Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Beata Szydło

11.07.2019
czwartek

Nie będę żałował Szydło

11 lipca 2019, czwartek,

W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce Beata Szydło uzyskała imponujący wynik. Ale Europa to nie Polska. Tam liczą się i mocniejsze są inne wartości niż te, które bliskie są elektoratowi byłej pani premier w kraju.

Beata Szydło sama sobie zgotowała ten los. Przegrała, ponieważ Europa – od socjalistów po chrześcijańskich demokratów – ciągle jeszcze wierzy w niezależny wymiar sprawiedliwości i trójpodział władz. W każdym razie jego obrońcy ciągle jeszcze stanowią w Parlamencie większość i mają dobrą pamięć.

Bez względu na to, jakie były rachuby dotyczące podziału stanowisk w komisjach PE przed wyborami, tajne głosowanie nie pozostawia wątpliwości. Obóz rządzący w Polsce utrzymuje, że kandydatura Szydło padła ofiarą „zemsty”. Ja bym raczej powiedział, że był to rewanż.

Skoro rząd polski zaangażował się bez reszty (i z powodzeniem) w utrącenie kandydatury socjalisty, Holendra Fransa Timmermansa, to nie mógł oczekiwać, że jego obrońcy wybiorą Beatę Szydło przewodniczącą jednej z ważniejszych komisji PE. Albo-albo. Oficjalnie Platforma Obywatelska (Andrzej Halicki) jest „zasmucona” porażką premier Szydło, bo polska kandydatka przegrała. I to przegrała sama z sobą, gdyż była jedyną kandydatką! Większość nie głosowała na inna osobę, tylko przeciw „naszej Beatce”.

Ale przecież Parlament Europejski to jest NASZ parlament, politycznie Beata Szydło grała na własnym boisku, u siebie, a nie na wyjeździe, bo jeden jest tylko parlament Unii, do której należymy. Nie można jednym tchem utrzymywać, że „Europa to my”, a zaraz potem utrzymywać, że Europa wygrała z Polską. Albo jesteśmy w Europie i uznajemy wynik głosowania jako zadowalający przynajmniej część Polaków, albo jesteśmy republiką bananową i w żadne tajne głosowania nie wierzymy.

Fakt, że PP. Waszczykowski i Czarnecki zostali wybrani na upatrzone (i uzgodnione) stanowiska, świadczy o tym, że zemsty ani odpowiedzialności zbiorowej nie było. Po prostu Beata Szydło i Zbigniew Krasnodębski na własnej skórze odczuli, że Europa dobrze wie, co się u nas wyprawia, a czarne jest czarne. I dobrze, że żadne wcześniejsze ustalenia nie są w stanie ukryć prawdy.

Zaproszenie
Marek Ostrowski („Polityka”, autor nowej książki „Francuski sen”), dr hab. Agnieszka Cianciara (Instytut Nauk Politycznych PAN) i Jarosław Gugała (Polsat) będą naszymi gośćmi 14 lipca (rocznica obalenia Bastylii!) o godz. 10:05 w Radiu TOK FM.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 510

Dodaj komentarz »
 1. >> Ale Europa to nie Polska. Tam liczą się i mocniejsze są inne wartości niż te , które bliskie są elektoratowi byłej pani premier w kraju.<<

  W tzw. Europie liczy się też umiejętność konwersacji w którymś z europejskich narzeczy, a osobliwie – w plugawej mowie Angielczyków.

  A tu 'nasza' Broszka – choćby i święconą wodą pokropiona – ani be, ani me…

 2. Ależ szanowny panie Redaktorze,
  pański żal to chyba ostatnia rzecz, której pani Szydło mogłaby potrzebować.
  Któż zresztą,oprócz garstki starych bolszewickich zgredów, mógłby potrzebować pańskiego biadolenia?

 3. To ja wolę zdecydowanie sportowe zagajenia.
  Polityczne też mogą być, ale czemu Szydło?
  Już sam popis i druzgocząca przegrana powinny być ostrzeżeniem jak na witrynie sklepowej „Tych ……nie obsługujemy”

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Załować to powinna Szydło Beata że nie uważala na lekcjach angielskiego . Ten angielski to zabawna rzecz . Jest jak matematyka . Nie pościemniasz . 2 plus 2 jest cztery . Umiesz albo nie . Wszystkie dęte pajace pięknie wychodzą na durni jak ich dziennikarz angielskojęzyczny zagadnie .

 6. ani nie rewanż, ani zemsta. Wskazanie właściwego miejsca, chociaż nie mam pewności czy siedziba PE zaopatrzona jest w kruchtę. Swoja drogą, jak na polskie czyli nawet nie na europejskie standardy : co taka religijna osoba robi w urzędach państwowych, już lepszy byłby klasztor:
  „Jedną z jej pierwszych decyzji było usunięcie flagi Unii Europejskiej z konferencji prasowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zastąpienie zegara w sali posiedzeń Rady Ministrów Krzyżem…”
  To powyżej to cytat z Wikipedii. Autorzy piszą życiorysy przyszłych świętych na kolanach stąd słowo „krzyż ” z dużej litery. Przy okazji – czy zmieniono już w Polsce preambułę do Konstytucji?, nie jestem na bieżąco w temacie ustawodawstwa.

 7. żabka konająca

  Jednym słowem – Becia usunęła Unię , teraz Unia usunela Becię . Zegar im niepotrzebny . I tak w razie spóznienia ” Bóg tak chciał ” . Czyż nie ?

 8. Impertynencje na kanwie brukselskiej porażki

  W Polsce poparcie jak przez aklamację
  W Brukseli porażka przez demokrację

  Unijna machina zmieliła Beatę
  Nic tu po tobie, wracaj na chatę

  Należy nam się, proste jest krzywo
  Prezes wypije i to piwo

  Przyjmie porażkę, ogłosi wiktorię
  Wygłosi nową zwycięstwa teorię

  Beata w pąsach okryta kwiatem
  Smutna zatęskni za swoim powiatem
  Pzdr, TJ

 9. tu mamy wiedzę encyklopedyczną o etnografce z wykształcenia:
  „Ukończyła Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w 1989 r. [6], gdzie ukończyła studia na Wydziale Etnografii. [7] W latach 1989 – 1995 była doktorantką na Wydziale Filozofii i Historii tej uczelni. W 1997 r. Ukończyła studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej , aw 2001 r. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – zarządzanie samorządem terytorialnym w Unii Europejskiej.”
  Najciężej z nauką szło za PRL-u aż 6 lat, wiadomo – zemsta i zmowa mimo że przedmiot studiów bliski sercu i duszy:
  https://images.search.yahoo.com/search/images?p=etnografia+s%C5%82ownik&fr=mcafee&imgurl=http%3A%2F%2Fmuzeum.wieliczka.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F01%2FMZK-foto-multimedia.jpg#id=1&iurl=http%3A%2F%2Fmuzeum.wieliczka.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F01%2FMZK-foto-multimedia.jpg&action=click

 10. Po roku 1989 poszło jak z górki: „w latach 1989 – 1995 była doktorantką na Wydziale Filozofii i Historii tej uczelni. W 1997 r. Ukończyła studia podyplomowe dla menedżerów kultury w Szkole Głównej Handlowej , aw 2001 r. Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – zarządzanie samorządem terytorialnym w Unii Europejskiej…”
  Sroce spod ogona nie wypadła, nawet jeśli ptaszydło siedziało na kościelnej wieży.

 11. Nowość sprzed 40 minut:

  „Konferencja przewodniczących PE zaleciła, by nowe głosowanie nad szefem komisji ds zatrudnienia (EMPL) odbyło się już w najbliższy poniedziałek. W europarlamentarnych układankach ten fotel nadal należy się PiS-owi.”

  Tłem politycznym powtórki głosowania jest niepewność związana z wyborem Ursuli von der Leyen na szefową KE. W tym przypadku chadecja (EPL) chce się asekurować głosami frakcji do której należy PiS.

  Przypomnę, że Beta Szydło poległa w wyborach głosami frakcji socjalistycznej i liberalnej PE.

 12. do obecnych tu pań, nie wiem jak Wy, ale ja widzę po lewej stronie ekranu przepiękne suknie z serii „FREE SHIPPING -view more”. To mnie bardzo rozprasza.

 13. @Bar Norte, ty zapominasz że gońcom przynoszącym złe wiadomości ścinano głowę?

 14. Skąd wiadomo, że Szydło nie zna angielskiego? Może zna inne języki? Wygląda mi raczej na niemiecki albo na rosyjski niż na francuski.

 15. Są takie postacie, które nie pasują do wnętrza, po prostu nie pasują, gdy inni poruszają się bez sprzeciwu.
  Ważniejsze od pocztu polityków miejscowych i zamiejscowych staje się pytanie; w co się bawić?
  W Grecji powiało silniej i zabawa się skończyła, dla niektórych bezpowrotnie.
  Podobnie we Włoszech, ale tam obyło się bez ofiar.
  GW na wakacje przypomina o konieczności ruchu, czynności niezbędnej do życia. Jednocześnie autorka artykułu „Wstań i idź” uważa, że „Podmiejska zabudowa zwykle jest zbyt nudna, by skłaniać do przechadzek, wielkie osiedla działają otępiająco, kiedy przemierza się jedno po drugim w tempie pięciu, a nie pięćdziesięciu kilometrów na godzinę”, czyli znowu Świat za szybą samochodu. Od rezerwatu do rezerwatu

 16. Ciemny lud, który zakochał się w takiej swojskiej, przaśnej Beatce, pozostał w Polsce.W PE zasiada inny sort, który Beatki nie ceni ani nie kocha. W PE nikt na nią nie będzie zwracał uwagi ale w Polsce będzie robiła za skrzywdzoną anielicę.

 17. liczę że Gospodarz przeczyta ten komentarz:
  Z poprzedniego blogu. Ktokolwiek kryje się za nickiem @Blackley, (nie mylić z @Black..) ten ma bardzo wiele wspólnego z chlebodawcą od wynoszenia starych gratów o tym samym nicku, który na szczęście zniknął z blogu dawno temu. Zachowały się po nim rasistowskie komentarze, do ponownego publicznego okazania.
  Wynoszenie starych gratów nie przynosi ujmy, rasizm ma swój artykuł w Kodeksie Karnym.

 18. Becia vel Brocha zna wiele języków tyle ze słyszenia….

 19. @handzia55 – a suknie?!. szczególnie te długie, za kostkę

 20. „Skąd wiadomo, że Szydło nie zna angielskiego? ”
  Mozna poznac po podkolano’wkach

  Moze zdyskwalifikowaly ją podkolano’wki z gumka a „matka ksiedza” przelala czare goryczy (26:0 ) . W Europie ” matka ksiedza” w podkolano’wkach to musi byc jakas nie wąska egzotyka .
  Francuskie podkolano’wki z gumką ?! To nie moze byc prawda .

 21. Panie Danielu, za moich i zapewne Pańskich czasów na studiach były obowiązkowe dwa języki: obowiązkowy i do wyboru.
  Ten pierwszy pozwala rozumieć pieśni, drugi nie do końca doskonały jak to w życiu – nothing is perfect.
  Zwrot w prostej angielszczyźnie to parafraza oczywiście, dla wszystkich którzy pokrzywdzeni późniejszym urodzeniem nie oglądali filmu.

 22. @olborski! to ty nie masz polskich liter? dopiero teraz zauważyłam. Musiałam wcześniej czytać nieuważnie; zwróć się do koleżeństwa albo poszukaj online jak zainstalować.

 23. Panie Redaktorze Passent,
  wpisy z nazwiskiem b. premier B. Sz. nie przechodzą. Jest na nią „zapis”?

 24. W co się bawić, zadają pytania starsi i młodsi.
  Dziesięciolatek zabrał kluczyki dziadkowi, uruchomił samochód stojący w podziemnym parkingu i ruszył na przejażdżkę po osiedlu bo się nudził. Już miał wracać, ale zatrzymali go zaniepokojeni mieszkańcy i parę osób ma kłopot bo trochę uszkodził jakiś stojący mu na drodze samochód.
  Czy dla młodego, a już doświadczonego kolizją w ruchu drogowym, ta zabawa będzie tylko incydentem czy też dopiero wstępem do poważniejszej rozrywki to się okaże.
  Nasze drogi stają się coraz częściej okazją do zabawnych zdarzeń. Jedzie taki kierowca ciężarówki lewym pasem drogi ekspresowej i wydaje mu się, że wyprzedza inną ciężarówkę, ale tylko mu się wydaje. Zabawa w wyprzedzanie trwa i trwamać.
  Są też przypadki tragiczne i o zabawie należy zapomnieć. Cysterna jedzie na czołowe z BMW, dwie osoby nie żyją, jedna ranna.
  Węzeł Piotrków Zachód to rozwiązanie więcej niż zabawne; parę kilometrów tam i z powrotem na jednej jezdni autostrady A-1, bo druga zamknięta i nie widać by prace się posuwały. Drogowcy myślą , a samochody stoją w zabawnej przeplatance.
  Koniec zabawy. Dobranoc

 25. żabka konająca

  „Bar Norte, ty zapominasz że gońcom przynoszącym złe wiadomości ścinano głowę?”

  To nie ja przynoszę tylko służby prasowe PE i akredytowani tam dziennikarze. Ja tylko z tych relacji korzystam i się nimi dzielę.

  Niestety wewnątrzniemieckie kontrowersje wokół kandydatury Ursuli von der Leyen na szefową KE przeniosły się do Brukseli – według starej zasady, że gdy się w Niemczech trzęsie to i Europa się trzęsie.
  Ponieważ frakcja „Zielonych” odmówiła jej poparcia, socjaliści też jak na razie się wstrzymują a liberałowie podchodzą do niej bez entuzjazmu, więc chadecy z EPL szukają rezerwowych głosów – również pisowskich. Stąd druga szansa dla frakcji w której jest PiS w wyborach do kamisji zatrudnienia PE.

  Z tych niepoprawnych politycznie wiadomości jeszcze jedna – dziś sąd UE „stwierdził nieważność zamrożenia środków finansowych” Janukowycza i 6 innych byłych prominentów ukraińskich. Mowa jest o sankcjach nałożonych po tzw majdanie, w 2014.
  Na pewno się Janukowiczowi i jego kolegom na wygnaniu ta kasa przyda.

 26. Bardzo prosto Szydłowa przetnie spekulacje. Jeśli wygłosi mały spicz w języku innym niż Polski lub rosyjski słabo . Koko-szpadel

 27. Vincent Rostowski, niedoszły europoseł, wspiera Ursulę von der Leyen – jak umie.

  Jak podała dziś brytyjska prasa Ursula von der Leyen gdy studiowała w latach 70 w Londynie to wynajmowała od Rostowskiego mieszkanie.

  Tak ją Rostowski wspomina:

  „Ursula von der Leyen (wtedy Albrecht) miała włosy tylko trochę dłuższe niż dzisiaj (choć pełniejsze), to była trochę pulchna i lubiła szaleć po dyskotekach! Ponadto uważam, że „imprezowa” byłoby bardziej dokładne (w stosunku do niej) niż tylko „towarzyska””.

  Gazeta Wyborcza wypominanie jej wagi i trybu zycia uznała za „skandaliczne” i zamieściła zdjęcie Rostowskiego z wyeksponowaną łysiną.

 28. Żabka k.
  Śledztwo? Redakcja nie jest zainteresowana od roku albo dłużej..Wysłałem z 10 maili bez odzewu.

 29. żabka konająca; 23:04.

  Żabciu; dobrze wiemy kto zacz ten ( blackley pan ) czyli idiota ale to dobrze
  ze tacy od czasu do czasu się pojawiają. Dzięki temu możemy poznać innych
  ukrytych ,,niby inteligętów” którzy ośmieleni idiotą pokazali na co ich stać
  czyli wylazło z nich bydle i słoma z butów.

  https://www.youtube.com/watch?v=ogH-Ck5ydXM

 30. SŁOWIANINIE; tak trzymaj i nie popuszczaj wal w tą szpagatową inteligencie
  jak w bęben.

  https://www.youtube.com/watch?v=8TcRZm8VTCc

 31. Między zemstą a rewanżem

  Daj mi, luby, kanareczka.
  A dziś każda swemu powie:
  Jeśli nie chcesz mojej zguby,
  Krrrokodyla daj mi luby.

  Opowiadam się, że to była zemsta, poczciwa fredrowska komedia. Rejent Milczek to Timmermans, zamożna Podstolina, zamożna wdowa po trzech męžach notabene, to Unia Europejska … tak mi się kojarzy z lekturami szkolnymi.

  Bo jeśli to miałby być rewanż, jeśli rewanżyzm to tylko zachodnioniemiecki, któremy damy odpór w sojuszu ze Związkiem Radzieckim na czele.

 32. Emigracja na zachód już się rozpoczęła. Jeden sni o Francji, druga sprawy unijne wałkuje …
  Hotele Lamberty, gromady Grudziądz się formuują. Jak zawsze, gdy wschodnia doktryna kraj zdominuje.

  W Gościach Passent (TOK FM) historia zachodniej Europy będzie wałkowana, z naciskiem na Francję i tamtejszą rewolucję m.in.

  „Nasz naród jak lawa, Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa … Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi”

  O, naiwności poetycka …

 33. Wanda Wasilewska z broszką i jej otoczenie przedstawiali PE z liturgią i gadżetami niemal jak Reichstag. A to flaga szmatą a to germańskie oblicze PE można mnożyć przykłady jego „szambowatości”. A jednak dali się wybrać. Tak sobie myślę,że „szambonurek” ma klawe życie w misji usuwania lewactwa w ramach chrystianizacji. Żadna misja nie hańbi. Dzisiaj poniżony jutro wywyższony z bożą pomocą. Alleluja i do przodu !

 34. @

  Tak oto faszystkę dopadł deszcz.
  U wrażliwych wywoła ten utwór może melancholie,
  a u faszystów gwarantowanie nic.

  https://www.youtube.com/watch?v=DuDhiHSksaA

 35. W polityce jak w dyplomacji sukcesy są tam gdzie stosuje się zasadę coś za coś. O szpiegach nie wspomnę. Szukanie kompromisów jest sztuką. A sztubactwo polityczne z łapanki nie jest kindersztubą. Jak poznać wady i zalety partnera bez rozmawiania przez pośredników. Tak sobie myślę jak mawiał klasyk dwa kroki do przodu jeden do tyłu. Nie paląc wcześniej mostów. Stosunki z Rosją są klasycznym przykładem „dyplomatołkowatości” elit hunwejbinów. Pius XII nie był „dyplomatołkiem” jak mawiał Bartoszewski. W zamian gestapowcy zdejmowali w Bieszczadach czapki wchodząc do kościoła. Co chwalił ostatnio tamtejszy duchowny. Czyli można.

 36. @

  Czarnecki pozwie Polskę o miliard euro. To pokłosie afery korupcyjnej KNF
  http://wyborcza.pl/7,75398,24986091,czarnecki-pozwie-polske-o-miliard-euro-to-poklosie-afery-korupcyjnej.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto
  kokesz3612.07.2019,
  Oto opozycjo otrzymujesz kolejny wspaniały materiał do dowalenia piswskim złodziejom i łapówkarzom. Stawiać bilbordy na każdym rondzie z listą afer. Jechać na wiece do polski B i tam walić prosto z mostu i po nazwiskach kto stoi za tymi machlojami. Skoro kim z Żoliborza może was nazywać zdradzieckimi mordami to wy go możecie nazywać go oszustem i malwersantem
  Nie bać się. Jak przegracie kilka procesów to przeprosicie ustami jakiejś innej osoby jak krzywomordy. ALE PÓJDZIE CHASŁO W POLSKĘ ŻE KRYSZTAŁ PĘKA. Tyle w temacie.

  Lech301212.07.2019,
  Kaczyzm powinien być tępiony jak faszyzm.

 37. @

  Cuda w Sądzie Najwyższym. Sędzia od Ziobry pozbawia uprawnień prezesa Izby Cywilnej

  http://wyborcza.pl/7,75398,24986269,cuda-w-sadzie-najwyzszym-sedzia-od-ziobry-pozbawia-uprawnien.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

  bombadilwlocie11.07.2019, 19:59
  Nie sędzia, tylko Zaradkiewicz. Używajcie w tytułach prawidłowej nomenklatury.

 38. @

  Stefan Niesiołowski :
  Oświadczam, że p. Szydło przez wrogów Polski nazywana też broszką i sołtysową jest tym, co najlepszego wydał odrodzony polski parlamentaryzm. Ta posada jej się po prostu należała, a radość wrogów naszej ojczyzny to rechot szkieletów.
  Wyrażam oburzenie z powodu podłego spisku łże-elit i niewybrania p. Szydło (naszej Beci) na stanowisko szefowej europarlamentarnej komisji ds. zatrudnienia. To już drugi przypadek przestępczej zmowy lewackich pseudoelit i wrogów Polski w Brukseli. Ofiarą pierwszego spisku padł wybitny patriota, intelektualista i mąż stanu p. Krasnodębski z PiS-u, a teraz „nasza Becia”.
  Oświadczam, że p. Szydło przez wrogów Polski nazywana też „broszką” i „sołtysową” jest tym, co najlepszego wydał odrodzony polski parlamentaryzm. Ta posada jej się po prostu należała, a radość wrogów naszej ojczyzny to rechot szkieletów. Uzbrojona w oręż intelektualny p. Suskiego, obdarzona charyzmą i ognistym temperamentem La Pasionarii „nasza Becia” powinna otrzymać rekompensatę finansową za straty moralne od polskiego rządu, podobnie zresztą jak p. Krasnodębski. Nie spoczniemy, aż odejdzie precz brukselska zawierucha, aż heroiczne cnoty „naszej Beci” zostaną docenione i nagrodzone, a podstępny lewacki i tęczowy wróg Polski ukarany i upokorzony.
  Stefan Niesiołowski

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 39. blackley
  12 lipca o godz. 2:54
  SŁOWIANINIE; tak trzymaj i nie popuszczaj wal w tą szpagatową inteligencie
  jak w bęben.

  https://www.youtube.com/watch?v=8TcRZm8VTCc

  Pisz więcej lazjo z antypodow , może wtedy Redakcja się wezmie za robotę . ZMS owiec z Jackowa .

 40. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 lipca o godz. 6:16
  Wanda Wasilewska z broszką i jej otoczenie przedstawiali”

  To chyba dobrze ” Wanda Wasilewska” ? Stara komunistka , namiestnim zbydlęcenia ze wschodu w Polsce . Szczyna – podatnik się zagubił a ……..

 41. @

  Andrzej Bogusław Krak
  Sympatycy Władka Frasyniuka ✌️.

  Czy my doczekamy powrotu praworządności, rozliczenia afer Misiewiczów, nieuków w zarządach spółek, milionów danych komisji smoleńskiej, Amber Gold, Skoków, KNFu, za miliony na ochronę miesięcznic, za wycinkę Puszczy Białowieskiej, za brak planu na ratunek przed smogiem, za blokowanie inicjatywy redukcji emisji CO2, za łamanie prawa, Konstytucji, zniszczenie Trybunału Konstytucyjnego, KRSu, za ataki na Rzecznika Praw Obywatelskich ostatniego obrońcy obywatela przed władzą, za szykanowanie sędziów, zniszczenie parlamentaryzmu – za ustawy w 3 godziny, po złodziejsku uchwalane w nocy, za pomówienia sędziów, Wałęsy i szkalowanie ich przed całym światem, szykanowanie i utrudnianie WOŚP, upartyjnienie mediów publicznych, wyrzucanie z pracy dziennikarzy, za tolerancję dla pedofili w KK, dla ksenofobii, antysemityzmu, faszyzujących bojówkarzy w pochodach ulicznych, za mowę nienawiści w TVP, szastanie publicznym groszem na wyborcze kampanie, na odprawy dla nieudaczników w spółkach skarbu państwa, za aferę z kolekcją Czartoryskich, za aferę PCK, za miliony dla Rydzyka, za nędzę nauczycieli, dramat i zablokowanie kariery zwichnięcie planów nauki młodzieży, za destrukcję oświaty, rozwalenie służby zdrowia, za brak leków w aptekach, za zastraszanie, nękanie dziennikarzy, opozycjonistów, za przekupstwo polityczne narodu i demoralizację przez nobilitowanie chamstwa , w debacie publicznej, podział Polaków na kategorię Panów i nazwanie połowy społeczeństwa gorszym sortem, komunistami i złodziejami, kanaliami, zdradzieckimi mordami, obaczonymi genem zdrady, za upadłe stadniny, za niszczenie wszystkiego co niezależne, niepisowskie , za ……. Pójdźmy na wybory, nie słuchajmy tylko PR i TVP, mamy jeszcze inne media. To nasz obowiązek patriotyczny, nie pozwalajmy się ogłupić, przekupić populistom, mamy szare komórki – więc używajmy ich.

  Ośmiornica PiS

 42. Ku pokrzepieniu serc volksdojczów,syjonistów i innej maści rusofobów dedykuję hymn globalnej wioski Sziraka strana maja radnaja…Tak sobie myślę,że warto wiedzieć skąd wyszedł ostateczny pogrom katolickiej III Rzeszy. Ten fakt umożliwił powstanie bloga jak ściany płaczu dla nieudaczników. Wylewajcie żółć a będziecie lepsi. Będzie wam odpuszczone.

 43. Słowianin S

  Pogrom 3 rzeszy przyszedł z USA . Trzy stalownie w pewnym hrabstwie produkowały więcej stali niz reszta swiata . Swiat cywilizowany dał pieniądze i bron , sowiety dały mięso armatnie . Z rocznika 1940 do domu wróciło dwoch , 2, DWÓCH chłopaków . Tak dowodzili ruscy dowódcy .

 44. @

  Marek Woźniak‎
  Wspieramy Donalda Tuska

  Określeń ludzi „gorszego sortu” jest tyle, że spokojnie można byłoby stworzyć leksykon synonimu społecznego. Autorzy – politycy i wyznawcy partii władzy. Dla mnie osobiście są komunistami i złodziejami w jednym z domieszką zidiocenia.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10211040116319200&set=gm.850109788722487&type=3&theater

 45. Najważniejszy jest człowiek a nie materia. Tak sobie myślę,że tak było i niech zostanie. Wystarczyło aby volksdojcze nie strzelali do chłopców w ramach przykazania nie zabijaj. Najwyżej mogli palnąć sobie w łeb dla świętego spokoju ludzkości. Ale ptasi móżdżek nie gwarantował celności. O tchórzostwie nie wspomnę.

 46. @

  Wstyd się przyznać.
  Nie wiedziałem ze Hugh ma taki talent;

  https://www.youtube.com/watch?v=AzEBH6DZJVk&feature=share

 47. Słowianin S

  Jeszcze jedno ci powiem za PRL u to ja jadłem tylko kaszankę i salceson
  bo nic więcej nie było a teraz jem kiełbasę szynkową a kaszanką i salcesonem
  to karmię swojego psa burka.

 48. BLACKLEY

  Nuda Panie. Zmienić trzeba oprogramowanie na aktualne. Ale pisz pan , pisz pan. Może Red wreszcie się zajmie sprawa złodzieja z antypodow. Czy tam Jackowa. Te produkty które pan wymienił są niezbyt zdrowe. Miażdżyca, dna moczanowa, nadciśnienie itd itp. Je pan niezdrowo ale za to dużo.

 49. Słowianin S.
  Folksdojcz Nie służył w poważnym wojsku. Podatnik szczyna w Wiki, w AMERYKANSKIM Internecie zobaczy. Trza było 17.09.1939 siedzieć w domu a nie udzielać,, bratniej pomocy,, . Dzicz może by ocalała. Chociaż nie, zamknęli by w GULAG, ktoś musiał być darmowym robotnikiem w tym kraju robotników i chłopów. Z pkb na osobe na poziomie Polski A ma wszystkie bogactwa świata w ilościach hurtowych. Pkb 3 razy większe jak Holandia A ludzi 20 razy wiecej . Zabrakło licencji . Ale nie na zabijanie
  W tym zawsze byli dobrzy.

 50. Bar Norte
  Jak jesteś tak dobrze poinformowany , to też napewno możesz nam powiedzieć ile jest tych głosów frakcji konserwatywnej ( PiSu) , że von Der Leyen rzuca na szale głosy socjalistów, zielonych i liberałów , aby je uzyskać.
  Gdyby rzeczywiście tak było to baba napewno nie nadaje sie na stanowisko , które zamierza zająć i nawet liczyć nie umie. To juz z polityką nie ma nic wspólnego , to zwykle kupczykowanie

 51. Całe szczęście, że Beatka przepadła w głosowaniu. Jak by sobie poradziła biedaczka bez codziennych instrukcji z Nowogrodzkiej?

 52. Volksdojcz nawet nie wie,że siedząc u jankesów spożywa produkt z Rosji. Tatar z Rosji trafił do Hamburga a wraz z imigrantami niemieckimi do Ameryki. Tam jankesi zrobili z niego burgera. Tak sobie myślę,że niby taki mądry naród a nie wymyślili tatara. Pewnie byli zajęci reprywatyzacja mienia Indian. Pod Stalingradem pośladki miały wzięcie o czym volks pisał do domu.

 53. ss 10:17

  q**wa jaki ty głupi jesteś 🙂 🙂

 54. Słowianin S
  Legenda głosi że tatar to ,, produkt,, tatarski. Tatar z Rosją i Rosjsninem ma tyle wspólnego co ekonomia z tzw ,, ekonomia socjalistyczna , ,, .
  Szczyna podatnik w Wiki przeczyta kto służył w Wehrmachcie. Rzecz pewnie łatwo sprawdzić. Paręnaście lat po wojnie Niemcy przyjechali do Polski i wykonali swoich poległych, mieli dokładne mapy i notatki gdzie kto pochowany. Ruskie nie byli w stanie doliczyć się butów A co dopiero mogił swoich ludzi. Ma czas , pogrzebie w AMERTKANSKIM Internecie może znajdzie.

 55. @adam100, 9:38
  Niesamowite…

 56. 100 i galareta nadaje. Tak sobie myślę ,że to jakieś zboczenie pić q.aterką z galaretą z kopyt. Odbija.

 57. Słowianin S.
  No . Jak pić, z czego pić, ile pić itd kto wie lepie?

 58. Aha . I Nie Tusk tylko Pan Donald Tusk, Przewodniczący. Szczyn podatnik w Amerykańskim Internecie poszuka.

 59. @@Adam, Blackley
  Dajcie spokój Stasiowi, ja już mu odpuszczam. Wychodzi z domu z rozpietym rozporkiem, z uszu mu kudły wychodzą i wszystkimm oznajmia, że on tak sobie myśli.
  Ograniczony pomyleniec tez ma prawo zyć. Szkoda czasu na przepychanki z czubkiem
  Pozdrawiam

 60. Lewy
  Podoba mnie się to – ,, ograniczony pomyleniec ,, . Sam nie wiem co lepsze. Zostawić w spokoju, nie reagować na te śmieciowe posty czy jednak za każdym razem wykazywać głupotę?

 61. „My nie przerwaliśmy poszukiwań nawet na chwilę. Nie ma mowy o żadnych oszczędnościach, wszystkie możliwe siły są zadysponowane – zapewnił w TVN24 Ciarka. ”
  O dwa , trzy slowa za daleko . Nie ma mowy o żadnych oszczędnościach w slowach

 62. Lewy
  Wracając do poprzedniego wpisu Gospodarza i komentarzy, z niejakim przerażeniem uświadomiłam sobie, że miałeś na myśli nie @stasieku lecz Stasia Słowiańskiego, którego chyba najlepiej zostawić w spokoju.
  Wyszło jakieś kretyńskie qui pro quo z mojej winy.

 63. Do Lewy;

  Lewusku; ty musisz mieć bardzo wredny charakter, dzieci od ciebie uciekły
  daleko aby ciebie nie słuchać wiem ze zona też ciebie opuściła zostałeś sam.
  Rozpiłeś się zaniedbałeś nie golisz się rozporka też nie zamykasz a z nosa
  i z uszu wyłażo ci kłaki po prostu stałeś się kiep.

 64. Eeetam .. na szpitale przyjdzie czas , dworce kolejowe to jest to ..
  Popatrz pan doktorze ..
  Ale ja tu nie widze nic co ..
  Ale jest na co popatrzec , duzy co ?
  https://www.youtube.com/watch?v=23dW3H9yFSU

 65. BLACKLEY
  Pisz komuchu z antypodow. Może Redakcja się zainteresuje. Przeprowadź się czerwona lajzo do Putina jak ci tak tam pasuje

 66. Jak wyczytalam w dwoch portalach internetowych ( onet, wprost) prezes Krajowej Rady Sadownictwa zapomnial umiescic w rozliczeniu podatkowym dochodu ok. 100tys. zl. otrzymanych z tytulu pelnienia tej funkcji. Jak zapewnil: temat jest prozaiczny i uzupelni te swoje dochody.
  Zachodzi pytanie, czy czlowiek z tak marna pamiecia moze zajmowac tak wazne na okolicznosc walki o praworzadnosc w Polsce stanowisko, albo moze jest tak jak zapewnia prezes, ze suma prozaiczna i po prostu zapomnial.

 67. Panie Redaktorze..Halicki i Platforma są,,zasmuceni” ..i ,,ubolewają” podobnie jak Pawlak mniej więcej.. ,,WIESZ MANIA … A SĄSIADOWI KONIA UKRADLI. Był taki pieękny ogier…amerykańcki …Szkoda hi hi hi.. Szkoda Mania..!
  Niestety ciąg bezustannych ,,sukcesów ”pani premier został niemile zakłócony…Unia jakoś znosi że flaga w tym rozdaniu została schowana bo to EUROSZMATA…ale nie musi obdarzać Beaty i cmookać w mankiet..
  Unii daleko do elegancji pana Prezesa… potraktowali panią Beatę jako ,,Kartoflankę”..czyli zupę ..jarzynową..Inaczej potraktowano niektóre placki kartoflane..
  Wlecze sie cholera ten złośliwy ,, Merklasty ” epitet z jarskiej kuchni. o parze kartofli..
  Oh Angela glaube mich ..keine lieb’ dir so wie ich..

 68. Bywalec 2

  „Jak jesteś tak dobrze poinformowany …”

  W miarę aktualny podział głosów między frakcjami w PE zawiera poniższe zestawienie w tabeli „2019 results by political group”:

  https://en.wikipedia.org/wiki/2019_European_Parliament_election

  Jak widać frakcja konserwatywna do której należy PiS ma 62 głosy co plasuje ją na szóstym miejscu pod względem liczebności. Natomiast „Zieloni”, którzy jak na razie jako jedyni sposród frakcji dominujących w PE (pierwsza czwórka) odmówili poparcia Ursula von der Leyen mają 74 głosy. Tak więc próby zjednania sobie PiS przez frakcję chadecką mają zrekompensować von der Leyen utracone (jak na razie) głosy „Zielonych”. Zresztą chadecy uderzają również do frakcji nacjonalistycznej ID (Afd, francuski Front Narodowy itp) by pozyskać ich głosy – chocby część z ich zbioru liczącego 73 głosy.
  To jest nic zaskakującego, bo wspomniany w felietonie red Passenta europoseł Halicki przyznał, że za wyborem Szydło głosował europoseł z PO Jarosław Duda, bo takie było stanowisko władz chadeckich. Tak więc Ursuli von der Leyen w PE udało się po latach reanimować PO-PiS, co w kraju się wydaje niemozliwe.

  Masz rację pisząc, że to są targi o głosy. Z tym, że poglady tu też grają rolę, bo przecież chadecy to prawica więc nie mają oporów przed współpracą z prawicowym PiS czy nacjonalistami. Tak więc te iluzje o „kordonach sanitarnych” między partiami tworzone na użytek polityki wewnętrznej w poszczególnych krajach pryskają jak bańki mydlane w realiach PE.
  Choć w tym przypadku akurat problemy wewnętrzne Niemiec czyli brak akceptacji dla von der Leyen ze strony SPD i „Grunen” spowodawały w/w konsekwencje w PE – jak na razie, bo targi trwają. Ale akurat problemy między CDU/CSU, SPD i Grunen nie mają związku z tzw „kordonami sanitarnymi”

 69. blackley
  12 lipca o godz. 12:14
  Znowu pojawił się złodziej nicku. Panie blackley, trzeba zameldować.
  A czy przypadkiem za tym fałszywym blackleyem nie kryje się nasz słowiański Stasiu ?
  Jego reakcja na rozpiety rozporek i klaki z uszu wskazują, że odgryza się po stasiowemu.
  Trzeba by zapytaćpana Daniela.

 70. @mag
  Nie ma sprawy. Twoje rozstrzepanie i pomyłki, jak już pisałem, stanowią Twoj urok i nigdy nie sprawią, że przestanę Cię lubić

 71. @

  Front faszystów awansuje:

  Legendarny prokurator zesłany na delegację. Będzie się zajmował bójkami i włamaniami

  http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,24987947,legendarny-prokurator-zeslany-na-delegacje-bedzie-sie-zajmowal.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  m,m55
  pisowskie gnoje!!!

  @ m,m55
  mało powiedziane. Faszyści

 72. @

  Gdyby ktoś miał wątpliwości czemu wypościli Misiewicza z paki:

  Bartłomiej Misiewicz pozywa Patryka Vegę. Chce, by sąd „aresztował” jego film „Polityka” na czas procesu

  http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,24987388,bartlomiej-misiewicz-pozywa-patryka-vege-i-chce-by-sad-aresztowal.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  makroten12.07.2019, 12:55
  Ten moment kiedy Patryk Vega sam wreszcie zobaczył, że mamy do czynienia z faszystami zamieniającymi nasz kraj w Rosję.

 73. Pięknie wygląda pani Becia ,po zmianie broszki na słuchawki.Obok niej siedzi ,taki z Krakowa ,który przegrał proces z wrocławskimi uczniami ,bez słuchwek.Lud boży może mieć pretensje ,dla solidarności ,pośle ,włóż słuchawki.,na swoje genialne czoło.

 74. adam100
  12 lipca o godz. 14:36
  Tak boją się tego filmu.. Vega to taki filmowy grafoman, ale własnie dlatego po różnych Pitbulach i Żonach gangsterów, lepiej trafi do suwerena, niż „zbyt trudny” Smarzowski.
  Suweren prędzej uwierzy Vedze i jeszcze mogłby zacząć myśleć , że ten pis to coś nie tego.
  Mam nadzieje, że Vega da sobie rade, nawet jakby mu „sądownie” zabronili kręcić film. Studia filmowe w Pradze stoją otworem dla naszych filmowców. W tym przypadku Agnieszka Holland pomogłaby Vedze dotrzeć tam gdzie trzeba.

 75. Lewy

  Pisałem do Redakcji , może coś zrobią z kradzieżą nicka. Place za prenumeratę karta , kradną tożsamość, mogą okraść kartę , sowieckie odchody.

 76. Jak w PRL-u.
  Kooperacja chłoporobotnika z inteligentem, tak sobie myślę jaki chłoporobotnik
  taki inteligent.

 77. Wiadomości przekazujecie nienajlepsze, ale muzę dobrą.
  Teo poetycko przypomina o Związku Radzieckim, którego już nie ma, ale pamięć pozostała lepsza niż niejakiego Żaryna, który dzisiaj w radiowej jedynce powiedział, że odszkodowania od Niemiec nam się należą bo nie można przyjąć tłumaczenia Niemiec o podpisaniu z PRL-em traktatów, skoro PRL-u nie było.
  Nie było i już. Jak to mówi prominentny pisowski polityk to pewnie suweren też tak myśli, tylko szanowny blackley uważa inaczej.
  PRL jak zrozumiałem blackleya był tylko żarcie było tam podłe. Więc chyba Żaryn też to miał na myśli

 78. blackley
  11 lipca o godz. 17:39
  ,,Ciemnogród . BYDŁO”

  Jak na gestapowca CIA, to ma Pan ograniczony slownik.

 79. @blackley
  Panie ‘blackley’ prawdziwy!
  Czy to pan jakiś czas temu kończył większość postów zwrotem „taka sytuacja”?
  Tamtego ‘blackley’a’ polubiłem i wspierałem.
  Jeśli to pan, to pozdrawiam.

 80. Słowianin Stanisław konsekwentnie przypomina nam co napisane w piśmie i czego należy przestrzegać.
  Nie kradnij, nie zabijaj, nie mów fałszywego świadectwa, kochaj bliźniego, czcij ojca i matkę, przypomina Stanisław.
  A towarzystwo uparcie nie chce o tym słyszeć, zatyka uszy i idzie na przekór.
  Słowiani Stanisław pisze; nie kradnij, a tu ciągle ktoś kradnie cudzego nicka, albo i co innego. Zabija pamięć o ojczyźnie, źle się wyraża o PRL-u. Zapomina napisać coś dobrego o ojcu i matce, i tylko Stanisław potrafi o rodzicach wspominać dobrze.
  Oddaję szacunek blogowemu towarzyszowi, który tak wiele poświęca pismu

 81. @Lewy
  Boję się, że stanę się ‘Januszem’ blogowym, jeśli będziesz imienia jednego niepokornego biskupa nadużywał.
  STANISŁAW to STANISŁAW, a nie żaden ‘Stasio’.
  Cieszy mnie, że dałeś sobie na wstrzymanie z tym przekomarzaniem się ze STANISŁAWEM.
  On ma silnie zarysowany ‘profil putinowski’, jest konsekwentny i musimy się z tym pogodzić.
  Mnie wielokrotnie rozśmieszył, jego posty mają pewien wdzięk.
  Wszak Antoni nienawidzi Rosji, więc STANISŁAW gra, może nieświadomie, w naszej liberalnej drużynie.
  Komisarze Jarka, czasami atakują STANISŁAWA.
  Nara

 82. Nie będę żałował Szydło … krytycznych ocen, prześmiewczych felietonów, kpiących wpisów – zdaje się zapowiadać red. Passent. A będzie śmieszno z PiSowską ekipą wysłaną przez prezesa do Brukseli z Naszą Powiatową Becią na czele.

  Tymczasem kraj zapadnie się w otchłań Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Strach siać będą prokuratorzy Ziobry, kulturę ulepią urzędasy Glińskiego, a kasę wyprowadzi gang Mateusza ani się suweren obejrzy. Na tej kupie moralnego, ciepłego gnoju pachnącego polskością gminną uwije gniazdo prezes Kaczorek znany już ze swoich menadżerskich wyczynów.

  Będzie nam o czym pisać. Czy będzie gdzie – to się dopiero okaże.

  A tak dobrze się zaczynało. Pani premier ukazała się jako personel lojalny, podległy, acz fachowy i sprawny. Wyglądała promieniście w swym żółtym kombinezonie polityka europejskiego bez unijnej flagi. Redaktorzy jej przyklaskiwali, gdy z całym ciężko pracującym rządem – któremu należały się sowite nagrody – „likwidowała biedę w Polsce” (GUS donosi, że skrajna bieda rośnie w latach 2016-9), gdy „zwiększała przyrost naturalny” jedynie na wykresie, gdy „nakręcała koniunkturę gospodarki w ruinie”, ale na kredyt, czyli jak prezes w swej ekonomicznej ekspertyzie orzekł, przez „pozyskanie zasobów” – zagranicznych oczywiście, czym przebił eufemizmy niegospodarnej epoki Gierka.

