Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Lech Wałęsa

29.08.2019
czwartek

Opera za trzy grosze

29 sierpnia 2019, czwartek,

Niektórzy, w tym obecna władza, traktują Lecha Wałęsę pogardliwie, a nawet wrogo. Robol, „Bolek” i te rzeczy. Tymczasem były prezydent jest nieprzewidywalny i bardziej do rzeczy niż obecny. W przeddzień wizyty Trumpa na obchodach rocznicy 1 września 1939 r. „Walesa” całkiem do rzeczy odpowiedział na pytania red. Jacka Nizinkiewicza z „Rzeczpospolitej”.

Czy błędem było niezaproszenie prezydenta Rosji na obchody 1 września?

LW: Chorzy potrzebują leczenia, nie zdrowi. Jeżeli mamy obiekcje, to staramy się rozmawiać, nie izolować. Nie zapraszając Rosji, tylko pogorszymy nasze i tak już złe relacje. Polska została napadnięta z dwóch stron. Jedna strona została zaproszona, druga nie. Putin powinien 1 września być w Polsce i usłyszeć prawdę o tym, jak nas napadli i skrzywdzili. Powinien usłyszeć kilka cierpkich słów, ale w dyplomatycznej formie.

Moje trzy grosze: nic dodać, nic ująć. Niestety, rząd polski – słusznie broniąc pryncypiów i prawdy historycznej, którą się w Rosji zakłamuje – lubi robić afronty, byle drugą stronę upokorzyć. Za dużo pokłonów wobec USA, za mało kalkulacji w drugą stronę. Parafrazując Stalina: Putinowie przychodzą i odchodzą, a naród rosyjski pozostaje.

Czego spodziewa się pan po tej wizycie?

LW: Niestety, poza gestami, słowami ze strony prezydenta Trumpa niewiele, dlatego że obecnej władzy w Polsce nie można wierzyć.

Moje trzy grosze: Wałęsa ma rację i w dodatku mówi to w polskiej gazecie, w odróżnieniu od byłych polskich ambasadorów, którzy to samo napisali w liście do prezydenta USA. Moim zdaniem – niefortunnie. Pani ambasador Mosbacher na pewno śledzi polskie media i takie oświadczenie „byłych” i tak by trafiło tam, gdzie trafił list, nie dając władzy pretekstu do ataku na „zdrajców”.

Ciąg dalszy Wałęsy:

Dzisiaj USA nie powinny starać się zarabiać na Polsce tak bardzo, jak tego chcą. Polska nie może być dla USA rynkiem zbytu za przyjaźń i gesty. Musimy być traktowani po partnersku, a naszej przyjaźni nie może dyktować twardy amerykański kapitalizm.

Moje trzy grosze: Wałęsa ma rację i nie boi się mówić. Wiele osób w Polsce tak myśli, ale PP. Morawiecki, Szczerski, Czaputowicz nie usiłują rozproszyć tych wątpliwości. Ta bierność przyczynia się do wątpliwości wobec intencji Trumpa i kompetencji strony polskiej.

Prezydent USA upomni się o praworządność w Polsce?

LW: Trump jest do szpiku kości amerykański i jego lokalne sprawy, jeśli nie mają związku z amerykańskimi interesami, mało obchodzą. (…) A po co ja noszę koszulkę z napisem „Konstytucja”? Po to, żeby zwrócić uwagę na problem Polski, jakim jest od prawie czterech lat łamanie konstytucji…

Moje trzy grosze: dokładnie tak. Przydałoby się jeszcze tylko wspomnieć o polskiej aferze Watergate, bo to Amerykanie rozumieją. Ale to już na pewno opowiedzą dostojnemu gościowi Duda i Morawiecki w trakcie szczerej i przyjaznej rozmowy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 156

Dodaj komentarz »
 1. Wałęsa to samorodny talent polityczny, posługujacy się zdrowym rozsądkiem.
  W przeciwieństwie do wykształconych w obludzie polityków, często dawał przykłady trafnej oceny sytuacji politycznej, w konkretnym czasie.
  Intuicyjnie był w stanie przewidzieć kolejne kroki które należało podjąć, by osiagnąć zakładane rezultaty.

  Wysoko kształcone „dyplomatołki” tego nie sa w stanie ogarnąć ani pojąć.

  Wszystkie wymienione przez Pana Redaktora kwestie, zostały przez Wałęsę określone z dużą przenikliwością.
  Z diagnoza całkowicie się zgadzam.
  Stosowanie w praktyce tych receptur byłoby z korzyścią dla Polski.
  Pytanie brzmi, cui bono, że działamy wprost przeciwnie?
  O co chodzi tym panom u władzy, jeżeli nie chodzi o dobro Polski?

 2. Panie Redaktorze!

  A co Pan sądzi o tym by dzień 31 SIERPNIA USTANOWIĆ DNIEM LECHA WAŁĘSY. Uważam, że zasługuje On na to i my Polacy jesteśmy Mu to winni. Często wzorujemy się na USA. Właśnie tam jest np. Martin Luther King Day, który jest nawet świętem państwowym wolnym od pracy. Są też i inne dni upamiętniające ważne postaci dla uzyskania niepodległości USA, jak Pulaski Day i inne. Oddzielono by wtedy ten dzień od dzisiejszej Solidarności, która z tamtymi czasami nie ma nic wspólnego. W dniu 31 sierpnia obchodzilibyśmy zawsze dzień Lecha Wałęsy i właśnie tej prawdziwej Solidarności. Jego zasługi dla Polski, która z mozołem stawała się państwem demokratycznym są niedocenione dzięki Niemu Polska została przyjęta do wspólnoty państw demokratycznych. Dziś jest to wprawdzie nie możliwe, ale na 40-lecie podpisania porozumień Gdańskich?

 3. … za trzy grosze?

  To więcej będzie kosztować, potrójnie, gdy prezes Kaczorek utrzyma się przy władzy.

  Opera …
  raczej cyrk. Z minami błaznów i trzaskaniem z bicza na grożnych „totalnych”. Z dzikiej zawiści.
  Dlaczego nie zaprasza się przewodniczącego Rade Europejskiej? Z dzikiej zawiści, bo przecież nie w drodze na margines Unii.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „… były prezydent jest (…) bardziej do rzeczy niż obecny”
  To akurat nie jest żadne „osiągnięcie” Wałęsy, bo trudno znaleźć kogoś bardziej „niedorzecznego” niż obecny prezydent.

  „Musimy być traktowani po partnersku,”
  Bezgraniczna naiwność! USA nie mają partnerów tylko wasali, a w najlepszym razie – przeciwników, z którymi trzeba się liczyć tylko dlatego, że nie można ich złamać. Dlatego to nie jest wcale jakaś abstrakcja, że USA zechcą zrobić jakiś znaczący deal i Polacy znowu poczują się „sprzedani”. Trump nie bez powodu usiłuje przywrócić Rosję do G-8, bo albo on sam, albo jego doradcy doskonale rozumieją, że Rosja odtrącona od Zachodu jest silnym wsparciem dla Chin. I być może, czymś trzeba będzie Rosji zapłacić. Najtaniej by było Polską – cokolwiek by to znaczyło.

 6. Tymczasem były prezydent jest nieprzewidywalny i bardziej do rzeczy niż obecny – pisze red. Passent. To zdanie mnie zastanawia, nawet niepokoi. Co w byłym prezydencie jest nieprzewidywalnego? I jak to ma się do jego odpowiedzi?
  Można sądzić, że Wałęsa na ogół bredzi, lecz tym razem słusznie odpowiedział na kilka pytań … niespodziewanie.

  A może nie do przewidzenia było, że Wałęsa skomentuje Trumpa bez czołobitności, bez owijania w bawełnę.

  Wałęsa był w swoim czasie polskim Trumpem, ćwierć wieku wcześniej. Tyle że już z Noblem i z uznaniem w całym świecie. Gdy zapytać w najdalszych zakątkach globu, z jakim politykiem kojarzą Polskę, na pampie, wśród kangurów i na Przylądku Dobrej Nadziei, nikt nie poda nazwiska na K. Zawsze będzie Wałęsa. Nieprzewidywalny.

 7. Wałęsa wciąż przenikliwy, tnie jak brzytwa przez grubą izolację fejkniusów, gadaniny, omamów, mataczenia – zawsze widzi samo gołe sedno. Talent.

 8. Kochajmy się jak bracia ale liczmy się jak Żydzi. Tak sobie myślę,że pieniądz jest podporą „szacunku”.

 9. Ja podzielam sąd p. Urbana na temat Wałęsy: Jest on jednocześnie człowiekiem wielkim i małym. Czasem wypowiada się całkiem bez sensu a czasem z podziwu godną przenikliwością. Trzeba mu przyznać, że od 1980 roku, gdy był zwykłym działaczem robotniczym do dziś zrobił on wielki postęp, czego nie można powiedzieć o większości działaczy Solidarności z 1980 roku

 10. wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 12:42
  ,, Życzę Ukraińcom by ekipa Zelenskiego była bardziej normalna.
  Przed nimi wprowadzenie zaleceń MFW.
  Cięcie socjalu, podwojenie cen gazu, itd.”
  Witold Modzelewski przewiduje zalanie Polski imigrantami z Ukrainy.
  Dlaczego nasza administracja nie da obywatelstwa wszystkim, ktorzy moga wykazac sie polskimi korzeniami ?
  Polityka neoliberalna ostatnich 40 lat spowodowala ujemny przyrost naturalny.
  Nie pamietam, czy to byl link od Pana ?
  https://biznes.interia.pl/podatki/news/witold-modzelewski-jaka-bedzie-polska-za-trzydziesci-pare,2625668,4211?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 11. Raczej: Zemsta Nietoperza, pokaz popołudniowy dla elit wieczorowych.

  Fajnie czytać wpis DP budzący zastanowienie, czy jest o Trumpie czy o Wałęsie, niecnym kapitaliźmie czy zbawiennym socjalu transferowym (z ojca: rubla), o wymiarze osobowości czy głąbi osobliwości, i tak dalej…
  Mógłbym dalej roztrząsać, ale przejdę do sedna.

  Po pierwsze, wszystkie uczciwe i krytyczne (a więc nie posądzenia o motywy agenturalne) opinie o Wałęsie są słuszne.

  Po drugie: na tym właśnie polega polokokta – domowej roboty smakiem zadziwiająca oryginał, ale dopiero po pierwszym półlitrze.

  Po trzecie, biorąc powyższe pod uwagę, proszę w mądrości bieżącej Wałęsy dostrzec, że jest również (sic!) autorem kariery Kaczów u władzy i prekursorem brania praworządności z liścia – falandyzacją.

  No więc, uważając jego bilans za bezwzględnie dla Polski wiekopomny, należy dostrzec, że dziś, jak widać niewiele mniej na minus ujemny niż ongi na gigantyczny plus dodatni.

  Komentuje dziś skutki zemsty nietoperza dokonanej na sobie samym, naszym kosztem, na konto niegdysiejszego Batmana, w którym to historycznym kostiumie miał okazję zagrać rolę życia, do 1990.

  Wałęsa jest po prostu ekstraktem polokokty, co dziś sądzi że wywija złotym rogiem, mając już w ręce tylko sznur.

  Cześć Jego dokonań i wyczynów pamięci, za naszych, a nawet przeciwnych czasów.
  – – –

 12. kooperatywaMondragon
  29 sierpnia o godz. 18:24

  I owszem, interesujący tekst zalinkowałem.

  Równie interesujący jest ten- z zamierzchłej przeszłości.
  Byli tacy którzy mieli obawy przed rzucaniem się na głęboką wodę bez umiejętności pływania.
  Karol Modzelewski- na przykład….
  Na docer.pl jest jego „Dokąd od komunizmu”.

 13. O Karolu Modzelewskim
  Sam napisałem o nim, że jest jedną z nielicznych postaci formatu prezydenckiego. On się z tego śmiał, ale ja pisałem to serio – gdyby profesor Karol Modzelewski został prezydentem, mielibyśmy dzisiaj inną, lepszą Polskę. Ale czy byłby lepszy każdy z nas? Wątpię. Charakter i intelekt nie są – niestety – zaraźliwe.
  Autor: Daniel Passent, Charakter nie jest zaraźliwy, „Polityka” nr 20 (3210), 15–21 maja 2019, s. 95.

