Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Krystyna Pawłowicz

4.11.2019
poniedziałek

Trio prezesa

4 listopada 2019, poniedziałek,

Kiedy usłyszałem skład trio prezesa, poczułem się, jak gdyby ktoś pokazał mi gest Kozakiewicza albo środkowy palec. Resztki Trybunału Konstytucyjnego zostały podeptane buciorami pana i władcy.

Trzeba przyznać, że pomysłowość Prezesa and Co. jest niezmierzona. Piotrowicz, dr hab. Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch członkami Trybunału Konstytucyjnego – tego by Mrożek ani Tym nie wymyślili. Instytucja będąca symbolem najwyższych cnót będzie reprezentowana przez osoby, których cnotliwymi nazwać nie można.

Piotrowicz jako przewodniczący komisji sejmowej wysługiwał się władzy, jak tylko mógł. Jego nazwisko jest symbolem niszczenia konstytucji i deptania prawa przez polityków. Dr hab. Pawłowicz jest symbolem prostactwa, jej zachowanie w Sejmie wskazywało na elementarny brak wychowania. (Podobno jest dobrą prawniczką, ale od tej strony nie dała się w Sejmie ani w mediach poznać). Wreszcie prof. Chojna-Duch, o której finansach wiem za mało, żeby się wypowiadać. Przed komisją vatowską zeznawała jak należało i prezes to docenił.

Powiadają niektórzy, że tymi nominacjami (pardon – kandydaturami) prezes nie pomógł prezydentowi Dudzie w reelekcji. Jest to jednak sprawa drugorzędna. Do wiosennych wyborów wszyscy zapomną, a poza tym Duda ma dobre wyjście – może jednej czy drugiej kandydatury nie podpisać. Wtedy jego akcje poszłyby w górę.

Powiadają inni, że tymi kandydaturami prezes chce zniszczyć TK do końca – z tym się zgadzam. Jak słusznie zauważył Jacek Żakowski w TVN 24, prezes niszczy po kolei INSTYTUCJE demokratycznego państwa – Sejm, gdzie urządza się parodię debaty, media „publiczne”, a de facto prywatne partii rządzącej, samorząd ośmieszany „nacjonalizacją” pl. Piłsudskiego itd.

Do tego dochodzą zasady państwa świeckiego (złoty deszcz nad Toruniem, „kto podnosi rękę na Kościół…”). A do tego wszystkiego zamach na historię, na prawdę, którą przerabia się na legendę. Na prawa człowieka, w tym na prawa kobiet, małżeństw (in vitro) i mniejszości. Pawłowicz, Piotrowicz i Chojna-Duch nie będą głosować przeciw. Nic im nie grozi – dziewięć lat będą nietykalni.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 158

Dodaj komentarz »
 1. Kompromitując tymi trzema nominacjami Trybunał Konstytucyjny, Kaczyński stara się skompromitować instytucje demokratyczne i całą demokrację, które stały sie dla niego nieprzydatne , po tym jak ten system nie zapewnił mu tej pełni władzy , którą obiecywał sobie po ostatnich wyborach . Te nominacje wskazują na to, że możemy oczekiwać teraz po Kaczyńskim systematycznego i otwartego niszczenia demokracji w Polsce .

 2. Tymi nominacjami (pardon – kandydaturami) prezes nie pomógł prezydentowi Dudzie w reelekcji, powiadają niektórzy. Naiwniaki. Do maja wielu zapomni, wielu ma już przeciążoną pamięć tymi wszystkimi aferami i przewałami, zaś po suwerenie pierwszego sortu to spływa, a nawet przyklaśnie.

  Dziewięć lat, nie wyrok. III RP jakoś to przeboleje, może po upadku zrezugnują, spokokornieją.

  Prezes Kaczorek niszczy instytucje państwa. Coś podobnego. A przecież było wiadomo jesienią 2015, co prezes ma na myśli. Właśnie to.

 3. „Wy, mordy zdradzieckie! zabiliście mi brata!”

  Jeszcze nie raz to zabrzmi, nie raz zagrzmi prezes Kaczorek – w tej lub w innej formie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @ teo
  Dzięki Kaczorowi wszyscy Polacy w kraju zajmujący się polityka mają zajęcie.

  Gdy Kaczor nie KWA wszyscy domagają się KWA,KWA,KWA aby było o czym mówić i pisać.

  Czasem uparty Kaczor zajmuje sie kotem wtedy i wrogowie dopingują aby coś wreszcie powiedział a on czasem milczy nienawistnie tydzień,dwa i jest wręcz błagalna prośba od Chołoty daj jakieś KWA,KWA.

  WŁAŚNIE KACZOR PRZERWAŁ MILCZENIE NIENAWISTNE I :

  KWA – Pawłowicz
  KWA- Piotrowicz
  KWA – Chojna – Duch .

  Teraz Gęgacze maja o czym pisać i mówić inaczej wszelkie stacje informacyjne by zbankrutowały a dziś grzeją temat.

  Pan Redaktor Daniel udaje sprytnie niezadowolenie ale forsa z feliotonika wpadnie .Dużo pracy było -tyle co nic.

 6. @ Bywalec 2
  Kaczor nie kompromituje TK tylko zwiększa Suwerennosc i Niepodleglosć Polski tak aby korporacje globalne oraz sąsiedzi z Wschodu i Zachodu nie panoszyli mu się w TK.

  Przecież nie może chultajstwa zamknać w jakieś Berezie Kartuskiej jak Marszałek czasy są demokratyczne, należy Polska do NATO i UE i Kaczor musi stosować metody na które mu zezwala Konstytucja.Wszystko teraz bedzie robił zgodnie z Konstytucja i nie pomoże tutaj Bolesław Walesa z jega słynną koszulką. Najwyżej zgodzi sie ,ze Piotrowicz przemaluje włosy na rudo,Pawłowicz kolor teczy zas Chojna – Duch zgoli włosy na pałę,Będziecie Gegać z wieksza siłą mlaskając przy tym ..

 7. Dziadku z hameryki;

  To ja do Ciebie z gałązką oliwną a Ty do mnie z kulasem ? dziadku bój się
  Boga czy to tak po katolicku ?.
  Ale cóż ja się na Ciebie nie obrażę , mało tego nastawię drugi policzek
  a jak trzeba będzie to i koszulę oddam więc wal w te zakute łby ile wlezie.
  Robisz dziadku dobrą robotę a my takich ludzi lubimy poważamy i zawsze
  popieramy.
  https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Polska/Dziecko-Szydlo-ma-klopoty.-Ojciec-Tymoteusz-lamie-prawo-kanoniczne
  Dziadku; mnie ksiądz Tymoteusz się podoba tylko nie rozumiem czemu on
  gdzieś się schował i się wstydzi , no bo gdyby bzyknął ministranta to tak
  miałby może powód do wstydu chociaż teraz w kościele jak sam wież to już
  jest normą ale on bzyknął jak doniosły wiewiórki bardzo urodziwą 16 latkę
  przecież to malina i sam miód a od miłości przecież jeszcze nikt nie umarł
  za to wiele się narodziło więc w czym rzecz czy to powód aby się ukrywać
  przecież nikt go nie ściga.

 8. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 22:08
  ,, kooperatywaMondragon (zapewne z Paryża)
  { zdychajacy kapitalizm zostanie zastapiony kooperatywami jak w Kraju Baskow, w Hiszpanii
  – Ciebie, jako dewota moze zainteresowac fakt, ze Mondragon zostal zalozony przez ksiedza, ktory nie mial czasu czekac na pomoc kapitalistow, zeby utworzyc miejsca pracy na tym wygwizdowie }
  4 listopada o godz. 21:42
  „Warszawa nie otrzymala zaproszenia na parade 75-tej rocznicy zakonczenia zakonczenia Drugiej Wojny Swiatowej”.
  Pod linkiem, który zamieściłeś czytamy: „Resort obrony nie informuje na razie, czy gdyby takie zaproszenie do niego zostałoby przesłane, wyrazi zgodę na udział żołnierzy Wojska Polskiego w moskiewskich uroczystościach”.
  Czytaj co linkujesz.”
  Jak dotychczas nie dostali, to juz nie dostana.

  Nie doczytales najwazniejszego twierdzenia folksdojczow z Rzeczpospolitej, ktorzy wmawiaja maluczkim, ze Bohaterski Izrael jest uczestnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej , mimo ze powstal dokladnie 3 lata po upadku hitleryzmu.
  ,,– Przyjadą także państwa (byłej) koalicji antyhitlerowskiej. W tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Egiptu, Izraela … ”

 9. Wraca stare: nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie…Kiedyś Pietrzak parodiował takie roszady. Czy teraz powtórzy aby Polska była taka…Tak sobie myślę,że dzięki Kaczyńskiemu PRL pięknieje…I niech tak zostanie…Ukochany kraj,umiłowany kraj….z tęczowymi strojami Mazowsza…

 10. Izrael to dziecko gruzińskiego stalinizmu. Osiedlono na jego terytorium wielu wyzwolicieli i ich potomków rodem z ZSRR i okolic. Tak sobie myślę,że wyzwoliciele terytoriów z rąk katolickiego wehrmachtu mieli prawo wyboru miejsca osiedlenia. Wybrali obiecaną ojcowiznę. Repatriacja bez wiz.

 11. Piotrowicz i Pawłowicz glosowali za obniżeniem wieku emerytalnego sędziów SN do 65 lat i oboje bronili tego.
  Oboje mają po 67 lat. Jakby ktoś nie wiedział co to jest pogarda dla wyborców…

 12. Chyba jedynym rozwiązaniem będzie zmiana konstytucji i likwidacja Trybunału.
  Niech sądy powszechne rozstrzygają co jest zgodne z konstytucją.

 13. Przodowniczkom i przodownikom blogosfery…..

  Nie ma symetrii miedzy losami zydow i Polakow podczas ostatniej wojny. Jest natomiast symetria wspolodpowiedzialnosci, szczegolnie za przyszlosc.Przy czym nie chodzi tu o jakakolwiek wine.

  Marek Edelmann dziwil sie katoendeckiemu tenorowi publicystow i mlodych historykow “reagujacych” na ksiazke Grossa. Po lekturze Grossa mozna stwierdzic, ze w ostatnich latach zmienil sie paradygmat polityki zagranicznej i spolecznej w Polsce, nie zmienil sie natomiast jezyk resentymentu i antysemityzmu. Jezyk dyskryminacji.

  Swiadcza o tym wypowiedzi kardynala Dziwisza, arcybiskupa Nycza, Jana Kurtyki, Pawla Lisiciego, Tomasza Terlikowskiego i Piotra Semki. Li tylko dlatego warto bylo napisac Strach, nie wspominajac o faktografii. Jaroslaw Kaczynski okreslil charakter Strachu jako typowy paszkwil. Abp Jozef Zycinski mowil o ocieraniu sie o sadyzm. Warto pamietac tzw. “pogadanki J.R. Nowaka i Boguslawa Wolniewicza w kosciolach po publikacji ksiazek Grossa.

  Z jednym sie zgadzam, niepotrzebny jest nam rachunek sumienia, tak uwaza wiekszosc Polek i Polakow. Nie zgadzam sie jednak ze zdaniem, ze ksiazki Grossa sa antypolskie.

  Zainteresowanym polecam rowniez wszystkie ksiazki Henryka Marka Brodera (Polaka-zyda, urodzonego w Katowicach, jednego z najlepszych publicystow niemieckich), ktory w polaryzujacy sposob opisuje druga strone konfliktu na Bliskim Wschodzie.

