Paraliż opozycji

Żeby cały kraj czekał na decyzję Donalda Tuska, czy będzie kandydował na prezydenta RP – to jest coś niezwykłego i szkodliwego.

Piszę „cały kraj”, ponieważ nawet jeżeli ktoś nie głosuje na opozycję, to sprawa jest po prostu ciekawa, a dla wyborców opozycji wręcz denerwująca. Jak długo może trwać taniec wokół nieznanego kandydata opozycji? Tusk? Kidawa-Błońska? Kosiniak-Kamysz? Zdrojewski? A może ktoś pozapartyjny – postać kalibru Aleksandra Gieysztora?

Sytuacja rzeczywiście paradoksalna. Tusk, dopóki jest przewodniczącym Rady Europejskiej (koniec listopada), nie może powiedzieć „tak”, bo to świadczyłoby o tym, że ma w głowie politykę polską, a tu brexit i wrzenie w Unii. Inni potencjalni kandydaci nie chcą się zdeklarować, muszą wiedzieć, czy będą rywalizować z Tuskiem, czy z kimkolwiek innym.

Koalicja (Platforma) Obywatelska jest w stanie zamrożenia. Jest to gigantyczna strata czasu. Po przegranych wyborach europejskich i – powiedzmy – zremisowanych wyborach samorządowych, po nieporadnych, nieudolnych kampaniach Platforma powinna tryskać energią, a nie czekać w przedpokoju.

Co więcej, Platforma nie będzie w stanie przeprowadzić kampanii z prawdziwego zdarzenia, ponieważ sama nie wie, kim i czym jest. Nie rozliczyła się sama ze sobą z poprzednich wyborów, ciągle nie jest rozstrzygnięta kwestia przywództwa w partii. Grzegorz Schetyna jest jak pochyłe drzewo, jego pozycja jest słaba, więc jak on może poderwać partię i wyborców?

Owszem, ma duże osiągnięcia i dorobek organizacyjny, ale uosabia Platformę wczorajszą i zmęczoną. Widać, że partia nie jest w stanie zrzucić starej skóry, a co dopiero wystąpić z programem dla swojego kandydata (ktokolwiek nim będzie).

Największa siła opozycji jest rozdarta, bez wyraźnego programu np. w sprawie polityki zagranicznej, w sprawach obronnych i praworządności, w których prezydent ma wiele do powiedzenia.

A Duda hula po Polsce, tańczy, śpiewa, recytuje.

Dla opozycji sytuacja nie do pozazdroszczenia, bezradność i paraliż. Duda może szykować się do ślubowania, a Platforma do domu seniora.