Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Jarosław Kaczyński

9.07.2020
czwartek

Nie daj za wygraną

9 lipca 2020, czwartek,

Na trzy dni przed wyborami dostaliśmy dwie dobre wiadomości. Pierwsza: Jarosław Kaczyński musi przeprosić w Onecie Radosława Sikorskiego, któremu zarzucił „zdradę dyplomatyczną”. Tako orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wyrok jest ostateczny.

Gratuluję, panie Radosławie. Co prawda nie dałbym głowy, że prezes PiS zamieści przeprosiny, ale ważne, że są jeszcze sędziowie w Warszawie. Jak długo jeszcze – to zależy od wyniku niedzielnych wyborów prezydenckich. Duda, Kaczyński, Morawiecki, całe to towarzystwo (ci „faceci”, używając języka Morawieckiego) nie ukrywa, wręcz apeluje, żeby dodać im czasu na dokończenie dobrej zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Jeszcze nie wszystkich niezawisłych sędziów zesłali na Kresy, jeszcze nie wszystkich zwolnili, nie każdego zmrozili, nie każdego opluli – jeszcze potrzebują czasu. Jeśli chcesz im go dać – głosuj na Andrzeja Dudę.

Druga wiadomość: Sąd Rejonowy w Oświęcimiu orzekł, że Sebastian Kościelnik nie naruszył celowo przepisów ruchu drogowego w wypadku, w którym trzy lata temu (!) udział wzięła kolumna premier Beaty Szydło. Sąd umorzył postępowanie i zasądził nawiązkę w wysokości tysiąca złotych. Prokurator domagał się roku więzienia.

To sprawa ze wszech miar wstydliwa, trwała ponad dwa lata, funkcjonariusze biorący udział w konwoju zeznawali po myśli oskarżenia, niezależni świadkowie – inaczej. Z jednej strony potęga – kolumna samochodowa pani premier (jadąca z przerwami i bez sygnału dźwiękowego), prokuratura na czele z ministrem Ziobrą. Z drugiej – raczej bezbronny oskarżony i dzielny adwokat Władysław Pociej z Krakowa, który bronił go pro bono.

A jednak i tym razem sąd się nie ugiął. Nie udało się tej sprawy zamieść pod dywan, nie udało się wymusić „słusznego” orzeczenia. Choć wyrok nie jest prawomocny i nie wiadomo, czy prokuratura się odwoła. Tak czy owak, jeszcze raz okazało się, że wbrew przeciwnościom trzeba walczyć do końca. Przeciwnik, acz potężny, jest do pokonania.

Pamiętajcie o tym w niedzielę 12 lipca, nie dajcie za wygraną, niech Was nic nie zniechęci, idźcie na wybory i głosujcie za zmianą. Zmianą prezydenta.

Zaproszenie
Niestraszna nam cisza wyborcza. Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów prof. Antoni Wit i znakomita krytyczka muzyczna Dorota Szwarcman („Polityka”) będą naszymi gośćmi w TOK FM w niedzielę – jak zwykle o godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 560

Dodaj komentarz »
 1. https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26115077,wypadek-szydlo-bedzie-zawiadomienie-do-prokuratury-ws-kierowcy.html#s=BoxOpMT
  Czy SzP.R. bylby uprzejmy wyjasnic mi , niekumatemu – kierowca BOR-u zlamal przepisy ruch drogowego ale winny jest kierowca „seiczento” i ma zaplacic nawiazke .
  Byc moze jest to wyrok salomonowy i niepotrzebnie sie ekscytuje ale ktokolwiek zostanie wybrany powinien nww ulaskawic p. Szydlo nie czekajac co powie prokuratura za rok czy dwa bo to moze byc juz inna prokuratura przeciez ..(?)

 2. Godzine czy dwie temu Gazeta podala , ze kierowca Sieczento ma zaplacic p. Szydlo i kierowcy Boru po 1 tys nawiazki . Ja dla mnie troche za szybko sie to zmienia . Co tez moze sie zdarzyc w poniedzialek ?!

 3. @olborski 9 lipca o godz. 17:38
  Kierowca BOR też chyba będzie oskarżony – ale to będzie osobny proces. Tak to rozumiem. I wyjdzie na to, że obaj są winni.

  https://tvn24.pl/polska/wypadek-kolumny-beaty-szydlo-sad-kierowca-bor-tez-zlamal-przepisy-4633004

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. tps://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26114553,wypadek-z-udzialem-kolumny-beaty-szydlo-kierowca-seicento-uznany.html#e=RelRecImg5

 6. olborski
  9 lipca o godz. 17:51

  Na ten temat właśnie wypowiedziała się na sąsiednim blogu red. Ewa Siedlecka. Nic dodać nic ująć…

  Jednym z pierwszych planowanych wniosków R. Trzaskowskiego jest rozdział funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości !

 7. 6% wypadków w ruchu ulicznym powodują nietrzeźwe kierowce.
  Ten ze swirusow wyborczych, który dozwoli jazdę po pijanemu ma u mnie duże szanse wyboru. 🙂
  🙄

 8. Nie jestem Japończykiem.
  Nie jestem Japończykiem.
  Nie jestem Japończykiem.
  Jestem Polakiem, a Lech Wałęsa chciał, żeby Polska była drugą Japonią.
  Dzisiaj w telewizji był Polak, który został pracownikiem w pewnej japońskiej korporacji, ożenił się z Japonką i mieszka w Japonii.
  Swoje przeżycia opisał w książce. Dla napisania książki o sytuacji Polaka w Japonii ja bym nie eksperymentował, ale każdy ma wybór. Właśnie wybory w Polsce. Chyba ogłoszę od jutra prywatną ciszę wyborczą

 9. Znowu PRL zyskuje na urodzie…a straszyli…a sami weszli pod rynnę…Tak sobie myślę prywatnie o katolicyzmie jednopoliczkowym…religijność zatem nie prowadzi do przyzwoitości…A KK milczy jak w czasie okupacji…

 10. Bar Norte , 14:06
  ,, PKB Tajwanu spadnie o 2 procent chocby na skutek zmniejszenia produkcji przemysłowej, problemów z eksportem-importem, kłopotami dotykającymi handel, turystykę, transport itp.
  Tak więc tekst nie daje podstaw do twierdzenia, że gospodarka Tajwanu jest pod pełną parą.”

  Wszystkie fabryki Tajwanu pracowaly bez jednego dnia przerwy !!!
  Prosze to porownac chociazby z fabrykami VW w Polsce, ktore z powodu nieudolnosci
  polskiego panstwa nie bylo w stanie gwarantowac bezpieczenstwa epidemiologicznego.
  https://wyborcza.pl/7,155287,25826672,fabryki-volkswagena-w-zawieszeniu-do-wielkiej-nocy-skutki-pandemii.html
  USA ma wzrost PKB 2.9% w normalnych warunkach ,
  wiec ani Tajwan ani Singapur nie odstaja, a w czasie pandemii maja lepsze wyniki.
  50% najemcow lokali komercyjnych w USA nie moze zaplacic w tej chwili czynszu.

  ,, Pan się w tym kontekscie powołuje na wskaźniki medyczne dotyczące zakażeń czy zgonów. Ale nie same zakażenia czy zgony mają wpływ na gospodarkę … ”
  Pandemia, tak jak wojna, to glowny czynnik warunkujacy gospodarke.
  Te kraje ktore maja procentowo mniej zarazonych i zmarlych moga trzymac gospodarke w pelnym biegu. Oczywiscie glupie kraje nie moga kupowac tyle, co kiedys, wiec wszyscy traca, chociaz w roznym stopniu.

  ,,Tak więc rząd Tajwanu nie musiał jak rządy europejskie narzucać rygorów przeciwepidemicznych swemu społeczeństwu bo ono od lat w sferze świadomości zmilitaryzowane samo je sobie narzuciło. Ale pisanie, że owa społeczna militaryzacja nie ma wpływu na gospodarkę jest nieporozumieniem.”

  Polska byla w okowach dyktatury ponad 4 dekady ,
  wiec powinna wykrzesac troche nawykow dyscypliny.
  Tajwan tylko pare lat wiecej.

  Neoliberalizm przetracil kregoslup demokracjom zachodnim.
  Sa jak wlasciciel kamienicy, ktory postanowil zaoszczedzic
  i skasowal ubezpieczenie i nie kupuje juz gasnic przeciwpozarowych.

 11. basia.n 9 lipca o godz. 18:24 pisze do Olborskigo: –Na ten temat właśnie wypowiedziała się na sąsiednim blogu red. Ewa Siedlecka. Nic dodać nic ująć…

  Basiu N.,
  pozwolę się z Tobą nie zgodzić z tym „dodaniem”.
  Otóż red. Ewa Siedlecka pominęła lub nie usłyszała uzasadnienia sędzi, która wyraźnie stwierdziła, że kolumna rządowa nie miała statusu kolumny uprzywilejowanej, w sensie w ruchu drogowym i w świetle dowodów. Prawdopodobnie chodziło o dwa fakty, pierwszy, że nie olumna używała sygnałów dźwiękowych bo może Becię głowa bolała i dlatego złamali procedury a drugi, że między samochodem prowadzącym kolumnę a drugim, w którym jechała Szydło był zbyt duży dystans jak na samochody jadące w kolumnie.
  W tej sytuacji wyrok mówiący o jakiejkolwiek winie czy współwinie tego wytatuowanego pajaca Sebastiana od Seicento świadczy, że sędzina narobiła w gacie i zrobiła co mogła by usiąść okrakiem na sprawie. Zadowolić pisowską mafię ale też nie ukrzywdzić za bardzo kierowcy Seicento.

 12. Warto przy okazji wyborów poznać prawdę o niemieckości chrztu w 966 roku…Tak sobie myślę prywatnie, że po antykomuniżmie gra znaczonymi niemieckimi kartami może uzależnić…bardziej od gazu z Rosji jak sugerują jankesi…

 13. Naszczalnik przedwyborczo dał głos. I zapodał:

  Najistotniejsze jest to, że siły zewnętrzne uzurpują sobie prawo do decydowania o tym, kto w Polsce będzie rządził. A to jest odbieranie Polakom tego, co jest święte, czyli niepodległości i suwerenności. Tutaj musimy się zdecydowanie sprzeciwić temu, w tych wyborach. Miała miejsce taka niezwykle brutalna i daleko idąca interwencja ze strony prasy, nie ukrywajmy tego, niemieckiej, ale na przyszłość musimy zapobiec

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,26115396,kaczynski-wrocil-w-tv-trwam-ostrzegal-przed-trzaskowskim-sily.html#s=BoxOpImg1

  Wybrany komentarz:
  Sprzedał Niemcom ukradzioną gazetę a potem wrzeszczał, że Niemcy wykupili wszystkie media.

 14. legat
  9 lipca o godz. 19:38

  Jak to dobrze, że wiesz zawsze tak dużo i uzupełniasz to co trzeba 🙂

 15. Basiu,
  no nie przesadzaj, po prostu czasami mam opinię różniącą się 😉 , nawet od opinii red. Siedleckiej.

 16. Puścił bąka podczas wylegitymowania przez policję i trafił za to do sądu:

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/wroclaw/wroclaw-trafil-przed-sad-za-puszczenie-baka-wyrok-za-puszczenie-gazow/rk7rbnt.amp

  O taką Polskę walczyli .

 17. kooperatywaMandragon

  „Wszystkie fabryki Tajwanu pracowaly bez jednego dnia przerwy !!!”

  Rząd RP nie nakazał wstrzymania produkcji – nie „zamroził” fabryk tylko ulice.
  Właśnie brak „zamrożenia” wydobycia w kopalniach doprowadził do majowej eskalacji zakażeń na Śląsku.

  „Prosze to porownac chociazby z fabrykami VW w Polsce, ktore z powodu nieudolnosci polskiego panstwa nie bylo w stanie gwarantowac bezpieczenstwa epidemiologicznego.”

  Wbrew oświadczeniom kierownictwa VW wstrzymał produkcję nie z powodów zakażeń i zgonów tylko organizacyjnych i ekonomicznych. Nie zakażenia pracowników były tego przyczyną ale przesłanki wynikające z ograniczeń przeciwepidemicznych przyjętych w całej UE. O tym własnie pisałem panu we wcześniejszych komentarzach.

  „USA ma wzrost PKB 2.9% w normalnych warunkach”

  W tekście który pan zalinkował jest mowa o tym, że PKB Tajwanu na skutek epidemii zmniejszyło się o 2 procent. Ile ono wynosi nie wiem.

  „Te kraje ktore maja procentowo mniej zarazonych i zmarlych moga trzymac gospodarke w pelnym biegu”.

  Niewielka ilość zmarłych i zakażonych wynika ze skutecznej kontroli i ograniczeń. A to odbija się niekorzystnie na gospodarce – tak jak w przypadku VW o którym pan wcześniej pisał.
  Gospodarka Tajwanu jak wynika z tekstu, który mi pan wczoraj zalinkował nie jest „w pełnym biegu”.

  „Polska byla w okowach dyktatury ponad 4 dekady , wiec powinna wykrzesac troche nawykow dyscypliny.”

  Nie wiem co pan ma na mysli pisząc Polska. W kraju jak zauważam część społeczeństwa przestała przyjmować do wiadomości istnienie epidemii – na czele z politykami, w tym władzami. Natomiast część zachowuje się odpowiedzialnie.
  Tak więc nie widzę powodu do tego typu uogólnień.

 18. Kiedyś milicjant pisał: warknął odbytnicą…Tak sobie myślę prywatnie o formach protestu…i ich służbowym opisie…w celu zlekceważenia…

 19. Na marginesie
  9 lipca o godz. 19:44
  Czytelnk. ,, wyborczej ” przypomina dzisiaj
  obietnice wyborcze rezimu.

  ,, Bo lud już zapomniał, że został oszukany prawie 5 lat temu. Nie ma kwoty wolnej od podatku dla każdego 8000 zł, nie ma lekarzy i stomatologów w każdej szkole, żłobków i przedszkoli, VAT-u 22%, rozwiązania problemu kredytów frankowych, 3000 km nowych autostrad, 3 milionów mieszkań po 2500 zł za metr, miliona samochodów elektrycznych.”

  Co takiego obiecuje opozycja ,ze moze byc zrealizowane ?
  Wbrew temu , co czytalismy w bajkach , licza sie pieniadze a nie KONSTYTUCJA.

 20. legat
  „W tej sytuacji wyrok mówiący o jakiejkolwiek winie czy współwinie tego wytatuowanego pajaca Sebastiana od Seicento świadczy, że sędzina narobiła w gacie i zrobiła co mogła by usiąść okrakiem na sprawie. ”
  CZyzbys sugerowal , ze sedzina kazala mu sie rozebrac aby zobaczyc co i gdzie bo mialo , moglo miec znaczenie dla wysokosci nawiazki i czy to „gdzie” decydowalo , ze jest juz pajacem , czy jeszcze nie .
  Podobnie moglo byc z kierowca Bor-u i p. Szydlo . Byli – sa wytatuowani w niewidocznych miejscach czy nie . Podobno obrazenia p.Szydlo mogly swiadczyc , ze jechala bez zapietych pasow a wtedy nawiazka nalezala by sie pajacowi albo jeszcze komus innemu. He ? Znam tez pajacow bez tatuazy

 21. Czy KONSTYTUCJĄ można wyżywić rodzinę…Tak sobie myślę prywatnie: co było pierwsze jajo czy kura…

 22. Olborski,
  on prawie cały jest wytatuowany na kolorowo. Mam taką schizę na tle tatuowańców. Dla mnie to gangster albo głupek – no nic nie poradzę, że nie mam racji. Czasami się przydaje, nie przeczę Do identyfikacji zwłok na przykład.
  Co do tego kolorowego Sebastiana to uważam, że jego wina jest wątpliwa a mój osobisty stosunek do niego nie ma tu nic do rzeczy.
  Ładny tatuaż
  Co do tego, że może to jemu należałaby się nawiązka to nie uważam, że nie. Może i tak. Tylko że sprawy sądowej przeciwko kierowcy i dowodzącemu za nieprzestrzeganie procedur nie będzie. Mafia PiS do tego nie dopuści. Cieawostką ciekawą a nawet bardzo ciekawą jest to, że w prokuraturze „zniknęły się” dowody. Płyta z nagraniem się zepsuła. Sama.

 23. Każdy kto oglądał dzisiaj wieczorem program TWÓJ WYBÓR w TVP INFO mógł być zaskoczony nieporadnością dziennikarza i bezradnością uczestniczącego w nim posła PiS-u.
  Nie dali za wygraną posłowie opozycyjni reprezentujący ugrupowanie KUKIZ15 i KONFEDERACJĘ. Bezlitoście obnażyli porażki obozu rządzącego i wskazali niespełnione przez prezydenta Andrzeja Dudę obietnice.
  Moje uznanie!

 24. Tygodnik otworzyłem dzisiaj na stronie 49-tej, a tam o wielkości Władimira Putina.
  Putin pozostaje dożywotnio prezydentem Rosji, a Rosjanie mają zapewnienie, że nikt nie podważy prawdy o zwycięstwie nad faszyzmem w którym mieli decydujący udział, że będą mieli wyższe emerytury i wzrost płac.
  Cokolwiek myśli nasz prezydent to na tak długie pozostawanie na stanowisku nie ma co liczyć

 25. olborski
  9 lipca o godz. 21:10

  „Znam tez pajacow bez tatuazy”

  Ja też, ale tą odzywką podsunąłeś, wbrew intencji legata, jakiś przegląd pajaców, a on niczego nie przeglądał, tylko półgębkiem napomknął o konkretnym osobniku i się nim nie zajmował.

 26. Wszyscy Głupole łącznie z Redaktorem.

  Analizowanie wyroku w I instancji jest gwałceniem resztek zdrowego rozsądku.Sierżant policjant zaśmiał się z wyroku -przeciez ja od razu w raporcie napisalem że wina była dwóch kierowców a bardziej saciento ale zaraz zrobiono politykę. Kierowca w ostatniej chwili zdecydował się skręcać z prawego pasa w lewo aby wjechać w mijana uliczkę zaś jadący kierowca w kolumnie rządowej 60 km /gpdz nie miał szans wyhamowania .Ten przypadek można traktować jako pieniactwo sadowe gdyż kierowca saciento zapowiada apelację i w dodatku wyrok jest identyczny z ugodą jaką proponowała prokuratura dwa lata temu.

  Ten wyrok to nic w porównaniu z wyrokiem sadu apelacyjnego z Gdańska w sprawie Niemca właściciela firmy który sadystycznie poniżał pracowników Polaków twierdząc ,że są podludzimi i nadają się do efektywnej pracy tylko w obozach i ich by pozabijał jak Hitler i on dobrze robił tylko nie skończył sprawy.Pracownica małżonka Posła Płużańskiego nagrała wielokrotnie na telefonie jego wyczyny.Sąd I instancji uznał wine Niemca i skazal jego na symboliczną zapłatę 50 tys .Niemiec odwołał sie do sądu Apelacyjnego i właśnie 3 dni temu zapadł wyrok uniewiniajacy Niemca zaś Polka ma go przeprosić i została pouczona przez sad ,że nie wolno nagrywać telefonem pracodawcy bez uprzedzenia i musi zaplacić koszty sądowe.

  Macie tutaj przykład jak IV Rzesza broni starego układu w sadownictwie.Tak naprawdę Niemiec w ciemnym zaułku powinien być skopany w ciemnym zaułku przez kiboli Lechii a jego połamane szczątki odwiezione do Niemiec i tylko siła uczy coś Niemców.Do dzisiaj mają wpisany kod lęku przed dzikimi Rosjanami za co ich cenią.

  Żeby było weselej sprawa zakończy sie w Izbie Odwoławczej SN która wprowadził Prezydent Andrzej Duda a która to Izbę zwalczała wściekle Szmaciara prof .Gersdorf która zebrała kilka szmatławych medali z Niemiec.

 27. Tym razem, mimo gorączki przedwyborczej, chciałbym zwrócić uwagę na PÓŁPRZEWODNIK POLITYKI, zawsze interesujący.
  Zacznę od ostatniego:
  Haft kaszubski skanseny z tamtych terenów w temacie atrakcje Kaszub.
  Zamki Dolnego Śląska z ilustracjami.
  Warto zobaczyć na własne oczy

 28. Niezbadane sa wyroki sadow Ziobry. Dudzie sie nalezy, za sluzenie, nastepne piec lat. Bez wyroku.

 29. Legat

  Co do tatuarzy też tak do nich podchodzą.

  Nawet nie przyjrzałem sie temu osobnikowi gdyż sprawa tego wypadku typowa jakich miliony tylko wgrzana głupio w spór polityczny.

  Moja malzonka miała wypadek miesiąc temo jadąc Toyotą Camry.Jechała prawym pasem i miala skrecic na parking w lesie.Z uwagi ,że trudno było znależsć miejsce tego parkingu wyrzuciła kierunkowskaz skrętu zwolniła a za nią nabuzowany kierowca chciał ja ominąć poboczem.W tym momencie zauważyła parkin i skręciła w prawo.Kierowca przygrzmocił jej w prawe przednie drzwi ,jej nic się nie stało i całe szczęście ,że nie wystrzeliły poduszki.Kierowcę ukarał mandatem policjant .
  Tego samego dnia połączyłem sie z Kolizyjnym Centrem na całe USA mojegpo ubezpieczenia State Farm i zostałem skierowany do zakładu naprawy 5 km od domu.Bałem się ,że samochód może być skasowany gdyż nie opłaca sie naprawa.Jednak naprawiono i Toyota Camry 2008 r teraz jest jak nówka ku zadowoleniu małżonki.Przy okazji na 12 dni dostaliśmy Sonatę Hundaja i przetestowaliśmy uznajac wyższość Camry.Takie czasy ,że wszystko załatwiliśmy przy pomocy telefonu z domu zaś policjant napisał raport elektronicznie .

 30. Red. Passent: „Sąd Rejonowy w Oświęcimiu orzekł, że Sebastian Kościelnik nie naruszył celowo przepisów ruchu drogowego ….”.

  Ale jednak sąd orzekł jego winę, warto by w którymś miejscu to przyznać, a nie kręcić.

  Czy ktokolwiek złapany na łamaniu przepisów ruchu drogowego mówi policji, że zrobił to celowo? Sebastian Kościelnik niecelowo nie spojrzał do tyłu w lusterko, niecelowo nie spojrzał w bok, upewniwszy się, że droga wolna i w ten oto sposób prowadząc samochód chaotycznie i niecelowo zajechał drogę pojazdowi z kolumny rządowej. Miał sporo szczęścia, że nie było to jego ostatnia jazda w życiu, bo przcież mógłby trafić nie między rządowe BMW tylko ciężkie TIR-y. Z takim nawykami i podbechtywany przez opozycje oraz jej nadwornych żurnalistów sam dla siebie jest śmiertelnym zagrożeniem (i niestety dla innych). Proszę uważać na pana Sebastiana, Panie Redaktorze.

  „ …. z drugiej raczej bezbronny oskarżony i dzielny adwokat Władysław Pociej z Krakowa, który bronił go pro bono”.

  Treści jak z radzickiej czytanki dla pionierów, bo albo bezbronny oskarżony, albo ma jednego z najdroższych prawników w Polsce zupełnie za frico. No i jeszcze te konferencje prasowe w Oświęcimiu działaczy PO ze Schetyną na czele: murem za Sebastianem i santo subito. Tak, to straszliwa dola-niedola człowieka bezbronnego i opuszczonego. O udanej zrzutce internetowej na nowy samochód dla Sebastiana przez grzeczność nie wspominam. Rozumiem, że za trzy dni są wybory, ale mimo wszytko nie wstyd Panu tak pitolić?

 31. Kaczyński w TV Rydzyka pitu pitu o brutalnej interwencji niemieckiej w nasze sprawy. Podpuszczał widzów TV Trwam na to, że my (kto?) chcemy być wielkim europejskim narodem, a nasi przeciwnicy nie chcą, bo wtedy nie byliby elitą (elita słowo-wytrych).

  Ględził insynuacyjnie, aluzyjnie i jałowo o tradycji, rodzinie, o zakazie aborcji i przypisywał wrogie działania przeciwko naszej tradycji, rodzinie, kulturze, cywilizacji ze strony ktosiów, onych, tych, którzy chcą rządzić oraz Niemców, którzy brutalnie się wtrącają w nasze sprawy.

  Ten facet jest tak przesiąknięty cynizmem, pożądaniem władzy i krętactwem, ze on inaczej nie potrafi. Jarosława Ka biskupie mowy do ludu mają maskować jego nikłą wiedzę, przyciągać wiernych opiekuńczością, łagodnością, umiarem, dalekosiężną mądrością, przesłaniać jego złe intencje i jazdę w polityce na narodowym interesie, tradycji, patriotyzmie i „naszej kulturze”, przesłaniać jego gamoniowatość, ględactwo, cynizm, naiwny paternalizm i postrzeganie siebie jako świętego męża polityki polskiej tkwiącego w dożywotnim posłannictwie.
  Pzdr, TJ

 32. basia.n
  9 lipca o godz. 18:24

  „Jednym z pierwszych planowanych wniosków R. Trzaskowskiego jest rozdział funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości”.

  Pamiętaj, że więzienia zawsze głosują na PO, Trzaskowski słusznie czuje się zobowiązany.

 33. Zabawne, jak zawzięcie PiS-dzielcze trolle bronią PiS-dzielczego sądownictwa, co „gubi” dowody i maltretuje świadków, tylko po to, żeby „wykazać”, że kierowca Beci nie jechał jak idiota i nie spowodował (skądże!) wypadku.

  Jaka mobilizacja… przed wyborami.

 34. @tejot 9 lipca o godz. 22:48
  Ale ruszyli ciężkie działa, bo wybuchowy smoleński Maciorenko też się nagle zaczął produkować.

 35. @Mauro Rossi 9 lipca o godz. 22:48

  Nie wiedziałam, że więzienia głosują. Czy publiczne szalety również?
  Coś wam, Maupo, słabo wychodzi „argumentacja”. Jak zwykle zresztą.

 36. olborski
  9 lipca o godz. 17:38

  „Czy SzP.R. bylby uprzejmy wyjasnic mi , niekumatemu – kierowca BOR-u zlamal przepisy ruch drogowego ale winny jest kierowca „seiczento”.

  Z prawego pasa drogi szybkiego ruchu wjechał w kolumnę trzech samochodów z kogutami na dachach, bo akurat chciał skręcić w lewo odchodzącą ulicę. Szczęściarz, były to rządowe BMW, a mogły być ciężarówki.

 37. Czarnylej zalinkowal o puszczaniu gazow w trakcie legitymowania i byc moze nieobyczajnych wybrykow w trakcie rozprawiania sadowego a nawet blogowego .
  Patrz MR:
  „Czy ktokolwiek złapany na łamaniu przepisów ruchu drogowego mówi policji, że zrobił to celowo? ”
  Zdawalo mi sie , ze to kierowca Boru wg sadu , zlamal przepis ruchu drogowego i byc moze tez p.Szydlo nie zapinajac pasow .
  Czyzby sedzina dopuscila sie nieobyczajnego wybryku wydajac wyrok ?
  Raczej nie ale , ze dopuscil sie go MR to pewne bo to nie pierwszy raz przeciez i nie on jeden

 38. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 22:41

  „O udanej zrzutce internetowej na nowy samochód dla Sebastiana przez grzeczność nie wspominam”.

  Właśnie wspomniałeś. To gdzie, krwa, ta grzeczność?

 39. Mauro Rossi 9 lipca o godz. 22:41 pisze: –Czy ktokolwiek złapany na łamaniu przepisów ruchu drogowego mówi policji, że zrobił to celowo? Sebastian Kościelnik niecelowo nie spojrzał do tyłu w lusterko, niecelowo nie spojrzał w bok, upewniwszy się, że droga wolna i w ten oto sposób prowadząc samochód chaotycznie i niecelowo zajechał drogę pojazdowi z kolumny rządowej. Miał sporo szczęścia, że nie było to jego ostatnia jazda w życiu, bo przcież mógłby trafić nie między rządowe BMW tylko ciężkie TIR-y.

  Mauro Rossi,
  no i widzicie Mauro jak przy PiS można zdurnieć? Sebastian mając zamiar skręcić w lewo, w sposób naturalny, zanim przeciął oś dwukierunkowej jezdni patrzył czy ktoś nie nadjeżdża z przodu a nie z tyłu nadjeżdża pod prąd. Tiry pod prąd rzadko jeżdżą przekraczając ciągłą linię. Myślę, że gdyby już taki idiota się znalazł to poza dawaniu sygnału światłami używałby też sygnału dźwiękowego żeby ostrzec potencjalnych Sebastianów sygnalizujących zamiar skrętu w lewo. Sebastian jednego idiotę gnającego pod prąd na migających światłach w czarnej limuzynie przepuścił. Nie sądził widać, że takich idiotów może być cała seria co kilkadziesiąt metrów. Gdyby ci debile trzymali się procedur i jeden drugiemu „siedział na zderzaku” czyli tak jak ich szkolą, to przepuszczona byłaby cała kolumna. Jak sądzisz, ilu idiotów w odstępie kilkudziesięciu metrów może jechać pod prąd?
  Takie głupoty jak tutaj wy wypisujecie to mógłby napisać prezes bo nie ma prawa jazdy. Widać też nie macie skoro uważacie, że Tiry jeżdżą pod prąd. Chyba tylko wtedy kiedy kierowca sympatyzuje z PiS.

 40. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 23:00

  Maliniak nie dotrzymal zadnej obietnicy przedwyborczej.
  Czy Partia dala Panu talon na samochod elektryczny ?

 41. Mauro,
  to nie była żadna droga szybkiego ruchu tylko zwykła dwukierunkowa ulica i Sebastian nie mógłby skręcać w lewo z lewego pasa, bo ten lewy był dla nadjeżdżających z przeciwka. Nie róbcie Mauro ludziom wody z mózgu.

 42. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 23:00
  Moglo byc tak , ze koguta mial tylko pierwszy samochod a pozostale nie i jachaly do tego w zbyt duzej odlegolsci .. ale dowody „cudownie” ulegly uszkodzeniu , czy tez zaginely , wlasnie dlatego . Gdyby tak bylo to w sadzie mialy jednak miejsce w trakcie zeznan nieobyczajne wybryki , gdyby..

 43. Mauro Rossi,
  o tej „zrzutce internetowej” to rzeczywiście nie wspominajcie raczej bo ona kompromituje takich waszych pisowskich orłów jak Kamiński i Wąsik. Otóż każda zbiórka publiczna powinna być rejestrowana w MSW. Jeśli nie jest, to zbieracz powinien być kontrolowany i ścigany Wszyscy o niej wiedzieli a dupki z pisowskiego MSW nie kiwnęły palcem w bucie w tej sprawie i pozwoliły by oszust sobie nakradł. Wstyd.

 44. Ale gdyby ten pirat drogowy wiózł akurat nie-pisdzielczego polityka, to wszystkie maupy i gołozadki zapluwałyby się z oburzenia 🙂

 45. Mitochondryk z rosyjskiego samolotu przesiada sie do wloskiego malego litrazu

 46. Olborski,
  jest taki film z kamery ustawionej na ulicy prostopadłej. Jedzie limuzyna na bombach, mija jakiś czas i jedzie druga, też na bombach. Swiadkowie, i to kilku zeznawali, że sygnałów dźwiękowych nie używano. Może wszyscy byli głusi jak głucha Jadźka Ambonistka, która wszystko słyszy oprócz tego co mówi prezes a oni odporni na sygnały dźwiękowe kolumny rządowej.

 47. Aura Mauro gasnie. Mauro wraca do blokowiska. W powiecie zbuduje lotnisko.

 48. Bar Norte
  9 lipca o godz. 13:17

  ― „mam inną propozycję, skup na istocie rzeczy, a nie na dyplomatycznym teatrze kabuki”.

  „Bardzo się cieszę, że porzucasz wątek dyplomacji, bo tak rozumiem twoją propozycję”.

  ― Nie porzucam Bar Norte. Watek dyplomacji dotyczy różnicy zdań, czy koniecznie szefem niemieckiej placówki w Warszawie musi być były wicedyrektor BND? Berlin ma krótką ławkę, czy chodzi o inne względy?

  „Mauro – dobrze, że sobie uświadomiłeś iż dyplomacja to nie jest twoją mocną stroną”.

  ― Na wszelki wypadek niczego sobie nie uświadamiałem.

  „Co do „odwracania” – „obracania” … . Nie da się obrócić nie odwracając”.

  ― Odwracanie to w slangu „dyplomatycznym” przejęcie czyjegoś agenta i skierowanie go przeciw dotychczasowym mocodawcom. Nie ma tu nic do rzeczy obracanie Kozłowskiej, choć może to być łatwiejsze i przyjemniejsze. 🙂
  „Co do twardych danych dotyczących gospodarki Tajwanu … . Chodziło mi o dane z marca – lipca tego roku a nie sprzed kilku lat”.

  ― Te dane są aktualizowane przez CIA , ale może nie aż tak, że co dwa miesiące.

  „Jak ci niejednokrotnie pisałem warto przeczytać wątek z którym się podejmuje polemikę”.

  ― Zgoda, ale warunek, że wątek jest ciekawy, inaczej szkoda czasu.

 49. kooperatywaMondragon
  9 lipca o godz. 11:43

  „Czy wobec mozliwosci zmiany rezimu w niedziele,
  kupil Pan juz bilet na salonke do Zaleszczyk”?

  A Pan, rezerwuje bilet do Polski? Jako twarda lewica z liberałem Trzaskowskim będzie Panu po drodze, co zapewni kawior na podwieczorek. 🙂

 50. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 23:00
  ” Szczęściarz, były to rządowe BMW, a mogły być ciężarówki.”

  Jasne, prawdziwy szczęściarz…co tam ciężarówki…mogli przecież wieźć samego Prezesa.

 51. olborski
  9 lipca o godz. 23:08

  Z rozprawy sądowej wynika, że wszytkie trzy samochody miały koguty, choć środkowy inne (niebieski) niż pierwszy i ostatni (niebiesko-czerwone). Sygnałów dzwiękowych nie było, czyli Szydło nie tak pomaptycznie podróżowała jak Tusk w czasach Tuska. Nawet gdyby nie było żadnych kogutów niczego to nie zmienia. Facet wchrzanił się przed wyprzedzający go samochód, bo chciał z prawego pasa skręcić w lewo. Niebezpieczny manewr, który mógł przypłacic życiem. W zasadzie to pirat i kretyn, a zrobiono z niego ofiarę pisowskiego rządu.

 52. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 23:40

  Ojciec Chrzestny wstrzymal loty z Europy, wiec Europa wstrzymala loty z Ameryki.
  Jedyna szansa , ze budowany od czasu narodzenia Chrystusa patrolowiec ,, Slazak ”
  przyplynie z sojusznicza wizyta na Floryde.

 53. Piotr II
  9 lipca o godz. 23:42

  Możesz sobie bałwanić ile wlezie, ale polityczna obrona tego matoła pewnie spowodowała jeszcze większą dzynwolturę na drogach, a widomo że w PL kierowcy nie jeżdżą tak dobrze i bezpiecznie jak np. Niemcy. Z tym jest cały czas problem. No ale co to PO obchodzi, oni są jak dzieci nie znające konsekwencji tego w co się bawią.

 54. „dzynwolturę „…to z bałwanizmu ?

