicz, chwilowy premier ery PiS, wszelaki wzór cnót solidarnościowego styropianu, etosu i bohater walki o waszą wolność.

 150. wiesiek59
  5 lipca o godz. 16:58
  Glapiński rozsądnie myśli.

  Czy kolega słyszał o ” myśleniu ch*** ? ”
  To podobno charakterystyczne dla alfa-samców 😉

 151. adam100
  5 lipca o godz. 17:36

  Podwojenie zapasów złota i próba jego relokacji do kraju, sa sensowe.
  Co dzieje się ze złotem deponowanym u Anglosasów obserwujemy obecnie.

  Testosteron nie przeszkadza w mysleniu Glapińskiemu.
  Facet jest NORMALNY i lubi kobiety….
  Jak mawiała moja koleżanka, cały świat kręci się wokół d… i opiera na ch……
  Mając trzech synów, pewnie coś na ten temat wie….z autopsji.

 152. wiesiek59
  5 lipca o godz. 17:54
  Co dzieje się ze złotem deponowanym u Anglosasów obserwujemy obecnie.

  Napisz proszę co się dzieje ze złotem, że się obserwuje obecnie, bom ciekaw 🙂

 153. Złoto w IV RP przypomina Epos narodowy O dwóch takich…. A potem było błaganie… chleba. Tak sobie myślę może odwrócić proporcje inwestujmy w chleb. Czy kromka chleba za obrączkę nie przypomina okupacji. Rząd się wyżywi zapasami z Fort Trump. Nowa Bastylia dla swoich. Albo wróci wymienialność złotego na złoto. Bo inaczej to jak manewr Rydzyka o zbiórce na stoczni ratowanie.

 154. ch…to ponad 15 cm. Tak sobie myślę antropologicznie. I ortograficznie na podstawie Bratnego Kolumbów. Cytat: na ch.. nam Krasnaja Armia..

 155. Zdaniem rozmówcy NW USA przekazują Ukrainie broń, by podtrzymywać konflikt w Donbasie, ponieważ „Ameryce wygodnie jest utrzymywać sankcje wobec Rosji”. Kołomojski zasugerował, że Donald Trump chciałby zmienić tę politykę, lecz nie wie, jak to zrobić i nie spieszy się z tym w obliczu zbliżających się wyborów w USA.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/kolomojski-usa-dostarczaja-ukrainie-bron-by-podtrzymywac-konflikt-w-donbasie/
  ==========

  Wojny zastępcze…..
  Kołomojski dobrze kombinuje.

 156. Według Ziobry zakaz wstępu do lokali Żydom i katolikom jest na poziomie odmowy drukarza. Tak sobie myślę gdzie katolicy zaleją robaka po mszy. Przecież na spowiedzi coś ukryli.

 157. Warto zatrzymać się nad przykładem Mołdawii, który powinien być pouczający dla Polaków. Wymiana mołdawskich władz zrealizowana została ponad głowami Rumunów. Podobnie jak Polska, Rumunia prowadzi politykę zdecydowanie proamerykańską i antyrosyjską, uważa się za niejako naturalnego promotora polityki odpychania Rosji na swoim perymetrze i „adwokata euroatlantyckich ambicji” sąsiedniego państwa poradzieckiego, analogicznie jak Polska w przypadku Ukrainy. Gdy przyszło co do czego, Rumunii ani pisnęli lecz natychmiast porzucili dotychczas popieranego przez siebie Plahotniuca i udzieli poparcia nowej koalicji w Mołdawii, w której silniejszym uczestnikiem są raczej prorosyjscy socjaliści niż prozachodni liberałowie.
  https://kresy.pl/publicystyka/pis-w-podwojnej-pulapce-wlasnej-polityki-zagranicznej/
  =============

  nteresujący tekst.

 158. Wszystko pokazuje, że reset z Rosją powoli następuje. Dziwne w tym wszystkim jest to, że albo polski rząd próbuje robić dobrą minę do złej gry, albo tak naprawdę nikt ich wcześniej nie poinformował, że będą aż tak głębokie zmiany w zakresie relacji z Rosją – mówi portalowi Kresy.pl prof. Andrzej Zapałowski.
  https://kresy.pl/publicystyka/wywiady/prof-zapalowski-dla-kresy-pl-powoli-nastepuje-reset-z-rosja/
  ============

 159. W filmie wystąpią znani z hollywoodzkich produkcji Stellan Skarsgard oraz Harvey Keitel. Nie wykluczone zatem, że zdobędzie on międzynarodową popularność, a przez wzgląd na poruszaną tematykę będzie miał szansę na Oskara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Niestety dla Polaków taki obrót spraw może oznaczać, że walka z fałszywym stereotypem prymitywnego antysemity, który swą niechęć do Żydów ssie z mlekiem matki, będzie jeszcze trudniejsza niż do tej pory…
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/Malowany-ptak-film-o-odrazajacych-antysemitach.htm
  ==========

  Ci z holocaust industry sfinansują, spodziewając się krociowych zysków z 447….

 160. Prawdziwa Polska nigdy nie była kolaborantem III Rzeszy. Odmowa walki z ZSRR o tym świadczy. Mój szacunek. Dzisiejsi koledzy IV RP w Unii i NATO to byli kolaboranci III Rzeszy. Tak sobie myślę weszli między czarne wrony i…Wyłączyli mikrofon…Czechy,Słowacja ,Węgry 1 września 1939 r. to było V4 z III Rzeszą i tak im zostało.

 161. Lepiej z Novakiem Djokoviciem nie zadzierać, powiedział po jednej nieudanej akcji Huberta Hurkacza sprawozdawca transmisji, ale po dwóch setach było 1:1 i gra była bardzo dobra, jednak z czterdziestego ósmego miejsca w tenisowym rankingu atakować numer jedrn to nie jest takie proste

 162. Słuszna uwaga bo dotyczy też Kaczyńskiego i Putina. Tak sobie myślę,że to nie jest proste.

 163. Opuszczją kort przy oklaskach publiczności.
  Kilka akcji Polaka na najwyższym poziomie. Gratuluje mu teraz po meczu Djoković.
  Moje uznanie dla obu zawodników

 164. Państwo mielą polityczne wydarzenia, nawet te nie warte uwagi, a przecież dzisiaj mieliście okazję obejrzeć Czeszkę Pliskovą w wygranym meczu z zawodniczką z Tajwanu i był to dotychczas najlepszy mecz wśród kobiet na tegorocznym Wimbledonie oraz naszego młodego zawodnika, który się pięknie zaprezentował w meczu z Djokoviciem numerem jeden w tenisie

 165. Nie bronię gejom podniecającym się rozebranymi tenisistami przeżywania emocji. Ale blog to nie siłownia dla podglądaczy. Tak sobie myślę ,że relacjonowanie zboczeń nie przystoi na politycznym blogu.

 166. @

  „Kancelaria Sejmu odmawia wykonania wyroku niezawisłego sądu!

  https://natemat.pl/amp/277845,kiedy-kancelaria-sejmu-wykona-prawomocny-wyrok-nsa?fbclid=IwAR2rXwokXudZ524rNelnO60QX-_wz7LC1cA4GvIJP_hdtbxjyH5vifTu2X8

  Faszyści mówią nie i tyle.
  Marszałek zajentyk ( w burdelu ??)

 167. @rem 19:16,
  Także pozostali w tym @mag radosna z powodu możliwości przekroczenia granic. Paszport w szufladzie, praca czeka. Pracodawcy (pośrednicy?) witają z otwartymi rękami.
  https://www.foxnews.com/world/uk-modern-day-slavery-ring-that-forced-400-victims-to-work-for-under-75-cents-a-day-busted
  Ja proponuje tłumaczenie, nie wszystkim się chce, zaznaczam że korzystam z Google żeby nie było że tak dobrze znam j. angielski.
  „Największy współczesny pierścień niewolniczy w Wielkiej Brytanii zmusił ponad 400 osób do pracy za mniej niż 75 centów dziennie i życia w nędzy – podczas gdy ich „mistrzowie” zarobili miliony, władze ujawniły piątek.
  Prokuratorzy powiedzieli, że gang ośmiu polskich tubylców – pięciu mężczyzn i trzy kobiety – polował na bezdomnych, byłych więźniów i alkoholików w Polsce i zwabił ich do Wielkiej Brytanii fałszywymi obietnicami dobrze płatnej pracy.
  Jednak ofiary – liczące ponad 400 osób w West Midlands – zostały zmuszone do życia w domach zaatakowanych przez szczury i wykonywania pracy w niewdzięcznych warunkach, zarabiając około 50 pensów lub około 63 centów za codzienną pracę. Tymczasem ich mistrzowie zarobili 2,5 miliona dolarów i żyli luksusowym stylem życia.
  Tak zwani mistrzowie – według policji twierdzą, że są członkami i współpracownikami dwóch rodzin przestępczych – według BBC zostali skazani za niewolnictwo, handel ludźmi i przestępstwa prania pieniędzy podczas dwóch procesów.
  Ograniczenia raportowania zostały zniesione w piątek, pozwalając na opublikowanie szczegółów upadku sieci wstrząsającej. Konta ponad 90 ofiar były słyszane przez ławników, ale uważa się, że gang wykorzystał co najmniej 350 osób.
  „To był handel ludźmi i wykorzystywanie na masową skalę; ten gang traktował tych ludzi, ich rodaków, jako towary wyłącznie dla ich własnej chciwości ”, detektyw West Midlands Police Det. Główny inspektor Nick Dale powiedział w oświadczeniu . „To, co zrobili, było odrażające: poddawali ofiary nieludzkiemu życiu i nędzy. Zmusili ich do pracy, a jeśli się sprzeciwiali, zostali pobici lub zagrożeni przemocą i powiedzieli członkom rodziny, że wrócą do domu ”.
  Władze stwierdziły, że ofiary – w wieku od 17 do 60 lat – zamieszkiwały co najmniej dziewięć adresów w West Midlands. Żyli do czwartego roku życia, karmili się zimnym jedzeniem i musieli się poszukać materacy do spania.*
  Inne ofiary donosiły, że zostały zmuszone do mycia się w kanale, ponieważ nie miały dostępu do świeżej wody, do zatkania nieszczelnych toalet kocami i prześcieradłami i zaopatrzenia się w żywność w kuchniach i bankach żywności, ponieważ ich zarobki nie były wystarczające.
  Ofiary zostały zmuszone do pracy w gospodarstwach rolnych oraz w centrach recyklingu śmieci i fabrykach drobiu. Porywacze otworzyli także konta bankowe w nazwiskach ofiar za pomocą fałszywych adresów i domagali się korzyści bez ich wiedzy.
  „Przywódcy byli sprytni i manipulacyjni – zdolni do zdobycia znacznego wpływu, gdy odpowiadali im podczas rozmowy z pracownikami banku i urzędnikami ds. Zatrudnienia – i prowadzili skomplikowaną operację na ponad 30 obiektach” – powiedział Dale. „[Ofiary] najbardziej czuły się bezsilne, nie mogąc uciec, bez znajomości okolicy, niewielkich lub żadnych umiejętności językowych w języku angielskim i nikogo do kogo zwrócić się o pomoc. Ich życie zredukowano do nędzy i wszyscy mają fizyczne i psychiczne blizny po ich wyzysku ”.
  Sieć załamała się, gdy dwie ofiary uciekły ze swoich porywaczy w 2015 r. I opowiedziały o dobroczynności niewolniczej nadziei na sprawiedliwość.
  Sędzia Mary Stacey powiedziała pod koniec pierwszego procesu, że „degradacja” handlarzy ludźmi była „całkowicie nie do przyjęcia”. Nakładała kary więzienia do 11 lat.
  Powiedziała, że ​​przekonanie, że niewolnictwo zostało zakończone w Wielkiej Brytanii, nie było prawdą: „Trudna prawda jest taka, że ​​praktyka trwa nadal, tutaj, w Wielkiej Brytanii, często ukrywając się na widoku”.
  Ludzie skazani w pierwszym procesie, który zakończył się w lutym, byli głównym konspiratorem Marek Chowanic, 30, Marek Brzeziński, 50, Julianna Chodakiewicz, 24, Natalia Zmuda, 29 i Justyna Parczewska, 48 lat.
  W drugim procesie, który zakończył się w czerwcu, skazanymi byli Ignacy Brzeziński, 52 lata, i Wojciech Nowakowski, 41 lat. Trzecia osoba, Jan Sadowski, 26 lat, przyznał się do winy.”

  Komentarz do tej wiadomości jest jednoznaczy – oburzenie i potępienie – prosze zauważyc wiek przestepców; jedni urodzili się i wychowywali się w „wolnej Polsce”, starsi wkraczali w dorosłe życie w czasach transformacji. Po owocach itd….
  * materace do spania znajdywane są na śmietniku

 168. przeczytałam @STANISŁAWA 19:45, chyba się zagalopował w krytyce. Są tacy którzy pasjonują się oglądaniem zawodów sportowych, np. nasz Gospodarz lubi piłke nożną. Kiedyś poświęcił cały wpis wydarzeniom na boisku a my (blogowicze) i tak pisaliśmy swoje i nie na temat.

 169. Czy to byli organizatorzy hucp „Gazety Polskiej”. Mieli kasę. Tak sobie myślę jakiego byli wyznania.

 170. Trzeba umieć czytać wpisy boiskowe. Tak sobie myślę ,że czytanie wprost prowadzi na aut.

 171. Szanowny Panie Redaktorze Passent,
  co się Pan czepia, no co?

  Jacek Karnowski zatytułował swój tekst: – Wniosek po szczycie: Polska jest w elitarnej grupie dwóch, trzech państw, które mogą powiedzieć Berlinowi „nie” w gardłowej sprawie i politycznie przeżyć .

  No i proszę popatrzeć , Pan Premier Morawiecki zrobił Merklowej wbrew, powiedział Niemcom „nie”, doprowadził do wyboru Niemki na szefa KE i przeżył!!!
  To jest sukces niewątpliwy, przeżył!
  Mało tego, dzisiaj „Mutti” poklepała go po plecach za to, że umiejętnie zmontował akcję propagandową mamienia (żeby nie powiedzieć – oszwabiania) Bałkańców Zachodnich.

 172. kooperatywaMandragon

  „Nowy posel Demokratow, Aleksandria Orazio- Cortez …”

  Sam pan widzi, że bez partii ani rusz. Tak więc te wszystkie opowieści o niezależności, bezpartyjności itp między bajki można włozyć.

 173. legat

  „PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego rozgromił opozycję. To fakt. Natomiast praktyka pokazała, że każdy głos oddany na kandydatów PiS okazał się głosem zmarnowanym. ”

  Po wyborach pisałem o tym do Mauro.

  Ujmę to następująco: PiS w jednym z 27 unijnych okręgów wyborczych (RP) przekonująco wygrał. Tym niemniej całe wybory przegrał i czeka go w PE opozycyjny czarny chleb i czarna kawa.
  By było zabawniej ci, którzy w okregu wyborczym RP przegrali de facto wybory do PE wygrali i współrządzą Unią.

 174. https://www.thenation.com/article/why-wont-the-media-criticize-us-interventionism/
  ========

  Interesujący tekst.
  Oczywiście, dla myślących w nieco szerszej skali niż nasz folwark.

 175. Było 27:1 i kwiaty prezesa wszechczasów dla premier Szydło.
  Co otrzyma premier Morawiecki za swój sukces?
  Czy już wstaliśmy z kolan?

 176. Bar Norte (20.29),
  no i tylko mogę powiedzieć, że słuszna Twoja racja była i jest.

 177. adam100
  5 lipca o godz. 18:20

  By zorientwać się w temacie, trendach, podjętych już decyzjach, musiałbyś przeczytać z kilkadziesiąt tekstów zamieszczonych w necie.
  Ja jedynie sygnalizuję ważny temat dla nieco w nim zorientowanych.
  Trend trwa już od 2008 roku.

  Złoto ma jedną zaletę- podpowiem.
  Nie da się go DODRUKOWAĆ.

 178. Panie STANISŁAWIE a co Pan miał na myśli? z ciekawości pytam, dla nauki jak przemycić jakąś wiadomość nie wprost.

 179. Słowianin Stanisław
  Tenis to najbardziej sprawiedliwa gra sportowa i życzliwa publiczność.
  Zawodnik lub zawodniczka grający indywidualnie, albo parami, trzyma rakietę w prawej lub lewej ręce u uderza, nawet oburącz, przy czym uderzona piłka tenisowa o określonej wadze i wymiarach powinna po takim uderzeniu wylądować na korcie czyli oznaczonym czytelnie miejscu o ustalonych wymiarach.
  Uderzenia mają trudne do zapamiętania nazwy niemniej utalentowany zawodnik lub zawodniczka potrafi idealnie trafić w kort z każdej pozycji chociaż przeszkadza w tym znacznej wysokości siatka dzieląca boisko do gry nazywane kortem.
  W grze nie ma ustawek, donosów, głosowań czy ograniczeń wagowych albo wymiarowych. Może grać duży z małym, albo grubszy z chudym. Najważniejsze, że nie ma remisów. Każda gra kończy się zwycięstwem jednego lub pary zawodników w zależności od tego czy jest to gra singlowa czy deblowa, czy grają w miksta (pary mieszane).
  Stanisławie! Mnie się wydaje, że odpowiednio zachęciłem do obejrzenia meczów tenisoeych, a nawet do wzięcia w dłoń rakiety i walenia w piłkę tenisową.
  Życzę stosownych emocji bez liku

 180. Podczas zeszłotygodniowej debaty prezydenckiej Demokratycznej drugie, nikt nie był zaskoczony, gdy senator z Vermont oświadczył : „Mamy nową wizję Ameryki. I w momencie, gdy mamy trzy osoby w tym kraju posiadającego więcej bogactwa niż dolnej części Ameryki, natomiast 500.000 ludzie śpią na ulicach dzisiaj uważamy, że nadszedł czas na zmiany, prawdziwa zmiana.”
  https://www.thenation.com/article/washington-post-bernie-sanders-2020/
  ==============

  Sanders zdaje się Ostatnim Mohikaninem.
  Albo, prekursorem- choć w poważnym wieku…..

