Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Grzegorz Schetyna

9.07.2019
wtorek

Dał nam przykład Hubert Hurkacz

9 lipca 2019, wtorek,

„Daremne żale – próżny trud. Bezsilne złorzeczenia!” – któż z nas nie pamięta tych słów ze szkoły? (Może teraz ich nie uczą?). W każdym razie dobrze oddają nastrój panujący w opozycji.

Weteran dziennikarstwa (1939, rok młodszy ode mnie) Jerzy Surdykowski w felietonie na łamach „Rzeczpospolitej” załamuje ręce na widok tego, co dzieje się z naszym krajem.

„Wiemy, jak rządzący PiS niszczy państwo, jak podporządkował sobie Trybunał Konstytucyjny, jak krok po kroku zawłaszcza sądownictwo, jak uczynił tubę propagandową z publicznych mediów, a pustą atrapę ze służby cywilnej. Za niewiele ponad trzy miesiące czekają nas decydujące wybory, a tymczasem opozycja nie potrafi podnieść się z poprzedniej przegranej” – pisze Surdykowski.

Autor zapowiada, że PiS będzie manipulować wyborami, zgnoi w kryminale przeciwników, obsadzi wszystko swoimi przydupasami, całą resztę ogłupi w propagandowym młynie. W konkluzji czytamy: „Jeśli PiS wygra jesienne wybory, będą to prawdopodobnie ostatnie wolne wybory w Polsce”.

Talentu i temperamentu autorowi nie brak, ale z jego tekstu przebijają „bezsilne złorzeczenia”. Jest to dziś nastrój dość powszechny wśród liberalnej inteligencji. Sędzia Igor Tuleya, znany z odwagi i niezależności, mówi dziennikarce, że wiele wskazuje na to, iż za rok taka rozmowa odbędzie się w zakładzie karnym. Sędziowie – mówi Tuleya – w ogromnej większości nie uznają obecnej KRS, nie poddają się, będą walczyć do końca.

Czy to jest jednak sprawiedliwe, żeby tylko sędziowie (i może prokuratorzy) nadstawiali karku? Władza mści się na prokuratorach, kto się wychyli – dla tego nie ma miejsca w administracji publicznej, wszystko jest już wyczyszczone, od Westerplatte po Podkarpacie.

Uczciwym ludziom pozostaje złorzeczenie, ale tym sposobem wyborów się nie wygra. Wygląda na to, że zwycięstwo wymyka się z rąk, ale nawet jeżeli tak jest, to ważne, jaką różnicą, w jakim stylu się przegra.

Bo uzyskany wynik będzie rubieżą, z jakiej będziemy (a raczej nasi następcy) ruszać do kolejnej batalii. Bierzmy przykład z młodego tenisisty Huberta Hurkacza, który grając z jednym z najlepszych tenisistów na świecie Novakiem Djokovicem, przegrał po pięknej walce i ma przed sobą przyszłość.

Zaproszenie
Marek Ostrowski (autor nowej książki „Francuski sen”) i Jarosław Gugała (Polsat) będą naszymi gośćmi w TOK FM w niedzielę 14 lipca (rocznica zburzenia Bastylii) o godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 235

Dodaj komentarz »
 1. Redaktor Daniel Passent

  Zauważyłem, że już drugi raz, w kolejnym felietonie, przypomina pan o rocznicy zburzenia Bastylii.

  Ma pan rację – w obecnej sytuacji szczególnie o tej rocznicy należy przypominać.

 2. W tenisie jak w Unii Europejskiej, z reguły przegrywamy w ćwierćfinałach, ale został jeszcze ostatni turniej Wielkiego Szlema w USA

 3. Pójdę na wybory i zagłosuję na największą partię opozycyjną. To wprawdzie nie jest nastawienie tzw. karku, ale jedyna moja możliwość walki z obecną władzą. Ostatnie wypowiedzi prezydenta , pana Dudy o „prawdziwej demokratycznej władzy Ludu” brzmią jak rządy w czasie jakiejś rewolucji. Strach to słuchać. Kojarzy mi się zaraz z sądami Ludu, kompletnym bezprawiem, samosądami.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Podobnie jak Szarlo pójdę na wybory parlamentarne i zagłosuję na Koalicję Obywatelską, czyli na Koalicję budowaną od miesiąca przez Grzegorza Schetynę (PO, Nowoczesną, SLD, Razem, PPS, Zielonych, Inicjatywę Polską oraz chętne do tej Koalicji stowarzyszenia i ruchy miejskie). Nie warto głosować na inne struktury wyborcze, bo nie pokonają obecnie rządzącą naszym państwem partię wraz z przystawkami. Jeśli nie pokonamy PiS – u w październikowych wyborach, to następnych, demokratycznych, wyborów już nie będzie.

 6. Jeszcze w kontekście rocznicy zdobycia Bastylii, do której nawiązuje Gospodarz … .

  Gdy liberał Lafayette przy poparciu ludu zdobył Bastylię a tym samym przejął kontrolę nad Paryżem, ówczesna klasa średnia czyli mieszczaństwo nie potrafiło się politycznie odnaleźć – głównie z obawy przed ludem. Tak profesor Henryk Mościcki pisze o tamtych lipcowych dniach:

  „Mieszczanstwo odgrywało godną pożałowania rolę obawiając się w niemniejszym stopniu zrewolucjonizowanego ludu, jak i reakcyjnej kamaryli dworskiej. Chciało ono dogodzić jednym i drugim jak to czynił Flesselles*; rola jego wkrótce musiała się skończyć. Na razie jednak „komitet wyborców”, będący emanacją mieszczaństwa szybko zorientowawszy się w położeniu, uznał zdobycie Bastylii, które jeszcze przed paroma godzinami przejmowało go przerażeniem, za zwycięstwo ludu nad reakcją i oswiadczył się po stronie zwycięskiego ludu. „Komitet wyborców”, który jeszcze do niedawna był gościem w ratuszu, teraz stał się panem ratusza. Bailly** na miejsce Flessellesa został ogłoszony merem Paryża, a La Fayette komendantem gwardii narodowej.”

  * Flesselles – burmistrz Paryża do 10 lipca 1789 tj do zdobycia Bastylii. Zamordowany trzy dni później w czasie zamieszek.
  ** Bailly – burmistrz Paryża po 10 lipca 1789. Zgilotynowany 12 listopada 1793.

  Tak rodziła się na gruncie monteskiuszowskim demokracja liberalna w Europie.

 7. Nie tylko Hurkacz – dal tez nam, przyklad Bonaparte ( w jakim stylu przegrywac…)
  Genomic Health ( Calif.. mon amour ) oncotype DX score Report
  – Mozna tez wygrac ale trzeba byc szczesciarzem ….
  – Recurrence Score (16)
  – Distant Recurrence ( risk at 9 years ) 4%
  – Absolute Chemother. Ben.<1%
  Powstanie Styczniowe w lipcu – od lipca do pazdziernika w jakim stylu przegrac ? W takim samym jak od sierpnia do pazdz. – 4 % !! szans
  Po calej – dykcja tragiczna , jak wszystko w tym, kraju ale pisac bezkarnie mozna a nawet trzeba

 8. Bar Norte
  10 lipca o godz. 1:08

  Niektorzy ludzie ze styropianu powinni byc skroceni do wysokosci Teczowego Prezesa albo nawet jego kota, za szkody wyrzadzone spoleczenstwu.

 9. Kubica też walczy. A krawiec…Czy z materii zwanej suweren można skroić świeckie państwo. Tak sobie myślę o opozycji miałeś chamie…Idzie następna okupacja. Z bożą pomocą.

 10. Kto podniesie rękę na władzę LUDOWĄ…Tak sobie myślę,że Cyrankiewicz był uniwersalny.

 11. Czy jest drugi kraj gdzie głosowanie zgodnie z wolą proboszcza jest wyznaniem wiary. Tak sobie myślę,że to powód do dumy. Radujmy się ! Tylko u nas.

 12. Kościół nie tylko ze swojej hierarchicznej struktury , ale także ze swojej całej natury, jako głosiciel jedynej prawdziwej prawdy , jest nastawiony anty liberalnie i trudno mu się odnaleźć w wolnościowych, demokratycznych społeczeństwach , natomiast znakomicie aranżuje sie z totalitarnymi systemami władzy. Symbioza tronu z ołtarzem ma długą tradycję i sprawdza się w dyktaturach do dzisiaj . Tak było już za Mussoliniego , jest w putinowskiej Rosji , gdzie na czele państwa i cerkwi stoi zaraz dwóch byłych KGB-owców , oraz jest w obecnej Polsce , gdzie kościół popiera autorytarne zapędy obecnej władzy.

 13. @

  Olga Mazur har delat ett inlägg i gruppen Sympatycy Władka Frasyniuka ✌️.

  Jeden z powodów wciąż bardzo wysokiego poparcia dla PlS-owskich bolszewików…
  Opiszę ten powód za pomocą krótkiej historyjki. Kilka lat temu mój znajomy wrócił z 3-letniego pobytu w UK. Odpowiedział mi o pewnym dość znamiennym, choć bardzo prozaicznym zdarzeniu. W miasteczku, w którym mieszkał, miała miejsce trwająca niemal tydzień awaria wodociągów. Wodę dla mieszańców trzeba było dowozić raz dziennie, o ustalonej porze, cysternami z pobliskich miejscowości… W związku z tym burmistrz miasteczka zaapelował do mieszkańców, aby pobierali z cystern tylko taką ilość wody, jaka była im w danym dniu rzeczywiście niezbędna. Wyobraźcie sobie, Anglicy przychodzili pod cysterny z garnuszkami, miednicą, wiaderkiem, a czasami nawet tylko z czajnikiem. Myśleli o swoich potrzebach, ale myśleli także o pozostałych mieszańcach miasteczka, z którymi tworzyli przecież jakąś terytorialną wspólnotę… WSPÓLNOTĘ!
  Jaki związek ma awaria wodociągów w angielskim miasteczku z wysokim poparciem dla PlS-owskich kanalii, które od 3,5 roku niszczą nasz kraj? Ano taki, że gdy u nas zdarza się podobna sytuacja, to wielu ludzi zajeżdża pod cysterny z beczkami i to kilkakrotnie! Nieważne, że nie potrzebują aż tyle wody. Ważne, żeby ją mieć, nawet kosztem sąsiadów i znajomych! Niech oni się martwią! Nie jest ważne dobro wspólne, ważne jest NASZE DOBRO! Ten powód takiego myślenia ma swoją nazwę… TO ZWYKŁY EGOlZM ORAZ ZWYKŁA GŁUPOTA….

 14. Zgermanizowany od czasów Piusa XII Watykan jest patronem systemów totalitarnych. Szczególnie w Amerykach. Dziel i rządż to naczelne hasło totalitaryzmów. Tak sobie myślę dlaczego duchowni nie byli lustrowani mimo podsłuchów w konfesjonałach.

 15. adam100
  10 lipca o godz. 9:33

  Mój komentarz
  Reakcja wezwanych posłów na wezwanie do zeznań przed podkomisją smoleńską w celu wyjaśnienia przebiegu zdarzenia lotniczego jest zbyt krzykliwa i chaotyczna. Powinni mieć doradców, jak najbardziej się stawić i jak najpoważniej zeznawać. Powinni się przygotować do tego zdarzenia, bo jest to okazja, gdzie można nagłośnić i wypunktować smoleńskie kłamstwo.
  Pzdr, TJ

 16. adam100
  10 lipca o godz. 8:23

  Mój komentarz
  Historyjka z GB pokazuje odmienność zachowań społecznych w GB od zachowań polskich obywatel;i w sytuacjach troszkę bardziej krytycznych.
  Polski obywatel ma inne postrzeganie państwa i społeczeństwa. Państwo i społeczeństwo większości przypadków to są ONI dla tego obywatela.
  Pzdr, TJ

 17. „Najgorzej jest w szpitalu bo tam są sami chorzy”
  Sytuacja na blogu przypomina taki szpital, w którym
  wśród tych chorych uwijają się lekarze różnych specjalności
  starając się pomóc. Nie dysponują jednak wystarczającą
  ilością środków opatrunkowych i lekarstw, a administracja
  szpitala nie jest w stanie o to zadbać.
  W warunkach demokracji parlamentarnej nie powinno dziwić,
  że władzę zdobywa raz to, a raz inne ugrupowanie i swoje
  pomysły stara się wcielić w życie. Obecna władza uznała,
  że najlepiej jak umie prowadzi naród do lepszej przyszłości
  i czy chcemy, czy też nie chcemy musimy to zauważyć i docenić
  z jakim skutkiem to czyni.
  Wybory przed nami. Po wyborach nie zmienią się granice kraju,
  nie zmienią się obywatele i ich przyzwyczajenia.
  Nie można się zanadto przejmować i radzę zająć się wypoczynkiem
  i sportem, jeszcze wszystko przed nami i można nawet
  w podeszłym wieku rozpocząć treningi

  PS. Panie Stanisławie niech Pan zmieni parafię.
  Ta zmiana może być korzystna przed wyborami.

 18. „Jeżeli zaplanowaliście sobie sielankowy urlop na sierpień i macie nadzieję, że to lepszy wybór niż deszczowy lipiec – to najlepiej o nim zapomnijcie. Jasnowidz nie ma wątpliwości – w kolejnym miesiącu wakacji czeka nas bardzo niemiła niespodzianka. ”
  Wcześniej czytałem, że we wrześniu ma być koniec świata.
  Nie pozostaje nic innego jak jakiś bunkier

 19. Czy jest lokal wyborczy nie podlegający parafii. Tak sobie myślę,że to naczynia połączone. A do tego parafianie liczą głosy. Zostaje zagranica jak z dostępem do szkół.

 20. Miał rację Otto von Bismarck mówiąc: Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.

 21. Słowianin S.

  Chyba U NAS. U was wybory nie są potrzebne . Putin dożywotnio. Jak dostał niemieckie kolano jest trochę folksdojczem czy bardzo Folksdojcz ?

 22. KooperatywaM.
  Wolność i odpowiedzialność. To dali ludzie ze styropianu. Lud pisowski, sieroty po PRL oraz tzw ,, lewica,, współczesna, nie lubią najwięcej że wszystkiego tych dwóch rzeczy. WOLNOSCI I ODPOWIEDZIALNOSCI.

 23. Prawie 55 lat po wprowadzeniu przez prezydenta Lyndona B. Johnsona wszechstronnego programu Great Society (wielkie społeczeństwo), który miał poprawić kondycję życia Amerykanów w obszarach takich jak zdrowie, wyżywienie czy edukacja, 15 proc. społeczeństwa pozostaje poniżej granicy ubóstwa. Tyle samo, ile na początku działania programu. Różnica jest w liczbach – 15 proc. to teraz 46,5 mln osób, w tym 16,1 mln dzieci. Oraz w wydatkach. W czasach Johnsona koszty pomocy społecznej stanowiły około jednej trzeciej wydatków rządu federalnego, dziś to już ponad dwie trzecie. Ameryka zdaje się przegrywać wojnę z biedą.
  https://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1421343,kartki-zywnosciowe-ratuja-45-mln-amerykanow-przed-glodem.html
  ==========

  Za to, miliarderzy mają się świetnie……
  Idziemy tą drogą?