 55. Jaaasne Maupo, a piraci obwożący kacze sadło dają z pewnością dobry przykład – bezpiecznej jazdy 🙂

 56. @Piotr II 10 lipca o godz. 0:09
  Maupo zaraził się hata-kumbą 😉

 57. Trzaskowski dementuje, że ma 170 cm wzrostu (PAD ma 182 cm), w tym celu opublikował video z karzełkami (link niżej) przy których wydaje się wysoki ― znany trik od czasów średniowiecza, w tym celu trzymano karły na dworach. Brzydcy hrabiowie wydawali się na tle karłów ładni i wysocy. W USA niski kandydat jest niewybieralny, w Europie też się na to zanosi. Trzaskowski jak na potencjalnego Europejczyka ma trzy wady: niski wzrost, nazwisko nie do wymówienia w żadnym języku (mógłby sobie zmienić na Czaskowsky) no i postępującą otyłość, co dobrze widać na filmie. Za rok, dwa będzie puszysty jak Kalisz. Może to świadczyć o cukrzycy i wysokim poziomie cholesterolu. Czy przed decyzją o kandydowaniu nie powinien się przebadać?
  https://twitter.com/i/status/1281295381444333568

 58. Ależ pierdoły klepiecie Maupo. Nie wstyd wam?

 59. Ja rozumiem że rozpacz, ale traćcie nadziei…
  może jeszcze Trzaskowski ma zeza?

 60. Mauro Rossi

  „Watek dyplomacji dotyczy różnicy zdań, czy koniecznie szefem niemieckiej placówki w Warszawie musi być były wicedyrektor BND? ”

  Różnicy zdań między tobą a kim?

  „niczego sobie nie uświadamiałem.”

  Dzięki za szczerość. Widać podświadomość zadziałała.

  „Odwracanie to w slangu „dyplomatycznym” przejęcie czyjegoś agenta i skierowanie go przeciw dotychczasowym mocodawcom”

  Doprawdy? Nie ma jak to „inteligenckie obycie”.

  „Te dane są aktualizowane przez CIA , ale może nie aż tak, że co dwa miesiące.”

  W tym przypadku zaktualizowano je w 2017. Widać głównie „odwracaniem” agencja pochłonięta.”
  Warto czytać co się linkuje.

 61. Albo spieprzone stawy, spróchniałe uzębienie i kałdun do ziemi,
  jak wasz prezes?

 62. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 0:15

  ” W USA niski kandydat jest niewybieralny, w Europie też się na to zanosi.”

  …uff…kamień z serca…co najwyżej może być Prezesem…

 63. Pivot czyli zwrot ku nowej narracji

  To co opowiada prezessimus Kaczorek a za nim pójdzie jego czeladź „opiniotwórcza”, w tym blogowa obraca się ku nowemu. Już nie ma afer post-magdalenkowej III RP, której wykwitem były rządy Tuska. To nie jest naczelny temat propagandowego ataku. Prezessimus zajmuje pozycje zdobywcy – „raz zdobytej władzy nie oddamy”. Teraz jest wojna kulturowa. Przeciwnik vel wróg polityczny atakuje ustabilizowane kanony życia w Polsce i chce zaszczepić, wręcz wmusić Polakom złą kulturę, która nie szanuje życia, która pozwala na robienie z Polski części Niemiec, czy dodatku do Niemiec, która podważa politykę zagraniczną obecnego reżimu – sukcesy grupy Wyszehradzkiej (?), koncept Międzymorza, podnoszenie naszego bezpieczeństwa i pozycji.

  Oczywiście prawdziwości i rzetelności tych tez o pozycji Polski nie da się zweryfikować. Nie ma debaty w Sejmie, czy w Senacie, nie ma debaty Trzaskowski – Kaczyński, nie da się stwierdzić co rządy PiS zrobiły, aby podnieść pozycję Polski w Unii, czy na wschodniej flance europejskiej. Nie da się zmierzyć efektów ich polityki. Takiego powrotu do PRL jeszcze nie było, aby władza obwieszczała i nie zawracała sobie głowy reakcją, o ripoście szkoda marzyć. Riposta jest niedopuszczalna, pochodzi od obcej kultury. Bo opozycja jest sprowadzona do roli V kolumny niemieckiej w tej fałszywej, insynuującej narracji prezessimusa Kaczyńskiego.

  PiS nie chce sterować mediami – jak twierdzi przed kamerami TRWAM – a władza nie może znacjonalizować mediów, które jej się nie podobają. Stwierdził jednak, że należy dążyć do zmiany rynku mediów w Polsce, ale „z głową”. „Obce” media powinien wykupić polski kapitał. Nie wdaje się w szczegóły. On je zna, ale na razie nie ujawni na czym polega ta operacja „bez żadnego trybu”. Poza ładem konstytucyjnym. Poza debatą społeczną. Poza dialogiem z ugrupowaniami opozycji. Po prostu wrzuci się projekt obywatelski ustawy … (poczeka na zbędną zwłokę w senacie) … długopis Dudy nocną porą … i tak się zmienia ustrój Polski.

 64. Jak piszą w necie Jarosław Kaczyński ma 168 centymetrów wzrostu. I tym samym należy do najniższych polskich polityków.
  Wagę trudno ocenić ale są informacje, że kilkakrotnie podejmował próby odchudzania.
  Niestety, efekt jojo … .

 65. Trzaskowski ; co do jego nazwiska to Mauro Rossi ; ma rację nikt
  tego na zachodzie poprawnie nie wypowie , ani nawet nie zapamięta
  a Duda w każdym języku bardzo proste i do zapamiętania i dla wymowy .

 66. A zatem prezes ewidentnie nie panuje nad popędami i brak mu dyscypliny potrzebnej do utrzymania wagi… nie mówiąc już o hamowaniu odruchów bluzgaczych.
  Bezzębny sybaryta. Beznadziejnie nieatrakcyjny dla płci… tej samej?
  LGBT?

 67. Na marginesie
  10 lipca o godz. 0:44

  „A zatem prezes ewidentnie nie panuje nad popędami i brak mu dyscypliny potrzebnej do utrzymania wagi… nie mówiąc już o hamowaniu odruchów bluzgaczych.
  Bezzębny sybaryta. Beznadziejnie nieatrakcyjny dla płci… tej samej?
  LGBT?”

  Piękne chłopie w fotoszopie.

 68. Ciekawa jestem, dlaczego putińskie trolle tak lobbują za pisdzielczym rządem. Bo ja rozumiem, pożyteczni durnie i koń trojański w UE, ale być jest coś jeszcze?

  Putin ma jakieś większe haki na kacza?
  Czyżby ostatnią rozmowę jednojajowych?

 69. @Piotr II 10 lipca o godz. 0:47
  On był słodki jak kradł księżyc, ale poza tym zawsze wyglądał jak wymuskany fryzjer z Koziej Wólki. Taki jakiś pulchniutki i kobiecy…

 70. Trzaskowski – niech się zagranica uczy języka!

 71. Gdzie wasza duma narodowa, pisie trolle?
  Umiecie tylko wchodzić w dudę zagranicznikom?

 72. Na marginesie
  10 lipca o godz. 0:53
  „On był słodki jak kradł księżyc, ale poza tym zawsze wyglądał jak wymuskany fryzjer z Koziej Wólki. Taki jakiś pulchniutki i kobiecy…”

  …ale fachowcy od PR robią swoje…

  https://gfx.planeta.pl/var/planetapl/storage/images/rozrywka/andrzej-duda-ma-dzis-urodziny-oto-najweselsze-memy-z-prezydentem/andrzej/2787804-1-pol-PL/andrzej_size-750×513.webp

 73. @Piotr II 10 lipca o godz. 1:16
  🙂 🙂 🙂

 74. Na marginesie
  10 lipca o godz. 1:21

  ..żadne tam LGBT…po prostu dobra zmiana…

 75. A po co zagranicy język Polski ? gdzie poza Polską można go używać ? .
  Jak już się uczyć jakiegoś języka to tylko Chińskiego , znając ten język
  i nie będąc Chińczykiem nikt bezrobotny nie będzie .

  https://www.bing.com/videos/search?q=chinese+music+youtube&&view=detail&mid=363B05ECC12328D17B5B363B05ECC12328D17B5B&&FORM=VDRVRV

 76. Co ma Putin wspólnego z kaczyzmem i katolicyzmem…Prawdą jest, że to katolicy wybierają kaczyzm za namową KK…zgodnie z postawą Piusa XII…Tak sobie myślę prywatnie, że tylko rusofob z banderowskim odchyleniem ma takie skojarzenia….Katolicyzm z germańskiego nadania jest taki jaki widzimy…jest nasz…kto podniesie rękę…mawiają hunwejbini…

 77. Wdzięczne tematy nocą, a ministerstwo Piebaka po kilku warknięciach nabrało moczu, w usta. 🙂

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 78. Jacek Nikodem
  „ŻOLIBORSKI SZCZYT” I DWORCOWA SPLUWACZKA…

  …. Wielu z Was pyta mnie na priv. o mój typ odnośnie wyniku niedzielnych wyborów. Powiem szczerze, że nie mam pojęcia. Ale jeśli już musiałbym typować to, choć ogólnie jestem pesymistą, stawiam na Rafała. Wariant optymistyczny – 51,2%. Mniej optymistyczny – 50,8%. Jeśli tak się stanie, to pozostanie nam do zrealizowania jeszcze jeden cel. Przyspieszone wybory. Jeśli natomiast „główka” wygra lub PIS sfałszuje wynik wyborów to, po jednym dniu odpoczynku, zaczynamy dalszą walkę. I nie chcę słyszeć żadnego płaczu i lamentowania, ani oglądać załamywania rąk lub wyrywania włosów z głowy! Bo problemów bolszewików z PIS-u wygrana „główki” wcale nie rozwiąże. Te problemy z chwilą jego triumfu się nie skończą. Bo one dopiero się zaczęły…

 79. Mauro nie slucha Aury i nie bada sie przed kazda obecnoscia w blogosferze. Mitochondryk Mauro obawia sie o swoj stan, stan zdrowia, bo o innym niz blokowo-powiatowym stanie mowy byc nie moze.

 80. Kraj niby katolicki, a tyle jest chamstwa w przestrzeni publicznej i nie tylko…Na co zwrócił uwagą ojciec narodu wypominając hołocie chamstwo…po czym udał się na medytacje, aby zjawisko odwrócić…Tak sobie myślę prywatnie, że zwykły poseł reaguje na grzeszność formacji, a KK milczy…chyba rżnie głupa…

 81. Afery ministra Szumowskiego zostaną zamiecione pod dywan

  https://wyborcza.pl/7,75398,26115462,afery-ministra-szumowskiego-zostana-zamiecione-pod-dywan.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

  bra-tanki10.07.2020, 06:08
  Szumoski corporation zwinęlo setki milionów, ale żeby to ukryć i móc kraść nadal, to ich herszt wydaje dziesiątki miliardów naszych pieniędzy na łapówki dla płatnych i sprzedajnych klientów uzurpatorów.
  Kto za michę oddaje wolność, ten i michy pozbawiony będzie, ale oni tego nie rozumieją, bo ksiazką stół w kuchni popierają .
  Pogarda? Tak, bo gardzę hołotą, która z nienawiści do innych odcina sobie rękę. Głowy dawno nie ma.
  Duda to ciemniactwo i obłuda

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 82. Zadziwiające, że Saldo nie zauważył, że jego wpisy są pomówieniami, innych obleśnymi obelgami, a Mauro mimowszystko argumentuje własne wypowiedzi 🙄

 83. Bar Norte

  Film o grozbie Czarnej Smierci na Wystawie Swiatowej w Paryzu w 1896 roku.
  Z niebianska Jean Simmons i niezblazowanym Dirkiem Bogarde , z roku 1950.
  https://www.youtube.com/watch?v=mxCfVd4pizI

 84. Facet wchrzanił się przed wyprzedzający go samochód, bo chciał z prawego pasa skręcić w lewo.

  @legat ci już próbował tłumaczyć, ale wy, Rossi, macie wyraźne problemy z percepcją. Wiek?
  Wy sobie, Rossi, najlepiej zróbcie wizję lokalną albo chociaż wyguglujcie (google maps) jak wygląda skręt z ulicy Powstańców Śląskich w ul. Orzeszkowej w Oświęcimiu.
  Plan sytuacyjny wygląda tak
  Na tym odcinku ulica Powstańców Śląskich ma w obu kierunkach po jednym pasie ruchu. Pasy te rozdzielone są podwójną linią ciągłą, przerywaną tylko na odcinku umożliwiającym skręt w lewo (wjazd do lub wyjazd z ulicy Orzeszkowej)
  Czy jadąc ciemnym wieczorem taką ulicą i sygnalizując skręt w lewo oczekujesz trzech idiotów, którzy będą cię chcieli w tym miejscu wyprzedzić jadąc w odstępie kilkudziesięciu metrów i nie sygnalizując dźwiękowo, że są pojazdem uprzywilejowanym?

  Policję, straż pożarną i pogotowie na sygnale słychać z daleka.

  I czy to jest normalne, aby szefowa rządu była wożona pędzącym na złamanie karku konwojem trzech opancerzonych limuzyn na weekend do swojej wsi?

  mógłby trafić nie między rządowe BMW tylko ciężkie TIR-y.

  No, patrz pan, jak szczęściarz.
  Jakoś nie trafił się żaden TIR wyprzedzający na podwójnej ciągłej, w mieście, na ulicy z dopuszczalną maks. prędkością 60 km/h

 85. Rezygnuję z bycia członkiem partii PiS i wzywam do niegłosowania na kandydata Andrzeja Dudę

  W imię wyższej racji stanu proszę wszystkich ludzi dobrej woli, a szczególnie moich uczniów, kolegów, koleżanki, przyjaciół i znajomych o zasypanie wszelkich podziałów i odpowiedzialne oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego, co może uchronić nasz kraj przed dalszą dewastacją i rządami autorytarnymi PiS

  https://wyborcza.pl/7,162657,26116020,rezygnuje-z-bycia-czlonkiem-partii-pis-i-wzywam-o-nie-glosowanie.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.1.glowka

  Faszystowskie bydło PiS

 86. adam100
  10 lipca o godz. 10:12

  Adamie, mogę se tylko pogadać, to se tylko pogadam. Nieudacznik, nienawistnik i platfus (nie nożny, lecz głowowy) jest magazynkiem i siewcą – lub może budzicielem – wszechogarniającej nienawiści z powodu bardzo gównianego wychowania. Z tym umrze. nie ma innych winnych. Idący za nim nie są winni. Głupek nie jest winien, że – głupek. Kto rozumie proces stawania się człowieka, wie, że i Kaczor nie jest winien – jest sprawcą, ale i ofiarą. Niestety, ludzkość nie nauczyła się niedzielenia na „winny”/”niewinny” i rozpatrywania ludzkich spraw w jakichś innych kategoriach.

  Cała reszta, którą wokół siebie gnom zgromadził, to też magazynki takich lub owakich deficytów, urazów, podpowierzchniowej nienawiści, to nie myśliciele, nie analitycy, lecz niewolnicy takich siebie, jaka jest dominanta ich osobowości. A jest nią wieczne mienie za złe, wieczna pretensja, wieczny uraz, życie wyłącznie wśród wrogów w dzień i w nocy na nich czyhających. Bez wrogów nie ma życia, nie ma co robić, bo ich życie to bardziej złość i destrukcja niż pogoda ducha i konstruowanie. Racja, że zakompleksiony nienawistnik Kaczor skupił wokół siebie odrzuconych. Odrzuconych z niezliczonych powodów, niekoniecznie z powodu gówniani rodzice lub pokrzywdzenie przez transformację. Odrzuceni potrzebują zrozumienia i akceptacji, więc garną się do takich samych, żeby wzajem się poakceptować, razem się powściekać i ponarzekać – właśnie dlatego, jako wspólnota psychicznych interesów, stanowią zdyscyplinowany, jednorodny hufiec bardzo niełatwy do pokonania. Jedność w nienawiści jest ich siłą. Na forach internetowych (paradoksalnie?) nie bardzo widać radości z domniemanej dobrości kaczyzmu – o wiele bardziej widoczna i głośniejsza jest nienawiść (może to wspólna i najtrwalsza cecha Polaków?) do wszystkiego, co nie z PiS-em.

  Trzeźwiejszych jest w Polsce więcej niż spisiałych. Stanowią jednak tak zróżnicowaną i nie bardzo się palącą do jednomyślności masę – zwłaszcza w sytuacji, kiedy gospodarka, w odróżnieniu od roku 1980., nieźle się kręci (malutenieczki w tym udział dyletanckiego PiS-u) i biedy na półkach sklepowych nie widać – że dość czarno widzę najbliższe wybory. Jest za dobrze, żeby już teraz miało być lepiej, mądrzej. Ale też jest nadzieja, że przez najbliższe trzy lata będzie coraz gorzej. Kiedy odczujemy, nie na półkach sklepowych, lecz w kieszeniach, trzeźwiące sole rozdawnictwa. Kiedy już tylko niewielkie kółka różańcowe będą tęsknie wspominać złote czasy nierządów szarej kaczki. Identycznie jak część ludzi w byłym ZSRR wspominała (żyją jeszcze tacy?) złote czasy baćki Stalina.

  Matkoboskokoszalińsko (mamy sankturaium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej), na wszelki wypadek zwracam się do ciebie: spraw, żeby przez trzy lata stało się to, co i bez ciebie się stanie – ale w razie pomożesz, to z góry dziękuję.

 87. pombocek
  10 lipca o godz. 12:34

  pombocku,

  smutne to co piszesz, ale i zaprawdę prawdziwe.

  Jak widzisz robie co mogę, ale ta bryła otłuszczonego sadła na mózgu i du*ie, jest niestapiana. Oszołomy wiwatują, jak się ich okrada, i czekają na najbliższą okazję, żeby za pomocą komety Halleya przesiedlić się do raju boskiego. Poleciłem wczoraj link w ktorym Chomsky kreuje D.Trumpa na największego zbrodniarza, wszech czasów. Nie jakieś tam drobne 150000 zmarłych na wirusa, nie cała ludzkość wytępiona zmianami klimatycznymi. I co? I nic – prostactwo wyje z uciechy na spędach wyborczych do błazeńskich min orangutana z brzytwą.

  W tym kontekscie, Polska i jej zamieszkańcy, są marginesowi, choć faszysta Du*a miejmy nadzieje przegra w niedziele.

  Z pozytywnych informacji: za godzinę przekąska, bo wieczorem goście i marynowana sieja.

  Trzask się 🙂

 88. Sladowo , bo pewnie tylko genetycznie , nawiedzona od czasu znalezienia kawalka nieogolonego swinskiego ucha w polskim salcesonie – wegetarianka , z wolnej od salcesonu , strefy Amsterdamu do domniemanego sprawcy nawiedzenia w strefie jeszcze nie uwolnionej od niczego i Spinozy..
  _ Nowe radio Manna

 89. Pobity syn Palestyńczyka i Polki ma pogruchotaną szczękę i ledwo mówi. Jego matka oskarża PiS: To wasza wina

  https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26116128,pobity-syn-palestynczyka-i-polki-ma-pogruchotana-szczeke-i-ledwo.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.1.male

  pandubito10.07.2020, 12:37
  Sku…syny to zrobiły. Z podjudzenia ku…kich polityków.

  Łaskawodawca pedofilów Andrzej Duda

 90. Jarosław Ka o Trzaskowskim – ktoś bez polskiej duszy, serca i umysłu

  Jarosław Ka buńczucznie chwalił się w toruńskiej Telewizji Trwam o 700 miliardach z UE dla Polski:
  „przeciwnicy wieścili nam, że poniesiemy klęskę, jeśli chodzi o podział środków z UE. Dzisiaj na stole leży 700 mld zł”.

  Otóż te 700 mld leży na stole tylko w wyobraźni Jarosława Ka. Te 700 mld, to nawet nie preliminarz. To jest koncepcja, idea, która jest krok po kroku wdrażana w UE. Dla Jarosława Ka wszystko jest proste jak drut – przyrzekliście 700 mld, więc nam dawajcie, a nie plećcie andronów o tym, że w Polsce jest łamana praworządność.

  Poza tym Jarosław Ka, bagatela, stwierdził, ze Trzaskowski nie ma polskiej duszy. serca i umysłu.

  Prezes PiS w wieczornym wywiadzie w Radiu Maryja mówił, że Rafał Trzaskowski „ma wątpliwości, co do tego, czy Polska powinna płacić odszkodowania za bezspadkowe mienie żydowskie”. – Kto, kto ma choćby kawałek polskiej duszy, polskiego serca i polskiego umysłu, może coś takiego powiedzieć? Pan Trzaskowski najwyraźniej chyba tego nie ma, skoro mówi, że to jest sprawa do rozmowy.”

  Cynizm, czy podłość? Jedno i drugie?

  Jarosław Ka jest niczym bez kłamstwa, obelg, insynuacji, aureoli namaszczonego męża stanu, zbawcy narodu, twardego obrońcy kościoła, wiary, polskości, Trójmorza i narodowych mediów.
  Ten facet bez insynuacji, pomówień i kłamstw, poczynając od kłamstwa smoleńskiego, nie jest sobą.
  On odnajduje siebie tylko w tym, co najlepiej mu wychodzi – w kłamstwie, kalumniach, pomówieniach, insynuacjach i cynicznym głoszeniu alegorii kościoła i narodu oraz „suwerenności” narodu rozumianej jako rządy partii PiS pod jego przywództwem.

  Jakeosław Ka już się nie podniesie. To jest silniejsze od niego.
  Pzdr, TJ

 91. Jakeosław Ka już się nie podniesie. To jest silniejsze od niego.

  Rasa panów u koryta.
  Naszczalnik Mały Bratobójca
  Republika Braci Kaczyńskich

 92. kooperatywaMandragon

  Dzięki za materiał.

  W zamian pozwolę sobie wrócić do wątku koronawirus a polityka. W tym kontekście do podwątku o roboczej nazwie „Fałszowanie statystyk epidemicznych ma krótkie nogi”.
  Materiał dotyczy sytuacji w Serbii. Tytuł „Zakażenia koronawirusem w Serbii wystrzeliły po wyborach. Zaczęły się protesty, doszło do starć. „Gaz na ulicach”.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26114770,zakazenia-koronawirusem-w-serbii-wystrzelily-po-wyborach-zaczely.html

 93. Kaczynski wierzy w duchy i dusze.

 94. Duda rozdawał górnikom kanapki…Tak sobie myślę prywatnie o zrealizowanym śnie: jedzą z ręki władzy, a nawet okruchy z pańskiego stołu…warto nie strajkować…kiedy w Gdańsku strajkowali…pieszczochy władzy ponad ustrojowej…

 95. Bar Norte , 13:30

  Kanada ma 38 milionow mieszkancow, 9 tysiecy zmarlo na koronowirusa.
  Polska. ma 38 milionow mieszkancow, 1 tysiac zmarl na koronowirusa.

  Gorzej od Kanady rzadzi sie Ameryka, bo ma procentowo 6 razy wiecej zarazonych !
  https://www.theguardian.com/world/2020/jul/09/canada-coronavirus-us-justin-trudeau-donald-trump

 96. Czy katolik moze rozdawac kanapki z salcesonem ktory ma niemieckie (?) korzenie ?
  Czy katolik moze klamac ?
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,117303,26116676,dziecko-z-invitro-dla-kazdej-lesbijki-i-obowiazkowa-seksedukacja.html#s=BoxMMtImg2

 97. Bar Norte , 13:30

  ,, Większość ugrupowań opozycyjnych nie wzięła udziału w wyborach i nawoływała do ich bojkotu, argumentując, że kontrola mediów i instytucji państwowych przez rządzącą SNS uniemożliwia przeprowadzenie głosowania zgodnie z demokratycznymi standardami. (…). Przedstawiciele UE i OBWE potwierdzili, że dominacja partii rządzącej w mediach nie pozwoliła opozycji prowadzić kampanii na równych warunkach.”

  Traktorzysci i sklepowe nie maja pieniedzy na TVN , wiec sa skazani na propagande obozu rzadzacego w mediach panstwowych.
  PO powinno wymusic na wladzach oddanie opozycji jednej godziny w programie pierwszym radia i telewizji w soboty o godzinie 18:00 , zeby mogla publikowac krytyke wladzy dostepna dla kazdego.
  Cos jak medialny Gabinet Cieni.

 98. Rodzi się nowa tradycja zamiast cyganisz…przyjmuje się katolikujesz…Tak sobie myślę prywatnie, że język rozwija się również w miarę skali patologii w szeregach suwerena…żywy język…

 99. kooperatywaMandragon

  Stosunkowo wysoką odporność na Covid 19 w Europie Środkowo-Wschodniej naukowcy wiązą z masowymi, obowiązkowymi szczepieniami przeciwko gruźlicy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wiązą choć nie ma na to jednoznacznych dowodów. Poza tym z powodów politycznych jest to niewygodne.

  Tym niemniej warto zerknąć na poniższy tekst:

  https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/190810,programy-szczepien-przeciwko-gruzlicy-w-europie

  Co do polityki informacyjnej … .

  Ludzie i tak wybierają informacje, które im odpowiadają. Kryterium prawdy nie ma dla wiekszości z nich wiekszego znaczenia.
  Co oczywiście nie oznacza, że prawda nie ma znaczenia. To tak jak w tekscie o Serbii, który panu zalinkowałem. Ludzie oczekiwali na optymistyczne statystyki epidemiczne. Z radością je przyjmowali nie biorac pod uwagę, że mogą być fałszowane. Odrzucali te mozliwość, bo była dla nich niewygodna.
  No ale prawda i tak do nich dotarła gdy okazało się, że w Belgradzie szpitale już nie mieszczą chorych.

 100. „W wywiadzie dla mediów o. Tadeusza Rydzyka prezes PiS stwierdził, że prezydent Warszawy „najwyraźniej nie ma polskiej duszy”. ”
  Aby byc znawca – dusznym ekspertem odrozniajacym poszczegolne gatunki powinno sie miec z nimi wczesniej do czynienia a przeciez kazdy najglupszy nawet katolik wie , ze do czynienia mozna miec tylko z wlasna .
  – A bo to panie wiadomo co tam kto ma w duszy?!
  To pytanie – stwierdzenie rodzi pytanie , czy prezes PiS ( „duszpasterz” ?!) ma jakakolwiek , gdziekolwiek dusze – , chocby na ramieniu ?

 101. olborski 10 lipca o godz. 15:30
  Dusza? Uciekła mu w pięty.

 102. @Adam – „J***ć PiS” jest teraz oficjalnym hasłem

  Ruch ośmiu gwiazd – to nowy ruch ludzi młodych

  Osiem gwiazdek stało się dla sprzeciwiającej się rządowi PiS młodzieży tym, czym „CHWDP” i „JP 100%” dla subkultury blokerskiej i hiphopowej. Prowokacyjnym, wulgarnym, ale bezpiecznym hasłem (będzie z pewnością używane w czasie ciszy wyborczej), które solidaryzuje i wyraża pewną ideę.

  Pytam więc, dlaczego należy „***** ***”? – Powodów są setki. Dzielimy je na dwie główne grupy: związane z funkcjonowaniem państwa oraz związane z brakiem szacunku do ludzi – mówi założyciel strony.

  https://natemat.pl/314263,co-znaczy-osiem-gwiazdek-ruch-osmiu-gwiazd-to-inicjatywa-anty-pis-rozmowa

 103. Duda : do 2015 kradziono VAT…kto…statystycznie katolicy… 90 procent populacji…Tak sobie myślę prywatnie, że przed wyborami kradziony VAT jest sierotą religijna…a wystarczyło nie kraść…

 104. adam100
  10 lipca o godz. 13:04

  Adamie, co widzę, to widzę, ale cieszę się, że jest taki uparty kozioł jak Ty. Nie jestem tak uparty, więc sobie tylko pomarzę, że gdybym był ćwierć wieku młodszy, to w ciągu trzech lat nierządów PiS przygotowałbym solidnie udokumentowane akty oskarżenia funkcjonariuszy tej szajki (dla tych, rzecz jasna, którzy wydawali decyzje bezprawne – np. finansowanie Rydzyka i Macierewicza – sprzeczne z prawem – np. ułaskawienie Kamińskiego przez prezydenta – lub z ich zakresem obowiązków – np. robienie Morawieckiego za naganiacza, który zamiast premierować, angażował się czynnie w kampanię wyborczą Dudy. Potem jakieś pół roku albo i rok przed wyborami moja Wojskowa Rada Wyzwolenia Polski od PiS aresztowałaby wszystkich funkcjonariuszy PiS od wójta w górę i ogłosiła stan wyjątkowy. Ten stan byłby po to, by w spokoju przeprowadzić procesy tych funkcjonariuszy. Kara byłaby jedna dla wszystkich, tylko o różnej długości trwania: ręczne zasypanie rowczaka przez Mierzeję Wiślaną i posadzenie w tym miejscu nowego lasu. Wzdłuż tej kilometrowej wycinki byłyby ławki dla lornetki i szklane szyby dla turystów z całego świata, którzy chcieliby na własne oczy podziwiać wymyślony przez pospolitą kaczkę podział człowiekowatych małp na lepszy i gorszy sort.

 105. „Krytyka Polityczna” murem za Trzaskowskim

  Jeszcze przed pierwszą turą wyborów Andrzej Duda udał się z wizytą do Donalda Trumpa, który życzył mu powodzenia w wyborach. Rafał Trzaskowski nigdzie się nie wybierał, pewnie tylko zadzwonił, ale poparcie dostał od europejskich samorządowców, burmistrzyń i burmistrzów europejskich miast, powtarzających nie najłatwiejszą do wypowiedzenia frazę „trzymamy kciuki”. Ten obrazek wydał mi się znaczący. Z jednej strony mamy strukturę hierarchiczną, w której słabszy fatyguje się do silniejszego, bo ten coś może obieca, da, ile zechce, a może nic nie da i trzeba będzie nadrabiać miną. Z drugiej widzimy strukturę poziomą, partnerską, mówiącą: jest nas wiele, jesteśmy różne/różni, ale współpracujemy, i nie potrzebujemy hołdów.

  O co więc toczy się gra? Przede wszystkim o arbitralność władzy PiS. Przy odrobinie szczęścia może uda się ochronić państwo przed władzą, która stanowi sama o sobie i nie ma limitu.

  https://krytykapolityczna.pl/newsletter-kp/newsletter-kp-09-07-2020/

 106. Ruch ośmiu gwiazd byl wynaleziony duzo wczesniej w Grecji ale byl stosunkowo malo widoczny . Mozna go bylo wtedy zauwazyc na butelce Mataxy . Teraz ruch ten rozwinal sie i skurczyl ( gwiazdkowo), aby mogl sie rozwinac i nie ma tu sprzecznosci. Mlodosc nie ma tu nic do gadania.

 107. Tusk: bolszewika gon ! goń ! goń !…wnuk przypomniał sobie manewry z dziadkiem…Ale Kurski zgotował Tuskowi wyborczy Stalingrad ujawniając ten fakt… Tak sobie myślę prywatnie, że z ust Tuska, to bardziej sugeruje Gott mit uns !…niedżwiedzia przysługa dla Trzaskowskiego…

 108. Na marginesie
  10 lipca o godz. 15:42
  @Adam – „J***ć PiS” jest teraz oficjalnym hasłem
  Ruch ośmiu gwiazd – to nowy ruch ludzi młodych

  To jest język, który faszyści rozumieją.

  Dobrze, że się rozumiemy. 🙂

  Faszystowskie bydło PiS – po trupach Polaków

 109. Bar Norte
  10 lipca o godz. 15:24

  „…. wysoką odporność na Covid 19 w Europie Środkowo-Wschodniej naukowcy wiązą z masowymi, obowiązkowymi szczepieniami przeciwko gruźlicy w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wiązą choć nie ma na to jednoznacznych dowodów”.

  Prawdę mówiąc nie ma dowodów, są tylko spekulacje. idąc tym tropem można by się zastanawiać, czym życie w bloku wschodnim różniło się od tego w krajach Zachodu? należy więc wspomnieć o dużej konsumpcji na Zachodzie środków psychotropowych, polepszających nastrój, nasennych, narkotyków, które jak wiadomo obniżają odporność (co bylo widoczne podczas epidemii HIV). Ale i tak decydujące okazały się szybko podjęte kroki w walce z epidemią przez poszczegółne państwa, inaczej wygląda sytuacja np. w Norwegii, inaczej w Szwecji.

 110. olborski
  10 lipca o godz. 14:26

  „Czy katolik moze rozdawac kanapki z salcesonem ktory ma niemieckie (?) korzenie”.

  Może, katholikos znaczy powszechny. Z Germanów jako pierwsi ochrzcili się Goci, w IV . n.e., 600 lat przed powstaniem państwa Mieszka. Możesz jeść salceson, jeśli dobry, choć niekoniecznie w piątek.

 111. GajowyM.
  10 lipca o godz. 11:41

  „Czy jadąc ciemnym wieczorem taką ulicą i sygnalizując skręt w lewo oczekujesz trzech idiotów, którzy będą cię chcieli w tym miejscu wyprzedzić jadąc w odstępie kilkudziesięciu metrów ….”.

  I co, mieli jechać zderzak w zderzak? Ty tak jeździsz?

  „ … i nie sygnalizując dźwiękowo, że są pojazdem uprzywilejowanym”?

  Trzy rządowe BMW miały sygnalizację świetlną, typową dla pojazdów uprzywilejowanych. Szczególnie dobrze jest to widoczne, jak piszesz, „ciemnym wieczorem”. Gdyby jechała karetka też by jej wchrzanił się przed maskę? Po prostu nie spojrzał w lusterko wykonując skręt, albo myślał, że się zmieści. Gdyby odstępy samochodów w kolumnie były większe to może by mu się udało. Moim zdaniem sąd pomylił się traktując go względnie łagodnie, wiek tego matoła powinien być okolicznością obciążającą. Najgroźniejsi są młodzi kierowcy, już po dwóch latach przekonani, że potrafią wszystko, a faktycznie niewiele, a nadto w tym wieku ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni.

  „Policję, straż pożarną i pogotowie na sygnale słychać z daleka”.

  Pod warunkiem że w samochodzie nie słuchasz głośno rapu, nie masz słuchawek na uszu, nie rozmawiasz przez telefon. Na jakim kursie i gdzie uczyli cię nie patrzeć w lusterka tylko jeździć na słuch?

  I czy to jest normalne, aby szefowa rządu była wożona pędzącym na złamanie karku konwojem trzech opancerzonych limuzyn na weekend …”.

  Faktycznie to skandal, 62 km/h (tak podał sąd) to na pewno „na złamanie karku”, bo co lepsze hulajnogi elektryczne tyle jeżdżą. Tusk jeździł co tydzień do Gdańska PKP osobowym, drugą klasą. 🙂 I tylko złośliwe plotki głoszą, że samolotem latał.

  „Jakoś nie trafił się żaden TIR wyprzedzający na podwójnej ciągłej, w mieście, na ulicy z dopuszczalną maks. prędkością 60 km/h”.

  Kwestia czasu, jeśli tak jeździ to pewnie się doczeka.

 112. Bar Norte
  10 lipca o godz. 0:34

  „Jak piszą w necie Jarosław Kaczyński ma 168 centymetrów wzrostu”.

  Wasz Tusk ma 170 cm, Trzaskowski także 170 cm, Miller 1,69. Kandydaci na Napoleonów. 🙂

 113. pombocek
  10 lipca o godz. 16:15

  Tu pokładam nadzieje w młodej generacji polityków takich jak Trzaskowski. Podstawowym warunkiem, żeby iść dalej to rozliczenie bandy faszystów PiS.
  Jako pierwszy bratobójca przykurcz cudotwórca führer naszczalnik bandyta faszysta Kaczyński.

