Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Kobieta

21.08.2019
środa

Kobieta w kobiecie

21 sierpnia 2019, środa,

Proszę wybaczyć, iż wyjątkowo (i na krótko) odchodzę od tematyki, która skupia „moich” blogowiczów. Jak już wspominałem, jestem czytelnikiem tygodnika „New Yorker”, którego każdy kolejny numer zaczyna się od listów do redakcji.

Oto pierwszy list w wydaniu z 29 lipca w moim amatorskim tłumaczeniu. Być może zainteresuje blogowiczów (-ki). Tytuł pozostawiam w oryginale.

The woman within
Jako kobieta z nawrotami raka – teraz bez piersi, macicy, szyjki macicy, jajników, jajowodów – uważam, że mam podstawy powiedzieć, że jest się czymś więcej niż sumą organów swojego ciała. Dlatego trudno mi ukryć gniew z powodu tego, co Sarah Magnuso i Darcey Steinke mają na myśli, pisząc o tym, co czują z powodu utraty „uprzywilejowanej, płodnej kobiecości”, jak to ujęła Magnuso w swojej recenzji książki Steinke o menopauzie. („New Yorker”, 24 lipca).

Dzięki odzyskanemu poczuciu wolności ostatnich pięć lat było najszczęśliwsze w moim życiu: liczy się każda sekunda, kiedy mój świat się zmienia, a ja wraz z nim. Moje piersi, młodość i płodność stanowiły potężną siłę, która oddzielała mnie ode mnie. Jeżeli odczuwam jakiś gniew z powodu utraty tych rzeczy, to dlatego, iż tak długo pozwalałam, aby mnie definiowały.

Patrycja McKinstry
Phoenix, Arizona

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 211

Dodaj komentarz »
 1. Brawo Panie Danielu, świetnie , że odszedł Pan (chwilowo) od tej naszej zaściankowej tematyki: prezes i spółka. To co Pan teraz przedstawił jest ważne, to o życiu jednostki i jego sensie – osobistym. Zaczynam czytać The New Yorker’a, wczoraj przeczytałem pierwszy materiał o ministrze Pompeo.

 2. Of course … te peryferie naszego ciała, im dalej od mózgu tym gorzej z nimi, sterowalne na ogół, ale bywa, że kłopotliwe, krępujące, zawracające głowę. Istne duperele. Ale niektóre warto trzymać. Układ trawienny wraz z garniturem zdrowych zębów, niektóre kończyny jako to się ruszające w zawiasach, co tam jeszcze?

 3. Krok po kroku i dojdziemy do samego końca, ale nie jestem przekonany czy będziemy w pełni świadomi kiedy to nastąpi.
  Ja podzielam zdanie czytelniczki iż lżej się idzie bez zbędnego balastu niemniej rację ma teo, układ pokarmowy warto zachować choćby po to żeby się w międzyczasie czegoś napić

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Człowiek, nie jest sumą „podrobów”.
  Definiowanie kobiety jako macicy jedynie, też mi się nie podoba.
  Niestety, w większości populacji naszego globu, rola kobiety sprowadza sie do tego.
  Z powiedzmy 1,5 miliarda kobiet w wieku rozrodczym, ten problem dotyka 1,2 miliarda.
  Europa jest ewenementem, czy raczej cywilizacja europejska……

 6. na TEMAT napiszę przy najbliższej okazji.
  Tu mamy faceta* w facecie:
  ” Dzień po stwierdzeniu, że amerykańscy Żydzi, którzy głosują na Demokratów, wykazują „ wielką nielojalność ”, prezydent Trump w środę powtórzył twierdzenie zwolennika, że ​​jest on ukochany przez izraelskich Żydów „jak król” lub „drugie przyjście Boga”.(…) Wielu ewangelików w Stanach Zjednoczonych uważa Trumpa za narzędzie woli Bożej, ponieważ wspiera on żydowskie panowanie nad Izraelem, uważając je za warunek powtórnego przyjścia Chrystusa. Ale nikt nie posunął się tak daleko, by sugerować, że Chrystus powraca w osobie byłego szefa konkursu Miss Universe…”
  https://www.yahoo.com/news/trump-second-coming-of-god-to-jews-israel-135407584.html
  * Nie mówię że wszyscy, ale wystarczy poczytać blogi.

 7. Panie Redaktorze.

  Pomysł świetny, jak to w eleganckim towarzystwie w razie krępujących wypowiedzi przy stole.

  Tematu wpisu i przedmiotu cytatu, donoszę pokornie że nie rozumiem, co jest dla mnie przyjemną odmianą wyzwolenia od narzuconej mi dominacji jednej części ciała, w której się organ rozumienia mieści.

  Czytających na swą zgubę powyższe, proszę tę uwagę zaliczyć do apologii wolności.

 8. Ból istnienia z reguły dotyczy innych.
  „Perfekcjonizm to najlepsza droga, by zostać faszystą” podobno powiedział Antonio Banderas w rozmowie z Januszem Wróblewskim.
  Ten popularny u nas aktor zagrał w wielu filmach. Informacja o tym, że miał zawał serca i ciężko przeżywał ten przypadek nie była mi znana , na szczęście opiekująca się nim pielęgniarka pocieszała „Antonio, serce to tylko pompa tłocząca krew do organizmu. Emocje nie są od niej zależne. Twoja depresja nie musi być z tym związana. Nie powinieneś być smutny”
  Mam nadzieję, że szanowni tutejsi komentatorzy nie bywają smutni i nikomu żaden zawał nie zagraża, nawet gdyby PIS wygrał zdecydowanie jesienne wybory. Ostatecznie to oni mieliby wówczas powód do zmartwienia

 9. W kobiecie dostrzegam piękno i macierzyństwo. W naszej kulturze matka to najpiękniejsza kobieta, najlepsza i najdroższa. Nie widzę żadnego powodu bym miał coś zmieniać w wizerunku matki z dzieckiem na ręku i tego będę się trzymał. Ostatecznie i definitywnie

 10. ls42

  „Nie widzę żadnego powodu bym miał coś zmieniać w wizerunku matki z dzieckiem na ręku i tego będę się trzymał”

  Autorce zacytowanego listu nie chodziło o opinie innych ludzi na jej temat – w tym twoje.
  Ona pisze o sobie. Może dlatego, że pisze o sobie szczerze, nie ogladając się na opinie innych, jej przesłanie dotyczące najogólniej ujmując wyzwolenia jest tak piękne.

 11. Refleksja jest taka, u mnie zresztą, że wspaniale byłoby osiągnąć taki stan bez tych tragicznych doświadczeń, które przypadły w udziale Patrycji McKinstry, ale chyba rzadko udaje się zwykłym ludziom osiągnąć taki stan bez jakiego solidnego wstrząsu albo wstrząsów, choć nawet i te nie gwarantują wejścia na obszary, których istnienie przeczuwamy.
  Warto byłoby bliżej zapoznać się z perypetiami, losami Patrycji, żeby coś mieć z tego dla siebie, mam na myśli np. codzienne docenianie życia i możliwości, jakie ono, daje, co przed nami otwiera, ile szans na nowe odkrycia, przy których posiadanie zewnętrznych, w sensie cielesnym, atrybutów kobiecości lub męskości, nie jest konieczne, a może nawet przeszkadzać. Przeszkadzać w byciu wolnym.

 12. Bar Norte 21.53
  Przedstawienie na publicznym forum swojej tragedii wymusza nasze współczucie i może zastanawiać dlaczego jedni mają wszystko na wyciągnięcie ręki, a inni muszą się zmagać z życiowym niepowodzeniem lub zrządzeniem losu.
  Poszukiwanie przyczyn jednostkowego nieszczęścia to niekończąca się możliwość rozważań i dywagacji. Dilerzy idei (Polityka strona 79) rozwijają nasze spojrzenie na świat, a zainicjowana przez redakcję akcja promocji ich książek jest wielce pożądana.
  Przyjmuję możliwość poprawy ludzkiego bytu, niemniej ostrożnie oceniam efekty cywilizacyjnych zdobyczy i technologicznego rozwoju.
  Masz rację, że nie powinniśmy oceniać autorki i jej krytycznej oceny innych relacji, niemniej moja pochwała macierzyństwa nie daje podstawy do krytyki
  Z wieczornymi ukłonami

 13. Nie wiem, czy Panu Danielowi powiedzie się ten „break”, ta próba skierowania dyskusji na inny, może wyższy diapazon. Z tego, co widzę, pierwszy nie wytrzymał Wiesiek, choć trzeba przyznać, że zachował się elegancko, ponieważ jego pierwszy wpis był na temat, ale nie przyganiam Wieśkowi, bo za siebie też nie ręczę. 🙂

 14. W eleganckim towarzystwie krepujacym się co powiedzieć przy stole ażeby nie wypaść blado, najbezpieczniej jest popłynąć żabką albo stylem ad metam non loqui. Mądrze jest też przyfasolić jakiś cytat z internetu, np. co nowego u Żydów.

  W pełni solidaryzuję sie z deklaracją wygłoszoną przez Is42: Matka jest tylko jedna.

 15. ls42

  „Przedstawienie na publicznym forum swojej tragedii”

  Ale autorka listu nie zaprezentowała swej tragedii. Przeczytaj jeszcze raz jej list.
  Wręcz przeciwnie – napisała, że utrata pewnych funkcji organizmu na skutek raka okazała się dla niej wyzwoleniem. Pani Patricia McKinstry pisze wyraźnie – „Dzięki odzyskanemu poczuciu wolności, ostatnich pięć lat było najszczęśliwsze w moim życiu”.

  To ty widzisz w tym tragedię a nie ona. Jak podejrzewam trudno jest ci zaakceptować jej podejście do samej siebie – jakby nie patrzeć odbiegające od społecznych wzorców czy stereotypów To cię zaniepokoiło i stąd twoje deklaracje o urokach macierzyństwa czy sugestia o „dilerach ideii”.
  Tymczasem ta wypowiedź moim zdaniem nie ma żadnego kontekstu ideologicznego i jest, jak wynika z tekstu, po prostu głosem w dyskusji o konsekwencjach psychicznych wygaszenia pewnych kobiecych funkcji fizjologicznych, przecież nieuchronnego – co w jej przypadku miało charakter wyzwolania.

 16. Wielce Szanowny Pan Redaktor Daniel Passent.

  Heydrich pieknie gral na skrzypcach,
  Goebbels pieknie mowil
  a Hitler malowal.
  Prosze pamietac, ze ,, The New Yorker ” naklonil intelektualistow do poparcia
  zbrodniczego ( wedlug Konwencji Genewskiej ) napadu na Irak.
  https://www.thenation.com/article/new-yorker-goes-war/
  W sprawach waznych przeszedl na strone ciemnosci.

 17. Wiem doskonale, że na blogu nawiguje co najmniej 3 osobników, którzy przeszli bolesną amputację ważnego, witalnego organu – mózgu.

  Myślę, że warto jest zaznajomić się z ich przeżyciami, jak ta domniemana tragedia stała się w sumie ich wielkim zwycięstwem nad własnymi słabościami, jak silny wpływ na ich życie miał smalec oraz jak utrata dawnych, męskich atrybutów wpłynęła na ich nowe mojo.

 18. Podobnie jak Gekko
  „Tematu wpisu i przedmiotu cytatu, donoszę pokornie że nie rozumiem ”
  Ale tez „przedstawienie na publicznym forum swojej tragedii ” jest mi obce choc byc moze ujal bym to inaczej a gdybym mial plynac to tez raczej żabką niz crawl-em . „Glowna roznica” miedzy kobietami i „nami” facetami wydaje sie miescic w glowach
  ” Jeżeli odczuwam jakiś gniew z powodu utraty tych rzeczy to dlatego, iż tak długo pozwalałam, aby mnie definiowały.” Czy facet moglby napisac cos takiego ? To nie ma zadnego ” meskiego ” sensu . Kobiety .., well , nie wszystkie , koniecznie chcialyby sie uwalniac (sic! )

  Wracajac ..
  „Podaj tylko kwote ” w kazdym w miare normalnym kraju byloby wystarczajacym powodem do upadku rzadu i wczesniejszych natychmiastowych wyborow ,.Czy Polska byla kiedykolwiek normalna

 19. Bar Norte
  21 sierpnia o godz. 21:53

  „Może dlatego, że pisze o sobie szczerze, nie oglądając się na opinie innych, jej przesłanie dotyczące najogólniej ujmując wyzwolenia jest tak piękne”.

  Czyżbyś ewoluował, Bar Norte? Dotąd po marksowsku byłeś przekonany, że ludzkie poczynania definiują interesy (śmiałeś się, z postaw godnościowych), a teraz sugerujesz, że liczy się także piękno, więc może nawet prawda i dobro?

  Jak to napisał Mazowiecki z Kwaśniewskim w konstytucji III RP? „My, Naród Polski ― wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna …” .

  Wreszcie jesteś Bar Norte z narodem, bardzo mnie to cieszy. 🙂

 20. duende
  21 sierpnia o godz. 23:14

  Nie będziemy spekulować na temat twojego okaleczenia, bo na blogu bywają też dzieci.

 21. prawda, sprawiedliwość, dobro i piękno. Zapomniałeś i wykluczyłeś @Mauro na przykład mnie: ” nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł”. Wygląda na to że nieprzypadkowo.

 22. kooperatywaMondragon
  21 sierpnia o godz. 23:11

  „Prosze pamietac, ze ,, The New Yorker ” naklonil intelektualistow do poparcia
  zbrodniczego ( wedlug Konwencji Genewskiej ) napadu na Irak”.

  Oj tam, był to zmasowany, ale usprawiedliony atak liberałów na Środkowy Wschód. Typowa wojna obronna według definicji św. Augustyna. 🙂 Ważne są tradycje, cesarz Trajan po zwycięstwie nad państwem Partów (obecny Iran) pływał statkiem po Zatoce Perskiej, lewicowi liberałowie nie mogli być gorsi.

 23. żabka konająca
  22 sierpnia o godz. 0:09

  ” … prawda, sprawiedliwość, dobro i piękno. Zapomniałeś i wykluczyłeś @Mauro na przykład mnie”.

  W konstytucji nie ma niczego o tobie, no sorry.

 24. Mauro Rossi

  „Dotąd po marksowsku byłeś przekonany, że ludzkie poczynania definiują interesy”

  Nie ludzkie poczynania tylko grupowe poczynania definują interesy polityczne.

  Twoim problemem Mauro jest to, że grupom społecznym nadajesz cechy indywidualnych ludzi. Tobie się to zlewa w jedno, miesza … . Nie jesteś zdolny do tego by te dwie katagorie widzieć odrębnie. Stąd to ciągłe ględzenie godnościowe i moralizowanie w ramach polemik politycznych.

  Natomiast piękne egzystencjalne, bardzo osobiste, wręcz intymne doświadczenie którym się podzieliła z czytelnikami pani Patrycja McKinstry nie ma nic wspólnego z polityką.

 25. W czasach dzieciństwa nazywaliśmy unoszenie się w wodzie bez ruchu pływaniem „na trupka”. Wystarczyło leżeć w wodzie na wznak, do połowy zanurzonym i poddać się prawom fizyki, jedyna niedogodność to woda w uszach. Tymczasem koledze @duende oczy zalewa, kiedy widzi słowo „Żydzi” reaguje wściekle zapominając że najgorsze co może zrobić to gwałtowne ruchy – wtedy idzie się na dno.
  Proponowany artykuł jest na temat Prezydenta, to przykład jeden z wielu. Temat równie absurdalny jak kupowanie Grenlandii.

 26. jeszcze raz czytam wpis Gospodarza, nie ukrywam że bardzo współczuję chorej osobie niezależnie od płci. Jeśli autorka odczuwała wcześniej ograniczenie jej wolności poprzez bycie kobietą ze wszystkimi społecznymi konsekwencjami tego stanu to może czuła się wykorzystywana, może małżeństwo, macierzyństwo zmieniły jej plany i ograniczyły pasje.
  Bezpośrednią przyczyną listu Pani Patrycji była recenzja książki gdzie kobiety po menopauzie, a także inne nie mogące z różnych przyczyn być matkami zostały potraktowane jako „gorsze”, bezproduktywne. Myślę, że napisałabym podobny sprzeciw gdybym napotkała tak dyskryminujące treści, to są poglądy mężczyzn sprzeciwiających się aborcji, nawet w przypadku gwałtu czy kalekiego płodu.

 27. @Mauro, powinno ci być jednak przykro że nie rozumiesz preambuły do Konstytucji. Tam jest wyraźnie napisane: „nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, w domyśle @żabka konająca.”