 24. Niech tepota gomulkowska opowie o nędzy w cccp

 25. mag
  9 lipca o godz. 18:31
  Tobie Rosja i Putin muszą się śnić po nocach. Może to jakaś obsesja lub skrzywienie psychiczne. Ja o Rosji nie wspominałem. Tym bardziej nie mogłem porównywać jej z najbardziej w dziejach agresywnym i zbrodniczym mocarstwem. Rosja ma swoją historyczną cywilizację i nieosiągalną przez innych kulturę, z której czerpie cały świat. Ty także.
  Jest jaka jest, z ogromnymi przeciwnościami. Była i jest przedmiotem napaści tzw cywilizacji zachodniej. Dziś otoczona jest przez ponad tysiąc amerykańskich baz i jak widać dzielnie się broni i zaczyna dyktować warunki. Tym łatwiej, że ma za przeciwnika państwo wojenne na czele którego stoi zepsuty i niebezpieczny psychopata. Wstyd dla cywilizacji. Oni przynajmniej mają lidera, z którego mogą być dumni.
  Radzę przeczytaj jednak polecaną książkę pt. Shitshow. Podam Ci jeszcze wiele innych podobnych tytułów. Pozdrawiam

 26. Sziraka strana maja radnaja…Tak sobie myślę ile wywołuje zawiści.

 27. Słowianin S.
  No. Coś przynajmniej ustalone. Strona sziraka ale jak kolano boli to do Niemca. Jak zbić cztery deski do kupy to do Amerykanca żeby nauczył. Na co komu taka strona potrzebna ? Co z tego że sziraka jak tępi?

 28. Różni zawistnicy ! macie burdel polityczny pod pisowską latarnią. Ona mruga a nie świeci postępowo-drogowskazowo. Tak sobie myślę,że najpierw wyprostujcie własną latarnię. A jak Wam starczy sił to prostujcie sąsiadów do pionu.

 29. Panie porucznik
  Nikt z ruskiej kultury nie czerpie. Sąsiednie państwa boją się Rosji bo Rosja zawsze kradla nie swoje terytoria
  . Bandyta jak pana obrabuje to już się pan boi , proste. Ale zapomniałem. Pan chce żyć w podbitej Polsce. Wolna Polska pana brzydzi. Czemu swoje niewolnictwo chce pan innym wymusić?

 30. Słowianin S.
  No. Wreszcie jest jasne. My to MY. Dzieci ruskich namiestnikow przypadkowo pozostałe w Polsce to ONI. Reszta to didaskalia. A ten burdel to wasza, Sowietów,, zasługa ,, i wam na rękę.

 31. blackley
  10 lipca o godz. 11:06
  ,,Wolność i odpowiedzialność. To dali ludzie ze styropianu. ”
  POPiS dal wolnosc zdychania pod plotem i
  nieodpowiedzialnosc kuzynow i corek w spolkach panstwowych.

  Czas zrownac wszystkich do wysokosci miniprezesa.

 32. Symetryczny
  10 lipca o godz. 11:53

  System obrony przeciwlotniczej S-400 gwarantem pokoju.

 33. Kapo volksdojcz w amoku pisze wspomnienia obozowe z Gułagu. Z czasów niewoli w okresie gruzińskiego stalinizmu. Prosi blogowiczów o dane z tego okresu kiedy nie było internetu. A jako bachorowi dziedzica w czworakach czytano tylko Gromadę. Jednorazowo bo potem szła do klopa z deską spod Stalingradu. Tak sobie myślę ,że kapo volksdojcz może mieć literackie zacięcie w opisywaniu obozowego życia z jego udziałem. Zjadł na tym złote zęby nie tylko własne. A czas ucieka.

 34. KooperatywaM.
  Proletriusze wszystkich krajów łączcie się. Czy też nieroby.

 35. wiesiek59, 11:30

  Czterdziesci lat satanizmu Miltona Friedmana zniszczylo to , co prezydent Johnson zbudowal :
  zredukowal biede o polowe,
  tak jak Chavez w Wenezueli.
  Teraz Donald Trump probuje ratowac sie socjalizmem , dajac rolnikom 16 miliardow dolarow za nie sprzedana do Chin soje, zeby zapobiec Rewolucji Francuskiej.

  ,, Trump Gives Farmers $16 Billion in Aid Amid Prolonged China Trade …
  https://www.nytimes.com/2019/05/23/us/politics/farm-aid-package.html
  May 23, 2019 – The Trump administration announced an aid package for farmers on Thursday to … Only 28 percent of farmers surveyed said they believed a soybean dispute … they would prefer freer markets rather than subsidies and tariffs.”

 36. KooperatywaM.

  Wenezuela to dobry przykład jak komuniści trwonia pieniądze. Czy KooperatywaM jest w stanie podać przykład kraju zarządzanego przez socjalistow/komunistow/innych lewackich amatorów grzebania w cudzych kieszeniach który by istniał o własnych siłach? Rozwijał się A ludzie nie kłamali by biedy .? Śmiało.

 37. wiesiek59, 11:30

  Wladze UPA nie zredukowaly tez biedy na Ukrainie.
  Strajk.eu pisze :
  ,, Bank Światowy ocenia, że by gospodarka dorównała polskiej, kraj potrzebuje 50 lat. Ukraina obecnie znajduje się na poziomie Mołdawii i Gruzji – jednych z najbiedniejszych krajów Europy.”

 38. blackley
  10 lipca o godz. 12:40

  Tak szczerze ?
  Dania, Szwecja i Norwegia.

 39. @Symetryczny
  Rosja nie śni mi się po nocach, ani USA, ani nawet Polska.
  Obydwie potęgi oceniam na jawie. Symetrycznie. Bez żadnych uprzedzeń i z szacunkiem dla ich dokonań w różnych dziedzinach.
  To Ty dajesz bezwzględne pierwszeństwo Rosji pod każdym względem. Mam więc nadzieję, że również gdy chodzi o rozmaite wojny lokalne, z kontekstem międzynarodowym, które wspiera w obronie własnych interesów. Nie wmawiaj więc we mnie, że Rosja jest niewinną panienką i gołąbkiem pokoju na tle tych strasznych imperialistów amerykańskich i wszelkich innych. Przynajmniej tyle dla mnie zrób.
  Pozdrawiam i zdrowia życzę. Chyba Ci dopisuje, bo Twój temperament polemiczny bynajmniej nie ostygł.

 40. mag
  10 lipca o godz. 13:28

  Wymienienie tych „agresywnych wojen” może ci sprawić problem, o ile sięgniesz do różnych źródeł.

 41. wiesiek59
  Nie mam z tym najmniejszego problemu i uważam ten temat za zamknięty, przynajmniej gdy chodzi o mnie.
  pozdro

 42. tejot
  10 lipca o godz. 9:58
  adam100
  10 lipca o godz. 9:33 Powinni się przygotować do tego zdarzenia, bo jest to okazja, gdzie można nagłośnić i wypunktować smoleńskie kłamstwo.

  Niepoprawny z ciebie idealista. Faszystom chodzi o zrobienie prawdy z kłamstwa, i tak długo będą mielić fałsz aż stanie się stanie prawda, (jak to mówił Goebbels. ) Ty możesz na blogu cierpliwie punktować rossikow itp, ale faszyści maja do dyspozycji tysiące rossikow i tuby medialne które docierają pod strzechy, gdzie żyją zwykli prości ludzie. W Polityce czy GW mogą sobie pozwolić na „bańki” niezależności bo to kropla w morzu informacji.pozdr.

 43. KooperatywaM

  Da
  Dania, Szwecja i Norwegia TO PORZADNE KAPITALISTYCZNE KRAJE. Te przykłady podaje każdy tzw ,, socjalista,, . Wszystkie wiodące firmy ww krajów to FIRMY PRYWATNE. . Paradne jak wam , socjalistom nie przychodzi nigdy inny pomysł jak Skandynawia. Błąd. Dawaj prawdziwy przykład. Kuba? Wenezuela? A może PRL ? WYTEZ GLOWE

 44. Słowianin S

  Sowiecki pomiot nie wie że przed epoką Internetu też istniał świat? Są dane , źródła, sprawdzić można wszystko. Internet to też AMERYKANSKI wynalazek A ruskim pasuje niczym niemieckie kolano Putinowi folksdojczowi. Potomek bolszewickiego namiestnika uważa że jak czegoś nie ma w Internecie to nie istnieje. Licencja na myślenie wskazana . Jak na zbijanie desek do kupy.

 45. kooperatywaMandragon

  „Niektorzy ludzie ze styropianu powinni byc skroceni do wysokosci”

  Pan źle zrozumiał mój komentarz – być może niejasno się wyraziłem. Nie chodziło mi bowiem o wymierzanie jakiejś symbolicznej sprawiedliwości, bo to nie ma w sensie politycznym wiekszego znaczenia.
  Gdy cytowałem fragment ksiązki profesora Henryka Mościckiego o reakcji mieszczaństwa paryskiego na zdobycie Bastylii miałem na myśli dwie sprawy:
  Po pierwsze to, że red Passent już kolejny raz krytycznie pisze o opozycji nawiązując do rocznicy zdobycia Bastylii.
  Po drugie ów cytat był moją reakcją na kilka komentarzy wyrażających jakś trudno zrozumiałą alergię dotyczącą słowa „lud” – oczywiście w kontekscie wypowiedzi prezydenta Dudy w Sosnowcu.

  Celowo przywołałem postać La Fayette bo był liberałem i jednym ze współtworców demokracji liberalnej o ktorą toczą się obecnie boje. Mam oczywiście na myśli jego udział w rewolucji amerykańskiej i francuskiej i tworzenie ustrojów będących ich wynikiem.
  La Fayette choć był arystokratą (markiz) nie miał wobec „ludu” uprzedzeń. Choćby dlatego, że zdawał sobie sprawę iż bez realnej siły „ludu” swych projektów politycznych nie zrealizuje. Dlatego, w odróżnieniu od mieszczaństwa paryskiego, prowadząc „lud” na Bastylię odwołał się do jego woli – tak jak swą wolę lud rozumiał. W tym czasie spętane anty”ludowymi” uprzedzeniami mieszczaństwo, jak pisze profesor Moscicki, niezdolne było do jakiejkolwiek racjonalnej reakcji czy decyzji politycznej.

  To jest problem jak najbardziej współczesny i ciązący na sytuacji politrycznej w kraju. Jesli więc redaktor Passent pyta co zrobić by wygrać wybory odpowiedź jest jedna – trzeba polityka na miarę La Fayette i głosów „ludu”, bo wpływ klasy średniej na wybory w pażdzierniku 2019 roku będzie taki sam jak wpływ paryskiego mieszczaństwa na zdobycie Bastylii w lipcu 1789 roku. Czyli żaden.

 46. Słowianin S
  Przedsiębiorstwo GULAG miało się całkiem dobrze przez 40 lat po śmierć Stalina. Niewinny i dobrotliwy naród rosyjski ani myślał zlikwidować tak dochodową gałąź gospodarki. Bekartom namiestnikow tęskno do czasów gdy każdego mogli w GULAG umieścić. Teraz żre śmieciowe jedzenie i gapi się w Polsat. Bo na prawdziwą tv nie ma FORSY.

 47. adam100
  10 lipca o godz. 14:37
  tejot
  10 lipca o godz. 9:58
  adam100
  10 lipca o godz. 9:33 Powinni się przygotować do tego zdarzenia, bo jest to okazja, gdzie można nagłośnić i wypunktować smoleńskie kłamstwo.

  Niepoprawny z ciebie idealista. Faszystom chodzi o zrobienie prawdy z kłamstwa, i tak długo będą mielić fałsz aż stanie się stanie prawda, (jak to mówił Goebbels. ) Ty możesz na blogu cierpliwie punktować rossikow itp, ale faszyści maja do dyspozycji tysiące rossikow i tuby medialne które docierają pod strzechy, gdzie żyją zwykli prości ludzie.

  Mój komentarz
  Podobne myślenie wyznawali platformersi za swoich rządów. Miedzy innymi to myślenie przyczyniło się do nabicia kilku punktów na słupki PiSu.
  Pzdr, TJ

 48. Zagadnienie było walkowane przez red- ów z Polityki że 35 razy. W skrócie chodzi o to że Kacznski i PiS powiedział suwerenowi.ze już można się nie starać. Można nie podnosić kwalifikacji. Nie trzeba się uczyć. Nie trzeba kształcić siebie i dzieci – wykształcenie jest wogole źle widziane. Mówiąc krótko można głośno pierdziec przy stole. Stąd 500tys głosów dla Szydłowej. Głosów od otyłych, zle ubranych ludzi , brzydzacych się rowerem , jedzacych niezdrowo za to dużo. Mających słabe kwalifikacje zawodowe ale dobre ,, znajomości, . Tak wygląda suweren . Proste i nie ma tematu wałkować.

 49. Coś o stosunku La Fayette do paryskiego ludu (wg Wiki):

  17 lipca 1791 Gwardia Narodowa pod jego dowództwem zaatakowała nieuzbrojony tłum podczas podpisywania petycji na Polu Marsowym, zabijając ok. 50 osób, co spowodowało spadek jego popularności.

 50. Nie napisałem, że liberał La Fayette był miłośnikiem ludu.

  Natomiast napisałem, że „nie miał wobec „ludu” uprzedzeń. Choćby dlatego, że zdawał sobie sprawę iż bez realnej siły „ludu” swych projektów politycznych nie zrealizuje.”

  Wyraźnie więc wskazałem na kalkulację polityczną, która zadecydowała o przejęciu Paryża w lipcu 1789.

  Natomiast tzw „Masakra na Polach Marsowych” do której zmusiła go sytuacja po dwóch latach rewolucji wynikała z tego, że owa rewolucja zaczęła mu się z rąk wymykać. Kto inny juz w niej grał pierwsze skrzypce.
  W tym sensie La Fayette trochę przypominał liberałów rosyjskich, którzy skutecznie zainicjowali rewolucję w Rosji a potem też za sprawą błędnych kalkulacji stracili na nią wpływ.

 51. Kapo volksdojcz powinien szukać partnerki z goralenvolk i zasiedlić Bieszczady. Tam dołączą Bawarczycy w ramach pisowskich przesiedleń. Tamtejsi duchowni dobrze wspominają okupację katolickiej III Rzeszy bo np.gestapowcy modlili się przed egzekucjami. A przed wejściem do kościoła zdejmowali czapki. W przeciwieństwie do policjantów IV RP. O Czerwonoarmistach nie wspomnę. Tak sobie myślę,że volksdojcz może dostać pagony tzw.wyklętego i trafić na murale a nawet na ołtarze. Warunek musi wykazać mord komunisty najlepiej sąsiada. Udział w wyprawie Drang nach Osten ! po złote runo do Stalingradu mile widziany. Deska klozetowa z okrążenia z autografem feldmarszałka jako dowód też mile widziana. Złote zęby w słoiku nie są dowodem.

 52. blackley , 15:04

  Anglia i Ameryka to system satanistyczny z powiesci Dickensa.
  Po zaprowadzeniu w Hondurasie systemu chicagowskiego Pinochet 2.0 przez Hillary Clinton,
  ludzie zyja gorzej niz w duszonej przez Imperium Dobra Wenezueli.
  Dania, Szwecja i Norwegia juz sto lat temu wyrzekly sie Szatana
  i poszly sladem nauki socjalisty z Nazaretu.
  Cale spoleczenstwo korzysta z osiagniec gospodarki a nie tylko Jeden Procent.