  Niektorzy uciesza sie ksiazka polecana przez Le Monde diplomatique autorstwa Stefana Zgliczynskiego “Antysemityzm po polsku”. Interesujacy jest szosty numer Znaku z roku 2000 traktujacy o Shoa i zagrozonej pamieci. Pamietne jest rowniez stwierdzenie Krasnodebskiego o szczycie cierpienia i miejscu tylko dla jednego, stad pamiec o zydach, a zapominanie cierpien Polakow.

 14. Czy warto być przyzwoitym. Tak sobie myślę,że przyzwoitych gryzą psy.

 15. @
  Boris Johnson blokuje raport o ingerencji Rosji w referendum brexitowe

  http://wyborcza.pl/7,75399,25377056,boris-johnson-blokuje-raport-parlamentu-o-ingerencji-rosji-w.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.3.maly

  czerstwabuleczka04.11.2019, 17:59
  Boris jest już politycznym trupem i nawet Vladimir tego nie da rady zmienić…
  A kiedy nasze asy kontrwywiadu aresztują Antoniego M., najbardziej szkodliwego kreta GRU w Europie Wschodniej? Czekają, aż przejdzie na tę słynną już emeryturę w rublach?

  Vito(ld)6004.11.2019, 19:45
  Jeśli komuś się wydaje, że ruska fabryka trolli angażowała się w wybory prezydenta USA, w referendum brexitowe a nie mieszała się w wybory w Polsce, ten jest naiwny. Wspierali Konfederację i PiS, bo to leży w interesie Rosji.

 16. …a 8 mln agentów Kremla zagłosowało na hunwejbinów. Tak sobie myślę,że to coś dla Mrożka. Zdjąć odciski palców z kart do głosowania i po agenturze.

 17. Pis cię chroni,pis cię broni nie wypuszczaj pisi… z dłoni. Parafrazując o pron…Tak sobie myślę,że nad Wisłą bez zmian tylko nazewnictwo dostosowane do członka…

 18. Ostatnie takie trio…można rzec. Tak sobie myślę jaka ta melodia sentymentalna…z dramatycznym podtekstem…uprowadzenia…

 19. System musi być wewnętrznie spójny. Cała trójka dokładnie spełnia ten warunek. Po prostu – są idealnie kompatybilni z TK. Każdy inny wybór byłby ryzykowny z tego punktu widzenia. Prezes dba o spójność systemu.

 20. Dla mnie to policzek. Prezes pokazał, gdzie ma opozycję i tych wszystkich, którzy martwią się o stan państwa. Policzek też dla red. Szostkiewicza, który miał nadzieję, że posłanka Pawłowicz po rezygnacji z posłowania przejdzie na polityczną emeryturę. Nie przeszła i teraz zawłaszczy ostatecznie Trybunał. Również komuch Piotrowicz miał miękkie lądowanie. Skoro wyborcy go nie chcieli to niech teraz oglądają jego popisy w Trybunale.

 21. Zaczyna byc widoczne jak spójność tzw prawicy rzadzacejzaczyna obecnie po wyborach wyglądać . Zaczyna byc tak jak przewidywałem. JK łudzi się że będzie tak jak po wyborach w 2015 , nie będzie.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/jaroslaw-gowin-o-kandydatach-pis-do-tk-nie-byli-uzgadniani-z-porozumieniem,982998.html

 22. W kraju katolickim tylko katolik jest godzien urzędów bo w ramach klauzuli sumienia będzie rozstrzygał powierzone sprawy zgodnie z jego religią. Odsyłając sprawiedliwość do sądu ostatecznego. Tak sobie myślę,że taka jest cena obalenia tzw.komuny,która już była w ruinie na ciele ale nie na umyśle.

 23. @
  Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła w RMF FM, że Andrzej Rzepliński – krytykując ją – narusza godność urzędu, co może być pretekstem do odebrania mu uposażenia.
  http://wyborcza.pl/7,75398,25378025,kandydatka-pis-do-tk-andrzej-rzeplinski-narusza-godnosc-sedziego.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  gwmacie105.11.2019, 09:36
  Dobrze zaczynasz, kobieto. Po pisowsku, jak przystało na towarzyszkę.

  Nie będzie pisior pluł nam w twarz.

 24. Wyborcy PiS są ślepi jak krety
  Z wypowiedzi Pawłowicz jasno widać ze PiS jest organizacja przestępczą.
  Żeby uzmysłowić Pisowcom te prawdę daję paralelę
  Współpracuje z mafia i wie, że ona łupi jego sąsiadów, ale przecież płaci – przecież każdy nie ma wątpliwości taki człowiek też jest członkiem mafii i przestępcą .
  Pawłowicz swego czasu powiedziała
  „Z powodu umowy politycznej będę głosowała tak jak mój klub, natomiast podzielam w pełni pogląd pana ministra Warchoła i uważam, że zapis jest wprost jaskrawię sprzeczny z konstytucją w swoim brzmieniu – oznajmiła wtedy Krystyna Pawłowicz.”
  Pytam się czym to się rożni od mej paraleli?
  Bowiem jeśli ktoś wie na 100% ze żądane jest łamanie prawa i mimo to zgadza sie popierać musi być świadomy że popiera przestepców.

 25. Warto pamiętać kto podpisał Traktat Lizboński choć nie musiał. Tak sobie myślę o sugestii totalnej prawicy o ponownej utracie suwerenności. Ki diabeł podkusił…

 26. O Bolszewikach pisze profesor Łagowski i nowym PRZEGLĄDZIE.
  Fragment.
  „Przewagę zdobyli ludzie /Solidarności/ o mentalności bolszewickiej, jak ich z małą przesadą określano, których celem było /i jest/ karanie i poniżanie ludzi biorących udział w odbudowie Polski, w jej uprzemysłowieniu, w rozszerzaniu edukacji na całe społeczeństwo. Kontrrewolucja „bolszewicka” ze szczególną zajadłością zwróciła się przeciw wojsku, co czynią nie prawdziwe kontrrewolucje, lecz wszystkie rewolucje. Do jakiego stopnia ludność uległa tej psychozie, świadczy fakt, że do dziś nie podniosły się na większą skalę głosy oburzenia, gdy rewolucyjna kontrrewolucja wprowadziła praktyki dyskryminujące i poniżające wojska obrony granic i wszystkich oficerów służących w armii Polski Ludowej., w czym widać jeden przejawów przekreślenia państwa jakie rewolucja kontrrewolucja zastała.”

  Rządzą więc wami bolszewicy. Na czele czerezyczajki, aparatu terroru fizycznego i psychologicznego stoi IPN i Ziobro ‚Dzierżyński. Z zapalczywą kadrą czekistów od Kaczora /łże Lenina/ do Gowina, Kurskiego i różnych typków rodzaju Sasina. Wpadliście w wielkie gówno nadzorowane z za Atlantyku przez bankierów, tajne służby i okupacyjną armię. I po tośmy wojnę prowadzili i wygrali.

 27. To trio ,to czysta prowokacja , a przy okazji papierek lakmusowy dla AD

 28. @
  Trybunał Sprawiedliwości: Reforma sądów PiS była sprzeczna z prawem unijnym
  http://wyborcza.pl/7,75398,25378193,trybunal-sprawiedliwosci-reforma-sadow-pis-byla-sprzeczna-z.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy
  ityle05.11.2019, 10:20
  PIS jest w ogóle sprzeczny z cywilizacją zachodu. Ale jest zgodny z „grupą krwi” Polaków. Unijny kult cargo w Polsce, styropianowe państwo, tekturowe państwo, całkowicie podległe klerowi katolickiemu. Brak rozumienia podstaw i fundamentów nowoczesnego państwa, wypaczenie demokratycznego państwa prawa, klerykalna, groteskowa „dyktaturancja”. Eksperyment z promocją do następnej klasy się nie udał. Uczeń owszem, nawet wygląda na starszego, ale materiał nie przerobiony, z matmy leży i kwiczy, nawet na wuefie sobie nie radzi, potrafi tylko mamrotać jakieś zaklęcia. Dwója z prawdziwych przedmiotów.

  I przestańcie PISiory używać tego oksymoronu „demokracja nieliberalna”. „Demokracja liberalna” to pleonazm.

 29. redaktor trafnie zauważa
  „prezes nie pomógł prezydentowi Dudzie w reelekcji”
  Prezes jak widzę odlatuje i zaczyna tak jak wielu przywódców przegrywających w działaniach wszystko dozwolone łudzić się że jednak wygra. Hitler totalnie przegrywając wysyłał do walki nieistniejące już formacje wojskowe i zadał walki do końca. Co wyszło wiemy.

 30. Kaczor świadomie obsikuje moczem demokracje i wszystkie jej instytucje; Sejm, prezydenta(dobierając sobie taką ściereczke Duda i ciągle upokarzając tę ściereczkę), NIK z Banasiem, nieczytającego książek ministra kultury, trzymając kłamczuszka Krzywoustego na stanowisku premiera, honorując babcię Szydło, matkę jurnego księdza Tymka, mandatem do Brukseli, jebakę małolatow miłośnika samolotow analfabety Kuchcińskiego, pokazując twarz z horroru belfegora Terleckiego. Teraz z radością obsikuje, już raz obsikany przez Przyłębską Trybunał Konstytucyjny.
  On wie, że jest ohydny zarówno fizycznie, intelektualnie jak i moralnie, więc chce wszystko zohydzić, będąc sam małym gowno zamienić Polskę w wielkie gówno.
  Robi to starannie, systematycznie i jak narazie skutecznie.

 31. @
  Jeśli do Trybunału Konstytucyjnego trafią ludzie takiej konduity, to lepiej ten organ rozwiążmy – tak informację o kandydatach PiS do TK skomentował były prezes Trybunału Andrzej Rzepliński.
  https://www.rp.pl/Sadownictwo/191109839-Rzeplinski-Zareagowalem-jednym-mocnym-slowem.html

 32. Najlepsze w TK są osoby odbierające ordery od papieża za katolicki ślad w wyrokach. Wiara w wyrokach ma pierwszeństwo przed prawem. Tak Rzepliński po otrzymaniu orderu. Jedno mocne słowo. Tak sobie myślę,że świeckiego państwa już nie ma.

 33. @

  W USA Trump jest wdeptywany w błoto, pyskiem w dół. Brakuje tego w Polsce.
  Taka q** Pawłowicz czy Piotrowski.

  Seth Meyer:
  https://www.youtube.com/watch?v=hpgOBdiYZkc

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 34. @
  Szanowny Panie Prezesie!

  Słyszałem o Pańskich nominacjach do TK. Brawo, brawo, po trzykroć brawo! Ale Pan załatwił za jednym razem Gowina i Dudę. Niech się teraz gimnastykują symetryści-chuligani, którzy popierali Pana reformy, ale się nie cieszyli, albo nawet je wetowali. Teraz będą mieli swój dzień prawdy. Gowin, którego 17 posłów jest niezbędnych do wybrania Piotrowicza i Pawłowicz do TK będzie to musiał zrobić i w ten sposób dokona Pan jego oficjalnego upokorzenia, dzięki któremu publicznie oświadczy, że jest Pana. Że może mu Pan kazać wszystko, a on jak niewolna maszyna zagłosuje na to, co Pan mu każe. Podobnie jest z A. Dudą. W ten sposób podkreśli Pan nad nimi dominację i to że ci dwa jedzą Panu z ręki.