  Rafał: „May the Force be with you”

 114. @Mauro Rossi 10 lipca o godz. 16:44
  A co powiesz o spróchniałych zębiskach, mlaskaniu i kałdunie do kolan Naszczalnika? W dodatku jeszcze bluzga i pluje. W sejmie.
  Do tego jeszcze dochodzi trupia bladość.
  Czyżby wyrzuty sumienia bratobójcy?

 115. Wasz Tusk ma 170 cm, Trzaskowski także 170 cm, Miller 1,69. Kandydaci na Napoleonów.

  Ooo,

  kolesiostwo z kręgu minister Piebiak przełknęło wczorajsze szczyny, i nadaje.

 116. Maupo, jak się odbija poczucie winy na stanie psychicznym waszego naszczalnika? Czy on codziennie pożera psychotropy?
  Czy jako psychopata on wyrzutów sumienia nie odczuwa?

 117. @Adam, Maliniak próbuje sugerować, że w drugiej kadencji to on już byłby… niezależny od prezesa! Łomajgot.
  I to jest chyba miara jego rozpaczy.

 118. Na marginesie
  10 lipca o godz. 16:52

  Hitlera szpikowano codziennie narkotykami przez ostatnie lata zycia.
  Maly Bratobojca powinien przejsc na wegetarianizm wzorem Hitlera.
  Nalezy kk odebrac subsydia zapoczatkowane przez Aleksandra Kwasniewskiego,
  zeby nie glosil klamstwa.

 119. Na marginesie
  10 lipca o godz. 17:00
  @Adam, Maliniak próbuje sugerować, że w drugiej kadencji to on już byłby… niezależny od prezesa! Łomajgot.
  I to jest chyba miara jego rozpaczy.

  Byle się tylko znowu nie dał wpuścić w dowcipy ( un doktor ) 🙂

 120. @Mauro Rossi 10 lipca o godz. 16:43

  Maupo, powiedzcie śmiało i bez ogródek: pirat drogowy wiozący Becię na łykend miał prawo jechać pod prąd i staranować wszystko na drodze – bo to się powiatowej po prostu należało!

 121. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 16:39

  Panie Rossi.

  Na Tajwanie ( jesli wierzyc rzadowym statystykom ) na 24 miliony zmarlo 7 osob na wirusa.
  W Polsce na 38 milionow – tysiac.
  Za malo testow i odziezy ochronnej.

 122. Jeśli juz dyskutujemy o urodzie i wyglądzie polityków , to powiedzmy sobie szczerze, gdyby Du*a miał w tym miejscu gdzie inni maja twarz tyłek, to nie miałoby to specjalnie negatywny wpływu na wyrazistość jego urody i mimiki.
  Jeśli zaś chodzi o „kaczora”, to jego ryjek-przyssawka, tam gdzie inni mają usta, która jest prawdopodobnie wynikiem wiadomych praktyk, mimo tego że urasta do coraz większych rozmiarów, wielkim też go nie uczyni.
  Przeciętna uroda pisowca mieści się gdzieś miedzy Semką i Sasinem, oczywiście także tam są wyjątki i wybryki, tak jak te wymienione powyżej.

 123. @kooperatywaMondragon 10 lipca o godz. 17:01
  Prochy – jedyny sposób na kacza, żeby nie pluł na siebie w lustrze.

 124. Ale swoją drogą jakim trzeba być debilem, żeby jak Maupo rozpocząć dyskusję o „przymiotach” fizycznych polityków. Naszczalnik ssał przydatki, Iwon wąchał klej, a Maliniak błyskawicznie spuchł od żarła…

  Wszystkie cnoty chrześcijańskie wypisane na giębach tej formacji.

 125. Mauro Rossi10 lipca o godz. 16:43 cytując GajowegoM.: -„Czy jadąc ciemnym wieczorem taką ulicą i sygnalizując skręt w lewo oczekujesz trzech idiotów, którzy będą cię chcieli w tym miejscu wyprzedzić jadąc w odstępie kilkudziesięciu metrów ….” – pyta:
  I co, mieli jechać zderzak w zderzak? Ty tak jeździsz?

  Mauro Rossi,
  tak! właśnie tak!, robisz z siebie głąba. Nie masz pojęcia jak się chroni VIPów to po co się wypowiadasz i kompromitujesz?
  Chroniąc ViPa mają obowiązek nie dopuścić do tego by w kolumnę mógł wtargnąć zamachowiec czy terrorysta.
  Ochraniarze BOR dopuścili do tego, że jakimś obsranym Seicento można było zabić Broszkę. To skandal! Cała ekipa powinna być dyscyplinarnie wywalona z roboty.

  Piszesz dalej: – Faktycznie to skandal, 62 km/h (tak podał sąd) .

  Mauro,
  sąd podał to co podał wybrany przez PiS-makerów biegły (na zamówienie).
  Dowód rzeczowy w postaci karty pamięci w którą wyposażony jest każdy samochód ochrony został zniszczony podczas (franco loco) w szafie pancernej waszej, pisowskiej prokuratury. Stąd trzeba było powoływać biegłego-partacza i bezwstydnego oszukańca. Obejrzyj zniszczenia pancernej limuzyny. Przy 62 km/h
  to może wgnieciony byłby tylko zderzak, no i powiedzmy atrapa (grill znaczy) a nie cały przód .
  Odstawiasz tu kabaret.

 126. Bywalec 2
  10 lipca o godz. 17:07
  Jeśli juz dyskutujemy o urodzie i wyglądzie polityków ,

  Hihihi

  A pissdówki są tysiąc razy gorsze niż panie, opisane wylewnie przez wieprza w okienku:

  https://www.facebook.com/wideonatemat/videos/769980846541128

 127. A Kinga Du*a się zeszmaca i będzie wspierać amatora ruchadeł leśnych…
  On już naprawdę z rozpaczy nie wie co robić, więc się podpiera (hi hi!) rodziną. Która to rodzina nawet nie pragnie mieszkać i pracować w pisim raju.

 128. Miałem wątpliwą przyjemność spotkania kawalkady premiera wracającej z Forum Ekonomicznego z Krynicy. Na szczęście było to na bramkach przy wjeździe na płatną A4 , a nie w czasie jazdy na autostradzie. Dla tej kawalkady milicja zabezpieczyła specjalną bramkę i przejechała ona w pełnym tempie, nie zwalniając przez te bramki, wymuszając pierwszeństwo na innych kierowcach oczekujących na przejazd. Sposób i tempo w jakim to nastąpiło pozwala wnioskować, że te BÓR nie obowiązują żadne przepisy i ograniczenia w ruchu drogowym i nieszczęście ma ten kto ich spodka w drodze. Sposób przemieszczania sie tych kawalkad po polskich ulicach jest najlepszym gwarantem kolejnych wypadków drogowych, a może nawet kolejnego pochówku na Wawelu, mimo znakomitego wyposażenia sanitarnego rządowych limuzyn, w myśl hasła „siadaj, Polak potrafi”

 129. A tak poza tym, przed nami kolejne ważne wybory, a komisja Macierewicza milczy jak zaklęta na temat rzeczywistego przebiegów „zamachu” smoleńskiego. Polskie społeczeństwo ma prawo dowiedzenia się prawdy o tym „zamachu”, którą rządzący skrzętnie przed nim ukrywają.
  Gdzie pozostaje osławiony, już legendarny raport Macierewicza ?

 130. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 16:39
  ” Możesz jeść salceson, jeśli dobry, choć niekoniecznie w piątek.”
  Ale jak to ( jedzenie tego specjalu) pogodzic bedac kierowca autobusu Arriwy w Warszawie , majac zmiane w piatek a najlepszy jest – bylby , podobno ten – gocki bo najwczesniej , oryginalnie chrzczony a majac dusze ktora niewiadomo skad sie wziela ?.
  Wyraznie musialaby byc nie polska skoro mialaby byc ta tez salcesonowo – oryginalna
  W piatek koniecznie bo wtedy wszystko najlepiej smakuje. ( salceson z gocka dusza w piatek .. czy moze byc cos lepszego ?
  Czyzbys przestal sluchac co mowi prezes .Nie za wczesnie ?

 131. Obawiam się, że będziemy musieli na publikację „raportu Macierewicza” do odejść PiSu od władzy, a i to nie jest pewne czy nie zostanie przedtem zniszczony ?

 132. Chcemy mieć prezydenta, który jest mężem stanu, a nie zagubionym dzieckiem prezesa

  https://natemat.pl/314355,powstancy-o-tym-dlaczego-glosowac-w-ii-turze-wyborow-prezydenckich

 133. Mauro Rossi

  „o dużej konsumpcji na Zachodzie środków psychotropowych, polepszających nastrój, nasennych, narkotyków, które jak wiadomo obniżają odporność (co bylo widoczne podczas epidemii HIV).”

  Jak zwykle coś ci tam dzwoni, tylko nie wiesz w którym kościele.

  To nie wirus HIV atakuje nieodpornych tylko sam powoduje brak odporności. HIV to wirus niedoboru czy uposledzenia odporności.
  Tak wiec Mauro, jakbyś nie był bardzo odporny to gdy złapiesz HiV to stracisz odporność.

  To zyciowo ważne więc może zapisz to sobie na boku żebyś nie zapamniał, biorąc pod uwagę twoje problemy z pamięcią. Mam na myśli twoje nocne szyderstwa z polityków małego wzrostu typu Kaczyński, które dziś z zapałem kontynuujesz.

 134. Wywiad z Pawłem Semmlerem, autorem książki “Rosja we krwi”

  Po lekturze twojej książki mam o Rosji jeszcze gorsze zdanie niż miałem. Ale nie o Rosji – pięknym kraju, Rosjanach czy wspaniałej rosyjskiej kulturze, ale o Rosji – politycznym tworze.

  Cieszę się, że zaznaczasz tę różnicę. Nie chciałbym, by ktoś pomyślał, że napisałem antyrosyjską książkę, bo to – zgadzam się z tobą – fantastyczny kraj z fantastycznymi ludźmi, ale jeśli chodzi o politykę, o konflikty zbrojne, o terroryzm – fakty są, jakie są. Nie chciałbym moją książką nikogo do Rosji zrażać. Chciałbym dać większą wiedzę o niej. Chciałbym też, żebyśmy nad zamachami w Rosji pochylali się z takim zainteresowaniem, jak nad zamachami na Zachodzie.

  Ważną cezurą, co podkreślasz, jest rok 2014 i olimpiada w Soczi. Od tego czasu zamachy w Rosji niemal ustają. Dlaczego?

  Olimpiada w kraju, w którym wybuchają bomby, byłaby dla Rosji blamażem. Należało więc się tą sprawą zająć ze względów choćby wizerunkowych. Ale zwracam również twoją uwagę, że to jest także rok ataku na Ukrainę i zajęcia Krymu. Rosja nie mogła sobie pozwolić na prowadzenie wojen na dwóch frontach: kaukaskim i ukraińskim. Kaukaskich terrorystów więc być może wybito.

  A może wydano im odpowiednie polecenia?

  To już ty powiedziałeś.

  Więcej: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26101699,sprawiedliwosc-w-rosji-dopada-zwykle-tylko-bezposrednich-wykonawcow.html

 135. Rafał Trzaskowski

  To honor i przyjemność spotkać się z osobą, którą do tej pory poznawało się głównie za pośrednictwem Jej fantastycznych książek. Dziękuję naszej noblistce Olga Tokarczuk
  za spotkanie, rozmowę, a przede wszystkim za godziny spędzone przy świetnej lekturze.

  https://www.facebook.com/rafal.trzaskowski/photos/pcb.10158151520411091/10158151519066091/

 136. „Siadaj, zmieścisz się śmiało” – stale aktualne

  „Wieżyczko, jak to czasowo jest, bo tu z tyłu nas pytają najważniejsi pasażerowie, co się dzieje”, „z tyłu nas też naciskają” – mówił pilot samolotu LOT z Andrzejem Dudą na pokładzie. Problem? Wieża kontroli była już zamknięta.

  https://wyborcza.pl/7,155287,26115284,samolot-dudy-startowal-po-zamknieciu-lotniska-na-pilota-naciskali.html#s=BoxOpImg9

 137. Marek Szyndler

  Wystąpienie prezesa partii PiS w TV Trwam było jego najbardziej antypolskim popisem krasomówczym.
  Trudno sobie wyobrazić, że Jarosław Kaczyński ze stoickim spokojem w kierowanej przez kleryka „ojca dyrektora” kościelnej telewizji ogłasza narodowo-socjalistyczną dyktaturę , a jedna trzecia Polaków krzyczy Heil Kaczyński.
  Powoływanie się na polską tradycję jest cynicznym wybiegiem erystycznym. Feudalne państwo, zwaśniona szlachta, wszechobecna władza kościoła, kraj panów i pospólstwa, lekceważenie racji stanu przez działanie na rzecz jednej grupy a nie kraju, to wszystko było rzeczywistością kiedy Polska była najsłabsza. Zamiast zacieśniać współpracę w ramach Unii Europejskiej i dalej rosnąć w siłę gospodarczą i polityczną, „tradycyjnie” staliśmy się ponownie zwaśnionym krajem, wyobcowanym na arenie międzynarodowej. Dobre stosunki z Orbánem i Trumpem, to nierozsądna polityka zagraniczna. Dobre stosunki z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, to jest polityka zgodna z Polską Racją Stanu! Ataki na niezależne media i oskarżanie ich jako „obca ingerencja” to bezczelne wybielanie agresywnej, bezpardonowej pisowskiej propagandy TVP. Od 45 roku do 89 przerabialiśmy okres „jedynej, prawdziwej, narodowej, w służbie narodu i Partii” Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Wtedy ta „obca” stacja jak Wolna Europa była najbardziej słuchanym medium w Polsce.
  Wypracowanie wypośrodkowanego przekazu, naszej wspólnej własności(!) jaką jest Telewizja Polska i Polskie Radio, nie mieści się w planach Kaczyńskiego. Zbyt wiele obywateli dowiedziałoby się o tym , kim naprawdę jest Jarosław Kaczyński i jego poplecznicy. Zobaczyliby, że ludzie tacy jak Terlecki, Ziobro, Morawiecki, Kamiński i cała plejada starej i nowej „rodziny” PiS, to skrzętnie dobrana grupa specyficznych ludzi żądnych władzy, a nie „nowa polska elita”. Utworzenie grupy „specjalistów” od „naprawy polskiego sądownictwa”, trzeciorzędnych prawników jak Ziobro, Kaleta, Ozdoba, Kanthak, Przyłębska, służy tylko zacieśnieniu władzy i zapewnieniu sobie niekaralności.
  Płacimy wysoką cenę za zaniedbania w uświadamianiu społeczeństwa na czym polega demokracja. Same wybory są ważne ale to tylko cześć demokracji. Wszystko co następuje po ich wygraniu jest najważniejsze. Nieważne jak uparcie i cynicznie przedstawiają tak zwaną „naprawę kraju”, rozbicie najważniejszych filarów demokracji jak niezależne sądownictwo, niezależne media i rozdział władzy ustawodawczej od władzy wykonawczej, jest przestępstwem i zdradą państwa. Przekupstwo wyborcze, zaklinanie rzeczywistości i powtarzanie kłamstw po tysiąckroć nie zmieni faktu, że wybór w pełni uzależnionego od partii Andrzeja Dudy to jak wybór Cyrankiweicza, Jaroszewicza czy Kiszczaka.
  Wybierając inną osobę niż Andrzeja Dudę otwieramy drzwi na możliwość powrotu do demokracji i powrotu do pielęgnacji naszej najwspanialszej polskiej tradycji czym zawsze była WOLNOŚĆ!!

 138. Bar Norte

  Do czego PiS sa potrzebne glosy innych partii w Sejmie,
  skoro maja 235 poslow ,
  a do glosowania potrzeba tylko 230 glosow za ?
  http://opis.sejm.gov.pl/pl/posiedzeniasejmu.php

 139. @Rossi

  mieli jechać zderzak w zderzak?

  Powinni jechać w odstępie zapewniającym możliwość reakcji kierowcy (2 sekundy), ale nie pozwalającym ewentualnym terrorystom na włączenie się w kolumnę i zablokowanie pojazdu z Ważną Osobą. Bo jaki inny sens ma wożenie Ważnej Osoby w aucie między dwoma innymi pojazdami, jeśli nie ochrona z przodu i z tyłu?
  To chyba wiesz?
  Może zdecyduj się, czy to była uprzywilejowana kolumna, czy trzy osobne, uprzywilejowane pojazdy?
  Jaka powinna być odległość między pojazdami jadącymi ponad 60 km/h, aby zostały uznane za kolumnę?
  I jak sąd ustalił te 62 km/h, skoro zniszczeniu uległy dane z monitoringu? Z zapisu w samochodzie, który trzasnął w drzewo z tą prędkością?
  Sędzia skierowała do prokuratury pismo powiadamiające o podejrzeniu współwiny prowadzącego pojazd rządowy.
  Ciekawe, co zrobi z nim prokuratura.
  Najpierw zapewne odczeka wynik wyborów…

  Wśród błędów ochrony przy zamachu na Kennedy’ego podawano zbyt dużą odległość między pojazdami w kolumnie.

 140. GajowyM.,
  z „… zapisu w samochodzie, który trzasnął w drzewo” nie dało się nic odczytać ponieważ zapis wcześniej odczytywalny wziął i się „zepsuł” w prokuraturze. A jak się „zepsuł”, no to wyszło, że zepsuć się miał z jakiegoś powodu.

 141. Rozdeptali, zmieszali z nawozem i rozpylili po polach.

  A szczygiełek zaraz zmartwychwstanie, jak gdyby nigdy nic, i zacznie świergotać.

  Kiedyś też tak było; „Dopóki nie uznacie granicy na Odrze i Nyssie …..”

 142. Podlasie oddaje glos na pana Rafala Trzaskowskiego

  Oto piekny przyklad ze spotkania – konferencji poparcia dla kandydata na prezydenta
  RP pana Rafala Trzaskowskiego z gminy Korycin (woj. podlaskie)
  Odwazny wojt tej gminy pan Miroslaw Lech „nie zaglosuje na pana Dude, gdyz kocham ten kraj, Polske”. Obecny tez prezydent Bialegostoku i dwaj senatorowie.

  https://www.youtube.com/watch?v=fF86P2gtKHI

  PS strony rodzinne moich pradziadow

 143. Aura zabronila mitochipochndrykowi zajmowac sie plotkami. Mauro tym razem o kanapkach w nylonach.

 144. ozzy
  10 lipca o godz. 19:00

  „Podlasie oddaje glos na pana Rafala Trzaskowskiego”>

  A konkretnie, Stasin Polny czy Stasin Lesny?

 145. Przypominam o orędziu Grodzkiego o 19.25. Ciekawe jak po orędziu zareaguje kurska szczujnia. Pewnie już stoją w blokach.

 146. Mauro Rossi

  niestety ta replika jest chamska
  na powazna odpowiedz nie zasluguje pan

 147. @Bar Norte 10 lipca o godz. 18:49
  2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów – to otwiera furtkę do nadużyć. Wystarczy przenieść głosowanie np. do wychodka i nie wpuścić tam posłów opozycji. Proste… jak PiS.

 148. @legat 10 lipca o godz. 19:17

  A ja nadal nie rozumiem, dlaczego opozycja nie domaga się czasu antenowego w qrwizji. Powinni go mieć.
  Czy chodzi o to, że cokolwiek pokażą to qrwizja zasmrodzi paskami?

 149. do Mauro Rossiego i wszystkich blogowiczów:od kilku lat jestem biernym czytelnikem na blogu red. Passenta(i innych publicystów).Stwierdziłem ponad wszelką watpliwość, że MR nie jest osobą fizyczną.Bo nie ma człowieka,który jako osoba fizyczna ma specjalistyczną wiedzę z : prawa,fizyki,geologii, geografii, górnictwa(dokładnie to zaobserwowałem),historii, medycyny, politologii itd itd.a przede wszystkim z tak łatwym dostępem do bieżących danych i komunikatów rządowych i różnych instytucji rządowych. Po prostu pan Rossi nie jest osobą fizyczną,lecz występuje tu ,jako słup władzy(otrzymuje zagregowane informacje z ośrodków rządowych i sprzedaje je ,jako Rossi) .Jest zwolennikiem Polski parafialnej, zapyziałej ,wstecznej ,jest zwolennikem tzw.ciemnogrodu,bo to jest obecnie w interesie władzy naszego kraju. Bo po prostu bieże za to(na pewno) , – jako funkconariusz forsę. Ja mu tej forsy nie zazdroszę. Jest merytorycznie fachowcem.Czasem czytam z wielkim podziwem jego wypowiedzi na tematy górnicze i energetyczne Ja to nazywam,jako stary emeryt górniczy: prostytucją polityczną.Jest to bardzo inteligenta,ale obrzydliwa prostytucja. Sądzę,że blog przeznaczony jest do dyskusji osób fizycznych z różnym doświadczeniem zawodowym, różnymi zapatrywaniami,ale nie jest przeznaczony do wypowiedzi „fachowców” od wszystkiego (mających dostęp do całego aparatu propagandowego i merytorycznego obecnej władzy i mówiącej wyłącznie w jej imieniu).Sądzę, że czas, aby red.Passent uznał wreszcie,że MR nie spełnia norm rzetelnego dyskutanta i wyrzucił go z tego blogu,bo to obraża poczucie rzetelności uczestnictwa.Tak przed wyborami pozdrawiam wszystkich wyborców oraz zwolenników MR,jak i jego antagonistów.

 150. @pielnia11 10 lipca o godz. 19:27

  To wspaniale, że się nareszcie odezwałeś!
  Naprawdę musisz dalej być bierny?
  Masz rację, MR to nie człowiek, to projekt.
  Ale takich projektów jest chyba więcej.

 151. @Na marginesie

  a z projektem nie prowadzi sie rozmow;
  „Jest zwolennikiem Polski parafialnej, zapyziałej ,wstecznej ,jest zwolennikem tzw.ciemnogrodu,bo to jest obecnie w interesie władzy naszego kraju. ” ( pielnia11)

 152. @ Na marginesie
  10 lipca o godz. 17:37

  „A Kinga Du*a się zeszmaca i będzie wspierać amatora ruchadeł leśnych”…

  Czy tylko mnie się to skojarzyło z Martą Kaczyńską, która w roku 2005 zapozowała do plakatu wyborczego swojego ojca wraz z córeczką i mężem, z którym była już praktycznie rozwiedziona?

 153. Na marginesie ,19:23

  Czy PiS moze zatwierdzic budzet panstwa, poslugujac sie jedynie swoimi 235 poslami ?
  Czytajac zalinkowany artukul ,, Gazety Prawnej ” nie znalazlem zrozumialego wyjasnienia.

  ,,Większość zwykła (względna)
  Większość zwykła, zwana też względną, obowiązuje w przypadku większości ustaw uchwalanych przez Sejm, również ustawy budżetowej. Oznacza ona w praktyce, iż dane rozwiązanie musi zyskać więcej zwolenników niż przeciwników, przy czym nieuwzględniane są głosy wstrzymujących się. Co za tym idzie, jeśli posłów popierających ustawę będzie więcej niż ją odrzucających, ale mniej niż tych, którzy wstrzymali się od głosu, to mimo wszystko, akt zostanie uchwalony.”

  Moze Pani pomoc ?

 154. @ozzy 10 lipca o godz. 19:49
  To jest w zasadzie słuszny poogląd, ale praktycznie rzecz biorąc nie sposób zdyscyplinować całego blogowiska. Na szczęście zresztą, bo mielibyśmy blog pod sznurek 🙂 Poza tym niektóre riposty pod adresem Maupo są, powiedziałabym nawet, smakowite. @Bar Norte w szczególności, ale inni przecież też.

 155. @remm 10 lipca o godz. 19:50
  Mnie się kojarzy z chwytaniem się brzytwy… bo ładna córka i w miarę ładna żona. To ma być atut? Wieszak na markowe ciuchy?

 156. @kooperatywaMondragon 10 lipca o godz. 19:51

  Ja od samego czytania dostałam zawrotu głowy. Ale @Bar Norte to chyba rozumie, więc nie traćmy nadziei. Mnie chodziło o większość potrzebną do zmiany konstytucji. Zapuszkowanie wszystkich posłów opozycji? Zostanie w sejmie więcej niż połowa i projekt przejdzie jednogłośnie. Brzmi fantastycznie, ale PiS już przekroczył wiele granic.

 157. GajowyM.
  10 lipca o godz. 18:46

  @Rossi „mieli jechać zderzak w zderzak”?

  „Powinni jechać w odstępie zapewniającym możliwość reakcji kierowcy (2 sekundy)”.

  Bingo Gajowy. Przez dwie sekundy samochód jadący z szybkością 62 km/h przejeżdża 34 metry. Drugi pojazd w kolumnie jechał według sądu w odległości 20 metrów od pierwszego, czyli był odstęp między samochodami ok. 1,17 sekundy. Zatem była kolumna, także według twoich wyśrubowanych kryteriów. Czyli prawdą jest, że Sebastian Kościelnik wjechał w kolumnę, wcisnąl się między pojazdy w lukę 1,17 s. Pełnokrwisty i utalentowany pirat drogowy, no ale ma 20 lat i już jest bohaterem opozycji.

  Obrońca Sebastiana Kościelnika: „Mec. Pociej. – Jeśli chcecie skręcić w lewo, nie macie obowiązku spodziewać się, że za wami będzie jechał pirat lekceważący wszystkie kwestie bezpieczeństwa – złościł się obrońca Sebastiana”. (krakowska „Wybrcza”)

  Pociej powinien powtórnie zdawać egzamin na prawo jazdy, gdzie uczą o ograniczonym zaufaniu do innych kierowców i pieszych. Nie można zakładać, że wszyscy jeżdżą i chodą zgodnie z przepisami tylko sprawdzać, co faktycznie dzieje się na drodze i odpowiednio reagować. Wjechanie przed maskę samochodu na sąsiednim pasie, bo źle oceniło się jego szybkość lub nie patrzyło w lusterko, jest wykroczeniem albo przestępstwem, zależnie od skutków. Wina będzie tego, kto zajechał drogę, choć kierowca samochodu jadącego zbyt szybko dostaje za to mandat. Ale nie on był sprawcą wypadku.

  Gdyby kolumna trzech Tirów pruła setką, to klient Pocieja by się wchrzanił między nimi, bo przecież nie słyszał sygnałów, (nie były to Tiry uprzywilejowane), a według Pocieja kierowca nie ma obowiązku sprawdzać co dzieje się z tyłu, a koniecznie chciał skręcić w lewo? Tyle pan mecenas, który bronił Sebastiana Kościelnika za friko. Tak bronił ile wziął. 🙂

  „I jak sąd ustalił te 62 km/h, skoro zniszczeniu uległy dane z monitoringu”?

  Kierowca Audi A8 hamował przed zderzeniem z drzewem, szybkość szacuje się obliczając drogę hamowania przy określonej masie samochodu. Szybkość pojazdu można też określić na podstawie danych GPS, w tym GPS telefonu komórkowego.

 158. Na marginesie

  „Wystarczy przenieść głosowanie np. do wychodka i nie wpuścić tam posłów opozycji. ”

  Po co?
  Wystarczy nie dopuszczać posłów do parlamentu. Takie historie się działy – choćby przed zaprzysiężeniem Narutowicza.

 159. Remm,
  Marta Kaczyńska chyba rozwiodła się dopiero w 2007 ale najciekawsze jest to, że ten jej mąż z plakatu ojcem córki Kaczyńskiej nie był, choć może o tym nie wiedział. Dowiedział się o tym sporo później, podczas sprawy „o zaprzeczenie ojcostwa” już wtedy gdy była żoną Marcina Dubienieckiego, syna SBka. Ciekawostką też jest, że Lech Kaczyński ułaskawił złodzieja i oszusta, wspólnika biznesowego Marcina Dubienieckiego. Okazuje się więc, że Marta Kaczyńska, zanim rozwiodła się to wiele lat oszukiwała swego męża co do tego, że nie jest ojcem jej córki. Ma za to bardzo wiele do powiedzenia w kwestii budowania rodziny i dla tygodnika propisowskiego „Sieci” była autorytetem.

 160. pielnia11
  10 lipca o godz. 19:27

  „MR nie jest osobą fizyczną”.

  „Ja, robot”, jest taki zbiór opowiadań klasyka SF Izaaka Asimova. Musiałeś to czytać, gratuluje ambitniejszej lektury niż blog Passenta.

  Ty natomiast na szczęście jesteś człowiekiem z krwi i kości, oto dowód: „Bo po prostu bieże za to na pewno … forsę. ”. 🙂

 161. Bar Norte, mimo sporów między nami wysoko oceniam twoją lewicową wrażliwość, więc mam nadzieję, że zagłosujesz na PAD, a nie na historyczną i turboliberalną PO.

 162. pielnia11
  10 lipca o godz. 19:27
  ach, gdzie tam… rosowa to troll, po maturze, zna sie na guglu i jako neofita robi wszystko za frico ( dla zbawienia – sic);
  prawdopodobnie nudzi sie strasznie na emeryturze i tu znalazl ideologiczny przytulek;

 163. GajowyM.,
  no i widzisz, widzisz, nie masz wyobraźni bo nie potrafisz wyobrazić sobie trzech Tirów prujących setką pod prąd. Pociesz się, że ja też mam deficyty w wyobraźni w stosunku do Mauro bo potrafiłem sobie wyobrazić tylko jednego Tira jadącego pod prąd z legitymacją partii PiS.

 164. p.s.
  „to nie władamy ideą, tylko idea włada nami, zniewala i wypędza na arenę, gdzie niczym gladiatorom przychodzi nam w jej imieniu walczyć”
  heinrich heine

 165. Trzaskowski – niepolska dusza, serce i umysł takoż

  1) Przed chwilą oświecił mnie w sprawie polskości duszy swoją wypowiedzią w TVN Radosław Sikorski.
  Odnośnie wypowiedzi Jarosława Ka w Radiu Maryja o tym, że Trzaskowski nie ma polskiej duszy, Sikorski oświadczył, że konsultował się z pewnym księdzem znawcą tematu i ksiądz ten powiedział mu, że dusza nie ma narodowości.
  Wygląda na to, ze Jarosław Ka ortodoksyjny chrześcijanin popełnił gruby błąd teologiczny twierdząc, ze Trzaskowski nie ma polskiej duszy. Co na to szef Radia Maryja, teolog-praktyk? Dusza ma narodowość, czy nie ma?

  Pozostaje jeszcze wyjaśnienie problemu polskiego serca i polskiego umysłu, których wg Kaczyńskiego też nie ma Trzaskowski. Do kogo trzeba by się udać, aby wyjaśnić problem niemania polskiego serca i umysłu?

  2)Zaciekawił mnie ten oto pasek emitowany w TVP:
  Wiadomości TVP, niedziela 5 lipca:
  „Trzaskowski chce dać Żydom pieniądze, które są potrzebne na 500 plus…„

  Tutaj mam problem, bo pieniądze są jednakowe w każdym dziale i Trzaskowski może chcieć dać Żydom pieniądze, które są np. potrzebne na odbudowę przemysłu stoczniowego lub na badania nad szczepionką przeciwko Covid-19, której prezydent Duda na pewno nie przyjmie lub na budowę szprych Centralnego Portu Komunikacyjnego, które rozchodzą się promieniście od Baranowa i ciągną się strzeliście na papierze przez pola, lasy, rzeki, ogrody, domy, podwórza i pastwiska Umęczonej.

  Komu chce zabrać pieniądze Trzaskowski?

  Tak czy inaczej Trzaskowski chce zabrać pieniądze Polakom i dać Żydom.
  Pzdr, TJ

 166. Na marginesie
  10 lipca o godz. 20:03

  Czy w obecnym ukladzie opozycja moze blokowac ustawy,
  czy PiS majac 235 glosow ,, za” ,
  moze byc calkowicie gluchy na opinie innych ?

 167. @Bar Norte 10 lipca o godz. 20:10

  Wiem… to znaczy akurat o tym nie wiedziałam, ale czytałam coś na temat okoliczności wygrania wyborów przez Piłsudczyków. Podobno zachowały się raporty o różnych całkiem niesamowitych szwindlach wyborczych, oczywiście tylko tych wykrytych.

  Te tradycje parlamentaryzmu w Umęczonej… włos się jeży.

 168. Aura zdradzila, ze mitochondryk Rossi przepisuje samizdaty.

 169. @kooperatywaMondragon 10 lipca o godz. 20:33

  Tu przydałoby się rozróżnienie “can” i “may”

 170. @legat
  10 lipca o godz. 20:15

  W 2007 Kaczyńska wyszła za drugiego męża i miała już z nim dziecko. Rozwód był w 2006. Wtedy, pamiętam, gdzieś to wyszło, że w chwili robienia tego zdjęcia do plakatu oni już praktycznie nie żyli ze sobą, ale mąż się jeszcze dał namówić, żeby pomóc teściowi w kampanii.

 171. Mauro Rossi
  My tu gadu gadu , a co z tym gockim salcesonem bo tej tamperaturze 33,2 C to dlugo to nie potrwa ? . Ma on jakas dusze czy nie ma zadnej? O serce nie pytam bo..
  Wjechanie przed maskę samochodu na sąsiednim pasie, bo źle oceniło się jego szybkość w sytuacji gdy – sasiedniego pasa nie bylo , nie ma i nie bedzie, a widac to kazdym GPS-sie nawet tym najtanszym .. jest jakas halucynacja , bez serc , bez duszy..
  Na dalszy ciag nie starcza mi Poggio C. Governo a i dusza odparowuje w tym upale…
  Kto wlasciwie moze , powinien je miec , te halucynacje , dusza czy jej wlasciciel ?

 172. Czy ktoś ogląda to przemówienie marszałka Grodzkiego?

 173. Bar Norte
  10 lipca o godz. 18:08

  „To nie wirus HIV atakuje nieodpornych tylko sam powoduje brak odporności. HIV to wirus niedoboru czy upośledzenia odporności”.

  Twoje wyjaśnienie zawsze kojarzyło mi się z liberalnym ciemnogrodem. Dlaczego znacznie więcej mężczyzn niż kobiet chorowało na AIDS? Brak odpwiedzi, a to byłaby jedyna taka epidemia na świecie. Istnieją różne wyjaśnienia, dlaczego epidemia AIDS (HIV) objęła głównie świat zachodni. Do mnie przemawia teoria, że wykrywanie retrowirusa HIV w organizmie ludzi jest skutkiem postępów diagnostycznych, ale to nie wirus powodował obniżenie odporności tylko konsumpcja substancji psychoaktywnych, w tym zwłaszcza narkotyków (od dziesiątek lat wiadomo, że są kancerogenne) i niektórych lekarstw stosowanych na obniżenie odporności przy transplantacjach. Jak pomyśleć to istnieje korelacja między poziomem konsumpcji narkotyków i zachorowalnością na AIDS. Nie wolno o tym głośno mówić, bo narkotyki związane są kulturowo z lewicowym stylem życia, który jest przecież najlepszy z możliwych. No nie zaprzeczaj. Teoria, że AIDS zagraża wszystkim już dawno upadła, jako ewidentnie fałszywa i obecnie jest to, jak na samym początku w latch 80., przypadłość środowiskowa narkomanów, „klubowych” homoseksualistów, też zwykle konsumujących narkotyki lub wprowadzających do organizmu różne szkodliwe substancje powodujące rzadkie odmiany nowotworów, diagnozowane później jako AIDS.

  „Tak wiec Mauro, jakbyś nie był bardzo odporny to gdy złapiesz HiV to stracisz odporność.”

  Muszę cię pocieszyć, Bar Norte, nie mam szans zapaść na tę waszą święta chorobę. Nie prowadzę takiego stylu życia.