  Oj, będzie się działo. Z oddali to wygląda jak fajerwerków pełne igrzyska.

 83. Is42
  Widziałeś „zagranie turnieju” w wykonaniu polskich siatkarzy w meczu z Iranem?
  Jest wideo w kilku miejscach, w sieci.

  Novak pewnie wygra, Rafa też. Finał zapowiada się niesamowity. Zwykle, u mężczyzn, półfinał rozstrzygał turniej.

  U kobiet stawiam na Halep. Zamęczy Serenę, ona ciężko dyszy po dłuższych wymianach. Musi ryzykować.

  Ciekawy, sportowy tydzień i beznadzieja w polityce.
  Kiedy oglądam TVN, robi mi się niedobrze.
  Opozycji brak telewizji równie bezczelnej, co TVPis.
  Pozdr

 84. Lewy
  12 lipca o godz. 14:48
  adam100
  12 lipca o godz. 14:36
  Tak boją się tego filmu..

  Komunikacja z Suwerenem jest szczególna. Dać mu zjeść i wypić to będzie śpiewał ” Ukochany kraj, umiłowany kraj…”

 85. @teo
  Brakuje mi na blogu Twoich rozważań makroekonomicznych.
  Jesteśmy świadkami wydarzeń, które nie znajdują wytłumaczenia w literaturze, na którą zwykliśmy się powoływać latami.
  Ekonomiści zapraszani (rzadko, dominuje dwójka ludzi PO-PIS) do TVN, opowiadają banały, nic nie wiedzą, nawet nie wiedzą co, w Eurostacie czy GUSie, piszą.

  Ostatnio słyszałem, że koniunktura światowa będzie trwała przez II kadencję Trumpa.
  Czyli Jarek jak Lenin – „wiecznie żywy”.

  Piszesz
  ” Będzie nam o czym pisać. Czy będzie gdzie – to się dopiero okaże.”

  Przecież młodzi nie zgodzą się na jakieś chińskie ruchy w Internecie.
  Telewizja satelitarna lub w technologii 5G utrudni Jarkowi robienie wody z mózgu drugiemu sortowi.

  Restauracja PRL w XXI wieku, bez ZSRR, jest jakimś absurdem.
  Pozdr
  PS
  Czekamy na wielki mecz Rafa-Roger. Novak wygrał 3:1.

 86. Bar Norte

  Neoliberalna ,, wyborcza” promuje dzis program ekonomiczny opozycji
  przy pomocy kolejnego profesUra.
  Dobry komentarz czytelnika :
  ,, …spoonyb12.07.2019, 05:22
  Powrót do przeszłości.

  Śmieciówki, których udział na polskim rynku jest stosunkowo najwyższy spośród wszystkich krajów UE, i dalsze dogadzanie milionerom, których liczba między 2015 a 2019 r. wzrosła z 19,5 tysiąca do 31 tysięcy.

  Nic o plajtującym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych — za parę lat jego deficyt wyniesie ponad 100 mld złotych, a osoby wchodzące teraz na rynek pracy będą otrzymywać świadczenia emerytalne w wysokości żałosnych 31% ostatniej pensji, mniej nawet niż w Meksyku, gdzie stawka emerytalna jest dobrowolna. Nic o śmiesznie niskiej kwocie wolnej. I pod tym ma się podpisać lewica?”

 87. stasieku 16.52
  Jeszcze nie znam wyniku meczu Federera z Nadalem, więc na dwoje babka wróżyła. Rano Nadal wypowiadał się z szacunkiem o mistrzu na trawie jednak podkreślał, że jest w formie. Tak się złożyło, że jestem odcięty od programów sportowych w telewizji i wszystko będę oglądał z powrórek.
  Też stawiam na Halep, ale Williams to zawsze wielka mistrzyni
  Pozdr.

 88. Z Interii
  ”Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu, 44 proc. głosujących poparłoby PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, 21 proc. oddałoby głos na PO, a 6 proc. na PSL. Progu wyborczego nie przekroczyłyby Kukiz’15, Wiosna Biedronia i Nowoczesna – to wyniki najnowszego sondażu CBOS.”

  Ta rządowa sondażownia, daje cynk Kosiniakowi-K, „masz szanse!”.
  Ale nie ma tam słowa o SLD!
  Pogrzebię w innych miejscach…

 89. Novak Djoković wygrał półfinał 3:1
  Mecz Federer : Nadal chyba jeszcze się nie zaczął.

 90. Znowu słyszę o „miejscach biorących”.
  Wykształcony internetowo (i w ogóle) wyborca liberalny wybiera JADYNKĘ?
  To jakiś nieświeży pogląd.
  Może on, ten pogląd, być sensowny w I sorcie.
  Tam wskazano kiedyś PSL, bo duża grupa rodaków-wolaków nie zrozumiała zasad wyborczych.

  Roger i Rafa się grzeją, odpadam.

 91. kooperatywaMandragon

  „Neoliberalna ,, wyborcza” promuje …”

  Trudno powiedzieć, że „neoliberalna” i że „promuje” bo red Rozwadowska na łamach Wyborczej ma ten temat inne zdanie.

  Zresztą jakie to ma znaczenie?

 92. @stasieku
  „Restauracja PRL w XXI wieku, bez ZSRR, jest jakimś absurdem”.
  Jest, ale logiczne myślenie nie musi znaleźć potwierdzenia w realu.
  Mało to znamy przykładów z historii, że coś co wydawało się nieprawdopodobne, następowało wbrew prognozom i i zdrowemu rozsądkowi? Ot, choćby dojście Hitlera do władzy.
  „Przecież młodzi nie zgodzą się na jakieś chińskie ruchy w Internecie – piszesz. „Telewizja satelitarna lub w technologii 5G utrudni Jarkowi robienie wody z mózgu drugiemu sortowi.”
  Jesteś pewien? Bo ja nie.
  Serdeczności zasyłam i jeśli można – proszę o pociechę, bo smutno mi, że hej!

 93. stasieku
  12 lipca o godz. 16:36

  Dzięki , czuję się pozdrowiony . To ja. Naliczyłem dwie podróbki , jedną albo usunięto albo jakoś się skończył inaczej . Drugi , pajac z antypodów – Jackowa , grasuje . Może go usuną , może skończy inaczej . Taka sytuacja , złodzieje w biały dzień napadają . Wygląd na to że drażnię gadzinę . Pozdro

 94. stasieku
  12 lipca o godz. 16:38
  Czasami ponosi mnie temperament i wdaję się w takie huligańskiie bójki z róznymi jaskiniowcami. Ale potrafię się opamiętać. Sorry za to użycie „Stasiu”, co wywołałao qui pro quio biedną @mag.
  ps
  Rzeczywiście, smaczny robak na rybkę te 6%; chyba Sawicki , Kłopotek, no i Pawlak nie pozwolą Kosiniakowi zmarnować tej szansy. Chłopy „żywią i bronią”
  A wędkarz żoliborski patrzy czy spławik drgnie.

 95. kooperatywaMondragon
  12 lipca o godz. 16:22”

  czasem mnie ponosi jak widzę i słyszę marksistów , zniszczyli juz tyle krajów , zamordowali tyle ludzi a wciąż im mało , ale kooperatywaM ma rację , nawet marksistów nie wypada tak nazywać , więc oczywiście przepraszam i proszę kooperatywęM o reakcję w stosownym momencie jak,mnie marksizm mocno zdrażni i znów mnie poniesie , stoi ?

 96. Bar Norte
  Tego teraz już ale nie zrozumiałe ? Skoro chadecy i tak już za Szydło głosowali i nie starczyło , to czyje głosy obiecała jej von der Leyen , socjalistów, liberałów, albo zielonych ? Przecież ona sama nie ma poparcia tych frakcji.
  Polska nie tylko od czasów PiS torpeduje wspólną politykę w Unii w sprawach pracowniczych i zatrudnienia. Szydło jest na prawdę ostatnią osobę , ktora nadawałaby sie na przewodnicząca tej komisji parlamentarnej .

 97. blackley
  12 lipca o godz. 15:24
  Jak w PRL-u.
  Kooperacja chłoporobotnika z inteligentem, tak sobie myślę jaki chłoporobotnik
  taki inteligent”

  Wymagana aktualizacja oprogramowani . Dziś w Polsce nie istnieje chłoporobotnik . Inteligent również jest historią . Uzycie ww pojęć swiadczy o głębokiej gomułkizacji twardego dysku na jackowie . To były pojęcia mające rację bytu tylko w prl – ani rolnik ani robotnik , inteligent to gołodupiec na marnie opłacanej posadce mający iluzje . Klasa srednia wyparła skutecznie i bardzo dobbrze tzw inteligenta . ” inteligent pracujący ” – tak kazaliście pisać w kwestionariuszach

 98. stasieku 12 lipca o godz. 17:26 : – Pogrzebię w innych miejscach…

  No i słusznie, pogrzeb.
  Pogrzeb to pogrzeb.

 99. Moich Dziadków ze strony Mamy na Kubaniu miejscowi stalinowscy tzw.wyklęci zamordowali przez rozstrzelanie bo byli przeciwni spaleniu elewatora ze zbożem. Wywiezieni do lasu na odległość 19 km. Przed wkroczeniem Niemców. Opowiadali się za rozdaniem zboża miejscowej ludności. Uznano ich za wroga narodu niemal kolaborantów. W czasach Pierestrojki zostali zrehabilitowani. Mogiłą opiekują się dzieci szkolne. Tak sobie myślę jakie płytkie są u rusofobów przesłanki uprzedzeń do Rosjan. A wtedy własny rząd mordował swoich jak hunwejbini w Chinach. O współczesnych hunwejbinach naruszających prawa jednostek nie wspomnę. A KK milczy jak w czasie okupacji. Choć tzw .wyklęci katolicy, czy banderowcy prawosławni czy ateiści usłużni zbrodniarzowi Gruzinowi sukcesy osiągali mordując sąsiadów. Potem uciekali wraz z okupantem. Rocznica Wołynia prowokuje. Człowieczy los. Pomniki burzą a bandziorów wynoszą na ołtarze. Na szczęście miejscowe dzieci poznały prawdę.

 100. @Is42
  1:0 dla Rogera!
  Wygrał w tiebreaku.
  Poziom nieziemski.

 101. Bywalec 2

  Powtórne głosowanie na przwodniczącego komisji zatrudnienia PE zarządziła Konferencja Przewodniczących Parlamentu czyli wybrane władze PE z rozmaitych grup politycznych. Oczywiście dodając, że w tych układankach personalno-partyjnych PiS należy się ta funkcja. Czy raczej frakcji do której PiS należy. Ja to odbieram jako próbę nacisku na europosłów socjalistycznych i liberalnych.

  Jeszcze z nowości … . Frakcje socjalistyczna i liberalna uwarunkowały poparcie dla Von der Leyen od wprowadzenia sankcji finansowych wobec państw UE, które dopuszczają się „łamania praworządności” – chodzi o sprawy ustrojowe. Konkretnie owe sankcje to cięcia środków budżetowych UE dla tych krajów.
  W moim odczuciu to postulat zaporowy bo dotknął by Fidesz Orbana, który jest członkiem chadecji.

 102. ” Oficjalnie Platforma Obywatelska (Andrzej Halicki) jest „zasmucona” porażką premier Szydło, bo polska kandydatka przegrała”
  Trudno uwierzyć w taką durnotę peowców.

 103. @mag, 17:38
  Chyba zgodzisz się, Madziu, że to „prawie PRLbis”, dla naszego pokolenia, to jakiś koszmarny sen.
  Ta orwellowska atmosfera przytłacza.
  Pocieszamy się, że Jarek kiedyś przegra, że normalnych ludzi będzie więcej, niż tych zakłamanych, „modlących się pod figurą”.

  Przytulam Cię wirtualnie do serca, nie przejmuj się protekcjonalnym tonem Lewego.
  On tak ma, ale często jest „usprawiedliwiony”.
  Ja mam inne zdanie o Twoim „roztrzepaniu”.

  Polecam inwestycję w dobrego dostawcę usług internetowych, nie mogę lokować produktu, więc się domyśl.
  Dostaniesz tam masę różnorodnych filmów, wywiadów, dokumentów – do wyboru, do koloru.
  Ja czytam w poniedziałki kawałki Krzysztofa Vargi, oglądam to co omawia po kilka epizodów ciurkiem i konfrontuję gusty.
  Mam dodatkowo aplikację na smartfon, która pozwala mi oglądać telewizję w domu letnim, gdzie nie mam wi-fi.

  Tak sobie gadam, ale zerkam na niezwykły półfinał Wimbledonu.
  Właśnie Rafael „przełamał” w drugim secie!
  3msie

 104. @stasieku
  Po prostu jesteś kochany.Wszystko, o czym piszesz, wezmę sobie do serca (i rozumu).
  Czymmy się

 105. @

  Będzie międzynarodowy skandal? Muzeum Polin wciąż bez dyrektora, darczyńcy wstrzymują wpłaty

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24989274,muzeum-polin-bez-dyrektora-darczyncy-wstrzymuja-wplaty.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  bra-tanki12.07.2019, 17:51
  Pislamskie gnoje planowali, że przycisną, a kasa do baszombory termalnego popłynie, na jego muzeum chwały motlochu z Plant kieleckich i Jedwabnego.
  Wszystko niszcząc wypełniają wolę suwerena i jego sutenera.

 106. Słowianin 18:31

  Przestań brać na łzy. Prawie każdemu z nas tu obecnych, ktoś/gdzieś kawałek naszego drzewa genealogicznego w tymże przepięknym 20 wieku wyrąbał.

  Od lat kolportujesz tutaj prostacką mowę nienawiści wobec katolików, Żydów, Ukraińców oraz Amerykanów, natomiast rozpaczasz z powodu rusofobii!?

  „Rusofobia” jest wyimaginowanym, powtarzanym w rytm bębenka propagandy putinowskiej chwytem. Ten sam prostacki, słowny śmietnik wpychany od lat (okrążanie, CIA, UPA, Nuland itp), wygenerowany w celu przykrycia agresji wobec krajów ościennych oraz oczywistych braków i kompleksów.

  Najwygodniej jest zatem zrobić minę pokrzywdzonego misia któremu wszyscy skopali bez powodu żopu, nieprawdaż?

  Jezeli żądasz od innych cnoty – zacznij od siebie. Wyobraź sobie, że niektórzy z nas, mieszkający od lat w USA, mają wśród najbliższych członków rodziny 80% Amerykanów. Jak zatem mam traktować szmaka, który planowo, ordynarnie i niewybrednie obraża moich bliskich?

  Podobnie jest z niewybiórczym waleniem w katolików. Zanim podniesiesz bejsbolową pałe, pomyśl najpierw, kogo i za co chcesz lać, czy na pewno naiwną, ale wciąż przyzwoitą niszę tejże społeczności, czy też sprzedających bs pośredników?

 107. Bar Norte, 17:38

  Redaktor Rozwadowskiej zyczliwy czytelnik radzi :

  ,, EutropiaWiator12.07.2019, 11:11
  Pani tak nie gada, bo wyrzucą jak Wosia.”

 108. blackley
  12 lipca o godz. 17:43

  Drogi Panie.

  Socjalizm powstal jako glos protestu
  przeciw niszczeniu ludzi i krajow przez angielskich i amerykanskich kapitalistow.
  Prosze nie mylic przyczyny ze skutkiem.
  Zawsze chetnie powymieniam opinie.

 109. Gem, set, mecz Federer!

 110. Wielki mecz, wielcy obaj!

 111. duende
  12 lipca o godz. 20:05

  Swięta racja . Kazdy może opowiedzieć swoją smutną historię . Z jakiego powodu historia tego obwiesia ma być snutniejsza niż inne ?

 112. Bar Norte
  12 lipca o godz. 0:22
  kompletny fake, typowy gaz wyb, a zwlaszcza to, ze rostowscy ukrywali ja w londynie przed… niemiecka organizacja terorystyczna raf (sic);

 113. kooperatywaMandragon

  „Redaktor Rozwadowskiej zyczliwy czytelnik radzi :
  „Pani tak nie gada, bo wyrzucą jak Wosia.””

  Bez przesady, przecież spektakularne wywalenie red Wosia w sensie politycznym nic nie zmieniło.
  Tak więc red Rozwadowska nie ma się czego bać – moim zdaniem.

  Redaktor Passent już trzeci raz, konsekwentnie przypomina o rocznicy zdobyćia Bastylii. Temat podjęła też Kultura Liberalna, która w tekście Piotra Kantora – Kozdrowickiego „Tryumf Rewolucji” dokonuje niemal apoteozy tego wydarzenia.
  Myslę, że redakcja KL wiedziała co robi przypominając tym tekstem 230 rocznicę zdobycia Bastyli.

  Ciekawy tekst z którego na przykład dowiedziałem się, że motta Rewolucji, już po niej, celowo wygumkowano „… albo śmierć” pozostawiając jedynie „wolność, równość, braterstwo”.

  Fragment a propos podziałów lewica – prawica:

  „Wielka Rewolucja w ogóle popchnęła demokrację w kierunku formy, w jakiej dziś – pomimo kryzysów i zmian – jest znana. Jak wiadomo, ukształtowanie się współczesnych pojęć parlamentarnej prawicy i lewicy wynika w prostej linii z rozkładu miejsc monarchistów i radykałów na posiedzeniach Zgromadzenia Narodowego. Rewolucyjne kluby stały się zalążkami przyszłych uniwersalnych opcji politycznych: liberałów, konserwatystów, socjaldemokratów.”

  Poniżej link na całość – warto przeczytać:

  https://kulturaliberalna.pl/2019/07/12/230-rocznica-rewolucji-francuskiej-kozdrowicki/

 114. byk

  „kompletny fake, typowy gaz wyb, a zwlaszcza to, ze rostowscy ukrywali ja w londynie przed… niemiecka organizacja terorystyczna raf (sic);”

  Jeśli fake brytyjskich mediów to Rostowski w swej naiwności (eufemizm) go rozbroił. Bo brytyjskie media pisały, że z powodu RAF mieszkała u Rostowskiego pod zmienionym nazwiskiem. Tymczasem on twierdzi, że występowała na tych imprezach pod panieńskim.

 115. niemcy; wszyscy sie glowia, co jest z szeryfowa, bo zaczyna sie regularnie (po raz trzeci) chwiac na widok kompanii honorowej;
  ona sama przekonuje , ze wszystko jest w porzadku (wiecie, praca nie taka latwa) i twierdzi, jak zwykle, ze wszystko bedzie dobrze;

 116. „Budujemy Koalicję Polską” – oświadczył lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według ludowców tylko dwa bloki: centrowy i lewicowy mają szansę pokonać PiS w wyborach. „Nie widzimy w kierownictwie Platformy Obywatelskiej chęci do budowy bloku centrowego” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.”
  System dwupartyjny jest do bani, co potwierdza obecny kryzys demokracji w państwach pozorowanej demokracji. PSL ostatnią nadzieją chorej transfomacji ustrojowej III RP. Platforma została zdominowana przez filuta Jażdżewskiego ,LGBT i trele morele Schetyny. To ugrupowanie samo się starło na tej lemingowej tartce.

 117. Bar Norte 21.39
  „albo śmierć”
  Bardzo pouczający komentarz
  Są sytuacje w których nie ma wyboru, ale jeszcze nie u nas na szczęście

 118. norte:
  przeciez to sie kupy nie trzyma;
  no, ale jest to kolejny znak, ze trwa ostra walka o stolki w brukseli i w londynie;

 119. p.s.
  no i w w-wie;

 120. byk

  „przeciez to sie kupy nie trzyma”

  Zgadzam się.
  Wczoraj zacytowałem Rostowskiego tylko dlatego, że włączył się w tę akcję w sposób komiczny.
  Od razu mi się przypomniał jego stary numer z „komuszką” Hubner.

 121. @stasieku
  Mnie też brakuje moich makroekonomicznych rozważań na blogu.
  Ten brak nawet mnie cieszy, bo zostawia mi więcej czasu na inne rzeczy w życiu.

  W tym (wczorajszym?) EKG na TOKFM była jedna uwadze słuchaczy umykająca obserwacja, a nawet konkluzja, że dlatego francuski przemysł ma większe wzrosty niż niemiecki ponieważ dominują w nim produkty konsumpcyjne, a nie inwestycyjne jak kotły i machiny, przy czym kierunek obecnego wzrostu gospodarki świata, szczególnie w krajach dynamicznie rozwijających się, głównie na Dalekim Wschodzie idzie w większym stopniu na konsumpcję, a już nie w inwestycje.

  Notabene, ten mechanizm działa również w Polsce. Nieznany jest faktyczny poziom wzrostu produktywności pracy. Jest to efekt wielu czynników lokalnych i globalnych. Wśród tych pierwszych znaczna jest rola imigrantów, których liczba i aktywizacja jest w Polsce ledwo co dokumentowana, więc trudno cokolwiek obliczyć i wysnuć. Czynniki globalne to konkurencyjność polskich firm eksportowych. Jak wiemy ze źródeł „dobrej zmiany”, polska gospodarka nie jest już tak mocno związana z niemiecką i koniunkturalnie z nią skorelowana, czyli uzależnione, co oczywiście jest „winą zruinowania Polskie” przez władze PO-PSL.

  W globalnym makro kosmosie zmienia się wiele oraz kłębi. USA nadal dyktują wiele kroków i starają się przejąć inicjatywę od Chin. Gospodarki bloku zachodniego na ogół temu się podporządkują. Czasy są dynamiczne, a nawet jak się je śledzi z otwartymi oczami to nawet pasjonujące. Wygląda na to, że po okresie konsolidacji finansowej i fali inwestycji, przede wszystkich w nowe technologie, wzrost produktywności mierzonej jako ilość wartości dla konsumenta wytwarzanej na godzinę jest ogromny. To daje przestrzeń do konsumenckiego rozpasania i jedynym sensownym hamulcem jest obawa przed katastrofą klimatyczną. Ileż to pożytku jest mikroelektroniki użytkowej, z różnych telefonów, kamerek i wielu innych gadżetów, o których nie mam pojęcia ani nie myślę w tej chwili.

  Aby ożywić ten obraz gloablny powróżę Ci. W Q4-2018 S&P 500 indeks stracił 20%, co wróżyło rychłą recesję. W 6 i pół miesiąca odrobił tę stratę z niewielką nawiązką. Jak będzie dalej na tym, mnie najbardziej obchodzącym rynku? Przyszłość zależy od przebiegu „wojen handlowych”. Wygląda na to, że ta historia ze skokami indeksów w USA pokazała inwestorom, iż na tej wojnie więcej zyskała per saldo Ameryka niż Chiny i ten pogląd już nie powinien ulec zmianie. Wielu inwestorów w międzyczasie zmniejszyła udział akcji w portfelach, czyli są ostrożni. Sądzę, że ten trend i ta ustabilizowana sytuacja potrwa 6-12 miesięcy, że polityczna zawierucha nie wpłynie już na gospodarkę, bo nie ma jej czym zaskoczyć. Wszystko politycznie już zostało powiedziane, nawet zadecydowane. Z BREXITem włącznie, który jest marginalnym wydarzeniem globalnie, jedynie istotnym w procesie dezintegracji UK.

  Co dalej z Europą? Chwilowo Macron górą, ale to może przejść w trend z odsączaniem krajów niechętnych reżimowi waluty euro. Na ich czele jest PiSlandia, może nawet pozostać jedynym krajem poza strefą, pomijając quasi eurowalutowe kraje skandynawskie. Zresztą Polska mogłaby na siłę takim quasi eurowalutowcem pozostać, ale awanturnicza polityka unijna PiS nie pozwoli na takie rozwiązanie – PiSlandia będzie z łatwością wyautowana. Bo spodziewam się, że po wyborach z wynikiem ponownych rządów większości PiS ta polityka może być jeszcze bardziej awanturnicza. Te wybory rozstrzygną o tych relacjach, bo nie sądzę, aby prezes Kaczorek z szowinistyczno-zaściankowej poczwarki wykluł się w europejskiego barwnego motyla.

  Aby nie kończyć na PiSiackiej dintojrze, zauważę, że prawdziwy finał odbędzie się w niedzielę. To dopiero będzie: kto pogryzie wimbledońską trawę?

 122. ls42

  Ale popatrz – wystarczy wygumkować „albo śmierć” i z radykalnego przesłania tworzy się tonujaco pozytywne.

  Choć w nawet w formie tonującej też drażniło i w „wolności, równości, braterstwie” zaczęto pomijać „braterstwo”. Zresztą „równość” też budziła i budzi opory.

  Ale dobrze, że liberałowie jednak wracają do swych korzeni.

 123. PSL oprzytomnieje po wyborach.Albo w ogóle nie wejdą do Sejmu, albo przeczołgają się przez próg wyborczy ledwo, ledwo i nawet klubu parlamentarnego nie będą mieli. Taki zimny prysznic dobrze im zrobi.W tej chwili PSL zdecydowanie przecenia własne możliwości, więc zderzenie z rzeczywistością i regułą D’Hondta może okazać się bardzo, bardzo bolesne.

 124. norte:
  „Od razu mi się przypomniał jego stary numer z „komuszką” Hubner.”
  ? nie pamietam;

 125. norte:
  no, banksterzy; ich gwara;

 126. kooperatywaMondragon
  12 lipca o godz. 20:22

  Nie bardzo wiem n jaką okoliczność mielibysmy wymieniać te opinie ……opinie o rzecz subiektywna , kooperatywaM lubi na ten przyklad kawę a ja herbatę i każde z nas może dzielić się opiniami na temat ulubionych naparów . Jeden lubi kawę , drugi herbatę , każdy ma swoją opinię .
  Jesli chodzi o kapitalizm v/s socjalizm nie ma OPINII . Są fakty . Kapitalizm zbudował ten świat . Nie ma bardziej wydajnego systemu . Po za tym ów system jest swietnie plastyczny i ma zdolność samonaprawy oraz regeneracji . Socjalim to pasożytniczy system który konczy swój zywot w tym momencie w którym konczą się socjalistom pieniądze zgromadzone przez kapitalistów . To są fakty stwierdzone naukowo i empirycznie. Oczywiście kapitalizm potrzebuje kaganca zeby nie wpadł w turbokapitalizm . Turbokapitalizm jest wynaturzeniem i jest zły . Ale znacznie , znacznie gorszy jest socjalizm . Zyłem w socjalizmie przez pół zycia i zdązyłem dogłębnie go poznać . Nie warto .

 127. liberalni, dla siebie samych;

 128. Bar Norte
  12 lipca o godz. 21:39

  kooperatywaMandragon

  „Redaktor Rozwadowskiej zyczliwy czytelnik radzi :
  „Pani tak nie gada, bo wyrzucą jak Wosia.”

  Parę maili wysłałem na okoliczność usunięcia tego szkodnika komunistycznego . Pomogło , jak widać . Woś Rafał nie musi już się męczyć w mieszczansko-liberalno-kapitalistycznym pismidle .

 129. „Zresztą jakie to ma znaczenie?..” zapytuje zrezygnowany @Bar Norte. Ma rację – trudno walczyć o ideały kiedy mamy do dyspozycji mnogość dostawców usług internetowych, a nawet takich którzy nie tracą dając dodatkowo aplikację na smartfon.
  Zjadacze chleba z szynką, baleronem i innymi tłustymi trzęsionkami* kiedy już popiją piwem, winem i czymś tam jeszcze markowym, zasiadają przed telewizorami i są z życia zadowoleni. Powiem więcej – są szczęśliwi – bo o take trzęsionke chodziło i take sie walczyło. Jeśli teraz coś wyrywa ich z błogostanu to odgłos chrupania kotków prezesa zamiast mlaskania nad ośmiorniczkami. To nic że kamieni kupa, najważniejsza jest wolność (na emeryturze) a pobojowisko niech sprzątają wnuki. My swój bajzel zrobiliśmy.
  Zaciekawia mnie czy koleżeństwo czasem nie ma wątpliwości twierdząc że jest dobrze, tu niestety muszę się powtórzyć. Polecając powtarzam się z przyjemnością:
  https://www.youtube.com/watch?v=9cTsf4W2JZQ

  *nieboszczyk teść tak nazywał parzony wędzony boczek

 130. blackley

  „Woś Rafał nie musi już się męczyć”

  Redaktor Woś nie sprawiał i nie sprawia wrażenia zmęczonego. Wręcz przeciwnie – jest coraz aktywniejszy.

  Dziś media przyniosły informację, że film „Proceder” o rapie i transformacji, którego był konsultantem dostał się do konkursu głównego festiwalu filmowego w Gdańsku. Tak więc wkrótce, we wrześniu, widzowie, głównie młodzi, bedą mogli wyrobić sobie pogląd na historię transformacji według Wosia.

  Tak więc to, że go w Polityce nie ma nie oznacza, że znikł. Wręcz przeciwnie – jest go dużo więcej.
  Dlatego napisałem, że zwolenienie red Wosia z Polityki nie wiekszego politycznego znaczenia.

 131. żabka konająca

  „zrezygnowany @Bar Norte”

  Muszę zdementować – nie pisałem o kłótniach lewicy z prawicą z zespole Gazety Wyborczej z poczuciem rezygnacji.
  Napisałem, że to nie ma znaczenia bo jej czytelnicy znają stanowiska obu stron tego konfliktu i w sumie dyskutowanie na ten temat nic nowego nie wnosi. Między stronnikami red Rozwadowskiej i red Gadomskiego jest ściana.
  Nie ma więc powodu by się jakoś ekscytować tymi tekstami. Krótko mówiąc – wszystko już powiedziano.

 132. Bar Norte
  12 lipca o godz. 23:07

  Woś Rafał , były redaktor Polityki jest na aucie . Nie na aucie w sensie na samochodzie . Na aucie w sensie na wysypisku bezużytecznych artefaktów. Parę tygodni temu Gospodarz tego bloga Pan Redaktor Passent Wosiowi zgrabnie odpisał . Ja odpisuję sie obiema rękami pod odpowiedzią Pana Gospodarza . Którą odpowiedz łatwo pan znajdzie bo przecieć jest pan abonentem cyfrowej Polityki , prawda ?

  Woś Rafał ma , jak zauważył Gospodarz tego bloga . przywilej poznego urodzenia . Lawo jest krytykować gdy nie ma się tego ciśnienia jakie miał Balcerowicz . Redaktor Wos może i czuje się dobrze oraz nie wygląda na zmęczonego ale nie jest znany z osiągnięć gospodarczych , sukcesów w biznesie , udanych przedsięwzięć ekonomicznych . Taka sytuacja

 133. „Jeden lubi kawę , drugi herbatę , każdy ma swoją opinię…”. Takie oryginalne przemyślenia wskazują na dziedzictwo rodu Blacklejówpanów. Czyli następne pokolenie stoi w miejscu, żadnego ruchu do przodu. Beton.
  Życzę Blackleysynowi powściągnięcia języka, tu mamy miejsce publiczne i nikt nie zachęcał żeby czuł się tak jak u siebie w domu.

 134. @Bar Norte – zazdroszczę entuzjazmu i pozdrawiam.

 135. żabka konająca
  12 lipca o godz. 23:03

  Czemu ci którzy mogą ” spozywać ” mają nie spozywać oraz czuć się zle z powodu że mogą spozywać ? Akurat baleron czy wędzony boczek to produkty niepolecane do częstego spożycia . Ale rozumiem że to przenośnia . Z tym że nie rozumiem czemu konsumpcja ma być zle widziana . Jak człowiek ma za co niech konsumuje . Nie wszyscy ukradli . Powiem więcej – znakomita większość nie ukradła . Rzecz na tym polega zeby tak się prowadzić zeby móc konsumować . Czasy tzw ” inteligentow ” z golym tyłkiem i pustym portfelem to przeszłość

 136. żabka konająca
  12 lipca o godz. 23:39

  Czuję się tak jak ma ochotę . Plazy nie mają nic do gadania w zakresie mojego samopoczucia . W miejscach publicznych i każdych innych . Dotarło , dear frog?

 137. blackley

  „Woś Rafał , były redaktor Polityki jest na aucie”

  Jestem odmiennego zdania.

  Dziennikarz Woś wykonuje swój zawód z powodzeniem pisząc do Superaka o 116 tysiacach nakładu i Tygodnika Powszechnego o nakładzie 30 tysięcy. Oczywiście mowa jest o nakładzie wydań papierowych. Mało, wydaje ksiązki, które cieszą się powodzeniem sądząc po relacjach ze spotkań autorskich i recenzji – również red Passenta, który przecież mało ważnymi ksiązkami się nie zajmuje.
  Wydawcy prasy i ksiązek nie należą do altruistów więc jasne jest, że skoro Wosia publikują to na jego tekstach zarabiają.

  Tak więc na brak czytelników w odniesieniu do swej publicystyki i rzeczy obszerniejszych nie może narzekać i to w grupach zróżnicowanych.

  Nie wiedzę też powodu by dziennikarz Woś nie miał pisać z perspektywy swego. pokolenia.
  Tak jak redaktor Passent pisze z perspektywy swego pokolenia. Na przykład recenzując ksiązkę „My dzieci komunistów” Naszkowskiej. Mam na myśli tekst „Czy komunizm jest dziedziczny?” – pewnie pan czytał.

 138. Jeszcze coś o wyższości kapitalizmu nad PRL-em.
  W peerelu jak przyszła zima to chodziłem w kalesonach na troczki których
  nigdy nie dało się dobrze zawiązać zawsze nogawką wyłaziły a w kapitalizmie
  mam kalesony na gumkę i już nic nogawką nie wyłazi.

 139. Nie będę żałował partii, rządu i suwerena, który sam sobie obecną sytuację, wydaje się bez wyjścia, zafundował.
  Wydatki na kredyt, żadna sprawa porządnie nie załatwiona, takie zarzuty można tej władzy postawić, szczególnie tej władzy, chociaż od upadku PRL-u żadna władza nie wykazała się roztropnością.
  Przykładem może być gospodarka gruntami.
  Państwowe Gospodarstwa Rolne, nawet te co dobrze funkcjonowały zlikwidowano, część gruntów stała się przedmiotem spekulacji, mieszkania zakładów pracy prywatyzowano bez oglądania się na mieszkańców. W Warszawie reprywatyzacja została określona, nie bez podstaw, jako złodziejska.
  Powołano wprawdzie sejmową komisję, ta niestety niewiele, albo jak niektórzy twierdzą niczego nie załatwiła.
  Wiele gruntów nie posiada uregulowanego stanu prawnego, a pogubieni mieszkańcy narażeni są na wydatki ponad ich stan majątkowy.
  Przewodniczący komisji odjechał do Brukseli. Chyba w nagrodę za rządową propagandę.
  Nie ma wolności i równości, a braterstwo to już staromodne słowo i nikt nie zamierza go używać.

 140. Dlaczego nowe samochody się palą?
  Podobno stosowany lakier w wysokiej temperaturze ulaga zapłonowi, a przecież na wyświetlaczach określających temperaturę przy jezdni podawane są temperatury dochodzące do 50. stopni, kiedyś nie do pomyślenia.
  Należałoby zmienić normy.
  Otrzymałem informację, że zastosowane w moim samochodzie części w przypadku zderzania nie tylko nie zabezpieczają pasażerów, ale mogą spowodować uszczerbek na ich zdrowiu.
  A winne nieprzemyślane oszczędności.
  W PRL- u taka sytuacja nie miałaby miejsca

 141. Takie dwie uwagi:

  1. Odnośnie linkowanego przez Bar Norte 12 lipca o godz. 21:39 artykułu:
  Burzenie Bazylii zakończono 6 lutego 1790 roku. Jedyne uszkodzenia, jakich doznała w dniu 14 lipca 1789 roku, to kilka odłupanych od jej murów kamieni przez niewprawnych artylerzystów, niemogących trafić z kilkudziesięciu metrów w drewnianą bramę. Po 14 lipca w tym „zburzonym” obiekcie zdążono trzykrotnie wymienić garnizon.

  2. La Fayette nie miał nic wspólnego z zajęciem Bastylii przez lud paryski.

  Za: ROBERT BIELECKI : BASTYLIA 1789

 142. is42, 0:59

  Nadajacy przy pomocy aparatu Zorka z Warszawy komentator wideoblogu twierdzi, ze POPiS wprowadzajac podatek katastralny od pierwszych mieszkan w wysokosci 5-10 tysiecy zlotych rocznie,
  wyrzuci na bruk setki tysiecy emerytow i inwalidow mieszkajacych w blokach zbudowanych przez Gomolke i Gierka.
  https://www.youtube.com/watch?v=_g3uLTrnab4

 143. blackley
  12 lipca o godz. 22:44

  Kapitalizm popelnil samobojstwo w 1929 i 2008 roku i tylko socjalizm go reanimowal.
  Bajeczki Michnika i Gadomskiego to moze Pan czytac na dobranoc,
  ale to nie zmienia faktu,
  ze kapitalizm konczy sie tak samo jak feudalizm.
  Czas na nowa organizacje spoleczenstwa i gospodarki.

 144. Autor

  Nie ma tego złego co by na zdrowie wyszlo …!

  To w przypadku pani Beaty Szydło przyda sie takie niepowodzenie w grze politycznej.

  Wiele można wypisywać złośliwosci przez niechetnych jej wyborców ale trzeba przyznać ,że to już ukształtowany polityk z dużymi możliwościami ,osiągnięciami i zaprawiony w boju . Ustawiony na dłuższy marsz na stanowisko Prezydenta Polski i będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

  Kaczor ustawiający kadry w Polsce zarowno w krotkiej i dalszej perspektywie sprawdzil ja na funkcji Premiera a teraz wysłał Ją na obycie miedzynarodowe do Brukseli.Gdy dr .Andrzej Duda skończy drugą kadencję wtedy ma pewne stanowisko Szefa NATO
  zaś Beata Szydło zostanie Prezydentem Polski .

 145. teo
  12 lipca o godz. 22:20
  Świetny tekst. No słów mi brak
  Ps
  A co sądzisz o kryptowalutach. Pytam, żeby coś mądrego powiedzieć, bo poza tym nie mam nic do dodania.
  Aha, jeszcze co do Wosia. Czy podoba Ci się ten buńczuczny neomarksista ?

 146. Geozak
  13 lipca o godz. 6:02
  Napisałeś o Szydło przenikliwie, że ” trzeba przyznać ,że to już ukształtowany polityk z dużymi możliwościami ,osiągnięciami i zaprawiony w boju
  Nigdy bym nie wpadł na te osiągnięcia. Ale prawdą jest ,że jest odporna na ciosy i kopy, jak automat, który nie reaguje ataki i funkcjonuje aż furczy dopoki Kaczorek trzyma go pod prądem, ktory mu się należy.
  Myslisz, że ta specjalistka od śląskich pisanek zastapi drpana prezydenta Dudę i zostanie pierwszą kobietą etnografem prezydentem Polski, a <b.dr zostanie szefem NATO.
  No, no..

 147. Geozak
  13 lipca o godz. 6:02
  Gdy dr .Andrzej Duda skończy drugą kadencję wtedy ma pewne stanowisko Szefa NATO zaś Beata Szydło zostanie Prezydentem Polski

  Pan Duda jest równie kompetentnym generałem co prawnikiem. Jednak zważywszy zasługi oddane dla obronności kraju myślę że Antoni Macierewicz ma większe szanse być Szefem NATO. Nie zapominajmy że ma też pełne poparcie Rosji. 🙂
  Pan Duda ma niewątpliwie zagwarantowane miejsce w więzieniu. Mam nadzieje na kadencję dłuższą niż 4 lata 🙂

 148. @

  Zapluty faszysta ma teorie:

  Co stoi za porażką Beaty Szydło w PE? Według Adama Bielana zaszkodził jej „świetny wynik wyborczy”
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24989858,bielan-tlumaczy-przyczyny-porazki-szydlo-w-pe-zaszkodzil-jej.html#s=BoxOpImg4

  xzyzzy:
  „Szydło jest symbolem naszych rządów” – i tutaj koleś ma całkowitą rację. gminny tłumok jako marionetka zwykłego posła na czele rządu dużego, europejskiego kraju.

 149. blackley
  13 lipca o godz. 0:23”

  Pisz , pisz mendo sowiecka . Może w końcu Redakcja zrobi ze złodziejstwem porządek

 150. Lewy
  13 lipca o godz. 6:06

  Woś – buńczuczny neomarksista – dobre, muszę zapamiętać .

 151. Bar Norte
  13 lipca o godz. 0:03

  No tak . Pisanie do brukowca Superexpress to wspaniała kariera . Musże zapamiętać

 152. KooperatywaM

  Poproszę raz jeszcze KooperatywaM o przykład kraju socjalistycznego/komunistycznego/niekapitalistycznego który normalnie działa? Dania, Norwegia Szwecja się nie liczą bo są to normalne KAPITALISTYCZNE KRAJE, tyle że kapitalizm tam nosi kaganiec o którym wspominałem.

 153. Balcyrowicz musi odyjśdź bu tak obkrad Marud Polski ży ludzi we śmieciach grzybali żyby dziecku skurkie chliba suche dać co bugacze wyrzuciły bu już si najedli. Dobrzy ży Pan Prezys zaczoł rzondzić piniendzy tem złudziejom udebrał!

  A si liewactwo zymściło na Pani Premjer Szytło ży my tegu Tyrmansa im zablokuwały co Polskie nienawidzi. Take tera mamy wdziencznośc za to ży my ich wyzwulili ud Hitrela. A Polskie Piloty jak jim angliki nie ścieli dać samulota żyby hitrelów zwalczały to poszed jedyn z drugim na wioske drzwi od stodołów wzieny i na nich se latały i hitrelów zwalczały! Polskie Piloty najlipsze na świeci! A angliki niech zabierom swoi samuloty het. Łaski bez! Niech sy w d**** wsadzom zdrajce jedne i Harncuzy tyż.

  Pani Prejmjer Szytło ma syna Ksiendza a to si liewactwu ni podobie bu nienawidzi Kuścioła i Wjary tylku pedalstwu promuje i seksułalizacji i dżyndyr jakiś. To i za tyż si zemśćli!

  A gadajom ży wy Hrancji to już nima Kuściołów Katulickich bu tam wszendzi maczety islawistyczne porubili i tera si muzyłamany tam modlum do swujegu Alacha! Chustkom sy morde uwini i ni poznasz takiegu a ich baby to tylku szpary majom! A Łunja Ęrłopejska tylku im pumaga i na Marud Polski pluje! Na Nasze Duline Krzymienne!

  I ni ma si co śmjać ży Pan Mynistyr Maciorewicz chycił za morde tech pusłańców z Płatformy i na Kumisje Smulejskie duprowadził bu same by ni przyszli. A ud razu puwinien ich zamknuć wy więźniu za te zbrodnie a nie wypuścić!
  Ja pisał kiedyś ży my puwołali nasze Wiejskie Kumisje do Zbadania Zbrodni Smulejskiej i szukali my duwodów na paświsku i znaleźli my udłamki tegu samuloty co Pan Pryzęt Polski leciał to si ten samolut tak rozbryzgnął bez te bombe termujondrowe co jom Pan Nizinier Marło Rosiuk upisał na tym bloku ży te udłamki aż tu do nas do Twardziuchów dulecieli!

