Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Tomasz Grodzki

5.01.2020
niedziela

Grodzki do budy!

5 stycznia 2020, niedziela,

Zbrodnia to niesłychana: marszałek Senatu Tomasz Grodzki wybiera się do Brukseli na spotkanie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą, by rozmawiać na temat ustawy o sądownictwie. Jak on śmie? – gotują się z oburzenia przedstawiciele władz: prof. Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, eurodeputowany prof. Karol Karski i inni. Oraz prorządowe media.

Jeden i drugi szczują i szantażują. Karski mówi, że wyjazd marszałka jest sprzeczny z konstytucją, która wyraźnie określa, kto prowadzi politykę zagraniczną. Europoseł orzeka, że marszałek prowadzi politykę odrębną od państwa polskiego, czyli ma go za zdrajcę. Minister Szczerski zarzuca Grodzkiemu, że jadąc do Brukseli, realizuje politykę Putina. Czyli Targowica.

Grodzki zignorował Karskiego (słusznie), a Szczerskiemu odpowiedział, że urzędnik nie będzie zabraniał wyjeżdżać trzeciej osobie w państwie. (Ta „trzecia osoba w państwie” bardzo uwiera prawicę. Karski przeprowadził dłuższy wywód, iż określenie to ma wyłącznie protokolarne znaczenie). Wypowiedź Szczerskiego niewątpliwie była uzgodniona z prezydentem i świadczy o tym, że Duda zamierza prowadzić swoją kampanię ostro, w tonie, do jakiego przywykliśmy, gdy np. wypowiada się o sędziach i obraża pierwszą prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf („jest mi wstyd” itd.).

Tymczasem panowie niepotrzebnie się denerwują. Unia Europejska to nie jest taka sama zagranica jak Rosja, Ukraina czy Chiny, poza tym żadne z tych państw nie jest miarodajne w sprawach sądownictwa i praw człowieka. Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, żeby zastępcą przewodniczącego KE do spraw praworządności był(a) przedstawiciel naszego kraju. Jesteśmy członkami Unii, obowiązują nas traktaty, podzielamy wspólne wartości, a nie tylko budżet.

Szczerski i Karski chcą wydać Grodzkiemu „zakaz opuszczania koszar”, ponieważ nie mogą ścierpieć niezależności władzy ustawodawczej (Senatu) od władzy wykonawczej (prezydenta). Sama myśl, że Senat nie jest maszynką do głosowania, napawa ich oburzeniem. A co dopiero deliberować, zamiast głosować. Znikoma przewaga opozycji w Senacie boli Zjednoczoną Prawicę jak zadra. Kto to słyszał, żeby dyskutować „poselski” projekt ustawy „Made by Ziobro and his boys”, skoro jest to projekt  doskonały i po poprawkach PiS w Sejmie.

Co prawda Senat nie może odrzucić projektu ustawy, ale sam fakt dyskusji i namysłu przed głosowaniem już ma swoje znaczenie i może być zaraźliwy. Stąd wołanie: „Grodzki do budy!”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 343

Dodaj komentarz »
 1. Horrendum! Grodzki jedzie do Brukseli – jak po swoje!

  Powtórzę z poprzedniego wątku – bo dotyczy.

  Nagonka na Grodzkiego – punkt po punkcie
  Kolejnie „doniesienia” – coraz bardziej niewiarygodne
  https://natemat.pl/295561,tvp-i-pr-o-marszalku-senatu-informacje-o-lapowkach-dla-grodzkiego?force_rwd=1

 2. Politykierom „dobrej zmiany” głosu nie odbieramy. Niech ujadają. Pokazują w ten sposób na czym polega uprawianie „najlepszej demokracji w Europie”.

  P.S. Senat ma moc odrzucić ustawę Sejmu, bez znaczenia jest, czy był to projekt poselski. Ustawa wraca wtedy do Sejmu i tam weto Senatu może być odrzucone zwykłą większością, czyż nie?

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Na marginesie
  5 stycznia o godz. 19:51

  „Rewelacja: panbozia interesuje się namargineską”!

  Namarginska jest zrozpaczoną nihilistką, domyśla się, że życie ma w dzierżawie czasowej i boi się co będzie dalej. Będzie co będzie, jak Kuba Bogu tak na Kubie nędza.
  Ale nadal ma szansę, nawet w ostatniej godzinie życia.

 5. Nie bardzo mnie interesuje osoba Pana Marszałka. Moja opinia dotyczy formy zbierania „haków” na Pana Grodzkiego i ich wykorzystywaniu w przestrzeni publicznej.
  Przede wszystkim nie jest to jakiś patent „publicznej” z wykorzystaniem anonimowych świadków „zbrodni”.
  Być może były jakieś przypadki wcześniej, ale po raz pierwszy z tą metodą spotkałem się kilka miesięcy temu kiedy stacja TVN ukazywała w jakimś dokumentalnym filmie dowody przestępstw sprzed ponad 20 lat księdza prałata Jankowskiego.
  Tajemnicza muzyka, kamera przesuwana po przyciemnionych pomieszczeniach, anonimowe osoby odwrócone tyłem z rozmazanymi sylwetkami i zniekształconymi mechanicznie głosami.
  Wszystko opatrzone „dyskretną” narracją zza kadru.
  Żadnych nazwisk, nic nie mówiące imiona i seria z automatu sypiącego oskarżenia pod adresem nie mogącego się bronić księdza Jankowskiego.
  Nie słyszałem wówczas głosów tonujących wymowę filmu. Wszyscy radośnie nazwali winnego.
  A dzisiaj kiedy pod adresem marszałka Grodzkiego sypią publicznie oskarżeniami okazuje się ,że ten sposób ukazywania prawdy jest „be”.

  Trochę się dziwię dzisiejszym reakcjom, tym bardziej, że oskarżany nie spogląda już na to tylko z cokołu pomnika i może bronić swojego dobrego imienia.

 6. Grodzki jedzie bo Lech Kaczyński dał kierunek Bruksela po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego. A nie musiał co zmieniło kierunek ograniczenia suwerenności z Moskwy na Brukselę. Jak sugeruje totalna prawica. Towarzystwo potomków kolaborantów III Rzeszy poucza teraz Kaczyńskiego jak się ma zachować w ramach tzw.zachodniej praworządności o tradycjach chrześcijańskich…Tak sobie myślę prywatnie ,że chrzest w 966 roku to był polityczny cyrograf…z bożą pomocą…Dlatego KK milczy jak w czasie okupacji…

 7. System prawny kraju nad Wisłą stał się częścią unijnego prawa…Trudno zakładać,że Kaczyńscy nie mieli takiej świadomości jako absolwenci uczelni z komunistycznym rodowodem…Gdzie uczono o zachowaniu rewolucyjnej czujności…Tak sobie myślę prywatnie: dlaczego elity już umoczone z Brukselą straszą Białoruś stosunkami z Rosją…. Przyganiał kocioł…Ktoś kto wystawia delegacje w Senacie może wykręcić numer jak Kempa z publikacjami orzeczeń albo nie wpuszczą do samolotu…albo kierowca…

 8. Ktoś zauważył, że minister Jacek Czaputowicz milczy, za to w mediach daje się słyszeć poprzedniego Witolda Waszczykowskiego. Czyżby zapowiadała się niespodziewana zamiana miejsc?
  Nie ma definicji praworządności, ale nawet gdyby była to się na nią nie zgodzimy, powiedział poprzedni minister, obecnie europoseł.
  Skąd on wie, że PAD będzie odpowiadał stopniowo? Jak to stopniowo? Prozą czy wierszem? Jedna niewiadoma, gdzie będzie odpowiadał stopniowo?

 9. Daniel Passent pisze, a Internet pamięta.

  O sporze konstytucyjnym, w związku z zamiarem wyjazdu prezydenta L. Kaczyńskiego na szczyt do Brukseli, redaktor Passent 14.10.2008 w napisał tyg. „Polityka” tak:

  „W sprawie meritum, tj. kto ma uczestniczyć w obradach i kto ma stać na czele delegacji polskiej, popieram stanowisko rządu”.

  Jasno, klarownie i precyzyjne, co lubię. Czyli już wówczas redaktor Passent wiedział, że zgodnie z Konstytucją RP rząd prowadzi politykę zagraniczną, a nie np. pierwsza osoba w państwie, a co dopiero mówić o drugiej, czy trzeciej. No to dlaczego redaktor Passent napisał dziś, „Szczerski i Karski (…) nie mogą ścierpieć niezależności władzy ustawodawczej (Senatu) od władzy wykonawczej”?

  Rozumiem, że mamy tu do czynienia ze stylistyczną metaforą, bo przecież nie Senat wybiera się do Brukseli tylko sam Tomasz Marszałek Grodzki. Z tego wynika, że red. Passent zmienił zdanie na „wprost przeciwne„ (bo Konstytucja RP ciągle ta sama) i dziś już nie uważa, że to rząd prowadzi politykę zagraniczną tylko każda władza robi to osobno i na własną rękę. I tak prócz polityki MSZ (władzy wykonawczej) mamy politykę zagraniczną Senatu (władza ustawodawcza) oraz politykę zagraniczną prezes SN M. Gersdorf (władza sądownicza), która prowadziła ją niedawno na sesji wyjazdowej w Niemczech.

  Jak by ktoś nie wiedział to się nazywa trójpodział władzy.

 10. Namarginska jest zrozpaczoną nihilistką, domyśla się, że życie ma w dzierżawie czasowej i boi się co będzie dalej. Będzie co będzie, jak Kuba Bogu tak na Kubie nędza.
  Ale nadal ma szansę, nawet w ostatniej godzinie życia.

  Maupo zapomniał poinformować, że „pan bozia ma dla ciebie wspaniały plan. Z kolei „życie w dzieżawie czasowej” i rzekomy egzystencjalny strach – to religiancki retoryczny standard. Podobnie jak obiecywana „szansa, nawet w ostatniej godzinie życia”. „Zrozpaczona nihilistka” to typowy myk kazaniowy – publice trzeba pokazać, co jest be i napiętnować czarną owcę. Dla poprawy religianckiego animuszu pomocna jest również wizja konającej (najlepiej w mękach) grzesznicy, która gwałtownie nawraca się na łożu. Śmiertelnym oczywiście.

  Pomagier Maupa („ja tu jeszcze wrócę, redaktorku!”) zgodnie z moimi przewidywaniami przechodzi teraz do adremu, czyli istoty swojej blogowej misji. Kiecun-pedofil to niewinna ofiara! Super. Czekamy, czekamy na dalszy rozwój wypadków.

 11. Kontakty robocze między unijnymi organami państw członkowskich nie są uprawianiem polityki zagranicznej. Warto sprawdzić geografię wyjazdów parlamentarzystów w celach wynikających z potrzeb reprezentowanej opcji politycznej…Politykę uprawiają organy konstytucyjne zgłoszone wzajemnie jako uprawnione i odpowiednio umocowane…Tak sobie myślę prywatnie,że domniemanie kompetencji marszałka do decydowania o własnej podróży służbowej nie może być kwestionowane…ale numer może wykręcić księgowy z pisowskiego nadania przy rozliczeniu delegacji jako nie związanej z pełnioną funkcją…

 12. miłośnik czarnych jagód
  5 stycznia o godz. 20:32

  Istnieje jeszcze jedna zbieżność, wynikająca z korzyści jakie dają stereotypy: księża=pedofile, lekarze=łapownicy. Ostrożne weryfikacje mogą iść podobnym tropem. Niektórzy opozycjoniści (dziś też w opozycji) bywający onegdaj w dworku ks. Jankowskiego „coś wówczas przeczuwali”, jak dziś mówią, bo właśnie sobie przypomnieli, czyli całkiem jak pacjenci marszałka Grodzkiego. Przy czym wiedza ludzi o obyczajach finansowych lekarzy jest w Polsce powszechna i jednoznaczna, podobnie jak zła sława ks. Jankowskiego na łamach opiniotwórczej „Gazety Wyborczej”. W przypadku ks. Janowskiego wyrok był wykonany bez procesu sądowego, czyli pomnik został nielegalnie obalony, co zostało szybko zalegalizowane przez miejscowe siły polityczne. Czy to oznacza, że i marszałek Grodzki powinien być szybko obalony to nie wiem.

 13. Na marginesie
  5 stycznia o godz. 21:30

  Strasznie się męczysz. Więcej luzu.

 14. @Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 21:13

  „Ciekawy” wywod o pilityce zagranicznej. Tylko co ma piernik do wiatraka? Co uprawiaja np. europoslowie PiS (np. Szydlo, Karski) w Brukseli? Bo chyba nie stoja „na czele delegacji polskiej” 😉 A co uprawia Marszalek Senatu, jezeli nie to samo co oni?

  No, ale niezawodny Mauro Rossi zna na pewno prawidlowa odpowiedz w formie przekazu dnia Prezesa 🙂

 15. A przy okazji jakby nie było jakiegoś wpływu na proces ustawodawczy samodzielnego bytu państwowego bytu przez międzynarodowe instytucje z którymi tenże kraj połączony jest jakimiś wiążącymi obie strony umowami który spowodować może wizyta w Brukseli marszałka Grodzkiego należy zadać podstawowe pytanie:
  Do czego sprowadza się w praktyce wyrok demokratycznych procedur kiedy suweren ( również ten znienawidzony, czy tylko nieakceptowany) musi uwzględniać podczas prac nad stanowieniem prawa: A to zdanie Trybunału Konstytucyjnego, a to stanowisko niepoddanych demokratycznym procedurom gremiów sędziowskich, a to marsowe miny komisarzy europejskich, a to liczyć się z humorami Trybunału Sprawiedliwości (TSUE), a to ze strachem czekać na oceny polityków zasiadających w kaloszach przepełnionych wodą w Wenecji (Komisja Wenecka), a to znowu uwzględniać treść niepisanych reguł określanych mianem „poprawności politycznej”, głosy krytyczne kreatorów nowych kulturowych projektów kulturowych ( gender, LGBT), a to niosących święte ognie ku chwale narodu wybranego, a to dziennikarzy poczytnych dzienników i tygodników wychodzących w Polsce w łącznym nakładzie 134 tysiące egzemplarzy, a to zważać na zdaniem autorów poczytnych blogów, gdzie liczba dyskutantów liczona może być w setkach.
  I powtarzam pytanie.
  Co to jest demokracja?

 16. Przekaz dnia: „rząd prowadzi politykę zagraniczną”.
  Uwaga: szczujnia będzie to powtarzać do upojenia.

  A że ten frazes w istocie nic nie znaczy? To pikuś.
  Czy Łojdyr skamlący nie tak dawno w Brukseli, że brzydki Tusek nie da kasy na geotermię (bo nie ma, nie ma w Polsce demokracji!) też prowadził politykę zagraniczną? Bo internety zaroiły się wtedy nagle od kuriewnych naszczekiwaczy, że łon chudzina skrzywdzon był!

 17. Mauro Rossi 21.13
  Wówczas, prawdę mówiąc, chodziło o krzesło i niewiele więcej, obecnie jednak sprawa jest poważna i marszałek senatu podejmuje działania zmierzające do zachowania powagi senatu, w konsekwencji utrzymania odrębności władzy sądowniczej.
  To być może niewiele zmieni bo sejm może przeforsować nieszczęsną ustawę, ale senat zachowa twarz i wskaże błędy w przepisach, jako porządna izba refleksji, a nie tylko maszynka do głosowania.
  Wymiar sprawiedliwości wymaga usprawnienia, ale wszystko powinno zacząć się od początku.

 18. Czy to jest demokracja? – lamentuje proponent feudalnej, autorytarnej instytucji, która uznaje i rozumie tylko zamordyzm.

 19. Mauro Rossi

  „zgodnie z Konstytucją RP rząd prowadzi politykę zagraniczną, a nie np. pierwsza osoba w państwie, a co dopiero mówić o drugiej, czy trzeciej.”

  Tym niemniej Senat zajmuje się polityką zagraniczną. Od lat istnieje senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, która prowadzi ożywione prace w zakresie:

  „polityki zagranicznej państwa, kontaktów międzyparlamentarnych i międzynarodowych stosunków gospodarczych, funkcjonowania Unii Europejskiej oraz członkostwa w niej Rzeczypospolitej Polskiej, opiniowania dokumentów przedkładanych Marszałkowi Senatu w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, rozpatrywania inicjatyw uchwałodawczych Senatu w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, zajmowania stanowisk i wyrażania opinii na temat projektów umów międzynarodowych, których stroną mają być Unia Europejska, Europejska Wspólnota Energii Atomowej lub ich państwa członkowskie, oraz planów pracy Rady Unii Europejskiej, rocznych planów legislacyjnych Komisji Europejskiej, rozpatrywania informacji i innych dokumentów przedkładanych przez Radę Ministrów oraz organy Unii Europejskiej”.

  Tak więc marszałek Grodzki robi dokładnie to co było w kom[petencjach poprzednich marszałków Senatu – w tym marszałka z PiS Karczewskiego.

 20. „Więcej luzu” – wyje szczujnia. Zabawny myk.

 21. Na marginesie
  5 stycznia o godz. 19:47
  @pombocek – „Jak możesz cytować artykuł jakiejś baby i w dodatku feministki”?

  Ideologia zakłóca tok myślenia. Myśli się pod zbiór tez ignorując niewygodne fakty. Oto przykład. Autorka odkrywa, że palenie czarownic były w okresie renesansu, później tłumaczy, że ważnym powodem były nieszczęścia jak czternastowieczna dżuma, która zabiła 30 proc. mieszkańców Europy i była przyczyną leków ekstrapolowanych później na czarownice. Uwielbiam psychoanalizę po 500 latach, naprawdę. 🙂 Ona po prostu nie ogrania tej kuwety i może dlatego wzbudza wasz entuzjazm. Wy tym bardziej jej nie ogarniecie, więc co wam pozostaje, musicie spijać z jej ust te „same słuszności”. Wiele z tych nieszczęsnych kobiet sami byście spalili, ze względu na zabobony nie pasujące nawet do ówczesnego świata. No ale może zabobony byłyby dla was ok. 🙂

  „Za to archiwa watykańskie – to jest dopiero (cy)cuś i hosanna!
  Nawet Donacja Konstantyna się w nich znajduje”!

  Gdyby ignorancja miała większe skrzydła … warsztat historyka polega na weryfikacji źródeł, do czego trzeba wiedzy i doświadczenia. Fałszowanie dokumentów kiedyś bywało tak powszechne jak dziś fakenewsy. Trzeba umieć się w tym poruszać.

 22. Bar Norte 5 stycznia o godz. 21:52

  Ale Karczewski miał „placet” od kurdupla.
  Nawet na swoje wyłudzone 400 tysięcy…

  Rząd prowadzi politykę zagraniczną, rozumiesz wiesz.
  O tym, że „rząd” ma dwa koty i kolano przekaz dnia milczy.
  I slusznie 🙂

 23. Mauro Rossi,
  no nie szalej. To co, Grodzki ponieważ jest marszałkiem Senatu to już nie może sobie „podialogować” z Jurovą? To już nie wolno mu sprawdzić, czy jest taka ciepła jak np. Łukaszenka w ocenie Karczewskiego? Jak nie jest, to może spowoduje, że się ociepli i że np. ona ciepło się odniesie do ustawy kagańcowej? Skoro ustawa kagańcowa ma poprawić jakość trzeciej władzy to dlaczego uważasz, że Jurowa i Grodzki będą jej nieprzychylni? Myślisz, że im nie zależy na poprawie jakości trzeciej władzy? Jeśli tak, to na jakiej podstawie tak sądzisz?
  Wiesz, jeżeli treść tej ustawy spłodził był np. Piebiak (na wolnym) z resztą kumpli z grupy hejterskiej w ministerstwie sprawiedliwości to rzeczywiście może ona nie jest jednak doskonała?

  Poza tym piszesz: – Przy czym wiedza ludzi o obyczajach finansowych lekarzy jest w Polsce powszechna i jednoznaczna
  Mauro, czy te Twoje insynuacje dotyczą również gościa, który ma dom, segment z działką i gospodarstwo rolne, czyli lekarz Karczewski?

 24. Po zamordowaniu generała Soleimaniego
  okazuje się, że są tacy, którzy się naprawdę cieszą.

  A są nimi wszyscy, którzy zainwestowali w głównych amerykańskich producentów broni.
  Takich jak:

  Raytheon,
  Lockheed Martin,
  Northrop Brumman

  Wartość ich stoku na giełdzie skoczyła w górę nieprawdopodobnie 3-ciego stycznia.
  I tak się nagle milionerzy rozmnożyli.

 25. Powtarzam poprzedni komentarz do pombocka
  Na marginesie 5 stycznia o godz. 19:47
  @pombocek – odniosłeś sukces, bo Maupo wyszlo z siebie 🙂

  Jak możesz cytować artykuł jakiejś baby i w dodatku feministki? Ach fe!
  Za to archiwa watykańskie – to jest dopiero (cy)cuś i hosanna!
  Nawet Donacja Konstantyna się w nich znajduje! Dokument ślicznie sfałszowany przez etatowych „przyjaciołów pana bozi”. Czyli Prawda Prawdzista w Prawdzie! Jak lelija biblija itepe.

  Jeśli chcesz podtrzymać temat, powołaj się na „Eunuchy do nieba” – książkę Uty Renke-Heinemann, która traktuje o traktowaniu kobiet przez kaka. Już prawie słyszę świętojebliwy kwik na blogu…

 26. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 21:52

  To napisz jeszcze, że Sejm prowadzi politykę zagraniczną. To łatwe, użyjesz podobnych argumentów.

 27. Na marginesie
  5 stycznia o godz. 21:56

  Typowe, kończą się argumenty to zaczynają inwektywy.

 28. @legat
  5 stycznia o godz. 22:01

  Od pewnego czasu nie śledzę wiadomości z polskiego zaścianka, bo nerwy nie wytrzymały. A do tego niewiele mozna zobaczyć obecnie, bo np TVN poblokował wiele programów, itd

  Jezeli znajdziesz chwilę i chęć to proszę napisz co to jest ta „ustawa kagańcowa” i z czy się to je

  Pozdrawiam

 29. legat
  5 stycznia o godz. 22:01

  „Grodzki ponieważ jest marszałkiem Senatu to już nie może sobie „podialogować” z Jurovą”?

  Ale on jedzie z projektem ustawy, pokazać Jurovej, czy jest dobra? Konstytucja RP nie przewiduje takiego trybu procedowania ustaw. Wyobrażasz sobie to w Niemczech czy Francji? Widocznie Grodzki ma mentalność Piętaszka, ale pracuje na TS.

 30. Irak nie chce obcych wojsk.
  Jeśli się nie mylę obcych wojsk Irakijczycy nie zapraszali, same przyszły
  To zupełnie tak jak w Polsce, nas też nikt nie pytał

 31. @Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 22:03

  Argumenty, w formie cytatow z zakresu uprawnien Senatu, to ci podal Bar Norte. Ale, to nietetry ponad twoje intelektualne mozliwosci 🙁

 32. Wzmożenie uległo wzmożeniu, a Grodzki działa na szczujnię jak płachta na byka. A przy tym wszystkim szczujnia wyje: „WIĘCEJ LUZU!”
  Żeby tylko nie skończyły im się… argumenty 😀

 33. Mauro Rossi

  „To napisz jeszcze, że Sejm prowadzi politykę zagraniczną.”

  Oczywiście, że prowadzi bo ma takie kompetencje. Trudno, żeby pozbawiać izby parlamentu z powszechnych wyborów a konkretnie rządzącą w nich wiekszość tego typu kompetencji. Tak wiec marszałkini Witek korzysta z takich samych kompetencji jak marszałek Grodzki.

  Zresztą marszałek Grodzki po swym poprzedniku marszałku Karczewskim nawet odziedziczył senackie Biuro Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej.

 34. Waszczykowski w TVN, inny człowiek
  ls42
  5 stycznia o godz. 21:08
  Ktoś zauważył, że minister Jacek Czaputowicz milczy, za to w mediach daje się słyszeć poprzedniego Witolda Waszczykowskiego. Czyżby zapowiadała się niespodziewana zamiana miejsc?
  Nie ma definicji praworządności, ale nawet gdyby była to się na nią nie zgodzimy, powiedział poprzedni minister, obecnie europoseł.

  Mój komentarz
  Takie same reminiscencje mam po obejrzeniu dzisiejszego Waszczykowskiego w TVN w Faktach Po Faktach.
  Inny człowiek. Gdy był ministrem z mianowania Jarosława Ka, to starał się jak mógł, fantazjował, kręcił, pomawiał, byle tylko nie utracić łaski szeregowego posła, byle być odebranym jako swój, wiarygodny człowiek w PiSie.
  Teraz gadał troszkę jak wyzwoleniec. Bez emfazy, bez błysku w oczach, przytłumiony, zastanawiający się, dobierający słowa. Prawie normalny polityk.

  Inna sprawa, ze w jego umiarkowanym jak na normy PiSowskie wystąpieniu w TVN, dało się wyczuć niepewność w PiSowskiej taktyce, w reagowaniu na rozwój wydarzeń, jakiś element zaskoczenia, przystopowanie. Wyraźnie było widać, że PiSowscy politycy nagrabili sobie różnych postaw, przypadłości politycznych, problemów wynikających z galopowania dobrej zmiany (szczególnie w sądownictwie) i teraz popadli w zaskoczenie i niepewność pogłębioną przez stan Prezesa, który jako alfa i omega partii nagle stracił głos.
  Przycichli ci, którzy upatrywali w Prezesie źródło rozwiązań i stanowisk na każdą sytuację, zostali nagle osamotnieni, opuszczeni i nie bardzo wiedzą co dalej, nie tylko w tematach odzywek Putina i zamachu USA na irańskiego generała, ale i w sprawach tutejszych lokalnych, a powiązanych silnie ze współpracą z władzami UE i układaniem stosunków wewnątrzunijnych.
  Prezes milczy, a czas goni.
  Tejot splótł dłonie, kreci młynka kciukami – wiedziałem, że tak będzie – powtarza.
  Pzdr, TJ

 35. 404
  5 stycznia o godz. 22:09

  „proszę napisz co to jest ta „ustawa kagańcowa.”

  Nowelizacja ustawy o sądach powszechnych, która ma zniechęcić sędziów do uprawiania polityki. Według tej ustawy stowarzyszenia sędziowskie nie będą już mogły działać jak kluby polityczne. Dziś zdarza się „włoski strajk”, sędzia kwestionuje powołanie przez prezydenta na wniosek KRS innego sędziego z pierwszej instancji i np. nie rozpatruje sprawy w drugiej instancji. Inny sędzia może zakwestionować powołanie sędziego przez komunistyczną radę państwa i zrobić to samo. Po wejściu tej ustawy takie rzeczy nie będą możliwe pod groźba wykluczania z zawodu. Orzekających sędziów powołanych w latach 80. jest ponad 700, a w Sądzie Najwyższym 30 proc. Jak widzisz to straszny kaganiec.

 36. Na marginesie

  „Rząd prowadzi politykę zagraniczną, rozumiesz wiesz.”

  Skoro tak pryncypialnie podchodzi PiS do tej sprawy jak przedstawia tu Mauro to jego rządząca od ponad 4 lat wiekszość parlamentarna powinna się sama już dawno pozbawić tego typu kompetencji. Tamczasem korzystała z nich jak tylko mogła.

  Zresztą to samopozbawienie się kompetencji w sprawach zagranicznych na rzecz rządu było by o tyle zabawne, że przecież większość wyłania z siebie rząd.

 37. To Kaczyńscy u boku Wałęsy forsowali pogląd o tzw.domniemaniu kompetencji organów państwa. Jeżeli KONSTYTUCJA nie zabrania to znaczy,że organ jest uprawniony…Można to kwestionować w ramach tzw.sporu kompetencyjnego ale nie na blogu…po uważaniu partyjnym przez nie prawnika…Do budy z takimi co to nie znają się zawodowo na rzeczy ale czują problem polityczną „macicą”…Tak sobie myślę prywatnie,że domorosłych lekarzy i prawników jest mnogo dlatego jest jak jest…cytowanie nie oznacza rozumienia tekstu…

 38. Przeczytałam felieton Gospodarza i zastanawiam się KTO jest zastępcą przewodniczącego KE do spraw praworządności?
  Czy to ktoś z Polski?

  Wdzięczna będę za informację.
  Próbowałam poszukać, ale spełzło na niczym.
  Piszą ilu vicków w KE, ilu komisarzy, co robia, ale nie piszą kto robi co. Oczywiscie oprócz przewodniczącej.

 39. 404

  Czeszka Vera Jurova z rekomendacji Parti Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

 40. mały fizyk
  5 stycznia o godz. 22:15

  „Argumenty, w formie cytatow z zakresu uprawnien Senatu, to ci podal Bar Norte. Ale, to nietetry ponad twoje intelektualne możliwości”.

  Rozumiem, że chciałbyś coś od siebie dodać.

  Bar Norte
  5 stycznia o godz. 22:17

  „marszałek Grodzki po swym poprzedniku marszałku Karczewskim nawet odziedziczył senackie Biuro Spraw Międzynarodowych i Unii Europejskiej”.

  Byłym ostrożny z tym dziedziczeniem w przypadku tak niekonwencjonalnego marszałka jak Grodzki, bo później może okazać się, że BSM podzieli los „Gęsiarki” i trafi ― w tym przypadku ― do Szczecina. 🙂

  A poważniej, Biuro Spraw Międzynarodowych jest także w KG Policji. Czy to oznacza, że policja prowadzi politykę międzynarodową? Polecam uważna lekturę regulaminu Sejmu i Senatu.

 41. Kurde, ależ się tych profesorów namnożyło. Więcej niźli tych marcowych docentów? Zakaz Opuszczania Koszar w skrócie ZOK wspominam z czułością. Pierwszy raz wlepili mi ZOK w Ełku (jak przeżyjesz Ełk lub Orzysz to na wojsku ch-uj położysz), a byliśmy nie w koszarach tylko nad pięknym Selmenem Wielkim, na poligonie. Drugi ZOK zaszczyciłem w Podjuchach (prawie Szczecin). Taaak, byłem niezłym Szwejem. W tych Podjuchach garowałem nawet w areszcie, co było nawet lepsze od wylegiwania się na kompanii.
  Co tam Grodzki i armia atakujących go ciuli. Dzisiaj jakiś „uczony” historyk opuścił koszary IPN i trafił do radia, gdzie wyraził przypuszczenie, że Ed (bynaniej nie Haris) ward Gierek był ruskim agentem (ci się rozmnażają jak profesory). No, myślę sobie, macie Zagłębiaki za naszego ruskiego agenta Ziętka (on ma przynajmniej pomnik, Edowi nawet marne rondo odebrali).

 42. 404,
  chodzi np. o to, że jeśli Prezydent RP przyjmie przysięgę od osobnika, co do którego są wątpliwości że został powołany z naruszeniem prawa, to innemu sędziemu nie wolno się będzie o to zapytać, bo będzie mu to groziło zawodową „śmiercią lub kalectwem”.
  Czyli, jeżeli np. pisowska mafia wystawi samych swoich, którzy będą się „krzyżowo” sami rekomendować w ramach upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa na stanowiska sędziowskie, to wszelkie „ale” sędziów mających do tego trybu wątpliwości będą niedopuszczalne. Resztę wyłożył Ci Mauro a szczególnie to, że tak naprawdę to wszystkiemu są winni komuniści i Rada Państwa PRL.

