Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

20.11.2019
środa

Promyk nadziei

20 listopada 2019, środa,

Donald Tusk bez problemów został przewodniczącym EPP (Europejskiej Partii Ludowej), czyli chadecji – największej (acz topniejącej) frakcji w Parlamencie Europejskim. Szkoda Tuska, szkoda Polski.
Atlas by tego nie udźwignął. Rano orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań z Polski, dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Orzeczenie trochę salomonowe, gdyż przenosi sprawę na barki polskiego Sądu Najwyższego. Autorzy złej zmiany odetchnęli z ulgą – werdykt nie „rozwiązuje” ani nie obala KRS, katastrofa odłożona albo oddalona. Przeciwnicy złej zmiany zadowoleni, podtrzymują się na duchu, że sprawa jest , tylko kto inny ma ją rozpatrzeć. Jako laik, wolałbym orzeczenie bardziej klarowne i jednoznaczne. Praktycznie sprawa ugrzęźnie na lata.
Sensacja: wicepremier Gowin nieoczekiwanie się postawił i Kaczyński musiał wycofać z Sejmu projekt ustawy o 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (obecnie ok. 12 tys PLN) jako górnej granicy płacenia składek do ZUS, żeby w przyszłości garstka (ok. 350 tys.) najbogatszych nie nabyła prawa do astronomicznych emerytur. Rząd chciał, żeby bogaci wpłacali dalej, bo Morawiecki za wszelką cenę potrzebuje pieniędzy na spełnienie obietnic. A czy ZUS będzie miał pieniądze na mega-emerytury, o to PiS-u głowa nie boli.
Nowości z Wiejskiej. Pawłowicz i Piotrowicz „przeszli” (jakże by inaczej?) przez Sejmową Komisję Sprawiedliwości i są na najlepszej drodze do tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego. Dobre towarzystwo dla Julii Przyłębskiej. Te kandydatury to afront dla każdego rozumnego człowieka, nagroda dla niszczycieli wymiaru sprawiedliwości, „gest Kozakiewicza” pokazany opinii publicznej. Kaczyński pokazał, gdzie ma zdegustowanych i oburzonych. Dobór negatywny w całej okazałości. Z niewiadomych przyczyn w ostatniej chwili PiS wycofało kandydaturę bliskiego sobie prawnika, dra hab. Roberta Jastrzębskiego, zaledwie po kilku dniach (czy godzinach?) kandydowania. Ponieważ wszystko dzieje sie za kulisami, nie wiemy co o tym myśleć? Czyżby służby coś znalazły?
Z ostatniej chwili: Pucz w Platformie? Kiedy Grzegorz Schetyna i (wydawałoby się) jedyna kandydatka do prawyborów w PO, Małgorzata Kidawa-Błońska, znajdowali się w Zagrzebiu na zjeździe EPP, w Polsce wybuchła bomba. Do kandydowania w prawyborach zgłosił się Jacek Jaśkowiak (55 lat), znany i ceniony prezydent Poznania, przedstawiciel centrolewicy w Platformie. Kidawa-Błońska została całkowicie zaskoczona, czy Schetyna coś wiedział – nie wiem. Czy to zamach na Schetynę, którego wielu uważa za kulę u nogi Koalicji Obywatelskiej, czy też zamach Schetyny, żeby uratować prawybory i siebie samego? Niezbadane są wyroki. Moim zdaniem, Jaśkowiak może wygrać z Kidawą, a następnie z Andrzejem Dudą. Najlepsza kandydatura, żeby powstrzymać złą zmianę. A w każdym razie, żeby uratować prawybory.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 390

Dodaj komentarz »
 1. Jaśkowiak jest lepszym kandydatem niż Kidawa-Błońska, bo wyrazistym, ma lepszą polityczną prezencję, jest bardziej komunikatywny i responsywny oraz ma więcej charyzmy niż pani Kidawa-Błońska.
  Pzdr, TJ

 2. „powstrzymać złą zmianę”

  A dokładniej, ograniczyć jej panoszenie się po organach państwa, w ustawodawstwie, itd.
  Bo zła zmiana będzie rządzić. Będzie knuć, bo prezes Kaczorek nadal będzie trzymać sznurki władzy. Będzie manipulować i kłamać, jak to wczoraj robił Mateuszek.

  Niech Jaśkowiak powstrzyma. Niech inni mu pomogą.

 3. Bruksela jest znużona nie dającym żadnych pozytywnych efektów ciągłym konfliktem z władzami w Warszawie i Budapeszcie . Po osiągnięciu przez PiS drugiej kadencji w Polsce i wciąż mocnym poparciu Orbana, Unia doszła do wniosku , że łatwiej jest się zaaranżować z tymi władzami , jak żyć z nimi w ciągłym sporze o demokratyczne pryncypia , skoro społeczeństwa tych krajów już tak mają, że im na demokracji nie zależy.
  Stąd odbicie piłeczki z Trybunału Sprawiedliwości do krajowego Sądu Najwyższego. UE wie, że nie może wymusić na władzy w Polsce zmiany w postępowaniu i do tego nie jest w jej interesie zrażać do siebie Polaków i wypychać ich z UE, w ramiona Putina. Tak więc wypada nam odczekać , aż polskie społeczeństwo same dojrzeje do zmiany rządów i raczej nie liczyć na to, że zrobi za nie to UE.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @@tejot, teo
  Jestem z wami!
  Ja tego ruchu głową nie znoszę.

 6. @ tejot
  20 listopada o godz. 23:23

  „Jaśkowiak jest lepszym kandydatem niż Kidawa-Błońska, bo wyrazistym, ma lepszą polityczną prezencję, jest bardziej komunikatywny i responsywny oraz ma więcej charyzmy niż pani Kidawa-Błońska.”

  Może to racja ……. jest jedno „ale”….. to gość który otwarcie deklaruje się jako ateista.
  Niestety, w Polsce to nie przejdzie.

 7. @stasieku
  Obejrzałem z pół tuzina youtube’owych wystąpień jednej i drugiego.
  Kidawa nie jest Margaret Thatcher, for sure.
  Jaśkowiak spokojny, kulturalny. Słuchy chodziły, że jakiś nihilista i wróg Kościoła – obawiałem się, że nie powiatowy, elitarny i jako poznaniak na Podkarpaciu i całej wschodniej ścianie niesie ciężki handicap. Ale te słuchy są grubo przesadzone. Doświadczenie w biznesie, pasja do polityki – kandydat idealny, mam wrażenie. Poznaniak, podkreślam jeszcze raz. Nie skonfliktowany ze Schetyną, gładko wszedł do Platformy (ca. 6 lat temu).
  Wygląda mi, że wygra z Kidawą, a z Panem D. może wygrać w I turze. Duży promień nadziei.

 8. @PiotrII

  Może w PO nie przejdzie ateista, bo w Polsce już swobodnie przeszedł i to w bardziej pobożnych czasach:).

 9. @Piotr II
  21 listopada o godz. 0:05
  „…jest jedno „ale”….. to gość który otwarcie deklaruje się jako ateista.
  Niestety, w Polsce to nie przejdzie.”
  …………………
  Przecież wszyscy wierzący razem wzięci to krypto ateiści! Wiara to taki lekki kurz na ateistycznej powierzchni. Wystarczy zdmuchnąć i nie pozostaje nic. W Polsce potrzebny jest właśnie taki odkurzacz umysłów. Może to wreszcie na Jaśkowiaka trafiło? Trzeba koniecznie dać mu szansę.

 10. Czy obecne czasy są mniej czy bardziej „pobożne”…… trudno ocenić.
  Na pewno obecnie bardziej „agresywnie pobożne”.
  Spora część tych „pobożnych” musiałaby poprzeć takiego „antychrysta” :)… czy to możliwe?

 11. @ Optymatyk
  21 listopada o godz. 0:21

  „Może to wreszcie na Jaśkowiaka trafiło? Trzeba koniecznie dać mu szansę.”
  Kto taką szansę ma Jaśkowiakowi dać ?

 12. @ teo
  Wygląda mi,że wygra z Kidawą,a z Panem D . moze wygrać w I turze… ?

  1.Szacunek należy się do pani Marszałek Sejmu Kidawy – Błońskiej i dla Pana Prezydenta dr Andrzeja Dudy – nie bawiłeś się z tymi osobami w piaskownicy i wypadałoby uszanować Majestat władz III RP.

  2.Wczoraj jeszcze wypisywałeś peany na temat zalet pani Marszałek i główna zaleta miała być jej płeć. Co się stało durniu frędzlowaty ,że dziś nie popierasz raptem kobiety.

  3.Jeśli by faktycznie PO chciała wskoczyć w przepaść i wybrała pana Jaśkowiaka to przypuszczalnie zająłby on miejsce za 1.Kosiniak – Kamysz,Adrian Zandberg i dopiero trzeci pan Jaśkowiak.

 13. „Po owocach ich poznacie”
  Tak o PiSowskim rządzeniu mówi Jaśkowiak. Czyli zna Pismo Święte.
  Technokrata – sprawny i kompetentny, szkoda takiego pod żyrandol, ale czy jest inna kandydatura?
  Mówi z poznańskim akcentem, notabene.

 14. Ciężkie czasy dla gangsterów

  Ziemkiewicza: „Dla żelaznego elektoratu, PiS – jak to zresztą wieszczyłem – kompletnie się »stłuszczył«, czyli stał się bezideową partią władzy i czas poprzeć polityków bardziej ideowych”.

  https://wyborcza.pl/7,75968,25431164,dobra-zmiana-zgrzyta-i-trzeszczy.html

  p.s. W Waszyngtonie też ciężkie czasy, notabene.

 15. “Closing statement” wygloszone dzisiaj przez Adam Schiff po przesluchaniu ambassadora do European Union Sondland. Sondland jest kumplem Trumpa. Widoczne aroganctwo na jego twarzy I w jego zachowaniu.
  Jednak kiedy congressman Schiff zakonczyla swoj komentarz spojrzaj na Sondland z wyrazem na twarzy: “don’t d&ck with me you a$shole”.
  Na koniec aplauz.

  https://youtu.be/ds-BQlizdSQ

 16. @ Orca

  Wiekszy aplauz dostal aktor z odgrywajacy rolę Adama Schiffa w ostatnim show Saturday Night Live które zmieniło przesłuchania impiczmentu w Soap Opera dosłownie lokując aktorów grajacych w Days of aur Lives i obsadzajac ich w rolach osob przesłuchujących i przesłuchiwanych.

  Balon z tych przesłuchań pękł pierwszego dnia .Wszystkie stacje rzuciły sie transmitować a wieczorem w kablówkach i komercyjnych prawie wszyscy orzekli – nudne i bez sensu.Na drugi dzień tylko nieliczni transmitowali gdyż wiadomo było ,ze te telefony i whistblower to strzały z mokrego kapiszona.
  Nancy Pelosi była przeciwna przesłuchaniom i po trzech dniach dała sygnał kończyć sprawę i nie kompromitować partii demokratycznej.

  Efekt przesłuchań to Joe Biden teraz ma zaledwie poparcie 15 % a przed niby skandalem miał 43 %
  i trzeba szukac szybko jakiegoś umiarkowanego kandydata.Jeszcze gorzej republikanie mogą teraz chcieć przesłuchań związków Hillary Clinton ,Joe Bidena w zamrożeniu śledztwa w sprawie Warizmy i Huntera Bidena oraz poprzedniej administracji.

  Efekt tego wszystkiego to pewna reelekcja Donalda Trumpa .Żaden rozumny wyborca w USA w konteście odnośnie korupcji nie uzna ,że demokrata to wzór cnót .Mieszkam w stanie Illinois a tu demokraci non stop zamykani przez FBI i prokuratorów federalnych za korupcję.W dodatku prokuratorzy powiatu Cook oraz stanu Illinois przedstawiciele partii demokratycznej jeszcze nigdy w ciagu ostatnich 50 lat jakims dziwnym trafem nie złapali ani jednego złodzieja z rzadzacej od lat partii demokratycznej.

 17. Geozak,

  Uwazam ze SNL powinien zostawic parodiownie impeachment. To jest zbyt powazna sprawa.
  Jesli chodzi o transmisje to slucham w radio NPR . Pod koniec dnia czasami zagladam na YouTube aby zobaczyc twarze. W domu nie mamy TV service I nam tego nie brakuje.
  Joe Biden moze ucierpiec z powodu Hunter i Ukraine.

 18. @ Orca,

  Oglądałem transmisje z „impeachment” na żywo. Wszyscy świadkowie są zgodni: Trump próbował szantażem wymusić na Ukrainie oświadczenie, które Trumpowi było potrzebne w nadchodzących wyborach. Nawet Fox News potwierdza ten fakt. Polityczne efekty już są widoczne: Republikanie przegrali wybory w Virginia i Kentucky mimo ze Trump był mocno zaangażowany. Amerykanie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego ze ich prezydent to mafiozo.

 19. Adam,

  Ja slucham on and off na zywo kazdego dnia. Musialam zobaczyc twarz bylej ambasador do Ukrainie i LTC. Standing ovation for both!

  Bylabym ostrozniejsza z konkluzja ze “Amerykanie zaczynaja …..”. Ci ktorzy powinni to slyszec i zrozumiec nie sa zainteresowani “impeachment”.

 20. Orca,
  to trochę jak w Polsce z PiSem. Tłumoki zwane suwerenem nic nie słyszały o przekrętach faszystów, a Kaczyński powiedział, ze prawo jest szanowane. Myślę jednak, ze tego rodzaju procesy są „fazowe” i w pewnym momencie dochodzi do radykalnej zmiany sentymentów. Nie wiadomo co będzie tą iskrą, ale sytuacja jest eksplozywna.

 21. Zobaczymy jak to sie rozwinie. Maybe Trump will call sick.

 22. Nad Wisłą dwie siły polityczne o katolickim zabarwieniu ale w różnym stopniu religijności walczą o świeckie stołki. Pod patronatem Watykanu. Budowa świeckiego państwa nie jest światełkiem w tunelu oczekiwań tzw. ciemnego ludu. Wyborcze igrzyska w ramach profanum mają zastąpić normalność. Kupowanie głosów wyborców jest tego dowodem. Tak sobie myślę,że pieniądz jest nowym prorokiem nad Wisłą. Za pieniądzem poszli sznurem…do urn…z wdzięczności za dary…Profanujmy się bo pecunia non olet !

 23. W prawyborach wybranie innego suwerena przed ma sens. Tak sobie myślę o skuteczności politycznej wyborów.

 24. Był prokuratorem PRL ale zachowywał się przyzwoicie…Teraz kolej na był Czerwonoarmistą ale zachowywał się przyzwoicie…Był gestapowcem ale zachowywał się przyzwoicie bo po egzekucji zdejmował czapkę wchodząc do kościoła…Tak sobie myślę,że teraz świadectwa moralności będzie wystawiał Morawiecki…Kto następny…do brązowienia…

 25. @ geozak
  nie ma w języku polskim słowa „aroganctwo”, podobnie jak nie ma słowa „bankrupcja”, często używanego przez ekspatów.
  @adam100
  Ciekawe, czy się uda Trumpa wysiudać. Ameryka nie znajomi twierdzą, że nie, ale Ameryka zaskoczyła juz nie raz. Dodatkowo jest wzmocnienie emocjonalne, bo właśnie ukazał się na Netflixie film „When they see us” (pl. wersja „Jak nas widzą”) w reżyserii Avy DuVernay, o tzw. Central Park Five, pięciu ciemnoskórych nastolatkach , którzy w roku 1989 zostali niesłusznie oskarżeni o gwałt na kobiecie w Central Parku i skazani na 6 do 13lat więzienia, dzieciaki, na których przemocą policja i prokuratura wymusiła przyznanie sie do winy, pomimo, że wszystkie dowody z DNA były negatywne. Film m.in. pokazuje fragment oryginalnego wywiadu z Trumpem, wtedy już milionera, gdzie daje wyraz swoim rasistowskim poglądom. Zaprawdę, ciarki chodzą po plecach, że ktoś taki został prezydentem. Wtedy wydawałoby się to totalną abstrakcją. Jedna z bohaterek nazywa go „real estate hustler” , ale od tamtej pory nakradł o wiele więcej.

 26. Główny jankes jest owocem imigracji. Teraz jak pies ogrodnika ściga imigrantów głównie z Meksyku i okolic z bożą pomocą. Tak sobie myślę,że chrześcijan po czynach poznacie. Niemieckie geny…

 27. @tejot
  20 listopada o godz. 23:23

  Jaśkowiak jest lepszym kandydatem niż Kidawa-Błońska, bo wyrazistym, ma lepszą polityczną prezencję, jest bardziej komunikatywny i responsywny oraz ma więcej charyzmy niż pani Kidawa-Błońska.

  Pełna zgoda. Słyszałem kiedys jego wywiad w FpF i muszę powiedzieć, że był ożywczy. Mówił tak, że słychać i widać było, że to INNY człowiek (nowoczesny – do pracy jeździł rowerem, zdecydowany, taki za którym mogą pójść ludzie ) .

  @Piotr II : Musi jedynie chwycic komunikant w locie swobodnym i już będzie się nadawał na prezydenta 🙂

 28. @adam100
  21 listopada o godz. 4:30

  Myślę jednak, ze tego rodzaju procesy są „fazowe” i w pewnym momencie dochodzi do radykalnej zmiany sentymentów.

  Widziałem transmisję „live” na BBC. Myślę podobnie. Jeżli zostanie przekroczony krytyczny poziom to „g” sie wyleje i i popłynie jak lawiną.
  Senatorowie zorientują się, że popieranie Trumpa nie gwarantuje im powtórnego wyboru i mogą się od niego odwrócić. W dochodzeniu w sprawie Nixona ( Watergate) na początku nie wydawało się to groźne, ale wyszły sprawy (taśmy ) , które go pogrążyły zupełnie. Teraz też może sie zdarzyć podobnie. Oglądałem Jima Jordana (specjalista od obrony spraw nie-do-obrony mówiący z szybkością „machine gun”) i przypominał mi naszych „szczekaczy” na polskim gruncie. Jakie to wszystko podobne 🙁 po obu stronach kałuży.

 29. @SluchającyPo Angielsku, @Adam100 & others

  Seth Meyer przedstawia krótko i śmiesznie to co było długie i raczej smutne.
  Gordon Sondland’s Explosive Impeachment Testimony Implicates Trump

 30. Przypomniała mi się scenka z czasów gospodarki niedoboru. W połowie lat 80. w księgarni na Krakowskim Przedmieściu klient odbiera – na subskrypcję – kolejny tom Wielkiej Encyklopedii Muzycznej PWN. Ekspedientka: – Nazwisko? – Ochman. Wiesław Ochman, światowego formatu tenor liryczny to był:)

 31. Morawiecki w swoim stylu _( szkaradnie!! ) zreagowal na wybór Tuska ,
  „Tylko ” 93 % obecnych na sali poparło jego kandydaturę .
  PiSowcy gdyby nawet ekstra starali się to w np do 2050 roku nie osiągną podobnego poziomu awansu w Europie
  .
  Poparcie dla Jacka Juśkowiaka będzie rosło ,Pani Kidawa -Błońska w dobrej wierze ustąpi lub przegra prawybory , podobnie jak @ Stasieku – irytuje mnie jej potrząsanie głową ,też taka prezenterka z TVN24 ,no ale tamta po prostu kiwa sie nerwowo do przodu -takie tik -tak ,pomaga sobie wypowiadać słowa?( unikam-pilot pracuje )

  6 grudnia Angela Merkel pojawi się w Auschwitz ( w styczniu 75 rocznica wyzwolenia, będzie prezydent BRD a Putin w Jerozolimie.)
  Nie sadze by przy tej okazji spotykała się w kimkolwiek w Warszawie.
  Polityczne znaczenie PiS -u dalej upada .

 32. Piotr II
  21 listopada o godz. 0:05
  @ tejot
  20 listopada o godz. 23:23

  „Jaśkowiak jest lepszym kandydatem niż Kidawa-Błońska, bo wyrazistym, ma lepszą polityczną prezencję, jest bardziej komunikatywny i responsywny oraz ma więcej charyzmy niż pani Kidawa-Błońska.”

  Może to racja ……. jest jedno „ale”….. to gość który otwarcie deklaruje się jako ateista.
  Niestety, w Polsce to nie przejdzie.

  Mój komentarz
  Też prawda. Ateizm odrywa kilka punktów kandydatowi już na starcie.
  Jednak jeśli rozpatrzyć za i przeciw, bardzo teoretycznie, to Jaśkowiak ma wyższy stosunek za/przeciw niż Kidawa-Błońska, przy czym ta moja ocena może się okazać zbyt pragmatyczna wobec w przeważającej mierze emocjonalnego odbioru kandydatów przez elektorat krajowy.

  PiS ma większy potencjał propagandowy (oddziaływania na emocje) do użycia w kampanii wyborczej, ponieważ ma TVP oraz pieniądze z kasy państwowej, które prezydent może użyć bez kwestionowania ich przeznaczenia, po prostu prezydent będzie jeździł po kraju i odbywał wizyty gospodarskie przy okazji których będzie wygłaszał sympatyczne, przyjazne mowy do ludu swego, zachwalał różne bonusy ofiarowane ludowi, wyliczał swoje osiągnięcia, ściskał wiele tysięcy dłoni, a TVP będzie transmitowała obowiązkowo każdy krok prezydenta-kandydata na prezydenta i paskami na dole ekranu podawała ludowi, co jest sukcesem prezydenta i partii PiS, która dotrzymuje zobowiązań, a co jest porażką narodową umiejscowioną w PO, partii nieudaczników, Neumanów, łapówkarzy, wermachtowców, agentów WSI, itp.

  TVP nie musi nawet aż tak ostro. Wystarczy, że będzie pokazywać PADa w TV i nakładać nań aureolę sukcesu, to ludzie oglądajacy TVP, znaczna część mających zamiar głosować, dojdą do wniosku – patrzcie, taki młody i tak wiele ma osiągnięć. Dzięki czemu? Dzięki dobremu przywództwu, które sprawuje obok Prezesa, dzięki dobremu planowi działania, który był wypełniany, dzięki wierze, że damy radę, dzięki drużynie, która wierzy i nie obnosi się z tym, ale i nie chowa. Porządny człowiek i jak każdy jakieś błędy popełnia. Ale nic to. Niech będzie dalej. Damy radę.
  Taki scenariusz, to marzenie Jarosława Ka.
  Pzdr, TJ

 33. Niektórzy wciąż jeszcze oczekują na plon z obecnej Platformy. Natomiast w Gazecie wyraźnie przyjęto już inną optykę – że z tej mąki chleba nie będzie, że trzeba zaorać i posiać nowe ziarno.

 34. A Jaśkowiak ma pierwszą damę, bo czytam że jest w separacji. Następne punkty minusowe, bo pierwsza dama powinna być (Kaczorek nie miał i przegrał z Komorowskim).

 35. 10:17

  Odrobina kontaktu z reality nie zaszkodzi. Widzę panią kanclerz obok premiera Polski i prezydenta Niemiec obok prezydenta Polski. Piękny widok:)
  https://www.youtube.com/watch?v=4tZqtPZCKZw

 36. teo
  19 listopada o godz. 21:36
  Wrócę do tematu podatków o które pytałeś w poprzednim blogu i podam swą analizę podatku PiT
  budżetówka to 1 896 340 ludzi średnia pensja to 4 tys. 565 zł. podatek PiT od tego to 18% – 15,58 mld zł , ale to liczenie mocno zaniżone wielu bowiem w budżecie zarabia ponad próg 32% , a więc oszacowanie na 20 mld błędem nie będzie.
  Podatek dochodowy od osób fizycznych na rok 2018 wyniósł -55 500 000 zł – teoretyczny zysk 35 mld
  koszt poboru podatku PiT jest wysoki i oscyluje w granicy 1 mld zł ( koszt poboru PIT w 2017 roku oszacowano na kwotę 844,737 mln zł.)
  Ale to jest fikcja
  bowiem mamy w Polsce 8, 935 milionów emerytów i rencistów którzy płaca PiT – oni co prawda otrzymują swe świadczenia z ZUS, ale na ZUS idzie podatek z wynagrodzeń (w istotny sposób je zmniejsza)
  i wiemy, że obecnie jest tam problem (obniżony wiek emerytalny)
  Tymczasem ZUS oddaje na PiT ogromna kwotę z tytułu podatku PiT – szacuje ja na ponad 20 mld zł
  Czyli faktyczny wpływ to około 14 mld zł
  A i te są wątpliwe bo PiT jest podatkiem przeciwstawnym VAT i Akcyzie (mniej pieniędzy na rynku mniej VAT i Akcyzy) a to najważniejsze i największe źródła dochodu budżetu.
  Oczywiście jak jeszcze czegoś nie przegapiłem lub coś przeszacowałem
  Wniosek może być tylko jeden ten podatek jest archaiczny i utrudnia jedyne ocenę zysków budżetu. Zdecydowanie powinno się go zmodyfikować lub zlikwidować

 37. Marcin Matczak:
  Jest taka scena w „Titanicu”: chwilę po zderzeniu z górą nic się nie dzieje, ludzie się bawią i śmieją. Ale jego konstruktor już wie, że to koniec, bo cios zadany konstrukcji jest śmiertelny. My wiemy, jakie znaczenie ma wyrok TSUE. A ministrowie sprawiedliwości jeszcze się bawią….

 38. Kolejny sukces władzy? Polskie hutnictwo upada.
  https://www.wiesci24.pl/2019/11/17/polskie-hutnictwo-upada/

 39. A do tematu
  Wg mnie zgłoszenie sie Jaśkowiaka to nie jest dobra wiadomość.
  W normalnych warunkach byłby to dobry kandydat , ale niestety warunki mamy nie normalne.
  Bardzo niekorzystnym jest ze wszyscy wiedza ze jest to zdeklarowany ateista – PiS może wykorzystać w kampanii Kościół przeciw niemu , co w 1 turze może napędzić głosów Kidawie ale gdy okarze się, że jednak procentowo z Jaśkowiakiem przegra w drugiej turze te głosy przejdą na Dudę (lub ci ludzie zrezygnują z oddania głosu co oczywiście jest z korzyścią dla Dudy.)
  W takim scenariuszu Duda może wygrać

 40. @maciek.g

  Aleksander Kwaśniewski też był zdeklarowanym ateistą i został wybrany na dwie kadencje.
  Ja bym tak nie demonizował ani roli kościoła, ani durnoty ludu.

 41. Zapomnieliśmy już, że prezydent może nie klękać?

 42. To nie jest wybór na prymasa Polski.

 43. „Ja bym tak nie demonizował ani roli kościoła, ani durnoty ludu.”
  Gbyby zrobic referendum ludowe co znaczy polskie pierwsze z brzegu np. banasiowe Qui pro quo ? Jakby te ludowe procenty mogly wygladac ?
  Pewnym jest, ze przygnebiajaco . Skad ta pewnosc ? Z zajadlosci i dlugosci enpassancianej dyskusji o jakiejs czerwonej koszuli w jakichs zamierzchlych czasach . Jakies koszulowe qui pro quo ciagnace sie latami a co dopiero durnota ludu ktora byla , jest i bedzie ponadczasowa . Amarykanskie q.p.p. potrwa jeszcze co najwyzej rok , dwa i tyle

 44. Dla KK Jaśkowiak jest najgorszym z możliwych kandydatów biskupi będą robili wszystko co mogą by te kandydaturę utracić. (niestety fanatycznych katolików mamy dostatek)
  W związku z tym głosuję na Kidawę – oby miała większość poparcia opozycji

 45. GajowyM.
  21 listopada o godz. 11:26
  To były czasy, kiedy radio co ma ryja dopiero raczkowalo. Wtedy jescze żadni politycy nie tańczyli trojaka w Toruniu, nie jeźdźili do Rydzyka, jak starożytni Grecy do Pytiii, kościół jeszcze niesmiało przymierzał się do skoku na Polskę.
  Teraz w przeobrażonej przez kościół i dobrą zmianę Polsce Kwasniewski nie miałby szans.
  Ech pomysleć,że bylismy kiedyś normalnym krajem.

