Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Marek Kuchciński

29.07.2019
poniedziałek

Na gapę

29 lipca 2019, poniedziałek,

Druga osoba w państwie połaszczyła się na 23 loty swojej rodziny rządowym samolotem „na gapę”. Najpierw nie chciała (druga osoba) się przyznać, ale następnie – po dwóch dniach męczarni i bezpodstawnych, demagogicznych, medialnych oskarżeń, broniąc się, jak mogła, w atmosferze skandalu, na sugestię pierwszej osoby w państwie – wpłaciła część „zaoszczędzonych” pieniędzy na cele charytatywne, co umożliwi jej (to znaczy drugiej osobie) odliczenie tej kwoty od podatku.

Kto jest pierwszą osobą w państwie? Niewątpliwie Jarosław Kaczyński, ten sam, który ostrzegał, że do polityki nie idzie się po pieniądze. To on „skłonił” marszałka Sejmu Kuchcińskiego do zwrotu pieniędzy, chociaż każde dziecko wie, że jazda tramwajem na gapę jest nieuczciwa i karalna. Do tego nie jest potrzebna pierwsza osoba państwowa. Wie to na pewno rodzina marszałka, ale skoro tatuś zaprasza, to trudno odmówić, a samolot i tak leci, to nikomu nie dzieje się krzywda.

Tatuś i ochrona też są zadowoleni, bo zamiast „podrzucać” do Warszawy czy do Rzeszowa osoby obce, niesprawdzone, co wiązałoby się z pewnym ryzykiem, zabierają osoby bliskie i godne zaufania, że nikomu ani mru-mru.

Żeby druga osoba w państwie podwoziła za darmo swoją rodzinę, to się z trudem mieści w głowach opozycji i pedałów, ponieważ dla nich rodzina nie jest ważna, rodzina się nie liczy, dla nich liczą się tylko pieniądze. Oni nie wezmą dzieci na pokład, bo ich nie kochają, w głowie im tylko seks i inne świństwa. Korupcja i kopulacja. Przecież jeszcze mamy w uszach zapewnienia Beaty Szydło, że skromność, że pokora, że służba, a nie tak jak w czasie szczęśliwie minionych ośmiu lat…

Nie minęły trzy lata, jak im się te pieniądze „należały”. Podobno natrafiono w Caritasie na 3 (słownie trzy) wpłaty. A gdzie reszta? Marszałkowi też się należały. Kiedy już wreszcie media prywatne zostaną „restrukturyzowane, repolonizowane”, czyli kiedy już będzie można brać, ile dusza zapragnie? Bo media „publiczne” nigdy, przenigdy by o Air Kuchciński nie wspomniały.

Nie pierwszy to raz, kiedy prezes Kaczyński każe postąpić przyzwoicie (z malutkimi znaczkami zapytania, jak Srebrna!), ale przecież jeżdżenie na gapę to nie jest sprawa na poziomie pierwszej osoby w dużym państwie europejskim. Czasami słyszy się, że ludzie PiS zajmują milionowe posady w spółkach skarbu państwa, „bo prezes o tym nie wie”. Bzdura. Prezes wie wszystko, nawet kto jeździ na gapę przed wyborami. Przed wyborami!!! Gdyby to się wydało po wyborach, rok–dwa lata temu, to co innego, ale przed wyborami? Kto to słyszał? Marszałek Kuchciński, w Sejmie taki akuratny, dokładnie odmierza każdą jedną minutę na wystąpienie poselskie, tym razem zapomniał o wyborach i w ogóle postąpił „poza wszelkim trybem!”.

Coś mi się wydaje, że marszałek nie jest „drugom osobom” w państwie, chociaż tak stanowi konstytucja. „Drugom osobom” jest prezydent Duda Andrzej, chociaż konstytucja stanowi itd. Jak trzeba, to prezydent interpretuje konstytucję po swojemu i choćby przyszło tysiąc Matczaków, Rzeplińskich, Łętowskich, Sadurskich, Safjanów i innych Biernatów, to i tak pan prezydent, z pomocą pana Piotrowicza, zrobi, co uważa, bo ważniejsza niż prawo jest wola ludu, jak mówi Kornel Morawiecki, którego syn, Mateusz, jest chyba trzecią osobą w państwie.

Mój ranking: 1) Kaczyński, 2) Duda, 3) Morawiecki. A Kuchciński? – zapytają Państwo. A ten lekarz, który pełni ostry – często nocny – dyżur w Senacie, czy on nie jest potrzebny? Jest, ale w służbie zdrowia, tam lekarze są na wagę złota. Bo w polityce trzeba mieć głowę do interesów.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 591

Dodaj komentarz »
 1. Wielki Kaczorek – bicz Boży na korupcję, sanator Kraju.

 2. To się wszystko w pale nie mieści przed wyborami.
  A co będzie, jak PiS utrzyma się przy władzy i dalej będzie doić suwerena, o czym suweren nie chce wiedzieć? Gdzie to się wtedy pomieści?

 3. „Państwo to JA”…….?

  Wypowiadacz tych słów skończył w państwie zrujnowanym, z klęską głodu, zdziesiątkowanym populacyjnie epidemiami, skonfliktowanym z krajami osciennymi.
  Ale, pycha zawsze kroczy przed upadkiem.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Prezes Kaczorek miałby szansę zwalczyć korupcję w kraju, gdyby zwolnił czyli wywalił na zbity pysk kilka czołowych osób: Kuchcińskiego, Morawieckiego, Macierewicza, … Kaczyńskiego …

  Ale nie może. To by pokazało suwerenowi, że władza jest skorumpowana. A ona przecież nie jest, tylko co zagarnie przez pomyłkę i zostanie wykryte przez polskojęzyczne media – fe, niedorajdy, przez totalną opozycję – fe, mordy zdradzieckie, wtedy forsę dostaje Caritas. Nie cała oczywiście, ułamek skradzionej suwerenowi forsy. A jak się znacjonalizuje media i przyciśnie opozycję, to ułamek skradzionej suwerenowi przez osobistości PiS forsy i przekazanej Caritasowi będzie zbiegał do zera. A kwota skorumpowana przez PiS będzie rosła do nieskończoności.

 6. 19:10

  Dr Kaczyński jest demiurgiem powstania CBA które może nie wszystkie, ale większość miliardów euro z UE dla Polski uratowało swoim zaistnieniem w koszmarze korupcyjnym przełomu 20 i 21 wieku.

  Jak zwykle trzymał rękę na pulsie Kraju.

 7. Powiedzmy sobie szczerze – PIS wyznaczył nowe standardy, nieznane dotąd, a przynajmniej nie w tak wielkiej skali, gdy chodzi o dojenie państwa przez rządzących.
  Jest czymś głęboko niemoralnym, że koledzy i koleżanki złodziei we własnych szeregach (nie bójmy się tego słowa) nie widzą niczego nagannego w procederze oszukaństw finansowych, jakich dopuścił się m.in. marszałek Kuchciński, wożąc wielokroć swoją rodzinę i przyjaciół królika rządowym samolotem.
  Już nawet nie wspomnę o nieustających ogromnych premiach dla swoich ludzi, którym się po prostu należy, co wprowadziła w życie była pani premier, która w nagrodę bierze dużą kasę w Europarlamencie, choć flagę Unii chowa pod pulpitem. Kwalifikuje się to na dowcip o szczycie bezczelności.
  Rzygać się chce.

 8. Jest postacią archetypową, przychodzi gdy korupcja (korupcja to nie tylko łapówki jak się być może wydaje niektórym osobom) wymaga bicza Bożego… Tak było w 2005 po problemach z uczciwością ekipy sldowskiej, tak było w 2015 gdy już jak dziadowski bicz rozpuściła się ekipa powska.

 9. @zetus1 Obejrzalam Fareed Zakaria i John Olivera. Dla mnie wzajemnie uzupelniaja obraz B. Johnsona
  J. Oliver chcial w sposob przesmiewczy przedstawic premiera UK jako kretyna rownego Trumpowi. I tak do konca to sie nie dalo, bo malutkie sa te smiesznosci, braki, gaffy, klamstwa w porownaniu z przywodca imperium swiata. Na jednej szali dekagramy, a na drugiej tony. B.Johnson byl dwie kadencje burmistrzem Londynu i chyba miasta nie pograzyl w chaosie. Gdyby obecny prezydent Ameryki byl przez dwie kadencje burmistrzem NY to samowola budowlana, niedbanie o tkanke historyczna miasta, infrastrukture, nepotyzm nie mowiac juz o napieciach spolecznych bylyby niewyobrazalne.

 10. 7 wpisow a @satru ….już 3 razy . Rano policzę, to taka zabawa .

 11. Jestem przekonany , że pisowcy nie mają nawet poczucia tego jak nieprzyzwoite są ich działania . Oni rzeczywiście są przekonani , że im sie to należy , bo zwycięzca bierze wszystko według PiSowskiej doktryny politycznej. Stąd też początkowa reakcja na ten skandal Kuchcińskie , który po prostu nie mógł zrozumieć o co „im” chodzi . Dopiero kiedy skandal nie chciał ucichnąć , zdecydował się zadeklarować jakiś datek na cele dobroczynne , czy te pieniądze rzeczywiście wpłaci , albo skończy się tradycyjnie już na deklaracji , to juz inna historia . Na pomysł , żeby uczciwie rozliczyć sie z państwem nigdy by nie wpadł , bo to przecież jego prywatny folwark. W demokratycznym kraju , osoba która w ten sposób nadużywa swojego stanowiska , byłaby skompromitowana i musiałaby się prawdopodobnie podać do dymisji. Ale w państwie PiSu takie uwłaszczanie sie na państwowym, to codzienność i stad bierze się w Polsce wyższość mienia państwowego nad prywatnym. To pierwsze jest po prostu łatwiej dostępne dla ludzi PiSu.

 12. Odloty elit rządzących, to norma psychologiczna.
  Wydaje się zdobywcom władzy, że są czymś wyjątkowym.
  Euforia powoduje utratę więzi z rzeczywistością.
  Jedynie upadek z Olimpu władzy niektórych otrzeźwia.

  Kilometrówki bez samochodu, biura poselskie bez pracowników, podróże służbowe na wakacje, diety za nieuczestnctwo w sesjach sejmowych……
  Można wyliczać bez końca przykłady głupiej, prymitywnej pazerności „elyty” w pierwszym pokoleniu.
  Choć lordowie w dwudziestym, mają podobne zachowanie- choć niewiele rzadziej.

  ” Żelazne prawo oligarchii”- elity się degenerują w sposób przewidywalny.

 13. waldemar
  29 lipca o godz. 19:35
  7 wpisow a @satru ….już 3 razy . Rano policzę, to taka zabawa .

  To znaczy mnie może bardziej inspirują wspisy innych do moich własnych, dostaję również sporo pytań, na które nieładnie nie odpowiedzieć. Musisz to wziąć pod uwagę, a poza tym ja piszę bardzo krótko, więc…nie wpisy a zdania policz dyskutantów. Ja piszę w trybie metaforysty.

 14. waldemar
  29 lipca o godz. 19:35
  7 wpisow a @satru ….już 3 razy

  Ja zacząłem dawać łapkę w dół temu faszyście 🙁

 15. Waldemar, zainspirowałeś Adam100 do organizacji ostracyzmu dla moich Bogu ducha winnych wypowiedzi.

  Mnie naprawdę nie zależy na pisaniu w środowisku nietolerancyjnym. Lubię jak jest jasno, inteligentnie.

 16. @

  Kuchciński przecież zostawił pieniądze w burdelu. O co chodzi ?

 17. @ satrustequi
  29 lipca o godz. 19:44
  Mnie naprawdę nie zależy na pisaniu w środowisku nietolerancyjnym. Lubię jak jest jasno, inteligentnie.

  Becz se becz baranie
  w pierwszym rzędzie idź.
  Ziemniakami bańdzioch wypchasz
  Żydków spalisz, księdzu cyc dasz.

 18. @satrustequi, 29 lipca o godz. 19:44

  Do Bogu ducha winnych wypowiedzi od samego początku twojego udzielania się na tym blogu zaliczyłbym co najwyżej te o urodzie niektórych krajobrazów w USA.
  Też ci daję łapkę w dół.

 19. 19:56

  Dwie, trzy łapki w dół chowają wypowiedź. Może się pokażą gdy dostanę łapkę w górę. Proszę o łapki w górę z ciekawości.

 20. jESTEM ZWOLENNIKIEM OŚWIECONEGO AUTORYTARYZMU, CZY TEŻ MERKANTYLIZMU.

  I tak się zastanawiam, czy zwolennicy ostracyzmu, demagogizmu, ideologicznego fanatyzmu, rzeczywiście są demokratami?
  Te wszystkie łapki w stosunku do mających inne zdanie, czego są przejawem?
  Mi to wygląda na sekciarskie myślenie….
  Demokracja ponoć polega na dyskusji, wymianie poglądów, walce na argumenty.
  Jakie metody niektórzy z was proponują?
  Totalitarne?

  To ja już wolę oświeconych autokratów…..

 21. Z cenzurą można było dyskutować, iść na kompromisy.
  Z fanatycznymi imbecylami nie ma się żadnego pola manewru.
  Taka konkluzja tego wątku.

 22. Wiesiek
  To ryzyko z autorytaryzmem polega na tym , że nigdy nie wiadome co się dostanie Orbana , czy Kaczyńskiego. Swoją kamaryle ma ale każdy , lepkie ręce też mają wszyscy . Dobrze jak jakos rządzą , na co ale nie ma gwarancji , nie mówiąc o kontroli , a pozbyć się ich też cieżko . Droga wyborów już odpada.

 23. Elity III RP

  Znany dziennikarz Kamil D. miał kolizję i uszkodził swój samochód. Do zderzenia doszło na trasie A1 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego. Kamil D. był pod wpływem alkoholu. Według naszych informacji, dziennikarza przewieziono na komendę i przeprowadzono czynności z jego udziałem, mające wyjaśnić okoliczności sprawy. Mężczyzna poddał się badaniu alkomatem. Miał 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Według portalu osoby, które widziały zdarzenie, twierdzą, że kierowca BMW „ledwo trzymał się na nogach”, kiedy wysiadał ze swojego samochodu.

  Poseł PSL-UED Stefan N. miał przyjmować łapówki w formie 29 usług seksualnych, opłacanych z pieniędzy zatrzymanych przez CBA biznesmenów. Śledztwo prowadzone przez Biuro wykazało, że wręczali oni korzyści posłowi na Sejm, a w zamian otrzymywali m.in. intratne kontrakty w spółkach Skarbu Państwa. Proceder odbywał się w mieszkaniu w Łodzi, należącym do biznesmenów. Do spotkań z kobietami dochodziło od stycznia 2013 do końca 2015 r. Według informatora podsłuchani biznesmeni mieli wielokrotnie mówić o „jurnym Stefanie”. Mówią, że zarwał łóżko i że teraz powinien korzystać z kanapy.

  Mimo zasądzonych przez sąd alimentów dla byłej żony Isabel i ogromnego długu, Kazimierz M. wciąż nie płaci. Ma na głowie prokuratora i komornika. Ten drugi pojawił się w czwartek pod domem, w którym mieszka były premier. Według relacji kilku funkcjonariuszy, w towarzystwie asesor z kancelarii komornika weszło do klatki schodowej. Pukali i dzwonili, ale nikt im nie otwierał. Już podczas akcji mundurowi dostali informację, że były premier opuścił mieszkanie. Jak? Miał wymknąć się przez ogródek i sforsować żywopłot, a następnie przedostać się na teren sąsiadującego z osiedlem parku.

  Nowe doniesienia ws. wypadku z udziałem Włodzimierza C. Według polityka kobieta wjechała na przejście dla pieszych, co jest zabronione. Jednak poszkodowana 70-latka twierdzi, że prowadziła rower. Ponadto były premier może usłyszeć zarzut oddalenia się z miejsca wypadku. Pomocy miał rowerzystce udzielić znajomy polityka i to on odwiózł ją do szpitala. Policję natomiast zawiadomili dopiero lekarze. Polityk natomiast pojechał do domu. Dopiero kilka godzin po wypadku miały odbyć się oględziny auta i wtedy zatrzymano dowód rejestracyjny ze względu na brak badań technicznych.

 24. Wiesiek
  Czemu sie uskarżasz ?
  Masz ochotę na dyskusje z „imbecylami” ?
  Czy człowiek z twoim wykształceniem i poziomem intelektualnym , nie może znaleść towarzystwa odpowiadającego jego aspiracjom i naprawdę musi tutaj męczyć sie z „imbecylami”?

 25. rozpisałam się pod poprzednim blogiem, co ciekawe inni mi też towarzyszyli.
  Kontynuuję temat dla @Is42, @Wieśka 59:
  Chcę żeby blog uznał że jestem pacyfistką.
  Wszelkie poważne rozmowy o doskonaleniu urządzeń do zabijania i to w czasie kiedy los Polaków jest przesądzony w chwili rozpoczęcia III WŚ, uważam za infantylne. Poważnym, dorosłym rozwiązaniem jest powszechne rozbrojenie i zaprzestanie produkcji arsenału broni, zniszczenie zapasów. To ostatnie działanie może być niewykonalne w warunkach pokoju.
  Przyszłe pokolenia (o ile ludzkość przetrwa obecny stan rozpasania) będzie oceniać ten okres jako wyjątkowo barbarzyński, gorszy od niewolnictwa i średniowiecza. Największą winą jest destrukcyjna działalność mimo świadomości i wiedzy.

 26. Bywalec 2
  29 lipca o godz. 20:23

  Wyobraź sobie, że ten blog ma jeden z NAJWYŻSZYCH poziomów….
  Usiłują tu dyskutować ludzie, o sporym IQ.
  To jak jest gdzie indziej, na mniej elitarnych forach?

  Zweryfikuj swoje punkty odniesienia.
  Do tych realnych, osiagalnych w rzeczywistym swiecie.

  Przykłady faktograficzne i tak do ciebie nie trafiają.

 27. @Lider4, dobrze że to napisałeś niezależnie od tego jakiej partii sprzyjasz. Rozpasanie władzy towarzyszyło każdej formacji politycznej sprawującej rządy po 1989r. Dzisiaj tematem wpisu jest podobna sprawa nazwałabym kryminalną – bo tak trzeba zakwalifikować kradzież państwowych pieniędzy. Nie dziwcie się koleżeństwu pamiętającemu bardziej uczciwe, surowe zasady.

 28. My ludzie państwa PiS
  O rozumieniu i traktowaniu państwa przez czołowych polityków PiSu pełniących najwyższe funkcje w państwie świadczą reakcje Kuchcińskiego i jego kolegów, którzy objaśniali zaraz po ujawnieniu jazdy na gapę (wielokrotnej) państwowym samolotem rodziny Kuchcińskiego:

  – że o co chodzi, że samolotem tym leciał marszałek? To miał nie lecieć, czy jak? Że rodzina leciała razem z nim? A cóż to takiego? Samolot i tak musiał lecieć. Jaka to strata dla państwa, jakie sprzeniewierzenie? Wstydźcie się – takie zarzuty stawiać drugiej osobie w państwie.

  Władza szybko zawraca w głowie tego typu niedowarzonym państwowcom, ponieważ oni są święcie przekonani, że z natury swojej (wybitny polityk) i z natury pełnionego urzędu (jeden z najwyższych urzędów w państwie) są uprawnieni do korzystania z tego co im państwo zapewnia wspólnie z rodziną, ponieważ to im państwo powierzyło poważne obowiązki i to oni te obowiązki z zaangażowaniem i z uszczerbkiem dla rodziny wykonują, więc niech te ich rodziny chociaż coś z tego mają.

  A taki Brejza lata po sejmie i pyszczy o jakichś przesłuchaniach.
  To były poważne loty służbowe drugiej osoby w państwie i nie będzie nikt wycierał sobie gęby rodziną Pana Marszałka Kuchcińskiego. Żadne kanalie i zdradzieckie mordy, które ukradły 250 000 000 000 + z VATu nie będą się czepiać uczciwego korzystania z przysługujących środków dla drugiej osoby w państwie.

  Poszli won do Brukseli, lewaki, liberały i komuniści, tam jeszcze nie widzieli takich złodziei jak wy, niech się napatrzą i trzymają się za portfele, bo tacy jak oni kradną w kościele, kradną od VATu, kradną spod blatu, a jak okazja, ukradną swej siostrze, ukradną bratu. Miejcie się stale na baczności. Mówimy to my – ludzie państwowi, PiSowi i prości.
  Pzdr, TJ

 29. Lider 4
  Tłumaczenie własnych skandali , skandalami polityków innych partii , nie wróży nam „dobrej zmiany” . To, że inni rzekomo mieli byc jeszcze gorsi, wygląda raczej na zapowiedź dalszego obniżenie poprzeczki przyzwoitości „dobrej zmiany”.

 30. a to @worm tak łapkami się rządzi, moje komentarze też kasuje. Nie szkodzi, powtórzę za salową: „…jak TO chrupnie pod nogą…”

 31. Wiesiek
  Jesli teraz znowu ten blog jest taki dobry , to dlaczego akurat tu wypisujesz o imbecylach, to jest jakoś mało konsekwentne ?
  Co do mojego stosunku do twojej faktografii , to mój stosunek jest rzeczywiście negatywny . Mam nadzieje , że nie mylisz faktografii z faktami ?

 32. @Bywalec 20:35
  Chociaż profesor w swojej hipokryzji wydaje się być niezwyciężony, widzę że ty również się starasz. I straszysz „poprzeczką” która od 30 lat leży na ziemi.

 33. Czesław Miłosz powiedział, że tylko zachwyt może jeszcze uratować ludzkość. Przyznajmy że głęboka myśl i jakby niezrozumiała dla większości zjadaczy ziemniaków.
  Jestem zachwycony m.in. rządami ekonomicznymi Pana Premiera Morawieckiego.

 34. mag
  29 lipca o godz. 19:15
  Czyż PiS to nie czystej wody Solidarność? Tak Ty i Platforma.

 35. mag 19:15

  „Już nawet nie wspomnę o nieustających ogromnych premiach dla swoich ludzi, którym się po prostu należy, co wprowadziła w życie była pani premier, która w nagrodę bierze dużą kasę w Europarlamencie, choć flagę Unii chowa pod pulpitem. Kwalifikuje się to na dowcip o szczycie bezczelności.
  Rzygać się chce.”

  Przecież wspomniałaś dokładnie zaraz po „nie wspomnę”?

 36. Rzygać będziecie jeszcze trochę, a ja się będę zachwycać. A ludzie z tego rzygania owszem będą ginąć w Kraju.

 37. Jednego doprowadziliście do samospalenia pod Pałacem Kultury swoim rzyganiem

 38. Sprawę przelotów rodziny marszałka Kuchcińskiego reguluje kodeks wykroczeń:

  „art. 121 kw
  § 1. Kto, pomimo nieuiszczenia dwukrotnie nałożonej na niego kary pieniężnej określonej w taryfie, po raz trzeci w ciągu roku bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza przejazd koleją lub innym środkiem lokomocji,
  podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
  § 2. Tej samej karze podlega, kto bez zamiaru uiszczenia należności wyłudza pożywienie lub napój w zakładzie żywienia zbiorowego, przejazd środkiem lokomocji należącym do przedsiębiorstwa niedysponującego karami pieniężnymi określonymi w taryfie, wstęp na imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową, działanie automatu lub inne podobne świadczenie, o którym wie, że jest płatne.
  § 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyłudzonego mienia.”

 39. @sratusequi :
  „Jestem zachwycony m.in. rządami ekonomicznymi Pana Premiera Morawieckiego.”
  No niewątpliuwie są one godne zachwytu. Niemcvy, przy wzroscie gospodarczym mniejszym niż 1 % wypracowały nadwyżkę budżetową ( czyli prostymi słowami zmniejszyły zadłużenie kraju) podczas gdy Polska , w okresie niebywałej koniunktury, czyli ponad 4% wzrostu PKB, wypracowały deficyt wiekszy niż w latach „Polski w ruinie”.
  Zaiste, trzeba być ekonomicznym geniuszem, aby takie osiągnięcia uzyskać….

 40. Chyba wysunięcie prezesa Kaczorka na pierwszą osoobę w państwie ma solidne podstawy.
  Prokuratorzy odmowili wszczęcia śledztwa w aferze taśmowej. Nie interesuje ich, czy prezes Kaczorek wiedział o nagrywaniu czy nie wiedział. W listach Falenta pisał, że o nielegalnych podsłuchach wiedziały władze PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Wyborców PiS też nie interesuje?
  http://wyborcza.pl/7,75398,25040713,prokuratura-nie-zajmie-sie-listami-falenty-dowodzil-w-nich.html

 41. kooperatywaMandragon

  Tradycyjnie polecam nowy wywiad red Sroczyńskiego.

  Tym razem to gratka dla miłośników narracji publicystyczno-ideologicznej z nurtu „geopolitykololo”. Sroczyński rozmawia bowiem z jego aktywnym popularyzatorem dr Bartosiakiem.
  Doktor Bartosiak stara się tym razem dotrzeć zarówno do miłośników klasycznego „geopolitykololo” utrzmanego w konwencji lat 20 – 30 ubiegłego wieku jak do miłośników odmiany modern.
  Tych pierwszych zachęca już tytuł „Nadchodzi epoka wojujących ze sobą królestw. Polska leży w samym oku cyklonu” jak i nawiązania do niesmiertelnych „Anglosasów, którzy są ludźmi morza”.
  Tych drugich zaś kusi „przepływami strategicznymi”, „zwornikami świata”, „globalnymi łańcuchami dostaw”, „multiplikującymi zachodnimi elitami” oraz, co mnie nastroiło poetycko, „projekcją siły oceanu światowego na wysuniętych rubieżach głębiej w masach lądowych Eurazji.”

  Oczywiscie, jak w przypadku „geopolitykolololo”, pod tym dziwacznym slangiem niewiele ukrywa się merytorycznych treści. Akurat tyle co w odpowiedziach na szwejkowskie pytania „czy wiecie panowie co to jest trotuar”?

  Tym niemniej warto zauważyć, że dr Bartosiak jako jeden z nielicznych popularyzatorów „geopolitykololo” dostrzega też problemy wewnętrzne państw, w tym konflikty klasowe, choć oczywiście wiąże je konsekwentnie z ingerencją zewnętrzną. I tak np zwraca uwagę na upadek amerykańskiej klasy średniej nawiązując do elitystycznych słów Steve Bannona „Elity? A kto pływa na Morzu Południowochińskim na naszych krążownikach i niszczycielach pilnując globalizacji? Synowie i córki przegranych z Pasa Rdzy. I mają dość utrzymywania systemu, w którym nie mogą spłacić kredytu, założyć rodziny, bo jest atrofia klasy średniej”.

  W tym kontekscie wraca nieśmiertelny czynnik sprawczy w „geopolitykololo” czyli „walizka dolarów z Wall Street”. Z tym, że za upadek klasy średniej w USA Bartosiak obwinia Chiny Ludowe więc w tym przypadku ową symboliczną „walizkę” nalezy rozumieć jako walizkę juanów z giełdy szanghajskiej.

  Wspomnę w tym kontekscie, że to nie pierwsza próba powiązania „geopolitolololo” z analizą klasową. Jak widać współcześni jej przedstawiciele zaczynają być swiadomi swych ograniczeń. Nie tak dawno przeczytałem z osłupieniem podobny melanż w tekście z Le Monde Diplomatique – zalinkowanym na blogu. Byłbym z krzesła spadł z wrażenia.

  Życzę więc wesolej lektury – tekst pod linkiem

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25038084,bartosiak-nadchodzi-epoka-wojujacych-ze-soba-krolestw-polska.html

 42. @Symetryczny
  NIE ! Deformujesz, upraszczasz, bo tak Ci wygodnie. Świat czarno-biały.

 43. mag
  29 lipca o godz. 19:15
  Nic ująć, nic dodać.

 44. @Bar Norte, 29 lipca o godz. 21:42

  Wszystko się rozbije o ten passus:

  świadczenie, o którym wie, że jest płatne

  Skąd dzieci marszałka mają wiedzieć, że coś jest płatne, skoro tata lata za darmo (misja) i nigdzie nie sprzedają biletów na rządowego gulfstreama?
  Notabene, dzieci marszałka mają po 21 (córka) i 19 lat (dwaj synowie). Gdzież takie maleństwa puszczać same pociągiem do Rzeszowa, jak samolot i tak leci, a piloci muszą wylatać godziny
  🙄
  I jeszcze pretensje do marszałka, że pobiera kilometrówki. A jak ma się dostać z lotniska do domu i z powrotem? Chyba że tam już czeka służbowa limuzyna z kierowcą 🙄

 45. Widzenie świata czarno-biało nie jest złe w czasach PiSowskiej zarazy. Trzeba tylko widzieć co białe, a co czarne. PiS doktrynalnie i pragmatycznie zbliża państwo do standardów PRL.
  http://wyborcza.pl/7,75968,25025460,pis-okazuje-sie-znakomita-szczepionka-przeciw-socjalistycznym.html

  Ikea, Empik, BP, Shell, Circle K – w czasach „dobrej zmiany” kapitalistyczne koncerny stają w obronie demokratycznych wartości. A prywatne media są enklawą wolności słowa. … Nie wiemy również, jak zareaguje autorytarna władza na wyzwanie rzucone jej przez Empik i nafciarzy. Pisowscy ORMO-wcy już przystąpili do kontrataku, potępiając kapitalistycznych warchołów. Zdaniem Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP (to dziś skrót od Stowarzyszenie Dziennikarzy Pisowskich) decyzja Empiku o wycofaniu ostatniego numeru „Gazety Polskiej” z kolportażu „łamie fundamentalną w ustroju demokratycznym zasadę wolności słowa. Działanie takie stać się może współczesnym rodzajem cenzury prewencyjnej i w demokratycznym ustroju nigdy nie powinno mieć miejsca”. To oświadczenie wraz z nazwiskiem podpisanej pod nim Jolanty Hajdasz, dyrektorki CMWP, wejdzie do annałów hańby polskiego dziennikarstwa, zajmując poczesne miejsce obok dokonań reżimowych żurnalistów Marca ‘68, takich jak Kazimierz Kąkol czy Tadeusz Kur. … Przeciętny polski sklepikarz, kioskarz czy nawet właściciel większego biznesu raczej nie mógłby sobie na aż tak demonstracyjny gest pozwolić, wiedząc, że aparat państwa może go zetrzeć na miazgę. … uż dziś polski biznes państwowy przekształcony został w finansowy rezerwuar władzy. Ze spółek skarbu państwa płyną milionowe kwoty, zasilając projekty, imprezy i redakcje służące PiS. Etaty w firmach państwowych są traktowane jak dobro partyjne i służą do zapewnienia dobrobytu ludziom PiS i ich rodzinom. … PiS, głosząc hasło „repolonizacji”, zmierza do rozszerzenia swych wpływów i władzy. Mówiąc w uproszczeniu, chodzi o to, by jak najmniej było w Polsce warcholskich prywatnych stacji BP, sklepów Ikei czy empików, a jak najwięcej firm takich jak państwowe Orlen czy Poczta Polska zajmujących się szerzeniem bogoojczyźnianej propagandy i krzewieniem kultu „żołnierzy wyklętych”. … Dziś znowu widzimy, że prywatne przedsiębiorstwa, zwłaszcza te silne i międzynarodowe, są nośnikami wartości obywatelskich i demokratycznych, zaś firmy państwowe stają się narzędziami w ręku autorytarnej władzy. Media prywatne są miejscem wolnej debaty, zaś te państwowe są tubą rządowej propagandy. Obywatele prowadzący własne biznesy i zatrudnieni w firmach prywatnych są w większym stopniu niezależni od władz, natomiast ci na państwowych etatach częściej muszą się pilnować i uważać np. na to, co piszą na Facebooku.

 46. Bar Norte
  29 lipca o godz. 21:59
  Tym razem to gratka dla miłośników narracji publicystyczno-ideologicznej z nurtu „geopolitykololo”. Sroczyński rozmawia bowiem z jego aktywnym popularyzatorem dr Bartosiakiem.
  Doktor Bartosiak stara się tym razem dotrzeć zarówno do miłośników klasycznego „geopolitykololo” utrzmanego w konwencji lat 20 – 30 ubiegłego wieku jak do miłośników odmiany modern.
  Tych pierwszych zachęca już tytuł „Nadchodzi epoka wojujących ze sobą królestw. Polska leży w samym oku cyklonu” jak i nawiązania do niesmiertelnych „Anglosasów, którzy są ludźmi morza”.
  Tych drugich zaś kusi „przepływami strategicznymi”, „zwornikami świata”, „globalnymi łańcuchami dostaw”, „multiplikującymi zachodnimi elitami” oraz, co mnie nastroiło poetycko, „projekcją siły oceanu światowego na wysuniętych rubieżach głębiej w masach lądowych Eurazji.”

  Oczywiscie, jak w przypadku „geopolitykolololo”, pod tym dziwacznym slangiem niewiele ukrywa się merytorycznych treści. Akurat tyle co w odpowiedziach na szwejkowskie pytania „czy wiecie panowie co to jest trotuar”?

  Mój komentarz
  Bar Norte, pustka poznawcza geopolitykopolo. Jako przykład tej pustki przytaczasz pojęcia, które nic nie znaczą, a którymi operują gopolitykopolodzy składając je w nieskończony ciąg zdań, wynurzeń, hipotez i wniosków:

  „Przepływami strategicznymi”, „zwornikami świata”, „globalnymi łańcuchami dostaw”, „multiplikującymi zachodnimi elitami” oraz, co mnie nastroiło poetycko, „projekcją siły oceanu światowego na wysuniętych rubieżach głębiej w masach lądowych Eurazji.”

  Język geopolitykopologów jest taki jaki zacytowałeś przykładowo – mętny, przypadkowy, nie wiadomo jaki, mechaniczny, automatyczny.
  Pzdr, TJ

 47. http://wyborcza.pl/7,75968,25040672,czy-wciaz-nie-wolno-mowic-o-panstwie-mafijnym.html

  Prokuratura nie zajmie się informacjami z listów Marka Falenty, który oskarżył czołowych polityków PiS o zlecenie mu podsłuchiwania ludzi PO.

  Falenta stwierdził w tych listach, że do nagrywania namawiał go Stanisław Kostrzewski, b. skarbnik PiS, a wszystko miał akceptować Jarosław Kaczyński oraz ludzie z jego najbliższego otoczenia. „Stanisław Kostrzewski konsultował sposób wykorzystania nagrań w 2013 roku. Zaakceptował wykorzystanie materiałów i przysłał mi agentów CBA z Wrocławia i ABW z Katowic, dla których pozyskiwałem kolejne nagrania” – napisał biznesmen. O Kostrzewskim Falenta pisze: „pierwszy dowiedział się o możliwości pozyskania nagrań. Polecił mi kontynuację działań. W tym samym czasie poinformowałem też agentów CBA i ABW z Katowic. Spotkania z nim odbywały się w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej i w moim biurze”.

  Prokuratorzy wiedzą, że jeśli będą nieposłuszni wobec władzy, zostaną ukarani. Taki los spotkał prokuratora Mariusza Krasonia przeniesionego z dnia na dzień do innej prokuratury. Zresztą PiS do spraw wrażliwych wyznacza tylko „sprawdzonych towarzyszy”.

  dwa ewidentne przypadki potwierdzające prawdziwość tej diagnozy: sprawa Birgfellnera i sprawa Falenty.

  Jeżeli Falenta mówi prawdę – a te jego doniesienia współgrają z tym, co zeznawali wcześniej zatrudnieni przez Falentę kelnerzy – oznaczałoby to, że politycy PiS wiedzieli o procederze nielegalnych podsłuchów lub wręcz go współorganizowali. I powinni ponieść odpowiedzialność. Ale prokuratura nadzorowana przez PiS tym się nie zajmie.

  Po ułaskawieniu przez prezydenta b. szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika mój redakcyjny kolega Wojciech Czuchnowski użył sformułowania „tak działa państwo mafijne” – i sąd drugiej instancji nakazał mu przeprosiny. Ciekawe, czy dziś decyzja sądu w sprawie Czuchnowskiego byłaby taka sama. I co jeszcze musi się wydarzyć, aby sąd uznał prawo publicystów do nazywania rzeczy po imieniu.

 48. Nie należy zapominać, że Kuchciński to lepszy (a może nawet najlepszy) sort. Jego progenitura w rejsowym samolocie pospolitować się nie może, a żona musi przecież dzieci pilnować. Toż to przyszłość narodu! Gorszy sort może sobie pyszczyć do woli, a po Kuchcińskim to spłynie jak woda po kaczce.

 49. hetajr
  29 lipca o godz. 20:44
  Do wpisu satrustequi z godz. 13:11, traktującym o kompleksowym i kongenialnym działaniu premiera Morawieckiego jedna uwaga – jest to artykuł w FAZ samego Morawieckiego a nie wywiad z nim.

  Przypomina się powiedzenie:

  Tato, chwalą nas! A kto? Wy mnie a ja was.

  https://www.dw.com/pl/premier-mateusz-morawiecki-wzywa-ue-do-walki-z-mafią-vat/a-49780761

  satrustequi
  29 lipca o godz. 21:07
  nie bardzo rozumiem istotę twego pomyślenia – jak wykład może być komunikacją mniejszej wagi niż rozmowa
  ————————————————————————————————————-Już tłumaczę.

  O danie wywiadu prosi gazeta zainteresowana danym tematem a wywiadujący musi być przygotowany, mieć wiedzę, np. o dokonaniach premiera Morawieckiego w zwalczaniu tzw. mafii vatowskich.
  O zamieszczenie artykułu zabiega zwykle jego autor a redakcja nie musi mieć specjalnej wiedzy w jego przedmiocie. Do decyzji o zamieszczeniu może wystarczać jej sama osoba autora artykułu.

  PS Wykład to za wielkie słowo. Dla mnie jest to najwyżej pogadanka.

 50. GajowyM.

  Być może dzieci nie wiedziały ale marszałek Kuchciński przecież wiedział skoro bez gadania przyjął odpowiedzialność finasową za transport swych latorośli – na polecenie prezesa.
  Ta dziwna wpłata na cele dobroczynne jest aktem przyznania się do tego, że owe przeloty kosztują a więc osoby nieuprawnione do korzystania z nich bez zapłaty powinny za nie jednak płacić.
  Myslę, że powinien to po prostu rozstrzygnąć sąd.

  Tym bardziej, że Sąd Najwyższy zajmował się już kilkakrotnie owym artykułem kodeksu wykroczeń (popularne „szalbierstwo” z działu wykroczenia przeciwko mieniu). Na przykład w sprawach unikania zapłaty za kurs taksówką.

 51. Nareszcie dawny Passent.
  Radość czytać.
  I uśmiech na dobranoc się przydaje.
  Do jutra!

 52. tejot

  Albo takie cudo:

  „bez kontrolowania Polski – a szerzej przestrzeni między Morzem Czarnym i Bałtykiem – każde imperium ma jakąś słabość”

  Robi wrażenie!

 53. @Bar Norte, 29 lipca o godz. 23:09

  Oczywiście, że Kuchciński wiedział, a nawet jakby nie, to przecież szefowi się nie przeciwstawi, tylko uszy po sobie i tych parę groszy jałmużny do skarbonki wrzuci.
  Gdyby naprawdę poczuwał się do winy i ogarniał wagę swojego nadużycia, to zwróciłby rzeczywiste koszty do kasy, która jego przeloty finansowała.
  Poważny polityk w poważnym państwie, przyłapany na takim wyłudzeniu, już by ustąpił ze stanowiska. Ale przecież nie w takim państwie bezwstydnych kacyków jak Polska.

 54. Jak już kancelaria Sejmu będzie musiała udostępnić informacje na temat wszystkich lotów „Penelopy” do Rzeszowa, to ciekawe byłoby poznać nazwiska nie tylko rodziny ale też innych gości, których zapraszał na pokład.

 55. GajowyM.

  „Gdyby naprawdę poczuwał się do winy i ogarniał wagę swojego nadużycia, to zwróciłby rzeczywiste koszty do kasy, która jego przeloty finansowała.”

  On ten myk z symbolicznym samoukaraniem (?) zrobił własnie po to by nie ujawniać rzeczywistych kosztów – jak piszesz.
  Ujawnienie ich byłoby wbrew interesom tej całej grupy, która się buja rządowymi samolotami od sasa do lasa – jak podejrzewam z rozmaitym nieuprawnionym towarzystwem. Gdyby Kuchcińskiego zmuszono do pokrycia rzeczywistych kosztów to by stworzono niebezpieczny dla nich precedens.

 56. I po co te ostrozne slowa ? Toz to zwykly zlodziej. media donosza, ze pomimo rzadowej limuzyny, doliczyl sobie 6000 zl ryczaltu na dojazdy prywatnym samochodem. Pewnie jezdzac do burdelu. Wstyd byc polakiem. rzadzi mafia a glupie spoleczenstwo wybiera to dziadostwo i jeszcze ma zaufanie do tej zgrai zlodzieii, hosztaplerow, pedofilow i klamcow.

 57. w temacie wykorzystywania stanowisk dla prywatnych korzyści nie ma różnicy pomiędzy kolejnymi rządzącymi ugrupowaniami. @Symetryczny ma rację w temacie genezy złodziejstwa („teraz k… my”), z tym że łamanie prawa, przekraczanie uprawnień, zwykłe oszustwo doskonali się od 30 lat zgodnie z wyobrażeniami solidarnościowców o luksusach sprawowania władzy. Może ktoś zna porównanie zarobków i przywilejów rządzących przed i po transformacji?
  Właściwie dla większości można by też zadać sobie trud wyszczególnienia podstawowych* różnic pomiędzy partiami PO i PiS w czasie sprawowania władzy, nie tylko @mag jest zagubiona.
  *istotne, mające wpływ na politykę zagraniczną i sytuację gospodarczą kraju, w tym przełożenie na byt obywateli. Ze szczególnym naciskiem na państwo wyznaniowe, na tę opcję PO radośnie przystała. Ślubując przed ołtarzem.

 58. Baaardzo podoba mi sie “ afera kuchcinska”:

  1. Pokazuje zdolnosc do samokorekty PiS i to ze jest to ugrupowanie zasad. Jest problem- jest rozwiazanie: finsnsowe ze strony “ winnego” i systemowe- rzad doprecyzuje zasady korzystania z panstwowych samolotow, samochodow i toalet w strefach VIP.

  2. Rodziny korzystajace z podrozy WRAZ z dygnitarzem niczemu niewinne- skorzystaly z zaproszenia ufajac ze zapraszajacemu wolno to robic.

  3. Placi zapraszajacy boo to on blednie zinterpretowal swe uprawnienia.

  4. Teraz test: wedlug jakich stawek powinien zaplacic za loty rodziny p.Kuchcinski? Tych LOT? Ryanair? Prywatnych taksowek powietrznych? A moze co laska?

  Odpowiedz na powyzsze pytanie pokazuje ze skoro szkoda trudna do wyceny to sprawa bardziej obyczajowa nizli z obszaru prawa.

  Cala ta “afera” to przyklad dobrej zmiany: jest problem to sie go niezwlicznie rozwiazuje stosujac przy tym srodki adekwatne do sytuacji.

  ml

 59. Tak, to narrszcie dawny Passent- takie kunsztowne i leciutkie w formie pochylanie sie nad duperelami.
  Takiego go pamietam z czasow PRL.
  No, moze wtedy nie pisal o konkretnych politykach.
  Dzis mozna, boo wolnosc slowa w Polsce 2019 ma sie bardxo dobrze.

  ml

 60. Przygody pana Falenty.

  Gdyby byl popierany przez pis nie scigano by go po swiecie by w koncu osadzic go we wiezieniu.
  Boo lamoby to uzgodnienia.
  Poniewaz zadnych uzgodnien i pewnie kontaktow nie bylo poszed siedziec. Za podsluchy.