 43. Mauro Rossi

  „Biuro Spraw Międzynarodowych jest także w KG Policji”

  Oczywiście, bo kompetencje w sprawach międzynarodowych ma również policja.

 44. tejot
  5 stycznia o godz. 22:20

  Bez Prezesa jak zagubione owieczki we mgle….a tu czyha wataha …. i te afery……i te wybory…….głowa mało nie pęknie…i kto to wszystko będzie robił…jak mawiał nieodżałowany Prezes Nikuś Dyzma!

 45. @ls42
  5 stycznia o godz. 22:13

  Irak nie chce obcych wojsk.
  Jeśli się nie mylę obcych wojsk Irakijczycy nie zapraszali, same przyszły

  ____

  Teraz chodzi o wojska amerykańskie, które za zgodą rządu irackiego znalazły się w Iraku żeby pomóc w zwalczaniu ISIS.

  A korzystając ze swojej obecności dokonały zamachu na irańskiego generała w stolicy Iraku.
  BTW generał ten walczył z ISIS.

  Problem w tym, ze co poniektóre frakcje ISIS były sponsorowane przez demokratyczny zachód, więc to się nie podobało.

  Teraz zarzucają mu że planował różne potężne zamachy na Amerykańców.
  Jednak jak dziennikarze (niektórzy co odważniejsi) dopytują o co chodziło? Jakie zamachy?
  To Pompeo i cała klika wyłguje się od odpowiedzi zasłaniając sie tajemnica państwową.
  Na pytanie czy wyjawią tę tajemnicę przyszłości
  Pada odpowiedź Pompei, że raczej NIE

  Podobnie z zabitymi setkami żołnierzy amerykańskich.
  Jak się ktoś dopytuje, to padaja odpowiedzi, że w czasie amerykańskiego napadu na Irak … generał Soleimani jako ochotnik bronił Iraku.
  A że robił to dobrze, to zaszedł im za skórę.

  Oni napadli suwerenny kraj i oczekiwali, że tylko oni mają prawo zabijać tego kraju żołnierzy i cywilów.
  Nie wyobrażają sobie takiej podłości, że ktoś się ma czelność przed nimi się bronić.

  Pozdrawiam

 46. Bar Norte,
  a wiesz, że Kolinda przegrała wybory? A taka ładna była i lubiana przez Ustaszy.

 47. Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 22:22
  404
  5 stycznia o godz. 22:09

  „proszę napisz co to jest ta „ustawa kagańcowa.”

  Orzekających sędziów powołanych w latach 80. jest ponad 700, a w Sądzie Najwyższym 30 proc. Jak widzisz to straszny kaganiec.

  Mój komentarz
  Rossi zapomniał napisać o komunistycznych sędziach w Trybunale Konstytucyjnym. Jest ich 2 na 15, czyli 13,3 %. Procent nie jest wysoki, ale przeraża fakt, ze ci sędziowie zostali zaproponowani przez szeregowego posła, wroga komunizmu, zwolennika prawa i sprawiedliwości i teraz gdy Mateusz Em będący nadzorcą odpowiedzialnym za tłumaczenie unijnym instancjom dobrej zmiany ma problem – zmaga się z wciskaniem urzędującym prawnikom w UE argumentu mówiącego o tym, że czystki w sądownictwie polskim są konieczne, bowiem w sądach Umęczonej są jeszcze sędziowie-złogi komuny, którzy skazywali jego towarzyszy walki (gdy Mateusz miał 13 lat!) na śmierć. I jak Mateusz ma świecić oczami przed taką Jurovą, jeśli Jego nadwładny – Jarosław Ka zamianował dwoje komunistycznie zaprzysiężonych osób na sędziów w TK?
  Pzdr, TJ

 48. ls42
  5 stycznia o godz. 21:45

  „Wówczas, prawdę mówiąc, chodziło o krzesło i niewiele więcej”.

  Nie, o kompetencje wynikające z Konstytucji. W przypadku kohabitacji jest to trudniejsze i generuje spory polityczne, inaczej jest, kiedy rząd i prezydent pochodzą z tego samego obozu politycznego. To ewidentna niedoróbka Konstycji.

  „ … w konsekwencji utrzymania odrębności władzy sądowniczej”.

  Odrębność władzy sądowniczej nie polega przecież na tym, o czym szczerze mówił Neumann na naradzie działaczy PO w Tczewie. Sędziowie mają wszelkie gwarancje niezależności w orzekaniu, ingerowanie w to byłoby czynem kryminalnym, ale podlegają ustawom i Konsytuacji RP. W szczególności władza sądownicza nie może sama się powoływać (żadna władza sama się nie powołuje) i wywierać nacisków na prezydenta w kwestii mianowania sędziów.

 49. tejot
  5 stycznia o godz. 22:57

  O co ci chodzi właściwie chodzi tejot. Może napisz esej i wyślij go do „Gazety Wyborczej”. 🙂

 50. @legat
  @Bar Norte
  @Mauro Rossi

  Wszystkim Panom dziękuję za wyjasnienia.

  Nawiążę do „ustawy kagańcowej”

  Znaczy, że politycznie wybrany KRS i politycznie nastawiony prezydente mają prawo wybierać kogo chcą nie bacząc na kompetencje, wiedzę i doświadczenie
  byle politycznie był gość/gościówa poprawny/a?

  A sędziowie, którym się to nie podoba… nie maja prawa protestować, bo to będzie widziane jako „polityczne” stanowisko
  I za taką samowlkę będa karani!!!!

  Mauro, Ty przecież jesteś inteligentnym człowiekiem,
  nie rozumiem jak możesz nie widzieć w tym horroru dla przyszłości prawodastwa w Polsce?
  Gdzie niezależność władzy sądowniczej?

  Kto jak nie sędziowie mają jej bronić?

  Pozdrawiam

  Ps. Po rewolucji w Rosji komisarze wybierali delikwenta na lekarza, na popa, itd.
  Czy my do tego zmierzamy?

 51. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 22:40

  „Biuro Spraw Międzynarodowych jest także w KG Policji”

  „Oczywiście, bo kompetencje w sprawach międzynarodowych ma również policja”.

  W korspondencji z Interpolem. 🙂

 52. @tejot
  5 stycznia o godz. 22:57

  Dziękuję za wyjasnienie.
  Dopiero teraz je zauważyłam.
  Prawdopodobnie napisałes je w czasie kiedy ja się produkowałam na mój poprzedni wpis.

  Pozdrawiam

 53. legat

  „a wiesz, że Kolinda przegrała wybory?”

  Wiem, lewica wygrała wybory!

 54. Mauro Rossi

  „W korspondencji z Interpolem. ”

  Nie wiem jakie owo Biuro KG Policji ma kompetencje w sprawach międzynarodowych. Ale na pewno wynikają one z umów międzynarodowych ratyfikowanych z uwagi na wrażliwą tematykę przez Sejm i Senat.
  To tak a propos kompetencji parlamentu w sprawach międzynarowych.

  Tak więc jesli już PiS zdecyduje się odbierać kompetencje senatowi w sprawach zagranicznych to niech pamieta o zmianie konstytucji w punkcie dotyczącym ratyfikacji przez tę izbę umów międzynarodowych.

 55. Dzisiaj p. Rezydent powtórzył słowa Szczerskiego, że Grodzki nie powinien jechać do Jurovej, bo takie sprawy załatwia się w domu. Równocześnie odmówił zwołania rady bezpieczeństwa, bo opozycja miałaby okazję przedstawić swoje zdanie, czyli wykorzystać okazję. Logiki w tym nie ma. W Sejmie też się nie da dyskutować. Stąd zostaje ulica i zagranica.

 56. O zbrodniach Sulejmaniego ( Wikipedia)
  Dowodził obroną Bagdadu przed wojskami Państwa Islamskiego w czerwcu 2014. Jesienią tego samego roku brał udział w walkach z Państwem Islamskim w Kurdystanie irackim (prowincja Dijala). W marcu 2015 dowodził wojskami irackimi i milicjami szyickimi podczas operacji zakończonej odbiciem Tikritu z rąk Państwa Islamskiego. We wrześniu 2015 brał udział w walkach o Amirli przeciwko Państwu Islamskiemu, następnie w październiku 2015 dowodził ofensywą, po której wyzwolona została baza lotnicza w Kuwajris Szarki.

  A jak wygląda sekwencja zdarzeń związana z Sulejmanim:
  1) USA atakuje Irak Husajna, bo ten ma broń chemiczną
  2) w wyniku działań amerykańskich powstaje ISIS
  3) (…)W tym miejscu możemy wpisać wcześniejsze treści z Wikipedii 4) w podziękowaniu za rozp… Państwa Islamskiego na terenie Iraku Sulejmani dostaje kulkę w łeb od Amerykanów.

 57. @Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 23:02

  Odrębność władzy sądowniczej nie polega przecież na tym, o czym szczerze mówił Neumann na naradzie działaczy PO w Tczewie. Sędziowie mają wszelkie gwarancje niezależności w orzekaniu, ingerowanie w to byłoby czynem kryminalnym, ale podlegają ustawom i Konsytuacji RP. W szczególności władza sądownicza nie może sama się powoływać (żadna władza sama się nie powołuje) i wywierać nacisków na prezydenta w kwestii mianowania sędziów.

  ______

  Przeczytaj własne słowa jeszcze raz. Tym razem z uwagą i wnikliwością.

  Przyjmijmy abstrakcyjnie przypadek, że durnie (których zazwyczaj jest większość w społeczeństwie) wybiorą debila na Prezydenta. I Będzie on przydupasem określonych politruków.
  I ten Prezydent będzie ustanawiał sędziów.
  Nie według kompetencji, ale tak po swoim lubieniu.

  Czy sądzisz że trójpodział władzy KONTYTUCYJNY będzie wówczas utrzymany?

  O Dear God!
  Ludzie otrząśnijcie się z marazmu!
  I to w miarę szybko

 58. Durnie wybrali Trumpa i mamy co mamy…święta racja z większością u jankesów…Tak sobie myślę prywatnie,że wybory to demokratyczna forma wyrażania woli przez suwerena a nawet namaszczenie przez Boga…Wyniki wyborów należy przyjmować z pokorą…Jaki suweren tak władza…

 59. 404
  5 stycznia o godz. 23:05

  „Nawiążę do „ustawy kagańcowej” znaczy, że politycznie wybrany KRS … „.

  Ooopss …
  Trybunał Konstytucyjny też jest wybrany politycznie, przez Sejm. Czyli pośrednio przez ogół wyborców. Coś w tym złego? To tylko Konstytucja.

  „ .. i politycznie nastawiony prezydent mają prawo wybierać kogo chcą nie bacząc na kompetencje, wiedzę i doświadczenie”.

  W składzie nowej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) w większości są sędziowie, tylko że teraz wybrani zostali przez Sejm. Poprzednio sędziowie sami wybierali KRS i też w niej byli większością. Kto wybierał tych sędziów? No inni sędziowie. A kto tych innych? No nikt, tak jakoś. KRS tylko rekomenduje sędziów wedle swej wiedzy, a powołuje ich prezydent.

  „I za taką samowolkę będą karani”. Mauro, Ty przecież jesteś inteligentnym człowiekiem”.

  Sama oceń, czy sędzia, możliwe że powalony jeszcze w latach 80. (weryfikacji w 1989 nie było) może kwestionować istnienie KRS powołanej przez demokratyczny Sejm, jak też decyzje prezydenta o mianowaniu sędziego, a chodzi o prezydenta wybranego w powszechnych wyborach? A z punktu widzenia praktycznego, każdy obywatel ma prawo do sądu w rozsądnym czasie, to także wymóg UE, a tu sędziowie proponują wiele alternatywnych systemów orzekania, jedni sędziowie uznają pewnych sędziów, inni nie uznają, zamiast procesów mamy ich zatory i chaos w sądach. Wyobraź sobie, ze policjanci nie uznają innych policjantów za policjantów prawdziwych i legalnych. Czy takie państwo może istnieć? No i jeszcze sędziowie przyznają sobie prawo do uczestnictwa w życiu politycznym, na dodatek pokrzykując o monteskiuszowskim podziale władzy oraz Konstyucja ― Konstyucja. Fajnie?

  „Gdzie niezależność władzy sądowniczej”?

  Sędzina Barbara Piwnik mówi, że w niezależność sędziego jest jego głowie, bo ustawowe gwarancje przy orzekaniu każdy sędzia w Polsce ma bardzo mocne.

 60. basia.n, 3 stycznia godz.12,55

  Dziękuję za ciekawy i potrzebny wpis o prof. Marku Waldenbergu. Dobra robota!
  Naruszyła Pani zmowę milczenia.

 61. Bar Norte
  5 stycznia o godz. 23:21
  „Tak więc jesli już PiS zdecyduje się odbierać kompetencje senatowi w sprawach zagranicznych to niech pamieta o zmianie konstytucji w punkcie dotyczącym ratyfikacji przez tę izbę umów międzynarodowych.”

  …to jest do zrobienia…nie takie numery się robiło….tylko niech kolano przestanie nap……lać !

 62. miłośnik czarnych jagód
  5 stycznia o godz. 23:26
  ..ja w uzupełnieniu twojego cytatu z Wikipedii…..
  „W 1997[7] Ghasem Solejmani został mianowany dowódcą sił Ghods. Znacząco rozbudował jej siły (łącznie brygada liczy od 10 do 20 tys. członków; w początkowej fazie istnienia tylko 2–5 tys.[8]). Jako dowódca tejże formacji organizował zamachy w Tajlandii, Nowym Delhi, Lagos i Nairobi, zaś w 2011 bez powodzenia próbował zorganizować zamach na ambasadora Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych Adila al-Dżubajra. Zacieśnił związki jednostki z Hezbollahem i jego dowódcą Hasanem Nasr Allahem; żołnierze brygady skierowani przez Solejmaniego pomagali w szkoleniu bojowników Hezbollahu i planowaniu jego działań partyzanckich[2]. Dowodzona przez Solejmaniego formacja nawiązała również podobne kontakty z Hamasem[2]. Organizował działania sabotażowe i ataki na żołnierzy amerykańskich w Iraku po obaleniu rządów Saddama Husajna w 2003; dokonywali ich bezpośrednio żołnierze Ghods oraz wspierana przez nich organizacja Badr[2]

 63. 404
  5 stycznia o godz. 23:26

  „Przyjmijmy abstrakcyjnie przypadek, że durnie (których zazwyczaj jest większość w społeczeństwie) wybiorą debila na Prezydenta. I Będzie on przydupasem określonych politruków. I ten Prezydent będzie ustanawiał sędziów”.

  Doszłaś do ściany, zlikwidujmy wybory w USA, bo znów mogą wybrać Trumpa, a my go nie lubimy.

  A jeśli chodzi o Polskę, poza demokracją mamy dwie możliwości. UE wybiera nam władzę, a jak ona osłabnie to może Rosja, już raz tak było i co? Przeżyliśmy. I druga możliwość, władzę wybiera nam arystokracja (autorytety), czyli establishment III RP.
  To co proponujesz zawsze było bliskie Korwinowi Mikke, który nie znosi demokracji i dawnej Unią Wolności, obrażonej na demokrację.

 64. Piotr II
  5 stycznia o godz. 23:40

  Tomasz Marszałek Grodzki nie jedzie ratyfikowac umowy miedzynarodowej, tylko pokazać Jorovej projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechncyh, chyba że o czymś nie wiemy.

 65. Heureka! Maupo dixit. Najlepiej, żeby lekarzy też powoływał spec-komitet polityczny. W końcu to jest zawód zaufania publicznego… Po co nam izby lekarskie? Po co stowarzyszenia zawodowe? Po co mają inni lekarze mieć coś do powiedzenia na temat kwalifikacji? Wszystko ustali szeregowy poseł i będzie ślicznie! Wierna pani Kasia zoperuje mu kolano. A może nawet przy okazji upiecze tort.

 66. Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 22:09

  Może dokładniej: Jedzie do nadrzędnej na naszymi instytucjami prawnymi instytucji europejskiej na zaproszenie tej instytucji. Bierze ze sobą projekt aktu prawnego PiS z tej racji, że PiS przez cztery lata, po wygraniu wyborów niespełna 19%. uprawnionych do głosowania demonstracyjnie olewał całą opozycję, nie udzielał głosu, odbierał głos, a jej projekty chował do szuflady lub notorycznie odrzucał. Symbolicznie i skrótowo wyraziła na sali sejmowej stosunek chwilowo rządzących do opozycji Krystyna Sałatka Pawłowicz: „Spierdalaj!”. Opozycja po coś w parlamentach jest – na pewno nie po to, by ją olewać. PiS natomiast wszelkie poszukiwania przez opozycję prawnych interpretacji w instytucjach europejskich swoim zwyczajem wykorzystał dla odwrócenia kota ogonem i zaczął oskarżać opozycję o zdradę interesów Polski, o szkodzenie Polsce, przy rozumieniu, rzecz jasna, że Polska – to PiS, a PiS – to Polska. Cala reszta to zdrajcy, komuchy, nieprawdziwi Polacy, gorszy sort. I ty, dzieciaku, masz w takiej sytuacji czelność wyskakiwać, jako pisowata tuba i papuga, z wyliczaniem jakichś formalnych kompetencji, co można, czego nie można marszałkowi senatu. Choć on nie jedzie do Brukseli łamać konstytucję dla ratowania od pierdla swojego kumpla, lecz jedzie w interesie państwa prawa, które jest mordowane piąty rok przez partię uliczników, która jako całość jest emanacją jednego mściwego kurdupelka, życiowej ofermy i nieudacznika.

 67. miłośnik czarnych jagód
  w mediach amerykanskich probuja roznych narracji..od „hit ’em hard” do bardziej umiarkowanych…
  nikt dokladnie nie wie jaka bedzie reakcja vox populi…

 68. Ustawy państw członkowskich muszą być zgodne z systemem prawnym UE. Chyba że to zbyt trudne dla szeregowego posła… Który przepycha własne deformy (hi hi) kolanem.

 69. 60vito
  5 stycznia o godz. 23:26

  ” Równocześnie odmówił zwołania rady bezpieczeństwa, bo opozycja miałaby okazję przedstawić swoje zdanie …”.

  Chodzi o to, aby wrzutka Putna nie zadziałała zgodnie intencjami tow. pułkownika. Reakcją na kremlowskie wrzutki nie powinien być wrzask opozycji, a niestety jest. Rady Bezpieczeństwa nie zwołuje się w zwiazku ze słowami.

  „maturzyści mi mówili,
  że to mógł wymyślić Hasek
  żeby słowem czołgi wabić,
  albo słowem czołgi straszyć”.
  („Piosenka patetyczna”, J.K. Kelus)

 70. Na marginesie
  6 stycznia o godz. 0:04

  „Ustawy państw członkowskich muszą być zgodne z systemem prawnym UE”.

  Ale istnieje nadrzędność Konstytucji, trzy wyroki TK w tej sprawie.

 71. 60vito
  5 stycznia o godz. 23:26

  „W Sejmie też się nie da dyskutować. Stąd zostaje ulica i zagranica”.

  Przy czym ta zagranica to przecież nie Rosja czy Chiny, lecz jeden organizm Europy, na którego uprawnienia wszyscy wstępujący do Unii dobrowolnie się zgodzili. Brak słów na to, co pisowata chuliganeria pod przewodem psychicznego złamasa wyprawia.

 72. @pombocek 6 stycznia o godz. 0:12

  No więc właśnie. Ale Maupo nadal skrzeczy.
  Tym razem wycierając sobie gębę… Konstytucją.

  Zresztą co Maupom do tego, o czym Grodzki chce rozmawiać z unijną urzędniczką, która go zaprosiła do Brukseli? To sprawa Grodzkiego.

 73. Z KONSTYTUCJI nie wynika jej nadrzędność…z czym zgodził się Lech Kaczyński podpisując TL. Bo nie wniesiono zastrzeżeń w tym zakresie…Kto dzisiaj szanuje TK wydający orzeczenia przez kolesiów dublerami zwanymi a nawet z uwzględnieniem zasad wiary za co papież dał order…Tak sobie myślę prywatnie,że powoływanie się na komunistyczną konstytucję/świstki Kwaśniewskiego/ z jednoczesnym sekowaniem niby komunistycznych sędziów to debilizm polityczny…

 74. Mauro Rossi,
  Gowin chce Okrągłego Stołu w sprawie sądownictwa. I co Ty na to jak się nie da jednak odrzucić decyzji Senatu? Prezes może się rozgniewać?

 75. @Mauro Rossi
  5 stycznia o godz. 23:47

  Przyjmijmy abstrakcyjnie przypadek, że durnie (których zazwyczaj jest większość w społeczeństwie) wybiorą debila na Prezydenta. I Będzie on przydupasem określonych politruków. I ten Prezydent będzie ustanawiał sędziów”.

  Doszłaś do ściany, zlikwidujmy wybory w USA, bo znów mogą wybrać Trumpa, a my go nie lubimy.

  A jeśli chodzi o Polskę, poza demokracją mamy dwie możliwości. UE wybiera nam władzę, a jak ona osłabnie to może Rosja, już raz tak było i co? Przeżyliśmy. I druga możliwość, władzę wybiera nam arystokracja (autorytety), czyli establishment III RP.
  To co proponujesz zawsze było bliskie Korwinowi Mikke, który nie znosi demokracji i dawnej Unią Wolności, obrażonej na demokrację
  .

  _______

  Przytoczyłam Twoją wypowiedź, bo wydaje mi się że jej sam nie przeczytałeś.
  Nie wiem czy jesteś pod wpływem jakichś oparów, czy z braku argumentów kombinujesz. Nawet pomarańczowego mordercę w to wplątałeś.
  O, jeszcze Korwina Mikke.
  Bracie, tego się nie da obronić przed myslącymi jednostkami.

  To, co próbujesz nazywać demokratycznym procesem, broniąc „ustawy kagańcowej”
  jest w RZECZYWISTOŚCI kompletnym zaprzeczeniem tejże Demokracji i Konstytucji.

  Konstytucją poniewieracie.
  Ale wcześniej czy później to odbije się także na Was.
  Wszyscy za to zapłacimy
  Niestety

  Chwilowe talary, którymi się cieszycie utkwią wam w gardłach.

  Ci, którzy dzisiaj mają odwagę bronić Konstytucji, Demokracji … też zapłacą,
  ale przynajmniej będą wiedzieli, że zrobili wszystko co mogli żeby nie dopuścić do tragedii.
  A spokój sumienia (jeżeli ktoś je posiada) jest chyba najważnieższy na tym padole łez i beznadziejności.

  Pisałeś wcześniej o Tradycji Rycerskiej i Honorze.

  Ciekawa jestem co przez te określenia Ty rozumiesz, bo jestem nieomal pewna, że co innego niż chociażby ja.

 76. @PA2155
  5 stycznia o godz. 23:55

  „w mediach amerykanskich probuja roznych narracji..od „hit ’em hard” do bardziej umiarkowanych…
  nikt dokladnie nie wie jaka bedzie reakcja vox populi”…

  _________

  Masz rację niestety. Większość dziennikarzy okazała się bez tak zwanych jaj.
  Powtarzają jak papugi to co im sprzedaje propaganda Pompejowska.

  Żadnych dowodów, tylko oskarżenia w które każą WIERZYĆ plebsowi.
  Na wiare brać ich bełkot.

  Ale są też media i dziennikarze i publicyści, którzy nie boją się mówić, że białe jest białe, a czarne czarne.
  Są jednak w mniejszości.

  Dla mnie to był pewnego rodzaju kolejny sprawdzian kto jest kto.

  Z politykami podobnie.
  O prących do wojny Republikanach nie wspomnę, bo to hałastra bez sumienia i honoru.
  Za to goniąca za apanażami za wszelką cenę.

  Ale Demokraci też blado wypadają w tym kontekście.

  Z pretendentów na Prezydenta jedynie Berni Sanders okazał jak zwykle jaja.
  Jedyna osoba, która konkretnie i bez bojaźni potępiła agresję Trumpa.

  Przodujący obecnie Biden też plątał że powinni ustalać z Kongresem, ale jednak dobrze że zabili Generała bo był złym człowiekiem.

  BTW Biden też z ochotą godził się na napad na Irak.

  Praktycznie tak właśnie Demokraci, wszyscy o których pisano, albo ich słuchałam… tak właśnie się wypowiadają.

  Ostatnio wyjątkowo byłam ciekawa jak się zachowają w tej sytuacji, dlatego z uwagą śledziłam.

  Masz rację nie wiedzą co na to głos ludu, a wybory za pasem.
  Oni nie mają własnego zdania, oni chcą apanaży.

  A w międzyczasie urabia się opinię publiczną karmiąc obrzydliwą propagandą.

  Taką w stylu Piotra II z 5 stycznia o godz. 23:45

  Ciekawe gdzie on zdobył tę wiedzę? Nawet z datami.
  Może ma szpicla znajomego, który za generałem Soleimani łaził?

  Bo odpowiedzialni za ten mord milczą na temat dowodów. Chociaż twierdzą, że je mają. Jednak nie powiedzą ani jakie one sa i o czym.

  Ale ciemny lud kupuje bzdety.

  gilbert k. charleston….”we learn from history, that we do not learn from history.”

  (uczymy się z historii, że nie uczymy się z historii)

 77. 404
  6 stycznia o godz. 1:18

  Z Wikipedii wyciąłeś tylko ten fragment (łatwo sprawdzić) który ci pasował do twojej narracji…….i to jest uczciwe?
  Ja z Wikipedii uzupełniłem to co ty „zapomniałeś” zacytować.
  Propaganda polega między innymi na preparowaniu informacji… w twoim stylu.

 78. danielpassent
  5 stycznia o godz. 23:39

  Pana słowa sprawiły mi ogromną radość.
  Dziękuję !!

 79. @Piotr II
  6 stycznia o godz. 1:35

  Skoro potrafisz tak świetnie posługiwać się Wikipedia, to zacytuj jak Amerykanie obalili rząd w Iranie. Prawomocnie w drodze wyborów wybrany.
  Wówczas Iran nie był taki jak dzisiaj. Nie było nabrzmienia religijnego.
  Nikt inny tylko właśnie Amerykanie wsadzili Szacha na stolec, by im szedł na rękę.
  I okradali naród wszyscy z Szahem i Amerykanami na czele.
  Niezadowolonych wrzucano do lochów, oczywiście po uprzednich torturach.

  Co ludzie zaczęli robić?
  Podobnie jak w Polsce czy gdzie indziej. Kumulowali się po świątyniach. I tak to Muzułmanizm stał się ortodoksyjny w Iranie.
  Aż w końcu ludzie mieli tego dość i doszło do wyrzucenia Szaha i Amerykanów z kraju.
  Zamrożono ich pieniądze w bankach zachodnich. A przez lata z nich oczywiście korzystając. W końcu doszli do wniosku, że to im się te pieniądze należą.
  W między czasie okładali Iran przeróżnymi sankcjami, chcąc kraj zubożyć i doprowadzić do niezadowolenia ludzi, a w konsekwencji do przewrotu rządu.

  Międzynarodowe porozumienie pod przywódctwem Obamy pozwoliło odetchnąć na chwilę. Zdjęto sankcje, oddano część irańskich pieniędzy, Iran wywiązywał się ze swoich zobowiązań.

  I nastała czarna epoka pomarańczowego orangutana.
  Wycofał USA z porozumienia, nałożył jeszcze bardziej drastyczne sankcje.
  Jednocześnie grożąc tzw aliantom, że jak będą współpracować z Iranem to ciężki los ich spotka.
  Teraz zamordowali drugą osobę w państwie.
  W państwie suwerennym i na obszarze drugiego suwerennego państwa, które zwą alianckim.
  To był parszywy, terrorystyczny atak na wysokiego urzędnika suwerennego państwa.
  Dzisiaj próbują to tłumaczyć jak Mauro „ustawę kagańcową”.

  Dodam jeszcze, że Szah, którego wsadzili po obaleniu legalnnie wybranego rządu,
  nie był z jakiejś dynastii.
  To był syn faceta, którego z półkownika zrobiona Szahem.

  A legalny rząd nie chciał pozwolić Ameryce okradać państwo irańskie, więc trzeba było go zmienić.

  Poczytaj więcej, to się zorientujesz kto tu jest bully.

 80. @pombocek
  Dzieki na poprzedniej stronie.

 81. @404, wklejam tu z uwagi na większą poczytność:
  „Czołowi urzędnicy wojskowi USA przedstawili prezydentowi Donaldowi Trumpowi szereg potencjalnych reakcji na popierane przez Iran przemoc w Iraku w ostatnich dniach, ale byli zaskoczeni, gdy wybrał najbardziej radykalną opcję, poinformował w sobotę wieczorem The New York Times .
  Urzędnicy podobno postawili na stole opcję zabicia generała dywizji Qassem Soleimani, sądząc, że nie wybrałby tak ekstremalnego rozwiązania.
  Gazeta doniosła, że ​​urzędnicy Pentagonu często przedstawiają prezydentowi ekstremalne rozwiązania, aby inne opcje wydawały się bardziej rozsądne w porównaniu.
  Chociaż Trump początkowo odrzucił opcję zamordowania Soleimaniego 28 grudnia, stał się coraz bardziej wściekły, gdy wspierani przez Iran milicjanci zaatakowali ambasadę USA w Iraku, podał The Times, powołując się na urzędników administracji Pentagonu i Trumpa.
  Ostatecznie 2 stycznia Trump zszokował urzędników Pentagonu, decydując się na zabicie Soleimani.”
  https://www.yahoo.com/news/pentagon-officials-reportedly-presented-trump-031641749.html
  Czyli ze wściekłości pomiędzy pomiędzy kolacją a grą w golfa lub na odwrót – golf a potem kolacja. Może coś źle poszło w grze lub zupa była za słona.
  To dowodzi że człowiek nieodpowiedzialny decyduje o losach świata.

  Ps. noworocznie pozdrawiam i liczę że na przyszłość przed kolejnym zniknięciem zapowiesz przerwę.

 82. @basia.n – mnie również. I koledze. Pozdrawiam.