 14. @

  Jak informuje NBC News, szumnie zapowiadany koncert w prestiżowej Sali koncertowej w Nowym Jorku – został definitywnie odwołany…

  https://koduj24.pl/klapa-gazety-polskiej-koncert-w-carnegie-hall-odwolany/?fbclid=IwAR3E-IXFabsQ1SXN6NI9jXWYyJKPFXI5dA-XxnmzWIc4aRvT8Jo3RGw-7og

  Wojciech Sadurski
  ‏ @WojSadurski
  Replying to @bweglarczyk @OnetWiadomosci

  Nic nie szkodzi. Na Greenpoincie są liczne salki, a wystąpić może Andrzej Rosiewicz.

 15. @

  Do tej pory PiS wydawał się teflonowy. Kolejne afery albo nie miały wpływu na notowania partii (KNF, NBP, Srebrna, kradzież z PCK, Misiewicze, mataczenie przy śledztwie w sprawie wypadku Beaty Szydło, śmierć Igora Stachowiaka, afera podkarpacka i seria samobójstw w więzieniach, majątek Mateusza Morawieckiego, air Kuchciński), albo słupki szybko wracały do 40 procentowej normy (nielegalne nagrody rządu Beaty Szydło).
  Tym razem wahnięcie jest poważne. Pytanie czy trwałe? Czy afera resortu Ziobry może trwale wpłynąć na notowania partii i co za tym idzie zdecydować o wyniku wyborów? Moim zdaniem tak.

  https://www.rp.pl/Publicystyka/190829295-Wydzial-nienawisci-ministra-Ziobry-moze-obalic-wladze-PiS.html?fbclid=IwAR15OZDkCSOOZrkI0LBwm1RW5leqRuyIy_FIy1uj4zwLWGs9aDPWD5vNVqU

 16. cd.

  Tymczasem prawdopodobny „szef” skandalu jest nieusuwalny. PiS nie może sobie pozwolić na dymisję ministra i rozpad koalicji. Ziobro jest przecież przewodniczącym partii koalicyjnej. Jej społeczne poparcie jest co prawda nikłe, ale rozpad koalicji i bratobójcza walka polityczna na prawicy mogłaby kosztować Kaczyńskiego zwycięstwo. Poza tym, Zbigniew Ziobro może w każdej chwili uruchomić dowolną z afer zamrożonych obecnie przez posłuszną mu prokuraturę. Rzekomy pendrive zawierający nagrania z podkarpackiego domu publicznego z osobą publiczną popełniającą czyn pedofilii mógłby cudownie się odnaleźć lub Jarosław Kaczyński może dostać pilne wezwanie na przesłuchanie w sprawie Srebrnej w charakterze podejrzanego. To przekreśla jego marzenia o drugiej kadencji, a przecież Ziobro w arsenale ma takich spraw dziesiątki. Po takiej liczbie afer i skandalu nikt z obozu władzy nie może czuć się bezpieczny. Bezpieczeństwo towarzyszom zapewnia jedynie bierność prokuratury, a o tym decyduje naczelny prokurator – Zbigniew Ziobro.

  Nie ma zatem szans na obsłużenie afery Ziobry według dotychczasowego scenariusza. Wariant z kozłem ofiarnym nie wchodzi w rachubę, a to znaczy, że skandal będzie się ciągnął długo i co najważniejsze to pełnomocnicy skruszonego świadka – pani Emilii – będą mieli nad jego reżyserią pełną kontrolę. Obóz władzy jest praktycznie sparaliżowany. Może jedynie czekać na rozwój wypadków. Wszystko wskazuje na to, że widzimy dopiero pierwsze odcinki pierwszego sezonu serialu ze Zbigniewem Ziobro w roli głównej. Scenariusz jest już napisany przez bohaterów. O finale decyduje reżyser.

 17. Pan Prezydent Lech Walesa jest klasa sama w sobie.
  Z wyrazami szacunku.

 18. nie przyłączam się do entuzjazmu. Panowie wiedzą dlaczego, a ja nie wiem dlaczego rżną głupa. Mogę jedynie przypuszczać.
  Ps. z szacunku do Pana D. Passenta nie jest to komentarz skierowany wprost do Niego.

 19. przy okazji – kto czytał „Operę za trzy grosze” B.Brechta. Obie ręce do góry. Rolę bohatera dzisiejszego komentarza przewidział pisarz – to były żołnierz podkładający drewnianą nogę uciekającemu dziecku. Wcześniej z głodu ukradło bochenek chleba.

 20. Lech Walesa to jeden z niewielu Polakow rozpoznawanych I szanowanych w US.
  Kiedys lecialam z Seattle do Gdanska z przesiadka w Copenhagen. Duze wrazenie zrobila na mnie nazwa lotniska w Gdansku. Lech Walesa airport. Chyba jest niewiele zyjacych osob od ktorych nazwane jest lotnisko.

 21. właściwie treść jest aktualna do dziś. Przerażająco aktualna.
  Panowie! jeszcze nie wróciłam do poprzedniego wpisu czytając nowy, ale znajduję wspólny rys łączący wszystkie nieomal komentarze odkąd tu piszę. Pogarda dla innych którzy nie podzielają waszych wartości, nie głosują zgodnie z preferencjami a których przekonania są konsekwencją waszych decyzji i zachowań sprzed nieomal 40 lat. Nie będę pisać o spuściźnie „Solidarności”, powiem wprost – dzisiejsza polityczna, gospodarcza i społeczna sytuacja jest waszym dziełem. Wielbicieli L.Wałęsy i jego puszki z Pandorą.
  Prosze przeczytac Brechta biorąc poprawkę na to że tamtejsi podludzie nie mieli prawa wyboru.

 22. @Orca, mam do ciebie dużo sympatii, za szczerość i spontaniczność, wyczuwam na odległość uczciwego człowieka. Takimi najłatwiej manipulować. Przesyłam ucałowania w policzek.

 23. przeczytałam końcówkę wczorajszego blogu
  @adam100: „To smutne, ale sądzę że 30% Polaków ma taką mentalność, czyli wyprane mózgi przez propagandę pisowsko-katolsko-smoleńską…
  Adamie100 (zwracam się poważnie): mózgi zostały wyprane przez „Solidarność” z bożą pomocą przybierającą czasem postać manny z nieba, darów czy gotówki. Adamie, niby taki rozptropny z ciebie człowiek a nie stać cię na refleksję.

 24. @

  Ewa Siedlecka na blogu:
  Sędzia znika, czyli dzieje się w EmiGate

  Faszystowskie bydło PiS

 25. jeszcze z wczoraj. To prawda że związuję sie z niektórymi blogowiczami nie tyle merytorycznie co uczuciowo, myślę o pozytywnych relacjach tak jak w przypadku @Orki, czy @404. (Olborskiego?)
  @404: dobrze że znajdujesz spokój przechodząc mimo obok draństwa, tak czasem trzeba żeby przetrwać. Mimo wszystko nie daj sobą manipulować czy wręcz tresować – najpierw „tłuc w ten głupi łeb aż zrozumie”* a potem godzić się na rękę podaną do polizania.
  Ja jestem inna, drugiego policzka nie nadstawiam a wulgarność i cygaństwo zwalczam.
  Również pozdrawiam, aha nadchodzi duża burza
  https://www.weatherplaza.com/

  * recepta na relacje międzyludzkie blogowej kłamczuchy której zadomowienie się tutaj tłumaczę odgłosem bijacego licznika.

 26. żabka konająca
  29 sierpnia o godz. 20:37
  Adamie, niby taki rozptropny z ciebie człowiek a nie stać cię na refleksję.

  Moja refleksja:
  Nie trzeba być szczególnie roztropnym, żeby wiedzieć, że mózg jest organizmem żywym, który ewoluuje każdego dnia. U płazów jest inaczej?

 27. prosiłam tyle razy: nie do nicka – do człowieka pisz

 28. Moje trzy grosze:

  Polityka zagraniczna prezesa Kaczorka ustawia nas w kontrze do UE. Cholera wie, co stamtąd przyjść może. Ludowi bożemu się mówi, że ideologiczna zaraza, która zniszczy chrześcijańską Polskę. A dla władzy, nadzór nad przestrzeganiem traktatów, reguł, wartości europejskich. Zatem Trump jest darem nieba. Jak dla brexitowców w UK, tak dla pisiaków w PL. A cena nie ma znaczenia. Naród zapłaci, jak nie VATem to akcyzą lub podatkami dla biznesu. Doszukiwanie się dyplomatyki w tych umizgach jest złudą. A Trump znalazł sobie zaścianek na łowy.

  Za Tuska tak nie było, zdaje mi się. O Wałęsie, o Jaruzelskim szkoda wspominać.

 29. zresztą już nie pisz bo właśnie wychodzę.

 30. @

  Mózgi hodowane w laboratorium podjęły pracę. Emitują takie fale jak mózgi wcześniaków
  http://wyborcza.pl/7,75400,25132668,minimozgi-w-probowce-na-fali-po-raz-pierwszy-nadaja.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.2.duzy

 31. @teo na koniec: raczej opera albo starcza demencja.

 32. A mnie zaintrygowała ta część z Wieśkowego linku :

  „Państwa nowej Europy obronią się przed imigracją z Afryki i Azji, lecz uzupełniać będą braki w sile roboczej przez masowe wychodźstwo z terenów współczesnej Ukrainy, której już wtedy nie będzie (zresztą już jej nie ma) w układzie granicznym odziedziczonym po samolikwidacji Związku Radzieckiego. Nastąpi również reslawizacja państw bałtyckich, a największym „biorcą” imigrantów będzie Polska, która ma szansę pokojowo choć płytko asymilować przybyszów nie tylko z Ukrainy lecz również Białorusi i… Litwy, w której polska i białoruska mniejszość może nawet stać się większością.”

  ” Ukrainy, której już wtedy nie będzie (zresztą już jej nie ma)”
  „Już jej niema”…Ukrainy NIEMA. Tak jakoś zawsze uważałem, że jest to twór efemerydalny i długo nie pociągnie. Tam nigdy nie było narodu o tej nazwie. To był i jest zlepek wymieszanych narodowości, nieposiadający żadnej kulturowej i historycznej podstawy. Rozpad, który, jak prognozuje Profesor, nastąpi niebawem, wywoła znaczne zamieszanie na arenie międzynarodowej, ale europejskiej szczególnie. Rosja „przytuli „swoich” tzw. Noworosję , ciekawy będzie rozdział/podział pozostałości. Czyli sprawdza się też po latach, propozycja złożona przez Żyrinowskiego.
  https://www.newsweek.pl/swiat/wladimir-zyrinowski-propozycja-podzialu-ukrainy-pismo-do-msz/9znnrj7

  Czyżby krystalizowała się tzw. polityka jagiellońska i widmo „Międzymorza” nabierało wreszcie jakiegoś realnego kształtu?
  Czy damy radę scalić i zunifikować niektóre pozostałości po niegdysiejszych ziemiach I Rzeczypospolitej?

 33. wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 19:06
  ,, O Karolu Modzelewskim
  Sam napisałem o nim, że jest jedną z nielicznych postaci formatu prezydenckiego. On się z tego śmiał, ale ja pisałem to serio – gdyby profesor Karol Modzelewski został prezydentem, mielibyśmy dzisiaj inną, lepszą Polskę. Ale czy byłby lepszy każdy z nas? Wątpię. Charakter i intelekt nie są – niestety – zaraźliwe.
  Autor: Daniel Passent, Charakter nie jest zaraźliwy, „Polityka” nr 20 (3210), 15–21 maja 2019, s. 95.”

  Profesor Karol Modzelewski wycofal sie z polityki po glosowaniu przeciw terapii doktora Mengele na polskim spoleczenstwie.
  Mogl Go zastraszyc Wielki Komtur z ulicy Czerskiej, krory od poczatku Lewice zwalczal.

  Co do Witolda Modzelewskiego, ktory te 30- letnia prognoze opracowal, to ma rownie doglebne wypowiedzi krytyczne, co Witold Kiezun.