  Gdybym byl Kaczorem wyznaczylbym do kontaktow z p. Falenta zzprzyjaznionego adwokata. Samemu nie uczestniczac w czyms potencjalnie sliskim.
  Wg pana Falenty Kaczor consjmniej wiedzial o podsluchiwaniu, co wiecej- przyjmowal p. Falente na Nowogrodzkiej.
  Wszystko mozna poeiedziec o Kaczorze ale nie to ze jest glupi/ nieostrozny/ ryzykantem.

  Gdyby p. Fal

 61. Gdyby intencja listow p. Falenty do prezydenta (?) bylo ujawnienie prawdy, ukaranie winnych to wyslalby je do mediow a potem zawiadomolby prokurature o popeelnieniu przestepstwa przez Kaczora.
  Jego intencja byla zupelnie inna- szantaz w celu uzyskania ulaskawienia.
  Bezskuteczny stad na nic wiecej sie nie powazy: zadnych zawiadomien prokuratury nie bedzie.
  Tak sadze.

  ml

 62. Bardzo mnie ciekawi jak potoczy sie sprawa odmow dystrybuccji gazety z naklejka.
  Przeciez to lustrzane odbicie sytuacjj kierowcy ubera ktory odmowil przewiezienia pasazerow z teczowa flaga, drukarza ktory odmowil druku ulotek homoseksualistow czy cukiernika ktory nie zrobil tortu na homoseksualny “ slub”.

  Pokazuja ze biznes ma prawo dzialac wedlug ( rozumianej absolutnie subiektywnie) odpowiedzialnosci spolecznej.
  I tak trzymac! Furda wolnosc slowa! 🙂

 63. Skoro mowa o panach K. Swietny jak zwykle tekst prof.Hartmana
  ” Niedoszły morderca został nareszcie pogrzebany żywcem, a nad zasypanym dołem odtańczono taniec etycznie wzmożonych z dzidami.
  ….Reakcje na mój komentarz świadczą o dwóch rzeczach: po pierwsze, o masowym deficycie umiejętności czytania ze zrozumieniem, ..”
  No tak, ale to nie jest tekst dla etycznie wzmozonej tepej dzidy.

 64. Marszałek plus. Czyli PiSlandia jest republiką bananową

  Dowodów jest na to wiele. Nie ma tygodnia bez afery korupcyjno-mafijnej. W tej z Air Kuch atrakcją jest wyciąganie z gardła Centrum Informacji Sejmu ile to razy marszałek-plus latał do Rzeszowa i z powrotem jako „druga osoba” czyli w trybie HEAD (a nie „bez żadnego trybu”). Najpierw zarzekali się, że wcale. W drugim nawrocie, że sześć razy. Ostatnia wersja, że 23. Zaś ta okropnie totalna opozycja twierdzi, że ponad 100 razy. Jak tu stanąć w prawdzie, żeby nie było że tam gdzie ZOMO.

  Czy tak trudno ustalić ile razy marszałek-plus latał? 0 czy 6 czy 23 czy ponad 100.
  Krakowskim, czy też żoliborsko-rzeszowskim targiem ustalono, że 23. Dlaczego? Bo wyliczono – w ulgowej taryfie, bo woził rodzinę i znajomych – że to będzie kosztować 15 tys zł. Dokładnie tyle ile oszczędności marszałek-plus podał w deklaracji majątkowej. W trybie rozliczeń z prezesem Kaczorkiem ustalono, że 23 to właściwa liczba lotów marszałka-plus.

  Dlaczego republika bananowa, a nie … ziemniaczana. Bo ceny bananów są stabilne, a ziemniaków … szkoda gadać. W takim trybia marszałka plus nie byłoby stać na zapłacenie za 23 przeloty.

 65. Bar Norte, 21:59

  Sroczynskiego znalezionego pezez Pana zawsze z wielkim zainteresowaniem czytam.
  Dwa pierwsze spostrzezenia po przeczytaniu wywiadu :
  1.,,Jeżeli Amerykanie dojdą do wniosku, że w walce z Chinami są na słabszych pozycjach, to będą potrzebowali Rosji. I mogą się z nią dogadać kosztem naszego regionu.”
  Po co odbierac dzieciom i kalekom chleb od ust, zeby sie zadluzac na Pseudopatrioty i F-35, skoro nasi
  ,, najwieksi sojusznicy” ( jak pisze Pan Redaktor ) i tak rzuca nas na pozarcie.
  2.DoktUr jest neokonserwatywnym reakcjonista, pracujacym dla szczujacej Ukraine i Polske przeciw Rosji Fundacji Potomac, ktora ma te same zrodla finansowania co Rada Stosunkow Zagranicznych ( CFR ), finansowanie przez firme zbrojeniowa Boeing i fundacje fundatora gazety wyborczej ( ktora zdezindustrializowala nasz kraj ).
  Przykro , ze na lamach gazety.pl
  Sroczynski zaczyna bladzic.
  http://www.abovetopsecret.com/forum/thread1008757/pg1

 66. I jeszcze konkurs:
  Ktorycg praw obywatelskich zostali pozbawieni Polacy w ciagu ostatnich 4 lat?
  Jesli nie wszyscy to moze znacie panstwo taka grupe osob/ pojedyncza osobe ktorej prawa obywatelskie zostaly ograniczone?*

  Dla autorow najciekawszych odpowedzi przewiduje sie sute nagrody.

  ml

  * uprzejmie prosze by tylko nie pisac o emeryturach bylych UBekow. Wiem ze oni zasluzeni dla Polski, ale sadze ze film “Psy” wynagrodzil im ich heroizm w calosci.

 67. Dysponent ma prawo zapraszać. Tak było z lotem do Smoleńska czy innymi lotami z udziałem dziennikarzy i biznesmenów. Przecież miejsca były puste a do tego utrzymywane przez podatników pasażerów też. Tak sobie myślę,że lotniczy autostop nie jest zabroniony. Medialna dulszczyzna bo wożenie rodziny i robienie zakupów służbowymi pojazdami jest powszechne.

 68. Inną sprawą jest osobista materialna odpowiedzialność dysponenta urzędnika za skutki skorzystania z lotu przez osoby zaproszone. Od momentu startu do lądowania z pobytem na lotnisku. Tak sobie myślę czy do Smoleńska lecieli gapowicze.

 69. Bar Norte
  29 lipca o godz. 21:59

  Bartosiak bardzo ładnie przedstawił amerykański punkt widzenia na świat.
  I miejsce w nim krajów wasalnych, takich jak Polska.

  Zabawne jest negowanie istnienia geopolityki i długofalowego planowania, istniejącego w wielu krajach, w których dominują elity od pokoleń rządzące z cienia.
  Marionetki mogą się zmieniać.
  Cele są stałe- dominacja i władza.

  Rooseveltowi udało się rozbić monopole, osłabić ich wpływy.
  Eisenhower i Kennedy przestrzegali przed wzrostem ich siły.
  Trumpowi może się nie udać ograniczyć zależność kraju od decyzji podejmowanych w radach nadzorczych.
  Interesy korporacji przeważają jak na razie nad interesami obywateli USA.
  Atrofia klasy średniej jest tego wynikiem.

  Polska i Ukraina mają blokować Jedwabny Szlak.
  Co gorliwie czynimy wbrew naszym interesom.

 70. wiesiek59

  ,, Rzeczpospolita ”zamieszcza wywiad z Januszem polskiej polityki, panem Qrwa- Miki.
  Jego poglady sa rownie atrakcyjne, co wymioty studenta pierwszego roku przed dyskoteka.
  https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/190729385-Janusz-Korwin-Mikke-Beda-pogromy-homoseksualistow-w-Polsce.html

 71. kooperatywaMondragon
  30 lipca o godz. 7:38

  Poglądy Korwina są reprezentatywne dla jakichś 2% wyborców.
  Dość…..ekscentryczne.
  Krzywa Gaussa obejmuje skrajności również w dziedzinie przekonań.

 72. Kapitał to nowa liberalna arystokracja. Tak sobie myślę,że to dla ciemnego ludu pierwszy sort. Ale związkowcy tego nie widzą. Na etacie też można być pańszczyżnianym. O samozatrudnieniu czy śmieciowym statusie nie wspomnę. Cham,pańszczyżniany,chłop,rolnik a ciemiężony nadal jak sugerują związkowcy od poniewierania świńskich łbów.

 73. Rządząca Stanami Zjednoczonymi rodzina Bushów wybiła się na potęgę dzięki umiejętnemu łączeniu świata polityki ze światem wielkich pieniędzy. System politycznej korupcji do perfekcji opanowali szczególnie dwaj jej najwybitniejsi przedstawiciele, były i obecny prezydent USA.Na polskim rynku ukazała się właśnie książka „Rodzina” amerykańskiej autorki Kitty Kelley.
  http://lewica.pl/?id=10285
  ========

  Tak mniej więcej wyglądają elity świata zachodniego.
  Nie różnią się specjalnie od innych, wschodnich czy południowych.
  Taka jest natura ludzka, po prostu.

 74. Generalna różnica pomiędzy Trumpem a poprzednimi trzema prezydentami jest taka, że sam doszedł do gigantycznego majątku przez co ciężko go kupić. Bush Senior jako szef CIA dorobił się gigantycznego majątku na „czarnych operacjach”. Clinton z kolei został wybrany przez zakulisowych mocodawców, podobnie jak Obama. Busha Juniora pomijam gdyż w historii USA nie było głupszego prezydenta i jedynym, aczkolwiek ważnym atutem było nazwisko.

  W porównaniu do poprzednich prezydentów Trump na razie wydaje się realizować w miarę niezależną politykę (jak na możliwości jakimi dysponuje). Moją uwagę skupiło jednak narzędzie, którym może zjednywać czy kupować sobie potężnych sojuszników. Chodzi o manipulacje cenami wszelkiego rodzaju aktywów czy to przy pomocy wypowiedzi na żywo, czy też wpisów na Twitterze. Przykładów jest bez liku. Poniżej omówię Wam tylko kilka z nich. Nie chodzi mi absolutnie o jakiekolwiek piętnowanie Trumpa. Skuteczna realizacja polityki na takim poziomie wymaga działań dużo bardziej brutalnych niż manipulacje rynkami. Prezydenci USA wszczynali wojny łamiąc zasady ONZ. Służby podległe Putinowi wysadziły w powietrze kilka bloków w Moskwie, aby uzasadnić drugą wojnę w Czeczenii. Chińczycy na swoim podwórku robią pewnie i dużo gorsze rzeczy. Tak wyglądała od zawsze polityka mocarstwowa. Wracając jednak do manipulacji – skoro tak silnie działają one na rynek, to warto je obserwować, zwłaszcza, że w niektórych przypadkach doprowadzają do skrajnych wypaczeń. A to może oznaczać pojawienie się okazji inwestycyjnej.
  https://independenttrader.pl/jak-trump-manipuluje-rynkami.html
  ==========

  Zgadzam się.
  Trump to gołąbek pokoju wśród jastrzębi.
  Z całkiem innej bajki pochodzi….

 75. A Komorowski wysadził z Tuskiem samolot aby zostać prezydentem. Tak sobie myślę o wysadzaniu bo pasuje do tezy, że bez powodu nie ma ognia.

 76. Szanowny Panie wiesiek59

  Ciekawa ta fascynacja Trumpem – ale bez przesady „(…) sam doszedł do gigantycznego majątku przez co ciężko go kupić.”

  Donald Trump odziedziczyl gros swojego majatku a „sam” przeszedl przez kolejne bankructwa swoich licznych pomyslow.

  Co do ” ciężko go kupić” to chyba wbrew intencjom piszacego chodzi o sume a nie o moralne watpliwosci. Saudowie ich nie mieli – zaplacili + odwalili teatrzyk z „rodowym tancem” co kupilo prezydenta USA w calosci.

  W sumie wyglada na to ze za inwestycje kilkunastu miliardow zielonych mozna sobie kupic interwencje najpotezniejszego panstwa swiata – moze wzorem przedwojennym spoleczenstwo zrzuci sie na nowy FON ktorego srodki przeznaczono by do kieszeni Donalda Trumpa (oczywiscie tak dlugo jak ktos nie zaplaci wiecej).

  Pozdrawiam

 77. Wiesiek
  Dobrze , że wspomniałeś o tych blokach wysadzonych przez Putina . Ta historia jest już prawie zapomniana , a przecież pokazuje ile jest w Rosji warte ludzkie życie i jak bezwzględnym politykiem jest Putin i do czego jest zdolny dla osiągnięcia swoich celów .

 78. Bo co proboszcz powie na wieść,że ktoś protestował przeciwko przemocy wobec LGBT. Wybory ważniejsze a suweren katolicki w większości. Tak sobie myślę,że ambona ważniejsza od Polski. Tzw.opozycja ochrzczona wzorem rządzących stanęła z bronią u nogi.

 79. Buttercup
  30 lipca o godz. 8:43

  Nie przeczę.
  Lubię Trumpa.
  Człowiek KONKRETNY, wierny od co najmniej 30 lat, swoim przekonaniom.
  A że przekręciarz?
  A kto z miliarderów nim nie jest?

  Cytując Klasyka:
  „Jak ktoś ma pieniądze, to skądś je ma”….

 80. A życie ludzkie w Guantanamo to niejebajka. Tak sobie myślę ile hipokryzji jest w izraelsko-jankesowskiej terminologi „polskie obozy”.

 81. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 9:30

  Poświęcanie ludzi dla osiągnięcia władzy czy celów politycznych, to norma.
  Nawet własnych obywateli.
  Podawać ci przykłady, czy je znasz?
  Politycy to cyniczne zwierzątka….

 82. Ceny takie obowiązywały jednak na terenach Słowiańszczyzny i z całą pewnością możemy uznać, że za niewolnika w Bizancjum lub w krajach arabskich płacono znacznie więcej, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że żydowscy kupcy nie ponosili tylko kosztów kupna niewolników, ale także podróży na Wschód, a potem transportu „towaru” na rynki docelowe. Każde takie przedsięwzięcie było z kolei ukierunkowane na zarobek. Wedle szacunków czeskich mediewistów sprzedaż zakupionego czeskiego niewolnika w Konstantynopolu przynosiła 270% zysku, sprzedanie go z kolei w Katalonii, u granic arabskiej Hiszpanii, to ok. 1350% przebicia.
  https://wolnemedia.net/slowianscy-niewolnicy-zydowskich-kupcow/
  ===========

  Obecnie słowiańscy niewolnicy, sami się sprzedają……
  Cóż za majstersztyk!!!

 83. Dlaczego najbiedniejsi parafianie nie siedzą najbliżej ołtarza. Tak sobie myślę bo nie przynoszą przywłaszczonego vat. Pecunia non olet ! o smaku toruńskich pierników.

 84. Wiesiek
  Czy możesz powiedzieć nam coś bliższego o niezmiennych od 30 lat poglądach Trumpa , które lubisz.
  Czy możesz nam powiedzieć , które z jego działań tak bardzo ci się podobają :
  Czy jest to zerwanie umowy z Iranem i zaognienie do tego stopnia sytuacji w regionie , że stoi on na krawędzi wojny ?
  Czy może bezwzględne poparcie jakiego udziela Izraelowi , próby kupienia palestyńskiej suwerenności z kilka dolarów i przeniesienie ambasady do Jerozolimy ?
  A może wojna handlowa z Chinami i zakazanie Polsce udziału w budowie „Jedwabnego szlaku” ?
  A może jest to nie udana próba likwidacji ubezpieczenia zdrowotnego wprowadzonego przez Obamę ?
  Czy imponuje ci tak budowa muru na granicy z Meksykiem i sposób w jaki traktuje uchodźców z krajów , które w dużym stopniu właśnie USA zrujnowało ?
  Czy podoba ci się to , ze Trump stara sie wymusić na swoich partnerach w NATO aby wydawali conajmniej 2% PKB na zbrojenia ?
  Tych przykładów polityki Trumpa jest oczywiście więcej , który z wyżej wymienionych tak lubisz ?

 85. Sciaga z antysemityzmu dla Przodownikow i Przdowniczek blogosfery…..

  …dla Mag, Zetusa i Wiesia

  …Próba podjęcia takiej żenującej licytacji jest dowodem tego rodzaju upartej i zatwardziałej ignorancji, tego rodzaju ślepoty na fakty, o których nie chce się słyszeć, że już sama przez się stanowi jaskrawy przejaw antysemityzmu.
  Powszechne jest w Polsce oburzenie twierdzeniem Israela Kaca, iż Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Tymczasem to sformułowanie znaczy tylko tyle, że znaczna większość Polaków jest antysemitami i że ten antysemityzm przenosi się z pokolenia na pokolenie. A to jest prawda, tak po prostu. Większość Polaków spełnia rozsądne kryteria antysemityzmu i wie o tym każdy polski Żyd z własnego doświadczenia.
  Antysemityzm ma w Polsce bardzo głębokie korzenie i trwa mimo nieobecności Żydów – nie wynika bowiem z aktualnych doświadczeń i konfliktów, lecz stanowi dziedzictwo kulturowe, przekazywane młodzieży razem z innymi elementami pamięci społecznej. Rzecz jasna w odróżnieniu od czasów przedwojennych, gdy antysemici szczycili się swym antysemityzmem i z dumą nadawali sobie to miano, współcześnie prawie nikt nie chce określać siebie w ten sposób. Prawie żaden Polak nie uważa się za antysemitę, niemniej znaczna większość przynajmniej czasami powtarza któryś z przesądów, którąś z kłamliwych klisz wymyślonych przez antysemitów bądź kryjących w sobie antysemicki uraz.
  Z pewnością sytuacja generalnie poprawia się, zwłaszcza jeśli zestawić ją z postawą Polaków przed II wojną światową, w czasie jej trwania czy w okresie PRL. Niemniej w ostatnich latach znów się pogarsza, a jawnie lub pośrednio antysemicka retoryka zajmuje coraz więcej miejsca w przestrzeni publicznej.
  Źródła antysemityzmu są bardzo głębokie, bo sięgają samych podstaw tożsamości katolickiej (Żydzi to ci, którzy nie uwierzyli, że Jezus był Mesjaszem, i wydali go na śmierć), a także konfliktów klasowych, demograficznych i ekonomicznych, jakie przyniósł XIX w. i jeszcze dawniejsze czasy…

 86. @żabka konająca
  29 lipca, g.1:18
  Teo twierdzi, że PiSlandia jest republiką bananową (po polsku – „Teraz k… My). Z cała pewnością. Warto jednak pamiętać, że nie oni pierwsi dryfowali w tym kierunku. Za rządów lewicy, czy PO jednak nie łamano nagminnie Konstytucji, nie kręcono też lodów na taką skalę, jak obecnie.
  Rewolucja (1989) dawno pożarła swoje dzieci. Ich następcy to zdecydowanie marniejszy sort, choć uważa się za lepszy. Kunktatorstwo, hipokryzja, cynizm i pazerność to normalka, więc i standardy w polityce i życiu społecznym są, jakie są.
  W tym wszystkim szczególnym fenomenem jest dryfowanie, coraz silniejsze, w kierunku państwa wyznaniowego. Nie tylko za poparcie kaka, ale i utrzymanie w posłuszeństwie ciemnego luda. Na tym odcinku PIS zdecydowanie przebił PO, a PSL zmarginalizował się na własne życzenie Kamysza i jego kamaryli. Wieś i tak jest już kupiona przez PIS, wiec PSL, mimo deklarowanej pobożności, mógłby przetrwać dzięki koalicji opozycyjnej.

 87. Samoloty rzadowe musza latac. Stojac w hangarach zwiekszaja koszty. Poza tym piloci musza wylatac swoje godziny.

 88. Sciaga dla Mag….Zetusa i Wiesia….

  …W niektórych okresach i na niektórych obszarach Polski sytuacja Żydów była znacznie lepsza niż w innych krajach europejskich, kiedy indziej zaś fatalna. Od końca XIX w. do dziś jest już źle bądź bardzo źle; ostatnio źle jest również na Zachodzie, głównie z powodu agresywnego antysemityzmu wśród ludności muzułmańskiej. W okresie intensywnego kształtowania polskiej świadomości narodowej (powstania narodowe XIX w., ale przede wszystkim II RP) upowszechniało się przekonanie, iż tylko ci potomkowie rozlicznych ludów zamieszkujących Polskę w średniowieczu, którzy dziś wyznają katolicyzm, są pełnoprawnymi Polakami i właściwym podmiotem polskiej państwowości.
  Pozostali, w tym Żydzi, mają status „gości” bądź „tolerowanej mniejszości”. Jako goście czy mniejszość ludzie ci nie mogą mieć pełni praw, a ich lojalność względem narodu i państwa polskiego powinna być testowana. Żydzi czy prawosławni powinni co pewien czas oświadczać swoją lojalność względem państwa polskiego i objawiać respekt i wdzięczność z powodu otrzymywanej gościny.
  W okresie II RP, kiedy to z wielu społeczności mówiących różnymi językami i mających różne tożsamości etniczno-kulturowe trzeba było uczynić jeden naród polityczny – Polaków – wrogość do Żydów była ważnym spoiwem i ważnym punktem odniesienia dla narracji narodotwórczej. Celowała w tym endecja, ale obsadzanie Żyda w roli wroga narodu i przeszkody w budowaniu suwerennej i dumnej Polski było niemal powszechne….

 89. Ogladajac wczorajszy DTV w TVP1 dowiedzialem sie, ze Polska jest krajem niebezpiecznym. Zagrozeni sa ksieza. Zagrozenie nie pochodzi jednak ze strony innowiercow (komentarz wlasny).

 90. Tytułem uzupełnienia mojego wpisu z g.10:01 zacytuję słowa red. Szostkiewicza z sąsiedniego blogu, z którymi w pełni się zgadzam.
  „Trudno dać odpór propagandzie masowej, racjonalne argumenty nie przebiją kłamstwa i podłości wymieszanej z samochwalstwem i pogardą dla opozycji. Nie tylko w Polsce. Na tym polega triumf Trumpa, Brexitu i PiSu czy Orbana. Jakolwiek by się opozycja nie starała, zostaje zepchnięta do defensywy przez połączone siły propagandy państwowej i kościelnej. Złamana została niepisana umowa społeczna, że media informacyjne i publiczne nie wprowadzają celowo w błąd społeczeństwa, aby rządzący mieli nad nim kontrolę”.

 91. Wiesiek
  Nie zgadzam sie z tobą , ze prowokacja , zamachy i mordowanie własnej ludności są czymś normalnym w polityce . Takie przypadki w polityce może i kiedyś już się zdarzyły , ale zawsze były domenom specyficznego rodzaju polityków , takich jak Putin.

 92. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 9:56

  Trump jest AMERYKAŃSKIM prezydentem, nie świata.
  I z punktu widzenia interesów amerykańskich, postępuje racjonalnie.
  Reszta świata go nie obchodzi.
  Poparcie dla Izraela jest warunkowe- w zamian za poparcie AIPAC dla jego drugiej kadencji.

  Do USA musi wrócić przemysł, zmniejszony być musi deficyt handlowy, chroniony własny rynek.
  To logiczne posunięcia.

  Bieda w 500 milionowej A.Pd i szturm nielegalnych imigrantów na granice, jest konsekwencją 100 lat polityki.
  11 milionów nielegalnych już jest.
  Ile jeszcze ma przyjść, by załamał się system?
  Podatki stanowe zaczynają nie wystarczać na pokrycie kosztów pobytu nielegałów korzystających ze służby zdrowia, szkół, infrastruktury.

  Przymus ubezpieczenia zwany Obamacare, napędził sporo miliardów prywatnym firmom ubezpieczeniowym.
  One nie konkurują.
  One ŻERUJĄ na przymusie…..

 93. O atakach na wierzących. Przez innych wierzących. Tak sobie myślę,że spierają się o wyższość świąt.

 94. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 10:25

  Niewiedza jest błogosławieństwem dla wielu….
  Fingowanie rzez służby zamachów terrorystycznych, by uzyskać casus belli, to norma światowa.

  masz do poczytania ciekawostkę.
  Szambonurek też może sobie doczytać.
  https://kresy.pl/publicystyka/pamietajac-o-uss-liberty/

 95. mag
  30 lipca o godz. 10:01
  Polska pod butem Pisowsko Solidarnościowej dyktatury nigdzie nie dryfuje. Jest taka jaką była od wieków. Ciemna, zacofana, katolicka, leniwa i zapijaczona. Tylko w Polsce Ludowej miała okres świetności. Była w stanie hibernacji, w którym Polaków zachęcono do pracy, do wysiłku intelektualnego, kultury, nauki, sztuki i realizacji własnych ambicji i karier. Wszystko to działo się z pomocą państwa. Ale to już nie powróci

 96. Ale w czym problem? Podrzucił swojaków. Dla nich publiczne pieniądze to takie coś co można dowolnie wydać, na dowolnie wybrany cel. Na tym polega przecież ich władza, że wydają jak chcą i na co chcą.

 97. Najwyższy prezydent Francji sam organizował na siebie zamachy niby OAS. Tak sobie myślę jak klasyk jaki prezydent takie zamach. Nawet z pomocą innego.

 98. Wiesiek
  Ale ty nie jesteś Amerykaninem , a ta polityka Trumpa odbywa się kosztem reszty świata , aby prowadzić taką politykę , te wszystkie wojny handlowe , trzeba mieć hegemonistyczną pozycje jaką ma Ameryka i bezwzględnie ją wykorzystywać . Ta polityka nie jest ani przykładem , ani nie jest dobra dla innych państw. Chwalisz u Trumpa , to, co w Ameryce zawsze krytykujesz . Gratuluje konsekwencji.
  To , że jak twierdzisz, Trump bogaty , niezależny prezydent dał się przekupić żydowskiemu lobby , nie będę zabierał głosu . Ylko gdzie tu wtedy ta niezależność ?

 99. https://www.unz.com/runz/american-pravda-john-mccain-jeffrey-epstein-and-pizzagate/
  ========

  O tym jak tzw. „wolne media” mogą wyciszać lub nagłaśniać…..

 100. @

  Kancelaria Sejmu nie wykonuje wyroku w sprawie list poparcia do nowej KRS.
  http://wyborcza.pl/7,75398,25041353,kancelaria-sejmu-nie-wykonuje-wyroku-nsa-zaslania-sie-rodo.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy
  jlc6030.07.2019, 09:08
  Państwo mafijne, kierowane przez grupę trzymającą władzę! Czego innego można było się spodziewać?

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 101. Wiesiek
  Przykład z US Liberty ma się nie jak do wysadzenia przez Putina wieżowców z własnym obywatelami . W pierwszym przypadku chodzi o izraelski atak na Amerykański okręt szpiegowski , a u Putina o zamach na własnych obywateli.
  Ma nadzieję , ze znajdziesz lepsze przykłady , na to ze działania Putina to norma.

 102. @
  Coraz więcej lotów „Air Kuchciński”. Czy Kancelaria Sejmu ujawni listę podróży marszałka?
  http://wyborcza.pl/7,75398,25040783,coraz-wiecej-lotow-air-kuchcinski-czy-kancelaria-sejmu-ujawni.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  logiczny30.07.2019, 08:42
  ‚Szybki zwrot pieniędzy wymusił na Kuchcińskim prezes PiS Jarosław Kaczyński, chcąc ograniczyć wizerunkowe straty partii.’

  Nawet GW daje się wpuścić w kłamstwa. Nie było żadnego zwrotu. Była wpłata na dobroczynność, a podatnik jak został okradziony, tak nadal zwrotu ukradzionych pieniędzy nie widział.

  Ciekawe wywiady na wideo : te zaplute mordy faszystów !

 103. Kubica miał szansę wygrać gdyby jeszcze 9 wycofało się. Tak sobie myślę,że festina lente ! sprawdza się w F-1.

 104. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 10:50

  Polityka mocarstw ZAWSZE odbywa się kosztem regionów które im podlegają.
  Są przeznaczone do rabunkowej eksploatacji.
  Farmazony o demokracji i wolnosci, wygłaszane w Metropolii, nie przekładają się na działania w podbitych prowincjach.
  Musisz zacząć rozróżniać teorię i praktykę.

  Neokolonializm zmienił jedynie nieco formy wyzysku, ale nie treść.

 105. Podróże rodzinne marszałka sejmu rządowymi samolotami
  przysporzyły kolejne punkty prezesowi PIS-u.
  Prezes powiedział: UREGULOWAĆ i słowo stało się ciałem
  Ziarko do ziarka i zbierze się miarka

 106. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 10:56

  Sprawdź sobie- pancernik Maine, wojna o ucho Jenkinsa, incydent w zatoce Tonkińskiej, geneza Pearl Harbour, zamach na dworcu w Bolonii, operacja Gladio, Ajax.

  masz do poczytania spory spis:
  https://joemonster.org/art/31749

  Czasem poświęca się swoich, czasem obcych ludzi.
  By osiągnąć założone cele.

 107. Symetryczny
  g.10:39
  Jak zwykle się z Tobą nie zgadzam, a już nie mam siły po raz kolejny tłumaczyć, dlaczego.
  Ani PRL nie był przeszczęśliwym okresem w historii Polski, ani lata po 1989 nie zasługują na tak stronnicze opluwanie.
  Jak widać, nie stać Cię na rzeczową i obiektywną analizę plusów i minusów PRL i III RP.
  Gdyby rzeczywiście Polska kwitła pod rządami PZPR, to Solidarność w ogóle by nie powstała, a schyłek lat 80. nie okazałby się katastrofą. przede wszystkim gospodarczą.

 108. SŁOWIANIN STANISŁAW
  30 lipca o godz. 10:27
  Wczoraj spotkałem sąsiada. Mówi do mnie „Słyszał pan,
  dwóch drabów pobiło księdza i kościelnego. Co to się teraz wyrabia?”
  Muszę zaznaczyć, że pan Franciszek to bardzo pracowity krawiec.
  Od dziecka w zawodzie. Pochodzi z biednych okolic i poza krawiectwem
  pasjonuje się muzyką, ładnie śpiewa i ubogaca swoim śpiewem lokalne
  uroczystości. Miły i uczynny. Dobrze wspomina czasy PRL-u, więc jest
  nam po drodze. Chyba nie chodzi o to abyśmy się wzajemnie poturbowali,
  i mam nadzieję, że tych drabów sprawiedliwie osądzą

 109. David Steel powiedział: „Większość aktów terrorystycznych przebiega pod znakiem fałszywej flagi. Oznacza to, że albo są pod całkowitą kontrolą służb specjalnych, albo służby specjalne są w nie bezpośrednio zaangażowane. Mówiąc wprost – one przeprowadzają te ataki, aby później zrzucić je na dowolnie wybraną przez siebie organizację bądź państwo”. W gruncie rzeczy to FBI decyduje o tym, kto i kiedy może dokonać ataku terrorystycznego lub do niego podżegać. „Żyjemy w istnym domu wariatów”, stwierdził Steel.
  https://warszawskagazeta.pl/teoria-spisku/item/5347-operacja-northwoods-z-dziejow-falszywej-flagi-w-usa

 110. Wiesio powtarza niedorzecznosci za Stürmerem, Warszawska Gazeta prerorujac o spiskach sluzb

 111. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 10:50

  Wiesiowy Wiesio bredzi niemilosiernie. Ten facet nie wstaje z fotela. Ostatni jego kontakt z ludzmi i praca, to czasy PRLu.

 112. „Łukasz Bąk: Durczok wcale nie prowadził BMW po pijaku.
  Auto prowadziło się… samo”
  Tu następuje opis zalet autonomicznego samochodu.
  Sprawa się rypła jak skończyła się autostrada i system
  w gąszczu krzyżujących się linii i ustawionych pachołków
  zgłupiał oddając prowadzenie człowiekowi.

  Ta relacja każe się zastanowić czy nie warto
  przyspieszyć wprowadzenia sztucznej inteligencji,
  przynajmniej na drogach w naszym kraju.
  Tu jest problem bo są opóźnienia w budowie dróg.
  Dlatego kibicuję drogowcom i życzę im sukcesów.
  Przynajmniej niech węzeł Piotrków Trybunalski Zachód
  będzie na miarę ZACHODU, i oby jak najszybciej

 113. Wiesiek
  A wiec Trump podoba ci się za to , że prowadzi według ciebie ta samą hegemonistyczną amerykańska politykę za którą jego poprzedników krytykowałeś .
  Problem w tym , że to nawet nie jest ta sama polityka , tylko jeszcze o wiele bardziej egoistyczna , wypowiadająca układy międzynarodowe i wszelkie formy współpracy , o czym świadczy sama doktryna America First.

 114. ls42
  30 lipca o godz. 12:02

  Do wprowadzenia inteligentnego systemu, trzeba inteligentnych ludzi.
  A co, jeżeli wszystkich inteligentnych wyeksportowaliśmy?

  Jest jeszcze kwestia systemu technicznego.
  Najbardziej zaawansowane 5G pochodzi z Chin.
  A tego nam Wielki Brat zza wody nie pozwala robić…..
  Będą gotowi za lat kilka.
  I wówczas będziemy mogli kupić.
  Za trzykrotnie wyższą cenę…….

  Imperium potrzebuje kasy, więc wasale muszą jej dostarczyć.
  To przecież oczywiste.

 115. Wiesiek
  Przypadków w którym przywódca kraju , w tym przypadku Putin , dokonuje zamachu na własnych obywateli , cywilistów , w którym ginie tysiące ludzi , nie ma znowu tak wiele i wcale nie są to rutynowe działania polityczne .
  A tak w ogóle usprawiedliwianie własnych zbrodni , innymi zbrodniami to skrajny dowód ubóstwa moralnego.

 116. wiesiek
  Jakby Trump to wiedział , że Ameryka nie pozwala Polsce kupować 5G u Chińczyków , to by Batiuszka nie dopuścił, co ?

 117. Odcięty od świata dyrektor, pragnąc pojąć, w jakie tryby się dostał, zaczął studiować amerykańskie prawo, aż zrozumiał jak jest wykorzystywane do wasalizacji i rabowania obcych państw i przedsiębiorstw, jak DoJ współpracuje z GE (i innymi amerykańskimi olbrzymami) w osiągnięciu imperialnego celu. Amerykanie ściągają regularny haracz z wielkich firm europejskich wykorzystując światowy zasięg swych praw i dominującą pozycję. Ma to formę kar finansowych wymierzanych z „czterech liter” lub na podstawie ustaw o sankcjach i embargach. Te ostatnie uroczyście ogłaszają, że jakieś państwo jest biznesowo trędowate, więc każdy, kto zechce się doń zbliżać, czy z nim handlować, dostanie po nosie. Wielkie firmy z Europy potulnie płacą Stanom Zjednoczonym wielomiliardowe „mandaty”, inaczej zostałyby wyrzucone z tamtejszego rynku. Alstom został przejęty, a i tak musiał zapłacić.
  https://strajk.eu/usa-zeruja-na-sojusznikach-jak-gangsterzy-amerykanska-pulapka/
  ========

  CBDO…….

 118. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 12:24

  Stara definicja:

  -polityk to taki człowiek, który poświęci każdą ilość cudzych dzieci, dla realizacji swoich interesów.

  Nic się przez tysiąclecia nie zmieniło- moim zdaniem.
  Czy Putin wysadzał, zabijał, prowokował, inscenizował?
  Musiałby być idiotą, gdyby nie robił tego co inni w wyścigu o władzę.
  Wpadłeś między wrony, kracz jak i one…..
  Problem jest ze skalą.
  Na znacznie większą terror stosują kraje zachodnie.

 119. Branie akcyzy za alkohol i tytoń używki zabijające cywilów w kraju katolickim to jest dopiero hipokryzja. Tak sobie myślę o urzędniczej klauzuli sumienia. Śmiertelność wyższa niż narkotykowy odlot. A KK milczy jak w czasie okupacji i jeszcze zarabia na pochowku.

 120. @

  Ewa Apraksin:

  Historia jednego parasola.

  Dziś padał deszcz. Stoję na przystanku. Podjeżdża autobus. Składam swój tęczowy parasol i wsiadam. Kasuję bilet. Obok na siedzeniu siedzi starszy pan i pyta mnie:

  -Nie wstyd pani?
  -A dlaczego ma być mi wstyd?
  -Chodzi pani z tym pedalskim parasolem.
  -Pedalskim? Dlaczego pan tak myśli?
  -Bo tęczowy pedalski.

  -Posłucha mnie pan, opowiem panu historię tego parasola.

  Pięć lat temu zachorowałam na nowotwór. Pożegnałam się z mężem, dziećmi. Wiedziałam że odchodzę. Ale los był dla mnie łaskawy. Przeżyłam.

  Była jesień gdy wyszłam ze szpitala. Moje dzieci kupiły mi prezent. Tęczową parasolkę.

  Bym nigdy nie zapomniała że życie jest piękne. Że zawsze po burzy wychodzi słońce.

  I dziś kiedy pada deszcz a ja otwieram swój tęczowy parasol myślę o tym że życie jest piękne.

  Strasznie mi pana żal że panu tęcza kojarzy się jedynie z homoseksualizmem.

  Ale widać głodnemu chleb na myśli.

 121. O atakach na wierzących. (wierzących w „pszeszczepy” ) Przez innych wierzących w przeszczepy nie wierzących. ( wierzących ale nie w „pszeszczepy” Milera ) Jeden atak jeden przeszczep ale wierzących duzo … duzo wiecej

  „Dajcie spokój, na co to się zastanawiać, że polityczna flądra coś tam sobie pisnęła. Najbardziej obrzydliwy rodzaj przeszczepu jaki się trafił w życiu publicznym od niepamiętnych czasów „

 122. @

  Mamy PiS-owskie ZOMO. Tak samo usłużne, głupie i zdolne wykonać każdy polityczny rozkaz, jak w czasach słusznie minionych. Wszystko, by zastraszyć protestujących. To, co zaprezentowała policja w Katowicach na pewno nie było pilnowaniem porządku publicznego i dbaniem o bezpieczeństwo obywateli.

  http://thefad.pl/aktualnosci/zlam-jej-reke/?fbclid=IwAR0iBE-FfjI94CGJGiH1I2OWVAFD_wl0LQqno5RFSEOxwUoJjtM-OLZbrdA

 123. Ataki na wierzących czekających na drugi policzek. Tak sobie myślę czy z tym nadstawianiem to nie jest prowokacja przed wyborami. Bo chcą trafić do nieba jako męczennicy za wiarę. Takie samobiczowanie i przybijanie gwożdziami jak na Filipinach. Ma nadzieję,że gwożdzie z „nierdzewki”.

 124. Polskość na wsi sugeruje Kaczyński. A ORMO pod strzechą i w remizach to podpora ZSL i PSL. Tak sobie myślę przed wyborami komu przypadnie wiejskie ORMO. To będzie spóżniona lustracja z proboszcza pomocą.

 125. @

  Adam Mazguła har delat en länk i gruppen Sympatycy Władka Frasyniuka ✌️.
  6 tim ·

  Panie J. Kaczyński,
  nie po raz pierwszy daje Pan dowody na wspieranie faszyzmu w Polsce. Jedno Pańskie słowo z pewnością byłoby wystarczające na przerwanie rozwoju tej patologii. Pan jednak woli kpić z powstańców, poległych mieszkańców Warszawy i historii narodu. Wspiera Pan politycznych potomków ludobójców i pozwala im obrażać Polaków w dniu ich pamięci.

  http://thefad.pl/aktualnosci/adam-mazgula-przepros-i-oddaj-honor-powstancom/?fbclid=IwAR07KDdlvqFq3yjUVYqME5EJdT6BsPYG7D0FpwZ5yuryG2T0YGJAWQKa-UU

 126. Pytanie do Kamysza czy rolnicy kalkulując cenę opartą o własne koszty i racjonalny zysk odejmują końcowo wartość dotacji unijnej. Dla dobra konsumenta. Tak sobie myślę o zawołaniu,że żywią bez spekulacji. Jak w maju jedna czereśnia 1 zł. O pietruszce nie wspomnę.

 127. Symetryczny
  Polecam Ci interesujący esej Ernesta Skalskiego (a propos naszych sporów).
  https://studioopinii.pl/archiwa/194115

 128. Warto przypomnieć, że jeszcze w połowie lat 90-tych, w najlepszych latach obronnego eksportu, wartość zagranicznej sprzedaży polskiej broni sięgała miliarda dolarów rocznie (dane nie oficjalne). Jednak brak sensownej strategii rozwoju, chaos kadrowy a przede wszystkim brak długoterminowych planów rozwoju oraz niedoinwestowanie spowodowało, że polski przemysł zbrojeniowy się de facto załamał. Doszło do tego, że na skutek braku wymiany pokoleniowej kadr w wielu spółkach zbrojeniowych brakuje młodych specjalistów. M.in. z tego powodu może być problem z terminowym wykonaniem dostaw radiolokatorów artyleryjskich Liwiec i innych, ważnych radarowych zamówień armii.
  http://www.nowastrategia.org.pl/boze-igrzysko-czyli-mon-w-rekach-politykow-cz-ii-macierewicz-ukrytym-lobbysta/

 129. Samoloty nie powinny latać puste. Każdy zarządca flotą statków powietrznych walczy o to, żeby wszystkie miejsca w samolocie były zajęte. To jest gospodarskie podejście: samolot ma jak najwięcej latać, i to przy pełnym obłożeniu.

  I tak należy rozumieć podejście mar-srałka Kuchcińskiego do organizowania przelotów rodzinnych: gospodarska troska o jak najbardziej optymalne wykorzystanie jakże cennych samolotów państwowych. Nie ma większego przejawu dojrzałości politycznej od stosunku do dobra publicznego.

  Podobnie z kilometrówkami mimo przysługującego Kuchcińskiemu samochodu służbowego. Samochód służbowy ma jeździć, a nie stać, mar-srałek również ma jeździć jeśli zachodzi taka konieczność, co nie znaczy, że Kuchciński musi jeździć w służbowym samochodzie. Widać lepiej czuje się we własnym, ale ochrona jedzie służbowym, bo ochrona oraz sztab mar-srałka nie pomieszczą się w prywatnym aucie Kuchcińskiego.

  I o co tyle hałasu ?

  Samolot czy samochód służbowy to nie ośmiorniczki, nie działają tak na wyobraźnię wyborcy, jak głowonogi na porcelanowym talerzu.

 130. Wiesiek
  Mniej więcej tak posumował rozmowę o zamachu Putina na własnych obywateli , wktórym zginęło kilkaset Rosjan :
  Inni mordują , ale Putin nie jest głupi i też morduje własnych obywateli.

 131. Juz za tydzien bede w Polsce.
  Nie bedzie to jednak kraj z tego bloga, ale miejsce ludzi szczesliwych.

  ml

 132. Na gapę zasiedlono tzw.Ziemie Zachodnie. Na „zaproszenie” władzy wsadzono zabużan z rodzinami do krowiaków i wysłano. Tak sobie myślę,że teraz marszałek nie musi wsiadać do krowiaka dzięki dobrej zmianie.

 133. @tejot
  26 lipca o godz. 21:04
  Mówienie ewidentnych kłamstw publicznie, na głos ma pewna funkcję, a mianowicie stanowi test na to czy ktoś odrzucił racjonalność i logikę na korzyść totalnego podporządkowania i lojalności niczym nie ograniczonej. Jeżeli ktoś publicznie powtarza kłamstwa patentowane, to znaczy że wybrał lojalność zamiast samodzielnego myślenia, zrezygnował ze swoich opinii, chce żyć w zakłamaniu.

  Przypomina mi się okres komunistyczny kiedy panowała taka kultura, że ten co mówił publicznie, mówił to co należało, a reszta słuchała w stuporze i nie oponowała, bo to nie miałoby żadnego skutku i wszyscy byli świadomi jak się sprawy mają i że nie ma miejsca na jakąkolwiek krytykę (chyba, że „konstruktywną’ czyli sterowaną). Jaki sens miałoby oponowanie wobec I-sekretarza POP, kiedy wiadomo,że on nie wypowiada swoich myśli, tylko to co partia zdecydowała w KC. Byli tacy co próbowali ( Kuroń, Michnik, Modzelewski) , ale oni musieli siedzieć za kratkami. Na pewnym etapie ludzie rezygnują z aktywnego oporu i krytyki. Sądzę, że jeszcze nie osiągnęliśmy tego etapu.