 174. Mauro Rossi 10 lipca o godz. 21:03
  A jak to było z wąchaniem kleju przez hipisa Terleckiego pseudonim „Pies”? Czy ów Terlecki jest, Maupo, wasz czy nasz?

 175. olborski
  10 lipca o godz. 20:57

  „Wjechanie przed maskę samochodu na sąsiednim pasie, bo źle oceniło się jego szybkość ….”.

  Problem w tym, że on nie oceniał szybkości, bo po prostu nie spojrzał w lusterko. Zakładam, że samobójcą nie jest i gdyby spojrzał to zobaczyłby nadjeżdający samochód, wówczas by nie skręcał w lewo. Porównaj opancerzone A8 i seicento. Kierwoca SOP ewidentnie uratował mu życie skręcając w drzewo.

 176. A co powiecie Maupo o nocnych rozmowach Maliniaka z ruchadłem leśnym?
  Czy ten styl życia wam Maupo odpowiada?

 177. @Mauro Rossi 10 lipca o godz. 21:08
  Maupo, nagłej eksplozji UFO kierowca seicento też nie przewidział.
  A przecież mogła się zdarzyć. Tak samo jak pojawienie się Maryi fruwającej.
  Dlaczego nie?

 178. Przed I turą trafili w wynik niemal idealnie. Teraz „Stan Polityki” stawia na wygraną Trzaskowskiego https://stanpolityki.pl/ostatnia-prognoza-stanpolityki-pl-przed-cisza-wyborcza/

 179. A jeśli chodzi o HIV – to naszczalnik jest chyba w grupie wysokiego ryzyka?

 180. Na Marginesie,
  oglądałem i wysłuchałem. Popitolił, popitolił czypoczyparapietnaście i zaapelował o udział.

 181. No to ja mam coś z historii jazzu do posłuchania….
  Stan Getz i… pewien utalentowany ojciec 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=_nSQrxTal0Y

 182. @legat 10 lipca o godz. 21:15
  Hm… Ani chybi demonstracja bezstronności.

 183. No ta, coś takiego + wspomnienie o zatrzymaniu „nawały bolszewickiej” 100 lat temu? Nawała bolszewicka! Rozumiesz?

 184. @basia.n 10 lipca o godz. 21:19
  Piotr Bratkowski w “Newsweeku” wspominał, jak ten ojciec z wizytą u rodziców bardzo mocno uścisnął mu rękę… która okazała się złamana (co mały Piotruś starannie ukrywał przed światem, ale wrzasnął gdy mu tę rękę uściśnięto). A potem bawił się z pasierbem pana T. i dobrze pamięta niemowlaka w wózku. Ten niemowlak to nasz przyszły prezydent. Nieco starszy 🙂

 185. Z tym wspomnieniem o sukcesie zatrzymania „nawały bolszewickiej” to chyba się zwrócił do tych co jeszcze nie są zdecydowani?

 186. @legat 10 lipca o godz. 21:22
  Nawałę bolszewicką to on natychmiast…
  🙂

 187. Mauro.
  na sąsiednim pasie,
  Wydaje sie , ze ty caly czas na nim jestes od czasow smolenskiej brzozy ale na to ja nie mam lekarstwa i musisz sam sobie dac z tym rade albo ..
  T. cz.in. takich porad za darmo nie udzielam

 188. Rossi rosi mimo duszy. Aura placze. Facet jedzie w blogosferze bez hamulcow i ratuje Aurze zycie.

 189. Mauro Rossi

  „Bar Norte, mimo sporów między nami wysoko oceniam twoją lewicową wrażliwość, więc mam nadzieję, że zagłosujesz na PAD, a nie na historyczną i turboliberalną PO.”

  Ja podobnie – mimo sporów między nami wysoko oceniam twoją prawicową wrażliwość, więc mam nadzieję, że zagłosujesz na PRF a nie na historyczne i turboliberalne PiS.

 190. Brak gotowca i Mauro kopie sobie pulapke. Nieszczesny nie wie, ze HIV to nie tylko styl zycia, lecz bledy w sluzbie zdrowia. Podobnie zHepatitis C. Aura znowu placze, bo Mauro bredzi jak jego….

 191. Na marginesie
  10 lipca o godz. 21:23

  Pod różnymi utworami ojca na youtube – fani wraz z zachwytami nad wykonaniem deklarują poparcie dla syna 🙂

 192. Mauro Rossi

  „Twoje wyjaśnienie zawsze kojarzyło mi się z liberalnym ciemnogrodem.”

  To nie jest moje wyjaśnienie tylko lekarzy specjalistów.

  Muszę cię też zmartwić. Oczywiście masz szansę zakazić się HIV i twój tryb życia nie ma w tym kontekście większego znaczenia.

 193. Aura glosi, ze Mauro nie odrobil domowego zadania; mial przed laty napisac sto razy:

  „Jesetem kalafiorowym glabem, czytaj kaczanem“.

 194. Żelazna Logika
  @zelazna_logika

  1. MSWiA rozda wozy strażackie za frekwencję – skandal! Niszczenie demokracji!

  2. Miasto Poznań rozda drzewa [do posadzenia] za frekwencję – brawo! Niech żyje demokracja!

 195. Bar Norte
  10 lipca o godz. 21:35

  MR: „Twoje wyjaśnienie zawsze kojarzyło mi się z liberalnym ciemnogrodem”.

  BN: „To nie jest moje wyjaśnienie tylko lekarzy specjalistów”.

  Anonimowi „lekarze specjaliści” nie robią na mnie wrażenia. Przed kilkudziesieciu laty trzeba było odrobiny rozumu i rozsądku, by już wówczas nie wierzyć „lekarzom spcjalistom” zachwalających eletrowstrąsy i lobotomię.

 196. kooperatywaMandragon do Na marginesie

  „Czy w obecnym ukladzie opozycja moze blokowac ustawy,
  czy PiS majac 235 glosow ,, za” ,
  moze byc calkowicie gluchy na opinie innych ?”

  Opozycja nie może blokować ustaw. PiS jest całkowicie głuchy na opinie innych.

 197. Mauro Rossi,
  na waszym miejscu to bym o drzewach nie wspominał bo to Pinokio obiecał, że przez trochę więcej niż pół roku zostanie zasadzonych pół miliarda drzew i jak każda jego inicjatywa się zesrała. Wyciąć pół miliarda pod jego nadzorem to by była inna sprawa.
  Poza tym, to te drzewa w Poznaniu nie za kasę z mojej kieszeni a wozy strażackie to dudni ulaskawieńcy będą rozdawać za moje pieniądze! Widzisz różnicę?

 198. Bar Norte
  10 lipca o godz. 21:31

  ” … mam nadzieję, że zagłosujesz na PRF a nie na historyczne i turboliberalne PiS”.

  On jest tak prawicowy, że podpisał kartę LGBT i obiecał w Warszawie hostel nur LGBT. Pytałem, czy popierasz prolongację programów społecznych dla najuboższych za ktorymi opowiada się PAD?

 199. Mauro Rossi

  To nie są jacyś anonimowi lekarze. To są jednoznacze wypowiedzi specjalistów, którzy posiedli wiedzę medyczną. O wiedzę i naukę idzie.
  Oczywiście mógłbym ci coś zalinkować na ten temat ale po co skoro i tak nie przeczytasz.

  Zresztą nieświadomie przyznajesz im rację używając skrótu nazwy HIV. Pełna nazwa bowiem brzmi: „Human Immunodeficiency Virus” czyli ludzki wirus nabytego upośledzenia odporności.

  Z tym, że te twoje znachorsko-kaznodziejskie poglądy mi nie przeszkadzają. Ostatecznie twoje zdrowie, twoja sprawa.

 200. legat
  10 lipca o godz. 21:50

  „Wyciąć pół miliarda [drzew] pod jego nadzorem to by była inna sprawa”.

  Nowy Pinokio „Trzaskowski reaguje na protesty: bezpieczeństwo ważniejsze niż drzewa”.
  https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-trzaskowski-odpowiada-na-protesty-w-sprawie-wycinki-drzew-na-pradze-3784682

  „Po protestach grupy mieszkańców w sprawie wycinki drzew na wybrzeżach Helskim i Szczecińskim, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zabrał głos. „Jeśli za kilka lat Wisłą zejdzie wielka fala powodziowa, a Praga nie będzie miała w tym miejscu ochrony, dojdzie do tragedii” – przypomniał o konieczności budowy wału”.

  Ale komu przypomniał? Przecież jego partia rządzi w Warszawie od 15 lat. To człowiek demolka, flisak ścieków komunalnych wysłanych do Gdańska.

 201. basia.n
  10 lipca o godz. 21:19
  No to ja mam coś z historii jazzu do posłuchania….
  Stan Getz i… pewien utalentowany ojciec

  Mój komentarz
  Świetne wykonanie, swobodne i precyzyjne. Wciągnęło mnie to, jak Stan Getz z towarzyszącą trójką zapowiada na początku temat – układnie, melodyjnie z różnymi odcieniami, a potem przechodzi płynnie w wariacje kolorowe, mieniące się barwami, skrzące, a wszystko to z adekwatnym towarzyszeniem tria dotrzymującego mu kroku, a raczej dającego mu ramy, oprawę, podtrzymującego w tym marszu ku puencie spokojnej, logicznej, podsumowującej.
  Pzdr, TJ

 202. „Trzaskowski – flisak ścieków komunalnych wysłanych do Gdańska.”

  Mój komentarz
  Tego nie mógł wymyślić człowiek, to musiał być (ro)bot. Roboty mają większą pamięć, umieją szybko wybrać z niej, co potrzebne, co nadaje się na EP.
  Pzdr, TJ

 203. Mauro Rossi

  „On jest tak prawicowy, że podpisał kartę LGBT i obiecał w Warszawie hostel nur LGBT. Pytałem, czy popierasz prolongację programów społecznych dla najuboższych za ktorymi opowiada się PAD?”

  Na przykład konserwatyści brytyjscy są nawet w sprawach LGBT radykalniejsi.
  Z perspektywy lokalnego ciemnogrodu to może bulwersować ale nie z perspektywy europejskiej prawicy.

  Natomiast jeśli chodzi o „prolongację”, jak to zabawnie ująłeś, to nie widzę pola do dyskusji, bo nie znam stanu budżetu państwa. Jak z tą „prolongacją” będzie to się przekonamy po wyborach.
  Tak więc akurat zapewnienia o owej „prolongacji” specjalnie mnie nie ekscytowały.
  Przykro mi Mauro ale tym to mnie nie zainteresujesz.

 204. Mauro Rossi 10 lipca o godz. 21:58 do mnie: – To człowiek demolka …

  Maro,
  oto to, oto to, w zdemolowaniu pisowskiego reżimu i telewizyjnej szczujni mam nadzieję, że mu się powiedzie.

 205. ma specjalistyczną wiedzę z : prawa,fizyki,geologii, geografii, górnictwa(dokładnie to zaobserwowałem),historii, medycyny, politologii itd itd.a przede wszystkim z tak łatwym dostępem do bieżących danych i komunikatów rządowych i różnych instytucji rządowych

  @Pielnia,
  ty tak na poważnie o MR?
  Możesz podać przykłady jego rzetelnej wiedzy, a nie wyguglanych informacji, których często nie rozumie, ale formułuje tak, aby maluczkim zaimponować?
  Masz aż tak niskie wymagania?
  C’mon!
  Rozbawieś mnie nieźle.
  Byk ma rację.
  Ten dziadek o SB-ckiej inteligencji i zainteresowaniach ora zstylu rozmowy jest już trochę splątany, a jak mu udowodnisz, że bredzi, to zmienia po prostu temat, jakby poprzedniej dyskusji w ogóle nie było.
  A już jego bełkot o „zamachu” stał się klasycznym elementem tego kabaretu.
  Ale fajnie, że jesteś 🙂

 206. Bar Norte
  10 lipca o godz. 21:56

  „To nie są jacyś anonimowi lekarze. To są jednoznaczne wypowiedzi specjalistów, którzy posiedli wiedzę medyczną. O wiedzę i naukę idzie”.

  Oczyma wyobraźni widzę, że piszesz to na klęczkach. Nauka i wiedza to są sprawy ludzkie, gdzie bywają pieniądze, interesy, pseudonauka, plagiaty, zwykłe oszustwa, marketing, ideologia, manipulacja etc. Wstań z kolan Bar Norte.

  „ … te twoje znachorsko-kaznodziejskie poglądy mi nie przeszkadzają”.

  Peter Duesberg
  “He isolated the first cancer gene through his work on retroviruses in 1970, and mapped the genetic structure of these viruses. This, and his subsequent work in the same field, resulted in his election to the National Academy of Sciences in 1986. He is also the recipient of a seven-year Outstanding Investigator Grant from the National Institutes of Health.

  On the basis of his experience with retroviruses, Duesberg has challenged the virus-AIDS hypothesis in the pages of such journals as Cancer Research, Lancet, Proceedings of the National Academy of Sciences, Science, Nature, Journal of AIDS, AIDS Forschung, Biomedicine and Pharmacotherapeutics, New England Journal of Medicine and Research in Immunology. He has instead proposed the hypothesis that the various American/European AIDS diseases are brought on by the long-term consumption of recreational drugs and/or AZT itself, which is prescribed to prevent or treat AIDS. See The AIDS Dilemma: Drug diseases blamed on a passenger virus”.

  Więcej na tej stronie. „To oficjalna strona Petera Duesberga, zawierająca jego prace na temat Aids, a także innych naukowców podzielających jego poglądy, jak Kary B. Mullis, który w 1993 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie techniki reakcji łańcuchowej polimerazy do wykrywania DNA. To technika wyszukiwania fragmentów HIV u pacjentów z AIDS”.

  Tacy to znachorzy, Bar Norte.
  http://www.duesberg.com/

 207. tejot
  10 lipca o godz. 22:01

  Polski jazz miał „od zawsze” wspaniałych muzyków rangi światowej.
  Każda generacja wnosiła i wnosi bardzo wiele w tej dziedzinie .

  No i żeby nie było, że w tej rodzinie brakuje polskości, to wariacje na temat ludowy ” Oj tam u boru”. Tym razem sextet 🙂
  Fortepian pięknie wprowadza temat i znakomicie imrowizuje
  Ale świetni są wszyscy soliści .

  https://www.youtube.com/watch?v=oLgEAYU_R9I

 208. GajowyM.
  10 lipca o godz. 22:13

  „A już jego bełkot o „zamachu” stał się klasycznym elementem tego kabaretu”.

  Gajowy, przypomnij mi jak to wyjaśniałeś, że część ofiar katastrofy smoleńskiej (ale nie wszyscy) miała zdartą odzież, w tym koszule? Jak to było możliwe, przy szybkości samolotu w chwili zderzenia z ziemią ok. 270 km/h? Specjaliści lotniczy wiedzą dobrze, że to się zdarza, o ile kabina samolotu zostanie rozszczelnienia przy szybkości powyżej 400 km/h. Sprawę załtwia pęd powietrza czyli ciśnienie. Możliwe jest to także przy eksplozji, o ile ofiara znajdzie się blisko jej epicentrum.

  No to czekam.

 209. basia.n
  10 lipca o godz. 22:18

  Mój komentarz
  Jeśli chodzi o polski jazz, to zadaję sobie często pytanie – dlaczego tylko spośród demoludów za komuny tylko w Polsce doszło do znaczącego (relatywnie) rozwoju tego gatunku muzyki?
  Pzdr, TJ

 210. GajowyM.10 lipca o godz. 22:13 pisze: –Ten dziadek o SB-ckiej inteligencji …

  Gajowy M.,
  gdyby dziadek Mauro miał SB-cką inteligencję to nie kompromitowałby się swoim totalnym głąbostwem z logiki. W tej dziedzinie jego ignorancja jest szczytowa. Gdyby kiedyś przeczytał ze zrozumieniem „Logikę (dla pracowników SB i MO)” Jana Nowakowskiego (2 tomy!) pożyczoną z IPN to może mógłbyś mu przypisywać SB-cką inteligencję ale wątpię czy by coś z tej publikacji zrozumiał. Do inteligencji SB-ckiej z pewnością nie dorósł.

 211. do MR z godz.20:17: Dzisiaj potwierdziłeś,że Leonardo da Vinci,to przy tobie pikuś,bo ty jesteś superfachowcem nie tylko w dziedzinach wiedzy,o których pisałem poprzednio,ale jesteś również superspecjalistą z przepisów o ruchu drogowym oraz kinetyki stosowanej i medycynie dot. covid-19.Mauro,uwierz,że blogowicze nie są takimi idiotami,jak wam na kursach wyjasniają prelegenci. Ja nie pobieram żadnych gratyfikacji za moje wpisy.Ja pobieram tylko emeryturę,którą rządy RP obniżyły mi o ponad 80% w stosunku do wypracowanej,bo został wprowadzony przepis:…”lecz nie wiecej,niż 2,5 krotności średniej krajowej” i nie mam o to zadnych pretensji,bo rozumiem, o co chodziło.Znając się troszkę na fi
  zyce i ekonomii (makroekonomii) wiem,że z wypracowanych przeze mnie środków ty otrzymujesz teraz odpowiednie gratyfikacje za wypełnianie funkcji inteligentnego politruka.Ja nie mam o to żadnych pretensji,bo robisz inteligentną robotę ale obecnie uprawiana propaganda propaństwowa przez MR et consortes jest bardziej prymitywna i bezczelna,niż w najbardziej mrocznych czasach PRL.

 212. „Jeden pan powinien odejść z polityki”

  To nowatorskie jest hasło na najbliższe wybory. Odkrywcze. Filozof człowieka i teoretyk duszy zajmie się dalszymi badaniami nad „polską duszą” w zaciszu na Żoliborzyku.

  „Musimy skończyć z sytuacją, kiedy prezes jakiejś partii wyznacza kierunek nie tylko prezydentowi, ale i całemu narodowi”. A jest to kierunek „bez żadnego trybu”, czyli na rympał. Jak przy lądowaniu w smoleńskiej mgle, jak przy starcie embraera 175 PLL LOT ze statusem HEAD i Dudą na pokładzie bez pozwolenie z lotniska w Babimoście.

  „Wstydźcie się ci, którzy próbujecie nas dzielić!”
  Trzaskowski wyciągnął za uszy wodzireja tej kampanii, który schował się na głębokich tyłach i zamilkł.
  „Jak widzi, że coś nie idzie w kampanii, to musi zainterweniować” … i wali do TV Trwam, do Rydzyka, któremu przecież płaci, i rozprawia o rodzinie. Niestety na rodzinę prezes ma za późno, ale badania nad „polską duszą” niech pociągnie.

  „Na złość im zrobię i będę z nimi współpracował. Dla dobra nas wszystkich. Postawmy na Polskę otwartą, postawmy na Polskę europejską i nowoczesną. Po prostu razem wygrajmy te wybory”.

 213. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 22:27
  GajowyM.
  10 lipca o godz. 22:13

  „A już jego bełkot o „zamachu” stał się klasycznym elementem tego kabaretu”.

  Gajowy, przypomnij mi jak to wyjaśniałeś, że część ofiar katastrofy smoleńskiej (ale nie wszyscy) miała zdartą odzież, w tym koszule? Jak to było możliwe, przy szybkości samolotu w chwili zderzenia z ziemią ok. 270 km/h? Specjaliści lotniczy wiedzą dobrze, że to się zdarza, o ile kabina samolotu zostanie rozszczelnienia przy szybkości powyżej 400 km/h. Sprawę załtwia pęd powietrza czyli ciśnienie. Możliwe jest to także przy eksplozji, o ile ofiara znajdzie się blisko jej epicentrum.

  Mój komentarz
  Rossi uprzejmie i bezczelnie pominął plecową pozycję samolotu Tu-154 zderzającego się z ziemią w Smoleńsku i pali głupa, że zdarcie odzieży z ofiar katastrofy tylko przez wybuch mogło zajść.
  Tak jak palił głupa w temacie ekshumacji tłumacząc blogowiczom EP, że ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej wykażą, ze samolot nie leciał w Smoleńsku w pozycji plecowej przed zderzeniem z ziemią.
  Pzdr, TJ

 214. Mauro Rossi

  „Tacy to znachorzy, Bar Norte.”

  W tym przypadku zacytowałeś denialistę. Peter Duesberg zarówno w przypadku przyczyn AIDS jak i przyczyn raka szyjki macicy jest denialistą.

  To, że lgniesz do denialistów wcale mnie nie dziwi biorąc pod uwagę twój profil denialistyczny. Jak mawiają „swój do swego ciągnie”.

  Ale jeszcze raz powtarzam, że nie przeszkadza mi to bo dotyczy to wyłącznie twojego zdrowia biorac pod uwagę żadne oddziaływanie tego co piszesz na czytających. Po prostu nikogo tym pisaniem nie skrzywdzisz.

 215. https://pbs.twimg.com/media/Eci7ruUXoAE8dC9?format=jpg&name=small
  Średnia głosów na kandydatów PZPR z puli rządowej w wyborach do Sejmu w 1989 roku.

  Ciekawe jak będzie w niedzielę.

 216. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 22:17

  Krytycy systemu twierdza, ze lek AZT jest tak toksyczny,
  ze byl przyczyna zgonu wiekszosci zarazonych.
  Obecny szef Instututu Epidemiologii , Dr Fauci, zatwierdzil ten lek.
  https://www.spin.com/featured/aids-and-the-azt-scandal-spin-1989-feature-sins-of-omission/

 217. No to jeszcze coś popiszę przed tą ciszą. Może wyjść trochę patetycznie, ale taki mamy czas 😉

  Jestem realistą i wiem, że wyrównane sondaże oznaczają raczej zwycięstwo Dudy. Niemniej jednak, nawet jeśli Trzaskowski ostatecznie przegra, to i tak już osiągnął duży sukces. Dokonał rzeczy niebywałej, a mianowicie tchnął ducha w praktycznie martwą od lat liberalną stronę sceny politycznej.

  Szczerze mówiąc, nie wiązałem z nim wielkich nadziei. Taki trochę niemrawy „goguś z warszawki”. Tymczasem nie tylko wykrzesał z siebie energię i charyzmę, lecz zatrudnił rozumnych doradców, którzy wreszcie wzięli pod uwagę to, o czym wszyscy wiedzą od lat, a czego Platforma nie przyjmowała do wiadomości. Na przykład, że ludzie związani z byłym rządem PO źle się kojarzą, więc kandydat nie powinien się z nimi afiszować. Że Tusk jest oceniany w narodzie jako tchórz i lawirant, więc Trzaskowski powinien się od niego delikatnie, ale wyraźnie odciąć. Że trzeba zaproponować coś nowego, lepszego na przyszłość, bo hasło „żeby było tak jak było” ściągnęło Platformę po równi pochyłej.

  Nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałem po tej stronie taką mobilizację i entuzjazm. Chyba w 2007. Nawet młodzież licznie poparła Trzaskowskiego, a Dudę ośmiesza w necie akcjami typu „osiem gwiazd”. Polacy, którzy nie chcą PiSu, po raz pierwszy od lat poczuli, że są wspólnotą. Dotyczy to zresztą nie tylko wyborców Trzaskowskiego z pierwszej tury. Hołownia nie spoczął na laurach, tylko jeździ po Polsce i zakłada nowy ruch. Z prawej strony mamy Konfederację, która, choć oficjalnie nie popiera żadnego z kandydatów, wali w pisdzielstwo, aż miło patrzeć.

  Ta energia społeczna, która się teraz wyzwoliła, jest dla PiSu tylko trochę mniej groźna niż ewentualna wygrana Trzaskowskiego. Czy ktoś będzie umiał ją odpowiednio zagospodarować? Trzaskowski w razie przegranej wróci na urząd prezydenta Warszawy. Nie stanie się nowym szefem PO, nie założy też własnej partii. Wśród jego partyjnych kolegów nie widać nikogo, kto by to pociągnął. A obłąkany staruch będzie szalał, żeby tę energię zniszczyć. Na szczęście naród polski obok swoich licznych wad ma to do siebie, że w takich sytuacjach stać go na dużo więcej niż zwykle.

 218. Bar Norte
  10 lipca o godz. 22:53

  „W tym przypadku zacytowałeś denialistę. Peter Duesberg zarówno w przypadku przyczyn AIDS …”.

  Kopernik i Galileusz swego czasu też byli negacjonistami. Myślałem, że lewica jest na to wyczulona, ale gdzie tam, chętnie Duesberga spalono by na stosie.

  Duesberg jest wybtnym ekspertem od wirusów, jego poglądy popiera znany laureat nagrody Nobla. Ta cytowana przeze mnie strona ma mnóstwo odnośników, polecam wejść głębiej i podelektować się nimi, znajdzisz mnóstwo ciekawych rzeczy. Na przykład jak agencje rządowe próbowały go uciszyć lub przekupić, a pisma medyczne blokowały jego publikacje. Amerykański biznes medyczny tyle zainwestował w „walkę AIDAS”, że teraz muszą brnąć w to gów.o. Ale jak ominąć fakt, że ogromna więszośc przypadków AIDS dotyczy homoseksualistów i/lub narkomanów? Duesebrg mówi jasno, za AIDS odpowiadają naroktyki i podobe substancje, rozdawanie czystych strzywkawek nic nie wnosi, co wkurza żyjąćce z tego procederu współczesne zakony żebracze, czyli NGO,s. No i jeszcze sprawa rzekomo cudownego leku na AIDS, czyli AZT, który zadniem Duesebrg nie dość, że nie pomaga to dodatkowo obniża odporność, czyli właściwie zabija. Rodziny zmarych będą być może żądały milionowych odszkodowań. No dramat, a więc trzeba dalej brnąć w tę fikcję. Jak długo jeszcze? Pewne jest, że od 10 lat międzynarodowy dzień AIDS (1 grudnia) obchodzony jest już jakby wstydiwe i po cichu, o ile w ogóle.

  A kiedyś to była synteza Wielkanocy z 1 Majem. 🙂

 219. Mauro Rossi 10 lipca o godz. 22:54 podaje: –Średnia głosów na kandydatów PZPR z puli rządowej w wyborach do Sejmu w 1989 roku.

  Mauro,
  a w Parku Jurajskim jak przebiegły wybory? Wiesz co to obchodzi większość tych, którzy pojutrze pójdą wybierać abo starego oszołoma z Żoliborza w masce Dudy albo proponującego zmianę?

 220. remm
  10 lipca o godz. 23:12

  Wszystko zależy od tego, kto bardziej zmobilizuje się, wielkie miasta, czy reszta? W wielkich miastach frekwencja w pierwszej turze była większa niż na prowincji, więc nie wiem, czy elektorat miejski, protrzaskowski ma jeszcze jakieś rezerwy.

 221. Patetycznie syntetycznie

  Tchórzy jest więcej, i lawirantów. „Obłąkany staruch” z Żoliborzyka jest największym z nich. Stać go było bodaj na dwa wystąpienia, tchórzliwe, w najbardziej oddanych mediach. A to przecież o jego los polityczny, o jego władzę nad narodem idzie ta walka. A najwięcej gadania jest o Tusku.

  Jeśli te wybory demokratyczna opozycja przegra, to przez trzy lata Obłąkany Staruch będzie szalał. Gnębił samorządy, nieustannie grzmiał na elity, wprowadzi ustawy wymierzone w niezależne media.

  Oczywiście rozmiary żalu i rozgorycznie będą zależeć od głębokości zapaści finansów i budżetu. Nawet jeśli wskazanie na Trzaskowskiego w tych remisowych sondażach się ziści, to będzie wściekłość dogorywającego Obłąkanego Starucha. Będzie się działo jeszcze.

 222. Mauro Rossi,
  ja jestem ze wsi i nie głosowałem w pierwszej turze, bo uważałem, że to bez sensu by było się narażać niepotrzebnie skoro uwierzyłem w sondaże. Pojutrze natomiast pójdę i zagłosuję. Czyli jakieś rezerwy są. Ruch 8 gwiazd też się pobudził ostatnio a z internautami to wielka niewiadoma. Jak pójdą zagłosować w intencji wozu strażackiego to na kogo? Na razie ze strażakowozami to jest tak, że Trzaskowski wygrał 10:6.

 223. kooperatywaMondragon
  10 lipca o godz. 23:08
  .
  Obecny szef Instututu Epidemiologii , Dr Fauci, zatwierdzil ten lek.
  https://www.spin.com/featured/aids-and-the-azt-scandal-spin-1989-feature-sins-of-omission/

  To fakycznie przerażajace, ale takie interesy robiło się na AIDS.

 224. Czy elektorat produdański ma jeszcze jakieś rezerwy w emerytach i rencistach, oraz osoby z wykształceniem podstawowym/zawodowym? Się dowiemy, podobno ma nie być protestów???

 225. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 23:43

  „To fakycznie przerażajace, ale takie interesy robiło się na AIDS.”

  ..a dziś na koronawirusie…

 226. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 23:43

  https://www.spin.com/featured/aids-and-the-azt-scandal-spin-1989-feature-sins-of-omission/
  To fakycznie przerażajace, ale takie interesy robiło się na AIDS.

  Teraz kolej na koronawirusa.

 227. tejot
  10 lipca o godz. 22:41

  Postawiłeś dobre pytanie. Może dlatego, że na tle innych demoludów Polska była wtedy najbardziej zachodnia, no i w porównaniu do pozostałych – z o wiele większymi tradycjami kulturalnymi. Ale potrzebne były wybitne talenty, pełne pasji – takie jak Ptaszyn Wróblewski, Kurylewicz, Komeda, Trzaskowski. Ci ludzie pełni entuzjazu tworzyli zespoły, które zdobywały słuchaczy i rodziły nowe tradycje, poczynając od pierwszych Zaduszek jazzowych w Krakowie. Myślę, że ci ludzie potrafili za sobą pociagnąć innych. Z tego co czytałam, ogromny wpływ na dynamiczny rozwój jazzu miała w pewnym momencie wizyta światowej sławy amerykańskiego prezentera radiowego W. Conovera. Zaczęły powstawać nowe zespoły, konkursy jazzowe, festiwale – tworzył się potrzebny klimat do rozwoju tego gatunku. No a już potem, kiedy muzycy zaczęli wyjeżdżać na zachód na koncerty, grać z międzynarodowymi składami zespołów, wszystko rozwijało się jeszcze bardziej dynamicznie. Po prostu byli i znakomici muzycy i chętni słuchacze. Szczególna chemia. I pomyśleć, że z prekurorów jeszcze żyje i działa Jan Ptaszyn Wróblewski, chociaż pod koniec czerwca był w szpitalu i mogło się to skończyć tragicznie. Sam napisał na facebooku podziękowania dla lekarzy kardiologów, którzy wyciągnęli go niemal zza grobu. Oczywiście każdy ma swój limit czasu, ale niech gra jak najdłużej swoje Trzy kwadranse jazzu.

 228. teo
  10 lipca o godz. 23:31

  ” … będzie szalał. Gnębił samorządy, nieustannie grzmiał na elity, wprowadzi ustawy wymierzone w niezależne media”.

  A od kogo niezależne są te „niezależne” niemieckie, ale polskojęzyczne media?
  Masz pojęcia jak w Berlinie urząd antymonoplowy dyryguje rynkiem prasy, aby nie było na nim koncentracji. Trzeba nam z Niemców brać przykład.

 229. Słodki sentymentalizm oksymoronów w Zamościu

  „Chcę budować Polskę wzajemnego szacunku, poszanowania drugiego człowieka i wartości.” [Duda]
  „Trzaskowski … codziennie jest kimś innym” [Duda]
  „Dudy tak mają, dotrzymują słowa”.
  W dotrzymaniu obietnic Duda wygrywa ma 2:12 (dwie spełnione, dwanaście nie dotrzymanych).

 230. @Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 23:59

  „A od kogo niezależne są te „niezależne” niemieckie, ale polskojęzyczne media?”

  Są niezależne od rządu PiS. Dlatego jeśli Szumowski zrobił wały na respiratorach na szkodę 100mln zł, to Polacy się o tym dowiedzieli. Gdy Kaczyński te media zlikwiduje, Polacy się nie dowiedzą, a Szumowscy i im podobni będą bez przeszkód kraść miliardy. Dlatego Kaczyńskiemu i innym szumowinom tak zależy na wygranej Dudy.

  Rząd PiS doprowadził do sytuacji, gdy jedynymi wiarygodnymi mediami są te należące do właścicieli zagranicznych.

 231. Mauro (23:59): Trzeba nam z Niemców brać przykład.

  Trzeba, trzeba przywrócić niezależność polityczną KRRiT, jak to przewiduje Konstytucja RP. Generalnie, przywrócić należy służbę cywilną, niezależną prokuraturę … i kilka innych instytucji państwa polskiego zdemolowanych po 2015 roku.

  Unia Europejska to poprze, a nawet wzywa do tego.

 232. Mauro Rossi

  „chętnie Duesberga spalono by na stosie.”

  Po co skoro jest denialistą? To przecież wszystko tłumaczy.
  Tym bardziej, że on od czasu epizodu doradczego w RPA, który kosztował ten kraj kilkaset tysięcy zmarłych nie ma jakiegoś wpływu na rzeczywistość. To, że ty z powodów ideologicznych do niego lgniesz nie ma większego znaczenia.

  Jeśli zaś chodzi o zawartość jego strony to podobne strony ma większość denialistów z różnych dziedzin. Te strony są do siebie bliźniaczo podobne. Podobnie są nafaszerowane odnośnikami, przypisami itp. Po co to bogactwo warsztatowe nie muszę ci tłumaczyć bo sam o tym piszesz z uznaniem. Robi na tobie wrażenie bo nadaje twym obsesjom ideologicznym pozory naukowosci. Jak teologia religii.
  I o to w tym wszystkim chodzi!

  Ps. A co z rakiem szyjki macicy u kobiet? Tak pytam bo Duesberg też kwestionuje wpływ HPV na tego raka – jak wpływ HIV na AIDS.
  Mógłbyś na ten temat wyrazić opinię?

 233. Gdy Mauro nie nadaza za Aura, to pisze brednie. Mauro nie zna Niemiec. Piszac o Urzedzie antymonopolowym cofa sie do czasow pruskich. W Niemczech jest Kartellamt. Powtarzam w Niemczech. Mauro ciagle nie pojmuje, ze Niemcy sa federacja. Kartellamt ma swoja siedziec w Bonn, nie w Berlinie. Gdy Mauro chodzil na wyklady WUMLu w PRL, to Kartellamt mial siedzibe w Berlinie, wowczas Zachodnim, przy PDL.

  Aura gnoma zwanego Mauro ponownie zaplakala. Ja sie usmialem. Mauro powiatowy, wszystko widzi w stolicy. Skad kompleksy Mauro wobec Niemiec?

 234. kooperatywaMandragon do Mauro Rossi

  „To fakycznie przerażajace, ale takie interesy robiło się na AIDS.

  „Teraz kolej na koronawirusa.”

  Mauro nie neguje koronowirusa ani Covid 19. Pewnie dlatego, że prezes Kaczyński jak narazie nie zanegował.
  Ale szczepionkę lub lekarstwo już może zanegowac biorąc pod uwagę, że linia partii się w tym zakresie ostatnio zmienia.

 235. … Masz pojęcia jak w Berlinie urząd antymonoplowy dyryguje rynkiem prasy, aby nie było na nim koncentracji. Trzeba nam z Niemców brać przykład…. napisal roszacy Mauro do Aury. Napisal oczywiscie kolejna brednie. Zal mi Mauro.

 236. Wsrod pisowych ludzi jest wiele glabow jak Mauro, ktorzy maja swojego dyzurnego idiote z tytulem profesorskim. Cale szczescie, ze Mauro nie jezdzi do Wiednia.

