Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

17.11.2019
niedziela

Kidawa kontra Błońska?

17 listopada 2019, niedziela,

Hiobową wieść przyniósł Andrzej Stankiewicz, znany i ceniony publicysta Onetu. Platforma nie ma kandydatów do prawyborów. Poza Małgorzatą Kidawa-Błońską nie zgłosił się nikt, a to oznacza kompromitację samej idei prawyborów w PO, do której bardzo przekonany był przewodniczący Schetyna, teraz namawiający kandydatów. Sama MK-B nie będzie ścigać się ze sobą. Podobno bliski decyzji jest Radosław Sikorski (ja już wiele lat temu pisałem, że nosi buławę marszałkowską w plecaku), ale to było dawno i musiałby ostro zaatakować Kidawę, żeby ją pokonać, a to nie zaskarbi mu poparcia.

Marszałek Senatu prof. Grodzki byłby dobrym kandydatem, gdyby nie obowiązki w Senacie, które niedawno podjął i nie może się ośmieszać. Mógłby zgłosić się sam… Schetyna, ale on jest niewybieralny. Wybór Tomasza Grodzkiego (choć minimalną większością), to sukces, dzięki któremu Schetyna może przetrwać do maja, a nawet nieco dłużej, ale wtedy byłby już syndykiem masy upadłości Platformy, którą będzie odbudowywać nowe pokolenie – Budka, Nitras i inni. Wygląda więc na to, że Stankiewicz ma dobre rozeznanie. Prawybory są pod znakiem zapytania.

Co robić? Uciekać do przodu. Jak najszybciej eksponować Kidawę-Błońską, wyposażyć ją (drobiazg!) w prosty, dobry program oraz przeprowadzić kampanię z prawdziwego zdarzenia. Jedno i drugie jest mało prawdopodobne, ale innej szansy nie ma. Wbrew obiegowym opiniom Andrzej Duda, choć ma dużo za uszami, nie jest łatwy do pokonania. Choć w żadnym razie nie nadaje się na głowę państwa, ma atuty – doświadczenie wyborcze, pieniądze, media publiczne, machinę PiS, Kościół. W II turze może wygrać, jego szanse oceniam – niestety – najwyżej. Niestety, bo to już ostatnia szansa powstrzymania niedobrej zmiany.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 519

Dodaj komentarz »
 1. Przecież urząd prezydenta był do likwidacji. Tak sobie myślę czy świeckie państwo odeszło w siną dal. Rzeczpospolita babska już była…O Wandzie Wasilewskiej nie wspomnę…

 2. Kidawa vs Błońska stawiam Kamysza z PSL

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Mam inne zdanie niż Pan redaktor. Wybory pokazały że większości PiS i jego rządy się nie podobają. Nawet jak Kidawa narobi błędów przed wyborami to i tak na nią zagłosują. Brak kontr kandydatów, to tylko dla niej jest korzyść i może wygrać w I turze. II tura będzie gdy pojawi się paru kandydatów opozycji , bo głosy przeciw PiS się rozleją. PiS nie ma nikogo poza Duda , a więc tylko on będzie wystawiony.

 5. gospodarz;
  „(…)już wiele lat temu pisałem, że nosi buławę marszałkowską w plecaku”
  no, tak, ale, plecaki zabraly sikorki podczas przeprowadzki do hameryki, trzy lata temu, jesli sie nie myle…

 6. Każdy byłby lepszy od chłopca do podpisywania ustaw, wycieczek z małżonką w świat (to najcenniejsze dla firstdamy), nadymania się podczas wystąpień, jazdy na nartach i uczenia się. Tego jednak nie widzą wyborcy z badanych grup fokusowych (Sierakowski – sobotni magazyn GW). Wyobraźcie sobie moi mili, że Budyń jest postrzegany jako lew (!!!). On nie jest nawet mruczusiem od Jarka, bo ten by go podrapał, gdyby pan zechciał go budzić o drugiej w nocy. Po wyborze Budynia na prezydenta napisałem, że nareszcie Polscy wybrali sobie Tymińskiego. Wtedy mówili, że on ma pieniądze i nie będzie kradł. Teraz mówią, że Budyń jest poważny (bahahahahah!!!). Jak Budyń jest poważny, to kim jest (był?) Benny Hill?
  Wracając do sobotniego magazynu GW muszę wyrazić uznanie za dobre zestawienie: wywiad z badaczem historii dziejących się wokół Bełżca i cd. kłótni o „Malowanego Ptaka”. Tym razem pisze pani z USA i trąca naszego gospodarza. Napisałem dosyć treściwy komentarz na ten temat, ale z jakichś powodów nie znalazł uznania i przepadł.
  A Kidawa Błońska? Zagłosuję na nią, bo cóż mam uczynić.

 7. W Watykanie nie mają prezydenta. Wystarczy papież. A czy prezes administrator nie wystarczy w ramach watykańskiej parafii nad Wisłą. Tak sobie myślę,że gdzie kucharek…

 8. W dalszych szeregach Platformy z pewnością są wartościowi ludzie, którzy byliby lepszymi kandydatami na prezydenta niż pani MKB. Najlepszym przykładem jest Tomasz Grodzki: jeszcze tydzień temu nikt o nim nie słyszał, ale wystarczyło mu kilka publicznych wystąpień po objęciu stanowiska marszałka Senatu, aby zaczął być typowany na prezydenta. Takie nieznane osoby z dalszych szeregów nie mają jednak odwagi konkurować z MKB w prawyborach, ponieważ wiedzą, że i tak przegrają z kimś o tak silnej pozycji.

  Tymczasem kandydatura MKB budzi pewne wątpliwości. Miły uśmiech i ugodowy charakter to za mało. Właśnie przeczytałem w Wirtualnej Polsce artykuł na ten temat, którego autor pisze m.in.:

  „Próbkę swoich „możliwości” dawała jednak i wcześniej.

  „To są na pewno jakieś kwoty, które wynikają z różnych takich działań i nie chciałabym tutaj nikogo wprowadzać w błąd” – mówiła w 2013 r. pytana o różnicę w przelewach z OFE na konto ZUS oraz wpływami do budżetu. „Gdyby natura chciała, żeby tam był przekop, to by był” – oznajmiła w tym roku, w związku z planami modernizacji Mierzei Wiślanej. „Gdzie jest program?” – to słynne już pytanie z czasów kampanii parlamentarnej.

  Podobnych cytatów jest więcej. Płyną z nich dwa wnioski. Pierwszy to stwierdzenie faktu: Kidawa-Błońska jest zwyczajnie słabym mówcą. Nie chodzi tylko o to, że co jakiś czas nie zapanuje nad językiem i powie coś, czego potem musi żałować. Chodzi o to, że jest to ruch w jedną stronę. Błędy zdarzają jej się regularnie – natomiast ani razu nie dała się zapamiętać czymś błyskotliwym. (…)

  A na to nakłada się drugi wniosek, czy może raczej hipoteza. Brzmi ona: Kidawa-Błońska ma problemy z radzeniem sobie ze stresem”.

  https://opinie.wp.pl/kozinski-gafy-moga-kidawie-blonskiej-odebrac-szanse-na-prezydenture-opinia-6446780844918913a

  Jeśli pani MKB nie odbędzie intensywnych szkoleń z odpowiednimi specjalistami, spali tę kampanię, a na takie szkolenie może już być za późno. Ostatecznie może wygrać, ale głosami nie tyle za nią, co przeciwko PiSowi. Tak jak Rafał Trzaskowski wygrał w Warszawie, choć kampanię miał kiepską, a na stanowisko prezydenta stolicy średnio się nadaje.

 9. Lewy
  17 listopada o godz. 13:38
  Mam pytanie – czy masz znajomych którzy za rządów Putina byli w Rosji?
  Ja mam , i oni twierdzą że nie zauważyli tam terroru.
  Jak w 1968 byłem w Mińsku zastraszenie było aż nadto widoczne (a przecież to już długo po latach ostrego stalinowskiego terroru )
  Na świecie najwięcej ludzi w wiezieniach ma USA
  Co czwarty więzień na świecie to Amerykanin. szokujące nie?
  Polska jest w czołówce krajów Europy, jeśli chodzi o liczbę osadzonych. W statystykach prym wiodą państwa z obszaru postsowieckiego.

  Rada Europy opublikowała doroczne dane o więziennictwie 40 krajów Europy. Najwięcej więźniów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w Rosji (418), Gruzji (252) i Azerbejdżanie (235). Najmniej – w Islandii (47), Finlandii (51) i Holandii (54).
  Polska jest na wysokim, 8. miejscu, z 194 osadzonymi na 100 tys. mieszkańców.
  Chyba zbytnio uwierzyłeś tej politycznej propagandzie o tej strasznej Rosjii

 10. Małgorzata Maria Kidawa-Błońska z domu Grabska
  urodziła się w Warszawie jako córka profesora Macieja Władysława Grabskiego i jego żony Heleny Grabskiej z domu Nowakowskiej; jest wnuczką Władysława Jana Grabskiego i Zofii Wojciechowskiej, a także prawnuczką prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego i Marii Wojciechowskiej oraz premiera Władysława Grabskiego i Katarzyny Grabskiej.
  Rodziną ma zacną i zasłużona dla Polski. Pewnie stąd jej polityczne zaangażowanie. Zaszłości zobowiązują (swintw raczej robić nie bedzie)
  Czy jest sptrawnympolitykiem – mało wiemy na ten temat -obecnie pod obstzrałem i wielu stara się jakmoże ją zohydzic.
  Kazdy kto bedzie obecnie startował jako kandydat na prezydenta musi się z tym zohydzaniem liczyc.

 11. Państwo | Liczba więźniów na 100 tys. mieszkańców (trend od 2000 r.)
  USA 698 (na tym samym poziomie)
  Rosja 445 (spadek)
  Brazylia 301 (wzrost)
  Afryka Południowa 292 (spadek)
  Chiny 165 (na tym samym poziomie)
  Japonia 48 (na tym samym poziomie)
  Indie 33 (wzrost)

 12. gdybym czytała @maćka.g przenikliwie zauważyłabym że słusznie wyprowadza trzpiota @Lewego z błędu. Ale nie czytam. Od czasu kiedy kłamał na temat polskiego zaangażowania się w przewrót na Ukrainie broniąc byłego premiera Tuska, moralnie współodpowiedzialnego za ofiary na Majdanie.
  Trudno, ale niech sobie pisze, pisze

 13. skrzywienie zawodowe się odezwało: czas bezimiennego Schetynę wysłać na egzamin, lub go gorsze do nauki by „z pozytywnym wynikiem złożył egzamin przed powołaną przez Ministra Sprawiedliwości Komisją Egzaminacyjną.”
  Czyli nie chęć szczera ale wiedza w temacie syndykowania.
  Ps. Panie Danielu Passent, proszę nie traktować słowa „bezimienny” jako aluzji z mojej strony, przez moment imię uciekło mi z pamięci (znamy, znamy) a słowa Grzegorz nie znalazłam w tekście.

 14. Jestem za Kidawą, a nawet za Błońską

  Nie z sympatii szkolnej, gdyż jest moją (młodszą) koleżanką z liceum (IX Liceum im. Hoffmanowej).

  Po prostu nie ma innego kandydata. Jak ktoś powiedział w Gościach Passenta, Schetyna jest jaki jest (niewybieralny), zatem musi mieć swoją osobę na froncie. I buduje kolejną konstrukcję. Z tyłu Schetyna, na przedzie Błońska. Układ – wypisz wymaluj – jak u niewybieralnego prezesa Kaczorka i jego rozlicznych frontmanów i frontwomanek (nie mylić z „furmankami”).

  Przecież bez Schetyny nie byłoby Grodzkiego. Moim zdaniem, bez rozegrania opozycji i podzielenia jej na trzy „nogi” wynik wyborów do Sejmu byłby gorszy – i to zaskoczyło, wręcz przestraszyło prezesa Kaczorka w noc wyborczą, którą trzeba było skrócić. PO z przystaweczkami to nadal druga siła polityczna, wbrew zaklęciom, złorzeczeniom i zaciekłym parapolitoloigicznym teoriom. Głosowało na nią ponad 5 mln ludzi, tyle co na SLD, Bierdonia, Zandberga, PSL z Kukizem i KWiN.

  Schetyna musi odejść (tak jak prezes Kaczorek), to nieuninknione. Ale aparat Platformy, sensownie bądź nie utrzyma go przez jakiś czas. Schetyna zapewne wkrótce odejdzie. Najpóźniej, faktycznie, po wyborach, z tarczą lub na tarczy. I dojdzie do odnowienia Platformy jako siły centrowej, jeśli bardziej lewicowej niż dawniej, to z powodu grawitacji Polek i Polaków ku konserwie niewiele bardziej. I do restauracji III RP.

  Radosław ma obiekcje czy ponownie odegrać to przedstawienie z prawyborami. Kandydatki już namaszczonej nie pokona. A ona ma duże szanse pokonać pana D. Przecież Kidawa Błońska zdobyła ogromną liczbę głosów w swoim wyborczym okręgu i spokojnie może liczyć na silne poparcie w miastach. Wystarczy, że wykona staropolski gest i pojedzie na wieś i do miasteczek, i się zbrata z polskim ludem. Wystarczy, że w debacie z panem D., a chyba dojdzie do debaty, postawi przed nim plakietkę PiS oraz poda nominacje trzech sędziów TK do podpisania. Oraz przedstawi gamę ustaw, które ona chętnie podpisze. Oraz oświadczy, że zablokuje ustawę zaostrzającą prawo aborcyjne (tzw. eugenika aborcyjna). I wiele innych dobitnych gestów wykona zgodnie z najnowszą szkołą nabijania słupka poparcia. Czyż to nie jest całkiem możliwe? Czy już ruszyła PiSowska kampania zohydzania kandydatki. Jak na razię widzę harcujących symetrystów.

  W Gościach Passenta pojawiła się teoria o walce na dwa fronty. Że PiS ma konserwę, tzw. Konfederację i skrajnie konserwatywne skrzydło z ziobrystami włącznie na drugiej stronie. I że Platforma też jest w takiej niewygodnej sytuacji. Po to jest II runda, aby sprawdzić dla której kandydatury ta pozycja będzie mniej wygodna.

 15. „Posłowie Lewicy są nic nie warci”

  Teraz Kidawa ma ich przepraszać za to oczywiste stwierdzenie? Za to, że powiedziała co o nich myśli w danym kontekście?

  „Ja powiedziałam, że wierzę, i to było całą wypowiedzią, że wierzę, że Lewica przeanalizuje te dane, sprawdzi, jakie to będzie miało skutki, nie w ciągu roku, ale w ciągu najbliższych 30 lat, i podejmie właściwą decyzję” – mówiła Kidawa-Błońska.

  Jak tak będzie się opozycyjna Lewica krygować, frazami wachlować i symetryzować to daleko nie zajedzie w konfrontacji z prezesem Kaczorkiem. Który notabene potrzebuje forsy na swoje zachcianki-obiecanki wyborcze, potrzebuje chwilówki, za którą będą płacić pokolenia Polek i Polaków, aby pokryć nowe zobowiązania ZUS.

  Gdyby którykolwiek z wodzów Lewicy miał jaja, to powiedziałby, że PiS powinien podnieść podatki dla zamożnych. Taka alternatywa miałaby identyczny efekt co propozycja PiS, zarówno dla budżetu jak i dla progresji danin (i unikania przez ucieczkę w samozatrudnienie itp), ale bez negatywnego skutku dla systemu emerytalnego. Posłowie Lewicy powinni, w Kidawy i moim rozumieniu, powiedzieć, że nie poprą projektu PiS z tych właśnie powodów, za to są za progresją podatkową.

  Ale posłowie Lewicy są nic nie warci. Nie kapują? Tchórzą? Cholerka wie co? Nie wyjaśnili swej racji, zdaje mi się. Wina spada na Kidawę, że nie kontroluje emocji. Ludzie, wam dopiero emocje uderzają.

 16. teo
  17 listopada o godz. 20:17
  Też tak uważam , że K-B może pokonać D. Ale mam jedną obawę; Ona jest kobietą.
  Podejrzewam, że Polki i Polacy nie są gotowi do tego, żeby baba była prezydentem. To nie jakaś Finlandia, Indie czy Pakistan. Mizoginizm w Polsce jest równie silny jak np we Francji, gdzie też nigdy kobieta nie miała szans , nawet, poza Marine Le Pen, nie próbowała, bo to by było jakieś takie dziwne. W USA Clinton tez poległa.
  Chciałbym sie mylić, myślę jednak, że w Polsce nawet kobiety sa mizoginistkami i raczej preferują chłopa.
  Zresztą kościół daje przyklad i wyraźnie wskazuje, gdzie jest miejsce kobiety.
  Mimo tych zastrzeżeń, będe głosował na Kidawę Błońską a nie na Kosiniaka-Kamysza. A juz broń boże na Biedronia czy Zandberga.

 17. Już deklarowałem swój głos na kandydatkę i nie mogę się wycofać chyba, że kandydatka sama wycofa swoją kandydaturę.

  „Białoruś jest gotowa do zacieśnienia stosunków z Polską” powiedział prezydent Aleksandr Łukaszenka. Moja życzliwość do Białorusi zawsze bez granic.
  Chciałbym jednak wiedzieć jaki stosunek do bliskiego nam kraju mają polscy kandydaci na prezydenta

 18. obawy seksisty blogowego całkowicie uzasadnione – on pierwszy nie zagłosuje na niewiastę, a dowody na podwójną moralność @Lewego – Kalego do okazania.
  Ps. sprawdziłam co też @maćka.g wprowadziło w zły nastrój – czytać nie warto, to oczywista niewiedza i niechęć do wiedzy.

 19. Lewy (20:40)
  Jesteś jakiś bez wiary w sens słów, gdy piszesz: Polki i Polacy nie są gotowi do tego, żeby baba była prezydentem. To nie jakaś Finlandia, Indie czy Pakistan.

  W Polsce, w III RP, kobieta była premierem(-ką), i to dwa razy. Co prawda drugim razem była marionetką. W Polsce kobiety są od czarnej roboty. A taka się szykuje na tej posadzie przez kilka lat. Obie płci znają tę prawdę, tak po prostu jest.

  Np. żona mojego kuzyna w Zach. Galicji, która kręci interesem i zarabia forsę, a kuzyn się tylko wyżywa w pracy, kupiła sobie autko, hyundaya jakiś model takie małe suv, z automatyczną skrzynią. Na moich działo się to oczach. Syn odebrał od dealera, ona pojechała się przejechać, czyli sprawdzić autko i siebie w nowej roli kierowcy automatem. Wraca zadowolona. Na drugi dzień jedziemy autkiem na wycieczkę po okolicy, ze 150 km, oczywiście kuzyn mąź siada za kierownicą, no bo jakże inaczej. I dopiero się naszarpaliśmy w drodze … szkoda moich palców na opowiadanie tej walki ze skrzynią i z całym ruchem drogowym mojego kuzyna.

  I co. Polki są zdolne i twarde. Nie to co wypieszczone męskie mięczaki. I o tym wie cała Polska.

 20. maciek.g
  17 listopada o godz. 19:27
  Jakoś nie mam zaufania do tych rosyjskich czy chińskich statystyk. Bo trudno zgadnąc co się dzieje na Syberii albo w chińskim interiorze. Czy pensjonariusze gułagow(bo one pod inną nazwa wciąż istnieją) to są więźniowie, czy jakoś inaczej się ich kwalifikuje. Zresztą nie pisałem o więzieniach, to ty ten argument wyciągnąłes.
  Natomiast podawałem ci inne przykłady; politycznych morderstw na dziennikarzach, „zdrajcach” w rodzaju Skripala. I do tego w ogóle się nie odniosłeś. A tu nie ma wątpliwości, bo zastosowanie wyrafinowanej trucizny polonu do zlikwidowania Litwinienki, to była wręcz ostentacja „Żebyście wiedzieli, że to myśmy zrobili, ale my zaprzeczamy, że to my.” A przeciez jest tyle innych sposobów bardziej dyskretnych zlikwidowania zdrajcy.
  Ale w sumie, zgadzam sie z tobą, że Putin jest pożyteczny; tak jak był pożyteczny Iwan Groźny, Piotr Wielki czy Stalin.
  W XVI wieku takim pożytecznym był Henryk VIII czy w XVII Ludwik XIV, to byly czasy przed demokracją. Rosja jest w innej fazie czasowej.

 21. Red Passent pisze:

  „Hiobową wieść przyniósł Andrzej Stankiewicz , znany i ceniony publicysta Onetu”

  Całość tekstu red Stankiewicza „Platforma nie ma chętnych na prezydenturę” pod poniższym linkiem:

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prawybory-w-po-beda-fikcja-schetyna-szuka-kontrkandydatow-dla-kidawy-blonskiej/lnw26bl

 22. @SŁOWIANIN STANISŁAW przypomniał wstydliwie o świeckim państwie – koleżanka naszego @teo! (co za wyróżnienie dla blogu, nie wiem czy jesteśmy godni tu pisać) – tej świeckości nie sprzyja. Mimo – albo dzięki- dziedzictwu, które może okazać się kulą u nogi.

 23. maciek .gówno wiem i przypuszczalnie jem – taki wniosek wyciągnie każdy rozumny kto czyta twoje idiotyczne komentarze.Zaśmiecasz Blog pana Daniela Passenta – czas nieuku abyś przestał pisać te
  bzdety nie mające treści i sensu.

 24. teo
  17 listopada o godz. 20:59
  Ależ ja też uważam, że kobiety są conajmnie tak zdolne, inteligentne jak mężczyźni, a nawet chyba bardziej. Ale mi chodzi o mentalność przecietnej Polki i Polaka (podkreślam Polki), czy już jestesmy na takim poziomie cywilizacyjnym by wybrać na prezydenta kobietę (prezydenta nie premiera, bo premier nie jest wybierany).
  W TOK FM ktoś (zapomniałem kto) powiedział tak; nie chodzi o to, żeby nasz kandydat był najlepszy, ale o to, żeby był wybieralny, czyli, żeby się spodobał. Tak jak ni stąd ni z owąd Duda sie spodobał.
  Obawiam się, że np. Polak z korzeniami żydowskmi (casus Mazowiecki) już jest na gorszej pozycji, to samo dotyczy geja, może rudego a może i kobiety.
  Ale mam nadziieje, że się mylę

 25. Mówią, że nie szata zdobi człowieka, ale przecież w naszych czasach wybiegi w modzie, a na wybiegu nie widzę konkurencji dla polskiej pary prezydenckiej.
  Ten atut oceniam na minimum 10 procent

 26. Ja też oddam głos na Panią Kidawę-Błońską, a nie na kogoś innego z dotychczas wymienianych nazwisk całej Opozycji na ew. kandydata na prezydenta. Do ( żabka konająca ) – żabka byłaby chyba głęboko nieszczęśliwa, gdyby chociaż raz nie skrytykowała tego lub owego komentującego blogowicza. Nie trzeba przecież zawsze zgadzać się z każdą wypowiedzią. To jednak niekoniecznie musi zostać skrytykowane. Wystarczy np. napisać: mam inne zdanie, bez ubliżania.

 27. Lewy
  17 listopada o godz. 20:40
  teo
  17 listopada o godz. 20:17
  Też tak uważam , że K-B może pokonać D. Ale mam jedną obawę; Ona jest kobietą.

  Mój komentarz – kilka wyrywkowych myśli
  Też tak myślę. Kobieta na prezydenta, to niebagatelne wyzwanie dla Mietków Pisieluków.
  Lecz z drugiej strony, czyż PAD postrzegany z zewnątrz (w TV) nie pokazuje wielu cech, które mizoginiści mogą odbierać jako kobiece?

  Pierwsza cecha, która moim zdaniem utrwaliła się na stałe w wyobraźni widowni TV podczas jego kadencji, to ta, o której mówi hiszpańskie powiedzenie – trzeba mieć… Brak, nie ma. Choćby nie wiadomo jak PAD się natężał, robił groźne miny, starał się podnosić głos, mówić po męsku, to zawsze gdzieś tam w tle będzie widoczna jego przytakliwość dla swoich promotorów, przymilna ciamciarowatość, roztaczanie ckliwej opiekuńczości nad narodem w imieniu partii i rządu, a te puszące się prezydenctwem podziękowania składane w imieniu nie wiadomo kogo (chyba narodu lub lepszej części narodu) w pierwszej lepszej sprawie, nie będą postrzegane jako prezydenckie, lecz jako mało męskie.

  U PADa intensywność ego nie idzie ze sprawnością sprzedawania tego w adekwatnym opakowaniu.
  Pzdr, TJ

 28. teo 17 listopada o godz. 20:38 cytuje Kidawę-Błońską – „Posłowie Lewicy są nic nie warci” i pisze m.in. –Posłowie Lewicy powinni, w Kidawy i moim rozumieniu, powiedzieć, że nie poprą projektu PiS z tych właśnie powodów, za to są za progresją podatkową.

  Ale posłowie Lewicy są nic nie warci. Nie kapują? Tchórzą? Cholerka wie co? Nie wyjaśnili swej racji, zdaje mi się. Wina spada na Kidawę,…

  Teo,
  po pierwsze to lewicowcem nie jesteś więc co Cię upoważnia do tego by domagać się czy pouczać w stylu – „Posłowie lewicy powinni,…”? Nauczyciel się znalazł.

  Po drugie, to posłowie Lewicy swoje racje wyjaśniają, np. Czarzasty uważa, że nie mogą głosować „za” a Zawisza z Razem uważa, że mogą zagłosować z PiSem pod warunkiem przyjęcia poprawki o ograniczeniu „w górę” maksymalnej wielkości emerytury. To wygląda więc jak podatek progresywny właśnie, tylko przekładany do innej rubryczki, więc o co Ci chodzi?
  Mają podjąć decyzję w poniedziałek, po ustaleniach między sobą.

  Kidawa-Błońska mówiąc o „wartości” Lewicy najpierw powinna wziąć pod uwagę, że wg Biura Analiz Sejmowych, w poprzedniej kadencji w 58% głosowali w Sejmie razem z PiS. Więc co jest warta jej PO czy całe KO z nią na czele?

  Kidawa walnęła jak chory w basen i jeśli zostanie przeciwnikiem Dudy w drugiej turze to za to zapłaci niemądre babsko bo zniechęci część sympatyków lewicy do ruszenia tyłków do urn.

 29. Myślący Polak pisze w sieci. / dla rozrywki, dla zadumy lub dla heitu/
  Fragment. https://obserwatorpolityczny.pl/nowe-znaczenie-rosji-dla-europy-jest-juz-faktem-cz-1/
  „Różnica pomiędzy “okupacją” radziecką” a obecną jest taka, że ten pierwszy z “okupantów” nie nakazał nam likwidacji cukrowni, stoczni, kopalń !
  Po tej “okupacji” zostaliśmy z polskim przemysłem, polskimi bankami, polską prasą. To jedno.
  Drugie to analogia do Polski przedwojennej. Wtedy zachowywaliśmy się tak samo. Obrażaliśmy sąsiada, wyśmiewaliśmy propozycję wspólnej ( także z aliantami zachodnimi ) rozprawy z Hitlerem. Prowadziliśmy swoją, polską politykę, łącznie z awantura czechosłowacką. Żeby historia się nie powtórzyła. Wtedy oszołomstwo doprowadziło niemal do unicestwienia nie tylko państwowości, ale przede wszystkim narodu. Pewnie teraz byłoby podobnie, gdyby np. ISIS czy inny bandzior nas napadło, a “sojusznicy” okazali się niesłowni lub za słabi, też byśmy twierdzili że “zły rusek” i tak ma obowiązek ginąć za nas, ale pomnika i tak mu nie postawimy, albo obalimy go po kilku latach, w imię naszej rusofobii i oszołomstwa.”
  A CO MAMY TERAZ !!!
  Z dostępnych danych wynika, że już w okresie stowarzyszeniowym z UE straciliśmy więcej majątku niż w wojnie z Hitlerem. Oblicza się, że straty Polski w wyniku niemieckiej agresji z lat 1939-1945 wynosiły około 500 mld USD (można przyjąć, że przejęte przez ZSRR polskie ziemie z istniejącym na nich majątkiem stanowią stratę porównywalną). W wyniku akcesji do UE Polska straciła (wg różnych źródeł) od 600 mld USD do 2 bln USD. W wyniku akcesji do UE i spłat długów w latach 2004-2006 Polska ponosi straty w wysokości ok. 80 mld USD rocznie .
  Trudno pojąć ekonomiczny sens tego stowarzyszenia i akcesji do UE – komu rzeczywiście ma on przysporzyć korzyści? Czy możemy głosić poglądy, że obcy kapitał odbuduje nam gospodarkę?
  Do dziś obiektywna prawda o warunkach wejścia Polski do UE nie jest znana społeczeństwu polskiemu, gdyż nie może w pełni przebić się w mediach. Dotychczas nie sporządzono bilansu kosztów naszego członkostwa w UE za lata 2004 i 2005, nie wspominając już o braku bilansu kosztów w tzw. okresie stowarzyszeniowym z UE. Tę tragiczną prawdę o wejściu Polski do UE odczuwa już nasza gospodarka, a w konsekwencji także 85 proc. polskich rodzin.”

 30. tejot
  17 listopada o godz. 21:18
  Troche ubliżasz kobietom doszukując się w Dudzie jakichs kobiecych cech. Kobieta nie musi być ostentacyjnie po męsku twarda, może pozostawać powierzchownie po kobiecemu miękką, a tak na prawde byc twardą. To nie te czasy, kiedy to jedyna kobieta faraon Hatszepsut musiała sobie przyczepić sztuczną brodę, by udawać mężczyznę.
  Natomiast Duda to komiczny człowieczek, który byłby na swoim miejscu, gdyby był np. fryzjerem, sprzedawcą damskiej bielizny, lokajem(z resztą jest lokajem).
  Rzecz się tak ma z wielu innymi „politykami” Kaczora. Ten kurdupel specjalnie powybierał takich byłych ogrodników(Kuchciński) perukarzy (Suski), żeby czuć sie pośród tych wykatapultowanych na polityczną orbitę ludzików jak Napoleon.

 31. Lewy i Tejot,
  nie zgadzam się z Wami w kwestii tego, że skoro Kidawa-Błońska jest kobietą to w oczach Polek i Polaków rzekomy ich mizoginizm będzie miał znaczenie.
  Dlaczego?
  Otóż na Bałkanach, relacje męsko – damskie są w skali „mizoginizmu” mniej więcej między Polakami a Muzułmanami. I co? – w Chorwacji wybrano na prezydenta Kolindę Grabar-Kitarowić. Wcześniej, jeszcze w czasie trwania ostrego konfliktu na terenie Bośni, Serbowie Bośniaccy wybierali Bilianę Plavsić.

  Rzecz polega tylko na tym, czy te kobiety mają przysłowiowe „jaja”.
  Pytanie, czy Kidawa-Błońska je ma. Jeśli tylko stać ją na tyle żeby obrażać naturalnych przeciwników Dudy to jest z góry przegrana. Wcześniej nie wykazała się się taką cechą i to nie budzi optymizmu a to że jest kobietą – moim zdaniem – nie ma znaczenia.

 32. Lewy
  17 listopada o godz. 20:59
  Zachowujesz się trochę tak ja ci wierzący w spiski. Podałeś między innymi Skripala.I akurat tu można wykazać manipulację polityczną

  W marcu 2018 Wielka Brytania oskarżyła Rosję o użycie nowiczoku do otrucia byłego rosyjskiego szpiega Sergieja Skripala.
  A co to za trucizna – ano to jest domniemany bojowy rosyjski środek trujący.
  Tu artykuł
  https://www.wprost.pl/swiat/10125688/siergiej-skripal-zostal-wypuszczony-ze-szpitala.html
  Co za niedołęgi ci Rosjanie tak otruli ze można go było odratować. Jaka to kompromitacja tej broni chemicznej. Tylko, że to domniemanie jakoś dziwnie pachnie (nikt nic pewnego na ten temat nie wie , ale domniemuja choć jak przyznają nie za wiele wiedzą o tej broni chemicznej. (To mocno przypomina ploty z magla )
  Jest tysiąc sposobów by skutecznie kogoś zabić znanymi od lat i wszędzie dostępnymi truciznami.
  cytat
  Jak poinformowała w środę policja, po raz pierwszy Skripal i jego córka zetknęli się z substancją w domu, a najwyższe stężenie środka odkryto na drzwiach wejściowych. BBC podaje, że najwięcej substancji znajdowało się na klamce. W mniejszych ilościach substancja została również wykryta w innych częściach miasta.
  Sprawą wciąż zajmuje się ok. 250 antyterrorystów, którzy analizują m.in. 5 tys. godzin nagrań z kamer przemysłowych oraz 1350 zabezpieczonych przedmiotów. Policja zapowiada, że w najbliższych tygodniach funkcjonariusze skupią się na badaniu okolic domu Skripalów.
  Jednocześnie uspokaja mieszkańców Salisbury, podkreślając, że poszukiwania będą miały charakter zapobiegawczy, a zagrożenie dla samych mieszkańców jest niskie.
  Jakim trzeba być naiwniakiem w te bujdy uwierzyć!
  To co Rosjanie zrobili zamach na miasto w Anglii po to by zlikwidować jednego niechronionego człowieka?

 33. Tylko marszałek Senatu prof. Grodzki powinien być kandydatem na prezydenta RP.
  Przemówienie inauguracyjne pana marszałka było pierwszym ludzkim głosem w dziejach transformacji ustrojowej.
  Tak przemawia człowiek rozsądny i zrównoważony emocjonalnie, którego pozycja zawodowa potwierdza predyspozycje do podejmowania decyzji w imieniu narodu, a nie własnych kompleksów i urojeń.

 34. Lewy
  17 listopada o godz. 21:33
  tejot
  17 listopada o godz. 21:18
  Troche ubliżasz kobietom doszukując się w Dudzie jakichs kobiecych cech. Kobieta nie musi być ostentacyjnie po męsku twarda, może pozostawać powierzchownie po kobiecemu miękką, a tak na prawde byc twardą.

  Mój komentarz
  Jeśli chodzi o doszukiwanie się kobiecych cech u PADa, to próbowałem się wcielić w Mietka Pisieluka.
  Pzdr, TJ

 35. legat

  Przypomnij sobie początek batalii o senat.

  PO wystawiła na marszałka Borusewicza nie zapewniając mu wiekszości tj nie uzgadniając tej kandydatury z PSL i Lewicą. W ten sposób spalili Borusewicza w przedbiegach. Dzieło spalenia dopełnili dziennikarze związani z PO, którzy zagrali szantazykiem – jak się nie podoba Borusewicz to niech PSL i Lewica głosują na jakiegoś pisowca.

  Otrzeźwienie przyszło po kilku dniach. Schetyna poszedł po rozum do głowy i jednak uzgodnił nową konadydaturę z Kosiniakiem i Czarzastym. Takie były narodziny marszałka Grodzkiego.

  Cały czas się zastanawiam, czy spalenie kandydatury Borusewicza wiązało się z jakimiś wewnętrznymi problemami w PO czy raczej do decydentów w tej partii jeszcze nie dotarło, że jest nowa sytuacja polityczna.

 36. @Symetryczny, podziękowania za wskazanie kierunku do jednej z wielu dróg która może okazać się właściwą w ocenie. Życzę dobrej nocy.

 37. a tam sie przodków nie wstydzę, tym bardziej że wyszło na jaw dzięki mojemu panieńskiemu nazwisku, że – tu chwila grozy dla @Lewego – przywędrowali prosto z Francji uciekając przed prześladowaniami po nocy Św. Bartłomieja. Tak się zasiedzieli pomiędzy wójtem a panem że dopiero kontrreformacja prowadzona skutecznie przez stulecia wskazała im właściwe miejsce do życia w chłopskiej nędzy.
  Kolega @Lewy powinien się uderzyć w piersi i przeprosić publicznie za nieobyczajne przezywanie mnie na blogach, potomkowie francuskich przodków mogą się poczuć obrażeni, wystąpić z protestem do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Francuskiej w Paryżu, lub bliżej do Konsulatu Generalnego w Lyonie. Nie jest pewne czy trwające od roku zamieszki w Paryżu nie mają podtekstu antypolskiego celem wykluczenia tej narodowości plującej na ich potomków na blogach „Polityki”. Pretekstów do wywołania wojen lokalnych i światowych znamy wiele, stąd redakcja czasopisma powinna zastanowić nad zbanowaniem i postawieniem w stan oskarżenia człowieka ukrywającego się pod nickiem @Lewy za antyfrancuskie wystąpienia w polskiej prasie.

 38. Daniel Passent: „Jak najszybciej eksponować Kidawę-Błońską, wyposażyć ją (drobiazg!) w prosty, dobry program”.

  Program „żeby było jak było” cały czas aktualny, nikt go nie odwoływał. Co do eksponowania pani Kidawy-Błońskiej, można spróbiowac z suflerką Komorowskiego, albo od razu zecydować się na Wunderwaffe Schetyny, czyli panią Klaudię Jachirę.

 39. nieprzemyślane wystąpienia @Lewego mogą zaowocować wojną. Światową, dzięki trudnym do zrozumienia sojuszom.
  Ps. do tej ponurej refleksji zobligował mnie rodowód kandydatki na prezydenta.

 40. @

  Minnie the Moocher
  https://www.youtube.com/watch?v=JQ_R8QBeYvs

  houdie houdie hou,
  roddie roddie rou,
  tiddi hiddi hiddi hou,

 41. maciek.g
  17 listopada o godz. 21:41
  Przytaczasz dokładne sprawozdanie z niedotrucia Skripala i niedołęstwa Anglików. Może ci „turyści”, którzy smarowali klamki nowiczokiem też byli niedołężni.
  Ale musisz przyznać, ze Litwinienkę skutecznie otruli. Widziałem jego łysą głowę, po tym jak wypił herbatę z polonem. No chyba, że to był fotomontaż, choć czytałem, że Rosjanie zapierali sie, że to nie oni, więc trup jednak był. Rosjanie twierdzili, że taki polon czy nowiczok można jak czołgi i kałasznikowy, kupić w każdym sklepie.

 42. Oj, buc odpala Wunderwaffe 🙂

  Mafia PiS

 43. Bar Norte ad 21.52,
  pamiętam, pamiętam. I wiem też, że kto wchodzi na konklawe papieżem ten wychodzi kardynałem.
  Ja tam mam cały czas nadzieję, że do lutego jest jeszcze trochę czasu i nawet gdyby to miało nastąpić w ostatniej chwili to zawiązanie komitetu, zebranie tych 1000 głosów na początek na kandydata a następnie 100000, jeśli byłby wyrazisty, nie byłoby problemem. Kimś takim mógłby stać się Grodzki. Na razie PiS-propaganda opiera się tylko na wypocinach kolejnej Emilki-hejterki. Zobaczymy.

 44. woytek
  17 listopada o godz. 21:46

  „Tylko marszałek Senatu prof. Grodzki powinien być kandydatem na prezydenta RP”.

  Tradycją PO jest zamiana obowiązków bez zaszczytów na zaszczyty bez obowiązków. Z wielkim znawstwem robi to Wielki Leń Donald Tusk.

 45. legat
  17 listopada o godz. 21:36
  To może tą na prezydenta ma ta ma „jaja”.

  https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-8xvh-nKNw-fR5T_wakacje-664×0-nocrop.jpg

 46. legat
  17 listopada o godz. 22:08

  „Kimś takim mógłby stać się Grodzki …”.

  Nie bierzecie pod uwagę możliwych qui pro quo ― Grodzki, Grodzka vel tow. Bęgowski?
  🙂

 47. tejot
  17 listopada o godz. 21:47
  Sorry, tejocie, nie zrozumiałem. Chociaż myślę,ze panu Mieczysławowi imponuje pryzydent Duda, bo on taki łucony, godo jak ninrzynier Rossiak i un taki ludowy, i bynajmnie marud go kce.

 48. A ja będę powtarzał….jak mantrę:
  Pani Kidawa-Błońska w styczniu 2020 na przewodniczącą PO a w maju na Prezydenta…….wspomnicie moje słowa

 49. Mauro Rossi,
  Klaudia Jachira byłaby zdecydowanie lepsza od Dudy bo nie sprawia wrażenia, że mogłaby pozwalać na to żeby wycierano sobie o nią buty. Niestety za młoda jest więc swoją propozycję włóż sobie w …

 50. maciek.g
  17 listopada o godz. 22:11

  Grodzka podobno nie została okaleczona, jej zmieniona płeć ma charakter kulturowy, cokolwiek to według neomarksistów oznacza.