 181. To ważne, bo ja chce przemycić dla @Saldo taką treść:
  „Pierwszy Kibuc Degania, została założona w 1909 roku przez europejskich osadników żydowskich. Tel Awiw, obecnie gospodarcza stolica Izraela, został również zbudowany na początku XX wieku i był jedną z pierwszych osad.
  Działanie to znane jest jako „tworzenie faktów w terenie” – układanie stawki w obszarze w celu zapewnienia, że ​​będzie on częścią przyszłego stanu i trudny do pozbycia się później.
  Dystrybucja osad określiła mapę proponowanego planu podziału ONZ dla państw żydowskich i palestyńskich w 1947 roku.”
  https://interactive.aljazeera.com/aje/2017/50-years-illegal-settlements/index.html
  Na wszelki wypadek kopiuję też:
  „Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko redakcyjne Al Jazeery.”
  Od siebie mogę dodać że niekoniecznie trzeba dawać wiarę opisanym tu faktom, taki np. @R-J nie wierzył, poetę cytował „czwórkami do morza…” i posłuch miał. I czuliśmy się winni za przodków szmalcowników.

 182. @Wiesiek59, ja z nałogu czytania czytam wszystko, nie zrażaj sie brakiem rakcji.

 183. @wiesiek59
  5 lipca o godz. 20:51
  By zorientwać się w temacie, trendach, podjętych już decyzjach, musiałbyś przeczytać z kilkadziesiąt tekstów zamieszczonych w necie.

  Omnipotencie ty mój. Nie czytaj setek artykułów, wystarczy jeden a dobry. Dowiesz się tam ze powodzenie każdej inwestycji zależy od ”Timingu”. Mówiąc o „złotku”: cena w dolarach za uncje wynosiła: styczeń 1985 300 USD/oz a w sierpniu 1999 250 USD/oz. Gdybyś wiec był kupił a później sprzedał to będąc szczęśliwym właścicielem 100 ton złota przez 14 lat, straciłbyś netto 165 milionów dolarów ( nie licząc ze nie było w międzyczasie żadnych odsetek).
  Na tej stronie znajdziesz historyczne ceny wielu metali mn złota :
  https://www.kitco.com/charts/

  A jakbyś zainwestował w nieruchomości w tym czasie ??
  W tym sek. 😉

 184. adam100
  5 lipca o godz. 21:43

  Obawiam się, że nie rozumiesz SYSTEMU pieniądza fiducjarnego.
  Właśnie zaufanie zaczyna się kruszyć.
  Więc kilka krajów powraca do”twardych”……
  I robi zapasy….

  Miło, ze robi to i NBP.

 185. @ wiesiek59
  5 lipca o godz. 21:48

  Obawiam się że ktoś kiedyś, chciał oddać królestwo za konia, ale ty o tym nie słyszałeś. 🙂

 186. adam100
  5 lipca o godz. 21:54

  Dodruk w Zimbabwe, czy Wenezueli, ma skutki lokalne.
  Dodruk FED czy EBC, ma skutki globalne.
  A przecież to jedynie PAPIER.
  Rozumiesz skalę problemu?

  Obiektywny czynnik wymiany międzynarodowej zaczyna być problemem gardłowym dla świata.

 187. Bar Norte
  5 lipca o godz. 20:23

  Panna Kortezowna to wyjatek od reguly.

  Partia wypycha na swiecznik beton :
  Joe Biden w szponach paserow kart kredytowych.
  Kamala Harris na smyczy deweloperow prywatnych wiezien.
  Oboje gryza wedzidlo w gotowosci do napadu na Iran.

 188. @wiesiek59
  5 lipca o godz. 17:54

  Pozwolę sobie uzupełnić informacje o poczynaniach Glapińskiego:

  https://twitter.com/TomaszUrbas/status/1144276224358920194?s=20

  Myślałem, że pińcet jest finansowane tylko z pożyczek zaciąganych przez Morawieckiego, a tu się okazuje, że Glapiński robi mega-dodruk. Krótko mówiąc, jesteśmy na kursie i na ścieżce…

 189. Inny aspekt ilości posiadanego złota to Polska rezerwa walutowa.
  Składają sie na nie dolary, euro, złoto itd w zdefiniowanych proporcjach np franki 5% rezerwy. Pytanie czy 100 ton złota przybyło w ramach zmiany strategi NBP ( np zamiast np 35% USD postanowiono ze USD będzie miał 20%) czy tez powiększono rezerwy walutowe in total.. Ja nie wiem, Wiesiek pewnie tak. Tu tez skorzystałbym z usług dworek Glapy bo to ponoć ich praca.

 190. @

  Nie polemizować, nie krytykować, nie wchodzić na terytorium zła. Odnotowywać fakty, ale nie piętnować, nie rozpaczać, nie korygować. Ufać, że dzięki odwołaniu do dobrej strony ludzkiej natury każdy będzie widział, jaki jest stan rzeczy.
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24966974,marcin-krol-czas-na-inna-opowiesc-inna-retoryke-inny-jezyk.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto

  korab106.07.2019, 07:34
  Piękne to i mądre co pan pisze panie profesorze. Mickiewicz i Słowacki budzili Ducha i ten przyszedł po stu latach, na dodatek po wielkiej rzezi I Wojny Światowej. Już widzę dzisiejszych poetów walczących z Czarneckim, Dudą, Kaczyńskim, Terleckim i Piotrowiczem o kasę po obrabowanych SKOKach, o prawdę w TVPi$, o uczciwość i moralność wśród arcybiskupów i proboszczów. Znakomita recepta panie profesorze, od jutra bierzemy sie do roboty:)))

 191. Szczecin plac Żołnierza Polskiego od 1945 ( wlot do centrum trasą Zamkową n/Odrą ), na przedłużeniu postawiono w czasach słusznie minionych pomnik wdzięczności ,za nasze miasto ,Kołobrzeg ,Ustkę i inne – zdekomunizowano, rozebrano – nie ma go .
  Wiosną 2019 radni miasta podjęli uchwałę o nadaniu temu placu imienia Pawła Adamowicza zamordowanego prezydenta Gdańska .

  Krucjata przeciwko , szczególnie PiS-u rozpoczęła się na dobre .

  Trwają prace nad nową architektura tego miejsca ca 80 m do pl. Lotników ( dalej reprezentacyjne ulice do urzędu miasta i Jasnych Błoni. i pięknego pomnika Czynu Polaków ( Trzy Orły z września 1979 r)
  Wczoraj Rada Miasta Szczecina obroniła swoją uchwałę ,Bedziemy mieli pl.Pawła Adamowicza !!
  Wściekły radny PiS Malecki zgłosił projekt by nadać nazwę ” Pogoń Szczecin „a zamiast Adamowicza można lepiej by nazwać plac pomnikiem KAMIENIA .
  Napisałem, by zilustrować prostactwo PiS -owskich ludków.

 192. @@@Adamie, stasieku, tejocie i inni normalni, Rossikowi i quentinowi odradzam, bo się zadławiją spoożywaną zupą.
  Oto jak mistrzowsko pisowska dyplomacja rozegrała starą Unie odnosząc kolejny sukces 27-1
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24967641,morawiecki-i-orban-ograni-przez-merkel-i-macrona-timmermans.html#s=BoxOpImg2

 193. Szczecin miał być niemiecki. Dzięki tzw. mrocznej sowieckiej okupacji do tego nie doszło. Co z prezentem od zbrodniczego reżimu w ramach dekomunizacji. Tak sobie myślę,że chyba do zwrotu po obsadzeniu Niemki na stolcu. Sttetin willkommen,praszczaj Szczecin lubimyj gorod. Hunwejbini dotrzymują słowa.

 194. @

  Faszyzm nam Kaczyński niesie
  Gnój sir Henry nasrał w lesie.
  Broszka miną swą poraża
  budyń klęczy u ołtarza.
  Piszczel nowe zbrodnie knuje
  reszta panów , same ch***
  Żryj profesor, wielka dama
  cyckiem zmiecie Abrahama

  i tyle faszystowskich uprzejmości. 🙂

 195. @ Lewy
  6 lipca o godz. 9:23

  Bardzo to co piszą prawdopodobne ale proboszcz za glupi żeby to przeczytać, a jakby nawet to wierzącym parafinom świadomie nie otworzy oczy. 🙁

 196. @Lewy
  6 lipca 9:23
  Przekonywujące , Argumentacja nie dla kilkudziesięciu z PiS co to juz ogłosili że to nie Niemka tylko konserwatystka . I jest OK !

 197. Konserwatystka katoliczka. I o to w chrystianizacji Unii chodzi. Tak sobie myślę,że cel uświęca środki. Niemka z misją od hunwejbinów.

 198. wiesiek59
  5 lipca o godz. 21:12

  Partia chce zalatwic Bernie Sandersa tak samo jak w 2016 roku.
  Interes oligarchow w miejsce interesu obywatela.

 199. Marcin Król, niby filozof, utopista, naiwniak, kłamca, apologeta Solidarności i Piłsudskiego napisał stek bzdur w GW. http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24966974,marcin-krol-czas-na-inna-opowiesc-inna-retoryke-inny-jezyk.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto#s=BoxWyboImg1:undefined
  „Czas na inną opowieść, inną retorykę, inny język i inne cele. Antypisowska formuła opozycji uległa wyczerpaniu. Gorzej: w zwarciu z przeciwnikiem opozycja przyjmuje jego zasadę, czyli zło. Pora odwołać się do tego, co jest dobre w ludziach, co może stanowić podstawę przyszłości.

  Przemija postać świata i warto spróbować wyjść ze świata zła, kłamstwa, pogardy i zdeprawowania ducha do świata umiarkowanie dobrych ludzi, sensownych intencji i jednostki szukającej miejsca w nowej rzeczywistości.”
  Piłsudski odpowiada za zamach majowy i system totalitarnych rządów pułkowników spieprzających przez Zaleszczyki.
  Solidarność za całokształt. Jak Targowica. Cywilizacyjne cofniecie i skolonizowanie Polski przez obcy kapitał. Kłamstwo historyczne, zdradę Okrągłego Stołu, władzę kościoła, kłamstwo, nienawiść między ludźmi, dyktaturę ciemniaków, degradację kultury i edukacji i okupację kraju przez obce wojska.

 200. Co z tożsamością formacji nad Wisłą do 966 r. Katolicyzm to nie jest polski wynalazek a raczej owoc germanizacji tubylców zwany chrztem zbiorowym. PSL nawiązuje do chrześcijaństwa czy ma krzyżaków na myśli i przyszły strój partyjny płaszczem zwanym. Tak sobie myślę,że Słowianin to brzmi normalnie niż krzyżacka hybryda.

 201. remm
  5 lipca o godz. 23:00
  @wiesiek59
  5 lipca o godz. 17:54

  Pozwolę sobie uzupełnić informacje o poczynaniach Glapińskiego:
  https://twitter.com/TomaszUrbas/status/1144276224358920194?s=20

  Mój komentarz
  W tym rzecz, ze informacje podawane w języku specjalistycznym naszpikowanym takimi terminami jak

  depozyty bieżące
  rachunki bieżące
  zobowiązania pozadepozytowe
  aktywa rezerwowe
  podaż złotego
  iluzja monetarna
  agregaty pieniężne
  ilościowa teoria pieniądza
  podaż pieniądza M3

  dotrą do mikroskopijnej grupki fachowców

  Ani politycy, ani zwykli obywatele nie przyswoją sobie tej informacji w kategoriach ekonomicznych tak aby możliwa był szeroka dyskusja, ponieważ do obywatela nie dotrą np. takie argumenty jak:

  „We współczesnej gospodarce banki emitują pieniądz, gdy zapisują „z powietrza” na rachunku bieżącym klientów zapłatę: za nabyty (obligacje, waluty obce) lub stworzony (udzielone kredyty) majątek – z tytułu spłaty swoich zobowiązań (pozadepozytowych).”

  Kto to zrozumie, ile procent obywateli?
  Glapiński będzie olewał taka propagandę.
  Pzdr, TJ

 202. Kaczyński jak najwyższy kapłan – zwycięstwo PiSu w wyborach jesiennych, to będzie zwycięstwo nad złem
  Jarosław Ka na kolejnej konwencji przedwyborczej PiSu powiedział:

  „Polska musi pozostać wyspą wolności, choć niektórzy chcą to zmienić i zakłócić. Musimy uczynić wszystko, by to trwało. Alternatywą jest czas przeszły, w którym wszystko było niemożliwe. Użyję tego określenia, choć wiem, że będzie ono przedmiotem ataku – musimy tę ofensywę zła odrzucić, musimy wygrać

  Mój komentarz
  Prezes PiSu przemówił językiem kościelnych stróżów moralności ostrzegających wiernych przed złem czyhającym na nas wokoło by nas otumanić, oszukać, znieprawić, zniewolić.

  Niedawno ojciec Rydzyk powiedział coś w tym samym stylu opowiadając o działaniach obrażających Matkę Najświętszą:

  „Ta rewolucja kulturowa idzie przez szkoły, uniwersytety, parlamenty. Zatrute umysły, zatrute serca. Diabeł tak działa. Ta rewolucja kulturowa, to jest diabelskie”.

  Rydzyk sięgnął najwyżej i orzekł, że w parlamentach są zatrute umysły i serca.

  W obu przypadkach Kaczyński i Rydzyk straszą wiernych złem lub diabłem i retorycznie zachęcają – musimy wygrać ze złem (lub diabłem).

  Z wywodu Prezesa Polski Jarosława Ka wynika, że wygrana PiSu, to nie jest jakaś prywatna sprawa Prezesa lub szansa na awanse dla jego otoczenia. To jest coś w rodzaju globalnej walki o – i tu padają różne terminy, metafory, odniesienia. U Prezesa Polski jest to Polska jako wyspa wolności w Europie i zło jako kategoria powszechna, trudna do zwalczenia, lecz narzucająca nam obowiązek – musimy wygrać, PiS musi wygrać.

  Rydzyk chce wygrywać pod szyldem walki z szatanem, a Kaczyński pod hasłem walki ze złem.

  Nietrudno o domysły, gdzie to zło się znajduje. Konwencja PiSu jest wyborcza. PiS musi wygrać wybory. W wyborach startują konkurenci PiSu, w tym partie, które rządziły przed PiSem, o których prezes PiSu mówi, że nie będzie powrotu do tamtych czasów.

  Każdy średnio rozgarnięty wyborca odnajdzie to zło nie w PiSie, a w PO, PSLu, SLD, itd. i będzie do ostatniej butelki żywca z 500 plus walczył o to, by zło nie powróciło.
  Pzdr, TJ

 203. @

  Maria Trytko :

  PiS -owski przewodniczący komisji ds. VAT Marcin Horała, wykreślił Mariusza Kamińskiego z listy świadków i nie będzie on zeznawał przed komisją ds. VAT.
  – Na fakt ten zwrócił uwagę Zbigniew Konwiński (PO – KO), który na konferencji prasowej uznał taką decyzję Horały za „próbę chronienia wiceprezesa PiS”. Kamiński powinien być przesłuchany ponieważ o jego biernej postawie w tej sprawie mówili świadkowie, Jacek Cichocki, były szef MSW, KPRM i Komitetu Stałego Rady Ministrów, oraz Andrzej Parafianowicz były wiceszef Ministerstwa Finansów. Co ciekawe, ich zeznania, w części dotyczącej właśnie Kamińskiego, zostały pominięte w protokole. Sejm tłumaczył to „przeoczenie” problemami technicznymi, a Horała po prostu uznał, że ta część zeznań świadków niczego do sprawy nie wnosi i były to tylko jakieś „dywagacje”. Dopiero po interwencji posłów opozycji, zostały one z powrotem zapisane.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 204. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 lipca 9:32
  Sttetin -Szczecin To temat na szczęście dla Polaków zamknięty ale nie było łatwo .
  Przez lata całe 26 kwietnia obchodzono jako odzyskanie – zdobycie Szczecina ( Pozostała nawet nazwa dwupasmowej ulicy 26 kwietnia ( oczywiście są zakusy by tą date zdekomunizować ( Po co !?) .
  Jeden z placow ( rondo ) po 1990 roku z pl.Lenina przemianowano na pl.Sprzymierzonych , ale to nie wystarczyło po paru latach zmieniono
  na plac Szarych Szeregów .Żartowaliśmy ,iż może to być przygotowanie do odkrycia prawdziwej historii wiosny 1945 i ostateczne wyeliminowani Armii Czerwonej z tego faktu historycznego .
  Od kilku lat wymyślono datę 5 lipca jako święto miasta- URODZINY SZCZECINA .
  5 lipca 1945 roku tymczasowe władze Szczecina z rąk Armii Czerwonej
  Otrzymały dokument o przydzieleniu Polsce tego pięknego miasta n/Odrą .
  Właśnie mija 74 lata od tej Manny z rąk Stalina ,warto o tym pamiętać i nie zapominać .
  Oczywiście po drodze to też zasługa polskiego żołnierza z I Armii WP i… komunistów polskich ( nie bójmy się słów )

 205. @

  Michał Jerzy Cieśla :
  Wystąpienie prezesa Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. Opozycja to „ofensywa zła”?