 28. and I’m not sorry.
  chyba że z powodu niejasności. Powinno być: „nie podzielający tej wiary (np. @żabka konająca) a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł”

 29. @Bar Norte 23:10
  „Ale autorka listu nie zaprezentowała swej tragedii.”
  Właśnie – kobieta deklaruje, że nie tylko nie czuje się gorsza po swoich operacjach, ale wręcz uwolniona.
  ” Jeżeli odczuwam jakiś gniew z powodu utraty tych rzeczy to dlatego, iż tak długo pozwalałam, aby mnie definiowały.”
  To jest manifest kobiety, która swoje człowieczeństwo stawia ponad organy płciowe, odrzucając stereotyp „kobiecości”. Dobrze, że są na świecie mężczyźni, którzy to mogą zrozumieć. Wyrazy uznania, @Bar Norte.

  W związku z pięknem macierzyństwa. Czytałam kiedyś o amerykańskich badaniach kobiet przechodzących menopauzę. Najciekawszą dla mnie rzeczą, jaką ujawniono, była reakcja ubogich kobiet z Jukatanu. Pytane o dolegliwości, wyrażały zdziwienie i twierdziły, że – przeciwnie – są szczęśliwe, bo już nie grozi im ciąża.

 30. Jeżeli Bóg istnieje to komentarz papieża mile widziany. Tak sobie myślę na czym polega miłosierdzie wobec człowieka stworzonego przez Boga. Z zasady rodzice chronią swoje potomstwo. Niezbadane są wyroki boskie. To nie wyjaśnia przyczyny cierpień.

 31. Komentator – (w) felietoniście.

  Szanownemu Panu Redaktorowi DP, jako wierny i adoratywny czytelnik od… , życzę jak najserdeczniej zdrowia wszelkich narządów razem i z osobna.
  Podobnie wszystkim, którym i Pan tego życzy.

  Życzenia dołączam też (podkreślam: też!) pozostałej, poza kobietami, resztki ale za to wolnej od krzywd, nieszczęść i dramatów egzystencjalnych ludzkości.

 32. Prezent narządowy, z obrzydzenia tematem rządowym.

  Pewnie wielu czytelników (ów!) nie jest zorientowanych, że cywilizacja jakieś dziesiątki lat temu poradziła sobie farmakologicznie z syndromami okołomenopauzalnymi i objawami wypadania pewnych funkcji.
  Polokokta dzielnie tę wiedzę i adekwatne środki trzyma z dala od umysłów i refundacji polokokcianek.
  Natomiast, zwyżkuje trend popularyzacji menopauzy męskiej, czyli tzw. andropauzy, na co z pewnością nasz przemysł pod wodzą Putina Morawieckiego już produkuje jakieś remedium elektryczne w cenie pińcet minus z podatków.
  Tak, panowie, wyrównywanie szans spłaszcza walcem.
  Najpierw mózgi.

 33. Cywilizacja śmierdzi.

  Miałem konieczność w dniu wczorajszym odbyć (sic!) podróż komunikacją miejską w okolice skweru ulubionego przez Staruszka.
  Zderzenie z narzuconą nam cywilizacją, w postaci klimatyzacji i zakręcenia zardzewiałą śrubą okien pojazdu komunikacji zbiorowej zapewne sprawiła, że utrudniony tradycyjnie jest w polokokcie również dostęp do mydła.
  Wykluczony ze świeżego powietrza pozakomunikacyjnego (obowiązuje wszak elegancki dialog przy stole), dziękowałem Bogu, jak inicjatorka HGW, za powstanie buspasów, skracających moją aromatyzację do możliwie krótkiego kontaktu z polokoktą klimatyzowną.
  Nie wiem jak Guzdra/Staruszek, ale zaczynam rozumieć jego Ochotę latania w kółko po skwerku, zamiast gdzieś dalej po gumnie, liniowo…
  E pur si muove.

 34. @ duende
  „Czy facet moglby napisac cos takiego?”

  Niestety tak, i to wielu.
  W poradnikach myślenia pozytywnego, (a to cytat dosłowny), którymi faceci odbierają kobietom podmiotową godność do tego stopnia, że cytują je one bezwiednie, wbrew swemu kulturowemu genderowi.
  Szatan, panie duende, zawsze był facetem.
  A Polska Matka Boską.

 35. Erratum est…

  @ duende/ @ olborski
  Panowie, przepraszam za podmiankę nicków,ale pozdrawiam równo.

  Przy okzji mojego wpisowego sześciopaku osobom wrażliwym dodam, że pochodzą ze sztambucha „GekkoKonający”, aka Konan Barbarzyńca.
  Za niedogodności z kolei ona uprzejmie pasażerów przeprasza.

 36. Tekst przywolany przez p. Passenta mowi o tym ze najwazniejszym na swiecie, ponad wszystko inne jest “ja” , “ moje”.
  To “ ja” , moje emocje, tozsamosc, samopoczucie, samospelnienie maja definiowac swiat.

  Jakos nie moge sie do tego przekonac: wychowanie w PRL? Zycie w udanym zwiazku i uwazanie wzajem na siebie? Praca i wynikajace z niej powinnosci?
  Moze wszystko na raz dystansuja mnie od zacytowanej pani?

  A z drugiej strony gdyby ktos odwazyl sie usunac komus organy jakie utracila ta pani tylko dlatego by mogla sie ona dobrze poczuc to mialby powazne prawne klopoty.
  I to niezaleznie gdzie by sie to dzialo i czy tak uszczesliwiona kobieta wyrazilaby na amputacje zgode czy tez by sie opierala.
  Jak panstwo sadzicie: czemu prawo broni tu integralnosci ciala, nawet kosztem wolnosci ( szczescia?) rzeczonego ciala uzytkownika?

  ml

 37. żabka konająca
  22 sierpnia o godz. 1:51

  @Mauro, powinno ci być jednak przykro że nie rozumiesz preambuły do Konstytucji. Tam jest wyraźnie napisane: „nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, w domyśle @żabka konająca.”

  Cytowałem tylko najsmaczniejszy fragment. Konstytucja oczywiście nie wyklucza nikogo, jest i dla żabek. Ja popieram tę konstytucję, ale pod warunkiem, że się ją zmieni.

 38. neospasmin
  22 sierpnia o godz. 8:36

  Pewna znana aktorka, no dobrze Angelina Jolie, usuneła sobie piersi, by ewentualnie nie zapaść na raka w przyszłości. W kolejnym kroku ciachnęła sobie jajniki i jajowody. Kompletny brak wiary w postęp nauki i medycyny, co znaczy, że najpewniej wkraczamy w kolejny wiek ciemnoty. Ale przynajmniej zrehabilitowała się przed światową opinią publiczną za poparcie Trumpa przez jej ojca, Jona Voighta, który mawia, iż jest on „the greatest president of this century”.

 39. P. Mauro

  Odszczekuje: sa takie kraje w ktorych wolno dokonywac prewencyjnych amputacji.
  Za ta ewolucja, tak jak za twierdzeniem ze homoseksualizm to cos rownego heteroseksualizmowi, nie nadazam. Nonsorry.

  ml

 40. żabka konająca
  22 sierpnia o godz. 0:51

  „Temat równie absurdalny jak kupowanie Grenlandii”.

  Ależ Żabko, spoko, co piszesz? Amerykanie mają bogate doświadczenia w takich transakcjach, pamiętasz przecież, że wcześniej kupili czterokrotnie większą Alaskę. Ktoś im ją sprzedał i nawet był zadowolony. Tak należy rozwiązywać mięzynarodowe konflikty, w tym duchu Joponia powinna odkupić Kuryle. Kiedy Duńczycy wymrą, co nieuchronne ze względu na rozmar dekadencji w Kopenhadze, to i tak Grenlandię zajmą Chinole, już lepsi są Jankesi.

 41. Szanowny Państwo,
  artykulik brzydko zalatuje genderową propagandą.
  Podejrzewam, że wielu ćwierćinteligentów pragnących uchodzić
  za wykształconych, postępowych i otwartych może się na ten numer nabrać.
  Ludzie „prości” i trzeźwo myślący nie będą sobie tym głowy zawracać.

 42. Pamiętaj,że urodziłeś się bez części zamiennych. Ile procent z ciała decyduje mimo ubytków o zachowaniu tożsamości jak przy narodzinach. Tak sobie myślę jakim wskażnikiem operowano po katastrofie smoleńskiej składając szczątki do trumien. Choć zawartość to nie było 100 procent tożsamości. Jak na tabliczkach trumiennych.

 43. Do naigrawających się z Angeliny Jolie

  Zatroszczcie się o własne żony, siostry, matki.
  Dzielne Polki czekają bowiem, aż rak szyjki macicy swoimi objawami zmusi je do wizyty u lekarza od „wstydliwych” części ciała. Tyle że wtedy jest już często za późno. Co druga umrze, choć profilaktyka (badanie cytologiczne) jest łatwo dostępna.
  Ponadto w porównaniu z krajami europejskimi zapadalność na raka szyjki macicy w Polsce jest wysoka, wyprzedzają nas tylko kraje trzeciego świata. Z kolei w Europie, Polska jest na ostatnim miejscu, jeśli chodzi o 5-letni okres przeżycia.
  Na nic najlepsze metody leczenia, specjaliści mający umiejętności operacyjne, dostępność najnowszych linii leczenia radio- i chemioterapii, kiedy pacjentki zgłaszają się zbyt późno.

  Główne czynniki zwiększające ryzyko raka szyjki macicy to infekcja wirusem HPV (przenoszą… panowie), duża liczba porodów, wieloletnie palenie papierosów, nieleczone stany zapalne pochwy spowodowane przez chlamydię, kiłę czy rzeżączkę.
  Na zachorowanie bardziej narażone są kobiety pochodzące z niższych warstw socjoekonomicznych, zapewne z powodu niższego stopnia higieny (mające po prostu brudnych chłopów), większych zahamowań wobec kontaktów z lekarzem w „tych sprawach”, niższej edukacji zdrowotnej.

  Rak szyjki macicy rozwija się po 9-13 latach od momentu, kiedy staje się wykrywalny cytologicznie i wyleczalny.

 44. https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1426802,mateusz-piskorski-wywiad-szpiegostwo-rosja.html
  ========

  Nie wolno mieć innych poglądów niż stado.
  Oszołomów……

 45. @

  Rzecznik praw obywatelskich o śmierci Dawida Kosteckiego: Monitoring na korytarzu nie działał, oddziałowy i wychowawca na zwolnieniu lekarskim
  http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,25109518,rzecznik-praw-obywatelskich-o-smierci-kosteckiego-monitoring.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.maly

  zwinka122.08.2019, 10:52
  Czyli jak zwykle przy samobójstwach. Taki pech …

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 46. @Gekko

  Moja pętelka cała mieszcząca się na Skwerze Dobrego Maharadży jest osobistą.
  Małżeńskie spacery obejmują także inne części korytarza przewietrzania Warszawy.

  Niskie różanki od niedawna ozdabiają mi spacer. Jako niedoszły leśnik zwracam oprowadzanym uwagę, że obie części skweru wskazują na różne założenia ogrodowe. W części zachodniej prawie nie ma drzew nękanych prze jemiołę.

  Gdy nie ćwiczę chodu, to idziemy we dwójkę na Pole Mokotowskie i zmierzam wydłużyć te spacery aż do pomnika Jazdy Konnej. Niedawno spełniono prośbę studentów domu studenta Riviera, aby zad konia widać z parku, a nie z okien akademika.

  Rzadko poruszam moje reodzinne kwestię, ale jest lepka na ten temat okazja.

  Siostra wyprowadziła się z Rembertowa zasmrodzonego przez właścicieli domków opalanych śmiećmi i zamieszkała na brzegu Parku Malickiego. Jest on zachwalany przez firmy pośredniczące w zakupach mieszkań.

  Mało kto porusza poniższą kwestię: poza śmigłowcami latającymi do/z Centralnego Szpitala Klinicznego we władaniu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie ma tam śmieci akustycznych. Ścieżki podejścia samolotów na Lotnisko Fryderyka Szopena nie obejmują Parku Malickiego.

  Mieszkam na 6 piętrze i przed obaleniem dekretu Bieruta widywałem światło sztucznych ogni dalekich na kilka kilometrów na zachód. Niegdyś wzrok mój sięgał nad domem witrażysty Jerzego Owsiaka. Przed IIWŚ miejsce posadowienia mego bloku było tuż za granicą Warszawy. Nowe władze po 1945 roku postanowiły zbudować na surowym korzeniu nowe osiedle. Jest tuż obok żłobek, przedszkole, kort Tenisowy, dalej kolejna szkoła i kolejne przedszkole. Jeszcze dalej stare glinianki i była kupa śmieci zwana teraz Górką Szczęśliwicką znaną z igielitowego zbocza narciarskiego.

  Moje palenie papierosów przez półwiecze osłabiło moją wrażliwość na smród i po prostu przywykłem do spalin silników aut. Natomiast zamykam okna otwierane przez żonę zgodnie z przymusem przeciągów i słyszenia szumu miasta. Taki rodzaj klaustrofobii.

  Mam szczęście żyć 75 lat nie dalej niż kilka przystanków od Pałacu Kultury i Nauki obecnie będącym pałacem badziewia. Socrealizm zawsze po mnie spływał jak woda po kaczce. Ale mlodzieńcza do kina Wiedza oraz do wzorcówki Państwowego Wydawnictwa naukowego są treścią moich wspomnień.

  Nie miałem auta. Nie mam auta. Nie będę prowadził auta. Wokół siebie mam wszystkie potrzebne ośrodki, z których wymienię najważniejsze dla suwerena: kościół i prokuraturę.

  Teraz ( zapewne zmieni się to za mego życia ) duże miasto, to smród i hałas.

  Miałeś pecha z tym autobusem z zabitymi oknami na rdzewne kołki.
  Obok mnie większość autobusów i tramwajów jest klimatyzowanych. Okna w nich są otwierane przez spragnionych smrodu i hałasu.

  Jestem miastowy z ciała i ducha niewyświęconego.
  Póki co cieszę się, że Warszawa zbrzydza ci wizyty.

  Wieś mi trochę zbrzydła, między innymi dlatego, że historia współczesna skazała ją na sukcesję chwastów i Krzaków promowną przez Unię Europejską oraz przez młodych i dobrą zmianę na nędzne dożywocie w dobrym powietrzu i 40 kilometrów do apteki i do szpitala.

  Gdy cię tu nie ma, to nie twoje auto zaparkowane na chodniku kopię i próbuję uruchomić alarm.

  Można uwolnić się od roli kobiety i od roli syna hydraulika.
  Statystka pokazuje, że od roli miastowego mędrka uwolnić się nie sposób.

  Minneapolis ma podobno rozciągłość 250 km.

  Pozdrawiam cię bliski sąsiedzie!

  Wcielę się na jeden link w ducha geja:

  https://www.youtube.com/watch?v=pCfp9C7f-8A

 47. Gekko
  22 sierpnia o godz. 8…
  „W poradnikach myślenia pozytywnego,(…)
  Przy okzji mojego wpisowego sześciopaku osobom wrażliwym dodam, że pochodzą ze sztambucha „GekkoKonający”,
  Jezeli istnieja nadwrażliwi faceci to dla nich i wrazliwych kobiet nalezaloby chyba sporzadzic wersje poradnika ” Gekko Lekko Konajacy ”
  Nadwrazliwych kobiet jest niewiele – jedna , dwie ale to jeszcze nie jest powod aby „tylko dla nich ” zmieniac Konstytucje . Pisze to aby ktos nie pomyslal , ze jestem jakis wyjatkowy .
  Dawno temu nie spodobal mi sie enpassanciany konfesjonal ale skonczylo sie dobrze bo moje wrazliwe miejsce ocalalo

 48. Franca MaGender

  Podoba mi się szukanie kobiety w kobiecie poprzez wyganianie z niej demona mężczyzny.

  Że wszelką francę przynoszą kobietom faceci, donosi, a jakże, zacny a splątany tym razem sieczką bzdur GajowyM.
  …Te ‚najlepsze metody leczenia’, ‚specjaliści’ – Gajowy niewątpliwie w Gajówce polokokty zdrowotnej nigdy nie był, ale wie – bo od czego internety?

  Internety, jak poradniki lajfstajlowe szczęścia, pomagają oderwać sobie skutki od przyczyn (jak widać z historii Gajowego o HPV, facetach i chorobliwości polokokty wśród najlepszych specjalistów i metod leczenia) i podmienić świat racjonalny na popłatną alogikę szczucia i nienawiści w dowolnie wybranym kierunku (faceci, krnąbrne pacjentki…).