 51. legat
  17 listopada o godz. 22:15

  „Klaudia Jachira Niestety za młoda „….

  Od kiedy to przejmujecie się konstytucją? Nie poznaję was, zwłaszcza że pani Klaudia wygląda, zreszta całkiem nieźle, na te +35 lat. Zastanówcie się jeszcze.

 52. Mauro Rossi,
  no ja wiem, że na hasło „Grodzki” to się pisoludowi scyzoryki w kieszeni same otwierają. I to cieszy, że pisolud dostaje sraczki. Ty dopilnuj aby Twój wódz prochów nie zapomniał brać „z nerw” bo go może apopleksja trafić gdyby Adrian przegrał.

 53. Koleżanka dyscyplinująca – już jestem nieszczęśliwa, ponieważ moja wypowiedź z godz. 20:00 została zakryta. Czyli nie jest możliwe poddanie pod dyskusję tematu udziału Polski w puczu na Ukrainie, nie trupy są ważne ale wrażliwość koleżeństwa w tym @Szarlo, swego czasu nie znajdującej powiązań między Majdanem a Krymem.
  Prosze mnie nie pouczać w temacie grzeczności, czytając blog wybiórczo – tak wnioskuję ze wskazania w moja stronę.

 54. Lewy
  17 listopada o godz. 22:07
  Jak się chce kokoś zabić by nikt o tym się nie dowiedział, to jest na to mnóstwo sposobów. Jest oczywiście kłopot gdy taka osoba jest chroniona.
  (Hitlera chciano zabić i były ogromne problemy)
  tu masz link sporo wyjaśniający

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16738170,Technik_kryminalistyki__Sa_sluzby__ktore_potrafia.html
  cytat z artykułu
  Na pewno istnieją służby, które potrafią zlikwidować człowieka i praktycznie nie zostawić śladów. Przy użyciu metod, o których nie mamy pojęcia. Nauka i technika w tym przypadku poszły bardzo do przodu.

 55. „płeć ma charakter kulturowy” – co to ma oznaczać?, @Mauro możesz przybliżyć?

 56. Piotr II
  17 listopada o godz. 22:14
  z tym pierwszym to mało prawdopodobne , ale nie byłbym niezadowolony.

 57. „Kolejne dobre dane z polskiej gospodarki. Eurostat informuje o solidnym wzroście produkcji przemysłowej w Polsce. Dużo gorzej prezentują się wyniki całej gospodarki Unii Europejskiej. O szczegółach pisze money.pl.

  „Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 3,1% r/r we wrześniu 2019 r. (po wzroście o 0,7% r/r w poprzednim miesiącu), podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym, w Polsce produkcja wzrosła o 1,2% we wrześniu”. (money.pl.)

  Na tle dynamicznej polskiej gospodarki kiepsko wygląda unijna średnia. W całej UE produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 0,2% m/m i spadła o 1,2% w ujęciu rocznym.

 58. znaczy ruda i na dodatek kobieta – jakby nie patrzeć Pani ambasador spełnia te wymogi. Także posiada jakże pomocne koneksje.

 59. żabka konająca
  17 listopada o godz. 22:39

  „płeć ma charakter kulturowy” – co to ma oznaczać?, @Mauro możesz przybliżyć”?

  Według neomarsistowskej doktryny LGBT można płeć sobie wybrać, do czego nie potrzeba operacji chrurgicznej, a zawsze można powrócić do płci poprzedniej. W społeczeństwie ponowoczesnym posiadanie płci biologicznej powoduje alienację. Podobno płci jest dużo wiecej niż znane dwie podstawowe, konserwatywne.

 60. @@teo, Lewy
  Tak sobie pomyślałem, że jeśli KO nie wystawi „zająca” dla Małgorzaty, może tę decyzję uzasadnić propagandowo.
  „Patrzcie ludziska, Małgosia jest tak popularna w Polsce, że nikt nie chce ryzykować przegranej! Małgosia jest skazana na wygraną z Anżejem, samodzielnym, suwerennym długopisem Jarka”.

  Nie lubię u Małgosi tego ‘kiwania głową’ podczas wywiadów. Dlaczego mąż, reżyser nie zauważył tego mankamentu. Nie mówię, żeby Małgosia się za bardzo ‘udostojniła’, ale kiedy jej głowa nieruchomieje choć przez chwilkę, nabiera Małgosia cech Zofii L. i to jest plus dodatni.

  Popieram cię ‘teo’ w sprawie zamiany daniny-podatku, na czysty podatek.
  To dobra podpowiedź dla rozdartej lewicy.

  Powtórzę swój, podpatrzony pomysł.
  Widzę zamiast progów podatkowych funkcję (do ustalenia jej rząd, chyba 2 stopień, parabola, spłaszczyłby różnice dochodowe), która na osi odciętych ma „dochód”, a oś rzędnych, to % od dochodu. Funkcja (% od dochodu) zaczyna być >0, dla wartości dochodu zwolnionego od podatku.
  Żadnych „skoków przez progi”, żadnych „zatrudnieni własnych”, wsio rawno!

  W tym pomyśle powyżej, jest może jakaś naiwność, czegoś nie dostrzegłem, ale mój kolega z korpo, Niemiec, mówił, że Niemcy ‚podatkują’ się „funkcyjnie”.
  Ściskam dłonie, ukłony

 61. żabka konająca

  Kulturowy charakter płci najlepiej się wyraża w stosowaniu tzw feminatywów czy żeńskich końcówek.

  I tak np kobieta, która wygrywa wybory do parlamentu okresla się jako „posłanka”. Ale z uwagi na konserwatyzm uparcie nazywana jest „posłem”. W tym przypadku na skutek kulturowych uwarunkowań jej biologiczna kobiecość jest kwestionowana co wyraża się w semantycznym traktowaniu ją jako mężczyznę.

 62. legat (21:23)

  Ładnie o tobie świadczy, gdy mi mówisz kim jestem a kim nie jestem (i do czego to mnie nie upowaźnia).
  Ja tak nie potrafię niestety. Mogę owszem zauważyć, co robisz a czego nie robisz.

  Otóż nie argumentujesze merytorycznie, gdy piszesz:
  … a Zawisza z Razem uważa, że mogą zagłosować z PiSem pod warunkiem przyjęcia poprawki o ograniczeniu „w górę” maksymalnej wielkości emerytury. To wygląda więc jak podatek progresywny właśnie, tylko przekładany do innej rubryczki, więc o co Ci chodzi?

  Właśnie głos Kidawy był krytyką tych posłów Lewicy, którzy chcą głosować za psuciem systemu emerytalnego. Do innej rubryczki przekładanie, tzn. dodatkowa zachęta do uciekania w szarą strefę zarobkową, odwlekanie w czasie i tworzenie dodatkowej niepewności, o nieprzejrzystości systemu szkoda mówić. Propozycja maksymalnej emerytury jest kuriozalną nowością w skali galaktyki. To się w pale nie mieści, taka progresywność. Czy ten Zawisza nie jest jakiś Czarny homo sovieticus?

  A o co ci chodziło z tą chorą Kidawą walącą w basen, to mi lepiej nie objaśniaj.

 63. @
  Jak kobieta dobrze gra, to i inne rzeczy dobrze potrafi

  https://www.youtube.com/watch?v=e9LycRp_32k

 64. Chciałbym przypomnieć, że stanowisko Lewicy w sprawie limitu składkowego znane będzie jutro.

  Tak więc dyskusja tocząca się wokół tego stanowiska sensu nie ma, bo go nie ma. Oczywiście mam na myśli dyskusję w srodowiskach nie majacych związku z Lewicą.

  To jest podobnie jak z tematem podjętym przez Gospodarza, który dotyczy problemów wewnętrznych PO. Nie ma powodu by się wypowiadać na ten temat skoro się nie ma związku z PO. To jest temat dla wyborców i członków PO.

 65. @legat
  17 listopada o godz. 21:23
  „Posłowie Lewicy są nic nie warci” – dla ścisłości, to nie są słowa KB.
  Ona powiedziała: „Posłowie Lewicy nie będą nic warci” gdy zagłosują „za”.

 66. Teo,
  Zawisza, to laska z Razem jest. Kiedyś odmawiała Czarzastemu podawania ręki. Na podatkach w galaktyce faktycznie nie mam pojęcia. Chodzi mi o to, że generalnie ich klub, znaczy Lewicy, do dzisiaj włącznie jeszcze nie wie co zrobi w kwestii „trzydziestokrotności”. Są zapowiedzi, że będą wiedzieć jutro.

 67. Piotrze II,
  bardzo proszę wrócić do mojego wpisu. Ten zwrot to cytat z Teo, co zaznaczyłem i użyłem kursywy. Ja tego zwrotu w usta Kidawy-Błońskiej nie wkładałem. To zrobił w swym wpisie Teo.
  No i wyszedłem na skarżypytę.

 68. stasieku (23:02)

  Osobiście lubię u Małgośki K. jak kiwa głową podczas słuchania pytania dziennikarki/arza. Muszę to zobaczyć.

  Wiele rozwiązań kanadyjskich mi się podoba, widzę ich głęboki sens. Podatek PIT jest progresywny, o wiele bardziej niż w PL, ale nie zanadto. Zaś górna granica zarobków od których jest składka na CPP, tj. odpowiednik ZUS wynosi plus minus tyle co średnie zarobki, tj. w 2018 roku $55900 wobec $55800 w skali rocznej, czyli 12-krotność zarobków miesięcznych, a nie 30-krotność obecnie w Polsce. Jednocześnie wysokość składki jest o połowę niższa, tj. 9,5% w porównaniu do 19%.

  Widzę trzy (co najmniej) różnice w systemach. W Kanadzie spłaszczenie emerytur dokonuje się wielorako, poprzez progresję PIT, przez jednolitą emeryturę państwową OAS, która jest fundowana z podatków, ale podlega dodatkowej drastycznej progresji (clawback). Po drugie, CPP jest kapitałowo zabezpieczone. Po trzecie, popularność dodatkowych prywatnych lub w połączeniu z pracodawcą funduszy emerytalnych, odpowiedników PPK, IKE, IKZE jest o wiele wiele wyższa i ma długą już historię.

  Te rozpaczliwe podrygi i pląsania z propozycjami, a to Mateusz, a to Zawisza są prymitywnymi koszmarkami. Należy dokonać gruntownej przebudowy systemu. Idę o zakład, że Kidawa wie jak to zrobić. I idę o drugi zakład, że tego nie powie w kampanii wyborczej, bo by ją zżarli żywcem na surowo.

  Taka polska sytuacja.

 69. legat (23:19)
  O pardon, faktycznie, zapomniałem, ona jest Zawisza Czarna.
  A czy ona się zna na emeryturach, tak jak choćby Kidawa?

  Nie mam wysokiej opinii o ludziach Razem. Ale mnie faktycznie nie grzeją. Po prostu odpieram idiotyczny atak na wielce prawdopodobnego kandydata opozycji w II turze, w tym opozycyjnej Lewicy, mam nadzieję.

  Piszesz: „część sympatyków lewicy nie ruszy tyłków do urn”. Tym gorzej dla ich tyłków.

  Piotr II (23:18)
  Jej komentarz w programie „Kropka nad i” o tym, że jeśli politycy Lewicy poprą projekt PiS, „to znaczy, że są nic niewarci”, wywołał mnóstwo reakcji komentarzy. I będzie jeszcze długo przywoływany – bo dużo mówi i o samej Kidawie-Błońskiej. I o relacjach między Platformą oraz SLD.
  — tak relacjonuje Agaton Koziński w załączonym artykule z witryny ‚opinie.wp.p’.

  Czyli warunkowo ujęła to. Co w polskim kociołku zbliżonym do tzw. Lewicy wywołało gotującą się reakcję, w tym „miażdżącą” Kidawę bez wdania się w sens oraz podejrzewającą ją o zerwanie sojuszu z SLD. Co za niepohamowana egotyczna delikatność . I to ma być Lewica?

 70. Z komentarzami do zagajenia jest pewien problem, jak napisać je dobrze. Jak zagajenie nie daje pola do popisu, to wypada sięgnąć do kultury, sportu, albo historii. Ekonomia to już niebezpieczeństwo zejścia na manowce. Nikt nie wie jaka za rok będzie sytuacja, jaka będzie wartość złotówki, ile będą warte nasze oszczędności.
  Jak to jest być w takich czasach strażnikiem żyrandola i robić dobre miny do złej gry. Wytypowaliśmy wspólnie kandydatkę opozycji i nakreśliliśmy jej plan działania. A co jak obudzi się w niej lwica?
  Jak zobaczymy sytuację której się nie spodziewaliśmy? Jak nic z naszych planów nie wyjdzie?
  Powiemy po co nam to było, czy znowu będziemy czekać na kolejne wybory?

 71. Zawisza, to laska z Razem jest. Kiedyś odmawiała Czarzastemu …

  Ale teraz mu nie odmawia?! Co za q****

  Ludzie. Robicie z polityki jakieś dziecięce przedstawienie. Tzn. oni wam robią na rękę, a wy tej ręki nie cofacie.

 72. Ekonomia to już niebezpieczeństwo zejścia na manowce.
  Nikt nie wie jaka za rok będzie sytuacja, jaka będzie wartość złotówki, ile będą warte nasze oszczędności.

  No to już jest tragedia. Kupować mąkę i cukier trza.

  A co jak obudzi się w niej lwica?

  Albo lewica! To będzie komedio-dramat.

 73. żabka konająca
  17 listopada o godz. 22:30. Nie mam zamiaru ani dyskutować ani pouczać. Nikogo nie „zakrywam”. Po prostu napisałam, co odczuwam po przeczytaniu ileś tam postów na tym blogu i blogu „Ateistów”. Majdan, Krym- nie prowadzę archiwum, nie pamiętam, co może kiedyś napisałam. Nie oczekuję odpowiedzi.

 74. „Grodzka podobno nie została okaleczona, jej zmieniona płeć ma charakter kulturowy, cokolwiek to według neomarksistów oznacza.”
  ………………………………..
  To chyba znaczy , ze aby plec miala charakter kulturowy musi byc zmieniona a neomarksisci, sa tu przez przypadek w wyniku losowania miedzy nimi a pseudo -liberałami .
  Co to oznacza ? Nic , tak sobie tylko napisalem . To poco pisac , skoro nic nie znaczy ? Przeciez jestesmy tu dla przyjemnosci .. A tak , prawda zapomnialem …

 75. „w polskim kociołku zbliżonym do tzw. Lewicy wywołało gotującą się reakcję, w tym „miażdżącą” Kidawę bez wdania się w sens oraz podejrzewającą ją o zerwanie sojuszu z SLD”.

  Nie przypominam sobie jakiejś „gotującej się” reakcji Lewicy na słowa Kidawy. Nie przypominam sobie też by ktoś Kidawę za te słowa „miażdżył.”

  Owszem, w mediach związanych z PO było jakimś „gotowaniu się” albo „miażdzeniu”. No ale Lewicy to raczej rozbawiło, bo do tej specyficznej poetyki jest przyzwyczajona.

  Dziś w mediach społecznościowych jakiś żartownić z lewicy wrzucił temat: „Lewica namawia red Dominikę Wielowieyską do kandydowania na prezydenta. Dominika Wielowieyska Aleksandrem Kwaśniewskim XXI wieku”. Jak się okazało wyborcy PO potraktowali to serio i rozgorzała jak najbardziej poważna dyskusja – ku radości lewicy.

  To tak samo jak z dyskusją nad nieistniejącym stanowiskiem lewicy w sprawie limitu składek na ZUS.

 76. Wiceprzewodniczący z Lewicy zarządał od Kidawy przeprosin dla ponad 2mln wyborców Lewicy., którym nie okazała szacunku

  Sprawa jest jasna i dotyczy po prostu tego, że Lewica wyprasza sobie żeby PO dyktowała jej jak ma głosować w Sejmie i to pod brutalnym pistoletem „albo nic nie będziecie warci”. Jak zagłosujecie nie tak, jak ja wam mówię. Prosta kwestia suwerenności Lewicy i Lewica odpowiedziała Kidawie – nie z nami te numery Brunner. Nie te czasy! Czasy brutalnego dyktatu pseudoliberalnego. Lewica odpowiada przed swoim elektoratem a nie przed Kidawą i PO.

 77. Cwana gapa – zapędzić drugą partię do głosowania tak jak nasza partia, i w ten sposób mamy siłę szabel 2mln więcej elektoratu niż wypracowaliśmy.

 78. Czarzasty zapewnia Kidawę: „Wróg jest gdzie indziej. Wrogiem jest PiS, a nie Lewica”

  SLD z Czarzastym na czele, któremu – jak się dowiaduję – działaczka Razem odmawiała podania ręki jeszcze kilka miesięcy temu, podejmie decyzję w poniedziałek (nt. limitu 30-krotności).

  Włodzimierz Czarzasty powiedział, że Platforma marzy, aby Lewica poparła PiS i by rozpadł się jej klub, i zapewnił, że „marzenia Kidawy-Błońskiej i Grzegorza Schetyny na pewno nie zostaną spełnione”.

  Czyli SLD zdyscyplinuje swoją partię-niepartię. I tyle bicia piany. Po co komu to potrzebne? PiSiakom chyba?

  Schetyna sprytnie to obmyślił. Niech Czarzasty pójdzie sobie, spiknie się z Wiosną, dla pewności, aby pod próg nie wpaść niech wciągnie Zandbergowych, bo nawet te marne 2-3 procent poparcia jakie niesie Razem się liczy w walce z PiS o Sejm. I niech Czarzasty dalej się użera z tymi posłami/ślicami.

  Czy Kidawa mogła była Czarzastemu pokazywać, że ma rebeliantów? Po koleżeńsku – powinna, moim zdaniem.

 79. Bar Norte
  17 listopada o godz. 23:06

  „Kulturowy charakter płci najlepiej się wyraża w stosowaniu tzw. feminatywów czy żeńskich końcówek”.

  To teoria, jak wiesz w marksizmie ważniejsza jest praktyka.

  „I tak np. kobietę, która wygrywa wybory do parlamentu określa się jako „posłanka”.

  Czyli dopełniacz liczby pojedynczej od rzeczownika posłanko. Mianownik: to posłanko ― dopełniacz: tego posłanka ― celownik: temu posłanku, etc. Lub mianownik liczby mnogiej: te posłanka. Nie gubicie się w tym rewolucyjnym „ulepszaniu” języka?

  „Ale z uwagi na konserwatyzm uparcie nazywana jest „posłem”.

  „Pani poseł” po prostu. Komuś to przeszkadza? Czemu? Widocznie slowo „pani” jest wsteczne ― to na pewno termin burżuazyjny.

  „W tym przypadku na skutek kulturowych uwarunkowań jej biologiczna kobiecość jest kwestionowana co wyraża się w semantycznym traktowaniu ją jako mężczyznę”.

  Tyle ideolo, ale przecież płci kulturowych jest więcej (osoby trans-płciowe to osobny rozdział); właściwie liczba płci nogdzie nie jest ograniczoną. Poważne wyzwanie przed wami: rewolucja październikowa w gramatyce. Jestem dobrej myśli, permanentna rewolucja to dla was codzienność. Wszystko należy obrócić do góry nogami, ale dacie radę. Jak ludzie nie tego nie zechcą to zmienicie ludzi.

 80. Mauro Rossi

  ” Mianownik: to posłanko ― dopełniacz: tego posłanka ― celownik: temu posłanku, etc. Lub mianownik liczby mnogiej: te posłanka. Nie gubicie się w tym rewolucyjnym „ulepszaniu” języka?”

  Odmiana posłanki za Słownikiem Jezyka Polskiego. Liczba pojedyńcza i mnoga

  mianownik-posłanka-posłanki
  dopełniacz-posłanki-posłanek
  celownik-posłance-posłankom
  biernik-posłankę-posłanki
  narzędnik-posłanką-posłankami
  miejscownik-posłance-posłankach
  wołacz-posłanko-posłanki

  Mauro „komu przeszkadza” znajomość języka polskiego?

 81. „Czy Kidawa mogła była Czarzastemu pokazywać, że ma rebeliantów? Po koleżeńsku – powinna, moim zdaniem.”

  Jakich rebeliantów? Wobec czego? Przecież klub Lewica nie przyjął stanowiska nt. limitu 30-krotności.

  To przed jaką rebelią czy buntem przestrzegała „po koleżeńsku” Kidawa Czarzastego? Czego ta rebelia w klubie Lewicy, której się dopatrzyła Kidawa miała dotyczyć? Przeciwko czemu miała się toczyć?

 82. „I tak np. kobietę, która wygrywa wybory do parlamentu określa się jako „posłanka”.
  Czyli dopełniacz liczby pojedynczej od rzeczownika posłanko.
  …………..………………………………..
  Najlepiej sie zasypia szykujac posłanko dla posłanki gdzies w Polsce bo ona w tym czasie zasypia w Warszawie . Jej sasiadka przez sciane sejmowego hotelu ( swiezutka kadencja przed pierwszym posiedzeniem ) .. ..
  – Niech pani nawet nie probuje chrapac , pani poseł !
  Na skutek kulturowych uwarunkowań jej biologiczna kobiecość jest kwestionowana co wyraża się w semantycznym traktowaniu ją jako mężczyznę”.

 83. Jaki sens ma podział katolików na partie polityczne. Czy proboszczowie do nich należą. Świeckie partie utrwalają uprzedzenia w parafiach na podobieństwo kibolstwa stadionowego. Partyjność pomaga dzielić i rządzić. Tak sobie myślę,że wybory to zabawa w urządzanie świata niby po swojemu ale z bożą pomocą. Z ręką na sercu…a wystarczy zdać się na łaskę…W Watykanie nie ma kobiet na urzędach…przypadek…

 84. Czy do wdrożenia w życie 10 przykazań konieczne jest zapisanie się do partii politycznej. Czy nie wystarczy być przyzwoitym bezpartyjnym. Czy partyjny przebieraniec więcej może. Tak sobie myślę,że partie polityczne demoralizują zagubionych katolików jak większościowego suwerena i mamy co mamy. Jak trwoga to…a nie chowanie głowy w partyjnej piaskownicy…

 85. Kidawa kontra Błońska. Tak widzę spory polityczne katolików nad Wisłą. Tak sobie myślę,że ku uciesze KK. Rzymskie divide et impera ! ma się dobrze…a religia nie jednoczy…

 86. Tusk spasował i zsiadł z białego konia. Teraz szykuje ruch się gdzie diabeł nie może tam…Tak sobie myślę a co np.prezydent Niemiec może…siłom…wężykiem młody wężykiem mawiał Kobuszewski.

 87. @Adam100, AllEnglishSpeaking

  Dalszy ciąg nt. krytyka Trumpa ze strony republikanów Tym razem ze strony męża KellAnn Conway.
  George Conway: I’m ‚Horrified’ And ‚Appalled’ That The GOP Has Come to This

 88. Dziennikarka w radiu Zet zasypywała ministra Dworczyka pytaniami o finanse państwa, a ten dzielnie znosił te huragan i starał się odpowiedzieć.
  Akcyza na butelce piwa to tylko 6 groszy, na butelce wódki 1,40 złotego, składka na ZUS dla zarabiającego miesięcznie 14 tysięcy złotych wzrośnie zaledwie o 100 złotych.
  A gdyby tak jeszcze parę groszy więcej to kto by to zauważył, a jak korzystnie na stan kasy i zdrowia by to wpłynęło, pomyślałem.
  W poniedziałek z rana odpowiadać na pytanie po co tyle ministerstw i wiceministrów, to nie jest łatwe zadanie

 89. Ludzie owładnięci potrzebą nieustannej walki z nieistniejącą komuną, albo inną ideologią nie mają lekko, zwłaszcza gdy taka hydra stale się odradza i przyjmuje różne wymiary i postacie.
  Inni wpatrzeni w zachód na widok wschodu skręcają się z bólu i dostają zawrotu głowy.
  Są tacy nawiedzeni od kołyski, którzy wszędzie widzą podstęp i zamach, wszystko by zmieniali poprzez likwidację, nie wierzą nikomu i nie widzą nic poza własnymi zasługami w walce z komuną. Ci wieczni agitatorzy znajdują niestety wielu im podobnych zwolenników i popleczników.
  Świat politycznych awanturników i tajnych agentów wiecznie żywy

 90. Dzień dobry.
  Otwieram radio TOKFM, a tam ani słowa o Banasiu, Chrzanowskim, wieżach, 50k w kopercie, za to dużo o „potknięciu” Małgosi, która podobno obraziła Lewicę.

  Nie przełączam na Jedynkę w poszukiwaniu newsów o aferach Jarka. Prawa strona wie, co robi, ani mru mru, cicho sza, może suweren zapomni, a przynajmniej, skoro cicho o tym, to może z tymi aferami to jakaś przesada, to pewnie robota totalnej opozycji.
  Natomiast prawicowe media, TVPis, zajmują się Jaguarem prof. Grodzkiego.

  W TOKFM pada ‘odważna’ teza: „opozycja nie zdaje sobie sprawy z wagi wyborów prezydenckich”.

  W wiadomościach TOKFM o 9:00 przez całą minutę reporterka tłumaczyła techniczne kulisy przeprowadzki krakowskiego szpitala. A całe wiadomości to kilka minut, a w nich trudno zrozumiały głos damski, bardzo się spieszący.

  My, tu na EP, „zdajemy sobie sprawę z wagi”, ale cóż my możemy.

 91. Solidarność przeciwna zniesieniu 30krotności!
  Szeregowi członkowie Solidarności latami nie słyszeli, co to jest 30krotność, płacili ZUS przez cały rok.
  Podejrzewam, że Piotr Duda i zarząd pewnie nie płacili składki pod koniec roku i na wieść, że Jarek szuka kasy na swoje 4 lata (a po mnie choćby potop), zaprotestowali razem z Jarosławem G., obrońcą klasy średniej.
  Piotr Duda zagroził swoim związkowcom, że wyjedzie do Niemiec i tam obejmie ważną funkcję w ruchu związkowym. I pociągnie za sobą cały zarząd.

 92. żabka konająca
  18 listopada o godz. 10:08
  tu coś piszą na temat, zestawienie dwóch tytułów jest zastanawiające
  „Po zlikwidowaniu 30-krotności pensje zostaną obniżone najbogatszym”
  „Kowalski dostanie mniej – pracodawca będzie musiał zapłacić więcej”

 93. R.Sikorski
  W rozmowie z Gazeta.pl były minister spraw zagranicznych zabrał głos na temat swojego ewentualnego udziału w prawyborach PO. – Jest to przedmiotem refleksji. Zastanawiam się po pierwsze, czy to będzie proces fair, bo w ustawionych prawyborach już brałem udział – stwierdził Sikorski.

  Jak się nikt nie zgłosi to nic się nie stanie – ogłosić że się nikt nie zgłosił oprócz jednej kandydatki. No fakt, w takim razie lepiej było ją od razu… Schetyna może zgłosić się jeśli prawybory są istotne dla strategii wyborczej, może nawet zakończyć pradebatę słowami o uznaniu wyższości pani Kidawy, to by był mocny akcent w krajowej polityce.

 94. niestety moderator pastwi się nad linkiem i samolubnie zatrzymuje dla siebie, spróbuję podać adres wydawnictwa: business insider polska redakcja
  Business Insider Polska
  businessinsider.com.pl

 95. nic nie warci = najgorszego sortu

 96. A.Duda jest bezkonkurencyjny. Obecnie, i nie zanosi się na nic innego!
  Na pewno Kosiniak-Kamysz jest poważnym kandydatem. No cóż, liderka platformy co najwyżej może być na 2 (raczej 3) miejscu.
  Chodzi tylko o to jak przegrać i zachować twarz. Już widzę te nagłówki:
  „Konserwatywni Polacy znowu wybrali mężczyznę”.

  ps. proszę zapisać, w maju 2020 jak znalazł 🙂

 97. stasieku
  18 listopada o godz. 9:28
  To co piszesz pokazuje jakość dziennikarstwa w Polsce i fakt ze dziennikarze wchodzą władzy tam gdzie światło nie dochodzi.
  Grodzkiego chcieli by usilnie wypchnąć z senatu bo tam im strasznie przeszkadza. Oni już zdają sobie sprawę ze uzyskać druga kadencję Dudy będzie bardzo trudno. Jak uda się wmówić opozycji że tylko Grocki ma szansę wygrać z Dudą to wtedy była by szansa poprawić sobie senat.
  To że Kidawę tak atakują to jasne jak słonce – nie maja do czego się ciepnąć to za to że ponoć naraziła się lewicy
  Jak ci dziennikarze przypominają tych co tak ośmieszał Gogol

 98. Lewica broniąc się przed tym atakiem może śmiało zacytować 30 artykuł Konstytucji

  Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

 99. W mediach o zmianach w rządzie i prezesie tego stowarzyszenia co musi uważać aby rumaki się zbytnio nie rozbrykały jak na koźle siedzi zdeterminowany woźnica, któremu droga do celu się wije i wydłuża, a warunki atmosferyczne coraz gorsze i ze wschodu może nadejść zdecydowane oziębienie jak zabraknie gazu bo kurki zakręcą.
  Każdy może w takiej sytuacji czuć się niepewnie, gdy jest lokatorem takiego taboru jadącego dziurawą drogą.
  Z jednej strony mądry gospodarz powinien mieć na uwadze całość i o stan kasy dbać, z drugiej koszula bliska ciału i każdy chce tą kośc co jeszcze została ogryźć do końca, szpiku nie zostawić.
  Potrzeb dużo, tych palących i pijących też, a dla nich 6 groszy to już wydatek, czyż nie spotkaliśmy się na ulicach naszych miast z prośbą „daj pan parę groszy na piwo”, i jak tu takiego rodaka zostawić w potrzebie, a rząd musi wybrać

 100. Diabeł ubrał się w ornat i na mszę dzwoni – tak można scharakteryzować konstytucyjne wzmożenie niektórych polityków

 101. Wracając do wyborów prezydenckich, pierwsza runda chyba będzie najlepszymi prawyborami. Polska nie ma dwóch potężnych starych jak kraj partii, żeby aż silić się na wewnątrzpartyjne wybory. W Stanach nie ma problemu ze zgłoszeniem się wielu interesujących kandydatów i naprawdę dzieje się w prawyborach na wielką skalę.

 102. koleżanka nie poucza ale pisze, zostawiając sobie prawo do ostatniego słowa. Trzeba było zabrać głos na wspomnianym blogu i może zaprotestować tam przeciwko „dmuchaniu w żabią dupę przez słomkę.” Taki zwrot nie raził ?, słowo „ropucha” które użył @Tanaka pod moim adresem również nie?
  Sprawa psa niezaszczepionego, niewykastrowanego, biegającego luzem po okolicy i pozostawionego bez opieki również nie jest naganna? „Weterynarz” akceptujący tę sytuację i szereg innych głosów wykazujących się zupełną niewiedzą na temat potrzeb zwierzęcia jakoś nie wzbudziły odruchu protestu?
  Wszystkie te ubliżające treści przeczytane przez blogowiczkę sprowokowały ją żeby na tym blogu jeszcze coś dołożyć od siebie, coś równie podłego jak ze strony koleżeństwa sąsiedniego blogu.
  Jakiś czas temu złożyłam @Szarlo życzenia urodzinowe gratulując sprawnego umysłu w jej wieku, teraz znajduję że raczej nie bardzo wie o czym pisze, bo chyba nie było jej intencją świadomie mnie obrazić?

 103. @Bar Norte 23:06, dziękuję za wyjaśnienie, teraz myślę czy nazewnictwo jest tak istotną sprawą w temacie kobiecej godności, bo chyba o to chodzi.
  Myślę że się ze mną zgodzisz że to drugorzędna sprawa; któraś posłanka uczyniła ten temat swoją życiową misją, nazwiska nie pamiętam.

 104. taki temat dziś znalazłam w prasie, niewiele o tym mówimy: „Zapomniane ludobójstwo: jak naziści zamordowali jedną czwartą europejskich Romów, a następnie wymazali z historii”
  https://www.yahoo.com/news/forgotten-genocide-quarter-europe-roma-101814929.html

 105. Dlaczego Zdrojewski niby szczery do bólu nie mówił o podniesieniu wieku emerytalnego przed wyborami do Senatu. Tak sobie myślę,że mądry Polak przed szkodą. Ale potem będzie: a nie mówiłem…

 106. W.Czarzasty dziś rano:
  – Wypowiedź pani marszałek o nas, że nie jesteśmy warci jest bardzo arogancka, niesympatyczna i moim zdaniem kończy dyskusję ws. poparcia pani Kidawy-Błońskiej przez polską lewicę. Skończyły się takie czasy, że my, lewica, mamy zabronione prezentowanie swojego stanowiska – powiedział Czarzasty

 107. Lewica rozpoczęła więc marsz ku wyprzedzeniu PO w klasyfikacji najważniejszych partii krajowej polityki.

  To rozwój sytuacji zupełnie logiczny, tak w obecnym, jak i w zasadniczym, kontekstach.

 108. @ po angielsku

  Suweren może nie taki głupi ( w USA )

  https://www.youtube.com/watch?v=RKRvdFQq7aM

 109. „Schowaj tę pukawkę Brunner!” – powiedziała Lewica do PO

 110. Małogorzata Kidawa-Blońska jako jedyna kandydatka KO w prawyborach? Oj niedobrze, niedobrze. Czekam na deklarację panów: Budki, Sikorskiego i Arłukowicza. Każda z tych kandydatur ma swoje wady i zalety, ale pani Małgorzata ze swoją spokojną, gładką elegancją w szerokim tego słowa rozumieniu, mało wyrazistą osobowością nie jest porywająca. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych panów brakuje jej choć odrobiny charyzmy.
  A tak na marginesie. @żabka konająca nie odpuszcza. Odkąd ma szlaban (w pełni zasłużony) na LA, tutaj wylewa żale, jak zwykle mocno okraszone złośliwościami. Atakuje na ogół wciąż tych samych adwersarzy za jakieś zaprzeszłe „winy”, choć ci już ją ignorują, bo „dyskutowanie” z @ażbką jest bez sensu.
  „Jakiś czas temu złożyłam @Szarlo życzenia urodzinowe gratulując sprawnego umysłu w jej wieku, teraz znajduję że raczej nie bardzo wie o czym pisze” – pisze żabka en passant. To wyjątkowo grzeczne „rozprawienie się” z @Szarlo, bo zazwyczaj jedzie po bandzie w przekonaniu, że jest prawa, sprawiedliwa, a już humanitarna to do imentu (obrończyni zwierząt, Ukraińców na Majdanie jeśli dobrze zrozumiałam, pamiętająca ( w domyśle – chyba jako jedyna na EP – o zagładzie Romów podczas wojny) itd. itp.
  Jej natrętne kumkanie zdaje się nie mieć końca.

 111. Prawdziwy problem pojawiłby się w przypadku ogłoszenia prawyborczych debat nie przez PO, tylko przez Konfederację. Braun kontra Korwin, transmisja, parę milionów widzów ogląda.

 112. @

  Kamienica Mariana Banasia. Na akta poczekacie 70 lat
  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25419687,kamienica-mariana-banasia-na-akta-poczekacie-70-lat.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  ciemny_lud18.11.2019, 11:23
  To fajne: akta kamienicy Banasia tajne przez 70 lat. Dane polskiego wywiadu i kontrwywiadu wojskowego dostępne od zaraz , dzięki Macierewiczowi. Polityka ludzi, którzy maja „taki piękny życiorys”.

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 113. Apetyt na lewicy duży, ale liczba wyborców się nie zmieniła, tylko teraz nie musieli jak cztery lata temu zastanawiać się na którą frakcję głosować, a wówczas przypadkowo, na własne życzenie znaleźli się pod wyborczym progiem, co jednak miało kolosalne następstwa. Tak więc te 50 mandatów, te minimum 50 mandatów to nie jest w 460-cio osobowym parlamencie wiele, ale się liczy. Program powinien być skromny i realny, przekaz prosty i jasny jak przemówienia Włodzimierza Lenina w Piotrogrodzie. Wtedy dotrze

 114. Tanaka
  Podałeś konkretne dane dotyczące Ukrainy, pozwalające ocenić jej status ekonomiczny i cywilizacyjny. Ja opieram się na obserwacjach (ogląd na żywo, kontakty z Ukraińcami tam i w Polsce).
  Byłam na Ukrainie dwukrotnie, w 2000 i 2009 roku. Zjeździłam kawał Ukrainy zachodniej aż po Kamieniec Podolski. Prawie 10 lat między pierwszym a drugim pobytem i tylko nieznaczne zmiany na lepsze, np. przyzwoicie odrestaurowany stary Lwów (nie było już tandety i picu, gdy chodzi jakość użytych do tego materiałów ). Drogi nadal koszmarne. Kruszący się asfalt z dziurami. Zamiast koszy na śmieci w powszechnym użyciu tekturowe pudła ze sklepów, po artykułach spożywczych, do publicznych ustępów strach wejść, bo fekalia są wszędzie. W eleganckich kawiarniach czy restauracjach są przeważnie toalety „na stojąco” (czyli miejsca na dwie stopy), spłukiwane wodą jak w normalnym wc.
  Walące się ogrodzenia w mijanych wsiach to raczej norma. Rzadko – przydomowe ogródki, prawie zero kwiatów, ale podobnie jak u nas ławeczki, a na ławeczkach faceci, tacy jak u nas ławeczkowi z „Rancza”. Tyle że mniej schludni. Do rozmowy skorzy, zwłaszcza gdy poczęstujesz piwkiem i fajeczką. Spytałam, czy jest u nich samorząd i co robi. Coś tam bąkali, że są władze gminy i tyle. Spytałam więc, dlaczego się nie skrzykną i nie zakopią dołów na drodze przez wieś, nie nawiozą szutru. Zrozumiałam , że tak sami chyba nie mogą.
  Oczywiście to tylko obrazki, migawki, które mogłabym mnożyć.
  Rzecz w tym, że tkwią w marazmie jak z Mrożka (a może byśmy.. łe). Kto bardziej przedsiębiorczy, a takich jest coraz więcej, jeździ do Polski, bo niemal za miedzą, ciężko pracuje i przywozi „gotowe” dulary, na które wcześniej zamienia zarobione złotówki. Euro też jakoś nie mają wzięcia. Widziałam, będąc tam na weselu, że państwo młodzi dostawali koperty z dolarami.
  Z tego, ci opowiada „moja” Ukrainka, gorzej się żyje niż wtedy, gdy gościłam na weselu jej brata pracującego w Polsce na budowach. Ogromna inflacja zjada teraz zarobioną w Polsce kasę znacznie szybciej, a ceny na te same artykuły w porównaniu z Polską są wyższe.
  Moja N. w ogóle nie interesuje się polityką i właściwie chyba niczym. Na pewno nic nie czyta, nie chodzi do kina itp. Ja jej opowiadam, jeśli poprosi, co słychać na Ukrainie (zdawałam np. relacje z Majdanu), gdy dzieje się coś spektakularnego. Liczy się praca, kasa i robienie zakupów, co uwielbia. Jest fajną młodą kobietą, wrażliwą, bystrą, praktyczną, otwartą (zwierza mi się ze wszystkiego), której bezgranicznie ufam i bardzo się wzajemnie lubimy.

 115. Sorry
  Post do @Tanaki powinien wylądować nie tu, lecz na LA.
  Już błąd naprawiłam.

 116. Richard Gere pierwszy raz w Polsce. W sejmie w towarzystwie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Bardzo ładne zdjęcia w sieci

 117. Dawno nie pisałem o Ukrainie, ale we Wrocławiu jest ich już tyle, że każda informacja może być ważna.
  Gdybyśmy uznali, że wszyscy Ukraińcy z terenów Polski międzywojennej zasługują obecnie na polskie obywatelstwo jakiś problem mielibyśmy z głowy.
  Zdarzają się przecież zwykli sąsiedzi tych wysiedlonych z Kresów po wojnie

 118. W Gazecie Wyborczej (HISTORIA) Joanna Banaś poleca książkę Andrzeja Krajewskiego o PRL-u. Recenzja, o PRL-u w krzywym zwierciadle, ale z pewnością do książki warto zajrzeć żeby wiedzieć jak żyli Polacy przez 45 lat po wojnie i z jakimi trudnościami musieliśmy się mierzyć.
  Sądzę, że autor obiektywnie odniósł się do tego szczęśliwego okresu w naszych dziejach

 119. Is42 pisze: – Richard Gere pierwszy raz w Polsce. W sejmie w towarzystwie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Bardzo ładne zdjęcia w sieci

  Is42,
  widziałem w telewizorze. Odniosłem wrażenie, że Małgośka nie dialogowała z Ryśkiem bezpośrednio a za pomocą tłumaczki. Jeśli moje spostrzeżenie było trafne to niech Małgośka spada na drzewo banany prostować a nie kandydować. Obym się mylił. Może jednak nie jest Komorowskim w spódnicy.