  Ośmiornica PiS

 206. Jak nie zwyciężymy „ofensywy zła” to nastąpi ciemność. Tak do fellachów przemawiali kapłani w Egipcie. I obalili w ten sposób Zelnika. Tak sobie myślę,że egipskie ciemności dla ciemnego ludu to argument.

 207. „Szynka ma być szynką, a nie podróbką” powiedział Władysław Kosiniak – Kamysz i ja się z takim programem PSL-u zgadzam

 208. waldemar 14.04
  Wrocław i Szczecin!
  Dwa piękne miasta w Polsce. Miasta z ludźmi dobrej woli i wspaniałą młodzieżą.
  Powinniśmy pamiętać o żołnierzach walczących z faszystami, o tysiącach poległych, to szczególny obowiązek tych, którzy teraz tu mieszkają, tu się urodzili i tu pracują
  Pozdrawiam!

 209. To elektorat Kamysza podrabia szynki. A nie miastowi. Tak sobie myślę o producentach żywności w gospodarstwach rolnych. Sawicki ukrywał sprawców tzw. afery z solą drogową. Szynka w soli drogowej nie tylko na gołoledż.

 210. To co pan profesor pisze, to czysta UTOPIA.
  Na dodatek podlana ro-m-antycznym sosem, który jest dla nas ze wszech miar szkodliwy.

  Mesjanizm mi nie odpowiada.
  Raczej praca u podstaw.
  Nadstawianie drugiego policzka chamom z orczykiem w garści, kończy się tragicznie.
  Lepiej mieć pod ręką argument siły w postaci sztachety…..
  A potem, można zacząć zło dobrem zwyciężać…….

 211. Remm

  Glapiński idzie w stronę myśli Kaleckiego, Keynesa.
  Najważniejszy jest popyt wewnętrzny generujący miejsca pracy, dochody fiskalne.

  Odejście od papieru w postaci zagranicznych zobowiązań na rzecz konkretu w postaci złota- wymienialnego w każdym rejonie świata, wzrost rezerw dewizowych, jest nasladowaniem polityki Chin, czy Rosji.
  Skrypty dłużne mogą być niedługo warte tyle, co papier….
  „Nie oddam panu płaszcza, i co mi pan zrobisz”?
  Papier drukowany przez FED czy EBC w ilościach nadmiernych, jest groźny, dla światowego systemu finansowego.

 212. tejot
  6 lipca o godz. 13:46
  „Polska musi pozostać wyspą wolności…
  Też zwróciłem uwagę na ową „wyspę”, która już nie tylko w Europie,ale
  i na świecie jest ostoją.
  Hadko tego fanzolenia* słuchać było.
  Nie wiem co z tą „prawdą, która jest coraz bliżej”.
  * przypominało mi to wystąpienia I sekretarza lat 60-tych.

 213. zezem
  6 lipca o godz. 16:26
  Mój komentarz
  Zezem, tez zauważyłeś, że wystąpienia Prezesa Polski są coraz bardziej metafizyczne, religijne niemal, nabierają charakteru przemówień guru do swoich wiernych. Prezes coraz bardziej odlatuje.
  Pzdr, TJ

 214. KK. IKEA. Życzenie komuś śmierci jest walką za wiarę. Bo tak stoi w Starym Testamencie. Tak sobie myślę,że w Mein…podżegano do mordowania komunistów za Tysiącletnią III Rzeszę z bożą pomocą. Różne menu…siewców pokoju przez zabijanie.

 215. @@@
  Prof. Marcin Król napisał w GW tekst zgoła papieski.
  Profesora bardzo szanuję i zawsze czytam, ale apel w ostatnim felietonie do mnie nie trafia.
  Opozycji potrzeba przywódcy w rodzaju p.Trumpa.
  Zmiana języka / mowy ciała jest warunkim konicznym dla uzyskania 35%.

  Aby wyeliminować Jarka z polityki, trzeba mu dać 2 lata koalicyjnych rządów. Kiedy skończy się kasa, zagryzą się te Ziobry / Gowiny. A Jarek już ledwo zipie. Już mu się tematy skończyły. Czakam na cytaty z niebieskiej książeczki.

 216. @@
  Piszę na smartfonie, na hejt nie odpowiem.

 217. @@@
  Jaki wdzięczny jest futbol kobiecy!

 218. stasieku
  Mój do ciebie komentarz czeka na moderację (?!), więc przerzucę go na LA, gdzie go pewnie @Tanaka puści.

 219. @mag
  Mnie zdumiewa, że Ciebie, Madziu, moderują na EP.
  To nie pierwszy raz.
  Przeczytam u Tanaki.
  Pozdr

 220. Rosjanie zbudowali wyspę z dwoma reaktorami atomowymi, która może zostać zacumowana w każdym miejscu na morzach Świata, ale będzie oświetlać Arktykę.
  Wiadomo, że noc polarna trwa długo.

  Niestety, Jarosław Kaczyński został politykiem, a przecież mógł zostać wynalazcą czy konstruktorem i stworzyć prawdziwą wyspę szczęścia by móc się na niej osiedlić

 221. @Symetryczny,
  „Solidarność (odpowiada) za całokształt. Jak Targowica. Cywilizacyjne cofniecie i skolonizowanie Polski przez obcy kapitał. Kłamstwo historyczne, zdradę Okrągłego Stołu, władzę kościoła, kłamstwo, nienawiść między ludźmi, dyktaturę ciemniaków, degradację kultury i edukacji i okupację kraju przez obce wojska.”
  Jedna prawda w trzech zdaniach, z tym że mamy jeszcze niedosyt. „Z bożą pomocą” – tak uściśliłby blogowicz św.STANISŁAW, piszę święty bo przytomnie odwołuje się do boga, cokolwiek by miał na myśli.

 222. Muzyka łagodzi obyczaje. Dzisiaj Prezes Kozłowski zorganizował u Kiepskich koncert Zbigniewa Wodeckiego, bardzo udany był ten koncert.
  Szkoda, że Państwo tego nie widzieli

 223. Prezes Kaczorek słynie z używania obcych słów – oikofobia, kondominium, fraternizacja, dyfamacja …
  Dzisiaj palnął nas „wyspą wolności”. Wszystkie te wyrazy są obce PiSludowi, dlatego trafia im w samo sedno politycznej edukacji. Wolność to jest to, co robi większość mniejszości. Czy to mniejszość sejmowa, czy religijna, czy etniczna w naszym kraju, czy mniejszość z uwagi na wykształcenie (wyższe), na orientację seksualną (homo), na poglądy (komuszo-liberalne), na upodobaniach kulinarnych kończąc. Wiadomo, że większości Polek i Polaków wolno nie lubić frytek po brukselsku, tylko lokalny żurek wcinają, a ośmiorniczki to też żarcie dla zniewolonej mniejszości; że geje i lesbijki – jak je ostatnio po gejropejsku się nazywa, o tych na „b” i „t” i „qukuryku” lepiej nie myśleć – to ta cała odrażająca mniejszość; że wykształcone elit to zakała i antypatriotyczny komucho-liberalizm w narodzie – zlikwidować ich!; że uchodźcy to choróbska i parazyty; że nie-katolików należałoby ograniczyć, najlepiej pozamykać w obozach; że wyrobnicy z Ukrainy to podludzie i w pewnych przypadkach należy ich tolerować; że nie-Polska reszta świata to ocean zepsucia i zniewolenia. Wyspy wolności się nie ima, dopóki ja-ro-sław-ja-ro-sław-ja-ro-……

  Ja tej narracji nie wymyślam sobie, ja ją słyszę jak Toronto długie i zaludnione „polską wolnością”.

 224. z rannym świtem popadam w nałogi, np. czytania – to, co w tutejszej prasie wypisują sprawia że człowiek zaczyna się bać. Sam siebie, że czyta.
  „Działając od ponad 50 lat w nieuregulowanej atmosferze tajemnicy i machlojek CIA stała za jednymi z najbardziej złowrogich „ukrytych” działań, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Ponieważ praktycznie nie ma nikogo, kto mógłby naprawić błędy Agencji (i zbrodnie przeciwko ludzkości), CIA przez całe dziesięciolecia powodowała kryzys na całym świecie – wiele z nich pomogło ukształtować globalne dylematy bezpieczeństwa, przed którymi obecnie stoimy (…) Prawdopodobnie wszystkie obecne problemy Ameryki z zagranicą wynikają bezpośrednio z tego, co CIA zrobiło w jej nazwie od wybuchu wojny koreańskiej – i nie wykazuje żadnych oznak osłabienia…”
  https://allthatsinteresting.com/worst-cia-programs
  Tylko cztery najbardziej drastyczne przykłady i tu nie mam pewności czy powinnam polecać, szczególnie wrażliwym na okrucieństwo. O załączonych zdjęciach myślę.

 225. historia pojmowana jako ciąg wydarzeń nie jest pomysłowa, nic dziwnego skoro twórcami są ludzie ze swoimi niskimi instynktami i prymitywnymi pragnieniami np. dóbr materialnych. Historia nie tyle lubi, co musi się powtarzać:
  „W 1951 r. W Iranie zaczęła się poważna walka o władzę. Shah Reza Pahlavi, który przetrwał próbę zamachu kilka lat wcześniej, scentralizował rząd Iranu nad sobą i działał jako głowa państwa. Jego premier, Mohammad Mosaddegh, kierował przeciwną koalicją demokratów i islamistów, którzy chcieli zredukować szacha do postaci w stylu europejskim. Centralnym punktem ich planów była kontrola brytyjskiej narodowej firmy naftowej, znanej jako AIOC, którą postrzegali jako agenta zagranicznego imperializmu w Iranie. Kiedy AIOC nie wyraził zgody na ujawnienie swojej dokumentacji, Mossadegh przejął władzę i znacjonalizował firmę. Brytyjczycy, obawiając się, że stracą krytyczną podaż ropy naftowej, gdy walczyli w walce w zimnej wojnie, poprosili o pomoc Stany Zjednoczone. W 1953 roku nowa Administracja Eisenhowera i szef CIA John Foster Dulles byli otwarci. Mimo że Stany Zjednoczone obaliły kiedyś monarchę i przejęły aktywa należące do Korony Brytyjskiej, postrzegały ruch Mossadegha jako pierwszy krok w rewolucji komunistycznej. Trzeba było coś zrobić, aby „uratować” Iran przed demokratycznie wybranym Mossadeghem i powrócić dziedzicznego monarchy na jego tron…”

 226. Duchowni swoim oświadczeniem postanowili zabrać głos w sprawie pracownika zwolnionego z Ikei po tym, jak w maju opublikował on wpis w wewnętrznym portalu dla pracowników sieci. Pod artykułem, w którym była mowa m.in. o tym, że w firmie każdy ma się czuć dobrze, w związku z czym nie może być w niej miejsca na dyskryminację ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową, pan Tomasz zacytował fragment Pisma Świętego o karze śmierci dla homoseksualistów. Po rozmowie z pracownikiem Ikea wręczyła mu zwolnienie dyscyplinarne za naruszenie zasad współżycia społecznego. – donosi GW.

  Obrzydzenie, a gdybym mieszkał w Polsce to i strach by mnie nachodził. Oprócz KK zapartego homofoba bronią rozliczne przybudówki PiS, który Polakom chce zapewnić swobodę gnojenia wszelkich mniejszości i pozbawiania ich wolności i praw, do których dostępę każdemu obywatelowi zapewnia prawo Unii Europejskiej. Horror.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zwolniony-z-ikea-mezczyzna-wydal-oswiadczenie-moj-wpis-byl-reakcja-na-indoktrynacje/y7g0n5s

 227. MikeMike14 hours ago
  Does type of thing ever happen at a book store?*
  takie pytanie zadała internautka po przeczytaniu opisu zuchwałej kradzieży w sklepie z ubraniami. Cały „napad” (na szczęście obyło się bez ofiar), trwał ok. pół minuty i został przygotowany z mistrzowską precyzją, a jego ideą była namiętność do luksusu potencjalnych klientów pasera. Paser to archaiczne określenie, niech będzie ” market”, gdzie można znaleźć wyjątkowe i niedrogie towary.
  https://www.yahoo.com/gma/flash-mob-thieves-off-30-000-merchandise-north-210441053–abc-news-topstories.html
  Tego tekstu nie polecam szczególnie, chyba że ktoś lubi tak jak ja czytać ludzkie przemyślenia.
  *czy kiedykolwiek wydarzyło się coś podobnego w księgarni?

 228. Sytuacje w których pracownik jest szykanowany nie są sporadyczne, zdarzały, zdarzają i będą się zdarzać zawsze i wszędzie. Ta teza jest oczywista i nie podlega dyskusji.
  Nawet w PRL-u, w systemie sprawiedliwości społecznej, braterstwa i równości, zdarzały się przypadki niedoceniania pracowników, a nawet zwalniania z całkiem prozaicznych przyczyn. Pamiętam jak z zupełnie niezrozumiałych powodów zwolniono asystentkę dentysty, choć była miłą i sympatyczną panienką, a do tego bardzo ładną. Formalnie jednak sprawa była nie do podważenia. Pracownikowi zależało na tej pracy, a jej przełożonej wręcz przeciwnie.
  Systemy się zmieniają, a wypadki chodzą po ludziach

 229. W ubiegłym roku handel rosyjsko-chiński wyniósł około 107 miliardów dolarów, a nasz import z Chin wynosił 48 miliardów dolarów, a nasz eksport do Chin – 59 miliardów dolarów. Przy średnich cenach „żółtego metalu” w ubiegłym roku koszt w Rosji złoto w 2018 r. wyniosło prawie 125 miliardów dolarów, a wartość złota wydobytego w Chinach w tym samym roku wyniosła ponad 140 miliardów dolarów. Łatwo jest obliczyć, że zeszłoroczne płatności za nasz chiński import zajęłyby około 38% produkcji rosyjskiej w tym czasie złota. Aby Chiny mogły płacić za towary z Rosji, zajęłoby to około 42% metalu szlachetnego wydobywanego w Państwie Środka.
  https://prezydent.neon24.pl/post/149591,rosjanie-i-chinczycy-odchodza-od-rozliczen-w-dolarach
  ============

  Ciekawy tekst.

 230. Pewnie nawiedzony zwolniony zostanie pasowany na tzw.wyklętego. Na kredyt. Jak Obama pokojowego Nobla. Tak sobie myślę dlaczego dyskryminowanie innych jest w „portfelu” katolicyzmu. O okresie III Rzeszy nie wspomnę. Gott mit uns !

 231. Z podsłuchów dokonanych przez wywiad wenezuelski, pisze Meyssan, wynika, iż spisek nie był przygotowywany przez USA – chociaż z całym prawdopodobieństwem przez nich nadzorowany – ale przez Izraelczyków.

  Dodaje, że na przestrzeni ostatnich 72 lat, CIA przeprowadziła niewiarygodną wręcz ilość «zmian rządu» w najrozmaitszych państwach, używając do tego celu «zamachów stanu» oraz «kolorowych rewolucji».
  https://ram.neon24.pl/post/149601,zydowskie-knowania-przeciwko-wenezuelczykom
  ==============

 232. Ten pracownik z Ikei mógł przecież powiedzieć; mam w d…. szanowne towarzystwo zwolenników LGBT i przenieść się do pracy w fabryce makaronów, albo z ogrodzie botanicznym, ale być może całkiem przypadkowo, bez zastanowienia przeczytał za dużo w nieodpowiednim momencie i zacytował fragmenty pisma, a wtedy go zwolniono, pewnie za opieszałość w pracy, co zawsze jest do udowodnienia.