 46. Świętują dzień godności i wolności. Banderowskiej. Dlaczego bez udziału Nuland i ekip CIA? Dlaczego bez Dudy, Kwaśniewskiego lub Kaczora ?http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25432655,ukraina-obchodzi-6-rocznice-protestow-na-majdanie-zelenski.html#a=66&c=159&s=BoxNewsLink

 47. @GajowyM.
  21 listopada o godz. 11:26

  Od roku 2005, gdy Kwaśniewski zakończył drugą kadencję, minęło 14 lat, w czasie których rządziły PO i PiS – partie chodzące na smyczy biskupów. Partie te kompletnie wyprały Polakom mózgi i dokończyły rozpoczętego przez rząd Mazowieckiego dzieła, jakim było przekształcenie Polski w państwo wyznaniowe.

 48. GajowyM.
  21 listopada o godz. 11:27
  Kościół i biskupi dopiero za rządów PiS’u weszli aktywnie do polityki i zyskali materialnie bardzo wiele. Zmiana warty na przeciwników KK zagraża utratą i pieniędzy i wpływu na rząd. Tym razem jest o co się bić.
  1995 zmierzył się z ubiegającym się o reelekcję Lechem Wałęsą. Wygrał, uzyskując 51,7% głosów (głównie z powodu zawodu wyborców Wałęsa)
  gdy Kwaśniewski kandydował lewica miał mocne poparcie i głośno się stawiając KK mógłby jedynie stracić.
  1997 r. Sojusz mimo uzyskania 27,13 proc. przegrał z koalicją AWS-UW (33,83 proc.) stając się największym klubem opozycyjnym.
  23 lutego 1998 Aleksander Kwaśniewski i papież Jan Paweł II podpisali dokumenty ratyfikacyjne konkordatu – to ogromna korzyść dla KK – nie było powodów do zwalczania Kwaśniewskiego
  2000 zdobył 53,9% głosów i reelekcję.
  Obecnie pokazujący się jak prokościelny PiS ma poparcie ponad 40%.
  KK jak dotąd nie wycofał swego poparcia dla KK (choc juz nie robi tego tak ostentacyjnie jak w 2005r)
  Teraz ma istotny interes by wspierać PiS który go tak szczodrze obdarował. Niestety dla wielu katolików głos biskupów jest bardzo istotny (w 1995r biskupi milczeli)

 49. Orka na ugorze od lat – dla mediów sympatyzujących z PO. Gazeta od paru lat, gdy dopuściła do głosu tzw. symetrystów, nie ma ochoty tak orać na leniwych polityków, którzy – paradoksalnie – cenieni są przez masy pewoskie za… walkę z rozdawnictwem pieniędzy.

 50. Peowiacy wpatrzeni od lat w swoich polityków, gdy nic nie robią…

 51. @ zetus1
  21 listopada o godz. 8:51
  „Musi jedynie chwycić komunikant w locie swobodnym i już będzie się nadawał na prezydenta ”

  No wiesz, to już wyższa sztuka cyrkowa .

 52. Jeśli chodzi o expose Premiera. Nowa piątka to się może pojawić i zapewne pojawi w 2023r. Bo teraz jest parę piątek do realizacji. To jest czas konsolidacji, nie nowych inicjatyw lecz follow through z tak licznymi zainicjowanymi w pierwszej kadencji. Wczoraj czytałem eksperta od smogu (PO nic, nic nie zrobiła w temacie gdy była u władzy 8 lat). Program Czyste Powietrze budzi jego akceptację, uważa że w ciągu dekady problem smogu zostanie w Polsce wyeliminowany!!

 53. Nie deptac trawnikow !Jaki trawnik .. ee jaka trawa taki trawnik .

  „Na zarzuty dotyczące tragicznej nawierzchni odpowiedziała wreszcie firma Trawnik, odpowiedzialna za jej przygotowanie. – Biorąc pod uwagę obecną porę roku i panujące warunki, stan murawy był dobry – napisała firma w oświadczeniu.”
  Powinni chyba zmienic nazwe na Murawa PL.
  Panujące warunki beda sie zmieniac same

 54. Bez przesady z tym podkreślaniem roli KK.
  Dziś szkoły średnie opuszczają ludzie może i wierzący ale nastawieni antyklerykalnie. Są klasy, w których nie ma religii bo nie ma chętnych do uczestniczenia w nich. O tym się nie mówi, a szkoda.
  Nadszedł moment, w którym uwidacznia się, że KK przegiął pałę w walce o wpływy. Zraża do siebie młode pokolenie Polaków, które jeśli w ogóle zagłosuje, to najpewniej przeciw Dudzie.

  Przestańcie histeryzować z tą rolą KK. Im więcej się wtrąca tym większy budzi opór i agresję przeciw sobie młodego pokolenia. Ja uważam, że gdyby antypisowsko nastawione media eksponowały obrazy Dudy jak ratuje wafla przed upadkiem, jak klęczy przed przebierańcami w kolorowych czapkach przypominających torby na psie odchody i jak się im podlizuje, składa hołdy purpuratom wpychającym się nachalnie wszędzie, to wybory przegra.
  Uważacie, że prezydentowi RP wypada zachowywać się wobec KK i jego hierarchów tak jak robi to Duda?
  Przecież to poniżające jest.

  Robienie z siebie podnóżka tego kleszego pasożytnictwa to mu więcej głosów przyniesie czy raczej je będzie tracić?
  Przestańcie truć czypoczyparapietnaście.

 55. GajowyM
  „Aleksander Kwaśniewski też był zdeklarowanym ateistą i został wybrany na dwie kadencje.
  Ja bym tak nie demonizował ani roli kościoła, ani durnoty ludu.”
  Teraz są zupełnie inne czasy. Suweren opasuje Polskę różańcem i ogłasza Maryję królową Polski, prezydent wciąż klęka i łapie hostię w locie, naziole wrzeszczą na Marszu Niepodległości – „My chcemy Boga”, a uczestniczą w nim (marszu) tłumy zdezorientowanych i ogłupionych przez kaka Polek i Polaków.
  W takich okolicznościach przyrody lewica (na szczęście zjednoczona), po latach nieobecności znalazła się w sejmie, a Zandberg wyrósł na rasowego polityka. Cieszy mnie również, że prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak chce wziąć udział w prawyborach. To świetna kandydatura na prezydenta RP.
  Idziemy w dobrym kierunku lecz do tego, by pokonać zjednoczoną prawicę, brakuje nam nie tylko „szabel”, ale i zmiany mentalności.

 56. A jeśli chodzi ateistę jako kandydata PO to oczywiście wyraz rywalizacji z Lewicą, żeby ta nie zbliżyła się w sondażach do PO bo zrobi się niedobrze dla partii. To jest w tej chwili realna i ważna rozgrywka dla słabej PO, a nie prześcignięcie PiSu.

 57. https://ria.ru/20191120/1561159475.html

  Być może gaz przez North Stream 2 popłynie jeszcze w tym roku.

 58. 12:33

  No jak to teraz bardziej? Wtedy gdy wygrywał Kwaśniewski prezydent RP Lech Wałęsa nosił co w klapie?

 59. olborski
  21 listopada o godz. 12:30
  Nie deptac trawnikow !Jaki trawnik .. ee jaka trawa taki trawnik .

  „Na zarzuty dotyczące tragicznej nawierzchni odpowiedziała wreszcie firma Trawnik, odpowiedzialna za jej przygotowanie. – Biorąc pod uwagę obecną porę roku i panujące warunki, stan murawy był dobry – napisała firma w oświadczeniu.”
  Powinni chyba zmienić nazwe na Murawa PL.

  Mój komentarz
  Jeszcze lepiej by zrobili, gdyby zakupili licencję na formatowanie oświadczeń (podobną jak licencja na seriale) i zmienili nazwę na Mateusz PiS.
  Pzdr, TJ

 60. Panowie, jeśli chodzi o stadion, to za Tuska nie zamknięto nawet dachu na mecz z Anglią, co było już materiałem na polish jokes niestety – bo mecz się nie odbył – i kwintesencją braku profesjonalizmu tamtych straconych lat.

 61. Dziadku Geozak; gdzie jesteś.

  Trump’a jak Skripala chcą otruć , co tam się dzieje w tej hameryce ?.

  http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=198072

 62. legat
  21 listopada o godz. 12:32
  Prawdopodobnie obracasz się w środowisku w którym jest mało fanatyzujących katolików i stąd twoja ocena. Ja niestety z powodu żony (niestety pasującej do słowa fanatyczki KK) rozmawiam z wieloma takimi ludźmi i znam ich poglądy. To towarzystwo jest już raczej mocno zaawansowane w latach , a wiadomo czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Oni już raczej się nie zmienią. Koleżanka żony ze studiów wpatrzona jest w biskupów jak w obraz , i raz jej maż (tez mocno wierzący) nie wytrzymał i powiedział – co biskupa nie widziałaś.
  Ci ludzie muszą umrzeć by obecny katolicyzm w Polsce zniknął. Ten katolicyzm nie ma nic wspólnego z wiara w Boga jaka jest wywodzona od Jezusa., a raczej przypomina typowa sektę wierząca swym nauczycielom. Niestety jest to jednak jeszcze dość pokaźna grupa i co najgorsze aktywna politycznie (głosowania nie odpuszczą )
  Oni do kościoła chodzą nie tylko w niedzielę i na okrągło słuchają TV Rydzyka. Niestety wsparcie dla PiS pokazuje, że mogą być oni języczkiem u wagi. Wielu z tych ludzi już przestało się zachwycać PiS’em
  jednak PO nie jest dla nick partią lepszą , a SLD jest w ogóle skreślone jak antykościelne. Oni mogą poprzeć prezydenta z poza PiS ale warunek jest jeden – nie może być antykościelny (niestety Jaśkowiak nie spełnia tego kryterium) Oni oczywiście mogą tego nie być pewni , ale jak im księża to potwierdza wynik wiadomy.

 63. satrustequi
  21 listopada o godz. 12:39

  Za Kwaśniewskiego „łapanie komunikantów w locie swobodnym” było powszechną praktyką „nawróconych” z nieco wytartymi legitymacjami w kieszeniach.
  Pierwsze ławy w kościołach aż trzeszczały od tych neo-katolików.
  KK docenił to jak najbardziej…… patrz narodzie jak synowie marnotrawni jedzą nam z rączki!
  Zahukany naród widział i zagłosował.
  To że dziś jest jak jest, czyli po pisowsku to również niezaprzeczalny „sukces” lewicy, pod przywództwem tow.Kwaśniewskiego.

 64. mag
  21 listopada o godz. 12:33
  Jak pisałem nie mamy normalnych czasów w Polsce i trzeba myśleć co zrobić by tę normalność przywrócić.
  Jak zwykle w takich czasach nie wybiera się tego kogo ocenia jako lepszego kandydata (kandydatkę) ale takiego który skutecznie przyspieszy przywracanie namolności. By szybciej wróciła normalność bezwzględnie trzeba uniemożliwić Dudzie reelekcję. Niestety kandydat taki jak Jaśkowiak tego nie ułatwia.

 65. Czy jest dla sędziego bardziej obrażliwe określenie,że komunistyczny ma rodowód czy katolik z komunistycznym rodowodem. A przecież mógł jak Piotrowicz zachować się przyzwoicie. Tak sobie myślę dlaczego Duda nie wybacza sędziom choć byli być może synami marnotrawnymi.

 66. Blackley
  21 listopada o godz. 13:04

  Jest podejrzenie że to była kiełbasa „Surowa polska” prosto od niejakiego Korwina.

 67. maciek.g
  21 listopada o godz. 13:14
  Zgaszam się w pełni.. nie w tym rzecz aby promować ale żeby wygrać.

 68. Straszne czarnowidztwo na tym blogu 🙁
  Niedasizm, fatalizm, defetyzm, kapitulacja wobec potęgi KK…
  Czy to zahukanie sięga też pokolenia czterdziestolatków i młodszych?
  Ludzi mających dzieci w wieku szkolnym?

 69. 13:09 Piotr II

  Wydaje mi się, że wszyscy w Kraju rozwijają się z wyjątkiem PO. To jakaś wyjątkowa formacja.

 70. @Piotr II
  21 listopada o godz. 0:29
  My wszyscy, którzyśmy są antydudziarzami.

 71. Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli…
  Może trzeba dać na mszę w intencji wygranej Jaśkowiaka?

 72. GajowyM.
  21 listopada o godz. 13:19
  Niestety mimo, że KK wprost błyskawicznie traci w Polsce poparcie, to jednak niestety dopóki nie odsunie się PiS od władzy, z KK trzeba się mocno liczyć. (Rydzyk tez jest jednym z największych szkodników , ale nikt go nie ruszy gdy rządzi PiS – lub będzie miał duże poparcie)
  KK wchodząc w układ z Kaczyńskimi sam siebie praktycznie zlikwidował – zgodnie z powiedzeniem Millera „Kto Kaczyńskiego dotyka, ten znika”

 73. @ Optymatyk
  21 listopada o godz. 13:21
  OK, ja też……. żeby było jasne, dla mnie jest zupełnie obojętne czy Jaśkowiak jest teistą czy ateistą.
  Ale niech Jaśkowiak da najpierw szansę sam sobie i przestanie obnosić się ze swoim światopoglądem a przedstawi sensowny program na pokonanie Dudy.

 74. 13:36 Maciek

  Żeby fachowo ocenić kondycję Kościoła w Kraju to trzeba m.in. pójść na kilkanaście mszy i posłuchać 200 godzin Radia Maryja. Przykro mi, ale nie ma innej profesjonalnej drogi badawczej.

 75. Ostatnio byłem – chodzę kilka razy w roku – na mszy u elitarnych jezuitów (jezuitą chciał zostać za młodu nowy kandydat PO na prezydenta, notabene, obecnie ateista), nad morzem… Poziom tej mszy tak mnie zachwycił, że wróciłem 2 dni później po więcej. Zapewniam, że jest to kultura o wiele wyższa niż ta na forach tutaj………..

 76. Maćku G.,
  ja Ci powiem, Ty weź i powiedz swojej małżonce, że jak zagłosuje na Dudę, to Ty przestaniesz jeść przygotowywane przez nią obiady albo coś podobnego wymyśl.
  Ja straszę swoją, że jak nie zagłosuje po mojej myśli, to zaprzestanę robić jej rano kawę do łóżka i to skutkuje. Zmienia niesłuszne poglądy na słuszne.

 77. kra kra

  Jak Jaśkowiak będzie kandydatem opozycji to ja na niego głosuję, ament.

  Piotr II
  21 listopada o godz. 13:37

  Ale niech Jaśkowiak da najpierw szansę sam sobie i przestanie obnosić się ze swoim światopoglądem a przedstawi sensowny program na pokonanie Dudy.

  Przypomniał mi się dowcip o krowie która mówiła po angielsku, na co ktoś z pretensjami zauważył „ale dlaczego nie z oxfordzkim akcentem”

  Ratunku, wczoraj się zgłosił do prawyborów a już ma przedstawiać program. Kampania się nawet oficjalnie nie rozpoczęła.

 78. Byłem parę lat temu, pochwalę się, na mszy wg starej łacińskiej narracji (że użyję już imho zużytego terminu) w Wwie, u Redemptorystów. Chyba jeden kościól w mieście ma dyspensę papieża na ten stary obrządek. Ogromnie ciekawe i wielu obcokrajowców, jakby z ambasad bo b. eleganccy.

 79. @Piotr II
  21 listopada o godz. 13:37
  Spokojnie, „przyjdzie na to czas, przyjdzie czas…”.
  Nie pokazuje się od razu całej du….dy!

 80. Nefer
  21 listopada o godz. 13:51

  „Ratunku, wczoraj się zgłosił do prawyborów a już ma przedstawiać program. Kampania się nawet oficjalnie nie rozpoczęła.”

  Rozumiem, wcześniej nie miał czasu…… albo zapomniał…….. we wtorek przed godz.0.00 pani Kidawa-Błońska mu przypomniała.

 81. Piotr II
  21 listopada o godz. 14:05

  A to nie mamy co się na argumenty przerzucać jak widzę

 82. @Maciek g.
  „W normalnych warunkach…”
  Nie bardzo rozumiem.Dla mnie to troche pokretna logika. Jaskowiak jest moim zdaniem najlepszym kandydatem wiec nalezaloby go wspierac i nan glosowac aby normalnosc przywrocic. Zwlaszcza, ze MKB nie ma szans na wygranie z AD. Ani taka zabawna ani w ogole „jakas”. Dla wiekszosci bezbarwna a do tego baba. A niestety w Polsce szowinizm meski ma sie dobrze. Ja oczywiscie jedynie moge kibicowac z dala i prezydenta nie bede Polakom wybierac ale jak sadze wiele sie jednak zmienilo jesli chodzi o wplywy KK na wyborcow. Ludzie do kosciola chodza ale juz nie tak chetnie beda kierowac sie dyrektywami z ambony.

 83. Jaśkowiak lub inny ma zostać przewodniczącym rady państwa sterowanym przez prezesa partii. Tak sobie myślę,że wraca PRL.

 84. @ Pewnosc siebie MKB jest w jakis irytujacy sposob sztuczna. Politycy w ogole nie sa dobrymi aktorami i zaden piar tu nie pomoze. Brak kobiecie swobody poruszania sie typowej dla starych wyjadaczy politycznych. Do tego to „Polska to wielka rzecz” , „znalazlam sie w polityce bo kocham Polske” itp. bla bla. Dretwe to jakies.

 85. „Wpisalam ten wpis” pod koniec poprzedniego „wpisu” redaktora. Szkoda mi, zeby jeden jego akapit przepapadl bez sladu wiec przekopiowywuje calosc:
  @Orca podziwiam Cie, ze masz zdrowie ogladac przesluchania dot. impechmentu. Wydawaloby sie, ze jesli na pewno wiadomo, ze Trump w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Zalenskym uzaleznil pomoc ekomomiczna dla jego kraju od pomocy w znalezieniu hakow na syna J. Bidena, to co tu mozna dodac wiecej. A juz dwa miesiace lecimy z tym spektaklem, teraz pelne przesluchania w TV i coraz wiecej kregow na wodzie od tego kamyczka. Ciekawe ile metrow bierzacych dokumentow bedzie na koniec. Oczywiscie nie wierze w zaden impechment, juz izba reprezentantow tego nie przeglosuje, a co dopiero senat. Och, Nixon, ktory sam zrezygnowal w obliczu kompromitacji …. pokazuje, ze jednak wszystko schodzi na psy ( takie brzydkie porownanie, zeby unaocznic, ze w niektorych elementach jednak cywilizujemy sie i …. juz tak chyba nie mowimy)
  Przestalam tez ogladac debaty kandydatow demokratycznych na prezydenta, zwlaszcza, ze naogol juz wiem, co ktory powie. Wroce, kiedy bedzie kandydatow mniej niz palcow u jednej reki.
  @Zetus1 Faktycznie to ladnie wyglada, ze z takiej na pozor zacofanej dziury jak stan Indiana burmistrz z jakiegos tam miasteczka Pet Buttigieg – otwarty, mlody gej tak prze do przodu w wyscigu o nominacje. To niestety nie swiadczy, ze w ogolnosci amerykanskie spoleczenstwo jest w swojej masie otwarte. Nawet w takim hop do przodu stanie jak stan Nowy Jork im dalej na polnoc tym wieksza milosc do broni i pewnosc, ze „socjalizm” pronowany przez Sandersa zmusi ludzi do noszenia mundurkow i bedzie ukladal im cale zycie.
  Z drugiej strony prawda jest, ze kilka lat temu nie do pomyslenia bylo, zeby Zyd mogl kandydowac, tak jak jeszcze kilka lat wczesniej katolik, na prezydenta. Teraz w czolowce kandydatow mamy dwoch Zydow Sanders i Bloomberg, o czym ja zapomnialam, ze oni Zydzi, a przypomniala mi to moja zydowska przyjaciolka. Podobnie jak ja absolutnie zapomnieli o tym ci, co nie lubia i jednego i drugiego, ale nie lubia ich za cos innego. Do konca bede wierna Sandersowi, a pozniej temu kto bedzie ostatecznie przeciwnikiem Trumpa. Jak podaja badania opinii omal 30% demokratow za nawjwazniejsze uwaza nie opieke zdrowotna, ani bron, ani nierownosci spoleczne, ale zeby odsunac obecnego prezydenta od wladzy.
  Podpadl mi ostatnio Obama, ktory ostrzega entuzjastow Sandersa i Warren, zeby nie szli za bardzo na lewo. Bo co? Zapytowywuje. Najsmieszniejsze jest to, ze tych mlodych i niemlodych entuzjastow na to lewo ciagna wiekowe dziadki. Wszak nawet Warren ma skonczone 70 lat.
  @Lewy, kiedys nie entuzjazmujac sie kandydatura Magdaleny Adamczewskiej do Europarlamentu zrobilam wielka gaffe na LA nie wiedzac jak bardzo jest ona wyksztalcona. Dostalo mi sie za to slusznie od pan na LA i od ciebie. Przeprosilam, poczulam sie zaawstydzona. Panie zakonczyly temat a ty n ie mozesz. Tym razem tu doniosles, ze „ciotka z Ameryki smiala wykazac sie taka ignorancja….”. Jest takie ordynarne przyslowie, ktore streszcze swoimi slowami: jedni maja klase, drudzy nie. Amen .
  O, nie amen, nie zmieniam zdania o tych developerskich koteriach w Gdansku i korzysciach jakie z tego ciagnela rodzina Adamczewskich kupujac w roznych miejscach, tez na nazwisko tesciowej z ogromnymi upustami mieszkania, tez na wykrojonych w parku narodowym terenach. ( kto zatwierdzal te plany? )
  Sprawa o ukrywania dochodow przez Adamczewskich ciagnela sie latami i zostala umorzona po jego smierci. Dla mnie dyplom dobrej uczelni i znajomosc angielskiego, czy umiejetnosc poruszania sie na salonach biskupa Glodzia nie nobilituja na wartosciowego czlowieka.

 86. kiedys nie entuzjazmujac sie kandydatura Magdaleny Adamczewskiej do Europarlamentu zrobilam wielka gaffe…

  A teraz ją usilnie powtarzasz szargając nazwisko zupełnie innej rodziny.

 87. Ciotka z Ameryka – paple byle co i byle jak.

 88. znalazlem kogos z cambridge
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kosi%C5%84ski
  nomen omen? interesujacy facet, jest wywiad z nim w nzz; w skrocie:
  musimy kontratakowac, bo inaczej terminator (ai) nas rozjedzie;

 89. @Jakub01, wielu politykow z najwyzszej polki ( przynajmniej w Ameryce) jest dobrymi aktorami. Mowi sie o nich : „maja charyzme”. Ale tez niektorzy byli rzeczywiscie aktorami jak Reagan, ktory jednak oprocz zdolnosci aktorskich mial bardzo dluga droge w sluzbach publicznych. A. Szwarcenegger ktory idiotycznie skonczyl kariere polityczna tez potrafil byc dobry w swoich publicznych wystapieniach z czasow swojejgo gubernatorowania. A jakim dobrym aktorem jest Obama, ktory umieszczal takie rozne spoleczne filmiki n a YT. Najbardziej rozbawill mnie filmik z selfi, ktory przypominal obywatelom, ze termin zapisywania sie na Obamacare wlasnie konczy sie. A jego skecze z drugim dowcipnisiem J. Bidenem to majstersztyki.
  Tak sobie mysle, ktory w Polsce polityk ma tyle luzu i nawet wdzieku. Zapewne sa tacy, ale skad ja moge ich znac. Zreszta czy luz, poczucie humoru, a nawet czasami dystans do siebie bylby w Polsce do zaakceptowania?

 90. Maciek.g
  Bedę głosować na Jaśkowiaka, jeśli zostanie kandydatem KO.
  Szkoda tylko, że nie jest kobietą (hi, hi!) Nie wiem, jakie masz do niego zastrzeżenia na tyle istotne, że wolisz Kidawę-Blońską pełną zalet, ale pozbawioną choć odrobiny charyzmy. Przemawia za nią również to, że trudno się do niej „dobrać” , czyli wyciągnąć jakieś na nią haki, brutalnie atakować kobietę, którą Prezes całujeporączkach, bo te cmoki to jeden ze znaków rozpoznawczych PIS
  Moim zdaniem Duda już w pierwszym podejściu nie będzie miał wymaganej większości głosów, a w drugim w każdej konfiguracji przegra.

 91. ach, ci narciarze, szatany nie koguty!

 92. ale…pogadanki w szkolach, czy to nie specjalnosc gajowych?
  mimo wszystko dzieki niemu i mlodziez wiejska poznala wreszcie
  kaczmarskiego (1997), zanim sie jeszcze tuba hamerykanska rozsiadla na klawiszach;
  to ladne; tak, to nawet wzruszajace;

 93. tęczowa zaraza chwycila w swoje szpony i wielką polskę!
  kolubryna się toczy! drżyjcie symetryczni!
  jedyna wasza szansa – nie jest kobietą!

 94. zyta2003 „rodzina Adamczewskich ” ? kto to taki ?

 95. zyta2003
  21 listopada o godz. 16:43
  Ciociu Zyto, wiem że masz tylko jedno źródło wiedzy o Polsce, któremu to źródło bezgranicznie ufasz; to radio Rydzyka. Stąd dowiedziałas się o przekrętach Adamowicza, a nie usłyszałas o dwóch wieżach Kaczyńskiego, o propozycji nie do odrzucenia złożonej busimesmenowi Czarneckiemu, o pieniądzach ukradzionych Skokowi przez Biereckiego (Ok.miliarda zł) którymi dokarmia pis, o niebywałych nagrodach, ktore się należały, o obsadzaniu wszystkich intrantnych spółek państwowych przez koleżków z pisu, o setkach tysięcy dawanych szczodrze z kasy państwowej ojcu redaktorowi itd, itd.
  Nie tylko jesteś głupiutka, ale do tego zakłamana powtarzając ciągle kalumnie o Adamowicz, jednocześnie nie zauważając jednego wielkiego złodziejstwa, niszczenia gospodarki, oświaty, sądownictwa, wojska…
  Panie zakończyły, a ty nie możesz zakończyc,, nie możesz się powstrzymać przed kolejnym obrzucaniem błotem Adamowicz. Więc nie widzę powodu, żeby zapomnieć ci twojego opluwania, rzekomych przeprosin i mówienia o jakiejś klasie, ktorą ktoś ma albo nie ma. Masz taką samą klasę jak Piotrowicz czy Pawłowicz.

 96. satrustequi
  21 listopada o godz. 13:39
  A skąd wiesz że nie bywam na mszach i nie oglądam Trwam?
  Żona na okrągło oglada Trwam , a więc i ja mam okazję zobaczyć co daje w tej TV. A na maszach tez w niedzielę z żona bywam.
  Nie martw się to co piszę nie biorę z sufitu

 97. lecher
  21 listopada o godz. 17:52

  Kuzyni Poszepszyńskiech.

 98. adams family? byloby sympatycznie;

 99. @legat
  21 listopada o godz. 12:32

  „Dziś szkoły średnie opuszczają ludzie może i wierzący ale nastawieni antyklerykalnie. Są klasy, w których nie ma religii bo nie ma chętnych do uczestniczenia w nich. O tym się nie mówi, a szkoda”.

  Ostatnio faktycznie miało miejsce kilka takich przypadków. Oby te jaskółki zwiastowały wiosnę, bo od lat 90 obserwuję w narodzie marsz w odwrotnym kierunku. Gdy Kwaśniewski po raz pierwszy zostawał prezydentem, większość Polaków była wychowana w PRL, gdzie obowiązywał rozdział Kościoła od państwa, a w publicznych szkołach i mediach (innych zresztą nie było) religia była nieobecna. Jako dziecko chodziłem na katechezę i mszę, ale wyrosłem w przekonaniu, że religia należy do sfery prywatnej, tak jak np. życie rodzinne i uczuciowe.

