Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Most w Pilchowicach

3.08.2020
poniedziałek

Janusz, jadę z Tobą!

3 sierpnia 2020, poniedziałek,

Podobno ponadstuletni most w Pilchowicach może zostać sprzedany filmowcom z USA celem widowiskowego wysadzenia go w powietrze. Podobno zabytkowy most ma być zamordowany przez znanego aktora (Toma Cruise’a) w serialu „Mission Impossible”. Jest to tak bezsensowny pomysł, iż wiele osób protestuje, a mimo to jest rozpatrywany serio przez ministerstwo kultury.

„Wyborcza” drukuje tekst listu przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego do premiera Morawieckiego, aby uratować ten „pomnik początków przemysłu energii odnawialnej”.

W podobnym duchu wypowiada się prof. Małgorzata Omilanowska, była minister kultury, w liście otwartym: „Tak rażącej buty, ignorancji, braku kompetencji i lekceważenia prawa dawno już nie było na polskiej scenie politycznej, niewolnej przecież od uchybień. Dla pana Lewandowskiego powinno to oznaczać koniec kariery urzędniczej i politycznej”.

Wiceminister Paweł Lewandowski stwierdził w rozmowie dla WP, że most nie jest zabytkiem (w wojewódzkiej ewidencji zabytków już jest), to relikt postindustrialny, który stoi zrujnowany i nieużywany, „nikt nie cieszy tym oka. To nie ma wartości ani naukowej, ani artystycznej, ani społecznej” – i potwierdził plany zniszczenia mostu.

Moim skromnym zdaniem reliktem jest minister Lewandowski, który zamiast bronić stuletniego mostu do ostatniej kropli krwi, traktuje amerykańską ofertę serio. Nic dziwnego, iż zewsząd słychać protesty. Do mnie szczególnie przemawia Janusz Majewski, wybitny reżyser filmowy, honorowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (a prywatnie mój druh), który wzywa do protestu „przeciwko temu barbarzyństwu”.

Ponieważ siła perswazji pieniędzy jest ogromna, podobnie jak lekceważenie głosów opinii publicznej, „gdyby doszło do tego naprawdę, pojedźmy tam wszyscy i zablokujmy ten most”. Janusz Majewski „pod słowem honoru” zapowiada, że wsiądzie do tej lokomotywy, „niech mnie wysadzą”.

Drogi Januszu! Po starej przyjaźni i pod słowem honoru jadę z Tobą! Najlepiej „Czarnym Mercedesem”!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 276

Dodaj komentarz »
 1. Zawsze byłem za utrzymaniem i ochroną zabytków. Niestety nie tylko Dolny Śląsk, ale też cały kraj ma z tym problemy. Zabytki są niszczone, czasami przemyślnie. Zawsze znajdują się tacy którzy w zabytkach widzą tylko finansowy interes

 2. Swirusów nie brakuje 🙂
  :)):

 3. Is42

  W Ameryce cala infrastruktura sie wali , nie maja nawet szybkiej kolei,
  bo 60% budzetu idzie na wojny imperialne.
  Mozna znalezc rozpadajacy sie most blisko Hollywood.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. kooperatywaMandragon

  „Mozna znalezc rozpadajacy sie most blisko Hollywood.”

  Takiego pięknego mostu do wysadzenia nie znajdą.

  https://polskazachwyca.pl/z-drona/jezioro-plichowickie-nieznany-plener-boskim-zaciszu/

  Ps. Co zabawne, jak sprawdziłem w biogramie Wiceminister Paweł Lewandowski twierdzący, że most to „relikt postindustrialny, który stoi zrujnowany i nieużywany”, „nikt nie cieszy tym oka i nie ma wartości ani naukowej, ani artystycznej, ani społecznej” ma doktorat z socjologii międzykulturowej

 6. Minister Lewandowski ma mózg nie nadający się do eksploatacji ale gotów do eksplozji. Niech Tom Cruise go wysadzi, będą realistyczne efekty dla chwały polskiego wkładu w kinematografię światową.

 7. Moja babcia mawiała, że nie pomogą doktoraty kiedy człowiek durniowaty. Pasuje jak ulał do wiceministra Lewandowskiego. Jego wypowiedzi dowodzą, że doktorat z socjologii międzykulturowej nie chroni przed głupotą.

 8. Skoro most poniemiecki…a mogła Armia Czerwona wysadzić… ponoć barbarzyńska…Tak sobie myślę prywatnie, że jeszcze poniemieckie ruiny pałacowe są do wysadzenia…też zdobyczne…Jankesi polują jak na safari…

 9. Bar Norte 20.58
  Ładne fotki. Od razu wiadomo co będzie wysadzone

 10. Unabomber Kaczyński…Tak sobie myślę prywatnie czy to dalsze odcinki…Tedy jasne..

 11. Ja bym Hollywoodowi dała pozwolenie – za ciężką kasę, a jakże i odnowienie tego i owego. NAGLE most znalazł się na spisie zabytków? Jeszcze parę tygodni temu nie był i nikt się nim nie zajmował, a nawet mało kto wiedział, że taki „zabytek” rdzewieje.
  Promocja turystyczna się udała, oby tylko most przetrwał pod nawałem turystów i obrońców, zanim te reżysery się za kręcenie półminutowej sekwencji wezmą… 😉

 12. szukaj, burz i buduj? niech będzie wysadzony!

 13. Widzę, że jest to solidny, po niemiecku zbudowany, a później po słowiańsku dopieszczony obiekt.

  Skoro Niemcom się nie udało rozwalenie w 45, zakładam, że Amerykańcom będzie jeszcze trudniej. Czy kapitan Wrona jeszcze żyje oraz, czy są jescze jakieś Tutki na chodzie?

 14. Bar Norte
  3 sierpnia o godz. 20:58

  W opisie mostu pisze,
  ze wladza ludowa odbudowala go poltora roku po wysadzeniu w maju 1945.
  Jak nisko zoliborscy faszysci cenia swoj kraj,
  skoro bardziej oplaca sie Polska niz Meksyk.

 15. Grzeszników parlamentarzystów dopadł bicz boży w postaci wirusa…jak mawia pewien ksiądz…Tak sobie myślę prywatnie: czy teraz nawrócą się na przyzwoitość…

 16. Daniel Passent.

  Nie musiałby pan jechać na Śląsk, mógłby pan chronić zabytek postindustrialny tu gdzie mieszka, w Warszawie. W 2010 roku zburzono Fabrykę Kamlera na warszawskim Muranowie, przy ul. Dzielnej. Zabytek ciekawy i z tego powodu, że na początku powstania warszawskiego mieściła się w nim Komenda Główna AK. Fabrykę zburzono mimo sprzeciwu konserwatora zabytków, deweloper okazał się potężniejszy i dziś w tym miejscu stoi apartamentowiec. Był to jeden z ostatnich zachowanych budynków stojących podczas wojny w obrębie warszawskiego getta. Mniej więcej w tym samym czasie zburzono zabytkową Parowozownię na warszawskiej Pradze. Czasy rządów PO w Polsce i Warszawie do których pan redaktor tak bardzo tęskni.

 17. Dobry link @Bar Norte 3 sierpnia o godz. 20:58
  Dobrze na obrazkach widać, że będzie to spektakularna akcja. Czekam na te piękne ruchome obrazki, niektóre w zwolnionym inne w przyspieszonym tempie.
  Film przyczyni się do rozwoju turystyki w tym rejonie. Tak bywa za każdym razem. Okoliczni mieszkańcy, można mieć nadzieję, nie prześpią okresu do wysadzenia ponad stuletniego nie remontowanego złomu, i należycie przygotują się biznesowo do czasów po wysadzeniu rdzewiejacego nieuzytecznego złomu zwanego mostem.

 18. kooperatywaMandragon

  „wladza ludowa odbudowala go poltora roku po wysadzeniu w maju 1945.”

  Z obszernej notki w wiki nt mostu wynika, że w 1945 armii niemieckiej nie udało się wysadzić tego mostu. On został tylko uszkodzony. Tak więc władza ludowa go wyremontowała.
  Proszę przejrzeć poniżej zalinkowaną notkę wraz z przypisami, bo to ciekawe historie.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_kolejowy_nad_Jeziorem_Pilchowickim

 19. To pierwsza deklaracja, że nasz Gospodarz dla ochrony zabytkowego mostu dałby się wysadzić. Ja tak daleko bym nie szedł, nawet uwzględniając fakt, że mam bliżej.
  Ostatecznie mamy fotografię obiektu, a opuszczony blog bez zagajania trudno sobie wyobrazić.
  Dlatego protestuję przeciwko tak daleko posuniętemu protestowi nawet w towarzystwie lubianego reżysera.
  Na przykład Majewski, ten sam sobie poradzi

 20. bezdomny

  „Film przyczyni się do rozwoju turystyki w tym rejonie.”

  Zapewne w momencie samego wysadzania.

 21. handzia55
  3 sierpnia o godz. 21:30

  „Moja babcia mawiała, że nie pomogą doktoraty kiedy człowiek durniowaty”.

  Skieruj te słowa do PO, za ich parszywych rządów zburzono zabytkowe koszary Pułku Huzarów Grodzieńskich przy ul. 29 Listopada 5 w Warszawie (obok Parku Łazienkowskiego). Prezes Parkview Terrace (deweloper) Jan Andrzej Kędzierski oświadczył, że budynek zburzył legalnie. Jeśli ktos myśli, że zostal ukarany to się myli.

 22. Mauro Rossi z 22,26

  Chcesz powiedzieć, że most w Pilchowicach ma być wysadzony w rewanżu za wyburzenie Fabryki Kamlera i parowozowni na Pradze?

 23. ls42
  3 sierpnia o godz. 22:31

  „Na przykład Majewski …”.

  Reżyser Majewski wszedł w zwarcie z Hollywood. Czy mamy już światowe echa tego wydarzenia, czy tylko żaba podstawia nogę, bo konia kują?

 24. Buc wie komu co powiedzieć. No..no szacun.

  #%¤& Ć faszystów PiS

 25. Mauro Rossi

  W uzupełnieniu komentarza z 22,38

  Mauro, czy wypieprzenie tego mostu w powietrze to ma być zemsta za wyburzenie zabytkowych koszar Pułku Huzarów Grodzieńskich?

 26. Bar Norte
  3 sierpnia o godz. 22:38

  „Chcesz powiedzieć, że most w Pilchowicach ma być wysadzony w rewanżu za wyburzenie Fabryki Kamlera i parowozowni na Pradze?”.

  Most w Plichowicach, o którym dowiedziałeś się dwa dni temu, jest bez znaczenia. Fabryka Kamlera miała znaczenia, choćby dlatego, że była cześcią historii warszawskiego getta.

 27. Bar Noete

  Przedstawiłem ci argumentację, może odnieś się do tego.

 28. Chyba poszło już o jeden most za daleko, ale trzymamy się blisko tematu co takie częste nie bywa
  W tym przypadku polemika nabrała wyrazu

 29. Bar Norte

  Jesteście absolutnie niepodrabialni. Jest gdzieś na zadupiu zardzewiały most, od ponad poł wieku nie używany, prowadzący znikąd do nikąd, o którym niemal nikt nie słyszał, aż tu nagle staje się najważniejszym zabytkiem w Polsce. Przez lata PO zezwalała na niszczenie zabytków w centrum Warszawy i było jak najbardziej spoko. Niszczą, ale to nasi, prawda Bar Norte? 🙂

 30. Mauro Rossi

  „Przedstawiłem ci argumentację”

  W tym rzecz, że nie przedstawiłeś argumentacji.

  Nie widzę związku między mostem w Pilchowicach a wymienionymi przez ciebie wyburzonymi zabytkami.
  Poza twym stałym argumentem w sytuacji gdy nie wiesz co napisać. W tym przypadku – skoro PO wyburzała co chciała to i PiS może wyburzać co chce.

 31. kooperatywaMandragon

  Ciekawe fotki z historii mostu

  https://polska-org.pl/entity.action?view=&old=true&id=547544

 32. Mauro Rossi

  „Przez lata PO zezwalała na niszczenie zabytków w centrum Warszawy i było jak najbardziej spoko. Niszczą, ale to nasi, ”

  Mauro, jeszcze raz spytam – czy wyburzanie uważasz za jakiś akt sprawiedliwości?

 33. W ramach solidarności europejskiej oraz współpracy transatlantyckiej proponowałbym wysadzenie
  mostu na Renie w pobliżu Leverkusen (autostrada A1 w kierunku Aachen). I tak jest przewidziany do rozbiórki. Może wreszcie znalazłyby się pieniądze na porządną stal na budowę nowego, bo ta, co ją ostatnio kupiono w Chinach ponoć do niczego się nie nadaje.

 34. Mauro Rossi
  3 sierpnia o godz. 22:26
  ,, Zabytek ciekawy i z tego powodu, że na początku powstania warszawskiego mieściła się w nim Komenda Główna AK. Fabrykę zburzono mimo sprzeciwu konserwatora zabytków, deweloper okazał się potężniejszy i dziś w tym miejscu stoi apartamentowiec.”

  W Nowym Jorku tak samo deweloperzy po przekupieniu wladz miejskich,
  buduja gdzie im sie zywnie podoba.

 35. A na ile ten most wycenili kontrahenci amerykański?

  Gdyby władza mówiła ile za co płaci z publicznej kasy, to by lud, czy patrycjusze, wszystko jedno mieli lepsze rozeznanie i może mniejsze powody do zadumy nad takim zabytkiem, czy innym obiektem transakcji sprzedaży. Albo kupna.

 36. Bar Norte
  3 sierpnia o godz. 22:58

  „Mauro, jeszcze raz spytam – czy wyburzanie uważasz za jakiś akt sprawiedliwości”?

  Stary dobry Bar Norte, zaczyna po marksistowsku w dawnym stylu (nowy to LGBT). Ten most i tak trzaba zburzyć po czym oddać na złomn. Przy okazji można na tym zarobić i wylansować okolicę, która zagra w hollywoodzkim filmie ze świetną obsadą.
  Opozycja to niby liberałowie, a nie mają głowy do interesów.

 37. Bar Norte
  3 sierpnia o godz. 22:54

  ” … skoro PO wyburzała co chciała to i PiS może wyburzać co chce”.

  Nie zrozumiałeś, zawsze coś się wyburza, jednak nie należy tego robić zabytkami jak PO. Co innego z kurnikami, budami, szopami, zardzewiałami kawałkami mostu znkąd do nikąd.

  Stosunek PiS do zabytków pokazuje zakup kolekcji Czartoryskich za 100 mln euro, (obecnie w odnowionym Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie). PO jakoś nie mogła się na to zdobyć, z niechęci i braku kasy w budżecie.

 38. Mauro Rossi

  „Nie zrozumiałeś,”

  Bardzo dobrze zrozumiałem, bo to jest twoja rutynowa argumentacja.

  Gdy np ktoś z PiS coś ukradnie to rutynowo odpowiadasz, że z PO też kradli. I podajesz przykłady.
  No bo ci się wydaje, że tego typu argumentacją zamkniesz swym oponentom usta.

  W przypadku planów wysadzenia mostu też nawykowo ją zastosowałeś.
  Nic innego nie potrafiłeś zrobić, bo przecież próby merytorycznego podejscia do tego tematu w twoim wykonaniu są po prostu żenujące. Gdy się to czyta to ręce opadają.
  I to nawet nie chodzi o sprawy merytoryczne tylko o podejście.

 39. Dumny kraj licytuje zabytki? Serio? PiS-dzielstwo sięga bruku.

 40. Na marginesie

  „Dumny kraj licytuje zabytki?”

  Myslę, że ta tajemnicza licytacja zabytku odbywa się raczej w trybie prywatnym.

 41. @Bar Norte – Zagłoba sprzedawał Inflanty… chyba też na własny rachunek?
  O to chodzi?

 42. Mauro Rossi

  Tom Cruise zajechal Mirafiori,
  a Morawiecki dal most za torbe z Pewexu.

 43. @kooperatywaMondragon – szukają rezerw.
  Co by tu jeszcze… sprzedać, panowie?

 44. Na marginesie

  Sprawa wysadzenia tego mostu wraca. Już kilka miesięcy temu o tym pisano, najpierw na portalach kolejowych, wsród pasjonatów tego typu zabytków a potem już szezrej w mediach. Jak sobie przypominam zakończyło się to stanowczym dementi włascicieli linii czyli kolei.

  No ale potem sprawa wróciła co wskazuje na determinację tajemniczej instytucji czy tzw osoby fizycznej by owo wysadzenie przeprowadzić. Teraz, jako przykład barbarzyństwa kulturowego, trafiła do mediów głównego nurtu. No i nabiera rozgłosu.

  Historia jest opisana w skrócie w poniższej notce:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_kolejowy_nad_Jeziorem_Pilchowickim

 45. Podobno będzie Lech Kaczyński na nowym banknocie
  Tylko jakim banknocie? Pięćdziesięciotysięcznym?
  Niedługo zabraknie nominałów temu pisu.

 46. Na Marginesie,
  wydaje mi się, że Bar Norte delikatnie sugeruje, że PiS buduje nową oligarchiczną i pisowską elitę, która czuje się bezkarna w uczestniczeniu w niebotycznej korupcji. Mauro nawet nie czuje wstydu by uzasadnić wydatek pół miliarda złotych za kolekcję, która tak czy tak opuścić granic Polski nie mogła a została zgromadzona za krew i pot eksploatowanych bezlitośnie niewolników przez wieki całe przez bezwzględnych sqrwieli każących się określać arystokracją. Sądzisz może, że to się wszystko odbyło „ładnie, przyzwoicie i przykładnie”?

 47. @legat 4 sierpnia o godz. 0:38

  Ja też delikatnie sugeruję – z tym Zagłobą.
  Bo on w zasadzie „sprzedawał” nie swoje.

  Ale @Bar Norte już wyjaśnił, co miał na myśli

  A że Maupo się zachwyca zakupem kolekcji Czartoryskich – też zwróciłam uwagę.

  Maupi rozum…

 48. Mauro Rossi
  3 sierpnia o godz. 22:53

  ” Przez lata PO zezwalała na niszczenie zabytków w centrum Warszawy i było jak najbardziej spoko. Niszczą, ale to nasi, prawda Bar Norte? ”

  …Mauro, zdolny uczeń jesteś…
  „Wilk ostrzega przed wilkiem” („wolf cries wolf”) to technika polegająca na oskarżaniu drugiej strony o to, co robi się samemu. „…przyswoiłeś…brawo!

 49. Gdyby tak naprawdę po wysadzeniu starego mostu Hollywood zbudował nowy most , to by można się zastanawiać , nad stratą i zyskiem.
  Ogromny koszt budowy nowego mostu w tym samym miejscu by zrujnował budżet tego filmu. Można podejrzewać, że Hollywood by wysadziło ten most, ale by go nigdy nie odbudowało, bo film w okresie pandemii by nie zwrócił kosztów produkcji filmu.
  Po ogłoszeniu bankructwa przez producenta rachunkiem można by obarczyć ministra Lewandowskiego. Wreszci ktoś powinien odpowiadać finansowo za podejmowane decyzje.
  Trasa widokowa, którą przez ten most prowadziła, może konkurować w trasami widokowymi w Szwajcarii.
  Chyba , że to jest nowa forma regulowania odszkodowań w ramach pielęgnowanej przez pisowski patrycjat ustawy numer 447 ?

