Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Mateusz Morawiecki

6.07.2020
poniedziałek

Farbowane lisy

6 lipca 2020, poniedziałek,

Nie wierzyłem własnym uszom, słysząc, jak premier Rzeczpospolitej na jakimś wiecu (5 lipca) zaczął wyzywać stronę przeciwną od „farbowanych lisów”. Przypomniałem sobie Marzec ’68, kiedy określenie „farbowane lisy” w partyjnej rozgrywce było używane przez moczarowców dla dyskredytowania (byłych?) stalinowców, którzy nawracali się na liberalizm.

Chociaż określenie „farbowany lis” ma wiele synonimów – blagier, fałszerz, wilk w owczej skórze, dwulicowiec – to ludziom mojego pokolenia kojarzy się chyba przede wszystkim z walką o władzę w PZPR w drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku.

Nic więc dziwnego, że Morawiecki sięgnął po nie w trwającej walce o władzę. Nie wiem, czy mówiąc o „farbowanych lisach”, liczył na skojarzenie z Marcem, czy też nie zna na tyle historii. Tak czy owak, miała to być zniewaga Trzaskowskiego, którego premier porównał do Światowida o czterech obliczach na każdą okazję inne, czy też koguta, który „zapieje jak wiatr zawieje”.

Morawiecki demaskuje Trzaskowskiego jako kandydata partyjnego, wiceprzewodniczącego Platformy. Z kolei opozycja wyciąga Morawieckiemu, że był doradcą premiera Tuska.

Wszystko to mieści się w arsenale kampanii, gdyby nie te nieszczęsne farbowane lisy, które w kontekście politycznym źle się kojarzą. (Co innego np. w piłce nożnej, gdzie oznaczają tak zawodnika, który zmienia barwy klubowe). Szef rządu powinien wiedzieć, z czym kojarzy się zwrot, którego używa. Notabene w kampanii wyborczej prezydenta premier Morawiecki posuwa się dalej, niż to było w zwyczaju. Oczywiście, Duda, Morawiecki – wszystko to obóz władzy, nic dziwnego, że się wspierają, rządzi Zjednoczona Prawica, ale jest pewne „ale”. Rząd kojarzył się jednak z administracją, profesjonalizmem, nie tylko z ideologią, z „czystą”, a może raczej z brudną polityką. Morawiecki tę granicę przesunął w stronę jeszcze większego upartyjnienia urzędu premiera, choć i Beata Szydło ma tu swoje osiągnięcia.

W propagandzie obozu władzy jeszcze jedno przypomina Marzec ’68, mianowicie akcenty antyniemieckie. Prezydent (!), nawet jeżeli występuje jako kandydat, powinien ważyć słowa. W czasach PZPR, zwłaszcza w latach 60., straszenie „Niemcami Zachodnimi i NRF” miało na celu utrzymanie w ryzach społeczeństwie, przedstawienie władzy i ZSRR jako jedynych gwarantów granicy na Odrze i Nysie (było to jeszcze przed jej uznaniem przez Brandta w 1970 r.). Rząd w Bonn, rewizjoniści, którym śni się powrót do Breslau, odwetowcy, Czaja i Hupka, chętni zmienić wyniki II wojny światowej – byli stale pod ręką partii i rządu w Warszawie. Zresztą upór Gomułki przy granicach był uzasadniony, leżał w interesie Polski.

Natomiast wyciąganie straszaka niemieckiego dzisiaj, kiedy prezydent (i kandydat) Duda aż gotuje się od złości na Niemców, którzy rzekomo chcą nam wybierać prezydenta, na niemieckie media itd., nie wydaje się rozumne. Polska, przyklejona przez Dudę do Trumpa, rodzi w Europie pytania, jak długo jeszcze wytrwa w szpagacie Europa–USA. Stosunki Warszawa–Bonn nie są, delikatnie mówiąc, ciepłe. Czy Andrzej Duda musi odwoływać się do ksenofobii, do germanofobii, tym samym wywoływać kontrę po stronie niemieckiej – czy to nie za wysoka cena za reelekcję?

Zaproszenie
Maestro Antoni Wit, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, oraz red. Dorota Szwarcman, znakomita krytyczka muzyczna („Polityka”), będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela 12 lipca, godzina jak zwykle – 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 398

Dodaj komentarz »
 1. Farbowane lisy już zostały wyciągnięte z lamusa historii, teraz kolej na rewizjonistów, którzy czyhają na nasze ziemie zachodnie. Jeśli Pinokio sam na to nie wpadł, to trzeba mu podpowiedzieć. Jak już lecieć Gomułką, to po całości. W zapasie są jeszcze syjoniści.

 2. Racjonalna Polska

  Gmina Łochów, 17 tys. mieszkańców, Mazowsze, sobotni poranek, targ. Perfumy, jajka, pączki, rzodkiewki, garnki, ziemniaki. Masa ludzi, miejscowych i letników; praży ostre słońce.
  – Dzień dobry, gazetka Rafała Trzaskowskiego! Może chciałby Pan się zapoznać? – zaczynam wesoło.
  – Cooo?! – wrzeszczy starszy człowiek. – Tego pederasty?! W życiu!
  – Jak Pani nie wstyd stać z takim czymś w ręku! To oszust – wtóruje pani w średnim wieku.
  – A ja wezmę – uśmiecha się jej koleżanka. – Poczytać zawsze można…
  – Niech Pani tego nie dotyka! – włącza się młody chłopak. – Na Żydo-Niemca nie wolno głosować! Ja wiem, bo oglądam telewizję – mówi ostro.
  – Panie, daj Pan spokój – wyrasta obok pan po 60-tce. – To mądry człowiek, wykształcony, wstydu nam nie zrobi… Nie to, co ten…
  – No, pewnie – przytakuje jego żona. – Da Pani gazetkę, sąsiadom zaniosę, bo tylko TVP mają.
  – Tfu… – spluwa siarczyście kolejny pan. – Złodziej, szambownik, nawet opluć tego nie warto. Ani w piecu rozpalić…
  Podejmuję interwencję.
  – Proszę nikogo nie obrażać – odzywam się spokojnie. – Jeśli ma Pan inny pogląd, można to wyrazić kulturalnie.
  – A ile Pani płacą za to stanie, co? – nie zraża się.
  – Muszę Pana rozczarować: nic. – Uśmiecham się, ciekawa reakcji. Ale nie jest dobrze.
  – Kto Panią tu w ogóle wpuścił? My wiemy, na kogo chcemy głosować, on niech sobie siedzi w Warszawie – wtrąca się pani po 70-tce. – I tam dzieci psuje.
  – No, to już przesada – komentuje pani koło 40-tki. – Jestem z Warszawy i mam dzieci, żadna krzywda im się nie dzieje.
  – A kasę na nie kto Pani dał? Jasne, że Duda. Trzaskowski tylko zabierze. I emerytury też – rzuca druga kobieta.
  – Nie zabierze, wyraźnie to mówi – przekonuję panią.
  Powoli grupka się rozchodzi. Ale w moją stronę zmierza pan 65+.
  – Wypier…laj stąd, ale już! – krzyczy na pół targowiska. – Won z tym niemieckim szmatławcem! A jak nie chcesz, to sam Cię wyrzucę!
  – Nigdzie się stąd nie ruszę, nie ma Pan prawa tak się zachowywać! – Staram się nie tracić zimnej krwi. Na szczęście idą posiłki: młoda dziewczyna z rowerem i obładowany zakupami pan.
  – Jak Pan śmie tak się zwracac do kobiety? – stają blisko agresora.
  – Hańba, żeby takie gazety z pedałami ludziom wciskać – atakujący nie daje za wygraną.
  – Nie musi Pan brać – ripostują. I proszą o parę gazetek. – To nasz kandydat – dodają. – Oby się udało, bo jeśli nie… Szkoda słów. Wierzymy w niego. Dziękujemy, że tu stoicie z tymi gazetkami. Może ludzie przejrzą na oczy..
  – Niech Pani stąd idzie, bo jeszcze zlinczują – radzi mi cicho jedna ze sprzedających.
  Poszłam po trzech godzinach, rozdaliśmy kilkaset gazetek. Zamiast pointy – zdjęcie. Ech.

  Autor: FB Agata Dambska

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.760991200697206/3229831690479799/

  Andrzej Duda, wstyd dla Polski i Polaków.
  Naszczalnik Bratobójca Capo di Polonia, J. Kaczyński

 3. A zaplute karły były już? A nie, to nie przejdzie /kaszelek/

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Andrzej stosuje w swojej kampanii typowe techniki PiSowskie, czyli oddziaływanie wszelkimi sposobami na emocje, pobudzanie nienawiści i wstrętu moralnego do partnerów politycznych, projekcja swoich własnych wad na konkurenta, wyzwiska, insynuacje, itp.

  Arsenał środków propagandowych PiSu jest przebogaty i chaotycznie składowany, bez klasyfikacji pozwalającej wybierać zeń środki stosowne do okoliczności. Sprawia to, że kampania Dudy jest chaotyczna, to jest miotanie się od płota do płota – od LGBT do Niemców, którzy chcą nam wybierać prezydenta, od fekaliowego Trzaskowskiego do złodziei VATu, od inwestycji mądrych i skutecznych do dbałości o rodzinę.

  Kompletny misz masz, jeno krzyk, podnoszenie głosu przez kandydata zwracającego się do fanów informujące ich tym, ze mają okazać emocje. Temat jest mniej ważny. Chodzi o wyrobienie w elektoracie odruchów warunkowych – LGBT – zaraza, Niemcy – wróg, Trzaskowski – fekalia, PO – złodzieje, itd.

  Cóż innego potrafi doktor prawa pan prezydent nie wszystkich Polaków jak kręcić katarynką nastrojoną przez mądrzejszych w imieniu Jarosława Ka Prezesa Polski Wielkiego Przywódcy?
  Pzdr, TJ

 6. adam100
  6 lipca o godz. 12:24

  Mój komentarz
  Żydo-Niemiec. Tego jeszcze nie słyszałem.
  Pzdr, TJ

 7. Szef IBRiS: Duda przedobrzył z gadaniem o państwie. Wyborcy zaczynają się tego bać

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26099823,szef-ibris-duda-przedobrzyl-z-gadaniem-o-panstwie-wyborcy.html#s=BoxMMt1

 8. tejot
  6 lipca o godz. 12:35
  adam100
  6 lipca o godz. 12:24
  Mój komentarz
  Żydo-Niemiec. Tego jeszcze nie słyszałem.
  Pzdr, TJ

  Nie ma co wybrzydzać. Faszysta to adekwatne określenie na pissdzielca.

  Obrońca pedofilów Andrzej Duda

 9. no tak Kamiński już Cyrankiewicza cytował… teraz Pinokio cytuje Moczara…

  To straszne jak polskie społeczeństwo w swej masie jest CIEMNE I GŁUPIE.

  I jak nic a nic nie uczy się nawet na własnych błędach

 10. Podobno Duda dostał zakaz używania długopisu w dniu głosowania , bo tak sprawnie nim operuje , że Kaczyński wystraszył się , że Duda wygra mając 110 % głosów.

 11. W tamtych dawnych czasach Spinoza to byl – nieprzeciętny łeb!
  – Teraz zlodziej , szambownik , Żydo-Niemiec – farbowany lis ( tobysie trzy mialo kupy, ale lis to ktory z nich ?? ) – złodziej ktorego nie warto opluć .
  W piecu rozpalić … ?? !
  Spinoza zabierze kase , zeby mial czym rozpalać !!

 12. olborski

  Nie wybr żydzaj.

 13. Andrzej Duda ułaskawił pedofila, choć nie okazał skruchy. Żołnierza z Nangar Khel – nie
  Po głośnej sprawie pedofila media wzięły pod lupę inne prezydenckie ułaskawienia. Równie ciekawe są przypadki, w których nie skorzystał on z prawa łaski – np. sierżanata Tomasza Borysiewicza. Podoficer należał do grupy żołnierzy uniewinnionych za sprawę Nangar Khel.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26101835,andrzej-duda-ulaskawil-pedofila-choc-nie-okazal-skruchy-zolnierza.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

  abcdefghij06.07.2020, 12:14
  Pedofil w recydywie jest Dudzie bliższy niż żołnierz narażający życie na misjach wojskowych… Czy ten człowiek w ogóle zastanawia się nad tym co robi?

  Przygłup Budyń, Faszyzm, Polsce na pohybel

 14. Nowosolanka krzyczała na wiecu „jeb.. Dudę”, następnego dnia policjanci doprowadzili ją do prokuratury

  https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,26102155,nowosolanka-krzyczala-na-wiecu-jeb-dude-nastepnego-dnia.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.3.maly

  #¤%Ć sQ**synów od Bratobójcy.

 15. adam100 – 13:55
  Znalem w tamtych czasach dwoje ludzi z pewnej „kon’skiej” rodziny ktorzy postanowili wyrwac sie stamtad „do swiata ” ale.. gdyby to napisac maksymalnie enigmatycznie , aby niemozliwa byla identyfikacja , Konskie „znalazlo ich” tam, w tym swiecie i „dorwało w swoim kon’skim stylu” .
  Wydaje mi sie o ile pamietam , ze optymista bylem owszem przez kilka lat po urodzeniu w innym bardzo podobnym miejscu .., ale potem mi przeszlo bezpowrotnie

 16. A jeszcze modlą się o pomyślność papieża, teraz bis z wehrmachtu…Tak sobie myślę prywatnie: kościoły nad Wisłą były pełne modlących się jak w czasach III Rzeszy i GG…takie farbowane lisy…jołki pałki…

 17. adam100
  6 lipca o godz. 12:42

  Ciekawy link. No zobaczymy, ja nie śledzę specjalnie bo nie mam nerw. Już zagłosowałam, i nie na tego półgłówka z PiSu.

 18. Nord Stream 2 otrzymał zielone światło na dokończenie…na rzut beretem…Tak sobie myślę prywatnie, że Niemcy z NRD kazali Danii nie przeszkadzać…Dobrzy Niemcy pomagają Rosji…

 19. adam 100

  W poprzenim tekscie odpowiedziałe ci co myśle o Donaldzie Trumpie

  Dodatkowo mam dzis zaglosować i odesłć kopertę i chciałem sie dowiedzieć abys podał 5 powodów dlaczego PiS i Andrzej Duda rujnuje Polskę- pozwalam ci soczyście kończyc punkt – Jebać PiS .Prosze nie ujmuj punktu o Konstytucji gdyż to się mi kojarzy z brzuchatym komediantem Bolkiem.

  Wiem ,że masz zadanie pisaś Świrdolety za ca ci płacą gdyż PiS obniżył ci ubecka emeryturę ale po starej znajomości znajdż chwilę czasu.Po starej znajomosci znałem kilka Ubeków co za paszport chcieli moich usług co oczywiście odmówiłem.Oni jednak co 3 m-ce wracali do tematu i to było uciażliwe.

 20. Dziś nad ranem zmarł wybitny kompozytor Ennio Morricone…

  Morricone -On Earth As It Is In Heaven”

 21. Pombocek

  Było okienko rok temu ,że ulokowałem trochę grosza na CD PO 2.5 % .Obecnie wróciło do 0%.
  W Niemczech i strefie UE gdy wpłacisz to jest oprocentowanie minusowe do nawet minus 2% .

 22. Panie Redaktorze, premier Morawiecki zna dobrze historie, gdyz wlasnie podczas tych stylistycznych modowo wypowiedzi o ,,farbowanych lisach” wspomnial, ze 100 lat temu w tym miejscu, w ktorym stal, tez odbyl sie plebiscyt i oglupieni przez Niemcow Polacy (autochtoni Mazurzy?) uczynili blad. Podobny moga uczynic dzis oglupieni przez ,,niemieckie media” Polacy i zaglosowac w wiekszosci na pana ,,Trza!”
  Chyba pan wie rowniez, ze niemiecki Die Welt dzis w dwoch artykulach (jednym redaktora naczelnego Poscharda) wypowiedzial sie o insynuacjach PADa, majacych podsycic antyniemieckie fobie, jak wtedy, gdy dziadek z Wehrmachtu odebral wygrana Tuskowi. Tonacy brzytwy sie chwyta i Duda oraz jego mocodawcy czyniy nadludzkie wysilki, zeby pomoc mu pokonac rywala. Nie zawahaja sie nawet przed pogorszeniem sie stosunkow miedzynarodowych z sasiadem, u ktorego pepka wisimy gospodarczo. Die Welt zabral glos, poniewaz nalezy do tej samej grupy szwajcarsko-niemieckiej Ringier Axel Spronger, co polski Fakt.

 23. Pomysł Qby wart rozważenia.

  Co zrobić z lisem-Witalisem? Przefarbować.

  Nie uważam, by kary więzienia dla obecnych dewastatorów kraju były w porządku. Sądzę, że należałoby zastosować wprowadzone przez tzw. Ziobro „nowelizacje” prawa, pozwalające na konfiskatę majątku osądzonego oraz jego rodziny i znajomych. Od tego bym zaczął. A potem zadośćuczynienie, czyli odpracowanie wyrządzonych szkód.
  I tak, pan Gliński będzie dożywotnio otwierać drzwi zwiedzającym muzeum sztuki współczesnej i – rotacyjnie – różnych teatrów. Pan Szumowski będzie dożywotnio pielęgniarzem (prace najprostsze, nie wymagające kwalifikacji) w różnych domach opieki. Pan Ziobro będzie dożywotnio woźnym sądowym. Pan Zieliński będzie dożywotnio regulować ruch na mało ważnych skrzyżowaniach.
  Pan Duda będzie dożywotnio portierem w klubach LGBT.
  I tak dalej.
  Czy to nie sympatyczniejsza kara? Macie jakieś propozycje dla reszty osądzonych? A co sukienkowymi?

  Szkoda, że Qba nie wymyślił odpowiedniego zajęcia dla Naszczalnika.
  Naprawienie przez niego wszystkich szkód jest, tak czy owak, mało prawdopodobne. Samo wietrzenie smrodu będzie trwać i trwać i trwać…

 24. Za komuny nędza z podziału była oprocentowana…za kadencji Dudy dobrobyt nie jest oprocentowany…Tak sobie myślę prywatnie: może Duda wyjaśni jacy farbowani lichwiarze przechwytują oprocentowanie…

 25. geozak ;

  W Australii przez ostatnie 9 miesięcy miałem pieniądze na Term Deposit
  płacili 1.60 % p.a 2 tygodnie temu zmienili na kolejne już tylko 7 miesięcy
  ale płacą 1 % p.a to jednak coś ale jak uwzględnić inflacje i tax to jestem
  kilka procent do tyłu .

 26. Nowy dowód, że PiS-dzielstwo jest bankrutem!

  Gmina Supraśl na Podlasiu hucznie otrzymała od rządu PiS dwa czeki na ponad 3 miliony złotych: raz od ministra Łukasza Schreibera, drugi raz od premiera Mateusza Morawieckiego. Tyle że pieniądze Supraśl otrzyma tylko raz. Przy czym należy zaznaczyć: obiecane promesy są na razie… bez pokrycia.

  https://natemat.pl/313919,gmina-suprasl-otrzymala-pomoc-od-rzadu-pis-dwa-razy-ten-sam-czek-na-3-mln

 27. @Bar Norte – jeszcze jedna heca z mediami, skrojona według tego samego wzorca co afera z „Faktem”:

  Europosłanka Mazurek napisała:
  „Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie. To przykład pogardy dla wyborców z mniejszych miejscowości. Mieszkańcy Końskich i Polacy już niedługo wystawią mu rachunek” – tak pomysł sztabu Trzaskowskiego skomentowała europosłanka PiS.

  W poniedziałek Beata Mazurek doczekała się ostrej odpowiedzi ze strony Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. TVN jest bowiem częścią amerykańskiej grupy medialnej Discovery.

  Ambasador Mosbacher napisała:
  „Dobrze Pani wie, że szerzy Pani coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując że TVN to WSI. Powinna się Pani wstydzić. To jest poniżej godności osoby, która reprezentuje Polaków”

 28. Na marginesie
  6 lipca o godz. 16:05

  Jak mówią że dają to mówią 🙄

 29. Rosja zamknięta z powodu pandemii…
  Chyba z wakacji na Krymie będą nici.

 30. @Nefer 6 lipca o godz. 16:15

  Mnie się podoba ten czek bez pokrycia…
  Smoke and mirrors. Cały PiS.

  P.S. Jak się robi ten emotikon z krzywą gębusią?

 31. Kłamie jak katolik…nawet nie jak Piekarski na mękach…Tak sobie myślę prywatnie, że nie po czynach ich poznacie, ale po łgarstwach i farbowaniu…a nawet po zaparciu się…Religia, to opium…

 32. Na marginesie
  6 lipca o godz. 16:19

  : roll : bez spacji

 33. @Nefer 6 lipca o godz. 16:28

  Dzięki wielkie! Ale jak się robi roll?
  Bo ja jestem niekumata. I leniwa 🙁

 34. Na marginesie
  6 lipca o godz. 16:31

  Napisz : roll : tak jak widzisz, literami, tylko bez spacji, dwukropki tuż przy roll z obu stron

 35. Bar Norte

  Nawet neoliberalowie w ,, wyborczej ” sa zdziwieni , ze wbrew popularnosci Zielonych i Socjalistow na stanowiskach prezydentow wielkich miast w ostatnich francuskich wyborach,
  Macron robi na zlosc obywatelom i wymienia premiera na reakcjoniste z ekipy Sarkozy.
  Wielinski , jak dobry uczen Gadomskiego , jednak zacheca :
  ,,Po pierwsze, trzeba postawić na nogi zamrożoną z powodu epidemii gospodarkę. Po drugie, przeforsować ambitny plan ekologicznej transformacji kraju, tak by uniezależnić go od węgla czy ropy. To oznacza wielką i drogą modernizację, a także mnóstwo społecznych napięć, które tak jak wywołany jedynie podwyżką akcyzy na olej napędowy protest „żółtych kamizelek” mogą zamienić się w ogólnokrajową rewoltę. Cichy, ale skuteczny administrator bez rozpoznawalnego politycznego profilu na fotelu premiera daje nadzieję, że zamierzenia Macrona się spełnią.”

  Neoliberalowie zawsze wmawiaja spoleczenstwu, ze konserwatywni politycy stawiaja gospodarke na nogi.Tymczasem Thatcher spowodowala katastrofalne bezrobocie a Reagan zapasc gospodarcza.
  Socjaldemokratyczny system polityczny w Niemczech stwarza silniejsza gospodarke niz neofeudalizm w Ameryce.
  https://wyborcza.pl/7,75399,26100869,zagadkowa-decyzja-macrona-dlaczego-na-czele-francuskiego-rzadu.html

 36. test
  😎

 37. Nooo!

 38. olborski
  6 lipca o godz. 14:46

  Niektórym się udało. Widziałem w teatrze monolog Jandy (książka Sabiny Baral)

 39. @Nefer 6 lipca o godz. 16:36
  🙄

 40. Yu-huu!
  🙂

 41. @kooperatywaMondragon
  6 lipca o godz. 16:36
  Rząd Macrona to ohydni hipokryci – Czesi zaproponowali zakaz używania oleju palmowego w UE. Wiadomym jest, że uprawa palmy olejowej powoduje katastrofalne szkody ekologiczne – niszczy lasy deszczowe. I ten ,,zielony” Macron zablokował to. Powód Francja przerabia olej na biopaliwa.

 42. geozak
  6 lipca o godz. 15:09
  W poprzenim tekscie odpowiedziałe ci co myśle o Donaldzie Trumpie

  Miałem nadzieje, ze twoja propissowskość wynika z patriotyzmu polskiego. Jeżeli nie widzisz, że Trump jest gangsterem, to twoja moralność jest „shit ” (jedno wielkie gówno).
  Uważasz, że władza PiS może kraść, a argumentem za jest: „bo PO kradło?” Złodziei nie musi się rozliczać? To jest dowód na to, że masz wyprany mózg.

  No discussion. Out.

 43. :rollover:

 44. hihihi

 45. Na marginesie (dot. 6 lipca o godz. 16:11)

  Ale to nie koniec bo prowadząca sejmowy profil napisała dalej:
  – „Skandal dyplomatyczny bo pisze prawdę? Polityk we własnym kraju musi skulić uszy bo ambasador innego państwa warknął?”

  Podobno ten komentarz już zniknął.

 46. Chrzest 966 rok…zbiorowe przyjęcie katolicyzmu pod niemieckim naciskiem…Tak sobie myślę prywatnie, że chrzest z rąk niemieckich agentów, to poważniejsza sprawa od wyboru prezydenta…Teraz mądry pisowiec po szkodzie…

 47. @legat 6 lipca o godz. 17:04
  No to pisss kopie po kostkach ostatniego potencjalnego sojusznika.
  Ale cyrk. Nieśmieszny jednak wcale 🙄

 48. kooperatywaMandragon

  „Nawet neoliberalowie w ,, wyborczej ” sa zdziwieni , ze wbrew popularnosci Zielonych i Socjalistow na stanowiskach prezydentow wielkich miast w ostatnich francuskich wyborach, Macron robi na zlosc obywatelom i wymienia premiera na reakcjoniste z ekipy Sarkozy.”

  Przecież Macron ma swoje interesy i poglądy. Konsekwencją tego jest, że dobiera ludzi pod te interesy – w tym przypadku premiera.
  Dlaczego Macron ma udawać kogoś innego niż jest?

  Nie ma pan dość „farbowanych lisów”, trzymając się tytułu felietonu red Passenta?

  Równocześnie przypomnę, że nie podzielam poglądów Macrona. No ale w tym przypadku Macron prezentuje elementarną uczciwość nie łżac w żywe oczy, że jest kimś innym niż w rzeczywistości.

 49. Na marginesie

  „jeszcze jedna heca z mediami”

  Moim zdaniem to jest głównie heca dyplomatyczna.
  PiS na własne życzenie ma poważny problem z ambasadą USA.
  Piszę „na własne życzenie” bo w swoim lizusostwie przekroczyli już wszelkie granice i tym samym rozbestwili nadobną Georgette. W efekcie Georgette się przestała pękać, publicznie ustawia ich do pionu, daje znać kto tu rządzi a pisowcom pozostaje chować ogon pod siebie.

  Ciekawe, że po jej reprymendzie nabrali wody w usta.
  Tylko Czarnecki coś ględzić zaczął trzy po trzy o obyczajach dyplomatycznych, jak przed chwilą zauważyłem.

 50. @Bar Norte 6 lipca o godz. 17:54

  Masz rację, ale też jest śmieszne, że pisopaci nie wiedzą, co jest czyje.
  I tłuką w Niemcy, bo taki mają klimat.

 51. Bar Norte,
  no nie bardzo nabrali wody w usta skoro w internecie stoi odpowiedź z profilu sejmowego: -„”Skandal dyplomatyczny bo pisze prawdę? Polityk we własnym kraju musi skulić uszy bo ambasador innego państwa warknął?”
  Przecież ja się to rozejdzie, to zadziała na rzecz Dudy.
  Po kiego ta balsamowana co rano mumia uważająca się za namiestniczkę w ogóle się wtrąca? Niech się schowa do sarkofagu chociaż na tydzień jeszcze.