  No tak – nas cywilizacja wykluczyła z równego dostępu do mydła, włączając klimatyzacje wymagającą (te RODO i Unijne Przepisy!) zabicia okien dechami. (jak już informowałem z badań terenowych w pekaesie stołecznym, niczym jaka Gdula – pierwsze miejsce przy kierowcy poproszę!).

  Na tym własnie, tej amentalności podatnej na dziecinne nawet wirusy głupoty polega epidemia bąbeków polokokty.

  Proszę Państwa, nie piszmy bzdur o rzeczach sobie niepojętych pod dyktando (np.: kobiety-niestety) , a synteza rzeczy samej sama się w mydło do czyszczenia zakrętów substancji szarej na złote przemieni.
  Czego życzę, bez wykluczeń.

  O innym objawie francy do szczucia – bezbożnictwie jako występku pracowniczym przeciw regulaminowi, dotykającemu w wyrównany transferem społecznym sposób wszelkie preferencje seksualizacji polokokty, można poczytać tu.
  I uczyć się, jak będzie wyglądać prawo i sprawiedliwość także pracy, po 13 października, z takim otępiennym poprawnie elektoratem.
  Miłej, energetycznej zabawy, aż do Nieba:

  „…Zobowiązanie do wiary w Boga i codziennej modlitwy, a pod spodem miejsce na podpis – to fragment „książki pracowniczej” Energylandii.”

 49. Egzegeza roli

  Wiejski mędrek to facio udzielający wioskowym i przysiółkowym skutecznych rad.

  Co zrobić z kaczyzmem?
  Nie podopierać swoją niecierpliwością.
  Niech się sam szybciej przewróci. Moim zdaniem szybciej niż to biadolą snafcy.

  Suweren jest z ciała i ducha folwarczny i jego łaska jeździ na starej, kulawej i bezpłodnej kobyle.

  A natura swoje:

  https://www.youtube.com/watch?v=D2y3UOZ5MM4

 50. @Gekko, 22 sierpnia o godz. 11:48

  Dziękuję za fachowe rozplątanie sieczki bzdur i wyjaśnienie, dlaczego w Polsce aż tyle kobiet (co druga) chorych na raka szyjki macicy umiera na tę chorobę, podczas gdy np. w Niemczech co czwarta.

 51. Z wrazliwosci na dawne „eł” i włoszczyzne w rosole
  Dawniej wystarczalo kino i fijołki stad ogolno-społeczna wrazliwosc byla inna
  https://www.youtube.com/watch?v=4D9kTz1Myc0&list=PLhT7yEZ0EEruD2ZgzTlSMz8usoCz5HHva

 52. GajowyM.
  22 sierpnia o godz. 12:11

  Drogi (naprawdę) Gajowy,
  nic wyjaśniać nie było moim zamiarem ani czynem komuś, kto już wie, dlaczego Niemcy nie wszyscy szwargoczą po polsku, tylko 1/10 po turecku.
  A poważnie – poważne sprawy, jak higiena i cywilizacja, pozostawmy tym i tam, gdzie są, nie mieszając tego do polokokty.
  Efekt byłby jak europejski mentos w amerykańskiej coli, czyli bum i po bąbelkach…

 53. Mail od znajomego:
  Czy mógłbyś się zorientować jak u Was (jakimi metodami) leczą nowotwór szyjki macicy (mniej wiecej III stopień zaawansowania)
  W Warszawie powiedzieli, że w tym stopniu zaawansowania /3B/ proponują radio- i chemioterapie, na usunięcie podobno zbyt pózno.
  Rokowania 30 %, a ze względu na naciek na pęcherz po nawet udanym leczeniu możliwa przetoka do pochwy

  Znajomy zdradzał żonę na prawo i lewo. Nie widzi związku, ale teraz szuka pomocy nie żałując środków.
  Nowoczesne terapie w tym stadium są takie same w całej Europie, a także w USA.

 54. Oczernianie sędziów takie wartości chciała wnieść pewna kobieta z broszką na łono Unii. Tak sobie myślę,że „łonowie” nie wiedzą jak bez granatów prawo i sprawiedliwość będzie po prezesa stronie.

 55. Czystka w sądach zaczyna przypominać masakrę dowódców w czasach stalinowskich czy pogromy po zamachu na furera. Tak sobie myślę,ze wszystko w ramach chrześcijańskich wartości.

 56. Sędziowie „kłócą się” kto podrzucił śmierdziela. Wkroczy Ziobro jak Gajowy Marucha. Tak sobie myślę,że „śmierdziel” dojrzewał a gajówce.

 57. Ta pani zapewne nie czuje się zniewolona swoją kobiecością.

  Jest miłośniczką szybkich samochodów. Posiadała takie auta jak: Ferrari 458 Italia, Ferrari 458 Speciale, Bentley Continental GT, Audi R8, Nissan GT-R. W 2013 roku Amy wystąpiła w 19 serii programu Top Gear jako gość serii „Gwiazda w samochodzie za rozsądną cenę”.

  Nie czujcie się zniewoleni liniowym porządkiem części koncertu i skoczcie do .36′
  ( pomogę mającym kłopoty z symbolizmem @guzdry: trzydziesta szósta minuta i dalsze sekundy )

  Don’t Tell Me That It’s Over

  https://www.youtube.com/watch?v=vMlYR9f_7DQ

 58. Krzyż na Giewoncie. Tak sobie myślę,że pioruny odbierają jako zaproszenie.

 59. Przedrzeźniacz zaświergoczy na chwałę @olborski’go

  https://www.youtube.com/watch?v=y8SVoljKVyc

 60. @

  – Wstrząśnięta to mało powiedziane. Jestem przerażona. Hejt w stosunku do mnie był ogromny, ale nigdy bym nie zakładała, że to zmasowana akcja – powiedziała w rozmowie z „Wyborczą” pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf.
  http://wyborcza.pl/7,82983,25110585,prof-gersdorf-o-aferze-w-ministerstwie-sprawiedliwosci-jestem.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  kokesz3622.08.2019, 13:46
  Pani Prezes nie tylko Pani jest przerażona. To jest zupełny upadek zasad moralnych i zepsucie zupełne. Sędziowie którzy powinni być bezstronni i obiektywni okazują się zwykłymi kanaliami. A GDZIE ZWYKŁA LUDZKA PRZYZWOITOŚĆ. HAŃBA. Ale narodek ogłupiony pislamską tvpis i przkupione pincet plus nie widzą nic złego w tym postępowaniu. Trzeba to skończyć 13.10. Na wybory. POGNAĆ MAFIĘ KULAWEGO. Tyle w temacie.

 61. @

  Olga Mazur :

  DWA CIOSY. CO NAJMNIEJ DWA CIOSY…

  Pewnie będzie tych ciosów zainkasowanych przez PIS znacznie więcej, bo ostatnio nie mają nawet jednego tygodnia spokoju. Ale o tych dwóch potężnych uderzeniach, jaki PIS otrzyma w najbliższym czasie, wiadomo od dawna. I, jak na ironię, PIS nie może tym ciosom zapobiec… Może co najwyżej się do nich przygotować i przynajmniej próbować jakoś zminimalizować ich skutki.

  Pierwszym ciosem, którego fatalne i długofalowe konsekwencje wprost trudno dziś przewidzieć, będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności z prawem Unii ustaw PIS-owskich o KRS, Izbie Dyscyplinarnej SN itd., itd. Wyrok ten zostanie ogłoszony na dniach i wszyscy już w Polsce wiedzą, że będzie dla PIS-owskich bolszewików miażdżący! I znów, jak na ironię, to sami PIS-owcy „doprosili się” o termin jego ogłoszenia w okresie dla PIS-u najgorszym z możliwych. Bo TSUE miało podjąć decyzję już w maju, tuż przed wyborami do PE. PIS-owcy, stosując swoje klasyczne, czyli prymitywne i po prostu chamskie, uniki i manipulacje (np. niestawienie się przedstawiciela rządu na rozprawę) opóźniło opadnięcie topora na swój łeb…
  Uniknęli wielkiej przedwyborczej kompromitacji. Na 3 miesiące. Gdy w maju TSUE ogłosiło decyzję o przełożeniu terminu wydania orzeczenia, PIS-owcom pewnie wydawało się, że są tacy przebiegli, sprytni i skuteczni, iż nawet TSUE potrafili zbajerować i przechytrzyć. Może nawet na Nowogrodzkiej otwierali wtedy szampany…
  Nie po raz pierwszy, i niestety także nie po raz ostatni, PIS-owcy pokazali, że są najzwyczajniej głupi, prostaccy i bardzo krótkowzroczni. Spowodowali przesunięcie terminu ogłoszenia wyroku z okresu przed ważnymi, ale wcale nie priorytetowymi wyborami do PE, na okres przed najważniejszymi wyborami w ostatnich latach! A jakby tego było mało, to w ciągu ostatnich kilku miesięcy potrafili nagrabić całkiem sporą stertę swoich zupełnie nowych afer, brudów i przestępstw związanych z naszym wymiarem sprawiedliwości. Przypomina on w tej chwili kipiący wulkan, a tu wkrótce swoje dorzuci jeszcze TSUE… Ziobro osobiście i jego przestępcze najbliższe otoczenie, cały jego resort oraz bolszewicka KRS nie miały tak złej pozycji i prasy (także na świecie!) od czasów słynnych już ustaw o SN, po których dziesiątki tysięcy Polaków przyszły protestować przed gmachy sądów.

 62. Dlaczego brakuje prawdy,że to dzieło katolików. Tak sobie myślę ,że po czynach ich poznacie tzn. po chrzcie. Katolik potrafi…z bożą pomocą.

 63. cd..

  A z kolei szykanowani, niszczeni i hejtowani przez PIS niezłomni polscy sędziowie już dawno nie mieli tak mocnej pozycji! W myśl zasady, że gdy wróg „kogoś” okaże się groźnym przestępcą, to mimochodem stajemy po stronie tego ”kogoś”. Może ta zasada nie dotyczy najtwardszego elektoratu PIS-u na Podkarpaciu, w Małopolsce lub Świętokrzyskim, bo dla nich ważne jest głównie kolejne „pincet”. Ale na szczęście Polska to nie tylko Podkarpacie i Świętokrzyskie!

  Media PIS-owskie oczywiście staną na głowie, aby przemilczeć lub zdyskredytować fatalny dla PIS-u wyrok TSUE. Znów będą łgarstwa i brednie o „politycznej decyzji”, o „złej znajomości zagadnienia i braku obiektywizmu”, o naciskach Tuska, o „mieszaniu się w sprawy…” itp. Tylko kto w to uwierzy, skoro w samej KRS, której PIS broni jak niepodległości, oprócz gnidy komunistycznej Piotrowicza i zwykłej psychopatki, też byłej komunistki Pawłowicz, zasiadają jeszcze takie „rodzynki” jak sędzia Szmydt czyli mąż-konkubent czołowej PIS-owskiej h-h? Czyli „hejterskiej hieny”.

 64. Katolik katolikowi bolszewikiem ? Tak sobie myślę,że to dowodzi znajomości religii po łebkach.

 65. Drugi cios może okazać się jeszcze silniejszy, a jego skutki dla PIS-u jeszcze bardziej opłakane… Na filmy Agnieszki Holland do kin chodzi kilkadziesiąt tysięcy osób, podobnie na filmy innych uznanych i zarazem krytycznych wobec PIS-u reżyserów. Ale na film Patryka Vegi „Polityka” pójdą miliony… W tym także wielu ”pincet” z Podkarpacia i Małopolski… Bo jego filmy zawsze oglądają miliony, choć nie są to arcydzieła kinematografii. Nie wiem, ile prawdy, a ile reżyserskiej fantazji będzie w tym filmie. Wiem natomiast, że Vega jest w tej chwili maksymalnie wqu**… na PIS i ma ku temu ze 100 powodów. Więc raczej niczego w czasie montażu filmu nie wytnie, prędzej doda coś, co jeszcze niedawno wydawało mu się za ”ostre” i zbyt antyPISowskie.

  I znów pojawia się temat reakcji PIS-owskich mediów, tym razem na ten film… Głośno było o pomyśle Kurskiego i PIS-owskich PR-owców, aby tak zmontować reklamy tego obrazu, by PIS-owców było w nich jak najmniej, a jak najwięcej PO-wców i ich rzekomych afer. I z pewnością tak zrobią! Bo ten film jest o całej „polskiej klasie politycznej”, a nie tylko o PIS-ie. Zmontowanie kilkuminutowego antyPOwskiego materiału reklamowego do rozpowszechniania w TVPIS to dla kanalii i szmat zatrudnionych w tejże TVPIS chleb powszedni.

 66. cd ..

  PIS-owcom chodzi o to, aby jak najwięcej Polaków obejrzało bardzo krytyczne wobec PO reklamy filmu lub jego fragmenty w TVPIS. I jednocześnie, żeby jak najmniej Polaków poszło do kin na sam film! Pomysł, przyznacie sami, iście szatański. Machiavelli się kłania…Tyle, że jego Książę był mistrzem manipulacji, fałszu i działań, delikatnie mówiąc, nieetycznych! Propagandystom z TVPIS tylko wydaje się, że są w tej dziedzinie mistrzami.

  Więc, jak znam nasze polskie realia, PIS-owcy osiągną skutek odwrotny do przez siebie pożądanego!  Bo im w ogóle nigdy nic nie wychodzi… Oprócz niszczenia stadnin naszych koni, wycinania 10% Puszczy Białowieskiej i łamania konstytucji… Mało kto będzie w czasie jesiennych wyborów pamiętać, co widział na ekranie TVPIS, a wielu będzie pamiętać, co zobaczyli i usłyszeli w filmie Patryka Vegi..

  NA ZAKOŃCZENIE. Moich wiernych czytelników (głównie czytelniczki!) informuję, że postanowiłem posłuchać rad kilkorga znajomych z FB i założyć własną stronę na FB. Poświęconą oczywiście krajowej polityce. Postaram się, aby znalazła się na niej większość moich tekstów (czyli kilkadziesiąt, które udami mi się odnaleźć) opublikowanych na FB w ciągu ostatnich 3-4 miesięcy, ale także innych tekstów (archiwalnych), zamieszczanych choćby dawniej na Onecie. Ponieważ chcę je zamieścić na mojej stronie w jakimś porządku chronologicznym, poczynając od najstarszych, zajmie mi to nieco czasu…

  Dziękuję za uwagę.
  I proszę o udostępnianie tego tekstu gdzie się da, komu się da i kiedy się da…

  Olga Mazur.

 67. Pewnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele kobiet odczuwa dyskomfort, frustrację, zniewolenie z powodu przymusu bycia matką, gospodynią, bycia atrakcyjną fizycznie itp. czyli z powodu ról narzuconych jej przez tradycję, religię, obyczaj.

 68. Czy płeć np.kobieta to kara za grzechy przodków. Tak sobie myślę,że papież musi to wyjaśnić RPO.

 69. jobrave
  22 sierpnia o godz. 15:42

  Sfrustrowane mogą być jedynie te, które są SWIADOME tego, że mogą żyć inaczej.
  I oczywiście, warunki do rozpoczęcia samodzielnego życia.
  Patrz- ostatnia seria ucieczek arabskich księzniczek…..

  Emancypacja ma plusy i minusy.

  Podwojenie siły roboczej, skutkowało wzrostem produkcji w świecie zachodnim, ogólnego dobrobytu, bezpieczeństwa socjalnego, swobody wyboru partnera i ścieżki kariery.
  Efektywniej zagospodarowano potencjał ludnościowy i intelektualny społeczeństw.

  Uruchomiony został proces wyścigu szczurów.
  I spadek dzietnosci w krajach rozwiniętych.

  Sukces zachodu może być Pyrrusowym zwycięstwem- w perspektywie kilku stuleci- o ile one ludzkość czekają…..

 70. Generalnie, jestem przeciw eskapizmowi, epatowaniu świata własnym problemami.
  Każdy człowiek ma INNE problemy, które i tak musi rozwiązać samodzielnie.

 71. https://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1426847,ft-grenlandii-grozi-znalezienie-sie-w-centrum-nowej-walki-o-wladze.html
  ==========

  Wojny toczy sie o zasoby i rynki……

  Referendum na Grenlandii bedzie „słuszne” i dopuszczalne.
  To katalońskie czy krymskie były niesłuszne….