 53. tejot
  10 lipca o godz. 15:18

  adam100
  10 lipca o godz. 14:37
  tejot
  10 lipca o godz. 9:58
  adam100
  10 lipca o godz. 9:33 Powinni się przygotować do tego zdarzenia, bo jest to okazja, gdzie można nagłośnić i wypunktować smoleńskie kłamstwo.

  Niepoprawny z ciebie idealista. Faszystom chodzi o zrobienie prawdy z kłamstwa, i tak długo będą mielić fałsz aż stanie się stanie prawda, (jak to mówił Goebbels. ) Ty możesz na blogu cierpliwie punktować rossikow itp, ale faszyści maja do dyspozycji tysiące rossikow i tuby medialne które docierają pod strzechy, gdzie żyją zwykli prości ludzie.

  Mój komentarz
  Podobne myślenie wyznawali platformersi za swoich rządów. Miedzy innymi to myślenie przyczyniło się do nabicia kilku punktów na słupki PiSu.

  Pozwolę się nie zgodzić z Twoja diagnoza. 🙁
  Bliżej by mi było do użycia epitetu ” pożyteczni idioci” / ” useful idiots”

 54. Bar Norte, 15:04

  ,, Nie chodziło mi bowiem o wymierzanie jakiejś symbolicznej sprawiedliwości, bo to nie ma w sensie politycznym wiekszego znaczenia.”

  Gdyby nie chodzilo o wymierzanie symbolicznej sprawiedliwosci to nie bylo by wiezien i ustawki 447.

 55. Novak Djoković już w półfinale Wimbledonu.
  Za chwilę na korcie centralnym swój mecz Z Japończykiem Kei Nishikorim rozpocznie Roger Federer.
  Jeszcze liczy się w innym ćwierćfinale Rafael Nadal.
  U kobiet już tylko półfinały i finał. Znowu Serena Williams zwycięży (?)

 56. kooperatywaMandragon

  Jeszcze w nawiązaniu do liberałów i „ludu”.

  Dziś Beata Szydło przegrała wybory na szefową komisji d/s zatrudnienia w PE. Bezpośrednim powodem jej przegranej były protesty Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ów symboliczny „lud”) związane z antyzwiązkową działalnością rządu PiS w produkcyjnym sektorze państwowym i budżetówce – strajk nauczycieli, strajk w Locie itp. Wcześniej Konfederacja uniemozliwiła kandydowanie na to stanowisko Elżbiecie Rafalskiej.
  Co zrozumiałe stanowisko konfederacji związkowej było wiązące dla eurodeputowanych z Partii Europejskich Socjalistów. Ale ciekawe jest, że do europejskiej lewicy przyłączyli się również europejscy liberałowie.
  Tak więc Beta Szydło przegrała na skutek sojuszu między liberałami a lewicą – po częsci owym syndykalistycznym „ludem”.
  Jak pan widzi liberałowie zachodnioeuropejscy w odróżnieniu od swych kolegów z Europy Środkowo-Wschodniej jednak kultywują tradycje la fayettowskie.

 57. @

  Nie jest to pierwszy wypadek, gdy prezes PiS odsłania tajemnice przeszłości.
  Piękna scena, a raczej dwie sceny. Rzecz w tym, że niezawierające ani jednego zdania prawdy.
  https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/307099908-Litynski-Cierpienia-stojacego-prezesa.html?fbclid=IwAR10GrcnQUQtCy5ClpgfVqpfXhUGd8f3C_BtuWOrvq7OalhJaqleNf2vNBU

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 58. Rocznica Ludobójstwa na Wołyniu. Czy ukraiński gen w PO przeprosi. Tak sobie myślę o Tuska Haj żywe Ukraina ! Ponoć wnuki dziedziczą po dziadkach.

 59. Dzisiaj w TVP1 o godzinie 20.35 film WOŁYŃ.
  Każdy polski obywatel powinien ten film obejrzeć jeśli jeszcze nie widział.
  To narodowy obowiązek zobaczyć część tragicznej historii naszego narodu.
  Jednocześnie jest to filmowe arcydzieło w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego

 60. Bar Norte (16:33)

  Nie chodziło mi o określenie stopnia miłości La Fayetta do ludu.
  Ponieważ poszukuje pan polskiego odpowiednika ww. wymienionego, uznałem że dobrze będzie przypomnieć ten epizod z życiorysu LF. Tak na wszelki wypadek.

 61. KooperatywaM

  To nie szatan ale zwyczajny kapitalizm . Dzieki któremu istnieje wszystko co kooperatywęM otacza. Proponuję o tym pamiętać .

 62. Słowianin S

  A kiedy sowieci przeproszą za zagłodzenie na smierć 10 milionów Ukrainców ? O ofiarach GULAG nie wspomnę też liczonych w milionach . Choć to było przed internetem . Który jest A M E R Y K A N S K I M wynalazkiem . Ruskiemu znajdkowi żal . Ze już nie może ludzi wysyłać na wczasy na Syberię . Bez wyroku sądu . Jak kolano boli to do Niemca . A tak niemiec be, folksdojcz .Ruska nać zawsze szuka winnych za swoje zbrodnie . Mordować potrafią a na zbijanie desek licencja im potrzebna . DZICZ . GICZ putina folsdojcza

 63. Bar Norte
  10 lipca o godz. 16:52
  kooperatywaMandragon
  Jeszcze w nawiązaniu do liberałów i „ludu”.

  Dziś Beata Szydło przegrała wybory na szefową komisji d/s zatrudnienia w PE. Bezpośrednim powodem jej przegranej były protesty Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ów symboliczny „lud”) związane z antyzwiązkową działalnością rządu PiS w produkcyjnym sektorze państwowym i budżetówce – strajk nauczycieli, strajk w Locie itp. Wcześniej Konfederacja uniemozliwiła kandydowanie na to stanowisko Elżbiecie Rafalskiej.

  Mój komentarz
  PiSowscy liderzy (Ryszard Legutko i Beata Mazurek) ani słowa o tym, co Bar Norte napisał o przegraniu wyborów na szefową komisji w PE przez Beatę Szydło (antyzwiązkowa postawa rządu w Polsce, wktórym Beata Szydło była wicepremierem). Idą w inną stronę, w stronę swej rzekomej mocy i potęgi politycznej, która uwaliła Timmermansa z Weberem i której lewactwo i liberałowie w PE tak się zlękli, ze nie chcą mieć do czynienia z przedstawicielami mocy PiSu na stanowiskach w PE.

  Szef frakcji EKR w PE Ryszard Legutko podał „konkretne” wyjaśnienie porażki Beaty Szydło obowiązujące w PiSie dla wszystkich porażek PiSu w UE:

  „Duża część partii, grup politycznych, przede wszystkim socjaliści, jest w szoku po tym, co się stało na posiedzeniu Rady Europejskiej, że ten pakiet z Osaki padł, padł przede wszystkim za sprawą Europy Wschodniej i polskiego rządu.”

  W tym uniwersalnym, wyjaśnieniu kryje się pycha i buńczuczność PiSowskich manipulatorów, którzy ogłaszają Europie – to my, to my uwaliliśmy Timmermansa i za to, to za to teraz się mszczą na nas PiSowcach europejscy liberałowie z europejskim lewactwem.

  Beata Mazurek wytłumaczyła niewybranie Beaty Szydło na przewodniczącą komisji zatrudnienia: w PE następująco:

  „Za tym dzisiejszym głosowaniem stoi środowisko liberalno-lewicowe, które de facto krytykuje nas za nieprzyjmowanie imigrantów, krytykuje nas za to, że demokracja w Polsce zwyciężyła i rządzą ci, którzy rządzą. (…) Nie mogą się pogodzić z porażką (…), z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Timmermansa, jak i Webera”

  Uwalenie Timmermansa jak i Webera największym zwycięstwem PiSu w UE. PiSowcy z Morawieckim -szefem uwalającej Tmmermansa i Webera ekipy na czele, podstawiają jak ta żaba nogę do kucia. Beta Mazurek powtarza słowo w słowo, co ma powtarzać.

  PiSowcy idą w zaparte w dzień i w nocy, zostają sami bez pomocy, tłamszą się plączą i gdakają. Za kogo oni siebie mają?
  Pzdr, TJ

 64. hetajr

  „poszukuje pan polskiego odpowiednika ww. (La Fayette) ”

  Tak, zainspirowany przypominaniem o rocznicy zdobycia Bastylii przez red Passenta poszukuję krajowego odpowiednika La Fayette na wybory. Podkreślam – wyłącznie na wybory.

 65. Volksdojcz kapo wychowany jako bękart dziedzica po pierwszej nocy nie do czytał w Gromadzie o stalinowskim w stylu gruzińskim imperium zła. Między Ruskim a stalinowcem jest różnica jak między koniakiem i koniem. Tak sobie myślę skąd sierota po III Rzeszy blać ma to wiedzieć. W czasach głodu Gruzini nie głodowali. Volksdojcz to takie zlewki niemieckiej formacji.

 66. Federer po pierwszym przegranym secie gra ambitnie i prowadzi 4:1.
  Na korcie numer 1 miał grać Rafael Nadal i nie ma rezultatu. Czy ktoś ma podgląd na ten mecz?

 67. Krasnodębki bierze przemysł, ale czy on się na tym zna?

 68. Zabrakło jednego „s” w nazwisku europosła więc Krasnodębski socjolog i filozof.
  Do przemysłu w naszym kraju należy podchodzić filozoficznie czyli spokojnie i bez pośpiechu.
  Przy okazji muszę towarzystwo zapytać jak to jest z tym doganianiem państw bogatych i lepiej rozwiniętych i jak politycy i na jakiej podstawie obliczają okres dochodzenia, nie mówiąc już o terminie przegonienia tych krajów?

 69. Polsat Sport Extra

  3:1 Nadal

 70. Korekta 3:2

 71. hetajr 18.04
  Dziękuję!

 72. Słowianin S
  A skąd kacapia wie kto głosował 80 lat temu? Nie było AMERYKANSKIEGO Internetu.Stalina nie ma niemal 70 lat a stalinizm ma się świetnie. Putin z niemieckim kolanem to volksdojcz ale i stalinowiec . Siedzi i żałuję sowiecki troll. Jak było A jak nie jest . I nie będzie. Łeb golili za okupacji prostytutkom . Można naostrzyc nożyczki na szczecine.

 73. A ja wam moi mili wyznam, że mam to w du-pie i na wybory pójdę albo nie. Podoba mi się ta władza coraz bardziej z powodu budowania coraz większej odwróconej piramidy. Kidy to pier-dolnie? Nie wiem, ale wiem, że będzie to piękna katastrofa. Chcę to zobaczyć! Co mi może ukrzyżować to widowisko? Chyba tylko sam pan bóg w postaci suszy lub powodzi, które to kataklizmy zniosą każdą władzę (historycznie udowodnione). Na stonkę bym nie liczył.
  Wiecie dobrze, że kibicowałem Biedroniowi i nawet mu tam coś dałem na wybory (nie wymawiam), ale okazał się człowiekiem niesłownym i to go u mnie skreśla. Skreśliłem już wszystkich? Człowiek poważny dotrzymuje słowa i KROPKA.
  Teraz będę miał dwa miesiące urwania głowy, więc do września.

 74. W demokracji il-liberalnej ”zwycięzca bierze wszystko” .
  Jak taki Orban uszczknie coś z dotacji unijnych i skieruje na własne konto , albo Putin odłożył w Szwajcarii kilkanaście miliardów , to przecież nie ukradli , bo oni są zwycięzcy i to wszystko jest i tak ich, bo w demokracji il-liberalnej „zwycięzca bierze wszystko” . Polska jest tutaj dopiero na początku drogi , ale kierunek „dzięki dobrej zmianie” przynajmniej zgadza się i na pewno będzie lepiej jak „głupi lud to kupi” na jesień jeszcze raz , jak mawia Kurski.

 75. tejot

  Podobnie sprawa się ma z przegraną Krasnodębskiego w wyborach na wiceprzewodniczącego PE. Mam na myśli rozdźwięk między legendą o zdradzie propagowaną z tej okazji i skrzeczącymi realiami.
  Sprawa wygladała tak, że Krasnodębski jeszcze przed wyborem zapewniał, że uzyskał poparcie wszystkich klubów – łacznie z komunistami, co podkreślał. Konsekwencją tego było, że po żenująco przegranych przez niego wyborach PiS zrzucił odpowiedzialność na te kluby mówiąc o zdradzie lewactwa, libertynów itp.
  Tymczasem jak się okazało Krasnodębski uzgodnił poparcie dla siebie jedynie z klubem chadeckim (EPL). W związku z tym kierownictwo klubu poleciło swym europosłom by go poparli. Ale na nieszczęscie dla Krasnodębskiego klub EPL w czasie głosowania nad jego kandydaturą miał ważne spotkanie z Ursula von der Leyen więc europosłów chadeckich nie było na sali.
  Poniewaz wbrew temu co mówił nie uzgodnił poparcia dla siebie z socjalistami, zielonymi i liberałami więc nie dostał ich głosów. Czemu nie uzgodnił nie mam pojęcia. Może uznał, że kontakty z nimi są poniżej jego godnosci.
  Za to jego kontrkandydat z włoskiego Ruchu 5 Gwiazd, też w PE marginalnego, takich oporów nie miał. Czasu nie żałował, pochodził, pokomplementował, pouśmiechał się, coś w zamian zaproponował, pogadał prezentując się z najlepszej strony i poparcie zyskał – wygrał z Krasnodębskim.
  I to cała tajemnica owej „zdrady”.

 76. Wołyń. Strony internetowe są bogate w fakty. Skupię się na miejscowościach z okolic pochodzenia Ojca. Bronisławka-Brak,Niemilja czy Rudnia Potasznia. Strona prowadzona przez Kresowian z Wołynia. Potem repatriowanych głównie na Dolny Śląsk. Moim zdaniem treść wiarygodna. Tak sobie myślę,że tam przedstawione fakty czynią komentarz zbędnym. Ale. Człowiek człowiekowi zgotował taki los. Czy Haj żywe Ukraina ! rusofoba Tuska to nie jest obraza zamordowanych siekierami czy widłami i nie tylko. Człowieczy los… w wykonaniu Anny German dedykuję ku pamięci. Pan jest pasterzem moim…

 77. @adam100
  10 lipca o godz. 8:23

  Dobry przykład potwierdzający, że Polska istnieje tylko teoretycznie. Aby istniała praktycznie, jej obywateli musiałoby łączyć poczucie wspólnego dobra i wspólnego interesu, a nie łączy.

  W krajach, które funkcjonują dobrze, ludzie mają takie poczucie zakodowane „z tyłu głowy”. Rozumieją, że jeśli czasem zrezygnują z interesów indywidualnych na rzecz wspólnych, to dobrze na tym wyjdą. Z tym wiąże się też powszechny szacunek dla prawa i przepisów.

  Polak ma poczucie wspólnego interesu wyłącznie ze swoją rodziną lub grupą typu klanowego. Wszyscy znajdujący się na zewnątrz tego kręgu stanowią dla Polaka element żerowiska, które należy eksploatować z korzyścią dla „swoich”. Zbiorowisko ludzi z takim podejściem nie jest zdolne do utworzenia własnego państwa (czy jakiegokolwiek zorganizowanego systemu) ani zarządzania nim. Dlatego kiedyś doszło do rozbiorów.