  Curka mie si urodziła i na pierwsze my jej dali Wanessa a na drugie Abigejl.

  Wacek Bjelak co my du jego sklepu chodzili już uprzytomniał i wyszed zy szpitalu ali jeszczy trochu kołuwaty po tym jak krzyżem w łeb dostał ud starej Bandziuchy co mu pykiete z innemi babami zrubiła. Tera nima sklepu bu zamkniety a jak my tam przyszli na drugi dzień si napić to baba Wacka ud razu do nas z pazurami i morde se utwurzyła: A wy dzie buraki je*ane chamy zbuntowane wont mie stond! Wody świnconej si napijta!
  Taka z niej hadra!

  Pujechał żym do Gruszczyny du sklepu wudkie kupić bu już u Bjelaka ni ma i spotkał żym tam takiego Pana z PiS co kumpanje wyborcze robi i un mówiuł ży już ni bendzi samuchodów elikstrycznych na prond co Pan Premjer Maruwiecki ubiecał bu szkoda prondu ali bendom lepsze ałta bu na wyngiel bu wyngla mamy bardzu dużu i każdemu wystarczy na 200 lat. Weźmisz sy dwa wiaderka wyngla i szufli załadujisz du piecyka i jedzisz dzie scesz! Wreszci jakeś mondre władze mamy!

  Ja sam słyszał jak w tyliwizorzu Pani Leśniczka muwiła ży nima problemu żyby du kuńca roku zasadzić puł miljarda dżew. A żadna sztuka. Bierzysz dżewo kopisz dół i wsadzasz zasypujisz i tyla i ni ma si co śmjać!

 154. Geozak

  Szydłowa to ukształtowany polityk A Duda szef NATO. Nie wiem co wy tam palicie, Zakrzewski W tym Illinois ale zmiencie dilera albo palcie mniej. Bo macie odjazd niesamowity.

 155. Pan Nizinier Gełozak dobrzy pisze bu bynajmiej Prawde napisał. Pani Premjer Szytło bynajmiej wyglonda jak Prawdziwa Polka bu widać ży w polu by dała rade bu bynajmiej zbuduwana jest ma Polske Twarz i Polske Urode a nie jak te chuderlaczki z Płatformy kościetrupy i inny lewaczki.

 156. Lewy
  13 lipca o godz. 6:06
  Dzięki , czuj się pozdrowiony . To ja. Naliczyłem cztery podróbki , dwie albo usunięto albo jakoś się skończył inaczej . Drugi , pajac z Jackowa , grasuje . Może go usuną , może kończy inaczej . Taka sytuacja , złodzieje w biały dzień napadają . Wygląd na to że drażnię godzinę . Pozdro

 157. BLACKLEY

  Nadawał, pajacu z antypodow Czy tam Jackowa. Winno być,, czuje się pozdrowiony,, , winno być,, dwie podróbki,, , winno być,, draznie GADZINE ,, . Gada w sensie.

  Ubowiec na uchodźstwie. Czemu w kapitalizmie A nie u Putina ? Prostytucja jak widac jest nieuleczalna

 158. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  13 lipca o godz. 8:35
  Dzień dobry Panie Mieczysławie. Jak to dobrze usłyszeć mądry głos z samego źródła , od najlepszego suwerena.
  Ja też juz pisałem, że pan Premier Morawiecki zamierza produkować rakiety kosmiczne na węgiel. Te rakiety będąwyposazone w gwizdek, żeby ostrzegać inne rakiety.
  Faktycznie sadzenie drzew to żadna sztuka; jeżeli chce się zasadzić milion, to po prostu rrobi się to milion razy.
  Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejny Pana mądry głos.
  Pan Lewy
  Niestety, nie zostałem wybrany do Parlamentu Europejskiego. Szkoda, bo bym z panem prof.Legutku, Krasnodebskim i panem magistrem Jakim bardzo pomógł pani premier Szydło w zdobyciu tej komisji.

 159. BLACKLEY
  13 lipca o godz. 8:34
  Pisz , pisz gnido sowiecka . Może w końcu Redakcja złapie złodziejstwa prządek

 160. BLACKLEY z antypodow

  Złodziejstwo przadek? To śledztwo prowadzić trza w Łodzi. Chociaż od lat i tam przadek nie ma. Pajac ubowski demencieje. Starość, ostre picie za nie swoje , brak kontaktu z językiem polskim . Słownictwo średniego urzędnika tzw ,, inteligenta ,, z epoki Gomułki.

 161. Mietyk pisieluk to w sumie kapitalna sprawa. Bo jak w soczewce ogniskuje poglądy tak zwanego antypisu.
  To sama esencja wyobrażeń, jakie ma kretyn, samo uważający się za „elity”, o przeciętnym wyborcy w Polsce.
  Efektem tej pogardy dla suwerena i niczym nieuzasadnionej wyższości kretyna jest przerżnięcie wyborów po raz czwarty, piąty, a zapewne i szósty z rzędu.
  Gówno wiesz, kretynie, o Polakach.
  Ale OK – to będzie – z jednej strony – źródłem kolejnej klęski nieudaczników z PO, a z drugiej strony – stanowi przecież jakże potrzebną inspirację dla osobników o mentalności Lewego, co to rechocze ochoczo z dowcipasów na poziomie kloaki 🙂

 162. Quentin t

  Suweren charakteryzuje się głównie tym , że nie lubi madrzejszych od siebie. Nie na darmo najwięcej suwerena jest po za miastami i niskim wykształceniem.

  Dowcipy na poziomie kloaki to specjalność np pana Ziemkiewicza , albo tej resztki kabaretu OTTO.

 163. quentin t.
  13 lipca o godz. 10:12
  Ty chyba quentinie nie zrozumialeś pana Mieczysława. Przecież on by serce i głowę oddał za Prezesa, a więc w czym rzec, czemu sie wsciekasz. On tez przewiduje kolene klęski nieudaczników Po.
  A fe, mówienie, że mądre wypowiedzi Pana Mieczysława są na poziomie kloaki, to tak jakbyś srał we wlasne gniazdo. Chyba trzeba donieść panu Jarosławowi, że powinieneś trochę odpocząć od pisania na blogu, i żeby wysłał tu kogoś bardziej wypoczetego.
  Dbaj o siebie

 164. BLACKLEY z antypodow
  Złodziejstwo przadek? To śledztwo prowadzić trza w Lodzi. Chociaż od i tam przadek nie ma. Pajac ubowski demenciuje. Starość, ostre picie za swoje , kontaktu z językiem polskim . Słownictwo małego urzędnika ,, inteligenta ,, z Gomułki

 165. Qurwik

  No to znowu ordynarnie:

  Qurwik łeb swój w kibel wsadził
  sracz nam zabzździł, no przesadził.
  Czyścić, wietrzyć nam przystało
  tak to bywa z pissią pałą.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 166. hetajr

  „La Fayette nie miał nic wspólnego z zajęciem Bastylii przez lud paryski.”

  Rozumiem, że pisząc „zajął” ma pan na myśli zdobył. Z tym, że to nie lud paryski zdobył Bastylię ale oddziały zbuntowanej Gwardii Narodowej, której przewodził La Fayette. Konkretnie dokonały tego odziałych dwóch podległych mu dowódców – Hulina i Helie.
  Od rana 14 lipca lud paryski bez powodzenia oblegał Bastylię ale dopiero przybyłe pod wieczór oddziały Gwardii Narodowej zmusiły obrońców do kapitulacji. Tłum natomiast dokonał na rozbrojonych obrońcach linczu przy bierności owej Gwardii.

 167. blackley

  „Pisanie do brukowca Superexpress to wspaniała kariera”

  Nie wiem skąd ten argument, bo ja się oceną kariery red Wosia nie zajmowałem. Przypomnę, że nocą podjął pan polemikę z moim stwierdzeniem iż „spektakularne wywalenie red Wosia w sensie politycznym nic nie zmieniło.” (komentarz z 21:39). Potem w kilku komentarzach uzasadniłem tę tezę pisząc, że red Woś nadal cieszy się swobodą wypowiedzi, jego teksty publicy i ksiązki są z powodzeniem publikowane w nakładach masowych podając przykłady a więc jego poglądy czy opinie bez problemu docierają do szerokich rzesz odbiorców. Tak więc nie ma podstaw do tego by mówić o jakiś politycznych konsekwencjach wywalenia red Wosia z Polityki, bo realnie nie miało ono charakteru cenzorskiego wyrażającego się w tłumieniu poglądów uznawanych za „niesłuszne” – jak to określano w poprzednim ustroju. Krótko mówiąc – red Woś robi to co robił tylko gdzie indziej.
  Pan tymczasem w trakcie tej dyskusji przedstawił swoje osobiste opinie o jego publicystyce, powołał sie na recenzję Gospodarza jego ksiązki, ale nie dowiódł pan, że jego wywalenie z Polityki przyniosło jakąś polityczną zmianę. No a przecież wyłącznie o to w tej dyskusji chodziło.

 168. Bar Norte
  13 lipca o godz. 10:47
  Woś został delikatnie, po angielsku usuniety z redakcji za poglądy. A te są znane, czytałem w swoim czasie jego blog; zachwycał się on spokojem jaki panuje na Białorusi, podziwiał Chaveza za reformy i wyprowadzenie z babilońskiej tj amerykańskiej niewoli Wenezueli. Za to krytycznie wyrażał się o kapitalizmie, który nie potrafi dogonić nigdzie w swiecie komunizmu.
  A to, że jest czytany, to insza inszośc, Don Brown też jest czytany, bo tak jak Woś o gospodarce, tak on o Merowingach, których Jezus począł z Marią Magdaleną.
  Na blogu nasz Wiesio kochany (coś znikł, nie daj boże, żeby mu się coś stało) też nalezy do tego kościoła.

 169. Widzisz, lewy, ja odpoczywam czytając. Nawet te dyrdymały przedstawiane tu przez większość.
  Natomiast odnotowuję twoją zwiększoną aktywność. I cieszy mnie to niezmiernie, ponieważ relaksacja przy lekturze twoich postów jest wyjątkowa.
  Ten rezolutno – kpiarski styl Rabelais – od pierdnięcia – do pierdnięcia 🙂
  Utrzymuje mnie w pewności, że „wyjechana” pseudointeligencja ma się dobrze. Do czasu, ponieważ nie ja jeden uważam Houellebecq’a za proroka i – jeśli się będziesz się właściwie odżywiał – to może doczekasz czasu, gdy przejście na islam będzie warunkować dalsze pozyskiwanie przez ciebie emeryturki… 🙂

 170. Lewy

  Wszystko w temacie . Poprostu nie przedłuzono z Wosiem Rafalem kontraktu . Juz nie był potrzebny . Pracodawca decyduje kogo zatrudnia . Nie będę załował Wosia Rafała . Na blogu Pana Passenta grasuje więcej wyznawców tego kościoła . Nie kupują Polityki , nie płacą za prenumeratę za to dzielnie zasmiecaja Jej blog . Ma byc darmo typowa komuna

 171. Lewy

  „Woś został delikatnie, po angielsku usuniety z redakcji za poglądy.”

  Oczywiście, to jest bezdyskusyjne. Z tym, że kropla się redakcji ulała gdy zaczął pisać o lewicowości PiS i konieczności zawierania z tą partią sojuszy.

  Tym niemniej upatrywanie w usunięciu Wosia jakiejś zmiany politycznej jest przesadą, bo jak napisałem z powodzeniem robi to co robił tylko gdzie indziej.

 172. Adasiu, ćwoku, widzę, że wena cię nie opuszcza.
  Podejrzewam u ciebie jakiś problem gastryczny.
  Zapewne piszesz, nie opuszczając klozetu?
  Tylko żeby nie było tak, jak ostatnio, gdy się wypróżniłeś nie podnosząc deski i pan pielęgniarz za karę odebrał ci laptop na tydzień… 🙂

 173. Qurwik
  wena cię nie opuszcza.

  Jak miałem 5 lat to odpowiadałem tak jak ty: i tobie też.

  i tobie też.
  i tobie też.
  i tobie też.
  i tobie też. 🙂 🙂
  capito ?

 174. @quentinie
  Daj spokój; a to przywalisz deską klozetowa, a to problemami gastrycznymi.
  Ja wiem, że to cie rozsmiesza i wydaje ci się, że jesteś szyderczo-zgryźliwo-ironiczny jak kwas siarkowy, ale to nikogo ani smieszy ani obraża. Mnie straszysz ni z gruszkii ni pietruszki jakąś islamizajcją. Co ty jeszcze wymyslić, żeby byc zauwazonym, kiedy dorosli rozmawiają. Taki z ciebie niesforny Dyzio.

 175. @quentin t.
  Dziwna z Ciebie postać. Nie kojarzę sobie ani jednego Twojego postu, w którym wyrażałbyś się o kimś pozytywnie, żadnej krzepiącej informacji. Wprost przeciwnie. Modelowy z Ciebie mizantrop, na dodatek agresywnie złośliwy, szukający zaczepki, by odwinąć się, tryskając jadem i atakując słownictwem z najniższej półki.
  Jak Ty z tym żyjesz na co dzień? Psycholog sugerowałby, że jesteś człowiekiem nieszczęśliwym i w ten sposób odreagowujesz swoje traumy i niepowodzenia.

 176. @teo, 22:20, wczoraj
  Dziękuję.

  Gdybyś zmienił nick: ja Cię zawsze znajdę, to są słowa, zwroty, melodia, początek, rozwiniecie i zakończenie postu, tematyka, klasa.

  A tak BTW.
  Krzysztof Varga używa „osobliwie”.
  Jacek Żakowski „bezlik” a nie „bez liku”.
  Co u Ciebie, ‘teo’, się powtarza, zachowam dla siebie.
  Nara

 177. Bar Norte
  13 lipca o godz. 10:46

  Rozumiem, że pisząc „zajął” ma pan na myśli zdobył. Z tym, że to nie lud paryski zdobył Bastylię ale oddziały zbuntowanej Gwardii Narodowej, której przewodził La Fayette. Konkretnie dokonały tego odziałych dwóch podległych mu dowódców – Hulina i Helie.
  Od rana 14 lipca lud paryski bez powodzenia oblegał Bastylię ale dopiero przybyłe pod wieczór oddziały Gwardii Narodowej zmusiły obrońców do kapitulacji. Tłum natomiast dokonał na rozbrojonych obrońcach linczu przy bierności owej Gwardii
  .

  Pisząc „zajął” miałem na myśli to, że Bastylia po prostu skapitulowała (upadła). Nikt nie wziął jej szturmem. Po prostu 95-97 inwalidów i 32 szwajcarskich żołnierzy stanowiących jej garnizon, miało niewielką ochotę do walki.

  Wg Bieleckiego dopiero:
  „(…) o godz. 19 na podzamczu pojawiła kompania żołnierzy z 6 batalionu pułku gwardii francuskiej. Nie brała udziału w walce i przez cały dzień znajdowała się w koszarach (…). Kiedy kompania ta pojawiła się w Bastylii, trwał wciąż rabunek. Gwardziści dowodzeni przez de Laizera zajęli główne punkty w zamku (…) pod pretekstem, że cywilom zagraża tu niebezpieczeństwo, wezwali tłum do opuszczenia zamku. (…) Oczyszczono więc zamek, zamknięto bramę, podniesiono zwodzony most. Wystawiono też warty w arsenale.”

  Tyle o udziale gwardii w przejęciu królewskiej Bastylii. Jej panami zostali, co prawda zrewoltowani ale jednak królewscy, gwardziści. W związku z tym:
  „O godz. 23.00 markiz de la Salle, dowódca paryskiej gwardii miejskiej mianował komendantem Bastylii niejakiego Soulesa (…) zamożnego paryskiego mieszczanina.”
  „15 lipca zmieniono załogę.”

  Gwardia Narodowa, pod dowództwem La Fayette, została powołana 15 lipca 1789 roku, czyli jużpo upadku Bastylii.

 178. @@Mag, Lewy
  Tarantino nienawidzi ludzi PO, tak, jak duża większość wyborców Jarka.
  Te 30% wyborców pewnie nie ogląda/czyta krytyk władzy, tak, jak my nie oglądamy/czytamy Ziemkiewiczów.

  Mnie się zbiera na wymioty, kiedy widzę komuchów w barwach jarkowych, te buźki z udanym „uniesieniem” w oczach. Czasami zaglądam do TVPis, ale tam wieje ‘jeno’ świństwem, przy którym skrępowane miny lektorów stanu wojennego w mundurach, to był pryszcz, w porównaniu z otwartą raną po 2015.
  A Donald mówił, że TVP nie jest warte funta kłaków.

  Źródłem nienawiści międzyludzkiej nie jest Jarek. Jarek zna rodaków, tak, jak Lenin wiedział, że ludzie mają dość biedy i wojny. Jarek pogłębił istniejący podział Polski. Jarek odczekał wiele lat, aż nadarzyła się okazja z Donaldem opuszczającym okręt bez obiecującego zastępcy kapitana.
  Bolszewików też była garstka, a wydymali demokratyczną atrapę. To się nazywa wyczucie chwili politycznej.

  W 2015 byliśmy, na EP, w mniejszości. Nie tylko na blogach Polityki, – w całej sieci zapanowali komisarze Jarka.
  Ślepy nie dostrzegłby tam komisarzy z Łubianki.
  Zadam pytanie retoryczne: czy p. Kopacz to dostrzegła? A może p. Schetyna?
  A może Adam Michnik?
  Przegrali nawet ‚Dudę znikąd’.

  Zaczyna grzmieć w W-wie. O, już pada. Oby to był kilkugodzinny kapuśniaczek. Wisła wysycha.
  Pozdr

 179. hetajr

  „Gwardia Narodowa, pod dowództwem La Fayette, została powołana 15 lipca 1789 roku, czyli już po upadku Bastylii.”

  15 lipca 1789 oficjalnie przekazano dowództwo na Gwardią Narodową La Fayettowi, który realnie nią dowodził od momentu gdy się zbuntowała czyli od 12 lipca. Podkreślam – realnie.

  Natomiast 14 lipca o godzinie 16,30 kapitulację przyjęli wspomniani wcześniej dowódcy gwardzistów Hulin i Helie. Oni też jako pierwsi wkroczyli do Bastyli. Oczywiście, że później obsadzono cytadelę gwardzistami by zachować jej funkcję strategiczną czyli kontrolę na śródmieściem Paryża i dzielnicami robotniczymi, które były w zasięgu jej dział. Tylko po to podległa La Fayetttowi Gwardia się w tę akcję włączyła.

  Dodam, że dowódca wojsk królewskich generał Besenval choć doskonale wiedział o ataku i oblęzeniu Bastylii nie zdecydował się ruszyć jej na odsiecz obawiając się dezercji swoich żołnierzy.

 180. „-Gówno wiesz, kretynie, o Polakach.
  -Widzisz, lewy, ja odpoczywam czytając.
  -nie ja jeden uważam Houellebecq’a za proroka
  – kpiarski styl Rabelais – od pierdnięcia – do pierdnięcia ”

  Czytajac te „gówniane ” bonmoto- bombony nie meczy mnie co Polacy moga wiedziec o kretynach ale kto to jest ten drugi Polak ktory przeczytal Houellebecq’a i zapomnial o JC . Jak mam z tym życ na co dzień ?
  Jestem człowiekiem dziwnym i nieszczęśliwym bo meczy mnie czytanie ?

 181. @blackley
  12 lipca o godz. 9:38
  „…za PRL u to ja jadłem tylko kaszankę i salceson
  bo nic więcej nie było a teraz jem kiełbasę szynkową a kaszanką i salcesonem
  to karmię swojego psa burka.”

  Nawet nie wiesz pan, panie, jak dobrze się odżywiałeś w tym „parszywym” PRL-u.
  Ale to nie koniec pańskiej niewiedzy, który polega na zatruwaniu swojego psa kaszanką. Psy są z natury mięsożercami, drapieżnikami (te nasze udomowionymi) i dawanie im czegokolwiek innego do jedzenia jest niewybaczalnym błędem. Wszystkie drapieżniki są z natury mięsożercami, czasami zdarza im się zjeść co innego, ale to nieliczne i uwarunkowane wyjątki. Człowiek jest na czele drapieżników, może jeść, co chce, i jeśli wybierze źle ( a takie są głównie jego wybory), ponosi tego osobiste i społeczne konsekwencje, o czym zaświadcza cała jego (człowieka) pisana historia, które jak prognozuje sir D. Attenborough, już wkrótce się skończy katastrofą.
  „Z potraw, które się zjada, powstają wszystkie choroby ludzkie.”
  Herodot „Dzieje” ks.II „Euterpe”.

 182. @@mag, Lewy
  Lewy.
  Ataki na komisarzy Jarka wywołują pewnie ironiczny uśmiech na ich twarzach.
  Wg mnie powinniśmy odpersonalizować cel ataków, używać narzędzi z arsenału kpin, farsy, Mrożka, itp. i skoncentrować się na przypominaniu czytelnikom afer/przestępstw ekipy „dobrej zmiany”.

  Jacek Fedorowicz w gorących czasach dawał narodowi otuchę, robiąc sobie jaja z junty.

  Widzę Ciebie, ‘Lewy’, oczytanego do imentu filozofa, jako wiodącą na EP postać w dziedzinie szyderstwa.
  Parę próbek Twojej kpiarskiej działalności blogi ePolityki zarchiwizowały.
  „MietykPisieluk_Poljak.Katolik” jest świetnym przerywnikiem naszych, czasami poważnych polemik.

  Droga ‘mag’, „niska półka” tarantino jest efektem ostrych zaczepek ‘naszych’.
  ‘terantino’ i ‘Mauro’ to inteligentni zawodowcy! Oni dają świadectwo wierności Jarkowi swoimi tekstami, które są okropne, mocne, obraźliwe, ale „po linii i na bazie”.
  Mauro przypominał latami ‘6kzł/mie Bieńkowskiej’, ‘ośmiorniczki’, kłamał jak najęty w sprawie katastrofy tutki. Nawet, kiedy Jarek „doszedł do prawdy”, jeszcze kłamał, animując spokojnego zwykle ‘tejota’.
  Oni wiedzą, kiedy kłamią.
  Jarek, Duda, MM też wiedzą, kiedy jest łamana konstytucja.
  „Taka sytuacja!” (© prawdziwy ‘blackley’)

  Gdybym komisarzy Jarka na EP spotkał na kawie, zadałbym im pytania.
  Dokąd to wszystko zmierza?
  Czy nie gryzie was sumienie?
  Czy nie śmierdzą wam pieniądze zagrabione podatnikom?

  Idę przeczytać o „jedynkach” Jarka. Podobno ma je podać dziś, w południe.
  Ciągle nie rozumiem pojęcia „biorące miejsca” w XXI wieku
  Nara

 183. Bar Norte

  Wydaje mi się, że myli pan francuską gwardię królewską z Gwardią Narodową.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gwardia_Narodowa_(Francja)#Rewolucja_francuska

  Bastylię po francuskich gwardzistach por. Laizera obsadzono kolejno:

  – kompanią arkebuźników z dawnej straży miejskiej,
  – uczniami paryskiej szkoły medycyny i chirurgii,
  – kompanią gwardii francuskiej sierż. Hennequina,
  – „ochotnikami Bastylii” (nowa, kiepsko uzbrojona formacja, mająca imitować oddział wojska).

  Można prosić o źródło do poniższego:

  Natomiast 14 lipca o godzinie 16,30 kapitulację przyjęli wspomniani wcześniej dowódcy gwardzistów Hulin i Helie. Oni też jako pierwsi wkroczyli do Bastyli

 184. Here you are:
  Okręg nr 1 Legnica – Adam Lipiński
  Okręg nr 2 Wałbrzych – Michał Dworczyk
  Okręg nr 3 Wrocław – Mirosława Stachowiak-Różecka
  Okręg nr 4 Bydgoszcz – Tomasz Latos
  Okręg nr 5 Toruń – Jan Krzysztof Ardanowski
  Okręg nr 6 Lublin – Sylwester Tułajew
  Okręg nr 7 Chełm – Jacek Sasin
  Okręg nr 8 Zielona Góra – Marek Ast
  Okręg nr 9 Łódź – Piotr Gliński
  Okręg nr 10 Piotrków Trybunalski – Antoni Macierewicz
  Okręg nr 11 Sieradz – Joanna Lichocka
  Okręg nr 12 Chrzanów – Rafał Bochenek
  Okręg nr 13 Kraków, Małgorzata Wassermann
  Okręg nr 14 Nowy Sącz, Arkadiusz Mularczyk
  Okręg nr 15 Tarnów – Anna Pieczarka
  Okręg nr 16 Płock – Łukasz Szumowski
  Okręg nr 17 Radom – Marek Suski
  Okręg nr 18 Siedlce – Krzysztof Tchórzewski
  Okręg nr 19 Warszawa – Jarosław Kaczyński
  Okręg nr 20 Warszawa II – Mariusz Błaszczak
  Okręg nr 21 Opole – Wioletta Porowska
  Okręg nr 22 Krosno – Marek Kuchciński
  Okręg nr 23 Rzeszów – Krzysztof Sobolewski
  Okręg nr 24 Białystok – Dariusz Piontowski
  Okręg nr 25 Gdańsk – Jarosław Sellin
  Okręg nr 26 Gdynia – Marcin Horała
  Okręg nr 27 Bielsko-Biała – Stanisław Szwed
  Okręg nr 28 Częstochowa – Szymon Giżyński
  Okręg nr 29 Gliwice – Bożena Borys-Szopa
  Okręg nr 30 Rybnik – Bolesław Piecha
  Okręg nr 31 Katowice – Mateusz Morawiecki
  Okręg nr 32 Sosnowiec – Ewa Malik
  Okręg nr 33 Kielce – Zbigniew Ziobro
  Okręg nr 34 Elbląg – Leonard Krasulski
  Okręg nr 35 Olsztyn – Wojciech Maksymowicz
  Okręg nr 36 Kalisz – Jan Dziedziczak
  okręg nr 37 Konin – Zbigniew Hoffman
  Okręg nr 38 Piła – Krzysztof Czarnecki
  Okręg nr 39 Poznań – Jadwiga Emilewicz
  Okręg nr 40 Koszalin – Paweł Szefernaker
  Okręg nr 41 Szczecin – Marek Gróbarczyk

  A gdzie Pawłowicz, Piotrowski, ci tytani pracy i prawdy w wymiarze sprawiedliwości.
  Nie widzę Gowina. Cos brzęczy, że z ostatniego miejsca będzie w Krakowie.

 185. @
  Na innym blogu pisałem kilka tyg. temu:
  Panie Schetyna, pokaż pan gabinet koalicyjny już teraz!
  Ustal teki w rozmowach z liderami partii/ugrupowań koalicyjnych!
  Niech ludzie, oprócz „pieniędzy do ręki”, wiedzą, co to znaczy koalicja po wygranych wyborach, czy ma ona sens.
  To będzie też dowód, że grasz o zwycięstwo, a nie o posadę dla siebie i swoich kumpli.

  Dużo wskazuje na to, że Grzegorz już pogrzebał szanse, chce się zadołować w sejmie solo-PO i czekać, aż los się odwróci od Jarka. Albo go zabraknie (?).

 186. Optymatyk
  Panie Optymatyk,

  To nie mój wpis. Ten idiota z antypodow się podszywa i zasmradza. Niepotrzebnie pan wysmazyl taki elaborat
  Kaszanka i salceson dobra rzecz ale nie dla psa i w małym wymiarze . Niestety redakcja nie reaguje i kretyn robi krexia robotę.

 187. Stasieku

  Święta racja. Jaro gra to co chce słyszeć suweren .

  Wpis o karmieniu psa kaszanka nie mój. Ale chyba pan wiedział (-;

 188. quentin t.
  13 lipca o godz. 10:12

  Mój komentarz
  Quentin musiał się bardzo wnerwić czytając facecje Mietka Pisieluka o Panu Prezysie, który „zaczoł rzondzić piniendzy tem złudziejom udebrał”, o Pani Premjer Szytło – ży my tegu Tyrmansa im zablokuwały co Polskie nienawidzi i o Nizinieże Marło Rosiuku, że „upisał na tym bloku ży te udłamki aż tu do nas do Twardziuchów dulecieli”.

  Aby odstręczyć prawidłowych Polaków od opozycyjnej zgnilizny szerzącej się na blogu EP, quentin rzucił na Mietka Pisieluka enuncjację – gówno wiesz, kretynie, o Polakach.
  Gówno i Polacy, to brzmi dumnie.

  Quentin podsumował także @lewego, który rechocze ochoczo z dowcipasów na poziomie kloaki.

  Żaden prawdziwy patriota nie tknie obraźliwego dla Polski i Polaków tekstu Mietka Pisieluka, nie rzuci okiem na ten kloaczny wytwór by nie zapeszyć kolejnego piątego zwycięstwa wielkiego wojownika wyspy wolności – generała ojkofobii i dekonstrukcji Jarosława Ka z kapitanem zwycięskiej drużyny brukselskiej prawdomównym kłamczuszkiem Mateuszem Em u boku.
  Pzdr, TJ

 189. @blacley(ten prawdziwy)
  Dziwię zię, że Daniel Passent coś z tym nie zrobi. Przecież to latwo sprawdzic. zlecić sprawdzenie.
  To chyba jednak Stanisław Sł., no bo teraz znikł z tym „tak sobie mysle”, a gęsto i czesto pojawia sie ów „wanka samozwaniec”
  Panie Danielu, halo, halo

 190. Lewy , 13 lipca o godz. 11:45

  To nie mój wpis. Ten idiota z Jackowa się podszywa i zasmradza.

 191. Próbuję coś napisać, ale żaden z moich „komętów” nie wchodzi -każdy musi czekać na moderację.

 192. Gdyby Kłętin miał o pięć procent inteligencji mniej, niż ma, to trzeba by go było podlewać.

 193. Stawiam na Simonę Halep – 50 funtów.

 194. @ blackley
  Relaks czy wzmocnienie przyjemności z korzystania pewnych rzeczy jakie mi zapewnia pobyt w USA (NP FUTBOL AMERYKAŃSKI ) staram się wzmacniać kieliszkiem brandy popijanej goraca herbatą.

  Odnośnie dr Andrzeja Dudy to jego dzialalnośc i na odcinku zagranicznym jest mocno ukierunkowana
  na uzyskanie awansu na Szefa NATO .Spelnil sie jako organizator i frontmen kilku przedsiewzięć skorelowanych z polityka USA w Europie śr,Trojmorze a nawet na całym forum UE co wywołuje irytacje Francji i Niemiec.W tych sprawach sprawdził sie jako skuteczny organizator.Szlak do tego stanowiska przetrze mu prof.Szczerski jeśli zostanie zaakceptowany na v-ce Szefa NATO.

  O tym kto ma byc szefem NATO dużo do powiedzenia a może najwiecej ma lobby zbrojeniowe USA a dla nich taki kandydat jest dobry.

  Odnośnie pani Beaty Szydło to już teraz mogłaby kandydować na Prezydenta Polski ale czas spedzony w Brukseli pozwoli jej przygotować się lepiej.

  Dzis Kaczor ogłosił liste jedynekProsze popatrzeć ile mlodych zdolnych i pracowitych Polaków jest na tej liscie.Wszelkie Brejzy nie dorownują im w umiejetnosciach .

 195. hetajr

  „Wydaje mi się, że myli pan francuską gwardię królewską z Gwardią Narodową.”

  Nie mylę.
  Paryski garnizon wojsk królewskich, w tym pułk Gwardii Królewskiej zaczał buntować się już 28 czerwca 1789. Na skutek niezdecydowania ich dowodców wiekszość tych oddziałów w następnych dniach przeszła na stronę rewolucji. Od momentu gdy wypowiedzieli posłuszeństwo trudno ich uznawać za Królewskich Gwardzistów. W ten sposób formowała się przyszła Gwardia Narodowa. Jej powołanie, po zdobyciu Bastyli miało wiec tylko formalny charakter tj uznający nowe realia. Podobnie jak formalne powierzenie tych oddziałów La Fayettowi, który nimi wcześniej dowodził.

  „Bastylię po francuskich gwardzistach por. Laizera obsadzono kolejno”

  Obsada odzwierciedlała potrzeby po przejęciu władzy nad miastem – w nowych, rewolucyjnych realiach.

  „Można prosić o źródło”

  Żródło podałem w komentarzu dotyczącym oportunizmu mieszczaństwa paryskiego w omawianym okresie. To „Historia Najnowsza” pod redakcją profesora Henryka Mościckiego – część „Rewolucja Francuska, wojny napoleońskie, Święte Przymierze”.

 196. Geozak,

  Zakrzewski , nie wiem co wy tak palicie w tym Illinois ale odjazd macie totalny.

  To nie są żadne,, BREJZY,, buraku z Jackowa , tylko Pan Krzysztof Brejza z Małżonką.

 197. Lewy,
  Pisałem wiele razy do działu internetowego Polityki. Opłacam prenumeratę karta. Można ukraść konto na blogu Polityki , nie ma gwarancji że nie można okraść konta bankowego . I to wogole nie jest śmieszne.

 198. Geozak,
  Zakrzewski , naprawdę mnie nie obchodzi co wy tam pojęcie i robicie wogole w tym Illinois. Macie nową ojczyznę, naprawianie starej to już nie wasz, Zakrzewski kłopot. Wy już wybraliście. No i uwierzcie Zakrzewski , w Polsce brandy nie brak .

 199. Od pewnego czasu (miesiąc, dwa?) nasiliło się zjawisko, które polega na utrudnieniach w dostępności do blogów „Polityki”. Przedtem zdarzało się (raz w miesiącu, raz na dwa miesiące), że blog EP nie przyjmował komentarzy nie wiadomo z jakich powodów.
  Ostatnio zauważam, że kontakt mojego komputera z blogiem EP jest dzień w dzień utrudniony, zrywany, ponawiam i znów jest zrywany. Trudno dociec dlaczego. Administracja? Przeciążenie? Automatyczna moderacja?
  Pzdr, TJ

 200. I jeszcze jedno buraku z Jackowa najlepsza brandy w Polsce to Pliska
  której w Jackowie nie ma.

 201. @jobrave
  Ja postawiłem na Halep dużo więcej.
  Nie napiszę gdzie i ile.
  Ale kupię sobie drogą torebkę…
  No co się tak patrzysz?

 202. Tejot

  Złodzieje grasuja

 203. @blackley
  A wiesz panie ‘blackley’, że Pliskę b. lubię.
  Kosztuje flaszka 40zł, a jakość i czystość (ranki bez kaca) oceniam na $30.

  To zupełnie niepojęte, że Polityka toleruje przypadek „podszywania się” pod nick.
  Zarejestruj się na nowo pod ksywką ‘Blackley’.
  Rozumiem, że to trochę Ci po ambicji jedzie, ale ‘pies tego z Jackowa i małe pieski’ – czas gorący, Twoja obrona kapitalizmu bezcenna na blogu centrolewicowym.

  Taka sytuacja.
  Ukłony

 204. 15.53 to pajac z antypodow . Aktualizacja oprogramowania konieczna. Ubowiec zapamiętał Pliske, tzw ,, Winiak,, , bimber pedzony z wina. Pala putinowska nie zanotował w pustym łbie, że istnieje z 50 gatunków brandy lepszych niż Pliska
  ……Nie widział nic innego za Gomułki, teraz słyszy,, brandy,, to wydaje mu się że Pliska…… 3o zł butelka w Biedrze, 65 zł Pliska xo .. Pajac z antypodow nie wie że w dobie Internetu wszystko jest wszędzie. Czasy kiedy on miał paszport A reszta nie – MINELY A to boli.

 205. @tejot, 15:46
  Tę ‘random’ obstrukcję też zauważyłem.
  Czasami zrozumiała, kiedy zamyka się bieżący wpis, a nowy jeszcze w „poczekalni”.
  W mojej korpo, każdą zmianę na swojej, polskiej witrynie, musiałem zatwierdzać w Centrali, w UK.
  Dlatego rozumiem pojęcie „poczekalni”.
  Korpo światowe, Polityka światowa – może panują te same ostrożności, a na pewno odpowiedzialność za teksty ponosi wydawca/właściciel.

  „Zmusiłeś” mnie, ‘tejocie’, do odświeżenia wiedzy o 14 lipca we Francji.
  Ładna, kulturalna wymiana argumentów.
  Swoją drogą ile szumu info. w bazie danych o Rewolucji.
  Pozdr

 206. Stasieku

  Nie wiem jak to możliwe że toleruje się takie złodziejstwo. Czemu ja mam otwierać nowe konto . ? Antypodzki Putin niech otwiera.

 207. @tejot
  Przejrzałem i zachowałem na później, wkładkę dzisiejszej GW pt „Grupa trzymająca taśmy” (str. 15-18).
  Znając Twoją, ‘tejocie’, wnikliwość udowodnioną w badaniu katastrofy tutki, liczę, że odeprzesz kłamstwa komisarzy Jarka na EP, którzy na pewno będą starali się robić wodę z mózgu czytelnikom.
  Przyznaję ze wstydem, że mnie na to nie stać.
  Już nie te oczy…

  Nie rozumiem, dlaczego Tusk, Schetyna, PO nie podjęła kroków w odpowiednich komórkach UE, odpowiednich dla wydarzenia „zamachem stanu” w państwie unijnym.
  Pamiętam wrzaski ludzi Jarka o „puczu” na przełomie roku, kiedy Petru wyjechał na urlop.

  Film o Brexit’cie pewnie ‘tejocie’ widziałeś. Tam czarno na białym postawione są zarzuty korzystania brexitowców z pieniędzy/hackerów Władimira.

  Co to, ‘zakręt’, za twór, ta Unia Europejska?
  Dla Orbana, który zasiał zarazę, byli pobłażliwi. Interpretacja polskich mediów, że Orban zna angielski i jest sprytny/miły mnie mdli. To na poziomie szkoły podstawowej.
  Uwiązali się u klamki Erdogana wchodząc z nim w układ dot obozów uciekinierów.

  Szanowny ‘tejocie’, co to za Unia, która nie broni kategorycznie swoich traktatów?

 208. @blackley
  Wytłumacz mnie pan, panie ‘blackley’, który z was o nicku ‘blackley’, to ten „z antypodów”, a który „z Jackowa”.
  Pan wydaje się mieszkać gdzieś w Polsce.
  Pyta pan – „czemu ja mam otwierać nowe konto?”
  Odpowiadam.
  1. Mądrzejszy ustępuje w błahej sprawie głupszemu.
  2. Mądrzejszy w trosce o nawiązanie kontaktu z autorami na blogu, powinien być łatwo identyfikowany.
  3. Powtórne rejestracja to banalna, minutowa operacja i zamyka sprawę.

  I na koniec dnia.
  Jeśli kocha Pan te swoje, oryginalne 8 znaków, to w nowym podejściu pisz pan pierwszy znak (‘B’) z dużej litery.
  I po ptokach…

 209. @blackley
  A mój nick pisz pan z małej litery, bo to język sieciowy, gdzie nawet po kropce (np. .com) nie piszemy z dużej litery.
  Taka sytuacja…

 210. Stasieku

  Blog centrolewicowy, pan powiada….. To chyba jakoś się rozjechala publika na blogu i Polityka. Bo , przyznasz pan, Polityka to porządne , KAPITALISTYCZNE przedsięwzięcie…. portfolio tytułów takie żeby zmasymalizowac zyski, własną siedzibą żeby nie płacić komornego, papierową prasa schylkuje to wprowadza cyfrowy dostęp oraz prenumeratę…… dość szerokie i ciekawe spektrum autorów czyli różne produkty, jest Dorn był Woś Rafał. Polityka wykazuje WS,YSTKIE cechy porządnego, kapitalistycznego przedsięwzięcia. Natomiast jej blog A szczególnie Pan Passent nasz miły Gospodarz , przyciąga całe grono frustratów marzacych o powrocie PRL- dlatego z PiS im po drodze. Żeruje tu też sporą grupa osobników nie lubiących PiS ale za to nienawidzacych PO. Po 30 latach praktykowania kapitalizmu sadzliem za w Polsce nie ma już amatorów darmowych obiadów. Niewydolność i nieudolność WSZELKUCH odmian niekapitalizmu udowodnilo ZYCIE , rzeczywistość, historia itd
  A wciąż neomarksisci próbują.

 211. Winno być stasieku. Najmocniej przepraszam

 212. stasieku

  W Polsce, w Polsce. Przy dobrej pogodzie widzę z okna pomnik Stalina czyli Pałac Kultury. Prawa strona Wisły czego zawsze żałuję na okoliczność sowieckich prób bratniej pomocy- Wisła ich zawsze zatrzymywala , dziś też jest takie założenie. Bez programu przecież Niemcy nie budują swoich fabryk po lewej stronie.

 213. stasieku!
  Miałeś rację. Halep wygrała z Williams w dwóch setach po 6:2, czyli prawdopodobnie bez emocji
  Najtrudniejszą przeprawę Halep miała z Chinką w pierwszym secie i wtedy nie zapowiadało się, że to ona zwycięży, ale w tenisie wszystko jest możliwe
  Ta lista jedynek bez niespodzianek
  Ci się dostaną, a reszta?
  Pozdr.

 214. @blackley
  No se preocupes, hombre.

  @@@
  Wytłumaczę swoje „rozwolnienie blogowe”.
  Aktywizuję się zwykle pod koniec wpisu, bo wiem, że Redaktor przytłoczony ogromem wydarzeń politycznych/sportowych, w weekendy zmienia wpis.
  Ten trwa od czwartkowego ranka.
  Ahoj!

 215. @Is42
  Cześć, w deblu gen za gem so far.
  Szkoda, że nie ma Kubota.

  Czy Ty, Is42, jesteś ‘model ‘42’? – zapytam bezczelnie.
  Ciągle nie czuję twojego profilu…
  Ale zawsze pozdrawiam serdecznie.

 216. stasieku!
  Kiedyś była tu dyskusja o liczbie 42.
  Przyjąłem informacje na ten temat z zaciekawieniem, ale niestety jestem stamtąd

 217. @blackley, 17:25
  100/100, ale dodam od siebie, że PASSENT to też firma, dlatego właśnie u Redaktora taki natłok komisarzy politycznych Jarka i rozmaitych frustratów.
  En passant jest blogiem wyjątkowo tolerancyjnym, banowanie na nim, to zupełnie wyjątkowe zdarzenia.

  Wyobraź pan sobie, że lata temu, EP zbanował mojego przyjaciela Lewego, którego ciężar gatunkowy, istotność blogowa dla demokracji liberalnej, była, jest i będzie bezcenna.
  Nie pamiętam przyczyny, ale dopuszczam jedną.
  Lewego, mądrego człowieka o gołębim sercu, poniosło.
  Sie wqrwił Lewy.