 72. @
  Dudzicz dla „Wyborczej”: Nie przypominam sobie, bym był członkiem grupy planującej oczernianie sędziów
  http://wyborcza.pl/10,152484,25111530,dudzicz-dla-wyborczej-nie-przypominam-sobie-bym-byl-czlonkiem.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy
  starygibbon22.08.2019, 16:40
  Ależ to są matoly. Wszystko się składa w logiczną całość : sfrustrowani, kiepscy wyrobnicy polskiego wymiaru sprawiedliwości, spragnieni kariery zawodowej, podpisali cyrograf z kulawym prezesem w zamian za awanse na jakie normalnie nie mieliby szans.
  I się wszystko wypyerdolilo przez jedną małą Emi, hehe

 73. @

  KRS żąda wyjaśnień od swoich członków działających w grupie „Kasta”

  http://wyborcza.pl/7,75398,25110937,afera-u-ziobry-krs-zada-wyjasnien-od-swoich-czlonkow-dzialajacych.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  bra-tanki22.08.2019, 14:21
  Duda wam wyjaśni. To w końcu jego nominaci.
  Nie kompromitujcie się. Ustne wyjaśnienia od członków.
  Toż to dżender, elgiebete i masturbacja żołnierzy Ziobrogate.

  @ Bra-tanki
  Trzeba wysłuchać dwóch stron!!!
  Kuchciński odetchnął, Bierecki też, Macierewicz na ciągle wolności itd.

 74. Od wieków to samo. Tu od czterech.
  Dla uwięzionych w nieklasycznym wykształceniu tekst łacińskimi minuskułami.

  Życie krótkie. Sztuka wieczna.
  Pamiętaj o tym!

  https://www.youtube.com/watch?v=wpAxBZSXW28

 75. @

  Seryjny samobójca.

  Dzisiaj z Białołęki wywieziono Marka Falentę – podobno ze względów bezpieczeństwa. Nie podano adwokatom miejsca jego pobytu.

  Tymczasem z oględzin ciała oraz z sekcji zwłok Dawida Kosteckiego wynika, że został on zamordowany. Na Bialołęce.

  Tymczasem prokuratura w morderstwo nie wierzy (jakby liczne sińce rany, otarcia, wkłucia były normalnym sposobem w którym desperat poprzedza powieszenie na łóżku).

  Jeżeli więc nie morderstwo Koseckiego, to dlaczego ZK Białołęka obawia się o bezpieczeństwo Falenty?

  Czyżby po zakładzie grasował seryjny samobójca?

  R.o.m.a.n Giertych

 76. Jeszcze: dwa razy starsza melancholia.

  Ensemble Belladonna – Melodious Melancholye – Miri it is while sumer ilast – anonim

  https://www.youtube.com/watch?v=7UvesKl8_W8

 77. Wydawało się, mnie się wydawało, że poruszony temat nie spowoduje
  szerszej dyskusji, a nawet ja wpadłem w jej sidła, dwukrotnie
  skontrowany przez Bar Norte.
  Jan Kochanowski, poeta z Czarnolasu (1530-84) największy poeta renesansu
  wykształcony w Królewcu i we Włoszech autor i tłumacz, napisał fraszkę
  zatytułowaną „Na zdrowie”. Brak w wierszu wykładni czym jest zdrowie,
  oraz opisu wyglądu człowieka cieszącego się zdrowiem, niemniej proszę
  zwrócić uwagę na ten fragment „Tam człowiek prawie widzi na jawie
  i sam to powie, że nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego;
  bo dobre mienie, perły, kamienie, także wiek młody i dar urody,
  mieśca wysokie, władze szerokie, dobre są, ale – gdy zdrowie w cale”
  (gdy zdrowie w cale – gdy zdrowie jest zachowane w całości,
  tj. nie nadszarpnięte chorobą).
  Minęło wprawdzie prawie 500 lat od czasu gdy poeta pisał tę fraszkę,
  ale widzimy jak dalece zmieniły się relacje i spojrzenia na istotę
  człowieka. Wystarczy sam fakt istnienia aby człowiek mógł być szczęśliwy,
  pod warunkiem wszakże iż nie zajmuje się polityką.
  Mogę się spotkać z zarzutem, że nie rozumiem kobiecego myślenia i z tym
  niestety trudno się nie zgodzić, dlatego z góry przepraszam, że zabrałem
  głos w tym bolesnym temacie

 78. Przyjdą młodzi i zagrają radośniejszą muzykę.
  I okaże się,
  kto tu jest cymbałem.

  https://www.youtube.com/watch?v=aKJvbTEnp0I

 79. ls42
  22 sierpnia o godz. 17:52

  Fraszki……

  Nim obroniła się,
  nim krzykła
  już wpadła w nawyk
  I przywykła…..

 80. Obiecałem być bardziej zrozumiały i wyrazisty.

  No to spróbuję.

  https://www.youtube.com/watch?v=PJ4RJgHtbB0

 81. – Ostatnio pojawiło się wiele nierozsądnych komentarzy o księciu Harrym i Meghan Markle, że muszą latać prywatnymi samolotami, bo to sprawa bezpieczeństwa. Prawdą jest, że rodzina królewska od lat lata tanimi liniami, tak jak choćby robiła to Diana. William i Kate na pokładzie takiego samolotu to potwierdzenie, że da się. I że nie jest to wielki problem w związku z ich bezpieczeństwem. Gdyby tak było, byłaby z nimi ochrona – komentuje Robert Jobson, autor książek o rodzinie królewskiej.
  https://gwiazdy.wp.pl/william-i-kate-z-dziecmi-skorzystali-z-tanich-linii-lotniczych-sa-komentarze-pasazerow-6416344433481857a
  =======

  Nasi „wybrańcy narodu” cenią się bardziej niż jakaś rodzina królewska….
  Są tak kochani, że bez ochrony ani rusz…..
  Ale, można inaczej…..

 82. https://wiadomosci.wp.pl/bezprecedensowe-pozary-lasow-od-amazonii-po-arktyke-a-to-dopiero-poczatek-6416299719592065a
  ==========

  Walczyć z ociepleniem można różnie……
  Na przykład mały pożar…..

 83. Redakcja tygodnika „New Yorker” zachęca; „Przeczytaj coś, co coś znaczy”.
  Próbowałem, ale tam też o sędziach, więc nie zamierzam ryzykować.
  I o prezydencie Trumpie, a to już jest wyzwanie ponad moje siły

 84. Piorun uderzył w turystów na Giewoncie. Przecież tam ustawiono w 1901 roku sławetny krzyż, który miał chronić Polskę i zamieszkałych w niej ludzi, w przewadze katolików wierzących w nadprzyrodzoną moc tego obiektu i co? Piorun silniejszy od wiary i samego pana Boga? No i patrzcie, nikt w mediach nawet nie pisnął słówka o nieskutecznej mocy dewocjonaliów! Nikt nigdy w Polsce nie zajmie się bezskutecznością przedmiotów wiary, która czyni ludzi głupimi. 5 trupów i ponad sto osób poszkodowanych w szpitalach (pewnie sami katolicy i do tego grzesznicy, no bo dlaczego poginęli?), na nasz koszt. Przecież o ewentualne odszkodowania i darmowy pochówek ludzie powinni się zgłosić do szerzycieli, indoktrynantów, wiary od żłobka do nagrobka. Gdzie ta opieka boska?
  Ale gdzie tam, pójdą w najbliższą niedzielę do kościoła, tak jakby się nic nie stało. Pewnie „Bóg tak chciał”. Może ogłoszą żałobę narodową? Z „bożej łaski”, bo jak to inaczej nazwać Gromowładny bije, w co chce i koniec. Ukrzyżowany kraj płaci frycowe i to już od setek lat złudnie wierząc ,że przedmiot zbrodni może ich ochronić przed czymkolwiek. Nidy i nigdzie nikogo nie ochronił i nie ochroni.

 85. Optymatyk
  22 sierpnia o godz. 21:08

  Było modlić się do Peruna….
  Zakładając, że bogowie silnie odczuwaja TERYTORIALNOĆ, byłoby to sensowniejsze.

 86. We wrześniu ma nastąpić koniec świata i jest to o tyle prawdopodobne bo pewne sygnały zaczynają się pojawiać.
  O ile sama data nie ma znaczenia, to z pewnością chcielibyśmy poznać ten scenariusz

 87. Jedno jest pewne – większość kobiet nie zgadza się na ograniczenie ich bytu do rodzenia, wychowywania dzieci i bycia posłusznym. Posłusznym w znaczeniu postrzegania kobiet jako dodatku do mężczyzn, posłusznie piękne,mądre (ale nie mądrzejsze), a przy tym łagodne i spolegliwe. Wbrew pozorom ten archaiczny model ciągle funkcjonuje w męskich umysłach. W kobiecych także, tu przykładem są autorki książki i recenzji o rozpaczy okresu przekwitania. Nie one jedne – tragedię zakochanej starszej kobiety której obsesją jest utracona płodność opisał Thomas Mann w noweli ” Oszukana”; czyli poglądy pisarza z 1945r. mają swoich wyznawców do dziś i co smutniejsze również wśród pań. Pisałam że jasne są dla mnie powody dla których czytelniczka zareagowała oburzeniem, jednak przekreślenie całego swojego życia sprzed choroby jest według mnie przesadą – podobnie jak wszyscy mamy swoje piękne wspomnienia szczęśliwości z dzieciństwa, okresu dojrzewania i dalej. Nawet o wiele dalej, niż można się spodziewać.
  Na koniec uwaga – w literaturze wielokrotnie spotykałam się z próbami przekazania kobiecej jaźni przez męskich osobników – w większości oceniam je jako nieudane. Pozostaje Lew Tołstoj.

 88. @guzdra
  Dobór zalinkowanych przez ciebie, ‘guzdro’, utworów, pozwolę sobie określić w ‘psim języku’.
  AMAZING !!!
  Słuchając, odczuwam w sobie mężczyznę…

 89. żabka 21.22
  Jak Pani ładnie napisała
  Pozdrawiam

 90. @Gekko konający – nic o tobie w powieści nie było, a właściwie wszystko na twój temat dzielnego, szlachetnego mężczyzny (mężczyzn) walczącego ze złem tego świata czyli z konsekwencją a nie z przyczyną, gdzie niewiasty obdarzone talentem i majątkiem tworzyły poezje, pozbawione tych darów funkcjonowały jako wyrobnice, także w sferze seksu. Znajduję że jesteś sfrustrowany, czy to nadmiar czasu na emeryturze?

 91. @Mauro, Mauro klasyku zachowawczy, zacofany, zaskorupiały
  „Preambuła podkreśla, iż wszyscy członkowie narodu polskiego, rozumianego jako zbiór obywateli Rzeczypospolitej, są równi wobec prawa, mając jednocześnie jednakowe obowiązki wobec państwa, które określane jest jako dobro wspólne. Preambuła odwołuje się do chrześcijańskiego dziedzictwa narodu, jednocześnie jednak kwestię przekonań religijnych pozostawia prywatną sprawą każdego obywatela, podkreślając, iż zarówno wierzący w Boga, jak i niepodzielający tej wiary są wobec państwa równouprawnieni. Fragmenty dotyczące odniesień do kwestii religijnych wywołały największe spory podczas prac konstytucyjnych. Ostatecznie przyjęto na wniosek Tadeusza Mazowieckiego wersję kompromisową, autorstwa Stefana Wilkanowicza[14], unikając użycia klasycznego „invocatio Dei”
  https://www.wikiwand.com/pl/Konstytucja_Rzeczypospolitej_Polskiej

  Ps. czy znalazłeś w przepisach, wykładni, orzecznictwie że Konstytucja w żaden sposób mnie nie dotyczy?

 92. @Is42, dziękuję. Starałam się żeby przekaz był prosty.

 93. Is42 godz. 21:18
  Czy w tej sytuacji moja praca w ogrodzie ma sens? Właśnie się tam wybieram.

 94. @stasieku

  Ponoć w dziecku po .12 roku życia słabną zdolności twórcze.
  Gdy staje się po latach osobą samodzielną, to najczęściej nie wie, że procesie socjalizacji wtłoczono tę osobę w garnitur stereotypów.

  I tak, Polka oraz Polak rozprawiając o Żydach wiedzą o nich mało.
  A przecież od dawna mają tak ogromną moc, że zburzyli Lizbonę.
  Trudno mi teraz spotkać źródło tego zdarzenia datowanego na 1 listopada 1755.
  Można to oskarżenie potraktować jako uczyniony i usłyszany za mego życia.

  Podobnie jest z pomorem. Uchowali się głownie Żydzi bo jedli dużo czosnku.
  Więc dopatrzono się żydowskiego spisku i wycięto spiskowców w pień.

  Nie wiem dlaczego piorun strzelił w łańcuch na Giewoncie.
  Raczej Marka Jędraszewskiego bym nie podejrzewał.

  Ale przekonanie Polek i Polaków, że powinni inni i oni są winni, sprawia, że nie znamy kanonu kultury Hebrajczyków oraz współczesnych Izraelitów. Masada dla statystycznej Polki i dla Polka jest słowem zimnym. A dla każdego młodzieńca w Izraelu jest słowem świętym.

  Świadomie, jako dziecko polskich Mazowszan często przywołuję żydowską muzykę.
  Historia sprawiła, że po Moryskach mamy szynkę długo suszoną na słońcu, a po Safaradi muzykę wyprowadzającą nas za opłotki.

  Lubimy te piosenki które znamy. Chyba że jakiś maniak nie znający języków zachwyci się urodą i temperamentem jakiejś młodki stamtąd, I to jest promyk urody życia.

  Polecam się dalszej pamięci. Ja ię innych nie boję.

 95. żabka 22.08
  To właśnie do mnie trafia, a praca w ogrodzie to też moje ulubione zajęcie.
  Ale o tej porze?

 96. żabka konająca
  22 sierpnia o godz. 21:57

  ” czy znalazłeś w przepisach, wykładni, orzecznictwie że Konstytucja w żaden sposób mnie nie dotyczy”?

  Konstytucja jest dla wszystkich, także dla żabek.

 97. Optymatyk
  22 sierpnia o godz. 21:08

  Twój ludowy antyklerykalizm jest wzruszający. Naiwni prostaczkowie z penością trafią do nieba. Z góry możesz się cieszyć.

 98. Nie na temat, ale ważne
  Chiny, a właściwie Chińczycy wracają na budowę polskich dróg.
  Wygrali przetarg na fragment S-14, odcinek domykający ring wokół Łodzi.
  Z jednej strony cieszy każda zapowiedź realizacji drogowej inwestycji w naszym kraju, z drugiej istnieje obawa przed powtórką z budowy A-2 na trasie Łódź-Warszawa przed EURO 2012, gdy w trudnym okresie zeszli z budowy.
  Może też zastanawiać ta ich skłonność do ziemi obiecanej

 99. adam100
  22 sierpnia o godz. 17:28

  „Dzisiaj z Białołęki wywieziono Marka Falentę – podobno ze względów bezpieczeństwa. Nie podano adwokatom miejsca jego pobytu”.

  Czy oni są analfabetami i niedojdami, ci jego adwokaci? Media od rana piszą, że Falenta przeniesiony został do wwiezienia na Służewcu.

  „Tymczasem prokuratura w morderstwo [Koseckiego] nie wierzy (jakby liczne sińce rany, otarcia, wkłucia były normalnym sposobem w którym desperat poprzedza powieszenie na łóżku)”.

  Wierzyć to można w duchy, prokuratura ma ekspertyzę biegłych, którzy potwierdzili, że było to samobójstwo.

  adam100
  22 sierpnia o godz. 11:31
  @
  „Rzecznik praw obywatelskich o śmierci Dawida Kosteckiego: Monitoring na korytarzu nie działał, oddziałowy i wychowawca na zwolnieniu lekarskim”.

  „Szokujące, że RPO A. Bodnar może tak kłamać. Nieprawda, że nie można sprawdzić monitoringu przed celą Kosteckiego. Jeszcze dzisiaj ujawnię fragment zapisu. Apeluję, żeby przestał Pan zajmować się trollingiem i prowadzić kampanię wyborczą, bo jest Pan Rzecznikiem wszystkich obywateli — napisał wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i opublikował zapis z monitoringu.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25112293,sluzba-wiezienna-publikuje-zapis-monitoringu-z-korytarza-przed.html

 100. Na temat ale nie wazne .
  Amerykanskie kobiety sa nie z tego swiata nie rozumieja prawdziwych kobiet. ( skoro sa prawdziwi meższczyzni to one tez musza przeciez .. ) Zamiast .. uwalniac sie od tego co maja chcialyby móc uwalniac sie od prostaty a potem sie wsciekac , ze zrobily to za pózno
  https://www.youtube.com/watch?v=yB0TDq0h7YU&list=PLhT7yEZ0EEruD2ZgzTlSMz8usoCz5HHva&index=6

 101. P. Rossi

  Kazde pomowienie jest dobre- tu ze zamknietego we wiezieniu streczyciela zamordowano ze wzgledow politycznych. Ze przeprowadzono to zabojstwo na rzecz i z inspiracji ludzi PiS.