 52. Czterej pancerni i…przeorali mentalność hunwejbinów…czym skorupka…Tak sobie myślę prywatnie, że wychodzą geny socjalistycznego pojmowania świata…z ruskimi pierogami w tle…

 53. Na marginesie
  6 lipca o godz. 16:11
  @Bar Norte – jeszcze jedna heca z mediami, skrojona według tego samego wzorca co afera z „Faktem”:

  Europosłanka Mazurek napisała:
  „Trzaskowski boi się debaty z Polakami. Woli ustawioną debatę w WSI 24 i niemieckim Onecie. To przykład pogardy dla wyborców z mniejszych miejscowości. Mieszkańcy Końskich i Polacy już niedługo wystawią mu rachunek” – tak pomysł sztabu Trzaskowskiego skomentowała europosłanka PiS.

  W poniedziałek Beata Mazurek doczekała się ostrej odpowiedzi ze strony Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. TVN jest bowiem częścią amerykańskiej grupy medialnej Discovery.

  Ambasador Mosbacher napisała:
  „Dobrze Pani wie, że szerzy Pani coś, co jest absolutnym kłamstwem, sugerując że TVN to WSI. Powinna się Pani wstydzić. To jest poniżej godności osoby, która reprezentuje Polaków”

  Mój komentarz
  Pani Mosbacher odwaliła pani Mazurek. Szok. Dokładnie w takim samym stylu, jaki stosuje PiS. Pani Mosbacher dobrze kombinuje – PiSowcy innych słów nie rozumieją.

  Czy prezydent będzie po tym drobnym incydencie krzyczał na wiecach, że Amerykanie chcą nam wybrać prezydenta? Czy Bielan już formułuje zdecydowanie wyrażony protest skierowany do ambasady USA w Warszawie?

  Nie bardzo wierzę w samodzielność pani Mazurek w szczuciu. Ale teraz Prezes Polski Jarosław Ka będzie miał się nad czym zastanawiać – jak to jest z tą polityką zagraniczną?
  Czy Andrzej nie załatwił czegoś w USA? A może podpadł Trumpowi?

  Prezes jako ignorant w tej dziedzinie będzie poszukiwał zmów, manipulacji, kopania dołków i innych podstępów. Ani przez myśl mu nie przejdzie, że to jest skutek jego niemądrości.
  Pzdr, TJ

 54. @legat 6 lipca o godz. 18:11

  Ta szarża na rzecz wolności „polityka we własnym kraju” jest tak zabawna, że aż groteskowa. Bo co to w sumie za różnica, czy za sznurki pociąga naszczalnik, czy nadobna Georgette?

  Tak czy inaczej Mazurek jest pacynką.

 55. legat

  „Skandal dyplomatyczny bo pisze prawdę? …”

  To jest screen bo wpis Mazurek z oficjalnego konta Sejmu zniknął zaraz po publikacji.

  Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu tak to skomentował:

  „Sprawdzamy autentyczność wpisu. Weryfikujemy dostęp pracowników do sejmowego konta na Twitterze. Jeśli wpis jest prawdziwy, najpewniej ktoś próbował korzystać z prywatnego profilu. Tego typu komentarze absolutnie nie powinny mieć miejsca. To rzecz niedopuszczalna”

  W świetle tego teza, że pisowcy schowali ogon pod siebie jest prawdziwa – reakcji bowiem nie ma.

 56. @tejot 6 lipca o godz. 18:18

  Stalin by w tym układzie wytrzebił własnych generałów.
  Pozostaje nam po cichu mieć nadzieję…

 57. Bar Norte,
  no ale niemiecki „Onet” na swojej stronie cały czas to zdanie prezentuje.

 58. legat

  A ja widzę na czołówce Onetu „Profil Sejmu atakuje Mosbacher. Wpis blyskawicznie usunięty”.

 59. W 1968 roku, i wcześniej i później, wielu chciało opuścić Polskę Ludową, ale udało się to nielicznym.
  Farbowanego lisa nie widziałem i prawdę mówiąc z niczym to mi się nigdy nie kojarzyło, naturalnie poza chwiejnością nastroju i okolicznościowym sprytem.
  Wielu byłych i obecnych polityków można jednak podciągnąć pod taką definicję. Ostatecznie każdy orze jak może.
  Nie wszyscy politycy korzystający z okolicznościowej zmiany muszą być koniecznie odsyłani do lamusa. Z pewnością byli tacy co chcieli dobrze, ale wyszło jak zawsze. Mało kto wyrasta na dyktatora z własnej i nieprzymuszonej woli

 60. @ls42 6 lipca o godz. 19:26
  Jest nawet takie przysłowie ludowe – coś tam o piekle i dobrych chęciach…

 61. Trzeba prawdzie spojrzeć w oczy. Dalej nie będzie już jak w piosence, tylko brutalna prawda.
  Ci u których jesteśmy zadłużeni mają dużo do powiedzenia i z tym trzeba się oswoić.
  Politycy tej prawdy nie chcą ujawnić, ale każdy to widzi. Problem może wynikać tylko z tego jak odnieść się do żądań wierzycieli.
  Ja bym trzymał z tymi co mają dużo do stracenia bez żadnej rekompensaty

 62. Kuriozalny komunikat qrwizji

  „W związku z notorycznie manifestowaną przez pana Rafała Trzaskowskiego niestabilnością poglądów lub stanu pamięci Telewizja Polska przypomina, że zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, niezgłoszenie się kandydata w wyborach na Prezydenta Rzeczypospolitej w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie” ¬– czytamy w komunikacie.
  TVP powołuje się na rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską SA.

  Wybrany komentarz:
  Hhahahahahah…. za chwilę powiedzą, że Trzakowski złamał prawo i go posadzą (zwolniło się miejsce po pedofilu ułaskawionemu przez Dudę)

 63. Nowe ustalenia w sprawie ułaskawionego przez Du*ę pedofila – nieprawdą jest, że okazał skruchę.

  „Rzeczpospolita” dotarła do uzasadnień wyroków, jakie zapadły w sprawie skazanego pedofila i zwraca uwagę na istotny wątek. Pedofil nigdy nie przyznał się do winy, nigdy też nie okazał skruchy. Tymczasem dowody w tej kwestii były niezbite i sądy wszystkich instancji uznały, że mężczyzna dopuścił się zarzucanych mu czynów.

  https://www.rp.pl/Sadownictwo/307059946-Ulaskawiony-przez-prezydenta-nigdy-nie-przyznal-sie-do-winy.html

 64. Komunikat tvp idzie w kierunku informowania o rezygnacji Trzaskowskiego… co zwalnia jego zwolenników z obecności w lokalach wyborczych…bo już głosowali…Tak sobie myślę prywatnie, że udział w debacie organizowanej przez KRRiT jest obowiązkowy jak pisemny na maturze…czy certyfikat proboszcza na uczelni Rydzyka…

 65. 🙄
  Czy wszyscy tutaj piszący są w stanie samodzielnie zasznurować buty zielonymi dżdżownicami?

 66. Na Marginesie, podzielę mój komentarz na trzy nierówne połowy, bo nie wchodzi i spróbuję:
  1. – na ułaskawieniach prezydenckich się nie znam ale przypomniałem sobie pewną sprawę. Otóż dwóch mężczyzn prześladowanych przez gang kierowany przez brutalnego sadystę za fikcyjne długi, w zasadzie z rozpaczy go zamordowali. Otrzymali długoletnie, surowe wyroki za to zabójstwo. Odsiedzieli dość sporo lat i po jakimś czasie jeden z nich zwrócił się do prezydenta o ułaskawienie. Został ułaskawiony. Drugi nie, bo o ułaskawienie nie wystąpił. Komentowano to w mediach, że warunkiem ułaskawienia jest skrucha i wystąpienie o to do prezydenta. Zdaje się, że w końcu ten drugi zabójca też ułaskawienie uzyskał, co ja odczytałem, że się w końcu pokajał i o takie ułaskawienie wystąpił.

 67. 2. W sprawie o której teraz mowa sprawca gwałtu na córce skazany za pedofilię i tenże gwałt, nie występował do prezydenta o ułaskawienie mające polegać na darowaniu trwającej kary zakazu zbliżania się do ofiary. O takowe wystąpiła ofiara. Czyli można przyjąć, że ten przestępca o ułaskawienie nie wystąpił, czyli utrzymuje do dziś, ta jak przed sądem, że był niewinny.

 68. 3. Wniosek, Duda ułaskawia permanentnie osoby utrzymujące, że zostały osądzone niesprawiedliwie (patrz Kamiński i Wąsik) i nie wymaga od nich skruchy czy pokajania się. No tak ten typ ma widać.

 69. Obejrzałem przed chwila „Kropkę nad i” z Kluzik-Rostowską i wiceministrem obrony narodowej z PiSu.

  Jeśli ktoś ma dostęp do nagrania tego wywiadu, to polecam.Tak aroganckiego, kpiącego z widowni palenia głupa, jakie ten minister zademonstrował, nie oglądałem w Umęczonej od dawna.

  Nie odpowiedział na żadne pytanie, kpił z rzekomej nielogiczności i rzekomej agresywności pytań, na twarzy miał uśmieszek pobłażliwości dla dwóch kumoszek, które są nieprzygotowane do dyskusji, nie wiedzą o czym mówią, wprowadzają w błąd widzów w TVN i nie chcą mu wytłumaczyć dlaczego to robią, dlaczego oszukują swoich widzów, itd.

  Tupet niesamowity, na niby luzie, inteligencja z wyższego podwórka, strojenie napominających min, wyższościowe podejście do pań, palenie głupa salonowe, po PiSowsku subtelne, bo po każdym pytaniu podpierane tytułowaniem szanowna pani oraz – kiedy doczekam się wyjaśnień, itd.

  Na żadne pytanie nie odpowiedział. Kręcił, kluczył, dywagował, powtarzał PiSowskie frazesy o niczym, ni z gruszki ni z pietruszki chwalił prezydenta i politykę PiSu, użalał się nad podłym czynem atakowania rodziny poprzez zadawane mu pytania o tym dlaczego prezydent skłamał, że nie było gwałtu, wybiegał w przyszłość, wspominał przeszłość, wszystko opisywał, tylko nie to, co było przedmiotem konkretnego pytania.
  Pzdr, TJ

 70. MILIONERZY
  Młody nie ryzykował chociać kombinował prawidłowo i mógł grać dalej.
  Ostatecznie w dobrym stylu wygrał ćwierć miliona złotych (250000 zł)

 71. 4. Ciekaw.e też, że biznes prawny poczuł krew. Zapowiadany już jest p.ozew o milion odszkodowania przez „rodzinę”, czyli przez pedofila również, od redakcji „Faktu”.
  Ciekawe czy sami to wymyślili czy z propozycją pojawił się kandydat na pełnomocnika.

 72. Następny wyraz na indeksie to „P0ZEW”

 73. Marcin Ges

  Walczył za ojczyznę, ale gdy potrzebował pomocy, państwo odwróciło się od niego. Sierżant Tomasz Borysiewicz, weteran wojny w Afganistanie, przez lata walczył o honor i sprawiedliwość przed polskimi sądami. Oskarżono go o zbrodnię wojenną – największą hańbę dla żołnierza. I chociaż oczyszczono go z tych zarzutów, a tysiące osób słały petycje do prezydenta o łaskę dla niego, Andrzej Duda (48 l.) jej nie udzielił. Pomógł za to pedofilowi, który znęcał się nad rodziną i wykorzystał własną córkę… Żołnierze pytają:
  DLACZEGO ?

 74. PiS na Księżyc

  Związany z PiS wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba próbuje wpływać na wyniki kluczowej kontroli — twierdzą urzędnicy NIK, którzy tę kontrolę prowadzą. Chodzi o badanie skuteczności działań Beaty Kempy jako ministra odpowiedzialnego za zagraniczną pomoc humanitarną. Zdaniem kontrolerów w pudrowanie raportu zaangażowana jest także druga wiceprezes NIK związana z PiS — Małgorzata Motylow, koleżanka Marty Kaczyńskiej.

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wojna-w-nik-wiceprezes-z-pis-probuje-zmanipulowac-wyniki-waznej-kontroli/jc5mffk,79cfc278?fbclid=IwAR0nfxznrBMHi6KJKDvz0b3tGxcn8zz7CSJY_K3BE9bD_mhKVdqS1veqaSw

 75. @legat 6 lipca o godz. 21:00

  No i kto by pomyślał? P0zew? A to dopiero!
  Milion w marzeniach – ale nawet jeśli wygrają, to prawnicy i tak zainkasują lwią część. A nakład „Faktu” też raczej na tym nie ucierpi.

 76. @adam100 6 lipca o godz. 21:16
  „One-way ticket, one-way ticket, one-way ticket to the Moon!”
  https://www.youtube.com/watch?v=SEbLL_BtRX4

 77. Ale ta zmiana w konstytucji, którą proponuje Du*a będzie niekonstytucyjna, bo wymaga zdeklarowania orientacji seksualnej rodziców – czego skądinąd chyba wymagać nie wolno?

  Poza tym aby zmienić konstytucję PiS potrzebowałby większości konstytucyjnej – której i tak nie ma?

  Po co ten pasztet? Kiełbasa wyborcza bez kiełbasy?

 78. W samej rzeczy P.O.zew jest na indeksie
  Napisalem , jak na mnie elaborat i caly diabli wzieli
  ( skrot)
  Psychika zwyklych ludzi zniszczona po publikacji – sugeruje , ze te inne , innych , mniej lub calkiem niezwyklych ludzi moglyby byc nienaruszone i bedzie mozliwa kontynuacja ulaskawiania oprawcow na wnioski ofiar aby ich psychiki dotad w dobrej kondycji , takimi pozostaly .
  Wyobraznia i psychika autora(- ow) tego P…wu godna pozazdroszczenia dlatego..
  – Kontynuator , ktokolwiek zostanie wybrany na nic lepszego nie zasluguje

 79. Bar Norte
  6 lipca o godz. 17:45

  ,, …nie podzielam poglądów Macrona. No ale w tym przypadku Macron prezentuje elementarną uczciwość nie łżac w żywe oczy, że jest kimś innym niż w rzeczywistości.”

  Mowiac o ,, farbowanych lisach” to centrowy prezydent moglby wobec perspektywy ciezkich dla spoleczenstwa zmian , wybrac sobie z poprzedniej ekipy socjalistycznej polityka rownie zlotoustego, co Clinton czy Obama , zeby zrobil brudna robote reakcjonistow , jednoczesnie zachowujac przychylnosc francuskich liberalow. Jako, ze sie z tej ekipy wywodzi , trudno zrozumiec, ze bardziej nie zadbal o wlasna polityczna skore. Polityk Sarkozego to nie jest galazka oliwna w strone zwyciezcow wyborow miejskich. A poparcie miec trzeba .Na dzisiaj polityka z uczciwoscia nie ma wiele wspolnego, a gest Kozakiewicza w strone drugiej strony to proznosc i glupota.
  Zolta kamizelka w kazdym bagazniku.

 80. Na Marginesie,
  a ja to kiedyś słyszałem, że – „One-way ticket” – to w latach dwudziestych nazywano też wycieczkę podczas której stopy jednego wycieczkowicza się wkładało do wiadra, wlewało beton a następnie, po zastygnięciu, wrzucało do rzeki czy jeziora. Może podczas nocy księżycowej.

 81. tejot
  6 lipca o godz. 20:57

  Ciekawe gdzie ich szkolą. Mózgi wyprane jak za Mao.

  Gdzie jest Mao?

 82. Listy przestał jakoś pisać…

 83. Debata w Końskich
  Czy do miasta wróci kolej zapytała mieszkanka miasta, a prezydent Andrzej Duda odpowiedział, że jak władze miasta się zwrócą do ministerstwa z takim wnioskiem to ten wniosek zostanie z pewnością rozpatrzony, niemniej do centralnego lotniska w Baranowie będą mieli tylko 50 minut drogi, a stamtąd mogą udać się dokąd zechcą.
  Nie omieszkał przypomnieć o 30 latach istnienia państwa i koniecznych dalszych latach jego prezydentury aby dokończyć to wszystko co dzięki niemu zostało rozpoczęte.
  Szanowny kolega blogowy z USA z pewnością popiera ten prezydencki program

 84. Z miasta KOŃSKIE do Radomia gdzie już jest lotnisko można dojechać w godzinę.
  Czy dla 10 minut oszczędności czasu mieszkańcy Końskich muszą czekać na zakończenie CPK Baranów?

 85. 1/ Ulf Poschardt redaktor naczelny „Die Welt” napisał tekst, w którym oskarżył prezydenta Polski o używanie propagandy przeciwko koncernowi Axel Springer. Swój tekst zakończył zdaniem: „Chcielibyśmy z panem o tym porozmawiać, panie prezydencie Duda”. Jak pan ocenia ten tekst?

  2/ Cofnijmy się o 12 lat. W grudniu 2008 roku delegacja PE z Martinem Schultzem i Danielem Cohn-Bendit przyjechała do Pragi, by spotkać się z czeskim prezydentem V. Klausem, a raczej by go przesłuchać, w związku z ratyfikacją przez Czechy Traktatu Lizbońskiego.

  ― Daniel Cohn-Bendit: „Traktat Lizboński. Pana pogląd na to mnie nie interesuje, chcę wiedzieć, co pan zrobi, aby zatwierdził go czeski sejm i senat. Będzie pan respektował demokratyczną wolę przedstawicieli narodu? Będzie pan musiał to podpisać. Co więcej, chcę, aby pan mi wyjaśnił, jaki jest poziom pana przyjaźni w panem Ganley’em z Irlandii (który sprzeciwiał się traktatowi). Jak może pan się spotykać z człowiekiem, co do którego nie jest jasne, kto go opłaca”?

  ― Vaclav Klaus: „Muszę powiedzieć, że tym tonem nikt jeszcze ze mną tutaj nie mówił przez 6 lat mojej prezydentury. Nie jest Pan tutaj na paryskich barykadach. Sądziłem, że taki styl komunikacji wobec nas skończył się 19 lat temu wraz z upadkiem komunizmu. Widzę, że się myliłem. Ja bym sobie nie pozwolił pytać pana, z czego jest finansowana działalność Zielonych. Jeśli zależy panu na racjonalnej dyskusji przez te pół godziny, które mamy na negocjacje, proszę Panie Przewodniczący oddać słowo dalszym osobom”.

 86. ls42
  6 lipca o godz. 22:30

  „Z miasta KOŃSKIE do Radomia gdzie już jest lotnisko można dojechać w godzinę. Czy dla 10 minut oszczędności czasu mieszkańcy Końskich muszą czekać na zakończenie CPK Baranów”?

  To jak byś porównywał lotniskao Balice vs. lotnisko Aeroklubu w Nowym Targu, wyciągając z tego wnioski o wygodzie mieszkańców Poronina latających do krewnych w USA. Najbliżej im do Nowego Tagu. No zlituj się kiedy.

 87. Te 50 minut drogi do nieistniejącego lotniska w Baranowie to ma być pieszo? Bo przecież chyba jasne, że pytająca nie musi mieć samochodu.

  Mam wrażenie, że Du*a gładko przebił „szczaw i mirabelki”

 88. Bo na razie pod zabudowę mitycznego lotniska w Baranowie nawet nie wykupiono gruntu. Nie mówiąc o tym, że nie ma na nie pieniędzy. Poza pensją pisiego uriadnika ds. lotniska, który pobiera 40 tysi miesięcznie.

 89. A na dotacje z opluwanej Unii nie ma co liczyć – bo Unia już dotacje dała. Na rozbudowę kilku lokalnych lotnisk w Polsce, które i tak w dużej mierze są niewykorzystane. Bo raz pieniądze w błoto to jeszcze można, ale dwa razy to nawet Unia nie wybuli…

 90. kooperatywaMandragon

  „trudno zrozumiec, ze bardziej nie zadbal (Macron) o wlasna polityczna skore. Polityk Sarkozego to nie jest galazka oliwna w strone zwyciezcow wyborow miejskich”.

  Właśnie zadbał.
  Wymienił konserwatywnego premiera, który mu zanadto wyrósl na nowego konserwatywnego premiera, który jeszcze jest niewyrośnięty.

  Co do gałązki oliwnej… .
  Pan naprawdę sądzi, że ktos się na takie sztuczki jeszcze nabiera?

 91. legat
  6 lipca o godz. 22:12

  „ … kiedyś słyszałem, że – „One-way ticket” …”.

  To detal, a jest też skala masowa. Zdezelowane statki wypełniono zekami, których chciano pokarać za brak wiary w komunizm. Statek wypływał na Morze Białe i tonął w lodowatej wodzie, ratowała się jedynie załoga wykonawców. Pomysł nie tak nowy, pewnnie wśród sowieciarzy bywali inteligenci czytujący rzymskich historyków. Neron w ten sposób planował zabić swoją matkę, Agrypinę Młodszą. Przygotowano specjalny statek, który miał „o własnych siłach” zatonąć. Pech chciał, że Agrypina świetnie pływała i spanikowany Neron musiał natychmiast skorzystać z tradycyjnych sposobów ― krótkich mieczy pretorianów.

 92. Mauro Rossi
  6 lipca o godz. 23:06

  Jezeli Fukuszima przynosila spolce TEPCO 1 miliard dolarow zysku
  a po katastrofie podatnicy musieli wydac na wstepna likwidacje zniszczenia 300 miliardow,
  to moze nie budujmy, bo nie bedzie z czego splacac 447 ?

 93. @kooperatywaMondragon 6 lipca o godz. 23:25

  Ciekawostka: trumna Marii Curie-Skłodowskiej jest wyłożona ołowiem. Warstwa ołowiu ma 2.5 cm grubości. Zmarła w roku 1934. Podobno nadal radioaktywna…

 94. Pan Redaktor albo nie rozumie co te dwa słowa ― ksenofobia i germanofobia ― oznaczają, albo uprawia dość siermiężną propagandę.

  Jak to widzi prof. Z. J Krasnodębski? „Śledzę media niemieckie – nie ukazał się w nich ani jeden artykuł, przedstawiający w pozytywnym świetle Andrzeja Dudę. Natomiast oczywiście wszystkie przedstawiają pozytywnie Rafała Trzaskowskiego, bez względu na to, co on mówi. Oczywiście niemieccy dziennikarze mają prawo do swojej oceny. Niemcy jako państwo także mają prawo do swojej opinii, który kandydat byłby lepszy z punktu widzenia ich interesów narodowych, tylko może powinni je wyrażać nieco grzeczniej i bardziej merytorycznie. Natomiast publikacja „Faktu” była brutalną, działającą podprogowo na emocje, ingerencją zewnętrzną w proces wyborczy w Polsce. Tego rodzaju artykuł jest nieprzypadkowy, to świadome działanie.

  Zamiast się od tego odciąć redaktor naczelny „Die Welt” zwraca się do urzędującego prezydenta sąsiedniego, zaprzyjaźnionego państwa: „Musimy porozmawiać, panie Duda”. Na dodatek porównuje sytuację w Polsce do sytuacji w Turcji, pisze też o mordzie na znanym dziennikarzu na Słowacji, sugerując niemieckim czytelnikom jakoby również w Polsce groziło dziennikarzom coś podobnego. Skądinąd wiemy, że mordy polityczne zdarzają się ostatnio często w Niemczech, rosną tam problemy z ekstremizmem prawicowym i lewicowym.

  Sprawa ta pokazuje dwa zasadnicze problemy w stosunkach polsko-niemieckich. Jednym z nich jest nierówność, jeżeli chodzi o sytuację medialną. Obecność niemieckich mediów w Polsce pozwala na ingerencję w procesy demokratyczne w Polsce. My zaś nie dysponujmy żadnymi realnymi możliwościami medialnego prezentowania naszych argumentów w Niemczech. Drugą kwestią jest niesłychana arogancki stosunek elit niemieckich, a także niemieckich dziennikarzy do Polski – nie wyobrażam sobie, żeby ten dziennikarz pozwolił sobie na podobną arogancję, pisząc o prezydencie Macronie czy nawet o znienawidzonym w Niemczech prezydencie Trumpie. Na pewno nie wzywałby ich na rozmowę. To jest clue tej sprawy – arogancja, poczucie wyższości, brak szacunku dla państwa polskiego, a po drugie bezczelna ingerencja w proces wyborczy w Polsce”. (wPolityce)

 95. Bar Norte
  6 lipca o godz. 17:54

  „PiS na własne życzenie ma poważny problem z ambasadą USA”.

  Znów wam się narracja rozjeżdża, prawie jak na lodzie. PiS jest półkolonią USA, a jednocześnie stawia się „nadobnej Georgette”, jak piszesz lekceważąco. Zanadto lecicie Trzaskowskim, Bar Norte, który zaprzecza sobie w co drugim zdaniu. Ale może to głebsze i chodzi o dialektykę heglowską, teza ― antyteza ― synteza (już po przegranych wyborach). 🙂

 96. legat
  6 lipca o godz. 20:55

  „Duda ułaskawia permanentnie osoby utrzymujące, że zostały osądzone niesprawiedliwie (patrz Kamiński i Wąsik) i nie wymaga od nich skruchy”.

  W tym przypadku skruchy wymagał od wymiaru sprawiedliwości. Nawet PAD tak to uzasadniał, że chciał przerywać pasmo kompromitacji sądów i prokuratury z czasów rządów PO-PSL.

 97. Maupo, prasa niemiecka nie ma obowiązku zachwycać się kartoflanym reżimem w Polsce. Zresztą gdzie, w jakim kraju i w jakiej prasie (poza finansowaną przez pisie „Srebrne” i inne takie) widziałeś kiedykolwiek pozytywną ocenę PiSu?

 98. Na marginesie

  Masz namiar na film…:)

 99. A co z debatą Trzaskowskiego? Czy ktoś ogląda?

 100. @basia.n 6 lipca o godz. 23:46
  Ooo, to ja się na razie odmelduję.
  Dzięki! 🙂

 101. Trzaskowski nie pojawił się na debacie w Końskich, choć Schetyna wcześniej mówił, że wyborów nie wygrywa się w Wilanowie, tylko w Końskich. Co prawda dziś rano Schetyna, wiedząc, że Trzaskowski nie zaryzykuje debaty w Końskich, oznajmił niespodziewanie: wyborów nie wygrywa się w Końskich tylko w całej Polsce. No wiec już nie wiadomo, gdzie się wybory wygrywa i kandydat POKO z mętlikiem w głowie pojechał do Leszna, by „wziąć udział w debacie”, raczej ustawce, czyli odpowiadać na pytania stołecznych zaprzyjaźnionych mediów.

 102. Tytuł w „Gazecie Wyborczej”: „Bezrobocie w Polsce nadal rośnie. Ponad milion osób pozostaje bez pracy”.

  Kilka akapitów niżej:
  1/ Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat na początku lipca, w maju br. stopa bezrobocia w Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc.

  2/ W Polsce, według danych Eurostatu, stopa bezrobocia wyniosła w maju br. 3 proc. Lepiej wypadły tylko Czechy z wynikiem 2,4 proc.

  „Gazeta Wyborcza” przeistoczyła się dziś w Komitet Wyborczy Rafała Trzaskowskiego drukując darmowy dodatek ― baner reklamowy Trzaskowskiego. Przekroczyła pewną linię i od dziś już nie można jej już kojarzyć z prasą.

 103. Rodzina ułaskawionego mężczyzny pozywa Ringier Axel Springer. Kobiety żądają 1 mln zł.

 104. Mauro Rossi

  „PiS jest półkolonią USA, a jednocześnie stawia się „nadobnej Georgette”, jak piszesz lekceważąco”

  A gdzie ty to wyczytałeś, że „PiS się stawia”?