  Po 1989 roku wprowadzono religię do szkół, zakazano aborcji, wprowadzono tzw. śluby konkordatowe, a nachalna katolicka propaganda stała się wszechobecna w publicznych mediach i polityce. No i ludzie zaczęli głupieć. Gdy rząd Suchockiej wprowadzał zakaz aborcji, wiele znanych i lubianych wówczas osób miało odwagę protestować. Dziś nie odważy się nikt, bo wie, że zostanie zlinczowany przez tzw. opinię publiczną.

 100. jakub01
  21 listopada o godz. 16:17
  Bedzie mnie trudno ci wytłumaczyć moje stanowisko skoro wg mnie jasnego postu nie zrozumiałaś.
  Ja nie uważam, że Jaśkowiak to zły kandydat na Prezydenta. (gdyby rzadziła normalna partia, a nie mafia PiS pewnie bym go poparł)
  Oceniam jednak realnie znając obecny układ i wiem, że jest to kandydat którego KK będzie chciał z wszelka cenę utracić , co jest zbieżne z celem J K. KK ma swoja TV Trwam i swoje radio Maryja i tam zrobi odpowiednia kampanie wykorzystując ateizm kandydata. Obawiam się że w kościołach (szczególnie na wsiach i małych miastach) tez niektórzy księża będą robić kampanię wyborczą Wbrew temu co myślisz TV trwam ogląda bardzo wiele osób wierzących. Mimo dużego spadku oglądalności jest na 45 miejscu w tv kablowej .Oglądalność minutowa jest mocno myląca bo wielu katolików ogląda tam tylko apel i dzienniki.
  PiS ma swego Kurskiego w TV- on też zrobi odpowiednia kampanię.
  Ponieważ wyborcy pis jak podokazują sondaż ew dalszym ciągu mocno wspierają PiS , niewiele głosów trzeba by kandydat opozycji przegrał wybory, i te głosy może dostarczyć im KK i Rydzyk.
  Kandydat nie deklarujący się jako ateista jest bardzo trudny do atakowania Dla KK, Rydzyka i oczywiście PiS.
  Tu na prawdę nie chodzi o charyzmę czy wielka zręczność promowania swej osoby. Wystarczą przeciętne umiejętności mówienia przed kamera i trzymanie się wskazówek tzw spin doktorów.
  Tak jak pisałem przy wielu kandydatach opozycji głosy się rozsypia (widać to już na tym blogu) i prawie na 100% Będzie druga tura. Jak J uzyska najwięcej głosów to on do niej przejdzie. W drugiej turze większość fanatycznych katolików go nie poprze , a Dudę poprze twardy elektorat wzbogacony niektórymi katolikami i tymi którym J się nie podoba. I Duda może wygrać.

 101. @maciek.g
  21 listopada o godz. 13:06

  „Koleżanka żony ze studiów wpatrzona jest w biskupów jak w obraz , i raz jej maż (tez mocno wierzący) nie wytrzymał i powiedział – co biskupa nie widziałaś”.

  Pozwolę sobie zapytać, od jak dawna Twoi w/w znajomi są tak sekciarsko religijni? Jaki był ich stosunek do religii przed 1989 rokiem? Sam znam osoby, które w PRL zachowywały się normalnie, tj. chodziły do kościoła, ale bez fanatyzmu, natomiast po przejęciu władzy przez „Solidarność” coś się im w głowach poprzewracało i to wcale nie z powodu podeszłego wieku, bo nie były jeszcze takie stare.

  A co do młodych, to nie byłbym takim optymistą. W ostatnich wyborach 46% osób z grupy 18-29 lat poparło PiS i Konfederację, czyli państwo wyznaniowe, podczas gdy lewicę ― tylko 18% (reszta głosowała na PO i PSL, partie umiarkowanie konserwatywne, ale na pewno nie antyklerykalne).

 102. @maciek.g
  21 listopada o godz. 13:06

  „Oni mogą poprzeć prezydenta z poza PiS ale warunek jest jeden – nie może być antykościelny (niestety Jaśkowiak nie spełnia tego kryterium)”.

  I dlatego w pierwszej turze należy głosować na Kosiniaka. Tylko on może pokonać Dudę. Kidawa w sprawach kościoła też jest konserwatywna, ale polegnie w kampanii z innych względów.

 103. @Piotr II
  21 listopada o godz. 13:37
  „Ale niech Jaśkowiak da najpierw szansę sam sobie i przestanie obnosić się ze swoim światopoglądem a przedstawi sensowny program na pokonanie Dudy”.

  Niezależnie od tego, co Jaśkowiak będzie mówił w kampanii, został już dawno zaszufladkowany jako „tęczowy”, a media pisowskie będą przypominać o tym 300 razy dziennie, ilustrując to odpowiednio zmontowanymi filmami i komentarzami. A to może mu mocno zaszkodzić.

 104. mag
  21 listopada o godz. 17:25
  Myślenie życzeniowe, a co będzie gdy nie wyra w pierwszej turze?

 105. @maciek.g
  21 listopada o godz. 13:36

  „dopóki nie odsunie się PiS od władzy, z KK trzeba się mocno liczyć”.

  Trzeba nie tylko odsunąć PiS, ale również nie dopuścić do ponownego objęcia władzy przez Platformę, która była jeszcze groźniejsza, bo oszukiwała wyborców: w sferze propagandy i PR przedstawiała się jako wręcz antykościelna (pamiętamy deklaracje Tuska o tym, że nie będzie klękał przed księdzem), ale gdy przyszło co do czego, odmówiła legalizacji związków partnerskich, fundusz kościelny zwiększała o 20% rok do roku, ustawę o in vitro uchwaliła dopiero po przegranych wyborach prezydenckich, a na czele Trybunału Konstytucyjnego usadowiła agenta Opus Dei Rzeplińskiego, który za orzekanie pod dyktando biskupów dostał nawet order od Watykanu. Platforma zresztą do dziś uważa Rzeplińskiego za uosobienie praworządności i bezstronności.

 106. remm
  21 listopada o godz. 18:39
  Oceniałem ich jako gorliwych , ale nie fanatycznych wyznawców.
  Masz rację, że przez te rządy Jarka i działania biskupów coś im się w łowach poprzestawiało.

 107. Na nudnym zebraniu przejrzałem „pod ławką” komentarze pod aktualnym felietonem gospodarza. Chyba nie przeoczyłem, ale nic koledzy i koleżanki nie mają do powiedzenia (dziwne) w sprawie wyboru Tuska na przewodniczącego EPL. Szczerze mówiąc ja też nie mam nic. Wybrali, to jest.
  Dziwią mnie tu komentarze do nieustającej awantury wokół usuwania z urzędu Trumpa. Kogo to obchodzi? Wybrali sobie debila dzięki Fox News, a właściwie przez jego prezesa (kawał świni) i Murdocha. Jest fajny serial „Na cały głos”, w którym ten kawał świni grany jest przez dobrego aktora, a Murdocha się tam wybiela.
  Reszta blogowiska skupia się na kandydaturze Jaśkowiaka. Jaśkowiak wygrał, bo Poznaniacy otrzeźwieli, zobaczyli w końcu kim jest i co, a właściwie kogo reprezentuje Grobelny. Postawiono tamę faszyzmowi i nie przeszedł w Poznaniu. Tego samego życzyłbym sobie przy wyborze prezydenta Polski. Dość urzędowania podręcznego faszysty (proponuję serial „Podręczny”) Jarosława i Mruczusia.
  Coś dzisiaj zaskoczyło w Poranku TOK FM. Rozpoczęto nieśmiałą jak na razie wymianę poglądów na temat podatków. Jeden z uczestników (liberał) oznajmił w końcu, że USA nie jest państwem dobrobytu, na którym Polska powinna się wzorować. Mamy znacznie bliżej na zachód i północ. W drugiej części po godzinie 9.00 znowu nikt z tzw. ekspertów ekonomicznych nie chce zauważyć, że na emeryturę nie da się odłożyć pieniędzy a tym bardziej kapitału. To fikcja i fiksacja cwaniaków, którzy żerują na naiwności zwykłych ludzi i głupocie polityków.
  Z leninowskim pozdrowieniem BWTB

 108. remm
  21 listopada o godz. 18:41
  Mylisz się PO nie jest partią niebezpieczną. To ze tam wielu konformistów to fakt. To że swym działaniem umożliwili trwanie PiS i wreszcie zagarniecie władzy to też . Ale tam nikt nie łamał drastycznie konstytucji i prawa i nikt nie dążył do obalenia ustroju demokratycznego. Ta partia może się wielu ludiom nie podobać i to normalne – jednym podoba się ta drugim inna w demokracji decyduje większość . (ale reguł trzeba przestrzegać)

 109. Bar Norte

  Starszy i madrzejszy brat
  gnoma z Zoliborza
  postawiony w stan oskarzenia
  o lapowkarstwo.
  Czas przeniesc Jerozolime na Aleje Jerozolimskie ,
  bo w Izraelu naszych przesladuja.
  https://www.theguardian.com/world/2019/nov/21/israeli-prime-minister-benjamin-netanyahu-indicted-for-bribery-and

 110. legat
  21 listopada o godz. 13:45
  Jest problem bo często ja gotuję. Stosuje metodę chińską (woda kapiąc skałę drąży)

 111. maciek.g (11:11)
  Dzięki za zainteresowanie moim wpisem (21:36) w poprzednim wątku.
  Kilka spostrzeżeń nt. twojego wpisu:
  1. Koszt poboru podatków, w tym PIT, w Polsce jest rekordowo wysoki (1.6%), o 1/4-1/3 wyźszy (relatywnie) niż w innych b. demoludach. Dlaczego? Może kod podatkowy jest bardzo skomplikowany?

  2. PITu pobrano ok 38 mld zł w ub.r. Kwoty podane przez ciebie to zapewne daniny łącznie (?).

  Komentarz:
  PIT jest liczony od wszystkich, rozlicznych dochodów. Zakładanie, że budżetówka zarabia tylko pensje jest zbytnim uproszczeniem.

  Podatki, szczególnie bezpośrednie (PIT etc) wpływają także na zachowania płatników.

  PIT powinien być uproszczony, wielkość poboru zwiększona, itd itp. VAT ma zbyt duży udział w dochodach budżetu. Kwota wolna powinna być stopniowo podnoszona, wraz ze wzrostem stopy opodatkowania.

  Ciekawy, acz w kilku miejscach kontrowersyjny artykuł red. Adriany Rozwadowskie (GW):
  https://wyborcza.pl/7,155287,25421607,nierownosci-w-polsce-znacznie-wieksze-niz-sadzono-jest-nowa.html

  … w tym, krytyka podatku liniowego, z którą się zgadzam. Czy nierówności są tak bardzo zaniżone (o 8-10 pkt na skali GINI)? Śmiem wątpić. Ale szczególnie mocny punkt krytyki to nierówności dostępu do dobrej edukacji i szans rozwoju młodego pokolenia.
  Oczywiście różnice w zarobkach na rynku są motywujące, dynamizujące i sprawiedliwe, a ich niwelowanie przez progresywność PIT nie powinno być nadmiernie hamujące.
  Narazie.

 112. BWTB
  21 listopada o godz. 18:50

  ,,Dziwią mnie tu komentarze do nieustającej awantury wokół usuwania z urzędu Trumpa. Kogo to obchodzi? Wybrali sobie debila dzięki Fox News, a właściwie przez jego prezesa (kawał świni) i Murdocha.”

  Trumpa wybrali Amerykanom oligarchowie odpoczywajacy w sobote,
  jak bracia Koch, Sheldon Adelson i Robert Mercer.
  Rupert Murdoch od FoxNews to ich chlopiec na posylki.

 113. kooperatywaMandragon z 19,07

  Widze, że się pan znów zmaga z tzw „kwestią etniczną”.

  Niestety panu nie pomogę w tych zmaganiach, bo mnie kwestie etniczne ani ziębią ani grzeją.

 114. Jak piszemy: rząd nie ma żadnych pieniędzy, rząd dysponuje tym co wypracują obywatele, to mało kto tym się przejmuje, ale jak to mówi marszałek senatu, to już do głów polityków powinno trafić.
  W gronie polskich polityków każdy nosi w teczce buławę marszałkowską, tylko jeden bierze ją w swoje ręce. Widzimy w osobie marszałka Grodzkiego osobę godną, mówiącą zrozumiałym językiem, spokojnie i rzeczowo. Tacy politycy mogą być również w obozie rządzącym i tylko boją się stanąć na wysokości zadania. Być może z obawy przed wykluczeniem z szeregu wolą być bezwolnym elementem maszyny do głosowania

 115. kooperatywaMondragon 21 listopada o godz. 19:29 do BWTB: –Trumpa wybrali Amerykanom oligarchowie odpoczywajacy w sobote,
  jak bracia Koch, Sheldon Adelson i Robert Mercer.
  Rupert Murdoch od FoxNews to ich chlopiec na posylki.

  Jednym słowem „tak czy owak wygra Nowak”, bo co by się nie działo triumfować w końcu będzie faworyt któregoś konkurencyjnego gangu.

 116. W TVN24 senator Grodzki. Mądrość, kultura i wspaniała polszczyzna.

 117. teo 19.24
  Biurokracja jest być może większa niż w PRL-u. Skoro pokazywana jest niezliczona liczba przypadków patologii, to powoływanie armii urzędników ma tej patologii zapobiegać, a to kosztuje, być może nawet więcej niż wynoszą uszczuplenia państwowej kasy.
  Wnioski aby wprowadzić trzeci próg podatkowy, jak to było dawniej uważam za słuszne, a tych co ten próg zlikwidowali za patałachów.
  VAT przynosi prawie połowę dochodu państwa, każde zmniejszenie to kolosalna dziura w budżecie
  Jestem ciekawy efektów zamknięcia ksiąg finansowych tego, ale szczególnie przyszłego roku
  Pozdrawiam towarzystwo ekonomistów blogowych

 118. @ remm
  21 listopada o godz. 18:41
  „Niezależnie od tego, co Jaśkowiak będzie mówił w kampanii, został już dawno zaszufladkowany jako „tęczowy”, a media pisowskie będą przypominać o tym 300 razy dziennie, ilustrując to odpowiednio zmontowanymi filmami i komentarzami. A to może mu mocno zaszkodzić.”

  To pewne że tak będzie, ale Jaśkowiak jak chce wygrać to musi to po prostu olać i robić swoje tzn. pokazać że może pokonać Dudę ( właśnie Dudę a nie Kidawę-Błońską!) i jak zamierza to zrobić.

 119. teo
  21 listopada o godz. 19:24
  To co napisałem jest oczywiście mało ścisłe , ale nie oto chodzi. Chodzi o uświadomienie faktu ,ze wpływy są znacznie niższe nic podaje sie oficjalnie i na dodatek jest przekręt (zabieranie pieniędzy z ZUS na potrzeby budżetu), a ZUS się wali .

  Podatkami nierówności dochodów się nie wyrówna. To fikcja często pisana pod politykę. W Szwecji swego czasy socjaliści starali się jak mogli i w końcu ich wywalono od rządzenia. (Szwecja cały czas ubożała).
  Truizmem jest, że państwo jest bogate bogactwem swych obywateli. Dobre rządy zmniejszają ubóstwo. Jest powiedzenie przy bogatym biedny się wyżywi. Przy innym biednym jest bez szans (będą walczyć o przeżycie)
  PiT jest obecnie przeżytkiem , ale bardzo trudnym do skasowania (on jest przeciwstawny podstawowym podatkom które zasilają budżet)
  Pit jest bardzo wygodny dla polityka – świetnie nadaje się do manipulacji ludźmi (wg mnie to główny powód, że prawie wszędzie jest utrzymywany)

 120. Piotr II
  21 listopada o godz. 20:03
  Pełna racja . Najgorsze dla opozycja to wzajemna walka miedzy kandydatami. Znane gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

 121. Pamiętacie może jak SLD zostało rozwalone przez walkę Olejniczaka z Napieralskim.

 122. Czy to ten sam co bral na gola klate cudza kase w paczkach ? Goly helper … ale do brania na klate to jakby przyzwyczail sie czy cus ? Agent helper , Specjalny Agent Narodowy
  ………………………….
  Cus czy tez cos dla malkontento- koneserow nieodpowiedniego krowiego akcentu i niezamknietego dachu . Tusk nie zamknal dachu Morawiecki nie posial w pore trawy ale pociagnal rure przez Wisle.
  Kto wlasciwe jest wlascicielem narodowego dachu i trawnika ? Caly narod sieje .. albo kladzie trawe w i produkuje plynne gowno w czasie wolnym od siania i kladzenia . Narodowe w stolicy ma swojego wlasciciela „Czaskoski ‚ czy jakos tak /

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25435415,byly-agent-tomasz-k-z-zarzutem-udzialu-w-zorganizowanej-grupie.html#s=BoxOpImg2

 123. ls42
  21 listopada o godz. 20:03
  Przeczytaj sobie co pisałem o podatkach do teo. Zobacz jak próbowano w Szwecji zapewnić równość dochodów podnosząc progi i kombinując z podatkami osobistymi. Zobacz finał który ośmieszył rząd socjalistów i spowodował koniec rządów po 45 latach . jak przegapiłeś daję link
  https://passent.blog.polityka.pl/2019/11/17/kidawa-kontra-blonska/#comment-885363

 124. maciek.g godz. 20.24
  Czytałem chociaż uważam, że trudno porównywać system podatkowy nawet w sąsiednim kraju z naszym, w ubogim i zadłużonym kraju bez liczącego się przemysłu opartego o rodzimy i trwały kapitał.
  Wszelkie zmiany powinny zatem być wprowadzane z namysłem rozsądnie. Innego wyjścia nie widzę.
  Pozdrawiam

 125. maciek.g
  21 listopada o godz. 20:50

  Kiedyś się mówiło: wpuścić chłopa do biura to atrament wypije.

 126. ls42
  21 listopada o godz. 20:36
  System podkowy wprowadzony w Szwecji się skompromitował na cały świat. Obecnie nie ma kraju który by to naśladował. To że systemy podatkowe mogą być różne to fakt niezbity , ale jak mówią diabeł tkwi w szczegółach . Wdrażać trzeba ostrożnie i po dokładnej analizie. Skutki bowiem nigdy nie są natychmiastowe i często gdy się pojawiają katastrofy trudno się ustrzec. Nie mniej jak czytam ekonomiści nie maja wątpliwości ze podatek od wynagrodzeń jest przeżytkiem i będzie powoli likwidowany. Wyrównywanie szans podatkami się nie sprawdziło.
  Komunizm w teorii wydawał się doskonałym systemem powszechnej równości i co ? w praktyce nie udało sie o nigdzie wdrożyć. Czyli okazał się złym systemem.

 127. Ten Wasz prezydent o nicku Adrian, nie tylko że jest głupi, żałosny, śmieszny i nadęty jak balon, staje się coraz bardziej niebezpieczny.
  https://static.polityka.pl/_resource/res/path/78/14/7814bf54-c3bf-4c24-ac77-8c04dd40f5cf_f1400x900
  Pokazywane dziś w TVN jego wybryki budzą strach i przerażenie.

 128. satrustequi
  21 listopada o godz. 10:32

  „A Jaśkowiak ma pierwszą damę, bo czytam że jest w separacji”.

  Nie wygląda to na separację (link niżej).

  https://dorzeczy.pl/_thumb/d7/d2/e2a01315942dab3618d19ef0f4a8.jpeg

  Pan Jaśkowiak zatem ma (ewentualnie pierwszą) damę, chociaż można wątpić, czy to na pewno dama. Żona Jaśkowiaka posiada podobną umiejętność publicznego rzucania mięsem jak poseł Sławaku Neumannu, który w tej dziedzinie jest krajowym ekspertem. Zatem pani Jaśkowiak papiery na działaczkę PO posiada, jak najbardziej. Z powodu rzucanych publicznie wyzwisk dama pana Jaśkowiaka stanęła nawet przed sądem w Poznaniu i została oczyszczona z zarzutów, ze względu ”na niską szkodliwość”.

  „Słowa Joanny Jaśkowiak były zapewne słyszane przez dzieci, co jest oczywiście złem, ale znacznie większym złem jest to, co się dzieje teraz w Polsce – mówił dziś sędzia Sławomir Jęksa. Uzasadniał w ten sposób wyrok uniewinniający żonę prezydenta Poznania, która przemawiając na strajku kobiet użyła wulgarnych słów. W maju tego roku Sąd Rejonowy w Poznaniu uznał Joannę Jaśkowiak winną popełnienia wykroczenia i wymierzył 1000 zł grzywny. Kobieta odwołała się od wyroku i dziś została uniewinniona przez Sąd Okręgowy”. (Tyg. Do Rzeczy)

  Czy poseł Sławku Neumannu nie miał racji, że sądy są ich i „nikogo z naszych nie ruszą”?

 129. remm
  21 listopada o godz. 18:41

  „Trzeba nie tylko odsunąć PiS, ale również nie dopuścić do ponownego objęcia władzy przez Platformę”.

  Czekam niecierpliwie aż sierotka po komunie podpowie nam, kto miałby w Polsce rządzić? Z przyczyn naturalnych SLD zmierza w kierunku cmentarza, „Wiosna” to skrzyżowanie kabaretu z klubem gejowskim, „Razem” Zandberga to mumia Lenina. Co nam zostaje?

 130. Gnida już węszy i szpera po papierach 🙄

 131. Lewy
  21 listopada o godz. 17:57

  „ … radio Rydzyka. Stąd dowiedziałas się o przekrętach Adamowicza, a nie usłyszałas o dwóch wieżach Kaczyńskiego”.

  Nie trzeba koniecznie słuchać RM by wiedzieć, że sprawę Adamowicza zajęła się CBA jeszcze pod rządami PO, w 2013 roku. Bardzo im się nie zgadzały wydatki z dochodami. Wpisując w Google „Adamowicz, afera” otrzymujemy 480 tys. wyników. To dlatego Adamowicz startował w wyborach samorządowych bez poparcia PO, która na układ gdański okazała się za cienka. Całą swoja moralną nędzę pokazała PO wstawiając żonę Adamowicza (też miała zarzuty) na listy wyborcze do PE.

  Wieże Kaczyńskiego … Jak masz teren w centrum Warszawy to wybuduj sobie dwie lub trzy wieże. Licz się jednak z tym jednak, że miejscowe władze samorządowe wyciągną rękę po łapówkę albo powiedzą: niczego tu nie zbudujesz, bo ciebie nie lubimy. Czyli dupna ta afera, chyba że mówimy o modus operandi gangsterów z warszawskiego ratusza.

 132. @Mauro Rossi
  21 listopada o godz. 21:40

  Rossi, przykro mi, ale po tym, jak PiS wstawił do Trybunału Konstytucyjnego swoją naczelną chamkę, niejaką Pawłowicz, nawet najlepiej zmontowane przez kur.wizyjne prostytutki „materiały dowodowe” przeciwko Neumannowi czy żonie Jaśkowiaka nie zrobią na nikim wrażenia.

 133. Nadchodzi era strasznych totalitaryzmów (dr Leszek Sykulski)

  https://www.youtube.com/watch?v=5ZrRiywVXsE&feature=emb_title

 134. @Mauro Rossi
  21 listopada o godz. 21:52

  „Czekam niecierpliwie aż sierotka po komunie podpowie nam, kto miałby w Polsce rządzić? ”

  Jeśli chcesz posłuchać, co mówią sieroty po komunie, to zgłoś się do pisowskiego Trybunału Konstytucyjnego, tam taką sierotę ostatnio wstawili.

 135. GajowyM.
  21 listopada o godz. 22:02
  Co chcesz od Mauro, taką ma robotę. Jak go rzucą na na inny odcinek, to bohatersko będzie pełni funkcję alfonsa u Banasia. Teraz grzebie w życiorysie Grodzkiego.
  To znaczy, robi w kiblu kupę, żeby nią Grodzkiego ubabrać
  Żadna praca nie hańbi, powiedział uśmiechnięty Piotrowicz.

 136. PITy i mity

  VAT to ponad 60% budżetowego dochodu. Jest to podatek w zasadzie regresywny, tj. obciąża ubogich bardziej.
  Koszty ściągania podatków są wysokie we wszystkich grupach, także VAT.
  PIT daje szansę obciążenia zamożnych w większym stopniu pokrywaniem wydatków państwa.
  Co nie znaczy, że prowadzi do całkowitego wyrównania dochodów, nigdy i nigdzie to się nie stało, nie jest to możliwe, ani celowe.
  Twierdzenia, że PIT jest przeżytkiem nie potwierdzają fakty. W wielu krajach, np. w USA i Kanadzie udział podatków bezpośrednich w dochodach budżetów (fedetalnego i stanowego/prowincji) jest znacznie wyższy niż w Polsce.

  Jeszcze jedno:
  Truizmem jest, że państwo jest bogate bogactwem swych obywateli.
  No i ….? Czy ma to służyć jako argument przeciw wysokim obciążeniom podatkowym? Wszystkim, bo VAT też obywatele płacą, niejako mimochodem, w wyższych cenach konsumpcyjnych.

  Otóż podzielam opinie wielu, że monetaryzacji redystrybucji poszła za daleko. Ludzie dostają 500+ do ręki, aby kupić lepszą jakość edukacji dla dzieci, korepetycje, pomoce, etc. Zamiast lepszej jakości nauczania i wyposażenia szkoły dla wszystkich uczniów we wszystkich powiatach. Podobnie z opieką przedszkolną etc. Notabene, zamożne kraje różnią się relacją podatków do PKB. W USA i Bułgarii jest niźsza niż w Polsce. W Czechach, Estonia, Kanadzie i Portugalii jest zbliżona do poziomu w Polsce (33%). W Holandii, Francji, Niemczech, Skandynawii jest wyższa, nawet o 15 pkt proc.

  W efekcie, w Polsce usługi publiczne są niewystarczające i podłej jakości. I PiS do tego dokłada, choć w ich narracji hasła „solidarność”, a ostatnio „państwo dobrobytu” dominują. Kolejna PiS-ściema.

 137. https://www.youtube.com/watch?v=EfAqVNSQnMs

  Na dobranoc , emerytury pod palmami.

 138. olborski
  21 listopada o godz. 12:30

  „Na zarzuty dotyczące tragicznej nawierzchni odpowiedziała wreszcie firma Trawnik, odpowiedzialna za jej przygotowanie. – Biorąc pod uwagę obecną porę roku i panujące warunki, stan murawy był dobry – napisała firma w oświadczeniu”.

  Dodajmy napisała bezczelnie, wystarczy rzucić okiem na zielone trawniki w mieście.

  „Wyciągniemy wnioski – zapowiada w rozmowie z money.pl Monika Borzdyńska ze spółki PL.2012+, która zarządza PGE Narodowym”.

  https://www.pgenarodowy.pl/o-stadionie/operator-stadionu-pl2012/wladze-spolki

  Firmą powołaną w 2013 roku zarządzają pancie związane z PO. Czy one (link wyżej) wyglądają, że znają się na tym co robią? A problem z murawą jest od samego początku istnienia stadionu (2012), niemal cały czas. Nie jest to problem jednostkowy, a strukturalny. Jeśli nie pogoni się z PGE Narodowy tego towarzystwa ze spółki PL.2012+ to będzie jak było. „Podczas ostatniego przetargu nikt poza firmą Trawnik zainteresowany ofertą nie był”. (Money.pl) Możliwe że wszyscy inni wiedzieli, że kto ma wygrać przetarg na murawę i domyślali się dlaczego.

 139. Wiadomości o możliwym udostępnieniu kierowcom jeszcze w tym roku autostradowej obwodnicy Częstochowy cieszą, bo nieczęsto pojawiają się u nas dobre wiadomości dla wszystkich podrużujących tą drogą, a jeszcze rzadziej o zakończeniu budowy jakiegoś kawałka autostrady, tymczasem w Niemczech powstają wspaniałe drogi, imponujące wiadukty i tunele autostradowe.
  Ostatnio oddano do użytku wiadukt autostradowy o wysokości ponad 100 metrów. Wygląda nieziemsko

 140. remm
  21 listopada o godz. 22:16

  „Jeśli chcesz posłuchać, co mówią sieroty po komunie, to zgłoś się do pisowskiego Trybunału Konstytucyjnego, tam taką sierotę ostatnio wstawili”.