 83. Na marginesie
  5 stycznia o godz. 21:30
  Namarginesko, jednak lepiej żebyś uważała, bo Maupo ma w zanadrzu argument,którym może wzmocnić „ostatnią godziną”.
  Kiedy moja matka umierała w szpitalu, plątał się tam po szpitalnych korytarzach szykownie ubrany ksiądz, który właśnie starał się „ratować” zabłąkane dusze w ostatnią godzinę. Wszedł bez pukania do sali, w kórej moja matka leżała i zwrócił się do niej takim tekstem; Córko, pora na pogodzenie się z Bogiem przed uddaniem się do Pana (jakoś tak to brzmiało.
  75-letnia matka, trzeba przyznać, że troche weredyczka, kazała temu 30-letniemu ojcu wynieść się z sali natychmiast.Nastepnego dnia matka zmarła.
  Ale to nie koniec histori, droga namarginesko i tu Cie Maupo może mieć. Otóz mój gamoniowaty szwagier, ale poczciwy katolik, udał sie na parafię z prośbą, żeby w pogrzebie matki uczestniczył ksiądz. Pech chciał, że trafil na tego samego Ojca. Ojciec odpowiedział szwagrowi, że on w pogrzebie tej prostytutki udzialu brać nie będzie.
  I nie obawiasz się namarginesko, że jak byś trafila na podobnego zięcia i podobnego ojca, to też by Cię nazwał prostytutką.I nie ma przeproś. Co z tego, że moja matka nie uprawiała owego najstarszego zawodu, że była nauczycielką matematyki. Dla gównianego Ojca 75-letnia staruszka, emerytowana nauczycielka była prostytutką, koniec kropka. I przed tym Cię ostrzega Maupo, że też może ci się przytrafić taka ksywa jesli w „ostatniej godzinie”odmówisz pogodzenia sie z panem bogiem.
  Ps
  Slyszalaś jak się kościól pośmiertnie mścił na Wolterze ? Ojcowie opowiadali, że Wolter przezd śmiercią jadł gówno. Tak bylo namarginesko, jak powiedzial JPII po obejrzeniu Pasji wg ewangelii Mela Gibsona. I tak będzie z Tobą i ze mną po śmierci.
  Obsmarowywanie marszalka Grodzkiego przez pisowską szczujnie to maly pikuś w porównaniu z potężną maszyną kościelną slużącą do opluwania kalumniami niedowiarków. A wzsystko to maskowne slodkim sosem miłości bliźniego i przekazyywaniem sobie znaku pokoju.

 84. Czy Duda uściśnie dłoń Cyngla…Dlaczego tzw.Polonia nie demonstruje poparcia dla Cyngla…Kurski to pokaże…Tak sobie myślę prywatnie,że mieszkanie w kraju cynglami stojącym to marzenie…cyngielek…

 85. Przy okazji tekstu wspomnieniowego o prof. Marku Waldenbergu i jego opus magnum ( niestety wieloletnie poszukiwania tej książki zakończone niepowodzeniem) kilka zdań na temat innej książki która może wybitnie analitycznym dziełem nie jest, ale ma inny walor – perfekcyjną autentyczność.
  Mam na myśli książkę „Proces Miloszewicza: Relacja obserwatora”. Której przyautorzył Austriak Germinal Civikow.
  Książka jest właściwie suchym zapisem przebiegu procesu Miloszewicza który toczył się w Hadze i którego początek odbywał się w obecności kamer i tłumu dziennikarskich sępów, a kończył ( kiedy przesłuchiwania pokazywały że prawda ma się nijak do tej którą karmione były przez media bezrefleksyjne tłumy) kiedy oprócz składu sędziowskiego, oskarżonego i świadków na sali byli już tylko senni pojedynczy widzowie
  Komentarze autora książki raczej minimalne. Suchy przebieg przesłuchań Miloszewicza i świadków oskarżenia.
  W końcowej części książki skromny komentarz który sprowadza się do dwóch wniosków.
  Pierwszy – proces stanowił kompromitacje karnoprocesowej tradycji europejskiego sądownictwa.
  Drugi – śmierć Miloszewicza przed ogłoszeniem wyroku uchroniła sąd przed kompromitacją ( albo sądu, albo świata zachodnich mediów).

  Kiedyś wspominałem o tej książce na blogu Adama Szostkiewicza. Niestety, Gospodarz blogu dał treści wniosków które z niej biły, bezkompromisowy i pryncypialny odpór.

 86. W tutejszych blogowych tekstach odnajduję skutki zmowy milczenia ( osłabionej brakiem grupowej dyscypliny ).

  { rozbicie | rozpad } Jugosławii nie wzięło się z powietrza.
  W tekstach tych nie przywołuje się dawnych procesów historycznych – a warto.

  Teren Jugosławii jest terenem niegdysiejszego naporu tureckiego i odwrotu Turków.
  Bez wzmianek o Albanii nie sposób zrozumieć tego co obserwował @legat na jugosłowiańskiej misji.

  Na terenie Jugoslawii spotkały się granice dominacji katolicyzmu, prawosławia oraz islamu. A koniec państwowości jugosłowiańskiej jest moim zdaniem skutkiem złożonej wojny religijnej. Wyrazem jej zakończenia była odbudowa Starego Mostu w Mostarze.

  Z polskiej Wikipedii:
  Most został zbudowany za czasów osmańskich, w drugiej połowie XVI wieku. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem – zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Symbol ten celowo zniszczyła chorwacka armia podczas wojny bośniackiej 9 listopada 1993 roku. Zaraz po wojnie, w 1995 roku, przy wsparciu UNESCO i Banku Światowego, podjęto odbudowę mostu. Oficjalne otwarcie miało miejsce w 2004 roku.

  I o Albanii:

  Zgodnie ze spisem ludności w 2011 roku 56,7% ludności Albanii wyznaje islam, co czyni ją największą religią w kraju, a Albanię jedynym krajem leżącym w całości w Europie w którym muzułmanie stanowią większość społeczeństwa.
  …….
  Albania przez kilka dziesięcioleci była pod rządami Envera Hoxha, charakteryzującymi się ateizmem państwowym. W tym czasie praktyka religijna była zakazana i potępiana.

  ***

  Teksty o Jugosławii , o których tu piszę przypominają mi nieistnienie policji na Węgrzech. Większość Polek i Polaków w ciemni zaprzeczy temu, dopóki nie wjedzie na Węgry.

  Gdy { Polka | Polak } spotka sie z trudnym, to odzywa się ŻYWIOŁ, który nienawidzi jakiegokolwiek wysiłku i szału dostaje gdy skaleczyć { TEJ POLKI | TEGO POLAKA} rację.

  Jako odmieniec doceniam geniusz pewnego mleczarza z Anatewki, który przygotował mnie na istnienie poprzedniej strony tego bloga.

  Mam szansę znaleźć chociaż tutejszym komentatorkom i komentatorom sklejają się wcielenia @staruszka.

  Ty @guzdra skończ z tym pseudo-filozoficznym bełkotem skompromitowanej jelity!
  Przecież pstryki i światło!

  Kto nie przewijał @staruszka, to wie, że wedle niego zdania rozpoczęte przez Przecież są z natury i z zamiaru fałszywe.

 87. popłoch w szeregach PIS !!! , Duda na nartach ,prezes chory ,Gowin ma fochy ,Ziobro boi się zamachu !!! a marszałek spokojny jedzie do Brukseli ,BRAWO !!

 88. Wyzwolenie Auschwitz…brakuje w Israelu papieża bo Bóg to widział i nie grzmiał…Tak sobie myślę prywatnie,że Pius XII powinien siedzieć na ławie oskarżonych w Norymberdze za podżeganie…Nadzieja w Jędraszewskim bo zapewne wyjaśni misję katolików niemieckich w Drang nach Osten ! i biblijność Gott mit uns ! w mordowaniu Polaków też katolików…Pewnie Duda chce zabrać głos o Watykanie z tej strony…

 89. Lewy
  6 stycznia o godz. 9:07
  „Pech chciał, że trafil na tego samego Ojca. Ojciec odpowiedział szwagrowi, że …”

  Już kiedyś poleciałeś w tej tonacji, nazywając w LA, jeden z 52 piątków roku – „Wielkim”. Teraz nazywasz szeregowego księdza katolickiego – „Ojcem”. To zabawne, ze czyni to osoba podająca się za ateistę. Jako pedagog powinieneś to wiedzieć, że „ojciec” to głowa rodziny. Tak też przedstawia tę sprawę Biblia.

  Warto też być świadomym – nawet kiedy nie utożsamiamy się z chrystianizmem – że Jezus z Nazaretu, największy nauczyciel religii, zabronił używać w stosunku do ludzi słowa „ojciec” jako tytułu religijnego. Powiedział: „I nikogo na ziemi nie tytułujcie ojcem, bo macie jednego Ojca — tego w niebie” (Mateusza 23:9).

  Chrystus wykazał tym samym, że prawdziwi słudzy Boży nie noszą pochlebczych tytułów religijnych ani nie przyznają ich innym.

  Pozostaję z szacunkiem.

 90. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 stycznia o godz. 9:42
  „Tak sobie myślę prywatnie, że Pius XII powinien siedzieć na ławie oskarżonych w Norymberdze za podżeganie…”

  Raczej nie tylko za podżeganie. Warta przypomnienia jest relacja z 20 lipca 1933 roku, kiedy to na uroczystej ceremonii w Watykanie, kardynał Pacelli (późniejszy papież Pius XII), podpisując konkordat z rządem Hitlera, wyraził zadowolenie z faktu, że „na czele rządu niemieckiego stanął człowiek bezkompromisowo zwalczający komunizm”

  Katolicki historyk Paul Johnson, w dziele Historia chrześcijaństwa, uzasadnił działania Watykanu pisząc: „Pius XII widział w Hitlerze, niezastąpioną zaporę przeciw Rosji” (s.628).

  Nawet z ówczesnej perspektywy, było wyraźnie widać, że papież raczej „nie dowidział”, niż „widział”. Szkoda, że było za murem tylu polityków, a nie było żadnego okulisty.

 91. : )

  Oh, these Noble Iranian Merchants

 92. W kontekście dziejów ( również z końca ubiegłego stulecia) Bałkanów i tego ca działo się w b. Jugosławii i dających jakaś odpowiedź czym był ( i chyba jest w dalszym ciągu) ten kocioł religii, narodów jest książka noblisty Ivo Andrica zatytułowana „Most na Drinie”. A poza tym, jeżeli mówi się, że autor jakiejś książki zasłużył na Nobla to w przypadku Andrica jest to jak najbardziej uzasadnione.

 93. Bar Norte
  Z kompetencjami marszałka Senatu to chyba miałeś wczoraj trochę racji. Dziś Ryszard Czarnecki powiedział, że marszałek Grodzki powinien jechać do Brukseli. Wyjaśnił, że w kompetencjach marszałka Senatu są kontakty z Polonią na całym świecie. W Brukseli mógłby spotkać się z miejscową Polonią, Januszem Lewandowskim, Różą Woźniakowską, Robertem Biedroniem.

 94. Lewy; 9:07 .

  Coś mi tu nie pasuje w tej twojej opowieści o matce i księdzu .
  Jeżeli twoja matka wyrzuciła księdza z sali co zrobiła jak najbardziej słusznie
  to dlaczego nie zastrzegła sobie w rodzinie wśród najbliższych ze chce mieć
  pogrzeb świecki czyli bez księdza.
  Być może to zrobiła a twój gamoniowaty szwagier jak sam go nazywasz, mimo
  wszystko wbrew jej woli poszedł do księdza i zrobił mu wielką satysfakcję
  słysząc na dodatek ze była prostytutką , za to ksiądz powinien dostać od
  twojego szwagra w mordę ale cóż trudno od gamonia coś takiego wymagać . Problem tkwi w tym , gdzie ty byłeś Lewy ? ze twój gamoniowaty szwagier
  łaził po parafii , coś takiego nie powinno się zdarzyć a ty nie powinieneś do
  czegoś takiego absolutnie dopuścić . Wygląda mi na to ze ty też gamoniowaty jest.

 95. Prawdziwy powód planowanego ataku USA na Iran .

  https://wolnemedia.net/dlaczego-usa-musza-zbombardowac-iran/

 96. 404
  6 stycznia o godz. 2:10

  „Podobnie jak w Polsce czy gdzie indziej. Kumulowali się po świątyniach.”
  No, i „dokumulowali” sie (?) Nabrzmienie bylo pozniej wielkie podobnie jak w Polsce.
  JP II, pielgrzymki, pomniki, pedofilia…sodomogomor-izm etc etc. – a to Polska wlasnie.
  Z „pólkownika” to same cuda wychodza. Po obaleniu szacha Iran przybral sie w szaty
  ajatolahow ( w Polsce byl katolicki 1000 lecia) i byl krajem mlekiem i miodem plynacy. Ludzie zyja dostatnio a o tych, ktorych nie ma trzeba milczec – nie maja racji. Najwazniejsze jest to, by dojsc do wniosku „komu pieniadze sie naleza”. To wiedza najlepiej swiadkowie Jehowy (@dezerter83)
  I tak dalej, i temu podobnie…..

  One, two, three, four
  All right
  Watch it, watch it
  Say man

  Wooly Bully, Wooly Bully…..L7

 97. Religie podzieliły ludzkość tumaniąc wiernych,że Bóg jest jeden a jego obraz przedstawiali swoich kazaniach…A że wyobrażnia jest sprawą indywidualną to ciemny lud bije się o swoją wizję nawet wypatrzoną na kominie w ociekającej sadzy czy niedomytej szybie po Ludwiku…Tak sobie myślę prywatnie,że religie to opium i pozwalają rządzić przez podział…Tak też dziennikarze organizują debaty nie z udziałem mądrych tylko skłóconych…a kasa leci…

 98. Mauro Rossi

  „Dziś Ryszard Czarnecki powiedział, że (…) w kompetencjach marszałka Senatu są kontakty z Polonią na całym świecie.”

  Mauro, to jest krzepiące, że Czarnecki dostrzegł powyższą kompetencję Senatu. Istotnie, Senat podejmuje tę tematykę w ramach prac Komisji d/s Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

  Mam nadzieję, że dostrzeże również tematykę podejmowaną od wielu kadencji w ramach Komisji d/s Zagranicznych i Unii Europejskiej.

  Przypomnę, że „komisje senackie to komisje parlamentarne powoływana przez Senat w celu rozpatrywania i przygotowywania spraw stanowiących przedmiot prac Senatu oraz wyrażania opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Senat, Marszałka Senatu lub Prezydium Senatu.”

 99. 0:08 / 1:13:09

  0:08 / 1:13:09

  0:08 / 1:13:09

  1:26 / 1:13:09

  https://www.youtube.com/watch?v=4CIHwx8Exw8

  c d n

 100. Te liczby o góry nic nie znaczą , przypadkowo tam się znalazły.

 101. @dezerter83
  Nie dziwię się jednak Waszym ( mam na myśli SJ) zdolnościom hermeneutycznym dotyczącym treści Pisma Świętego, gdzie potraficie z Jego treści odczytać przepis na bigos hultajski, czy skład zaprawy murarskiej jaka ma być użyta do budowy kolejnej Sali Królestwa w sytuacji kiedy Hitler podpisując konkordat między Niemcami a państwem Kościelnym kilka miesięcy po objęciu funkcji kanclerza, a wiadomym , że konsultacje przed takim podpisaniem trwają latami i jego (Hitlera) rola przy tworzeniu jego treści ograniczyła się tak właściwie jedynie do złożenia pod jego treścią podpisu.
  Zresztą wystarczy przejrzeć literaturę z pierwszych lat jego rządów – Hitler to ostatnia nadzieja całej liberalnej Europy przed zalewem idei komunistycznych wracających ze Wschodu. Wracających, bo cały ten komunizm swoje źródła ma tak naprawdę w czasach europejskiego Oświecenia, a Marks je tylko naukowo opakował.
  Przypominam – Biblia tego nie zawiera – Państwo Kościelne miało swoją siedzibę w Europie.

 102. Blackley
  6 stycznia o godz. 10:34

  No i zacząłeś śledztwo w bardzo intymnej sprawie. To, że Lewy zdecydował się o tym opowiedzieć, nie zwalnia nikogo z niewtrącania się w intymność i nieoceniania. Niepisane pismo święte zaleca pokiwać głową i na tym skończyć. Ewentualnie pogadać o katabasich praktykach, nie przekraczając progu intymności. A z doradzaniem bliźniemu, by dał komuś w mordę, czymś się różnisz od towarzysza Trumpa?

 103. Katolicyzm nie jest europejskim wynalazkiem a jego związki z faszystami to niemal starożytny Rzym w wydaniu Mussoliniego…Wystarczy chcieć a konkordat w ciągu nocy jak u Suchockiej i reszty…Tak sobie myślę prywatnie,że III Rzesza w ramach tradycji Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego postawiła tylko kropkę nad… wspólnym Drang nach Osten !…uber alles…

 104. K+M+B 2020
  a ze dzisiaj 6 stycznia, czyli Trzech Kroli (Medrcow)
  jeden z nich byl alchemikiem i podarowal tombak a pozostali mirre i kadzidlo .
  ____________

  a oto inna trojka – magowie kabaretu z lat 70, PRL (Kleyff+Tarkowski+Weiss)

  Salon Niezależnych – Telewizja (1972)
  https://www.youtube.com/watch?v=4j_o-F9Mv7Q

 105. pombocku;

  Czy mam ci powtórzyć co gadał Linda jak mu się nie chciało z kimś gadać ?
  dla twojego dobra , radzę ci , odpuść sobie mój nick a unikniesz przykrości.

 106. Bar Norte

  Gadomski ( Dr Joseph ) mowi w dzisiejszej wyborczej mlodemu pokoleniu :
  ,, A teraz milenialsi, pokolenie X i Y, radźcie sobie sami.”
  A ci odpowiadaja : bedziemy pamietac w maju.

 107. Guzdra,
  tam niedaleko Mostaru ze Stari’m Most’em o którym wspominasz leży to słynne Medjugorie, gdzie Gospa się podobno objawia i stała się takim troublemaker’em dla KK. Miejscowy biskup, Ratko Perić uważa, że jej zachowanie, znaczy tej Gospy jest jakieś nie teges i on jej za Gospę nie uważa. Na zlecenie Franciszka sprawę miał zbadać ten biskup od Bashobory, znaczy niejaki Hoser a co mu wyszło z tych badań to nie wiem. W każdym razie biznes tam się kręci bo miliony pielgrzymów się przewala rok po roku i KK nie wie co z tym porobić. Opiekuna tych widzących Gospę zakonnika wy(p)ekspediowano do stanu świeckiego i w ogóle.
  W czasie wojny też było ciekawie, najpierw Chorwaci z Bośniackimi Muslimami pospołu poradzili sobie z kilkunastoprocentową mniejszością serbską a potem zaczęli naparzać się między sobą. Chorwaci mieli wtedy taką jakąś koncepcję utworzenia swojej autonomicznej republiki w granicach BiH w oparciu o Mostar jako centrum administracyjne i pewnie dlatego wysadzili Stari Most by izolować się od Muslimów. Rozwalili też szereg innych zabytków architektury, wszystkie meczety znaczy i też Sobór św. Trójcy ale „społeczność międzynarodowa” pamięta tylko zbrodnię wojenną serbsko-czarnogórską polegającą na ostrzale Durovnika.
  Byłem tam, jak pozostałości tego Stari Most’a zostały połączone taką wojskową przeprawą z jednej strony na drugą. Żal tyłek ściskał. Te metalowe tony grubej blachy i check point przy przeprawie. A w ogóle dolina Neretwy – widoki i wrażenia niezapomniane. Zresztą wcześniej widziane Plitvickie Jeziera w Krajinie, wtedy puste, nie zadeptywane przez szarańczę turystyczną też. Trochę mi się przypomniało bo na TVS obejrzałem sobie „Skarb w Srebrnym Jeziorze” z Winnetou gadającym po niemiecku i lektorem ze „ślonskom godkom”.

 108. miłośnik czarnych jagód
  6 stycznia o godz. 10:28
  Polecam z książką usiąść na kapiji.
  Tak, dzieła twórców kultury dostarczają autentyczniejszych odpowiedzi na trudne pytania. Wystarczy zestawić osiągnięcia IPN z twórcami polskiej kultury. Przepaść.

 109. Amerykanie w poczuciu wielkiej traumy po decyzji irakijskiego parlamentu zgadzają się na opuszczenie terytorium Iraku. Najpierw muszą jednak Irakijczycy im za to zapłacić.
  Amerykanie mają jednak łeb do interesów. Po kim Oni tak mają?

 110. Dzisiaj Mędrców migrantów wita napis Dezynfekcja obowiązkowa ! a wielbłądy do kwarantanny…Tak sobie myślę prywatnie o religiach nie pasujących do współczesności…

 111. dezerter83
  6 stycznia o godz. 9:49

  „Warto też być świadomym – nawet kiedy nie utożsamiamy się z chrystianizmem – że Jezus z Nazaretu, największy nauczyciel religii, zabronił używać w stosunku do ludzi słowa „ojciec” jako tytułu religijnego”.

  Dezerterze, też mawiałem krytycznie o tym „ojcu/Ojcu”, tyle że z innego powodu: używania czołobitnego tytułu kościelnego chowu przez niekruchtowe media w formalnie niewyznaniowym państwie. Ty posuwasz się za daleko – tylko tak sądzę, możesz mnie poprawić – informując ateistę o tym, czego zakazywał kaznodzieja Jezus. Ateistę obchodzić to nie musi. Poprzedziłeś to słowami „warto wiedzieć”. Pozwól jednak każdemu, by sam decydował, co warto wiedzieć, czego nie warto.

  A to, że ateiści w codziennym życiu też używają kościółkowych nazw? Odruchy warunkowe w państwie jednowyznaniowym, nad którymi nie bardzo warto się pochylać. Sam jęknę nierzadko: „O Jezu!”, co znaczy tyle samo, co równie emocjonalne „qrwa!”. Jakaś medialna menda tuż po katastrofie smoleńskiej, niby cytując krzyk w kabinie pilotów „qrrrwaaa!”, przerobiła go na „O Jezuuu!”.

  „Chrystus wykazał tym samym, że prawdziwi słudzy Boży nie noszą pochlebczych tytułów religijnych ani nie przyznają ich innym”.

  Nie pytam Cię, co u Ciebie znaczy „prawdziwi słudzy Boży”, bo u mnie językowca nie znaczy nic. „Prawda” i pochodne w powszechnym użyciu najczęściej są używane jako słowne wzmocnienia bez uświadamianych konkretnych znaczeń: „prawdziwy Polak”, „prawdziwy lekarz”, „prawdziwy katolik”. „Prawdziwy Polak” jest pisowaty, i na tym się „prawdziwość” kończy. „Prawdziwym sługą bożym” może być we własnym mniemaniu nie tylko katolik, ale i każdy muzułmanin, judaista i członek jednej z 41. tysięcy chrześcijańskich sekt. U każdego z nich „prawdziwy” może znaczyć coś odrobinę się różniącego od tego, co znaczy u Świadka Jehowy. Tym samym wyraz, który ma dziesiątki tysięcy znaczeń, nie znaczy nic. Tak też jest z odmienianym gęsto w Biblii przez wszystkie przypadki „prawdziwym Bogiem”.

 112. Blackley
  6 stycznia o godz. 11:31

  Tylko potwierdzasz swoją smarkatość smarkatym straszeniem z powodu mojego BARDZO EPIZODYCZNEGO zareagowania na twój kindersztubowy brak. Wcale ciebie, brzdącu, nie czytam, zareagowałem, bo zobaczyłem zaadresowanie wpisu do Lewego.

 113. Mauro Rossi
  6 stycznia o godz. 0:08
  Na marginesie
  6 stycznia o godz. 0:04
  „Ustawy państw członkowskich muszą być zgodne z systemem prawnym UE”.
  Ale istnieje nadrzędność Konstytucji, trzy wyroki TK w tej sprawie.

  Mój komentarz
  Rossi zaplątuje się we własne sznurowadła (argumenty) – w „nadrzędność” konstytucji.
  Z tego zaplątywania się Rossiego wynika, że konstytucja jest nadrzędna wobec prawa UE, ale jeśli chodzi o prawo RP, to PiS decyduje co jest nadrzędne, a co nie. Tak pojmowana nadrzędność konstytucji, to gratka dla PiSu.

  Z zaplątywania się Rossiego wynika, że PiS likwiduje zgodnie z konstytucją „nadrzędność” konstytucji uchwalając ustawę, która pozwala PiSowi wybrać 15, a nie 4 posłów KRS przez Sejm, jak nakazuje konstytucja. 15/4 = 3,75. PiS ustawą o KRS więcej niż po trzykroć łamie konstytucję.

  I nic się ma nie dziać. Polskie sprawy omawiajmy w Polsce. Po co ta Jurova chce przyjeżdżać do Polski, o co jej chodzi – pytają zdziwieni liderzy dobrej zmiany w sądownictwie.
  W sytuacjach trudnych PiSowcy palą głupa. Jedyna metoda, którą opanowali perfekcyjnie.
  Rozpadanie się w locie – jak w Smoleńsku.
  Pzdr, TJ

 114. Dlaczego prawdziwy… grzyb bywa często robaczywy…Tak sobie myślę prywatnie jaka jest mierzalność prawa i sprawiedliwości w herbie…

 115. Mauro Rossi
  6 stycznia o godz. 10:31
  Bar Norte
  Z kompetencjami marszałka Senatu to chyba miałeś wczoraj trochę racji. Dziś Ryszard Czarnecki powiedział,

  Mój komentarz ironiczny
  Richard nie Ryszard. Czarnecki, to też Polonia.
  Pzdr, TJ

 116. pombocku; 12:09 .

  Sparciały staruszku; już chciałem coś napisać aby sprawić ci przykrość , ale do
  głowy mi przyszło ze ty chyba zazdrosny jesteś i dlatego mnie się czepiasz.
  Ja wiem ze zazdrośc to ludzka rzecz , ale żeby w tym wieku ? no cóż odpuszczam
  ci raz jeszcze i postaram się ci mniej przeszkadzać.

 117. „W tym roku ulicami ponad 870 miejscowości w Polsce i ponad 20 na świecie przejdą Orszaki Trzech Króli. Są to publiczne jasełka, w których często biorą udział całe rodziny, dając wyraz przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartościami chrześcijańskimi”

  870:20 =43.5
  Prawdziwe lub nie moze byc wszystko to i prawdziwi dezerterzy ? Na czym moglaby polegac roznicza miedzy prawdziwa a udawana dezercja ? Prawdziwych dezerterow na logike powinno byc mniej . Jeden prawdziwy na 43. 5 falszywych ? Bo gdyby to ta polowka 44-tego wydaje sie byc ( tnp , obie ) najbardziej interesujaca …

 118. Prawdziwi to katolicy a reszta to robaczywki…Jeden Bóg a tyle kościołów…dla kasy…z tego podziału łupów na tacy da się żyć…Tak sobie myślę prywatnie: tacowi świata łączcie się…jeszcze tyle krówek zostało do wydojenia…

 119. @jakub01

  Daniel Passent – wraz z informatykami którzy opracowali komputerową warstwę bloga – ustanowił zawężające rozumienie terminu wpis blogowy.

  Teksty gości bloga nazywane są komentarzami a jedno z drugim jest zawarte w powitalnym Czytaj całość ≫

  Na górze zawsze możesz zobaczyć napis ≫ POPRZEDNI WPIS . Wyjątkiem są narodziny bloga w dniu 2006.05.06

  Wielokrotnie wyśmiewałem obecny tu element konstrukcyjny nazywany Podpis nagłówkujący opublikowany komentarz.

  Język – mimo wszystko – zmienia się powoli i polszczyzna nie nadąża.

  Temat Wpis blogowy pojawił się niedawno na maturze z języka polskiego i obarczony jest anachronizmami. Niegdyś względnie wysoki koszt wysłania przez sieć zapisanej gęsto kartki formatu A4 był wysoki.

  Metodycy określający poprawną formę maturalnego opracowania ośmieszają się zalecając aby wpis miał nie więcej niż 130 znaków. Co dzisiejsi użytkownicy nazywają ćwirknięciem.

  Gdybyś do mnie adresowała zalecenie zajrzyj pod poprzedni wpis, to być może bym nie zajrzał.

  Skoro nadawca ma być zobowiązany do zwartego krótkiego komunikatu, to ja bym wskazał 6 stycznia o godzinie 3:25.

  Gospodarz wskazał cudzy komentarz opatrując wskazaniem
  12,,
  tyle że komputer może być za głupi i nie zrozumieć, że o Waldenbergu to jest o
  12:

  Bo komputer lubi się znęcać nad zwykłym użytkownikiem

  W najbliższych tygodniach starsze ode mnie staruszki oraz starsi staruszkowie będą musieli się oswoić z nowym rozumieniem terminu profil.

  Gdy @guzdra chrzani i są porzebne apteczne remedia na uspokojenie krajowe to trzeba będzie mieć nowy profil i nie ma to nic wspólnego z lewym uchem na zdjęciu do paszportu.
  Prędzej czy później komputery zmuszą do wysiłku starych i także tych którym życzę stu lat życia.

  Dosiego Roku serdeńko.

  Dedykuję ci artystycznie przetworzony i nieznośnie rozwlekły śpiew słowika:

  https://www.youtube.com/watch?v=oW2Faes1zhs

 120. SŁOWIANIN STANISŁAW
  6 stycznia o godz. 12:49
  Ty to chyba nawet w sraczu ściubolisz te swoje „tak sobie myśle”. Kiedyś to Wiesio był przywiązany na łańcuchu do kompa i dzień i noc pisał. Ale Wiesio był fizycznie niepełnsprawny i całe jego zycia ograniczało się do szukania haków na kapitalizm. Czy ty tez tak massz ? Czy ty też nie masz życia pozablogowego ? Nie chodzisz na zakupy, nie pijesz wódki z sąsiadami ? Kto ci zmienia pampersy ? I powiem ccz na ucho, że tą wspaniał Rosją to nie zawssze masz rację.

 121. Kiedy przechodnie widzą nawalonego kierowcę wsiadającego do samochodu wyrywają pijanemu kluczyki taki obywatelski odruch…Kiedy nawalony mitomanią o skutkach używki Trump, naciska na cyngiel nie ma obywatelskich odruchów elit świata…Tak sobie myślę prywatnie,że elity zadowolone są z istnienie gwałciciela światowego porządku bo daje im oddech na krajowym podwórku…

 122. Lewy bo jako bękart dziedzica z nieprawego łoża wykluczony został z dziedziczenia po reformie rolnej…Co w jakimś stopniu usprawiedliwia brak kultury w stosunku do Słowian…Tak sobie myślę prywatnie,że sieroctwo lasuje umysł bo bez prawego ojca…z lewizny nie da się żyć …zostaje ujadać na dobrze zorganizowanych…

 123. Mauro Rossi;

  Wyjaśnij to w końcu czy ten Duda; jedzie do tego Israela czy nie jedzie ?
  przecież nie można tak cały czas stać w rozkroku i się kiwać
  jechać , nie jechać , jechać , nie jechać , poważni prezydenci już dawno
  podjęli jakąś decyzję a Duda nie , więc na co on czeka ?.

  https://www.gazetawarszawska.com/index.php/politics/4322-duda-kornhauzer-bez-godnosci

 124. @Lewy,
  13:19
  Slowianin Stasio nie wierzy w „zycie pozablogowe”

 125. Gazeta Warszawska czyli Warschauer Zeitung, organ Wszopolakow

 126. 80 000 000 $
  Tyle za zabojstwo prez. Trumpa.
  wedlyg oficjalnej iranskiej tv.
  80 mln to ilczba zaludnienia Iranu.

 127. Dlaczego w Kanadzie czy Australii nie narzekają na brak niepodległości a swoje sprawy załatwiają w Londynie jak Grodzki w Brukseli…z LK nadania…Tak sobie myślę prywatnie,że tacy duzi a wymagają prowadzenia za rękę przez kolonizatora…a nawet jedzą z jego ręki…

 128. 404
  6 stycznia o godz. 2:10
  Ja o chlebie…ty o niebie.