  Na tym blogu za cytowanie Biblii jeszcze komentarzy nie moderują i chwała Bogu

 233. Oczywiście suwerenne państwo ma prawo coś takiego zrobić! Problem w tym, że przystępując do Unii Europejskiej, każde państwo przekazuje część tej suwerenności na rzecz Unii. Wstępując do strefy Euro, zrzeka się także suwerenności monetarnej. EBC twierdzi, że jedynie on ma monopol na emisję pieniędzy, ale ktoś mógłby zadać pytanie: a kto mu ten monopol nadał? Oprócz tego Włochy nie zamierzają likwidować Euro! Mini-Bots mają być nawet denominowane w Euro!! Przede wszystkim jednak, EBC nie ma żadnego prawa narzucać państwom strefy Euro, jak mają się rozliczać. O co więc tu chodzi? Chodzi o metodę finansowania wydatków państwowych. Oprócz wpływów podatkowych, wszystkie państwa pozyskują pieniądze na swoje wydatki emitując obligacje i dając je w zastaw rynkom finansowym, w zamian za pieniądze. Oczywiście na odpowiedni procent!! Krótko mówiąc – zadłużają się. Mini-Bots pomijają owe rynki finansowe i ktoś mógłby w tym momencie zadać głupie pytanie: dlaczego legalna ma być metoda niekorzystna dla państwa/społeczeństwa, a nielegalna – prawie identyczna – ale korzystna dla niego? Przede wszystkim jednak: kto ma prawo narzucać coś takiego społeczeństwu?! Takie pytania to już populizm czystej wody i nie można dopuścić do tego, aby ktoś je publicznie zadał.
  https://pecuniaolet.wordpress.com/2019/07/05/informacyjny-waterboarding/
  =============

  Jak zwykle, tekst daje do myślenia.

 234. ls42

  „Ten pracownik z Ikei …”

  Nie „ten pracownik z Ikei” tylko „św. Tomasz z Ikei – wybitny chrześcijański filozof, eklezjasta, interpretator Pisma Świętego” – jak ostatnio przeczytałem.

 235. @tejot
  6 lipca o godz. 12:55

  Zamieściłem ten link z myślą o bywalcach niniejszego forum, którzy – przynajmniej tak myślę – są w stanie to ogarnąć. Poza tym wykresy dotyczące inflacji i dodruku zrozumie nawet uczeń gimnazjum, a jeśli chodzi o ludzi mniej oczytanych ekonomicznie, to z pewnością przemówi do nich określenie „dodruk pustego pieniądza”, zwłaszcza jeśli pamiętają PRL.

  Przykład z życia: w 2015 r. przeciętna polska rodzina z dwojgiem dzieci miała dochód z pracy równy 5 tysięcy złotych. Potem dostała od PiS pińcet, a jeśli miała szczęście, to również drugie pińcet w postaci podwyżki zarobków, no i dziś ma razem 6 tysięcy, czyli o 20% więcej. Koszty życia też jednak wzrosły o co najmniej 20%, bo jak się pompuje w rynek pusty (dodrukowany i/lub pożyczony) pieniądz, to rynek odpowiednio wyrówna ceny w górę.

  Z drugiej strony tym, którzy nie załapali się na pińcet, realne dochody mocno spadły. I co robi Kaczyński? Ano pożycza i/lub dodrukowuje kolejne 40 miliardów na dodatkowe pińcet, bo zbliżają się wybory. W rezultacie w ciągu kolejnych 12 miesięcy ceny znów ostro pójdą w górę, ale ponieważ następne wybory dopiero za 4 lata, kolejnego pińcet jeszcze długo nie będzie i realne dochody Polaków zaczną pikować w dół.

  To chyba wystarczająco proste i życiowe przykłady, które mogłyby trafić do przekonania tzw. zwykłym ludziom. Gdyby tylko opozycja chciała.

 236. @tejot
  6 lipca o godz. 12:55

  A poza tym, to proinflacyjna polityka PiS kojarzy mi się z dyskusjami, jakie ekonomiści zaczęli toczyć jeszcze w poprzedniej dekadzie. Dyskusjami na temat tego, co zrobić z horrendalnym długiem publicznym większości państw rozwiniętych. Bo wiadomo, że długi trzeba spłacić, jak nie w takiej, to innej formie. Gdyby rząd powiedział: „szanowni obywatele, nasz dotychczasowy dobrobyt był na kredyt, który teraz musimy oddać banksterom z odsetkami, wobec czego będziecie zarabiać mniej”, to szybko przestałby być rządem. I rządy, i banksterzy wiedzą, że z ludem trzeba inaczej. Lud trzeba gotować powoli, jak żabę.

  Bardzo sprytną metodą spłacania długu publicznego jest celowo napędzana inflacja. Dajmy ludowi więcej pieniędzy – podwyżki płac minimalnych, jakiś socjal typu pińcet, a nawet „dochód gwarantowany” za nicnierobienie – a lud będzie zachwycony. „Dobry rzund, bo wincy daje niż tamten”. Wywoła to w sposób oczywisty wzrost cen, za którym pójdą podwyżki płac i socjalu, ale znacznie wolniejsze. No i lud nawet nie zauważy, że realne dochody mu spadną, zwłaszcza jeśli „dobry rzund” będzie podnosił morale ludu wstawaniem z kolan czy innym przekopem mierzei. A realne kwoty, o jakie realnie spadają realne płace, to jest właśnie realna spłata długów.

  Parę lat później banksterzy opakowali tę metodę w hasło „nowoczesna teoria pieniądza”, którą lansują jako cudowny sposób na polepszenie losu ludu, zwłaszcza niepracującego. W Polsce piewcą tej cudownej metody jest niejaki Rafał Woś.

 237. @wiesiek59
  6 lipca o godz. 15:57

  Co do zakupu złota przez PiS, to czekam na komentarze niezależnych, wiarygodnych znawców tematu. Ani Morawiecki, ani Glapiński wiarygodni nie są, a z ich dotychczasowych poczynań wynika, że niekoniecznie pracują dla Polski.

  Keynes? „Ja trochę tę historię znam i lata trzydzieste ch*ja a nie wyciągnęły Stany Zjednoczone (…). Wojna wyciągnęła” – mówił u Sowy Mateusz Morawiecki, wówczas skromny prezes banku, którego Lejb Fogelman proponował na ministra skarbu w rządzie PO, ale nie udało się; dopiero PiS docenił niewątpliwe zalety pana Mateusza i powierzył mu najpierw wszystkie resorty gospodarcze, a potem tekę premiera. Poza tym Keynes nie rozdawał pińcet na konsumpcję, tylko płacił ludziom pieniądze za ciężką pracę – roboty publiczne przy budowie obiektów takich jak autostrady, napędzających gospodarkę prywatną.

 238. Śmierć innych prowadzi na ołtarze. Tak sobie myślę szkoda,że nie własna aby oszczędzić innych. Mea culpa ! Porządkowanie świata warto zacząć od siebie. Kto jest bez winy…

 239. remm
  6 lipca o godz. 21:56

  Mój komentarz
  Dałoby się to wytłumaczyć prościej niż w twitach specjalisty, chociaż finanse państwa, to materia bardzo skomplikowana.
  Pzdr, TJ

 240. @
  Rozszalala sie oblechowata baba snujaca na blogu obok fantazje na temat „rozchylania plaszcza”. Zachowania kompulsyjne przy „wdowiej chorobie”?
  https://zdrowie.tvn.pl/a/choroba-wdowia-czyli-zespol-kehrera-u-kobiet-czym-sie-objawia.

 241. Proinflacyjna polityka makroekonomiczna PiSu została oficjalnie potwierdzona przez prezesa Kaczorka.
  „Zasobów na świecie jest wiele, pieniądz jest tani, grzechem byłoby z tego nie skorzystać” – czym potwierdził metody finansowania tzw. dobrej zmiany. Faktycznie ta poltyka polega na obniżeniu realnych stóp procentowych w Polsce. Czyli euro nie ma, hulaj dusza. Polacy, zadłużajcie się, wyzbądźcie się resztek słonności do oszczędzania, nie odkładajcie w bankach, konsumujcie, a jeśli juź się napchaliście to kupujcie nieruchomości, mieszkania i domy, kupujcie akcje naszych firm państwowych kontrolowanych przez premiera Mateusza. A zasoby tego świata spłyną do nas.

  Jest to reguła grecka. Tyle że Grecy głupio postąpili, bo wzięli euro. I jest to metoda Rydzyka – alleluja i do przodu. Ile się pociągnąć uda bez walutowego krachu? Tego nie wie nikt. Może jeszcze jedną kadencję, a może i nie. „Polska w ruinie” – PiS nie postawił diagnozy, to jest cel programowy. Należy korzystać póki zasoby są dla Polaków tanie. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać.

 242. wiesiek59, 21:27

  Zadomowieni w Anglii greccy komentatorzy polityczni ( The Duran politics ) twierdza na Youtube,
  ze nadchodzi zmierzch petrodolara w zwiazku powolna zmiana orientacji Saudyjczykow z USA na Rosje.
  Doprowadzi to nadwatlenia polityczno- gospadarczego systemu wymuszania kontrybucji od calego swiata przez naszych nowojorskich braci.
  https://www.youtube.com/watch?v=fabzmYCNy00

 243. Urywki z konwencji PIS- obserwuję w programie tvn Szkło Kontaktowe.
  Przebija urzędowy optymizm, co jest oczywiste w takich przypadkach. Partia dobrnęła prawie do końca kadencji i jeszcze ostatniego słowa nie powiedziała.
  Z „piątki prezesa” jeszcze się wprawdzie nie wywiązali, i nie zauwazyłem czy te sprawy będą na tapecie wyborczej.
  Być może rachunki się nie zgadzają, albo pojawiły się niespodziewane kłopoty, o czym jeszcze szeroka publiczność nie wie.
  W komentarzach ekonomicznych na blogu pojawiają się ciekawe spostrzeżenia typu „co się odwlecze, to nie uciecze”, ale przecież nie wszystkich to interesuje, a może nawet nie do wszystkich docierają przepowiednie, tych przecież nie brakuje i są na każdą jak to się mówi okazję.
  W PRL- u też wymieniono 300 złotych na złotówkę, a już po 1989 roku 10000 złotych na złotówkę, więc idąc w tym kierunku możliwości są nieograniczone.
  Zawsze jakiś odpowiedzialny ekonomista się znajdzie, i powinniśmy pamiętać, że pierwszy kto postawił u nas na złoto przebywa w miejscu odosobnienia

 244. @Jakubku
  Moja corka wróciła kiedyś zbulwersowana do domu, i mi opowiedziala, że siedziała w parku z koleżankami,gdy nagle z krzaków wyszedł pan,podniecony widokiem mlodych dziewcząt, rozchylil płaszcz i robił sobie dobrze. Czy nasza kumkająca robi analogiczne rzeczy na widok mlodych pacholąt ?

 245. Żle się dzieje w państwie duńskim. Nie ma parafii z zerową przestępczością. Kodeks moralny nazywany 10 przykazaniami choć wprowadzony od 2000 lat pod karą klątwy a nawet piekła nie przynosi pożądanych rezultatów. Ziobro ręcznie steruje sprawiedliwością świecką jako alternatywą wymuszenia bezgrzeszności i powrotu do 10. Hunwejbini widzą problem panoszenia się zła w parafiach i rzucają swoją wersją No pasaran ! Czyli apage satanas ! w przebraniu nazywanym na ludowo opozycja. Nie wpuszczaj opozycji pod strzechę bo zostaniesz bez jaj i mleka. O żonie nie wspomnę. Tak sobie myślę,że jakaś przyczyna patologii nad Wisłą od 966 r. musi być. Albo nie ma piekła o czym wiedzą grzesznicy z wyjątkiem proboszcza. Ale tak bywa,że najciemniej pod krzyżem. Takie religijne król jest nagi. Ale dla świętego spokoju przekażmy sobie…

 246. Coś za coś. Poparcie hunwejbinów za reparacje wojenne. To nowa wersja 447 nad Wisłą. Tak sobie myślę,że 1 damą w Unii być zobowiązuje. Takiej damie nie odmawia się. Jak pani Walewskiej. Gdzie diabeł nie może tam…Walka z wiatrakami nie ma sensu.

 247. Nareszcie ! katolicki paszport potwierdzi przywiązanie do ojczyzny Watykanu. Paszport a nie karta jak „auswajs”. Tak sobie myślę,że rodzi się nowa tradycja. Wystarczyło wstać z kolan. Watykańczykiem być z paszportem modlitewnikiem to brzmi dumnie.

 248. Według najnowszych informacji greckich komentatorów politycznych zadomowionych w Anglii, stoimy w przededniu ogłoszenie wymienialności rubla na złoto. W połączeniu ze zmianą orientacji politycznej Arabii Saudyjskiej będzie to koniec petrodolara i dolara jako światowej waluty rezerwowej.

 249. @

  Nogaś: Władza doskonale wie, co robi. Barbarzyńcy w końcu nadchodzą
  Chodzi o to, by zniszczyć, ale niczego nie zbudować. Zbezcześcić. Pozostawić intelektualną i instytucjonalną pustynię.
  http://wyborcza.pl/7,75410,24970601,nogas-wladza-doskonale-wie-co-robi-barbarzyncy-w-koncu-nadchodza.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka

  Melania65 06.07.2019,
  Od kilku już miesięcy piszę na tym forum, że obecna władza to prawni i mentalni barbarzyńcy.
  I swoje działania i decyzje podpierają bezczelnym kłamstwem, że społeczeństwo tego oczekuje.
  Powtórzę więc w tym miejscu fragment innego z moich komentarzy, o tym że:

  „społeczeństwem, które chce zmiany, jest aktualna ekipa rządząca i jej wszyscy znajomi królika, którzy pobierają swoje wynagrodzenia i premie, wypłacane z naszych wspólnych obywatelskich podatków.”

  A pan Redaktor w swoim artykule zawarł potwierdzenie moich wcześniejszych spostrzeżeń i słusznie scharakteryzował zdaniem:

  „Obecna władza i jej namiestnicy niszczą celowo, systematycznie i programowo. ”

  Więc albo jesienią pójdziemy głosować na Opozycję i odsuniemy barbarzyńców od władzy, albo coraz bardziej odrętwieni ich działaniami, pozwolimy im na dopełnienie dzieła zniszczenia wszystkiego co lubimy, co kochamy i szanujemy i co jest dla nas ważne.

  Wybór należy do nas – wyborców.

 250. A ilu was wyborców jest aby obalić w okolicy wyborcze dzieło proboszcza. Jeden…a potem daleko nic. Tak sobie myślę,że bez zmiany religii wybory będą katolickie. Z bożą pomoca.

 251. Sytuacja w której wszyscy mają dobrze, a nawet lepiej, staje się niebezpieczna.
  Czy będzie ktoś kto w potrzebie pomoże?

  Zaczęły się poranne dyskusje polityków i jakby to podsumował Rabbi wszyscy mają rację

 252. @Lewy
  Na odchylach starszych pan, ktorym czegos brak sie nie znam ale skoro ktos ma tak zapaskudzona wyobraznie, to cos w tym jest.

 253. wiesiek59

  Wladze kupily 100 ton zlota i beda je trzymac w kraju, zamiast jak drugie sto ton w Londynie, ktory nas juz raz okradl.
  https://www.youtube.com/watch?v=mxhRIE1ydTE

 254. ls42
  7 lipca o godz. 9:31
  i jakby to podsumował Rabbi wszyscy mają rację.

  Za wyjątkiem tych którzy się mylą ( nie pamiętam kto to powiedział, ale na pewno wczesnym porankiem) 😉

 255. @Oborowa dnia bez hejtu nie przeżyje.
  Dildo za słabe?

 256. Wenezuela nie może odebrać swojego złota od „dżentelmenów”. Tak sobie myślę i co mi zrobicie jak nie oddam płaszcza.

 257. Bar Norte

  Strajk.eu wymienia organizacje walczace z wyzyskiem w gdanskim szpitalu :
  ,, Na proteście pojawili się działacze
  Wolnego Związku Zawodowego Walka,
  partii Razem oraz
  Ruchu Sprawiedliwości Społecznej z Gdańska.”

  Na szczescie jest wolny rynek i poza folksdojczami z Solidarnosci sa inni ,
  reprezenujacy personel pomocniczy szpitala.

 258. GajowyM.
  7 lipca o godz. 9:52

  Poniżej cytat tej gadatliwej, kumkającej idiotki
  „Od niewiasty szeroko rozchylającej poły obszernego płaszcza pod którym nie ma nic do ukrycia” , przeczytaj ten komentarz:

  No i co Ty na to, jak ona rozchyli poły i pokaże swoje apetyczne ciało.

 259. adam 100 godz. 9.59
  Aktualnie Goście Passenta
  Mówił Stankiewicz: partia rządząca ma program, a opozycja się organizuje i ma masę pomysłów

 260. @Adam100
  Wybacz, że wchodzę w takie tematy. Ale idioci i idiotki wywołują we mnie alergie.
  Natomiast cyniczne kanallie, takie jak Rossik czy quentin zuppełnie mnie nie wyprowadzają z równowagi. Po prostu taki jest świat, w kórym są hieny, padalce.
  Natomiast idioci, którzy tych łobuzów nie dostrzegają, to zagadka egzystencjalna .Poczciwe to, a takie głupie.

 261. Daniel Passent wywiesza białą flagę: aby tylko PIS nie zdobył większości konstytucyjnej
  Andrzej Stankiewicz przypomina zrealizowane obietnice PIS
  Ale się porobiło

 262. Czy hasło będziemy w opozycji jest programem wyborczym. Tak sobie myślę,że miałeś chamie złotówkowy róg…obfitości. Bo Kaczyński wysupłał zaskórniaki PO zakamuflowane przez Rostowskiego albo zgapione.

