Z oślej ławki

To wiadomość poruszająca: sędzia Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, ma awansować do Sądu Okręgowego! To ten, który uzyskał sławę, ponieważ podarł na oczach zgromadzenia sędziów w Olsztynie ich projekt rezolucji.

Jednym chamskim gestem, na oczach sędziów oraz całej Polski, podarł wręczony mu dokument. Zamiast siedzieć w oślej ławce albo – w najlepszym wypadku – jak mysz pod miotłą, ma pójść w górę, do sądu okręgowego. Ciekawe, jakim będzie autorytetem dla pozostałych sędziów, a także dla prokuratorów, obrońców i – „last but not least” – podsądnych.

Nawacki uzyskał poparcie Krajowej Rady Sądownictwa, której jest członkiem (jej skład to oddzielny temat). Ponieważ wszystko to dzieje się w królestwie Ziobry, można oczekiwać, że mimo pewnych turbulencji (było odwołanie od decyzji KRS, ma być rozpatrywane w tych dniach) sędzia Nawacki doleci do celu.

Sprawa drobna, ale symptomatyczna. Chuligański postępek nie zostaje powszechnie potępiony, a jego sprawca ma być nagrodzony awansem. Ja dziękuję za taką sprawiedliwość, ale nie jestem zdziwiony. Julia Przyłębska, Stanisław Piotrowicz i awanturnica Krystyna Pawłowicz zasiadają w najwyższych trybunałach. Jaki to ma wpływ na reputację tych instytucji?

Ktoś naiwny mógłby sądzić, że teraz, po wyborach, pewna siebie władza nie będzie już zmuszona sięgać po miernych, ale wiernych. Niestety, władza zapowiada dokończenie „dobrej zmiany” w sądownictwie. Jak pisze red. Warzecha: „Dociskamy gaz na maksa, a komu się nie podoba, niech wysiada w biegu”. Sędzia Nawacki na pewno nie wyskoczy. Można go zostawić przy otwartym oknie.

Zaproszenie
Znakomity historyk prof. Jacek Tebinka (Uniwersytet Gdański), autor książek m.in. na temat Churchilla, oraz dr Karolina Wigura (Uniwersytet Warszawski), socjolog, historyk idei, współtwórczyni pisma „Kultura Liberalna”, będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela 2 sierpnia, godz. 10:05.