  Nie udawaj niewiniątka, z wyjątkiem najmniej sprytnych czerwoni in gremio przeszli w 1989 na lumpen-liberalizm, ty jesteś przykładem. Zamiast socjalizmu budowali swoje fortuny. Cały komunistyczny syf miękko wylądował w III RP.

 141. a cały solidarnościowy syf miękko przejął władzę.

 142. remm
  21 listopada o godz. 22:11

  „Rossi, przykro mi, ale po tym, jak PiS wstawił do Trybunału Konstytucyjnego swoją naczelną chamkę, niejaką Pawłowicz, …. „materiały dowodowe” przeciwko Neumannowi czy żonie Jaśkowiaka nie zrobią na nikim wrażenia”.

  Jesteś cyniczny i zdemoralzowany. Pawłowicz lubi się odszczekiwać i umie to robić, kiedy jest po chamsku atakowana, ale nie znajdziesz materiału w którym publicznie przeklina i rzuca wyzwiskami. To wasza specjalność od czasów Palikota.

  Nie mówiąc o tym co powiedział Neumann na zebraniu partyjnym w Tczewie, że sądy są nasze i nikogo z naszych nie ruszą. Jak byś nie kuglował on to powiedział, nawet parę razy powtórzył. Wprawdzie ciskał k**mi, ale jednak nie kłamał.

 143. Aktualnie burza w sejmie nad kandydaturami do TK.
  Upieranie się przy kandydatach Pawłowicz i Piotrowicz uważam za błąd obozu rządzącego.
  Czy nie mają lepszych kandydatów?
  Przypominam, że czekają prawidłowo wybrani sędziowie na przyjęcie ślubowania przez prezydenta.
  Takie upieranie się przy kontrowersyjnych kandydatach pogłębia niechęć obywateli do rządzącej ekipy

 144. satrustequi
  21 listopada o godz. 13:39

  „Żeby fachowo ocenić kondycję Kościoła w Kraju to trzeba m.in. pójść na kilkanaście mszy i posłuchać 200 godzin Radia Maryja. Przykro mi, ale nie ma innej profesjonalnej drogi badawczej”.

  Z ateistów jedynie Leszek Kołakowski niewątpliwie był ekspertem od Kościoła, autor ponadczasowej i świetnej książki: „Świadomość religijna i więź kościelna”.

 145. W sejmie nic się nie zmieniło. Maszynka do głosowania działa. 234 głosy to więcej niż połowa posłów. W ten sposób nawet osła można wybrać na jakieś stanowisko w urzędzie
  To jest beznadzieja bez końca

 146. ls42
  21 listopada o godz. 23:03

  „Upieranie się przy kandydatach Pawłowicz i Piotrowicz uważam za błąd obozu rządzącego. Czy nie mają lepszych kandydatów”?

  Każda większość parlamentarna wystawia kogo chce i bierze za to odpowiedzialność. Aczkolwiek po wyborze i zaprzysiężeniu przez prezydenta nowy sędzia TK bez ryzyka może powiedzieć: „A teraz panowie politycy możecie mnie pocałować w d **ę”. Zakładając po raz pierwszy togę podobno tak właśnie powiedział sędzia TK Jerzy Ciemniewski, przedtem polityk, działacz UW.

  „Przypominam, że czekają prawidłowo wybrani sędziowie na przyjęcie ślubowania przez prezydenta”.

  Przeczytałeś konstytucję choć raz? Jest tam napisane, że sędziów TK jest 15. Właśnie tylu jest teraz. Chciałbyś, żeby było 20? Grafoman tejot by pisał: konstytucja – konstytucja, a adaśko ciskał faszyzmem i nazizmem. 🙂 Świadomość prawna w Polsce jest tragiczna, ludzie nie rozumieją najprostszych spraw. Chyba tylko z matematyką jest gorzej.

 147. ls42
  21 listopada o godz. 23:11

  „To jest beznadzieja bez końca”.

  Jest coś lepszego od demokracji? Może dyktatura „autorytetów moralnych”?

 148. legat

  „a cały solidarnościowy syf miękko przejął władzę.”

  Tzw „stropiany” zwykle ideologicznie lubią się kisić w swoim czyli krajowym sosie.

  Ale gdy spojrzysz globalnie to równie miękko w RPA tamtejsze „styropiany” z Kongresu Narodowego przejeły władzę.

  Tak jak dociśniete do muru krajowe „styropiany” ogłaszają ostateczną „dekomunizację” również „styropiany” z RPA ogłaszają po latach ostateczną deapartheidyzację. Tak jak tutejsi wywalają sędziów tak tamtejsi przymierzają się do odebrania Burom ziemi.

 149. KO i Lewica idą wspólnie przeciw emerytom.

  „Za ustawą umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego przygotowaną przez PiS głosowało 233 posłów, 215 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm nie poparł wniosków KO i Lewicy o odrzucenie projektu w całości …” (w Polityce)

 150. Mauro Rossi

  Coś tam zapomnieli dopisać na portalu wPolityce.pl. Nie z „Funduszu Solidarnościowego” tylko „Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”

  Mauro, niby drobna sprawa a jednak robi różnicę.

 151. Bar Norte
  21 listopada o godz. 23:34

  „Tak jak tutejsi wywalają sędziów tak tamtejsi przymierzają się do odebrania Burom ziemi”.

  A kogo to konkretnie wywalono? Nie licząc tych, którzy mieli kryminalne zarzuty. Sędzia Łączewski odszedł sam, sędzia Tuleja jest nadal, podobnie jak Milewski, „sędzia na telefon” z Gdańska. Sędziowie to ważna cześć establishmentu III RP, więc nadal mają się dobrze. A z drugiej strony, masz pojęcie jak wywalano sędziów z NRD po zjednoczeniu Niemiec? 40 proc. na bruk, choć co prawda było za co. Sądzisz, że peerelowski „wymiar sprawiedliwości” był lepszy i dlatego go oszczędzono? Oszczędzono go, bo miał zapewnić bezkarność tym, którzy w PRL i III RP mieli tak dużo za uszami, że powinni siedzieć.

 152. Bar Norte
  21 listopada o godz. 23:47

  „Mauro, niby drobna sprawa a jednak robi różnicę”.

  Ale dlaczego lewica głosuje przeciw emerytom?

 153. Mauro Rossi

  „A kogo to konkretnie wywalono?”

  Mauro, Burom ziemi jeszcze też nie zabrano. No ale przygotowania są na dobrej drodze.
  Zresztą potrzebę ostatecznej dekomunizacji poprzez konfiskatę mienia komuchów dorobionych w III RP sam tu postulowałeś.
  To samo podnosi komunistyczna frakcja w Afrykańskim Kongresie Narodowym – w odniesieni do Burów i ich farm.

  Przed chwilą przeczytałem biogram prezydenta RPA z ramienia Kongresu. Uderzające podobieństwa biograficzne do premiera Morawieckiego.

  Tyle, że Morawiecki wcześniej zaczął reżim zwalczać, bo już w wieku 11 lat gdy po piwnicach składał taty gazetki na powielaczach Frasyniuka. – jak przeczytałem w jego znowelizowanej notce biograficznej. Ramaphosa natomiast zabrał się za walkę z reżimem dopiero na studiach.

  Zresztą sam poczytaj

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyril_Ramaphosa

 154. Mauro Rossi

  „Ale dlaczego lewica głosuje przeciw emerytom?”

  A dlaczego PiS głosuje przeciwko niepełnosprawnym? Czemu zabiera im pieniądze? Na prawdę w tym kraju nie ma już komu ich zabrać?

 155. Dodam do @Zyta na temat przemowien I umijetności nawiazania kontaktu z publika. Cos co moze sie wydawac oczywiscie. Przemawiajacy mowi pełnymi zdaniami. Utrzymuje kontakt wzrokowy z publika. Takim “public speaker “ jest Obama. Przed przemowieniem cwiczy nie tylko tekst ale rowniez gesty I przerwy. Wszystko przed lustrem. Rezultat słynne przemowienie chyba w Cairo lub innym miescie w tym regionie. Komunikuje sie słowami a nie fruwajacymi ramionami.
  Dla kontrastu Trump mowi lub raczej wykrzykuje pojedyncze wyrazy. Jego republikanski poprzednik George W Bush byl rownie beznajdziejnym public speaker jesli nie gorszy. Tamten mowi monosylabami.

  Jaka to byla ulga kiedy Obama jako Prezydent wyglasil pierwsze przemowienie tej pamietnej nocy zaczynajac od slow
  “If you ever question the power of our democracy (…) tonight is your answer”.
  Autorami jego przemowien (speech writers) byli młodzi ludzie – 35 lat I mlodsi.

 156. „kongresmeni Neal P. Dunn i Joe Wilson. Wyrażają w nim m.in. niezadowolenie z faktu, że efektywna stawka podatku od wartości dodanej dla nowych inwestycji wydobycia miedzi wzrosła z 38,5 do 89 proc.
  Politycy zza oceanu piszą, że „skoro Stany są gwarantem polskiego bezpieczeństwa przed atakiem ze strony Rosji, to należą się im szczególne przywileje także w obszarach, które z obroną nie mają wiele wspólnego”.

  A jak w tym kontekscie wygląda ta ustawa nr 447? Czy ona z obroną ma coś wspólnego . „Suwernność” bantustanu o nazwie Polska osiąga szczyty nie notowane nawet w PRL.

 157. @maciek g.
  „… Dudę poprze twardy elektorat wzbogacony niektórymi katolikami i tymi którym J się nie podoba. I Duda może wygrać.”
  I lekarstwem na to ma byc glosowanie na MKB? Toz ona ma jeszcze mniejsze szanse na wygranie z AD. niz Jaskowiak. Widac jestem rzeczywiscie malo rozgarnieta, bo dla mnie to niezrozumiale. Kobiety w polskiej polityce jakos wybitnie sie nie udaja. Ani jednej, ktora bylaby samodzielna. I wyborcy maja gdzies w tyle glowy to zakodowane. Od Suchockiej podpisujacej na kleczkach konkordat poprzez Kopacz namaszczonej przez Tuska, az do Szydlo, ktora nie potrafila nawet mowic w sejmie nie spogladajac co chwila na Kaczynskiego. MKB tez na samodzielnego polityka nie wyglada.Nie bedzie podpisywac ustaw pisowskich kleconych w nocy na kolanie ? Tylko tyle? Od prezydenta wiecej sie wymaga niz ogladania sie przy podejmowaniu kazdej decyzji na swoja partie. Glosujac na MKB, ktora nie wygra odbierasz glos J., ktory ma znacznie wieksze od niej szanse, wiec gdziez tu troska o powrot do normalnosci?

 158. @Zyta, @orka,
  Obamie zarzucano, ze nie potrafi mowic bez telepromptera, a jego swoboda nie wynikala z gry pod dyktando spin doc. ale z wyksztalcenia i inteligencji. Poza tym wykładał prawo konstytucyjne na University of Chicago Law School, wiec jako wykladowca potrafil przemawiac do wiekszego gremium sluchaczy i to tak aby nie tracic ich zainteresowania.Nic wspolnego z aktorstwem to nie ma. Co do aktorow w roli politykow, to akurat na niewiele to aktorstwo im sie zdalo, zwlaszcza, ze aktorami byli co najmniej mizernymi. Regan jako polityk sie sprawdzil jako aktor wystepujacy w beznadziejnych westernach nie.
  Schwarcenegger (Zyto napisalas nazwisko fonetycznie) to kleska w obu wydaniach. Tak czy owak nie ma to zadnego zwiazku z politykami polskimi, ktorzy inaczej musza sie prezentowac polskiemu wyborcy. Na szczescie ten polski wyborca mocno sie rozni od amerykanskiego choc bywa tak samo otumaniany.

 159. Jakub,

  Obama korzystal z TelePrompTer . Nie ma w tym chyba nic zlego. Jest to skuteczna alternatywa do przewracania kartek. Oratorski talent Obama moim zdaniem wychodzi ponad jego wyksztalcenie I inteligencje. Obama to wyksztalcony, intelligentny I rowniez bardzo dobry public speaker. Wyksztalcenie I inteligencja niekoniecznie daja umiejetnosci oratorskie.

 160. radio nadaje, czyli przepisuje z internetu różne kawałki – klęska we wszystkich wydaniach. A teraz zapytamy Wolne Kongo Wenezuelskie: can you spell it? to nazwisko.
  Bo @Zyta na pewno potrafi.

 161. @Orca nie śpi bo jeszcze za wcześnie, więc zapytam – czy zorza była wczoraj widoczna?
  U nas nie, mimo że powinniśmy zobaczyć skrawek, może dlatego że padał deszcz. Pozdrawiam.

 162. @woytek, bardzo logiczne myślenie tych dwojga i nie pytaj, co Ameryka może zrobić dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Ameryki.

 163. jeszcze przedwczoraj wszyscy nieomal blogowicze zarzekali się że będą głosować na Małgorzatę Kidawę – Błońską. Dziś frontalny odwrót, nawet tych najbardziej zagorzałych zwolenników, nie będę wymieniać twórców płomiennych komentarzy, wiadomo kim są. A jeśli nie wiadomo to podpowiem – oportuniści.
  Radze rozwagę bo nie wiadomo kto jeszcze zechce kandydować. Na przykład @Lewy.

 164. Jeszcze wczoraj, a przedwczoraj …

  Przedwczoraj Jaśkowiak nie był jeszcze kandydatem, jakże można było na niego (hipotetycznie) głosować. Głosowałbym na Kidawę, wczoraj pojawił się Jaśkowiak, więc głosowałbym na Jaśkowiaka – czy to jest nielogiczne? A dzisiaj. Dzisiaj czytałam, że ktoś w Platformie, niech będzie że Schetyna powiedział – „oboje pokonają Dudę”.

  Też logiczne. Oboje nie mogą chyba być kandydotami Platformy i pokonać Dudę jednocześnie. Ale jak się wmyśleć – Małgośka rzuci Kidawę-Błońskiego i się chajtnie z Jaśkowiakiem, i jedno z nich będzie kandydatem, wszystko jedno które i oboje pokonają Dudę.

  Ale jeśli tak się nie da, to kogokolwiek z dwojga KO wystawi, to na tego bęc. Zagłosuję. Każde z nich się nadaje, jednej i drugiemu dam głos – każde z nich pokona Dudę. Odwrotu od Kidawy nie ma (z mojej strony), napisać płomienny komentarz to dla jak splunąć, taki ze mnie oportunista.

 165. Zabka,

  Nas ominęła atrakcja zorzy polarnej mimo ze niebo bylo bez chmur. Następnym razem. 🙂

 166. Nienawistników Platformy denerwuje – no przyznajcie się PT Nienawistnicy Platformy – że pojawia się jednak kolejny (drugi) kandydat. Ileż jeszcze można by wypchnąć z poważnymi szansami na rozwałkowanie Dowcipasa Andrzeja? Sikorski, Trzaskowski, Dulkiewicz, Zdanowska, Grodzki, Brejza (jeden i drugi) … ławka Platoformy jest długa. Każdego poprę płomiennie, przewczoraj, pojutrze, we wtorek i w piątek. Cała dyskusja jest wokół tego, który/a ma największe szanse wygrania, czyli przekonania różnych chwilowych symetrystów, „sympatyków lewicy”, katolików, rowerzystów, pieszych zanim wejdą na pasy, kobiety, młodzież, Polskę powiatową i „ścianę wschodnią”?

  Co najbardziej denerwuje, że taka płomienna.

 167. @Bar Norte 23:34 i później, zaciekawił mnie temat i nie mam pewności czy dobrze zrozumiałam twój komentarz – czy ty jesteś za a może nawet przeciw, odbieraniu Burom ich farm? przypomnijmy ziem zagarniętych przez ich przodków w XVIII wieku.
  Czy to działanie odnosi się również do posiadaczy ziem nabytych drogą „kupna”?, cytuję:
  „W jednym z najbardziej niszczycielskich aspektów apartheidu rząd siłą usunął czarnych mieszkańców Afryki Południowej z obszarów wiejskich oznaczonych jako „białe” do ojczyzny i sprzedał ziemię po niskich cenach białym rolnikom. W latach 1961–1994 ponad 3,5 miliona ludzi zostało przymusowo usuniętych ze swoich domów i osadzonych w Bantustans, gdzie pogrążyli się w biedzie i beznadziejności.”
  https://www.history.com/topics/africa/apartheid
  Kiedy ja słyszę, czytam RPA, od razu mam przed oczami słowo „apartheid” i w tym momencie nie znajduję żadnych związków z historią Polski.

 168. @Orca – dla ciebie również uśmiech na dobranoc.

 169. @teo, poczytaj poprzedni wpis i głosuj na @Lewego.
  Ps. nie popieram ani PO ani PiS, ale trudno nazwać to nienawiścią. Daj spokój, ty także nie wbudzasz takich emocji, raczej śmieszność z powodu niezdecydowania.

 170. Są za to związki z jankesami,którzy dokonali podobnie ludobójstwa Indian rabując ich terytoria. A teraz czepiają się Krymu czy Donbasu. Mieszkać u jankesów to jak zasiedlać terytoria III Rzeszy po wysiedleniach rdzennej ludności np. Zamojszczyzna czy tereny ZSRR. Tak sobie myślę,że miejsce osiedlenia należy sprawdzić w księgach wieczystych czy aby nie zrabowane przez chrześcijan. Warto też sprawdzić czy nie zawierają złota ofiar jak w Treblince. Trzymam za wykopki…

 171. takie zdanie znalazłam: „Afrykanerski nacjonalizm w skrajnej wersji doprowadził do powstania doktryny i reżimu apartheidu w latach 1948-1989. Jednym z przejawów nacjonalizmu afrykanerskiego jest koncepcja separatystycznego państwa Burów czyli Volkstaat.”
  To dla @Bar Norte

 172. „Rudy’ego już nie da się wrzucić pod autobus (throw under the bus) …”
  Gdy już wiadomo, że on robił dokładnie to co Trump mu kazał. Zeznania świadków oskarżenia nie zostawiają wątpliwości. Trump nakłaniał (quid pro quo) prezydenta Ukrainy, aby wykonał to co miało przydać się w Trumpa kampanii wyborczej. Watergate, które zmiotło Nixona to pikuś w porównaniu z prywatą i woluntaryzmem Trumpa w polityce zagranicznej.

  Gdy doszły mnie pierwsze słuchy o przesłuchaniach dla impeachmentu, to zwątpiłem w możliwość oddźwięku u wyborców.

  Po pierwsze, kogo obchodzi co Trump robi daleko po drugiej stronie globu. Jaki związek z bezpieczeństwem USA ma fakt, czy Ukraina ma rakiety przeciwpancerne? – pyta przeciętny Joe, wyborca amerykański.

  Po drugie, Trumpa obniżka podatków i deregulacja rozkręciła gospodarkę i sypie manną z nieba, dla wielu, acz inne slogany wprowadzane w życie, wojny handlowe, nie sprzyjają, ale slogany są silniejsze. Dlatego „impeachment” jest na 10. miejscu na liście czym interesują się wyborcy.

  Po trzecie, ten impeachment jest pod koniec I kadencji, przed wyborami za niecałe 12 miesięcy. Ludzie niech ostatecznie zadecydują w wyborach, czy Trumpa usunąć, takie panuje przekonanie po obu partyjnych stronach. I szanse Trumpa nie są beznadziejne. Wszak trzy-cztery lata temu wiadomo było kto zacz, że Nixon jako oszust i hochsztapler zostaje daleko w tyle.

 173. @SŁOWIANINIE – ja mogłabym mieszkać gdziekolwiek nawet w altance działkowej byleby z najbliższymi. Jak myślisz komu mam podziękować za ponad 20% bezrobocie (oficjalnie) w Polsce na początku XXI wieku? i konieczność wyjazdu moich dzieci do ojca, obywatela USA? Za pracą i przysłowiowym chlebem – jeśli w tym czasie nie poszukiwałeś zatrudnienia wraz kilkumilonową rzeszą młodych ludzi z wyżu demograficznego to nie masz pojęcia o upokorzeniu, nawet nie wiesz o praktyce zaradnych chlebodawców przyjmujących „na próbę” czyli do pracy za darmo przez 1 miesiąc i rotacji pracowników przez lata. Myślę, że dzieci członków „Solidarności” także były zmuszone do wyjazdu z kraju po wejściu Polski do UE i myślę że osamotnieni rodzice wiele by dali żeby być bliżej.

 174. „manna z nieba” a tymczasem wszystko ukradkiem drożeje, nieprawdaż?

 175. Żabcia, moje wyrazy współczucia z powodu drożejącej „manny z nieba”
  a może weź kredyt, albo zmień pracę …

 176. Ja nie wyjechałem i czynię co do mnie należy tu na miejscu w duchu Solidarności pierwotnej jako jej założyciel w miejscu pracy. Byłem na tzw.emigracji wewnętrznej pracując w drobiarstwie. Żadna praca nie hańbi. Ale nie obraziłem się na Ojczyznę,którą ma się jak Matkę jedną. Tak sobie myślę krytykując jednocześnie formacje katolickie za dewastację kraju nad Wisłą. Róbmy swoje tam gdzie sytuacja tego wymaga…najlepiej ośmieszajmy religijnych na urzędach…ich dulszczyznę…

 177. Po obaleniu tzw. komuny rej wiodą katolickie formacje pomawiające się nawzajem o niecne czyny. W walce o władzę nad duszami suwerena kusząc srebrnikami zamiast wychowywać przez wyciąganie z demoralizacji społecznej. Przy biernej postawie KK jak w czasie okupacji. Ziobro może wskazać obszary patologii w parafiach np. VAT czy zabójstwa. Tak sobie myślę,że wymuszanie głosowań na też katolików to marnowanie…Czy są jeszcze dobrzy katolicy w polityce…,która demoralizuje na własne życzenie…Krzyż w Sejmie tego nie potwierdza…polityczna Sodoma i Gomora…

 178. Katolik Duda podżega do sankcji przeciwko chrześcijanom w Rosji w imię dominacji imperializmu jankesów. Co przypomina zatapianie konwojów w czasie II WŚ przez katolicką kriegsmarine. Tak sobie myślę,że metody III Rzeszy wiecznie żywe aby świat uwolnić od….w ramach Drang nach Osten ! A wtedy 10 przykazań to prywatna sprawa…Wszak Rosjanie i inne narody w granicach Rosji to też dzieci Boga i na jego podobieństwo. Sankcjami zatopić…

 179. Dzieci tzw.wyklętych domagają się 12 mln zł…Tak sobie myślę czy wyzwalanie miało sens…a co z ofiarami tzw.wyklętych…dla nich co łaska…

 180. Rozgorzał spór na blogu; Kidawa czy Jaśkowiak. Nie chce mi sie pokazywać mojego bystrego umysły, przedstawiając błyskotliwe analizy wyższosci K-B na J abo odwrotnie.
  Większośc dyskutujących, zwłaszcza ci zagraniczni nie należą do zadnej parti. Nawet Jan Jerzy Geozak-Zakrzewski, więc nikt z nas nie ma żadnego wpływu na to, kogo Platforma wybierze. W każdym razie ja zagłosuję na każdego wskazanego przez Platformę.
  Chyba,że Schetyna i inni główni dzialacze PO czytają ten blog i kierują się jego wskazówkami.Gdyby tak bylo,to ja bym niesmiało proponował Budkę.

 181. @orca
  Na prawde uwazasz, ze to odpowiednie miejsce do gadania o oratorskich talentach Obamy itp. duperelach , ktore moga zajmowac co najwyzej jakies mniej rozgarniete, amerykanskie „panie domu”? Co to ma za zwiazek z tematem poruszanym we wstepniaku? Tyle co zorza polarna.

 182. Po nocnym ( 21.11.2019 – 22.11.2019 ) anulowanym głosowaniu w Sejmie być może ktoś zechce wrócić do komentarza @guzdry o wtyczce i gniazdku w wersji karta-czytnik.

  Ta para to nie obiekt gender ani LGBT a jak najbardziej problem polskiej polityki wewnętrznej.

  No ale gdy blog jest zaczadzony rossim oraz pomarańczowym to zamiast polityki mamy narrację neo-metafizyki oraz post-post zandbergizmu.

  Uczciwie przyznaję, że teraz tylko komuniści sejmowi potrafią poprawnie mówić po polsku i do rzeczy nie wnerwiając słuchaczy i zaczadzonych gości bloga.

 183. Promyk nadziei
  to dla mnie kandydatura Jacka Jaśkowiaka!
  Wysłuchałem rozmowy Jacków w TOKFM i wszystko u JJ mi się podobało.

  Jeszcze nie czytałem postów z nocy, ale wczorajsze w przewadze dawały głos JJ.
  To też „promyk nadziei”, bo to dla mnie oznacza, że nie zdziwaczałem, powiem więcej, żona, moja żona feministka, powiedziała spokojnie: „stasieku, Prawnuczka nie ma charyzmy!”.

  Pozdrawiam radośnie.

 184. @@@
  Wróciłem do koja, ale smartfon jest w TOKFM a tam upiorny red. Wołek, ten od ryngrafu i polowania na Kwaśniewskiego ‚że niby zadał się z ruskim agentem’.
  Nara

 185. To by zgadzało się z moimi poglądami:

  Kontr-dobra-zmiana zaczęła by się od sabotażu sejmowego programisty komputerowego wspieranego w rewolucyjnym dziele przez inżyniera elektroniki.

  Jest inna możliwa, ale trywialna, interpretacja wydarzeń w izbie ustawodawczej:

  posłowie z ugrupowania większościowego masowo cierpią na parkinsonizm oraz drżenie dłoni ze strachu. I karta nie może się zdecydować czy jest za czy przeciw.

  Bo święcie przekonany jest zwykły użytkownik komputera myli się komputer oraz sieć a nie on. I więc niczego nie musi się uczyć.

  Gdy się wyżej wymienionych specjalistów zatrudnia za pensje nie denerwujące suwerena, no to karta do głosowania drży ze strachu.

  Rzekł @mantyka udający @guzdrę.

 186. @@@
  Za Jackiem Ż.
  Polityka nabrała sensu.
  A dla nas, piszących do EP, ten sens ma znaczenie.

 187. @@@
  Żona mówi, że zawsze rozumiała Zygmunta Kałużyńskiego. Ale pójdę pod prysznic. Dziś warto.

 188. Bar Norte
  21 listopada o godz. 23:47
  Mauro Rossi

  Coś tam zapomnieli dopisać na portalu wPolityce.pl. Nie z „Funduszu Solidarnościowego” tylko „Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”

  Mauro, niby drobna sprawa a jednak robi różnicę.

  Mój komentarz
  Metoda działania PiSu w każdej sprawie, to opieranie się na podawaniu niecałej prawdy czyli na kłamstwie.
  Przykładem jest to co powyżej. „Z Funduszu Solidarnościowego” brzmi niewinnie i pragmatycznie.
  „Z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych” brzmiałoby cynicznie i okrutnie. Co wybierze prawidłowo ukształtowany pracowniki pionu propagandowego PiS ? Oczywiście ten pierwszy przypadek – z Funduszu Solidarnościowego.

  Głupi lud to kupi, jako działalność wspierającą charytatywną rządu na rzecz emerytów dzięki pieniądzom, które rząd ma w funduszach. Rząd ma fundusze, to daje, poprzednie rządy też miały fundusze, ale nie dawały, tylko kradły. Tak będzie kombinował sobie głupi lud (Kurskiego).
  Pzdr, TJ

 189. Kaczyński obiecał zwycięstwo tym ,którzy liczą głosy. Do dwóch razy też…Tak sobie myślę czego to w Sejmie pod krzyżem jeszcze nie wymyślą…A wszelka władza ma od Boga pochodzić a nie od liczenia głosów na palcach…

 190. Za PRL , ktoś próbujący skompromitować nową technologię komputerową niedostępną wtedy jeszcze w Polsce, popełnił karykaturę, w której urzędnik tłumacząc się przed petentem wskazuje na liczydło i twierdzi, że to ono się pomyliło.
  Ta opinia o omylność maszyny, ale nieomylności człowieka pokutuje do dzisiaj . Kto już chętnie przyznaje się do błędu, a maszynie trudno się obronić. Przed paru laty dostałem wezwanie do uiszczenia podatku w wysokości dziesięciokrotnie wyższej niż normalnie. Urzędniczka , do której zwróciłem sie o korekturę tego oczywistego błędu, też tłumaczyła się zwyczajowo, że to niej jej wina tylko złego programu komputerowego. I niech jeszcze mi ktoś powie, że nowe technologie wymagają wyższych kwalifikacji . Jest dokładnie odwrotnie, większość zwalnia z myślenia

 191. @Lewy
  Borysa spotykam w Łazienkach.
  Biega w markowych kalesonach (legginsy), to mi się podoba, bo sport to zdrowie.