 263. Jarosław Kaczyński zapowiedział nowy program PIS-u: „kontynuacja i zmiany”
  Krótko i zwięźle. Każdy zrozumie.
  Ja też stale powtarzam kontynuacja i zmiany.
  Mój program jest mi dobrze znany, niestety nic nie mogę powiedzieć co miał prezes na myśli

 264. @Lewy
  7 lipca o godz. 10:11

  Tyle tu już rozchylanych płaszczy, pod którymi nic zachęcającego nie widać, że przypomina mi się podobny gość widziany w parku przez twoją córkę. Otóż jak się spokojnie przyjrzeć, to ekshibicjonista nigdy nie ma wzwodu. Rozchylając poły liczy na to, że pisk zaszokowanych panienek wzbudzi wreszcie erekcję w zwiędłym fiucie, jeśli gmerają przy nim, to raczej się nie masturbują… Satysfakcję daje im też wyobrażenie, że widok ich obnażonych klejnotów mógłby wzbudzić podniecenie u widzów.
  Na tym blogu nie wzbudza. Raczej politowanie albo irytację, jak u żabki.
  Jakoś się nie dziwię.

 265. Życie pokazuje,że wcześniej były pieniądze m.in. na podwyżki dla sfery budżetowej i służb mundurowych. A nawet znalazły się pieniądze dla jankesów 2 mld $ na kopię Biskupina nazywaną Fortem Trump. Tak sobie myślę,że brak pomysłu w PO i satelitach na olśnienie wyborców złotym zgasił „miłość” do skąpych panujących.

 266. SŁOWIANIN STANISŁAW 10.32
  Bardzo słuszna uwaga dla wielu ugrupowań
  „Jesteśmy i będziemy w opozycji”

 267. teo
  6 lipca o godz. 22:46
  Proinflacyjna polityka makroekonomiczna PiSu została oficjalnie potwierdzona przez prezesa Kaczorka.
  „Zasobów na świecie jest wiele, pieniądz jest tani, grzechem byłoby z tego nie skorzystać” – czym potwierdził metody finansowania tzw. dobrej zmiany. Faktycznie ta poltyka polega na obniżeniu realnych stóp procentowych w Polsce. Czyli euro nie ma, hulaj dusza.

  Mój komentarz
  Kaczyński powiedział w Katowicach o pieniądzu w Polsce, że jest tani i grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Wygłosił mimochodem sugestię o prowadzeniu polityki proinflacyjnej przez zarządzających gospodarką, czego zresztą Jarosław Ka nie bardzo kuma, bo on ekonomii ani w ząb.

  Jak taki komunikat może być przyjęty przez obywateli PiSowców? Otóż będzie to potraktowane jako przyrzeczenie, zapewnienie, że rząd pieniądze ma, a o to przecież chodzi najbardziej suwerenowi.

  Kaczyński jest noga w ekonomii i dlatego Morawiecki i wspólnicy mają szerokie możliwości manipulowania nim jeśli chodzi o wyjaśnianie mechanizmów działających w gospodarce.
  Skąd pochodzą pieniądze? – Z zasobów, dlatego są tanie.
  On łyknie każde objaśnienie, które będzie mógł następnie sprzedać z mównicy ludowi jako swój sukces, sukces swojej strategii politycznej.

  Tak jest z jego gadką o tanim pieniądzu, którą on rozumie po wierzchu tylko, tzn. pieniądz jest tani, bo jest i dobrze że tak jest. Jakiekolwiek konsekwencje z tego wynikające w dalszej perspektywie dla gospodarki są dla Kaczyńskiego nieprzystępne. Skutki „taniego pieniądza” mogą być tylko pozytywne i potwierdzające jego strategię polityczną. Tani pieniądz napędza dobrą zmianę. O to tylko chodzi.

  Kaczyński na konwencji opowiedział także:

  „Musimy szukać wszystkich zasobów wzrostu. W sferze organizacji naszego życia publicznego, społecznego i gospodarczego. I tych zasobów, które daje nam dzisiaj bardzo szybki rozwój nauki i techniki. Z tego też musimy umieć korzystać – powiedział prezes PiS. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, trzeba też korzystać z zasobów finansowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.”

  Kaczyński jeśli nie bardzo rozumie co się do niego mówi, to chwyta do uszu, na chybcika jakieś słowa kluczowe, jakąś terminologię i potem je powtarza publicznie chcąc uchodzić w oczach szerokiej publiczności za mądrego, inteligentnego i kompetentnego.
  Tak było z „ojkofobią” i „weglowodanami”, których to słów on nie zrozumiał, ale użył ich by błysnąć mądrością.

  W Katowicach pomieszały mu się w głowie czynniki wzrostu z zasobami. Czynniki wzrostu gospodarczego, to kapitał, praca, ziemia, wiedza, instytucje, itd.

  Zasoby, to zasoby. Zasoby kapitału, pracy, ziemi, wiedzy, itd. Zasoby mogą rosnąć lub maleć.

  Co są zasoby wzrostu? Wzrost zasobów owszem. Jest to termin zrozumiały. Ale zasoby wzrostu?

  Kaczyński chwycił się neologizmu, który sugeruje, ze będziemy wzrastać i wzrastać, bo mamy zasoby wzrostu, a jak nie mamy, to ich szukamy. Np. w sferze organizacji życia publicznego lub w sferze rozwoju nauki i techniki. Tam jest wiele zasobów i Kaczyński je znajdzie i będzie kontynuowana dobra zmiana.

  Z tej całej naiwnej paplaniny o gospodarce wychodzi tylko jedno – pieniądz jest tani i grzechem byłoby tego nie wykorzystać.
  Czyli co? -Mamy pieniądze. Dobra zmiana będzie kontynuowana. 500 plus, 300 plus, 100 plus, 50 plus, itd.
  Pzdr, TJ

 268. żabka konająca
  6 lipca o godz. 20:04
  Obama, pokojowy Noblista, przestępca i zbrodniarz wojenny. Owoc zabiegów propagandowych siajej. Podobnie jak nasz prymityw „nie kcem ale muszem”. Obama odpowiada za śmierć więcej ludzi niż ilość ofiar Himmlera. Także winien dostać Nobla, nawet pośmiertnie.
  https://www.globalresearch.ca/obama-front-man-washingtons-imperialism/5682860
  Pozdrawiam

 269. Ceny złota nie przekroczyły dwóch tysiecy dolarów za uncję. Trzeba jednak przypomnieć ceny wyjściowe, wielokrotnie niższe. Te widoczne zmiany kusiły klientów „Amber Gold” i gdyby nie wysokie oprocentowanie lokat oraz nietrafione inwestycje ten interes mógł wypalić.
  Ciekawe czy sejmowa komisja uwzględniła zmiany cen na aktualnym poziomie, może się jeszcze okazać, że przy drastycznej zmianie relacji interes tak czy inaczej byłby opłacalny i facet z takimi handlowymi zdolnościami niepotrzebnie jest utrzymywany na państwowym wikcie i opierunku

 270. @remm
  Jesteś, drogi ‘reemm’ie’, obok słynnego ‘teo’ i naszego guru, ‘tejota’, nielicznym komentatorem, którego zajmuje aspekt ekonomiczny w polityce.
  Nie będę cytował Clintona, ale cieszy mnie, że na blogu Redaktora, który ukończył studia ekonomiczne, ten temat czasami wypływa.
  Jarek wpędza Polskę w kłopoty za kilka lat.
  Trzeba o tym pisać a czasami krzyczeć.
  Pozdr

 271. Konrad Piasecki prowadzący program w tvn24 „Kawa na ławę” siedzi na tle okna z widoczną panoramą Warszawy.
  Nie widać tam jeszcze dwóch wież prezesa, ale widok i tak imponujący z Pałacem Kultury i Nauki po prawej stronie

 272. Oszustwem było nęcenie wysokim oprocentowaniem. Najwyższym w okolicy aby znęcić też pazernych bez zamiaru wypłacania wszystkim obiecanych korzyści. Tak sobie myślę,że takich lichwiarzy należy wieszać powołując się na Stary Testament. Ale KK o takich milczy jak w czasie okupacji.

 273. @@@
  Otworzyłem flaszkę ‘Sasso Negro’ (Crna Gora 2013) i zamierzam przed nowym wpisem trochę pogadać.
  W domu letnim żona robi przetwory, wnuk rozrabia, a ja uciekłem do miasta, mam klawiaturę przyjazną w laptopie, Wimbledon – więc „cóż tu pisać?”.

  Wysłuchałem uważnie prof. Macieja Kisilowskiego u red. Sroczyńskiego.
  Także w aucie Gości Passenta.
  Główna teza u Sroczyńskiego, która mrozi krew, to konieczność wygrania wyborów jesiennych przez opozycję, bo w razie zwycięstwa Jarka, zapanuje w Polsce system turecki. Czyli ‘utwardzenie’ dyktatury, więzienia, – coś na kształt Gomułki po 68’.
  Trzeba słuchać profesorów, ale tli się we mnie nadzieja, że Polska to nie Turcja, Jarek to nie Orban.

  Napisałem gdzieś, że aby unicestwić PIS, trzeba dać im rządzić 2 lata bez możliwości zmian w konstytucji, a po 6 latach wykorzystać znaną w demokracjach cechę pt „znudzenie władzą” i przez Europę i ulicę doprowadzić do wcześniejszych wyborów.
  W świetle tego, co twierdzi prof. MK, mój pogląd jest naiwny.
  Profesorom od polityki musimy wierzyć.
  Kiedyś sprzeczałem się z ‘Lewym’, że Jarek nie „przegnie pały”, będzie koncyliacyjny, powróci do opcji PO-PIS.
  Lewy przewidział większość obrzydliwości po wygranej Jarka, wyszedłem na naiwniaka, podobnie, jak naiwnie wierzyłem w zwycięstwo p. Komorowskiego.

  Jak zwykle kłopot z PSL.
  Powtórzę swój apel sprzed kilku tygodni.
  Panie Schetyna, przeczytaj pan propozycję p. Borowskiego dot list wyborczych, stwórz pan ‘rząd koalicyjny’ z ministrami określonymi dla wyborców.
  Panie Schetyna, o czym pan rozmawia z PSL?
  Panie Schetyna, skończ pan z nowomową, mów pan jak p. Trump, nawet kłamstwa panu wybaczę.

  Uff, łatwiej niż na smartfonie, ale może głupiej…

 274. @tejot, 11:08
  Traktowanie złotego, jak pieniądza międzynarodowego, tezauryzowanego przez światowych graczy, prowadzi, na koniec dnia, do kłopotów.

  Ale nie rób, ‘tejocie’, durnia z Jarka.
  Zasoby wzrostu, to zasoby, które generują wzrost. Masz ropę w ziemi ojczystej – jest szansa na wzrost.
  Masz więcej młodych ludzi wykształconych niż starych mówiących, że „komputer to nie dla mnie” – to też pozytywny zasób.
  Itp
  Nie ma w tym terminie (zasoby wzrostu) nic idiotycznego.

  Powiem więcej: mówienie, że Jarek nie rozumie Europy, że PIS nic nie rozumie, Krzywousty to dureń – te wszystkie zaklęcia nie mają sensu. Oni dużo rozumieją i dlatego, że dodatkowo rozumieją suwerena w Umęczonej, jego średnia głupotę i konsumpcyjne nastawienie „do ręki” (© Passent) – wygrywają.
  Wygrali nawet wybory do PE!!! Myślałem, że śnię!
  Pozdr

 275. stasieku
  Twój projekt pokazania wyborcom składu rządu w sytuacji braku programu wydawałby się zrozumiały pod warunkiem ustalonego bloku opozycyjnego, ale oni niczego prawdę mówiąc nie mają, a po deklaracji władz PSL-u, że odcinają się od lewicy, już nic nie można przewidzieć.
  Pozostaje wystawienie przez opozycję koalicyjnego rządu bezpartyjnych fachowców i tu można poszukiwać wyborczego szczęścia, ale kto miałby zostać w tej sytuacji premierem?

 276. @Lewy
  Zaciekawił mnie wątek z rozchylaniem płaszcza przed młodzieżą.
  ‘Żabka’ na moim podglądzie EP jest „ukryta”.
  Czy klikasz „ukrytych” żeby poznać sekret „ukrycia”?

  @mag
  Przyczynę moderacji Twoich niewinnych tekstów wyjaśniano Ci (np. jakub01) kilkakrotnie.
  Droga ‘mag’ c’mon…
  Ale pisz częściej na EP, to blog polityczny i czasy polityczne.

  KaKa wiecznie żywy, jak, za przeproszeniem, Lenin.
  Ale przyznaję, że ostatni wpis i komentarze o ‘chamstwie” na LA, bardzo interesujące.
  Tanako, chylę kapelusz.

 277. Zdaje się, że o ile ekonomię państwo sobie przyswoiliście, o tyle makroekonomia przekracza wasz możliwości.
  Terminy z okresu do roku 1971 nie nadają się do opisu obecnej rzeczywistości.
  W szczególności, takie jak oszczędności, kapitał, aktywa i pasywa.

  W światowym systemie finansowym nie ma praktycznie oszczędności, jedynie zobowiązania przekraczające wielokrotnie PKB globu.
  Kredyt się kreuje w zalezności od chęci i potrzeb.
  Do momentu gdy był to system bezalternatywny, w 99% zarzadzany przez kilka krajów zachodnich, problemu nie było.
  Każdy chcący się wyłamać, zostawał od systemu rozliczeń międzynarodowych odcięty, bądź zbombardowany i zamordowany.
  Pełna kontrola przekładała się na wpływy polityczne.

  Obecnie, powstają alternatywne systemy rozliczeń, konkurencyjne waluty poza kontrolą banków zachodnich.
  Dlatego system trzeszczy.
  Pomóc mogłoby otwarcie cudzych rynków na ekspansję, kradzież cudzych zasobów pod pretekstem demokratyzacji.
  Niestety, napadnięci nie chcą współpracować……

  „Too big, to fail” mogą zmusić rzady do brania kredytów.
  Szczególnie, na ratowanie siebie.
  Rządy pozbawiono prawa kreacji pieniądza, obdarowano tym przywilejem banki PRYWATNE.
  I to jest błąd systemowy.

 278. stasieku
  7 lipca o godz. 12:28
  @tejot, 11:08
  Traktowanie złotego, jak pieniądza międzynarodowego, tezauryzowanego przez światowych graczy, prowadzi, na koniec dnia, do kłopotów.

  Ale nie rób, ‘tejocie’, durnia z Jarka.
  Zasoby wzrostu, to zasoby, które generują wzrost. Masz ropę w ziemi ojczystej – jest szansa na wzrost.

  Mój komentarz
  Zasoby same przez się nie generują wzrostu. Zasoby by przyczyniały się do wzrostu, muszą być wykorzystane, uruchomione. Zasoby nie wykorzystane są martwe.
  Pomijam problem rezerw, bo to jest inna sprawa.
  Rezerwy nie są martwe, bowiem pełnią rolę koniecznego, w wielu przypadkach ubezpieczeniowego zapasu broniącego gospodarkę przed perturbacjami.

  Dlatego w ekonomii istnieje termin „czynniki wzrostu”.
  Słówko „zasoby” jest określeniem jakościowo-ilościowym. Termin ten pozwala powiedzieć ile tego jest.
  Pzdr, TJ

 279. @Is42, 12:35
  Powtarzanie „program, program” w obecnej sytuacji w Polsce nie ma większego sensu.
  Polska polityka to walka o podział wpływów/posad/pieniędzy.

  Marek Borowski napisał:
  Na listach dla PO 1, 2, dla (tu zależy od średniej z sondaży – to dop. mój), 3 dla PSL, 4 dla SLD, 5 dla Wiosny – zresztą to chyba dla elektoratu opozycyjnego nie jest ważne.
  „Lubisz” PO – wybierasz z pierwszej dwójki, jesteś gejem, lub ‘progresywnym hetero’ – wybierasz nr 5, itd.
  Co jest w tym systemie nie do przyjęcia? Że elektorat opozycyjny (miasta, wykształcenie) to durnie?
  Każdy głosuje na swoich, daje im posady i wpływy polityczne, głos w Parlamencie.

  Już teraz trzeba w tych rozmowach w tyg nr 29 ustalić rząd koalicyjny, jego oszczędną strukturę, NAZWISKA!!!
  Pozdr

 280. @tejot
  OK, trochę szkoda naszych sił na semantykę.

  Same zasoby nie generują wzrostu – masz słusznego.
  Ale jak masz zasoby, masz czym grać na światowym rynku (see Norwegia), to wzrost masz zagwarantowany.
  Jest wyjątek – ROSJA.
  Ma zasoby, a PKB na głowę kiepskie. Ale jest mocarstwem! Renta gruntowa jest walorem od stuleci, szanowali ją króle i despoci.
  Ściskam

 281. Dwóch prominentów światowej plutokracji nagle dostrzegło, iż planetę i ludzkość toczy gangrena nieustannych wojen, a ich sprawcą są Stany Zjednoczone Ameryki. Elektroniczne wydanie gazety „The Boston Globe” (tej samej, której dziennikarzami byli bohaterowie filmu „Spotlight”) zbombardowało mnie tytułem „Zaskakująca wolta, George Soros i Charles Koch łączą siły, by skończyć z amerykańską polityką wiecznych wojen” (In an astonishing turn, George Soros and Charles Koch team up to end US ‘forever war’ policy). Doprawdy, trudno mi przypomnieć sobie, kiedy ostatnim razem jakieś mainstreamowe medium zaskoczyło mnie do tego stopnia.
  https://wolnemedia.net/pokoj-z-widokiem-na-wojne/
  ==========

  Ciekawe, jaki widzą w tym interes?