 120. @
  TVN szykuje hit ws. Przyłębskiej. Dziennikarze zdobyli dowody ws. jej rządów w TK

  „Jeżeli takie rzeczy dzieją się rzeczywiście w Trybunale, to przekracza to granice mojej wyobraźni. To absolutnie niedopuszczalne” – tak ustalenia reportera „Czarno na białym” w TVN24 skomentował były prezes TK Bohdan Zdziennicki.

  https://natemat.pl/290859,tvn-zapowiada-material-o-julii-przylebskiej-i-o-tym-jak-rzadzi-w-tk

  Mój komentarz:

  O q**. Kiedy ci Polacy zmądrzeją.

 121. Lewica śmiertelnie urażona i Kidawy nie poprze

  Słowa, słowa, słowa … Meritum dyskusji jakie jest, mam nadzieję, że każdy widzi. Nikt pomysłu zniesienie limitu 30-krotności nie popiera, chyba że jest totalnie zależny od prezesa Kaczorka, a ma on dziurę w budżecie. Albo ktoś, komu ideolo fiu bzdziu uderza do głowy. Sojusz nieodpowiedzialnych ideologów z prezesem i jego Mateuszem pod presją finansową. Solidna perspektywa dla Polski.

  No i po co poważnemu politykowi ten grzyb targania się bez sensu. Chyba że lubuje się w umizgach i dąsach. Ale takich ze świecą szukać. Dlatego Kidawa musi startować w prawyborach przeciw Błońskiej i na odwrót. Dlatego Tusk powiedział dziękuję, postoję.

  Lewica mam wrażenie rośnie w siłę najbardziej po wyborach. Osobiście rozczarował mnie jej wynik miesiąc temu. Zapowiadali trzej barytony (pardon, jeden mezzo 😉 ), że dostaną 20 procent, liczyłem na 25, najchętniej widziałbym ze 30 lub więcej. Ale jest zaledwie ćwiartka tego co demokratyczna opozycja uzyskała, wiele mniej niż połowa tego 5-milionowego tłumu, który głosował na ohydną Platformę. Marzenia, przeplatane mrzonkami o rzekomej silnej pozycji Lewicy jako języczka u wagi, czy rozgrywającego między PiS i PO. Lewica miałaby wskoczyć na miejsce Porozumienie Gowina w Zjednoczonej Prawico-Lewicy?

  Wariatkowo się robi.

 122. mag
  18 listopada o godz. 14:43
  A ja mam przeciwnie do wielu nie tylko na tym blogu – uważam, że im mniej kandydatów wystawi opozycja tym lepiej dla kandydatów, bo głosy poparcia jak i głosy przeciwników PiS rozpływaj, i po pierwszej turze może powstać wrażenie, że Duda wygrywa.
  Gdyby przykładowo opozycja wystawiła tylko Błońską to ta wygrała by z Dud,a w cuglach nw pierwszej turze. (tak wynika to z rozkładu poparcia w wyborach parlamentarnych i obecnych sondaży gdzie PiS spada)
  I tak jak Kociniak przez swój egoizm załatwił PiS zwycięstwo większościowe, tak teraz lider lewicy chce go naśladować przy wyborach prezydenckich (jak trudno panom politykom schować chwilowo swe ambicje i zadziałać zgodnie z dobrem publicznym)

 123. teo
  18 listopada o godz. 17:29
  Napisałem już do mag trochę tego, co pasuje tez do twego postu. Pan wódz lewicy zapomniał, że traci się szybko , odbudowuje powoli. PiS zrobił wszystko, by lewice wskrzesić i lewica ma teraz niepowtarzalna szanse powrotu na szczyty polskiej polityki , ale ten powrót zależy przede wszytkom od zlikwidowania PiS (które zagraża demokracji i gospodarce i polityce zagranicznej Polski i zdrowym stosunkom między ludźmi) gdy Lewic pomoże PiS ‚owi trwać ludzie jej tego nie wybaczą ( a to może ja pogrzebać na długi czas). Pospiech jest jak kiedyś mówiono konieczny, ale przy łapaniu pcheł

 124. żabka konająca

  „teraz myślę czy nazewnictwo jest tak istotną sprawą w temacie kobiecej godności, bo chyba o to chodzi.
  Myślę że się ze mną zgodzisz że to drugorzędna sprawa”

  Po częsci się zgodzę a po częsci nie.

  Temat feminatywów wypełnił martwy sezon polityczny przed ukonstytuowaniem się nowego Sejmu. Tak więc nie można powiedzieć by wyparł jakieś ważniejsze tematy. Pretekstem do dyskusji była prośba częsci nowowybranych posłanek by im na tabliczkach w sali plenarnej wpisano nie „poseł” ale „posłanka”. Z czego oczywście się administracja parlamentu nie wywiązała.

  Zresztą ten parlamentarny akt oporu wobec feminatywów nie ma większego znaczenia bo nie konserwatywni puryści ale samo życie niosące emancypację zmienia polszczyzne. W tym ujęciu nikogo przecież już nie dziwią „nauczycielki”, „bibliotekarki”, „urzedniczki”, „farmaceutki”, „sędziny”, „pielegniarki”, „malarki”, „aktorki” czy „lekarki”.
  Trudno sobie już wyobrazić by jakiś dziennikarz zwracał się np do gwiazdy filmowej per „Pani aktor” – jak doradza Mauro w odniesieniu do „posłanki” („Pani poseł”).

  Tak wiec administracyjno-jezykowa blokada „posłanek” na nic się nie zda. Tym bardziej, że kontestacja feminatywów ma charakter wybiórczy. Bywa, że ten sam polityk, któremu przez usta nie chce przejść „posłanka” bez refleksji o owej „posłance” mówi np „bolszewicka lewaczka”. W tym kontekscie feminatywy odnoszace się również do wyrazicielek pogladów politycznych mu już nie przeszkadzają.

 125. OPZZ ma rację

  „Poselski projekt zniesienia limitu trzydziestokrotności jest kontynuacją złych zasad stanowienia prawa. Projekt ten powstał poza dialogiem społecznym. Ponadto twórcy projektu całkowicie pominęli konsultacje w ramach Rady Dialogu Społecznego, podważając tym samym sens jej istnienia. Zasada bardzo szybkiego stanowienia prawa, w ważnych dla pracowników sprawach, bez konsultacji społecznych jest nie do przyjęcia” – pisze w swoim poniedziałkowym stanowisku OPZZ.

  Związkowcy wymieniają wszystkie złe konsekwencje projektu PIS

  „W najbliższych latach zwiększy przychody do FUS, ale już w następnych spowoduje wzrost wydatków. Trudno jednoznacznie przewidzieć, czy przychody je zrekompensują. Dodatkowo, przyjęcie ustawy zmniejszy wpłaty do Narodowego Funduszu Zdrowia o ponad 500 mln zł rocznie. To ważne w kontekście złej kondycji publicznej ochrony zdrowia. Uważamy, że w ten sposób nie można prowadzić polityki publicznej, która wymaga szerokiego poparcia społecznego” – czytamy w apelu.

  Wszystko niekorzystne dla pracownika:
  Zamiast nad podwyższeniem składek dla określonej grupy społecznej z największymi zarobkami OPZZ chce dyskusji o zmianie całego systemu emerytalnego.

  Taka dyskusja mogłaby się według związkowców odbyć w Radzie Dialogu Społecznego.

  „Niestety, tak się nie stało. W Sejmie trwają tymczasem prace nad dwoma projektami ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych, pierwszy reguluje zniesienie limitu trzydziestokrotności, drugi utworzenie Funduszu Solidarnościowego. Jednocześnie zapowiedziano dwie kolejne zmiany – tzw. mały ZUS oraz likwidacja OFE. W ocenie OPZZ jednoznacznie świadczy to o braku koncepcji rządu na uporządkowanie i poprawę systemu. Projekt dotyczący Funduszu Solidarnościowego również nie był przedmiotem konsultacji w RDS” – piszą związkowcy i dodają, że żadna z proponowanych zmian emerytalnych, które szykuje nam rząd, nie jest jednoznacznie korzystna dla pracujących.
  https://wyborcza.pl/7,155287,25422901,mamy-stanowisko-opzz-od-ktorego-lewica-uzaleznia-poparcia-pis.html

  ——

  Itd, itd. Kto by pomyślał (w 1980 roku), że pokocham OPZZ 😉
  A Lewica podzielona. Na ideolo bolszewików w dennej mniejszości i rozważną resztę, która się nad nimi pochyla. Bolszewicy (Razem) wznieśli rewoltę, ale czy ją wygrają? Czy zdominują Lewicę? Wątpię osobiście.

  A Kidawa z Błońską jadą dalej, Richard rzucił się w pogoń i do całowania … mydlana opera polityczna. Będzie jeszcze wiele odcinków.

 126. maciek.g (17:35)

  Good point! Przecież Lewica stopniowo traciła wyborców na rzecz PiS, pośrednio przez SO. I tam mogłaby ich odzyskać, od PiS, bo nie od Platformy. Po drugie, niech się prezes Kaczorek z Mateuszem wykrwawią teraz, pardon, niech piją to piwo, co je naważyli. Notabene, nie mieli innej metody na dojście do władzy. Tony tłustej kiełbachy wyborcze …

  Wmyśliwszy się w sytuację na scenie, październikowy wynik wyborczy podzielonej opozycji jest idealny, a nawet jedyny z możliwych.

 127. @
  adam100
  18 listopada o godz. 17:26

  O q**. Kiedy ci Polacy zmądrzeją.”

  Jak uczy historia Polakom na zmądrzenie potrzeba minimum 50 lat okupacji. Jak pomiędzy 1863 a 1918 . I to nie na długo.

  Dlatego potrzeba nam jak najgłębszej integracji w ramach UE, bo to jest na dziś jedyna instytucja, która może powstrzymać nasze samobójcze zapędy.

 128. @teo
  Mnie mniej interesują argumanty za i przeciw utrzymaniu 30krotności. Ciekawe są gierki Jarka.
  Nara

 129. @
  A TASTE OF BOOGIE ( Polak, potrafi)

  https://www.youtube.com/watch?v=ip8nJMHxSlo

 130. maciek.g 18 listopada o godz. 17:35 pisze: –I tak jak Kociniak przez swój egoizm załatwił PiS zwycięstwo większościowe, ….

  Maćku G.,
  to brednia jest. Gdyby Kosiniak nie wziął rozwodu z KO to zmarnowałyby się głosy na Kukiza, Lewica by się nie zjednoczyła i zmarnowanych głosów byłoby pewnie jeszcze więcej, nie 1,5 % a dużo dużo więcej. Największym beneficjentem byłby PiS, tak samo jak w 2015 i zwycięstwo PiS byłoby znaczniejsze. Ludzie to nie pionki na szachownicy, które możesz sobie dowolnie przestawiać i włączać kalkulator d’Hondta.

 131. Mad Marx
  18 listopada o godz. 18:10

  Święte słowa.!!

 132. Zapytam jeszcze raz: czy w tym kraju jeszcze ktoś wie czym powinna się różnić lewica od reszty tego faszystowskiego badziewia? Przecież „Żubr” (jednak chimera a nie odrębny gatunek) nawet jeszcze nie raczył zabrać głosu w sprawie sprawiedliwych podatków. W kółko pierdzielą wszyscy o 30 krotności, bo to fajna ściema dla ciemnego ludu (właściwie bydła). Dobra, zostawmy ten trudny temat, bo i tak nic (tu było mocniej) z tego będzie.
  Jest nowa afera z bandytami w tle, a właściwie Beaty na tle wydziaranych bandytów. Coś mi się zdaje, że ten kraj nad Wisłą wrócił do problemów z pospolitą bandytką, która tym razem wkręca się do polityki. Czuję, że to dopiero początek fajnych wieści z kręgów bandytyzmu zblatowanego z politykami wyższych półek. Jak na Słowacji bandzior mógł rozstrzelać parę dziennikarzy, a po ustąpieniu skompromitowanego tym wydarzeniem rządu, kompletował następny gabinet, to nie wydaje mi się, że tu może być inaczej. Cały czas myślę o aferze sutenerskiej z Przemyśla (w tle były marszałek Sejmu) i nie pojmuję, dlaczego to nagle ucichło. Nie dzieje się nic, a przecież ci alfonsi dokumentowali wyczyny polityków z paniami (tu była nazwa konkretnego fachu), co nie jest moim zdaniem takie złe. Problem jest ten, że ci panowie (nazwa męskiego organu) handlowały kobietami, a polskie służby o tym wiedziały i nic. Kto tu jest większym draniem: alfonsi, czy polskie służby i nadzorujący (???) je politycy. Cóż, pod Jasną Górą też się zrobiło ciemno od wygolonych łbów święcących swoje maczety i siekiery do kibicowania.
  OK. do rzeczy. Czy zauważyliście, że Budyń i cała reszta tej faszystowskiej jaczejki nie szła z „patriotami” w Dniu Nienawiści Narodowej 11 listopada? Dlaczegóż to opuścili najbardziej patriotyczną część NARODU (Budyń nawet dziękował patriotycznym kibolom za udział w „pogrzebie” Inki). Było coś, albo jest więcej? Kto tym w końcu kręci? Jarek albo już jakiś kark?
  Bez „wyrazów” komentarze tracą jaja.

 133. Legat to twardziel; jego koszarowy, jędrny język może sie podobać, kiedy np. powiada ” Kidawa walnęła jak chory w basen i jeśli zostanie przeciwnikiem Dudy w drugiej turze to za to zapłaci niemądre babsko bo zniechęci część sympatyków lewicy do ruszenia tyłków do urn
  Jak się nie zgadza z kimś, to go koryguje też jak kapral „To brednie„.
  No i znów po kibolsku traktuje Kidawę i Gere nie szczypiąc się widziałem w telewizorze. Odniosłem wrażenie, że Małgośka nie dialogowała z Ryśkiem bezpośrednio a za pomocą tłumaczki. Jeśli moje spostrzeżenie było trafne to niech Małgośka spada na drzewo banany prostować a nie kandydować.
  Poza tym , co jakiis czas zlubością przypomina bul Komorowskiego. Oj , chyyba Komorowski popadł naszemu kapralowi

 134. Lewy,
  rozumiem, że dla Ciebie ważniejsza jest forma a nie treść. Tym się różnimy. I niech tak zostanie.

 135. Lewy
  18 listopada o godz. 18:54

  Oficer prowadzący ?

 136. Naucz się w końcu. Kapral to nie oficer.

 137. legat
  18 listopada o godz. 19:05
  Mam dla ciebie banalną informację; Kultura też jest ważna.

 138. @
  Naucz się w końcu. „Oficer” to komplement !

 139. Lewy 17 listopada o godz. 21:33 pisze: Natomiast Duda to komiczny człowieczek, który byłby na swoim miejscu, gdyby był np. fryzjerem, sprzedawcą damskiej bielizny, lokajem(z resztą jest lokajem).
  Rzecz się tak ma z wielu innymi „politykami” Kaczora. Ten kurdupelspecjalnie powybierał takich byłych ogrodników(Kuchciński) perukarzy (Suski), żeby czuć sie pośród tych wykatapultowanych na polityczną orbitę ludzików jak Napoleon.

  Lewy,
  to jest ta Twoja kultura hipokryto?
  Obejrzyj się w lustrze .

 140. OK. Nich będzie kapral.

 141. „Mój komentarz był twardy i bezkompromisowy. Zbyt twardy i zbyt emocjonalny. Prawdy należy bronić, ale czynić to należy rozważnie i spokojnie. Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne” – napisał były proboszcz parafii w Jasienicy.
  Więcej:
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Ksiadz-Lemanski-o-premier-Szydlo-Lze-jak-bura-suka

 142. legat
  18 listopada o godz. 19:41
  No dobrze, gorączkowo szukałeś haka na mnie i znalazłeś „kurdupla”. I jakoś tego nie wstydzę sie, bo na tego szkodnika, amoralnego szkodnika mam w zanadrzu mocniejsze epitety. Natomiast twoje odnoszenie sie do K-B nazywając ją Małgośką, to kapralu, zupełnie niezrozumiała poufałość.
  Ale dam sobie z tobą spokój, skoro dość nonszalancko traktujesz normalnych ludzi (nie szkodnika kurdupla), zarzucasz brednie innym, piszesz barwnie o kobiecie, że walnęła jak chory w basen, no to sobie szalej na blogu, kładź brudne buty na stole, grzeb palcem w uchu albo w nosie, bo to ci wolno. Juz więcej nie będe cię informował o kulturze.

 143. Jakie ma znaczenie nazwa pod którą rząd chce zebrać pieniądze. Podatek, zrzutka czy składka, albo danina dla obywatela nie ma znaczenia, szczególnie gdy to przeciętnego pracownika nie dotyczy, bo temu pracownikowi niczego się nie zabiera. Niewiele zbierze się od tych co zarabiają więcej niż 14 tysięcy miesięcznie, czyli dużo więcej niż dostaje zwykły pracownik.
  Można też wprowadzić trzeci próg podatkowy. Jednak wyższa składka dla bogatych i ustanowienie górnej wysokości emerytury przy okazji jest próbą skłonienia lewicy do współpracy z rządem, taki rodzaj zabezpieczenia przed krytyką z tamtej strony. Chcieliście socjalizmu to go będziecie mieć, w calej okazałości zgodnej z doktryną, że wszystkim według potrzeb bo każdy musi jeść

 144. Lewy,
  nie możesz i nie potrafisz wyjść z roli belfra? Jak nim byłeś, to interlokutorzy nie mieli odwagi powiedzieć Ci wprost, że jesteś zwykłym burakiem ale Ci powiedzieli, bo ukradli Ci rower przecież. Zrozumiałeś coś z tego buraku ze swoją kulturą?

 145. @
  W najbliższy wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecyduje o legalności Krajowej Rady Sądownictwa.Co za tym idzie, zdecyduje o legalności wszelkich jej decyzji.
  https://www.newsweek.pl/opinie/przeklety-wtorek-pis-u/gtxpwzn

 146. Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne”

 147. legat
  18 listopada o godz. 20:18
  Witaj N.e.m.e.r.No popatrz, popatrz. A przecież mogłem się N.e.merze domyslić, po twoim odnoszeniu sie do kobiet. Kiedys naśmiewałeś się niewybrednie z Komorowskiej.
  Zostałes ośmieszony, poczułeś się skompromitowany więc znikłeś. Myślałem, że coś ci się stało, a ty pojawiłeś się jako legat.
  Wszystko teraz jasne.
  Wiesz co cię zdradziło ? – Rower. Kiedy pare lat temu opowiedziałem na blogu, że mi z przed szkoły ukradziono rower, ty miałeś uciechę. Wielokrotnie wracałes do tego roweru, to był taki twój „hak” na mnie.
  Mag mi opowiadała, że raz wprosiłeś się na spotkanie, które ona urzadzała dla innych gości blogu. Podobno zjawiłeś się w czerwonej koszuli. Ciekawe, czy to prawda, że była czerwona.

 148. @legat
  Coś ty takiego zrobił, że cię zbanowano. Powyższy komentarz wrzuciłem z twoimm byłym nickiem bez kropek i wpis został odrzucony. Legacie co ten N.e.m.e.r.
  Ale nie martw się, nie będe na ciebie donosił

 149. od dziś będzie to moje motto, czyli logo firmy:
  „Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne”
  Napisałam dwa a nawet trzy poruszające do żywego komentarze (znamy, znamy – manipulacja emocjonalna) i widocznie ciężar gatunkowy był nie do udźwignięcia przez komputer, moderatornię, skoro zniknęły bez wieści. Mój czas na konferencję blogową minął – może później.

 150. Lewy,
  jaki Ty jesteś inteligentny! Po tylu latach Twoje IQ-85 (czy cóś podobnego) pozwoliło Ci na takie odkrycia! Jestem pełen uznania. A donoś sobie donoś, ostatecznie taka drastyczna zmiana w Twoim życiu i zaprzestanie donoszenia mogłoby Ci zaszkodzić i popadłbyś w depresję. W tym wieku to trudna do zwalczenia choroba.

 151. a jednak, pozostało mi jeszcze kilka minut o co widzę?
  Naprasza się o założenie lampy przez przypadkowego przechodnia w Lyonie. Rower już zginął, a to było pierwsze ostrzeżenie
  Zapomniałabym:
  Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne”
  Ps.
  zaraz sprawdzę to zbanowanie, mam nadzieje że jak zwykle łże jak bura suka

 152. legat

 153. Żabko nie legat tylko N.em.e.r

 154. @Lewy
  A jakże, pamiętam. N. był w czerwonej koszuli i faktycznie zjawił się nieoczekiwanie w ówczesnej restauracji Żywiciel (dziś nazywa się inaczej) przy placu Inwalidów. @Anumlik przyszedł wcześniej, ale szybko się zmył, bo musiał odebrać z pociągu żonę ze zwichnięta kostką, był jeszcze @lonefather z synkiem i narzeczoną oraz ja. W tamtych zamierzchłych czasach żabka chyba jeszcze nie szalała, pardą – kumkała na blogach.
  Pozdro

 155. jednak nie szkoda czasu na kilka minut radości – oto @Lewy – seksista daje lekcje savoir -vivre na blogu! „O kobietach z szacunkiem”, przypomina @Lewy z demencją starczą bo jak inaczej wytłumaczyć dziesiątki wcześniejszych komentarzy obrażających kobiety? Chyba nie hipokryzją?
  Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne”

  Ps. @mag powiedziała że się wprosił? na krzywy ryj? – znam inną wersję oficjalną, napisaną przez koleżankę, znaczy „krzywy ryj”, wyszeptany do lewego uszka @Lewego? Wierzę że tak powiedziała, to stara plotkara.
  Przeprosiny jak wyżej.

 156. @ stasieku
  18 listopada o godz. 9:37
  „Piotr Duda zagroził swoim związkowcom, że wyjedzie do Niemiec i tam obejmie ważną funkcję w ruchu związkowym. I pociągnie za sobą cały zarząd.”

  Toż to nieszczęście będzie…… a Niemcy wiedzą?

 157. „Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne”
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25421617,kidawa-blonska-mowila-o-nic-niewartej-lewicy-teraz-sie-tlumaczy.html#opinions
  Do swojego motta, logo, dodaję: „może powiedziałam za mocno”

 158. Problem dla PiS – orzeczenie TSUE w sprawie KRS
  adam100
  18 listopada o godz. 20:30
  @
  W najbliższy wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecyduje o legalności Krajowej Rady Sądownictwa.Co za tym idzie, zdecyduje o legalności wszelkich jej decyzji.

  Mój komentarz
  To będzie bardzo przykra konstatacja dla PiSu oraz bardzo napięta sytuacja dla UE jako wspólnoty traktatowej. Chodzi o egzekwowalność orzeczenia TSUE.
  Dotychczas PiS po wyroku TSUE wywijał się gorączkowymi nowelizacjami ustawy o Sądzie Najwyższym. PiS ustąpił (w części) w sprawie SN błyskawicznie wiedząc, że im prędzej to zrobi, tym szybciej zapadnie cisza nad tą sprawą w Polsce, bo w Umęczonej sprawy ustrojowe takie jak trójpodział władzy, czy niezależność sędziów, interesują większość społeczeństwa tyle co zeszłoroczny śnieg, 12 razy mniej niż 500 plus.

  Tym razem sprawa jest poważniejsza. Dla PiSu, bo ileż można kłamać. Dla Unii, bo ileż razy można pokazywać bezsilność w kwestiach zasadniczych.

  PiS ma tylko jeden argument i będzie się go trzymał kurczowo, do znudzenia eksploatował – powoływanie się na konstytucję – wszystko jest OK, bo jest zgodne z konstytucją naszą, polską, a konstytucji naszej, polskiej nie może podważać żaden sąd obcy, nawet unijny.
  Będzie to o tyle dziwne, że PiSowscy politycy niejednokrotnie obrzucali wyzwiskami konstytucję polską jako twór postkomunistów (z Kwaśniewskim na czele), jako relikt poprzedniego ustroju, jako broszurę (manifest) napisaną przez genderystów, LGBTowców, lewaków, liberałów, itp.
  Pzdr, TJ

 159. Pamietam, ze Owsiaka bardzo powaznie podpowiadano do nagrody Nobla , a tez na prezydenta. Mozna wrocic do tych pomyslow.
  Czy PO nie moglaby sie rozwiazac i zaczac od nowa jako partia o …..jakim charakterze? Mozna podejrzerwac, ze P. M.K.B. nie bedzie lapac upadajacej hostii, co dla jednych jest smieszne, dla drugich nie, a dla trzecich obojetne. Natomiast owa kandydydatka na prezydenta wypowiedziala sie, ze nie widzi potrzeby zmiany w ustawie aborcyjnej, bo jest wlasnie w sam raz. Powialo swierzoscia.

 160. Gazeta.pl zamieszcza ripostę Zawiszy (kobieta) z Lewicy na słynne słowa Kidawy. Riposta zawiera informację że 60% głosowań PO było zgodnych z głosowaniami PiS, w tym głosowanie za upamiętnieniem Brygady Świętokorzyskiej.

 161. To jutro zapowiada się ciekawy wtorek. Wyrok TSUE, wystąpienie premiera i mecz piłkarski Polska – Słowenia, jedyna drużyna z którą przegraliśmy kiepsko grając na wyjeździe i warto wziąć rewanż, choćby skromny.

 162. Jeśli to prawda, to Kidawa nie ogarnia sytuacji i nie poradzi sobie w kampanii.

 163. @Zyta2003, czy ty piszesz poważnie o tej świeżości? jeszcze w kontekście braku potrzeby zmiany w ustawie bardzo zachowawczej. Chyba źle zrozumiałam

 164. „Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne”
  „może powiedziałam za mocno”
  @mag, niestety ale szalałam, na dodatek w przeciwieństwie do was mam lepszą pamięć, stąd to sprostowanie. Jesteś fałszywą babą – to wszystko, co innego pisałaś wówczas, co innego teraz. Dlatego zbanowanie na blogu LA w jego obecnej wersji oceniam jako słuszne i przynoszące mi zaszczyt.
  Obecna wersja proponowana przez głównodowodzacego generała- sierżanta* brzmi: unowocześniona wersja trzymadełka na czapkę (przy kierownicy roweru). Miałkość umysłowa porażająca (patrz teksty o chorym psychicznie człowieku który dokonał samospalenia), lojalność blogowa sekciarska. Także twój komentarz wklejony przez przypadek na tym blogu przynosi wstyd niewiedzy autorce.

 165. @Zyta, czy ty tak poważnie o tym Owsiaku?

 166. Nie watpie, ze bylo i jest tyle wspanialych, albo chociaz twardych kobiet na rynku swiatowej polityki, ktore w gronie najwazniejszych politykow jako jedyne „nosza spodnie”. Sami mozecie sobie robic ich liste.
  M.K.B. przyslowiowych spodni nie nosi, mimo wysokich stanowisk jakie pelnila jest tylko przyslowiowa „paprotka”. Tak dokladnie nawet nie wiem w jakim gabinecie. PO? Sorry.
  Mysle, ze wysmiewana i znienawidzona Szydlo bardziej nosila spodnie, bo to ona poprowadzila zwycieska kompanie. Potem wszyscy sa pod wladza komendanta, wiec i ona tez.

 167. @ żabka konająca
  18 listopada o godz. 11:18

  ” taki temat dziś znalazłam w prasie, niewiele o tym mówimy: „Zapomniane ludobójstwo: jak naziści zamordowali jedną czwartą europejskich Romów, a następnie wymazali z historii”

  Polecam – „Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobar.

 168. @tejot
  18 listopada o godz. 21:57

  Bardzo to ładnie podsumowałeś.
  Narracja pissu przypomina mi bełkot Trumpa. Odbiorca to oszołom gotowy wierzyć w każdą bzdurę. Należy tylko „sprzedać” w odpowiedni sposób. Homo Sapiens ma sekciarstwo „we krwi”.

 169. W Amercye u demokratow tez juz goraczka kampanii wyborczej na prezydenta. Kandydatow zatrzesienie, w tym kilka bardzo wyrazistych, madrych i przebojowych kobiet. One sa samodzielnymi bytami, a nie paprotkami, chociaz startuja z jednej partii. Najbardziej wybijajaca sie to Elizabeth Warren – corka janitora w budynku mieszkalnym i pracownicy magazynu ( senator), dalej Kamala Harris ojciec bialy matka z Jamajki (senator) , dalej Amy Klobuchar (senator), bardzo madra kobieta o wyrazistych pogladach (jej matka jako nauczycielka przeszla na emeryture w wieku lat ponad 70- taka ciekawostka).
  Niezaleznie od tego, czy M.K.B. kiwa niestosownie glowa, czy tez jest to korzystne to nie umywa sie do tych tych kobiet..w jakiejkolwiek debacie kandydatow poleglaby przy drugim pytaniu…z drugiej strony ulubiony „Tusku musisz” uwazal, ze prezydent to straznik zyrandola. Tez dlatego isc na taka robote bylo mu niehonorowo.
  Panowie dywaguja tu czy Polska dorosla do… prezydentki albo, ze mam bardzo obrotna szwagierke, ktora zakasuje panow….

 170. @Lewy
  18 listopada o godz. 20:49

  Mam podobne spostrzeżenia. Zaczynając pisać na blogu półtora roku temu, nie wiedziałem jak się „pisze” emotki. Wspomniany delikwent wprowadzał mnie celowo w błąd i cieszył się, jak pisałem i mi nie wychodziło :). Dobra cecha charakteru jak się chce być konfidentem itp.
  @Gekko to dobrze ujął: …uff, jak dobrze że nie muszę ponownie zamieszczać przewodnika po rozpoznawaniu trolli dzięki Twojemu postowi.

 171. @Zabko, jezusmario, nie zauwazylas, ze czesto mam dystans do polskiej sceny politycznej i czesto kpie. Owsiak, na pewno ma ogromne zaslugi w zbiorkach pieniedzy, niestety jego nepotyzm w organizowaniu spolek dla rodziny i powinowatych to Himalaje biznesu. Duzo Polakow tego nie widzi, tak jak nie widzi, ze Gdansk kiedys kolebka Solidarnosci, to od lat koteria wladzy, kosciola itd. Widac, ze szczytne hasla, dobre uczynki nie przeszkadzaja sie dobrze urzadzic.

 172. legat
  18 listopada o godz. 18:34
  A co ma zjednoczenie lewicy do układu PSL kukiz15 – kompletnie nic. Kukiz15 miał przed wyborami lepsze notowania niż PSL . Gdyby PSL poszedł z KO. Kukiz musiał by wybierać idą sami i ryzykują, że nie wejdą do sejmu . Dołączają do KO, lub łącza się z z Lewica. Jestem pewny, że nie ryzykowali by i dołączyli do KO.

 173. Maciek.g,
  naprawdę masz bujną wyobraźnię. PSL poszedłby z KO a SLD z kim, też z KO przecież? – jak w wyborach do PE? I wtedy sympatycy SLD pobiegliby głosować na listy na których byłaby Fabisiak lub Biernacki?
  Kukiz łączy się z Lewicą? – jaką Lewicą? Przecież jej by w ogóle nie było gdyby SLD poszedł w koalicji w ramach KO. Co Ty kombinujesz? Z kim Wiosna, z kim Razem?
  Mówiłem Ci, wyborcy to nie pionki na szachownicy, które dowolnie możesz sobie przestawiać.
  Przy takich układach jakie chcesz wyspekulować skończyłyby się tym, że frekwencja po stronie opozycji byłaby zdecydowanie niższa. Głosów zmarnowanych byłoby multum przy układach jakie chcesz widzieć. Wtedy to PiS ocierałby się o większość konstytucyjną.
  Doceń to że opozycja jako całość dostała kilkaset tysięcy więcej niż PiS. Tego nie dałoby się osiągnąć upychając opozycję w jeden worek, tak jak Ty byś chciał. To tak nie działa.

 174. @Zabko, i to tez, z ta swierzoscia pogladow MKB to byla kpina z niej, a zarazem smutek, Skoro nie widzi potrzeby zmian w ustawie aborcyjnej to albo taka zachowawcza, albo taka koltunka. Jedni podziekuja jej z tych powodow, a inni dlatego, ze nie jest naszym Duda, ktory dalej cieszy sie wielkim zaufaniem.

 175. Wracając do sprawy tzw 30-krotności składki ZUS ….

  „Klub Lewicy decyzję podjął wspólną, wspólne będzie miał stanowisko, ta decyzja zapadła jednogłośnie, natomiast nie chcąc dawać naszym przeciwnikom politycznym oręża w dłoń jeszcze przed tym kluczowym głosowaniem. Nie zdradzimy szczegółów naszego stanowiska, natomiast mogę powiedzieć, że będzie to wspólne stanowisko klubu” – ogłosiła na briefingu rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

  Dopytywana, do kiedy Lewica nie zdradzi swojego stanowiska, Żukowska odpowiedziała, że do momentu głosowania.

  Na pytanie, czy będzie dyscyplina klubowa ws. 30-krotności, rzeczniczka odpowidziała: „To zdradzimy w głosowaniach”.

 176. Bar Norte,
  wydaje mi się, że posłowie Lewicy nie zagłosują „za” przede wszystkim dlatego, że braliby udział w kolejnym pisowskim szalbierstwie bowiem kolejny raz pisowscy krętacze robią rządową wrzutkę jako projekt poselski zarówno ze względu na termin jak i na to, by nie musieć spełniać kryteriów jakie musi spełnić rządowy projekt, czyli konsultacji.
  Wg mnie głosowanie „za” przez Lewicę jest wykluczone.

 177. @

  To był grzech rąbać te ciała i szukać grosza? Wyjaśniona tajemnica zdjęcia hien z Treblinki
  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,25408644,to-byl-grzech-rabac-te-ciala-i-szukac-grosza-wyjasniona.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  No comment.

 178. @mag, mysle, ze 10 lat od czasu kiedy bylas na Ukrainie to kawal czasu i moze jednak zmienilo sie cos na korzysc. W Polsce tez nie wszyscy uczestnicza w zyciu politycznym i to n ie tylko ci, co maja tak jak Ukraincy wielkie problemy dnia codziennego . A ci co sie interesuja zyciem publicznym niekoniecznie maja poglady zbiezne z „moimi”, czyli ‚sluszne”.
  Wiekszym problemem Ukrainy od „niechcenia sie” niczego jest korupcja, oligarchowie i usilowanie zrobienia z kraju kolonii dla interesow chociazby amerykanskich, nie mowiac o ogromnym wrzodzie jakim jest Wschodnia Ukraina. To kraj w stanie zawieszonej wojny domowej, z bardzo mloda niepodlegloscia, z ciaglym strachem ze przyjaciel zamknie kurek, a ty mowisz o zaniedbanych domostwach. A bylas ty na dalekich rubiezach Rosji? To pogadamy o tej bylejakosci.
  Juz od kilku miesiecy slowo Ukraina jest najwazniejsze w Ameryce. Wiadomo w jakim kontekscie mowia o tym znekanym, rozdartym, niekoniecznie leniuchow kraju. W sumie powinno to wyjsc na dobrze temu krajowi a juz na pewno jego obywatelom. Zaistnieli, maja swoje 5 minut, moze beda mniej anonimowi.

 179. legat

  Nie wiem co planują.
  Poza tym, że byli najwyraźniej w dobrych nastrojach po tych kilkugodzinnych obradach. Znaczy dogadali się, osiągneli kompromis co zresztą podkreślała rzeczniczka Żukowska.

  Ale sama fromuła komunikatu, niewątpliwie podkręcająca napięcie, mi się podoba.

  Natomiast sugerować to o czym piszesz może wyraźne podkreślenie w wypowiedzi rządowej próby ominiecia konsultacji w tej sprawie.
  Zresztą Lewica zamieściła dziś komunikat, że z uwagi na cięzar polityczny tej sprawy prowadzi te konsultacje na własną rekę ze związkami zawodowymi czy organizacjami pracodawców.

 180. Zapytany, czy Lewica będzie głosowała za czy przeciw projektowi PiS, odpowiedział: „Wróciliśmy do Sejmu po to, żeby być opozycją merytoryczną, a nie opozycją totalną. Ani PiS, ani Platforma nie będą nas zmuszały do głosowania dlatego, że musimy stać po jakiejś stronie sporu”. „My stoimy po stronie obywatela. My stoimy po stronie ludzi, którzy mają dziś kiepskie emerytury poniżej 1000 zł – o to będą walczyli. Jeżeli ktoś będzie uwzględniał te propozycje, będziemy za. Jeżeli nie – będziemy przeciw” – podkreślił.

  Dopytywany, czy w Lewicy podczas głosowań w Sejmie będzie jedność ws. 30-krotności, Gawkowski powiedział, że ma poczucie, iż klub w tej sprawie jest jednoznaczny. „Od początku mówimy bardzo jasno: 30-krotność to jest projekt lewicowy, ale bez odpowiednich poprawek nie do przyjęcia dla Lewicy” – powiedział szef klubu Lewicy Gawkowski.

  Wiceprzewodnicząca klubu Marcelina Zawisza (Lewica Razem) podkreśliła w rozmowie z PAP, że dla niej ważne jest to, aby Lewica nie odrzuciła projektu w pierwszym czytaniu. „Żebyśmy mieli szansę popracować nad tym projektem, ponieważ on co do zasady ma słuszną ideę” – zaznaczyła. „Zgadzam się absolutnie z tym, że trzeba znieść 30-krotność, ale widzę też bardzo duże wady tego projektu, m.in. oczywiście tryb zgłoszenia, brak konsultacji społecznych, nie konsultowania tego z Radą Dialogu Społecznego, ze związkami zawodowymi, pracodawcami, ekspertami, ekspertkami” – dodała posłanka.

 181. Mauro Rossi

  PiS ( spadkobiercy Poalej Syjon )
  wystawiaja na ministra skarbu osobe z utajniona biografia,
  ktory chce zniesc obrot gotowkowy w Polsce,
  co umozliwi kontrolowanie obywateli na kazdym kroku
  i pozbawienie ich srodkow do zycia,
  jesli wladza podejmie taka decyzje.
  Pierwsze proby maja miejsce pod butem Partii Komunistycznej Chin.

 182. Za co naród winien kochać prezesa Kaczorka?

  Ano za takie wrzucanie na salę obrad projektów ustaw tzw. poselskich, czyli nie wymagających konsultacji, jak na przykład ta o składaniu się bogaczy na ZUS, która ma szerokie konsekwencje dla przyszłości pewnej grupy obecnych pracowników i ich gospodarstw domowych, a nawet szersze, w perspektywie dekad, o solidnym ładunku emocji na tle tzw. sprawiedliwości społecznej. I hulaj dusza. Jak się nie uda podratować więdnącego budżetu na 5-7 mld rocznie, to przynajmniej niech się zagotuje w opozycji, co może pomóc Słodkiemu Adriankowi w reelekcji.

  A przecież temat finansowania emerytur i reguł wyliczania ich wysokości jest trudny i drażliwy. Przede wszystkim trudny, do granic niezrozumienia i należy go podjąć, zafundować wielu stronom dyskusję. Platforma tak robiła. Ale prezes Kaczorek nie z tych co będą na takie rozmemłanie i imposybilizm pozwalać. Przy okazji opozycję poróżnić, społeczne konsensusy porozwalać. Oj, dana-dana …

 183. zyta2003 (21:58) odrzuca Kidawę jako kandydatkę na prezydenta
  z jednego tylko powodu (reszta jej komentarza to fochy i kapryśne grymasy): „owa kandydydatka na prezydenta wypowiedziala sie, ze nie widzi potrzeby zmiany w ustawie aborcyjnej, bo jest wlasnie w sam raz. Powialo swierzoscia” (pisowania oryginalna).

  A jeśli w II turze naprzeciw Dudy, który zapowiedział, że podpisze ustawę zaostrzającą zakaz aborcji, stanie właśnie Kidawa Błońska, to co zrobi zyta2003. Wypnie się na kandydatkę?