  Wyraźnie, dwukrotnie napisałem, że w PiS w tej poniżającej dla siebie sytuacji kuli ogon pod siebie.
  To niemożliwe by się PiS postawił po reprymendzie skoro nawet ty zarzucasz mi w jej kontekście lekceważenie Georgette. Jakbyś miał syndrom sztokholmski.

  Mauro, znów dyskutujesz sam ze sobą.

 105. Mauro Rossi
  6 lipca o godz. 23:06

  Wieloryby lowione w Oceanie Spokojnym przez Japonczykow nie beda sie nadawaly do konsumpcji za 30 lat, bo stezenie elementow radioaktywnych bedzie zbyt duze.Potem przyjdzie czas na rekiny .
  Prywatne koncerny nie ubezpieczaja elektrowni atomowych.
  Ewentualne straty sa przerzucane na podatnikow.

 106. Na marginesie
  Powyzszy post mial byc skierowany do Pani, przepraszam.

 107. bezdomny ; 20:47 pisze a zarazem pyta .

  Czy wszyscy tutaj piszący są w stanie samodzielnie zasznurować buty zielonymi dżdżownicami?
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  A kto w tym wieku sznuruje buty ? aby się połamać ? .
  Kupuje się takie wkładane dwa numery większe i po kłopocie .

  https://www.youtube.com/watch?v=jiOU7AwS-s4

 108. Mauro Rossi
  6 lipca o godz. 22:33
  1/ Ulf Poschardt redaktor naczelny „Die Welt” napisał tekst, w którym oskarżył prezydenta Polski o używanie propagandy przeciwko koncernowi Axel Springer. Swój tekst zakończył zdaniem: „Chcielibyśmy z panem o tym porozmawiać, panie prezydencie Duda”. Jak pan ocenia ten tekst?

  2/ Cofnijmy się o 12 lat. W grudniu 2008 roku delegacja PE z Martinem Schultzem i Danielem Cohn-Bendit przyjechała do Pragi, by spotkać się z czeskim prezydentem V. Klausem, a raczej by go przesłuchać,

  Mój komentarz
  Żenada. Palenie głupa poprzez pisanie nie wiadomo o czym. Byle
  dalej od podstawowego problemu – dlaczego prezydent RP kłamał, że nie było gwałtu, skoro ułaskawił pedofila skazanego za gwałt na swojej nieletniej córce?
  Pzdr, TJ

 109. Mauro Rossi
  6 lipca o godz. 23:39
  legat
  6 lipca o godz. 20:55

  „Duda ułaskawia permanentnie osoby utrzymujące, że zostały osądzone niesprawiedliwie (patrz Kamiński i Wąsik) i nie wymaga od nich skruchy”.

  W tym przypadku skruchy wymagał od wymiaru sprawiedliwości. Nawet PAD tak to uzasadniał, że chciał przerywać pasmo kompromitacji sądów i prokuratury z czasów rządów PO-PSL.

  Mój komentarz
  Prezydent nie miał prawa ułaskawiać Kamińskiego, ponieważ Kamiński nie był prawomocnie skazany.
  Sąd (sędzia)pod naciskiem PiSowskich siepaczy prawno-moralnych „unieważnił” sprawę Kamińskiego powołującą się na „ułaskawienie”
  prezydenta.

  Kamiński jest osoba skazaną prawomocnym wyrokiem sądu I instancji, ponieważ nie złożył w terminie odwołania do sądu wyższej instancji.

  Kamiński nie może pełnić żadnej funkcji państwowej, ponieważ jest osobą skazaną prawomocnym wyrokiem sądu.

  „Ułaskawienie” przez prezydenta nieskazanego Kamińskiego jest obrazą prawa, państwa, konstytucji i obywateli RP, jest z mocy prawa bezprzedmiotowe.
  Pzdr, TJ

 110. @ legat i inni „odkrywcy”

  Następny wyraz na indeksie to „P0ZEW”

  No, kto by pomyślał 🙄
  Kolejny raz odkrywana jest Ameryka, chociaż była tu już co najmniej 5 razy o tym dyskusja i próby odgadnięcia, dlaczego akurat wyrazy zawierające p-o-z-e są zakazane.

  Może karteczka przyklejona na ekranie pomoże?

 111. Aura donosi….
  Wykaskowany Mauro zasloniety stalowa „Hauba“ cytuje Jozefa, zamiast podac oryginalny tekst die Welt. Aura Mauro podziwia stalowe nerwy Mauro. Na szczescie tylko Aura. Mauro z gazetowego swiata. Zastanawiam sie, dlaczego Mauro nie publikuje w die Welt. Sa tez inne ciekawsze dzienniki, ktorych wydawcy czekaja na pisanki Mauro. Chetnie napisze list polecajacy i zrobie to lepiej niz profesor z Bremy. Mauro poslucha Aury i skorzysta z okazji pozbycia sie kompleksow wobec Niemiec?

 112. Prof. Płatek chwaliła prezydenta Dudę za głośne ostatnio ułaskawienie. Wczoraj przyznała, że była naiwna, bo nie miała pełnej wiedzy o sprawie. Pistrolle natychmiast się rzuciły na pomyłkę, a nie na to, co znacznie subtelniejsze i rzadsze w Polsce niż UFO – na przyznanie się do pomyłki.

  Komentarz jednego z czytelników:

  „zgryz3
  Oczywiście, pistrollownia zaatakowała najgłupiej jak potrafi: potępiła pomyłkę pani profesor, do której ona sama się przyznała (że nie miała pełnej wiedzy). Wychodzi, według pistrolli, na to, że powinna była założyć i sprawdzić, czy prezydent RP Andrzej Duda nie łże. PiS tak sprytnie kopie pod przeciwnikami dołki, że sam w nie wpada”.

 113. Duda: nie jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień…Chrzest zbiorowy 966 r. był religijną niemiecką szczepionką przeciwko tzw. pogaństwu…w celu koronacji na „wyższy” sort…Tak sobie myślę prywatnie o germańskim farbowanym lisie…a szczepionka wywołała mutację nazywaną ciemnością ludu lub pomrocznością ambonalną…o klęcznikowatości kończyn dolnych nie wspomnę…

 114. Czy katolicy potrafią rozmawiać jak Polak z Polakiem z lat 1989-90…Watykanizm religijny prowadzi do narzucania wiary i poglądów innym w stylu uber alles…! Tak sobie myślę prywatnie: dopóki enedemiczny uber alles…jest sensem życia tej formacji, to nad Wisłą nie będzie przyzwoitości…Farbowanym lisem jest koronacja Żyda Jezusa na króla Polski…z wyssanym antysemityzmem…w oczach…

 115. Ambasador Niemiec na wycieraczkę…będzie pluł…nie w…Tak sobie myślę prywatnie o pokojowych metodach wymuszania reparacji wojennych…przez ante portas…dasz wejdziesz..a nawet Irasiad…!

 116. SIEROTY POLSKIE
  Dwie debaty osamotnionych kandydatów za nami. Na marginesie zadała pytanie czy ktoś oglądał tą drugą i nie otrzymała odpowiedzi. Ja byłem odcięty od źródeł, mogę się jednak domyślać, że tam też bez fajerwerków bowiem trudno się chwalić jak się funkcji prezydenta kraju nie sprawowało.
  Tymczasem Andrzej Duda też nie ma się czym chwalić bo Putinem nie był i Krymu pokojowo nie zdobył.
  Atutem Trzaskowskiego jest pomysł dodatkowej emerytury dla matek, po 200 złotych za urodzone dziecko. To może wprowadzić na prezydencki urząd

 117. Pombocku,
  nie wiedziałem, że „Dziewczyna ratownika” się wycofała. Powiem szczerze, że ta jej akceptacja decyzji Dudy mnie nieco zaskoczyła. Od Ciebie się dowiaduję, że się wycofała. Dzięks, za wyprowadzenie mnie „na prostą”.

  Generalnie to dobrze, że pisiarstwo wałkuje tę sprawę. Wiadomo, że wyznawcy PiS zdania nie zmienią ale skoro kluczem do wygrania wyborów są niezdecydowani, to głosowanie na ułaskawiacza pedofila jest brrrr… nie do akceptacji. Niech to więc trwa. Niech qrvizja usprawiedliwia, niech się gimnastykuje, niech ględzi o tym do samych wyborów tak jak to robi dziś. Od rana do wieczora.
  Jak „Trzask” wygra, to dopiero będzie pisowski kwik, że to niemiecka gazeta nam prezydenta wybrała.

 118. Podżeganie do dziecioróbstwa nie jest uczciwe…matka dostanie 200 zł emerytury…Ale warto przedstawić perspektywę emerytury dla czekającego na poczęcie…są fatalne do przeżycia do 1…Tak sobie myślę prywatnie: nie róbmy kraju nad Wisłą królikarnią, jak sugerował Terlikowski…z pomocą marchewki finansowej… Bociany mają na to sposób…

 119. Na marginesie
  6 lipca o godz. 21:45

  Supersonic „s p e e d.” 🙂

  #%¤&Ć PiS

 120. SŁOWIANIN STANISŁAW
  7 lipca o godz. 6:06

  Woda szamanow
  zamiast elektrowstrzasow.

 121. Bar Norte

  Polozenie pracownikow sie nie zmieni :
  ,, Jesteśmy rozczarowani dotychczasową kampanią wyborczą i brakiem oferty kandydatów dla środowisk pracowniczych. Żaden z kandydatów wciąż nie poruszył kluczowych zagadnień związanych z rynkiem pracy i polityką społeczną – pisał w poniedziałek Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.”
  https://wyborcza.pl/7,155287,26102796,trzaskowski-uderza-dude-tam-gdzie-ten-sie-nie-spodziewa-prosto.html#S.Gospodarka-K.C-B.1-L.1.duzy

 122. Dawanie emerytom, to sięganie do kieszeni pracujących…w kraju nad Wisłą…Tak sobie myślę prywatnie: może kosztem F-35, nie nabijając kieszeni jankesom, ale krakowskim targiem dać i jednym i drugim tubylcom na związanie końca z końcem marnego żywota…

 123. Duda i podniesiona hostia…Według Mazurek to żałosna ustawka…Tak sobie myślę prywatnie o trikach na popularność…

 124. Końskie starcie zwolenników Trzaskowskiego i Dudy…Tak media przedstawiają debatę kandydatów…Tak sobie myślę prywatnie: jaki jest koń każdy widzi…

 125. Zauważyłem ,że Ubeckiego pochodzenia Antypisdzielstwo już nie ma tematów o czym pisać.

  Wasze wpisy stały sie tak beznadziejnie nudne wszelkie pombocki,legaty,tejoty i inni durnie ,że dzięki temu tracę mało czasu na sprawdzanie co w waszych głowach ćwierka .
  Saldo Mortale ty też jesteś dziecinnym przygłupem w starszym wieku i do Mauro Rossi nie jestes w stanie osiagnąc poziom jego zelówek gdyż nudzisz a twoja znajomośc tematu jest płytka..

 126. Mazurek o zasłabnięciu dziennikarki podczas debaty Trzaskowskiego. „Żałosna groteska, prymitywizm”

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,26104745,mazurek-o-zaslabnieciu-dziennikarki-podczas-debaty-trzaskowskiego.html#s=BoxOpImg4

  Niedawno odmieniano tu na blogu slowo
  „cipa”,
  przez wszystkie przypadki.
  Wtedy jeszcze nie śmierdziała

  Rasa panów u koryta.
  Mały bratobójca J. Kaczyński

 127. Marzenia redaktora Domańskiego /fragment/ Moje także.
  „Zobaczyć minę Dudy po przegranych wyborach, to byłoby bezcenne. Częściowa rekompensata za pięć zmarnowanych lat. Pięć lat wstydu za kogoś, kto nieustannie ośmieszał urząd prezydenta. Kto przez całą kadencję szczuł ludzi na siebie.

  Marionetka w ręku prezesa Kaczyńskiego. Człowiek bez właściwości. O sile charakteru Dudy najlepiej świadczą rządy Macierewicza pod rękę z Misiewiczem w wojsku. Zaoranie przemysłu zbrojeniowego, czystki kadrowe i nieustanne poniżanie oficerów, od generała do porucznika, nie doczekały się reakcji zwierzchnika Sił Zbrojnych, jakim jest prezydent RP.”
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/odplacmy-dudzie/

 128. Już czterech zidentyfikowanych aktorów na wczorajszej ustawce TVP i Dudy w Końskich!
  I ktoś jeszcze ma wątpliwości czy Rafał Trzaskowski powinien tam pójść?

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.706258126170514/3232932676836367/

  Łaskawodawca pedofilów, budyń, hańba Polaków, Andrzej Duda

 129. A może by tak? „zaplute karły Solidarności”

 130. „Wiecie, jak to jest w Warszawie? Prąd dostarczają Niemcy, ciepło dostarczają Francuzi, ostatnio wyszło na jaw, że przewozy komunikacją miejską obsługują również częściowo Niemcy. Tramwaje budują Koreańczycy, metro budują Włosi i Turcy. Myślicie, że może np. wypożyczalnie rowerów są polskie? Nie, wypożyczalnie rowerów też są niemieckie. Tak ma wyglądać Polska, panie Rafale?
  – pytał Mateusz Morawiecki. ”
  Cieplo dostarczają Francuzi, .. z bede zgadywal – rosyjskiego gazu? Prąd Niemcy z wegla .. tez rosyjskiego ?? To nie moze byc prawda bo przeciez tyle mamy wlasnego ..
  Z daleka niewyraznie widac ale mozna miec nadzieje a nawet domniemywac po tym , ze ostatnie zakupy MSW pojazdy do tlumienia demonstracji , palki , chelmy ale tez rozdawane wozy strazackie sa made in Poland . Napewno jest tu ktos kto byl przy kupowaniu i rozdawaniu tego ” ogo’lnego dobra”

 131. W samej rzeczy „zaplute karły ” sa napewno polskie .
  Tego nie produkuja juz nigdzie na swiecie . (i na co to przyszlo ? eeech ,łezka sie kreci , nie srebro nie złoto…)

 132. Duda powinien dziś odpowiedzieć na te wszystkie pytania!

  https://www.facebook.com/PlatformaObywatelska/photos/a.135192188739/10157778937608740/

  Faszystowską zaraza PiS

 133. Do Morawieckiego wyliczanki należy dodać: i religię mają żydowskiego pochodzenia…Tak sobie myślę prywatnie: czy takie państwo ma sens…

 134. Mało pochlebne opinie w necie, o urzędującym prezydencie:

  Waldemar Grabowski

  Anżej to taka Qurwa ciemna zacofana srająca w gacie hiena cmentarna a propo on też wygląda na zbokodebila

 135. olborski 7 lipca o godz. 14:20 cytuje „Pinokia” Morawieckiego: –„Wiecie, jak to jest w Warszawie? Prąd dostarczają Niemcy …”

  Olborski,
  Pinokio opowiada bajki ponieważ po zakupie „STOEN” przez niemiecki RWE tenże RWE Niemcy sprzedali Michaiłowi Fridmanowi, konkretnie jego konsorcjum „LetterOne”, kolegującemu się z Putinem gościowi na paszporcie rosyjskim i izraelskim. Michaił Fridman przejął norweskie aktywa należące wcześniej do Niemców z zamiarem przejęcia aktywów duńskiej firmy DONG Energy w Norwegii. Chodzi o ten Korytarz Norweski czyli – gazociąg z Norwegii, przez Danię, do Polski.

  Czy już mu się to udało czy nie to nie wiem ale jeśli tak, to ten gaz puszczany rurą, która się buduje do Polski będzie należał do kumpla Putina, tak czy tak. Chodzi o to, żeby gaz był dla nas Polaków droższy, bo po co ma być tańszy i tak czy owak, będzie go sprzedawał Nowak, kumpel Putina.

 136. Sorki za pokrzywienie niepotrzebne.

 137. Jednym słowem za prąd Warszawianie płacą Michaiłowi Fridmanowi, czyli rusko-izraelskiemu oligarsze a nie Niemcom. Nawiasem mówiąc, to za kasę Fridmana, czyli m.in. z polskich kieszeni opłacone zostały uroczystości rocznicowe w Izraelu, z udziałem Putina, dot. wyzwolenia Auschwitz.

 138. legat
  7 lipca o godz. 14:50
  Juz mialem isc na backyard (nie polski) z druga kawa( wloska z Afryki ) ale wpadl mi w reke ( osunal sie z polki w lodowce Kitch..Aid )” Laciaty z łososiem i koperkiem- nowosc”
  . Koperek pewnie polski bo łaciaty ale ten łosos ?! Lososie w Polsce , do tego łaciate – no kaman ! .
  Ta pita w Warszawie przez Morawieckiego to pewnie z tej poniemieckiej dzialki pod Wroclawiem ..

 139. @Mauro Rossi:
  Czyli brawo media niemieckie! Bo jak to mówią amicus Poli sed magis amica veritas.
  Ja ciągle polskim mediom wyrzucam, że są zbyt miłe dla PiSu. Że starają się jakiejś symetrii szukać, jakoś nie urazić tych milionów głosujących… Że surowa krytyka to może być adresowana pod adresem tych, którzy mają mniej niż 10% poparcia w społeczeństwie. A może nawet próg się przesunął na 5%, bo teraz i u Konfederatów poszukuje się wartości.

  Przykro mi, współczesna prawico, ale jesteście nawet nie relatywistami, ale nihilistami. Takimi najzupełniej prawdziwymi, gdzie idzie o „swoje na wierzchu” dla samego swojego, o wygraną dla upokorzenia przeciwnika tylko.

 140. Bielan zwracał się ze skargą na artykuł w „Fakcie” o Du*ie do niemieckiego ambasadora, którego w Polsce nie ma.
  Niemiecki kandydat na to stanowisko od przeszło miesiąca czeka na akredytację . Tak długie oczekiwanie w dyplomacji przyjmowane jest jako akt wrogi, a nie oznaka przyjaźni. W drodze do udzielenia akredytacji stoi nie MSZ, ale ktoś całkiem z góry. Podobno żona niemieckiego kandydata na ambasadora popierała rosyjskie organizacje pozarządowe, starające się o prawa obywatelskie w tym kraju i zakaz akredytacji przyszedł nawet nie z Nowogrodzkiej, ale całkiem z góry, z Moskwy.

 141. olborski
  7 lipca o godz. 14:20
  ,,„Wiecie, jak to jest w Warszawie? Prąd dostarczają Niemcy, ciepło dostarczają Francuzi, ostatnio wyszło na jaw, że przewozy komunikacją miejską obsługują również częściowo Niemcy. Tramwaje budują Koreańczycy, metro budują Włosi i Turcy. Myślicie, że może np. wypożyczalnie rowerów są polskie? Nie, wypożyczalnie rowerów też są niemieckie.”

  Dlatego po 1989 roku wladza napozyczala u obcych 400 miliatdow dolarow.
  To dziesiec razy wiecej niz za Gierka.
  Ale zakladow pracy ani mieszkan nie zbudowali .

 142. Olborski,
  dzisiaj, to ja drugą kawę wypiłem dwie godziny temu ale nie na jardzie tylko wewnątrz swojej lepianki bo moskitos (z powodu suszy) się jakoś tak zawzieli, że tno, że strach.
  U mnie dziś w ogóle stan podgorączkowy bo wraz z moją lepszą połową mieliśmy oddać głosy w niedzielę na Dudę ale już któryś raz usłyszeliśmy, że Trzask z małżonką planują doprowadzić do tego, że będzie dodatek 200 PLN do emerytury za urodzenie dziecka. Lepsza połowa mi mówi, że będzie głosować na Trzaska, ja się upieram, że ja na Dudę. A to ona: -Taaak! – od jutra sam sobie robisz śniadanie!
  No i co Ty powiesz na taką przemoc w rodzinie?

 143. legat
  Zmuszac kogos do rodzenia a przez i do robienia dzieci na emeryturze to jakis kon’ski dowcip i trzebaby lekko zarżec .. ale mozna probowac kto wie(?) .
  W tym wieku to nie moze byc Trzask- prask i pokrzyku .. Trzebaby moze posluchac M. Jaggera na poczatek , on podobno jeszcze niedawno .. albo wypic cos od Kondrata ..ale u niego same podobno zagraniczne , no ten prowansalski klimat .. .
  Co szkodzi wlasciwie – Poggio Civetta Governo (ladnie brzmi przynaj ..mniej)

 144. Olborski,
  ale wyobraź sobie takiego moherowego bereta, który ma do wyboru albo wypełnić przekaz i wysłać do Torunia albo sobie bułkę z masłem codziennie świeżą na śniadanie kupić. Powiedzmy, że do tej pory wybierał przekaz. A gdyby tak po 200 PLN za każde wychowane dziecko wpadło extra, to może i przekaz i bułka z masłem by była? To przecież nie chodzi o te dzieci, które mają się urodzić tylko o kaskę za te urodzone i już wychowane!

 145. kooperatywaMandragon

  „pisał w poniedziałek Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.”

  To nowy związek. Zainicjowali go pracownicy państwowego sektora lotniczego. Wydaje się być bojowy.

  http://www.za.org.pl/

 146. Samorządowcy z Podkarpacia popierają Rafała Trzaskowskiego. „Za najgorszej komuny nie było tak, jak za PiS”

  https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,26107031,samorzadowcy-z-podkarpacia-popieraja-rafala-trzaskowskiego.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.maly

  Rasa panów u koryta.
  Republika Bananowa Braci Kaczyńskich

 147. Kot, który okazał się kotką, przyprowadził dzisiaj dwóch partnerów i trzy małe kocięta.
  Tak duża i niespodziewana kocia rodzina wprawiła mnie rano w wisielczy humor.
  Gdybym musiał wypłacać za kocie igraszki dopłaty do kociej emerytury z pewnością poszedłbym z torbami.
  Torba i kij, to sami wiecie niewesoła perspektywa. Do tego wilgoć, bezlitosne komary i kampania wyborcza.
  Trudno o gorsze perspektywy na najbliższy tydzień

 148. Wyborco Dudy! Trzaskowski to diabeł! Żeby go wypędzić, musisz postawić znak krzyża przy jego nazwisku! – zażartował Marcin Meller.

 149. Nowy konflikt? Na okupowanym Krymie brakuje wody.

  Rosja domaga się zaopatrzenia Krymu w wodę… uwaga, będzie śmiesznie: od Ukrainy!

  – W 2014 roku rosyjskie władze publicznie zapewniały, że Krym nie pozostanie bez wody. Proponowały nawet, że będą ją kupować od Ukrainy po zawyżonej cenie. Nic z tego nie wyszło. Kijów nie wznowił dostaw, a Moskwa zaczęła go oskarżać o „wodomor” (red.: nawiązuje do Hołodomoru). Mieli odsalać wodę morską, położyć wodociąg na dnie Morza Czarnego i pompować z Rosji. Wszystko na nic – mówi „Rzeczpospolitej” Andrijewska. Wskazuje, że Rosja ciągle domaga się wznowienia dostaw, a deputowana Dumy Natalia Pokłonska (pochodzi z Krymu, przeszła na stronę Rosji w 2014 roku) w czerwcu skierowała pismo w tej sprawie do Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka.

  – To nieprzypadkowe działania Moskwy. Krym ma poważne problemy ze słodką wodą. Co prawda woda z Dniepru była wykorzystywana przeważnie do celów przemysłowych i rolniczych, pitna woda pochodziła ze źródeł własnych i jej wystarczało. Zaczęło brakować, gdy Rosja zaczęła zasiedlać Krym kolejnymi tysiącami mieszkańców i poszerzać swoją obecność wojskową. Woda to jedyny problem, z którym nie uporała się Rosja przez sześć lat okupacji, każdy scenariusz jest więc możliwy – dodaje Andrijewska.

  https://www.rp.pl/Konflikt-na-Ukrainie/307069921-Ukrainie-grozi-wojna-o-wode-z-Rosja.html

 150. ls42 7 lipca o godz. 16:36 się martwi: Tak duża i niespodziewana kocia rodzina wprawiła mnie rano w wisielczy humor.
  Gdybym musiał wypłacać za kocie igraszki dopłaty do kociej emerytury z pewnością poszedłbym z torbami.

  IS42,
  Ty się tak nie martw, bo Prezydent Andrzej doktor praw Duda zapowiedział, że do Polski zjadą się dobrze uposażeni w emerytury zachodni emeryci, którzy nie chcą się wyeutanazjować dobrawolcem, będą u nas kupować, VAT płacić, robotę opiekunkom zapewnią, upadającą bazę hotelową podniosą. Wpływy będą takie, że może uda się nie iść z torbami?

 151. TRZA IŚĆ

  To nie są tylko wybory prezydenckie. To plebiscyt w sprawie ustroju i przyszłości państwa. – POLITYKA 28.
  Ponowne zwycięstwo Dudy, w zero-jedynkowych wyborach, da prezesowi PiS to, czego pragnie: ostatni, najważniejszy stempel, potwierdzający, że Polacy aprobują to, co robi, że tego właśnie chcą albo przynajmniej nie protestują. Wtedy Kaczyński będzie już mógł pokazać całej opozycji i wszystkim przeciwnikom „palec Lichockiej” i, w imieniu większości, zbrojny w odświeżony demokratyczny mandat dokończyć swój projekt.

  Czego prezessimus Kaczorek nie zdążył wprowadzić po 2015 r.:
  – spacyfikować niezależne samorządy
  – „naprawić” prywatne media (minister Ziobro już zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji „po wyborach”),
  – doczyścić sądownictwo,
  – dokonać „sanacji” uczelni,
  – wymianić rzecznika praw obywatelskich,
  – odzyskać Senat,
  – totalnie zmarginalizować opozycję,
  – zmienić wiele dziedzin publicznego życia,
  – zmienić same reguły wyborcze (zapowiedzią była udaremniona groźba tzw. wyborów kopertowych Sasina).

  Itd …. prezessimusowi Kaczyńskiemu pomysły podsuwa jego dwór, oraz zagranica – Budapeszt, Ankara, Moskwa.

 152. Poczta Polska bierze udział w bezczelnym szczuciu na Trzaskowskiego?

  Jeden z czytelników Gazeta.pl poinformował, że wraz z przesyłką dostarczoną przez Pocztę Polską otrzymał ulotkę uderzającą w Rafała Trzaskowskiego. Materiał zawiera ostrzeżenie: wraz z Trzaskowskim wrócić miałyby konflikty, kryzys, bieda i afery.

  Sygnały o dostarczonych ulotkach pojawiły się również w mediach społecznościowych.
  – Przyszedł do mnie listonosz i razem z poleconym dał mi do ręki to. Ciekawe, czy wręcza też taki dodatek do karty wyborczej? – poinformował na Twitterze Michał Bilewicz, autor „Tygodnika Powszechnego”.

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26103535,poczta-roznosi-ulotki-dudy-uderzajace-w-trzaskowskiego-za.html

 153. legat
  Mnie jeszcze wyobraznia calkiem dobrze .. i moge sobie wyobrazic bereta konskiego w sensie zdrowia , zdesperowanego tak bardzo , ze połaczy w wyobrazni 200 z pincet i to dwa razy . Wyjdzie mu ( wyobrazi sobie ) – 1400 . Nie chodzi o te urodzone ??
  No to kicha.. ale zaglosowac mozna na Trzas-ka i przez tydzien wyobrazac sobie te wszystkie kapsle …jak nazywalo to pite w Wilkowyjach na laweczce bo wyobraznia zamienila mi sie miejscami z pamiecia ?
  Mamrot ..? Nie jest troche jakby zbyt francuska , gdyby tak dolozyc jedno ‚t’ ? Nie , to ok..