 282. kooperatywaMandragon

  Strajki tlą się w całym kraju – wystarczy przejrzeć portale związkowe. Z tym, że głównie w sektorze państwowym dochodzi do takiego zaostrzenia konfliktów płacowych. W sektorze prywatnym zwykle sprawy załatwiane są polubownie z ramach negocjacji związanych z rozstrzyganiem sporów zbiorowych.

  Natomiast nomenklatura partyjna zarządzająca spółkami skarbu państwa wywodząca się z pisowskiej częsci klasy średniej idzie na ostro bo przecież nie odpowiada majątkiem osobistym za straty – np na skutek strajku.

  Tu warto przytoczyć opinię na jej temat profesora Kisilowskiego, którego rozmowa z red Sroczyńskim przewija się w dyskusji blogowej:

  „W Polsce marchewka dla miejskiej klasy średniej na razie jest nieco ograniczona, bo Kaczyński ma lewicowe poglądy ekonomiczne i chce dawać kasę swojej bazie z klasy ludowej. Ale już pokolenie pisowskich 50-latków to są bezwzględni ekonomiczni neoliberałowie. Oni tylko czekają, żeby zrobić to co Orban, czyli zmienić kraj w tanią strefę ekonomiczną dla robienia biznesów. Klasie ludowej dajemy głównie nienawiść i strach, natomiast pieniądze wydajemy na to, żeby przekonać miejskie elity do życia w niskokosztowym państwie autorytarnym: PIT 15 proc., niskie koszty pracy, a pracowników za mordę.(…). Ekipa Morawieckiego tylko na to czeka, bo Orban i Trump pokazali, że jeśli dostatecznie ludzi przestraszysz uchodźcami, LGBT albo Sorosem, to wcale nie musisz im dużo dawać.”

 283. @Is42
  Jeszcze mi przyszło do głowy wspomnienie o „wielkich koalicjach”.
  Rządziły skutecznie np. w Niemczech, kraj się rozwijał, stał się hegemonem europejskim, nawet przyjął uchodźców.

  Przejeżdżając przez Niemcy, zawsze wybierałem knajpę turecką, lubię ich kuchnię.
  Często szef knajpki zwierzał mi się, że im, Turkom, jest tu dobrze, mimo różnic kulturowych.

  Zadaję sobie pytanie (np. słuchając Pawlaka/Sawickiego). Jaka, ‘zakręt’, jest różnica kulturowa, między PSL i SLD/Wiosną? Że chłopy nie lubią gejów?
  Czy oni z byka spadli?
  Żeby, wg D’Hondta, uzyskać udział proporcjonalny, trzeba dostać >10%. (różnie, różni mówią), a PSL ostatnio pęta się pod progiem 5%. Czy jakiś, za przeproszeniem, jeden z drugim konserwatywny transferowiec, podniesie im notowania?

  Towarzysze, TYLKO RAZEM!
  Albo krok, po kroku Turcja / Węgry i marginalizacja w Europie.
  Montownie już Orban załatwił, podatki obniżył, auto stają się passe.

 284. Jaki suweren taki poziom chamstwa. Tak sobie myślę i sugeruję wpisami ale ten fakt jest raczej przemilczany. Wstydliwie czy lepiej się nie narażać. Nazywajmy po imieniu patologie czyli wprost. Nie kamuflujmy zjawiska na przykładzie meczu piłkarskiego.

 285. @Bar Norte napisał / zacytował (?), 13:02

  ”„W Polsce marchewka dla miejskiej klasy średniej na razie jest nieco ograniczona, bo Kaczyński ma lewicowe poglądy ekonomiczne i chce dawać kasę swojej bazie z klasy ludowej. Ale już pokolenie pisowskich 50-latków to są bezwzględni ekonomiczni neoliberałowie. Oni tylko czekają, żeby zrobić to co Orban, czyli zmienić kraj w tanią strefę ekonomiczną dla robienia biznesów. Klasie ludowej dajemy głównie nienawiść i strach, natomiast pieniądze wydajemy na to, żeby przekonać miejskie elity do życia w niskokosztowym państwie autorytarnym: PIT 15 proc., niskie koszty pracy, a pracowników za mordę.(…). Ekipa Morawieckiego tylko na to czeka, bo Orban i Trump pokazali, że jeśli dostatecznie ludzi przestraszysz uchodźcami, LGBT albo Sorosem, to wcale nie musisz im dużo dawać.”

  Dzięks

  Dodam od siebie, że Polska po odejściu Jarka, to ciągle wielka zagadka.
  Dobrał ludzi skompromitowanych, właściwie przestępców. Oni bez Jarka są ZERAMI.
  Będą w tej zgrai tarcia, podkładanie świń, zero solidarności.

  A Umęczona, jeśli ciągle wtopiona w Europę, będzie się rozwijać.(hope)
  To moje ‘IF’ ma znaczenie. Ale wierzę w młodych, mam dwoje wykształconych.
  Co prawda polityka im zwisa, nigdy nie pytali ojca jak to było za komuny, ale wolność kochają i starych nie lubią.

 286. @wiesiek59, 13:52
  Naprawdę, ‘wieśku59’, nie wyobrażasz sobie, że człowiek na starość zaczyna cenić wartości.
  Podobno gen. Jaruzelski się nawrócił przed śmiercią.

  Wyobraź sobie: masz kupę kasy, chcesz przejść do pozytywnej historii, zapominasz jak uj…łeś GBP, stałeś się pacyfistą.

  Dziś w Gościach Passenta prof. Monika Płatek (feministka) powiedziała, że kobiety nie chcą rodzić mięsa armatniego.
  Może to samo przyszło Sorosowi do głowy (na starość). Zresztą Soros nie robi w zbrojeniówce.

  Wczoraj, (planete+) obejrzałem film dok. „Madoff – arcyoszust z Wall Street”.
  Coś dla ciebie, ‘wiesku59’.
  3msie

 287. stasieku

  „napisał / zacytował”

  Zacytowałem.
  Z opinią profesora Kisilowskiego nie zgadzam się w jednym miejscu. Chodzi o przypisywanie Kaczyńskiemu pogladów lewicowych.
  Moim zdaniem to co Kisilowski wziął za lewicowość to po prostu pragmatyzm wynikający z przepracowania przez prezesa klęski wyborczej po jego rządach z 2006-07 na których piętno odcisnęła Zyta Gilowska.
  Dzieki tej autorefleksji nad przegranymi wyborami prezes widzi to czego Morawiecki i środowisko skupionego wokół niego „pokolenia pisowskich 50-latków (…) bezwzględnych ekonomicznie neoliberałów” nie jest wstanie dostrzec.

  Z tym, że dopiero po wyborach prezydencki w maju 2020 ujawni się, na ile trwały charakter ma ta autorefleksja prezesa. Ja stawiałbym na to, że albo prezesowa owa przypisywana przez Kisilowskiego „lewicowość” przejdzie albo prezes wraz z nią z polityki odejdzie.

 288. stasieku

  Autokorekta ostatniego zdania z komentarza z 13,58

  Ma być:

  „Ja stawiałbym na to, że albo prezesowi owa przypisywana przez Kisilowskiego „lewicowość” przejdzie albo prezes wraz z nią z polityki odejdzie.”

 289. Przejsc do historii nie majac kasy ale wyobraznie owszem – mozna . Wyobraznia nie wymusza nawracania, majac wyobraznie mozna nawet domniemywac ( wyobrazic sobie ), ze jest sie et. enp.n .a. blogowym „nawroconym” juz w przedszkolu (bylo sie pod wplywem wyobrazni )

  https://www.youtube.com/watch?v=wsuRbAKgtF4

 290. Bar Norte
  7 lipca o godz. 13:58
  stasieku

  „napisał / zacytował”

  Zacytowałem.
  Z opinią profesora Kisilowskiego nie zgadzam się w jednym miejscu. Chodzi o przypisywanie Kaczyńskiemu pogladów lewicowych.
  Moim zdaniem to co Kisilowski wziął za lewicowość to po prostu pragmatyzm

  Mój komentarz
  Tak jest. Kaczyński nie jest lewicowcem, ponieważ to on jest największym promotorem tych, którzy używają słowa „lewactwo” jako epitetu. Kaczyński, to czysty, prawicowy liberalizm ekonomiczny.
  Stosowane przez PiS transfery społeczne od 500+ poczynając nie mają nic wspólnego z lewicowością, oprócz przypadkowości, bo nakładają się na postulaty lewicowe. To jest zwyczajne przekupywanie elektoratu, korupcja polityczna, która pełni rolę głosodajną dla PiSu, a przy okazji pozwala PiSowcom przypiąć sobie łatkę wrażliwych społecznie, opiekuńczych dla społeczeństwa.
  Pzdr, TJ

 291. Happening (na okoliczność przekopu Mierzei Wiślanej) odbył się pod hasłem „100 sztychów w dobrej sprawie na Stulecie Niepodległości Polski”. Po przekopaniu fragmentu plaży, położono na piasku podobiznę Józefa Piłsudskiego, któremu dołożono marynarską czapkę.
  https://theworldnews.net/pl-news/zrobili-to-pis-chwali-sie-przekopaniem-pierwszego-metra-mierzei-wislanej
  Przekopki powinny się odbywać w ramach czynów społecznych w iście peerelowskiej atmosferze bicia rekordów (sztychów).
  Marszałka można już zostawić w spokoju.

 292. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  7 lipca o godz. 9:15
  Tak sobie myślę,że bez zmiany religii wybory będą katolickie. Z bożą pomoca.

  ‚Ludzie głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami, są ich wspólnikami.” G. Orwell

  „…bez zmiany religii…”
  A niby na jaką religię chciałbyś Stanisławie zamieć katolicyzm?
  Zważywszy, że każda religia jest wyrazem pogardy dla rozumu!
  „Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć” S. Lem

  Jedną z podstawowych ograniczeń demokracji jest to, że nie widzi związków przyczynowo-skutkowych i tworzy mechanizmy autodestrukcji. Wszystko to oparte jest na zagłuszającym wszystko monotonnym bełkocie wszechoceanu ignorancji i propagandy. Tak było w przypadku faszyzmu we Włoszech i Niemczech.
  „Nie ma nic gorszego niż aktywna głupota.” Goethe
  Tak jest teraz w naszym przypadku, że wykorzystuje (PiS) się mechanizmy, które stwarza demokracja po to, by ją w efekcie ukrócić aż do jej samo zaprzeczenia.

  „Największym wrogiem prawdy jest zwarta większość.” H. Ibsen
  Zwarta PiSowska większość.

 293. Gotowy jestem pomyśleć, że akcja przekopania mierzei wiślanej odbywa się pod hasłem „NA ZŁOŚĆ RUSKIM”, a w takiej sytuacji mieszanie do niej marszałka stoi pod znakiem zapytania

 294. Najlepsza religia propaństwowa świecka. Tak sobie myślę jeżeli już w coś wierzyć to we własną intuicję. Dać się przekonać na argumenty. Do następnych wyborów.

 295. ls42
  7 lipca o godz. 15:00
  Gotowy jestem pomyśleć, że akcja przekopania mierzei wiślanej odbywa się pod hasłem „NA ZŁOŚĆ RUSKIM”, a w takiej sytuacji mieszanie do niej marszałka stoi pod znakiem zapytania

  Mój komentarz
  Zdobienie wykopu na Mierzei portretem Piłsudskiego i inne
  Są to typowe działania zastępcze, które mają umocnić wiarę ludu w PiS.

  Oczekiwanie na prawdę, która już idzie,

  ogłaszanie, że zrobiliśmy już wiele, zmieniliśmy Polskę, ulepszyliśmy ją tak, że żal to pozostawić,

  zapewnianie, że Timmetrmans nie przejdzie, bo tylko my taką siłę mamy, że nie tylko Timmermansa uwalimy,

  zapewnianie rodaków nielewaków i prawdziwych Polaków, że żyją na wyspie wolności w Europie,

  snucie marzeń o rechrytsianizacji Europy jako wielkim zadaniu dla prawdziwego Polaka – Mateusza M.

  I temu podobne wybuchy afektu, które mają podtrzymać wiarę ludu w niezmierzoną moc partii, jej szczerość w zamiarach i skuteczność w działaniu.
  Pzdr, TJ

 296. BONNIE FAULKNER : Już dotknął tego, ale dlaczego Bank Światowy tradycyjnie kierowany przez amerykańskiego sekretarza obrony?

  Michael Hudson : Jej zadaniem jest do zrobienia w sferze finansowej, co w przeszłości, została sporządzona przez siły zbrojne. Celem podboju militarnego jest przejęcie kontroli gospodarek zagranicznych, aby przejąć kontrolę nad ich ziemi i nałożyć daninę. Geniusz Banku Światowego było uznać, że nie jest konieczne, aby zająć kraj w celu narzucenia hołd, lub przejąć jego przemysłu, rolnictwa i ziemi. Zamiast kul, używa manewrowanie finansową. Tak długo, jak inne kraje odgrywają sztuczną grę ekonomiczną, że dyplomacja USA mogą kontrolować, finansów jest w stanie osiągnąć dzisiaj, co kiedyś wymagało bombardowania i utraty życia przez żołnierzy.

  W tym przypadku utrata życia występuje w krajach zadłużonych. Populacja wzrost kurczy, samobójcy idą w górę. Bank Światowy angażuje się w wojny gospodarczej, która jest równie szkodliwe jak wojny wojskowej. Pod koniec okresu Jelcyna Prezydent Rosji Putin powiedział, że amerykański neoliberalizm zniszczone więcej ludności Rosji niż zrobił drugą wojnę światową. Takie neoliberalizm, który w zasadzie jest doktryna amerykańskiej supremacji i zagranicznych uzależnienia, jest polityka Banku Światowego i MFW.
  https://www.unz.com/mhudson/the-world-bank-and-imf-2019/
  ===========

  Ładnie opisany mechanizm dojenia……

 297. Dzisiaj w „Kawie na ławie” pojawił się zabawny element. Otóż gdy poruszono kwestię terminu wyborów i jego ogłoszenia przez Morawieckiego, Kukiz skomentował, że ten usłyszał tę datę od Kaczyńskiego więc PMM uznał, że decyzja już zapadła i mniej lub bardziej świadomie dał do zrozumienia, że PAD ogłosi to co Pan Prezes zdecydował.
  Jeśli rzeczywiście wybory odbędą się 13 X to będzie kolejny sygnał i dowód jaką żałosną marionetką jest PAD.
  Pytanie – Czy PMM palnął, czy świadomie zdeprecjonował Dudę?

 298. BONNIE FAULKNER: No właśnie. Więc dlaczego nie te kraje po prostu wydrukować własną walutę krajową?

  Michael Hudson : Ich przywódcy nie chcą być zamordowany. Więcej od razu, jeśli spojrzeć na ludzi odpowiedzialnych za zagranicznymi bankami centralnymi, prawie wszystkie zostały wykształcone w Stanach Zjednoczonych, a przede wszystkim pranie mózgu. To mentalność zagranicznych bankierów centralnych. Ludzie, którzy są promowane są ci, którzy czują się osobiście lojalny do Stanów Zjednoczonych, bo to jest to, jak iść do przodu. Zasadniczo, są oportuniści pracujących przeciwko interesom własnego kraju. Nie będzie miał socjalistyczne bankierów centralnych, o ile banki centralne są zdominowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Rozrachunków Międzynarodowych.
  =============

  Morawiecki się naraża, czy dostał pozwolenie?

  Jak widać, współczesna ekonomia ma niewiele wspólnego z tą teoretyczną- klasyczną…….

 299. Więc dlaczego nie te kraje po prostu wydrukować własną walutę krajową?

  Wiąc dlaczego nie ten @wiesiek po prostu pozwolić ludzi własne tłumaczenie, jeżeli on tak znać angielski? To nie jest to, jak iść do przodu z taki znajomość języki 🙄

 300. Bar Norte, 13:02

  Socjalistka Kortezowna jest porownywana przez Ojca Chrzestnego do Ewy Peron.
  https://www.theguardian.com/us-news/2019/jul/07/donald-trump-alexandria-ocasio-cortez-evita-american-carnage

 301. 1005 RACJI , co z tego że PiS się skompromituje całkiem, jeżeli cena bedzie zniszczenie Polski i polaków?
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24969093,marek-borowski-czasem-slysze-pis-nawarzyl-piwa-niech-sie.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

 302. Niesiołowski w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej”:

  „Byłem zadowolony z rządów PO aż do ostatniego roku, kiedy to Platforma nie potrafiła wykorzystać swoich osiągnięć w walce z PiS – stwierdza Niesiołowski. W tym czasie miał namawiać partyjnych kolegów, by „dać Polakom 300 zł na dziecko, żeby cokolwiek zrobić, a nie poprzestawać na samych hasłach”.
  – Mówiłem też, że trzeba rozwiązać problem Grzegorza Schetyny, który w wyborach 2015 roku szkodził Platformie i atakował Ewę Kopacz, np. mówiąc, że źle wypadła podczas debaty liderów partii – dodaje. W jego ocenie było to „niedopuszczalne”.
  – Ewa wyhodowała Schetynę, robiąc z niego ministra spraw zagranicznych, co moim zdaniem było kompromitacją dla Polski – wyznaje polityk. Działania wyborcze PO sprzed czterech lat ocenia jako „fatalne”. – Choć sama Ewa ciężko pracowała i gdyby nie jej wysiłek, to wynik Platformy byłby jeszcze gorszy – podkreśla w rozmowie z „Rz”.
  – Jeżeli Schetyna nadal będzie na czele Platformy, to w Polsce zawsze będzie rządził Kaczyński. Schetyna jest gwarantem sukcesu Kaczyńskiego – uważa Stefan Niesiołowski.
  Pytany o ocenę Grzegorza Schetyny jako lidera przekonuje, że skupia się on „na intrygach i wyrzucaniu ludzi, a nie potrafi wygrać wyborów”. – Jako lider jest nieprzydatny. Platforma jest w kryzysie, a odpowiada za to Grzegorz Schetyna – stwierdza poseł.”

