Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

20.10.2020
wtorek

Ambasador Polski czy partii?

20 października 2020, wtorek,

Zażenowanie to uczucie, jakie człowieka ogarnia, kiedy dowiaduje się o wyczynach prof. Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora RP w Niemczech.

Co pewien czas wydaje on z siebie gniewne okrzyki pod adresem mediów „głównego nurtu” w obu krajach. W normalnej ambasadzie węszenie w mediach to zajęcie II sekretarza lub najwyżej attaché prasowego. A ambasador zazwyczaj zabiega o zrozumienie lokalnych mediów dla sprawy polskiej. W Berlinie jest inaczej.

Ambasador RP został zaproszony przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich do wystąpienia na dziesiątej, jubileuszowej uroczystości wręczenia nagrody Dialogu. Jest to poważna nagroda, której laureatami byli m.in. abp Henryk Muszyński, znany pisarz austriacki Martin Pollack i publicysta, germanista Adam Krzemiński. W tym roku laureatem nagrody został prof. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

Jak pisze Bartosz T. Wieliński („GW”), ambasador nie tylko odmówił przyjęcia zaproszenia, ale i uzasadnił swoją decyzję na piśmie. Działalność polskiego rzecznika powoduje, że polski ambasador nie może się stawić. „Prof. Bodnar podczas swojego urzędowania – czytamy – czynił wszystko, by spowolnić konieczne reformy wdrażane przez demokratycznie wybrany parlament i jego emanację, rząd”. Prof. Przyłębski wymienił m.in. krytycyzm RPO wobec prób podporządkowania sądownictwa politykom czy pozbawienie immunitetu sędzi Beaty Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów Themis, która ośmieliła się pozwać do sądu samego ministra Ziobrę. Przyłębski wymienia przyczyny pozbawienia immunitetu rzekomo po to, aby sędzia Morawiec – jak każdy obywatel – mogła stanąć przed sądem w wytoczonej jej sprawie korupcyjnej. „W tle są dobrze udokumentowane zarzuty korupcyjne” – pisze ambasador. Nasuwa się pytanie, jakim prawem ambasador RP w liście na oficjalnej papeterii ambasady pozwala sobie na komentowanie toczącej się sprawy sądowej i materiału dowodowego. Jakim prawem polski ambasador dyskredytuje polskiego rzecznika i polską sędzię?

„Takiego afrontu ze strony przedstawiciela Polski jeszcze nie było” – mówi „Wyborczej” osoba znająca kulisy sprawy. Prof. Przyłębski zapomina widocznie, iż teoretycznie jest ambasadorem Polski, a nie PiS. Wychwala rząd i gromi opozycję, atakuje dziennikarzy niemieckich krytycznych wobec władz w Polsce, notorycznie pierze polskie brudy w niemieckiej balii. Kilka dni temu polska ambasada – czytamy dalej w „GW” – potępiła artykuły najważniejszych gazet codziennych („Sueddeutsche Zeitung” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”) o odebraniu immunitetu sędzi Morawiec. „Bezczelność niemieckich mediów głównego nurtu przekracza wszelkie granice” -oświadczył Przyłębski.

Ciekawe, co by powiedział, gdyby to ambasador innego kraju w Polsce mówił o „bezczelności” polskich mediów, wygrażał polskim dziennikarzom i szkalował Rzecznika Praw Obywatelskich swojego własnego kraju, który reprezentuje, przed polską publicznością. Pozostaje nadzieja, że zainteresowani rozumieją, iż prof. Przyłębski nie podlega normalnym kryteriom i nie jest ambasadorem wszystkich Polek i Polaków.

Zaproszenie
Profesor Marcin Matczak (znany prawnik, profesor UW, a także świetny publicysta) oraz redaktor Adam Krzemiński (germanista i wieloletni głos „Polityki” w sprawach niemieckich) będą naszymi gośćmi w TOK FM w niedzielę 25 października – jak zwykle o godzinie 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 525

Dodaj komentarz »
 1. Zaprosili go, bo taki jest dyplomatyczny protokół i obyczaj. Do afrontów pewnie nieco przywykli, bo już się ta kreatura dała poznać z jak najgorszej strony.
  Na jaką głębokość powinien się ten pajac pogrążyć, aby do jego szefostwa dotarło, że wstyd już na całą wieś?

 2. To przecież takie dobrane małżeństwo w służbie (?)

 3. Szanowny Panie Redaktorze,
  TW „Wolfgang” jest ambasadorem swojego oficera prowadzącego i pani magister, odkrycie towarzyskie prezesa, przywiozła mu od tego oficera napisany na oficjalnej papeterii ambasady tekst, który „Wolfgang” podpisał i wysłał, po prostu.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Dziennik „Die Welt” porównuje sytuację pandemiczną w Polsce do wiosennej tragedii we Włoszech. „W Polsce brakuje lekarzy, pacjenci umierają w karetkach, a Niemcy byliby gotowi nam pomóc”.

  Wielkie dzięki, także za to, że chieliby nam wybrać rząd. W marcu br. Niemcy pomogli Włochom w zwalczaniu pandemii. Dispotech, firma z włoskiej Gordony (Lombardia) zamówiła w Chinach 830 tysięcy sztuk maseczek, ale pośrednikiem transakcji był obecny w Chinach niemiecki importer. Gdy maseczki dotarły do Niemiec tamtejsze Ministerstwo Gospodarki wydało zakaz eksportu produktów i urządzeń medycznych do Włoch, które mogą być przydatne w walce z epidemią Covid-19. Maseczki zostały w Niemczech w czasie kiedy w północnych Włoszech zaczęło już brakować trumien.

  Tak więc może niech niemiecki lekarz leczy się sam. Liczba zmarłych z powodu epidemii na milion mieszkańców wynosi w Niemczech 118, w PL 98. (worldometers.info)

 6. Mauro Rossi,
  jak nie zrobisz ekstrapolacji np. na podstawie ostatniego tygodnia to te swoje numerki wiesz gzie możesz sobie włożyć? W d…zienniczek agitatora.

 7. @MR

  Nie tak dawno tryumfowałeś, że w PL tylko 2.
  A jutro będzie 100…

 8. Gazeta Wyborcza: „Kontrolowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny może dziś podjąć próbę usunięcia ze stanowiska RPO Adama Bodnara. – Jedna z ostatnich niezależnych instytucji może zostać upolityczniona – alarmują polscy sędziowie. – Zagrozi to prawom obywateli Polski – ostrzegają europejskie instytucje i organizacje”.

  Dożywotni Bodnar to byłaby nowość w demokracji. Co na to pańscy Niemcy, panie redaktorze?

 9. Mauro Rossi,
  wasz PMM – ” Chcę zaapelować o rezygnację z obstrukcji, z przerw, z odroczeń i ze zwlekania „.

  Mauro, weźcie i mu poradźcie, że na obstrukcję najlepsza jest lewatywa. Jak nie wierzycie to się zapytajcie dobrego wojaka Szwejka.

 10. Mauro Rossi,
  w sprawie Bodnara TK Przyłębskiej zdezerterował na razie. Nie mogła się dodzwonić do gościa na autokwarantannie.

 11. Przed II wojną światową naturalnie współistniały kobiece i męskie odpowiedniki nazw zawodów: „Zarejestrowane w pionierskim słowniku feminatywa [żeńskie odpowiedniki męskich wyrazów – przyp. red.], kiedyś funkcjonujące jako neutralne stylowo odpowiedniki nazw męskich (typu docentka, doktorka, profesorka, weterynarka), pokazują ewolucję odczuć społecznych wobec tych form”, napisał prof. Jan Miodek.

  Znalezione na przedwojennych plakatach…zdjeciach:
  sympatyczka
  kuratorka
  obywatelskie
  medyczka
  czlonkini
  strzelczynie
  publicystka
  rekodzielniczki
  seminarzystki
  skautka

  oraz wiele innych.

 12. @MR

  Może jeszcze trochę poszwadronujesz licytując się z Niemcami na liczbę aktywnych przypadków?
  PL – 93 tysiące na niecałych 38 mln mieszkańców
  D – 72 tysiące na prawie 84 mln
  Jak to rokuje?

 13. Zdrowy nie potrzebuje lekarza. Do RPO z reguły zgłaszają się poszkodowani w taki lub inny sposób, i on ten rzecznik musi zgodnie z prawem ich bronić.
  Interesy partyjne w takim postępowaniu się nie liczą, obowiązuje prawo, w konstytucyjnym znaczeniu tego słowa.

  Tak się składa, że na tapecie Trybunału Konstytucyjnego ma być rozpatrywana kadencja RPO, to jest rozważenie sytuacji kto ma sprawować funkcję rzecznika do czasu powołania nowego.

  Dwa grzyby w barszczu widzę, a to podobno wróży nieszczęście

 14. Chłopak – dziewczyna
  Koń – kończyna?

 15. Slon
  Slonina

  Kto da wiecej?

 16. Co do Przyłębskiego
  Buraczana republika ma buraczanych ambasadorów.
  Pzdr, TJ

 17. Bar Norte
  20 października o godz. 18:24

  „Co do liczby mnogiej za pomocą której ze mną dyskutujesz od czasu do czasu. Zauważyłem, że przejścia na ten tryb mają u ciebie podłoże emocjonalne a nie racjonalne”.

  Ależ skąd, ja jestem zimny drań.

 18. kruk
  20 października o godz. 19:07

  „Te słowa świadczą o niezrozumieniu na czym polega nienadążanie języka za zmianą ról społecznych kobiet. (…) Chodzi o nazwy zawodów, stanowisk i ról politycznych, które są tradycyjnie wyłącznie męskie, przez co utrwalają przekonanie, że te zawody, stanowiska i role są w sposób naturalny należą do mężczyzn”.

  Aż dziwię się, że za komuny nie wylansowano słowa „górniczka” i nie posłano kobiet do kopalni na przodek. Traktorzystka przeszła (była nią np. Anna Walentynowicz), „górniczka” już nie. Złamano by dyskryminującą zasadę, że ten bardzo wówczas popłatny zawód należy wyłącznie do mężczyzn. Z kolei ladacznica występuje tylko w rodzaju żeńskim, podobnie jak prostytutka. Jednak słowo to odnosi się także do mężczyzn ― męska prostytutka, ale jakoś nie ma tendencji, aby je „maskulinizować”, w trosce o niedyskryminację oczywiście. Prostytucja to wielki biznes i mężczyźni mogliby być do niego szerzej dopuszczeni. 🙂

 19. Mauro Rossi

  „Maseczki zostały w Niemczech w czasie kiedy w północnych Włoszech zaczęło już brakować trumien.”

  Mauro, ściśle mówiąc maseczki zostały w Niemczech dwa dni. Tę informację z tryumfem podały media pisowskie 16 marca tego roku. Natomiast informacji o odblokowaniu transportów maseczek z z Niemiec do Włoch z 18 marca br już nie podały.
  W tym kontekscie użyty w twym komentarzu akcent dramaturgiczny z trumnami wydaje się przesadzony.

 20. Mauro Rossi,
  zimny??! – chyba tani! – niesłychanie nawet.

 21. Jeszcze na temat Adama Bodnara, który stoi kością w gardle wszystkim pisim (i chyba stąd filipika Wolfganga). Rzecznik miał zostać odwołany, ale Dżulia ma zgryz – prawdopodobnie bunt w szeregach.

  Raczej trudno przypuszczać, że Julię Przyłębską przekonały argumenty RPO. Natomiast można podejrzewać, że ma bunt na pokładzie i wyrok nie zapadłby jednomyślnie. A Trybunał Przyłębskiej oprócz funkcji służebnej pełni też funkcję propagandową: powinien pokazywać, że jest zgraną biało-czerwoną drużyną. Tego samego dnia i – najprawdopodobniej – z tego samego powodu nie odbyło się ogłoszenie wyroku w sprawie dezubekizacyjnej – po raz kolejny je odroczono. Sprawa jest rozpatrywana w pełnym składzie i wiadomo, że dwóch sędziów żądało wyłączenia ich z orzekania, ale spotkali się z odmową (Trybunał nie odpowiada na pytanie, którzy to sędziowie).

  Jest prawdopodobne, że sędziowie Trybunału maja powoli dość usługowej roli Trybunału wobec władzy i nie chcą, by ich nazwiska łączyły się z takim procederem.

  https://siedlecka.blog.polityka.pl/2020/10/20/akcja-anihilacja-rpo-odwolana/?nocheck=

 22. tejot
  20 października o godz. 21:49

  „Co do Przyłębskiego Buraczana republika ma buraczanych ambasadorów”.

  Może Przyłębski nie ceniąc zbytnio Bodnara wykazuje oznaki ojkofobii? Dawno o ojkofobii nie pisałeś wydaje mi się.

 23. Mauro Rossi

  „ja jestem zimny drań”

  Już nie kokietuj … .

 24. Bar Norte
  20 października o godz. 21:54

  Nawet gdybyś byś miał rację, że te maseczki pozostały na kwarantannie w Niemczech tylko dwa dni to niesmak Włochów pozostał. Oni pamiętają, jak szybko wkraczyły do Italii dywizje SS.

  Jeśli chodzi o dobre słowo na temat Niemiec zawsze można na ciebie liczyć.

 25. Blogomatolkom…….z wyroznieniem…..

  Żeńskie końcówki, feminatywy w II RP. Używano ich w Polsce już 100 lat temu i nie wzbudzały kontrowersji
  11 miesięcy temu
  7 min. czytania
  Autor
  Kamil Janicki

  Profesorki, magistry, świadkinie czy nawet powstanki. Wszystkich tych form używano już w przedwojennej Polsce. A nawet wcześniej.
  Żeńskie końcówki nie są nowym wynalazkiem językowym. Nagminnie używano ich już na samym początku XX wieku. Co więcej przed stuleciem to nie one budziły oburzenie, ale raczej… przypadki stosowania męskich końcówek na

  W 1904 roku „Poradnik Językowy” opublikował protest czytelników sprzeciwiających się „gwałceniu języka polskiego” poprzez „łączenie z nazwiskami żeńskimi tytułu Dr. (Doktor) zamiast Drka (Doktorka)”. W tym liście podano też inne „prawidłowe” formy: profesorka, lekarka, lektorka, autorka…
  Większość szybko zadomowiła się w języku. Językoznawcy badający temat twierdzą nawet, że w słownikach z pierwszej połowy XX wieku formy żeńskie były powszechniejsze niż po II wojnie światowej. Podobnie rzecz wyglądała w codziennym użyciu.
  Poniżej przykłady słów, które mają dużo dłuższą historię, niż wydaje się wielu Polakom.

  Postępowa doktorka Justyna Budzińska-Tylicka podczas rozprawy w 1931. Za protesty przeciw władzy skazano ją na rok więzienia.
  Doktorka
  W książce Historia rozwoju ruchu kobiecego pisano o „pierwszej doktorce prawa” i o tym że Paryż „liczy koło 80 doktorek”. To była publikacja z 1904 roku i wcale nie miała charakteru prekursorskiego.
  Już trzy dekady wcześniej Słownik polskiego i rossyjskiego języka podawał, że „doktorka” to inaczej „lekarka”.

  Magistra w aptece. Fotografia z prasy gadzinowej z roku 1941. Drukowane w okresie okupacji „Wiadomości Aptekarskie” szczególnie często zamieszczały ogłoszenia o poszukiwaniu magister.
  Magistra
  „APTEKA w Modrzejowie koło Sosnowca przyjmie od 15 lipca magistra lub magistrę na stałą posadę. Warunki do omówienia listownie” – informowano w ogłoszeniu, które w 1939 roku zamieścił „Expres Zagłębia”.

  Z kolei czasopismo „Głos Serca” w 1929 wydrukowało anons:
  Kawaler w średnim wieku, wyznania mojżeszowego, z zawodu kupiec, miły sympatyczny, prawego charakteru, z powodu braku znajomości zapozna tą drogą pannę wyznania mojżesz. z zawodu lekarkę lub magistrę farmacyi, posag obojętny.
  Ogłoszenia wzmiankujące o szukaniu nie tylko magistrów, ale też magister często zamieszczały również „Wiadomości Aptekarskie”.

  Angielska pilotka Winifred Spooner.
  Pilotka
  W 1932 roku „Dziennik Poznański” piał o Winifred Spooner. Angielską fascynatkę lotnictwa nazywał „dzielną pilotką” i podkreślał, że kobieta „sama wszystko dopilnowuje i naprawia”.
  Forma „pilotka” przyjęła się dość powszechnie. Podano ją też np. w broszurze Przygotowanie kobiet do obrony kraju zagranicą, wydanej w 1939 roku.
  Przeczytaj też: Albert Einstein mówił, że to „najważniejsza kobieta w historii matematyki”. Przez swoją płeć musiała pracować za darmo
  Autorzy donosili czytelnikom o „lotniczkach łotewskich”:
  Łotewska Organizacja Przysposobienia Wojskowego, posiadająca specjalny oddział lotnicy, wyszkoliła ostatnio 15 kobiet pilotek, które stanowią zaczątek kadry lotnictwa żeńskiego.

  Posłanka Zofia Prauss w lokalu swojego klubu parlamentarnego.
  Posłanka
  Dyskusja nad tym, jak należy określać pierwsze deputowane do polskiego parlamentu ruszyła już na przełomie 1918 i 1919 roku. Wysuwano przeróżne propozycje. Jak informował „Poradnik Językowy” wkrótce po odzyskaniu niepodległości:
  Jeżeli (…) odczuwamy potrzebę wyróżnienia posła-mężczyzny od posła-kobiety (jak warszawskie dzienniki zaczynają pisać), to musimy szukać analogii, podobieństwa. A więc skoro orzeł-orlica, karzeł-karlica, sokół-sokolica, to i poseł-poślica.

  Horribile dictu! – jakże można tak nazywać członkinię »sejmu ustawodawczego«!
  Ktoś wybrnął z tej trudności krakowskim targiem i utworzył formę: posełkini. Wprawdzie nie jest to forma od poseł, ale od nieistniejącego posełka, czyli małego posła, ale jeżeliby to miało powodzenie, to w każdym razie lepsze niż: kobieta-poseł.
  Poślina nie może być z tego powodu, że to nie oznacza innego rodzaju, ale gatunek podlejszy, jak szewczyna, pisarzyna, chłopina itp.
  Przeczytaj też: Krzywe nogi to grzech, a „źle zbudowane” dziewczyny powinny się schować? Prawdziwe poglądy Polaków i Polek
  Przez pewien czas mówiono o „posełkach”, ale przed końcem lat 20. szeroko wszedł już do użycia termin „posłanka”. Nie taki nowy, bo nawet w książkach z początku XIX (tak, dziewiętnastego!) wieku można znaleźć „posłanki” – tyle że są to wysłanniczki, emisariuszki, a nie polityczki.
  W przekładzie skandynawskich sag wydanym w Wilnie w 1807 roku określono tak Gnę, jedną z trzech służek bogini Frygi.
  W 1926 roku posłanki można było znaleźć choćby w warszawskiej książce adresowej (np. „Prauss Zofja, posłanka na Sejm, 3 maja 16, tel. 94-96”). Określenie padało także w prasie codziennej czy nawet w pół-oficjalnych informatorach na temat składu sejmu i senatu.

 26. Mauro Rossi
  20 października o godz. 21:57
  tejot
  20 października o godz. 21:49
  „Co do Przyłębskiego Buraczana republika ma buraczanych ambasadorów”.
  Może Przyłębski nie ceniąc zbytnio Bodnara wykazuje oznaki ojkofobii? Dawno o ojkofobii nie pisałeś wydaje mi się.

  Mój komentarz
  Co buraczany ambasador może wiedzieć ojkofobii?
  Pzdr, TJ

 27. Jest
  Co buraczany ambasador może wiedzieć ojkofobii?
  Ma być
  Co buraczany ambasador może wiedzieć o ojkofobii?
  TJ

 28. cd.

  Powstanka styczniowa Anna Pustowojtówna.
  Powstanka
  Powstankami określano już uczestniczki powstania styczniowego z 1863 roku. „Tygodnik Polski” pisał w 1928 roku o człowieku, urodzonym na Syberii, który był synem „powstańca i powstanki”.
  Formy używano też w odniesieniu do uczestniczek powstań śląskich z lat 1919-1921. W drugiej połowie lat 20. „Polska Zbrojna” pisała o uroczystościach rocznicowych: „Idą powstańcy i powstańczynie czy powstanki”.

  Francuskie prawniczki. Zajęcia w szkole dla adwokatek w Paryżu w 1932 roku.
  Prawniczka
  W latach międzywojnia funkcjonowała Międzynarodowa Federacja Prawniczek. „Kurier Poznański” w 1935 roku pisał o „stanowisku prawniczek w Polsce”. A „Iskra” już w 1917 roku o „pierwszej prawniczce w sądach polskich”.

  Określenie nie budziło kontrowersji i to nawet w najbardziej konserwatywnych kręgach.
  Prawicowy dziennik „ABC” w połowie lat 30. ubolewał nad poziomem zarobków inteligencji. I podawał pozytywny przykład „prawniczki”, która swoją pensją wspierała słabo zarabiającego męża inżyniera.

  Zofia Daszyńska Golińska. Profesorka ekonomii
  Profesorka
  O profesorkach pisała w 1909 roku Kazimiera Bujwidowa, autorka książki Czy kobieta powinna mieć te same prawa co mężczyzna. Określenie to pada nawet wcześniej, w 1897 roku, w broszurze feministycznej Nasze cele i drogi.

  Na początku XX wieku „profesorki” nie dziwiły i nie gorszyły. Określenie szybko stało się powszechne na łamach prasy. Widać to dobrze w najpoczytniejszym warszawskim dzienniku – „Kurierze Warszawskim”.
  O profesorkach pisał on już 1903 roku, a w latach międzywojnia stale różne profesorki szukały pracy (lub były szukane) w rubryce ogłoszeń.

  Psycholożki pojawiają się między innymi na kartach Słownika ortoepicznego z 1937 roku.
  Psycholożka
  W 1937 roku Stanisław Szober, autor książki Na straży języka. Szkice z zakresu poprawności i kultury języka polskiego, wymieniał propozycje nowych form, wysuwanych przez „społeczne czynniki rozwoju języka”. A zwłaszcza przez same kobiety, które „widocznie chcą, żeby najzaszczytniejszy nawet zawód nie przysłaniał ich kobiecości”.
  Pojawia się tutaj psycholożka, a nawet pedagożka.

  Na wzór oboczności: chłop – chłopka, nauczyciel nauczycielka… usiłują się tworzyć takie oboczności, jak pedagog – pedagogiczka (pedagożka!), psycholog – psychologiczka (psycholożka!), bądź na wzór oboczności: bóg – bogini tworzy się takie szeregi, jak pedagog – pedagogini, psycholog—psychologini…

  Świadkini w artykule opublikowanym przez gazetę „Górnoślązak” w 1901 roku.

 29. cd.

  Świadkini
  Od schyłku XIX wieku często zdarzało się, że o kobietach występujących przed sądem pisano w formie: „świadkinie”. Robiła tak prasa popularna (np. „Głos Śląski”, „Gwiazdka Cieszyńska”, „Gazeta Robotnicza”), ale też szacowna „Gazeta Sądowa Warszawska”.
  I nic dziwnego. Zachowane teksty jasno wskazują, że o świadkiniach mówili także sami sędziowie i prokuratorzy podczas rozpraw.

 30. Mauro Rossi 20 października o godz. 21:54 pisze: – Z kolei ladacznica występuje tylko w rodzaju żeńskim, podobnie jak prostytutka. Jednak słowo to odnosi się także do mężczyzn ― męska prostytutka, ale jakoś nie ma tendencji, aby je „maskulinizować”, w trosce o niedyskryminację oczywiście. Prostytucja to wielki biznes i mężczyźni mogliby być do niego szerzej dopuszczeni.

  Mauro Rossi,
  no nie wygłupiaj się. Przecież są dopuszczeni. To np. pisowscy propagandziści medialni i blogowi. Dublerzy w TK, hejterzy z Min. Sprawiedliwości, wielu sędziów w neopisowskim KRS itd itd.

 31. Gospodyń domowy? Bo „gospodarz” to jednak nie to.

 32. Mauro Rossi

  „Nawet gdybyś byś miał rację”

  Mam rację. Po prostu to sprawdź.
  Przeczytasz przy okazji ile pomocy RFN udzielił w tym czasie Włochom.

  Tylko się w czasie tego sprawdzania nie załamuj bo napotkasz informacje o blokadzie masek do Włoch (Lacjum) na polskiej granicy – w tym samym czasie.

  I co wtedy z tym twoim „niesmakiem” będzie?

 33. Nie ma innego wyjścia.
  ORLEN musi kupić gazety codzienne SZ i FAZ i nadać im odpowiedni ton informowania obywateli o sytuacji w PiSlandii.

 34. Oni pamiętają, jak szybko wkraczyły do Italii dywizje SS.

  A ty, Rossi, też pamiętasz dokładnie, jak to było?
  Jak się niedawni sojusznicy poróżnili, kiedy na Sycylii wylądowali alianci i Badoglio wypowiedział wojnę Niemcom?

 35. „akcent dramaturgiczny z trumnami wydaje się przesadzony”

  Czyżby przesadzony? Raczej nie rozkręcony. Wszak trumny mogły być niemieckie.
  (Ale chyba nie ruskie?)

 36. Plusy i minusy……

  Italiens Außenminister Di Maio lobt deutsche Corona-Hilfe – FAZ

  Behandlung von Schwerstkranken aus Italien, Frankreich und den Niederlanden
  Die Versorgung von Intensivpatienten, die an den Folgen des Coronavirus leiden, belastet die Gesundheitssysteme in Teilen von Italien und Frankreich enorm. Eine Reihe von Bundesländern bietet deshalb Plätze  zur Behandlung von Intensivpatienten in Deutschland an. Bislang wurden fast 229 Patienten aus Frankreich, Italien und den Niederlanden nach Deutschland überstellt. Angesichts derzeit ausreichender Intensivkapazitäten in Frankreich, den Niederlanden und Italien sind in Absprache mit den dortigen Behörden derzeit keine weiteren Überstellungen nach Deutschland geplant. Die Bundesländer sind informiert und stehen weiter bereit, falls sich die Lageeinschätzung ändern sollte. Seit dem 1.4. ist auch ein Team von Ärzten und Pflegern der Uniklinik Jena im Einsatz in einer Klinik in der Nähe von Neapel. Die schnelle Verteilung von medizinischen Gütern ist lebenswichtig. Bereits am 19.3. stellte Deutschland 7,5 Tonnen Hilfsgüter für Italien bereit, darunter Beatmungsgeräte und Narkosemasken. 

  „Deutschland hat am Anfang der Corona-Epidemie einen Fehler gemacht”, sagt SPD-Fraktionsgeschäftsführer Carsten Schneider: „Insbesondere das Exportverbot von Hilfsgütern fand ich beschämend und falsch.”
  Während China und Russland demonstrativ ganze Flugzeugladungen nach Italien schickten, kam aus Berlin – vor allem Kritik: Italiens Vorstellungen von Euro- oder Corona-Bonds seien unerfüllbar. Das spätere Entgegenkommen war nicht in Sicht. Die als europafreundlich geltende Tageszeitung „La Repubblica” schrieb: „Wir merken uns das”. 

 37. Może najlepiej byłoby gdyby Niemcy w ogóle takich nagród Polakom nie przyznawali, to nikt nie będzie musiał się obrażać. Wyobraźmy sobie, że ten związek przyznałby tą nagrodę samemu Przyłębskiemu , albo nawet Kaczyńskiemu, to też skończyłoby to się obrażaniem, ten pierwszy nie przyjąłby, bo mu nie wolno, bo to prawie kolaboracja , a „kaczor” napewno żadnych nagród z Niemiec nie bierze, no to przyznają takim co jeszcze biorą, a to kończy się jak w przypadku Bodnara, oficjalnym obrażaniem się całego pisowskiego państwa.
  Co jak co, ale obrażać to oni się umieją, zaproponuj im pomoc w leczeniu polskich chorych na coronę, to też zaraz czują się obrażeni.

 38. W ostatnich dziesięciu dniach sytuacje Niemiec i Polski się odwróciły w porównaniu z kwietniem br.
  Teraz Polska notuje średnio 8-9 razy więcej zgonów na milion mieszkańców. I Niemcy się zainteresowali, wyrazili niepokój i zaoferowali pomoc. A Mauro się oburzył na takie oferty niemieckie.

  Czy w kwietniu polskie władze albo media zaoferowały pomoc Niemcom? Nie słyszałem. Szkoda, bo gdyby TVP nadała program o niedomaganiach niemieckiej służby zdrowia i zgłosiła chęć pomocy – załóżmy przez chwilę – to czy ambasador Niemiec zaatakowałby TVP?

 39. Mowi sie raczej przyglup, przyglupka nie slyszalem.

  Czytalem jednak to co przyglub wypisuje o wyslanniku rezydujacym w bylej Misji Wojskowej przy Lassenstrasse. Facet na propagandowej wojence?

 40. Armia polska jest zwycięska
  Alfons to jest k…. męska

  Tak się śpiewało, chociaż alfons to opiekun prostytutki i męskie k…. radzą sobie przeważnie całkiem dobrze bez alfonsów.
  W seksbiznesie.
  W polityce mają swoich „opiekunów” przysyłających a to przekaz dnia, a to jak głosować…

 41. ls42
  20 października o godz. 21:32

  „Zdrowy nie potrzebuje lekarza. Do RPO z reguły zgłaszają się poszkodowani w taki lub inny sposób, i on ten rzecznik musi zgodnie z prawem ich bronić”.

  Niekoniecznie muszą się zgłaszać, RPO Bednar reaguje własnej incjatywy. Wziął w obronę mec. Giertycha, który spokojnie rozmawiał z lekarzami, a przed prokuratorem zaczął omdlewać, wykazując oznaki pomroczności, widocznie uznał to za męczeństwo zsłużonego mecenasa. W sprawie pobitego do krwi reportera TVP przez syna R. Krauze do dziś się nie odezwał. Niemcy takich rzeczników to lubią, czemu nie.

  Na stronie rpo.gov.pl jest wyszukiwarka, należy wpisać frazę by dowiedzieć się, czy dana sprawa zaprząta głowę RPO. Wpisuję więc: „Pobity operator TVP”. W odpowiedzi: „Nic nie znaleziono”. Czy Niemcy mogli nie polubić Bodnara?

 42. GajowyM.

  „Jak się niedawni sojusznicy poróżnili, kiedy na Sycylii wylądowali alianci i Badoglio wypowiedział wojnę Niemcom?”

  W tym przypadku Mauro nieoczekiwanie wcielił się we włoską lewicę. Tylko czekać jak podlinkuje „Bella Ciao”

 43. Arabowie do Arabii
  Polacy na pola powiedzial Tarczynski…

 44. Sami swoi, a ściana między nami, tak albo podobnie to leciało i nie ma powodu do śmiechu. Jest rzecznik, może być rzeczniczka, chociaż większego znaczenia to nie będzie miało. Żaden papier nie jest w stanie zatrzeć tego co poszkodowanym się przydarzyło

 45. Ryba
  Wieloryb

  Mozna? Mozna.

 46. Czy w kwietniu polskie władze albo media zaoferowały pomoc Niemcom?

  Polskie władze przede wszystkim zamknęły granice uniemożliwiając obywatelom krajów bałtyckich powrót do domu drogą lądową.
  Estonia i Łotwa musiały wysłać po nich promy do Niemiec i Szwecji.

 47. GajowyM.

  „Polskie władze przede wszystkim zamknęły granice uniemożliwiając obywatelom krajów bałtyckich powrót do domu drogą lądową.”

  Dodam, że bez uprzedzenie krajów osciennych, zainteresowanych i KE.