  Nie rozumiem tylko jednego : skoro otrzymal od Tadeusza Mazowieckiego propozycje objecia funkcji ministra finansow i przeprowadzenia transformacji z socjalizmu do kapitalizmu , to on wolal posade w Afryce na nastepny rok, zamiast Ojczyzne ratowac.
  Czlowiek , ktory nie wahal sie poswiecic stolicy i ludnosci cywilnej w glupawym Powstaniu Warszawskim ?
  General Petain poswiecil sie dla Francji, probujac ochronic rdzen spoleczenstwa przed najgorszymi eksesami hitleryzmu.
  Kiezun powinien poswiecic siebie dla Ojczyzny, chroniac kraj przed eksesami kolonialnego neoliberalizmu.
  Strazacy, policjanci, ratownicy TOPR wystawiaja sie na smierc prawie codziennie.
  Elity powinny tez miec poczucie obowiazku wobec spoleczenstwa.

 34. Czyli Lech Wałęsa zasłużył na Nobla, a teraz Naród powinien postawić mu pomnik.
  Sądzę, że jakieś odpowiednie miejsce się znajdzie. Nawet w pobliżu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie byłoby stosownie.
  Sylwetka polskiego obywatela, z krwi i kości, cwaniaka z wąsem idealnie na pomnik się nadaje.
  Na cokole winien być umieszczony fragment wystąpienia Wałęsy przed Kongresem w USA, zaczynający się od słów: „MY NARÓD….”

 35. Przegrały w US Open nasze tenisistki.
  Szczególnie rozczarowała Iga Świątek.
  Pełnia szczęścia przy Kamilu Majchrzaku.
  Jest w trzeciej rundzie. Moje gratulacje!

 36. Nie sledze sytuacji w Polsce na tyle aby znac przyczyny I character awersji Polakow do Lech Wałęsa. Na tej samej zasadzie nie rozumiem co takiego zrobil Ronald Reagan aby miec pomnik w Polsce.

 37. @ Zabko, ty wiesz dziewczyno, ze jestes chora? Wscieklizne masz czy co?
  Przeciez ta nienawisc juz ci sie uszami wylewa.Jestes bliska mordu i pewno bys go na mnie dokonala ale to w tobie sie to pieklo kotluje. Nie we mnie.
  Szukasz sprzymierzencow w swojej nienawisci? Osiagniesz odwrotny skutek, bo ludzie nie lubia furiatow. Zreszta kogo obchodzi twoja nienawisc. Budzisz w najlepszym wypadku litosc w najgorszym wstret. Ani jedno ani drugie ci nie sluzy.

 38. O oczyszczalniach ścieków pisaliśmy. O infrastrukturze z tymi oczyszczalniami związanymi też. Kolektory, kanalizacja, przyłącza to też problem, jednak przejścia rurami przez rzeki to już jak się okazuje wielki problem i temu należy poświęcić uwagę.
  Tu powinny być odpowiednie rygory, właściwe projekty, odpowiednie materiały i wnikliwy nadzór nad budową.
  Polityczna młócka to najgorsze wyjście z sytuacji

 39. ls42

  „powinny być odpowiednie rygory, właściwe projekty, odpowiednie materiały i wnikliwy nadzór nad budową.”

  Trafiłeś w sedno.
  Symptomatyczne, że akurat tej najistoniejsze w sumie kwestii, w toczącej się jak spienione ścieki dyskusji, nie poświęca się miejsca.

 40. Orca 21.51
  Przecież Ronald Reagan był uznanym amerykańskim aktorem więc jak najbardziej na wyróżnienie zasłużył.
  Polacy doceniają amerykańskich aktorów

 41. @Zabko przyjrzyj sie spokojnie swoim wpisom jesli cie na to stac. Od roku kazdy jeden wpis na dwa lub trzy tryska nienawiscia do mnie, o mnie zahacza, mnie dotyczy. Popadlas w jakas obsesje na moj temat. Zobacz co ty sobie wyobrazasz – miazdzenie, kopanie, rzyganie, lizanie itp. czynnosci. Twoja wyobraznia szaleje pewno od scen mordu dokonanych na mnie. W niezlym horrorze musisz zyc, az mi cie czasem zal. Snujesz na blogu swoje wyobrazenie okrutnej zemsty za to, ze rok temu napisalam post, ktorego ty jedna nie zrozumialas, a pozatem wszyscy inni doskonale zrozumieli i nikt absolutnie nikt twojego oburzenia nie podzielil piszac ci to zreszta wprost.Napisalam wyjasnienie i wiecej sie powtarzac nie bede. No i nie masz sprzymierzencow w tym szalenstwie, procz tych, ktorzy zawsze i wszystkich opluwaja chetnie, bo taka ich natura. Ciebie tez opluja we wlasciwym czasie. Ogarnij sie troche, bo wygladasz jak oszalala. Zreszta cos z szalenstwa w tej twojej furii jest, cos czego kompletnie nie jestes swiadoma a ja coraz bardziej wiec ani mnie nie irytujesz ani juz nawet nie smieszysz. Patrze jak sie miotasz ci sie to rozwija.

 42. ls42
  29 sierpnia o godz. 22:01

  🙂
  Masz racje, zapomnialam.
  Jego “zaslugi” sa utrwalone w filmie Back to the future.
  Doc Brown do Marty
  “Tell me future boy who is the president of the United States in 1985?
  Marty: Ronald Reagan
  Doc: the actor?

  Moj cytat z pamieci ale te slowa mówia wszystko 🙂

 43. Co za nikczemna i odstręczająca kreatura z tej oborowej 🙁

 44. kooperatywaMondragon
  29 sierpnia o godz. 21:34

  Kieżun rok wcześniej, zawarł z jakąś agendą ONZ KONTRAKT.
  Z Polski nie otrzymał żadnych konkretnych propozycji.
  Nie określono jego pozycji, warunków, prerogatyw.
  Jedynie sondowano jego opinię.

  Jak w takich warunkach POWAŻNY człowiek może podejmować decyzje?
  Enigmatyczna propozycja kontra złamanie umowy?
  Jak rzutowałoby to na jego wiarygodność i pozycję zawodową w SWIECIE?

  Oczywiście, wszystkie późniejsze krytyczne opinie różnych ludzi, były opiniami post factum.
  Balcerowicz został twarzą zmian, poniósł jako taki konkretne koszty.
  I korzyści…..

  Dokonanie po latach analizy błędów, byłoby jednak bardzo sensownym zabiegiem.
  Człowiek na błędach się uczy.
  smiem wątpić, czy Polak również…..
  My jesteśmy wyjątkową nacją w tej mierze.

 45. Na pasku „Donald Trump przekłada wizytę w Polsce” (?)

 46. Jak czytam dzisiejszy felieton red Passenta stracił na aktualności, bowiem prezydent Trump odwołał swą wizytę w RP z uwagi na huragan.

  W zamian przyjedzie wiceprezydent Pence.

 47. @Marucha, wlasnie pisalam o tych, ktorzy z natury lubia babranie sie w lajnie produkowanym przez siebie w obfitosci. A jak tam z drzewem,cwiczysz walenie czolem w pien? Cwicz chlopie, cwicz, bo to dla twojego dobra.

 48. Optymatyk
  29 sierpnia o godz. 21:23

  Z linku do Kresów wynika, że nawet armia ukraińska ma problem ze wspólnym językiem.
  Mniejszości narodowe są kłopotem, nie wartością dodaną.
  Chcemy jeść tę żabę?
  Można, tylko po co?
  Unitarność ma zalety, wad widzę mnóstwo.

  Kraj o sztucznych granicach, ustalonych przez zewnętrznych graczy, powinien ten problem rozwiązać.
  Najlogiczniejszy byłby plebiscyt.
  Kto do Rosji, Węgier, Rumunii, Polski.
  Inaczej, ten wrzód będzie się jątrzył.

  Siłowe utrzymywanie status quo jest kosztowne.

 49. @Marucha otrzyj Basi lezki, pociesz, przytul, wytrzyj gil z nosa, ona tego na prawde potrzebuje. Nie widzisz tego rozpaczliwego wolania – niech mnie ktos pokochaaaaa! A pozatem to cwicz z tym drzewem Marucha, to juz mowie serio.

 50. Najpierw Trump dwa razy wizytę skracał aż w końcu ją odwołał. Zaczęło się od Grenlandii a skończyło na huraganie.

 51. @wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 22:38
  Pełna zgoda. Pożyjemy, zobaczymy.

 52. Się problem rozwiązał, bo Trump odwołał wizytę. Wyśle swojego wice, Mike’a Pence:

  https://wiadomosci.wp.pl/1-wrzesnia-donald-trump-odwoluje-przylot-do-polski-przyczyna-huragan-6418887119059073a

  Mam wrażenie, że ten huragan to taki trochę dyplomatyczny może być. Zwłaszcza że Rosja ponoć od pewnego czasu ustępuje Amerykanom na Bliskim Wschodzie.

 53. @ Dorian spadl Trumpowi z nomen omen nieba. Zagrozenie oczywiscie jest powazne wiec i calkiem zgrabny pretekst do odwolania wizyty. Gdyby nie huragan Trump prawdopodobnie i tak by znalazl jakis powod do odwolania wizyty choc nie tak wiarygodny.Pewno odetchnal z ulga, ze nie bedzie musial glupkowato sie usmiechac i poklepywac po plecach tych irytujacych Polakow. A do tego jeszcze ewent. spotkanie z Walesa, ktory
  zadnych kompleksow wobec Trumpa nie ma i nie wiadomo w jakiej sytuacji by go postawil, bo to w pewnej mierze swoj na swego trafil.

 54. Nieco historii.
  W dniu dyskusji wówczas przewodniczącego Solidarności, Lecha Wałęsy i przewodniczącego OPZZ, Miodowicza, w rozmowie z byłym wojewodą Gdańska, wyraziłem wątpliwości, czy Wałęsa nie poniesie porażki. Usłyszałem zdanie, które mnie zaskoczyło: Wałęsa zniszczy Miodowicza. I tak się stało. Nieco na marginesie usłyszałem opinię byłego wojewody, uczestnika rozmów w Stoczni Gdańskiej (po stronie rządowej). Bardzo pozytywnie ocenił jego zdolności prowadzenia negocjacji. Twierdził, iż w szeregu sytuacjach podejmował decyzje, które ratowały negocjacje. Doradców przy nim nie było.
  Opinia prof. Modzelewskiego tłumaczy nieco ten fenomen. To właśnie nie dyplomacja a myślenie i upór przyczyniły się do sukcesu tych rozmów.
  Nie należę do apologetów byłego prezydenta, ale uważam, iż to naprawdę samorodny talent dyplomatyczny.

 55. Huragan D. zmierza prosto na Mar-a-Lago, domostwo prezydenta z siłą 4 na 5-stopniowej skali.
  Przezydent D. wypróbuje swój pomysł spuszczenia bomby na huragan D. A jak mu się nie uda i nie przeżyje ataku huraganu D. to prezydent M. przejmie rządy w AF-one zaparkowanym na Chopina.

 56. Wielka sława, to żart,
  książę błazna jest wart,
  złoto toczy się wkrąg
  z rąk do rąk, z rąk do rąk.

  https://www.youtube.com/watch?v=n30tAZeKoDQ

 57. A Pompek przyleci, bo jest odporny na huragany?
  No cóż, na tym polega refeudalizacja stosunków społecznych. Panu wolno wszystko, nawet (szczególnie) kłamać, wasalowi grzecznie słuchać i czekać na łaskę.

 58. gsj.
  Walesa umial korzystac z doradcow, nawet sie ich domagal ale decyzja podejmowal sam. Nie dal sie zmajoryzowac. Ordynarny, bufonowaty Trump to dla Lecha zaden przciwnik, nie z takimi sie musial mierzyc i gdyby chcial go skompromitowac to zrobilby to tak, ze Trump by pewno oniemial. Obaj osiagneli odpowiedni wiek i szczyty zyciowej kariery, obaj sami decyduja wobec kogo, gdzie i ile zachowac dyplomacji. I obaj bywaja kaprysni ale dla Walesy taki orangutan to kaszka z mleczkiem. Juz samo oswiadczenie Walesy, iz przyjalby zaproszenie na spotkanie gdyby takie otrzymal wymusiloby wystosowanie takiego zaproszenia. A co by z tego wyniknelo zalezaloby tylko od Walesy. Moze nawet mial jakis plan.