 129. pombocek
  6 stycznia o godz. 12:04
  „Tym samym wyraz [prawdziwy], który ma dziesiątki tysięcy znaczeń, nie znaczy nic”.

  Pombocku. Pytam jako laik. Czy kiedy mówimy: „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, mając na myśli to, że dopiero w trudnej sytuacji okazuje się, kto jest nam naprawdę życzliwy – to takie stwierdzenie, także jest myślowo puste ? A kiedy mówimy, że nie było w tym roku prawdziwej zimy albo prawdziwego lata, to też – nic to nie znaczy?

  Zapytano kiedyś profesora Jerzego Bralczyka: „Czy dopuszczalne jest użycie zwrotu, który jest często spotykany w polskich mediach – prawdziwy patriota ?” Oto jego odpowiedź: „Określenie prawdziwy patriota nie ma w sobie nic językowo niestosownego. Bywało jednak (i chyba jest nadal) nadużywane, przez co zyskało możliwość używania w nieco ironicznym kontekście”.

 130. Patriota gada a prawdziwy patriota udowadnia czynami…Tak sobie myślę prywatnie,że prawdziwy czyli namacalny…

 131. ozzy
  …52 celow nalotow, wyznaczone przez Trumpa, w tym obiekty zabytkowy…aby ich zbombardowac do „Stone Age”…to jest powtarzajaca sie mantra razem z „humanitarian bombing”…
  CBC News podala wczoraj objawy radosci wsrod populacji iranskiej w Kanadzie w postaci demonstracji 50 osob w centrum miasta….cos z estetyki i surrealizmu M. Pompeo…

 132. ozzy
  twoj przypadek rozbawia mnie szczegolnie…twoje bezwarunkowe poparcie Trumpa i jego wersji polityki zagranicznej…taki rafinat a wybral takiego prostaka, tak jak Joe z Wisconsin z czapeczka MAGA na glowie, ktory klaszcze na wiecu trumpowskim „send them back”…cos w stylu masowki ZMP z lat 50-tych…

 133. A dzie si pudziało to złoto cu Trzy Kruli Panu Jezusu przyniesły? Ha?
  Napewnu Tusk ukrad. Niech Pan Ziobru mu rywizje zrobi i zara si szysku znajdzi!
  Gadali w tyliwizorzu ży na prucesji w Krakowju jakiś Lejkoniak chodził. Cikawy ja czy dla szyskich kuniaka stykłu? Ta dobrzy, bu zimnu byłu. W Gruszczyni na Prucesji nic ni pulewali a tyż zimnu byłu. Moży Pan Prezys na szyszły rok da prikaz żyby szendzi były kuniaki. W Gruszczyni tyż bo tam cały Marud za niem ubstaje.

 134. Niech jich tam Pan Prezyłt Trąb zbombuji żyby da nas te uchoćce nie szli i churobów ni przyniesły. Niech szyskich wybiji bu jedyn to za mału!

 135. „Czas cyganów” Emira Kusturicy i „Iluzja”
  https://youtu.be/mZS-87aQ6hc
  Świetne!

 136. Dzisiaj ujawniono dane największego gwałciciela w historii Anglii. Reinhard Sinaga przez lata gwałcił młodzieńców w Manchesterze.

 137. cd. Potwór użył pigułki gwałtu na około 200 mężczyznach…

 138. Piotr II
  Dobrze, ze wspomniales E. Kusturice, Bosniaka z urodzenia i serbskiego „nacjonaliste”, jak go nazywano….
  moi favoryci to „Do you remember Dolly Bell” i „When father was away on business”…. ten drugi film kojarzy sie z zapomniana powiescia P. Selenicia „Pamietnik Piotra Kaleki”

 139. Generał irański został zabity czy zamordowany czy poległ czy zginął…Tak sobie myślę prywatnie,że od Smoleńska prawdziwa przyczyna śmierci szuka prawdy…

 140. PA2155
  6 stycznia o godz. 18:20
  Spróbuję poszukać…… a co do „nacjonalizmu” to myślący człowiek z tego z czasem „wyrasta” 🙂

 141. Piotr II
  wiele pojec ma wiecej niz jedno znaczenie…niektore sa z nadania ideologicznego…niektore pokutuja tutaj na blogu…wiecznie zywe…

 142. miłośnik czarnych jagód
  6 stycznia o godz. 11:00
  „konsultacje przed takim podpisaniem trwają latami…”

  Tradycyjnie bronisz przegranej sprawy powołując się na mity. Twój problem.

  A jakie są fakty ?
  Anthony Rhodes w dziele The Vatican in the Age of the Dictators, cytuje komentarz zamieszczony we francuskojęzycznej gazecie codziennej Le Temps, wydawanej w Lozannie.
  Napisano w niej o konkordacie Watykanu z III Rzeszą: „To triumf dla rządu narodowych socjalistów. Mussoliniemu osiągnięcie tego zabrało pięć lat; Niemcy zrobiły to w tydzień”.

 143. dezerter83
  6 stycznia o godz. 17:23

  Zacznę od końca, dezerterze.
  Profesor Bralczyk nie widzi w konstrukcji „prawdziwy patriota” niczego niestosownego. Przebiję go: ja chyba („chyba” bo taki tego ogrom, że wszystkiego nie ogarniam) w żadnej konstrukcji z „prawdą” i pochodnymi nie widzę niczego niestosownego, a mówię o zalewie nimi języka, czyli nadużywaniu…ale nie tylko. Nadużywanie bierze się z umysłowego lenistwa w poszukiwaniu adekwatnych określeń. Po co mówić: „To był bardzo udany urlop”, „szczególnie udany”, „wyjątkowo udany”, „autentycznie udany”, „rzeczywiście udany”, „nadzwyczaj udany”, „nad podziw udany”, „nad wyraz udany”, „nieziemsko udany”, „szalenie (nie używam tego manieryzmu) udany” i wiele innych, skoro można te wszystkie określenia zastąpić jednym: „naprawdę udany”. Po co szukać innych wyrazów wzmacniających znaczenie wyrazu „majstersztyk” (na przykład kiwka w piłce nożnej, w siatkówce, w pinglu, w tenisie, w hokeju), skoro można prosto: „prawdziwy majstersztyk”.

  Kiedy wpadłem dawno temu na pomysł zrobienia SŁOWNIKA WYRAZÓW NIEKONIECZNYCH i parę miesięcy – teraz to już długie lata – przypatrywałem się tym wszystkim „prawda”, „prawdziwy”, „naprawdę”, „tak naprawdę”. Zastępują one wszystkie bliskoznaczne znaczenia innych wyrazów określających i upraszczają mowę. Można powiedzieć: „upraszczają”, a można”: „zubażają”.

  Poszedłem w zubażaniu jeszcze dalej i dawno temu przestałem używać „prawdziwości”. Żyję bez „prawdy”, bo do niczego nie jest mi potrzebna. Z małym wyjątkiem: „prawda” jako antonim „fałszu” ma swoje własne, trudno zastępowalne lub w ogóle niezastępowalne znaczenie. A użycie jej na przykład w zdaniu „Prawdą jest, że ciało zanurzone w cieczy traci na wadze tyle, ile waży wyparta przez nie ciecz” jest w ogóle niepotrzebne, bo i bez „prawdy” wszystko w tym zdaniu zostało powiedziane.

  Zrozumiałem, dezerterze, że nie muszę mówić „prawdziwy mistrz”, bo samo „mistrz” jest wystarczająco wymowny. Nie muszę mówić: „To było naprawdę udane rowerowanie”, bo wystarczy „udane”. Nie muszę mówić: „prawdziwy Polak”, bo nieprawdziwy nie jest Polakiem. Nie muszę mówić: „prawdziwa kawa”, bo nieprawdziwa nie jest kawą. A tu, panie, w sklepach: „prawdziwe mleko”, „prawdziwa czekolada”, a na koszalińskim morzu śródmiejskim jest nawet reklama: „prawdziwy styropian”. Czekam, kiedy zaczniemy kupować „prawdziwy chleb” (bo to, co się nazywa „masło”, od dawna nie jest masłem), na postojach taksówek zawiśnie nazwa „prawdziwe taksówki”, a spadochroniarze będą skakać z „prawdziwym spadochronem” (Jezu, jak będą „prawdziwe”, to mogą się trafić i „nieprawdziwe”!).

  Krótko mówiąc, dezerterze, przestałem używać niczego nie wnoszących do treści wypowiedzi określeń nie tylko z podstawą słowotwórczą „prawd”, ale i wszystkich innych, i wziąłem sobie na ambit oszczędność słowa i maksymalną precyzję.

  I odtąd zacząłem coraz mniej się rozumieć z człowiekowatymi – nawet z żoną.

 144. A w Budzie Madziarzy kleją geny Hunów aby nie wyszli na Mongołów…Tak sobie myślę prywatnie,że wschodnie geny zyskują na wartości historycznej…

 145. „Generał irański został zabity czy zamordowany czy poległ czy zginął…” pyta SS.

  Stasiek,

  Znany mi profesor prestiżowej szkoły (śp. major Maliniuk), mawiał na takie zjawiska: tajemnica polio-szanela.

  Takich polioszaneli jest Stasiu na świecie wiele. Ot, chociażby zagwozdka, czy tedzik Blaklij jest twoim bliźniakiem? Tak sobie myslę, bo często brzmicie zgodnym, anty-usraelskim, rektalnym konsonansem. ??

  Znak zapytania prosi o kolejne pytania. Czy oby wasze ancestory, nie pochlały sobie lata temu zbyt ostro na jakiejś nocnej libacji, w ogrodzie zoologicznym w Erewaniu?

 146. duende:
  mamy tu na blogu jawnych i ukrytych fanow Trumpa…jeden z jawnych, w swoim czasie obsobaczony skutecznie przez blogowych geostrategow i rafinatow intelektualnych, „was missing in action”…inni…czynia „cherry picking”….wybierajac to, co im pasuje…nie lubia plerezy trumpowskie lub zaczesanej grzywki z przodu…ale inne rzeczy akceptuja, a jakze…

 147. Najwyższy Czas nie bez satysfakcji donosi:

  „Brytyjski komik Ricky Gervais, który poprowadził tegoroczną ceremonię przyznania nagród „Złotych Globów” zszokował Hollywood. W swym wystąpieniu zarzucił gwiazdom i twórcom głupotę, arogancje, obłudę i zwyczajną podłość. Oberwało się największym ludziom kina i telewizji.
  W Los Angeles zakończyła się w niedzielę w nocy ceremonia przyznania „Złotych Globów” twórcom filmowym i telewizyjnym. Najwięcej statuetek zdobył obraz „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino. Między innymi w kategorii najlepszy film i scenariusz, którego autorem był również Tarantino i za rolę drugoplanową dla Brada Pitta. Listę nagrodzonych można poznać tutaj.

  Tp jednak nie nagrody, ale wystąpienie Ricka Gervais, który po raz piąty i jak zapowiedział ostatni, poprowadził ceremonię wzbudziło najwięcej emocji. Brytyjski komik dosłownie zszokował hollywoodzkie towarzystwo. Zaczął od powitania nakazując gościom, by zamknęli się i nazywając ich odrażającymi, seksualnymi dewiantami i szumowinami.

  Potem przypomniał, że w ubiegłym roku ceremonię wręczenia Oskarów miał poprowadzić Kevin Hart ale zrezygnowano z niego, gdy okazało się, że wiele lat temu opublikował wpisy na Twitterze, w których kpił z homoseksualistów. Jak powiedział Gervais jemu się upiekło, bo „ludzie ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej nie znają angielskiego i nie mają pojęcia co to Twitter”.

  Dalej poszło z górki. Ostrzegł wszystkich, że posypią się żarty, i by nie przejmowali się nimi. I tak wszyscy umrą niedługo i nie będzie sequela. – Skoro już o was perwerci mówię, to przypomnę, że był to wspaniały rok dla filmów pedofilskich. „Leaving Neverland”, Dwóch Papieży”. Mam to gdzies.

  Potem stwierdził, że wielu ludzi z hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej jest rasistami, dlatego mało nagród otrzymali artyści kolorowi. – Ale jak zobaczyłem listę ludzi, którzy w tym roku zmarli, to zauważyłem, że też nie była dość różnorodna. Byli na niej głównie biali . …Może w przyszłym roku będzie inaczej. Zobaczymy co się wydarzy.
  Potem nawiązał do pedofila Epsteina, który zapewniał możnym tego świata „usługi” seksualne dziewcząt, i który miał popełnić samobójstwo w nowojorskim więzieniu. Nikt jednak nie wierzy, że Epstein zabił się sam. Gervais zaczął mówić o serialu „After live”, którego bohater chce popełnić samobójstwa. Ma powstać kolejny sezon produkcji, więc jak zauważył Gervais ostatecznie nie zabił się. – To zupełnie jak Jeffery Epstein – powiedział brytyjski komik. Kiedy publiczność zaczęła buczeć krzyknął : Zamknijcie się. Wiem, że to był wasz przyjaciel, ale mam to gdzieś.

  Następnie Gervais powiedział, że większość filmów była okropna, płytka, niedbale zrobiona. Większość robi bezsensowne filmy przygodowe fantasy, w których aktorzy musza nosić obcisłe kostiumy. – Ich praca nie polega już na graniu, tylko na chodzeniu na siłownię i braniu steroidów – szydził Gervais.

  Potem mówił o filmowej adaptacji musicalu „Koty”, która okazał się totalna klapą. Jak stwierdził na szczęście nikt jej nie widział. Występ w „Cats” miał być życiową rolą dla aktorki Ellen DeGeneres, która jest lesbijką i prowadzi bardzo popularny program Ellen DeGeneres Show. Bowiem to co najbardziej lubi, to jak powiedział Gervais : „wyciągnąć się na dywanie podnieść nogi i lizać się po… ” – tu w transmisję na moment wyciszono .

  Ale oprócz szokujących i obleśnych żartów Gervais powiedział wiele słów okrutnej prawdy o przemyśle rozrywkowym i twórcach. Wspomniał o tym, że w branże telewizyjną weszła firma Apple, która produkuje własne poranne show o godności i robieniu rzeczy dobrych. W tym momencie kamery pokazały zadowolonego szefa Apple Tima Cooka, któremu jednak szybko zrzedła mina. Gervais przypomniał bowiem że show jest robione przez firmę, która w Chinach ma sweatshops – fabryki, w których zatrudnia się dzieci, i w których eksploatuje się pracowników.

  – Zobaczcie dla kogo pracujecie – mówił do zgromadzonego towarzystwa. – Dla Apple, Amazon, Disney. Gdyby ISIS uruchomiło własny serwis steamingowy zadzwonilibyście do swoich agentów (by załatwili kontrakt – przyp. red).

  – Więc jak dziś w nocy zdobędziecie jakąś nagrodę nie wykorzystujcie tego miejsca do wygłaszania politycznych przemówień. Nie macie pozycji, by w jakiejkolwiek sprawie pouczać widzów. Nic nie wiecie o prawdziwym świecie. Większość z was spędziła mniej czasu w szkole niż Greta Thunberg. Więc jeśli wygracie podejdzie tu, przyjmijcie te swoje nagrody, podziękujcie swojemu agentowi i swojemu bogu i i wy…cie (znów wyciszono} – powiedział hollywoodzkiemu towarzystwu, które nie wiedziało czy się śmiać, czy wyć z oburzenia”.

  Jak by ktoś chcial więcej
  https://youtu.be/MwuyvToXxbc

 148. Trzej zwycięzcy turnieju czterech skoczni:
  ADAM MAŁYSZ
  KAMIL STOCH
  DAWID KUBACKI
  Ten ostatni przypieczętował dzisiejszy Orszak Trzech Króli
  Gratulacje!

 149. ozzy
  6 stycznia o godz. 11:23
  „dzisiaj 6 stycznia, czyli Trzech Kroli (Medrcow)”.

  Warto wiedzieć, że nie było żadnych mędrców. Rodzinę Jezusa w domu w Betlejem – kilka miesięcy po narodzinach dziecka – odwiedzili astrolodzy. Dlatego niektórzy tłumacze NT używają określenia „obserwatorzy gwiazd”.

  Ilu było tych astrologów — dwóch, trzech, a może trzydziestu? Biblia tego nie precyzuje.

 150. @Mauro Rossi
  Może nie takie świeże, ale nazwisko autora spostrzeżeń niektórym obiło się o uszy. Czesław Miłosz. Bohaterem również filmowa mekka.

  Hollywood
  „Wyobraźmy sobie ,że poeta dostaje do rąk twórców Hollywoodu, a więc finansistów, reżyserów, aktorów i aktorki. Że obarczony jest pełną wiedzą o rozmiarach zbrodni popełnianej co dzień na umysłach, milionów ludzi przez pieniądz, który nie działa w imię żadnej ideologii ,ale w imię mnożenia siebie.
  Jaka kara będzie stosowna?
  Waha się pomiędzy rozcięciem im brzucha i wypuszczeniem flaków, zamknięciem tego całego towarzystwa za drutami , bez pokarmu, w nadziei, że będą zjadać się wzajemnie i że padną w pierwszym rzędzie tłuści potentaci, przypiekaniem na wolnym ogniu, wsadzaniem ich, związanych, do mrowiska. Kiedy jednak zajmuje się ich przesłuchiwaniem i widzi ich, pokornych, trzęsących się, przymilnych pochlebczych grzeczniutkich, nic a nic nie pamiętających swojej arogancji, jaką dawała im władza zniechęca się. Wina ich jest równie nieuchwytna jak urzędników partyjnych w totalitarnym ustroju. Najbliższe sprawiedliwości byłoby zabić od razu ich wszystkich.”

 151. Blackley
  6 stycznia o godz. 14:01
  ” … to w końcu czy ten Duda; jedzie do tego Israela czy nie jedzie”>

  Wczoraj w wywiadzie dla TVP PAD m owił, że raczej nie pojedzie na 5. Forum Holocaustu. Oraganizatorzy nie przewidzieli wystąpienia PAD, natomiast głos zabiorą prezydenci Rosji, Niemiec i Francji (z zaświatów przypatrywać się temu będą Stalin, Hitler i Pétain). Trudno nie odnieść wrażenia, że nie o holocaust tam chodzić będzie.

  PS. Jutro zbiera się w rada gabinetowa, posiedzenia RBN nie będzie.

 152. ls42
  6 stycznia o godz. 21:03

  Nie wiedzialem, że król Dawid był jednym z Trzech (czterech) Króli. 🙂
  No ale trzeby by się specjalisty zapytać, Ryszarda Petru (autora hipotezy o Sześciu Królach).

 153. PiS – prawdziwa orkiestra Putina
  Jeśli wyjazd do Brukseli to współpraca z wrogiem – w czyjej orkiestrze grał w 2015 roku Andrzej Duda?
  https://wyborcza.pl/7,75399,25569412,pis-prawdziwa-orkiestra-putina.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.1.glowka

  real_nick06.01.2020, 14:03
  To proste: PiS to partia populistów i demagogów. W XXI w. światowy populizm i demagogię sponsoruje Rosja, tak jak w XX w. sponsorowała komunizm. Ktoś się spyta, jak to możliwe, jak można tak zmieniać zdanie. A można, ta rozmowa o „rosyjskiej duszy” to ilustruje: kultura.dziennik.pl/ksiazki/artykuly/603299,ewa-thompson-rosja-bywa-jurodiwym-europy-wywiad.html Podobnie Tusk to ostatnio powiedział: „w PiS-ie są nieświadomi i świadomi »pożyteczni idioci« Kremla”. Nic dodać, nic ująć.

 154. pombocek
  6 stycznia o godz. 19:38

  Odkryłeś, że mówisz prozą. 🙂 Naprawdę to nie rewlacja, każdy sekretarz redakcji walczy z przegadanymi tekstami młodszych dziennikarzy, starsi dają radę sami. Nie ma wyrazów zbędnych, decyduje kontekst.

 155. Ten troglodyta, któremu origines mylą się z pomarańczami, postawił reżim ajjatollahów przed dylematem; zaatakować Amerykanów, jak Polacy Niemców w Powstaniu Warszawskim czy też zaniechać, zyli stracić twarz i wpływy na Bliskim Wschodzie ?
  Co może zrobić Iran, jak żaden irański dron nie poleci do USA, a amerykańskie swobodnie latają nad Bliskim Wschodem. Kiedy w latach 60-tych Rosjanie zestrzelili amerykański U2 i wzieli do niewoli Powersa, Amerykanie nie pisneli; równowaga sił była ewidentna.
  Z Chinami, a nawet Koreą Polnocną Trump nie zadrze, a z Iranem , który dopiero dorabia się wzbogaconego uranu, nie ma żadnych zahamowań.
  No i jeszcze jedna istotna rzecz. To wrogość, wręcz nienawiść irańskich ajatollachów do Izraela. Tego nie rozumiem; skąd sie bierze ta nienawiść. Moge zrozumieć Palestyńczyków, a nawet Egipcjan, ale dlaczego Iran ?
  A Trump z zydowskim zięciem jest bezgranicznie oddanym sprzymierzeńcą Izraela.
  Wszystko to tak skomplikowane. Sam jestem gorącym obrońcą Izraela, tego jedynego na Bliskim Wschodzie demokratycznego państwa, otoczonego przez wrogi żywioł arabski , a nie potrafię znieść infantylnego Trumpa.
  Ot jeszcze jeden, mój prywatny dylemat.

 156. @pombocek 6 stycznia o godz. 19:38

  Szermowanie pojęciem „Prawdy” (koniecznie wielką literą) dotyczy przede wszystkim wszelkiej maści religiantów. Prawda, Prawdzie, wcielonej Prawdy, najprawdziwsza prawdzista Prawda, a najlepiej Prawda Osobowa! Zaklinanie rzeczywistości powtarzaniem w kółko, że TAK (rzekomo) JEST

  Zobacz pierwsze minuty wypowiedzi tej paniusi; ona się ową „prawdą” wręcz upaja. Żeby nie powiedzieć onanizuje…
  https://www.youtube.com/watch?v=odRS1I-kXNM

 157. Armia USA poinformowała rząd Iraku, że wycofuje się z tego kraju.

  Najwyraźniej nie chcą walczyć za twitty Trumpa

 158. Trump wspomnial o mozliwych celach amerykansich bombardowan Iranu: ich zabytkow kulturalnych.
  https://www.france24.com/en/20200106-in-menacing-iran-s-cultural-sites-trump-threatens-to-commit-a-war-crime
  podobno jest to „zbrodnia wojenna”….jezeli NATO , w tym Polska, zaoferowaly jednolitofrontowa solidardosc z USA, co implikuje jakis udzial w ataku na Iran, ciekawe, co te panstwa mysla o trumpowskim pomysle…Polacy kiedys kladli asfalt w miejscu starorozytnego Babilonu, to maja doswiadczenie w tej sprawie… 🙂
  ciekawe sa rowniez spekulacje na temat, czy historie zmienia jednostka czy tez proces spoleczny…..cos z elementarnego marksizmu….wczoraj w CNNi pokazano specjaliste izraelskiego A. Bergmana, ktory popelnil ksiazke o zamachach politycznych, w ktorych Izrael sie specjalizuje…i nie potrafil on odpowiedziec na to pytanie

 159. Jeden z naszych wygrał Turniej Czterech Skoczni. Najbardziej rozmodlony ( przed każdym skokiem czyni znak krzyża) skoczek, czyli Dawid Kubacki poszedł w ślady Adama Małysza i Kamila Stocha i zwyciężył w najsłynniejszych zawodach skoczków narciarskich.
  Ciekawe czy w jego zwycięstwie maczał ręce Absolut.?
  Bo jeżeli chodzi o Adama Małysza to nie jest żadną tajemnicą , że Bogu zrobiło się trochę głupio, że najbardziej rozmodlony naród nigdy nie wygrał Turnieju Czterech Skoczni i Najwyższy powiedział:
  „Zsyłam go Wam polscy chrześcijanie”
  I na skoczni pojawił Małysz.
  Słowo „zsyłaM” proszę przeczytać od końca. Jakby nie było wychodzi Małysz.

 160. BN
  „Armia USA poinformowała rząd Iraku, że wycofuje się z tego kraju.”
  ale groza im sankcje gospodarcze i polityczne, gorsze niz te nalozone na Iran.. i zaplacic pelna cene za nowowybudowana baze lotnicz…..nb. Polacy i Kanadyjczycy tez sie musza wycofac…

 161. Lewy
  „Sam jestem gorącym obrońcą Izraela, tego jedynego na Bliskim Wschodzie demokratycznego państwa, otoczonego przez wrogi żywioł arabski , a nie potrafię znieść infantylnego Trumpa.”
  jestem wielki fanem kina izraelskiego i liberalizmu jego tworcow, ich zdrowego rozsaku..i M. Amosa…i zastanawiam sie, kto glosuje na Netanyahu, Gantza i tego Bohatera, ktory przybyl z odsiecza z Kiszyniowa…czy to jest jeszcze liberalna demokracja, czy tez odmiana Czarnej Sotni….a moze demokracja w stylu starozytnych Aten…

 162. @Lewy 6 stycznia o godz. 21:42

  Dzika nienawiść do Izraela na Bliskim Wschodzie jest, że się tak wyrażę, wisceralna.

  Gorzej, że skład etniczny samego Izraela ulega zmianom. Pierwsi osadnicy to byli Europejczycy – z Polski i byłego Sojuza. Oni się zetknęli z antysemityzmem (dlatego nie lubią krajów pochodzenia), ale na ogół byli przesiąknięci liberalnym duchem. Następne fale przybyszów były urodzone i wychowane na Bliskim Wschodzie – w środowisku arabskim. Oni doznali tej wisceralnej, arabskiej nienawiści i nie mają co do Arabów żadnych złudzeń. A dzisiejsi imigranci do Izraela (m.in. z Europy) to są ludzie przekonani o wielkości Narodu Wybranego i mistycznej roli Jerozolimy, inaczej mówiąc fanatyczni religianci. Mieszanka raczej wybuchowa. Kto kogo?

  Co do osoby zamordowanego iranskiego „męczennika” nie mam złudzeń. Przeciwnicy Trumpa wołają, że to polityk. Ten „polityk” jest również etatowym terrorystą. Czy Trump postąpił słusznie? Być może słusznie, chociaż chyba nierozsądnie. Moim zdaniem.

 163. PA2155

  Ale z informacji wynika, że Pentagon o tej decyzji nie został poinformowany:

  „Nie jest możliwe natychmiastowe potwierdzenie autentyczności listu stwierdzającego, że siły USA zamierzają się wycofać” – kominikatu Pentagonu.

  Tymczasem potwierdzają ów list AFP, Reuters, Al Jazeera, Rudaw itp.

 164. tejot
  6 stycznia o godz. 12:10

  „ PiS likwiduje zgodnie z konstytucją „nadrzędność” konstytucji uchwalając ustawę, która pozwala PiSowi wybrać 15, a nie 4 posłów KRS przez Sejm, jak nakazuje konstytucja. 15/4 = 3,75. PiS ustawą o KRS więcej niż po trzykroć łamie konstytucję”.

  Art. 187 Konstyucji RP

  1. Krajowa Rada Sądownictwa składa się z:

  1) Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Ministra Sprawiedliwości, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i osoby powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej,

  2) piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych,

  3) czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.

  2. Krajowa Rada Sądownictwa wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących.

  3. Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata.

  4. Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa.

  Jak widac znów jesteś w „mylnym błędzie”.

  1/ PiS nie wybrał w Sejmie 15 posłów do KRS, to niemożliwe, tylko 4 posłów i 2 senatorów (na podstawie Art. 187 pkt 1 (3) Konstytucji RP).

  2/ Art. 187 pkt 4 mówi jaki jest skład KRS, i że ustawa określa sposób wyboru KRS, poza tym kto wchodzi do niej „z klucza” (minister sprawiedliwości, prezesi sądów, osoba desygnowana przez prezydenta), czyli Art. 187 pkt 1 (1-3).

  3/ Nie chodzi o Art. 187 pkt 3 „czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów” jak błędnie piszesz, bo nadal ci się miesza, tylko o (Art. 187 pkt 2) „piętnastu członków wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych”. To właśnie ich (15) wybiera teraz Sejm. Poprzednio tę „15” wybierali sami sędziowie spośród siebie, co było niebywałym wykwitem demokracji, prawda?

  „Rozpadanie się w locie – jak w Smoleńsku”.

  TUSK 154 M
  https://bi.im-g.pl/im/33/46/15/z22310451V,Wystawa–Historiofilia–Sztuka-i-polska-pamiec-.jpg

 165. BN
  IMHO Pentagon zrobi wszystko, co nakaze mu Trump. ..moim skromnym zdaniem nie ma jakiejs diametralnie innej polityki bliskowschodniej po stronie Demokratow….oni atakuja Trumpa za to, ze nie dal im znac, ze zamierzal urzadzic zasadzke na Sulejmaniego….ta retoryka, ze byl on odpowiedzialny za smierc 600 Amerykanow jest taka sama po obu stronach…bo tak mysli Average Joe…a wybory tuz tuz….

 166. basia.n
  6 stycznia o godz. 2:06

  Z kilkudniowym opóźnieniem (podróże oraz ból sportów zimowych) przeczytałem twój wpis z 3 stycznia oraz komentarz red. Passenta, w którym pisze o „zmowie milczenia”.

  W laudacji tyczącej Waldenberga nie zaskoczyło mnie nic, natomiast wciąż próbuję dotrzec do sedna zasygnalizowanej przez D. Passenta „zmowy milczenia”.
  Idea „zmowy milczenia” – oznacza, że do momentu publikacji pracy Waldenberga byliśmy oszukiwani. (?) Czyli „ktoś”notorycznie zmuszał „kogoś” do milczenia względnie konspirował z „pewnymi, nieznanymi siłami” w ukrywaniu prawdy.

  W czasach nieograniczonego dostępu do żródeł informacji z całego świata oraz wolnego od „ścieżek zdrowia” kraju – przyznam, że konstatacja o ” zmowie milczenia” wywarła na mnie ogromne wrażenie.

  Wracając do dyskutowanej lektury – przerwałem po 1/3 zawartości. Sprawdziłem uważnie kim był Marek Waldenberg, przeczytałem jego kilka wywiadów,z których przebijał z trudem ukrywany wstrętu do zachodniego imperializmu. Jego entourage na UJ był również mało ciekawy – internet prawdę piorunem powie o panach typu Polan-Harashin, Buchała lub Hanausek.

  Wiem, że jego rozliczne prace naukowe na temat dzieł Lenina, względnie biografia Karla Kautsky mogą pewne kręgi podniecać – mnie nie. Prawdą jest, że tak dobry (ponoć) historyk na wiele tematów milczał. Czy w 1968 podpisał sie pod rezolucją Kijowskiego, czy protestował przeciwko pobiciu Kisielewskiego, czy w wstawił sie za prześladowanymi kolegami pochodzenia żydowskiego? Czy znane sa jego prace lub wypowiedzi na ten temat?

  Pomimo drobnych różnic podejściu do bolesnego teamtu wojny J – nieustannie, serdecznie pozdrawiam.