 48. Nowe dane o wymęczonym „zwycięstwie” wyborczym Du*y

  W ubiegłym tygodniu poznaliśmy kwoty, jakie dwa największe sztaby wyborcze wydały na kampanię prezydencką. Sztab Andrzeja Dudy wydał astronomiczną kwotę niemal 30 milionów złotych. Sztab Trzaskowskiego trzy razy mniej – niecałe 9 milionów. Jeśli nawet zsumujemy wydatki sztabu Trzaskowskiego i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, co nie jest całkiem uprawnione, bo to wybory bardzo personalne, to i tak wychodzi na to, że sztab kandydatów KO wydał ok. 60 procent tego co sztab kandydata PiS.(…)
  Należy więc stwierdzić, że Trzaskowski poradził sobie znacznie lepiej, niż się dotychczas wydawało.

  Dla PiS to fatalna wiadomość. Można zrozumieć, dlaczego po wyborach zapanowała na prawicy frustracja. Zrozumiano, że kolejnych wyborów w ten sposób nie da się wygrać. Jeśli zaangażowanie tak astronomicznych zasobów dało przewagę dwóch punktów procentowych, to systemowe ograniczenie polityki obozu rządzącego jest oczywiste.

  https://www.rp.pl/Analizy/310199879-Michal-Szuldrzynski-Andrzej-Duda-slono-zaplacil-za-zwyciestwo.html

 49. @Bar Norte

  No, to jest polska metoda i oczywista oczywistość.
  I żadne litewskie czy łotewskie płacze na granicy nas nie wzruszą, ani żadne wielokilometrowe kolejki 😎

 50. @teo

  Przy takiej umieralności jak dzisiaj, to w ciągu tygodnia będziemy mieli tyle zgonów na milion, co dzisiaj Niemcy, a przegonimy ich najpóźniej w listopadzie.

 51. Newsmax Broadcast Trump During Hitler Slot
  October 18, 2020 at 11:15 pm

  Newsmax preempted their schedule to broadcast President Trump’s campaign rally in Nevada but apparently didn’t think it important to change the title of the original program: “The Life of Adolf Hitler.”

  Szczególne serendipity miało miejsce dwa dni temu, ku radości (w sensie wesołości) wielu

  W czasie transmisji z kolejnego trumpowskiego spędu, tym razem w Newadzie

  Newsmax robiąc miejsce w programie na tę transmisję, zapomniał usunąć napisów programu, który wcześniej był w tym czasie antenowym zaplanowany

  Więc obrazek był taki:

  Tu Pokazany Trump, który agituje jak może swoich wyborców

  A pod spodem pisze:
  “The Life of Adolf Hitler.” (życie Adolfa Hitlera)
  „Rise of the Demon” (powstanie demona)

  Z tym że „rise” jest tu w sensie jak ktoś zmienia pozycję z niższej na wyższą,
  więc może lepiej by przetłumaczyć wznoszenie się demona, albo wzrastanie demona

  może ktoś podpowie, bo brakuje mi polskiego odpowiednika

  W poniższym linku od 4-tej (mniej więcej) minuty jest pokazany fragment tego programu z oryginalnymi podpisami
  Nie trzeba znać angielskiego, bo obraz mówi sam za siebie

  Polecam, chociażby dla poprawy humoru.

  Trump Attacks Fauci As COVID Cases Spike
  https://www.youtube.com/watch?v=2qlR9Y709ns&ab_channel=JimmyKimmelLive

 52. Za to ambasador Polski w Izraelu spisuje się nadzwyczaj dobrze , ale media go nie chwalą ,chociaż na to zasługuje. Przypominam to dla równowagi.

 53. Dzisiaj w Polsce wykryto
  +9,291 nowych zachorowań na covid i +107 osób zmarło z jego powodu

  Dla ciekawych jak jest z Belgią podaję:
  +8,227 nowych zachorowań i 30 osób zmarło

 54. Nie wiem czy to Was zainteresuje,
  ale w końcu odbyły się wybory w Boliwii
  Wygrał z 20 -to procentową przewagą Luis Arce,
  który zajmował się ekonomią w rządzie Evo Morales

  Pod koniec 2019 roku Evo Morales wygrał wybory z 10-cio procentową przewagą, na co prawica, nazywająca się neoliberalną przy pomocy imperium dobra dokonała przewrotu i przejęła władze.
  Zaczęły się prześladowania, masakry najbiedniejszej części obywateli, oczywiście natychmiastowe prywatyzacje,
  zmmany na stanowiskach dowódczych w siłach zbrojnych, awanse w zależności jaką lojalność do USA wykazywał delikwent. Oczywiście im większą tym większy awans.

  BTW te awanse były nieprawne, ponieważ boliwijskie prawo decyduje, że takie awanse muszą być zatwierdzone przez parlamentariuszy.
  Doprowadzono w szybkim tempie do kryzysu ekonomicznego.

  Evo Morales w czasie swoich rządów wyciągnął Boliwię z kryzysu, a nawet szybki rozwój kraju i postępy gospodarcze zaczęły budzić szacunek.
  Zlikwidował co najmniej 20% biedy, budował szpitale, szkoły, itd

  Oczywiście znacjonalizowanie surowców naturalnych nie podobało się wiadomo komu, dlatego po ostatnich wyborach (2019) dokonano przewrotu

  Teraz znowu trzeba będzie odkręcać masę spraw i mam nadzieję, że Boliwia wyjdzie na prostą

  Są w dalszym ciągu obawy, żeby nie doszło do powtórki z zeszłego roku

  Ja trzymam kciuki za wolną Boliwię

 55. Bar Norte
  20 października o godz. 18:24

  „Jak dziś piszą to właśnie prowokatorzy policyjni doprowadzili do spalenia kościoła garnizonowego (policyjnego) w Chile”.

  To nawet ładne: „Jak dziś piszą” zastępuje wynik śledztwa, z pewnościa niezależnego. Tym ciekawej, że podpalić miała policja, co sprawę komplikuje, bo przecież ta sama policja prowadziłaby śledztwo, nawet jeśli pod nadzorem prokuratury. A tu popioły kościoła jeszcze nie ostygły, a już jest wynik śledztwa demaskujący tajną operację. Jeszcze jedna rzecz wzbudza zdziwienie, bojówki chilijskiej Antify żywiołowo cieszą się na widok płonącego kościoła, więc należy rozumieć, że ci domniemani policyjni prowokatorzy to ich koledzy. Równie szybko identyfikowała zamachy Ochrana, bo jej agenci sprawnie wykonywali to co o czym marzyli rewolucjoniści. Tam zresztą podział na agentów i rewolucjonistów często był pozorny, o ile nie umowny ― przykładem eserowiec Azef ― może podobnie jest w Chile.

 56. https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/miazdzacy-raport-im-czesciej-nosisz-maske-tym-pewniej-zachorujesz-na-covid-19

  Jedni mówią że maseczka chroni , inni wręcz przeciwnie że szkodzi i bądź
  tu mądry , ja tam wierzę Łukaszence tyle że na traktor nie siadam , sport
  na świeżym powietrzu i alkohol najlepszą ochroną .

 57. Blogomatolkom….

  Czego jeszcze nie wiecie? Że PO WOJNIE z nagrobków z żydowskich cmentarzy budowano, tak jak za Niemca – podwórka, mury i koryta dla zwierząt?
  Nie wiecie co stało się z masowymi grobami, z miejscami gdzie zakopano dziesiątki, setki ludzi, gdy „likwidowano” getta? Nie wiecie, że na terenie obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie zagazowano w ciężarówkach nie mniej niż 160 TYSIĘCY LUDZI, w tym 15 tysięcy dzieci z getta łódzkiego PO WOJNIE był sklep gminnej spółdzielni? I w miejscu, gdzie tysiące i tysiące ludzi przeżywało niewyobrażalną katorgę-leżały sobie w pryzmach, jakże potrzebne rolnikom, nawozy i węgiel.
  A może nie wiecie tego, że ta „żydowska kasa” te talerze, buty, krzesła i maszyny do pisania nie paliły rąk Prawdziwych Polaków, że nie poszli PO WOJNIE do żadnej organizacji żydowskiej i nie oddali tego „spadku” mamrocząc coś o tym, że im przykro?!
  Nie uda się schować teraz za tymi, którzy byli ludźmi do końca. Za tymi, którzy byli bardziej sprawiedliwi niż chciwi. Za tą garstka Sprawiedliwych. Ich było ZBYT mało wtedy by pomóc braciom i siostrom, i zbyt mało teraz-przy przesłonić niesprawiedliwych, głupich i złych.
  I pewnie będzie przesadą propozycja, żeby sprawdzić sobie „Listę kadry kierowniczej aparatu bezpieczeństwa w latach 1945-1953”? Kto, gdzie i jak długo był w tym UB? I dlaczego jest to tak niesamowicie ważne, najważniejsze właściwie – czy był „pochodzenia” czy nie??

 58. Kontynuuję cykl artykułów o tematyce medycznej, ku rozweseleniu czytelników zmagających się z kowidową depresją.

  https://anthony.neon24.pl/post/158252,w-aptece-komedyjka-teatralna

 59. Zagajenie trafia się co tydzień. Na Świecie jest prawie 200 państw. Gdybyśmy przy każdym zagajeniu omawiali sytuację polityczną jednego kraju, to już po czterech latach moglibyśmy aplikować o stanowisko ambasadora każdego z tych krajów, bez wyjątku, tak bylibyśmy obcykani w temacie
  Może spróbujemy?
  Na początek pociągnijmy jednak Niemcy. Boliwię proponuję za tydzień

 60. GajowyM.

  Wspominki Mauro o marcu tego roku przypomniały mi jak to minister Kamiński usiłował organizować konwoje Bałtów od granicy zachodniej po wschodnią.
  Jak zauważyłeś owe nieskuteczne zmagania logistyczne trwały dłużej aniżeli transport Bałtów do ich krajów drogą morską – wynajętymi w Szwecji promami.
  To trochę przypomina zmagania ministra Dworczyka z budową szpitali polowych.

 61. Mauro Rossi

  „„Jak dziś piszą” zastępuje wynik śledztwa”

  Mauro, niesmiało przypomnę, że to ty wczorajszej nocy wskazałeś sprawców podpalenia kosciołów w Chile za portalem braci Karnowskich – nie ogladając się na śledztwo.
  Ja dziś tylko wspomniałem, że wyłapano prowokatorów policyjnych kierujących tą akcją.
  A to, że aresztowanie owych prowokatorów budzi twoje wątpliwości to już nie moja sprawa. Niestety, musisz się sam zmagać ze swymi konstruktami ideologicznymi.

 62. Maupo obrywa za każdym razem i niestrudzenie wraca po więcej. Jak wańka-wstańka z partyjnego nadania.

  „Popioły kościoła jeszcze nie ostygły” – cóż to za namaszczona retoryka!

 63. O, już mam właściwe słowo. Kiczowata. Kiczowata retoryka.
  Bardzo typowa dla środowiska Maupów.

 64. @Bar Norte

  Mauro może sobie zacząć rachować, jak za kilka tygodni będzie wyglądała w Polsce liczba zgonów na milion, jeśli na dzisiaj mamy prawie 93 tys. aktywnych przypadków, a śmiertelność wynosi u nas dotąd (worldometer) 3,7 proc.
  Niemcy – 3,3 proc.
  Średnia światowa – 4 proc.
  Z grubsza biorąc liczba dotychczasowych zgonów się podwoi. A od jutra dojdą kolejne tysiące przypadków…

 65. Bar Norte
  20 października o godz. 23:38

  „Mauro, niesmiało przypomnę, że to ty wczorajszej nocy wskazałeś sprawców podpalenia kosciołów w Chile”.

  W Santiago trwają rozruchy Antfy. Anitifa to z pewnością nie Armia Zbawienia czy duszpasterstwo akademickie, ani nawet Opus Dei. Jednocześnie płoną w mieście dwa Kościoły, aktywiści Antifi skaczą w amoku radości, oglądasz z tego film i jakie wyciągasz wnioski, chodzi o pierwsze skojarzenia? No tak, to na pewno Azef. Brawo ty. 🙂

 66. Maupo pier.doli o kaka w Chile, żeby odwrócić uwagę od…

 67. @Na marginesie

  „Pobity do krwi, skatowany do krwi”, „popioły jeszcze nie ostygły” etc.

  To styl egzaltowany, patetyczny, mający wstrząsnąć czytelnikiem, a w rzeczy samej kiczowaty, tani i sztuczny, grający na emocjach ciemnego ludu, co na tym blogu może tylko wzbudzić politowanie dla retora 😉

 68. @GajowyM. 21 października o godz. 0:09

  A tym stylem żongluje „zimny” Maupo.
  Który tym samym co i rusz wypada z roli 🙂

 69. Bar Norte
  20 października o godz. 23:29

  „Wspominki Mauro o marcu tego roku przypomniały mi jak to minister Kamiński usiłował organizować konwoje Bałtów od granicy zachodniej po wschodnią. Jak zauważyłeś owe nieskuteczne zmagania logistyczne trwały dłużej aniżeli transport Bałtów do ich krajów drogą morską – wynajętymi w Szwecji promami”.

  Do szwedzkich promów ze Świecka to chyba przez Danię byłoby najbliżej, jak fantazjujesz ? 🙂

  Jak podaje euroactiv.pl około 20 aut z obywatelami Litwy jedzie przez Polskę konwojowanych przez polską policję. Nie zdążyli z Niemiec przed zamknięciem granicy. Zdarza się.

  Dzień później, „kilkuset obywateli Litwy Łotwy i Estonii, którzy chcieli przekroczyć niemiecko-polską granicę na przejściu w Świecku jest konwojowanych do granicy polsko-litewskiej. Dotyczy to busów i autobusów.
  Ci, którzy podróżowali samochodami osobowymi, zostali zawróceni do Niemiec, ale również będą mieli szansę bezpiecznego dotarcia do swoich domów – mówi mjr Joanna Konieczniak, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim. Wszystkie osoby, które podróżują przez Polskę miały zmierzoną temperaturę, skontrolowano dokumenty tożsamości, zostały zobowiązane do wypełnienia kart lokalizacyjnych”. (zachód.pl)

  Wszystko raczej się udało, powinniście może bardziej energicznie powtarzać: skuś baba na dziada, wtedy rząd by upadł. Jesteście przewidywalni jak WC dla hydraulika. 🙂

 70. taki ambasador to wstyd dla Polski jako kraju demokratycznego,
  cóż wstydzić się to nie wstyd gorzej być zadufanym w sobie głupkiem

 71. Mauro Rossi

  W Chile trwają masowe rozruchy od półtora roku. O nich kilkakrotnie była mowa również na blogu, łącznie z linkowaniem materiałów na ten temat.

  Jak sobie przypominam ciebie to nie nigdy interesowało bo nie miesciło się przekazach dnia, które propagujesz.

  Tak więc nie masz na temat sytuacji w tym kraju zielonego pojęcia. Natomiast twoje refleksje nad jakimś filmikiem i carską ochraną mnie interesują.
  Jak chcesz to sobe prowadź prywatne śledztwo ogladając na okrągło ten filmik. Nie jesteś w tym bezsensownym zajeciu pierwszy i nie ostatni.

  A to, że nie możesz się pogodzić z rolą policyjnych prowokatorów w rozruchach i rozbijaniu kilkudziesięciotysięcznego wiecu opozycji w Santiago uznaję za wyłącznie twój problem.

 72. Rossi,
  może się lumpie dzisiaj ustosunkujesz do swojej wypowiedzi o symulancie cytując protokół Pani Prokurator

 73. Bar Norte
  21 października o godz. 0:19

  „A to, że nie możesz się pogodzić z rolą policyjnych prowokatorów w rozruchach i rozbijaniu kilkudziesięciotysięcznego wiecu opozycji w Santiago uznaję za wyłącznie twój problem”.

  A to że lewica wierzy w spiski to coś nowego. Ale w coś trzeba wierzyć.

 74. @Na marginesie

  Aby tak nawijać, wystarczy znajomość takiej retoryki oraz cynizm i obłuda, ale żeby wzbudzić oczekiwane emocje, potrzeba też trochę talentu i wyczucia czytelnika, a z tym u Mauro raczej kiepsko 🙄

 75. Umęczony, Maupo, umęczony. Krwawy pot mu retorycznie z nosa kapie

 76. @Gajowy , mijasz sie z prawda piszac, ze w Niemczech jest 90tys. przypadkow , a u nas 190 tys. na dzien dzisiejszy. W Niemczech jest 380 tys. … Bawic i zonglowac wszelakimi statystykami mozna bez przerwy siedzac bezpiecznie przed laptopem i czekajac, zeby bylo jeszcze gorzej. Tak marzylliscie na wiosne i smiali z niedorzecznych rozporzadzen.
  Sasiadujace geograficznie, i juz w ilosci zachorowan, Czechy maja juz omal tyle samo przypadkow a 3,5 razy mniej ludnosci i sprint maja od miesiaca dopiero. A popatrz sobie na malutkie kraje o wysokiej stopie zyciowej jak Holandia Dania, itd Dane, ktore nie budza watpliwosci mozna dostac juz nawet nie na worldometer, ale na biezacych statystykach John Hopkins Universtytet , na ktorych opieraja sie wszystkie osrodki na swiecie.
  Jak bysmy przegrali druga wojne swiatowa i nie zrzekli sie wszelakich reperacji i pomocy to moze chociaz troszeczke bylibysmy blizej do Republiki Niemieckiej.
  Bez watpienia najblizej bylibysmy gdyby rzadzila totalna opozycja z wielce doswiadczonym w zarzadzaniu Trzaskowskim i premierem Budka.
  A poza tym przynajmniej w polowie za obecna chwile w Polsce sa winni sami niezdyscyplinowani, wiedzacy wszystko najlepiej obywatele. Tak mowia nie politycy, ale opieka zdrowotna z najwyzszycmi autorytetami na czele.

 77. @GajowyM. 21 października o godz. 0:23

  On chyba wierzy w swoją „misję” i geniusz wuca.
  A retoryką jest przesiąknięty, bo wyssał z kaka.
  Tam „prawidłowe” emocje są po prostu wdrukowane w trzodę.

 78. @Mauro Rossi

  Pokazywałeś to zdjęcie już chyba z 5 razy. Nawet sobie chusteczki nie przyłożył, biedaczek, żeby było jak najwięcej czerwonego na zdjęciu.
  I to z opatrunkiem na oku, choć przedtem wyglądało normalnie, też pokazywałeś.
  Naprawdę to skandal, że RPO nie wzywa do linczu na sprawcy. Chyba tylko policja go przesłuchała i nic więcej na razie nie słychać, a przecież to sprawa na cały świat 😎

 79. @zyto, „niezdyscyplinowani” obywatele po prostu głupio uwierzyli panu Pinokio. Kiedy zapewniał ich o gwarancji miękkiego lądowania.

 80. villk
  21 października o godz. 0:18

  „taki ambasador to wstyd dla Polski jako kraju demokratycznego”.

  Typisch deutsche Arroganz. Opcja niemiecka w szoku; ambasador PL w Berlinie nie daje się klepać po plecach, no skandal. Rządzą w Polsce nie ci co zawsze, a ambasador nie ten co zwykle.

 81. Naszczalnik dał głos… i zapewnia, że wcale nie jest zwolennikiem żadnych tam wyjątkowych stanów. Tak jak zapewniał, że Maciorenko na pewno nie wejdzie do rządu i że nikt nie będzie ścigał „zdrajców”. Ależ skąd!

 82. Mauro Rossi

  Wspomniany przez ciebie euroactiv obszernie relacjonował wydarzenia na granicy niemiecko polskiej w marcu tego roku.

  Tam znajdziesz szczegółowe informacje o ewakuacji Bałtów stojących w całymi dniami w kilkudziesięciokilometrowych korach do portów w Kilonii, Lubece i Sassnitz oraz załadowaniu ich na promy, które płynęły do litewskiej Kłajpedy, albo do Szwecji, skąd kolejne promy rozwoziły ich do poszczególnych krajów.

  Mauro, naprawdę warto wrócić do relacji euroactiv z tamtych dni! Świetna lektura wspomnieniowa!

  Dzieki też za przypomnienie bzdetów którymi pisowskie radio karmiło swych odbiorców w kontekscie miedzynarodowego skandalu na zachodniej granicy.

 83. @zyta2003

  Szanowna Zyto, naucz się najpierw czytać tabele.
  A potem jeszcze raz przeczytaj, co napisałem.
  Mowa była nie o wszystkich przypadkach od początku pandemii, lecz o tych aktywnych, których zakończenia jeszcze nie znamy.
  W tabeli jest rubryka, ile osób wyzdrowiało (Total Recovered) i ile przypadków jest aktywnych (Active Cases).
  Śmiertelność (procentowo) możesz wyliczyć dzieląc liczbę dotychczasowych zgonów przez sumę zgonów i wyzdrowień czyli liczbę zamkniętych przypadków. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez 100.
  Dla niektórych krajów dane te są podawane w poszczególnych oracowaniach z grafiką, ale nie dla wszystkich.

 84. GajowyM.
  21 października o godz. 0:30

  „Naprawdę to skandal, że RPO nie wzywa do linczu na sprawcy”.

  Aleksander Krauze, sprawca napadu na operatora TVP, prędzej czy później dostanie jakiś medal, jak Bodnar nagrodę, to pewne. Kiedyś pan Olek omal nie zginał w bójce na noże w Sopocie, wiec może będzie to medal wojenny, Schleswig-Holstein-Kreuz, coś w tym rodzaju. 🙂

 85. Mauro Rossi

  „A to że lewica wierzy w spiski to coś nowego.”

  Chyba agencje informacyjne?

  Te rozczarowujące cię wiesci o policyjnych prowokatorach podały agencje informacyjne,

 86. Bar Norte
  21 października o godz. 0:40

  „Wspomniany przez ciebie euroactiv obszernie relacjonował wydarzenia na granicy niemiecko polskiej w marcu tego roku”.

  „Tam znajdziesz szczegółowe informacje o ewakuacji Bałtów stojących w całymi dniami w kilkudziesięciokilometrowych korach do portów w Kilonii, Lubece i Sassnitz oraz załadowaniu ich na promy, które płynęły do litewskiej Kłajpedy, albo do Szwecji, skąd kolejne promy rozwoziły ich do poszczególnych krajów”.

  Czyli te kolejki to był problem niemiecki (Kilonia, Lubeka, Sassnitz), a nie polski z tymi Bałtami. Dziękuję, już wszystko jasne, tak jak myślałem. Zawsze można na ciebie liczyć. Sam też wolałbym promem, a nie przez zarażoną Covidem Polskę.

 87. No jak Schleswig-Holstein to wiadomo! Niemcy nas biją!
  I dalej już jest wszystko jasne.

  Łociec prać? Nadzieja Maupo zdycha ostatnia.

 88. Bar Norte
  21 października o godz. 0:44

  „Te rozczarowujące cię wiesci o policyjnych prowokatorach podały agencje informacyjne …”.

  A które konkretnie, bo chciałem sprawdzić jak bardzo się nie myliły?

 89. A nie mówiłam? Niemcy som wszystkiemu winne. Maupo dixit.

 90. Co tam agencje informacyjne.
  Jedynym wiarygodnym źródłem jest pisia qurwizja.
  I tego się trzymajmy! Jak pijany płotu.

 91. Mauro Rossi

  „Czyli te kolejki to był problem niemiecki”

  Oczywiscie, że niemiecki. Rządowi Morawieckiego przecież to snu z powiek nie spędzało sądząc po niemrawości i nieudolności ministra Kaminskiego w organizacji ewentualnych konwojów.
  Ale nie tylko bo skargii w związku z tą nieudolnością rządy Estonii, Łotwy i Litwy kierowały do RE, KE, NATO a nawet USA.

  Polecany przez ciebie euroactiv bardzo ciekawie to relacjonował. Naprawdę warto po te materiały sięgnąć.

 92. Mauro Rossi

  „A które konkretnie”

  A to sobie sprawdź. Niewielka fatyga a będziesz wiedział.

 93. W ostatnich kilku dniach eksperci mowia: ” the next six to 12 weeks are going to be the darkest of the entire pandemic”. Amen…
  A w Polsce wszyscy wiedza najlepiej, nie mowie juz o tych sakramnckich maseczkach co sa zamachem na konstytucje (przez duze K), ale nawet taka drobnosteczka jak godziny dla seniorow budza dyskusje, a bez gymu i modelowania sylwetki to juz nie mozna wytrzymac, jak pisza w mediach. A troszke wiecej dyscypliny w trudnych chwilach i nic sie nie stanie, ze w domu bedziesz modelowal sylwetke, albo nie kupisz cebuli o 11.30.
  Wszyscy sa zmeczeni, wszystkim, przynajmniej dwa lata wyjete z zyciorysu, cierpliwosci. A potem to juz opozycja wygra na pewno.
  W takim zdyscyplinowanym epidemicznie Nowym Jorku zaczeto sie burzyc. To chasydzcy, czyli ortodoksyjni Zydzi najpierw zaczeli robic nocne demonstracje, ze oni maja kilkanascie dni swiat i nikt im nie bedezie mowil co maja robic. Najbardziej bawilu hasla pokazywane z tego tumultu ( sorry, bo to b yl naprawde wieki tumult, nie maja doswiadczenia jak sie demopnstruje z haslami np Jewish lives matter, co mialo byc kopia hasla Black lives matter. Jeeeezas, to oni nie wiedza, ze zakaz zgromadzen jest po to zeby ich zdrowie i zycie ratowac, a nie zeby ich mordowac?
  Tamto minelo, od kilku dni slyszelismy w lokalnych informachach o przetargach miedzy jakis wplywowymi Chasydami a nieszczesnymi wladzami miasta i stanu. Oto na dzisiaj zapowiedziane bylo wielkie wesele na 10tys, osob wnuczki jakiegos waznego rabina. Wladze zakazywaly. Dzisiaj uzyskano konsensus, i z znow dostal po glowie major miasta De Blasio, co to wogole nie rozumial intencji Zydow, ktorzy w koncu poszli na dalekie ustepstwa.

 94. @Bar Norte

  Mauro zna się na geografii i połączeniach promowych chyba jak sam prezes i mentor:
  Do szwedzkich promów ze Świecka to chyba przez Danię byłoby najbliżej, jak fantazjujesz ?

  Ze Świecka do Szwecji najbliżej jest przez Rugię.
  Tutaj o ewakuacji Bałtów z Rugii do Rygi specjalnie zorganizowanym promem estońskim, który przewiózł też Niemców z Łotwy do Niemiec.
  A wszystko „dzięki” nagłemu zamknięciu polsko-niemieckiej granicy bez zapowiedzi.
  Do Szwecji pływają promy z Rugii, Rostocku, Travemünde… Można też promem do Danii, a potem przez most do Szwecji.

 95. Jutro, a moze pojutrze kolejna debata prezydencka. Bedzie chyba duza ogladalnosc jako doskonaly show w wykonaniu Tr. O tym co mozna oczekiwac swiadczy fakt, ze prowadzacy dostal prawo wylaczanie mikrofonu, gdy poziom chamstwa bedzie za duzy.
  No i ciekawostka seksualna. Nie chce znac szczegolow, bo sie wstydze i pekam ze smiechu. Otoz bardzo dobry analityk poltyczny i dziennikarz o nazwisku Tobin, ktory brylujde na CNN a takze w bardzo dobrej tv publicznej onanizowal sie ostatnio na zoomie. Zabijcie mnie, nie wiem czy to bylo po spotkaniu towarzyskim, czy dyskusji panelowej specjalistow. On mowi, ze zapomnial wylaczyc ZOOM. Nie dochodze szczegolow, bo sie wstydze. Ilu to juz gwiazd politycznych z obydwoch stron zostalo w ten sposob skompromitowanych. Chlopy, co z wami, onanizowac mogl sie, ale, zeby az zapomniec wylaczyc zooma?
  A potem PA bedzie drwil z prezydent Nowej Zelandii, albo kandydatki demokratow Harris. Czy mam dac se glowe uciac, ze nie dalyby sie przylapac na tych czynnosciach, ani nawet nie wysylalyby swoich zdjec pornograficzych. A tak polegli juz niejedni politycy w USA.
  Chlopy, co z wami???

 96. Zyta,

  The First Lady of the United States rowniez nazywana The First Hooker of the United States, zaczynala karierę w “soft porn” I opublikowala swoje zdjęcia.

  Z tych wszystkich panow ktorzy nie znaja granic najbardziej mnie rozczarowal Charlie Rose i Louis CK.

 97. Bar Norte
  21 października o godz. 1:00

  MR: „Czyli te kolejki to był problem niemiecki”.

  BN: „Oczywiście, że niemiecki. Rządowi Morawieckiego przecież to snu z powiek nie spędzało sądząc po niemrawości i nieudolności ministra Kamińskiego w organizacji ewentualnych konwojów”.

  ― No zaraz, co ma do tego hipotetyczna „nerwowość Kamińskiego”, jeśli Bałtowie od początku chcieli do siebie wrócic wygodnie promem z Niemiec, zamiast tłuc się (Finowie to prawie na przedmieścia Petersburga) samochodem przez połowę Niemiec i PL?

  ― „A które konkretnie” [agencje]”.

  „A to sobie sprawdź. Niewielka fatyga a będziesz wiedział”.

  ― Przynajmniej jakiś konkret. 🙂

 98. GajowyM.
  21 października o godz. 1:14

  „A wszystko „dzięki” nagłemu zamknięciu polsko-niemieckiej granicy bez zapowiedzi”.

  Zapowiedź była z jednodniowym wyprzedzeniem, możesz to okreslić jako nagłe.

 99. „Setki tysięcy parasolek nie mogą dziś wyjść na ulice polskich miast, by upomnieć się o prawa kobiet. Można przy nich pomajstrować”

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1975736,1,czy-tk-zakaze-aborcji-zadecyduje-perfidna-kalkulacja.read?src=mt

  W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny ma wydać orzeczenie, czy prawo do przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieuleczalnych wad płodu jest zgodne z konstytucją. Ten temat ciągnie się już od dłuższego czasu i jest przez polityków traktowany w sposób czysto instrumentalny. Odesłanie projektu tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego też było zagrywką czysto polityczną. Jak do zamrażarki trafiają tam sprawy, które aktualnie są dla władzy niewygodne. Teraz najwyraźniej sytuacja się zmieniła. …

  Aborcja zawsze rozpala emocje. Może choć częściowo odwrócić społeczną uwagę od tragicznej sytuacji w szkołach i szpitalach, związanej z rosnącą falą pandemii i bezradności władzy w tej mierze. Będzie sygnałem dla najtwardszego i najbardziej fundamentalistycznego elektoratu, że nie tylko Zbigniew Ziobro zabiega o jego przychylność. …

  Protestują także lekarze – nie chcą być stawiani w sytuacji, kiedy będą musieli zadawać cierpienie lub je przedłużać wbrew woli pacjentki: „Wykreślenie przesłanki o przerywaniu ciąży z powodu wad płodu będzie stanowić istotne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet. Jako lekarze musimy zwrócić uwagę na zwiększone ryzyko powikłań związanych z ciążą z wielowadziem, m.in. obumarciem wewnątrzmacicznym płodu, zakażeniami wewnątrzmacicznymi, krwawieniami i krwotokami, powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi w połogu. Powołaniem lekarskim jest niesienie ulgi w cierpieniu, a najwyższym nakazem moralnym – dobro chorego i zdrowie publiczne. Uchylenie dopuszczalności przerywania ciąży postawi lekarzy w sytuacji, kiedy to cierpienie będą musieli zadawać lub przedłużać wbrew woli pacjentki i ze świadomością możliwych powikłań. To działanie stoi w sprzeczności z zapisami Kodeksu Etyki Lekarskiej. Zdecydowanie sprzeciwiamy się wymuszaniu na lekarzach i lekarkach takiego postępowania”.
  Czy te apele i protesty sprawią, że prezes Kaczyński po raz kolejny się wycofa?