  I jak tu sie dziwic ze , pomawiana o wszystko co najgorsze, strona nie pozostaje dziewica i drugiego policzka nie nadstawia?

  A wyborca siedzi i ocenia: czy mu dobrze w obecnej Polsce czy tez wolalby czegos innego.
  Moim zdaniem juz ocenil.

  ml

 102. Dla amerykanskich kobiet tez cos mozna znalezc …., ale jak im to potem wytlumaczyc ?

  https://www.youtube.com/watch?v=IkPDUPfWVIc

 103. Ciekawa relacja z Włoch z nawiązaniami do Polski. Jerzy Szygiel – tekst „Matko Boska! Zabierają nam królową!”

  Fragment:

  „Wczoraj Salvini, który manifestacyjnie w Senacie całował swój krzyżyk na różańcu i wzywał „opieki niepokalanego serca Maryi nad Włochami”, spotkał się z krytyką obu stron – Kościoła i polityków. U nas byłoby to niemożliwe.

  Salvini manifestował swe wyznanie przedwczoraj, kiedy premier Giuseppe Conte składał w Senacie dymisję. Już wtedy premier nie mógł wytrzymać: „Ten, kto odpowiada przed krajem, powinien unikać wiązania symboli religijnych ze sloganami politycznymi!” – prawie krzyczał na Salviniego. Conte jest praktykującym katolikiem, ale nie Polakiem: „To są epizody nieświadomości religijnej, które mogą obrażać uczucia chrześcijan i zaciemniać zasadę świeckości, która jest podstawą współczesnego państwa.” Wzywanie Matki Boskiej przez polityka pojęte jako obraza boska, to u nas niepojęte.

  Tu należy wyjaśnić, że wielu Włochów zna pewne szczególne znaczenie gestu Salviniego: podniesienie różańca w górę, pocałowanie go i zwrócenie się do królowej Polski oznacza w tradycji ‘Ndranghety – mafii kalabryjskiej – wyrok na jakiegoś wysoko postawionego polityka. Przewodnicząca Senatu przywoływała ministra Salviniego do porządku (symbole religijne są w parlamencie zabronione), ale szef Ligi, który może zdobyć nawet 40 proc. głosów w wyborach, nic sobie z tego nie robił, jak i z protestów innych parlamentarzystów.

  Wczoraj mina mu trochę zrzedła, bo odezwał się sam Watykan. Właściwie był to o. Antonio Spadaro, redaktor naczelny prestiżowego przeglądu Civilità Cattolica, jezuita jak papież Franciszek i zresztą jego bliski przyjaciel, jego nieoficjalny rzecznik prasowy. „Mieliśmy do czynienia z instrumentalizacją różańca i krucyfiksa, obrazów drogich wierzącym, które oderwano z ich kontekstu, by służyć propagandzie politycznej” – wyjaśniał dziennikowi La Stampa. Tymczasem Salvini uznał się za „ojca 60 milionów Włochów” i twierdzi, że nie tylko broni ojczyzny przed migrantami, ale i wiary katolickiej, przez nich zagrożonej. Konkuruje z Ojcem Świętym, przez co ranga mu się podnosi, na zasadzie świętości większej od papieża, co znamy z naszej monarchii.

  Jak wiadomo, papież ma dokładnie odwrotne stanowisko w kwestii migrantów niż szef Ligi. Obaj wyraźnie się nie lubią. Franciszek, podobnie jak premier Conte i wielu innych Włochów, uważa Salviniego za faszystę. 9 sierpnia, nazajutrz po rozbiciu przez niego rządzącej koalicji, papież skrytykował „suwerenizm” wicepremiera i oskarżył go o dyskurs „podobny do przemówień Hitlera w 1934 r.”

  Całość poniżej

  https://strajk.eu/matko-boska-zabieraja-nam-krolowa/

 104. I jeszcze quiz: kogo widzielibyscie panstwo na stanowisku RPO po zakonczeniu kadencji obecnego rzecznika?
  Pytam o osobe bedaca do zaakceptowania przez wszystkich a wiec bezstronna; wchodzaca w spor z rzadem nie dla oceny tegoz, ale dla zapewnienia realizacji praw

  Moze ponownie p. Letowska? Choc na 2 lata?

  ml

 105. http://polityczek.pl/twitter/11502-kuczynski-takiej-holoty-rzadzacej-rzeczpospolita-dotad-nie-bylo
  Nie wiem, czy ten link prawidłowo wstawiłam. Pan Waldemar Kuczyński prowadził przez długie lata blog polityczny.
  Czytam blog, nie komentuję raczej, bo jestem zawsze mocno spóźniona i komentarze na temat już są. Pozdrawiam blogowiczów, a szczególnie GOSPODARZA, Pana Daniela Passenta.

 106. Na temat felietonu red. Passenta trudno mi jest cos napisac bez ryzyka ataku. Moze bezpieczniej bedzie jesli zacytuje slowa znajomych zamieszkalych na wyspie Tasmania. Cytuje z pamieci: w obecnych czasach Japonka nie poslubi Japończyka. Wybierze Amerykanina.
  Zamiast “Japonka” mozna wybrac inny kraj w ktorym rola kobiety jest “submissive”.

 107. Chce wyjaśnić wszystkim panom, którzy nie będąc specjalistami na kobiecych rakach tez się znaja. Nowotwory, w tym piersi czy narządów rodnych są rozne. Wspomniana aktorka nosi gen najgorszego raka atakującego w/w organy, a który zabił jej matke, babkę i ciotke. Decyzja usunięcia zagrożonych organów nie tylko wyzwoli ja od lęku , ale daje nadzieje, ze będzie mogła wychować gromadka swoich dzieci.

 108. Płoną wycinki lasów amazonii.

  Można by napisać o klęsce nauki w starciu z człowieczą głupotą, gdyby nie odwieczna antropologia samookaleczeń, jako rytuałów sterowanych genetycznie.
  Nawet i na tym polu mamy osiągnięcia Noblistyczne, już bowiem Reymont opisał skuteczny sposób ludowy obcięcia sobie skaleczonej nogi w obronie przed gangreną, czyniony przez Chłopów.
  Jakkolwiek wówczas była to jedynie dostępna wiedzy metoda racjonalna, w cywilizacji czyniona przez cyrulików, to przecież nikt w obronie przed gangreną nie pozbawiał kończyn armie idące na front, których prawdopodobieństwo wystąpienia gangreny czyniło primus inter pares.
  Dziś jednak cywilizacja poczyniła wielki naukowy krok w kierunku uczynienia gangreny mózgu szczęściem, a to dzięki przez wiele lat pogardzanej na Łubiance genetyce i oświeceniu jakie Łubianka przeszła pod Putinem.
  Sztuczna inteligencja mawięc już na linii produkcyjnej Łubianki roboty sprawnie wycinające w zgniłych rozumach kapitalizdów co trzeba.
  Tryumf człowieka radzieckiego prze przez gangreny zachodu (kiedyż wreszcie zajdzie na amen!?) paradą frontu medialnego – od klęsk żywiołów i gniewu bogów spuszczających na sodomitów klimat, przez nagły wstręt do wspólnot demokratycznych na rzecz zidiociałych kacyków plemiennych, do wiary (a jakże!) w samookalecznia przedofiarne na ołtarzu życia wiecznego w szczęściu celebrowanym poza każdym, już wkrótce wykrytym przez policję genetyczną zagrożeniu czystości rasy.
  Zapadnikowi pozostaje, w trakcie rozmyślań co by sobie obciąć ku chwale Batiuszki, poranny przegląd prasy, którym zainspirowany i Wam polecam.
  Wobec nadciągających na nas plag i katastrof, obcinanie się po kawałku znowu, jak Chłopom gosudarstwiennie pańszczyźnianym, okaze się zbawienne.

  PS Proszę nie kierować w moją stronę komentarzy z argumentacją medyczną – nie odpowiem, blog jest rozrwywkowy, a na edukację i higienę jest za późno.

 109. @ 22:49

  Udało mi się -buc nie wspomniał, że to Brejza wymyślił hejt !!!

  Czekam, żebyś się rozstał z partnerem. Wtedy się dopiero dowiemy!!! 🙂

 110. @
  Kilkunastu sędziów – z wiceministrem sprawiedliwości, sędziami Krajowej Rady Sądownictwa i prezesami sądów stworzyło zamkniętą grupę w internetowym komunikatorze. Omawiali tam działania dyskredytujące krytyków zmian w systemie sądownictwa.
  http://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,25111407,sedziowski-hejt-czyli-aferaziobro-szef-herszt-i-kasta-siec.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

  majak23.08.2019, 06:24
  Modelowa organizacja mafijna,przekonana o swojej bezkarnosci.Zoztali wybrani glosami sutenera po to,aby nie byc nekanymi przez kogokolwiek.

  Ośmiornica PiS

  Kuchciński, Bierecki, Macierewicz mają się świetnie.!!

 111. @ 23.43

  Coś ten pan neo-faszysta został sam. Nawet srutki cię opuściły. Ty mnie pytasz, czy ty faszysta tak naprawdę? Mało, że tak, dodam
  faszysta w pierwszym szeregu.

 112. Pracownicy ministerstwa reglamentowanej sprawiedliwości to aktywni pielgrzymi. Tak sobie myślę,że kibolstwo stadionowe sięgnęło wyżej zawleczone z miejsca schadzek. Szambo wybiło. Czy w kraju cnotliwych katolików wymiar sprawiedliwości nie jest obrazą uczuć religijnych. Do tego to pozostałość po tzw.mrocznej sowieckiej okupacji. Apage satanas! Egzorcysta w ministerstwie mile widziany.

 113. Z telewizji
  Mistrzyni świata w sportowej wspinaczce jedzie na OLIMPIADĘ!
  Jaka sympatyczna sportmentka. Zadowolona, że ma rok czasu do przygotowania się do olimpijskiej rywalizacji.
  Chyba wszyscy lubimy podziwiać wspinających się na ściance, trzymajmy zatem kciuki za Polkę i życzmy jej powodzenia by zajęła jak najlepsze miejsce w turnieju

 114. I Solidarność wyrosła w cywilizacji godności.

  Wychowana i wykształcona w PRL opozycja, miała klasę, wiedzę, moralność.

  Po roku 1989, zaczęto budować w Polsce cywilizację podłości.

  Z rzadu na rząd, coraz mniej klasy, coraz więcej kasy.

  Idealistów takich jak Pan, zastąpili „lojalisci koryta”.

  Ludzi wielkiego formatu jak Mazowiecki, Kuroń, Geremek, ludzie podli, pazerni, mali.

  Doszedł do tego nowy narybek, kształcący się w wyższych szkołach gotowania na gazie, typu Misiewicze, Hofmany….

  I Pan się dziwisz?
  =================

  Panu Kuczyńskiemu pod rozwagę, wysłałem……

 115. @Szarlo

  Twój komentarz odbierałem jako wyznanie osoby nieco wycofanej, a nawet wykluczonej internetowo. Przeczytaj mój komentarz i nie zniechęcaj się jeśli w trakcie czytania czegoś nie zrozumiesz.

  ***

  A

  Twoja przeglądarka internetowa ( ja używam tylko Internet Explorer 11 ) zapewne umożliwia ci otworzenie nowej karty. Ja taką możliwość widzę jako prostokąt z żółtą gwiazdką w linii z Kobieta w kobiecie | En passant.
  Kliknięcie w nią nie powoduje utraty treści komentarza jaki piszesz. To tak jakbyś na osobnych kartkach pisała na przemian dwa listy.

  W tej nowej karcie wstaw link w linii w której widzisz passent.blog.polityka.pl
  jesto linia adresu. Jeśli pokaże ci się obiekt który linkujesz, to tekst linku jest poprawny. Taki tekst jest pisany małymi literami ze znakami / i bez spacji.

  Możesz wrócić do komentarza i wklejenie linku będzie skuteczne. Zobaczysz ten link na czerwono po opublikowaniu komentarza.

  ***

  B

  Poczucie nienadążania jest powszechne nawet u osób wprawnych.
  Jeśli chcesz nawiązać do komentarza sprzed kilku miesięcy, to trzeba dużo przewijać.
  Ale naucz się zapisywać sobie adres odnalezionego cudzego starego komentarza.
  Jest on ukryty w czerwonej porze i dacie opublikowania ( każdy komentarz tak ma )

  Może to wyglądać tak ( skup się i na razie w to nie klikaj ! )

  https://passent.blog.polityka.pl/2019/08/21/kobieta-w-kobiecie/#more-5557

  Kliknięcie przenosi cię na początek komentarza do którego chcesz nawiązać.
  I będziesz mogła nawigować po osi czasu. Jeśli to jest stary komentarz, to aby napisać teraz swój dzisiejszy łyknij kawy, bo możesz usnąć przewijając w dół.

  Drugim elementem nienadążania jest śledzenie kanału komunikacyjnego.

  Ja używam wyszukiwarki Google oraz mam Google Toolbar i widzę symbol RSS.

  Ale o tym napiszę gdy wrócę z żoną z zakupów.

 116. @

  Brawo Eliza Michalik

  Eliza Michalik: PiS należałoby zdelegalizować. Od początku mówiłam, że te rządy mają faszystowskie elementy

  https://natemat.pl/251283,eliza-michalik-o-tym-kim-sa-wyborcy-pis-przewiduje-dyktature-kaczynskiego?fbclid=IwAR2YwnCPIpUsMu5LVGxO2xjSB2rQ6fCHtBZYKxEMoBB0kpaiIKHWDXsjRqc

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 117. @adam100, @AllEnglishSpeaking

  Co się tyczy „kobiety w kobiecie” to mam taką jedną , a mianowicie Rachel Madow (podobna trochę do Anity Werner). Jakie to wszystko podobne w polityce niezależnie od miejsca występowania. Sposoby opóźniania i rozwadniania spraw, które dotyczą polityków ze świecznika.
  Prawo nie służy tylko do ścigania i osądzania przestępców. Jest także narzędziem do przeszkadzania w ściganiu i osądzaniu. I nie należy zapominać o tej drugiej twarzy prawa. Jaki tam ezopowy język bywa w użyciu.

  House: Whistleblower Alleges Undue Influence On Trump Tax Audit – Demaskator zarzuca, że niewłaściwe naciski były wywierane w sprawie audytu zeznań podatkowych Trumpa.

  „That is now on the burner.”

 118. pic na wodę, fotomontaż. Ani Thomas Mann, a już na pewno nie autorka Darcey Steinke i recenzentka jej książki nie stanęli oko w oko z nagą prawdą:
  „Filadelfia, 22 sierpnia 2019 r: Policja twierdzi, że sześć osób, pięciu mężczyzn i 85-letnia kobieta, brało udział w lubieżnych i seksualnych czynnościach w lesie w Connecticut.
  https://www.yahoo.com/news/5-men-85-old-woman-204500130.html.
  Myślę że ta wiadomość stanowi kropkę nad „i” w dzisiejszych rozważaniach.
  Dobranoc.

 119. @adam100 napisał o 7:51, że
  Najważniejsze słowo w Polsce w XXI wieku: „Wypierdalaj.”

  Mam swoją hipotezę, ‘adamie100’, dot. pochodzenia tego popularnego zwrotu.
  Oglądając niezliczoną ilość anglojęzycznych seriali, zauważyłem zwrot „fuck off” adresowany rodzinnie, wśród przyjaciół – słowem bez jego dosłowności.
  Coś takiego jak kiedyś, „c’mon buddy”, ‘daj spokój stary’.

  Czasami wyprowadzeni z równowagi na blogu, wtrącamy ‘kulson’, ‘zakręt’, aby lepiej oddać swój nastrój, język się brutalizuje, nadąża za życiem.

 120. Szarlo
  23 sierpnia o godz. 0:01
  Kuczyński ma rację. Tylko trzeba wiedzieć, że on także był współtwórcą tej Solidarnościowej cywilizacji podłości. Mają oni wspólne korzenie w Solidarności, która podobne metody szantażu i niszczenia ludzi stosowała już u zarania swojego istnienia, czyli w okresie zwanym teraz szyderczo karnawałem. I niestety tak już pozostanie, jako kolejna plaga w naszej historii, po Potopie, wolnej elekcji, liberum veto, rozbiorach i wszystkich zbrodniczych powstaniach.