 35. cd.
  Również tzw. środowiskom patriotycznym przypomni Pan, że o tym kto jest komunistycznym aparatczykiem w czasach PRL-u nie decydują zapisy kartotek partyjnych, czy akta IPN-u, ale Pan. Jeżeli ktoś nawet wsadzał ludzi za poglądy polityczne i wiernie służył komunistom, to sam kontakt z Panem go oczyszcza i staje się on większym opozycjonistą, niż Wałęsa, Michnik, Hall razem wzięci.
  Również skończy się to puszenie klasy sędziowskiej. Wyobraża Pan to sobie już pewnie w swej pokrętnej głowie jak będą się czuli upokorzeni przyzwoici sędziowie, gdy w sądzie konstytucyjnym zasiądzie pani Pawłowicz i podczas rozprawy np. spałaszuje sałatkę ze śledziem.

 36. cd.
  Wszyscy będą się oburzać, a Pan ze śmiechu będzie się zwijać. A PiS ogłosi, że sędziowie się kompromitują, skoro mają takich sędziów w TK. I TVP ogłosi, że kolejny przykład kompromitacji obozu przeciwników PiS. To genialne!

  R. Giertych

 37. Lewy
  5 listopada o godz. 10:52
  Daleko ważniejsze niż fatalny wygląd fizyczny jest kręgosłup moralny , intelektualny, i tzw kultura osobista.
  Zygmunt Gloger naukowiec znany z napisania encyklopedii staropolskiej wisus miał kiepski. Pani zachwycona jego pracami była bardzo rozczarowana i pisała że przypominał nie naukowca a troglodytę i tępego osiłka. Jednak po rozmowie całkiem zmieniła zdanie i powiedziała że jest czarującym mądrym i dowcipnym człowiekiem.
  Kiedyś gdy pracowałem jako konstruktor , mój kierownik zrobił konkurs na kreślarkę i wybrał najbrzydsza dziewczynę. Byliśmy niezadowoleni. Ale już po paru dniach sami „dochodziliśmy w głowę” czemu tak źle ja oceniliśmy. Bardzo szybko bardzo ja polubilimy. Była madra i miłą dziewczyną.
  Czasem bywa odwrotnie – piekna fizycznie dziewczyna okazuje sie wredna osoba i zaczyna byc nielubina ogólnie . Zobacz taką pania Ogórek lubiana? chyba nie.

 38. Sądzę, że w tej sytuacji należałoby słać maile do Gowina:
  biuro@jgowin.pl
  z pytaniem, czy będzie głosował, ale nie będzie się cieszył?

 39. adam100
  5 listopada o godz. 11:39
  R. Giertych jest bombowy w swych komentarzach

 40. maciek.g
  5 listopada o godz. 11:46
  adam100
  5 listopada o godz. 11:39
  R. Giertych jest bombowy w swych komentarzach

  Podzieliłem na 3 części i opuściłem kawałek, bo cos się nie podobało moderacji. Nie wiem do teraz co 🙁

 41. @Mauro
  Jak Ci się podoba trio Prezesa? Czy Trybunał Konstytucyjny w zapowiadanym składzie będzie „wzmocnieniem” demokracji? A może wprost przeciwnie, potwierdzeniem, że PIS konsekwentnie rozwala demokratyczne struktury/instytucje państwa, podporządkowując je sobie.
  Tylko nie pisz, że mnie lubisz (i mojego kota). Czekam na merytoryczną odpowiedź.
  Pozdro

 42. @
  Zgodnie z przepisami mieszkanie służbowe przyznaje się urzędnikowi, jeśli nie ma swojego lokalu w mieście, w którym pracuje. Wtedy nie płaci za wynajem. Pokrywa jedynie koszty takie jak czynsz czy opłaty za media.

  Marian Banaś w grudniu 2015 roku złożył oświadczanie, że nie ma mieszkania i wtedy dostał z resortu finansów lokal służbowy. Był to 35-metrowe mieszkanie składające się z pokoju, kuchni i łazienki. Korzystał z niego do końca października tego roku.

  Reporterzy śledczy RMF FM ustalili natomiast, że w marcu 2017 roku Banaś kupił sobie mieszkanie w Warszawie, w atrakcyjnej lokalizacji na strzeżonym osiedlu na Pradze. W oświadczeniu majątkowym napisał, że 40-metrowe mieszkanie to jego własność.

  Dlaczego po kupnie nie zwrócił mieszkania służbowego? To jest właśnie zagadka.
  https://www.rmf24.pl/fakty/newsamp-wygody-lokalowe-mariana-banasia-kupil-atrakcyjne-mieszkanie-,nId,3316916?__twitter_impression=true

 43. „On wie, że jest ohydny zarówno fizycznie, intelektualnie jak i moralnie, więc chce wszystko zohydzić, będąc sam małym gowno zamienić Polskę w wielkie gówno.”
  – ………………………………..
  – A krecilismy nosem – osobiscie , na dozynanie watachy , spawacza , Zaleszczyki , bekarta Europy , co tam jeszcze bylo ?…
  Czy dobrze pamietam , czyim to bylismy bekartem ? Coz , rodziny zastepcze .. rzadko sie sprawdzaja , brakuje chemii . Sierociniec Rosja czeka rozwydrzonego ohydnego fizycznie inelektualnie bachora . ” Ohydny inelektualnie ” – tak miedzy nami bachorami i ohydnymi bekartami , well .. kim musieli byc nasi rodzice , ze nie zdecydowali sie na aborcje ? Wyglada , ze tatus zyl w celibacie .. ale mamusia .. kim byla ta .. lalunia ?

 44. Symetryczny
  Bolszewicy rządzą NAMI, a nie WAMI. Chyba jeszcze nie zmieniłeś obywatelstwa i miejsca pobytu. Rozumiem, że jesteś na emigracji wewnętrznej (ja zresztą też), ale nie wypisuje się ze wspólnoty, którą podzielam z milionami Polaków, którzy na PIS nie głosowali. Nie masz prawa pogardliwie wrzucać wszystkich do jednego wora.

 45. Prócz politycznych interpretowań, można zinterpretować naczelnego prezesa państwa – pamiętliwego, odwetowego, złośliwego kurdupla – psychologicznie: Nie podoba się wam, spieprzajdziady, moja intelektualna elita? To, krwa, macie!

 46. czeka na ..rozwydrzonego ( czyzby to jakies emocje .. ale jakie? )

 47. To chyba jakos tak emocjonalnie szlo .. chyba na inny temat ale .. szlo

  Ty pojdziez gora , ty pojdziesz gora
  – A ja dolina
  (…) ale potem juz duzo gorzej
  Ty bedziesz panna , ty bedziesz panna
  – Przy wiekim dworze
  A ja bede ksiedzem , a ja bede ksiedzem
  – W bialym klasztorze ..
  Kiedy emocje biora gore nad rozumem to zawsze potem sa schody ..

 48. Te podziały w naszym społeczenstwie są głębokie, absurdalne i niesprawiedliwe – Gazeta przytacza słowa pani Chojny-Duch dziś.

 49. Cnotę czy też kręgosłup traci się tylko raz a TK stracił jedno i drugie w momencie wprowadzenia do niego tzw. „dublerów” i mianowania na jego czele pani Przyłębskiej. Niby w czym odznaczony przez Jaruzela prokurator miałby być gorszy od TW esbecji w Berlinie? Jedna kreatura warta drugiej a fakt, że żoliborski despota postanowił ostentacyjnie pokazać spoleczeństwu środkowy palec, też nie powinien nikogo specjalnie dziwić. Nie pierwszy to raz, powiedziałbym raczej, że to stan permanentny. W panabanasiowej republice oczywista oczywistość.

 50. @Olborski
  Dalej leci tak i to dopiero jest koniec. Optymistyczny.
  A jak pomrzemy,
  Każemy sobie
  Złote litery
  Wyryć na grobie.
  Kto tędy pójdzie,
  albo pojedzie,
  Przeczyta sobie:
  Złączona para
  Leży w tym grobie.

 51. Pani Chojna-Duś to pokazowy okaz kariery w banasiowej republice.

 52. Pani Chojna mówi że przyjmuje tę nominację ponad podziałami, bo te podziały stały się tak głęboko głupie że nie należy się nimi kierować. Podoba mi się!

 53. @satrustequi
  Pewnie że nie ma się co przejmować podziałami i należy się kierować interesem własnym, zwłaszcza gdy ten interes ponad podziałami jest lukratywny.

 54. Czy katolik może być dobrym sędzią w świeckiej todze. O to jest pytanie. Tak sobie myślę,że NIE. Pochodzi ze środowiska generującego największą przestępczość według statystyk. Przy nieskuteczności egzekwowania przestrzegania 10 przykazań przez KK przez pokutę. Pokuta czy więzienie jak chce Ziobro ? Czy od katolika można wymagać więcej…

 55. Pani Chojna ma 71 lat.

 56. To limit 65 lat obowiązuje tylko w Sądzie Najwyższym, ktoś śledzi te sprawy?

 57. Pracowała na wysokich stanowiskach za Kołodki SLD, za PO, i teraz… Ceniona państwowiec ewidentnie.

 58. Zamiast się cieszyć że ktoś fachowy… Ludzie to by najchętniej samych nieudaczników oglądali u sterów gdy sami nie rządzą

 59. Pomijając przedstawione tu argumenty należy zauważyć, że oni są starzy, a będą coraz starsi.
  Poza tym jest trzech sędziów TK od których PAD nie przyjął ślubowania, więc najwyższy czas to uczynić, co prezydentowi trzeba przypomnieć

 60. @satrustequi
  5 listopada, g. 13:16
  Pani Chojna – „państwowiec” na PIS-owskiej smyczy. Czy Piotrowicz to też „państwowiec”?

 61. teo 3.10
  Jarosław Kaczyński z wykrzywioną twarzą skierował te słowa do parlamentarzystów, ale żaden wtedy nie uniósł się honorem i nie oddał pięknym za nadobne.
  To byłoby widowisko do końca świata

 62. 13:23

  Prezydent Duda zablokował pisowską degradację generałów… Pluralizm tego srodowiska potrafi zadziwić:)

 63. opublikowanie tego fatalnie świadczy o Pani Duch. Te uzyskane pieniądze i posada może ja drogo kosztować. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest utrata władzy przez PiS za cztery lata. Demokracji w Polsce jak to już widać metodami JK rozwalić się nie da. Ci co dojdą do władzy najprawdopodobniej postarają się zlikwidować PiS i istotnych jego polityków raz na zawsze. Ponieważ możliwości będzie ogromna ilość jest wręcz pewne, że to zrobią
  (jeżeli nie dla dobra publicznego to dla swego dobrze pojmowanego interesu) Nie będzie żadnych problemów z udowodnieniem że rząd PiS to organizacja przestępcza , a nie partia. Są wypowiedzi publiczne polityków PiS, że partia polecała łamanie prawa , a oni o akceptowali. To wystarcza by uznać PiS za organizację przestępcza.
  Jak sad da taki werdykt PiS jest skończony i jednocześnie wszystko co zrobił jest do zmian. Wszyscy ludzie postawieni na stanowiska przez PiS straca je , a przeciw wielu rusza procesy karne. Pani Duch może mieć poważne problemy , no chyba ze umrze wcześniej – ma już 71 lat https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/612099,chojna-duch-tk-kandydatka-pis-piotrowicz-pawlowicz-trybunal-konstytucyjny-schetyna-hejt-opozycja.html

 64. satrustequi
  5 listopada o godz. 13:05
  Bardzo celnie. widać cały cynizm polityki PiS. Ze to są to przestępcy każdy rozsądny nie ma wątpliwości

 65. Wypada wyjaśnić na wstępie czy namaszczeni złożą przysięgę wierności KONSTYTUCJI z 1997 roku. Nazywanej pieszczotliwie przez prawicę świstkami Kwaśniewskiego. Nie mylić ze zwojami papirusu. Tak sobie myślę,że namaszczenie nie może przypominać kota w worku.