  Tak na marginesie. Jest w software blogu jakaś lista zabronionej kombinacji znaków. Dlatego odchodzimy od maniery XXI wieku, kiedy słowo na ‘f’ dominuje w dialogach inteligenckich i kodujemy pewne niecenzuralności, aby wyrazić gniew/złość czy tym podobne uczucia.
  Na pewno nie miłość, tak zalecaną przez epidiaskop, a osobliwie przez arcy Głodzia/Głódzia.
  Ukłony

 218. @Is42
  To najbardziej tajemniczy Twój tekst.
  Nie chcesz zdradzić wieku jak za przeproszeniem wdowa na wydaniu.
  Is42, c’mon…

 219. O Schetynie i jego „szóstce” nie widzę – nie słyszę. Widać wzrok nie ten, o słuchu szkoda wspomionać.
  Nic tylko … Schetyna mógł to, Halep wygrała, Schetyna z Tuskiem mógł owo …

  I to ma być silna grupa pod wezwaniem antyPiS? Co za impo…… szanownych intelektów szkoda mi nawet słów.

 220. Przedstawiona przez niego (Schetynę) programowa szóstka skierowana jest do elektoratu zaniepokojonego stanem demokracji, służby zdrowia i edukacji oraz tych, którzy tworzą dochód narodowy – komentuje bieżące najważniejsze wydarzenie w Polsce.

  Już wiem, w czym problem, gdzie pies leży pogrzebany. PT Blogowisko nie jest elektoratem, który tworzy dochód narodowy. Raczej facjecje, frazesy, umizgi wzajemne – to jest strumień z blogowej świadomości.

  Zapytam senne towarzycho:
  Czy jesteście za cofnięciem PiSowskiego zakazu handlu w niedzielę?
  Czy to jest dobry punkt dla Schetyny i czy przysporzy mu wyborców?

  cdn.

 221. facecje – korekta oczywiście.

 222. @@@
  W Śródmieściu Warszawy, trochę popadało i już wyschło.

  Wzrost znaczenia ‘Zielonych’ w Europie nie został wykorzystany przez Grzegorza. Przyjął Grzegorz polskich zielonych do koalicji, ale ich potencjału nie wykorzystał w kampanii.
  Może się teraz ocknie.
  Każdy, nawet głupi, widzi co się dzieje z klimatem, a na pewno z jego powietrzem i może się zniechęcić do bredni jarkowych ludzi w temacie: „będziemy kopać do końca stulecia”.

  Swoja drogą nie rozumiem dlaczego Donald tak zaatakował Jarka, że ten kupuje węgiel od Ruskich. Chyba warto powoli zamykać kopalnie, a węgiel importować. Jeśli ruski węgiel jest brudny, albo za drogi, to trzeba znaleźć innego dostawcę, a na pewno mówić/pisać o tym skąd, dlaczego, itd.

  Panie Schetyna, szóstka ambitna, ale ciągle nie ma gabinetu po wyborach. Nawet gabinet cieni po wyborach by się przydał i podniósł zainteresowanie. jarek prawie codziennie coś, czymś przykrywa.
  Panie Schetyna, przykryj pan Jarka czymś na kilka dni!
  Z góry dziękuję.

 223. @teo
  No jesteś nareszcie.
  Bez Ciebie usycham, jak, za przeproszeniem, pokrzywy w moim ogrodzie.
  O szóstce przeczytałem ogólnie.
  Za pół godziny, czas polityczny w TVN. Zobaczymy w co Grzegorz zagrał, jakie emocje pobudził.
  Nara

 224. SZÓSTKA SCHETYNY

  2. A związki partnereskie. Czy dobrze zrobiłyby Polkom i Polakom?
  I co na to powie tzw. suweren?

 225. @teo
  „Umizgów wzajemnych” nie wziąłeś, ‚teo’, w cudzysłów.
  A ja pomyślałem w pierwszej chwili, że myślisz o blogowych rozmowach panów ‘blackley’ów’.

 226. SZÓSTKA SCHETYNY

  Program (gospodarczy) zakłada premie za aktywność dla wszystkich tych, którzy zarabiają poniżej 4,5 tys. złotych, i zmniejszenie składek na ZUS. Dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną, wzrośnie o ponad 600 zł. Ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku. W trakcie forum posłanka Izabela Leszczyna przedstawiała wyliczenia, z których wynika, że są to rozwiązania zdecydowanie korzystniejsze niż likwidacja podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia, co zapowiedział PiS – mówił Schetyna jak donois GW.

  3. Czy to jest dobre? A wykonalne?
  Czy tzw. suweren to zrozumie? A może kupi?

  p.s. @stasieku, zawodzisz mnię, piszonc:
  „Za pół godziny, czas polityczny w TVN. Zobaczymy w co Grzegorz zagrał, jakie emocje pobudził”
  Czy Schetyna żadnych emocji nie wzbudza w Ci bezpośrednio, a może sam z siebie byś jakoś te programowe propozycje ogarnął intelektem, za przeproszeniem.

 227. @teo
  Gejów jest w elektoracie liberalnym więcej niż statystyczne 7-8%. W Warszawie oceniam ten odsetek na 11-12%.
  (Leszek Jażdżewski powiedział niedawno w TVN, że badania (jakie nie powiedział) wskazują, że wśród epidiaskopu to jest 40% (!?)).
  Kandydat Trzaskowski to wiedział i obiecał, że kartę LGBT podpisze. I wygrał zdecydowanie.

  Cały, po uroczystym podpisaniu, wrzask jarkowych ludzi, utwierdził moim zdaniem jarkowy elektorat w przekonaniu, że geje to zaraza, grzech, sodomia i gomoria.
  Nie sądzę, aby Trzaskowski, film Sekielskich, film Kler zaszkodziły liberałom.
  Faktem jest, że na wsi ksiądz dobrodziej to ktoś ważny. Że ma kogoś do bzykania, to wszyscy wiedzą, ale tolerują, bo ludzie czują wagę seksu i niestosowność celibatu.

  Moja T. (dama z małego miasta) opowiadała mi, że kolejni proboszczowie, albo mieli kobiety, albo „przygarniali” młodzież i nic to nie zmieniało w stosunkach kilkutysięcznej społeczności. Ojciec mojej T., budowlaniec, naprawiał za frico dach w katedrze. Liczył na odkupienie grzechów i zbawienie.

  Debel b. wyrównany. Gem za gem – mimo kłopotów z okiem jednego zawodnika.

 228. stasieku,
  Oczwiscie wiem że Pan Passent to FIRMA. Niezwykły człowiek że względu na biografie , wiek , wiedzę, itp itd . Można rzecz , za przeproszeniem , żywa skamienielina i należy Mu się wszelki s,acunek i ochrona.

  Na blogu nieslawnej pamięci Wosia Rafała, przy akrobacje tego bezczelnego neomarksisty , różne pisowsko-prlowsie PAJACE pozwalały sobie na przytyki w kierunku Gospodarza EP. A to tantiemy pobiera , a to ma wnuków drogiej , prywatnej s,kole itd itp. Takie osobiste wycieczki są godne potępienia i nie na miejscu, Woś jednak siedział cicho , mnie zbanował, tamci , jako antykapitalisci i wrogowie ochrony własności intelektualnej hulali do samejbsmierci bloga i odejścia WR.

 229. @teo, 18:38
  Obiecuję, jeśli dotrwam w siłach, to po 2 godz. politycznych, się wypowiem.

  Ale już teraz Ci napiszę, że 10zł za wizytę w przychodni NFZ powinno być zapisane w programie.
  Jak wiesz, mnie to zwisa, bo mam ubezpieczenie prywatne i płacę więcej, co miesiąc – czy jestem chory, czy zdrowy, płacę. Zlecenie stałe w PKOBP.
  Kolejek do specjalistów i lekarza domowego nie obciążam.
  Z emerytury Jarek ciągle mnie potrąca składkę zdrowotną, a podatki przez 42 lata pracy płaciłem strrraszne.
  (W Polsce, żeby była jasność).
  Do napisania za 2 godz.

 230. @blackley, 18:52
  Ukłony!

 231. Sytuacja w której wszystko już napisano jest stresująca. Kanał Koryncki oddzielający Peloponez od kontynentalnej Grecji nie budził mojego zainteresowania dopóki nie odbyła się banalna rozmowa z nastolatką.
  Jakie wrażenia po przepłynięciu, czy ściany kanału są tak wysokie, jaka jest szerokość, długość? Odpowiedź; to tylko kilka kilometrów, kilka metrów szerokości, brzegi kanału wysokie na kilkadziesiąt metrów, ale nie sprawiają wrażenia, że jest się w szczelinie skalnej. Nic już dzisiaj nie dziwi, nie zadziwia, podróże odbyte to banał.
  Kiedyś podróżując po Polsce autostopem , jeszcze w końcu lat pięćdziesiątych tyle było do poznania.
  Teraz każde miejsce na Ziemi zostało sfotografowane i opisane. Zostaje w pamięci tylko czterdziesty mecz między Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem rozegrany w półfinale tegorocznego Wimbledonu, a jutro?
  Czy jutro Novak Djoković pokona Federera, wiele wskazuje, że obaj łatwo nie oddadzą zwycięstwa przeciwnikowi

 232. @stasieku
  „Faktem jest, że na wsi ksiądz dobrodziej to ktoś ważny. Że ma kogoś do bzykania, to wszyscy wiedzą, ale tolerują, bo ludzie czują wagę seksu i niestosowność celibatu. ”
  Bardzo zgrabnie to ująłeś. Proboszcze i inne plebany mogą spać spokojnie.
  Gorzej mają ci ze średnich i dużych miast, ale paniki nie ma i nie będzie jeszcze długo.

 233. …ale paniki w szeregach (zapomniałam dodać).

 234. W Szczecinie jeżdżą tramwaje z Berlina mówiące po niemiecku. No ale skoro PRL to nie Polska według pisowskich polityków to nie ma się co dziwić

 235. @teo
  13 lipca o godz. 18:11
  „Zapytam senne towarzycho:
  Czy jesteście za cofnięciem PiSowskiego zakazu handlu w niedzielę?
  Czy to jest dobry punkt dla Schetyny i czy przysporzy mu wyborców?”

  Odpowiadam, jestem za cofnięciem, ale to powinno kosztować i praca w niedziele i święta powinna być lepiej opłacana, ile lepiej to kwestia dla ekonomistów, specjalistów. Ludziom pracującym w te dni, to też musi się opłacać.

 236. @stasieku (18:45)
  Związki partnerskie to nie tylko LGB, zdaje mi się.

  Mi się marzy narracja ze strony któregoś opozycyjnego polityka, że „rozbicie dzielnicowe” Polski w XXI wieku wprowadził prezes Kaczorek wespół ze swym sojusznikiem politycznym Kościołem. To oni ramię w ramię podbijali bębenek różnic obyczajowych. Takie nagłośnienie walki ideologiczno-religijnej jest dla mnie obraźliwe i nie do pojęcia jako mieszkańca 6-mln metropolii z maksymalną mieszanką etniczną i religijną z całego świata. W warunkach polskich byłaby to mieszanka wybuchowa. I w getcie polskim taka ona jest. Strach do niego wstąpić, bo zaraz usłyszysz wrzaski na temat polityki wyborczej w PL typu – „zbombardować te miasta, które głosują przeciw PiS, tę sodomię, dżenderyzm, liberalizm”. Rozbuchana agresja aż po wylew piany na usta i aż do pasa spływająca. Jest to koszmar pojęciowy, bo zaraz po wyjściu z getta PL obowiązują te właśnie „sodomie, dżenderyzmy, liberalizmy”, i to na większą skalę niż w Warszawie. O wiele większą skalę.

  Niech więc dojdzie do zróżnicowania reguł i przepisów w tej sferze między regionami szowini-katolizmu i z drugiej storny – umiarkowanego liberalizmu polskiego. Oraz decentralizacja edukacji i systemu opieki zdrowotnej, jak to jest w programie PO.

 237. Schetyna wygra kiedy przekona proboszczów do zapowiedzi świeckiego państwa po wyborach z ambon czy likwidacji bezdomności. O zajęciu miejsca dla imigranta przy stole wigilijnym nie wspomnę. Aby zerwać z ciąganiem bezdomnych po dworcach na tzw. rodzinną wieczerzę. PO powinna obiecać premie parafiom z zerową przestępczością. Bo skala patologii w tym środowisku jest porażająca i nie pozbawia praw wyborczych. Tak sobie myślę,że obietnice Schetyny mógł zrealizować już Tusk co wykazał Kaczyński. Wyszło,że Schetyna z Tuskiem są jak mądry Polak po szkodzie wyborczej.

 238. Optymatyk (19:33)

  Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzymy ramy, w których i pracodawca, i pracownik będą zadowoleni – zapowiedział Schetyna. Ten postulat od lat lansowała najmocniej Nowoczesna – jak donosi GW.

  Panie O. Idź Pan na spotkanie konsultacyjno-wyborcze z PO, czy KO, czy jaka będzie nazwa Bloku Schetyny i im powiedz: „jestem za cofnięciem, ale to powinno kosztować i praca w niedziele i święta powinna być lepiej opłacana, ile lepiej to kwestia dla ekonomistów, specjalistów. Ludziom pracującym w te dni, to też musi się opłacać.

  Oczywiście powinno się opłacać wszystkim. Pracownikom – choć w Polsce z tym jest najtrudniej, pracodawcom, kupującym kilent(k)om i całej gospodarce krajowej. Dziel się Pan swą opinią z politykami. Może PiS pana wysłucha. Popróbuj Pan.

 239. Przestępczość nad Wisłą a handel w niedzielę. Gdzie tu proporcje kosztów społecznych zjawisk. Równie dobrze można obiecywać papier toaletowy bez drzazg jak nas wybierzecie. Tak sobie myślę jak apelować do patologicznego suwerena,że jak nas wybierzecie to zrobimy z wami porządek. W imię zaprowadzenia praworządności. Bujaj się Fela…

 240. „Więź” ujawnia hipotetyczny list biskupów. Nawet gdyby faktycznie powstał, to nie wiadomo czy byłby odczytany w parafiach w Polsce. Taki mamy klimat wokół miłości bliźniego.

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24989450,nakaz-milosci-blizniego-odnosi-sie-rowniez-do-osob-lgbt.html

 241. Stasieku ad listy z 14.06

  Na jedynce nie ma BMW (bardzo wiernego), Jarosława Zielińskiego. Do PE też go nie wystawiono. Czyżby łaska pańska coś nie teges? Konfetti helikopterne, tańce „aloha aloha”, policjanci uskrzydleni na konikach się prezesu nie podobali? No chyba tak, bo przecież co do rzetelności Zielińskiego w sprawie wyjaśnienia przesłuchań w policyjnym kiblu przy pomocy tasera i rażenia prądem (do skutku) nie ma chyba zastrzeżeń?

 242. TJot,
  moje trzy wpisy z wczorajszego późnego wieczora są „modernizowane” mimo ich modyfikacji. Nie rozumiem dlaczego. To chyba automat jednak ale nie chce mi się szukać „po wyrazach”.

 243. Widać wyraźnie, że KO chce w ten sposób zaprzeczyć wbijanemu w głowy wyborców przez propagandę rządową przekonaniu, że opozycja nie ma programu, jest rozbita i zajmuje się sobą, a tymczasem rządzące Prawo i Sprawiedliwość troszczy się o Polskę, ma program, jest zwarte i gotowe do wyborów – pisze red. Paweł Wroński.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24990424,koalicja-zaczela-kampanie.html

  O ile pamięć mnie nie myli, a jest to fakt nie sprzed 4 lat, lecz sprzed tygodni i dni, że liberalni dziennikarze i komentatorzy, tak przynajmniej siebie etykietujący, rozpisują się lamentując przy tym, że opozycja nie ma programu i jest rozbita, a Schetyna to pożal się boże polityk bez charyzmy i trzeba go schować, aby nie straszył wyborców. Na dzień dzisiejszy, nie wiadomo jek będzie z jutrzejszym, program jest. Zresztą wisi on na stronie PO, aczkolwiek w niektórych punktach się wahali, co przestraszyło nie jednego redaktora (z Danielem Passentem włącznie). Np. te nieszczęsne związki partnerskie, o które może się potknąć cały koalicyjny projekt. Ale chyba o to tzw. liberałom naszego dziennikarstwa od lat chodziło, aby partie nie były dyktaturami, lecz by się w nich odbywała dyskusja i ścieranie poglądów programowych.

  Na razie opozycja jest rozczłonkowana. A Schetyna jak Schetyna, na razie ploteczki są kuluarowe. Zobaczymy, czy Polacy wybiją się na opozycję wobec PiSowskiej Targowicy i Saskiego zastoju, opozycję dyskutującą, ale spójną w walce wyborczej z PiS.

  Oto co Wroński punktuje:
  1. Schetyna nie chce się licytować na kiełbasę wyborczą, bo tę licytację przegrał, a jego program 500 plus na pierwsze dziecko i 13. emerytura z wyborów samorządowych został zaanektowany przez prezesa Kaczorka.

  Mnie się zdaje, że kiełbasa wyborcza jest i prezes Kaczorek postara się po te pęta sięgnąć i zabrać Schetynie, ale niektóre są dla PiS nie do ugryzienia.

  2. Koalicja Obywatelska położyła nacisk na propozycje gospodarcze i społeczne.

  Właśnie tu jest sporo obietnic rozwiązań, które pracująca klas średnia ma kupić. Także w zdrowiu ma być sporo forsy budżetowej, pardon – z podatków, wydane.

  3. Wyraźnie unika wojny ideologicznej, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego posłużyła PiS.

  Ktoś zapyta, czy dopuszczenie przez Tuska red. Jażdżewskiego do głosu w Aud. Maximum było błędem, czy próbnym balonem, czy rozgrywką z Biedroniem przed głównymi wyborami.

  4. Zamiast o roli Kościoła i praw LGBT woli dyskutować o arogancji władzy, zapaści państwa i jego instytucji, opłakanym stanie edukacji, upadku służby zdrowia i katastrofalnym stanie środowiska naturalnego po czterech latach rządów partii Jarosława Kaczyńskiego.

  5. Platforma Obywatelska – polityczna oś KO – chce pokazać potencjalnym koalicyjnym partnerom, że Koalicja Obywatelska w obecnym kształcie jest gotowa organizacyjne i programowo do startu w wyborach bez oglądania się na PSL.

  Jak sądziłem onegdaj i nie raz, zdrowszym KOalicjantem od Wiosny jest PSL. Tu na froncie między centrowym KO i kato-zaściankowym PiS rozegrać należy tę batalię. Oczywiście KO musi mieć skrzydła szeroko rozpostarte i umijętnie, aby PiSganda nie była w stanie ich podciąć.

 244. Bar Norte

  Poganiacze niewolnikow z ,, Rzeczpospolitej”
  narzekaja dzisiaj na
  ,, … wciąż zbyt wysokie koszty pracy w Polsce… .”
  Czy obietnica utrzymania umow smieciowych przez ,, opozycje ” to jeszcze malo ?

  https://www.rp.pl/Komentarze/190719735-Bartkiewicz-Schetyna-powraca-do-liberalizmu-Czy-nie-za-pozno.html

 245. Koledzy komentatorzy. Zapoznajmy się z tym, co mają do zaproponowania Schetyna, Lubnauer, Nowacka, co mówi doradca ekonomiczny PO prof. Andrzej Rzońca. Pokazujmy słabe i mocne punkty, ale nie powtarzajmy, że opozycja nie ma programu lub że jest tylko anty-PiS-em. Bo to po prostu nieprawda. – biadoli red. Gadomski (GW).

  http://wyborcza.pl/7,155290,24988998,koalicja-ma-program.html

  Przed dwoma laty Platforma Obywatelska zaczęła tworzyć program gospodarczy i społeczny. Po utworzeniu Koalicji Obywatelskiej – wzbogacony przez pomysły Nowoczesnej, lewicowe środowisko Barbary Nowackiej i Zielonych – stał się on częścią jej programu.

  1. Program pokazuje koszty budżetowe niektórych rozwiązań i korzyści, jakie z nich będą mieli Polacy. Wyraźnie różni się od programu rozdawnictwa PiS, nie rezygnując z wrażliwości społecznej. Promuje pracę, a nie bierność zawodową. ….

  2. Obiecuje ulgi dla prywatnych przedsiębiorców, którzy inwestują i rozwijają swoje firmy, a nie gigantyczne inwestycje publiczne wymyślane w gabinetach polityków.

  3. Proponuje pozostawienie samorządom większej części podatków i obciążenie ich większymi zadaniami, a jednocześnie wyrównanie dochodów gminom biedniejszym …

  4. Koalicja zapowiada radykalne odpolitycznienie spółek skarbu państwa i przedstawia konkretne rozwiązania, które mają stworzyć „chiński mur” między sferą gospodarki a politykami, ich znajomymi i rodzinami …

  5. Koalicja zamierza przywrócić państwo prawa, trójpodział władzy, niezależność sądów i Trybunału Konstytucyjnego …

  Opozycja nie ma programu!!!! – lamentował red. Passent nie raz. Czy wreszcie teraz uderzy się w piersi?

 246. Optymatyk
  13 lipca o godz. 19:33

  Jest kwestia w której z panem Optymatykiem się zgadzam , podejrzewam że niejedna..\
  Oczywi ście handel w niedzielę winien być przywrocony z tym , że stawka za niedzielę ma wynosić 200 procent stawki dnia powszedniego. Nie żadne odbieranie wolnego w tygodniu tylko podwójna dniówka a za sobotę półtorej dniówki . Kto nie chce nie otwiera firmy , kto nie chce nie pracuje . Zakładam się że będą powstawały listy społeczne zeby zapisać się na pracę w sobotę i niedzielę

 247. blackley

  Patrioci z ,, gazety wyborczej ” maja sposob na dobrobyt w Polsce.
  ,, jkk-5412.07.2019, 06:31
  Wprowadzić 2% podatek katastralny od drugiego i kolejnego mieszkania lub domu!!!!
  Obniżyć podatki od pracy i produkcji!!!
  Wtedy zarobki wzrosną pewnie 2 razy, zaś ceny nieruchomości spadną.
  W Niemczech jest progresywny podatek katastralny, rezultat zarobki 4 razy wyższe niż w Polsce.”

 248. SłowianinS

  Bezdomność ? A co Schetyna w tej sprawie do roboty ? Kazdy czlowiek ma dbać o to żeby mieć gdzie mieszkać . Kto nie ma własnego może wynajmować . Ale trzeba pracować żeby mieć na czynsz a nie chlać samogon .

 249. wiesiek59

  BalcerowiczPlus to naprawde tylko taki malowany profesor, jak twierdza czytelnicy ,, wyborczej”.

  ,, tjaryma197612.07.2019, 06:51
  Prof. Rzońca w bazie danych Scopus ma „aż” 6 artykułów w tym jeden nie jest cytowany przez nikogo a jeden wydany na Węgrzech a drugi w Polsce. Świetny poziom mamy w Polsce, dlatego tak łatwo zostać profesorem.”

 250. kooperatywa M

  Balcerowicz ….no cóż jego profesura , jej brak czy jakość nie ma znaczenia . On zrobił to co można zrobić raz na sto lat . I się udało . Koniec kropka , cześć i chwała Leszkowi Balcerowiczowi .

 251. Bar Norte
  13 lipca o godz. 15:10

  hetajr

  „Wydaje mi się, że myli pan francuską gwardię królewską z Gwardią Narodową.”

  Nie mylę.
  Paryski garnizon wojsk królewskich, w tym pułk Gwardii Królewskiej zaczał buntować się już 28 czerwca 1789. Na skutek niezdecydowania ich dowodców wiekszość tych oddziałów w następnych dniach przeszła na stronę rewolucji. Od momentu gdy wypowiedzieli posłuszeństwo trudno ich uznawać za Królewskich Gwardzistów. W ten sposób formowała się przyszła Gwardia Narodowa. Jej powołanie, po zdobyciu Bastyli miało wiec tylko formalny charakter tj uznający nowe realia. Podobnie jak formalne powierzenie tych oddziałów La Fayettowi, który nimi wcześniej dowodził
  .

  Sprawę buntu z 24 – 28 czerwca pozostawiam na następny wpis. Na razie wracam do postaci Eliego i Hulina.

  „Na placu de Greve przed ratuszem zebrały się dwa oddziałki z 3 batalionu pułku gwardii francuskiej pod dowództwem grenadiera Refuvelle’a i fizyliera Lubersaca. Dołączyło do nich trzech sierżantów tegoż pułku (…). Razem przed ratuszem zgromadziło się 63 żołnierzy owego regimentu, ale nie było tam żadnego oficera, który objąłby nad nimi komendę.
  Stały komitet milicji, niespokojny o Bastylię, a raczej rozwój wydarzeń w pobliżu fortecy, zdecydował się posłać owych gwardzistów, aby z jednej strony przyspieszyć kapitulację a z drugiej przejąć kontrolę nad tłumem. Komendę oddano chorążemu z pułku de la Reine, niejakiemu Elie, który na szczęście miał na sobie mundur. Dołączył do nich z grupą uzbrojonych mieszczan ppor. Hulin – będący w ubraniu cywilnym (…).

  Podsumowując, moje źródło z 1991 roku, nb. młodsze od pańskiego o pół wieku, nie widzi jakiegokolwiek udziału w upadku Bastylii La Fajette’a oraz Gwardii Narodowej, nawet w jej formie szczątkowej.

  Teraz odnośnie wkroczenia do Bastylii Eliego i Hulina, podobno jako pierwszych.

  „Około 16.30 gwardziści i mieszczanie pojawili się się pod Bastylią. (…) Elie i Hulin zorientowali się od razu, że na podzamczu panuje nieprawdopodobny chaos, który im uniemożliwi skuteczne działanie. Tłum nie reagował na wezwanie i nie chciał opuścić dziedzińców. (…) Usunięto bez ceremonii cywilów zajmujących się rabunkiem. Hulin osobiście rozbijał butelki z winem odbierane paryżanom, z których paru było już bardzo pijanych.”

  Z powyższego wynika, że o wejściu Eliego i Hulina na podzamcze Bastylii jako pierwszych, nie może być mowy.

  Teraz jeszcze o wejściu oblegających do zamku właściwego.

  „Ledwie jednak mostek (do zamku) znalazł się na kamiennym oparciu, gdy wskoczyli nań (tu 5 nazwisk sześciu osób), a więc ci, którzy byli najbardziej aktywni w pierwszej fazie oblężenia i przewodzili pierwszym grupom szturmujących cywilów. Za ich przykładem poszli inni i w mgnieniu oka powstał taki chaos, że zorganizowana kapitulacja stała się niemożliwa.
  (…) Tymczasem tłum, rzucając się na mostek, zaskoczył Eilego i Hulina i pokrzyżował ich plany.”

 252. @teo, 20:44
  Wydaje się, że decyzje już zapadły.
  Prof. Migalski, osoba u Jarka umoczona, wykształcony politolog, spójnie mówiący, teraz sprzyjający opozycji, powiedział wyraźnie.
  Najlepsze rozwiązanie antypisowskie, przy założeniu, że wszystkie koalicje przekroczą próg, jest start w trzech blokach.
  PO+N+Ziel+inni, PSL+inni, SLD+Wiosna+Razem+inni.
  „Dont” jest bezlitosny, jeśli jakaś koalicja/partia nie przekroczy progu i jej głosy przejmie zwycięsca.
  Podał Migalski wiarogodne przykłady z ubiegłych kampanii.

  Ode mnie.
  Jeśli wszystkie partie/ugrupowania chciałyby zachować tożsamość, to jedynie koalicja, a nie kooptacja/scalenie pod jednym szyldem jest rozwiązaniem. Ale powstaje wtedy zagrożenie progiem 8%, przepustka do sejmu.
  Czy nie warto, taktycznie, powtarzam, ze względów technologicznych, scalić się pod jednym szyldem i walczyć z progiem 5%?

  Włodzimierz Czarzasty we wczorajszym wywiadzie Onetu w aucie (link podawałem) powiedział, że kompleks porażki 2015 występuje w jego partii skazanej na 4letni aut.
  Czarzasty miał za sobą ankietę wśród członków SLD i zachęcał do związku z PO.
  Ale, dodawał dla roztargnionych, decyzja jest w ręku Schetyny, bo Schetyna ma najwięcej w sondażach.

  Dziś był też gościem FpF konsekwentny idealista, prof. Bugaj. Powiedział prawdę XX wieku: konkurenci polityczni powinni być wierni swoim ideałom. Trzeba czasami przegrać, a wyborca wybiera raz jednych, raz drugich.
  To trochę odebrałem jak myśl trenera Górskiego, że „wygrywa ten, kto strzeli więcej bramek”.

  I coś dla Ciebie ‘teo’, jeśli nie obejrzałeś jeszcze programu.
  Dziennikarz prowadzący był upierdliwy dla Neumanna, jedynego, „czystego POwca” w wieczorze.
  Dominował wygadany Horała, jedynka w Gdyni.
  Ludzie PO, występujący w kłótniach w TVN, jakby zapomnieli, że rządzili w czasach kryzysu.
  Nie przypominają widowni, że 8 lat Tuska, to walka o utrzymanie się „nad kreską”.
  Żeby dziennikarz TVN podał rękę człowiekowi z PO? Gdzie tam.

  Jeśli chodzi o TVN Fakty, to
  nr1 poszukiwania 5letniego, zaginionego chłopca,
  nr2 tramwaj mówiący po niemiecku,
  nr3 Schetyna i szóstka.
  Żal doopę ściska.

  Już słabnę, idę na film, dobranoc

 253. Jedyną szansą na pokonanie „capo di tutti” , którego lobbuje organizacja która uchwaliła ustawę nr 447 , jest koalicja PSL z Konfederacją i innymi ugrupowaniami narodowymi. Hasłem, pod którym te ugrupowania powinny się zjednoczyć i wygrać wybory jest obrona polskiej ziemi i polskich lasów jako jedynego majątku , który pozostał Polsce po grabieżczej transformacji ustrojowej.
  Platforma złożona z wyleniałych lemingów nie ma nawet odwagi by się upomnieć o polski majątek narodowy, który będzie rozdany po wyborach jako łapówka za wygrane wybory jesienne przez „capo di tutti”. Tak wygląda ta odmiana demokracji jaką się praktykuje na terenach podbitych po wycofaniu się wojsk okupacyjnych ZSRR.

 254. legat
  13 lipca o godz. 20:43
  TJot,
  moje trzy wpisy z wczorajszego późnego wieczora są „modernizowane” mimo ich modyfikacji. Nie rozumiem dlaczego. To chyba automat jednak ale nie chce mi się szukać „po wyrazach”.

  Mój komentarz
  Być może to jest automat, jakiś program zaadaptowany z jakiegoś starszawego źródła.
  Jego działanie wskazuje na to, ze nie jest to inteligentny program, nawet nie zbliżony do AI, bo gdyby był bliski AI, to by miałby jakąś logikę, którą zbiorowo mogliby rozpoznać blogowicze.
  Pzdr, TJ

 255. kooperatywaMondragon
  13 lipca o godz. 21:18

  Zarobki w Niemczech są fajne ale nie są 4 razy wyższe niż w Polsce . Takmmyślą jedynie wyznawcy koscioła Wosia Rafała………1200eura zarabia sekretarka medyczna czyli pani w rekestracji , moja sąsiadka w Polsce , meszkająca 25 lat w Monachium , Agnieszka

  Podatek katastralny i tak płacą najemcy , Tak jest w Niemczech ,tak jest w UK . wIĘC GŁOSOWANIA za podatkiem k. to glosowanie karpi za Wigilią. Taka sytuacja

 256. @teo
  13 lipca o godz. 20:44

  „Jak sądziłem onegdaj i nie raz, zdrowszym KOalicjantem od Wiosny jest PSL. Tu na froncie między centrowym KO i kato-zaściankowym PiS rozegrać należy tę batalię”.

  Nie bardzo rozumiem. A PSL to jakie niby jest, jeśli nie kato-zaściankowe? W sprawach okołokościelnych oni zawsze głosowali w 100% lub prawie 100% tak samo jak PiS. Na przykład za całkowitym zakazem aborcji.

  A tak poza tym, to przedstawiony dziś przez Schetynę program to ddramat. Kombinacja banałów, pustosłowia i kiepskich podróbek rozdawnictwa PiS. Zamiast pokazać, że Platforma myśli racjonalnie i na przykład zapowiedzieć wyższą kwotę wolną od podatku (co jest najlepszym rozwiązaniem, żeby pomóc biednym pracującym i zmniejszyć rozwarstwienie), proponuje jakieś dziwaczne „wyrównania do 4500″, czyli dolewanie oliwy do rozpalonego przez PiS ognia hiperinflacji.

  Podobnie jest z osławionym „obniżeniem ZUS dla przedsiębiorców”. Przecież tu nie chodzi o wysokość składki, tylko o to, że w Polsce właściciel straganu, który ma 3000 dochodu miesięcznie, musi płacić 1500 PLN na ZUS tak samo, jak prawnik zarabiający 300 tysięcy. We wszystkich cywilizowanych krajach ZUS jest proporcjonalny do dochodów. Gdyby Schetyna powiedział, że wprowadzi w Polsce takie zasady prowadzenia firm (nie tylko ZUS), jak w Czechach, dokąd wielu Polaków przenosi działalność, zyskałby co najmniej kilkaset tysięcy wyborców. Ale Schetyna woli bajdurzyć o „obniżeniu ZUS”.

 257. jak nie urok to @blackleyfirmawynoszacastaregratyzmieszkania. Za stosowną opłatą żeby było ich stać na wykupienie abonamentu, tu wirtualny kwit jest przepustką do rasistowskich wypowiedzi. Najbardziej zdumiewający są starzy blogowicze, schodzą na psy się wzajemnie prawiąc sobie komplementy.

 258. Remm,
  wydaje mi się, że PSL ma zamiar wrócić do pozycji politycznej, którą z powodzeniem utrzymywał przez dziesiątki lat a mianowicie, że zawsze wie, kto wygra wybory. Znaczy, PSL ma już dziś wiedzę, ze jeśli tylko przekroczą wymagany próg, to wybory wygra ich koalicjant.

  Nad Schetyną i jego partią nie będę się znęcał

 259. stasieku (21:37)
  Po pierwsze, nie oglądam „programów”. Nie mam ich w kanale. Czasem przelecę po czasie – są zbyt wolne, wolę czytać. Do tego gesty i kroczki, polonezy i oberki słowne … nie dla mnie sznur samochodów. Ach, jaka strata nie obejrzeć starego Bugaja! Migalskiego oceniam, że on opozycji sprzyja zdecydowanie, acz bez nachalności.

  „Dont” to … po długim namyśle d’Hondt, czyli algorytm rozdzielania mandatów w wielomandatowych okręgach polskich. NB, tak było w międzywojniu i od dawna znam tego gagatka. Oprócz tego jest próg 5 lub 8 procent w całym kraju, co nie należy do d’Hondta. Niestety Twoje tłumaczenie jak to działa nie może pochodzić od Migdalskiego, bo on ma pewne rozeznanie. Ale mniejsza o to.

  Wynika z Twej relacji, że Schetyna ma pod górkę w tej polskiej piaskownicy. Choć jednak spodziewam się zmian jeszcze.
  Na tyle byłoby

 260. hetajr

  Użył pan określenia „stały komitet milicji”. Owa milicja składająca się głównie z byłych żołnierzy lub zbuntowanych żołnierzy została formalnie utworzona 13 lipca 1789. Ta milicja była zaczynem przyszłej Gwardii Narodowej. La Fayette został wybrany na dowodcę tej formacji (jeszcze milicji) 14 lipca czyli w dniu szturmu na Bastylię. Tak więc zarówno Pierre Augustin Hulin, były żołnierz Gwardii Krolewskiej oraz agitator związany z La Fayette i Baylly jak i Jacob Elie, zbuntowany chorąży z pułku de la Reine de facto byli pod jego rozkazami.

  Znalazłem ich notki biograficzne, które potwierdzają opis profesora Mościckiego, Zresztą proszę zwrócić uwagę na zawrotne kariery wojskowe w okresie rewolucyjnym i napoleońskim, które potwierdzają ich rolę w zdobyciu Bastylii.
  Najpierw Hulin:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Pierre-Augustin_Hulin

 261. @remm (22:14)

  PSL nie jest zaściankowy, jest wiejski – wypraszam sobie. Kiedyś był partią obrotową, ale teraz nie ma jak się obrócić, co najwyżej może wstąpić do ZP prezesa Kaczorka. Koalicja rządowa PO-PSL była bodaj jedyną koalicją w historii III RP, która przetrwała bez problemu całą 4-letnią kadanecję, a nawet dwie. Ale może się mylę.

  Dramat trudności zrozumienia o co chodzi w „szóstce Schetyny”, jak rozumiem. Nie ma w nim żadnego „wyrównanie zarobków do 4500″, to byłoby dziwaczne, ale nie jest prawdziwe. Schetyna mówi o … premii za aktywność zawodową dla wszystkich tych, którzy zarabiają poniżej 4,5 tys. złotych, i zmniejszenie składek na ZUS. Dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną, wzrośnie o ponad 600 zł. Ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku …”.

  Te programy są za mądre dla ludu polskiego, za trudne do ogarnięcia i w tym jest sęk …….

 262. legat (23:00)
  Remm, … Nad Schetyną i jego partią nie będę się znęcał

  A to czemu? Dawniej mawiano: Pół godzinki ona…. dla wzmocnienia oraganizmu.

 263. Blackley
  13 lipca o godz. 22:11

  Moja sasiadka zarabia w polskim przedszkolu 300 euro miesiecznie,
  wiec 4 razy mniej niz panska sasiadka (1200 euro ) w RFN.

 264. kooperatywaMandragon

  „,, … wciąż zbyt wysokie koszty pracy w Polsce… .”

  Ledwie się doszukałem w omówieniu programu wyborczego PO autorstwa red Bortkiewicza tego banalnego fragmentu.

  Ale autor coś sceptyczny. Entuzjazm nie bije z tekstu.

 265. Rafał Kalukin, POLITYKA:

  (…) obietnica „premii” dla pracowników, którzy zarabiają poniżej 4,5 tys. brutto, to w gruncie rzeczy prezent dla pracodawców. Po cóż płacić ludziom więcej, skoro państwo może to zrobić?
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1800242,1,jak-czytac-program-platformy-na-wybory.read?src=mt

  Faktycznie, taki mechanizm zadziała w krótkim okresie. Jest to de facto odejście od liniwego PIT+składki. A to podobno jest postulat naszej sławetnej lewicy. I dalej RK:

  Niespójność intencji z prawdopodobnymi skutkami nie świadczy najlepiej o tym pomyśle.
  Nie wiadomo, jaka jest intencja, a jaki spodziewany skutek. Przynajmniej Schetyna tego nie objawił. Ale Kalukin wie lepiej, co Schetyna miał w intencji. Rozumiem człowieka, redaktor znaczy się. Musi być krytyczny, a nie jakiś „POlitycznie POprawny”, a walenie w PiS jest zbyt łatwe i już nie przyjemne w odbiorze.
  Pisze więc Kalukin:
  Na domiar złego długie oczekiwanie na programową odpowiedź Platformy wzmogło apetyt. Do czego zresztą przyczynił się sam Schetyna nieprzemyślaną wypowiedzią sprzed pół roku, iż Platforma zwleka z prezentacją programu aż do finalnej kampanii parlamentarnej, aby PiS nie ukradł jej najlepszych pomysłów. Mogło to sugerować, że trzymane są w zanadrzu jakieś cudowne rozwiązania. Problem w tym, że ich nigdy nie było.
  Jak powie, że PiS ukradł pomysły – niedobrze. Gdy nie wypomni tej kradzieży PiSowi – fatalnie. Fajnie jest być krytycznym dziennikarzem od programów lub ich braku.

  Końcowa konkluzja brzmi jednak na ogół obiecująco:
  Platforma nade wszystko chce być bowiem postrzegana jako formacja przyjazna ludziom … Kościołowi dała więc spokój, a z pakietu progresywnego wzięła to, co najmniej kontrowersyjne (związki partnerskie, in vitro). Nie aspiruje również do roli liberalnej strażniczki budżetu, choć daleka jest od wchodzenia w szaleńczą licytację z PiS na transfery gotówki. Częściej balansuje na dotychczasowych osiach politycznego sporu, niż próbuje kreować nowe. I w sumie można się było tego po Platformie spodziewać. Ani teraz czas, ani miejsce na wymyślanie się na nowo. Pierwszy krok został wykonany.

  Ale nie spodziewajmy się broń panie boże, że był to ten jeden krok do zakochania. Przeciwnie.

 266. Tak Teo, zaprezentowany przez Schetynę program jest rewelacyjny i PiS zostanie zmiażdżony. Możemy spać spokojnie. Kiedyś Schetyna powiedział, że jest sposób na pokonanie PiS, tylko trzeba go dobrze poszukać.
  Znalazł i rozniesie PiS w drzazgi. Game is over.

 267. przedstawiony dziś przez Schetynę program to ddramat (22:14) …
  … zaprezentowany przez Schetynę program jest rewelacyjny (0:14)

  Od ściany do ściany, jak Polak nachlany.

 268. stasiecku

  Tak jak poleciłeś już się zarejestrowałem pod nową ksywką.
  Aktualizacja oprogramowania już nie konieczna.

 269. patrze, zgroza!
  bo w szczecinie ( i przy dziecku)!
  tramwaj mówi po niemiecku!
  na nic lenino i siekierki,
  na nic stasiu (wiesiu etc) wielki…

  jutro pralka sie odezwie,
  auto zawtóruje,
  ze slowianie to sa pany,o rany!
  jazz kaba ryba
  na kogo wypadnie, na tego bec!

 270. @legat, remm
  Naturalną siłą rzeczy, odseparowania od macierzy i pławienia się w liberalnym dobrostanie, moja ocena najnowszego programu KO, „sześcipaku Schetyny”, jest pozbawiona bezstronności. Dlatego pytam, co jest w tej długiej liście programowej złego, dobrego, nie porywającego, obojętnego dla wszystkich wyborców, co trafić może, a co nie, i czy będzie to szlag????

  Ale wy ani me ani be ani kukuryku. Czytać ze zrozumieniem nie potraficie, czy co? Z tego zmęczenia beznadzieją życia na polskim padole już się tak słaniacie i nie macie sił na nie sztampowy, nie rytualny pomyślunek. Toż to jest tragedia narodowa, a przynajmniej obywatelska.

 271. Po przeczytaniu wszystkich komentarzy do felietonu red. Daniela Passenta zdecydowałem:
  po pierwsze – nie będę żałował Beaty Szydło,
  po drugie: będę głosował na Koalicję Obywatelską pod warunkiem, że na jej listach wyborczych będą kandydaci do Sejmu i Senatu całej opozycji, nawet bez PSL.

 272. Bar Norte

  Czekam na zamówioną biografię La Fayette’a. Odpowiem po otrzymaniu i przeczytaniu części dot. rewolucji francuskiej.