 134. @zetus1
  Jestem po 5 epizodach serialu „Na cały głos”, poświęconego twórcy Fox News.
  Oto dewizy Rogera Ailesa (za K. Vargą).
  „Mówimy ludziom co chcą usłyszeć”
  „Ludzie nie chcą być informowani. Chcą czuć się informowani”
  „Nie potrzebujemy wytrawnych dziennikarzy, tylko ludzi, których ludzie chcą oglądać”

 135. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 13:43

  Polityków można wycenić po śladzie.
  Trump i Putin mają na koncie zdecydowanie mniej trupów, niż Obama i jego poprzednicy.
  Choć w przypadku Trumpa dziedziczącego wojny poprzedników, licznik cyka…..

  Patrzę na świat globalnie nie lokalnie.
  Stąd inna ocena ludzi i zdarzeń.

  Co do Putina.
  Kieruje się interesami Rosji.
  A metody przez niego stosowane niczym się nie różnią od tych stosowanych przez zachodnich polityków.
  To jedynie zachodnie media robią z igły widły.

  Najnowszy przykład, to tankowcowa kołomyjka.
  Kto pierwszy dokonał aktu piractwa?
  I jak to jest przedstawiane w mediach?

 136. Wiesiek
  Putin ale za to wysadził wieżowce ze swoimi rodakami , aby usprawiedliwić wojnę w Czeczeni.
  Posłużył się mordem i kłamstwem , aby móc dalej mordować . To, że po mordowaniu w Rosji , interwencji w Czeczeni , Syri i Ukrainie ma wciąż jeszcze mniej ofiar na sumieniu niż Obama według twojego wątpliwego rachunku nie jest tak istotne , jak to, że nie zawahał sie zamordować kilka set postronnych rosyjskich obywateli, dla przeprowadzenia swoich niecnych planów.
  Za bardzo koncentrujesz się na winach zachodu , a stanowcze za mało uwagi poświęcasz zbrodniom Putina

 137. @Bywalec 2
  30 lipca o godz. 15:13

  „Putin ale za to wysadził wieżowce ze swoimi rodakami”

  Są na to naprawdę dowody?

 138. kooperatywaMandragon

  „DoktUr jest neokonserwatywnym reakcjonista”

  Tak, to bredzenie i fantazmaty neokona.

  Co co red Sroczyńskiego … . Jego talent też polega na tym, że pozwala swym rozmówcom się swobodnie wygadać. Jak widać na przykladzie omawianego wywiadu efekty są niezwykłe.
  Stara, dobra szkoła Torańskiej.

 139. wiesiek59

  „Bartosiak bardzo ładnie przedstawił amerykański punkt widzenia na świat.”

  Ja to odbieram jako punkt widzenia amerykańskich autorów z literackiego nurtu „fantasy”.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Fantasy#Cechy_gatunku

 140. @

  Nie do uwierzenia. Kilkunastu ludzi przy pomocy kłamstw rozjechało Polską demokrację. To żadni intelektualiści, wybitne umysły – to najprymitywniejsi z prymitywnych i to mnie zadziwia. Te kilkanaście osób było w stanie wmówić narodowi, „że Polska w ruinie”, „że wystarczy nie kraść” i że Smoleńsk to zamach, który wymaga zemsty narodowej. Te kilka haseł wystarczyło, aby wygrać wybory i rozjechać państwo. Nic nie zadziałało, a kilkanaście osób zaczęło niszczyć podstawy prawne państwa łącznie z konstytucją i niezawisłością sądów, Trybunałem Konstytucyjnym i Krajową Radą Sądownictwa. Za pomocą kłamstw wmówiono społeczeństwu, że środowisko sędziów to szumowiny społeczne, bez zasad etycznych i przeprowadzono zmiany, które pozwalają na ręczne sterowanie składami sędziowskimi w celu wymuszania wyroków korzystnych dla szeroko pojętej władzy politycznej. Błyskawicznie zlikwidowano służbę cywilną, zrezygnowano z przetargów oraz konkursów na część stanowisk. Wszystkie ważniejsze stanowiska zostały obsadzone kreaturami zdolnymi do zniszczenia wszystkiego i wszystkich, co mają inne zdanie. Padła stadnina w Janowie, zaczęto niszczyć rezerwaty przyrody, a w ciągu kilkunastu tygodni wycięto 1/3 drzew w Polsce. To niewyobrażalne – jakiego spustoszenia w przyrodzie dokonało kilkunastu ludzi pozbawionych wszelkich skrupułów, posiadających ogromną władzę porównywalną z monarchią. Państwo i my okazaliśmy się bezradni na nikczemność, na protekcjonizm, na pazerność liczoną w setkach milionach korzyści finansowych władzy. Społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa, że hasło „dla dobra narodu” oznacza realizację kolejnego świństwa i rozwiązania systemowego, które pozbawia obywateli kolejnych praw i przywilejów. Realnie rządzi państwem kilkunastu ludzi, bezwzględnych, bez skrupułów, cynicznie wykorzystujących naiwność ludzką. Mają poparcie administracji k.k., który zatracił poczucie obiektywnej oceny stanu społecznego państwa i w jakimś sensie uczestniczy w tworzeniu reżimu politycznego. Teraz wyznanie i wiara ma być wzmacniana autorytetem państwa, a nie drogą osobistą rozwoju każdego obywatela. Polska jest w matni, która prowadzi do konfliktów międzynarodowych i my wszyscy za lat parę znajdziemy się w rozpaczliwej sytuacji materialnej. Polskę rozjechało kilkanaście osób prymitywnych, bezczelnych, bez szacunku do dorobku instytucji państwa i prawa i gotowych na wszystko, aby osiągać maksimum korzyści z posiadanej niczym nie ograniczonej władzy

  Jerzy Gogół

 141. Czy jest na świecie jakieś panisko którego
  sugestie są niemal natychmiast wprowadzane
  w życie w kraju demokratycznym.
  Premier kraju kilkudziesięciomilionowego,
  a zatem ważna postać rozdzielając nagrody
  członkom rządu uzasadnił swoją decyzję tak:
  „te nagrody im się po prostu należały”, a
  panisko na to nie wnikając w istotę rzeczy
  „oddać bo wyrzucę” i oddali (?)
  Prezydent tego kraju postanowił przeprowadzić
  referendum, żeby obywatele się wypowiedzieli
  komu chcą powierzyć więcej władzy, i co?
  Nie uzgodnione, nie załatwione,
  odłożone ad calendas graecas.
  Marszałek sejmu, druga osoba w tym osobliwym
  państwie, latał samolotami rządowymi za friko
  kiedy tylko chciał z rodziną, do czasu jak
  ktoś z opozycji zorientował się i powiedział,
  że to nieetyczne, że tak się za darmo wozi
  osoby nieuprawnione do latania rządowymi
  samolotami. Była burza i jak panisko powiedziało
  „uregulować” sprawy jakby nie było.
  Kto, no kto, ma taką władzę z drugiego fotela?

 142. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 15:13

  Skoro Putin nie rzadzi Polską, to po kiego mam się przejmować?
  Polską rządzi Waszyngton i Tel- Aviw.
  I to z tymi wpływami mam problem, oceniając po owocach działalności na świecie.
  Konsekwencje bezpośrednio przekładają się na pozycję Polski, postrzeganie nas w wielu krajach.
  I oczywiście, wpływają bezpośrednio na naszą ekonomię.

  O genezie wojny w Czeczenii, Kalifacie Kaukaskim, sponsorach, zdajesz się nic nie wiedzieć.
  Twórcy ISIS mieli preludium W Afganistanie, Bośni, Czeczenii.
  Warto poczytać na ten temat nieco….

 143. Nareszcie udało mi się przeczytać, prawie, wszystkie komentarze do końca nie będąc atakowany gejzerami skrajnej głupoty, a to dzięki użyciu przez normalnych uczestników kciuka w dół; oby tak było zawsze.

 144. Bar Norte
  30 lipca o godz. 15:32

  Ty to nazywasz wątkiem fantazy.
  Ja konsekwentną realizacją planu zarysowanego przed wiekiem.
  Elity anglosaskie są dziedziczne……
  Prawie tak samo, jak mało zmienne są dążenia ludzkie.
  Na przykład do dominacji czy sprawowania władzy nad jak największą populacją ludzką.

  Możemy się spierać, czy najpierw powstaja Imperia, czy też teoretycy wskazują, jak imperia zbudować.
  Ważny jest efekt końcowy.
  Moją cegiełką byłoby stwierdzenie, że imperia handlowe, przemysłowe, finansowe, powstają tak samo jak narodowe.
  Poprzez przejęcia, fuzje, wojny, doprowadzanie do bankructwa, przekupstwo, szantaż.

 145. 1 września prezydent USA Donald Trump ma uświetnić
  uroczystości rocznicowe wybuchu drugiej wojny światowej w Polsce,
  czyli napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku.
  Mieliśmy być wówczas silni, zwarci i gotowi by
  odeprzeć każdego najeźdźcę, jeszcze grały surmy
  zbrojne po wojnie z Rosją.
  Minister spraw zagranicznych rządu RP Józef Beck,
  sprawujący tę funkcję od 2.11.1932 do 30.09.1939 r.,
  wygłosił sejmie RP znakomite przemówienie,
  które w PRL-u mogliśmy słuchać i byliśmy
  z tego co mówił minister polskiego rządu dumni
  jak bezwarunkowo bronił polskiej racji stanu.
  Teraz postać ministra odeszła w niepamięć,
  a jego przemówienie zapomniano. Przecież mamy
  inny rząd, innych ministrów i inne stanowiska
  możemy prezentować, nawet na stojąco.

 146. A Pius XII nasłał i błogosławił katolicki wehrmacht z Gott mit Uns ! Tak sobie myślę,że na chrzcie wyszliśmy jak Zabłocki na mydle. Chrześcijanie lali nas potem jak dyngus !

 147. wiesiek59

  „Ty to nazywasz wątkiem fantazy.
  Ja konsekwentną realizacją planu zarysowanego przed wiekiem.
  Elity anglosaskie są dziedziczne……”

  Precyzyjnie rzecz biorąc napisałem, że „geopolitololo” uderzająco przypomina gatunek literacji określany jako „fantasy”.
  No i zalinkowałem ci notkę o cechach tego gatunku – tam jest również o Anglosasach, czyli ulubionym motywie publicystów od „geopolitololo”.

  Poniżej stosowny cytat:

  „Fantasy to opowieści, które czerpią z mitologii różnych ludów. Imiona starożytnych bóstw i bohaterów przewijają się w wielu utworach. Najczęściej autorzy inspirują się mitami: skandynawskimi, celtyckimi, greckimi, rzymskimi, egipskimi, prekolumbijskimi, anglosaskimi, słowiańskimi, jak również judeochrześcijańskimi czy bliskowschodnimi. Również legenda arturiańska jest jedną z najważniejszych podstaw i źródeł tego gatunku.
  (…)
  Akcja utworów rozgrywa się zazwyczaj w świecie odrębnym od świata realnego (w świecie fantastycznym lub w odległej, mitologicznej przeszłości), najczęściej, choć nie zawsze, wykreowanym na wzór feudalnego średniowiecza i wykorzystującym legendy, podania bohaterskie i mity. Ten wtórny świat może być całkiem odseparowany od świata realnego lub w jakiś sposób być z nim połączony, pozwalając postaciom na wędrówkę między różnymi rzeczywistościami.”

  Dlatego własnie czytają wywiad z doktorem od „geopolitololo” Bartosiakiem miałem wrażenie jakby wracały do mnie wspomnienia z lektury cyklu „Ziemiomorze” Ursuli Le Guin.

 148. A Rokita na złość Putinowi chciał mieć Wolny Kaukaz w Krakowie. Tak sobie myślę i Ser Adygejski zamiast oscypków. Ten ser…

 149. Coraz więcej szczegółów. „W piątek 26 lipca około godziny 12:50 przy skrzyżowaniu autostrady A1 z drogą S8 na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego doszło do wypadku z udziałem kierowcy jadącego od strony Łodzi w kierunku Katowic. Mężczyzna siedzący za kierownicą BMW X6M wjechał w słup drogowy, który przeleciał na drugą stronę jezdni i uderzył w nadjeżdżające z naprzeciwka auto. Z ustaleń policji wynika, że kierowca miał 2,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. ”
  W tym miejscu dodatkowo sprawę pogłębiają koleiny. Nie do uwierzenia jak ta równa i prosta droga przed remontem została już zdewastowana. Nie tylko pijany, ale normalny kierowca może mieć problemy w tym miejscu. Wiem bo tamtędy jeżdżę

 150. Co te hunwejbiny dodają do alkoholu,że kierowcy mają problemy. Tak sobie myślę,że w takich warunkach drink to pułapka.

 151. Robię zakład,że na księdza napadli ochrzczeni. Tak sobie myślę,że kibolstwo religijne to też byli ministranci co przychodzą po haracz. Co łaska z tego co im się należy.

 152. Bar Norte
  30 lipca o godz. 16:26

  Fantasta w polityce, nazywa się WIZJONER….

  Patrz jak ładnie rozpełzli się Anglosasi po różnych kontynentach.
  Język angielski ma chyba największy zasięg na świecie.
  Dominację należy podtrzymywać legendami, a kierunki polityki wyznaczać dzięki wizjonerom.
  Koncepcje Mackindera, Stykesa, Kissingera, Brzezińskiego, to nie zamki z piasku, tylko solidne bazy wojskowe, uzbrojone po zęby oddziały.
  Lotniska, składy, porty, najnowocześniejsza broń.
  To „fantasy” istnieje w realu….

  Na dodatek, ma wielu kontynuatorów w młodszym pokoleniu.

  Nieco inaczej jak widać, patrzymy na fakty.

 153. Słowianin Stanisław
  Wszystko jest możliwe na tym świecie, co odbija się w blogowych komentarzach, ale nie traćmy optymizmu. Kiedyś drogi wybudują, po których samochody same będą jeździć, a przecież można jak pisze Zyta2003 też wygodnie jeździć kolejami po Polsce.
  Dla wybranych oczywiście samoloty z obsługą

 154. Kolejny cud w Sokółce. Łoś zdemolował w sklepie stoisko z alkoholem. Tak sobie myślę,że chyba był wczorajszy po libacji z gajowym. A minister ostrzega nie bądż łosiem bierz paragon.

 155. Przemówienie Józefa Becka w sejmie 5 maja 1939 roku „…jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, tą rzeczą jest honor” długotrwałe oklaski

 156. Teraz będzie dobrze
  Przemówienie Józefa Becka w sejmie 5 maja 1939 roku „…jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna, tą rzeczą jest honor” długotrwałe oklaski

 157. Nie jestem przekonany ,by świetować rozpoczecie II wojny światowej – Po co ? znając wyniki Obrony ,już po kilku dniach a może Trump ma dac Polakom wizy za darmo ( wpłacali latami duże kwoty na utrzymanie ambasady )
  Czy tez inny powód , Polska od 1945 jest i pozostanie naiwna wystarczy pogłaskać czule i zapłacić kolejne raty, a Szczerski i tak na aucie .

 158. Teoria kłamstwa
  zetus1
  30 lipca o godz. 14:08
  @tejot
  26 lipca o godz. 21:04
  Mówienie ewidentnych kłamstw publicznie, na głos ma pewna funkcję, a mianowicie stanowi test na to czy ktoś odrzucił racjonalność i logikę na korzyść totalnego podporządkowania i lojalności niczym nie ograniczonej. Jeżeli ktoś publicznie powtarza kłamstwa patentowane, to znaczy że wybrał lojalność zamiast samodzielnego myślenia, zrezygnował ze swoich opinii, chce żyć w zakłamaniu.

  Mój komentarz
  Tak jest, wypowiadanie kłamstw publicznie jest pewnego rodzaju testem na reakcję swojego elektoratu, oraz szerzej – społeczeństwa. Jest to rodzaj działanie marketingowego – kupią, czy nie kupią.

  Rozpatrzmy dwa przypadki

  A) Jeśli kłamstwo zostanie przyjęte tylko przez elektorat partii, a pozostała część społeczeństwa nie uwierzy weń, to oznacza, że jest nieźle, że trzeba tylko przybrać to kłamstwo jakimiś mądrymi terminami (prawa fizyki, ojkofobia, imposybilizm, itd.) by wyglądało na inteligentnie podaną prawdę, że należy to kłamstwo dopracować, dobrać do niego jakieś określenia sugerujące prawdę, oszlifować, nadać mu wydźwięk emocjonalny. Ośmiorniczki na porcelanowym talerzu pod darmowe wino robią dużo większe wrażenie niż lot na gapę samolotem państwowym.

  B) Jeśli kłamstwo zostaje przyjęte szerzej – także poza naszym partyjny elektoratem, to dalsze jego głoszenie nie wymaga dopracowania, modyfikacji. Tak było z 250 mld odzyskanych od złodziei VATu. W tych odzyskanych miliardach jest tyle emocji, tyle przekazu moralnego, tyle obrony państwa przed obcymi siłami i tyle gestu poświecenia (państwo musiało się przyłożyć solidnie, by odzyskać te pieniądze), tyle sprawiedliwej windykacji, że kłamstwo stało się samonośne, nie wymaga dalszego kształtowania.

  C) Podstawowym testem pokazującym przydatność teorii kłamstwa dla PiSowców było propagowanie kłamstwa smoleńskiego przekształcającego katastrofę samolotową w zamach wybuchowy na prezydenta PRL.
  To kłamstwo okazało się tak samonośne, że w pierwszych latach głoszenia obezwładniło rząd PO/PSL tak dalece, że ani dudu z jego strony nie było w tej sprawie, by wypowiedział ten rząd chociaż skromne „sprawdzam”.
  W dalszych latach kłamstwo smoleńskie zostało włączone jako element mobilizujący ludzi do zbierania się na zgromadzeniach modlitewnych odbywanych w Warszawie.
  Kłamstwo (sugerowane, uwikłane w insynuacjach, pomówieniach, analogiach) połączono na tych zgromadzeniach z modlitwą.

  Kłamstwo smoleńskie pokazało PiSowskim manipulantom jak daleko mogą się posunąć i jak skuteczne politycznie może być serwowanie bajek, mitów, insynuacji społeczeństwu, jeżeli są one poprawnie skonstruowane z punktu widzenia socjotechnicznego.

  PiS ma jedyny kłopot w tym, że jego prominentni członkowie ucząc się od przywództwa procedur kłamania nie wnikają w niuanse, nie zważają na przeszkody prawne, wizerunkowe, na amatorstwo w upraszczaniu, co w wielu przypadkach prowadzi do skandali i rzuca cienie oraz czyni rysy na wizerunku niepokalanej, prawdziwie polskiej partii PiS.

  Przykładem zbyt uproszczonego traktowania teorii kłamania, jej słabego zrozumienia, to publiczne, histeryczne wołanie pani premier – im się to po prostu należało.
  PBS okazała się niedojrzałą do prawidłowego zrozumienia teorii kłamstwa. Postępowała wbrew regułom ustalonym w teorii i została błyskawicznie usunięta ze stanowiska.

  Przykładem pozytywnym pokazującym jak należy korzystać z tej teorii, jest zachowanie się Prezesa. Po rozwinięciu się afery Birgfellner – Kaczyński (niezapłacenie za wykonaną robotę), gdy afera zahaczyła aż o prokuraturę PiSowską, Prezes wykonał dwa krótkie posunięcia:
  – wydał polecenie by aferę zredukować do kapiszona,
  – wyznał mediom – uważam, że postępowanie w tej sprawie nie ma sensu.

  Te dwa krótkie posunięcia wyrzuciły sprawę w PiSie, a tym samym w państwie, na margines. Nie tylko urwały łeb aferze, ale po prostu ją zanihilowały – nie ma sprawy.

  Drugi przykład pokazuje, ze nie należy się upierać przy kłamstwie, jeśli jest ono trudne do utrzymania, nie rokuje dobrze, jest źle przyjmowane poza elektoratem partii. Trzeba wymyślić coś innego, co to kłamstwo zneutralizuje.
  W sprawie Birgfellner-Kaczyński się udało. Jak na razie.

  Bardzo pojętnym uczniem, który przyswoił prawidłowo teorię kłamstwa, jest PMM. Prymus.
  Pzdr, TJ

 159. Zielone płuca Ziemi ,syberyjska tajga płonie .
  Kolejna katastrofa polityczna , ale w Rosji stężenie CO2 jest jeszcze za niskie , aby zacząć gasić .
  Z reszta nie ma komu , Putin akurat na urlopie.
  https://kresy24.pl/pozar-na-syberii-sie-rozprzestrzenia-plonie-juz-2-mln-hektarow-tajgi-wideo/

 160. Gajowy
  pyta , czy są dowody na to , ze to Putin wysadził te wieżowce.
  Ja takich dowodów nie posiadam .
  Wiesiek o tym pisał o 8:13 , potem sprawdziłem jeszcze w internecie i
  Wiesiek ma racje, tak piszą.

 161. Gajowy
  Prowadziłem długą wymianę zdań na temat tego zamachu i Wiesiek sie uparł , że to był Putin i jeszcze , że dobrze zrobił bo wszyscy tak robią , a Putin nawet mniej i dlatego ma jeszcze coś dobrze w takim robieniu.

 162. Rozpoczęcie II WŚ dało przez Jałtę podstawę prawną do tzw.mrocznej sowieckiej okupacji komunistycznej z gruzińskim podniebieniem. W jej wyniku urodził się ON JK. W GG nie było takiej możliwości. Tak sobie myślę,że Jałta jak Gwiazda Betlejemska zapowiedziała przyjście proroka hunwejbinów. Radujmy się 1 września…

 163. …nagle narod polski ogłuchł !!! oślepiony 500+ i innymi obiecankami prezesa idzie a raczej wraca nad brzeg przepaści tzw; ,,żelaznej kurtyny ” i jak zawsze dla uspokojenie powie MĄDRY POLAK PO SZKODZIE !!!!

 164. W Bielsku-Białej 12 latka wymodliła ciążę. Tak sobie myślę,że teraz to tylko chcieć. Z bożą pomocą.

 165. GW. Kubica dokonał niemożliwego wyczekał aż kierowcy przed nim rozbiją się. Hipnotyzował jak Kaszpirowski. Tak sobie myślę,że po tym 1 punkcie kraj nad Wisłą jest na ustach świata. Wbrew Timmermansowi i jego zgrai..

 166. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 17:33

  Tak mi się przypomniało…..
  „Rainbow warrior”- mówi ci to coś bez podpowiedzi?

 167. Kaczyński wykrakał o bijącym sercu Europy. Pod Jasną Górą ochroniarz spałował kobietę z tęczowym serduszkiem. Tak sobie myślę,że teraz będzie miała tęczowe oblicze do pary.

 168. @tejot, 17:17
  Wspomniałeś, tejocie, kłamstwo smoleńskie.
  Reakcja Tuska na tę, bez precedensu, brednię Antka i to, ze dali się podsłuchać w knajpie (znany w PRL proceder SB), wywołało u mnie taki niesmak, że głosowałem na Petru…
  Wyobrażasz sobie mój stan politycznego ducha po rozwoju sytuacji w Nowoczesnej.
  Nie wiem na kogo głosować jesienią.

 169. Od haratania w gałę rozumu nie przybywa. Tak sobie myślę o Chłopcach z placu boju w polityce po wyjeżdzie doradców z CIA.

 170. Bar Norte….

  Jeszcze taka uwaga.
  Mógłbym kupić tezę o nieistnieniu geopolityki.
  Przeczy temu jednak bilans.
  Na jej działanie wydaje się rocznie dziesiątki miliardów, zatrudnia tysiące ludzi.
  Widocznie na takich jak Bartosiak jest popyt i fundusze.
  Ich analizy wykonywane za ciężką kasę, czemus służą.
  Nie ma dymu bez ognia….

  Skoro na przykład Dugin to w tej narracji wariat, to kim jest Kissinger i jego opracowania?
  Literatem zajmującym się fantasy?
  A może obaj zajmują się prawdopodobnymi SCENARIUSZAMI?
  Tworzą podkładki pod działania militarne, ekonomiczne i polityczne?

  Demokracja to Yeti.
  Geopolityka to jak najbardziej realny byt.

 171. Wrocław przeciwko Słowiańskiej Watrze. Tak sobie myślę,że wypieranie się słowiańskich korzeni to skutek chrztu w 966 roku pod germańskim butem.

 172. stasieku
  g.18:52
  Na lewicę, podpowiadam, żeby weszła do sejmu i popsuła szyki PIS, który liczy na większość w Parlamencie.

 173. Szanowni Panstwo,
  albo ma sie glowe do interesow alb d…. do kopania.

 174. wiesiek59

  Anglosasi podbijając w V i VI wieku byłe ziemie rzymskiej Brytanii nie mogli kierować się wizjami Mackindera, Stykesa, Kissingera i Brzezińskiego.

  Również Normanowie, którzy ich podbili w XI wieku nie mogli z owej podbudowy teoretycznej korzystać.

  Co prawda istnieje szkoła historyczna z Annales, która zaleca by w analizie wydarzeń historycznych nie zawracać sobie głowy faktografią i chronologią a raczej nacisk kłaść na jakieś wizje – ale bez przesady.

  Podajesz jako argument za geopolitololo to, że skoro prezentującym ją ideologom się płaci wiec coś w tym musi być.
  Odpowiem ci na to w ten sposób – weź pierwszą z brzegu historię idei i doktryn Znajdziesz w niej tysiące rozmaitych ideologicznych interpretacji rzeczywistości – w tym w dziale totalitaryzmy I połowy XX wieku geopolitololo.
  Większości propagatorów owych interpretacji, dziś często kompletnie już zapomnianych, nieźle za nie płacono – oczywiscie jeśli były, jak to kiedyś mawiano, „po linii i na bazie”.

 175. Oczekiwanie na ujawnienie tych co poparli kandydatów do KRS może się wydłużyć, bo widocznie jest kłopotliwe dla rządzącej partii. Jedni uważają, że tam nie ma tylu podpisów co potrzeba, inni, że popierali się tylko ci co zostali wybrani. Apel o ujawnienie się samych sędziów, którzy złożyli podpisy jest w tej sytuacji słuszny chociaż beznadziejny, bo kto zechce zadzierać z tymi co aktualnie mają władzę. Lepiej być oportunistą i przeczekać, aż sprawa się rozmyje. Jak wygra PIS nie będą mieli problemu i awanse pewne. Jak wygra opozycja staną się świadkami w sądzie, że zostali brutalnie lub podstępnie przymuszeni do działania pod dyktando przełożonych, albo w roztargnieniu podpisali nie wiedząc o co chodzi, tyle roboty, że nie ma czasu taczek załadować

 176. Aktualnie dyskusja na powyższy temat. Przedstawiciel PIS przywołuje ustawę, w której sami postanowili, że załączniki nie będą publikowane. Zatem należy rozumieć, że tym co znaleźli się na listach popierających kandydatów do KRS-u powiedziano; podpisz śmiało bo się zmieścisz, a twojego nazwiska nie opublikujemy.
  No i co opozycjo?

 177. Ciekawa dyskusja o listach poparcia kandydatów do KRS-u. Miały być niejawne i są. Przecież mogą zostać zniszczone i nie będzie sprawy. Po prostu dla zamknięcia tematu tajne pozostanie tajne na wieki

 178. @mag 10:01
  Zwróciłam uwagę na komentarz @teo który najprawdopodobniej nie czytał książki*, stąd nie wie skąd pochodzi termin „republika bananowa”; nie ma możliwości porównania z ziemniakiem, chociaż ten też podatny na zarazę. Być może miał na myśli „państwo upadłe”, ale to już naciągana teoria.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/ludzieistyle/1638929,1,wszystko-czego-nie-chcielibyscie-wiedziec-o-bananach.read
  Powyższa pozycja tylko dla prenumeratorów Polityki, dobry przykład jak można jeszcze zarobić na artykułach z listopada z 2015 roku.
  Rolę KK w przygotowaniu, uczestniczeniu w przemianach ustrojowych a także w partycypowaniu w zyskach omawiałyśmy na blogach wielokrotnie, aż do oczywistości – żadna frakcja polityczna nie była wolna od powiązań i zależności. Czołowi politycy zachowywali się i zachowują w sposób urągający zdrowemu rozsądkowi czyli koniunkturalnie.
  *jak zawsze Gabriel García Márquez

 179. Chyba rzeczywiście należy zakończyć sprawę list poparcia kandydatów do KRS-u, a istnieje ku temu podstawa, bowiem nadmierna ciekawość jest pierwszym krokiem do piekła i rząd nie powinien kierować obywateli w tamtą stronę

 180. „Młodzież z Federacji Rosyjskiej w wieku 18–25 lat powinna móc podróżować do Niemiec bez wiz. Ten apel poparł m.in. pełnomocnik rządu federalnego ds. Rosji Dirk Wiese. Zdaniem autorów tego pomysłu, dzięki temu młodzi Rosjanie zapoznają się z demokratycznym modelem społeczeństwa, co skłoni ich do refleksji na temat obecnej władzy w ich kraju.” -onet.pl
  Dyskryminacja ludzi z krajów słowiańskich ma długą tradycję w Niemczech . Dla Polaków urodzonych w Łodzi w roku 1944 , której nazwę również zmieniono, obowiązkowo dodawano drugie imię Kazimierz , lub Kazimiera. Po 75 latach od tamtych innowacyjnych zmian proponują dzielenie Rosjan na starych i młodych, widocznie tylko młodzi mogą stać się obiektem indoktrynacji propagandowej.

 181. Trump szuka chętnych do patrolowania wraz z USA Cieśniny Hormus. W Niemczech , które nie zgadzają z polityka Trumpa wobec Iranu, spotkał się z odmową. Możliwe , że udział Polski w tej kolejnej po Iraku przygodzie militarnej u boku USA na Bliskim Wschodzie, jest ceną jaką Polska musi zapłacić za wizytę Trumpa.

 182. woytek
  Prawdopodobnie ktoś wbił sobie do głowy w Niemczech , że młodych łatwiej można zindoktrynować . Jestem przekonany , że Rosja wyślę do Niemiec młodzież mocno zakotwiczona ideowo i odporną na zgniła propagandę zachodu.

 183. Pan Mag


  Na lewicę, podpowiadam, żeby weszła do sejmu i popsuła szyki PIS, który liczy na większość w Parlamencie.”

  No i kto z nas dwojga jest gluchym ( czy raczej glucha) na fakty, niezdolna do racjonalnych wyborow fanatyczka? Ja? 🙂

  ml

 184. Bar Norte
  30 lipca o godz. 19:47

  Cóż…..
  Jednorożców nie ma.
  Tylko kto tą Ziemię tratuje?
  Penie krasnoludki…..

  Ostatnio na Jednorozcach dorabiają się potomkowie Brzezińskiego.
  Widocznie dojne są…..

 185. @Wiesie59, „Bieda w 500 milionowej A.Pd i szturm nielegalnych imigrantów na granice, jest konsekwencją 100 lat polityki….”
  Całkiem niedawno rozmawialiśmy o murze, i to co napisałeś jest argumentem do wyrównania rachunków, takie zresztą są powszechne odczucia emigrantów. Rozumiem że się z tym zgadzasz.
  Takie stwierdzenie: „11 milionów nielegalnych już jest. Ile jeszcze ma przyjść, by załamał się system? Podatki stanowe zaczynają nie wystarczać na pokrycie kosztów pobytu nielegałów korzystających ze służby zdrowia, szkół, infrastruktury.”
  Zapominasz że ci ludzie tu pracują, bez ubezpieczenia, za najniższe stawki. Ze służby zdrowia bezpłatnie mogą korzystać jedynie obywatele i rezydenci (Medicaid), co może jedynie służyć dzieciom tutaj urodzonym; są stany gdzie opieka obejmuje również matki do 1-go roku życia dziecka.
  Co masz na myśli pisząc koszty infrastruktury?, jak na ironię te systemy były i zapewne są budowane (mówię o pracy fizycznej) w dużej części przez nielegalnych. Everybody knows poza Trumpem oczywiście.

 186. @mag
  Oboje z T. o tym rozmawialiśmy.
  Stoimy otworem.
  Kisses

 187. w międzyczasie @Saldo się odezwał to dobrze, może skomentuje takie słowa:
  Zev Shandalov
  „You can run but you can’t hide. Try to kill us and we will kill you. Do not test us. Do not plan to kill the very people who contribute more to the world than any other population on Earth.”
  Ostatnie zdanie – nie planuj zabijać ludzi, którzy wnoszą więcej do świata niż jakakolwiek inna populacja na Ziemi…- to nic innego jak poczucie wyższości i podstawa rasizmu. Większość komentarzy ma taką wymowę, pod artykułem
  https://www.timesofisrael.com/israel-said-to-hit-iranian-sites-in-iraq-expanding-strikes-on-missile-shipments/?utm_source=israel-said-to-hit-iranian-sites-in-iraq-expanding-strikes-on-missile-shipments&utm_medium=desktop-browser&utm_campaign=desktop-notifications
  Wytłumacz taka postawę wyssana z mlekiem matek.

 188. Donald Trump przyjedzie do Polski.
  Nie ma juz nawet sladu po opowiadaniach jaki to ten kaczystowski rezim wyobcowany na arenie miedzynarodowej. Jak to nie ma pojecia jak sie prowadzi polityke zagraniczna.
  Cztery lata i kolejne klamstwo na temat PiS zniklo bez sladu.

  Teraz test na racjonalnosc prognoz/ ocen: Prezydent USA bedzie rozmawial tylko z polskim premierem i prezydentem czy moze jeszcze z przedstawicielami planktonu politycznego jakim jest polska opozycja?

  ml

 189. @zetus 14:08 przypomina: okres komunistyczny kiedy panowała taka kultura, że ten co mówił publicznie, mówił to co należało, a reszta słuchała w stuporze i nie oponowała, bo to nie miałoby żadnego skutku i wszyscy byli świadomi jak się sprawy mają i że nie ma miejsca na jakąkolwiek krytykę ..
  Teraz wszyscy wiedzą jak się sprawy mają, nawet wiedzą więcej i nawet krytykują. Skutek jest podobny bo żadna władza ich nie słucha, strajków się nie boi i głos narodu poza klepaniem pacierzy jest niesłyszalny. Wielkie mi mecyje.

 190. @sugadaddy, nie chcesz – nie czytaj, przewijaj, nawet nie otwieraj blogu. Twoje klikanie łapka w dół jest irytujące, bo nie dość że mnie osobiście dotyczy to jeszcze dotyczy podwójnie. To drugie związane z operacją ręki – zmuszasz mnie do kilkakrotnego klikania, co mi zupełnie nie służy, a jeśli nie zgadzasz się z treścią – napisz dlaczego.

 191. @ neospasmin
  30 lipca o godz. 21:27

  Przestań bredzić głupi baranie. Beeeeee beeeeee

 192. @neospazmin
  Fanatyczka, bo nie głosuję na PIS?
  Ogarnij się człowieku.

 193. żabka konająca

  Czytam „Czterdzieści pięć lat, które wstrząsnęły Polska. Historia polityczna 1944 – 1989” Jerzego Eislera – wydanie „Czerwone i Czarne” 2018.

  To synteza historii kraju w w/w okresie.
  Chyba pierwsza ksiązka na ten temat, w której wyczuwam dystans do tego okresu – jak to mówią autor stara się patrzeć na ten okres „zimnym okiem” – dojrzale. W związku z tym stara się nie uderzać w nuty godnosciowe tylko szuka związków przyczynowo-skutkowych tłumacząc co się działo. Co mu się do końca nie udaje bo z poglądów i sympatii nie da się do końca wytrzeć. Ale choć się stara.
  Ciekawa lektura, dobrze się czyta.

  Przesyłam notkę o ksiązce

  https://historia.org.pl/2018/06/09/czterdziesci-piec-lat-ktore-wstrzasnely-polska-historia-polityczna-prl-j-eisler-recenzja/

 194. PiS po raz 19-ty poszedł w obszarze państwa prawa na wydrę, na bezczela. Tym razem w sprawie ujawnienia list kandydatów do KRS z osobami popierającymi tych kandydatów.

  Wyrok NSA nakazujący Kancelarii Sejmu ujawnienie listy osób wysuwających kandydatów do KRS, partia rządząca (w Polsce partią rządzącą jest Prezes Polski) potraktowała paląc głupa i idąc w zaparte jako wyrok który nie obowiązuje Kancelarii Sejmu, bo to Urząd Ochrony Danych Osobowych musi rozpatrzyć sprawę tajności list od początku (?), czyli mówiąc wprost, bez PiSowskich krętactw – Najwyższy Sąd Administracyjny w państwie PiSu, to komórka podległa Urzędowi Ochrony Danych Osobowych. Ta komórka musi teraz sprawdzić, czy wyrok wydany przez Najwyższy Sąd Administracyjny obowiązuje, a jak obowiązuje, to kogo i kiedy, w jakim przypadku, itd.

  To jest kolejny test sprawdzający reakcję społeczeństwa na kłamstwa PiSu, na łamanie prawa przez PiS. Zanosi się na to, że ten test z chowaniem pod partyjną pieczę listy sędziów KRS i ich popleczników, jak wiele innych testów PiSowskich, da dla kierownictwa dobrej zmiany wynik pozytywny – nie będzie reakcji obywateli.

  Przebieg testu (zapieranie się PiSowców w żywe oczy wbrew prawu i państwu, że nie są zobowiązani ujawnić list) pokazuje, jak ważna to jest i drażliwa sprawa dla PiSu. To jest lista newralgiczna, bowiem dotyczy samej istoty zamachu PiSu na państwo prawa, jądra tego zamachu, którym było podeptanie konstytucji przez większość parlamentarną PiS – uchwalenie przez nią ustawy sprzecznej z konstytucją po to, by przekonstruować radykalnie na swoją partyjną korzyść skład KRS i w ten sposób uzależnić sądownictwo (KRS wysuwa kandydatów na sędziów) od władzy wykonawczej, a konkretnie od partii, która nazywa się PiS.
  Obywatele mają nie wiedzieć kto w tym zamachu czynnie uczestniczył i z jakich pozycji. PiS się boi jak ognia transparentności. Transparentność, to upadek PiSu.

  Partia PiS idzie na bezczela i nic się nie dzieje. PIS przetestował wielokrotnie społeczeństwo swoimi kłamstwami, kopaniem w sądownictwo, łamaniem konstytucji, deptaniem państwa prawa. PiSowcy wiedzą z doświadczenia, że obywateli w większości te sprawy nie interesują na tyle by protestować, czy w jakikolwiek sposób przeciwstawiać się niszczącym państwo prawa czynom PiSu. Dlatego PiSowców stać na to by grać w kulki ze społeczeństwem.

  Gdyby Prezes miał w szafie delię, to już dziś mógłby ją solidnie podbić niewykonanymi wyrokami sądów przez organy państwa kierowane przez tych, którzy z dumą mówią, że Prezes może wszystko, bowiem jest on przywódcą obozu politycznego rządzącego Polską i z nim należy wszystko „konsultować”.
  Kolejne nieskonsultowane z Prezesem wyroki będą ozdobą symbolicznej delii Prezesa.
  Pzdr, TJ

 195. Bywalec 2
  30 lipca o godz. 20:33
  Sam pomysł przypominania o napaści Niemiec na Polskę
  w 1939 roku, czyli 80 lat temu, nie wydaje się szczęśliwy,
  skoro jesteśmy w innej konfiguracji i Niemcy są nam
  przyjaźni i nam pomagają jak mogą, ale grono
  zaproszonych na tę uroczystość osób budzić może
  poważne zaniepokojenie rozważając konsekwencje tamtej wojny,
  Znaleźliśmy się bowiem w roli zwycięzców u boku Rosjan,
  z którymi zdobyliśmy Berlin stolicę Niemiec
  (jak to pięknie brzmi). Potem konsekwentnie
  współpracowaliśmy łącząc się w bratnim obozie i
  sprzeciwiając zakusom imperialistów.
  Ulegając pokusie bogactwa zmieniliśmy fronty i nie
  spodziewając się problemów, za pożyczone pieniądze
  próbujemy dorównać większym i bogatszym.
  Tak więc pomijając Rosję moim zdaniem robimy błąd,
  chyba, że 17 września zaprosimy do Warszawy obu
  sygnatariuszy paktu Ribbentrop Mołotow, ale byłby
  to gest honorowy z naszej strony, jednak ryzykowny

 196. Blogowe dialogi:
  – czy są na to dowody?
  – dowody są takie, że @Wiesiek powiedział (napisał)
  Ja cenię kolegę Wieśka59, stąd zupełnie poważnie cytuję fragment poleconego tekstu z godz.15:09:
  „W końcu trudno jest ustalić, kto tak naprawdę jest odpowiedzialny. Styl zarządzania Trumpa – znowu, używając tego terminu luźno – pozwala na dużo miejsca na freelancing przez niesubordynowanych podwładnych…”
  Podwładnych dobiera szef, potem ich wyrzuca na zbity pysk – jak narazie niejaki J.R.Bolton ma silną pozycję.
  Ps. a właściwie jak to z prowokacją Putina?

 197. Korekta
  Jest
  Ta komórka
  Ma być
  UODO
  TJ

 198. tejot
  30 lipca o godz. 21:56
  Skąd ci przyszła na myśl DELIA?.
  Delia, przydomek bogini Artemidy. Pochodząca z wyspy Delos
  Delia – element ubioru męskiego szlachty noszony na żupanie.
  Wykonany z wełny lub bardziej luksusowych materiałów,
  a przecież prezes to człowiek skromny i żaden szlachcic

 199. Bar Norte
  30 lipca o godz. 21:54
  Autor był w radiu TOK FM gościem Passenta
  Ciekawie było, ciekawie

 200. @Bar Norte, przeczytałam recenzje, znalazłam w Wikipedii, zaglądnęłam na Twitter, znajduję że nieomal mój rówieśnik, religijny i zaangażowany w działalność IPN. Książki raczej nie przeczytam, chyba że kiedyś na e-book. Czas który opisuje podobnie jak i ty pamiętam, stąd weryfikacja jego oceny byłaby możliwa. Mówię o ocenie przeciętnego obywatela, my jako dzieci w tym najgorszym okresie nie mogliśmy wiedzieć o zbrodniach politycznych, stąd jego zaangażowanie (patrz Twitter) musi być pochodną wychowania w rodzinie.
  Cytuję recenzję:”w epilogu przede wszystkim skupił się na nakreśleniu dziedzictwa komunizmu oraz próbie określenia perspektywy czasowej, w jakiej zniknie. Niestety, wnioski na ten temat nie napawają optymizmem. Profesor nie podejmuje się postawienia tezy, kiedy raz na zawsze zmieni się peerelowska mentalność…”
  Oczywiście już recenzja jest stronnicza z użyciem paskudnych przymiotników, takich jak komunizm, czy peerelowska, recenzent odkrywa również własne poglądy pisząc o braku optymizmu. To brzmi zupełnie znajomo, chęć przypodobania się władzy – takich aktywistów, propagatorów było wielu – teraz jedynie zmienili sztandary.
  Książki jako utworu nie mogę ocenić, ale sam tytuł rzuca światło na autora, taki zamierzony plagiat w porównaniu z oryginałem nie świadczy dobrze o proporcjach w postrzeganiu siebie. Ja bym się nie odważyła.
  Dziękuje za polecenie.

 201. ls42

  „Ciekawie było, ciekawie”

  Bo to ciekawy człowiek – sądząc po mojej lekturze.