 121. @ stasieku
  23 sierpnia o godz. 11:16
  @adam100 napisał o 7:51, że
  Najważniejsze słowo w Polsce w XXI wieku: „Wypierdalaj.”
  Oglądając niezliczoną ilość anglojęzycznych seriali, zauważyłem zwrot „fuck off”

  Ciekawy temat. Angielskie „fuch off” można wypowiedzieć „pieszczotliwie” tak jak np. po polsku: ” qurew** ty moja”. „Wypierdalaj” jakoś mi nie chce przejść przez gardziołko w formie zdrobnionej. Możem nie wystarczająco przepity? 😉

 122. Ile jest kobiety w kobiecie a nawet w mężczyżnie oceni chirurg nastawiony na zmianę płci w innym kierunku. Tak sobie myślę,że w momencie poczęcia ponoć płeć nie jest określona. Ale oglądanie np. telewizji może mieć wpływ. Nie jest dowiedzione czy wyłączenie telewizora cofa zjawisko.

 123. @AllEnglishSpeaking
  Sondaże dla Donalda Trumpa niekorzystne: 62% niezadowolonych do 36% zadowolonych. Deficyt trylion $ na rok. Robi sie coraz ciekawiej…
  President Donald Trump’s Actions Create Obstacles For Trump Campaign

 124. @zetus1
  23 sierpnia o godz. 11:57

  THX

  Amerykański orangutan niedługo z wizytą u sojusznika.
  Komitet powitalny: przewodniczący minister Macierewicz.

  Święta Matko Częstochowska, Boże Wszechmogący. Ty się na pewno pogniewałeś na Polaków.

 125. @Szarlo

  Wpis gospodarza szybko przywiódł mnie do bytu oraz bycia będącymi owocami przemyśleń Martina Heideggera.

  Chyba oboje nie jesteśmy w kwestii roli społecznej, wolności oraz szczęścia – nawet niewiele – spóźnieni.

  Przewijając komentarze jesteś lekko uwięziona w ich serii podwiązanej pod wpis Zatem pojawienie się nowego wpisu gospodarza możr powodować poczucie spóźnienia.

  Sposobem na przezwyciężeniem tej ulotności jest stosowanie hasztagów.
  Ale to temat na trochę inne opowidanko.

  Wcześniejszym pomysłęm jest RSS.

  Pod podanym poniżej adresem spotkasz ikonę, którą w pomniejszeniu możesz zobaczyć nad swoim komentarzem lub tylko nad komentarzami jakimikolwiek gdy wejdziesz na ten blog.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/RSS

  Dalej poprowadzi cię nabyta inteligencja.

  Przypuszczam, że w dniu twych narodzin – bez ujmy – nie istniały jeszcze hasztagi i RSS.

  Uszy do góry i dobrej zabawy w powiększaniu szumu w kanałach komunikacyjnych.

  Serdeńko !
  Na napisanie czegoś ciekawego nigdy nie jest za późno.

 126. @

  S-upki w dół.
  Wesoła nowina. Bo Panna z PiS-u poroniła syna.

  Kasta Ziobry zaszkodziła? PiS w kilka dni traci pięć punktów i większość w Sejmie
  http://wyborcza.pl/7,75398,25113608,kasta-ziobry-zaszkodzila-pis-owi-partia-w-kilka-dni-traci-piec.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  @ Yppiii, wszystkim tym, co już znają wyniki wyborów za 2 miesiące. 🙂

 127. Komitet powitalny nalezalo by wzmocnic jakas „nasty women ” najlepiej taka o ktorej on nic nie wie . Poprowadzi go nabyta inteligencja – jezeli ja nabyl

  https://www.youtube.com/watch?v=5dlDeC-Dclw

 128. Pani Zyta

  Ma pani racje: w przypadku fatum jakim rak dziedziczony nie wolno byc az tak stanowczym jak bylem. Wszystko sprowadza sie do stopnia pewnosci jak bardzo choroba jest/ wydaje sie nieunikniona.

  ml

 129. Pan Adam

  Zalozy sie pan ze mna o wynik wyborow?
  Przelozy pan swe nadzieje na jakas konkretna kwote?
  Prosze przestac byc juz biadolacym a zarazem pelnym zlych emocji staruszkiem ale kims od kogo cokolwiek zalezy!
  Zaczniemy od PLN 1000?

  ml

 130. @adam100
  23 sierpnia o godz. 12:22
  Tak surowej krytyki jeszcze nie widziałem. Ale jeżeli ktoś mówi: „I am the chosen one” to wielu zaczyna się czuć nieswojo. Zdaje się, że Polska stanie się ulubionym krajem dla „the chosen” w Europie, ale pewnie dlatego, że najgorliwiej potakuje.

 131. Ilu kolejnych członków PO przyjęło obywatelstwo Ukrainy aby stać się szablami jeszcze banderowskiej formacji. Tak sobie myślę,że rusofobia w szeregach PO to nie jest przypadek.

 132. @stasieku

  Podczas swego pobytu w Hiszpanii zapewne spotykałeś się z Sefaradi.

  Pieśń Hinech Yafa śpiewana przez Michal Elia Kamal – solistkę zespołu Light In Babylon została stworzona przez aszkenezejczyka Idan Raichel Pieśń ta Nawiązuje do Pieśni nad Pieśniami.

  Z Wikipedii:

  Sefardyjczycy (także Spaniolowie, Żydzi sefardyjscy; od hebr. ספרד Sefarad Hiszpania i Portugalia) – określenie ludności żydowskiej zamieszkującej obszar Półwyspu Iberyjskiego, posługującej się dialektami judeo-romańskimi.

  Od Aszkenazyjczyków różnią się, obok języka (Sefardyjczycy – ladino, Aszkenazyjczycy – jidysz), rytuałem. Tworzyli niegdyś wpływową wspólnotę na terenie Turcji.

  Pieśń nad pieśniami uznawana jest za jedną z najbardziej niezwykłych ksiąg w kanonie biblijnym, gdyż nie ma w niej niemal żadnej wzmianki o Bogu, o narodzie wybranym, ani w ogóle o religii. Odczytywana dosłownie jest ona po prostu lirycznym poematem miłosnym, a konkretnie dialogiem dwojga bohaterów, którzy są nam znani jako Oblubieniec i Oblubienica.

  Jej czytanie bywało ograniczane w kościołach chrześcijańskich. Nigdy studiowania Pieśni nad pieśniami nie ograniczali natomiast swym wyznawcom rabini żydowscy.

 133. Symetryczny
  23 sierpnia o godz. 11:29
  Wkleiłam link dlatego, że jakiś dyskutant pomówił W. Kuczyńskiego o „brzydkie” słownictwo, ja na to: że sytuacja nie jest salonowa i dlatego słownictwo też nie jest salonowe; no i ponieważ tam dosyć dużo wieści, to upubliczniłam link. Na dyskusję nie bardzo się nadaję. Za mało mam wiedzy- i nawet nie jestem z tego powodu sfrustrowana. Powiem szczerze: za mocno dotyka mnie wszędobylska brutalność. Pozdrawiam.

 134. @stasieku

  Być może zostanie mi przypisany ciężkawy zachwyt nad jedną piosenką.
  Tak nie jest.

  Żydowska pieśń wykonywana na ulicy Istambułu jest dobrze opracowana warsztatowo.
  Kamera jest skierowana na zespół siedzący pod ścianą ale jeden z mikrofonów zbiera gwar ulicy z tyłu kamerzysty.

  Wśród datków dla muzyków jest umieszczony element liryczny. Muszla z rodzaju szumiących.

  Tym także żyje Istambuł i Turcja.
  I to co w tym kraju się dzieje jest bardzo ważne dla Unii Europejskiej.
  Nie tylko jako teren politycznych wpływów euro-atlanyckich. Jest to olbrzymi i jeszcze nie nasycony rynek zbytu na europejskie towary i usługi. I to kraj autorytaryzmu podobnie jak Polska.

  W nadchodzącym nowym budżecie Unii Europejskiej możliwe jest przesunięcie akcentu na Półwysep Apeniński i na Półwysep Iberyjski. Skoro nie sposób skłonić Polski na przyjęcie uchodźców, to skierujmy fundusze do Portugali i do rozdzieranej separatyzmem Hiszpanii. Uatabilizujmy polityczną sytuację we Włoszech.

  Iberyjczycy zapraszają muzułman i żydów z miernym odzewem na to zaproszenie.
  Gdy pójdą na to pieniądze, to może uchodźcy znajdą tolerancyjnych gospodarzy pozwalających uniknąć hańby żebractwa.

  Skoro Polska przoduje Unii we wzroście PKB, to przekierujmy strumień pomocy.
  Polski antysemityzm jest sfizofreniczną paranoją. A południowe przytulenie uchodźców zapewne zostanie wpisane do listy zasług Niemki kierującej Unią.

  Kaczyzm jest w pułapce.
  Jest rozdzierany żądzą władzy, brakiem specjalistów różnych zawodów i niehumanitarną pazernością. I jedną z gróźb jakie los może spełnić jest zwycięstwo koalicji pisowskiej bez większości konstytucyjnej i ze skargą:
  Niesprawiedliwie dzielicie ukradzione.

 135. @ neospasmin
  23 sierpnia o godz. 13:09
  Pan Adam
  Zalozy sie pan ze mna o wynik wyborow?

  Faszystom nie podaję ręki, nie mówiąc o zakładach (to honorowa sprawa). Sorry 🙁

 136. guzdra
  23 sierpnia o godz. 12:24 i poprzedni.
  Dziękuję, zanotowałam. Ale twoje wysiłki chyba niewiele dadzą (przyglądnę im się bliżej). Chyba niepotrzebnie napisałam o moich wątpliwościach. Ja nawet sprzed 2. Wojny. Nieobyta ze słownictwem komputerowym (np. też to RSS, hashtag`i). Radzę sobie dla moich potrzeb czasem:tak a czasem:nie (są niewielkie), a jak nie- to odpuszczam sobie. Myślę, że twoje rady na pewno przydadzą się także innym tutaj pisującym/czytającym. O jakiejś „mądrej myśli” pomyślę. Pozdrawiam.

 137. zetus1
  23 sierpnia o godz. 13:10
  @adam100
  23 sierpnia o godz. 12:22
  Tak surowej krytyki jeszcze nie widziałem. Ale jeżeli ktoś mówi: „I am the chosen one” to wielu zaczyna się czuć nieswojo. Zdaje się, że Polska stanie się ulubionym krajem dla „the chosen” w Europie, ale pewnie dlatego, że najgorliwiej potakuje.

  Pamiętam, jak Beatlesi musieli odszczekać, gdy któryś z nich (Lennon?) pozwolił sobie na porównanie z Jezusem 🙂

 138. Ciekawe, ile jest mężczyzny w Naczelniku? Gdyby tak Naczelnik chociaż raz odkrył „mierzeję” w jakiejś kobiecie, to by jej nie szukał w „Mierzei wiślanej” i raz na zawsze by się wyzwolił z nękających go obsesji bycia „mężczyzną” politycznym.
  Obłuda w polskiej polityce osiągnęła szczyt Giewontu. Szczytowanie tej obłudy zapowiada się w dniu 1 września 2019 rok.

 139. @

  U sąsiadów Tanaka & Co, deliberuje na tematy bosko-ludzkie / niebiańsko-ziemskie. Zdrowy ubaw dla nie do końca wierzących.

 140. @

  Sen.

  Jest rok 2029 kończę właśnie wykład dla aplikantów pod tytułem: Praworządność. Wtem podnosi rękę z aplikantów i mówi: Ale Pan Mecenas to zmyśla. Dlaczego Pan tak mówi? – pytam. A on na to: chce nam Pan powiedzieć, że w roku 2019 sądził pana przed Sądem Najwyższym w sprawie dyscyplinarnej za publiczną obronę Prezydenta Tuska przed absurdalnymi zarzutami, że spowodował katastrofę smoleńską, sędzia, który został nielegalnie powołany przez KRS, który powołano sprzecznie z Konstytucją, a nawet sprzecznie z ustawą i którego konstytucyjności nie zbadał Trybunał Konstytucyjny, gdyż w praktyce nie istniał i też był powołany sprzecznie z Konstytucją i ten sędzia, który awansował z Sądu Rejonowego do SN był w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała zniesławianie innych sędziów oraz ich rodzin pod wodzą kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości i że sędzia ten osobiście wysyłał do I Prezes SN kartki ze słowem powszechnie uznanym za obelżywe, a jak sprawa wyszła na jaw to się nie podał od razu do dymisji. I że wówczas prokuratura 8 miesięcy rozważała, czy wszcząć śledztwo w sprawie jakiegoś posła, a gdy doszło do morderstwa w celi świadka, który mógł być niebezpieczny dla władzy, to nie pozwalała na porządną sekcję zwłok, a w tym samym czasie wbrew woli rodzin wyciągano z grobów ofiary katastrofy komunikacyjnej, aby przedłużyć śledztwo i nie przyznać, że wszystko zostało wyjaśnione? Czy Pan panie Mecenasie kontynuował bezczelny adept prawa nie widzi, że to musi być jakaś Pana megalomańska poza, która wynika z tego, że chce Pan uchodzić za weterana, który wprawdzie słabo się załapał na walkę z komuną, ale w ten sposób chce nam zaimponować. Cała sala była wpatrzona we mnie, a ja powiedziałem: to że o nich nie pamiętacie jest dla mnie największą nagrodą. A jak ktoś chce szczegóły poznać, to niech przeczyta monografię profesora Tomasza Nałęcza „Zamach 2015-2019”. Tam wszystko znajdziecie.
  To był piękny sen, wiele warto zrobić, aby się ziścił.

  R.o.m.a.n Giertych

 141. @neospasmin, omal nie spotykam sie na forum. zeby panowie umieli przyznac sie do bledu it’d…Wiec jestem mile zaskoczona.
  Temat podjety przez DP jest szerszy, dot. kazdej seksualnosci I temat juz omowiony na zilion sposobow.. Najwszniejsze jest przeslanie listu: zyj I daj zyc iinnym dopoki nie szkodza.

 142. @Szarlo

  Ostatni mój komentarz o komputerach skierowany do ciebie.

  W interesie producentów komputerów jest przekonanie przyszłego klienta, że nie jest w stanie zepsuć komputera bez sięgania po siekierę.

  Obecna ekipa rządząca jest przerażona myślą, że Polka i Polak mogą się nie bać .

  Ktoś kto twierdzi, że miał kłopot z matematyką w szkole podstawowej miał zapewne miał nauczyciela chama i bydlę. A rodzice mu rachunki wciskały do gardła jak karpia surowego i nie oczyszczonego z ości i nie podzielonego na dzwonka.

 143. Obecny temat podjęty przez Gospodarza: Kobieta w kobiecie. Seksualność, wolność. Czy po usunięciu organów tzw. kobiecych, kobieta jest wolna od seksualności, tzn. czy sama odczuwa/ dąży do zbliżenia (seksualnego), czy jest wolna od tych pragnień/ dążeń? To może tylko stwierdzić taka osoba, jak wymieniona w tym temacie.
  Cytat: „uprzywilejowanej, płodnej kobiecości”- to też cała Filozofia. Kobieta „płodna” może pragnąć, albo też nie, potomstwo. Mimo pragnienia nie może z różnych przyczyn doczekać się potomstwa. Mimo, że nie pragnie w latach płodności, zapragnie potomstwa w późniejszych (już za późno) latach tego. Pytań i odpowiedzi, jak Ocean Spokojny szeroki i głęboki.

 144. @guzdra. Co do matematyki. Nie całkiem się zgadzam. Również pewne nieprawidłowości rozwoju (uszkodzenie) pewnych partii mózgu mogą wpływać na proces poznawania( skojarzenia, analiza, synteza, symetria itp.). Może to trochę niemądre, np. raczej nie miałam problemów z algebrą, ale z symetrią i niektórymi innymi technicznymi problemami już tak.

 145. Na opakowaniu napis PERFECT MATCH.
  Fachowiec z branży; co oni wymyślili?
  Po kilku godzinach obserwacji zmagań człowieka z martwą naturą muszę wyciągnąć jeden wniosek; myślenie i praktyka to dwie zupełnie odrębne i odległe dziedziny naszego życia. Jak można tak długo zmagać z czymś co jest idealnie dopasowane? Fachowie potrafi.