 273. Noc jest do spania, chyba, że nadają taką muzykę którą lubię, wtedy siedzę gdy wszyscy śpią i słucham.
  Rozmowy na blogu też spokojne, ale cóż pisać jak jedynki rozdzielone, programy ogłoszone i wszyscy zadowoleni.
  Stare problemy pozostały, nowych co niemiara i te można rozwiązywać w nieskończoność.
  Co zauważyłem; w Krakowie aby dostać posiłek w kuchni charytatywnej trzeba okazać zaświadczenie o kąpieli i przyjść w schludnym odzieniu. Śmierdzących nie obsługują. Tylko trzeźwi mogą korzystać z noclegu, ale gdzie się mają podziać ci pod wpływem?
  Czy dach nad głową to tak dużo? Tego żaden program nie przewiduje

 274. Bar Norte & hetajr.

  Wasze dywagacje na temat Bastylii mają się mniej więcej tak jak to czy Wałęsa
  skoczył przez płot czy nie skoczył a może został przywieziony motorówką
  jak było naprawdę tego nie dowiemy się nigdy a przecież było to tak niedawno.

 275. Amerykanska Kultura

  W tym filmie jest bohater dla milionych mlodych ludzi. Ona jest glorifikana przez gazet i TV. Na radiu mowia jak ona byla by jak bogiem.

  To jest bardzo krotki film 3:30 min.). To jest warto ogladac. To jest symbol mentalnosci i pokaze co miliony ludzi lubia dzieki indoktrynacji.

  https://www.youtube.com/watch?v=Dkk9gvTmCXY&feature=youtu.be

  To jest to co chce blackleypan ten od wynoszenia starych gratów jak i szpagatowa
  inteligęcia na polski grunt przeflancować.

  Czy to jest cos co ludzie w Polsce chcieli miec? To nie jest dom wariatow to jest bogata kobieta, gwiazdowa. To jest Amerykanska Kultra, symbol. K-rwa prawdziewa…

 276. Ferdynand Kiepski bezrobotny bo nie ma z jego doświadczeniem pracy. Opozycja została bezrobotna bo wyborca nie poznał się na jej umiejętnościach. Tak sobie myślę,że po czynach poznajemy umiejętności. Czyń suwerenowi dobrze panie bobrze a będzie ci władza darowana. Proste jak budowa cepa.

 277. W programach politycznych brakuje zapowiedzi włączania z urzędu Prokuratora Generalnego do postępowań zbiorowych w sprawach konsumenckich. Szczególnie o charakterze lichwiarskim jako pozwy zbiorowe co zwalania stronę powodowa z kosztów postępowania. Brakuje deklaracji gwarantowania oszczędności przez państwo jedynie w bankach nie stosujących lichwiarskich zasad lecz określonych przez gwaranta. Z listy KNF. Szkoda ,że nie zebrano postulatów suwerena co przeszkadza w życiu nad Wisłą. Tak sobie myślę,że leczyć można najlepiej po wysłuchaniu co boli. Zaczęto od kastracji ale okazało się,że wytną połowie duchowieństwa. A mogli ustalić przed głosowaniem kto będzie adresatem. Martwy przepis. Z bożą pomocą.

 278. Kaczyński dał suwerenowi wróbla do garści. Opozycja pokazuje kanarka na dachu. Tak sobie myślę co ludzie mówią o wróblu…Osobiście jestem za wróblem i kanarkiem.

 279. Krucjata do Ikei. Teraz należy się spodziewać krucjaty pod urzędem Ziobry. Za więzienie katolików grzeszników od urodzenia za zabieranie bogatym. Głodny nie popełnia przestępstwa. Tu cytat z pewnego pisma…kk. Jak żyć panie premierze. Od wymierzania sprawiedliwości jest sąd ostateczny mawiają duchowni. Bogactwo innych czyń sobie poddanym. Tak sobie myślę,że suweren wszystko może mawiał stary Morawiecki. Jam jest waaadza…

 280. kooperatywaMondragon
  13 lipca o godz. 23:39

  Po co kooperatywaM kłamie ? nikt w Polsce na zatrudniony na cały etat nie zarabia 1270zł miesięcznie . Ja rozumiem że miłośc do marsizmu . Ale czemu od razu unieważniać logikę, prawdę i fakty ?

 281. 20 lat za seks z uczniem. Ministrant to uczeń czy owieczka. Tak sobie myślę kto jest nauczycielem ministranta.

 282. blackley

  Proszę nie wpie.dalać się między wódkę a zakąskę!

 283. hetajr
  To szczur z antypodów . Mnie panskie spory o rewolucję nie interesują . Putinofil włamał się i ukradł mój nick . Złodziejstwo uchodzi do tej pory na sucho prostytutce sowieckiej . Słabe to .

 284. kooperatywaMondragon
  13 lipca o godz. 23:39

  KooperatywaM winna pamiętać , że Polska zaczęła dopiero w 1989 roku normalnie się rozwijać .I że zaczynalismy od pensji 20 usd .
  Po za tym w Niemczech jest duuzo drożej , najtansze mieszkania są po 16 eruo za m2 – wynajem . W Polsce w miescie powiatowym porównywalnym z Niemieckim bez problemu sa po 6-7 euro . Reklamacje w sprawie zbyt małego pkb i rozwoju Polski wina kooperatywaM składać tym którzy rządzili w latach 1944-89

 285. volksdojcz gnida nadaje. Czeka na powrót okupacji katolickiego wehrmachtu. Co to budował najlepsze fabryki KL. Tak sobie myślę,że bolą rusofoba skutki kanibalizmu pod Stalingradem. Dieta decyduje kim się stajesz.

 286. SŁOWIANIN STANISŁAW
  14 lipca o godz. 6:49

  Obowiązkowo przywrocić kare śmierci za ” spekulację ” . Wawrzecki wisiał za handel mięsem . Akurat wieszanie szło wam niezle

 287. @

  Jacek Mrozowski:

  Dziennikarskie hieny rzuciły się do gardła Radka Sikorskiego.
  Tym razem rwetes o posiadłość w Chobielinie. Że godna angielskiego lorda, że warta 4 mln zł. I tym podobne bzdury.
  Dla tych którzy tego nie wiedzą: Chobielin był kompletną ruiną zdewastowaną przez polską klasę robotniczą i okoliczne chłopstwo w czasach kiedy sprawiedliwość społeczna nakazywała wyrzucić na pysk dziedzica a zasiedlić małorolnych żeby mogli w piecach parkietem palić i srać do wazonów.
  Sikorski remontował dworek przez ponad 10 lat z pieniędzy swoich (dziennikarz), swojej żony (amerykański posag) i rodziców (sprzedane mieszkanie w Bydgoszczy). Nikomu niczego nie ukradł. Facetowi należy się wielki szczunek za uratowanie zabytkowej posiadości przed dzikim rozebraniem na cegły potrzebne do budowy chlewików.
  Ale rozumiem rozsierdzenie dziennikarzy którzy ze ściśnietą dupą spłacają z wierszówki kredyt we Frankach zaciągnięty na hipsterską kawalerkę w warszawskim apartamentowcu. Chętnie byście Sikorskiego wysiedlili i wsadzili tam następnych amatorów ogrzewania parkietem. Oj siedzi w was ten PRL. I jeszcze długo będzie siedział.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=744128535649321&set=pcb.744132858982222&type=3&theater

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 288. SłowianinS

  Niemcy mieli okazję podpatrzeć know-how u przyjaciół Rosjan na fabryki smierci . Ma się rozumieć zanim przyjazn zgasła . Podpisali pakt Niemiec Ribentropp i Rosjanin Mołotow i przyjazn kwitla . GULAG dał im , Niemcom przykład jak mordować mają . Z tym że zanim zamordowany , ” winny ” musiał wypracować kubiki drewna i tony węgla na chwalę Rosji sowieckiej . Czegoś jednak przyjazn rosyjsko – niemiecka zgasła ……17.091939 zrobili razem rozbiór Polski nr 4 w zgodzie i miłości rosyjsko-niemieckiej , a już za paręnascie miesięcy zaczeli się mordować ……ach ci Rosjanie i ta przyjazn ROSYJSKO – NIEMIECKA …..

 289. adam100
  14 lipca o godz. 10:31

  Swięta racja . Amatorów ogrzewania parkietem u nas dostatek. Suweren tak ma . Przetrwonił ostatnie 30 lat i zazdrości tym którzy nie przetrwonili . Suweren , polskim zwyczyczajem , nie chce mieć krowy . Chce żeby krowa sąsiada zdechła .
  Większość neomarksistowskiej stonki która obsiadla blog Pana Passenta , Szanownego Gospodarza , chce tego samego . SMIERCI KROWY SĄSIADA.

 290. blackley
  14 lipca o godz. 2:40

  Amerykanska Kultura

  W tym filmie jest bohater dla milionych mlodych ludzi. Ona jest glorifikana przez gazet i TV. Na radiu mowia jak ona byla by jak bogiem.”

  GLORIFIKANA. MÓWIĄ ” NA RADIU ” . konieczna aktualizacja oprogramowania , w Polsce nikt tak nie mowi . Ubowcy na uchodztwie na antypodach pamiętający Gomułkę .

 291. volksdojcz blać to stan umysłu. Dostęp do blogu to terapia po osieroceniu bękarta dziedzica przez III Rzeszę. Volsk… zrobił swoje. Tak sobie myślę jeżeli dostęp do bloga to terapia jak modlitwa uszanuję zlasowanie umysłu. Byk reaguje na kolor czerwony płachty jak Armia Czerwona na volksdojczów. A wystarczyło siedzieć w heimacie po wyborze furera.

 292. Czy to jest cos co ludzie w Polsce chcieli miec?

  https://www.youtube.com/watch?v=dW4HCi1zZh8

 293. Po co robiliście 4 rozbiór Polski z Niemcami do spółki? Bylo siedzieć w ziemiance i kufajce po batach od Piłsudskiego A nie marzyć o moczeniu gąsienice czołgów w Tagu.

 294. @teo, 23:23, wczoraj
  Źle o Tobie świadczy, że „dont” w cudzysłowie obciążył Ci umysł.
  Robisz ze mnie idiotę piszącego o d’Hondt’cie, a nie rozumiejącego zasad tego systemu.
  Prof. Migalski sprzyja od dawna opozycji, ale sprzyja jak należy, tzn krytycznie.
  Wysilasz się na ironię, wiem, że tak masz.
  Ale złośliwość charakteru skraca życie.
  I na koniec.
  Nie udawaj mądrala z Toronto.
  My, tu w Polsce, mamy więcej źródeł info.
  Ukłony ze smartfona

 295. @Blackley
  Witam Cię wśród normalsów pod nową ksywką.
  Z tym drugim nie zawracaj sobie głowy.
  Pozdr.

 296. @legat
  13 lipca o godz. 23:00

  „Znaczy, PSL ma już dziś wiedzę, ze jeśli tylko przekroczą wymagany próg, to wybory wygra ich koalicjant”.

  PiS będzie rządził samodzielnie, ale faktem jest, że koalicja PSL z PiS ze względu na zbieżność poglądów byłaby bardziej naturalna niż z PO. Choć z drugiej strony PSL może się obawiać, że gdyby wszedł w koalicję z PiSem, to PiS by go szybko pożarł, zwłaszcza że mają ten sam elektorat.

 297. @teo
  13 lipca o godz. 23:36
  „PSL nie jest zaściankowy, jest wiejski – wypraszam sobie. Kiedyś był partią obrotową, ale teraz nie ma jak się obrócić, co najwyżej może wstąpić do ZP prezesa Kaczorka”.

  Niezależnie od tego, że PSL jest partią „obrotową”, to nawet gdy był w koalicji z liberalną (a raczej tylko częściowo liberalną) Platformą, w sprawach dotyczących Kościoła, aborcji czy praw gejów zawsze głosował tak samo jak PiS. I to zwykle w 100% (można sprawdzić na stronach Sejmu). Bo takie poglądy mają zarówno politycy PSL, jak i ich elektorat. Wiejski elektorat.

  Przed ostatnimi eurowyborami PSL weszło w koalicję z Platformą i być może to by się udało, gdyby Platforma nie przemalowała się na tęczowo i nie skumała z „lewactwem” w postaci Nowoczesnej i SLD. Tego wiejski elektorat PSL-owi nie wybaczył, co było doskonale widać na mapie wyników z podziałem na gminy. Dlatego PSL nie chce „powtórki z rozrywki”, zwłaszcza że PO zamierza dokooptować „Wiosnę”.

  PSL czułby się zdecydowanie lepiej w koalicji z PiS niż PO. A tak w ogóle to Platforma powinna się wreszcie rozpaść na część konserwatywną i lewicową. Konserwatyści powinni połączyć się z PSLem, a lewicowcy z SLD, Wiosną itp. Dziś konserwatywni politycy PO, podobnie jak PSL, buntują się przeciwko koalicji z SLD, więc należy domniemywać, że konserwatywny elektorat PO głosuje na PiS lub zostaje w domu.

 298. @adam100, 10:31
  Powtórzę.
  Gdyby Donald poparł Radka w wyb. prez. to mielibyśmy go na tym stołku przez dwie, pełne kadencje.
  Ludzie Jarka atakują Radka bez pardonu, bo czują jego potencjał.
  Pamiętam jaką aferę zrobili, kiedy ochron. przywiózł mu coś w kartonie do zjedzenia.
  Radek z tak znaną żoną, byłby chlubą Polski przez 10 lat.
  Nie mówiąc o zgodnych z konstytucją wetach.

 299. @blackley, 0:30
  Mamy cię trollu!
  Teraz jesteś lepiej rozpoznawalny.
  Nawet jak napiszesz „taka sytuacja”, napadnisz SS, podrobisz jakąś charakterystyczną frazę, jesteś chłopie w czarnej dziurze.

 300. volksdojczu,który nigdy nie będziesz Niemcem odejdż od mojego płota. Pod Stalingradem Aryjczycy samozwańcy uznali wyższość Słowian i zwinęli swój majdan. Uszanowali żołnierzy zwycięzców Cmentarzem w Treptower Park w Berlinie. Dla volksdojczów wstęp odradzam bo wróci syndrom stalingradzki. Tak sobie myślę co wojna może zrobić na umyśle osobnikom. Nie wiedzą co czynią bo na określenie Słowianin reagują odruchem Pawłowa.

 301. @Ispi,1:19
  I zaraź tym pomysłem znajomych.
  Każdy głos na wagę złota.
  Uklony

 302. @teo
  13 lipca o godz. 23:36
  „Te programy są za mądre dla ludu polskiego, za trudne do ogarnięcia i w tym jest sęk”

  Co tu jest mądrego?

  Wyjaśniłem na dwóch przykładach, co mi się w programie Schetyny nie podoba. Od anty-PiSu oczekuję racjonalności i gospodarności. U Schetyny nie widzę ani jednego, ani drugiego.

  Jeśli PO chce odzyskać swój elektorat, to nie może ścigać się z PiSem w głupocie. Na PO zawsze głosowali ludzie bardziej rozgarnięci umysłowo. Tacy, którzy np. rozumieją, że pieniądze nie rosną na drzewach. Że rozdawanie pieniędzy pożyczonych i/lub dodrukowanych, tak jak to robi PiS, kończy się megainflacją i krachem gospodarczym (dwucyfrową inflację już mamy, a krach nastąpiłby już w tym roku, ale Morawiecki pożyczył kolejnych 40 mld na rozdawnictwo, wobec czego krach nastąpi później, ale za to będzie jeszcze gorszy w skutkach).

  Realny wzrost płac bierze się ze wzrostu wydajności i/lub spadku bezrobocia. W Polsce przez dziesięciolecia pracodawcy płacili pracownikom grosze (choć mogli płacić więcej), „bo dziesięciu czekało za bramą”. Tymczasem gdy bezrobocie z przyczyn demograficznych wreszcie spadło, PiS natychmiast sprowadził 3 miliony imigrantów, żeby Janusze biznesu i inne Amazony miały zapewnioną pół-niewolniczą siłę roboczą. A młodzi Polacy nadal masowo emigrują, żeby żyć. Na podwyżki liczyć nie mogą, bo „na twoje miejsce czeka tani Ukrainiec”. Na pociechę dostają pińcet złotych pustego pieniądza. Schetyna, zamiast zahamować ten destrukcyjny proces, proponuje jeszcze więcej pustego pieniądza.

  Pomoc socjalna jest potrzebna tym, którzy pracować nie mogą. Na przykład niepełnosprawnym. Znam rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym ciągłej opieki. Matka musiała zrezygnować z pracy, a koszty utrzymania takiego dziecka są o ok. 2 tysiące wyższe niż zdrowego (rehabilitacja, sprzęt, pielęgnacja itp.). Takie rodziny powinny więc dostawać 4 tysiące zasiłku miesięcznie, a dostają razem z pińcetplusem niecałe dwa.

  Morawiecki uparcie odmawia pomocy niepełnosprawnym, bo to za mały elektorat. Gdyby Schetyna powiedział, że uzależni pińcetplus od kryterium dochodowego, ale w zamian za to niepełnosprawni dostaną godne zasiłki, to nie tylko udowodniłby, iż dba o finanse państwa, ale wykazałby obłudę PiSu lansującego się na partię „solidarną społecznie”.

  Poza tym od racjonalnego i gospodarnego polityka oczekuję wyjaśnień, skąd weźmie pieniądze na czterypińcetplus, obniżenie ZUSu czy eliminację węgla. Komu zabierze, komu podniesie podatki, skąd pożyczy i na jaki procent. Nawet PiS 4 lata temu deklarował, że sfinansuje pińcet podatkami od hipermarketów oraz uszczelnieniem VAT. Kłamał, bo potem te pieniądze pożyczał i dodrukowywał, ale przynajmniej zrobił jakiś ukłon w stronę myślących wyborców. Od Schetyny tego nie usłyszałem.

 303. @wszyscy
  Wklejka z sąsiedniego bloga:

  Ateista
  13 lipca o godz. 22:59
  Od czasu do czasu pojawiają się w Internecie teksty propagandowe PiS jak choćby ten
  „Wywiad z bezrobotnym”:
  cyt:
  „Jak rządziło PO musiałem pracować, byłem kierowcą w MZK. Pobudka o 3 rano, przed 5 na bazie i cały dzień woziłem wariatów po mieście. Niedziela, świątek i piątek, ostra harówka. Jedni mówią taka praca, według mnie to współczesne niewolnictwo.
  Ale od czasu 500 plus moje życie się zmieniło, bajka. Zwolniłem się i teraz to bym nie poszedł do roboty nawet za 4 tys. zł na rękę. Żyję z konkubiną i 6 dzieci, jedno chyba moje. Ona zarejestrowana – oczywiście jako samotna matka. Full socjal – czynsz MOPS płaci, 2 tony węgla z MOPS na zimę sprzedaliśmy po 700 zeta za tonę. Po co mi, jak i tak mam darmo prąd z klatki schodowej.
  Żarcia tyle, że zjeść się nie da. Makaron, cukier, ryż sprzedajemy znajomym, bo sklepy nie chcą – jest opisane „pomoc społeczna – nie na sprzedaż”. Co za matoł taki tekst wymyślił – pewnie wróg Polski i Polaków! Bachory mają ciuchy z darów – wszystko nówki, jedzenie w szkole darmo. Na wakacje „pod gruszą” dzieci dostały z pomocy społecznej po 700 zł kupiłem se nową komórkę, full wypas, teraz telewizora szukam na kredyt, pierwszą ratę pewnie wpłacę, rszte…a się zobaczy, nic nie obiecuję. Kredyty mam wszędzie gdzie dali, nigdzie nie spłacam – mogą mi skoczyć. Komornik nie ma mi co zabrać, a zresztą jakby co, to konkubina z dziećmi robi takie przedstawienie, że urzędnicy przy dziennikarzach muszą nas jeszcze przepraszać. Żyje się w Polsce dobrze, tylko trzeba pogłówkować. Kablówkę mam darmo- wkłułem się w kabel na sieni – od rana piwko, papierosek i Eurosport. Szkoda, ze fajek w MOPSIE nie dają, mam nadzieję, że po następnych wyborach to się zmieni. No, nie będę wam dłużej przeszkadzał – bierzcie się do roboty, bo ktoś musi zarobić na nas biednych, pokrzywdzonych przez los”
  —————
  Ten tekst to szczere wyznanie jednego z milionów „Wolaków”- polskiego religijnego motłochu, któremu do szczęścia potrzeba tylko wódy, kawałka kiełbasy na zagrychę i religijnych guseł.
  Tak wychowano ten motłoch przez ostatnie 30 lat teokracji kościoła katolickiego i rządów jego lobbystów od religijnego kołtuna z obrazkiem w klapie Wałęsy począwszy, poprzez Mazowieckiego, Kwaśniewskiego, Oleksego, Suchocką, Millera, Kaczyńskich, Komorowskiego, Tuska, Schetynę, Kopacz do Dudy, Szydło, Morawieckiego i ich ekipy włącznie.
  Od takich „wolaków” aż roi się we wszystkich ugrupowaniach czyli sektach zwanymi dla niepoznaki partiami politycznymi.
  Ten akurat to wyborca PiSu, który pójdzie i odda głos identycznie jak codziennie rano oddaje mocz i cześć swojemu urojonemu bogu.

 304. @teo
  Albo uwaga, że skrót myślowy „LGBT” nie obejmuje „związków partnerskich”.
  Kłotnia o ustawę dot. ZP (ten skrót, nie dot. Zjedn Prawicy) trwa od lat, jej istota jest przekręcana przez Jarka. (kiedy piszę „Jarka”, to też skrót myślowy.)
  A tak w ogóle przestań się czepiać, a spróbuj zrozumieć co autor skrócił, szanując format postów blogowych.

 305. @remm
  Jak zwykle, w pełni popieram Twoje opinie, nie drażni mnie Twój krytycyzm, kierowany tam, gdzie warto.
  Ukłony.

 306. @@@
  PSL pasuje do PIS!
  Zawsze utrudniał „progresywizm” koalicjant, ktokolwiek nim był.
  Pawlak, to sfrustrowany cyborg, gościu bez wdzięku, coś okropnego od lat w polityce.
  Nie się w końcu wyklrują dwa skrzydła, różniące się światopoglądowo. Gospodarka kapitalistyczna jest w swoich kanonach jedyna do przyjęcia w XXI wieku.
  A więc różnijmy się w sprawach, które suweren najlepij rozumie
  Ament.

 307. korekta
  utrudniał (…) koalicjantowi, ktok.

 308. @Optymatyk, 14 lipca o godz. 12:24

  Oj naiwny, naiwny jak dziecko we mgle…
  To jest grubo szyty fake, ale jeśli sprawi, że nie zagłosujesz na PiS, to super.

 309. literówek masa. Smartfon nie dla mnie.
  Sorry.

 310. -„Dont” to … po długim namyśle d’Hondt, czyli algorytm rozdzielania mandatów
  -Źle o Tobie świadczy, że „dont” w cudzysłowie obciążył Ci umysł.
  Ale złośliwość charakteru skraca życie.

  A co robi z życiem długi namysł ? Jezeli bylby odpowiednio długi mogłby nawet je wydłuzac … a co wtedy z umysłem , w domysle – nadmiernie obciazonym . Prawdopodobnie mogłby spowodowac skrzywienie kregoslupa ” moralnego ” albo jakies kłopoty z kolanem.( patrz , kolano zoliborskie )
  ( Cudzysło’w „moralny ” to tylko do ewent. tnww , odciążenia umysłu )
  Tbbnt , bo po dluzszym niz zwykle, namysle postanowilem nie udawac ( skonczyc z tym udawaniem ! ) mądrali z okolic Toronto

 311. Jak zwykle 14 lipca jestem widzem transmisji z defilady Wojskowej – święta Francuzów .
  Dziś dzięki wiedzy ,fachowości red .Wojciecha Łuczaka ( od lat na ekstra poziomie ) , red . Piotra Moszyńskiego ze studia – z radością i szacunkiem – oglądałem pokazy wojskowego uzbrojenia Armii Francuskiej w tym helikopterów –
  Ten sprzęt jest produkowany we Francji i państwach sojuszniczych Unii
  A Gdzie My Polska ?!
  Przytomnie zaproponował Moszyński by każdej nowej władzy po wyborach wręczać Globusy ,po to by uzmysłowić gdzie Polska i państwa bliskie , a gdzie dalekie ( mój dopisek i …kosztowne )
  Zerwanie współpracy wojskowej z bliska Europą Zachodnią to szkodliwy błąd na lata na długie lata XXI wieku
  Prezydent Francji zaprosił 9 ważnych europejskich postaci ( z Polski zero ) ,na uroczystym lunchu będą rozmawiać o przyszłej obronności Europy a zapewne też o wtorkowych glosowaniach nad wyborem władz UE .

 312. https://www.youtube.com/watch?v=8vekRE64Mg0

  Baba z ,, jajami ” którą warto wysłuchać.

 313. Szczur sowiecki z antypodow znów nadaje. Wstawił duże B . Prostytucja ubecka. Może REDAKCJA się zainteresuje goownisnym złodziejem.
  Nigdy, nigdy nie wstawiam kretynskich, sowieckiego rodu filmików. Ani wogole żadnych. Jeśli jest wpis podpisany BLACKLEY, Blackley, blackley i wklejony jest film, link itd itp z panoramą Leningradu, ruskimi prostytutkami czy z czym tam jeszcze to znaczy że to ubecki szczur z antypodow.

 314. hetajr

  „Czekam na zamówioną biografię La Fayette’a. Odpowiem po otrzymaniu i przeczytaniu części dot. rewolucji francuskiej.”

  Też się zaopatrzę.

  Z tym, że chyba będziemy mieli problemy z odtworzeniem wydarzeń związanych ze zdobyciem Bastyli. Chocby z powodu starej reguły iż historię piszą zwycięzcy.

  To dobrze widać na przykładzie biogramu Pierre Augustina Hulina, jednego ze zdbywców Bastyli. Hulin wywodził się z nizin społecznych. W Gwardii Królewskiej do której się zaciągnął osiągną stopień sierżanta. Po odsłużeniu kontraktu podjął robotę w królewskiej pralni. W czerwcu i lipcu 1789 dołączył do stronnictwa Desmoulins, La Fayette i Bailly – został ulicznym agitatorem. Po zdbyciu Bastylii jego kariera nabrała kosmicznego przyśpieszenia. Obwołany został „zwycięscą na miarę Herkulesa”, bohaterem ludowym. Już 15 lipca dostał awans na dowódcę kompanii milicji mieszczańskiej, która niewiele później przekształcona zostaje w Gwardię Narodową. W trakcie terroru jakobinów oficera Hulina już w randze pułkownika zwolniono z armi i na krótko aresztowano. Ten epizod wiezienny zresztą też mu pomógł w karierze, która znów nabiera rozpędu w okresie napoleońskim. W efekcie Hulin został generałem, kawalerem Legii Honorowej i komendantem garnizonu paryskiego. Cały czas był aktywny politycznie.
  Z tym, że przez cały ten okres na jego karierze ciążył epizod z Bastylią – głównie dotyczący jego odpowiedzialnośćo za lincz którego dokonano po ogłoszniu kapitulacji na częsci jej obrońców i komendancie. Autor notki biograficznej nie ukrywa, że republikańscy historycy w XIX wieku robili co mogli by zbagatelizować ekscesy do których tam dochodziło i podkreślać umiar oraz humanitaryzm Hulina.
  To również przewija się w ksiązce profesora Moscickiego. On równiez zauważa, że ilokroć dochodziło w tym okresie do linczów czy mordów to choć milicje mieszczańskie czy oddziału Gwardii Narodowej było obecne to jakoś dziwnym trafem nic nie mogły z tymi aktami przemocy zrobić.

  Tak więc przyjdzie nam się zmagać ze sprzecznymi francuskimi narracjami historycznym – z czym mamy zresztą doczynienia w kraju w odniesieniu do podobnie drażliwych historii.

 315. @stasieku
  14 lipca o godz. 12:31

  Dzięki. Też lubię czytać Twoje komentarze. Odwzajemniam ukłony 🙂

 316. @stasieku
  14 lipca o godz. 12:04

  „Gdyby Donald poparł Radka w wyb. prez. to mielibyśmy go na tym stołku przez dwie, pełne kadencje”.

  Sikorski jest silną i wyrazistą osobowością polityczną, a takich Tusk tępił bezlitośnie, gdy tylko zaczynali wspinać się zbyt wysoko.

  No i kiedy Tusk wykosił już wszystkie takie „zagrożenia”, przed samymi wyborami porzucił swoją partię dla wygodnego stołka w Brukseli, wyznaczając na swoją następczynię nieudaczną Ewę Kopacz. Pewnie się bał, że gdy wyznaczy kogoś lepszego, to ten ktoś zajmie jego wodzowską pozycję i uniemożliwi mu powrót na białym koniu po upływie brukselskiej kadencji.

  W ten sposób na skutek kompleksów Tuska PiS zdobył w 2015 roku samodzielną władzę, a dziś idzie po większość konstytucyjną. Na Tuska zaś i tak już nikt w kraju nie czeka.

 317. Enpassanciany Deepfake nas wykonczy zanim zrobi to global worming ( link gdzies przepadl , trzeba klinac dodatkowo )

  „Prowadząca audycję Karolina Głowacka zauważyła, że nagrania, które powstają dzięki technologii deepfake, sprawiają, że przestajemy ufać zmysłom. – Fake news wnika w nas przez zmysły. Kim się staniemy, jeśli przestaniemy wierzyć własnemu doświadczeniu? W przeszłości takie osoby były podejrzewane o chorobę psychiczną. Co, jeśli przytrafi się to całemu społeczeństwu? Może trzeba będzie zaufanie scedować na maszyny, co też będzie groźne – zastanawiała się rozmówczyni Głowackiej.
  Dlatego dziennikarka TOK FM dopytywała, jak chronić się przed tego typu oszustwami, jakie powstają dzięki technologii deepfake. Ekspertka odpowiadała, że ważny jest w tym „krytyczny dystans”. – Bardzo istotna jest kultura dialogu, realnej wspólnoty. Pewne rzeczy trzeba sobie dawkować. Warto też wychodzić poza swoją „bańkę informacyjną”. Weryfikujmy nie tylko źródło, ale także to, kto mógłby na tym zyskać. Rozbudzajmy w sobie pragnienie poszukiwania prawdy – apelowała w TOK FM Ada Florentyna Pawlak. „

 318. remm

  Święta racja. Nikt na Tuska nie czeka. Pan Radosław Sikorski to zawodnik wagi superciezkiej. Konserwatysta w dobrym słowa znaczeniu. Piękny życiorys. Epizod afgański. Brak jakichkolwiek związków z PRL, ub, pzpr. Biegla znajomość angielskiego. Wykształcenie. Znajomość realiów Zachodu. Żona, wykształcona, mądra dziennikarka znana w świecie. Intelektualnie Pan Sikorski miażdży Kaletow, Suskich, Sasiniw, Dworczykow i cała reszta tego ,, gwiazdozbioru,, . Byłby dwie kadencje zamiast mdlego ,, sarmaty,, Komorowskiego.

 319. No to powiem, że dawno się tak nie uśmiałem. Radek Sikorski? Czy to może ten, który był PiSowskim Ministrem Obrony i dawał sobą pomiatać niejakiemu Macierewiczowi, swojemu wtedy zastępcy?.
  Czy to ten, który będąc Ministrem Spraw Zagranicznych złożył hołd Angeli apelując do niej i do Niemiec w ogóle, by w sposób bardziej zdecydowany kontrolowali i zarządzali Unią i któremu to hołdownicze przemówienie napisał za sowitą opłatą Z MSZ były (ha,ha,ha) funkcjonariusz wywiadu brytyjskiego?
  Czy to ten, który będąc Marszałkiem Sejmu wyłudzał kasę „kilometrówkową” i który z powodu tego, że się skompromitował złożył dymisję bo mu tak nakazała p.o. przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Ewa Kopacz i w konsekwencji pozostawili Sejm bezpańskim, którym zarządzał marszałek senior Wenderlich, bo debilna PO nie potrafiła sobie zabezpieczyć zmiany na tym stanowisku i w końcu po wielu miesiącach wyskamlała u Wenderlicha zgodę na wybór marszałka z PO?
  Tak?
  Tern gościu miał wygrać wybory prezydenckie? Czy Was nie pogięło przypadkiem?

 320. Zanim pojde przewietrzyc glowe (w okolicach Cooksville) – dowodem , ze cos jest na rzeczy i wystepuje koniecznosc wietrzenia moze byc „przypadkowe wysledzenie ” , – jak kiedys robily to staruszki , rzadziej staruszkowie to ostatnio …
  sic! zna.czek pisze listy ! Przestajemy wierzyć własnemu doświadczeniu !
  Swiat staje na glowie ..

 321. Słowianin S
  Zamiast palić zboże czy je darmo rozdawać, normalni , czytaj wychowani w kapitalizmie , ludzie by ww zboże sprzedali. A tak jedni bolszewicy chcieli rozdać, drudzy spalić. Bolszewicy się poklocili i pozabijali
  Normalni ludzie zboże by SPRZEDALI potrzebującym. Zarobionymi pieniędzmi by się podzielili. Ludzie by się najedli. Wszyscy zadowoleni. No ale bolszewia chciała unieważnić pieniądze A handel nazwała spekulacja pod kara śmierci. Zamiast liczyć pieniądze jedni zawisli szybko, drudzy troche pozniej. Glodni poumierali albo weszli na droge przestepstwa. Tak sie konczyly i tak sie zawsze koncza bolszewickie pomysly na zbawienie swiata.

  Czemu tak piękną przyjaźń rosyjsko – niemiecka zamiast kwitnąć kwiatem kolejnych wspólnych rozbiorów i rabunkow się skończyła wzajemnym mordowanie i zjadaniem ? Że się skończyła to dobrze dla nas. Ale czemu? Bandyci pobili się o lupy? Bandyte bandyta chcial oszukac ? A tak pieknie bylo ….

 322. legat

  Kilometrówka? Do są drobne w kieszeni. , tak wtedy robili wszyscy. Nie lubi Pan PiS za to nienawidzi PO, mylę się? A czerwoni w sercu na właściwym miejscu
  ……Marszałek senior Wenderlich ……. Może pogadamy o grzeszkach czerwonych?

 323. legat
  14 lipca o godz. 14:53
  On by sie nadal mimo tych wszystkich zalet bo wiedzialby jak dorżnąc te watache ( bm wespo’l z Dornem na tylnym siedzeniu , po cichu )

 324. stasiecku

  To ja twój wielbiciel,gdzie jesteś ze ciebie niema teraz to chyba mnie już
  rozpoznajesz nawet bez okularów.

 325. Szczur putinowski z antypodow wstał. Obudził to kac po chlaniu za cudzą kasę. Zapomniał, szczurza whore , wkleić linka do filmu z ruskimi dziwkami, ruskim mostem albo wojskiem. Co za przeoczenie . Nie pić tyle samogon.

 326. @legat
  14 lipca o godz. 14:53

  Oczywiście tylko Putin. To jest gościówa. 🙁

  Dobrych kandydatów w Polsce nie było, nie ma i nie będzie.

 327. adam100

  Nie zgoďze się
  RS dojrzał i jest bardzo ok. ,, wada ,, jest taka że nie jest z SLD. No i nie jest Putinem

 328. Blackley,
  to nie jest prawda, że tak robili wszyscy. Robiło tak wielu fajansiarzy i wielu poniosło tego konsekwencje polityczne, np. wypadł z polityki pisowiec czerwonych Girzyński i po latach próbuje powrócić, Mariusz A Kamiński też wypadł z powodu „nieścisłości” w rozliczaniu podróży zagranicznych. Również poseł Adam Hofman skompromitował się rozliczeniami za podróże i wypadł. Andruszkiewicza PiS i Morawiecki czujnie schowali do komórki na czas kampanii, bo też ma swoje za uszami a nieudolna opozycja nie potrafi tego wywlec i grillować.
  A o grzeszkach czerwonych proszę sobie gadać ile się żywnie podoba. Ja osobiście mam to gdzieś.

 329. Lecą

  Tak czy inaczej te parę tyś to detal. Kwaśniewski Aleksander którego lubię i szanuje za UE i NATO, też ma całkiem sporo tego rodzaju historii. Znaj proporcje
  Oczywiście wada RS jest nieusuwalna , nie z SLD i nie Putin.

 330. legat Winno być really sorry

 331. Wczoraj, dzięki Halep, wygrałem 125 funtów (postawiłem 50), dziś stawiam 125 na Djokovica.

 332. Adamie 100,
  a co masz np. do kogoś takiego jak Bogdan Zdrojewski? Nie podoba się, to będziesz miał Andrzeja Dudę. Pasuje?

 333. legat
  Do takich zawodów trzeba mieć balls. Bogdan Zdrojewski tego rodzaju cechy , NIE POSIADA. Oczywiście rozumiem pańskie poparcie dla BZ. Jest w konflikcie z PO . A przecież PiS pan nie lubi , za to PO nienawidzi.

 334. Historia volksdojcza co chciał zostać Niemcem. Nie wyszło bo IQ na poziomie temperatury ciała. Tak sobie myślę,że nur fur …nie dla drugiego sortu z wycieraczki.

 335. @remm, A skad ty wziales dwucyfrowa inflacje w Polsce? Zapytaj wujka G., ktore podaje dane za rozymi instytucjam zajmujacymi sie wlasnie inflacja, produktem brutto, bezrobociem….. Inflacja jest jak na razie ponizej 2 %. Kiedy bylam w Polsce kilka tygodni temu to slyczalam narzekania, ze na ryneczku podrozala cebula, truskawki i co to bedzie z wisniami. Tzn. ze „dane” bedace na pasku J. K. i spolki klamia, skoro golym okiem widac, ze podrozala cebula.
  A nowy film „Krol Lew” przyniesie duzo milej zabawy maluczkim i wiekszym na calym swiecie.

 336. Blackley,
  widzę, że Pan wie lepiej ode mnie kogo nienawidzę a kogo nie lubię. Oczywiście, że nie lubię PO. Mówiłem to zaraz po poprzednich wyborach, że powinna się rozwiązać bo swymi rządami dała zwycięstwo PiSowi i że dopóki będzie istnieć, to PiS będzie wygrywał wybory. Tak się dzieje przecież i dlatego twierdzę, że jesienne znowu wygra PiS – niestety. Praktyka pokazała, (Nowoczesna i Wiosna), że jest ogromne zapotrzebowanie na nowe formacje w polityce. Nowoczesna miała na starcie 20% i roztrwoniła poparcie w rezultacie swej głupoty podobnie jak Wiosna, która miała 18.

 337. 1:0 Novak!

 338. Optymatyk
  14 lipca o godz. 12:24

  Piekna polszczyzna wskazuje, ze tekst zostal raczej napisany chyba przez
  Wielkiego Komtura z ulicy Czerskiej.

 339. blackley

  Osiagniecia kapitalizmu na dzien dzisiejszy,
  piorem czytelnika ,, gazety wyborczej ”:

  ,, rozliczymy_to_wszystko13.07.2019, 10:19
  Bo ciemny lud już widać zapomniał, że został oszukany prawie 4 lata temu. Nie ma kwoty wolnej od podatku dla każdego 8000 zł, nie ma lekarzy i stomatologów w każdej szkole, żłobków i przedszkoli, VAT-u 22%, rozwiązania problemu kredytów frankowych, 3000 km nowych autostrad, 3 milionów mieszkań po 2500 zł za metr, miliona samochodów elektrycznych.

  Nie ma pieniędzy na inwestycje, innowacje w przemyśle, służbę zdrowia i leki ratujące życie, bezpłatne leki dla seniorów, podwyżkę rent i emerytur, dla niepełnosprawnych.
  Gdzie są te obiecane helikoptery, czołgi, samoloty, okręty czy słynne drony? Gdzie modernizacja armii (większość budżetu MON, to płace!)?”

 340. Novak przegrał drugiego seta paskudnie, ale mimo to jestem przekonany, że wygra cały mecz.

 341. @stasieku,
  Na kogo postawiłeś?

 342. Poszłem na imprezkę z kolegom z budowy
  Co sie zwie Władek, po ałustralijsku Wally.

  (Lubi chłopaków ale brońcie panie, młodszych nie p…i)

  Nic nie pamientam, wiem że było fajnie
  Ale czemu ze samiuśkiego rana boli mnie zadek?
  Pyta ze Syndneja blaklej
  Zatroskany kałmuk – Tadek

 343. @legat
  14 lipca o godz. 15:52

  Wiem wiem.
  Nie ma nikogo dobrego ( chyba ze kret, ferment, szpieg).
  Rozpi*** to całe PO, PiS, Wiosnę, PSL, SLD, wszystkich tak dokładnie wszystkich. Kamień na kamieniu niech nie zostanie i wtedy przyjdzie WYBAWICIEL
  Putin
  masz moje pięć 🙂

 344. Ponoć na 80 rocznicę 1 września zaproszono wszystkich europejskich kolaborantów III Rzeszy. Rosja nie została zaproszona to znaczy,że nie była kolaborantem jako ZSRR w tej dacie. Tak sobie myślę,że to swoista rehabilitacja. Agresor i kolaboranci zapewne usłyszą za swoje bo stali po stronie zomo.

 345. @jobrave
  Dziś nie zagrałem, bo wczoraj wygrałem.
  Ty pewnie lubisz hazard, a ja nielubię.
  Na Służewcu wygrałem kupę kasy na gniadym, młodym co miał na imię Dolar. To było za komuny.
  Ojcu się pochwaliłem, a ten mi opowiedział story rodzinne, które mnie odleczyło.
  W UK grałem jeszcz dwa razy, bo byłem w ramach socjalu i wszyscy obstawiali.
  Wniosek: jestem wyjątkiem służewcowym, który ma bilans dodatni.
  Federer ma kłopot z piłkami na forhand po dłuższej wymianie. Naliczyłem 7 wywaleń.
  Znowu tiebreak…

 346. Bar Norte ,13:49

  Dalajlama
  w nowym wywiadzie dla BBC chce, by Europa zachowala swoj charakter i nie pozwolila sie zalac obcym z innych kontynentow , uciekajacym przed bombami jankesow i ich krajow satelickich.
  https://www.youtube.com/watch?v=pq5YL47m11A

 347. Znowu długa wymiana dla Novaka! 5:1

 348. 2:1 dla Novaka!
  ‚jobrave’ – kasa bliżej.
  Novak był faworytem, więc te 125 funtów zrobi jakieś 220.
  Zauważyłem, że środka pilnuje sexy sędzina o słowiańskiej urodzie.

 349. @jobrave
  To jakieś jaja!
  Taka zmienność formy jak u tenisistek.
  Novak znowu jakiś dziwnie zdekoncentrowany.
  Kibicuję Novakowi z myślą o Twoich funtach.

  Alw wymiana, tym razem dla F!

 350. @jobrave
  Właśnie zadzwoniła rodzina z USA i podobno komentatorzy amerykańscy mówią 70% dla Rogera.

 351. @ sasieku
  Jak Ty wytrzymujesz Nowaka bez serwisu . nie gapie sie bo szlag mnie trafia

 352. https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1421126,rewolucja-w-zielonym-finansowaniu-trwa-wysyp-klimatycznych-obligacji.html
  =======

  Na tej religii, można zarobić biliony $…..
  Ktoś wie, jaki % gazów cieplarnianych produkuje ludzkość?
  5, 10, 15% naturalnej produkcji Ziemi?