 202. @ls42, 30 lipca o godz. 22:14

  Skąd delia?
  Ze starej dobrej tradycji.
  Samuel Łaszcz Tuczapski herbu Prawdzic (1588 -1649) – strażnik wielki koronny, starosta owrucki i kaniowski, żołnierz, banita i znany warchoł… Chadzał w delii, którą podbijał niewykonanymi wyrokami sądowymi.

 203. adam100
  30 lipca o godz. 21:45
  Najśmieszniejsze, że ten pouczjący wszech i wobec jegomość nie potrafi włączyć alfabetu z polskimi znakami diakrytcznymi. W komputerze, którego system operacyjny, dodam, umożliwia uruchomienie co najmniej kilkadziesiąt języków i alfabetów. Mamy zatem kolejny polish jokes: ilu trzeba Polaków, by włączyć polską klawiaturę w Windows?

 204. żabka konająca

  Do epilogu nie mogę się odnieść, bo jestem pod koniec lat 60. Akurat czytam o wizycie de Gaulle’a i jego słowach wygłoszonych na Śląsku:

  „Niech żyje Zabrze, najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miast to znaczy najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast”.

  co autor uznał za bardzo ważne w tamtym okresie.

  Religijność o której wspominasz daje się wyczuć w tekście – w częsciach dotyczących relacji państwo-kościół. Faktycznie tutaj autor nie zachowuje bezstronności.
  No ale czytam krytycznie więc to wyłapuję.

 205. żabko
  insynuujesz. Ja na pytanie Gajowego o to , czy mam dowody na to , ze to Putin wysadził te wieżowce odpowiedziałem wyraźnie , że ja takich dowód nie mam i że wiem o tym z wpisu Wieśka o 8:13 i że sprawdziłem jeszcze w internecie i rzeczywiście piszą tam to samo co Wiesiek , że to Putin wysadził te wieżowce. Wiesiek jeszcze w wielu kolejnych dzisiejszych wpisach potwierdził odpowiedzialność Putina za ten morderczy zamach , usprawiedliwiając go ogólnie przyjętymi zwyczajami w polityce.
  Jeszcze raz , ja nigdzie nie twierdziłem , ze dysponuje dowodami na odpowiedzialność Putina za zamach na wieżowce i nie pisałem tez , że to , że Wiesiek tak twierdzi, jest dowodem na odpowiedzialność Putina. Znając ale pozytywny stosunek Wieśka do wszelkiego rodzaju satrapów , a Putina w szczególności, nie widzę powodu dla ktorego w tym przypadku Wiesiek miałby pisać akurat nieprawdę i może powinnaś się do niego zwrócić o dowody potwierdzające odpowiedzialność Putina.

 206. GajowyM.
  30 lipca o godz. 22:44
  Dzięki za uzupełnienie, ale dalej prezesa w tej delii nie mogę sobie wyobrazić bo tak się przyzwyczaiłem do czarnego krawatu, białej koszuli i czarnego garnituru w którym paraduje prezes

 207. @Bywalec 2
  30 lipca o godz. 22:54

  Powtarzasz za wieśkiem i internetem, a internet pewnie też za wieśkiem?
  No to coś w tym musi być.
  Oberpsychopatolog blogowy @wiesiek59 po 17 egzaminach i innych kursach wyższego stopnia, nie może przecież robić z gęby cholewy i szkalować prezydenta obcego państwa bez posiadania twardych dowodów na jego winę.

 208. @ls42, 30 lipca o godz. 23:06

  Przyjdzie się przyzwyczaić do nowych szat prezesa.
  Pierwsze przymiarki już były

 209. GajowyM
  Zgadzam sie z tobą . Gdyby rzecz dotyczyła Anglosasów możny by mieć wątpliwości , czy go akurat nie poniosła wyobraźnia ? Ale jaki interes miałby mieć Wiesiek , w robieniu z Putina potwora mordującego postronnych rosyjskich obywateli , dla osiągnięcia swoich celów politycznych, gdyby było to nieprawdą ?
  Wiesiek podziwia Putina i trudno uwierzyć , żeby bez dowodów wysuwałbym przeciwko niemu takie oskarżenia .

 210. To niesłychane, w tak przyzwoitym kraju, żeby sam marszałek…

  W chwilach odświętnych wizyt w Umęczonej, zauważam coraz silniejsze trendy obywatelskie, demonstrowane przez moich bliskich lub znajomych. Generalnie, spotkania zaczynają się łagodnie, zgodnie z mrożkową definicją fazy „napuszania”. Po paru toastach dynamika rośnie, osiągając nie wiadomo kiedy i dlaczego stan burdel-wojenny. Jest to chaos, w którym można rozpoznać jedynie strzępy hashtagów: złodzieje, kolonia, qwy oraz przekrety. Napiętnowanie korupcji wydaje się zatem być w narodzie wyraziste i mocne, jednym słowem – Szwecja.

  Jeden z energicznie łapiących złodzieja znajomych, wsławił się na studiach 2 rzeczami: kierowaniem SZSP oraz sztuką „załatwiania” trudnych spraw oraz towarów. 40 lat minęło, koleżka niczym Marysia Magdalena przeszedł wspaniałą metamorfozę. Nie cierpi korupcji, stał się religijny oraz pracuje dla telewizji rządowej.

  No tak, drogie dzieci: koleżka z roku miał słabości – ale ja przez skórę czuję, że tutaj piszę wśród sprawiedliwych, czyli że większość z nas była aniołami. Nigdy na gapę, nigdy w łapę, przefrunęlismy w 21 wiek bez kradzionego cementu, „załatwiania” i nepotyzmu.

  Dzielnie brońmy zatem zaszczytnego 36 miejsca w Corruption Index. https://www.transparency.org/cpi2018

  (Rosja nam nie zagraża, ale z sąsiadów Litwa oraz Czechy depczą po piętach).

 211. Pani Mag

  Fanatyczka boo twierdzi zupelnie przeciw faktom ze glosowanie na opozycje pozbawi PiS wiekszosci parlamentarnej.
  Zupelnie nie- bedzie conajwyzej glosem sprzeciwu i tyle.
  Robienie innym i sobie nadziei ze bedzie inaczej jest przejawem fanatyzmu.

  ml

  PS a tak z ciekawosci: wybory beda demokratyczne i uczciwe wiec warto w nich uczestniczyc czy tez pis pozbawia praw obywatelskich, w tym prawa do wolnych wyborow wiec pani mag powstrzyma sie od wrzutu do urny?

 212. A w Australii jaja:

  Firma ktora kupila prawa autorskie jednej z trzech flag kraju ( aborygenskiej) wystapila wlasnie do parlamentu federalnego z informacja ze teraz to ona bedzie udzielsls praw do poslugiwania sie tymi barwami.

  Skonczy sie najprawdopodobnuej na wykupie tych praw przez rzad federalny, ale niesmak pozostanie.

  ml

 213. Bar Norte
  30 lipca o godz. 15:27

  Wspolpraca polityczno-gospodarcza Rosji z Chinami stala sie faktem
  i najnowsze biadolenia NYT ukladu sil nie zmienia.
  Po raz pierwszy od dziesiecioleci USA staje wobec wiekszego przeciwnika : Chiny-Rosja.
  https://www.nytimes.com/2019/07/21/opinion/russia-china-trump.html

 214. A w Australii jaja:

  To wlasnie przyczyna dla ktorej prawnicy sa tak negatywnie postrzegani: ci od praw autorskich flagi australijskiej, ten od roszczen wobec kompanii posiadajacej statek wycieczkowy z ktorego wypadlo na keje dziecko czy wreszcie tych co popieraja roszczenia wobec “ mienia bezspadkowego”.

  Teraz prosze napisac zem antykosmopolita . 🙂

  ml

 215. Pan Tomasz Wysocki

  Wszystko mozna powiedziec o moich komentarzach ale nie to ze kogokolwiek pouczam.
  Ciesze sie jednak z panskiej o momim pisaniu opinii- znaczy ona ze moje komentarze sa dobrym bodzcem do weryfikacji rowniez psnskich opinii. Dziekuje!

  ml

 216. neospasmin
  31 lipca o godz. 3:12
  Nie przypominam sobie, bym moje słowa kierował do ciebie. To po pierwsze.
  Po drugie, to pouczanie, to zaczepianie ludzi na forum: temu łatkę, temu prztyczka, temu złośliwość, temu kretyńskie pytanie. Kto ci dał prawo kąsania Bogu, ducha winnych ludzi? Za forumową prostytutkę tu robisz? Wypisuj te swoje, pisane, pomijając, żenującą polszczyzną wynaturzenia, ale rób to pod swoim adresem i na swój rachunek.
  Dziwię się, że znajdują się, nieliczni wprawdzie,. którzy z takim jak ty prostakiem wchodzą w jakąkolwiek polemikę.
  A teraz w twoim stylu, czyli ponawiam pytanie: ilu trzeba Polaków, by włączyć polską klawiaturę w systemie operacyjnym Windows? No ilu?

 217. Bóg jest wszędzie. Tak. U Franka w piwnicy też. Tak. A nieprawda bo Franek nie ma piwnicy. Tak sobie myślę o dogmacie wysadzania.

 218. Zamiast zbroić Izrael i marnować na zbrojenia terrorystów jankesi powinni zalesić Afrykę i zaopatrzyć jej mieszkańców w wodę. Tak sobie myślę o pokucie za zbrodnie w Wietnamie i innych częściach świata. Migrantów zatrzymać w domu jako leśników i komunalników. O uprawach rolnych nie wspomnę. Wody w Afryce mnogo…nawet pod Saharą. Wystarczy chcieć.

 219. @

  To Maciej Nawacki z nowej KRS wystąpił do prezesa UODO o interwencję w sprawie list poparcia kandydatów do Rady. Po jego skardze prezes UODO wstrzymał publikację wykazu, chociaż ujawnienie list nakazuje wyrok sądu. Dziś już wiadomo, że na trzymanych w tajemnicy listach jest podpis sędziego Nawackiego, który sam poparł swoją kandydaturę.
  http://wyborcza.pl/7,75398,25044615,sedzia-nawacki-sam-poparl-swoja-kandydature-do-krs.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto

  Trans.Europ.Express30.07.2019, 23:18
  Moralne dno, standardy putinowskiej Rosji. Obawiam się, że niestety mało kogo to obchodzi.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 220. Moralne dno,standardy wyznawców watykańskich. Tak sobie myślę, że to bardziej pasuje do kraju katolickiego niż prawosławnego.

 221. @adam100, 31 lipca o godz. 9:25

  No, jeszcze tego brakowało, żeby sędzia Nawacki był przeciw własnej kandydaturze 🙄
  Czy reszta podpisów na liście to pozostali kandydaci do KRS?

  KRS liczy 25 członków.

  Aby kandydować do KRS, potrzebne były podpisy co najmniej 25 sędziów.

 222. Nie podpiszesz sam, nie będziesz miał minimum.

 223. Na Gape podróżuje na blogu D.Passenta @neospasmin , Nie wstydzi się ,że wozi sie tutaj facet o wyjatkowo paskudnej osobowości .Kazdego ranka zaczynam przeglądać ” z dołu’ .
  ps .
  Jutro data ważna 1 sierpnia .Ukłony dla tych nielicznych żyjących powstańców .

 224. Putin naprawia błędy Gorbaczowa i dobrze mu to idzie. Tak sobie myślę,że dobra szkoła życia procentuje. W życiu trzeba być skutecznym.

 225. @waldemar & all
  Gorąco polecam rozmowę z jednym z ostatnich żyjących powstańców Stanisławem Aronsonem, legendarnym „Ryśkiem” z Kedywu. Robi wrażenie!
  https://ksiazki.wp.pl/hanba-wielkiej-polsce-zolnierz-ak-bronilem-polski-i-jej-dumy-teraz-to-koniec-6407779098396289a

 226. adam100
  31 lipca o godz. 9:25
  @

  To Maciej Nawacki z nowej KRS wystąpił do prezesa UODO o interwencję w sprawie list poparcia kandydatów do Rady. Po jego skardze prezes UODO wstrzymał publikację wykazu, chociaż ujawnienie list nakazuje wyrok sądu. Dziś już wiadomo, że na trzymanych w tajemnicy listach jest podpis sędziego Nawackiego, który sam poparł swoją kandydaturę.

  Mój komentarz
  Chłe, chłe, chłe. Kandydat samonaprowadzający się, samopotwierdzający się.
  Pzdr, TJ

 227. GajowyM.
  30 lipca o godz. 23:14
  Społeczeństwa ukształtowały się w strukturach hierarchicznych
  i funkcjonują bez alternatywy, przy czym im
  wyraźniejsze są zależności i silniejsze podporządkowanie
  jednostek w układzie tym sprawniejsze państwa.
  Przykładem mogą być dwa sąsiadujące od wieków Polska i Rosja.
  U nas władza królów nigdy nie była dominująca, magnaci
  i szlachta mieli wiele do powiedzenia. W Rosji, w zasadzie
  od początku istnienia państwa, monopol władzy skupiał się
  w jednych rękach. W czasach panowania Iwana Groźnego, Piotra Wielkiego,
  czy Katarzyny Wielkiej, ale też obecnie Władimira Putina
  jest to szczególnie widoczne. Porządek taki sprawia, że
  ta rozległa kraina była i jest światowym mocarstwem, niezależnie
  od panującego ustroju.
  W Polsce od czasów transformacji ustrojowej, aż do objęcia władzy przez
  PIS, panowała swoista anarchia taki nasz odwieczny bałagan w strefie
  władzy, gdzie każdy z osobna chciał mieć coś do powiedzenia i swoją
  działkę do rządzenia. Skutki widoczne. Teraz protestujemy przeciwko
  jednowładztwu Jarosława Kaczyńskiego prezesa PIS, ale przecież
  musimy zauważyć jego zdolność wpływania na proces zarządzania
  państwem, kształtowania stosunków społecznych i osiągania celów
  politycznych.
  W swoim czarnym garniturze i białej koszuli z nieodłącznym czarnym
  krawatem prezentuje stabilność i surowość zasad oraz niezmienność
  politycznych poglądów. Jak go ubierają w narodową pelerynkę jest
  tylko zagubionym niedorajdą

 228. @

  Nie dla baranów !

  Kiedyś był ”zloty cielec” a dzisiaj?
  Mamy nasze ”złote runo”, bo suwerenny baran ”Panem.”

  Ośmiornica PiS

 229. mag
  30 lipca o godz. 13:34
  Nie polecaj mi do czytania publikacji agitatorów i fałszerzy historii. Skalski do nich należy, tak jak niejaki Paczkowski i ten cały wasz IPN. Skalski wspomina w swoim głupim felietonie nazwiska niezależnych historyków, Walickiego /niedawno wydał nowa książkę o Rosji/ i Eugeniusza Duraczyńskiego. Radzę przeczytać jego „Sprawy Polskie minionego wieku”. Z perspektywy ponad 70 lat widać wyraźnie znaczenie i nieuchronny los Polski przedwojennej w starciu w oboma sąsiadującymi wrogami. W tym ucieczki bohaterów przez Zaleszczyki i skłócony, lekceważony rząd w Londynie. Po wojnie z Polski zostało zero pełne gruzów i grobów. Zginęło w tej wojnie 27 milionów Rosjan i ponad 6 milionów Polaków. To bardzo wysoka cena. Pomijając cenę zrujnowanych miast, w tym Twojej Warszawy. Rosjanie musieli dobić niemiecki faszyzm, po drodze wyzwalając Polskę. W Niemczech posiadali milion swoich żołnierzy, do których musieli mieć łatwy dostęp, przez przyjazną im Polskę. W tym celu użyli ludzi polskiej radykalnej lewicy. Żadnych komunistów, gdyż takich wtedy i później nigdy nie było. Stworzyli więc Polskę z niczego, w nowych doskonałych granicach i pozwolili jej się rozwijać. Czego dokonano z wielkim sukcesem, na jaki kiedykolwiek Polaków było stać.

 230. @

  Sebastian Kaleta, „Jeśli sąd uzna, że pani siedzi w czerwonym żakiecie, mimo że siedzi pani w granatowym, to czy taki wyrok należy uznać?” – zwrócił się do posłanki PO Kamili Gasiuk-Pihowicz, będącej drugim gościem w „Faktach po Faktach” w TVN 24.

  No, no panie faszysto !

  https://koduj24.pl/karkolomne-tlumaczenia-kalety-dzielnie-wykonuje-powierzony-mu-przez-partie-odcinek/?fbclid=IwAR0oog4xpGwzl9cov5o5E1bPtVjfYuEUCQgY7igT0Y7rlOCWdeRms0eJTOs

 231. Pan Tomasz Wysocki

  “Nie przypominam sobie, bym moje słowa kierował do ciebie. To po pierwsze.”

  Jest jeszcze ktos piszacy na tym blogu nie uzywajacy polskich znakow diakrytycznych? Sobie a muzom pan pisal?

  “Po drugie, to pouczanie, to zaczepianie ludzi na forum: temu łatkę, temu prztyczka, temu złośliwość, temu kretyńskie pytanie. Kto ci dał prawo kąsania Bogu, ducha winnych ludzi? Za forumową prostytutkę tu
  robisz?”

  W przeciwienstwie do pana nikogo obelgami nie obrzucam. W szczegolnosci prostytutkami nie nazywam. Specyfika komentowania jest konfrontacja pogladow nie prztyczki, latki, inwektywy.
  To wlasnie robie. Problem jest nie w moim tu pisaniu, ale w reakcjach na nie.

  “ swoje, pisane, pomijając, żenującą polszczyzną wynaturzenia, ale rób to pod swoim adresem i na swój ”

  Robie to pod swoim nazwiskiem, nie kryjac sie za pseudonimami wiec na wlasny rachunek.
  Co do jezyka to z panskich ocen tego CO pisze wynika ze jest Plus dla mnie.

  “ Dziwie się, że znajdują się, nieliczni wprawdzie,. którzy z takim jak ty prostakiem wchodzą w jakąkolwiek polemikę.”

  Naprawde widzial pan choc jedna odpowiedz na moje pisanie, odpowiedz ktora moznaby uznac nie za emocje ale polemike?

  “A teraz w twoim stylu, czyli ponawiam pytanie: ilu trzeba Polaków, by włączyć polską klawiaturę w systemie operacyjnym Windows? No ilu?”

  Nie mam pojecia. Sam pisze telefonem ktory w systemie IOS. Nie traktuje wlasnych tu wypowiedzi jako swietosci stad nie przykladam do nich az takiej wagi- pisze niczym SMSy- bez polskich znakow czy przecinkow. Acha- i nie drwie z cudzych bledow ortograficznych. To nie obszar sporu jaki ciekawi mnie na tym blogu.

  marcin lazarowicz

 232. Symetryczy
  „Mój” IPN? Chyba na głowę upadłeś. Wielokrotnie pisałam , że tę upolitycznioną instytucję należałoby po prostu zlikwidować, a poza tym jesteś uparty jak muł, nie przyjmując do wiadomości, że nie tylko Twoje lektury są coś warte. Na podstawie swoich podobnie oceniam nieuchronną klęskę II.
  Dyskutowanie z ludźmi, a Ty niestety zaliczasz do takich, którzy uważają interlokutora za głupca, gdy ośmiela się mieć czasem zdanie odrębne, jest bez sensu.
  Przesyłaj mi najwyżej pozdrowienia dla podtrzymania wieloletniej znajomości. Wystarczy.

 233. Ach, jak żałośnie te barany beczą. Suwerennie ??

 234. Zaczyna się. Ataki w parafiach na zasadzie jedna baba…Tak sobie myślę,że ktoś prowokuje kłamliwymi informacjami jak napad na Kempę w recepcji.

 235. adam100
  31 lipca o godz. 11:34
  Sebastian Kaleta, „Jeśli sąd uzna, że pani siedzi w czerwonym żakiecie, mimo że siedzi pani w granatowym, to czy taki wyrok należy uznać?

  Mój komentarz
  Ten facet słynie u mnie z bezczelności i głupawych analogii oraz olbrzymiego dystansu do prawdy.
  I pomyśleć, ze ten gość do niedawna młody i naiwny stał się pewnym, aroganckim bufonem, nie przebierającym w słowach sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W Ministerstwie Sprawiedliwości!
  Wiceminister takie głupoty prawne serwuje słuchaczom i nic się nie dzieje. Kura nie zagdacze, kogut nie zapieje, a pan Kaleta z nas się śmieje.
  Pzdr, TJ

 236. Wyroki wydawane są w imieniu IV RP. Tak sobie myślę czy IV RP może kłamać chyba nie…IV RP nie odmawia się…Już prezes mawiał,że białe nie jest białe. A wyroki są takie jakie prawo i sprawiedliwość nad Wisłą nawet trącą daltonizmem.

 237. Do przestawienia systemu iOS na polskie znaki potrzeba dwa razy tylu Polaków, co w przypadku Windows lub Androida.

  @neo
  I co z tego, że firmujesz swoje wstawki jakimś ml (mililitr?). Choćbyś podał adres i rozmiar buta oraz kołnierzyka, ich głupawej zawartości nic nie zmieni.

 238. “Ten facet słynie u mnie z bezczelności i głupawych analogii oraz olbrzymiego dystansu do prawdy.
  I pomyśleć, ze ten gość do niedawna młody i naiwny stał się pewnym, aroganckim bufonem, nie przebierającym w słowach sekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W Ministerstwie Sprawiedliwości!”

  Probuje zrozumiec to co powyzej. Moze tak: w mlodosci uczono nas wszystkich szacunku dla starszych.
  I szanowalismy doswiadczenie i wiedze zdobyte przez lata zycia. Starszy- oki, ale mlodszy od nas juz nie.
  Szczeniak- co taki moze wiedziec?

  Uplynely lata, postarzelismy sie, a ci starsi, “ustawowo” madrzejsi powymierali. Zostali tylko ci mlodsi i aksjomat wyniesiony z dziecinstwa ze mlody to niewarty szacunku. Niektorzy nosza go w glowie az do smierci . Poniewaz nagle wszyscy wokol staja sie od nas mlodsi ( w szczegolnosci ci na swieczniku) wiec wszystkim/ calemu swiatu wolno juz uragac.
  Powyzszy cytat tego przykladem.
  Obym nigdy nie poszedl w takim kierunku!
  I to niezaleznie kogo bym ocenial!

  ml

 239. Pan Tomasz Wysocki

  “I co z tego, że firmujesz swoje wstawki jakimś ml (mililitr?). Choćbyś podał adres i rozmiar buta oraz kołnierzyka, ich głupawej zawartości nic nie zmieni.”

  To przyklad jak wygladaja “ polemiki” ze mna.
  Klasa, nie sadzi pan?

  marcin lazarowicz

 240. Tylko współczuć Aborygenom sąsiedztwa. Tak sobie myślę o produktach eksportowych na gapę. A Kraj czeka…a oni nie wracają to prawie jak gest Kozakiewicza w tym kierunku. Góralu czy…

 241. @ neospasmin
  31 lipca o godz. 12:20

  “Ten facet słynie u mnie z bezczelności i głupawych analogii oraz olbrzymiego dystansu do prawdy…
  Probuje zrozumiec to co powyzej…

  Nie próbuj 🙁

 242. neospazmin
  Kto jest tym drugim na blogu , który jest za głupim , żeby posługiwać się znakami diakrytycznymi ?
  Teraz napewno się wyprzesz , bo nie jesteś denuncjantem ?

 243. Pan Bywalec

  Na blogu nie zwracam uwagi na znaki diakrytycxne stad nie potrafie odpowiedziec na panskie pytanie.

 244. Windhippiesailing na youtube.

  27 letnia Amerykanka, Holly Martin plynie samotnie dookola swiata i opowiada o tym w cotygodniowych filmikach. Obecnie jest na Karaibach i powoli sklada sie w Kanal.
  Plynie wolniutko boo lodka mala, ale wydaje sie byc szczesliwa z tym co wybrala. Polecam wszystkim z Salonu Przegranych pana Passenta. Nawet jesli amerykanski jest dla panstwa jezykiem obcym.

  marcin.lazarowicz

 245. @neo

  Ja raczej odnoszę wrażenie, że napawając się własnymi wypocinami nie zwracasz uwagi nie tylko na znaki diakrytyczne, ale i na zamieszczane tu treści.
  A teksty podpisujesz własnymi inicjałami, aby udowodnić rodzinie, że cię „drukują” na blogu poczytnego tygodnika.

  Mniej taniego soku malinowego z buraków, a może zrobisz się bardziej spostrzegawczy?

 246. Symetryczny
  31 lipca o godz. 11:15

  Kombatanci tak mają, szczególnie w oczach beneficjentów.
  Wróg był okrutniejszy, przeszkody większe, oni bardziej bohaterscy.
  Typowe….

 247. O, @wiesiek59 jeszcze nie w areszcie za szkalowanie głowy obcego państwa 🙄
  To szybkie pytanie: Jak jest z tymi dowodami na wysadzenie w powietrze własnych obywateli przez Putina?

 248. Polskie piekło tu robicie poniektórzy nie forum dyskusji o ważkich i wyrazistych problemach Kraju.

  Ogromne wyczulenie dr. Kaczyńskiego na problem korupcji skończyło niejedną karierę polityczną w PiS. Ten młody co chodził często do telewizji, pojechał do Hiszpanii i już. Ale przede wszystkim przypomina mi się młody dr Giżyński który na pewno wart by był obecności w życiu politycznym Kraju, ale pryncypialnie wycofał się z niego po ujawnieniu w gorącym okresie przedwyborczym 2015r. jakiejś bodaj podróży matki z nim, co to było…

 249. Pan Tomasz Wysocki

  “Ja raczej odnoszę wrażenie, że napawając się własnymi wypocinami nie zwracasz uwagi nie tylko na znaki diakrytyczne, ale i na zamieszczane tu treści.
  A teksty podpisujesz własnymi inicjałami, aby udowodnić rodzinie, że cię „drukują” na blogu poczytnego tygodnika.
  Mniej taniego soku malinowego z buraków, a może zrobisz się bardziej spostrzegawczy?”

  Tak wygladaja “ polemiki” ze mna. Nic dodac, nic ujac.

  marcin.lazarowicz

 250. GajowyM.
  31 lipca o godz. 13:45

  Poszukaj może w necie, co walneło w Pentagon.
  Bo nie samolot….

  Większość akcji specjalnych na świecie, odbywa się poniżej szczebla ministra, premiera czy prezydenta.
  O przebiegu są co najwyżej informowani.
  Dywagacje czy Putin wiedział, akceptował, nakazał, są z braku informacji bezprzedmiotowe.

  W Europie i USa przeprowadzono kilkanaście zamachów, w których zginęło ze 300 osób- łącznie.
  To tyle ile ginie dziennie w krajach penetrowanych przez zachodnie służby czy samoloty bezzałogowe..
  Bardzo demokratyczne proporcje, 1:100……

 251. neospasmin
  31 lipca o godz. 13:52

  Ujmijmy to tak.
  Niektórzy nie dorośli do poważnej dyskusji z oponentami mającymi diametralnie różne zdanie.
  Zaczynają wówczas przeszkadzać przecinki, źródła, sposób formułowania.
  Na pewnym etapie wycieczki osobiste i pogarda są normą.
  Ot, walka o demokrację, której immanentnym składnikiem jest ponoć pluralizm poglądów.
  Nie przejmuj się.
  Jako i ja czynię.

 252. Pan Satrustequi

  Gizynski? Kaminski? To byly blotki.

  Opozycja zrzucila prezydenta Adamowicza czy prezesa NIK.
  To dopiero byly asy!

  Kto wiec lepszy w walce z korupcja?
  Co wiecej: gdyby nie Zjednoczone Sily Opozycji Kaczor nigdy by nie powolal CBA!

  ml

 253. Pan Wiesiek

  Sam ide dalej- w mysl przykazania: Czyncie sobie enpassent poddanym…

 254. @mag
  Dziękuję ,uważnie przeczytałem
  z Pozdrowieniem

 255. Jedziecie panstwo radosnie swietowac obchody wybuchu II wojny swiatowej do Gdanska?
  Pani prezydent miasta zaprasza!

  ml

 256. @tejot
  31 lipca o godz. 12:01
  Wspomniany pan jest ewidentnym przykładem osoby, reprezentującej, omawiany przez nas wcześniej, syndrom kłamstwa (tudzież słowotoku), wynikającego ze świadomej rezygnacji z logiki i racjonalizmu na korzyść lojalności niczym nie limitowanej (za długie zdanie, wybaczcie). Strony ewidentnie znajdowały się w odseparowanych realnościach. Nic nie mogło się przebić przez grubą rozdzielającą skorupę. To jest przykład sytuacji, gdzie kończy się dyplomacja, ponieważ kanały komunikacyjne zostały zamknięte zamknięte. Jedni mówią: białe, a drudzy: czarne, czarne. Wtedy piersi odpowiadają: białe, białe, białe. Eskalacja doprowadzi do maczug, dzid i halabard.
  Mnie się to kojarzy z „Chłopcami z ferajny”, tylko nie wiem czy skończy się tak jak w filmie.

  „I cheated myself like I knew I would…” ( swobodne tłumaczenie: „Oszukiwałam się świadomie” )
  I told you I was a trouble,
  You know I’m no good

  W wykonaniu Amy W. mogę to zaakceptować…

 257. Wiesiek
  Proste pytanie , jeśli dywagacje o tym czy wysadzenie wieżowców było działaniem Putina , albo tylko jego służb są dzisiaj bezsens , dlaczego wczoraj jeszcze z uporem twierdziłeś , że to Putin osobiście jest odpowiedzialny za to wysadzenie i do tego jeszcze usprawiedliwiałeś takie działania , jako mądre i konieczne, bo wszyscy tak robią ?
  Czy okłamałeś nas pisząc , że to Putin jest odpowiedzialny za wysadzenie wieżowców ?

 258. @wiesiek59, 31 lipca o godz. 13:54

  Pytałem o dowody na bezpośrednią winę Putina, więc nie kręć. Dopiero co prawiłeś o tym z wielką swadą i przekonaniem.

  A co, twoim zdaniem, walnęło w Pentagon?
  I gdzie są dowody?
  Nie odsyłaj mnie do netu, w którym sam grzebiesz jak w szambie i wyciągasz to, co ci najprzyjemniej pachnie.
  Podaj wiarygodne ustalenia FBI, CIA, FSB, Mossadu…
  Całkiem konkretnie.

 259. @stasieku
  30 lipca o godz. 18:52
  Mam podobne dylematy. Jedno co wiem na pewno to to, na kogo nie będę głosować. I tu zakładam, że możemy być w jednym „kościele”.

 260. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  Pamiętacie taki dowcip o zajączku, który poszedł do burdelu? Zajączek nie miał dużo pieniędzy i starczyło mu tylko na kurę. Poszli z kurą do pokoju. Po godzinie, straż burdelu zaniepokoiła się, bo z pokoju nikt nie wychodzi. Zajrzeli przez dziurkę od klucza. A tam na środku pokoju stoi kura i wyskubuje sobie pióra. Zajączek zaś siedzi w fotelu, tupie rytmicznie nóżką i powtarza: Do naga k..wo, do naga!

  Otóż w Brukseli eurodeputowani PiS zrzucają teraz pióra w Parlamencie Europejskim.

  Sytuacja jest bowiem taka:

  Przed Parlamentem Europejskim zawiśnie nasza tęczowa flaga w dniu walki przeciw homofobii.

  Delegacja pis już leży krzyżem i przykuwa się do masztu. Szef delegacji homofobów z PiS, Ryszard Legutko wystosował w tej sprawie pismo do przewodniczącego PE Antonio Tajaniego, prosząc o wyjaśnienia.

  „Międzynarodowy dzień LGBT nie ma żadnej podstawy prawnej i jest po prostu inicjatywą promującą jednej z organizacji lobbystycznych” – napisał Legutko.

  ***Napisał profesor bardzo niegramatycznie. Jako lesbijka nie zdawałam sobie sprawy, ze są jacyś lobbyści zabiegający o nasze podstawowe prawa człowieka. Jeśli są, to proszę o kontakt na priva.

  Legutko zwrócił się też z pytaniem, czy PE w ten sam sposób celebrowałby inne nieoficjalne międzynarodowe dni: muzeów, piwa czy studentów.

  ***No tak, przez kilkadziesiąt lat w Polsce czułam się dokładnie tyle warta, ile szklanka piwa. Ot, taki człowiek = małe jasne.

  Legutko powiedział, że taki gest jak wywieszenie tęczowej flagi jest opowiedzeniem się w imieniu europarlamentu po stronie „rewolucji obyczajowej”, w której związki homoseksualne miałyby być uprzywilejowane.

  ***No tak. Tak jesteśmy uprzywilejowani, że kibole hetero w Białymstoku z zazdrości obrzucili nas workami z moczem, kostką brukową i petardami.

  – Pod hasłem homofobia kryją się nie ataki na ludzi o skłonnościach do osób tej samej płci, bo takich ataków właściwie nie ma.

  ***Nie ma. Znowu niegramatycznie, ale narodowo. Wszystkie filmiki z Białegostoku, na których widzieliście wyborców pisowskich katujących ludzi z Marszu Równości, to były fejki.

  „Pod hasłem homofobii kryje się odmowa zmiany prawa, a właściwie zmiany definicji małżeństwa, która funkcjonowała w świecie od czasów niepamiętnych”- ocenił europoseł.

  Jego zdaniem PE nie powinien udawać, że wywieszając tęczowy symbol, występuje przeciwko przemocy wobec ludzi, bo gdyby chciał to robić, powinien wywiesić znak ryby, bo to chrześcijanie są dziś prześladowani na świecie.

  ***Katolicy są bardzo prześladowani, szczególnie w Polsce. Każdy widzi, jak bardzo.

  Legutko jest zdziwiony, że taka inicjatywa jest realizowana w momencie, gdy szefem PE jest polityk chrześcijańskiej demokracji.

  Jak zaznaczył, lubi i ceni Tajniego, który ma prywatnie klasyczne poglądy.

  – Nie wiem, dlaczego pan prezydent Tajani ulega presji (…). Parlament Europejski nie jest po to, żeby dokonywać rewolucji moralnej – oświadczył europoseł, przypominając, że takie inicjatywy nie były realizowane w czasie, gdy szefem PE był socjalista Martin Schulz.

  ***Wszystkich, którym się od mojego małżeństwa z kobietą morale pogorszyło, proszę o kontakt na priv. Na zdjęciu jest premier Luksemburga z mężem. Jeśli komuś się pogorszyło od ich małżeństwa, to proszę wysłać wiadomość do Xavier Bettel.

  Myślę, że reszta eurodeputowanych siedzi teraz w PE i tupie nóżką:

  Do naga, Legutko, do naga!

  Pokażcie całą waszą nagość, z krągłościami nienawiści i seksapilem brzeszczanskiej ciemnoty. Pokażcie światu. Myśmy już się naoglądali. Niech teraz cieszy się cała Europa.

  Do naga, Legutko, do naga!

 261. wiesiek59
  31 lipca o godz. 13:54
  GajowyM.
  31 lipca o godz. 13:45

  Poszukaj może w necie, co walneło w Pentagon.
  Bo nie samolot….

  Mój komentarz do spiskowego Wieśka.
  A co rąbnęło w trzy wieże WTC w Nowym Jorku?
  Poszukałem w internecie i znalazłem. Wieże WTC zostały wysadzone wybuchami nuklearnymi.
  Internet wszystko przełknie, internet wszystko zawiera, przed wszystkimi równie łatwo się otwiera.
  Pzdr, TJ

 262. “They who seek to establish systems of government based on the regimentation of all human beings by a handful of individual rulers call this a new order. It is not new and it is not order.”

  – Franklin Roosevelt
  https://www.strategic-culture.org/news/2019/07/27/bretton-woods-dead-what-next/
  ==========

  Szkoda, że nie miał kontynuatorów….

 263. Wszystko na blogu obraca się wokoł naszego Wiesia kochanego. A to dlatego, ze nasz Wiesio kochany patrzy i myśli globalnie a nie, za przeproszeniem, jak jakis lokalny nieuk, ktoremu Wiesio każe spadać z drzewa albo na drzewo. Bez Wiesia ten blog byłby zupełnie innnym blogiem. Gdyby naszemu Wiesiowi, co nie daj bóg, stało się coś niedobrego, to ten blog nigdy by już nie był taki sam. No bo któż by był w stanie glosić, że każda przyczyna ma skutek i odwrotnie, że każdy skutek ma przyczynę.

  Co do neospazmina, srutu, symetrycznego i levara to chyba został rozwiązany problem i to bez pomocy Gospodarza i jego ciecia czyli moderatora; wiekszość przemyśleń tych mądrych ludzi została spuszczona łapkami do kanalizacji i nie trzeba się przedzierać przez bobki sru, grzeczne guanka pana neo, czy brzydko pachnące wstawki symetrycznego i levara.
  Pozdrawiam niezłomnych; Adama, tejota, Bywalca, Gajowego, Teo i wszystkich tych , ktorym nie podoba się pan Jarosław. Za co ? A no za to, że zrobił z Polski pośmiewisko, tak sobie myślę.

 264. 15:40

  The name is Satru. Ty nigdy nie wstydzisz się swoich wpisów?

 265. zetus1
  31 lipca o godz. 14:23
  @tejot
  31 lipca o godz. 12:01
  Wspomniany pan jest ewidentnym przykładem osoby, reprezentującej, omawiany przez nas wcześniej, syndrom kłamstwa (tudzież słowotoku), wynikającego ze świadomej rezygnacji z logiki i racjonalizmu na korzyść lojalności niczym nie limitowanej

  Mój komentarz
  To nie jest kłamczuch z dobrej woli, kłamczuch z naiwności, czy z tego co go boli. To kłamczuch – z czym do gości, kłamczuch dla profitów z maską zatroskania, dla władzy i rządzenia, dla brania nie dawania.
  Pzdr, TJ

 266. Lewy
  31 lipca o godz. 15:40

  Wzajemności.
  „Nie wywołuj wilka z lasu”, ale pokazują się tutaj czasami pan qurvik i pan buc 😉
  a to pany z wyższej półki 🙁

 267. Bywałem na koncertach jazzowych gdzie nie grano jazzu i wielu cieszyło się że podoba im się muzyka o etykietce jazz ale nie będąca jazzem… Koncertach rockowych gdzie pod etykietą rocka najwięcej skakano do twórczości biesiadnej. I forach liberałów gdzie zamordyści bez kultury puszyli się etykietą liberalną.

 268. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 14:40

  Z zamieszczonego przeze mnie cytatu, snujesz daleko idące wnioski.
  Spekulować sobie możemy.
  Jedynym faktem jest udział w wysadzaniu bloków oficerów FSB.
  Na czyj rozkaz?

  Pytanie- na czyj rozkaz, mozna zadać również w przypadku ataku na teatr na Dubrawce, czy szkołę w Biesłanie.

 269. Problem w tym,że Jarosław ma pomagierów. Co znaczy jednostka wobec historii. Pomagierzy wystąp…Tak sobie myślę co była warta III Rzesza bez pomagierów. Nawet przeskoczenie muru wymagało podsadzenia. Z bożą pomocą można wykreować proroka. Nawet z tombaku.

 270. Z moich obserwacji internetu fora zdychają gdy uczestnicy – jak ten reżyser co miał nakręcić film ale zamiast tego nakręcił film o tym jak mu się kamera popsuła – uczestnicy zamiast pisać na temat forum, piszą o sobie na wzajem, piszą o forum, a nie o temacie forum.

 271. Fajny kawał słyszałem.
  Momenty były ?
  Masz!
  Otóż opowiedział to sam premier Mateusz, w kapeluszu a la Kujawiak
  Przyszła baba do lekarza. I mówi mu, ze jej cycki idą w góre, jak zdejmuje biustonoosz.
  – Prosze zdjąć biusonosz – rozkazał lekarz
  Baba zdjęła i rzeczywiście, cycki poszły w góre
  Baba załozyła biustonosz, ale lekarz chciał sprawdzić jeszcze raz, więc kazał jej zdjąć biustonosz. Zrobiła to znowu i znowu cycki poszły w góre.
  Ponieważ kawał był intrygujący i fajny, więc szkoda bylo premierowi kończyć zbyt szybko, a uśmięchniety suweren tylko powstrzymywał się z salwą smiechu, więc to zdejmowanie się odbyło jeszcze kilka razy. Az wreszcie za którymś razem lekarz zauwazył, że jemu tez coś się niżej podniosło i to skomentował, że to podnoszenie musi być zaraźliwe.

  Był to majstersztyk zniżenia się pisowskiej elity do suwerena. Suweren się ze śmiechu nie mógł pozbierać. Noo i co wy pełowskiie lemingi, potraficie tak ?

  A jakby ktoś chciał się pośmiać, to proszę obejrzć Szkło Kontaktowe, gdzie nasz Premier opowiada o babie
  https://szklokontaktowe.tvn24.pl/nieprzyzwoity-zart-z-cyklu-przychod

 272. Wiesiek
  Wczoraj o 8:13 napisałeś , że służby podległe Putinowi wysadziły w Moskwie kilka bloków , aby uzasadnić wojnę w Czeczeni , a po tem przekonywałeś mnie jeszcze wczoraj cały dzień , że Putin dobrze zrobił , bo wszyscy tak w polityce robią . Gdzie ja niby wyciągnąłem za daleko idące wnioski ?

 273. @Tomasz Wysocki
  „A teraz w twoim stylu, czyli ponawiam pytanie: ilu trzeba Polaków, by włączyć polską klawiaturę w systemie operacyjnym Windows? No ilu?”
  Podobno potrzeba 99 obcokrajowcow aby stworzyc jednego Anglika. Zlosliwie dodalabym, ze wobec tego potrzeba 99 Anglikow aby stworzyc jednego Zyda. Ilu trzeba zas Polakow nie wiem. Dosc, ze nie przeszkadzalo dotychczas nikomu, ze nie uzywam polskiej klawiatury. Nawiasem mowiac probowalam ale wowczas zmienia sie calkowicie uklad pozostalych znakow, ktorych uzywam juz automatycznie zatem
  darowalam sobie te polska klawiature na rzecz wygody. Nie przeszkadza mi to , ze @ neospasmin rowniez nie uzywa polskich znakow choc sie z facetem nie zgadzam w wiekszosci kwestii. Natomiast w pelni podzielam opinie @Wieska 59 na ten temat:
  „Niektórzy nie dorośli do poważnej dyskusji z oponentami mającymi diametralnie różne zdanie.
  Zaczynają wówczas przeszkadzać przecinki, źródła, sposób formułowania.
  Na pewnym etapie wycieczki osobiste i pogarda są normą.”
  No i dziwne jest to uskarzanie sie na brak znakow diakrytycznych skoro polemizuje sie z pozbawionym ich tekstem. Zatem jest to tekst calkowicie zrozumialy. No to o co ten szum?

 274. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 16:06

  Wróć do pierwotnego wpisu, bo coś ci się pozajączkowało….
  Operacje false flag, to norma w świecie, nie tylko zachodnim.
  Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem.

 275. To co obserwujemy od paru dni w tym wątku, to zwoływanie się kilku ludzi żeby dokonać wypędzenia kilku ludzi z forum. To jest chamski motyw przewodni.

  Oczywiście inteligent nie będzie chciał pisać w takiej nieinteligentnej atmosferze, zostawi kolędników jednej prawdy samych sobie.

 276. Pytanie na czyj rozkaz Falenta wysadził rząd Tuska. Tak sobie myślę,że podejrzany będzie zwlekał jak z Komnatą Bursztynową Koch.

 277. Oczywiście inteligent nie będzie chciał pisać w takiej nieinteligentnej atmosferze

  Ale ty tu zostaniesz, prawda @satru?

 278. nie przeszkadzalo dotychczas nikomu, ze nie uzywam polskiej klawiatury

  Och, nie łżyj, Oborowa.
  Było tu o tym kilka razy, że nawet tego nie potrafisz.

