Bez pruderii

Kto się dziwi, że z powodu tzw. stref wolnych od LGBT w naszym kraju niektóre miejscowości z zachodniej Europy zawieszają (zrywają?) braterską współpracę z miastami w Polsce, ten powinien przeczytać życiorys znanego historyka i filozofa izraelskiego nazwiskiem Harari. Prof. Yuval Noah Harari jest autorem bestsellerów, m.in. „Sapiens. Od zwierząt do bogów” i „Home deus: krótka historia jutra”, dostępnych także po polsku.

17 lutego 2020 r. w poważnym i znakomitym tygodniku amerykańskim „New Yorker” ukazał się obszerny artykuł o Hararim pióra Iana Parkera. Autor spotykał się ze swoim bohaterem wielokrotnie. Harari urodził się i studiował w Izraelu, doktorat zrobił w Oxfordzie. Obecnie jest światowej sławy profesorem w Izraelu.

Czytamy: „Jedną z przyczyn, dla których postanowił studiować za granicą, było pragnienie, by rozpocząć swoje życie jako geja od nowa. W weekendy jeździł do nocnych klubów w Londynie. (Sądzę, że kilka razy spróbowałem ecstasy – powiedział). Umawiał się na spotkania przez internet. Postawił sobie cel: seks z co najmniej jednym nowym partnerem tygodniowo. Żeby nadrobić stracony czas i zrozumieć, jak to funkcjonuje – ponieważ byłem bardzo nieśmiały, śmiał się. Bardzo surowa dyscyplina! Każde spotkanie zaliczał na plus, a jeśli w jakimś tygodniu miał dwa, to w kolejnym nie miał żadnego. I było OK.

Wspomina to bez żalu, ale – mówi – w samym coming oucie było coś fałszywego. Miałem uczucie, że dopiero teraz to jest to. Taki brakujący kawałek układanki, puzzla, z powodu którego całe moje życie było całkowicie popierzone. Okazało się, że zamiast tego czuł się jeszcze gorzej”.

Dla czytelnika starszej daty z Europy Wschodniej jest to szok. Nie wiadomo, co robi większe wrażenie: brak pruderii, otwartość, z jaką Harari o swoim doświadczeniu, czy też samo doświadczenie i cel, jaki sobie postawił. W każdym razie jest to na tyle zdumiewające, iż trudno się dziwić, że strefy wolne od LGBT nie wszędzie cieszą się zrozumieniem.

Londyn taką strefą z pewnością nie jest.