 353. kooperatywaMandragon

  „Dalajlama w nowym wywiadzie dla BBC chce, by Europa zachowala swoj charakter i nie pozwolila sie zalac obcym z innych kontynentow, uciekajacym przed bombami jankesow i ich krajow satelickich.”

  Popieprzyło mu się w głowie. Europa ma swój charakter własnie dzięki temu, że od dziesiątek tysięcy lat podlega wędrówkom ludów. Ksenofobia o której pan pisze byłaby zaprzeczeniem historii i tożsamości Europy.

  Poza tym „Jankesi” to okreslenie lekceważące i z gruntu nacjonalistyczne. Czytam pomalutku ksiązkę Frances i Jospha Gies „Życie w średniowiecznej wsi”. To jest rzecz o feudaliźmie w Zachodniej Europie, głównie w Wielkiej Brytanii. Autorzy to amerykańscy naukowcy związani z Uniwersytetem Michigan. Ksiązka jest pasjonująca i wcale się nie dziwę, że rekomendował ją czytelnikom George R.R. Martin, świetny amerykański pisarz z nurtu fantastyki.

  Proszę mi powiedzieć, czemu miałbym łaczyć tych mądrych, utalentowanych ludzi z jakimiś militarystami od Trumpa za pomocą pogardliwego, nacjonalistycznego uproszczenia typu „Jankesi”?

 354. @stasieku (12:26)
  Ustalmy raz, czy związki partnerskie to tylko LGB, czy nie tylko, nie wchodząc w animozje i opowieści, że się czepiam tzw. skrótów myślowych.

  Ja napisałem (19:38) – Związki partnerskie to nie tylko LGB, zdaje mi się.
  A Ty – że „LGBT” nie obejmuje „związków partnerskich”.

  Mi się zdaje, że związki partnerskie są oczekiwane przez osoby LGBT oraz w hetero związkach. Innymi słowy związki LGBT to byłby podzbiór związków partnerskich. Tj. byłyby związki partnerskie, które nie byłyby związkami LGBT ….

  Podstawy teorii zbiorów się kłaniają. Inżynierze, ogarnijcie się.

 355. Federer serwuje o mecz ! 🙂

 356. Niestety jeszcze nie koniec…

 357. @Wiesiek, nie doczytałam do końca, według mnie założenia są fałszywe- ludzie Ziemi mają żyć w luksusie i ten luksus oraz wygodnictwo mnożyć. Spróbuj pomyśleć inaczej, o życiu zgodnym z naturą z jedynie niezbędnymi dobrami do których zaliczam dostępność do informacji. Mamy nadmiar towarów i nierówność w reglamentacji, tu od razu kojarzy mi się pytanie: co będzie z tą niemodną sukienką? Doskonalenie szaleństwa w którym tkwi obecnie ludzkość prowadzi do katastrofy ekologicznej, wszyscy niby wiedzą ale tylko na niby. Kolega @black…podał wczoraj link z obrazem ogólnoludzkiego zidiocenia.

 358. @jobrave
  Ty żyjesz?

 359. Niestety ktoś musi przegrać.

  Dobrze że przy 12:12 będzie tiebreak, bo już trudno to znieść.

 360. Nareszcie w cieniu prawie cały kort.

 361. dalej @Wiesiek59
  W tym samym wydawnictwie próba odpowiedzi na pytanie: co w Polsce poszło nie tak? 10 grzechów głównych ostatniego trzydziestolecia. Nie jestem regularnym czytelnikiem, raczej wydawnictwo widzę po raz pierwszy na oczy, stąd przeczytałam jedynie wstęp. Ale komentarze czytelników są za darmo, tu wypowiada się trzydziestolatek ze smutnym doświadczeniem w swoim krótkim 30-to letnim życiu:
  @Rty(2019-07-13 16:19)
  „Co poszklo nie tak transformacja na kolanie z terapia szokowa balcerowicza. Prywatyzacja dochodowych przedsiebiorstw za grosze. Doprowadzenie do 30 % bezrobocia wykluczenie z zycia ekonomicznego malyxh miasteczek i wsi czyli ponad 65% narodu. Uwlaszczenie na majatku narodowym postkomuny stworzenie kast klanow klik ukladow i kol wzajemnej adoracji oslabienie roli panstwa we wszystkich aspektach zycia z prawem wlacznie. Kierowanie sie interesem rosji i niemiec zamiast polska racja stanu. Doprowadzenie do wyniszczenia ekonomicznego wiekszosci spoleczenstwa oraz emigracji ich potomstwa. Doprowadzenie do zapasci demograficznej rozmontowanie armi uzalenienie polskiej gospodarki od inwestycji zagranicznych i koncernow z obcym kapitalem. Zarzynanie rolnictwa pkp lotu. Doprowadzenie do tworzenia grup uprzywilejowanch nadmiernie nauczyciele lekarze srrodowisko sedziowskie. Doprowadzenie do patologizacji samorzadow za duze pole dzialaniadla wujtow burmistrzow prezydentow brak kontroli nadzoru kar za przestepstwa. Ppluzowanie kar za przestepstwa gospodarcze nieudolne sciganie tych ze nieudolne sciaganie podatkow zajechanie sluzby zdrowia. To poszlo nie tak. Mam 30 lat i dzialo sie to na moich oczach dorastalem z tym syfem i nikt mi nie wmowi ze jest to sukces bo kraj wyglada dzis tak a nie inaczej ci najwyzej jest to pyrusowe zwyciestwo okupione bajonskimi sumami zyc wielu rodzin i ludzi. Dziecinstwo mortadeli komornikow urzywanych ciuchow i bieda jakiej kraj nie widzial od wojny. Lata 90 w wiekszosci polskich domow to byl straszny syf a nie cud gospodarczy.”

  Poziom niewyrafinowany, ale treść z głębi duszy.

 362. @stasieku (21:37), piszesz:
  „Dont” jest bezlitosny, jeśli jakaś koalicja/partia nie przekroczy progu i jej głosy przejmie zwycięsca.

  Wydaje mi się, że mieszasz działanie progu z metodą d’Hondta. Po prostu metoda d’H daje więcej zwycięzcy niezależnie od tego, czy partia znajdzie się pod progiem. To są dwa niezależne mechanizmy. Jeśli np. PSL znajdzie się pod progiem to jej głosy, czy dokładniej mandaty poselskie, które jej przepadną dostanie nie tylko zwycięska partia, także inne powyżej progu.

  Z drugiej strony, gdy przykładowo rozkład głosów 4 stronnictw ponad progiem jest jak w ostatnim sondażu CBOS: PiS = 44, KO = 23, Lewica (jedna partia po hipotetycznym wstąpieniu Razem do SLD) = 7, PSL = 6, to PiS zyskuje 10-15 posłów w stosunku do sytuacji, gdy opozycja idzie razem i traci nawet 3 procent głoso4w i jest 44% do 33%. To jest działanie d’Hondta, że premiuje partie z dużym wynikiem.

  Jakie przykłady podał Migalski? Z których lat? Byłoby łatwo prześledzić o co mu chodziło.

 363. izabella
  14 lipca o godz. 19:41

  Rzeczywiście prawie nie do wytrzymania.
  i będzie tiebreak !
  Ja trzymam kciuki za Federera !

 364. tu również z głębi duszy, najszczerzej
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo_Kozak%C3%B3w_zaporoskich_do_su%C5%82tana_Mehmeda_IV
  Ps. próbowałam przesłać cały cytat i znikł w czeluściach mroków historii, to znaczy cenzury. Moderacja zachowałaby tekst ze stosownym pouczeniem a tu pustka.
  Ps. dawno temu, w czasach Majdanu ten list zacytowałam, nie sądzę aby ktoś pamiętał.

 365. @jobreve
  Co sobie kupisz, no co?

 366. Eating Wimbledon grass … priceless

 367. @wiesiek59
  14 lipca o godz. 18:48

  Na tej religii, można zarobić biliony $…..
  Ktoś wie, jaki % gazów cieplarnianych produkuje ludzkość?
  5, 10, 15% naturalnej produkcji Ziemi?
  …………………
  Czytałem gdzieś, że albo 0,2% albo 2% już sam nie wiem/nie pamiętam dokładnie ile, ale w każdym razie niedużo. I dlatego nazwałeś to słusznie religią, bo to rodzaj wiary nieopartej na wiedzy/faktach lub opartej na wiedzy fałszywej, sztucznie i celowo stworzonej dla wydrenowania ludzi z kasy.

 368. @stasieku,
  Nic sobie nie kupię, bo mam wszystko, co mi potrzeba, zamierzam przeznaczyć na jakiś szlachetny cel, pewnie na jakieś chore dzieciątko.

  Wyobraź sobie, że to mój drugi raz w życiu (pierwszy był wczoraj), nigdy wcześniej nie brałem udziału w takich zakładach, więc z tym hazardzistą nie trafiłeś :). Od kilku dni przebywa u mnie kuzynka z Warszawy (nie wspominałbym o tym,gdyby nie mieszkała przy ul. Kaczej 🙂 ) i to ona mnie zainspirowała – postawiła 20 funtów na Williams i tyle samo na Federera, pomyślałem sobie wtedy, że jakoś nie czuję wygranej Williams, bo ona jest już cieniem siebie, a Halep jest w życiowej formie, nie czułem też wygranej Federera, choć w tym wypadku żadnego, racjonalnego, uzasadnienia nie miałem. Nb. strasznie mnie bolą uszy, bo kuzynka okropnie klęła i nawet nie to było najgorsze, że klęła, lecz to, że czyniła to piskliwie, gdyby klęła altem byłoby ok.

 369. @stasieku
  Gratuluje tego zwyciestwa Nowakowi , ogladalem tylko tajbrek to i tak powyżej mojej naturalnej wytrzymałości na emocje .
  ps .
  Po tym meczu debel pań . Strycowa w finale , proszę sobie wyobrazić jak piały by polskie media gdyby w Wimbledonie tak znakomicie wystapily Muchowa i jej 2 koleżanki _ale to Czeszki nie Polki .
  Na internecie czytam hasło Kubica wygral z Vetellem – on 15 miejsce bo inni mieli awarie bądź kary. Wstyd za taką promocje _ wygrał Kubica z Ferarri Jezus Maria !dalej ma zero punktów i więcej nie będzie

 370. SłowianinS

  Rosja w 1939 była AGRESOREM . Który do dziś nie powiedział glośno ” tak napadlismy Polskę w 1939 i to było złe ” . Bo chyba podatnik pamięta co się wydarzylo 17.09.1939 roku ? I kto oraz po co podpisal pewien pakt z Ribentroppem? Dodać należy , że dziś ów pakt usiłuje się w Rosji wygumkować z pamięci bo mówienie o nim jest penalizowane . Chwilowo nie wczasami w GULAG ale prace się prowadzi. Fakt zatajania paktu R-M swiadczy że Rosji jest wybitnie nie na rękę że takowy wogóle był .

 371. @remm (12:03, 12:19)
  Myślałem dotąd, że dzieli nas orientacja polityczna. Teraz widzę, że różnimy się jeszcze bardziej w „pragmatyzmie wyborcy”. Twoja emocjami opętana prostolinijność – „przedstawiony dziś przez Schetynę program to ddramat” oraz nieco chłodniejsze – „Od anty-PiSu oczekuję racjonalności i gospodarności. U Schetyny nie widzę ani jednego, ani drugiego” nie są pragmatyczne.

  Wiadomo chyba, że pieniędzy w budżecie państwa wiele nie ma i że Schetyna nie może obiecać podniesienia podatków, ani obcięcia 500+ i innych transferów wprowadzonych przez PiS. Sam powiedz, czy może?

  Ileż forsy trzeba dodać, ponad to co może dać Unia na służbę zdrowia, aby spełnić wielce skrócone czasy oczekiwania, które obiecał Schetyna, itd, itd, itd …..

  W tej sytuacji znalazła się Polska cała po wybraniu prezesa Kaczorka na wodza. Była to oczywiście wina partii politycznych z Platformą na czele, ale także rozlicznych intelektualistów i inteligentów, szczególnie po lewej stronie.

  Osobiście odbieram to co powiedział Schetyna jako kierunek i zapowiedź programu. Szczegółowe rozwiązania przyjdą w dalszym ciągu lata. Niech ludzie dorzucają, komentują, wybrzydzają, poprawiają. Czy Ty zamierzasz zrobić coś w tym kierunku? Pójdziesz na sptkanie wyborcze, na jakąś dyskusję, wygarniesz im to, co tu tanim gestem blogowym oferujesz nie wiadomo komu? Czy aby tylko własną frustrację wylewasz?

  Jeśli wzrost gospodarczy spowolni, to o realizacji jakiegokolwiek programu można zapomnieć, nawet gdybyś Ty zgłosił najlepszy w świecie. Z drugiej strony, prezes opowiada, że „są zasoby”, gdzieś w świecie jakieś mistyczne do zapożyczania się. Uważam, że jeśli zrobi się coś produktywnego z rynkiem pracy, wspomoże płace najmniej wydajnych na kredyt z zagranicy, to to jest dobry deal. Polska nie jest zadłużona ponad miarę. Dobrym pomysłem u Schetyny jest wywłaszczenie spółek państowych na rzecz planu emerytalnego, w mojej ocenie. To są programy wymagające dobrego ustawodawstwa i wykonania. KO może to zrobić, PiS nigdy.

  W moim pragmatycznym odczuciu (odrzucającym koncept „mniejszego zła”) propozycja Schetyny jest wyważona i niewątpliwie jest pierwszym krokiem (patrz red. R. Kalukin). Bo jak nie to będzie jeszcze gorzej. Czy jesteś za jeszcze gorzej, czy jesteś symetrystą?

 372. @remm
  Jeszcze test na pragmatyzm wyborczy. Test retrospektywny.

  Czy uważasz, że w latach 2007-15 możliwa była jakaś lepsza konfiguracja rządowa, lepsza od PO-PSL?
  Jeśli nie to jaka:
  a) ZP (PiS) i PSL,
  b) PSL – SLD – Palikot,
  c) UW – AWS,
  d) PZPR ?

 373. skąd temat? a to @black… polecił Panią Lucynę Kulińska jako autorytet w stosunkach międzynarodowych a w szczególności z Ukrainą. W szczególności zaś w temacie „polskich Kresów” – tu aplauz widowni.
  Pani Lucyna K. ze swadą właściwą starym kobietom jak sama stwiedza: pyskuję żeby nam godność przywrócić: „…Rusin, który Polskę pokochał, który się nauczy tutaj, liźnie tej zachodniej kultury, to całkiem coś niezłego z niego wyjdzie..” „odruszczyć ich!!!”
  Myślę że się zagalopowała.
  Stąd moje znalezisko o kozacko- hajdamackim pochodzeniu babci rodzonej.

 374. liczący ilość komentarzy na blogu są zadowoleni.

 375. Teo o 19.55 do Stasieku: – Wydaje mi się, że mieszasz działanie progu z metodą d’Hondta. Po prostu metoda d’H daje więcej zwycięzcy niezależnie od tego, czy partia znajdzie się pod progiem. To są dwa niezależne mechanizmy. Jeśli np. PSL znajdzie się pod progiem to jej głosy, czy dokładniej mandaty poselskie, które jej przepadną dostanie nie tylko zwycięska partia, także inne powyżej progu.

  Teo,
  powtórzę fragment wpisu, który popełniłem na innym blogu:
  np. takie dwie sytuacje:
  – PiS 43,5%, koalicja PO-SLD 25,5%, koalicja PSL 23% a zmarnowanych 8%
  i druga:
  – PiS 43,5%, jedna koalicja 48,5% a zmarnowanych też 8%
  Rezultat?
  – w pierwszej sytuacji PiS ma 218 mandatów, pierwsza koalicja opozycyjna ma 128 a druga 113, czyli łącznie 241 mandatów; (+1 Niemcy);
  – w drugiej sytuacji koalicja ma 242mandaty a PiS 217 (+1 Niemcy)

  Różnica raptem jednego mandatu przy jednej opozycyjnej koalicji a dwóch opozycyjnych koalicjach, które o wiele łatwiej przecież zawiązać.

  Cóż z tego wynika? a to właśnie, że różnica jest prawie żadna, czy będzie jedna czy dwie koalicje opozycyjne. Ryzyko 1 mandatu więcej dla PiS. Nie ma co sobie rwać włosów z głowy gdyby powstały dwie koalicje opozycyjne, z których każda wzięłaby więcej niż 20% a łącznie więcej niż PiS przy minimum zmarnowanych głosów.

  Teo,
  w tym liczeniu założyłem sobie, że te „zmarnowane” to suma tych komitetów, które nie przekroczą progu.

  W ostatnich wyborach zmarnowanych było ponad 16% i nieproporcjonalnie dużo dostał w wyniku tej sytuacji PiS. Gdyby SLD poszedł sam, uzyskał np. 5,1% a nie dał się utopić w koalicji, która nie osiągnęła 8%, to PiS nie osiągnąłby większości sejmowej i nie mógłby przez całą kadencję samodzielnie sprawować władzy. Podkreślę jeszcze raz, poziom głosów zmarnowanych w sposób ogromny preferuje zwycięzcę a nie samo, nawet spore zwycięstwo.
  W tej sytuacji wydaje się, że aby nie nie narażać koalicji na „cięcia po skrzydłach”, to lepiej nie wymuszać dziwacznych by nie zrażać sobie wyborców. Straty przy sztucznym, wymuszonym łączeniu mogą być znaczniejsze (w procentach) niż te, które się ewentualnie poniesie pozwalając na start większej liczby komitetów pod warunkiem, że będą miały one spore szanse a najlepiej pewność, że przekroczą wymagany próg. Jeśli PSL zmontuje koalicję z kukizami i jakimiś konfederacjonalistami jako jedną a SLD z Wiosną, Razem, Zielonymi i innymi zmontuje drugą, PO z resztkami Nowoczesnej trzecią i wszystkie przekroczą wymagany próg, procent zmarnowanych głosów będzie np. tylko 3, to nic złego się nie stanie. Zwycięski PIS na pewno mniej zyska niż gdyby zmarnowało się 8-10% przy jednej, opozycyjnej koalicji. Taki jest niestety ten cały ten D’Hondt. Podkreślę jeszcze raz, jedna wymuszona koalicja opozycyjna od PSL, przez PO, SLD, Wiosnę i Razem zrazi wielu potencjalnych sympatyków tych partii i zrezygnowani i sfrustrowani taką sytuacją zostaną w domu. Wyobrażasz sobie jak sympatycy PO pędzą do urn z entuzjazmem wiedząc, ze dając głos na tę koalicję będą głosować na Jaskiernię i Iwińskiego?

 376. @stasieku (11:51) piszesz:
  Źle o Tobie świadczy, że „dont” w cudzysłowie obciążył Ci umysł.
  Robisz ze mnie idiotę piszącego o d’Hondt’cie, a nie rozumiejącego zasad tego systemu.

  Po pierwsze, stwierdzam, że taki skrót mi sprawił trudność, bo nie jestem obeznany z pogajami (czy takiego żargonu używasz czasami?) w odległym mi kraju, tym bardziej, że zdanie było złożone i niejasne, żeby nie powiedzieć – konfudujące.

  Po drugie, najważniejsze zauważę, że to Ty z siebie zrobisz idiotę, jeśli nie przyznasz się do uproszczeń i pomyłek, zaniedbań w logicznym myśleniu. Szczególnie, gdy od innych domagasz się wysokich standardów.

  Gdy emocje meczu tenisowego już odeszły, jak wody rodzącej, nie sięgaj po flachę tylko się zastanów nad tym co sam u mnie cenisz i wychwalasz bez potrzeby. To jest dbałość o jasność wypowiedzi i zgodność z faktami.

  Zaś mój styl pisania jest jaki jest, jest on stylem aplikanta na humanistę w mojej nieustającej ocenie.

 377. @jobrave, 20:38
  Ślicznie piszesz, uśmiech wzbudzasz, to „cóś wspaniałego i stosunkowo niedrogo”.
  Oby Ciebie więcej na blogu…

  Pozdrów, proszę, kuzynkę, moja T. klęła jak szewc, ma to po mnie, a nie z domu.
  Ja zwiększyłem ilość „zakrętów” na dobę, po 2015 roku.

  Ale to był mecz! Gdyby nie ten słaby dziś forehand Rogera, do którego mistrz z trudem dobiegał i…
  Do napisania!

 378. zabka konająca

  oraz inni neomarksiści którzy obsiedli blog Pana Passenta. Jakie to ” przynoszące zyski zakłady ” istniały za PRL ? Wszelkie reklamacje na biedę w latach 90 tych proszę składać do wladców prl że nie zbudowali normalnej, kapitalistycznej gospodarki . W 1989 roku pensja wynosiła 20 usd a jak Polacy jechali za granicę to gotowali po parkingach zupę i kielbasę . Dziś nocują po hotelach . Zarzynanie rolnictwa ? Proponuję jechać na jakąś wieś i pogadać z ludzmi . Nastąpiła zmiana jakościowa – z epoki postfeudalnej rolnictwo w Polsce dzieki UE wylądowało w mniej więcej nowoczesnym swiecie . Poprostu ze 100 gospodarstw zostało 2 . Nie ma mowy o ” zarzynaniu ” rolnictwa tylko o jego unowoczesnieniu .

  Problem tego pana polega na czymś innym . Za prl nikt nic nie miał . Nie było czego porównywać . Dziś jedni maja inni nie , jak to w kapitalizmie . Nauczyciele ” kastą uprzywilejowaną ” ,,, dobre , dobre . Wstydu nie macie , neomarksici .Balcerowicz poprostu powiedział ” król jest nagi ” CZYLI – GOSPODARKA PRL NIE ISTNIEJE . To wasza robota , a chcecie głowy człowieka który poprostu powiedział PRAWDĘ .

 379. @

  prof. Hartman:

  To nie do wiary! Kto by pomyślał, że w godzinie próby, gdy waży się los kraju napadniętego przez partyjną klikę, niestroniącą od psychopatów i półgangsterów, bezczelnie i z szyderstwem na ustach depczącą konstytucję i rozgrabiającą państwo, odrąbującą je siekierą od Zachodu i rzucającą w ramiona Rosji, politycy mogą zdradzić!

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 380. żabka konająca
  14 lipca o godz. 20:51

  skąd temat? a to @black… polecił Panią Lucynę Kulińska jako autorytet w stosunkach ”

  Niczego nie polecałem , madame . Polecał zlodziejski szczur z antypodów .Zdaje się że gracie na tym samym instrumencie . Taka sytuacja

 381. kooperatywaMondragon
  14 lipca o godz. 16:35

  KooperatywaM popełnia błąd . Za brak miliona aut i dentysty w każdej szkole odpowiada rząd SOCJALISTYCZNY pis . Bo pis to partia socjalistyczna z tym że to gatunek socjalistów chodzących do koscioła choć niepostępujący w myśl jego , kościoła zakazów/nakazów .

  kto w Polsce zarabia na pełnym etacie 1270zł ? Ktore to przedszkole ? Po co KM klamie ?

 382. SłowianinS

  Przed 2 wojną Ukrainców wogóle żadnych nie było w nazewnictwie .Był jeden wielki , bohaterski naród rosyjski . Czy tam radziecki . Ci których Niemcy wzięli w niewolę stawali sie natychmiast Ukraincami , Białorusinami . Ale bracia rodzeni tych wzi ętych w niewolę o ile wygrali gdzieś z Niemcami byli bohaterskim narodem rosyjskim czy tam radzieckim, Mordercy na Wołyniu Ukraincy . Mordercu w Katyniu stalinowcy . Wojna wygrana to wygrał ją bohaterski narod rosyjski czy tam radziuecki ,, Nawet jak był wczoraj Ukraincem . Ci sami Rosjanie jak Ukraina powstała stali się obrzydliwymi reakcjonistami . Jak dobry to rusek . Jak mordował to stalinowiec, ukrainiec , a najprędzej zyd . Puste tępe łby

 383. Hipokryzja tej samej skali, co kłamstwo smoleńskie – na wyrwę, na bezczela z zaklinaniem się, że my chcemy zgody
  Dzisiaj Jarosław Ka odbył piknik rodzinny w gminie Gózd, gdzie oznajmił:

  ” My nie chcemy wojny. Chcemy, żebyśmy się wszyscy porozumieli. Musimy się porozumieć – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w gminie Gózd. Po czym dodał: – Nie musimy stać pod tęczową flagą. Możemy stać pod biało-czerwoną.

  Zbieżność tematów i stylu przemówienia Jarosława Ka na pikniku rodzinnym jest doskonała z wystąpieniem premiera, który ozdobił dziś swoją obecnością mszę świętą w z okazji dorocznej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, gdzie powiedział:

  „My także, w każdej chwili, w każdym dniu wybieramy tę lepszą drogę, drogę ku silnej, pięknej, wielkiej Rzeczypospolitej. Ten wybór jest zawsze przed nami, nie możemy z niego zejść na manowce – podkreślił Morawiecki.

  Dodał, że jest też „droga pusta, ponura, droga donikąd”. – Chcemy wszystkich tych, którzy są na takiej drodze, przyłączyć do nas. Polska musi być jednością. Chcemy zjednoczenia naszego całego narodu pod biało-czerwonym sztandarem – stwierdził szef rządu.

  Wierzę głęboko, że starając się o lepsze życie tu na ziemi, zwłaszcza tu w Polsce, jesteśmy bliżej nieba. Polska i Polacy nie poddają się w walce o solidarność, o wolność, o wiarę i o chrześcijaństwo”. Podziękował uczestnikom mszy, że „mają odwagę walczyć o Polskę, stawiać się za naszymi chrześcijańskimi wartościami, bo taki dzisiaj jest czas, że to wymaga odwagi”

  Mój komentarz – chłe, chłe, chłe. Morawiecki na biskupa! Będzie jeszcze bliżej nieba.

  W zacytowanych powyżej fragmentach przemów widoczne jak na dłoni podobieństwa w głoszonej doktrynie wyborczej oraz niesamowita hipokryzja polityków najwyższej rangi w PiSie świadczące o jednym źródle tej doktryny: oraz jej plastyczności retorycznej:

  1) Nawoływanie do porozumienia w Polsce Nie wiadomo porozumienia kogo z kim i w jakiej sprawie, ale do porozumienia.
  Gra tu rolę wysondażowana od kilku lat w społeczeństwie polskim właściwość – wyborcy preferują zgodę.
  Kaczyński i Morawiecki starają się te preferencje wykorzystać, stad ich hipokryckie, faryzejskie gadki do naiwnego ludu, że zgody nam potrzeba, my chcemy zgody. Z kim zgody, jakiej zgody, w jakiej sprawie? Nie wiadomo. Ale zgody.

  Prymitywne, puste i natrętne. Nic konkretnego, lecz badania sondażowe raczej nie kłamią – lud lubi zgodę i PiS za wszelką cenę chce się teraz przedstawić jako partia dążąca, wręcz prąca do zgody.
  Nie bacząc na niespójność swej wypowiedzi (kto to zauważy?) Prezes w drugim zdaniu zapewnił swój lud na pikniku rodzinnym w gminie Gózd, że:

  „Nie musimy stać pod tęczową flagą. Możemy stać pod biało-czerwoną.”

  Przeciwstawił najdroższy dla krajan patriotyczne symbol – flagę białoczerwoną barwom tęczy – symbolowi wolności i równych praw.

  Tyz piknie. Lud to łyknie i tak sobie pomyśli – chcą nas zniszczyć zelgebecić, chrońmy pod biało-czerwoną nasze dzieci. Głosujmy na mądrego Prezesa i godnego Premiera, zgoda buduje, niezgoda doskwiera.

  Jarosław Ka nie byłby sobą gdyby nie zainsynuował, nie postraszył zjawami znikąd, nie podpuścił ludu na patriotyzm, nie przedstawił się jako partner, który che zawsze zgody, z drobnym zastrzeżeniem – on jako prawdziwy Polak, a nie jakiś tam elgebetysta, nie chce stać po przy tej zgodzie pod flagą tęczową, tylko pod biało-czerwoną, itd. I pomyśleć, ze to jest ten sam szeregowy poseł, który wołał z mównicy sejmowej – zdradzieckie mordy i kanalie, zabiliście mojego brata.

  Patriotyzm jako oręż pozytywny, zjednujący, przeciwstawiony została przez Jarosława Ka prawom i wolnościom obywatelskim jako zagrożeniom dla narodu.

  Cukierek patriotyzmu i gówienko wrogości. Klaszczemy dla biało-czerwonej, depczmy tęczową.
  Pzdr, TJ

 384. @teo
  Nie wyszukuję u autorów, ani u siebie „zaniedbań w logicznym myśleniu”.
  Nie „rozbieram” zdań złożonych, staram się zrozumieć, o co chodzi autorowi.
  Jest kilku, których nie rozumiem, nie mam do nich pretensji – przewijam.
  To jest, ‘teo’, blog, a nie Audytorium Maksimum.

  Ty masz dzieci „wyjechane”, a moje z pokolenia ona X i on Y + zięć X żyją w Polsce, pracują w trzech, różnych korpo., spotykamy się, rozmawiamy, ja ich podsłuchuję – stąd mój związek z „pogajami”. Ja wiem co gryzie młodych, nawet dobrze ustawionych, z mieszkaniami, autami w garażach w piwnicy
  NB są na blogu autorzy, których nawet kolokwializmy drażnią. OK, mnie nie drażnią.

  Wychwalam każdego autora, od którego się czegoś dowiedziałem, dziękuję mu za trud włożony w niebanalny tekst.
  Czy to coś nagannego? Jakich standardów się domagam? Żeby ludzie przestali bluzgać na siebie i włączyli się w dyskusję?
  Ty się przyp…sz bez zrozumienia nawet skrótów? Rozbiór gramatyczny tekstów na blogu Cię rajcuje?

  Twój adres do mnie o 19:55 teraz przeczytałem. Przeczytałem też ‘legata’ 20:59.

  Twoje zdanie z moim cytatem zachowam w archiwum (nie czepiam się ortografii):
  Wiec ‘stasieku’ pisze slogan, który znają nawet biskupi.
  „Dont” jest bezlitosny, jeśli jakaś koalicja/partia nie przekroczy progu i jej głosy przejmie zwycięsca”.
  Na to ‘teo’ delikatnie robi ze mnie durnia, który pisze o czymś, o czym nie ma pojęcia, które ma, oczywiście i wtrąca:
  Wydaje mi się, że mieszasz działanie progu z metodą d’Hondta. Po prostu metoda d’H daje więcej zwycięzcy niezależnie od tego, czy partia znajdzie się pod progiem.

  Tzn ‘stasieku’, ten inżynier blogowy, nie wie, co to próg wyborczy!?
  Bo ci inżynierowie, to lubią podłe Carmenere, głupie som to ludzie, pisać nie umią logicznie.
  Logiczni są absolwenci ekonometrii.

  Powiedziałeś kiedyś „wszystko się kiedyś kończy”.
  Masz rację, I’m done.

 385. Bar Norte
  14 lipca o godz. 19:16
  ,, …
  „Jankesi” to okreslenie lekceważące i z gruntu nacjonalistyczne.”
  ,, Szkopami ” nazywano rownajacych Warszawe z ziemia, organizujacych uliczne lapanki i palacych wsie pomagajace partyzantom.
  ,, Jankesami ” mozna nazywac obalajacych demokratyczne rzady w Iranie i Hondurasie , zagladzajacych na smierc 40 tysiecy w Wenezueli i pol miliona dzieci w Iraku.

  Obywatele nie maja prawie nic do powiedzenia ( takze profesorowie z Michigan ) ,jak dowiodly badania Uniwersytetu Princeton, wiec sa niewinni.
  https://www.bbc.com/news/blogs-echochambers-27074746

 386. @tejot, 21:27
  O widzisz ‘tejocie’, Ty „rozbierasz” ble, ble Jarka i jarkowych ludzi.
  „Czepiasz” się kłamstw i je demaskujesz, używając klarownej i spójnej polszczyzny.

  Dziś nie potrzebowałem tracić czasu na TVN, oglądałem piękne widowisko sportowe.
  Dzięki Tobie wiem, co się wydarzyło dookoła władzy.
  Ściskam dłoń.

 387. kooperatywaMandragon

  „Obywatele nie maja prawie nic do powiedzenia (…) wiec sa niewinni.”

  Ale gdy stosuje pan w odniesieniu do nich lekceważące uogólnienie typu „Jankesi” to robi pan z nich winnych.

  To jest własnie pułapka nacjonalizmu.

 388. legat (20:59)
  Piszesz – W ostatnich wyborach zmarnowanych było ponad 16% …
  Znaczy, zmarnowanych przez spadnięcie pod próg. Oczywiście te głosy muszą gdzieś być rozdzielone.
  … i nieproporcjonalnie dużo dostał w wyniku tej sytuacji PiS.

  Co znaczy „nieproporcjonalnie dużo”? Metodą d’Hondta PiS dostał więcej niż cztery inne partie. Może nawet ponad połowę, bo tak działa ta metoda, a rozkład głosów był 37,5 – 24 – 8,8 – 7,6 – 5,1. Można nawet dopatrzyć się, że K’15 dostał nieproporcjonalnie dużo. Ale tak samo metoda d’Hondta rozdziela głosy, gdy nie są one zmarnowane, tj. zwycięzca bierze „nieproporcjonalnie dużo”, szczególnie, gdy pozostałe głosy są rozproszone między partie z 7 do 15 procent. Mój argument jest taki, działanie progu 5 lub 8 procent tnie i promuje nieproporcjonalność niezależnie od metody d’Hondta i vice versa. Nie nalezy tych mechanizmów mieszać.

  Po drugie, w rozpowszechnianym przez Ciebie przykładzie nie podajesz jak ta różnica jednego posła wyszła. Mnie wychodzi, zakładam przy tym równy rozkład głosów w okręgach, co oczywiście wpływa na ostateczny wynik symulacji, że przyrost z koalicji dwóch list (PO-SLD) i PSL wyniósłby 9 miejsc, wszystko uzyskane w okręgach 9-mandatowych, których jest dziewieć.

  Poza tym skąd PSL może zebrać 23% głosów. A gdzie jest Wiosna. Chyba te wyniki głosowania pochodzą z wyborów samorządowych 2018 i nijak się nie mają do obecniej sytuacji. A w niej trzy partii, których konieczność dołączenia do KO: PSL, SLD i Wiosna, wg. sondaży balansują na krawędzi progu, czyli totalnego zmarnowania głosów. Ale nawet gdyby ledwo przeszły, to dopadnie je d’Hondt. PSL i NO dostały po 3,5 i 6,1% posłów mimo wyższego udziału głosów o 1,5 pkt, zaś PO i PSL dostały 30 i 51 procent posłów, czyli odpowiednio o 6 i 13,5 pkt procentowego więcej niż udział głosów.

  Zgadza się?

 389. @kooperatywaMondragon
  14 lipca o godz. 21:49
  Tam jest taka perełka:

  „„Amerykańska demokracja jest fikcją, bez względu na to, jak bardzo jest pompowana przez oligarchów, którzy rządzą krajem (i którzy kontrolują narodowe media„ informacyjne ”) – pisze. „Innymi słowy, Stany Zjednoczone są zasadniczo podobne do Rosji lub większości innych wątpliwych„ demokratycznych ”krajów„ wyborczych ”.”

  Co to jest demokracja? – czyja kasa tego racja. No i Churchillowskie, że jeszcze nic lepszego nie wymyślono. Widać tu żenującą ograniczoność myślenia ludzi o spieniężonych sumieniach. Demokracji nigdy nie było i nigdy nie będzie. Bo demokracja to umysłowa FIKCJA jak fiducjarny pieniądz, który ludziom całkowicie odebrał resztki rozumu, antagonizując wszystkich ze wszystkimi wg. zasady divide et impera.

 390. @stasieku (21:42)

  Wydaje mi się, że mieszasz działanie progu z metodą d’Hondta. Po prostu metoda d’H daje więcej zwycięzcy niezależnie od tego, czy partia znajdzie się pod progiem.
  Tzn ‘stasieku’, ten inżynier blogowy, nie wie, co to próg wyborczy!?
  Bo ci inżynierowie, to lubią podłe Carmenere, głupie som to ludzie, pisać nie umią logicznie.
  Logiczni są absolwenci ekonometrii.

  Nie, stasieku, to nie znaczy –
  1. że należy mieszać carmenere z ekonometrią,
  2. że jesteś inżynierem blogowym (tak nie napisałem),
  3. że nie napisałem, jak mi nieopatrznie imputujesz, iż Ty nie wiesz, co to próg wyborczy, jedynie to że te dwa mechanizmy, choć występują w liczeniu mandatów poselskich, jednak działają niezależnie, czyli najpierw tnie próg, potem d’Hondt. Czyli uprzejmie informuję dyskutanta naprzeciw.

  To działanie d’Hondta i progu może się wydawać jedno na przykładach Migalskiego, bo partie z 1-cyfrowym wynikiem są zagrożone podwójnie. Jak nie ciupnie ich próg, to potem dowali d’Hondt. I nie mam pewności, czy biskupi to rozumieją, jeśli oni mają być punktem odniesienia dla nas. Po co biskupi muszą to rozumieć, na co im to? Ale inteligentny wyborca polski mógłby.

  Ja nie bluzgam na blogu. Czasem się włączę w dyskusję. Trzcionki mam polskie, od czego palce mnie bolą dodatkowo. Również nie przypieprzam się, w każdym razie nie w tym wątku, gdy nie rozumiem skrótu. Napisałem wyraźnie, że zrozumiałem skrót „dont” jak należy, a przecież może to być „don’t” albo kilkadziesiąt innych, jeśli się dobrze wgooglować. Skąd ja mogę wiedzieć bez zmrużenia oka, że francuskie nieme „H” prowadzi do takich problemów, wreszcie skrótów pomocniczych nad Wisłą. No skąd? Nie czepiałem się, ani nie przypieprzałem, tylko objaśniałem swoją trudną na tym blogu sytuację.

  Twoją uwagę – „Powiedziałeś kiedyś „wszystko się kiedyś kończy”” – nie pamiętam w jakim kontekście tak powiedziałem – niemniej biorę jako aluzję krytyczną wobec moich zachowań, ale zasłużoną. Amen.

 391. oops, italiki miały się skończyć tuż przed najbliższym myślnikiem. Sorki.

 392. Bar Norte
  14 lipca o godz. 21:57

  Jak zwykle cool. Podziwiam twoje opanowanie oraz kulturę wypowiedzi, nawet w zderzeniu z wszelkiej maści psycho-nazi kanaliami których pełza tu bez liku.

 393. Optymatyk

  Co to jest demokracja? No jak ludzie idą na wolne wybory i w nich głosują. Na kogo chcą. A jak nie chcą iść to nie idą i nie głosują. Za prl i w tzw ,, krajach ludowej demokracji,, obchodziliscie się bez wyborów. Tzn były ale i tak nie miały znaczenia . Proletriusze wszystkichbkrajowvlaczcie się

 394. Wypiłem dwa piwa. Pod rząd.

 395. duende

  Jak bym tak ostro nie osądzał, bo myslę, że to jest w dużej mierze podświadome. Po prostu w takim natęzeniu politycy sączą ten nacjonalizm, z każdej strony, że ludzie stają się wobec niego bezradni. Dochodzi do takich manipulacji, nawet semantycznych, że ręce opadają.
  Potem narzekanie, że ludzie nie mają na nic wpływu, że demokracji nie ma, że się wszystko zawali, rozwali itp itd.
  A jak mogą mieć na cokolwiek wpływ skoro są oczadziali od dawkowanego im nacjonalizmu? To jest jak polityczna heroina.

 396. Miejscowi Indianie, czyli z wybrzeza Pacyfiku wzdluz Olympic Peninsula maja cos wspolnego z Francuzami. Jedzenia seafood. Indianie z Elwha Nation mowia “when the tide is out, the table is set” co oznacza ze podczas odplywu oceanu pora siadac przy stole pelnym krabow, malz, goose necks, sea urchins I innych smakolykow.
  Przesylam zyczenia.

 397. Jak moglam zapomniec o ostrygach 🙂

 398. @Blackley
  14 lipca o godz. 22:42

  „Co to jest demokracja? No jak ludzie idą na wolne wybory i w nich głosują.”

  I to jest właśnie koniec demokracji. Sam akt wyborczy jest jedynie wstępnym mechanizmem demokracji. A potem działa zasada niemającą już nic wspólnego z demokracją, świetnie ujęta przez szefa CSU Bawarii H. Seehofera:
  ” Ci, co są wybierani, o niczym nie decydują, a ci, co decydują, nie są wybierani.”
  Ot i cała demokracja. Przy takim jak obecnie stanie umysłów demokracja jest nieosiągalna. Jest natomiast bardzo dużo „krzyku” o demokracji, w co jak widać, wielu uwierzyło. No a „wiara czyni człowieka głupim” jak pisał S. Staszic.

 399. Progu wyborczego z metodą „Donta” pomieszanie, czyli ordynacyjne męki wyborcy polskiego

  Maluchowi partyjnemu, jakimi obecnie są PSL, Wiosna, SLD, o „Razem” i innych ekstrawgancjach szkoda gadać, najpierw głosy zmarnować może próg wyborczy – dosłownie zgilotynować je. A jak tego uniknie, to wpadnie pod młotek Donta. Pierwszą metodą marnuje się 100%, druga blisko połowa.

  PSL w 2015 roku dostał 5,13% głosów, czyli o włos uniknął gilotyny progu; dostał 16 mandatów, a proporcjonalnie wypadałoby 28. Gdyby te swoje 5,13% zblokował z PO, to dostałby ekstra 12 mandatów. Podobnie Nowoczesna w bloku z PO dostałaby dodatkowo 14 posłów.

  Dlatego w interesie PiS jest, aby PSL, SLD, Wiosna szły osobno. I o to chodzi kilku blogowiczom, zdaje mi się, ale nicków nie podaję, bo napiszą, że się przypie*dalam.

  Osobiście jestem za blokiem antyPiS z programem wydyskutowanym partyjnie i obywatelsko na bazie propozycji Schetyny z 13.7.

  Zaś w Polsce dominuje zasada wierności ideałom ponownie wyrażona przez R. Bugaja. I mnie nic do tego. Niech PiS rządzi jeszcze sto lat, skoro ideałów nie da się uzgodnić. Wszyscy nie PiSowcy podzielają opinię, że PiS demoluje, niszczy, grabi i zaśmieca Polskę jak żaden rząd dotychczas. Ale zakończenie tego nieszczęścia nie jest żadnym ideałem, jak widać.

 400. duende; czyli uliczny grajku z Jackowa mam tu coś dla ciebie to co lubisz.

  http://ram.neon24.pl/post/149718,arkancide

 401. „Polska jest wyspą wolności” – powiedział prezes Kaczorek na PiSkniku.

  Wyjaśnił, że dopóki jest opozycja to jest wolność. Czy starzy ludzie pamiętają, że w PRL też była opozycja, w Sejmie jej posłowie zasiadali, o jak się rozrosła to esbecja musiała się nią ostro zająć. Nie powiedział prezes Kaczorek jak szybko prokuratorzy zajmą się opozycją jak należy. Bo wierny PiSowski lud ma już tej opozycji powyżej dziurek w głowie, a lud przecież decyduje o wszystkim. O tym co wolno, a czego nie wolno.