  Szykuje się kolejna (piękna) katastrofa opozycji w październikowych wyborach…

 303. wiesiek59
  7 lipca o godz. 15:57

  Gratulacje !!!
  Potrafi Pan wydlubywac najlepsze rodzynki z zakalca jankeskiej propagandy.
  Profesor Michael Hudson jest jednym z garstki niezaleznych naukowych ekspertow krytykujacych neoliberalizm , dzialajacy od lat na rzecz racjonalnej ekonomii.
  Bonnie Faulkner to jak Hanna Arendt – wnikliwy analityk systemu zla.

 304. stasieku 7 lipca o godz. 13:17 pisze m.in. : – Żeby, wg D’Hondta, uzyskać udział proporcjonalny, trzeba dostać >10%. (różnie, różni mówią), a PSL ostatnio pęta się pod progiem 5%. … Towarzysze, TYLKO RAZEM!

  Stasieku,
  wydaje mi się, że nieco panikujesz i demonizujesz tego D’Hondt’a. Przecież jesteś inżynierem więc umiesz sobie policzyć.
  Ten system liczenia bardzo, ale to bardzo preferuje zwycięską partię czy koalicję ale w zasadzie tylko wtedy, gdy głosy się marnują, tak jak to miało miejsce z SLDowską koalicją, która nie osiągnęła tych 8% na czym wygrał PiS i co przesądziło o większości PiSowskiej „koalicji” w Sejmie. Teraz, przy założeniu, że takiej skali marnotrawstwa nie będzie, tak naprawdę to nie wiadomo, czy dwie antypisowskie koalicje będą mniej korzystne niż jedna.
  Jak wiesz, popularność wyrażana w procentach dla poszczególnych ugrupowań wcale się nie sumuje, gdy zawierają one koalicję. Sondaże i specjaliści na to wskazują. Popatrz, Korwin z Leroyami i Braunami padł nie osiągając 5% i to dało kupę korzyści PiSowi.
  I teraz.
  Przy założeniu, że do koalicji PSLowskiej oni wszyscy by się zmieścili a reszta do POwsko SLDowsko Wiosennej i obie przekroczyły po 20-25%, to straty z powodu D’Hondt’a byłyby niewielkie, bo nie byłoby w ogóle zmarnowanych głosów, czyli PiS nie zaczerpnąłby z przegranych pełną garścią jak to się stało w poprzednich wyborach parlamentarnych. Poza tym, to jak twierdzą, PSLowcy, ich badania wskazują, że podział na dwie opozycyjne koalicje dałyby zdecydowanie więcej w % niż jedna koalicja, która zrażałaby część antypisowskiego elektoratu.
  Podkreślam, zwycięstwo dużych jest tym większe im więcej jest głosów zmarnowanych a w przypadku ich braku skala preferencji dla wygranego jest niewielka. Nie marnowanie głosów jest silniejszym kluczem do ograniczenia mocy rezultatu wyniku wyborczego dużego gracza niż ich ewentualne rozbicie ale dające gwarancję, że progi wyborcze zostaną przekroczone przez wszystkie komitety.

  Zobacz co się stało, w wyborach do PE. Zmarnowało się prawie 9,5% głosów Konfederacji, Kukiza i Razem. Największe z tego korzyści miał PiS. No i teraz w myśl Twojego zawołania – „Towarzysze TYLKO RAZEM” – sadzisz może, że oni zmieściliby się w jednej antypisowskiej koalicji? Towarzyszy – Korwin + Zandberg + Kukiz – widzisz „razem”? Nie żartuj. Mnie nie starcza wyobraźni. Natomiast w dwóch takich blokach antypisowskich to byłoby już bardziej prawdopodobne – tak mi się wydaje.

  9,4

 305. tejot @14:34

  Dywagacje na temat lewi/prawicowości ekonomicznej Prezesa rodzą we mnie mieszane uczucia. Podobnie jaki przypadku mojego „prezesa” (DJT), nie widzę zbyt wiele substancji świadczącej o jakiejkolwiek rozwiniętej wizji w tejże materii. Pozostaje zatem działanie na instynkt, klepanie do elektoratu byle jakich słow oraz dobór byle jakiego entourage.

  Dwie podstawowe cechy łączące Kaczyńskiego z Trumpem – narcyzm oraz motyw odwiecznej zemsty, są polityczną dominantą, nie tworząc/nie dając nic, okradają nasze społeczności z tak cennego towaru jakim czas. Minuty, dni, lata, bezpowrotnie przekichane, pełne nienawiści, żądzy oklasków względnie główszczyzny.

  Na temat anatomii zemsty, najlepiej jest oddać głos fachowcom:

  Zemsta zwiększa ruminację” – mówią psychologowie.

  Co przez to rozumieją? „Ruminacja” to słowo pożyczone od biologów. Ci zaś nazwali tak rząd ssaków: Ruminantia , po polsku przeżuwacze. Taka krowa na przykład. Kiedy je, pokarm trafia do jednej z czterech komór jej żołądka. Dopiero potem, w wieczornym zaciszu obory, zawartość krowiego żołądka wraca z powrotem do paszczy i jest przeżuwana. Niektórzy z nas to samo robią z emocjami. Żują i międlą. Nie mogą przełknąć i strawić. A zatem złość doprowadza nas do zemsty, zemsta zwiększa przeżuwanie uczuć, to zaś pogarsza nasz nastrój, co z kolei wzmaga natrętne myśli.

  Lepiej nam? Wcale. Do tego nierzadko ten, na którym się mścimy, wcale nie odbiera tego jako zasłużonej kary, a nawet wręcz przeciwnie – uważa, że to przejaw niesprawiedliwości, i przysięga odwet. Oko za oko. Ząb za ząb. I ani się obejrzymy, a zostajemy sfrustrowani i bezzębni.

 306. duende
  7 lipca o godz. 17:06
  tejot @14:34

  Dywagacje na temat lewi/prawicowości ekonomicznej Prezesa rodzą we mnie mieszane uczucia. Podobnie jaki przypadku mojego „prezesa” (DJT), nie widzę zbyt wiele substancji świadczącej o jakiejkolwiek rozwiniętej wizji w tejże materii. Pozostaje zatem działanie na instynkt, klepanie do elektoratu byle jakich słow oraz dobór byle jakiego entourage.
  Mój komentarz
  W obu przypdkach -Trumpa i Kaczyńskiego objawia się ta sama przypoadkowoścpoczynn, ten sam populizm, którego cecha główną jest wyłapywanie oczekiwań od elektoratu i trzeopanie obietnic , które sa przypadkowe, niespójne, wykonalno-nieqwykoalne, w kazdyn m pzrypadku nie przemyślane dostatecznie, ponieważ by jakąś ideę myśl pzreanlizować, pzreiwdzieć jakie skutki może popciuagnac jej wproiwadzenmie w zycie i jaki sposób jej wprowadzeniabyłby najdogodniejszy, to nalezy posiadac jakieś sensowne kryteria analizy oraz mieć w głowie tło wiedzy i dośwoiadczen konieczne do pzreproawdzenia takie analizy.

 307. kooperatywaMondragon
  7 lipca o godz. 17:03

  Mam kilku ulubionych publicystyów, polityków, autorów, opisujących rzeczywistość adekwatnie, przedstawiających nagie fakty.
  Ich wizja świata i mechanizmów nim rzadzących, jest zbieżna z moją.
  Niestety, plebs karmi się inną karmą niż elitarne grona.

  Hedges dawno temu wpadł na trop związków przyczynowo- skutkowych w ekonomii.
  I paradoksalnie, jego książka stała się podręcznikiem na podstawie którego toczy się obecnie wojny gospodarcze przeciwko krajom niezależnym, bądź patriotycznym przywódcom.
  W imię demokracji wolnego rynku i praw człowieka- oczywiście…..

  Wykładnię za każdym razem inną, przedstawia MFW pod dyktando Anglosasów.
  To jak z naszym Urzędem Skarbowym.
  Co miasto, to inna wykładnia tego samego przepisu, korzystna jedynie dla decydenta.

 308. Trump i Kaczyński. Podejmowanie decyzji
  duende
  7 lipca o godz. 17:06
  tejot @14:34
  Dywagacje na temat lewi/prawicowości ekonomicznej Prezesa rodzą we mnie mieszane uczucia. Podobnie jaki przypadku mojego „prezesa” (DJT), nie widzę zbyt wiele substancji świadczącej o jakiejkolwiek rozwiniętej wizji w tejże materii. Pozostaje zatem działanie na instynkt, klepanie do elektoratu byle jakich słow oraz dobór byle jakiego entourage.

  Mój komentarz
  W obu przypadkach -Trumpa i Kaczyńskiego objawia się ta sama przypadkowość poczynań, ten sam populizm, którego cecha główną jest wyłapywanie oczekiwań od elektoratu i trzepanie obietnic, które są przypadkowe, niespójne, niewykonalne, nie przemyślane dostatecznie, ponieważ aby jakąś ideę wprowadzić w życie, należy ją przeanalizować, przewidzieć jakie skutki może pociągnąć jej implementacja i jaki sposób jej wprowadzenia byłby najdogodniejszy, to należy posiadać jakieś sensowne kryteria analizy oraz mieć w głowie tło wiedzy i doświadczeń konieczne do przeprowadzenia takiej analizy.
  Że te elementy nie są podstawą do podejmowania decyzji u obu świadczy doraźność ich decyzji.

  Trump
  Budować mur już. Muru nie ma.
  Jakie tam traktaty handlowe z Europą, przerwać rozmowy. Rozmowy zakończone, traktat uwalony.
  Chińczyków pogonić, cła podwyższyć, to może staną się rozmowniejsi.
  Iran? Wypowiedzieć – już.
  Unia Europejska? Szkodzi Ameryce.

  Kim Dzong Un? Wyznaczyć miejsce i termin, pojadę tam i porozmawiam. oC to znaczy, że nie będzie chciał się zgodzić, zgodzi się, przemówię mu do rozumu, to rozsądny człowiek, to widać.

  Kaczyński
  Uwalić caracale – uwalone.

  Wyczyścić wojsko – wyczyszczone.

  Wyrzucić sędziów – nie chcą się poddać. Co konstytucja zabrania, jaka konstytucja, uchwalić ustawę i już.

  Polskie obozy koncentracyjne? Jaki, ustawa na jutro, pojutrze glosowanie. Jakie protesty, jakie spotkania tajne, jakie ustępstwa, myśmy tylko rozmawiali o sprawach dwustronnych i mamy teraz deklarację, że nie będą nam pluć w twarz tymi obozami.

  Timmermans, jaki Timmermans? Zablokować. Zablokowany. Co, wiceszefem KE ma być? Kurna, jakiś kret był w naszej ekipie.
  A, ten Krasnodębski na marszałka Parlamentu Europejskiego niech go pchną. Co, nie przeszedł? A to s…wiele, zablokowali. Itd. itp.

  Doraźność, chaos, ignorancja, kłamstwa, zapieranie się w żywe oczy, oskarżanie – to oni, a nie my, itd. Oraz nieustanne plucie na konkurentów, wyzwiska, drugi sort, lewactwo, gendery, elgebety, złogi, zło trzeba zwyciężyć. Sianie nienawiści, droga do zemsty.
  Polityka od przypadku do przypadku. Kradzież czasu.
  Pzdr, TJ

 309. @legat, 17:06
  Zakładam, że nie mnie tłumaczysz D’Hondta, a tak w ogóle.
  Dziękuję za obszerne ustosunkowanie się.
  Powiedz mi tylko, skąd u Ciebie się wzięła PSLowska, druga, silna koalicja? Że niby Kukiz się doda? Przecież Kukiz chce wywalić religię ze szkół, jest zwolennikiem JOW.

  „Sęk w tym”, że jedyną, pewną, niezmarnowaną szansą jest WSZTSCY RAZEM, a potem zobaczymy…
  Taka jest sytuacja w moim oglądzie, smuci mnie ona, ale jest i każda podpowiedź „idź osobno bo elektorat się zjeży” pochodzi w przewadze od symetrystów lub ludzi Jarka.

  Nie wiem czy czytałeś inżynierską propozycję Marka Borowskiego w GW. MB proponuje układ „dla każdego coś miłego”.
  Ludowiec ma swoich na liście w każdym okręgu. Lewica różnych odcieni swoich. Mit głosowania na jedynki nie musi działać jesienią. Zbyt ważne to wybory. Każde ugrupowanie opozycyjne ma swój numer na listach. I może agitować swoich: głosujcie na …!

  Wracam na mecz kopanej pań. Coś cudownego!
  Ukłony

 310. @duende, tejot, – obaj wymienieni przez Was przywodcy maja ogromna ilosc wspolnych cech osobowosciowych. Wlasnie ta chec zemsty i granie na najnizszych instyktach wyborcow, bezczelnosc, przebieglosc…. Jednakze nie uwazam, ze w cieple owych panow grzeja sie wylacznie durnie, przeciez tez przebiegle, cyniczne lisy. Oczywiscie nieuctwo, brak jakichkjolwiek wiedzy Tr. jest nie do pobicia, ale kto powiedzial, ze przywodca (ciagle) swiata musi byc madrzejszy od ucznia z 4-tej klasy.

 311. kooperatywaMandragon

  „Socjalistka Kortezowna jest porownywana przez Ojca Chrzestnego do Ewy Peron”

  Oczywiście może mu się Kortezówna z Evitą Peron jakoś kojarzyć.

  Tylko w takim przypadku gdzie jest amerykański Juan Peron? W kim Ojciec Chrzestny widzi Juana?
  Przecież bez Juana by Evity nie było.

 312. @kooperatywa „Socjalistka Kortezowna jest porownywana przez Ojca Chrzestnego do Ewy Peron”.
  Ta osoba osoba ma pelne imie i nazwisko , a nazywa sie, jak bys zapomnial, Alexandria Ocasio-Lopez. Ale przeciez za duzo wymagam, zebys zapamietal i mial jakies maniery. Mizogenizm wiecznie zywy, na zdrowie.

 313. Chcialam delikatnie przypomniec, ze zbrodnie amerykanskie wobec ludnosci na terenie Ameryki trudno ograniczac do Indian, a na drugim koncu wspominajac dyzurne Guantanamo (eksterytorialny teren). W miedzyczasie duzo sie dzialo, bylo np. haniebne niewolnictwo, ktorego konsekwencje i c.d. ciagna sie do dzisiaj. Ale wychowani na obrazkach Indian o szlachetnych rysach jakos nie mamy ochoty wspominac tych drugich. Wszak czarnuch to czarnuch, sam sobie winny.
  Nawiasem mowiac zaledwie 4% handlu niewolnikami bylo kierowane do Ameryki Polnocnej. reszta rozpraszala sie po calym swiecie. I ten caly swiat nie biczuje sie do dzisiaj za tamte czasy. Wszak tylko Ameryka jest taka spektakularna.

 314. @stasieku
  7 lipca o godz. 13:17

  „Jaka, ‘zakręt’, jest różnica kulturowa, między PSL i SLD/Wiosną? Że chłopy nie lubią gejów?”

  Tak, to jest bardzo ważna sprawa. Poglądy na LGBT są obecnie jedną z kluczowych osi podziałów politycznych w Polsce. Dawno temu, gdy PSL rządził w koalicji z SLD, nikt w Polsce nawet nie znał tego skrótu. SLD kojarzył się z PRLem, gdzie większości Polaków żyło się lepiej niż w latach 90, no i nie stawiał się Kościołowi, wręcz przeciwnie. Dziś jest inaczej.

  W eurowyborach przystąpienie do koalicji kosztowało PSL utratę dużej części stałych wiejskich wyborców, co było widać na słynnej powyborczej mapie gmin. Ci ludzie może zaakceptowaliby koalicję PSL z samą Platformą, ale z SLD i Nowoczesną już nie, zwłaszcza że Platforma przed eurowyborami starała się być bardziej pro-LGBT niż Wiosna (żeby zaszkodzić tej ostatniej). Dlatego tradycyjny elektorat PSL zagłosował na PiS.