 154. Duda sugeruje, że zastał kraj w ruinie, gdzie urwało się dno…czy taki kraj podlega recesjom…Inaczej z oszczędnościami…oprocentowanie za jego kadencji leci za urwanym dnem…Tak sobie myślę prywatnie: czy kandydat wzorem Rejtana zastąpi dno…zaporowo…Glapiński jak Janosik podbierakiem przy dziurze odsetkowej łapie odsetki w celu przekazania do pisowskiego worka…ponad 7 mld i nawet sprzedał złote zęby…Kiedyś Janosik miał inną mentalność, ale nie był pisowcem…

 155. Gdyby trzymac sie tylko wybujalej wyobrazni to … nastepna latwa ustawka czy jakas warszawska epidemia ?
  ps://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,26107489,bielany-autobus-uderzyl-w-zaparkowane-pojazdy-kierowca-byl.html#s=BoxOpImg4

 156. ps://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,26107489,bielany-autobus-uderzyl-w-zaparkowane-pojazdy-kierowca-byl.html#s=BoxOpImg4

 157. Olborski,
  ja bardzo lubię mamroty pod warunkiem, że są b. ciemno czerwone, i wytrawne, i codziennie. Nie jestem jakimś smakoszem-snobem, to nie zabieram głosu w dysputach na tmat… Jedyne co wiem z autopsji, to to że francuskie w stosunku do konkurencji z Chile, Australii, Kalifornii czy Chorwacji głównie konkurują ceną.

  A w ogóle to nie chodzi o urodzone tylko wyhodowane na podatnika! I tylko dla mamuś.

 158. Olborski,
  znam dokładnie to miejsce bo niedaleko tam mieszkałem paręnaście lat. A zdarzeniu jest winien Czaskoski bo najął niemiecką firmę pewnie mobbingującą kierowców, że bez dragów nie dają rady. Jak temu Trzasku syfon pod Wisłą się nie zatka, to z powodu deszczyku stolicę gówno zalewa a teraz na dodatek Dudę przepędzi z pałacu. Do diaska, coś tu trzaska.

 159. A Du*a znowu zaliczył strzał w kolano…

  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie uważa, że dudzie stanowisko w sprawie (nie)szczepień jest nie do przyjęcia.

  Chwilę temu wydaliśmy jako państwo sporo pieniędzy, żeby poleciał on do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z Donaldem Trumpem. Wrócił do Polski ze stwierdzeniem, że załatwił szczepionkę na COVID-19, której nie ma. I co, zrobił to po to, by jej nie używać? Absolutny strzał w kolano komunikacyjnie i wizerunkowo.(…)

  Jeśli Andrzej Duda w mediach społecznościowych zaczyna mówić o manipulacji, a tak naprawdę odnosi się do słów, które kilkanaście godzin wcześniej wypowiedział, to niedobrze o nim świadczy. Ale to tylko pokazuje, że możemy mieć do czynienia z bardzo poważną obawą i ryzykiem przegranej.

  Wybrany komentarz:
  Walczył z cieniem. I przegrał.

  https://natemat.pl/314001,debata-tvp-w-konskich-andrzej-duda-czytal-z-kartki-ocenia-daria-domaradzka-guzik

 160. Już jest komentarz Krzysztofa Burnetki o matactwach Poczty Polskiej z ulotkami

  Tymczasem jeszcze niedawno, bo pod koniec marca, a więc już w czasie epidemii, Poczta stwierdzała, że bezadresowe druki wyborcze będą „doręczane przez listonoszy do skrzynek odbiorczych”. Zastrzegała sobie prawo do odmowy zawarcia umowy, jeżeli treść druków naruszałaby prawo. Jak widać, w przypadku kandydata Dudy zmieniła zdanie. Co z tego bowiem, że epidemia trwa i rozsądnie byłoby ograniczać kontakty i przekazywanie papierów z rąk do rąk. I że treści na ulotkach są, łagodnie mówiąc, dyskusyjne, jeśli nie oszczercze.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1962962,1,uwazaj-ulotki-od-komitetu-dudy-z-listem-poleconym.read

 161. Krew Jezusa na hostii w Sokółce…IPN nie zaprzecza…Tak sobie myślę prywatnie: czy to też tragiczna groteska…prymitywizm… mówiąc Mazurką…

 162. Jędraszewski: głosujcie na kandydata bliższego naukom kościoła…czyli takiego, który złapany za rękę powie, że to ręka Tuska…Tak sobie myślę prywatnie o misji kościoła: zapierania się..z 30 srebrnikami w tle…

 163. Dodruk banknotów przez Glapińskiego gorszy dla ciułaczy niż korniki w Puszczy Białowieskiej…Tak sobie myślę prywatnie o Glapińskim korniku drukarzu…z nominałem 500 zł…

 164. Nie dość, że wandale, to jeszcze wyjątkowo durni.
  Wyborcy Du*y zdemolowali nie ten lokal?

  Dziś rano bandyci włamali się do siedziby Magazynu Dialogu Społecznego, którego jestem redaktorem naczelnym. Porysowali ściany i zniszczyli sprzęt. Magazyn Dialogu Społecznego Fakty zmieszał się im z Faktem i Faktami. Oto skutek kampanii obozu rządzącego przeciwko mediom opozycyjnym. Wstyd i hańba, a zarazem podsumowanie podejścia do dialogu prezydenta i partii rządzącej

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26108188,zdemolowana-redakcja-magazynu-fakty-skutek-kampanii-obozu.html#s=BoxOpImg1

 165. Na marginesie poruszyła problem braku pitnej wody na Krymie, a ukraiński dowódca wojskowy oświadczył, że są przygotowani do walki o wodę.
  To nie wygląda na przelewki

 166. Bar Norte , 16:20

  To juz drugi zwiazek niezalezny od organizacji kolaborujacych z rezimem w Warszawie.
  Miejmy nadzieje , ze Inicjatywa Pracownicza i Zwiazkowa Alternatywa
  beda mogly wymusic lepsza polityke dla ludzi pracy
  na dwoch kandydatach realizujacych neoliberalne wytyczne POPiS.
  https://www.ozzip.pl/informacje/wielkopolskie/itemlist/tag/motoryzacja

 167. Tymczasem Borys Budka narzeka na komary. Trucie komarów nie wchodzi w rachubę z powodów ekologicznych, bowiem trucizna jak COVID-19 nie działa wyłącznie wybiórczo i truje wszystkie owady.
  Dla ekologii warto pocierpieć

 168. Na marginesie
  7 lipca o godz. 18:47
  A Du*a znowu zaliczył strzał w kolano…

  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie uważa, że dudzie stanowisko w sprawie (nie)szczepień jest nie do przyjęcia.

  Chwilę temu wydaliśmy jako państwo sporo pieniędzy, żeby poleciał on do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z Donaldem Trumpem. Wrócił do Polski ze stwierdzeniem, że załatwił szczepionkę na COVID-19, której nie ma. I co, zrobił to po to, by jej nie używać?

  Mój komentarz
  Prezydent Duda w ostatniej fazie kampanii wyborczej jest tak zaambarasowany, zagoniony, pożądliwy zwycięstwa, że nie panuje nad tym co mówi, mówi byle mówić, kręci, gmatwa, manipuluje.

  Kilka dni temu chwalił się jaki to wspaniały rezultat przyniosła jego wizyta u Donalda Trumpa – będziemy mieli szczepionkę na Covid-19.

  Wczoraj musiał zapomnieć o tym, bo przyrzekł swoim fanom antyszczepionkowcom, ze on osobiście nie jest zwolennikiem przymusowych szczepień (?) oraz że na grypę, to on się nie zaszczepił i nie zaszczepi.
  Pisowscy rzecznicy uroczyście zaprzeczają temu, że prezydent kręci. Wmawiają wprost, w żywe oczy, że to my kręcimy, a prezydent dokładnie mówił, to co mówił, czyli popiera obowiązkowe szczepienia (chociaż prezydent tego, nie powiedział).

  Andrzej Duda w trakcie wystąpienia w Końskich powiedział, że „absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych”.. Później na Twitterze tłumaczył, że miał na myśli obowiązkowe szczepienie na koronawirusa.

  Miał na myśli, ale nie wypowiedział, bo zapomniał, czy cóś takiego, myśli uleciały, prezydent zdrowy i cały choć nieobowiązkowy.
  Pzder, TJ

 169. Wykład Rafała Trzaskowskiego o procesie podejmowania decyzji w UE

  “Our greatest achievement in Poland is that we’ve become a very boring country.”

  To był rok 2012…

  https://www.youtube.com/watch?v=nPGVm6OesQk&feature=youtu.be

 170. Kiedyś wypowiadano wojny z powodu migreny króla…Banderowcy na kaca szukają wody krymskiej jak Massandry…Tak sobie myślę prywatnie, że woda nie zastąpi pokoju…jak zaoranie miedzy na trzy palce…

 171. @tejot 7 lipca o godz. 20:52

  Du*a, jak prezes, chyba źle znosi stres. I bardzo dobrze!
  Ale pisdzielstwo brnie jak koń pod górkę.
  „Bo nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz”

 172. @ls42 7 lipca o godz. 20:43

  Brak wody na Krymie – bo Rosja na hurra go zasiedla.
  A „zasiedleńcy” w dużym procencie to wojacy…
  Istotnie, rzecz wygląda niewesoło.

 173. Fakty TVN wypad…jak Juden raus…! Tak sobie myślę prywatnie o kaczyżmie…

 174. Na marginesie, tejot

  W czasie ostatnich 5 lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się 3-krotnie, od 16,6 tys. uchyleń w 2015 roku do 48,6 tys. uchyleń w 2019 roku. Jak szacują medycy grupa dorosłych podejmujących tego typu decyzje może wynosić około 12O tysięcy. Taki może być więc minimalny potencjał wyborczy tzw antyszczepionkowców, bo przecież o szkodliwości obowiązkowych szczepień mówią również ludzie, którzy decyzji o odmowach nie muszą podejmować. Dodam też, że grupa ta dynamicznie rośnie na co wskazują badania socjologiczne.

  W tym kontekscie należy widzieć wczorajszą wypowiedź prezydenta Dudy.

 175. @tejot
  7 lipca o godz. 20:52

  Z kontekstu jednoznacznie wynikało, że Duda miał na myśli szczepionkę na COVID. Opozycja chwyciła go za słowa, i dobrze, bo PiS takie metody stosuje od dawna. Niemniej jednak nie należy oczekiwać, że z tego powodu Dudzie ubędzie wyborców. Raczej przybędzie, bo wielu rodaków panicznie boi się przymusowych szczepionek na COVID. Na przykład Edyta Górniak oświadczyła, że prędzej da się rozstrzelać niż zaszczepić. Być może parę osób, które nie poszły do I tury, teraz zagłosuje na Dudę z powodu jego sceptycyzmu wobec szczepionek.

  A co do szczepionek od Trumpa, to Duda oczywiście je kupi, bo każdy zakup od Trumpa jakiegoś towaru po zawyżonych cenach jest sukcesem polityki zagranicznej PiS. Zakup nie oznacza jednak przymusu szczepień.

 176. Ciepło z Niemiec…itd…najemnicy z USA, religia z Watykanu…czy tak ma wyglądać Lechistan…Tak sobie myślę prywatnie: jaka jest zawartość tubylczości nad Wisłą…Tarpan ma większą zawartość…cukru w cukrze…zalała chińszczyzna…

 177. @Bar Norte 7 lipca o godz. 21:35
  Oczywiście, chciał zawalczyć o wyborców. A że teraz z konieczności się wypiera… no nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko : )

 178. Moja wyobraznia zostala upokorzona.
  Opetana salcesonem wegetarianka.. ee ,to znaczy chcialem napisac ; opetana wegetarianka – 50-cio-mln salcesonem (potraktowana )
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26108308,50-mln-zl-z-funduszu-sprawiedliwosci-dla-fundacji-bylego-egzorcysty.html#e=RelRecImg1

 179. Na marginesie
  7 lipca o godz. 21:09

  ,, Brak wody na Krymie – bo Rosja na hurra go zasiedla.
  A „zasiedleńcy” w dużym procencie to wojacy…
  Istotnie, rzecz wygląda niewesoło.”

  Rosja moze kupowac wode za rope. Kanal z Dniepru chwilowo nieczynny.

 180. Historia poniemieckiego tapczana

  Po wojnie znaleźliśmy się w Wałbrzychu. Mieszkaliśmy razem z Niemcami. Po opuszczeniu przez nich Polski, a przez nas (z przyczyn losowych) Wałbrzycha umeblowanie mieszkania wędrowało z nami po kraju, raz tu, raz tam. Na tapczanie spałem ja, potem młodszy brat, potem siostra.
  Mebel okazał się niezniszczalny. Kilka lat temu wstawiłem do magla (nieczynnego od 20 lat). Dzisiaj rozlokowała się na tym poniemieckim tapczanie (stale w dobrym stanie, wiadomo niemieckie) kocia rodzina.
  Ile osób, dwa narody i na koniec koty.
  Co zrobią następni właściciele z tapczanem? Po kotach pewnie taki elegancki już nie będzie

 181. Na marginesie

  Dywagacje na temat szczepionki sensu nie mają, bo jej przecież nie ma. Nie ma o czym mówić.

  Tak więc pytanie zadano wyłącznie z powodów politycznych by dać pretekst do odpowiedzi satysfakcjonującej antyszczepionkowców.

  Cała akcja żenująco grybymi nićmi szyta.

 182. Olborski,
  się weź i uspokój bo ja chciałem coś bardziej serio a tu o mały figiel bym skrętu kiszek ze śmiechu nie dostał.
  Salcesonem?
  Dla mnie każdy wegetarianin jest opętany ale żeby od razu salcesonem go? – no nieeeee.

 183. Nara legat
  bo zrobilem sie popularny wsrod mojego dwojga wnukow .( mam nadzieje , ze to poprawnie ) Tzw sila wyzsza ale przyjemna

 184. remm
  7 lipca o godz. 21:52
  @tejot
  7 lipca o godz. 20:52

  Z kontekstu jednoznacznie wynikało, że Duda miał na myśli szczepionkę na COVID.

  Mój komentarz
  Duda powiedział:
  „Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie – ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić, i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe.”

  Andrzej Duda w trakcie wystąpienia w Końskich powiedział – „absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych”.

  W tej wypowiedzi, jak w wielu innych, zawarta jest celowa nieścisłość, ponieważ Duda nie mógł powiedzieć, ze nie jest zwolennikiem obowiązkowości szczepień ustalonej przez państwo, bo to byłoby wbrew prawu, a musiał jakoś podbechtać antyszczepionkowców, więc zainsynuował. Powiedział ni to ni owo – że nie jest zwolennikiem szczepień obowiązkowych.

  O istocie obowiązkowego szczepienia przeciwko konkretnej chorobie nie decyduje prezydent, ani premier. Duda ogłosił (jako przedstawiciel państwa) nową doktrynę skierowaną do wyborców-antyszczepionkowców – doktrynę wolności od szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.

  Potem dodał w tej tonacji swój osąd szczegółowy – szczepienia na Covid-19 nie powinny być obowiązkowe.
  Wypowiedź Dudy jest jasna – nie jest on zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych, w tym na koronawirusa.
  Pzdr, TJ

 185. Beztroski prezydent 38-milionowego kraju

  Absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek obowiązkowych szczepień, powiedział. Tłumaczenie jest, że chodziło mu, po prostu był już na luzie, o (jakiekolwiek) obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19. Gdy będzie szczepionka dla mas, czyli nie wiadomo kiedy, nie wiadomo jaki będzie stan epidemii – czyli dzielenie wyborczej niedźwiedziny. Czy Trzaskowski już zajął stanowisko? Dwadzieścia stacji go pytało w Lesznie i nikt nie wpadł na takie pytanie.

  Beztroskie jest uzasadnienie z ust Dudka – ja nie szczepię się na grypę, bo uważam, że nie. Po kie licho Dudek to powiedział? Aby medykom, którzy propagują ile sił w piersiach szczepienia na grypę, szczególnie wśród seniorów, podnieść już i tak podwyższone ciśnienie? Beztrosko sobie palnął bez związku. Niech staruszkowie starsi od niego o 20-40 lat, nie szusujący po śnieżnych stokach i wyczekujący do lekarza pierwszego kontaktu godzinami się nie szczepią, byleby tylko krzyżyk mu postawili w wyborczej karcie.

  A jeśli od podróżujących wymagać się będzie zaświadczenia o szczepieniu na COVID-19? Lub od pracowników usług, od uczniów … co Dudek może powiedzieć sensownego w sprawie szczepień?
  Elitom nic — ciemnemu ludowi wszystko, cokolwiek.

 186. Mówiąc nieco poważniej jestem trochę zaniepokojony tym co się wyprawia. Morawiecki szaleje propagandowo porównywalnie do szczujni Kurskiego. Sprawia to wrażenie, jakby kaczystów opanował jakiś amok. Jakby byli przerażeni na myśl, że Duda może przegrać! Jakby to była dla nich sprawa życia lub śmierci. To co wyprawia Morawiecki, te czeki bez pokrycia dla samorządowców, to plucie na Trzaskowskiego przez premiera rządu którego nie obchodzi rządzenie a skupia się na odwalaniu propagandowej hucpy. Nie wiem, może jestem nienormalny ale Pinokio wzbudza u mnie już nie tylko uśmiech politowania ale skrajną niechęć. Wstyd, że ktoś taki jest premierem.

  Zaczynam być prawie pewien, że nawet jeśli wyraźnie przegrają, to Trzaskowskiego do Pałacu nie wpuszczą. Nie wyobrażam sobie uroczystości zaprzysiężenia w Sejmie kierowanym przez Witek. Czuję coś przez skórę, że „knajpa zakołysze się jak okręt”.
  Morawiecki szaleje, szczujnia toczy pianę a sojusznicy, Ziobro, Gowin, jakby się chcieli od tego szaleństwa zdystansować. To jakaś bajka o kurze, Wacusiu i muzyce jest czyli – „qrwacuśtuniegra”. Pokazał się Kamiński z Wąsikiem na tle wozów strażackich ale jacyś tacy bez entuzjazmu. Emilewicz przygnieciona amboną.
  Na scenie tylko oddział zagończyków, jakieś Kalety, Horały, Ociepy, Fogle, Kanthaki, Ozdoby, Schreibery, Kowalskie i kilka damulek pitolących na okrągło to samo jak zdarte płyty. A gdzie Brudziński, niby szef kampanii, Błaszczak, że o topie prezesów nie wspomnę?
  O co tu biega?

 187. Bar Norte
  7 lipca o godz. 22:20

  CNN twierdzi dzisiaj , ze szczepionka moze byc najwczesniej rozprowadzana za rok
  i moze do konca 2021 duza czesc kraju zostanie zaszczepiona.
  Zle wiesci to to, ze na razie rekonwalescenci utrzymuja ciala odpornosciowe
  zaledwie kilka tygodni.
  Dobra wiadomoscia jest, ze tanie i sprawdzone przez dekady lekarstwo przeciw malarii,
  w kombinacji z antybiotykami i zastrzykami witamin skutkuje w nowych badaniach jako potencjalnie skuteczna terapia dla osob zarazonych.
  Brazylia ( z chorym na Covid-19 prezydentem Bolsanaro ) i Ameryka wczesniej wykupily strategiczne zapasy Hydrochloroquin.
  Moze Polska, zamiast europalet , zorganizuje produkcje eksportowa ?

 188. Za sprawą TVP słowa prezydenta o szczepionkach poszły w świat bez żadnych wyjaśnień. Dziś telewizja o debacie w Końskich już nie wspomina, lecz chwali się oglądalnością – największą wpadkę Dudy widziało 3,78 mln widzów
  To bez wątpienia największa wpadka Dudy. Lekarze nie zostawiają na nim suchej nitki (podważył zaufanie do szczepionek i do medyków w ogóle), socjologowie dziwią się takiemu cynizmowi (zrobił to dla chwilowego pozyskania sympatii antyszczepionkowców). Reszta przeciera oczy ze zdumienia: jak wykształcony człowiek może palnąć takie głupstwo?

  Nic więc dziwnego, że Duda jest wściekły. We wtorek na spotkaniu z mieszkańcami Szeligów koło Ełku puściły mu nerwy.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26108130,3-78-milionow-wpadek-dudy-a-tvp-peka-z-dumy.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka

  herb07.07.2020, 20:56
  TVP pęka z dumy, a suweren wyje z zachwytu.

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 189. Wadim Tyszkiewicz

  Panie Andrzeju, jak można tak nisko upaść?

  Poczta Polska (Poczta PiS) dystrybuuje ulotki, a raczej obrzydliwe paszkwile na zlecenie Komitetu Wyborczego Andrzeja Dudy.
  Pamiętam jak jeden z moich kontrkandydatów z PiS w roku 2006 też tuż przed wyborami zarzucił miasto ulotką szkalującą mnie w podobnym stylu jak ulotka Andrzeja Dudy szkalująca Trzaskowskiego.
  Ten mój kontrkandydat z PIS nazywa się Robert Paluch i dostał w wyborach 3,2% głosów , ja 83,1%.
  I nie to, żebym się przechwalał. Za przekraczanie wszelkich granic przyzwoitości takiego wyniku, jaki uzyskał mój konkurent z PiS, życzę w niedzielnych wyborach panu Andrzejowi Dudzie.

  #¤%Ć sQ**synów PiS.

 190. kooperatywaMandragon

  Jak pan widzi niewiele wiadomo wiec nie ma pola do politycznych dyskusji.

  Jedyny konkret polityczny to chory Bolsonaro – jeden z symboli globalnych negacjonistów koronawirusowych, obok Trumpa i Łukaszenki.

 191. „Krytyka Polityczna” podsumowała wypowiedź Du*y:
  Teraz czekamy tylko na wspólne zdjęcie prezydenta z Jerzym Ziębą.

  Wydawało się, że w starannie wyreżyserowanym występie Andrzeja Dudy na wiecu wyborczym w Końskich (zwanym też debatą prezydencką) nie ma miejsca na dokumentne wpadki. Tymczasem ubiegający się o reelekcję prezydent, mimo że znał pytania i miał po swojej stronie życzliwe mu media publiczne, co chwila się potykał.
  Duda udzielał odpowiedzi marnie podstawionym statystom, których przedstawiono jako „zwykłych Polaków”. W rzeczywistości większość z nich ma za sobą start w różnych wyborach z ramienia Zjednoczonej Prawicy.

  https://krytykapolityczna.pl/kraj/prezydent-polski-nowa-twarza-ruchu-antyszczepionkowego/

 192. „Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych”.

  Jaki ten język polski jest bogaty…jaki wieloznaczny…jak bogato może być interpretowany. Nawet tak niby prosto brzmiące zdanie.
  Taki prosty zwrot jak „jakichkolwiek ” a ile możliwości…ile ukrytych myśli.

  „Z twarzy podobny zupełnie do nikogo” to z Barei.

 193. @Piotr II 8 lipca o godz. 1:11
  Ale jeśli rzeczywiście pytania były wcześniej uzgodnione, a Du*a czytał z promptera – to kto go tak wystawił? Oho, teoria spiskowa mi kiełkuje…

 194. @Bar Norte
  Zanim zapomnę: w kwestii niemieckiej: przeczytałam gdzieś w przelocie, że pisi rząd nie przyjmuje kandydatury nowo mianowanej ambasadorki Niemiec. Potencjalna ambasadorka ponoć naraziła się Putinowi, bo zbyt ostro broniła szykanowanych w Rosji dziennikarzy. A skoro dla Putina jest ona persona non grata, więc pisi rząd idzie mu na rękę. Czy to ma jakieś znamiona prawdopodobieństwa?

 195. Ponoć…pisowcy, to katolicy, a nie prawosławni, więcej mają wspólnego z papieżem z wehrmachtu niż z Putinem…mniej rusofobi, a więcej wiedzy merytorycznej…Tak sobie myśle prywatnie, że margines… pomówień nie może być całostronicowy…w stylu „prawdy smoleńskiej”…np. o Holeckiej jako ambasadorce…czy Radziwonowiczu…czy Kubliku…non…graty…dziennikarstwa…

 196. Morawiecki sypie dowcipami…ciepło z…ale o swoich zarobkach z…irlandzkiej kasy zapomniał…taka była moda…cudzy lepszy…nawet lichwiarz…Tak sobie myślę prywatnie, że praca w banku spółdzielczym…co ludzie na to powiedzą…lepiej u obcych lichwiarzy…O takePolske…walczył rzucając koktajle…

 197. Prezydent Duda w kampanii wyborczej rzuca myśl, a rządowi ministrowie ją łapią i rozwijają, czy jednak zawsze zgodnie z zamiarem „wielkiego przywódcy”?.

  W radiowej jedynce, prowadząca poranny program, zapytała ministra rolnictwa o co chodzi z poparciem rolnych gospodarstw rodzinnych, czyżby rząd nie pomagał, skoro prezydent chce wspierać rodzinę rolniczą?
  Konstytucja jasno nie określa czym jest rodzinne gospodarstwo rolne i to musi być zapisane po to aby Chińczycy, którzy mają w Polsce wielkie tuczarnie świń i sprowadzają amerykańskie pasze, a przy okazji zatruwają środowisko, nie stanowili konkorencji dla polskich rolników bo ci produkują wystarczającą ilość mięsa.
  Dostało się Chińczykom, dostało się Amerykanom za modyfikowane genetycznie pasze. Czy o to chodziło prezydentowi Dudzie czy zawiódł partyjny przekaz?

 198. Po imigrantach nadchodzi czas na: spieprzajcie dziady..! wszelkiej maści…farbowane lisy…do kurnika…jaja sobie robią z hunwejbinów…Tak sobie myślę prywatnie, że w ramach kaczyzmu rodzi się nowa rasa psa ogrodnika…od moich jaj wara…

 199. Na dole link do kandydatury von Loringohoven na ambasadora w Polsce, wyjaśniający kilka zastrzeżeń co do jego osoby krążących w polskiej prasie, a przede wszystkim faktu, że pracował niemieckim wywiadzie.
  Moim zdaniem główną przesłanką zwlekania przez PiS z udzieleniem mu agrèment jest próba pogorszenia stosunków dyplomatycznych z Niemcami. Do tego dochodzi jeszcze, że polityk ten ma poglądy lewicowe, także niechętne Rosji, a jego żona pracowała w NGO zajmującymi sie swobodami obywatelskimi w Rosji.
  von Loringhoven oczekuje już przeszło miesiąc na agrèment od władz PiSu. Tak długie oczekiwanie jest przyjmowane w dyplomacji jako gest nieprzyjazny i to wszystko odbywa się wobec państwa sojuszniczego ?
  Podobno decyzja o takich działaniach dyplomatycznych przyszła całkiem z góry: nie z MSZ , nie z Nowogrodzkiej, ale z samej Moskwy.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/nowy-ambasador-niemiec-w-polsce/qhcs8vz

 200. Znowu foksdojcz 2 w stalingradzkiej pomroczności sugeruje moskiewski ślad…po śladzie niemieckim o wybieraniu prezydenta…Tak sobie myślę prywatnie, że mordowanie Murzynów, to slogan moskiewski…wszak Murzyn to ideologia…podobnie Guantanamo…

 201. SS-man Putina.

  Na Krymie brakuje wody a ty chcesz mordować Żydów w Polsce 🙁

  Tak sobie myślę dyplomatycznie, oj nieładnie, nieładnie.