  Oprócz bycia wyspą wolności PiSlandia poszczycić się może wysokim poziomem nauk historycznych. Rzekł prezes:
  Porównajmy nasz kraj do Irlandii. Tam w latach 20. ubiegłego wieku politycy dwóch partii strzelali do siebie, ale kiedy nadarzyła się okazja do rozwoju Irlandii, wtedy potrafili się porozumieć.

  Jakie partie w latach 1920? Jaki rozwój przed rokiem 1985?
  Od prezesa Kaczorka dziś uczcie się młodzi, nikt jak on bez trybu na pikniku nie zwodzi.

 402. Optymatyk; 23:42.

  Podzielam twoje zdanie na temat demokracji ja bym to jeszcze uzupełnił tak.
  Prawa człowieka i demokracja to taki ładny bajer dla pożytecznych idiotów
  których tu na blogu jak i wszędzie nigdy nie zabraknie.
  Albo inaczej jak pisał J Lec; Głupota ludzka nie zna granic gdzie stąpnie tam
  jej terytorium.

  Pozdrawiam.

 403. stasieku
  14 lipca o godz. 21:04,
  Dzięki za miłe słowa. Nie było mnie trochę na blogu, bo najpierw byłem w Glastonbury- bywam tam co roku. Tegoroczny zestaw artystów mnie nie zadowolił, za dużo wykonawców, za którymi nie przepadam, i takich, których nie znam, a z tych mi znanych, to Cyrus Miley (albo odwrotnie) i The Cure, ta pierwsza mnie nudzi, tych drugich doceniam, ale to nie moje klimaty. Natomiast atmosfera fantastyczna i ludzie. Mnóstwo dziwaków -a takich uwielbiam. Co roku kupuję w ASDA jednoosobowy namiot za 20 funtów, ale nigdy jeszcze mi się nie udało do niego trafić, tymbardziej, że nie tylko ja kupuję takie namioty w ASDA -musiałbym zajrzeć do każdego, było kilkaset. Sypiałem więc pod gołym niebem, codziennie w innym towarzystwie. A, gdy wróciłem, to właśnie nawiedziła mnie ta klnąca kuzynka, która nb. absolutnie na klnącą nie wygląda. Obskoczyliśmy pierwsze rundy na Wimbledonie – Świątek, Hurkacza, Linette, bo na kwalifikacje i pierwsze rundy ceny biletów są bardzo niskie – od 8 do 25 funtów. Browar niestety dwukrotnie droższy niż w pubie – 2,70 vs. 5,80. , a pić się chciało, choć upałów niby nie było, bo 24, 25 stopnie, ale duchota straszna. Kuzynka twierdzi, że klęcie ma po babci ze strony matki, ta babcia była Włoszką – pochodziła z Włoch pod Warszawą, sąsiadowała z pisarzem Markiem Nowakowskim, handlowała na Różycu kurami, ale dzieci wykształciła i wywianowała „jak sie masz”. A ja kląłem, klnę, klnę i kląć będę, bo lubię, ale żeby piskliwie nie było.

 404. @Blackley
  15 lipca o godz. 0:36
  No cóż, trudno się nie zgodzić. Oba nasze wpisy są kompatybilne.
  Mam tylko jeszcze takie pytanie, bo jak się czyta czasami wpisy sygnowane twoim nickiem, to wyczuwam różnice i nie zawsze wiem, który jest ten z antypodów, Jackowa czy też z Polski. Który jest który? Czy to jest taka gra obliczona na prowokacje. Z tym trzeba koniecznie coś zrobić.

 405. A cóż tam, panie, w Gościach Passenta?

  Najpierw, w dniu obalenia czy zdobycia czy coś-tam Bastylii, było najpierw o nadciągających wyborach w PL, dopiero potem o Francji, czyli toute proportion gardée, dla niekumatych w googlu-translate – zachowano właściwe proporcje.

  Zrozumiałem, że polską scenę polityczną przesłania trójkąt – tylko proszę bez nieskromnych skojarzeń. Pierwszym wierzchołkiem trójkąta jest profesorska opinia, zresztą nie podważana, że „jest już pozamiatane” – mówiąc po passentowsku – wybory wygra PiS. Kwestią pozostaje z jakim wynikiem. I to widać na piknikach rodzinno-partyjnych pod Radomiem i wkrótce jak długa Polska i szeroka. Prezes Kaczorek całuje panie rękach, panie całują prezesa w stopę albo w nadwyrężone kolanu, panowie, uwaga! robią sobie z prezes selfie. Sielanka jak za dobrych saskich czasów.

  Na drugim wierzchołku mamy ruinę pozycji Polski w Unii, nieczyte powietrze w kraju, skandal na 35 mld euor z Unii zaprzepaszczonych – skandal przemilaczny, brak 30 tys lekarzy w rozwiniętego kraju średniej wielkości (oficljalnych liczb oczekiwania w kolejkach do SOR czy specjalisty nie podano, tylko red. Passent napomknął, że do specjalisty zapisują na rok 2025, to chyba na Żoliborzu, który słynie z tego, źe jego pierwszy obywatel jest obsługiwany bez kolejki i to przez generała). Czyli zapowiadana w kampanii wyborczaj PiS – Polska w ruinie.

  Na trzecim rogu ciepłe zalecenie, aby ludu głosującego na PiS nie winić, nie wyzywać ich od durni i swołoczy za to, że nie widzą iż prezes Kaczorek ich dyma po całości. I ja się z tym zgadzam. Ja widziałem tych ludzi, dumnie obnoszących swoją wyjątkowość zwaną polskością. Dostali oni w latach po 2004 od Unii znaczący dla ich budrzetów zastrzyk gotówki w wielu formach i to im dało poczucie bezpieczeństwa. Ale nie dało im poczucia dumy z siebie. A to im dał prezes z drobnym załącznikiem 500+. No bo cóż to jest to 500+ w rodzinie z trojgiem dzieci poniżej dochodowego progu jak matka rzuci pracę. Raptem 1500 zł na miesiąc do ręki. Toż to przeciętny programista zarabia w tydzień.

  Wmyślam się w tę sytuację trójkąta na polskiej scenie. Czy on aby nie jest trójkątem ostrzegawczym na polskich drogach?

  p.s. O Francji było ciekawiej, ale cóż to kogo na inteligenckmi blogu to obchodzi, skoro Le Pen i żółte kamizelki w odwrocie, zaś Macron w centrum góruje na francuskim krajobrazem.

 406. jobrave
  pamętnik w odcinkach piszesz z Exitującej Wyspy, bo widać w nim Ciebie odmalowanego z lekkiego dystansu. Stawiasz dużo przecinków i mało kropek, co też jest pociągające. Charaktery rysujesz ostrą kreską – kolejny plus. I jest napięcie. Skąd ta kuzynka ma forsę na bookies? Ależ oczywiście, dostaje 500+, czyli mieszka przy ulicy Kaczej. Co za przenośnia! Hemingway by się nie powstydził.

  Jedno mnie zastanawia. Ten Nowakoski Marek, czy też na odwrót jest jego nazwisko, to on babci kuzynki był sąsiadem na Różycu, na straganie obok handlował, czy we Włoszech pod Warszawą?

  A ten namiot jednoosobowy kupisz sobie wreszcie w następnym odcinku, czy czytelnicy poczekają do przyszłego lata?

 407. Optymatyk
  14 lipca o godz. 22:20

  BBC to takie kapitalistyczne Radio Erewan.
  Dobrze Pan z angielskiego na polski tlumaczy.

 408. duende
  14 lipca o godz. 22:33

  Po poziomie Panskich argumentow widac, ze donosi Pan z Rowu Marianskiego.

 409. Wybory nad Wisłą zamieniają się w świadectwo wiary. O jakiej wierze mowa widać po agitacji z ambon. Gdzie pielgrzymują politycy tej opcji. Nie tylko do Częstochowy bo nawet do Watykanu. Struktura parlamentarzystów PE pokazuje jak ta opcja ma się w Europie. Niemal margines co potwierdzają wybory do organów. Z łapanki wybrano jednostki bo z klucza. Tak sobie myślę,że nad Wisłą jest inny klimat wyborczy a agitacja opozycji przypomina chodżcie z nami na pochód 1-majowy a nie na mszę. A co wtedy ludzie powiedzą w parafii. O proboszczu nie wspomnę.

 410. Rap nr 447 – na pamiątkę kooperacji polskich elit z okupantami ekonomicznymi Polski

  Co mi tam? Co mi tam ?
  niech się kraj zawala nam
  byle kręcił się interes
  byle nam buzował czerep
  żeby micha była pełna
  w domu bryka
  w niej królewna
  …rodak zdycha? no to co
  rozłóż Danka nowe szkło
  nalej stara po kielichu
  przyjdzie Rychu
  macho Zdzichu
  oni robią w nowym fachu
  kula w pysk
  i sza
  do piachu
  teraz czasy transformacji
  zgarną pulę bez rabacji
  więc kto pierwszy
  to jest jego
  w konia robi zaś drugiego
  kombinujesz co żeś stracił
  przed pół wiekiem
  na rzecz braci
  niech ci teraz płacą słono
  nic nie miałeś ?
  spoko bono
  zaraz znajdą się świadkowie
  każdy zezna pod przysięgą
  że twój dziad z wieczystą księgą
  zginął podczas okupacji
  teraz twoje pół Krakowa
  pół Warszawy i pół Pskowa
  jak nie mogą oddać miast
  niech pożyczą póki czas
  …Co mi tam? Co mi tam?
  niech się kraj zawala nam
  wolność teraz na przecenie
  pod tą wolność biorą rybki
  naszą ziemię i zabytki
  przemysł cały zbrojeniowy
  wezmą wszystko
  no i z głowy
  za łapówki kupuj dom
  teraz taki nadszedł czas
  wszystko jest za zgodą mas
  a kapryśny ten element
  na ulicach robi ferment
  żeby zapchać głodny dziób
  sprzedać bank
  nakarmić lud
  …Co mi tam? Co mi tam?
  niech się kraj zawala nam
  ryba psuje się od głowy
  twoja głowa na Seszelach?
  rządzi ta co jest z przeszczepu
  reszta gębę swą rozdziewa
  każda zaś wetknięta w piasek
  nad nią orzeł jest w koronie
  rozmodlone całe błonie
  zawierzają, powierzają
  choć jak wszystkim już wiadomo
  pozostało już niewiele
  całą pulę już rozdano
  …Co mi tam? Co mi tam?
  niech się kraj zawala nam
  szczęka spadła? mój słuchaczu
  nie wiedziałeś?
  przyznaj szczerze
  dobrze zgrywać naiwniaka
  i udawać że nie bierzesz
  śpij spokojnie
  czekaj końca
  niewolnicza twoja mać
  w końcu przecież ujrzysz prawdę
  jak nie będzie czego brać
  wtedy bracie ty zobaczysz
  jaki mieli w tym interes
  kto za ciebie decyduje
  komu schab?
  a komu ceres
  każdy przecież spryt swój ma
  jak się ośmiorniczki chla
  Co mi tam? Co mi tam?
  niech się kraj zawali nam

 411. Zachód musi otworzyć drzwi do świata, który został zdewastowany przez długie stulecia.

  Niektórzy ludzie „na zewnątrz” zostali dosłownie przemienieni w żebraków, więc Zachód mógł się rozwijać.

  „Poprawność polityczna” w Londynie lub Nowym Jorku mówi, jak cudowny jest świat na zewnątrz. Nie! Nie jest. Wiele z nich jest biednych, gangrenowych, okropnych! Obrzydliwy. Ponieważ tak było. Ponieważ był bity, łamany i rabowany przez wieki.

  Ci ludzie, prawdziwe ofiary, domagają się tylko dwóch rzeczy: pozostawienia ich w spokoju i pozwolenia na budowę własnych narodów, bez zachodnich interwencji wojskowych, bez samoobsługowych organizacji pozarządowych i kontrolowanych przez Zachód agencji ONZ. To jedno.

  Po drugie, iść, kiedy chcą iść, gdzie są ich skradzione bogactwa!
  https://journal-neo.org/2019/07/12/why-are-anti-migrant-arguments-in-the-e-u-u-s-pure-hypocrisy/
  ==========

  Jesteśmy w podobnym położeniu.
  Demokracja służy do posadowienia marionetek na stołkach.
  Elity kompradorskie służą swym panom, nie swym krajom.

  Dlatego propaguje się fikcję zwaną demokracją.
  Osądźmy po owocach, nie szczytnych sloganach.

 412. Kiedyś gościna kończyła się prawem zatrzymania zastawy ponoć złotej też. Dzisiaj złoty zaprasza do gościny a na wstępie zastawą jest Fort Trumpa. Takie postaw…się a zastaw się jak Gierek a nawet Grek. Greckie nawyki zauważył Morawiecki jr. Tak sobie myślę,że straszenie Rosją daje jankesom i ich kolaborantom zarobek bo 2 % PKB idzie na zbrojenia. Jak przy autostradach co Unia dotuje i tak wypływa znad Wisły ponoć w 80 %. Tak sugeruje totalna prawica. Tubylcy wychodzą na tym jak Zabłocki na mydle. Kupować tylko od swoich zabronione. Finansowe perpetuum mobile . Daj a wróci zwielokrotnione. Tak sobie myślę,że Traktat Lizboński to był cyrograf dla totalnej prawicy. Teraz sierota.

 413. Lotnik kryj się, grafomaństwo
  woytuś obgaduje Państwo.
  PiS faszyści zwartym frontem
  hymn śpiewają pod Giewontem.
  Wiece wszędzie się zbierają
  Führerowi cześć oddają.

 414. W stosunku do demokracji na blogu nasi przyjaciele Moskale jeszcze raz dają dowód temu , że nie przypadkowo pierwsza strofa ich hymnu zaczyna się od słów :
  „Na hu.. nam swoboda
  Ruskiego naroda …”

 415. Katolika po hu.. poznacie. Ruski ma ch..a. Tak sobie myślę,że do 15 cm to kompleks rusofoba.

 416. @

  Ewa Błaszczyk;
  Ewka Blaszczyk
  10 tim

  Nie przychodzą mi do głowy żadne racjonalne wyjaśnienia [zaraz mi ktoś odwinie, by nie mieszać ratio z fides, i słusznie], mam zatem teorię, że te wszystkie debilizmy rodzą się w głowach z powodu noszenia na nich toreb po cukrze. Nie wietrzy się to-to z obskury i przedoświeceniowego zaduchu, nie ma dopływu ratio do fides, koniec końców musi się w czerepie rubasznym zagotować, a brak cyrkulacji myśli i idei powoduje cuchnące nienawiścią mózgowymioty. Mech i pajęczyny.

  Ja wiem, że pan Edward plótł w Częstochowie okropieństwa. Wiem. Często mnie przerażają.

  Ale nie umiem też oprzeć się wrażeniu, że ci śmieszni, komiczni wręcz starcy w cudacznych torbach po cukrze na głowach, w tym całym napuszonym sztafażu rodem z mroków średniowiecza, są schyłkowi jako zjawisko społeczne.

  Tak więc ratio i spero nie gaście. Mimo wszystko. Pan Edward zanika, choć jeszcze o tym nie wie. Pomóżmy mu w tym bardzo, jednakowoż.

  PS. Te składane krzesełka wyglądają mi na z IKEA. ️‍

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=870081933358066&set=a.127781120921488&type=3&theater

 417. teo
  15 lipca o godz. 0:22
  „Polska jest wyspą wolności” – powiedział prezes Kaczorek na PiSkniku.

  Oprócz bycia wyspą wolności PiSlandia poszczycić się może wysokim poziomem nauk historycznych. Rzekł prezes:
  Porównajmy nasz kraj do Irlandii. Tam w latach 20. ubiegłego wieku politycy dwóch partii strzelali do siebie, ale kiedy nadarzyła się okazja do rozwoju Irlandii, wtedy potrafili się porozumieć.

  Mój komentarz
  Prezes Kaczorek chciał przed ludem piknikowym błysnąć erudycją i chlapnął coś o Irlandii.

  Prezes Kaczorek jest zupełnym ignorantem jeśli chodzi o historię Europy i świata i to chlapnięcie o Irlandii pochodzi od któregoś z doradców, który coś musiał mu wytłumaczyć i wyjaśnił to na przykładzie Irlandii. A że Prezesowi pomyliło się to coś z tym czymś, to już nie wina doradcy.

  Jarosław Ka pragnie uchodzić wśród ludu za mędrca , człowieka, który niejedno seminarium zaliczył, niejedną lekturę zakończył i przemyślał gruntownie. Stąd biorą się jego weglowodany, dekonstrukcje, ojkofobie, seksualizacje oraz wyspy wolności. A ostatnio na pikniku wydarzyła się mu Irlandia – „nadarzyła się okazja do rozwoju Irlandii”.

  Jedno trzeba mu przyznać. Jest on cwany, łapie w locie pomysły komu i kiedy podstawić nogę, gdzie wykopać dołek, jak nazwać konkurenta, by go zohydzić, wyśmiać, ująć mu godności i umiejętności, jak pokazać swoją wyższość i jego niższość, jak zachęcić do nienawiści jednocześnie zapewniając, że ja chcę zgody, ja do zgody jak ryba do wody, tra la la.
  W tym jest dobry.
  Pzdr, TJ

 418. @jobrave, 0:40
  Dzień dobry, ‘jobrave’, humor mi poprawiłeś.
  Spałeś pod gołym niebem?
  Na czym polega „różne towarzystwo”?
  Było ich kilka?
  Ach te czasy 1968…
  Pozdr

 419. Coś prywatnego, bo zbliża się nowy wpis.

  Każdy z Was ma w przeglądarce „Pasek zakładek”, a w nim różny zestaw skrótów do ulubionych stron.
  Ja zaczynam od lewej strony, tam mam CNN.
  Teraz powiem coś dla mnie smutnego.
  Od bardzo dawna (może coś przeoczyłem, co siedziało „głębiej”) nie ma słowa o Polsce.
  Nawet jako kraj-awanturnik europejski, dla sieciowego CNN nie istniejemy.
  Ciekawe, czy Jarek zagląda na obcojęzyczne strony.

 420. @

  Danuta Bobin:

  Kadry Kaczyńskiego.

  Leonard Krasulski został wyborczą jedynką PiS w Elblągu. Decyzja partii wzbudziła spore oburzenie wyborców. Za Krasulskim ciągną się bowiem przygody sprzed lat.

  Jak ujawnił „Fakt” Krasulski został przyłapany na kradzieży beczki spirytusu. – Na Krasulskiego mówiono „gaciowy”. W kompanii medycznej miał dostęp do leków i spirytusu – powiedział „Faktowi” płk L., który podpisał oświadczenie, że w sądzie powie to, co wie na ten temat. – Poszło o defraudację 20-litrowej beczki spirytusu i innego mienia – dodał.

  Krasulski ukrywał też, iż siedem lat służył w Ludowym Wojsku Polskim. – Po odbyciu zasadniczej służby zawodowej, w lecie 1970 roku został żołnierzem zawodowym i służył w 1. Warszawskim Pułku Czołgów z Elbląga. To ta jednostka pacyfikowała strajki gdańskich stoczniowców w grudniu 1970 roku. Podczas antyrządowych demonstracji na Pomorzu zginęło 45 robotników, a około 1060 zostało rannych. Poseł PiS utrzymuje jednak, że on na Pomorze nie pojechał. Jak twierdzi, odmówił udziału w akcji pacyfikacyjnej i został w koszarach, podczas gdy jego koledzy strzelali do protestujących. W wersję polityka partii rządzącej nie wierzą jednak za grosz historycy zajmujący się badaniem PRL-u – opisywał z kolei „Newsweek”.

  Ośmiornica PiS

 421. Ceny papieru klozetowego poszły w górę.
  Spodziewam się uszczypliwego, słowiańskiego komentarza.
  (to już z polskich stron)

 422. Coś prywatnego, cudzego o znanej pisarce i pisarzu (/) felietoniscie K.V.bo zbliża się nowy wpis. Nie pamietam , jak dlugo nie ogladam CNN i dlatego tez nigdy tam nic nie „bylo ” o Szwajcarii
  Cudze ale napewno prywatne
  „jesu, niech ja jakiś horche przeleci to będzie nowa era w literatrurze „

 423. Teo ad 22.01,
  nie będę już dalej z Tobą debatował nad kwestią d’Hondta, bo mam wrażenie że chcesz polemizować dla samej polemiki.
  Ja postanowiłem sprawdzić na kalkulatorach D’Hondta, czy to Kosiniak-Kamysz bazując na opiniach Flisa i Migalskiego ma rację, czy publicyści-histerycy mają rację i z natury rzeczy głupawa większość polityków antypisowskich.

  Z tych symulacji, które sobie zrobiłem na własny, podkreślam, własny użytek wyszło mi, że premia dla komitetów wygrywających – przy założeniu że nie ma głosów zmarnowanych – jest niewielka, znikoma, prawie żadna. Ona rośnie wykładniczo w miarę procentowego wzrostu liczby głosów zmarnowanych.
  Czyli, bez progów wyborczych D’Hondt premiuje dominatorów procentowych w stopniu nieznacznym. Pojawienie się głosów zmarnowanych na skutek istnienia progów daje zwycięzcy ogromną, tę „nieproporcjonalną premię” czego ilustracją były ostatnie wybory parlamentarne. Z tej puli prawie 17% zmarnowanych głosów PiS sam zgarnął koło 11 czy więcej, a PO już tyko coś koło 5, o ile dobrze pamiętam swoje wyliczanki.
  I teraz, większe zróżnicowanie komitetów, to coś więcej niż klej „antypis”, upchani kolanem i razem ci, którzy by sobie raczej ręki nie podali. Wyobrażasz sobie zlepienie w jednym komitecie tych, którzy głosowali razem z PiS w sprawie ustawy degradacyjnej z tymi, którzy byli jej przeciwni? Rodziny żołnierzy i emeryci LWP popędzą głosować na Biernackiego czy Sawickiego, bo znajdą się np. w koalicji antypisowkiej? Powiedzą – „a walić to” – i nie pójdą głosować w ogóle zapewniając zwycięstwo PiS bez względu na sposób liczenia.

  Teo, a nawet jeśli tak polepiona antypisowskim smarkiem koalicja wygra wybory z PiS, to będzie w stanie sformować rząd? – żarty na bok.
  Jest koniecznością, by starać się o zwiększenie frekwencji wyborców nastawionych antypisowsko a nie zrażać ich do wzięcia udziału w wyborach w ogóle.
  Montowanie jednej, antypisowskiej koalicji będzie zabójcze dla frekwencji antypisowców i premia za wysokość zwycięstwa nie pokryje strat wynikających z „cięć po skrzydłach”.

  Takie mam zdanie po swoich wyliczankach, które opinie Flisa i Migalskiego potwierdzają. Uważasz, że jest inaczej?

 424. @W tzw. Europie liczy się też umiejętność konwersacji w którymś z europejskich narzeczy, a osobliwie – w plugawej mowie Angielczyków.
  Jedna moja bliska krewna udała się była w podróż służbową do Winlandii za wielką wodą i kiedy wracała zdarzyło jej się zapoznać jednego kupca z Zielonej Wyspy Hibernia dalej zwanego Patrykim (na cześć patrona Irladii rzecz jasna), który to w mowie barbarzyńskiej anglów i sasów mówił od swoich pierwszych słów. Że postój im wypadł w mieście dawniej zwanym Nowym Amsterdamem, postanowili wspólnie zwiedzić wspólnie owo niezwykłe miasto. Udali się tedy do przedstawicielstwa zacnych linii British Airways, aby przebukować lot na nieco późniejszy. Krewna moja jako pierwsza wyjaśniła po co przyszła skądinąd sympatycznej pani z okienka. I Pani jej wyjaśniła wszystko co chciała wiedzieć. Problem w tym, że moja krewna nie zrozumiała z całej przemowy niemal ani jednego słowa. Zwróciła się tedy do towarzysza podróży „Jonasz czy jako native speaker mógłbyś mi powidzieć co ta miła powiedziała, no i tu zaczęły sie schody, bo Jonasz też nic nie zrozumiał.”. Reasumując my też, a przynajmniej większość z nas, mielibyśmy ze zrozumieniem tego co mówi do nas Góral, albo Ślązak mówiący gadką lub godkou – choc to podobno jest język Polski. Ale to nie oznacza, że nie umiemy po Polsku.

 425. Jasiu,
  gdybyś miał chwilkę, to polecam TVS dzisiaj o 22.40. Będzie film – „Winnetou i Old Firehand”. Sam Winnetou i inni świetnie mówią po niemiecku a lektor przekłada na śląski. Super zabawa.

  Kiedyś, w poprzednim życiu, kilka lat miałem do czynienia z z 27 nacjami na raz w jednej z międzynarodowych organizacji. Wszyscy mieli obowiązek znać język angielski. Zabawnych sytuacji było wiele a szczególnie zapamiętałem jedną, gdzie Irlandka nie mogła porozumieć się z Kanadyjczykiem bez tłumacza. Polak był dla nich najlepszym tłumaczem. Najgorzej i najmniej zrozumiale dla wszystkich mówili po angielsku Amerykanie, Irlandczycy, Kanadyjczycy (z wyjątkiem tych z Quebec’u) i Brytyjczycy. Potem Hindusi i Pakistańczycy, Arabowie i Afrykanie. Żadnych trudności w zrozumieniu się nawzajem nie mieli Europejczycy (z wyjątkiem Brytoli).

 426. @legat
  Mam pewne doświadczenie.
  Mądry Anglik ma świadomość, że mówi do cudzoziemca i uważa z dykcją i regionalizmami, ten głupszy dostrzega cudzoziemca, ale wniosku z tego spostrzeżenia nie wyciąga.

 427. Źródla w Brukseli donoszą, że prezesa Kaczyńskiego z upoważnienia Europejskiej Parti Ludowej odwiedził poufnie Paul Ziemiak, Sekretarz Generalny niemieckiej CDU.

  Rozmowy dotyczyły mozliwości wyboru na szefa komisji zatrudnienia PE Beaty Szydło ewentualnie Elżbiety Rafalskiej w zamian za poparcie przez frakcję do której w PE należy PiS kandydatury Ursuli von der Leyen na szefa KE.

  W kontekscie wyboru Szydło lub Rafalskiej komentatorzy zadają sobie pytanie co europejska chadecja ma do socjalistów i liberałów, którzy swymi głosami obie te kandydatury odrzucili.

 428. @@@
  Wiadomości w stacji TOKFM, której dominującym słuchaczem są ludzie starsi, czytają lektorzy w technice „karabin maszynowy”.
  To jest troska o seniora…

 429. Teo,
  Jakie to miłe -obudzić się i stwierdzić, że blogowy wedeta był łaskaw zrecenzować mój wpis. Cieszy mnie to, choćby z tego powodu, że nawet drobne zaszczyty od dawna mnie omijają. Mam jednak pewien problem, ale od razu zastrzegam samokrytycznie, że to wina moich intelektualnych niedostatków i wrażliwości, a nie kwestia klarowności Twojej recenzji. Problem ów polega na tym, że nie mogę załapać, czy w swoim komentarzu wyrażasz się o moim wpisie z sympatią z zabarwioną ironią, czy na odwrót, czy też wyłącznie z ironią lub – być może -czego moja płytkość nie pozwala mi dostrzec – wyłącznie z sympatią (nie ukrywam, że to ostatnie ucieszyłoby mnie najbardziej). Wspomniana płytkość sprawiła, że potraktowałem Twój komentarz dosłownie – odbrałem to jako zarzuty. Jednakowoż wziąłem też pod uwagę inne ewentualności – mogłeś czegoś nie zrozumieć albo mnie nie lubisz, tzn. moich wpisów.

  Nie wydaje mi się, żebym miał problemy z interpunkcją – matka polonistka bardzo dbała o to, żebym ja i moich dwóch młodszych braci wyrażało się poprawnie po polsku, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Potknięcia owszem się zdarzają, nawet Tobie – nie dalej jak wczoraj byłeś uprzejmy, w jednym ze swoich komentarzy zamieścić słowo „trzcionka” zamiast „czcionka”. Gdyby wnikliwiej potraktować Twoje teksty, to pewnie błędów znalazłoby się więcej, ale rzecz nie tyle w tym jak się pisze, ile -co się pisze. I tu – przyznaję – piszesz świetnie, a ja z przyjemnością to czytam i jeszcze na dodatek się z tym zgadzam.

  Napisałem m.in. : „Kuzynka twierdzi, że klęcie ma po babci ze strony matki, ta babcia była Włoszką – pochodziła z Włoch pod Warszawą, sąsiadowała z pisarzem Markiem Nowakowskim, handlowała na Różycu kurami(…)”.

  Marek Nowakowski mieszkał we Włochach, a później, kiedy już stały się dzielnicą Warszawy – na Włochach, jego ojciec był tam kierownikiem szkoły podstawowej, dom rodziny mojej kuzynki sąsiadował z domem Nowakowskich, z cytowanego zdania wynika, że nie sąsiadowała na Różycu, lecz na Włochach – dzięki właściwej interpunkcji nie powinno być wątpliwości w kwestii owego sąsiedztwa.

  Kuzynka mieszka przy ul. Kaczej na na warszawskiej Woli, co jest przedmiotem wielu żartów ze strony jej znajomych, jako że ona pała zoologiczną nienawiścią do Jarosława Kaczego i – co za tym idzie – do PiS, o czym nie wspomniałem. Z kasą na „bookies” nie ma problemu – babcia, jak wspomniałem wcześniej, solidnie wykształciła i wywianowała swoje dzieci, a te jeszcze to wszystko pomnożyły i te dzieci – rodzeństwo jej matki pomarły bezdzietnie, w związku z czym kuzynka oddziedziczyła ich majątki w postaci kilku mieszkań, dwóch domów, samochodów, oraz trzech lokali tzw. użytkowych w dobrych punktach Warszawy, więc ma kasy, że daj Boże zdrowia.

  Ps. Mam nadzieję, że zarówno Ty, jak i pozostali blogowicze, z wdzięcznością zareagują na to, że poszerzyłem ich wiedzę na temat mojej kuzynki, wyjaśniając przy tym pewne wątpliwości tudzież nieścisłości. Gdyby jednak owo kompendium okazało się niewystarczające, chętnie udzielę dodatkowych informacji. 🙂

 430. Stasieku,
  potwierdzam, masz rację. Np. oficerowie, ci prawdziwi znaczy, mówili świetnym angielskim, zwykłego żołnierza czy nawet podoficera było czasami niełatwo zrozumieć.

 431. Teo,
  Sorry, zapomniałem o namiocie. Kiedy przyjechałem na miejsce i rozbiłem namiot, było jeszcze dość pustawo i nudno, więc postanowiłem przejść się po okolicy, trwało to kilka godzin, gdy wróciłem, ujrzałem setki identycznych namiotów, zatem nawet nie próbowałem odnaleźć swojego, tym bardziej, że byłem pod lekkim wpływem i tak dzieje się co roku, ale nawet gdybym pod wpływem nie był, to i tak bym nie odnalazł, jednak dzięki temu dowiedziałem się od poznanych tam ludzi, że można kupić jeszcze tańsze namioty jednoosobowe – za 10 funtów. Stara banalna prawda- podróże kształcą, zatem w przyszłym roku będę 10 funtów do przodu.

 432. legat (12:59)
  Staram się uzyskać od Ciebie informację w jaki sposób wyliczyłeś to co wyliczyłeś.

  Wg. mnie metoda d’Hondta premiuje dokładnie tak samo zwycięską partię, i w nieco mniej stopniu średnią partie (ca. 20-25% poparcia), czy jest 20 procent głosów obciętych głosów przez próg tzw. zmarnowanych, czy tylko 1%. To wynika z formuł tej metody, która nie patrzy ile głosów „zmarnowano”, po prostu zamienia pozostałe na mandaty poselskie niezależnie od tego ile ich zostało.

  Potwierdzają to wyniki wyborów w latach 2007 i 2011. Wtedy „zmarnowano” po 4,1% głosów i podobnie jak w 2015, gdy zmarnowano 16,6%. W 2007, PSL za 8,9% głosów dostał 6,7% mandatów (31 zamiast 43), Koalicja Lewicy za 13,2 miał 11,5% (53 zamiast 63); jednocześnie PO i PiS zyskały niemal po równo.

  W 2011, SLD za 8,2% głosów dostał 5,9% mandatów (27 zamiast 39-40), PSL za 8,4% dostał 6,1% mandatów (28 zamiast 40), R-Palikota za 10% miał 8,7% mandatów (40 zamiast 48). Znowu PO i PiS zyskały w sumie ponad 30 mandatów. Duży wygrywa, mały przegrywa nie ważne ile obetnie gilotyna progu. I to jest d’Hondt zwany Dontem.

  Nie piszesz, nie linkujesz co dokładnie stwierdzili Flis i Migalski. I dobrze, bo pewnie znów musiałbym Ci wykazać przekłamania. NB wszystkie opinie jakie czytałem osobiście mówiły, że na rozbiciu opozycji na 2-4 partie zyskuje tylko PiS. Im większe rozbicie, tym więcej zyskuje. Ostatnio nawet sondaż był, że poparcie dla pełnej KO byłoby większe od sumy poparcia dla jej składowych, co mnie zdziwilo, bo tyle się czyta o słuszności zbierania się opozycji w kanapy, każda ze swoją specyficzną ideologią.

  Przyznaję, że najmocniejsza jest Twoja teza, że …„nawet jeśli tak polepiona antypisowskim smarkiem koalicja wygra wybory z PiS, to będzie w stanie sformować rząd? – żarty na bok”.

  No właśnie. A jak oni się już wybiorą osobno i powstaną kluby: mniejszość ZP (PiS + koalicyjne przystawki), oraz PO, SLD, PSL, Wiosna – te ostatnie cztery mające większość w Sejmie, to jak one będą w stanie sformułować rząd? No jak?

  Legat, żarty odsuwając na bok, jesteś dla mnie dowodnie wysłannikiem PiS na ten „inteligencki” blog.

 433. Teo,
  tak, słuszna Twoja racja, moje wywody dotyczące praktycznej strony D’Hondt’a wynikają z tego, że należę do V a nawet VI kolumny pisowskiej. Ponieważ mnie zdemaskowałeś, to wydaje się że dalsza debata między nami jest bezproduktywna.
  Gratuluję Ci czujności jako antpisowskiemu kontrwywiadowcy.

 434. jobrave
  Twoje uprzejme komplimenty przyjmuję, aczkolwiek zbieram ich bez liku. Bo Ty – w odróżnieniu od – Ty oblekasz je w wykwintną formę literatury blogowej. Możesz moje impresje o Twoim pamiętnikarstwie nazywać recenzją, możesz węszyć ironię w każdym ich zdaniu, możesz nie dostrzegać mej szczerej sympatii – to Twoje prawo, a nawet „psi obowiązek”. Ale przekręcania moich sensów nie zdzierżę. Bo nie napisałem, że w interpunkcji są błędy, tylko że jest maniera. Znam noblistów, którzy ją krzewią i dobrze im z tym. Czy Tobie jest z tym dobrze? Chyba nie, skoro uważasz, że się czepiam, pardon – przypie*dalam, jak mawia mi senior tego blogowiska. I po drugie, budowanie napięcia w opowieści to podstawa, oraz kreaowanie postaci też, Twa kuzynka mi dotąd cyncylika i pimpili swym dziewczęcym sopranikiem, i ja o tym piszę i pozostaję pozytywnie wpatrzony w Twój pamiętnik. Trochę gorzej z poczuciem humoru. Moim oczywiście. Czy 10 szterlingów zarobisz z tytułu nie wstawienia się w stan „pod lekkim wpływem”? Wszak dwa piwa to circa tyle, a namiot w ASDA to 20-tka. W tym ciągu zdania posiekanego przecinkami, gdy kupujesz co roku namiot brakowało mi wzmianki, że go na tym polu rozstawiasz i zostawiasz, zanim go nie znajdujesz. Wydawało mi się, że ciągle jesteś w sklepie i kupujesz, kupujesz, ale nie znajdujesz. Wiem, co powiesz. Że jesteś młody i szybko opowiadasz, dokładnie jak ci młodzi w TOKFM. A ja … kiedy ostatni raz spałem w namiocie? Summa summarum, popieram pamiętniki blogowe. Sam z nich już wyrosłem i zostałem wedetą.

  Jobrave, przed Tobą przyszłość, nie koniecznie taka sama.

 435. legat
  więc się nie doczekam dowodów na Twoje wywody, pokaznia jak liczyłeś, ani co ci dwaj o d’Hondt’cie powiedzieli. I to jest słuszny krok w Twojej sytuacji.
  …. że unik zrobi byk …
  https://www.youtube.com/watch?v=ejSBPmTHW8Q

 436. legat
  15 lipca o godz. 15:37
  Gratuluję Ci czujności jako antpisowskiemu kontrwywiadowcy.

  I antyputinowskiemu kontrwywiadowcy. 😉

 437. Teo,
  chciałeś linka, TO MASZ

  Czy Flis to wg Ciebie też V kolumna PiS?

  Swoją symulację, zakładającą wyimaginowane, kilkuprocentowe zwycięstwo jednej czy dwóch koalicji antypisowskich nad PiSem wziąłem sobie „z powietrza”, by mieć co wstawić do kalkulatora D’Hondt’a, który to kalkulator znajdziesz sobie w internecie bez trudności. Poza PiS i koalicjami wstawiłem sobie dwa komitety nie przekraczające progu, by dały 8% głosów zmarnowanych. Wyszło mi to, co Ci zaprezentowałem. Tyko tyle. Zrobiłem to m. in. dlatego by potwierdzić, czy to co mówi Flis ma sens. Weź te moje „procenta” i wstaw sobie w kalkulator, tylko nie zapomnij na końcu wpisać nie 460 a 459 posłów, bo Niemcy mają zawsze tego jednego. Potem powstawiaj sobie inne kombinacje i wtedy – jestem pewien – dojdziesz do podobnych wniosków jak ja.
  Potwierdziłem sobie, że ma – i tyle.

 438. Ostatnie zdanie „wycofywam” – pardon.

 439. @jobrave vel Mietyk
  Z radością witam Cię na blogu zawsze, kiedy tylko się pojawiasz.
  Twoje mądre, przezabawne wpisy, absurdem podszyte wprost uwielbiam.
  Jak myślisz, dlaczego i skąd wziął się ten wysyp ciemnogrodzkich, nieodwracalnie zainfekowanych hipokryzją bigotów i co jeszcze oni wymyślą? Może obowiązkowe śpiewo-modlitwy „Kiedy ranne wstają zorze” na początek dnia, na Anioł Pański w południe i coś stosownego na wieczór?
  Prowadziliby je blokowi w blokowiskach oraz ich odpowiednicy rzuceni na odcinki domów jednorodzinnych, czyli willi, szeregowców itp.
  Temat na miarę Orwella leży na ulicy. Mam nadzieję, że ktoś utalentowany go podniesie.
  Pozdro

  Skąd się wziął ten wysyp ciemnogrodzkich bigotów i co jeszcze oni wymyślą? Może obowiązkowe śpiewo-modlitwy „Kiedy ranne wstają zorze” na początek dnia, na Anioł Pański w południe i coś stosownego na wieczór?
  Prowadziliby je blokowi w blokowiskach oraz ich odpowiednicy rzuceni na odcinki domów jednorodzinnych, czyli willi, szeregowców itp.
  Temat na miarę Orwella leży na ulicy. Mam nadzieję, że ktoś go podejmie.

 440. jobrave
  Sorry za powtórkę części mojego postu. Cóś mi komp zwariował.

 441. @Bart Norte, dolaczam sie do slow uznania dla Ciebie jakie wyrazil @duende. Czytajac twoje analizy wiele sie dowiaduje, tez wiem, ze nie beda one nadawane z piekla nienawisci, czy rynsztoka. Stamtad czesto pisze sie bzdury.
  Tak sie sklada, ze mam do czynienia w internecie omal wylacznie z opiniami z Polski, ( Wyborcza Polityka), ze my sa madre i slusznie nienawidzimy wladzy, a tamte drugie to durnie wywodzace sie od ciemnego chlopa panszczyznianego. Co z nimi zrobic? Eutanazja, przesiedlenia?
  Widze analogie do sytuacji we wspolczesnej Ameryce. Mogloby sie wydawac, ze opor przeciwko nr45 i jego ekipie, odkrywanie ich oszustw, nepotyzmu, bledow – cokolwiek zmieni. Nie zmienia nic, bo kazdy ma swoje media. Procenty sa ciagle takie same, a najbardziej rasistowski kongresmen King z bardzo ubogiego stanu Kentucky wygrywa kolejne wybory. Roznica jednak jest w porownaniu z Polska – w wielkosci pogardy do tego co nieslusznie wybral, czy wybiera.
  PS Na wczoraj i przedwczoraj nr 45 zapowiedzial lapanki, jak za okupacji, na nielegalnych. Bylam wczoraj kilkadziesiat km od miasta NY, nazwy miasteczka nie podam, z wiadomych wzgledow. Miasto w czesci glownej calkowicie zaokupowane przez Latynosow. Na przecinajacych sie glownych ulicach Broadway i Main w to upalne, leniwe popoludnie ich tlumy siedzialy przed domami, szly do knajp, spozywczakow, spacerowaly. Omal ani jednego szyldu po angielsku. Nie powiem, na nasze standarty miasteczko nieco podupadle, ale ciagle zyjace i zupelnie czyste – dzieki tym Latynosom. Moze jak by mieli uregulowany status, to ich mieszkania bylyby porzadniejsze? Stacja kolejowa w miasteczku z lista linii metra w miescie NY, do ktorych pociag dojezdza. Widac jest to w dalszym ciagu sypialnia dla pracujacych.
  Dopiero w domu przypomnialam sobie, ze dzisiaj miala byc lapanka, a zapewne polowa z tych Latynosow jest nieudokumentowana i jakos sie nie bola.
  To wszystko ma wymiar wylacznie propagandowy, to ja mam skojarzenie slowa lapanka z okupacha niemiecka. Baza Tr. jest szczesliwa, ze takie cos zapowiedzial. Najwiecej deportacji bylo za milego Obamy- 2 miliony, juz nie pomne czy na kadencje, czy na rok. Deportowal tych, ktorzy na to zasluzyli, czyli ktorzy naruszyli niebezpiecznie prawo. ( narkotyki, gangi, napady), a oczywiscie nie tych co nie mieli prawa jazdy, albo przekroczyli predkosc. I nikt o tym nie mowil i nie bylo na ta okolicznosc napiec w spoleczenstwie.