 59. Po co się Trumpek ma fatygować do Polski?

  Tę już ma w kieszeni. i tak będą mu lizać grube dupsko.
  Pozatym napewno niespodobało mu się, że Polacy Putina nie zaprosili, bo wtedy miałby okazję z nim prywatnie (bez świadków pogadać)
  A durni Polacy nie zrozumieli w czym rzecz, to im plunął w glupkowate gęby.

  Po co ma lecieć do tego już i tak swojego zaścianka?
  Putina nie będzie. To raz!
  Do Danii zaraz potem miał lecieć, a ci się zawściekli i Grenlandii sprzedać nie chcą…

  Podsumowując
  Fatyga na darmo!!!

  Wyśle swego naboznego pachołka, któremu można w mordę pluć, a on tylko deszcz zobaczy.
  Ten Pensek, to kreatura pełna frazesów, kłamstw pokrywanych cytatami z jedynej książki z której czerpie swoją wiedzę, czyli Biblii.

  To, ze jego postepowania nie idą w parze z tym co tam piszę, Pęska to nie badruje.
  Widać tak widzi politykę prowadzącą do najważniejszego wydarzenia, czyli końca świata i sądu ostatecznego.

  Także Polska na 70-tą rocznicę doczekała się drugorzędnego błazna w charakterze gościa i trzeba go będzie podejmować jak króla.

  Żart, żartem pogania.
  Ot co!!!

 60. 70. rocznica była 10 lat temu.

 61. Na temat przyczyn odwołania wizyty Trumpa krążą różne opinie:

  https://pbs.twimg.com/media/EDKuYiYW4AAlhXR?format=jpg&name=medium

 62. A mialo byc tak pieknie .Kletin sie zaplacze.

 63. jakub01
  29 sierpnia o godz. 22:40

  Drzyj sobie koty z Gajowym ale wplątywanie do tego Basi jest niegodne.

 64. @Optymatyk
  Pompkowi huragan niegrozny skoro udaje sie kraju Chrystusa krola i Maryji krolowej Polski. A na Giewont przecie sie i tak nie wybiera.

 65. To pan Szczerski powinien podać się do dymisji, po odwołaniu wizyty przez prezydenta Trumpa. To brak zaproszenie dla prezydenta Putina jest powodem nieobecności prezydenta Trumpa. Gdyby był obecny prezydent Putin, to odwołanie wizyty przez prezydenta Trumpa by zupełnie zmieniło wydźwięk tej ważnej dla Polski uroczystości. Obsesje polityczne Naczelnika i jego kamaryli skompromitowały się również wcześniej w czasie wizyty pana Boltona na Białorusi. To bardzo smutna konstatacja, ale trzeba zjadać tę żabę, którą hoduje Biuro Polityczne PiS.

 66. @Nefer
  ja nie mowie o @ Basi n., ktora lubie i szanuje tylko o Basiuni W. (sama sie tak okresla) vel @Zabce konajacej, ktora ma problemy psychiczne.
  Pomylilas osoby, ale to ladnie,ze wystapilas w obronie ogolnie lubianej blogowiczki.

 67. jakub01
  30 sierpnia o godz. 0:06

  Jest mi obojętne jaka Basia, nie wymieniałam nicków.

 68. @GajowyM.
  29 sierpnia o godz. 23:50

  7 i 8 czasem za blisko siebie leżą
  Ale dzięki, że czytasz moje posty

  pozdrawiam

 69. @Nefer,
  ale mnie nie jest obojetne o jaka osobe chodzi. Jesli jedna zwara sie do mnie po imieniu, to ja rowniez uzywam jej imienia, na domiar uzywa takze nazwiska @wbocka ze zlosliwym uporem choc ten sobie tego nie zyczy a i na blogu zwyczajnie sie tego nie robi. Basia n. nie ma z tym nic wspolnego.
  Nie wiem o co ci chodzi?

 70. Nasi sławni poeci pisali o ziemi i ludziach Alby (wymawia się A-la-peh)
  Czasem nazywano Albionem

  A poniżej jej hymn w Gaelic

  O Fhlùir Na h-Albann (O Flower Of Scotland)

  https://www.youtube.com/watch?v=FRKte2Y80qI

  An Flùr na h-Alba
  O Fhlùir na h-Alba,
  cuin a chì sinn
  an seòrsa laoich
  a sheas gu bàs ‚son
  am bileag feòir is fraoich,
  a sheas an aghaidh
  feachd uailleil Iomhair
  ‚s a ruaig e dhachaidh
  air chaochladh smaoin?

  Na cnuic tha lomnochd
  ‚s tha duilleach Foghair
  mar bhrat air làr,
  am fearann caillte
  dan tug na seòid ud gràdh,
  a sheas an aghaidh
  feachd uailleil Iomhair
  ‚s a ruaig e dhachaigh
  air chaochladh smaoin.

  Tha ‚n eachdraidh dùinte
  ach air dìochuimhne
  chan fheum i bhith,
  is faodaidh sinn èirigh
  gu bhith nar Rìoghachd a-rìs
  a sheas an aghaidh
  feachd uailleil Iomhair
  ‚s a ruaig e dhachaidh
  air chaochladh smaoin.

  ****

  A teraz tłumaczenie na angielski. Znaczy na język agresorów.

  Flower of Scotland
  O Flower of Scotland,
  When will we see
  Your like again,
  That fought and died for,
  Your wee bit Hill and Glen,
  And stood against him,
  Proud Edward’s Army,
  And sent him homeward,
  Tae think again.

  The Hills are bare now,
  And Autumn leaves
  Lie thick and still,
  O’er land that is lost now,
  Which those so dearly held,
  That stood against him,
  Proud Edward’s Army,
  And sent him homeward,
  Tae think again.

  Those days are past now,
  And in the past
  They must remain,
  But we can still rise now,
  And be the nation again,
  That stood against him,
  Proud Edward’s Army,
  And sent him homeward,
  Tae think again.

  Ps. Szkoci starają się wpisać ich język do zagrożonych kultur w UNESCO,
  Ale Anglia w tym przeszkadza.

 71. @Nefer,
  nie wiem co cie ubodlo, co cie obchodzi z kim i dlaczego jestem po imieniu a z kim „po nicku”. Jakos sie nie oburzylas i nie protestowalas aby” nie mieszac do tego Elzbiety”, obojetnie jakiej.

 72. @ O rany, czy kazdy kto czegos nie doczyta albo nie zrozumie musi sie czepic mnie akurat?

 73. Kilka dni temu Trump podobny numer wyciął duce Salviniemu.

  Najpierw go politycznie pompował bez opamietania licząc, że Salvini przejmie władzę we Włoszech i będzie rozpieprzał UE – śladem tego pajaca Borisa Johnsona. Bez kolejki go przyjmował w Białym Domu, nawet mu podesłał Bannona do pomocy. A potem gdy przyszło co do czego nieoczekiwanie wypiął się na Salviniego i poparł jego lewicową opozycję.

  No i po Salvinim … .

 74. A teraz piękna ballada też w Gaelic

  Tha Mo Ghaol Air Àird a’ Chuain
  https://www.youtube.com/watch?v=4KANRz0TYpY

  Ma w sobie coś co nawet nie rozumiejąc słów, czuje się wszelkie emocje, o których spiewa młoda dziewczyna.
  czuje się zapach ziemi, zapach i poszum wiatru
  A jej tęsknote za miłoscią żeglującą na dalekim morzu wiatry powtarzają
  Jej prosby do króla niebios o bezpieczeństwa dla jej ukochanego
  pieśń kończy zapewnieniem, ze wróci do niej cały i zdrowy,
  więc niech otrze łzy

  ***

  Ponizej angielskie tłumaczenie, który to język jest bardziej przez wielu znany.

  On a quiet evening at the beginning of May
  When the bat was in the skies
  I heard a tearful young maiden
  Singing beneath the shadow of the green branches
  The sun was setting in the sea
  And no stars yet graced the sky
  When the young girl sang sorrowfully
  „My love is on the high seas”

  The night’s dew began to fall
  Each bloom yielding softly to the droplets
  The wind blew in a fragrant breeze
  Bringing life and renewal to each field
  The girl tunefully sang her song
  Quiet and peaceful like the June dew
  And this chorus constantly repeated
  „My love is on the high seas”

  Day darkened and the stars shone
  Setting their course amongst the clouds
  The maiden sat, burdened by her sadness
  Her singing could not have been more soothing
  I moved closer to the young woman
  Singing of her love sailing on the sea
  Oh sweet was her sad lament
  „My love is on the high seas”

  The music enticed me
  Nearer to the brown-haired maiden of the warm eyes
  And she prayed to the King of Heaven
  „Protect my love on the high seas”
  Her heart was breaking with love
  When I took her by the hand
  „Wipe your eyes, your love is safe
  I have returned to you from the high seas”

 75. Postanowiłam sprostować, a własciwie dorzucić parę słów do poprzedniego wpisu.

  W tej balladzie jest zawarty pewien mały sekret.
  Otóż młode dziewczę siędzące nad brzegiem morza i jej prośby do niebios kierowane słyszy jej ukochany
  I to on na koniec jej mówi: jestem z Tobą, wróciłem cały i zdrowy.
  Już się nie troskaj

 76. A to dla tych, którzy dzielą ze mną tęsknotę za prostotą życia w naturze
  A zwłaszcza wyrażoną w pięknym szkodzkim języku

  Julie Fowlis – Dh’èirich mi moch, b’ fheàrr nach do dh’èirich
  https://www.youtube.com/watch?v=jC-CWsQ-KTo

 77. Ciekawe, czy zbliżający się do USA huragan był rzeczywistym powodem odwołania wizyty, czy też Trump od początku zakładał, że do Polski nie przyjedzie? Bo jakie to ma znaczenie, czy podczas szalejącego huraganu Trump jest w Waszyngtonie, w Polsce, czy gdziekolwiek poza USA. No, bo, czy huragan zamierzający demolować Stany zreflektuje się na wieść o tym, że Trump do Polski nie wyjechał i zdemoluje je w mniejszym stopniu niż wówczas, gdyby Trump wyjechał?
  Czy bez Trumpa straż pożarna, Gwardia Narodowa, słuzby medyczne i inne, nie poradziłyby sobie niesieniem pomocy poszkodowanym, z usuwaniem i naprawianiem szkód? Czy Trump będzie osobiście wydawał im dyspozycje, doradzał, co mają robić?

 78. ” Tymczasem były prezydent jest nieprzewidywalny i bardziej do rzeczy niż obecny .”
  „Nieprzewidywalny” mozna uznac za rodzaj komplementu , bo prezydent przewidywalny jak Duda to juz parodia prezydentury bo czyni ja zbedna.
  Nieprzewidywalny jak Tramp to nieprzewidywalny calkiem inaczej

  – Przewidywalnosc Pan blogowych kontynujacych wzajemne obwachiwanie , przygnebiajaca
  _
  ” były żołnierz podkładający drewnianą nogę uciekającemu dziecku. Wcześniej z głodu ukradło bochenek chleba.”
  Nie czytalem ale nawet gdybym czytal to tez mialbym dosc glupie pytanie , czy drewniana trudno- zginajaca sie noga — trudno .. ale skad to dziecko w operze ?
  Jak juz wczesniej pisalem jestem zadowolony , mimo znaku zapytania . Byc facetem , to czysta przyjemnosc

 79. Wizyta Trumpa miała być jednym z najważniejszych elementów pisowskiej kampanii wyborczej. Na kanwie paru kurtuazyjnych zdań wygłoszonych przez Trumpa pisowska propaganda planowała ukazanie maluczkim wielkości Polski, tego, jak za rządów PiS, zaczęto się z nią liczyć, jak Ameryka ją hołubi, wspiera, czci i kocha, i jak olewała III RP. VIPisiarnia liczyła na to, że zabłyszczy w pomarańczowym blasku, oczyma wyobraźni widzieli uściski i fotki z tym, który ów blask roztacza. A tymczasem, jak mawiali Szczepcio i Tońcio: „Sztemp jak chulera”.
  Pracowicie pompowany balon został przekłuty przez tego, na którego cześć go pompowano.
  Nie ukrywam, że cieszy mnie to bardzo. 😀

 80. W rachubę wchodzi też inna możliwość – służby doniosły Trumpowi o Gównociągu Morawieckiego, który ma transferować zawartość kolektorów z lewa na prawo. A na prawo, czyli po prawej, miał być Trump na obchodach i przestraszył się, że odchody mogą przeszkodzić obchodom, bo rura może się omsknąć i zalać obchody odchodami.