 279. Na jazz chodzę tam gdzie grają jazz, a nie kaszankę, na dyskusje z liberałami chodzę tam gdzie piszą liberałowie.

 280. satrustequi
  31 lipca o godz. 16:16

  W ten sposób zamiast dyskutować, tworzy się towarzystwa wzajemnej adoracji,
  Widać to na kilku blogach, gdzie poza członkami klubu, sekowani sa wszyscy inni mający coś do powiedzenia.

  Jak się nie ma czegoś do powiedzenia, tropi się dupersznity…..

  Parafrazując:
  -blogi nam opanowali
  ludzie podli, ludzie mali….

 281. Wiesiek
  Może dokładnie , co mi się „pozajaczkowalo”.
  Czy nie napisałeś wczoraj o 8:13 , ze służby podległe Putinowi kilka bloków w Moskwie , aby uzasadnić woje w Czeczeni?
  „Służby podległe Putinowi wysadziły w powietrze kilka bloków w Moskwie, aby uzasadnić drugą wojnę w Czeczenii.”
  To jest dokładny cytat z twojego oskarżenie przeciwko Putinowi , także mnie ono zdziwiło i zaszokowało , ale potem wielokrotnie jeszcze potwierdziłeś zasadność takich działań Putina , pisząc , ze byłby nawet idiotą nie stosując takich metod , które są przecież powszechne w świecie Polityki.
  Czy zawodzi cię pamięć i mam wklejać dalsze cytaty z twoich wczorajszych wywodów , nie mam z tym problemu , są one jak zawsze wyjątkowo cenne dla blogu ,

 282. GajowyM.
  31 lipca o godz. 16:21

  Ta nieuprzejmość, chamstwo, pogarda, to nabyta czy wrodzona wredota?
  Znowu masz fazę zaniżania poziomu, czy też prezentujesz poziom do jakiego mają dostosować się inni, bo ty nie jesteś wstanie wznieść się nieco ponad przyrodzony?

  Mam belferskie nawyki, skutkowały w przypadku dzieciaków.
  Z dorosłymi jest trudniej.

 283. satrustequi
  31 lipca o godz. 16:16
  Masz najlepszy przyklad oborowej inteligencji w postaci faceta, ktory zwraca sie do mnie tak jak powyzej, czyli per „oborowa”. Nie zdazylo sie mu odpowiedziec sensownie na jakikolwiek tekst bez inwektyw. Nic dziwnego, wiekszosc tekstow przekracza jego zdolnosc rozumienia.Zerknij na strone „o autorze” a zobaczysz jakim chamstwem popisal sie facet juz na samym poczatku. Wsrod rozlicznych zyczen dla DP @Gajowy jako jedyny(!) umiescil swoje wymiociny na temat innego blogowicza.Nie ma znaczenia wobec kogo, liczy sie fakt buractwa, ktore wtargnelo miedzy przyzwoitych i madrych ludzi. A teraz zobaczysz jakie
  szambo wybije Gajowemu „w odpowiedzi” na moj wpis.

 284. @Lewy
  31 lipca, g.15:40
  A ja, a ja? Mi się też nie podoba pan Jarosław. Nawet bardzo.

 285. @wiesiek59, 31 lipca o godz. 16:31

  Przecież zostało już dawno ustalone i ogłoszone ex cathedra, że blogowemu geniuszowi nikt do pięt nie dorasta, bo nikt tu nie ma dyplomu z psychopatologii i 17 zdanych egzaminów na innych kursach, więc o czym tu dyskutować?
  Ludowi blogowemu nie pozostaje nic innego, jak pokornie i z wdzięcznością wysłuchać kolejnego wykładu o tym, co w necie piszczy o Putinie i jego komandzie oraz co mówi forex, następnie docenta pod kolana podjąć, w ramię ucałować i udać się do swojego kącika, aby oddać się płaczowi i zgrzytaniu zębów w oczekiwaniu na niechybny i niewątpliwie bliski koniec tego świata.

 286. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 16:34

  Wrzuć kilka linków, skoro temat cię ciekawi, dyskutować można na każdy temat.
  Nawet, na niezbyt mnie pasjonujący.

  Po to sa fora, by wymieniać w KULTURALNY sposób poglądy i opinie.

 287. GajowyM.
  Z przykrością, bo cenię Twoje wpisy i najczęściej się z nimi zgadzam, muszę zaprotestować przeciw temu, w jaki sposób zwracasz się do @jakub0 lub tylko o niej wspominasz. „Oborowa”? Czemu i po co ta pogarda?

 288. @mag, 31 lipca o godz. 16:49

  Sorry, mag. Oborowa wie doskonale, dlaczego.
  Zwłaszcza że znowu łże bezwstydnie.

 289. @Gajowy
  Skoro az tak sie dopraszasz aby bez owijania w poprawnosc, no to posluchaj:
  Jestes facet cham, duren i prostak. I nikt kto ma dla siebie samego odrobine szacunku nie bedzie z toba dyskutowal majac na uwadze twoje powyzsze przymioty. Won.

 290. GajowyM.
  31 lipca o godz. 16:43

  Z przyzwyczajenia, wrzuciłem dwa linki do artykułów ze Strategic Culture.
  Odzewu zero.
  Wolisz zamiast tematów rozmowę o d…Maryny?
  Pasuję….
  Z kim i na jaki temat dyskutować?

 291. @Mag
  Kliknij na strone „o autorze” a zobaczysz jak sie tam @Gajowy popisal. Mnie zas czepil sie rownie „zasadnie” jak ciebie @Saldo. O mizoginizmie juz bylo.

 292. Lewy
  31 lipca o godz. 16:00
  Fajny kawał słyszałem.
  Momenty były ?
  Otóż opowiedział to sam premier Mateusz, w kapeluszu a la Kujawiak
  Przyszła baba do lekarza. I mówi mu, ze jej cycki idą w góre, jak zdejmuje biustonoosz.

  Mój komentarz
  Premier potrafi, w każdej sytuacji się odnajdzie.
  On już kopał pod dozorem ZOMOwców grób dla siebie i potrafił z tego wyjść. Pewnie podobny, albo może ten sam dowcip opowiedział ZOMOwcom, którzy mu kazali kopać dla siebie grób.
  Aż ZOMOwcy zmiękli i wręczyli mu grabie, Mateusz zasypał, zagrabił i usłyszał – powiedz nam coś jeszcze. Wiesz, coś o tej babie.
  Pzdr, TJ

 293. To nie premier opowiadał. To jemu opowiadano.

 294. Wiesiek
  Oczywiście , ze się informowałem na temat wieżowców , twoim zdaniem wysadzonych przez Putina i po wczorajszych wpisach w których poświęciłeś sporo uwagi usprawiedliwianiu poczynaniom Putina wydaje mi sie , że ty możesz być w posiadaniu bezpośrednich dowodów na winę Putina , których chciała żabka . Przecież bez takich nie obstawałbyś tak przy winie Putina.
  W pełni podzielam twoja opinię , co do konieczności zachowania KULTURY w wymianie poglądów i opinii , bo wiem , ze potrafisz tez inaczej.

 295. @Oborowa

  I po co się powtarzasz, takaś tępa dzida?

  Tu ci już raz odpowiedziałem i powtórzę za każdym razem, kiedy wyciągniesz ten cytat z 2012 roku.

  Łżesz bezwstydnie, insynuujesz i intrygujesz kolejny raz w nadziei, że tu sklerotycy i durnie bywają z pamięcią jak sito?

 296. @

  Ryło faszysty:

  Marszałek milczy. Karski: To są najwyższe standardy

  http://wyborcza.pl/10,152484,25046830,marszalek-milczy-karski-to-sa-najwyzsze-standardy.html#S.DT-K.C-B.2-L.3.maly

  kniszczycki31.07.2019, 16:59
  Poseł Karol ‚Meleks’ Karski jest kluczowym etykiem grupy mafijnej z prawem i sprawiedliwością w nazwie.

 297. “Great nations do not fight endless wars,” said Trump.

  Yes, they do. As the British, French, Germans, Japanese, and Russians have shown during the last century, that is how they cease to be great nations.
  https://www.theamericanconservative.com/buchanan/americas-latest-mideast-crisis-may-have-no-escape/
  ==========

  Ech, ten Buchanan….
  Nie wie, że wielkość trupami się mierzy?

 298. @GajowyM.
  g.16:52
  Nie wiem, o co wam poszło i po czyjej stronie jest racja. Widzę tylko, że akcja rodzi reakcję. @jakub01 znowu nie owinęła w bawełnę, co sądzi o tobie, ty ją znów nazwiesz Oborową i… apiać s naczała.
  Sorry, już nie wchodzę w to.

 299. @mag, 31 lipca o godz. 17:12

  Widzę, że na taką pamięć jak twoja liczą właśnie takie kreatury jak pani z Hiszpanii. Lepiej więc nie wtrącać się, bo jak mówi przysłowie, gdzie dwóch się bije, tam trzeci oberwie 🙁

 300. @Lewy

  Narażam ci się znowu, choć jesteśmy po tej samej stronie, ale odszukałem to „Szkło Kontaktowe” (twój link jest niekompletny) i tam premier siedział na widowni.
  Rubaszny pan w kapelutku nawet podobny, ale to nie PMM.

 301. @Mag
  Nie zrownuj mnie z laski swojej z facetem, ktory na mnie napada calkowicie bezpodstawnie. Mam nadzieje, ze nie wchodzisz w to, bo mnie nie poszlo O NIC. Nie uzywaj zatem liczby mnogiej i nie ulegaj insynuacji, ze jakoby „wiem” o co kretyn ma do mnie pretensje. Nie wiem. Amen.

 302. W książce piszesz dalej: „Dla wielu czytelników może być to zaskoczenie, ale naszym rodakom pomogli Niemcy”.

  Niemcy i Sowieci. Tak, to wielki paradoks. W sytuacji, w której Wołyniacy nie otrzymali pomocy od Państwa Podziemnego, szukali jej gdzie indziej. Nawet u nieprzyjaciół. W jednych częściach Wołynia sprzymierzyli się z sowiecką partyzantką, w innych prosili o ratunek niemieckie władze okupacyjne.

  Niemcy przekazywali broń polskim samoobronom, tworzyli polskie jednostki policyjne. Nie można mieć jednak do Polaków z Wołynia o to pretensji. Oni nie robili tego dlatego, że kochali Stalina czy Hitlera. Nie, to byli wspaniali polscy patrioci. Robili to, bo chcieli przeżyć.
  https://marucha.wordpress.com/2019/07/31/cale-rodziny-polakow-z-nozami-w-plecac-h-piotr-zychowicz-wolyn-skonal-w-osamotnieniu/
  ============

  W takiej formacji przeżył mój dziadek.

  Na wojnie nigdy nie wiadomo, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.
  Nasi politycy chcą w wojnach uczestniczyć.
  Znają koszty?
  Zadziwiająca jest ich tępota i usłużność……

 303. Media światowe donoszą,że Hamilton chce pobić rekord Kubicy i przez 10 lat nie zdobywać punktów. Tak sobie myślę,że to przynosi większy rozgłos w GW.

 304. PS.
  A tak przy okazji warto uprzytomnic metode prymitywnego chama, ktory najpierw obrzuca blotem znienawidzonego blogowicza aby zaraz potem probowac niezobowiazujacej rozmowy z innymi blogowiczami w nadziei, ze ci podejma dyskurs traktujac go tym samym jak normalnego czlowieka.
  Nic sie przeciez nie stalo prawda?! Niewazne, ze przed chwila kogos sie oplulo, wazne, ze sie rozmawia z innymi „na poziomie”. Niech opluty broni sie sam i niech wyjdzie na pieniacza. Mag, skoro w to nie wchodzisz, to po co wchodzisz? Na domiar ulegajac prostackiej insynuacji.

 305. Oborowa może sobie odświeżyć pamięć sięgając do archiwum tego bloga w okolicach 26 listopada 2018 pod wpisem „Reprymenda z Waszyngtonu”.
  Początkowo nazwałem ją Paniusią ze szpicrutą, bo podobno miała w (odległej) młodości do czynienia z końmi, ale z czasem okazało się, że jej maniery pasują bardziej do obsługi obory.
  I widać, że się nie myliłem.

 306. Wiesiek
  Z gwałtownej zmiany tematu wnioskuje , że nie masz dowodów na oskarżenia , które wytoczyłem przeciwko Putinowi.
  Jeśli nie można wierzyć temu co piszesz o swoich pupilach , to jak można wierzyć temu co piszesz o anglosasach, których nie nawidzisz. Narażasz sie w ten sposób na utratę wiarygodności.

 307. A Oborowa cały czas o sobie.
  najpierw obrzuca blotem znienawidzonego blogowicza aby zaraz potem probowac niezobowiazujacej rozmowy z innymi blogowiczami
  Ha ha.

 308. @Bywalec 2, 31 lipca o godz. 17:33

  Narażasz sie w ten sposób na utratę wiarygodności. 😀 😀 😀
  Też ubolewam 😎

 309. Jak teraz zaufać Docentowi? 🙄

 310. Wśród prawdziwych ekologów i przyjaciół zwierząt nie brakuje organizacji ekoterrorystycznych lub zwyczajnie biznesowych – przekonywał Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej w trakcie programu red. Adama Ślusarskiego „Wieś to też Polska” w Telewizji Trwam.

  „Organizacje ekologiczne zajmujące się zarabianiem pieniędzy to podmioty głównie zagraniczne. Warto podkreślić, że w Polsce nie ma ani jednej dużej, liczącej się organizacji tego typu, która byłaby stricte organizacją polską” – stwierdził Wójcik.

  „Głównym celem ekologów są te obszary, gdzie znajdują się pieniądze, np. duże inwestycje. Ewentualnie są to obszary strategiczne z punktu widzenia gospodarki danego kraju (…) Jedne organizacje specjalizują się w blokowaniu deweloperów, inne inwestycji w rolnictwie” – dodał prezes IGR.
  https://marucha.wordpress.com/2019/07/30/szczepan-wojcik-ekolodzy-w-polsce-to-zachodni-biznes-nie-ma-ani-jednej-liczacej-sie-polskiej-organizacji/
  ========

  Pałowanie terrorystów bywa skuteczną metodą uczenia rozumu…..
  Chociaż efektywniejsze byłoby skierowanie ich do sadzenia lasu, na jakieś pół roku.

 311. nota:
  rammstein w polsce flage teczowa rozwija,
  a nad moskwa czarne runy zakrywaja mu ryja;

 312. Atakowani w Białymstoku znależli się jak na Wołyniu. Parafrazując. Obowiązkiem każdej władzy jest ochrona ludności cywilnej. Nawet okupanta w tym wydaniu katolickiego wehrmachtu.. Tak sobie myślę,że II WŚ to kompromitacja zasad wiary chrześcijańskiej. Ale nie w mniemaniu broszki. Za co dziękować Niemcom,że nas napadli a potem niby pomagali podając chusteczkę na otarcie łez. Dlatego Rosja nie napada bo kto katolików wyżywi i wypłaci sejmowe kilometrówki bez samochodu jako okupant.

 313. @zetus1, 14:52
  Pełna zgoda! Przyglądamy się, mamy czas.
  Ukłony

 314. W 1950 roku Stany Zjednoczone miały 152 miliony mieszkańców,
  Wielka Brytania 50 milionów, Francja 41 milionów osób.
  a w Polsce żyły 24 miliony obywateli.
  Aktualnie USA jest trzecim po Chinach i Indiach państwem
  pod względem liczby ludności i ma około 330 milionów obywateli.
  W przyszłym roku ma się odbyć kolejny spis mieszkańców kraju.
  W tygodniku POLITYKA Adam Szostkiewicz pisze o politycznym
  sporze wokół tego spisu. Może dziwić, że nie udało się wpisać do
  arkusza spisowego pytania (cytuję); „Czy uczestnik spisu jest
  obywatelem USA?”
  U nas w takiej sytuacji lepiej nie zadawać pytania „Czy jesteś Polakiem”
  bo liczba ludności mogłaby się drastycznie zmniejszyć

 315. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 17:33

  Jest jakis powód twojej obrony dobrego imienia Putina, i krytyki domniemań jego udziału w zamachach w Moskwie?
  Bo wałkujesz ten temat.

  Sumienia polityków czy managerów wysokiego szczebla, nie moga być czyste.
  Inaczej, nigdy by się nie znaleźli na szczycie hierarchii dziobania.
  Tam dochodzi się tylko po trupach.
  Czesto realnych.
  Machiavelli sie kłania.
  Albo, lektura kilku dramatów Szekspira.

  Pozwól, że będę sobie liczył trupy pozostałe po demokratycznych przywódcach.
  Ci autokratyczni, w mojej ocenie pozostawiają może dziesięciokrotnie mniej.
  I w przeciwieństwie do demokratycznych, nie zależy im na przedłużaniu wojen w nieskończoność.
  Co ostatnio stało się dominującą tendencją.
  Jedyny nieudacznik w gronie despotów, to Saud……
  Ale, Zachód go wspiera w imię własnych interesów zbrojeniowych.

 316. wiesiek59
  31 lipca o godz. 17:24
  ,, W książce piszesz dalej: „Dla wielu czytelników może być to zaskoczenie, ale naszym rodakom pomogli Niemcy”.
  Niemcy i Sowieci. ”.
  ,, Wolyn” to jeden z najbardziej wstrzasajacych filmow zrobionych w Polsce.
  1. Ciekawe dlaczego Rzad Londynski nie pomagal wolyniakom,
  czyzby wiedzieli , ze ludzie ze styropianu wybiora kolaboracje z Ukraina ?
  2. Zazwyczaj wladze okupacyjne sa odpowiedzialne za ludnosc okupowana, wiec moze Niemcy i Rosjanie poczuwali sie do pomocy ?

 317. Nie tylko ekolodzy terroryzują. W IV RP nie ma nawet tubylczej religii bo tu są największe obce struktury finansowane przez Watykan co łaska. Tak sobie myślę,że katolicyzm to nie jest tubylców wynalazek.

 318. @GajowyM.
  Takoż i uczyniłam, czyli nie zamierzam się wtrącać.
  @jakub01
  Zarzucałaś mi, że staram się mediować między zwaśnionymi stronami, usiłując zachować równy dystans. Też niedobrze, jak się okazało.
  Krótko mówiąc, powiem, z przeproszeniem, za poetą
  „Całujcie mnie wszyscy w du….”

 319. @jakub01, GajowyM
  Trudno jest zrozumieć Waszą wytrwałość w obrzucaniu się mięsem blogowym.
  Wyobrażam sobie Wasze spotkanie w realu.
  A oboje macie dużo ciekawych spostrzeżeń, których deficyt doskwiera.
  Polecam Was Maryi, Królowej Polski.
  (dla młodych: królem jest Jarek)

 320. kooperatywaMondragon
  31 lipca o godz. 17:52

  Jesteś jednym z niewielu coś wnoszących do bloga, niestety.
  Większość kontentuje się nawalanką personalną, i krytykanctwem.
  Próba zmuszenia tych lemingów do konstruktywnego zabrania głosu graniczy z niemożliwością.

  A to co dzieje się na świecie, jest takie ciekawe……
  I wpływające BEZPOSREDNIO na nasz los…….

 321. wiesiek59
  31 lipca o godz. 17:24
  Ma być u nas z wizytą prezydent USA pan Donald Trump.
  Czy dziennikarze zapytają o jego stosunek do sytuacji na Kresach i brak zgody
  ukraińskich władz na ekshumacje pomordowanych w czasie wojny Polaków, Żydów oraz tych wszystkich zamordowanych co zamieszkiwali te ziemie przed wojną?
  Kto jak kto, ale prezydent USA akurat w tej sprawie, moim zdaniem, mógłby naszym władzom pomóc

 322. norte:
  § 175, wcale dobrze, drobne pomylki (n.p. zwiazki homoseksualne pomiedzy doroslymi w brd przestano oficjalnie penalizowac dopiero w 1994, a hirschfelda to nie byl komitet, a instytut, a palono wszystko, co nie pasowalo, jak dobrze wiemy);
  zezem:
  don’t waste my time;

 323. @ mag
  Spójrz na czasy naszych postów, Madziu.
  Obojgu nam coś ‚nadajeło’ w tej samej chwili.
  Pomyślą ludzie, że siedzimy przy jednym stole…

 324. @wiesiek59, 31 lipca o godz. 17:51

  Jest jakis powód twojej obrony dobrego imienia Putina, i krytyki domniemań jego udziału w zamachach w Moskwie?

  Nie odwracaj kota ogonem.
  Zanim zapytasz kogoś o motywację obrony dobrego imienia prezydenta obcego państwa (sugerując podejrzane intencje?), uzasadnij podstawność jego szkalowania.

  Bywalec 2 i ja chcemy wiedzieć, co mamy sądzić o Putinie.

  Ty, jako wszystkowiedząca wyrocznia blogowa i niekłamany autorytet w dziedzinie WIELKIEJ POLITYKI rozpowszechniając na publicznym blogu oskarżenia tak znacznej wagi musisz zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jak na tobie ciąży.

 325. Nim pochwalimy okupantów za „humanitaryzm” zajrzyjmy do konwencji prawa wojennego. Utrzymanie tzw. Granatowej Policji a w zasadzie utworzenie Generalnej Guberni to była realizacja konwencji o okupacji w strukturach najbardziej zbliżonych do przed okupacją. To były pozory. Tak sobie myślę,że Pius XII powinien być sądzony w Norymberdze i nawet stracony. To wymierzenie sprawiedliwości nie zemsty za podżeganie Gott mit uns !

 326. Ten wierszyk dedykuję posłom PiS , którzy głosowali w głosowaniu nr 12 na 84 posiedzeniu Sejmu dnia 19 lipca 2019 roku
  Pokolenie rozdawców Polski

  Galeria nazwisk bohaterów
  ma na rewersie inną listę
  to ciemna strona jest historii
  gdzie człowiek sie przemienia w glistę
  a na niej rody znamienite
  z herbami aż od króla Piasta
  z drzewami genealogicznymi
  przy których dąb to zwykła drzazga
  pan Radziejowski, Opaliński
  Siciński, Kossakowski, Kmita
  Borkowic, Paweł z Przemankowa
  Janusz Radziwiłł
  dosyć
  kwita
  lista tych zdrajców nazbyt długa
  i każdy okres ich dokłada
  część z nich ukrywa się w archiwach
  gdzie dogorywa wstyd i zdrada
  lecz Polska jeszcze nie umarła
  wiec się już nowi bardzo spieszą
  by wpisać się na wredną listę
  na pierwszym miejscu
  przed tą rzeszą
  więc tworzą partię sprawiedliwych
  i także prawych
  czas pokaże
  bo nie ma już alternatywy
  jak sami twierdzą ci spryciarze
  nowa jest lista kandydatów
  a ich kariera to groteska
  połowa życia na czerwono
  druga połowa gruba kreska
  to sa wybrańcy już z wybranych
  duszyczki po iluminacji
  której doznali w średnim wieku
  już po sierpniowej perturbacji
  nagle spadł na nich duch wolności
  i spekulacji duży pieniądz
  tak ich zachwycił swoim blaskiem
  że się wręcz teraz bardzo spieszą
  by sprzedać Polskę
  razem z ludźmi
  i dostać w łapę komisowe
  i znaleźć miejsce gdzieś w zarządzie
  w spółce gdzie stare jest już nowe
  popatrzcie na tych „bohaterów”
  bo oni żyją razem z nami
  oni też będą na tej liście
  gdzie Kossakowscy liderami
  jak już załatwią nam niewolę
  pod nowym wprawdzie już zaborem
  to ich nazwiska będą sławne
  zostaną nowej zdrady wzorem

 327. Lewy, 16:00
  Leżę w hamaku i klikam w link, a tu błąd 404.
  Z „biustonoszem” znam kilka dowcipów, ale żadnego nie pamiętam.
  Przyjechałeś do W. w najpiękniejszą odmianę letniej pogody.
  See you soon!

 328. Mój scenariusz się sprawdza. Jak zniszczy się dowody poparcia kandydatów do KRS to nikt się niczego nie dowie i sprawa pozostanie tajemnicą na zawsze.
  A Piotrowicz obawia się, że będzie nagonka na tych co sami siebie poparli i wybrali.
  Oczywiście bo to jakieś normalne oszustwo na niespotykaną skalę by było

 329. Wiesiek
  Szczerze, to bardziej jak Putin interesuje mnie w tym przypadku twój stosunek do niego,
  a szczególnie interesującym dla mnie jest to, dlaczego ty tak obstajesz przy winie Putina za wysadzenie wieżowców i zamordowanie przeszło 300 niewinnych Rosjan ?
  Stąd narzuca mi się pytanie ,
  Wiesiek ; czy zdażyło ci się już kiedyś w życiu nie mieć racji i czy dla ciebie taka alternatywa w ogóle wchodzi w rachubę?

 330. @stasieku
  31 lipca o godz. 17:56

  Bóg ci zapłać, dobry człowieku.
  Cóż na to poradzę, kiedy nie znoszę załganych i wrednych insynuatorek, hipokrytek i manipulatorek, a do tego bozia pokarała mnie dobrą pamięcią.
  Osoba, która nie potrafi bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych i publikuje (podobno cudze) fotografie na powszechnie dostępnej stronie, a potem straszy adwokatem tych, co to oglądają i biorą za jej własne, niech najpierw pójdzie na kurs obsługi komputera. To narzędzie dla niej niebezpieczne, a w sieci nic nie ginie 😎

 331. stasieku
  Dzięki, poniekąd wsparłeś mnie, całkiem zbyteczną, jak się okazuje, mediatorkę ws. @@jakub01, GajowyM
  Ale opiece Maryi Królowej Polski, czyli NMP ich nie polecam. Zdaje mi się, że nie są religijni, a nawet wprost przeciwnie.
  Stasieku, wyznam, że się boję obchodów wybuchu powstania warszawskiego jutro w centrum Warszawy, czyli marszu nazioli.
  Odsyłam Cię, jeśli nie zauważyłeś do linku
  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25044363,1-sierpnia-narodowcy-zajma-centrum-miasta-ratusz-znow-rozwiaze.html#S.main_topic-K.C-B.

 332. stasieku
  31 lipca o godz. 17:56

  Jajo, czy kura?
  Masz problem z rozróżnieniem?
  Jeżeli tak, to straciłeś obiektywizm.
  A myslałem że bliska jest ci zasada:

  „chamstwo będziem zwalczać siłom, i godnościom osobistom”……
  Prymitywów, chamów, tępaków, buców, ignorantów, ci u nas dostatek, niestety.

 333. @GajowyM
  Wieśka59 znam blogowo kilka dobrych lat.
  Jego aktywność jest podejrzana, nawet przy założeniu, że jest samotnym emerytem.
  Czasami prowokuje, ale zawsze nie lubi mocarstw.
  No i, panie tego, wszystkim rządzi kapitał, kapitałem rządzą – no ci, wicie rozumicie – a najważniejsze, że każdu skutek ma przyczynę.
  3msie

 334. @stasieku, 31 lipca o godz. 18:09

  O 17:17 podałem ten link od Lewego, tyle że kompletny.

 335. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 18:14

  Mój stosunek do Putina jest podobny jak do Erdogana, Sisi’ego, Modiego, Duterte, Trumpa, Xi i wielu innych współczesnych silnych osobowości, rzadzących wieloma krajami.

  Jaka jest ich EFEKTYWNOSĆ działania?
  Jak te działania przekładaja się na zamożność ich społeczeństw?

  Reszta, w szczególności medialne szczekanie, specjalnie mnie nie interesuje.
  Ton mediów zależy WYŁĄCZNIE od sponsorów.
  Jedyna wartoscią jest dla nich ZYSK.
  O reszcie zapomnij.

  Banialuki o wartosciach, moralnosci, praworzadności, wkładam pomiędzy bajki Makuszyńskiego.
  Albo Korczaka, Król Macius Pierwszy był genialną bajką.
  Jak się skończyła?
  Niestety, REALISTYCZNIE a nie fantasmagorystycznie.

 336. @GajowM
  Nazwałeś mnie „dobrym człowiekiem”, pochwalę się żonie, może „otworzy ogródek na dwie minuty” , po Faktach w TVN.

 337. Wiesiek
  A więc obstajesz przy tym , że masz rację i że to Putin wysadził te wieżowce ?

 338. @mag
  Moi młodzi, co roku, chodzą 1 sie na Powązki, gdzie leży pól mojej rodziny i przyjaciół cudownie ocalonych Rodziców.
  To ich własna (nie mogłem się nadziwić) inicjatywa.
  Przez tę rzeź w 44 Polska się zmieniła i mamy PIS.

 339. stasieku
  31 lipca o godz. 18:22

  Palisz głupa, czy nie stać cię na wnioskowanie samodzielne?
  Kto i na jakiej podstawie ma decydować o sprawach toczacych się w Iranie, Syrii, Ukrainie, Libii, Wenezueli, Gruzji, Ukrainie, Kaszmirze, Pakistanie, Sudanie, Krajach Maghrebu- tak spod palca pisząc?

  Jesteś w stanie znaleźć zbiór wspólny kilku krajów, zapuszczających swoje macki w te rejony, i kształtujących ich rzeczywistość?
  Jakieś boskie posłannictwo?
  Są na to jakieś kwity?
  Czy wystarczą Ambasady i media?

  „Urodzonym wczoraj” trzeba serwować łopatologicznie to, co się na świecie dzieje rzeczywiście?
  Cóż, będzie BOLAŁO……
  Fasada się zmienia, za fasadą niezmienne od 500 lat interesy metody działania mocarstw.

 340. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 18:31

  Jest to równie prawdopodobne, jak udział Busha w wysadzeniu WTC….
  Nie byłem przekonany, że paliwo lotnicze nie może nadwątlić konstrukcji budynku.
  Hipoteza o termicie i ładunkach kumulacyjnych wydawała się naciągana.
  Ale, dlaczego nie odtajniono całości ekspertyz?
  Zaszkodziło by to przekazowi?
  o sprawstwie Saudyjczyków, czy Mossadu, się spekuluje.
  Dalszy ciąg wypadków, był dla nich bardzo korzystny.
  Więc, cui bono się sprawdza?

 341. @stasieku
  „Przez tę rzeź w 44 Polska się zmieniła i mamy PIS.”
  I tego właśnie nie rozumiem. Z jednej strony coraz bardziej ( z roku na rok) miażdżące oceny „pomysłodawców” i wydania rozkazu do rozpoczęcia powstania, a z drugiej apologia, ale przy użyciu żołnierzy wyklętych, którzy w powstaniu raczej nie walczyli. Dali się poznać głównie po 1945.
  PIS ma do tego tyle, że zakłamuje historię, bo już nie żołnierze AK, ale żołnierze wyklęci są bohaterami z najwyższej półki (nierzadko bandyci).
  Stasieczku, tylko „siadszy i płacz”, jak mawiali Wilniucy z moim tatą włącznie.
  Uściski również dla T.

 342. byk
  m.t.f.

 343. wiesiek59
  31 lipca o godz. 18:01

  gazeta wyborcza ma czesto ciewkawe dyskusje, bo cenzura z Czerskiej dopuszcza podobnie szeroki wachlarz opini , co szanowny Pan Redaktor Passent.

  Zaczyna sie zachodnia ofensywa oderwania Rosji od Chin, bo wobec polaczonych sil Chin i Rosji
  Zachod nie ma wielkich szans.
  Kasjer saudyjskich kacykow, Emmanuel Macron, organizuje wizyte Wladimira Putina na wysepce na poludniowym wybrzezu. Odizoluje sie w ten sposob od protestujacych francuskich obywateli, ktorzy juz ponad 30 sobot poswiecili na sprzeciw przeciwko wladzy skupionej jedynie na Jednym Procencie i Nieustajaych Wojnach.
  Jednoczesnie Francja nie potwierdzila nadal wizyty w Polsce z okazji napadu Niemiec w 1939 roku.
  Nasz sojusznik mial tyle uzbrojenia co Niemcy i atakujac od Zachodu mogl wojne stlumic w zarodku.
  https://www.rp.pl/Dyplomacja/190739920-Macron-zaprasza-Putina-Zbojkotuje-Dude.html

 344. Wiesiek
  To, że pomału pod wpływem mojej perswazji , dociera do ciebie co zarzucasz Putinowi i że już nie jesteś taki pewny jego winy , a uważasz ją jedynie za prawdopodobną , napawa mnie otuchą i wskazuje , że nie wszystko stracone i dyskusja z tobą nie jest całkowicie bezcelowa.
  Przy tak opornej materii nawet drobny postęp cieszę .

 345. @mag
  31 lipca o godz. 10:46

  Przeczytałem, ale pan Aronson mnie nie przekonuje.

  Nie wiem, na jakiej podstawie sugeruje, jakoby powstańcy warszawscy walczyli o Polskę światłą, liberalną i otwartą. Przed wojną nastroje nacjonalistyczne, a nawet faszystowskie, były nad Wisłą bardzo rozpowszechnione, więc w AK nie mogło nie być ludzi o takich poglądach. Co ciekawe, w notce biograficznej pana Aronsona na Wikipedii znajduje się jego wypowiedź następującej treści: „Byłem polskim chłopcem! (…) Byłem wychowany w duchu polskiego patriotyzmu. Moja rodzina miała poglądy piłsudczykowskie. Choć w 1935 roku miałem zaledwie dziesięć lat, doskonale pamiętam, że w naszym domu w Łodzi wszyscy bardzo przeżywali śmierć Marszałka”. Hitler podobno też przeżywał (zachowały się jego zdjęcia z uroczystej mszy żałobnej za Piłsudskiego w berlińskiej katedrze).

  Jasne, że gdy Hitler napadł na Polskę i uznał Słowian za podludzi, polscy nacjonaliści, którzy przed wojną go podziwiali, nabrali wody w usta. Gdyby jednak AK wygrało wojnę, a do władzy wróciły przedwojenne elity, to już po tygodniu zaczęłyby się wojny polsko-polskie, a w kraju zapanowałby ciemnogród. Dzięki PRL te klimaty wróciły dopiero po 40 latach i to w znacznie osłabionej wersji.

 346. oj. niedobrze, panie bobrze;

 347. byk

  „drobne pomylki”

  Dzięki za poprawki.

  Paragraf 175 odgrywa istoną dramaturgicznie rolę w niezłej powieści Jonathana Littella „Łaskawe”. Mozna powiedzieć, że sugestywnie oddaje realia obyczajowe Niemiec w latach 30 pod jego obowiązywaniem – w wersji zaostrzonej.
  Z tej powieści się o nim dowiedziałem.

 348. kooperatywaMandragon

  „Wspolpraca polityczno-gospodarcza Rosji z Chinami stala sie faktem”

  Rosja ostatnio zaczyna się cieszyć powodzeniem, bo UE też przystapiła do zalotów. Zobaczymy kogo panna Rosja wybierze sposo adoratorów.

 349. kooperatywaMandragon

  Autokorekta. Miało być:

  … kogo panna Rosja wybierze spośród adoratorów.

 350. -blogi nam opanowali
  ludzie podli, ludzie mali

  Wiesio za co te obelgi. Przecież wszyscy cię tu lubią, A że podśmiechują się z twojej pychy i ignorancji, przeciez śmiech to ludzka rzecz.
  Przypominasz mi Kłapouchego z Kubusia Puchatka, który, jak ty, po zapoznaniu się z literą „A”, zaczął się puszyć przed małym Prosiaczkiem. Ale kiedy zobaczył, że królik też zna tę literę, połamał patyki tworzące ową litere, mówiąc z goryczą „Czym jest wiedza, którą posiadł królik ?

 351. @Gajowy
  Fakt, patrzałem nieuważnie i wziąłem Mateusza za Żorża Bengalskiiego. Ale co się Mateusz razem z suwerenem naśmiał z cycków, to jego.

 352. @mag
  Więc powiadasz, że nie lubisz pana Jarosława ? A może to sru, neo i levar mają rację, że to prawie pan Jezus. Przecież pan Jarosław się kiedyś przyznał, że jest samym dobrem.

 353. Emocje są bardzo wysokie. W telewizorze rozmowy o sprawach trzeciorzędnych, a na blogu o wydarzeniach przedwojennych.
  To nie posuwa spraw do przodu.
  PIS sprawnie przedstawił kandydatów do parlamentu i szermuje VAT-em, kwotą straconą pod rządami Platformy.
  Opozycja kłóci się i nie jest w stanie porozumieć. Istotne jak ułożą listę do senatu, a tu też czas upływa, a konkretów brak. Czy obywatel Wenderlich będzie na tej czy tamtej opozycyjnej liście nie ma znaczenia, ważne aby poparli go wszyscy wyborcy opozycji, jak jeden mąż i jedna żona.

  W tygodniku POLITYKA teksty są ważne, ale fotografie bezcenne.
  Tym razem na pierwszym miejscu postawiłbym zdjęcie trzech muszkieterów lewicy; Roberta Biedronia, Adriana Zandberga i Włodzimierza Czarzastego. Gdyby pomyśleli cztery lata temu (strona 21)

 354. @Lewy, 31 lipca o godz. 19:54

  Wiesz, że przed kwadransem się zastanawiałem, jakiego zwierza przypomina mi nasz blogowy Docent i pierwsze skojarzenie to był… Kłapouchy 😎

 355. stasieku
  31 lipca o godz. 18:09
  See you later , aligator

 356. byk
  31 lipca o godz. 19:28
  Trust, but verify.

 357. @Mag
  O mediacje zazwyczaj sie prosi, ja nie prosilam zatem nie mow „pocalujcie mnie”, bo niby za co sie obrazasz?

 358. PS. Z hejterem blogowym nie ma zadnej mozliwosci mediacji poniewaz to nie argumenty ani jakikolwiek temat sa obiektem nieporozumien. Hejter nienawidzi okreslonej osoby cokolwiek ona powie. Jeszczes tego nie zauwazyla? @Gajowy czepia sie moich wpisow nigdy do niego nie kierowanych. I nie ma znaczenia tresc moich wypowiedzi. Dla faceta najwazniejsze jest, ze to MOJA wypowiedz wiec natychmiast wyjezdza z bluzgiem.
  Mozesz mi wyjasnic czym sprowokowalam faceta do takiej wypowiedzi ?
  „GajowyM.
  31 lipca o godz. 16:21”
  Uwazasz, ze potrzebna jest tu czyjas…mediacja?

 359. jakub01
  Wcale się nie obrażam, tylko mam dosyć pretensji typu, po cholerę się wtrącasz z jednej strony, a z drugiej podziękowań, że się za kimś ujęłam.
  Rzekłam już – więcej nie będę i stąd się wzięło moje „pocałujcie mnie…bez urazy.

 360. Lewy
  g.19:58
  Co za pytanie? Jak na śniadanie (znaczy się durnowate). Niby czemu miałabym lubić pana Jarosława, który nie miałby i nie ma żadnych szans być Jezuskiem, bo ten nie miał wszak brata bliźniaka.
  @gajowy
  Docent jako Kłapouchy? Łaskawy jesteś.

  See you later, agilator
  obaj panowie

 361. @
  Parafrazując sentencję
  Rogera Ailesa dot. dziennikarzy przypominam:
  „Nie potrzebujemy wytrwnych polityków, tylko ludzi, których ludzie chcą oglądać”.
  Tak sobie myślę, że p. Schetyna, choć wytrawny, jest dla niektórych niestrawny.

 362. jakub01
  31 lipca o godz. 16:09
  Przebrnięcie poprzez wszystkie posty jest ponad moje, jakby nie było, ludzkie siły, zatem pozwolisz, że skupię się tylko na tym jednym, interesującym zresztą ze wszech miar. Już tłumaczę: potomkowie niepiśmiennych mużyków, a dzisiejsi mieszkańcy Jackowa, Hamtramcku czy innych antypodów kreujący się obecnie niekoniecznie tylko na forach Polityki na wybitnych Polaków, obrońców polskości etc. w miejscach swego zamieszkania byli (i nadal są) źródłem niewybrednych dowcipów, zwanych en bloc Polish jokes. Stąd znane pytanie: „ilu trzeba Polaków, by wkręcić żarówkę?” było jakby paralelą mojego pytania” ilu trzeba Polaków, by uruchomić polskie znaki diakrytyczne w systemie Windows”. Kierowane było nie do Ciebie, a do wybitnego orędownika polskości, piszącego „boo odbyl sie sad nad Kaczorem” żeby szacunek dla spraw Polski zaczął od uporządkowania swojej polszczyzny.
  Osobiście używam niemieckiej klawiatury QWERTZ z umlautami, co nie przeszkadza, jak widać, posługiwać mi się w miarę poprawnym językiem Mikołaja Reja.
  Warto zauważyć, że co najmniej 90% Europejczyków, Amerykanów etc. korzysta z klawiatur układu QWERTY, a korzystają z nich Czesi, Słowacy, Polacy i tak dalej. Czy zastanawiałaś się jak piszą Chińczycy, Japończycy czy, powiedzmy, Tajowie? A przecież piszą, i to jak!
  Mam nadzieję, że zostałem zrozumiany. Na dalszą bijatykę nie mam siły, ani nastroju – jutro szczególna data, bo moi nieżyjący dziadek i ojciec byli żołnierzami powstania warszawskiego, i choć postrzeganie tamtego zdarzenia po dziesięcioleciach mojego niekrótkiego żywota jest zgoła inne od tego, powiedzmy: sprzed półwiecza, to jednak czas zadumy i refleksji pozostaną we mnie na trwale.
  Moje uszanowanie
  T. Wys.
  PS. Jesteś jedną (choć nie jedyną) osobą, która odbiera ludzkie sygnały, stąd czytanie Ciebie sprawia mi zawsze niekłamaną przyjemność.

 363. Gdzie te czasy, kiedy funkcjonariusze BOR wozili na spacer służbową limuzyną psy Aleksandara Kwaśniewskiego. Dziwne, że Daniel Passent wówczas w ogóle nie hamletyzował, może uznał to za ochronę ziemskiej fauny. 🙂

 364. Ministerstwo Finansów ogłosiło informacje o dochodach podatkowych budżetu państwa w pierwszym półroczu 2019 r. W stosunku do wyników ubiegłorocznych (które i tak były znakomite) wszystkie wskaźniki poszły ostro w górę.

  Dochody budżetu państwa w okresie styczeń-czerwiec 2019 r. wyniosły 192,2 mld zł, co oznacza, że były wyższe o 10,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń–czerwiec 2018 r. o ok. 9,5 mld zł.

  Porównując pierwsze półrocze tego roku z analogicznym okresem roku ubiegłego:

  – dochody z podatku VAT były wyższe o 3,5 proc. rdr (tj. ok. 3,0 mld zł),

  – dochody z podatku PIT były wyższe o 11,4 proc. rdr (tj. ok. 3,2 mld zł),

  – dochody z podatku CIT były wyższe o 18,8 proc. rdr (tj. ok. 3,5 mld zł),

 365. Lewy
  31 lipca o godz. 19:54

  Człowieczku….
  Potwierdzasz jedynie swój poziom, takimi wpisami.
  Odniesienie się do jakiejkolwiek poważniejszej kwestii, przekracza twoje możliwości, zapewne z braku wiedzy.
  Żałosne to.
  Niestety, jesteś egzemplifikacja poziomu rozumienia realiów świata.

 366. mag
  29 lipca o godz. 19:15

  „Rzygać się chce”.

  Żebyś wiedziała na co, inaczej jesteś w niebezpieczeństwie od stóp do głów.

  „Czy rządowe samoloty to prywatne taksówki premiera Donalda Tuska? Wszystko na to wskazuje, bo szef rządu w czasie ostatnich 3,5 roku latał nimi 175 razy. Dokąd? Do domu w Sopocie. Jak wynika z wyliczeń tygodnia „Wprost” za loty premiera podatnicy zapłacili nawet 6 mln zł”. (Wprost, 2011)

  Z koklei „Bogdan Borusewicz latał za czterech! Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz Jak dowiedział się Fakt, w ciągu 14 miesięcy tej kadencji aż 137 razy skorzystał z darmowych lotów po kraju. Jego podniebne wojaże kosztowały podatników aż 78 418 zł” (Fakt).