  Dlatego podzielam opinię A. Kwaśniewskiego, że „wystawienie tylko jednego kandydata opozycji już w pierwszej turze może ułatwić zwycięstwo Andrzejowi Dudzie”.

  https://www.wnp.pl/parlamentarny/ludzie/kwasniewski-jeden-kandydat-opozycji-ulatwi-zwyciestwo-andrzejowi-dudzie,43213.html

  Niech się poszczególne orientacje (jeszcze raz) „policzą”. Może część początkowo niechętnych Kidawie, czy innej/mu kandydatowi, która/y przejdzie do II tury, udział w I turze wciągnie w wybory i dokona wyboru tzw. mniejszego zła, czyli – poprawniej – osoby lepszej na posadzie prezydenta RP. Bez emocji, zacietrzewienia, negacji, ale rozumnego wyboru – co jest lepsze A czy B? Bo jak wyłoni się kilkoro kandydatów opozycji, powiedzmy troje, to konieczna będzie II tura. I tura raz tylko wystarczyła, w 2000 roku. W polskim systemie, I tura pełni rolę prawyborów. Przecież nie mamy systemu dwupartyjnego. Platforma, czy KO do pozycji jedynej partii opozycyjnej już od dawna nie aspiruje.

 184. @ Orca
  Obejrzałem to – jeden wielki bełkot starego człowieka który praktycznie nie ma nic do powiedzenia.

 185. Geozak,

  Ze spotkania wynika ze obecni mieli inna opinie I szacunek dla zaproszonego gościa.

 186. …wielki bełkot…Najciemniej pod latarnią. Tak sobie myślę czym Wałęsa zauroczył Kaczyńskich bo nosili teczkę i przyjmowali stołki z rąk pryncypała.

 187. Gry drużynowe przyciągają publiczność, a jak nasi wygrywają bywamy w siódmym niebie. Polityczna lewica zdobywając mandaty w parlamencie odzyskała pewność istnienia i dyskontuje to przemyślaną i poważną postawą. Głosujemy, nie rozpraszamy się, ale nie będziemy wybiegać przed szereg, zdradzać uzgodnionej decyzji. Ważne aby ta rozwaga ich nie opuszczała w chwili próby i zwarta drużyna dotrwała do końca meczu

 188. Donbas jak Zachodni Brzeg przeznaczyć przez analogię pod osadnictwo Rosjan. Tak sobie myślę o standardach jankesów jak postawić na swoim wspierając mniejszego.

 189. Sięgnąłem do mojego archiwum i znalazłem tam ostatni email od mojego przyjaciela Adama, który niegdyś pisał na blogu jao adamjer. Zaraz potem w 1917 roku Adama zmarł

  ,.:Jeszcze zipię (serdeczne dzięki za pamięć o mnie w dniu Urodzin), ale mój kraj pogrążył się już w dupie. Jeśli prawo łamią analfabeci, to pół biedy – łatwo możemy ich wyeliminować. Jeśli robią to cyniczni inteligenci na potrzeby władzy, myślimy o nich pogardliwie pożyteczni idioci, i robimy swoje . Ale gdy konstytucję gwałcą doktorzy praw, to mamy do czynienia z ludźmi, którzy mogą zaproponować wolnym ludziom co najwyżej wolny wybór stryczka.
  PS – oświadczam, że nie odpowiem na zdania przeciwne, ponieważ na kanalie i idiotów nie zwykłem tracić ni fragmencika swego zadbanego życia

 190. Dzisiaj o 10 expose – jazda obowiązkowa dla politologów amatorów.

 191. W oczekiwaniu na expose, wracamy myślami do drugiego expose premiera Donalda Tuska

 192. Jankesi i Izrael pokazują jak rozwiązywać problemy terytorialne z sąsiadami. Trzeba im anektować czyli po izraelsku adoptować. Tak sobie myślę,że Ukraina nie będzie z takiej adopcji zadowolona. Choć ma adoptowane w ramach Jałty Kresy. O Ziemiach Zachodnich nie wspomnę.

 193. zyta2003
  18 listopada o godz. 23:10
  @Zabko, jezusmario, nie zauwazylas, ze czesto mam dystans do polskiej sceny politycznej i czesto kpie. Owsiak, na pewno ma ogromne zaslugi w zbiorkach pieniedzy, niestety jego nepotyzm w organizowaniu spolek dla rodziny i powinowatych to Himalaje biznesu. Duzo Polakow tego nie widzi, tak jak nie widzi, ze Gdansk kiedys kolebka Solidarnosci, to od lat koteria wladzy, kosciola itd. Widac, ze szczytne hasla, dobre uczynki nie przeszkadzaja sie dobrze urzadzic.

  Mój komentarz
  Opinia o Gdańsku przekształconemu z kolebki solidarności w koterię władzy , kościoła, itd. jest maglowy. Kościół został doczepiony do Gdańska jako co? Głódź, to kościół?
  Pzdr, TJ

 194. @tejocie
  Ciocia Zyta z USA wie wszystko, np. kiedys zdziwiła sie.że niewykształcona żona zamordowanego Adamowicza startuje do UE. Ciocia zbiera takie wiadomości z odbiornika radia od ryja, które to radio jest jedynym ródłem prawdy dla rodaków w USA.
  Kiedy cioci przedstawiono curiculum vitae pani Adamowicz, wszystkie dyplomy, doktorat,, biegłą znajomość angielskiego, niezrażona ciocia przeszła do himalai nepotyzmu Owsiaka. Bo taki był przekaz radia co ma ryja.
  Że też ciocia jescze nic nie powiedziała na temat łapówki Grodzkiego ? Ale to będzie kolejny strzał rydzykowej wunderwaffe. 30 lat temu Grodzki kazał sobie zapłacic 500 dolarów za przeszczepienie ukradzionego innemu pacjentowi płuca.

 195. Premier w expose rewolucyjnie. Kto winien: krwiopijcy, lichwiarze, wyzyskiwacze i międzynarodowe koncerny
  Tak trzymać!

 196. Is42,
  przecież Pinokio cały czas na razie pitoli na okrągło o niczym.

 197. legat 10.31
  Nie mogę się z tobą zgodzić. To zupełnie dobre przemówienie jak za Gierka.
  Premier przeniósł margines na margines i nakreślił autorski program zamierzeń rządu.
  Załóżmy, że pójdzie tą drogą. Ostatecznie nigdy i nigdzie dotychczas idealnie nie było, a przecież i tak wszystko w głowach obywateli

 198. Is42,
  no chyba masz rację. PiS klaszcze po każdym piątym zdaniu.

 199. @Zyta, dobrze że się odezwałaś, okazuje się że poglądy na temat polityków mamy podobne. Nie przejmuj się opiniami tutejszych autorytetów, wychodzi na to że prowadzą jakąś kampanię przedwyborczą. Przeczytaj wyżej ataki @Lewego po krytyce M.Kidawy Błońskiej jak sądzę zasadne, ten podły człowiek posunął się do donoszenia na kolegę, rozpowszechniał również oszczerstwa i kłamstwa na temat spotkania z człowiekiem o nicku @lonefather. Doskonale pamiętam całą akcję związana z przyjazdem do Polski, zaproszenia dla wszystkich blogowiczów do wskazanej przez niego restauracji w Warszawie, odmowy uczestniczenia większości koleżeństwa pod różnorakimi pretekstami (brakowało jedynie wymówki o brakach w uzębieniu) i na koniec relację @mag ze spotkania. Mimo że to był spektakl ukaranej pychy @ lonefather’a na który w zupełności zasłużył , zrobiło mi się go żal i jego straconych nadziei, stąd z przyjemnością przeczytałam że @Legat poświęcił swój czas i przyszedł się przywitać. Za tę grzeczność spotkały go po latach paskudne pomówienia i kłamstwa rozpowszechniane przez @mag i @lewego.

 200. Is42,
  a słyszałeś jak Pinokio mówił, że nie pozwolą na podnoszenie ideologicznej ręki na dzieci?
  Ma u mnie plusa dodatniego za to, bo to chyba znaczy, że będą wyprowadzać religię ze szkół. Oby.

 201. Bar Norte
  18 listopada o godz. 2:37

  „Odmiana posłanki za Słownikiem Jezyka Polskiego. Liczba pojedyńcza i mnoga, mianownik-posłanka-posłanki, dopełniacz-posłanki-posłanek. Mauro „komu przeszkadza” znajomość języka polskiego”?

  No Bar Norte, najwyraźniej wam przeszkadza. Napisana po polsku konstytucja mówi, że w Sejmie zasiada 460 posłów. O posłankach, na których można wypoczywać, nie ma ani słowa. Dobrze o tym pamiętać, zwłaszcza jak nosi się koszulkę z napisem konstytucja. Według słownika „ministerka” to nie feministka na czele resortu tylko słownikowo żona ministra. Pani Bjejat od Zandberga nie mogła zdecydować się czy będzie „gościnią” czy „gością” w TVP, w końcu wybrała staropolską i konserwatywną formę „gościa”, od dawna nie używaną. To miłe, że lewica tak ceni konserwatyzm. Biedroń podobnie jak Wielki Językoznawca słusznie uważa, że zmiana zaczyna się od języka. Zgodnie z taką praktyką partia Razem ogłosiła na Twitterze, że ma „sześć parlamentarzystek”. W skład owej szóstki wchodzą Zandberg i Konieczny, więc dziennikarzom wyjaśniono, że forma żeńska została wybrana, bo większość tej grupy stanowią kobiety. A gdyby było po równo lub 99:101 (101:99)? 🙂

 202. Żabko Konająca,
  może odpuść. No co ja poradzę na to, że mam jedną koszulę. Na dodatek czerwoną. Taka jest prawda a na dodatek jest odziedziczona po przodkach bo na nową mnie nie stać. Ale mam za to rower.

 203. Zyta 2003
  Masz rację. Zapomniałam o mega korupcji. I nie chodzi o wyczyny oligarchów lecz zachowania przeciętnych obywateli na każdym kroku. „Moja” Ukrainka za rzecz najzupełniej naturalną uważa, że na każdym kroku daje łapówki, najczęściej za krótszą kolejkę po coś tam lub by szybciej coś załatwić. Swoją drogą, skąd my to znamy. Kiedyś załatwiałam jej pozwolenie na pracę. Obawiałyśmy się, że nie zdążymy tego załatwić przed końcem urzędowania. N. spytała czy może dać jakąś bombonierkę pani przyjmującej stosowne papiery. Była zdziwiona, że tak się u nas już nie robi. Chyba że chodzi o przekręty na dużą skalę.
  Podtrzymuję, że chyba niewiele się zmieniło na Ukrainie od mojego ostatniego pobytu, bo utwierdza mnie w tym N. , a jeśli już, to na gorsze. Utrata Krymu i wojna na wschodzie kraju nie sprzyja jego rozwojowi.

 204. @żabka konająca
  Lewy niczego nie doniósł na kolegę ( poza tym, że miał on kiedyś czerwona koszulę), lecz tylko go „rozpoznał”, mimo zmiany nicku, na podstawie zasobów swojego archiwum (ty masz swoje, z którego przeciez obficie korzystasz).

 205. Mimo że to był spektakl ukaranej pychy @ lonefather’a na który w zupełności zasłużył , zrobiło mi się go żal i jego straconych nadziei, stąd z przyjemnością przeczytałam że @Legat poświęcił swój czas i przyszedł się przywitać. Za tę grzeczność spotkały go po latach paskudne pomówienia i kłamstwa rozpowszechniane przez „dzieci admirala de Coligny ”
  Klamstwem jest , ze koszula admirala Gasparda IIde Coligny byla czerwona od rany po kuli w ramieniu. Jego krew juz wtedy , w tych zamierzchlych czasach byla blekitna .
  Banowanie ”dzieci admirala” po ~ 400-tu latach przez katolickich ateistow jest paskudne. On wtedy przyszedl sie tylko przywitac a prawdopodobnie byl jedynym ich zywicielem
  Ps Za stawanie w obronie hugenotow spodka mnie prawdopodobnie surowa i okrutna kara ( kto podnosi reke na nasze dzieci.. )

 206. kanalie i idioci.
  Zaniepokoił mnie komentarz @Tanaki na blogu LA, kiedy pisałam tam po raz ostatni, tyle nienawiści i pogardy znalazłam tylko raz. w wypowiedziach @ozzy. @ozzy napisał rasistowski tekst z pomówieniem mojej rodziny o szmalcownictwo, @Tanaka nie potrafił ukryć swojej wrogości i napastliwości. Ten sam człowiek korespondował ze mna kilka dni wcześniej zachowując pozory grzeczności i teraz myślę ile musiała kosztować ta gładkość i pozorowana potulność i w jakim celu miała miejsce ta prowokacja.
  Nie wiem i nie chce wiedzieć jaką rolę pełnią na blogach fałszywi dyskutanci , kogo mają przekonać i jakie korzyści osiągnąć.

 207. Lewy
  19 listopada o godz. 10:01

  „@tejocie Ciocia Zyta z USA wie wszystko, np. kiedys zdziwiła sie.że niewykształcona żona zamordowanego Adamowicza startuje do UE. … Kiedy cioci przedstawiono curiculum vitae pani Adamowicz, wszystkie dyplomy, doktorat, biegłą znajomość angielskiego”.

  A prócz dyplomów przedstawiono też listę nieruchomości małżonków? Wymieniono enuameratywnie listę kont bankowych jakie szczęśliwie posiadali, a które startująca do parlamentu pani Adamowicz słusznie odziedziczyła? Przecież nie ma się czego wstydzić. I jeszcze ten angielski, no ja cię nie mogę. Przydałaby się też wyliczyć osoby polecające panią Adamowicz do PE. Ja bym zaczął od pana Sławomira „k**wa” Neumanna, gwarantującego w czasie partyjnego zebrania w Tczewie (2016) nietykalność działaczom PO. Z wyjątkiem Adamowicza, którego ― zdaniem pana Sławaka ― CBA powinno wyprowadzić rano w kajdankach.

 208. Pan Passent jedyny, wybitny, długoletni senior wśród publicystów. Kiedyś niezależny i odważny. Dziś w latach kryzysu nie potrafi wybrać wśród 35 milionów pozostałych tu jeszcze rodaków osobowości nadającej się na prezydenta. Wybitnej osobowości, autorytetu nie skażonego byle jakością, partyjniactwem, nawiedzeniem kościelnym ani solidarnościowym. Kogoś kto wzbudza szacunek i stanowi wzorzec cnót i postawy obiektywnego obywatela. Wstyd! I oznaka kryzysu istnienia tego tworu.

 209. „Mag mi opowiadała, że raz wprosiłeś się na spotkanie, które ona urzadzała dla innych gości blogu. Podobno zjawiłeś się w czerwonej koszuli. Ciekawe, czy to prawda, że była czerwona.”
  To napisał donosiciel i skarżypyta @Lewy. Kiedyś donosił na temat córki @Wieska59. Budzi obrzydzenie.

 210. kooperatywaMondragon
  19 listopada o godz. 0:54

  ” … wystawiaja na ministra skarbu osobe z utajniona biografia,
  ktory chce zniesc obrot gotowkowy w Polsce”..

  W Chinach nawet na bazarach płaci się przy pomocy teleonu komórkowego. Lewica powinna w końcu postawić na postęp. Polska bezgotówkowa (co wprowadzał ów pisowski minister) to właśnie postęp. A np. małżeństwa homoseksualne to regres, nie idźcie tą drogą, jak mawiał klasyk, bo nigdzie nie dojdziecie, chyba że na manowce.

 211. @żabka konajaca
  Oczywiście, jak zwykle, łżesz. Tym razem na temat spotkania blogowiczów, imputując, że większość (zaproszeni przez @lonka byli umownie wszyscy, bo imiennych zaproszeń nie było) „odmówiła pod różnymi pretekstami”. Większość nie mieszka w Warszawie, a wielu za granicą i to był powód ich nieobecności oraz południowa godzina, gdy ludzie są w pracy. Zjawili się ci, którzy nie tylko chcieli, ale i mogli.
  Jest coś wyjątkowo paskudnego w twojej nieustającej potrzebie skłócania ludzi, manipulowania faktami, zohydzania jednych w kontrze do innych. Jesteś wielkim chodzącym kłamstwem, giga plotkarą, osobą przed którą normalny człowiek powinien uciekać, gdzie pieprz rośnie.
  Doprowadziłaś mnie do takiego zniesmaczenia i takiej desperacji, że powiem krótko: zamknij wreszcie płazie paszczę gada.

 212. „A to wszystko w oryginalnym przyodzieniu.” ( czerwone koszule , kamuflaze ala motyle itp)
  Zdaje się, ze (….) zdudniły się dwa słowa: przyodziewek i odzienie. Ale za to jak ładnie brzmi!

 213. Normalność i nowoczesność bez skrajności – essencjum z expose. Najbardziej z zapowiadanych zmian rzuci się chyba w oczy pierwszeństwo dla pieszych już od momentu zbiżenia się do pasów, a nie od momentu wejścia na nie, jak w przodujących kulturowo krajach.

  Wracając do Lewicy: nieoficjalny hymn rewolucyjnej lewicy amerykańskiej
  https://www.youtube.com/watch?v=1VypaE6kKJ8

 214. @Bar Norte 17:49 – obydwoje w swojej prostolijności pobłądziliśmy. Nic dziwnego skoro współczesny Abraham odtrąciłby własne dziecko żeby dowieść zaangażowania wierze.

 215. zamknij wreszcie płazie paszczę gada. Lepro?

 216. mag
  19 listopada o godz. 11:37
  Popieram w pełni to co piszesz . Pisałem już wtedy na tym blogu . Sam chętnie bym na takie spotkanie się udał -wtedy niestety dowiedziałem się o nim zbyt późno. To była bardzo dobra inicjatywa .
  Najśmieszniejsze jest to ze Polskę chcą nam urządzać emigranci którzy absolutnie nie maja planów by tu wrócić.

 217. @symatryczny
  Malo interesują mnie doniesienia „Obserwatora Politycznego” (choć dobrze wiedzieć!), bo to tuba propagandy prorosyjskiej.
  Z Krakowem i Rosjanami (wówczas ludźmi radzieckimi) mam dwa skojarzenia. Pierwsze: opowieści mojego teścia o jego wielkiej radości dzielonej w Krakowie z przyjaciółmi Żydami, którzy doczekali wyzwolenia przez radzieckich sołdatów. Drugie skojarzenie: Waldorff w którejś ze swoich książek wspomnieniowych pisze z podziwem o żołnierzu radzieckim, który (w styczniu!) spał w jakiejś bramie przykryty szynelem. Nic dziwnego, że tacy ludzie wygrywają wojny skonstatował.
  Pozdro

 218. to chyba monolog @mag do lustra. Niczego nie przekłamałam w przeciwieństwie do ciebie która doniosła Lewemu o wproszeniu się @legata na spotkanie które ty organizowałaś.
  Spotkanie organizował @lonefather z małej litery
  Zaprosił wszystkich
  Przyszłaś, jak się okazało żeby później szkalować
  Co tu udowadniać – jak bura suka, paskudna. Możesz sobie szukać w archiwum żeby udowodnić że kłamię.
  A teraz ja ide spacć

  „Przepraszam panią premier i wszystkich, którzy poczuli się moim komentarzem dotknięci. Wszystkich, którzy odczytali moje słowa jako obraźliwe i zbyt mocne”

 219. Większość nie mieszka w Warszawie, a wielu za granicą i to był powód ich nieobecności oraz południowa godzina, gdy ludzie są w pracy ..
  ale maja przerwe na lunch przeciez .. to by znaczylo , ze nie chcieli

 220. @symetryczny
  Sorry za literówkę w twoim nicku.

 221. mag
  A co dom Ukrainy to bardzo tm się pogorszyło. Mam ciągły kontakt z Ukrainką która dorabia sobie sprzątając tu w Polsce. To oczywiści nie jest dziwne ciagła walka o władze i wojna nie sprzyjają poprawie , a wręcz przeciwnie

 222. o spotkaniu była mowa a nie o Polsce infantylny staruszku – nie mogłeś dowiedzieć się „za późno” bo plany przyjazdu były omawiane nieomal przez miesiąc. Ze szczegółami aż do znudzenia a @mag z przygotowaniami nie miała nic wspólnego poza tym że mieszka w Warszawie.
  Mam nadzieję że usnę po tych wszystkich przekrętach.

 223. Teraz najpilniejszą sprawą jest opublikowanie list poparcia sędziów do KRS.
  Daję trzy dni. Po tym czasie KRS powinien sam się rozwiązać, a następnie należy wybrać nowy zgodnie z Konstytucją. Nowe Izby SN w pełni upolitycznione już dzisiaj powinny zaprzestać działalności. Nowy parlament powinien w trybie pilnym przywrócić porządek konstytucyjny w drodze ustawowej

 224. @Mauro Rossi
  19 listopada o godz. 11:08
  Nie wiem co palisz, ale może podaj jakieś namiary na dilera, bo zioła chyba niezłe 😉

 225. @
  Trybunał Sprawiedliwości: SN musi ocenić, czy Izba Dyscyplinarna jest niezależna

  https://wyborcza.pl/7,75248,25423814,trybunal-sprawiedliwosci-sn-musi-ocenic-czy-izba-dyscyplinarna.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto

  wittwawa19.11.2019, 10:00
  Miało być wszystko jasne, a nie jest. Sprawa wraca na polskie podwórko. SN orzeknie jedno, tzw. Trybunał Konstytucyjny drugie. Przepychanki nie będą miały końca. Pis dotrwa do końca kadencji prezes Gersdorf i ostatecznie zaora SN. Za parę lat TSUE znowu coś orzeknie, ale nie będzie to już miało żadnego znaczenia.

 226. Obwołanie Chrystusa Króla Wszechświata Królem POLSKI poprzez przeprowadzenie Wolnej Elekcji na Błoniach Krakowa w dniu święta Chrystusa Króla Wszechświata tj. 24XI2019. Promotorami tego wydarzenia mają według Maryi być Pan Prezydent Andrzej Duda jako reprezentant najwyższej władzy państwowej i ks. abp Marek Jędraszewski metropolita Archidiecezji Krakowskiej.

  http://www.domymodlitwyjp2.pl/pl/wolna-elekcja-krakow-24xi2019

  Mam nadzieję ze Symetryczny; pójdzie to zobaczyć.

 227. Znow dokonałem wielkiego odkrycia. Przecież Żabka to Krystyna Pawlowicz, no wykapana.
  Posłuchajcie, to już opowiadałe na LA, ale jeszcze nie wiedziałem , że to jedna i ta sama osoba.

  Wiersz nieznanego poety poświęcony Krystynie Pawłowicz

  Nic na to nie poradzę! Wybaczcie Poecie
  Lecz ja się zakochałem w tej oto kobiecie!
  Kocham małe oczęta, w tłuszczu zatopione!
  Czółko niskie, dziewicze, myślą nieskażone.
  Kocham krótkie nóżęta, które jak dwa słupy
  Z trudem ciężar dźwigają wielkiej, tłustej …
  (Tu rym sami wymyślcie jeśli chcecie mili
  By mi ten skromny wierszyk na forum puścili;))
  Kocham wielkie piersiątka co wiszą jak dzwonki,
  Te podwójne podbródki, tę talię biedronki.
  Lecz przecież ma wybranka, prócz tłustego brzucha,
  Winna mieć wiele zalet umysłu i ducha
  Które chciałem opiewać! Lecz tu przyszła bieda!
  Bo wierszyka o niczym napisać się nie da

 228. Po co prezydent jak mamy króla. Tak sobie myślę gdzie kucharek…

 229. Jarosław Kaczyński o fundamentach polskiego państwa: ideały, zaufanie, rodzina.
  Bezpieczeństwo gwarantują sojusze. Tyle prezes.
  Teraz ja
  I tu jest pewien problem, który daje się zauważyć. Jak dalece możemy sojusznikowi zaufać i ile musimy za to zapłacić.
  Wydaje się, że teraz będą powtórki

 230. a propos awantury w Sejmie z udziałem Brauna i Suskiego

  Regulamin polskiego Sejmu z 1920 roku (fragment).

  Regulamin dla panów posłów sejmowych
  § 1. Bójki, rwanie się za czuby i inne burdy karczemne są dozwolone jedynie w obrębie gmachu sejmowego. Na podobne rękoczyny na ulicy nie pozwalają przepisy policyjne. Zwraca się uwagę Panów posłów iż plucie na siebie, wobec istnienia spluwaczek jest całkiem zbyteczne.
  § 2. W celu położenia tamy burdom z wysokości trybuny sejmowej ustanawia się specjalnego woźnego. Poseł wstępujący na mównicę obowiązany jest chuchnąć woźnemu w twarz. Kandydat mający w sobie więcej niż trzy kieliszki przepalanki nie będzie dopuszczony na trybunę.
  § 3. Zabrania się komukolwiek wygrażania pięścią posłom komunistycznym. Poseł komunistyczny bądź co bądź jest też trochę człowiekiem.

 231. Grzegorz Schetyna konfrontacyjnie
  Adrian Zandberg pragmatycznie, ale krytycznie
  Osobiście dałbym 100 dni spokoju i roczny kredyt zaufania

 232. Mowa z PO o klasę poniżej poziomu Lewicy…

 233. Zandberg rozłożył PO na łopatki (mówiąc o PiSie)

 234. mag
  19 listopada o godz. 11:56
  Mniejsza o literówkę. Żałosne to co piszesz. Jaki to „radziecki sołdat”? Ja te dni ocalenia bardzo dobrze pamiętam. To byli bohaterscy żołnierze w pogoni za zbrodniarzami. Bardzo zmęczeni. Pamiętam jak matka pierwsze spotkanego karmiła gorącym mlekiem. Wart był tego. Nie bacząc na Twoje podłe kpiny. Możesz się nie zgadzać z OP. On jednak pisze inaczej niż te wszystkie Twoje zakłamane wolne media. Daje do myślenia mądrym ludziom

 235. Symetryczny z 14,02
  Ja też pamiętam, budząc się rano jak na podłodze w naszym jednym pokoju spało na podłodze na słomie 6 żołnierzy radzieckich ( kilku o mongolskiej urodzie) z pepeszami przy boku.Też zostali poczęstowani chlebem domowym i czarnymi jagodami. Też byliśmy im wdzięczni. Do Dziś cała moja rodzina darzy Rosjan z szacunkiem za godne zachowanie .( już na polskiej ziemi 10 km. od granicy )

 236. Informacja ze strony onet.pl
  „Jest wyrok sądu dla chłopca, który wbiegł na boisko podczas meczu Izrael – Polska.”
  Gdyby to się zdarzyło w Polsce i na murawę by wbiegł polski kibic, to media by takiego „chłopca” nazwały kibolem lub faszystą.

 237. „Fala masowych gwałtów przyszła w 1945 roku. Im bardziej front Armii Czerwonej zbliżał się do Elbląga, Gdańska i Berlina, tym bardziej masowa i okrutna stawała się przemoc seksualna. Była falą odbitą, przeniesieniem brutalnego zachowania wobec niemieckich kobiet na Polki. ”
  https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/gwalty-zolnierzy-armii-czerwonej-w-czasie-ii-wojny-swiatowej/p9x6rhn

 238. „Mamy prawo do wszystkich Polek! Sowieckie gwałty nad Wisłą

  Polska znalazła się w innej sytuacji niż Niemcy, Rumunia czy Węgry, gdyż formalnie była sojusznikiem ZSRR. W takim przypadku zemsta nie wchodziła w grę. Mimo to żołnierze radzieccy stwierdzili w czasie pewnego incydentu, że: „walczą trzeci rok o Polskę, więc mają prawo do wszystkich Polek”. Jak się okazało, nie było to podejście odosobnione.”
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/04/26/mamy-prawo-do-wszystkich-polek-sowieckie-gwalty-nad-wisla/

 239. „Szacuje się, że zgwałconych mogło być nawet dwa miliony kobiet, przede wszystkim Niemek, ale nie tylko. 350 tysięcy ofiar żyło na terenach poniemieckich, czyli na Pomorzu, Śląsku, Warmii i Mazurach oraz w Wielkopolsce i Małopolsce – wśród nich setki zakonnic. Wprawdzie na tych terenach od czasów Bismarcka zakony żeńskie były niechętnie widziane, tolerowano jednak działalność sióstr „społecznie użytecznych”, czyli zgromadzeń opiekujących się chorymi czy małymi dziećmi. Należały do nich głównie Niemki.

  Nysa zdobyta została przez Armię Czerwoną 24 marca 1945 r. Tego też dnia rozpoczęła się gehenna tamtejszych sióstr elżbietanek, opiekujących się chorymi i starcami. Zgwałconych zostało 180 sióstr, pijani żołnierze stali w długich kolejkach do swoich ofiar. Nie oszczędzali ani osiemdziesięciolatek, ani sióstr sparaliżowanych. Zginęło 27 z nich, dziesięć jest dziś kandydatkami na ołtarze. S. Maria Paschalis Jahn pracowała jako kucharka. – Noszę świętą suknię i nigdy z tobą nie pójdę – usłyszał od niej jeden z żołnierzy. Zabił ją jednym strzałem.”
  https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwoobywatelskie/855994,armia-czerwona-realizowala-w-polsce-prawo-gwaltu-na-zakonnicach

 240. Mauro Rossi

  „Napisana po polsku konstytucja mówi, że w Sejmie zasiada 460 posłów. O posłankach, na których można wypoczywać, nie ma ani słowa.”

  Powinieneś Mauro popracować nad argumentacją bo z odwoływaniem się do zapisów aktów prawnych w odniesieniu do żywiołowego kształtowania jezyka bywa jak przysłowiowym strzałem kulą w płot.

  Co zrobisz np z ustawą „o zawodach pielęgniarki i położnej” w kontekscie zastosowanych w tytule feminatywów? Oczywiście mam na myśli to, że ustawa reguluje również zawodowy status mężczyzn – pielęgniarzy i położnych.
  Mam nadzieję, że nie bedziesz polecał zwracania się do pielęgniarzy w formie „Panie pielęgniarko” czy „Panie położna”. Jak również nie będziesz wymuszał na nich by nosili identyfikatory typu „Stanisław – pielęgniarka” lub „Zenon – położna”.
  Szczególnie odradzałbym tę formy tytułowania w odniesieniu do rosłych i zazwyczaj pozbawionych poczucia humoru pielęgniarzy z ośrodków zamknietych – jak z „Lotu nad kukułczym gniazdem”.

  Mauro, mam więc wrażenie, że walczysz z językiem polskim jak pewien konserwatywny r.o.m.a.n.t.y.k z wiatrakami. Podobnie jak twoje środowisko polityczne. Na przykład pracownicy portalu niezależna.pl, którzy choć włączyli się pryncypialnie w walkę z feminatywami to zarazem w najlepsze je stosują – pewnie podświadomie.

  Na dowód podaję ci wyniki wyszukiwania pierwszych z brzegu feminatywow stosowanych w tekstach niezależna.pl. Oczywiście w odniesieniu do „posłanki/posłanek”, twoim zdaniem językowo wykluczonych przez konstytucję:

  „która została wybrana na posłankę z list”

  „zaczęła swoje tłumaczenia posłanka”

  „W trakcie ślubowania wyróżniły się dwie posłanki”

  „Nie wyczuła tego niestety posłanka”

  „Posłanka w rozmowie zwróciła ponadto uwagę”

  „Ktoś zniszczył banery posłanki”

  „Syn nowo wybranej posłanki”

  „Ze startu w wyborach zrezygnowała posłanka”

  itp, itd, itp …. .

 241. „My tjebia oswobodili” -to uslyszala jedna z ofiar zgwalcona przez kilku Rosjan. Byla siostra mojej matki.

 242. Lepper pytał czy prostytutkę można zgwałcić. Michalkiewicz zaś gwałconą przez duchownego kobietę też nazwał prostytutką. Tak sobie myślę co myśleć o gwałceniu ministrantów w parafiach. Bez wojny. Widocznie Bóg tak chciał mawiają ludzie.

 243. Złodziejstwo na masową skalę, gwałty, mordy. Oto jak wyglądał marsz wyzwoleńczy Armii Czerwonej przez Polskę i Niemcy.
  „Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski nie było żadnym „wyzwoleniem”. Było zamianą jednej okupacji na drugą. Okupacji brunatnej na okupację czerwoną. A jak naprawdę odbywało się owo „wyzwolenie”, ukazuje nowa książka Stanisława M. Jankowskiego „Dawaj czasy!”. Skąd taki tytuł? Oczywiście chodzi o pasję żołnierzy Armii Czerwonej do ręcznych zegarków. Cudzych zegarków.

  Pasję, która przeszła do historii dzięki słynnemu zdjęciu przedstawiającemu sowieckiego żołnierza zatykającego czerwony sztandar na ruinach Berlina. Fotografię tę trzeba było retuszować, bo dzielny gieroj miał na nadgarstku kilka – zrabowanych polskim lub niemieckim cywilom – zegarków.
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Grabieze+armii+czerwonej+w+%3EPolsce

 244. @Mag
  Wspomnienie mojej matki kiedy krasnoarmiejcy stacjonowali w tzw. domku mysliwskim w majatku: „Najbardziej podobaly im sie zlocone ramy obrazow, ktore zakladali sobie na szyje. Same plotna wycinali i palili razem z porabanymi meblami w saloniku, gdzie wylamali okna a na posadzce rozpalili ognisko”.

 245. Jankesi w Iraku i Guantanamo kobietom wpuszczali szczury do narządów lub gwałcili wilczurem. A nawet wlewali wiadro wody do gardła przez lejek. Tak sobie myślę co cywilizacja to bardziej wyszukane metody”bratania” się z ludnością po drodze. O paleniu na stosie i topieniu czarownic nie wspomnę. O pierwszej nocy dziedzica też nie wspomnę.

 246. A w Małopolsce pewien ksiądz narzekał na Czerwonoarmistów,którzy nie zdejmowali czapek w kościele. W przeciwieństwie do gestapowców,którzy zdejmowali czapki wstępując po egzekucji. Tak sobie myślę,że widać bawarskie korzenie „dobrego” okupanta.

 247. Zbliża się kolejny potop, tym razem klimatyczny,
  ale u nas sytuacja jak przy pierwszym, gdy wszyscy
  ciągnęli to sukno ku sobie, nie zwracając uwagi na
  spójność i losy państwa.
  W I-szej Rzeczypospolitej
  było tyle odmiennych interesów narodowych i grupowych,
  i trudno było oczekiwać, że wszyscy będą dbali o kraj
  zamieszkania i nosili Polskę w sercach.
  Teraz wygląda to podobnie, chociaż Litwini, Białorusini
  i Ukraińcy mają już własne państwa i własne kłopoty.
  Zatem nie interes narodowy jest kwestią waśni, ale
  sprawy społeczne i migracje ludności. Podobno do Polski
  napływa fala uchodźców ze wschodu i południa.
  Nie tylko do Polski, Europa jest pełna przybyszów.

  Na tym historycznym tle sprawy polityczne i gospodarcze są ważne.
  W expose premiera i wystąpieniach przedstawicieli
  partii opozycyjnych przedstawiono wiele spraw ważnych,
  które będą miały wpływ na nasze życie w bliższym i
  dalszym okresie. Jestem zdania, że w trudnym czasie potrzebny
  jest silny rząd wspomagany przez opozycję. Nie trzeba totalnej krytyki,
  wystarczy ta konstruktywna przedstawiona przez Adriana Zandberga.
  Pewne poboczne wątki ideologiczne powinny być rozpatrywane w spokoju,
  a marszom czarnych parasolek przyświecać powinna malejąca
  liczba ludności w naszym kraju, bo jeżeli nie będzie naturalnego
  przyrostu to po co nam ten cały zachód?

 248. @kooperatywaMondragon
  19 listopada o godz. 0:54

  „wystawiaja na ministra skarbu osobe z utajniona biografia,
  ktory chce zniesc obrot gotowkowy w Polsce”
  (Domyślam się, że chodziło Ci o nowego ministra finansów, nie skarbu).

  W erze internetu utajnienie biografii nie jest już takie łatwe, no i dziennikarze odkryli, że w latach 80, czyli na początku swojej banksterskiej kariery, nasz nowy minister pracował w londyńskiej filii peerelowskiego Banku Handlowego, który wtedy zajmował się głównie praniem pieniędzy ukradzionych z FOZZ. Według „standardów” gangu Morawieckiego ma więc znakomite kompetencje, uczył się od najlepszych 😉

  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/613086,kosinski-londyn-praca-bank-prl-sluzby.html

 249. jakub01
  19 listopada o godz. 15:21
  Dobrze, że Ciebie nie zgwałcili. Aczkolwiek sądząc po rozumie, to kto wie?

 250. @Slowianin Stanislaw
  Jankesi w Iraku wprowadzali demokracje (jak wczesniej w Wietnamie), sowieci u nas komunizm. Co wprowadzano w b. Jugoslawii niech @Legat powie. Gdyby to nie bylo tak potworne, to moznaby bylo kulac sie ze smiechu z tych wszystkich k…ich mac byla..zbawcow cudzych ojczyzn.
  Najzabawniejsze jest bredzenie o ..prawach cywilow na wojnie. Kobiet i dzieci w szczegolnosci. A gwalt? No coz, to po prostu strategia wobec wroga, kobiety nic z tym wspolnego nie maja! To nie na nich msci sie zoldactwo tylko „na wrogu”!

 251. @Symetryczny
  Ja na szczescie urodzilam sie w 10 lat po wojnie. Ale jak widze dla ciebie
  kobieta zgwalcona to po prostu jakas idiotka. To chciales powiedziec piszac „Dobrze, że Ciebie nie zgwałcili. Aczkolwiek sądząc po rozumie, to kto wie?” Zgwalcona rozumu nie posiada, czy po prostu zadna kobieta wg.ciebie? Bez odpowiedzi becwale.

 252. @Symetryczny
  a moze ci ukochani wyzwoliciele poczestowali czyms mamusie i dlatego jestes taki durny?

 253. @ To co napisal @symetryczny nie jest obrazliwe dla mnie ale jest splunieciem pod nogi dwom milionom zgwalconych kobiet.

 254. Może o gwałtach w parafiach warto dyskutować. Wszak nie ma wojny nad Wisłą a to jest problem bieżący. Pasterze gwałcą swoje owieczki. A dewotki bronią pasterzy. Tak sobie myślę,że zasłanianie się żołnierzami w czasie wojny to religijne zboczenie. Wystarczy znieść celibat a żołnierskie ciągoty do kobiet i ministrantów ostygną w cywilizowanych związkach.

 255. na blogu: kopalnia patologii;
  na przodku sierzant gwinciu i szeregowy rosowa;
  facit: rwanda coraz blizej;

 256. Hunwejbini dziecko poczęte z gwałtu traktują jako poczęte z bożą pomocą i podlega ochronie. Tak sobie myślę,że totalna prawica i KK gwałt traktują jako prowokację ofiary.

 257. @Symetryczny
  Co jest złego w określeniu radziecki sołdat? Przecież sołdat to po rosyjsku żołnierz, a radziecki to radziecki, bo Rosja przestała istnieć po rewolucji październikowej.
  Bohaterski jest każdy żołnierz , który idzie do przodu jak burza, niosąc dla jednych wyzwolenie, a dla innych niewolę (co zależy od punktu widzenia i siedzenia). Moje dwa skojarzenia były jak najbardziej pozytywne wobec żołnierzy Armii Czerwonej. Oznaczały podziw i wdzięczność, więc nie rozumiem, dlaczego „jest żałosne” to, co piszę.
  Oczywiście, wiele osób ma wyłącznie złe skojarzenia i zapewne nie bez powodu.

 258. @ Nieuki,Nieudaczniki i wszelkie głupole typu lewy,legat,teo.maciek.g

  Cisza ,przejmująca cisza Antypis,GWno ,Cala prawda calą godzinę w TVN -wydaniu ucichła jakby ktos im chlorem posikał po językach a przecież miał być sadny dzień dla PiS po wyroku TSUE .

  TSUE pokazał im gest Kozakiewicza – wal się durna Kasto w swoim grajdole oddając ich w łapy Kaczora .Tak kończy w obecnych czasach Targowica.

  Cały efekt zamieszania to dokończenie kadencji przez Puszystą Gersdorf oraz kilka medali na jej wyrazistych piersiach oraz powiększenia konta bankowego.

  Reszta została sam na sam na łasce Kaczora .Zobaczymy czy wykaże litość i wycofa Piotrowicza z kandydata do TK .