  Ale Borys należy do ścisłego aparatu PO, partyjną nowomowę uprawia, jest w tym niezły.
  Jednak elektorat liberalny, moim zdaniem, czeka na coś nowego.
  Plusem dodatnim Jacka, jest jego zaangażowanie w ruchach obywatelskich.
  Widzę Jacka z Anżejem na ringu.
  Prawnuczka ma parametry prezydenckie, ale może mieć kłopot z przejęciem głosów niezdecydowanych, głosów pragnących czegoś nowego.
  Czymsie i pisz.

 192. Co się martwicie, MKB czy JJ, jak Duda przegra to PiS anuluje i będzie do skutku.

 193. @guzdra, 8:08
  Wtyczka i gniazdko to jednak ‘gender’, ‘guzdro’.

  Kasjerkom poproszonym o sprawdzeniu karty płatniczej w slocie terminala nigdy, nic nie drży.
  Politykom, jak widać i słychać ciągle coś drży.

  Decyzja o reasumpcji w przypadku niedawnym, to skandal kombi.
  Ścisk

 194. stasieku
  22 listopada o godz. 9:42

  To nie była reasumpcja tylko anulowanie, bez podania posłom wyników (!)

 195. @Nefer
  Wczoraj zauważyłem, że popierasz kandydata na kandydata Jacka.
  Jesteś kochana.

 196. @Nefer
  O ty w życiu!
  To już następna czerwona linia przekroczona.
  Wqrw będzie narastał wśród ‘swinging electorate’.
  Robi się ciekawie.

  Nefer, ja tego gangu tak nie cierpię, że aż się sobie dziwię.

 197. stasieku
  22 listopada o godz. 9:51

  To jest straszny skandal, to jest odebranie głosu przedstawicielom wyborców, ja nie mam słów! Już Białoruś ma lepsze standardy, już nie wiem co napisać.
  Gang na czele z Jadosławem do smoły i w pierze i pędzić ulicami miasta.

  Oczywiście że Jacka, bardzo mnie ucieszyła ta kandydatura. Ale zagłosuję na obojętnie kogo wystawionego przez opozycję nawet jeśli mi nie po drodze. Byle nie Duda albo jakiś oszołom konfederat.

 198. Poza tym należałoby przestać mówić o „przekroczeniu kolejnej czerwonej linii”

  Dla PiSu nie ma i nigdy nie było żadnych linii, W OGÓLE (!)

 199. Wczoraj na portalu fakt wziąłem udział w sondzie poparcia dla kandydatów na prezydeta i wyszło tak
  Doda 40%
  KB -28
  j – 18
  k – 4
  inny -10

 200. @zyta2003
  21 listopada o godz. 16:43

  Cieszę się, że podobnie widzisz „mayor Pete”, myślę że nie trzeba tracic nadziei, bo Obama też był „niewybieralnym” kandydatem zanim został wybrany. Obserwuje jak pnie sie do góry i unika wpadek z podziwem.

  Podobnie liczę, że „mayor” Poznania Jacek Jaśkowiak pokona „głośno-gadacza” i wydatną wargę. Wypisałem w Google: „prezydent Poznania” i wyszło:
  1. Jacek Jaśkowiak, „człowiek z koperty”. Prezydent Poznania namieszał w Platformie
  2. Prezydent Poznania chce być prezydentem Polski. Oto jego majątek
  3. Prezydent A. Duda zakończył spotkania z mieszkańcami wszystkich powiatów

  Mam pytanie do Google: Kiedy A. Duda był prezydentem Poznania ?
  A także: ile to kosztuje Google/komitet kandydata, bo płacimy za to my obywatele.

 201. @adam100, @zyta2003

  Zeznania Fiony Hill przed komisją Izby Reprezentantów
  Fiona Hill gives nation and Republicans stark warning
  Jak na razie Senat stoi murem za Trumpem …

 202. Sejm zajęty KRS i TK nie zabronił importu węgla z Rosji. Ponoć najlepszego i najtańszego w okolicy co ucieszyło ubogich zmarzluchów. Tak sobie myślę,że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Kłóćmy się…z pożytkiem dla innych…

 203. Nieszczęściem wielu krajów ją posiadane zasobów ropy. Nieszczęściem Boliwii jest posiadanie wielkich zasobów litu. Kluczowego pierwiastka do produkcji baterii, m.in samochodowych. Negocjacje w sprawie udziału Chin w jego eksploatacji, z korzyścią dla Boliwijczyków, brutalnie został przerwany przez amerykański zamach stanu. Czyli wszystko normalne dla największej demokracji. Nie normalnym jest fakt, że udało się zbiec i ocalić życie wybranemu demokratycznie, prezydentowi Moralesowi. Inaczej podzieliłby los Allende. https://www.globalresearch.ca/china-bolivia-lithium-deal-no-more/5695530
  Wojna i agresja więc trwa dalej.

  Dodaj komentarz

 204. naprawdę.

 205. Hartman o prezydenturze: A gdzie Pan jest Panie Passent?
  „Zakładając, że Jaśkowiak startuje na serio, trzeba dać jasny sygnał, że w razie nominowania go przez PO Lewica w drugiej turze na sto procent zaangażuje się w popieranie go. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć – Jaśkowiak to niemalże lewica i jeśli stanie do wyborów, to stworzy niepowtarzalną szansę na to, że ktoś naprawdę postępowy zostanie prezydentem Polski. Taka szansa może się już bardzo długo nie powtórzyć. Lewica musi postawić na tego konia! Przekazanie elektoratu z rąk Zandberga Jaśkowiakowi powinno być jednoznaczne i uroczyste. To tak „na zaś” piszę…”

 206. Ja to sobie myślę, że to co się teraz dzieje to jest super. Marszałek Elżbieta W. fałszuje rezultaty głosowania i przegranych głosowań przez PiS nie uznaje. To jest ekstra. PiS ustawowo usiłuje okraść niepełnosprawnych i tą ukradzioną niepełnosprawnym kasą opłacić ordynarną łapówę jaką dał emerytom za głosowanie na nich i przekupić przed majowymi wyborami. Choćby Kurski z Pereirą, Klarenbachem, Rachoniem i Holecką się posrali, to te krople drążyć skałę będą. Może do części sympatyków Adriana w końcu zacznie docierać, że on to wszystko „klepie” i udaje, że nic się nie dzieje. Czego to jeszcze PiSmakerzy do maja nie wymyślą?

  Mauro,
  „a wystarczyło nie kraść”? – co?

 207. Na EP przywędrowałem pięć lat temu i nie ukrywam, że głównym powodem mojego przywędrowania była nadzieja na interesujące dyskusje dotyczące Burów. Niestety, choć przez te lata zaglądałem z ww. nadzieją niemal codziennie o Burach ani widu. Aż do wczoraj.
  You’ ve made my day!

 208. SŁOWIANIN STANISŁAW 22 listopada o godz. 10:52: – Sejm zajęty KRS i TK nie zabronił importu węgla z Rosji.

  Stasiek,
  z jakiej Rosji, z jakiej Rosji? To węgiel z Donbasu za pośrednictwem rosyjskich oligarchów. Polska finansuje donbaskich rebeliantów. Udajesz, że nie wiesz?

 209. A jankesi pompują ropę w Syrii i dają kasę swoim tzw.wyklętym.Tak sobie myślę kategoriami tzw.zachodniej cywilizacji kto sprzedaje tego jest…

 210. Prawybory mają wyłonić jedynego kandydata na prezydenta z ramienia KO i ten, którego zaakceptuje większość, stanie do walki z Dudą. Ja jestem za Jaśkowiakiem z tych samych powodów, co inni zwolennicy tej kandydatury, jednakowoż obawiam się, że w KO przewagę mają bogobojni i z tego powodu JJ nie będzie miał większości. Gdyby jednak, jakimś cudem wygrał JJ prawybory wygrał, to nie wiadomo, jak zachowałby się elektorat, pozostałaby tylko nadzieja, że antypis zagłosuje na niego zamiast na Kosiniaka-Kamysza, który jednak -jak to się mówi – „strzyże, goli i pier****”.

 211. Za przeproszeniem czy burdy w Sejmie to nie w temacie Burow. Tak sobie myślę o pisowni na blogu. Jak go zwał…nie jednemu na imię Burek…

 212. Reasumpcja. Brakuje słów! Oto mieliśmy kolejny przykład „przywracania prawdziwej demokracji”, „bezwzględnej uczciwości”, „najwyższych standardów”. Mam nadzieję, że Senat zajmie się tą sprawą, bo chyba może, skoro reasumpcja nie miała podstaw prawnych (być może Mauro Rossi, nas w tej sprawie oświeci, po otrzymaniu stosownych wytycznych z Nowogrodzkiej). Ja mam nadzieję, że kiedy ich wladza się skończy, winni tych machlojek staną nie tylko przed Trybunałem Stanu, ale przede wszystkim przed sądami powszechnymi – i to im trzeba obiecywać przy każdej takiej okazji.

 213. @żabka konająca,jobrave, Bar Norte
  22 listopada o godz. 4:59

  Tu nie ma nic odkrywczeo – bo w historii zawsze tak było i jest, że ci przy władzy chcą zabrać tym co nie są przy władzy, a usprawiedliwienie zawsze się znajdzie. Tylko trzeba powołac odpowiednich historyków, prokuratorów, sędziów, dziennikarzy, ideologów. Problemem jest to, żeby nie było podziału, ale politycy nie mogą bez podziału na fajnych i nie fajnych, żeby mogli tym niefajnym zabrać. Nadzieja na odebranie tym „drugiego sortu” karmi poparcie dla „pierwszego sortu” i daje możliwość zastraszenia słabszych. Czyli polityka sprowadza sie do umiejętnego terroru.

  Nicht neues im Westen.

 214. SŁOWIANIN STANISŁAW
  22 listopada o godz. 11:28,
  Burek, to mały Bur.

 215. Św.Jadwiga była nazywana prostytutką. Teraz Michalkiewicz kobietę gwałconą przez duchownego nazywa o stopień wulgarniej. Tak sobie myślę,że dlatego kobieta nie może być papieżem. Bo co ludzie powiedzą…

 216. jobrave 22 listopada o godz. 11:12 pisze: – Na EP przywędrowałem pięć lat temu i nie ukrywam, że głównym powodem mojego przywędrowania była nadzieja na interesujące dyskusje dotyczące Burów. Niestety, choć przez te lata zaglądałem z ww. nadzieją niemal codziennie o Burach ani widu. Aż do wczoraj.
  You’ ve made my day!

  Jobrave,
  było, było, sam pisałem o ludobójstwie Burów w obozach koncentracyjnych a w zasadzie obozach śmierci, za które to ludobójstwo odpowiadają dziadkowie i pradziadkowie Twoich aktualnych współobywateli, czyli Angole, na których wzorował się Hitler & consortes i Dżugaszwili.

 217. @@@
  U aparatu PO, można się spodziewać pewnej rezerwy dot. kandydatury Jacka.
  Niektórzy działacze z wyborem M K-B wiążą swoją posadę w zespole prezydenckim.
  Jacek, jeśli wygra, dobierze „swoje pyzy”, zostawiając mniej prestiżowe miejsca dla ludzi Grzegorza (centrali).

  Ale są najbardziej prestiżowe wyjątki dla uhonorowania PO.
  Taka łapówka, w sterylnych rękawiczkach.
  Na miejscu Jacka, zaoferowałbym Grzegorzowi stanowisko w kancelarii odpowiadające za politykę zagraniczną, a Tomaszowi sprawy wojskowe.

  Trochę jest mało czasu do połowy grudnia, ale sondaże ogólnopolskie będą też miały wpływ na decyzje tego tysiąca z hakiem delegatów.
  Pnący się w górę Adrian Z., już teraz bez wątpliwości kandydat Lewicy, ma szanse na kilkanaście procent w I turze, a potem jego głosy łatwiej przejdą na „tęczowego” Jacka, niż na „kochającą Polskę” M K-B.

  Tak sobie myślę po dobrym śniadaniu.
  Najmilsi, piszcie, spekulujcie, każdy głos w sprawie się liczy.

 218. Kandydaci antypis powinni w kampanii wiązać Dudę z pisowskimi machlojkami – tzn. z łamaniem prawa przez PiS w kwestii prawodawstwa oraz ze wszystkimi aferami. Należy oskarżać go wprost, stawiać w jednym szeregu z Kaczym, Banasiem, Macierewiczem, Piotrowiczem, Pawłowicz, Kurskim, Kuchcińskim i resztą pisshołoty.

 219. legat
  22 listopada o godz. 11:46,
  A to sorry, musiałem przeoczyć. Ale to i tak kropla w morzu. Burowie zasługują na więcej. 🙂

 220. @zetus1

  Republikanie powielają narracje ruskiej agentury. Świat zwariował?
  Rachel Maddow bezlitosna:
  https://www.youtube.com/watch?v=iqx74FeN7iE

 221. @Z dystansu

  Kwestia przyznawania się do błędu jest uwarunkowana cywilizacyjnie.

  W społecznościach o dużej liczności nie ma możliwości zaniechania tworzenia hierarchii osób i interesów.

  Ponad ćwierć wieku temu w dawnym tygodniku Forum wycztałem opinie pomnikowych koryfeuszy sprzed XX wieku o takiej wymowie:

  Nie przepraszaj! Przyjaciele ci brak przeprosin wybaczą.
  A wrogowie przeprosiny wykorzystają przeciw tobie.

  To czego najwięcej dała Polkom i Polakom dobra zmiana to godność.

  I Polak ( o Polkach za kierownicą w bieżącym wątku przemilczę – mam dla nich uznanie ) za skarby nie przyzna, że jego GPS wyznacza mu drogę przez jezioro.

  Moje pokolenie wyrosło w niedoborach i prymitywie technicznym.

  I typowym przypadkiem było chwalenie się zegarkiem napędzanym elektrycznością.
  Pierwsze baterie miały małą pojemność i wyświetlacz pobierający względnie dużo energii. Zatem do odczytania pory dnia należało użyć drugiej ręki włączającej zasilania wyświetlacza zegarka naręcznego.

  Teraz zegarek kupuje się w cenie baterii i jego użyteczność nie jest istotna.
  Istotna jest cena za jaką został kupiony zegarek przez Nowaka.

  Facet ma furę kasy, więc to jest gościu.

  guzdrU!!! upierdliwy jesteś z tą wrogością do potocznego języka.

  Teraźniejsze komputery potrafią wyświetlić opcjonalne polecenie:
  Zaktualizuj i zamknij

  { Ta | Ten } co nauczył się tylko włonczać kompa dzwoni w tej sytuacji ze stacjonarnego telefonu do serwisu. Nie nadonża.

  Polacy musieli wybrać premiera, który z urzędu orzekł, że ważniejsze jest kończenie niż zaczynanie. Nie wypadało mu wygłosić przekonania, że o tym kiedy ma być koniec decyduje ona ( taka jest statystycznie dominanta w naszej cywilizacji ).

  Podobnie jest z kupnem auta.

  I jaki folwarczny podwórkowy polski szlachetka przyzna się do tego ryzykując wyrwę w godności?

  A gdy się urodziło w epoce 0G a puka 5G ( niezwykłe zachłanne i zaborcze ), to nic tylko składać wyrazy współczucia.

  A ja nigdy nie czułem cudzego bólu.
  I bezczelnie w ten sposób objawiam absolutny brak empatii i kosmiczną zaruzumiałość.

  ***

  Przed rozpoczęciem tego komentarza mignął mi komentarz krótkiej treści:
  naprawdę

  Tak rozpoznaję osoby, które wyrosły i do dziś żyją w środowisku notorycznie i często kłamiącym.

  A przecież prawdę to zna tylko zwykły poseł.
  Wcześniej: gensek.

 222. @adam100
  22 listopada o godz. 11:56

  Republikanie powielają narracje ruskiej agentury. Świat zwariował?
  Jak tak dalej pójdzie to przyjacół bedziemy mieli po obu stronach 🙁

 223. @jobrave, 11:27
  Jarek zawsze napada na najgroźniejszego wg swoich badań.
  Co MR przyniesie na EP?

  Jeśli odkryje i doniesie, że Jacek często odwiedza place zabaw, jest wrogiem chrześcijan, a M K-B (boje się wrażliwości Lewego i nie używam imienia) jest Prawnuczką zasłużonych dla Polski, to mamy wszystko jasne.

  Czekamy na sondaże.
  Asta.

 224. Jobrave,
  na początek zobaczymy, czy wbrew pisowskiej ustawie Adrian przyjmie przysięgę od Pawłowicz i Piotrowicza, czyli emerytów 67 letnich.

 225. @jobrave
  I przestać bredzić o Trybunale Stanu przy przestępstwach kryminalnych!
  Kulwas!!!

 226. Z wpisu na wpis coraz bardziej infanylne staruszki ( co zrozumiale ) i infantylni stauszkowie ( co mniej )
  – „Uczciwie przyznaję, że teraz tylko komuniści sejmowi potrafią poprawnie mówić po polsku i do rzeczy nie wnerwiając słuchaczy i zaczadzonych gości bloga.”
  – „Żona mówi, że zawsze rozumiała Zygmunta Kałużyńskiego. Ale pójdę pod prysznic. Dziś warto.”
  Starajac sie nie byc infantylnym nie zapytam , – w tym co mowil , czy w tym co robil ( czego nie ?)
  Gmina wy – Borowa , Sejm Wyborowy , trzesace sie rence poslow i poslanek , Para-mend i uwalone doktoraty w calej ( ee.. srodkowej i wschodniej ) Polsce .
  Osobiscie zawsze rozumialem Palikota . W tym co mowil i robil .Ostatnio powiedzial , cos tak ;
  – Kto by nie wygral ludzie i tak beda wodke pic , byleby tylko druciki sie nie lamaly.
  Malgosia lubi podrozowac , dlatego Tusk juz nie musi bo nie chce .
  – Palikot na prezydenta (!) bo nie musi i mu sie nie chce , ale jak juz cos mowi to ludzie rozumieja , raczej nikt sie juz teraz nie wnerwia bo druciki…
  Uwalone doktoraty to i potem nie dziwota , ze szpitale zamykaja .

 227. @legat, 12:04
  Siły frazy „do końca kadencji” nie możemy lekceważyć.
  Uważam, że bezczeszczenie flagi UE („to szmata”) podpada pod paragraf.

 228. Zgoda . Bezczeszszczenie flagi UE to obrazanie uczuc europejskich , bardzo podobne do obrazania religijnych . W tym nie ma ani krzty sarkazmu a jezeli jest to nie tam , a gdzie indziej

 229. jobrave
  22 listopada o godz. 11:27
  Ja nie mam wątpliwości dla fanatycznego kościelnego elektoratu ważniejsze od łamania prawa i konstytucji jest by kandydat nie zagrażał kościołowi i religii. By zagrożenie zmniejszyć poprą Dudę

 230. @
  Ewa Grabowicz Dlaczego żaden poseł opozycji o tym nie mówił w sejmie!, Po co oni siedza w tym sejmie? OPOZYCJO! OBUDŹ SIĘ!!!!
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10207079538582772&set=pcb.10207079538942781&type=3&theater

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 231. Czy bezczeszczenie flagi UE to nie jest wyparcie się tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. O czym miało być w preambule KONSTYTUCJI opartej o 10 przykazań. Tak sobie myślę czy UE nie ma dla hunwejbinów chrześcijańskich korzeni. I przypomina wypalony mózg jak NATO. Jak w średniowieczu żelazem…

 232. Wydaatki na +500 w 2018r to więcej niż oszacowane faktyczne przychody z PiT
  Wpływ z PiT to około 14 mld zł
  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że na program 500 plus przeznaczono 24 mld 479 mln zł.

 233. legat
  22 listopada o godz. 12:04
  Jobrave,
  na początek zobaczymy, czy wbrew pisowskiej ustawie Adrian przyjmie przysięgę od Pawłowicz i Piotrowicza, czyli emerytów 67 letnich.
  __________________________________________________
  No właśnie, to ciekawe jest, czy to ustawka pod kampanię? Jeśli nie przyjmie przysięgi, to znajdą się głupole, którzy dadzą się nabrać na niezależność Dudy. Pamiętasz, jak Duda zawetował część pisowskiej ustawy ws. Sądu Najwyższego? Wtedy mu podskoczyło w sondażach całkiem sporo. Nawet w „Polityce” go – q**** mać – za to chwalono! Jeśli nie przyjmie tej przysięgi, to opozycja powinna to trąbić, że to ustawka i w jakim celu.

 234. Warte zacytowania odnosnie nie mogacej skonac:
  „Żabka od dawna spełnia wszystkie warunki, żeby jej na zawsze podziękować. Nie wnosi żadnych wartości – wyłącznie czepiactwo, rezonerstwo, wystawianie cenzurek, insynuacje i kołtuński sznyt.”

 235. Tymczasem w tv „publicznej” zero o wczorajszej aferze w Sejmie, pokazują natomiast transmisję z Wilna, z pochówku powstańców styczniowych. A na pasku info o o tym, że w tym roku oddano do użytku o 10, 8 proc. więcej niż w roku ubiegłym.
  Przemawiał Duda, a przemawiając chwalił, szaulisów, UPA i polskich „żołnierzy niezłomnych” za walkę z „czerwonym caratem”. W tle pani blondynka z końską mordą (morda nie jest słowem obraźliwym) prowadzi durnowate wywiady z durnowatymi historykami.
  „Góra Giedymina zapłakała nad losem powstańców styczniowych”. -usłyszałem m.in.

 236. Hunwejbini wyznają zasadę,że masz tyle lat na ile wyglądasz rano po przebudzeniu lub na ile się czujesz. Kandydaci nie potwierdzili przekroczenia limitu wiekowego… Tak sobie myślę,że to przypomina liczenie wieku psa po ludzku…czy zasłużył na emerytalną budę…

 237. @jobrave, 13:01
  Masz siłę, kolego!
  Ja, kulwas, nie włączam tvpis, bo biorę leki.
  Ukłony
  PS
  Ala jak masz siłę, to czasami opowiedz.

 238. Największym kandydatem Platformy na przyszłość pozostaje Rafał Trzaskowski, ale teraz nie jest dobry moment.

  Gazeta omawia jego pierwszy rok jako prezydenta Warszawy:
  Nasi rozmówcy z Platformy i otoczenia Trzaskowskiego podkreślają, że poza wspomnianymi słabościami zarządczymi prezydent Warszawy miał też zwyczajnie pecha. Bo tylko tak można nazwać potężną awarię oczyszczalni ścieków „Czajka”, która była najczarniejszą kartą pierwszego roku prezydentury Trzaskowskiego w Warszawie. Prawo i Sprawiedliwość do spółki z zaprzyjaźnionymi mediami ogrywały temat do bólu, strasząc Polaków potężną katastrofą ekologiczną, a nawet drugim Czarnobylem.
  Sam Trzaskowski nie odnalazł się za dobrze w kryzysowej sytuacji. Ratusz w tej sprawie komunikacyjnie był pogubiony. Z zewnątrz można było odnieść wrażenie, że przeciąganie liny z rządem, co do tego, kto ma rację i kto za co odpowiada jest ważniejsze, niż rozwiązanie samego problemu. Ostatecznie stołeczny ratusz pomoc od władz centralnych przyjął.

 239. teo
  21 listopada o godz. 22:22
  USA to zły przykład. Tam jest bardzo skomplikowany system podatkowy i podatek VAT nie jest obowiązkowy dla stanów.Kopiowanie tego systemu nie było by czymś dobrym szczególnie gdy jest się w UNI.
  W Europie króluje podatek VAT i akcyza i te są najistotniejsze dla zasilenia budżetu. Podatek PiT jest podatkiem przeciwstawnym do tych dwóch wyżej wymienionych (jego zwiększanie zmniejsza wpływy z VAt i Akcyzy i nie tylko z tych podatków)
  Bronienie wyrównywania poziomu zarobków to taki polityczny PR.
  Facet u którego pracowałem dawał sobie pensję 3750zł wtedy gdy ja otrzymywałem u niego 2500. (żona dostawał tyle samo i piastowała funkcje prezesa). Mimo tk niewielkich reletywnie zarobków miał piękna wille z ogrodem chroniona przez strażników (ponieważ przylegała do zakładu była to straż zakładowa), basen kryty (woda za darmo ze studni zakładowej) Dwa luksusowe samochody służbowe . Wszystkie naprawy i remonty robi z friko pracownicy itd Państwo z PiT dostawało od niego praktycnie tyle co nic.

 240. Wczorajsze zeznania ambasadora USA przy Unii Europejskiej postawiły prezydenta Trumpa w bardzo trudnej sytuacji.

 241. Stasieku,
  ale trzeba wiedzieć co wróg kombinuje. Nie włączysz, to nie będziesz wiedział. Ja i Belzebuba z Torunia bym pooglądał ale nie ma go na platformie z której korzystam a poza tym, to oglądalność i słuchalność tego propagandowego kołchoźnika tak runęła, że chyba nie warto.

 242. Jakub,
  Żabka, to przykład osoby -jak mawiali starzy lwowiacy -niepociumanej, czyli niedopieszczonej, dlatego każdy jej wpis jest wołaniem o pieszczotę. Żabka krzyczy: „Zauważcie mnie i pochwalcie, napiszcie, że mam rację!”.
  Ja już o dłuższego czasu omijam jej wpisy, ale niedawno zajrzałem do któregoś, by sprawdzić, czy coś w jej kumkaniu się zmieniło i akurat natknąłem się na komentarz, w którym wytyka m.in. mnie – debilizm, czyli tradycyjnie. Niedebile – to ci, którzy ją chwalą i przyznają rację. Żabka niby jest dumna z tego, że stawia czoła debilom, ale z drugiej strony ma pretensje do tychże, że są debilami. Taka inteligentna, a nie rozumie, że debil nie jest winny temu, że on debil, tak, jak Madziar nie jest winny temu, że on Madziar.
  Jestem z natury mściwy, bo tak mi nakazuje mój znak zodiaku – Skorpion, a więc: „Nie wybacza krzywd, prawdziwych lub wyimaginowanych. Jeśli kogoś nienawidzi, nie ukrywa tych uczuć i potrafi obiektowi swojej nienawiści mocno zaszkodzić.
  Mówi się, że Skorpiony mają charakter rewolucjonistów. Nie należą do osób, które coś cierpliwie odbudowują, naprawiają. Najpierw coś burzą, a dopiero na gruzach budują nowe”.

  Zastanawiam się więc, czy nie powinienem w związku z powyższym, zburzyć tę nienawiść do Żabki i wyjść do niej sercem na dłoni, a zatem chwalić i przytakiwać, nawet bez czytania jej wpisów. I zachęcam do tego innych – chwalmy, podziwiajmy każdy Żabkowy komentarz, być może to najlepszy emetyk?

 243. @Mauro

  Ja po prostu przeczytałem profil Jacka Jaśkiewicza w Wiki, bo – tak jak 50% sympatyków PO – nie słyszałem nigdy o nim.

  Na pewno plusem jest wielkopolskie wychowanie – oni są jacyś pracowitsi niż tutaj na Mazowszu, zauważyłem pracując w zespołach ludzkich.