 146. @Szarlo

  Zareaguję wskazaniem ( w tej serii komentarzy ) prośby jednego z komentatorów:
  Brzmiała ona mniej więcej tak:
  Proszę do mnie nie kierować tekstów o chorobach, bo ja się na chorobach nie znam.

  Ja napisałem o kiczowatym stwierdzeniu:
  Ja się na matematyce nie znam!
  gdy ktoś wskazuje, że trudno podzielić siedem brylantów między trzy osoby.

  Wracając do komputerów.
  Poszukaj na swoim ekranie miniaturki ikony uruchamiania RSS i kliknij.
  Nic nie zepsujesz.

  Z komputerem jest ten problem, że jest on sprawą honoru oraz przyzwoitości.
  Dla skretyniałych bystrzaków jesteś żałosną lamerką.
  Dla lekko niedorozwiniętych matematyka jest straszakiem i diabłem.

  Kobieto! A gdy nie kumasz ćwierkania i nie ma cię na fejsie, to wracaj do kuchni!
  Po takim diktum rozpoznaje się facia grającego samca alfa, którego żona bierze sobie kochanka, aby wreszcie doznać szczęścia. Taki zwykle twierdzi, że nie powinno się dopuszczać kobiety do kierownicy i do klawiatury.

  Jeśli odróżniasz algebrę od geometrii, to już dobrze.

  Uśmiechnij się i pozostaw swoje trudne ćwiczenia z komputerem w sferze prywaty.
  Wszyscy potykaliśmy się i robiliśmy kosmiczne pomyłki.

  Ale radością jest sukces i tego ci życzę.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Lamer

 147. @guzdra 14:59
  „Polski antysemityzm jest sfizofreniczną paranoją.”
  Guzdra , to ty zdradzasz objawy paranoii, a nie Polacy. Naczelnik jest ewidentnym filosemitą z krwi i kości. Reszta Biura Politycznego o tym doskonale wie i wykonuje polecenia , tak jak zdyscyplinowanym kompradorom wypada.
  Ta makiaweliczna zagrywka Naczelnika sprowadza się do kokietowania wyborców stanowczym sprzeciwem PiS-u wobec polityki pani Merkel , która z Europy chce zrobić wieżę Babel, ale nie dotyczy sprzeciwu napływu do Polski Izraelitów. Polska jest eksportem emigrantów i słusznie przyjmuje Ukraińców , którzy wybierając Polskę jako kraj osiedlenia widocznie akceptują to , co w Polsce zastali. Polityka wobec Izraela jest wiernopoddańcza i nawet plucie w twarz polskiemu ambasadorowi charakteru tej polityki nie zmienia.
  Antysemityzm wielu innych narodów jest zdecydowanie większy od tego jaki przypisuje się Polakom. Tylko inne narody potrafią to skrywać . Nowy antysemityzm Polaków wywołuje ta słynna ustawa nr 447 , ale to nie Polacy ją wymyślili .
  Samo powstanie tej ustawy i podpisanie jej przez najbliższego sojusznika pana Naczelnika jest kolejna sztuczką makiaweliczną i wywoła w przyszłości reakcje , której nie przewidywali twórcy tej ustawy. Trudno pojąć jej sens w czasach , kiedy przewraca się dawny porządek świata , stworzony po zakończeniu II wojny światowej. Co z tego wyniknie, tego nie wie, nawet sam Naczelnik .

 148. @Guzdra, jest nas troje w podziwie, kolega @Herstoryk który całkiem niedawno proponował utwór na LA i ja nieegoistycznie zachwycona wcześniej, chyba to było zimą. Zachwytem podobnie jak i ty podzieliłam się ze wszystkimi. A tobie dziękuję za przekazaną wiedzę.
  Nie tak łatwo podzielić twój podziw barbarzyństwem w czasach barbarii kiedy okrucieństwo przerosło nawet wyobraźnię żyjących stąd z lękiem przekazywano opowieść z pokolenia na pokolenie. Historia czy mit:
  https://www.theguardian.com/world/2013/sep/22/israel-masada-myth-doubts

 149. Takiego Lennona chyba nie słyszeliście!

  https://www.youtube.com/watch?v=RzXBpkRMOyY

 150. Nie ukrywam swej schizofrenicznej paranoi.
  Sęk w tym, że ona nieporównywalnie mniej szkodzi niż paranoja Naczelnika i szkodzi tylko niektórym gościom tego bloga.

 151. Jestem pierwszym kandydatem do „Hinech Yafa Fun Club.”
  Gdyby ktoś ( jakiś ludziec) o złej woli, myślał inaczej.

 152. widzę że kolega @wojtek usiłuje przemówić do @Guzdry żeby się zastanowił. Blogi Polityki są pełne dowodów obmowy i skłócania Polaków, (zdarzały się również imienne pomówienia „żabka konająca odziedziczyła itd.”) które mają budzić poczucie winy za dzieje historii. Zbiorowe poczucie winy za przestępstwa wojenne i chęć zadośćuczynienia. Jeśli nie chęć to przymus :”…nam się to po prostu należy..” Nie chodzi o przeprosiny, pokajanie się przedstawicieli narodu „za całokształt” (za Jedwabne już to uczyniono) – chodzi o pieniądze.
  Za poczuciem winy ma iść strach i tu znajduje takie strachliwe zachowania kiedy na wszelki wypadek zabiera się głos z deklaracją i potępieniem innych.

 153. @ fan100, pamiętam że kiedy odkryłam utwór najpierw dla siebie, odsłucham wielokrotnie (zawsze tak robię) i szukałam innych, równie dobrych nagrań zespołu. Wtedy nie znalazłam, później z braku czasu nie wróciłam.
  Czyli jest nas czworo, ale kto będzie administrował taki polski blogowy klub? Cztero członkowy?

 154. @olborski 12:43 – dobre. Bardzo dobre, kobiety świetne, program urlopowy popieram.

 155. @ fanfantulipan

  Zamieńmy się w węże. Zracjonalizujemy nogi.

 156. aha, @Is42 – u mnie teraz pora południowa.

 157. Zgodnie z nakazem pieśniarka Michal Elia Kamal idzie w Kipur boso bez skórzanych butów wśród ostańców Kapadocji.

  Ta niezwykła kobieta doprowadza mnie do problematu:

  Kipur w plastikowych kroksach

  Proszę o bezpłatne podologiczne konsultacje.
  Ja wiem tylko tyle na razie, że Unia Europejska zabrania Wojciechowi Cejrowskiemu chodzić po gojowskich ulicach boso.

  https://www.youtube.com/watch?v=qzdeYS1f4K

 158. A teraz kilka słów o każdym z powyższych czynników.

  Pierwszy z czynników ma decydujące znaczenie dla przyszłości Starej Europy. Za owe trzydzieści parę lat dorośnie kolejne pokolenie dzieci afrykańskich imigrantów, które uzna ten region świata za swoje trwałe miejsce na ziemi bez potrzeby asymilacji z autochtoniczną ludnością. Przejmą częściowo miejscowe języki, będą mówić po niemiecku, francusku, angielsku czy włosku, ale język przestanie być spoiwem wspólnoty z resztą społeczeństwa. Część imigrantów i ich dzieci zostanie przy swoim języku i kulturze, lecz spoiwem ich diaspory będzie przede wszystkim wspólna religia i chęć rewanżu za doznane upokorzenia: teraz i kiedyś. Próby asymilacji elit intelektualnych środowisk imigranckich spowodują powstanie – znanej od wieków – wewnętrznej opozycji, która stanie się warstwą przywódczą środowisk imigranckich. O ich zwycięstwie zadecydują – co szczególnie banalne – funkcjonujące wciąż procedury demokratyczne i chęć do kompromisu w celu zachowania pokoju społecznego.

  Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/podatki/news/witold-modzelewski-jaka-bedzie-polska-za-trzydziesci-pare,2625668,4211?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ===========

  Lepszy jest, niż większość „mędrców ” z think tanków….

 159. Mój myk ze skróceniem adresu pieśni Kipur zagubił się wśród ostańców Kapadocji. Podaję długą formę adresu:

  https://www.youtube.com/watch?v=qzdeYS1f4K4&list=OLAK5uy_kwhyHGnsrD8V3m8gynJeyNunEiUH-6dvU&index=9

 160. Czy plastikowe? Zweryfikować ni można, bo si ni łotfiro.
  Może infirmatorialne?

  https://www.youtube.com/watch?v=AzEBH6DZJVk

 161. Chwaliłem warsztatową sprawność ulicznego Istanbulskiego nagrania którego odsłuchanie skłoniło @stasieku do skierowania słów uznania pod moim adresem.

  Tym reżyserem dźwięku jest twórca tego reportażu z bałtyckiej wysepki:

  https://www.youtube.com/watch?v=oFMph0GVLGk&list=PLGQ4DVDwc753HZlCe5Ugn_wBHJ4BmMeyJ&index=12

 162. @adam100

  Zaimponowałeś mi, co rzadko spotyka się z mą pychą i mitomaństwem.

  W podzięce coś gwizdnę!

  https://www.youtube.com/watch?v=g3ZdBVAWWNo

 163. guzdra
  23 sierpnia o godz. 21:25

  A to tam Rumuni uczyli się gwizdać !
  Do konkursu jednak nie staje-raz już przegrałem. 😉

 164. Jako symetrysta piątkowy przed szabasem wkleję coś mniej słodkiego.
  Zjadłem kanapkę z wędzoną świniną oraz drugą kanapkę z wędzoną rybą.

  Przed wieczorną kąpielą puszcze jeszcze grillowanie młodzieńca, który nie wiedział, że nie dla psa kiełbasa.

  Od bytu do bycia w kąpieli droga ma trwać co najwyżej dobę, otoczenie woli nawet częściej. Potulny jestem więc ja plusk, a wy obejrzyjcie ulicznika.

  Dziękuje za odczytane oraz za domniemane słowa ładnej wspólnoty.

  https://www.youtube.com/watch?v=mns9VeRguys

 165. @adam100
  23 sierpnia o godz. 15:28
  Tak to chyba było z popularnością czwórki z Liverpoolu według Lennona większej od popularności proroka z Judei.

  mf24.pl/kultura/news-jestesmy-bardziej-popularni-niz-jezus-te-slowa-49-lat-temu-w,nId,1682790

  Oczywiście najbardziej zgorszyli się zakłamani Amerykanie. Celnie ujął to Lennon: „przepraszam chrześcijański Ku Klux Klan”.

 166. @wiesiek59
  23 sierpnia o godz. 20:49
  W socjologii znane jest twierdzenie o kulturowej asymilacji: Mianowicie społeczeństwo o wyższym poziomie rozwoju kulturowego asymiluje imigrantów reprezentujących niższy poziom kultury. I tak: Rzym, który podbił Grecję przejął helleńską kulturę Później Goci, którzy podbili Rzym przejęli kulturę Italii. Następnie Frankowie, którzy dokonali Reconquisty, przejęli kulturę emiratów Kordoby i Sewilli. ( w średniowieczu językami uczonych była łacina i arabski bo spuścizna antycznej cywilizacji przetrwała dzięki tłumaczeniom arabskim- wczesny islam był dużo bardziej tolerancyjny niż chrześcijaństwo i nie palił „bezbożnych” dzieł antycznych uczonych.
  Sądzisz że europejska cywilizacja stoi niżej kulturowo niż bliskowschodnia ????

 167. żabka 20.31
  A tu czekamy na Szkło Kontaktowe czyli autorski przegląd dnia
  Pozdrawiam wieczorową porą

 168. wiesiek59

  Jak widzę Witold Modzelewski objawia się w kolejnym wcieleniu.
  Tym razem postanowił obstawiać ksenofobiczną, nacjonalistyczną prawicę – ale jakoś miekko, mięciutko, niesmiało … .
  Aż się chce zakrzyknąć – śmielej Witold, śmielej !

 169. https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/trump-nakazuje-firmom-wycofanie-sie-z-chin/pxb27xj
  Po tym, jak Chiny zapowiedziały nałożenie ceł odwetowych, Donald Trump zabrał głos na Twitterze. Napisał, że nakazuje amerykańskim firmom natychmiastowe porzucenie Chin i poszukanie alternatywy. Na słowa Trumpa zareagowała giełda. Dow Jones Industrial spadł o ponad 500 punktów, po tym jak prezydent opublikował swoje słowa na Twitterze.

  Donald Trump – jako prezydent – nie może zmusić firm amerykańskich do opuszczenia Chin. Prawo mu na to nie pozwala. W piątek nie doprecyzował, czy i jak zamierza skłonić je do wykonania jego polecenia.
  ………………
  Zesrała się bida i płacze!

 170. Pan Guzdra

  Od wielu juz lat obowiazuje kulturalny bojkot Izraela.
  To z racji zbrodni wojennych dokonywanych przez i w imieniu tego panstwa.
  Pan nie podziela tego bojkotu?
  Piosenka jak kazda inna?

  ml

 171. Mad Marx
  23 sierpnia o godz. 21:42

  „ społeczeństwo o wyższym poziomie rozwoju kulturowego asymiluje imigrantów reprezentujących niższy poziom kultury”.

  Zwykle na początku asymiluje, a później bywa że jest tak lub inaczej podbijane.

  „I tak: Rzym, który podbił Grecję przejął helleńską kulturę”.

  Kulturę grecką (ściślej: jej niektóre elementy) Rzym przejął już wczesnej podbijając Italię, Prowansję i Hiszpanię. W końcu podbił Grecję (rzymskie legiony zmasakrowały macedońską falangę), bo Hellada była już dekadencka i zmęczona dobrobytem, no i nie stawiała większego oporu.

  „Później Goci, którzy podbili Rzym przejęli kulturę Italii”.

  Ale najpierw Goci zostali „inkulturowani” przez chrześcijaństwo (przyjęli je w IV wieku).

  „Następnie Frankowie, którzy dokonali Reconquisty, przejęli kulturę emiratów Kordoby i Sewilli”.

  Islam też przyjęli? No bo to by było coś z kultury. 🙂 Nonsesns, kultura Kordoby i Sewilii powstała na bazie cywilizacji rzymskiej i bizantyjskiej w północnej Afryce podbitej błyskawicznie przez dość dzikie plemiona arabskie w VII wieku. Najzwyczajniej Arabowie nie mieliby czasu, by wytworzyć swą własną wysoką kulturę jeśli w VII wieku rozpoczęli z Półwyspu Arabskiego pochód na Zachód, a już pod koniec tego stulecia zaatakowali wizygocką Hiszpanię. A jak już Arabowie podbili państwo Wizygotów to dodatkowo zyskali co nieco z ogłady. Ogólnie to właśnie z tego powodu zachodni kalifat był znacznie bardziej cywilizowany, poprzez podbicie bizantyjskiej Afryki Północnej, niż wschodni. Wschodni kalifat z czasem też stal się jakoś tam cywilizowany z prostego powodu ― Arabowie podbili Persję i odebrali Bizancjum cały Bliski Wschód. Mit o wysokiej autonomicznej kulturze arabskiej w Średniowieczu włóż między baśnie Andersena.

  „w średniowieczu językami uczonych była łacina i arabski bo spuścizna antycznej cywilizacji przetrwała dzięki tłumaczeniom arabskim.”

  Zapominasz, że Bizancjum to też Europa i tam do VII wieku językiem urzędowym była łacina, później greka. Biblioteki w Bizancjum cały czas pełne były spuścizny antycznej cywilizacji, jak to zgrabnie ująłeś. W zachodniej Europie we wczesnym średniowieczu była nikła znajomość greki, więc niektórzy ratowali się arabskimi tłumaczeniami Arystotelesa. Kiedy powstały pierwsze uniwersytety (XII w.) znajomość języków w Europie Zachodniej była już na odpowiednimi poziomie, łącznie z hebrajskim.

  „ … wczesny islam był dużo bardziej tolerancyjny niż chrześcijaństwo i nie palił „bezbożnych” dzieł antycznych uczonych”.

  Brawo, udało ci się napisać wyjątkowe nonsens. Arabowie zaczęli swój pochód w chrześcijańskiej Afryce Północnej (wówczas w posiadaniu Bizantyjczyków) od spalenia Biblioteki Aleksandryjskiej w 642 roku, wówczas największej biblioteki na świecie. Źródła arabskie podają, że kalif Omar (Umar ibn al-Chattab) miał powiedzieć, jeśli te książki potwierdzają co mówi Koran, nie są nam potrzebne, a jeśli zaprzeczają to należy je zniszczyć. Kasjodor (V/VI wiek) filozof i polityk na dworze Teodoryka Wielkeigo, wywodzący się z ludności rzymskiej, ale popierający władzę Ostrogotów w Italii, w sposób planowy zbierał piśmiennictwo antyczne. Później robiły to zakony, gdzie kopiowano i przechowywano rzymskie i greckie manuskrypty. Większość z nich tylko dzięki temu dotrwała do naszych czasów.