 167. miłośnik czarnych jagód
  6 stycznia o godz. 21:52

  „Jeden z naszych wygrał Turniej Czterech Skoczni. Najbardziej rozmodlony (przed każdym skokiem czyni znak krzyża)”.

  Już wkrótce tego zabronią, powód będzie jak zawsze, nietolerancja i sprzeciw muzułmanów.

  Zaś blogowi ateiści napiszą o krzyżu w poetyce notatki służbowej posterunkowego MO w Stasinie Polnym. „U podejrzanego zabezpieczono wiszące na ścianie dwie zbite deski w kształcie plusa do których przybity był nagi gipsowy człowiek NN, lat trzydzisci”.

 168. PA2155

  Sytuacja wygląda następująco.

  Wojska amerykańskie aktualnie wycofują się z Bagdadu zgodnie z pismem Williama H. Seely III, generała dowodzącego grupami zadaniowymi w Iraku o którym trąbią w tej chwili media. Zgodnie z tym listem opuszczają ten kraj.

  Natomiast Pentagon jak rozumiem o niczym nie wie, bo tak brzmi komunikat.
  Zaś Sekretarz Obrony USA w jeszcze gorącym oświadczeniu zapewnia, że armia USA nie planuje wycofywać się z Iraku.

 169. Kolejna wersja.

  Generał Milley twierdzi, że list o wycofaniu się wojsk USA z Iraku jest prawdziwy ale został wysłany przez pomyłkę.

  Tymczasem jak piszą agencje nad Bagdadem huczą helikoptery wywożace amerykańskich żołnierzy.

 170. BN
  CNN tez to potwierdzilo…ale w amerykanskich mediach zmiana nastroju z nuty patriotycznej na nute zdroworozsadkowa….w dyskusjach podmieniono „ekspertow” i dziennikarzy… 🙂

 171. Mauro Rossi 21.30
  Powtórzyłem za telewizyjnymi sprawozdawcami, bo to sympatyczny zbieg okoliczności w dniu w którym ponad milion Polaków wzięło udział w inscenizacji Orszaku Trzech Króli.
  Osobiście lubię bajki od dzieciństwa, szczególnie takie, które się dobrze kończą

 172. Mauro Rossi
  6 stycznia o godz. 21:36

  Jak będziesz miał odrobinę wiedzy językoznawczej i z 50 lat przyglądania się językowej komunikacji Polaków – również własnej – zgłoś się do moich wnuków. Dowiesz się, że zbędnych użyć wyrazów i w ogóle śmieci o wartości foliowych toreb jest w codziennym użyciu więcej niż tych toreb w niejednej Biedronce. A na razie tysięczny raz potwierdzasz oczywistość, że nawet jak nie masz nic do powiedzenia, mówić MUSISZ.

 173. MR
  „Już wkrótce tego zabronią, powód będzie jak zawsze, nietolerancja i sprzeciw muzułmanów. ”
  w mojej dawnej pracy, Polka-katoliczka tam pracujaca, protestowala przeciwko hinduistycznemu kalendarzowi, powieszonego w pokoju przez jednego z Hindusow… 🙂 I wszystkich nie-katolikow nazywala „poganami”, az wpadla w klopoty, bo to byla Kanada, a nie Polska…
  najbradziej nieznosne bylo rytualne obchodzenie Ramadanu… 🙂

 174. duende
  no wiesz, nie badz taki pryncypialny…wielu „brazownikow” polskich, w tym nasi noblisci otarli sie o komunizm albo podpisywali rozne listy proskrypcyjne..w „Polityce” pracuje niejaki red. Szostkiewicz, ktory jak kaplan udziela rozgrzeszen albo potepien wiecznych roznym delikwentom…IMHO sprawa prof. W. jest przypadkiem dosc lagodnym….

 175. Na marginesie
  6 stycznia o godz. 21:47

  Filmik: Ja cie krece, wyklad jak kazanie z ambony….ten glos, intonacja, odruchowo zlozylem rece i zamknalem oczy. Tak, nad prawda trzeba sie nachylac, ale z ostroznoscia, zabezpieczajac tyly. Wie o tym kazdy skazany pochylajacy sie nad mydelkiem upuszczonym w wieziennej lazni.

 176. Na marginesie
  6 stycznia o godz. 21:47

  Namarginesko, jeszcze ze dwa takie Twoje linki i po mnie – wylewu dostanę, choć mam przecież spore uszne doświadczenie. Pani profesor ma już parę latek, ale widać nie dojrzała do rozumienia, że nauka nie potrzebuje wyrazu „prawda”, jako że merytoryczna wartość naukowych sądów jest w ich precyzyjnej treści, bez głupich ozdóbek czy agitacyjnych podpórek w rodzaju „prawda”, „prawdziwy”, „naprawdę”. Chyba że nauka jest z okolic teologii – wtedy rzeczywiście bez propagandy ani rusz.

 177. @Pombocek

  Ty vs. Blackley.
  Daj spokoj, co sie bedziesz szarpal jak matka z lobuzem, zwlaszcza kiedy lobuz sie przechwala czarnym pasem w ponizaniu….tak sobie mysle (ala Stanislaw) wspominajac ballade o Januszku. https://www.youtube.com/watch?v=qaMuTQXu7A4

 178. MajsterKlepka
  6 stycznia o godz. 23:15

  Dziękuję, już dałem. Na szczęście idzie wiosna.

 179. PA2155
  6 stycznia o godz. 23:02

  „Polka-katoliczka tam pracujaca, protestowala przeciwko hinduistycznemu kalendarzowi, powieszonego w pokoju przez jednego z Hindusow …”.

  Może kalendarz naruszał neutralność światopoglądową miejsca pracy? Światopoglądowa nautraność nie działa tylko w jedna stronę. Nie piszesz, że ona w miejsce kalendarza chciała coś katolickiego powiesić.

 180. pombocek
  6 stycznia o godz. 23:00

  „Jak będziesz miał odrobinę wiedzy językoznawczej i z 50 lat przyglądania się językowej komunikacji Polaków – również własnej – zgłoś się do moich wnuków”.

  Straszny z waści wilk. Te wnuki mnie załamały. 🙂

 181. duende 6 stycznia o godz. 22:25 do Basi N. : –W laudacji tyczącej Waldenberga nie zaskoczyło mnie nic, natomiast wciąż próbuję dotrzec do sedna zasygnalizowanej przez D. Passenta „zmowy milczenia”. …
  W czasach nieograniczonego dostępu do żródeł informacji z całego świata oraz wolnego od „ścieżek zdrowia” kraju – przyznam, że konstatacja o ” zmowie milczenia” wywarła na mnie ogromne wrażenie.
  Wracając do dyskutowanej lektury – przerwałem po 1/3 zawartości. Sprawdziłem uważnie kim był Marek Waldenberg, przeczytałem jego kilka wywiadów,z których przebijał z trudem ukrywany wstrętu do zachodniego imperializmu.

  Duende,
  ani jednym słowem nie odniosłeś się do treści – „Rozbicie Jugosławii. Jugosłowiańskie lustro międzynarodowej polityki” Marka Walenberga. Skupiłeś się na tym, by kompromitować człowieka i tą drogą podważać jego rzetelność jako historyka. Wyzwałeś go od politruków. Sam przyznałeś, że zapoznałeś się z jedną trzecią i miałeś dosyć. Dlaczego? Znalazłeś tam jakiś fałsz czy błędy w jego analizie? – tendencyjne, wyssane z palca informacje?
  Nie wykazałeś niczego co mogłoby świadczyć, że jego publikacja jest nierzetelna poza hejterskimi wykwitami obsesyjnej niechęci do tego człowieka. Przecież to jest żałosne co tu wyprawiasz. Naplułeś na Waldenberga, zgrywasz głupa udając, że nie wiesz co to jest ta „zmowa milczenia”. Waldenberg był zdziwiony tym, że mimo iż dwa wydania jego publikacji rozeszły się w mig nie otrzymywał propozycji wznowień. Będziesz tu pitolił o ścieżkach zdrowia, których nie ma ale o autocenzurze w wydawnictwach jej źródłach i przyczynach nie słyszałeś. Jego książki nadal są nie do kupienia, nie zalegają półek. Jest dostępny tylko internecie a więc dla tych tylko, którzy tej książki uparcie poszukują.

  Piszesz: –Wiem, że jego rozliczne prace naukowe na temat dzieł Lenina, względnie biografia Karla Kautsky mogą pewne kręgi podniecać – mnie nie.
  Komunikujesz, że jesteś obolały po sportach zimowych. Może Cię bardziej podniecają a najbardziej pewnie jak trafisz na krechę kroczem w drzewo i jak czujesz ból? No i wporzo, to Twoje sposoby na podniecanie się i Twój ból. Mnie nic do tego. To z tego bólu tak o tym Waldenbergu?

 182. Konstytucja – Sejm wybiera 4 sędziów KRS, PiS – Sejm wybiera 15 sędziów KRS
  Rossi napisał, zacytował konstytucję:
  „3) czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów.”

  Słusznie i w porę zacytował. Konstytucja mówi, ze Sejm wybiera 4 członków KRS. PiS wypichcił ustawę sprzeczną z konstytucją i wybrał 15 członków KRS, po czym liderzy PiSu i pracownicy aparatu propagandy tej partii ogłosili, że jest to w 100 % zgodne z konstytucją, czyli ogłosili, że 4 równa się 15. Białe jest czarne.

  Uchwalenie ustawy sprzecznej z konstytucją PiS potraktował jako normalną legislację, w 100 % zgodną z konstytucjaą chociaż w konstytucji jest napisane 4, a nie 15.

  Cóż z tego – mówią reprezentanci PiS lex. Przecież konstytucja nie zabrania wybrania 15 członków przez sejm. I mają rację ci legislatorzy – konstytucja nie zabrania wybrania członka KRS np. przez urząd Gminy jakikolwiek lub personel posterunku policji nr 13. Nie ma w konstytucji takiego zakazu.

  Konstytucja RP została potraktowana przez PiS jak kodeks drogowy w rozdziale Znaki zakazu.
  Nie ma znaku zakazu – można wjechać w tę drogę.
  Nie ma w konstytucji zakazu wybierania 15 członków KRS przez Sejm – Sejm może wybrać 15 członków KRS. Taka jest logika PiSu. Przeznaczona dla naiwnych i słabo kumatych oraz dla oszustów, którzy tłumaczą tym naiwnym i słabo kumatym czym jest konstytucja.
  Pzdr, TJ

 183. MR
  „Może kalendarz naruszał neutralność światopoglądową miejsca pracy? Światopoglądowa nautraność nie działa tylko w jedna stronę. Nie piszesz, że ona w miejsce kalendarza chciała coś katolickiego powiesić.”
  rozdawala rozance i to wystarczy….kalendarz byl o niczym…nie byla to Kamasutra, ale tekst byl w Hindi…osobiscie, lubie mitologie hinduska… 🙂

 184. Kobitko duende; 20:05.

  Wy tak po hamerykańsku chcieli byście wiedzieć kto z kim pił , gdzie i dlaczego
  ale to już stało się za trudne dla was , wasza niezawodna drogo podsłuchów
  dobiega końca w tej materii na świecie są już lepsi od was co to potrafią jak
  trzeba i skutecznie zagłuszać jak i podsłuchać.
  Jak będziesz szedł na te swoje ulubione francuskie lody to pamiętaj aby swój
  mobile phone zostawić w domu bo mimo ze go wyłączysz to są tacy co go
  potrafią włączyć.
  A tak ogólnie Kobitko duende; to piszcie częściej abym miał co komentować
  bo dzień bez ciebie tutaj to dzień dla mnie stracony.

  https://www.cbsnews.com/news/did-jeffrey-epstein-kill-himself-60-minutes-investigates-2020-01-05/

  Bądżcie ostrożni Kobitko duende; bo większość francuskich lodów to teraz
  w tej waszej hameryce jest zatruta.

 185. https://www.facebook.com/lifenews.ru/photos/a.215245715164129/2925477614140912/?type=3&theater

  Kobitko duende; on też coś tam lizał i popatrz co go spotkało , jakiś wirus
  szaleje w tej hameryce czy co ?.

 186. Komunikujesz, że jesteś obolały po sportach zimowych. Może Cię bardziej podniecają a najbardziej pewnie jak trafisz na krechę kroczem w drzewo i jak czujesz ból? No i wporzo, to Twoje sposoby na podniecanie się i Twój ból. Mnie nic do tego. To z tego bólu tak o tym Waldenbergu

  Legacie drogi.

  Wyszło ci jak wyszło – durnie, nie na temat oraz z pieniackim bulem. Nie wciskaj mi twoich ulubionych (zakazanych) lektur – potrafię je sobie wybrać albo odrzucić sam. Zaległe, konkurencyjne tytuły w dyskusji już padały, jeżeli jesteś zainteresowany – to poczytaj. Jeżeli nie, to nadal relaksuj się w klimatach Kautsky’ego.

  Parę lat temu wpadła mi w oko twoja obiektywna analiza sytuacji na Ukrainie, (co oczywiście ma się nijak do Waldenberga), która ugruntowała obraz legat’s legacy.
  Miejmy nadzieję, że znajdzie się jakieś podziemne albo emigracyjne wydawnictwo, które Waldenberga będzie jednak dla potomnych wznawiać.

  Zdrowia oraz spokoju życzę.

 187. @guzdra
  @pombocek mnie z pewnoscia zrozumial i zajrzal na poprzedni „wpis” (blog? strone?)no na to, co napisalam w „poprzednim wpisie”. Oboje nie jestesmy szczegolnie biegli w komputerowym jezyku i chyba juz nie bedziemy, bo obojgu nam sie uczyc tego nie chce. Ja zreszta nie mam na to czasu i reszte swojego zywota wole spedzic w przyjemniejszy sposob niz trudzac sie nad opanowaniem czegos, co w trumnie bedzie zupelnie bezuzyteczne. Mam zreszta syna przy komputerze, ktory zajmuje sie wszystkimi uciazliwosciami zwiazanymi z komputeryzacja zywota. Wiele tego w moim zyciu nie ma. Za ptaszka serdeczne dzieki.
  Odwzajemniam sie „popisowa aria”. Pozdr.
  https://www.youtube.com/watch?v=9P4P4_XEhVI

 188. „Zmowa milczenia”, czyli prof. Marek Waldenberg kontra reszta świata

  Nie czytałem „Rozbicia Jugosławii”, aczkolwiek wersję pdf można chyba ściągnąć w internecie. Oczywiście praca ta nie jest jedyna w świecie, jednak w tym dwu-tomowym formacie zawiera tezy odrębne od reszty świata, odmienne – znaczy się. Analizy historyków tzw. zachodnich, może nawet burżuazyjnych faktycznie – wspominają dzieło Waldenberga wraz z rosyjskim historykiem Eleną Guskovą („Смиља Аврамов: Споразум Београда и Приштине индиректно признање самопроглашеног Косова”) – co za wybitna badacza ( hihihi 🙂 ).

  Czytam artykuł: Andrew Wachtel, Christopher Bennett „The Dissolution of Yogoslawia” (2009).
  Co za antyserbski pamflet – hahaha 😉 . W każdym razie, za osobę, która najmocniej pchnęła Jugosławię ku rozpadowi uważają … uwaga! … Slobodan Milošević. On odszedł od doktryny Tity, która zmierzała do równowagi między Serbami i innymi nacjami z Chorwatami i Słoweńcami na czele, oraz uznanie status nacji południowych, oraz pomniejszych w Jugosławii. Wszak Serbowie te nieco ponad 1/3 „jugosłowaińskiego narodu”, tylko. Milošević, jak wszyscy komuniści schyłkowi poszedł w nacjonalizm, oczywiście serbski.
  https://books.google.ca/books?id=t0nYdgFrdG8C&pg=PA153&lpg=PA153&dq=waldenberg+marek&source=bl&ots=yHaDQsMRXV&sig=ACfU3U276fAXF1u9g2EY7yEwyWAyRRnfXw&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiW782imu7mAhVBUt8KHX0UCr04FBDoATAJegQIChAB#v=onepage&q=communist&f=false

  Zalew prac historyków zachodnich (burżuazyjnych) poraża. Ileż oni mają forsy i czasu, aby napadać na Jugosłowian i ich rozdzielać! Choćby Ivo Banac „The National Question in Yugoslavia”.

  Więc jaki jest werdykt PT Blogowiska? Kto rozbił Jugosławię?
  Szwaby czy CIA? Oczywiści przy wsparciu zbrodniczego elementu w Słowenii, Chorwacji, Bośni, Macedonii, Kosowie, a w końcu i w Czarnogórze.

 189. duende (1:52)
  Na znak solidaryzmu blogowego, który niestety się pleni, zauważę, że @legat operuje szeroki wachlarzem tricków.

  Np. piszę, że „być może 8-miesięczne oblężenie Dubrovnika przez JNA pogorszyło opinię Serbów w opinii publicznej świata” na co on odpowiada (podaję z pamięci i w skròcie) „Co za naiwność twierdzić, że oblężenie Dubrovnika spowodowało dążenie do odebrania Serbii Kosova”.

  No i gadaj z takim!
  Ale co innego nam pozostało na tym blogowym padole ….
  Zmowa milczenia?

 190. Jugosławia – tak sobie czytam w/wym Wachtela i Bennetta i inne teksty burżuazyjno-zachodnich historyków – pod rządami Tity ewoluowała ku federalizmowi, odchodząc od centralizmu w Belgradzie. Koronacją tego procesu była Konstytucja Jugosławii 1974 roku, która regulowała relacje między sześcioma republikami i nadawała pełną autonomię m.in. dla Kosowa. Było to naturalne wobec narodowych tendencji nacji małych i dużych z Serbską na czele. Ta konstytucja pozwalała na swobodną secesję każdej z republik przy zachowaniu jej granic.

  W latach 1989-91, okresie upadku komunizmu i władzy partii komunistycznych, jedynym arbitrem w sprawach dalszego losu Jugosławii mogła być i była jedynie Unia Europejska (ta sama zagranica, która dzisiaj walczy z „reformą sądownictwa” w Polsce). W czerwcu 1991 roku zebrała się komisja unijna i uchwaliła, że secesje republik jugosłowiańskich są możliwe z zachowaniem granic, oczywiści po przeprowadzeniu odpowiednich referenda, co się odbyło. Dodatkowo zobligowała chorwacki parlament do uchwalenia ustaw gwarantujących prawa autonomiczne dla mniejszości serbskiej, co zrobiono w Zagrzebiu (które to prawo, notabene, nie zadowoliło serbskiej mniejszości). Jak wiadomo, Milošević w „reformowaniu” Jugosławii poszedł w przeciwnym kierunku.

  Czy prof. Waldenberg wspomina cokolwiek o krokach podjętych przez Unię Europejską? Czy Pani @basia.n wie coś na ten temat, przy moralnym poparciu red. Passenta. A może Pan oficer @Legat.
  Bo na niejakiego @duende trudno liczyć, gdyż przeczytał tylko 1/3 dzieła 🙁 .

 191. ls42 (21:03) …
  ADAM MAŁYSZ
  KAMIL STOCH
  DAWID KUBACKI
  Ten ostatni przypieczętował dzisiejszy Orszak Trzech Króli

  A kim jest WOJTEK FORTUNA?
  Janem Chrzcicielem, czy samym Jezusem Nazareńskim?

 192. Adam Schiff
  @RepAdamSchiff
  Why is a disorganized and chaotic Administration such a danger to national security?

  This actually happened:

  They sent a letter — by mistake — to the Iraqi government to inform them our counter-ISIS forces are withdrawing.

  The dysfunction starts at the top.

 193. Bar Norte
  6 stycznia o godz. 22:43

  General byl z pokojowa wizyta dyplomatyczna ,
  majaca zapoczatkowac lepsze relacje z esesmanami saudyjskimi.
  Irak byl posrednikiem.
  Podzegacze wojenii i spekulanci zbrojeniowi nie mogli przeciez dopuscic do oslabienia napiec.
  https://www.youtube.com/watch?v=2GZEH7mklYg

 194. powyżej wkleiłam oryginalny Tweet ważnego przedstawiciela Kongresu.

  Mówi on, że okazuje się przez pomyłkę wysłali list do rządu Irakijskiego informujący, że wojska amerykańskie walczace z ISIS się wycofują z kraju.

  Komentuje to tak jakby łapał się za głowę przy takiej dezorganizacji i chaotyźmie.
  Kończy mówiąc, że dysfunkcjonalnoość zaczyna się od góry.

  ——-
  To o czym pisał @Bar Norte, nikt nic nie wie. Każdy gada co innego.

 195. Grillowanie Grodzkiego sugeruje dyktaturę…W notatniku pani Basi nie odnotowano wizyty marszałka przez wycieraczkę u prezesa…Tak sobie myślę prywatnie,że pod pisowską latarnią nie jest ciemno…latają do Brukseli jak ćmy…za co mogą dostać politycznym laciem…

 196. Fani Israela na blogu załatwiają swoje potrzeby myląc z papierem gazetowym…Tak sobie myślę,że prawdziwy Izraelczyk a nawet Żyd to Icek a nie nicek… po co się maskować…Słowianin Stanisław to otwarta przyłbica…zdejmijcie kominiarki…

 197. @kooperatywaMondragon

  To co potwornie mnie martwi, to fakt, że nikt już nie zawraca sobie głowy prawem międzynarodowym.

  W Ameryce wszyscy włącznie z Demokratami powtarzają, że generał Sulimani był „bad guy” i w sumie dobrze że został „zlikwidowany”.
  Dałam cudzysłów, bo tak to w tłumaczeniu określają „zlikwidowany”.
  Wielu dziennikarzy również.
  Pretensje jedynie mają, że Kongres nie został poinformowany wcześniej.

  Zdumiewa mnie, że spora część ludzi nie widzi w tym kryminalnego zachowania.

  Zabicie naczelnego dowódcy obcego kraju w innym obcym kraju z drona i chwalenie się tym……
  To się w głowie nie mieści!!!!

  ***

  Ja na bieżąco czytam izraelską prasę (można również po angielsku), ponieważ z niej się najwięcej dowiaduję co tam się dzieje. Nikt inny nie pisze tak rzeczowo na te tematy.
  Być może z obawy przed posądzeniem o antysemityzm?

  Zmierzam do tego, że często trafiam na artykuły, mówiące o kolejnym i kolejnym bombardowaniu (w różny sposób, drony, rakiety) jednostek irańskiego wojska na ternie np Syrii. Wojsko to jest tam na zaproszenie prezydenta Asada do pomocy w walce z ISIS.

  W zeszłym roku przeczytałam szokujący artykuł, którego autor też był mocno zaskoczony, a mówił on o tym, że dowódca wojska Izraelskiego oficjalnie powiedział, że do tamtego czasu (jakoś na początku 2019 roku) Izraelska armia wykonala
  ponad 1 000 bombardowań na wojska syryjskie i irańskie w Syrii.

  Jeżeli ktoś mi będzie niedowierzał, to poszukam ten artykuł.

  Zaskoczony autor był faktem, że do tamtej pory zapierali się takich rzeczy, a tu buch Sam główny dowódca osobiście głośno powiedział.

  Ciekawoską jest, że nie było „odpowiedzi” na te bombardowania.

  Uważnie szukałam. Dlaczego? zadawałam sobie pytanie.
  Bo za każdym razem podawane były dane jakie obiekty zostały zniszczone, ile osób w przybliżeniu zabitych i kim oni byli.

  Doszłam do wniosku, że znosili te ataki, odbierając je jako prowokację do otwartej wojny, której poszkodowana strona chciała za wszelką cenę uniknąć.

  Niestety to podają gazety izraelskie, bo tam też są przyzwoici ludzie, którzy nie mogą na to patrzeć. Napisałam niestety, bo na tak zwanym zachodzie te wiadomości się NIE ukazują.

  ****

  Zrobiono z generała Solimaniego „złego człowieka” bo był dowódcą sił specjalnych i walczył z ISIS. A wcześniej pomagał irakijczykom walczyć z okupantem amerykańskim.

  Ameryka ma dziesiątki tysięcy wojsk specjalnych (Special Forces), które nazywają albo: Green Berets, Quiet Professionals, Soldier-Diplomats, Snake Eaters, Bearded Bastards
  (zielone berety, cisi profesjonaliści, żołnierze-dyplomaci, zjadacze węży, brodate bastardy)
  Mają motto: De oppresso liber.
  Znajdują się oni na różnych tajnych misjach w większości krajów świata.
  I nie nazywają ich Amerykanie terrorystami. Bo są ich.

  ***

  Myślę że były już wcześniej przygotowania nie tylko do tego zamachu,
  bo około roku temu Trump uznał wojsko irańskie jako organizację terrorystyczną, więc według prawa amerykańskiego jest OK zabijać terrorystów wszędzie gdzie można.

  Ameryka ma bogate doświadczenie w przewracaniu rządów różnych krajów.
  Wszystkich, które im nie odpowiadają.
  Przeważnie wsadzają na miejsce obalonego rządu satrapę-złodzieja, który im sprzyja.
  Taką demokrację niosą w świat, a swoich obywateli oszukują i cudze dzieci wysyłają na śmierć i po to żeby zabijały inne narody zostawiając zgliszcza i pożogę po sobie.
  Nic dziwnego, że po powrocie żołnierze (tym co się uda) dostają bzika a często nawet popełniają samobójstwa. Zbyt często!

  ***
  Ameryka ma bogate doswiadczenie w obalaniu rządów w różnych krajach, w zabijaniu niewygodnych polityków obcych nacji.
  Dotąd jednak próbowali to w miarę ukrywać, tłumaczyc czymś, itd.

  Teraz zachowują się jak rozwścieczony, bezkarny bandzior.

  Trump w Ameryce cwanie się ubezpieczył.
  Bo jakiś rok temu jak wspomniałam uznał wojsko irańskie jako organizację terrorystyczna. A według obecnego prawa amerykańskiego terrorystów mozna bezkarnie zabijać wszędzie gdzie popało.
  Natomiast sąd w Hadze też raczej mu nie grozi, bo Ameryka nie podpisała tej umowy o zbrodniach wojennych, to znaczy o własnej odpowiedzialności.
  Wiedzieli co robią.

  Rada Bezpieczeństwa z całym ONZetem też może się wypchać, bo Ameryka teraz już kompletnie nie liczy się z nikim.

  Mam głęboką nadzieję, że Polska i reszta Europy NIE da się wciągnąć w tą ohydną napaść na kolejny kraj.
  Bo prowokacje do wojny nabierają na sile.

  Ktoś tej wojny MOCNO chce.

  ***

  Ps. na koniec wklejam link, w którym generał Wesley Clark (były głównodowodzący NATO) opowiada jak dowiedział się o planie napadu na Irak.
  Okazuje się, że nikt nie potrafił wyjasnić dlaczego, więc dopiero potem dobierano odpowiednią propagandę.
  Mówi też o tajnych planach zniszczenia wszystkich siedmiu państw na Bliskim wschodzie.
  Zaczynając od Iraku, poprzez Libie, …. Syrię, a kończywszy na Iranie.
  Ten plan miał być wykonany w ciągu pięciu lat, ale się niestety nie udało przez Obamę.

  Proszę zwrócić uwagę kiedy ta rozmowa ma miejsce.
  To tylko 2 minutowy filmik!

  Speeches that still matter: Gen Wesley Clark on US going to war in 7 countries in 5 yrs
  https://www.youtube.com/watch?v=gTbg11pCwOc
  If the only tool you have is a hammer, every problem has to look like a nail’ – General Wesley Clark comments about the US plan to go to war in 7 countries in 5 years.

  Ps. 2 przepraszam za mały chaos, bo z jakichś powodów tekst mi zaczął skakać gdzie chciał. W różne możliwe strony. Kawałkami.
  Juz nie mam siły z tym walczyć.

 198. Israel to stalinowska Arka Noego…ekipaż nastojaszczyj…Timur i jego drużyna…a nawet Pawka Morozow się trafi…Tak sobie myślę prywatnie,że to idealny rozsadnik…jak króliki w Australii…zdominować tubylców…

 199. A tu przetłumaczę słowa generała Wesley Clarka, bo wcześniej zapomniałam:

  If the only tool you have is a hammer, every problem has to look like a nail

  (Jeżeli jedyne narzędzie jakie masz to młotek,
  wtedy kazdy twój problem musi przedstawiać się jako gwóźdz) Trump musi

  Ps. Generał Mattis, który zrezygnował z doradzania Trumpowi powiedział,
  że obcinając wydatki na dyplomację, na pomoc charytatywną, itp….
  Rząd musi dużo, dużo więcej amunicji wojsku zapewnić.

  I tak sie też stało.
  Wydatki na pokojowe operacje zostały radykalnie zmniejszone,
  natomiast na wojsko potwornie zwiekszone.

  zaznaczę jednak, że generał Mattis nie chciał takiego rozwiązania.
  On ostrzegał w ten sposób.

 200. A świat wpatrzony w jankesów jak kiedyś w III Rzeszę bo można przy nich poobgryzać kości..alea iacta est…Tak sobie myślę prywatnie,że podobnie Franek Dolas rozpętał II WŚ…jakoś tak wyszło…

 201. ONZ staje się budą dla swoich… na terytorium jankesów…Tak sobie myślę prywatnie bo jankesi nie wpuszczają do siebie tych co na nich szczajo…

 202. @ pombocek
  6 stycznia o godz. 23:00
  Mauro Rossi
  6 stycznia o godz. 21:36
  A na razie tysięczny raz potwierdzasz oczywistość, że nawet jak nie masz nic do powiedzenia, mówić MUSISZ.

  W tym szaleństwie jest metoda.

  (Marek Aureliusz 121-180 n.e)
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1262894787248604&set=p.1262894787248604&type=3&theater

 203. Pakt Ribbentrop-Mołotow dyktator Trump powtórzył na Wzgórzach Golan…Tak sobie myślę prywatnie,że dla swoich przestrzeń życiowa i bezpieczeństwo granic wiecznie żywe…O Zaolziu nie wspomnę…

 204. @404 użala się tak: ( wytłuścił @guzdra )

  Ps. 2 przepraszam za mały chaos, bo z jakichś powodów tekst mi zaczął skakać gdzie chciał. W różne możliwe strony. Kawałkami.
  Juz nie mam siły z tym walczyć.

  Nie mam doświadczenia obcowania z bardzo ekspresyjnymi kobietami.
  A moje reakcje, są reakcjami nieczułego sztywniaka.

  Przypomina mi sie czas gdy myszy komputerowe były mechaniczne. Wszystkie.
  Typową radą wówczas było: Twoja mysz jest brudna. Taka jest natura myszy żywej. Komputerową należy co jakiś czas oskrobać. Tak jak głaszczemy swego ukochanego labradora ukochanego.

  Wówczas urządzenia łączące nas z siecią energetyczna oraz te łączące nas z siecią sygnałową miały mała moc, dużą bezwładnośćći dużą zawodność.