 259. dlatego w prawyborach absolwenci oxfordu nie wystapia;
  moze jaki wariat z cambridge, ale to juz bylaby sensacja na skale galaktyczna;

 260. Lewica przygotowała własny projekt o emeryturach. Jest w nim minimalna i maksymalna emerytura, zniesienie 30-krotności składek i blokada tych środków wyłącznie na cele emerytalne. Tak zrozumiałem wypowiedź Zandberga.
  To dobry projekt w normalnych warunkach, a te takie nie są.
  Rząd potrzebuje pieniędzy na swoje obietnice z których nie chce zrezygnować. Projektu własnego przepchnąć nie potrafi, a na warunki lewicy zgodzić się z wielu powodów nie może.
  Pat i Pataszon na raz
  I jeszcze wyrok TSUE
  NIESZCZĘŚCIA CHODZĄ PARAMI

 261. berlin; die kacke ist auch hier am dampfen;
  po zamrozeniu czynszow w sektorze gospodarki miejskiej i socjalnej na 5 lat doszlo do otwartej rebelii wszystkich prywatnych inwestorow i spoldzielni mieszkaniowych (przerwano na znak protestu, toczace sie od paru lat, rozmowy z senatem berlinskim na ten temat);

 262. @jakub01
  19 listopada o godz. 15:04
  Ja oczywiście tych czasów nie pamiętam, bo wtedy mnie nie było nawet w planach ale mogę powiedzieć jedno:
  W każdej wojnie są ofiary cywilne, w tym również gwałcone przez zwycięskich żołnierzy kobiety.

 263. p.s.
  tajemnica poliszynela:
  burmistrz berlina, michael müller(spd), byl tez zdecydownym przeciwnikiem tej decyzji (5-cio letnie moratorium);

 264. byk
  Tak jest @byku! Mamy tu kopalnię patologii. Fedrujących do wyboru, do koloru.

 265. Mad Papuga
  19 listopada o godz. 18:32

  realy?
  inna sprawa, ze zaczynanie zdania od ja to rusycyzm;

 266. mag
  19 listopada o godz. 18:38
  zaraza jaka?

 267. @ls42
  19 listopada o godz. 18:22

  A wystarczyłoby odebrać pińcet zamożniejszym i zostawić tylko dla biednych

 268. Tam expose, a u mnie podniecenie ludności losowaniem miejsc parkingowych. Ja nie losuję, wynająłem podziemny garaż i przyglądam się zmaganiom o miejsca bądź co bądź publiczne, za które nikt nie płaci.
  OK, miało być o mendzeniu tymczasowego premiera Polskich. Nie słucham już od kilku premierów, a najbardziej zniechęcił mnie Donaldinio ( chciał dorównać Fidelowi). Coś tam jednak usłyszałem. Pełniący obowiązki premiera w zastępstwie Jarka raczył ustanowić coś, co może przypominać nazistowskie Niemcy. Tam był to nadczłowiek, a tu ma nim/nią zostać, a nawet już jest rodzina, nadrodzina Polska. Ponoć takich rodzin jak w Polsce nie ma nigdzie na świecie, ba w całej Galaktyce. No, muszę to zbadać, bo a nuż się mylę.
  Wiecie – jeśli czytaliście moje głupoty, które tu wypisuję – że naskoczyłem na Żubra za brak pomysłu na sprawiedliwe podatki. Odszczekuję (hau, hau hau !!!!). Podoba mi się pomysł z ich wariantem 30 krotności, ponieważ jest trudniej wyłgać się ZUS niż Skarbówce. Poza tym, nareszcie ktoś (oni) pomyśleli o minimalnych emeryturach, które zafundują ci od 30 krotnością plus – 30+. Fajne hasełko dla lewactwa. Niby mniej od 500, ale więcej głosów w urnach. Sprytne to i sprawiedliwie, a także zbawienne.

 269. … czyli co, Grzesiu dalej karty rozdaje …?

 270. geozak
  Nie łżyj, nie bluźnij, nie obrażaj ludzi, ale i tak piekło jest ci pisane, bo kawal z ciebie sukin…

 271. byk
  Ano zaraza.

 272. legat
  18 listopada o godz. 23:36
  Ja piszę podpierając się faktami , a ty bujasz w obłokach
  poniżej masz tekst na faktach
  poparcie dla partii
  wybory 13.10.2019
  PiS – 43,59
  KO 27,4
  SLD – 12,56
  PSL 8,55
  Konf 6,8

  Sondaż Social Changes badanie 10.09.2019
  PiS – 45,4
  PO+N = 26,3 (25,2+1,1) -obecnie KO
  SLD +Wiosna +Lewica razem – 14,3 (7+6,1+1,2) -obecnie SLD
  PSL + Kukiz15 – 9,5 (6,5+3) -obecnie PSL
  Konf – brak badania jest tylko Korwin i RN (2,8 + 0,9)
  Z innych badań wynika ze zjednoczenie Konf zyskuje poparcie i to potwierdziły wybory

  Zsumowane poparcia partii które utworzyły zjednoczenia niewiele odbiegają od poparcia uzyskanego w wyborach.

  Widać jasno, że kukiz15 mógł się nie załapać do sejmu , a PSL cienko – wynik 6% dawał około 2 mandaty.
  Kokiz15 musiało z kimś wejść w zjednoczenie, bo mogli nawet utracić dotacje.
  Jak widać zjednoczenie z Kukiz15 nie dało zysku poparcia dla PSL i te gadanie Kociniaka to tylko gierka polityczna.
  PSL dla swego bezpieczeństwa praktycznie powinno wejść w jakieś zjednoczenie. Kociniak egoistycznie wybrał Kukuz15 by podkreślić swą niezależności od PO i SLD (liczył że to poprawi przychylność wiejskich wyborców i poprawi jego notowania jako przywódcy.
  Lider SLD wolał zrobić zjednoczenie z wiosną pod marką SLD, bo dawało to sygnał wyborcom o rośnięciu w się lewicy i jej powrocie do liczącego się grona partii politycznych.

  Czyli tak jak pisałem wygrały egoistyczne interesy liderów , a nie interes publiczny. Bowiem w interesie Polski było jak najszybsze odsuniecie od władzy PiS i uniemożliwienie mu dalszego psucia kraju.
  Widać nadto wyraźnie, że gdyby opozycja poszła zjednoczona do wyborów PiS by przegrał
  Nawet bez konfederacji mieli by poparcie ponad 48% i mogli by tworzyć rząd.

 273. donosicielstwo w cenie, cnota kobiet również.
  Nie protestowały niemieckie kobiety gwałcone przez żołnierzy z desantu w Normandii, wręcz przeciwnie, żądały więcej. Podobnie z kobietami, dziewczynkami w irackiej wiosce, gdzie wyzwoliciele najpierw gwałcili potem zabijali albo na odwrót. W zależności od żołnierskiej fantazji.

 274. zdegradowany, porzucony @byk preferuje cywilizowane rozwiązania: „burdel mama mag”.

 275. radio Wolne Kongo Wenezuelskie nie odróżnia wyzwolenia od napaści, a ofiary wojenne podlicza ilością zgwałconych kobiet. To efekt spania na suchej plamie prześcieradła.

 276. wykorzystany i porzucony – dla scislosci, ropuchu…

 277. zapomniałam podziękować @Piotr II za wskazanie lektury. Pamięć o wszystkich ofiarach hitlerowskich Niemiec jest ważna, szczególnie tych którzy zostali skazani na zapomnienie; nie z powodu ilości zamordowanych a rasizmu na europejskim kontynencie.
  „Liczba ofiar wśród Romów wynosi od 130 000 do 500 000 osób[160][166], a według niektórych źródeł nawet 500 000 do 1 500 000 osób[167]. Ian Hancock uważał, że proporcjonalnie do ogółu populacji liczba ofiar wśród Romów jest równa „i niemal na pewno przekracza liczbę ofiar wśród Żydów”[168]. Według badacza liczba romskich ofiar była zaniżona, ponieważ byli oni umieszczani w dokumentach wraz z innymi grupami etnicznymi, pod takimi nazwami jak „pozostałość do zlikwidowania”, „przybłęda” lub „partyzant”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ofiary_II_wojny_%C5%9Bwiatowej#Nie%C5%BCydowskie_ofiary_Holokaustu

 278. mały, chudy ale byk.
  Czy @byk zaczyna bawić się nickami? Na starość i impotencję (intelektualną?) najlepsze to wyśmiewanie nicka. Weź lekcje z blogu ateistów, tam nawet głównodowodzący generał sierżant mówi wprost – ropucha.

 279. Symetryczny
  19 listopada o godz. 14:02
  Czy nie stac cię na odrobinę dystansu. Te nachalne wychwalanie wszystkiego co rosyjskie jest po prostu śmieszne.
  Rozmawiam nie raz z Rosjanami i oni potrafili zgadzać się z niekwestionowany faktami i mimo że byli rosyjskimi patriotami nie mówili takich bzdur ja ty na tym blogu.

 280. cytat który z niewiadomych powodów nie chce się pokazać i nawet moderator sie pod tym nie podpisuje, ciekawe – nie taki przekleństwa leciały na blogu:
  „-butem go – szepnął sierżant –

 281. – butem w zęby skur..syna”

 282. o to podszeptywanie się rozchodzi szefunciu, o nic innego.

 283. @SŁOWIANIN STANISŁAW: „dobry okupant” . Dobre.
  Do dziś wzdychają do solidnych dróg pobudowanych przez Niemców. Muszę jednak skopiować tekst dokąd prowadziły drogi w tym okresie, specjalnie dla blogowych idiotów i nieuków i intelektualnych dziewic:
  „II wojna światowa zebrała najobfitsze żniwo życia ludzkiego w historii świata. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, co stanowiło około 3% całkowitej liczby ludności na świecie (ok. 2,3 miliarda)[1]. Poniższe tabele przedstawiają straty ludzkie poniesione przez poszczególne państwa. Liczba ofiar śmiertelnych jest szacunkowa i waha się w zależności od źródła, pomiędzy 50 milionami a ponad 80 milionami ofiar[2]. Wyższa wartość – 80 milionów ofiar śmiertelnych zawiera także zmarłych w wyniku chorób i głodu związanych z konfliktem zbrojnym. Całkowita liczba zabitych cywili wyniosła około 50–55 milionów ludzi, z czego 19–28 milionów zmarło w wyniku głodu i chorób. Całkowita liczba ofiar militarnych wynosiła 21–25 milionów, w tym około 5 milionów zmarłych w niewoli jeńców wojennych.”
  Czy zgwałcone blogowe dziewice widzą wreszcie rzeczywistą potworność?

 284. @Mad Marx
  Jasne.Wszak wojna to „meska” rzecz. Kobiety nie ida tysiacami do armii, nie maszeruja w smiesznych podrygach, nie gwalca zbiorowo i nie morduja bo przeciez…jest wojna. La guerre c’est la guerre! Caly ten wojnenny idiotyzm to ulubiona zabawa mezczyzn. Wojna nie ma w sobie nic z kobiety. Z jakiegoz to upodobania tysiace europejskich gnojkow pognalo do dzihadystow? W imie Allaha? Nie. Po prostu sadzili, ze wolno im bedzie wszystko – krasc, zabijac i posiadac niewolnice seksualne. Wreszcie zawieszone wszelkie cywilizowane prawo. A co do krasnoarmiejcow, to rzecz w tym, ze gwalcili kobiety tak wroga jak i sprzymierzenca bez roznicy. Inni sa bardziej cywilizowani – gwalca tylko kobiety wroga. „Ich” kobiety, bo oni gwalca „nasze”. Tylko, ze kobiety sa swoje wlasne. Z calej duszy nienawidze takiego rozumowania i tej typowej dla mezczyzn racjonalizacji wszelkiej masakry. Nie zal mi ani troche tego miesa armatniego. Dopoki mezczyzni beda przekonani, ze bez wojny nie moze byc pokoju dopoty beda sie one toczyc. W koncu i tak nie tocza sie o zaden pokoj ale o zasoby. Kobiety to zdobycz wojenna. Maja byc za to wdzieczne jakims wybawcom? Co to za roznica
  w jakim mundurze jest gwalciciel?

 285. „Wspomnienie mojej matki kiedy krasnoarmiejcy stacjonowali w tzw. domku mysliwskim w majatku: „Najbardziej podobaly im sie zlocone ramy obrazow, ktore zakladali sobie na szyje. Same plotna wycinali i palili razem z porabanymi meblami w saloniku, gdzie wylamali okna a na posadzce rozpalili ognisko”.
  Co jeszcze dziewiczy intelekt wynajdzie w internecie i skopiuje jako własne?, pomijam żałosną treść. Mokra plama na prześcieradle doprowadziła do przedwojennego kiczu, ulubionej lektury „jasniepanienki” – a ona sama – czy nie z gwałtu poczęta, jak większość dziewek w majątku pana?
  Obrońcy pańskich cnót niech nie próbują zaprzeczać, nie mam czasu na obskurantyzm.

 286. Mad Marx
  19 listopada o godz. 18:32

  W przeciwieństwie do ciebie ja pamiętam. Ci zwycięscy żołnierze to była zbieranina ludzi i oprócz przyzwoitych byli tez bandyci szubrawcy i złodzieje i totalnie ogłupieni.
  Napisałem więcej , ale tekst czeka na moderacje , a wiadomo co to oznacza.

 287. Wracając do Kidawy Błońskiej

  Wadą jej kandydatury, a raczej słabością w obecnej sytuacji, jest to że ona wcale nie jest powiatowa.
  Powinna coś z tym zrobić, np. opowiedzieć jak rosół mężowi gotuje, opowiedzieć, że syn wybierał się na księdza i ona go w tym popierała, ale ktoś, jakaś feministka wyprawiła nad nim neomarksistowskie czasy, taka szkoda. Może też opowiedzieć jak polubiła disco-polo. Ale zrywanie z elitarną kulturą nie może iść za daleko. Niech powie, że poezję i literaturę polską zna i kocha lepiej niż Andrzej i Mateusz razem wzięci, nawet jak się dorzuci prezesa Kaczorka oraz jego progresywność językową.

 288. @ Mad Marx
  Nie zal mi zadnego polskiego zolnierza, ktoremu urwalo nogi na tzw.”
  misji” ( tez dobre slowo!) w Afganistanie czy Iraku. Po co duren tam lazl?
  W trosce o amerykanskie interesy? Dla ojczyzny polazl rozwalac gliniane chalupy jakichs biedakow na koncu swiata? Nie, on tam polazl azeby sie bujac po powrocie w aurze bohatera! Patrzcie laski i inne samce – to jest ten co zaliczyl Afganistan! I po to tylko to tepe miecho idzie w kamasze.

 289. nie znasz literatury anglosaskiej ropuchu i nie wiesz o czym szumia wierzby;

 290. jakub01
  19 listopada o godz. 20:07
  Tak bywało , choć historia podaje przykłady inne (choćby te Amazonki)
  W czasie II wojny światowej wiele kobiet służyło w wojsku i to nie tylko jako personel pomocniczy. W Rosji znale były snajperki były zastraszająco skuteczne.
  W Izaraelu kobieta z karabinem to widaok zwyczajny.

 291. co mają wspólnego kobiety z ” tzw. domkiem myśliwskim w majątku?”,
  Tyle co Kongo z Wenezuelą. Wolne radio nadaje.

 292. drei tage war der frosch so krank
  jetzt schreibt er wieder, gott sei dank!

 293. Sojuszu PiS z Razem nie będzie

  Obie strony się cofnęły. Poseł PiS Horała wycofał projekt. Kandydat in spe na prezydenta dał dobre przemówienie, ostre w krytyce „PiSowskiej wizji państwa doborbytu” i niektórzy komentatorzy mówią, że pragmatyczne. Bardzo pragmatyczne, założywszy uprzednio, że Lewica odkopie 100 mld rocznie, które oczywiście Tusk zakopał ze swą neoliberalną paczką.

  Machnąć ręką na dyktat finansjery, zadłużyć się na 5-8 procent PKB rocznie, zapłacić Goldman Sachs, aby ukryli ten deficyt przez Komisją Europejską – Zandberg nie powiedział tego wprost, ale mi to zasugerował.

  Zgadzam się z założeniami Lewicy, że wydatki na opiekę zdrowia trzeba podnosić, że pensje w budżetówce muszą niezwłocznie wzrosnąć, że podatki powinny być progresywne (ale bez mieszania w to ZUSu), że wydatki na obronę i wiele regulacji nie muszą być pod dyktando Trumpa … ale pragmatycznego programu rozwiązania tej kwadratury koła po PiSiei nie usłyszałem. Przedstawią ustawy, mówi kandydat in spe na prezydenta. Zobaczymy. Propozycja maksymalnej emerytury, pułapu zwanego blokadą, jest nie z tej ziemi, jej krytyka jest szeroka i oczywista.

  A jak to jest zrobione w Skandynawii? Kto wie? Zapewne nieco bardziej pragmatycznie niż u pięknosłowego Zandberga. Na dzień dzisiejszy … słowa, słowa, słowa … a prezes Kaczorek działa, naradza się ze swoimi koalicjantami. Podobno jego słowom towarzyszy wykręcanie kończyn. To jest typ mężczyzny!

 294. @Teo napisał coś o psuciu systemu emerytalnego, teraz odkryłam. Ciekawe jak nazwie reformę z 1999r. kiedy AWS zapewniło głównie zagranicznym funduszom emerytalnym kasę Polaków. To był dopiero przekręt – dziwne że jeszcze nie osądzony dopóki twórcy żyją.
  Esencja reformy: II filar stanowią Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE). II filar stał się obowiązkowy dla osób urodzonych po 1 stycznia 1969. Obligatoryjny znaczy.

 295. @Mad Marx
  Kobiety nie ida do woja aby „stac sie prawdziwym mezczyzna” i „przezyc prawdziwie meska przygode” ( z wywiadu z amerykanskim zolnierzem). Bo to wlasnie jest glowna przyczyna, dla ktorej mezczyzni wstepuja do armii.W Izraelu jest przymusowy pobor. Amazonki to raczej legenda. A jesli juz to bronily wylacznie siebie i najmowaly sie za pieniadze do innych armii.Kobiety walczace w IIWS to inna bajka. Mialy motywacje inna niz dzisiejsze „zolnierki”. Akurat te amerykanskie zdumiewajaco czesto padaly ofiara wlasnych kolegow. A mescy szefowie tuszowali sprawy gwaltow i molestowania kobiet we wlasnych szeregach.

 296. Po dzisiejszym exposé premiera Mateusza Morawieckiego można pomyśleć, że żyjemy w kraju mlekiem i miodem płynącym. Polki i Polacy nie tylko wstali z kolan, ale też zostali wyrwani ze szponów ubóstwa. Nierówności społeczne spadają, tolerancja rośnie, szklane sufity pękają z kretesem, nasza energetyka się zieleni, a to wszystko – rzecz jasna – za sprawą partii rządzącej. Po prostu bajka!

  I to dosłownie. Piotr Miączyński analizuje w swoim tekście, kiedy i jak kłamał Mateusz Morawiecki. Weźmy choćby wspomniane wyżej „wyrwanie Polaków ze skrajnego ubóstwa”. Liczba osób żyjących na poziomie minimalnej egzystencji wcale nie spadła. Wręcz przeciwnie, od 2017 do 2018 roku wzrosła o 1,1 proc.

  Podobnie niewiarygodnie brzmi fragment wystąpienia premiera dotyczący odnawialnych źródeł energii – to właśnie za rządów PiS upadł program rozwoju farm wiatrowych. Ciężko też uwierzyć szefowi rządu, kiedy w jednej minucie deklaruje, że „jesteśmy narodem tolerancji”, a chwilę później straszy „nowymi modelami rodziny”. No i ta wrzutka o obniżeniu podatków dla polskich przedsiębiorców… Panie premierze, naprawdę? Przecież to się nie godzi – Kowalskiego za nos wodzić. Owszem, PiS obiecywał uchwalenie nowej ordynacji podatkowej, ale tego nie zrobił. W rankingu najbardziej konkurencyjnych systemów podatkowych Polska zajęła kilka dni temu 35. miejsce. Na 36 krajów.

  – Exposé premiera polskiego rządu (…) to powinna być poważna dyskusja o Polsce. Diagnoza i rozwiązanie problemów Polaków. Usłyszeliśmy koncert życzeń: wszystkiego najlepszego dla wszystkich. Bez recepty na bolączki Polaków – skwitował wystąpienie Morawieckiego Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL). Suchej nitki na premierze nie zostawili też m.in. Adrian Zandberg (Lewica Razem) i Grzegorz Schetyna (PO).

  Wklejam nie dlatego, że muszę, lecz dlatego, że mi się tak podoba, hahahihi.
  Wystarczy lekki podmuch spowolnienia, na które jak twierdzi prezes Kaczorek, partia jest przygotowania, i cały ten słodki-cudowny obrazek zwali się na ziemię.

  „Mów do mnie jeszcze”, nuci Felietonista w nastroju kabaretowym.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1932408,1,mow-do-mnie-jeszcze.read

 297. @Mad Marx
  Tak czy owak, mamy szczescie, ze nie doswiadczylismy osobiscie tego koszmaru wojennego. Pozdr.

 298. maciek.g
  19 listopada o godz. 19:42
  Coś Ci się zwidziało, albo jesteś niewyspany.

 299. @teo, a dlaczego moj wpis to fochy i dasy, bo nie rozplywam sie nad kandydatka MKB? Wszyscy musza grac w tej samej orkiestrze? Akurat te fochy i dasy tu nie pasowaly, prosciej napiac zem trollistka, a,bo glupia. Juz kilka dni temu napisalam, ze jesli bym byla z muszona glosowac to glosowalabym na pana zPSL, bo nie robil fochiw i dasow i przyszedl na uroczystosci 11 listopada organizowane przez wraze wladze. Nie wiem co moj „ulubieniec” mowi w sprawie zlikwidowania wogole mozliwosci aborcji.
  Zreszta nie wiem czy wogole bedzie potrzebna druga tura, bo moze MKB poslucha tutejszych rad i zejdzie do ludu

  . No i znow kandydatka ok, tylko narod nje dorosl do niej.

 300. żabcia (20:43)
  Czy ty wiesz o czym piszesz?

  Reforma emerytalna 1999 Buzka zrywała z systemem odziedziczonym po PRL i miała na celu zapobiec jego bankructwu. Oprócz OFE, wiele ważniejsze było powiązanie wysokości emerytury z wielkością składek w całym okresie zatrudnienia. OFE zbierało 1/5 składek emerytalnych, reszta szła do ZUS, ale wg. nowych zasad. Reforma zbliżyła Polskę do Zachodu. OFE stawiało na model kapitałowy, powinno być reformowane, poprawiane, m.in. opłata dla funduszy powierniczych stała się anachronicznie za wysoka. Niemniej wzrost oszczędności w OFE był w latach 2000-8 o wiele szybszy niż waloryzacja ZUS. To się załamało wraz z kryzysem finansowym, z którego GPW nigdy się nie podniosła z innych powodów.

  Pomysły PiS & Razem rozwalają podstawową regułę obecnego systemu, tj. wysokość emerytury wynika z wielkości składek. Ponadto:
  Posłowie skłonni poprzeć projekt PiS nic nie straciliby na swojej lewicowości, gdyby po prostu zażądali od partii rządzącej podniesienia stawek PIT dla najlepiej uposażonych.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1932380,1,co-z-limitem-30-krotnosci.read

 301. jakub01
  19 listopada o godz. 16:39
  Pies szczeka a karawan jedzie dalej. Od najdawniejszych lat na wojnach gwałcą kobiety. Dlaczego Rosjanie mieli tego nie robić. Nic się nie zmieniło. Najbardziej to jankesi gwałcili Włoszki. Teraz to nawet cywile, księża i artyści gwałcą. Przykład Polańskiego

 302. @Legat 13:23 i tu dobrze się rozumiemy. Podziękowania za dobry humor.

  Ps. to nie twój nick był tematem wczorajszego dramatu pt. „Patologiczne kłamstwo szeptane do ucha”. Taki jaskrawy przykład się trafił i nie z powodu koloru koszuli.

 303. zyta2003 (21:00)
  Fochy i dąsy, w moim przekonaniu, bo nie ma tej agresji wobec Kidawy-Błońskiej niczego merytorycznego.
  Może więc napisz, konkretnie, w punktach, co ci się w niej nie podoba, SVP.
  Tak aby znalazł coś więcej, niż tylko oburzenie na Kidawy stanowisko popierające „kompromis aborcyjny”.

 304. @teo, pozwól że zapytam: czy TY wiesz o czym piszesz? między innymi: „Reforma zbliżyła Polskę do Zachodu. OFE stawiało na model kapitałowy, powinno być reformowane, poprawiane, m.in. opłata dla funduszy powierniczych stała się anachronicznie za wysoka. Niemniej wzrost oszczędności w OFE był w latach 2000-8 o wiele szybszy niż waloryzacja ZUS. To się załamało wraz z kryzysem finansowym, z którego GPW nigdy się nie podniosła z innych powodów.”
  Kpisz czy o drogę pytasz?

 305. – opłata dla funduszy
  – kryzys finansowy
  i szereg innych tzw. kosztów własnych związanych z samym procesem wprowadzenia reformy, nie mam pewności czy do dziś feralny rok 1999 został do końca rozliczony. Minęło 20 lat rabowania pieniędzy Polaków. Chyba jednak kpisz.

 306. @teo, mnie również nie podoba się kandydatka. Konkretnie: „ale gdzie jest program..?.”
  Nieobecny @Gekko na pewno chętnie posłużyłby argumentami.

 307. Zasada, że wysokość przyszłej emerytury zależy od sumy zebranych przez nas oszczędności, zostałaby złamana. Wraz z nią zachęta do legalnego zatrudnienia czy choćby pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego, do czego rząd tak zachęca. To groźne nie tylko dla rynku pracy, ale także dla ZUS i budżetu państwa. – pisze red. Solska.

  Zasada ta obowiązuje chyba we wszystkich systemach emerytalnych krajów rozwiniętych i nie tylko takich. Tzn. w ich części zasadniczej, np. w kanadysjkim CPP. Oprócz tego system centralny jest wspierany przez reguły emerytury minimalnej skierowane do nisko zaopatroznych, oraz dla zamożniejszych przez systemy oszczędzania emerytalnego z udziałem ulg podatkowych w rozlicznych formach.

  Obecnie polski model jest gdzieś w pół, może w trzy czwarte drogi do rozwiniętych modeli zachodnich. Po pierwsze, należałoby obniżyć, a nie podwyższać wysokość zarobków podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, np. z 30-krotności do 20-krotności, stpniowo. Po drugie, obniżyć wysokość składki z 19%, stopniowo. Po trzecie, wprowadzić finansowaną niezależnie od ZUS emeryturę minimalną. Po czwarte, zwiększyć kapitałowe zabezpieczenie ZUS. Po piąte, zachęcić, nakłonić, zmotywować pracowniko4w do prywatnego oszczędzania na emeryturę. Po szóste, reformę GPW i całego rynku finansowego w celu podniesienia jego rangi i atrakcyjności. Po siódme, wprowadzić progresywność PIT poprzez zwiększenie kwoty wolnej, dodanie 3. progu i podniesienie stopy podatkowej.

 308. teo
  19 listopada o godz. 20:38
  Ano w Szecji doszli nawet do podatku 102%
  cytat z artykułu
  w Szwecji wybuchł skandal za sprawą Astrid Lindgren, najpopularniejszej na świecie autorki książek dla dzieci, którą objęto podatkiem dochodowym sięgającym 102%. Tak wysoka stawka była wynikiem tego, że samozatrudnieni byli zobowiązani do zapłaty zarówno podstawowego podatku dochodowego jak i kosztów pracodawcy, co w przypadku Lindgren zaskutkowało tym, że musiała oddawać fiskusowi więcej niż zarobiła. Pisarka nie poszła jednak drogą unikania opodatkowania – jej odpowiedź miała formę autobiograficznej bajki pt. „Pomperipossa w Świecie Pieniądza”, w której opisała bezsens obowiązujących regulacji. Po lekturze opowiadania ówczesny minister finansów zarzucił autorce, że wtrąca się w sprawy, o których nie ma pojęcia. W odpowiedzi Lindgren skwitowała go:
  „Liczyć on nie potrafi, za to dobrze opowiada bajki, dlatego powinniśmy się zamienić zawodami”.

  Efekt był piorunujący – ostatecznie opowiadanie Astrid Lindgren doprowadziło nie tylko do liberalizacji systemu podatkowego, ale nawet do upadku rządu i przegranej w wyborach szwedzkiej Partii Socjaldemokratycznej po raz pierwszy od 44 lat.

 309. żabcia (21:17) pisze do mnie: Chyba jednak kpisz.

  Z ciebie? Ależ, jakże bym się śmiał.

 310. maciek.g (21:26)
  „Liczyć on nie potrafi, za to dobrze opowiada bajki, dlatego powinniśmy się zamienić zawodami” – tj. pisarka dla dzieci z ministrem finansów Szwecji. Zabawna anegdota.

  Ale kto potrafi odszukać w sieci informacje o tym, jak są ułożone podatki PIT (i inne) oraz systemy emerytalne w krajach zachodnich? Nie mam czasu tego robić. Opieram się na tym, jak działa system kanadyjski, czasami w polskich dyskusjach uważany z progresywny, a nawet wzorowy.
  Z tego co widzę tu i tam, Polsce jeszcze sporo brakuje, a pomysły Razem idą w przeciwnym kierunku.

  Zresztą krytyka ze strony ZZ-ów, przedsiębiorców i ekonomistów całej tej hybrydowej inicjatywy PiS-Razem jest przytłaczająca.

 311. @Symetryczny, przy okazji – czy ty czytałeś artykuł w „Polityce” na temat pedofila R.Polańskiego? – on gwałcił dziewczynki a nie kobiety, była nawet informacja o 10-cio letnim dziecku, nie wiem na ile prawdziwa. Piszę, bo nikt nie wypowiedział się w tym temacie a pytałam całkiem niedawno.
  Wrócę tu wieczorem.

 312. „Pomysły PiS & Razem rozwalają podstawową regułę obecnego systemu”

  Po pierwsze nie „pomysły Razem” tylko pomysły Lewicy, bo złożony dziś projekt jest stanowiskiem klubu Lewicy.

  Po drugie to nie pomysły mogą „rozwalać” jakieś „podstawowe reguły” tylko akty prawne. Wiele mozna powiedzieć o Lewicy ale akurat nie to, że jest nieswiadoma iż mając 49 głosów nie jest wstanie uzyskać wiekszości dla swych „pomysłów”.
  Tak więc dzisiejsza wrzutka Lewicy („pomysły”) miała akurat inny cel aniżeli „rozwalanie” jakiś „podstawowych reguł”.
  Celem tym było sprowokowanie zarówno PiS jak i PO (PO-PiS) do solidarnego zwalczania tzw myslozbrodni zawartej w pomyśle SLD.
  PiS, który miał nadzieję w tym starciu być „na ludowo” chciał tego za wszelką cenę uniknąć więc wycofał swój pomysł na zlikwidowanie limitu składek motywujac to brakiem większosc – choć większość dla swego pomysłu miał, choć w wersji zmodyfikowanej przez Lewicę.

  Natomiast PO tej taktyki najwyraźniej nie zrozumiała więc brnie w jałowe i szkodliwe dla siebie politycznie polemiki.
  Czego przykladem jest walka z lewicową myślozbrodnią – również na blogu.

 313. z płatników ZUS – @teo kpisz sobie – z ludzi którzy wpłacili na składki emerytalne ciężkie pieniądze zawłaszczone przez hieny finansowe. Czy teraz masz śmiałość?

 314. @

  Przem.Szubartowicz:

  Komentując wyrok TSUE, Duda z pobłażliwym uśmieszkiem bagatelizuje go i znów mówi coś o sędziach komunistycznych w SN. Kompromitujący facet, który według medialnych elit nie ma z kim przegrać. Tymczasem w normalnym kraju ze zdrowym moralnie społeczeństwem przegrałby z byle kim.

 315. @Bar Norte – fajnie jest mieć takiego sprzymierzeńca w dziedzinie polityki.

 316. Ręczne sterowanie gospodarką przez PiS jak w PRL

  Irlandzki przewoźnik woli rozwijać siatkę swoich połączeń w Krakowie i Katowicach niż w Modlinie, gdzie rząd PiS blokuje inwestycje i rozbudowę terminala pasażerskiego.
  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25426323,lotnisko-w-modlinie-przestalo-podawac-wyniki-ubywa-pasazerow-oblozenie.html

  Czyli jak upolityczniono zarządzanie rynkiem usług lotniczych, aby przepchnąć wizje prezesa Kaczorka, jego Mateusza i reszty nomenklatury PZPR-bis.

 317. @
  Droga pani Beato! No już wystawiacie moją cierpliwość na wielką próbę każąc wymyślać usprawiedliwienia na Pani patriotyczne randki z szefostwem mafii. Ale nie mogę Pani zostawić w tej chwili, gdy cała Polska spogląda na wytatuowane ramię gangstera ściskające creme de la creme naszej władzy, czyli Panią i ministra Macierewicza.
  Rada na to jest jedna. Musi Pani oświadczyć, ze jak każdy dobry premier chciała Pani pomóc w resocjalizacji przestępców pragnąc przywrócić ich na łono społeczeństwa. Podjęła się Pani tego, gdyż wiedziała Pani, że da radę przekonać nawet najgorszego recydywistę, który oparł się resocjalizacji penitencjarnej. I trzeba tylko przedstawić krótki protokół z tego spotkania. Oto jego propozycja (PBS to pani Premier, a AM to Antoni Macierewicz) – rozpoczął polski prawnik.

  Czołem Gangsterzy! (PBS)
  Czołem Pani Premier i Panie Ministrze! (gangsterzy)

  Słyszałam, że chcecie się resocjalizować i wrócić na łono społeczeństwa. (PBS)

  Chcemy aby społeczeństwo, pani Premier i pan Minister przytulili nas do swego łona! (chórem gangsterzy)

  Hi, hi, hi (AM)

  Dobrze gangsterzy. Ale musicie porzucić swój gangsterski fach i nie mordować więcej tasakami ludzi. (PBS)

  Obiecujemy porzucić tasaki jako narzędzie zbrodni (chórem gangsterzy)

  Ale pani premier ma dar przekonywania, wow! (AM)

  Kolejny sukces! (anonimowy doradca 1)

  Daliśmy radę! (anonimowy doradca 2)

  Skoro gangsterzy wróciliście na łono społeczeństwa i jesteście już cnotliwymi i praworządnymi obywatelami, to pamiętajcie, aby głosować na PiS, bo ta partia jest też praworządna i cnotliwa. (PBS)
  Hi,hi,hi (AM)

  Będziemy wszyscy głosować na PiS, bo chcemy być tak cnotliwi i praworządni jak ta partia (chórem zresocjalizowani gangsterzy)

  A ja kupię sobie nawet kota! (szef zresocjalizowanych gangsterów).

  Czy można zadać pani Premier pytanie? – (gangster z tatuażem)

  Proszę. (PBS)

  Czy można uzyskać u pana Prezydenta ułaskawienie? (gangster z tatuażem)

  Oczywiście! (AM)

  Ale takie ułaskawienie trochę wcześniejsze? (gangster z tatuażem)

  Nie ma problemu, można ułaskawiać zanim sąd skaże. Tak orzekł Trybunał. (PBS)

  A czy można przed czynem? (gangster z tatuażem).

  To wszystko zależy kogo dotyczy czyn. (AM)

  Musimy iść drodzy, byli gangsterzy, bo reszta kraju wymaga również mojego osobistego zaangażowania. Bo bez tego nie ma żadnych sukcesów, jak zresztą sami po swoim nawróceniu widzicie. (PBS)

  Uściski, poklepywania, cmoki, ciumki.

  Koniec protokołu.

  No i widzi Pani? Można wszystko wyjaśnić i wytłumaczyć.

  Zawsze życzliwy,

  R.o.m.a.n Giertych

 318. Symetryczny
  19 listopada o godz. 20:55
  Ja tylko czytam to co ty wypisujesz
  piszesz
  „To byli bohaterscy żołnierze w pogoni za zbrodniarzami.”
  Tylko że ja na własne oczy widziałem tych żołnierzy i nie ze mną takie numery. Jeden z tych bohaterów ukradł jedyny budzik (zegarek) naszej rodzinie. Inny kradł cukier z wagonów stojących na stacji w Radomiu i sprzedawał go za bimber i machorkę.
  Inny chwalił się dziesiątkami ukradzionych zegarków. Jaszcze inny strzelał do przechodniów z dorożki (Radom Żeromskiego rok1945)
  Ci bohaterowie zrywali na tapetę ze ściany i przybijali do podłogi ,(bo chcieli mieć dywan). Potrafili znaleźć skóry ukryte w ścianie (byli pełni uznania że tak schowano że nie można było wyczuć zapachu.)
  Pili perfumy francuskie i nie chcieli ich sprzedać za wódkę. Wielu z nich chciało przeżyć , a nie gonić Niemców i wcale im się nie paliło do walki z faszystą. Po co piszesz pompatyczne bzdury zupełnie nie znając realiów?

 319. teo
  19 listopada o godz. 21:36
  tak na prawdę, to jest bardzo dużo i bardzo różnorodnych systemów mocno się od siebie różniących i każdy ma jakieś wady (i zalety).
  Pytanie jakie zadałeś nadaje się na robienie doktoraty z podatków (wiadomo państwo musi mieć środki , ale ich pozyskanie musi w jak najmniejszym stopniu hamować gospodarkę , a ze podatki hamują to trium)
  Z istniejących i wprowadzonych systemów podatkowych można wyszukać to co bardzo szkodliwie zadziałało. Na dokładkę skutki podatku zalezą od wielu czynników i nie można tego kopiować.
  A u nas politycy wciąż robią te same błędy – przykład wysokie podniesienie akcyzy na alkohol – to już było i budżet stracił i się z tego wycofano.

 320. Co ich napadło ? całe popołudnie nic tylko piszą o gwałtach a przecież od tego
  jeszcze nikt nie umarł ale wielu się narodziło więc w czym rzecz.

  https://www.facebook.com/PU1TIN/photos/a.1072314842830959/2676473582415069/?type=3&theater

 321. teo
  19 listopada o godz. 21:36
  Publiczne ośmieszenie jest często silniejszą bronią niż armaty.
  Niestety ci tzw lewicowcy często zapędzają się w swych nie tylko podatkowych pomysłach.

 322. @
  Adam Mazguła – List do Kaczyńskiego: Idąc logiką ustawy dezubekizacyjnej powinien Pan oddać willę na Żoliborzu
  https://thefad.pl/aktualnosci/adam-mazgula-list-do-kaczynskiego-idac-logika-ustawy-dezubekizacyjnej-powinien-pan-oddac-wille-na-zoliborzu/

 323. @Black
  Mylisz sie. Od gwaltow umieraly tysiace kobiet i dzieci. To nie jest temat do zartow.

 324. Ad. „W Polsce, w III RP, kobieta była premierem(-ką), i to dwa razy. Co prawda drugim razem była…”

  Trzy.

  Suchocka, Kopacz, Szydło.

 325. @
  Racjonalna Polska

  Panowie generałowie. Gdybyście wiedzieli w ilu czynach bohaterskich nasz premier brał udział już jako młody chłopak, to byście zniknęli jak kamfora z tymi paroma gwiazdkami.

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.706258126170514/2702076369922003/?type=3&theater

 326. Lewica jeszcze ani razu nie ofiarowała najwyższego zaszczytu kobiecie. A prawica już 4 razy: Suchocka, Kopacz, Szydło, Kidawa.

 327. cd. Polki to widzą i głosują na prawicę w 75%

 328. Cały dzień polityki nie był tak męczący jak oglądanie meczu (1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2) i jeszcze trudne dodatkowe 5 minut
  Ale już po meczu sympatyczne pożegnanie rywali. Polska drużyna wygrała eliminacje do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Nasze zuchy na fali. Premier ministrem sportu i idzie skokiem do przodu

 329. Podchody harcerza Adriana

  Jak pisałem, jakieś 2/3 ataku posła Zandberga na exposé i politykę minonych czterech lat ma szerokie poparcie. Każdy poseł KO, czy PSL mógłby to powiedzieć z trybuny Sejmu, i faktycznie nie jeden powiedział. Co z pozostałością tyrady? Ano były to podchody i ja to rozumiem. Cała Lewica pragnie zdobyć poparcie, a musi go szukać wśród elektoratu PiS.

  Oczywiście nikt nie przypuszcza, że projekt ustawy o górnym pułapie emerytury ZUS od razu przejdzie i wejdzie w życie. I że rozwali obecny system, złamie starą, 20-letnią już umowę państwa z pracownikami i emerytami. Wszyscy zdają sobie z tego sprawę.