 50. No bo przecież nie można dopuścić, żeby brzydka PO zniszczyła więcej!

 51. Nad aferą z zakupem kolekcji Czartoryskich na jakiś czas zapadła cisza.

  Ale po kilku latach widać Gliński doszedł do wniosku, że o aferze zapomniano i niedawno w jednym z pisowskich mediów wrócił do niej przedstawiająć ją jako wyraz swego heroicznego zaangażowania w odzyskiwanie dóbr narodowej kultury.

  Nawet się zdziwiłem brakiem reakcji na ten jego wywiad.

  No Mauro poszedł śladem Glińskiego licząc na sklerozę komentatorów blogowych.
  Mauro tego typu powroty do tematów nazywa „utrwalaniem”.

 52. Podobnym barbarzyństwem buractwa było na Śląsku zniszczenie dworca kolejowego w Katowicach. To był nie tylko znany na świecie znakomity przykład brutalizmu ale też inżyniersko bardzo ciekawa konstrukcja „parasoli” z betonu.

 53. A pod tym mostem jak się zwali,
  w patriotycznym czynie,
  z uciechy pisiaki będą skakali,
  i opowiadać o bursztynie.

  CPK Baranów, Mierzeja W, luxtorpeda, prom
  lud rozsmakował się w PiSu wicach,
  światowy rozgłos jak z nieba grom
  wokół ruin mostu w Pilichowicach.

  Żelastwo i pył przykryje ciała śmiałe
  Nie zmógł je wirus ani wiek
  Mission impossible, zdjęcia niebywałe
  Wezwanie podjął kulturowy ćwiek.

  Kto zgarnie kase za ten BUM!!!
  Czy wpłaci zaraz do kasy Partii?
  Czy podzielą się z nami, myśli kum,
  Na blogu każdy się tym martwi.

  A krew przelana już się nie liczy?
  REŻYSER MAJEWSKI, AMBASADOR PASSENT

 54. @Bar Norte 4 sierpnia o godz. 0:57

  Podobno wspomnienia, za każdym razem gdy są wyławiane z pamięci, wracają do „magazynu” lekko zmodyfikowane. Całkiem jak wielokrotnie otwierane pliki jpeg gubią piksele. Maupo zapewne na to liczy i próbuje modyfikować. Raczej niezdarnie.

 55. Czytałam gdzieś, że z powodu pandemii Lasy Państwowe dostały pozwolenie, żeby sprzedawać wysokogatunkowe drewno na opał. Bo produkcja mebli jakby przyhamowała, a zarabiać, panie trzeba, a zatem…

 56. To jakos dziwnie kojarzy mi sie z ta slynna gwizdana melodia z czasow kiedy nie bylo efektow specjalnych .
  Ten film ogladany w wieku 15-tu lat bez gwiazd ale ta melodia .. byla gwizdana jeszcze dlugo .
  Moze by trzeba znalezc wlasciciela
  ( czy wlascicielem mostu jest ten min Lewandowski ?!)
  mostu na rzece Bo’br i spytac go ile kosztowalby nowy .. powiedzmy piec razy budzet tego filmu ( platne z gory )i niech Tom C . wyskrobie wlasnorecznie na przesle ” bylem tu i chcialem wysadzic ten most ” za jedyne ext. -100 tys$
  Cos z tego PRL -u kiedy ministrowie byli wlascicielami wszystkiego , cos sie jednak odcisnelo niejednemu ministrowi

  https://www.youtube.com/watch?v=5eCMC_Bj-es
  ………………………………………………

  Ciekawszym wydaje sie komu ze znanych aktorow , europslow i innych ogolnie szanowanych osob odcisnal sie na mozgu ksiezyc ? Byc wlascicielem jednego mostu a byc wlasciciele wszystkich mostow to jest to pewna roznica . Ksiezyc odbija sie w wodzie z mostu dobrze widac w pewnych warunkach .
  Bo jednak .. doktorat z budowy mostow to nie to samo co..doktorat z Mission Impossible.

  „Jaroslaw Kaczynski tez byl gwiazda PRLowskiego kina. Roznica miedzy Gajosem, a Kaczynskim jednak jest taka, ze Gajos poprzedstal na filmach, a Kaczynski poszedl dalej i zrobil doktorat z marksizmu. 😀

 57. Mauro Rossi
  3 sierpnia o godz. 22:53

  „Jest gdzieś na zadupiu zardzewiały most, od ponad poł wieku nie używany, prowadzący znikąd do nikąd, o którym niemal nikt nie słyszał, aż tu nagle staje się najważniejszym zabytkiem w Polsce.”

  Albo kłamiesz, bo jeszcze kilka lat temu odbywał się przez ten most normalny ruch kolejowy,
  lub w najlepszym razie pomyliłeś ten most z trochę podobnym mostem na rzece Gwdzie: https://www.forumkolejowe.pl/showthread.php?tid=3100

 58. Podobno plotki wymarly . Mauro i Na marginesie zaprzeczaja. Ich wpisy potwierdzaja fakt , ze plotka ma sie dobrze. W koncu magiel i seriale zobowiazuja.

 59. Aura zauwazyla, ze teskniacy za niedostepnym mu salonem Mauro, traci oddech w dichotomii POPiS. Aura tlumaczy durniom drzemiacym w parasalonowym Mauro, ze w obecnych sporach nie chodzi o PO, ktorej czas mija, lecz li tylko o degrengolade PiS. Dltatego tez porownania Mauro sa niefortunne i recyklingowe, jak twierdzi Aura Mauro, one sa kontynuowaniem gry w szmacianke. Ta jednak nie zaprowadz Mauro do salonow, nad czym placze Aura Mauro liczac jednoczesnie szeregi durniow w Mauro.

 60. Przecież Pinokio obiecał program „Mosty Plus” w czasie kampanii do wyborów samorządowych. Mówił chyba o 22 mostach, to na fuj nam jakiś szkopski zardzewiały złom skoro mostów będzie jak mrówków. Przecież jak Pinokio Plus cóś obieca to zawsze jest. Jest to ostatecznie sprawa wiarygodności i dlatego elektorat głosuje tak jak głosuje. Obiecał Pinokio „uruchomienie 1000 miliardów” na inwestycje? Obiecał. No i co? Powoli rodziny pisowskie rosną w siłę i żyje im się dostatnio, z tych 1000 miliardów widać. Uruchamia? – uruchamia. To kwestia wiarygodności jest. Miało być milion samochodów elektrycznych i co, może nie ma? Są już dwa. Jeden bez płyty podłogowej i bez silnika, drugi w ogóle bez żadnych flaków ale od czegoś trzeba zacząć. To kwestia wiarygodności. Będzie milion, będzie. Nieopatrznie tylko te damy dywersantki z kunami niepotrzebnie powypuszczały te kuny na wolność i one zamiast siedzieć na obrazie to poszły wpieprzać instalacje elektryczne tych aut, to jak one mają jeździć, no jak?

 61. Kiedyś przed wyborami obiecywali budowę mostu przez rzekę…a jak nie było rzeki…jej doprowadzenie…Tak sobie myślę prywatnie: może doprowadzić kolej do mostu…turystyka widokowa czeka…Co z Pałacem Kultury… po upadku stanu wojennego…byli tacy, co wysadzali jak Japończyk na Filipinach…nie ujawniali się…ale z nudów poszli do polityki dokończyć dzieła…wysadzenia z Unii…

 62. Cóż,… ministrowie pisowskiego rządu są jak XIX wieczni murzyni w Afryce oddający za paciorki zwoją ziemie.

 63. @Bar Norte
  3 sierpnia o godz. 22:38
  Mauro Rossi z 22,26
  On chce ci powiedzieć, że ,,a u ws Murzynów biją”.
  Sam Mauro, choć tak bardzo przekonany o wartości fabryki Kamlera i parowozowni nie słyszałem by protestował. Pewnie to wina Tuska.

 64. Nie, Bar Norte 3. o8. godz. 22:33
  Turystyka filmowa to wprawdzie coś nowego, ale za to jest bardzo lukratywna dla turystycznej branży, przynajmniej w Hiszpanii.
  Sam byłem świadkiem w Galicji wielu pielgrzymek turystycznych. Jak się później okazało, znajdowało się tam dużo miejsc gdzie kręcono ” Game of Thrones ”
  Wy tutaj spędzający długie dzienne i nocne godziny przed monitorem i nie wiecie co dzieje się w realu. Zaręczam, że jest wiele osób, dla których jest to ogromne przeżycie bycie w miejscu, które znają z jakiegoś filmu.
  W katalonskiej Girona czy andaluzyjskiej Sevilla są już przewodnicy którzy oprowadzają turystów po miejscach gdzie nogę postawiła ekipa filmowa. Odsłaniają klisy, wyjaśniają kiedy kto i z kim, itd.
  Nie będę zanudzał na temat spaghetti westernów których kręcono na pęczki i do dziś wioski hiszpańskie profitują z nich. Może bardziej dzięki podkładowi muzycznemu do ruchomych obrazów.
  Ale już zupełnym odjazdem było, kiedy przez przypadek w Porto (to już Portugal) zupełnie przez przypadek zatrzymałem się przy jednej z księgarni. Okazała się biblioteką Harry Potter 🙂 tam za wjazd pobierano opłatę, jeśli dobrze pamiętam 7 EUR. Wprawdzie przy zakupie jakiekolwiek pozycji została ona wliczona w rachunek. Ale na ogół ludzina turystyczna nie wchodzi w takie miejsca po zakupy lecz by strzelić selfie i puścić go od razu w sieć 🙂
  A zatem, tych dwóch jak dotychczas, którzy są gotów oddać życie za most, mogą być pewni, że powstanie tam tablica pamiątkowa z napisem:
  ” przeżyli II WŚ, żyli nieźle przez cały okres komunizmu, nie ugieli się w 68′ roku, nie zniszczył ich nowy ustrój, polegli na własne życzenie pod mostem”

 65. Bar Norte

  ,, wyborcza ” pisze o maltretowaniu przez rosyjskich ochotnikow SS ,, RONA ” kobiet wzietych do niewoli w powstaniu warszawskim .
  [Fragment książki Agnieszki Cubali „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”, wyd. Prószyński Media]

  TVP INFO zamiescila 2 lata temu ciekawy artykul o zemscie oddzialow ,, Kampinos ”
  na tych degeneratach, kiedy zabito ich ponad 200 przy minimalnych stratach wlasnych.
  https://www.tvp.info/38707476/szlismy-jak-huragan-krwawa-zemsta-ak-za-rzez-ochoty

 66. Udało się znowu odwrócić uwagę od oszukańczych wyborów.

  Przykryto, tym razem mostem. Jakie to q** ważne. Hihihi

  Oszust wyborczy Andrzej Duda

  Kupuj u swoich.

 67. Wypłaty z Funduszu Odbudowy powiązane z praworządnością? Tego od UE oczekuje francuski rząd

  https://wyborcza.pl/7,75399,26180849,wyplaty-z-funduszu-odbudowy-powiazane-z-praworzadnoscia-tego.html#S.raport%20ze%20swiata-K.C-B.5-L.1.maly

  ktl03.08.2020, 22:22
  Ani eurocenta dla rządzących grup przestępczych, łamiących zasady praworządności, powszechnie uznawane w zjednoczonej Europie!
  Zorganizowana grupa przestępcza, szyderczo nazwana „Prawo i Sprawiedliwość” dość już zrabowała ciężko pracującym obywatelom państw- płatników netto UE. Bez europejskiej wspólnoty wartości i poszanowania dla praw wszystkich obywateli należy sprawę postawić jasno: Unia Europejska nie będzie finansować bezprawia i wyborczych łapówek.

 68. Ukraińcy pacyfikowali Powstanie Warszawskie…po ludobójstwie na Wołyniu… ss-galizien mordowało w Warszawie…Tak sobie myślę prywatnie, że brakuje Węgrów i Rumunów…do obecnej szpicy NATO…

 69. Miejscowi protestują przeciwko planom zburzenia mostu, ale co oni tam na tym zadupiu mogą o tym wiedzieć. Prawda panie blogowy szermierzu prawa, sprawiedliwości, równości społecznej i wyrównywania szans?

 70. Tak na zdrowy rozum,

  Stalin wymordował miliony, a Putin ma być gorszy ??

  1000-letnia
  Republika Braci Kaczyńskich
  w sojuszu z Rosją.

 71. Pilchowice i okolice nawet bez mostu są warte odwiedzenia. Na moim Śląsku rozebrano prawdopodobnie wiele podobnych konstrukcji kratownicowych, a mam na myśli nie tylko mosty, również wierze wyciągowe szybów kopalń węgla. Nie muszę tu dodawać, że w zasadnie wszystkie kopalnie Niecki Bytomskiej miały (te zamknięte) i mają więcej niż 100 lat. Nie inaczej było w Czerwonym Zagłębiu. Hollywood powinno się czym prędzej zastanowić nad kręceniem czegoś z wysadzaniem wierzy kopalnianej, albo nawet kilku, bo za parę lat tego już nie będzie. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem nazywanie zabytkiem wszystkiego co ma więcej niż 100 lat, co zresztą dokładnie definiuje słownik. Oczywiście nie sprzeciwiam się społecznym inicjatywom, które swoim własnym wysiłkiem chcą coś ocalić i jeszcze na tym zarobić. A skoro tak, to Panie redaktorze proszę się zaopatrzyć w sklepie żelaznym w odpowiednie łańcuchy i kłódki w celu przykucia się do konstrukcji mostu. Idę o zakład, że protest w takiej obsadzie zostałby sfilmowany i Tom Cruise miałby się z pyszna.

 72. Stalin był Gruzinem…stalinowska Gruzja w sojuszu z Kaczyńskimi…Tak sobie myślę prywatnie o zamachu na LK…w stylu wysadzenia… jak w Hollywood…ślepakami…

 73. Tak na zdrowy rozum, jedyne słuszne postępowanie:

  W związku z obchodzoną na Ukrainie rocznicą Wielkiego Głodu, którego kulminacja przypadła na lata 1932–1933 i który pochłonął ponad 6 milionów udokumentowanych ofiar, Senat Rzeczypospolitej Polskiej pragnie w specjalnej uchwale wyrazić solidarność z narodem ukraińskim.

  Osiem gwiazdek
  faszystowskie sQ**syny PiS

 74. Kaczyńscy nie obrazili się na Gruzję za wsparcie swojego rodaka w zagłodzeniu mieszkańców ZSRR…pod pretekstem zwalczania kułaków…O Katyniu nie wspomnę…Tak sobie myślę prywatnie o celowym fałszowaniu historii…czyj …syn…to czynił…

 75. Tak na zdrowy rozum,

  Ruski szpieg Macierewicz zatrzymuje ruskich kacapów na granicy, różańcem.
  Gdzie są granice rozumu ???

  Chcę Polski takiej jak Wawel, a nie jak kamienica Banasia: Małgorzata Kidawa-Błońska.

 76. Pisowcy, to katolicy…czy jest możliwy sojusz prawosławnych z katolikami pod butem papieży, w tym jeden z wehrmachtu…Tak sobie myślę prywatnie, że to nie wyklucza powstania nowej religii smoleńskiej…

 77. @adam100
  4 sierpnia o godz. 10:17

  Niezależnie od tego, co sądzi francusku rząd, wypłaty funduszy unijnych nie będą powiązane z praworządnością. Niedawno dyskutowaliśmy tu o tym.

 78. Podoba mi się to zagajenie i dyskusja jak rzeka, a coraz nowe scenariusze takie jak bezdomnego też. Guzdra przypominając co może Majewski nie przypuszczał pewnie jaki będzie ciąg dalszy tej opowieści i jak ona może się skończyć.

  W radiowej jedynce o poranku rozmowa dnia, a w niej takie oceny:
  – przesadne emocje,
  – ton konfrontacyjny,
  – racjonalne powiązanie roli państwa z prywatnym biznesem,
  – skuteczna polityka społeczna,
  – trzeba pamiętać o długu, który narasta
  Państwo pamiętają?

 79. @Na m…
  Zagłoba to Niderlandy.
  @@@
  A dama to z gronostajem, a nie z łasiczką.
  Pada deszcz, jakiś wqrw mnie naszedł.
  Tylko bojkot w czwartek!
  Jak można słuchać przysięgi z „tak mi dop (…)” od krzywoprzysięzcy, Andrzeja doktora Dudy.
  Pozdr

 80. remm
  4 sierpnia o godz. 12:24
  @adam100
  4 sierpnia o godz. 10:17
  Niezależnie od tego, co sądzi francusku rząd, wypłaty funduszy unijnych nie będą powiązane z praworządnością. Niedawno dyskutowaliśmy tu o tym.

  ????
  Jak dyskutowali to i na pewno wy dyskutowali.

  Ja byłem przeciw 🙂

  Tragiczne ze Piotr Szczęsny poświęcił życie, walcząc o wolną Polskę.

  Ciekawy jestem, jaka byłaby reakcja EU gdyby się spalił z Brukseli ??

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 81. Jest element, który tu jeszcze się nie pojawił.
  Tysiące nastolatek oczekuje na przyjazd do Polski Toma Cruise’a i już piszczą z emocji.
  Biorąc tylko ten fakt pod uwagę należałoby zrobić wszystko aby popularny aktor tu przyjechał i dał się poznać

 82. Przed laty gdy utrwalala sie wladza pod gwiazdka betlejemska specjalista od dziadkow z Wehrmacht,u haslem:” niemieckie drzewa zabijaja polskich kierowcow!” nawolywal do wycinki drzew przydroznych w Gdansku i na Kaszebach bo te drzewa posadzili Niemcy.

 83. Rzeki dzielą, mosty łączą, jak ten most w Zgorzelcu na którym w czasach pokoju spotykali się Niemcy i Polacy, ostatecznie pogodzeni w Unii Europejskiej

 84. A niedaleko tama piLichowicka.SŁYNNA Z KRĘCENIA FILMÓW.Rok 1977 ,powódż stulecia.Strach ,czy wytrzyma ,bo los Wlenia a nawet i Lwówka ŚL. przesądzony.Wytrzymała ,A może psychopaci pozwolą na jej wyburzenie ,i pogonienie zwolenników RF ,,którzy w tym regionie na niego głosowali?

 85. Rok 1977 ,powódż stulecia

  @ecres
  Nie pomyliłeś się o 20 lat?

 86. Borgenicht
  4 sierpnia o godz. 13:22
  Przed laty gdy utrwalala sie wladza pod gwiazdka betlejemska specjalista od dziadkow z Wehrmacht,

  Mój komentarz
  Specjalista od zarażania ludzi nienawiścią poprzez kłamstwo plasowane. Wybitny epidemiolog od nienawiści. Jeden z wielu w PiSie, ale pierwszy jako praktyk. Drugi to Prezes, dalej Mateusz eM, prezydent nie wszystkich Polaków i dalej idą zastępy pomniejszych, lecz niezgorszych kłamców i nienawistników.
  Pzdr, TJ

 87. bezdomny

  Dzięki za ciekawe uwagi o turystyce filmowej.

  W tym kontekście odniosę się do kilku kwestii.