  Ktoś powiedział, że jesteśmy wspaniałym narodem, ale marnym społeczeństwem. Nie zgadzam się. Narodem też jesteśmy marnym. „Wspaniały naród” powinien jeszcze bardziej dbać o wspólne dobro niż „wspaniałe społeczeństwo”, ponieważ ma poczucie wspólnoty genetycznej, jak rodzina. Przykładem są Żydzi w diasporze, często przeciwstawiani skłóconym polskim emigrantom.

 78. Wyznaczanie zadań nie do wykonania powinno być traktowane tak samo jak sabotaż i stosownie karane.
  W sytuacjach kolizyjnych powinny być prowadzone rozmowy do skutku celem uzgodnienia zakresu, terminów i kosztów zadań przekazanych dodatkowo samorządowi.
  Rząd przed ewakuacją do Brukseli powinien swoje obowiązki wykonać. Tłumaczenia uznaję za niewiarygodne

 79. Chyba po meczu. Przełamanie w czwartym secie dla Federera

 80. Bar Norte
  10 lipca o godz. 18:46

  Mój komentarz
  PiSowcy maja taką przypadłość wysoko honorowaną i utrwalaną przez ich przewodniczącego – lubią fantazjować w sprawach politycznych – przed i po, z powodu i bez powodu. Co odbija im się czkawką w kolejnych przedsięwzięciach.
  Druga przypadłość, znacznie gorsza, to wstręt od porozumienia, niezdolność do kompromisu, umiłowanie kłótni jako sposobu na wygrywania sporów politycznych, okazywanie pogardy dla drugiej strony, obrzucanie jej insynuacjami, zmyśleniami, przypisywanie sobie nadzwyczajnych właściwości, itd.
  PiSowscy politycy w pewnych momentach zachowują się jak mistycy – nam się należy, bo my reprezentujemy prawdę, świętą rację i siłę wyższą.
  Pzdr,TJ

 81. Banknoty to nowy temat. 800 złotych bo Maria Konopnicka miała ośmioro dzieci.
  Poetka godna upamiętnienia.
  Gdyby tak postawić Jej pomnik na placu poetów w stolicy. Już zgłaszam swoje finansowe wsparcie

 82. remm
  10 lipca o godz. 19:17
  łączyć poczucie wspólnego dobra i wspólnego interesu

  No to mają na co zasługują: PiS

  Ośmiornica PiS

 83. Słowianin S
  Każdy ma do opowiedzenia swoją smutną historię . I co z tego ? Ukraincy mordowali Polaków . Polacy wydawali Zydów Niemcom i też mordowali . No i co z powyższego ma wynikać ? No i Niemcy zrobili hurtownię smierci . AND ?
  Różnica jest taka – Niemcy PRZY KAŻDEJ możliwej okazji mówią że to zbrodnia i że są winni . Wypłacili Zydom ciężkie pieniądze . Pomogli Polakom stanąc na nogi . Polacy jeszcze udają że” prawie nic się nie stało i ze tych Zydów było calkiem niedużo a wogóle to Polska najwięcej umęczona” Ale postęp jest , niedawno niedopuszczali nawet takiej myysli do siebie . Ukraincy w sprawie Wołynia są jakieś 30 lat do ty łu w porównaniu do Polaków i ich stosunku do kwestii zydowskiej. Dojrzeją , tak jak myśmy dojrzeli i dojrzewamy . Tatusiowi życia nic nie zwróci Ale przecież nie chce pan zwrotu zycia , chce pan żeby Ukraincy przyznali – ” tak ,nasi dziadowie mordowali Polaków i było to zle ” Na razie Ukraincow na to nie stać ale , jak mówilem – dojrzeją .

  Natomiast Rosja nigdy i nigdzie nie przyznaje się do zbrodni i nie zamierza się przyznawać ,, dojrzewać czy co tam jeszcze . Są jak lilia . Opowiadają to co pan tu wkleja ” To Salin , to Gruzini , to Dzierżynski , to Zydzi , to Niemcy – wiele dziesiątków lat obowiazywała narracja niemieckiej amunicji i winy w Katyniu . Swiat jest winien tylko nie Rosja . Ludzie nie chcą zwrotu życia milionów zagłodzonych Ukrainców czy zamęczonych w GULAG . Ludzie chcą usłyszeć od Rosji – , tak robili to nasi dziadowie , i jest złe ” . Tego nikt nie słyszał i nie usłyszy bo zbrodnia i gwałt oraz okrucienstwa to ruskie DNA . Putin i jego słuzby oglosili się spadkobiercami NKWD i mają teraz powiedzieć że są spadkobiercami zbrodniarzy ? Nie .

  W tym rzecz . Pomyśl pan o tym czasem zamiast wklejać głupawe wpisy ” ak sobie mysle ” Prawda nas wyzwoli . Innej drogi NIE MA .

 84. tejot
  10 lipca o godz. 19:26

  Swięta racja . Mentalnie sa w 19 wieku ,

 85. blackley 19.32
  Ukraińcy zacierają wszelkie ślady 600 lat polskości na Kresach.
  Nie można nawet upamiętnić Rodaków brutalnie tam zamordowanych.
  Ludobójstwo było faktem.
  Każdy rok jest czasem straconym.
  Poważny kraj, poważne władze powinny postępować poważnie w tak bolesnej sprawie, sumienia nie można zagłuszać.
  Rosja to inna sprawa, inne zbrodnie, ale też zupełnie inni ludzie, przyjaciele i nie powinien Pan mieszać porządków

 86. Poetka porzuciła dzieci i wybrała lesbijkę. Banknot to dobre miejsce zamiast ołtarza bo można lizać. Tak sobie myślę,że mieć nie znaczy wychować. Króliki według Terlikowskiego też mają dużo a nie trafiają na banknoty.

 87. @ tejot

  No masz tutaj Twoje teorie:
  ruski szpieg przesłuchuje tajnie i skocz teraz faszystom. Jak będzie ze słupkami poparcia??

  Macierewicz wzywa na przesłuchanie posłów PO. I zadaje pytania w „trybie niejawnym”
  http://wyborcza.pl/7,75398,24982265,macierewicz-wzywa-na-przesluchanie-poslow-po-i-zadaje-pytania.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  fan_politbiura10.07.2019, 17:58
  To dlaczego ci posłowie tam poszli w ogóle? Tak się bali Antka? Przecież to legitymizuje ten cyrk pt. „podkomisja smoleńska”. Gdzie pytania o podstawę prawną wezwań na przesłuchanie? Nie wiem, ale to wygląda, jakby chcieli się pokazać, że dowalili Antkowi. A ludzi takiego typu trzeba ignorować lub prostować ich kłamstwa – żądając dowodów na ich potwierdzenie.

 88. ls42
  10 lipca o godz. 19:42

  Oczywiście zdaje pan sobie sprawę że Polacy na ziemiach dziś należących do Ukrainy byli kolonizatorami ? Rosja to nie są przyjaciele , coś panu się pomieszało to wciąż wrogi kraj sprawca rozbiorów i okupant. Zalecana daleko idąca ostrożność . Conajmniej daleko idąca ostrożność

 89. adam100
  10 lipca o godz. 19:48

  zawsze należy głupka uswiadomić ze jest głupi

 90. @

  O godzinie 13 miało rozpocząć się przesłuchanie posła PO Cezarego Tomczyka przed podkomisją smoleńską. Gdy polityk stawił się przed siedzibą podkomisji, otrzymał od oficera dyżurnego kopertę z informacją o przesunięciu godziny przesłuchania. – Tak wygląda powaga tej podkomisji – skomentował w rozmowie z dziennikarzami.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24981055,posel-po-mial-byc-przesluchany-przez-podkomisje-smolenska-na.html#s=BoxOpCzol5

  Wywiad z faszystą – no żenada – tylko puścić w TVP

 91. adam100
  10 lipca o godz. 19:48
  Mój komentarz
  O co chodzi. Czy posłowie byli już przesłuchani przez podkomisję smoleńską?
  Nie powinni robić zbyt dużego rabanu przed przesłuchaniem bo raban, to chaos i podejrzenie, że coś mają za uszami.
  Pzdr, TJ

 92. LS42

  oczywiscie jest pan też swiadomy że Polacy zacierali slady niemieckości na tzw ziemiach odzyskanych ? Od wojny do niedawna teraz juz mniej . Ma pan taką swiadomość ? Niemcy tam byli może i więcej niz 600 lat. Granica dawna granica polsko – niemiecka wciąż jest widoczna . Domy . Te porządne po niemieckiej stronie . te byle jakie -stare , bo nowe są bardzo ok – po polskiej stronie . Ale chyba pan nie uwazą że nam wolno zacierać a Ukraincom nie ?

 93. to tak, jakby nie było innych fajnych nicków do wymyślenia np. @żabka konająca
  Mamy trzech blogowiczów
  @black…,niespokrewniony
  @blackleypan, rasista i chlebodawca – po skibce daje, nie po bochenku
  @blackleysyn, niedaleko padł od samochodu z drewnianymi szprychami wypisz wymaluj syn pierworodny, rasista
  Dla tatusia i synusia:
  https://www.wp.pl/?s=https%3A%2F%2Fwww.money.pl%2Fgospodarka%2Finspekcja-pracy-ruszyla-w-teren-wlepia-kary-zatrudniajacym-ukraincow-6401048184948865a.htlm&src01=d3f2c&utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=Money-push
  Oczywiście kary śmieszne, stąd dobre samopoczucie rodziny backlejów

 94. blackley 20.02
  W każdej sytuacji ostrożność jest zalecana.
  Zakładam, że ład terytorialny w Europie ustalony po wojnie jest nienaruszalny, nie ma więc powodów do ukrywania faktów historycznych i dyskusja na każdy temat jest dopuszczalna.
  Jednak czytamy o aspiracjach europejskich Ukrainy i podważaniu tam europejskich zasad po całości.
  Polska i Ukraina stają się narzędziem obcej polityki, i to polityki dla nas szczególnie niebezpiecznej.
  Nie ma żadnych powodów byśmy dalej w tym uczestniczyli i występowali wbrew narodowym interesom. Nie ma też powodów szukać wrogów tam gdzie ich nie ma.

 95. Mam konto na Polityce z tym nickiem i opłacam prenumeratę cyfrową . Innych – nie znam aczkolwiek usiłuję zainteresować Redakcję – bezskutecznie – kradzieżą danych ? nicka ? . Kradną niki mogą ukraść numer karty kredytowej Słabe to a RED milczy od miesięcy

 96. Wielka trójka tenisistów w Wimbledonie w komplecie. W półfinale spotkają się Federer z Nadalem.
  To z pewnością będzie pasjonujący pojedynek

 97. ls42
  10 lipca o godz. 20:16

  Nie słyszałem NIGDY aby Ukraina podwazała ” europejskie zasady po całosci ” . Pan słyszał ? Rosja nawet nie przyjmuje do wiadomości ich , tych zasad istnienia . Chyba jest pan swiadomy ? Oczywiście gratuluję panu że uważa pan ład europejski za constans z tym że nie wiem czy panowie Putin i Szojgu uważają tak samo . Jedynie brak forsy na wojnę ich powstrzymuje . Naprawdę nie pamięta pan o rozbiorach i okupacji – bo tak nalezy rzecz nazywać i jest pan tego cchyba swiadomy – po 1945 roku ?

 98. blackley 20.24
  Wystarczy, że nie dopuszczają ekshumacji pomordowach obywateli polskich na terutorium Ii-giej Rzeczpospolitej, do godnego ich pogrzebania i upamiętnienia, o czym codziennie się dowiadujemy.

 99. ls42
  10 lipca o godz. 20:35

  Bo są -Ukraincy – jakieś 30 lat do tyłu za nami . My też w kwestii zydowsko – polskiej udawalismy przez lata ze ” deszcz pada ” . Trzeba czasu i sądzę że akurat Ukraincy dojrzeją . Na to że ruscy wyduszą z siebie ” mea culpa ” nie liczę . Nie widzi pan tefgo ?

  Skąd panu przyszedł do głowy pomysł że ” rosjanie to pprzyjaciele ” ? Pytam jak najpoważniej w swiecie

 100. https://exignorant.wordpress.com/2019/07/09/betonowa-planeta/
  ===========

  Interesująca saga o betonie……
  I jej implikacjach dla cywilizacji ludzkiej.

 101. ls42
  10 lipca o godz. 20:35
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/bp-buczek-rodziny-ukraincow-ratujacych-polakow-boja-sie-ze-beda-na-ukrainie-szykanowane/
  ==========

  Masz, do poczytania.
  Większość krajów buduje swoją tożsamość na „mordach założycielskich”.
  Reperkusje sprzeciwiania się takiej narracji są poważne.

 102. mag
  10 lipca o godz. 13:28
  Piszesz nieco nie na temat i kierujesz się emocjami. Dalej polecam książkę Shitshow. Jestem pewien, że wiesz o odbywających się właśnie na morzu Czarnym manewrom flot Ukrainy i USA. /co ci bandyci tam robią i czego szukają./ Z pewnością ćwiczą jak ustrzelić Putina. Szkoda, że nasza potężna flota nie dołączy. Może nie było rozkazu. Powinno Ci to wszystko przynieść radość.

 103. Tepote gomulkowska uświadamiam że to tak jak w Polsce. Tam na Ukrainie Ukraińcy się boją szykan za ukrywanie Polaków, w Polsce Pacy boją się szykan za ukrywanie Żydów. S,moda że tepota widzi jedynie swój tępy, gomulkowski nos kopacza

 104. nie przyjmuję niczego do wiadomości i temat jest zamknięty – pisze @mag. Szczerze pisze, inni stawiają na domniemanie że nikt nie rozszyfruje ich niewiedzy.

 105. blackley 20.41
  Spotkałem takich kilka razy na przestrzeni kilkudziesięciu lat, ostatni raz w górach w Szwajcarii

 106. Jaja jak berety – przesłuchanie posła TOmczyka pzrez podkomisję smoleńską zakończone

  Wyszedł przed chwilą z siedziby podkomisji smoleńskiej poseł PO Tomczyk, który powiedział, że nie przesłuchiwała go komisja, tylko Macierewicz. Sam jeden Macierewicz był obecny w pomieszczeniu i sam jeden Macierewicz przesłuchiwał posła Tomczyka. W dodatku poseł nie może powiedzieć jakie pytania Macierewicz mu zadawał, bo przesłuchanie miało charakter niejawny.
  Coś mi się wydaje, ze państwo polskie pod rządami PiSu odlatuje.
  Pzdr, TJ

 107. Nie załamujcie panowie rąk nad Polską . To co się dzieje w Niemczech i innych, dawniej cywilizowanych karajach, to dopiero obciach. Onet.pl indormuje zzytelników:
  „Przez cztery lata ta prominentna para żyła w nieformalnym związku. Były burmistrz miasta-landu Hamburga 58-letni Ole von Beust (CDU) przyznał, że niedawno poślubił swego partnera, 22-letniego Lukasa F. Obydwaj poznali się przed czterema laty, kiedy Lukas, jako uczeń, odbywał staż w administracji hamburskiego Senatu.
  Ślub odbył się przed pięcioma tygodniami. – Tak, to prawda. Byliśmy u urzędzie stanu cywilnego – potwierdził Ole von Beust, dodając, że uroczystość odbyła się w małym, zamkniętym kręgu gości.
  Ole von Beust, popularny polityk chadecki, ustąpił ze stanowiska burmistrza Hamburga latem 2010 roku po dziewięciu latach sprawowania tego urzędu. W tym czasie tylko raz publicznie pokazał się ze swym młodym partnerem, we wrześniu 2010 r. na otwarciu salonu „Armaniego” w Hamburgu. Wywołało to falę plotek i spekulacji, przede wszystkim ze względu na różnicę wieku obydwu partnerów – 36 lat.”
  Ten przykład ewidentnie dokumentuje zjawisko wprowadzania dzwinych praw w UE dla wygody zdeprawowanych elit europejskich. Normalni ludzie walczący z przeciwnościami losu, ciężko pracują aby utrzymać sie na powierzchni życia , a elity „używaja życia” innych innych młodych ludzi dla własnych sprośnych celów.