 172. Bar Norte
  23 sierpnia o godz. 22:02

  „Jak widzę Witold Modzelewski objawia się w kolejnym wcieleniu. Tym razem postanowił obstawiać ksenofobiczną, nacjonalistyczną prawicę – ale jakoś miękko, mięciutko, nieśmiało … „.

  Co lub kogo konkretnie masz na myśli, Bar Norte, pisząc „ksenofobiczną, nacjonalistyczną prawicę”? Prognoza Modzelewskiego jest równe dobra/niedobra jak każda inna ― w tym sensie, że praktycznie niesprawdzalna. Skądinąd wiadomo, że marksiści nie lubią takich rozważań, bo już raz skompromitowali się wizją komunizmu, no i z tego powodu mają krew za pazurkami. Dziś w zamian narzucają wizję uniwersalizmu. Znowu. 🙂

 173. A tymczasem nasze tenisistki i tenisista dają radę. Magda Linette odprawiła wyżej notowaną (tak plus minus o 30 miejsc) Siniakovą z Czech i zagra w finale WTA Bronx Open przeciwko Camili Giorgi (51. w rankingu, a Linette 80.). Druga Madzia -mowa o Magdalenie Fręch, też się świetnie spisała pokonując po świetnej grze Hiszpankę z pierwszej setki -91, Madzia -222, dzięki czemu zobaczymy ją w turnieju głównym US Open. Hubert Hurkacz sprawił lanie 36. w rankingu Szapowałowowi (po kanadyjsku – Shapovalov) z Kanady i też zagra finale turnieju, tyle że w Winston -Salem, przeciwnikiem Hurkacza będzie 30. w rankingu Francuz Paire.
  Gdyby Kamil Majachrzak (98 ATP) nie przegrał z Białorusinem Iwaszką (128 ATP), mielibyśmy pięcioro reprezentantów w US Open -zaczyna się w najbliższy poniedziałek, ale i tak jest nieźle, zobaczymy czworo, chyba pierwszy raz w historii polskiego tenisa mamy tak liczną reprezentację: Magda Linette, Magda Fręch, Iga Świątek i Hubert Hurkacz.
  Niestety polskie stacje tv pokazały tylko mecz M. Fręch. Finałów Linette i Hurkacza niestety też nie pokażą.

 174. @neospasmin

  Polszczyzna szanownemu koledze zardzewiała.
  Ja żadnego bojkotu ani nie podzielam, ani nie scalam.

  Znów odwołam się do prośby innego kolegi:

  Proszę mężczyzn do mnie nie kierować próśb o przytulenie, bo ja mam swoje cierpienia.

  Czekając wraz z żoną na autobus powrotny ze wspólnej wizyty na czerniakowskim cmentarzu rodziców żony spotkałem gromadkę osób z przewagą dzieci. Było wąsko przy ruchliwej jezdni. I była wśród nich matka ( nieszczupła ) wysoka, ostrzyżona na króciutko z pięknymi wargami i spokojnym uśmiechniętym obliczem. Jej dająca poczucie miłej zabawy twarz nie może się ode mnie odkleić i nie mogę sobie przypomnieć numeru przykazania z którym to jest związane.

  Jesteśmy na publicznym forum. Z jego życia wybieram w sposób niedemokratyczny awatary oraz sprawy i wrażenia i ciekawe adresy.

  Adresu waszego zgromadzenia bojkotujących nie zamierzam poznawać.

  Z tobą kolego mam kłopot. Ty namawiasz do wciąż nowego pomyślenia.
  A ja już się namyślałem dość. I teraz wchodzę tu, aby wspólnie się pobawić z paniami z którymi rwałem czereśnie, a one za mąż wyszły za wcześnie.
  Nie pozdrawiam, bo ja ani lekarz, ani znachor.

  Jestem już niesprawny. No! Nie już, a zawsze i siedzieć w kucki nigdy nie umiałem.
  A lubię baby siedzące w kucki i spełniające obowiązek śpiewania i chwalenia.

  Niech cię inni ośpiewują i chwalą.

  https://www.youtube.com/watch?v=HyqZMZIXEd0&list=LLddWNKWVL5KLs9YvswbmBUw&index=50

 175. Mojemu wystawiania się na światła Babilonu nadaję charakter dłuższego spaceru po Oriencie.

  I pamiętajcie! Nie lubię jazzu i saxofonu.
  Jeśli zgłaszają pretensje.

  https://www.youtube.com/watch?v=kF2aj4rRR00&list=OLAK5uy_kwhyHGnsrD8V3m8gynJeyNunEiUH-6dvU&index=28

 176. Niegdyś brudny taniec podczas dzisiejszej porannej gimnastyki pod dachem, gdzieś z daleka od Jeziora Łabędziego …

  https://www.youtube.com/watch?v=mDEbkme11Gg

 177. Teraz widać ile reglamentowanej sprawiedliwości jest tym ministerstwie. Co przypomina reklamę pewnego proszku. Ociec prać ! sędziów za brak sprawiedliwości w wyrokach. Chociaż wyroki wydawane są w imieniu rządzących. „Oni się kłócą” to hipokryzja na poziomie,że złoty jest złoty. Sędziowie w delegacji do centrali prowokują „kłótnie”aby minister jak Gajowy Marucha pogonił wszystkich. I o to chodzi wszystko wylać z „szamba” jak z wanny z kąpielową zawartością. Sędzia w delegacji nie jest sędzia skoro podżega do oszczerczych anonimów a nie wydaje wyroków. Za biurkiem a nie za stołem sędziowskim staje się wynajętym prowokatorem. Pełni misję nawracania środowiska na partyjną drogę myślenia. KONSTYTUCJĘ zastąpić myśleniem prezesa. Tak sobie myślę,że taka heca wyszła z gabinetów wymoszczonych watykańskimi gadżetami. A KK milczy jak w czasie okupacji.

 178. Zachwycające wykonanie piosenki nawiązującej do Pieśni nad Pieśniami zainscenizowane na istambulskiej ulicy zawdzięczamy eksperymentującemu z dźwiękiem podróżnikowi.

  Podczas oglądania jego reportażu wciąż wracało do mnie wspomnienie nużącego zachodu wybierania czegoś co zatrzyma słuchacza i widza i sprawi im przyjemność.

  Dla warsztatowca jest jasne, że taki reportaż nie jest owocem jednego spaceru z kamerą ( zapewne z kierunkowym mikrofonem ). No i trzeba mieć oko i trochę szczęścia.

  Europejczyk jest zblazowany ( wypowiedź statystyka, a nie dogmatyka ) i skupienie się na przekraczaniu Bosforu może być ciekawe i trzymające

  Gdy reportaż się skończy, moi rodacy i krajanie wrócą do aktywności publicznej pod hasłem:
  Co by tu spieprzyć jeszcze panie i panowie?

  Dobrej odpowiedzi nie może dać naprawianie Polski przez będących fizycznie wyjechanych a nierozumiejących, że do żucia przed Turingem nie ma powrotu.

  Miłego dnia życzy gościom bloga względnie udany produkt sztucznej inteligencji płynnie zmieniający imiona i pływający na drugim końcu kanału komunikacyjnego.

  https://www.youtube.com/watch?v=Dyco5V2fAls&list=PLGQ4DVDwc753HZlCe5Ugn_wBHJ4BmMeyJ&index=1

 179. to żucie to nie była złośliwość, to nieuwaga – przepraszam

 180. @

  Z korespondencji ujawnionej przez „Press” wynika, że rzecznik nowej KRS mógł współpracować z hejterką Emilią.

  http://wyborcza.pl/7,75398,25115885,mitera-jest-chetny-jak-emilia-umowila-rzecznikowi-krs-wywiad.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy
  wyborca6623.08.2019, 21:37
  Mitera, Rachoń – jak żony, dzieci i inni członkowie rodziny mogą z takimi ludźmi żyć pod jednym dachem? Komunikować się, spotykać? To jakiś horror! Hipokryzja ludzka nie zna granic…

 181. @

  Prokuratura i policja od pół roku nie potrafią ustalić autorów maili szkalujących Waldemara Żurka

  http://wyborcza.pl/7,75398,25115725,nie-scigaja-hejterow-sedziego-zurka.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  majak24.08.2019, 06:10
  Czekam na dzien w ktorym media piszac o Herszcie,beda pisaly Zbigniew.Z.,b.minister.To nastapi szybciej,anizeli pozniej.

  @ A Kuchciński, Bierecki, Macierewicz mają się świetnie.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 182. Główny jankes domaga się Grenlandii w stylu przyłączenia Sudetów do III Rzeszy. To wyspa jak przestrzeń życiowa tej formacji. Tak sobie myślę a czepiali się III Rzeszy,że pazerna. Będzie 447 Grenlandia.

 183. Pan Guzdra:

  Wlasciwie NIC sie nie stalo: przepraszam za zwrocenie uwagi ze przyzwoitosc sie gdzies zawieruszyla.

  Kiedy przyjechalem do Australii bylem wstrzasniety ze miejscowi kombatanci sa dumni z uczestnictwa w wojnie wietnamskiej. Moje wlasne emocje byly po stronie nagiej dziewczynki uciekajacej z placzem przed nalotem z napalmu.
  Dzis juz nie jestem tak stanowczy: moze ci ktorzy chcieli ja zabic mieli jakies wazne po temu powody?
  To zupelnie jak z Zydami ktorzy dokonuja kolejnych zbrodni wojennych. Dokonuja boo moze maja po temu wazne powody?

  Stad jeszcze raz przepraszam pana za ma niestosowna uwage.

  ml

 184. Pan Adam

  “Czekam na dzien w ktorym media piszac o…”

  W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak zlozyc panu zyczenia: Sto lat, sto lat, niech zyje, zyje nam…

  ml

 185. Naga wietnamska dziewczynka uciekała z płonącym napalmem na plecach. To logo jankesów: USA uber alles ! Tak sobie myślę,że w tym momencie „wydoroślała”. Jankes potrafi. Dlaczego w Wietnamie nie było tzw.białych hełmów. Bo właśnie zrzucali na drugi sort napalm pod dowództwem Kaina ulubieńca hunwejbinów.

 186. Mauro Rossi

  „Co lub kogo konkretnie masz na myśli, Bar Norte, pisząc „ksenofobiczną, nacjonalistyczną prawicę”?”

  Pytanie ma charakter retoryczny. Przecież wiesz, że twoje środowisko polityczne. Tylko dlatego zareagowałeś na mój komentarz na zasadzie uderz w stół to nożyce brzękną.
  Profesor Modzelewski złozyl cytowaną ksenofobiczną wypowiedż/propozycję pod adresem twego środowiska politycznego. Jak bowiem trafnie zauważasz nie miał niejmniejszego powodu by łamać sobie głowę tym co nastąpi za 30 lat. Tym bardziej, że w sensie politycznym znany jest z tego, że żyje głównie dniem dzisiejszym.

  Co do utopii komunistycznej to najwyraźniej wciąz żyjesz mitami propagandowymi sprzed ponad 30 lat co wymownie świadczy o ich żywotności. Nie trzeba bowiem nawet marksizmu by zauważyć, że do podtrzymywania mitu o tworzeniu bezklasowego społeczeństwa, bo to chyba masz na myśli, potrzebna była jak najbardziej klasowa dyktatura. To było oczywiste przynajmniej od 1921 roku czyli od zdławienia przez bolszewików buntu w Kronsztadzie. Mauro, odkrywanie tego przez ciebie na blogu red Passenta po stu latach jest naprawdę zabawne.
  W tym sensie uniwersalizm komunistyczny niewiele się różnił od unwersalizmów religijnych, np katolickiego, który też niejednokrotnie swe dyktatorskie rządy (jak najbardziej klasowe) mistyfikował wizją powszechnego szczęscia w przyszlości. Z tym, że w odróżnieniu od komunistów, którzy obiecywali szczęscie realne w bliżej nieokreślonej przyszłości uniwersalisci katoliccy proponowali szczęscie nierealne w formie zbawienia powszechnego – czyli w zaświatach. Co z punktu widzenia ideologicznego wydaje się skuteczniejsze bo siłą rzeczy jest niesprawdzalne empirycznie (kategoria praktyki). Pewnie dlatego ów uniwersalizm religijny od czasu do czasu daje o sobie znać np w twoich komentarzach na blogu.

  Reasumujac Mauro – uniwersalizm uniwersalizmem a życie życiem. O czym się w sensie politycznych wkrótce przekonasz.

 187. Obiecałem pisanie jaśniejsze.

  @neospasmin

  Interesują mnie panie.
  Panowie raczej nie.
  A niektórzy albowiem stety bynajmniej raczej niż pewne nie.

  Znajdź Pan stabilny płot i siem chyć.

 188. Obiecałem pisanie jaśniejsze.

  Panie @neospasmin!

  Znajdź Pan stabilny płot i siem chyć.

 189. Bar Norte
  24 sierpnia o godz. 10:22

  Z dokładnie taką samą bajką, opowiadaną ciemnemu ludowi, mamy do czynienia obecnie.
  Zbawić świat ma demokracja, wolność słowa i prawa człowieka.
  A kapitalizm oferuje szczęście ludzkości i dobrobyt dla wszystkich……

  Spośród wszystkich systemów politycznych, realny socjalizm kradł najmniej, najwięcej uczynił dla równości ludzi.
  Jeszcze więcej, zrobiła skandynawska socjaldemokracja.
  Ale, to samo robią arabskie dyktatury dla SWOICH obywateli.

  Nie wierzę w asymilację innych kulturowo, skoro swoją tożsamość opieraja na religii.
  To będą zawsze enklawy „obcych”.
  Na jednym terytorium nie mogą funkcjonować dwa systemy prawne, moralne, wartości.

  Ostateczny bój o dominację, w Europie rozstrzygną macice……

 190. @ neospasmin
  24 sierpnia o godz. 10:07
  Pan Adam
  “Czekam na dzien w ktorym media piszac o…”
  W tej sytuacji nie pozostaje mi nic innego jak zlozyc panu zyczenia: Sto lat, sto lat, niech zyje, zyje nam…

  Odpowiem mniej brutalnie, niż @guzdra:

  Widzę przejawy refleksji -może coś zakiełkuje ??

 191. Pan Adam,

  Zyczylem panu stu lat, by mogl pan choc miec szanse by doczekac dnia o ktorym pan tak marzy.
  Moim skromnym zdaniem wczesniej nie ma na to zadnych szans: Polacy en masse stawiaja na Kaczora.

  ml

 192. @ neospasmin
  24 sierpnia o godz. 11:04
  Pan Adam,
  Zyczylem panu stu lat, by mogl pan choc miec szanse by doczekac dnia o ktorym pan tak marzy.
  Moim skromnym zdaniem wczesniej nie ma na to zadnych szans: Polacy en masse stawiaja na Kaczora.

  Póki co, faszystów trzeba j***ć.
  „Znajdź Pan stabilny płot i siem chyć.”

 193. Warto zapytać bezrobotnych dotychczas zatrudnionych przy budowie Nord Stream 2 czy chcą ponownie pracować przy jego rozbiorce. Tak sobie myślę,że przeciwnicy rur w ten sposób chronią miejsca pracy w Unii. Przez recykling.

 194. wiesiek59

  „Z dokładnie taką samą bajką, opowiadaną ciemnemu ludowi, mamy do czynienia obecnie.
  Zbawić świat ma demokracja, wolność słowa i prawa człowieka.”

  „Demokracja, wolność słowa i prawa człowieka” to nie jest jakaś bajka czy wizja tylko realia. To są polityczne konkrety.
  Socjaldemokraci szwedzcy których w pozytywnym kontekście przywołujesz najpierw o ową demokrację, wolność słowa i prawa człowieka walczyli (np o powszechne prawo wyborcze) a potem dzięki nim sprawowali wladzę.

 195. Mauro, Bar Norte i wiesiek59 ostatecznie rozprawili się z pragnieniem szczęścia ziemskiego i pośmiertnego jakie niosły dotychczasowe ideologie.
  Zatem należy spokojnie i bez nerw patrzeć w przyszłość.
  Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz.
  I tego będę się trzymał. Można naśladować bez zwlekania

 196. Napiła się szampana i od razu jet łatwiejsza!

  https://www.youtube.com/watch?v=mjZVOlwZJoY

css.php