  Po pierwsze nieprawdą jest, że te tereny nie są zagospodarowane turystycznie z uwagi na swe walory, jak twierdzi minister Lewandowski („nikt nie cieszy tym oka. To nie ma wartości ani naukowej, ani artystycznej, ani społecznej”) a za nim Mauro. Gdyby tak było amerykańscy producenci „Mission Impossible 7”, którego akcja dzieje się w malowniczej Szwajcarii nie wybrali by tych plenerów – abstahując już od łatwości wysadzania.
  Z informacji turystycznych zawartych w necie wynika, że wiodą tam popularne szlaki pisze, rowerowe, samochodowe i planowana jest trasa kolejowa na którą są zagwarantowane środki UE. O ile oczywiście most się ostanie. Jest też infrastruktura gastronomiczna co dowodzi, że jest ruch w interesie.

  Po drugie po wysadzeniu mostu teren straci atrakcyjność jako filmowy plener. Po prostu stanie się wspomnieniem po plenerze. A przecież piszesz o istniejących plenerach a nie o wspomnieniach o nich. Dobrze te różnice widać na przykladzie chyba najsłynniejszego mostu filmowego czyli „Mostu na rzece Kwai”. Filmowcy tego tajlandzkiego mostu przecież nie wysadzili zadowalając się jego odpowiednikiem na Sri Lance. Z tym, że turystów, w tym miłośników kina, przyciąga autentyk czyli ocalały most w Tajlandii a nie zapomniane resztki mostu z pleneru na Sri Lance.

  Reasumując – mam poważne watpliwości czy na wysadzeniu mostu okolica zyska na turystycznej atrakcyjności.
  Natomiast nie mam najmniejszych watpliwości, że bez wzgledu na to czy most ocaleje czy pozostanie po nim wyrwa cała związana z nim historia powinna być tematem ekspozycji zlokalizowanej na wiodącym obok szlaku turystycznym. Mam na mysli historię budowy uwiecznioną na archiwalnych zdjęciach, historię użytkowania przed i po wojnie oraz walki o jego zachowanie – bez wzgledu na efekty. Oczywiscie wraz z wyeksponowaną opinią ministra Lewandowskiego oraz opiniami rządzącego PiS na ten temat, które pokrótce zaprezentował nocą Mauro – „zadupie”, „bez znaczenia”, „kurniki, budy, szopy, zardzewiałe kawałki mostu znkąd do nikąd”.

  Takie ekspozycje określa się jako „ścieżki edukacyjne”. W tym przypadku turystom taka polityczno – kulturowa edukacja się jak najbardziej należy.

  Ps. W uzupełnieniu tematu plenerów – poniżej linkuję fotosy z planu filmu „Skapani w ogniu” Passendorfera z 1963 kręconego w okolicach Pilchowic – również na tym moście.

  http://fototeka.fn.org.pl/pl/strona/wyszukiwarka.html?key=Sk%C4%85pani+w+ogniu&search_type_in=tytul&view_type=tile&sort=alfabetycznie&result%5B%5D=7090&lastResult%5B%5D=7090&pageNumber=1&howmany=50&view_id=&hash=1596543836

 88. Blackley
  4 sierpnia o godz. 14:24

  Patrycjat przykul polski plebs do rydwanu Ameryki,
  wiec spoleczenstwo czeka ten sam los,
  ktory spotyka obecnie Amerykanow.

 89. GajowyNie pomyliłem się .Wtedy ,nazwano tak nazwano tą powódż .Byłem ,a nawet działałem.Moge zdradzić ,że to Rosjanie ze Świętoszowa ratowali ,ALE POZWOLENIA Warszawy ,i maiłem kłopoty.Porozamawiaj z byłym ambasadorem w Moskwie.Dodam ,że sytuacja była tragiczna.Kilkanaście cm brakowało ,do przelania się wody przez tamę.

 90. Bez pozwolenia .JArOSZEWICZ SIE WŚCIEKAŁ.

 91. Mateusz Morawiecki miał rację.

  Liczba dziennie zarażonych jeszcze nie sięga liczby złotych jakie trzeba wyłożyć na tysiąc banknotów z podobizną zimnego Lecha.

 92. Skromna odpowiedz faszyście Glińskiemu;

  Bogdan Białek

  W latach 80. przesłuchujący mnie ubek powiedział – Panie Białek, władza ludowa dała panu wykształcenie, a pan występuje przeciwko niej?
  Odpowiedziałem – Panie Terlecki, wykształcenie to władza ludowa dała panu, ja studiowałem.
  Pan Janusz Gajos tytuł profesora osiągnął po długich latach ciężkiej pracy twórczej i tylko sobie go zawdzięcza. Komu jest wdzięczny pan Gliński i za co – niech zachowa dla siebie tę tajemnicę.
  Pan Janusz Gajos nie jest „dobrym aktorem”. Jest wybitnym aktorem.
  Różnica między dobrym aktorem a wybitnym jest taka, jak między winem Messer Del Fauno Primitivo Puglia 2019 (ok. 42 zł), a Dehesa del Carrizal Cabernet Sauvignon (ok 100zł).
  Nie jestem pewien, czy panu Glińskiemu to coś mówi.

  Nie będzie pisdziel pluł nam w twarz.

 93. @ecres

  w takim razie były dwie powodzie stulecia

  Bardzo duże straty wyrządziła powódź z 1977 roku. Woda przelała się przez koronę zapory. W ciągu kilku minut fala powodziowa dotarła do Wlenia, woda na rynku sięgała do 2 metrów. Wojsko ewakuowało znaczą część mieszkańców. Kolejną powódź odnotowano w dniach 21 – 22 lipca 1981 r. Była znacznie lżejsza od poprzedniej. Jednak największa woda przyszła w 1997 roku. Dwie fale powodziowe: 05 – 08 lipca i 18 – 19 lipca tegoż roku doprowadziły do kolejnego przelania się wody przez koronę zapory. Z Wlenia ewakuowano wówczas 162 osoby. Powódź z 1997 roku jest określana mianem powodzi stulecia. Kolejne fale powodziowe miały miejsce w 2001 r. i w sierpniu 2006 roku.

 94. PS
  Obie powodzie przeżyłem w Sudetach i je pamiętam.

 95. A ja pamiętam powódź w 1960r.

  Wisła stała pod przęsła mostów w Krakowie.

 96. Platforma przegrywa, bo jej się nie chce? Weto!

  Kaczyński chce mieć za przeciwnika kilka skłóconych partyjek, bo dopiero wtedy zbuduje Budapeszt w Warszawie. Silna Platforma, Trzaskowski to jego koszmar senny. Jak nie będziemy razem, nie będzie nas wcale

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26181350,platforma-przegrywa-bo-jej-sie-nie-chce-weto-o-czym-nie.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka

  zomana03.08.2020, 18:54
  Całkowicie się zgadzam. Pora przestać na oślep walić w Platformę ze wszystkich stron, pora zacząć ją wspierać.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 97. Most w Pilchowicach nie będzie ani pierwszym, ani najcenniejszym zabytkiem zniszczonym przez Polskę na „ziemiach Odzyskanych”. Trudno z resztą wymagać od Polski aby rozwinęła jakieś głębsze uczucia do zabytków, które nie należą do ich dziedzictwa kulturalnego.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Most_kolejowy_nad_Jeziorem_Pilchowickim

 98. To ja dopiszę.Bronilismy Lwówka ŚL..O północy podjechaliśmy autem do Wlenia .Tory kolejowe zalane .DESZCZ. I STRASZNA CISZA.Z miasta nie widać było ani jednego światełka.Po powrocie zwołaliśmy dyrektorów zakładów i każdemu przydziellilśmy jedną wieś do obrony.Po znajomości kolega miał nam przysłać amfibię .Wleń je zatrzymał.Fabryka fabryk ,sprzedawał wojsku radzieckiemu elementy budowlane .pOROSILIŚMY ABY DYREKTOR POJECHAŁ O POMOC.Przyjechał ,i meldował z ich oficerem ,wykonanie zadania.Sojrzałem na ulicę ,stał Skot z karabinem maszynowym .Przyjaciele ściĄgnELI ,GO Z ESZELONU ,BO MIAŁJECHAĆ NA MANEWRY.Wysłany do WŁodzić POJAZD ,ZACZĄŁ SIE TOPIĆ .wOŁANIE O RATUNEK DOPROWADZIŁO DO PRZECEKU TELEFONICZNEGO ,ŻE RATUJA NAS Rosjanie ,.Na szczęści jedna amfibia ,dotarł i uratował SKOTA.A potem tłumaczenia przed naszymi ,i walka o oficera ,który nam pomagał ,aby nie wylądował na Syberii.Z sukcesem.Jak ktoś ,wtedy powiedziałby ,że dziś tam dziś będą Amerykanie ,wylądowałby w Bolesławcu w psychiatryku ,a może siedział ? Dodam, Ten WLEŃ W NOCY PRZYPOMNIAŁ MI FILM OSTATNI Brzeg ,w którym G.Peck ,podpływa do S, FRAŃCISKO ,PO WYBUCHU WOJNY ATOMOWEJ.

 99. Nic nie dzieje się bez wiedzy prezesa. Pamiętam jak mówił Palikotowi „Ja z panem kotów palić nie będę”. Palić zabytkowe mosty to już tak.

  Wszyscy Polacy są równi tylko czasem drabinek brak. Wiedział o tym ON, więc się przygotował zawczasu, jak i wtedy gdy w przerwach obrad okrągłego stołu z

  wypiekami na twarzy czytał „Folwark zwierzęcy” Orwell’a. „Będę Napoleonem!” – wykrzyknął pod koniec lektury i szybko stłumił emocje, by nie wzbudzić

  podejrzeń.

  Już jako Napoleon, z drabinki ogłosił słynne manifesto (tu tylko wyrywek bez punktów dotyczących konstytucji, niezależnych mediów, sądów, itd.):

  1) Ktokolwiek chodzi dumnie na wyprostowanych nogach jest wrogiem
  2) Ktokolwiek tkwi na wszystkich czterech, na kolanach lub słucha Radia Maryja jest przyjacielem
  3) Prawdziwy Polak nie powinien wysługiwać się Brukseli
  4) Prawdziwy Polak nie posiadający kwalifikacji nie powinien zasiadać na posadach państwowych
  5) Prawdziwy Polak nie powinien pluć na drugiego Polaka
  6) Prawdziwy Polak nie powinien wspomagać obcego kapitału
  7) Wszyscy prawdziwi Polacy są równi

  Po pierwszej kadencji manifesto zostało nieco zaktualizowane:

  1) Ktokolwiek chodzi dumnie na wyprostowanych nogach jest wrogiem / dopóki nie podporządkuje się woli partii
  2) Ktokolwiek tkwi na wszystkich czterech, na kolanach lub słucha Radia Maryja jest przyjacielem / do czasu wygranych przez partię wyborów
  3) Prawdziwy Polak nie powinien wysługiwać się Brukseli / nie otrzymawszy zgody partii
  4) Prawdziwy Polak nie posiadający kwalifikacji nie powinien zasiadać na posadach państwowych / nie mając zasług dla partii
  5) Prawdziwy Polak nie powinien pluć na drugiego Polaka / zawsze wiernego partii
  6) Prawdziwy Polak nie powinien wspomagać obcego kapitału / nie dzielącego się zyskiem z partią
  7) Wszyscy prawdziwi Polacy są równi / ale niektórzy są bardziej równi i lepszego sortu niż inni

 100. Cos w duchu „Ojca chrzestnego”, w wykonaniu Trump & Co.
  https://www.bbc.com/news/business-53633315

  „Unrefusable offer”…

 101. Przepraszam .Ale musżę dopisać .WALCZYLIŚMY PRZEZ TYDZIEŃ BEZ SPANIA.Przyjechał pan j Atlas .KONIECZNIE CHCIAŁ WYWIadu.Posadziłem obok siebie i odbierałem dwa telefony non stop.Poprosilem, aby posłuchał ,i będzie wiedział wszystko .Obraził się ,.i wyszedł .Byłem fanem Polityki ,i ze smutkiem przeczytałem krótki artykuł o powodzi,JEGO PIÓRA .Macie w archiwum.?

 102. ecres
  4 sierpnia o godz. 17:19
  Janusz Atlas, bo o niego chyba chodzi, byl wtedy dziennikarzem tygodnika „Kulisy”, dodatku do „Ekspresu Wieczornego”… jezeli dobrze pamietam…

 103. adam100
  4 sierpnia o godz. 16:57
  ,, …Silna Platforma… ”

  Do zwyciestwa na faszyzmem potrzeba Churchilla a nie Chamberlaina.

 104. Janusz Atlas miał wtedy 28 lat, był dziennikarzem sportowym pisującym do „Sztandaru Młodych”, „Sportowca”, „Motoru” itp.
  Nie wiedziałem, że współpracował z „Polityką”.

 105. @adam100 4 sierpnia o godz. 10:17

  Kompetentnie pisze na ten temat Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka radia rmf24 w Brukseli. Niedawno @Bar Norte polecał jej komentarze. W pigułce – fundusze będą powiązane z praworządnością, ale to nie oznacza automatycznie odebrania wszystkich pieniędzy. Oczywiście jest to sytuacja na koniec lipca.

  Powiązanie budżetu z praworządnością jest bezprecedensowe i jak zaznaczył Michel – zdarzyło się po raz pierwszy w historii UE. To pierwszy budżet UE opatrzony takim warunkiem. To smutne, że polskie i węgierskie władze dały powody do takich restrykcji i takiej nieufności. Paradoksalnie im bardziej oba kraje łamią zasady państwa prawa, tym bardziej UE uwspólnotawia i ujednolica reguły, które mają temu zapobiec.

  Oczywiście Bruksela nie będzie zabierać Polsce miliardów euro. Tak Unia nie funkcjonuje i trzeba dużo złej woli, żeby tym straszyć. Ten mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie stosowany raczej punktowo. Na przykład jeżeli ktoś się poskarży na dyskryminację w dostępie do unijnych pieniędzy w regionie, który ogłosił tzw. strefy wolną od LGBT, to może być taki właśnie przypadek. Wartość mechanizmu „pieniądze za praworządność” ma charakter głównie odstraszający. Jeżeli jeden samorząd zostanie pozbawiany w ten sposób unijnych dotacji to kolejny się dwa razy zastanowi.

  Decyzja o odebraniu/zamrożeniu unijnych środków nie będzie łatwa, bo będzie musiała być poparta przez 14 państw Unii. Nawet teraz, gdy trzeba zdecydować np. o przesłuchaniu Polski w ramach art. 7 Traktatu UE, to trudno uzbierać tyle krajów. Nie ma więc zagrożenia, że Bruksela będzie masowo zabierać nam pieniądze, ale dzisiejszy szczyt otworzył furtkę w tym kierunku.

  https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/katarzyna-szymanska-borginion/komentarze/news-premier-morawiecki-stworzyl-wlasna-interpretacje-zapisow-dot,nId,4623583

  P.S. Jakieś maupy i paskudy cię tu łapkują. Czyżby ostatnie popłuczyny po ja-kupce?

 106. Też mam wątpliwości, czy po wysadzeniu mostu w Pilchowicach miejsce zaistnieje na mapie turystycznych atrakcji

  Po pierwsze, wycieczkowce trzy- cztero- i pięcio-tysięczniki (od liczby turystów na pokładzie) nie dopłyną. Ew. budowa mega lotniska jest zaplanowana w odległym Baranowie, a „szprycha” pójdzie do Wałbrzycha, Jelenia Góra jest na uboczu.

  Na przykład Dubrownik ma tyle atrakcji i słynne piesze wycieczki szlakiem „Wojen o tron” są dla wielu „wytrawnych wycieczkowiczów” pierwszym punktem programu, to jednak dla zwykłych turystów jest cała masa innych miejsc do zobaczenia i opowieści o historii miasta do wysłuchania (aż braknie czasu na „Wojny o tron” nawet w ciągu siedmiu dni pobytu 🙁 ).

  Ten plan z widokiem na turystów zagranicznych raczej nie wypali. A krajowi? Ooo, kto wie jak się potoczą losy bonu wakacyjnego 1000+ dla dzieci i młodzieży. Można by rozszerzyć bon na emerytów. Potem na czytelników Gazety Polskiej i członków rodziny Trwam, na parafie, gminy „bez LGBT” …

 107. @Bar Norte 4 sierpnia o godz. 14:29
  W Pilchowicach Andrzej DUDA – 49,18% (2985 głosów)

  Oczywiście, że należy wyeksponować
  „zadupie”, „bez znaczenia”, „kurniki, budy, szopy, zardzewiałe kawałki mostu znkąd do nikąd”. w wykonaniu PiS i ferajny.

 108. moze nie byl to Janusz A. a jego tata… tylko tata byl dziennikarzem w jakims niszowym tygodniku warszawskim… 🙂

 109. Kretyni idą w zaparte. Teraz to już Syrenka została „znieważona”? PiS-dzielstwo pragnie zaskarbić sobie poparcie młodych. Kagańcem…
  Hi hi. Powodzenia!

  https://natemat.pl/316747,teczowe-flagi-na-pomnikach-w-warszawie-policja-zatrzymuje-podejrzanych

 110. Polska jest mniej uzależniona od turystów zagranicznych niż Hiszpania, Chorwacja czy Włochy. Rząd liczy, że jeśli zastąpią ich polskie rodziny z dziećmi, wyposażone w bon turystyczny, nasz przemysł wypoczynku ucierpi z powodu pandemii mniej. To złudzenia – tłumaczy red. Solska, POLITYKA 32.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1966120,1,wczasy-za-bony.read

  Nawet na Żydów już nie można liczyć:
  Aż do kwietnia 2021 r. zrezygnowały z podróży także grupy izraelskie. Raftrans z lotniska w Warszawie lub Katowicach tygodniowo odbierał 60 grup z Izraela. W pakiecie najczęściej miały siedem dni w Polsce. Oprócz Krakowa i Warszawy odwiedzały miasta mało atrakcyjne dla innych nacji: Rzeszów, Lublin, Łódź, Białystok, Zamość. Obozy zagłady, groby znanych cadyków. Tylko na coroczny Marsz Żywych, w tym roku odwołany, polska firma przygotowywała 200 autobusów. Na razie mówi się o wznowieniu przyjazdów izraelskich grup do Polski od kwietnia przyszłego roku. Jeśli planów nie pokrzyżuje kolejna fala pandemii.

 111. Zapowiada się bojkot. Za przemawia wiele argumentów.
  Jednym z poważniejszych jest przypomnienie nieobecności Jarosława Kaczyńskiego na uroczystości zaprzysiężenia prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego w 2010 roku

 112. Is42,
  mo-st to temat a Ty jak ten gi-ez napadasz wywołując bojkot z lasu. A sprawa jest prosta, parlamentarzyści opozycji którzy pojawią się na uroczystości (z dodatkiem Ola Filipińczyka) zasługują na to, by Jacek K. pewnie zaproszony na galerię, oddał m-ocz na ich na łby, czego im z całego serca życzę.

 113. @kooperatywaMondragon – wiem, że interesujesz się komentarzami „Wieśka”. Ja w żadnej mierze nie podzielam tego zachwytu, ale szanuję twoje preferencje (a chacun(e) son gout) więc spieszę donieść, że ów Wiesiek wypowiada się obficie na LB.