  Zamiast kamuflować podwyżki w systemie emerytalnym, lepiej podnieść podatki z otwartą przyłbicą. – pisze red. Wielowieyska.
  https://wyborcza.pl/7,75968,25426635,propozycja-lewicy-lamie-umowe-spoleczna-i-niszczy-zaufanie-do.html
  Rozumiem, że istotą programu Partii Razem jest nałożenie o wiele większych danin na osoby dobrze zarabiające. I ja z tym nie dyskutuję, bo Razem zawsze takie poglądy głosiło, są one czymś naturalnym w przypadku lewicy. Problem polega na metodzie.
  Tu chodzi o zaufanie obywateli do państwa. Bo państwo 20 lat temu umówiło się na coś z Polakami. Powiedziało tak: chcemy zachęcić cię do płacenia składek i zniechęcić do pracy na czarno, bo gwarantujemy ci, że od sumy wpłaconych przez ciebie składek będzie zależeć wysokość twojej emerytury. Teraz Lewica chce, by państwo powiedziało: no, sorki, na coś się umawialiśmy, ale nam się teraz odmieniło. A Trybunału Konstytucyjnego nie ma, więc nie ma komu się upomnieć o przejrzyste reguły gry.

  Więcej, chciałbym, aby Lewica odkleiła trochę „socjalnego” elektoratu od PiSu. Bo lud boży jest w lesie i nie czyta „Wyborczej”. Ale czy to podchody nie są zbyt ryzykowne? Gdyż możliwe jest, że PiS się zgodzi na takie rozwiązanie, aby tylko zdobyć 7 mld zł rocznie na łatanie dziury budżetowej. Weźmie Lewicę jako przystawkę i zeżre, jak poprzednie przystawki, i co wtedy. Przeżre te 7 mld, zmanipuluje i Lewicy ubędzie zamiast przybyć. Czy harcerz Adrian ma tyle zaufania do prezesa Kaczorka i jego Mateusza?

  Oczekiwałbym uprzedniego odsunięcia PiS od rządzenia, i to wespół w szerokiej koalicji, włączywszy do niej Razem. A potem, gdy koalicja katonarodowych wstawaczy z kolan, z socjalnym elektoratem i z miłośnikami prokuratorów ZZ się rozleci, wtedy można będzie dyskutować o polskim państwie dobrobytu. Czy powinno bardziej wtórnie rozdzielać PKB między klasy z rozlicznymi roszczeniami i bez związaku z ich wkładem w tworzenie PKB, czy raczej polegać na „wyczynowym kapitalizmie” w gonieniu wyższego poziomu wydajności i jakości życia.

 330. maciek.g (22:05)
  tak na prawdę, to jest bardzo dużo i bardzo różnorodnych systemów mocno się od siebie różniących i każdy ma jakieś wady (i zalety).

  Być może się różnią. Niemniej, gdyby wziąć te najlepsze, najbardziej satysfakcjonujące i godne polecenia, to one między sobą różnią się mniej niż z systemem polskim. On ma istotne wady i zyskałby jeszcze więcej, gdyby propozycja Razem weszła w życia. Osobiście krytykuję znając system kanadyjski, jak już pisałem.

  W polskich dyskusjach przywoływano go, wyrawano fragmenty jako wzorce, itp. W moim odbiorze jest on najlepszy z możliwych. Nie tylko dlatego, ża osobiście na nim skorzystałem. Z mojego punktu widzenia, na podstawie mojego doświadczenia i moich wartości jest on godny zalecenia.

  Oczywiści przeciętnej/mu blogowiczce/owi jawi się może jak wiedza na poziomie habilitacji. Taka sytuacja, dziada przemawiającego do obrazu.

 331. W exposé Mateusza jedna liczba mnie uderzyła

  Powiedział, że pod jego kierownictwem PKB rosło i nadal będzie rosnąć o 2-3 procent szybciej niż w rozwiniętych krajach Unii, i w ten sposób doganiamy je.

  Ale przecież w takim tempie gonimy kraje starej Unii od niemal 30 lat, włącznie, a nawet przede wszystkim w „ośmiu minionych latach” Tuska. Cała różnica w tym, że wtedy była to „Polska w ruinie”, a teraz były i będą „nasze sukcesy i osiągnięcia”. Zupełnie jak w szalonych latach 1970-tych (czyż nie wołano „Edward, Edward”?).

  Morawiecki: „Odnieśliśmy bardzo wiele sukcesów. Instytucje międzynarodowe, takie jak Bank Światowy, podkreślają wagę i sukces naszego nowego modelu gospodarczego, nowej polityki strukturalnej, nowej polityki przemysłowej”.

  Gierek: „Wprowadzamy w życie wielkie przedsięwzięcia, jak nowe ukształtowanie rad narodowych, reformę systemu oświaty, które służyć będą dalszemu unowocześnieniu państwa, pogłębieniu socjalistycznej demokracji”.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1932408,1,mow-do-mnie-jeszcze.read

 332. „Gdyż możliwe jest, że PiS się zgodzi na takie rozwiązanie, aby tylko zdobyć 7 mld zł rocznie na łatanie dziury budżetowej.”

  Gdyby miał się zgodzić to dziś by się zgodził a nie uznał temat za nieaktualny.

  Założenie było takie, że się nie zgodzi. Jak się okazuje założenie okazało się trafne. Zresztą nie trzeba było jakiejś przenikliwości by to wiedzieć. Wystarczył zdrowy dystans intelektualny do tej ekipy.
  Wyprowadzonemu dziś przez Lewicę w maliny PiSowi pozostaje odwołanie Marty Biejat z funkcji przewodniczącej komisji rodziny i spraw społecznych sejmu. Strata to iluzoryczna bo i tak w tej komisji PiS miał większość co wiązałoby ręce przewodniczacej i musiałaby za nich świecić oczami. Natomiast odwołanie wyjdzie na dobre Lewicy i Marcie Biejat bo opinia publiczna odbierze je jako kolejny dowód małostkowej mściwości charakterystycznej dla tej formacji.

  Dywagacje red Wielowieyskiej pominę, bo najwyraźniej się jeszcze nie ocknęła. Najprawdopodobniej się zresztą już nie ocknie jak większość dziennikarzy działu historycznego Gazety Wyborczej. To taki głos z politycznych zaświatów.

 333. @tanaka
  Napisalam do Ciebie coś o Michniku i WIDZIAŁAM, że post się ukazał, a po chwili zniknął. Kolejny, na temat proroka O.p.t.y.m.a.t.y.k.a „czeka na moderację” Gdzie popełniłam błąd?

 334. Samochwała to drugie imię Morawieckiego:
  „Odnosimy sukcesy, a w przyszłej czterolatce będzie ich jeszcze więcej” – zapowiedział. Nie wspomniał, że stępka położona pod słynny prom już dawno zardzewiała.

  1. Kilka razy zdarzyło mu się popaść w przesadę budzącą wesołość, np. gdy chwalił sprawność administracji skarbowej oraz trzyliterowych służb specjalnych, które są dowodem siły państwa PiS. Kamera telewizji TVN 24 pokazała w tym momencie siedzącego na galerii samotnego Mariana Banasia.

  2. Powołał się na coroczny raport doradczej firmy Conway Analytics, według którego Polska jest piąta na liście krajów najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów, nie wspominając, że w znacznie bardziej znanych i prestiżowych rankingach „The Global Competitiveness Report” i „Doing Business” zajmujemy odpowiednio miejsca: 37. i 40. W tym ostatnim rankingu w ostatnim roku spadliśmy z miejsca 33. na 40.

  3. Swojemu rządowi Morawiecki przypisuje zasługę zmniejszenia o blisko 100 tys. liczby Polaków przebywających na czasowej emigracji i nie wspomina, że ten „sukces” zawdzięczamy brexitowi – liczba Polaków w Wielkiej Brytanii według GUS spadła w 2018 roku o ponad 100 tys.

  4. Chwali się rekordową liczbą oddanych do użytku mieszkań, tyle że są to mieszkania budowane przez prywatnych deweloperów i coraz częściej kupowane przez Polaków jako inwestycja chroniąca przed rosnącą inflacją.

  5. Morawiecki za sukcesy swego rządu uznaje nawet te obszary, które są oczywistą klęską, jak służba zdrowia czy edukacja.

  6. Premier podkreślał np., że dla przedsiębiorców ważna jest przewidywalność otoczenia prawnego, a tymczasem dziś wieczorem Sejm ma głosować ustawę znoszącą limit 30-krotności składek na ZUS. Jeśli limit zostanie zniesiony, przedsiębiorcy dowiedzą się o tym pod koniec grudnia i wówczas będą musieli korygować budżety opracowane na rok 2020. Przedsiębiorcy nie wiedzą też, jaki będzie trend cenowy w energetyce, czy ceny będą zamrożone (Jacek Sasin zapowiedział, że będą dla gospodarstw domowych) i kto za to zapłaci.

  7. Tylko przyklasnąć wypowiedzi Morawieckiego o konieczności zmiany programów w szkołach, by pobudzać w młodych ludziach kreatywność. Ale programy są zmieniane w stronę przeciwną. Ze szkoły ma wyjść młodzież przekonana o wyjątkowej pozycji Polski w świecie, bezkrytyczna wobec naszej historii, nieufna wobec innych wyznań, ras, obyczajów. „Ci, którzy chcą wprowadzić w szkołach ideologiczne podręczniki, chcą podłożyć pod Polskę ładunek wybuchowy i wywołać wojnę kulturową” – twierdził premier.

  8. Gdy mówił o potrzebie większej wolności dla przedsiębiorców … wzbudził zdziwienie, ale zaraz wyjaśnił, że chodzi o wolność dla drukarzy, by mogli odmawiać druku tekstów, które im się nie podobają.

  9. Premier z jednej strony ogłosił, że Polska będzie przyciągać inwestorów zagranicznych, z drugiej zaś zapowiedział dalszą „repolonizację”, czyli nacjonalizację prywatnych firm. Nie wyjaśnił, skąd rząd weźmie na to wszystko pieniądze, skoro w tej kadencji ich nie znalazł, a dziś gorączkowo szuka dochodów budżetu na spełnienie obietnic socjalnych.

  10. Premier zapewniał, że Polska będzie w Unii Europejskiej walczyła o wyższe dopłaty dla polskich rolników, o przyjazne dla naszych przewoźników regulacje, o większy budżet, czyli wyższe transfery dla Polski. Pewnie będzie walczyć, ale rezultaty mogą być mizerne, gdyż jesteśmy na skutek polityki PiS na marginesie Unii.

  11. Morawiecki przypomniał zakurzoną już mocno „Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, która jest od kilku lat oficjalnym dokumentem rządu, ale zapowiedziane w niej wielkie państwowe inwestycje na razie (na szczęście) nie ruszyły. Otóż w tej kadencji mają ruszyć. Będzie więc przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny, Via Carpatia, setki nowych stacji kolejowych i tysiące torów. No i zapewne położona zostanie nowa stępka pod słynny prom, bo stara już zardzewiała.

  https://wyborcza.pl/7,75968,25425722,expose-patriotycznych-frazesow-i-sprzecznosci.html

 335. Post do @Tanaki omyłkowo ukazał się na EP zamiast na LA.

 336. teo; 0:20.

  To co jest dobre dla Canady niekoniecznie musi być dobre dla Polski.
  Poczytaj sobie coś o MENTALNOŚCI a potem pisz.

 337. satrustequi
  19 listopada o godz. 22:38

  „Lewica jeszcze ani razu nie ofiarowała najwyższego zaszczytu kobiecie. A prawica już 4 razy: Suchocka, Kopacz, Szydło, Kidawa”.

  Ba, lewica ….

  Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy Razem: „Nowy rząd powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego jest skrajnie nieproporcjonalny, jeżeli chodzi o płeć”.

  Klub Lewicy liczy 49 posłów, a mniej niż połowa (21) to kobiety.

  Lekarzu, lecz się sam.

 338. teo
  20 listopada o godz. 0:39

  W 2007 roku expose Tuska trwało 3,5 godziny. Pamieta ktoś coś z tego? Co zostało zrealzowane przez grzeczność nie pytam.

 339. Polska Szykuje Się na Wojnę? – Ruszył Pobór – Wezwania w Środku Nocy – Analiza Komentator Wojsko PL
  https://www.youtube.com/watch?v=Y3CFHC-JIQA&t=329s

  Z kim oni chcą się bić ? i o co ?.

 340. Głosy z politycznych zaświatów

  Magdalenie Biejat (Razem) i Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna) uważają, że zbyt wysokie emerytury są niesprawiedliwe, a wysokie składki sprawiedliwe jak najbardziej. Pani wicemarszałek w TOK FM tłumaczyła, że skoro ktoś, pracując przez wiele lat, dobrze zarabiał, to byłoby nie w porządku, gdyby dostawał jeszcze dobrą emeryturę. Najwyraźniej pani wicemarszałek sądzi, że dobra emerytura należy się tym, którzy pracowali krótko i – mając niskie kwalifikacje – zarabiali słabo.

  Z taką logiką można iść jeszcze dalej. Czy to w porządku, by doskonały informatyk, dla którego praca jest pasją i przyjemnością, zarabiał znacznie więcej niż niewykwalifikowany robotnik budowlany, który swej pracy nienawidzi i cały dzień targa taczki z zaprawą, podczas gdy informatyk siedzi w cieplutkim pokoju i popija kawę czy inne napoje? Skoro ma być 100-procentowy podatek od wysokich emerytur, to tym bardziej taki sam powinien być od wysokich płac. Trzeba tylko się zastanowić, czy na poziomie 8 tys., 10 tys. czy 15 tys.

  O ile posłowie i posłanki z SLD, którzy zwykle są starsi, mają za sobą kariery w PZPR i doświadczenie ostatnich lat PRL, zachowują pewien umiar, pamiętając, że bolszewickie pomysły się nie sprawdziły, o tyle młodsi z Wiosny i Razem z entuzjazmem sięgają do nich, nie zawracając sobie głowy ich konsekwencjami. – pisze Gadomski, GW.

  Rozstrzygnąć wypada, czy głos z politycznych zaświatów dają posłowie/nki z SLD i rzesze krytyków z innych partii, którzy pamiętają czasy PRLu z ich końcówką, czy raczej te osoby, które trzymają się i nazwiązują do XIX-wiecznych sentymentów i ideologii?

 341. Bar Norte
  19 listopada o godz. 15:17

  „Co zrobisz np z ustawą „o zawodach pielęgniarki i położnej” w kontekscie zastosowanych w tytule feminatywów? Oczywiście mam na myśli to, że ustawa reguluje również zawodowy status mężczyzn – pielęgniarzy i położnych”.

  Bar Norte, jesteś na dobrym tropie, nic prostszego jak utworzyć maskulinatyw: „ten położny”, od: „ta położna”. Podałeś łatwy przykłady, więc to proste. Poprzednio chciałem ci tylko wyjaśnić, że niektóre pojęcia są szerokie i dotyczą kobiet oraz mężczyzn. Moim zdaniem pani poseł brzmi bardziej elegancko i jednoznacznie niż posłanka (bo to także mianownik liczby mnogiej od słowa posłanko). Chyba że mowimy: pani posłanka, to juz lepiej. Ten problem pojawil się w 1918 z powodu wyboru do Sejmu sześciu kobiet. Niektórzy proponowali termin posełka (no lepszy niż posłanka), inni zartowali, że może „poślica”. Mało poważny będzie termin górniczka (od górnik) lub nurkini (od nurek), ale jak chcesz to masz.

 342. https://www.youtube.com/watch?v=meL02NRg1qc

  Jak do wojny dojdzie to z Polski zostanie tylko smród.

 343. Blackley
  20 listopada o godz. 1:29

  Więcej optymizmu. 405 lat temu car Wasyl Szujski złożył hołd Zygmuntowi III Wazie.

  https://dzieje.pl/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201610/hold_ruski.jpg?itok=u_KoSXRJ

 344. Mauro (1:20)
  W 2007 roku expose Tuska trwało 3,5 godziny

  Czy faktycznie chodzi o 3 godziny i 5 minut?
  Rzeczywiście Tusk zbyt długo się pochylał nad cynicznym konformizmem i cynicznym radykalizmem prezesa Kaczorka w ciągu poprzedzających dwóch wrzaskliwych lat stawiania wszystkich z ZOMO i wywracania stolika. I nad fałszywą alternatywą, w której wolność przeciwstawia się solidarności.

  Powiedział też Tusk: „Polacy chcą normalnego rządu w normalnym kraju”. Ileż razy o normalności mówił Mateusz Samochwała? Ze trzydzieści razy. I mówią, że Tusk nie miał narracji. Miał, że aż kolejny premier z niego ciągnie.

 345. Czy PiS uznał temat za nie aktualny?

  Posłowie PiS wycofali dzisiaj z Sejmu kontrowersyjny projekt ustawy znoszący tzw. limit 30-krotności ZUS. Premier zapowiedział jednak, że pomysł będzie nadal konsultowany ze związkowcami i „częścią obozu Zjednoczonej Prawicy”.

  „Limit 30-krotności składek tworzy taką sytuację, że mamy w Europie niesprawiedliwy, jeden z najbardziej degresywnych systemów podatkowych” – stwierdził Morawiecki, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego rządu.

  Premier dodał, że obecnie prace nad zniesieniem tego limitu są zawieszone, ale będą nadal konsultowane.

  „Będziemy starali się utrzymać naszą propozycję zrównoważonego budżetu pomimo to. Będzie to oczywiście o wiele trudniejsze, ponieważ” – tak jak podaliśmy to w kwietniu, niczego nigdy nie ukrywając – „z tego źródła miało wpłynąć ok. 5,3 mld netto więcej do FUS-u, a więc mniej w dotacji z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „– wskazał jednocześnie premier.

  Czyli piłka zniesienie 30-krotności jest nadal w grze. Czyli Razem ciągle ma szansę zostać przystawką PiS w tym temacie?

 346. Mauro Rossi; 1:35.

  Rossi; to już się nie wróci , gdyby w swoim czasie Mieszko I ze swoją drużyna
  przeszedł na prawosławie ( a mógł nawet o tym myślał ) to Polska prawdopodobnie
  byłaby dzisiaj tym czym jest Rosja ale on aszybku zdiełał przechodząc na
  katolicyzm co spowodowało ze Polska od tamtego czasu stała się rozdarta.
  Rossi; czy stojąc w rozkroku można dokądkolwiek dojść ? za to jak łatwo jest
  innym kopać po jajach stojącego w rozkroku chyba tego tłumaczyć ci nie muszę.

 347. To co jest dobre dla Canady niekoniecznie musi być dobre dla Polski.
  Poczytaj sobie coś o MENTALNOŚCI …

  Jak się wmyśleć, to coś w tym jest. W tej MENTALNOŚCI.
  Tzn. w decyzjach ekonomicznych we własnym gospodarstwie (domowym, niekoniecznie rolnym), w finansach, przechodzeniu na emeryturę Kanadyjczyk niewiele różni się od Polaka. Tak samo chce mieć jak najwięcej forsy za jak najlżejszą robotę. I jest podobny procent ludzi w obu krajach klnący na to co robią przez 8 godzin albo więcej. I podobny procent szuka w robocie satysfakcji. I z grubsza podobny procent przestrzega reguł, jeśli wziąć tych wszystkich Azjatów i Latynosów, Kanadyjczyków. Podobna jest skłonność do przechodzenia na czerwonym świetle i do niepłacenia HST, czyli VAT. I jak porównuję swoją strategię w temacie przechodzenia na emeryturą ze strategią moich kuzynów i znajomych w kraju – są one identyczne. Mentalności i behawioryzm (zachowanie) w decyzjach jest bardzo zbliżone. W obu krajach jest podobny procent cwaniaków, nieudaczników i roztrzepanych.

  Co różni obie nacje to sposób dyskutowania o regulacjach i polityce wokół nich. A najbardziej różni pozycja wyjściowa, w tym MENTALNA, ale przede wszystkim instytucjonalna. Krótko mówiąc, Kanada nie doświadczyła eksperymentu jaki dokonano na społeczeństwie polskim, tj. sowieckiego PRL.

 348. Morawiecki przypomniał zręby Manifestu PKWN: ludu już nikt okradać nie będzie. Tak sobie myślę,że teraz kolej na KONSTYTUCJĘ w duchu 10 przykazań. Które nie są wcielane w życie w parafiach z ochotą.

 349. A w Gruzji nie chcą jednomandatowych okręgów. Sen Kukiza. Bo miejscowi feudałowie co roku za pieniądze wybierają siebie. Tak sobie myślę czy stalinowska Gruzja nie rozumie Kukiza. Dla swojego dobra.

 350. Kto upomni się o kobiety gwałcone przez własnych mężów i nie tylko. Tak sobie myślę,że w parafiach gwałt mieści się w powinnościach posłuszeństwa wobec…Ja nie chcem ja muszem… Ziemię i kobietę czyń sobie…

 351. Nie widzę szczególnej różnicy między Kidawą a Błońską. No może Kidawa wydaje się młodszą po przebudzeniu. Tak sobie myślę,że „opakowanie” nie może decydować o zawartości duchowej.

 352. @mag
  20 listopada o godz. 0:36
  @tanaka
  „Kolejny, na temat proroka O.p.t.y.m.a.t.y.k.a „czeka na moderację”.”
  ………………..
  No dawaj go tutaj, śmiało, chętnie pobredzę razem z Tobą. hehehe
  Masz ci „proroka”. hehehe

 353. @mag!!!

  Zdobądź się na heroizm i przeczytaj ten komentarz do końca, mimo że niektóre słowa mogą być ci nie przychylne.

  Świeże jeszcze – w zasadzie mający przesądzony wynik – głosowanie w sprawie zaufania dla Mateusza Morawieckiego odbywało się z użyciem nowych kart.
  Domniemywam, że chodzi o karty magnetyczne. Posłowie opowiadają, że karty zachowywały się migotliwie: na tak, a po chwili nie.

  Wraca tu niedbałość w nauczaniu kolejnych pokoleń Polek i Polaków.
  Za mojego życia rodacy musieli nauczyć się rozróżniać wtyczkę od gniazdka.
  A obecni posłowie sejmu w swych opowieściach sugerują migotliwy stan namagnesowania karty fizycznie podobnej do karty płatniczej. To nie karta do głosowania zachowywała się chwiejnie. To skutek drżenia dłoni trzymającej kartę, niecierpliwości i krótkiego trzymania w czytniku oraz niedoskonałość technologiczna urządzenia do głosowania.

  Magnes jaki możemy spotkać, to rzecz namagnesowana przez człowieka.
  Na zebranie szpilek metalowych rozsypanych na podłodze wystarczy. I taki magnes będzie pomagał zbierać szpilki z podłogi przez trzy pokolenia.

  Ale na złomowisku używa się elektromagnesu i technologii namagnesowania krótkotrwałego.

  Karta nie mogąca się sie zdecydować czy jest namagnesowana to dziwoląg w Sejmie.

  To czytniki w nowym systemie elektronicznego głosowania sejmowego waha się, podobnie jak @tanaka z dopuszczeniem twego komentarza do publikacji.

  To nie jest czepianie się słów. Sejm jest zgromadzeniem osób kiepskich z wuefu i strachliwych. Co najmniej połowa posłów ma drżenie dłoni.

  Nie zdziwiłbym się gdyby większość sejmowa zaufała świeżo zaproponowanemu Januszowi Korwin-Mikke.

  Technologia 5G ma ponoć lokalizować obiekty nie na planszy a w przestrzeni. Obecnie to jest szerokość geograficzna oraz długość geograficzna, a ma dojść wysokość nad poziomem morza. Jeśli będzie rządził Mateusz Morawiecki będący marionetką sterowaną przez Jarosława Kaczyńskiego, to poziom morza będzie oznaczało poziom zwierciadła wody w Zalewie Wiślanym przy nie sztormowej pogodzie.

  Ponoć zacofani wyznawcy islamu zaatakowali rafinerię saudyjską. Położenie jej można ustalić z dokładnością do kilometra. A technologia 5G ma pomóc lekarzowi ustalić nieinwazyjnie dokładne położenie guza w obwodowym układzie nerwowym z dokładnością do jednego centymetra.

  Wyobraź sobie migotanie @Mauro Rossiego z długością mignięcia tylko kilku milisekund. Onże będzie widziany jako błyszczący światłem prawdy w sposób ciągły.

  Bo bez względu na opcję polityczną komentator na tym blogu nie powinien być atakowany takimi świństwami jak tłumaczenie co to zastępczy adres internetowy, oraz inne świństwa wyróżnione wytłuszczeniem ( pol: bold ) lub pochyleniem ( pol: italic ).

  Na Boga wiernych i na biskupa ateistów!
  Nie zamulaj @guzdro tego bloga!

 354. Każden chto ninawidzi robić puwinien brać wysokie pensje bu bynajmiej bendzi si cieszył ży ma wysokie pensje bu bynajmiej bendzi mjał nagrode za to ży si menczy. A te cu lubiejom robić i tak by robili bu lubiejom robić to jim si nic ni należy bu ni moży tak być ży jim si jeszczy płaci za to co lubiejom! I przykładowu jak ja lubiem si napić i zapalić to majom mie płacić za to?! A jak chtoś mjał wysokie pensje to czegun sy ni uskładał piniendzy na starość tylku tera sce zabrać bidnym?! Trza sy byłu uskładać to tera byś ni płakał jedyn z drugim!

 355. Samochwała to drugie imię Morawieckiego
  teo
  20 listopada o godz. 0:39
  Morawiecki przypomniał zakurzoną już mocno „Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, która jest od kilku lat oficjalnym dokumentem rządu, ale zapowiedziane w niej wielkie państwowe inwestycje na razie (na szczęście) nie ruszyły. Otóż w tej kadencji mają ruszyć. Będzie więc przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny, Via Carpatia, setki nowych stacji kolejowych i tysiące torów. No i zapewne położona zostanie nowa stępka pod słynny prom, bo stara już zardzewiała.

  Mój komentarz
  Premier w nawale zadań zapomniał również o odbudowie przemysłu stoczniowego, o budowie szlaków żeglugi śródlądowej w tym międzynarodowej, o budowie dwóch elektrowni jądrowych, o milionie samochodów elektrycznych, o olbrzymich farmach wiatrowych morskich, o Stoczni Gdańskiej, którą premier odkupił i produkuje wieże wiatrowe aż furczy, o miliardzie sadzonych drzew, o mostach i obwodnicach, itp. Jest tego od cholery i ciut ciut, o czym premier zapomniał powiedzieć

  Masa spraw do załatwienia. Przemysł stoczniowy się odbudowuje, czy nie, elektrownie jądrowe, to wizja, czy telewizja, konkursy rozstrzygnięte, elektroauta jeżdżą po drogach, nowoczesny prom w Szczecinie już, już do wodowania czeka, itd.

  Premier w ogóle nie mówił o zrównoważonym rozwoju, o gospodarce opartej na wiedzy i temu podobnych hasełkach którymi się wypina na społeczeństwo obiecując gruszki na wierzbie, śmietankę w ciasteczkach, agrest w porzeczkach.
  Pzsdr, TJ

 356. W Sejmie padło pod krzyżem ,że obce wojska nad Wisłą to zdrada…Tak sobie myślę,że święte słowa od 966 r. od wizyty krzyżąków…

 357. @
  Prof. Popiela szkaluje prof. Grodzkiego. Posłowie PiS bronią jej w oświadczeniu
  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25426959,pis-protestuje-przeciwko-ograniczaniu-swobody-wypowiedzi-laureatce.html#S.main_topic-K.C-B.5-L.3.maly

  zed.120.11.2019, 06:15
  Błazny z PiS nie ośmieszajcie się. Jak wasz faszystowski marszałek od lotów na lewo traktował posłów opozycji w sejmie? Jak wasza propagandowa telewizja wycina cenzurą z wypowiedzi wszystko co nie zgodne z linią partii? Dla was wolność słowa to prawo do kłamstw w imię partii i nic więcej.

  Mój komentarz: taka jest różnica między PiS a opozycją. Faszyści z PiS bronią swoich. Opozycja łyka PiSowskie prowokacje i zadziobuje swoich. „Jurku, no przeproś”.

 358. maciek.g
  19 listopada o godz. 21:49

  Ci bohaterowie zrywali na tapetę ze ściany i przybijali do podłogi ,(bo chcieli mieć dywan). Potrafili znaleźć skóry ukryte w ścianie (byli pełni uznania że tak schowano że nie można było wyczuć zapachu.)
  (…)
  Pili perfumy francuskie i nie chcieli ich sprzedać za wódkę
  .

  Radom po 6 latach okupacji bogatym miastem był:

  – ściany w mieszkaniach musiały być wyłożone kurdybanem lub tapiseriami (bo tylko te można zerwać a potem przybić do podłogi, z papierowych tapet zostaną skrawki),

  – perfumy francuskie dostępne w ilościach zaspokajających potrzeby hord Czerwonoarmistów.

  Pogratulować ówczesnego miejsca zamieszkania, oraz oczywiście osiągniętego wieku i doskonałej pamięci.

 359. @ po angielsku

  Świetne podsumowanie przesłuchań w sprawie łapówki Trumpa
  https://www.youtube.com/watch?v=MEVR3ApjvgA

 360. @hetajr

  Żeby tylko perfumy francuskie wypijali 🙄
  Żony ich oficerów w trofiejnych koszulach nocnych z jedwabiu do opery chodziły, a jak jaki sołdat po pokręceniu korbką młynka do kawy zajrzał do szufladki i znalazł tam ukryty zegarek, to go oddawał właścicielowi, a młynek zabierał, żeby sobie wyprodukować dalsze czasy 😎
  Co dopiero było, jak zobaczyli słoik z kompotem 🙄 Bez bagnetu otworzyć nie potrafili, ta dzicz azjatycka.

  Jak oni w ogóle do tego Berlina trafili nie błądząc?
  Pewnie gdzieś po drodze zajumali globus Europy 😎

 361. @AllEnglishSpeaking, @404

  W Stanch Zjednoczonych w prawyborach partii demokratycznej na trzecim miejscu jest Pete Buttigieg (37l – siedem języków, pianista, weteran ), zamężny gey, który nawet planuje posiadanie dzieci. Wywiad przeprowadza zdeklarowana lesbijka Rachel Maddow. Ciekawe kiedy coś takiego będzie możliwe w Polsce, mając na myśli podobny poziom telerancji.
  Zalaczam ten link z kwietnia 2019 w systuacji kiedy mamy w naszym Sejmie skrajaną prawicę i raczej oddalamy się od takich możliwości…
  Wątpie czy Franklin D. Roosvelt byłby wybrany na prezydenta obecnie, w epoce obrazkowej, kiedy wszyscy zobaczyliby go na wózku inwalidzkim. Arnold Schwarzeneger miałby przewagę 🙂
  Pete Buttigieg

  I kto ma większe szanse AD czy MK-B ?
  Nie mylić z Anno Domini , ani z Melchior, Kacper i Baltazar 🙂

 362. GajowyM.
  „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Sergiusza Piaseckiego ty czytał, a?
  Myślałam, że umrę ze śmiechu.

 363. Nie wrzucił migacza i został zmaltretowany przez policję. Sąd i prokurator w zmowie z policją skazali go na więzienie i grzywnę. A on poczuł się wreszcie w wolnej Polsce i się podpalił. Nie pasował do wolności.
  https://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,25426430,marek-podpalil-sie-przed-sadem-dwa-dni-wczesniej-jego-schorowani.html

 364. Kobieta stanu.

  Ma cechy męża stanu. Ale pokazała też inne cechy i stąd tytułowa walka.

 365. hetajr
  20 listopada o godz. 10:01
  Po co się naśmiewasz nie wiedząc nawet, ze pisze to co znam z autopsji.
  W moim domu w Radomiu na 1 pietrze mieszkała rodzina kolaborująca z Niemcami i była bardzo bogata. Ich powierzania mieszkalna to było 1350 mkw. (całe 1 piętro budynku) Oczywiście uciekli gdy zbliżał się atak Rosjan na miasto , ale nie byli w stanie zabrać ze sobą tego co tam nagromadzili.
  Zwycięzcy oczywiście włamali się do mieszkania i zaczęli szabrować niszczyć . Moja mama (tez mieszkaliśmy tam) chciał wymienić się z żołnierzem i dać mu za francuskie perfumy bimber (wszystek jaki był w domu) nie zgodził się (mówiła ile ale już nie pamiętam). Mówiła że po wypiciu rzygał jak kot.
  głupio ci?

 366. @adam100
  20 listopada o godz. 10:30

  THX, Vindman is the best. Tylko do kogo to dociera. Na pewno nie do mojego „ulubionego” amerykanisty profesora Zbigniewa MAGA-Lewickiego, że widzów FoxNews nie wspomnę. Jednak kropla drąży kamień …

 367. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  20 listopada o godz. 9:06
  No nie Panie Mieczyslawie, tak nie można. Pan Banaś czy pan Bierecki zasłużyli sobie na te pieniądze za ciężką pracę. Panu Mauro Rossi też się należą te pieniądze, które dostaje za potwornie wyczerpującą pracę na blogu. Trzeba panie Mieczysławie odróznić pracę od pracy. To że panu nie płacą za picie czy palenie papierosów, bo pan lubi to robić, to nie jest argument, że panu Banasiowi,Biereckiemu czy Kaczyńskiemu nie należą się te pieniądze. Niech Pan pamięta, że to dzięki ich pracy, którą ciężko i chyba niechętnie wykonują, ma pan na żoładkową i papierosy. Nie dostaje się pieniądze za wykonywanie przyjemnych czynności, ale za służenie prostemu człowiekowi.Niech Pan Panie Mieczysławie, nie myśli,ze proboszcz a nawet sam biskup z przyjemnością pracują w kościele. Oni to też robią dla pana, mnie, wszystkich, żeby nam było lepiej i przyjemniej po śmierci. Papierosy, wódka i religia w naszej najszczęśliwszej ojczyźnie, to im zawdzięczam i wszyscy nam tego zazdroszczą
  Serdecznie pozdrawiam

 368. guzdra
  Bez potrzeby wzniesienia się na wyżyny heroizmu przeczytałam do końca twój komentarz i nie znajduję w nim słów mi nieprzychylnych.
  Wyobrażam sobie @Mauro jaśnistego w postaci wielomodowego światłowodu.
  Pozdro

 369. @maciek.g

  Ich powierzania mieszkalna to było 1350 mkw.

  Możesz podać wymiary (długość i szerokość) tej kamienicy?

 370. @mag

  Nie czytał, ale nasłuchał się opowieści wyzwolonych, głównie Ślązaków. Bo oni mieli wyższą kulturę, patefon i słoje Wecka w piwnicy.

 371. GajowyM., godz. 10:30

  Oczywiście o tym też wiem.
  A problem nawigacji ACz w kierunku Berlina dręczy mnie od lat 😉

 372. Wałęsa po spotkaniu z Pencem /vice Trumpem/ bełkotał: „zabiegam o to, by Stany Zjednoczone odzyskały przewodzenie”.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/lech-walesa-spotkal-sie-z-wiceprezydentem-usa-mikeem-pencem/pwg1wr1
  Dureń nie powiedział kogo gangsterzy przewodząc mają teraz zaatakować i kogo zamordować. Po Iraku, Jemenie i Boliwii teraz kolej na Iran lub Wenezuelę. Ciągle jednaj wisi na tapecie Rosja. Mieliście prezydenta. Teraz macie prezesa.

 373. zetus1
  20 listopada o godz. 11:06
  Podoba mi sie ten gej. Gdybym był Amerykaninem to bym glosował na niego.
  Ale obawiam się, że rednecki nie będą głosować na niego. Trzy tabu ; niewybieralni: murzyn gej, kobieta. Jak narazie Obama przełamał pierwsze tabu. Hilary Clinton się nie udało przełamać drugie tabu, bo pomarańczowy orangutan bardziej przypadł do gustu redneckom. Może więc teraz pora na geja, a potem na kobietę.
  Szkoda, że tego nie dożyję.

 374. maciek.g; godz. 11:16

  W żadnym wypadku nie jest mi głupio.
  Głupio powinno być raczej tobie.
  Przez delikatność nie będę tłumaczył dlaczego.

 375. @Lewy
  20 listopada o godz. 11:38
  To zwycięstwo byłoby wspaniałe. Pete Buttigieg jest zupełnym przeciwieństwem Trumpa: młody, wykształcony, uzdolniony, niezbyt duży, gej. To by oznaczało najgorszą możliwą porażkę dla Trumpa (przegrałby z gejem). W dużych miastach wygra, tylko te rednecki 🙁

 376. zetus1
  20 listopada o godz. 11:58

  Trump wygra?
  Skąd ten pesymizm?
  Ja stawiam ze go posadzą do wiezienia jeszcze przed wyborami.

 377. Zabiegam aby jankesi byli żandarmami świata. Powiedział laureat Pokojowy Nobla z MB w klapie i podkoszulku KONSTYTUCJA. Tak sobie myślę,że krzyżacy byli zbawieniem nad Wisłą do czasu przybycia Armii Czerwonej…

 378. @ Rachel Maddow
  https://www.youtube.com/watch?v=AB2L7Uoj9RY

  Amerykanie są lepsi – wybrali sobie swojego Macierewicza na prezydenta. To usprawiedliwia brak litości u Rachel. 🙂

 379. Morawiecki zrobił powtórkę z -wątpliwej -rozrywki, podobnie jak w swoim exposé po uprzednim objęciu funkcji premiera obiecał to, tamto i sramto, zapewniając jednocześnie, że „pieniądze na wszystko są”, to znaczy na socjal i na inwestycje, czyli „wielkie budowle kaczyzmu”, no i -oczywiście – nie omieszkał się pochwalić sam siebie i PiS za dotychczasowe sukcesy. A sukcesy były. Wyłącznie sukcesy. Co potwierdził Pan Szeregowy Poseł i Pan Prezydent oraz inni szeregowi posłowie i poślice PiS.
  W oczach opozycji wyglądało zupełnie inaczej, więc lała na Matołuszkowy łeb hektolitry łodowatej wody wytykając mu wszystkie jego łgarstwa. A Matołuszek łgał jak najęty. Ot, choćby o oddaniu 100 albo więcej tysięcy mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Bo tak się składa, że to liczba wszystkich mieszkań wybudowanych w Polsce, natomiast tych wybudowanych w ramach „M+”, to zaledwie 800 w ciągu czteroletnich rządów PiS. Inne „plusy” też okazały się minusami i trzeba przyznać, że Lewica po mistrzowsku to wypunktowała.
  Tymczasem pisowska telewizornia robiła, co mogła, żeby zneutralizować przekaz opozycji i na paskach szerszych niż zazwyczaj zamieszczała, podczas transmisji z Sejmu, z Matołuszkowej i Prezesowej ściemy.

  Mauro Rosii naigrawa się z expose Tuska, która trwało 3,5 godziny, a ja sobie przeczytałem stenogram z tej mowy. Ono rzeczywiście było długie, ale tylko dlatego, że Tusk mówiąc o zamierzeniach mówił również o tym, jak jego rząd zamierza je realizować, podawał również zagrożenia, które mogę w tej realizacji przeszkadzać i jak im zapobiegać. Matołuszek natomiast w ogóle w tej kwestii się nie trudził.
  Gdyby komuś chciało się pobawić w benedyktyna, to niech sobie zajrzy do Tuskowego expose i niech porówna z późniejszymi działaniami rządu [https://www.premier.gov.pl/realizacja-planow/expose-premiera-donalda-tuska-stenogram.html] i ich efektami. I jedno jest pewne, bo -co by nie rzec- rząd Tuska dokonywał zmian systemowych, odpowiedzialnych, a nie łapu-capu jak rządy pisowskie.
  Suweren na pewno pisowskiego pie**olenia nie słuchał, bo za długie, za nudne i takie samo, jak wcześniej. Opozycji tym bardziej, ale zacznie nastawiać uszy, jak „pińcety” zaczną się kurczyć.

  Pisciulom wydawało się, że rządzenie państwem, to pikuś, że polega ono na przypisowaniu sobie czyichś sukcesów i obarczanie własnymi porażkami innych.

  Przez cztery lata chłopcy napawali się zabawkami – samoloty, limuzyny, imprezy, kasa, dziwki, podróże, wojsko, policja, służby specjalne, ażeby mogli się bawić, zatkali wcześniej rozdziawione suwreńskie gęby „pińcetami”. Kolejne cztery lata, to czas odbierania zabawek, bo inni też chcą się pobawić.