 244. Prokuratura Krajowa o uszkodzeniach samolotu Tu-154M nr 102 przez ekspertów Podkomisji Smoleńskiej Macierewicza
  wg onet.pl
  „Prokuratura Krajowa postanowiła włączyć samolot Tu-154M o numerze bocznym 102 do materiału dowodowego w śledztwie, które pozwoli wyjaśnić okoliczności katastrofy smoleńskiej
  „Od teraz dowódca bazy w Mińsku Mazowieckim bez zgody śledczych nie może nawet pozwolić, by ktokolwiek zbliżył się do maszyny.”
  W prokuratorskim dokumencie śledczy wskazują również na to, że do tej pory „102” był wielokrotnie przedmiotem oględzin prokuratorów i biegłych, lecz „czynności te nie miały charakteru niszczącego czy też w jakikolwiek sposób ingerującego w integralność techniczną samolotu”, ani nie powodowały „demontażu poszczególnych elementów oraz trwałego usuwania ich z miejsca stacjonowania samolotu”.

  Jak wynika z postanowienia, „przeprowadzona inwentaryzacja przez komisję techniczną wykazała, iż doszło do uszkodzenia krytycznych elementów siłowych konstrukcji płatowca, spowodowanych badawczą działalnością Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego”.

  Mój komentarz, c.d.
  Otóż co zrobiła Prokuratura Krajowa? Wydała zakaz zbliżania się bez zgody śledczych kogokolwiek (także Macierewicza i jego ekspertów) do samolotu Tu-154M nr boczny 102.
  Dlaczego? Bo fachowcy od lotnictwa z Podkomisji Smoleńskiej, której przewodzi Macierewicz, prowadząc swoją działalność badawczą uszkodzili krytyczne elementy siłowe konstrukcji płatowca.

  Niesamowite, chociaż zrozumiałe. Należy trzymać z daleka specjalistów smoleńskich od samolotu Tu-154M nr 102. Ci fachowcy mogliby sprokurować następną katastrofę i ogłosić, że przyczyną katastrofy było szereg wybuchów punktowych na elementach samolotu oraz wybuch termobaryczny niszczący w powietrzu samolot.

  Prawda o zamachu idzie do nas i jest coraz dalej od nas. Coraz większy cyrk z Podkomisji Smoleńskiej.
  Pzdr, TJ

 245. Tylko z Wielkopolski będę zatrudniać! – powiedziałem nawet.

 246. @satrustequi
  22 listopada o godz. 13:38

  Ja po prostu przeczytałem profil Jacka Jaśkiewicza w Wiki, bo – tak jak 50% sympatyków PO – nie słyszałem nigdy o nim.

  Faktycznie, chyba nadal masz coś ze słuchem 🙁

 247. ps. Swoją drogą, jeśli nie jest w trakcie rozwodu i separacji, jak napisano w wikipedii – no to może warto żeby to poprawił w wikipedii, kiedy jest kandydatem na prezydenta, co??

 248. To miało podkreślić treść mojego wpisu Gajowy – o nieznajomości kandydata przez poł Kraju i mnie. Udało się 10/10.

 249. Taki z Wielkopolski prezydent Wwy to by awarię Czajki w 2 godziny naprawił, tacy oni są w Wielkopolsce, no…

 250. maciek.g
  22 listopada o godz. 12:31,
  Słusznie, „zamach na wiarę” – to może być – niestety – czynnik mobilizujący, działający ponad podziałami, ale najbliższe sondaże pokażą, jaka jest sytuacja.

 251. A poprzednika Jaśkowicza na stanowisku prezydenta Poznania to znam z wojska – podchorąży Grobelny. Dobry żołnierz był i długo potem prezydiował w Poznaniu.

 252. żabka konająca
  22 listopada o godz. 4:06

  Ja obstaję przy swoim…tylko pani Kidawa-Błońska.
  PS. Potwierdzam…na jesienną chandrę najlepszy Mr.Leonard Cohen.

 253. teo
  21 listopada o godz. 22:22
  Ten sam pracodawca o którym wyżej wspomniałem płacił potężne kwoty z tytułu VAT i akcyzy i mimo zatrudniania dobrego prawnika nie dawało się tego uniknąć

 254. No pewnie że Kidawa pozostaje faworytką prawyborów, przecież to chyba 1200 działaczy PO będzie wybierać (a nie paru internautów ateistów z PO)

 255. Piotr II
  22 listopada o godz. 14:00

  „Ja obstaję przy swoim…tylko pani Kidawa-Błońska”.

  Tylko margaryna mleczna przeciw ciąży jest skuteczna. 🙂

 256. Elektorat PO jest w ogromnej większości katolicki.

  Tylko Wiosna – wg badań sprzed pół roku – jako jedyna partia miała przewagę ateistów wśród swoich wyborców – 60%

 257. satrustequi
  22 listopada o godz. 14:03

  Żarty żartami, ale też uważam, że dla PO pani Kidawa-Błońska jest najlepsza, ever.
  Jest tylko jeden szkopuł, jaki będzie w jej przypadku feminatyw od „mąż stanu”?
  Może Bar Norte podpowie?

 258. Kobieta stanu Mauro.

 259. satrustequi
  22 listopada o godz. 14:06

  „Tylko Wiosna – wg badań sprzed pół roku – jako jedyna partia miała przewagę ateistów wśród swoich wyborców – 60%”.

  Do czego to prowadzi ateizm.

 260. satrustequi
  22 listopada o godz. 14:09

  „Kobieta stanu Mauro”.

  Bingo. Faktycznie, pani Kidawa jest zgrabną kobietą, feministyki zazdroszczą.

 261. Logika podpowiada „żona stanu” Tak sobie myślę o abstrakcjach jak o.Rydzyk bezdzietny.

 262. Chyba że stan rozumiemy inaczej. Przed marksizmem, który upowszechił pojęcie klas społecznych, dzieliliśmy się na stany. Pani Kidawa to byłby chyba stan szlachecki, etosowy.

 263. Mauro 14:11

  Jest, jest. Rzeczywiscie polska Sofia Loren. Gdyby 10 lat temu startowała to miałaby nawet dodatkowo elektorat liryczny:)

 264. Jako infantylny staruszek wrócę do swojej linii przewodniej.
  Główni winowajcy nie staną przed polskim Trybunałem Stanu, bo prawo kanoniczne jest ponad prawem stanowionym przez świeckich.

  Wynikami głosowań przez ostatnie lata kieruje pieniądz i zmęczenie uczniów ściskiem i bylejakością nauczania.

  Pieniądz ma bessę.
  A inwestorzy USA chcą mniej płacić za polską miedź.

  A tu w kółko szetyna i inna żywina.

  Gdy proboszczowie zaczną niedojadać to z ambon będzie odczytywany list pasterski głoszący, że nasi bracia na urzędach niedbale słuchali Głosu Pańskiego i powinni odpocząć w eremach.

  Czy nie lepiej jest obejrzeć taniec w starym stylu bez tego politycznego zacietrzewienia?

  https://www.youtube.com/watch?v=d1J3NLNWAPU

 265. ps. Do tego katoliczka jak Sofia Loren

 266. tejot
  22 listopada o godz. 13:38

  Nie przejmuj się różnicą zdań między prokuraturą a podkomisją, to naturalne wśród ludzi myślących. Tu-154-102 po 10 kwietnia 2010 nigdy już nie woził żadnych pasażerów, także dlatego, że nie było chętnych; aż taka dawka adrenaliny nie była politykom potrzebna. Twoje żale nad Tu-154-102 mają więc podejrzany kontekst. Już chyba wiesz, że popełniliście błąd, bo trzeba było ten bliźniaczy egzemplarz natychmiast po katastrofie sprzedać, najlepiej Rosji.

 267. guzdra
  22 listopada o godz. 14:21

  Starcza depresja?

 268. Prezydent nie ma takiej prerogatywy, żeby nie przyjmować przysięgi od nominowanych przez Sejm kandydatów do TK. Nie miał wtedy i nie ma teraz. Do TK nie skieruje zapytania, bo naruszenie limitu wieku nie łamie konstytucji. Bez znaczenia czy przyjmie ich przysięgę. Tych dwoje będzie kiedyś łatwo usunąć z TK, razem z Przybłędską, którą też wybrano z naruszeniem prawa.

 269. Ja uważam, że jeśli MKB chce tej prezydentury, to niech o nią zawalczy. Niech pokaże że ma wizję, plan i przede wszystkim ambicję. Namaszczenie przez wodza nie wystarczy.
  Jeśli pojedynek z JJ wygra zasłużenie, to ją to wzmocni. Jeśli przegra ale wygra, zostanie niesmak i niechęć. Wtedy wielu zawiedzionych odda głosy albo na WKK albo na kandydata lewicy w pierwszej turze. Mam nadzieję że platforma to wie.

  Co do kandydata lewicy, Zandberga szkoda na prezydenta, za młody i ambitny na pilnowanie żyrandola. Pewnie potraktowałby te wybory jako platformę do propagowania lewicowych poglądów, bo szans dużych nie ma. Ale nie tacy „bez szans” wygrywali. Może JJ powinien był być kandydatem lewicy. Trochę szkoda.

 270. Mauro Rossi,
  no faktycznie, gdyby MKB chociaż taką pelerynkę miała, to miałaby szanse wyglądać jak Twój mąż stanu. Widać nie ma takiej zmyślnej pelerynki i czapeczki do niej właściwie dobranej.

 271. Ta analiza jest ciekawa
  https://oko.press/wnuczka-kontra-bokser-kidawa-blonska-i-jaskowiak-o-nominacje-platformy/
  Niestety autor nie zauważa że najskuteczniej Jaśkowiaka można atakować podkreślając jego ateizm i stosunek do kościła.
  wspomniano tylko
  „Jaśkowiak w Poznaniu poszedł na ostre zwarcie z Kościołem – zlecił raport na temat finansowych relacji miasta i Kurii, postawił weto wobec planu budowy na Jeziorem Malta Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa (tzw. Pomnika Wdzięczności).”

 272. Skoro ręka podniesiona na KK ma być …to czym głosować. Parafrazując polityczny nacisk rządzących na wyborczych fellachów wpatrzonych w kapłanów,z którymi i faraon Zelnik przegrał. Tak sobie myślę,że nawrócenie elektoratu na świeckość państwa tylko z okazji wyborów to marzenie ściętej głowy. Ale pomarzyć można…

 273. Bar Norte
  22 listopada o godz. 0:07

  Mauro Rossi „Ale dlaczego lewica głosuje przeciw emerytom?”
  „A dlaczego PiS głosuje przeciwko niepełnosprawnym? Czemu zabiera im pieniądze”?

  PiS zabiera, bo jak wiadomo jest zły, prawicowy, antyspołeczny, ale lewica jest dobra, a mimo to zabiera emerytom i rencistom. Jak to zrozumieć?

 274. jobrave
  22 listopada o godz. 11:27

  „Prawybory mają wyłonić jedynego kandydata na prezydenta z ramienia KO i ten, którego zaakceptuje większość, stanie do walki z Dudą. Ja jestem za Jaśkowiakiem z tych samych powodów”.

  Ok. jestem za prawyborami w PO, ale niech oni POważnie POwalczą ze sobą, może jakaś walka na przecieki, haki (mile widziane ― w imię prawdy), prowokacje, etc., a może na koniec debata w TVN?

 275. zetus1 do żabka konająca,jobrave, Bar Norte

  „Tu nie ma nic odkrywczego – bo w historii zawsze tak było i jest, że ci przy władzy chcą zabrać tym co nie są przy władzy, a usprawiedliwienie zawsze się znajdzie. (…)
  Nicht neues im Westen.”

  Własnie o to mi chodziło w rozważaniach nocnych – RP a „kwestia burska”.

 276. Mauro Rossi z 14,57

  Raczej liczyłem na obszerny wywód o „postkomunistycznych niepełnosprawnych” i „antykomunistycznych emerytach”.

  Czuję się zawiedziony.

 277. stasieku
  22 listopada o godz. 12:01

  „Jarek zawsze napada na najgroźniejszego wg swoich badań. Co MR przyniesie na EP”?

  Na tym polega taktyka walki w samoobronie. Jeśli napadnie cię trzech oprychów to albo staniesz się ich ofiarą albo przezwyciężając panikę pierwszy zaatakujesz tego, który wygląda na najsilniejszego. Jeśli zrobisz to skutecznie, a z zaskoczenia masz szansę, wówczas pozostali zwątpią.

  Jaśkowiak nie jest poważnym kandydatem, choć niektórym się taki wydaje, ale tylko dlatego, że oni żyją w swoim zamkniętym świecie, innego nie znają. Cała aktywność Anty-Pisa sprowadza się do oczekiwania na męża opatrznościowego, który jak mesjasz pojawi się i wyzwoli swych wyznawców z opresji Pisa. Wybitne jednostki mogą pojawić się jeśli istnieje społeczne zapotrzebowanie (heglowski duch dziejów), ale jak widać teraz zapotrzebowanie takiego nie ma. Jedynym, który ostatnio się wam objawił to Borysa Budki. Religijnie rzecz ujmująć, jak Kuba Bogu tak na Kubie Boga nie ma i jest nędza.

  „Wróciłem do koja, ale smartfon jest w TOKFM a tam upiorny red. Wołek”.

  On teraz wasz, cały wasz, łacznie z ryngrafem ― do bólu. Już dawno powinieneś się przyzwyczaić.

 278. Z uniesionego przez Muzę Gadka @Mauro Rossi tyle się teraz wylewa, jakby podniesienie się poziomu oceanów już się dokonało i trzeba gwałtownie ewakuować Żuławy. Każdą depresję on zaleje.

  Takie typy łatwo instynktownie dopływają do wierszówki, a karmionemu przez wylewnego koledze @Bar Norte zalecam przenieść się z Dolnego na Górny Śląsk.

 279. Są z pewnością ludzie co lubią czytać długie powieści w których zawikłane dzieje bohatera na ogół źle się kończą, ja natomiast należę do tych co wolą krótkie opowiadania ze szczęśliwą puentą.
  Wróciliśmy z księgarni z torbą książek. Aby dzisiaj moje było na wierzchu wybrałem dwie: „100 PAŃSTW 5000 POMYSŁÓW” wznowienie z 2011 roku, oraz „Opowiadania bizarne” Olgi Tokarczuk. Razem 100 złotych
  Na 100 państw wystarczy 5 minut, opowiadaniom muszę poświęcić dzisiejszy wieczór. Pierwsze opowiadanie czyta się 3 minuty i to jest zachęcające

 280. Bar Norte
  22 listopada o godz. 15:03

  „Czuję się zawiedziony”.

  Zandbergiem, Czarzastym i Biedroniem? Ja nie. Oni sa na swoją miarę.

 281. @jobrave
  Lewy kiedys proponowal aby dac biedaczce spokojnie wreszcie skonac, alemnie jej troche zal. Widac dawanie upustu swojej frustracji z powodu odrzucenia to juz organiczna koniecznosc. Ona wrecz musi przetrwac jakos na tym blogu,bo to pewno jedyny jej kontakt z ludzmi. Ale z drugiej strony nie powinno sie pozwalac na publiczne szerzenie oszczerstw , insynuacje i zwykle lgarstwa na temat bogu ducha winnych ludzi za co co prawda bezceremonialnie ale calkiem slusznie wproszono ja z LA raz na zawsze. Teraz przyjela strategie – nie wazne co mowia byleby mowili. Mnie to juz zreszta nudzi, bo co tam bede sie jakas durna baba zajmowac. W koncu ani mnie to ziebi ani grzeje.
  Ubawil mnie „czerwony carat”. Ja TV nie ogladam ale czegos takiego to by diabel w goraczce nie wymyslil. Pozdrowko.

 282. Mauro Rossi

  „feminatyw od „mąż stanu”?”

  W tym przypadku feminatywy nie wchodzą w grę.
  Mąż stanu oznacza męza racji stanu (interesu władzy). Chodzi o metaforycznie wyrażony związek małżeński owego męza z jego żoną czyli racją stanu.

  Biorąc pod uwagę przemiany obyczajowe jak i powszechną i zagwarantowaną prawnie równość małżeńską w przypadku polityczki można mówić o „żonie stanu”. Znaczy żonie racji stanu.

 283. Mauro Rossi 22 listopada o godz. 15:04 do stasieku – Religijnie rzecz ujmująć, jak Kuba Bogu tak na Kubie Boga nie ma i …

  dlatego na Kubie o kilka lat żyje się dłużej niż w Polsce a nawet dłużej o pół roku niż w USA.

  Tak Mauro, im więcej religii tym krócej się żyje.

 284. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 14:21
  tejot
  22 listopada o godz. 13:38

  Nie przejmuj się różnicą zdań między prokuraturą a podkomisją, to naturalne wśród ludzi myślących. Tu-154-102 po 10 kwietnia 2010 nigdy już nie woził żadnych pasażerów, także dlatego, że nie było chętnych; aż taka dawka adrenaliny nie była politykom potrzebna. Twoje żale nad Tu-154-102 mają więc podejrzany kontekst. Już chyba wiesz, że popełniliście błąd, bo trzeba było ten bliźniaczy egzemplarz natychmiast po katastrofie sprzedać, najlepiej Rosji.

  Mój komentarz
  Rossi jak zwykle – nie na temat. Nic o komunikacie Krajowej Prokuratury, w którym zawarte było następujace stwierdzenie:
  „przeprowadzona inwentaryzacja przez komisję techniczną wykazała, iż doszło do uszkodzenia krytycznych elementów siłowych konstrukcji płatowca, spowodowanych badawczą działalnością Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego”.

  Prokuratura Krajowa stwierdziła oficjalnie, że specjaliści z Podkomisji Smoleńskiej Macierewicza przy okazji swoich badań uszkodzili samolot Tu-154M nr 102.
  Tacy to specjaliści. Od pękających parówek. Dopuścić ich do badań i nieszczęście gotowe.

  Rossi jako prawidłowo uformowany propagandzista PiSowski nazywa doniosłą decyzję prokuratury ratującą samolot Tu-154 M 102 przed dewastacją, „różnicą zdań”. Elegancja Francja.
  Pzdr, TJ

 285. Oborowa,
  nie szwadronuj tak bardzo, bo w dziedzinie łgarstwa, insynuacji i oszczerstw jesteś w ścisłej czołówce, i to przed żabką.

 286. …ale za Rossim.

 287. @Adam100 & Co

  Mam dowód na to, że Jacek Jaśkowiak jest właściwym kandydatem, a to dlatego ze MR uważa, że „Jaśkowiak nie jest poważnym kandydatem”. Hurra!

 288. Prezydent Warszawy rozważa zamknięcie centrum miasta dla samochodów.

  Doskonale! Eliminować smród smogowy jak tylko się da.

 289. stasieku
  22 listopada o godz. 12:04

  @jobrave
  I przestać bredzić o Trybunale Stanu

  (głosowanie w sprawie wybory sędziów TS, stenogram)

  „Czy wszyscy posłowie są już gotowi do przeprowadzenia głosowania? Proszę sprawdzić, czy wszystkie karty działają, czy światełka się nie świecą

  — pytała Witek posłów.

  Wszystko działa? Przechodzimy wobec tego do głosowania (…). Proszę obecnie panie i panów posłów o podejmowanie decyzji w sprawie wyboru posłów członków Krajowej Rady Sądownictwa

  — oświadczyła chwilę później marszałek.

  W stenogramie pojawia się „głos z sali” mówiący: „Nie działa”.

  Proszę państwa, u kogo nie działa czytnik?

  — pytała marszałek Witek.

  Czy u kogoś z państwa jeszcze nie działa karta? Działa. Proszę państwa, nie może być tak, że u jednych działa, a u innych nie działa. Działa?

  — dopytywała Witek.

  W stenogramie czytamy, że z sali pojawiają się głosy: „Działa, działa”.

  Proszę państwa, ja widzę, że nowi posłowie mają problemy z głosowaniem w czytniku, chociaż nie tylko nowi… Nie ma problemów?

  — pyta dalej marszałek Witek. Na to odzywa się szef klubu KO Borys Budka:

  Nie, my nie mamy.

  Jest problem?

  — dopytuje Witek. Z sali pojawiają się głosy, że „jest problem” i „nie działa”.

  Kto ma problem?

  — pyta marszałek.

  Możemy jeszcze raz?

  — mówił głos z sali.

  Nie ma nowych maszynek

  — kolejny głos z sali. Jak czytamy w stenogramie kolejny głos z sali mówi: „Prezes ma”.

  Dobrze. Proszę państwa, w takim razie, jeżeli nie działają, mogę anulować to głosowanie, powtórzyć

  — oświadcza Witek. Na co z sali ktoś mówi: „Tak, anulować”. Inny głos stwierdza: „Nie”.

  Następnie pojawia się głos z sali. Jeden z posłów zwraca się do Witek, że nie może być tak, że jednym działa, a drugim nie działa.

  Pytam właśnie, czy jednym działa, a drugim nie działa

  — odpowiada marszałek.

  Kolejny głos z sali stwierdza:

  Pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy. Za dużo osób po prostu jest. Naprawdę.

  Proszę państwa, jest prośba posłów Platformy Obywatelskiej… I tu, że państwo, że nie działa i że państwo…

  — mówiła Witek.

  Ze stenogramu wynika, że sali padają głosy: „Działa. Działa” oraz „Wszystkim działa”.

  Pani poseł przed chwileczką od państwa była z taką samą prośbą

  — mówiła Witek.

  Ale już działa

  — mówi głos z sali.

  W tym momencie część posłów skanduje: „Wyniki, wyniki, wyniki”. Z kolei marszałek Witek informuje, że decyzję o tym, czy dokonać reasumpcji głosowania, można podjąć gdy wniosek złoży 30 posłów. Dodaje, że za chwilę w sprawie głosowania zarządzi przerwę i Konwent Seniorów.

  Więc czekam na wniosek 30 posłów chcących dokonać reasumpcji głosowania

  — mówi.

  Część posłów – jak czytamy w stenogramie – uderza w pulpity i skanduje: „Wyniki! Wyniki! Wyniki!”.

  Proszę państwa, zgodnie z decyzją marszałka anuluję to głosowanie na prośbę posłów, na prośbę posłów opozycji

  — oświadcza marszałek Witek co skutkuje okrzykami z sali: „Skandal!” oraz „Hańba!”, „Dyktatura!”.

  Następnie zostało przeprowadzone powtórne głosowanie, w którym wybrano czterech posłów PiS do KRS. Powtórzenie głosowania wywołało oburzenie posłów opozycji, którzy krzyczeli: Fałszerze, Skandal oraz Hańba.

  Ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania ogłoszę krótką przerwę i zwołam konwent seniorów

  — mówiła Witek po ogłoszeniu wyników.

  Jak dodała, że na pytanie na jakiej podstawie anulowała głosowanie powiedziała, że na takiej samej jak poprzednie, gdy poseł Borys Budka stwierdził, że nie działa mu karta do głosowania”.

 290. @Gnojowy
  Ty znowu spod drzewa sie zerwales. Z oka nie mozna cie spuscic. Wal wreszcie tym durnym lbem w pien, bo oprocz prostactwa nic z niego sie nie wyleglo. Z kumkajaca jestes wszak mocno zaprzyjazniony choc zdaje sie, ze zaczyna cos sie psuc w waszym zwiazku.Nie martw sie, wspolna nienawisc do mnie was znowu polaczy. Zabka zaraz sie odezwie do ciebie
  i pokochacie sie na nowo. Ale cwiczen nie zaniedbuj!

 291. @gnojowy
  Nieszczescia chodza parami.

 292. tejot
  22 listopada o godz. 15:17

  „Rossi jako prawidłowo uformowany propagandzista PiSowski nazywa doniosłą decyzję prokuratury ratującą samolot Tu-154 M 102 przed dewastacją, „różnicą zdań”.

  Ten samolot i tak nigdy i nigdzie już nie poleci, więc nie czas żałować róż (gdy płoną komitety partyjne). 🙂

  Podkomisja MON działała realistycznie.

 293. Mauro Rossi,
  znowu kręcisz krętaczu. Sekretarz wyraźnie i głośno informował Elżbietę W., że wszyscy obecni zagłosowali. Szkoda że wasz elektorat nie widzi tych podłych i przestępczych chwytów.

 294. satrustequi
  22 listopada o godz. 15:40

  „Prezydent Warszawy rozważa zamknięcie centrum miasta dla samochodów”.

  Warszawskich lemingów to nie ruszy, oni podrużują samochodami na trasie Lemingrad – Mordor, a to jest poza centrum stolicy. Tym spsosbem Trzaskowski zyska jeszcze na popularności, już i tak jest na tyle obiecujący, że powinien włączyć się do walki o prezydenturę. Triumwirat Jaśkowiak-Kidawa-Trzaskowski zwycięstwo ma w kieszeni, musi tylko przekroczyć Rubikon i stoczyć malutką wojnę domową. 🙂

 295. legat
  22 listopada o godz. 16:01

  Sekretarz swoje, a głosujący posłowie swoje. Ja też bym wierzył głosującym.

 296. @swoja droga to ciekawe, ze kiedy tylko kichne na blogu natychmiast pojawia sie @gnojowy i jego idolka zeby mi powiedziec, ze sa , czuwaja, a jakze, stroze moralnosci i przyzwoitosci blogowej. Poza tym @gnojowego na blogu nie widac i nie slychac, bo oprocz obrzucania gnojem innych, nie ma nic do powiedzenia. Za to jego idolka nadrabia za dwoje. Wstydz sie @gnojowy, taki duzy chlopczyk i taki swintuszek.

 297. tejot
  22 listopada o godz. 15:17

  „Rossi jako prawidłowo uformowany propagandzista PiSowski nazywa doniosłą decyzję prokuratury ratującą samolot Tu-154 M 102 przed dewastacją, „różnicą zdań”.

  Ten samolot i tak nigdy i nigdzie już nie poleci, więc nie czas żałować róż (gdy płoną komitety partyjne). 🙂

  Podkomisja MON działała realistycznie.

 298. izabella
  22 listopada o godz. 14:23

  Prezydent nie ma takiej prerogatywy, żeby nie przyjmować przysięgi od nominowanych przez Sejm kandydatów do TK. Nie miał wtedy i nie ma teraz. Do TK nie skieruje zapytania, bo naruszenie limitu wieku nie łamie konstytucji. Bez znaczenia czy przyjmie ich przysięgę. Tych dwoje będzie kiedyś łatwo usunąć z TK, razem z Przybłędską, którą też wybrano z naruszeniem prawa.
  _____________________________________________
  I, co z tego, że nie ma, i co z tego, że to, czy przyjmie, czy nie, nie będzie miało skutków prawnych, liczyć się będzie wydźwięk propagandowy – ewentualne nieprzyjęcie świadczyć będzie o tym, że Dudas nie chodzi na pasku PiS, a po wyborach prezydenckich zmieni zdanie. Już raz nabrał ludzi na swoją niezależność.
  A tu o tym, jak ważył sobie prerogatywy lub ich brak.
  https://wsensie.pl/polska/10033-duda-odmawia-nie-przyjmie-slubowania-3-sedziow-tk-sprawa-zamknieta

 299. legat
  22 listopada o godz. 15:16
  „ … na Kubie o kilka lat żyje się dłużej niż w Polsce a nawet dłużej o pół roku niż w USA”.

  Mają obdrapane budynki i dziurawe dachy przez co żyją dłużej ― cały czas oddychają świeżym powietrzem. Jak pijaczki przed sklepem z piwem. Cały dzień na nogach i oddychanie pełną piersią (to ćwiczenia oddechowe, prawie jak w tai-chi), co najwyraźniej trzyma ich przy życiu. 🙂

 300. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 15:52,
  Uważam, że ten stenogram został sfałszowany.

 301. Bar Norte

  JJ-23 byl w mlodosci ministrantem,
  a potem naturalna koleja rzeczy pracowal dla organizacji Kulczyka.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Jaśkowiak

 302. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 15:04

  stasieku
  22 listopada o godz. 12:01

  „Jarek zawsze napada na najgroźniejszego wg swoich badań. Co MR przyniesie na EP”?

  Na tym polega taktyka walki w samoobronie. Jeśli napadnie cię trzech oprychów to albo staniesz się ich ofiarą albo przezwyciężając panikę pierwszy zaatakujesz tego, który wygląda na najsilniejszego. Jeśli zrobisz to skutecznie, a z zaskoczenia masz szansę, wówczas pozostali zwątpią.