 66. O tym kto jest przestępcą orzekają sądy. A i one czasem się mylą. W wielkim świecie, Maćku…

 67. Przy okazji
  Nieistotny jest skład TK, ale ważne czym się zajmował, co zrobił dobrze, a jakie wyroki tego trybunały były do niczego.
  Może ktoś dokona podsumowania

 68. 13:47

  A niby kto ma osądzic werdykty najwyzszej rady konstytucyjnej? Nawet w ktorej werdykty zwykle zapadaja niejednomyslnie. Wiesz?

 69. K obstawia TK na wypadek przegrania wyborów przydenckich

 70. Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice od papieża zastępcy Pana Jezusa dla prezesa TK. Tak sobie myślę,że Watykan to tradycja Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

 71. Polska, narod polski, Polacy to slowa stale powtarzane przez Kaczynskiego i jego sluzalcow. To od swieta, gdy trzeba oddac glos na ,,niedobra zmiane”. Kiedy juz jest po wyborach, nota bene wygranych, wtedy przewodniczacy Kaczynski nie moze powstrzymac sie, zeby pokazac, co mysli warszawski postkomunistyczny inteligent o Polakach, tych przecietnych, ze wsi i miast. O tym swiadcza ostatnie propozycje jego do trybunalu, ktorymi pragnie udowodnic swoim wiernym wyborcom, gdzie ich ma. Naigrawa sie z nich, chcac jakby powiedziec, jak kiedys znany aktor w dobranocce dla dzieci: A teraz kochane dzieci (Polacy) pocalujcie misia w dupe! On juz swoje dostal i drwi sobie z was, ze jednak to o ciemnym ludzie to prawda. Tak mysli prezes o swoich wyborcach i tylko jeden z jego akolitow to niechcacy ujawnil. Chcieliscie , to macie Banasiow, ich wspolnikow w ministerstwie finansow, Morawieckich, teraz w TK kuchte Pawlowicz, Piotrowicza & Co. A co jeszcze sie okaze w przyszlosci?

 72. satrustequi
  5 listopada o godz. 13:38
  Pisałem o statystycznej ocenie przez ludzi. (większość ma mocno utrwalone poczucie sprawiedliwości)
  Sądy ludzkie są często dalekie od sprawiedliwości, a rządzący zawsze na nie mieli wielki wpływ.
  Masz rację że sądy orzekają o tym, czy ktoś jest czy nie jest przestępcą.
  Dlatego dopóki przy rządzeniu będzie PiS, włos z głowy łamiącym prawo nie spadnie. Nie spadnie tez gdy będzie współrządził. Jak widzisz w miastach PiS oceniany jest bardzo źle, a tak się składa, że ludzie z miast są w miażdżącej przewadze na urzędach państwowych. Znaczna wygrana opozycji będzie miała znaczne poparcie przeciwników PiS i to umożliwia zniszczenie przeciwnika (cel polityczny partii rządzących zbieżny z celami ludzi którym stanowiska blokują wybrańcy obecnej władzy)
  Sądzę, że na razie mało kto w PiS zdaje sobie z tego sprawę, a bezkarność rozzuchwala. Dopiero jak „okręt”zacznie tonąć powstanie panika – zwalanie win a kolegów i ratowanie tyłków (najkorzystniej wspierając partie wygraną, to się zwykle udaje jak ktoś nie ma zbyt dużo za uszami)

 73. ls42
  5 listopada o godz. 13:47
  Na szybko znalazłem na razie tyle

  https://wiadomosci.wp.pl/jak-dziala-tk-pod-rzadami-przylebskiej-te-liczby-mowia-wszystko-6119363405613185a

  A to już starcza by ocenić zmianę

 74. Przeczytałem zapis wywiadu, który dla radia RMF przeprowadził z kandydatką na sedzinę TK profesor Chojną Duch red Mazurek.
  W wypowiedzi profesor Chojny Duch uderzyło mnie jedno – głęboka wiara, że podziały społeczne a więc i polityczne wynikają z gadania. Własciwie przez cały wywiad z panią profesor przebija się jej przeświadczenie, że źródłem trapiacych społeczeństwo antagonizmów grupowych jest ich werbalizacja a więc jedynym remedium na nie jest ich zagadanie albo przemilczanie. Konsekwencją tej tezy jest przekonanie, że rzeczywistość można dowolnie kształtować gadaniem albo przemilczaniem. Najlepiej obrazuje to przykład podany przez panią profesor a dotyczacy profesora Rzeplińskiego. Chojna Duch stwierdza, że krytyka jej kandydatury przez Rzeplińskiego (jego gadanie) pogłębia szkodliwe podziały społeczne. By te podziały zniwelować proponuje by zmusić Rzeplińskiego do milczenia (przemilczanie) groźbą odebrania mu uposażenia sędziowskiego – zgodnie z zasadą, że co nie powiedziane to nie istniej, w tym przypadku podziały.

  Negowanie obiektywnie istniejącej rzeczywistości na rzecz jej subioektywnej percepcji, tak jak to czyni profesor Chojna Duch, w filozofii określa się jako relatywizm. Jego współczesną formą jest tzw postmodernizm.
  Przyznam, że nie miałem pojecia, że w srodowisku prawników związanych z PiS ów postmodernizm czyli wyraz poczucia dekadenckiego końca historii cieszy się aż tak dużą popularnością.
  Tym bardziej, że ideolodzy tej partii ów postmodernizm pryncypialnie piętnują wskazując, że pod jej kierownictwem historia na nowo się zaczyna i nie ma ona nic wspólnego z dekadencją – a wrecz przeciwnie!

 75. Posiedzenie Sejmu i apel smoleński w wykonaniu Macierewicza. Tak sobie myślę,że to był sens obalenia tzw.komuny.

 76. Na rynku wydawniczym ukazała się interesująca książka „Ministerstwo Spraw Obcych” autorstwa Krzysztofa Balińskiego. Czy będzie ona komentowana przez media, czy przemilczana, jak wiele ważnych publikacji?

 77. 15:08 Bar Norte

  No przecież pani Chojna jest z postmodernistycznych kręgów a nie konserwatywnych

 78. @@@
  Niby to już chodziło po mediach, pewne przygotowania Jarek robił, ale dziś to już oficjalnie pokazał „środkowy palec”.
  Antek na marszałka seniora!
  Urodzony w 1948 roku, jest o 7 lat z hakiem młodszy od Iwony Elżbiety Śledzińskiej-Katarasińskiej!

  Nie dość, że Jarek nie uszanował autentycznej seniorki, wieloletniej posłanki, to jeszcze narzucił całej Polsce człowieka o szemranej reputacji, nie najstarszego, ale pewnie „najdroższego” posła PIS.

  Redaktor specyfikuje dwa gesty „dezaprobaty”, wysyłane w kierunku obserwatora/widza.
  Dodaję trzeci, (© Jerzy U.), wywalony jęzor.

  Kiedy toto się skończy?

 79. Wielki Kaczorek jest jeszcze ze starej szkoły, w której rzeczywiste sukcesy ekonomiczno-społeczne wydają się najważniejsze, natomiast 21-wieczny nurt liberalny o dyktatorskich podtekstach skłania się raczej do przekonania, że wszystko da się wygrać lepiąc językami percepcję mas… percepcję zjawisk społecznych.

 80. satrustequi

  „No przecież pani Chojna jest z postmodernistycznych kręgów a nie konserwatywnych”

  Tym niemniej nominuje ją do TK partia podkreślająca swój konserwatyzm. Przecież nominacja ma charakter polityczny.
  Dlatego napisałem, że z zaskoczeniem przyjmuję szerzący się w jej kręgach prawniczych postmodernizm.

 81. @Lewy, 10:52
  Twoja próba wytłumaczenia, „dlaczego Jarek to wszystko robi”, jest dla mnie zbyt ‘populistyczna’.

  Wydaje mi się, że moja jest bliższa prawdy. Znałem takich ludzi – oni robili wszystko na złość.
  Ci ludzie mają radość, kiedy widzą naturalną reakcję, gniew, wzburzenie, próby odpowiedzi.

  Jarek jest za „mały Kazio”, aby z Polski zrobić kloakę.
  Tak, jak komisarze Jarka na en passant, (zachowując proporcje) nie są w stanie zniechęcić nas, amatorów, do napisania kilku słów prawdy.
  Pozdrowienia

 82. 15:31

  Otwarcie na społeczne centrum – w sensie kooptacji tych cennych sił – jest zdaje się deklarowanym i trafnym posunięciem PiSu. PO od dawna dynamicznie broni sie przed tym potępiając akty akcesu utalentowanych ludzi centrum do wladz panstwowych AD 2015-AD……….

 83. Nie ma symetrii miedzy losami zydow i Polakow podczas ostatniej wojny. Jest natomiast symetria wspolodpowiedzialnosci, szczegolnie za przyszlosc.Przy czym nie chodzi tu o jakakolwiek wine.
  Marek Edelmann dziwil sie katoendeckiemu tenorowi publicystow i mlodych historykow “reagujacych” na ksiazke Grossa. Po lekturze Grossa mozna stwierdzic, ze w ostatnich latach zmienil sie paradygmat polityki zagranicznej i spolecznej w Polsce, nie zmienil sie natomiast jezyk resentymentu i antysemityzmu. Jezyk dyskryminacji.
  Swiadcza o tym wypowiedzi kardynala Dziwisza, arcybiskupa Nycza, Jana Kurtyki, Pawla Lisiciego, Tomasza Terlikowskiego i Piotra Semki. Li tylko dlatego warto bylo napisac Strach, nie wspominajac o faktografii. Jaroslaw Kaczynski okreslil charakter Strachu jako typowy paszkwil. Abp Jozef Zycinski mowil o ocieraniu sie o sadyzm. Warto pamietac tzw. “pogadanki J.R. Nowaka i Boguslawa Wolniewicza w kosciolach po publikacji ksiazek Grossa.
  Z jednym sie zgadzam, niepotrzebny jest nam rachunek sumienia, tak uwaza wiekszosc Polek i Polakow. Nie zgadzam sie jednak ze zdaniem, ze ksiazki Grossa sa antypolskie.
  Zainteresowanym polecam rowniez wszystkie ksiazki Henryka Marka Brodera (Polaka-zyda, urodzonego w Katowicach, jednego z najlepszych publicystow niemieckich), ktory w polaryzujacy sposob opisuje druga strone konfliktu na Bliskim Wschodzie.
  Niektorzy uciesza sie ksiazka polecana przez Le Monde diplomatique autorstwa Stefana Zgliczynskiego “Antysemityzm po polsku”. Interesujacy jest szosty numer Znaku z roku 2000 traktujacy o Shoa i zagrozonej pamieci. Pamietne jest rowniez stwierdzenie Krasnodebskiego o szczycie cierpienia i miejscu tylko dla jednego, stad pamiec o zydach, a zapominanie cierpien Polakow.

 84. @maciek.g, 15:01
  Choć większość mediów mówi, że do wyborów jest tyle miesięcy, że suweren zapomni Antka i tę trójkę, (a palec, gest i jęzor to u I sortu standard) i wybierze ponownie Anżeja – ja mam przeciwne zdanie.

  To się zbiera, kropla po kropli, zaczyna coś docierać do ludzi nie chodzących na wybory.
  A to w pracy, a to przy rodzinnym stole.

  Można przypuszczać, że ostatnie „gesty” kadrowe, bardziej zmobilizują rozproszoną opozycję.
  Można też mieć nadzieję, że nowa komisja i nowy PE, zaczną ostrzej reagować na łamanie prawa i wśród elektoratu pojawi się uczucie niepokoju, czy przypadkiem Jarek z dyr. Tadziem nie chcą wyprowadzić Polski z UE.
  Pozdr

 85. satrustequi

  „Otwarcie na społeczne centrum – w sensie kooptacji tych cennych sił – jest zdaje się deklarowanym i trafnym posunięciem PiSu.”