 367. Tomasz Wysocki
  31 lipca o godz. 20:42
  „Mam nadzieję, że zostałem zrozumiany. Na dalszą bijatykę nie mam siły, ani nastroju –”
  Naturalnie. Ja zreszta do bijatyk zazwyczaj jestem zmuszana w samoobronie, bo z natury ich nie znosze. Nie jest to kwestia sil czy nastroju. Mam alergie na insynuacje i bezpodstawna zlosliwosc.
  Moje postrzeganie powstania nie zmienilo sie od polwiecza. Uwazam, ze spory typu -kto zawinil, czy tez, czy w ogole zawinil sa niestosowne. Niech to rozwazaja historycy. Pracowalam swego czasu jako lektorka pani, ktora w powstaniu stracila wzrok (granat wybuchl zbyt blisko). Byla laczniczka (pseudonimu nie podaja bo nie jestem upowazniona).
  Nigdy nie mowilysmy o powstaniu ale sam fakt, ze uzyczalam wlasnych oczu takiej osobie byl dla mnie czyms gleboko poruszajacym, choc pracowalam krotko i tylko w zastepstwie. Niezaleznie od wszystkiego co kiedykolwiek powiedziano czy przemilczano na temat powstaniania nalezy sie oczywita czesc jego uczestnikom. Pozdr.

 368. mag
  31 lipca o godz. 11:51
  Zaproponowałem do przeczytania dwie poważne pozycje historyków niezależnych. A Ty sobie pokpiwasz i rzucasz inwektywami. A czy IPN jest mój? To instytucja terrory psychologicznego i kłamstwa historycznego Twoich akolitów, czyli Solidarności. Jutro rocznica wielkie zbrodnia na narodzie Polski. I dla przypomnienia cytat wypowiedzi Churchilla do Mikołajczyka tuz po upadku Powstania:

  „”Nie jesteście rządem, jesteście warcholskim narodem, który chce zburzyć Europę. Pozostawię was samych z waszymi waśniami. Nie ma pan poczucia odpowiedzialności, jeśli chce pan poświęcić ludzi z kraju…Ma pan na uwadze tylko swój marny, ciasny, egoistyczny interes. Odwołam się teraz do Polaków. Rząd lubelski może doskonale funkcjonować. On będzie rządzić, to jest pewne. Pana argumenty to tylko zbrodniczy zamysł wywołania rozłamu między sojusznikami za pomocą waszego liberum weto… Jeśli chce pan podbijać Rosję, to niech pan sobie idzie swoją drogą ”
  Pozdrawiam i przyjemnych snów.

 369. @
  Olga Mazur

  KRAŚĆ TEŻ TRZEBA UMIEĆ…
  Jedno trzeba przyznać decydentom i zwykłym działaczom PIS-u. W okradaniu Polaków osiągnęli poziom mistrzowski! Bo nie jest sztuką włamać się do wiejskiego sklepu spożywczego i ukraść np. 10 butelek gorzały. To potrafi nawet zwykły menel. Sztuką jest za tą kradzież nie odpowiadać przed sądem, choć we wsi wszyscy wiedzą, że to my jesteśmy złodziejem. A szczytem mistrzostwa jest wmówić właścicielowi sklepu, że okradliśmy go dla… jego dobra!
  PIS-owcy przyjęli prostą, ale genialną w tej prostocie zasadę… Oni okradają Polaków (a właściwie przywłaszczają sobie nasze pieniądze) nie dla siebie! Tylko dla swoich partyjnych koleżków, a koledzy rewanżują im się tym samym! Takich oczywistych złodziei jak senator Kogut jest zapewne w PIS-ie niewielu. Ale takich, którzy okradają nas codziennie, tylko że pozornie nie mają z tego żadnych korzyści materialnych, jest w PIS-ie 95% członków… I to niestety tych, którzy mają niczym nie ograniczony dostęp do publicznych pieniędzy!
  Gdyby Zbigniew Ziobro przelał z konta swojego ministerstwa np. 2 miliony PLN na swoje prywatne konto i wybudował za te pieniądze wypasioną willę na Mokotowie, wrzask medialny byłby okrutny, a odbiór społeczny zdecydowanie negatywny. No i kiedyś trzeba by za to odpowiadać przed już normalnym, niePIS-owskim prokuratorem i sądem. Ale gdy ten sam Zbigniew Ziobro wydaje polecenie przelania 2 milionów NASZYCH PIENIĘDZY na konto fundacji Rydzyka, wszyscy po kilku dniach o tym zapominają… A przecież dla przeciętnych Polaków efekt jest taki sam! I tu, i tu jesteśmy w plecy dwie „bańki”… A takich jak minister Ziobro są w PIS-ie setki, bo przecież skądś się wzięło te ponad 200 milionów PLN, jakie Rydzyk zarobił na PIS-owskiej „dobrej zmianie”!

  Dla nikogo nie jest tajemnicą istna rzeka naszych pieniędzy płynąca do mediów prawicowych, na konta różnych Sakiewiczów lub Karnowskich… Co to jest, jak nie okradanie Polaków?! Transfer publicznych pieniędzy do prywatnych właścicieli! PO-wskiego ministra Sikorskiego PIS-owcy chcieli niegdyś ukrzyżować za ośmiorniczki po 28 zł za porcję! A kolejne 1,5 miliona przelane ostatnio na konto „Frondy” braci Karnowskich?! Ile to porcji ośmiorniczek?
  Okradać Polaków Kraść można wszędzie i przy każdej, najbardziej prozaicznej okazji… Nawet przy obsadzie stanowisk we władzach spółek SP. Bo jeśli tak kompletnego PIS-owskiego debila jak Max K. robi się wiceprezesem zarządu giganta PKO BP, albo jego koleżankę partyjną (z zawodu rehabilitantkę osób niepełnosprawnych) członkiem zarządu koncernu energetycznego, to przecież wiadomo, że ich „praca” tam sprowadza się do sprawdzania stanu swojego konta. I ktoś, wynagradzany z naszych pieniędzy, musi wykonywać robotę PIS-owskich figurantów… I znów jesteśmy stratni po załóżmy 200 tysięcy miesięcznie, bo po tyle pewnie kasują ci figuranci. Ale kradzieżą publicznych pieniędzy trudno to nazwać…
  Minister Gliński kupił, znów za nasze 500 milionów PLN (!), zbiory Czartoryskich. Bardzo szybko nasze pieniążki znalazły się na kontach paru osób w Luksemburgu… Zakup ten nie był w żaden sposób uzasadniony, bo równie dobrze minister Gliński mógł kupić od Szwedów Wawel lub Hel, albo od Chińczyków np. Kolumnę Zygmunta! Chodziło o znalezienie pretekstu wpierw do okradzenia nas, a następnie do transferu 0,5 miliarda naszych pieniędzy poza granicę… I jeszcze wmówienie przygłupom, że zrobiło się to dla dobra… Polski i Polaków!
  Kraść można, jak się ostatnio okazało, także przy okazji korzystania z rządowych samolotów… Jeśli okaże się, że samolot kursował do Rzeszowa także bez tego debila Kuchcińskiego na pokładzie, czyli że woził samą jego rodzinę i znajomych (a tak zeznają pracownicy lotniska w Rzeszowie), to będziemy mieli kolejną kradzież naszych pieniędzy, choć ubraną w słówka o „przekroczeniu uprawnień”… Gdyby Kuchciński brał sobie co miesiąc z kasy Sejmu po 20 tysięcy, byłaby awantura! Ale jak na nasz koszt wynajmował swojej rodzinie „powietrzną luksusową taryfę”?
  Okradać nas można nawet przy udzielaniu kredytu bankowego… Bo jeśli NASZ WŁASNY, państwowy bank Pekao chciał udzielić PIS-owi i spółce „Srebrna” (która też jest de facto PIS-em) kredytu w wysokości 1,1 miliarda PLN (!) z oprocentowaniem poniżej 3% (!!!), to kto by na takim kredycie zyskał, a kto by stracił dziesiątki milionów, a może i setki?! Zyskałby PIS – to pewne. Straciłby państwowy bank – to też pewne. Czyli znowu MY WSZYSCY! Ale czy ktoś by to nazwał „kradzieżą”? Choć byłaby to zwykła kradzież…
  I tak mógłbym do grudnia wymieniać przypadki okradania nas przez PIS-owskich „wybrańców narodu”. Mógłbym pisać o „kilometrówkach” kasowanych przez panią Pawłowicz i pana Andruszkiewicza, którzy nie spełniają podstawowego warunku ubiegania się o ekwiwalent za paliwo – nie mają bowiem własnych samochodów (pani Pawłowicz nie ma nawet prawa jazdy). Mógłbym pisać o działce Morawieckiego, która zyskała na wartości 100-krotnie, a przecież kiedyś należała do… gminy Wrocław! Mógłbym pisać o kosztach ochrony i limuzyny pewnego Prezesa, które oficjalnie pokrywane są ze składek członków PIS-u… Tyle, że ochrona, kierowcy, limuzyna, paliwo i ubezpieczenie kosztują niemal 2 miliony rocznie, a ze składek członkowskich PIS w 2018 r. uzyskało raptem 600 tysięcy! I w dodatku pieniądze te w większości zostały wydane na wynajem gmachu przy Nowogrodzkiej… Zresztą nie tak dawno minister Błaszczak twierdził, że z tych samych składek PIS nabyło w samej tylko Warszawie nieruchomości warte 180 milionów PLN… Więc są to takie „gumowe składki”.

 370. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 19:14

  Putinowi zarzucić można tylko jedno.
  Perfekcyjny PRAGMATYZM.
  Zdecydowanie lepszy z punktu widzenia geopolityki był Jelcyn, który pozwolił okraść Rosjan z 1,5 biliona $, przetransferowanych do zachodniego systemu bankowego.
  Nieprzypadkowo promowanie demokracji rodzi takie skutki.

 371. Bar Norte
  29 lipca o godz. 21:59

  „ … dr Bartosiak jako jeden z nielicznych popularyzatorów „geopolitykololo” dostrzega też problemy wewnętrzne państw, w tym konflikty klasowe”.

  Jakże on jest nienowoczesny, ten Bartosiak, w stosunku do ciebie, który leci wyłącznie Karolem Marksem i „konfliktami klasowymi”. 🙂

 372. @

  Iwona Krawczyk – Poseł na Sejm RP

  Czy są gdzieś granice arogancji tej władzy?
  Wg mnie PiSowscy funkcjonariusze już dawno przebili sufit‼️
  Rządowym śmigłowcem z córką i synem na ślub chrześnicy w dworku pod Przemyślem⁉️

  https://www.facebook.com/sprawdzonawdzialaniu/photos/a.474588042723814/1134946463354632/?type=3&theater

 373. adam100
  31 lipca o godz. 21:18

  Wróć do sienkiewiczowskiego monologu Radziwiłła.
  Przecież nic się nie zmieniło, z krótką przerwą na PRL.

  „Polska jest jak postaw czerwonego sukna”…….itd.

  Możesz mnożyć przykłady.
  Rewolucji trzeba, by zmienić mentalność.
  Ewentualnie, stawiać szubienice dla szuj.
  Tylko, co by na y powiedział „cały cywilizowany świat” zainteresowany dojeniem Polski?
  Czartoryscy czy Braniccy, też mają konta w zachodnich bankach.
  Byliby niepocieszeni…..
  Zakładają konta Biereccy z tego samego powodu.
  Liczy się jedyne ICH INTERES.

 374. „nie to żeby mi było żal, ale jak to chrupnie pod nogą to mi się rzygać chce…” – salowa Zosia
  Za późno, nie było możliwości ostrzec kolegę żeby nie zaczynał, robactwo do rozgniecenia tylko czyha na okazję żeby się ktoś odezwał, nick wymienił, można powiedzieć: waruje przy komputerze i natychmiast łeb wystawia. Zanim padnie zdąży jeszcze zanieczyścić atmosferę rewelacjami na swój temat. A tak było spokojnie, ateiści to jednak szczęściarze.

 375. @Mag
  Za mna nie musisz sie ujmowac ale nie stawiaj znaku rownosci pomiedzy hejterem a obiektem hejtu.

 376. Zakończył się tenisowy mecz Hurkacza z Isnerem (0:2 ) w setach 4:6 i 4:6.
  Trudno było grać Polakowi z Amerykaninem w Ameryce na twardych kortach, ale początek był obiecujący i Polak miał 6 szans na przełamanie.
  Muszę dodać, że Isner ma 2 metry i 8 centymetrów i wygrał wiele turniejów.
  Jeszcze dużo trudu musi włożyć Hurkacz aby ustabilizować grę i utrzymać się w czołowej pięćdziesiątce rankingu.
  Moim zdaniem powinien przestać robić na korcie szpagaty, to może doprowadzić do kontuzji

 377. @No i prosze – warujaca przy komputerze natychmiast wystawila leb.
  Zaraz odezwie sie trzeci warujacy. Nieswieta cuchnaca trojca.
  Adam 1, Adam 2, Adam 3 – miazdzenie robaczkow w ogrodku z sadystyczna przyjemnoscia nie wystarcza, trzeba je jeszcze nazwac.

 378. Mauro Rossi

  Nie pamiętam kiedy napisałem ostatnio na temat konfliktów klasowych.
  Natomiast na temat Marksa napisałem sporo gdy na blogu podniecałeś się neomarksizmem.

  Tak więc twój tekst odbieram jako obronę „geopolitololo” – zrozumiałą zresztą bo ten nurt ideologiczny obowiązuje w PiS.

  W tym kontekscie muszę ci szczerze napisać, że w niczym mi nie przeszkadza twoja czy PiS wiara w te brednie. Mało, mnie ta wasza wiara w owe brednie jest na rękę.

 379. Tyle pesymizmu na blogu i dopiero Mauro wlewa optymizm.
  Wiem, że towarzystwo nie mogło się doczekać. Ja też chciałem przynieść jakieś dobre sportowe wieści, ale jak napisałem, nie udało się

 380. @A taki byl spokoj, dopoki oszolomka nie zwiatrzyla okazji.

 381. @Bywalec 2, @Wiesiek59 – widzę że nie ma sensu żartować z facetami bez poczucia humoru. Dialog który wczoraj zacytowałam był wart zauważenia, szkoda tylko że was nie rozbawił. Na szczęście doszło do konsensusu a nawet pogłębienia zażyłości, co mnie bardzo cieszy. Dla obojga, na temat debaty Demokratów przed zbliżającymi się wyborami – pozytywna niespodzianka przy tej ilości pretendentów do tronu*:
  ” Sanders i Warren byli sojusznikami, a nie rywalami. Zaczęło się od przedstawienia wszystkich 10 kandydatów przez moderatorów CNN, którzy wyprowadzili ich w kolejności, w jakiej zostali zakwalifikowani na wydarzenie (… ). Sanders był pierwszy, zaraz za nim podążył Warren, który klepnął go w plecy i potrząsnął ręką z powietrzem wspólnej determinacji. To było tak, jakby ich język ciała od początku mówił „to my przeciwko nim”.
  https://www.npr.org/2019/07/31/746785936/sanders-and-warren-stand-together-takeaways-from-tuesdays-democratic-debate

  *odniesienie do tematu Gospodarza – obecni głównodowdzący traktują państwo jak swoje królewstwa, oni i dwór czerpią garściami z państwowej kasy. Przypominam że za PRL-u tego nie było; jeśli żona W. Gomułki prosiła zaufanych dyplomatów o kupno w Czechach kalesonów dla męża, płaciła z własnej kieszeni.

 382. ls42

  „Tyle pesymizmu na blogu i dopiero Mauro wlewa optymizm.”

  Też mi Mauro brakowało.

 383. Symetryczny 21.16
  Z zewnątrz widocznie lepiej widać, wtedy i obecnie.
  Przypominanie wypowiedzi wielkich postaci historycznych zawsze na czasie

 384. Bar Norte
  29 lipca o godz. 21:59

  Bar Norte, czytaj z większym zrozumieniem, ułatwi ci zdystansowanie się od marksowskiego ideolo. Z tekstu, który zaklinowałeś …

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25038084,bartosiak-nadchodzi-epoka-wojujacych-ze-soba-krolestw-polska.html

  … pośrednio ― nawet bardzo pośrednio ― wynika, kto stał za odsunięciem PO od władzy. A także i to, że totalopposition prędko do władzy nie wróci, chyba że przejdzie z pozycji proniemieckich na proamerykańskie oraz nabędzie kompetencji do rządzenia na odpowiednim poziomie (co raczej nierealne).

  PS. Plecam ci książkę Bartosiaka „Rzeczpospolita. Między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”. Niestety 800 stron ― grosses Buch grosses Übel 🙂

 385. @ Zabko dlaczego z blogu ateistow pognano cie na zbita twarz? Bo i tam sialas ferment czego tamtejsze towarzystwo nie lubi. Tutaj jestes tylko lekcewazona wiec mozesz do woli sie wymalpiac.

 386. @I znow ten sam prymitywny manewr. Wynurzyc sie – trysnac jadem i natychmiast zwrocic sie do kogos innego z „powaznym” tematem. A nuz kto odpowie.

 387. Lewy jest egzemplifikacją poziomu rozumienia realiów świata. Tak napisał Wiesiek.

  Każdy skutek ma swoją przyczynę. Cui bono, termit i ładunek kumulacyjny. Niech mu będzie.
  Pzdr, TJ

 388. NBP nie może udzielić gwarancji płynności polskim bankom.
  Od tego jest Bankowy System Gwarancyjny, powstały z opodatkowania naszych banków.

  Kraje zachodnie mają inny system.
  Za generowanie ich długów odpowiadają podatnicy, bądź EBC generujące skrypty dłużne.

  Jest to spora różnica.
  Nie podejrzewam, by zbyt wielu ją rozumiało.
  I istotność dla funkcjonowania systemu finansowego.
  Cóż, są zwierzęta równe.
  I równiejsze…..

 389. @adam100 21:18
  Daj sobie spokój – 30 lat temu większość Polaków zagłosowała za tą rzeczywistością, tylko dlatego że źródłem oświaty był Kościół Katolicki, a news’y wraz z komentarzami serwowała „Wolna Europa”. Ostatnim któremu można było wierzyć to własny rząd – wiadomo co knuli.

 390. @tejot
  „Każdy skutek ma swoją przyczynę.”
  A nie ma? Nie wiem co takiego dziwnego jest w stwierdzeniu jakiejs oczywistosci, ze wciaz sie to powtarza na domiar jako zdanie wyrwane z kontekstu calej wypowiedzi.

 391. teraz pozostaje jedynie przeczekać, ta refleksja dotyczy jedynie blogu a nie rzeczywistości.

 392. adam100
  31 lipca o godz. 21:18

  Mój komentarz
  Minister Gliński kupił kolumnę Zygmunta od zaprzyjaźnionej rodziny. Kupił niesprzedawalne za 500 mln PLN. Wykazał się wielkimi umiejętnościami w dziedzinie handlu pieczonym powietrzem.
  Teraz minister Gliński kręci się koło Westerplatte. Ładny kawałek gruntu. Musowo trzeba go przejąć by Niemcy nie przejęli Gdańska. A chcieliby. Najpierw Westerplatte, a potem? Całą rękę by chcieli.
  Pzdr, TJ

 393. Mauro Rossi

  Jak zwykle niedokładnie przeczytałeś dyskusję – nawet wątek o geopolitololo. W dyskusji była bowiem mowa w czyim interesie Bartosiak snuje swe baśnie z mchu i paproci.
  Jak również była mowa o tym dlaczego red Sroczyński pozwala mu się wygadać a nawet podpuszcza go do tego.

  Tak wiec twoje uwagi nie wnoszą nic ponad to co napisano wcześniej.

  Dziękuje za rekomendację ksiązki Bartosiaka. Ale aktualnie pochłonięty jestem lekturą „Czterdziestu pięciu lat, które wstrząsnęły Polską” Jerzego Eislera. Co zaskakując Eisler równo jedzie Lederem („Prześnioną rewolucją”). Więc znowu marksizm choć sprytnie kamuflowany – chyba z powodów towarzyskich.

  Polecane przez ciebie geopolitololo musi wiec poczekać.

 394. jakub01
  31 lipca o godz. 22:09

  Jak widzisz, argumentacja łebka powala na kolana….
  Na jego poziomie i przy warunkach intelektualnych, trudno o cokolwiek.
  Taka jest większość polemistów, niestety.

  Jedyną wartością którą wnoszą, jest podnoszenie poziomu adrenaliny.
  Całe szczęście, że piwo uspokaja…..

 395. jakub01
  31 lipca o godz. 22:09
  @tejot
  „Każdy skutek ma swoją przyczynę.”
  A nie ma? Nie wiem co takiego dziwnego jest w stwierdzeniu jakiejs oczywistosci, ze wciaz sie to powtarza na domiar jako zdanie wyrwane z kontekstu calej wypowiedzi.

  Mój komentarz
  Jakub01, cui bono, każdy skutek ma swoją przyczynę, to aforyzmy Wieśka. Podśmiewam się z nich, ponieważ woda jest mokra, zimą jest zimno, w dzień świeci słońce, w nocy świeci księżyc, deszcz pada z góry na dół, itd.
  Pzdr, TJ

 396. Kaczyński jest bezsprzecznie dyktatorem.
  Nieistotne, czy kieszonkowym, karykaturą Piłsudskiego, czy nie.
  Pytanie, jaki będzie bilans?

  Ciekaw jestem ocen.

 397. Wyczytał wiesiek w necie
  I nie ukrywa zdumienia
  Jak to jest na tym świecie
  Że w słońcu tak mało cienia

 398. @Wiesiek
  Na chamstwo Polakow postawil PiS i wygral trafiajac „w oczekiwania spoleczenstwa”. Na blogu w koncu nie ma jakichs innych Polakow niz na ulicy. Pelen przekroj. Oprocz podarkow „plus”, przyzwolenia na zbydlecenie wszelkiej masci, szerzenia ciemnoty religijnej i antynaukowej szykuje sie kolejny prezent dla motlochu , a przynajmniej obiecanka – zezwolenie na pedzenie bimbru. To dopiero zacheta do glosowania! Zwlaszcza na wsi i w malych miasteczkach, gdzie po staremu preferuje sie czysta i bimber a nie zadne tam zachodnie „wiskacze”. Zamiast kosztownych analiz nalezalo po prostu zapytac Zenka czy innego Janusza spod murka – Zenus a co ty bys chcial? I dac mu to.Kaczynski uczynil najprostsza rzecz pod sloncem, boc Zenus to sol tej ziemi. A reszta? Nie jest milczeniem niestety tylko zawlaszczeniem. Ale co to Zenusia obchodzi? Zenus ma kielbase, ma wode na okraglo, ma poczucie godnosci Zenusiowatej i boskie przyzwolenie na to wszystko. Czegoz ty sie Wiesku spodziewasz po spoleczenstwie Zenusiow z dziada, pradziada? Pytanie retoryczne, bo wiem, ze sie nie spodziewasz.

 399. Organ specjalistyczny ponad władzą sądowniczą to nowa rewolucyjna zmiana techniczna.
  Likwidacja jednej izby w Sądzie Najwyższym i zastąpienie jej nową izbą z powołanymi przez rządzących polityków osobami, celem rozpatrywania protestów wyborczych to też zmiana techniczna.
  Organy europejskie będą musiały rozszerzyć ciała kolegialne, bo liczba spraw dotyczących naruszania prawa w Polsce może gwałtownie wzrosnąć i ktoś będzie potrzebny do ich rozpatrzenia

 400. tejot
  31 lipca o godz. 22:21
  A reszty wypowiedzi nie czytales? Bo ja tak. Dlatego nie rozumiem dlaczego czepiles sie zdania wyrwanego z kontekstu zamiast podjac rzeczowa dyskusje albo zwyczajnie milczec skoro nic do powiedzenia na temat poruszany przez Wieska nie miales ? Naprawde sadzisz, ze dzieki takim wpisom ktokolwiek myslacy zacznie uwazac Wieska, za kretyna, dla ktorego odkrycie, ze woda jest mokra to szczyt objawien intelektualnych. Przeciez nie tylko ja czytam jego wpisy, wiec skad to twoje przekonanie?

 401. „See you later, agilator
  obaj panowie sa ” egzemplifikacjami poziomu rozumienia realiów świata.
  Pan Later i Pan Agilator sa mniej wiecej tymi samymi egzemplifikacjami – tego samego wyjasnienia . Wyjasnienia czegos , ale czego – nie jest jasne

 402. @olborski
  W szczególności niejasne są twoje komentarze. Jak zwykle.

 403. Za godzinę sierpień. Każdego roku w tym czasie były wakacje, ale w tym roku to będą wakacje z polityką, z polityką złudzeń i oszczestw, kłamstw i obelg.
  Jedna strona ma wszystko do stracenia, druga chce zajrzeć do skarbonki; czy tam jeszcze coś zostało?
  Do tego dochodzi bluzg powszedni; wszędzie przekleństwa: na ulicach, w domu, w pracy, na plaży, pisze Ewa Wilk w POLITYCE (strony 18-19)
  Jestem uodporniony bo w internacie był to sposób na przeżycie, ale jak idzie para młodych ludzi i leci litania to przykro słuchać

 404. Mauro Rossi
  31 lipca o godz. 21:24

  Jest Pan analfabeta.
  Klasy spoleczne zostaly juz opisane jako wrogie sobie w Starym Testamencie
  a przedtem w tekstach Sumerow.
  Dla Pana swiat dzieli sie na :
  przed Marksem i
  po Marksie.
  Ograniczony horyzont.

 405. @Symetryczny
  Skoro już powołujesz się na Churchilla, to również przytoczę jego słowa o Polakach:
  „Najdzielniejsi z dzielnych, rządzeni przez najpodlejszych z podłych”.
  Z drugiej strony warto przypomnieć taką oto diagnozę sytuacji pod koniec wojny:
  „Polsce odmówiono wszystkiego; wolnego wyrażania jej narodowej woli… Trzymana jest pod ścisłą kontrolą rządu zdominowanego przez Sowietów, który nawet nie odważy się przeprowadzić wolnych wyborów pod obserwacją przedstawicieli trzech z czterech wielkich światowych mocarstw. Los Polski zdaje się być niekończącą się tragedią, a my, którzy poszliśmy na wojnę nie dość dobrze przygotowani, by Polsce pomóc, przyglądamy się ze smutkiem tym dziwnym rezultatom naszych starań”.
  Miłych snów.

 406. Wiesiek
  Przykro mi , że nie wiesz o tym , że istnieje także europejski system gwarantowania depozytów i że nie odpowiadaja za nie jedynie podatnicy i EBC
  Nawet dla tak wybitnego ekonomista na naukę nie jest nigdy za późno
  Na dole możesz poczytać o Unii Bankowej i gwarantowaniu dpozytów.
  https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/banking-union/single-rulebook/deposit-guarantee-schemes/

 407. W stanie Washington wkrotce prawo jazdy bedzie mialo nowa informacje na temat plci. Obecnie obok S e x jest albo litera M (male) albo F (female). Nowa litera bedzie X. Prawo jazdy bedzie wygladalo tak:

  https://komonews.com/resources/media/e65e4b4d-cbdc-442b-9e7a-a736cf2db8a5-large16x9_wadol_x_gender.jpg?1564591779096

  Czyli beda trzy mozliwosci podczas wypelniania aplikacji o prawo jazdy: M, F, X

  Newsweek podaje nastepujaca definicje X gender:

  „Gender X is a term used to encompass „a gender that is not exclusively male or female, including, but not limited to, intersex, agender, amalgagender, androgynous, bigender, demigender, female-to-male, genderfluid, genderqueer, male-to-female, neutrois, nonbinary, pangender, third sex, transgender, transsexual, Two Spirit, and unspecified,” the Washington guidelines explained.”

  Dla informacji DONOR i serce na prawie jazdy oznacza ze wlasiciel prawa jazdy zgadza sie aby przy smiertelnym wypadku oddac czesci ciala chorej osobie. (donate body parts). Na przyklad serce lub nerki.

 408. Bar Norte

  Symbolem degeneracji systemu amerykanskiego jest roznica w cenie lekow :
  insulina w USA 300 dolarow, w Kanadzie 30 dolarow.
  Zarobki te same.
  https://www.usatoday.com/in-depth/news/50-states/2019/03/21/diabetes-insulin-costs-diabetics-drug-prices-increase/3196757002/

 409. Bar Norte

  Lobbysci przemyslu farmaceutycznego wydaja wiecej niz lobbysci przemyslu tytoniowego i naftowego.
  Bernie Sanders zabral autobusem grupe mieszkancow Detroit kupic insuline po stronie kanadyjskiej.

  https://www.freep.com/story/news/politics/elections/2019/07/28/bernie-sanders-diabetes-canada-cheaper-insulin/1852000001/

 410. Kto by przypuszczal ze skecz SNL Family Feud Political Edition z roku 2016 bedzie ponadczasowy i „prophetic”. Skecz byl nagrany przed wyborami prezydenckimi. Bill Clinton czeka aby wrocic do White House jako maz president Hillary Clinton. Bill mowi, ze tym razem nie musi odbierac telefonu.
  W druzynie Hillary jest rowniez Cecily Strong, Melissa Villaseñor i oczywiscie Bernie Sanders grany przez oczywiscie Larry David. Bernie (Larry) slusznie mowi, ze Hillary bedzie dla kraju jak „prune juice” bo w przeciwnym razie „you’re gonna be clogged with crap for a very long time”. Te slowa okazaly sie prawda. Crap crap and more crap.
  W druzynie Trump jest Ivanka grana przez Margot Robbie. Margot wystepuje obecnie w najnowszym filmie Q. Tarantino w roli Sharon Tate. W druzynie Trump jest rowniez V. Putin jak zwykle bez koszuli.

  https://youtu.be/oC4VXwFibWY

 411. Szanowna mag (29 lipca, godz. 19:15)!
  Podpisuję się pod tym Twoim tekstem, i nie rozumiem, dlaczego moderator ten celny wpis wygasił. Wprawdzie nie podzielam wielu Twoich poglądów, ale nie dostrzegam wśród Twoich wypowiedzi, takich zasługujących na „utajnienie”.
  Pozdrowienia.

 412. @ tejot
  31 lipca o godz. 22:16
  Teraz minister Gliński kręci się koło Westerplatte. Ładny kawałek gruntu. Musowo trzeba go przejąć by Niemcy nie przejęli Gdańska. A chcieliby. Najpierw Westerplatte, a potem? Całą rękę by chcieli.

  Cudna analiza. Rozumiem teraz czemu faszyści wychodzą na barykady a suweren wstaje z kolan.

 413. @ wiesiek59
  31 lipca o godz. 21:29
  Wróć do sienkiewiczowskiego monologu Radziwiłła.
  Przecież nic się nie zmieniło, z krótką przerwą na PRL.

  No popatrz. Nawet tobie zamącili w głowie i relatywizujesz. Co się tedy dziwić że PiS kradnie jak PO kradło. Historyczna prawda, no nie? Tak było, jest i będzie na wieki wieków amen.

 414. mag
  31 lipca o godz. 23:26

  Ubolewający nad zniewoleniem Polski Churchill, to kwintesencja perfidii Albionu.
  Zasłynął z organizowania wojen w celu powiększenia posiadłości brytyjskich i organizowania pacyfikacji ludów podbitych.
  Bardzo zręcznie również podsycał ruchy separatystyczne w konkurencyjnych mocarstwach.

  Jeden z większych według współczesnych kryteriów, rzeźników w historii świata.
  Ale, ma dalej dobrą prasę- bo swoją….

  Polska w brytyjskiej strefie wpływów niczym by się nie różniła od statusu powiedzmy Indii i jej mieszkańców.

  „Brytania nie ma wiecznych przyjaciół ani wrogów, wieczne ma tylko interesy”
  Ta zasada dalej obowiązuje.
  Na straży tej zasady stoją brytyjskie elity, wychowywane w kulcie prymatu i dalej kształcące personel dla kondominiów.
  Paru takich „spadochroniarzy” już mieliśmy w rządzie.
  To współcześni „cichociemni”…..

 415. adam100
  1 sierpnia o godz. 5:38

  To nie relatywizm, tylko niezła znajomość historii świata.
  Wybieranie kasztanów z ognia cudzymi rękami, to maestria polityczna.
  Radziwiłł dobrze kombinował.
  W zamian za koronę Polski Karol Gustaw załatwiłby szwedzkim wojskiem wrogów Rzeczypospolitej.
  W końcu, Wazowie to też byli Szwedzi, obca dynastia.

  Plan niegłupi, niestety polskie warchoły go nie rozumiały.
  A moglismy być od 400 lat Szwecją…..

 416. Jak się nie ma własnych elit na przyzwoitym poziomie, trzeba importować cudze…

 417. Churchill. Przykro mi ale obiecałem w Jałcie Gruzinowi Polskę po uważaniu granic. Jemu się należało. Tak sobie myślę,że tym sposobem ustała okupacja GG. Dla totalnej prawicy problem,która okupacja lepsza. Wychodzi,że trzeba wymyślić swoją hunwejbinowską z białostockim gestem. W Białymstoku rodzi się tradycja Monachium. A miało być w Bieszczadach. Miasto awansuje do plenerów o III Rzeszy. Statyści na miejscu.

 418. Niemcy i Rosja brakuje symetrii w przebaczaniu za krzywdy. Tak sobie myślę,że z ambony inaczej to widać w ramach watykańskiej tradycji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Prawosławie to religia wroga co innego krzywdy od naszych braci w wierze. Czy mniej bolą ?

 419. ” i ci co tańczą – zaczynają tańczyć
  smutni zaczynają płakać
  a zagubieni gubią się jeszcze bardziej”
  @mag, znalazłam ten fragment specjalnie dla ciebie po komentarzu z 23:26. Nie rozpisuję się bo widzę że @Wiesiek59 mnie wyręczył. W temacie zagubienia.
  https://www.youtube.com/watch?v=Vhy1xpRitfQ

 420. czy to możliwe że nowy premier nie podał ręki do przyjacielskiego uścisku? Tak to wygląda na zdjęciu i obym się myliła, bo jak dotąd znam tylko jeden przypadek takiego grubiaństwa. Wszyscy wiemy o czyją nogę chodzi.
  https://www.jta.org/quick-reads/british-jews-congratulate-boris-johnson-for-pm-nomination

 421. mieszane uczucia:
  https://www.timesofisrael.com/5-jewish-things-to-know-about-boris-johnson/

  Ps. ufam że każdy ma możliwość przetłumaczenia tekstu,

 422. Bywalec 2
  31 lipca o godz. 23:27

  Zachodnia inżynieria finansowa polega na tworzeniu papierowych aktywów, za które nabywa się w reszcie świata towary i usługi.
  Papiery te nie mają żadnej realnej wartosci.
  Ich liczba kilkukrotnie przekracza PKB świata.
  Niezrozumienie te sytuacji przez ciebie czy większość ludzi, to normalność.

  Dokonaj eksperymentu myślowego.
  Co by było gdyby nagle wszyscy chcieli zrealizować swoje wierzytelności i kupić za nie dobra materialne?
  Przecież zabezpieczeniem wartości papieru, jest……papier……
  Herbata nie staje się słodsza od mieszania- czym zajmują się tzw. „rynki finansowe”.

  Niedawno w Indiach unieważniono banknoty o wysokich nominałach- tak z dnia na dzień.
  I Hindusi żyją dalej.
  Być może była to próba generalna przed globalnym ruchem podobnego typu.
  Unieważnić wartość papieru czy zapisu elektronicznego, nie jest trudno.
  Globalny bail- out jest wykonalny.
  Nikomu co prawda na tym nie zależy, ale run na złoto banków centralnych, o czymś świadczy.
  Złota nie da się dodrukować…….

  Tylko nieliczne kraje świata są w stanie równowagi budżetowej związanej z równowagą handlową.
  Dysponują towarem na wymianę.
  Reszta dokonuje kuglarskich sztuczek pod zastaw przyszłości, uzależniając się od emitentów.
  PAPIERU…..

 423. wiesiek59
  1 sierpnia o godz. 5:47
  Plan niegłupi, niestety polskie warchoły go nie rozumiały.
  A moglismy być od 400 lat Szwecją…..

  A myślisz że jest czego zazdrościć ? Ty co lubisz czytać i znasz historie.
  W Szwecji bieda zmusiła kilka milionów ludzi pod koniec 19w/początek 20w do szukania szczęścia w Ameryce – i to najnowsza historia. 400 lat temu kilku generałów zbiło fortuny na grabieżach w Europie głównie podczas wojny 30-letniej. Pobudowali za te łupy pałace, a reszta żołdactwa ; głód, smród i ubóstwo 🙂

 424. Ale jeszcze ważniejsze jest to: Chiny i Rosja nie chcą w ogóle, aby stać się imperium ponownie. Te dwa kraje w końcu zrozumiały wieczną prawdę, czyli że imperia są jak pasożyty, które żerują na ciele, które ich gosci. Tak, ale nie tylko, są wszystkie imperia zawsze i z natury złe, ale dobre można wnieść sprawy, że pierwszymi ofiarami imperializmu są zawsze takie narody, które „host imperium”że tak powiem.
  Owszem, Chińczycy i Rosjanie chcą, by ich kraje być prawdziwie wolny, silny i suwerenny, a oni rozumieją, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy masz wojskowych, które mogą zniechęcać do ataku, ale ani Chiny ani Rosja nie mają żadnych interesów w działaniu jako policja planetarna lub nakładające pewne zmiany reżimu w innych krajach. Wszystko, co naprawdę chcą, to być bezpieczne od USA, to jest to.
  […]
  Mówiąc najprościej, Azja zastąpi świecie zachodnim. Ale – co najważniejsze – tym razem bez imperium przyjdzie zająć miejsce jednego z AngloZionist, Zamiast tego, luźna i nieformalna koalicja państw głównie azjatyckich zaoferuje alternatywny model ekonomiczny i cywilizacyjny, który będzie niezwykle atrakcyjna dla reszty planety. Jeśli chodzi o Imperium, to będzie bardzo skutecznie rozwiązać się i powoli zanikać w nieistotności. Oba US Amerykanie i Europejczycy, po raz pierwszy w swojej historii, muszą zachowywać się jak cywilizowani ludzie, co oznacza, że ​​ich tradycyjny „model rozwoju” (plądrowanie całą planetę i okradanie wszystkich niewidomych) będą musiały być zastąpione jednym w których te US Amerykanie i Europejczycy będą musieli pracować jak wszyscy do akumulacji bogactwa. Pojęcie to będzie absolutnie przerazić bieżące imperialnych elit rządzących, ale zakład, że będzie ona przyjęta przez większość ludzi,
  https://www.unz.com/tsaker/the-last-western-empire/
  =========

  Mówiąc krótko, przestać drukować, zacząć pracować…..

 425. adam100
  1 sierpnia o godz. 7:36

  Przed Potopem, do Polski ciągnęli biedacy ze Szkocji, Niemiec, Holandii, itd.
  Polska była bogatym krajem.Niestety, Potop można również podsumować jako wojnę domową, pomiędzy poszczególnymi magnackimi koteriami, wspierającymi bardzo różne siły zewnętrzne.
  To właśnie na zawsze zniszczyło kraj.

  Silny władca mogący podporzadkować sobie te „królewiątka” byłby zbawieniem.
  Dokonano tego w Anglii czy Francji, pozbawiając głów i majątków wielu zbyt dumnych by się ugiąć przed królewską władzą.
  W Polsce takich dekapitacji nie dokonano.
  A szkoda……

 426. A czepiają się Putina za syf w Europie. Tak sobie myślę,że syfiarze mają chłopca do bicia w ramach chrześcijańskich wartości nie pomawiaj.

 427. @

  @

  R. Giertych

  List do Kuchcińskiego.

  No niech się Pan nie obraża za brak tytułów, ani za brak Pana przydomka „kochany”. Sam Pan rozumie, że w obecnej sytuacji nie mogę być w jakikolwiek sposób utożsamiany z Panem. A użycie jakichś tytułów, czy sympatycznych przydomków bez wątpienia kojarzyłoby mnie z Panem. Nawet dla kronikarza dobrej zmiany (przy okazji zachęcam Pana do nabycia moich listów do dobrej zmiany wydrukowanych w dwóch książkach, które można nabyć w sklepie internetowym, który na tej stronie polecam) taka sytuacja powodowałaby naruszenie własnych dóbr osobistych i konieczność pozwania samego siebie. W takim procesie miałbym oczywiście zapewnione zwycięstwo, ale równocześnie porażkę. A tej nie lubię. Tak więc zostaniemy przy Kuchcińskim.
  Tak więc panie Kuchciński. Gdyby mnie Pan pytał o radę to trzeba iść w zaparte. I projekt, że za pieniądze podatników dygnitarze PiS mogą wozić swoje rodziny (który zaproponował szef PiS) trzeba poszerzyć i twórczo rozwinąć. I zapisać wprost ustawę o uwłaszczeniu się partii PiS. Oto jej projekt:

  Art.1
  PiS jako partia polityczna jest właścicielem Polski.

  Art. 2
  Majątek Państwowy stanowi majątek partii PiS oraz poszczególnych jej członków.

  Art. 3
  Członkowie PiS mogą dowolnie używać majątku państwowego według potrzeb swoich i swojej rodziny. Majątek ten nie może być używany przez tych członków rodziny, którzy są niepewni ideologicznie lub wyrażają poglądy sprzeczne z linią polityczną partii.

  Art. 4
  Nie mogą używać majątku państwowego ci członkowie rodzin dygnitarzy PiS, którzy mieszkają w Austrii.

  Art. 5
  Krytyka używania majątku przez członków PiS jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli ktoś krytykuje używanie majątku przez członków PiS przy użyciu środków masowego przekazu podlega konfiskacie majątku prywatnego na rzecz PiS oraz karze dożywotniego pozbawienia wolności.

  Art.6
  Majątek prywatny obywateli RP jest własnością państwową, o ile jest taka potrzeba lub właściciel jest niepewny politycznie. Brak predyspozycji politycznych do posiadania majątku stwierdza prokurator w postanowieniu. Na postanowienie nie przysługuje zażalenie.

  Art. 6
  Ustawa wchodzi w życie z datą wsteczną od 1 listopada 2015 roku.

  Genialne prawda? Niech Pan przegłosuje taką ustawę (24 godzin wystarczy) i po problemie. A krytykantów się zamknie.

  R. Giertych

  PS

  Wie Pan, że przekazywanie przez funkcjonariuszy publicznych majątku państwowego w celu zapewnienia potrzeb logistycznych swojej rodziny to przestępstwo z art. 231 par.2 kk?

  Zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. Za taki czyn (zgodzi się Pan ze mną, prawda?) każdy sprawca powinien pójść siedzieć na minimum 3-4 lata.

 428. @

  ”Premier Irlandii jest zboczeńcem” – tak wypowiedziała się publicznie Kaja Godek, z ”sekty Ordo Iuris”
  „Ta pani i jej obecność w mediach publicznych czy w sejmie pokazuje jak bardzo ciemnota, nietolerancja, ksenofobizm rozpleniły się pod rządami pisowskich populistów”
  http://wygaszamypis.pl/premier-irlandii-jest-zboczencem-tak-wypowiedziala-sie-publicznie-kaja-godek-z-sekty-ordo-iuris/?r=2&fbclid=IwAR0qwf7FsOjINj9fgvfBDGUDDqSpOwx3rzaMd6BY_mKph9r4zDxCM3TZykE

 429. Wiesiek
  A teraz ja dokonam na tobie eksperymentu myślowego.
  O22:04 piszesz, że Bankowy System Gwarancyjny (to wszystko dużymi literami jakby to była nazwa jakiejś rzeczywistej instytucji ) troszczy się o płynność polskich banków i że na zachodzie takiej instytucji nie ma .
  Otóż nie istnieje żadna instytucja o takiej nazwie , ale istnieje za to Bankowy Fundusz Gwarancyjny , do którego muszą wpłacać wszystkie banki , w zależności od wielkości corocznie określone sumy . Zadaniem tego funduszu jest gwarancja depozytów klientów banków , miały by te banki wpaść w trudności i byc niewypłacalne . Zarówno w Polsce jak i Europie są to depozyty do wysokości 100 000 €.
  Myślę , ze ten eksperyment to drobne światełko w otchłaniach twojej ignorancji ekonomicznej , która tak pracowicie i bezwstydnie tutaj pielęgnujesz.