 442. Stasieku,
  Kończąc sekwencję glastonburowo-wimbledońsko -kuzynkową.
  Nie było mi dane z powodów oczywistych być na amerykańskim Woodstock ani w UK na słynnym festiwalu na wyspie Wight, jednak mam wrażenie, że atmosfera jest podobna, jak tam w tamtych czasach, a potwierdził to Ray Davies, z The Kinks autor słynnej „Loli” i nie tylko, na którego miałem okazję, zupełnym przypadkiem, się napatoczyć właśnie w Glastonbury, jakieś 10 lat temu nie wiedząc, że to on. Snując się z flaszką po festiwalowym terenie, przyłączyłem się do kilkuosobowej, popijającej grupy i ten Ray też tam był. Nie rozpoznałem go, choć kilka godzin wcześniej widziałem go podczas występu. W Glastonbury ma sięd do czynienia z powszechnym zbrataniem, możesz dołączyć do dowolnego towarzystwa, w dowolnym czasie i zawsze zostaniesz mile przyjęty. Jesteś głodny – nakarmią cię, chcesz wypić, a nie masz za co, napijesz się, chcesz jointa- dostaniesz, jeśli nie całego, to przynajmniej dwie, trzy „chmury”. A jeśli chcesz pogadać,to zostaniesz życzliwie wysłuchany. Spotkasz tam metalowców, hipisów,punków, fanów bluesa, pop, reagge i licho wie czego, oprócz długowłosych i łysych spotkasz nobliwych eleganckich panów w okularach ze złotymi oprawkami i takimiż zegarkami oraz panie przypominające kostyczne damy żywcem wzięte z angielskich filmów z lat 50′, 60′., roi się od różnych nawiedzonych, proroków,guru itp. Nikt na nikogo krzywo nie patrzy, nie odrzuca. Właśnie ten Ray, który bywał na Woodstocku i Wight mówił, że Glastonbury ma podobny klimat, atmosferę.

  Z powodu trudności z odnajdywaniem lokum spędzałem noc w towarzytwie przygodnych znajomych, takich którzy sypiali pod gołym niebem i w sumie to teraz nie wiem, po jaką cholerę ja kupuję te namioty :). Wśród owych przygodnych, koczujących znajomych napotkałem wiele ciekawych postaci, m.in. byłego wokalistę „Sepultury”, byłego basistę „Judas Priest”, perkusistę „Slayera”, i cały zespół „Moonspell”.

  Wątek wimbledoński: Djokovic nie zasłużył na wygraną, grał gorzej, ale postawiłem na niego, bo ma chłop niewiarygodne szczęście.

  A tu woodstocowa dedykacja dla Ciebie – pamiętasz „Blood Sweat and Tears” (Woodstock 69)? Przy okazji ciekawostka – bardzo chcieli Czesława Niemena w swoim składzie jako wokalistę w miejsce Claytona Thomasa, ale Czesław chciał również grać tam na klawiszach, więc nie dogadali się. Tu ich największy hit: „Spinning Wheel”.

  https://www.youtube.com/watch?v=kK62tfoCmuQ

 443. Bar Norte , 23:23

  Krysztalowy suweren urzadzil polowania na Meksykanow w Los Angeles w 1942 roku w czasie masowej histerii po ataku japonskiego okretu podwodnego na rafinerie dwie godziny na polnoc .
  Nie mogac odegrac sie na Japonczykach, rzucono sie na mlodych Meksykanow.
  Zaraz potem zaczeto tez zamykac Japonczykow w obozach.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Zoot_Suit_Riots

 444. „niewolnicza twoja mać…”
  Bardzo trafne kolego @Woytek.

 445. @jobrave, 16:45
  Młodość mi się „odbiła”.
  Ten utwór był molestowany na prawie każdej bibie, w różnych executions po ’68.
  Nazwa kapeli wchodziła młodym w głowę, bo kojarzyła się z Churchill’em.
  Dzięks, ‘jobrave’.

 446. legat (16:00)
  Podziwiam Twoją wytrwałość. Przeciętnie ze mną PiSiak by już nie zdzierżył.
  Pozwolisz, że zrecenzuję prof. UJ.
  Najpierw, nie ma pewności czym u niego jest 2,5 procent – straty głosów na skrzydłach i nagrody za zjednoczenie (dzięki metodzie d’Hondta). Czym jest 100 procent? Zakładam, że jest to ogólna liczba ważnych głosów w ostatecznym policzeniu, oraz liczba mandatów w Sejmie. Tak jest, 459, pamiętam o tym.

  Zatem nagroda to 11,5 posła, czyli 350-400 tys głosów. Wg. niego strata i nagroda się równoważą. W obu przypadkach są to szacunki Flisa. W przypadku nagrody od d’Hondta za zjednoczenie, ta liczba nie jest stała i zależy od miałkości partyjek, a te są właśnie takie. Wg. moich obliczeń ta nagroda może przekroczyć 5 procent. Oczywiście Flis fantazjuje z 13 procentami dla „bloku lewicowego” i 9 procentami dla „bloku ludowo-konserwatywnego”. Ostatnie sondaże są daleko niższe, zaś „policzenie się” Wiosny w maju wyszło marnie.

  Strata jest trudniejsza do wyliczenia, oszacowania. Otóż PiS też jest koalicją i też ma skrzydła. I też czasami traci jak zapowie wprowadzenie zakazu aborcji. Albo przeniesie Macierewicza, Szydło i Szyszkę na tyły. Prezes rules, wypośrodkowuje, rzuca tematami, ustala kierunek, centralizuje. I dostaje za to premię. Dlaczego KO nie może robić podobnie? Jeśli wyborcy zobaczą twardą rękę wodza, który rozstawia skrzydła i nie pozwala się rozłazić to wyborcy mogą to polubić. Diabeł jest w detalach. Np. ostatnio PSLowcom podoba się program Schetyny, anwet twierdził któryś, że związki partnerski ukradł z ich programu.

  Mam wrażenie, że polityka partyjna rozsadza jeszcze Wielką Koalicję. Ale jest ona możliwa. Idea jest dobra, m.in. wokół samorządności i odwrócenia centralizmu PiSowskiego. PSL w to graj, pewnie innym partiom też. Taka analiza jak Flisa robi nadzieje, podbija oczekiwania partyjnych działaczy, osłabia szanse na pokonanie PiS.

  p.s. Kalkulator d’Hondta: http://fklar.pl/2011/10/kalkulator-metody-dhondta/#wyniki
  Sprawdziłem. Twoja metoda jak się domyślam polega na tym, że wpisujesz procenty partyjne, wstawiasz 459 do liczby mandatów i wio …
  W tak wielkim jedynym 459-mandatowym okręgu wyborczym metoda daje negatywną premię za zjednoczenie. Bez sensu. To trzeba liczyć okręg po okręgu i sumować z 41 okręgów róźnych wielkości, od 7- do 20-mandatowych.

  A Ty jak liczyłeś?

 447. @zyta2003, 16:17
  Tym postem chcę poprzeć Twoje wyrazy uznania dla ‘Bar Norte’.
  ‘Bar Norte’, dla mnie autor ideologicznie odległy, jest w jakimś innym sensie (może to wieloletnia znajomość blogowa) bliski.
  No i qrewsko aktualny!
  Pozdrowienia

 448. Przesłuchani niejawnie przez Macierewicza posłowie Tomczyk i Suski usiłują coś robić w sprawie kłamstwa smoleńskiego, które po latach nagonki Prezes Polski próbuje zamieść pod dywan
  wg onet.pl:
  „Tomczyk powiedział dziś na konferencji prasowej, że piątkowe przesłuchanie odbyło się tylko z udziałem Antoniego Macierewicza, jak mówił – „przy pustym budynku, przy jednej pani sekretarce, z jednym żołnierzem na wartowni”.

  Poseł poinformował, że dzisiaj zostanie złożone w prokuraturze „zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Antoniego Macierewicza i przez podkomisję smoleńską w związku z art. 231 Kodeksu karnego, czyli z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza”.

  Tomczyk wyjaśnił, że chodzi o sytuację, kiedy w piątek poseł Suski podczas przesłuchania poprosił Macierewicza o dokument uprawniający go do prowadzenia czynności w ramach prac podkomisji, a Macierewicz – jak napisano w zawiadomieniu do prokuratury – miał wyjąć z szafy niewypełnione blankiety legitymacji, uzupełnić jeden z nich i przekazać Suskiemu (???).

  Innym powodem zawiadomienia prokuratury, jest to, że – według posła PO-KO – Macierewicz nie potrafił podać decyzji, na podstawie której działa podkomisja. Tomczyk stwierdził, że „to jest kpina z państwa, to jest kpina z podkomisji, to jest kpina z ofiar katastrofy smoleńskiej”.

  Mój komentarz
  Wczoraj był przesłuchiwany przez Macierewicza dziennikarz Radia ZET Czarnecki. Dziennikarz ten opowiadał, że przesłuchiwał go samotnie Macierewicz i na zapytanie Czarneckiego o podstawę, na której Macierewicz zarządził niejawność przesłuchania, Macierewicz powiedział mu:
  „spotkanie było niejawne, możemy skasować nagranie” (???).

  Z tego wynika, że te przesłuchania (dwojga posłów i jednego dziennikarza) sam na sam, to prywatna inicjatywa Macierewicza, taka zagrywka prywatnego detektywa-amatora, który gra rolę prawidłowego upełnomocnionego przez państwo śledczego. Oraz, że podkomisja smoleńska (państwowa!) to jest Macierewicz we własnej osobie.
  Jak na razie żaden organ państwa PiSu nie odniósł się do niejawnych przesłuchań posłów do parlamentu polskiego i dziennikarza Radia Zet dokonanych przez Macierewicza w imieniu państwa polskiego.
  Jaja jak berety, a PiSowscy jak zakneblowani – ani be, ani me, ani kukuryku.
  Nie jest usprawiedliwieniem dla państwa, że ktoś jest niepoważny. Prezes dyskretnie, znacząco milczy w tej gromkiej swego czasu sprawie, która dała asumpt do fantastycznych kłamstw, które z kolei stanowiły materiał wyjściowy do spreparowania filmu fabularnego sugerującego, że w Smoleńsku nie zaszła katastrofa samolotowa, tylko zamach wybuchowy na prezydenta RP. Dziś w tej głośnej (wybuchowej) swego czasu sprawie zapadła pełna suspensu cisza. Nic ze strony państwa. Brzęczenie much i trzepot motylich skrzydeł.

  Gnieść to smoleńską koalicję oficjalnymi zapytaniami – co wyjaśnili, czy już prawda doszła do nas? Nie dawać się podpuszczać na prymitywne chwyty, nie popuszczać. Państwo polskie nie może być przykrywką i usprawiedliwieniem dla monstrualnych kłamstw partii mieniącej się prawą i sprawiedliwą.
  Pzdr, TJ

 449. @

  Faszyzm w natarciu:

  Kontrolowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny zajmuje się pytaniami, które kwestionują uprawnienia kierownictwa Sądu Najwyższego. „Nominaci polityczni starają się podstępem przejąć SN. Wzywamy obywateli do działania” – apelują sędziowie z Iustitii.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24996879,nowy-atak-na-sad-najwyzszy-pis-chce-podstepem-usunac-prezes.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  marcos15.07.2019, 16:46
  Policyjne państwo – reguły gry w państwie PiS takie same jak w III Rzeszy. Pod przykryciem okresu urlopowego i wakacji ta banda szykuje kolejny zamach stanu!

 450. zyta2003

  „mam do czynienia w internecie omal wylacznie z opiniami z Polski, ( Wyborcza Polityka), ze my sa madre i slusznie nienawidzimy wladzy, a tamte drugie to durnie wywodzace sie od ciemnego chlopa panszczyznianego. Co z nimi zrobic? Eutanazja, przesiedlenia?”

  To jeszcze mało – krązą jakieś fałszywki listów, wyssane z palucha relacje, lipne konta w necie … . Wszystko trzeba sprawdzać by nie wpaść na minę. Krótko mówiąc – walka polityczna na całego. W sumie trudno się dziwić, że jej klasowy wymiar wyłazi na wierzch. A pomysleć, że jeszcze dwa, trzy lata temu czytałem opinie polityków i intelektualistów, że w związku z „końcem historii” klasowość współcześnie nie istnieje a więc konflikty mają wymiar wyłacznie kulturowy.

  Mnie niepokoi tylko nacjonalizm o którym również wspominasz w relacji. Zgadzam się z tobą, że to celowe puszczanie ciśnienia społecznego w gwizdek (propaganda) – by nie poszło w koła. Nic nowego – w latach 20 i 30 to przecwiczono z tragicznymi skutkami.

  Dzięki za relację z łapanek, bo media w kraju z powodów poprawnościowo – politycznych ten temat omijają.

 451. kooperatywaMandragon

  „Krysztalowy suweren urzadzil polowania na Meksykanow w Los Angeles w 1942 roku w czasie masowej histerii po ataku japonskiego okretu podwodnego na rafinerie dwie godziny na polnoc. Nie mogac odegrac sie na Japonczykach, rzucono sie na mlodych Meksykanow. Zaraz potem zaczeto tez zamykac Japonczykow w obozach.”

  Jak sobie przypominam do tych wydarzeń nawiązuje James Ellroy w chandlerowskiej powieści „Czarna Dalia”. Co prawda jej akcja dzieje się w drugiej połowie lat 40 ale kluczowe dla dramaturgii wątki retrospektywne dotyczą właśnie infiltracji i późniejszego internowania Japończyków w Manzanar oraz zamieszek na tle etnicznym o których pan wspomina.

  Warto przeczytać!

 452. Von Der Leyen zapowiedziała , że poda się w środę do dymisji ze stanowiska ministra obrony BRD. Dzień wcześniej ma sie odbyć głosowanie na stanowisko prezydenta komisji UE. Ta decyzja wskazywałaby na to , że von Der Leyen udało się zebrać potrzebne głosy .
  Rownocześnie w BRD rośnie nacisk na SPD , odmowa wybrania von Der Leyen prowadzi do ataków podobnych do tych , którymi SPD zmuszono do głosowania za finansowaniem I wojny światowej . „Vaterlandloses Gesindel“, (pozbawiona ojczyzny hołota) , pod takimi hasłami ugięła sie wtedy SPD . 100 lat minęło, ale propaganda prawicy niewiele się zmieniła.

 453. Teo,
  liczyłem tak jak mówisz, czyli wg Ciebie „bez sensu”. Powiem Ci dlaczego. Otóż zależało mi jedynie na potwierdzeniu, że w przypadku braku głosów zmarnowanych, premie dla zwycięzców są znikome, mało liczące się, mówiąc krótko gówniane. I tak jest. Jak byś nie liczył. Krzywa korzyści rośnie potwornie w miarę wzrostu liczby czy procenta głosów zmarnowanych. Stąd był mój wniosek, że jednak Flis ma rację o tyle, że w pewnych granicach, tzn. do dwóch a nawet trzech komitetów opozycyjnych, gdy ich zaistnienie daje zmniejszenie się odsetka głosów zmarnowanych, nie jest jakimś straszliwym grzechem w antypisowskiej krucjacie a nawet nie jest do końca wiadome, czy nie przyniosłoby korzyści w tym przedsięwzięciu bo wyborca miałby większy wachlarz propozycji do wyboru.

  Po prostu, chodzi mi o to, że demonizowanie tezy jakoby tylko jedna koalicja antypisowska dawała cień szansy na pokonanie PiS a już dwie, to działanie na rzecz PiS, to nieuzasadnione pitolenie. Tylko tyle. Ważne jest bowiem bardzo, by nie zdemobilizować nastawionego antypisowsko wyborcy.

  Żeby siebie samego przekonać czy Flis może mieć rację maksymalnie uprościłem sobie wyliczanki prowadząc je równolegle do danych z 2015.
  Czego nie wiem, to to, jak spora część potencjalnie antypisowskiego elektoratu oleje wybory w ogóle, bo nie będzie trawić jednej koalicji, która nawet w przypadku zwycięstwa nie da gwarancji odsunięcia PiS od władzy. PiS może też finalnie, po wyborach, kupić niektórych posłów. Taki Sawicki to jakby już czeka w blokach, by pójść drogą b. prezesa PSL, Wojciechowskiego czy Kuźmiuka. Za Biernackiego, Sonika czy Fabisiakową też bym 5 groszy nie dał i teraz głosując na potencjalną koalicję PO-PSL będę na nich oddawał głos w praktyce. To ja dziękuję, wypiję sobie piwo i tyłka nie ruszę.

 454. Beata Szydło przy drugim podejściu znów przegrała głosowanie na przewodniczącą komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim stosunkiem głosów 19:34.

  Jak widać targi o których pisałem wyżej w tym przypadku nie przyniosły efektów.

 455. Przypomnę, że 5 dni temu Beata Szydło przegrała po raz pierwszy wybory na szefową komisji PE stosunkiem głosów 21:27 przy 2 wstrzymujących się.

 456. Nie będę żałował Szydło+

 457. Obecna znaczniejsza (19:34 ) porażka Baty Szydło niż w poprzednim głosowaniu (21:27) w PE na przewodniczącą Komisji pokazuje jak Jarosław Ka w sprawach UE i polityki międzynarodowej jest oderwany od życia oraz okrutnie naiwny. On był przekonany, że w Unii można przeprowadzać manipulacje personalne równie łatwo jak w Umęczonej pod jego nadzorem.
  Pzdr, TJ

 458. Za jakie grzechy nie została wybrana. Tak sobie myślę albo to kara boska albo sprawa szatana jak mawia Rydzyk.

 459. Bar Notre
  15 lipca godzina 20 ;51
  Przegrana Beaty Szydło 19 :39 to znakomita wiadomość tym bardziej ze słyszałem ” Obatela „po południu , ktory przekonywał słuchaczy ,ze po konsultacjach Szydło ma być jednak wybrana z …. cieńką sugestią, iż to ma być „transkacja wiązana ” za poparcie Ursuli . Heeehe !
  Serdecznie Pozdrawiam

 460. Prof. Migalski w wejściu przed głosowaniem, uśmiechając się do widza, wymienił „spiskową” wersję rozgrywki Jarek-CDU.
  Otóż być może Jarek wystawił jednak po raz drugi Szydło (nie p. Rafalska), aby ją upokorzyć, bo zaczyna Jarkowi zagrażać.
  Ja się też uśmiecham.
  Szydło zagrożeniem dla Jarka?!
  A w ogóle to kop w dupę Jarka, jako wodza PIS!
  Obłęd.
  Wśród dziennikarzy szok – to dowód, że zawód upada, g..o wiedzą, gadają to, o czym piszemy na blogu, tylko nieco później.

 461. stasieku
  15 lipca o godz. 20:44

  Doskonałe 😀

 462. A może Ursula teraz odpadnie i jednak będzie Timmermans? Pokładałabym się ze śmiechu 😀

 463. @Nefer
  Ja bym się zsikał…

 464. Nefer
  15 lipca o godz. 21:20

  Mój komentarz
  Posłowie do PE czują się coraz bardziej upodmiotowieni i zobowiązani. Sprawiła to porażka koncepcji Spitzenkandidat na obradach Rady Europejskiej, która bardzo zniesmaczyła posłów, szczególnie we frakcji socjalistów. Ursula von der Leyen może mieć trudności,
  Pzdr, TJ

 465. mag
  15 lipca o godz. 16:11

  @jobrave vel Mietyk,[…]

  Zapłoniony dziękuję za te przemiłe, acz niezasłużone słowa. I cieszą mnie ze względu na powinowactwo duchowe, które -jak wyczuwam -istnieje między nami.

  Co zaś się tyczy Twojego pytania, czyli „dlaczego i skąd wziął się ten wysyp ciemnogrodzkich, nieodwracalnie zainfekowanych hipokryzją bigotów i co jeszcze oni wymyślą?”, to niewątpliwie jest to zasługa Kaczyńskiego, który nie dawał rady z inteligentniejszym, bardziej „skomplikowanym” elektoratem i słusznie uznał, że z ciemnotą, nieudacznikami, roszczeniowcami, wiecznie niezadowolonymi ze wszystkiego, będzie mu łatwiej. Skupił się więc na wydobywaniu ich na powierzchnię. Znakomicie artykułuje i obnaża te mechanizmy nieoceniony @tejot, więc ja nie bardzo mam co dorzucić ze swojej strony.

  To, że tak jest, to nie tylko wina/zasługa Kaczyńskiego, lecz wina całej tzw. klasy politycznej dycydującej o losach Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Nawarstwiające się zaniedbania edukacyjne sprawiły, że ciemnogród jest górą. Mówiąc o zaniedbaniach edukacyjnych, mam na myśli to, że nie uczono i nie czyni się tego nadal – obywatelskości, nie uczyło się Polaków, że są pewne fundamentalne wartości ważne dla wszystkich bez wzgledu na światopogląd, których naruszenie spowoduje głębokie podziały, rozwali wspólnotę, a nawet doprowadzic do wojny domowej. Napiszę na ten temat więcej i mądrzej mam nadzieję, ale kuzynka właśnie dzieli się ze mną wrażeniami z pływalni -jakiejś starszej Hindusce o olbrzymim biuście skradziono szyty na miarę biustonosz. -I po co komu taki biustonosz, skoro pasuje tylko do jej piersi? – zastanwia się kuzynka wciągając -przy okazji -mnie w sprawę hinduskiego biusthaltera. Odpowiedziałem, że złodziej(ka) mógł (a) nie wiedzieć, że stanik był szyty na miarę. Teraz mam wykład o biustonoszach, o tym, że większość kobiet nie potrafi ich sobie właściwie dobrać. Na razie pokazuje swoje biustonosze. Niestety tylko. 🙂

 466. waldemar

  W tej całej historii trzy sprawy budzą moją ciekawość

  Po pierwsze – kilka dni temu Prezydium PE przypomniało członkom komisji zatrudnienia, że przewodniczenie tej komisji na uskutek uzgodnień partyjnych przypadło frakcji konserwatywnej. Była to jasna sugestia, że mają poprzeć kandydata tej frakcji. Ponieważ dominuje w niej PiS to kandydata (kandydatkę) pisowskiego. Wygląda więc na to, że albo komisja (europosłowie) olała zalecenia prezydium PE albo zamierza poprzeć kogoś z tej frakcji – ale nie z PiS.

  Po drugie – zastanawia mnie wzrost głosów przeciwko kandydaturze Beaty Szydło w stosunku do poprzedniego głosowania. Trudno to roztrzygnąć bo głosowanie było tajne. Ale wygląda na to, że do będacych przeciw jej kandydaturze liberałów i socjalistów dołączyli zieloni i radykalnie lewicowa frakcja GUE/NGL. A to mogłoby znaczyć, że w PE konsoliduje się sojusz przeciwko chadeckiej kandydaturze Ursuli von der Leyen.

  Po trzecie – nie rozumiem powtórnego zgłoszenia kandydatury „spalonej” wcześniej Beaty Szydło. Jedynym wyjaśnieniem może być chęc postawienia na swoim za wszelką cenę co oznacza bezmyślne przeniesienie zachowań z polskiego parlamentu do PE. To zresztą celnie opisał wyżej w komentarzu tejot.

 467. tejot
  15 lipca o godz. 21:27

  Wiem, burzą się. W dodatku kandydatka jest królikiem z kapelusza, z niespecjalnie ciekawym tłem.

 468. Ciekawe czy frakcja konserwatywna , czyli PiS w Parlamencie Europejskim , będzie sie czuła jeszcze zobowiązana do poparcia von Der Leyen , jesli za to poparcie dla niego nic nie wyskoczyło ?
  Prawdopodobnie nie pozostaje PiS nic innego , bo przecież von Der Leyen , jest jego kandydatką ?
  Interesująca jest też pozycja von Der Leyen w UE jeśli zostałaby prezydentem komisji z łaski Orbana i Kaczyńskiego .
  Próbę usadowienia von Der Leyen na stanowisku prezydenta komisji zawdzięczamy bezczelności Macrona , któremu nie podobał się Weber , rzeczywisty Spitzenkandidat frakcji ludowej w wyborach parlamentarny i ich demokratyczny zwycięzca . To przedeszystkim Macronowi zawdzięczamy to obrzydliwe szachrowanie stanowiskami w UE.

 469. jobrave
  15 lipca o godz. 21:45
  Nawarstwiające się zaniedbania edukacyjne sprawiły, że ciemnogród jest górą. Mówiąc o zaniedbaniach edukacyjnych, mam na myśli to, że nie uczono i nie czyni się tego nadal – obywatelskości, nie uczyło się Polaków, że są pewne fundamentalne wartości ważne dla wszystkich bez wzgledu na światopogląd, których naruszenie spowoduje głębokie podziały, rozwali wspólnotę, a nawet doprowadzic do wojny domowej.

  Mój komentarz
  Podzielam tę cześć diagnozy.
  Tusk ani jego poprzednicy nie mieli w tej sprawie ani wizji, ani planu działania, ani ochoty zabrania się za tak poważny, trudny, a niegłosodajny temat.

  Pierwszych skutków jakichkolwiek działań edukacyjnych w szkolnictwie podjętych w roku X można oczekiwać dopiero w latach X+10, X+15. Szybszy efekt, ale też nie natychmiastowy mogły dać działania w sferze parlamentarnej, związane np. ze stanowieniem prawa, z szerokim udostępnianiem wiedzy o tych procesach społeczeństwu, itd.

  Jadnak najszybsze efekty dałyby działania bezpośrednie polityków, które byłyby przykładami dla innych objaśniającymi czym jest państwo, jaka jest jego struktura i rola, jakie miejsce w państwie zajmują politycy, a jakie obywatele, co to jest demokracja – zasady podstawy, historia, itd.
  Tymczasem za rządów PO i poprzedników panowała jakaś taka dziwna mentalność, dziwny paradygmat polityczny, kult doraźności, dzisiejszości, który się sprowadzał do pilnowania by była ciepła woda w kranie.

  Dziś Tusk woła z Brukseli alarmująco i ostrzegawczo, że demokracja nie jest dana na zawsze, trzeba jej nieustannie bronić, odnawiać, kultywować, itd.

  On sam, ten sprzed 5 – 10 lat jakby nie był świadom tego, pomijał konieczności, długofalowość, posiadanie jakiejkolwiek wizji, ograniczał się do liberalnej zasady – jak najmniej państwa jak to jest możliwe.

  Przesadzam, lecz ta dewiza ultraliberałów, to był punkt wyjścia przy wchodzeniu Tuska do wielkiej polityki gdzieś 20-25 lat temu. Bo dzisiaj Tusk, to nie ten sam Tusk sprzed 25 lat.

  Zauważę też, że Jarosław Ka, był i zawsze pozostanie tym samym Jarosławem Ka. Zostanie kiedyś przygnieciony samym sobą.
  Pzdr, TJ

 470. Beata będzie mogła się sprawdzić jako zwykła posłanka, przeczytałem i dobrze, czasami trzeba zaczynać od początku po sławetnym 1:27.
  W ogrodzie usychają nawet chwasty, a na jabłka papierówki które kiedyś miały nieziemski smak teraz chyba nie dałby się skusić żaden biblijny Adam.
  O depresji klimatycznej możemy przeczytać w Dużym Formacie GW. Niektórzy się zastanawiają czy zmiana na gorsze będzie się pogłębiać czy też rację ma Maliniak.
  „Przecież dinozaury nie martwiły się, że wyginą”

 471. z CNN, „dość wysoko”.
  Wyżej tylko strajk w Amazonie i jakieś morderstwo naukowca na Krecie

  (…)To secure a majority, von der Leyen will likely need the support of the European Conservatives and Reformists (ECR) — which is largely made up of MEPs from Poland’s populist Law and Justice (PiS) party, and the right-wing Identity and Democracy group — formed by Matteo Salvini’s Italian Northern League and Marine Le Pen’s French National Rally.
  „If they support her and the Greens don’t, that’s going to be very strange to see,” Nadibaidze told CNN.
  „She’s going to have a lot of trouble because the Greens are an important group — they’re the fourth largest, they’re pro-EU, they’ve been growing in the last years and I just don’t see it lasting so long without their support in Parliament, especially if euroskeptic parties and even the far-right support her.”

  Dzieje się i to wszystko przez Jarka, wielkiego stratega, który pociąga wszystkie sznurki w Europie.

 472. Nawarstwiające się zaniedbania edukacyjne sprawiły, że ciemnogród jest górą.

  No i patrzcie państwo jak ten ciemnogród wyskoczył w górę w miejsce jasnogrodu z lat 2007 – 2015. Ciemnogród rządzi, ciemnogród głosuje, ciemnogród edukuje. Za 10, 15 lat wrócimy na drzewa. Czy kiedykolwiek jeszcze warto dopuszczać do władzy jasnogród, który znowu doprowadzi do tego by ciemnogród był górą?

 473. Jeśli chodzi o ponowną kandydaturę Szydło , to któs , tu kogoś wpuścił w maliny.
  Nie wierzę w to , że Szydło zgodziłaby sie na ponowną kandydaturę, gdyby wiedziała , ze jej szanse zmalały .
  Ktoś tu prawdopodobnie wprowadził ja w błąd i podejrzewam , że był to Kaczyński.
  Czy działał umyślnie , złośliwie, czy też Ziemiak mu naobiecywał , a Kaczyński przecenił jego możliwości , trudno powiedzieć . Wszystko to potwierdza tylko jak bardzo nieporadna na europejskiej arenie jest nie znająca języków i nie potrafiąca nawiązać kontaktów Szydło .

 474. Ciągle wracam myślami do polskich wyborów do PE.
  Jak można było tak dać ciała, tak dać się ograć i dać miejsce nawet „obatelowi”?!

  Źle ustawione jedynki szacuję na -400 tys. głosów.
  LGBT – dalsze -100 tys
  A tylu tam ludzi, którzy zdawałoby się zęby zjedli „na ta robota”.
  „Zakręt!”

 475. Otwarcie na zachód w latach siedemdziesiątych unaoczniło obywatelom naszego kraju jak daleko nam do ludzi tam żyjących w dobrobycie plastiku i reklam, a jak człowiek raz zobaczy to chce mieć tak samo i się zaczęło.
  Tomasz Nałęcz krótko o czasach wielkich zmian w Polsce w ALEHISTORIA GW.
  Tamże tydzień w historii (15-21.07)
  21.07.1948 roku we Wrocławiu rozpoczęła się Wystawa Ziem Odzyskanych. Byłem i widziałem. Przyjechałem z rodzicami zobaczyć to wydarzenie, ale niewiele już pamiętam, bo sprawy nabrały niespodziewanego przyspieszenia i zatarły
  wspomnienia z tej wycieczki

 476. Jak ustalił „Super Express”, jedną z największych tajemnic skrywanych przez kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło (52 l.) jest to, że była szkolona w Stanach Zjednoczonych. Wybrali ją osobiście Amerykanie, bo uznali, że ma przywódcze cechy i nadaje się w przyszłości na lidera polskiej sceny politycznej.

  Bywalec 2,
  twierdzisz, że superak łże a Szydło nie zna angielskiego?

 477. legat
  14 lipca o godz. 20:59
  nie doceniasz świadomych wyborców którzy w obecnej sytuacji wiedza po co jest ta koalicja i po prostu trzeba osunąć PiS z polityki by wrócić do normalności demokratycznej. Ile to już razy głosowaliśmy by nie dopuścić gorszego kandydata czy partie. .Pamiętasz głosowanie przeciw Tymińskiemu?
  wielu było niezadowolonych z Wałęsy, ale trzeba było utracić człowieka z poza Polski o którym nikt nic nie wiedział.

 478. @tejot, 15 lipca o godz. 22:21 również podzielam tę diagnozę, co więcej często piszę na temat oraz staram się bronić tych fundamentalnych wartości. Takich np. jak równość, w tym równość szans każdego obywatela – niestety system który tak gorąco popieracie zaczyna od podziału na klasy społeczne. Także pomyślność kraju które rozumiem jako realizację humanitarnych zasad w stosunku dla każdego co koleżeństwu kojarzy się z minionym ustrojem, który był bardziej ludzki, to znaczy bardziej ukierunkowany na ludzkie potrzeby.
  Zaciekawia mnie co napisze @jobrave, mam nadzieje że nie będzie to hasło: „biustonosz szyty na miarę dla każdej Matki Polski!”; pozwoliłam sobie na ironię z powodu równej miary z jaką kolega traktuje mniej i bardziej poważne sprawy.

 479. Bywalec 2

  „Jeśli chodzi o ponowną kandydaturę Szydło , to któs , tu kogoś wpuścił w maliny.”

  Brukselczycy piszą, że PiS był pewny, że Szydło wygra dzisiejszej wybory. Na czym się ta pewność opierała jeszcze nie wiadomo.

  Mnie się przypomina przegrana Krasnodębskiego w wyborach na wiceprzewodniczącego PE. On też był przekonany, że ma szerokie poparcie, nawet to publicznie deklarował a po przegranej okazało się, ze o poparcie nawet się nie zwrócił do wiekszości frakcji w PE.
  Nie zrobił tego co Włoch z Ruchu 5 Gwiazd który z nim wygrał. To znaczy nie pochodził, pogadał, pouzgadniał by w ten sposob uzyskać poparcie.

 480. Nasza kochana Beatka znowu poległa w głosowaniu.Taki despekt uczyniono tej szlachetnej niewieście! Złe moce się sprzysięgły i nawet Kaczyński nie pomógł, chociaż z kimś ważnym negocjował tak pilnie,że aż się na piknik spóznił.

 481. Scenariusz wyborów w 2015 roku pisał ktoś znający się na żartach, ale po czterech latach postanowił jeszcze raz wywołać śmiech galaktycznej widowni.
  W 2015 roku natchnął Zanberga, który wyróżnił się w telewizyjnej debacie i poszło w lud. Obecnie wybrał przywódcę ludowców, który stoi na czele partii, od zarania współpracującej z lewicą, a teraz w trakcie kampanii wchodzącej w zakręt z dużą prędkością w dodatku na wyboistej drodze.
  Jak ten pojazd się nie rozleci to będzie cud

 482. Bar Norte , 23:03

  Emmanuele Makaronik wygwizdany przez obywateli podczas parady Dnia Bastylii na Polach Elizejskich.
  https://www.politico.eu/article/macron-booed-bastille-day-celebrations/

  Wladza zabronila obywatelom nosic zolte kamizelki w centrum miast, wiec trzymaja zolte balony.
  Protesty antyrzadowe trwaja nieprzerwanie , mimo brutalnosci policji
  dorownujacej metodon ZOMO w stanie wojennym.
  Sily reakcji nie maja recepty na wyciagniecie Francji z gospodarczej zapasci.

 483. Maćku G.,
  to jeszcze sobie przypomnij kto był przeciwnikiem Tymińskiego i nie przeszedł do 2 rundy. Twój zachwyt nad utrąceniem Tymińskiego przez prowokacje neobezpieki mnie zadziwiają. To taki sam wstyd jak utrącenie Cimoszewicza i prowokacja wobec Oleksego. Po to obalono komunę, żeby takimi metodami sterować demokracją? Teraz jakaś Falenta z Ruskimi nam wymienia rząd. Żal dupę ściska.

 484. Bar Norte wczoraj @23:23

  „Jak bym tak ostro nie osądzał, bo myslę, że to jest w dużej mierze podświadome.”

  Działanie podświadome moze okazać się słabą obroną w momencie kiedy Stwórca pewnego pieknego dnia zaprosi nas sesję Q&A. Czy będziemy wówczas tłumaczyć, że winne były sensory nadzorujace funkcje kognitywne, nie potrafiące wyłapać intelektualnego malware?

  Koleżeństwo uprawiające jaskiniową odmianę lewicowości (de facto ośmieszającą lewicowość), łaczy kilka cech. Najważniejsza z nich to wlaśnie słabość owych sensorów, czego nie da sie zgonic na geny względnie propagandę. Jest to oczywiście politycznie niepoprawne – ale doskonale wiemy, że odporność na spiskowe jęki idzie krok w krok z malejącym IQ. Jednocześnie, są dowody, że nawet przy obciążeniach genetycznych, pracując nad sobą, wspołczynnik IQ jaskiniowca można znacznie poprawić.

  Jest też element znikomej ciekawości świata, języków, inwestowania, ludzi, sztuki, zero instynktu poznawczego /podróżniczego. Wyczuwalny jest natomiast mocny fetysz pieniądza, chora nienawiść wobec tych którzy go posiadają. Stąd tak dużo mamlania o drukowaniu, o złocie, o brodatych lichwiarzach z łoł strit oraz o długach. Jaskiniowcy nie tolerują sukcesu, inności, cieszą się z niesczęść innych nacji – to przykłady z blogowego podwórka.

  Jaskiniowość prawicowa niewiele się różni lewicowej. Obydwie pogrupy łaczy solidarny wstręt do kaput-demokracji, której „panie, nigdy nie było i nie będze.”

 485. nie wierze, żeby kobieta wystawiała swoją bieliznę na pokaz, tak o- „między nami kuzynami.” Kolega się zgrywa i usiłuje być zabawny.

 486. Polityk musi mieć autonomię aby rozmawiać, walczyć o swoje i zawierać sojusze. W partii Jarosława Kaczyńskiego tylko szef decyduje i jak zwykły europoseł bez uzgodnienia może komuś coś obiecać aby wyjść na swoje.
  Co mogła dać była premier?
  Chyba niewiele miała osobiście do zaoferowania i przepadła w ponownym głosowaniu

 487. wiesiek59
  15 lipca o godz. 7:06
  ,, Zachód musi otworzyć drzwi do świata, który został zdewastowany przez długie stulecia.”

  Chiny zaczynaja systematycznie wysprzedawac amerykanskie papiery wartosciowe i kupowac zloto.
  Financial Times pisze :
  ,,China dumps US Treasuries at fastest pace in two years”.

  Rosja w zeszlym roku w szybkim tempie pozbyla sie duzej czesci amerykanskich papierow, by zapobiec szantarzowi.

 488. legat
  15 lipca o godz. 22:57
  Jak ustalił „Super Express”, jedną z największych tajemnic skrywanych przez kandydatkę PiS na premiera Beatę Szydło (52 l.) jest to, że była szkolona w Stanach Zjednoczonych. Wybrali ją osobiście Amerykanie, bo uznali, że ma przywódcze cechy i nadaje się w przyszłości na lidera polskiej sceny politycznej.

  Bywalec 2,
  twierdzisz, że superak łże a Szydło nie zna angielskiego?

  Mój komentarz
  Wpierw należałoby ustalić ile czasu trwało to szkolenie Bety Szydło na lidera. Trzy tygodnie, miesiąc, dwa lata, 5 lat?
  Pzdr, TJ
  Pzdr, TJ

 489. legat
  Masz rację . Szydło rzeczyście zaczęła uczyć się angielskiego .
  https://wiadomosci.wp.pl/szydlo-wyjasnia-sprawe-j-angielskiego-cytuje-klasyka-6356411940444289a

 490. stasieku
  15 lipca o godz. 21:24

  „Ja bym się zsikał …”.

  To chyba nic nowego. 🙂

 491. duende; 23:18 , grajku uliczny o czym ty bredzisz twoje IQ jest już na poziomie
  fiuta w Jackowie już nikt nie traktuje ciebie poważnie idż do księdza może
  ciebie wysłucha.

 492. @Legat,

  Żeby nie było – wbrew pozorom właśnie do „jasnogrodu” mam pretensje, a nie do ciemnogrodu, bo -jak mawiał Szwejk: „Cóż Madziar winien, że on Madziar?”. Podobnie jest z ciemnogrodem, on nie jest winien sam z siebie, że jest tym, czym jest.

  Ciemnogród, ciemnota, to nie jest coś wrodzonego, genetycznego, to zjawisko trwa i ma się dobrze paradoksalnie dzięki „jasnocie”, „jasnogrodowi”, a ściślej – dzięki ich zaniechaniom, które sprzyjały utrwalaniu takiego stanu rzeczy. Żadna z ekip sytuujących się w „jasnogrodzie”, a więc rząd Mazowieckiego i następne, które miały na wypisane na sztandarach nowoczesne społeczeństwo, Polskę obywatelską, nie zrobiły nic w celu uczynienia z Polaków nowoczesnego społeczeństwa, a była spora szansa, żeby takie zbudować.

  Ciemnogród nie jest jakimś fenomenem, nie wystepuje wyłącznie w Polsce, zjawisko jest powszechne na całym świecie, choć w różnej skali, ale tu i ówdzie udało się je ograniczyć do bezpiecznego marginesu. I wydawać by się mogło, że partia, która sama siebie nazwała obywatelską, zacznie coś robić w tym kierunku – Platforma Obywatelska, czyli „takie coś”, gdzie spotykają się ludzie o różnych poglądach, różnych wyznaniach, ale łączy ich to, że mieszkają w tym samym kraju i chcą dla niego, czyli dla siebie, jak najlepiej, rozumieją, że instytucje państwowe, prawo muszą być stabilne, że trzeba je chronić przed oszołomstwem, bez względu na to, z której strony ono przychodzi.

  Nie jest winą PiS, że ono rządzi i nie jest winą wyborców tej partii, że tak się stało. Obecny stan rzeczy jest wyłącznie winą PO, m.in. dlatego, że nie była platformą dla obywateli. Wyborca PiS, to obywatel, którego nie uświadomiono obywatelsko i trudno mieć do niego pretensje, że sam się nie uświadomił i tu jest właśnie zadanie dla „jasnogrodzian”, do wykonia którego -co nadal widać – nieszczególnie się kwapią. Te czterdzieści kilka procent obywateli biorących udział w wyborach, którzy popierają PiS, nie mają pojęcia, czym jest państwo, jego instytucje, czym jest trójpodział i dlaczego on taki ważny, czym jest konstytucja, dlaczego nie można jej zmieniać zwykłą większością głosów itp. itd. Jednak tego wszystkiego można ludzi nauczyć, pod jednym wszakże warunkiem – trzeba do nich dotrzeć i mówić zrozumiałym językiem.

  Te zaniechania, lenistwo „proobywatelskich” ekip ułatwiło zadanie Kaczyńskiemu -postawił na nieuświadomionych obywatelsko wyborców, przemówił do nich prostym, zrozumiałym językiem, sloganami właściwie. Uczynił przez to wiele zła, bo obawiam się, że popierająca go część społeczeństwa jest nie do odzyskania dla obywatelskości.

 493. Z tym zaniechaniem PO przesadzamy, podobnie jak z oceną społeczeństwa, a już określenie ciemnogród uważam za całkowicie nietrafione.
  Każdy Polak jest indywidualistą i być może czasami kieruje się emocjami, bez trzymania się rachunków, bo z matematyką jak wiemy z egzaminów nietęgo.
  Jednak staramy się nadążać za światowymi trendami, przyjęliśmy zachodnie wzorce i patrzymy na zachód jak przysłowiowy wół na malowane wrota.
  Stasieku trafnie zdiagnozował możliwe problemy w czasie wyborów. Skoro nie lubimy obcych, to każde niszowe środowisko większości wyborcom wydaje się podejrzane.
  Ludzie nie mają lekko, uczą się, pracują, dorabiają. Zawracanie im głowy błachostkami, szczególnie w okresie wakacyjnym sukcesu nie przyniesie.
  Z reguły jesteśmy zadowoleni z cudzego niepowodzenia, a już najlepiej jak kogoś rzeczywiście nie lubimy, a była premier wielokrotnie dokonała rzeczy zadziwiających za co trudno byłoby ją polubić

css.php