  #%¤&Ć Putina

 202. legat
  7 lipca o godz. 23:17

  Bo to jest sprawa życia i śmierci, całej przyszłościowej prosperity. Jeśli Trzaskowski wygra to ciąg technologiczny załamie się permanentnie. Mają niesłychanego pietra.

  Rozmyślam dlaczego nagle Kaczyński zniknął, przecież w poprzednich wyborach były badania i ponoć nie szkodził, nie trzeba było chować do szafy. A teraz po tych grzmiących listach nagle cisza. „Misiek” Kamiński mówił (a Polityka opisywała) że nikt tak bardzo nie cierpi Dudy jako prezydenta jak właśnie Kaczyński. Po Bracie Mniejszym taki powiatowy fafuśniak.

  Ciekawe czy Kaczyński odpuścił a reszta sfory ze strachu sama się organizuje, vide te ulotki pocztowe. Jeszcze kilka dni :/

 203. SS man
  Bełkocze !

 204. …płacą coraz więcej na KK, a cudu nie ma…Tak sobie myślę prywatnie, że jaka płaca, taka praca misjonarza…łaska na pstrym koniu…

 205. U banderowców mordowanie sąsiadów, to odruch Pawłowa, jak u folksdojczów…farbowanych lisach okupantów…cyfra 2 oznacza pokolenie…Podawanie szklanki wody jest miarą cywilizacji..odmowa zdziczenia…Tak sobie myślę prywatnie, że Krym zawsze będzie rosyjski…wolny od baz jankesów…i komunistycznego zawracania rzek…Kraj nad Wisłą cierpi z braku wody…ale łamiotsa…Alleluja i do przodu …!

 206. SS man marzy o wodopoju na Krymie.

  Kacapy ustawieni w kilometrowych kolejkach…

  To je to … (myśli dyplomatyczne)

 207. Pan Morawiecki zapomniał co tatuś opowiadał o złej komunie i sam teraz opowiada to co prezes go nauczył !!

 208. Na marginesie
  8 lipca o godz. 3:05
  „Ale jeśli rzeczywiście pytania były wcześniej uzgodnione, a Du*a czytał z promptera – to kto go tak wystawił? Oho, teoria spiskowa mi kiełkuje…”

  Ja bym się spisku nie dopatrywał…durnemu audytorium prompter nie przeszkadza…ważne że słyszą to co miłe dla ich uszu…swój gada !

 209. Banderowiec Adolo 100 podnieca się banderowskimi metodami terroryzowania ludności cywilnej…co wyssał, to podnieca…Tak sobie myślę prywatnie, że banderowcy nigdy nie mieli własnego państwa, aby nabrać ogłady…wolą tryzubem sąsiada w plemiennym instynkcie…Kaczyński to wyczuł po odesku…

 210. Kacap to miłe bydle:

  Polka / nie Polka
  Przytomna / nie przytomna
  piąty w kolejce / dziesiąty w kolejce.

  Putina i Krym, to raj na Ziemi!!!

 211. Kandydat Andrzej Duda oświadczył „zawsze byłem przeciwko prywatyzacji lasów”.
  To już jest aż tak źle?

 212. Kandydat Trzaskowski z kolei za wyrównywaniem szans. To już praktykowano w Polsce Ludowej.

 213. SŁOWIANIN STANISŁAW
  8 lipca o godz. 11:03

  „…Tak sobie myślę prywatnie, że banderowcy nigdy nie mieli własnego państwa, aby nabrać ogłady…wolą tryzubem sąsiada w plemiennym instynkcie…Kaczyński to wyczuł po odesku…”

  Schyłkowy Kaczyński po odesku…widły na tryzuba?

 214. Sytuacja nie jest różowa. Jeżeli przeciętny wyborca, powiem otwarcie taki jak ja, cokolwiek rozumie z tych rzucanych przez kandydatów słów na wiatr, to gratuluję.
  Siedzimy w kieszeni u międzynarodowych wierzycieli i piszczymy od czasu do czasu.
  Najpopularniejszym marzeniem jeszcze pracujących jest przejść jak najszybciej na emeryturę. Politycy zobaczyli to pragnienie obywateli i łatwo zdobyli władzę. Czy to tym razem też zadziała?

 215. Na wszystko zgoda i tylko jedna maleńka dygresja na poboczu, „stosunki Warszawa–Bonn” były aktualne w ubiegłym stuleciu. W lecie 1999 roku kancelaria kanclerza Niemiec jak i siedziba parlamentu oraz większości federalnych urzędów przeniosła się z Bonn do Berlina.

 216. A co z wrakiem na medaliki…symbolem suwerenności…Tak sobie myślę prywatnie, że to paliwo na inne okazje…Podobnie KK nie nawraca w kierunku zaniechania kradzieży w parafiach…bo niezapłacony VAT zasila tacę…

 217. katolicy wysyłają sobie sms’y nawołujące do głosowania przeciw Trzaskowskiemu informujące ze to neo masom wystawiony przez ta organizację jako kandydat na prezydenta. Celem tej organizacji jest zniszczenie kościoła , wprowadzenie multi-kulti , zniszczenie patriotyzmu , itd. T został wg nich wystawiony przez ta organizacje na stanowiska prezydenta i inne bzdury w tym guście. Żona mnie go przekazała. Powiedziałem jak możesz wierzyć w takie idiotyzmy. PiS ciągle okłamuje i pomawia. Kaczyński nie zawahał się robić polityki na śmierci brata kłamiąc na temat katastrofy w Smoleńsku. Cały czas wam mawia że PO jest antykościelne , a przecież rządziło 8 lat i kościół miał się jak pączek w maśle. Dalej juz na ten temat rozmowy nie był0.
  Ale jak Kurski powiedział „to bzdura , ale ciemny lud uwierzy” ciemne katoliki uwierzą i pójdą murem głosować na Dudę.
  Logiki w tym sms tyle samo co w zamachu Smoleńskim, ale w ten zamach tez katoliki i „patrioci” uwierzyli

 218. ls42
  8 lipca o godz. 11:38
  Niestety przeciętny słucha i ogląda kampanie wyborcza i nawet nie zauważa że Duda mający wg prawa stać na straży konstytucji ma ja po prostu „gdzieś”. Prawo zresztą tak samo. Natomiast obywatel powinien wiedzieć że podstawa poprawnego funkcjonowania kraju jest przestrzeganie prawa i zasad jego ustanawiania. Łamanie prawa prowadzi do anarchii i rozkładu. Każdy kto to wie głosuje przeciw Dudzie. Kampania jest po tych co nie wiedzą.

 219. Zakładam, że do urn pójdzie 16 milionów wyborców. W poniedziałek debaty oglądało łącznie 6 milionów obywateli (obywatelek).
  Dudę 4 miliony, Trzaskowskiego 2 miliony telewidzów.
  Według sondaży jest 50:50 i strona rządowa rzuciła na szalę wszystkie siły. W radiowej jedynce pierwszy obatel Rzeczypospolitej Richard o dotacjach z UE. Twierdzi, że bardzo dobrze sobie radzą.

 220. ls42
  8 lipca o godz. 11:38
  ,,Sytuacja nie jest różowa. (…)
  Siedzimy w kieszeni u międzynarodowych wierzycieli i piszczymy od czasu do czasu.”

  400 miliardow dolarow dlugu zagranicznego to blad 30-lecia.
  Kapitalizm tak, wypaczenie nie !

 221. Is42,
  a czy masz może statystykę ilu było oglądaczy w internecie? Jest sporo ludzi, którzy prawie w ogóle porzucili telewizję ale mają komputery.

  Zresztą tak prawdę mówiąc, to głosujący będą wybierać pisowskiego Dudę z jednej strony a z drugiej Trzaskowskiego + antyDudę.
  Tych antydudowców nie trzeba już do niczego przekonywać, podobnie jak dudowców i trzaskowców. Tu już się nic nie zmieni i frekwencja tylko będzie ważna. Natomiast kluczem jest ta część, która deklaruje uczestnictwo a jeszcze nie wie na kogo.

  Dla mnie ciekawostką jest do ilu kobiet emerytek i potencjalnych emerytek dotrze, że w programie Trzaskowskiego jest „odszkodowanie” emerytalne dla tych kobiet, które poświęciły swą karierę zawodową lub jej część na rzecz wychowania dzieci.
  Takie pół procenta może przesądzić o wyniku ponieważ może naruszyć część „żelaznego”, dudnego elektoratu.

 222. Bar Norte

  Niezaleznie od tego, kogo posadza na stolku prezydenckim , trzeba ratowac gospodarke.
  Chorych na wirusa ratuje sie na pierwszym etapie zakazenia tanim lekarstwem na atak astmy
  na Tajwanie , w Japonii, Singapurze a nawet Islandii.
  Na 25 milionow Tajwanczykow zmarlo na wirusa jedynie 17 !
  Wojsko skierowano do produkcji masek i dzienne osiagi to 14 milionow ( eksport zakazany ).
  https://en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Taiwan

 223. legat 13.03
  To wskazanie kierunku zapomogi emerytalnej dla matek to bardzo dobry wyborczy pomysł i jeśli się nie mylę oryginalny.
  Na szczęście kandydat w szczegóły nie wchodził.

 224. Is42,
  no dobrze mówisz o tych szczegółach bo prezydent wielkiej siły sprawczej nie ma.
  Poza tym, to np. ktoś taki jak ja będzie głosował nie „za” ale przeciw Dudzie. Ja z chęcią bym głosował na kandydata, który deklarowałby podniesienie wieku emerytalnego, ograniczenie praw do 500+ w formie zwolnienia podatkowego a nie rozdawanie kasy za dziecioróbstwo. Z chęcią widziałbym też zwolnienie emerytów od podatku od dochodu od którego raz już przecież podatek zapłacili. Należy również przywrócić podatek spadkowy np. od wartości majątku przekraczającego powiedzmy 10 milionów, który to podatek ten skretyniały do szczętu PiS zniósł itd. itd. Tak, że Trzaskowski to nie jest ktoś na którego głosuję bo entuzjastycznie się do niego odnoszę. Zagłosuję przeciw Dudzie i PiS, czyli przeciw Kaczyńskiemu, bo ich wszystkich uważam za wyjątkowych szkodników, kłamców, gangsterów i złodziei.

 225. Poczęte dzieci pójdą na studia…potem do pracy, o ile będzie…ale bez obaw…Jak sugeruje Ardanowski mogą w razie potrzeby zrywać truskawki i czereśnie u rolników…przez durne 200 zł…jak dopalacz…Tak sobie myślę prywatnie, że wystarczy wiedzieć co dzieje się w schroniskach dla zwierząt- braci młodszych…200 zł podzielone przez tabelę życia ZUS…a do tego czasu wkład własny…

 226. Na marginesie

  Zasadą starań o agrement jest poufność.

  „Prośba o agrement załatwiana jest w drodze poufnej, głównie ze względu na prestiż kandydata i atmosferę stosunków między obu państwami, które mogłyby „ucierpieć” na skutek publicznej odmowy.”

  Jeśli więc procedura jest przedłużana i na jaw wychodzą problemy z nią związane jest to oznaką konfliktu dyplomatycznego. Więcej poniżej:

  http://stosunki-miedzynarodowe.pl/slownik/47-a/431-agrement

 227. kooperatywaMandragon

  Nie rozumiem co z ratowaniem gospodarki ma leczenie chorych na Tajwanie.

  W obliczu pandemii na którą nie ma sposobu (szczepionka, lekarstwo) poza utrzymywaniem rygorów i obostrzeń jedynym sposobem ratowania gospodarki jest utrzymywanie jej de facto w stanie „na pół gwizdka”.

 228. Zupełnie nie przeraża mnie chwilowy brak kranówki na Krymie. Zanim tam w przyszłym roku dotrę, nikt nie będzie już o takich problemach pamiętał. Bo to przecież blachostka wynikająca nie z rosyjskiej strony. Z wieloma problemami radzą sobie znakomicie.

  Amerykanie są im nawet wdzięczni, że zabierają ich już od ponad 10-ciu lat w kosmos. USA technika dała ciała i gdyby nie Rosja siedzieli by amerykańskie kosmonalty ciałem na planecie 🙂

  Mnie natomiast martwi fakt, że na Krymie akceptowane są jedynie rosyjskie karty kredytowe. Nie potrafię trzymać kasy w skarpecie 🙄

 229. Bezdomność to czasami same plusy.
  Człowiek wszędzie czuje się jak w domu

 230. Rafał Trzaskowski chce, by prezydent Andrzej Duda poinformował o szczegółach niektórych przypadków zastosowania prawa łaski.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,143907,26109523,trzaskowski-chce-od-dudy-informacji-o-ulaskawionych-tvn24.html#s=BoxOpMT

  antoszek22
  Lista osob zajmujących eksponowane stanowiska a wymagających ułaskawienia podobnie jak Kaminski i Wąsik jest długa, rekordu więc nie będzie .
  Wszyscy zostana ułaskawieni za czynienie dobra .
  Dla spółki Srebrna .

  Faszystowska Mafia PiS

 231. Widzi pan, odezwała się do mnie sąsiadka; córka skończyła kolejny fakultet, a pracy nie może dostać.
  Przypomniała mi się rozmowa murarzy na pobliskiej budowie: „ja to pracy poniżej trzystu za dniówkę nie biorę”. Teraz to może być nawet 500 plus

 232. Duda, to kolejny ewangelista: wybaczaj, a będzie ci wybaczone…Tak sobie myślę prywatnie, że głosowanie w wyborach na wybaczającego jest zgodne z zasadami wiary…Jaki kraj takie zasady…ma być katolicki…taką ojczyznę daj panie…wymodlono..

 233. Karta rodziny Dudy:

  Obrońca pedofila
  Obrońca handlarza narkotyków
  Obrońca oprawcy rodziny
  #DUDAobrońcaPEDOFILOW

  https://www.facebook.com/wolnemediapl/photos/a.148094442455189/656678194930142/

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 234. Przyrzekam tu publicznie i solennie, że jeżeli wygra Trzaskowski z Gośką to od 13 lipca, przez 3 (słownie) trzy dni z rzędu będę min. 3 godziny dziennie oglądał TVPiS a w szczególności programy z Holecką, Klarenbachem, Rachoniem, Adamczykiem, Ogórkową i Kłeczkiem.

 235. @Bar Norte, Bywalec 2,
  Dzięki za objaśnienia. Oczywiście pomyliłam żonę z ambasadorem, ale jak widać jednak gdzieś dzwonią, tylko nie tam : )

 236. @legat 8 lipca o godz. 15:04
  Qrwizja będzie zlikwidowana, a Holecka na zielonej trawce.
  To jedna z obietnic Rafała. Chyba dotrzyma?

 237. Kandydat Duda chwali się poprawą życia obywateli. Kandydat Trzaskowski zamierza podnieść poziom życia obywateli wiejskich.

  W 1960 roku nakręcono film siedmiu wspaniałych, o tych co poprawili los mieszkańców wsi, niestety tylko jednej wsi.
  W głównej roli wystąpił Yul Brynner, właściwie Julij Borisowicz Brinier charyzmatyczny aktor nagrodzony Oscarem.
  Urodził się 11 lipca 1920 roku we Władywostoku (zmarł 10 października 1985 roku). Tyle czasu minęło, a wszyscy pamiętamy aktora. Grał w w wielu filmach.
  W Wikipedii możemy zobaczyć dom w którym się sto lat temu urodził

 238. Lubicz56
  8 lipca o godz. 11:52

  Wiele urzedow federalnych nie mialy siedziby w Bonn. Dlatego nie bylo kwestiii ich przenoszenia do Berlina. Nawet odwrotnie,
  Federalny Urzad Patentowy zostal przeniesiony z Berlina, wczesniej Zachodniego, do Lipska. Wiesz, ze nazwa Lipska pochodzi od Lipy? Nie nauczono Cie, ze Niemcy byly i sa nadal Federacja. Szkoda.

 239. legat
  8 lipca godz.15.04
  Oglądanie TVPiS w ogóle, a oglądanie TVPINFO w szczególności, jest szkodliwe dla zdrowia.Po ewentualnej przegranej Budynia może być jeszcze gorzej.Wyobrażasz sobie te gejzery jadu i nienawiści które będą się lały z telewizora? Szanuj zdrowie.

 240. W „Krytyce Politycznej” obszerne omówienie filmu „Tu nie chodzi o ludzi”. Wstrząsające!

  „Ja mam średnie wykształcenie techniczne i zawsze mnie uczono, że tolerancja, to jest dopuszczalna granica błędu. Tolerancja zawsze wiąże się z błędem. A błąd to jest nieświadome uznanie fałszu za prawdę i nieświadome uznanie zła za dobro” – tłumaczy niezidentyfikowany radny rady powiatu w Świdniku.

  A skąd się biorą takie opinie? Bardzo ciekawe jest omówienie ich źródeł.

  Ale większość sformułowań pochodzi z gotowego wzorca. Akt chrztu Polski jako początek narodowej historii, marksizm kulturowy, narodowe pryncypia, wytyczne WHO, homoterror, nauka masturbacji, prymas Wyszyński…

  Skąd się wziął ten wzorzec, mówi wprost R.o.m.a.n Łucarz, od 2013 starosta powiatu tarnowskiego z PiS, wcześniej nauczyciel i dyrektor szkoły w Jadownikach Mokrych i prezes tamtejszej Akcji Katolickiej. Opowiada na sesji o organizowanym przez Ordo Iuris spotkaniu wójtów i burmistrzów, na którym namawiano do przyjmowania takich deklaracji. To dlatego brzmią one w różnych gminach jak ksero jednego tekstu.

  Jeszcze jedno się tu powtarza – „ideologia importowana z Zachodu”, Zachód w kryzysie, Zachód upadający pod ciężarem lewactwa. To stary mit „zgniłego Zachodu”, który autor głośnego Zmierzchu Zachodu Oswald Spengler i niemieccy naziści, jak i później radzieccy biurokraci przejąć mogli z rosyjskiej r.o.m.a.n.t.yzującej konserwatywnej filozofii XIX wieku. R.o.m.a.n.t.yczny słowianofil Stiepan Szewyriow już w 1841 roku porównał zachodnią Europę do „człowieka noszącego w sobie straszliwą, zaraźliwą chorobę”.

  Pół wieku późnej konserwatysta Mikołaj Danilewski wieszczył, że z Komuną Paryską 1848 roku „nastąpił początek końca” Europy, a na arenę dziejów „wstąpiły nowe siły, grożące jej całkowitym zniszczeniem” (książka Rossija i Jewropa z 1899, fragment w tłumaczeniu Andrzeja Walickiego).

  Konstantyn Leontjew, który używał dokładnie metafory „gnicia”, uważał, że wynika ono z „procesu liberalno-egalitarnego, który jest „przeciwieństwem rozwoju”. I chciał przed tym uratować swoją ojczyznę – „trzeba zamrozić Rosję, ażeby nie gniła”. Do tej tradycji sięgnie po latach Aleksander Dugin, ideolog bliski Putinowi. Następstwem takiego sposobu myślenia niejednokrotnie jest mesjanizm – łączący polską i rosyjską tradycję r.o.m.a.n.t.y.c.z.nej filozofii politycznej. I to również znajdziemy – w ludowej wersji – w wystąpieniach polskich samorządowców roku 2019, spieszących na ratunek Europie.

  Wprost po rosyjskich konserwatywnych myślicieli sięgają od początku XXI wieku monarchistyczne czy radykalnie konserwatywne kręgi bliskie Konfederacji, ale też politycy PiS młodszego pokolenia. Z kolei związki z dzisiejszymi skrajnymi konserwatystami rosyjskimi mają środowiska bliskie Ordo Iuris. I to właśnie z bibliotek instytutów filozofii prowadzi nas na salę posiedzeń w urzędzie gminy w Puławach.

  https://krytykapolityczna.pl/kultura/film/tu-nie-chodzi-o-ludzi-film-witold-mrozek/

 241. Radio zapowiedziało, że dzisiaj o godzinie szesnastej kandydat Andrzej Duda szykuje niespodziankę.
  Czekam z zainteresowaniem

 242. @Bar Norte
  No to będzie zabawnie.
  Znienawidzona przez PiS fundacja dostała wsparcie z USA.

  Fundacja Otwarty Dialog będzie edukować uczniów szkół średnich w Polsce w obszarze praworządności, w tym trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa. To nowy pomysł, który sfinansował Departament Stanu USA za pośrednictwem ambasady. – Jeśli się chce demokracji, to najpierw trzeba o nią walczyć, a potem trzeba ją pielęgnować – mówi naTemat Katarzyna Szczypska, koordynatorka inicjatywy.

  Najciekawiej wygląda jednak pomysł ze stworzeniem wirtualnej bazy „Demokratyczny Fitness Online”. – Planujemy zebrać podstawowe informacje na temat dwóch ustrojów demokratycznych – polskiego i amerykańskiego – porównując je w przejrzystej formie. W bazie będzie również dostępne repozytorium dla uczniów, bazujące na odbytych wykładach i zajęciach praktycznych oraz repozytorium dla nauczycieli, zawierające materiały źródłowe i instruktażowe – tłumaczy Szczypska.

  https://natemat.pl/314059,fundacja-otwarty-dialog-ma-promowac-praworzadnosc-w-polsce

 243. handzia55 8 lipca o godz. 15:34 do mnie: Oglądanie TVPiS w ogóle, a oglądanie TVPINFO w szczególności, jest szkodliwe dla zdrowia.Po ewentualnej przegranej Budynia może być jeszcze gorzej.Wyobrażasz sobie te gejzery jadu i nienawiści które będą się lały z telewizora? Szanuj zdrowie.

  Handziu55,
  bardzo dziękuję za troskę o moje zdrowie ale zapewniam Cię, że nie ma powodu do niepokoju ponieważ akurat na takie rzeczy to jestem „mocna odporna mężczyzna”. Powiem szczerze, że trochę sobie żartuję z tym poświęceniem. Chodzi mi o to, że kiedyś, dawno, dawno temu, gdy Kwaśniewski wygrywał z Wałęsą a stacji komercyjnych nie było, przebrany za dziennikarza „pampers Walendziaka” (nie wiem czy pampersów kojarzysz) bodajże był to taki jeden cham, buc i prowokator, Maciej Pawlicki chyba, który tak prowadził „Wieczór wyborczy”, że nie można było się dowiedzieć kto te wybory wygrał. Tak się wił, kombinował, tłumił wylewającą się pianę z pyska, że budził żałość.
  Chciałbym porównać tamten „Wieczór wyborczy” z tym co będzie teraz jeśli wygrałby Trzaskowski. Rozumiesz? Zabawne to by było.

 244. Takie coś też bym chętnie obejrzał 🙂

 245. Patrze sobie piąte przez dziesiąte na TVPiS teraz i co widzę? Otóż podawana jest informacja, że kiedyś, jak Trzaskowski poleciał służbowo do Brazylii, na konferencję czy negocjacje na temat czegośtam, to zamieszkał w luksusowym apartamencie. I teraz, wielokrotnie powtarzano, że poleciał tam z doradczynią (tu zdjęcia dość atrakcyjnej kobiety) a przy tekście o luksusowym apartamencie zdjęcie pokoju z łożem małżeńskim. Ostra sugestia, że poleciał sobie na wycieczkę z kochanką za pieniądze podatników. Co te qrwy pisowskie jeszcze nie wymyślą do 12?

 246. Na marginesie

  „Znienawidzona przez PiS fundacja dostała wsparcie z USA.”

  Za pośrednictwem ambasady USA.

  Pytanie retoryczne – czy będzie interwencja MSZ jak w przypadku ambasady RFN?

  Przypomnę, że wg oswiadczenia Bielana interweniował on w sprawie tekstów prasowych die Welt u ambasadora RFN. Gdy okazało się, że na skutek obstrukcji MSZ ambasadora nie ma postanowiono wezwać na dywanik charge d’affaires Niemiec.

  https://www.rp.pl/Dyplomacja/200709476-PILNE-Charge-daffaires-Niemiec-wezwany-do-MSZ.html

  Z punktu widzenia PiS przyznanie grantu fundacji Kozłowskiej jest krokiem podobnie wrogim jak teksty w die Welt.

  Czy będzie interwencja dyplomatyczna? Czy nadobna Georgette trafi na dywanik Czaputowicza?

 247. Pinokio przerażony drze japę, że grozi nam trzaskogedd0n.

 248. Gajowy,
  podaj tę listę co masz, wyrazów na indeksie, bo zaczynają mnie drażnić te wysyłki w kosmos.

 249. Ekspert od prognoz finansowych ( po prawie UMM) bedzie doradzal MM . Dlaczego MM potrzebuje doradcow i dlaczego zawierzanie najwyrazniej nie dziala ?.
  Potrzebni sa mlodzi salc…..wi egzorcysci . Mlodzi bo oni maja jeszcze to cos co miala np p. Ogo’rek ale krotko , a czego starzy juz nie maja.
  Ciekawosc bierze jak dawno temu nabral przekonania , ze jest od tego czegos dlugoterminowego ekspertem , co to tnp , jest i na jak dlugo mu tego przekonania starczy ? ( kiedy sie zwyczajnie zestarzeje ?)
  Przewidziec co sie stanie w ciagu tygodnia , to moze by wystarczyl jakis goral z reumatyzmem ?

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26110546,wiceminister-patkowski-motywuje-elektorat-i-krytykuje-politycznych.html#s=BoxMMtImg3

 250. Panie Passent, „Trza iść”?.
  Od zmiany ustroju w Polsce pójdę trzeci raz głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich
  I. Wybierałem Lecha Wałęsę – nie mogłem pojąć jak w drugiej turze znalazł się jakiś „farbowany lis” Tymiński.
  II. Wybierałem Aleksandra Kwaśniewskiego – nie mogłem się przecież codziennie wstydzić za Lecha choć, należała mu się ta prezydentura i Polsce też.
  III. Będę wybierał Rafała Trzaskowskiego – nie mogę już patrzeć na prezydenta marionetkę bez godności.
  Ja Pan zauważył nie głosowałem na Komorowskiego i Kaczyńskiego – nie mogłem z przyczyn światopoglądowych.
  Dla zdecydowanych głosować na Dudę mam dobrą nowinę, a właściwie dwie:
  1) Jeśli już głosowaliście w I turze na Dudę, to głos jest ważny i nie musicie się drugi raz fatygować.
  2) Jak przypadkiem znajdziecie się w lokalu wyborczym, to nie marnujcie okazji, postawcie krzyżyk przy nazwisku Trzaskowski – tak odczynicie zło tego diabła.

  Trzymajta się chopaki, piszcie więcej i jeszcze częściej.