  Ja na tymże LB coraz bardziej zwracam uwagę na osobę piszącą pod nickiem „Mr. Hyde”. Polecam. On jest – jak by to nazwać – nieubłaganie uprzejmy. Jest poniekąd erudytą. I pisze z sensem. Jest poza tym niezmordowanym dyskutantem – w ostatniej odsłonie blogu podjął dyskusję z @dezerterem, czyli dyżurnym niezmordowanym jehowitą. I @dezerter w zasadzie skapitulował. Ewenement.

 114. legat 18.27
  Temat wyczerpany, a przecież życie toczy się swoim rytmem i już pojutrze Zgromadzenie Narodowe, a tam mogą być niespodzianki.
  Dzisiaj pokazywano Bejrut. Tam też coś wysadzano

 115. niemcy tez na temat mostu, ktory kiedys uwazany byl za cymes techniczny; na sezon ogorkowy w sam raz; a tak, miedzy nami, gdzie jest pociag ze zlotem?

 116. Serialowa Na marginesie postanowila opuscic blogosfere i wrocic do Chamowa. Kupila tam nowa pralnie.

 117. Rafał Trzaskowski w telewizji Polsat rozmawia z Bogdanem Rymanowskim.
  Budowa Nowego Ruchu i utrzymanie starej Platformy Obywatelskiej aktualne.
  Na razie odpoczynek z rodziną.
  Najwyższy czas aby prezydent był prezydentem, a premier premierem, posłowie posłami, a senatorowie senatorami i wszyscy odpowiedzialni za państwo.
  Władza w jednej ręce nie może być akceptowana. Tylko decyzja o powołaniu Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko premiera mogłaby rozwiązać problem. Gdy bęcdzie tak jak jest możemy się niepokoić

 118. Is42,
  no popatrz i Ty i ja widzieliśmy i słyszeliśmy tę samą rozmowę a słyszeliśmy i widzieliśmy zupełnie co innego. Żyjemy w rzeczywistościach równoległych zdaje się.
  Dla mnie Rafał Trzaskowski pokazał, że jest człowiekiem bez właściwości. W sprawie uczestnictwa w zaprzysiężeniu Adriana postanowił usiąść na barykadzie okrakiem i to mu w ogóle nie przeszkadza, bo jaj nie ma (politycznych znaczy). Zdezerterował, i decyzyjnie i fizycznie. Bubek beznadziejny. Jakim cudem dostał te 10 milionów!
  Acha, wiem, bo nawet Kononowicz by je dostał jako reprezentant „antypisu”.
  Trzaskowski jest nikim.

 119. legat
  4 sierpnia o godz. 20:05
  uwazaj, bo zostaniesz „pisiakiem” piszac takie rzeczy… juz zostales „trollem”… tutaj nawet Giertych albo Miller, nie mowiac o Marcinkiewiczu, po wyrazeniu skruchy moga odzyskac „reputacje”…. jak gdyby kiedykolwiek ja posiadali… 🙂

 120. z „ciekawostek”.. wczoraj w jednym z opracowan historycznych rodem z Uniw. Wroclawskiego przeczytalem, ze Kazimierz Jagiellonczyk byl wnukiem Jagielly… 🙂

 121. @legat 4 sierpnia o godz. 20:05
  No to co proponujesz zamiast?

 122. PA2155,
  określenia o charakterze inwektywy by mnie nawet ucieszyły bo to by znaczyło, że adwersarz nie ma rzeczowych argumentów. Ja nierzadko zdanie zmieniam lub „moderuję” ale po dyspucie z rozsądnym interlokutorem, który miewa coś do powiedzenia.

 123. Na Marginesie,
  ale o jaki termin Ci chodzi, trzy lata czy pięć lat?

 124. legat
  4 sierpnia o godz. 20:20
  PA2155,
  określenia o charakterze inwektywy by mnie nawet ucieszyły bo to by znaczyło, że adwersarz nie ma rzeczowych argumentów. Ja nierzadko zdanie zmieniam lub „moderuję” ale po dyspucie z rozsądnym interlokutorem, który miewa coś do powiedzenia.

  toc wacpan jest wykapany „ruski troll”… 🙂

 125. Pa2155,
  no tak, na to wychodzi.

 126. I jak tu rządzić takim krajem, gdzie dwóch widzów tego samego wywiadu z politykiem w tv ma rozbieżne opinie, może nawet pięć opinii?

  @legat,
  a jakie jest Twoje stanowisko? bojkotować zaprzysiężenie, czy się pojawić? w maseczce, czy bez?

  To dość błahe wydarzenie w powodzi nienawistnych, obraźliwych, niby zbędnych impertynencji i obelg z uwagi na interesy grup i klas, o powodzeniu państwa nie wspominając, nabiera mocarnej symboliki. Jest powodem dyskusji, kontrowersji, tworzy się głębokie animozje, kolejne epitety i strzeliste deklaracje.
  To jest Polska właśnie.

 127. legat
  4 sierpnia o godz. 20:27
  Pa2155,
  no tak, na to wychodzi.

  polecam piosenke jako kompas zycia blogowego..
  https://www.youtube.com/watch?v=AjdUQGEskYQ

 128. legat:
  przeciez to jasne, ze glosowano przeciw dudzie, a nie na trzaskowskiego, ale to on sie do tego takze przyczynil i na moment realnie mu zagrozil; t. to raczej homo faber,jak morawiecki, trudno u niego o charyzme;

 129. @legat 4 sierpnia o godz. 20:21
  1) Trzy lata
  2) Pięć lat
  3) Cztery i pół roku
  4) Dziesięć lat

 130. legat 20.05
  Rafał Trzaskowski bez wahania odpowiedział, że po trudnej kampanii wyborczej wybiera się na odpoczynek w rodzinnym gronie. Poprawnie i dyplomatycznie, sam nie idzie i nie sugeruje innym wyboru. Ostatecznie z Andrzejem Dudą rozmawiał po wyborach i stwierdził, że niczego nie byli w stanie uzgodnić, czyli w spektaklu nie ma po co brać udziału.

  Kononowicz miał dobry program tylko za wcześnie powiedział, że jak zostanie prezydentem to niczego nie będzie. Gdyby z tym programem wystąpił w 2030 roku to by miał szansę

 131. Teo,
  ja wczoraj swoje stanowisko zaprezentowałem i jeśli chcesz je rzeczywiście poznać, to proponuję klinięcie TUTAJ żeby nie drażnić komentujących na temat mostu – złoma szkopskiego, który nawet jeśli ma walory historyczne to i tak się zawali bo będzie rdzewiał aż smutnego końca. Nikt go przecież odnawiał nie będzie, skrobał, malował itd.

 132. Legat,
  Co za odpowiedź niezłomna. Jako bonus, druga – na pytanie, którego nie zadałem.
  Tak trzymać, nie trzaskać.

 133. Na Marginesie,
  z godnością odmawiam budowania odpowiedzi na Twoje pytania z kilku powodów. Po pierwsze po ostatnich mistrzostwach świata w pewnej dziedzinie sportu postanowiłem w ostatnich latach swego żywota oglądać je komfortowo. Nabyłem taki telewizor w który zmieściłyby się ze 4 ekrany z 6 telewizorów Geozaka. A tu koronawirus i zanosiło się, że zostanę z tym telewizorem jak kiedyś Himilsbach obawiał się, że zostanie z językiem angielskim jak głupi jakiś. Ale zapadły takie decyzje, że bez udziału publiczności ale się odbywają. Nie zajmuję się więc głupotami tylko sobie je (te mistrzostwa znaczy) oglądam już od tygodnia. I przez najbliższe co najmniej dwa tygodnie będę się gapił a nie zajmował się wypisywaniem blogową pisaniną.
  Po drugie, to traktując sprawę poważniej to jest robota naprawdę spora. Nawet mógłbym się poświęcić, tylko że byłaby bezproduktywna. Bo politycy mają tę właściwość, że zawsze wiedzą wszystko, tak jak moja żona zresztą, i też zawsze najlepiej.

 134. Teo,
  no to przepraszam, że znalazło się tam więcej niż chciałeś. Nie miałem zamiaru Cię przymuszać do czytania całości. Ale dziękuję, że starczyło Ci cierpliwości do przeczytania całości.

 135. @legat 4 sierpnia o godz. 21:10
  Rozumiem, że nie widzisz rozsądnej alternatywy dla Trzaskowskiego.

 136. ls42

  „Dzisiaj pokazywano Bejrut. Tam też coś wysadzano”

  W świetle informacji samo się wysadziło.
  Jak piszą na skutek przypadkowego pożaru w portowym magazynie fajerwerków doszło do eksplozji zgromadzonego obok silnego materiału wybuchowego skonfiskowanego przez rząd i zbiornikow z azotanami.

 137. @Bar Norte 4 sierpnia o godz. 21:19

  Przypadkowa eksplozja fajerwerków – to nie jest coś, co się odruchowo kojarzy.
  Z Bejrutem znaczy.

 138. Na marginesie

  „Przypadkowa eksplozja fajerwerków – to nie jest coś, co się odruchowo kojarzy. Z Bejrutem znaczy.”

  Nie tylko fajerwerków bo i eksplodującej reszty na doczepkę.
  Ale to prawda, że się nie kojarzy.

  Z tym, że może za tym przemawiać bezsensowność tego wybuchu z punktu widzenia wojennego czy terrorystycznego.

 139. A to nie było kręcenie filmu do „miszyn imposebl” i coś poszło nie ta?

 140. Lewica będzie na zaprzysiężeniu prezydenta z szacunku dla urzędu.
  W trakcie powinno się wyświetliać film z nocnego zaprzysiężenia trzech sędziów TK dla podniesienia rangi tamtej uroczystości

 141. legat

  „A to nie było kręcenie filmu do „miszyn imposebl” i coś poszło nie tak?”

  To całkiem mozliwe.
  A może scenariusz zakładał wypieprzenie w powietrze pleneru – znaczy portu w Bejrucie?
  Ciekawe co na to minister kultury Bejrutu?

 142. Władze PO decyzję podejmą jutro.
  Z pewnością reprezentanci wezmą udział w uroczystości zaprzysiężenia PAD na drugą kadencję.
  Przy okazji mam pytanie czy uroczystość zaszczyci pani ambasador USA?

 143. Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział w zaprzysiężeniu, uprzedzam, że po słowach „uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji” zarówno Andrzej Duda jak i zgromadzeni powinni zachować powagę.
  Donald Tusk
  https://twitter.com/donaldtusk/status/1290548387499180033?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1290548387499180033%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FaZpDKpL2v%2F

 144. Na marginesie

  Beton
  Platformy Obywatelskiej nie jest zainteresowany zwyciestwem,
  im jest dobrze.

  Wysokie poparcie ze strony spoleczenstwa jest glosem protestu przeciw faszyzmowi.

 145. Is42,
  ta „Lewica” już raz niedawno przez własną głupotę ławy poselskie musiała opuścić. Gawkowskiemu to się specjalnie nie dziwię bo wprawdzie doktorat ma i wyszczekany jest prawie jak Szymon, mąż pilotki ale umysł to ma ciasny jak ta marynareczka którą przejął chyba od młodszego braciszka i na siebie wciska od lat Ale Czarzastemu i Dziemianowicz-Bąk to się dziwię. Zandberg jakoś siedzi cicho, zaczepna Zawisza też, Śmiszka, doktora prawa nie widać.
  Ciekawi mnie czego oczekują po swojej obecności? Szacunku?

 146. Bar Norte

  Neoliberalny rzad Australii nie zabezpiecza pielegniarek przed wirusem w prowincji Wiktoria,
  ktore jest najwiekszym ogniskiem pandemii.
  Lekarze sa lepiej chronieni niz pielegniarki , ktorym wladza mowi, ze jak sie boja,
  to powinny kupowac srodki ochronne z wlasnej kieszeni.
  https://www.theguardian.com/australia-news/2020/aug/04/victorian-nurses-ask-for-urgent-ppe-as-more-than-730-health-workers-sick-with-covid-19

 147. „Abbas Ibrahim, chief of Lebanese General Security, said it might have been caused by highly explosive material that was confiscated from a ship some time ago and stored at the port. Local television channel LBC said the material was sodium nitrate.

  Witnesses reported seeing a strange orange-colored cloud over the site after the explosion. Orange clouds of toxic nitrogen dioxide gas often accompany an explosion involving nitrates.”
  Tony azotanu sodowego skonfiskowane ze statku przechowywane w magazynie portowym . Zaczelo sie od pozaru skladowanych w poblizu fajerwerkow (sic)
  Pytanie po co ten i skad ten ladunek przyplynal ?.
  O ilosci tego swiadczy wielosc czerwonej chmury dwutlenku azotu po wybuchu

 148. Mauro rosi sie, o wybuchu glosno glosza pozostali, jednak nie w Bejrucie.

 149. wielkosc

 150. PO po. Po PO. Na marginesie zamiast myslec kopiuje.

 151. @kooperatywaMondragon 4 sierpnia o godz. 22:33

  PiS też podobno „nie był zainteresowany zwycięstwem”, a w dodatku przegrywał ciurkiem wszystkie wybory przez 8 lat. Zmiana warty przy władzy jest normalna w demokracji, a PiS-dzielstwo się zużywa i dziadzieje.

  Platforma – bez względu na powody – ma poparcie społeczne. A nażarte do rozpęku PiS-dzielstwo się jej boi. To właśnie dyżurne PiS-dzielstwo (nawet na tym blogu) najgłośniej wrzeszczy, że Platforma się zużyła. Co do twojej interpretacji poparcia jako „głosu protestu” – to jest twoja interpretacja, nic poza tym. Platforma ma poparcie. Inne partie – raczej jednak nie.

 152. Zaraz znowu usłyszymy wszystko o wybuchu w Halifaxie.
  Brace yourself, Canada.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Halifax_Explosion

 153. Ja naprawdę nie rozumiem tego miotania się od ściany do ściany. Macie kandydata, który uzyskał 10 milionów głosów. Na kogo chcecie go zmienić? Po co te emocje?

 154. mozemy rowniez uslyszec o przyczynach wybuchu na okrecie „Maine” w porcie hawanskim… co bylo przyczyna wojny amerykansko-hiszpanskiej…

 155. GW codziennie oglasza, ze notowania PiS ida w dol a PO w gore… a potem pisiaki wygrywaja wybory…

 156. Jeszcze jeden mural publicystyczny: Sierakowski, POLITYKA 32

  Dziś towarzysza-szmaciaka zastąpił towarzysz-misiewicz. Jarosław Kaczyński może nim gardzić, podobnie jak ojcem Rydzykiem i całą armią innych nawiedzonych postaci, które prowadzi, ale umie przeliczać głosy, które każdy z nich przynosi, na miejsca w parlamencie. I nie miejmy złudzeń, że PiS nie posunie się do fałszowania wyborów w taki czy inny sposób. Kaczyński doskonale wie, że nie musi być władzą legalną, żeby być władzą zalegitymizowaną, a dopóki spełnia to drugie kryterium, jest bezpieczny. Żadna to więc pociecha, że gdyby nie TVP i „bitwa o wozy”, to Trzaskowski wygrałby te wybory. Duda i PiS mają dziś legitymację do rządzenia. Tak jak miał ją Gomułka w 1956 r. i Gierek w 1970 r.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1966294,1,od-walesy-do-trzaskowskiego.read

 157. @teo 4 sierpnia o godz. 23:30

  Czy raczej Sierakowski:
  Po raz setny – legitymacja do rządzenia nie jest legitymacją do zmiany ustroju ani do demolowania państwa. Szkoda, że Sierakowski tego nie widzi.

 158. @Na marginesie
  4 sierpnia o godz. 22:25

  No i Platforma ma kolejny powód, żeby nic nie robić, nie zmieniać się, nie korygować swoich błędów, bo przecież już, już, zaraz wyprzedzi PiS, jeszcze tylko trzy punkty procentowe, czyli tyle, ile wynosi tzw. błąd statystyczny, więc jest całkiem możliwe, że tak naprawdę to PO wyprzedza PiS o te trzy punkty, a to oznacza, że teraz to już na pewno nastąpił przełom, ludzie się przebudzili i będą głosować na Platformę, której władza się po prostu należy, a kto myśli inaczej, ten symetrysta.

  Ile już razy przerabialiśmy to przez ostatnie 5 lat?

 159. @remm 4 sierpnia o godz. 23:38
  Zatem jaką alternatywę proponujesz?

  I jakie masz podstawy, żeby twierdzić, że Platforma się nie zmienia?
  Albo że się już nie zmieniła? Miej na uwadze, ze większość elektoratu raczej nie lubi rewolucyjnych zmian. @Bar Norte wam powtarza do znudzenia – róbcie badania i patrzcie na wyniki. Czego chcą wyborcy?

 160. S. Sierakowski lepiej rozumie teorie wladzy i spoleczenstwa niz ten blog razem wziety…. i odwazyl sie powiedziec otwarcie to, co jest oczywiste…

 161. Bar Norte na glownego doradce i teoretyka PO!

 162. To może ździebko symetryzmu – PiS miał władzę przez 2 lata, przerżnął wszystko czego się dotknął, a potem wrócił po ośmiu latach i przekonał wyborców, że się zmienił. A wyborcy (ciemna masa?) uwierzyli, bo bardzo chcieli uwierzyć. Władza się ludziom opatruje i brzydnie. To naturalna kolej rzeczy.

 163. biblijne siedem lat tlustych i siedem lat chudych… oby Biblia miala racje… 🙂

 164. Rafał, musisz! – Sierakowski, POLITYKA 32

  (…)
  Teraz trudno powiedzieć, że PiS miał prawo do tego, co robiła TVP, a rząd prawo niezwoływania od 12 czerwca posiedzeń i jeżdżenia po gminach i rozdawania tekturowych czeków ludziom itd. Ale jest coś w tym braku drapieżności. Trzaskowski nie traktował polityki jako zabawy, ale ani nie chciał przejęcia PO, ani nie planował startu w wyborach prezydenckich. To drugie się niejako przydarzyło i prawie udało. Przemiana, którą przeszedł Tusk, jest lekcją polityki. Niestety bardzo bezwzględnej i cynicznej. Tusk po 2005 r. to polityczny killer eliminujący polityków po obu stronach barykady. Trzaskowski przynajmniej od razu mówi w wywiadach, że nie ma przyjaciół w polityce, więc raczej nikt nie powinien czuć się zaskoczony, gdyby kiedyś spotkała go jakaś krzywda. Sam tymczasem jest za każdym razem lojalny: wobec Tuska, Ewy Kopacz, Grzegorza Schetyny i teraz wobec Budki. Czy tak się da robić politykę? Chciałbym wierzyć, że tak. Ale nie jestem pewien.

  Autor nie podpowiada Trzaskowskiemu, kiedy ma uderzyć i w kogo najpierw. Ale uderzyć musi.

 165. Coś mi się tutaj przypałętało i brzęczy. Salto Mentale bis, ani chybi.

 166. @Na marginesie
  4 sierpnia o godz. 23:42

  Zgadzam się, że badania to podstawa.Tylko dlaczego PO ich nie robi? PiS bez przerwy bada nastroje wyborców, bardzo fachowo i bardzo dokładnie, i dostosowuje do wyników tych badań swoje działania i komunikaty. PO tego nie robi. Dlatego w ciągu 3 tygodni PiS już zarobił parę punktów na wybory w 2023 (aresztowanie Nowaka, duże pieniądze z Unii i polski samochód elektryczny, który zejdzie z taśm produkcyjnych w 2023, akurat w kampanii), natomiast PO wciąż „pracuje” nad ustaleniem, czy Trzaskowski przegrał bardziej przez Hołownię czy przez Kosiniaka.