 430. @
  Centrum katastrofy znajduje się w Warszawie przy ul. Wiejskiej. To tam, w Kancelarii Sejmu (ale niewątpliwie na polecenie partii rządzącej), przez kilkanaście miesięcy udawało się ukrywać listy poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. To stamtąd też szły zapewnienia, że rodzina marszałka Marka Kuchcińskiego nigdy nie korzystała z weekendowych przelotów rządowym samolotem.

  http://wyborcza.pl/7,75398,25045005,klamstwo-zalozycielskie-pis-co-jeszcze-ukrywa-wladza.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka

  wadp21.831.07.2019, 11:04
  Faszystowski PiS działa dokładnie tak jak każdy faszystowski reżim. Kłamie dzień i noc , bo „ciemny lud to kupi” dopóki będzie miał kiełbasę na koszt państwa. Sypie zatem groszem pożyczonym za granicą i kupuje sobie poparcie najgłupszej części społeczeństwa i kłamie nawet wtedy kiedy go na złapią za rękę , mówiąc że to nie jego ręka. I będzie tak dopóty dopóki na to będziemy pozwalać. Faszystowski PiS zer swoimi: Kuchcińskimi , Sasinami , Ziobrami , Zielińskimi , Suskimi , Szydłami , Kempami , Szyszkami , Jurgielami i wieloma innymi inteligentnymi inaczej kadrami po prostu inaczej nie potrafi. I mają do tego wzorce z historii: NSDAP i KPZR oraz partię faszystowską Włoch.

 431. Tak sobie myślę dlaczego Powstańcy nie zatknęli polskiej flagi na Reichstagu. Czy nie wystarczyło chcieć. Po czynach ich poznacie to 200 000 ofiar cywilnych i zburzona stolica. Organizacja misji wojskowej jak lot do Smoleńska. Przesłanki polityczne. A wystarczyło zaniechać czy zwrócić.

 432. Bywalec 2
  1 sierpnia o godz. 8:08

  Banki centralne sa w stanie wyemitować dowolną ilość waluty krajowej.
  Te 100 000 to tylko paper.
  Gorzej z walutą której się nie produkuje.
  Widziałeś to chyba na przykładzie Grecji i Cypru.

  Moim zdaniem, nie ogarniasz współczesnego systemu finansowego.
  Pieniądz fiducjarny funkcjonuje prawie 50 lat.
  I właśnie zaczyna się kończyć.

  Może ten przykład ci coś wyjaśni.
  Dobrze napisany mechanizm:

  2019-07-29 16:46

  stefik
  @Malec
  Trochę to za bardzo uprościłeś…

  Funduszy emerytalnych w stanach jest bardzo wiele (nie tak jak u nas). Są mniejsze, większe, ale przede wszystkim nadzór nad nimi jest słaby. Powstawały często przy związkach zawodowych i są prowadzone przez ludzi tzw. z branży, której to fundusz dotyczy (np jak miejscowi nauczyciele gdzieśtam mają swój fundusz, to prowadzi go jakiś np nauczyciel, jakaś rada nauczycieli itp). Te osoby nie mają długiego patrzenia na inwestycje. Np wolą kupować obligi na 2-lata aniżeli lepsze na 10. I np rządowe 2-latki tyle nie dają, ale z korpo obligami już lepiej. A no, i chcą mieć (tylko na papierze) gwarancje wypłaty określonych odsetek, tak by (księgowo) ich fundusz zarabiał 7.5% rocznie, bo na tyle się zadeklarowali (część daje rząd, a część oni muszą wypracować) – tak to zrozumiałem.

  I teraz… Pierwsza ciekawa rzecz to taka, że budżetówka ma gwarancje wypłat emerytur przez rząd, ale kiedyś tam była mała spina. Bo jakiś fundusz nie miał kasy na emerytury i wypłacał je mniejsze, więc emeryci poszli do sądu, że przecie gwarancja itp. A tam nastąpił zonk, bo się okazało, że gwarancje dają stany, a nie kraj (prawo krajowe wyżej niż stanowe). Ten zgrzyt udało się zażegnać (nie tylko w jednym stanie, ale w wielu), bo poszczególne stany wzięły to na swoje barki i zaczęły dopłacać kase funduszom emerytów z budżetówki, tak by bilanse im się spinały. Poszło tego sporo, kilkaset mld dolarów a może więcej. Suma duża, więc przez lata podnoszono podatki w stanach, by mieć na to pieniądze. Gość postawił tezę, że wzrost podatków stanowych jest większy aniżeli cięcia podatków krajowych.

  Dalej gość przedstawia łańcuch przepływu grubej kasej. Czyli fundusze dostają kase z podatków, więc śmiało pakują je na rynku. Lata temu kupowali za nie akcje, ale im zbrzydły. Więc posprzedawali wszystko w cholere i od około 10 lat pakują większość kasy w „najwspanialszy produkt”: dług korporacyjny:). Robią tak od 10 lat. Ze względu na wysoką podaż (wciąż) taniego pieniądza, firmy bardzo chętnie wypuszczały obligi (pożyczały te pieniądze), bo wiedzieli, że na pewno jakiś fundusz je kupi. Z biegiem czasu te obligi stały się coraz bardziej śmieciowe. Efektem tego była m.im. czkawka w energetyce kilka lat temu, bo branże mocno przydusił dług. Ale zabawa trwa nadal. Część współczesnych CEO korporacji przywiązuje dużą wagę do kursu akcji swoich spółek na giełdzie (taka nowomoda), więc uznali, za dobry pomysł pompować kurs swojej spółki poprzez buyback (wykup własnych akcji), a niżeli inwestować kase w biznes, bo łatwiej. Stąd pompa na giełdzie, i to trochę niezdrowa, bo ze względu na te skupy, akcji w „codziennym obrocie” jest trochę mniej, więc jak dochodzi do chwilowej paniki (grudzień 2018) to indeksy nie obsuwają się już o 5% tylko od razu o 15-20%. Poza tym kopro przeistaczają się w takie trochę zombi, zamiast za pożyczoną kase rozwijać biznesy to idą z nimi na giełde (ale nie tylko). Gość stawia teze, że od kilku lat większość kupujących akcje to właśnie robienie buybacków! Zresztą te buybacki mają drugie dno (Trader o tym pisał). Ale kasa nie tylko w giełde jest pompowana, ale różnie, np w nieruchomiści komercyjne.

  Gość tego nie mówi wprost (albo mówi, a ja nie zrozumiałem), ale przepływ tej kasy jest jednokierunkowy, on nie ma prawa już nigdy zawrócić, bo za dużo jej przepłynęło w ten sektor (obligi korpo) i zostało źle skonsumowanych. Teraz to się pewnie trzyma już tylko na ciągłych rolowaniach. Ale nikomu nie zależy na tym by temu przeciwdziałać, bo każdy w tym łańcuchu jest na chwilę obecną szczęśliwy (CEO błyszczą, zarządzający funduszami mają sowite premie). I tu dochodzimy do ewentualnej przyczyny wybuchu kryzysu, który w przeciwieństwie do krótkich panik, jego zdaniem może się zacząć tylko od przykręcenia kurka na poziomie funduszy emerytalnych. Otóż, w grudniu 2018 to nie nastąpiło, fundusze nadal chciały pożyczać, ale chwilowo korpo nie chciało brać. To była chwilowa panika, spekulacja, po której buybacki wróciły ze zdwojoną siłą, bo akcje są… tanie:) a kasa na nie wciąż dostępna (i tania), gdyż fundusze nie zakręciły kurka. Przyczyna silnych ruchów taka jak pisałem wyżej. Fundusze zakręcą kurek gdy ze śmieciowych obligów nie zobaczą centa. To może się stać np przez rynek nieruchomości komercyjnych, który jako pierwszy ujawni śmieciowy poziom obligów. Fundusze się wystraszą i przestaną rolować wszystkie, doprowadzając tym samym do masowych bankructw, brak kasy na buybacki, indeksy down itp. Okaże się, że zostali bez kasy na emerytury za to z „największym workiem g*wna w historii”, rząd nie będzie miał wyjścia i zrobi bailout funduszom, a lekko może nie być, bo funduszy jest bardzo wiele.

  Poprawcie mnie jeśli coś przeinaczyłem.

 433. W telewizji publicznej ostrzegają przed oszustami.
  Wpłacisz na podane konto za kwaterę nad morzem,
  albo w górach, i po przyjeździe stwierdzasz,
  że tej kwatery nie ma, a nawet tego pięknego
  budynku co go reklamowali też nie ma.
  Chcesz ustalić oszusta, ale ochrona danych
  osobowych (RODO) na to nie pozwala.
  Policja jest bezradna, a uczestniczący w audycji
  jej wysłannik mówi; trzeba sprawdzić zanim się
  wybierzecie na urlop.

  Kto poparł kandydatów do KRS? Nie wiadomo. RODO działa.
  Jak sprawdzić?

 434. NOWE DROGI

  Jak podkreśla włoski historyk, Ludwik Antoni Muratori, “Jednym z najtrwalszych fundamentów pokoju i jedności panujących wśród Indian jest całkowity brak srebra i złota i wszelkiego innego pieniądza. Owe bożki chciwości są najzupełniej nieznane [11].” Podstawowymi środkami płatniczymi była yerba mate, a także tytoń, miód i kukurydza. Wartość towarów była też wyceniana w walucie peso, ale w sposób czysto symboliczny.

  Mechanizm kształtowania cen uzależniał je od rzeczywistej wartości dóbr, a więc ilości pracy niezbędnej do ich wytworzenia. Wpływ na wartość towaru miały też jego rzadkość lub obfitość występowania. Wspólnota, która zarządzała magazynami, hamowała lub przyspieszała spożycie poszczególnych artykułów, podnosząc albo obniżając ich cenę. Każdej rodzinie wydzielano raz dziennie przysługującą porcję mięsa, a dwa razy dziennie porcje yerba mate.
  https://wolnemedia.net/wszystko-bylo-wspolne-–-jezuickie-redukcje-paragwajskie/
  ==========

  I komu to przeszkadzało?

 435. Mauro Rossi 31 lipca o godz. 21:03 był uprzejmy pominąć, oczywiście przez nieuwagę, następujący fragment z komunikatu MF

  W budżecie państwa na koniec czerwca tego roku odnotowano deficyt w wysokości 5,04 mld zł, tj. 17,7 proc. rocznego planu, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane. Ustawowy plan na cały rok to 28,5 mld zł deficytu..

  Dla porządku przypomnę, że rok temu była nadwyżka 9,5 mld zł.

  https://www.forbes.pl/gospodarka/wykonanie-budzetu-po-czerwcu-2018-r-nadwyzka-zamiast-deficytu/rc2elev

 436. Przy obecnej globalnej koniunkturze nawet wstępna koalicja rywali, łącząca Unię Euroazjatycką, BRICS i Szanghajską Organizację Współpracy, stanowi poważne zagrożenie dla pogrążonego w kryzysie kapitalistycznego Zachodu. Strach się nawet zastanawiać, czy Stany Zjednoczone i NATO będą skłonne podjąć jeszcze większe ryzyko niż obecnie. Jednak należy stawić czoła tej perspektywie, w przeciwnym bowiem razie cała ludzkość może podzielić los 298 pasażerów samolotu MH17.
  https://pracownia4.wordpress.com/2019/07/31/polityczne-uwarunkowania-ktore-doprowadzily-do-zestrzelenia-samolotu-linii-malezyjskich-mh-lot-17/#more-10527

 437. wiesiek59
  1 sierpnia o godz. 9:30
  Ciekawy artykuł.
  Sojusze, parcelacja, pieniądze, ale przede wszystkim słowa czyli umiejętna propaganda sprowadza wielu polityków na manowce. Najpiękniejsze przemówienie było w Polsce, a jakie będzie kolejne?

 438. ls42
  1 sierpnia o godz. 9:46

  Forsuję tezę, że nic się w stosunkach miedzyludzkich i miedzypaństwowych, od czasów Sumerów co najmniej nie zmieniło.
  Poza uzbrojeniem i środkami propagandowymi.
  Ustawianie plemion przeciwko sobie i czerpanie z tego korzyści, to gra stara jak ludzkość.

  Niestety, innej Ziemi nie mamy…..

 439. wiesiek
  Szkoda czasu na dyskusje z ignorantami , nie mającymi pojęcia o czym piszą i swoją niewiedzę próbują przykryć ciągła zmianą tematów i zalewem cytatów nie wpięć nie w dziesięć . Mam nadzieje , ze może przynajmniej dotarło teraz do ciebie jaka jest rola BankowEgo Funduszu Gwarancyjnego , że nie zajmuje się on płynnością banków w Polsce , no i ze istnieje też taki europejski fundusz.
  Osiągnąłeś twój cel , uważam że twoje pojmowanie ekonomi jest na poziomie siedmiolatka , za to nie brakuje ci tupetu i bezczelności i tak nie widzę możliwości i sensu dalszej dyskusji na tym poziomie . To jak mały Wiesiu nie mający pojęcia o rzeczywistości ,wyobraża sobie świat , nie interesuje mnie.
  Wiesiek ale popatrz , gdzie nie spojrzeć , to kłamstwo i bzdura , to jest nie do wytrzymania . USA są pogrążone w kryzysie ?
  Dziękuje .

 440. jakub01
  31 lipca o godz. 22:45
  tejot
  31 lipca o godz. 22:21
  A reszty wypowiedzi nie czytales? Bo ja tak. Dlatego nie rozumiem dlaczego czepiles sie zdania wyrwanego z kontekstu zamiast podjac rzeczowa dyskusje albo zwyczajnie milczec skoro nic do powiedzenia na temat poruszany przez Wieska nie miales ? Naprawde sadzisz, ze dzieki takim wpisom ktokolwiek myslacy zacznie uwazac Wieska, za kretyna, dla ktorego odkrycie, ze woda jest mokra to szczyt objawien intelektualnych. Przeciez nie tylko ja czytam jego wpisy, wiec skad to twoje przekonanie?

  Mój komentarz
  Ja nie mam przekonania o Wieśku. Ja podśmiewam się z jego aforyzmów typu – każdy skutek ma swoją przyczynę. Oświadczam przy tym, że są to aforyzmy w rodzaju – woda jest mokra, zimą jest zimno. To jest moja opinia.
  Pzdr, TJ

 441. ls42
  31 lipca o godz. 21:47

  Tyle pesymizmu na blogu i dopiero Mauro wlewa optymizm.

  Przepraszam za moją nutkę pesymizmu z 9:21.

  Dobrze chociaż, że powstrzymałem się od podania o ile wzrosły wpływy z podatku VAT w I półroczu 2018 roku w stosunku do tego samego okresu 2017, a wzrosły o 15% 😉

 442. Orca
  1 sierpnia o godz. 0:53

  Mój komentarz
  Czy w USA zdarzył się przypadek złożenia pozwu o obrazę (naruszenie dóbr osobistych) do sądu przeciwko reżyserowi filmu, czy skeczu, w którym obśmiewany jest polityk, przedstawiany w fałszywym świetle?
  Pzdr, TJ

 443. Właściwie należałoby ściśle trzymać się tematu,
  ale ileż można mówić o naszych politykach?
  Przecież to pazerni i nachalni ludzie, może nie
  w większości, ale ta ich czołówka taka jest.
  Wczoraj w telewizji senator próbował tłumaczyć,
  że najważniejsze osoby w państwie mają swoje
  interesy i nie należy im się tak bardzo dokładnie
  przyglądać, bo nie wypada, przecież to bardzo ważne
  osoby, i w gruncie rzeczy chodzi o małe pieniądze.
  Oczywiście dla jednych to małe pieniądze, dla innych
  duże.
  To jest pewien etap politycznego rozwoju Polski.
  Skoro nie można go ominąć, to należy mu się przyglądać i
  udokumentować. Niech przyszłe pokolenia mają wiedzę przez co
  ich przodkowie musieli przejść stąd do wieczności

 444. @tejot
  Nie zrozumiales co napisalam. Ja tez nie mam „przekonania o Wiesku”
  natomiast pytalam skad twoje przekonanie, ze na podstawie zlosliwosci
  jednego blogowicza wobec drugiego zmienie zdanie o tym pierwszym?
  Masz prawo do swoich opinii jednak nie zapominaj, ze ja czytam wpisy Wieska i zadnych bzdurnych „aforyzmow” tam nie dostrzegam. Mysle, ze widzisz co chcesz widziec jak kazdy czlowiek powodowany niechecia i uprzedzeniem. Uwazam, ze insynuujesz czego wyjatkowo nie lubie niezaleznie nawet od tego, ze sama jestem tu obiektem insynuacji paru osob .Pytanie tylko ..po co ?

 445. Mnie intersuje czy katolicy przestali kraść VAT to wtedy 10 % przypadnie na inaczej chrzczonych. Tak sobie myślę katolicy 0 a reszta świata 10. Moralnie odwrotnie liczy się wynik. Wtedy kolejny cud nad Wisłą.

 446. Bywalec 2
  1 sierpnia o godz. 9:53

  Cytuję raczej poważnych ludzi, rozumiejących obecny system finansowy.
  Nie przyswajasz, nie mój problem.
  Ogarnięcie tej wielkiej mistyfikacji wymaga pewnej wiedzy i otwartości umysłu.

 447. tejot
  1 sierpnia o godz. 9:57

  Sukcesywnie przekraczasz granice chamstwa.
  Podlec…..

 448. Wiesiek
  Pytałem cię juz raz, czy zdażyło ci się juz kiedyś w życiu nie mieć racji ?
  Jak długo nie jesteś gotów przyznać , że nie ma żadnego Bankowego Systemu Gwarancyjnego , o którym rozprawiałeś wieczorem i do tego że nie zajmuje się on zapewnieniem płynności polskich banków, uważam dalszą wymianę poglądów z tobą za bezcelowa .
  Poza tym ta cała twoja pycha i bufonada jest odpychająca

 449. @Wiesiek
  „Ogarnięcie tej wielkiej mistyfikacji wymaga pewnej wiedzy i otwartości umysłu.”
  Otoz to. Nie jest hanba niewiedziec, bo wiedze zawsze mozna uzupelnic.
  Hanba jest nie chciec wiedziec, co jest cecha ograniczonego umyslu, ktorego nigdy nie bedzie stac na zmiane pogladow niezaleznie od argumentacji.Daj glupcowi wszystkie rozumy a on i tak bedzie wolal swoj wlasny.

 450. …suweren tak chce ,suweren wybrał i dał władzę wiec mordy w kubeł ,,zdradzieckie mordy ,, my są władza prawo i sprawiedliwość !!! Pycha kiedyś wybuchnie i…..

 451. czytam wpisy Wieska i zadnych bzdurnych „aforyzmow” tam nie dostrzegam.

  He he he 😀
  Czysty kabaret. Ale bufon i megaloman ma jedną szczerą admiratorkę i to się liczy. Nie szkodzi, że oboje nie dostrzegają swojej ignorancji.

 452. W Kielcach budują dwumetrowy pomnik Gosiewskiego. Bohatera poległego pod Katyniem. https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pomnik-gosiewskiego-stanie-w-kielcach-w-sierpniu-2019/03xs78j

 453. Można odnieść wrażenie,że Rosja będzie przez jankesów i ich kamaryli poniewierana sankcjami za samo istnienie. A mają tyle na sumieniu. Tak sobie myślę i co im zrobicie jak nie oddadzą płaszcza. Kaczyński to bierze pod uwagę dlatego pokazuje unijnej „praworządności” gest Kozakiewicza. Może to z niskich pobudek ale popieram. Łamanie KONSTYTUCJI nad Wisłą/na razie bez ofiar/ do zbrodni europejskich kolonizatorów na miarę ludobójstwa czynu bez przedawnienia przeciwko ludzkości to jak zgrzeszyć w myślach. Tak sobie myślę: i taka tzw.zachodnia cywilizacja śmie nas pouczać kiedy odmówiła przyłączenia Madagaskaru jak teraz Krym,który poszedł za machniom. Jest moda na przechodzenie gapowiczów do hunwejbinów. Ćwiczę laudację wersja Kempa.

 454. @Dramatem @gajowego jest to, ze glupiec zabral sie do myslenia.

 455. jakub1
  Wszystko na co cię stać w tym temacie to obrażenie innych.
  Dobraliście się z Wieśkiem.
  Jak na kogoś kto nie zdołał opanować znaków diakrytycznych na komputerze, to tupetu ci nie brakuje.
  Teraz tylko czekać aż w duecie z Wieśkiem zaczniecie domagać się kultury na blogu,
  a wystarczyłoby przyznać się do błędu .

 456. 1 Sierpnia. Rocznica Victorii Powstania Warszawskiego. I pamięci 200 tysięcy ofiar zbrodni. Dziś ulice polskich miast upstrzone są nazwami zbrodniczych przywódców; Bora Komorowskiego, Okulickiego i innych. Nikt nie zna nazwisk zabitych, rannych i wypędzonych. Natomiast ulice dalej nazywano imionami tchórzów Zaleszczyckich: Mościckiego, Rydza lub zdrajców i szpiegów typu Kuklińskiego.

 457. @wiesiek59
  1 sierpnia o godz. 9:08
  „NOWE DROGI

  Jak podkreśla włoski historyk, Ludwik Antoni Muratori, “Jednym z najtrwalszych fundamentów pokoju i jedności panujących wśród Indian jest całkowity brak srebra i złota i wszelkiego innego pieniądza.”
  Ty to bierzesz na poważnie ? Kiedy sam cytujesz, że rolę pieniądza pełniła np kukurydza…. Jeżeli ktoś sądzi , że Ameryka , w tym przypadku południowa była krainą szczęśliwości i dobrobytu, nieznającą wojen to najzwyczajniej w swiecie nie zna historii. Jak sobie Pan wyobraża powstanie imperiów Inków albo Majów czy później Azteków??? Wysyłali pokojowe delegacje do plemion z dżungli i proponowali im przystąpienie do ich królestw ???
  Każde z państw przedkolumbijskiej Ameryki posiadało sprawną administrację, system ściągania podatków (niechże i w zbożu, liściach koki i miodzie) oraz wojsko, które decyzje Państwa w razie potrzeby zbrojnie egzekwowało. Ludy południowej Ameryki dla tego łatwo poddały się dominacji Europejczyków, ponieważ znały , w przeciwieństwie do ich pobratymców z północy, państwową organizację i aparat przymusu. Hiszpański albo portugalski Wicekról po prostu zajął miejsce poprzedniego władcy.

 458. Poległ pod Katyniem w partyjnym marszu na Moskwę jak przodek z Napoleonem. Tak sobie myślę,że lot do Gruzji to było zwoływanie pospolitego ruszenia śladami przodka. Z opcją napisu na murach Kremla zadanie wykonane !

 459. @ Bywalec 2
  Obserwowalam wasza rozmowe, w ktorej kazdy swoj argument okraszales
  zlosliwoscia. I ty mowisz o obrazaniu innych? To dopiero jest tupet.
  Ale bog z taboj.
  „…) tworząc swe urojenia, nie wyrządziłeś mi żadnej przysługi, nie oświeciłeś mego umysłu, lecz zmąciłeś go i miast wdzięczności, winien ci jestem nienawiść.

  Autor: Donatien Alphonse François de Sade, Dialog między księdzem a umierającym.

 460. Bywalec 2
  1 sierpnia o godz. 9:53

  Mój komentarz
  Wieśka metoda, to uniki, nieustanna zmiana tematu – a to pieniądz papierowy, a to fundusze gwarancyjne, a to zestrzelenie MH17 nad Ukrainą, a to sojusz BRICS i Unią Euroazjatyckiej, a to, że nie wiadomo co uderzyło w Pentagon, a dlaczego utajniono ekspertyzy, chyba nie były to ładunki kumulacyjne lub termit (Wiesiek bardzo lubi używać fachowych terminów), a to Szwecja, cóż że ze Szwecji, itd.

  Jego wypowiedzi mają strukturę jednowymiarową. Są to ciągi pojęć, wymysłów i przypuszczeń spiętych ze sobą metodą ni przypiął ni przyłatał. Ciągi geopolitycznych bajdurzeń, pseudoekonomicznych wywodów, których w internecie jest zatrzęsienie, wystarczy kliknąć.

  Wiesiek nazywa te bełkoty poglądami i sugeruje, że głupcy i ignoranci na EP nie są w stanie zrozumieć jego skojarzeń, ponieważ nie czytają, nie umieją kojarzyć, myśleć logicznie, nie potrafią korzystać z wieśkowej metody synkretyzmu (?), itp.

  Wiesiek z cała powagą kopiuje z zakamarków netu na blog bajdurzenia napalonych propagandzistów opatrując je zachętą – ciekawe, warto poczytać.
  Od niedawna Wiesiek przeszedł sam siebie, ponieważ zamieszcza na EP tasiemce geopolityczne wyszukane w sieci i przetłumaczone przez automat z angielskiego na polski, co sprawia, że teksty te po przełożeniu przez automat na język polski staja się jeszcze bardziej absurdalne niż w oryginale. Wiesiek robi sobie jaja z EP.
  Pzdr, TJ

 461. jakub1
  Szkoda na czasu dla ciebie.
  Klasyczny przykład polskiego katolika co : „źdźbło w oku bliźniego dojrzy , ale kłody w własnym nie”

 462. @Wiesku- „dobralismy sie”. Czuje sie zaszczycona.

 463. Mad Marx
  1 sierpnia o godz. 11:01

  Pełna zgoda co do funkcjonowania państw w A.Pd.
  Tle że po zdziesiątkowaniu populacji Indian przez zarazy i agresywne chrześcijaństwo, poza zabytkami nic z prekolumbijskich kultur nie ocalało.

  W przeciwieństwie do kultur azjatyckich, gdzie odrodzenie państwowości po czasach kolonializmu nie było problemem.

  W artykule zaciekawiło mnie co innego.
  Sposób funkcjonowania tych jezuickich komun.
  Dało się na zasadzie wymiany i braku akumulacji bogactw w rękach nielicznych, stworzyć społeczność o stabilnym rozwoju.
  Nie dało się w Izraelu w systemie kibuców.
  Ludzie byli zbyt przesiąknięci materializmem i egoizmem?

  W każdym razie, teorie Marxa można było na jakąś skalę wprowadzić w życie.
  Pod warunkiem wykluczenia CHCIWOSCI.

 464. jakub01
  1 sierpnia o godz. 10:15
  @tejot
  Nie zrozumiales co napisalam. Ja tez nie mam „przekonania o Wiesku”
  natomiast pytalam skad twoje przekonanie, ze na podstawie zlosliwosci
  jednego blogowicza wobec drugiego zmienie zdanie o tym pierwszym?
  Masz prawo do swoich opinii jednak nie zapominaj, ze ja czytam wpisy Wieska i zadnych bzdurnych „aforyzmow” tam nie dostrzegam.

  Mój komentarz
  Jakub01, dziękuję za wypomnienie, że tejot nie zrozumiał, co napisałaś.
  Zapewniam, ze nie zapominam, że ty nie dostrzegasz żadnych bzdurnych aforyzmów we wpisach Wieśka.
  Pzdr, TJ

 465. Co jakiś czas pojawiają się głosy podsumowujące niezwykle obfitą twórczość Wieśka59. Dołączę więc m.in. do uwag @Tejota, z którymi się zgadzam.
  Mimo najlepszej woli i przy braku jakichkolwiek uprzedzeń nie mogę uznać wpisów Wieśka59 za odkrywcze ani interesujące choćby z uwagi na formę. Wiesio wciąż wyważa otwarte drzwi, czyli stwierdza różne oczywistości typu „każdy skutek ma przyczynę” oraz świeci światłem odbitym od linków, którymi hojnie ubogaca blog.
  Cenię go jednak za wytrwałość, gotowość (24h) i megalomańskie poczucie własnej wartości, co pozwala mu lekceważyć każdą krytykę pod swoim adresem i uważać za głupców tych, którzy sobie na nią pozwalają.

 466. @ Wiesiek :
  „Dało się na zasadzie wymiany i braku akumulacji bogactw w rękach nielicznych, stworzyć społeczność o stabilnym rozwoju.
  Nie dało się w Izraelu w systemie kibuców.”
  Doprawdy ?????
  Czy w Ameryce Południowej albo Indiach czy Chinach nieliczna warstwa uprzywilejowana nie zgromadziła wielkich bogactw ????
  A czy Izrael nie należy do państw o stabilnym rozwoju i to w warunkach wrogości sąsiadów, czyli przy konieczności wydawania znacznych kwot na wojsko ???
  Zanim zaczniesz wrzucać wypociny internetowych mędrców , zadaj sobie trochę trudu, aby je przeanalizować choćby pod względem elementarnej logiki…..
  P.S. Polecam lekturę Aleksandra Bocheńskiego. Trochę inny temat ale jest wiele cech wspólnych współczesnych internetowych mędrców i naszych historyków z ubiegłego wieku…..

 467. @Bywalec 2
  Masz lustro w domu? To sie przejrzyj.
  Jestes arogant, a to karykatura dumy. Ale niech ze ta niech ze ta, jak powiadaja starzy Gorale – co sie ta bees bidzil.
  @Tejot
  To dobrze, ze nie zapominasz. Cwicz pamiec, cwicz.
  Na dwie rzeczy nie ma lekarstwa: na śmierć i na bezczelność.

 468. Co się stało z naszą klasą czytaj gościnnością. W kraju katolickim wojsko,policja, prokuratura,sądy, więzienia,kłódki nawet na działce czy pas cnoty u żony na bezrobociu. A kiedyś w czasach słowiańskich żadnych problemów mieszkaniowych, rodzina była swoim. Żony wspólne ,dzieci też,kotły też. Kto myślał o żłobkach itd. Wojsko wtedy kiedy dostali alarm. Patrioty zastępowali dziewicami w rozliczeniu za odstąpienie od spalenia gumna. Tak sobie myślę,że teraz prawdziwych dziewic już nie ma i trzeba budować Forty dla jankesów. Czy dziewictwo dla dobra kraju będzie chronione bo pokażcie okupanta,który woli Solidarność od dziewicy na tacy.

 469. mag
  1 sierpnia o godz. 11:26
  Nie bardzo rozumiem te pretensje. Czy ktos cie zmusza do czytania wszystkich wpisow? Z tym sie zgadzasz z tym nie zgadzasz ale ani slowa o tresci tych wpisow. W dyskusji udzialu nie bierzesz a jedynie w nagonce na blogowicza typowej dla tych, ktorzy nie potrafia merytorycznie podejsc do jakiegokolwiek tematu poruszonego przez @Wieska, stwierdzajac, ze ..nudzi. No to jak nudzi toz czlowieku nie czytaj.

 470. Mad Marx
  1 sierpnia o godz. 11:29

  Przykro mi, że się nie rozumiemy.
  Próba zbudowania Arkadii, czy ucieleśnienia idei Rosseau, skończyła się powodzeniem.
  I została zniszczona.
  Nie powiodło się nigdzie indziej.
  Stworzono samowystarczalne społeczności.
  Tyle miałem do powiedzenia.

 471. Sciaga dla antysemickich Przodowniczek i antysemickich Przodownikow blogosfery…

  dla Mag i Zetusa oraz oczywiscie Wiesia….

  …Prześladowania wobec Żydów – bicie, tzw. getta ławkowe na uczelniach, bojkot ekonomiczny, wykluczanie z zawodów, zakazy studiowania, szkalowanie w prasie i w kościołach itd. – stały się w XX w., a zwłaszcza w drugiej połowie lat 30., czymś w Polsce absolutnie powszechnym. Podczas wojny, pod wpływem propagandy nazistowskiej, było już tylko gorzej. Niestety, Holokaust niewiele zmienił – pogromy ludności żydowskiej ocalałej z Zagłady miały miejsce również po wojnie, bynajmniej nie tylko w Kielcach.
  Polacy w swej masie nie tylko prawie nic o tym nie wiedzą, lecz mało ich to interesuje. Nie odczuwają z tego powodu wstydu, a ci bardziej zarażeni antysemityzmem gotowi są te potworne fakty podważać, umniejszać, a nawet usprawiedliwiać.
  Nie jest zadaniem tego tekstu wyliczenie wszystkich krzywd doznanych przez Żydów z rąk Polaków. Nie o to tutaj chodzi, jakkolwiek krzywdy te będą w odpowiednich kontekstach wspominane. Nie wyliczam ich, gdyż brzydzę się czymś takim i nie widzę, w jaki sposób mogłoby to pomóc komukolwiek wydźwignąć się z antysemityzmu. Nie robię tego również dlatego, że ta lista byłaby niebywale długa, zupełnie rozsadziłaby ramy tego tekstu. Jednym z przejawów antysemityzmu jest uparta amnezja historyczna. Oczywiście ktoś, kto nie chce wiedzieć, że Jedwabne było normą, a nie wyjątkiem, a szantażystów i szmalcowników wielokrotnie więcej niż osób bezinteresownie ukrywających Żydów, ten jest antysemitą – niemniej nie o to mi chodzi, żeby niniejszym tekstem kogokolwiek uczyć czy informować.
  Jeśli zechce (raczej nie zechce), wszystko sam łatwo odnajdzie w internecie i w książkach (ja w tej materii do żadnego autorytetu nie pretenduję – wiem tyle, czego każdy może dowiedzieć się w kilka dni). Moim zadaniem jest wyłącznie przystawić lustro do twarzy Polaka – takiego Polaka, który ma dość odwagi, by w nie spojrzeć…

 472. jakub01
  1 sierpnia o godz. 11:37

  Nie sadzę, by dało się ludzi zmusić do czytania czy refleksji nad tekstem.
  Odporność na wiedzę sprzeczną z dotychczasowymi pogladami, jest zastraszająco silna.
  Mechanizm wyparcia działa bardzo skutecznie.

  To co o współczesnej ekonomii- na przykład- pisze Hudson czy Stiglitz, to herezja w oczach przywiązanych do neoliberalnej czy klasycznej ekonomii.
  Ale, bawię się w propagowanie niektórych mysli, obserwując kliniczne przypadki odporności na wiedzę….

  Tam gdzie kończy się wiedza, zaczynają sie wycieczki osobiste i próby dyskredytacji, insynuacji, absolutnie niemerytoryczne.
  CBDO.

  Nie wolno odstawać od stada, pod żadnym względem…..

 473. Maslany Wiesio sie oburzyl na TJ.

 474. jakup07 udaje madra w sprzeczkach ieczy glupimi i glupszymi.

 475. Mad Marx
  1 sierpnia o godz. 11:01

  Mój komentarz
  W polskiej literaturze popularnonaukowej na temat kultur prekolumbijskich panuje mit dobrotliwego, dobrze zorganizowanego państwa i szczęśliwych poddanych, który to mit jest przeciwstawiany eurepejskiej pazerności, bezwzględności, zaborczości, itd.

  Państwa np. Mezoameryki aż do przybycia konkwistadorów, to były w porównaniu z europejskimi państwami superdyktatury oparte na poddaństwie, w których nieposłuszeństwo karano śmiercią, wojny były krwawe (a było ich mnóstwo – z powodu i bez powodu, każdy z każdym), zwycięstwa kończyły się masowymi rzeziami i perfidnymi obrzędami składania ofiar z ludzi.

  Sielankowość opisów państwowości prekolumbijskich w Ameryce środkowej i południowej w polskiej literaturze wynika z mentalności czytelników, do których jest ona kierowana, z popytu na na piękno, dobro, i sprawiedliwość jako rekompensaty za krzywdy i uciążliwości życia na tym padole porażek i nieszczęść.

  To jest coś takiego, jak popularność seriali brazylijskich (wenezuelskich?), gdzie ludzie są dla siebie mili, wspierają się nawzajem (rodzina jest najważniejsza, nie pozwolę nikomu krzywdzić mojej kobiety), pomagają słabszym, wszystko ze sobą współgra, zdarzają się jacyś złoczyńcy, lecz w końcu przegrywają, sprawiedliwość triumfuje.
  Pzdr, TJ

 476. @Mag
  Co do linkow, to kazdy je tu podaje a niektorzy wylacznie lub prawie wylacznie. Nic w tym dziwnego nie ma, bo skoro jakis link ilustruje pewna teze lepiej niz kilometrowy opis wlasny, to naturalnie nalezy link podac.
  Czy kiedy ty sama podajesz link, to..swiecisz swiatlem odbitym? Wywazasz otwarte drzwi? Nie zauwazylas chyba, ze Wiesiek nie nazywa glupcami krytykow ale tych, ktorzy krytyke okraszaja insynuacjami, przekreceniem, sprostaczeniem i kompletnym niezrozumieniem tego co napisal. Vide – jego niedawna rozmowa z @Bywalcem, ktory w jej trakcie ustawicznie swojego rozmowce obrazal aby na koniec samemu poczuc sie obrazonym. To co nazywasz megalomania ja uznaje za wyjatkowa cierpliwosc wobec napastliwosci zastepujacej merytoryczne argumenty. Ktoz wreszcie zabrania rozmowcom podac linki obrazujace odmienne tezy od tych stawianych przez @Wieska? To chyba lepsze niz twierdzenie – nie masz racji bo nie, moja racja jest najmojsza.

 477. Jakup 07 zakochala sie w wiesiowych wpisach. Czyli w niczym.

 478. tejot
  1 sierpnia o godz. 9:57

  Zahaczyłeś, tejotku, o moje zainteresowania – m.in stereotypami – a mam dwie luźne sekundy, więc się odniosę. Wieśka „każdy skutek ma swoją przyczynę” nie odbieram jako odkrywanie Ameryki lub popis, lecz jako powszechnie stosowane zdawkowe przypomnienie oczywistości, w tym wypadku – ukierunkowanie uwagi odbiorcy na związek przyczynowo-skutkowy między omawianymi rzeczami. Czy kiedy przywołuję znany aforyzm „Każdy jest kowalem swego losu” – który jest, jak wiele aforyzmów, i słuszny, i niesłuszny – to coś odkrywam lub popisuję się znajomością powszechnie znanego? Dodaję tylko znaną słowną ilustrację do mojej myśli, uwyraźniam ją, nic poza tym.

  Gdybyś przyłapał Wieśka na przykład na powtarzaniu z całą powagą idiotycznego aforyzmu „Prawda leży pośrodku” lub zauważył u niego jeszcze bardziej idiotyczną manierę używania asekuranckiej konstrukcji „żeby nie powiedzieć” – miałbyś maleńką zasługę. A tak z chłodnego, pieruńsko precyzyjnego analityka wyskoczył na chwilę jak z butli – dżin-czepiak. Więc słusznie, choć delikatnie, jakubek coś w rodzaju uczulenia na Wieśka Ci wytknęła.

  Ale spokojnie, nie jesteś osamotniony – mnie się też przytrafia. Sam zobacz.

  „Wracając spoza gór i rzek przyhamowałem w Odessie, żeby się napić paskudnego piwa w byłym królestwie Beni Krzyka. W knajpie szesnastej kategorii przysiadł się do mnie starowina, żeby nie powiedzieć – dziadyga.
  – Masz zapalić, ojczulku? – zapytał.
  Położyłem na stoliku paczkę „ekstra mocnych”. Poobracał na wszystkie strony.
  – Skąd byś był, ojczulku?
  – Z Polski.
  – Znaczy – handlujesz.
  – Nie.
  – To co cię przywiało?
  – Chciałem się napić piwa.
  – Aaa, to, że tak powiem, gość w dom – Bóg w dom. Patrzcie, ludzie – dobry człowiek pofatygował się aż zza granicy, żeby staremu Chaimowi postawić bombkę, niech będzie – parę bombek. Z rybą? Co ty się, dziadku, pytasz – krowa pije bez ryby. Alonuszka, dawaj rybę!
  Podeszła babina z koszem.
  – A forsę masz, Chaim?
  – Ach ty chamko jedna! Siedzą przy stole kulturalni ludzie, zagraniczni, którym się spodobało pooddychać naszym nieprawdopodobnym powietrzem, a ona o forsie. Jak ci mówią grzecznie w kapitalistycznym kraju: „Dawaj, babo, rybę”, to ty stul swoją radziecką gębę i pytaj, czy jeszcze czego nie trzeba, choćby tu siedział sam Hitler. No „Hitler” to może za duże słowo”.

  A „żeby nie powiedzieć” to przewrotne słowo. Przewrotność polega właśnie na powiedzeniu tego, czego się w deklaracji niby nie chce powiedzieć. Można więc używającego frazeologizmu „żeby nie powiedzieć” skwitować: „Właśnie powiedziałeś”.

 479. Blogowe Baby sie ponownie kloca…….

 480. jakub01
  Dziwne są Twoje pretensje.
  A Ty nie oceniasz innych”? Bywa, że rozdajesz mocne kuksańce i używasz ostrych słów.
  Do treści się odnoszę, owszem, ale gdy chcę z kimś podyskutować (bo według mnie warto),co zresztą często mi zdarza.
  Wiesio sobie świetnie radzi, o czym najlepiej świadczy częstotliwość jegowpisów na blogu. On tym żyje i ja to rozumiem (wiem że nie wychodzi z domu) i chyba nie potrzebuje pomocy.

 481. @Wiesiek
  i to wlasnie powoduje, ze zagladam tu coraz rzadziej a polowy wpisow nie czytam. Nie dosc, ze jak piszesz – mechanizm wyparcia, szczegolnie dotkliwy w poznym wieku, to jeszcze ta koszmarna pretensjonalnosc. Nudne to w sumie. Ide z kotem pod prysznic (Szperek lubi wode) Trzymaj sie.

 482. https://forsal.pl/gospodarka/pkb/artykuly/1424177,ukraina-reformy-gospodarcze-mfw-sprzedaz-ziemi-prywatyzacja.html
  ============

  Rozpoczyna się ekonomiczny rozbiór Ukrainy, hamowany dotychczas interesami oligarchów.
  Zapewne skończy jak Portoryko…..

 483. @tejot
  1 sierpnia o godz. 11:48
  Zgadzam sie @tejocie z tym, że te filmy brazylijskie są skrajnie naiwne, ale mimo to lubię westerny, gdzie „prawi” po wielu bojach pokonują „złych i odrażających”. Dobro triumfuje – to mi nieraz jest potrzebne, żeby móc chociaż wyobrazic sobie jak mogłoby być. W międzyczasie polecam film o dżungli amazońskiej „W objęciach węża”. ( spotkanie Europejczyków z pocz XXw z indianami dżungli)
  Takie „W samo południe” przekazuje jakąś prawdę o ludziach, że w większości są tchórzami i wolą „spokojnie przeżyć do jutra” niż dać się zabić w szczytnym nawet celu. Bohaterowie są wyjątkami, ale się zdarzają od czasu do czasu i to nie są bohaterowie we wszystkich okolicznościach, tylko w konkretnym, choćby jednym, przypadku.

 484. pombocek
  1 sierpnia o godz. 11:55
  tejot
  1 sierpnia o godz. 9:57

  Zahaczyłeś, tejotku, o moje zainteresowania – m.in stereotypami – a mam dwie luźne sekundy, więc się odniosę. Wieśka „każdy skutek ma swoją przyczynę” nie odbieram jako odkrywanie Ameryki lub popis, lecz jako powszechnie stosowane zdawkowe przypomnienie oczywistości, w tym wypadku – ukierunkowanie uwagi odbiorcy na związek przyczynowo-skutkowy między omawianymi rzeczami.