  Dziś wszystkie trzy przydawki trzeba przestawić: komputery nami rządzą.
  I do projektu przedsięwzięcia życiowego jakim jest komputer trzeba wpisać obciążone nakładami:
  – cierpliwośc
  – archiwizowanie danych i programów
  – aktualizację oprogramowania
  udział serwisanta komputerowego w naszym życiu towarzyskim

  Taki serwisant ma na ścianie wydrukowaną treść zgranego żartu z bezczelnym akcentem końcowym:
  Jeśli klient chce nam pomóc w naprawie jego komputera, to stawka za naprawę rośnie dwukrotnie.

  Cywilizowane społeczeństwa starzeją się i skleroza nie pozwala sobie przypomnieć jak to było za naszej młodości. Przychodzą nowe pokolenia, a staruszki i staruszkowie obiecują: Ja się zabiję!

  No to ja się pytam:
  No to gdzie ten trup?

  O światowy pokój najlepiej sie walczy, gdy komputerowe peryferia takie jak mysz i klawiatura są tak niezawodne i słuszne jak @Mauro Rossi i @tejot.
  I tak bardzo ułatwiające płynne przewijanie.
  Trzeba być przygotowanym i mieć dwa komputery.
  Wojna może wybuchnąć gdy pierwszy jest serwisowany.

 205. Na marginesie
  6 stycznia o godz. 22:07
  Dzięki za jasne przedstawienie skomplikowanej politycznej struktury Izraela. Ale o tym co nie co wiedzialem.
  Natomiast powtarzam pytanie; skąd ta nienawiść Iranu do Izraela i w ogole do Zydow ? Czym siie Zydzi narazili tym potomkom starozytnych Persow ? Bo że narazili sie Hilterowi (podobno maly Adolf byl prześladowany w piaskownicy przez to, ze zydowskie dzieci mialy ładniejsze wiaderka i łopatki),to mogę zrozumieć, ża narazili sie królom angielskim, bo mieli pieniądze, a skądś je, jak zuważyl nasz wielki Kaczor, musieli mieć, ze narazili sie Dmowskiemu, bo sprzedawali po cenach dumpingowych chleb i marchewkę niszcząc tym samym rodzimy handel, że Francuzom aferą Dreyfusa podważyli nieskazitelność ich armii.
  Ale co z Iranem ? Dlaczego np. Chińczycy mają obojetny stosunek do Żydow, tak samo Wietnamczycy czy Japonczycy, a Irańczycy zieją do nich nienwiścią ?

 206. Lewy
  7 stycznia o godz. 9:12
  Na marginesie
  6 stycznia o godz. 22:07
  Dzięki za jasne przedstawienie skomplikowanej politycznej struktury Izraela. Ale o tym co nie co wiedzialem.
  Natomiast powtarzam pytanie; skąd ta nienawiść Iranu do Izraela i w ogole do Zydow ?

  Bo to jest politycznie możliwe.
  Ameryki tez nienawidzą.
  Studiów by chętnie wymordowali, ale retoryka jest inna, bo polityczne realia są inne.

 207. Lewy
  7 stycznia o godz. 9:12

  „Dlaczego np. Chińczycy mają obojetny stosunek do Żydow”.

  Co prawda mało jest chińskich żydów, ale są. Możliwe że i tam są napięcia etniczne lub kulturowe.

 208. Irańczycy solidaryzują się z katolikami za ukrzyżowanie Jezusa za niewinność…Tak sobie myślę prywatnie bo nad Wisłą zakupiono Irańczykowi tira…aby mógł wrócić do domu…kiedy Cyngiel śpi…

 209. adam100
  7 stycznia o godz. 8:40

  (Marek Aureliusz 121-180 n.e)

  To było w jego „Rozmyślaniach”, pisał je pod koniec życia będąc schorowanym, w złym nastoroju i okropnym wówczas miejscu ― w Carnuntum na pograniczu Austrii i Słowacji (dziś Bad Deutsch-Altenburg). Oczywiście coś w tym jest, niewiele rzeczy badamy lub sprawdzamy osobiście. Stąd np. rola autorytetów w nauce.

 210. 404
  7 stycznia o godz. 5:22

  Prosze ogladac
  Jimmy Dore Show i Redacted Tonight.

 211. @Lewy
  7 stycznia o godz. 9:12
  Żydzi w niczym się Persom nie narazili, w końcu mieszkali wśród nich kilka tysięcy lat i od czasów starożytnych w zasadzie w zgodzie (podobnie jak chrześcijanie), ale każde państwo totalitarne musi mieć wroga, bo nic tak nie jednoczy ludzi jak wspólny wróg. A Żydzi doskonale do roli wroga pasują. Wyznają inną religię a na dodatek utworzyli państwo na ziemiach od dawna zamieszkałych przez muzułmanów.

 212. …utworzyli państwo stalinowskie z Gruzina pomocą…Tak sobie myślę prywatnie za co kochać stalinowskie dzieło…trzeba pytać w Gruzji…i Jędraszewskiego w przerwie na liczenie kolorów tęczy…

 213. Kobitka duende;

  Znowu to co pojawiło się na blogu wydalając z siebie dwa hamerykańskie
  klocki , czemu tylko dwa a nie pięć ? dawaj więcej.

 214. Więcej szczegółów na temat zamachu w Iraku , tu Amerykanie zastosowali
  swoją starą i wypróbowaną sztuczkę kiedy to Indian zapraszano do siebie na
  niby rozmowy a kiedy ci się zjechali to wszystkich wytłukli.
  Był taki film jak Sitting Bull.
  https://wolnemedia.net/trump-prosil-irak-o-organizacje-spotkania-z-sulejmanim/

 215. Polska chce zakazać Rosji interpretowania historii na swój sposób , ciekawe jak oni
  to zrobią czyli zakażą . Czym będą straszyć Putina ? podpowiem , najlepiej aby
  już od dziś przestali kupować ruski węgiel , ropę i gaz a Putinowi rura z pewnością
  zmięknie.
  https://life.ru/p/1300754

 216. Pan Ka (w uzgodnieniu z innym panem Ka) nie przebiera w środkach jeśli chodzi o szczucie na marszałka Senatu Grodzkiego

  Pacjent Grodzkiego sprzed siedmiu lat oświadczył:

  Przyszedł do mnie człowiek, który zaproponował pieniądze za napisanie oświadczenia, w którym oskarżę prof. Grodzkiego o to, że żądał ode mnie łapówki za przyjęcie do szpitala. Nie mogłem w to uwierzyć! Prawda jest taka, że gdyby nie prof. Grodzki, to ja bym już dzisiaj nie żył:
  Rodzi się pytanie – kto udostępnia wysłannikom PiSu bazy danych dotyczące pacjentów. Takie bazy są tajne. Wiem coś o tym, ponieważ miałem do czynienia z tą tajnością jakiś rok temu, tuż po wprowadzeniu nowych przepisów RODO. Nie szło wyperswadować, namówić personelu medycznego by udostępnił wyniki badania krwi osoby spokrewnionej ze mną. Ani słowa mimo, że byłem w bazie danych zarejestrowany jako osoba uprawniona, ale do poprzedniego przypadku, nie do tego. Nie i koniec. Odszedłem z kwitkiem. Prawidłowo, skoro są takie przepisy, to powinny działać.

  A wiadomości o pacjentach Grodzkiego są szeroko udostępniane dla propagandzistów PiSu całkowicie i zupełnie nie spokrewnionych z pacjentami.
  Niegodziwość i buraczane cwaniactwo person wykorzystujących państwo do swoich prywatnych celów – siania nienawiści.

  Ile obłudy i chęci odwetu mają w sobie ci sami ludzie, skoro zgłosili do jakiegoś gremium medycznego prośbę o ukaranie Grodzkiego jako lekarza, ponieważ powiedział on:

  ” Życzę panu prezesowi szybkiego powrotu do zdrowia. Jak bierze się silne leki przeciwbólowe, naprawdę umysł człowieka reaguje trochę inaczej.”

  A skoro tak powiedział, to oznacza wg specjalistów PISowskich, że złamał tajemnicę lekarską (???).
  Pzdr, TJ

 217. teo 7 stycznia o godz. 3:08 pisze: –W latach 1989-91, okresie upadku komunizmu i władzy partii komunistycznych, jedynym arbitrem w sprawach dalszego losu Jugosławii mogła być i była jedynie Unia Europejska (ta sama zagranica, która dzisiaj walczy z „reformą sądownictwa” w Polsce). W czerwcu 1991 roku zebrała się komisja unijna i uchwaliła …

  Teo,
  w latach 89-91 Unia Europejska?
  Imaginuj sobie Jaśnie Oświecony Waćpanie, że traktat w Maastricht stanowiący zręby unii został podpisany w 1992 a półtora roku później dopiero powstała Unia Europejska. Mózg sobie przysiadłeś jak wypisywałeś te banialuki?

  Czekam na kontynuację tego waszego kabaretu.

 218. PA2155
  6 stycznia o godz. 18:20
  Dla „Do you remember Dolly Bell” dałbym nawet oczko wyżej niż dla „Iluzji”. Ze względu na te klimaty, trochę jak w „Amarcord” Federico Felliniego……..lubię takie kino.

 219. teo 3.13
  Wojciech Fortuna był skoczkiem narciarskim, który jako pierwszy Polak zdobył złoty medal olimpijski w sportach zimowych, a mimo to fortuny mu to nie przyniosło. Od Adama Małysza zaczęły się hurtowo zwycięstwa polskich skoczków.
  Dawid Kubacki jako trzeci Polak wygrał konkurs czterech skoczni. Pomijając fakt, że zdarzyło to się w święto Trzech Króli, należy zauważyć wielką pracę jaką wykonał zawodnik po tylu latach na skoczniach, od czasu gdy jako dziecko „nie rokujące nadziei” zaczął trenować.
  Pozdrawiam zachęcając do uprawiania sportu

 220. Wyborczy lot do Smoleńska a teraz wyborczy lot do Israela…wtedy z przekazem do Braci Moskali a teraz do jednego Moskala…z przodu albo z zadu…Tak sobie myślę prywatnie,że ludzie listy piszą…z własnej potrzeby…

 221. duende 7 stycznia o godz. 1:52 do mnie: – Legacie drogi … Nie wciskaj mi twoich ulubionych (zakazanych) lektur – potrafię je sobie wybrać albo odrzucić sam.

  Duende Najdroższy,
  nie przypominam sobie bym z własnej inicjatywy komukolwiek „wciskał” moje ulubione lektury. Faktem jest, że poleciłem z pewnością co najmniej raz a może i więcej na zapytanie. Ostatnio była to pewna dama, która zapoznawszy się co najmniej po części z poleconym tekstem, podziękowała mi. Tobie bym się pewnie nie ośmielił polecać niczego bo przecież Ty wiesz wszystko i w dodatku najlepiej i czerpiesz tę wiedzę z najlepszych źródeł a także tekstów spod pióra politruków czytać nie będziesz.
  No i dobrze. Tak trzymaj.

 222. kooperatywaMandragon

  „General byl z pokojowa wizyta dyplomatyczna”

  Nie ma podstaw by wizytę Sulejmaniego określać jako „pokojową”, bo de facto do niej nie doszło za sprawą pocisku rakietowego „Żniwiarz”.
  Natomiast na pewno Sulejmani przybył na prośbę rządu irackiego a konkretnie tymczasowego premiera Mahdiego. Jak stwierdził Mahdi celem wizyty miało być uspokojenie napięć politycznych w tym zamieszek w okolicach ambasady amerykańskiej na co nalegała strona amerykańska – w szczególności prezydent Trump w licznych rozmowach telefonicznych, które z nim przeprowadził.
  Powyższe pozwala zrozumieć obecność Sulejmaniego na międzynarodowym lotnisku w Bagdadzie, które przecież formalnie jest pod nadzorem rządu irackiego. Pozwala też zrozumieć reakcję na jego zabójstwo strony irackiej czyli ogłoszenie trzydniowej żałoby i obecność na jego pogrzebie tymczasowego premiera Mahdiego i przyjetą przez niego retorykę.

  Warto też zwrócić uwagę na reakcję strony izraelskiej będacej jedną ze stron tej rozgrywki politycznej na kryzys wywołany przez odstrzelenie Sulejmaniego. Wczoraj media izraelskie poinformowały, że Netanyahu powiedział gabinetowi bezpieczeństwa, iż Izrael nie był zamieszany w zabójstwo Soleimaniego, i podkreślił, że „to działanie USA i powinniśmy się trzymać z dala”.
  By postawić kropkę nad „i” wczoraj minister energetyki Izraela oswiadczył, że „Jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy Iran jest teraz na drodze do budowy broni nuklearnej.”

  To zdystansowanie się wobec działań strony amerykańskiej jest bardzo wymowne.

  Podobnie jak wymowna jest dzisiejsza decyzja rządu RFN o wycofaniu kontyngentu Bundeswehry z Iraku, którą szef tamtejszego MSZ Heiko Maas uzasadnił w następujący sposób „żaden kraj-członek koalicji anty-dżihadystowskiej nie chce zostać w Iraku, skoro nie jest pożądany”. Maas wygłosił tę deklarację zarówno w imieniu europejskiej częsci NATO jak i UE, jak myslę.

 223. Symbolika bliskowschodnia bywa przewrotna Turcja morduje Kurdów w Syrii z logo gałązka oliwna,generał w misji pokojowej brzmi jak misjonarz strzelający z kałacha…o kapelanie z misją nie zabijaj nie wspomnę…Tak sobie myślę prywatnie a granat to…na podobieństwo chlebaka do jego noszenia…a czepiają się prawdziwego…

 224. tejot (12:54)
  Czyżby nie wydano odpowiedniego biuletynu lekarskiego po zakończeniu leczenia kolana „szeregowego posła” vel prezesa rządzącej partii? A może na tym polega przywilej tej osoby w państwie, że tajemnica lekarska ją obejmuje.
  Stąd naturalnee są obawy o stan zdrowia prezesa Kaczorka, a nawet spekulacje przy różnym stanie wiedzy lekarskiej u spekulujących. Prof. med. Grodzki oczywiście miał prawo się w nie włączyć, bo znając rodzaj operacji mógł przypuścić, że rekonwalescencja jest bardzo bolesna, zatem silne środki przeciwbólowe, czyli efekty uboczne – pacjent powinien być na zwolnieniu od wszelkich obowiązków z poselskimi włącznie. Nic w tym tajemniczego, ani tajnego.

  Również nagonka na prof. med. Grodzkiego wzbudza teraz spekulacje. Czy jej przyczyną jest opinia o działaniu środków przeciwbólowych na prezesa Kaczorka, czy raczej plany ściągania Komisji Weneckiej do kraju oraz jego wyjazdu do Brukseli na konsultacje w sprawie ustawy „kagańcowej” wg. projektu poselskiego PiS? Innymi słowy, czy to jest osobista zemsta „szeregowego posła”, czy atak z pozycji „dobrej zmiany w sądownictwie”.

 225. „Staramy się, na ile możemy” ocenił sytuację premier na Radzie Gabinetowej.
  Czy nie przypomina to okoliczności, którą scharakteryzowano tak „bawimy się jak damy, a jak nie damy to się nie bawimy”

 226. W Szczecinie dyskutują o łapówkach po polsku…A mało brakowało aby to była strefa języka niemieckiego w wersji NRD…Tak sobie myślę prywatnie o pazerności komunistów polskich w pojedynkach dyplomatycznych…Brudziński z NRD…

 227. ls42 (13:26)
  Ależ gratuluję Dawidowi Kubackiego jego bezapelacyjnego sukcesu w Turnieju Czterech Skoczni, oraz jego trenerowi. Pamiętam skok na złoty medal Wojtka Fortuny w Sapporo w 1972 roku i wydało mi się, że Fortuna mógł być wzorem dla kolejnego pokolenia polskich skoczków i przyczynić się do późniejszych zwycięstw i medali Małysza, Stocha i Kubackiego.

  Po prostu rozśmieszyło mnie łączenie sukcesów Polaków na skoczniach z Ewangelią. Ale może nie jestem obyty z najnowszym obyczajem polskim.

  Oczywiście SPORT TO ZDROWIE! Dziękuję za zachętę do jego uprawiania – staram się jak mogę, ale nie skoki narciarskie – ale bez ewangelizacji. Pozdrawiam.

 228. „Zaledwie pojawiły się te rewelacje, a izraelski dziennikarz Amichai Stein przywołał stanowisko Jad Waszem (jak dotąd nie jest ono oficjalne), że instytut pozostanie przy dotychczasowej formule: przemawiać będą tylko przedstawiciele państw „wyzwalających”, czyli Rosji, USA, Francji i Wielkiej Brytanii. Do tego zabierze głos przedstawiciel władz izraelskich, a także niemieckich. ”
  Nie jest dla mnie jasne czy pomnik gen Berlinga ( na Czerniakowie ?) jeszcze stoi ale prez Duda (oops!) min Czaputowicz moglby zaprosic pania amb. Izraela w W-wie 18 -go stycznia do zlozenia skromnych kwiatkow , jezeli stoi .
  Albo na chybcika postawic tabliczke ; „W tym miejscu jeszcze niedawno stal pomnik gen Berlinga ”
  Lece klikac , „czy stoi”

 229. Za Onet:
  Podczas uroczystości pożegnalnych zabitego przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego wybuchł popłoch. Zginęło co najmniej 40 osób, a 213 zostało rannych – podały irańskie służby. Pogrzeb został przerwany.

 230. USA dokonało w Iraku zamachu terrorystycznego.Krajowi aspirującemu do miana demokratycznego nie uchodzi wspierać terroryzmu. Dlatego też polski kontyngent wojskowy powinien zostać natychmiast wycofany z Iraku.
  I powyższe uzasadnienie powinien oficjalnie wygłosić któryś z wysokich urzędników państwowych.

 231. olborski 14.48
  Kolejny raz okazało się jak trudna staje się polityczna narracja po wysadzeniu fundamentu i odcięciu od źródeł przez nieszczęsnych zarządzających państwem.
  Jeżeli z przebiegu wojny wycina się polskie wojsko walczące u boku AC to polityczne skutki są już widoczne. Nawet jeżeli PAD pozwolą zabrać głos to i tak będzie na straconej pozycji bo 3 miliony polskich obywateli narodowości żydowskiej zamordowanych przez niemieckich faszystów przykryje kilkadziesiąt milionów zabitych w czasie drugiej wojny światowej i fakt, że wojna rozpoczęła się w Polsce i tu były obozy zagłady. Nad szczegółami nikt nie będzie się pochylał bo wówczas argumentem pozostanie mityczny Madagaskar

 232. Unia Europejska nie jest winna rozbicia Jugosławii
  – informuje mnie @legat (12:54). Dziękuję. Zatem kto rozbił Jugosławię? – ponawiam pytanie.

  Faktycznie, powołana w sierpnia 1991 roku przez Wspólnotę Europejską Komisja Arbitrażowa w sprawie Pokoju w Jugosławii wydała opinię, że Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii rozpoczęła proces rozwiązywania się, oraz że granice między republikami nie mogą być zmieniane bez zgody stron, oraz że prawa mniejszości, w tym mniejszošci serbskiej w republice chorwackiej muszą być zagwarantowane i przestrzegane.

  Faktem jest też memorandum Serbskiej Akademii Nauk z 1986 roku przeciwko decentralizacji władzy w SFRJ. Zostało ono odrzucone przez władze SFRJ, republiki Serbii, oraz komunistów jugosłowiańskich. S. Miloševićem określił to memorandum jako „objaw najczarniejszego nacjonalizmu”, następnie po dojściu do władzy w Serbii przystąpił do realizacji tego memorandum.

  Memorandum akademików serbskich opisuje Serbów jako ofiary dyskryminacji, m.in. ludobójstwa na Serbach z rąk Albańczyków w Kosowie, przejmowania kontroli nad gospodarką Serbii przez Słoweńców i Chorwatów, wprowadzenie konstytucyjnych zmian dla osłabienia Serbii, panującej w SFRJ anty-serbskiej dyskryminacji, wypędzeniu pół miliona Serbów z Kosowa w latach 1690-1912, oraz zapomina się o ofiarze 2,5 mln obywateli serbskich poległych w I i II wojnie, itd itp. narodowe lamenty w ramach akademickiej polityki historycznej, od których władze SFRJ się wkrótce odcięły.

  Czy „przemilczane” dzieło prof. Waldenberga komentuje tamte wydarzenia?

 233. Duda sugeruje,że irański generał zginął… chyba bardziej pasuje został zamordowany…bo w zamachu… jak sugeruje Kaczyński po Smoleńsku…Tak sobie myślę prywatnie,że brakuje… a na Cynglu została krew…

 234. Nagonka nacjonalistów serbskich na historyka Drago Roksandića (1990)
  https://www.nybooks.com/articles/1990/03/29/fired-in-belgrade/

  The case of Dr. Drago Roksandić, instructor in the Department of History at the Philosophy Faculty of the University of Belgrade, illustrates the obstacles that stand in the way of academic freedom in Yugoslavia. Dr. Roksandić is an outstanding historian of the younger generation and the author of the widely acclaimed two volume monograph on the period of Napoleonic governance in the Croatian Military Frontier (1809–1813). No historian of his generation has had a more distinguished research record in topics that concern the modern history of the South Slavs, especially the mutual relations between the Serbs and Croats. It is precisely because of his even-handed and dispassionate approach to these sensitive topics that he has become the principal target of a witch hunt mounted by a group of Serbian nationalists who control the Department of History at Belgrade. (…)

  List protestacyjny do NYTimes podpisali m.in. prof. Walicki, JT Gross. Oto początek:

  Przypadek dr. Drago Roksandicia, wykładowcy historii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Belgradzie, ilustruje przeszkody, które stoją na drodze do wolności akademickiej w Jugosławii. Dr Roksandić jest wybitnym historykiem młodszego pokolenia i autorem cieszącej się dużym uznaniem dwutomowej monografii na temat okresu rządów napoleońskich na chorwackiej granicy wojskowej (1809–1813). Żaden historyk jego pokolenia nie miał tak wybitnych wyników badań w tematach, które dotyczą współczesnej historii Słowian południowych, a zwłaszcza wzajemnych relacji między Serbami i Chorwatami. To właśnie z powodu jego bezstronnego i beznamiętnego podejścia do tych wrażliwych tematów stał się głównym celem polowania na czarownice prowadzonego przez grupę serbskich nacjonalistów, którzy kontrolują Wydział Historyczny w Belgradzie. …

  To obrazuje Jugosławię w roku 1980.

 235. Dzisiejsza Gazeta Wyborcza na tytułowej stronie wielkimi literami „Po zabiciu przez USA irańskiego generała” (czerwonym drukiem), „Świat czeka na odwet” (czarnym drukiem), „Żaden europejski przywódca nie poparł decyzji o zabiciu generała przez USA” (niebieskim drukiem).
  PAD też zdążył się zdystansować od amerykańskiego prezydenta mówiąc, że z zabóstwem generała nie mamy(!) nic wspólnego.
  „Czy grozi nam konflikt jądrowy” możemy przeczytać na stronach 10 i 11 GW
  Należy pamiętać, że 2020 rok to rok przestępny

 236. Korekta: o obrazuje Jugosławię w roku ……. 1990.

 237. Narracja Polski walczacej
  ( ale w Poznaniu na Cytadeli , gdyby MSZ bylo zainteresowane , jeszcze ostala sie inna )

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Zygmunta_Berlinga_w_Warszawie#/media/Plik:Zniszczony_pomnik_Zygmunta_Berlinga_w_Warszawie_2019a.jpg

 238. Czy tzw.rewizjonizm stalinowski nie ma gruzińskich korzeni…Co ma wspólnego z Gruzją Putin po śmierci jej wodza i po upadku ZSRR…Tak sobie myślę prywatnie czy Gruzja poczuje się obrażona bo domaga się powrotu Abchazji w stylu rewizjonizmu opisywanego przez roznosicieli ulotek Solidarności Walczącej…Urodzeni w 1968 i 1972 roku głoszą światu o rewizjoniżmie, w którym wyrośli i wyszli na ludzi…czy to nie jest wdzięczność przy okazji…

 239. olborski 15.54
  Zniszczą wszystko, a na koniec siebie też, bo cóż im pozostanie
  GW „Zginęło już 480 milionów zwierząt” i „Australia nadal płonie” to przyczynek do Apokalipsy zagrażającej planecie ZIEMIA
  Przed końcem świata próbujemy zbudować polskie drogi. Z planowanych prawie 500 kilometrów udało się wybudować w ubiegłym roku 460 kilometrów dróg. (GW strona12)
  Polacy pobili rekord kupując 625,5 tys. nowych samochodów i te samochody widać na polskich drogach, coraz lepsze samochody. Niestey niektórzy jadą pod prąd, ale przynajmniej włączają światła.

 240. Bar Norte
  7 stycznia o godz. 13:49

  Cieplejsza ocene generala Sulejmaniego
  naglasniaja komentatorzy z Crosstalk RT i The Duran politics.
  Twierdza, ze Sulejmani zostal wykreowany przez media na celebryte
  jako jeden z glownych ( w calym miedzynarodowym froncie przeciw ISIS ) zwyciezcow
  przeciw terrorystom
  oraz jako jeden z politykow nie przykladajacych sie do represji wewnatrz kraju.

  Udaremnienie misji pokojowej
  przez lamanie prawa miedzynarodowego przez nowojorskich spekulantow
  nie neguje intencji wladzy Iranu.

 241. Okazuje sie , ze jest nawet Australia walczaca . Australijski korespondent EP nie daje znaku , well …

  https://www.msn.com/en-ca/news/causes/24-australians-arrested-for-deliberately-setting-fires-this-season/ar-BBYGTG2?ocid=spartandhp

 242. Teo,
  no muszę się posłużyć pojęciem wprowadzonym tu przez Mauro Rossiego o łupieżu słów. Cóż to jest innego czym mnie tu zarzucasz? Co mnie obchodzi jakiś Roksandić o którym pierwszy raz słyszę i na dodatek podajesz, że w jego obronie stawał Jan Tomasz Gross. Dla nieżyjącego już niestety profesora historii Tomasza Strzembosza Gross to manipulator, który skompromitował się jako historyk. Po co to w ogóle robisz? Co chcesz mi udowodnić, że spojrzenie Waldenberga, które w wielu przypadkach jest akurat w korelacji, a nie w sprzeczności, z moim odbiorem sytuacji jest fałszywe jakieś, głupie czy niezasadne?

  Poza tym, to muszę Cię przeprosić za pewną złośliwość dot UE. Wydaje mi się, że pobieżnie przeglądałeś materiały szukając informacji uzasadniających Twój ogląd. Mam wrażenie, że może chodziło Ci o WEU, czyli Western European Union, która równolegle do ONZ, również miała swój udział w tych próbach rozwiązania konfliktu wg własnego widzenia. Jako ciekawostkę mogę Ci podać, że relacje między „misjonarzami” UN a WEU były bardzo chłodne i wyczuwalny był kompletny brak zrozumienia między nimi.
  Dla mnie było to zabawne obserwować jaką niechęć do siebie potrafili mieć przedstawiciele jednej, tej samej nacji, jedni z UN, drudzy z WEU nie mogąc znaleźć wspólnego języka gdy „drogi misyjne” się skrzyżowały. To wszystko budziło we mnie głównie zdziwienie, zrozumienie pojawiało się później w miarę napływu wiedzy co jest grane.
  Jeszcze raz, za tę unię przepraszam.

 243. Niemiecki BILD na głownej stronie na ” pasku * W ślad za BRD również NATO wycofuje część swoich żołnierzy z Iraku .*
  Pod spodem duża fotografia Putin ściska dłoń Asadda w Damaszku .
  ,a jutro spotkanie w Brukseli -prowadzi Ursula von der Leyen
  A My ,mam na mysli A.Dude-konferencja z udziałem swoich i mowa _ nie słyszalem nic nie chce nawet wiedzieć .

 244. Komisja Wenecka, to dodatkowa kość w gardle PiSu. Poprzednie, to unijne zwracanie uwagi na praworządność w Polsce, orzeczenia TSUE w sprawie wyłamywania przez PiS polskiego sądownictwa z reguł zawartych w Traktacie Lizbońskim oraz drobniejsze, ale istotne sprawy takie jak uwalenie Richarda Czarneckiego z funkcji v-ce przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (za porównanie zachowania pewnej posłanki PO o długim niemieckim nazwisku do działań szmalcowników), dwukrotne nie wybranie posłanki do PE Beaty Szydło na stanowiska szefowej komisji i innego gremium, pożegnalne zadrażnienia Polski PiSowskiej z Timmermansem, kłamliwe (tere fere kuku, strzela baba z łuku) mające osłonić PiS przed krytyką oświadczenie Beaty Sz. w randze premiera rządu w sytuacji bez wyjścia, na sali obrad Parlamentu Europejskiego o tym, że Polska przyjęła 1 milion uchodźców z Ukrainy, itd.
  Pzdr,TJ

 245. Zakończyła się RG. PAD podjął decyzję – zostanie w kraju

 246. Piotr II
  „Dla „Do you remember Dolly Bell” dałbym nawet oczko wyżej niż dla „Iluzji”.”
  a ja widze korelacje z filmikiem „Yesterday” R. Piwowarskiego, ktory moze jest nawet kopia filmu Kusturicy….jak Marino Marini byl w Warszawie to bylem dzieckeiem, ale pamietam „Nie placz kiedy odjade” i liczne mutacje tej piosenki….przyzwoite i nieprzyzwoite

 247. Mauro Rossi
  6 stycznia o godz. 22:30
  „Już wkrótce tego zabronią, powód będzie jak zawsze, nietolerancja i sprzeciw muzułmanów.”