 380. „Każde pierdnięcie ma swój zapach, a nie można powiedzieć, żeby wszystkie pierdnięcia radzieckie pachniały przyjemnie”. – Mao Zedong.

 381. Samoobrona – ten poziom retoryki osiągnęli powiacy. Stąd rave reviews poziomu opozycyjnego Lewicy – skrzącego się kulturą umysłową.

 382. W Sztanach nie ma pierwszej i drugiej tury jak u nas, są prawybory. Chętka i na prawybory, i na pierwszą i drugą turę jest chyba nietrafiona… Raczej na pewno sądząc po efektach prób.

 383. @adam100
  20 listopada o godz. 12:14

  Obstawiam z Tobą!
  Używam trybu warunkowego ponieważ to sie jeszcze nie stało, ale licze na to. Pesymizm – z natury rzeczy i z prawa Murphego.

 384. Zandberg rzeczywiście powinien reprezentować Lewicę w wyborach prezydenckich, bo szans na wygraną tu nie ma, a jest wielka szansa na rozpropagowanie intelektualnej klasy tej formacji prawda… Na przyszłość.

 385. Bar Norte

  Adrian Zandberg z Razem po socjalistycznemu skrytykowal klamliwe expose sejmowe
  Bankstera-Ministranta
  Morawieckiego.
  https://www.youtube.com/watch?v=9xOejUTirZE

 386. hetajr
  20 listopada o godz. 11:40
  Odpowiedź świadczy o tobie

 387. Za cytowanym na blogu red Gadomskim:

  „Magdalena Biejat (Razem) i Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna) uważają (…) bolszewickie pomysły”.

  Nocą napisałem, że red Gadomskiemu powinno ulżyć bo „bolszewiczka” Biejat prawdopodobnie jutro na skutek nacisków kleru i frakcji fundamentalistów religijnych w PiS utraci stanowsko przewodniczącej komisji rodziny i spraw społecznych sejmu. Jej funkcję, jak piszą, ma objąć Grzegorz Braun z którym red Gadomski się przecież bez problemów dogada.
  Gorzej jest z „bolszewiczką” Morawską-Stanecką – wicemarszałkinią senatu. Problem polega na tym, że na jej „bolszewickim” głosie opiera się wiekszość opozycyjna w tej izbie – w tym marszałek Grodzki z którym PO wiąze duże nadzieje. Trudno przypuszczać by opozycja w senacie pogoniła Morawską-Stanecką by uspokoić rozgorączkowanego jej „bolszewizmem” red Gadomskiego i zrezygnowała z wiekszości czyli sprawowania kontroli nad tą izbą.
  No ale może PiS jakoś ulży w senacie ideowym cierpieniom red Gadomskiego – jak w przypadku „bolszewiczki” Biejat w komisji sejmowej.

  Jak napisałem wcześniej z amokiem na tle „bolszewizmu”, którego doznaje red Gadomski z sekcji historycznej GW nie chce mi się dyskutować.
  Ograniczę się więc do opinii na ten temat jego redakcyjnej koleżanki Rozwadowskiej. Tak red Adriana to ujęła:

  „Pytacie, czy preparuję polemikę do tekstu Witka Gadomskiego, w którym porównał lewicę do psa i napisał, że owa posiada „gen nienawiści do bogatszych i bardziej zaradnych”.
  Otóż nie. Właśnie spłynęło bowiem na moją skrzynkę badanie DNA Witolda, z którego wynika, że nie ma to sensu”.

  Co do pisowskiego projektu zniesienia limitu 30 – krotnosci … .

  Jak informują media w związku z dogadaną umową koalicyjną tzw „Zjednoczonej Prawicy” projekt, jak wiele innych pomysłów premiera Morawieckiego, trafił do szuflady. Sugestie premiera o tym, że do tego tematu PiS wróci traktować należy wiec zgodnie z blogowym wątkiem dyskusyjnym dotyczącym tego jak dalece premier mija się z prawdą – ujmując to eufemistycznie.

  W tej sytuacji pozostaje jedynie oczekiwać na tekst dziekczynny red Gadomskiego za „walkę z bolszewizmem” pod adresem Gowina – koalicjanta prezesa Kaczyńskiego.

 388. Zandberg poznał się jako lewicowiec na nowej wersji Manifestu PKWN przedstawionej przez Morawieckiego. Tak sobie myślę o marksistowskiej krytyce religijnego podejścia do problemów społecznych. Za dużo wiary za mało wskazówek do czynów…

 389. Oto drobny fakt, który rzuca światło na świadomość PiSowskiego przywództwa.
  Jarosława Ka jest świadomy tego, ze nieco szybszy wzrost dochodu narodowego w ostatnich latach ma swą przyczynę w koniunkturze na świecie, a nie w genialnych posunięciach rządu.
  Wskazuje na to znamienny akt. Kaczyński powiedział w swoim krótkim oświadczeniu wygłoszonym w siedzibie PiS:

  „Chcemy dokonać postępu i chcemy odeprzeć także niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić, np. związane z możliwym poważniejszym spowolnieniem gospodarczym, bo nie chcę używać słowa kryzys”

  Jak zwykle, gdy chodzi o trudne dla PiSu fakty, politycy tej partii stosują metodę mówienia ogródkami, wikłania problemu w aluzje i eufemizmy.

  W przypadku ostatniej mowy Kaczyńskiego, takim wikłaniem, niedopowiadaniem, że szybszy rozwój wynika z koniunktury, a spowolnienie z dekoniunktury, czyli kryzysu, jest gadka Kaczyńskiego o tym, ze „chcemy odeprzeć niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić”. Jakie niebezpieczeństwa nie wiadomo, ale wiadomo, że np. związane ze spowolnieniem gospodarczym.

  Pan Jarosław jako całkowicie niekumaty w ekonomii przemawia do dziennikarzy (a ci przekażą to pewnie narodowi) jako do niekumatych odbiorców nie mających pojęcia skąd się biorą pieniądze, nie wiedzących że istnieje i działa w gospodarkach świata coś takiego jak cykle gospodarcze – koniunktura i kryzys.
  Stara się on całą tę w części rzekomą, w części prawdziwą niewiedzę podgarnąć pod siebie i przerobić ją w każdym punkcie jeżeli nie na wiele sukcesów rządów PiS w doganianiu Europy, w tym przodujących Niemiec oraz w fantastycznym wzroście autorytetu Polski na arenie międzynarodowej, to przynajmniej na wiarę w partię PiS, która rozpoznaje dobrze niebezpieczeństwa i będzie bronić nas tak sprytnie i skutecznie, że ich nie odczujemy.

  Jednakże ogłoszenie oczekiwania na możliwe spowolnienie, to z punktu widzenia teorii błyskawicznego podnoszenia Polski z ruin i szalonego postępu, który zawdzięcza społeczeństwo PiSowi, jest błędem, albowiem skoro to spowolnienie może przyjść, to skądś musi przyjść, a jak skądś, to tylko z zewnątrz, bo przecież nie z czeluści partii PiS.
  A skoro tak, to również i lekko zwiększony wzrost w poprzednich latach (koniunktura w gospodarce światowej) też musiał skądś przyjść.

  Kaczyńskiego nie stać było na przyznanie, że większy wzrost wynika przede wszystkim z koniunktury, bo byłoby to przyznaniem się do niewiele robienia przez partię PiS w sprawach gospodarczych, niewiele więcej, jak zaabsorbowanie koniunktury (wzrostu w gospodarce światowej) do gospodarki polskiej.

  Postęp, to było nasze dzieło, a spowolnienie to coś takiego, co jest niebezpieczeństwem i co może przyjść nie wiadomo skąd.

  Logika PiSu, to pomijanie, plątanie, wmawianie, zapieranie się.
  Pzdr, TJ

 390. GajowyM.
  20 listopada o godz. 11:25
  Pomyłka miało być 135 mkw
  to jest ta kamienica
  https://bi.im-g.pl/im/26/89/12/z19438374V.jpg

 391. Trzeba być ignorantem ekonomicznym żeby wobec dwóch faktów – zwiększenie popytu wewnętrznego w Kraju via 500 plus etc. oraz spowolnienie w Niemczech – przypisywać szybszy wzrost gospodarczy Polski lepszej koniunkturze zewnętrznej.

 392. Niektóre blogowe siwe głowy, powinny mieć szacunek dla… własnych siwych głów i nie pisać, tu będę delikatny i posłużę się eufmizmem – głupot.
  Ja rozumiem, że twierdzenie, iż okupacja radziecka była gorsza od niemieckiej (hitlerowskiej), musi budzić sprzeciw, nawet złość, ale to nie jest powód do kretyńskich konstatacji, że wyzwolenie Polski przez Armię Czerwoną miało na celu uwolnienie Polski spod tejże hitlerowskiej okupacji z powodów humanitarnych, sympatii żywionej przez ludzi radzieckich do Polaków i innych podobnych względów. Czy naprawdę trzeba tłumaczyć ludziom w miarę umysłowo rozwiniętym, jako tako wykształconym, oczytanym, co decydowało o tym wyzwalaniu. Jak można pieprzyć, że czerwonoarmiści oddawali życie za Polskę. Czy to było ich celem – tzn. wolna Polska? Czy oni cieszyli się z wyzwolenia Polski, czy z tego, że odnosili zwycięstwa na kolejnych etapach swojego parcia na Niemcy? Czy oni mieli inne wyjście np. w postaci niewyzwalania?

  I przy okazji – manewr Koniewa, który miał uratować Kraków przed zniszczeniem. Celem Koniewa nie było ratowanie Krakowa, lecz zminimalizowanie strat własnych podczas ataku na „Festung Krakau” – Niemcy zostali zaatakowani od strony, gdzie nie było umocnień i zdecydowali się na ucieczkę z miasta, gdyby atak nastąpił ze strony spodziewanej przez Niemców, to z Krakowa zostałoby bardzo niewiele.

 393. Wybitny lider dostrzega wysokie prawdopodobieństwo światowej recesji i mówi o tym.
  Mniej wybitny zapowiadał cud gospodarczy na pięć minut przed recesją.

 394. kooperatywaMandragon

  Równie pozytywnie o wystąpieniu Zandberga wypowiada się Kultura Liberalna

  https://kulturaliberalna.pl/2019/11/19/schetyna-zandberg-morawiecki-expose-debata/

 395. 13:59

  Absolutely

 396. @maciek.g

  Pomyłka miało być 135 mkw
  to jest ta kamienica

  Znaczy przyzwoite mieszkanie przedwojenne średniej wielkości.
  Ładny dom. Szkoda, że taki zapuszczony.
  W takim skromnym metrażu mieszka dziś dziadek palatyński.

 397. Blogowy człowiek renesansu, Mauro Rossi, uważa, że dekoninktura zewnętrzna, to dla Polski żaden problem – mamy własną walutę i własną mennicę, dodrukuje się kasy, da się narodowi i naród zacznie ją wydawać na konsumpcję, dzięki czemu kasy będzie więcej, a jak będzie więcej, to z tego „więcej” znów się rozda narodowi i naród będzie kupował jeszcze więcej i wówczas z tego „jeszcze więcej” znów PiS da narodowi jeszcze więcej i wtedy z konsumpcji będzie jeszcze więcej i wtedy z tego „jeszcze więcej” będzie kolejna kasa na to, żeby naród miał kolejne „jeszcze więcej”. Itd.
  Geniusz z Żoliborza po raz kolejny pokazał, że przypisywanie mu geniuszu w każdej dziedzinie, nie jest pozbawione podstaw. Teraz już wiemy, jak rozumieć jego słowa: „Pieniądz jest tani i trzeba umieć z tego korzystać”. Pieniądz to przecież papier, a papier jest tani.
  No i chyba logiczne jest, że jak ktoś ma więcej pieniędzy, to więcej kupi, dlatego PiS da. I co nam jakaś dekoniunktura na dodatek zewnętrzna może zrobić? Ale o tym durne lemingi aż boją się pomyśleć, bo „nie rozumią”, że najlepsze są rozwiązania najprostsze.

 398. GajowyM.
  20 listopada o godz. 11:25
  I nie całe pierwsze piętro , ale całe 1 piętro naprzeciw mego mieszkania, a mieszkałem na parterze z wejściem od podwórka i bram bo budynek przypomina podkowę.
  Pierwsze piętro ma dużo większą powierzchnię i na pietrze to jest około 500mkw

 399. Zandberg jest jak się wydaje przedstawicielem skandynawskiej myśli socjaldemokratycznej, która bardzo się w Kraju przydaje. Na razie dość niszowo.

 400. Tak że mamy piękną chadecję wzorowaną na CDU/CSU, mamy Lewicę Zandberga. No i mamy tego amorficznego dziwoląga wciąż pchającego się do władzy. A przecie: nie potrafisz, nie pchaj się na afisz.

 401. jobrave
  20 listopada o godz. 14:18
  A propos produkowania dóbr przez emisje pieniądza.
  Rzecz sie dzieje w PRLuu w koszarach. Żolnierze ustawiają się z menazkami w kolejce w oczekiwaniu na grochówke z wkladka w postaci kawałka boczku.
  Zjawia sie pułkownik i tak mówi:
  Żołnierze, w związku z ograniczeniem produkcji boczku spowodowanej z kolei perturbacjami w sektorze hodowli żywca, każdy żołnierz znajdzie na dnie grochówki ekwiwalent boczku w postaci 10 złotowej monety..

 402. Dwa ,może trzy dni temu, pisałem w jednym z komentarzy o mowie ciała pisowców – zniknęła gdzieś buta, cwaniackie uśmieszki, radosne przysrywanie, natomiast coraz częściej widuje się przygaszenie, niepewność, nerwowość. Miło mi, że moje spostrzeżenia potwierdzają eksperci. Co prawda na razie dotyczy to Morawieckiego, ale spodziewam się, że za kilka dni pojawią się ich opinie dotyczące innych VIPisów. Choćby Prezesa, któremu często goszczący na twarzy ironiczny, pogardliwy uśmieszek zniknął z twarzy podczas przedwyborczego posiedzenia Sejmu – co wtedy odnotowałem na blogu – i do dziś się nie pojawił.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25426659,ekspert-od-mowy-ciala-o-expose-mateusza-morawieckiego.html#a=362&c=159&s=BoxNewsImg2

  I nie dziwota, bo jest się czego bać.

 403. Lewy,
  I o miało sens, bo banknot szybko się w gorącej zupie rozpuścił i zołnierz nawet by tej wkładki nie zauważył, a tak wiedział przynajmniej, że ludowa ojczyzna traktuje go poważnie. 🙂
  Poza tym po wydaleniu wkładka nadawała się do dalszej i wielokrotnej konsumpcji.

 404. A i @satrustequi przyhamował trochę z entuzjastycznymi wpisami na temat Prezesa i jego awangardowej myśli społeczno-ekonomicznej. Czyli dzieje się.

 405. jobrave
  20 listopada o godz. 15:07
  Ciekawe, czy ten cwaniacki uśmieszek zniknie z buzi Mauro Rossiego ? Czy tez dalej bedzie sobie dowcipkował i po staremu prowokował ?
  Bo co do Jana Jerzego Geozaka to chyba raczej nie bedzie zmian na buzi, nie zniknie gęsta piana i dalej będzie ryczał ; Wy durni durnie !

 406. jobrave
  20 listopada o godz. 15:20
  Srutu jest niestabilny. Najpierw upajał się Biedroniem. Potem przeszedł na stronę dobrej zmiany. Teraz chyba mysli o zaletach Brauna, Winnickiego i starego konfederata Mikke-Fiki

 407. A tu kolejny dowód na to, że „państwo działo sprawnie” i jego służby oczywiście też.
  „Kontrolerzy ruchu lotniczego zwracają uwagę na kwestie bezpieczeństwa, którymi zająć powinni się rządzący. Twierdzą, że osoby, które sprzątają np. na wieżach kontroli lotów nie są weryfikowane przez służby. Poza tym brakuje infrastruktury, która umożliwiłaby pełne działania kontrolerów w przypadku pożaru”.

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25428156,kontrolerzy-ruchu-lotniczego-alarmuja-do-urzadzen-maja-dostep.html#s=BoxOpMT

 408. @Mauro

  Lewy jest powskim sklerotykiem.

 409. @15:20 Jobrave

  W tym wątku skupiam się na wartości Lewicy dla całokształtu Polityki Polskiej.

  PiS planuję uczynić obiektem moich pochwał w następnym.

 410. Lewy
  20 listopada o godz. 15:20

  jobrave
  20 listopada o godz. 15:07
  Ciekawe, czy ten cwaniacki uśmieszek zniknie z buzi Mauro Rossiego ? Czy tez dalej bedzie sobie dowcipkował i po staremu prowokował ?
  Bo co do Jana Jerzego Geozaka to chyba raczej nie bedzie zmian na buzi, nie zniknie gęsta piana i dalej będzie ryczał ; Wy durni durnie !
  _________________________________________________
  Myślę, że Mauro czuje pismo nosem, ba uważam nawet, że czuł je wcześniej, ale – z wiadomych powodów – musi trzymać linię partii. A Geozadek, który nic nie rozumie, będzie nadal toczył pianę.

  Lewy
  20 listopada o godz. 15:24

  jobrave
  20 listopada o godz. 15:20
  Srutu jest niestabilny. Najpierw upajał się Biedroniem. Potem przeszedł na stronę dobrej zmiany. Teraz chyba mysli o zaletach Brauna, Winnickiego i starego konfederata Mikke-Fiki
  _______________________________________
  Na razie, z tego, co widać, przerzuca się na Lewicę, ale wszystko przed nim. 🙂

 411. Jarosław Ka udeptywacz rzeczywistości
  jobrave
  20 listopada o godz. 15:07
  Dwa ,może trzy dni temu, pisałem w jednym z komentarzy o mowie ciała pisowców – zniknęła gdzieś buta, cwaniackie uśmieszki, radosne przysrywanie, natomiast coraz częściej widuje się przygaszenie, niepewność, nerwowość.

  Mój komentarz
  Ta błyskawiczna zmiana mowy ciała PiSowskich poddanych wskazuje na najważniejsze, że bardzo prawdopodobne jest, że gdyby coś się zakotłowało, wygięło pod Prezesem, lub jego pierwszym, drugim, trzecim, itd. zastępcami, to nastąpiłaby równie błyskawiczna zmiana frontu i mowa ciała PiSowskich poddanych została by skierowana ku nowemu.

  O mechanizmach funkcjonujących w PiSie ciekawie opowiadał kilka dni temu Hoffman, były rzecznik PiSu wywalony z partii przez harce na wyjeździe służbowym w Hiszpanii.

  Były rzecznik gada jak skruszony mafioso – zostałem ukąszony przez Prezesa zapatrywania, styl i zapowiedzi, starałem się jak mogłem kręcić, lawirować, wiem, ze robiłem źle, itd.

  Przy tym Hoffman stara się oddać sprawiedliwość swojemu byłemu szefowi określając jego szkołę uprawiania polityki jako Harvard polityki i obdarza Prezesa najwyższym komplementem – Prezes nie wyciąga genialnych wniosków z bieżącej sytuacji i nie przystosowuje się genialnie do niej, on jest ponad tym, on udeptuje rzeczywistość. Co ma oznaczać, że Jarosław Ka nie działa pochopnie, jest cierpliwy i zawsze dochodzi tym udeptywaniem rzeczywistości do zwycięstwa.

  Zapieranie się w żywe oczy, kpiny z prawdy, insynuacje i pomówienia, manipulacje ludźmi, prawem i państwem Hoffman nazwał zbiorczo udeptywaniem rzeczywistości.
  Chłe, chłe, chłe.
  Pzdr, TJ

 412. Można powiedzieć, że Lewica jest nadzieją Polityki Polskiej, natomiast formacja Kaczyńskiego-Morawieckiego największym jej dotychczasowym sukcesem.

 413. @mag

  Słowem przeklętym i wymagającym zastąpienia go przez proste i zrozumiałe dla zwykłego adresata wyjaśnienie

  Opinia powszechna na tym blogu zawiera ocenę komplikowania przez guzdrzącego się staruszka prostych opisów trudnych pojęć z jakimi się styka otoczenie guzdry.

  Klasyczny adres pocztowy ma cechy wskazania położenia na planszy. Numer domu i numer mieszkania mimowolnie umieszczamy jako wskazanie elementu parterowych obiektów. Gdy przybywa do nas ktoś nowy, to przez domofon podajemy:
  Szóste piętro!!! a więc przechodzimy z płaszczyzny do przestrzeni.

  Obecne drony lokalizują cel podobnie jak GPS wspomagający kierowcę. Nie należy oczekiwać, że GPS ostrzeże kierowcę:
  Przed tobą 100 metrów trudnej stromizny.

  Narodowa góra Słowaków jest nadzwyczaj łatwa w sensie dotarcia na szczyt.
  W narodowe święto wjeżdżają tam maluchy w wózku pchanym przez rodzica.
  Od polskiej strony to wygląda jak widok górnego końca doliny Strążyskiej. Spada się pięć minut z Giewontu. Z górnej stacji kolejki na Giewont idzie się w dół.

  Technologia 5G będzie potrafiła wskazać dronowi z dokładnością do 10 centymetrów w każdym z trzech wymiarów. I dzięki temu ten nowoczesny gołąb pocztowy może mi położyć klasyczny papierowy list na moim parapecie.

  A teraz wyobraź sobie, że @guzdra mając ruter w butonierce znalazł punktu w którym stykają się otoczenia ( przestrzenne ! ) trzech stacji bazowych sieci LTE. I guzdra chodzi wokół tego punktu. Ruter da się zlokalizować w sensie unikalnego przedmiotu ( ma globalnie unikalny numer ! ) I dron zabójca mający za zadanie zabić konkretnego guzdrę szybciej wyczerpie swój akumulator niż dosięgnie cel. Bo adres @guzdry jest wirtualny ( czyli przywołując francuskiego klasyka mechaniki ) jest adresem pomyślanym.

  Żeby zbanować @guzdrę trzeba zablokować konto @mantyka.

  Nawet biegli w informatyce tego nie wymyślili.

  A @guzdra niczego nie umie prosto wytłumaczyć zwykłemu użytkownikowi.

  Bo @guzdra nie jest winien, że zwykłość i normalność zostały ześwinione i s.k.u.r.w.i.o.n.e.

  Podobnie jak światłość prawdy.

  Ma być szybko, krótko i głupio. I już.

  A węgierski magik już tu nie piszący poprosił testerkę, aby nie siadała na klawiaturze.
  Bo klawiatura nie jest do d.u.p.y.

 414. maciek.g
  Mam do ciebie prośbę jako twoja była ziomalka. Do siedemnastego roku życia mieszkałam w ładnej, dużej kamienicy przy ul. Żeromskiego 58, róg Słowackiego. Próbuję zamieścić jej zdjęcie, zgodnie z regułami. Po komendzie „pokaż obraz” naciskam prawy klawisz i zamiast
  powiększonego już zdjęcia nie ma nic, więc „niczego” nie mogę wysłać. Czy mógłbyś to zrobić za mnie?
  Moi rodzice mieszkali pod tym adresem jeszcze przed wojna jako młode małżeństwo Na I piętrze mieli cztery pokoje. Wejścia dwa, od kuchni i „paradne” z eleganckiej klatki schodowej. Podczas wojny ojciec był w oflagu, a mama wyniosła się do Jedlni Letnisko, bo „nasza” kamienica znalazła się w zasięgu dzielnicy nur fur Deutsche. Cudem udało się tacie, który wrócił już latem 1945, odzyskać dwa pokoje i kuchnię. Ja urodziłam się kilka lat po wojnie. Na podwórku stała popsuta „Ifa” na cegłach, bo koła dawno ukradziono. Dzieciarnia przesiadywała w samochodzie bez końca, kłócąc się na kogo kolej, by zasiąść za kierownicą. Naszym ulubionym przysmakiem była pajda chleba grubo posmarowana gęstą śmietaną i posypana cukrem. Jedlismy też ogórki z miodem, czego nauczył nas Stefek ze Lwowa, który wraz z rodzicami wylądował w Radomiu, bo państwo K. mieli tutaj jakąś rodzinę.
  Z sentymentem wspominam też i oglądam, gdy bywam w Radomiu u mojej przyjaciółki, modernistyczną kamienicę przy placu Konstytucji (mieszkała tam pod koniec lat ’30 siostra mamy). Podczas wojny Niemcy urządzili tam luksusowy hotel.

 415. @ satrustequi
  20 listopada o godz. 15:42

  „Można powiedzieć, że Lewica jest nadzieją Polityki Polskiej, natomiast formacja Kaczyńskiego-Morawieckiego największym jej dotychczasowym sukcesem.”
  Chyba żartujesz . Czego takiego dokonała ekipa tow. Jarosława i Matołusza ?
  Jak dla mnie , to największym sukcesem polskiej polityki w czasach postkomunistycznych, było przyjęcie nas do UE . Żadnego porównywalnego sukcesu polska polityka nie odniosła. I nawet nie chodzi o to, że traktat akcedsyjny podpisał Prezydent Kwaśniewski z SLD, bo to był wspólny sukces jeszcze wtedy odpowiedzialnych polityków z różnych opcji.
  Natomiast Lewica Razem to rzeczywiście wg mnie nadzieja polskiej polityki. Chyba tylko oni są w stanie pokonać POPiS

 416. Mauro Rossi.

  PiS przy pomocy kibucowego skarbnika obok emerytur Pinocheta
  zamierza zlikwidowac gotowke i oszczednosci , a Pan co ?
  ,, Dlaboga, panie Wołodyjowski! Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, …”

 417. Można powiedzieć, że Lewica jest nadzieją Polityki Polskiej, natomiast formacja Kaczyńskiego-Morawieckiego największym jej dotychczasowym sukcesem.

  Zapytam, czyim (największym) sukcesem jest formacja K&M? Lewicy, Polityki Polskiej czy też nadziei Polityki Polskiej? I dlaczego nadzieja jest pisana z małej litery? A ldaczego nie Nadieżda?

  Tak czy siak, podkreślam to nadzwyczaj głębokie i mądre stwierdzenie wężykiem. Czy fraza „można powiedzieć” sugeruje, żeby wężyk był podwójny? Co jeszcze można powiedzieć?

 418. 16:44

  Oczywiście że dołączenie do Unii było największym wydarzeniem 30-lecia. Nie musi to jednak oznaczać największego sukcesu, dlatego że przyjęto jak wiemy wiele krajów, nie słyszałem też żeby był jakiś wielki opór wobec Polski jako kandydata na członka Unii. Zachód chciał poszerzenia Unii. Jemu też się udało odnieść tenże sukces!

 419. @jobrave
  20 listopada o godz. 13:56
  Czemu się przejmujesz gadaniem Słowianina, który się najarał jakichś słowiańskich ziół albo nażarł grzybów ?
  Jest oczywiste,  że Polska w II Wojnie została wyzwolona „przy okazji,” podobnie jak i w I Wojnie Światowej.
  Rzecz jest tylko w tym, w jaki sposób nasi politycy potrafili oba te fakty wykorzystać dla dobra Polski.

 420. adam100
  20 listopada o godz. 12:14
  zetus1

  Trump wygra?
  Skąd ten pesymizm?
  Ja stawiam ze go posadzą do wiezienia jeszcze przed wyborami.

  Trumpa nie posadzą ponieważ prawo nie dopuszcza takiej opcji. (The U.S. Justice Department has a decades-old policy that a sitting president cannot be indicted)

  Teoretycznie, można by było posadzić baboona dopiero po impeachment, który rzecz oczywista nie przejdzie przez Senat. Upierając się nadal, że nad Potomac wydarzy się cud, pamiętajmy, że istnieje prezydenckie prawo łaski. Konstytucja nie wyklucza bowiem”selfie”, czyli prawa ułaskawienia baboona przez siebie samego, z czego z 200% pewnością chętnie by skorzystał.

  Ekstrapolując dalej w szuwary marzeń, wywalenie Rudego, sprowadziłoby na ludzkość jeszcze większe nieszczęście: mega-czereśniaka z Indiany. Czyli inkwizycję, prohibicję oraz dla kobiet, nakaz zakrywania ramion, dekoltów oraz uszu, które też mogą też podniecać płeć przeciwną.

  (Oh Indiana, ain’t you the sweetest? Nie po próżnicy, w tym bogobojnym stanie, poutykanym gęsto aluminiowymi krzyżami oraz sąsiadującymi porn-shops, na „beautiful woman” mówi się … „tourist”.)

 421. maciek.g; godz. 13:42

  Pełna zgoda.

 422. Prezesa Kaczorka udeptywanie rzeczywistości (cd)

  jobrave (15:07)
  tejot (15:41)
  Jedna interpretacja mowy ciała prezesa Kaczorka i jego otoczenia, zwanego czasem „formacją” jest, że nadciągają wybory i trzeba pomóc Andrzejowi.

  Druga, że coś nadciąga przed ich oczy. Prezes Kaczorek rzucił w kampanii wyborczej wszystko na szale, całe pęta tłustej kiełbasy wyborczej wołając, że jest najświeższa, jeszcze gorącem parująca, wszak wszystkich obietnic – rzekomo – dotrzymują. I spodziewał się w zamian, jak Suweren od suwerena, że dostanie 270 do 300 miejsc w Sejmi. I suweren go zawiódł cokolwiek. Zły wzrokiem spoglądnął na Schetynę, który cały ten front sprekurował, włączył najdalsze skrzydła od Kukiza po Razem, zaangażował tych wyborców i ich głosy nie zostały zmarnowane, chyba jak nigdy w polskich wyborach do Sejmu po wprowadzeniu progów. Do tego Konfederatów nie udało się wgnieść pod próg.

  Jednocześnie Mateusz błyskotliwie zreflektował się, że lata tłuste w gospodarce się kończą. Do tego przedsiębiorcy mimo rozlicznych zaklęć nie inwestują ile trzeba, pracownicy nie oszczędzają w PPKapitałowych jak zakładali, wszyscy oni jacyś niepewni, nie dowierzają powerpointowym prezentacjom, nie wsłuchują się w poetyckie cytaty i historyczne referencje Mateusza.

  Oto nie cała rzeczywistość daje się udeptać. Bliższa rzeczywistość oczywiście się daje, w tym prezes Kaczorek jest mistrzem. Ta dalsza rzeczywistość sprzyjała mu, poPO-PSLowa kasa była wypełniona po brzegi, gospodarki Unii rozpędzone jak nigdy, lud boży spragniony forsy, Donald T. łasy na zaproszenia na apel powstańczy na Placu, Brexit rozkręcony, Macron z Merkel skłócony, Ukraińcy zapieprzają na budowach i polach, a Ukrainki czyszczą mieszkania i pieluchy staruszkom zmieniają. Wszystko gra (na Podkarpaciu: gro ino bucy).

  Gra ciała sama się układa prezesowi Kaczorkowi i jego Mateuszowi do nowej melodii jaka dochodzi z nieudeptanej rzeczywistości.

 423. Napomknę tylko że Pete Buttigieg był burmistrzem miasta South Bend w stanie Indiana. Nie tylko kraj jest pełen sprzeczności, każdy stan z osobna też.

 424. Pan Srutesku dobrzy gada bu Unja nas wziena żyby nas ubekraść ze szyskiego z całegu Majontku Polskiegu z Polskich Fabryków i Polskich Pegierów żyby Polskie Ziemie mjeć!
  Mieli my własne ałta Polskie Kwjaty 125 py, Polskie Mały Kwjaty, Sarenki małulytrowe co blachy dobre mjeli, Warsiawy, Rzuki, Mysy, Stare, Drapany i jeszczy inni ałta my produkwały. I dzie to szysko je? A tyliwizorzy złe byli. I co ży czarnebiałe jak dał szybkie kurolowe to kuroly tyż byli. A kurolowy tyż byli inu ży późni. U nasz świtlicy był taki Jowiszu to był Polski. A Radiu Polskie ja do dzisia mam Beskid i uszysku udbiera! Ali to szysku nam Unja Erłopska ubkradła! Po to nas tam wzieny! Dobrzy ży PiSdał piniendzy bu by my całkiem z głodu zdechły jak mużyny afrygańskie!
  I dalij nasz scom ubekradać Z Polskich Bogactwów Milenarnych tylku ży Pan Kaczyjski nasz uratował i muwi do nich spie*lać het złudzieji zyzuwaty ud Polski. Bynamiej nas broni bu szyski naubkoło nasz ubkradają tylko ni Wiengry bo Pan Prezys Urban je Nasz Przyjaciel i si przyjaźni z Namy a ni tak inne|! I Marud Wyngielski tyż. Ali jak ty jedyn z drugim Historji Polskiej ni znasz to co ty możysz wjedzić!

 425. „Bolszewicki pomysł Magdaleny Biejat”

  Bolszewickie pomysły testowano w PRL. I się nie sprawdziły.

  Teraz wraca do nich posłanka Razem z jednym pomysłem. W dobrym anglosaskim zwyczaju jest wprowadzanie nazwisk autorów propozycji legislacyjnych w parlamencie, na ogół dwoje. W tym przypadku (ustawa o zniesienie 30-krotności + pułap emerytury etc) mówiłoby się – projekt ustawy Biejat-Zandberg (?). Ale w polskiej sytuacji (na dzień dzisiejszy) mówi się o „projekcie Lewicy”. Gdy SLD wyraziło się przeciw, OPZZ przeciw. Razem raźno maszeruje z 3-procentowym poparciem po polskiej scenie politycznej, wznieca kampanię przeciw Kidawie, prawdopodobnej kandydatce opozycji na prezydenta i odmawia jej poparcia. Tylko za to, że powiedziała prawdę o projekcie Biejat o poważnym przemeblowaniu systemu emerytur. Progresję tzw. danin należy inaczej ulokować w systemie i to jest pragamtyczne. Projekt ustawy Biejat jest ad hoc i motywowany politycznie, nie poprawą systemu.

 426. „Bolszewicki pomysł Magdaleny Biejat” (cd)

  Abs0lwentka socjologii i tłumaczka literatury iberyjskiej ekspertką systemów emerytalnych.
  Przeciw niezliczonym głosom specjalistów i publicystów (hurtowo nazywanym „głosami z politycznych zaświatów”).
  Porywający jest ten „magiczny realizm” w najnowszej tzw. Polskiej Polityce.

 427. KONKURS en passant

  Co było największym osiągnięciem/sukcesem (nie wydarzeniem) 30-lecia w III RP?
  (ilość znaków/słów bez ograniczeń, nagrody honorowe, jury sie wyłoni).

 428. Co tu dużo pisać największym sukcesem było przegonienie Tuska. Z jego winami. Niech żyje czysta ojczysta.

 429. „@guzdra niczego nie umie prosto wytłumaczyć zwykłemu użytkownikowi.

  Bo @guzdra nie jest winien, że zwykłość i normalność zostały ześwinione i s.k.u.r.w.i.o.n.e.

  Podobnie jak światłość prawdy.

  Ma być szybko, krótko i głupio. I już.”
  Świetna rekapitulacja. Tęskniąc za zwykłością i normalnością lubię sobie poczytać przenikliwego, choć „trudnego” czasem @guzdrę.

 430. @teo
  Wina Tuska im starsze, tym lepsze. Powie ci to każdy somalier

 431. jobrave @ 13:56

  Maestro, bravissimo. Po raz drugi składam przysięgę, że złego słowa ani żadnego złośliwego kawału na temat altówki w życiu nie powtórzę.

  Siwiejące głowizny są odporne na myślenie, toteż w te zaplątane zwoje nigdy nie wsiąknie, że przejazd AC przez Polskę nie wynikał z wyjątkowej miłości Rosjan do Polaków. Ujmując inaczej: ZSRR miał serdecznie w żopu, kto na skutek wyścigu do Berlina będzie wyzwalany – Polanie, Rzymianie, rybacy czy też Cyganie.

  Decydującym czynnikiem budującym sukcesy Armii Czerwonej był genialny wynalazek o nazwie SMIERSZ, dający czerwonoarmiejcom doskonałe namiary GPS oraz miłość do ojczyzny typu instant. No i oczywiście, gwarantowane 100 gramów dziennie popitki.

 432. No i pojawił się kontrkandydat MK-B w prawyborach -prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. I to jest złe, bo gdyby M K-B nie miała kontrkandydata, to wygrałaby prawybory z lepszym wynikiem niż w sytuacji, gdy ma przeciwnika.
  Kiedyś, gdy miałem 12 lat, wziąłem udział w zawodach lekkoatletycznych, w biegu na 300 m, startowało, łącznie ze mną, trzech zawodników, zdobyłem brązowy medal, czyli III miejsce. Gdyby nie tych dwóch miałbym pewny złoty medal.

 433. @mag

  Żeromskiego 58 w Radomiu może sobie każdy chętny obejrzeć na street view.
  PS
  Nie pisze się somalier lecz Somalijczyk 😎
  Ewentualnie sommelier, jeśli w związku z winem 😉

 434. Gazeta bardzo nieprzychylna Schetynie, a on skuteczny – wprawdzie tylko wewnątrzpartyjnie:)

  „Z rozmów Gazeta.pl z wysoko postawionymi politykami Platformy wynika, że to właśnie Schetyna odpowiada za znalezienie i „zmuszenie” do startu konkurenta Kidawy-Błońskiej. Działacze mówią wręcz, że to, co zrobił przewodniczący partii to „cyrk” oraz, że „wstydzą się odpowiadać na pytania na ten temat”.

 435. „Bolszewicki pomysł Magdaleny Biejat (…) Gdy SLD wyraziło się przeciw”

  O! Widzę, że z wątku o „bolszewii” zniknęła „bolszewiczka” Gabriela Morawska-Stanecka. Zapewne z uwagi na biografię zawodową:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriela_Morawska-Stanecka

  Zastąpił ją natomiast „bolszewik” Zandberg.

  Należałoby dodać do tej jaczejki jeszcze „bolszewiczkę” Żukowską i „bolszewika” Czarzastego jako, że oboje autoryzowali projekt Lewicy złozony wczoraj w Sejmie.

  Na dowód złożone wczoraj oświadczenie rzeczniczki klubu Lewica:

  „Jako rzeczniczka SLD oznajmiam,że nie jest prawdą, że SLD się nie zgodziło (na projekt ustawy). Sama się pod projektem podpisałam, jak również m. in. szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

  Jako rzeczniczka klubi Lewica informuję,że stanowisko jest wspólne”.

  Oświadczenie dotyczyło tekstu zamieszczonego wczoraj przez portal businessinsider i powielonego przez portal onet – tuż po zgłoszeniu projektu przez klub Lewica.

  Oba portale po oświadczeniu Żukowskiej zaprzestały eksponowania tego tekstu.

  Co jak widać nie miało większego wpływu na propagandową krzątaninę sekcji historycznej Gazety Wyborczej.

 436. duende
  20 listopada o godz. 18:00
  Ano właśnie – zapomniałem o dziarskich dżi-pi-esach ze SMIERSZ-u b. skutecznie motywujących niezmotywowanych.

 437. Magdalena Biejat w tvn24.
  Spór o stanowisko przewodniczącej komisji ds rodziny na które została wybrana.
  Sprzeciwia się frakcja pisowska, która nie akceptuje przekonań lewicy na polu rodziny.
  Pani Biejat łatwo nie będzie.
  Z drugiej strony wczoraj w jakimś serialu widziałem taką scenę w której dziewczynka pyta matkę leżącą na szpitalnym łóżku; „Mamo, dlaczego ja nie mam tatusia?”

 438. Rodzi się nowe na blogu tzw. bolszewicka cywilizacja rywalizuje z tzw. zachodnią cywilizacją z krzyżem w tle. Tak sobie myślę w ramach rewolucyjnej czujności Psst ! Wróg podsłuchuje !…a nawet archiwizuje wpisy…

 439. Lewica ostatecznie poparła bolszewicki projekt posłanki Biejat

  Jak wiadomo, projekt padnie. Przynajmniej takie jest oczekiwanie. Ale szum jest. Bolszewicki momentami. W każdym razie nie polski, bo rozumienie polskiego sprawia trudność.

  Razem przygotowuje lewicowych wyborców, aby nie poparli kandydatki Kidawy, gdy do tego dojdzie. Może to nie jest bolszewickie podejście – od „bolsze”, tj. my Razem chcemy więcej – ale w zbliżeniu Lewicy do celu nie pomoże. Właściwie trudno powiedzieć co jest celem. Odsunięcie i ograniczenie roli PiS w polskiej polityce chyba nie jest. Ciekawe co?