 167. Na marginesie , 19:09

  ,,Ja na tymże LB coraz bardziej zwracam uwagę na osobę piszącą pod nickiem „Mr. Hyde”.

  Dziekuje bardzo za wiadomosci, ale patrzac na blogi Polityki nie znalazlem LB.
  Mozna prosic o dadatkowe namiary ?

 168. Naiwna babcia bredzaca o polityce…

 169. @teo 4 sierpnia o godz. 23:54
  Ach, o to chodzi. Killer instinct? No nie wiem. Na pewno musi sobie zorganizować jakąś grupę lojalnych ludzi.

 170. @Na marginesie
  4 sierpnia o godz. 18:06

  „Oczywiście Bruksela nie będzie zabierać Polsce miliardów euro. Tak Unia nie funkcjonuje i trzeba dużo złej woli, żeby tym straszyć. Ten mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie stosowany raczej punktowo. Na przykład jeżeli ktoś się poskarży na dyskryminację w dostępie do unijnych pieniędzy w regionie, który ogłosił tzw. strefy wolną od LGBT, to może być taki właśnie przypadek”.

  No właśnie. Czyli Unia w najbliższych latach będzie pompowała w rządy PiS jeszcze większe pieniądze niż dotychczas. Bo nawet jeśli jakieś miasteczko faktycznie straci 10 tysięcy euro z powodu LGBT, to PiS mu to wynagrodzi z nawiązką, odbierając pieniądze samorządom opozycyjnym.

 171. kooperatywaMandragon

  Te „oszczędności” można wyjaśnić na trzy sposoby

  Może rząd federalny po prostu nie ma pieniędzy by wesprzeć zakupy środków ochronnych przez władze stanu?

  Może stracono kontrolę nad przebiegiem epidemii?

  A może osczędzają szykując sie na cięższe czasy?

  Może też wszystkie te czynniki grają rolę?

  To o tyle zastanawiające, że jak sobie przypominam rząd Australii z dużym wyprzedzeniem przygotowywał się do tej fazy eskalacji epidemii. Chyba byli jednymi z pierwszych, którzy lipcowo – sierpniowe wzrosty zakazeń przewidzieli.
  Pamietam apele do Australijczyków sprzed dwóch miesięcy by wracali szybko do kraju korzystając z tego, że to jeszcze jest mozliwe.

 172. @kooperatywaMondragon 4 sierpnia o godz. 23:55
  LB=Loose Blues, blog Hartmana.

 173. @remm 4 sierpnia o godz. 23:54

  Nie wiem, dlaczego PO ich nie robi. I skąd wiesz, że nie robi?
  Może nie ma nikogo, kto umiałby zinterpretować wyniki badań?

 174. @remm 4 sierpnia o godz. 23:58
  Z tego co rozumiem, to Unia musi wypracować procedury powiązania dotacji z praworządnością. Ale je wypracuje, bo taka jest wola PE
  .
  Ale skoro jest @Bar Norte, to po co ja się mam wymądrzać. Zapytaj jego.

 175. O ile rozumiem, pretensje do PO dotyczą faktu, że nie jest PiS-em i że nie bierze z PiS-u przykładu. No to się może zdecydujcie, czym ma być? Bo z drugiej strony padają też zarzuty, że PO to PiS-bis i powinna się różnić. Trochę to wszystko schizofrenicznie mi wygląda.

 176. Jasne, że partię można rozpieprzyć. Właściwie wszystko można rozpieprzyć – jak wykazały (nie)rządy PiS. Tylko że potem trzeba zacząć budować, a z tym już będzie nieco trudniej. To tak na zdrowy babski rozum. Sorry 🙂

 177. Bar Norte
  4 sierpnia o godz. 23:58

  „To o tyle zastanawiające, że jak sobie przypominam rząd Australii z dużym wyprzedzeniem przygotowywał się do tej fazy eskalacji epidemii. Chyba byli jednymi z pierwszych, którzy lipcowo – sierpniowe wzrosty zakazeń przewidzieli.”

  …tylko że koronawirus bez krzty szacunku dla tych wysiłków przechodzi obok obojętnie i robi swoje…
  Bez szczepionki i masowych szczepień…możemy zgrzytać zębami i czekać na zmiłowanie…na pewno nie wirusa.

 178. @Na marginesie (23:35)

  Wydaje mi się, że w pierwszym cytacie z Sierakowskiego, autor wyraźnia odróżnia dwa określenia władzy: legalna – i sugeruje, że jak Gomułka i Gierek nie byli legalni, tak Kaczyński nie jest; oraz zalegalizowana – jakby taka zaklepana przez realia polityczne.
  Najlepiej sytuację oddaje prof. Zoll: Decyzja SN o ważności wyborów jest nielegalna. Ale musimy się z nią pogodzić

  Władza PiS jest siłowa, to każdy widzi, zwolennicy się cieszą, wręcz ponaglają do użycia większej siły, przeciwnicy złożeczą, protestują, klną – nie spotkałem w Polsce rozmówcy, który by tego nie robił, nawet nie naśmiewał tylko otwarcie pluł na PiS. Takich ludzi jest połowa, 10 milionów to nie w kij dmuchał.

  Ale mam coś na pocieszenie:
  Prof. Raciborski, socjolog, UW:
  Red. Kublik: Według sondażu late poll Ipsos na Trzaskowskiego głos oddało prawie dwie trzecie najmłodszych głosujących. Trzaskowski wygrywał we wszystkich grupach wiekowych poniżej 50 lat.
  Prof. Raciborski: To dramatyczna porażka obozu władzy. Takich proporcji nigdy w przeszłości nie było. Kandydat opozycyjny zwykle ma pewne preferencje wśród młodszych wyborców, ale nie do tego stopnia. …

  PiS po tych wyborach zorientował się, że jednak dalej takie tematy, jak LGBT, antysemityzm, wyimaginowane zagrożenie przed edukacją seksualną, konsolidują i mobilizują elektorat tej partii. Odwoływanie się do tej ciemnej, zawistnej Polski okazało się efektywne wyborczo, ale pewnie ostatni raz.

  Te wszystkie konflikty ideologiczne, o prawa kobiet, o religię, rozliczenia z przeszłością, a w jej ramach walka o monopol na certyfikaty polskości, na razie są jeszcze dla PiS funkcjonalne. Jacek Kurski ma rację, mówiąc, że to ostatnie wybory, które telewizja pomogła wygrać, gdyż pomogła skonstruować względnie spójną narrację złożoną z mitów, stereotypów, półprawd, ale też z rzeczywistych społecznych lęków, i potrafiła ten obraz narzucić wielkiej części społeczeństwa i ją zmobilizować. I to, co skądinąd powinno być powodem wstydu, stało się dla wielu wyborców źródłem tożsamości.
  TVP podtrzymała jeszcze te PiS-owskie tożsamości i PiS-owską wspólnotę, ale to właśnie już się kończy. …

  Ale PiS musi wreszcie zmierzyć się z potężnym kryzysem, którego nie da się na dłuższą metę osłonić konfliktami ideologicznymi i modlitwami. A w ogóle jest nieprzygotowany do radzenia sobie z realnymi zagrożeniami ani nie potrafi prowadzić żadnych długofalowych inwestycji. Rządy PiS przypadły na lata nieprawdopodobnej koniunktury w Polsce, w Europie, co umożliwiło proste działania redystrybucyjne. Pandemia wszystko zmieniła: na krótką metę okazała się wyborczo korzystna, bo zmieniła ramy oceny działań rządu, konsolidowała ludzi wokół władzy, usprawiedliwiała błędy tej władzy. Ale w dłuższej perspektywie pandemia pokaże nieudolność państwa we wszystkich ważnych sferach, olbrzymie koszty dotychczasowej polityki, zawiedzione w masowej skali nadzieje. …

  Kublik: Nasze wybory prezydenckie były…
  Prof. Raciborski: Tylko formalnie równe, tak bym powiedział. TVP została wykorzystana do prowadzenia kampanii urzędującego prezydenta. Ba, cały aparat państwa został wykorzystany, a nawet komercyjne jego agendy, jak Poczta Polska….

  Kublik: I rozbudzonymi, ale niespełnionymi aspiracjami.
  Prof. Raciborski: Które już odczuła młodzież, dała im wyraz w głosowaniu. Po części jej postawa to kwestia odporności na rządową telewizję, po części innych wartości, na nich nie działają hasła o ideologii LGBT, seksualizacji dzieci, zarzuty braku „polskiej duszy”. Ale myślę też, że wreszcie ujawnia się wymiar pewnych pokoleniowych interesów.
  Bo jaki jest efekt np. programu Mieszkanie plus? Mieszkania w Polsce są drogie, kredyty trzeba zaciągać ogromne, program taniego budownictwa czynszowego spalił na panewce, obciążenia młodego pokolenia świadczeniami na emerytów, na programy socjalne będą olbrzymie. Inflacja wysoka, płace niskie. Także kwestie kulturowe.
  Polska przestała być dla młodego pokolenia takim fajnym, dynamicznym krajem, z perspektywami, z coraz ładniejszymi miastami. Nagle stała się dla nich ponura, zapyziała, pogrążona w anachronicznych konfliktach. Młodzi dostrzegli, że PiS rządzi kosztem ich pokolenia.

  Ale mogło wszystko pójść znacznie gorzej, tak sobie myślę. I to jest kolejny powód, że wraca mi optymizm. Bo wyobraźmy sobie, że PiS forsuje jednak wybory korespondencyjne, opozycja je bojkotuje, mamy frekwencję w granicach 30 proc. Duda wygrywa zdecydowanie w pierwszej turze. Prezydent jest nielegalny w istocie i mamy do czynienia z uruchomieniem procesu, który prowadzić mógł do rozstrzygnięć siłowych, ulicznych. Takich rewolucji wyborczych mieliśmy sporo w ostatnich dziesięcioleciach: Ukraina, Serbia, Słowacja, Gruzja, Armenia, Kirgistan czy Egipt.
  Na szczęście do tego nie doszło, a teraz PiS musi się zmierzyć z rzeczywistymi, ogromnymi problemami.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26178007,ideologia-i-modlitwy-nie-wystarcza-pis-w-koncu-bedzie-musial.html

 179. Zostałem wywołany w dwóch sprawach.

  Pierwsza dotyczy PO.
  Powtórze w tym przypadku, że nic nie mam do opozycyjnej chadecji. Oczywiście przygladam się co się w niej dzieje ale nie zamierzam się w te sprawy wtrącać. A to z tego powodu, że realnie wpływ na jej politykę mają chadecy – zgodnie z dokumentami partyjnymi.
  Z tym, że nie nalezy moim zdaniem wiązać większych nadziei z przeobrażeniami chadecji czy innych partii bo główną rolę w zmianach będzie grała sytuacja w kraju. To jest tylko kwestia dostosowania się do niej – oczywiście w ramach do strawienia dla elektoratu, w tym przypadku chadeckiego.

  Zaś jeśli chodzi o sprawy unijne to zgodnie z decyzją szczyt trwają przygotowania aktu prawnego wiążacego praworządność z wypłatą funduszy. Ten akt prawny oparty na zaleceniach KE z 2018 nie będzie już głosowany na kolejnym szczycie ponieważ stanowi część skladową przyjętego budżetu. No chyba, że PE odrzuci budżet.
  Z przecieków wiadomo, że rządowi RP ten akt prawny się nie podoba. Ponieważ nie może już go zawetować odgraża się, że zawetuje propozycję dotyczącą nowego podziału wysokości kwotowej składek, bo to nie było na szczycie jeszcze głosowane.

 180. Piotr II

  KooperatywaMandrogon za Guardianem podjął temat braku specjalistycznych masek dla pielęgniarek w stanie Wiktoria. Chodzi o to, że pracujący w tym samym zakazonym środowisku lekarze mają tam specjalistyczne maski a pięlęgniarki przymusza się do stosowania byle jakich.

  W tym kontekscie się zdziwiłem, że zarówno rząd federalny jak i stanowy się do sytuacji nie przygotował choć dobrze wiedział co nadchodzi.

 181. „PO tego nie robi. Dlatego w ciągu 3 tygodni PiS już zarobił parę punktów na wybory w 2023 (aresztowanie Nowaka, duże pieniądze z Unii i polski samochód elektryczny, który zejdzie z taśm produkcyjnych w 2023, akurat w kampanii), natomiast PO wciąż „pracuje” nad ustaleniem, czy Trzaskowski przegrał bardziej przez Hołownię czy przez Kosiniaka.”

  remm (23:54)

  Skąd wiesz, czego PO nie robi?
  Może Ty wiesz wszystko, i tak się z nami dzielisz po kawałeczku???
  Ale argumenty Ci się powtarzają niektóre. Te banalne raczej.

  Tusk zbadał swoją (nie)wybierlność, podobno. Czy PO nie wie co się dzieje z nastrojami wyborczymi?
  Wszyscy powtarzają jakim niebywałym osiągnięciem po krótkiej kampanii był wynik Trzaskowskiego. Po wyborach, jak to w Polsce, rozpoczął się sezon polowania na błędy, najlepiej błędy Platformy. Mądralińskich i Gadalińskich co nie miara.

  Niektóre argumenty są żartobliwe jednakowoź:
  „polski samochód elektryczny, który zejdzie z taśm produkcyjnych w 2023, akurat w kampanii”.
  Tu chyba @remm zdradził się tym, że wielce pobożne życzenie usystuował po stronie PiS.
  A może jednak nie zjedzie. Eh, to popularności PiSowi nie odbierze, tak jak rdzewiejąca stępka promu w stoczni. Ani kikadziesiąt innych niespełnionych obietnic. Ale co Platforma ma z tym zrobić. Pokazać model samochodu o napędzie wodorowym? Pardon – prototyp demonstracyjny?

  Zabawne to.

 182. złorzeczą – winno być, oczywiście

 183. Polska przestała być dla młodego pokolenia takim fajnym, dynamicznym krajem, z perspektywami, z coraz ładniejszymi miastami. Nagle stała się dla nich ponura, zapyziała, pogrążona w anachronicznych konfliktach. Młodzi dostrzegli, że PiS rządzi kosztem ich pokolenia.

  Dla podkreślenia, co socjolog UW myśli.

 184. @teo 5 sierpnia o godz. 0:21

  Na temat opinii prof. Zolla to ja mam opinię już solidnie ugruntowaną. I nie jest ona w żadnym calu pochlebna. Co do „musimy się z nią pogodzić” – moje refleksje są tylko niecenzuralne.

  Wywiad który przytaczasz jest ciekawy, chociaż powtarza w nieco zmienionej wersji znane skądinąd wątki. Zmiana pokoleniowa jest faktem, dlatego PiS planuje bardzo agresywną indoktrynację w szkołach, łącznie ze zmianą podstawy programowej. Trudno powiedzieć, na ile się to uda, poza tym nawet jeśli wychowają dzieci, potrzeba na to sporo czasu – a nastolatki będą się buntować.

  Kurski rozrabia – ale kto dziś ogląda tradycyjną telewizję? Siedzą w necie. W dodatku wyborców PiS-u mobilizuje kościół. A kościół, nawet w Polsce, traci wiernych. To jest powolny, nieuchronny proces. No tylko że powolny właśnie.

 185. @Bar Norte 5 sierpnia o godz. 0:24

  Drobna uwaga – w kwestii tego pisiego weta. Mam wrażenie, że Unia, z konieczności, powoli uczy się neutralizować takie zagrywki. Nie znam się na unijnych procedurach, ale czytałam, że np. pisie wypowiedzenie konwencji stambulskiej Unia skontruje wprowadzeniem własnych, identycznych przepisów, które będą przyjęte większością głosów i które będą obowiązywać również Polskę, jako członka UE. Można? Można.

 186. Bar Norte
  5 sierpnia o godz. 0:30

  „W tym kontekscie się zdziwiłem, że zarówno rząd federalny jak i stanowy się do sytuacji nie przygotował choć dobrze wiedział co nadchodzi.”

  …to może ustalmy że się przygotował…ale nie do końca…jak w Polsce…

 187. teo
  5 sierpnia o godz. 0:40

  Mlodzi musza urzadzic kraj dla siebie.

  Kiedys bylismy w czolowce producentow stali,
  teraz jestesmy na 3 miejscu w swiatowej produkcji jablek,
  po USA i Chinach.
  Problem w tym, ze posrednicy zgarniaja zysk,
  a niezorganizowani w kooperatywy producenci sprzedaja ponizej kosztow produkcji.
  https://www.rp.pl/Rolnictwo/308049874-Polskie-jablka-najdrozsze-na-rynku-unijnym.html

 188. @Na marginesie
  5 sierpnia o godz. 0:01
  „Nie wiem, dlaczego PO ich nie robi. I skąd wiesz, że nie robi?”
  – Po owocach.

  „Może nie ma nikogo, kto umiałby zinterpretować wyniki badań?”
  – No to niech sobie znajdzie, jako największa partia opozycyjna ma na to pieniądze. Oprócz dobrych doradców trzeba jednak mieć energię do działania, żeby błyskawicznie podejmować odpowiednie działania, tak jak to robi PiS.

 189. @teo
  5 sierpnia o godz. 0:35

  PiS prawdopodobnie wyprodukuje ten samochód. Za unijną kasę. Unia uzależniła przyznawanie wielkich funduszy, które są przewidziane na najbliższe lata, od realizacji określonych celów, wśród których znajduje się elektromobilność. Pojazd nie musi być opłacalny ekonomicznie ani udany technicznie. Ważne, żeby kasę z Unii wziąć dla swoich, a potem żeby pierwsze auta zjechały z taśm produkcyjnych przed samymi wyborami w 2023. A pokaz prototypów już spełnił rolę propagandową. Jeśli ktoś się znowu będzie śmiał z elektrycznych aut Morawieckiego, to zawsze można mu pokazać te piękne, kolorowe modele. One otwierają oczy niedowiarkom i to nie jest ostatnie słowo PiS.

 190. @Na marginesie (0:47)
  … to ja mam opinię już solidnie ugruntowaną.

  To dobrze, bo nie lubię gruntować, lecz wolę śmiało malować pełną gamą kolorów po całym płótnie.
  Ale czy nie uważasz, że nic nie jest stałe, także w polityce, i pewne procesy możemy tylko obserwować, komentować, a wpływ nasz jest jednostkowy i nie zawsze wychodzi po naszej myśli?

  Np. młodzież nawet do lat 50, czyli w tej grupie mieszczą się wszyscy, którzy pobierają sztandarowe 500+, większościowo poszła jednak za Trzaskowskim. Prezes zadowolony, że udało mu się przepchnąć wybory przed jesienią powiedział, że młodzi nie mają doświadczenia i „idą na lep agitacji”, ale on się za nich weźmie. Nie powiedział jak ich przekona. Może ma doświadczenie z młodzieżą, wychowywał, prasę i media dla nich robił, albo znalazł ludzi, którzy to mają. Nie wiemy. Ale problem jest dla niego niebagatelny do rozwiązania przez te trzy lata. Program PiS jest wrogi wobec młodych, czy to finansowo, o deformie oświaty nie wspominając, a młodzi jej okrutne skutki odczuli na własnej skórze. Kto zapłaci za rozbuchany budżet emerytalny? Młodzi mają to zrobić w ramach tzw. solidarności międzypokoleniowej.