  Jaśkowiak nie jest poważnym kandydatem, choć niektórym się taki wydaje […]”.
  ______________________________________
  Czyli zdaniem Prezesa Jaśkowiak jest najgroźniejszy, a przynajmniej takim się jawi w jego oczach. A Ty ocenę Prezesa podważasz i twierdzisz, że jemu się tylko tak wydaje. Chyba się trochę zagalopowałeś, może napisz – na wszelki wypadek – że to był „skrót myślowy”, albo że „wyrwane z kontekstu”, bo w przeciwnym razie możesz zostać zesłany do „Głosu Radzynia” albo „Życia Gruszczyny”. 🙂

 303. jobrave
  22 listopada o godz. 16:13

  „Prezydent nie ma takiej prerogatywy, żeby nie przyjmować przysięgi od nominowanych przez Sejm kandydatów do TK”.

  Oszczędnie gospodarujesz prawniczą wiedzą. W ustawie o TK z 22 lipca 2016 roku jest zapis mówiący, że jeśli kandydat na sędziego TK odmówi złożenia przysięgi przed prezydentem oznacza to zrzeczenie się funkcji sędziego TK. A więc złożenie przysięgi przed prezydentem nie jest automatem, nawet z punktu widzenia kandydata na sędziego TK. Może on przysięgę złożyć, ale też może się rozmyślić. Konstytucyjne uprawnienia prezydenta nie mogą być mniejsze. Żaden akt prawny nie mówi o tym, że prezydent musi odebrać przysięgę, ale jeśli to zrobi powinien mieć solidne argumenty (np. wystąpienie deliktu prawnego ) ponieważ stoi na straży konstytucji. Porównaj to z odrzuceniem prezydenckiego weta przez Sejm. Jeśli Sejm zbierze dostateczną większość i odrzuci prezydenckie weto wówczas prezydent MUSI podpisać ustawę. Jeśli więc prezydent coś musi zrobić, jak w tym ostatnim przypadku, jest to wyraźne zaznaczone w konstytucji.

 304. legat
  22 listopada o godz. 12:04

  „Jobrave, na początek zobaczymy, czy wbrew pisowskiej ustawie Adrian przyjmie przysięgę od Pawłowicz i Piotrowicza, czyli emerytów 67 letnich”.

  Oczywiście, że przyjmie → patrz ustawa z 22 lipca 2016 o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. poz. 1157). Mylicie ustawę o TK z ustawą o ustroju sądów powszechnych.

 305. Mąż stanu po angielsku – a oni mają większe doświadczenie w tych sprawach – to zdaje się statesman. Nie stateshusband. Jeśli u nas wywodzi się rzecz od małżeństwa to warto by może przestać. To jest człowiek stanu. Statesman. Stateswoman.

 306. jobrave
  22 listopada o godz. 16:29

  Zasłona dymna. Wytyczne zachwalać MKB bo przed Jaśkowiakiem mają obawy. Sam zobacz u góry.

 307. Mauro Rossi 22 listopada o godz. 16:14 cytując mnie: -„ … na Kubie o kilka lat żyje się dłużej niż w Polsce a nawet dłużej o pół roku niż w USA”.

  uzasadnia ten stan: –Mają obdrapane budynki i dziurawe dachy przez co żyją dłużej ― cały czas oddychają świeżym powietrzem. Jak pijaczki przed sklepem z piwem. Cały dzień na nogach i oddychanie pełną piersią (to ćwiczenia oddechowe, prawie jak w tai-chi), co najwyraźniej trzyma ich przy życiu.

  Mauro,
  nie nie, oni dbają o kolana, nie klęczą jak głupi jacyś prowokując stan zapalny stawów kolanowych (patr prezes), nie całują jakiejś brudnej szmaty po wyznaniu grzechów i nie moczą paluchów w zbiornikach pełnych escherichia coli i nie mażą tym po twarzy. Taka sytuacja, niestety.

 308. ps. Mąż to dawniej był facet, nie że koniecznie facet z obrączką jak teraz.

 309. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 15:56
  tejot
  22 listopada o godz. 15:17

  „Rossi jako prawidłowo uformowany propagandzista PiSowski nazywa doniosłą decyzję prokuratury ratującą samolot Tu-154 M 102 przed dewastacją, „różnicą zdań”.

  Ten samolot i tak nigdy i nigdzie już nie poleci, więc nie czas żałować róż (gdy płoną komitety partyjne).
  Podkomisja MON działała realistycznie.

  Mój komentarz
  Jak zwykle Rossi nie na temat.
  Prokuratura Krajowa stwierdziła:
  ” przeprowadzona inwentaryzacja przez komisję techniczną wykazała, iż doszło do uszkodzenia krytycznych elementów siłowych konstrukcji płatowca, spowodowanych badawczą działalnością Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego”.
  Prokuratura Krajowa stwierdziła oficjalnie, że specjaliści z Podkomisji Smoleńskiej Macierewicza przy okazji swoich badań uszkodzili samolot Tu-154M nr 102.

  A Rossi, o tym, że tym samolotem i tak nikt nie latał.

  Nie w tym rzecz, czy tym samolotem ktoś latał, czy nie. Sedno komunikatu Prokuratury Krajowej (nadzorowanej przez towarzysza Zdzisława) leży w tym, że specjaliści, można domniemywać, że specjaliści Macierewicza od lotnictwa (skoro zostali powołania do tak odpowiedzialnej komisji państwowej, jak Podkomisja Smoleńska, to musieli być najlepsi), ci wybitni specjaliści okazali się psujami, lewusami i partaczami, takimi, którzy do czego się nie dotkną, to spieprzą, a potem się tłumaczą, że tak miało być.
  Komunikat Prokuratury pokazał jacy ci specjaliści z podkomisji Macierewicza są.
  Pzdr, TJ

 310. jobrave
  22 listopada o godz. 16:29

  „Czyli zdaniem Prezesa Jaśkowiak jest najgroźniejszy”.

  Nie mam pojęcia co o tym sądzi Kaczyński, możliwe że uważa go za potencjalnie szkodliwego i niesamodzielnego. To kolejny królik z kapelusza establishmentu III RP.

 311. Ukraina gotowa jest zawiesić tranzyt gazu. Tak sobie myślę a wcześniej postawili świat na nogi z bronią bo rura jak kroplówka trzyma ich przy życiu. Do rzyci życie bez rury…a jednak wystarczy chcieć…życiowo widzieć sąsiedzką sprawę…

 312. Z drugiej strony, wersja zaślubiony, poślubiony z państwem, czy państwu, ma swój urok. Leciutko premiuje kawalerów:)

 313. @gnojowy
  gdybys mial 1/3 inteligencjii Rossiego to bys sobie to kazal wykuc zlotymi literami na nagrobku. Tymczasem jestes tylko malym, glupawym pinopkiem, ktory stara sie za wszelka cene blysnac jakims dowcipem koszarowym. Nie zauwazyles nigdy jak bardzo jestes pospolity, taki typowy Seba osiedlowy. W kucki pod blokiem siadujesz i probujesz zaimponowac okolicznej menelni. Co ty wlascie tutaj robisz facet, bo jeszcze ani razu nie napisales czegos z sensem. Wychodzi na to, ze jedynym powodem twojego bywania na blogu jestem ja. Co mi bynajmniej nie schlebia ale i nie przeszkadza skoro juz musisz miec jakis pretekst do wyrzygiwania swojej frustracji zyciowej. Jestes oblesny i budzisz wstret. Z Mauro ani sie nie zgadzam ani za nim nie przepadam, ale nie odmawiam mu inteligencji, ktora nawet nie bije cie na glowe. To po prostu zupelnie inny poziom, do ktorego ani w tym ani nawet w przyszlym zyciu nie dorosniesz. Nie ta liga koles. I to wlasnie budzi w tobie taka wsciekla nienawisc, swiadomosc wlasnej malosci i zazdrosc.
  Tak, tak Seba. Taki wlasnie jestes. Malostkowy, zawistny, ograniczony.
  „Lotnosc cegly i pretensje do miana Pegaza.” Nie bede sobie z ciebie dalej kpic, bo na to trzeba sobie u mnie zasluzyc.

 314. legat
  22 listopada o godz. 16:32

  „ … oni dbają o kolana, nie klęczą jak głupi jacyś prowokując stan zapalny stawów kolanowych (…)”.

  Oj tam, kręgosłupy ich bolą od noszenia na rękach Fidela i Raula Castro.

  „ … nie moczą paluchów w zbiornikach pełnych escherichia coli …”.

  A masz ty pojęcie ile bakterii escherichia coli (bytuje w układnie wydalniczym człowieka) po awarii oczyszczalni Czajka popłynęło w g***nie z Warszawy do Gdańska w ramach „Polski samorządnej” kontestującej pisowskie władze centralne? Tym się przejmuj. Jako ateiście woda świecona niczym ci nie grozi, chyba ze wypędzeniem szatana.
  Bardzo byś to przeżył? 🙂

 315. kooperatywaMondragon z godz. 16:26

  Jan Kulczyk współpracował z wieloma, dalekosięznie obstawiał wiele politycznych opcji i związanych z nimi scenariuszy. Przecież współpracował również z Morawieckim gdy ten jeszcze nie był premierem.

  To dobrze, ze miał rękę do ambitnych polityków, świadczy o jego fachowosci biznesowej.

 316. tejot
  22 listopada o godz. 16:34

  „ … ci wybitni specjaliści okazali się psujami, lewusami i partaczami, takimi, którzy do czego się nie dotkną, to spieprzą, a potem się tłumaczą, że tak miało być”.

  Oni rozebrali ten samolot, który i tak nigdy latał nie będzie, żeby go zeskanować i zrobić komputerowy model 3D, a symulacje zrobione w USA pokażą co samolot mógł zrobić, a czego na pewno nie mógł. Lasek bardzo się zdziwi. Ot, typowy spór kompetencyjny. Jeśli chcielibyście ten samolot po zdobyciu w przyszłości władzy wstawić do zbudowanego muzeum przyjaźni polsko-radzieckiej to już nie da rady, więc rozumiem wasz ból.

 317. satrustequi

  „Z drugiej strony, wersja zaślubiony, poślubiony z państwem, czy państwu, ma swój urok.”

  Racja stanu to po prostu interes władzy. W rozumieniu „zaślubiony” z interesem władzy jednak „mąż stanu” traci urok.

 318. Bar Norte
  22 listopada o godz. 16:51

  ” Przecież współpracował również z Morawieckim gdy ten jeszcze nie był premierem”.

  Bar Norte jako młot na krajową burżuazję jesteś nie do podrobienia. Tylko dlaczego mniej ci przeszkadza J. Kulczyk, który podobno nie żyje?

 319. Mauro Rossi,
  kiedyś taki cudak-szaman mnie znienacka pokropił i nie dość, że niczego nie wypędził, to mnie wpędził w kłopoty, bo moja dotąd gładka skóra pokryła się wysypką.
  Alergia jakaś czy co?
  A „szatanów czynnych” to sobie na ławach sejmowych PiSu poszukaj. Jak będziesz miał trudności w znalezieniu, to zadzwoń do Banasia, on Ci pomoże znaleźć.

 320. Bar Norte

  Mąż stanu używany jest u nas chyba wyjątkowo i uroczyście, dotyczy najwybitniejszych państwowców polskich. Mąż stanu – wybitny państwowiec. Interes państwa.

 321. jobrave
  22 listopada o godz. 16:17

  „Uważam, że ten stenogram został sfałszowany”.

  A ja uważam, że jobrave nie jest prawdziy.

 322. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 16:30

  Mój komentarz
  Rossi prawniczo się rozpędził i zaliczył do konstytucyjnych prerogatyw prezydenta odmówienie złożenia przysięgi przez kandydata na sędziego TK.
  Rossi, coś z logiką nie tak.
  Idziesz na rympał z wyjaśnieniami.
  Odmowa złożenia przysięgi, to jest co innego niż odmowa przyjęcia przysięgi. Kapewu?
  Odmowa przyjęcia przysięgi od kandydata na sędziego TK, to złamanie konstytucji przez prezydenta. Odmowa złożenia przysięgi, to prawo kandydata do TK zapisane w konstytucji.

  Poza tym Rossi leciutko podszlifował konstytucję i napisał:
  „Jeśli Sejm zbierze dostateczną większość i odrzuci prezydenckie weto wówczas prezydent MUSI podpisać ustawę.?

  Nieprawda, w konstytucji nie ma słowa „musi” w przypadku podpisywania przez prezydenta ustawy oddalonej przez prezydenta i ponownie uchwalonej (większością 3/5) przez parlament.

  Rossi, nie czaruj blogowiczów. W konstytucji jeśli chodzi o podpisywanie ustaw i wiele różnych obowiązków prezydenta, nie jest używane słowo „musi”. Są używane zwroty typu prezydent podpisuje, prezydent odbiera przysięgę, itp.
  W konstytucji oznacza to, że ma obowiązek tego dokonać (jeśli konstytucja nie wymienia innych rozwiązań).
  Pzdr, TJ

 323. Marszałek Grodzki z tych palców ułożonych w victory sign na mównicy przypomina męża stanu premiera Mazowieckiego, także z wyglądu i retoryki.

 324. Ktoś zwrócił uwagę że marszałek Grodzki naśladował premiera Mazowieckiego na mównicy AD 1989, tymi palcami?

 325. Siła Spokoju, pamiętacie

 326. Ktoś tu nawet pisał tydzień temu, że to Grodzki wygra te wybory prezydenckie……

 327. satrustequi

  „Mąż stanu używany jest u nas chyba wyjątkowo i uroczyście, dotyczy najwybitniejszych państwowców polskich. Mąż stanu – wybitny państwowiec. Interes państwa.”

  „Interes państwa” jest zarazem interesem władzy. To, że władza swój polityczny interes nagminnie określa jako „interes państwa”, że ten interes równie nagminnie nazywa „racją stanu” a siebie w sensie personalnym kreuje jako zbiór „mężów stanu” wynika tylko z jej wyżej wspomnianego politycznego interesu. Po prostu w jej interesie, z rozmaitych przyczyn, jest by ją traktowano tak jak to ująłeś.

 328. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 16:55
  tejot
  22 listopada o godz. 16:34
  „ … ci wybitni specjaliści okazali się psujami, lewusami i partaczami, takimi, którzy do czego się nie dotkną, to spieprzą, a potem się tłumaczą, że tak miało być”.
  Oni rozebrali ten samolot, który i tak nigdy latał nie będzie, żeby go zeskanować i zrobić komputerowy model 3D, a symulacje zrobione w USA pokażą co samolot mógł zrobić, a czego na pewno nie mógł. Lasek bardzo się zdziwi. Ot, typowy spór kompetencyjny. Jeśli chcielibyście ten samolot po zdobyciu w przyszłości władzy wstawić do zbudowanego muzeum przyjaźni polsko-radzieckiej to już nie da rady, więc rozumiem wasz ból.

  Mój komentarz
  Odpowiedź Rossiego świadczy o tym, że ma dobry kontakt z informatorami upoważnionymi do udzielania obowiązujących opinii o katastrofie smoleńskiej jako o zamachu wybuchowym termobarycznym na prezydenta RP oraz o aktualnym stanie badań prowadzonych przez niespecjalistów z podkomisji Macierewicza, jak np. rozebranie egzemplarza samolotu Tu-154M 102 w celu zeskanowania i następnego sporządzenia modelu 3D (???).

  Modelu nie wiadomo czego – samolotu, czy katastrofy? Używanie przez specjalistów smoleńskich takich niezrozumiałych terminów jak eksplozja wysokoenergetyczna, zderzenia wysokoenergetyczne, model 3D, obliczenia na komputerze wieloprocesorowym wg programu LS DYNA, itp., to maskowanie przez tych specjalistów niewiedzy i nieporadności w dochodzeniu do kłamstw oraz parawan do kłucia w oczy sympatykom teorii wybuchowo-zamachowej naukowością, prawami fizyki i wszelką tajemniczą fachowością.
  Wychodzą z tych sposobów nieraz dziwolągi takie jak – katastrofa w Smoleńsku nie mogła zajść, bo byłaby niezgodna z prawami fizyki.

  Krętactwa z modelem 3D są dalszym ciągiem wikłania i kłamstw specjalistów smoleńskich potrzebnych im do maskowania swoich bezradności i niekompetencji oraz straszenia ludu prawdą, która idzie do nas i jest tuż, tuż. Formą prawdy dzisiaj obowiązującą jest model 3D. Jeszcze niedawno były nią wyniki badań ekshumacyjnych szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej. Wyniki zniknęły, pojawił się nowy konstrukt – model 3D.
  Pzdr, TJ

 329. @ zetus1
  22 listopada o godz. 15:32 Oddałeś głos na ten komentarz
  @Adam100 & Co
  Mam dowód na to, że Jacek Jaśkowiak jest właściwym kandydatem, a to dlatego ze MR uważa, że „Jaśkowiak nie jest poważnym kandydatem”. Hurra!

  Prosto i logicznie.

  Piątkowicze na EP nieugięci. Paluszki w góre, bo wiedzą że czarne jest czarne. Hurra!

 330. @
  Wyniki kolejnych pytań prezentowały się podobnie: 96,1 proc. osób uznało, że Barbara Nowak powinna zostać natychmiast odwołana ze stanowiska. Praktycznie tyle samo ankietowanych odpowiedziało, że niemoralnym jest „aby kurator małopolska zachęcała uczniów i rodziców do anonimowych donosów na nauczycieli” (96,4 proc).

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25438244,jednoznaczne-wyniki-ankiety-na-temat-malopolskiej-kurator-oswiaty.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.maly

  masofrev22.11.2019, 17:32
  Coś mi się wydaje, że po takich wynikach czeka ją awans na Ministra Edukacji Narodowej…

  rozliczymy_to_wszystko22.11.2019, 17:34
  Jak to nie posiada kompetencji?
  Jest chamska, bezczelna, kościółkowa i ma legitymację jedynie słusznej partii.

 331. Kilka dni temu na tym blogu trwała ożywiona wymiana opinii o czerwonoarmistach co to rabowali ,niszczyli no i gwałci …
  To wydarzyło się w środkowej Polsce wg. stanu na dziś.

  Nie mam pojęcia jakie majętności wtedy widzieli ,kradli ect .ale co dalej na zachód była jeszcze bardziej bogatsza kraina niż to co widzieli
  …..
  Kilka dni temu w Muzeum Techniki w Szczecinie odbyła sie fajna uroczystość przekazania temu muzeum ponad 900 egzemplarzy produktów techniki ( to największy zbiór na świecie ) fabryki STOEWER
  . Największe to samochody ( 5 sztuk ) , motocykle ,rowery maszyny do pisania i …..
  Kto ofiarodawcą . ? to Manfred Bauer urodzony w w Szczecinie w 1941 roku ,przez wiele lat dorosłego życia gromadził ,szlifował te oryginalne produkty i pod koniec swojego zycia postanowił oddać je tam gdzie powstawały -miastu Szczecin .
  Fabryka STOEWER pracowała od 1878 – do 1945 roku
  Po wojnie Polacy produkowali znane nam motocykle JUNAKI
  Prezydent naszego miasta w obecności darczyńcy i wnuczki rodziny STOEWER dziękując p.Bauerowi mówił ,był w wtedy ” doliną Krzemową ”
  No , panie prezydencie PiS-owcy tego panu nie zapomną ,jak można _ można bo tu mamy inne europejskie klimaty
  ps.
  W tym mieście tworzono wtedy inne produkty światowej klasy <no ale i tak przemyciłem dużo.

 332. Jak sugerują hunwejbini po obaleniu tzw.komuny rozkradziono majątek narodowy. Lewa kasa gdzieś trafiła. Warto sprawdzić nazwiska klientów Amber i wpłacających kaucje w sprawach karnych. Ostatnio agent Tomek 500 tys. a żona 1 mln. Tak sobie myślę bo Kaczyński sugeruje,że pieniądze trzeba skądś wziąć. Szczególnie po równym podziale nędzy w PRL…

 333. maciek.g (12:43, 13:25)
  USA to zły przykład.
  Podatek PiT jest podatkiem przeciwstawnym do tych dwóch wyżej wymienionych (jego zwiększanie zmniejsza wpływy z VAt i Akcyzy i nie tylko z tych podatków)
  Bronienie wyrównywania poziomu zarobków to taki polityczny PR.
  Facet u którego pracowałem … Państwo z PiT dostawało od niego praktycnie tyle co nic.

  Zupełnie nie zgadzam się z twoim postulatem, aby zlikwidować PIT (co ze składkami?). Liczby którymi operujesz w argumentacji są nieprawdziwe:

  Wpływ z PiT to około 14 mld zł
  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że na program 500 plus przeznaczono 24 mld 479 mln zł.

  Zamknijmy, dajmy sobie spokój.

 334. @tejot

  To są światowej sławy specjaliści, więc poczekajmy, co im wyjdzie po poskładaniu elementów modelu w komputerze wieloprocesorowym.
  Model wydrukują na drukarce 3D i porównają z oryginałem a wtedy wszystko się wyda 😎
  Cały spisek będzie jak na dłoni.
  Pod warunkiem, że model 3D będzie też w skali 1:144

 335. Ma nowy życiorys i nowe stanowisko.
  Pasjonat pracy na każdym stanowisku tak zmieni oblicze TK, że nawet prezes prezesów się nie połapie.
  Nie każdy jednak tak ma. Agent Tomek podobno wydał 70 milionów na akcje, które prawdziwych sukcesów nie przyniosły i teraz ścigają go koledzy po fachu.
  Jedyna posłanka z pisu co na Piotrowicza z czystej przyzwoitości nie zagłosowała już nigdy żadnych konfitur pod choinkę nie dostanie i pewnie do końca życia portret strofującego prezesa będzie trzymała nad łóżkiem

 336. Wszyscy przy nadziei

  Od Żakowskiego i jego ferajny po wielce szacownego @stasieku.
  A mnie się wydaje, że chata jest kurna … Oto co o emeryturach i oszczędzaniu, o zapewnieniach Mateusza Długonosa o wpisaniu gwarancji nieruszalności PPK i IKE do Konstytucji sądzi Joanna Tyrowicz, dr hab ekonomii, b. doradczyni ekonomiczna w Instytucie Ekonomicznym NBP (zlikwidowanym przez Grupińskiego):

  1. Konstytucja nie zabroni ustawą zmienić zasad polityki inwestycyjnej instytucji prowadzących Pracownicze Plany Kapitałowe.

  2. Regulatorem polityki inwestycyjnej PPK są Komisja Nadzoru Finansowego i Polski Fundusz Rozwoju. Instytucje publiczne obsadzane przez polityków. Dlaczego to istotne?
  Nie chodzi mi nawet o „szumidła” czy „plany Zdziśka”, tylko o to, że PFR i KNF mogą miękko przekonywać podmioty prowadzące PPK, że limity inwestycji w akcje najlepiej zrealizować za pomocą spółki x czy y, bo w przeciwnym przypadku weryfikacja ostatniego raportu, uprawniającego do dalszego świadczenia PPK, może być bardzo, bardzo szczegółowa.

  3. Niektórzy pracodawcy skażą swoich pracowników na PPK w PFR (przez zaniechanie czy też celowo).
  Dla pracowników, którzy mimo to zdecydują się oszczędzać w PPK, oznacza to, że w ogóle wprost oddają pieniądze instytucji rządowej, która co prawda ma obowiązek inwestować je w najlepiej pojętym interesie oszczędzających, ale kto im zabroni postrzegać najlepiej pojęty interes inaczej niż rynek?
  Jak pokazuje historia wielu krajów, filar kapitałowy jako instrument oszczędzania na emeryturę jest trwały tylko wtedy, kiedy państwo nie jest jego bezpośrednim interesariuszem. W przypadku PPK państwo jest głównym rozgrywającym.
  Zawsze mogą przekopywać mierzeje, budować lotniska w szczerym polu, dofinansowywać upadające sektory gospodarki i pakować miliardy w efemeryczne koncepcje biznesów przyszłości tego czy innego premiera.
  Mogą to robić, bo zawsze znajdzie się autor projektu demonstrujący w prospekcie inwestycyjnym gigantyczne stopy zwrotu, a że one się potem nie zmaterializują, cóż…
  Kluczowe w tym zdaniu nie jest nawet to, czy ma sens przekopywać Mierzeję Wiślaną, gdy światowy poziom gwałtownie rośnie – kluczowe w tym zdaniu jest to, że mogą realizować dowolnie efemeryczne koncepcje dowolnie przyszłego premiera.
  PFR jest tylko spółką skarbu państwa, prezesa powołuje (w tej czy innej formie) rząd, a w demokracji reguła jest taka, że partie u władzy mniej lub bardziej regularnie się zmieniają, czasem na wariatów z licznymi kosmicznymi koncepcjami.

  Jak pokazuje historia wielu krajów, filar kapitałowy jako instrument oszczędzania na emeryturę jest trwały tylko wtedy, kiedy państwo nie jest jego bezpośrednim interesariuszem. W przypadku PPK państwo jest głównym rozgrywającym.
  https://wyborcza.pl/7,155290,25436074,nawet-zapis-w-konstytucji-nie-zagwarantuje-nam-prywatnosci-pieniedzy.html

  Oczywiście, to nie interesuje obecnych emerytów w PRL-bis, ani osoby w jesieni życia. Ale są przecież dzieci i wnuki (mam nadzieję) i młodość idzie. Aktywną reformatorką ZUS jest socjolożka vel iberystka, wspiera ją Mówca-Trybun Tysiąclecia.

  Przy wielkiej nadziei nie jestem. Populizm trzyma się mocno. Co ciekawe jest on postmodernistyczny, w tym eklektyczny, do tego rozemocjonowany. Ciekawi mnie tylko, gdzie on was zawiedzie.

 337. Reasumpcja głosowań może teraz być coraz częściej stosowana chociaż niewielu pisowskich posłów może chcieć stanąć przed srogim obliczem prezesa, widząc jaki opie.dol dostała taka nieszczęsna co próbowała mieć swoje zdanie.
  Zandberg teraz oburzony, a trzeba było pomyśleć cztery lata temu i się wówczas nie wymądrzać w czasie debaty

 338. W pewnej Rzeszy był człowiek ,który decydował kto jest Żydem. W pewnym kraju nad Wisłą jest człowiek,który decyduje co jest przestępstwem np. przy głosowaniu w Sejmie. Tak sobie myślę czy w ramach reformy sądownictwa nie dać sobie spokój z powoływaniem sądów „kolesiów”.

 339. Mauro Rossi

  „Bar Norte jako młot na krajową burżuazję jesteś nie do podrobienia.”

  Mauro, ty też w roli obrońcy burżuazji, ze szczególnym uwzględnieniem krajowej, jesteś nie do podrobienia.
  Tym bardziej, że trzy godziny wcześniej (14,13) tęsknie wzdychałeś do feudalizmu. A przed kilkoma tygodniami (wybory) występowałeś na odmianę w roli przyjaciela ludu.

  Elastyczność godna „męza stanu”.

 340. @@@
  Wielce szacowny ‘teo’, jak zwykle przytoczył ważny tekst, tym razem o PPK, z którego pozwolę sobie powtórzyć ostatni akapit

  ”Jak pokazuje historia wielu krajów, filar kapitałowy jako instrument oszczędzania na emeryturę jest trwały tylko wtedy, kiedy państwo nie jest jego bezpośrednim interesariuszem. W przypadku PPK państwo jest głównym rozgrywającym.”

  20 lat pracowałem w brytyjskiej Grupie Spółek (kapitalizacja dziś to ponad 6 mld funtów) i zazdrościłem systemu emerytalnego moim brytyjskim kolegom. Nie chcę przynudzać, ale odłożone pieniądze były własnością odkładającego, kapitałem zarządzali specjaliści i moi kolejni zwierzchnicy odchodząc na emeryturę byli funtowymi milionerami. Ci, co zachowali akcje otrzymywane w ramach opcji dyrektorskich, mają teraz, licząc od czasu mojego odejścia na emeryturę, ‘przebitkę’ razy siedem!
  I had to exercise my options, (mam kłopot z polskim odpowiednikiem tego wydarzenia) bo musiałem dzieci wyposażyć w mieszkania.