  Ale się nie dowiem. Będzie kolejne ble-ble nie na temat, dumki, lusterka ….

 440. Już nie Łysica, a Góra Agaty jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, ale różnica wysokości niewielka, a poza tym co to za góry
  Mietyk Pisieluk przypomina całą rodzinę samochodów produkowanych w PRL-u, ale były, i te czarno białe telewizory z kolorową szybką też były. Nie ma się co śmiać, takie były czasy i marzenia i pragnienia ludności. Dzisiaj wszystko na wyciągnięcie ręki i z czego się tu cieszyć?

 441. Personalia z bolszewią wymachującą krzyżem

  „Jest ateistą, jednakże został wychowany w wierze chrześcijańskiej i kiedyś chciał zostać jezuitą” – napisali w Wikipedii o Jacku Jaśkowiaku.

  Może miałby większe szanse pokonania Adriana Dowcipasa niż Kidawa Błońska. Nie znam się, ale przeczytam bloga i się poznam. Poznań kontra Kraków – to byłoby ekscytujące. Chyba, że bokser rodem z Aalborga wyjdzie z tyłu?

 442. Jak w każdej demokracji do rozmów na temat ewentualnego poparcia któregoś z kandydatów (kandydatek) partii uczestniczących w wyborach prezydenckich dojdzie między tymi partiami po I turze wyborów. Wtedy też zostaną określone polityczne warunki poparcia – co w zamian za głosy.

  Na takie dyskusje jest za wczesnie ponieważ partie jeszcze nie wytypowały kandydatów. Proces typowania jest sprawą wewnętrzną partii i w związku z tym Lewica nie zamierza nic w tym zakresie suflować innym partiom opozycyjnym – w tym PO. To są wewnętrzne sprawy partii i próby ingerowania w nie zazwyczaj przynoszą fatalne rezultaty dla ingerujących. Tak wiec Platforma, jak każda partia, musi sama zdecydować, kogo chce wystawić w wyborach biorąc również pod uwagę to co napisałem wyżej.

 443. „- Nie słyszałam tak dobrego przemówienia od czasów pierwszej kadencji Kwaśniewskiego – tak wczorajsze wystąpienie w Sejmie Adriana Zandberga ocenia politolog dr hab. Ewa Marciniak.” – wyborcza.pl
  Jeeli porównuje się Zandberga do najgorszego prezydenta wszechczasów jakim zostanie na zawsze prez.Kwaśniewski, to to pani doktor habilitowana jest zupełnie oderwana od rzeczywistości kiejkuckiej.

 444. GajowyM.
  20 listopada o godz. 14:17
  Piszę z doskoku i stąd błędy i niedokładności
  Powierzchnia użytkowa kamienicy to 1550 mkw
  Była przewidziana na 6 rodzin. Mieszkania nie były jednakowe – największe oczywiście właściciela na pierwszym pietrze (którego cześć zajmowała rodzina o której pisałem) Dom w dalszym ciągu stanowi niepodzielna całość To co napisałem jest odpowiednikiem udziału tej rodziny (z niej do dziś mieszka tam córka tych ludzi sama jedna , bo pozostali pomarli i skrupulatnie płaci czynsz – fakt że grubo niższy niż w lokalach spółdzielczych.)
  Ile naprawdę zajmowali za Niemców nie mam pojęcia bo tylko oni zostali tam (pozostali musieli się wynieść )
  Mieszkanie właściciela – same pokoje to 182 mkw -całość gdzieś po 270 mkw. Prawdopodobnie zajmowali więcej niż te 135 mkw o których napisałem.
  Po odejściu Rosjan ludzie ci wrócili i nie słyszałem by byli prześladowani przez nowe władze. (wręcz odwrotnie nam dokwaterowywali ludzi , a u nich nie – dziwne)

 445. mag
  20 listopada o godz. 16:26
  lepsze jest na
  Radom – Żeromskiego 58 – stare zdjęcia, mapa – Fotopolska.eu
  ale tam zdjęcie przedwojenne i nie ozba adresu skopiować

  https://geo3.ggpht.com/cbk?panoid=zwWCoFOQe-iBjjD50u65_Q&output=thumbnail&cb_client=search.gws-prod.gps&thumb=2&w=408&h=240&yaw=192.48093&pitch=0&thumbfov=100

 446. woytek
  20 listopada o godz. 19:52
  Ale ten Zandberg na prawdę potrafi dobrze przemawiać

 447. Gospodarowanie nie swoimi włościami w czasach PRL- u nie przyniosło nic dobrego. Nieduży dom posiadający więcej niż 6 izb już podlegał kwaterunkowi. Wielu właścicieli ucierpiało zmuszonych do tolerowania narzuconych przez urzędy nierzadko uciąliwych lokatorów. Trudno było wykonać remonty, nie mówiąc o modernizacji budynków, przy groszowych ustalonych odgórnie czynszach. Cała socjalistyczna gospodarka takimi niewielkimi budynkami to porażka. Co innego rozpoczęty w dekadzie Edwarda Gierka program mieszkaniowy, jedno z największych osiągnięć tamtych czasów, tak jak nowoczesną architekturę i budowę dróg szybkiego ruchu można zaliczyć do sukcesów 30-lecia.
  W każdej dekadzie po drugiej wojnie możemy widzieć plusy i minusy. Cztery lata prezesa za nami, ale jeszcze cztery przed nami. Szybko minęły pierwsze cztery. Mam nadzieję, że równie szybko miną kolejne, ale chciałbym aby politycy nie działali pod popularnym hasłem „co by tu jeszcze spieprzyć”

 448. @teo o czwartej nad ranem przeczy teorii ” zbydlęconego narodu” którą tutejsi piszący Polacy przyjęli z pokorą, a niektórzy nawet z radością. Powiem więcej – z uwielbieniem.
  Ja osobiście wolę listy pisane w tej godzinie:
  ” dziękuję ci że zabrałeś ten smutek z jej oczu
  myślałem że tak ma być,
  więc się nigdy nie starałem
  https://www.youtube.com/watch?v=qNM2YE2OE70

 449. GajowyM.
  20 listopada o godz. 14:17
  Przyczyna zaniedbania kamienicy jest trywialnie prosta . Państwo ustanowiło ja jako zabytek , ale utrzymanie zabytku zwaliło na właścicieli ,(a tych jest kilkunastu i cześć to tzw martwe dusze , a niektórzy sa nie wiadomo gdzie) Większość właścicieli tam nie mieszka – przykładowo ja opuściłem ten dom gdy poszedłem na studia i ostatecznie gdy podjąłem pracę w Warszawie w 1969r- czyli 50 lat temu (do dziś mam jedynie kłopoty przez zrobienie domu zabytkiem).
  W domu z rodziny został tylko stryjeczny brat z rodzina i on faktycznie utrzymuje go przy „życiu”. Bogaty nie jest , ani on , ani jego zona czy dzieci. Najtaniej im wychodzi mieszkać tu i użerać się z urzędem od zabytków. Z powodu zabytku nie można tam nikogo zameldować , ani nic wynająć , nie mówiąc już o działalności usługowej . Można jedynie mieszkać i to w części jaka przysługuje. Dla dzieci za grosze odkupił udziały od rodziny. On tez administruje budynkiem. Państwo grosza nie daje , ale wymaga by wszystkie naprawy były robione zgodnie z wymaganiami dla zabytku (czyli zazwyczaj bardzo drogo) , Czy można się dziwić że stara się mieszkać tam najmniejszym kosztem (robi to co musi by go nie wyrzucili – względy bezpieczeństwa)
  Niestety nie ma wśród właścicieli majętnych ludzi „(z sentymentem jest nieźle)

 450. @Is42, bez urazy ale błądzisz. Przemyśl i podaj sensowną odpowiedź – gdzie mieli mieszkać ludzie w powojennych latach, może w norach wykopanych w ziemi żeby zaoszczędzić właścicielom cierpień.
  I jeszcze te groszowe czynsze dla hołoty, całkowita porażka systemu, całkowita porażka wychowania społeczeństwa w dziedzinie uczuć wyższych czyli ludzkich.

 451. Lewica coraz śmielej zaczyna stawiać się Platformie Obywatelskiej. Lider SLD Włodzimierz Czarzasty bardzo się zdenerwował na potencjalną kandydatkę PO na prezydenta Małgorzatę Kidawę-Błońską i zapowiedział, że Lewica nie poprze jej ewentualnej kandydatury.

  Nie suflują, a jednak suflują.

 452. żabcia (20:26)
  @teo o czwartej nad ranem przeczy teorii ” zbydlęconego narodu” którą …

  Musiał być ten komentarz wymazany, bo nie znajduję. Co więcej, nie pamiętam, aby pisał o „zbydlęceniu narodu”, rano, wieczorem, ani w południe.
  Lepiej podaj tekst, konkretne słowa, bo same emocje świętego oburzenia nie wystarczą nikomu na blogu, albo …. spadaj do stawu, za przeproszeniem.

 453. @Bar Norte 19:14 -Na takie dyskusje jest za wczesnie ponieważ partie jeszcze nie wytypowały kandydatów.
  Obserwując tzw. scenę polityczną w Polsce z pewnej odległości, (przyznaję się do często powierzchownych uogólnień) zastanawia mnie jedno – czy wybory prezydenckie powtarzające się co 5 lat są rzeczywiście tak ogromnym zaskoczeniem dla poszczególnych partii i ogółu społeczeństwa?, co rusz ktoś wyjmuje niespodziankę z kapelusza, o króliku nie wspomnę.
  Są kandydaci zszokowani perspektywą wyborów – „a gdzie jest program?!!!”, są przyszli prezydenci – „niespodzianki”, a według mnie już od roku kandydaci powinni być znani a ich programy czytelne. Wszystko po to, żeby uczynić ich wiarygodnymi w oczach wyborców.

 454. „Nie suflują, a jednak suflują”

  W tym przpypadku sufluje pisowska Gazeta Polska Codziennie z której cytat pochodzi.

 455. Kończy się pewna epoka: PiS i PO oskrzydlone w Sejmie

  https://wyborcza.pl/7,75398,25431497,w-sejmie-zawial-wiatr-zmian.html

  Znacznie ciaśniej PiS jest oskrzydlony. Ale red. Wroński pisze też:
  Także największa do tej pory partia opozycyjna oskrzydlana jest z prawej strony przez PSL, a z przeciwnej – przez Lewicę, która skutecznie może jej podebrać elektorat progresywny obyczajowo.

  Na razie oskrzydlenie przez Lewicę jest werbalne. Jak zobaczę wynik wyborczy, to uwierzę. Nawet przyklasnę. Jedno tylko mnie przeraża, że projekt reformujący system emerytalny zgłasza młoda abs0lwentka socjologii, tłumaczka iberyjskiej literatury bez żadnego doświadczenia w temacie.

  Czy ktoś zna osiągnięcia lub udział pos. Biejat w temacie systemu emerytalnego, podatków i innych danin?

 456. z ostatniej (dla mnie chwili):
  „jestem gotów do walki” – powiedział D.Tusk współzawodnicząc z A.Zandbergiem w dziedzinie krasomówstwa. Przy okazji, czy ktoś wie co dzieje się na „boiskach przy każdej szkole?”, tylko to hasło zapamiętałam z 3,5 godzinnej mowy oratora.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,127561,25431785,donald-tusk-szefem-epl-mam-dosc-bycia-europejskim-biurokrata.html#s=amtp_push

 457. EPL Jednoczy 84 partie > Delegaci tych partii zjechali do Zagrzebia ( Chorwacja) by wybrać nowego szefa tej międzynarodowej organizacji
  Uczestniczyło ponad 700 delegatów z czego 93% oddało głos na jedynego kandydata Donalda Tuska . Wzruszony Donald Tusk odbierał gratulacje od pierwszej Lini Europejskich liderów .
  Wybrany na 3 letnia kadencje
  Pytanie proste jak budowa kija i miałby tarzać sie w polskim bagienku ktore mu tu szykowano ,atam kultura i aplauz .
  Fajny moment wieczoru Prezydent Poznania Jaśkowiak zamierza kandydować na prezydenta RP w 2020roku
  Mam moj głos – wygra z Andrzejem Dudą w II turze !!!

 458. IS42, 18:30 – dziś pytanie i odpowiedź: dlatego bo to był serial. Życie to nie kino na zamówienie.

 459. żabka 20.37
  Pisałem o małych domach, a nie o czynszówkach ogólnie i nie o czasach powojennych bezpośredno, ale dekadzie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Przepisy zostały zmienione dopiero w latach osiemdziesiątych.
  Można podsumować tak jak w filmie „Powiększenie” lepiej widać z bliska.
  Pozdrawiam

 460. hetajr
  20 listopada o godz. 10:01
  Dopiero teraz zauważyłem jaka bzdurę napisałeś
  – ściany w mieszkaniach musiały być wyłożone kurdybanem lub tapiseriami (bo tylko te można zerwać a potem przybić do podłogi, z papierowych tapet zostaną skrawki)

  Obecnie zdjąć tapetę papierowa by u ja nie zniszczyć jest prawie niewykonalne , ale przed wojna kleiło się na klajster, a ściany były malowane po to na biało. Zdjęcie tak przyklejonej tapety bez zniszczenia to żaden problem (wystarczy noż)

 461. Według szefa SLD wypowiedź ta jest niesmaczna, arogancka i niesympatyczna. – Moim zdaniem kończy dyskusję w sprawie poparcia pani Kidawy-Błońskiej przez polską lewicę – powiedział, nawiązując do zbliżającej się kampanii prezydenckiej.

  Czarzasty nie sufluje?

  Kidawa: „Nie powiedziałam, że Lewica jest nic nie warta, powiedziałam tylko tyle, może rzeczywiście za mocno, że jeżeli nie weźmie pod uwagę tego, nie zanalizuje badań, nie sprawdzi jakie to będą skutki, to rzeczywiście jako opozycja nie zrobi tego, co powinna”.

  a ten cytat skąd, koteczku?

  Czarzasty: … uważam, że jest ona nieodpowiedzialna w stosunku do przyszłych pokoleń i naszych dzieci, bo będzie trzeba wypłacać bardzo wysokie emerytury”. Jego zdaniem to nieodpowiedzialne wobec państwa i „niepaństwowe”.

  Hm, niepaństwowe? To po co pobierać wyższe składki, obiecując, że zostanie w proporcjonalnej wysokości emerytura, a za trzydzieści parę lat, jak dobrze pójdzie, odbierać je, tj. opodatkowywać górną część w wysokości 100 procent. Przecież to nieuczciwe ze strony państwa, niepaństwowe. A co z wysokimi emeryturami zarobionymi przed uchwaleniem ustawy? Też zabrać. To się odwołają do Strasburga. A jak częściowo zarobiona przed ustawą ….

  Rozumiem wraźliwość społeczną, sprawiedliwość itd, ale chyba trzeba jakoś logicznie myśleć i spójność reguł gry w państwie utrzymywać. Inaczej jest niepaństwowo.

 462. @teo!!!, to ty nie znasz wypowiedzi o zbydlęconym narodzie genetycznie niezdolnym do itd?, pióra koleżanki @Jakub01,”jedynej myślącej na blogu” radiostacji „Wolne Kongo Wenezuelskie”?
  Really? jak odnajdę tekst to prześlę, ciekawe ile osób teraz się pod nim nie podpisze. Walczyłam osamotniona.

 463. żabka 21.13
  Jest czasami w ludziach pewna nieodpowiedzialność i wydaje się, że niektórzy chcieliby wybrać dziecko z półki w supermarkecie, takie miłe z loczkami i niebieskimi oczkami.
  Podobno 1/3 rodziców to matki samotne i luźne związki partnerskie. Jest o czym myśleć będąc dzieckiem. Uraz zostaje na całe życie. Państwowe instytucje wychowawcze to też problem. Najważniejsze aby nie wylać dziecka z kąpielą. Wszystkim zajmującym się problemem, a właściwie problemami dzieci życzę rozsądku, wytrwałości i sukcesów.
  Niech dzieci nie będą miały straconego dzieciństwa

 464. @maciek.g
  Dziękuję za fotę. Widac na niej tylko fragment kamienicy. Nie wiem, co się stało, że zniknęły jej zdjęcia wcześniej dostępne, albo się nie „otwierają”.

 465. @
  Ot tak: bydlęcy naród; czy ktoś kiedyś miał wątpliwości ?
  Kiedyś – tak !

  Posłowie PiS zerwali debatę nad kandydaturami Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Mimo licznych wątpliwości, rządząca większość w sejmowej komisji sprawiedliwości zaopiniowała ich pozytywnie.
  https://wyborcza.pl/7,75398,25431805,pawlowicz-z-piotrowiczem-triumfuja.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

 466. @mag

  Komunikowanie się przy pomocy skrótów myślowych jest zabawne dla osób nie znających lepszych zabaw.

  @maciek.g rodowitej warszawiance udostępnił zdjęcie domu o adresie Żeromskiego 58 w Radomiu.

  Google udostępnia obraz ( w szerokim rozumieniu: wizerunek ) domu o adresie Żeromskiego 58, ale forma tego udostępnienia jest inna niż dla radomskiego domu.

  Zdjęcie ( czyli pojedyncza statyczna fotka ) domu radomskiego ma adres podany przez @maciek.g

  Natomiast warszawski dom można obejrzeć na specjalnym filmie.

  Nie jest to film taki jakie wraz ze ścieżką dźwiękową tu wielokrotnie umieszczałem.
  Filmiki z YouTube to są wyodrębnione zwarte przekazy strumieniowe o budowie seansu kina udźwiekowanego. Pokazywałem tu kilkakrotnie film o sufrażystkach do którego dodano ścieżkę dźwiękową z muzyką w szybkim rytmie.

  To są obiekty z rodzaju przekaz strumieniowy

  Natomiast google-maps udostępnia obiekt w którym użycie możliwości +/i sprawia pokazywanie kolejnych ujęć i nic nie płynie

  Można przekazać tę prezentację na telefon. Ale tu mamy następny skrót myślowy.
  To musi być
  nowoczesny telefon w którym z dnia na dzień można zmieniać powitalne melodyjki.

  A ty swój kłopot ozdobiłaś skrótem myślowym:
  zrobiłaś co trzeba
  Ja takich skrótów nie łykam.

  Możesz obejrzeć google’ową prezentację, ale nie możesz jej przekopiować na swój odtwarzacz DVD.

  Wywołanie w wyszukiwarce adresu Żeromskiego 58 warszawa powoduje wyświetlenie statystycznego ujęcia i umożliwia przechodzenie od jednej fotki do drugiej na życzenie użytkownika realizowane klikaniem.

  Oprogramowanie jakie google-maps stosuje nie stwarza fotek do albumu podobnego do klaseru na znaczki pocztowe, ani nie pozwala zapisać tej prezentacji. Za każdym razem jest to wydarzenie mogące się kończyć statycznym widokiem Żoliborza z kosmosu .
  Za każdym razem jesteś mniej lub bardziej aktywną uczestniczką wydarzenia o ułomnej twej reżyserii.

  poza opozycją jpgavi jest jeszcze opozycja wobec nieobliczalnego Naczelnika, który sam nie zna drogi do celu a cełe ma zależne od walki niżów z wyżami i sukcesów Kubicy oraz wielu innych czynników.

  Prosto to było dziewczyno i ja ci odrobinę współczuję.

  Kopiowanie adresu z paska adresu nie skutkuje, bo nie dostajesz google’owej maszyny do pokazu slajdów.

  Sieć jest brutalna i pełna zasadzek.

  ***

  Przesyłanie strumieniowe − technologia przesyłania multimediów umożliwiająca odtwarzanie danego pliku audio/wideo w tym samym momencie, w którym dane są wysyłane, lub tuż po ich otrzymaniu, by zapobiec przerwom w odtwarzaniu. Przesyłanie strumieniowe eliminuje konieczność pobierania pliku przed jego odtworzeniem. Pliki przesyłane strumieniowo nie są zapisywane na dysku i ich kolejne fragmenty znikają z pamięci tuż po ich odtworzeniu. Technologia ta jest wykorzystywana najpowszechniej w radiu internetowym i telewizji internetowej.

  ***

  Poczytaj sobie to:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Media_strumieniowe

 467. „Jest oczywiste, że Polska w II Wojnie została wyzwolona „przy okazji,” podobnie jak i w I Wojnie Światowej.” – to ile tych trupów armii wyzwoleńczej leży w polskiej ziemi, tylko po to żeby szurnięty gość mógł wypisywać na blogach swoje szurnięte opinie w polskim języku?

 468. ls42
  20 listopada o godz. 20:25
  20 listopada o godz. 21:13

  Dobrze pamiętam to co napisałeś .
  W PRL brak mieszkań był problemem od samego początku ludzi ze wsi do miast (wieś był bardzo przeludniona) Sam pisałem o tzw dokwaterowywaniu. Często przymuszano do przyjmowania ludzi z marginesu spolecznego i swego czasu by tego uniknąc sami wyszukalismy rodzinę, by zajęła nam nadmetraż (był to cukiernik z zawodu z żona i dziećmi) .( Nie płacili nam nawet złotówki). Nadmetraz wynikną stad ze skasowano adwokatom prawo do pokoju dopracy (nie wliczny był w metreaz mieszkania)
  Ojciec ratował w ten sposó nasz najwięszy pokój o powierzchni 34 mkw.
  W domu o mktórym wspomiałem wcześniej tacy dokwaterowani strasznie zniszczyli zajmowane pomieszczenia. Bydło by mniej zniszczyło.

 469. Ucięło tekst- przesuwano ludzi ze wsi do miast.

 470. ciekawe, @duende też komunikuje się w polskim języku

 471. Okazuje się, że wielu Polakom dekada Edwarda Gierka wryła się głęboko w pamięć, a nawet cytaty z przemówień.
  Nic dziwnego. Obóz socjalistyczny rósł w siłę, a ludziom się żyło dostatniej.
  Nie powinny zatem dziwić wyrazy dumy z uczestniczenia w dziejowej misji i docenienia przywódczej roli wielkiego narodu radzieckiego i jego komunistycznej partii.
  Analogia jest wyraźnie zauważalna

 472. @Symetryczny 11:31, ależ tu piszą czciciele osoby i dzieła sprzedajności. Nie tylko oni, zupełnie poważne osoby wyraziły radość z realizacji zapotrzebowania.

 473. mag
  20 listopada o godz. 21:36
  Niestety lepszej nie znalazłem.Te lepsze są z czasów przedwojennych co podałem bez linku ale można to wpisać w szukaniu w Google.
  Po wojnie troche wisus zmieniono na gorszy, ale i tak lepiej zadbana niż moja.
  Zrobiłem to tak na szybko. Pewnie można znaleźć dużo lepsze zdjęcie.
  Wojna spowodowała że byli właściciele mieszkań i kamienic często majątek i mieszkania tracili. My przynajmniej nie straciliśmy mieszkania i jak czytam z problemami ale część udało sie odzyskać.
  Moja ciotka która doskonale wyszła za maż za posiadacza ziemskiego mającego piękny pałacyk w Łaziskach , straciła i majątek i dach nad głowa. Rodzina ratowała ja i jej męża użyczając im pokój w domu który zalinkowałem.Pamiętam jak jej maż rąbał drzewo na podwórku by było czym ogrzać mie4szkanie.

 474. Dyskusja o „Lewicy nic nie wartej” jest zamknieta.

  Kandydatka Kidawa dała się ponieść emocjom i za dużo powiedziała. Szef Lewicy Czarzasty zwrócił jej uwagę więc ochłonęła i swą wypowiedź wytonowała.
  Tym bardziej, że szef PSL Kosiniak Kamysz też publicznie dał wyraz swemu zniesmaczeniu tak protekcjonalnym tonem, który zaprezentowała wobec Lewicy.
  Nie mogę się dopatrzeć w tym zwróceniu uwagi na niezręczność wypowiedzi jakiegoś suflowania.

  Po prostu Kidawa dokonała kalkulacji wyborczej, przemyślała sprawę i dała temu wyraz. Temat jest więc zamknięty.

 475. @Optymatyk 7:19 – to było typowa plotkarska „pomyłka”, żeby wszyscy się dowiedzieli. Nie chce mi się sprawdzać co tam się działo, ale znając bajkę i powieść mogę pokusić się o taki cytat:
  „Butem go- szepnął sierżant – butem w zęby s.k.u.r.w.y.s.y.n.a.”

 476. Skonczylo sie przedpoludniowe przesluchanie swiadkow “impeachment hearing”. Adam Schiff jak zwykle zamknal poranna sesje mówiac “closing remarks”. Jak zwykle republikanie desperacko probuja cos powiedziec I jak zwykle sa zagluszeni przez aplauz obecnych na sali. Aplauz jest spontaniczny nie wyrezyserowany i wymuszony na “interns” spędzonych na salę jak to zwykle robi Trump na swoich publicznych wystapieniach.

 477. 22:07 Bar Norte

  Niestety, nie przeprosiła, więc przeprosiny nie zostały przyjęte (bo ich nawet nie było). Wytonowała zaś dopiero gdy Czarzasty rzucił straszne słowa – ktoś z politycznym refleksem po pierwsze nie wypowiedziałby tego co ona, po drugie przeprosił lub tonował od razu po pierwszych reakcjach Lewicy, zanim dzień później przewodniczący Czarzasty musiał postawić na niej krzyżyk z braku skruchy.

 478. Projekt Lewicy zakładał ograbienie dyrektorów z części składek które wpłynęłyby po zniesieniu limitu 30-krotności, ponieważ Lewica chciała jednocześnie wprowadzenia limitu 15000zł dla emerytur. Projekt PiSu był lepszy – pełne, nawet 50000zł emerytury jeśli ktoś takie uzbiera po zniesieniu 30-krotności, no i 7mld zł w ZUSie dziś, gdy emerytów do wykarmienia jest o miliony więcej niż będzie za 25 lat.

 479. @Is42 – ja samotnie wychowywałam dzieci. I co? Przełożona oceniając pracę córki powiedziała: – chciałabym mieć w pracy cztery takie „sklonowane „- tu imię.
  Na blogu LA tatuś z „pełnej” rodziny pisze o przyjemności wynikającej z dmuchania w rurkę włożoną do dupy żabie – nie uwierzysz że wszystkie mamusie i tatusiowie z pełnych rodzin zaśmiewają się do łez, a głównodowodzący generał sierżant serdecznie im wtóruje*.
  A małej Zosi nie ma kto przeczytać bajki Andersena.

  *myślę że redakcja „Polityki” powinna zaglądnąć na ten blog i ocenić czy o takie „Listy Ateisty” walczyła.

 480. A merytorycznie – potworne słowa Kidawy nt. Lewicy nie mają żadnego uzasadnienia w wadze decyzji co do 30-krotności. Jej się tylko wydaje że od tego nastąpiłaby katastrofa systemu emerytalnego. Nie ma pojęcia o czym mówi.

 481. Bar Norte
  20 listopada o godz. 22:07

  „Kosiniak Kamysz też publicznie dał wyraz swemu zniesmaczeniu tak protekcjonalnym tonem, który zaprezentowała wobec Lewicy”.

  Protekcjonalny ton PO wobec lewicy jest zrozumiały, w końcu dzięki Schetynie liderzy lewicy znaleźli się w PE. Sami nic nie mogą, muszą się lewarować.

 482. Bar Norte
  20 listopada o godz. 22:07

  Małgorzata Kidawa-Błońska zapytana w zeszłym tygodniu w TVN24, czy jej zdaniem Lewica może poprzeć projekt PiS dotyczący likwidacji tzw. 30-krotności ZUS, odpowiedziała:

  „Mam nadzieję, że nawet na Lewicy ekonomia ma znaczenie i przyszłość systemu emerytalnego (…). Jeśli zagłosują, to znaczy, że są nic nie warci”.

  Czynnie robicie z igły widły? nie mówiła, że lewica jest nic nie warta – powiedziała jedynie, że gdyby zagłosowali, za to byli by nic nie warci .
  Rożnica ogromna.
  Wspaniale popieracie PiS takim pisaniem

 483. duende; czyli uliczny grajek z Jackowa ostatnio wypsnęło mu się ze lubi anal
  ( chyba za dużo myślał na ten temat) lubi to lubi kogo to obchodzi przecież
  nie od dziś wiadomo ze szarpidruty tak mają.

  https://www.youtube.com/watch?v=3bF0knyugFQ&list=RD4rCpJwKqdlY&index=10

  Trzeba tego duende troche po torturować.

 484. maciek.g

  „Czynnie robicie z igły widły?”

  Nie ja poruszyłem ten temat.
  Odpowiedziałem tylko na komentarz z 20,48 uznając tę sprawę za wyjaśnioną i zamkniętą.

 485. Wam się tylko wydaje że to co piszecie może mieć wpływ na werdykt Suwerena. To jest główna pomyłka – obniżająca walory intelektualno-poznawcze dyskusji.

 486. Zastanówcie się tylko. Czołowi politycy – kandydaci jak Kidawa z PO walą jak na koniaczku u koleżanki, a wy tu ważycie każde swoje słowo na ten sam temacik bo może zmienić losy Kraju.

 487. satrustequi

  „Niestety, nie przeprosiła”

  Napisałem, że „wytonowała” – i starczy.
  Przecież sensu nie ma wymuszanie przeprosin skoro widać, że do niej dotarło. Jak pisałem wczesniej – sytuacja polityczna się zmieniła i to wymaga pewnej adaptacji do nowych warunków. Szczególnie trudnej w odniesieniu do polityków, którzy od tej nowej normy działania przez lata odwykli.

 488. I tylko cicho, tylko cicho…cicho

 489. No jeszcze tego brakowało, żeby nie wytonowała, tylko zaostrzyła po takiej…

 490. Właśnie obejrzałem fragmenty wczorajszych wystąpień sejmowych Zandberga i Kosiniaka. Wyobraziłem sobie debatę prezydencką z nimi dwoma i panią Małgosią, i zrobiło mi się pani Małgosi po prostu żal.

 491. To nie chodzi o to, co i jak oraz w jakim kontekście Kidawa-Błońska powiedziała o Lewicy tylko chodzi też o to, jeżeli nie głównie, że jej sprawność intelektualna jest powiedzmy, taka sobie.

 492. Pasjonat pracy na każdym powierzonym odcinku, ma teraz jeszcze lepszy życiorys niż miał niedawno, mogliśmy usłyszeć na zakończenie SK w tvn24
  I ten uśmiech dedykowany suwerenowi, bezcenny. Wyborcy nie chcieli Piotrowicza w sejmie to będą mieć go w trybunale, ponieważ stare porzekadło głosi „co ma wisieć nie utonie”

 493. Czy sprawa sojuszu Lewica Razem z prezesem Kaczorkiem jest zamknięta?

  Ooooo, prezes Kaczorek takiej okazji rozbicia opozycji nie odpuści. Mają się rozkręcić konsultacje w sprawie zniesienia 30-krotności. Plan podratowania budżetu na 5-7 mld rocznie może się rozwinąć w niezłą licytację populizmów. Im większa rozpierdziucha państwa, finansów i gospodarki tym lepiej dla Lewicy, zdaje mi się. Czekam na rozwój, sprawa jest dynamiczna.

 494. Mauro Rossi

  „Protekcjonalny ton PO wobec lewicy jest zrozumiały, w końcu dzięki Schetynie liderzy lewicy znaleźli się w PE. Sami nic nie mogą, muszą się lewarować.”

  Mauro, to już jest kwestia ewentualnych politycznych rozliczeń między europejskimi chadekami a socjalistami. Politycy SLD z naboru PO zasilili bowiem frakcję Timmermansa.
  To nie ma związku z sytuacją krajową.

 495. Blackley
  20 listopada o godz. 2:18

  „ … gdyby w swoim czasie Mieszko I ze swoją drużyna
  przeszedł na prawosławie”.

  Nie był na tyle głupi by to robić. Do Ratyzbony, Moguncji, Pragi było bliżej niż do będącego w kryzysie Bizancjum, atakowanego przez Arabów już na terenie Anatolii. Potęgą byli niemieccy cesarze i z nimi należało trzymać (choć czasem walczyć o swoje). Nie bez powodu sto lat wcześniej w Ratyzbonie jednocześnie przyjęło chrzest kilkunastu czeskich książąt.

 496. kooperatywaMondragon
  20 listopada o godz. 13:29

  „Adrian Zandberg z Razem po socjalistycznemu skrytykowal klamliwe expose sejmowe
  Bankstera-Ministranta Morawieckiego”.

  Ja bym dodał, że skrytykował rewolucyjnie i pryncypialnie, aż się mumia Lenina na Kremlu uśmiechnęła. 🙂

 497. tejot
  20 listopada o godz. 13:50

  „Pan Jarosław jako całkowicie niekumaty w ekonomii „.

  No a Donaldu Tusku kumaty był w ekonomii, historyk z wykształcenia w dodatku człek leniwy? Może Sławku Nowaku lub Sławku Neumannu kumaci są w ekonomii. Sławku Nowaku przynajmniej zna się na handlu zegarkami, a Sławku Neumannu raczej tylko na butach, bo klnie jak szewc. I tyle. „Tusku musisz” co ci kanclerz Angela każe. A Tejot ― toutes proportions gardée ― kumaty w czymkolwiek? Tylko w produkcji łupieżu słów, a to szczególnie złośliwa odmiana grafomaństwa.

 498. jobrave
  20 listopada o godz. 14:18
  „Mauro Rossi, uważa, że dekoninktura zewnętrzna, to dla Polski żaden problem – mamy własną walutę i własną mennicę …”.
  No właśnie, po co? Przecież od dawna mennice są w Niemczech i euro drukują by je chyba rozrzucać z helikopterów.
  „Termin „pieniądze z helikoptera” został zaczerpnięty od Miltona Friedmana, który w swojej książce The Optimum Quantity of Money wydanej w 1969 r. sformułował model, w którym nad pewnym społeczeństwem przelatuje helikopter i rozrzuca pieniądze w taki sposób, że salda pieniężne wszystkich osób ulegają podwojeniu w tym samym momencie. Wbrew wielu opiniom celem Friedmana nie była propozycja nowego narzędzia polityki pieniężnej, lecz analiza skutków wzrostu podaży pieniądza przy określonych założeniach. Koncept ten, jednak w zupełnie innym kontekście, ożywił Ben Bernanke w swoim słynnym przemówieniu z 2002 r. na temat deflacji, w którym to argumentował — zyskując sobie przydomek „Helikopterowy Ben” (ang. Helicopter Ben) — że finansowane kreacją pieniądza obniżki podatków skutecznie stymulowałyby wydatki konsumpcyjne i zwiększyłyby ceny. Pieniądz helikopterowy można rozumieć zatem dwojako. Część osób traktuje metaforę zrzutów pieniędzy z helikoptera dość dosłownie i interpretuje je jako fundusze przekazywane przez bank centralny bezpośrednio obywatelom, z pominięciem sektora finansowego lub rządowego. Przykładowo, Muellbauer dowodzi, że EBC mógłby, a nawet powinien, każdemu obywatelowi strefy euro przelewać na konto określoną kwotę”. (mises.pl).
  Zandberg powinien zainteresować się pieniędzmi z helikopterów. Morawickiego kręci co innego, że „PKO BP wart więcej niż Deutsche Bank … „Największy polski bank PKO BP prześcignął w czwartek niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej – napisał w czwartek dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole Tomasz Wyłuda …”.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/PKO-BP-wart-wiecej-niz-Deutsche-Bank-7685170.html

 499. teo
  20 listopada o godz. 19:09

  Jaśkiowiak. „Jest ateistą, jednakże został wychowany w wierze chrześcijańskiej i kiedyś chciał zostać jezuitą”.

  Zawsze mówię, że ateiści są bliżej Boga niż inni. Czasem tylko wierzą we wróżby, boją się kominiarza i zakonnicy, co świadczy o ich wrażliwości.

 500. waldemar
  20 listopada o godz. 21:10

  „EPL Jednoczy 84 partie . Uczestniczyło ponad 700 delegatów z czego 93% oddało głos na jedynego kandydata Donalda Tuska”.

  Ba, Tusk. Najprawdziwszy Gierek, do Ceausescu (ten miewał w wyborach zwykle 99 proc.) jeszcze mu trochę brakuje.

 501. @Orca podziwiam Cie, ze masz zdrowie ogladac przesluchania dot. impechmentu. Wydawaloby sie, ze jesli na pewno wiadomo, ze Trump w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Zalenskym uzaleznil pomoc ekomomiczna dla jego kraju od pomocy w znalezieniu hakow na syna J. Bidena, to co tu mozna dodac wiecej. A juz dwa miesiace lecimy z tym spektaklem, teraz pelne przesluchania w TV i coraz wiecej kregow na wodzie od tego kamyczka. Ciekawe ile metrow bierzacych dokumentow bedzie na koniec. Oczywiscie nie wierze w zaden impechment, juz izba reprezentantow tego nie przeglosuje, a co dopiero senat. Och, Nixon, ktory sam zrezygnowal w obliczu kompromitacji …. pokazuje, ze jednak wszystko schodzi na psy ( takie brzydkie porownanie, zeby unaocznic, ze w niektorych elementach jednak cywilizujemy sie i …. juz tak chyba nie mowimy)
  Przestalam tez ogladac debaty kandydatow demokratycznych na prezydenta, zwlaszcza, ze naogol juz wiem, co ktory powie. Wroce, kiedy bedzie kandydatow mniej niz palcow u jednej reki.
  @Zetus1 Faktycznie to ladnie wyglada, ze z takiej na pozor zacofanej dziury jak stan Indiana burmistrz z jakiegos tam miasteczka Pet Buttigieg – otwarty, mlody gej tak prze do przodu w wyscigu o nominacje. To niestety nie swiadczy, ze w ogolnosci amerykanskie spoleczenstwo jest w swojej masie otwarte. Nawet w takim hop do przodu stanie jak stan Nowy Jork im dalej na polnoc tym wieksza milosc do broni i pewnosc, ze „socjalizm” pronowany przez Sandersa zmusi ludzi do noszenia mundurkow i bedzie ukladal im cale zycie.
  Z drugiej strony prawda jest, ze kilka lat temu nie do pomyslenia bylo, zeby Zyd mogl kandydowac, tak jak jeszcze kilka lat wczesniej katolik, na prezydenta. Teraz w czolowce kandydatow mamy dwoch Zydow Sanders i Bloomberg, o czym ja zapomnialam, ze oni Zydzi, a przypomniala mi to moja zydowska przyjaciolka. Podobnie jak ja absolutnie zapomnieli o tym ci, co nie lubia i jednego i drugiego, ale nie lubia ich za cos innego. Do konca bede wierna Sandersowi, a pozniej temu kto bedzie ostatecznie przeciwnikiem Trumpa. Jak podaja badania opinii omal 30% demokratow za nawjwazniejsze uwaza nie opieke zdrowotna, ani bron, ani nierownosci spoleczne, ale zeby odsunac obecnego prezydenta od wladzy.
  Podpadl mi ostatnio Obama, ktory ostrzega entuzjastow Sandersa i Warren, zeby nie szli za bardzo na lewo. Bo co? Zapytowywuje. Najsmieszniejsze jest to, ze tych mlodych i niemlodych entuzjastow na to lewo ciagna wiekowe dziadki. Wszak nawet Warren ma skonczone 70 lat.
  @Lewy, kiedys nie entuzjazmujac sie kandydatura Magdaleny Adamczewskiej do Europarlamentu zrobilam wielka gaffe na LA nie wiedzac jak bardzo jest ona wyksztalcona. Dostalo mi sie za to slusznie od pan na LA i od ciebie. Przeprosilam, poczulam sie zaawstydzona. Panie zakonczyly temat a ty n ie mozesz. Tym razem tu doniosles, ze „ciotka z Ameryki smiala wykazac sie taka ignorancja….”. Jest takie ordynarne przyslowie, ktore streszcze swoimi slowami: jedni maja klase, drudzy nie. Amen .
  O, nie amen, nie zmieniam zdania o tych developerskich koteriach w Gdansku i korzysciach jakie z tego ciagnela rodzina Adamczewskich kupujac w roznych miejscach, tez na nazwisko tesciowej z ogromnymi upustami mieszkania, tez na wykrojonych w parku narodowym terenach. ( kto zatwierdzal te plany? )
  Sprawa o ukrywania dochodow przez Adamczewskich ciagnela sie latami i zostala umorzona po jego smierci. Dla mnie dyplom dobrej uczelni i znajomosc angielskiego, czy umiejetnosc poruszania sie na salonach biskupa Glodzia nie nobilituja na wartosciowego czlowieka.

css.php