 251. Ciemny lud wierzy w media jak w pismo święte…kiedyś w gazecie stało…teraz widziały gały w telewizorze…a tam nie kłamią,bo to grzech…jak mówił proboszcz z ambony…Tak sobie myślę prywatnie o świętych mediach…

 252. @Bar Norte – nadgryzłam książkę Kertzera „Papież i Mussolini”. Zapowiada się na świetne czytadło, w dodatku znakomicie udokumentowane. Wszystko razem w najlepszej tradycji, jaką reprezentuje m.in. Adam Zamoyski – czyli ciężkie dzieło historyczne, które jednak naprawdę da się czytać. W porównaniu z Zamoyskim Kertzer wydaje się nieco puszczać wodze fantazji – ten opis cierpień umierającego Piusa XI w prologu jest chyba raczej fantastyczno-powieściowy, choć niewątpliwie prawdopodobny. Dalej zobaczę.

 253. Jednak na razie doczytuję po kawałku R. Koropeckyi’ego (nie mam pojęcia, jak to się odmienia) o Mickiewiczu. Bardzo ciekawe są wątki rosyjskie i nieudane powstanie listopadowe, na które poeta jakoś z Rzymu nie zdążył, pomimo tego, że podobno tak strasznie chciał… że przez cztery miesiące nie mógł zebrać się w sobie. Zdążył pono na musztardę po obiedzie.

  W ogóle coraz bardziej ten wieszcz wygląda mi na rozpaskudzonego neurotyka, który dodatkowo jeszcze w tym momencie zaczyna popadać w manię religijną. Ale cóż począć – taki mieli klimat. Po powstaniu jeden z rosyjskich przyjaciół napisał do Mickiewicza, że mógł przecież zginąć na polu chwały i tym sposobem się unieśmiertelnić – ale nie skorzystał, co jest finałem… tragicznym! I nie była to, jak rozumiem, uwaga ani ironiczna, ani złośliwa.

  W ogóle to Koropeckyi dość wnikliwie odzwierciedla różne niuanse, chyba poza tym trudno dostępne dla współczesnego czytelnika. No bo Rosjanie… to z Rosjanami walczono, prawda? Nic podobnego, walczono z caratem. Powstanie na Litwie tłumiły oddziały złożone głównie z Kałmuków i innych Azjatów, dowodzone przez Niemców i innych cudzoziemców w carskiej służbie. A za klęskę powstania Mickiewicz winił… Francuzów! Których z tej okazji mocno znienawidził, bo to (niby) taki filisterski naród. To jednak wcale nie przeszkadzało mu osiedlić się w Paryżu. Masochista czy po prostu realista?

 254. A jeszcze wcześniej – Mickiewicz na „zesłaniu” był miłym gościem w domach bogatych i wpływowych Rosjan, których zachwycał ogniem w oczach i „darem” poetyckiej improwizacji na dowolny temat. Zastępy uwiedzionych dam szły w dziesiątki. Pozyskał bardzo szczerych i oddanych przyjaciół „Moskali”, i nic nie szkodzi, że wielu z nich było również carskimi szpiegami i donosiło – więc dbał o to, żeby nie podpaść. Stosunek samych Rosjan do caratu był co najmniej ambiwalentny – bo przesiąknięci r.o.m.a.n.tycznym duchem (Goethe, Schiller, Byron) byli jednak wiernymi poddanymi monarchy, piastując różne intratne i zaszczytne funkcje.

  Pierwsze wydania poezji Mickiewicza – w Moskwie i Petersburgu – były przyjęte entuzjastycznie i przynosiły poecie wymierny dochód. W kwestii dochodów to ten wieszcz był biznesmanem! Z kolei w Warszawie i okolicach litewski polskojęzyczny poeta był traktowany raczej po macoszemu (pozytywiści trzymali się mocno) i sam traktował polską publiczność z lekceważeniem, jak prowincjonalnych kmiotków, którzy nie są w stanie docenić jego talentu – i nabyć książek.

  Jeszcze sprawa filomatów – ten „ruch oporu”, za który został skazany na zesłanie do Rosji. To wcale nie był żaden ruch oporu – oni nie mieli żadnych ambicji wolnościowych czy politycznych. To była zapatrzona w siebie grupa przyjaciół, amatorów poezji, samodoskonalenia, regulaminów (o tak!) i dobrej kuchni. Dopiero później, gdy nastroje młodych zaczęły się radykalizować, a ruch rozszerzył się i stał się modny – dopiero wtedy inni podpadli, a Mickiewicz był z tym ruchem kojarzony jako – o zgrozo – jeden z założycieli.

  Zabawne, jak to wszystko w szczegółach inaczej wygląda!

 255. Na marginesie
  8 lipca o godz. 15:10
  @legat 8 lipca o godz. 15:04
  Qrwizja będzie zlikwidowana, a Holecka na zielonej trawce.
  To jedna z obietnic Rafała. Chyba dotrzyma?

  Mój Komentarz
  Trzaskowski nie obiecywał likwidacji TVP, tylko zlikwidowanie TVP Info z powodu, że nie da się już jej zmienić, odbudować.
  Pzdr, TJ

 256. @legat 8 lipca o godz. 17:40

  Wszystko ze słowem r.o.m.a.n (r.o.m.a.n.tyzm też)
  Wszystko z p.o.z.e (w tym p0zer, p0zew itp.)
  B.o.o.k.e.r (prize)
  Więcej nie pamiętam 🙄

 257. @tejot 8 lipca o godz. 17:59
  Aha, rozumiem. Ale i to dobre.

 258. Po krotkim – jak na prognozy , namysle ,chcialbym sprostowac .
  Pani Ogo’rek sie nie zestarzala a wrecz jak na razie – przeciwnie

 259. Na Marginesie,
  jeszcze abs0lwent no i wyszedł mi właśnie problem z „gedd0n”???

 260. Oszczerca Kaczyński musi przeprosić Sikorskiego. Taki jest prawomocny wyrok sądu.

 261. Jeszcze raz JA, bo zapomniałem napisać czego żałuję. Żałuję mianowicie tego, że nie da się „obejrzeć” dwóch wariantów:
  1. Duda wygrywa wybory.
  2. Trzaskowski wygrywa wybory.
  Istnieje wszak mała szansa na prawie remis ze wskazaniem na Dudę, co mogłoby wywołać zadymę w Warszawce na niespotykaną do tej pory skalę.
  Dodam tu, że poprzednie „zadymy” za PRL-u odbywały się gdzie indziej, więc oczekiwałbym od Warszawiaków czegoś więcej choć, nie czegoś takiego, po czym znowu dziec będą i kupować „cegiełki” na odbudowę stolicy.
  Do miłego!

 262. t a ś m a
  a b s o l w e n t k a
  w y c i e k
  R o m a n
  r o m a n t y z m
  R u m u n i a
  p o z e

 263. T-a-ś-ma czeka na moderację, ale u l t r a m a r y n a znika bez śladu.

 264. tejot
  8 lipca o godz. 17:59

  „ … Trzaskowski nie obiecywał likwidacji TVP, tylko zlikwidowanie TVP Info …”.

  Wytłumacz jeszcze tejot, w jaki sposób w warunkach obecnej konstytucji prezydent może zlikwidować kanał telewizyjny? Natomiast w jednym masz rację, faktem jest, że Trzaskowski dąży do ograniczenia obwatelom prawa do informacji. Rozumiem jego ból, o ileż łatwiej byłoby mu kłamać w trakcie kampanii wyborczej. Bez obawy, że jego słowa natychmiast zostaną skonfrontowane z tym co mówił jeszcze niedawno, a wyemitowany materiał filmowy będzie dowodem, że kłamał wtedy albo robi to teraz. Na tym zresztą polega nieustanny ból POKO i Trzaskowskiego, TVP ma bogate archiwa informacyjne i to czego nie pokażą inne stacje, TVP bez przeszkód wyemituje.

 265. @BWTB
  8 lipca o godz. 18:41
  „Istnieje wszak mała szansa na prawie remis ze wskazaniem na Dudę, co mogłoby wywołać zadymę w Warszawce na niespotykaną do tej pory skalę”.

  Taka zadyma będzie w pełni uzasadniona. Pisdzielstwo już planuje oszustwo wyborcze. Jak informuje na Twitterze Krzysztof Lisek, koordynator kampanii Trzaskowskiego za granicą, w Nowym Jorku (mimo COVID), Chicago i Toronto, czyli tam, gdzie w pierwszej turze wygrał Duda, konsulaty będą przyjmować głosy przyniesione przez wyborców, natomiast w krajach, w których zwycięzcą był Trzaskowski, takich jak UK, Niemcy i Irlandia, Polacy mogą głosować tylko korespondencyjnie.

 266. BWTB
  8 lipca o godz. 17:51

  „Jeśli już głosowaliście w I turze na Dudę, to głos jest ważny i nie musicie się drugi raz fatygować”.

  Zauważ łaskawco, że twój pomysł działa w obie strony i dotyczy także wyborców Trzaskowskiego, który po pierwszej turze ma deficyt 13 proc. Zając musi gonić, ale czy dogoni?

 267. Mauro Rossi 8 lipca o godz. 19:18 do tejota: –Wytłumacz jeszcze tejot, w jaki sposób w warunkach obecnej konstytucji prezydent może zlikwidować kanał telewizyjny? Natomiast w jednym masz rację, faktem jest, że Trzaskowski dąży do ograniczenia obwatelom prawa do informacji.

  Mauro Rossi,
  wy to zgrywus jesteście. A powiedzcie nam co ma wspólnego TVP Info z informacją?
  Ja wiem że tylko kawałek z nazwy ale co jeszcze?

 268. Na marginesie

  Przygotowałem sobie do czytania na ciszę wyborczą ksiązkę amerykańskiego dziennikarza Arthura Allena „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla. Lwowscy uczeni, tyfus i walka z Niemcami”.

  Chodzi oczywiście o wglebienie się w szeroko pojętą problematykę epidemiczną, która po wyborach pewnie znów zacznie dominować w życiu społecznym a więc i politycznym kraju.

  Z zapowiedzi wydawcy (Czarne) wynika, że temat podany jest atrakcyjnie i ze swadą.

  https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/fantastyczne-laboratorium-doktora-weigla

 269. Nie lubię PiS-u

  ”W finansowanej kosztem chorych na raka tvp towarzysze, rachoń, ziemiec, klarenbach i holecka lamentują w sprawie protestów na wiecach anżeja i rzekomo rosnącym poziomie agresji wśród zwolenników Trzaskowskiego. Tymczasem wyznawca dudeła prezentuje najwyższy poziom kultury oraz maniery najlepszego sortu.”

  Faszysci u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 270. Duda: pomożecie ?!…Tak sobie myślę prywatnie o PRL-u w genach…jak trwoga…

 271. Bar Norte
  8 lipca o godz. 14:00
  1. ,, …jedynym sposobem ratowania gospodarki
  jest utrzymywanie jej de facto w stanie „na pół gwizdka”.
  Wcale nie !
  Przyklad Tajwanu uczy , ze mozna utrzymywac gospodarke w pelnym biegu,
  nie zatrzymujac jej nawet na dzien.
  Taiwan nie ucierpial , bo zmarlo jedynie 17 chorych
  a reszta jest leczona sterydem przeciwastmatycznym ,
  w Polsce dostepnym pod nazwa Budesonid.
  “A key reason for the strong performance was that Taiwan never had to lock down its economy, so manufacturing plants have continued to run as normal,”

  https://www.cnbc.com/2020/06/29/taiwans-economy-has-held-up-extremely-well-despite-the-coronavirus.html

  2.Utrzymanie gospodarki w pelnym biegu w czasie pandemii :
  a) przynosi podatki w pelnym wymiarze dla skarbu panstwa
  b) oszczedza na swiadczeniach dla bezrobotnych
  c) spoleczenstwo jest zadowolone.

 272. Mauro Rossi
  8 lipca o godz. 19:23

  Panie Rossi.
  Macie asa w rekawie ,
  jesli wezmiecie przyklad z tych, ktorzy pokonali pandemie.
  PiS powinien do piatku uratowac Polske i siebie ,
  leczac chorych tanim sterydem Budesonid, jak Japonia, Poludniowa Korea, Singapur i Tajwan.
  Jak gospodarka na pelny gwizdek to bedzie na 500+ i 13+.
  Wojsko do fabryk, produkowac maski jak na Tajwanie ( 14 milionow dziennie ).

 273. Panie i panowie beserwiserzy i kosmopolici piszący z udziałem bełkotu znośnym lub bez niego.

  Sprawiacie panie i panowie wrażenie tylko śladowych kontaktów z suwerenem.

  To nie jest, nie było i nie będzie tak, że ciemny lud kupi.

  Dobra zmiana daje i tego dawania suweren będzie bronił bardziej niż niepodległości.

  Gdy kurek na rurze z forsą spowoduje zamknięcie przepływów do suwerena, to najdalej za trzy dni dobra zmiana zostanie wrzucona do szamba i zostanie jako substancja pokryta śmierdzącą pianą zużytej qurwizji.

  Czapiński zniechęcił się – wcale nie powszechną !!! NASZOŚCIĄ.

  Brukselski korek na rurze spowoduje wypłynięcie na powierzchnię grubej warstwy internacjonalizmu, dużo grubszą niż marzył Trocki ora Bar Norte.

  Pidżinem suweren będzie głosił, ze szaleństwa Krasnodębskiego, Czarneckiego, Ziobry i Kaczyńskiego tolerował dal beki i chęć na żarty suwerenkom i suwerenom przeszła i niech żadna jelita nie zawraca d.ó.p.y gadką o kopii podniesionego podbródka Benita.

  Nagle suweren wybaczy Niemcom ( bo zarobki przy szparagach nie starczyły na wykończenie ganku ).

  Blog ma delikt: pod pozorem uniwersalizmu zajmuje się d.u.p.e.r.e.l.a.m.i zamiast pomóc suwerenkom i suwerenom zrozumieć jakim sposobem cukerman z hynczykamy we współpracy wyprodukował koronawirusa dla zemsty na ryjskich i co tak naprawdę jest substancją czynną w szczepionkach blokującego osiąganie noblów przez naszych.

  Przypominam.

  Interesy duże nie robi się na szmuglu benzyny i reeksporcie refinansowanych z budżetu Polski leków przez niby-apteko-przychodnie.

  Interes robi się na eksporcie jabłek i truskawek do kacapów i po sezonie można sowicie wesprzeć Licheń.

  Wy jesteście za stare i za daleko aby posyłać swoje dzieci do publicznej szkoły, w której Pani tłumaczy, że na pytanie o sumę dwa i dwa używa się iku ( cosik podobnego do miary dopasowania do Jarka ).

  Polki i Polacy ruszyli w świat co nieco stamtąd { przywiozły | przywieźli }.

  Prawo uchwala się takie, na objaśnianiu którego da się zarobić.

  Indeks prohibitów wymyśla się tak, aby klikalność nie spadała.

  Suweren zamawiał głupola, a później zimnego lecha.

  A wy siem u.p.i.e.r.d.l.iw.i.e czepiata Homskygo i spieracie o ranking powieści Ignacego Kraszewskiego.

  Szanowny Legacie!
  Wygra Andżej d.ó.p.a i dopiero się zacznie. Bo odsunie wroga za daleko.

  Zmiana robi się zbyt powoli lepsza, owieczki coraz żadziej odwiedzają owczarnię, PKB rośnie wielomianowo a zdrowie Narodowego Centrum Decyzyjnego sypie wykładniczo.

  I w totalnym zakłamaniu nie chcecie przyznać gnicia wątróp na myśl że Mauro wciąż dostaje podwyżki. Można lubić przedawnione jaja, można cieszyć się cudzą głupotą.

  Czas zrozumieć, że Cezara zabili nie Skandywawowie i stało się to z nudów.

  Worship i gospel jest dobrą rozrywką w ilościach śladowych.
  Syfilis zabijał a wciąż możliwości zakażenia szukano.

  Jednak nie robiono tego na głodniaka Panie Szlachcianki i Waszniemogący się oderwać od zakładania skarpetek nie od pary.

  Wódz twierdzi, że koronawirus to lipa i gdy da wizy, to czykago zbuduje mu piramidę przy Pomocy BP PKO. Będzie się można zatrudnić jako kierowca u ciemnoskórego programisty w Dolinie Krzemowej.

  Niech sobie czapa swoje kóry karmi naszom naszością, skoro nie naumiał się zarabiać plagiatowaniem.

  Przed kampanią buraczanom i wykopkami hytem będą prywatne bardzo drogie tajne komplety, na lekcjach gdzie dziatwa nauczy się, że mnożenie jest przemienne a czajnik nie wrze pod kątem prostym i dzielenie przemienne nie jest. A dyskiem to ziemia była miliardy lat temu.

  Co się stało z dziewczynami i chłopcami z naszej ulicy?

  https://www.youtube.com/watch?v=hUvcWXTIjcU

 274. Bar Norte
  8 lipca o godz. 17:05

  „ … na skutek obstrukcji MSZ ambasadora nie ma postanowiono wezwać na dywanik charge d’affaires Niemiec”.

  Może wyjaśnij, bo piszesz tajemniczo, na czym ta obstrukcja miałaby polegać, bo to nadzwyczaj ciekawe. Wiesz, czy nie wiesz?

  ― Czy dlatego, że ojciec ambasadora (porzednio w Czechach ― stąd tytuł) Arndta Loringhovena był adiutantem Heinza Guderiana? Nie.

  ― Czy może dlatego, że ojciec ambasadora Arndta Loringhovena w kwietniu 1945 roku został oficerem odpowiedzialnym za przygotowanie raportów dla Adolfa Hitlera, co wymagała stałej obecności w bunkrze Hitlera? Chyba nie.

  ― Czy możedlatego, że ambasador Arndt Loringhoven ma lewicowe poglądy? Raczej nie.

  Ale jakiś powód obstrukcji być musi. No i jest, a Die Welt do spółki z Axel Spirneger nie ułatwia zadania.

  „Z punktu widzenia PiS przyznanie grantu fundacji Kozłowskiej jest krokiem podobnie wrogim jak teksty w die Welt”.

  Kombinujesz całkiem zręcznie, ale jednak źle. A może Kozłowscy zostali już odwróceni przez Amerykanów, nie przyszło ci to do głowy?

 275. kooperatywaMandragon

  „Przyklad Tajwanu uczy , ze mozna utrzymywac gospodarke w pelnym biegu”

  A skąd pan wie, że ona jest w pełnym biegu a nie na pół gwizdka?

 276. Mauro Rossi

  „Może wyjaśnij, bo piszesz tajemniczo, na czym ta obstrukcja miałaby polegać,”

  Jeszcze do tego nie doszedłeś. Odnosisz się do komentarza z 17,05 a o obstrukcji była mowa w komentarzu z 13,47.
  Jak ci już zwracałem uwagę warto przeczytać całość wątku a nie ograniczać się do fragmentów. No bo się wychodzi na głupiego.

  Zabawne, że na blogu wcieliłeś się tym razem w rzecznika MSZ. Na myśli mam twoje opinie o Loringhovene.
  Ale może najpierw poczytaj tekst zalinkowany w komentarzu z 13,47. Choć piszę to pro forma, bo przecież i tak nie przeczytasz.

  „A może Kozłowscy zostali już odwróceni przez Amerykanów, nie przyszło ci to do głowy?”

  Starczy, że tobie przyszło.
  Zdaje się, że ze szpiegostwem to u ciebie marnie – jak z dyplomacją.

 277. 🙂 ls42 8 lipca o godz. 14:41 🙂
  Taki luksus nie przychodzi z dnia na dzień. Ale cieszę się, że zwróciło to twoją zacną uwagę. + mogę, że otoczenie dopełnia swego. Ostatnio poznałem, a w zasadzie poznaliśmy się wzajemnie z młodą cyganką. Materiał przynajmniej na nowelę. 🙄
  @
  Na marginesie 🙄
  Czyżby ta lektura miała być pokutą za twoje pisdzielskie określenia.
  Mało pociągająca, a zatem mało erotyczna pozycja.
  Realna egzystencja przestaje sprawiać przyjemność? Co za masochizm w środku lata.
  Dobrze robi arbuz i lufa. Jak na Krymie 🙂

 278. legat
  8 lipca o godz. 19:43

  „ … co ma wspólnego TVP Info z informacją”?

  Dziś na przykład TVP INFO poinformowała mnie, że w organizmie już drugiego kierowcy autobusu miejskiego w Warszawie wykryto narkotyki, po kolejnym już wypadku, tym razem kierowca staranował cztery samochody. Kilka dni temu inny kierowca bądąc pod wpływem amfetaminy doprowadził do wypadku autobusu (spadł z wiaduktu) i zabił pasażerkę. Za sytuację w warszawskiej komunikacji odpowiada chyba prezydent miasta Trzaskowski, bo kto?

  Nic dziwnego, że „Polityka”, „Wyborcza”, TVN nawet nie zająknęły się o tym. Tak przynajmniej podaje gogle.news.
  https://news.google.com/search?q=kierowca%20naroktyki&hl=pl&gl=PL&ceid=PL%3Apl

  O przepraszam, TVN jednak podaje: „Od lat nie ma przepisów umożliwiających badanie kierowców. Rząd zareagował dopiero teraz”.

  Wszytko się wyjaśniło, PiS jest odpowiedzialny, że rządząca od 15 lat w stolicy Platforma wynajęła niemiecką firmę Arriva, która wozi mieszkańców Warszawy i tnie koszty zatrudniając narokomanów.

 279. Aura stalowego Mauro donosi, ze ten nie potrafi odroznic informacji od opinii i bredzi o TVP.

 280. Oswiecony Mauro wjasnia Aurze problemy transportowe. Z samolotow przesiadl sie do autobusu. Glabiasty Mauro insynuuje wychowany a TVP „Info“.

 281. TVP info donosi…..

  Mitochondryk Mauro oplakuje Aure.

 282. @Bar Norte 8 lipca o godz. 19:43

  Zwalczanie epidemii – temat jak najbardziej na czasie.
  W chińskiej Mongolii pojawiła się dżuma.
  A jeśli trend antyszczepionkowy się utrzyma – to ludzkość bardzo szybko poradzi sobie z przeludnieniem 🙁

 283. Czytam ci ja czytam…

  W polskim Newsweeku artykuł Mariusza Kowalczyka „Car już nie taki dobry” – o Rosji i Putinie.

  Ciekawe rzeczy tam się dzieją w tej Rosji. Niby kraj radzi sobie znakomicie z pandemią. Ale to tylko oficjalna propaganda. Poza tym lekarze wypadają z okien – ale tylko ci niewygodni dla waaadzy. Lekarz nazwiskiem Szulepow drze mordę, że zachorował na koronę, bo szpital nie ma odzieży ochronnej – potem lekarz odwołuje, co powiedział… a potem nagle wypada z okna. Inna lekarka, kierowniczka szpitala, nie dopuszcza do przekształcenia oddziału jej szpitala w oddział chorych na COVID-19. I nagle… wypada z okna. No co za nieszczęśliwy wypadek!

  W dodatku cena ropy pikuje, a gospodarka Rosji zależy od wysokiej ceny ropy. Putin najpierw odebrał przywileje władzom regionów, a potem nagle zniknął z mediów i scedował odpowiedzialność za pandemię na lokalnych watażków. Koronawirusa w Rosji miało nie być… ale skąd nagle tyle zachorowań? Zmarło dwóch goryli Putina, zachorowało kilku członków rządu… A jak tam Putin?

  „Nieustraszony przywódca, w przeciwieństwie do tchórzy z Zachodu, gotowy jest iść na pierwszą linię frontu walki z koronawirusem. 24 marca prezydent dziarskim krokiem wchodzi do szpitala, podaje rękę naczelnemu lekarzowi tej placówki Denisowi Procence, jedzie z nim windą, a potem przebiera się w żółty kombinezon ochronny. Następnie, już bez kombinezonu, mówi, że szpital jest wyposażony we wszystko, co potrzebne, a personel potrafi z tego korzystać.

  Tydzień później okazało się, że Procenko jest zarażony koronawirusem. Putin zniknął, ale jego rzecznik Dmitrij Pieskow zapewniał, że prezydent jest testowany regularnie i nie ma koronawirusa.”

  W Rosji narasta niezadowolenie społeczne… Niedługo może być ciekawie.

  Tyle Newsweek.

 284. … ale zaraz się dowiemy, że brak wody na Krymie to mały pikuś.
  A Rosja podobno doskonale sobie radzi.

 285. TVP – kanał telewizji PiS
  Wedle założeń powziętych przez PiSowskich liderów TVP jest telewizją publiczną, co dla PiSowkich teoretyków państwa i prawa oznacza, że TVP jest telewizją rządową.

  W związku z tym TVP Info nie jest kanałem informacyjnym, tylko kanałem krętactwa, kłamstwa, szczucia, wykluczania i pogardy, kanałem propagandy rządowej nie przebierającej w środkach, tubą partii PiS, jest współtwórcą dobrej zmiany, przebudzenia narodu, nowego świata, rzeczywistości równoległej.

  A propos raportu Podkomisji Smoleńskiej. Kilka dni temu posłanka Kluzik-Rostkowska w TVN powiedziała, że na pytanie poselskie – kiedy będzie raport Podkomisji Smoleńskiej – jej szef Macierewicz odpowiedział, że jeszcze nie, bo raport nie został „przegłosowany” przez podkomisję. (???).

  Z tego „jeszcze nie” wynika, że Macierewicz perfidnie kłamał – podobnie jak kłamie prezydent nie wszystkich Polaków (np., że gwałtu nie było), szeregowy poseł (prawda idzie do nas jest już blisko) i inni z PiSowskiego nadania. Macierewicz kłamał jako przedstawiciel narodu w Sejmie, że raport jest już gotowy i tylko pandemia wstrzymuje jego publikację.

  Czy PiSowscy politycy nie są w stanie się zreflektować, ogarnąć i uwolnić się od szaleństwa kłamstw, krętactw, insynuacji i nienawiści?

  Wszystkie tego typu kłamstwa są przedstawiane w TVP Info jako prawda. Nie dlatego, że TVP-Info jest kanałem telewizji publicznej, a dlatego, że cała TVP jest instytucją PiSowską, a jedno z podstawowych założeń PiSowskiego modelu państwa dotyczy mediów i mówi, że telewizja publiczna ma służyć rządzącej partii (suwerenowi).

  Jej dyrektor (Jacek Ka) kilka lat temu, gdy został szefem tej instytucji, oświadczył że z TVP należy usunąć złogi komunizmu i poprzedniej partii i wprowadzić na ich miejsce nowych ludzi, zaakceptowanych, sprawdzonych i wypróbowanych. Wkrótce się okazało, ze chodzi o ludzi sprofilowanych psychicznie, zdemoralizowanych przez samego szefa w ten sposób by kłamać z polecenia szefa i nadszefa i nie mieć poczucia winy, czy jakichś wyrzutów sumienia, tylko być świadomym stale, zawsze i wszędzie, że pełnię misję z nadania prawdziwie polskiej partii i że każdy czyn dezinformacji, insynuacji, szczucia i pomawiania, który wykonuję, będzie jawił się mi jako prawda i tylko prawda, a kasa z tego tytułu jako dobro najwyższe.

  W myśl tej ostatniej wartości prezes TVP Jacek Ka w pewnym momencie wziął i zatrudnił się (podpisał z TVP umowę) na zlecenie, ponieważ pensja dyrektora TVP była ograniczona ustawą kominową i nie wystarczała mu na życie. W ten sposób Jacek K. podwyższył skokowo (ponad ustawę kominową) swoje zarobki w TVP i wytyczył drogę do dalszego ich wzrostu.