  Według mnie koalicja „od Wiosny do PSL” jest złym rozwiązaniem. Zdobędzie tyle samo głosów, co sama Platforma z SLD i Nowoczesną, podczas gdy wyborcy Wiosny przeniosą swoje głosy na Razem, a PSL na PiS. Występując samodzielnie PSL ryzykuje nieprzekroczenie progu wyborczego (i wtedy faktycznie pomoże PiSowi), ale jeśli go przekroczy, to łącznie z PO i spółką będzie mieć więcej głosów niż w koalicji, co oddali groźbę większości konstytucyjnej PiS (bo o wygranej opozycji nie ma już mowy).

  A najlepsze byłoby – tak jak pisze @Legat – stworzenie dwóch większych bloków antypisowskich, na przykład PSL plus konserwatywna część Platformy oraz SLD, Wiosna i lewicowa Platforma. Każdy z takich bloków na pewno przekroczyłyby próg wyborczy, a oba zdobyłyby łącznie więcej głosów niż jedna złożona z nich koalicja. Szkoda, że pozostało za mało czasu na ich utworzenie. „Wielka koalicja” przegra z PiSem 30:70.

 315. zyta2003

  KooperatywaMandragon jest gorącym zwolennikiem Alexandrii Ocasio-Lopez. Podobnie zresztą jak ja.
  Tak więc spolszczony przydomek „Kortezówna” wyraża jedynie sympatię i pragnienie by została „Cortezem” amerykańskiej lewicy. Metaforycznie ujmując zdobywcą.

 316. Krótki raport polityczno-sportowy.
  Amerykanki wygrały dwa finały. W siatkówkę z Brazylią, a przed chwilą z Dunkami.
  America great again!
  Donald Trump (jeśli go nie impiczmentują) ma drugą kadencję.
  Na Wimbledon’ie, 15letnia Amerykanka, przechodzi kolejne rundy.
  Młody Norweg geniuszem szachowym!

  A u nas Jarek, dla odmiany – geniusz polityczny…

 317. @Stasieku wspomniał o meczu ,dlatego ja tez
  Amerykanki wygrały 2 :0 . moje wnuczki zmobilizowaly mnie do oglądania na żywo Ciesze sie ,co za poziom .Prezydent Francji na trybunie Radość Amerykanów jest mi bliska , a jeszcze ta 15 letnia na Wimbledonie _ no nie ,jeszcze nie tym razem

 318. Errata – z Holenderkami .

 319. „W siatkówkę z Brazylią, a przed chwilą z Dunkami.”
  A w co graly Holenderki ? ”
  „America great again! ”
  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24962413,nikola-tesla-czlowiek-ktory-wynalazl-xx-wiek.html

 320. @olborski
  Masz słusznego. To po połowie flaszki się mi przekłamało.
  Ale istota b.z.

 321. @remm, 18:59
  Układ, który zaproponowałeś ‘remm’ie’ jest dobrze rokujący, dużo lepszy niż ten w propozycji ‘legata’.
  Pełna zgoda, że towarzystwo LGBT zajęło temat ponad normę i odbiera głosy liberałom.

  Ale wrócę do układu „od PSL do Wiosny”.
  ‘Popacz’ ‘remm’ie inaczej na koalicję-opozycję, która chce odsunąć wizję Polski totalitarnej.
  Przecież komitet wyborczy z przydzielonymi numerami dla koalicjantów oznacza coś nowego.
  Po wyborach liczy się ilość głosów na każdego koalicjanta i proporcjonalnie rozdziela mandaty.
  Mądry i sprawiedliwy algorytm, powinien być tematem uzgodnień, a nie czy razem, czy osobno bo Wiosna to geje.
  Jeśli elektorat PSL okaże się najliczniejszy, premierem zostanie Kosiniak-Kamysz!
  Jeśli PO – Schetyna.
  Co jest w tym niesprawiedliwego?
  WSZYSCY RAZEM! Prawiczki już tę wersję obśmiewają, bo wiedzą, że jest groźna dla Jarka.
  Tak jest zawsze. Czytaj prawicowe blogi. Jeśli kogoś szczególnie atakują (np. Trzaskowskiego), to znaczy, że się go boją.

  Przełączam się na telewizję polityczną.
  Ukłony

 322. @ Lewy
  7 lipca o godz. 10:16
  @Adam100
  Wybacz, że wchodzę w takie tematy. Ale idioci i idiotki wywołują we mnie alergie.
  Natomiast cyniczne kanallie, takie jak Rossik czy quentin

  Hahaha. Jaki ten Pan Bóg mądry. Stworzył diametralnie rożne lemingi. Ja jak widzie kanalie to piana mi z pyska leci, a za to idioci mnie bawią. Zwłaszcza ci którym się wydaje że są kimś i obnoszą się z głupotą po blogu. 🙂

 323. No to sie ciesze, bo AOC (Cortez nie Lopez jak napisalam, ale mam w w rodzinie Lopeza, to mi sie tak napisalo. jest naprawde wielce utalentowana, o twardej skorze osoba. Nawiasem mowiac ten zboczur Trump ma do niej slabosc, dlatego wlasciwie wogole omija ja w swoich chamskich tweetach.
  Republikanie zarzucaja jej nawet , ze swoje imie wymawia z hiszpanska, a nie z angielska, jak i to, ze ma dwuczlonowe nazwisko, a co wynika z tradycji stosowanej w kulturze latynowskiej.

 324. Jakaś patologiczne oczekiwanie ,ze Ursula von der Leyen bedzie bardziej antyrosyjska ,niż Junker . Naiwność dzisiejszej władzy w Polsce jest porażająca , Niemcy jako państwo zawsze będą dbali o fajne kontakty z Rosja . Widzę na portalu ” Spiegla „spotkanie z b kanclerzem Schrederem ( dziś ViP w Gaspromie) , Może jeszcze liczą na wstrzymanie Nord Stream II – tylko ograniczone ludki maja takie marzenia .
  Lato nie dla PiS-u ,podobno zaczynają kopać Mierzeje , to koniec i początek ich kompetencji .

 325. @@remm, legat
  W audycji FpF, w TVN, dwóch dyżurnych, weekendowych rozmówców z tytułami profesorskimi, dyskutowało na temat, który nas niedawno zajął.
  Padło „krytyczne 10%”, (które remm’ie kwestionowałeś), metoda D’Hondta została nazwana „bezlitosną”, itp., itd. – słowem byliśmy na EP „na bieżąco”.
  Najzabawniejsza plotka dot. PSL, to ta, w której podobno PSL idzie samodzielnie, aby przetrwać pod oryginalnym, ponad stuletnim szyldem, drugą kadencję Jarka z dotacją na partie poniżej progu 5%, a wyżej niż 3%. Taki PSL Razembis.
  To niby świadczy o „pragmatyzmie” Pawlaków.
  Nie znoszę ich obrotowości i pełnej gęby jakichś „wartości”, zasad.

  W drugiej części temat LGBT. Mam słuchawki na uszach, krew mnie zalewa.
  ‘Epidiaskop’ w kontrnatarciu!
  To jest polski problem. Jak pogodzić potrzebę u ludzi religii, z niechrześcijańskimi postawami biskupów.
  Jak ewangelizować takiego b. Głodzia?
  Albo tego biznesmana z Torunia…

 326. Dlaczego Iran nie może mieć broni jądrowej jako suwerenne państwo. Czym suwerenność Izraela różni się od Iranu. Powstanie Izraela jak pokazuje życie było błędem. Tak sobie myślę,że Persowie nie są sztuczną społecznością jak Izraelici stosujący metody III Rzeszy wobec sąsiadów.

 327. stasieku
  „To po połowie flaszki ”
  Nie chcialbym aby wyszlo , ze jestem tylko domniemanym ale za to atatowym blogowym .. dlatego rozumiem bardzo dobrze a nawet tr. wiecej ale nie ma to wiele wspolnego z czyms napiszmy .. nagannym

  ” Kto kochac nie umie , przegra , choc wszystko rozumie ” , pozdrawiam

 328. Europa zmierza we właściwym, zdrowym kierunku:

  „Liberalno-konserwatywna Nowa Demokracja (ND) wygrała przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji – wynika z badań exit poll, przeprowadzonych przez prywatne stacje telewizyjne.
  Będące do tej pory w opozycji ugrupowanie poparło według exit poll ok. 38-42 proc. głosujących. ND, jak wynika z badań, zdobędzie ok. 155-167 miejsc w 300-osobowym parlamencie, co pozwoli jej na samodzielne sprawowanie władzy.
  Liderem ND jest 51-letni Kyriakos Micotakis, syn byłego premiera i brat byłej minister spraw zagranicznych.
  Rządząca od 2015 r. w Grecji Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) zajęła w przedterminowych wyborach parlamentarnych drugie miejsce z wynikiem 26,5-30,5 proc.
  To jawne zwycięstwo Nowej Demokracji.”

  Otrzeźwienie od chorego, lewackiego świata następuje, krok po kroku.

 329. @Symetryczny, demaskatorski artykuł i trafne porównanie z twojej strony. Gdyby nie blogi w tym Polityki, dalej tkwiłabym w przekonaniu że nobliście zawdzięczamy jedynie Obamacare, powiem więcej, cała rodzina głosowała na niego kiedy po raz drugi starał się o prezydenturę. Znajomość historii współczesnej przez krajan jest nikła – niekończące się pasmo sukcesów i radość że daliśmy popalić spuszczając matkę bomb na Afganistan. Ale to problem wiedzy i wychowania, gdzie „master” oznacza telewizję.*
  Cieszy mnie że jesteś obecny na blogu. Pozdrawiam
  *Są jeszcze biblioteki z czytelniami gdzie wcale nie jest pusto, powiem więcej – mistrzowie od aranżacji zrobili wszystko żeby ludziom zechciało się usiąść w fotelu i poczytać.

 330. zastanowiło mnie skąd znam, ale z tego wiersza zapamiętałam najbardziej tragiczne: ..pociągi odchodzą i statki,
  ona nie wróci do matki…
  Ja lubię to wykonanie
  https://www.youtube.com/watch?v=qYUdE_d3Zpc
  Słowa Agnieszka Osiecka

 331. waldemar
  7 lipca o godz. 19:12

  Poziom damskiego futbolu jest niesamowicie wysoki. Parę dni temu obejrzałem kopaną potyczkę mężczyzn, Peru – Chile. Niesmak. Wiekszość graczy zachowawała sie oraz wyglądała niczym horda wypuszczona z kryminału: kilometrowe tatuaże, wygolone pały, spiki na czubach, pełno kopaniny oraz agresji.

  Kobiety używają mniej siły, agresję zastępuje dobra technika oraz inteligentna, pełna długich podań gra. Oprócz tego, mamy gwarantowane walory estetyczne. Np. na panią kapitanową drużyny USA można się pogapić nawet jak jest bez piłki

 332. Bar Norte 18:59, podobnie zresztą jak i ja

 333. właściwie to wykonanie nie aż tak dobre jak mi się wydawało, posłuchajmy Magdy Umer
  https://www.youtube.com/watch?v=axaNXuro6Jw

 334. Bar Norte
  7 lipca o godz. 18:39

  Guardian pisze , ze Corleone przez dekady widzial siebie jako jedynego rozumiejacego prosty lud.
  Przedstawienie muzyczne na Brodwayu obejrzal 6 razy.
  Melania jest kolejna zona , ale Kortezowna ma tylko 29 lat i wyglad gwiazdy.
  Kto wie….

 335. już wiem: dykcja

 336. Odgrzewana Łoża Prasowa. Szostkiewicz w zestawieniu choćby ze Stankiewiczem (w końcu żaden pisior) – absolutna intelektualna katastrofa. Poziom Adama sto. Że – na – da.

 337. @ Qurwik

  Nadrabia zaległości.
  karcer za złe rezultaty w pracy ? 🙂 🙂

 338. „ Jako etetowy , domniemany .. ( „poniedzielski ” )
  To po połowie flaszki dykcja sie zalamuje a po calej bywa tragiczna . Wiec piszmy bezkarnie..

 339. Zdumienie mnie zalewa, gdy czytam eurekę – Jarek „przegnie pałę” – odkrycie po czterech latach. Psychologia polityki prezesa Kaczorka jest jak na dłoni i od lat. On żyje władzą, to jest jego kaszka manna, schaboszczak z kapuchą, żurek i rosół. On bez władzy zdycha, żądza władzy go napędza, im więcej jej ma tym lepiej. Konstytucje i umowy są dla cieniasów, względy moralne i interes narodu to modlitewny młynek do odklepania z drabinki. Prezesa Kaczorka w sferze politycznej od zawładnięcia krajem w pełni hamują ulica i zagranica, czyli Unia i protesty ludności o ile stoi za nimi realna siła, do tego ciągle zbuntowane składowe państwa, sędziowie, lekarze, nauczyciele, oraz samorządy. Bez tego przygięcie pały byłoby kompletne, totalne, bolesne dla jeszcze większej liczby obywateli … a radocha prezesa Kaczorka bezgraniczna.

  I o tym mówił prof. M. Kisilowskiego z uniwerystetu, który Orban przegnanał z Budapesztu do Wiednia. Zabawność audycji rozbudzał red. Sroczyński, ale to marginesowa sprawa. Kisilowski ostrzega przed bezsensem dzielenia się opozycji przed wyborami, czyli nie jednoczenia w jeden blok, bo po ewentulanym wygraniu wyborów i tak trzeba będzie się zjednoczyć, PO z PSL z SLD z Wiosną, aby utworzyć rząd – chyba, że któraś z tych partii woli koalicję z PiS. Zatem i tak trzeba będzie uzgodnić jakiś wspólny program. I nad tym główkuje i debatuje prof. Kisilowski. Tym wspólnym elementem programu ma być wg. niego samorządność obywateli i wzmocnienie kontroli nad państwem. „Nuda” – reaguje Sroczyński. Faktycznie jak się tego nie rozpracuje w detalach, np. kontrola nad decyzjami US, które często są arbitralne i rujnujące dla przedsiębiorców, albo przepisy o związkach partnerskich, religii w szkołach, aborcji i prawach LGBT ustalane przez sejmiki wojewódzkie.

  Prezes Kaczorek wrzasnął już na takie dictum acerbum – „rozbiory szykują!”. I słusznie wrzeszczy, słusznie się boi, bo taki program jest kontrą i odpowiedzią na autorytaryzm i nowy centralizm demokratyczny. I należy z nim podjąć ten spór, przedstawić wybór, czy Polacy wolą zarządzanie ręczne z Nowogrodzkiej, bezpośrednie dyrygowanie i ustalanie rozwiązań, a raczej ich braku jeśli pominąć transfery gotówkowe przed wyborami tzw. forsa do ręki, czy rozproszenie decyzji w rozlicznych praktycznych sprawach, albo pośrednio polityką personalną/kadrową. Wiadomo, że skupienie się na wartościach prowadzi do zaciekłego sporu o pietruchę. Jeśli w Wólce nie chcą parady równości, to niech ona defiluje tylko w Poznaniu i w Warszawie. Jeśli w Mszczonowie nie chcą podatków i katastru to niech mają dziurawe drogi i zatkane wodociągi, itd.

  I nie należy uciekać od debaty z prezesem Kaczorkiem na temat samorządowego „rozbioru Polski”. Jak pisze Marek Borowski, nie należy wyciszać debaty, także na ten temat:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1798624,1,wyciszanie-debaty.read
  PiS publicznie głosi nonsensy, zamiast poszerzać wiedzę społeczeństwa, bazuje na jego niewiedzy, podsyca lęki i zbija na nich polityczny kapitał. Ale my, opozycja, na wszelki wypadek uciekamy od dyskusji. Byle tylko nie dać propagandowego paliwa prezesowi.

 340. Pan Stasiek S retorycznie się zapytatowuje: Dlaczego Iran nie może mieć broni jądrowej jako suwerenne państwo ?

  Tak sobie myślę, że to zależy, z iloma jądrami się urodzimy. Jezeli tylko z jednym – to jest nadzieja. Jeżeli bez – to pozostaje jedynie śpiewanie madrygałów w chórze chłopięcym na en passant.

 341. @@legat, remm
  Przed chwilą obejrzałem Lożę Prasową (powtórka), w której siedział dziennikarz PISu i tłumaczył publice, że PSL powinno startować osobno. W koalicji PSL podobno zginie.

  Zgodnie z tym, co od lat obserwuję w mediach różnych środowisk, kiedy PIS mówi, że coś jest dobre, to znaczy, że jest złe. Wszystko a rebours, odwracanie kota ogonem, białe to czarne, wyspa wolności, ostoja demokracji, obrona konstytucji – na wymioty się zbiera na myśl, że młodzi wchodzą w zakłamane życie, tak, jak my za komuny.

  Na dobranoc wierszyk.
  Życie to nie jest bajka, do życia potrzeba i masła i chleba a my mamy tylko Jarka.

 342. kooperatywaMandragon

  „Przedstawienie muzyczne na Brodwayu obejrzal 6 razy”

  Czytałem.
  Te pokłady ukrytego sentymentalizmu u kamienicznika są ciekawym odkryciem. No i to, że w tych wzruszeniach nie przeszkadzała mu postać Che Guevary jako narratora spektaklu czy raczej chóru greckiego.

  Ale nie sądzę by Alexandrię ów skryty sentymentalizm kamienicznika poruszał.

  Trzymając się Argentyny … . Do tanga trzeba dwojga.

 343. @duende, 21:23
  100/100, ukłony.

css.php