  Czy symetryzm PO=PiS mimo widocznych faktów trzyma się mocno?

 100. „prowadzacy dostal prawo wylaczanie mikrofonu …

  Nie dokładnie. Mikrofon będzie wyłączony automatycznie na czas 2-minutowego wystąpienia adwersarzy, aby nie było pokusy „wchodzenia mu w słowo”.

  … gdy poziom chamstwa bedzie za duzy.

  Oceny i kontrowersje co do „poziomu chamstwa” obu kandydatów stałyby się przedmiotem niekończących sporów i komentarzy. Na moderatorkę („prowadzącą”) – Kristen Welker z NBC News – spadłyby rozliczne ostre nagany i żale za arbitralne niewątpliwie wyłączanie mikrofonu, jak rozumiem jednemu z uczestników, za … „chamstwo, za duży jego poziom”. Jak to się tłumaczy na amerykański?

 101. @Mauro Rossi
  Z kolei ladacznica występuje tylko w rodzaju żeńskim, podobnie jak prostytutka. Jednak słowo to odnosi się także do mężczyzn ― męska prostytutka, ale jakoś nie ma tendencji, aby je „maskulinizować”, w trosce o niedyskryminację oczywiście. Prostytucja to wielki biznes i mężczyźni mogliby być do niego szerzej dopuszczeni.
  Szerzej niż już są dopuszczani? Gigolo (żigolak) to wręcz instytucja. Szczególnie bliska salonom władzy ale obecna wszędzie gdzie są pieniądze i przywileje osiągalne drogą zaprzedania się. Oczywiście zaprzedanie się po męsku to nie to, co skromna damska prostytucja. Mężczyzna – jak we wszystkich sytuacjach – lepiej wynegocjuje odpowiednią cenę.

 102. c.d. Chociaż rozwija się również niższy segment rynku dla chętnych do zarobkowania tą drogą.
  https://www.youtube.com/watch?v=Ep8Q14JtLko

 103. @Orca,

  Co się tam u was tym Seattle wyprawia? Zwolniliście wszystkich policjantów i dalej kasy brakuje?

  https://mynorthwest.com/2243915/rantz-28-photos-of-seattles-shocking-exploding-homeless-crisis/

 104. @Zyta

  Tobin mógł się przecież stresem tłumaczyć. 🙂

  Dobrze, ze ten blog nie jest live i z kamerami. Moglibyśmy pewnie, nolens volens, nie jedno zobaczyć!

 105. Cherubinek,

  To wymaga kontekstu. W Portland, OR I w Seattle były “riots”. W tym samym czasie różne organizacje anarchistyczne, ktorym Trump “dał głos” dołaczyły do protestujacych. Z chaosu zrobił sie protest przeciw policji I w rezultacie obcięcie funduszy dla policji.
  W formie protestu, Seattle Police Chief zrezygnowała ze swojej pozycji. To samo zrobiło wielu policjalntów.
  Najbardziej z tego jest zadowolony trump ktory nie potępia działalnosci anarchstycnych organizacji. To jest jego elektorat.
  W tej chwili jest chaos. Policjanci boja się trzymać spokój w mieście poniewaz jakas nielegalna grupa uzbrojonych osób z litera Q na rękawie wkroczy do akcji.
  Grupa Q jest na liscie FBI nielegalnych organizacji. Jednoczesnie jakis członek Q byl w ochronie Pence. To zdjęcie juz oficjalnie znikło ale na pewno gdzies istnieja w social media.

  Duzy skrót nielegalnego zachowania popieranego przez trumpa.

 106. A co z tym syfem i bezdomnymi w Seattle? Tez Trump przysłał?

 107. Ambasador powinien pochwalić Niemcy…bo dały światu papieża z wehrmachtu…co wzmacnia Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego…oraz za chrzest Słowian w liturgii germańskiej czyniący kraj nad Wisłą matecznikiem watykanizmu…Tak sobie myślę prywatnie, że zostaje jeszcze do podkreślenia wspólna walka z komunizmem światowym i śpiochami po poprzednikach…Gott mit uns…!

 108. Cherubinek
  21 października o godz. 6:58

  Za mało wiem na ten temat aby tu o tym pisać.

 109. Trzecia rocznica trzeciego dnia umierania Piotra Szczęsnego, który podpalił się nie godząc się na niszczenie naszej Ojczyzny przez Gnoma z Żoliborza i jego łajdackiej szajki, w ten spposob próbował wstrząsnąć Polakami. Nie zapominajmy Piotra.

 110. Lewy
  21 października o godz. 8:19
  Trzecia rocznica trzeciego dnia umierania Piotra Szczęsnego, który podpalił się nie godząc się na niszczenie naszej Ojczyzny przez Gnoma z Żoliborza i jego łajdackiej szajki, w ten spposob próbował wstrząsnąć Polakami. Nie zapominajmy Piotra.

  A przez te trzy lata, faszystowska banda PiS mordowała, kradła, demolowała.

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 111. Salda mortala. Da się? Da się.

 112. Mauro Rossi,
  z tym rzekomym pobiciem kamerzysty qrwizji to wasza, pisia i qrwizyjna propaganda taka trochę mało wiarygodna jest. Nie ma filmu z monitoringu spod posesji gdzie się to zdarzyło. Żadnego nagrania ze smartfona. To mi się kojarzy z tym pisowskim reporterem, który chcąc skompromitować lokalne władze za bałagan w mieście został sfilmowany jak najpierw z kosza rozrzucał śmieci.
  Byłbyś wiarygodniejszy gdybyś kiedykolwiek wspomniał o pobiciu kobiety w sądzie przez klechę, który przyszedł na rozprawę w intencji obrony swego przyjaciela, też klechy-zboczeńca. Są nagrania ze smartfonów a klecha się zapiera, że nie pobił.

 113. W przeglądzie prasy o zachowaniu Rafaela Nadala. Hiszpański tenisista nie złożył gratulacji Idze Świątek, która przecież dokonała niemożliwego, jako pierwsza Polka wygrała turniej wielkoszlemowy. Pamiętamy, że takie gratulacje niezwłocznie złożył Polce pierwszy tenisista Świata Serb Novak Djokovic, a Hiszpan widocznie nie dostrzegł.
  Zatem dziennikarka telewizji tvn zobowiązała się do dotarcia do Rafaela Nadala i zmuszenia go do miłego obowiązku zainteresowania się sukcesem Igi Świątek, a także zaaranżowania spotkania tych dwojga zwycięzców turnieju. Oczywiście nie powinienem przypominać tutejszym komentatorom tego co powinni wiedzieć, ale powiem Iga Świątek jest od dziecka wielką fanką hiszpańskiego mistrza tenisa

 114. Piszecie o prawach kobiet, ale bez przesady. Moja żona ma tyle praw, że więcej to już byłaby kolosalna przesada. Gorąco protestuję przeciwko jakimkolwiek zmianom. Ostatecznie mężczyźni też powinni mieć coś do powiedzenia

 115. Duża liczba zgonów duchownych…Tak sobie myślę prywatnie czy kościoły i plebanie są bezpieczne…jako siłownie wiary…sprzedające odkupienie winy…

 116. Joanna Scheuring-Wielgus

  Obejrzałam „Fakty po Faktach”, a w nich wywiad z panem Stanisławem Dziwiszem i mam odruch wymiotny. Serio.
  Zdaniem pana Dziwisza przykre jest odejście kapłana z funkcji biskupa. O ofiarach zero. Pan Dziwisz nie pamięta rozmowy z ks. Isakowiczem-Zaleskim o gwałconym przez księdza chłopaku, a jego list, ani żadne wiadomości o tej sprawie do niego nie dotarły bo…..był w Rzymie.
  A Jan Paweł II ofiarnie walczył z księżmi pedofilami. Walczył tak ofiarnie, że do 2001 zakazywał informowania władz świeckich o przypadkach pedofilii wśród kleru. Księża pedofile zamiast iść siedzieć, szli na inną parafię. Ale Jan Paweł II walczył, ależ on walczył! A pan Dziwisz był „absolutnie poza tym”. Przez długie lata nikt nic nie wiedział. Cicho wszędzie, głucho wszędzie!
  Cały świat wiedział o założycielu Legionów Chrystusa Marcialu Macielu – podejmowanemu z honorami przez Jana Pawła II pedofilu i bigamiście – a Watykan nie wiedział. Watykan nigdy o niczym nie wiedział! Z opowieści pana Dziwisza wynika, że Watykan za czasów Jana Pawła II był państwem głuchych i ślepych księży! A listy pisane do Watykanu ws. Księży pedofilów wpadały – jak powiedział redaktor Kraśko – w „czarną dziurę”.
  Nie padło ani jedno słowo skruchy! Łaskawie przyznał pan Dziwisz, że ofiarom przeprosiny się należą, ale z ust pana Dziwisza słowo przepraszam dziś także nie padło! Zero empatii, tylko buta, zadufanie i arogancja. Taki był, jest i będzie pan Stanisław Dziwisz.
  Nie wierzę w ani jedno słowo pana Dziwisza!

 117. jeśli Bałtowie od początku chcieli do siebie wrócic wygodnie promem z Niemiec, zamiast tłuc się (Finowie to prawie na przedmieścia Petersburga) samochodem przez połowę Niemiec i PL?

  Też nie rozumiem tych Litwinów, co zamiast tłuc się 1200 km samochodem z jakiegoś Berlina do Wilna przez wrogą Polskę, powinni być szczęśliwi, że się załapali na piękny prom wycieczkowy, który wygodnie w ciągu doby zawiózł ich do Rygi, a stamtąd już tylko 300 km po dobrych drogach…
  A te 3-4 dni czekania to przecież dodatkowy urlop 🙄

 118. Feminatywy

  Dla przeciwwagi podam przykład z niedawno zmienionej ustawy o szkolnictwie wyższym. Tam jest mowa o tym, że „nauczyciela akademickiego będącego w ciąży nie można zatrudniać w godzinach ponadwymiarowych bez jego zgody”. Tylu było ekspertów i tyle konsultacji na temat nowej ustawy, a ten punkt pozostał niezmieniony, brzmi tak jak poprzednio.

 119. Genetycznym patriotkom i patriotom …

  Antysemitkom i antysemitom, z wyroznieniem „akulturalnego” intelektualisty drugiej predkosci…………
  Czesto w blogosferze cytowany jest Finkelstein, dyzurny zydowski politolog z USA. Celowo napisalem, zydowski, bo dla niektorych jest to znaczace i wazne; Zyd krytykuje Zydow. Jest to typowy przyklad kola ratunkowego antysemitow. Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. Tenor wypowiedzi Krasnodebskiego zbliza sie do teorii antypolonistycznych. Podobny jest problemem percepcji Grossa. Przed Grossem nikt tak nie pisal o stosunku Polakow wobec Zydow. Dyskusja o polskich lekach nie dotyczy faktow, lecz jezyka (f a k t y sa powszechnie znane). Dziwne jest, ze zdanie oznajmiajace, …Polacy ratowali Zydow w czasie wojny jest zdaniem przyjmowanym przez kazdego czytajacego, a zdanie ; Polacy mordowali Zydow wymaga dodatkowych wyjasnien.
  Wszystko zmienilo sie w powojennej Polsce po roku 1989. Jedno co pozostalo, to tenor wypowiedzi pelnych resentymentow, jezyk dyskryminacji i pogardy. Mowa ta jest czesto proba pokazania swoistego humoru. Piszacy nie zdaja sobie jednak sprawy, ze ich osobiste tyrady typu nadredaktor (Michnik) niesmacznie sie asocjuja z nadludzmi z czasow zaprzeszlych. Gross nie generalizuje, nie tworzy stereotypu o wspolpracy Polakow z Niemcami. Jestesmy wierni sredniowiecznemu kanonowi postrzegania Polski; ktora byla miejscem schronienia dla Zydow. Jest to oczywiscie zdanie prawdziwe. Powtarzanie tego zdania do XXI wieku nie czyni go jednak prawdziwszym.

 120. @Mauro z Rossji
  20 października o godz. 21:22

  A co nie pozwala Sejmowi powołać nowego RPO ?
  Kadencja obecnego się skończyła, więc powinien zostać powołany nowy.
  Urząd nie może pozostać nieobsadzony, więc zgodnie z polskim prawem rzecznik, któremu wygasła kadencja pełni obowiązki do czasu wyboru nowego. Czego Pan tu nie rozumie towarzyszu Mauro ?
  Ad rem (o ile Pan rozumie co ten zwrot znaczy, w razie czego polecam Słownik Wyrazów Obcych albo wujka Google)
  Ambasador , który powinen reprezentować powagę Państwa zachował się jak obrażona panienka z podstawówki. Przy takim zachowaniu dyplomatołów (bo na miano dyplomaty to p. Przyłębski nie zasługuje) nikt nie będzie Polski traktował poważnie . Na tym ma polegać to wasze „wstawanie z kolan” ? Jeżeli tak, to znaczy że wstając pie*****liście się głową w pulpit i to solidnie.

 121. Jedno trzeba przyznać Kaczorowi, ze ma absolutny węch. Potrafi z dużej odległosci wyczuć ludzkie guano. Przecież w Polsce jest dużo porządnyych, prawych ludzi, kktórzy nigdy nie popełniliby tych wszystkich przestępstw, a ten z tej masy normalnych potrafil wywąchać, wyłuskać takiego Sasina, Morawieckiego,Dudę, Przyłebską,Banasia….itd czy wysłanego na pierwszą linie do Polityki niejakiego Mauro.
  Doprawdy ma węch dobrego wyżła.

 122. @zyta2003
  21 października o godz. 1:24

  Ponieważ ja jestem mniej wstydliwa, więc nieco dokładniej wyjaśnię tę sytuację

  Jefrrey Tobbins analityk CNN, pisarz dla New Yorker
  autor kilku książek, w tym na temat Trumpa wydanej w sierpniu tego roku

  W ramach przygotowań do następnej debaty prezydenckiej uczestniczył w Zoom konferencji
  To jest wirtualna konferencja przez Internet, gdzie wszyscy jak w telewizji siebie widzą i mogą ze sobą rozmawiać w aktualnym czasie.

  W pewnym momencie Tobbin ściągnął spodnie i zaczął się onanizować.

  Po skończeniu wyszedł na chwilę, po czym powróciwszy jakby nigdy nic kontynuował konferencję.

  Potem tłumaczył się, że myślał że była przerwa i że on wyłączył na czas onanizowania się wizję.
  Jednak ponieważ tego nie zrobił, to dziennikarze z New Yorkera i z radia mieli okazję podziwiać jego sprawność w tym aspekcie.

  Teraz publicznie przeprasza żonę, rodzinę i publikę.
  A zawodowo chwilowo jest w próżni, bo wszyscy go pozawieszali.
  To niefortunne zdarzenie natychmiast znalazło swoją nazwę
  i pod hasłem “Zoom dick” występuje

  ***

  Teraz zwłaszcza przez pandemię wiele innych podobnych przypadków miało miejsce.

  Np znana jest dość szeroko sprawa “poor Jennifer
  która w czasie Zoom konferencji ze swoimi współpracownikami w pewnym momencie ściągnęła dolną część ubrania z majtkami włącznie i zaczęła się załatwiać.
  Dobrze że chociaż w ubikacji to robiła.
  Ona również twierdzi, że sądziła że wyłączyła wizję.
  Jednak ktoś z jej kolegów z pracy tę sytuację upublicznił, puszczając filmik do mediów społecznościowych.

  Chyba zdarzenie miało miejsce w Kanadzie, bo komenterze były raczej potępiające tego kto je opublicznił, natomiast współczujące Jennifer.

  ***

  Inną przygodę miał hiszpański polityk Bernardo Bustillo, który w czasie Zoom konferencji z władzami swego miasta
  Torrelavega, Spain przez przypadek live-streamed his shower (na żywo pobierał prysznic)
  w czasie którego wszyscy mieli okazję zobaczyć jego atrybuty pod różnym kątem

  Tego polityka tłumaczenie było dość oryginalne
  „He said he’s sorry if people were offended, but he’s not sorry about what they saw — and they definitely saw it all”
  (Powiedział, że jest sorry jeżeli ludzie byli oburzeni,
  ale nie jest sorry na to co oni zobaczyli –
  a oni definitywnie zobaczyli wszystko)

  ***
  Inny przypadek, to kalifornijski planista został w początku tego roku zwolniony z pracy za to, że w czasie Zoom konferencji z władzami miasta rzucił kotem

  ***

  Był stosunkowo niedawno przypadek, kiedy w czasie zoom wywiadu ktoś wyłączył na chwilę wizję, ale fonia działała i wyrażnie było słychać dzwięki defekacyjne.
  To nawet CNN pokazywał pamiętam

  Tak to Zoom spotkania dają poczucie fałszywej prywatności 🙂

 123. @ lewy
  „Doprawdy ma węch dobrego wyżła.”
  Chyba raczej Żuczka Gnojarka 😉

 124. Zachowania ambasadora Przyłębskiego są równie nieprofesjonalne jak i zachowania ambasadorów wysyłających list z ich podpisami, krytykujący rząd do polskiego rządu.
  Na czele tej inicjatywy stała nadobna Żorżetka

  Jakoś na początku prezydencji Trumpa miało miejsce ingerencjia w wewnętrzne sprawy państwa niemieckiego przez powołanego przez Trumpa ambasadora.
  Wtedy to spotkało się z potępieniem i groźnym pomrukiem władz niemieckich

  Ale z upływem czasu zaczynamy się przyzwyczająć do nowomodnych praktyk ambasadorów.

 125. @Saldo mortale
  21 października o godz. 10:27

  Wspomniałeś Grossa

  Zainteresowanych odsyłam do Haaretz.
  Jeżeli ktoś chce zobaczyć jak Gross szkaluje Polaków, to w google proszę wrzucić nazwę dziennika Haaretz i hasło Gross i wyskoczy spis jego artykułów tam publikowanych na przestrzeni czasu. Można zacząć lekturę od najświeższego

  Wnioski każdy może wyciągnąć każdy sam.
  Nie potrzebne są interpretacje prywatnych ludzi.

  Dla nieznających języka, można skorzystać z tłumaczenia googla.

  Nie jest ono doskonałe, ale też nie jest całkiem złe.

 126. Mając duży zasób przedwojennych gazet SaldoM przybliża nam tamte klimaty.
  „Kupiec wyznania mojżeszowego, pozna pannę wyznania mojżeszowego”
  to cytat, który warto pamiętać. Przed wojną ważne były zasady. Po wojnie takich anonsów zabrakło.
  Teraz prawdziwy katolik zawsze tematem szyderstw i żartów. No bo kto by chciał poślubić dziewicę?

 127. Niektórzy zastanawiają się dlaczego język angielski stał się taki popularny. Jest używany w polityce międzynarodowej, w biznesie itp

  Dlatego że jest w sumie prosty i logiczny

  Np Table (stół)
  zawsze będzie Table
  czy to pod stołem, czy na stole, czy przy stole, czy nad stołem.

  Zawsze:table.
  Zmieniają się tylko: nad, pod, przed na, przy itd

  adwokat doktor, parlamentarzysta, poseł, polityk, kucharz, itd zawsze będzie taki sam bez względu na płeć.
  Zmieniają się tylko: on, ona jej, jego itd

  A my prawdopodobnie w imię walki i równość dążymy do dodatkowego utrudnienia naszego języka, które to działanie nazywamy godnym i sprawiedliwym i wzbogacającym naszą kulturę społeczną.
  Nie mówiąc już o języku polskim dodatkowo ukwieconym częstokroć bolącymi uszy nowo-tworami

  A przy okazji poświęcamy temu masę cennego czasu

 128. Saldo mortale
  20 października o godz. 21:45

  à propos słoni:

  słońce – słonice

  Zapożyczone jeszcze z podstawówki, grubo ponad 50 lat temu, ale utkwiło w pamięci 🙂

 129. Mam pytanie do blogowiczów

  Od wczoraj zmienił mi się format tego bloga
  Poprzednio wpisy były na połowie strony, a teraz zajmują całą witrynę

  Nie wiem, czy ja niechcący coś nacisnęłam, że teraz tak mam,
  czy blog w ramach unowocześniania się zmienił?

  jedno jest pewne, że poprzednia sytuacja była ZDECYDOWANIE lepsza.

  Tym bardziej w mojej obecnej sytuacji, kiedy korzystam z ekranu 34-ro calowego

  Bo jak wcześniej pisałam mój laptop jest w dalszym ciągu w reperacji.

  Obawiam się, że go przypadkowo komuś oddali.
  A że był klasowo lepszy od wielu, więc nowy właściciel pewnie nie protestował, tylko głupka strugał.

  Tak czy inaczej będę wdzięczna za odpowiedź.

 130. legat
  21 października o godz. 9:58
  do Mauro Rossi

  Nie tylko monitoring, tam poza operatorem qrwizji były też inne ekipy, funkcjonariusze ABW i gapie i… NIKT, NIC nie nagrał. W kraju gdzie nagrywa się dosłownie WSZYSTKO, trochę jednak dziwi.

 131. Lubicz 56,
  ale nie dziwi Ogórków, Klarenbachów, Rachoniów, Holeckich no i Mauro Rossich.
  Co mnie specjalnie nie dziwi.

 132. Mad Marx
  21 października o godz. 10:54
  Słuszna poprawka

 133. Kajetan Wróblewski
  Mój kolega, autor celnych komentarzy politycznych, kasandrycznie na FB. Myślę, że warto zapoznać się jego treścią zapoznać.

  Divide et impera
  Niby wszyscy dobrze wiedzą, że Kaczyński, wyznawca Sch.mitta i Eh.rlicha, zimną wojnę domową zawsze stosuje jako środek do zdobycia, poszerzenia i utrzymania władzy. Nie jest też takim naiwniakiem, żeby nie wiedzieć, że grawitują w jego kierunku ludzie, którzy ani moralnie, ani intelektualnie nie są w stanie stworzyć prawdziwie silnego państwa z jego marzeń, nadają się jedynie do tworzenia pozorów/manifestacji siły, a nie do rozwiązywania rzeczywistych ułomności (nikt w Polsce nigdy nie rozwiązał problemów np. służby zdrowia, tym bardziej nie rozwiąże ich Kaczyński ze swoimi miernotami, stąd w pandemii pomysły na branie lekarzy w ka.masze, co, przypominam, za pierwszego PiS, bez żadnej epidemii, forsował już pan Dorn, obecnie szczery demokrata, jak to bywa z zawiedzionymi cynikami). To wszystko nie znaczy, że K. ze swych marzeń rezygnuje. On kieruje się „mądrościami etapów”, korzysta z każdej okazji, żeby zmienić Polskę w karykaturę wschodnich reżimów – o ile Wałęsa gaworzył o drugiej Japonii, prezes twardo zmierza do drugich Chin (zachowując wszelkie proporcje).
  Wydatnie, banał, pomaga mu w tym słabość i brak solidarności antyPiS-u. Część udaje, że jest fatalnie, ale „jeszcze mamy demokrację”, druga jest już tak tym udawaniem wkur.wiona, że z przyjemnością – i nie bez realnych przyczyn – odrzucać zaczyna polityków w ogóle, bo w jej oczach, a także coraz bardziej obiektywnie, stają się już jedynie żyrantami pisowskiego status quo.
  Ze strony obywatelskiej nie ma już żadnej realnej siły, z którą klasa polityczna by się liczyła, dezaktywacja ruchów obywatelskich – obiektywnie biednych i amatorskich i pozostawienie monopolu na politykę politykom (w partiach jest 0.8 społeczeństwa, ruchy nie były liczebniejsze, ale miały siłę przyciągania większą od partii) jest zwycięstwem pyrrusowym. Bowiem prędzej czy później uznawanie i dostosowywanie się do pisowskiego status quo doprowadzi do tego, że realne poparcie dla „opozycji parlamentarnej” spadnie jeszcze bardziej, a z pewnością nie wzrośnie tak, żeby wygrała wybory (PiS nie będzie musiał niczego fałszować).
  Pamiętajmy, że pandemia i jej skutki to nie tylko szansa na „wtopę” PiS, lecz także okazja, żeby bez aktywnego społecznego sprzeciwu (ludzie boją się, i słusznie, wychodzić na ulice) domknął system.
  Małe są szanse na to, że władza załamie się kompletnie, nie tylko z powodu tego, że znaczna część społeczeństwa nie będzie rozumiała skali katastrofy (media PiS), ale i dlatego, że dla władzy PiS nie ma realnej alternatywy (wybory są za 3 lata). I właśnie z tej okazji prezes korzysta, żeby wzmóc ofensywę ustrojową: igrzyska zaczęły się od LGBT, reakcje na zapuszkowanie Mar.got i brutalność policji wobec młodych ludzi pokazały obozowi rządzącemu, że cięcie po skrzydłach antyPiS-u nie tylko nie powoduje solidarnego sprzeciwu, ale konflikt w opozycji, więc operacja Giertych aż się prosiła o wykonanie. Za chwilę – w przyszłym tygodniu – przy pomocy Przyłębskiej zakaże się de facto aborcji i w ten sam czwartek rozstrzygnie się los sędziego Tu.lei (wraz z nim reszty niezawisłych sędziów), „ustawy” warszawska i medialna już są gotowe, wrzucenie w to wszystko ustawy futerkowej, mimo całego hałasu i konfliktu na prawicy, per saldo jedynie odwraca uwagę od tego, że może i zwierzątka zostaną w jakiejś perspektywie uwolnione z klatek, ale zastąpimy je w nich my sami. Coś, prawda, za coś.
  Tym więc, którzy liczą na to, że pandemia może i zabije wielu z nas, ale przy okazji wykończy i PiS, muszę zepsuć humor: prezes może pandemię wygrać, korzystając z podziałów anty-PiS-u oraz tego, że „apolityczna” większość będzie siedzieć w domach i modlić się o przeżycie.

 134. 404
  21 października o godz. 11:38,
  Jesli korzystasz z Firefoxa lub Google Chorme, to w tej pierwszej masz u góry po prawej stronie w rogu trzy poziome kreski, kliknij lewym przyciskiem myszy, a gdy się otworzy, zobaczysz m.in. opcję powiekszania/pomniejszania. W Google Chrome są to trzy kropki jedna pod drugą.

 135. Zatrzymanie adwokata: Koń, który mówi do prokuratora przez sen…Tak sobie myślę prywatnie…o zwierzęcym folwarku…a prokurator… świnia…pisał Gogol…

 136. Kiedy jakiś islamista zabija kogoś w Rosji wtedy jest to bojownik o wolność
  a jak taki sam bojownik zabije kogoś we Francji , Niemczech czy Israelu
  to wtedy nie jest już bojownikiem wolności tylko terrorystą .
  Zdecydujcie się k…. w końcu kto to jest bojownik wolności czy terrorysta .

  https://life.ru/p/1350531

  Nasz blogowy Lewy ; ma szczęście że już poszedł na emeryturę i nie naucza
  mogło trafić na niego i bojownik o wolność skrócił by go o głowę .

 137. Przychodzi do mnie ktoś i nagrywa cudzą opowieść. Też bym dał w mordę. Przecież taki kamerzysta powinien mieć doświadczenie i się uchylić, albo oddać z nawiązką, a nie żalić się telewizji
  Odrzućmy dmuchane historie

 138. Będą wyłapywać Bojowników Wolności , co na to powie były nauczyciel Lewy ? .

  https://www.rt.com/op-ed/504043-france-radical-islam-extremists/

 139. Jemen umiera z głodu , szacuje się, że na każde trzy ataki z powietrza, prowadzone przez wojska Arabii Saudyjskiej, możliwe dzięki broni, kupowanej od USA, Wlk. Brytanii i Francji, jeden jest przeprowadzany na obiekt cywilny, taki jak szpital, szkoła czy budynki mieszkalne.

  http://strajk.eu/jemen-umiera-z-glodu/

  A zachodnie ,, demokracje ” milczą jak kościół katolicki w czasie okupacji .

 140. 404
  21 października o godz. 11:38
  „(..)
  Obawiam się, że go przypadkowo komuś oddali.”

  Stac Cie na wiecej

 141. @jobrave
  21 października o godz. 12:39

  BARDZO Ci dziękuję.
  Faktycznie to było rozwiązanie problemu.
  Nie przypominam sobie, żebym majstrowała przy tych kropkach, a jednak jak zmniejszyłam zoom, to sytuacja powróciła do normy.

  Było ogromnie uciążliwe czytanie na wielkim ekranie.

  Powiem szczerze, ze to wpływało na moje samopoczucie.
  Dzisiaj zdecydowanie idę sprawdzić, czy uda mi się odzyskać mój laptop.
  Najgorsze jest to, że nie zrobiłam kopii materiałów które zasejfowałam.
  A było tego dużo. Całe archiwum 🙂

  Boję się myśleć, że to stratą się okaże.

  Człowiek tam pracujący dotychczas był bardzo miły.
  Nie wiem jak to będzie teraz

  Jeszcze raz dziękuję serdecznie.

 142. Oczywiście panująca na blogu totalna kultura, i to przy braku moderacji, jest wyjątkiem w mediach. Każdy normalny napisał by po prostu to co myśli, ale tu nie wypada, tu preferujemy przedwojenną kulturę dyskusji chociaż przedwojenny jest chyba tylko gospodarz bloga. A może to i dobrze, przynajmniej pozory są zachowane.
  Można zapytać jaka jest tego przyczyna. Uważam, że nieustanne powroty do przeszłości i sięganie po wzory. Pamiętam jak rodzice byli namolni; popatrz jaki Stasio grzeczny, jak Kazio umie się zachować, jaki ten Miecio kulturalny, a przecież to były zwykłe bachory i co z nich wyrosło?

 143. @olborski
  21 października o godz. 13:18

  To nawet nie kwestia czy mnie stać.
  Lubiłam swój laptop, chłodnica zaczęła szwankować,. Nie sądziłam ze wyniknął z tego takie problemy.
  Kupiłam go jakiś rok temu, może półtora roku temu.
  specjalnie wybrałam większy format, chociaż to powodowało wyższą cenę

  Jeżeli teraz będę zmuszona chodzić po sklepach, to oprócz nieplanowanego wydatku
  sam fakt narażania się na zainfekowanie mnie osłabia.

 144. Co to się porobiło , Hameryka obalała komunizm w Rosji aby go teraz
  zainstalować u siebie .

  https://www.lewrockwell.com/2020/10/vasko-kohlmayer/red-alert-a-revolution-in-progress-in-the-usa/

 145. 404,
  poradź się jakiegoś nastolatka z rodziny albo z sąsiedztwa i zmień dysk z HDD na SSD i „chłodnica” stanie się zbędna. Nie będzie Ci się grzał.

 146. Blackley
  21 października o godz. 13:02

  Przygnębienie ogarnia jak się słyszy przywódców, którzy stają się radykałami.
  Bo z tego co teraz Macron mówi, to on przebija Le Pen w tym względzie.

  Jeszcze to wtórowanie żądnych żeby ich było na wierzchu tylko nasila wzajemne animozje.

  Nie dziwię się, że muzułmanie czują się jako gorsi obywatele we Francji, bo przez lata tak byli traktowani.

  Obecna sytuacja, a właściwie jakość odpowiedzi rządu na zabicie tego nauczyciela
  tylko umocni to przekonanie u obwu stron i na długo ich podzieli.

  ***

  Wspominasz o Jemenie.
  Od pewnego czasu nie śledzę na codzień co tam się dzieje, bo to tak strasznie mnie przygnębia, że potem nie moge spać.