 81. Gównospady

 82. Posłanka Pawłowicz twierdzi, że g@wnospady toczące się z kolektorów do Wisły, to celowa robota Trzaskowskiego, to sabotaż, który miał przeszkodzić wizycie Trumpa.

 83. jobrave
  30 sierpnia o godz. 1:44

  A w PiSie gównoburza po tym jak gówno trafiło w huragan

 84. Marka Suskiego

 85. A ja myślę, że za nagłe odwołanie tej wizyty winić należy niejakiego Marka Suskiego – szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

 86. Bo to Suski zestawił w.y.c.i.e.k g@wna z w.y.c.i.e.k.i.e.m w Czarnobylu i jego słowa poszły w świat.

 87. Ja się zabiję – moderacja nie przepuszcza słowa w.y.c.i.e.k.!

 88. 🙂 🙂 🙂

 89. Jeszcze raz, tym razem z adresatem. 🙂
  Nefer
  30 sierpnia o godz. 1:48,

  🙂 🙂 🙂

 90. @jobrave

  A ja w dalszym ciągu obstawam, że brak Putina
  tu zadecydował,
  a nie potencjalne Gównospady, czy huragan

  Na huragany Trump ma receptę.
  Rozrzucić w lud rolki papieru toaletowego

  To nie zmyslone!
  Osobiscie w Puerto Rico po huraganie rzucał w tłum papier toaletowy
  Oczywiscie w ramach pomocy poszkodowanym.

  Na YouTubku jest wiele obrazków z pomocy amerykańskiej

  Ponizej jeden z nich, gdzie oprócz rzucania ręczników papierowych w ramach pomocy,
  Trump życzy poszkodowanym przez Huragan Maria:

  Have Good Time!

  Obejżyjcie, posłuchajcie, to NAPRAWDĘ NIE JEST ZMYSLONE!

 91. Dobrze, ze jeszcze pamiętam gdzie mieszkam

  Donald Trump Throws Paper Towels in Puerto Rico
  https://www.youtube.com/watch?v=iNcUUG5SUSs

 92. @Nefer
  30 sierpnia o godz. 1:48

  Kuzden ma swoje „nuki”

 93. Teoryi o przyczynie odwołania wizyty Trumpa w Wawie było wielu …
  Poczynając od początku. Dlaczego DeTe przyjechał onegdaj, gdy się połowa do cztery piąte Polek i Polaków zsikało w majtki z dumy, i mówkę walnął na Placu z historyjką o Alejach Jerozolimskich (Jerusalem Avenue) i Wałęsę zaprosił do loży? Bo go wtedy nigdzie nie przyjmowali. Londyn go wybuczał i balonami potraktował. Królowa go do Pałacu nie zapraszała. Macron na kolecję na Wieży Ajfla też nie. Bojkot na wstępie mu urządzili i na salony nie miał wstępu. Więc Warszawa była dlań salonem pierwszej wielkości.

  Ale jak się pogodzili z jego prezydenturą i podobno znaleźli modus vivendi, to w tej sytuacji nic nie daje mu wizyta u Dudy i Morawieckiego? Odwołanie jej z nienacka, w ostatniej chwili, pod byle g****ym pretekstem jest w jego stylu.

 94. jobrave
  30 sierpnia o godz. 2:00

  Ja się uśmiałam z „Gównociągu Morawieckiego” 🙂 trzeba rozpowszechnić to im dudy zmiękną i przestaną tak trąbić

 95. Niech Pisy przełożą 1 września na później, jeszcze zdążą przegłosować ustawę nad ranem. Dzieci się ucieszą…

 96. „…były prezydent jest nieprzewidywalny i bardziej do rzeczy niż obecny.”

  Ciekawe sformułowanie. Do rzeczy. Noblista zapracował na emocje wokół swej osoby niejako na własne życzenie. Stanął wyraźnie po jednej stronie sporu politycznego, zamiast pisać pamiętniki. Czy był Bolkiem czy nie, to już nie ma większego znaczenia – jedni wierzą święcie że tak, inni oburzeni, bo jak to: odbrązawiać przywódcę i bohatera?

  A jeszcze parę lat temu sam publicznie przyznawał, że transformacja w Polsce nie wyszła tak jak by tego chciał, że w wielu obszarach popełniono błędy.

 97. @ Orca
  Miło Cię znowu spotkać w Polityce. Nie wiedziałam że Reagan ma pomnik w Polsce.
  Ten fragment filmu też pamiętam. To była marionetka, taki amerykański Duda.

 98. Dziwią się jankesom,że zarabiają na straszeniu Rosją. Proboszcz w ramach katolickiego pochówku co łaska domaga się 5000 zł. Strach umierać. Tak sobie myślę,że religie i ideologie kochają pieniądze. Rosja i piekło dają zarobić. Straszmy się Lachami też.

 99. Sytuacja normalizuje sie -Polska rozpoczęła 80 lat temu upadek i tylko takie małostkowe państwo świętuje tą rocznice .Huragan lub inna inny powód pomogły , bo nie ten dureń Suski a’la Czernobyl .
  Czarny czwartek dla emocji od US OPEN poprzez kibiców Legi w Szkocji ( najpierw wizerunek Wojtyly , potem rozebrali sie na widowni i zapalili race ) no i po „ptokach ”
  Na finiszu Tramp , to dobrze , uroczystości na Westerplatte nabierają powagi …. z udziałem ? ano zobaczymy

 100. Ludzie mówią,że główny jankes jako wybraniec z krzyżem w dłoni stanie przeciwko huraganowi: apage satanas ! Tak sobie myślę,że już Rydzyk przewidział prezydenckie moce. Kiedyś zawiadowca zatrzymywał czerwoną latarnią biegunki. Na podobieństwo osobowych pospiesznych.

 101. APEL
  13tego października idziemy głosować, by ratować polską demokrację
  Kiedy Monteskiusz wymyślił trójpodział władz, to miał na myśli „grzeszną” naturę człowieka. Do polityki pchają się przeważnie ludzie bez skrupułów i na to nie ma rady. Aby ich samowolę ograniczyć, Monteskiusz wymyślił taki wzajemnie ograniczający się mechanizm, którego niezbędnym elementem jest niezawisłe sądownictwo. Taka kontrola, patrzenie na łapy polityków jest konieczna. Oczywiście zdarzają się sędziowie nieuczciwi, tacy co kradną wiertarki, ale jest to margines. Tak samo zdarzają się stronniczy, nieuczciwi czy przekupieni sędziowie piłkarscy, ale na ogół prowadzą mecze prawidłowo, a bez nich żaden mecz nie mogły się odbyć. Tak samo demokratyczne społeczeństwo nie może funkcjonować bez niezależnych od polityków sędziów. Prawda, że Platforma offe, że ma na sumieniu ośmiorniczki, zegarki Nowaka, SLD miał aferę starachowicką. Ale… Ale sądy funkcjonowały, zakotwiczone w europejskim systemie sadownictwa, ograniczały samowolę polityków. A PIS ubezwłasnowolnił Trybunał Konstytucyjny i znacznie osłabił, podporządkował sobie sądy. To tak jakby gangesterzy wybierali sobie sędziów. I to jest najwieksza zbrodnia polityczna PISu, staczamy się do poziomu Białorusi czy Rosjii Putina. I te „wybrane” nielegalnie sądy nie ośmielą się rozliczyć Kaczyńskiego z wież, Kuchcińskiego z lotów, skoku Biereckiego na Skoki (2 miliardy złotych).
  Amerykańskie sądy pozostają niezawisłe, tam szalony Trump nie może niszczyć demokracji, bo nawet ten czubek nie ośmieliłby się zamachnąć na sądownictwo. A szajka PISu ośmieliła się. I będzie to miało nieobliczalny wpływ na gospodarkę. Już zaden Austriak, a nawet Polak, który podpadnie PISowi nie będzie pewny ani dnia ani godziny.

 102. Politycy biorą się za szambo w Wiśle co przypomina aferę z frankami w tle. Oczyszczalnia ma swojego właściciela,ktoś projektował kolektory i opracował sposoby usuwania awarii. Zostawmy sprawę fachowcom. Przez dziesiąt lat spuszczano ścieki do Wisły i nie było problemu. Chwalić za chęć pomocy ale nie za próbę wyręczania profesjonalistów przez osobników rodzaju caryca. Przy okazji warto po mapce pedofilii w parafiach sporządzić mapkę „Czarnobyli” gdzie spuszczają ścieki do rzek i potoków. Zacznijmy od gór i jezior… Tak sobie myślę,że nie przeszkadzać to lepsze niż pomoc polityka ze śrubokrętem przy elektronice samochodowej. Polityczny cyrk jest gorszy od opery.

 103. To czy ambasador(ka) lubi Lecha to dla Turcji, Syrii, Rosji i USA nawet nie jest zabawne. Huragan jest tylko awanturką.

  Wist z rosyjskimi myśliwcami nad Turcją jest mocnym otwarciem.
  Tamtejszy prezydent chce kontynuacji Imperium Otomańskiego i nie zajmuje sobie głowy polską wyspą i podnoszeniem się wód w oceanach.

  Mateuszek podziękuje Turcji za zatrzymanie uchodźców u siebie.

  A na blogu tureckie gadanie.
  Gdzieś się trzeba odlać, uważają polejwody obu płci.

 104. Twój komentarz czeka na moderację.

 105. Dzień dobry zmian pod klapą…

  Klapa odbiła z siła wodospadu (a może i Tajfuna nad Florydą i ‚Księżyca nad Sod omą’), a na dzień dobry dwa doskonałe komentarze z mediów na temat aromatu.

  Pierwsza Monika Olejnik, wtóruje uprzedniemu leadowi red. Passenta:
  Szambo oblepiło Polskę…sędziów, uczciwych i przyzwoitych, zastąpiły najgorsze szumowiny…

  Lecz drugi gość na EP po prostu wymiata.
  Komentarz prof. Radosława Markowskiego uderza z mocą nauki taką, jaką Ją nagą z piany bzdetów i budyniowych glutów półgłówków oddzielił rozum ludzki.
  Zwróćcie uwagę, co najistotniejsze, jak Markowski Wam wyjaśnia rolę otoczenia systemowego w decyzjach postawach i normach społecznych (to właśnie te ‚gekkonowe’ gumna i polokokty, na użytek syntezy odbiorów plemiennych).
  Zwróćcie uwagę, gdzie Markowski naświetla jądro ciemności, co tunelowi pontonowemu, w jaki się wpychamy, nadaje bieg (na smak ujawnię, że chodzi o parafię i mafię).
  No i porozkoszujcie się wizją 13 paź dziernika (Lewemu ukłony) gdy większość kartek na piss napisanych będzie między godziną 20 a 21…
  Polecam na koniec, rozumnym a nieulękłym…Wiadomo Co, oraz ten oto bon mot Markowskiego, jakże glamorous i na miejscu:
  …bo nie mam czasu na nieekwiwalentną wymianę myśli
  Twój komentarz czeka na moderację.

  Na wszelki wypadek linki poniżej:
  ‚http://wyborcza.pl/7,75968,25134197,szambo-oblepilo-polske.html#S.main_topic-K.P-B.3-L.2.glowka
  ‚https://wiadomo.co/prof-radoslaw-markowski-a-skad-pani-wie-ze-wybory-nie-beda-falszowane/

 106. Zasady usuwania awarii czy katastrof w obiektach określają przepisy prawa budowlanego i środowiska na podstawie których został dopuszczony do użytkowania. A nie żadne uchwały ciał politycznych. Tak sobie myślę,że wara pisowcom od samorządowych instalacji, wystarczy wybicie krajowego szamba. Dwa grzybki w barszczu to przesada.