 237. Polskojezyczny Mauro podaje przyklad urzedu, ktory nie istnieje. Plecie i bredzi zanieczyszczajac wlasny jezyk, doslownie.

 238. Saldo Mortale
  Już pisałem -jeśli zaczepiasz Mauro Rossi któremu nie dorastasz do rozporka to zaśmiecasz blog i jesteś zwykłym trollem.

 239. Mauro udal sie z Aura do monopolowego.

 240. Ponizej brednie Mauro, ktory oczywiscie nie ma pojecia Po wizycie w monopoloeym..

  … Masz pojęcia jak w Berlinie urząd antymonoplowy dyryguje rynkiem prasy, aby nie było na nim koncentracji. Trzeba nam z Niemców brać przykład…

 241. Ziemia dla Indian…jankesi do domu..!…Guantanamo czeka…nareszcie Polonia połączy się Lechistanem…bo zasiedliła tereny tubylców na podobieństwo Wzgórz Golan…Israela…Tak sobie myślę prywatnie, że kradzione nie tuczy…USA jak GG…

 242. Ponoć dziennikarstwo, to misja…hunwejbini chcą paraliżować innych misjonarzy głoszących niewygodną prawdę…kiedyś za takie zachowanie mogli ukrzyżować…Tak sobie myślę prywatnie, że św. Wojciech misjonarz z niemieckim wsparciem, był ofiarą odmowy uszanowania wolności głoszonej prawdy…

 243. basia.n
  10 lipca o godz. 23:56
  Mój komentarz
  Chyba tak. Czynniki, które wyłuszczyłaś, a które między innymi przyczyniły się do wczesnego rozwoju jazzu w Polsce, działały także w innych dziedzinach. Kultura była ciut mniej spętana, ograniczona ideologią państwową niż w innych demoludach.

  Ja jako chłopak pierwszy raz usłyszałem jazz w kinie jako ilustrację muzyczną (krótkie wstawki) w polskich filmach i od razu mi się to zastosowanie spodobało, przypadło do gustu. Zaraz potem to wrażenie zostało przesłonięte, lecz nie zapomniane, potężnymi ścieżkami muzycznymi amerykańskich westernów (zupełnie inny gatunek muzyki – patetyczna, masywna, komunikatywna linia melodyczna, wykonanie orkiestralne), lecz jazz do filmu zastosowany pozostał w pamięci jako coś, co działa obok obrazu, lecz tworzy z nim spójną całość, wzmacnia doznania, uzupełnia estetycznie i emocjonalnie.
  Pzdr, TJ

 244. Ryba nad morzem droga…nie daj za wygraną i nie kupuj od zdzierców…F-35 też drogie, ale jankesom hunwejbini nie zaglądają w zęby…Tak sobie myślę prywatnie o dżentelmenach nie rozmawiających o pieniądzach…już Wiech mawiał droższe lepsze…!…a lepsze krzepi…jak cukier z Polski…

 245. Bar Norte

  Aleksander Smolar , sponsorowany przez George Sorosa, mowi dzisiaj w ,, wyborczej ” :

  ,, słynna formuła premiera Tuska o „ciepłej wodzie w kranie” miała w sobie znaczny potencjał samobójczy,
  bo nie umiała zaproponować społeczeństwu nowych, innych horyzontów. ”

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26114428,elektorat-dudy-raczej-sie-boi-ze-druga-strona-moze-mu-cos.html#S.8-K.C-P.1-B.12-L.2.zw

 246. Wirus…i kto na tym zarabia….imigranci na pontonach…i kto na tym zarabia…obowiązkowe gaśnice samochodowe…i kto na tym zarabia…zmowy cenowe …i kto na tym zarabia…pożar na wsi, to pieniądze dla OSP…warto podpalić z nudów…Jak Skripal dostał biegunki pół świata ustalało, kto za tym stoi…analizując każdą godzinę przed biegunką stresową…Tak sobie myślę prywatnie, że ktoś nagania sytuacje kryzysowe, bo na tym można zarobić…o zakupach maseczek na słupa nie wspomnę…Przerzut przez kordony graniczne, przez morze imigrantów na pontonach, to poważniejsza operacja od ewakuacji spod Dunkierki…został sierotą…

 247. tejot
  11 lipca o godz. 9:26

  I może należy dodać jeszcze coś bardzo istotnego .Nie byłoby w tamtej Polsce tylu wybitnych muzyków, plastyków, aktorów – gdyby nie był stworzony specjalny system profesjonalnej edukacji. Z siecią szkół muzycznych w których nauka zaczyna się równolegle ze szkołą podstawową. Gra na instrumentach przestała być atrybutem ekskluzywności. Zdolna młodzież trafiała potem do liceów muzycznych, plastycznych. A ci najlepsi kształcili się dalej. Ten łatwy, bezpłatny dostęp do edukacji dał wtedy możliwości rozwoju wielu talentów.
  Janko muzykant pozostał już tylko w noweli Sienkiewicza…

 248. @SŁOWIANIN STANISŁAW

  Ryba nad morzem droga…

  Nie dosyć, że droga, to jeszcze niepolska i mrożona. Gromadzona w chłodniach od zimy na kolejny sezon z frajerami z południa.
  Największe wały odchodzą na rybie w cieście.
  „Świeża ryba, prosto z kutra” pochodzi z różnych zakątków świata od Atlantyku do Pacyfiku. I to właściwie bardzo dobrze, bo ryby z Bałtyku, nie dosyć, że ościste i chude, to jeszcze pełne pasożytów i pestycydów.

 249. Świeża ryba, prosto z kutra i tu…nr kutra i miejsce połowu…Takie są wymogi oznaczania pochodzenia np. wyrobów rzeżniczych…producent,nr kolczyka…osobistego sponsora wyrobu…Tak sobie myślę prywatnie, że miejsce pochodzenia „ciała” może usprawiedliwiać jego cenę na miejscu „pochówku” konsumpcyjnego…podróże kosztują…a sprowadzenie zwłok szczególnie…

 250. kooperatywaMandragon

  To wywiad również z Edwinem Bendykiem, nowym prezesem Fundacji Batorego.

  Nowy prezes, nowe porządki – w tym przypadku rozliczenia.

 251. Wołyń…Tak sobie myślę prywatnie…Ojca uratowało wcielenie do Armii Czerwone…już jako obywatela ZSRR…

 252. basia.n
  11 lipca o godz. 10:01

  Mój komentarz
  Też jestem tego zdania. Tak było, stworzony system kształcenia muzycznego wspomagał rozwój kultury muzycznej, co dało kopa rozwojowi jazzu, a jazz dał kopa rozwojowi kultury muzycznej.
  To było coś jak idea prof. Pieniążka rozwoju sadownictwa, co do dziś procentuje.

  Tutaj poprzez dźwiękopodobieństwo przytoczę ideę Jarosława Ka et consortes, która dała kopa sądownictwu i która może procentować przez lata.
  Pzdr, TJ

 253. GajowyM.
  11 lipca o godz. 10:18

  Coś jak mleko „Prosto od krowy” w kartonowych wiecznych opakowaniach, naszpikowane konserwantami.

  Kiedy rybaczyłem w latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych była jeszcze jedna ukryta wersja ryby „prosto z kutra”. Od razu precyzuję: nie była to wersja powszechna wśród rybaków. W każdym środowisku przekrój psychologiczny jest pi razy dźwi podobny, więc i tu zdarzali się ludzie bez hamulców, zwłaszcza kiedy brakowało kasy. A u bardzo nielicznych rybaków, którzy się utrzymywali tylko z rybałki, a nie z odpuszczanych wczasowiczom chałup, czy nawet z małego rolnictwa, brakowało jej stale. Ceny ryb, zwłaszcza hurtowe – musieliśmy mieć umowy z Centralą Rybną lub z państwowymi przedsiębiorstwami połowowymi – podług dzisiejszych, były bardzo niskie

  W zimnym okresie niektórzy stawiali siatki na dwa, trzy dni i ewentualnie jechali każdego dnia podbierać, czyli wybierać z siatki zwłaszcza ryby bardziej się psujące (dorsze), a siatki zostawały. Zdarzało się jechać dopiero po dwóch dniach – np. sztorm przeszkodził – więc dorsze, które się wplątały najwcześniej nie były za bardzo świeże. Po trzech dniach siatki już były zdejmowane. Na przystani: wybieranie ryb z siatek i sortowanie. Nie tylko gatunki, ale i ze względu na poziom świeżości: ryba do konsumpcji i podpsuta ryba dla norkarzy. Ja miałem niewiele swoich siatek, więc po obrobieniu się pomagałem przy rybie i przy siatkach wspólnikowi. Bardzo mnie i innych pomagierów opierniczał, kiedy za dużo odrzucaliśmy podpsutych. Nam wystarczało, że dorsz miał bladawe skrzela, a dla niego one były różowawe. Coś jak jedna pracowita 90-letnia babcia, która uprawia działkę przy samej ulicy, bardzo ruchliwej. Moja żona ja kiedyś zapytała, czy nie boi się jeść tych warzyw, które przecież muszą być skażone spalinami.
  – Pani, to nie dla mnie, to dla ludzi – powiedziała babcia.

 254. Alert RCB na komórkę w sprawie głosowania „bez kolejki” w II turze wyboru prezydenta w dniu 12.07.2020r.: osoby 60+, kobiety w ciąży i niepełnosprawni mogą głosować bez kolejki. Moje pytania: kto z tych uprzywilejowanych będzie bardziej uprzywilejowany? Kto (w kolejce, czy dopiero przed komisją wyborczą) stwierdzi, że to już 60+ i czy ciąża, czy nie? Te kolejki uprzywilejowane były sławne w latach 70/80 szczególnie na towary np. kartki na „białko zwierzęce” lepszego i gorszego gatunku. I na koniec: czy wyborcy nie uprzywilejowani będą w ogóle mieli możliwość zagłosować.

 255. Prosto z sieci…to jest to…Tak sobie myślę prywatnie, że kupowanie wraz z siecią jest najbezpieczniejsze…u żródła…

 256. Kliencie!
  Kupuj filety. To oszczędzi ci widoku bladych lub brunatnych albo wyciętych (!) skrzeli dorsza, zapadniętych i suchych oczu pstrąga, nicieni w jamie brzusznej śledzia, lepkiej skóry karpia…

 257. Skandynawowie konserwują ryby jak Chińczycy jaja zakopując w ziemi…a nawet sprzedają sfermentowane śledzie jako rarytas…Tak sobie myślę prywatnie,że pojęcie świeżości ma różne oblicza… podobnie jak demokracja…na wybrzeżu…

 258. Israel, a woda dla sąsiadów…Tak sobie myślę prywatnie, że nie słynie z częstowania rdzennych sąsiadów… nawet szklanką wody…bierze pod siebie…

 259. Mauro Rossi
  10 lipca o godz. 19:15
  ozzy
  10 lipca o godz. 19:00

  „Podlasie oddaje …. na pana R….a T……….o”>

  A konkretnie, Stasin Polny czy Stasin Lesny?
  ———————————————————-
  Mała rzecz ale charakterystyczna; niewiedza – raczej nie, na pewno manipulacja.
  Stasin Polny położony jest na Lubelszczyźnie,

  https://www.google.pl/maps/place/Stasin+Polny/@51.184985,22.4480723,12.25z/data=!4m5!3m4!1s0x4722586d4bb8215f:0x7a056be32035d152!8m2!3d51.2134783!4d22.4745264

 260. Jak żyje polski hydraulik w Niemczech?
  Podobno nieźle, ale jest jednak szok kulturowy…

  A coś cię tu zaskoczyło? – dopytuję.

  – Tak, przywiązanie Niemców do ciągłości, taka kontynuacja, której u nas nie ma – mówi Zbigniew po namyśle. – Oni przekazują sobie nie tylko wiedzę, zasady czy procedury postępowania, ale są również wierni sprawdzonym technologiom. Pamiętam, że gdy w Gliwicach demontowałem przedwojenną instalację, z zaciekawieniem przyglądałem się starym częściom. Przyjeżdżam do Niemiec, patrzę, a one są tu nadal produkowane. Uznano, że skoro są dobre i działają, to po co je zmieniać. Polska jest bardziej otwarta na nowości. Przez wojnę, komunizm musieliśmy się uczyć wszystkiego od początku. Tylko że u nas często najważniejsza jest cena. Niemcy, mając więcej kasy, mogą sobie pozwolić na lepsze rozwiązania, które będą dłużej działać. Im chodzi głównie o to, by było solidnie, niekoniecznie tanio. Choć, wiadomo, też potrafią liczyć. To przecież tacy sami ludzie jak my, tylko po drugiej stronie Odry. (…)

  Gdy pytam, jak udało mu się konkurować z niemieckimi firmami, odpowiada: – Musiałem nauczyć się dyscypliny, punktualności, terminowości, dokładności. W Turcji, Grecji czy we Włoszech fachowcy mówią do klienta: „Przyjdziemy jutro.” A gdy ten pyta: „To kiedy dokładnie?”, odpowiadają, że nie wiedzą. I trzeba na nich czekać cały dzień. W Niemczech to nie do pomyślenia.

  Więcej: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26068165,uslugi-skocza-do-100-euro-za-godzine-w-niemczech-brakuje.html

 261. @hetajr 11 lipca o godz. 13:25
  Tak – podobnie jak Stasin Leśny. Też sprawdziłam.
  A Maupo chyba po prostu chciał ogródkami wysondować, skąd pochodzi rodzina @ozzy. Ten typ tak ma. To znaczy on ma widoczną obsesję na punkcie cudzych detali familijnych. Lubi je znać.

 262. Bar Norte
  11 lipca o godz. 11:11

  ,,To wywiad również z Edwinem Bendykiem, nowym prezesem Fundacji Batorego.
  Nowy prezes, nowe porządki – w tym przypadku rozliczenia.”

  Za nieudolna strategie opozycji bedzie rozliczany ,
  pociagajacy za sznurki, Aleksander Smolar ? 🙂

 263. Dalej czytam tę cegłę o Mickiewiczu – autor R. Koropeckyj – i zwracam teraz uwagę na kilka spraw: wieszcz ożenił się od tak sobie – bo dziewczyna, którą znał wcześniej jako postrzeloną nastolatkę została potem bez środków do życia, więc mu ją wyswatano, a on był nie od tego. Żadne z nich nie miało pojęcia o realiach życia, a ona w dodatku była psychicznie chora, chociaż zdarzały się okresy względnej normalności.

  Dzieci mieli dużo i biedne te dzieci. Ale ja nie o tym. Mickiewicz był na emigracji w Paryżu uznanym wieszczem, choć bez grosza przy duszy i cierpiącym na brak natchnień literackich. Jego żona znalazła się od razu na świeczniku i pod mikroskopem rozplotkowanych i rozdartych emigrantów. Wykryto, że pochodziła z ochrzczonej żydowskiej rodziny i robiono uwagi na temat jej „rasy”, której przypisywano jakieś mistyczne właściwości i umiejętność „wkręcania się” (cokolwiek to znaczyło). Przy okazji Koropeckyj cytuje różne wzmianki świadczące o tym, że Mickiewicz też miał żydowską krew – po matce. Pisano o tym półgębkiem, ale pisano.

  Mickiewicz, obarczony rodziną i bez grosza, załatwił sobie pracę wykładowcy w Lozannie, a potem w Paryżu. W Lozannie wykładał historię literatury łacińskiej, na której się trochę znał, w Paryżu literatury słowiańskie, na punkcie których miał dziwaczne poglądy. Był podobno zafascynowany Rosją i widział konflikt „słowiańskości” jako konflikt wizji rosyjskiej i polskiej. Jego poglądy byłyby chyba bliskie naszemu blogowemu SS, a przemyślenia co najmniej równie oryginalne 😉

  Z tych wykładów zachowały się notatki, ale Mickiewicz i tak zwykle improwizował. Przy okazji: Koropeckyj przytacza opisy pewnego wieczoru na prywatnym zebraniu, gdzie w gronie przyjaciół Mickiewicz wpadł w trans i przemawiał długo i namiętnie. Z ogniem w oczach. Jego publiczność reagowała tak żywiołowo, że kilka osób dostało spazmów, ktoś padł na kolana, płakano bez umiaru i niektórzy następnego dnia jeszcze nie doszli do siebie. Serio! Potem zrobiono zrzutkę i ufundowano wieszczowi puchar na pamiątkę owego wydarzenia. Jednak jego wykłady, po pierwszej fali zainteresowania, nie były wcale specjalne oblegane. Jak widać duch objawiał się, gdy chciał.

  Ale to wszystko jeszcze małe piwo. Bo teraz do drzwi neurotycznego poety, zgryzionego dodatkowo chorą żoną i zaniedbanymi dzie-ciami, zapukał osobnik nazwiskiem Towiański… i teraz się zaczną mistyczne umizgi. Pączuś!

 264. P.S. Ale to emigranckie środowisko… Sądząc z opisu, jaki podaje Koropeckyj, inwokacja do „Pana Tadeusza”, choć górnolotna, nie zawiera ani cienia przesady.

 265. @kooperatywaMondragon 11 lipca o godz. 14:48

  Fundacja Batorego? Musi robić coś dobrego, skoro tak jej się czepia Ordo Iuris. Główny zarzut: nie dość pieniędzy, zdaniem Ordo Iuris, przeznacza ta fundacja na zapewnienie swobód religijnych. W Klechistanie!

  Ale prawdziwy problem to to, że Fundacja Batorego jest solą w oku?
  Ach, ten Soros! Jak on bestia śmie mieć pieniądze? I nie dać kaka???!
  No przecież kęsim kęsim.

 266. Na marginesie
  11 lipca o godz. 15:16

  Protofaszysci wszystkich krajow lacza sie w nienawisci do Sorosa.
  Jest czarna owca w oczach reakcjonistow w Ameryce.

 267. Alert wyborczy można odebrać jak prowokację…o spuszczaniu wody…Tak sobie myślę prywatnie o Rydzyku i szambie…

 268. Aleksander Smolar prawie 30 lat szefowal fundacji Batorego (wczesniej wydawal w Paryzu kwartalnik polityczny 1973 – do lat 90 „Aneks”) i jego brat Eugeniusz w Londynie byli przedstawicielami zagranica KOR (pozniej Komitet Samoobrony Spolecznej KOR).

  „To byla walka z totalizmem, z jego bolszewicka odmiana, dla ktorej konkretny czlowiek sie nie liczyl i moigl byc w kazdej chwili zlozony w ofierze molochowi rzekomego „socjalizmu”, interesowi rzadzacej klasy, partii, kliki”
  (Jan Jozef Lipski, 1920-1991, wspolzalozyciel KOR i KSS „KOR” )

 269. Norwegia oczami 9-latka. Ciekawe!

  Jaka jest szkoła w Norwegii w porównaniu z tą w Polsce?
  W norweskiej szkole nauczyciele na ciebie nie krzyczą. Nie ma też ocen w podstawówce, dopiero w gimnazjum. Jest mniej stresu. Byłem bardzo szczęśliwy, jak zacząłem tu chodzić do szkoły.(…)

  W grudniu przed świętami twoja szkoła miała wyjście do kościoła, ale nie było obowiązkowe. Nie chciałeś wtedy iść i zostałeś w szkole.
  Tak, ze starszymi dziećmi głównie, od czwartej klasy w górę. Bo wiesz, te młodsze dzieci to jeszcze łatwo dają się nabrać.(…)

  Uczycie się w szkole o norweskim społeczeństwie?
  Codziennie w szkole oglądamy wiadomości. Takie krótkie wydanie dla dzieci, które robi NRK [telewizja publiczna – red.]. I tam jest też o polityce w Norwegii i na świecie i o piłce nożnej. (…)

  Jak jest w Oslo w porównaniu z Warszawą?
  W Oslo mieszkają ludzie z całego świata. A w Warszawie prawie wszyscy są biali.(…)

  A jakie jest życie w Norwegii w porównaniu z życiem w Polsce?
  Jest więcej czasu wolnego. Mniej się tutaj pracuje. I krócej się jest w szkole. I ludzie mają chatki w lesie, i jeżdżą tam na weekendy i na wakacje.

  https://krytykapolityczna.pl/swiat/norwegia-ewa-sapiezynska-lukas/

 270. @ozzy 11 lipca o godz. 16:23

  Ciekawe, bo ten wywiad z Pawłem Semmlerem na temat Rosji, który zalinkowałam wczoraj, pozostawił mnie z podobnym przeświadczeniem. Semmler twierdzi, że Rosja jest „inna”. A ja czytam i myślę: totalitaryzm. W Rosji ludzie są „cudowni”, ale człowiek w ogóle się nie liczy. Jeśli trzeba odbić zakładników – to dla „ratowników” nie ma znaczenia, ilu zginie. To jest po prostu totalitarna mentalność. Moim zdaniem.

  Jak to się wiąże z rosyjską odmianą mistycyzmu? Otóż chyba się trochę wiąże. Rosjanin jest fatalistą, poddaje się losowi i traktuje władzuchę jak siłę wyższą (czyli jak boga?). Adam Mickiewicz, Towiańskim podlewany, opierał swoją fascynację Rosją na prostej, naiwnej, ludowej „wierze” i „czuciu”, które bezgranicznie cenił. Z kolei Polskę widział jako niepotrzebnie rozpolitykowaną, co kojarzył ze (zgniłym?) Zachodem. W jednym z paryskich wykładów krytykował Konstytucję 3 Maja, ku konsternacji księcia Czartoryskiego, który z kolei…

  Pamiętam fragment jakiegoś czytanego pamiętnika: więzień polityczny w Rosji bez protestu poddaje się „losowi”. Więzień z Zachodu w Rosji śle odwołania i próbuje udowodnić swoją niewinność. Oj, naiwny, naiwny…

 271. Bo chodzi o to, że w tym ruskim systemowym uciemiężeniu russkij czełowiek znajduje jakieś quasi-mistyczne spełnienie. Jako trybik w służbie idei Wielkiej Rosji? Nie wiem, zgaduję. Ale chyba coś takiego w tych ludziach siedzi. I w pewnym sensie wylewa się na kraje ościenne. Właśnie pisssem się wylewa. Tak to widzę.

 272. Oooo! 🙄
  Na marginesie zmieniła pampersa (czas najwyższy)
  Tak to czuje 🙂

 273. Wołyń…naiwny kto sądził, że Ukraińcy-banderowcy poddadzą Polaków losowi…przemienili los w ludobójstwo sąsiadów…siekierami czy widłami…Tak sobie myślę prywatnie o inności banderowskiej cywilizacji…z logo tryzub…Nadal utrzymującej się w przestrzeni..teraz jako państwo kolaborant potomków Drang nach Osten…! a teraz czepiają się Donbasu czy Krymu…

 274. Ozzy (ad 16.23),
  tak tak, pamiętamy Aleksandra Smolara, szczególnie jego występy w telewizorni przed 5 laty jako politologicznego i socjologicznego eksperta podczas prezydenckiej kampanii wyborczej. O szansie jednego z kandydatów mówił tak mniej więcej że trzeba by być jakimś nie bardzo teges żeby móc przypuszczać, żeby został wybrany ten taki jeden (który faworytem nie był). Wyszedł finalnie na bałwana. No ale Soros go nie porzucił, dał mu fuchę w Wiedniu i drugiej europejskiej organizacji przez niego sponsorowanej. Widać sponsor doszedł do wniosku, że czas na zmiany.

 275. Mam wrażenie, że trafiłam, bo odezwały się nożyce.

  Ta „słowiańskość” serwowana nam pod różnymi postaciami – to po prostu propagandowo skanalizowany syndrom sztokholmski. A pier.oły o „macierzyńskiej niewoli” to popłuczyny fascynacji samodzierżawiem.

  Mickiewicz na „wygnaniu” w przyjaznej Rosji zachwycił się Krymem. A Krym był wtedy nowym nabytkiem – niedawno odebranym Turcji. To były lata 1820-te. O „odwiecznej rosyjskości” Krymu możecie sobie, trolle, tylko pomarzyć. Erdogan też ma pewne ambicje, dlaczego nie?

 276. Wołyń i Katyń…banderowcy i stalinowcy gruzińscy…siebie warci…Tak sobie myślę prywatnie, że Wołyń krotność Katynia… na Ukrainie jest nadal sierotą…banderowca goń ! goń ! goń !…co najmniej do jeszcze stalinowskiej Gruzji…

 277. Usteczka ty moje jak malinki, 🙂

  Przybłąkał się bezdomny
  vabene,
  bezpolotu, bezzadumy i bezumyty
  zgrzyt,
  w faszystowskim gównie po pachy
  Scheiße

  #¤%Ć sQ**synów od Bratobójcy.

 278. Odezwał się tryzub…brakuje jeszcze Adola 100…Tak sobie myślę prywatnie: może o banderyżmie państwowym warto informować świat w ramach przyzwoitości… sąsiedzkiej…Wołyń czeka…

 279. Guzik z pętelka.
  W przyszłym roku Krym należy do bezdomnego 🙂
  W tej chwili jeszcze Rügen jeszcze mi się poddaje 🙂
  Jutro po śniadaniu trzy godziny promem i mobilek będzie zostawiał ślady na Bornholm
  Letnio pozdrawiam
  A gdzie x będzie postawiony nie ma wielkiego znaczenia.
  Życie toczy się mobilkiem dalej

 280. @adam100 11 lipca o godz. 17:22
  Ale jak oni tu warują… ostry dyżur 🙂

 281. Na marginesie

  Mi lajk.

  Jak ryba w wodzie 😉

  Faszystowska zaraza PiS

 282. Dajcie spokój @bezdomnemu.
  To tylko zakamuflowana opcja 😉
  I Kaszub na dodatek.

 283. GajowyM.

  Francja, stymulacja 😉

 284. Krym trafił się banderowcom jak Ziemie Zachodnie Kaczyńskiemu z komunistycznego nadania…który unieważnił komunistyczne dekrety, ale nie ma pomysłu jak zwrócić Niemcom do czasu rozliczenia wojennych reparacji…Tak sobie myślę prywatnie, że co carskie należy do Rosji…komunistyczne papiery jak kartki żywnościowe…przejściowe kwity…

 285. @GajowyM. 11 lipca o godz. 17:35

  W necie każdy może być każdym.

  Poza tym ja kompletnie ignoruję @bezdomnego.
  To on niezawodnie bluzga na mnie – zawsze gdy wyrażam jakieś opinie na jeden temat. I daje głos w przeciągu godziny! Poobserwuj.

 286. Na marginesie
  11 lipca o godz. 14:31

  Masz rację. Stasin Leśny, pod samym Lublinem, jest w Atlasie drogowym Polski. Ja skorzystałem wtedy tylko z Google, wg której nie ma takiej miejscowości.

 287. @hetajr 11 lipca o godz. 17:54
  Ja go po prostu wrzuciłam w przeglądarkę. Leniwa jestem!
  🙂

 288. Felieton profesora Hartmana obok – lektura obowiązkowa!
  Bez przesady.

  Nie, nie z każdym się rozmawia. Nie rozmawia się z kimś, kto z góry wyklucza zmianę przekonań. Nie rozmawia się z przestępcami i osobami tkwiącymi w strukturach przestępczych i lojalnymi wobec nich. Nie rozmawia się z kłamcami w żywe oczy zaprzeczającymi faktom i wypierającymi się odpowiedzialności za swoje oczywiste zawinienia. Po prostu nie gada się z draniami.(…)

  Więc nie chodzi o te potworne nieraz rzeczy, które wygadują księża. Chodzi o to, co robi ich firma. Czym się zajmuje, na czym zarabia, jak się rozlicza, jaki ma stosunek do przestępstw popełnianych przez swoich pracowników. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy w danym wypadku chodzi o kogoś tak oszalałego z nienawiści, jak wspomniany Jędraszewski, czy też o bardzo miłego i przyjaznego księdza – liczy się wyłącznie to, dla kogo pracują i na czyją rzecz działają.(…)

  Polacy – nawet ci światli – na ogół tego nie rozumieją, szukając każdej okazji, by powrócić do słodko naiwnego, służalczego rozanielenia w obcowaniu z księdzem, którego nauczono ich w dzieciństwie.

 289. @Na marginesie

  gdzie Rzym a gdzie Krym… a ta „slowianskosc” sprzed dwustu lat. Jest takie internetowe
  pisemko „Kresy”( jakies popluczyny poendeckie + nostalgia za Zjednoczeniem Patriotycznym „Grunwald”), ktore kultywuje pomaczorowsko-paxowskie idee w 2020 r.
  Te „rodzimowierstwo”.
  Turecki Najwyzszy Sad Konstytucyjny w ub piatek wyrazil zgode, by Hagia Sophia
  z Istanbulu zostala zmieniona z turystycznej atrakcji na…m e c z e t.
  Juz wczesniej Grecja i Rosja zwracala sie z prosba do prezydenta Turcji Recep Tayyipa
  Erdogana, by nie zmianial neutralnego statusu tej swiatyni.
  Hagia Sophia (” swieta madrosc”) zostala wzniesiona jako kosciol przez cesarza bizantyjskiego Justyniana Wielkiego, w r, 500 n.e, Prawie tysiac lat byla to swiatynia chrzescijanskej ortodoksji do czasu kiedy Turcy osmanscy zdobyli ja w 1453.
  Chrzescijanie, ktorzu schronili sie w tej swiatyni byli mordowani a czesc z nich zostala
  sprzedana jako niewolnicy.
  Prezydent Erdogana nie odpowiada na protesty wschidnich chrzescijan, dla ktorych jest
  to wazne miejsce kultu religijnego. Najblizszy doradca prezydenta Ibrahim Kalin w rozmowie z dziennikiem rzadowym Hürriyet: „Hagia Sophia bedzie i w przyszlosci
  nalezec do calej ludzkosci”

 290. @all

  Halo. Radio
  https://onlineradiobox.com/pl/halo/?cs=pl.halo&played=1

  J. Hartman będzie miał stałe audycje zatytułowane Filozofia życia w poniedziałki od 13 do 15 . Start tych audycji od 20 lipca.

 291. Dzisiaj w telewizji program o zagrożeniu COVID-19. Prof. med. zauważył, że wszystko przed nami po czym dodał, że Japończycy i ktoś tam jeszcze całe życie chodzą w maseczkach i nie narzekają i my powinniśmy się do takiej alternatywy zacząć przyzwyczajać.
  Być może jednak będziemy zmuszeni zostać drugą Japonią

 292. @ozzy 11 lipca o godz. 19:25

  Ta „słowiańskość” sprzed 200 lat ma się świetnie – nawet na tym blogu.
  A Jezusek jest blondynkiem. Niebieskookim!

  Erdogan to nie moja bajka – ale przepychanka o świątynię też mnie specjalnie nie wzrusza. Ktoś na LA zaproponował, żeby Turcy sobie wzięli warszawską świątynię opaCZności, a jeszcze lepiej sanktuarium w Licheniu, które podobno i tak już wygląda jak meczet 🙂

 293. Wirus rujnuje potęgę jankesów…pytanie kto zaatakuje zasyfione terytorium…Tak sobie myślę prywatnie o karze boskiej za grzechy jankesów…Z prochu powstałeś…syfem zostaniesz…

 294. ls42

  „… program o zagrożeniu COVID-19. Prof. med. zauważył, że wszystko przed nami…”

  Czytam o tyfusie („Fantastyczne laboratorium doktora Weigla” Allena). Pasjonująca lektura, w sam raz na epidemię. Pozwala ocenić o co tak naprawdę w tym zagrożeniu chodzi.

 295. @ls42 11 lipca o godz. 20:22

  I ty możesz zostać Japończykiem!
  https://www.youtube.com/watch?v=IlTTiQnSq_4

 296. @Bar Norte 11 lipca o godz. 20:36

  A o co chodzi? Bo ja nadal tkwię w towiańszczyźnie…

 297. Zostania drugą Japonią bym już nie obstawiał

  A to dlatego, że nasze polskie rodzime religijne shinto nie jest wystarczająco uduchowione poczynając od kapłanów – „oto tajemnica wiary, złote, euro i dolary” – zaś na wprowadzenie buddyzmu, mimo kilku wspaniałych polskich buddystek, szkoda liczyć.

  Polsce pozostaje stawanie się drugim kimś-tam-jeszcze.
  Mówić się będzie o Polaku – w maseczce i boso, ale w ostrogach.

 298. Bar Norte

  ,, Zywia ( nasze umysly )
  i bronia ! ”

  Wikipedia pisze,
  ze Fundacja Batorego i ,, gazeta wyborcza ” pracuja za amerykanskie pieniadze.
  ,, It was initially owned by Agora SA. Later Cox Communications partially bought the daily.
  The company became American Company „Cox Enterprises” in 1993.
  The paper’s editor-in-chief, since its founding, has been Adam Michnik. He was appointed to the post by Lech Wałęsa.

  Gazeta Wyborcza supports neoliberal values
  and even more and more unveils its fierce conservative views

  by dismissal of centre-left journalists (as Wojciech Tochman), maintenance of neoliberal adherents (as Witold Gadomski) and invitation of columnists that are acrimonious right-wingers and probably mitigated a bit their stand just to get hired (as Eliza Michalik or Tomasz Terlikowski). ”

 299. @teo 11 lipca o godz. 20:45
  https://www.youtube.com/watch?v=gAwm8GYzIcU

 300. Na marginesie…ciagle na wlasnym poziomie…

  Ciekawa recenzja popularnego „antysystemowego” serialu „Dom z papieru”. W pigułce: komercja serwuje neoliberalizm przebrany w kostium Robin Hooda. Przewrotne to, ale nieźle się sprzedaje. Tylko czy publisia rozumie co ogląda?

  Nie dość, że szambo wybija na blogu,
  szambo jest bardzo z siebie zadowolone.

  Łojejku, jejku, ale ten Maupo mu dokopał…
  Bum cyk kalosz
  Ta świętoszkowata glizda łasi się do Szefa i chciałaby po imieniu

  A Kinga Du*a się zeszmaca i będzie wspierać amatora ruchadeł leśnych…
  On już naprawdę z rozpaczy nie wie co robić, więc się podpiera (hi hi!) rodziną. Która to rodzina nawet nie pragnie mieszkać i pracować w pisim raju.

  Argumenty Na marginesie przed wyborami. I jak tu wygrywac.

  Ale swoją drogą jakim trzeba być debilem, żeby jak Maupo rozpocząć dyskusję o „przymiotach” fizycznych polityków. Naszczalnik ssał przydatki, Iwon wąchał klej, a Maliniak błyskawicznie spuchł od żarła…

  Ponizej cala wiedza polityczna Na marginesie…

  A co powiesz o spróchniałych zębiskach, mlaskaniu i kałdunie do kolan Naszczalnika? W dodatku jeszcze bluzga i pluje. W sejmie.
  Do tego jeszcze dochodzi trupia bladość.
  Czyżby wyrzuty sumienia bratobójcy?

  Na marginesie po wylewie….

  Bo chodzi o to, że w tym ruskim systemowym uciemiężeniu russkij czełowiek znajduje jakieś quasi-mistyczne spełnienie. Jako trybik w służbie idei Wielkiej Rosji? Nie wiem, zgaduję. Ale chyba coś takiego w tych ludziach siedzi. I w pewnym sensie wylewa się na kraje ościenne. Właśnie pisssem się wylewa. Tak to widzę.

  Na marginesie bredzi…..parapsychologicznie….