 108. https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/sektor-bankowy-w-polsce-ma-powazne-klopoty-prof-aneta-hryckiewicz/hn8jlsy
  ===========

  Pani profesor pieprzy jak przepłacona…..
  Albo, nie rozumie realnego systemu finansowego, posługując się jedynie teoretycznym.

 109. @Wiesiek59, tak obiecująco zaczyna się artykuł:
  „Najczęściej stosowaną substancją na Ziemi jest woda. Tuż za nią plasuje się beton.”
  Pisałam już o ropie naftowej której zużycie przekracza kilkakrotnie wszystkie wykorzystywane dobra. Powołuję się tu na naszego kolegę @R.S. od dawna tu nieobecnego który jak twierdził, ma do czynienia z naukami ścisłymi więcej niż przeciętny zjadacz chleba*. Nawet w tej sprawie napisałam do niego na innym „blogu szalonych itd.” ale tam mnie nie przyjmują. Może przejrzą na oczy i wydrukują, może on się odezwie – na razie nie mam czasu na poszukiwania wstecz. Pozostawiam temat nierozwiązany.

  *do przeciętnych zjadaczy chleba nie zaliczamy Ukraińców zatrudnionych w Polsce, jeśli nawet jedzą, to poniżej normy – patrz link

 110. woytek
  10 lipca o godz. 21:20

  Bomba dopiero wybuchnie- Epstein, „Lolita express”……

 111. Ls

  Alpinizmu w Szwajcarii nie uprawiają adresaci propagandy Szojgu i Putia. Brak panu logicznych argumentów. Kalki. Powtarza pan kalki gomulkowskie propagandy

 112. @

  O ile sobie dobrze przypominam to ” Żywotach Pań Swawolnych” ( tłumaczenie Tadeusz Boy-Żeleński) pisało:

  Znayłem Yedną Panyią którą nazywano „cztery morgi Woytka” 😉

 113. @Woytek, nic na darmo nie dzieje się w przyrodzie, taki nierówny wiekowo i jak przypuszczam finansowo związek może zaowocować dziełem literackim – „Tramwaj zwany pożądanie nr 2”.
  Tym razem nie sprzeciw nie skupi się na polskości a na władzy jako takiej.

 114. podwójne przeczenie i ogólny brak sensu, muszę sprostować: tym razem gniew i sprzeciw nie skupi się na polskości a na władzy jako takiej.

 115. ls42
  10 lipca o godz. 17:52
  Krasnodębki bierze przemysł, ale czy on się na tym zna?
  Jak jest się tak daleko i wysoko to nie trzeba się znać. Takich jak wymieniony jest wielu. Nie tylko w Polsce ale i w Europie i dalej też.
  Dla ułatwienia podam przykład z fizyki. Po przekroczeniu tzw. masy krytycznej następuje reakcja łańcuchowa – coś w rodzaju samograja. I tak jest w polityce i na wyższych piętrach świata biznesu.

 116. adam100
  10 lipca o godz. 21:40
  Jest tamże opis bardzo frywolnej sytuacji jak pewien ciekawski podglądał damę od dołu w toalecie i co uczynił – dzisiaj groziłoby mu chyba dobę parę latek…

 117. blackley
  10 lipca o godz. 20:41
  Skąd panu przyszedł do głowy pomysł że ” rosjanie to pprzyjaciele ” ?
  Było nie było ale sąsiedzi. Podobno z sąsiadami trzeba się układać, dobrze żyć.
  Tematem tym zajmuje się m.in. Paweł Jasienica : „Polska Piastów”
  Jeszcze ciekawiej : Andrzej Bocheński: „Dzieje głupoty w Polsce”.

 118. zezem
  10 lipca o godz. 22:05
  adam100
  10 lipca o godz. 21:40
  Jest tamże opis bardzo frywolnej sytuacji jak pewien ciekawski podglądał damę od dołu w toalecie i co uczynił

  Wiem! Z-Woytkował się. 🙂

 119. żabka konająca
  10 lipca o godz. 21:34

  Nie da się zbudować cywilizacji technicznej bez betonu.
  I energii elektrycznej.
  Inne narracje to mrzonki.

 120. blackley 21.39
  Wszyscy z reguły powtarzamy ponieważ już wszystko zostało i to wielokrotnie powiedziane.
  Taką rozmowę moglibyśmy toczyć dłużej niemniej na tym blogu może budzić zniecierpliwienie towarzystwa.
  Ważniejsze niż dochodzenie kto jest nam nieprzyjazny i dlaczego, są komentarze symetrycznego i wieśka59 szczególnie ostatnio tutaj zamieszczone.
  Dzisiejsze informacje w GW też interesujące.
  Piekło francuskich kobiet i proces miliardera wykorzystującego nieletnie, to dramaty tysięcy obywatelek zachodniego świata.
  Zadłużenia gmin w Polsce to zła prognoza dla mieszkańców tych terenów.
  Los zagranicznych pracowników w Polsce też niepokoi tak samo jak los Polaków w Anglii. Jedni i drudzy to niestety pokrzywdzeni przez ludzi bez sumienia.
  Szacunek dla ludzi pracy i kontynuacja inwestycji to co powinno być priorytetem polityków i łączyć pokolenia uważam za ważny dla społeczeństwa i na tym powinniśmy się skupić i do tego dążyć również na tutejszym blogu

 121. Ls42

  No jasne. Najważniejsze żebyśmy zdrowi byli. I żeby dzieci zdrowo się chowaly..
  Czemu jednak nie chce panu przejść przez gardło oczywista oczywistość?

 122. Żaden

  Sąsiad bywa wrogiem. W przypadku Rosji dowodow na wrogość dość. Zwyczajna ostrożność.

 123. Wiesiek59

  A skąd przyszedł mu do głowy pomysł że może sie wypowiadać o cywilizacji technicznej ? Jest tylko kopaczem węgla. A węgiel to już historia. Jego kopacze to nawet nie nawóz historii.

 124. Miało być ZEZEM ,
  najmocniej przepraszam

  Sąsiad bywa wrogiem. Itd

 125. Nie będę przypominał, że jest kolejny tygodnik POLITYKA (numer 3218) bo każdy powinien to mieć zakodowane.
  Ludwik Stomma pisze o końcu rodu Piłsudskich. Po mieczu został tylko Azjata

 126. ls42
  10 lipca o godz. 17:08
  ,, Dzisiaj w TVP1 o godzinie 20.35 film WOŁYŃ.
  Każdy polski obywatel powinien ten film obejrzeć jeśli jeszcze nie widział.
  To narodowy obowiązek zobaczyć część tragicznej historii naszego narodu.
  Jednocześnie jest to filmowe arcydzieło w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego”

  Powaga Bergmana wyszlifowana estetyka Felliniego.
  Arcydzielo na skale swiatowa.

  Szkoda, ze ,, Kler ” nie mial takiego budzetu , bo brzydki , procz sceny samospalenia.
  Tylko 10 mln , Wolyn 20.
  https://innpoland.pl/146713,smarzowski-w-koncu-pobije-vege-kler-moze-stracic-pitbula-z-tronu

 127. Symetryczny
  Błagam, tylko mnie nie pouczaj. Swoje wiem (czytam, słucham itp.) i wystarcza mi tego na złe samopoczucie. Żadnych światełek w tunelu.
  Czym się, bo co nam pozostaje?

 128. @blackley
  10 lipca o godz. 19:50
  „… Polacy na ziemiach dziś należących do Ukrainy byli kolonizatorami ?” Rosja to nie są przyjaciele , coś panu się pomieszało to wciąż wrogi kraj sprawca rozbiorów i okupant. Zalecana daleko idąca ostrożność . Conajmniej daleko idąca ostrożność”
  ………………………
  To w takim razie kim byli wszyscy Europejczycy tzw. „epoki odkryć geograficznych”?
  A może, by tak oddać autochtonom obie Ameryki i Australię z Oceanią i wypłacić odszkodowania? No bo zabranego życia w aktach ludobójstwa, tych odkryć, przecież tym setkom milionów już się nie wróci? Co! Ładnie to tak, rozwój przez rozbój?
  I tak do dzisiaj. Od niewolnictwa do internetu, który wynaleźli potomkowie tych, co wybili miliony Indian prawowitych właścicieli ziem zw. później Ameryką.

  „…wrogi kraj sprawca rozbiorów…”
  Naprawdę znasz pan historię rozbiorów, czy konfabulujesz? Kłania się lektura m.in. książki M. Świdra https://www.znak.com.pl/ksiazka/jak-podbilismy-rosje-mariusz-swider-65512 ,wtedy pogadamy. Lepiej nie powtarzaj pan kłamliwych stereotypów historycznych, bo źle to o panu świadczy.
  I „Zalecana daleko idąca ostrożność . Conajmniej daleko idąca ostrożność”.

  „Rosja to nie są przyjaciele…”
  J/w rzeczona lektura się kłania. Moskwę założyły lechickie plemiona z obecnej środkowej Polski i zasiedliły olbrzymie połacie tego niezamieszkałego lub słabo zaludnionego wtedy kraju aż po Ural.

  ” coś panu się pomieszało.”

  Oj tak, i to niesamowicie pomieszało, jeśli nie nie doczytało.

  „Historia to zestaw uzgodnionych kłamstw” Napoleon
  A poza tym to hańba rodzaju ludzkiego.

 129. https://www.defence24.pl/sily-zbrojne-wiadomosci/turecko-arabska-wojna-proxy-w-libii
  ===========

  Jak gra się w szachy krajami…..
  Polska również jest pionkiem w grze, więc może być u nas podobnie.

 130. @

  No Panie Trzaskowski. Przygotuj się Pan starannie na to spotkanie i udowodnij ze to szykany faszystów. Potem tylko nagłośnić sprawę i wszyscy będą wiedzieć co to jest PiS. ( głos pożytecznego idioty )

  Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim wszczęła śledztwo w sprawie nielegalnego finansowania kampanii Rafała Trzaskowskiego w wyborach do europarlamentu w 2009 r. – poinformował portal Onet.pl

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24982300,prokuratura-bierze-sie-za-trzaskowskiego-i-innych.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.3.maly

  oktagon10.07.2019,
  Zaczęło się chamskie oranie opozycji z wykorzystaniem organów i instytucji państwa, nie ważne czy to jest prawdziwe, ważne żeby rozniecić ogień nienawiści by suweren dostał igrzyska bo chleba już więcej nie dadzą bo i skąd, a pietruszkę za 20 zł to sobie suweren kupi za 500+ i jeszcze ma mu starczyć na opiekę zdrowotną.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 131. U hunwejbinów obowiązuje zasada,że nie ma niewinnych są tylko żle przesłuchani. Tak sobie myślę,że w KONSTYTUCJI nie ma limitu przesłuchań. Kuriozalna jest komisja z kworum jednoosobowym dawnego naczelnego czekisty w sprawie co wiesz o locie panie Pingwin. W tych okolicznościach dla świętego spokoju przesłuchiwani przyznają się nawet do napisania Pana Tadeusza.

 132. Optymatyk

  Nie napadała na Polskę żeby ją unicestwić Belgia ani Hiszpania . Tylko Rosja . Wojna bolszewicka w 1920 to ciąg dalszy tej napaści . Potem 20 lat przerwy i ponowna okupacja 1944-89 . Takie tam fakty . ….

  Opowieść o autochtonach z Australii , Ameryki i Oceanii prawdziwa ale bez związku w swietle stosunków polsko – rosyjskich . Z faktu że Anglicy , Amerykanie czy Anglosaxoni okupowali Australię Amerykę i Oceanię nie wynika że Rosji wolno było okupować Polskę , mordować w Katyniu i wywozić do GULAG . Panskie próby relatywizowania , symetryzacji są słabe i czuć od nich stałym zestawem propagandy z czasów gomułki . Darujmy sobie tak plaskie ” wyjasnienia ” . Ja to wszystko słyszałem z 35 razy . ”U was murzynów biją ” to takie mniej więcej tłumaczenia .

 133. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán
  9 tim ·

  Janusz Kijowski

  „Prawdziwa demokracja – to rządy ludu…” – zakrzyknął Adrian, dr. praw po Jagiellonce, p.o. prezydenta RP.

  Nie zdawając sobie sprawy, jak Pan Jourdain, że mówi prozą Lenina, Stalina, Chruszczowa, Bieruta i ich następców!

  Ośmiornica PiS

 134. kapo volksdojcz ma klapki na oczach ustawione jeszcze w czasach Drang nach Osten ! Szuka odwetu za odmrożenia pod Stalingradem i służbę kapo w Gułagach jako jeniec wojenny. Ktoś musiał na Syberii być resocjalizowany przez pracę. Tak sobie myślę,że volksdojcze doświadczyli na własnej skórze metody resocjalizacji nazywane po ichniemu Arbeit macht frei. Wystarczyło nie napadać 1 września roku pamiętnego w ramach tzw. zachodniej cywilizacji po złote runo. Feldmarszałek podpisał lojalkę i wrócił do NRD jako „dobry” Niemiec po przejściach. Volksdojcz to stan umysłu i niech tak zostanie.

 135. @blackley
  11 lipca o godz. 8:15
  Nie, nic pan panie nie zrozumiał w mego wpisu. Proszę sobie nie „gomułkować” do mnie, widze, że to jakaś pańska obsesja. A tu potrzebna wiedza, której pan nie posiadasz i celowo spłycasz temat. Myśmy na siebie napadali wielekroć i co z tego? Ano nic. Trzeba nowego rozdania kart, a nie przeżywania dawnych klęsk czy zwycięstw, to prowadzi jedynie do antagonizmów. Polska jest chora na Rosję. Warto zapozna się z książką prof. B. Łagowskiego
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4817901/polska-chora-na-rosje
  Świat nie jest jednobiegunowy.

 136. @@Adam, blackley
  Tak trzymajcie panowie;ostro, precyzyjnie i bez wytchnienia.Balcleyu przepraszam za nieporozumienie., ja tu zaglądam sporadycznie i pomyliłem szanownego pana z tym blackleyem, co tu szerzył jackową propagandę.
  Co do słowiańskiego Stanisława, który tak sobie jedzie Kartezjuszem, to ma on czasem ziarenko prawdy. No bo weźmy taki fragment z ego tak soobie myyśli

  U hunwejbinów obowiązuje zasada,że nie ma niewinnych są tylko żle przesłuchani. Tak sobie myślę,że w KONSTYTUCJI nie ma limitu przesłuchań.”

  No i proszę, sluszne spostrzeżenie odnośnie pisowskiej sprawiedliwości. Ala Stasiu drogi, zasada, że „nie ma niewinnych są tylko źle przesłuchani”, toż to credo sowieckiej sprawiedliwości. Prokurator Wyszyński tak dlugo ptrzesluchiwał sabotazystę, aż ten w końcu przyznał się do tego, że w celu osłabienia sowieckiej gospodarki , wrzucał do jajek gwoździe.