  Mój komentarz
  Pombocku, podśmiewam się z aforyzmu „każdy skutek ma swoją przyczyną”, ponieważ przychodzi mi na myśl inny aforyzm ukuty przez jednego z braci bliźniaków – jeśli ktoś ma pieniądze, to skądś je ma.
  Oba aforyzmy są tożsamościami, czyli masłem maślanym.
  Pzdr, TJ

 485. Wiesiek
  To przecież nie ja nie chcę sie niczego nauczyć . Przez twój upór przyjęcia do wiadomości , że nie istnieje w Polsce żaden Bankowy System Gwarancyjny , zajmujący się płynnością polskich banków, nie przeszliśmy do żadnej rzeczowej wymiany poglądów . Jak można prowadzić taką wymianę opierając się na nie prawdzie , na zmyśleniach, np. takich , ze kraje BRICS kwitną , a USA jest w kryzysie . Nawet na tym blogu obracamy się już w rzeczywistości , w której fakty nie mają żadnego znaczenia , liczą się jedynie opinie, im bardziej fantastyczne , tym lepiej .
  Dla mnie nie jest to żadna podstawa do wymiany poglądów , mimo tego pozostawiam sobie prawo do zwrócenia uwagi , kiedy mijasz się już całkowicie z prawda , tak jak w przypadku tego nieszczęsnego Bankowego Systemu Gwarancyjnego , o którym pisałeś wczoraj .

 486. @Pombocek!
  A juzem stracila nadzieje,ze jeszcze sie pojawisz.Jakos oboje nie mozemy sie na dobre rozstac z tym blogiem he, he. Pozdrowko.

 487. jakub01
  Nie dzielmy włosa na czworo. Ja nie śledzę „potyczek” blogowych, kto kogo obraził lub kto się poczuł obrażony.
  Odpowiadam za swoje wpisy i tyle. Nie upieram się , że zawsze mam rację. Zdarzało mi się przepraszać, ale najbardziej nie znoszę babrania się w tym, co ktoś kiedyś powiedział i trzeba mu to wyciągnąć przy nadarzającej się okazji, sięgając do blogowego archiwum.
  Plotkarstwu i jątrzeniu konfliktów, które co jakiś czas „wybuchają” mówię stanowcze NIE.
  Pozdrawiam

 488. tejot
  1 sierpnia o godz. 12:18

  Skomentowałem Twój stosunek do Wieśka, tejotku, i nie tyle samą konstrukcję, co jej rolę w powszechnej mowie. Przepraszam, koń już przebiera nogami.

 489. Coz za koszmarnie pretensjonalna zabawa !
  – propagowanie niektórych mysli ! (A co z reszta ?! Nalezaloby chyba propagowac wszystkie !)i obserwacja klinicznych przypadkow kociej odporności na wiedzę pod prysznicem i gdzie indziej… pewnie tez tylko , niektorych .
  Lubic wode ale nie wiedziec dlaczego .. koty sa koszmarnie pretensjonalne i glupie ale to i tak nie umywa sie do „skali „pretensjonalnosci chodzenia z kotem pod prysznic

 490. zetus1
  1 sierpnia o godz. 12:17
  @tejot
  1 sierpnia o godz. 11:48
  Zgadzam sie @tejocie z tym, że te filmy brazylijskie są skrajnie naiwne, ale mimo to lubię westerny, gdzie „prawi” po wielu bojach pokonują „złych i odrażających”. Dobro triumfuje – to mi nieraz jest potrzebne, żeby móc chociaż wyobrazic sobie jak mogłoby być. W międzyczasie polecam film o dżungli amazońskiej „W objęciach węża”. ( spotkanie Europejczyków z pocz XXw z indianami dżungli)

  Mój komentarz
  Seriale południowoamerykańskie są dlatego produkowane, ciągną się w nieskończoność, bo ludzie je lubią. Ludzie chcą oglądać dobro, sprawiedliwość, pogodność w życiu, optymizm, itd.

  Producenci seriali, scenarzyści i reżyserzy wpasowują się w to zapotrzebowanie w sposób typowo rynkowy – z wyrachowaniem, cynicznie, na granicy podpuszczania widza pod instynkty (instynkt pożycia rodzinnego, macierzyństwa, agresji, itp.), stąd w tych filmach nieustanna mowa o tym, że nie pozwolę krzywdzić, np. rodziny lub „mojej kobiety”, jestem ojcem, nie pozwolę, mam prawo, itp. wiem kim jesteś, pożałujesz tego, itp. Schemat – niecne intencje, spór, nienawiść, obrona rodziny, groźby i zemsta jako sprawiedliwa odpłata.

  Te schematy są wykorzystywane nie tylko w serialach południowoamerykańskich. „Pogoda dla bogaczy” (czy czegoś nie pokręciłem z tytułem) jest przykładem.
  Pzdr, TJ.

 491. zetus1
  1 sierpnia o godz. 12:17

  Mój komentarz
  Dodam, ze niektóre westerny zaliczałem po kilka razy, bo lubię oglądać jak dobro i sprawiedliwość zwycięża. Porównując „W samo południe”, czy „Rio Bravo” do seriali płdn-amerykańskich odnoszę wrażenie, ze seriale te są zbyt długie, nachalne i uprzykrzające.
  Pzdr, TJ

 492. @Wiesiek :
  „Próba zbudowania Arkadii, czy ucieleśnienia idei Rosseau, skończyła się powodzeniem.
  I została zniszczona.”
  Sam sobie przeczysz: Gdyby skończyła się powodzeniem, to by nie została zniszczona > Dlatego odsyłałem Cię do Bocheńskiego, aby da ć Ci do zrozumienia, że dowodem na słuszność jakichś systemów jest ich zdolność do przetrwania.

 493. @Mag
  doceniam ale tez nie „rozdaje kuksancow” a jedynie oddaje tym, ktorzy mnie zaczepiaja, i to nie dlatego, ze ja stanowie dla nich jakis problem. Problemem sa sami dla siebie. Chcesz przykladu? No to prosze. Wlasnie napisalam, ze moj kot lubi wode i momentalnie objawil sie kretyn, ktoremu to przeszkadza, ktory zrobil z tego „temat”. I tak co chwile. W rezultacie nie sposob rozmawiac na jakikolwiek temat, bo zaraz komus wadzi przecinek.O jakimkolwiek dowcipie, poczuciu humoru, to juz w ogole mozna zapomniec. Za to zalew pouczen na kazdy temat, oczywiscie z wylaczeniem samego siebie sposrod tych niedouczonych.
  To dziecinada Mag. Walenie sie grabkami po glowie w piaskownicy.
  Kompletny brak poczucia humoru na blogu sprawia, ze czlowiek odnosi wrazenie, iz znalazl sie w gromadzie fanatykow nie sluchajacych i nie slyszacych nikogo i niczego poza swoim „wewnetrznym glosem”.
  Jak taki uslysze w sobie, to pojde do psychiatry. Nara.

 494. @jakub01
  Jakiś czas miałem Cię za bystrą, niebanalną osobę. Ale niestety przekroczyłas tę niebanalność wpadając w łapki Wiesia, który niczym Chrles Manson, stał się dlla Ciebie autorytetem. Jak to się dzieje, że Ty nie widzisz banałów, zarozumiałości i chamstwa Twojeg guru. No i śmieszności w wypowiadaniu pleonazmów typu mokra woda, kwadratowy kwadrat..i jeszcze parę , które zapodał @tejot.
  Ja bym okreslił Wiesia oksymoronem ‚Głupi medrek”, albo „Madry głupek”
  Oto tajemnica wiary; jedni widzą w Kaczyńskim wybitnego myśliciela, a inni znajdują sobie za przewodnika Wiesia. Dziwny jest ten swiat, jak spiewał Niemen.

 495. @Lewy
  Nie wiem czy to objaw bystrosci znielubic kogos tylko dlatego, ze nie podziela uprzedzen wobec osoby przez nas nielubianej. Przeciez nikt nikogo nie zmusza do czytania wpisow osob nielubianych wiec w czym problem ?

 496. PS. Nie mam guru.

 497. Lewy
  1 sierpnia o godz. 13:17

  Objawy wysokiej kultury pedla?
  Podziwiam……

 498. @jakub01
  Odchodzisz od tematu. Ja sie pytam co Cię tak oczarowało w Wiesku, a Ty mi coś o osobie nielubianej. Ja Wieska lubie, bo traktuje go jako niepelnosprawnego hdhd. Ale wolę go od ewidentnie pisowskich agentów, bo on z pewnością nie jest przez nikogo olacany, tylko tak sam od siebie grzmi na ten wstretny kapitalistyczny świat.
  Więc „w czym problem?” ano w tym, ze ja Ciebie i Twojego zauroczenia Wieskiem nie rozumiem. Bo kiedyś Cię roozumiałem.

 499. Antysemitkom i antysemitom na week-end….

  …Odwagi trzeba, bo w większości przypadków jednak zobaczy w nim twarz antysemity. Podkreślam przy tym, że nie zajmuję się tu antysemityzmem jawnym, czyli opowieściami o międzynarodowym spisku żydowskim, żydowskich krwiopijcach, podłej, lichwiarskiej naturze każdego Żyda, „talmudycznej moralności”, zdradzie wobec Chrystusa, lenistwie i chorowitości Żydówek itp. Artykuł ten dotyczy antysemityzmu, by tak rzec, kulturalnego.
  A wracając do kwestii żydowskiej tożsamości „gościa” w endeckim dyskursie: każdy, kto wyobraża sobie, że Żydzi są jakby mniej podmiotowi, że w mniejszym stopniu niż Polacy etniczni czy Polacy katolicy są w Polsce u siebie, ten jest antysemitą. Myślenie o Żydach jako „obcych w naszym domu”, jakkolwiek wielu Żydów tak samo myślało o sobie, jest fundamentalną antysemicką kliszą, tym bardziej zajadłą i niebezpieczną, gdy traktuje się tę żydowską tożsamość jako skazę krwi bądź jakiś skażony „status ontologiczny”, niezależny od tego, jak bardzo Polką czy Polakiem jest dana osoba.
  Podejrzliwe doszukiwanie się w kimś żydowskiego pochodzenia jest najbardziej typowym, a zarazem bardzo wyrazistym przejawem antysemityzmu. Antysemita mówi o Żydach, nawet całkowicie zasymilowanych, „oni”, nieustannie podejrzewając ich o złą wolę i nielojalność. Tego rodzaju piętnującą i wykluczająco-dyskryminującą postawę można nazwać antysemityzmem prostym…

 500. @Lewy
  Tak sobie mysle jak ten, jak mu tam -SS. Cy ja cie dobrze zrozumialam?
  Wiesiek „glupi medrek” jest demonicznym Charlesem Mansonem, w ktorego wampiryczne lapska dostalam sie ja – naiwne i bezmyslne dziecie, ktore nie dostrzeglo, ze z maniaklanego mordercy i jednoczesnie „madrego glupka” zrobilo sobie autorytet. W czym – niewiadomo. Nie widomo takze jakich to nauk udziela mi ow guru chamski i zarozumialy, czego rowniez nie dostrzegam, bo akurat nie uwazam za chamstwo i zarozumialosc opedzania sie od ustawicznych atakow chamstwa i zarozumialosci. Aby zatem utrzymac opinie osoby niebanalnej i
  bystrej musze koniecznie wydostac sie z lapsk tego potwora, ktory mnie glupiutka uwiodl i przylaczyc sie do ogolnej nagonki.
  Lewy czy ty sie dobrze czujesz? Upaly teraz takie.

 501. @Saldo
  nie opisuj „wlasnymi slowami” tego co prof.Hartman zamiscil w niedawnym wpisie. Zrobil to i lepiej i wnikliwiej i oczywiscie daleko sprawniej intelektualnie. Kto chcial przeczytal lub przeczyta, wiec po coz powtarzasz to samo tyle ze niezdarnie?
  ” Żydzi
  21.07.2019
  niedziela
  Czym jest polski antysemityzm? Czy zdołaliście go uniknąć?”
  Blog Jana Hartmana

 502. mechanizm wyparcia, szczegolnie dotkliwy w poznym wieku
  wytyka innym prawie 70-letnia dzierlatka.
  Niebanalna i bystra jak woda w prysznicu.

  No, czysta komedia na sezon ogórkowy 😀

 503. Młodzież z Dolnego Śląska jedzie na Kresy porządkować groby przodków.
  Ta oddolna inicjatywa nie ma poparcia organów polskiego państwa.
  Gdzie prezydent?
  Gdzie premier?

 504. @Lewy, 1 sierpnia o godz. 13:38

  Co tu rozumieć albo nie rozumieć?
  Niezbadane są gusta i może lepiej nie wiedzieć, co fascynuje dzierlatkę z kotem w najbardziej namolnym blogowym nudziarzu, bo jeszcze się okaże, że… buzujący sex appeal, promieniujący od wielkiego intelektu. A wtedy wpadniesz w kompleksy 🙁
  Ja już wpadłem.

 505. @
  Dzis 1 sierpien.Jak to milo rodacy, ze jestescie tacy wobec siebie zyczliwi, zwlaszcza w dniu tak uroczystym. Za take Polskie walczyly powstancy.

 506. Rzekła największa blogowa hipokrytka i poszła się wreszcie umyć.

 507. @Lewy
  A teraz powaznie:
  nie jestem zauroczona Wieskiem
  nie jest dla mnie autorytetem
  nie jest moim guru
  nie bronie go bo nie ma takiej potrzeby.
  Bronie prawa blogowicza do rzetelnej rozmowy, tj. pozbawionej napastliwego tonu, zlosliwosci, ironii, przeklaman celowych i nieswiadomych, jadu i osobistych wycieczek. Akurat Wieska to ustawicznie spotyka choc NIGDY nie zauwazylam aby pierwszy kogos zaczepil czy ustawicznie obrazal w jakiejs niby to dyskusji. Nie stawiam znaku rownosci miedzy opluwajacym a opluwanym. I dotyczy to w takim samym stopniu Wieska jak i ciebie czy kogokolwiek innego. Poza notorycznym czy tez zawodowymi hejterami typu zabka, gajowy czy ten jak mu – qurwik czy jakos tak. Nie obawiam sie isc pod prad opinii blogowej gdy widze, ze sie komus dzieje niesprawiedliwosc. Zarzucanie mi jakiegos osobliwego zauroczenia Wieskiem to zupelne nieporozumienie. Pombucka , Mag, Ciebie i pare innych osob lubie w takiej samej mierze, no i co z tego? Jak to sie niby ma do tresci wpisow?
  Nijak.O rany, Dzien Swira mi sie przypomina .

 508. „Waszym przeznaczeniem jest zginąć, aby Starówka mogła przejść”
  Polska paranoja.

  Kto wygra powstanie w tym roku?

 509. @wiesiek59 nieustannie obraża inteligencję większości uczestników tego blogu.

 510. @Lewy
  Acha, ja tez nie jstem zachwycona tym kapitalistycznym swiatem. Uwazam, ze kapitalizm odpowiada za zniszczenie planety i milionow zywych istnien.

 511. PS. Moja sympatia do Wieska nie oznacza zauroczenia Kaczorem. Co ma piernik do wiatraka?

 512. Brawo Jurek Owsiak!
  O 15-tej ruszył POLANDROCK FESTIWAL

 513. @pombocek, 1 sierpnia o godz. 11:55

  Ja bym nie równał wieśkowych aforyzmów (każdy skutek ma swoją przyczynę czy też vice versa) ze zwrotem „żeby nie powiedzieć”, który sygnalizuje pewną (udawaną) powściągliwość, ostrożność, niechęć do walenia między oczy, taki rodzaj grzeczności temperującej nieuprzejmość.
  A wiesiek jest marnym znawcą zarówno polityki jak i ekonomii, żeby nie powiedzieć palantem, niebywale przekonanym o swojej genialności.

 514. GajowyM.
  1 sierpnia o godz. 15:22

  Poziom ćwierćinteligenta najmądrzejszego z całej wsi, osiągnąłeś.
  Tyle prymitywnej zawiści w waszych wpisach, że szkoda dyskutować z takimi osobnikami.
  Było kamieniami na szkołę nie rzucać…..

 515. @ Lewy
  Nie uwazam, ze ktos rozmawiajac z np.z @gajowym (wlasnie probuje tu judzic) jest od razu moim wrogiem czy przeciwnikiem, czy tez osoba, ktora
  mnie rozczarowala, bo gadajac z przyglupem daje dowod zaniku inteligencji. Mnie nie przeszkadza , ze ktos kogo lubie gada z kims kogo mam w dalekim powazaniu.

 516. Powstańcy warszawscy; Hanna Stadnik i Stanisław Aronson to przedstawiciele tych szlachetnych ludzi o szczerych sercach i światłych umysłach, przekazujący nam wiedzę o tamtych tragicznych chwilach.
  O swoim bohaterstwie mówią niewiele, o potrzebie porozumienia ponad podziałami i wzajemnym szacunku przypominają.

  Jurek Owsiak w prostych słowach zwrócił się do tysięcy młodzieży zgromadzonych na festiwalu radości w Kostrzynie z apelem o radosne wykorzystanie czasu młodości w wolności i braterstwie.

  Młodzież z Dolnego Śląska poświęcająca czas wakacji na porządkowanie miejsc pochówku swoich przodków na Kresach, to przykład patriotyzmu.

  W dniu 1 sierpnia kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to ludzie symbole obywatelskiego czynu, odwagi i patriotyzmu.
  Życzę Im i wszystkim narodowym bohaterom zdrowia, spełnienia marzeń i ogólnego szacunku dla ich dokonań

 517. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego skłaniałaby do ujawnienia bohaterów to jest te osoby , które poparły kandydatów do KRS-u.
  A co jak ci umieszczeni na listach o tym nie wiedzą? Jak mają się ujawnić?

 518. Właśnie zawyły syreny i dzwonią dzwony w najbliższym kościele. Godzina W!

 519. Wiesiu59
  Po prostu olej te wszystkie „recenzje” na swój temat. Wiem, że będziesz pisał nadal, tak jak chcesz i co chcesz. Twoje święte, zbójeckie prawo.
  Raczej będę przewijać, ale i od czasu do czasu czytać.
  Pozdro.

 520. Zawiść – uczucie znacznie silniejsze niż zazdrość, polegające na odczuwaniu silnej niechęci lub wrogości w stosunku do osoby, której czegoś się zazdrości

  @wiesiek59

  Jak myślisz, czego ci zazdroszczę do tego stopnia, że popadam w zawiść?
  – Kiepskiej znajomości angielskiego?
  – Grzebania w necie przez całą dobę?
  – Braku przyjaciół w realu?
  – Nieznajomości świata (braku podróżniczego doświadczenia) poza internetem?
  – Wykształcenia psychopatologicznego i 17 kursów zakończonych egzaminem?
  – Czegoś innego?

 521. wiesiek59

  Rzeczpospolita pisze, ze zaden z katow Powstania Warszawskiego nie doczekal sie kary.
  https://www.rp.pl/Powstanie-Warszawskie/180829690-Kaci-Powstania-Warszawskiego-Spozniona-sprawiedliwosc.html

  Ciekawe , czy zbrodniarze z Wolynia zostali skazani ?

 522. ls42
  1 sierpnia o godz. 15:47

  Polacy potrafia tylko przegrywac.
  Widzimy to chociazby po 1989 roku, kiedy to pozwolilismy na wladze folksdojczow
  na smyczy Wall Street i Arabii Saudyjskiej ,
  nie organizujac nawet proby Powstania Wielkopolskiego.

 523. „Nie grają nam surmy bojowe
  i bębny do szturmu nie warczą
  nam przecież w te noce sierpniowe
  i prężne ramiona wystarczą”…….

  Nie wystarczyły, skazując kwiat polskiej młodzieży na śmierć.
  Durni politycy, jeszcze durniejsi oficerowie, podjęli decyzje w imie jakichś wyimaginowanych korzyści.
  Racjonalne i perspektywiczne myslenie, w tym kraju nie w modzie.

 524. Podczas 63 dni powstania warszawskiego udokumentowano 256 ślubów (cywile w tm czasie małżeństw nie zawierali). To były śluby powstańców. Polecam ciekawy materiał.
  https://natemat.pl/280465,jak-wygladaly-sluby-powstancze-nie-za-kazdym-mundurem-panny-szly-sznurem

 525. GajowyM.
  1 sierpnia o godz. 17:10

  Różnica pomiędzy mną a tobą i obszczekującymi mnie durniami polega na tym, że ja czytam, wy nie.
  Nie odzywam się niesprowokowany po chamsku.
  W dyskusji używam argumentów i odnosników a nie insynuacji.
  Sami dajecie świadectwo własnej intelektualnej wymoczkowatości.
  Tyle.

 526. Hartman zadał ciekawy temat.
  Perspektywy ludzkości w dobie zmian klimatycznych.
  ZEROWE……
  MAD MAX- spełnienie proroctwa niedługo…..

 527. tejot
  1 sierpnia o godz. 10:09

  Pytasz:
  „Czy w USA zdarzył się przypadek złożenia pozwu o obrazę (naruszenie dóbr osobistych) do sądu przeciwko reżyserowi filmu, czy skeczu, w którym obśmiewany jest polityk, przedstawiany w fałszywym świetle?”

  Takich przypadkow jest duzo. Sarah Silverman ktora „wystepuje” w zalaczonym wczesniej skeczu SNL czesto przekracza ryzykowna linie miedzy „comedy and defamation”. George Carlin mial wielu „wrogow”, dalej Bill Maher i wielu innych.

  Z drugiej strony Tina Fey za bezlitosna parodie Sarah Palin (slynne slowa na temat znajomosci polityki zagranicznej: „I can see Russia from my house”) otrzymala nagrode Emmy za swoj skecz.

  SNL prezentowane przez NBC, ma grupe prawnikow broniacych „freedom of speech” i „artistic expression” i rowniez osmieszany, osoba publiczna, moze oplacic prawnikow.

  Trump ćwierkal (tweet) przed wyborami ze zniszczy SNL. Trump wygral wybory, nie zniszczyl SNL a Alec Baldwin regularnie go parodiuje.

 528. jakub01

  Jakubku, blogi przestały dla mnie istnieć jako sposób bycia. Czekając na Godota, czasem zerknę, zauważę jakiś pierniczek-problemiczek, który mnie zainteresuje, i coś pisnę.

  Ostatnio żyję moją, trochę wcześniej obkrytykowaną przez żeglarzy (sam czuję się raczej zawodowym marynarzem, nie amatorem-żeglarzem) konstrukcją: mieczem na zawiasie umieszczonym nietypowo, bo na samym dziobie. Ostatnio zrobiłem na moim okręcie-kajaku inną, niekajakową nowość: ster z rumplem. Istał się cud. Pojechałem na trzech żaglach z przystani do kanału Jamneńskiego. Będzie trzy kilometry z kawałkiem. Weź nie żyj czymś takim, jak na samym początku unieruchomiłem ster i przez te trzy kilometry nawet go nie dotknąłem, bo okręt szedł jak po sznurku. Chyba Matka Hoża Snopowiązałkowa mnie prowadziła za dziób, jako że kajak to bardzo myszkujący zwierzak. Dopiero wtedy na sekundę dotknąłem steru, kiedy trza było skręcić do kanału.

  Tym żyję, a nie ocieraniem się o przypadkowych przechodniów w publicznym miejscu. Ty i nieliczni kompatybilni nie byli przypadkowi – to była łaska od boga Rongo. Z publicznym poruszaniem na blogach niepublicznych spraw też właśnie kończę, więc i nasza obrazkowa suita, jakubku, jest przerwana. Żal, bo jutro skoro świt pruję na wysokie klify w Poddąbiu między Ustką a Rowami. Tak więc niech Ci będzie po leku – jak mawiali łodziarze dawno temu, kiedy się mijały holowane barki, a huczący holownik był pół kilometra z przodu, więc spokojnie można było pogadać:

  – Ceś, Jeryk! Jag leci?
  – Po leku.

 529. Zakłamanie historii w IV RP ma się dobrze. PW to godziny,które zadecydowały o losach wojny. Tak sobie myślę czy to nie jest pomawianie…

 530. @wiesiek59, 1 sierpnia o godz. 17:42

  Różnica pomiędzy mną a tobą i „obszczekującymi ciebie durniami” polega na tym, że chyba nigdy nie odpowiedziałeś wprost na zadane ci konkretne pytanie, tylko zmieniasz temat, uchylasz się, sięgasz po insynuacje (ja czytam, wy nie), odsyłasz do linków i książek, i wykręcasz kota ogonem.
  Z tobą się nie da dyskutować, bo czytasz i uznajesz na tym blogu tylko własne racje, a najbardziej ci pasuje, gdy są przyjmowane przez aklamację.
  To rozmowa z pewnym namolnym świadkiem Jehowy bywała mniej jałowa niż z tobą.
  Z wypowiedzi innych osób wiem, że nie jestem w tej opinii osamotniony.
  Więc dlaczego posądzasz kogokolwiek o zawiść? Na jakiej podstawie?

 531. @Pombocek
  Ano po leku pombocku. Jac tym blogiem nie zyje a obrazkow mi starczy na dlugo, dluugo, bo ja sie w nie wkrecam i wykrecic spowrotem zal, wiec mi niespieszno.Czym sie .

 532. GajowyM.
  1 sierpnia o godz. 18:04′

  Skoro nie czytacie, nie znacie kontekstów, ani punktów odniesień.
  Zero wiedzy, wielkie mniemanie o swoich kompetencjach.
  Opartych na czym?
  Koncepcjach sprzed 40 lat?
  świat się zmienia panowie.

  Jak gówniarz czegoś nie rozumie, to próbuje osmieszyć.
  Wykazujecie dokładnie taką reakcję.
  Dyskutuje się na podstawie wiedzy.
  Dysponujecie moim zdaniem zerową w wielu dziedzinach.
  Nie czytacie= nie wiecie.
  Proste?

 533. „GajowyM.
  1 sierpnia o godz. 17:10
  Zawiść – uczucie znacznie silniejsze niż zazdrość, polegające na odczuwaniu silnej niechęci lub wrogości w stosunku do osoby, której czegoś się zazdrości

  @wiesiek59

  Jak myślisz, czego ci zazdroszczę do tego stopnia, że popadam w zawiść?
  – Kiepskiej znajomości angielskiego?
  – Grzebania w necie przez całą dobę?
  – Braku przyjaciół w realu?
  – Nieznajomości świata (braku podróżniczego doświadczenia) poza internetem?
  – Wykształcenia psychopatologicznego i 17 kursów zakończonych egzaminem?
  – Czegoś innego?”

  Nobody gives a rat’s ass about your feelings towards @Wiesiek59 or his comments!
  Wiesiek59’s comments and links are far less disturbing than your never ending whining and crying about them!

 534. wiesiek59
  1 sierpnia o godz. 18:20
  GajowyM.
  1 sierpnia o godz. 18:04′

  Skoro nie czytacie, nie znacie kontekstów, ani punktów odniesień.
  Zero wiedzy, wielkie mniemanie o swoich kompetencjach.
  Opartych na czym?
  Koncepcjach sprzed 40 lat?
  świat się zmienia panowie.

  Jak gówniarz czegoś nie rozumie, to próbuje osmieszyć.
  Wykazujecie dokładnie taką reakcję.
  Dyskutuje się na podstawie wiedzy.
  Dysponujecie moim zdaniem zerową w wielu dziedzinach.
  Nie czytacie= nie wiecie

  Mój komentarz
  Typowa mowa bufona – zero wiedzy, nie czytacie, nie wiecie, nie znacie kontekstów, ani punktów odniesienia, gówniarz czegoś nie rozumie
  i temu podobne groteskowe wywyższanie się, to typówka dla Wieśka.
  Pzdr, TJ

 535. @tejot, 1 sierpnia o godz. 18:42

  No właśnie. Jedyny oświecony na tym blogu, jedyny, który czyta, (choć mało co rozumie, bo znajomość języków obcych ma rudymentarną), ale wie lepiej 😎
  Groteska, zaiste.

 536. @Tejot
  skoro czytacie, wiecie, rozumiecie, to dlaczego nie potraficie rozmawiac ?
  Dajecie za to jakis koncert gowniarzerskich zachowan. Sami wystawiacie sobie laurke i zadne zaprzeczenia i wyjasnienia tego nie zmienia. Kon jaki jest ..etc.

 537. @tejot

  Wiesiek jest zakochany w sobie z wzajemnością i na żadne inne relacje nie ma w tym związku miejsca.
  Belfer z górniczej zawodówki przed klasą tępogłowych – tak się widział przez lata pracy zawodowej i to mu zostało. Forever 🙁

 538. Markuss
  1 sierpnia o godz. 18:33

  Thank’s sooo MUCH!!!
  People with intelligence equal to the size of the foot, should not discuss with IQpeople the size of the growth.
  It’s my big mistake…..

 539. tejot
  1 sierpnia o godz. 18:42

  Łepek, kwestionujesz i dyskredytujesz, zajmij się czymś konstruktywnym.
  Na przykład krytyką Styglitza, Hudsona, The Shakera, Warufakisa, Perkinsa, Hongbinga.
  KOSTRUKTYWNĄ dodajmy.
  Obiły ci się o uszy te nazwiska, poglądy przez nich głoszone?
  Czy tez przerastają cię intelektualnie o lata świetlne?

  Udowadniasz każdym wpisem, ze jesteś bystry.
  Jak woda w klozecie…..
  I tam twoje głupawe wtręty się znajdują.
  Poziom zaczepek gówniarza, intelekt zapewne zgodny z tym poziomem.

 540. @Tejot
  Nigdy nie ukrywalam, ze ekonomia to moja mocna strona. Niewielkie mam o tym pojecie tote slucham tych, ktorzy maja. Oczywiscie nie znaczy to, ze Wiesiek sie nie myli i, ze ja przy mojej niewielkiej wiedzy moge z nim wejs w polemike i mu to wytknac. Przywyklam jednak do tego, ze normalny czlowiek pewien swoich racji i wiedzy rownie normalnie rozmawia. Nie ma kompleksu nieuka, nie musi” podpierac” sie osobistymi wycieczkami, ironia, czy obrzydliwym i zupelnie bezzasadnym protekcjonalizmem. Jesli ktos po ciekawej dyskusji koniecznie chce wymoc na swoim rozmowcy przyznanie mu racji, a gdy ten jej nie przyznaje ucieka sie do takiego stwierdzenia jak :”Myślę , ze ten eksperyment to drobne światełko w otchłaniach twojej ignorancji ekonomicznej , która tak pracowicie i bezwstydnie tutaj pielęgnujesz.”
  No to co ja mam o takim czlowieku myslec? Dla mnie jest kompletnie niewiarygodny. Bo jakze moze byc wiarygodny czlowiek, ktory mowi wrecz – „albo mi przyznasz racje albo jestes duren” i to w sytuacji, gdy temat rozmowy nie mozebyc jednoznacznie rozstrzygniety i wymaga zawierzenia rozmowcy wobec niemoznosci przedstawienia dowodow.
  Nalezy umiec przyjac na uzytek rozmowy punkt widzenia drugiej strony. Jesli zamiast tego ktos posilkuje sie kpina, to w moich oczach nie jest powaznym dyskutantem.Ergo – nie wierze mu choc sama nie dorownuje wiedza.

 541. @blad -powinno byc -„nigdy nie ukrywalam, ze ekonomia to nie jest moja mocna strona”.

 542. @Symetryczny
  1 sierpnia o godz. 10:45

  Na miejscu opozycji powiesiłbym mu na szyi wielką tablicę z listem, w którym Gosiewski w imieniu PiS zachwalał kredyty frankowe i protestował przeciwko ich ograniczaniu przez banki:

  http://old.pis.org.pl/article.php?id=4415

 543. „Thank’s” mówi wszystko 😀

 544. jakub01
  1 sierpnia o godz. 19:01
  @Tejot
  skoro czytacie, wiecie, rozumiecie, to dlaczego nie potraficie rozmawiac ?

  Mój komentarz
  1) Jakub01, ja nie jestem WY.
  2) Skąd się dowiedziałaś, ze MY nie czytamy, nie wiemy, nie rozumiemy?
  Pzdr, TJ

 545. @jakub01
  1 sierpnia o godz. 19:29
  „nigdy nie ukrywalam, ze ekonomia to nie jest moja mocna strona”.

  I w tym sęk . Nie odbieraj tego jako osobistego przytyku, ale cały system edukacji obowiązujący w Polsce od ponad wieku nie uczy myślenia. Nie uczy ekonomii, nie uczy logiki, nie uczy obiektywnej historii nie obciążonej bagażem mesjanizmu i pseudonacjonalizmu, nie uczy szeroko pojętego wychowania obywatelskiego. Uczy tylko źle rozumianego patriotyzmu.

 546. @Tejot
  „Mój komentarz
  Typowa mowa bufona – zero wiedzy, nie czytacie, nie wiecie, nie znacie kontekstów, ani punktów odniesienia, gówniarz czegoś nie rozumie
  i temu podobne groteskowe wywyższanie się, to typówka dla Wieśka.”
  Nie zaprotestowales przeciwko takiej formie. No dobra – was jest raz za to reakcje nieraz wspolne z podobnie myslacymi. Czy tez raczej powinnam napisac – bezmyslnymi?

 547. @Mad Marx
  Akurat mialam to szczescie, chodzilam do klasy eksperymentalnej w podstawowce z programem, ktorego nawet w dzisiejszych szkolach nie ma, choc bylo to pol wieku temu. I z pewnoscia byl to program uczacy myslenia. I to jeszcze jak!
  Ale tez myslenia nie uczy wylacznie szkola, w znacznie wiekszej mierze dom. O ile jest to dom pelen ksiazek i ludzi z ktorymi mozna swobodnie rozmawiac na kazdy temt. A moj taki byl.

 548. PS. Ekonomie mialam w szkole sredniej i pisalam z niej prace dyplomowa.

 549. masz co los! zdaje się że temat Powstania Warszawskiego*był tyle razy omawiany na blogu (właściwie co rok), zgoda co oceny miała miejsce niejednokrotnie, a na blogu syreny nadal wyją. Syreny i syreniarze.
  *nazwa z dużej litery

 550. jakub01
  1 sierpnia o godz. 19:45

  Jak widzisz, panowie sa biegli w ortografii, interpunkcji, wycieczkach osobistych.
  Nie wydusisz z nich pogladów, informacji, stosunku do rzeczywistości.
  Dyskutanci wysokiej klasy….

 551. @Mad Marx
  1 sierpnia o godz. 19:45
  A wiesz, ja w ogole mysle, ze za komuny system edukacji byl calkiem niezly a przynajmniej (relatywnie do tamtego czasu) o wiele lepszy niz obecnie. Nie wyobrazam sobie aby uczniowie szkoly sredniej a nawet podstawowej z mojego pokolenia nie wiedzieli tak elementarnych spraw jak ponizej.
  https://www.youtube.com/watch?v=UHNNpsbxNrs

 552. @jakub01
  Potrafisz być tak irytująca, że bolą zęby.
  Straciłaś życzliwego czytelnika.
  @GajowyM
  Ukłony, ale wyluzuj. Nie warto…

 553. żabka konająca
  1 sierpnia o godz. 19:55

  Interesująca kompilacja materiałów naa temat PW.
  https://marucha.wordpress.com/2019/08/01/general-sosnkowski-a-powstanie-warszawskie/

 554. @Mad Marx
  Przypomnialo mi sie jeszcze jedno. Wiesz, ze polskie dzieci w szkolach w Niemczech, Holandii uchodzily za bardzo zdolne? Chodzi mi o dzieci emigrantow . I nic dziwnego. W polskiej podstawowce bylo bodajze 14
  przedmiotow w niemieckiej czy holenderskiej 6. Dzieci w wieku szkolnym
  przechodzac na program o polowe lzejszy za to swietnie zorganizowany uczyly sie znakomicie.

 555. @Mad Marx: szkoła średnia to była eksperymentalna szkoła wieczorowa. To chyba z brudu te fantazje na swój temat – najwyższy czas wziąć solidną kąpiel z długim odmaczaniem.

 556. kooperatywaMandragon

  Zauwazyłem, że podjął pan polemikę z Mauro Rossim na temat marksizmu. Daremny trud bo dla Mauro marksizmem są jakieś wspomnienia z lat 70 – głownie chyba chodzi o kołatającą mu się jeszcze po głowie publicystykę polityczną z tamtego okresu. Konkretnie ówczesna propaganda określa poglądy Mauro na ten temat. Tak więc pisząc o marksiźmie tak naprawdę nie wie o co chodzi.
  Jak ten propagandowy pseudomarksizm, który wciąz ekscytuje Mauro naprawdę wygladał trafnie opisuje wspomniany przezemnie wcześniej Jerzy Eisler w książce „Czterdzieści pięć lat które wstrząsnęły Polską”. Fragment dotyczy wielokrotnie wyrażanego prze Edwarda Gierka przekonania, że dramatyczna pod wzgledem gospodarczym druga połowa lat 70 zakończona jego politycznym upadkiem był wynikiem „spisku”.

  „Głeboka wiara w spiskową teorię dziejów nie była domeną wyłącznie Gierka, a także wielu jego współtowarzyszy. Ciekawe jest, że tak liczni działacze PZPR, przy róznych okazjach odwołujący się do doświadczeń marksizmu, zamiast ufać analizom ekonomicznym, społecznym, politologicznym opartym na doświadczeniach tegoż marksizmu, wolało dawać posłuch przedstawicielom służb specjalnych i wierzyć we wspomniane teorie spiskowe. Szokuje wręcz permanentne dopatrywanie się przyczyn cyklicznych buntów społecznych w spiskach towarzyszy z „resortów siłowych” a nie w poddającym się naukowym analizom procesach.”

  Wiele się pisze na temat obciązeń w świadomosci społecvznej, które po sobie pozostawił PRL. Moim zdaniem mozna do nich również zaliczyć podatność na teorie spiskowe – przecież również odczuwalną w komentarzach blogowych.

 557. czekam aż @stasieku mi się ukłoni. Ja nie wyluzuje ponieważ pluskwa wyżyła się na moich dzieciach – to jest niewybaczalne.

 558. @Bar Norte, dobrze że podajesz konkrety – inaczej chwalenie książki na wyrost jest promocją bez pokrycia, czy mam sprawdzić jak to było dokładnie z pożyczkami i z szukaniem 40 miliardów? W tej chwili nie mam czasu, ale jeśli któreś z blogowiczów nie podejmie tematu odezwę się później.

 559. https://www.zerohedge.com/news/2019-08-01/they-said-what-here-are-13-nuttiest-quotes-wednesdays-democratic-presidential
  ============

  Poziom debaty świadczy o poziomie elit….
  Pretendentów sporo, ludzi z klasą, niewielu.

 560. @Mad Marx
  Napislm wyraznie – eksperymentalna szkola podstawowa a nie wieczorowa. Nie watpie, ze umiesz czytac. Za to oszolomka najwyrazniej nie. Ale mniejsza o to, w koncu nie ma to zadnego znaczenia.

 561. Od jutra kierowcy samochodów osobowych będą mogli jeździć pierwszym wybudowanym w czasie kadencji PIS-u 30. kilometrowym odcinkiem autostrady A-1 z Pyrzowic do Częstochowy.
  Obwodnica Częstochowy znowu w budowie.
  Cała A-1 dopiero za kilka lat

 562. żabka konająca

  „jak to było dokładnie z pożyczkami i z szukaniem 40 miliardów? ”

  Eisler to bardzo szeroko, wielostronnie a zarazem jasno omawia poczynając od rozdziału „Boom na kredyt” – równiez z uwglednieniem światowej sytuacji politycznej i gospodarczej.
  Niestety streszczenie, nawet telegraficzne, tej czesci ksiązki jest niemozliwe w formie komentarza.

  Jeszcze na temat działalnosci autora w IPN o którym wspomniałaś poprzednio. Ponieważ Eisler jest jak najdalszy od spiskowych teorii to na dobre wyszło ksiązce. Na przykład statystyki dotyczące strajków czy protestów w 45 – leciu, wczesniej niepublikowane, bardzo ją konkretyzują.

 563. jakub01
  1 sierpnia o godz. 19:45

  Mój komentarz
  Jakub01, pytałem ciebie:
  Skąd się dowiedziałaś, ze MY nie czytamy, nie wiemy, nie rozumiemy?
  Nie odpowiedziałaś.
  Pzdr, TJ

 564. Konkretnie i trafnie odpowiada uczestnik programu milionerzy. Trzymam kciuki

 565. Proste pytanie, ale się nie udało, a szkoda
  Kolejny uczestnik i cała publiczność to mlodzi ludzie. Skąd mogli wiedzieć, że powiedzenie „a juści” oznacza „ma się rozumieć”

 566. Program MILIONERZY cieszy się popularnością u telewidzów.
  Poszukiwanie źródeł niektórych sformułowań prowadzi do ciekawych wnisków. Powieść Władysława Reymonta „Chłopi” przetłumaczona w okresie międzywojennym na hebrajski była w ówczesnej Palestynie niezwykle popularna i wywołała gorące spory dotyczące wydarzeń opisanych w powieści i samego autora, którego posądzano o antysemityzm.
  Niektóre zdania w powieści zaczynają się od „Juści, że……”
  To, że młodzi nie czytają ojczystej literatury jest faktem, nawet noblistów, bo gdyby czytali to przynajmniej jakaś część publiczności nie zwekslowałaby uczestnika programu na manowce

 567. Bar Norte , 20:25

  Boris Johnson rekrutuje do swojego gabinetu prawdziwa Czarna Sotnie.
  Nowa minister spraw wewnetrznych zostala wyrzucona z pracy kilka lat temu za probe wyludzenia dodatkowych funduszy od angielskiego podatnika pod pozorem pomocy humanitarnej.
  Pieniadze tak naprawde mialy byc przekazane bohaterskiej armii okupujacej Wzgorza Golan.
  https://www.politico.eu/article/boris-johnson-new-cabinet-whos-in/
  ,,Priti Patel, home secretary: Vote Leave campaigner. Daughter of Ugandan-Asian newsagents. Sacked from Theresa May’s Cabinet for holding secret meetings with the Israeli government while “on holiday” in the Golan Heights. Proper right-winger who loves Margaret Thatcher. May or may not want to bring back hanging — but unlikely to get the chance, either way. Former lobbyist who once worked for the tobacco industry, if this Observer story is right.”

 568. @Wiesiek59

  Szkoda, ze osoby, ktore atakuja ironicznie, z sarkazmem i personalnie Ciebie, twoje wpisy czy linki, nie odnosza sie do tego merytorycznie.
  Lubie czytac wpisy Lewego, Tjota, Bywalca, Gajowego i wielu innych…na temat… .
  Dziwne, ze niektorym wydaje sie, ze czytajacy ten blob nie potrafia wyrobic sobie opinii o czymkolwiek bez ich „profesjonalnej expertyzy”.

  PS. Chetnie czytam twoje wpisy.

 569. @Tejot
  Odpowiedzialam
  jakub01
  1 sierpnia o godz. 19:01

 570. @Mad Marx
  1 sierpnia o godz. 12:51
  „… dowodem na słuszność jakichś systemów jest ich zdolność do przetrwania.”
  Nawet w przypadku KK? Czas przetrwania już ponad 1700 lat!
  No chyba nie zaprzeczysz, że jest to niesamowicie skuteczny system zniewolenia umysłowego. Skuteczny, ale czy ze wszech miar słuszny?
  Za tą „słusznością” stoi przemoc pod każdymi względami.

 571. @ls42
  2 sierpnia o godz. 17:50

  To jest o kobietach w Iranie, a w AS jest gorzej, więc ostrożnie z tymi zachwytami, chyba że ironicznie.
  Sharia for Women: A Female Sharia Survivor Shares Her Story

css.php