  To prawda Jemen umiera z głodu. Blokowane są możliwości dostarczania pożywienia

  BTW Ameryka nie tylko sprzedaje Saudom broń, samoloty do niszczenia Jemenu.
  Ale również sama partycypuje.

  Wiem na przykład że amerykańskie latające cysterny zaopatrują saudyjskie samoloty bojowę w powietrzu w ropę. To jest sprawdzony fakt.

  Dziwne jak wielkie oburzenie budzi reakcja podyktowana karykaturami Mahometa
  w cywilizowanych krajach, a z drugiej strony jaka obojętność na masakrę i głód gdzieś indziej
  I do czego cywilizowane kraje dokładają swoją dłoń.

  Dziwny ten świat, jak śpiewał Niemen

 147. aby nie powielac zytowych bledow w nazwisku dziennikarza CNN i ich dalszych mutacji, chodzi o Jeffreya Toobina, nie zas Tobinsa lub Tobina…
  nb. rozbawila mnie ochota, z jaka panie-feministki na blogu rzucily sie na te „afere”, przy okazji uogolniajac to na rodzaj meski… 🙂

 148. Jeszcze odnośnie segregacji ze względy na wyznania.

  W nocy Blackley wkleił link (szkoda, że tylko wkleja, a nie napisze paru słów o danym artykule) na temat tego problemu w Londynie.

  Tym razem dotyczył on ortodoksyjnych Żydów.

  Mają tam oni charytatywną organizację, która zajmuje się stwarzaniem mieszkań dotowanych. Tu należy dodać, że rząd brytyjski dokłada do tej organizacji około 1/3 kwoty

  Sprawa matki z czworgiem dzieci i kilku innych trafiła do sądu najwyższego
  a dotyczyła tego, że chasydzi stosują preferencyjną taktykę w rozdzielaniu tych mieszkań

  Osoby, które tę sprawę pociągnęły do najwyższego szczebla sądowego twierdziły, że skoro wszyscy równi i rząd partyzypuje w łożeniu na te mieszkania, a środki pochodzą od podatnika, to dlaczego ta polityka preferencyjna?

  Okazuje się, że tym osobom odmówiono mieszkania w tych subsydiowanych budynkach, podając powód że nie są chasydami.

  Z kolei chasydzi przekonywali, że oni mają swoje obyczaje, inne, itd

  Poruszano również fakt, że w ten sposób chasydzi tworzą wyizolowane getta, co prowadzi do separacji i uniemożliwia integrację

  Tak czy inaczej po namysłach jednak sąd lordowski wydał decyzję na rzecz chasydów.

  Ciekawa jestem Waszych refleksji na tę sprawę

 149. @PA2155
  21 października o godz. 14:15

  Chyba nie przeczytałeś mojego wpisu na ten temat
  Bo tam opisałam również wypadek z Jennifer, a to kobieta 🙂

 150. @legat
  21 października o godz. 13:39

  Dzięki legat. jeżeli odzyskam komputer, to napewno skorzystam z podpowiedzi 🙂

 151. 404
  21 października o godz. 14:28
  podobna afera zdarzyla sie ostatnio z jednym z ministrow ontaryjskich a poprzednio na szczeblu federalnym, ktoremu ktos zamiescil na internecie prywatne pornosy… coz, zdarza sie.. Big Brother czuwa 🙂

 152. 404
  21 października o godz. 14:30
  w sprawie komputera, nowa czesc mozna kupic na Amazon albo na czyms podobnym z akcesoriami komputerowymi i samemu zamontowac… pelny instruktaz na YouTube… potrzebny ylko srubokret… i raczek para… 🙂

 153. tylko, sorry

 154. 404
  21 października o godz. 11:05,
  Ja w zasadzie miałem się już nie wypowiadać w sprawach dotyczących relacji polsko-żydowskich itp., bo już się „nawypowiadałem”, przez te sześć lat mojej bytności na „EP”, ale bywa, że nie wytrzymuję i wtedy łamię zasady, które sobie narzuciłem. Łamię nie dlatego, że jestem wstrząśnięty albo wzburzony, lecz raczej dlatego, że nie zgadzam się z czyimiś poglądami jest to raczej reakcja na zbyt – wg. mnie – subiektywne, selektywne potraktowanie kwestii, których w żadnym razie tak traktować nie można.
  Wydaje mi się, że Twoje podejście do „tych” spraw jest dość, jeśli nie bardzo, jednostronne, zbytnio szafujesz uogólnieniami, dlatego też z Twoich wpisów można odnieść wrażenie, że traktujesz Żydów jako jakąś monolityczną nację, zorientowaną na opanowanie świata, zniewolenie gojów, a szczególnie Polaków. Stosujesz wobec Żydów odpowiedzialność zbiorową, a jednocześnie oburzasz się, gdy taka odpowiedzialność jest stosowana wobec Polaków.
  „Sprawa Grossa” była wałkowana, również tu na blogu, niezliczenie.
  I zdania były podzielone, jedni go chwalili, inni ganili, jeszcze inni trochę ganili, trochę chwalili. Ja w publicystyce Grossa nie widzę nic antypolskiego – jestem Polakiem, ale obrażony się nie czuję, a czułbym się np. wówczas, gdyby Gross włączył mnie do grona sprawców tych haniebnych, krwawych wydarzeń. Gross mnie nie obraził, ale pogłębił u mnie poczucie wstydu za rodaków, którzy się haniebnych czynów dopuścili oraz żalu nad ich ofiarami, sąsiadami, których mordowali, denuncjowali, okradali. No cóż, u mnie i u innych pogłębił, a u innych wręcz przeciwnie – nie tylko nie zmusił, choćby do refleksji, ale rozniecił w nich postawy antysemickie, tu dodam, że większość tych drugich nie przeczytała żadnej z publikacji Grossa, lub zna je z czwartej ręki, lub którejś tam ręki. Wytyka się Grossowi nieścisłości, że liczby nie te, że łuski od pocisków nie takie, że nie napisał, iż Żydzi zasłużyli sobie na „gniew narodu”, bo kablowali sowietom na Polaków itp. Nie szkodzi, że w detalach coś się nie zgadza, to sumie eseje, a nie publikacje naukowe, ważniejsze jest uchwycenie atmosfery, nastawienia do ludzi, którzy znaleźli się w obliczu niewysłowionej tragedii, ich potraktowania.

  Wieść gminna niesie, że Gross napisał to dla kasy, dla posady, o czym decydować mieli jacyś Żydzi. Niewykluczone, ale z drugiej strony, czy pisanie na zlecenie i dla kasy, dla posady, nawet wbrew własnym przekonaniom jest wyłącznie domeną Żydów, czy w Polsce nie roi się wręcz od takich koniunkturalistów? Oczywiście są Żydzi, ktorzy są nastawieni antypolsko, nawet i obsesyjnie, ale jeśli wolno Polakom być nastawionym antyżydowsko, to czy Żydom nie wolno być nastawionym antypolsko?
  Polskie środowiska narodowe z lubością cytują słynne zdanie Israela Katza, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. No OK, Katz powiedział, co powiedział (może był na kacu). Tu godzi się przypomnieć, że Katz podobno cytował Izaaka Shamira, ale czy Shamir rzeczywiście tak powiedział? No bo: „W ocenie postępowania narodu niebezpieczne są i niesłuszne wszelkie uogólnienia. Bo obok elementów, które podsycały nienawiść do Żydów, była w narodzie polskim światła część, która się temu sprzeciwiała i odcinała się od antysemickiej ksenofobii. Zresztą antysemityzm jest plagą niemal ogólnoświatową i Polska nie należy do państw szczególnie tą plagą dotkniętych. W tym sensie przypisywane mi słowa o »wyssaniu przez Polaków antysemityzmu z mlekiem matki« odbiegają całkowicie od mojego poglądu na tę sprawę. Jeśli tymi słowami poczuli się dotknięci antysemici w Polsce, nie zamierzam ich przepraszać, ale jeśli Polak wolny od wszelkich uczuć ksenofobii, czuł się moimi słowami obrażony, bardzo mi jest z tego powodu przykro, gdyż nie zamierzałem rzucać oskarżenia pod adresem całego narodu, bo sam jestem synem narodu, który z powodu takich oskarżeń wiele w swojej historii wycierpiał. Moje słowa nie miały także w żadnym wypadku charakteru oskarżenia całego narodu polskiego, bo tak nie uważam i nie miałem takiego zamiaru”. – to słowa Shamira, jak by co.
  Twierdzenie, że „Polacy to antysemici”, „Polacy pomagali w Holkokauście”, jest tak samo prawdziwe, jak to, że Żydzi po II wojnie światowej skazywali i mordowali Polaków, a przed wojną”wyzyskiwali naród Polski, że „mają łeb do interesu”, Żydzi domagają się od Polaków tego, tamtego i owamtego.
  Były sytuacje, gdy -najogólniej mówiąc – w obronie dobrego imienia Polski, Polaków, jedni Żydzi stawali przeciwko drugim. Bo Żydzi to też ludzie, nieróżniący się niczym od innych narodów, nie są źli albo dobrzy, są różni, jedni tacy, drudzy inni, jedni propolscy inni antypolscy, jeszcze inni mający to głęboko gdzieś, więc nie uogólniajmy, a jeśli już koniecznie chcemy o kimś mówić, pisać, to z imienia i nazwiska, bo zarówno za złem, jak i dobrem stoją konkretni ludzie.
  Polecam Ci, ale nie tylko Tobie film dokumentalny pt. „Dokument z podróży.(Smutno tu bez was)”. Występują w nim polscy Żydzi zmuszeni do opuszczenia Polski w 1968 roku. Bardzo mnie ten film wzruszył, te wypowiedzi, a najbardziej te sceny, w których dzieci polskich Żydów mówią o sobie po polsku.
  https://www.youtube.com/watch?v=sZnPhVxtbGs

 155. Klaudia Jachira – #JachirawSejmie

  Dzisiaj Sejm jak zwykle miał być niemy. Limity do pytań, limity osób na sali plenarnej, ograniczona debata, szybkie trzy czytania, głosowanie i do domu.
  Cztery ważne ustawy dotyczące walki z pandemią ukazały się w drukach sejmowych dopiero wczoraj o 18. Pół roku przespali, a teraz nagle biegunka legislacyjna: 4 ustawy na raz, ok. 100 stron!
  Dlatego złożylismy wniosek o odroczenie obrad do jutra, by można było w spokoju przeczytać akty prawne, od których zależy nasze zdrowie, a nawet życie. Wniosek został poddany pod głosowanie. I wiecie co? Maszynka do głosowania PiS się zacięła i WYGRALIŚMY!!!

 156. Przepraszam, ale za daleko poleciałem tą kursywą, powinna się kończyć na wypowiedzi Shamira.

 157. @404 godz. 14.23
  Ja bym zlikwidował ten sąd lordowski i izbę lordów też

 158. Oglądałem w tvn fragmenty obrad sejmu.
  Wystąpienia premiera i ministra zdrowia wydają się pragmatyczne, chociaż z niektórymi ocenami z dala od polityki trudno się zgodzić
  Sytuacja gdy liczba zarażonych przybiera na sile w pewnym zakresie każdy rząd obezwładni.
  „Odrzucamy skrajności, idziemy środkiem drogi” powiedział premier Morawiecki. A opozycja chciałaby iść jak się wydaje na skróty

 159. Covidioci pisza o Coronie jako zjawisku oscylujacym na granicy promila. W ten sposob probuja problem zagadac przy halbie piwa. Lubia po prostu arytmetyczne wyliczanki.

  Przy okazji sieja leki juz nie ideologiczne, obawiaja sie konkretnie paru osob z kregu „pozanormartywnego“.

  Jednoczesnie bredza o nierealnosci spoleczenstwa interkulturalnego w Europie lub poszczegolnych krajach europejskich. To co w ich glowie jest nierealne i li tylko lewicowa propaganda lub projekcja, jest w wielu miastach i krajach wlasnie faktem.

  Zylem i mieszkalem kilka miesiecy w miescie, w ktorym zyje i mieszka 185 narodowosci. Wiekszosc z nich wplaca do budzetu wiecej, niz z niego korzysta. Watpiacy ksiegowi ostrzegaja jednak tylko przed problemami ntegracyjnymi, ktore oczywiscie wystepuja.

  Tu jednak domorosli rachmistrze apominaja o procentach i promilach. Piszac o marzeniach lewicowcow pomijaja zgrabnie fakt, ze w wielu aglomeracjach stanowia migranci juz 20% do 30% populacji. Dla liczacych to jest horror i duze zagrozenie. Wowczas jednak zdaja sie zapominac o procentach i promilach, ktore tak chetnie wyliczali przy nie istniejacej Coronie. Dla nich proces integracji migrantek i migrantow jest niemozliwy i nierealny. Pomijaja jednoczesnie klopoty ntegracyjne tubylcow. Nie wiedza , ze prekariat jest poroblemem spolecznym , a nie narodosciowym.

  Liczydla chetnie wymieniaja przy problemach integracyjnych migrantek i migrantow w spoleczenstwach interkulturalnych problem przestepczosci tychze. Czesto wypisywali o problemach terroryzmu islamskiego. Zapominali przy tym, ze np. w Niemczech wiecej osob zginelo w ostatnich latach z rak neofaszystow , niz islamskich terorystow. Zdaje sobie sprawe, ze takie porownania i zestawienia sa niedorzeczne, bo nie rozwiazuja zadnego z wymienionych problemow.

  Zastanawiam sie mimo wszystko, dlaczego promile dla covidiotow decyduja o braku zjawiska i problemu (Corona), gdy piszac o migrantkach, migrantach i negujac istnienie spoleczenstwa interkulturalnego, ktore jest faktem promile i procenty zdaja sie byc zagrozeniem. Dla niektorych owiem z perspektywy fotela i ekranu PC wszystko jest obce i stanowi zagrozenie.

  Piec lat po „wielkim bledzie „ Merkel: przestepczosc najnizsza od 18 lat, ponad polowa uchodzcow/migrantow pracuje i placi podatki w Niemczech, 10 tys. studiuje na niemieckich uniwetsytetach, a notowania kanclerz wrocily do poziomu sprzed kryzysu migracyjnego.

  PS
  2015 pisalem, ze po dwudziestu latach domorosli antropolodzy napisza o wielkim interesie Niemcow. Niektorzy juz bredza, ze Niemcy wybrali sobie najlepszych.

  Faktem jest, ze migracja jest dla Niemiec korzystna. Faktem jest, ze od kilku lat kazdy ma prawo do otrzymania stypendium na studia podobnie jak Niemcy.

 160. @jobrave 21 października o godz. 15:00
  Niesamowite 🙂

 161. @ls42 21 października o godz. 15:25

  Matołuszek to figurant, a ględzenie o „umiarkowanych” postawach PiS-dzielstwo wywlekało już wielkokrotnie – wiadomo po co. Nawet gorliwie ukrywano naszczalnika przed wyborami. A ludzie nadal naiwni jak oseski…

 162. Lewy
  21 października o godz. 10:32
  Jedno trzeba przyznać Kaczorowi, ze ma absolutny węch. Potrafi z dużej odległosci wyczuć ludzkie guano.

  Mój komentarz
  Jarosław Ka ma niesamowite wyczucie ludzkich słabości, niedoskonałości i przyszłego związku tych cech z wiernością, odgadywaniem życzeń i posłuszeństwem dla taktyki i strategii przywódcy. To jest jego konik, właściwość, silna strona i obsesja.

  On potrafi szybko wypatrzyć w tłumie petentów i przyciągnąć do siebie tych, którzy będą najbardziej mu przydatni w systemie demokracji nieliberalnej, którą on wzorem Orbana uparł się budować (chłe,chłe,chłe) w Umęczonej.
  Pzdr, TJ

 163. W Częstochowie, nieopodal Jasnej Góry, w klubie bawiło się ponad tysiąc osób. Policja po północy zabawę przerwała i spisała uczestników uroczystości.

  Nie wiadomo czy wśród osób bawiących się w klubie był ktoś chory, ale nie o tym chcę napisać. Spisywanie tylu osób to ogromna praca. Wykaz obecnych w klubie osób powinien być dostępny w formie aplikacji, aby mógł być automatycznie możliwy do analizy i ściągnięcia nałożonych mandatów za niedostosowanie się do obowiązujących w czasie pandemii obostrzeń

 164. @ls42 21 października o godz. 15:45

  Najlepiej każdemu stempelek na łeb. A lekarzy w kamasze.
  Niech „zasuwają za miskę ryżu”.

 165. W telewizji reklamują poradnik „Jak umierać, gdy zabraknie miejsc w szpitalach”
  Na czasie

 166. Hit sezonu? Pandemiczne maski na Halloween.

  Zaraz, jaki Halloween? Przecież to szatańska tradycja!
  Nowy minister edukacji dostanie szału…

  https://mamadu.pl/149077,halloween-2020-maski-na-halloween-a-pandemia-3-inspiracje-i-wzory

 167. Is42,
  w zasadzie to przy okazji szczepień obowiązkowych można by każdego osobnika zaczipować i żmudna robota policjantów trwałaby parę minut przy okazji takiego zdarzenia.

 168. @ls42 21 października o godz. 15:55

  Z książki czytanej (chyba) w szczenięcych latach:
  „Mamusiu, nie bój się. Ja nie umrę. Ja nawet nie wiem, jak się to robi”

 169. @legat 21 października o godz. 16:03

  Model chiński – oni już mają aplikację bez której nie wejdziesz do spożywczaka. Ani nie pojedziesz komunikacją miejską.

  Jak się pracuje pięć lat na to, żeby stracić społeczne zaufanie, to się go teraz nie odrobi nakładaniem coraz to nowych obostrzeń. Zwłaszcza gdy wuc demonstracyjnie pokazuje, że mu to wisi i że jego żadne przepisy nie dotyczą.

 170. @jobrave
  21 października o godz. 15:00

  Po pierwsze dziękuję za obszerny wpis do mnie skierowany.
  Z wieloma Twoimi uwagami się zgadzam.
  Jednak wydaje mi się, że zarzucając mi stronniczość mylisz się.
  Chociaż być może, że czytając różne moje notki na temat konfliktu palestyńsko-izraelskiego możesz takie odczucia mieć.

  Ja nie ukrywam swojego stanowiska w tym względzie i wydaje mi się, że porównując do przeciętnej wiedzy na ten temat ja jej posiadam dużo ponad tę przeciętność.

  Moja uwaga żeby sięgnąć do artykułów Grossa nie była złośliwa.
  Ja wychodzę z założenia, żeby oceniać czyjąś postawę, czy jakąś sytuację najlepiej sięgać do źródeł

  Tobie również polecam tę lekturę
  Całkiem niedawno czytałam jeden z jego artykułów i przyznam, że chociażby na jego podstawie nie zaliczyłabym tego człowieka do grona tych, którzy dążą do poprawy stosunków między narodami, a wręcz przeciwnie.

  Z kolei moja notka dotycząca chasydów w Lodynie miała na celu podsunąć temat do przemyśleń.

  Jak powstają getta wyznaniowe i jak one utrudniają integrację.

  Bez względu na motywy, które też w jakimś stopniu rozumiem.

  Ponadto jak ten przykład pokazuje otoczenie może na tej podstawie (o mieszkania subsydiowane chodzi) odbierać tę sytuację jako faworyzowanie pewnych grup.

  czy mają rację, czy nie to inna sprawa.
  Odbiór jest raczej taki.

  A te rzeczy nie pomagają w tworzeniu pokojowego, dobrze do siebie nastawionego społeczeństwa.

  Poza tym częste wpisy saldo mortale również są bardzo jednostronne i przyznam, że mogą prowokować. Do pewnego stopnia oczywiście rozumiem tego człowieka, bo ludzie przeważnie mówią o tym co ich boli.

  Jednak ograniczanie się do jednego wydarzenia, chociaż strasznego w historii i uzurpowanie sobie pozycjii największej i jednnej nieomal ofiary jest też przegięciem
  I czasem takie podejście może też prowokować.

  Podsumowując, wydaje mi się, że bardziej się zgazamy aniżeli nie.

  Ps. mówiąc o wydarzeniu mam na myśli okres IIWŚ

  Z historycznego punktu widzenia to krótki okres, nie umniejszając wcale dramatu ludzi, którzy przez to przechodzili

 171. Na FB
  Andrzej Saramonowicz
  5 godz.
  „Widać po danych, że ulubiony region rządzących, czyli Podkarpacie, uwierzył im, że pandemia jest opanowana i ponosi teraz tego bolesne konsekwencje. Jak na podkarpacką niewielką gęstość zaludnienia liczba codziennych nowych zakażonych jest ogromna. Tak to jest, jak się ulega propagandzie kłamców.

  A ja się zastanawiam, czy Pambuk nie wetknął tam swojego palca, bo Podkarpacie, to przecież region słynący z największej liczby „prawdziwych katolików” i tym samym antylewactwa, dlatego też Pambuk w uznaniu za taką postawę zesłał na nich „łaskę koronawirusa”, by mogli jak najszybciej powiększyć grono aniołów. Nie trzeba dodawać, że za wstawiennictwem JPII.
  Teraz trzeba się tylko modlić, żeby przez pomyłkę nie obdarzył tą łaską tych, którzy na nią nie zasłużyli.

 172. Blogomatolkom…..

  Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem. Sa to typowe kola ratunkowe. Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce we wspolczesnych partiiach rzadzacych i w opozycji. Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat. Moim zdaniem nalezaloby postepowac wlasnie “na opak”, zwrocic sie ku przyszlosci, bo w ten sposob unikniemy ciaglego wywolywania wczorajszych “duchow”. Rozumiem rowniez, jak wspomnialem wyzej niechec do Milosza, kotry nie mowil wprawdzie o winie Polakow, lecz o fakcie ludobojstwa, ktore mialo miejsce na naszej ziemii i stanowilo niejako odcisk (w sensie pieczeci) na naszej pamieci. Historie narodu oraz jego ojczyzne w przyszlosci tworzy jednak pamiec o przeszlosci. O przeszlosci nie mozemy decydowac w zaleznosci od naszych upodoban, nawet wtedy, gdy nie jestesmy jako indywidua za nia bezposrednio odpowiedzialni. Niesiemy ja w przyszlosc, nawet jesli jest niewygodna i bolesna. Oczywiscie, ze nie nalezy stawiac wszystkich Polakow w jednym szeregu z mordercami. Nalezy jednak stawiac pytania dotyczace obojetnosci, biernemu przygladaniu sie.

  Antysemitkom i antysemitom oraz reprezentujacym druga predkosc….
  Zydzi nie maja zadnej przyszlosci w Polsce, ich po prostu u nas nie ma. Ci, ktorzy przyjezdzaja, odwiedzaja istniejace groby bliskich lub pogrobowiska obozowe. Szkoda, ze niewielu z nas rozumie roznice podkreslana przez Blonskiego, roznice miedzy udzialem, a „wspolwina“.
  Dotyczy to oczywiscie wszystkich innych nacji europejskich.
  Tradycje endeckie sa obecne w dzisiejszej polityce i gloszonych haslach; “Nie my powinnismy pozostac w  UE, NATO, nie mozemy byc wiecznym petentem, Nicea, albo smierc. Wstanmy z kleczek, zalozmy czapke. Mamy swoj kraj, swoje zasoby swoje wartosci. Wrocmy do korzeni, tradycji, historii, religii, kultury.
  Przestanmy byc papuga narodow. Stac nas na wlasny model spoleczenstwa, kultury i gospodarki. Stac nas na swoj wlasny, polski rzad. Robmy Polske polska”. Przy czym chetnie przypominamy o naszej tolerancji, ktora ma byc wyroznikiem polskosci. Panstwo polskie nigdy nie przesladowalo swoich mniejszosci wyznanionych czy etnicznych. Polska pozwalala sie im zasymilowac. Wielu najlepszych Polakow ma pochodzenie obce. Slowa te brzmia jednak dosc obco, gdy dzisiaj socjolodzy mowia o integracji. Wiemy bowiem, ze asymilacja niszczyla tozsamosc asymilowanego. Integracja pozwala natomiast na jej zachowanie. Powolujac sie na koscielna historiozofie protestuja srodowiska narodowe przeciw nadawaniu imion Brzechwy, Korczaka, polskim szkolom. Obecnie zyje w Polsce okolo 12.000 do 15.000 Zydow (wlacznie z dziecmi i wnukami ocalalych). Wielu z nich poznalo swoje kulturalne, religijne i historyczne“korzenie” dopiero po 1989 roku.
  Zmienil sie sposob postrzegania Zydow Polskichw w Polsce w ciagu ostatnich dwu dziesiecioleci. Nie mowi sie dzisiaj o judeo-chrzescijanskich korzeniach Polski, lecz o tradycji lacinskiej.
  Tak dokonuje sie zmiana dyskursu i paradygmatu spolecznego oraz ustawienie w tym samym szeregu zydow oraz nie-chrzescijan., z socjalistami i „demokratami“.
  Izrael zastapil dzisiaj niejako “brzydkie” slowo Zyd. Dziwie sie, ze nie krytykuje sie danego rzadu izraelskiego, wybranego wprawdzie przez wiekszosc (mniejszosc stanowi rowniez znaczna czesc spoleczenstwa izraelskiego), lecz krytykuje sie Izraelczykow i Izrael.

  Ustawianie antysemityzmu antypolonizmu w jednym szeregu imputuje, ze jedno zjawisko wynika z drugiego. Nie postrzegam tu jednak zadnego zwiazku przyczynowo-skutkowego. Podczas gdy antypolnizm ukazuje sie li tylko bladzacym profesorom dorabiajacych wierszowka, to antysemityzm jest ciagle obecny w naszej rzeczywistosci, nawet przy sladowej ilosci Zydow. Wielu z nas ma natomiast permanentne klopoty z percepcja antypostawy jaka jest nacjonalizm, szowinizm, ksenofobia i antysemityzm w Polsce. Percepcja ta jest zaklocona u rycerzy z TWA wysmiewajacych “bezzwiednie” polityczna poprawnosc.

 173. @ls42
  21 października o godz. 15:15

  O izbie Lordów już od dawna są głosy o jej likwidacji.
  Jednak skoro monarchia, to i lordowie i muszą mieć przywileje. 🙂

 174. Saldo mortale
  21 października o godz. 16:13
  „Ustawianie antysemityzmu antypolonizmu w jednym szeregu imputuje, ze jedno zjawisko wynika z drugiego. Nie postrzegam tu jednak zadnego zwiazku przyczynowo-skutkowego”

  a moze dwa zjawiska wystepuja rowwnolegle, obok siebie? czyz podobne rzeczy nie zdarzaja sie w wieloetnicznych Indiach? ta niechec do osob z Gujaratu lub Punjabu? w polskim przypadku nie jest to tylko „genetyczny antysemityzm wyssany z mlekiem matki” jak to politycznie i dosadnie okreslil min. Katz…

 175. @jobrave 21 października o godz. 16:08

  Nie zapominaj o pielgrzymkach i podobnych zgromadzeniach… modlitewnych
  🙂
  Sursum corda!

 176. A kremówkowa wdowa Dziwisz nigdy nie słyszał o Macielu…

 177. Choroba jest karą boską za grzechy…grzeszników po kolorach stref poznacie…czerwona zaraza…to elektorat hunwejbinów…Tak sobie myślę prywatnie…zwalczali Armię Czerwoną…to sprowadzili czerwoną zarazę…jak prorokował Jędraszewski…z deszczu pod rynnę…

 178. jobrave
  21 października o godz. 12:39
  Mozna tez inaczej: naciskasz na crtl i (caly czas naciskajac) krecisz kolkiem na myszy (nie wiem jak to sie nazywa po polsku) do przodu lub tylu. Robisz zoom +/- w obie strony.

 179. Saldo mortale 21 października o godz. 16:13 Blogomatolkom…..
  Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek …

  Salto Mentale,
  liczba drzewek, liczba, blogomatole.

 180. ozzy:
  wyglada na to, ze wszystkim powoli odbija;
  smiejemy sie z szatana, a szatan smieje sie z nas;
  moze chociaz tutaj marks bedzie mial racje, ze historia sie nie powtarza, a jesli juz to jako operetka;

 181. jobrave
  21 października o godz. 15:00
  obejrzalam ten film, dziekuje. Pouczajace sa wpisy , komentarze. Pol (poow)na pol. Czasami Ma sie wrazenie, ze niewiele sie zmienilo.

 182. W King County election service center zaczyna sie kolejny dzien przyjmowania rekordowej ilosci kart wyborczych.
  Pierce County rowniez informuje o bardzo wysokiej liczbie kopert w “drop-boxes”.

  Kamery na zywo pokazuja pracownikow King County w “sorting section” I w pozostalych miejscach “election service center”

  https://www.kingcounty.gov/depts/elections/about-us/security-and-accountability/watch-us-in-action.aspx

 183. 404
  21 października o godz. 16:08,
  Jeśli chodzi o Grossa, jego publikacjo oprotestowały niektóre środowiska żydowskie i to z całego świata, również jacyś rabini. A tu jest wywiad z Eli Zolkosem, przedstawicielem Jewish Defence League. Zdziwisz się, gdy przeczytasz, co on powiedział, może nawet przetrzesz oczy ze zdumienia i to parę razy – pojechał po Michniku, po „Wyborczej”, po Grossie, wychwalał Polaków, no ale sama przeczytaj: https://tygodnik.tvp.pl/33220059/eli-zolkos-gross-niszczy-przyjazn-miedzy-zydami-a-polakami

  Ja uważam, że Żydzi mają prawo do traktowania Holocaustu jako coś wyjątkowego i ciągłego przypominania o tym sobie i innym, mało tego, że mają prawo, ale -wg mnie -nawet obowiązek. Pierwszy raz w dziejach świata jakiś naród został w całości odczłowieczony, sprowadzony do roli robactwa i przemysłowo tępiony i nikt się temu czynnie nie przeciwstawił, bo nie z tego powodu alianci ruszyli na Niemców. Trudno nam sobie wyobrazić, co przeżywali w trakcie Zagłady Żydzi, co przeżywali ocaleńcy pozbawieni bliższej i dalszej rodziny, niemający gdzie wrócić. Ogromny strach przed tym, że coś takiego może się powtórzyć, to on właśnie spowodował owo „przesadne”, jak twierdzą niektórzy, kultywowanie pamięci. Oczywiście byli i są tacy i prawdopodobnie będą, którzy będą zbijać kapitał czy to polityczny, czy inny na Holokauście, ale to nie zmienia postaci rzeczy. Hieny trafiają się w każdym narodzie, wśród wyznawców każdej religii.
  Ja właściwie nie zarzucałem Ci stronniczości, lecz raczej jednostronność, co niekoniecznie musi być tożsame ze stronniczością, ale mam też świadomość, że nie wszystko da się wyłuszczyć w blogowych komentarzach szczegolnie, gdy rzecz dotyczy tematu któremu należałoby poswięcić obszerną dysertację.

 184. „Przyrosl car ojczulek do tronu. Nogi tronowe pomieszaly sie z nogami carskimi.
  Reka wrosla w porecz. Nie moznago bylo oderwac. A zakopac cara ze zlotym tronem – zal”
  (Zbigniew Herbert, „Bajka ruska”)

  ***
  Top Palestinian official Saeb Erekat in ‘critical’ condition with COVID-19 in Israeli hospital
  Erekat, who has served as the chief negotiator for the Palestinian Liberation Organization for decades, was admitted to Hadassah Ein Kerem in Jerusalem on Sunday after a Palestinian Authority request.

  —– Po prostu, nie ufa sie szpitalom w Palestynskiej Autonomii (PA)

 185. Remanent wrzesniowy…

  Apel 404 do ?