  Nie ma podstaw, w świetle publicznych deklaracji Chojny Duch, by ją wiązać z jakimś centrum – cokolwiek by to centrum nie znaczyło. Uniemozliwia to bowiem jej postmodernistyczny relatywizm. No chyba żebyśmy załozyli, że owo centrum jest wyłącznie zbiorem politycznych relatywistów.

  W świetle sposobu myslenia, który zaprezentowała w rozmowie z red Mazurkiem nawet jej konserwatywne deklaracje mają charakter komiczny. Sama bowiem ich szczerości przeczy – nie zdając sobie zresztą z tego sprawy.

 86. stasieku
  5 listopada o godz. 15:39
  Może moja interpretacja jest populistyczna, ale razem z twoją jest compatybilna (że się tak uczenie po kaczorkowemu wyrażę)
  Przytoczę ci, co napisałem do @mag na LA, kiedy mag wyraziła oburzenie, że ten Jarek to już tak bezczelny, że bardziej nie można, typując owwą „trójce” do TK.

  mag
  O to chodzi Kaczorkowi, żebys ty i inni mówili, że jest bezczelny. Nareszcie go doceniają, mimo że kurdupel, amoralny, nieznający mowy polskiej, co nadrabia wydłubując ze słownika „trudne” słowa, nie zawsze ma zapięty rozporek, brzuszek mu wisi jak w 9-tym miesiącu, rozczochrany, z zepsutymi zębami, wyzywa, insynuuje.
  A co ! Jestem bezczelny !

 87. A na dodatek Antoni marszałkiem seniorem w sejmie
  Jest komplet

 88. @ All – i durne przygłupy

  Grzejecie temat ale w sumie jakoś bez entuzjazmu.Pocieszacie się ,że osłabi to PAD-a – nie osłabi ,to umocni jego elektorat.

  Tak naprawdę o co wy ciemniaki się martwicie przecież sędziowie sadów powszechnych ogłosili się ,że są sędziami Unii Europejskiej i maja w nosie Kaczora.

  Czy ten biedny obśmiewany przez was Kaczor nie ma prawa mieć choćby jednego Sadu pod jego kontrolą.

  Rozważcie to durnie ,nieuki i wszelkie psie ujadacze gardzące Polską i Polakami.

 89. Na wypłatę emerytur i rent zabraknie nawet 355 mld zł w ciągu 5 lat.

  Powód? Obniżka wieku emerytalnego i fatalna demografia.
  W najgorszej prognozie zaś na wypłatę emerytur i rent zabraknie do 2024 r. aż 355 mld zł. W samym 2023 r. „manko” przekroczy 78 mld zł, a rok później już 85 mld zł.

  Niedobory ZUS będzie musiał łatać z dotacji budżetu państwowego. Pytanie tylko, z czego państwo ma dokładać?
  (…)

  http://wyborcza.pl/7,155287,25376223,najnowsza-prognoza-zus-na-wyplate-emerytur-i-rent-zabraknie.html

  Polityka prezesa Kaczorka jest spójna.
  Polki i Polacy idą wcześniej na emerytury, bo tak chciały/eli.
  Brakuje forsy na emerytury.
  Polki i Polacy muszą umierać wcześniej.

 90. Interesujacy artykul gazeta.pl teraz – Tusk chce Kosiniaka, PO chce swoją członkinię jako kandydata na prezydenta, jako prezydenta…

 91. Czy to prawda, ż kadydatka do TK, prof. Chojna-Duch złożyła fałszywe zeznanie przed komisją sejmową w sprawie VAT?

  Pytam, bo w demokratycznych krajach (z USA włącznie) za taki czyn ma się prokuratora na karku i idzie się raczej do kryminału, nie do trybunału.

 92. great minds think alike: Tusk, Mag i ja uważamy Kosiniaka za groźnego rywala dla Dudy…

 93. @stasieku
  Andżej przegra wybory. Młodzi Polacy chcą być w Europie , a Andżej jest gwarantem kontynuacji polityki naczelnego kompradora, który za cenę utrzymania się przy władzy jest w stanie zaakceptować zniewolenie Polski ze strony globalnych opiekunów , nakładających na Polskę kaganiec ustawy nr 447.
  W 2020 Polska wejdzie w stan dokuczliwej recesji , która zmieni optykę wyborców .

 94. Bogu dzięki, i panu Redaktorowi za ten blog.
  Coraz nowe przekazy dnia partii PiS mogę poznać. Choćby ten, że partia rządząca „idzie do centrum”.
  Nie po raz pierwszy, pewnie nie ostatni. Hasło powtarzane przy okazji nadciągających wyborów bodaj od 2010 roku. Tym razem PiS idzie do centrum przez Macierewicza. O duecie Piotro-Pawłowicz nie wspominając.

 95. Prof. Chojna-Duch za czasów PO podpisała się pod projektem znoszącym 30 proc. sankcję VAT, czyli rozwiązaniem, które według PiS przyczyniło się do przekrętów. Potem wyparła się tego przed komisją śledczą. Dziś jest kandydatką PiS do TK.

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/chojna-duch-sedzia-tk-nagroda-dla-swiadka-koronnego-pis-opinia/ql6pgyg

 96. stasieku
  5 listopada o godz. 15:39
  @Lewy, 10:52
  Twoja próba wytłumaczenia, „dlaczego Jarek to wszystko robi”, jest dla mnie zbyt ‘populistyczna’.

  Wydaje mi się, że moja jest bliższa prawdy. Znałem takich ludzi – oni robili wszystko na złość.
  Ci ludzie mają radość, kiedy widzą naturalną reakcję, gniew, wzburzenie, próby odpowiedzi.

  Mój komentarz nieładny, bezładny
  Stasieku, jestem tego samego zdania, co ty. Lewy dobrze scharakteryzował Jarosława Ka, a ty znalazłeś w nim cechę najważniejszą – a właśnie, ze tak i co mi zrobicie – radość z robienia na złość.

  Ten gość wygląda nieraz jakby się bawił swoimi manipulacjami, gdy obserwuje, jak podatni na niego są ludzie, jak go wielbią bo muszą, jak zapewniają, że jest on największy, choć gdyby się pojawił jeszcze większy jutro, to już byliby przy nim.
  Satysfakcja z własnej siły, mocy psyche, z niezniszczalnej odporności, pogarda dla słabszych, gwiazdorzenie wśród lizusów, itp. odczucia wypełniają mu dnie całe, kształtują jego zamiary, zaświadczają o mądrości, wytrwałości i niezbędności jego przywództwa dla Wyspy Wolności.

  Momentami wygląda to na teatr, spektakl, w którym – kto kogo – zawsze jest po stronie Jarka. W którym nie milkną oklaski, nie znika entuzjazm. Błysk tysięcy oczu i huragan milionów westchnień pań, kobiet, matek, ich rodzin i idących za nimi kleszków pałających wdzięcznością i przyrzekających posłuszeństwo w sojuszu z Wielkim Mistrzem, to jest to, co chciał wygrać i wygrał Jarek.

  Patrzcie i wyciągajcie wnioski. Czy te oczy mogą kłamać, czy te piąstki mogą zabić, czy te słowa mogą zniszczyć? Nie, one są od przewodzenia, budowania i trzymania w ryzach. Tak ma być i będzie.
  Jarosław uwielbia upokarzać w jedwabnych rękawiczkach, znieważać nadzwyczaj eleganckimi słowy, porażać słodką nienawiścią, stać na czele od niechcenia siedząc w tylnym fotelu.
  Wrogów mało, sojuszów wiele, nic się nie stało przyjaciele. Jeszcze to potrwa kilka lat.
  Wiwat Jarosław! Jak piękny jest świat.
  Pzdr, TJ

 97. Jankesi w Syrii już realizują syryjską wersję 447. Pompują syryjską ropę naftową w ramach oliwnej gałązki i wsparcia kasą Izraela. Wychodzi 30 mln dolarów miesięcznie. Tak sobie myślę,że metody III Rzeszy z grabieży ropy na Kaukazie wiecznie żywe. A czepiają się Krymu.

 98. Jacek Żakowski, POLITYK 45: Wiele osób w Polsce, które kojarzą pana z Leszkiem Balcerowiczem i szokową terapią rynkową lat 90., teraz się dziwi, słysząc, że proponuje pan szokowy zwrot w stronę etatyzmu.

  Jeffrey Sachs :Nie chodzi o etatyzm. Chodzi o zmianę proporcji. Dla Polski to nie będzie bardzo duży szok. Bo polskie nierówności są stosunkowo małe, a wydatki publiczne są na poziomie 40 proc. PKB, czyli radykalna zmiana nie będzie potrzebna. Już macie gospodarkę mieszaną ze sporym udziałem państwa. Inne kraje będą musiały do tego dochodzić. W Polsce problemem napędzającym niebezpieczny populizm jest raczej wrogość w obrębie solidarnościowych elit niż deficyt państwa. Nierówności i obawy społeczne też są istotnym problemem, ale inne społeczeństwa mają dużo więcej obiektywnych powodów, by szukać populistycznych rozwiązań swoich lokalnych problemów.

 99. dr Kosiniak kontra dr Duda… można oczekiwać wysokiego poziomu pojedynku

 100. Biedroń jeszcze nie jest gotowy. I już nie będzie. Nie osiągnął bowiem tej dojrzalości ok. 40-tki czyli młodo jak na prezydenta, jaką osiągnął jeden z najbardziej utalentowanych polityków Aleksander Kwaśniewski! Jedyny który nie chodził do kościółka i wygrał.

 101. Realistycznie, nie relatywistycznie

  Red. Baczyński (POLITYKA 45) dopuszcza tylko dwoje kontrkandydatów naprzeciw doktor Du*y:

  Małgorzata Kidawa-Błońska ma mnóstwo osobistych zalet, wystarczających, aby pokonać Dudę. Brak jej jednak kampanijnego doświadczenia, może też pewnej dozy użytecznego narcyzmu i agresji; więc gdyby naprawdę miała wystartować, potrzebowałaby profesjonalnego treningu, a przede wszystkim lojalnego, profesjonalnego sztabu.

  … jedyną osobą w Polsce, która ma odpowiednie doświadczenie oraz wszystkie niezbędne umiejętności do poprowadzenia zwycięskiej kampanii i do sprawowania urzędu prezydenta – jest Donald Tusk. Tyle że Tusk ma dziś aż 44 proc. elektoratu negatywnego i w sondażach wciąż przegrywa z Dudą.
  (…)

  W Unii nauczył się mediacji, dogadywania nawet z najtrudniejszymi oponentami. Jest szansa, że wniósłby do polskiej zaściankowej, prymitywnej, awanturniczej polityki to, czym naprawdę przejmuje się i czego szuka świat, inny styl rozmowy. W zestawieniu z Andrzejem Dudą, drugorzędnym działaczem PiS, specjalistą od pseudopatriotycznych banialuk, Tusk pozostaje zawodnikiem innej kategorii wagowej. Co nie znaczy, że jako „powracający z zagranicy” nie może z Dudą przegrać. Ale takie starcie byłoby wreszcie realną konfrontacją Polski europejskiej z pisowską, prawdziwego polityka z zastępcą. Także szansą dla PO wyjścia z marazmu. Dzisiejsze sondaże dotyczące szans Tuska są bezwartościowe; powinien teraz dostać choć kilka tygodni na prekampanię, sprawdzić siebie i sam być sprawdzony.