 137. Dziękuję za ujawnienie na kim wzorują się hunwejbini. Tak sobie myślę,że stosują sprawiedliwość ludu co prowadzi do ciemności. Jaki suweren taka sprawiedliwość.

 138. Co PiS ugrał popierając Von der Leyen.
  Von der Leyen walcząc o poparcie w Parlamencie Europejskim w wyborze na przewodnicząca komisji odwiedziła wczoraj frakcje socjalistów, liberałów i zielonych . Socjalistom obiecała , że Timmermans bedzie jej pierwszym zastępcą , liberałom wzmożoną walkę o praworządność w EU, a zielonym przyspieszona przebudowę ekologiczną Unii.
  Ciekawe co obiecała PiSowi, że tak dzielnie walczył o jej nominację ?

 139. Optymak
  Obarczanie jednostronnie Polski za złe stosunki miedzy Polską i Rosją to chyba też przesada. Rosja ma złe stosunki z prawie wszystkimi krajami Europy.
  Trzeba dużo optymizmu , aby uwierzyć w to , że putinowska Rosja , ktora tak chętnie podkreśla swoje mocarstwowe aspiracje i chętnie rozmawia ze swoimi kontrahentami z pozycji siły, akurat z Polską chce partnerskich stosunków.
  Polska oczywiście ma prawo wyboru i jak kiedyś PRL , teraz ale juz dobrowolnie, udać sie pod opiekuńcze skrzydła Rosji.

 140. Bratanek Węgier ma dobre stosunki z Rosją. Czyli można. Chyba ,że to sprawa bycia potomkiem zaborcy i okupanta z III Rzeszą. Tak sobie myślę,że z rodziną dobrze wychodzi się na zdjęciach. Nie wykluczone,że to bratankowanie jest naciągane jak ojcostwo Rydzyka.

 141. Z TT
  Marek Borowski‏ @MarekBorowski 11 min.
  Jarosław Gowin: „Dla nas największym wyzwaniem byłyby dwa bloki opozycji”.
  Oznacza to, że potrzebny jest jak najszerszy jeden blok.

  Porada ‚stasieku’
  Panie Schetyna, czytaj Pan teksty Marka Borowskiego!

 142. @Lewy
  Niektóre „przepychanki” na EP, zamulają blog w pewnym sensie.
  Zarzuty i wyzwiska się powtarzają, atmosfera robi się kiepska i „cóż tu pisać?”.

  A tydzień się kończy i docierają tylko sprzeczne przecieki na temat opozycji.
  A decyzja miała być we wtorek wieczorem.

  A teraz coś z ekonomii.
  Słucham przy śniadaniu EKG w TOKFM.
  Dzisiaj rozmówcy próbowali dociec, dlaczego w Polsce PMI dramatycznie spada a produkcja przemysłowa rośnie.
  Albo: dlaczego Niemcy prawie w stagnacji a ‘kamizelkowa’ Francja ma wzrosty.

  Na te dziwactwa/paradoksy statystyczne nie otrzymałem (jak zwykle) odpowiedzi.
  Ludzie, którzy zawodowo zajmują się ekonomią, cytują GUS, którego dane może przeczytać każdy głupi.
  Shame

 143. Acha i jeszcze jedno.
  Zatrudnienie spadło nieznacznie, ale spadło (-0,4%), a wszystkie prognozy dynamiki PKB Polski, zdecydowanie optymistyczne.
  To „wzrost efektywności” – usłyszałem slogan z Trybuny Ludu.
  Jarek+ jeszcze usłyszymy.

 144. SS Man od Wlasowa
  Nie przysadzałbym z tymi wyjątkowymi stosunkami Rosji z Węgrami . Oczywiście , że przywódcy obu krajów : Putin i Orban osiągneli wyższy stopień w budowie demokracji il-liberalnej , jak Polska (ale tutaj PiS też jest na dobrej drodze) i może dlatego jest im chwilowo bliżej ideologicznie do siebie , ale jak dochodzi co do czego , to Węgry są jeszcze wciąż za sankcjami wobec Rosji. Możliwe , że inne wzajemne doświadczenia historyczne także ułatwiają współpracę , gdzie nie jest objęta sankcjami . Mimo obecnych oporów w stosunkach polsko-rosyjskich jestem ale dobrej myśli . Rosja konsekwentnie popiera siły nacjonalistyczne i rozłamowe w Unii i jest tylko kwestią czasu, kiedy stosunki Polski z Rosją dojdą przynajmniej do węgierskiego poziomu.

 145. Marzy się volksdojczom okupacja katolickiego wehrmachtu przerwana przez Armię Czerwoną. Z tego powodu sączą jad przy każdej okazji w ramach rusofobicznej pomroczności. Tak sobie myślę,że wystarczyło nie napadać 1 września. To był błąd jak powstanie Izraela.

 146. Pieprzenie w bambus…..

  WSZYSCY wasale amerykańscy zobowiązani są do podporządkowania się celom polityki amerykańskiej.
  Stąd szczucie na Rosję, Chiny, Iran, Syrię, Wenezuelę.

  Choć oczywiście, poza sferą werbalna i deklaracjami rządowymi, jest sfera realna- gospodarcza. A tu jest znacznie bardziej ciekawie, skoro wymiana handlowa nieustannie wzrasta pomimo grożenia sankcjami.
  Oficjalnie nie wyłamuje się nikt.
  Nieoficjalnie, burczenie Wielkiego Brata puszcza się pomimo uszu…..

  Jacy byli dla sąsiadów mniejszych i słabszych, ci więksi, łatwo doczytać.
  Tylko należy znać podstawy historii powszechnej.
  Najazdy na sasiadów, odbieranie im terytorium, ingerencje w sprawy wewnetrzne, popieranie pretendentów i dysydentów, to codzienność od stuleci.

  Szczególnie polecam stosunki amerykańsko- meksykańskie, brytyjsko- irlandzkie, niemiecko- francusko- brytyjskie, jako materiał do przemysleń.
  Tym tłukom pancernym zaslepionym ideologicznie, w szczególności.

  Przewija się watek finansowania partii politycznych z zagranicy.
  Największym sponsorem takich transferów jest kto?
  Kto finansuje partie, polityków, zgromadzenia religijne, wymiane studencką, NGO?
  Ten kto ma w tym INTERES……

 147. W Polsce zdarzyła się rzecz absolutnie bez precedensu w historii świata. Instytut Pamięci Narodowej ujawnił dane ponad 300 agentów zwerbowanych przez wywiad PRL. Chodzi, dodajmy, nie o Polaków, ale o cudzoziemców, w tym ludzi jeszcze żyjących.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1421543,jurasz-o-ujawnieniu-danych-300-agentow-wywiadu-prl.html
  ==========

  Jeszcze kilka takich „sukcesów”……

 148. Nasz Wiesio kochany znów otworzył swoim wytrychem sjem do wiedzy globbalnej. Otóz tak napisał
  Kto finansuje partie, polityków, zgromadzenia religijne, wymiane studencką, NGO?
  Ten kto ma w tym INTERES……

  Ja bym tę myśl jeszcze ubogacił i poglebił, tylko jakiś gamoń albo biznesmen Jasio-wiesio nie będzie finansował INTERESu, który mu się opłaca. A za to ów szlachetny Jasio-wiesio będzie finansował nieopłacalny interes.
  Jest to kolejne prawo ekonomiczne Wiesia56.
  Ps
  Wiesio, tylko proszę nie wyzywaj sie, nie każ mi spadać, spróbuj się opanować, bo ci żyłka pękniei jeszcze będe odpowiedzialny za twoje zejście. A bez ciebie ten blog straciłby na oryginalności.
  Pozdrawiam monty pythonka.

 149. @Wiesiek godz. 22:29, jestem równie uparta jak ty. Poniżej przytaczam rozmowę nieomal sprzed roku, jeśli znajdziesz czas przeczytaj:
  @żabka konająca 27 sierpnia o godz. 6:29
  R.S. wróciłam jeszcze raz do tematu. Tu jest link, w oryginale było w czarnym kolorze
  https://waitbutwhy.com/2015/03/7-3-billion-people-one-building.html
  oraz twój komentarz:
  „..ja bym dorysowal jeszcze trzy pudelka troche wieksze o wymiarach 1.6km*1.6km*1.6km, zgadnijcie co pudelka by zawieraly – to w ramach teleturnieju
  podpowiem ze male pudelko globalnie zuzywa tos co rok”
  Odpowiedziałam „żarcie”, bo nie przyszło mi do głowy że ludzie mogą potrzebować czegoś innego w takiej ilości, okazało się że byłam w błędzie:
  @Zabko, nie to nie zarcie w tych pudelkach.
  (…) To ropa naftowa i inne paliwa przeliczone na objetosc. (…)”

 150. blackley
  11 lipca o godz. 8:15

  Opowieść o autochtonach z Australii , Ameryki i Oceanii prawdziwa ale bez związku w swietle stosunków polsko – rosyjskich
  stąd też
  Nie napadała na Polskę żeby ją unicestwić Belgia ani Hiszpania
  powyższe porównanie też jest bez związku.
  W Portugalii o ile nie zna się tego języka, chętniej słuchają
  obcego, gdy zapyta po francusku lub angielsku, choć Hiszpania tuż,tuż.

 151. O tym , że Rosja (cccp) 19 lat po klęsce nad Wisłą żwawo dołączyła do hitlerowskich Niemiec i napadła 17.09.1939 od wschodu na Polskę, o tym nasz SS Man własowiec już zapomniał wspomnieć . Typowy ruski gieroj, mocny w mordzie , z przeżartym wódom rozumem.

 152. Syjonista ze swastyką na podniebieniu nadaje z dystansu. Tak sobie myślę,że to typowe zachowanie obszczymurka. Zza winkla z zakrzywioną lufą. Pewnie posiadacz abażura z ludzkiej skóry taka pamiątka z KL za wierną służbę.

 153. Z dystansu

  Rosja zgodnie współpracowała z Niemcami w wylapywaniu AK do poczatku 1941 roku. Rosja sprzedawała Niemcom różne surowce min nikiel , chrom do początku 1941 roku.
  Za Wiki.

 154. Lewy
  11 lipca o godz. 12:29

  Zaczepki na poziomie gówniarzerii kieruj na Berdyczów…….

 155. @Wiesio
  Ok. Ale co ja zrobię, jak ty mnie rozśmieszasz. A czemu ty sie tego Berdyczowa przyczepił ?

 156. A poza tym Wiesio, jestem o ciebie o 10 lat starszy, więc nazywanie mnie gówniarzem jest niesłuszne.

 157. Lewy
  11 lipca o godz. 14:30

  Zdziecinnienie starcze?
  Szybko się posuwa……w twoim przypadku…..
  Bez odbioru.

 158. Wiesiek 59

  Nie jesteś kopidole w szkole górniczej. Miarkuj się trochę. Na blogu Polityki , której nie kupujesz i nie czytasz , nie ma nagród za wierną służbę. Skończył się PRL skończyło się pomiatanie ludźmi. Teraz za swoje śmieciowe mądrości dostajesz.to ci się należy- porcje drwin.

 159. Słowianin S.
  Głupis pan. Jak każdy komu serce bije w Moskwie.

 160. Szwajcaria.Davos. Tam bankier III Rzeszy z pomocą świstaków zawijał złote obozowe zęby depozyty volksdojczów i syjonistów szmalcowników w banknoty. W Norymberdze świstaki nie zsiadły na ławie. Nakazy III Rzeszy konfiskaty kont Żydów były realizowane jak teraz jankesów. Tak sobie myślę,że kolaborantów III Rzesza miała wielu. O Watykanie nie wspomnę.

 161. Słowianin S
  Jak syjonista to nie szmalcownik . Ale skąd Janusz ma to wiedzieć

 162. Syjoniści zbierali kasę na wyjazd do Syjamu. Ale volksdojcze nie wiedzą gdzie Syjam. Tak sobie myślę,że to skutek osierocenia po III Rzeszy jak zlewki.

 163. @wiesiek59
  11 lipca o godz. 12:18
  Ameryki żeś nie odkrył – znacznie wcześniej, przy okazji kolejnej reorganizacji służb specjalnych (bodajże szefem był wtedy pewien pan na M ) też ujawniono nazwiska współpracowników i to w czasie kiedy Polska uczestniczyła w wojnie (przepraszam pokojowej pomocy) w jednym z krajów gdzie modlą się 5 x dziennie.
  Od kilkunastu lat każda złotówka wydana na polski wywiad jest złotówką zmarnowaną, bo żaden w miarę rozsądny człowiek od tamtego czasu współpracy z polskim wywiadem nie podejmie. Idę o zakład, że gdyby rzeczywiście np Rosja chciała najechać Polskę, to wiedzieli by o tym wszyscy oprócz Polaków. Jedynym objawem zbliżającej się wojny będzie wycofywanie się bratnich żołnierzy a i tak CIA zadba o to, żebyśmy tego nie zauważyli (tzn z wielką pompą przyjedzie kilkuset żołnierzy a po cichu ewakuuje się kilka tysięcy i cały wartościowy sprzęt)

 164. SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 lipca o godz. 14:56
  Stasiu rozsierdziłeś się i walisz złotymi zębami, abażurami, szmalcownikami, volksdeutchami i w końcu cholera cię trafi.
  Więc powiem ci, żeby cie uspokoić; Tak sobie myślę, że Putin to fajny facet.
  No i co ty na to ? Juz dobrze ? A ten niedobry blackley jeździ pretem po sztachetach, opowiadając , że Putin nie zna się na judo i nie umie pływać.
  Ależ czywiście, że umie. Położ głowkę na poduszcze, złóz rączki i tak sobie myśl.

 165. Kompleks małego putina jest poważnym problemem medycznym, tego nie wolno lekceważyć.

  Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do agresji, niekiedy nawet do myśli samobójczych. Niezwykle pomocne są kąpiele w ciepłej parafinie, okłady z machorki, samogonu oraz okresowe, przynajmniej raz do roku próby jump start, w tradycyjnej konwencji free solo.

 166. duende
  11 lipca o godz. 15:56
  Stasiu Słowianin ma szczęście, że trafił na takich serdecznych pzyjaciół, jak ja i Ty. Oprócz okladów z machorki, tak sobie myślę, że może by tak poprosić pielęgniarkę by zaaplikowała zastrzyki z czystym spirytusem i słoninę jako zagrychę.

 167. Słowianin S

  Syjonisci do Syjamu? To było 50 lat temu . Konieczna aktualizacja oprogramowania. Ale przyznać trzeba – mordy darli kolesie w beretach, ortalionach i z drewnianymi palamibw teczkach. Tzw ,, oburzony aktyw,, . Z legitymacjami ormo i pzpr w kieszeniach. ,,, Dobra,, sowiecką szkoła prowokacji . Czasy już nie byly te , nie dało się wysłać paru tysięcy ludzi do GULAG. Namiestnicy sowieccy zaczynali się pakować. Do dziś zostało paru. Z czego jeden zasmradza blog pisma którego nie dość że nie czyta i nie kupuje to nie rozumie. Za to tęskni do czasów minionych . Które minęły i nie wrócą. Pisze w amerykańskim Internecie slawiac ojczyznę w której wciąż mu bije serce. Podatnik .