  Żydom gett nie trzeba było w Polsce zakładać, bo sami się grupowali wokół swich sanagog, jakoże Talmut im zabrania cokolwiek w czasie szabasu robić, włącznie z jeżdżeniem, więc na piechtę do świątyni tylko mogą iść.
  Do tej pory świeccy Żydzi i Palestyńczycy mieszkający w Izraelu mają z tym kłopot, bo miejska komunikacja nie chodzi w czasie szabasu
  Ale i to się Polakom wytyka, jakby to ich wina była.
  A co, powinni im przeszkadzać?
  Używali swojego języka, tworzyli swoje wydawnictwa, prasę, szkoły, teatry, itd
  Nie chcieli w zdecydowanej większości się asymilować, pomimo mieszkania
  kiku setek lat w Polsce
  Jakby nie patrzeć, jeżeli Polacy byli tacy dla nich podli, to dlaczego najwięcej,
  nieporównywalnie najwięcej z innymi krajami na świecie Żydów mieszkało w Polsce?
  W Polsce Żydzi sami się izolowali, bo tak chcieli.
  Nieliczni się integrowali, a tych nie Polacy, ale właśnie Żydzi podkreślali i podkreślają, że oni byli też Żydami. W tym i Ty.
  Ale wciąż pretensje do Polaków
  Bo wam można o tym mówić, a nam nie.
  Zwłaszcza, że wy też wybiórczo pamiętacie kto był Żydem, a o tych niewygodnych to mamy milczeć, bo wam się to nie podoba.
  Od chwili wkroczenia sowietów na wschód Polski, Polacy bardziej się bali Żydów, niż Rosjan, bo z ruskimi czasem dało się coś załatwić, a to właśnie wielu Żydów donosiło na Polaków, pokazywało gdzie kto mieszka, kim był, itd, co kończyło się wywózkami. Nawet w szkołach dzieci były uczone przzez Żydów, i Żydówki w tym czasie. Bo Tuscy tak zarządzili.
  Rodzice się bali, że dzieci coś palnął a nauczycielka doniesie gdzie trzeba.
  A po wojnie też nic nie można było powiedzieć, o krzywdach
  I tak to trwało dziesiątki lat. Bo na wszelkich politruckich stanowiska było ich wielu.
  W wojsku zwłaszcza. Oficer polityczny to przeważnie był Żyd.
  A teraz następny sposób na poprawność polityczną naszedł.
  Wy się możecie produkować ile wlezie, wyolbrzymiając wszelkie krzywdy,
  Poniżając i dręcząc Polaków, a my mamy milczeć i słuchać, bo inaczej nazwani zostaniemi antysemitami.
  A nawet jak milczymy, to też tak jesteśmy nazywani.
  Ten blog jest dobrym przykładek takiego dręczenia i pomawiania.
  Nawet o tym co wyprawia Izrael z Palestyńczykami nie wolno mówić, bo takie czy inne konsekwencje za tym pójdą.
  Szef Parii Pracy Wielkiej Brytanii śmiał kilka razy wyrazić współczucie dla Palestyńczyków, to zaczęto na niego nagonkę, która skończyła się wiadomo jak.
  Podobnie z wieloma innymi.
  Postępujesz Ty i Tobie podobni w myśl zasady:
  Taka prawda dobra jaka mi wygodna, a wam wara od niej
  Jeszcze odnośnie kto tu kogo nazywa i jak
  Franc Kafka, to dla myślących ludzi był pisarz czeski.
  A tu czytam niedawno, że to był pisarz izraelski
  Jak tak dłużej potrwa, to nie wiem czego jeszcze się dowiem
  Prawdopodobnie, że wszystko co do tej pory się uczyłam okaże się nieaktualne.
  Tu cały czas idzie propaganda, że Polacy to nie naród, ale Izrael to naród i do tego z prawami boskimi
  Inna miarka dla siebie, inna miarka dla obcych
  I kto tu z kogo robi obcego?

 186. Legat,
  jesli Cie urazilem, to liczba drzewek….czepiasz sie.

 187. Remanent…

  Krytyka 404 przez Bywalca….

  404 w swojej typowej dla „prawdziwych Polaków” obłudzie udaje, że nie rozumie, że winą tych prześladowanych i wymordowanych polskich obywateli było to, że byli Żydami.
  Według jej teorii , albo jest się Żydem, albo Polakiem.
  Polski Żyd, a co to takiego ?
  Jęki 404 nad prześladowaniami jakie doznał naród polski ze strony Żydów, dorównują już jękom polskich katolików, wywołanych przez prześladowania LGBT.
  Pomału krystalizuje się co 404 miała na myśli segregując uczestników blogu na tych, którzy jeszcze zasługują na to, żeby nazwać ich Polakami i tą resztę.

 188. Rozdarta dusza 404 po spiskach….na lotnisku…kto tu jest gaga…

  Kiedyś znajoma zaprosiła mnie na „ciekawe” jak to sama określiła spotkanie
  Okazało się, że to radykałowie. Inteligentni a nieodpowiedzialni i żądni tego co i Louis Aragon
  Byłam tam tylko raz.
  Potem dziwnym zbiegiem okoliczności byłam szczegółowo kontrolowana na lotnisku przez sporo lat.

 189. @jobrave

  tego Zolkosa to mozesz sobie darowac jak i JDL (Jewish Defens League) – ugrupowanie
  ekstremistow zydowskich, ktore jest marginalne i wylaczone z zycia politycznego w Izraelu.

 190. Wrzesniowy Remanent…

  Ponizsze, nizej sie nie da…..napisala dzisiaj 404….moze Na marginesie zauwazy, zeby nie bylo….
  Oddałeś głos na ten komentarz
  404 nachalnie powtarza, ze zydzi sami sobie winni….
  … A poniewać była to duża społeczność, wewnętrznie spójna, nie widziała potrzeby się integrować. Żyli jakby obok siebie żydzi i goje
  Ta obcość przypuszczam też swoje znaczenie miała,
  ale przede wszystkim ilość i ogromna bieda Polaków, prześladowania, wysokie kary za pomoc. A o obojętności juz wspominałam. To dotyczy wszystkich. Nie trzeba być Żydem, tak jak ja wtedy w Gdańsku…
  To nie tylko nieprzyjemnie pachnie, to nie jest infantylne gadanie 404, czyt. glupota. To jest dosc prymitywny antysemityzm, wyraz antyhumanizmu.

 191. Morawiecki w Sejmie:
  „Mówią o służbie zdrowia, o epidemiach, o łóżkach zakaźnych. Otóż, ile było łóżek zakaźnych w 2015 roku? 3 tysiące, dzisiaj jest ponad 8 tysięcy. Ile zarabiała pielęgniarka i położna w czasach PO? 2500 zł. Dzisiaj to jest ok. 2 tysiące złotych więcej. Ile za PO poświęcano środków na służbę zdrowia? Jaka była strategia Arłukowicza? Chcesz jeden miliard złotych? Zlikwiduj cztery szpitale. To była wasza strategia. Likwidacja i komercjalizacja szpitali. Odbudowaliśmy służbę zdrowia. Wydajemy blisko 110 miliardów. W 2015 roku było to jedynie 77 miliardów. Tyle mogę powiedzieć na te kłamstwa, która padały z tej mównicy. Sprostowałem kłamstwa, ale dalej wyciągam rękę”.
  (ryzyko, bo jeszcze ugryzą)

 192. Remanent…

  na koniec zeby nie bylo, o Na Marginesie…..

  Popisowa Na marginesie. Zeby nie bylo, jak zawsze antysemicka….
  „ a poza tym, gdyby nie-Żyd zajął się tematem nadużycia władzy przez izraelską biurokrację – to myślisz, że miałby łatwo? Zaraz zostałby okrzyczany antysemitą, a w każdym razie jego istnienie w świecie akademickim byłoby bardzo utrudnione. Zobacz historię niedoszłej profesury Normana Daviesa w Stanach.“

 193. Sciaga dla lubujacych sie w autoprojekcji….
  Dla przodowniczek i przodownikow blogosfery zajmujacych sie recyklingiem intelektualnym….
  Zapominamy przy tym wlasna historie, mianowicie fakty, ze spiskowe podejrzenia doprowadzily do wyniszczenia zydow, wyniszczenie poprzedzila izolacja i wykluczanie z danej spolecznosci. Zmiana paradygmatu spolecznego i narodowego oraz dominacja czystosci rasowej nadaly celowi, ktorym byla zaglada pewna spojnosc w realizowaniu niemieckiej doktryny narodowosocjalistycznej.

  Obecnie, niestety czesto sie o tym zapomina i przesuwa odpowiedzialnosc spoleczna na osobe wodza. Podobnie jest w opisach czasow stalinowskich.
  Czyny i zaglade redukuje sie wiec do poszczegolnych osob (tu: Hitler i Stalin). Podobnie reagujemy przy opisywaniu naszej historii powojennej. Aktualne po dzien dzisiejszy. Przeciwnicy PiSu ruguja wszystko na wodza, zapominajac o milionach wpolpartycypujacych, jaby powiedzial naczelny analityk sieci  w swiecie smieci.
  Roznica polega jedynie na tym, ze redukujemy dzialanosc politycznie i moralnie odpowiedzialne osoby czesto do jednego wydarzenia i na nie fokusujemy cala nasza spoleczna oraz polityczna wrazliwosc i doswiadczenie. Nasuwa mi sie tu przyklad Jaruzelskiego i nasze oraz jego stanowisko wobec stanu wojennego.
  Podobnie opisujemy Kaczynskiego pomijajac miliony wiernych oraz tysiace opportunistow jak przodowniczka/przodownik blogosfery.

  Debaty takie sa bezsensowne, bo powoduja zaniki pamieci przy analizie czasow przed i po stanie wojennym, rowniez mniej lub bardziej istotnych w naszym zyciu spolecznym. Czesto odnosimy zdarzenia do siebie, co niejako utwierdza nas w subiektywnym postrzeganiu rzeczywistosci.
  Takie analizy (autoprojekcje) maja charakter li tylko kwantytatywny lub traca po prostu sens. Mitologizowanie czolowych politykow ulatwia narodowi utozsamianie sie z nimi oraz ich doktryna (dzisiaj sa to programy wyborcze). Temu sluzy rowniez mitologizowanie negatywne.

  Nasuwa sie twierdzenie, ze niezmiernie brakuje nam obrazow i postaci negatywnych. Tracimy wiec czas na ich ciagle poszukiwanie. Motyw eliminacyjny jest dosc wyrazny nie tylko w antysemityzmie niemieckim. Jest on bowiem wszechobecny w calej Europie Srodkowej. Pokrywa sie to niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym, w ktorym zydzi wystepuja jako jego wrogowie oraz ci, ktorzy zamordowali Chrystusa.
  Istotne jest przy tym, ze sam antysemityzm nie tylko opisuje Zydow, jest on rowniez nosicielem informacji o samych antysemitach, z czego antysemici rzadko zdaja sobie sprawe

 194. jak jest tak dobrze jak Morawiecki mówi , to polska służba i pacjenci nie mają o co się martwić. Wystarczy zdać się na Premiera.

 195. ahasverus
  21 października o godz. 16:53,
  Ja na wszelki wypadek komentarzy nie czytałem, bałem się, ale spróbuję się przemóc.
  Pierwszy raz oglądałem ten film wiele lat temu, a drugi raz dzisiaj. Myślałem, że tym razem odbiorę go mnie emocjonalnie, a było odwrotnie.
  Bohaterowie tego filmu są pełni żalu, że musieli wyjechać z Polski, pomimo tego, że próbują to ukryć. Niby eksponują to, że na emigracji spotkali się ze wsparciem, pomocą, że tylko na dobre im to wyszło, bo zdobyli satysfakcjonującą pozycję, dobre zawody, założyli dobrze prosperujące firmy, to jednak wyczuwa się żal i tęsknotę za Polską, i to pomimo tego, że z racji pochodzenia doznali większych, czy mniejszych krzywd od sąsiadów, w szkole, na podwórku itp.,pomimo tego, że właściwie każde z nich bardziej czuło się Polakami niż Żydami albo Żydami i Polakami w jednym. Bardzo wzruszyła mnie wypowiedź Waldka Cukiermana, szczególnie ta ostatnia, oraz te dzieciaki polskich żydowskich emigrantów rozsianych po świecie, mówiące po polsku. Czy polonofobi uczyliby swoje dzieci języka polskiego?

 196. Saldo mortale 21 października o godz. 17:17 do mnie: –…czepiasz sie.

  Salto Mentale,
  no widzisz, widzisz, jesteś lepszy ode mnie. Reprezentujesz moralność zdecydowanie wyższą, bo nikogo się na tym nie czepiasz, nie czepiałeś i czepiać się nie będziesz. Zgnębiłeś mnie strasznie.

 197. Papież Franciszek poparł legalizację związków jednopłciowych. Co teraz zrobi Jędraszewski i cała kościelna konserwa w Polsce?

 198. ozzy
  21 października o godz. 17:23

  @jobrave

  tego Zolkosa to mozesz sobie darowac jak i JDL (Jewish Defens League) – ugrupowanie
  ekstremistow zydowskich, ktore jest marginalne i wylaczone z zycia politycznego w Izraelu.

  Ja o tym doskonale wiem, chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że Żydzi nie są jakimś monolitem, jak niektórym Polakom się wydaje, nacją mającą jednakowe poglądy, zorientowaną, oczywiście, antypolsko. 🙂

 199. Wystarczy zdać się na Premiera …

  Prawdziwy, tradycję wielbiący Sarmata powiedziałby – spuścić się na Premiera.

 200. @jobrave 21 października o godz. 17:36

  Film jest niesamowity i ogromnie wzruszający. Jednak samo poruszenie tego tematu wywołuje, jak widzisz, reakcję lawinową – zalew badziewia ze strony blogowej upierdliwej gnidy. Jeśli to ma być forma poszukiwania kontaktu z Polakami – to ja raczej dziękuję, postoję.

 201. Dlaczego nie było bicza bożego przed 2020 rokiem…jak mawia ksiądz…teraz Sodoma i Gomora…za burzenie pomników wyzwolicieli z łap katolickiej III Rzeszy…Tak sobie myślę prywatnie, że ręka podniesiona na pomnik…i stało się…cała tzw. cywilizacja zachodnia stała się rusofobiczna…na co nie było przyzwolenia na górze…ewolucję czas zacząć…wystarczy być przyzwoitym nawet bez chrztu…

 202. @teo 21 października o godz. 17:54
  Warto byłoby go raczej spuścić… spłuczką.

 203. @jobrave
  21 października o godz. 17:08

  Dysertacja to za mało.
  Nie umniejszam koszmary holoucastu i nie sądzę, że ktokolwiek przy zdrowych zmysłach to by czynił.

  Pamięc o cierpieniu ludzi powinna być zachowana
  Jednak czasem odbiera się wrażenie, że obecna polityka, a zwłaszcza naciski różnych Lig żydowskich powodują, że wygląda na to iż jedynie Żydzi byli niszczeni i ucierpieli w ciągu całej historii ludzkości , nie wspominając już o IIWŚ

  A to budzi protest. Przynajmniej wewnętrzny.
  I wcale nie z powodu zaprzeczania faktu niszczenia Żydów w czasch drugiej światowej, ale z powodu narzucania przekonania, że tylko Zydzi przeszli koszmar.

  Nie będę wspominać chociażby o ludności polskiej na Wołyniu, bo pewnie liczby, które podasz będą mniejsze w tym przypadku.
  Ale czy o liczby chodzi?
  Ktoś, chyba z Tory wziął myśl, że człowiek to cały świat.

  To tylko przykład.
  Ale warto wspomnieć o praktycznie całkowitym wyniszczeniu, wybiciu Indian w Ameryce.
  Traktowano ich gorzej niż zwierzęta.
  Czy znajdujesz jakiekolwiek argumenty, które by powodowały żeby nie uznać tej masakry, sprowadzenia resztek tych ludzi do nawet nie podludzi, ale statusu poniżej zwierząt?

  Czy to nie był koszmarny Holocaust?
  którego konsekwencje dotychczas są widoczne

  A co powiedzieć o setkach tysięcy czarnych niewolnikach traktowanych jak przedmioty przez kilka stuleci w cywilizowanej Ameryce?
  Czy to nie Holocust?
  itd, itd, itd

  Jak powiedziałam, to tylko drobne przykłady, więc dlaczego jest uzurpowanie że to największy, jedyny i wyjątkowy koszmar?

  Koszmar jest koszmarem i relatywizowanie na zasadzie mój ból jest większy niż twój budzi sprzeciw.

  Jest jeszcze inny aspekt tej sprawy.

  Dlaczego ogranicza się badania w tym zakresie innym niż tylko Żydzi,
  a jeżeli nawet, to tylko tym się pozwala, którzy będą dmuchać w konkretną trompkę.

  Nie wolno zadawać pytań, z góry nazywając je antysemityzmem.

  To też będzie budzić sprzeciw.

  Ludzi, którzy krytykują okupacyjną politykę Izraela wsadza się do jednego worka, często łamiąc im kariery.

  Jak Ty to odbierasz?

  Bo ja żle.

  We wcześniejszym wpisie podkreśliłeś, że ludzie są różni dobrzy i źli
  i ten podział nie zależy od przynależności naodowej ani religijnej.
  Byłabym ostatnim durniem gdybym się z tym nie zgodziła.

  Dlatego tym bardziej uważam, że ta polityka nie prowadzi do niczego dobrego
  i to głównie dla Żydów.
  Na podłych mi nie zależy, ale ci jak wszędzie są w mniejszości.
  Chociaż często potrafią się ustawić w pozycjach decyzyjnych. Też jak wszędzie.
  Jednak to ci dobrzy, uczciwi ludzie jak zwykle zapłacą.

  Obym się myliła.

 204. PAP 21 paź 2020, 14:39 . Warszawa. „Janusz Palikot, Kuba Wojewódzki i Tomasz Czechowski powołali wspólną spółkę Przyjazne Państwo, które będzie zajmować się zlecaniem produkcji na bazie własnych receptur alkoholi i napojów bezalkoholowych zawierające w składzie CBD (Kannabidiol) w postaci ekstraktów i izolatów z konopi siewnych, poinformował Janusz Palikot. Spółka może zostać upubliczniona w przyszłym roku. Powołaliśmy wspólnie spółkę akcyjną Przyjazne Państwo, które już zostało zarejestrowane, o kapitale akcyjnym wynoszącym 100 tys. zł. Jesteśmy po rozmowach z innymi osobami i chcemy zebrać dodatkowo 4 mln zł. Będzie to wąska grupa do 10 inwestorów. Środki potrzebujemy do uruchomienia pierwszej produkcji piwa o nazwie BUH” – powiedział Palikot podczas wideokonferencji”.

 205. @Mauro Rossi

  Jak ci idzie liczenie i porównywanie z Niemcami?
  Tam nadal jest 119/mln, a w Polsce już 102 (wczoraj „tylko” 98).
  I prawie 100 tys. aktywnych infekcji w Polsce wobec 72 tys. w Niemczech.
  Rozumiem, że honorowo odrzucisz przyjęcie jakiejkolwiek germańskiej pomocy.
  Chyba że w ramach reparacji?…

 206. @kruk 21 października o godz. 17:49

  Bo może Franciszek zaczyna liczyć sie z realiami…

  Cytuję za “Polityką”: “Felietonista „Polski. The Times” Zbigniew Bartuś, odnosząc się do wojny ideologicznej pod kryptonimem „troska o polską rodzinę” odnotowuje: „A ja sobie patrzę na najnowsze dane GUS o rozwodach, związkach nieformalnych i nieślubnych dzieciach i ze zdumieniem stwierdzam, że Kraków, w którym Trzaskowski wygrał z Dudą 61,5 do 38,5 wcale nie jest miejscem upadku tradycyjnej rodziny, tylko jej bastionem. Najwięcej związków nieformalnych i nieślubnych dzieci jest w Chrzanowie i zaraz potem – w słynącym z powołań Tarnowie oraz „wolnym od LGBT” Nowym Sączu”. Fakty – odwieczny wróg ideologów.”

 207. jobrave
  21 października o godz. 17:36
  Nie pamietam tytulu. Pozyczylem te ksiazke i oczywiscie mi nie oddano. „Odjazdy” czy cos takiego. Wywiady z wygnanymi w 1968 ym roku. Doskonala i swietna praca dziennikarska. Moze ktos wie o jaka ksiazke chodzi?
  Czytalem dawno temu ksiazke Beaty Tuszynskiej: Rodzinna Historia Leku. Wydana tez po francusku. Polecam.
  Piszesz zawsze logicznie, konkretnie. Przyjemnie mi sie ciebie czyta. Mowiles, ze twoja wiedza ma charakter wyspowy. Niezly ten archipelag.
  Nie po to, aby sie podlizac albo inny fishing for compliments. Jedynie ten twoj Kagemusha, Mjetek, ma stargane nerwy. 🙂

 208. Pinokio łże… a Maupo łże Pinokiem

  Hola, hola, dlaczego oś X kończy się na sierpniu? Nie macie danych? Możemy Wam przekleić!

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26420581,intrygujacy-tweet-kancelarii-premiera-wykres-uciety-dwa-miesiace.html#s=BoxMMtImg1

 209. GajowyM.

  Dzięki za zalinkowany nocą tekst o ewakuacji Bałtów do ich krajów oraz Niemców do swego kraju drogą morską, z ominięciem RP – w marcu tego roku.

  Premier dziś o pomoc nie poprosił bo zajęty był głównie wywijaniem się ze swej odpowiedzialności za tragiczne wskaźniki zakażeń o których wspomniałeś. Między innymi poprzez stosowanie alegorii marynistycznych, by nawiązać do ewakuacji Bałtów. Było o jakiś epidemicznych falach, które nie wiadomo skąd zwalają mu się na głowę – jak postaciom z tratwy meduzy, bu się odwołać do klasyki marynistycznej.

 210. Wielki Polak, wielki patriota. https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/wladyslaw-gomulka-czternascie-gniewnych-lat-sylwetka/0twnmw2
  Gdzie są jego pomniki, gdzie ulice i place?

 211. @jobrave
  21 października o godz. 17:08

  Jeśli chodzi o Grossa, jego publikacjo oprotestowały niektóre środowiska żydowskie i to z całego świata, również jacyś rabini. A tu jest wywiad z Eli Zolkosem, przedstawicielem Jewish Defence League. Zdziwisz się, gdy przeczytasz, co on powiedział, może nawet przetrzesz oczy ze zdumienia

  Nie dziwi mnie to, że jest wielu Żydów dążących do pokoju i pokojowego współistnienia. Oby więcej takich głosów było słychać z obu stron.

  Jednak zauważ od razu reakcje na blogu jak tych ludzi NATYCHMIAST się zaniza i deprecjonuje

  Czy nie jest to wymowne?

  I to piszą ludzie, którzy posługują się dobrym polskim i prawdopodobnie pochodzą z rodzin o polskich korzeniach.

  Jestem przeciwna WSZELKIEMU rasizmowi

  Przy czym w tym wypadku rasizm (z braku innego terminu) rozszerzam

 212. Policja zatrzymała Kołodziejczyka z AgroUnii

  https://natemat.pl/324119,5-dla-zwierzat-rolnicy-blokowali-droge-michal-kolodziejczak-zatrzymany

  Wybrany komentarz:
  Jak PiSiory orali pol kraju w imie dziejowej sprawiedliwosci to rolnicy siedzieli cicho i jeszcze przyklaskiwali. A dzis w kajdankach. Ciekawe czy sie czegos nauczyli?

 213. legat
  21 października o godz. 9:58

  „ … z tym rzekomym pobiciem kamerzysty qrwizji to wasza, pisia i qrwizyjna propaganda taka trochę mało wiarygodna jest. Nie ma filmu z monitoringu spod posesji gdzie się to zdarzyło. Żadnego nagrania ze smartfona”.

  Czyżbyś sądził, że zbrodnia nie nagrana na smartfonie jest doskonała? Sprawca, znany w Trójmieście z bójek na noże, będzie w prokuraturze korzystał z doświadczeń mec. Giertycha, omdlewając przy każdym pytaniu, jak dziewica podczas nocy poślubnej.

 214. Wspomnienia @Symetrycznego z czasów Polski Ludowej napawają dumą z osiągnięć ludowej Ojczyzny. Tamtejsza władza nie ustrzegła się jednak kilku błędów, staranąc się zbyt szybko poprawić los ludności. Rozliczenia z przeszłością i miejscowy oportunizm też dolewały oliwy do ognia. Nie wszyscy spełnili pokładane w nich nadzieje. Odradzała się nadmierna biurokracja. W sumie byliśmy jednak u siebie i na swoim. Pomnik budowniczym Polski Ludowej jak najbardziej wskazany. Na pokładzie widzę ogromną załogę obywateli kraju ze sternikami prowadzącymi łajbę ku świetlanej przyszłości. Płynącą na wschód naprzeciw Słońcu ku cywilizacji

 215. Lewy
  21 października o godz. 10:32

  „Jedno trzeba przyznać Kaczorowi, ze ma absolutny węch … Sasina, Morawieckiego, Dudę, Przyłebską, Banasia …”, …” czy niejakiego Mauro”.

  Oooops …. Banaś już od dawna jest wasz, roztoczyliście nad nim parasol, cieszcie się nim póki czas.

  No i dzięki za dobre słowo, wprawdzie absolutnie nie zasłużyłem z tym „oddelegowaniem”, ale nich ci będzie. Najbardziej wkurzające dla was jest to, że PiS ma niezłe kadry, a sam J. Kaczyński jest najzdolniejszym politykiem po 1989 roku. Dobry polityk przychodzi i odchodzi nie pozostawiając po sobie następców, wybitny (czyli środowiskotwórczy) buduje obóz polityczny, co w polityce jest trwałą wartością. Wam pozostaje Budka, Schetyna, Czarzasty, Kosiniak-Kamysz i naprawdę cieszcie się z tego co macie. Moim zdaniem powinniście postawić na młodego Zandberga, ale to w końcu nie mój cyrk.

 216. @Bar Norte

  Wcześnij pisałeś o pomocy Niemców dla Italii w kwestii masek

  Ja dodam, że z Italii samolotami przewożono chorych na covid do Niemiec, bo włoskie szpitale były zbyt obłożone.

  te rzeczy były podawane w tutejszej telewizji.

  Podobnie jak Rosjanie wysłali swoich lekarzy żeby wesprzeć Włochów.

  Jednak relacjonujący te akurat wiadomości nigdy nie omieszkali dodać, że to pewnie akcja propagandowa Putina.

  a ja sobie myslałam w tym czasie, że g …. by mnie obchodziło z jakich powodów ktoś wyciąga do mnie rękę kiedy kostucha na mnie czeka.

  Uczciwość w przekazie powinna być, że nie wspomnę o normalnych ludzkich ocenach

  Pomagali ludzie ludziom.
  I to należy docenić, bez względu jakie mam urazy do nacji.

  Co tak czy inaczej jest śmieszne.
  Bo co to są urazy do nacji?

  Można mieć urazy do ludzi, do polityków kierujących takimi czy innymi…

  Ach, co tu gadać?
  Wiesz o co mi chodzi

 217. Bar Norte
  21 października o godz. 18:15

  „Premier dziś o pomoc nie poprosił bo zajęty był głównie wywijaniem się ze swej odpowiedzialności za tragiczne wskaźniki zakażeń …”.

  Może uwierzył w słowa Budki, że jesienią pandemia się skończy. Ty chyba też w to wierzyłeś?

 218. Mauro Rossi

  Na temat końca pandemii jesienią już mnie pytałeś. Uzyskałeś odpowiedź, którą przemilczałeś. Czemu się nie dziwię.

  Dziś znów pytasz.
  Jak rozumiem traktujesz to jako „utrwalanie” przez pytanie.
  W tymmiejscu pozwolę sobie zwrócić ci uwagę, że to co sobie „utrwalasz” nie ma jakiegokolwiek znaczenia.

 219. @404,
  Tu chodzi też o skalę i środki, metody, ideologię, i o to, że wyszło to ze strony, z której nikt się nie spodziewał, a najmniej właśnie Żydzi, bo z Niemiec, którego kulturą Żydzi byli zafascynowani, urzeczeni, do stopnia, że przejęli język i nagle okazało się, że te wszystkie wartości są nic nie warte, że wartością jest barbarzyństwo, że właśnie tam wymyślono fabryki śmierci. No sorry, ale ja uważam, że Holocaust, to jest coś nieporównywalnego pod względem wspomnianej już skali i metod z niczym, co się wydarzyło wcześniej. Stało się to w XX wiekui bezdyskusyjnie ucierpiał na tym najbardziej naród żydowski i słusznie uważa, że to on doznał największego nieszczęścia.
  Natomiast nie uważam, że świat jest jakoś szczególnie przejęty Holocaustem, zaręczam Ci, że nawet w skali Europy większość ludzi ma nikłe lub żadne pojęcie, o tym, czym była Zagłada, wiedzą, że była, że były obozy, że mordowano Żydów, i nie-Żydów. Większości ludzi to nie interesuje, więc nie dostrzegają tego niby „nadmiernego” propagowania wiedzy o Holocaust. Dobrym przykładem ignorancji w tej kwestii jest Polska, przeciętny zjadacz chleba ma jakąś bardzo ogólną wiedzę, która sprowadza się do jednego, może dwóch zdań. On raczej jest przekonany, że o wiele gorszy był …Polocaust.
  Tak czy owak, z czasem ta pamięć będzie słabnąć, zanikać i Holocaust stanie się wyłącznie niebudzącym większych emocji faktem historycznym, jak wszystkie inne. I niewykluczone, że znów kiedyś się powtórzy, bo historia jednak nie jest nauczycielką życia.

 220. Szumowski jak ustępował ze stanowiska Ministra Zdrowia, to argumentował to tym, że skutecznie zwalczył pandemię, wszystko porobione, to po co ma zostawać ?
  Wtedy jakoś nikt z PiSu nie prostował tego tej opinii .

 221. @Mauro Rossi
  21 października o godz. 18:37

  Czy Tobie nie przychodzi do głowy, że stronniczość i nieuczciwość jaką pokazujesz umniejsza odbiór Ciebie jako poważnego dyskutanta?

  Robisz bohatera i cierpiętnika z operatora TVP, a jednocześnie nieomieszkujesz szkalować Giertycha.

  Już nawet prokuratura odeszła od swoich „biegłych” i przyznała, że facet NIC nie udawał.
  Dlaczego powtarzasz te głodne kawałki?

  Co do tego operatora.
  Współczuję mu, że dostał wciry.
  Nikomu tego nie życzę.

  Ale jak bym sama nie chciała oberwać, to bym się nie pchała nachalnie z kamerą żeby rejestrować czyjąś reakcję na aresztowanie jego ojca.

  Poza tym ktoś słusznie zaoobserwował, że jakimś cudem ekipa telewizyjna NIE dysponuje ŻADNYM nagraniem, nawet z komórki

  Wydaje się to nieomal nieprawdopodobne.

  Co do nazywania kogoś nożownkiem, też posuwasz się zbyt daleko.
  jeżeli facet jest zaatakowany przez nożownika, czy on też jest nożownikiem?

  Ponadto jako nożownik powinien być w więzieniu
  Czyż nie?

  Tak czy inaczej z jednego (który Tobie jest wygodny) robisz poszkodowanego bohatera, a z tych którzy Tobie nie pasują robisz złoczyńców i oszustów
  i to wszystko w krótkim paragrafie.

  Takie wypowiedzi powodują, że zbiera mi się na mdłości

 222. „Przepis o świeckiej szkole nie istnieje”? Ordo Iuris zwyczajnie łże.