  . To jest po prostu totalitarna mentalność. Moim zdaniem.
  Jak to się wiąże z rosyjską odmianą mistycyzmu? Otóż chyba się trochę wiąże. Rosjanin jest fatalistą, poddaje się losowi i traktuje władzuchę jak siłę wyższą (czyli jak boga?). Adam Mickiewicz, Towiańskim podlewany, opierał swoją fascynację Rosją na prostej, naiwnej, ludowej „wierze” i „czuciu”, które bezgranicznie cenił. Z kolei Polskę widział jako niepotrzebnie rozpolitykowaną, co kojarzył ze (zgniłym?) Zachodem. W jednym z paryskich wykładów krytykował Konstytucję 3 Maja, ku konsternacji księcia Czartoryskiego, który z kolei…

 301. kooperatywaMandragon

  Cos ta notka z wiki podejrzana. Zawsze warto sprawdzać tego typu materiały.

 302. ANDRZEJ KRAJEWSKI: :Niemcy, po raz pierwszy od II wojny światowej, są gotowi na bezpośrednie zwarcie z Waszyngtonem”.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/7769635,niemcy-rosja-usa-nord-stream-ii-polityka-zagraniczna-putin-trump-gospodarka.html

 303. errata:
  byk
  10 lipca o godz. 20:25

  „to nie MY władamy ideą, tylko idea włada nami, zniewala i wypędza na arenę, gdzie niczym gladiatorom przychodzi nam w jej imieniu walczyć”
  heinrich heine

 304. c.b.d.u.
  jak trzeba, to troll i na rurze zatańczy;

 305. Na marginesie

  „A o co chodzi?”

  Dużo by pisać.

  Aktualnie czytam o przenoszeniu w sobie latami przez ozdrowieńców utajonej infekcji tyfusu. Pierwsze tego typu przypadki odkrył amerykański lekarz Brill wśród imigrantów z Europy Środkowo- Wschodniej na początku XX wieku. Ponowne uaktywnienie bakterii tyfusu powodował stres – np śmierć osoby bliskiej. Dlatego tę chorobę określano potocznie jako „chorobę żałobników”. A fachowo nazwano ją chorobą Brilla – Zinssera. Oczywiście zakres choroby żałobników malał z czasem bo bezobjawowi nosiciele tyfusu tj nie trapieni stresem wymierali w sposób naturalny. Ale jesli chorzy „żałobnicy” mieli kontakt z wszami odzieżowymi to je zarażali i cykl epidemiczny rozpoczynał się od nowa. W ten własnie sposób tyfus potrafi przetrwać od epidemii do epidemii.

 306. Bar Norte
  11 lipca o godz. 21:06

  ,,Cos ta notka z wiki podejrzana. Zawsze warto sprawdzać tego typu materiały.”

  W Ameryce krytycy systemu bardzo narzekaja, ze niezalezne glosy sa cenzurowane
  i poniewaz autorzy z powodu anonimowosci sa bezkarni, trudno o obiektywizm.
  Z drugiej strony trudno oczekiwac, ze Polska podazylaby bardziej na prawo,
  gdyby zamiast ,, wyborczej ” transformacja kierowal ,, The Wall Street Journal ”.
  Poszukam jeszcze innych zrodel.
  PS Moj hufiec harcerski nosil imie Franciszka Witaszka ,
  ktory zarazal Niemcow groznymi bakteriami i wirusami.

 307. Aura placze, bo Stalowokartelowy Mauro cytuje bredzacego….

 308. @Bar Norte 11 lipca o godz. 21:22

  To jest super-ciekawe! Chyba „sprzedałeś” mi następną pozycję.
  Ale jeśli można prosić to może w wolnej chwili coś jeszcze streścisz?

 309. @kooperatywaMondragon 11 lipca o godz. 21:28
  Ale Eliza Michalik – prawicowa???

 310. ziemia, planeta ludzi
  „(…)wyciagneli go z autobusu, rzucili na ziemie i kopali po glowie.”

 311. ozzy
  11 lipca o godz. 19:25

  „Hagia Sophia (” swieta madrosc”)”.

  W rzeczywistości Świątynia Mądrości Bożej.

  „wzniesiona jako kosciol przez cesarza bizantyjskiego Justyniana Wielkiego, w r, 500 n.e”.

  W rzeczywistości wzniesiona w latach 30. szóstego wieku, konsekrowana w 537 roku.

 312. Saldo mortale
  11 lipca o godz. 21:30

  ” … Stalowokartelowy Mauro cytuje bredzacego ….”.

  Spróbuj merytorycznie, w czym autor myli się, co przeoczył etc. Może wiesz lepiej, ale na słowo nikt ci nie uwierzy. Zatem do dzieła.

 313. a to ptaszek, ten moondrala;

 314. charakterystyczny dla nowonawroconych (nowobogackich, e.t.c.) jest ich nieustanny apetyt;

 315. Mauro Rossi
  11 lipca o godz. 21:07
  ANDRZEJ KRAJEWSKI: :Niemcy, po raz pierwszy od II wojny światowej, są gotowi na bezpośrednie zwarcie z Waszyngtonem”.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/7769635,niemcy-rosja-usa-nord-stream-ii-polityka-zagraniczna-putin-trump-gospodarka.html

  Mój komentarz
  Artykuł Krajewskiego o Niemcach zaplątanych w swoją własną politykę jest typu geopolitololo, takie o jejku bum cyk.

  Jeśli chodzi o zasadę, to artykuł ten jest antyniemiecki oraz obrzydzający Polsce euro z powodu tego, ze euro było narzędziem niemieckiego bogacenia się z rosnącego eksportu, a teraz stało się pułapką dla Niemiec.
  Bezład argumentacyjny, pytania i odpowiedzi pod publiczkę, misz masz od Sasa do lasa, gruszka i pietruszka, banany o rany, pies szczeka, złodziej ucieka.
  Pzdr, TJ

 316. teo
  11 lipca o godz. 20:45

  „Zostania drugą Japonią bym już nie obstawiał. A to dlatego, że nasze polskie rodzime religijne shinto nie jest wystarczająco uduchowione poczynając od kapłanów – „oto tajemnica wiary, złote, euro i dolary”.

  Masz pojęcie jak uduchowione są religie japońskie, shinto i buddyzm? Shinto (mieszanka politeizmu, szamanizmu i animizmu) jest w o wiele większym stopniu „państwowotwórcze” (podobie było w okresie faszystowskim) niż kiedykolwiek prawosławie w Rosji .W Japonii to miałbyś okazję pisać o mieszaniu się religii do polityki, aczkolwiek traktowany by cię tam jako lekko zdziwaczałego. Z kolei japoński buddyzm ma interesujący epizod z czasów dwóch nieudanych desantów mongolskich na wsypy japońskie w XIII wieku. Po tym jak niemal dwie całe floty najeźdźców zostały zatopiona przez tajfun (kamikadze) to klasztory buddyjskie zażądały pieniężnej zapłaty od cesarza, argumentując, że te tajfuny zostały przez nich wymodlone.

 317. Erytorycznie ze slowotokiem bladzacego Krajewskiego? Szkoda czasu. Takiej taniej propagandy nie robia nawet Rosjanie. Przypomnina Schwarzer Kanal z NRD. Mauro ponownie w kanale. Zloze skarge w Kartellamt, na Aure w Jugendamt.

 318. Bar Norte
  Pozdrawiam!

 319. Auro namawia mnie do niecnego erystycznego dziela. Nie mam ochoty, zamiaru rowniez nie na koniec podobny do Mauro z Aura Mauro.

 320. tejot
  11 lipca o godz. 21:53

  „Artykuł Krajewskiego o Niemcach zaplątanych w swoją własną politykę jest typu geopolitololo”.

  Pozwól, że Bar Norte do tego odniesie się, on jest depozytariuszem pojęcia geopolitololo. Na razie milczy wymownie.

  Reszta tejot jak to u ciebie, dużo „słuszności”, ale agumentacja na poziomie gimnazjalisty, niezbyt lotnego.

 321. Mauro Przyrzekam Aurze, ze zacznie sie uczyc niemieckiego celem czytania niemieckiej prasy, tej poza bulwarem oczywiscie. Po czterdziestu latach wroci Mauro z powiatowego blokowiska do blogosfery. Wowczas sprobuje merytorycznie.

 322. Mauro ma pecha z przepisywaniem. Nie trafia, a topi wlasny czas.

 323. Na marginesie

  Autor mnie zaskoczył twierdzeniem, że śmiertelna ebola w sensie epidemicznym jest mniej niebezpieczna niż tyfus.

  Ebola bowiem zabija szybko ograniczając transmisję zakażenia. Natomiast wesz zakażona tyfusem żyje 10 dni co daje jej czas na zakażanie kolejnych ludzi. Co ciekawe wesz odzieżowa jest wrazliwa na temperaturę ciała człowieka na którym bytuje. Żyje w przedziale od 36,6 stopnia do 38 stopni. Tak wiec w przypadku towarzyszącej tyfusowi gorączki albo śmierci nosiciela ucieka i szuka nowego.

 324. Telewizyjna dwójka przybliża stare kawałki z Opola.
  Edyta Górniak, jaka ona była młodzieńcza

 325. Mauro (22:00)

  Zostania drugą Japonią nadal nie obstawiam

  A już szogunat Ahiru-gawa mi nie odpowiada w szczególności.

 326. @MR
  Ἁγία Σοφία / sa rozne nazwy tej swiatyni
  a pomylka moja co do wieku wynikla ze sposobu odczytywania stuleci/wiekow
  wedlug szwedzkiej praktyki …w V wieku n e ( w latach 30. V wieku).
  Np. 1667-1699 czyli XVI stulecie . The Great Turkish War.

  W j. angielskim jak w praktyce polskiej /6th century CE (532–537)

 327. kooperatywaMandragon

  Dzięki za przypomnienie postaci Franciszka Witaszka!

  Świetne uzupełnienie ksiązki, którą czytam

  https://kulturaupodstaw.pl/bakteriami-w-nazistow/

 328. Mauro Rossi

  „Pozwól, że Bar Norte do tego odniesie się, on jest depozytariuszem pojęcia geopolitololo. Na razie milczy wymownie.”

  Milczę bo nie przeczytałem zalinkowanego tekstu. A to dlatego, że nie mam dziś nastroju na fantazje Krajewskiego zwiazane z przesuwaniem pionów na globalnej szachownicy czyli na geopolitolololo.
  Może jutro … .

 329. Występowała królewska rodzina polskiej piosenki z opolskiego festiwalu:
  księżniczka Edyta Górniak
  książę Andrzej Piaseczny
  królowa Krystyna Prońko
  król Zbigniew Wodecki

 330. @Bar Norte 11 lipca o godz. 22:14

  Zakładając, że nikt nie ma kontaktu z ciałem.
  Znaczy z ciałem zmarłego na tę ebolę.
  I nie chodzi tylko o ludzi. Nietoperze i małpy roznoszą ebolę też.
  Trochę to naciągane twierdzenie. Bo jednak trudno z góry przewidzieć wszystkie czynniki zakażenia. Ale ta wędrująca wesz… sprawdziłam. One w ogóle nie lubią zmian temperatur.

 331. Bar Norte
  11 lipca o godz. 0:22

  „Mauro nie neguje koronowirusa ani Covid 19. Pewnie dlatego, że prezes Kaczyński jak narazie nie zanegował. Ale szczepionkę lub lekarstwo już może zanegowac biorąc pod uwagę, że linia partii się w tym zakresie ostatnio zmienia”.

  Nadmiernie fantazjujesz, nawet jak na swe własne standardy, ruch antyszczepionkowy jest lewicowej proweniencji. „Kick Polio Out of Africa” kojarzone jest przecież z Mandelą, idolem światowej lewicy. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli (2017) wynika, że w Polsce najczęściej odmawiano szczepień w województwie pomorskim i śląskim, natomiast najrzadziej w bastionach prawicy: podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Zatem częściej odmawiali głosujący na was, Bar Norte. Tak więc nie obrażaj się na fakty jak to miewasz w zwyczaju.

  Ja uważam, że jeśli ktoś chce się szczepić powinien mieć taką możliwość, ale nikogo bym nie zmuszał. Natomiast lewicowa demokracja liberalna do spółki z biznesem medycznym jak najbardziej byłaby za zmuszaniem. Biznes lubi zysk, a demokrcja liberalna ma skłonności zamordystyczne, choć na razie w wersji soft.

 332. Bar Norte
  11 lipca o godz. 11:11
  „ … wywiad również z Edwinem Bendykiem, nowym prezesem Fundacji Batorego. Nowy prezes, nowe porządki – w tym przypadku rozliczenia”.

  W środowisku lewicowym rozliczenia bywają drastyczne. Zobaczymy jak będzie.

 333. Bar Norte
  11 lipca o godz. 22:28

  „Może jutro …”.

  Jutro wyniki wyborów możesz nie mieć nastroju.

 334. ozzy
  10 lipca o godz. 19:00

  „Mała rzecz ale charakterystyczna; niewiedza – raczej nie, na pewno manipulacja. Stasin Polny położony jest na Lubelszczyźnie”.

  Przyznaję, Stasin Leśny też. To z dowcipu, polski turysta z Lubelszczyzny jedzie do Japonii, przez radziecki Brześć, Moskwę, Omsk, Chabarowsk, Władywostok. Od razu do Tokio kupić nie może, za każdy razem musi tłumacząc skąd, po co, czemu jedzie, kiedy wróci. Po zwiedzeniu Tokio pyta się w kasie, czy może kupić bilet do Stasina? Polnego czy Leśnego ― słyszy w odpowiedzi?

 335. legat
  11 lipca o godz. 17:12
  Bingo. 🙂

 336. Dzisiaj 77. rocznica rzezi wołyńskiej w cieniu wyborów.
  W tygodniku POLITYKA artykuł Ziemowita Szczerka „Węgrzy zakarpaccy”, a tam marzenia o autonomicznym rejonie węgierskim na Ukrainie. Jest problem

 337. Mauro Rossi
  11 lipca o godz. 22:49

  Skrajna prawica nie tylko nie czeka na szczepionki
  szefa epidemiologii amerykanskiej Doktora ( Fausta ) Fauci,
  ale odmawia noszenia masek ,, bo bozia jest temu przeciwna ”.

 338. Jednak ten Maupo robi w sumie dobrą robotę, bo skutecznie obrzydza swoją opcję. Chcesz obrzydzić ludziom PiS-pokaż pis-dzielca. Chcesz obrzydzić ludziom religię – daj głos biskupom.

 339. Mauro Rossi
  11 lipca o godz. 22:55
  legat
  11 lipca o godz. 17:12
  Bingo

  Bingo trolle.

 340. Na marginesie
  11 lipca o godz. 21:33

  ,,Ale Eliza Michalik – prawicowa???”

  Cytowalem jedynie angielskojezyczny artykul Wikipedii o ,, gazecie wyborczej”.
  W wersji dla tubylcow nie pisze nawet , ze wlascicielem sa Amerykanie.

 341. @kooperatywaMondragon 11 lipca o godz. 23:19
  Toteż moje zastrzeżenie jest do treści artykułu w Wiki.

 342. Mauro Rossi

  „Ja uważam, że jeśli ktoś chce się szczepić powinien mieć taką możliwość, ale nikogo bym nie zmuszał.”

  Już to przymilanie się do antyszczepionkowców w ostatnich dniach czytałem w serwisach ogólnopolskich. Tak więc powtarzając przynudzasz.

  Ale twoje przynudzanie wskazuje, że cię nastrój bredzenia przedwyborczego wciąz trzyma.

  Wczoraj mnie usiłowałeś zainteresować programami społecznymi w sytuacji gdy jak sądzę nawet rząd nie orientacji co się dzieje z budżetem państwa.
  Dziś na odmianę pleciesz o szczepionce, której nie ma. Na dokładkę w swej megalomanii rozstrząsasz czy byś do szczepienia ową niestniejącą szczepionką zmuszał czy nie.
  Rozumiem psychiczne konsekwencje megalomanii. Tym niemniej pozwolę sobie przypomnieć ci, że od przymuszania to może być państwo a nie ty.
  Tak więc zamiast przymuszania pozostaje ci tylko gardłowanie o niczym.

 343. Bar Norte
  11 lipca o godz. 0:12

  MR: „chętnie Duesberga spalono by na stosie”.

  BN: „Po co skoro jest denialistą? To przecież wszystko tłumaczy”.

  Prawdziwa nauka dość często polega na zakwestionowaniu doczasowych ustaleń. To oczywiście łatwiejsze w astronomii lub naukach teoretycznych niż w medycynie. Z Duisburgiem nie prowadzono merytorycznego dialogu tylko załatwiono go administracyjnie, pewnie dla dobra biznesu medycznego i jego zysków. Dziś spalenie na stosie wygląda inaczej, blokuje się karierę, odbiera środki na badania, nie pozwala na publikacje, ośmiesza etc.

  „Tym bardziej, że on od czasu epizodu doradczego w RPA, który kosztował ten kraj kilkaset tysięcy zmarłych nie ma jakiegoś wpływu na rzeczywistość”.

  Nonsens. W Afryce niemal w ogóle nie testowano ludzi na obecność HIV (testy były za drogie) tyko diagnozowano objawowo. Typowe afrykańskie choroby wynikające z nieodżywienia i poziomu higieny (np. gruźlica) zaliczono hurtem do AIDS. W ten sposób epidemia AIDS nagle „wybuchła” w Afryce. Dziś o tym już jakby ciszej, podobnie jak o rzekomej pandemii wśród heteroseksualistów. Możesz czasem usłyszeć, że to dlatego iż ludzie stosują prezerwatywy. Ale mimo tego rzekomego stosowania zaobserwowano, że wrosła liczba zachorowań na zwykle choroby weneryczne.

  „ że ty z powodów ideologicznych do niego lgniesz nie ma większego znaczenia”.

  AIDS jest naznaczona ideologią, ale z waszej strony. Do połowy lat 90. W zasadzie nic o AIDS nie wiedziałem, poz atym co pisała „Wyborcza”, do czasu lektury tekstu prof. Magdaleny Fikus na temat dziwnej epidemii AIDS. Z oficjalnych wyjaśnień przyczyn i prebiegu epidemii AIDS nic jej się nie zgadzało. Nikt oczywiście nie zna się na wszystkim, ale należy mieć nos do mistyfikacji. A do nauk będącej w silnej koegzystencji finansowej z biznesem medycznym należy podchodzić ostrożnie.

  „ A co z rakiem szyjki macicy u kobiet? Tak pytam bo Duesberg też kwestionuje wpływ HPV na tego raka – jak wpływ HIV na AIDS”.

  Nie mam bladego pojęcia o raku szyjki macicy, prawdę mówiąc niebyt mnie to pasjonuje, ale jestem pewien, że Duesberg ma większe kompetencje by kwestionować oficjalną wersję przyczyn tego schorzenia, niż ty sugerować, że jest on szaleńcem. Duesberg jako jeden z pierwszych zakwestionował podawanie AZT chorym na AIDS. AZT miał zabijać retrowirusa HIV, tyle że HIV nie ma nic wspólnego z AIDS, a sam AZT to agresywna chemia znana z tego, że bardzo obniża odporność. Ludzie z obniżoną odpornością dostawali „lek”, który im tę odporność jeszcze dodatkowo obniżał, po prostu byli przez naukę uśmiercani. Dziś nie stosuje się czystego AZT tylko mniejszych jego ilości w koktajlach kilku innych substancji, choć nikt na razie nie przyznaje, że stężone AZT uśmierciło bardzo wielu ludzi. Firma która w ekspresowym tempie i z naruszeniem procedur otrzymała certyfikat amerykańskiej Agencję ds. Żywności i Leków zarobiła morze pieniędzy.

 344. Mauro Rossi

  „ruch antyszczepionkowy jest lewicowej proweniencji. „Kick Polio Out of Africa” kojarzone jest przecież z Mandelą, idolem światowej lewicy.”

  Mauro, czy mógłbyś mi wyjaśnić wyżej zacytowany fragment swej wypowiedzi.

  Mam bowiem wrażenie, że czegoś nie doczytałeś przed napisaniem tej refleksji.

 345. Bar Norte
  11 lipca o godz. 23:37

  „Wczoraj mnie usiłowałeś zainteresować programami społecznymi w sytuacji gdy jak sądzę nawet rząd nie orientacji co się dzieje z budżetem państwa”.

  Rząd nie orientuje się za to opozycja dobrze się orientuje. A niby gdzie opozycja nabyła tej orientacji jeśli nawet rząd miał z tym straszne kłopoty i „się nie orientuje”? Bar Norte, szanuj trochę logikę. Nie piszę szanuj dużo, nie ― choćby trochę. Przecież opozycja, z która jesteś co najmniej mentalnie związany, praktycznie na żaden temat nie ma niczego do powiedzenia. Może na przyszłość powinniście sprywatyzować kampanię wyborczą? Niemcy wam ją poprowadzą.

 346. Mauro Rossi

  Część twojego komentarza dotycząca wykańczania Duesberga stoi w sprzeczności z komentarzem z ubiegłej nocy (22,12) w którym podkreślałeś jego pozycję naukową.
  Zdecyduj się na coś.

  Natomiast twoje przemyslenia na temat AIDS w Afryce nie mają nic wspólnego z tamtejszą działalnością Duesberga. Rząd w RPA zerwał z nim współpracę z powodu wprowadzenia w błąd przez tego denialistę. Za jego radą bowiem zaniechano leczenia cięzarnych kobiet zakażonych HIV za pomocą leków retrowirusowych. Jak oszacowano zaniechanie tego leczenia w ciągu dwóch lat doprowadziło do ponad 300 tysięcy zgonów.

  To, że nie masz pojęcia o przyczynach wirusowych raka szyjki macicy, również w kontekście denializmu Duesberga, mnie dziwi. Temat ten bowiem nie nadaje się do snucia ideologicznych teorii czy moralizowania jak AIDS.
  A przecież tylko to cię interesuje.

 347. Mauro Rossi 12 lipca o godz. 0:13 zwraca się do Bar Norte: – szanuj trochę logikę.

  Mauro Rossi,
  gdybyście choć trochę tę logikę szanowali Mauro to tego słowa byście w ogóle nie używali bo kompletnie nie wiecie co ono znaczy. To chyba już od dawna jest dla komentatorów tego bloga jasne.

 348. Mauro Rossi

  „Rząd nie orientuje się za to opozycja dobrze się orientuje”

  A skąd ty to wziąłeś? Gdzie ty to wyczytałeś?

  Napisałem jasno – nie wiem jaka jest sytuacja budżetowa wiec dyskusję o programach społecznych uznaję za jałowe pierdzielenie.
  Masz ochotę na tego typu dyskusje to dyskutuj sam z sobą. Mnie z tym nie żeń.

 349. Mauro Rossi

  Poprawka do komentarza z 0,24

  Miło być:

  „To, że nie masz pojęcia o przyczynach wirusowych raka szyjki macicy, również w kontekście denializmu Duesberga, mnie nie dziwi”

 350. Mauro Rossi

  Szczepienia sa przymusowe w stanach Nowy Jork i Kalifornia.

 351. Bar Norte
  11 lipca o godz. 23:37

  Na zadna z ostatnich epidemii nie udalo sie znalezc szczepionki.
  Nawet dla wesolych inaczej.

 352. O, to może być ciekawe. O realiach pracy kierowców autobusów. Skąd te wypadki?

  https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,26115198,byli-tacy-zawodnicy-ktorzy-miesiecznie-jezdzili-po-350-godzin.html

 353. „The children of the world have another reason to be grateful to Mandela: he was a great champion of polio eradication, not only in his own country, but across the African continent.”

  Jakim debilnym pisowskim ciemniakiem trzeba być, aby napisać:

  „ruch antyszczepionkowy jest lewicowej proweniencji. „Kick Polio Out of Africa” kojarzone jest przecież z Mandelą, idolem światowej lewicy”

  Wytłumaczyć ci, Rossi, na czym polegało zwalczenie polio na świecie? Na modłach i dawaniu na mszę?

  A facet ze starego dowcipu jechał z Ustrzyk Górnych do Osaki.

 354. Erdoganki myślą racjonalnie. Po kiego czorta utrzymywać za kasę państwową wątpliwą atrkcje turystyczną, skoro Moschee utrzyma ciemna masa 🙄
  Dobrego totolotka, każdemu 🙂

 355. Zasoby surowcowe Rosji podstawą istnienia NATO…i odtworzenia III Rzeszy na terytorium jankesów…Przyłączyć Rosję do Alaski, a czepiają się wody dla Krymu…Tak sobie myślę prywatnie też o Arabach, czających się z ciupagami na odbicie żródeł wody w Israelu…kiedyś wolnych…Nie dają za wygraną…

 356. TV PiS coś zgubiło. Scenariusz debaty Andrzeja Dudy w Końskich. Pytania niespodziewanych gości na hali. Kartka po lewej i wyraźnie napisane: Ludzie w studio.

  https://www.facebook.com/photo?fbid=3266057646835436&set=a.725301657577727

 357. Mauro Rossi
  11 lipca o godz. 22:55

  W znanej mi wersji dowcipu facet prosił o bilet do Zalesia. Dalej już tak jak dla Ustrzyk.

 358. Obalili komunę…ale nie wiedzą co robić z wolnością…zostają w środku klatki, bo to się opłaca..zawsze coś wpadnie na wyżerkę…500+ czy inne okruchy…Tak sobie myślę prywatnie, że byt określa świadomość…zatem głosujcie za bytem a nie odbytem…

 359. Pięknie w telewizji tvn
  Wspaniałe krajobrazy, znakomite obiekty, cudowni ludzie. To właśnie dzisiejsza Polska

 360. Po błyskawicznym przeglądzie komentarzy muszę zauważyć, że Mauro Rossi na fali i w dobrym nastroju, mimo skrywanej zazdrości towarzystwa.
  Wymiana przyjacielskich uprzejmości na blogu zawsze mile widziana, a aura dopisuje, jest słoneczna pogoda i przyjemna temperatura powietrza

 361. Łazienki Królewskie w Warszawie dzisiaj jak zawsze w południe koncert chopinowski reklamuje na żywo w tvn Bartek Jędrzejak

 362. Zdrowych, spokojnych, szczęśliwych i dobrych wyborów życzy ahasverus z rodziną.

 363. Rossi propaguje na EP (z bólem, bo to jest śmieszne, ale musi) znachorską hipotezę zapartego w siebie naukowca o tym, ze AIDS nie ma związku z wirusem HIV, że wirus HIV jest nieszkodliwy dla jego nosiciela oraz że w Afryce (Republice Południowej Afryki) u chorych zamiast gruźlicy i chorób wynikających z niskiego poziomu higieny i niedożywienia diagnozowano AIDS po to by międzynarodowe koncerny farmaceutyczne zarobiły morze pieniędzy na oszukiwaniu ludzi lekiem AZT, który nie leczy AIDS, a zabija.

  A propos denialistow (negacjonistów) HIV=AIDS. Kilku bardzo znanych denialistów zmarło na AIDS przedwcześnie, ponieważ nie podjęli terapii lekami przeciwko AIDS (AZT plus inne specyfiki) twierdząc do śmierci, że nie o to chodzi i że ja nie umieram na AIDS.
  Pzdr, TJ

 364. Historia wrocławskiej Hali Ludowej (stulecia) aktualnie w tvn

 365. Wiara nie jest przeszkodą do mordowania obcych…tak było z Indianami, Afrykanami, Żydami… czy komunistami…to nie ludzie, to ideologia…teraz LGBT…Tak sobie myślę prywatnie o porażce cywilizacji po krzyżem…a obnoszą się z tym gadżetem, jak pawie ogonem…

 366. Ambasada banderowców: żródłem Wołynia były władze II RP…prowokowały…Tak sobie myślę prywatnie: banderowca goń ! goń ! goń !…tryzub, to stan umysłu…

 367. Liga mistrzów, w meczu koszykówki Random Torgau – Amica Dukla do przerwy 50:50.

 368. Dziś wyjątkowy dzień w USA. Prezydent Trump po raz pierwszy w masce.

 369. Popatrzyłem na mapę Warszawy z 1979 roku, Międzynarodowego Roku Dziecka. Są tam ulice Jurija Gagarina, Ludwika Waryńskiego, Aleja Armii Ludowej.
  Obecnie nic się nie zmieniło. Bardzo dobrze

 370. tejot
  12 lipca o godz. 10:35

  ” ze AIDS nie ma związku z wirusem HIV, że wirus HIV jest nieszkodliwy dla jego nosiciela”.

  Możesz to zweryfikować w oparciu o własne doświdczenie egzystenacjalne. Zażywaj narkotyki to przekonasz się jak szybko spadnie ci odporność. w następstwie możesz łatwo złapać silna infekcję, bakteryjną albo grzybiczn w płucach i od tego chwili twoje przypadłości będą klasyfikowane jako AIDS. Jedni chorzy na AIDS mieli HIV w organizmie, inni nie mieli. U koszykarza Magic Johnsona wykryto HIV 30 lat temu, a on żyje nadal, cieszy się dobrym zdrowiem, zarabia pieniądze, głosuje na Partię Demokratyczną. Gdyby HIV zarażał i przenosił się także droga płociową, prostytutki już dawno by wymarły, a one na przkór „nauce” żyją, nie choruja na AIDS, (a jesli na coś to na łatwo uleczalny syflis), no chyba że akurat zażywają naroktyki.

  ” … by międzynarodowe koncerny farmaceutyczne zarobiły morze pieniędzy na oszukiwaniu ludzi lekiem AZT, który nie leczy AIDS, a zabija”.

  O AZT dla Afryki nikt nie mówił, był za drogi, podobnie jak testy na HIV.
  Ale już prezerywatywy to co innego, poza tym miały tam obniżyć przyrost naturalny (świat postępowy z góry się cieszył), co oczywiście okazało się mrzonką.

 371. ls42
  12 lipca o godz. 12:11

  „Popatrzyłem na mapę Warszawy z 1979 roku, Międzynarodowego Roku Dziecka. Są tam ulice Jurija Gagarina, Ludwika Waryńskiego, Aleja Armii Ludowej. Obecnie nic się nie zmieniło. Bardzo dobrze”.

  Tęskonota za komuną?

  PS. Gdyby nazwy ulic nie zminiały się Al. Ujazdowskie miałyby dziś nazwę Lindenallee, później Siegestrasse lub Aleja Marszłka Józefa Stalina (1945-1956).
  Pisałabyś, że bardzo dobrze?

 372. Zdrada, sabotaż, współpraca opozycji z zachodnią agenturą, planowana dywersja i po 1989 roku rozkradzenie i wyprzedaże majątku narodowego Polski Ludowej przez uprzywilejowanych tych którzy dziś najbardziej zajadle plują na Polskę Ludową.

  https://fakty-kontra-news.neon24.pl/post/156018,celowe-zniszczenie-polski-ludowej

 373. @MR

  Ludzie zażywający narkotyki dożylnie zarażali się HIV-em przez wielokrotne używanie strzykawek.
  W krajach takich jak Portugalia, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Szwajcaria, gdzie narkomani mają do dyspozycji jednorazowe strzykawki, główną drogą zakażeń stały się stosunki heteroseksualne.
  Połowa zakażonych na świecie to kobiety.
  Przez jakiś czas, zanim zaczęto rutynowo testować krew do transfuzji, wirusem HIV zarażono setki osób z hemofilią.

  A gruźlica jest jedną z najczęstszych chorób wskaźnikowych AIDS. Ocenia się, że jedna trzecia chorych na HIV jest zakażona prątkiem gruźlicy.
  Jest cały szereg chorób, które mogą opanować organizm o nabytym deficycie odporności, a wskaźnikiem typowym dla AIDS jest bardzo niski poziom limfocytów CD4+.

  Rozpowszechnienie prezerwatyw w Afryce okazało się mrzonką także dzięki JPII, który z zapałem zwalczał wszelkie środki antykoncepcyjne.

 374. Hunwejbini i banderowcy tęsknią za Generalną Gubernią, kiedy legalnie można było mordować Żydów i komunistów..w czym pomagali tzw. żołnierze wyklęci…dzisiejsi bandyci lub terroryści…Tak sobie myślę prywatnie, że tzw. sowiecka okupacji przerwała ten proceder…z bożą pomocą…

 375. GajowyM.
  12 lipca o godz. 1:21

  „Wytłumaczyć ci, Rossi, na czym polegało zwalczenie polio na świecie? Na modłach i dawaniu na mszę”?

  „Gazeta Wyborcza”: „Świat zawdzięcza Hilaremu Koprowskiemu szczepionki na wściekliznę i polio. Słynny wirusolog po latach przyznał, że opracował je w dużej mierze dzięki metodom, za które dziś znalazłby się w więzieniu”.

 376. Mauro Rossi do tejota

  „Możesz to zweryfikować w oparciu o własne doświdczenie egzystenacjalne.”

  Mauro, ty też mozesz dokonać takiej weryfikacji. Po prostu zaaplikuj sobie krew z HIV dla przykladu.
  Biorąc pod uwagę twoją doskonałą samoocenę kondycji psychofizycznej (odporność) utrzymanej na bazie przestrzegania zasad moralnych nie powinno to być dla ciebie jakimś większym problemem.
  Poza tym stałbyś się żywym dowodem prawdziwości tez Duesberga.

 377. Mauro Rossi do GajowegoM. na temat polio

  Skoro już wróciłeś do tematu polio to aktualne jest moje pytania z 0,02.

 378. Nie ma obietnicy zbawienia…za frekwencję…Tak sobie myślę prywatnie, że co wisieć nie utonie…

 379. GajowyM.
  12 lipca o godz. 12:30

  „Ludzie zażywający narkotyki dożylnie zarażali się HIV-em przez wielokrotne używanie strzykawek”.

  ― To jest po części myślenie szablonowe. Obecność lub brak HIV w organizmie nie ma związku z zachorowaniem na AIDS. Możesz brać narkotyki doustnie lub wciągać je nosem i też będziesz miał katastrofalny spadek odporności, czyli AIDS. Następnym etapem są infekcję, finalnie choroby nowotworowe. U homoseksualistów chorych na AIDS istnieją korelacje między tym co brali, a konkretnym nowotworem.

  „W krajach takich jak Portugalia, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Szwajcaria, gdzie narkomani mają do dyspozycji jednorazowe strzykawki, główną drogą zakażeń stały się stosunki heteroseksualne”.

  ― To nieprawdziwa teza pochodząca jeszcze z połowy lat 90. Dziś zarzucona. Wówczas chodziło o zwiększenie rządowych środków na walkę z AIDS, bo skoro epidemia dotyczy wszystkich, a nie tylko homoseksualistów i narkomanów, to te środki muszą być naprawdę ogromne. I były, po wydrenowaniu budżetów państwowych przez biznes medyczny (NGO’sy też się pożywiły, nawet utuczyły) wszytko wróciło w stare koleiny. Światowy dzień AIDS (1 grudnia) obchodzony jest teraz jakby po cichu, wręcz ukradkiem.

  „Połowa zakażonych na świecie to kobiety”.

  ― Nie, tak jest tylko w Afryce, gdzie oczywiście połowa populacji to kobiety. W Afryce nie stosowano testów na HIV (za drogie dla czarnych) tylko pewnego dnia hurtem zaliczono do AIDS chorych na typowe dla biednej Afryki choroby. Ma gruźlice znaczy ma AIDS. Tym sposobem liczba chorych na AIDS w Afryce z dnia na dzień eksplodowała. W świecie zachodnim na AIDS chorują w większości mężczyźni, bo to oni są homoseksualistami i narkomanami. Narkomania wśród kobiet jest znacznie rzadsza.

  „Przez jakiś czas, zanim zaczęto rutynowo testować krew do transfuzji, wirusem HIV zarażono setki osób z hemofilią”.

  ― Dobrze wiadomo, że transfuzja krwi automatycznie obniża odporność organizmu. A niektóre leki stosowane przy transplantacjach (łącznie z konieczną czasem transfuzją) czynią to dodatkowo, bowiem wysoka odporność organizmu mogłaby spowodować odrzucenie przeszczepu.