  Wartości w PiSie przegrywają z kasą. Prawda przegrywa z kłamstwem
  Pzdr, TJ

 286. Nie, nie, nie.
  @na marginesie. Tylko nie prowokuj innych do zwalczania czegoś czego nie ma. Jesteś zagrożeniem dla demokracji 😛 co, nie wolno już ludziowi mieć temperatury i czuć się zmęczonym?
  Jedyny pożytek z pandemi to, to że zagrożenie terroru konsumpcyjnego znacznie spadło 🙂 i okazuje się że do życia znacznie mniej potrzebujemy.
  Niektórym wystarczają dwa świrusy 🙂

 287. PiS-dzielstwu tak bardzo zależy na rodzinie?
  Ale Du*a seryjnie ułaskawia damskich bokserów.
  To jak to jest?

  Wśród ułaskawionych przez Andrzeja Dudę są osoby skazane za zabójstwo, rozboje, znęcanie się nad rodziną i handel narkotykami. Najgłośniejsza sprawa dotyczy mężczyzny skazanego za czyny pedofilskie wobec córki. Jednak inne ułaskawienia także mogą budzić kontrowersje.
  Z informacji na stronie Andrzeja Dudy wynika, że prezydent najczęściej ułaskawiał sprawców rozbojów i oszustów. Są także trzej skazani za znęcanie się nad rodziną. Ostatni został ułaskawiony w marcu 2020 r.

  https://natemat.pl/314161,kogo-jeszcze-ulaskawil-duda-trzech-sprawcow-przemocy-domowej

 288. @Adam – miałeś rację co do @bezdomnego.
  Sprawdziłam, podzielam.

 289. Bar Norte
  8 lipca o godz. 20:53

  „Odnosisz się do komentarza z 17,05 a o obstrukcji była mowa w komentarzu z 13,47 … warto przeczytać całość wątku a nie ograniczać się do fragmentów. No bo się wychodzi na głupiego”.

  ― No przecież twój wpis z 13,47 ma zerową wartość informacyjną, chyba że ktoś nie wie, co to znaczy słowo agrément.
  ― Po drugie, nie po raz pierwszy masz kłopoty z rozróżnieniem informacji od opinii. Wcześniej sugerowałeś, że chodzi o konflikt, co przecież oczywiste do bólu, a ja pytałem, czy wiesz coś więcej? O jaki konflikt konkretnie chodzi, na jakim tle? Okazuje się, że chyba nie wiesz tego co dość oczywiste (ale o czym oficjalnie się nie wspomina).
  ― Zamiast tego piszesz: „Na myśli mam twoje opinie o Loringhovene”.
  ― To były raczej informacje niż opinie, no w końcu nie wiedziałeś, iż jego ojciec spędził ostatnie dni wojny w bunkrze u boku Hitlera, a wcześniej był adiutantem Guderiana. Poza tym jest coś jeszcze w karierze tego arystokraty z trzynastowiecznym rodowodem, a z definicji słowa agrément wynika, że „Powody odmowy jego udzielenia mogą wiązać się z osobą samego kandydata, np. w przeszłości negatywnie wypowiadał się o kraju, w którym teraz miałby być akredytowany, bądź wynikać ze stanu stosunków między oboma państwami …”.
  ― Czyli coś konkretnie jest tego przyczyną, prawda? Jako germanofil powinieneś to śledzić dlatego zwracałem się do ciebie, Bar Norte, jako fachowca, a tu klops. Nic nie wiesz.

  ― „A może Kozłowscy zostali już odwróceni przez Amerykanów, nie przyszło ci to do głowy?”

  „Starczy, że tobie przyszło. Zdaje się, że ze szpiegostwem to u ciebie marnie …”.

  ― No fakt, nie zgłaszam takich pretensji, ale ty sobie czasem poszpiegujesz, prawda? 🙂

 290. Mauro Rossi,
  no widzisz, ale TVPInfo nie podało informacji, że PiS rozpoczął seksualizację dzieci rozpoczynając od tego, że pisowski radny dzieciom wysyłał zdjęcia swoich genitaliów.

  Poza tym, to i tak naprawdę wszyscy wiedzą, że to niemiecki szpieg i dywersant Czaskoski dosypywał amfy do automatu serwującego kawę kierowcom w zajezdni Arrivy.

  Dlaczego TVPInfo nas o ty nie poinformowało? No wstyd, że nic nie wiedzą.

 291. Sądząc z opisu działań Putina qrwizja bierze z niego przykład.
  Tyle tylko, że pisdzielstwo jeszcze nie zachachmęciło wszystkich mediów.
  I chyba raczej nie zachachmęci – bo dostanie ochrzan od nadobnej Georgette.

  Z kolei Putin… „w elitach władzy powstają już frakcje, które myślą o wysunięciu następcy”. Putin się zużył. Zdaniem rosyjskich politologów.

  „Jakucki szaman Aleksander Gabyszew przepowiada, że reżim Putina może upaść już w lecie. Władze go nie lekceważą”.

  Tyle „Newsweek”.

 292. Na marginesie

  Czarownico kretyńska powiem jak najbardziej delikatnie – przecież nie ulaskawia aniołów tylko przestępców i on osobiście ma mały w tym udział gdyż są precedury.

  Dodam ,że ułaskawił zaledwie 290 skazanych zaś Prezydent Kwaśniewski 10 razy tyle.
  Tonacy się chwyta brzytwy i ty ciemna osobo piszesz non stop banialuki.

 293. O, jeszcze jeden blogowy mundral dał głos. Urodzaj latoś!

  Co zabolało? Że Du*a, amator wirtualnych ruchadeł leśnych, seryjnie ułaskawia zboczeńców i damskich bokserów?
  Trudno się dziwić, był czas przywyknąć przecie.
  Bo jemu tak zależy na rodzinie 😀

 294. Saldo Mortale

  Wchodzisz Durniu w rolę trolla zaczepiajac Mauro Rossi ,do piet mu nie dorastasz z intelektem i wiedza i tylko zasmradzasz ten blog – mozesz sie domyślic czym.

 295. Bo jak zboczeniec gwałci nieletnią córkę –
  to trzeba szybko nałgać, że nie gwałcił!

  Taki klimat w pisdzielczym grajdołku…

 296. legat
  8 lipca o godz. 17:01

  „jak Trzaskowski poleciał służbowo do Brazylii, na konferencję czy negocjacje na temat czegośtam”.

  Po „czegośtam” nastąpiła główna część wycieczki, tu (link niżej) w całej okazałości, a uśmiech Trzaskowskiego jak u Giocondy. Trzeba przyznać, że ma rękę do doradczyń. W końcu jak piszesz, „poleciał tam z doradczynią”.

  Także plotki na temat jego LGBT są przesadzone, chyba.
  https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-Xk5z-7UeD-4a16_rafal-trzaskowski-664×442-nocrop.jpg

  „Co te qrwy pisowskie jeszcze nie wymyślą do 12”?

  Po wyciecze Tuska do Peru zachciało im się jeszcze Brazylii. „Bezczelne są te qrwy i zuchwałe”. (ze Szwejka) 🙂

 297. Na marginesie
  8 lipca o godz. 21:35
  @Adam – miałeś rację co do @bezdomnego.
  Sprawdziłam, podzielam.

  Napisałem kiedyś, że jest płatnym chujem.

  Tezę, zweryfikował czas 🙂

 298. Bar Norte
  8 lipca o godz. 20:38

  „Przyklad Tajwanu uczy , ze mozna utrzymywac gospodarke w pelnym biegu”
  A skąd pan wie, że ona jest w pełnym biegu
  a nie na pół gwizdka?

  Biznesowy kanal amerykanskiej telewizji NBC , zacytowany w tekscie, tak mowi.
  Ma Pan jakies wiadomosci, ktore by temu przeczyly ?
  Podobnie jest pewnie w Japonii i Poludniowej Korei.

 299. @adam100 8 lipca o godz. 22:00
  Jak najbardziej 🙂

 300. Mauro Rossi
  8 lipca o godz. 21:59

  Jak Namiestnik przeciw PiS,
  to bedzie zmiana rezimu w niedziele.

 301. @Mauro Rossi 8 lipca o godz. 21:59
  A jak twój naszczalnik w kwestii LGBT?
  Trzaskowski taki przystojniak, a mu nie uległ?
  A to feler.
  Biedaczek musi z kotem.

 302. guzdra

  Czytając twoje komentarze mam wrażenie jakbyś miał trzęsienie mózgu w twoim czerepie i toche sie obawiam ,że to może być zarażliwe.

  Cale szczęście ,że kończysz ten kociowik zdań załączaną muzyką.

 303. Na marginesie

  Dziś Fircyk Trzaskowski występował w Szczecinie mieście do którego przyjechałem w 1961 r zdawać egzaminy na Politechnikę wydział Budowy Maszyn.

  Studiowałem 6.5 roku gdyż sekretarz partii niejaki Sobański postanowił mnie wysłać na urlop dziekański.

  Praca w Stoczni Szczecinśkiej im Warkiego duże sukcesy zawodowe po linii fachowej gdyz nie zapisałem sie do PZPR.w 1984 wyjechałem do USA.Ryży Nieudacznik syn Volksdojcza zamknąl stocznę a jego wychowanek miał czelnosc mówić na ten temat.

 304. a marginesie
  8 lipca o godz. 22:03
  A jak twój naszczalnik w kwestii LGBT?
  Trzaskowski taki przystojniak, a mu nie uległ?

  Co ty? Próchnica w jamie ustnej. Łupież i obszczane portki!! Fujjjjj.

  Naszczalnik bratobójca.
  Republika Braci Kaczyńskich

 305. adam 100

  Gdy Andrzej Duda był posłem wykładajac w Poznaniu korzystał z diet poselskich i to mu wymawiano w trakcie walki o Prezydenta.

  Trzaskowski polecial do Brazyli nie wiadomo po co to oburzenie u POmroczyńców haratania w galę.

  Adasiu koszt wycieczki Rafałka to 290 tys zł i rozumiem ,że nie było na 500+.

 306. geozak

  Napisałem ci kiedyś, że jesteś „shit.” Nie mam nic do dodania 🙁

 307. A Sekielscy robią teraz film o SKOK-ach.

 308. adam 100
  Podziwiam wyjątkowa umiejętność twego faworyta Trzaskowskiego.W Lesznie praktycznie nie odpowiedział na żadne pytanie stosując zasadę odpowiedzi na dwoje babka wróżyła.Na spotkaniach omija konkrety cały czas coś bełkocąc o marzeniach.Wycisnąć to to nic nie zostaje.

  Ja zas mam marzenie aby przegrał tylko wyłącznie ,że bĘdzie ukarany byciem Prezydentem Warszawy .Ten osobnik to kara Boska dla lemingów i potomków komunistycznych Warszawy.

 309. Na marginesie
  8 lipca o godz. 22:24
  A Sekielscy robią teraz film o SKOK-ach.

  PiS może kraść, bo PO kradło. Moralność ludu bożego.

 310. PiS-dzielstwo się boi. Dlatego dostaje amoku.
  Gdy wygra Trzaskowski, wypłyną wszystkie pisie przekręty.

 311. tejot
  8 lipca o godz. 21:28

  „A propos raportu Podkomisji Smoleńskiej. Kilka dni temu posłanka Kluzik-Rostkowska w TVN powiedziała, że na pytanie poselskie – kiedy będzie raport Podkomisji Smoleńskiej – jej szef Macierewicz odpowiedział, że jeszcze nie, bo raport nie został „przegłosowany” przez podkomisję.”

  Z „przegłosowaniem” pan Macierewicz nie powinien mieć kłopotu…w podkomisji PiS ma „większość”…gorzej że trzeba by pod raportem się podpisać…może braknąć kworum.

 312. Małgorzata Trzaskowska

  Pamiętajcie o tym, żeby zadbać o możliwość głosowania w tych wyborach. Jeśli w tę niedzielę będziecie poza domem, to do 10 lipca odbierzcie w swoim urzędzie zaświadczenie o możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania.
  Wiem, że pewnie część z Was 12 lipca będzie na wakacjach, nad jeziorem, w górach lub na działce. Ale niezależnie od tego, czy do komisji wyborczej będziecie mieli 200 metrów czy 20 kilometrów – WARTO! Nie zapominajcie, robimy to dla Polski, wspólnej przyszłości, robimy to DLA SIEBIE, naszych dzieci i wnuków. Potrzebna jest całkowita mobilizacja. Potrzebujemy Waszych głosów, żeby wygrać te wybory.
  #IdźNaWybory

  Faszystowska partia PiS

 313. Duda w Końskich czytał z promptera, a pytania i odpowiedzi były wcześniej wydrukowane i rozprowadzone. A i tak udało mu się wdepnąć i to nie raz. Lider na miarę odmóżdżonych gołozadków, taki jak oni.

 314. Wygląda na fake news, ale tak na prawdę ??

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=2512483932395396&set=a.1473807952929671

  Nie będzie pisdziel pluł nam w twarz.

 315. adam 100

  Oczywiście nie wymagam z twojej strony wyrafinowanych wytłumaczeń dlaczego PiS doprowadzi do upadku Polskę.Gdybyś sie wysilił może byś mnie przekonał a tak musiałem postawić krzyżyk przy Andrzej Duda i włożyć do mojej skrzynki stojacej przy ulicy.Sprawdziłem pocztmistrz zabrał i jutro bedzie w konsulacie na jajpóżniej w piątek.U nas poczta działa perfekcyjnie .

  Zchowałeś się podobnie jak Schetyna gdy zapytano aby podał 5 najważniejszych sukcesów rządów PO – podrapał sie po głowie.

 316. Mauro Rossi

  „chyba że ktoś nie wie, co to znaczy słowo agrément”

  W tym rzecz, że ty nie wiesz co to jest agrement. W związku z tym bredzisz od rzeczy.
  Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz z 13,47. Skup się na tych dwóch zdaniach. Może jakimś cudem to do ciebie jakoś dotrze, bo jak na razie twoje komentarze na ten temat nie wykraczają poza jałowe mendzenie. Zresztą podobnie jest z twoimi fantazjami o „obracaniu Kozłowskiej”.

 317. adam 100

  Ja naprawdĘ w poniedziałek zajrzą na wasze wpisy jak ocenicie decyzję madrego społeczeństwa polskiego którzy wybrali Andrzeja Dudę i nie dali sie nabrać na Kameleona Fircyka Trzaskowskiego.

  Adaś nie popełnij jakiegos sepuku z tego powodu czeka na butelke z uchem whisky( 1.75 ) – chcę ci wynagrodzić twój wysiłek pisaniem twoich bzdur zwiększających ilość sympatyków PiS.

 318. W tvn7 skończył się film TEORIA WSZYSTKIEGO. W roli głównej Eddie Redmayne (za rolę Stephena Hawkinga otrzymał Oscara). Sceny końcowe istotnie poruszające, a pytania na które jeszcze nie znamy odpowiedzi inspirujące.

  Możecie zapytać po co to piszę. Po pierwsze dzisiaj już nawiązałem do politycznej roli Yula Brynnera w filmie SIEDMIU WSPANIAŁYCH, gdzie ratuje jedną wioskę, a nasi kandydaci na prezydenta postanowili poprawić los wszystkim wieśniakom.

  Po drugie wyczyny trójki kociąt są przezabawne, a ich relacje z matką dają wiele do myślenia. Życie w ogrodzie zdala od ludzi to radość, wypoczynek i przyjemność.
  I nie trzeba zgłębiać krótkiej historii wyborczego czasu

 319. kooperatywaMandragon

  „Ma Pan jakies wiadomosci, ktore by temu przeczyly ?”

  Nie mam żadnych twardych informacji na temat sytuacji gospodarczej Tajwanu. Mam tylko jakieś ogólnikowe deklaracje z marca i kwietnia.

  W związku z tym nie mogę panu sekundować w wychwalaniu tego kraju i jego metod walki z pandemią.

 320. Zchowałeś się podobnie jak Schetyna gdy zapytano aby podał 5 najważniejszych sukcesów rządów PO – podrapał sie po głowie.

  Jak się rozmawia z prostakiem, to się dostaje świądu skóry.

 321. Świąd skóry na sam widok:

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=1148397205531274&set=gm.1366220576900669

  #¤%Ć sQ**synów od Bratobójcy.

 322. geozak 8 lipca o godz. 21:49 do Na marginesie: –Czarownico kretyńska powiem jak najbardziej delikatnie … ułaskawił zaledwie 290 skazanych zaś Prezydent Kwaśniewski 10 razy tyle.

  Szanowny Panie Inżynierze,
  15 razy tyle, 15.
  Rozumiem, że jako dżentelmen i inżynier zaoferujesz interlokutorce, że gdyby jej miotła zaczęła strzelać w rurę albo gaźnik, to zawsze jesteś gotowy uregulować zapłon. Tylko się nie pomyl z kątem wyprzedzenia tak jak z tymi skazanymi. 10 to nie jest 15. To przez ten brak umiejętności rozróżnienia studiowałeś dwa lata dłużej? No nie mów że byłeś głąb, bo nie uwierzę.

 323. legat
  8 lipca godz.16.11
  Pamiętam tamtą debatę. Przyznasz chyba, że Walendziak i Pawlicki do pięt nie dorośli dzisiejszym „gwiazdom” dziennikarstwa (Adamczyk,Holecka i in.) Pawlicki się jeszcze pęta w prawicowych mediach ale o Walendziaku słuch zaginął.

 324. Trzęsienie mózgu w oryginale tez nie … tym bardziej nie jest i nie bedzie zarazliwe

  Now the moon is almost hidden, the stars are beginning to hide
  The fortune telling lady has even taken all her things inside
  All except for Cain and Abel and the hunchback of Notre Dame

  Everybody is making love or else expecting rain
  And the Good Samaritan, he’s dressing, he’s getting ready for the show
  He’s going to the carnival tonight on Desolation Row
  https://www.bing.com/videos/search?q=desolation+row+meaning&view=detail&mid=9F123A4EE3BE210EE2049F123A4EE3BE210EE204&FORM

 325. Handziu 55,
  ja miałem na myśli sam „Wieczór wyborczy”. A Walendziak poszedł w prywatny biznes.

 326. Zawsze to niezawodnie robi @Basia… ale tym razem chyba się zaniedbuje 😉

  Więc sama wyszukałam nowy felieton Roberta Walenciaka. O wyborach prezydenckich, rzecz jasna.

  Du*a wprowadza podziały i napuszcza „lud” na „elity”, co jest, delikatnie mówiąc, raczej niemądre…

  Zwłaszcza że dobrze wie, że tak w zasadzie polskie elity to rzecz umowna, są świeżej daty, że 90 proc. dzisiejszych profesorów, przedsiębiorców, ludzi kultury, gdy byli dziećmi, jeździło na wakacje na wieś do dziadków, że nasza inteligencja jest PRL-owskiego rodowodu. Wtedy nazywano ją inteligencją z awansu społecznego, i zresztą jest to wielkie osiągnięcie Polski Ludowej. Awans społeczny milionów.

  Sam Andrzej Duda wspomina, że jeździł na wakacje do Starego Sącza, do dziadka Alojzego, który skończył cztery klasy szkoły powszechnej. Ojciec naszego prezydenta, Jan Duda, jako jeden z najważniejszych dni w swoim życiu wspomina 1 października 1967 roku. Wtedy to wsiadł z niedużym tobołkiem do PKS-u w Starym Sączu i pojechał na studia do Krakowa. Z takiej oto, świeżej daty inteligencji pochodzi prezydent. To upodabnia go do milionów Polaków, bo taka jest Polska, dokładnie pomieszana, na zasadzie – starsi bracia poszli do miasta, a najmłodszy został na gospodarce. Ale ci bracia przecież spotykają się regularnie, pomagają sobie, kochają się.

  I to Duda wie! Dlatego tym mocniej dzielenie Polski, na lud i elity, go obciąża.

  https://fakty.interia.pl/opinie/walenciak/news-andrzej-duda-w-godzinie-proby,nId,4595698

 327. „I to Duda wie! Dlatego tym mocniej dzielenie Polski, na lud i elity, go obciąża. ”

  https://youtu.be/ETSv24JPIOI

 328. Bar Norte
  8 lipca o godz. 22:39

  ,,Nie mam żadnych twardych informacji na temat sytuacji gospodarczej Tajwanu. Mam tylko jakieś ogólnikowe deklaracje z marca i kwietnia.”

  1. Zalinkowany artykul jest z przed 9 dni, a nie z marca czy kwietnia.
  2. Zrodlem jest telewizja NBC, szanowana przez dekady, wlasnosc megakorporacji General Electric,
  ktora buduje elektrownie atomowe .
  3.Jesli liczenie zgonow jest podobne,
  to lepsze 7 zmarlych na 25 milionow ludnosci Tajwanu
  niz tysiac zmarlych na 38 milionow ludnosci Polski.
  4. Internet otwarty na osciez, mozna sprawdzic sukcesy Japonii i Pd.Korei albo Singapuru.
  5. Zachodnia Europa i Ameryka chyba stracily wole przetrwania.

 329. Mauro Rossi
  8 lipca o godz. 21:59

  Czy po zmianie rezimu w niedziele beda golic glowy jak w 1945 ?

 330. Szanowny legacie.

  Studia na wydz Budowy Maszyn w latach 60-tych to 5.5 roku aby otrzymać stopień mgr inż.

  5 pełne lat to program składający zie z wykładów ,ćwiczeń oraz praktyk zawodowych .Po zaliczeniu pozytywnie 5 lat w indeksie uzyskiwało się prawo wybrania tematu pracy magiaterskiej i wybranie promotora .Czas przewidziany na napisanie i narysowanie dokumentacji to 6 m-cy Wtedy w miarę potrzeb miało się spotkania i konsultacje z promotorem .Tytuł mojej pracy siłownia dla drobnicowca 10 OOO DWT przy zastosowaniu silników średnio – obrotowych ,prędkość okrętu 19 .węzłów.

  Tak więc jak dodasz 1 rok dziekańskiego to moje studia trwały 6.5 roku.Pamiętam że dyplom obroniłem w marcu zaś pracę zaczołem w Stoczni im.Warskiego w maju .

 331. @Piotr II 9 lipca o godz. 0:34
  Ależ to śliczne jest! Nie znałam.

 332. PRACA ZDALNA
  Pomysł kandydata Andrzeja Dudy aby na stałe wprowadzić do przepisów pracę zdalną nie jest precyzyjny, a każdorazowa zgoda pracodawcy uzależnia pracownika od widzimisię przełożonego.
  Dawniej zmiany klimatu wymusiły techniczny postęp, obecnie COVID-19 przynosi nowe zachowania, chociaż nie wiadomo czy trwałe. Przepisy, przepisy, coraz więcej przepisów, a niczego szybko i sprawnie nie daje się załatwić. Tradycyjnie można, a formalnie trudno, bo nie każdy ma dobrą wolę i lubi ryzyko, a niezamierzony błąd może się przydażyć.

  Jedynie my, blogowi recydywiści, mamy możliwość pracy zdalnej, dobrowolnie, albo na ochotnika i zgłaszamy się do tej bezpłatnej roboty chociaż za nią nie płacą.
  W tym przypadku żadne przepisy tego nie regulują i niech tak pozostanie

 333. Piotr Gajowski

  Powoli myślący elektorat Dudy zaczyna mówić że jednak ten Rafał to jest mądrzejszy bo lepiej się prezentuje lepsze wykształcenie, 20 lat doświadczenia w samorządach . Przecież i tak wygra to poco się ośmieszać ? Lepiej być z silniejszym i mądrzejszym i tak poparcie rośnie i rośnie ‍♂️Rafał łączy nas i się niegniewa zapraszamy ‍♂️

  https://www.facebook.com/photo?fbid=1169716836741723&set=a.166610727052344

  Faszystowska partia PiS

 334. Zdalny Sejm… zrezygnować z posłów i senatorów…to ma sens…Głosowanie zdalne jak referendum w XXI wieku…Parlamentarzyści „zaśmiecają” intencje suwerena…Władza w rękach ludu nawet tzw.ciemnego prawdziwsza od partyjnych manipulacji…coś za coś…Tak sobie myślę prywatnie, że wirus pokazał nową drogę bez pośredników do wyrażania woli…to lepsze od JOW…jołki pałki…A urząd prezydenta do likwidacji…na pilota..

 335. Minister Błaszczak w radiowej jedynce.
  Wielka trwoga w rządowych szeregach

 336. ls42
  8 lipca o godz. 22:39
  „W tvn7 skończył się film TEORIA WSZYSTKIEGO …. W roli głównej Eddie Redmayne (za rolę Stephena Hawkinga otrzymał Oscara)”.

  Wiesz, teoria wszystkiego to trochę jak teoria niczego. A propos niczego, Nietzsche też umarł, choć zanim umarł mawiał, że Bóg umarł, w przeciwieństwie do Zaratustry. Hawking też umarł i teraz wie więcej. Jak się okazuje śmierć rulez, a wszytko, co doczesne (łącznie z „teorią wszystkiego”) to tylko w dzierżawie czasowej, vanitas vanitatum et omnia vanitas.

 337. IS42

  Memento mori.

  Faszystowski PiS umrze.

  Im wcześniej, tym lepiej

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 338. Bar Norte
  8 lipca o godz. 22:36

  „Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz z 13,47. Skup się na tych dwóch zdaniach”.

  Bar Norte, mam inną propozycję, skup na istocie rzeczy, a nie na dyplomatycznym teatrze kabuki. Nie chodzi o formę i minoderię obu MSZ-ów tylko o treść. Musisz wiedzieć, że twój bohater był wiceszefem BND i istnieją obawy, że byłby oficerem prowadzącym opozycję. Jeśli drażni cię „nadobna Georgette”, broniąca amerykańskiej stacji TVN, to wyobraź sobie jak twój bohater by bronił niemieckiej prasy polskojęzycznej, prowadzącej w PL kolejne kampanie wyborcze. Korespondent niemieckiej prasy w świecie jest praktycznie korespondentem wojennym, a w końcu Niemcy nie mają wywiadu wojskowego tylko cywilny, BND. Podziękowanie panu ambasadorowi zanim ukończy swoje urzędowanie w Warszawie byłoby dla obu stron nieprzyjemne i naraziłoby na szwank wzajemne relacje.

  „Zresztą podobnie jest z twoimi fantazjami o „obracaniu Kozłowskiej”.

  Nie pisałem o „obracaniu Kozłowskiej” (to jednak twoje fantazje) 🙂 tylko o odwróceniu Kozłowskich przez Amerykanów. Widzisz różnicę, czy tłumaczyć dalej?

 339. Bar Norte
  8 lipca o godz. 22:39

  „Nie mam żadnych twardych informacji na temat sytuacji gospodarczej Tajwanu”.

  Jak to nie masz jak masz.
  https://www.cia.gov/library/publications/resources/the-world-factbook/geos/print_tw.html

 340. adam100
  9 lipca o godz. 8:07

  Man kann singen, man kann tanzen, aber nicht mit der zasrancen.