 107. Podstawowym problemem jest fakt autentyczny, że marszałek dwojga imion, niejaki Marek Jurek nie jest już marszałkiem i nie ma kto zarządzić modlitw o deszcz bowiem gówno miałoby szanse lepiej się rozpuścić. Marszałkini dwojga imion, Elżbieta Witek niejaka, jakoś nie przejawia inicjatywy. Kolana ją rozbolały czy co?

 108. Teraz można docenić wysiłek HGW bo uratowała Wisłę przed katastrofą jak określają sytuację hunwejbini a nawet „Czarnobylem”. A mogła olać. Tak sobie myślę,że sprawdza się po czynach ich poznacie. Czy w zaistniałej sytuacji pisowcy nadal spuszczają swoje g…. aby pogorszyć sytuację. Bo w eterze to widać…

 109. wiesiek59
  29 sierpnia o godz. 22:15
  ,, Dokonanie po latach analizy błędów, byłoby jednak bardzo sensownym zabiegiem.
  Człowiek na błędach się uczy.
  smiem wątpić, czy Polak również…..
  My jesteśmy wyjątkową nacją w tej mierze.”

  Wystawienie przez Michnika slabego premiera pociagnelo za soba lawine nieszczesc dla kraju.
  To, ze nie zlozono konkretnej propozycji profesorowi Kiezunowi, bylo jednym z nich.
  Zwiedziono nas na droge neoliberalizmu ale to nie znaczy, ze nie mozna zaczac isc w innym kierunku.

 110. Trumpek twierdzi, ze będzie walczył z huraganem.
  (Teraz jest sezon huraganowy)

  A jak to praktycznie wygląda?

  Konstytucja mówi, ze Kongres zajmuje się relokowaniem finansów w konkretne dzieciny, na konkretne potrzeby.
  Prezydent tylko jest wykonawcą, nie ma prawa wpierdzielać się do takich decyzji.

  A ostatnio okazało się, że ZABRAŁ 272 miliony dolarów od Department of Homeland Security w tym od FEMA disaster relief fund 155 milionów
  (to sa fundusze przeznaczone przez kongres na pomoc w przypadku katastrof typu huragany, tajfuny, powodzie, itp)

  A na co zabrał sobie tę forsę?
  Na pobudowanie na granicy meksykańskiej więzienia dla bezterminowo zatrzymanych nielegalnych imigrantów!!! W tym dzieci!!! na lokale do przesłuchań potencjalnych azylantów…. na tele duże lokum, żeby naraz można było przetrzymywać 50 000 ludzi.

  To są dodatkowe pieniądze, które Trump zacharapcił
  Bo Kongres pod przewodnictwem staruchy (80–tka na karku) demokratki Nancy Pelosi przyznał na cele tego typu 4, 6 biliona dolarów.

  A ta nic sobie z tego nie robi!

  Demokratyczny Senator Chuck Shumer, przewodniczący mniejszości senackiej grzecznie ogłosił, ze to mu się nie podoba i tak nie powinno być

  A przecież powinni wrzasnąć: Nie pozwalamy! To jest OCZYWISTE łamanie Konstytucji!
  Zaczynamy proces Impiczmentu, jeżeli NATYCHMIAST się nie wycofasz!

  Ale oni niby coś brząkają, ale wygląda na to, że za żadne skarby nie chcą zacząć impiczmentu.
  Wręcz o tym głosno mówią, że nie chcą, pomimo ze wielu demokratów się tego domaga
  Tak jakby z obowiązku narzekali, co by ludziskom zamazać oczy, ale chcą Trumpa utrzymać przy władzy, bo pewnie jakieś Lobby tego od nich żąda.

  I tak to Trumpek walczy z huraganami

  ****

  Potem napiszę o kłastwach i przekrętach związanych z Puerto Rico.
  Jak Trumowska administracja pomaga, jak kłamią i oszukują

  Puerto Rico zostało koszmarnie zniszczone przez huragan
  (Puerto Rico też należy do USA, tylko Portorańczycy nie mają prawa głosowania!)
  Taka demokracja.

 111. @zetus1
  and all speaking ponglish

  jak Trump walczy z huraganami
  i jak przywódcy Demokratów strugają głupka

  cytat z tego programu:
  „Nancy Pelosi is the greatest protector of Donald Trump in the country”

  Trump VIOLATES Constitution
  https://www.youtube.com/watch?v=5YDb3uYAjqI

  Wart obejrzenia. Polecam.

 112. @

  Grupa „Kasta” zrzeszająca sędziów popierających działania PiS nie była jedyna. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, przy zespole dyscyplinarnym kierowanym przez wiceministra Piebiaka działała tajna komórka, które współpracowała m.in. z rzecznikami dyscyplinarnymi, Prokuraturą Krajową, a nawet z IPN.
  https://www.newsweek.pl/polska/polityka/kolejna-tajna-komorka-hejterska-w-ministerstwie-sprawiedliwosci/lvtb49x?utm_source=fb_social&utm_medium=social&utm_campaign=fb_nw&fbclid=IwAR11x3XVdNSBZhQUAR6tBmhAlLp9RKEiTWL8ugZxn10Cku9cdrRhfmzuKPQ

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 113. 404
  30 sierpnia o godz. 10:08

  Wiedzmin przyleci do Polski na 1 wrzesnia, zeby naszym kapo wcisnac miotly do latania po cenie F-35.

 114. 404
  30 sierpnia o godz. 10:08

  No właśnie……
  TAKA DEMOKRACJA…..

  Demokracja jest idealnym środowiskiem dla lobbystów, defraudatorów, magnatów finansowych, przemysłowych, itd.
  Za decyzje odpowiadaja figuranci.
  Rządzi 1%- nie ponosząc żadnej odpowiedzialnosci za konsekwencje decyzji podjętych w ich interesie.
  Płaci społeczeństwo.

  A co do nielegalnej imigracji.
  Wpuszczać wszystkich jak leci?
  To po co granice?
  Konsekwencje 100 lat rzadzenia Ameryką Łacińską przez USA, to jest przyczyna tego tupotu milionów stóp do granicy.

 115. Czy katolik z wehrmachtu to też bratanek bo walczył z komunizmem na Wschodzie i nie tylko. Tak sobie myślę o historii pisanej na walce z komunizmem. Kto swój a kto obcy.

 116. Czy wizerunek papieża wystawiony przez kiboli nie obraża uczuć religijnych Jędraszewskiego. Wizerunek jak płachta na byka. Tak sobie myślę,że KK jest w moralnej zapaści bo”palikotyzuje”.

 117. Kto każe pisowcom spuszczać swoje ścieki do Wisły. Wszak to symbol Rodła. To święta rzeka. Tak sobie myślę żeby szczać i sr.. to gorsze niż widok tęczy. Nie szczaj do Wisły a będziesz zbawiony. Podziel się z działkowiczem lub suwerenem ze wsi. Co żywi ale ziemię musi czymś karmić jak Chińczyk. My wam g… wy nam chleb.

 118. Indianie dymami sprowadzają kolejną zarazą na jankesów jak to sugeruje Jędraszewski. Tak sobie myślę,że grzechów jankesi mają na obdzielenie wielu galaktyk. Niemiecka krew głównego jankesa to fatum…

 119. Kto je kapustę koszoną po niemiecku przed podróżą. Tak sobie myślę,że wiatry zatrzymały głównego jankesa w wigwamie . Zdobycznym.

 120. Innymi słowy, Monsanto utrzymywało oddział do zadań specjalnych przez ponad dziesięć lat, wydając co najmniej 100 milionów dolarów na uciszanie, niszczenie lub mordowanie każdego, kto wchodził w drogę temu rolniczemu gigantowi na rynku.

  Ta trwająca od wielu lat kryminalna działalność tej firmy została w końcu ujawniona i wymiar sprawiedliwości zaczyna ścigać ją za popełnione przestępstwa. Władzę nad nią przejął Bayer, korporacja, która stara się, jak się wydaje, oczyścić tę stajnię Augiasza i zakończyć falę zbrodni. 12 maja wydała nawet oświadczenie, w którym otwarcie wspiera zarzuty karne przeciwko pracownikom Monsanto kierującym oddziałem do zadań specjalnych.
  https://wolnemedia.net/bayer-odkryl-oddzial-monsanto-do-zadan-specjalnych/
  ==========

  Standardowe „praktyki handlowe”……

 121. wiesiek59
  Monsanto bylo jednym z dwoch najwiekszych producentow defolianu ,, agent orange” ktory spowodowal miliony zachorowan na raka w Wietnamie.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Agent_Orange

 122. Nie wiem czy tak jest też w Polsce, ale u nas doszło do bezprecedensowej ofensywy ideologicznej na przełomie wieków. Od wszelkiej czci odsądzano wszystko, co państwowe lub publiczne. Cała klasa polityczna ugięła się w latach dwutysięcznych pod pręgierzem tej propagandy; doszło nawet do tego, że partia z nazwy socjalistyczna wprowadziła najbardziej niesprawiedliwy system podatkowy w Europie oparty o podatek liniowy na poziomie 10 proc.

  Skutkiem tej ideologicznej nawały było wdrożenie polityki cięć, tego, co dziś w Europie nazywa się austerity, dawno temu, zanim to było modne.
  https://strajk.eu/patologia-przedwyborczego-krajobrazu-czyli-bulgaria-u-schylku-wlasnej-panstwowosci/

 123. kooperatywaMondragon
  30 sierpnia o godz. 14:09

  Po to są koncerny chemiczne, by produkować na potrzeby własnej armii.
  My prawie wyprzedaliśmy nasze własne.
  Obecnie byle uszczelka do pojazdu wojskowego czy samolotu, jest importowana.
  W ten sposób, całą naszą armię można uziemnić w ciągu dwóch tygodni….

  Monsanto czy Dupont, zamówienia armii traktowali w kategoriach ZYSKU.
  Moralna strona zagadnienia nikogo nie obchodzi.
  Bo NIE ISTNIEJE….

 124. Gdzieś natknąłem się na trafną charakterystykę Wałęsy. Cyt. z pamięci:
  Homofob i antysemita z Żydówką w klapie.
  A na marginesie, to każdemu zdarza się palnąć głupstwo, tak jak głupiec może palnąć coś z sensem.

 125. @AllEnglisSpeakin, @404, @Adam100
  A teraz o „wspaniałych ” gospodarczych rozwiązaniach No 45:
  Fmr. Obama Econ Adviser: Trump Got „Absolutely No Concessions” From China

 126. @ W innym kraju komus takiemu jak Walesa wystawiono by pomnik i pozwolono cieszyc sie zasluzonym odpoczynkiem. W Polsce bedzie przesladowany do grobowej deski niezaleznie od tego co zrobil czy czego nie zrobil. Podobal mi sie czyjs tekst zamieszczony w necie : Jesli masz 25 lat,nie masz pracy, jestes na utrzymaniu rodzicow, to jestes osoba najbardziej odpowiednia do oceniania Lecha Walesy.

 127. Po żydowskiej wersji 447 jankesi szukają imperialnych długów w Chinach. Tak sobie myślę czy Chińczycy jako niewolnicy u jankesów otrzymają stosowne odszkodowania. Stosowna opinia Inspekcji Pracy mile widziana.

 128. sugadaddy
  30 sierpnia o godz. 14:37

  Wałęsa nie jest homofobem i antysemitą absolutnie.
  Po prostu jest konserwatywnym katolikiem z prowincji.
  Takie otrzymał wychowanie, takie było jego otoczenie w domu , pracy, kościele.

  Stereotypy tkwią bardzo głeboko, szczególnie te ugruntowane w dzieciństwie.
  Taki jest polski folklor ludowy…..

 129. @Wiesiek
  I w tym tez po czesci tkwila jego sila i polularnosc,Lechu byl swojak, wsrod milionow takich samych jak on.