  I co w tej sytuacji ma zrobić opozycja. Czy ma rzucać programy, które mogą rykoszetem zniechęcić emerytów? A po co? Opozycja powinna raczej milczeć i czekać na wściekłość ludu. Sugerować, robić zatroskaną minę, sygnalizować jakieś rozwiązania, krytykować PiS i podjudzać młodych na PiS. Ale wściekłość ludu ostatecznie obraca się przeciw rządzącym.

  Dlaczego komentatorzy całego świat wyraźnie rozróżniają między Węgrami – kompletny autokratyzm, i Polską – początki autokratyzmu. Bo na Węgrzech opozycja jest od samego początku totalnie rozbita, z Jobbikiem na czele. Inaczej niż w Polsce. Rozbicie opozycji jest, ale jednak Platforma dominuje, jest siłą i przybywa jej ostatni. Cała transformacja w III RP przebiegała inaczej, sprawniej niż na Węgrzech, które tuż przed Orbanem (2010) były faktycznie na granicy ruiny.
  Ponadto w tej chwili nie znamy wszystkich efektów gospodarczych kryzysu z COVID-19. Ale je poznamy. Piłka jest w grze. Cierpliwości, gdy Trzaskowski gra … nie wiadomo kto jeszcze się wyłoni na skrzydłach …

 191. remm (1:24)
  PiS prawdopodobnie wyprodukuje ten samochód … i to nie jest ostatnie słowo
  Przemawiasz do mnie jak Mauro. Mieszasz do tego inżyniera wioskowego spod Chicago. Rozumiem, że PiS wprowadzi Polskę do G-20.

 192. kooperatywaMondragon (1:07)
  teo
  5 sierpnia o godz ….
  Kiedys bylismy w czolowce producentow stali, ….

  Bawią mnie wpisy Wielce Szanownego Pana, przyznaję szczerze, a jak są skierowane do mnie, rozbawiają podwójnie. Powiem tak, zaprzepaszczono tyle umiejętności Polaków („Polak potrafi”). Np. w obrocie tzw. bonami („AAA Bony kupie …”) byliśmy nie tylko czołówką światową, ale monopolistą i pobieraliśmy z tego tytułu wysoką rentę, oraz z obrotu instrumentem pokrewnym, aczkolwiek nie deklarowanym.

  Teraz co, nie ma bonów pko, obrotami dolarowym zajęły się inne nacje. Co prawda w tych tugodniach USD osłabł o dobrych kilka procent, także wobec PLN, co mnie bardzo, ale to bardzo ucieszyło, powiem Panu.

 193. Montaigne….

  Na marginesie…

  To tak na zdrowy babski rozum.

  Sa rozumy niezdrowe?

 194. Czwiczenia naiwnosci w pralni.

  … Ach, o to chodzi. Killer instinct? No nie wiem…

 195. Władza się ludziom opatruje i brzydnie. To naturalna kolej rzeczy, ze Na marginesie rowniez. Szkoda, ze Sierakowski tego nie widzi. Co na to Basia?

 196. Poza tym les duperelles.

 197. Dla zainteresowanych,

  Dzisiaj, 4 sierpnia, w stanie WA odbyly sie wybory (primary). W stanie WA wybory odbywaja sie tylko poczta (vote by mail). Wybory byly zamkniete o godzinie 8 wieczorem. Wyniki wyborow byly ogloszone o godzinie 8.15.

  http://komonews.com/news/elections

 198. Dobra wiadomość dla Niemców i swobód gospodarczych…Nord Stream 2 może być układany…Tak sobie myślę prywatnie z grubej rury: nie będzie jankes pluł…i jego przydupasi nad Wisłą też…Kozakiewicz obywatel Niemiec pozdrawia…

 199. Wybuch w Libanie ..świat reaguje sensacyjnie…Kiedy jankesi i Israelici mordują w Syrii świat reaguje..tradycyjnie….Tak sobie myślę prywatnie, że to dwa światy…

 200. Tesla rozpoczyna budowę wielkiej montażowni samochodów elektrycznych w Brandenburgii . Za dwa lata ma już zjechać pierwszy samochód z taśmy. Morawiecki porywa się ze swoimi obrazkami, z motyką na słońce. Chyba, że chodzi tutaj jak za PRLu, o produkcję jedynie na rynek wewnętrzny i do trzeciego świata. Problem tylko w tym, czy rozpoczynając tego typu produkcję, aby napewno wejdziemy do G20, a nie przypadkiem powrócimy do czasów PRLu.

 201. 2:36–> „Władza się ludziom opatruje i brzydnie”
  Tak długo jak pozostałe po-paprańce mają poniżej połowy słupka to widocznie obrzydzenie nie jest aż takie straszne. I to mnie nie smuci, i nie ziębi.
  Jakoś nieswojo poczułem się wczoraj, kiedy usłyszałem, że mój król ( tak go nazywałem) potrafił zdecydować się na emigrację 🙄
  Musiał dobrze poczuć, że topnieje miłość ludu do niego i monarchi więc by nie produkować jeszcze więcej błota dał krok do przodu. Szcun z mojej strony.
  Z dzieciństwa mam bardzo miłe wspomnienia o królach. Poprzez bajki. Ale te bajki to tylko wspomnienia, które kosztują dzisiaj ludzi fortunę i stają się farsą.

 202. Rodzi się nowe…zwykły poseł jawi się jako Placek…bo szykuje się złoty okres w kraju nad Wisłą…Tak sobie myślę prywatnie: i masz babo placek zamiast chleba…

 203. Sprzedawca ma prawo odmówić sprzedaży LGBT, ale osobnikowi bez maski już nie…bo nie ma rozporządzenia…Tak sobie myślę prywatnie, że klauzula sumienia sprzedawcy prawem wyżej stojącym od stanowionego…Chamstwo po latarnią prawa i sprawiedliwości…

 204. remm
  5 sierpnia o godz. 1:24
  @teo
  5 sierpnia o godz. 0:35

  PiS prawdopodobnie wyprodukuje ten samochód. Za unijną kasę. Unia uzależniła przyznawanie wielkich funduszy, które są przewidziane na najbliższe lata, od realizacji określonych celów, wśród których znajduje się elektromobilność. Pojazd nie musi być opłacalny ekonomicznie ani udany technicznie. Ważne, żeby kasę z Unii wziąć dla swoich, a potem żeby pierwsze auta zjechały z taśm produkcyjnych przed samymi wyborami w 2023. A pokaz prototypów już spełnił rolę propagandową. Jeśli ktoś się znowu będzie śmiał z elektrycznych aut Morawieckiego, to zawsze można mu pokazać te piękne, kolorowe modele. One otwierają oczy niedowiarkom i to nie jest ostatnie słowo PiS.

  Mój komentarz
  Zbudowanie fabryki samochodów elektrycznych o wydajności minimum 100 000 aut i zjechanie z taśm tej fabryki pierwszych elektryków polskich (!) w 2023 roku, to jest mrzonka. Podpucha, marzenie, propagandowy przekręt, wmawianie ludziom, że my rząd PiSu potrafimy.

  To jest dlatego mrzonka, że to jest niemożliwe technicznie, finansowo, organizacyjnie, licencyjnie, importowo-eksportowo oraz z braku doświadczeń w materii produkcji masowej aut (tym bardziej elektrycznych) będących produktem całkowicie polskim.

  To jest śmiech na sali ze wszystkich punktów widzenia – od „prototypów demonstracyjnych” dwóch elektryków poprzez słynną platformę auta elektrycznego demonstracyjnego (jaka ma być ta platforma, kto ją wyprodukuje, ile będzie kosztować, na jakich zasadach produkcja), do uruchomienia (na prztyk) produkcji masowej bardzo złożonego urządzenia jakim jest samochód.

  Ostatnie własne samochody w Polsce wyprodukowano gdzieś w latach dziewięćdziesiątych. Potem nastąpiła przerwa, która trwa do dzisiaj. Z każdym rokiem przerwy ubywa fachowców, dostępność doświadczeń w materii wdrażania i produkowania jest żadna, praktyka wdrażania i rozwijania produkcji jest zerowa.
  Szybkie (w kilka lat) uruchomienie czegoś nowego w tej zerowej niemal sytuacji przekracza możliwości techniczne i budżetowe państwa.

  Nakazowa mobilizacja czterech spółek energetycznych do produkcji dwóch prototypów, to nie to samo, co masowa produkcja samochodów. Mobilizacja ta zaowocowała po 4 latach sporządzeniem dwóch atrap aut elektrycznych i to nie siłami własnymi, lecz pod kierownictwem technicznym, projektanckim fachowców zagranicznych (za jakie pieniądze, można się domyślić).

  W Polsce istnieje przemysł motoryzacyjny, jest pewna baza produkcyjna lecz ten przemysł jest zintegrowany handlowo, dostawczo, rynkowo, technicznie, właścicielsko z wielkimi producentami aut i nie jest możliwe nagłe wykorzystanie jego zdolności produkcyjnych przez jakieś nakazy typu – od dzisiaj produkujecie części do naszych elektrycznych aut.

  Prototypy demonstracyjne dwóch elektryków zrobiła firma złożona z czterech państwowych udziałowców (firmy zarządzające dostawami energii) na polecenie z góry.
  Wdrożenia prototypu do produkcji nie da się przeprowadzić szybko i tanio w kontaktach z firmami przemysłu motoryzacyjnego funkcjonującymi w Polsce, bo one już są „zajęte”, na szybkiego są niedostępne.

  Produkcję poszczególnych elementów elektryków można ulokować w różnych miejscach w kraju, lecz wpierw należy te elementy omówić, przeanalizować z przyszłym producentem, uzgodnić co i jak, ustalić cenę, terminy, zamówić i zapłacić.
  To wszystko wymaga udziału fachowców, kosztuje czas i pieniądze.

  Jak na razie partia rządząca PiS pokazała wiele nieudolności, niezborności, przypadkowości w zarządzaniu przedsięwzięciami gospodarczymi i technicznym (budowa promu morskiego, odbudowa przemysłu stoczniowego – zerowe wyniki, budowa dwóch elektrowni jądrowych – daleko w polu, budowa wielkich farm wiatrowych – daleko w polu, budowa szlaków żeglugi śródlądowej – ani śladu szlaku, wyrzucenie w błoto miliarda zł na budowę elektrowni w Ostrołęce, planowanie na rympał budowy CPK (120 mld zł!), itd.

  Przykładem pokazującym jak krótką ławkę fachowców ma partia rządząca, jest Misiewicz, a ostatnio 29 letni (?) wiceminister, chłopak bez doświadczenia, który został powołany do zarządzania budżetem państwa (!).
  Pzdr, TJ

 205. … ponadstuletni most w Pilchowicach może zostać sprzedany filmowcom z USA …
  Powiedzmy sobie otwarcie, że takiego geszeftu, gdy sprzedający dofinsowuje kupującego kwotą 5 milionów PLN za wysadzenie własnego zabytku, żeby w ten sposób reklamować… Szwajcarię, to chyba jeszcze w Polsce nie było 🙂

 206. @Z dystansu

  Chyba, że chodzi tutaj jak za PRLu, o produkcję jedynie na rynek wewnętrzny i do trzeciego świata.

  To jest całkiem dobry pomysł! Te dla trzeciego świata wyposaży się w pedały, korbę i dynamo (gdyby mieli pagórki) i w ten sposób uniezależni od stacjonarnych źródeł ładowania, które tam mogą być dość rzadko rozmieszczone.
  W głębokiej Afryce każdy ma już komórkę ładowaną z panelu fotowoltaicznego lub generatora na diesel, polski samochodzik będzie następnym skokiem cywilizacyjnym 😎

 207. Elektryczne Melexy z PRL-u wyprzedziły epokę…jak starożytni kosmici…wystarczy dopracować…Tak sobie myślę prywatnie, że kiedyś Polak potrafił… A nawrócenie się na katolicyzm państwowy sprowadziło pomroczność jasnogórską…

 208. Na marginesie

  ,, wyborcza” zamieszcza krytyke krytyki PO.
  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26181350,platforma-przegrywa-bo-jej-sie-nie-chce-weto-o-czym-nie.html#S.8-K.C-P.1-B.12-L.3.zw

  Polecam tez analize czytelnika gregg84.

 209. Poland: Nationalists burn LGBT flag while marking 76th anniversary of Warsaw Uprising

  https://www.youtube.com/watch?v=R97pIJ2p8MM&feature=emb_title

 210. Na marginesie.

  Wydaje mi się że lapkowicze, siedzą w Jackowie, bo w ciągu dnia (europejski czas), komentarze są odkryte. Mnie to “..jak kilo kitu u sufitu”

  Jakiż to był sympatyczny wieczór bez buca. Faszystom opadły maski, teo delikatnie, acz nieubłaganie wypunktował jednego pissdziela.

  Drugi troll i kompan rznie głupa, a taki z niego olimpijczyk matematyk . Prof. Rzeplinski do Watykanu, KOD to złodzieje, Trzaskowski jest nikim. Dyskusja z nekrofilem? Pewnie się jakiś chętny znajdzie.

 211. Rozpoczął się potężny taniec ŚMIERCI! Szczepionka, czip, 5G są ściśle powiązane! Depopulacja,niewola

  https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=KwGJdhzqHVs&feature=emb_title

 212. Na marginesie

  ,, Rzeczposolita ” jest zaskoczona, ze wladza nie zdecydowala sie na uczczenie
  Zwyciestwa nad Bolszewikami w 1920 roku
  przez przelot eskadry powietrznej nad stolica.
  Bylo by to bezpieczne dla wojska i ludnosci.
  https://www.rp.pl/Komentarze/308059975-Marek-Kozubal-Defilada-smiesznosci.html

 213. Lubicz56
  5 sierpnia o godz. 11:17

  Dotychczas Soros, Sachs i Balcerowicz
  oddawali wszystko za symboliczna zlotowke.
  Teraz doplacaja 5 symbolicznych milionow.

 214. Duperele z sejmu
  Jak wycofać się z obniżki wynagrodzeń posłom i senatorom zastanawiają się władze PIS-u i nie zrobić przy okazji prezesa w konia (GW)
  Tylko 12- tu oddało nagrody przyznane przez premier Szydło (GW)
  Jak dokonać zmian w rządzie aby nie naruszyć koalicyjnych interesów (GW)
  Spory w rządzie o nasz most (GW regionalna)

 215. ARTYKUŁ W POLITYCE O POWODZI BYŁ.i ON WYJAŚNI CZY ,MAM RACJĘ.A co do mostu,jest tysiąće krajobrazów podobnych do tych ,w których stoi most .Znajdżmy jedno ,i niech scjentolog wybuduje most i go zniszczy.Proste jak bat bacy.Bo jeżeli jest tak wiarygodny, jak kumpel naszego prezydenta ,to mostu zburzonego nie odnowi.

 216. „Pan przesadza panie Danielu, on jest tak rozpaczliwie głupi, że naprawdę wierzy w swoje urojenia!!! Co gorsza zaraził nimi ciemniaków i wciągnął do współsprawstwa cyników i złodziei z których stworzył około 30-40 % wyborczy konglomerat!!!”
  ……………………………………………….
  GW zaslania wszystko i nie majac fizycznej mozliwosci i ochoty by cos, cokolwiek odslaniac moge sie tylko domyslac co odci.. kto odcisnal sie mi na mo’zgu .
  Sadzac po samych tylko zamieszanych w odciskanie literach , to moglby byc nijaki Olbromski , potem jakby Olbrychski (?! to nie moze byc prawda), razem wychodzi nijaki podobno grafoman Zeromski Stefan .
  To tez nie moze byc prawda bo moja babcia byla pierwsza a dopiero po niej byl Stefan , a po Stefanie , pijak – Ernest . On jako ostatni odcisnal sie najslabiej bo tnp nie jest jasne czym moglby .. cos tam zostalo ale co to jest ..
  Powinien przeciez byc jeszcze odcisniety co najmniej jeden mazurek nijakiego FCh i F Sch ale temu ostatniemu to zostalaby tylko chałka ale musialaby byc cn czerstwa albo zeschnieta.
  Zadnych kremo’wek co nie dziwi , bo czy krem’wka moze sie na czymkolwiek odcisnac ? Gdyby jednak , mogloby to byc , musialoby byc urojenie..

 217. Wg najnowszego badania opinii publicznej wsrod krajow EU w sprawie hipotetycznej pomocy dla Kanady, nie wszystkie nacje europejskie sa chetne jej pomoc w przypadku nieszczescia…. najgorzej wyszli Finowie i Wegrzy (otwarta wrogosc), Francja-2…Polacy prawie tak dobrze jak Dunczycy i Holendrzy…. Ukraincow nie pytano…
  https://www.msn.com/en-ca/news/world/colby-cosh-would-europeans-come-to-canada-s-aid/ar-BB17Bh8B

 218. Izrael zdetonował saletrę w Bejrucie. Gigantyczne straty, gigantyczna zbrodnia. https://www.globalresearch.ca/breaking-israel-bombed-beirut/5720298

 219. W sierpniu jest rocznica Powstania Warszawskiego, potem zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, a wrzesień zaczyna się atakiem Niemiec na Polskę.
  Dochodzi 17 września.
  Ten splot rocznic jest charakterystyczny dla kraju, klęska, zwycięstwo, znowu klęska.
  Gdyby jednak nie nadawać zbytniej wartości porażkom, a skupić się pozytywnie na wyniku II-giej wojny światowej sytuacja byłaby zdecydowanie lepsza i sojusznicy ci sami, raz Wielka Brytania, potem Rosja, a następnie USA.
  Z takiej pozycji Świat byłby lepszy i polityka zagraniczna miałaby swoją logikę

 220. PA2155
  5 sierpnia o godz. 16:54

  Ciekawe czy o gotowosc do pomocy pytano w kazdym kraju
  pracownikow na smieciowkach
  czy prezesow panstwowych spolek i bankow ?

 221. kooperatywaMondragon
  5 sierpnia o godz. 17:13
  obojetnie kogo i jak pytano….Polacy i Polska nie ciesza sie zbyt wysokim rankingiem w Kanadzie…panuje tu raczej duch wspolnej tradycji „zachodniej”, a Polacy to „buractwo” godne pogardy… no i znajomosc (a raczej nieznajomosc) historii wsrod Kanadyjczykow…gdy rozum spi, budza sie demony…

 222. PAD podsumował kadencję.
  Podobno była to kadencja sukcesów.
  Nie będę malkontentem i też się pochwalę.
  We Wrocławiu w ostatnich latach wybudowano wiele domów, ładnych domów. W centrum miasta nad rzeką Odrą zabudowano pozostałe od czasów wojny puste tereny i buduje się przy rzece coraz więcej. Powstało wiele obiektów handlowych, sportowych i kulturalnych.
  To zasługa lokalnych władz i inwestorów.