 341. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 8:46

  Make it simple.
  Hang yourself 🙂

  #¤”%nĆ faszystowską zarazę PiS

 342. Morawiecki o wypadkach autobusów: nareszcie coś się zaczęło dziać…Po wypadkach lotniczych np. w Mirosławcu nic się nie działo…Smoleńsk nie był przypadkowy…Tak sobie myślę prywatnie o jakości prezydentur… jakie prezydentury takie katastrofy…zwierzchnictwo zobowiązuje…

 343. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 8:28
  Bar Norte
  8 lipca o godz. 22:36

  „Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz z 13,47. Skup się na tych dwóch zdaniach”.
  Bar Norte, mam inną propozycję, skup na istocie rzeczy, a nie na dyplomatycznym teatrze kabuki. Nie chodzi o formę i minoderię obu MSZ-ów tylko o treść. Musisz wiedzieć, że twój bohater był wiceszefem BND i istnieją obawy, że byłby oficerem prowadzącym opozycję.

  Mój komentarz
  Rossi próbuje robić idiotę z Bar Norte.

  Komentarz Rossiego jest pisany pod paranoję Kaczyńskiego, a paranoja Kaczyńskiego, to WSI, szpiedzy, agenci zwykli, agenci uśpieni, agenci wpływu, komuniści, złodzieje, lewacy, itp.
  Rossi sugeruje, że ambasadorowie bywają „oficerami prowadzącymi opozycję” (???) w kraju, gdzie rezydują, że z tego powodu były szef BND nie może być ambasadorem w Polsce. Bo by poprowadził opozycję.

  Rossi napomina Rossiego, że pisząc o kandydacie na ambasadora niemieckiego w Polsce daje dowód swojej germanofilii.
  Rossi fantazjuje, kompiluje, konfabuluje.
  Pzdr, TJ

 344. Gliński z prezydentem dajemy 90 procent raju na ziemi…zróbcie wyborczą ściepę, a zbawione będą wasze dusze tu i teraz…Tak sobie myślę prywatnie o drogach do nieba…religia to opium…drogy- po czesku narkotyki…

 345. Korekta
  Jest
  Rossi napomina Rossiego
  Ma być
  Rossi napomina Bar Nortego
  TJ

 346. Nie jest tajemnicą, że dyplomaci szpiegują i podżegają, zamiast rozwiązywać konflikty…Tak sobie myślę prywatnie: czy spieranie się o to jakie mają pagony ma sens…ludzie listy piszą, a dyplomaci raporty-donoszące…przynęta podrzucona..stop…bez odbioru…

 347. Mauro od Aury jest mitochondrykiem.

 348. Mitochondryk Rossi zajmuje sie politycznymi plotkami.

 349. Przed upadkiem politycznym gen. de Gaulle organizował na siebie zamachy…przypisywane OAS…Tak sobie myślę prywatnie: czego ludzie nie wymyślą, aby nie upaść…

 350. Mauro zwariowal stwierdzila Aura. Tylko Mauro wie o przyszlym spisku i ambasadorze. Mauro zna tajemnice niemieckiego wywiadu. Mitochondryk nie odroznia informacji od opinii i podpiera sie Aura lub insynuacjami (tajnymi rzekomo). Biedna Aura.

 351. A w 966 roku nie mieli oporów, aby krzyżacy zostali chrzestnymi…Tak sobie myślę prywatnie o niezrozumiałej awersji do potomków chrzestnych…przecież to reprezentanci tzw. zachodniej cywilizacji…nie azjatyckiej…wszystko co zachodnie lepsze…nawet onuce…

 352. Mauro Rossi
  9 lipca o godz. 8:29

  Czy wobec mozliwosci zmiany rezimu w niedziele,
  kupil Pan juz bilet na salonke do Zaleszczyk ?

 353. Warszafka i krako’wek tnp tamtejsza inteligencja (?) mialy poczatek ( pomysl jak zaczac ) na Haiti za Napoleona (!?)
  „Sam Andrzej Duda wspomina, że jeździł na wakacje do Starego Sącza, do dziadka Alojzego, który skończył cztery klasy szkoły powszechnej. Ojciec naszego prezydenta, Jan Duda, jako jeden z najważniejszych dni w swoim życiu wspomina 1 października 1967 roku. Wtedy to wsiadł z niedużym tobołkiem do PKS-u w Starym Sączu i pojechał na studia do Krakowa. ”
  ……………………………………..
  U Cezarego „eł” w TOKFM profesor UW o trudnym do zapamietania nazwisku opowiada o polskich zolnierzach w armi napoleonskiej wyslanych na Male i Duze Antyle w celu tlumienia buntow tamtejszych Afro- Haitanczykow .
  Zolnierze ci rzneli glabo’w jezykowych albo dokonywali aktow niesubordynacji a nazywali sie pochodzac z Malopolski w stylu Swider, Kapusta,itp (i bm Duda tez jakis tam byl) .
  Udawali , co charakterystyczne mozna by rzec dla krakowskiej inteligencji , ze nie rozumieja po francusku ( nie beda nam tu w obcych jezykach ) . W nagrode potem mieli prawo przybierac nazwiska swoich dawnych szlacheckich ” znajomych” – Potocki,
  Wielgocki, Krasinski itp i to robili ( zmieniali nazwiska jakby ze swoich nie byli dumni ). Slady krako’wka i warszafki (?) do dzisiaj sa tam widoczne . Cos w rodzaju haitanskiej inteligencji .
  Czy kandydujacemu prezydentowi w akcie desperacji , moglby przyjsc do glowy pomysl zmiany nazwiska gdyby zostal ponownie wybrany ? Musialby chyba dokonac przed tym jakiegos aktu niesubordynacji ! Nie chce mi sie wierzyc ale kwestia jezykowa nie bylaby zadnym problemem .

 354. Ale yaya. Wczoraj córka rotmistrza Pileckiego poparła Dudę, dziś syn zadeklarował, że zagłosuje na Trzaskowskiego. Za Trzaskowskim opowiedział się też syn Andrzeja Leppera i były minister rolnictwa w rządzie PiS, Wojciech Mojzesowicz.

  Wsparcie dla Trzaskowskiego nadeszło też z najbardziej nieoczekiwanej strony. Mirosław Piotrowski, ultrakonserwatywny „niszowy” kandydat na prezydenta z pierwszej tury wywodzący się ze środowiska Radia Maryja, opublikował filmik, w którym wyjaśnia, jak naprawdę było z koncesją dla TVTrwam, jak zachował się wtedy ówczesny minister cyfryzacji Trzaskowski, a jakie zakulisowe gierki uprawiał PiS w Parlamencie Europejskim:

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=4&v=Q1d9Mr1ccVo&feature=emb_logo

 355. To że Loringhoven był vice BND to dla mnie żaden problem by zostać ambasadorem po drugiej stronie Odry. I to chyba nikomu nie przeszkadza. Tym bardziej że nie miał dziadka w Wehrmacht – cie.
  Ale za to miał bardzo bliskiego wujka terrorystę, który dostarczył materiały wybuchowe do kanzelari Adolfa. Tu nie może być mowy o bohaterstwie, żaden z tamtych terrorystów nie chciał zmiany ówczesnego systemu, pragnęli jedynie koryta, jak inne świrusy. Historia historią, Loringhoven nic za to nie może.
  Był natomiast szefem służb wywiadowczych przy NATO. A to już nie byle kto, bo trzecia osoba w hierarchii NATO po Stoltenbergu. Ciężki orzech do zgryzienia

 356. Polsce przybyło 5 bilionów długu

  https://www.facebook.com/photo?fbid=3737783399570322&set=a.557208360961191

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 357. remm
  9 lipca o godz. 12:15

  No i jeszcze syn Gowina – Ziemowit, będzie głosował na Trzaskowskiego i zachęca do tego innych.

 358. Gościom bloga przebywającym w kręgu rozdzielnym z codziennością mniej pyskatych dedykuję fragment cytatu z oświadczenia Karoliny Nowakowskiej zamieszczonego w
  Dziennik Gazeta Prawna

  Ze wszystkich płyną podobne wnioski: na zdalne nauczanie nie byli przygotowani ani nauczyciele ani dzieci. Dotyczy to zarówno kompetencji jak i sprzętu. Szybkie zorganizowanie nauki na odległość to w głównej mierze zasługa ich samych. Nauczyciele we wszystkich badaniach deklarują, że nie doczekali się pomocy ze strony organów nadzorczych, w tym ze strony ministerstwa. Zdaniem nauczycieli realizacja podstawy programowej nie jest zagrożona – większość z nich nie widzi potrzeby powrotu do materiału omawianego w czasie pandemii. Jednak poza tym – widzą bardzo dużo szkód.

  ***

  Nie zastąpi już obcowania ciał obcowanie dusz.

  Lewitujcie wciąż goście i gościówy będący nieodrodnymi dziećmi z tej epoki:

  https://allegro.pl/oferta/ikea-liczydla-mula-drewniane-liczydlo-edukacyjne-7990280368?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DCK_TOY_pla_wybrane&ev_adgr=Lego+lipiec+2020&gclid=Cj0KCQjwgJv4BRCrARIsAB17JI46HHZYWaH6mFOx66sOmFiyYNfxzkaRlzaab1FEIYFRua9ZPm-mOWEaAoRcEALw_wcB

 359. Du*a, bardzo słaby wynik

  https://www.facebook.com/859760530781911/photos/a.861183873972910/3136383416452933/

  Prezydent od pedofilów, Andrzej Duda

 360. Przy okazji pytanie: kto szpieguje na rzecz Watykanu i ile kosztuje tubylców jego utrzymanie…w ramach transferu ofiary z tacy…Tak sobie myślę prywatnie o jawności przepływu z terenu w ruinie…haraczu czy datku dla ubogich w Watykanie…

 361. Spij spokojnie,

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=3303670536357221&set=gm.3239237692830469

  Naszczalnik bratobójca głosuje za Du*ą

 362. adam 100

  Czym ty antypolski Gnoju się popisujesz.Śmierdzisz nieuctwem na milę.

 363. Mauro Rossi

  „mam inną propozycję, skup na istocie rzeczy, a nie na dyplomatycznym teatrze kabuki. Nie chodzi o formę i minoderię obu MSZ-ów tylko o treść”

  Bardzo się cieszę, że porzucasz wątek dyplomacji, bo tak rozumiem twoją propozycję. To dobra decyzja biorąc pod uwagę bezowocność twej nocnej polemiki z moim dwuzdaniowym komentarzem. A własciwie jednozdaniowym bo połowa wypowiedzi to był cytat.
  Mauro – dobrze, że sobie uświadomileś iż dyplomacja to nie jest twoją mocną stroną. Tym bardziej, że to zdradliwa, podstępna forma aktywności politycznej. Jak bardzo zdradliwa świadczy fakt, że prowadząc ze mną polemikę nieświadomie wspierałeś to o czym napisałem – ku memu rozbawieniu zresztą.

  Co do „odwracania” – „obracania” … .

  Nie da się obrócić nie odwracając. Spróbuj na czyms co masz pod ręką. Może na tej chińskiej masce przeciepidemicznej, która jak kiedyś pisałeś trzymasz na podoredziu.
  Pamietaj, praktyka głównym kryterium poznania jak pisał mędrzec z Trewiru.

  Co do twardych danych dotyczących gospodarki Tajwanu … .

  Znów nie doczytałeś. Chodziło mi o dane z marca – lipca tego roku a nie sprzed kilku lat.
  Jak ci niejednokrotnie pisałem warto przeczytać wątek z którym się podejmuje polemikę. Warto też czytać teksty, które się w ramach polemik linkuje.

 364. Noam Chomsky: Trump Is the Worst Criminal in History

  https://www.youtube.com/watch?v=tlhZ9SL90X8

 365. antypolski Gnoju

  Podoba mi się
  Skręt kiszek u prostaka 🙂

  Jeba Ć faszystowską zarazę PiS

 366. guzdra

  O czym ty Cymbale wypisujesz !

  Na początku pandemii ministerstwo cyfryzacji przeznaczyło olbrzymie środki dla wszystkich szkół w celu zakupu i unowocześnienia sprzętu oraz zakupu tabletów jeśli dany rodzić ucznia zgłosi taką potrzebę.

  Śledziłem to na poziomie Mławy na portalach internetowych Nasza Mława oraz szkoły podstawowej w wiosce gdzie się urodziłem oraz zatrzymuję mam znajomą nauczycielkę z która mam kontakt..Również rozmawiałem z dziećmi rodziny których trójka zdawała w tym roku maturę.

  Również rozmawiałem z krewną która pracuje w ośrodku pomocy dla dzieci trudnych w tej wsi.

  Odnośnie nowego sprzętu jaki został zakupiony laptopy obowiązuje zasada ,że jest wlasnością szkoły i jest np tablet wypożyczany do domu ucznia .

  Problem jest z dostępem do internetu gdyż nie wszystkie rodziny posiadają nie wszędzie dochodzi.Uczniowie i rodzice korzystali jeśli posiadali I-phony z połaczenia i-phonu z tabletem i to jest zasadniczy problem.Również firmy sprzedają karty które można instalować w tablecie.

  Prawdą jest ,że trudno wyobrazić zadawalajaca skutecznoś nauczania na odległośc w młodym wieku czyli podstawówka czy nawet średnia szkoła.Fachowcy mówią ,że nauczanie na odległość dopiero jest możliwe na studiach i to na drugim roku.

  Problem w Polsce śledzę zawszę zestawiajac USA z Polską .Mam wnuka i wnuczkę i też siedzieli w domu.znam sprawe z pierwszej ręki.Oni mieszkają w Dallas w Teksasie.Miałem ciekawe porównanie gdyż wnuczka uczęszcza do szkoły prywatnej zaś wnuk publicznej.

  Wczoraj odbyła się konferencja v-ce Prezydenta Mike Pence na temat otwarcia szkół nawet gdyby była pandemia w wrześniu.Rząd Federalny dał wytyczne i jeśli trzeba przeznaczy środki gdyż USA nie pozwoli na zapaść edukacyjną amerykańskich dzieci jeśli nie wrócą do szkól w wrześniu.Zobowiązali Gubernatorów i władze szkolne miejscowe aby opracowały konkretne i szczegółowe zasady nauki w trakcie pandemii.Oczywiście odezwały sie natychmiast protesty związków nauczycielskich opanowanych przez demokratów ,przypomina to zachowanie ZNP o Trzaskowskiego .można wprowadzać na studiach.

  Króluje u ciebie rechot z braku postępów gdyż wy Aspołeczni indywidualiści cieszycie sie jak coś się nie udaję a szczególnie Rządowi PiS.Proste rozwiązania komplikujecie ponad miarę .Choćba sprawa kierowcy z narkotykami.Ja już w 2001 byłem testowany w mojej firmie przed przyjeciem do pracy w wyznaczonej przez zakład klinice oddając mocz.Potem były random check jak odbijałeś kartę zegarową i szłeś po skierowanie do kliniki aby wykonać test.Proste jak woł a Trzaskowski pisze do Premiera o ustawę.Byli tacy co nie godzili sie podpierając konstytucją – odpowiedż byla prosta siedż w domu i czytaj konstytucję.

 367. adam 100

  Jakie narkotyki bierzesz – dziś kontrola w Ratuszu wykazała wiele testerów i innych gadżetów dla Ćpunów jak ty .

 368. Wszyscy na wybory przegonić PiS z Pałacu!
  Za trzydzieści pięć godzin koniec kampanii. Chciałbym jeszcze raz do wszystkich zaapelować o głosowanie w tych wyborach na Rafała Trzaskowskiego. Szczególnie mój apel kieruje do tych osób, które w I turze nie głosowały na niego. Do wyborców Szymona Hołowni (do których i ja się zaliczam), do wyborców Konfederacji oraz do wyborców PSL. W tych wyborach my nie tylko wybieramy Prezydenta RP. W tych wyborach każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jest za Polską rządzoną przez Jarosława Kaczyńskiego, czy też nie. Czy jest za Polską, gdzie ludzie są oskarżani, skazywani i trzymani w więzieniach przez urzędników partyjnych, czy też przez niezależnych sędziów. Czy jest za Polską, gdzie stanowiska w spółkach, ministerstwach, agencjach powierza się kolegom partyjnym, czy też niezależnym fachowcom. Czy jest za Polską, gdzie rząd, parlament, prezydent jest podporządkowany jednemu posłowi, czy też każdy niezależnie wykonuje swoje funkcje w sposób odpowiedzialny. Czy jest za Polską izolowaną, wyśmiewaną, lekceważoną na arenie międzynarodowej, czy za Polską szanowaną wśród Państw Europy i Świata. Czy jest za Polską nieustannego kłamstwa w TVP, czy też Polską gdzie dziennikarz ma mówić prawdę, a nie kłamać. Czy jest za Polską, gdzie ludzi traktuje się jak głupców – ciemny lud, czy jak świadomych obywateli.
  Dlatego wzywam jeszcze raz! Wszyscy na wybory przegonić Andrzeja Dudę z Krakowskiego Przedmieścia! Ta bitwa będzie najważniejszym starciem z PiS od 15 lat. Gdy PiS ją przegra, to ich rewolucja się skończy.
  Wszyscy na wybory!

  R. Giertych

  Chcę Polski takiej jak Wawel, a nie jak kamienica Banasia: Małgorzata Kidawa-Błońska.

 369. kooperatywaMandragon

  „Zalinkowany artykul jest z przed 9 dni, a nie z marca czy kwietnia.”

  Autor polecanego przez pana tekstu zwraca uwagę, że Tajwan dobrze wyglada na tle Korei Południowej i Singapuru, które w powodu pandemii mają poważne kłopoty gospodarcze. Ale nie ukrywa, że przewidywane PKB Tajwanu spadnie o 2 procent chocby na skutek zmniejszenia produkcji przemysłowej, problemów z eksportem-importem, kłopotami dotykającymi handel, turystykę, transport itp.
  Tak więc tekst nie daje podstaw do twierdzenia, że gospodarka Tajwanu jest pod pełną parą.

  Pan się w tym kontekscie powołuje na wskaźniki medyczne dotyczące zakażeń czy zgonów. Ale nie same zakażenia czy zgony mają wpływ na gospodarkę tylko swoiste „zamrożenie” życia społecznego, które owe zakażenia czy zgony wywołują. W tym przypadku nie ma znaczenia czy owo „zamrożenie” czyli ograniczenie kooperacji społecznej, również gospodarczej, jest spowodowane nakazem administracyjnym czy dyscypliną, którą społeczeństwo w obliczu kryzysu samo na siebię nakłada.

  Tak więc rząd Tajwanu nie musiał jak rządy europejskie narzucać rygorów przeciwepidemicznych swemu społeczeństwu bo ono od lat w sferze świadomości zmilitaryzowane samo je sobie narzuciło. Ale pisanie, że owa społeczna militaryzacja nie ma wpływu na gospodarkę jest nieporozumieniem.

 370. Tu jak najbardziej popieram Dudę – pozostaje wierzyć że Duda nie kłamie
  i nie będzie przymusu .

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/wybory-2020-andrzej-duda-o-szczepionk

 371. Jakie narkotyki bierzesz

  Prostaku,

  Zrób sobie manicure. Miłego dnia.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 372. pozostaje wierzyć że Duda nie kłamie i nie będzie przymusu

  O naiwny! Naiwny!

  W imię obrony wiary poniewieranej przez Czaskowskiego, katolik ma obowiązek kłamać. Takie kłamstwa ożywiają od dekady to forum wymiany marzeń.

  Kłamstwo nie jest grzechem, a gdy się uwielbia boga, to ludźmi można poniewierać.

  Szef ma rację!!!

  Czy ja jestem stróżem brata mego?

 373. https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-wybory

  Trzaskowski do kasacji , przymusowo to niech szczepi swoją rodzinę
  a od innych niech się odpieprzy .

 374. 🙄
  Ci którzy mają cokolwiek przeciw narkotykom widocznie jeszcze ich nie próbowali. Wielka szkoda, mogliby zmienić zdanie 🙂 już po pierwszym razie 🙂

 375. https://www.odkrywamyzakryte.com/izrael-glosowy-test-covid-19/

  No i co świad by zrobił bez Żydów gdyby ich nie było ? kto by wymyślał
  to i owo no kto ? .

 376. Szanowni Państwo,
  ‍♂️
  Do cholery !
  Nie ma nic gorszego niż wciskanie ludziom, że nie mają wyboru.
  Wybór jest zawsze.
  Wolność to wybór.
  Wybierasz i przyjmujesz na siebie konsekwencje.
  Nigdy nie klękamy. Lepiej zginąć !
  ‍♂️
  Do cholery po raz drugi !
  Wciskano Nam już wszystko, że Polska jest w ruinie, że wszyscy sędziowie kradną, że 500+ rozdaje Jaroslaw Kaczyński, że nocne korespondencje z Ruchadełkiem Leśnym to nic złego, że w Smoleńsku był zamach, że Andrzej Duda to świetny Prezydent Polski.
  Wyszło jak zawsze.
  Rząd Polski i Prezydent bez własnego zdania i własnych analiz w sprawie Covid 19.
  ‍♂️
  Tylko Wojna weryfikuje Przywódców.
  A Władze Polski metodycznie wykończały polskich przedsiębiorców, nękały ludzi przez 4 miesiące „pandemii”, Covid 19 był dla nich „wymarzoną szansą” na dalsze ograniczenia praw i wolności, na dręczenie ludzi, na zmiany w przepisach, na zarabianie i robienie własnych interesów.
  Gdzie był wtedy Prezydent ? Czy chronił obywateli ? Czy szukał z nimi dialogu ? Czy zmierzał do wyjaśnienia skali rzekomego niebezpieczeństwa ? Gdzie był – kiedy zamykano kraj przy 100 chorych po to, aby otworzyć go przy 15.000 chorych ?
  ‍♂️
  Do cholery po raz trzeci !
  Przypominam, że gdyby prawdą miało być to co Nam mówiono o skali zagrożenia Covid 19 – to już 7 my tydzień mielibyśmy armagedon w szpitalach w Polsce w związku z uchyleniem lock dawnow. A co mamy …..?
  ‍♂️
  Andrzej Duda podpisywał wszystkie nowelizacje przepisów wyborczych, które Jemu przynoszono.
  Czy zadbał o bezpiecznego wyborców ? Czy przeciwstawił się organizacji wyborów w czasie pandemii, aby chronić zdrowie i życie ludzi ….?
  ‍♂️
  Do cholery po raz czwarty !
  Andrzej Duda nigdy nie dostąpił zaszczytu bycia godnym Prezydentury cudnego kraju, jakim jest Polska. Zaszczytu przewodzenia pięknym ludziom, jakimi są Polacy.
  Jaki sens ma posiadanie Prezydenta bez jakichkolwiek zalet. Bez ambicji bycia mężem stanu – który wytycza światowe standardy.
  ‍♂️‍♂️‍♂️
  Polska może być takim właśnie krajem. U nas upadał komunizm. To My wyznaczyliśmy trendy na świecie wschodnim. Zasługujemy na Prezydenturę XXI wieku, Prezydenturę Liderską, Męża Stanu, Generała na trudne czasy, człowieka Wartości, Zasad, Rozumu i Serca.
  ‍♂️
  A Panu Dudzie – już dziękuje. Bez żalu.
  Andrzeju, odejdź proszę już w najbliższą niedzielę.
  Na zawsze.
  ‍♂️
  Piotr Schramm

 377. 🙄

  Proponuję nie dokuczać adasiowi

  Bez różnicy co naklepiecie, przekraczać będzie to ograniczony horyzont intelektualny adam100

 378. adam100

  Faktycznie jesteś NAWALONY jeśli dla ciebie mentorem jest Wielki Łeb koński Giertych który odnowił faszystów z ONR a Trzaskowski liże Dopę Konfederacji.

 379. Adam Michnik: Pozbawienie władzy PiS jest najważniejszym zadaniem demokratycznej Polski

  https://thefad.pl/aktualnosci/bronic-polske-przed-pisem/?fbclid=IwAR1grf2gxgpg6Z04_1hHkZzFJddIVz-hUSiN4LhOcF_xmN3zyuD5DQ1BWRA

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 380. PiS-dzielstwo ukrywa coś ważnego przed wyborami?

  Ekonomista Rafał Mundry od lat kontaktuje się z Ministerstwem Finansów, by zebrać dane dotyczące wpływów i zwrotów podatku VAT. Informacje od resortu zwykle przychodziły po kilku dniach od wysłania prośby. Tym razem otrzymał pismo odmowne. – Brzydko to pachnie – podsumowuje mężczyzna. (…)

  MF drugi raz odmawia informacji dotyczących wpływów VAT za kwiecień i maj. Przyznaję, pierwszy raz się zdarza, że MF odmawia mi, bo nie wie, ile pieniędzy wpłynęło do budżetu?! Może rzeczywiście MF chce coś ukryć? Dane ma podać po II turze – denerwował się na swoim Twitterze, publikując pismo, które otrzymał od resortu.

  https://innpoland.pl/160665,resort-finansow-nie-chce-podac-danych-dotyczacych-vat-przed-wyborami?_ga=2.231715295.1910625038.1593626560-1818888448.1593626560

  Trudno się dziwić, skoro w MF nie ma już nikogo, kto by się znał na finansach.

  Wybrany komentarz:
  Ministrem finansów jest niejaki Kościński, ale nikt nie wie kto to jest bo też nic od niego nie zależy. Ostatnio starał się ewakuować na stanowisko kierownicze w jednej z europejskich instytucji finansowych, ale go nie wzieli.

 381. adam100
  9 lipca o godz. 17:03

  OTAKE Polske
  Pan Adam walczy przez dekady.

 382. Rafał Trzaskowski przyjedzie w piątek na Dolny Śląsk. Odwiedzi Oborniki Śląskie, Świdnicę i Kłodzko

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26114350,wybory-prezydenckie-2020-rafal-trzaskowski-odwiedzi-dolny-slask.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.maly

  strong>Słychać faszystowskie wycie< 🙂

 383. kooperatywaMondragon
  9 lipca o godz. 17:21
  adam100
  9 lipca o godz. 17:03
  OTAKE Polske
  Pan Adam walczy przez dekady.

  Że jesteś głupi, to wiedziałem, ale TAK???

 384. PiS nie przedłuży zasiłku opiekuńczego

  Nie zamierzamy przedłużać dodatkowego zasiłku opiekuńczego – poinformowała w czwartek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem rodzice mogą z niego korzystać do 12 lipca – powiedziała.
  Była dyrektorka szkoły z Ostrowa Wielkopolskiego najwyraźniej pospieszyła się z takimi ogłoszeniami. W końcu w niedzielę są wybory i wypowiedź Maląg na pewno dodatkowo rozwścieczy i tak już bardzo zdenerwowanych sytuacją w Polsce rodziców.

  https://www.wiesci24.pl/2020/07/09/pis-nie-przedluzy-zasilku-opiekunczego/

 385. Dziwne, wczoraj Du…a darła mordę, że obniża podatki.

  A dziś dowiadujemy się, że mamy nowy podatek. Wszedł w życie podatek od platform VOD czyli Netflixa, HBO GO, ipla itp. Pod nowym podatkiem podpisał się @AndrzejDuda

  https://memnews.pl/img/65029/dziwne-wczoraj-dua-darla-morde-ze-obniza-podatki-a-dzis-dowiadujemy-sie-ze-mamy-nowy-podatek/?fbclid=IwAR0GaxMlEQ3fRimyCNqaxFeialSh9127sa5BjJqXa0BZHgOgS6So6_yka7o

  #%¤&Ć PiS

css.php