  Ordo Iuris poucza warszawskich dyrektorów szkół, że mają „obowiązek nauczania o chrześcijańskim dziedzictwie Narodu”, a do tego obowiązku zalicza się również organizację wydarzeń szkolnych z elementami religijnymi. W opinii Ordo Iuris znajdują się dodatkowo następujące stwierdzenia:
  — Niedopuszczalne jest zabranianie dzieciom, których rodzice sobie tego życzą, udziału w wydarzeniach z elementami religijnymi na terenie szkoły.
  — Na terenie szkoły dozwolone jest organizowanie praktyk religijnych (np. modlitwy, rekolekcji), dlatego tym bardziej dopuszczalne będzie zorganizowanie akademii czy apelu z elementami religijnymi.
  — Należy wyraźnie odróżnić udział w praktykach religijnych od bycia świadkiem czy obserwowania praktyk religijnych.
  — Osoba, która deklaruje się, jako niewierząca, nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi, bo byłoby to równoznaczne z ograniczeniem swobody sumienia osób wierzących.

  https://mamadu.pl/149117,szkola-a-przekonania-religijne-ordo-iuris-i-ratusz-pouczaja-dyrektorow

  Wybrany komentarz:
  Polska jest państwem świeckim, co wynika z Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Art.10 ust.1 tej ustawy brzmi: „1. Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w sprawach religii i przekonań”.
  Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zawiera natomiast przepis w brzmieniu: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę wyrażania ich w życiu publicznym”. „Zapewnić swobodę” to nie to samo, co „MIEĆ OBOWIĄZEK zagwarantowania ekspresji religijnej w szkole publicznej”. Państwo polskie jest państwem świeckim, tym samym szkoła publiczna (czyli „państwowa”) jako instytucja należna do tego państwa jest instytucją świecką.

 223. Mauro Rossi 21 października o godz. 18:37 do mnie w odpowiedzi na tekst: „ … z tym rzekomym pobiciem kamerzysty qrwizji to wasza, pisia i qrwizyjna propaganda taka trochę mało wiarygodna jest. Nie ma filmu z monitoringu spod posesji gdzie się to zdarzyło. Żadnego nagrania ze smartfona”.

  Czyżbyś sądził, że zbrodnia nie nagrana na smartfonie jest doskonała?

  Mauro Rossi,
  ja sądzę, że ta cała afera z rzekomym pobiciem reportera qrvizji to taka „Diduszko case”. Pomalowany keczupem funkcjonariusz pisowskiej prowokacji & consortes robią z gówna dym i 5 groszy bym nie postawił na to, że syn Grubego Rycha nie został sprowokowany specjalnie. A ponieważ słabo wyszło to nagrań nie ma. Czasami, to nawet jak są nagrania, to zbrodniarze traktowani są łagodnie. Kilku bandytów z pisowskiej policji zabiło prądem niewinnego chłopaka i co?

  Mauro, w ogóle wchodzenie do łazienki z funkcjonariuszami pisowskich służb siłowych staje się ogromnym ryzykiem. Blida weszła z funkcjonariuszką i nie żyje a kurtka funkcjonariuszki jako dowód rzeczowy (ślady po ewentualny strzale) ginie. Film z tasera przy pomocy którego gliniarze zakatowali w łazience na wpół gołego i skutego niewinnego chłopaka, ginie gdzieś w biurkach prokuratorów i ministrów, cebeant wchodzi z Giertychem do łazienki i ten natychmiast traci przytomność i ledwo uchodzi z życiem. Niedoróbka jakaś?

 224. Tez w tym temacie książka „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral.

  Na scenie Teatru Polonia z Jandą w roli głównej.

  Polecam

 225. @jobrave 18.56
  Tyle opracowań na temat Holokaustu, a mechanizm narodzin tego przestępstwa dalej niewyjaśniony. Konkretnej osoby od której to się zaczęło i kto tym tak „sprawnie” zarządzał nie ustalono. Najważniejsi odpowiedzialni nie wymienieni, nie znani, ale peryferie przekopuje się nieustannie. Dobrze jeszcze, że czasami wspomina się o niemieckich obozach, bo gdyby nie było wielu protestów obozy byłyby polskie i cały Świat by wiedział, że Żydów zamordowali Polacy

 226. Państwo świeckie od świec..gromnicznych…chroniących przed wilkami…Tak sobie myślę prywatnie, że oświecenie bierze się od świeczki…

 227. @jobrave
  21 października o godz. 18:56

  No cóż pozostańmy (przynajmniej na dzień dzisiejszy) każdy przy swoim

  Dla mnie tragedie polegające na masowym zaplanowanym, popieranym przez dane społeczeństwo niszczeniu tak zwanych obcych miały znacznie więcej razy miejsce w historii

  Jeżeli uważasz, że wyniszczenie ludzi i ich kultur na dwóch kontynentach amerykańskich to było nic, to cóż pozostaje

  Podkreślam, ja nie zaniżam horroru jaki spotkał Żydów w czasie wojny,
  ale nie traktuję tego jako cos wyjątkowego, jednostkowego.

  Oczywiście biorąc pod uwag że cywilizacyjne, technologiczne możliwości w XX-tym wieku były większe, a co za tym idzie też masakra była bardziej efektywna.
  jeżeli tak można wogóle powiedzieć?

  W dzisiejszych czasach prawdopodobnie byłoby jeszcze gorzej gdyby znalazł się jakiś nowy Hitler

  Oby nie, bo aż skóra cierpnie na taką myśl

 228. @jobrave

  Kilkakrotnie i bez sensu radziłem:
  wpierw sformułować parę znaczników: otwierający i zamykający,
  a następnie między nie wstawić tekst.

  Zastosowanie tego sposobiku grozi, że wstawimy za mało lub za dużo

  Nawiązanie do angelologii i dali będzie tu niewyraźne w sensie braku odwołania do dali choćby jednym słowem.

  Brak jest takiego odwołania bowiem kurier tekstowy ustawi się za ostatnim znakiem tekstu wyróżnianego.

  Zwróć uwagę, że rozważam wtróżnianie a nie pochylanie lub/i wytłuszczanie.

  Pójdźmy dalej w guzdrowe nękanie abstrakcjami.

  Pisał on że Wordzie zaznacza się tekst Jeśli to nie jest język pisanu od prawej ku lewej, to zaznaczanie sięga do ostatniego znaku(!), bo to my zaznaczania się zwykle od lewej. Pisanie od lewej do prawej nie kłóci się ( przejdę na chwilę na potoczny z pretensjonalnego ) bo można zaznaczać od prawej ku lewej.
  Po zaznaczeniu pozostaje wykonać odrębne polecenie wyróżnienia klikając w ikonę.

  Tu wyróżniając w tyle głowy możemy mieć to, że chodzi o znaczniki nie żyjące odrębnie. Bardzo wiele znaczników HTLM to są znaczniki które są całe w linii tekstu tekstu czyli występują solo.

  Para znaczników w skrajnym przypadku może nie mieścić się na ekranie jeśli wyróżniany tekst jest długi.

  Ten komentarz dla przyzwyczajonych do skakania między warstwami wypowiedzi traktuje o formie i treści czyli o różnych klasach abstrakcji.

  Poniżej będzie niejawnie o różnych klasach abstrakcji
  amazon
  majsterkowanie
  komputer

  Wkrętak zawarty w dostarczonej przez kuriera paczce ( przynajmniej jeden z nich) to będzie wkrętak to wkrętów niewidocznych przez osoby słabo widzące. Taki wkręt lubi spadać na podłogę i odrywamy się od reprezentanta klasy.

  W amazonie zamawiamy lupę i tackę z wywiniętymi górę krawędziami.

  To może nie pomóc. Nie wskazuję komu.

  Opowieść o Dyziu marzycielu oraz wierszyk o strasznych mieszczanach widzących wszystko oddzielnie może wam dostarczyć DHL o ile nie jesteści uczuleni.
  To chyba niemiecki dostawca i może zatrudniać jako osoby dostarczające transwestytów. No i to są całkiem różne klasy abstrakcji z nieunormowanego luzu językowego.

 229. DPD jest bardziej chyba ( proszę nie poprawiać ) niemieckojęzyczna.

 230. @404 21 października o godz. 19:14

  Nowy Hitler? No przecież jest. Na Żoliborzu. Bardzo podobny profil psychologiczny i ambicje. Podobnie (podobno?) magnetyczna osobowość i siła perswazji w cztery oczy.

  Jednak sam Hitler nic by nie zdziałał gdyby okoliczności nie wyniosły go do władzy. Czy te same okoliczności istnieją w Polsce? Tak i nie. Moim zdaniem kieszonkowy Hitlerek nie ma warunków do podboju świata.

  Co zrobi z Polską? Oto jest pytanie.

 231. Faktem jest, że to Morawiecki już w lipcu ogłosił zwycięstwo PiSu z covid 19, mimo tego, że specjaliści ostrzegali przed powrotem pandemii jesienią i przez to zmarnował cenny czas, na przygotowanie sie do walki z nią.
  Obecna sraczka legislacyjna, w której PiS stara się zwalić odpowiedzialność za własne zaniechania na służbę zdrowia, tego już nie naprawi.

 232. @kruk
  21 października o godz. 17:49

  „Papież Franciszek poparł legalizację związków jednopłciowych. Co teraz zrobi Jędraszewski i cała kościelna konserwa w Polsce?”

  Ano musi papieża ekskomunikować. Nie ma innego wyjścia.

 233. Dr Paweł Grzesiowski, epidemiolog i częsty gość w mediach stracił posadę w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w którym prowadził zajęcia z epidemiologii.

  Pewnie z powodu nosa. Nie chciał by mu rósł na pisowskiej karmie?

 234. Dzisiejsze dane:

  +10,040 nowo zainfekowanych
  +130 zmarłych

 235. Kurier tekstowy nie jest jeszcze tak powszechny kursor tekstowy.

  Ale jeśli tabloidyzacja będzie postępowała tak wykładniczo jak teraz to podświadomość będzie mi przekręcała teksty częściej.

  ***

  @legat

  Drony już są powszechne, więc i niech twa fantazja uczyni coś więcej niż tylko szybowanie.

  Wznieś ją i zawiśnij nad Wodzem.
  Dopuść, że ktoś zkochany w micie Trockiego podsunie Wodzowi dymisję Zwykłego Posła do podpisania.

  Miesiące temu prorokowałem, że jesienią będzie wesoło. I jest.
  Za tydzień respiratory wyjdą na ulice miast i żądają urlopu i podwyżki.

  I jakiś kretyn napisze tu,
  że guzdrze zaszkodziło szczepienie przeciwko pneumokokom.

 236. @Na margines
  Hitler i prezesimus to dwie różne postacie

  obie paskudne, ale porównania tu nie widzę

  A co do okoliczności?
  masz rację muszą zaistnieć szczególne okoliczności żeby taka persona jak Hitler doszedł do władzy i żeby mu pozwolono wyczyniać to co wyczyniał

  Jeśli chodzi o Polskę, to nam raczej nie grozi żebyśmy się stali masowymi mordercami
  z różnych przyczyn

  jedna to, że nie wyobrażam sobie masowej zgody Polaków na takie zarządzenia,
  a druga my jesteśmy zbyt kłótliwi, co akurat w tym wypadku jest plusem

 237. Na marginesie relatywizuje historie i siebie….

 238. Skoro już wiemy, że zbiorczy pomnik budowniczym Polski Ludowej się należy, ważna pozostaje jego lokalizacja. a miejsce to powinno być szczególne. Oczywiście Warszawa stolica Polski nie ma alternatywy. Na Placu Piłsudskiego już tłok i towarzystwo nie takie jakbyśmy wszyscy chcieli.
  Pałac PZPR zajęty na giełdę, automatycznie odpada. Okolice Pałacu Kultury i Nauki wątpliwe, wokół tego Pałacu mają stanąć pomniki figur woskowych, a także ma zostać wybudowane Muzeum Sztuki Współczesnej. Jedyną stosowną lokalizacją jest miejsce po zburzonym na początku transformacji pomniku Feliksa Dzierżyńskiego. To musi być to miejsce

 239. 404 jest gaga gdy pisze….

  … Podkreślam, ja nie zaniżam horroru jaki spotkał Żydów w czasie wojny,
  ale nie traktuję tego jako cos wyjątkowego, jednostkowego.
  Oczywiście biorąc pod uwag że cywilizacyjne, technologiczne możliwości w XX-tym wieku były większe, a co za tym idzie też masakra była bardziej efektywna.
  jeżeli tak można wogóle powiedzieć?..

 240. legat
  21 października o godz. 17:43

  Nie znasz sie na rzartach. Tak przynajmniej wiem, ze mnie czytasz uwaznie. Dotyczy nie tylko Ciebie. Nie ma sensu i czasu na irytacje.

 241. 404
  21 października o godz. 13:26
  Przecenilem cie , ale nie pękaj

 242. Premier zbagatelizował koronawirusa w lipcu 2020 roku podczas kampanii prezydenckiej
  Mauro Rossi
  21 października o godz. 18:42
  Bar Norte
  21 października o godz. 18:15
  „Premier dziś o pomoc nie poprosił bo zajęty był głównie wywijaniem się ze swej odpowiedzialności za tragiczne wskaźniki zakażeń …”.
  Może uwierzył w słowa Budki, że jesienią pandemia się skończy. Ty chyba też w to wierzyłeś?

  Mój komentarz
  Rossi idzie na EP na przewał nie poruszając zasadniczej kwestii – bagatelizowania w lipcu 2020 roku przez premiera rządu RP epidemii covid19, z czego wynikło nic nie robienie rządu przez 4 miesiące w sprawie przygotowań do wzrostu zachorowań, a z tego nic nie robienia przez 4 miesiące wynikło zamieszanie, obecna panika w rządzie i bardak w służbie zdrowia (oraz w parlamencie) poprzez bezładne, doraźne, byle jakie działania – od płota do plota – w służbie zdrowia, w gospodarce, w parlamencie i sferze informacyjnej potraktowanej jako przywilej rządu – robienia propagandy na swoją korzyść.

  To jest zasadnicza kwestia. A Rossi wyjeżdża jak zwykle – nie na temat i gęga coś Budce, o was, którzy nie wierzą, itp. Brakuje tylko winy Tuska.

  Premier Morawiecki w lipcu 2020 roku na wiecu wyborczym prezydenckim:

  „Przekonywał, że koronawirusa już nie trzeba się bać, „bo jest w odwrocie.”
  ”Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju (?) [mój znak zapytania] – mówił premier. Morawiecki wyraził też zadowolenie, że społeczeństwo coraz mniej obawia się wirusa, bo to, jego zdaniem, „jest dobre podejście”. – Bo on jest w odwrocie – zapewniał.”

  I ten wirus w odwrocie teraz się mści na premierze, wytwarza odium, które ogarnia czołówkę PiSu z wicepremierem rządu RP Jarosławem Kaczyńskim.
  Pzdr, TJ

 243. ls42
  21 października o godz. 19:14
  @jobrave 18.56
  Tyle opracowań na temat Holokaustu, a mechanizm narodzin tego przestępstwa dalej niewyjaśniony. Konkretnej osoby od której to się zaczęło i kto tym tak „sprawnie” zarządzał nie ustalono.

  Mój komentarz
  Ls42, palisz naiwnego. Sadzisz, ze to przejdzie na EP jako rzetelny komentarz?
  Pzdr, TJ

 244. 404 szaleje i bredzi, tym razem brunatnie…..

  …. Nie dziwi mnie to, że jest wielu Żydów dążących do pokoju i pokojowego współistnienia. Oby więcej takich głosów było słychać z obu stron.
  Jednak zauważ od razu reakcje na blogu jak tych ludzi NATYCHMIAST się zaniza i deprecjonuje
  Czy nie jest to wymowne?
  I to piszą ludzie, którzy posługują się dobrym polskim i prawdopodobnie pochodzą z rodzin o polskich korzeniach.
  Jestem przeciwna WSZELKIEMU rasizmowi…

 245. Bogdan Zdrojewski powiedział/napisał coś takiego:

  Rząd nie zbudował platformy cyfrowej w szkolnictwie podstawowym

  i zapewne w tym zdaniu jest mowa/pismo/obraz
  obecnego rządu Rzeczpospolitej.

  Miejscowy bystrzak na napisany tekst o bystrzakach , którzy przechrzcili firmę na Polbruk załapując się ponownie na ulgę podatkową dla nowo stworzonej firmy zareagował potrzebą wyraźnego wskaznania kto donióśł.

  Nic nie ujmując gospodarzowi owoc dekady komentowania jego felietonów nie będzie skierowana do stworzenia Przez Ossolineum wydania krytycznego.

  Natomiast nie ma wątpliwości, że rzeczony bystrzak jest przez wielu tutejszych komentatorów nominowany do mistrzostwa w dyscyplinie opowieści o grach i zabawach ludu polskojęzycznego.

  Kultura po spadzie na bruk ryje coraz głębiej.
  Taki Terlecki to nie memła i nie ględzi.

 246. @404 21 października o godz. 20:03

  Niemcy też sobie „nie wyobrażali”. Do tego stopnia, że niemieccy Żydzi nie chcieli się ewakuować z kraju przodków, bo ich zdaniem było niemożliwe, żeby rozsądny niemiecki naród dał się sterroryzować obłąkanemu satrapie. Oczywiście się mylili, ale to okazało się po fakcie.

  Nie chodzi o to, że te dwie osobowości są „paskudne”. Ja nie oceniam w takich kategoriach. Mnie chodzi o to, że te dwie osobowości mają podobne psychopatyczne cechy, podobne metody działania i podobne niepohamowane ambicje. Paranoja, sposób zarządzania ludźmi i parcie do konfliktu są podobne. Paralelizmy są moim zdaniem oczywiste.

 247. Nie do pomyslenia ze taki prymityw rzadzil duzym krajem w srodku Europy przez 14 cie lat.
  https://youtu.be/livaHrj2kg4

 248. @ 404 21-10- 19:56
  Z tego wynika jedynie to, że wkrótce hotspoty koronowe w polanowie będą bardziej rozległe niż sieć komórkowa
  🙂

 249. ahasverus 🙄 a kto twoim zdaniem mógł lepiej rządzić w owym czasie? 🙄

 250. guzdra
  21 października o godz. 20:53

  „Bogdan Zdrojewski powiedział/napisał coś takiego: Rząd nie zbudował platformy cyfrowej w szkolnictwie podstawowym”.

  Rząd i naród byli przekonani, że Platforma O. ją zbudowała, ale byli w błędzie, bo jeśli platfąsi likwidowali szpitale zakaźne to znaczy, że pandemii się nie spodziewali (Budka mi świadkiem), więc platforma cyfrowa w szkolnictwie podstawowym była dla nich kosztownie zbędna. Nie to co Orliki.

  „Kultura po spadzie na bruk …”. „Taki Terlecki to nie memła i nie ględzi”.

  Jeśli już to prof. Terlecki, tak a propos „kultury po spadzie”.

 251. ahasverus
  21 października o godz. 21:06

  patrzac obiektywnie na historie Europy, a moze nawet swiata, moze nie byl najlepszy, ale tez nie byl ostatni… nie wiem, czy gen. de Gaulle byl takim intelektualista… 🙂

 252. a poza tym, intelektualisci zle sie sprawdzaja jako politycy… 🙂

 253. tejot
  21 października o godz. 20:36

  Interpunkcja to jedna wielka katastrofa nie tylko na blogach, ale i w całej piszącej Polsce. Tejotku, jak Cię uważam, to w tym Twoim wejściu jasność mam dopiero od słów „Mój komentarz”, natomiast z tego, co nad nimi, długo nie rozumiałem, kto co powiedział. Właśnie z powodu braku drogowych znaków. I dalej nie wszystko rozumiem.

  Przepraszam, piłeś? Bo aż mi się wierzyć nie chce, że właśnie Ty, że właśnie tak byle jak.

 254. tejot 20.44
  Czy nie mam racji, że Niemców właściwie pomija się na tym blogu jako naród odpowiedzialny za Holokaust? Jobrave był blisko środka, a tu trzeba głośno za każdym razem po strukturach niemieckiego państwa, po nazwiskach, po tych co przyczynili się do rozwoju państw zaborczych w XIX i XX wieku. Ahasverus pokazuje czasy Władysława Gomółki i prostych biednych ludzi. Przecież oni jak te raczkujące dzieci wszystkiego musieli się nauczyć, zaczynali od niewyobrażalnej biedy, gdy mocarstwa miały kadry i kapitał. Kto rządził po wojnie, kto decydował?
  Dzisiaj kolejne fale obcej dominacji zalewają Polskę. Trzeba czasu by w takich warunkach państwo funkcjonowało, by zbudowano to co niezbędne. Idźmy środkiem, odrzućmy skrajności, powiedział premier. Dajmy szansę
  Pozdrawiam szanownego kolegę, bez urazy

 255. tejot
  21 października o godz. 20:36

  Mauro Rossi „Premier Morawiecki w lipcu 2020 roku na wiecu wyborczym prezydenckim: „Przekonywał, że koronawirusa już nie trzeba się bać, „bo jest w odwrocie.”

  Wtedy epidemia była w odwrocie. Jednocześnie Morawiecki mówił, że jesienią może przyjść drugą fala, dlatego lepiej wybory zrobić wcześnie. Prezes Budka natomiast pryncypialnie stał na stanowisku ludzi rozumnych i z pewną klasą, że jesienią żadnej epidemii już nie będzie i dlatego wybory należy przełożyć na jesień. To prorok, Jeremiasz, Izajasz, Malachiasz i Zachariasz w jednym.

  Na tym blogu Bar Norte żądał wiosną wprowadzenia stanu wyjątkowego ― przy kilkuset nowych przypadkach dziennie. Dziś przy 10 tys. na dobę powinien żądać stanu wojennego i powołania wojskowej rady ocalania narodowego. 🙂

 256. guzdra w psuciu zmiany zaczyna dorównywać Tejotowi i Bar Norte.

  ***

  Przyzwoity komentator nie zamieści w komentarzu tak intymnego szczegółu jak nazwa systemu operacyjnego i przeglądarki sieci.

  I jego partykularz jest oczywisty dla innych lokalsów.

  Znalazłem kawałek poświadczający, że w/w elementy wraz numerem butów nie są oczywistością. Są sadyści komputerowi więksi niż guzdra ze jego tłustymi pogrubieniami.

  W niektórych programach (takich jak Microsoft Word i Microsoft Excel) można zwiększać lub zmniejszać powiększenie ekranu, przytrzymując naciśnięty klawisz CTRL podczas przewijania.

 257. pombocek
  21 października o godz. 21:23

  „Interpunkcja to jedna wielka katastrofa nie tylko na blogach ….”.

  Istnieją tu większe katastrofy ― intelektualne.

 258. Na marginesie
  21 października o godz. 21:03
  @404 21 października o godz. 20:03

  Niemcy też sobie „nie wyobrażali”. Do tego stopnia, że niemieccy Żydzi nie chcieli się ewakuować z kraju przodków, bo ich zdaniem było niemożliwe, żeby rozsądny niemiecki naród dał się sterroryzować obłąkanemu satrapie. Oczywiście się mylili, ale to okazało się po fakcie.

  Nie chodzi o to, że te dwie osobowości są „paskudne”. Ja nie oceniam w takich kategoriach. Mnie chodzi o to, że te dwie osobowości mają podobne psychopatyczne cechy, podobne metody działania i podobne niepohamowane ambicje. Paranoja, sposób zarządzania ludźmi i parcie do konfliktu są podobne.

  Mój komentarz
  Tak jest. Podobieństwa są.
  Te podobieństwa wynikają z osobowości wiodącego polityka, a także z logiki jaką wytwarza stosowanie obranej metody rządzenia – poprzez bezwzględne przewodzenie oraz z podatności społeczeństwa.

  Pewne szczególne sytuacje, stany społeczeństwa i państwa modyfikują tę podatność. Społeczeństwo staje się „wtedy łatwiejsze”, co oznacza, że wystarczy mieć nosa i wiedzieć gdzie nacisnąć lub wykonać kilka prób i wybrać miejsce, w którym należy nacisnąć by podrażnić obywateli względem wrogów (najcześciej wyimaginowanych, upostaciowanych mitycznie lub zastępczo) oraz podbechtać na swoją korzyść społeczeństwo obroną wartości, wiary, kultury, powstawaniem z kolan, ratowaniem państwa, itp.

  Poza tym znaczenie ma metoda, schemat politycznego rozgrywania konkurentów politycznych oraz socjotechnika zastosowana względem społeczeństwa. Te wszystkie elementy sa ze sobą logicznie splecione. Konsekwentnie stosowana metoda wytwarza swoją żelazną logikę, kanony postępowania, tworzy podobne ścieżki dojścia, produkuje podobne następstwa, itd.
  Pzdr, TJ

 259. Na marginesie relatywizuje nazizm i hitleryzm uprawiajac naiwny „paralelizm“.

 260. Porownywanie Kaczynskiego z Hitlerem jest ahistoryczne i relatywizuje zbrodnie hitlerowskie.


 261. 404 w swojej typowej dla „prawdziwych Polaków” obłudzie udaje, że nie rozumie, że winą tych prześladowanych i wymordowanych polskich obywateli było to, że byli Żydami.
  Według jej teorii , albo jest się Żydem, albo Polakiem.
  Polski Żyd, a co to takiego ?
  Jęki 404 nad prześladowaniami jakie doznał naród polski ze strony Żydów, dorównują już jękom polskich katolików, wywołanych przez prześladowania LGBT.
  Pomału krystalizuje się co 404 miała na myśli segregując uczestników blogu na tych, którzy jeszcze zasługują na to, żeby nazwać ich Polakami i tą resztę…..

 262. Mauro Rossi
  21 października o godz. 21:33

  „Istnieją tu większe katastrofy ― intelektualne”.

  No właśnie. Ja – o zupie, Ty – o słupie. To też bardzo popularny w Polsce – PiS jest w tym mistrzem, ale raczej jako primus inter pares – sposób prowadzenia niby-dialogów.

 263. ls42
  21 października o godz. 20:21

  „ zbiorczy pomnik budowniczym Polski Ludowej się należy(…) Jedyną stosowną lokalizacją jest miejsce po zburzonym na początku transformacji pomniku Feliksa Dzierżyńskiego. To musi być to miejsce”.

  Trzeba by Słowackiego wyrzucić, który stoi na omniku dokładnie w tym miejscu, ale pewnie nie miałbyś z tym problemów. A tak w ogóle to wyważasz otwarte drzwi, PRL pomnikowo jest dostatecznie upamiętniony w Kozłówce, woj. Lubelskie. Stoi tam pałac Zamoyskich, świetnie zachowany łącznie ze bocznym skrzydłem dla służby. Właśnie w tym skrzydle bocznym (czworakach) jest muzeum socrealizmu, gdzie królują faktyczni budowniczowie PRL w otoczeniu działaczy międzynarodowych jak Stalin, Marks.

  To jakby mit wiecznego powrotu, wrócili tam skąd wyszli. 🙂
  https://przystanekprl.pl/sladami-tamtych-lat/socrealizm-w-kozlowce/

 264. Mauro Rossi

  „Na tym blogu Bar Norte żądał wiosną wprowadzenia stanu wyjątkowego ― przy kilkuset nowych przypadkach dziennie.”

  Mauro, kiedy ty te stany w końcu zrozumiesz?
  Pamiętam, że cię nakłaniałem wiosną do lektury aktów prawnych, niestety bez powodzenia. Jak byłeś ignorantem również w tym zakresie tak i jesteś – jak widać.

  Wiosną pisałem o konieczności wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej odpowiadającemu zakresowi obostrzeń, które wprowadzono pod pretekstem ustawy epidemicznej – po częsci więc nielegalnie. A to wyłącznie w trosce o jak najszybsze wybory prezydenckie czyli w interesie politycznym PiS i jego kandydata Dudy.

  I skutkiem tych kombinacji z marca jest stan zakażeń w kraju nad którymi dziś premier Morawiecki obłudnie załamuje ręce usiłująć wymigać się od odpowiedzialności.

 265. Mauro Rossi
  21 października o godz. 21:30
  tejot
  21 października o godz. 20:36

  Mauro Rossi „Premier Morawiecki w lipcu 2020 roku na wiecu wyborczym prezydenckim: „Przekonywał, że koronawirusa już nie trzeba się bać, „bo jest w odwrocie.”
  Wtedy epidemia była w odwrocie.

  Mój komentarz
  Osobliwe wyjaśnienie bagatelizowania przez premiera Morawickiego epidemii covid-19.

  Jak powiedzieli dziś medycy w TVN (wczoraj inni specjaliści też) – ordynator oddziału zakaźnego i wirusolog – niczego takiego nie słyszeli od innych specjalistów, bowiem fachowcy w tamtym czasie zapowiadali bardzo prawdopodobną tzw. drugą falę epidemii i to nie była grupka fachowców, a wszyscy fachowcy.

  Premier tych prognoz nie wysłuchał, zlekceważył i dla potrzeb propagandy wyborczej na rzecz Andrzeja Dudy ogłosił, ze epidemia już nie jest groźna, wirus jest w odwrocie.

  To były słowa dupne, kpina i rozstrój polityczny – kupowanie wyborców przez kłamstwo-obiecankę (idźcie na wybory, wirus w odwrocie), która miała być prawdziwsza, bardziej przekonująca niż przewidywania fachowców i mocniejsza od tych, którzy mieli nieszczęście się zarazić covidem w następnych miesiącach odwrotu premiera Morawickiego od prawdy, rozsądku i logiki.
  Pzdr, TJ

 266. PA2155
  21 października o godz. 21:13
  De Gaulle byl wojskowym z zawodu i charakteru, nie byl intelektualista, mial wiele wad, ale mial wizje nowoczesnej Francji. Program energii nuklearnej to on. Samoloty Constellation to tez on, mimo, ze nie byl to sukces komercyjny to dal podstawy do budowy samolotow pasazerskich w Europie. Airbus. Zlamal monopol Ameryki. Trudno mi wybaczyc jego flirt z ZSSR.
  Gomulka , to byl prymityw. Kiedys na jakims tam plenum ktos mowil ze nalezy dostarczyc wiecej wegla na wies, do ogrzewania dowow; Jego odpowiedz: „Przed wojna chrust z lasu sie nosilo i bylo dobrze”. Tak samo na temat motoryzacji. To byl glupi, siermiezny, prymitywny, tepy nieinteligentny komunista. Dzisiaj posluchalem jego spiczu w 1968. Wstyd. O jego smierci dowiedzialem sie w samolocie z paryza do W-wy czytajac Le Monde.
  De Gaulle byl nieco megalomanem, a w sytuacji krytycznej , w 1968 uciekl helikopterem do Baden Baden bo nie wiedzial jak zareagowac. Pompidou zostal i spacyfikowal sytuacje. Dla mnie to wlasnie Pompidou jest wzorem. ponadto byl intelektualista: napisal SAM antologie poezji francuskiej. 🙂

 267. 404
  21 października o godz. 19:14.
  No to ja też na koniec.
  Nam Polakom trudno przełknąć ową wyjątkowość Holokaustu, ponieważ przez całe pokolenia wbijano do głów, że jesteśmy Mesjaszem Narodów, to nas nieustannie krzyżowano, to naszą krwią spływała ziemia, i z tej racji to nasza martyrologia jest wyjątkowa, a nie żydowska. Przeciwko nam rodziły się spiski, po to, żeby zgładzić naród wybrany, który to upatrzył sobie Bóg na zbawiciela narodów, dowodem na to jest, choćby to, że Maryja nie została królową innego państwa, lecz uczyniła swoim królestwem Polskę. Holocaust to wszystko nam popsuł, nie nas uznał świat za najbardziej umęczonych, lecz Żydów, choć Żydom się to należało, bo zamordowali Pana Jezusa. Poza tym mordowano też Indian, Ormian, Cyganów, Khmerów…
  Przytoczę słynne krótkie, acz treściwe zdanie Eli Wisela: „nie wszystkie ofiary wojny były Żydami, ale wszyscy Żydzi byli ofiarami” i kilka zdań Władysława Bartoszewskiego: „Planowa zagłada milionów ludzi, ich dotkliwe cierpienia fizyczne i psychiczne, doznawane bez różnicy płci i wieku, śmierć powolna z głodu i chorób w obozach koncentracyjnych i gettach, śmierć gwałtowna w egzekucjach masowych, śmierć męczeńska w komorach gazowych zbudowanych przez niemieckich specjalistów w celu realizacji państwowego programu działań Trzeciej Rzeszy”.
  A Stephan Kazt w swojej książce o wyjątkowości Holokaustu pisał z kolei, że nigdy przedtem żadne państwo świadomie nie kierowało się abstarkacyjną ideologią, zasadami, na podstawie których realizowało politykę fizycznego unicestwienia każdego mężczyzny, kobiety i dziecka, należącego do jednego konkretnego narodu. Ja dołożyłbym jeszcze nieżyczliwy, niechętny lub wrogie czy obojętne otoczenie, brak sojuszników itp.