 223. ls42
  5 sierpnia o godz. 17:29
  wg koncepcji prawdziwego kapitalizmu panstwo jako takie moze jedynie spelniac role stroza nocnego… kudy mu do budowania mieszkan, domow, elektrownii, sklepow etc…. to rola „prywatnych inwestorow”, ktorym panstwo moze jedynie zafundowac „tax break”… tradycyjne „budowanie” to byla komuna…uniwersalnie potepiana…

 224. ls42
  5 sierpnia o godz. 17:29

  Czy deweloperzy wroclawscy postawili apartamentowce na terenach zalewowych,
  zeby dac w przyszlosci szanse podatnikom na ich ratowanie ?

 225. Boże… za co doświadczyłeś nas drugą kadencją…Jędraszewski wyjaśni czy to kara czy nagroda…Tak sobie myślę prywatnie, że wypada wiedzieć…przed walnięciem sety i galarety…z powodu obu przyczyn…

 226. Wszyscy ludzie prezesa Kaczorka

  Na jego opowieści o szklanych domach i elektrycznych samochodach pewnie już nikt się nie nabierze. Ale mimo wszystko pozycja Mateusza Morawieckiego wydaje się niezagrożona …
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1966292,1,po-co-prezesowi-morawiecki.read?src=mt

  A jednak się nabierają, jedni na elektryczne samochody, inni na wygaszoną pandemię COVID-19.

  Podobno w ostatniej kampanii to właśnie premier najbardziej zaimponował Jarosławowi Kaczyńskiemu. Swoją sumiennością, oddaniem sprawie, pracowitością. Tym, że potrafił jednego dnia odwiedzić kilkanaście miejscowości, gdzie z niegasnącym entuzjazmem opowiadał o swojej harmonijnej współpracy z prezydentem Dudą. …
  Tym razem motywacja Morawieckiego była jednak szczególna. Jego pozycja wcześniej przeważnie hołubionego przez prezesa, swego czasu namaszczanego na „delfina”, ostatnio się zachwiała. Nawet jeśli otwarcie nie dołączył do buntu Gowina przeciwko majowemu terminowi wyborów, to dostarczył Kaczyńskiemu dość podejrzeń, że po cichu mu sprzyjał. Prezes pozwalał zresztą Kurskiemu na jawne sabotowanie kampanijnej aktywności Morawieckiego w telewizyjnym okienku. Co w perspektywie zapowiadanych na okres powyborczy gruntownych zmian w rządzie zapewne nie pozwalało premierowi na spokój.
  Zaangażowanie w kampanię Dudy miało więc swoje głębsze przyczyny. Morawiecki w pierwszej kolejności zabiegał nie tyle o reelekcję prezydenta, ile o własną. I dopiął swego, gdyż patron dostrzegł owe wysiłki i należycie je docenił, wystawiając już po wyborach placet na dalsze premierowanie. …

  Hegemonia obozu Kaczyńskiego najwyraźniej nie została dostatecznie utrwalona. Obrońcy demokratycznego ładu III RP może i znaleźli się w mniejszości, ale wcale nie zamierzali kapitulować. Również opozycyjne partie, mimo wszystkich ich słabości, wewnętrznych podziałów i ociężałości programowej, nie dały się zamknąć w nieistotnych niszach (jak opozycja na Węgrzech). Symbolem niemożności sforsowania przez PiS liberalnych zasieków okazała się spektakularna klęska Patryka Jakiego z Rafałem Trzaskowskim w rywalizacji o warszawski ratusz. Wybory samorządowe sprzed dwóch lat pokazały, że Polska wielkomiejska skutecznie opiera się populistycznym perswazjom „dobrej zmiany”. …
  W pewnym sensie to Kaczyński wówczas skapitulował. W kolejnych wyborach, poczynając od ubiegłorocznych europejskich, PiS konsekwentnie podążał już drogą odnawiania radykalnej polaryzacji. Poprzez coraz ostrzejsze rozbudzanie społecznych i klasowych antagonizmów, napuszczanie na siebie rozmaitych grup, coraz prymitywniejszą propagandę. Do idei szerokiego konsensu na prawicowym gruncie raczej już nie wracano, zarzucono też próby budowania pisowskiego soft power. …
  Opozycyjna opinia publiczna oczywiście będzie się zżymać na styl Morawieckiego. Jego patologiczne samochwalstwo, seryjne kłamstwa i manipulacje, osobiste uwikłania. Ale już Kaczyński, doskonale przecież znający jakość swoich kadr i raczej trzeźwo oceniający realne możliwości ekonomów pokroju Jacka Sasina, zapewne wie swoje. I dlatego Morawiecki zostaje. Na razie.

  @Na marginesie (….)
  Pozostaje nam wnikliwa obserwacja i snucie analiz, np. co teraz zrobi Duda, a co zrobi, gdyby PiS nie zdołał uzyskać większości w 2023 roku. Co na tu Unia? Który pomnik ozdobią tęczową flagą zwinne aktywistki LGBT? A może to prowokatorki – panie @remm, co Pan sądzie w tej sprawie?

 227. „Dawno już nie kopałem piłki z Kubą, nie huśtałem Antosia na kolanach, nie czuliłem się z Hanią i nie rozmawiałem z Jankiem o jego planach po maturze. Wirus odciął mnie od wnuków …” – lamentuje Felietonista Passent, POLITYKA 32.

  Czy to wyjaśnia, dlaczego marzy mu się śmierć na hollywoodzkim planie w „Mission Impossible 7” na Pilchowickim starym moście?

  Jednak z bezprecedensowej depresji wyciąga Feleitonistę bułgarski myśliciel Iwan Krastew („Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę”):
  Spośród wielu skutków pandemii Krastew rozpatruje jeszcze m.in. wzrost zaufania zarówno do państwa narodowego w kwestii bezpieczeństwa, jak i do globalizacji, od której oczekujemy szczepionki i wszelakiej pomocy. No, i jeszcze jedno. Choć wobec śmierci wszyscy jesteśmy ponoć równi, to bogatsi są równiejsi. Dane napływające z USA pokazują, że to, kto umrze, w ogromnym stopniu zależy od dochodów i rasy. Pandemia wskazuje nierówny „podział niebezpieczeństwa” w społeczeństwie, a więc „mobilność w dół”.

  Jako biały i zamożny, aktywny w POLITYCE i TOKFM może liczyć, że pandemia go ominie. Zabawy i konwersacje z wnuki wrócą, życie ustabilizuje się wg. nowej normy. Będzie życie. Życie.

 228. olborski, czasu pozostało niewiele i czas najwyższy zastanowić się, co zwalczamy?

  Objawy? od tego jest tutaj adaś przed setą 🙂 , 😛

  Czy przyczyny?

  A to może okazać się syzyfową pracą. Bo Polak ma taką samą mentalność, bez różnicy czy z popaprańców, czy innych pis-dzielców ( pojadę tutaj Namarginesowym słownictwem)

  bezdomny, nie koniecznie od Judyma, tak mi się skojarzyło 🙂

 229. siegnalem po nieznana mi powiesc H. Fallady „Wilk wsrod wilkow” (nie ma chyba polskiego tlumaczenia)… Fallada jako kronikarz Republiki Weimarskiej czasu inflacji i kryzysu w Niemczech wojennych opisuje stopniowe narastanie popularnosci partii nazistowskiej wsrod maluczkich, ponoszacych ciezary sytuacji ekonomicznej Niemiec po I wojnie swiatowej… i maluczkich sklaniajacych sie ku rozwiazanianiom autorytarnym, byleby uciec od ekonomicznego bezwladu „demokracji”…

 230. czy nie jest to klasyczna frommowska „ucieczka od wolnosci”? tzn. orbanizm i kaczyzm, czy jak to nazywamy….

 231. @teo 5 sierpnia o godz. 2:03

  Profesor Zoll podpadł mi na długo przed rządami PiS-u. Chodziło o jeszcze jedną „ustaw(k)ę okołomaciczną” (tak je nazywam), którą prof. Zoll szczerze popierał w wywiadzie na łamach „Newsweeka”. Chodziło, najprościej mówiąc, o zmianę kodeksu karnego w celu faktycznego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej bez dotykania bezpośrednio tej ustawy.

  W ogóle wtranżalanie się do tej sprawy starych homoseksualnych dziadów, w dodatku wychowanych w kulcie „dziewictwa” i pogardy dla kobiet (bo „argumentacja” Zolla mi śmierdziała na kilometr kaka-ściemą) jest, moim zdaniem, nie tylko durne, ale zwyczajnie nieprzyzwoite. Sorry. Tak to widzę. W moich oczach Zoll się pogrążył. I nie wypłynie.

 232. Jesienią 2014 r. grupa ekspertów od politycznych kampanii usiłowała nakłonić szefów PO do ciężkiej wyborczej roboty. Tak, chcieli zacząć już wczesną jesienią 2014 r. Bo czuli, że sam Komorowski z rekordowo wysokim zaufaniem to za mało. Tak, mieli gotową strategię na wszystkie miesiące aż do wyborczego maja 2015 r.
  Niestety, czołówka PO tak dalece uległa złudzeniu o sile swego ugrupowania i rządzącego wtedy prezydenta, że ocknęła się dopiero po I turze. – Janek, ratuj! – taki telefon w poniedziałek po I turze odebrał jeden z tych ekspertów, których wcześniej miesiącami nikt w PO nie chciał słuchać.
  – red. Kublik zagląda za kulisy kampanii Platformy w 2014/15 roku.
  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26184144,kublik-platforma-czyli-janek-ratuj-piec-uwag-dla-piotra.html

  Komorowski w I turze dostał 5 mln 31 tys. 60 głosów, Duda o 148 tys. 32 głosów więcej. Niewielka różnica, prawda? W II turze Komorowski zgarnął 8 mln 112 tys. 311, a Duda o 518 tys. 316 głosów więcej. Te wybory były dla PO do wygrania.

  To był ten krytyczny zakręt w historii III RP. Wszyscy po liberalno-centrowej stronie ulegli złudzeniu, że Polacy nie oddadzą władzy przysłowiowemu Tymińskiemu. Red. Passent zachwycał się Tuskiem w Brukseli na eksponowanym stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej, czyli Prezydenta Unii.

  Nikt nie „chuchał na zimne”. Wystarczyło zastanowić się, pochylić się z głową nad krajową sytuacją, nad coraz lepszym stanem rozpędzającej się gospodarki, nad niemal zasypanym deficytem budżetu i w konkluzji, jak to w jakże jeszcze mało prawdopodobnym, ale w najgorszym przypadku może wykorzystać prezes Kaczorek. Że przecież Polacy odbierali władzę partiom rządzącym już po pierwszej kadencji, że zużycie aportu partyjnego i znudzenie tymi samymi twarzami obniża szanse ponownej wygranej wyborczej, że można coś zrobić. Że trzeba coś zrobić szybko, zanim będzie za późno. Nie było Tuska, aby tym zarządził. Kopacz była za słaba. Nie było wizji, o tzw. guts nie wspominając.

  Teraz opozycja wspina się mozolnie pod górę, potykając się oczywiście. A na Lewicy głucho.

 233. @ kooperatywaMondragon 5 sierpnia o godz. 12:02

  To mi wygląda na dalsze przelewanie z pustego w próżne. Gregg84 powtarza znane i wielokrotnie wałkowane zarzuty pod adresem PO. Zarzuty sprowadzają się do tego, że PO nie zachowuje się jak PiS, czyli nie spełnia oczekiwań wyborców. Pozostaje jednak pytanie: jakich wyborców? Tylko rozczarowanych PiS-dzielczym bałaganem? Takich nie musi zagospodarować PO, bo są przecież inne partie. Problem polega na tym, że te inne partie w pewnym sensie wywindowały PiS do władzy.

  Chodzi mi konkretnie o ewidentny błąd Lewicy, którego skutkiem było przejęcie przez PiS głosów oddanych na Lewicę. Taki jest efekt metody D’Hondta liczenia głosów. Z kolei jeśli chodzi o wprowadzenie tej metody to opowiadał kiedyś Or.te.q, że w dawnych czasach, gdy jeszcze trudził się na etacie dla rządu kanadyjskiego, Kaczyńscy (czy jeden Kacz, bo nie pamiętam) odwiedzili Kanadę, żeby zapoznać się z systemem wyborczym. Objaśniono im metodę D’Hondta, co ich najwyraźniej mocno podnieciło. Tyle Or.te.q, szereg lat temu, więc już szczegółów nie pamiętam.

  Jednak o tę kwestię na pewno będą się rozbijać szanse każdej małej partii, bo głosy oddane na taką partię będą po prostu połknięte przez zwycięzcę. I w tym układzie PO wystarczy tylko być – dopóki jest duża. Niestety.

 234. @kooperatywaMondragon – Natomiast jeśli chodzi o „siłę przebicia” PO – czemu PO nie robi takich akcji w matecznikach PiS-u? Czy dlatego, że im się nie chce? Czy dlatego, że PiS ma w ręku prokuraturę i MSW, czyli jest się czego bać?

  https://natemat.pl/316683,posel-janusz-kowalski-zaczyna-kontrole-na-opolszczyznie-rozbijemy-uklad-po

 235. @teo – inna sprawa, że wyborcy są po prostu bezmyślni. Pamiętam blogowe dyskusje przed wyborami w 2015 roku. Ktoś (niegłupi człek, ale yayarz) napisał wtedy tak: wiecie co, może dla hecy jednak pozwolić pisdzielstwu wygrać? I potem patrzeć, jak się potkną o własne nogi? Bo wtedy przecież ludzie zobaczą, że PiS w ogóle się nie zmienił i nic nie jest wart?

  I ten sam internauta zapodał, że jego córka i wszyscy jej koledzy zapowiadają, że zagłosują na Kukiza. Bo ten Kukiz to idol taki, a poza tym antysystemowy. No więc sam widzisz – wybierają jak ciuchy w sklepie. A może z tym mi akurat będzie do twarzy? Dlaczego nie?

  Tak więc najmłodsi wyborcy w Polsce będą musieli po prostu szybko dorosnąć

 236. @Na marginesie (18:40)
  Takie podejście zwalczam, nie akceptuję uczepienia się osoby za jakieś dawniejsze poglądy i czyny.

  Dyskutujemy o jednym problemie, czy o jednej sytuacji, a ciągnie się za nami, w naszej łepetynie cały bagaż. W tym przypadku jedna sprawa ma się nijak do drugiej.

  „Zoll podpadł mi” – co za koncentracja uwagi na własnym doświadczeniu z Zollem. I stawianie się na równi niejako. Podpada ktoś komuś, gdy można tego kogoś dopaść. A tu, jedynie słowem uczestniczki bloga.

  Ale właściwie po powstały blogi, aby ktoś mógł kogoś dopaść, wywalić swoje racje, wylać swoją dawną złość trzymaną w szarych zwojach, czy innym organie. I co z tego? Pogodzić się z naturą bloga i człowieka na blogu.

 237. @Na marginesie (18:44)
  Nie chciałbym Cię pouczać, ale polityka to nie jest gra w klasy.
  Trzeba być politykiem twardym, wręcz okrutnym, wytrzymałym na trudy i ciosy, bezpardonowym, cwanym i przebiegłym, i jednocześnie mieć wizję i szerokie spojrzenie na pole walki.

  Taka jest demokracja i jej prawa, tacy są wyborcy – nawet ciuchów w sklepie nie potrafią wybrać racjonalnie, takie są wymagania tej gry politycznej.

 238. moznaby zmajstrowac de novo jakas ideologiczna konstrukcje: chadecja z elementami trockizmu…. moze by wzielo… przynajmniej tego wyborce, ktory nie jest „bezmyslny”… 🙂

 239. @teo 5 sierpnia o godz. 18:51

  Jednak te „dawniejsze słowa i czyny” są doskonałym probierzem ogólnej postawy. Jeśli chodzi o poglądy, Zollowi blisko do Ordo Iuris. Dlatego nie szanuję jego opinii, bo odrzucam a priori taki religiancki światopogląd. Wolno mi.

  Z kolei jeśli chodzi o moje podejście do niektórych osób na blogu, to ono się doskonale sprawdza. Ci, których tępię lub zwyczajnie ignoruję, wyczerpują znamiona – wedlug mnie.

  I nie zamierzam nikogo „dopadać”, po prostu stosuję własny system ocen. Nie masz czego „zwalczać” w tym układzie, bo ja nikomu tych ocen nie narzucam.

  A w ramach „pogodzenia się z naturą blogu i człowieka na blogu” – wynika z tego, że pogodzisz się z moją. Z prostej przyczyny: nie ty definiujesz naturę blogu i naturę człowieka przecież 🙂

 240. @teo 5 sierpnia o godz. 18:56

  „Gra w klasy?”- red. Szostkiewicza też nie lubię. Bo on za bardzo chciałby świat na własną modłę – tylko że świat wygląda inaczej niż w czasach bujnej młodości redaktora. A on tak chciałby zawrócić Wisłę kijem…

  Co do brutalności w polityce – są różne szkoły. Poza tym poznasz po owocach – Tusk wytrzebił Platformę, eliminując wszystkich zdolnych, bo nie chciał konkurencji w partii – a potem się ewakuował. Efekty widać.

 241. Nowy projekt w interesie skatolenia?
  Ludzie wierzący w Polsce cierpiący? Od presji?
  Postępujące zidiocenie Klechistanu?

  Jakie są założenia projektu? „Celem projektu jest doprowadzenie do zmniejszenia, a docelowo do wyeliminowania z polskiej przestrzeni publicznej przypadków łamania praw sumienia ludzi wierzących, którzy cierpią pod wpływem presji nowych lewicowych ideologii zgodnie art 196 kk oraz art 194kk” – czytamy na stronie Fundacji Strażnik Pamięci.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26186586,fundusz-ziobry-finansuje-projekt-o-przestepstwach-pod-wplywem.html#s=BoxOpImg6

 242. Na marginesie

  „Profesor Zoll podpadł mi na długo przed rządami PiS-u.”

  Mam dla ciebie dobrą wiadomość. Dwa dni temu ten katolicki prawnik, ostoja opozycyjnej chadecji dołączył do grona polityków, publicystów, naukowców z tego środowiska, którzy złozyli samokrytykę pod umownym hasłem „Bylismy głupi”.

  Na łamach Rzepy prof Zoll poinformował czytelników, że się pomylił kilka lat temu w ocenie konwencji stambulskiej. Oczywiście prof Zoll 6 lat temu należał do jej krytyków twierdząc jak dziś PiS, że jest ona „to „zamachem na naszą cywilizację”.

  No ale po 6 latach dostrzegł pozytki z niej płynące i przyznał, że się pomylił. „To dla mnie pouczające” – odpowiedział prof. Zoll. – „Sześć lat temu nie było żadnych doświadczeń w stosowaniu jej przepisów”.