  Szacowny ‘teo’ tego w tym post’cie nie pisze, cytuje tekst innego autora i zostawia wnioskowanie czytelnikowi, ale wielokrotnie ostrzegał przed restauracją marnotrawnego, przez młodych nie rozumianego, systemu.
  Jarkowa PZPRawica, lekko rozmiękczana Gowinem, musi odejść!
  A najpierw musi odejść Anżej!

  ‘Włanczam’ TVN, będzie Jacek-kandydat i prof. Leszek, znany liberał.

 341. @@@
  Jak ktoś miał wątpliwości czy Jacek, czy M K-B, to powinien je porzucić.
  Na razie jestem pełen nadziei.

 342. stasieku
  22 listopada o godz. 19:38,
  Jacek dobrze gadał, a nawet bardzo dobrze. Teraz wszystko zależy od tego, czy „prawyborcy” okażą się otwarci, czy zachowawczy, jeśli to drugie, to niestety kandydatem będzie Prawnusia.
  Ps. Leszek też gada do rzeczy.

 343. @jobrawe
  Obaj Goście w formie.
  Radość słuchać.

 344. stasieku (19:19)
  ‘teo’ tego w tym post’cie nie pisze, cytuje tekst innego autora i zostawia wnioskowanie czytelnikowi, ale wielokrotnie ostrzegał przed restauracją marnotrawnego, przez młodych nie rozumianego, systemu

  – czego teo nie pisze (w poście)?
  – ostrzegał przed restauracją (…) systemu, jakiego systemu?

 345. Zwycięstwo demokracji, jak mawia marszałek Senatu Tomasz Grodzki. „Sejm wybrał w czwartek wieczorem Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego.Za wyborem Krystyny Pawłowicz głosowało 230 posłów, 213 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za kandydaturą Stanisława Piotrowicza głos oddało 230 posłów, 218 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za powołaniem Jakuba Steliny na sędziego TK zagłosowało 233 posłów, 209 oddało głos przeciwny, zaś 8 wstrzymało się od głosu”. (TVP Info)

 346. O wypowiedzi Macrona i osi Paryż ― Berlin ― Moskwa mówi Jacek Saryusz-Wolski.
  https://www.tvp.info/45449299/saryusz-wolski-oslowach-prezydenta-macrona-o-smiierci-mozgu-nato

 347. Nie wiem jakie znaczenie może mieć dyskusja nad deklaracją premiera o woli zagwarantowania nieruszalności PPK poprzez wpisanie tego do Konstytucji skoro partia rządząca nie ma do tego odpowiedniej większosci.

  Odebrałem tę deklarację jedynie jako akcję promocyjną premiera owych PPK z trybuny sejmowej o tyle zrozumiałą, że pracownicy masowo wypisują się z owych funduszy – już na starcie. I to w grupie największych firm w których Morawiecki z Borysem zakladali najwyższy poziom partycypacji.

 348. teo
  22 listopada o godz. 17:59
  Jak potrafisz podać prawdziwe to podaj.
  Ja oszacowanie uzasadniłem
  Oczywiście zgadzam się na zamknięcie tematu

 349. Mauro Rossi

  „osi Paryż ― Berlin ― Moskwa”

  Mauro, a doczytałeś co zalinkowałeś?

 350. @teo
  1. Może czegoś nie zrozumiałem, ale tekst kursywą „przestrzega” przed restauracją socjalizmu w Polsce.
  2. Nie pamiętam, abyś państwoej własności (w przewadze) bronił.

 351. @jobrave
  Wsadziłem dabliu do twojego nicka. Sorry.

 352. – Byłem 3 metry od tej sytuacji. Było głosowanie, PiS przegrał, zaproponowano formułę niezgodną z procedurą. Trzeba było to ogłosić i można było dokonać reasumpcji głosowania. Tak się nie zdarzyło, bo to byłaby kompromitacja. Mam więc refleksję: prędzej czy później PiS będzie musiał anulować demokrację, bo przegra – komentował wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty

 353. @teo
  Może niepotrzebnie wstawiłem wątek osobisty.
  To mogło zaciemnić mój post.

 354. Na Polsacie finał „Tańca z gwiazdami”
  To o wiele przyjemniejsze niż ponury sejm

 355. Mauro Rossi 20.15
  Zwycięstwo demokracji w kiepskim stylu przy całkowitym lekceważeniu wyborców

  NIE O TAKE POLSKE WALCZYLI

 356. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 15:52
  może zamiast samemu przepisywać stenogram daj link
  to proste
  https://www.dorzeczy.pl/kraj/121294/nie-moze-byc-tak-ze-jednym-dziala-a-drugim-nie-dziala-sejm-publikuje-stenogram-z-burzliwych-ob

 357. Podkomisja Smoleńska nadal mami, kłamie, oszukuje
  GajowyM.
  22 listopada o godz. 18:12
  @tejot
  To są światowej sławy specjaliści, więc poczekajmy, co im wyjdzie po poskładaniu elementów modelu w komputerze wieloprocesorowym.
  Model wydrukują na drukarce 3D i porównają z oryginałem a wtedy wszystko się wyda 
  Cały spisek będzie jak na dłoni.
  Pod warunkiem, że model 3D będzie też w skali 1:144

  Mój komentarz
  Model 3D samolotu Tu-154M sporządzony na podstawie skanowania egzemplarza samolotu nr 102 ma rzekomo umożliwić naukowcom amerykańskim odtworzenie komputerowe katastrofy smoleńskiej na zasadzie takiej, że katastrofa nie mogła zajść, bo inżynieria odwrotna oraz obliczenia na wieloprocesorowym komputerze wg programu stosowanego w technice kosmicznej przez NASA wykazują, że taka katastrofa nie mogła się odbyć, bo byłaby niezgodna z prawami fizyki, itp.

  Macierewicz wraz ze swoją komisją złożoną z niespecjalistów, współpracującą z wybitnymi naukowcami w USA (nie pamiętam nazwy Uniwersytetu, który Macierewicz wymieniał) od 9 lat zwleka, odracza, obiecuje, że już wkrótce będzie raport, poznamy prawdę i nic się nie dzieje. Kolejne jego zapowiedzi toną we mgle domysłów, przypuszczeń i drwin. Macierewicz kłamie w żywe oczy i nie ponosi żadnych konsekwencji. Jest aktualnie wiceprzewodniczącym PiS, a do niedawna był ministrem w rządzie PiS.

  Eksperci smoleńscy w randze członków komisji państwowej nadal propagują swoje fantazje na temat katastrofy, nadal zapewniają, że ich wymysły, bujdy na resorach są naukowymi hipotezami i dowodami świadczącymi o wybuchowym zamachu samolotowym na prezydenta RP.

  Wielką kompromitacją Podkomisji Smoleńskiej było ogłoszenie potwierdzenia hipotezy wybuchowej poprzez wykonanie eksperymentu wysadzenia na poligonie szopki blaszanej aluminiowej mającej imitować kadłub samolotu Tu-154M. Film sporządzony przez nich z tego eksperymentu pokazuje, że szopka imitująca kadłub samolotu została rozerwana na drobne kawałki i żadne pękniecie parówkowe wzdłuż osi w niej nie zaszło. Hipoteza wzdłużnego pękania kadłuba samolotu podczas wybuchu została obalona przez jej twórców.

  Mimo to eksperci ci zachowują się jakby to ich nie dotyczyło i nie zrażeni niepowodzeniem wciąż wciskają ludowi absurdalną teorie parówkową mającą „wyjaśnić” metodę jaką zastosowali Rosjanie w Smoleńsku aby zabić prezydenta – wybuch termobaryczny.

  Blaga za blagą, totalna kompromitacja ale hucpa trwa nadal. Po 9 latach wysiłków śledczo-badawczych Macierewicz zapowiada kolejna blagę – uczeni w USA na podstawie skanowania egzemplarza nr 102 samolotu Tu-154M opracowali model 3D tego samolotu i niedługo przedstawią wyniki obliczeń w postaci symulacji, która dokładnie coś pokaże, nie wiadomo co ale pokaże, np. zamachowe wybuchy, jakie odbywały się w samolocie TU-154M w Smoleńsku w czasie podejścia do lądowania.

  Łudzenie, mamienie, pieprzenie kotka za pomocą młotka, sralis mazgalis, itp. frazy cisną się na usta. Czarne jest białe, białe jest czarne, porażka zwycięstwem.

  Macierewicz wciąż udeptuje rzeczywistość smoleńską, ale od kilku lat sam, bo Prezes odłączył się był od udeptywania tego gruntu po 96 miesięcznicy smoleńskiej. Ma zajęcie na innym polu. Zanęca wyborców pokarmem z kasy państwowej by prezydentowi AD w maju 2020 przyjemnie się łowiło.
  Pzdr, TJ

 358. „Komisja Europejska nie będzie odwoływała się od wrześniowego orzeczenia sądu Unii Europejskiej w sprawie Gazociągu OPAL – poinformowało PAP unijne źródło. Czas na zgłoszenie apelacji mija dzisiaj. Sąd Unii Europejskiej zakwestionował we wrześniu decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku w sprawie wykorzystania gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi gazociągu NordStream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Decyzja sądu była zgodna z pozwem, który przeciwko decyzji Komisji Europejskiej złożył polski rząd i spółka PGNiG . W 2016 roku Komisja Europejska zgodziła się na rozszerzenie wykorzystywania OPAL-u przez rosyjski koncern Gazprom, który dotąd miał prawo do wykorzystania połowy mocy gazociągu. Polska sprzeciwiła się takiemu rozszerzeniu, argumentując, że postanowienie Komisja Europejska jest niekorzystne dla jej bezpieczeństwa energetycznego”. (niezalezna.pl).

  Skarga Polski opierała się m. in. na unijnej dyrektywie TPA (Third Party Access), czyli zasadzie określonej przez Komisję Europejską w 1992 roku jako obowiązek firm do oferowania sieci przesyłowych na rzecz innych spółek oraz dyrektywy 2009/73/WE (tzw. dyrektywa gazowa). Co to oznacza w praktyce? PGNiG otrzymując gaz z Norwegii będzie mogła skorzystać z przepustowości gazociągu OPAL tłocząc gaz norweski np. w kierunku Austrii, Czech, Bawarii. To poszerzy konkurencję na europejskim rynku gazu. Gazociąg OPAL pierwotnie pomyślany był jako lądowa odnoga Nord Stream do wyłącznej dyspozycji Gazpromu. W tym celu Niemcy już dawno wyłączyły OPAL spod własnych regulacji dotyczących konkurencyjności, ale nie były w stanie zablokować regulacji europejskich, które nabrały ostatecznego kształtu dokładnie w tym samym roku w którym OPAL zaczął być budowany (2009).

 359. tejot
  22 listopada o godz. 20:55

  Strasznie się męczysz i dręczysz, aż mi cię szkoda.

 360. @tejot

  Gdyby zrobili szopkę w kształcie parówki, to może by pękła jak trzeba? Patałachy 🙁
  Czy ten model 3D też będzie wysadzany w powietrze w różnych wariantach? Niech wydrukują całą serię.
  Nie wiem, czy zauważyłeś, ale podałem linka do gotowych modeli 3D tego Tupolewa (do własnoręcznego sklejenia). Są w handlu, ale może biedaczyny z komisji o tym nie wiedzą, więc skanują, skanują, skanują… aż popsują.

 361. maciek.g
  22 listopada o godz. 20:55

  ” … może zamiast samemu przepisywać stenogram daj link
  to proste …”.

  Ok. To ostateczny dowód na to, że klikanie nie jest ci obce. 🙂

 362. maciek.g
  22 listopada o godz. 20:36

  ” … Było głosowanie, PiS przegrał, zaproponowano formułę niezgodną z procedurą”.

  Jeśli już ― jak ustaliliśmy ― umiesz klikać to raz jeszcze przeczytaj stenogram. Do lektury regulaminu Sejmu nie namawiam, bo dużo czytania. Uwierz na słowo, że głosowanie w jego trakcie można przerwać z powodów technicznych. Głosowanie jeszcze trwało. Tak na logikę, na cóż PiS miałby kombinować jeśli i tak ma większość? Ale tam, z logiką to do was nie podchodź.

 363. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 14:04
  „Tylko margaryna mleczna przeciw ciąży jest skuteczna. ”

  Przed stosunkiem pół godziny spożyj kostkę margaryny.

 364. Mauro Rossi
  22 listopada o godz. 21:10

  Inaczej widzi to prawnik konstytucjonalista
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/glosowanie-ws-krs-anulowane-ekspert-ewidentne-naruszenie-prawa/p0d7qb1

 365. @gnojowy najpierw sprzatnij po sobie kake, ktora nawaliles a potem udawaj, ze masz pojecie o Tupolewach. Smrod sie za toba wlecze i zadne udawanie rozmowy ( na „powazny temat” che, che) nie pomoze. Ten wykret nie przejdzie Seba. Myj rece po wyjsciu z toalety.

 366. Bar Norte
  22 listopada o godz. 20:25

  „Mauro, a doczytałeś co zalinkowałeś”?

  Nawet wysłuchałem i jestem pewien, że tak ogólnie o to chodzi. Francuzi chcieliby „armii europejskiej” i w tym celu obniżają wydatki na obronę (sic) więc może Rosja będzie ich bronić? Na pewno Putin postawi Niemcom i Francuzom łagodniejsze wymagania niż Trump. Może nawet zachęci ich do opcji zerowej, czyli calkowitego rozbrojenia. Jeśli armia rosyjska miałaby ich bronić to nawet logiczne. Ale po co ci ja to wszystko piszę? Ty Bar Norte nie zajmujesz się geopolityką tylko walką klas.

 367. Piotr II
  22 listopada o godz. 21:12

  „Tylko margaryna mleczna przeciw ciąży jest skuteczna. ”
  „Przed stosunkiem pół godziny spożyj kostkę margaryny”.

  Jak widać w PRL byli dowcipni edukatorzy seksualni, nie to co teraz, ponurzy i perwersyjni. 🙂

 368. maciek.g
  22 listopada o godz. 20:36

  Prezes nie poniał…. i spieprzył głosowanie……. padł strach że owczarnia też … no ale od czego jest doświadczona parlamentarzystka pani Witek.
  Oj, jeszcze nie raz z łezką w oku wspomnimy pana Kuchcińskiego.

 369. GajowyM.
  22 listopada o godz. 21:02
  @tejot

  Gdyby zrobili szopkę w kształcie parówki, to może by pękła jak trzeba? Patałachy
  Czy ten model 3D też będzie wysadzany w powietrze w różnych wariantach? Niech wydrukują całą serię.
  Nie wiem, czy zauważyłeś, ale podałem linka do gotowych modeli 3D tego Tupolewa (do własnoręcznego sklejenia). Są w handlu, ale może biedaczyny z komisji o tym nie wiedzą, więc skanują, skanują, skanują… aż popsują.
  Mój komentarz
  Te wszystkie kłamstwa Macierewicza i jego ekspertów są okraszane terminami związanymi z nowoczesnymi metodami w nauce i technice (inżynieria odwrotna, model 3D, symulacja, zderzenia wysokoenergetyczne, itp.), co ma przydać im wiarygodności naukowej i olśnić słuchaczy wiedz ąi profesjonalizmem.

  Jest to dokładnie taka sama metoda bujania widowni, jak używanie przez Kaczyńskiego w wystąpieniach publicznych tajemniczo brzmiących słów typu ojkofobia, imposybilizm, delikt, dekonstrukcja, itp.

  Premier Mateusz wyczuł ten trend i od samego początku swej kadencji stara się weń wpisać, gdy prawi ludziom o zrównoważonym rozwoju, gospodarce opartej na wiedzy, radialnej strukturze komunikacyjnej wokół Centralnego Portu Lotniczego, itp.
  Pzdr, TJ

 370. Bliżniaczy do OPALA EUGAL oraz Turecki Potok pozwalają tłoczyć gaz z niepełnym wykorzystaniem OPALA. Polityczny charakter mają blokady przepustowości kiedy nie ma się gwarancji zbycia gazu na tym kierunku. Hunwejbini chcą być hubem gazu ale nie mają kolegów,którzy kupią już u żródła przepłacony gaz. Tak sobie myślę,że lobby inwestorów Nord 1 i 2 jest bardziej skuteczne niż rusofobia Tuska i banderowców.

 371. Mauro Rossi

  „Nawet wysłuchałem i jestem pewien, że tak ogólnie o to chodzi.”

  No popatrz, a ja czytam w streszczeniu wywiadu, że „zwrócił uwagę (Saryjusz Wolski), że nieprzypadkowo, natychmiast pojawiły się riposty Angeli Merkel (wobec wypowiedzi Macrona)”.
  Mauro, to gdzie Berlin w tej twojej „osi Paryż – Berlin – Moskwa”?

  Widać słyszysz to co chcesz usłyszeć. Mnie to w sumie nie przeszkadza, ostatecznie to tylko twoja strata. Ale nie głupio ci wobec swojego guru Saryjusza Wolskiego, którego słowa przeinaczasz i snujesz jakieś teorie wydumane na tej podstawie.

 372. @tejot

  Bo trzeba do ludu tak prawić, aby stał z otwartą gębą i miął czapkę, oniemiały z podziwu dla „szkołowanych”. I dobrze jest mieć na podorędziu księżowski patos, kwiecistość i afektację.

 373. stasieku (20:33)
  Jasne, coś mi się pomyślało, nie byłem pewien co masz na myśli.

  Z tym, że to jest dyskusja, prowadzona m.in. przez cytowaną prof. Tyrowicz zupełnie na gruncie obecnej, kapitalistycznej gospodarki. Chodzi o ingerencję państwa, o wprowadzanie labourzystowskiego, preThatcherowego socjalizmu z własnością państwową. To jest dalekie od realnego socjalizmu, aczkolwiek tenże jest lepiej znany Polakom. Chodzi też w co lepiej jest inwestować rodzinne oszczędności: (a) w nieruchomości, (b) w papiery wartościowe, akcje, obligacje itp.

  W Polsce zwyciężyła ta pierwsza opcja. Takie są instytucje, regulacje, upadek GPW, brak podatku katastralnego, itd. O tym notabene wspomina prezydent Poznania dzisiaj u Żakowskiego (poranek tokfm). Moim zdaniem, bardzo kompetentny facet – może za bardzo jego i moje poglądy są zbieżne, wręcz tożsame. Moim zdaniem, on najlepiej nadaje się na premiera rządu, samodzielnego, co najwyżej z mocnym poparciem politycznym jakichś sekretarzy partii, kilku dojrzałych partii. Na prezydenta RP go szkoda.

  Ale ktoś musi wykopać prezesa Kaczorka. A prezydentura to pierwszy krok. Wstawienie Małgośki do Pałacu byłoby lepszym wykorzystaniem zasobów ludzkich.

  Zandberg może by się na coś nadawał, ale on z takim przekonaniem opowiada o winach Tuska. Notabene zabawna jest audycja Żakowskiego w piątek o ósmej rano. On na trzech dorosłych facetów mówi „trzódka”, a oni jego oderwane poglądy olewają milczeniem. Zabawne.

 374. maciek.g (20:21)

  Wydaje mi się, że prawdziwsze są na rok obecny: dochodzy z PIT = 37,5 mld zł, wydatki na 500+ = 42 mld zł. Aczkolwiek teza, że pierwsze prawie pokrywa drugie jest prawdziwa, tylko co z tego?

  Znowu, zapewne również w okresie 2006-15 rolę PIT zdeformowano, również w relacji do składek. I to przewróciło w głowach ludzi. Należałoby „odrestaurować PIT + składki” do formy i roli jaką odgrywa w rozwiniętych krajach UE. Inna rzecz, że PiS deformuje dalej podnosząc (nadmiernie moim zdaniem płacę minimalną, przynajmniej w deklaracjach na przyszłość), bo w ten sposób zmniejsza płace na szaro, „pod stołem”, nieopitowane/oskładkowane. Tzn. dawniej prywaciarz płacił oficjalnie 2000 zł minimalnej i 1500 zł pod stołem. Teraz musi zapłacić oficjalnie 2500 zł i mniej na szaro.

  Spodziewam się, że polski kapitalizm pójdzie w górę i skoncentruje się i będzie mniej małych „firmek” z pogranicza szarej strefy. Do tego zmusi bardziej ciasny rynek pracy, a z drugiej strony konsumenci. Tak sobie analizuję obserwując rynek usług i produktów żywnościowych w wielkim mieście.
  Narazie.

 375. Grzegorz Tobiszowski to europoseł PiS, wcześniej był wiceministrem energii w rządzie Morawieckiego. Jego żona zasiadła w Senacie – oczywiście też kandydowała z list PiS.

  https://koduj24.pl/europosel-pis-nie-umial-otworzyc-drzwi-w-pe-wiec-zaczal-w-nie-kopac-film/

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 376. Bar Norte
  22 listopada o godz. 21:34

  „Mauro, to gdzie Berlin w tej twojej „osi Paryż – Berlin – Moskwa”?
  Widać słyszysz to co chcesz usłyszeć”.

  Pomysł nie jest nowy i w takim wymiarze nic nie dzieje się od razu, ale jednak od kilku lat coraz bardziej zaczyna irytować USA, stąd pomysł Międzymorza.

  Saryusz-Wolski: „Za tym kryje się intencja polityczna, żeby wyrzucić Amerykanów z Europy, a zaprosić do Europy Rosjan – powiedział w TVP Info Jacek Saryusz- Wolski z PiS. Tak skomentował krytyczne słowa prezydenta Francji dotyczące NATO”.

  1/ Aleksander Dugin, ideolog Kremla. W wywiadzie dla „Frondy” w 1998 roku: „idea osi Moskwa-Berlin-Paryż, o której mówił niedawno Jelcyn, jest wprost zaczerpnięta z moich pism”.
  2/ Jean-Pierre Chevenement francuski minister spraw wewnętrznych w maju 2000 roku: „Nie ma Europy europejskiej, nie ma Europy niezależnej w świecie takim jakim on jest, jeśli niestworzy się osi Paryż-Berlin-Moskwa, która jest osią niezależności europejskiej”.
  3/ Gerhard Schroeder w opublikowanym na łamach „Die Zeit: „Niemiecka polityka rosyjska to polityka wschodnia UE (Deutsche Russlandpolitik – europeische Ostpolitik)”.
  4/ Thomas L. Friedmann w „New York Times” napisał: „najwyższy czas, aby Amerykanie zdali sobie sprawę: Francja nie jest już tylko naszym irytującym sojusznikiem, Francja stała się naszym nieprzyjacielem”.
  5/ Neokonserwatysta Michael Ledeen w czasach Busha mawiał: „Francja i Niemcy stały się strategicznymi przeciwnikami Stanów Zjednoczonych”.
  6/ Pascal Lamy i Niemiec Guenther Verheugen wystąpili z projektem utworzenia konfederacji francusko-niemieckiej.
  7/ Aleksander Dugin ideę „Imperium franko-germańskiego” powitał z entuzjazmem. Jego zdaniem Rosja powinna podjąć wysiłki, żeby „doprowadzić oś Paryż-Berlin do jej ostatecznej formuły: Paryż-Berlin-Moskwa”.
  8/ Po spotkaniu Putin – Schroeder, na targach w Hanowerze, Igor Maksimyczew z Instytutu Europy RAN stwierdzi, że „franko-germano-rosyjska trojka” konsekwentnie zmierza do budowy „Europy od Reykjaviku do Władywostoku”.

 377. Według OECD, w tym roku PKB Polski wzrośnie o 4,3 proc. W majowej prognozie było to 4,2 proc. Z kolei w roku 2020 nasz PKB ma wzrosnąć o 3,8 proc., podczas gdy w maju OECD prognozowała wzrost 3,5-procentowy.
  https://centrummedialne.pl/gospodarka/oecd-podnosi-prognozy-wzrostu-pkb-polski

 378. Wszyscy posłowie zagłosowali. Marszałek miała wyniki tego głosowania na ekranie monitora, więc zarządzając ponowne głosowanie musiała wiedzieć, że tamto nie było po myśli prezesa nad prezesami, albo była nieświadomie ślepa, z czym nie mogę się zgodzić.
  Jesteśmy w dziwnym miejscu oglądając takie sejmowe powtórki

 379. Polska i Węgry były w trzecim kwartale 2019 r. najszybciej rosnącymi gospodarkami Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu, które przytacza money.pl. Tylko te dwa kraje utrzymały wzrost PKB na poziomie przynajmniej 4 proc.

  Polska gospodarka rosła w tempie 4 proc., a węgierska w tempie 4,8 proc. Trzecia jest Łotwa z wynikiem 3,6 proc. Reszta Unii jest w głębokiej zapaści.
  https://centrummedialne.pl/gospodarka/polska-i-wegry-najszybciej-rosnacymi-gospodarkami-ue

 380. ls42
  22 listopada o godz. 22:44

  „Wszyscy posłowie zagłosowali. Marszałek miała wyniki tego głosowania na ekranie monitora”.

  Cokolwiek widziała lub nie widziała były to wyniki niereprezentatywne dla woli Sejmu, bo cześć posłów z różnych klubów miała kłopoty z techniczną procedurą głosowania. Chyba nie chcesz ich pozbawić prawa głosu?

 381. Mauro Rossi

  W dalszym ciągu dyskutujesz sam ze sobą.
  Jacek Saryusz- Wolski w poleconym przez ciebie tekscie o „osi Paryż berlin Moskawa” po prostu nie mówił. Wymysliłeś to.

  Zestawienia, które przedstawiłeś nie mają nic do zalinkowanych przez ciebie treści.

 382. Bar Norte
  22 listopada o godz. 23:04

  „Wymysliłeś to. Zestawienia, które przedstawiłeś nie mają nic do zalinkowanych przez ciebie treści”.

  „Angela Merkel oznajmiła w piątek, że angażowanie się na rzecz dobrego sąsiedztwa z Rosją leży w interesie Niemiec. Przemawiając na zjeździe partyjnym CDU szefowa niemieckiego rządu apelowała zarówno o wierność wartościom, jak i o pilnowanie interesów. Kiedy chcemy mieć dobre sąsiedztwo z Rosją, to jest to w naszym interesie, mimo wszelkich komplikacji, które mamy”. (PAP, wPolityce)

 383. Mauro Rossi

  Zastanawiam się ile razy jeszcze będę musiał ci powtarzać, że o „osi Paryż Berlin Moskwa” słowa nie powiedział zalinkowany przez ciebie Saryusz Wolski.

  Po prostu ożeniłeś go z tym czego nie powiedział.

  Jak ci już napisałem mnie nie interesuje twój poglad na jakieś „osie”. Nie mam zamiaru dyskutować z tobą na temat idotyzmów geopolitolololo.
  Mnie zainteresowało, że zarekomendowałeś wypowiedź z okraszając ją zmyslonym komentarzem.

 384. Bar Norte
  23 listopada o godz. 0:27

  Naprawde nie slyszałeś o nadzwyczaj dobrych relacjach niemiecko-rosyjskich począwszy od 2004 roku? Prócz walki klasowej jeszcze coś się dzieje na świecie.

 385. Adwokat Michał Wawrykiewicz: „Trybunał Konstytucyjny, wbrew swoim konstytucyjnym założeniom, przestał być obrońcą obywateli, czyli przestał patrzeć władzy na ręce (…) czyli bronić mniejszości przed zakusami władzy do uchwalania prawa, która mogłaby uderzać w prawa tych mniejszości”. (Fakty po faktach, TVN24)

  Właściwie to trudno dziwić się tejotowi, jesli nawet zawodowy prawnik myli urząd Rzecznika Praw Obywtaelskich z Trybunałem badającym zgodność ustaw z konstytucją.

 386. Mauro Rossi

  Chcesz gledzić o „osiach” to się powołuj np na tego pajaca Dugina – jak wyżej zrobiłeś.

  Ale nie powołuj się na wypowiedzi w których akurat o tym nie ma mowy – jak w przypadku wywiadu z Saryuszem.

css.php