  Nie brakowało i nie brakuje i takich, którzy tę wyjątkowość kwestionowali, byli wśród nich również Żydzi – oprócz słynnego prof. Finkelsteina, byli również historycy, socjolodzy, filozofowie, pisarze, ale też rabini (akurat nazwisk nie mogę sobie przypomnieć, ale może przy innej okazji).
  Ja akurat uważam, że Holocaust był czymś wyjątkowym w dziejach świata i nie wynika to z tego, że uległem jakiejś indoktrynacji, że stałem się ofiarą „Holocaust Industry”, w każdym razie to dla mnie coś oczywistego, ale wcale nie oznacza, że ja wartościuję poszczególne martyrologie. Tak czy owak, uważam, że mojego stanowiska nie ma sensu nawet wyjaśniać, bo nie wyobrażam sobie, że można mieć inne.
  Ps. Przepraszam za chaotyczność moich dzisiejszych wpisów i błędy, ale mam taki dzień, że robię kilka rzeczy naraz.

 268. Mauro Rossi 21.54
  Słowacki na miejscu Dzierżyńskiego? To dziwne chociaż jeden i drugi był wielkim Polakiem i obaj zmarli na obczyźnie, więc jakieś pokrewieństwo i myśl twórcza w tym jest.
  Nie wiem czemu ludzi zasłużonych dla Polski chcesz upchnąć do baraków folwarcznych? Najlepszy okres dla Polski i taka wdzięczność? Co nam po feudałach którzy doprowadzili Polskę do niewoli?
  Co nam po zbytecznych kłótniach i nierealnych sojuszach, takich na biznesową chwilę?
  Z życzliwą radą, nie stój na straconych pozycjach.

 269. tejot

  Przypomnę, że gdy na Ślasku wirus zaczął kosić górników to epidemia też była „w odwrocie”.
  Gdy padł śląski sanepid i trzeba było delegować do wywiadów epidemicznych pracowników inspekcji sanitarnej z połowy kraju też była „w odwrocie”.
  Była „w odwrocie” gdy ślaskie laboratoria nie były same wstanie obrobić sląskich testów. Znów laboratoria z całego kraju usiłowały badać tamtejsze testy – zresztą bez powodzenia.
  Znakiem tego „odwrotu” była w końcu kapitulacja państwa PiS czyli zamkniecie zakażonych kopalni i pozostawienie epidemicznego syfu bez jakijkolwiek kontroli.

  A przecież ten „odwrót” epidemii nie dotyczył tylko Śląska.

 270. jobrave 21 października o godz. 22:07 przeprasza: –… za chaotyczność moich dzisiejszych wpisów i błędy, ale mam taki dzień, że robię kilka rzeczy naraz.

  Jobrave,
  zrób sobie wolne! Walić wszystko. Take a rest man!

 271. Dobrze. Nie pomogę ofermie Dworczykowi, bom za stary. Myśmy jednak rozwijali szpital polowy w ciągu jednego dnia. O ile pamiętam łącznie z rozstawieniem namiotów. Już po upadku komuny. A ta pisowska kanalia potrzebuje tygodnia, w murowanym obiekcie. Żałosne.

 272. Recenzujący blogomatoleckie wpisy Saldo Mortale nie zauważył, że recenzowani pomimo swojego matołectwa, nie porównują Hitlera z Kaczyńskim „na sztywno”, dlatego polecam mu komentarz Tejota, niech przeczyta raz i drugi, niech się też skupi nad komentarzem Na marginesie. Może i my blogomatołki, ale co sądzić o SM, który widzi w tym porównywanie 1:1.

  Pamiętam, jak kiedyś, a było to za późnego PC albo wczesnego PiS, Tygodnik NIE zamieścił jakiś manifest Kaczego i porównał z niektórymi wypowiedziami Hitlera zawartymi w „Mein Kampf”, brzmialy jednakowo.

 273. I mam ofertę. Potrzebujemy wielu wolontariuszy. Czekam na ofertę Dworczyka, bo bez tego chuja na pewno się obędziemy.

 274. Lepszego Laudatio niżeli krytyka tzw. ambasadora nikt panu profesorowi nie wygłosił. Gratulacje dla pana Bodnara, prawego i sprawiedliwego.

 275. Doradca prezydenta Trumpa do spraw koronowirusa Scott W Atlas chwali strategie Szwecji w walce z pandemia. „Najwazniejszym punktem jest niedopuszczenie do calkowitego zamkniecia spoleczenstwa” mowi on.
  „Ci, ktorzy sadza, ze mozna calkowicie zatrzymac rozwoj pandemii popelniaja wielki blad” oznajmil on w programie SVT „Utrikesbyrån” (Biuro zagraniczne, 21.10) i dodal, ze „lockdown zniszczyl wielu ludziom zycie”.
  Naiwni sa ci, ktorzy wierza w to, ze zatrzymaja rozprzestrzenianie sie koronywirusa. Nalezy chronic jednostki, ktore moga umrzec z powodu wirusa, co probuje robic Szwecja.

 276. @ Mauro Rossi
  21 października o godz. 17:24

  Morawiecki w Sejmie:”
  Za PO pan Morawiecki był doradcą Premiera to pewnie też doradzał, żeby pielęgniarkom się w głowach nie poprzewracało, bo Polak powinen zap….. za miskę ryżu, żeby nauczył się cenić pracę .
  Od 2015 do dzisiaj koszty życia wzrosły ponad 50% (gdyby pan sam robił zakupy w sklepie to by Pan wiedział) to i wynagrodzenia musiały wzrosnąć , bo za miskę ryżu nikt nie będzie chciał zap…….****

 277. Będę pomagał kłamcy Morawieckiemu. Czekam na jego ofertę. Bo bez niego na pewno się nie obędziemy. Chętnie się przeszkolę w obsłudze tych respiratorów od kolegi Szumowskiego

 278. 404
  21 października o godz. 19:00

  „Robisz bohatera i cierpiętnika z operatora TVP, a jednocześnie nieomieszkujesz szkalować Giertycha”.

  Giertych przed obdukcją lekarską zachowywał się normalnie, rozmawiał z funkcjonariuszami CBA oraz wysłannikiem Bodnara. Później rozmawiał z lekarzami, zaniemógł przed prokuratorem. Poznańska prokuratura dostała opinię lekarską zezwalającą na przesłuchanie mecenasa Giertycha. Mecenas wiedział, z jeśli na przsluchaniu (przed prawnikiem, nie lekarzem) będzie udawał głuchego i ślepego (rzekomo stracił lub prawie stracił przytomność) to decyzje prokuratury, np. o zawieszeniu go w funkcji adwokata będą nieskuteczne. Zamiast współczuć Giertychowi pochyl głowę nad jego sprytem. Moim zdaniem tym sprytem on się faktycznie przyznaje do winy. Niewinny zachowuje się inaczej.

  „Co do tego operatora. Współczuję mu, że dostał wciry”.

  Nie, ty współczujesz Giertychowi. Wyobraź sobie, że atakuje cię dobrze zbudowany koleś, prawie dwa metry wzrostu (grał wyczynowo w koszykówkę) uczestnik wielu bójek w tym na noże, syn Ryszarda Krauze, złoty chłopiec Sopotu, któremu jak dotąd wszystko w tym polskim Palermo było wolno. Jesteś w pracy, zostajesz przez niego napadnięta, uderzona, powalona na ziemię i skopana. Jak się czujesz?

  „Nikomu tego nie życzę”.

  Naprawdę? Ale zaczęłaś od męczeństwa Giertycha, a nie pobicia operatora TVP i to cię zdradza.

  „Ale jak bym sama nie chciała oberwać, to bym się nie pchała nachalnie z kamerą żeby rejestrować czyjąś reakcję na aresztowanie jego ojca”.

  To jest praca dziennikarza, okazuje się, że niebezpieczniej jest tylko reporterom na wojnie, a w następnej kolejności operatorom przed domem oligarchy Krauzego w Gdyni.

  „Że jakimś cudem ekipa telewizyjna NIE dysponuje ŻADNYM nagraniem, nawet z komórki”.

  Kobito, myśl co piszesz, nagrał ktoś dosypywanie trucizny Nawalnemu? To może i on udawał?

  „Wydaje się to nieomal nieprawdopodobne”.

  No tak, sam się pobił do krwi, to typowe dla operatorów TVP. A reporter wojenny sam się postrzelił, w tył głowy.

  „Co do nazywania kogoś nożownikiem, też posuwasz się zbyt daleko”.

  Pisałem, że brał udział w bójce na noże, został ranny i ledwie przeżył, ale niczego to go nie nauczyło. Prosta zależność, jśli nie bywasz w spelunkach to nie dostajesz w głowę.

  „ … robisz z poszkodowanego bohatera”.

  Nie jest bohaterem tylko ofiarą bandyckiego napadu, czy ty rozumiesz ludzki język?

 279. – Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była „czerwoną strefą” – powiedział w środę w programie „Gość Wydarzeń” telewizji Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że podjęcie tej decyzji będzie niezbędne ze względu na rekordowe nowe zakażenia koronawirusem w Polsce.

 280. ahasverus
  21 października o godz. 22:06
  rozpoczalbym jakiekolwiek analizy polityczne od wniosku wstepnego, ze Francja po wojnie byla krajem niezaleznym, relatywnie niezniszczonym przez wojne, a Polska nie…ozzy czesto gesto przywojuje „intelektualistow czasow stalinowskich”, ktorzy posiadali doktoraty uniwersytetow zachodnich a realizowali skrupulatnie zasady modelu radzieckiego, ktore byly prymitywne i dalekie od jakiejkolwiek wizji… Rumunia w tamtym czasie miala za min. spraw zagranicznych intelektualistke Anne Paukert, ktora tez byla siermiezna komunistka… itd itp. … siermieznosc i prymitywizm gomulkowski widzieli nawet moi rodzice, niewyksztalceni proletariusze… ale to odnosilo sie do wszystkich politykow tego systemu, bez wyjatkow…

 281. Bayern Monachium prowadzi z Atletico Madryt 4:0 w końcówce meczu. Robert Lewandowski tym razem gola nie strzelił

 282. Karol Maj
  21 października o godz. 22:21

  ” … Myśmy jednak rozwijali szpital polowy w ciągu jednego dnia. O ile pamiętam łącznie z rozstawieniem namiotów”.

  Mamy koniec pażdziernika, chcesz w zimie trzymać staruszków chorych na Covid-19 w namiocie, szybko rozstawionym? Chciałbyś ich leczyć, czy uśmiercać? Co tam Dworczyk ty byś pokazał jak to się robi.

 283. ls42
  21 października o godz. 22:13

  Z sierotą po PRL nie da się rozmawiać. Już lepiej oglądaj mecz.

 284. Wielką zasługą Kaczyńskiego jest przeprowadzenie Wielkiego Remanentu, który bezlitośnie odsłonił ukryte pokłady chamstwa, nienawiści, złodziejstwa i głupoty. Może trochę wstyd (dla niektórych) ale korzyścią jest rzetelna informacja o jakościowym składzie wartości moralnych i merytorycznych dzisiejszej elity i jej fanów.
  Przedwczorajsze i wczorajsze elity wychowały i ukształtowały te dzisiejsze a teraz marudzą bo nie wyszło na korzyść.
  Koń – Polska – jaki jest, każdy widzi.
  A 200 lat hibernacji nie może zostać bez śladu.
  Może globalne ocieplenie nas rozmrozi?

 285. przywoluje, zamiast przywojuje… sorry

 286. „Pandemii nie udaje się wypłaszczyć bo Ziemia jest okrągła” SK

  Jest propozycja by posłowie obradowali na sali plenarnej w stroju lekarzy obsługujących chorych na covid-19.
  Od razu zapadną konkretne i potrzebne decyzje bez zbędnych rozważań

 287. legat

  Zerknij na dzisiejszy materiał onetu „Krauze, Giertych i 92 miliony. Ujawniamy kulisy operacji CBA”. Pewnie cię zaciekawi.

  Nie linkuję bo nie wchodzi.

 288. Komuno wróć…zostało wysłuchane…choć miała być katolicka…Tak sobie myślę jak w piosence: czerwono mi…szurum…burum…

 289. Bar Norte,
  czytałem, dzięki. Tym bardziej budzi wątpliwości ten termin operacji. Dalej twierdzę, że jest jakaś panika. To dobrze.

 290. legat

  „Dalej twierdzę, że jest jakaś panika. To dobrze.”

  Panika narasta z różnych powodów. Zgadzam się, że to dobrze.

 291. Bar Norte
  21 października o godz. 21:55

  „Wiosną pisałem o konieczności wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej odpowiadającemu zakresowi obostrzeń, które wprowadzono pod pretekstem ustawy epidemicznej.”

  Bar Norte, istotny był lockdown na wiosnę i wprowadzone średnio surowe ― na tle obecnych, np. w Irlandii ― ograniczenia; one był wystarczające do spłaszanie krzywej. Gdyby nie to, że rząd zrobił to skutecznie i to nie zarzynając gospodarki (w porównaniu z innymi krajami UE) to dziś krzywa, która wznosi się ostro do góry byłaby już linią pionową, o taką: ǀ …

  „ A to wyłącznie w trosce o jak najszybsze wybory prezydenckie czyli w interesie politycznym PiS i jego kandydata Dudy”.

  Kiedyś wybory musiały się odbyć, przecież KONSTYUCJA ― KONSTYCUJA to hasło opozycji. Wiosną twierdziliście, że w maju wykluczone, a korespondencyjne to zgroza i „zabójcze koperty”. To była taktyka Budki, wybory jesienią, właśnie teraz, według tego pajaca miało być już po epidemii. A teraz „gomułka”, korzysta z okazji, że jest epidemia i tworzy chaos, jest to to jedyny ślad bieda-programu politycznego opozycji. Dobre i to, przedtem żadnego programu nie było.

 292. Bar Norte
  21 października o godz. 22:16

  „Przypomnę, że gdy na Ślasku wirus zaczął kosić górników to epidemia też była „w odwrocie”.

  Podczas wyborów prezydenckich mieliśmy ledwie kilkaset zarażeń dziennie, głwnie w ogniskach. Ogniska nie są tak groźne jak powszechna transmisja pozioma w całym kraju. Bar Norte, na epidemii nie dojdziecie do władzy, im bardziej Covid-19 naciska tym bardziej ludzie będą ufać temu, kto aktualnie sprawuje władzę i podejmuje decyzje newralgiczne dla ludzi. Tak było zawsze w odniesieniu do klęsk żywiołowych lub wojny, ale najwyraźniej wy macie jakiś problem z oceną sytuacji i dlatego chwytacie się każdego skrawka brzytwy. W waszym interesie jest by epidemia ustąpiła, a wy ją jakby przyzywacie: „No chodźże tu epidemio, no rozwiń się w pełni, zabij trochę ludzi”. 🙂 Pamiętam z jaką niecierpliwością oczekiwałeś na pacjenta zero i ulgę, kiedy wreszcie się pojawił ― akurat z Niemiec. Mówię po starej blogowej przyjaźni, nie idźcie tą drogą Bar Norte, nie idźcie. To droga do nikąd.

 293. Mauro Rossi
  21 października o godz. 22:50

  „Z sierotą po PRL nie da się rozmawiać.”

  …o kim mowa ?….o arcy….?

  „Postanowieniem z dnia 27 stycznia 2017 prezydent RP Andrzej Duda „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności dla życia publicznego i społecznego, za budowanie pozytywnego wizerunku Polski na świecie oraz za osiągnięcia w dziele pojednania między ludźmi” odznaczył go Orderem Orła Białego. Wcześniej postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 10 października 2003 „w uznaniu wybitnych zasług w rozwijaniu współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską” został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również: Order Bernardo O’Higginsa (1993, Chile), Order Wyzwoliciela San Martina (1998, Argentyna), Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (1999, Hiszpania), Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Włoskiej (2000, Włochy), Krzyż Wielki Orderu Zasługi (2008, Portugalia), Wielką Złotą Odznakę Honorową na Wstędze za Zasługi dla Republiki Austrii (2009, Austria), Krzyż Wielki Narodowego Orderu Zasługi (2010, Kolumbia) i Krzyż Wielki Orderu Zasługi (2016, Węgry). W 2019 został udekorowany Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

  Nadano mu honorowe obywatelstwo: Zakopanego (1998), Wadowic (2001), Nowego Targu (2006), gminy Pelplin (2006), Krosna (2007), Mszany Dolnej (2007), gminy Opoczno (2007), Starego Sącza (2007), Lidzbarka Warmińskiego (2008), Krakowa (2009), Międzyrzeca Podlaskiego (2010), Wieliczki (2016), Libiąża (2019) oraz argentyńskiego Buenos Aires (2009). Został wyróżniony medalem „Za Szczególne Zasługi dla Rabiańskiej Gminy” (2002), Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2009) i Złotym Medalem Honorowym za Zasługi dla Województwa Małopolskiego (2012). Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP uhonorowała go tytułem Człowieka Roku 2006, zaś Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski tytułem Małopolanina Roku 2006.

  Tytuły doktora honoris causa przyznały mu: Katolicki Uniwersytet Lubelski (2001), Akademia Pedagogiczna w Krakowie (2006), katolicki uniwersytet Abat Oliba CEU w Barcelonie (2007), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (2008), Papieski Uniwersytet Katolicki w Buenos Aires (2009), Stołeczny Uniwersytet America w Bogocie (2010), Uniwersytet Bukareszteński (2011), Uniwersytet del Salento w Lecce (2011), Uniwersytet Tirański (2013) i Uniwersytet Preszowski (2014). W 1996 został odznaczony medalem Bene merenti Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

  Ponadto został uhonorowany Medalem Świętego Brata Alberta (2000), Złotym Hipolitem i godnością Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej (2005), Orderem Wielkiego Krzyża, Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego (2006), Złotym Krzyżem Pielgrzyma (2006), międzyreligijną Nagrodą im. Kardynała Augustyna Bea Ligi Przeciw Zniesławianiu (2010), Nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (2015) oraz nagrodą im. Sándora Petőfiego (2017). Redakcja „Tygodnika Solidarność” przyznała mu tytuł Człowieka Roku 2005. W plebiscycie Wiktory 2008 Akademia Telewizyjna wyróżniła go nagrodą Superwiktor Specjalny. W 2003 został honorowym kibicem rzymskiego S.S. Lazio.

  Za życia wystawiono mu dwa pomniki, na których został przedstawiony w towarzystwie Jana Pawła II – w Zakopanem na Krzeptówkach oraz w Rabie Wyżnej. Jego wizerunek widnieje także na płaskorzeźbie przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, znajdującego się na terenie klasztoru paulinów w Krakowie. ”

  …i popatrz…mimo to bez wariografu nie pogadasz….

 294. Mauro Rossi
  21 października o godz. 22:45

  „Mamy koniec pażdziernika, chcesz w zimie trzymać staruszków chorych na Covid-19 w namiocie, szybko rozstawionym?”

  No czyż nie mam racji, Mauro, że jesteś niesforne dziecko? Od razu widać, że do wojska szedłeś tyłem, dlatego nie doszedłeś i nie spałeś w ogrzewanym namiocie. Żeby tak okrutnie, jako przeciwnik eutanazji zakładać, że ktoś chce chorych staruszków – m.in. mnie – leczyć z grypy w zimnie (nie daj Bóg – na mrozie)???!!!

 295. PA2155
  21 października o godz. 22:42

  ” … siermieznosc i prymitywizm gomulkowski widzieli nawet moi rodzice, niewyksztalceni proletariusze… ale to odnosilo sie do wszystkich politykow tego systemu, bez wyjatkow …”.

  Jednak były wyjątki, Adam Rapacki, Józef Cyrankiewicz, Włodzimierz Sokorski, ale oczywiście średnia była bardzo niska.

 296. Mauro Rossi

  Jak ci wcześniej napisałem dyskusji na temat stanu kleski żywiołowej nie zamierzam z tobą prowadzić bo nie znasz tego aktu prawnego – mądrzysz się na jego temat nie znając go. Tego typu ignoranckie dyskusje to sobie możesz prowadzić w swoim środowisku politycznym.

  Podobny problem jest z dyskusją na tematy epidemiologiczne, bo w tym przypadku wykazujesz taką samą ignorancję jak w sprawach konstytucyjnych. Bredzisz np o ogniskach zakażeń odnosząc to do sytuacji w której formowała się własnie transmisja pozioma. A właściwie nie tyle „formowała się” co rzad Morawieckiego ją formował dzięki swoim błedom i zaniechaniom czego efektem było komletne uytacenie kontroli nad epidemią. To przyznał inspektor sanitarny Pinkas już pod koniec sierpnia – w chwili trudnej do zrozumienia szczerości.
  Mauro, to była owa słynna transmisja pozioma przed którą ostrzegał minister Szumowski. To, że Morawiecki bojąć się odpowiedzialności określa transmisję poziomą „zakażeniami rozproszonymi” nic w tym zmienia.

 297. PA2155
  21 października o godz. 22:42

  …dziś bez wyjątków…no może jeden…poseł Marek Suski…

 298. @jobrave
  …Maryja nie została królową innego państwa, lecz uczyniła swoim królestwem Polskę.
  Znalazwszy się na początku tego stulecia w Quito dowiedziałam się, że Maryja jest również królową Ekwadoru. Oznajmiał to napis na jakiejś rotundzie w parku, w centrum miasta. Pomijając to drobne sprostowanie zgadzam się z całością Twojego wywodu. A nawiasem mówiąc narody ogłaszające Maryję swoją królową mogą tego o sobie nawzajem nie wiedzieć.

 299. kruk

  „że Maryja jest również królową Ekwadoru.”

  W tym kontekscie warto wspomnieć, że Maryja to drugorzędna postać Ewangelii, w sumie swym marudzeniem przysparzająca Jezusowi sporo problemów.

 300. @tejot 21 października o godz. 21:40

  Dokładnie tak – chociaż w tych rozważaniach wykraczasz, oczywiście już poza samą osobowość przywódcy. Podobieństwa pisizmu z niemieckim faszyzmem są doskonale udokumentowane. Na przykład wypowiedź Kornela Morawieckiego o rzekomej wyższości „woli narodu” ponad prawem – która jest nazistowska w treści – spotkała się z owacją pisowskiego sejmu.

  Goebbels szermował podobną retoryką jak Morawiecki, stawiając de facto partię ponad prawem. Podobnie w obu wypadkach wygląda kreowanie coraz to nowych „wrogów narodu”. Niemcy pod wpływem hitlerowskiej propagandy uwierzyli, że Żydzi chcą ich zniszczyć, a cała reszta Europy jest bezwolnym pionkiem w rękach Żydów.

  Zastanawiające, moim zdaniem, jest porównanie zasadności narodowego poczucia krzywdy w hitlerowskich Niemczech i w spisionej Polsce. W Niemczech naprawdę panowało bezrobocie i naprawdę brakowało żywności. Poczucie narodowego upokorzenia związanego z traktatem wersalskim było jednym, ale niejedynym, elementem tej mieszanki wybuchowej. Z kolei w Polsce wizja „Polski w ruinie” została po prostu propagandowo wykreowana. Podatność narodu na zorganizowane ogłupienie wydaje mi się większa niż w hitlerowskich Niemczech.

  Tu jest opis stopniowego przejęcia władzy przez Hitlera – wynika z niego, że demokracja w Niemczech przed Hitlerem miała się całkiem dobrze. A jednak jej zniszczenie nie zajęło mu wiele czasu.

  https://www.thenation.com/article/archive/the-ways-to-destroy-democracy/

 301. Mauro Rossi

  Jeszcze jedna uwaga w kontekscie twojej ignorancji … .

  Piszesz:

  „Pamiętam z jaką niecierpliwością oczekiwałeś na pacjenta zero i ulgę, kiedy wreszcie się pojawił ― akurat z Niemiec.”

  Przypominam sobie dyskusję na ten temat. Sporo wysiłku włożyłem w to, by ci jakoś przetłumaczyć, że gościa, który jako pierwszy trafił z zakażeniem do kraju nie mozna traktować jako tzw „pacjenta zero”.
  Nawet ci definicje owego „pacjenta zero” wklejałem.

  I nic z tego nie zostało – jak bym walił grochem o scianę. A najlepsze jest to, że ty tę swoją hermetyczność na wiedzę, ujmując to eufemistycznie, uznajesz za swoją cnotę.

 302. @Bar Norte 0:07
  Czytałam kiedyś książeczkę zatytułowaną “El Silencio de Maria”. Jej autor we wstępie przyznawał, że z Ewangelii niewiele się można o Maryi dowiedzieć, co mu nie przeszkodziło w fantazjowaniu na temat kolei jej życia, myśli i uczuć. Opowiedział wszystko to, co jego zdaniem celowo przemilczała. Zrobił to, jak twierdził, ku większej jej chwale.

 303. kruk

  „Jej autor we wstępie przyznawał, że z Ewangelii niewiele się można o Maryi dowiedzieć,”

  Trzeba docenić szczerość autora.

 304. Galopujący Major o pandemicznych narracjach rządu

  Zawsze jednak lepiej, łatwiej i taniej jest zorganizować rządową propagandę niż leczenie ludzi w czasie pandemii. To pierwsze rządzący mają bowiem od lat dość dobrze opanowane, to drugie wymaga z kolei nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim politycznej woli podjęcia niepopularnych decyzji, na przykład podwyżki składki zdrowotnej.

  Dlatego właśnie od kilku tygodni główny wysiłek rządzących nie skupia się na poprawie warunków walki z COVID-em, lecz na generowaniu kolejnych narracji propagandowych, które pozwolą wymigać się od odpowiedzialności za katastrofę, do której coraz szybciej zmierzamy. (…)

  Stąd wynikła wreszcie narracja – jak dotąd – ostateczna, czyli: pomóżcie nam, bądźmy razem. Nie przypadkiem wielu obserwatorów uważa ją za desperacką. Oto rząd bowiem nie tylko przyznaje, że jest fatalnie, ale jeszcze grzmi o potrzebie pomocy – jemu samemu, tak bardzo sobie nie radzi. Owych zaprosin nie wysyła oczywiście z dobrego serca i prawdziwej chęci współpracy. Chodzi raczej o zrzucenie ciężaru odpowiedzialności, uwikłanie w pozornie tylko wspólną walkę i obezwładnienie krytyki.

  https://krytykapolityczna.pl/felietony/galopujacy-major/jak-ukryc-rzadowa-odpowiedzialnosc-za-kolejne-zgony/

 305. ahasverus
  21 października o godz. 22:06

  Samoloty Constellation to tez on

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sud_Aviation_Caravelle

 306. Nawet na tym blogu można zaobserwować taktykę polegającą na forofaniu tematów
  typu: the story about the story
  w wolnym tłumaczeniu chodzi o rozprawianie w mediach , przez polityków i wszędzie gdzie się da jakiejś wiadomości, do tego stopnia, że to staje się samo w sobie wiadomością

  W tym przypadku chodzi mi o tak zwane wiadomości, które przeważnie nic wspólnego nie mają z prawdą, albo na kanwie prawdziwych wydarzeń uknute są idiotyzmy wyssane z palca.

  To jest szalenie ciekawe zagadnienie i wydaje mi się stosunkowo dość nowe.

  Bo co by nie powiedzieć o zamieszchłych czasach, to ludzie czerpali dumę z honoru, więc jeżeli nawet paskudnie się zachowali, to raczej nie wmawiali dziecka w brzuch..

  Dzisiaj jest to szeroko stosowane, zwłaszcza w polityce.

  Ktoś rzuca jakąś bzdurną wiadomość, poczym media ją analizują, najpierw te, którym jest ona na rękę, potem ci, którzy próbują udowodnić jej bzdurność, a ludziskom w głowach zostaje pytanie na ile ta wiadomość zawiera w sobie prawdy skoro tyle się o niej mówi.

  Mało tego, część ludzi albo z wrodzonej łatwowierności, albo z podejrzliwości, czy braku wiedzy …. zaczyna ją powtarzzać, a za którymś razem sami zaczynają w nią wierzyć.

  W międzyczasie działają różne ludzkie, albo komputerowe boty, nie pozwalające o niej (tej bzdurnej wiadomości) zapomnieć

  Na blogu można dość często obserwować podobne zjawisko, kiedy rozmowa sie toczy na tematy nie tyle kontrowersyjne ile polegające na sprzeczaniu się, albo próbie udawadniania że białe jest białe a nie czarne.

  Takim czy innym sposobem jednak bzdurna wiadomość zaczyna żyć własnym niezależnym życiem.
  Staje się wiadomością samą w sobie.

 307. W ostatnim zdaniu miałam na myśli, że dyskusja o tej kretyńskiej wiadomości staje się sama w sobie wiadomoscią

 308. jeszcze mała uzupełniająca informacja dotycząca zamykania mikrofonu w czasie czwartkowej debaty prezydenckiej

  Będzie 6 części 15-to minutowych

  W których z każdej części pierwsze dwie minuty kokurent będzie miał wyłączony mikrofon.
  Pozostałe 13 minut w każdej z tych sześciu części będzie mógł przeszkadzać drugiemu w wypowiedzi skolko ugodno

  Nie mówiąc już o tym, że będą od siebie w niewystarczającej odległości, żeby w czasie tych dwóch minut bez mikrofonu pokrzykiwać i wytrącać kontrkandydata z rytmu

  Publika tego nie będzie słyszała, ale ten co akurat się wypowiada to jak najbardziej

  Moim zdaniem to jest plasterek, który NIC nie pomoże

  Ale ponieważ Trumpwi powtarzają, że dla jego dobra powinien dać się w pełni Bidenowi wypowiedzieć, bo ten wtedy napewno popełni jakiś blunder
  (bzdurny, bezmyślny błąd, wpadka)

  Tą wiadomością Trump podzielił się w FOX&Friends (jego ulubiony program)
  Te rady jak sam się pochwalił pochodzą od jego trenerów od debaty

  Ps. Ciekawostka SPRAWDZONA wiadomość.

  Trump okazuje się ma ukryte konto (tzn nigdy do niego się nie przyznawał) w Chinach. Za które płaci znacznie większe podatki aniżeli w USA
  Ponadto okazało się, że wybierał forsę z tego konta już po rozpoczęciu swojej prezydencji.

  Ps.

  Tym, którym wiadomości ze Stanów przeszkadzają, to przewijać, przewijać, przewijać …

 309. @pombocek

  Mam nadzieję, że Cię nie urażę, ale mam pewne spostrzeżenia nieco inne niż Ty odnośnie formy w jakiej się niektórzy wypowiadają.
  Ze mną włącznie.
  Chodzi mi o Twoją krytykę i wytykanie ludziom niewystarczającej znajomości języka polskiego, brak poprawności, brak znajomości znaków interpukcyjnych, brak znajomości budowania zdań i tym podobnych grzechów.