 130. eva47
  30 sierpnia o godz. 7:54

  Witaj 🙂
  Pamietam Twoje miłe wspomnienia z wizyty u rodziny w Seattle I opis miasta I okolic . 🙂

  “Who is vice president? Jerry Lewis ? 🙂

 131. Bar Norte
  Amerykanscy nauczyciele rozpoczynaja strajki we wrzesniu, bo wladze nie dotrzymaly zlozonych poprzednio obietnic.
  szkoly sa bez bibliotekarzy, pielegniarek i nauczycieli zastepczych.
  ,,Philip Cantor, a science teacher at North-Grand high school in Chicago, said resources were inequitably distributed throughout the district, with many schools without librarians, full-time school nurses, and understaffed substitute teachers.”
  https://www.theguardian.com/education/2019/aug/29/us-teacher-strikes-generated-victories-so-why-are-they-ready-to-strike-again

  PS W sieci jest do kupienia masa ksiazek Rakowskiego.
  Ktore Pan zna i poleca ?
  Dzienniki polityczne 58-90 w odzielnych tomach.
  Polski przekladaniec w 4 tomach.

  I pod obiecujacymi tytulami :
  Zanim stane przed trybunalem ,
  Nie badzcie moimi sedziami.
  Moze jest tez jakas krytyczna biografia lub podsumowanie dzialalnosci i pogladow ?

 132. Niestety Trump jednak przyjedzie, tyle że dzień później. A tak się cieszyłem 🙁

 133. jakub01
  30 sierpnia o godz. 16:35

  Katolicyzm ludowy- tak się to chyba nazywa.
  Zero głębszych treści, refleksji, sam jarmarczny, odpustowy rytuał wystarczy.
  Kolbe dał podwaliny, razem z Sapiehą, Wojtyła utrwalił stereotyp.

 134. Wałęsa instynktownie odsunął od noszenia teczki bliżniaków. A oni sprowadzili na niego KK. I mamy co mamy. Tak sobie myślę,że MB w klapie nie chroni jak krzyż na Giewoncie.

 135. Bar Norte
  29 sierpnia o godz. 22:36

  „Jak czytam dzisiejszy felieton red Passenta stracił na aktualności, bowiem prezydent Trump odwołał swą wizytę w RP z uwagi na huragan”.

  A dokładnie to przełożył. Spodziewany huragan „Dorian” ma być silniejszy (spodziewany wiatr 210 km/h) niż najbardziej niszczycielski z ostatnich latach „Katrina”, szósty pod względem siły wiatru z zrejestrowanych do tej pory, wiec to raczej normalne, że Trump chce być na miejscu.

  29 sierpnia o godz. 22:44
  „Najpierw Trump dwa razy wizytę skracał aż w końcu ją odwołał. Zaczęło się od Grenlandii a skończyło na huraganie”.

  Nie wiem co ma piernik (skracanie wizyty) do wiatraka (jej odwołania)? Poza tym nie zaczęło się od Grenlandii tylko od kupna Luizjany, wcześniej były Wyspy Dziewicze ― kupione od … Danii, która jak widać tradycje w sprzedaży swoich kolonii. O Alasce nie wspominam, bo to rzecz znana.

 136. Bar Norte
  29 sierpnia o godz. 21:59

  „Symptomatyczne, że akurat tej najistotniejsze w sumie kwestii, w toczącej się jak spienione ścieki dyskusji, nie poświęca się miejsca”.

  Też spodziewałem się, że Daniel Passent napisze felieton pod tytułem „Szambo wylało 2”, ale Pan Redaktor choć politycznie wyrobiony to ekologicznie raczej jest deficytowy, no i nie mieszka na północ od Warszawy, gdzie do Wisły walą ścieki z szybkością 3 metry sześcienne na każdą sekundę. Tyle mniej więcej ma pojemności na szambo w małym domku. Szambo, które wylało się Czaskowskyemu w innych warunakch społeczno-politycznych stolicy starczyłoby red. Passentowi na kilka felietonów, żądaniu interwencji Komisji Europejskiej i miano afery stulecia.

 137. Zgadzam sie naogol z refleksjami L.Walesy podanymi we wpisie. Oczywiscie latwo jest tak mowic, kiedy to jest tylko na papierze, a nie w dzialaniu. Kazdy moze se pogdybac jak by to bylo, gdyby Walesa teraz byl u wladzy. Z jednym jednak sie nie zgadzam, kiedy L.W mowi , ze „Trump jest do szpiku kości amerykański….”. Czas juz skonczyc z widzeniem Ameryki wylacznie przez pryzmat bialych, Indian ( nie niewolnictwa, bo to Polakow nie boli), Guantanamo, imperialistycznych, czy innych wojen…. Niestety to kraj bardziej skomplikowany. A biali stanowia juz dzis zaledwie 70% obywateli ( legalnych!!) i za dwie dziesiatlki lat oczekuje sie, ze beda w mniejszosci. Jesli dodac do tego, ze nie wszyscy, jak chociaz ja i moje nowojorskie srodowisko , czy biali z Zachodniego Wybrzeza absolutnie nie identyfikujemy sie z nim – to spokojnie moge uznac, ze on reprezentuje w porywach wiatru 50% obywateli.
  Smieszy mnie szukanie jakis racji politycznych i takich korzysci w przypadku obecnego postepku nr45. Korzysci, oczywiscie- dla niego prywatne. Wszak na Florydzie ma 9 posiadlosci przynoszacych lub nie przynoszacych dochodu, w tym Mar-lago, w ktorej za rok spotkaja sie w najwiekszej na swiecie sali balowej ( tak powiedzial) na wieczornej bali-gali zbawcy tego swiata co sie nazywaja G7. Chyba troche przesadzilam w ocenie tej pozostalej szostki, ale moge. On sie nie martwi, ze huragan moze nadwyrezyc jego realnosci ( ani tym bardziej, ze staruszkowie nie beda na niego glosowac), on sie martwi, zeby cos tam jednak sie uszkodzilo w jego realnosciach, azeby pozniej wyciagnac stosowne odszkodowanie. Wszak w zakresie bankructw, za ktore w ostatecznym rachunku placa obywatele, a ktore przynosza jedyne jemu realne zyski jest mistrzem. Kilka razy tak zablysnal. Co? Z owalnego gabinetu bedzie monitorowal kierunek i sile huraganu, czy pojedzie zabijac okna, bo na pomoc w ewakuacji staruszek z domow opieki, wiezniow, szpitali chyba nie mozna liczyc. he,he.
  Leje on lzy nad Floryda… Trzy dni temu, kiedy Portoryko, ktore jeszcze nie do konca sie otrzasnelo z huraganu Maria sprzed dwoch lat, ktorego obywatele nie z wlasnej woli zostali obywatelami USA, ktorzy w obliczu przerazenia przed nowa tragedia dowiedzieli sie: „co znowu oni, tyle co wydarli 92 biliony dolarow, a teraz znow, to najwieksi zlodzieje i lenie z najwieksza korupcja na swiecie.” Dodam, ze media niesprzyjajace Tr. natychmiast sprostowaly, ze nie 92 biliony, tylko 24. Nie mowiac, ze pozostaly chamstwo tez moznaby prostowac. Media sprzyjajace mu przemilczaly i w swiat milosnikow Tr. poszlo 92. Pisze o tym ttwicie, bo zaraz po tym zadzwonila mi bliska osoba .Wielce wartosciowa )Portorykanka ( wyzsze sfery intelektualne w instytucjach popierajacych sztuke latynowska_ a co? to Latynosi maja jakas sztuke?) i dlawiac lzy zaczela mowic o tym i losach swojej rodziny i innch sprzed dwoch lat.
  Ale wy doszukujcie sie glebi i racjonalnosci w tym co mowi i jak postepuje. On prowadzi dalej show tv, gdzie rzadzi jak chce. Och, obrazil Polske, wladze. Powinni zmadrzec, nie lizac, tak to prawda… ale mysle, ze Dania wlasnie nie lizala i bez zahamowan w ordynarny sposob obrazono jej premier. A zycie idzie dalej.
  Penc bedzie sie podobal, bo jego glebia religijna jest chyba prawdziwa, wszak pochodzi z Poludnia i w swojej biografii zawodowej ma bardzo konserwatywne orzeczenia. Ale Ci co oczekuja „smaczkow” niech sie ich nie spodziewaja. To nieatrakcyjny medialnie, nudny, bez swojego zdania facet. Dlatego zostal v-ce.
  PS Czy byl tu juz jakis wpis znawcow i naogol milosnikow Rosji i Putina na temat tajemniczych wybuchow z radioaktywnymi skutkami nad Morzem Arktycznym.
  @Wiesiek, piszac ukazal mi sie powyzej Twoj wpis na temat czy L.W. jest homofobem itd. Zgadzam sie z Toba w 100%.

 138. Obrazil premier odwolal wizyte – w Danii. A u nas nie tylko nie obrazil, ale wysyla stroskany swojego zastepce.
  Nawet „nie ciekawam” co L. Walesa ewentualnie by z nim ugral. Ano nic.

 139. Lewy
  30 sierpnia o godz. 8:26

  „13tego października idziemy głosować, by ratować polską demokrację”.

  Nie polską demokrację tylko niby-demokrację właścicieli III RP, którym naród w 2015 uprzejmie podziękował pokazując wała.

  „Kiedy Monteskiusz wymyślił trójpodział władz …”.

  To korporacja prawnicza w Polsce dwieście lat później postanowiła to olać i woli sama się wybierać, oczywiście w trosce o najwyższe standardy demokratyczne, podobnie jak sami wybierali się komuniści. Tyle że oni przynajmniej nie podpierali się Monteskuszem, jeśli juz to Leninem. Jak wyglądał wybór na prokuratora generalnego, kiedy w 2010 roku PO postanowiła, że odtąd minister sprawiedliwości nie będzie prokuratorem generalnym tylko Sejm wybierze „niezależnego od rządu” prokuratora. Zgodnie z ówczesnym prawem KRS przedstawił prezydentowi Kaczyńskiemu dwie kandydatury, A. Seremeta i E. Zalewskiego (czyli dżumę i cholerę) spośród których musiał wybrać. Wybrał dżumę, ale ona ― ta dżuma ― bynajmniej nie była absolutnie niezależna od rządu jak to kuglował Tusk. Wystarczyłoby, że większość sejmowa, którą miał Tusk, nie przyjmie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego i już po nim, można go natychmiast odwołać. Seremet nie chciał być odwołany i uznał, że lepiej jak spełni wszystkie pomysły Tuska dotyczące smoleńskiego śledztwa, aby je skręcić i tak badać, by niczego nie zbadać.

 140. @Wiesiek
  Ale ten katolicyzm ludowy cechuje bardzo silne przywiazanie do kosciola . Polacy nie ida sie tam modlic,( tak na prawde nie wiedza czym jest modlitwa) ida na przedstawienie , w ktorym moga wziac udzial, do swego rodzaju teatru. A w dodatku teatru oczyszczajacego, uwalniajacego od poczucia winy za cokolwiek, dajacego przy tym poczucie wlasnej wyjatkowosci, ,cnoty i uczciwosci nawet najgorszej kanalii no i to satysfakcjonujace poczucie lepszosci od innych, ktore daje prawo do pouczania.Nic tego nie zastapi, bo niby co? Dlatego kosciol tak mocno sie trzyma w Polsce, dlatego tyle mu sie wybacza i bardziej chroni tworcow tego kuglarstwa niz ich ofiary np.molestowane dzieci.

 141. PS. Mysle, ze JPII byl calkowicie swiadom tych mechanizmow i stad celowe podtrzymywanie takiego wlasnie modelu katolicyzmu. Zaden inny tak bardzo nie utwierdza wladzy kosciola.

 142. @Wiesku
  i tu dochodze do rzeczy banalnej – sekciarstwo, bo KK w Polsce to sekta, ma jej wszystkie cechy, uzaleznia, tworzy fanatykow slepo poslusznych, gluchych na jakiekolwiek argumenty zawsze wygra z wiara refleksyjna, czyli swego rodzaju niedowiarstwem.