  Trochę zdań w tej kwestii.
  Ale najpierw,bo będzie dosyć długie proponuje wrzucić do mleka trochę bułki. Po przeczytaniu kolacja będzie gotowa.
  Jestem po lekturze na pierwszy rzut oka niepozornej książeczki, ale po jej lekturze już tak krotochwilnie nie jest. Krótko o jej autorce. Chantal Delsol. Francuska. Autorka jest bowiem kobietą. Filozof. Profesor i Dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich jednego z paryskich uniwersytetów (Marne – la – Vallee) Jest uczennicą Hannah Arendt ( autorki m. in. kultowych „Korzeni totalitaryzmu”). Piszę to wszystko aby pokazać, że autorka owej pozycji jest naprawdę kimś. Bo książka…
  Książka jest o totalitaryzmie ( tytuł „Nienawiść do świata. Totalitaryzmy i ponowoczesność”) tylko jest jeden problem. Bohaterem nie jest totalitaryzm narodowo-socjalistyczny, komunistyczny ( w wydaniu koreańskim, radzieckim, chińskim) ale totalitaryzm ponowoczesności której uosobieniem czyni, a to fetysz postępu, a to trans- i posthumanizmy( można sprawdzić definicje pojęć), a to ( to jej szczególny antykonik) ideologię gender.
  Istotą postnowoczesnych społeczeństw jest ich dychotomia. Z jednej strony mamy stanowiącą mniejszość społeczność ogrodników z drugiej będący w przewadze demiurdzy.
  Ci pierwsi ( ogrodnicy) starają się kultywować świat który istnieje, cenią zdrowy rozsądek, zakorzeniają świat społecznych roślin w dobrze uprawionej glebie, odchwaszczają ją i chociaż wiedzą, że ich rośliny, czy owoce z tych roślin nie będą zachwycać wszystkich to cenią swoją pracę i jej efekty. Kultywują tradycję, cenią religie (l. mnoga), znają znaczenia pojęcia „ natura człowieka”
  Ci drudzy (oni stanowią dzisiaj władzę) to demiurgowie których celem jest nie ulepszanie świata. Oni chcą ten świat radykalnie zmienić. Stworzyć go od nowa. I to co ich szczególnie różni od tych pierwszych to brak granic. Zmiany, emancypacja, brak jakichkolwiek tabu. Liczy się jednostka i jej wolność. A wokół niej pustka.
  I sposoby realizacji, a więc ów tytułowy już dzisiejszy postnowoczesny totalitaryzm. Kiedyś dokonywano wrogów unicestwiając ich ciała, dzisiaj mord dokonywany jest na duchu, umysłach jednostki, grupy, całych społeczeństw. Sposoby są rożne od prześmiewczej ironii do administracyjnych procedur. Niszczy się właściwie wszystko co jest reliktem anachronicznej epoki nowoczesnej. Rodzinę, religię, tradycje, całe struktury społeczne i ich wzorce brane z przeszłości. Niszczy oczywiście przez media, serwilizm urzędników, naiwność dzieci które niczym Pawka Morozow kiedyś donoszą na swoich rodziców, że są mało postępowi, postępowo usposobione hordy polityków. Również płci niewieściej
  I mnóstwo odniesień do nazwisk i książek których autorzy na totalitaryzmie zjedli ostanie zęby. Teraz ich książki przywołuje autorka do zdarzeń, swoich obserwacji tego co widzi w zachodniej postępowej publicznej przestrzeni. Sporo nazwisk znajomo brzmiących. Herbert, Wat, Witkiewicz, Kołakowski i przede wszystkim Miłosz i jego „Zniewolony umysł”. Niezbędni oczywiście fachowcy od projektów społecznych:Orwell, Huxley, Zamiatin. Ale także Hawel, Sołżenicyn i oczywiście jej mistrzyni Hannah Arendt.

  A teraz na koniec trzy krótkie cytaty:
  „W 2012 roku Słowacja z okazji 1500 lecia misji ewangelizacyjnej Cyryla i Metodego w państwie wielkomorawskim, wybiła ich podobizny na awersie emitowanej tam monety o nominale 2 euro. Francja, a w ślad za nią Komisja Europejska natychmiast zażądały, by usunąć z podobizn tych świętych aureole i krzyże.” ( Słowacy powiedzieli „A wała jak Słowacja cała” i nie usunęli)

  „Gdy Orban doprowadził do przyjęcia nowej konstytucji, która podkreślała „jednoczącą rolę chrześcijaństwa w historii narodu węgierskiego”, wydarzenie to stało się w Parlamencie Europejskim przedmiotem debat o dosłownie histerycznym wydźwięku”. (Histerycznym, nie historycznym)
  I teraz rzecz która powoduje, że nie tylko scyzoryk, ale wojskowy niezbędnik otwiera się w kieszeni:
  „W styczniu 2014 roku stowarzyszenie niemieckie Besorgte Eltern wskazało dziesięcioro rodziców, których uwięziono, gdyż odmówili posyłania swoich czteroletnich dzieci na zajęcia gender”
  Tyle na temat książki o totalitaryzmie autorstwa Chantal Delsol.

 248. legat:
  lubie te wasze dialogii o Jugoslawii…moze prezes Kaczorek albo PiS gdzies sie pojawi jako argument…. 🙂

 249. Piotr II
  7 stycznia o godz. 14:55
  Za Onet:
  Podczas uroczystości pożegnalnych zabitego przez Amerykanów irańskiego generała Kasema Sulejmaniego wybuchł popłoch. Zginęło co najmniej 40 osób, a 213 zostało rannych – podały irańskie służby. Pogrzeb został przerwany.

  Mój komentarz
  Dziwny przypadek. Pamiętam rozruchy w krajach muzułmańskich po opublikowaniu karykatury Mahometa w Danii. Tam też były ofiary.
  Pzdr, TJ

 250. legat,
  oczywiście miałeś rację. W latach 1990-91 rola arbitra w sprawach zapewnienia pokojowego separowania republik SFRJ przypadł Wspólnocie Europejskiej, poprzedniczce UE.

  Twoja reakcja na moją informację o dominacji nacjonalistów serbskich w Serbskiej Akademii Nauk w Belgradzie, relegowania w 1990 wykładowcy za niepoprawne historycznie prace i wykłady, oraz protest w tej sprawie na forum światowym sprowadza się do opinii Strzembosza o Grossie. Ciekawe sposób rozumowania, a może tylko argumentowania (a to jest nieuczciwe).

  Pytam jeszcze raz, nie czytałem Waldenberga, a przecież wszyscy powinni znać jego tezy w ramach usuwania „zmowy milczenia”. Chcę wiedzieć, co on pisze o nacjonalizmie serbskim w Akademii w latach 1980., i jak to wpłynęło na politykę Miloševića w ramach federacji, tj. centralizacji przeciwnie do trendu dominującego od lat 1960, jeszcze za Tito. I kto rozbił Jugosławię, wg. prof. Waldenberga?

  Pomiń drobiazgi: łupież Rossiego, nazwisko prześladowanego historyka, opinii o Grossie, WEU a UN ….
  Daj porządną odpowiedź na najważniejsze pytania. W końcu bronisz słusznej sprawy, a nie duperelami się przerzucasz.

 251. legacie szanowny,

  Wiem, wiem, żyję w świecie ulepionym z matryc z którego ciężko jest się wydostać – ze skruchą przyznaję.

  Jeżeli wierzyć wydrukom MCard, to dyskutowaną lekturę kupiłem za 19,90 złotych w sklepiku z używanymi książkami, bez kolejki oraz bez rutynowego (przy zakupie towaru spod lady) mrugania okiem. Potajemnie wywiozłem ją na południe, po czym, niedoczytana, została zdeponowana w biblioteczce jakiegoś hoteliku, zdominowanego poprzez klientelę z Niemiec.

  Teraz, po 5 latach czuję, że być może opuściłem sensacyjną końcówkę. Nigdy nie dowiedziałem się kto to był pułkownik Baranow, o co chodziło w szarpanianie na lotnisku Pristina oraz dlaczego część koalicji tak szybciunio i niedbale przepędzlowała wówczas pojazdy – ze SFOR na KFOR.

  Nieustające.

 252. Czy można się obrażać w sprawie „niepolskich obozów” wyzwolonych przez Ukraińców po ich opuszczeniu przez katolicki wehrmacht…Tak sobie myślę prywatnie jakie to szczęście,że nie trzeba się z tego faktu przed światem tłumaczyć w przemówieniach…

 253. kooperatywaMandragon

  „Cieplejsza ocene generala Sulejmaniego”

  W kategoriach „cieplejsza” czy „chłodniejsza” ocena Sulejmaniego nie ma sensu. Tego typu emocjonalne kategorie nie dość, że nic nie wnoszą do tematu to na dokładkę temat sprowadzają na manowce moralizatorskie.

  Ważna jest realna ocena. W tym ujęciu mozna mówić o jego realnej pozycji politycznej w Iranie i na Bliskim Wschodzie oraz o jego micie czyli pewnej kreacji politycznej.
  Jak pisałem wcześniej realnie był szefem jednostki specjalnej Al-Kuds odpowiedzialnej za prowadzenie operacji wojskowych poza granicami Iranu – jednostki będącej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Dzięki temu należał do kierownictwa politycznego Iranu. Choć nie był w nim najważniejszy.
  Natomiast dzięki kreacji czy mitowi wytworzonemu przez media zachodnie a zarazem media irańskie jego rola była stanowczo wyolbrzymiana – oczywiście z innych powodów politycznych. Zresztą po śmierci to mityczne kreowanie postaci Sulejmaniego nabrało mocy i np w trakcie pogrzebu przedstawia się go jako drugą osobę w państwie i potencjalnego następcę Ajatollaha Ali Chamenei’ego – co jest oczywiście bzdurą i propagandowym nadużyciem.

 254. Teo (ad. 17.10),
  sformułowanie „zmowa milczenia” padło nie z mojej klawiatury.
  Zapytaj autora tego sformułowania, to się może dowiesz o co mu chodziło. Poza tym, nie mam zamiaru zastępować, nawet dla Ciebie, treści zawartych w publikacji Waldenberga. Wspomniałem coś o WEU i wplotłem ciekawostkę, jako tło do usprawiedliwienia Twojej ignorancji i zobrazowania pewnych skomplikowanych procesów zachodzących w „społeczności międzynarodowej”. Zgodnie z zasadą, że żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary potraktowałeś mnie za to obcesowo. Po trzecie primo nie czuję, że muszę postąpić inaczej niż zgodnie z tym o co modlił się Tomasz:
  Odbierz mi chęć prostowania każdemu jego ścieżek.
  Udało Ci się odebrać.

 255. duende:
  musze zapytac matrycowo: „do you remember wiesiek 59”..i jego maniere czytania wszystkiego i budowania roznych teorii…wielu nie chce czytac niepotrzebnej szmiry albo powtorzen, ale, niestety, nie kazdy ma takiego wyrobienia albo nosa jak ty…mozna tylko pozazdroscic….teorii o rozpadzie Jugoslawii bylo bez liku..nie kazdy byl smart i wybral swojego Jaroussky’ego za przewodnika…

 256. Duende,
  akurat w kwestii Kosowa, to żadnych osobistych doświadczeń nie mam więc nie będę się wychylał. Przed przemalowankami już byłem w domu, trochę upodobniony do Frankensztajna wprawdzie i już tylko z dystansu mogłem się przyglądać barbarzyńskim bombardowaniom …

 257. Jeżeli ktoś mówi o poniżeniu naszego społeczeństwa to powinien podać nazwiska ponizonych…Jak Schetyna,który podał 2 nazwiska wyzwolicieli Auschwitz a przy obalaniu komuny skokiem przez mur pada 1 nazwisko…Tak sobie myślę prywatnie,że czas skończyć z anonimowością a personalizacja tematu mile widziana…

 258. Nikt się nie może sprzeciwiać temu co robię i myślę, ale póki co robię to co chcę, aby jednak nikt mi czegoś nie nakazywał z góry uprzedzam

 259. Czy szeregowy poseł brał udział w posiedzeniu Rady Gabbinetowej?
  Jak się naprawdę zamąci, kogo wezwie Rezydent Pałaca?
  Kiedyś Jaruzelski musiał ciupasem galopować do Belwedera, żeby radzić po puczu Janajewa.
  Którędy będzie spier-dal-ała to chołota, która teraz rządzi Polską? No tak, ale gdzie, bo Pomarańczowa Alternatywa z DC W zaraz zażąda kasy.
  Może Orban? Będzie miał Warszawę w Budapeszcie.

 260. BWTB
  chcialbym jedynie zauwazyc, ze pisze sie „holota” zamiast „cholota”….mozesz nie odpowiadac…

 261. Piotr II
  polecajac sobie rozne filmy…
  nie wiem czy widziales fil libanski „Where do we go now?” w rezyserii N. Labaki z 2011.. sprokurowala ona ostatnio inny film „Capernaum” (mam nadzieje, ze nie przekrecilem czegos….osobiscie lubie jej jeden z pierwszych filmow „Caramel”…z „tematem kobiecym”…w wesji arabskiej

 262. PA2155
  7 stycznia o godz. 19:21
  To może z mojej strony „Kolory raju (1999)” reż.Majid Majidi.
  Trochę inny Iran…niż ten z TV.

 263. Coraz ciekawsze dyskusje na temat współpracy prezydentów USA i Polski.
  Pada pytanie w telewizji: dlaczego o scenariuszu wydarzeń na bliskim wschodzie nie został poinformowany PAD, mógł przecież udzielić sojusznikowi zbawiennej rady, a nie mając wiedzy tego nie zrobił. Było minęło, może i dobrze, ale ma obecnie drogę otwartą ponieważ premier na RG poinformował z pewnością dokładnie prezydenta co na ten temat wie ministerstwo spraw zagranicznych i jak może te wiadomości wykorzystać zwierzchnik sił zbrojnych, a przecież może.
  Komentatorzy są przekonani, że sytuacja na bliskim wschodzie może się rozwinąć, przyspieszyć, nabrać tempa. Są tam nasi wojskowi. Niemcy wycofują się z Iraku. Podobnie Słowacy. Czas podążyć ich śladem. Oby nie za późno

 264. Dalszy ciąg ataku PiSowskich szczujni na marszałka Senatu Grodzkiego
  Były pacjent Grodzkiego Tadeusz Staszczyk powiedział, że zgłosili się do niego niedawno ludzie , którzy skądyś (skąd?) dowiedzieli się, że Grodzki go operował (6, czy 7 lat temu) i namawiali go by oświadczył, że dał Grodzkiemu łapówkę pieniężną, by ten przeprowadził na nim operację. Pacjent odmówił i opisał całe wydarzenia dla mediów.

  W odwecie portal Portal TVP Info poinformował dzisiaj, że Tadeusz Staszczyk – były pacjent Tomasza Grodzkiego – był funkcjonariuszem Urzędu Bezpieczeństwa.
  To jest coś gorszego niż dziadek w Wermachcie.

  Córka Tadeusza Staszczyka (w klasyfikacji PiSowskiej też ubeczka, bo miała ojca ubeka) usprawiedliwia się w mediach, że jej ojciec po wojnie pracował 4 lata w UB w Szczecinie na stanowisku referenta, potem się zwolnił i pracował całe życie w stoczni w Szczecinie.

  Pacjent, który pracował 70 lat temu w UB (co to jest UB?) według myśliwych od nagonek z PiSu jest kompromitującym obciążeniem dla rodziny, dużo większym niż praca pewnego prokuratora w stanie wojennym 38 lat temu.

  Ludzie z PiSowskiej TV idą w śmieszność w swoim szczuciu, nie zdają sobie sprawy z tego, że dla większości ludzi w Polsce, praca w jakimś UB niewiele albo nic nie oznacza. PiSowcy nadal bazują na niezawodnej metodzie ich wodza – dajcie mi człowieka, a ja znajdę na niego haka.

  Paranoja wodza nie chce zelżeć, przeciwnie, rozprzestrzenia się na otoczenie.
  Pzdr, TJ

 265. Piotr II
  widzialem…i „Children of Heaven”….wbrew stereotypom, uniwersytety i biblioteki publiczne w Ameryce Pn byly i sa dobrze zaopatrzone w filmy iranskie…moze tylko Average Joe kojarzy sobie kulture iranska ze skrajnym islamem szyickim i tym, o czym bredza Trump and Pompeo…i ze Iranczycy marza o swoich Disneylandach…

 266. PA2155
  7 stycznia o godz. 20:00
  …….tu poruszyłeś już problem tak zwanych stereotypów.
  Tylko częściowo za takie postrzeganie innych odpowiada przeciętny Joe, Jasiu, Hans…..problem powstaje wtedy gdy taki Joe, Jasiu, Hans zostaje politykiem, „ekspertem” od spraw itp.

 267. Piotr II
  zapomnialem zapodac ten polski przeboj MM
  https://www.youtube.com/watch?v=7ycx1JTaUBQ
  byl nawet krotki cytat z niego w „Idzie” P. Pawlikowskiego…

 268. Krzysztof Leski nie żyje.

  „Gazeta Wyborcza” pisze: „Krzysztof Leski na początku lat 80. był publicystą prasy wydawanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. W czasie stanu wojennego został internowany. pracował w redakcji „Tygodnika Mazowsze”. W latach 1990-2001 współpracował z Telewizją Polską. Jednocześnie od 1991 roku pełnił funkcję korespondenta „The Daily Telegraph” oraz BBC”.

  Ale czegoś tu brak. Tego mianowicie, że K. Leski przez kilka pierwszych lat po 1989 roku pracował w dziale krajowym „Gazety Wyborczej”.

  O rozstaniu się z „Wyborczą” Krzysztof Leski pisał tak.

  „Pracując w 1981 w Agencji „Solidarność”, gdy relacjonowałem zastrzeżone fragmenty posiedzeń krajówki – rzecznik związku miał prawo to ocenzurować – przewidywałem, czego nie puści. Pisując w biuletynie samorządu Politechniki w stanie wojennym zdawałem sobie sprawę, że za treść finalnie odpowiada rektor, któremu nie chcieliśmy zaszkodzić. Pisując w latach 90. dla The Daily Telegraph – czyniłem uproszczenia, by Angole zrozumieli choć trochę z polskiej sceny, choć zdawały się czasem zahaczać o fałsz politycznej rzeczywistości.
  W wolnej Polsce nikt nigdy nie próbował niczego na mnie wymóc ani w TVP, ani w gazetach i rozgłośniach regionalnych, dla których pisałem i mówiłem, ani w Expressie Wieczornym, ani naturalnie w BBC. Jedyne takie doświadczenie wyniosłem z „Gazety Wyborczej”. Adam Michnik czynił to jednak ze swoistym wdziękiem.
  Podczas kampanii prezydenckiej 1990 żądał, bym ośmieszał Wałęsę, a Mazowieckiego chwalił. Klarowałem, że to nie robota dla reportera, że zaś on w komentarzach może pisać, co chce – bez efektu. Pewnego listopadowego dnia odbyliśmy chyba dwugodzinną rozmowę, spacerując po przedszkolnym ogródku przy Iwickiej, gdzie mieściła się wtedy GW. Było zimno, siąpił deszcz, a redakcja niemal w komplecie przylepiła się do okien czekając chyba, aż się pobijemy.
  Michnik był jednak raczej spokojny, bo się jąkał, a gdy jest naprawdę zdenerwowany lub podniecony – jąkać się przestaje. Ja swoje, on swoje. Nagle trochę się ożywił i zwrócił się do mnie niemal ciepło, po ojcowsku: – K-k-krzysiu, jeśli ty-ty-ty chcesz tu robić wo-wolną gazetę, to-to-to-to po moim trupie.
  Nie groził mi, nie był agresywny ani złośliwy, ani też fałszywie zatroskany. Po prostu mnie informował o sytuacji. Uświadomił mi, że nie jestem gotów, by w walce o wolność słowa w Wyborczej posunąć się do morderstwa ;). Kwadrans później znów chwilowo zgodził się, bym nadsyłał z kampanii relacje czysto reporterskie. A parę tygodni później Gazeta wszczęła długotrwały proces rozstawania się ze mną”.
  https://www.salon24.pl/u/krzysztofleski/851,z-michnikiem-spacer-po-ogrodku

 269. Piotr II
  szczwany polityk, ktory chce byc wybrany udaje, ze jego gusta sa takie jak te od Joe..lub Jasia i Marysi z polskiej prowincji..chociaz w erze populizmu, ludzie tacy jak Trump lub Pompeo i wielu innych maja autentycznie takie gusta….oni nie udaja, tylko ida za glosem swego sumienia….wiele rzeczy, w kulturze i obyczajach obsunelo sie w ostatnich 25 latach…Hollywood praktycznie przestal krecic filmow artystycznych….nawet takie przyzwoite narracje filmowe jak „Green Book” sa tylko prostymi opowiesciami z moralem, ktore zrozumie kazdy po 12 roku zycia…

 270. PA2155
  7 stycznia o godz. 20:15
  To był 1961r…….ja tą piosenkę słyszałem sporo później…i to była ta wersja, wiesz ….nie płacz kupię ci chechłacz 🙂
  Ale wykonawca i utwór jak najbardziej OK!
  Dzięki za oryginał.

 271. tejot
  7 stycznia o godz. 19:58

  „Były pacjent Grodzkiego Tadeusz Staszczyk powiedział, że zgłosili się do niego niedawno ludzie , którzy skądyś … dowiedzieli się, że Grodzki go operował … i namawiali go by oświadczył, że dał Grodzkiemu łapówkę pieniężną, by ten przeprowadził na nim operację. Pacjent odmówił i opisał całe wydarzenia dla mediów”.

  Powinien od razu zgłosić się do braci Sekielskich. Ubraliby go w czarny kaptur i posadzili przed kamerą. Powiedziałby, że źli ludzie namawiali go do kłamstwa i manipulacji. Taki materiał wyprzedzający, podobnie jak tefałenowskie „urodziny Hitlera”, byłby prawdziwym skarbem. Media są lepsze niż prokuratura, która wymaga szczegółów, świadków i wszystko weryfikuje, więc może być wtopa. Gdyby ten ubecki montaż udał się to wszystkie relacje dawnych pacjentów marszałka Grodzkiego o wręczonych łapówkach, teraz i w przyszłości, byłaby dziecinnie proste do podważenia.

  Tomasz Marszałek Grodzki trochę się jednak zakalapućkał, nie wiedząc, że jego świadek koronny to stalinowski ubek, więc wiadomo z kim trzyma. Nie zadbał też o inne o szczegóły. Na początku całej afery Grodzki przyznał się do wzięcia 2 tys. zł, teraz utrzymywał, że jak brał to tylko 150-200 zł. Oczywiście w prywatnej przychodzi, ale leczenie już było na państwowym.

 272. W ciagu 50-ciu lat albo szybciej , wielbladow w Australii moze byc wiecej niz ludzi

  http://next.gazeta.pl/next/7,172392,25574685,wielblady-szukaja-wody-w.html#s=BoxOpMT

 273. maciek.g
  7 stycznia o godz. 11:33

  „i zaczynają się schody …”.

  https://www.money.pl/gospodarka/inflacja-na-koniec-roku-wystrzelila-ceny-rosna-najszybciej-od-2012-roku-6465059745654401a.html

  Łomatko, 3,4 proc. i to nie rok do roku tylko w grudniu (apogeum zakupów, więc ceny rosły, teraz spadną). Wyobraź sobie, że najbardziej dynamicznie rozwijały się Włochy w latach 50. i 60. ― często z dwucyfrowa inflacją. W RFN też nie robiono problemu z naciskami inflacyjnymi, byle inflacja marki nie przekraczała 5 proc. Dużo większym problemom niż nieduża inflacja byłaby deflacja, do czego gospodarka Tuska zbliżała się niebezpiecznie.

  „Z betonem tak jest, jak pęka to błyskawicznie”.

  Albo trwa przez tysiąclecia.

 274. Zdążą, czy nie zdążą, oto jest obecnie pytanie o podjęte działania przeciwko marszałkowi senatu. Nie wiadomo kto zbiera haki na marszałka, w poprzedniej kadencji senatora. Wówczas przeszłością byłego lekarza nikt się nie zajmował bo przecież senatem zarządzał inny lekarz, zarządzał zgodnie z otrzymanymi dyspozycjami i dlatego mógł spokojnie dorobić kilkaset tysięcy złotych i nikomu to nie wadziło skoro był właściwy czlowiek na właściwym miejscu, a ten co na tym miejscu jest nie chce się podporządkować i postępuje zgodnie z zasadami nie do obalenia.
  Takiego trzeba zmienić, jak nie można po dobroci to trzeba siłą, a wykonawcy się znajdą. Pamiętacie takiego co rozkochiwał posłanki, rzucał kasą bez ograniczeń i jeździł najlepszymi samochodami? Jaki był przydatny w tym fachu, do czasu. Grodzki nie jest napaloną panienką, a i w służbach z atrakcyjnymi funkcjonariuszami pewnie krucho. Marnie to wszystko wygląda i lepiej nie będzie. Ciemno wszędzie, głucho wszędzie.

 275. Blackley
  7 stycznia o godz. 12:33

  „Czym będą straszyć Putina ? podpowiem , najlepiej aby
  już od dziś przestali kupować ruski węgiel, ropę i gaz …”.

  Chciałbyś taką krzywdę zrobić Rosji? Jej budżet skład się niemal wyłącznie ze sprzedaży surowców.

 276. olborski
  7 stycznia o godz. 16:50

  „Australijski korespondent EP nie daje znaku, well”.

  Lepiej, że tęsknisz, aniżelibyś spodziewał się, iż popełnił auto-da-fe. 🙂
  Z Internetem może być teraz kiepsko w Australii.

 277. Bar Norte
  7 stycznia o godz. 17:29

  kooperatywaMandragon: „Cieplejsza ocena generala Sulejmaniego”

  Bar Norte: „W kategoriach „cieplejsza” czy „chłodniejsza” ocena Sulejmaniego nie ma sensu. Tego typu emocjonalne kategorie nie dość, że nic nie wnoszą do tematu to na dokładkę temat sprowadzają na manowce moralizatorskie”.

  KooperatywaMandragon chciał chyba zwrócić uwagę na godność rewolucjonisty islamskiego. Lekceważysz dumę muzułmańską.

 278. @Mauro Rossi
  7 stycznia o godz. 20:53

  Rossi, no i widzisz, że miałem rację. Gdy Kaczyńskiemu nie udało się przekupić Grodzkiego, zaczął przekupywać „poszkodowanych”. Jak ktoś ma korupcję we krwi, to tak robi. Nawet były pracownik UB okazał się uczciwszy od pisdzielstwa. A pisdzielstwo pieniądze ma, bo okrada uczciwie pracujących Polaków na miliardy. Widać to również po Twojej aktywności tutaj, Rossi, która w ostatnim czasie wyraźnie się nasiliła, a przecież nie robisz tego za darmo, prawda?

  Z drugiej jednak strony jestem jednak pełen podziwu dla inteligencji i intuicji Kaczyńskiego. Gdy tyko przeczytał o tym panu, od razu kazał sprawdzić jego nazwisko w IPN. Skąd wiedział?

 279. @Mauro Rossi
  7 stycznia o godz. 21:22

  Realna inflacja, rozumiana jako wzrost kosztów życia, jest zawsze dużo większa niż ta podawana przez GUS. Za PO oficjalnie była deflacja, a ceny też rosły, choć nieporównanie wolniej. Przez 4 lata rządów PiS ceny podstawowych produktów i usług wzrosły o 30%, co oznacza, że realne płace stoją w miejscu, bo jeśli nawet komuś płaca razem z pińcetplusem wzrosła przez ten czas o 30%, to wyszedł na zero. No, ale żeby to rozumieć, lud polski musiałby mieć w szkole więcej ekonomii, mniej religii.

 280. PA2155 @ 17:46

  Pomimo najlepszych chęci, nie zrozumiałem twojego wpisu.

  Odnośnie mojego Jaroussky’ego… Jest bezkonkurencyjny, trudno go nie podziwiać. Scholl najwyraźniej zaczyna podchodzić do lądowania – co może za kilka lat dać więcej przestrzeni dla Orlińskiego.

 281. MR:
  „Chciałbyś taką krzywdę zrobić Rosji? Jej budżet skład się niemal wyłącznie ze sprzedaży surowców.”
  Rosja idzie sladem mojej nowej ojczyzny Kanady oraz Australii, ktore to przebranzowily sie na eksport surowcow i polproduktow….gotowe produkty sa teraz produkowane w Azji…:) a Polska to tez montownia dla duzych firm… czyli trend jest wlasciwy w przypadku Rosji…oni jeszcze produkuja calkiem nowoczesna bron…

 282. Mauro Rossi

  „KooperatywaMandragon chciał chyba zwrócić uwagę …”

  Najwyraźniej zwrócił twoją uwagę.

  Mauro, nic nie stoi na przeszkodzie byście ucieli sobie debatę blogową nad moralnymi kwalifikacjami Sulejmaniego.
  Jestem przekonany, że owa debata pozwoliłaby ci w pełni zaprezentować klasową świadomość rycerską przy użyciu właściwych ci godnosciowych kwantyfikatorów chrześcijańskich.

  Tak wiec – do dzieła Mauro!

 283. @miłośnik czarnych jagód
  7 stycznia o godz. 17:06
  Bardzo dobra ksiazka. Wydana po polsku??? Chantal Delsol jest uwazana za „intellektualiste prawicowa” co w warunkach francuskich jest oxymoron. Drugi taki fenomen to Alain Finkielkraut. Oboje sa czlonkami Academie. Sa to jedne z nielicznych glosow rozsadku we Francji. Ton nadaja niestety raczej blazny typu Bernard-Henri Lévy, Glucksmann, Moix, Kristeva, Jack Lang, G Miller etc.
  Pechem Ch Delsol sa jej poglady „prawicowe”. I odwaga mowienia o nich. Drugi pech to maz, polityk prawicowy. charles Millon. Bo we Francji sa (do czasow Macron) dwie partie lewicowe , z ktorych jedna nazywa sie prawicowa : UMP, RPR, UDI do wyboru.

 284. legat (17:42)
  Obcesowo? Faktycznie, obcesowo traktuję wszelkie ozdobne duperele.
  Faktycznie, gdy uprzejmie pytam o tezy zawarte w dziele okrytym „zmową milczenia”, to chciałby czegoś się dowiedzieć od kogokolwiek. Ty nie jesteś jedynym adresatem moich pytań, jak wiadomo, zgłoszonych na publicznym blogu. Może @basia.n odpowie, może ktoś jeszcze?

  Chodzi mi o to, jak to się stało w latach 1985-95, że Milošević najpierw krytykujący nacjonalistów serbskich w drodze do władzy i gdy ją sprawował był ich sojusznikiem i wykonawcą ich idei. Czytałeś dzieło prof. Waldenberga, nieprawdaż? Wszak on musiał mieć dostęp do źródeł i osób w centrum ówczesnej władzy w Belgradzie, wśród komunistów i aparatczyków. Napewno wyjaśnia jak powstała koalicja Miloševića z nacjonalistami i zwolennikami ostrego kursu wobec wrogów centralizmu i serbskiej dominacji w Jugosławii i zlikwidowania federacji na rzecz państwa unitarnego, jak to Milošević zrobił w republice Serbii likwidując autonomię Wojwodiny i Kosowa.

  Co prawda @duende tylko o szarpaninie na lotnisku w Prištinie pisze – chyba nieuważnie czytał Waldenberga, więc może się dowiem od kogoś.

  Milošević jest postacią tragiczną. Nie zadowolił nacjonalistów, szczególnie Serbów chorwackich, a podpadł Trybunałowi w Hadze. Ale metody uprawiania polityki przypominają mi kogoś póżniejszego, polityka z innej słowiańskiej krainy: populizm z narodowymi hasłami i przywiązanie do jedynie słusznej polityki historycznej własnego narodu jako ofiary ciemiężonej przez oprawców, którym tylko on się potrafi przeciwstawić …

  Mam nadzieję, że zbyt obcesowo nie traktuję mitów tak Ci miłych o „Rozbiciu Jugosławii”. Pozdrawiam.

 285. PA2155 v
  7 stycznia o godz. 19:04
  BWTB
  chcialbym jedynie zauwazyc, ze pisze sie „holota” zamiast „cholota”….mozesz nie odpowiadac
  Ale muszę. 1) pisze się chciałbym a nie chcalbym, 2) zauważyć a nie zauwazyc
  Itd, itp i pocałujta w dupę wójta a może wujta?
  Poczułeś się lepiej?