  Tusk już niczego w życiu nie musi, ale, wyjeżdżając, jakieś rachunki tu na stole pozostawił.

 102. 18:15

  Redaktor naczelny jak zwykle ma głowę nie od parady. A Tusk wręcz powinien wystartować, a nie zostawiać na lodzie swojej owczarni. Jeśli chodzi o ocenę szans prezydenta Dudy, to tak jak jego poprzednik Bronisław Komorowski staruje on w pakiecie z rządzącą partią i raczej niechęcią społeczeństwa do posiadania prezydenta vetującego ustawy wybranego przez nie rządu – społeczeństwo lubi ostatnio dać te 8 lat i zobaczyć co z tego wyszło.

 103. Już raz was zostawił i stało się…na historyczną skalę

 104. Totalna wojna kulturowa to strategia PiS na kampanię prezydencką – argumentuje red. Wielowieyska. Kaczyński boi się centrum

  Zgłoszenie kandydatur Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, a wcześniej zapowiedź wprowadzenia zakazu aborcji to elementy kampanii prezydenckiej PiS.

  W poprzednich kampaniach wyborczych sprzed kilku lat Kaczyński musiał się zmuszać do przybierania łagodnej maski albo chował się za ludźmi mającymi sympatyczniejszy wizerunek. Bardzo tego nie lubił. W wyborach europejskich już tego nie robił, w wyborach parlamentarnych też specjalnie się nie starał. Tym razem już to on, radykał, był twarzą kampanii. I przekonał się, że zbytnia łagodność wcale nie daje korzyści. Natomiast radykalizm i walka z elitami połączona z dobrą ofertą socjalną może dać zwycięstwo, tak jak w wyborach samorządowych, europejskich i parlamentarnych.

  Kaczyński na wojnie czuje się najlepiej, ostre konflikty polityczne i podziały to jego żywioł. …..

  Najważniejsze jest jednak to, że prezes PiS ostatecznie zrywa z przekonaniem, iż w kampanii prezydenckiej należy łagodzić język i iść do centrum.

  Wojna religijna będzie dla nas wszystkich dewastująca. – konkluduje Wielowieyska.

  Będzie ciekawie. A najrozsądniej będzie przespać tę kampanię i się obudzić on Monday, the day after.

 105. nie zostawiać swojego Kraju w takiej historycznej potrzebie jak teraz

 106. Czy ktoś wie, dlaczego prof. Chojna -Duch przestała być wiceministrem Finansów?

 107. @danielpassent

  Najprostsza odpowiedź, aby dostać się do RPP (na lata 2010-16).
  Z kolei Marek Belka komentuje: „Myślałem, że członkostwo w RPP będzie to jej ostatnia funkcja publiczna. Miałem taką nadzieję. To cały mój komentarz”.

 108. A kto zaczął? Czy poprzednie rządy traktowały wyroki TK poważnie? Dowody qrwa proszę!!! Co najmniej dwóch prezesów TK miało tak ścisłe związki z Watykanem i polskim kineskopem (o pardon, episkopatem), że w swoich poglądach i wydawanych wyrokach nie różnili się od Jędraszewskiego. Jeden z nich wmówił (nie wiem komu, bo mnie nie), że w Konstytucji człowiek zaczyna się od zarodka. Gdzie to pisze?
  Co można zrobić z TK? Zlikwidować!!! Jak? Zapytajcie Kaczyńskiego. On to robi na rympał, żeby gawiedź miała radochę, a można przecież w „rękawiczkach”. Jak nie ma nikogo do tej roboty, to ja się podejmuję!!!
  Dzisiaj wqurwili mnie jeszcze „inteligenci” z radia TOK FM, którzy dostawali palpitacji serduszka na wieść o przemianowaniu ulicy w Żyrardowie. Według tych nieuków ul. Jedności Robotniczej nie powinna istnieć. Czego ci debile nauczyli się szkole. Przecież wy ciule bez robotników nie było by Sierpnia 80, nie byłoby Solidarności i solidarności. Ilu robotników musiało zginąć, zgnić w więzieniach, żeby takie chłystki mogły pier-dolić takie androny w radiu?
  Kogo ocalił i co takiego zrobił dla ludzi (robotników) Fieldorf Nil? Proszę mnie poinformować.

 109. Profesor Chojna Duch od zawsze była związana z politycznym centrum.

  I tak kolejno jej polityczne losy splatały się ze znanymi ze swego centrowego charakteru ugrupowaniami BBWR, PSL, SLD, PO i PiS.

  Potwierdził to dziś Ryszard Terlecki wskazując, że odkąd pozycję centrową na krajowej scenie politycznej zajął PiS „Elżbieta Chojna-Duch wiele razy proponowała nam swoją kandydaturę na sędziego TK”.

 110. @@@
  Breaking!
  Z Tuskiem już jasne!

 111. Doniesienie do prokuratury w jej sprawie złożyła Platforma Obywatelska. PO oskarża ją (Chojna-Duchę) o składanie fałszywych zeznań przed komisją śledczą, podkreślając, że „przynajmniej kilkunastokrotnie skłamała, mówiąc o swojej roli w zniesieniu sankcji 30 procent”.

  – Dla mnie to jest trochę śmieszne, zwłaszcza jako prawnika, dlatego, że w komisji mówiłam, jakie są moje poglądy, jako osoby prywatnej i jako profesora – powiedziała. – To nie jest decyzja jednaj urzędniczki, tylko wielu gremiów. Odpowiedzialność ponosi minister, a nie wiceminister finansów odpowiedzialny przez pół roku za podatki – tłumaczyła Chojna-Duch.

  Dopytywana, czy protestowała przeciwko temu, żeby znieść tę 30-krotność kary dla wyłudzających VAT, ale w końcu musiała się pani podpisać, odpowiedziała twierdząco. – Dokumenty były akceptowane przez kierownictwo ministerstwa finansów – dodawała.

  https://dorzeczy.pl/kraj/86541/Rostowski-wytyka-wiek-i-problemy-z-pamiecia-Chojnie-Duch-Dla-mnie-to-jest-troche-smieszne.html

 112. stasieku
  5 listopada o godz. 18:41
  Przewidziałeś i dobrze uzasadniłeś. Brawo !

 113. Zdążyłem napiętnować dezercję przed faktem, brawo dla mnie.

 114. Jest obciążony bagażem karygodnych decyzji, nie „niepopularnych”, a przede wszystkim zaniechań – ale zaniechania to przechodzą pod radarem mas, liczą się bardziej afery

 115. http://wyborcza.pl/1,155287,7322121,Elzbieta_Chojna_Duch_kandydatka_do_RPP.html

  PSL wystawi obecną wiceminister finansów jako kandydatkę do nowego składu Rady Polityki Pieniężnej. Przyklasnął temu szef NBP Sławomir Skrzypek. A Lewica chce miejsca dla swego przedstawiciela.

  – Zaczynamy zbierać podpisy pod kandydaturą Elżbiety Chojny-Duch do RPP – powiedziała wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

  Szef PSL i wicepremier Waldemar Pawlak powiedział z kolei „Gazecie”, że jego partia wystawi tylko jednego kandydata do RPP.

  W opracowanym przez „Gazetę” rankingu potencjalnych kandydatów do RPP Chojna-Duch wypadła nie najlepiej. Ekonomiści bankowi dali jej średnią ocenę 2,80 (w skali 1-6), podkreślając, że z wykształcenia nie jest ekonomistką. – Jest to osoba, która nie ma zbyt mocnych podstaw akademickich, jeśli chodzi o wiedzę z zakresu ekonomii, w szczególności polityki monetarnej. To nie jest osoba, która merytorycznie będzie wspierała działania RPP, ale też nie będzie balastem. To nie jest wybór mocno merytoryczny – powiedział agencji Reuters Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

  Kandydatura spodobała się jednak szefowi NBP. – Kandydatura profesor Chojny-Duch jest dobrym prognostykiem co do dalszego składu Rady – powiedział dziennikarzom. (…)

  Mierna, bierna, ale wierna.
  Ostatnio rewelacyjna w sprawach edukacji seksualnej. I tu jest pole bitwy. Naród maniakalny na punkcie seksu podąży w tę ciemność. W te bajdurki, para-anegdotki, którymi uraczą go zastępy prezesa Kaczorka.

  I w tym miałby wziąć udział Donald Tusk? Nie dziwię mu się.

 116. Kosiniak wykosi konkurencję w biegu do fotela prezydenckiego.
  Taki obrót spraw przywróci tak konieczną równowagę.

 117. Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch jest kandydatką PSL do kolejnej Rady Polityki Pieniężnej, poinformowała w środę wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska.

  Pytana przez agencję Reuters o ocenę obecnej wysokości stóp procentowych w Polsce, Chojna-Duch powiedziała, że są one na poziomie adekwatnym do sytuacji gospodarczej kraju. Podkreśliła, że jest zbyt wcześnie na prezentowanie jej poglądów na politykę monetarną w 2010 roku.
  https://www.pb.pl/chojna-duch-kandydatka-psl-do-rpp-532397

  Zaniechaniem Tuska w tym przypadku było to, że nie powstrzymał tej nominacji do RPP. Ugodowo oddał inicjatywę PSL, który miał się ku PiSowi. W każdym razie naciskał na Tuska, groził mu odejściem z koalicji. Tusk to znosił.

  Historycznie, był to dobry polityk, co uznała Unia. Ale nie sprawdził się w kraju, nie nadawał się na polskie błoto.

 118. Piękna opozycyjna karta Macierewicza, marszałka seniora (wskazanego przez Dudę pod naciskiem Prezesa). Owszem, był jednym z założycieli KOR, a co było później?
  Znalezione w necie.
  Był „internowany” w Łupkowie po czym udał chorego i „uciekł” ze szpitala w Sanoku. Następnie wice-szef SB wystawił pismo potwierdzające, że SB nie poszukuje ob. Antoniego Macierewicza. To są fakty.
  Piątek dowodzi, że Macierewicz to bezpośredni agent GRU. Pytanie tylko, czy SB o tym wiedziała, czy też dowiedziała się, jak im nakazano go wypuścić.
  Nigdzie nie natrafiłam na wyjaśnienie zagadkowych sekwencji w jego życiorysie. Jest ich zresztą więcej. Tak czy owak jest to postać co najmniej dwuznaczna.
  A co sądzić o milionach wyłudzonych przez niego na absurdalną komisję „wyjaśniającą” zamach, którego nie było? Gdzie ostateczny raport z jej „prac”?

 119. @teo
  5 listopada o godz. 18:15

  Przytoczone słowa red. Baczyńskiego reprezentują typowe podejście grupy, którą określam jako „stetryczałe jądro Platformy”. Są to w większości ludzie w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym, którzy tworzą coś w rodzaju kręgu wzajemnej adoracji i nakręcają się nawzajem wspomnieniami dawnej świetności. Sami nie rozumieją, że to oni trzymają partię w zastoju i marazmie.

  W tej grupie Tusk ma grupę swoich wiernych wielbicieli, żeby nie powiedzieć wyznawców, zapatrzonych w niego jak w zbawcę, który przyjedzie na białym koniu i uwolni Polskę od PiS. O tym, jak płonne są to nadzieje, świadczy majowe przemówienie Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, które miało odmienić Polskę niczym słowa papieża o duchu zmieniającym oblicze „tej ziemi”, a tymczasem Tusk, jak zwykle zresztą, ponawijał trochę gładkich banałów, z których nic nie wynikało, po czym Platforma w wyborach do PE poniosła druzgocącą porażkę.