  „A gruźlica jest jedną z najczęstszych chorób wskaźnikowych AIDS. Ocenia się, że jedna trzecia chorych na HIV jest zakażona prątkiem gruźlicy”.

  ― Gruźlica znana jest od zawsze, a mechaniczne łączenie jej z AIDS (jak w Afryce) to faktycznie majstersztyk biznesu medycznego. Można się wręcz uczyć jak zdobywać pieniądze nie robiąc skoku na bank.

 380. Świat zawdzięcza Hilaremu Koprowskiemu szczepionki na wściekliznę i polio. Słynny wirusolog po latach przyznał, że opracował je w dużej mierze dzięki metodom, za które dziś znalazłby się w więzieniu

  To jest odpowiedź splątanego dziadka na pytanie, na czym polegało zwalczenie polio na świecie.
  Dlatego drugi dziadek – @gołozadek tak go podziwia.
  Wreszcie nie jest sam ze swoją sklerozą.

  A pytanie zadałem po tym, jak zasugerował, że Mandela był wybitnym antyszczepionkowcem.
  ruch antyszczepionkowy jest lewicowej proweniencji. „Kick Polio Out of Africa” kojarzone jest przecież z Mandelą, idolem światowej lewicy
  zatem mówiąc „Kick polio out of Arica” miał na myśli wyrzucenie stamtąd szczepionki i szczepiących 😎

  @pielnia się ucieszy 😀

 381. Czy ktoś spodziewał się innych odpowiedzi od smoleńskiego mózgu MR?

 382. Bar Norte
  12 lipca o godz. 12:51

  ‚Po prostu zaaplikuj sobie krew z HIV dla przykladu”.

  Po co? Magic Johnson od 30 lat żyje z HIV, quod erat demonstrandum. 🙂

  Poza tym, jak dobrze wiesz, ciężar dowodu spoczywa na twierdzacym. Jeśli tejot twierdzi, że narokmania nie powoduje symptomów AIDS, to ja mu zaproponowałem by sobie trochę powciągał nosem i sprawdził jak to będzie później z odpornością jego organizmu. Połączy przyjemne z pożytecznym. 🙂

 383. GajowyM.
  12 lipca o godz. 13:26

  „Czy ktoś spodziewał się innych odpowiedzi od smoleńskiego mózgu MR”?

  Przypomnij mi, jak wyjaśniałeś, że część ofar katastrofy smoleńskiej miała zdartą odzież?

 384. Na marginesie
  11 lipca o godz. 21:33

  Eliza Michalik kolaborowala z ,, Gazeta Polska ”.

  ,,Karierę dziennikarską rozpoczęła w „Panoramie Pilskiej” następnie pracowała w „Gazecie Polskiej”. Wraz z Tomaszem Sakiewiczem była współautorką książki Układ z 2003 o powiązaniach SLD z Samoobroną. Publikowała również w tygodniku „Wprost”, „Gościu Niedzielnym….”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Eliza_Michalik

 385. Tak, a Kaczyński miał urwaną rękę i nogę. Na pewno od wybuchu.

 386. Nie będę cię chwilowo dręczyć, Rossi, przypominaniem o publikacji wyników ostatnich ekshumacji.
  Wiem, że ci łyso z tego powodu, ale może za jakiś czas się dowiemy?
  Prawda idzie do nas drobnymi kroczkami, ale chyba w końcu jakoś się doczołga?

 387. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 13:32

  Najwazniejsze, ze jak tylko szczepionka na koronowirusa zostanie opracowana,
  to mozemy u nas sprawdzac , czy dziala.
  W niektorych miejscach Ameryki szczepienia juz sa przymusowe.

 388. „– szanuj trochę logikę.” To ” troche ” jest z wszelka , sprzeczne ale za to pasujace do tego….

  -” Gdyby nazwy ulic nie zminiały się Al. Ujazdowskie miałyby dziś nazwę Lindenallee, później Siegestrasse lub Aleja Marszłka Józefa Stalina (1945-1956).”
  „Troche” jest po to aby gdy jest potrzebna to ja „stosowac” ale kiedy nie jest potrzebna to juz nie ,. Trzebaby wtedy napisac co innego a po co ?.
  To jest tzw logika dzieci do lat szesciu .
  Ps Tylko prosze troche logicznie nie pisac , ze takie dzieci jeszcze nie pisza .. bo po co ?

 389. Mauro Rossi

  „Magic Johnson od 30 lat żyje z HIV”

  Dobrze, że zauwazyłeś iż można żyć z HIV gdy się stosuje terapię. Johnson robi to od 30 lat. Dzięki terapii skutecznie kontroluje i trzyma na wodzy wirusa nie dopuszczając do powstania zespół nabytego niedoboru odporności (AIDS).
  Bez problemu znajdziesz informacje na temat terapii, którym poddawał i poddaje się Johson.

  Ale ponieważ związek HIV z AIDS negujesz nie widzę powodu dla którego nie miałbyś przeprowadzić dowodu zakażając się HIV drogą iniekcji. Piszę iniekcji bo ona jako zabiego przecież odpornosci nie zmniejsza.

  Mauro, za problemy z brakiem odpornosci organizmu odpowiada około 300 jednostek chorobowych. Wsród tych trzystu jest zakażenie wirusem HIV – ta jednostka chorobowa nazywa się AIDS.

 390. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 12:40

  „Gazeta Wyborcza”: „Świat zawdzięcza Hilaremu Koprowskiemu szczepionki na wściekliznę i polio. Słynny wirusolog po latach przyznał, że opracował je w dużej mierze dzięki metodom, za które dziś znalazłby się w więzieniu”.

  Nie wymyslono szczepionki na swinska grype ani na SARS ani na ebole.
  Weseli inaczej tez czekaja.

 391. Maupo próbuje sprzedać kaczkę. Dziennikarską.

  A maupia kaczka wyglądała tak:

  W 1992 r. na łamach pisma muzycznego „Rolling Stone” dziennikarz Tom Curtis opublikował zarzut, iż przyczyną rozpowszechnienia się AIDS w Afryce, a następnie na całym świecie, była wynaleziona przez Koprowskiego szczepionka przeciwko chorobie Heinego-Medina, a konkretnie wykorzystanie do produkcji szczepionki materiałów pozyskanych od szympansów, które miałyby być nosicielami wirusa SIV, zaś ten wirus po dostaniu się do człowieka miał doprowadzić do powstania wirusa AIDS. Zarzut ten przedstawił także w swoim liście do czasopisma naukowego Science, opublikowanym tamże 29 V 1992. Oskarżenia te zostały powtórzone we francuskim filmie dokumentalnym pt. ‚”Czy świat oszalał? Skąd wzięło się AIDS”.

  Już w odpowiedzi opublikowanej w Science 21 VIII 1992 H. Koprowski udowodnił fałszywość zarzutów Curtisa, m.in. wskazując, że przy produkcji szczepionki nie wykorzystywał materiałów od szympansów. Późniejsze badania prowadzone przez innych naukowców i opublikowane w Nature i Science potwierdziły twierdzenia Koprowskiego w tej sprawie i całkowicie obaliły tezy dziennikarza

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hilary_Koprowski

 392. @kooperatywaMondragon 12 lipca o godz. 13:37

  No skoro „Wprost” i „Gość Niedzielny” to rzeczywiście…
  Ale cóż, nawet Janusz Palikot zaczynał pismem „Ozon” do spółki z xiuncem.
  Trajektoria zmiennych sympatii pokolenia?

 393. P.S. Ale właśnie przeczytałam rozdział o Towiańskim z książki Koropeckyj’ego o Mickiewiczu. O codziennych praktykach sekty i bzdetach, jakie z całą powagą głosił Mickiewicz w College de France. Im bardziej ludzie się od nich odsuwali, tym bardziej towiańczycy byli przekonani o swoim posłannictwie. Ale co tam posłannictwie, misji dziejowej!

  Maupo zapewne też tako to widzi, dlatego bzdeci.

 394. A w ramach rzeczy dziwnych i ciekawych… pewien obatel uciekł z pumą do lasu.

  W akcji poszukiwawczej uczestniczą nie tylko lokalni policjanci, ale także funkcjonariusze z Zawiercia, antyterroryści z Katowic oraz śmigłowiec policyjny z Krakowa.

  https://natemat.pl/314497,nowe-fakty-ws-poszukiwan-pumy-na-slasku-jej-wlasciciel-opublikowal-film

 395. Aura placze, ze Mauro jest nosicielem. Wasserträger.

 396. ozzy
  10 lipca o godz. 19:00
  Dlaczego sie dziwisz , ze Podlasie glosuje na Trzaskowskiego. W duzej czesci sa to wyborcy wyznania prawoslawnego, dla ktorych Du.a jest uosobieniem Polski pisowskiej, klerykalnej, dominujacego i tryimfujacego katolicyzmu. To tez w czesci ziemie moich przodkow i z opowiadan wiem nieco np o tzw zolnierzach wykletych, ktore bardzo czesto byly tam bandami bijacymi i lupiacymi biednych chlopow. Zmuszano prawoslawnych do chodzenia na msze do kosciola kat. Oprawcy i ofiary zyly potem obok (a raczej naprzeciw) siebie przez lata, lecz pamiec pozostala. Wyniki Cimoszewicza na Podlasiu nie sa przypadkiem.

  pielnia 11
  juz od dawna wiadomo , ze Rossi jest bytem wielorakim, jak to okreslil rzadko niestety pojawiajacy sie tu Jobrave. To grupa trolli, najemnikow. Zarobek, jak kazdy inny i nie ma co sie podniecac. Moze tym lepiej, bo jednego prawdziwka, takiego jak geozak wystarczy na tym blogu. Ten powoduje u mnie momenty mizantropii, lecz czasami tez warto go przeczytac, gdyz jest obrazem pewnego stanu umyslu. Gdyby nie idiotyczne epitety , ktorymi ubarwia swoje wpisy, bylyby one nawet ciekawe i czytalne.

 397. GazWyb podaje:
  Przed lokalem wyborczym na osiedlu Paderewskiego w Katowicach pojawiła się ekipa TVP. Operator miał na kamerze naklejkę z napisem „Duda 2020”. Interweniowała policja.
  Do zdarzenia doszło przed Zespołem Szkół i Placówek Oświatowych nr 1 na osiedlu Paderewskiego w Katowicach. W budynku mieszczą się trzy komisje wyborcze. Rano przyjechała tam ekipa TVP. Mimo trwającej od soboty ciszy wyborczej operator miał na kamerze naklejkę z napisem „Duda 2020”. Jeden z wyborców powiadomił o tym incydencie policję. Mundurowi spisali pracowników telewizji, którzy usnęli naklejkę.

  Pisowska szczujnia uważa, że wolno im agitować w czasie ciszy wyborczej i powinna być w tej kwestii traktowana analogicznie jak mafia facetów w czarnych sukienkach (a czasami purpurowych).

 398. Na marginesie
  11 lipca o godz. 16:58
  Bo chodzi o to, że w tym ruskim systemowym uciemiężeniu russkij czełowiek znajduje jakieś quasi-mistyczne spełnienie. Jako trybik w służbie idei Wielkiej Rosji? Nie wiem, zgaduję. Ale chyba coś takiego w tych ludziach siedzi. I w pewnym sensie wylewa się na kraje ościenne. Właśnie pisssem się wylewa. Tak to widzę.

  komentarz
  Na jednej z krakowskich uczelni technicznych, w stanie wojennym, wykladowca na politologii mowil nam
  Roznica miedzy zolnierzem rosyjskim a zachodnio-europejskim jest nastepujaca:
  Na Kremlu gosc mowi: riebiata w tanki!. W odpowiedzi jest pytanie: na zachod,? na poludnie?
  Na Zachodzie na podobny rozkaz odpowiedz brzmi: czy ta wojna jest sprawiedliwa?, jakie jest ryzyko?, czy to nie jest manipulacja?
  Przyjaciel jest” bardzo” wysokim oficerem. I zapewnia mnie, ze armia francuska jest bardziej pro-rosyjska niz pro-amerykanska. To nic nowego. Za de Gaulle’a tak tez bylo.
  Pozdrowienia i zyczenia dobrego nastroju po wyborach.

 399. „W odpowiedzi jest pytanie: na zachod,? na poludnie?”
  – Zycie jest zawsze Gdzie Indziej ?? Sugerowalo by to jakas ” narodowa nostalgie ” albo cos w tym rodzaju ??
  „bo jednego prawdziwka, takiego jak geozak wystarczy na tym blogu. Ten powoduje u mnie momenty mizantropii, lecz czasami tez warto go przeczytac, gdyz jest obrazem pewnego stanu umyslu. ”
  Cudzego , i ta sporadyczna jak na razie , konstatacja warta jest bm tego nie czestego nww – czytania .
  Mizantropia bedzie byc moze nastepna pandemia dlatego przeciwnie , powinno sie prawdziwkow czytac ( sa tacy zabawni ..)ale .. czy nie jest to aby tylko troche logiczne
  ( mizantropia moze na tym ucierpiec!? ) itd

 400. Wielka Rosja ma swojego prezydenta, swoją religię…Głowa państwa nie musi całować papieża po rękach, a jego obstawę w sutannach nosić na rękach… Dla takiej ojczyzny warto żyć…bo życie pod obcą amboną prowadzi do skundlenia…Tak sobie myślę prywatnie: sfrustrowany obatelu spójrz na mapę Rosji przed wyjęciem pissiora jak obszczymurek…czy warto oddać mocz…pod wiatr…

 401. @ahasverus 12 lipca o godz. 15:59

  Witaj! Rozumiem doskonale, że russkij czeławiek w ogóle nie pyta, czy wojna jest sprawiedliwa. Pamiętam przemowę dyrygenta chóru kozaków kubańskich (skąd, u licha, Kozacy na Kubaniu??? Ale wyguglowałam i się wyjaśniło), który to chór nawet lubię i czasem słucham. Otóż. Dyrygent solennie zapewnił, że ci „kozacy” rwą się do bitwy w obronie Rodiny (oczywiście tej ruskiej Rodiny, ale go figure) i że zawsze gdy walczyli to była walka sprawiedliwa, w obronie dobra.

  Zatem wiadomo. Rosyjski żołnierz nigdy nie brał udziału w żadnej niesprawiedliwej wojnie, i nigdy nie będzie – bo każda wojna jest dla niego sprawiedliwa. Przy okazji, pamiętam też wywiad z rosyjską nastolatką, która objaśniała wojenne tradycje w jej rodzinie – dieduszka walczył z brzydkimi Finami, którzy „napadli” ukochaną rodinę. Tyle wiedziała ta dziewuszka, bo jej to wbito do główki. I koniec piesni.

  Pozdrawiam gorąco. U nas ciurkiem 35 stopni w cieniu 🙂

 402. 2 lipca o godz. 12:13
  tejot
  12 lipca o godz. 10:35

  ” ze AIDS nie ma związku z wirusem HIV, że wirus HIV jest nieszkodliwy dla jego nosiciela”.

  Możesz to zweryfikować w oparciu o własne doświdczenie egzystenacjalne. Zażywaj narkotyki to przekonasz się jak szybko spadnie ci odporność. w następstwie możesz łatwo złapać silna infekcję, bakteryjną albo grzybiczn w płucach i od tego chwili twoje przypadłości będą klasyfikowane jako AIDS. Jedni chorzy na AIDS mieli HIV w organizmie, inni nie mieli.

  Mój komentarz
  Kłamstwo. Wszyscy chorzy na AIDS mieli i mają wirusa HIV, albowiem wirus HIV wywołuje chorobę AIDS.

  Denialiści HIV=AIDS bazują na tym, że AIDS nie jest typową chorobą zakaźną, bowiem jest to choroba polegająca na upośledzeniu układu odpornościowego, wywoływana przez zarazek (wirus HIV), a jak upośledzenie, to denaliści mówią, że może to być wywołane różnymi czynnikami. Co jest oczywiste, bo np. człowiek niedożywiony ma też osłabiony układ odpornościowy.
  Denialiści pomijają fakt – AIDS jest wywoływany przez HIV, pomijają łańcuch przyczynowo-skutkowy HIV-AIDS, pomijają dowody, logikę i prawdę.

  Czynnikiem osłabiającym układ odpornościowy człowieka jest wirus HIV, który, tak się składa, atakuje komórki układu odpornościowego tym samym pozbawiając organizm obrony, co powoduje, że do organizmu zaczynają mieć bardzo łatwy dostęp i warunki do rozmnażania się różnorakie zarazki, które w normalnym stanie układu byłyby przez niego zwalczone.

  Cechą choroby AIDS sprzyjającą denialistom jest długotrwałość fazy od zarażenia wirusem do powstania intensywnych objawów. Przeciętny okres od zarażenia do śmierci, to 11 lat. Bazując na tej długotrwałości denialiści mogą fantazjować – może tak, a może nie, a skąd mamy pewność, że to wirus, a dlaczego nie inne czynniki, itd.

  Denialiści zatajają, pomijają milczeniem fakty i twierdzą, że HIV, to jest taki sobie wirus, który jest nieszkodliwy dla człowieka i nie ma nic wspólnego z chorobami, które atakują człowieka chorego na AIDS.
  Denialiści pomijają fakt, ze wirus HIV ma dużo, bardzo dużo wspólnego z AIDS, bowiem wywołuje tę nietypową chorobę i daje objawy, które powstają od tzw. chorób oportunistycznych (chorób z okazji), np. gruźlicy, zapalenia płuc, którym wirus HIV utorował drogę do organizmu swoją działalnością niszczącą układ odpornościowy.

  Wirus ten niszcząc, demolując układ odpornościowy człowieka otwiera drogę w organizmie dla różnych chorób, które z powodu pozbawienia przez HIV obrony immunologicznej człowieka po prostu go zabijają.

  Wirus HIV poprzez niszczenie (unieczynnienie) różnych typów komórek układu odpornościowego demoluje, likwiduje od wewnątrz obronę organizmu, co sprawia, że w organizmie po wtargnięciu weń mają swobodę rozmnażania się inne zarazki (wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki), które są zawsze obecne w otoczeniu człowieka, oraz że powstają warunki sprzyjające powstawaniu nowotworów.

  Wirus HIV ma w organizmie szereg łańcuchów replikacji, oddziałuje różnorodnie z komórkami układu odpornościowego. Wirus ten jest bardzo chytry, potrafi przybierać wiele postaci w organizmie i oszukiwać systemy obronne komórek układu odpornościowego, co utrudnia znalezienie jednego środka, który by blokował gdzieś, w którymś miejscu łańcucha replikację wirusa. I tym samym niszczył go.

  Niezwalczone przez osłabiony przez HIV układ odpornościowy różne inne zarazki korzystają z okazji, rozmnażają się w organizmie bezkarnie i demolują bez przeszkód organizm człowieka.

  Układ odpornościowy człowieka jest stale czynny i stale powinien być sprawny (każdy wyższy organizm ma układ odpornościowy).
  Gdy do organizmu wtargną jakieś zarazki, układ ten powinien od razu (w zarodku, gdy jeszcze zarazków jest mało) je rozpoznać i zniszczyć.
  Wirus HIV jest dlatego tak podstępny, że atakuje, niszczy różne typy komórek układu odpornościowego (strażników, żołnierzy, wytwórców), a tym samym osłabia system, osłabia na początku zarażenia, a z czasem pozbawia całkowicie organizm obrony przed innymi zarazkami.

  Denializm w każdej dziedzinie polega zawsze na wybiórczym traktowaniu faktów, zjawisk, symptomów, na zatajaniu, pomijaniu jednych, eksponowaniu innych oraz dodawaniu faktów nieistniejących tak, by można było złożyć, niby logicznie, w całość hipotezę negującą.

  To samo się dzieje w przekształcaniu katastrofy smoleńskiej na zamach lotniczy wielowybuchowy termobaryczny na prezydenta RP.

  Dobór faktów (cherry picking), ich koślawa, absurdalna interpretacja oraz dodawanie chyłkiem faktów wymyślonych, pozwalają tworzyć denialistom fałszywe hipotezy i iść w zaparte – no co, o co chodzi, przecież to są fakty.
  Pzdr, TJ

 403. @ahasverus,
  15:33

  nie dziwie sie a ponadto cieszy mnie kazdy glos oddany na pana Trzaskowskiego.
  Podlasie jest owiane melancholia i to bardzo gesta na tej scianie wschodniej.
  To jest mit, ktory „rosnie jak perla” ( Jan Kaminski).
  Zycze tej prowincji wielu kultur wyboru kandydata na miare podana przeze
  mnie na wstepie.

 404. Mauro Rossi z 0,02

  W kontekście Duesberga: „Prawdziwa nauka dość często polega na zakwestionowaniu doczasowych ustaleń. To oczywiście łatwiejsze w astronomii lub naukach teoretycznych niż w medycynie.”

  Sęk w tym, że Duesberg nie dokonał twórczego zakwestionowania dotychczasowych ustaleń tylko odwołał się do ustaleń XIX wiecznych – dokonał wstecznej podróży w czasie.
  Mam na myśli koncepcje niemieckiego higienisty Pottenkofera, który pod koniec XIX wieku toczył spór z Kochem czy za epidemie odpowiada środowisko czy zarazki. Oczywiście Pottenkofer będący zwolennikiem tezy, że epidemie są wywoływane wyłącznie przez warunki środowiskowe przegrał ten spór co otworzyło drogę do badań nad chorobotwórczymi bakteriami czy wirusami – w tym rozpracowania szczepień. Tym niemniej jego idee odżyły w Niemczech w latach 30 w postaci ideologi tzw geomedycyny (Geomedizin). To taki medyczny odpowiednik geopolityki.
  Z tym, że dość oczywiste stwierdzenia Pottenkofera dotyczące odżywiania, higieny osobistej czy nasilenia chorób przewlekłych geomedycy (Eyer, Mrugowky, Ding …) zastąpili konstruktami ideologicznymi „rasy” i „kultury”. Te koncepcje teoretycznie opracowane w latach 30 wprowadzano w życie w pierwszej połowie lat 40.

  Akurat czytam obszerne omówienie geomedycyny i jej konsekwencji politycznych oraz społecznych. Jęsli jesteś zainteresowany to chetnie zaspokoję twoją ciekawość.

 405. @Bar Norte 12 lipca o godz. 17:09

  Z tym, że dość oczywiste stwierdzenia Pottenkofera dotyczące odżywiania, higieny osobistej czy nasilenia chorób przewlekłych geomedycy (Eyer, Mrugowky, Ding …) zastąpili konstruktami ideologicznymi „rasy” i „kultury”.

  Niektóre choroby są uwarunkowane genetycznie, a z kolei budowa i działanie genomu może zależeć od rasy. Nie jest to jednak prosta zależność.

  Przy okazji warto przypomnieć, że różnice genetyczne między wszystkimi obecnie żyjącymi homo sapiens są mniejsze niż np. między obecnie żyjącymi szympansami. Inaczej mówiąc, współczesny homo sapiens jest wręcz niewiarygodnie jednorodnym gatunkiem. Dawkins tłumaczy to „wąskim gardłem”, czyli okresem, gdy cała ludzkość skurczyła się do kilkunastu tysięcy luda. Wygląda na to, że wszyscy jesteśmy potomkami tej nielicznej grupy.

 406. @tejot
  17:01

  Profesor Jan Albert z Karolinska Institutet/Sztokholm, jeden z najbardziej angazowanych
  w swiecie specjalistow dot. molekularnego odkrywania przypadkow hiv.
  https://ki.se/forskning/hiv-ar-en-infektion-som-andra
  Hiv jest infekcja jak kazda inna.

  PS mam takie wrazenie, ze dyskutuja tu sami „n o b l i s c i wszechnauk” a MR to juz
  powinien byc laureatem – pionierem w tej kategorii.
  .

 407. ozzy
  12 lipca o godz. 17:02
  Drogi ozzy.
  Podlasie to takze atmosfera „Poklosia”, ktore zapewne znasz. Omerta. To takze Jedwane, Szczekociny. Ta melancholia to nieco echo opisu puszczy w Panu Tadeuszu. Silne wiezy rodzinne ale tez zapomniane i zarosniete kirkuty (w Siemiatyczach iles tam lat temu zrobiono na nim sciezke zdrowia!), slepy klerykalizm, religia obrzedowa, wyprana przeszlosc. Daj przyklad na jedna jedyna tabliczke pamiatkowa upamietniajaca ofiary na wsiach wokol Lomzy. W Zambrowie, Rutki Kossaki byly getta. Wspolobywatele wyparowali, nikt nic nie pamieta. Korekta: w Siemiatyczach na pieknej synagodze (potem chyba kino i dom kultury) jest napis. I chwala im za to.
  Brat zrobil duzo kilometrow , aby byc ostatnio na uroczystosciach w Jedwabnem. Wojta miasteczka ani nikogo stamtad nie bylo. Sorry za emocje, ale to mnie wk…wia.
  Ide sie utlenic, jak to mowi chyba Na marginesie. Mazal Tov

 408. @tejot 12 lipca o godz. 17:01

  To bardzo słuszne spostrzeżenie (przedostatni akapit), bo denializm, tak opisany, wygląda mi na jeszcze jeden rodzaj teorii spiskowej. Maupo promuje teorie spiskowe – bo doskonale wPiSują się w mentalność, do której usiłuje znaleźć kluczyk.

 409. Kuban Cossacks…Tak sobie myślę prywatnie…popieram…

 410. @ahasverus
  17:24

  to wszystko jest mi znane; kiedys zrobilem krotki dokument filmowy ze zniszczonego
  zydowskiego cmentarza – czego tam katolicy nie wyrzucali….jakies 15 lat temu.
  Ja, szanowny Kolego, probuje odnalezc inne slady. I mam nadzieje, ze bedzie
  lepiej.
  Pozdrawiam

 411. Na marginesie

  Zarówno Pottenkofer jak i geomedycy niemieccy z lat 30 bagatelizowali albo wręcz wykluczali rolę zarazka w epidemiach. Tak jak to robi Mauro w ślad za Duesbergiem.
  Tu nie chodziło o holistyczne spojrzenie na epidemię (zarazek + środowisko) ale o perspektywę wyłącznie środowiskową – u geomedyków kulturową i rasową.
  Wspomniany wcześniej Mrugowsky katalogował i oceniał np kultury z perspektywy epidemicznej. I tak tyfus oraz dur brzuszny był charakterystyczny dla „niedorozwiniętych kultur południowo i wschodnioeuropejskich”. Natomiast rozwinięta kultura nordycka jego zdaniem cierpiała na choroby ukladu oddechowego (np gruźlicę). Jak widać zarazka w tej tezie w zasadzie nie ma.
  Tego typu wartosciowanie w sensie politycznym czy ideologicznym jest jednoznaczne. Konsekwencje też zresztą były jednoznaczne.

 412. @Is42 słowo wyjaśnienia:

  Przemyślałam na nowo komentarz
  Na marginesie
  11 lipca o godz. 20:41
  I ty możesz zostać Japończykiem!
  https://www.youtube.com/watch?v=IlTTiQnSq_4

  i widzę, że zabrzmiało mi to nieco obcesowo, więc rozwijam:

  Filmik zawiera instrukcje szycia maseczki, które ja wypróbowałam i polecam – najpoważniej! Ten model znacznie się różni od powszechnie używanych masek z tkaniny, ale mnie się spodobał, więc uszyłam głównie dla hecy, bo właśnie wprowadzono u nas obowiązek noszenia masek w pomieszczeniach publicznych.

  Po czym uszyłam jeszcze kilka, bo maska bardzo spodobała się rodzinie. Jest lekka, stosunkowo przewiewna (tylko dwie warstwy tkaniny bez zakładek), doskonale przylega do twarzy i – last but not least – bardzo łatwo się zakłada i zdejmuje.

  Bo oczywiście po wyjściu na dwór natychmiast się ją ściąga. U nas. Tu wydział zdrowia publicznego zawyrokował, że na wolnym powietrzu ten wirus się o wiele słabiej szerzy.

  To tyle komentarza. Polecam maskę. Instrukcje są bez słów, więc język obojętny. I wcale nie trzeba specjalnie umieć szyć. Ja mam dwie lewe ręce – ale dałam radę 😉

 413. @Bar Norte 12 lipca o godz. 17:46

  Konsekwencje jednoznaczne – tyfus i wszy. Ubraniowe!
  Skoro wszy roznoszą te bakterie, zatem…

  Bo np. w opowiadaniach z czasów wojny jakiś nieszczęśnik wraca do domu – a jego szynel roi się od robactwa. Jak to powiązać z warunkami życia – oczywiste! Jak wyciągnąć jakieś wnioski „kulturowe”? Za uszy…

 414. @SŁOWIANIN STANISŁAW 12 lipca o godz. 17:36
  Pytanie do wersji angielskiej: skąd właściwie Kozacy na Kubie?
  Lepiej trzymaj się rodzimych języków 😉

 415. Kubań, to nie Kuba…nad rzekę Kubań… sprowadzenie z Zaporoża ukazem Carycy Katarzyny…Tak sobie myślę prywatnie, że Suski też miał problem z Carycą…nie znał…Na Kaukazie i nie tylko walczyli z Turcją m.in o sąsiedni Krym…

 416. @SŁOWIANIN STANISŁAW 12 lipca o godz. 18:06

  Ja wiem, że Kubań to nie Kuba… ale po angielsku brzmi tak samo.
  Poza tym gdzieś to wyczytałam. Czyjaś ma-żonka zadała pytanie na wieść, że monsz słucha tego chóru.

  https://www.youtube.com/watch?v=_rxLFtOYzfY&list=RDQnXWGD-k9PQ&index=2

 417. Podobnie z ruskimi pierogami…brzmienie wprowadza w błąd…co nie zmienia ich dobroci…Podobnie z Kozakami… Tak sobie myślę prywatnie subiektywnie…

 418. Słowianin – żebyś się za bardzo nie rozczulił nad tym chórem…

  Tutaj trzy doborowe solistki wykonują śliczną piosenkę o wiośnie
  do tekstu Łesii Ukrainki.
  https://www.youtube.com/watch?v=0BnVpZx3uNI

  Oszczędzę ci ukraińskiego hymnu narodowego w ich wykonaniu…

 419. Stasiek SS @ 17 36

  Pełna zgoda, wszak kubański kozak – to idealny kształt czaszki, niespotykana uroda oraz inteligencja.

  Nazistowskie przemyślenia płynące ciurkiem ze stasiowego rectum, dają dużo satysfakcji czytelnikom en passant, których zapatrywania oraz sympatie (u wiekszości) doskonale wyczuwam.
  Kuriozalnie, Redaktor Passent, wszelkie ss-mańskie wysięki, od lat pasywnie akceptuje – czyli rzec można, odnajduje w stasiowej mowie nienawiści jakieś ukryte piękno.

  Stasiek, czy może wiesz, który z tych oddziałów poniżej najlepiej sprawdził się w czasie 2 WŚ:

  I Dońska Brygada Kawalerii – dowódca płk Hans von Wolff
  4 Pułk Kawalerii Kozaków kubańskich – dowódca ppłk Freiherr Paul von Wolff
  II Kaukaska Brygada Kawalerii –dowódca płk Alexander von Boße
  3 Pułk Kawalerii Kozaków kubańskich – dowódca Joachim von Jungschultz

 420. Słowianin – specjalnie dla ciebie – już bez ironii.

  To jest świetna piosenka – ale wcale nie ludowa.
  Zbyt cienki humor…
  „Zaczem… czubatoj krasotoj kozaczke sierce pokorił:
  I to:
  Зачем желанный ты такой,
  Как синеглазый вешний Дон?
  Зачем в станице за тобой
  Казачки ходят табуном?

  https://www.youtube.com/watch?v=_Pfm4YXberQ&list=RDnsLUuN7uC78&index=2

 421. @duende 12 lipca o godz. 18:46
  🙂 🙂 🙂

 422. Moja rodzina walczyła po słusznej stronie mocy na szlaku do Berlina…a tzw. wyklętych pogonili z Kubania…Zdrajcy…zamordowali moich Dziadków…to mniejsze zło, niż wybór papieża z wehrmachtu…to gloryfikacja III Rzeszy przez miliony wiernych…Tak sobie myślę prywatnie o synach marnotrawnych rodzaju Piotrowicz….grzesznikach podporach katolicyzmu…Los Ślązaków w czasie II WŚ jest pewnym odniesieniem, a nazwiska dowódców nie są kubańskie…Los człowieka, to loteria…albo..albo…takie były czasy…

 423. Ozzy
  Wydaje mi się ze jest lepiej.
  To , ze jest druga tura wyborów o wyniku niepewnym jest przecież republikańskim cudem. Mimo buldożera TVPISu codziennych kłamstw i lekcji nienawiści, połowa Polaków nie dało się zatruć. Mitridatyzacja pokazowa. Jest lepiej bo ordynarne kawały o „Żydkach” już są ostracyzowame. Bo nie wszyscy dali się skorumpować własnymi pieniędzmi i zrozumieli oszustwo. Jest lepiej i będzie jeszcze lepiej nawet jeżeli wynik wyborów będzie niepomyślny dla osób którym obecna Polska realność jest przerażająca. Oczywiście (tfu, tfu, tfu) irytujący będzie dla nich rechot takich jak nasz znajomy Mauro. Ale to do czasu. Pańskie mlyny mielą wolno , lecz … .

 424. Widać banderowskie duety na blogu…Tak sobie myślę prywatnie, że to stan umysłu…Kolaboracja banderowców z III Rzeszą była odruchem Pawłowa w ramach doktryny rzekomej państwowości…co jest obecnie kontynuowane przez potomków w ramach NATO…z haj żywe…śmierć Lachom w tle…

 425. @Słowianin

  Jak Polacy z Napoleonem pod Samosierrą i na San Domingo?
  Też w imię odzyskania państwowości…
  Hiszpanie do tej pory gorzko wspominają „francuski najazd”
  Cały ich naród się zmobilizował przeciw „obcym”…

  Nie mam nic do Rosjan ani do Ukraińców…
  ale te wszystkie fumy narodowe…
  Nie moja bajka.

 426. Na marginesie
  12 lipca o godz. 14:56

  Eliza Michalik kolaborowala z ,, Gazeta Polska ” przed przejsciem do ,, gazety wyborczej „.

  „Gazeta Polska” jest pismem o profilu prawicowo-konserwatywnym.
  ,, Kluby Gazety Polskiej :
  Czytelnicy „Gazety Polskiej” tworzą lokalne kluby dyskusyjne.
  Po zwycięstwie partii Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych w 2015 Tomasz Sakiewicz przyznał, że doszło do tego przy wsparciu m.in. Klubów GP. Przed wyborami prezydenckimi w 2015 członkowie Klubów aktywnie wspierali kampanię kandydata partii PiS, Andrzeja Dudy, a prezes tej partii Jarosław Kaczyński nazwał je w tym samym roku oddziałami szturmowym tej armii, która ma maszerować ku zwycięstwu.”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gazeta_Polska_(tygodnik)

  Amerykanski posiadacz ,, gazety wyborczej” – Cox Enterprises ,
  woli takich pracownikow.

 427. Nie moja bajka…w ten sposób wehrmachtowiec został papieżem…a czepiają się KGB Putina…Tak sobie myślę prywatnie, że postawa… moja chata z..czy wstrzymuję się…to…wiemy…to gorsze od serwilizmu…

 428. Bar Norte
  12 lipca o godz. 17:46

  „Zarówno Pottenkofer jak i geomedycy niemieccy z lat 30 bagatelizowali albo wręcz wykluczali rolę zarazka w epidemiach. Tak jak to robi Mauro w ślad za Duesbergiem”.