 143. @Zyta 2003
  Na razie nie wiadomo co wlasciwie wybuchlo. Trump opierajac sie na doniesieniach amerykanskiego wywiadu twierdzi, ze opis pasuje do rakiety Buriewiestnik, jedak eksperci twierdza, ze jesli testowano plynne paliwo z komponentem izotopowym, to nie mogla to byc skrzydlata rakieta. Podejrzenie padło na rakietę Cyrkon, torpedę Posejdon oraz rakietę bazowania dennego Skif (Scyt-wariant z napędem nuklearnym) ktorego uzycie narusza przyjęte przez ONZ w 1970 roku porozumienie o dnie morskim.
  W sprawie awarii pod Siewierodwińskiem pozostaje jeszcze wiele znaków zapytania i jest mała szansa, żeby opinia publiczna się dowiedziała, co wybuchło na poligonie.Ruscy matacza jak zwykle. Najpierw w ogole zaprzeczali, potem zaczeli udzielac jakichs metnych wyjasnien, podobnie jak po wybuchu w Czernobylu.

 144. @

  Monika Jolanta Jadłosz‎

  Moja Polska , to Polska Wałęsy, Frasyniuka, Bartoszewskiego, Tuska, Geremka, Mazowieckiego, Owsiaka. Moja Polska nikogo nie wyklucza, nie nazywa zdrajcą. Moja Polska zna i jest dumna z jasnych stron swojej przeszłości, ale nie wypiera się i potrafi przeprosić też za ciemne strony. Moja Polska żyje dobrze z sąsiadami, nie szuka konfliktu. Pamięta co było między nami złe, ale nie pozwala by przeszłość determinowała teraźniejszość. Moja Polska nie boi się świata, nie boi się innych kultur. Jest otwarta, bo wie że różnorodność to siła. Moja Polska szanuje chrześcijańskie korzenie, ale nie narzuca nikomu jednej, prawomyślnej religii. Moja Polska traktuje tak samo katolika, jak prawosławnego czy ateistę. W mojej Polsce nie ma lepszego i gorszego sortu, uprzywilejowanych ani dyskryminowanych.
  Moja Polska ginie na moich oczach…

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 145. @zyta2003
  30 sierpnia o godz. 17:36

  Odniosę się do Twojego wpisu na temat tweetu Trumpa odnośnie wydatków rządu USA na pomoc dla Puerto Rico
  Napisał w taki sposób, jakby to winą Portorykańczyków było, ze huragany przez ich wyspę przelatują i ze w końcu może powinno się to zmienić, bo koszta US ponosi duże.
  Nie tylko podał cyfrę 92 biliony, którą wziął sobie z głowy, bo to kompletna nieprawda.

  Prawdą było, że na pomoc na ratowanie i poźniejsze odbudowanie Porto Rico po huraganie Maria, Kongres przeznaczył niecałe 43 biliony,
  Ale FAKTYCZNIE niecałe 14 bilionów przekazano dla Portorykańczyków
  .

  Inna sprawa, ze dalej trwają dochodzenia, bo okazało się, ze organizacje odpowiedzialne za pomoc (m.in FEMA) umoczone były w przekręty finansowe.

  Trump napisał, że to największa suma jąką dotychczas jakikolwiek rząd wydał na pomoc poszkodowanym.
  A to następne kłamstwo.
  Według oficjalnych rządowych danych Rząd federalny wydał około 125 bilionów,
  z tego większość, czyli 75 bilionów wydano na emergency pomoc.
  A prywatne ubezpieczenia wydały około 40 bilionów.
  To tak po Katrinie koszta wyglądały.
  Jak dotąd nigdy nie wydano nawet w przybliżeniu aż tak dużo

  ***

  Ps. w następnym wpisie zacytuję paskudny i kłamliwy tweet Trumpa
  i część wpisów pod nim, co oni o nim sądzą.
  Ciekawostką jest, ze o ile pokazuje się, ze liczba „lajków” jest ponad 60 000
  To recenzji jest około 15 tysięcy i ja przejżałam ich sporo i nie znalazłam zadnej popierającej tego bufona.
  Nie wiem kto lajkuje, ale napewno ci co piszą, to go z blotem mieszają.
  Nie wiem z czego on się cieszy, ze niby taki popularny na Tweeterze.
  Chyba ze nie czyta. Bo piszą mu wręcz: jesteś Liar-in-Chief, dipshit, fucking turd, dumb ass, Liar itp…

  .

 146. @@@@Dla chcących czytać po angielsku

  Trump napisał na Tweeterze:
  @realDonaldTrump
  „Wow! Yet another big storm heading to Puerto Rico. Will it ever end? Congress approved 92 Billion Dollars for Puerto Rico last year, an all time record of its kind for “anywhere.”
  12:09 PM · Aug 27, 2019·Twitter for iPhone

  ****

  A pod jego wpisem reakcje ludzi
  Na przykład piszą:

  * Trump blames Puerto Rico for getting in the way of a hurricane, like an abuser who blames his victim for getting in the way of his fist.

  * They only got 14B. AND hurricanes don’t end genius!!! They get worse and worse as climate change keeps getting denied by you and the entire @GOP

  * Hey clown where are those billions must be in a Russia account in North Korea

  * How dare a US Territory just jump in the way of a storm and force you to have to do your job.

  * Are you fucking begrudging Puerto Rico for being hit by storms, homefry?

  * Are you suggesting that Puerto Rico is asking for it? Maybe it’s dressed provocatively?

  * Send nukes…
  P.S. You held aid for ransom and publicly attacked their leaders and people.

  * Go fact yourself.

  * „Wow!?” This is how you react to yet another major storm headed towards the already-ravaged #PuertoRico? Like an excited 8-year-old? You’re a tone-deaf sociopath. Shame on you, #Trump. You’re an amoral monster…

  * Before you ask, no, you can’t nuke them. Or the storm.

  * As he has in the past, Trump dramatically overstated how much money Congress has allocated for recovery in the wake of Hurricane Maria in 2017. As of June 30,
  Congress had allocated $42.7 billion, with less than $14 billion reaching the island.

  * You skipped the G7 climate change meeting you rancid orange dip

  * Wonder how many billions he spent on paper towels alone?

  * Yeah…well so is the deficit you’ve created with tax cuts for the wealthy, golf vacations, tarriffs… Hurricanes are an act of nature no human can control…the $985,000,000,000 deficit is an act of greedy Republicans…

  * Just consider another place you’re not welcome like ELPaso and Dayton don’t want you there. Maybe by the time we drag you out you’ll get it! You are the most hated person in the world.

  * Yes aren’t they terrible for being in the wrong geographic location put your waiters on get on down there and start bank shooting paper towels! Get out of our house you bedbug infested weapon of mass destruction…with any luck Dorian will take out Doral

  * I guess this is the reason why @realdonaldtrump is willing to nuke hurricanes. By killing all Puerto Ricans he can avoid giving aid to them.

  * I know right, Puerto Rico’s so annoying with all these hurricanes they keep getting

  * Right? That 92 million should be able to build a massive wall around Puerto Rico!

  * That’ll teach those illegal hurricanes that they can’t just come barreling into American Territories!

  * And poster saying:
  Hey Trump!
  Does your asshole ever get jealous of all the shit that comes out of your mouth

  i wiele, wiele innych wpisów w podobnym tonie.

 147. @jakub01
  30 sierpnia o godz. 18:36
  „Ale ten katolicyzm ludowy cechuje bardzo silne przywiazanie do kosciola . Polacy nie ida sie tam modlic,( tak na prawde nie wiedza czym jest modlitwa) ida na przedstawienie , w ktorym moga wziac udzial, do swego rodzaju teatru. A w dodatku teatru oczyszczajacego, uwalniajacego od poczucia winy za cokolwiek, dajacego przy tym poczucie wlasnej wyjatkowosci, ,cnoty i uczciwosci nawet najgorszej kanalii no i to satysfakcjonujace poczucie lepszosci od innych, ktore daje prawo do pouczania.Nic tego nie zastapi, bo niby co? Dlatego kosciol tak mocno sie trzyma w Polsce, dlatego tyle mu sie wybacza i bardziej chroni tworcow tego kuglarstwa niz ich ofiary np.molestowane dzieci.”
  ……………………………………………
  I ‚LOVE YOUR SOUL

 148. @@jakub01
  I’ Love Your Soul miało być, a wyszło, jak wyszło.

 149. A tu podam link do wypowiedzi Nicola Sturgeon (najważniejszej Szkotki)
  Na temat zawieszenia parlamentu przez Borysa Johnsona.
  Ta wypowiedź krótko i węzłowato mówi o tym co sie stało.
  Jej zdaniem
  Uniemozliwienie parlamentarzystom (wybranym demokratycznie przez ludzi do ich reprezentacji) uczestniczenie w najważniejszych decyzjach od IIWŚ,
  bo te decyzje będą procentować tak, ze dotyczą każdego obywatela na długie, długie lata.

  A to uniiemozliwienie pracy parlamentu przez Borysa Johnsona, (którego psim swędem wybrało raptem kilku oszalałych konserwatystów,

  To w tej sytuacji jej zdaniem to jest DYKTATURA, nic wspólnego nie mająca z Magna Karta i demokracją.

  Nicola Sturgeon on Boris Johnson bid to suspend Parliament – BBC News
  https://www.youtube.com/watch?v=-zWo36ZhmrY
  Polecam

  ***

  Jaką ciekawostkę przytoczę fragment artykułu, mówiący o wierszu, który swego czasu Bojo sprokurował i zamiescił na łamach poczytnego dziennika.
  To są jego zwierzenia na temat Szkotów.
  Jak on ich postrzega i co z nimi należy zrobić.
  Wiersz jest pełen ordynarnych ponizających określeń.

  Między innymi porównuje ich do robactwa, które należy eksterminować.
  Zamknąć najpierw w gettach po czym przeprowadzić eksterminację.
  Obłożyć zdrowo podatkami, a fundusze z nich pochodzące przeznaczyć dla Anglików
  Absolutnie im nic nie płacić
  i tym podobne rewelacje.

  Poniżej fragment artykułu:
  [..]
  Johnson has a special place in his heart for Scotland and it is not a nice place. As editor of the Spectator, he published a poem describing Scottish people as “a verminous race” who should be exterminated. The poem went on to describe Scots as “tartan dwarves” who were “polluting our stock” and suggested that the country should be turned into a “ghetto” with the inhabitants submitted for “extermination”. More recently he suggested that public money would be better spent in London than Scotland, and proposed tax changes where taxpayers here would subsidise the well-off in England. No wonder Bojo hasn’t got the mojo to turn up to TV debates and has been hiding from scrutiny from journalists.
  What all of these unelectables share is a contemptuous attitude towards Scottish democracy. They represent a party which secured a pathetic 12 per cent in the most recent election in Scotland, but think they are in a position to dictate how we determine our future. I look forward to the next independence referendum where we will choose a better option than Boris’s Brexit Britain. [..]

  ***

  A ponizej co myśla o nim jego współpracownicy z Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  (Tereza May go uczyniła Mnistrem Spraw zagranicznych)

  „So you’re saying Boris, a man described by his foreign office staff as a ‚f***ing moron’ will be a great PM then Brian?

 150. @Optymatyk
  30 sierpnia o godz. 22:04

  A co Ci przeszkadza, że się modlą?
  Żyjmy i dajmy żyć innym.

  Od tak zdecydowanego twierdzenia, ze się wie lepiej czy Bóg istnieje, czy nie wszystko co złe się zaczyna.

  Zacznijmy respektować siebie wzajemnie, nie poniżając cudzych przekonań.
  Wszystkim bedzie lepiej i przyjemniej zyc na tym naszym swiecie (wspólnym)

  Pozdrawiam

 151. Co innego jest krytykowanie zachowań,
  A co innego poniżanie innych za ich przekonania.

 152. Po przeczytaniu mojego wpisu do @zyta2003 z 30 sierpnia o godz. 21:38

  pomyslałam, że może nie wystarczajaco jasno sie wyraziłam w ostatnim paragrafie na temat huraganu Katrina, który miał miejsce w sierpniu 2005 roku
  ta suma 125 bilionów dotyczyła właśnie jego.

  Huragan ten oceniono na 5 kategorię.
  uderzył we Florydę i Luizjanę.
  A najdotkliwszy koszmar spowodował w Nowym Orleanie i jego okolicach

 153. Szkoda podejmować dyskusję. Przecież ideolodzy lewicy wiedzą wszystko lepiej!

css.php