 243. Na marginesie
  5 sierpnia o godz. 18:40

  Klerykal Zoll jest chyba w bardzo bliskiej przyjazni z Jankiem Wedrowniczkiem
  ( jesli oceniac po facjacie ).
  Czytelnicy ,, wyborczej ” prawie jednoglosnie przeciw budowaniu faszyzmu z ludzka twarza,
  do czego profesUr sie walnie przyczynil, aprobujac kk w szkolnictwie swieckim.
  Jedna ze zdroworozsadkowych wypowiedzi na forum :

  21TMirek. 04.08.2020, 12:44
  ” I teraz ja stawiam sobie inne pytanie – czy można było w ogóle nie przeprowadzać wyborów? I do 6 sierpnia nie mieć wyborów? A po 6 sierpnia nie wiemy co będzie. ”
  Wybitny prawnik, a musi „mataczyć”, aby obłaskawić tych, którzy prawo mają tylko w nazwie! Tragedia i ujam na honorze Panie Zoll!
  Konstytucja przewiduje i taką opcję. Trzeba tylko się w nią wczytać.
  6 sierpnia Prezydent opróżnia urząd i zgodnie z Konstytucją jego funkcję pełni Marszałek Senatu do dnia powołania nowego Prezydenta. Marszałek Sejmu ma określony czas na ogłoszenie wyborów.
  Gdzie tutaj jest jakieś niebezpieczeństwo, że „nie wiadomo co się stanie”?
  Bo beztrybowemu by przyszło do głowy stan wojenny ogłosić? No niechby spróbował!”

 244. @Bar Norte 5 sierpnia o godz. 19:54
  Podobno na naukę nigdy nie jest za późno…
  🙂

 245. @kooperatywaMondragon 5 sierpnia o godz. 20:08

  Ja mam wrażenie, że prof. Zoll to taki dyżurny prawnik na zawołanie.
  Być może dziennikarze do niego lgną. A może jest po prostu dostępny i ma tzw. parcie na szkło. Podobnie często w mediach jest pytana o zdanie Monika Płatek. Też prawniczka, o całkiem innej orientacji.

 246. PA2155
  5 sierpnia o godz. 19:00

  Potrzeba w Polsce chadecji kierujacej sie Kazaniem na Gorze.
  https://sciaga.pl/tekst/42130-43-kazanie_na_gorze

 247. kooperatywaMondragon
  5 sierpnia o godz. 20:25
  jestem z przekonania ateista i nie przemawia do mnie nawet Chrystus z karabinem na ramieniu…. parafrazujac R. Kapuscinskiego..

 248. O, to ciekawe. Jak PiS knebluje sędziów.

  – Wypowiedzi o charakterze jednoznacznie politycznym nie można pogodzić z konstytucyjną zasadą niezależności sądów i niezawisłości sędziów. To wstyd i ujma dla godności urzędu sędziowskiego – podkreślił na Twitterze sędzia Przemysław W. Radzik.

  A o co chodzi? Otóż:
  W wydanym w poniedziałek stanowisku Zarząd Iustitii stwierdził, że „powołana nielegalnie przez prezydenta Andrzeja Dudę, w skrajnie upolitycznionym procesie nominacyjnym, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych podjęła nieważną uchwałę w sprawie ważności wyboru prezydenta Andrzeja Dudy na kolejną kadencję”.

  https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/308049933-Rzecznik-Dyscyplinarny-Sedziow-wszczyna-czynnosci-wyjasniajace-ws-stanowiska-Iustitii.html

 249. kooperatywaMondragon
  5 sierpnia o godz. 20:25
  ale rozbawiaja mnie plomienne obrony PO jako „alternatywy” do PiS…. w koncu PO adaptowala „pincset” w swoim programie wyborczym… i te rozne dodatki dla emerytow… czesto gesto obsobaczane na tym blogu przez „prawdziwych platfusow” i przypisywane „betonowym pisorom”…

 250. @Na marginesie (19:09)
  „Gra w klasy?”- red. Szostkiewicza …
  Ki czort? Co za nieznośny brak trzymania tematu przez Ciebie, przecież napisałem „… to nie gra w klasy”. Z małej litery, nawet Julio Cortázara (z przedziwnym tłumaczeniem tytułu powieści) nie miałem na myśli, ani chęci dowiedzenia się, kogo jeszcze nie lubisz.

  Tusk wytrzebił Platformę, eliminując wszystkich zdolnych …
  A konkretnie kogo zdolnego. Jana Rokitę czy Zytę Gilowską, a może Mateusza M.? Czy to, że Schetynę odsunął na bok? Konkretnie, a nie jakimiś sloganami, ogólnymi i nic nie wnoszącymi, please.

  A teraz, kogo jeszcze nie lubisz? 😉

 251. @ JANUSZ JADĘ Z TOBĄ … ?
  Zapomniał pan Redaktor dodać do Wcieraja Górnego !. Widac ,że Redaktor Daniel Passent zaczął idiocieć w tempie zastraszającym. Okazuje się ,że cała sprawa jest typowym fake news i obrosla już w legendę a posłowie POpaprańcy Joński i Borys nawet nagrali swój protest na tle mostu.

  .Dobrze ,że przynajmniej nie ma kolejnego wzmożenia u Redaktora bojkotu koronacji dr Andrzeja Dudy na drugą kadencję Prezydenta III RP.To by rozgrzeszało Redaktora z pisania takich tekstów gdyż by świadczyło ,że wszedł w okres starczego dziecinienia .

 252. @teo 5 sierpnia o godz. 20:45

  Ale jakiego tematu miałabym się trzymać? Że niby polityka to nie gra w klasy?
  No owszem, zgoda, polityka to nie gra w klasy. Jednak z tego nie wynika, że koniecznie musi być brutalna. Na przykład UE, z tego co widzę, prowadzi raczej koncyliacyjną politykę. Czy taka polityka jest skuteczna? Kwestia otwarta. Na razie UE całkiem delikatnie ogrywa PiS.

  Ja naprawdę nic nie poradzę, że skojarzył mi się red. Szostkiewicz.
  Skoro on, we własnym pojęciu, gra w klasy właśnie.

  A w ogóle tytuły blogów… Loose Blues na przykład. Dlaczego Blues?
  I dlaczego loose? Mnie się odruchowo kojarzą loose bowels, czyli biegunka.

  Ale profesora Hartmana bardzo lubię.
  Nawet gdy nam serwuje niekończące się elukubracje 😉

 253. Już tak naprawdę to nie wiem co jest grane przez tych durnych Platformersów i Idiotów którzy w komentarzach ich popierają.

  Niejaka Justita nie uznaje wyroku SN w sprawie zatwierdzenia wyborów.Nie mnie roztrzasać sprawy prawne ale wkrótce dojdzie do tego ,że oni aby być konsekwentni powinni nie respektować w przyszłości wyroków SN .Nowo wybierani sędziowie SN wybrani przez NeoKRS oraz nominowani przez Prezydenta Andrzeja Dudę ci sędziowie będa stanowili większość w SN.
  Co wtedy durnie – nie liczcie na UE.

 254. kooperatywaMondragon 17.49
  Napisałem odpowiedź i wcięło.
  Zatem krótko. Miasto zostało zabezpieczone przed powodzią na skalę tej z 1997 roku.
  Buduje się nad brzegami rzeki Odry w centrum z bulwarami na nabrzeżu. Ciekawe rozwiązania architektoniczne

 255. Uroczystość ma trwać 40 minut.
  Zobaczymy czy goście zachowają powagę w stosownym czasie

 256. @ls42 5 sierpnia o godz. 21:14
  https://www.youtube.com/watch?v=dmJFnMK7KxA

 257. ls42
  5 sierpnia o godz. 21:11

  Nadbrzeze we Wroclawiu to chyba podobne rozwiazanie, co w Paryzu.
  Nowy Orlean zabezpiecza dzielnice polozone w depresji walami 3 razy wyzszymi niz te mury,
  ale to ujscie najwiekszej rzeki kraju.
  Dobrze bedzie , jak wiecej miast obuduje rzeke w swoich granicach.

 258. Bar Norte

  Jakie to smutne , ze Zachod nie potrafi walczyc z zaraza.
  Jednym z efektow jest znikanie niezaleznych teatrow i klubow muzycznych,
  w ktorych startowali Luis Armstrong, Cat Stevens i Ewa Demarczyk.
  Jest tak w Anglii, Ameryce i pewnie w Polsce.
  Zwycieza Chiny z kultura i cywilizacja rozwijajaca sie nieprzerwanie od prawie 4 tysiecy lat.
  ( Tu w awangardzie jest niezwyciezony Tajwan ).
  Dzieki Mateuszowi Morawieckiemu
  po zjedzeniu miski ryzu bedziemy czytac poezje napisana hieroglifami.
  https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-51906370

 259. niemcy; szeryfowa przy batyskafie auf tauchstation;

 260. Na marginesie 21.22
  Nie znałem. Trening od kołyski i da się wytrzymać.
  Tour de Pologne rozpoczęty i na finiszu makabryczny wypadek. Holender popchnął Holendra i teraz lekarze walczą o życie kolarza. Jest też taka ocena: pandemia spowodowała, że kolarze trenowali indywidualnie i stracili zdolność zachowania bezpieczeństwa jadąc w grupie.

  Tymczasem politycy bez względu na to czy działają indywidualnie czy w sejmie zawsze tacy sami. Musieli trenować od kołyski

 261. Nowe Orlean leży w depresji (poniżej poziomu morza, tj. Zatoki Meksykańskiej), pomiędzy Mississipi i jez. Ponchartrain. Do tego Paryż ni Wrocław nie leżą nad Zatoką Meksykańską słynną z huraganów i opadów na miarę biblijnego potopu.

  W maju 1995 roku (kilka lat przed Katriną) w ciągu 40 godzin na miasto i okolice spadło ponad pół metra deszczu. Nocowałem w tym czasie w namiocie na kempingu KOA, kilometr od rzeki.

 262. Prezydent-łamacz Konstytucji przysiegnie, że będzie stał na straży
  ls42
  5 sierpnia o godz. 21:14
  Uroczystość ma trwać 40 minut.
  Zobaczymy czy goście zachowają powagę w stosownym czasie

  Mój komentarz
  Masz na myśli słowa przysięgi prezydenckiej o tym, że będzie stał na straży konstytucji?

  Notoryczny łamacz ustawy zasadniczej na prośbę szeregowego posła, który potrzebował dla swojej własnej przyjemności puszenia się przed publiką (Ja-ros-ław, Ja-ros-ław) pysznienia się samym sobą, napawania się władzą, służalczością i poddaństwem wiernych, zdemontować na rympał trójpodział władzy w Umęczonej?

  To będzie groteska, teatrzyk buffo, niesamowity pokaz hipokryzji i faryzejstwa, jeśli prezydent nie wszystkich Polaków wwieziony na drugą kadencję wszelkimi niekonstytucyjnymi metodami – przez premiera, ministrów, media publiczne i budżet państwa, drugi raz przysięgnie, że tym razem… już więcej nie będę.

  To ci dopiero dubeltowy, prawdomówny mąż stanu, inny wieczorem, inny rano, wieczorem stęskniony, rano oficjalny, koszałek-opałek, Prezesa rękodajny.
  Pzdr, TJ

 263. n. z b. w r.:
  rzucil sie do ucieczki i mial racje, kula trafila go tylko w plecy
  (ochroniarz w jednym z bankow berlinskich, wczoraj; poza tym bylo kilkunastu lzej rannych – glownie petentow – w wyniku ataku gazowego);

 264. 1200° C; taka bateria ze smartfona jest w stanie wszystko wysadzic w powietrze;

 265. …a oni się kłócą, kto z kim ma spać i dlaczego;

 266. @tejot
  5 sierpnia o godz. 11:16

  Z tego, co czytałem, poszczególne części tego samochodu mają być produkowane w różnych krajach. Polska fabryka miałaby je po prostu składać na podobnej zasadzie, jak polskie montownie Fiata czy Opla składają auta z części przywiezionych z zagranicy.

  Wiele wskazuje jednak na to, że głównym celem tego projektu jest pozyskanie unijnych pieniędzy. Tych wielkich pieniędzy, które Morawiecki z Orbanem walecznie wydarli Niemcom w Brukseli. Fundusze nie są powiązane z praworządnością, ale Unia wyraźnie uzależniła ich wypłatę od realizacji określonych celów, takich jak elektromobilność. Tu warto przypomnieć, że projekty unijne rządzą się swoimi prawami. Ich rezultaty nie muszą być użyteczne, opłacalne czy potrzebne. Liczy się tylko to, aby urzędnikom unijnym zgadzało się w papierach. Stąd aquaparki w każdej gminie, portale z horoskopami dla psów czy lotniska w miastach typu Radom.

  Morawieckiemu chodzi więc nie tyle o uruchomienie produkcji i sprzedaży tych samochodów, co o to, żeby dostać kasę z Unii i jak najwięcej ukraść. Fabrykę jednak musi postawić, bo inaczej kasy nie dostanie. Jeśli zapowiedział pierwsze egzemplarze na 2023, to znaczy, że bardzo mu na tym zależy ze względów propagandowych (wybory). Jeśli jednak nie zdąży, to też może odtrąbić jakiś sukces, na przykład oddać do użytku samą montownię, a produkcję samochodów rozpocząć w kolejnej wygranej kadencji. A czy te auta w ogóle się będą do czegokolwiek nadawały, to już inna sprawa. Mniej istotna.

 267. Tejocie, a o tej elektrycznej syrence słyszałeś? Prywatna firma planuje rozpoczęcie jej produkcji (choć raczej małoseryjnej) już na początku przyszłego roku.

  https://moto.pl/MotoPL/7,170318,26161773,nowa-fso-syrena-juz-jezdzi-vosco-ev-ma-wejsc-do-produkcji-seryjnej.html

 268. @teo
  5 sierpnia o godz. 2:03

  Tej wściekłości ludu opozycja może jeszcze długo nie doczekać. Pod poprzednim wpisem Gospodarza pisałem już, jak sprawnie PiS zarządza nastrojami ludności w porównaniu z Platformą, która zawaliła propagandowo np. sprawę podniesienia wieku emerytalnego.

  Dziś w Lidlu zauważyłem, że kartoniki z cenami bardzo wielu artykułów mają kolor pomarańczowy i następującą treść: „Niższy VAT: stara cena X, nowa cena Y”.

  Zdziwiło mnie to, bo w takich przypadkach sklepy zawsze starają się obniżkę cen przypisać sobie (i zyskać w oczach klientów). Jeżeli Lidl informuje kupujących o tym, że niższe ceny zawdzięczają PiSowi, to znaczy, że PiS mu za to zapłacił. Może gotówką z budżetu marketingowego rządu, może jakimiś ułatwieniami w działalności. W każdym razie zapłacił.

  Te ceny są niższe już od lipca, kiedy to na finiszu kampanii PiS obniżył VAT na wiele artykułów spożywczych (podniósł go tylko na owoce morza – nawet tu zadbał o symbole). Normalnie ludzie by już o tej obniżce zapomnieli, ale PiS zadbał o to, żeby tak się nie stało. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy PiS wprowadza wiele nowych podatków, które przełożą się na duże podwyżki cen różnych artykułów.

  Przykładowo, jeśli klient Lidla zapłaci za colę o 30% więcej z powodu podatku cukrowego, to po pierwsze, niekoniecznie zwróci na to uwagę (bo o podatku cukrowym Lidl z pewnością go nie poinformuje tak, jak o obniżce VAT), a jeśli nawet, to gdy przejdzie wzdłuż półek z długimi rzędami cen obniżonych dzięki PiSowi, to tę droższą colę Kaczyńskiemu łatwiej wybaczy. Tak to rozgrywają fachowcy.

 269. remm (22:33)
  Tej wściekłości ludu opozycja może jeszcze długo nie doczekać.

  Tym gorzej dla ludu, zdaje mi się.
  I oto problem wściekłości ludu sprowadza się do tego, jak długo mafiosi będą mogli dzielić się z ludem. I co ludowi uda się wcisnąć. Czy lud jest taki detaliczny w sprzedawaniu im sukcesów władzy PiS? Czy przeoczy tę grę, oto 5-10 % obniżki ceny z powodu VAT jest specjalne reklamowane, a 30 % na produktach cukrowych nie jest? Może ktoś umiejący rachować, zauważy – jak Ty – i się wścieknie dodatkowo?

  Jak długo tych „tanich” chwytów? Podobno już się lud wścieka na zakaz handlu w niedzielę, bo to podnosi koszt zakupów?

  A czy to wszystko jest winą opozycji, takiej i owakiej?

 270. Piotr Szumlewicz w „Krytyce Politycznej” o metodzie likwidacji układów

  Politycy deklaratywnie walczący z układami zazwyczaj szybko sami zaczynają nadużywać pozycji lub budować własne sieci wpływów. Wszak Prawo i Sprawiedliwość deklaruje prawdziwą wojnę z układem od wielu lat, a przecież partia Jarosława Kaczyńskiego sama stworzyła gigantyczną sieć powiązań i przywilejów opartych na nepotyzmie, bezczelnym partyjniactwie i wykorzystywaniu wymiaru sprawiedliwości do ataku na opozycję. Walka z układami posłużyła PiS-owi głównie do stworzenia… własnego układu, znacznie silniejszego i bardziej rozbudowanego niż wszystkie wcześniejsze.(…)

  Ważnym elementem wiarygodnej walki z szeroko rozumianymi układami powinna być jawność płac. Jej wprowadzenie ucięłoby spekulacje na temat dochodów kadry kierowniczej, polityków, przedsiębiorców czy dziennikarzy. Odsłoniłoby też skalę nepotyzmu na kluczowych stanowiskach państwowych i przyczyniłoby się do przecięcia powiązań między polityką i biznesem. Dzięki temu wzrósłby też nacisk na przeprowadzanie konkursów przy naborze na ważne i dobrze płatne stanowiska.

  Z całą pewnością należy też restrykcyjnie przestrzegać zasad dotyczących jawności majątków, a liczba osób poddanych obowiązkowi ich publicznego przedstawiania powinna zostać rozszerzona. Chodziłoby tak o posłów, senatorów i ministrów, jak i członków zarządów oraz rad nadzorczych spółek skarbu państwa i członków kadry kierowniczej w instytucjach państwowych. Tego typu rozwiązania, połączone z jawnością płac, byłyby istotnym elementem tarczy przeciwko korupcji i kolesiostwu.

  Innym ważnym elementem walki z układami powinna być jawność finansów wszystkich organizacji zaufania publicznego, takich jak Kościoły, fundacje czy związki zawodowe, oraz likwidacja przywilejów udzielonych organizacjom wybranym. Przykładowo Kościół katolicki ma mnóstwo przywilejów podatkowych, ma swój system emerytalny, ma mnóstwo środków z budżetu państwa, ma olbrzymie zniżki przy przejmowaniu nieruchomości, wreszcie polskie państwo podpisało konkordat, który daje bardzo konkretne przywileje klerowi (w tym np. gwarantuje finansowanie uczelni katolickich). Wszystkie tego typu przywileje powinny być zniesione.

  https://krytykapolityczna.pl/kraj/piotr-szumlewicz-walka-z-ukladami/

 271. Olbrzymie zaległości w wypłacie zasiłków – wina ZUS-u czy PiS-u?

  ZUS ma kilkumiesięczne opóźnienia nie tylko w wypłacie dodatkowych zasiłków opiekuńczych, ale również chorobowych i macierzyńskich. Tymczasem możliwość opóźnienia świadczeń podczas pandemii została przewidziana w ustawie o zwalczaniu COVID-19. ZUS nie ma już obowiązku powiadamiania świadczeniobiorcy o zwłoce, nie może też zostać za nią pociągnięty do odpowiedzialności.

  https://krytykapolityczna.pl/kraj/zus-zasilki-koronawirus-spoznienia-mateusz-kowalik/

css.php