  Bar Norte, widzę, że nauka rzuca cię na kolana niemal w religijnym transie, a konkretnie to czego do końca nie rozumiesz, bo zbyt specjalistyczne. Przykład (przypadkowy), „Genom RNA składa się z co najmniej siedmiu punktów orientacyjnych strukturalnych (LTR, TAR, RRE, PE, SLIP, CRS i INS) i dziewięciu genów (gag, pol, i env, tat, rev, nef, vif, vpr, vpu, a czasami dziesiątego tev, który jest fuzją tat, env i rev), kodowania 19 białek … ” etc.

  Zaczynając od tego i na tym koncząc kapłani nauki oraz ci, którzy nia zarądzają, mogą ludziom wmówić praktycznie wszystko. Jednak nie jest to nauka teoretyczna, jak astronomia, ale ma praktyczne, finansowe i kulturowe skutki. Rozsądniej jest zająć się nie detalami (cytat wyżej) tylko konkluzjami i skutkami, czyli powiedzieć sprawdzam, zadając kilka prostych pytań. Jeśli to wirus powoduje AIDS, w dodatku przenoszony jest także drogą płciową, to dlaczego w większości chorują mężczyźni, a nie obie płcie po równo? Może jednak dlatego, że narkomanów jest znacznie więcej niż narkomanek? Jeśli przenoszony jest na igłach narkomanów, to dlaczego wciągający nosem i łykający też chorują na AIDS? Jeśli to nie narkomania powoduje AIDS to dlaczego rozkład zachorowań pokrywa się w świecie z obszarami miejskimi o wysokiej konsumpcji narkotyków? A może AIDS charakterystyczny jest z nieznanych powodów dla krajów wysokorozwiniętych? Przykład Japonii, gdzie AIDS wystąpił śladowo, wskazuje jednak na narkotyki, których konsumpcja w Japonii zawsze była minimalna. Proponuje ci pewien sposób podejścia, a ty rób co chesz.

 429. Aura mowi, ze Mauro bierze…..

 430. W tvn aktorka Joanna Moro z rodziną.
  Mogę powiedzieć, że Polacy ze wschodu to wspaniali ludzie, ambitni, utalentowani, pracowici.
  Dzisiaj w telewizji POLONIA pokazano taką małą społeczność z Mieszkowic blisko Cedyni

 431. Agronom blokowy bredzi o astronomii.

 432. kooperatywaMondragon
  12 lipca o godz. 19:44
  ” Przed wyborami prezydenckimi w 2015 członkowie Klubów aktywnie wspierali kampanię kandydata partii PiS, Andrzeja Dudy, a prezes tej partii Jarosław Kaczyński nazwał je w tym samym roku oddziałami szturmowym tej armii, która ma maszerować ku zwycięstwu.”

  Mój komentarz
  Schturm Abteilunge – SA
  Pzdr, TJ

 433. Prezydent Trump dba ze wszystkich sił o USA, podobnie Władimir Putin o Rosję, Erdogan o Turcję, a Orban o Węgry.
  Polska nie jest mocarstwem, ale chyba warto zadbać szczególnie o własne interesy?
  Pozostawiam znak zapytania w tym szczególnym czasie, gdy wybory zbliżają się do końca, a przecież każdy musi,chociażby we własnym interesie, związać koniec z końcem

 434. Bar Norte
  12 lipca o godz. 17:09

  „Sęk w tym, że Duesberg nie dokonał twórczego zakwestionowania dotychczasowych ustaleń tylko odwołał się do ustaleń XIX wiecznych – dokonał wstecznej podróży w czasie”.

  Niedorzeczne, co piszesz. Jednostka chorobowa AIDS (zespół niedoboru odporności) to nie jest schorzenie wywołane konkretnym drobnoustrojem. To są znane od dawna choroby, a właściwie ich zespół: ciężkie infekcje, schorzenia nowotworowe, choroby płuc itd. Charakterystycznego dla „klubowych” homoseksualistów mięsaka Kaposiego nie powoduje HIV, ale zażywanie szkodliwych i ryzykownych dla organizmu substancji. Ludzie chorują ponieważ załamała im się odporność organizmu i dlatego podatni są na choroby z zespołu AIDS. Każda z nich ma swe własne przyczyny, wirusowe, bakteryjne, grzybiczne. Także przywołane przez ciebie spory niemieckiego higienisty Pottenkofera z Kochem są ni priczom.

 435. @tejot

  Die Sturmabteilung (SA)

  S.A. marschiert
  Mit ruhig festem Schritt

 436. Saldo mortale
  12 lipca o godz. 20:05
  Agronom blokowy bredzi o astronomii.

  inni dzskutanci sa tez po krotkim doksztalcie z wirologii z Wiki i googla…. ewentualnie, broszurek popularno-naukowych… przyganial kociol garnkowi…

 437. Mauro Rossi

  Na część pytań, które mi zadajesz już ci dziś odpowiedziałem. Niestety jeszcze nie dotarłeś do tych odpowiedzi ponieważ nie masz zdolności do ogarnięcia całego wątku dyskusyjnego na skutek tzw percepcji punktowej.

  Na pozostałem pytania odpowiedź przynosi elementarna wiedza życiowa, której niestety nie posiadłeś. Ponieważ poznanie określa głównie praktyka szkoda mi czasu na opisy owej praktyki, bo i tak do ciebie to nie dotrze.

 438. Maupo uprawia zwyczajny bełkot, tokując na zasadzie ni przypiął ni wypiął.
  A co do jego skłonności do teorii spiskowych, @tejot miał zupełną rację.

  Ciekawe, co Maupo sądzi o „bruzdach dotykowych”?
  Bo xiuncu znalazł „naukAwe” potwierdzenie.
  W pseudonauce (hi hi) katolickiej.

 439. Bar Norte
  12 lipca o godz. 13:54

  „Dobrze, że zauwazyłeś iż można żyć z HIV gdy się stosuje terapię. Johnson robi to od 30 lat”.

  Otóż nie „robi to od 30 lat”, bo w ogóle nie zachorował. Uświadom sobie, że powtarzasz plotki i rozpowszechniasz mity. Johnson od razu stał się „celebrytą z HIV” (jakoby złapał od kochanki), wykorzystywanym w krzewieniu tzw. tolerancji. Ludzie zastraszeni przez specjalistów i media „straszliwą pandemią” zaczęli bać się „pozytywnych”, więć Johnson służył do ocieplania ich wizerunku. Tyle że jak wrócił na boisko, to koszykarze NBA zaprotestowali, że ich zarazi i Johnson musiał się wycofać. Po kilku latach znów wrócił na boisko i trochę pograł, ale głównie robił biznes.

 440. tejot
  12 lipca o godz. 17:01

  „Wszyscy chorzy na AIDS mieli i mają wirusa HIV, albowiem wirus HIV wywołuje chorobę AIDS”.

  No a Magic Johnson, i setki tysięcy innych, mają w organizmie HIV i nie chorują. Jak to wytłumaczysz? Johnson żyje z HIV od 1991 roku i nigdy nie zachorował.

 441. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 20:26
  Bar Norte
  12 lipca o godz. 17:09
  „Niedorzeczne, co piszesz. Jednostka chorobowa AIDS (zespół niedoboru odporności) to nie jest schorzenie wywołane konkretnym drobnoustrojem. To są znane od dawna choroby, a właściwie ich zespół: ciężkie infekcje, schorzenia nowotworowe, choroby płuc itd.ę

  moze i w pewnym sensie masz racje, ze chory na AIDS nie umiera bezposrednio z powodu zakazenia wirusem, a na konsekwencje wtorna, z powodu oslbienia obrony immunologicznj… ale podobnie, to samo mozna powiedziec o bialaczce i kilku nowotworach…. reszta, to bredzenie laika… Duesberg zostal „wynajety” przez rzad RPA z tego wlasnie powodu, aby udowodnic, ze AIDS nie jest powodowany przez wirusa, bo niektorzy mieszkancy RPA nie chcieli stosowac prezerwatyw, uwazajac to za probe ograniczenia wzrostu populacji czarnej…

 442. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 19:59

  Mój komentarz
  Rossi, co ma wspólnego podanie przez ciebie faktu, że wirus HIV ma 9 genów kodujących 19 białek wirusowych z tym, ze w Japonii jest mniej zachorowań na AIDS i że generalnie mężczyźni chorują częściej na AIDS niż kobiety?

  Podajesz fakty o strukturze wirusa HIV i zaraz potem przeskakujesz do zachorowalności wśród różnych populacji.

  Struktura HIV, to jest jedna sprawa przebadana i wyjaśniona dość szczegółowo, a zachorowalność, epidemiologia AIDS, która jest zależna od zupełnie innych czynników, to druga sprawa.
  Rossi, mieszasz dwa zagadnienia nie wiadomo po co.
  Pzdr, TJ

 443. Własna córka nie zagłosowała na Du*ę

  Kinga Duda odeszła od stolika komisji wyborczej bez karty i następnie opuściła lokal. Moment skonsternowania idealnie udało uchwycić się fotoreporterce.

  https://natemat.pl/314553,zdjecie-andrzeja-dudy-przejdzie-do-historii-chodzi-o-mine-do-corki-kingi

 444. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 20:43
  tejot
  12 lipca o godz. 17:01

  „Wszyscy chorzy na AIDS mieli i mają wirusa HIV, albowiem wirus HIV wywołuje chorobę AIDS”.

  No a Magic Johnson, i setki tysięcy innych, mają w organizmie HIV i nie chorują. Jak to wytłumaczysz? Johnson żyje z HIV od 1991 roku i nigdy nie zachorował.

  jak najbardziej wciaz ma wirusy w organizmie… lekarstwa po prostu zmniejszyly ich populacje….

 445. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 20:26

  Weseli Inaczej
  nigdy nie doczekali sie na szczepionke.

 446. Maupo to chyba zwyczajnie nie kojarzy…
  dlatego w ogóle nie umie argumentować.

  Albo ma teraz maupi dyżur większy debil niż przewiduje ustawa.

 447. PAD. Cóż, koniecznośc dziejowa.

 448. Negacja, ktora spowodowala katastrofalne skutki. Obowiazkiem naukowcow i lekarzy jest
  poruszenie opinii przeciwko tzw. aids dysydentom i ich zgubnej dzialalnosci. Jak to bylo mozliwe, ze autorytet naukowy, w przebraniu egocentrycznego naukowca, doprowadzil do fatalnych konsekwencji jak w RPA pod rzadami Thabo Mbeki.Ta negacja
  zwiazku HIV i aids doprowadzila, ze ten kraj byl najbardziej zarazonym HIV na swiecie.

  (Georg Klein, specializing in cancer research, he was professor of tumour biology at the Karolinska Institute )

 449. Układ nie sprostał, bo frekwencja 70 proc.

 450. Wysoka frekwencja.
  Sondaż minimalnie dla prezydenta Andrzeja Dudy

 451. Następne wybory za trzy lata.

 452. 500+ wygrywa z KONSTYTUCJA.
  Przewaga 0.8%
  A mozna bylo stworzyc program robot publicznych, zeby kazdy mial co do garnka wlozyc, jak za roosevelta.

  Chytry dwa razy traci.

 453. Jeśli pisdzielstwo ogłosi, że wygrał Du*a – to oczywiste, że wybory sfałszowano. Zresztą całe zachowanie Maupo to potwierdza.

 454. ls42
  12 lipca o godz. 21:03

  „Sondaż minimalnie dla prezydenta Andrzeja Dudy”.

  Minimalnie? 200 tys. głosów, w pierwszej turze IPSOS lekko nie doszacował PAD.

  lasciate ogni speranza …

 455. PA2155
  12 lipca o godz. 20:48
  Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 20:43
  tejot
  12 lipca o godz. 17:01

  „Wszyscy chorzy na AIDS mieli i mają wirusa HIV, albowiem wirus HIV wywołuje chorobę AIDS”.

  No a Magic Johnson, i setki tysięcy innych, mają w organizmie HIV i nie chorują. Jak to wytłumaczysz? Johnson żyje z HIV od 1991 roku i nigdy nie zachorował.

  Mój komentarz
  Napisałem, że wszyscy chorzy na AIDS mają wirusa HIV.
  Pzdr, TJ

 456. kooperatywaMondragon
  12 lipca o godz. 21:08

  „500+ wygrywa z KONSTYTUCJA”.

  Wygrały m.in. programy socjalne, dla kawiorowej lewicy to na pewno skandal. 🙂

 457. Maupo od początku tak się zachowywał, jakby wiedział, że wygra Du*a.

 458. „Obowiazkiem naukowcow i lekarzy jest
  poruszenie opinii przeciwko tzw. aids dysydentom i ich zgubnej dzialalnosci. ”

  nie sadze, aby Duesberg byl kiedykolwiek szalenie popularny w kregach nauki amerykanskiej…. to raczej jej margines…to polityka i jej dorazne cele czyni ich popularnymi….

 459. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 21:07
  Następne wybory za trzy lata.

  Trzy lata tluste.
  Osmiorniczki i maseczki.

 460. Ładne wystąpienie PAD. Na dziś wieczór zaprosił Trzaskowskiego do Pałcu Prezydenckiego.

 461. Jeżeli nic się nie zmieni to tutaj muszę pogratulować szanownemu i niezawodnemu komentatorowi Mauro Rossiemu, stale i twardo walczącemu o swoje.
  Niemniej muszę wrócić do sytuacji sprzed pięciu lat. Gdyby Bronisławowi Komorowskiemu pomagał cały rząd, cała partia i publiczna telewizja mógł być prezydentem do dzisiaj. O Pawle Kukizie nie wspomnę. Czasami muzyk nie wyczuwa bluesa

 462. @tejot 12 lipca o godz. 21:12

  Maupo zwyczajnie nie kojarzy.
  Teraz tłumaczy, że 200 tys. głosów – to ho ho!

 463. Ostry deficyt maupich kadr? Czyżby szczury już uciekały?

 464. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 21:12

  „500+ wygrywa z KONSTYTUCJA”.
  Wygrały m.in. programy socjalne, dla kawiorowej lewicy to na pewno skandal.

  Dla kawiorowej prawicy ( Bosak-Korwin ) tez.

 465. kooperatywaMondragon
  12 lipca o godz. 21:14

  „Trzy lata tluste”.

  Dla najuboższych to tłuste, dla rekinow może chudsze, lewica powinna to rozumieć. Ale gdzie ona jest, ta lewica?

 466. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 21:10

  „Minimalnie? 200 tys. głosów, w pierwszej turze IPSOS lekko nie doszacował PAD. ”
  Nie obawiasz się że w drugiej lekko przeszacował ?

 467. Wyniki nie będą znane do wtorku.
  Jeśli teraz ktoś ogłasza, że wygrał Du*a
  to ten ktoś wie że PiS sfałszuje wybory.

 468. „Dla najuboższych to tłuste, dla rekinow może chudsze, lewica powinna to rozumieć. Ale gdzie ona jest, ta lewica?”

  Dla najuboższych tłuste ?
  Nie do uwierzenia…słowo ciałem (tłustym) się stanie ?

 469. „Wyborcza”: „Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski niemal remisują”. 🙂

 470. No i proszę, jak Maupo szparko zmienia ton.
  Mówiłam – debil.

 471. Piotr II
  12 lipca o godz. 21:20

  „Nie obawiasz się że w drugiej lekko przeszacował” ?

  Nie. Druga tura jest ławiejsza dla sondażowni, tylko dwóch kandydatów.

 472. Mauro Rossi

  „Otóż nie „robi to od 30 lat”, bo w ogóle nie zachorował”

  Przykro mi Mauro ale Johnson od lat stosuje terapie i dzięki temu żyje. To jest zresztą współczesnie powszechne w populacji zakażonych.
  Jakie terapie stosuje znajdziesz bez problemu w necie.

 473. U Trzaskowskiego brak entuzjazmu.

 474. Wybory 2020. „0,8 pkt. proc. to mniej niż 200 tysięcy głosów różnicy. Ten wieczór dopiero się zaczyna” – napisał dzienniakrz TVN24 Konrad Piasecki. Dodał, że „nie da się wykluczyć, że ci, którzy stają teraz w kolejkach zdecydują o losach polskiej prezydentury”.

 475. ….głosowanie nie zakończone…

 476. Bar Norte
  12 lipca o godz. 21:29

  „Przykro mi Mauro ale Johnson od lat stosuje terapie ….
  Jakie terapie stosuje znajdziesz bez problemu w necie”.

  Na pewno wcina jarmuż i seler naciowy popijając sojowym latte. 🙂
  Ale przyślij link ze szczegółami.

 477. Na godzinę 23.00 prezydent Andrzej Duda zaprosił Rafała Trzaskowskiego z małżonką do Pałacu Prezydenckiego.
  Ja bym z zaproszenia skorzystał. Ostatecznie nie ma jeszcze wyników głosowania, a przecież trudno się odciąć od połowy wyborców wśród których wielu porządnych ludzi

 478. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 21:18
  ,, Ale gdzie ona jest, ta lewica?”

  Uduszona w kolysce przez Krzyzakow z Czerskiej.

 479. Piotr II
  12 lipca o godz. 21:30

  ” Ten wieczór dopiero się zaczyna” – napisał dzienniakrz TVN24 Konrad Piasecki”.

  Nadzieja umiera ostatnia.

 480. Magic Johnson miał szczęście (w przeciwieństwie do Rocka Hudsona czy Freddiego Mercury), że medycyna zrobiła już wtedy postępy w dziedzinie leków antyretrowirusowych i załapał się on do pionierskiej grupy, na której wypracowano dzisiejsze terapie.
  Na początku musiał brać dziennie dziesiątki tabletek, dziś głównie dwa leki – Trizivir i Kaletrę, koszmarnie drogie, ale go stać.
  Statystycznie jeden na 500 zakażonych HIV ma szansę przeżyć dziesiątki lat bez rozwoju pełnego obrazu AIDS.
  Johnson musi brać leki do końca życia.
  A zaraził się prowadząc bogate życie seksualne z setkami kobiet, bez prezerwatywy.

 481. ls42
  12 lipca o godz. 21:35
  ” Ostatecznie nie ma jeszcze wyników głosowania, a przecież trudno się odciąć od połowy wyborców wśród których wielu porządnych ludzi”

  …czy „porządny” to równoznaczne „myślący” ?

 482. kooperatywaMondragon
  12 lipca o godz. 21:35

  „Uduszona w kolysce przez Krzyzakow z Czerskiej”.

  Trzeba było zrobić przeciw Czerskiej jakąś rewolucję październikową.

 483. GajowyM.
  12 lipca o godz. 21:39

  „Magic Johnson miał szczęście (w przeciwieństwie do Rocka Hudsona czy Freddiego Mercury)”.

  W przeciwieństwie do nich Johnson był zawodowym sportowcem i nie mógł prowadzić takiego niechlujnego i ryzykownego trybu życia jak dwaj pozostali, którzy byli homoseksualstami.

 484. Piotr II godz. 21.39
  Zakładam, że każdy ma prawo głosu i swoje przemyślenia z tym związane.
  Niezależnie od ostatecznych wyników wyborów wiele musi się zmienić.
  Partia i rząd muszą zmienić plany, muszą zadbać o gospodarkę. Prezydent musi odejść od linii partyjnego przekazu i podobnie jak Trump, Putin, Orban czy Erdogan twardo zabiegać o polskie interesy.
  Mam nadzieję, że wybrany prezydent stanie na wysokości tego zadania

 485. ls42
  12 lipca o godz. 21:35
  Pamiętam jak w szkole średniej nauczyciel historii chciał bardzo coś dobrego powiedzieć o towarzyszu Wiesławie to powiedział że to był bardzo pracowity człowiek.

 486. Wszelka władza od boga pochodzi…Jędraszewski wyjaśni czy to kara czy nagroda…Tak sobie myślę prywatnie, że urząd prezydenta, to malowana lala jak ostrzegała Stanek…ale zastaw się…bo inni mają…ale nie mają zwykłego posła… Kraj nad Wisłą ma też dublerów jak Watykan…

 487. ls42
  12 lipca o godz. 21:35

  „Na godzinę 23.00 prezydent Andrzej Duda zaprosił Rafała Trzaskowskiego z małżonką do Pałacu Prezydenckiego. Ja bym z zaproszenia skorzystał”.

  Nie przyjdzie. Nawet nie podziękował przeciwnikowi za walkę, co PAD zrobił już na początku. PAD zachował się elegencko, Trzaskowski niezbyt.

 488. „W przeciwieństwie do nich Johnson był zawodowym sportowcem i nie mógł prowadzić takiego niechlujnego i ryzykownego trybu życia jak dwaj pozostali, którzy byli homoseksualstami.”

  w tamtych czasach wierzono jeszcze, ze AIDS jest ograniczony do gejow i Haitanczykow…. twierdzono tez, ze nie dotyczy on seksu heteroseksualnego… wnioski przyszly nieco pozniej… 🙂

 489. ls42
  12 lipca o godz. 21:47

  „Zakładam, że każdy ma prawo głosu i swoje przemyślenia z tym związane.”
  To jest bezdyskusyjne.

  „Mam nadzieję, że wybrany prezydent stanie na wysokości tego zadania.”
  A ja uważam że jak PAD wygra to na wysokości zadania nie stanie.

 490. @Mauro Rossi

  Johnson był zawodowym sportowcem i nie mógł prowadzić takiego niechlujnego i ryzykownego trybu życia jak dwaj pozostali, którzy byli homoseksualstami.

  He he… Ale się zaraził, a wielu homoseksualistów, którzy w porę zaczęli dbać o safer s-e-x – NIE.

  Johnson prowadzi „w miarę normalne” życie, ale nie jest zdrowy, a medykamenty, z których nie może/nie chce zrezygnować, mają też swoje działania uboczne.

 491. Superexpress: „Tłumy w sztabie Dudy i pustki u Trzaskowskiego. Wieczory wyborcze w plenerze”.

 492. Aura mowi Mauro, to jest poczatek konca. Mauro placze, bo za osiem lat czeka go mala emerytura.

 493. GajowyM.
  12 lipca o godz. 21:55

  ” … a wielu homoseksualistów, którzy w porę zaczęli dbać o safer s-e-x – NIE”.

  A jeśli nadużywają narkotyków i alkoholu, lub z pewnych względów także innych substancji chemicznych, co dla „klubowych” homoseksualistów bywa typowe, to zachorują. W Polsce na AIDS zapadło od początku ok. 40 tys. osob, obecnie niemal wszystkie przypadki zachorowań na AIDS dotyczą homoseksualistów.

 494. Bar Norte

  Kartki z glosami na prezydenta, otrzymane droga pocztowa,
  jesli zostaly wrzucone do skrzynki pocztowej,to nie beda liczone.
  System zastawia na obywateli co chwila jakies sidla.
  https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1472461,problemy-z-organizacja-wyborow-prezydenckich-2020.html

 495. Mauro Rossi
  12 lipca o godz. 22:04
  ” W Polsce na AIDS zapadło od początku ok. 40 tys. osob, obecnie niemal wszystkie przypadki zachorowań na AIDS dotyczą homoseksualistów.”

  …w tym księży ?

 496. Piotr II
  12 lipca o godz. 22:08

  „…w tym księży”?

  Nie słyszałem.

 497. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (PZH) informuje:

  Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 września 2019 r. (przy uwzględnieniu korekt i uaktualnień danych, w tym eliminacji podwójnie zarejestrowanych przypadków) stwierdzono zakażenie HIV u 25.020 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski.
  Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6.391 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1.891 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 4.063 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami.
  Ogółem odnotowano 3.741 zachorowań na AIDS; 1.424 chorych zmarło.

 498. Mauro Rossi

  „przyślij link ze szczegółami.”

  Nie przyślę ci linku i to nie tylko dlatego, że go i tak nie przeczytasz.
  Również jestem zainteresowany byś nadal obnażał swą ignorancję.

 499. Brak wiedzy na temat dróg szerzenia się HIV w Polsce pozostawia bez przekonującej odpowiedzi pytanie o przyczynę wzrostu liczby zakażeń HIV w Polsce po 2002 r. i ogranicza możliwość odpowiedniego ukierunkowania działań profilaktycznych HIV w naszym kraju.
  (to samo źródło)

 500. Internet komentuje:
  Republikaniec
  12 lipca 2020, 21:47
  Ostanie trzaski padającej wicebudki.

  donna clara
  12 lipca 2020, 21:51

  Ależ to jest jednak prostak i te 5 języków nic tu nie zmienia.
  „Słuchajcie, słuchajcie”, mówi jak prosty sprzedawca w korpo.

  Republikaniec
  @donna clara
  Jeszcze lepsza okazała się Pani Małgorzata Trzaskowska, dziękując za „Kupę wsparcia”.

 501. Bar Norte
  12 lipca o godz. 22:14

  „Nie przyślę ci linku i to nie tylko dlatego, że go i tak nie przeczytasz.
  Również jestem zainteresowany byś nadal obnażał swą ignorancję”.

  Poirytowany jesteś Bar Norte, coś się stało? 🙂

 502. Dłuższy czas? Będzie więcej powodów, żeby faszystów *****

 503. kooperatywaMandragon

  „Kartki z glosami na prezydenta, otrzymane droga pocztowa,
  jesli zostaly wrzucone do skrzynki pocztowej,to nie beda liczone.”

  Od dobrego tygodnia można się było spodziewać, że po wyborach zacznie się wielkie sprawdzanie i liczenie głosów.

 504. 48,5 proc. wyborców faszysty Bosaka zagłosowało na Trzaskowskiego.

 505. Dobrze, że Rossi taki cnotliwy, bo liczba zakażonych w grupach wiekowych 50–59 i 60+ niepokojąco rośnie. Także w Polsce.
  Także wśród kobiet.
  Najstarszy pacjent jednego z warszawskich punktów konsultacyjno-diagnostycznych miał 81 lat. Wynik testu pozytywny. Zakaził się kilka miesięcy przed badaniem.

  Według standardów europejskich przyjmuje się, że 30 proc. osób zakażonych wirusem HIV o tym nie wie. W Polsce to może być 50, a nawet 70 proc.
  Polacy, a już zwłaszcza starsi, nie mają zwyczaju się badać, przekonani, że ich to niebezpieczeństwo nie dotyczy.
  W Polsce wykonuje się około 200 tys. testów rocznie, w o wiele mniejszych Czechach – 350 tys.
  Nie ma się jednak czym przejmować, bo średnia długość życia w Polsce i tak już maleje, więc zanim się AIDS u seniora rozwinie… 🙄

 506. Bar Norte
  12 lipca o godz. 22:22

  „Od dobrego tygodnia można się było spodziewać, że po wyborach zacznie się wielkie sprawdzanie i liczenie głosów”.

  Oj tam, jak mawiał Stalin, przecież ten wygrywa, kto liczy głosy. Nie wiesz o tym?

  Czy nie lepiej przyjąć taktyczną koncepcję waszego mecenasa Giertycha: „Jak wygrywamy to uznajemy wybory, jak przegrywamy to nie uznajemy”?

 507. Mauro Rossi

  „Poirytowany jesteś Bar Norte, coś się stało?:

  Skąd ci to wpadło do głowy? Jestem zrelaksowany po filmie „Non-Stop” z Liamem Neesonem i Julianne Moore w rolach głównych.

  Natomiast ciebie zastaję w stanie jakiegoś dziwnego pobudzenia. Jakbyś się czegoś nawciągał. Ale przecież to niemozliwe. Prawda Mauro?

 508. Mauro Rossi

  Przepraszam ale skad twoje przekonanie o wygranych wyborach skoro głosy są jeszcze nie policzone?

 509. Bar Norte
  12 lipca o godz. 22:33

  ” … skad twoje przekonanie o wygranych wyborach skoro głosy są jeszcze nie policzone”?

  Konieczność dziejowa, Bar Norte.

 510. Mauro Rossi

  „Konieczność dziejowa”

  Nie Mauro, to tylko z twojej strony próba zagadania rzeczywistości.

 511. Jeszcze głosują… długie kolejki przed lokalami wyborczymi. Poza tym w miejscowościach turystycznych zabrakło kart do głosowania, więc czekają na ich dowiezienie. A qurwizja już ogłasza zwycięstwo Du*y.
  Tej władzuchna już kompletnie odleciała.

  A „konieczność dziejowa”? Tak samo bredził Towiański.

 512. Bar Norte
  12 lipca o godz. 22:44

  „Konieczność dziejowa”

  „Nie Mauro, to tylko z twojej strony próba zagadania rzeczywistości”.

  Byłem przekonany, że ze zrozumieniem i szacunkiem odnosisz się do konieczności dziejowej.

 513. @Mauro Rossi 12 lipca o godz. 23:06

  Ależ Maupo, „zrozumienie i szacunek” to nie są twoje mocne strony.
  Oględnie mówiąc. Więc gadał ślepy o kolorach…

 514. Bar Norte
  12 lipca o godz. 22:29

  „Jestem zrelaksowany po filmie „Non-Stop” z Liamem Neesonem i Julianne Moore w rolach głównych”.

  Widzowie są bezlitośni, znalazłem w sieci taką drobną uwagę do filmu: „Na początku filmu, kiedy Bill Marks odwiedza kabinę pilotów, można zauważyć, że na kokpicie znajdują się dźwignie do obsługi czterech silników. Jednak w ujęciach, w których samolot pokazany jest z zewnątrz widać, że ma on tylko dwa silniki”.

  Pewnie ci to nie przeszkadzało, a Julianne Moore jest przecież urocza.

 515. „Konieczności Dziejowe” ogłoszona przez Jarosława Żoliborskiego w „Liście do Pisowian”.

 516. Mauro Rossi

  Oczywiście, że do konieczności dziejowej podchodzę z powagą.

  No ale próby zagadywania rzeczywistosci rozbrajają mnie swą naiwnością.

  Na przykład zapraszanie do pałacu konkurenta wyborczego przed przeliczeniem głosów o czym wspomnialeś z uznaniem.

 517. A Maupo popisał się złośliwością w PiSim stylu.
  Tak jak naszczalnik usiłował zaglądać w majtki Trzaskowskiemu.
  On nie panuje nad popędami, ten pisi wuc. A w dodatku zażywa narkotyki…

 518. Ja rozumiem, że Trzaskowski jest przystojny.
  Ale żeby przedwyborczo fantazjować o jego majtkach?

  To jest pisi hardkor, jak rozumiem.
  LGBT ukryte w szafie.

 519. Bar Norte

  ” … zapraszanie do pałacu konkurenta wyborczego przed przeliczeniem głosów o czym wspomnialeś z uznaniem”.

  PAD chcał mu uścisnąć dłoń na zgodę. To przeciez nic nie zmienia w wyniku wyborów. PKW pracuje cały czas. Takie to szokujące? Pamiętasz „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”?

  PAD zachował się klasą, jego konkuret nie bardzo.

 520. @Mauro Rossi 12 lipca o godz. 23:23
  Du*a czuje że przegra i zaczyna się łasić?
  Tak to rozumiem.

 521. Mauro Rossi

  „Pewnie ci to nie przeszkadzało”

  Oczywiscie, że mi nie przeszkadzało. Przecież to kino a nie trenażer.

  Mauro, gdy ci się zdaży trafić na film tego typu to trenujesz przed telewizorem pilotaż albo strzelanie? Ewentualnie rozbrajanie bomby?

  Ale jesli tak tak czynisz to tlumaczy merytoryczny wymiar twoich komentarzy.

 522. A o „klasie” to ty, Maupo, masz pojęcie mniej niż zerowe.
  Podobnie zresztą jak twój wuc. Z majtkami razem.

 523. Mauro Rossi

  „PAD chcał mu uścisnąć dłoń na zgodę.”

  Nie Mauro, chciał uznania swej wygranej przed przeliczeniem głosów. Nie popadaj na odmianę w infantylizm.

 524. Bar Norte
  12 lipca o godz. 23:29
  i

  „PAD chcał mu uścisnąć dłoń na zgodę.”
  „Nie Mauro, chciał uznania swej wygranej przed przeliczeniem głosów”.

  Myślisz, że shake hand sparaliżuje PKW? Jakiś wpływy mistyczne prognozujesz?

  Może planujecie wywołać jeszcze w nocy zamieszki? Jak w USA po zwycięstwie Trumpa.

 525. Maupo shake hand? Wuc naszczalnik ma chyba pełne majtki.

 526. I nie jest w nich koniecznie pisss… Chociaż być może.

 527. Wyniki IPSOS z połowy lokali: PAD 50,8 proc. Trzaskowski 49,2 proc.

 528. Du*a miał szansę uścisnąć rękę Trzaskowskiego. Ale niestety Du*a uciekł od debaty. I nawet z kartki nie umiał wydukać podsuniętej mu odpowiedzi za zaprogramowane pytanie. W odpowiedzi na pytanie o szczepionki pominął słowa „dla dorosłych”.

  To jest geniusz intelektu na miarę… pisuaru.

 529. Wyniki IPSOS to oczywiście late poll.

 530. Jakoś trudno mu wygrać temu Du*ie.
  Skunks z Żoliborza dostanie amoku. Polecą głowy…

 531. Mauro Rossi

  Co ty taki nerwowy się robisz na wspomnienie przeliczenia głosów?

  Przecież nic się nie stało, Trzaskowski tylko odmówił udzielenia uznania wyników wyborów przed przeliczeniem głosów.

 532. Tak czy tak, nie pogłaszcze ich naszczalnik za wyniki.
  A to oznacza dla niektórych ostry ból dudy.

 533. Bar Norte
  13 lipca o godz. 0:02

  „Trzaskowski tylko odmówił (…) uznania wyników wyborów przed przeliczeniem głosów”.

  O tym nie było mowy, przecież wybory uznaje PKW i SN. Mogli sobie uścisnąc dłonie dziękując za walkę. Zwykly ludzki gest. Albo Trzaskowskiemu zabrakło klasy albo Budka mu zakazał, bo planuje nadal prowadzić politykę w oparciu nie o program tylko na bazie antypisa. Widocznie wynik niemal fifty-fifty Budka uznał za sukces antypisa i dobry prognostyk na przyszłość. Niewykluczone, że czeka nas to samo co do tej pory, zamiast programu opozycji sok z buraka.

 534. Sondaż INDICATOR: PAD 51,9 proc. glosów.

 535. „Moskwa nie wierzy łzom”.
  Gazeta Wyborcza: „Andrzej Duda ogłosił się już zwycięzcą. Rano może mocno się zdziwić”?

  Widomość z 13.07.2020 00:07, kiedy już znane były wyniki late poll, z 50 proc. komisji wyborczych (50,8 proc. do 49,2 proc. ).

 536. Mauro Rossi

  „Zwykly ludzki gest.”

  Jesteś rozbrajający Mauro. Dawno już mnie tak nie ubawiłeś.

 537. Bar Norte

  Być może tego nie rozumiesz do końca, bo dla ciebie wszystko jest interesem.
  To może PAD ma interes żeby zakopywać podziały. Teraz lepiej?

  Wiem, to co się dziś stało jest dla ciebie frustrujące, ale cóż, takie jest życie.

 538. IPSOS, sondaż z 90 proc. komisji wyborczych: PAD 51 proc. RT: 49 proc. (dopuszczalny błąd 1 proc.).

 539. Może powinna być trzecia tura??

 540. I o co tyle wrzawy…Pomniki żołnierzy Armii Czerwonej nadal będą burzone a jankesi okupantem…Tak sobie myślę prywatnie o siermiężności elit…całowanie papieża po rękach miarą suwerenności.. A godło narodowe zadeptywane watykańskimi gadżetami…Plebiscyt dotyczył wyboru między Mikrusem a Syreną na dojazd do pracy…jeżeli będzie…

css.php