 168. Mad Marx

  ,, gdyby Rosja rzeczywiście chciała najechac Polskę,,

  Chce. Zawsze . Powstrzymuje Rosję jedynie brak FORSY na wojnę. Pewnie też ludzi. W przypadku posiadania odpowiedniej ilości pieniędzy i tzw sił zaczęli by W ciągu kilku dni. A pożyteczni idioci myślą że myślą.

 169. @

  Giertych radzi Szydło. Powinna zaskarżyć głosowanie w PE do TK

  http://polityczek.pl/uncategorised/11215-giertych-radzi-szydlo-powinna-zaskarzyc-glosowanie-w-pe-do-tk?fbclid=IwAR2nH-5q-2CvLCsQl0TCRjT9VtfpNTdCimPjNkUTOnnvv3tO59GHJO0kseE

  polka 2
  bardzo się dziwię że ludzie nie widzą w jakie bagno brniemy i nadal jest takie poparcie pisu ??? no tak ciemnogród ….

 170. adam100
  11 lipca o godz. 17:14

  Von Bismarck miał jednak rację.

 171. adam100
  11 lipca o godz. 17:14

  Ciemnogród . Ale pewnie pan zauważył że ow pisowski ciemnogród jest kochany i wspierany przez sieroty po prl , róznego autoramentu popłuczyny gomulkowsko – sowieckie szeroko reprezentowane na blogu Pana Passenta . Oni wszyscy , pis i owe czerwone , marksistowsko- wenezuelskie popłuczyny marzą o jednym – zlożyc do grobu liberalną demokracją w Polsce . I wrocić wreszcie do ulubionego , prlowskiego smmrodu . Szuflandii w której dawali mieszkania w zamian za wierność a handel był nazywany spekulacją . Przyjazn polsko – sowiecka wróci do użycia , bo ” swiat jest wielobiegunowy i trzeba z nimi handlować ” BYDŁO

 172. Jeżdżenie prętem po płocie to też twórczość ludowa frustratów. Tak sobie myślę ale wara od mojego płota mawiał Pawlak.

 173. Słowianin S

  Swój płot będziesz pan miał jak będziesz pan go miał . Na razie – i po razie – podatnik wegetuje w bloku z wielkiej płyty , w wChruszczowce czy jakoś tak

 174. @ vannelle
  11 lipca o godz. 17:27

  Czy jest prawda absolutna? Jak rozumieć „mieć racje” ?
  Historycznie ominął Polskę absolutyzm a inteligencja była wykaszana tak co 50 lat od zaborów. Ślady widać dzisiaj w polskim społeczeństwie jako takim. Indywidualnie Polak daje sobie rade nie gorzej niż Niemiec. Na emigracji jest zaradny i awansuje społecznie. W kraju rządzi zabobon KK. To trzeba najpierw rozwalić ( pewnie samo pęknie ) i postawić na edukacje a be. dobrze 😉

 175. @ blackley
  11 lipca o godz. 17:39

  Ciemnota słucha co powiedzą w telewizji, a tam dobrze mówią.
  Ksiądz pochwali z ambony, pincet kapnie a o resztę to niech się inni martwią. To chyba dobra strategia opozycji żeby nagłaśniać widmo inflacji – przypomnieć czasy PRL u
  Większość pissorow na EP to zapewne płatna ekipa i na to nic nie poradzisz bo budżet u wrogów na dywersje jest ( taniej niż wojna ). Ja pisze za darmo ( i będę ) bo mnie krew zalewa jak czuje rosnący faszyzm. Czytać ich nie jestem w stanie 🙁

 176. Lewy
  11 lipca o godz. 16:28

  Tak sobie myslę, że jednak free solo jest jedyną nadzieją na ozdrowienie S-Stasia.

  Warunek: klatka z gołębiami na balkon, zasłony w dół, dyskretne oświetlenie + jakiś aksamitny kawałek Jobima sączący się z kołchoźnika. Do tego slidy z Vladem rzucane z episkopatu na ścianę… szał!!!

 177. Tzw.opozycja przypomina rusofobów blogowych wszystkie ręce na pokład aby obalić hunwejbinów. A kiedy rządzili trzymali ręce w kieszeniach zbyt leniwi aby nakreślić mapę drogową jak zarobić nad Wisłą bez wyjazdu do Brukseli. Kierowcom odmówili zarobku jak w Brukseli w czasie ich jazdy po Brukseli. Bo miska ryżu „szoferom” jak Koreańczykom wystarczy. Ale po miskę ryżu po belgijsku z frytkami i majonezem dla siebie są gotowi pieszo pójść do Brukseli. Tak sobie myślę,że była wałęsówka,kuroniówka teraz jest kacza zupa z wkładkami. Oby suweren nie poczęstował opozycję wyborczą czarną polewką. Opozycyjny team przypomina 6 kucharek co to…ile mamy czekać na jedzenie !

 178. @

  Jacek Fogiel

  Julii Przyłębskiej Nie spodobały się wypowiedzi I prezes SN, z których wynikało, że TK działa zgodnie z wolą rządu.

  Julia Przyłębska: „Jeśli I prezes SN nie waży swoich słów, dokonuje ocen i mówi nieprawdę, to jest to przekroczenie granic. Pani Gersdorf powinna się zreflektować, bo to jest forma pomówienia.”

  Magister prawa, członkini komunistycznej młodzieżówki, z tróją z egzaminu sędziowskiego, z negatywną oceną swojej pracy w prywatnych mediach PiS za publiczne pieniądze wytycza granice profesorowi prawa I prezes Sądu Najwyższego Pani Gersdorf. Koniec świata

  Tak się mają rzeczy w faszyzmie.

 179. SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 lipca o godz. 18:30
  Stasiu tak sobie myślę, że w PRLu ludzie marzyli o szparagach pod Hamburgiem, Londynie czy truskawkach w Norwegii. Tylko, że tylko chłopaki z SB mogły sobie pozwolić na zbieranie tych szparagów,truskawek, zeby sobie kupić jakąś wypasioną furę w rodzaju poloneza. A zwykły Polak tylko marzył. Pamiętasz Stasiu, jak z takiej wyprawy na truskawki pzywiozłeś sobie płaszcz ortalionowy, koszulę non-iron i włoskiie okulary przeciwsłoneczne i jak szpanowałeś w tym wszystkim jak jakiś zachodni Europejczyk, że aż wszystkie szwagry i szwagierki chciały choć przez chwilę popatrzeć przez te okulary. Niektórzy zwykli Polacy próbowali kajakiem do Szwecji, lotnią nad Tatrami do Wiednia. Tak było.
  A teraz żadnych przeszkód. Po prostu burdel, ludziom daję się pszport do reki i mogą sobie z nim robić co im się podoba. Kakij bardak

 180. Kto jest bez grzechu…Wiedza o Rosji nie może ograniczać się do stereotypów na poziomie bo Żydzi ukrzyżowali Jezusa. Na Wschodzie mieszkają narody lub społeczności warte poznania. Modne ostatnio rozmawiajmy a nie odwracajmy się czy nie wstańmy kiedy grają miejscowy hymn. Z szacunku dla gospodarza. Bo gość w dom to…Może to banały ale warto czynami potwierdzać szacunek dla innych ludzi. Tak sobie myślę o hymnie „globalnej wioski” Sziroka strana maja radnaja…na stojąco.

 181. @Lewy
  11 lipca o godz. 19:01

  O, jak to dobrze że tu piszesz 🙂

 182. @

  List z gratulacjami dla Beaty Szydło.

  Szanowna Pani Poseł!

  No przyzna Pani, że dzisiaj jestem oryginalny, iż zamiast nabijać się z Pani jak wszyscy, to spieszę ze szczerymi gratulacjami.
  Tak, pani poseł. Na wiernych przyjaciół można zawsze liczyć. I gratuluję Pani dzisiejszego wyniku (21:27), bo wiem, że zrobiła Pani ogromny postęp! Skoro prezes Kaczyński uznał 1:27 za sukces godny witania Panią kwiatami, to dzisiejszy wynik jest o 21 razy lepszy! Jeżeli 1 było sukcesem, to 21 jest porównywalne tylko z Wiktorią Wiedeńską (wiem, wiem o Wiedniu i mieszkającym tam Austriaku prezes nie chce nic słyszeć, bo się denerwuje, że będzie musiał tam pojechać.)
  Tak, czy siak wiktoria to wielka i sławiona będzie w TVP przez wiele dni. I nie przyćmi jej żaden matematyczny haczyk, że 27 (znowu te 27!) jest większe niż 21.
  Piszę do Pani z propozycją rozwiązania problemu, że uznano, na bazie przestarzałych zasad matematycznych, iż nie zyskała Pani większości i nie została szefową komisji.
  Należy taką decyzję zaskarżyć do TK, gdzie już kucharka pana prezesa postara się o uchylenie tego przeświadczenia. I ogłosi, że na terenie RP 21 jest większe niż 27 i to pani jest szefową tej komisji. I już. I w ten sposób klęska zamieni się w sukces! Nie będą nam układy konserwatywnych matematyków blokować postępu „dobrej zmiany”.
  Zawsze Pani życzliwy-
  R. Giertych

  PS Lepiej niech Pani do kraju nie wraca, bo leków na nadciśnienie (zrozumiałe w takiej sytuacji) tutaj Pani nie znajdzie. Ale w Brukseli za pensje europosła, to w każdej aptece Pani kupi.

 183. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 lipca o godz. 18:30
  Przypominam, że obecnie rządząca Polska Zjednoczona „PRawica” też była przeciwna dyrektywie o wynagrodzeniach pracowników delegowanych, czyli nie chce, żeby polski kierowca w Niemczech zarabiał niemieckiej minimalnej stawki. Wart Pac Pałaca

 184. Lewy wtedy Szczepan nie bądż taki skromny przypomnij sobie Helgę. Bo widzę,że masz dobrą pamięć i pewnie robiłeś notatki aby inwigilować zbieraczy. Okulary niestety ukradli jugole w knajpie. Były różowe fajne jak patrzyłeś na zboże było na 2 metry a jak zapomniałem zdjąć przy w pisuarze to widziałem facetów z 3 fiutami. Widocznie wersja propagandowa jaki to raj w RFN. Dzięki Twojej znajomości języka mogłem dobrze kupić. Wielkie dzięki za wspomnienia z wyjazdów służbowych. Pamiętam,że po Twoich raportach szybko awansowałeś do Katowic. Tak sobie myślę jaki świat mały dla opiekunów zbieraczy. Pozdrów Helgę ze Stasi dawną rezydentkę i nie tylko.

 185. Lewy
  11 lipca o godz. 19:01

  Swięta racja

 186. Słowianin S

  Szkoda że podatnik nie żądał mapy drogowej za prl . Wtedy jak ludzie zarabiali po 20 dolarow a na mieszkanie czekali 15 lat najmarniej . Fakt , podatnik dostał mieszkanie , jako młody funkcjonariusz resortu już po roku , więc nie wie jak było .
  Było wtedy żadać zachodnich zarobków ruska szczyno

 187. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  Stasiu nie zapieraj się, przecież to twoja historia, a teraz jak Karzeł z Zoliborza, chcesz wmowić, że ty nie byłeś w SB. Nie wstydź się,w końcu kochasz wciąż kraj, gdie cziełowiek tak swobodno dyszy. Odwracanie kota ogonem to specjalność dawnych esbeków, tw, ormo. Śmiało , dumnie podnieś głowę, i powiedz odważnie : Tak bylem i nie wstydzę się tego. Jak ta świnia , co powiedziała, „śmierdzę i dumna z tego powodu jestem”.

 188. SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 lipca o godz. 19:04
  Kto jest bez grzechu…Wiedza o Rosji nie może ograniczać się do stereotypów na poziomie bo Żydzi ukrzyżowali Jezusa. Na Wschodzie mieszkają narody lub społeczności warte poznania ”

  mój komentarz

  Kto chce niech jedzie . Aby oni nie przyjeżdzali do nas , jak już to na krótko . Ostatnio jak przyjechali w 1944 roku to zasiedzieli sie aż 45 lat. Okupowali a mówili że wyzwolili i okradali a mówili że dają . To nie stereotyp tylko prawda . Ale co dla nas prawda to dla synów namiestników bajka , oni żyli w innym swiecie chociaż twierdzą że w tym samym . Teraz by chcieli tego samego . Forsa forsą , ale ta władza ………..można było ludzmi pomiatać a już się nie da …..BOLI ? MA BOLEC .

 189. Lewy
  11 lipca o godz. 19:34”

  MÓJ KOMENTARZ

  swięta racja panie Lewy

 190. @blackley
  11 lipca o godz. 16:56
  Mad Marx

  ,, gdyby Rosja rzeczywiście chciała najechac Polskę,,

  Chce. Zawsze .

  W historii różnie bywało- np Polska w czasach świetności też najeżdżała Rosję. W 1921 roku nawet wywalczyła (korzystając z toczącej się tam wojny domowej) znaczne terytoria.
  Ale w polityce międzynarodowej nigdy nie ma bezwzględnych wrogów ani bezwzględnych przyjaciół. Warto pamiętać, że w ostatnich latach przed II wojną zachodnie mocarstwa (USA, Wlk Brytania i Francja) czyniły dyplomatyczne zabiegi w celu utworzenia antyniemieckiej koalicji z udziałem ZSRR. Rozsądni politycy zdawali sobie sprawę, że w nadchodzącej wojnie pokonanie Niemiec bez udziału Rosjan (którzy posiadali wówczas jedną z najliczniejszych i najlepiej uzbrojonych armii świata) będzie niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Nawet wyjście na jaw zbrodni katyńskiej nie przeszkadzało zachodnim aliantom w zawarciu sojuszu z ZSRR. Nie przeszkadzało też gen Sikorskiemu, który o „zaginięciu” polskich oficerów w ZSRR wiedział. Niestety jego następcy unieśli się honorem i postąpili w sposób sprzeczny z polską racją stanu, zrywając stosunki z ZSRR. W tym czasie w Wlk Brytanii i USA sprawa katyńska była trzymana w tajemnicy.
  Nawet zakładając wrogość Rosji powinniśmy , wzorem np Niemiec, utrzymywać z tym krajem poprawne stosunki dyplomatyczne I gospodarcze i odrzucić błazenady typu próby zablokowania budowy Nord Streamu (po uprzedniej odmowie poprowadzenia rury przez własne terytorium)
  P.S. przed ewentualną agresją ze strony Rosji najlepiej się obronimy zacieśniając integrację z UE.

 191. Lewy Szczepanie Ty jak Piotrowicz. Tak sobie myślę,że nick oddaje stan umysłu i pochodzenie z lewego łoża dziedzica. To drugi przypadek na blogu. Ale ten dziedzic był jurny robiąc na lewo. Albo volksdojcza albo kapusia co wypiera się na blogu pilnowania zbieraczy truskawek i Helgi.

 192. W Kulturze Liberalnej wywiad z Bernardem Guettą, posłem do Parlamentu Europejskiego, wpływowym członkiem fracji liberalnej w PE, korespondentem francuskiej prasy z Polski w latach osiemdziesiątych.
  Wywiad jest o tyle ciekawy bo prezentuje poglady frakcji współrządzącej PE a więc mającej wiele do powiedzenia w polityce unijnej.