  Tusk nie będzie kandydował, bo nie ma w tym żadnego interesu. Nie po to włożył tyle wysiłku w karierę międzynarodową, żeby teraz wracać do polskiego bagienka, zwłaszcza że mógłby spaprać sobie CV drugą już porażką w wyborach prezydenckich. Nawet jeśli nie zostanie szefem Europejskiej Partii Ludowej, bez trudu znajdzie coś dla siebie w Unii lub innych strukturach międzynarodowych.

  No i w czasie, gdy pisałem ten komentarz, na portalach ukazały się newsy o oficjalnej rezygnacji Tuska z kandydowania.

 120. Mauro Rossi,
  a powiedz Ty nam, czy Macierewicz odbierze przysięgę poselską od Macieja Laska czy go oleje jak Duda trzech prawidłowo wybranych sędziów TK?

 121. I dobrze ,że Donald Tusk nie wystartuje ,darze go od lat duża sympatią .Polski nie zbawi a być może wygra Szef PSL – to jest poważna szansa dla niego i dla Polski

 122. @danielpassent
  5 listopada o godz. 18:29

  Ale w którym rządzie? Bo była nim najpierw w latach 90. za SLD (w ministerstwie Kołodki), a potem za PO-PSL (w ministerstwie Rostowskiego). Jeśli chodzi o rząd SLD, to: „Elżbieta Chojna-Duch, konsekwencje niepłacenia podatku od wynajmu mieszkań w Polsce odczuła w 1995 r., gdy była zastępczynią wiceministra finansów Grzegorza Kołodki w rządzie SLD. W jednym z mieszkań w Warszawie grupa Wietnamczyków urządziła nielegalną centralę telefoniczną, naciągając ludzi na rozmowy z Wietnamem. Okazało się, że mieszkanie wynajmowała Elżbieta Chojna-Duch, ale podatku od wynajmu nie płaciła. Minister tłumaczyła, że to mieszkanie siostry, która jest za granicą, ale ze stanowiska w resorcie odeszła”.
  https://wiadomosci.wp.pl/gdzie-minister-rostowski-placi-podatki-6108661962306689a

  Przynajmniej takie jest oficjalne wyjaśnienie. A tak poza tym to już w 2009 roku pani Chojna-Duch miała majątek o wartości 20 mln, w tym 9 mln oszczędności (zadeklarowanych). Tymczasem w jej oficjalnym CV widzę tylko pozycje z kategorii „wykładowca akademicki” i „wysoki urzędnik państwowy”…

 123. 19:50

  Zabawne były te chyba o ich własnych motywacjach wpisy o łapczywości 71-letniej multimilionerki na pensję

 124. Ewidentnie pani profesor Chojna – która tak wiele dostała od losu (minus tragiczna śmierć brata) – chce coś dać Krajowi… Służba!

 125. Brata oglądałem wiele lat temu za granicą jak z pasją i świetnym angielskim przekonywał salę do inwestycji w Polsce circa 10 tys. km od Warszawy.

 126. @ BWTB
  RUSKI DEBILU NIE ZNASZ HISTORII POLSKI MIEDZY 1944 – 1953 !

  Debilu ( w pełni zasługuszej na taką nazwę) nazwa tej ulicy honoruje zbrodniczą partie i organizację PPR jej zbrojne ramie GL robiło listy proskrypcyjne AK i innych działaczy przekazane potem NKWD .rabowali i mordowali ukrywajacych sie Żydów.Po wkroczeniu Armi Czerwonej renegaci PPR od 1944
  do 1953 r razem z NKWD zamordowali około 150 tys najlepszych synow narodu polskiego w tym gen Fieldorfa – Nila.

  PPR po mordach i zastraszeniu działaczy PSL oraz ludności przegralo referendum 3 razy Tak i wspólnie z NKWD sfałszowało wynik.

  Po zamordowaniu kilku przedwojennych działaczy PPS ,PPR wymusiło kongres zjednoczeniowy i powstała tez zbrodnicza organizacja kierowana bezposrednio z Moskwy – PZPR.

  NAZWA TEJ ULICY POCHODZI DLA UCZCZENIA TEGO HANIEBNEGO WYDARZENIA.

  Nieuku – zajrzyj przynajmniej do Wilopedii a nie krytykuj ludzi ktorzy maja wiedzę.

 127. @ all
  Antoni Macierewicz ma wiekopomne zasługi z likwidacji WSI – ruskiej łapy nad Polską.

  PAMIETAM ,ZE TO NAWET DOCENIŁ DONALD TUSK W PIERWSZYM ROKU PREMIEROSTWA.

 128. @satrustequi
  5 listopada o godz. 19:56

  Gdyby pani Chojna-Duch nie była łapczywa, to nie miałaby tych 20 milionów. A poza tym zarówno jej żarliwe zeznania przed komisją VAT, jak i obecna nominacja do TK mocno pachną „hakami ciągnionymi”, czyli ulubioną przez Kaczyńskiego metodą rządzenia.

 129. Lewy i stasieku
  cytat z netu
  Ojciec braci Kaczyńskich był moim kolegą z „Baszty”. Jak Leszek Kaczyński został prezydentem Warszawy i mu gratulowaliśmy, jego ojciec powiedział: ‚Moim dzieciom nie wolno dawać władzy. Zniszczą każdego, kto jest od nich lepszy, bo są złośliwi’–
  Teresa Torańska zna Jarosława Kaczyńskiego od kilkudziesięciu lat. Królowa wywiadu zrobiła z nim dużą rozmowę do książki „My”. Zakończoną słynną awanturą o to, czy rozmowa była autoryzowana.
  mówi -jest próżny. Więc łatwo daje się podpuszczać. Chce zaimponować rozmówcy, nie ma poglądów -jego wcale nie podnieca rezultat gry, tylko sama gra. Oprócz gry politycznej nie ma żadnych innych zainteresowań.
  Społeczeństwo traktuje jak masę która można dowolnie manipulować.
  Liczył się tylko z opiniami brata , ale go zdominował.
  Wg mnie on nie dopuszcza do siebie myśli że mógłby przegrać, (na razie źle poszło .ale to się zmieni)

 130. Red. Daniel Passent: „Piotrowicz, dr hab. Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch członkami Trybunału Konstytucyjnego – tego by Mrożek ani Tym nie wymyślili”.

  Oj rozpędził nam się red. Passent, rozpędził. Mrożek nie lubił gorliwośći i przesady, co go zawsze śmieszyło (a Tym to zwykły palant, nigdy nie należy ich zestawiać).

  „Instytucja będąca symbolem najwyższych cnót będzie reprezentowana przez osoby, których cnotliwymi nazwać nie można”.

  Co do cnotliwości posiadaczy „najwyższych cnót” spośród faworytów Pana Redaktora to niestety Internet jest złośliwie pamiętliwy. Niżej sejmowe konsultacje najcnotliwszego z cnotliwych, czyli prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego z politykami PO, PSL i Nowoczesnej.

  https://www.youtube.com/watch?v=aDqHTHuDgvo

  Już z słyszę, aaa to było co innego. 🙂

  „Piotrowicz jako przewodniczący komisji sejmowej wysługiwał się władzy, jak tylko mógł”.

  Czy Pan Redaktor nie zamierzał może pisać komiksu dla dzieci, wóczas na miejscu byłyby zabawne uproszczenia? Poseł Piotrowicz sam był elementem tej władzy, no w końcu wybrany w demokratycznych wyborach, więc naprawdę trudno wymagać, aby wysługiwał się opozycji. Demokracja polega też i na tym, że ludzie zrzeszają się w partie polityczne. Ale przyjmijmy za dobrą monetę, że Pan Redaktor rozpędził się i nie wyhamował, a chciał napisać, że władza to służba stąd wymsknął mu się czasownik „wysługiwać”.

  „ … prof. Chojna-Duch, o której finansach wiem za mało, żeby się wypowiadać”.

  Jaka zgrabna insynuacja, rzucona tak en passant, naprawdę zgrabna, całkiem w stylu TOK FM lub TVN.

  „Przed komisją vatowską zeznawała jak należało i prezes to docenił”.

  Taka uwaga, nawet felietonisty, jest oznaka jego postępującej demoralizacji. Czy to nie Bartoszewski mawiał, że warto być przyzwoitym, w jej przypadku oznaczało to nie stracić nagle pamięci podczas zeznań przed komisją sejmową? Nie był to czyn szczególnie heroiczny, miała jeszcze do wyboru kryć szajkę lobbystów w MinFin. Prof. Chojna-Duch zachowała się jak trzeba. Jeśli red. Passnt pisze o niej źle to jest z nią wszystko w porządku.

 131. stasieku
  5 listopada o godz. 15:56
  Znając JK to on zdoła wcześniej niż cztery lata tak wszystko popsuc , że ludzie będą wściekli na PiS. Jeżeli PiS dotrwa do przewidzianego terminu wyborów to już będzie sukces.

 132. remm
  5 listopada o godz. 20:21

  Gdyby pani Chojna-Duch nie była łapczywa, to nie miałaby tych 20 milionów. A poza tym zarówno jej żarliwe zeznania przed komisją VAT, jak i obecna nominacja do TK mocno pachną „hakami ciągnionymi”.

  A co, miała kłamać i kryć grandziarzy w Ministerstwie Finansów za urzędowania tego palanta Rostowskiego? A w imię czego? Żeby wam zrobić dobrze? Czy może dla metafizycznej satysfakcji?

  Wasz ulubiony sport to kręcenie lodów w sytuacji absolutnej bezkarności przez dekady III RP, ale „to se nevrátí pane Havranek”.

 133. legat
  5 listopada o godz. 19:37

  ” … czy Macierewicz odbierze przysięgę poselską od Macieja Laska”.

  Moim zdaniem odbierze, w końcu został demokratycznie wybrany.

 134. @Mauro Rossi
  5 listopada o godz. 21:21

  „A co, miała kłamać i kryć grandziarzy w Ministerstwie Finansów za urzędowania tego palanta Rostowskiego? A w imię czego?”

  W imię nietykalności zarówno własnej, jak i swojego majątku. Taka pisowska odmiana świadka koronnego (toutes proportions gardées).

 135. remm
  5 listopada o godz. 19:27

  „Tusk nie będzie kandydował, bo nie ma w tym żadnego interesu”.

  A misja, służba? Nic z tych rzeczy? Rozumiem, tylko interes. Twoja szczerość mnie onieśmiela.

  Kogo wy tam jeszcze macie ?

 136. @Rossi
  „Kogo wy tam jeszcze macie ?”

  „Wy”? Dlaczego uważasz, że każdy przeciwnik Kaczyńskiego jest wyznawcą Tuska? Ostatni raz głosowałem na Platformę w 2007.

 137. Mauro Rossi,
  jeżeli chodzi o krycie grandziarzy, to właśnie bierzesz udział w pisowskich grach mających przykryć grandziarza z MinFinu, niejakiego,”Kryształowego” i „Żelaznego” Mariana. Czaruś z Ciebie.