 286. duende:
  to bylo o pewnosci wyborow, a moze o ekonomii wyborow…
  posiadam duzo ksiazek, ktorych nie przeczytalem, albo- przeczytalem i uwazam je za cos w rodzaju chlamu….podobnie z muzyka….przyznaje, ze jestem laikiem, ale probuje sluchac lepszych i gorszych rzeczy…nie wszystko sie lubi za pierwszym razem… podobnie jest z polityka i roznymi teoriami na temat wydarzen…bawilem sie kiedys w tzw. nauke i spotykalem ludzi, ktorzy naginali fakty do swoich „sexy” teorii, ktore byly naiwne…..dlatego podziwiam pewnosc i zdecydowanie…BTW sluchalem Scholla i wczesniejszych countertenorow..nie widze wyjatkowosci Jaroussky’ego….ale, ja jestem tylko homo faber, to mi wolno….

 287. Waldek B zwany BWTB
  przynajmniej wiemy, gdzie stoimy…:) literowka nie jest bledem ortograficznym pierwszoklasisty…

 288. Jaja tanieją (30 lat temu)

  Red. Baczyński pisze rocznicowe wspomnienie:

  Pytanie, czy istniała jakaś inna, „trzecia droga”, towarzyszy planowi Balcerowicza od początku. Może istniała – lecz do tej pory nikt jej nie wskazał, pojawiają się albo ogólniki, albo szczególiki. Fakty i statystyki są zaś takie, że Polska rozwijała się najszybciej ze wszystkich krajów pokomunistycznych, że tylko w Polsce od 1992 r. nie było ani recesji, ani kryzysu bankowego, że nie wykształciła się oligarchia, że spłaciliśmy długi, że eksport wzrósł kilkunastokrotnie, że powstał „z niczego” prężny sektor prywatnych firm, tych „małych i średnich przedsiębiorstw”, tak hołubionych dzisiaj w deklaracjach przez obóz władzy. Polska transformacja jest na świecie synonimem wielkiego społecznego sukcesu, od którego, paradoksalnie, z krzykiem odcinają się wszystkie polskie siły polityczne.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1937558,1,plan-30-letni.read

  Dziki …… czy dziwny jest ten kraj?

 289. Rossi napisał:

  Tomasz Marszałek Grodzki trochę się jednak zakalapućkał, nie wiedząc, że jego świadek koronny to stalinowski ubek, więc wiadomo z kim trzyma.

  Mój komentarz głupkowaty i wierszowany
  Rossi śledczy PiSowski, wywęszy każdy zamach, każde pochodzenie, zajrzy gdzie trzeba, też w przyrodzenie, papiery przetrzepie, literki UB wypadną, ze wstrętem podniesie, każe bym zgadywał kim był komuszek, co go zdybał w szafie.
  Masz jeszcze coś dla mnie? Ja wszystko potrafię.

  Odnajdę i zgłoszę każdego Szechtera, Michnik się nie schowa, jestem przechera. Dla sprawy nie spocznę, w miejscu nie usiedzę, zdrajców, komuchów, wszystkich wyśledzę, wyciągnę z wszelkich zakamarków obcych, ubeków, niewiernych, niedowiarków. Jak coś poczuję, sił nie pożałuję, pójdę, doprowadzę nawet ze sracza. Komuch i ubek – nazwę tego zacza, niech sczeźnie w niesławie. Dla wrogów naszej partii będzie po sprawie.

  Dobry ze mnie chłopak, wodzu Jarosławie? Jarosław się pochylił, uśmiechnął z aprobatą, idź i pracuj dla mnie, mów do mnie – tato.
  Pzdr, TJ

 290. Mauro Rossi
  7 stycznia o godz. 20:53
  Marszałek Grodzki trochę się jednak zakalapućkał, nie wiedząc, że jego świadek koronny to stalinowski ubek, więc wiadomo z kim trzyma.
  myslalem ze ekipa Mauro to tylko oplacani najemnicy. Ale piszac takie rzeczy mysle ,z po prostu jestescie kanalie. Jak to mowil wasz pracodawca

 291. Felietonista lamentuje na angielskim wychowaniem

  Państwo Thatcher mieli dwoje dzieci – bliźniaki, które wysłali do szkoły z internatem, gdy miały jedno osiem, a drugie dziewięć lat. To tradycja w moim mniemaniu nieludzka, z tego biorą się tacy premierzy jak Thatcher.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1937580,1,pionki-i-figury.read

  Faktycznie, Margaret Thatcher był okrutnym premierem. Ale jednak Zjednoczone Królestwo wyciągnęła z socjalistycznego dołka. I teraz jej młodsi koledzy mogą śmiało wyprowadzać UK z Unii. Nie są im straszne spadki PKB, ani kłopoty handlowe ….. dadzą radę.

 292. PA2155
  7 stycznia o godz. 21:51
  Waldek B zwany BWTB
  przynajmniej wiemy, gdzie stoimy…:) literowka nie jest bledem ortograficznym pierwszoklasisty…
  Myślisz może, że zaraz wpadnę w panikę po ujawnieniu mojego imienia i pierwszej litery nazwiska? Bahahaha! Mogę się przedstawić z adresem zamieszkania. Nie mam się czego wstydzić.
  Po co to robisz chłopie? To jest zabawa ciulu.

 293. Większość ludzi lubi oglądać tragedie ale żeby wspomóc materialnie to już mało
  kto to robi. Dopominacie się więc podsyłam , czytajcie i oglądajcie.

  https://www.boredpanda.com/australia-fires-photos/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic

 294. Kobitką duende; zainteresuję się później, teraz nie mam czasu za to podsyłam
  mu link chociaż wiem ze znowu do końca nie doczyta bo to nie pasuje do jego
  życzeniowego myślenia.
  https://russia-insider.com/en/russia-wont-intervene-iran-us-will-lose-war-against-iran-beginning-end-us-empire/ri28134

 295. BWTB
  7 stycznia o godz. 21:46

  Mam nadzieję, że nie poczytasz mi za złe tego, co powiem. A powiem wyłącznie w interesie języka, a nie żeby docinać.

  „Całujta wójta” to już potoczne powiedzenie z gatunku frazeologizmów, czyli z ustaloną konstrukcją, której nie powinno się dowolnie zmieniać – podobnie jak nie powinno się zmieniać historii. Frazeologizmy to słowa skamieniałe w swoich formach i tylko w takich formach są frazeologizmami. Kiedy się próbuje coś w nich zmienić, automatycznie przywraca się wyrazom znaczenia dosłowne. Więc „Pocałujta wójta” lub „Pocałujta w dupę wójta” mogą być odbierane jak dosłowne polecenie pocałowania – w każdym razie skojarzenie z dosłownym całowaniem może u odbiorcy się pojawiać – a nie jako przenośnia o znaczeniu „Idźta do diabła”, „Idźta w cholerę, w buraki, w PiSdu itp.”.

  Dlaczego „Całujta wójta” uważam za lepsze od „Pocałujta w dupę wójta”? Nie wiem, które było pierwsze – wydaje mi się, że „Całujta wójta”, ale tylko mi się wydaje.

  Frazeologizmy to nie tylko znaczenia, ale i melodia, rytm, rym, dobitność, lapidarność, poręczność. „Całujta wójta” jest bardziej rytmiczne, dobitne, poręczne, krótsze, a „Pocałujta w dupę wójta” – „dupa” czyni wyrażenie trochę rozlazłym, przegadanym.

  Ale to tylko moje odczucia. Najważniejsze, by skamieniałe wyrażenia przyjmować tak jak są – nie majstrować przy nich, bo się składają na historię języka, narodu, a poprzerabiane już historią nie są.

 296. Czy to, co się zdarzyło w Polsce , to nie jest powtórka z rozrywki bogów?

  „Ponadto mieszkańcy Sodomy odwrócili się od Boga. Stali się rozpustni, niegodziwi, gardzili ludźmi i prawem boskim. Podobnie było z miastem Gomora. Dlatego Bóg postanowił, że Sodoma i Gomora zostaną zniszczone, a razem z nimi ich mieszkańcy. Gdy dowiedział się o tym Abraham, zaczął z Bogiem negocjować i Jahwe zdecydował się ocalić miasta jeśli wśród ich mieszkańców znajdzie się choćby dziesięciu sprawiedliwych.
  W znalezieniu tych sprawiedliwych miało pomóc dwóch aniołów. Ci spędzili noc w domu Lota. Kiedy inni mężczyźni z Sodomy dowiedzieli się, że aniołowie przebywają u Lota, przyszli do niego. Chcieli spotkać się z przybyszami i współżyć z nimi. Lot, aby uchronić swoich gości, zaoferował sodomitom swoje córki- dziewice, ale oni odmówili i próbowali siłą dostać się do domu Lota. Wtedy aniołowie ukarali napastników, odbierając im wzrok.
  Lot dostał od aniołów polecenie, aby wyprowadził jeszcze tej nocy z Sodomy swoją rodzinę. Był to jedyny sposób na ocalenie Lota i jego bliskich przed zagładą, jaka czekała najbliższego ranka Sodomę i Gomorę. Aniołowie wyprowadzili rodzinę Lota w góry.”
  Czy opis tego nie odpowiada wyprowadzeniu z Polski płk Kuklińskiego?
  Po tym cudownym wyprowadzeniu z Polski płk „Lota” , globalny władca zesłał na Polskę ustawę nr 447 i …i ostatecznie oczyścił świat z PRL-owskich pozostałości majątkowych.

 297. tejot
  7 stycznia o godz. 21:58

  Tejotku, Mauro może jest lewym dzieciątkiem Boga Jahwe, który jest wieczny i jako pierwszy w wyimaginowanym przez siebie świecie zaczął karać za grzechy ojców ich dzieci do siódmego i dziewiątego pokolenia.

 298. Bar Norte
  7 stycznia o godz. 21:43

  „Tak wiec – do dzieła Mauro”!

  Dziękuję za propozycję Bar Norte, ale ja się teraz zastanawiam nad godności Zandberga i jego krzywdą. Tymczasowy przywódca polskiej lewicy pominął w marszu do prezydentury najbardziej perspektywicznego polityka. Biedroń to tylko kieszonkowy Palikot, Zandberg ma inny wymiar ideowy. Nawet karykaturzyści to przyznają.

  https://pbs.twimg.com/media/ENFjxOsWwAAIXpP.png

 299. Prof .Tomasz Grodzki i jego rodzina jest powszechnie szanowana w Szczecinie .
  Piszące tu Kanalie zostaną kanaliami…..
  Uciekając od krajowych przekaziorów wieczorem dowiedziałem sie o
  -Ustabilizowaniu rządu w Hiszpanii ,Austrii
  – Znacząca inicjatywa ( liczne delegacje ) prezydenta Francji dot .Libii
  – Jakie to wielkie skarby kultury zmierza w Iranie zniszczyć Trump i jego chłopcy jeśli zajdzie potrzeba . Pompeo , drwił o zamordowanym i irańskim generale ;
  – Putin odbył szybką podroż z St.Petersburga do Damaszku a nocuje w Stambule gdzie jutro z Erdoganem otwierają „Turecki Patok”
  Wydarzenia dynamiczne i ważne a to tylko kilka godzin z pilotem .
  Polski nawet przelotem niema , a odmowa A Dudy przelotu do Izraela bez znaczenia ,,,,Tylko Gromko lubi mówić tylko tyle .

 300. @Mauro Rossi
  7 stycznia o godz. 20:53

  Panie Mauro- Pokaż mi Pan chociaż jedną osobę, która żyła w Polsce za czasów komuny i nie miała żadnych kontaktów z tzw aparatem. W zasadzie każdemu Polakowi, który ma więcej niż 40 lat można zarzucić jakieś kontakty z tzw komunistycznym aparatem.
  Co ciekawe, współpraca z komunistami a nawet pełnienie prominentnych funkcji, np prokuratora, albo fakt napisania pracy doktorskiej z marksizmu-leninizmu( wiadomo, że tego typu tematy wybierały akademickie miernoty) nie dyskwalifikuje dzisiejszych prominentów Polskiej Zjednoczonej PRawicy 😉

 301. PA2155
  Amoooor, to znaczy kochaaam
  Ti bacio -caluje ciebie…….

 302. Mija pierwszy tydzień nowego roku i dobrych wiadomości jak na lekarstwo, a tych złych coraz więcej.
  Pali się Australia. Na pogrzebie jednego człowieka, stratowano kilkudziesięciu innych. Zamordowano w Warszawie znanego dziennikarza. We Wrocławiu maczetą pocięto mieszkańca Psiego Pola.
  Ameryka wyznaczyła cele ataku w Iranie, a Iran w odwecie nie pozostaje dłużny.
  Humanoid seksualny – Harmony potrafi wiele, prawie wszystko i wydaje się, że tylko on jest przyjaźnie nastawiony do ludzi. Tylko pewnie nie zdaje sobie sprawy co to za żałosne stworzenia.
  Już jutro kolejne wydanie tygodnika POLITYKA, ale o czym mogą napisać?

 303. Co jakiś czas powtarzam, że zajmowanie się @Maurem (choć to nie ten znany z literatury Maur), czyli jego obfitą twórczością na EP jest klasycznym karmieniem trolla.
  Panowie, ale również panie (np. @Na marginesie) mają dzięki MR znakomity pretekst do zaprezentowania swoich słusznych (czytaj: głównie antypisowskich), ale przede wszystkim racjonalnych, inteligentnych opinii na bieżące i zaprzeszłe tematy. Również @@pombocek i jakub01 z ich ostrymi i celnymi najczęściej uwagami nie powinni „podczepiać się” pod Mauro. Oczywiście, to tylko moje zdanie, a nie – uchowaj bóg – wskazówka.

 304. ahasverus
  7 stycznia o godz. 22:01

  „Ale piszac takie rzeczy mysle ,z po prostu jestescie kanalie”.

  Jeśli nie jesteś cyniczny to naiwny, ale żeby aż tak? Przecież to prosta kombinacja operacyjna, tyle że pierwsze ogniowo musi być pewne i aktywne, czyli zgłosić przypadek do mediów. Broń Boże do prokuratury. Kto jest pewniejszy niż były funkcjonariusz MBP? Przychodzi do niego anonimowo ktoś młodszy, były funkcjonariusz SB występujący pod fałszywą flagą „prawicy” i próbuje namówić go do obciążenia Grodzkiego. Dalej już robi się samo, funkcjonariusz MBP alarmuje, że to prowokacja. Tak, ale piętrowa. Wszystkie przypadki obciążenia Grodzkiego faktycznymi łapówkami automatycznie wydają się wątpliwe, o co chodziło od początku. Takich kombinacji esbeccy kursanci w Legionowie uczyli się na pierwszych zajęciach.

 305. mag
  7 stycznia o godz. 23:21

  Mag, zdrówka dla twojego kota. 🙂

 306. jakub01
  Jakubku, od wczoraj wisi, co ma wisieć tam, gdzie ma wisieć, bo jeszcze sobie przypomniałem, że coś zapomniałem. A gdybyś była przytomna, to bym jeszcze wtyknął dzisiejszy filmik z Kazią i jej ferajną

 307. Mad Marx
  7 stycznia o godz. 23:09

  ” W zasadzie każdemu Polakowi, który ma więcej niż 40 lat można zarzucić jakieś kontakty z tzw komunistycznym aparatem”.

  Sprecyzuj, co nazywasz „komunistycznym aparatem”?

 308. waldemar
  7 stycznia o godz. 23:03

  „Prof. Tomasz Grodzki i jego rodzina jest powszechnie szanowana w Szczecinie .
  Piszące tu Kanalie zostaną kanaliami ….”.

  Pamiętasz o załatwieniu wspólnymi medialnymi siłami ks. Jankowskiego? Zatem skorzystaj z okazji do milczenia. W przypadku Grodzkiego zgłaszali się ludzie pod nazwiskiem. To ogromna różnica.

 309. jakub01:
  Zauwaz, jak dobrze MM mowil po polsku….moja wloska kolezanka z pracy byla jedyna, ktora poprawnie wymawiala moje imie i nazwisko 🙂

 310. Zasada generalna jest tutaj, ze jak ktos sie nie zgadza ze kims to druga strona jest automatycznie „kanalia”…
  Nie zgadzam sie z MR and kilkoma innymi panami, ale nie odwazylbym sie nazwac ich tak dosadnie….
  W Ameryce Pn, szczegolnie w czesci trumpowskiej maja zasade „my way or the highway” albo „because I say so”…

 311. dodalbym, ze to apoteaza dawnej komunistycznej „jedynie slusznej drogi” obojetnie, czym ona jest…

 312. @PA2155
  Jedyna osoba, ktora w Holandii potrafia wymowic poprawnie moje imie „Elzbieta”, byla tez moja kolezanka z pracy ,Marokanka.

 313. @pombocku,
  Juz nie wisi, jezdem. Dawaj Kazie.

 314. Mauro Rossi

  „zastanawiam nad godności Zandberga i jego krzywdą”

  Od serca dziękuję ci za tę refleksję!

  No i za koloryzowany sztych z tak bliskiej ci epoki.

 315. @ Mauro
  7 stycznia o godz. 23:37

  Kolega Mauro, Wyście są głupi, czy tylko udawacie,( jak mówił klasyk satyry z czasów komuny, zanim się nie sk*wił na styropianie)

  Mogę Koledze powiedzieć , kto nie był przedstawicielem tzw aparatu:
  -prokurator z czasów stanu wojennego
  -Członek POP na Uniwerku
  -Pracownik ambasady PRL, pracujący dla wywiadu.
  Wszystkich ich łączy jedno:
  Są prominentami Polskiej Zjednoczonej PRawicy

 316. Zgadzam sie z opinia z godziny22:01 –to kanalie ,
  Tejot przybliżył tą postać 90 latka ale nie pomogło .
  Nie bedę pisał nawet zdania o szanowanym w Szczecinie prof .Tomaszu Grodzkim i jego rodzinie – no nie uchodzi by z kanaliami toczyć rozmowy nawet na blogu – nie uchodzi .
  Zatrzymałem sie na stacjach TV a tam o ;
  Iranie ,Australii , utworzeniu Rządu w Hiszpanii , Austrii <Incjatwywa Liczne wazne osoby w sprawie Libii – prezydent Francji w głownej roli Putin na prawosławnym święcie a Petersburgu a po kilku godzinach krotko u Assada w Damaszku teraz juz w Stambule ,tam jutro z Erdoganem otwieraja " Turecki Patok " itd itp A
  A gdzie odmowa A Dudy z podrozy do Izraela .ZERO inforamacji
  Wystarczyło po poludniu posluchac red. Jacka Pałasińskiego o Szyitach I Sunnitach , by juz zawsze oddalic sie ze strefy TVN SWIAT a na zakocznie

 317. PA2155
  7 stycznia o godz. 21:40

  „Rosja idzie sladem mojej nowej ojczyzny Kanady oraz Australii ….”.

  Nie idzie, jest tam od 30 lat. Kiedy kupiłeś coś wyprodukowanego w Rosji? Ja kilka lat temu, szklanki do wódki. 🙂

  „ … ktore to przebranzowily sie na eksport surowcow i polproduktow….gotowe produkty sa teraz produkowane w Azji…”.

  Wystarczy, że Chińczyk skonsumuje fakt uzależniania Kanady oraz Australii i zacznie drożej sprzedawać. Co wtedy? Surowce można kupować w wielu miejscach, „fabryka świata” jest tylko jedna ― w Chinach. Kto kogo trzyma?

  „…oni jeszcze produkuja calkiem nowoczesna bron…”.

  Jak w ZSRR, który upadł. Bez dużej wojny ma to sens umiarkowany.

 318. remm
  7 stycznia o godz. 21:34

  Twoje rozważania miałaby może sens, gdyby nie było pracy, nie rosły zarobki, minimalne pensje, nie było trzynastek dla emerytów, nie waloryzowano by im realnie emerytur, gdyby nie było redukcji podatków, 500 plus na każde dziecko, wyprawki dla uczniów itd. itp.

 319. @pombocku
  Las karmi jak zwykle. Aj, zazdraszczam ci tych wycieczek, bo zazdraszczam, ale ciesze sie, ze moge w nich choc tak uczestniczyc.
  Na blaszactwo nic nie uredzis.

 320. jakub01
  7 stycznia o godz. 23:51

  Sie robi, jakubku. No i proszę, jak nam idą na rękę, żeby im bieżącej gitary nie zawracać Kaziami. Jest tam w tej czwórce, prócz tegorocznych dzieci Kazi, jeden lub jedna może z poprzedniego miotu. Wiosną i latem Kazia chadzała z trójką większych i dwójką tego rocznych wachlaczków. Ta dwójka dziś z nią była. A to trzecie to ogrom. Bardziej na oyńca wygląda niż na lochę,, ale o ile wiem, odyńce w pojedynkę chadzają. Nawet nazwa „odyniec” moze znaczyć „pojedynczy” (starosłowiańskim i w nowych słowiańskich”odin”).

  https://photos.app.goo.gl/SeSZdGhGkXqJpLmE7

 321. MR:
  czy cos ostatnio kupilem rosyjskiego w Kanadzie:
  jest kasza (b. dobra) ,Stolicznaja..telewizorow kandyjskich lub amerykanskich tez nie ma, bo juz nie produkuja…jest Kaspersky…ogolnie, szybkosc i ochota z jaka Kanada i USA nalozyly sankcje na Rosje wynika z tego, ze handel z Rosja praktycznie nie istnieje, bo obie strony maja ten sam asortyment towatow do zaoferowania..czyli co, maja wymieniac pszenice za pszenice, rope za rope i wieprzowine za wieprzowine…badz realistyczny..BTW Kanadyjczycy od pokolen sa konserwatywni jako konsumenci i kupuja dokladnie te same towary..kawa „Folgers” ma wciaz duze wziecie, chociaz jest to najgorsza kawa swiata….towary importowane z Polski, Niemiec, Balkanow, Indii sa dostepne w sklepach etnicznych i ich klientela jest etniczna…w moim miescie obecnie rosnie segment libanski i hinduski, tak wiec towary importowane z tych krajow sa bardziej obecne….
  masz racje, ze surowce mozna kupic wszedzie….produkcja przemyslowa Kanady to tylko 12% gospodarki..gospodarka amerykanska jest bardziej zdywersyfikowana oparta na innej filozofii..no i chyba widac elementy kryzysu…stosunkowo duze bezrobocie, w G7 Kanada jest trzecia od konca-wieksze bezrobocie maja tylko Wlochy i Francja, a sasiednie USA prawie 2 razy mniejsze…
  ale to temat rzeka…

 322. T’amo (ti amo) – to znaczy ” kocham ”
  Ti bacio – „całuję ciebie „…

  Trzeba mieć coś ze słuchem, żeby tego nie słyszeć.
  Zwłaszcza przy tak świetnej dykcji piosenkarza.

 323. jakub01
  7 stycznia o godz. 23:51

  Kupiłem se w drodze cztery banany, bo rano nic nie jadłem. ale skąd mogłem się spodziewać, że Kazię spotkam, jak jej już ze dwa miesiące nie widziałem. Dałem i te banany, bo to jakiś automatyzm, żeby dawać, ale cóż to dla takich zuchów od ciężkiej roboty ryjami, co nie Mauro? W każdym razie złe prorokowanie jednej biedronki…pardą…żabki psu na budę się zdało, bo Kazia z dziećmi – w dobrej formie i niewykluczone, że ten największy kaban to jej kawaler. Ale to tylko żartem tak sobie pozwalam, bo nawet nie wiem, czy to ON.

 324. GajowyM:
  to nie ma znaczenia…ja tez wlaczam cc jak ogladam filmy, zwlaszcza brytyjskie…a jak slucham piosenek na YouTube to wole te wersje z tekstami…. nie widze w tym nic zlego.. 🙂

 325. Były pacjent Grodzkiego, który miał zostać przekupiony, aby go obciążyć, został przecież wybrany po starannym sprawdzeniu.
  Były UB-ek, aha, jakby co, to mamy na niego haki.
  A może się skusi na tych parę groszy, bo to przecież były UB-ek bez sumienia, a 5 tysięcy piechotą nie chodzi 🙄
  Typowa mentalność PiS-owskich kanalii.
  A jak się wydało, to natychmiast i jego obsmarowano.
  Interesujące swoją drogą, jak łatwy jest dostęp do kartoteki chorych w tym szpitalu.

 326. GajowyM
  byl taki przeboj Kukiza z 1982, nagrany w rozglosni opolskiej PR, w ktorych trudno zrozumiec o czym on spiewa…

 327. @PA2155, 8 stycznia o godz. 0:29

  Nie wiem, co dla ciebie jest bez znaczenia.
  Moja uwaga dotyczyła innego komentarza.
  Marino Marini w 1949 roku pracował jako muzyk na polskim transatlantyku „Sobieski” (może już tam łyknął nieco polszczyzny?), w Stanach poznał wielu wybitnych jazzmanów, a po powrocie zrobił karierę jako muzyk estradowy i kompozytor muzyki filmowej. U nas pamiętany jest tylko z tego jednego przeboju.
  Jak Bobby Vinton z „Moja droga asfaltowa”, jak to lubiliśmy interpretować 😉
  Jako Włoch nigdy by nie wył „Amooor to znaczy kocham” 🙄

 328. GajowyM:
  badz bardziej tolerancyjny a mniej czepialski….muzyka lagodzi obyczaje.. 🙂

 329. Podobno Amerykanie myśleli, że to jakiś dialekt indiański 😉

 330. GajowyM;
  Amerykanie od dosc dawna maja obce jezyki w pogardzie….widze to po moim zieciu….
  polska grupa ma rowniez swoja gwiazde, Petera Cetere, ktory urodzil sie w Jackowie….ojciec byl Polakiem, a matka- Wegierka…pewnie nie mowil zadnym rodzinnym jezykiem…
  Bobby Vinton byl w pewnym sensie ewenementem, bo w pozniejszych latach skonczyl nawet studia….ja wybaczam mu ten lamany polski…

 331. Tata brał udział w Powstaniu Warszawskim, a potem został przymusowo wcielony do wojska. W Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie pracował przez niecałe cztery lata na stanowisku referenta. Następnie sam się zwolnił i już do emerytury pracował w stoczni – mówi w rozmowie z Onetem córka Tadeusza Staszczyka – 90-latka, który twierdzi, że proponowano mu 5 tys. złotych za pomówienie Tomasza Grodzkiego.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/corka-tadeusza-staszczyka-jestem-dumna-z-mojego-taty/7xfl1ft?utm_source=t.co_viasg_wiadomosci&utm_medium=social&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2&fbclid=IwAR2TNMomJTjB463Q4PK2gXyI6oekFuuMnC3xkV4bTKiqemw5fngas5bggh0

  Je** PiS

 332. Platforma Obywatelska
  ·

  ⚠️ 5 tysiącami zł próbowano przekupić 90-letniego pacjenta, któremu Tomasz Grodzki uratował życie, by ten publicznie oczernił profesora.

  Skoro ktoś próbował płacić za kłamstwa o łapówkach, to znaczy, że atak na prof. Grodzkiego był w pełni przemyślany i zorganizowany ❗

  ⚠️ Źródło ataku może być tylko jedno – polityczne. Jest to zorganizowana akcja przestępcza wymierzona nie w niego jako lekarza, ale w instytucję Senatu i Marszałka Senatu.

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 333. Mauro Rossi
  7 stycznia o godz. 23:31
  ahasverus
  7 stycznia o godz. 22:01

  „Ale piszac takie rzeczy mysle ,z po prostu jestescie kanalie”.

  Jeśli nie jesteś cyniczny to naiwny, ale żeby aż tak? Przecież to prosta kombinacja operacyjna, tyle że pierwsze ogniowo musi być pewne i aktywne, czyli zgłosić przypadek do mediów. Broń Boże do prokuratury. Kto jest pewniejszy niż były funkcjonariusz MBP? Przychodzi do niego anonimowo ktoś młodszy, były funkcjonariusz SB występujący pod fałszywą flagą „prawicy” i próbuje namówić go do obciążenia Grodzkiego. Dalej już robi się samo, funkcjonariusz MBP alarmuje, że to prowokacja. Tak, ale piętrowa. Wszystkie przypadki obciążenia Grodzkiego faktycznymi łapówkami automatycznie wydają się wątpliwe, o co chodziło od początku. Takich kombinacji esbeccy kursanci w Legionowie uczyli się na pierwszych zajęciach.

  Mój komentarz
  Paranoja kombinowana i piętrowa.
  Puk, puk!
  Pzdr, TJ

 334. GajowyM.
  8 stycznia o godz. 0:30
  Były pacjent Grodzkiego, który miał zostać przekupiony, aby go obciążyć, został przecież wybrany po starannym sprawdzeniu.
  Były UB-ek, aha, jakby co, to mamy na niego haki.
  A może się skusi na tych parę groszy, bo to przecież były UB-ek bez sumienia, a 5 tysięcy piechotą nie chodzi
  Typowa mentalność PiS-owskich kanalii.
  A jak się wydało, to natychmiast i jego obsmarowano.
  Interesujące swoją drogą, jak łatwy jest dostęp do kartoteki chorych w tym szpitalu.

  Mój komentarz
  Pisałem powyżej jak obostrzone są przepisy RODO dotyczące danych pacjentów. Osoba nieupoważniona nie ma dostępu. Tak ma być. Lecz czy jeśli delegat jakiegoś PiSowskiej instytucji zadzwoni do archiwum danych pacjentów i poprosi o wydanie temu gościowi, który zaraz przyjdzie i się wylegitymuje, kartoteki z pacjentami Grodzkiego, to znajdzie się odważna pani Irenka lub pan Zbigniew, który powie – nie wydam dokumentacji, nie jest on osobą upoważnioną? I czy taki odważny doczeka jutra jako pracownik na etacie?

  Oczywistą oczywistością jest, że w PiSowskim państwie jak trzeba, to czarne będzie białe, wczoraj będzie dzisiaj, a dokumentacja nie została wydana, tylko prowadzi się intensywne działania mające wyjaśnić zaistniałą sytuację, itd.

  Dokumentacja znajdzie się w rękach szczujków, pracownik pozostanie na etacie. Wilk syty i owca cała.
  Aha, należy także mieć plan B. Na okoliczność gdyby coś nie wyszło mamy swoich ludzi i oni są gotowi do nagłośnienia, że to była piętrowa prowokacja, gra agenturalna, a dokumentacja dotyczyła wieloletniego ubeka, który ma takie działania w jednym palcu, bo skończył ubecką szkołę w Legionowie, gdzie takie operacje-prowokacje (dziś nazywane false flag) ćwiczone były nieustannie, do usioru.

  Mówiąc wprost PiS coraz częściej podejmuje działania robiące z ludzi idiotów.
  Pzdr, TJ

 335. @pombocku
  Ogromnie sie ciesze, ze Kazia i Kaziuki maja sie calkiem dobrze. No, ze cie z bananow obzarly to juz niestety taki twoj los przyjaciela Kaziukowej . Ani im w glowie bylo, ze sie egzotycznymi owocami uracza w polskim lesie ale takie czasy. Za komuny by im sie nie trafilo. Ten wielki Kazior to moze jakis przyjaciel Kazi?

 336. @pombocku
  Wyglada na to, ze i Kaziuki na chwile przystopowaly i przyjarzaly sie temu autobusowi. Widac jednak doszly do wniosku, ze niczego od Niemca sie raczej nie nalezy spodziewac i stracily zainteresowanie. Ciekawe czy cos im skapuje od przejezdnych bo tak buszuja przy samej drodze. Wygladaja na szczesliwe .

css.php