  Co ciekawe liberał Guetta nie pytany składa w imieniu frakcji takie zastrzeżenie dotyczące samoidentyfikacji politycznej:

  „Jesteśmy liberałami, ale w klasycznym oświeceniowym sensie. Nie mamy nic wspólnego z neoliberalizmem, rodem z lat 80.i Chicago Boys.” Kilka zdań póżniej idzie jeszcze dalej zastrzegając: „Nie jestem makronistą w sprawach krajowych we Francji (moje poglądy na wewnętrzne sprawy gospodarcze są bliższe socjaldemokracji), ale od 30 lat jestem nim w sprawach europejskich.”

  Kwestie międzynarodowe rozpoczyna od dość oczywistego wniosku: „straciliśmy (UE) amerykański parasol ochronny”. Konsekwencją tego jest wniosek, że „powinniśmy spróbować znaleźć drogę do koegzystencji z Rosją.” Guetta tak widzi podstawy owej „koegzystencji”: „Potrzebne jest coś w rodzaju porozumienia helsińskiego (nawiązuje do porozumienia z 1973), którego najważniejszym elementem byłoby uznanie granic Ukrainy. To problem nie tylko na Ukrainie, ale również w krajach bałtyckich, Mołdawii, na Węgrzech. Granice muszą być znów zagwarantowane.”

  Moją uwagę zwrócił jeszcze fragment rozmowy dotyczący podziału między środkowo-wschodnią czescią UE a jej zachodnią częścią:

  „redakcja: Czy można powiedzieć o istnieniu podziału między Wschodem a Zachodem jeśli chodzi o koncepcje polityczne? Polska i Węgry zdają się oddalać od Niemiec i Francji pod względem politycznym, głównie jeśli chodzi o stosunek do liberalnych instytucji politycznych.

  Guetta: Moim zdaniem nie ma takiego podziału. We Włoszech odbywa się dokładnie ten sam proces, co w Polsce i na Węgrzech, podobną transformację polityczną, może na mniejszą skalę, przeżywa Austria. Jest to więc ogólnoeuropejski spór między zwolennikami liberalnej demokracji, a jej przeciwnikami.”

  W kontekscie tej tezy mozna zrozumieć czemu Guetta nie pytany tak zdecydowanie odciął się od neoliberalizmu.

  Całość rozmowy pod linkiem:

  https://kulturaliberalna.pl/2019/07/11/guetta-matlak-europa-ue/

 193. @

  SS
  kończy ci się repertuar. ziew ziew 🙁

 194. 100 i galareta to stan umysłu. Tak sobie myślę o symbolice nicka.

 195. ss
  ziew ziew

 196. Hubert Hurkacz rozegrał na Wimbledonie dobre mecze, a nawet urwał set Djokoviciowi, ale jest na początku tenisowej kariery i nie zapeszajmy.
  Wyraźnie nie dopisuje towarzystwu humor co widać.
  Na domiar złego PAD podczas uroczystości rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu powiedział o rozmowach z prezydentem Ukrainy co być może wpłynie na ukraińskie władze i one nam pozwolą pogrzebać zamordowanych i wyciągnąć ich szczątki z dołów śmierci.
  Może łaskawie pozwolą. To jest jakaś paranoja. Może pozwolą(?)

 197. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  Stasiu, daj spokój, odgryzasz się nieudolnie, mimo że tak sobie myślisz.
  Powiem ci na ucho, żeby nikt nie słyszał, jesteś głupiutki, ale sza, nie będę nikomu mówił. Ale proszę, nie stosuj ironi, bo ci to nie wychodzi i w rezultacie lądujesz w krzakach i zaczynasz ubliżac jak , za przeproszeniem, jakiś menel.
  Bo jak się nie wściekasz, to nawet da się z tobą wytrzymac, nawet to, znowu po cichutku, że jesteś głupiutki i że uważasz , że Putin jest szlachetnym rycerzem obrońcą demokracji i wolności.

 198. Ciekawe jest, czy Macierewicz sporządził protokóły z niejawnego (?) przesłuchania posłów w sprawie katastrofy smoleńskiej i czy te protokoły posłowie przeczytali i podpisali.
  To już nie są jaja, to jest jakaś remisja.
  Pzdr, TJ

 199. Tragedia w Bytomiu każe spojrzeć na kondycję psychiczną młodego pokolenia.
  W programie telewizyjnym pokazano fotografię dwóch dziewczynek, prawdopodobnie zamordowanych, przed wybuchem gazu. Do prokuratury nie zgłosił się jeszcze ojciec dzieci.
  Pod Warszawą ojciec zabrał pięcioletniego syna i nie wiadomo czy dziecko żyje skoro ojciec popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg.
  Dzieci też nie bez winy bowiem potrafią bez skrupułów mordować rodziców.
  My na tym blogu mamy stalowe nerwy i wszystko zniesiemy i skomentujemy, ale z tymi młodymi coś nie jest dobrze

 200. tejot
  11 lipca o godz. 20:23
  Bez zgody Karzełka Macierewicz nie móglby tworzyć jednoosobowej komisji. Więc jest to jeszcze jeden ochłap rzucony mediom. Absurdy, które wymyśla Gnom, ten belkot z róznymi ojkofobiami, to nie takie glupie. Wszyscy i Ty tez zastanawiacie się co z tymi protokołami,a to zagrywka szulera, który wypuszcza figlarza czubka Antoniego, wszyscy się gapią, a on na Nowogrodzkiej po cichu knuje kolejny manewr, by poprowadzić Polskę bliżej ku katastrofie

 201. Lewy znaczy odpadowy to widać po tekstach. Do tego nie trzeba dorabiać ideologii. Tak sobie myślę,że jaki ktoś jest widać po kapeluszu na blogu czyli po nicku. Na grzybach znam się.

 202. tejot,
  Ja dziwię się, że ci peowcy w ogóle tam poszli. W ten sposób uwierzytelniają wariata, który nadużywając władzy uprawomocnia swoje chore pomysły.

 203. Antoni Macierewicz przeżył podobno w dzieciństwie jakąś traumę i ona nie pozwala mu spokojnie patrzeć na Świat.
  Jak przesłuchanie tajne to nic nie może zostać zapisane bo ktoś mógłby odtajnić i z tajności nici.
  Swoją drogą w tej sprawie nawet nasz szanowny komentator Mauro Rossi miałby problem z oceną działalności Antoniego

 204. @Stasiu
  Błagam, twoje żartobliwe skojarzenia z kapeluszami, z grzybami na których się znasz, są tak żałosne. Jako twoj przyjaciel, radzę ci, przed wyjściem z domu sprawdź czy masz zapięty rozporek, czy ci z uszów nie wychodzą kłaki. No i nie żartuj, bo zwłaszcza pięknym paniom zrobi się głupio i będą zażenowane(to takie francuskie słowo)

 205. 100 i galareta w knajpie uchodzi. Określenie faszyzm w kraju katolickim obraża uczucia dużej części opozycji,która jest częścią systemu. Choć udaje jak więzień,który jak stoi w celi to nie siedzi. Tak sobie myślę,że mamy co mamy z bożą pomocą a krajowy faszysta to też dziecko Boga i na jego podobieństwo. Hunwejbini budują autorytarne państwo jak Watykan. Czy Watykan jest faszystowski. Odpowiedż nie wymaga 100 i galarety.

 206. Mad Marx 19.44
  Nie widzę alternatywy
  Wielokrotnie pisałem o konieczności zmiany polityki wobec naszego wielkiego sąsiada.
  Politycy chyba zmuszeni do realizacji obcych nam celów i to od prawa do lewa

 207. Tusk tym razem bez munduru obiecał Gruzinom realizację testamentu LK przez Unię. Tak sobie myślę skąd w Tusku tyle rusofobii bo chce przebić jankesów. W mundurze jest to bardziej usprawiedliwione. Swoją postawą grzebie szanse wyborcze PO.

 208. sugadaddy
  11 lipca o godz. 20:35

  Mój komentarz
  Oni powinni tam pójść, przejść przez ten jednoosobowy cyrk i opowiedzieć w szczegółach publicznie o tym. Da się opowiedzieć dochowując poufności.
  Chyba, że Macierewiczowi podrzucona jakieś haki i on je wykorzystuje. W PiSie metoda haków jest popularna, patrz oskarżanie Trzaskowskiego przez osobę niepoczytalną. Dla PiSu mniejsze znaczeni ma , ze oskarżający jest niezrównoważony. Najważniejszy jest hak, sztuka. A niejawność, to , w tym przypadku metoda na naiwnych.
  Pzdr, TJ

 209. Bar Norte

  Zaplute karly reakcji wyrzucaja na bruk 18 tysiecy Niemcow.
  Najwiekszy bank europejski zaplatal sie w praniu pieniedzy i pozyczniu bankrutom rodzaju Donalda Trumpa.
  Deutsche Bank oglosil w niedziele ,, gleboka restruktrulizacje” ktora zredukuje personel
  w najblizszych 3 latach na wszystkich szczeblach.
  Komentatorzy ostrzegaja, ze moze to byc jak Lehman Brothers w 2008 roku.
  https://www.youtube.com/watch?v=ahqQcAQByYE

 210. @stasiu
  „Jako twoj przyjaciel, radzę ci, przed wyjściem z domu sprawdź czy masz zapięty rozporek, czy ci z uszów nie wychodzą kłaki. No i nie żartuj, bo zwłaszcza pięknym paniom zrobi się głupio i będą zażenowane(to takie francuskie słowo)”
  Jako blogowa przyjaciółka czuję się zażenowana Twoim „apelem” do @stasieku.

 211. SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 lipca o godz. 20:42
  Określenie faszyzm w kraju katolickim obraża uczucia dużej części opozycji,która jest częścią systemu.

  Ja tak zupełnie bez zażenowania: pier***, pier*** ja zapłacę.

 212. @mag
  Sorry, Twoje fapa(jak powiadał nieboszczyk Lepper) i nie rozumienie sytuacji, a potem pochopne komentowanie, to Twój urok

 213. Mad Marx
  11 lipca o godz. 19:44

  Racja . Z tym że fakt najechania Moskwy 400 lat temu nie usprawiedliwia dzisiejszych lepkich rączek sowków . Zawsze mówiłem że najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Polski jest duża ilość niemieckich i amerykanskich fabryk na jej terenie .

 214. Słowianin S

  Dla podatnika nie Tusk tylko Pan Przewodniczący Donald Tusk . Sowiecki szczyn jak potrzebuje kolana to do Niemca . Ruskie się nie zgina bo licencja jest tylko na zbicie desek .

 215. kooperatywaMandragon

  Swoją drogą ciekawe czym się zajmowało owo 18 tysięcy personelu do zwolnienia.

 216. @blackley
  11 lipca o godz. 16:56
  Mad Marx

  ,, gdyby Rosja rzeczywiście chciała najechac Polskę,,

  Chce. Zawsze . Powstrzymuje Rosję jedynie brak FORSY na wojnę. Pewnie też ludzi. W przypadku posiadania odpowiedniej ilości pieniędzy i tzw sił zaczęli by W ciągu kilku dni. A pożyteczni idioci myślą że myślą.
  …………………..
  Nie myślałem, że jesteś pan aż tak naiwnie zwichrowany. Pytanie podstawowe, po co Rosja miałby najeżdżać Polskę?
  Ja nie twierdzę, że pan nie myślisz, ale że głupio myślisz, i tyle. Błędnie. Proszą o rzeczowe uzasadnienie swego twierdzenia.
  Uważaj pan, abyś sam nie stał się owym „pożytecznym”!

 217. @adam100
  11 lipca o godz. 17:27
  „Na emigracji jest zaradny i awansuje społecznie. W kraju rządzi zabobon KK. To trzeba najpierw rozwalić ( pewnie samo pęknie )”

  Dopokąd nie nastąpi pełna sekularyzacja państwa polskiego, czyli usunięcia „rządów zabobonu”, dopotąd będziemy mieli ustawiczne problemy natury paraliżu umysłowego społeczeństwa jednobiegunowego wyznaniowo i rozdartego pomiędzy opcje politycznego autoramentu. Na drodze do pojednania w narodzie stoi niedemokratyczna z gruntu instytucja kościoła katolickiego. Nie może być mowy o żadnej demokracji, sterowanej przez feudalny system zarządzania ludzkimi duszami. Albo jesteśmy państwem świeckim w pełnym wymiarze, albo wyznaniowym. Nie da się tego połączyć, jak ognia z wodą. Jeśli jest potrzebne i to i tamto, powinno istnieć rozdzielnie bez ingerencji jedno drugiemu, a nie to, co teraz.
  A czy to samo pęknie?, nie wiem, „pażyjom pasmotrim”.

 218. Optymatyk

  Po co ? Pan pyta Putina o Szojgu. Nie może z braku sił i środków. Nie może z powodu spodziewanych konsekwencji. NATO, Unia itd. Ja złudzeń nie mam . Pan Optymatyk chyba tak. Czy jest jakiś kraj , oprócz Białorusi który ma poprawne stosunki z Rosją? No jeszcze Orban. Putin i Orban A także Kaczyński mówią że demokracja liberalną to przeżytek. Nigdy pan tego nie słyszał ,? Tylko kraje będące w NATO nie zastaly napadniete po 1989 r. Ukraina, Gruzja, Moldawia ..pod byle jakim pretekstem. Inne byle republiki lub tzw bratnie państwa o ile są pod KURATELA USA
  sa bexpieczne. Chyba pan ów fakt dostrzega? Trochę realizmu.

  .

 219. @blackley
  12 lipca o godz. 0:20
  I to ma być wykrętny brak odpowiedzi. Nie spodziewałem się czego innego prócz dyrdymałów. Gdzieś ty pan widział jakąś napaść na kraje europejskie (poza KLD w wyniku Jałty) po 1945 roku? Gdzie pan żyjesz?, w jaki m kapitalistycznym matriksie i dzięki temu, że nie wymyślili tego ruscy?”
  NIKT W DZISIEJSZYM ŚWICIE NIE JEST BEZPIECZNY. To nie dzięki Rosji, ale głównemu bandycie świata, stanom zjednoczonym przeciw ludzkości.

 220. Optymatyk
  12 lipca o godz. 0:37

  Coś ustaliliśmy – zagarnięcie połowy Europy i utworzenie KLD było napaścią . Dobre i to . Tylko dwie sprawy – samo uzywanie skrótu KLD to gruba nieprzyzwoitość . No i czemu panu przez gardło nie chce przejść kto te pół Europy zagarnał .Optymatyk nie chce powiedzieć to ja może spróbuję – pół Europy zniewoilla Rosja sowiecka .

  Jakiej odpowiedzi jeszcze Optymatyk oczekuje ? Kazdy kraj będący sąsiadem Rosji oprócz Białorusi , o ile nie jest Chinami , został zaatakowany jeśli nie jest członkiem NATO . Gruzja , Ukraina , Mołdawia …..czego pan jeszcze nie rozumie ? Ja wiem że Optymatyk podobnie jak pan Szojgu odmawia prawa do istnienia owym krajom poza ” sowiecką strefą wpływów ” . Ale przecież to są niepodległe kraje , tyle że okupowane przez sowietów wiele lat a teraz WOLNE. Cały problem w dwóch kwestiach Optymatyku – odmawia pan prawa do istnienia po za russkim mirem krajom typu Ukraina a i Polskę by pan widział w jakiejś unii sowiecko polskiej , Druga sprawa , wciąż wyciągacie Jałtę jako ” winę Zachodu ” usprawiedliwiając rosyjską okupację brakiem zachodniej interwencji ……to kalka propagandowa Optymatyku .

css.php