 138. maciek.g
  5 listopada o godz. 20:24
  Taki obrazek.
  Pare lat temu, kiedy PIS jeszcze nie byłe u władzy, ale już sie zbierał.
  Kaczynski pojechałe na Podlasie, żeby razem z miejscowymi gosposiami malować pisanki.
  Akurat nasz najlepszy europoseł Ryszard Czarnecki wracał z Brukseli po podpisaniu listy obecności (minimalne wymaganie od posła, bo ci naiwni europejczycy myslą, że jak ktos podpisze liste, to zostanie na sesję) poleciał lansowac się do Warszawy, ale jakoś jego samolot zboczył i Ryszard wysiadł akurat w tej wioseczce , w której prezes malował pisanki. Ryszard jakoś wkręcił się (wtedy prezes nie mial jeszce tylu goryli ochroniarzy), stanął za pracującym nad pisanką prezesem i mu szepnął na ucho;
  Trochę zielonej farbki, prezesie !
  Prezes się odwrocil do Ryszarda i jego usta wydały takie zadowolone : he, he !
  I tym sposobem Czarnecki wlazł w dupcie prezesa i za to dostał kolejną kadencję w Brukseli.
  I tylko tak można obezwładnić prezesa a tu trzeba być mistrzem jak Czarnecki, żeby osiągnąć takie rezultaty.
  Ostatnio niejak Gryglas (były poseł wybrany w Nowoczesnej, który szybko przeniósł sie do PISu) robił w tv różne triki z zieloną farbką, żeby sie załapać na kolejną kadencję, ale chyba nie zostal zauważony przez Kaczorka i przepadł, bo zabrakło mu mistrzostwa Czarneckiego; wiedziec kiedy, gdzie (np na Podlasiu) i wykorzystać zieloną farbke.

 139. tejot
  5 listopada o godz. 21:24
  Niesamowite, Rossi poucza Passenta w kwestii przyzwoitości.
  Pzdr, TJ

 140. Za pięć dwunasta zostawił Platformę na lodzie – pisze słynny dziennikarz A.Stankiewicz

 141. @ geozak :
  Pan wierzy polskiej Wikipedii ?
  Tam można wyczytać różne ciekawostki, np że polski myśliwiec P-11 i jego następca P-24 należały do najnowocześniejszych konstrukcji lotniczych na świecie 😉
  A tak wracając do tematu:
  Idea republikańska, którą się Pan tu wciąż podpiera, zakłada udział obywateli i ich prawo do krytyki albo nawet przeciwstawieniu się działaniom władzy. Tu mamy klasyczny przykład :
  Magistrat, pochodzący z powszechnych wyborórw przeciwstawia się autorytarnej decyzji przedstawiciela centralnej władzy, pochodzącego nie z wyboru, ale z nominacji. Sąd przychyla się do zdania samorządu (który uznaje, że władza centralna nie ma prawa zmieniać nazw ulic) i uchyla autorytarną decyzję mianowanego, niepochodzącego z wyboru urzędnika. Tak wygląda idea republikańska w praktyce.
  Nie wnikam w to czy patron ulicy rzeczywiście w sposób obiektywny na szacunek zasługuje. Załóżmy, że w którejś z miejscowości na Podhalu znajduje się ulica Janosika. Obiektywnie rzecz biorąc Jurai Janosik to był bandyta, ale w powszechnym odbiorze jest on bohaterem. Będziemy likwidować ulice Janosika ?
  Podobnie jest z Piłsudskim, który jest odpowiedzialny za bratobójcze walki podzas Przewrotu Majowego i wtrącenie do więzień wielu patriotycznych działaczy , np Korfantego, i za obalenie przemocą legalnej, wybranej przez obywateli władzy. Nazwisko Piłsudskiego też wg Pańskiej logiki powinniśmy z ulic usunąć.

 142. Spodziewałem się tego, że Tusk zrezygnuje z ubiegania się o prezydenta . Finansowo na tym by potężnie stracił – motywacja mogła być ambicja zostania prezydentem, lub działanie dla dobra publicznego. Podobno zlecił sondaże i wyszły nie najlepiej (nie było 100% szansy wygranej , a tylko taka mogła by go skłonić do kandydowania) wygląda na to, że popiera Kamysza i jest to politycznie jak pisałem bardzo dobrze uzasadnione. (w mnie największa szansa usunięcia Dudy i to już pierwszej turze , oczywiści w przypadku gdy KO nie wystawi Kidawy, gdy wystawi będzie druga tura i Kociniak ja wygra)

 143. 22:02

  Finansowo? Śmiech na sali – prezydentami krajów zostaje się dla władzy, i sławy, i dla krajów, pieniądze się tu zupełnie nie liczą. Jak można w ogóle w tych kategoriach… No śmiech po prostu.

  Powinien był wystartować żeby w toku kampanii i debat przedstawić pięknie o co Polakom powinno chodzić w historii 21. wieku, pomóc…

 144. https://www.youtube.com/watch?time_continue=802&v=zbuYIs0ILpw

  Nowy raport zamachu smoleńskiego którego w ogóle nie było.

 145. @maciek.g
  5 listopada o godz. 22:02

  „ Podobno zlecił sondaże i wyszły nie najlepiej (nie było 100% szansy wygranej , a tylko taka mogła by go skłonić do kandydowania)”.

  W 2010 roku wygrałby wybory prezydenckie bez trudu, ale zrezygnował, bo jako premier miał dużo większe możliwości „zbierania punktów” w Brukseli niż jako strażnik żyrandola.

  Wysokie stanowiska w organizacjach międzynarodowych marzyły się Tuskowi od dawna. W pewnym momencie podporządkował temu celowi swoją działalność krajową, co z dzisiejszej perspektywy dobrze widać: rządził tak, jakby zależało mu tylko na dobrej opinii w Unii, podczas gdy skutki jego decyzji w samej Polsce miały dla niego drugorzędne znaczenie.

  Przyczyną stosunkowo niskich notowań Tuska jako kandydata na prezydenta nie jest PiSowska propaganda. Ona trafia tylko do tych, którzy na Tuska i tak by nie zagłosowali. Rzecz w tym, że coraz więcej ludzi postrzega Tuska jako egoistycznego karierowicza, który swoich wyborców potraktował instrumentalnie. Jeszcze wiosną 2014, zapytany przez Tomasza Lisa, czy zamierza wyjechać z kraju, przysięgał, że nigdzie się nie wybiera, bo chce doprowadzić swoją partię do wyborów. Kilka miesięcy później przy pierwszej nadarzającej się okazji wyjechał. Porzucił Platformę na pół roku przed wyborami, w dodatku mianując na swoją następczynię Ewę Kopacz, o której musiał wiedzieć, że nie poradzi sobie z trudnym zadaniem, jakim było szybkie ogarnięcie partii i przygotowanie jej do kampanii po odejściu silnego lidera, i to w trakcie afery taśmowej.

  Gdyby Tusk odszedł na początku lub chociaż w połowie kadencji, Platforma miałaby większe szanse, żeby się pozbierać. W tamtym momencie oznaczało to jednak rzucenie Polski na pożarcie PiSowi. Tusk jako doświadczony polityk musiał sobie z tego zdawać sprawę.

 146. Mad Marx
  5 listopada o godz. 21:52
  W Wikipedii nie widzę jakiś strasznych błędów. W latach wprowadzenia na uzbrojenie w Polsce PZl -11 rzeczywiście był w czołówce tego typu samolotów .Czas kiedy samolot PZL P.11 wytyczał nowe trendy w projektowaniu myśliwców szybko przeminął. Inne kraje miały już znacznie lepsze oblatane prototypy i szybko je wdrożyły o czym Wikipedia informuje ” w 1939 roku ustępował już znacznie osiągami nowym samolotom niemieckim.”
  Polskie lotnictwo nie posiadało silników wielkiej mocy, ponieważ nie zabiegało o nie. Przez całe ostatnie dziesięciolecia poszukiwano „trzeciej drogi”, która miała doprowadzić do powstania taniego i skutecznego myśliwca. Cenny czas stracono na Wilka i lekkie samoloty myśliwskie
  Polska miała problemy z pozyskaniem dobrych silników oto cała tajemnica tego ze szybko zostaliśmy w tyle.

 147. Jeśli Tusk popiera Kamysza, to bardzo ładnie z jego strony. Żeby tylko Kamyszowi nie zaszkodził (ze względów, o których napisałem powyżej).

 148. @Mauro Rossi
  5 listopada o godz. 21:10
  Red. Daniel Passent: „Piotrowicz, dr hab. Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch członkami Trybunału Konstytucyjnego – tego by Mrożek ani Tym nie wymyślili”.

  Pozdrów mamuśkę. 🙂

 149. remm

  Nie mam wątpliwości co do tego, że pogłoski o tym iż Tusk popiera Kosianiaka Kamysza są po prostu tzw „pocałunkiem śmierci”.

  To jest jedyny logiczny wniosek po dzisiejszym oświadczeniu Tuska o rezygnacji z udziału w wyborach, które uzasadniał swym elektoratem negatywnym związanym z wczesniejszą działalnością polityczną.

 150. remm (19:27)
  Przytoczone słowa red. Baczyńskiego reprezentują … „stetryczałe jądro Platformy”

  Nie całkiem mi się wydaje. Wszak Baczyński wymienia wszystkie zastrzeżenia – „Tusk jakieś rachunki tu na stole pozostawił”; to oznacza także rozłupać „jądro Platformy”, zdaje mi się. Nie udawajmy, że jesteśmy mądrzejsi od tych wszystkich polityków. Notabene, decyzja Tuska jest słuszna, jedno zastrzeżenie pojawiło się, m.in. A. Kwaśniewski, że decyzja nieco spóźniona. Było oczywiście ryzyko przegranej Tuska, przede wszystkim wykosztowania się z kapitału politycznego w kampanii wyborczej .. i co on by potem robił pod tym żyrandolem? Użerał się z prezesem Kaczorkiem, i to z pozycji słabszego?

  Niech lepiej Platforma i reszta opozycji obali najpierw ten PiS jak potrafi. Niech wygra prezydenturę, potem, za 5 lat Tusk może być jak znalazł w odbudowywaniu pozycji Polski w Unii i w świecie. Taką przepowiednię przedstawił @stasieku (w poprzednim wątku). Mnie prognozowanie ruchów w polskiej polityce nie wychodzi. Np. przewidywałem, że 10 kwietnia w Smoleńsku jest końcem kariery politycznej prezesa Kaczorka. Po prostu w kategoriach polityki zachodniej, jego powrót był niemożliwy, ale w Polsce są inne prawidła.

  Poza tym prognozowanie bez możliwości zarobienia pieniędzy mnie nie interesuje 😉

  Natomiast trzymam kciuki, aby inna prognoza się spełniła:
  Choć większość mediów mówi, że do wyborów jest tyle miesięcy, że suweren zapomni Antka i tę trójkę, (a palec, gest i jęzor to u I sortu standard) i wybierze ponownie Anżeja – ja mam przeciwne zdanie.
  To się zbiera, kropla po kropli, zaczyna coś docierać do ludzi nie chodzących na wybory.
  A to w pracy, a to przy rodzinnym stole.
  Można przypuszczać, że ostatnie „gesty” kadrowe, bardziej zmobilizują rozproszoną opozycję.
  Można też mieć nadzieję, że nowa komisja i nowy PE, zaczną ostrzej reagować na łamanie prawa i wśród elektoratu pojawi się uczucie niepokoju, czy przypadkiem Jarek z dyr. Tadziem nie chcą wyprowadzić Polski z UE.

  Tusk wybrany na lidera EPP może odegrać znacznie większą rolę w obaleniu PiS i przywróceniu Polsce należnej jej pozycji w Unii. Wybory odbędą się w Zagrzebiu 21-22.11.

 151. achse lyon – münchen – kioto
  https://www.faz.net/aktuell/stil/essen-trinken/tohru-nakamura-ist-koch-des-jahres-16468353.html
  die neuen gewinner der ewigen tortenschlacht
  (nowi zwycięzcy wiecznej walki na torty);

 152. remm
  5 listopada o godz. 22:39
  Masz sporo racji. Tuskowi na Polsce zależy , ale własny interes na pewno jest
  istotniejszy. Bycie prezydentem dla niego nie jest czymś o czym marzy. Bycie prezydentem to takie zwieńczenie kariery polityka i zasłużoną emerytura, a on jak widać jeszcze na emeryturę się nie wybiera.

css.php