  Mnie się wydaje, że każdy orze jak może

  Najbardziej istotna (wydaje mi się) jest szczerość wypowiedzi.

  jeżeli będzie ciągła intimidacja ludzi, udawadnianie im ich nieadekwatności, nieuctwa, itd, to końcu zamilkną

  I tylko kilku znawców poprawnej polszczyzny będzie zabierać głos z przerwami kiedy do mikrofonu będą dopadać ci, którzy w swoim zadufaniu będą przekonani o swojej wielkości i wyższości bez względu na obiektywny stan rzeczy.

  Dajmy ludziom spokojnie oddychać

  jeżeli natomiast widzisz, że ktoś notorycznie popełnia ten sam błąd, to można grzecznie sprawę mu wytłumaczyć, a on zamiast popadać w stres okaże swoją wdzięczność.
  Bo zawsze jest plusem czegoś nowego się nauczyć, albo z powodu zapomnienia sobie przypomnieć

  Zamiast połajanek, pomoc w doszliwowaniu

  Nie jest to oczywiście konieczne, przynajmniej z mojego punktu widzenia, bo jak wcześniej wspomniałam mnie najbardziej zależy na szczerości wypowiedzi.

 310. Trump ostatnio chwali się gdzie się da, że pomimo Obamy USA dzięki niemu teraz posiada najlepszą broń na świecie.

  A są to „hydrosonic missiles

  Powtarza to tak często, żeby każdemu wbiły się w pamięć te hydrosonic missiles,
  najlepsza broń na CAŁYM świecie

  No i się wbiły 🙂

  BTW „Hydrosonic” to jest nazwa firmowa szczoteczek do zębów 🙂 🙂

  Dla pewności dodam, że hydro odnosi się do wody
  Może dlatego, że fale mu się z „sonic” kojarzą 🙂
  no to i hydro się pojawiło

  A „missiles” to rakiety

  President Trump again repeatedly brags about the military’s hydrosonic missiles
  https://www.youtube.com/watch?v=o39F-lAOFuE

 311. Trzecia rocznica czwartego dnia umierania Piotra Szczęsnego, który podpalił się nie godząc się na niszczenie naszej Ojczyzny przez Gnoma z Żoliborza i jego łajdackiej szajki, w ten spposob próbował wstrząsnąć Polakami. Nie zapominajmy Piotra.

 312. 404
  22 października o godz. 5:18

  Czterystaczwóreczko, cóż ze szczerości wypowiedzi, kiedy zrozumienia brak. Rozmawiamy przecież na blogach skomplikowanym językiem pojęciowym, a nie językiem małp czy żurawi. Więc brak w rozmowach rozumienia oczywistości, że komunikat nadany i komunikat odebrany to niekoniecznie te same komunikaty, brak umiejętności sprawnego posługiwania się językiem ojczystym, nieprzywiązywanie wagi do właściwego dania rzeczy słowa, brak umiejętności myślenia analitycznego, posługiwanie się wyłącznie garkotłukowymi stereotypami lub autorowi tylko znanymi myślowymi skrótami, nieakceptowanie (nielubienie) rozmówcy – to tylko kilka z brzegu przyczyn nieporozumień, od których na blogach aż się roi.

  Odczytałaś moją uwagę adresowaną do tejotka jako skrzywienie polegające na głupio-belferskim wytykaniu niepoprawności tylko z tego powodu, że ona jest, i zdobyłaś się na kazanie, nie doczytawszy, że moja uwaga wzięła się wyłącznie stąd, że brak odpowiednich znaków spowodował nierozumienie (i dalej nie rozumiem, ale już se dałem spokój), kto co powiedział.

  Z Tobą w ostatniej wymianie zdań również byliśmy i jesteśmy niekompatybilni i do niczego zgodnego nie doszliśmy. Było, niestety, podobnie jak z Mauro: ja – o zupie, Ty – o słupie. Zrezygnowałem z tej rozmowy, bo za dużo nierozumienia się jak na malutką rzecz. Mam stary zwyczaj trzymania się jednego wątku, a Ty ćwiczysz język i opowiadasz, co Ci w duszy gra. Ty byłaś szczera i ja byłem szczery. W niczym nam to nie pomogło.
  Język każdego człowiekowatego to jego niepowtarzalny poziom poznania, poziom umiejętności posługiwania się słowami, poziom umiejętności myślenia, niepowtarzalne doświadczenia życiowe, poziom empatyczności, a nawet chwilowy nastrój i takie tam.

  Człowiekowate nie są równe, choć przyjęło się obłudne mówienie odwrotne. Nawet równość wobec prawa to tylko pobożne życzenie. Poza tym różnią się we wszystkim. Najczęściej się różnią konfliktowo. Żadna szczerość nie pomoże, częściej – wywoła konflikt. Poza tym najlepszy nawet poziom komunikacji nie usunie instynktu agresji u tych rozumnych, wydawałoby się, zwierząt kierujących się tysiąc razy częściej emocjami niż rozumem bądź rozumkiem.

 313. A teraz czas na wodewil
  Jakie czasy, taki wodewil 🙂

  około 300 tysięcy więcej Amerykanów zmarło (już) w tym roku aniżeli statystyki przewidują w typowym roku

  badania podają, że 8 milionów Amerykanów popadło w biedę w czasie covid infekcji

  W linku poniżej

  ***
  Można zobaczyć juniora Trumpa w jego (?) łóżku, który jęczy, że social media go nie lubią
  BTW Junior ma 40 plus (o wiek chodzi)

  ***
  ostatnie spotkanie z publicznością (ponieważ Trump odmówił spotkania z Bidenem w debacie), więc w zamian zorganizowano Town Hall

  miało ono ciekawy początek,

  Żeby nie było wątpliwości.
  Umowa z Bidenem była pierwsza na taki Town Hall z ABC telewizją

  Po czym NBC dała fory Trumpowi, który chciał DOKŁADNIE w tym samym czasie co Biden pokazać się w TV
  I prawdopodobnie ze względów finansowych NBC zoorganizowała mu spotkanie dokładnie tak jak sobie życzył.
  DOKŁADNIE w tym samym czasie co Biden w ABC.

  ALE to nieważne dla FOXnews, bo ci mieli pretensję jakim prawem Biden występował w tym samym czasie antenowym co Trump?

  Oczywiście nie omieszkali zaznaczać, że ABC to fake news i że ABC tym sposobem ambush (znienacka, z ukrycia nagły atak) prezydenta Trumpa (to są cytaty)

  Oczywiście nie omieszkano przy okazji zmieszać z błotem dziennikarkę, która to spotkanie prowadziła.
  A nawet STWIERDZONO, że jest surogatką Bidena.
  Taka nieuczciwa!
  A to, co najbardziej Trumpa i jego zwolenników rowścieczyło to to, że uparła się żeby odpowiedział na pytanie czy w dniu pierwszej debaty z Bidenem był testowany na coronawirusa (zaraz potem okazało się że jest zarażony)
  Oczywiście (nawet po wielu podejściach NIE odpowiedział.
  Ale złość pozostała.

  ***

  Poruszono również temat, który zabiera wiele miejsca w ostatnich wypowiedziach Trumpa.
  Mianowicie twierdzi on, że Obama z Bidenem zrobili konspirację i zabili sobowtóra Bin Ladena, a prawdziwy Bin laden dalej sobie żyje.
  A po to żeby się nie wydało, to wybili również w pień oddział seals 6,
  który tego sobowtóra wykończył.

  na marginesie wspomnę, że te stwierdzenia oburzyły byłego sealsa 6,
  nota bene zwolennika Trumpa, który wkurzony ogłosił światu pokazując nawet swoją twarz (taki był wkurzony), że ON osobiście PRAWDZIWEGO Bin ladena zabił.

  ***
  Następny temat poruszony to telefon do FOXnews
  przez który kobieta współczuje Trumpowi, że nie dość że taka podła z mafii pochodząca dziennikarka prowadziła spotkanie Town Hall, to jeszcze kazała mu siedzieć
  na małym plastikowym stołeczku, gdzie tylko jeden półdupek Trumpa się mieścił co niewątpliwie to dla niego nie było wygodne

  ***
  Kolejny ważny temat o którym tutaj mowa, to problem z wyjściem nagłym Trumpa z wywiadu dla „60 minut”
  Cuś się mu nie spodobało i burzliwie wyszedł był.

  Poczym oczywiście tweetował na ten temat, jak to nieuczciwe biased (stronnicze) i wredne są te media.
  Nawet Chief of staff Trumpa ( to ważne stanowisko w rządzie) wystąpił w telewizji w tej sprawie twierdząc, że on obejrzał cały wywiad minuta po minucie I WIĘCEJ (dokładne tłumaczenie)
  A wnioski jakie mu się nasunęły po tym, to że wredni ludzie polują na Trumpa.
  (to ostatnie po przecinku to mój skrót jego wypowiedzi)

  ***

  Teoretycznie obecnie oczekiwałoby się debat na temat sytuacji gospodarczej, tragicznego wzrostu biedy, skutków i radzenia sobie z pandemia,
  ale nie,
  okazuje się są tematy ważniejsze

  I bądź tu mądry?

  https://www.youtube.com/watch?v=mlv36Yxy3Wk&ab_channel=LateNightwithSethMeyersTrump Storms Out of 60 Minutes Interview, Attacks Lesley Stahl: A Closer Look

  Ps.
  Żeby nie było wątpliwości.
  Chociaz czasem powyższe stwierdzenia brzmią jak z taniego brukowca,
  Są absolutnie oparte (wszystkie) na prawdziwych wypowiedziach, a praktycznie są tłumaczeniem tych wypowiedzi z cudzego na nasze

  Wiarygodność gwarantowana
  I bez mrugnięcia oczkiem
  Na bum cyk cyk

  naprawdę, poważnie, to wszystko chociaż brzmi nieprawdopodobnie jest prawdą!

 314. Zbigniew Hołdys na FB.

  „Gdy rozbił się samolot w Smoleńsku, rząd Donald Tusk’a zderzył się z tragedią, jakiej nikt wcześniej nie przeżył, żaden rząd. Ani nie przewidział. Nie było znanych metod na wyjście z dramatu tej skali. PIS miał pretensje o wszystko, o złe przygotowanie lotu, brak trumien, chaos przy sekcjach, transporcie, autopsje, jakby te rzeczy były gotowe i czekały. Wielkimi manifestacjami zbudowano religię smoleńską, szaleniec krzyczał na ‚Komoruskiego’ „zabiję go!”, wywołano nieprawdopodobny hejt, rzucono pomówienia o zdradę i zamach. Ustawiono krzyż i taboret. Zburzono więzi społeczne na lata.
  Teraz PIS ma swoje miesiące strasznej traumy. Ofiar są już tysiące. Nikt z nich nie wie co robić, jak walczyć z czymś takim, bo czegoś takiego też jeszcze nie było. Rząd ćwiczy rozpaczliwe ruchy na nas, na narodzie, rzuca poplątane zalecenia i nakazy, które okazują się bezrozumne, choć druga fala była zapowiadana od miesięcy. To nie spadło nagle, jak samolot.
  Dzisiejsza opozycja nie wykorzystuje tego dramatu, jest bardzo oszczędna w komentarzach, nie wznieca dymu, choć mogłaby ich wdeptać w glebę za wszystkie kłamstwa, nieudolność, „koniec pandemii” Morawieckiego, katastrofę wielu branż, bezrobocie, śmierć, brak leków, miejsc w szpitalach, lekarzy, respiratorów, koordynacji. Teraz ona mogłaby urządzić taniec śmierci – i nie robi tego. I słusznie. Tym się różną ludzkie hieny od prawych zwierząt.
  Ale czy powie o tym, gdy nadejdzie czas? Będzie umiała to przypomnieć? Czyim głosem to wtedy powie, żeby zabrzmiało mocno i dotarło do milionów Polaków?”.

 315. @pombocek
  22 października o godz. 8:10

  pombocku to nie było kazanie

  Ja zwyczajnie nie widzę powodu, żeby ludzi segregować na lepiej lub gorzej posługujących się językiem polskim

  Przykro mi, ze nie wszystko rozumiesz, ja również czasem czegoś nie rozumiem
  (nie powiem kiedy, bo zaraz wywołam burzę)

  ALe to nie ma znaczenia

  Czy wyobrażasz sobie sytuację, gdzie byłby jakiś weryfikator, który dopuszczałby do poblikowania wypowiedzi na podstawie sprawności językowej.
  Oczywiście tak jak on ją rozumie.

  Mnie na przykład interesują również wypowiedzi wyśmiewanego tutaj
  Mietka Pisieluka i żałuję, że tylko w charakterze satyry tu występuje.

  Według tego co piszesz, to najlepiej żeby prawo do wypowiedzi mieli tylko lingwiści i to dobrzy

  Przyznasz, że to chyba nie o to chodzi na blogach. 🙂

 316. Wirus i zgony… przewyższające lot do Smoleńska…Tak sobie myślę prywatnie o dozgonnej organizacji życia publicznego…

 317. Zadnej drugiej fali covid-19 w Szwecji i obowiazuja te same reguly dla 70 + co innym kategoriom wiekowym.

 318. Faktycznie budzi zastanowienie dlaczego w krajach bałtyckich nie ma aż takiego znacznego wzrostu zachorowań na covid

  Bo we wszystkich bez wyjątku widzimy małe cyfry

  Już dawno stwierdzono, że wspaniale działa na odporność naprzemienna sauna gorąc i zimno
  A w tych krajach taka sauna jest popularna

  Być może i klimat odgrywa tu rolę

  Jednak polecam wszystkim żeby od wczoraj zaczęli brać prysznic naprzemiennie gorący i zimny . Po kilka minut na zmianę.
  Zimny krócej niż gorący

  To nie są żarty, to zostało udowodnione w badaniach niedawnych, że takie działanie podnosi odporność
  Życzę wszystkim zdrowia

 319. Bar Norte
  21 października o godz. 22:16
  tejot

  Przypomnę, że gdy na Ślasku wirus zaczął kosić górników to epidemia też była „w odwrocie”.
  Gdy padł śląski sanepid i trzeba było delegować do wywiadów epidemicznych pracowników inspekcji sanitarnej z połowy kraju też była „w odwrocie”.
  Była „w odwrocie” gdy ślaskie laboratoria nie były same wstanie obrobić sląskich testów. Znów laboratoria z całego kraju usiłowały badać tamtejsze testy – zresztą bez powodzenia.

  Mój komentarz
  Morawieckiego „wirus w odwrocie”, to kłamstwo głoszone w celach politycznych, bez zahamowań, bez opamiętania, kłamstwo głoszone w interesie własnym stawianym ponad interes państwa, lecz jest to kłamstwo z punktu widzenia PiSowskich macherów politycznych bardzo poprawne, bowiem kłamstwo smoleńskie – matka wszystkich kłamstw PiSu, to wzorzec, podstawa, dowód na to, że największa blaga, bzdura, jeśli jest głoszona przez polityków głośno i wyraźnie, ze wzruszeniem zatroskanego opiekuna, to ma szanse dotrzeć do szerokich mas, i zalec w ich pamięci jako dobry uczynek, pocieszenie, optymistyczna zapowiedź – jesteśmy wszyscy na ten moment, jak tu stoimy, posiadamy wiedzę – na dobrej drodze.
  Pzdr, TJ

 320. Sędzia Igor Tuleya: Politycy szykują nam „noc długich noży”

  https://wyborcza.pl/7,162657,26420714,sedzia-igor-tuleya-politycy-szykuja-nam-noc-dlugich-nozy.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  bra-tanki22.10.2020, 06:35
  Ikona siły charakteru, niezawisłości i odwagi.
  Ciarka szymczyka, kogo wyznaczycie do zakucia pana sędziego?
  Bo przecież będziecie chcieli to wyrzucić z sądu i poniżyć.
  Zero i godzylla już przysłali instrukcje?
  Będą zdjęcia do podręczników historii.
  Tzw izba dysc., to nielegalna komórka pislamu, wyłudzająca pensje i obrażająca orła na łańcuchu.
  Duda to ciemniactwo i obłuda

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 321. hetajr
  22 października o godz. 2:17
  Oczywiscie , ze masz racje. Bylo juz nieco pozno, gdy to pisalem. Nie wiem dlaczego napisalem Constellation. De Gaulle lecial caravelle na wizyty zagraniczne.

 322. Na marginesie
  22 października o godz. 0:17
  @tejot 21 października o godz. 21:40
  Dokładnie tak – chociaż w tych rozważaniach wykraczasz, oczywiście już poza samą osobowość przywódcy. Podobieństwa pisizmu z niemieckim faszyzmem są doskonale udokumentowane. Na przykład wypowiedź Kornela Morawieckiego o rzekomej wyższości „woli narodu” ponad prawem – która jest nazistowska w treści – spotkała się z owacją pisowskiego sejmu.
  Goebbels szermował podobną retoryką jak Morawiecki, stawiając de facto partię ponad prawem. Podobnie w obu wypadkach wygląda kreowanie coraz to nowych „wrogów narodu”. Niemcy pod wpływem hitlerowskiej propagandy uwierzyli, że Żydzi chcą ich zniszczyć, a cała reszta Europy jest bezwolnym pionkiem w rękach Żydów.
  Zastanawiające, moim zdaniem, jest porównanie zasadności narodowego poczucia krzywdy w hitlerowskich Niemczech i w spisionej Polsce. W Niemczech naprawdę panowało bezrobocie i naprawdę brakowało żywności. Poczucie narodowego upokorzenia związanego z traktatem wersalskim było jednym, ale niejedynym, elementem tej mieszanki wybuchowej. Z kolei w Polsce wizja „Polski w ruinie” została po prostu propagandowo wykreowana. Podatność narodu na zorganizowane ogłupienie wydaje mi się większa niż w hitlerowskich Niemczech.

  Mój komentarz co do Polski w ruinie.
  „Polska w ruinie” Kaczyńskiego, to jest richtig to to samo, co Niemcy na kolanach obezwładnione, niszczone przez międzynarodowe żydostwo.
  Kaczyński być może nie był do końca świadomy podobieństw ideowych tego hasła lecz z pewnością było ono świadomie podpowiedziane mu przez doradców.
  Pzdr, TJ

 323. 404
  22 października o godz. 8:33

  „pombocku to nie było kazanie”

  Czterystaczwóreczko, Twoje słowa to znany mi od dziesięcioleci zaprzeczający standard. Nie ma znaczenia, jak się nazwie Twoje pouczanie, które się wzięło z oczywistego założenia, że wiem mniej od Ciebie. Masz ilustrację, jak komunikat odebrany różni się od nadanego. Mój odbiór nie zależy od Twoich intencji, w które nie mam wglądu, lecz od Twoich słów, które widzę.

  „Ja zwyczajnie nie widzę powodu, żeby ludzi segregować na lepiej lub gorzej posługujących się językiem polskim”

  Twoje widzenie jest Twoją sprawą, a odbiór słów, które do mnie kierujesz – moją. Nie jestem i nigdy nie byłem pierdzistołkiem ani czynownikiem, więc nie zajmuję się „SEGREGOWANIEM”, które w języku polskim jest nazwą zupełnie innej czynności niż KONKLUDOWANIE (w wyniku obserwacji i analiz) Po prostu imputujesz mi jakieś segregowanie i tym samym niechcąco pokazujesz różnice w posługiwaniu się językiem polskim. Kiedy mówisz, że nie widzisz powodu, by segregować ludzi – w znaczeniu: zauważać różnice w poziomach umiejętności posługiwania się językiem ojczystym – to, przepraszam, ale mam to za kolejne Twoje mylące sformułowanie na użytek tego sporu. W rzeczywistości i Ty, i ja , i każdy, kto nieźle zna język ojczysty i umie obserwować, analizować i uogólniać, świetnie wie, jak bardzo się potrafimy nie rozumieć w języku ojczystym – również na tym blogu. Do tego stopnia, że w wielu wypadkach porozumienie słowne jest niemożliwe. Czy i jak to nazwiesz – Twoja rzecz. Mówić sobie możesz, co Ci ślina na język przyniesie.

 324. Siostra Adolfa chwaliła brata za likwidację bezrobocia w katolickiej III Rzeszy/film w czeskiej tv/…swastyka oraz sierp i młot przy okazji święta pracy i na znaczkach robotników…Tak sobie myślę prywatnie, że za takie 500+… Rzesza miała pomocników w likwidacji Żydów i komunizmu..coś za coś…Gott mit uns…!uber alles…

 325. 404
  22 października o godz. 8:33

  Życzeniowe, sentymentalne lub dla świętego spokoju, mówienie o równości człowiekowatych jest słuszne tylko w jednym wypadku: wszyscy , którzy się urodzili – co do sztuki umrą.

 326. Wreszcie jakaś dobra wiadomość.
  Prezydent Du*a po reelekcji znikł.
  Rosną szeregi tych na Zjednoczonej Prawicy, którzy „wykonali zadanie”.
  Jest nadzieją, że „kaczor” bedzie wkrótce musiał przejąć nie tylko urząd wiece premiera , ale nawet premiera i może zaraz tez Prezydenta.

 327. 404
  22 października o godz. 8:33

  Jeszcze jeden przykład imputowania (Kiedyś myślałem, że masz świadomość, co jest imputowaniem i że jesteś od tego wolna).

  „Według tego co piszesz, to najlepiej żeby prawo do wypowiedzi mieli tylko lingwiści i to dobrzy”

  Pokaż mi czarno na białym, które moje słowa upoważniły Cię do sformułowania „Według tego co piszesz”. Przepraszam, ale Twoje posądzenie mnie aż o taki infantylizm jak udzielanie prawa do wypowiedzi. jest idiotyczne. Kończymy ten dialog i kontakty. Sobie przypisuję winę kolejnego, niepotrzebnego wstąpienia na blog.

 328. Przepraszam, ale Twoje posądzenie mnie aż o taki infantylizm jak udzielanie prawa do wypowiedzi. jest idiotyczne.

  A jednak idiotka.

 329. @pombocek

  Widzę, że się zdenerwowałeś
  Widzę, że ja faktycznie nie potrafię się już porozumiewać.
  Takie wnioski mi się nasunęły

  Jednak pragnę zaznaczyć, że nie było moją intencją wykazywać się jakąkolwiek przewagą, bo takowej nie odczuwam.

  To albo z Twoich nerwów, albo z mojej nieudolności w przekazywaniu wypływa.

  jedno jednak mnie uderza.
  Jak Ty zwracasz uwagę komuś, to nie bierzesz pod uwagę, że kogoś to może zaboleć.
  natomiast na moją bardzo grzeczną uwagę reagujesz bardzo nerwowo.
  Wyraźnie jesteś obruszony.

  Czy to znaczy, że rozmawiając z osobą taką jak Ty, to jedna strona może mówić, a druga tylko przytakiwać albo milczeć?

  Błagam, zrozum, to nie jest złośliwość.

  Mam nadzieję, że po ochłonięciu przeczytasz jeszcze raz i wyciągniesz inne wnioski.
  A przede wszystkim nie dopatrzysz się jakiegokolwiek mojego wynoszenia się

  Rozumiem, że teraz żyjesz w napięciu i wszystko widać ostrzej niż jest.

  Ps. Ja akurat nic nie wspominałam o równości

  Mnie zwyczajnie interesują ludzkie poglądy i ich przyczyny

  Czy ktoś posługuje się poprawna polszczyzną, czy nie.

 330. A Ja mówiąc szczerze mam dość udawania, że nie widzę prostactwa, a właściwie chamstwa typu adamkowego

  Jest tego za dużo tutaj

  Kto chce nich się w tym kisi

  Jak tak dalej pójdzie, to od tego mielenia w kółko i w kółko tego samego to nawet dzielnych adamków i ich kolegów znudzi

  czepta sie płota najlepiej

 331. Gdybyś była mądrzejsza, to byś się domyśliła, że ja dopasowywuję się do interlokutora.

 332. Rudy Giuliani BUSTED By Sacha Baron Cohen In Compromising Position

  https://www.youtube.com/watch?v=5VC2sNZDrko

  Chętnie zobaczę ten film 🙂

 333. „NYT” w „Wyborczej”. Donald Trump płaci podatki, ale w Chinach

  https://wyborcza.pl/7,75399,26421893,nyt-w-wyborczej-donald-trump-placi-podatki-ale-w-chinach.html#S.raport%20ze%20swiata-K.C-B.1-L.1.maly

  Oszust wyborczy Andrzej Duda
  kupuj u swoich

 334. @ Daniel Passent

  Panie Redaktorze kolejna popisowa głupota przez pana napisana na temat Ambasadora Polski u Niemaszków.

  Zwrócę uwagę ,ze jakimś dziwnym trafem nagrody niemieckie otrzymują tzw.Polacy którzy prezentują interesy niemieckie oraz rewizjonizm historyczny na temat II WW w umniejszaniu roli Niemiec w popełnianych zbrodniach.

  Tenże ostatnio broniony i nagrodzony BODNAR ( mam najwyższą pogardę do tego osobnika ) stwierdził ,że Polacy pomagali Niemcom w Holokauście Żydów .

  Rolling Meadow,Il ,Jerzy Jan Zakrzewski

 335. „Panie Redaktorze kolejna popisowa głupota ”
  Gdyby nie najnowszy min edukacji, moznaby pomyslec ” Z kim tak Ci bedzie zle jak ze mna ?”

 336. ahasverus
  22 października o godz. 9:34

  Sam niedawno zamiast operacji „Bagration” napisałem „Barbarossa”. A Lockheed Constelletion jest popularniejszy niż Caravelle (853 do 281). 🙂

 337. ozzy
  22 października o godz. 8:42

  Zadnej drugiej fali covid-19 w Szwecji i obowiazuja te same reguly dla 70 + co innym kategoriom wiekowym.
  Naprawdę? To dlaczego Szwecja nie podaje dziennych przyrostów? A co widać jak się popatrzy:
  12 październik – 98457 przypadków zachorowań, 20 październik – 106380 przypadków. Nie ma drugiej fali, nie ma…

 338. Złośliwi Szwajcarzy donoszą , że Szwedzi coraz bardziej oddalają się od swojej”specjalnej drogi” walki z covid 19 i, że także Szwecja, a szczególnie Upsala nie została oszczędzona przed wzrostem zarażonych i ograniczeniami w kontaktach społecznych. Fajnie by było, gdyby rzadko zaludniona Szwecja rzeczywiście wynalazła optymalną drogę walki z covid 19, która może być przykładem dla reszty świata, na to ale to wszystko nie wygląda.
  https://www.nzz.ch/international/auch-schweden-verschaerft-seine-corona-massnahmen-doch-sie-bleiben-empfehlungen-ld.1582870

 339. „Środowisko szkolne niecierpliwie czeka na decyzję rządu, który zapowiedział przejście na zdalne lub hybrydowe nauczanie w szkołach.” Czytamy w mediach.

  Czekamy na następujące komunikaty:
  Środowisko lekarzy niecierpliwie czeka na decyzję rządu, który zapowiedział przejście na zdalne lub hybrydowe leczenie w domach.
  Środowisko strażaków niecierpliwie czeka na decyzję rządu, który zapowiedział przejście na zdalne lub hybrydowe gaszenie pożarów.
  Środowisko policjantów niecierpliwie czeka na decyzję rządu, który zapowiedział przejście na zdalne lub hybrydowe zwalczanie kryminalnych przestępstw.
  itd, itd…
  Wszyscy czekamy aby światowe media przestały histeryzować.

 340. 404
  22 października o godz. 10:41

  Czterystaczwóreczko, możesz sobie widzieć moje zdenerwowanie, jak moja mama widziała ducha, który jej przyniósł okulary albo drugiego, który stukał w rynnę. Tego drugiego nie widziała, ale na bank wiedziała, że to on. Tego widzenia Ci nie odbieram, a do zdenerwowania mam dalej niż do Archangielska. A poza tym Cię lubię i uważam, zwłaszcza wtedy, kiedy mówisz precyzyjnie i krótko. Jest bardzo stara zasada: Ludzie mogą się porozumieć wtedy, kiedy mówią krótko. Nie jesteśmy natomiast kompatybilni w temacie język a sprawa polska oraz w temacie werbalnej komunikacji. To wystarczy, żeby niepotrzebnie nie bić piany. Rozmowy mają sens i mogą dostarczać przyjemności wtedy, kiedy rozmówcy rozumieją się w pół słowa – niekoniecznie dlatego, że się zgadzają, bardziej dlatego, że nie muszą co sekunda uzgadniać znaczeń słów. Poza tym jestem na blogach intruzem, bo mi się parę lat temu kierunki popieprzyły. Nigdy nie interesowało mnie bycie na agorze i gaworzenie dla samego gaworzenia, dlatego liczę, że się przed śmiercią odzależnię. A jak nie, to po śmierci.

  Szpital zaproponował mi przełożenie operacji z uwagi na koronę, ale jeśli czuję się źle, to byłaby w ustalonym terminie, czyli za parę dni. Natychmiast się zgodziłem na przełożenie, bo jestem zdrów jak rydz, dlatego lete na woda, choć na godzina.

 341. Oczywiscie, ze ilosc osob zarazonych koronowirusem tego tygodnia duza ale mniejszs od poprzedniej fali. Obecnie na intensywnym leczeniu w Szwecji trzydziesci pare osob. Jedna zmarla w ciagu ostatniej doby.

 342. Jeden z wywiadowanych specjalistow wirusologow na pytanie dlaczego w Szwecji jest tak dobrze powiedzial, ze to jest tak jak w znanym powiedzeniu: jak mi sie nie podoba moje odbicie w lustrze – to po prostu tluke lustro.
  Wierszyk Jana Brzechwy „Na straganie” „Po co wasze swary glupie, wnet i tak zginiemy w zupie”. Co dedykuje wszystkim…
  Obok wpis A.P. Trudno nawet mi tam komentowac te Himalaje glupoty, braku empatii i wyobrazni jakie ujawnila swoim wpisem. A to elita intelektualna Polski, hm….

 343. Trybunał Dżulii ogłosił niekonstytucyjność tzw. „aborcji eugenicznej”.

  Niedawno czytałam coś o polskich lekarzach, którzy obrzucają wyzwiskami kobiety żądające recepty na tabletki antykoncepcyjne.

  Ustawowe piekło kobiet w Klechistanie…

  „Na papierze liczba zabiegów się zmniejszy, ale tylko na papierze. Podziemne państwo kobiet – sieci aktywistek i ‚zwykłych’ internautek, które informują się jak uzyskać dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, informują jak zamówić pigułki poronne lub wyjechać – rozbuduje nieformalne struktury.

  Zwolennicy nielegalnej aborcji będą mogli odtrąbić zwycięstwo i zabrać się za to, by w następnej kolejności zmusić do rodzenia dziewczynki i kobiety zgwałcone, a wreszcie by przymus porodowy obejmował także schorowane kobiety, które mogą umrzeć.

  Kropką nad i będzie ściganie i wsadzanie do więzienia kobiet, które poroniły w sposób naturalny – jak np. w Gwatemali czy Nikaragui, gdzie krwawiące kobiety przykuwane są kajdankami do łóżek szpitalnych”.

  https://natemat.pl/324273,jest-wyrok-tk-w-sprawie-aborcji-to-wyrok-na-kobiety-skutki

 344. Ludzie mówią, że celebryci zapisują się do społecznej kolejki po koronawirusa…to taka nowa forma afiszowania się…Tak sobie myślę prywatnie, że każda okazja…Asia już straciła cnotę…na co czekam…

 345. Mauro Rossi 21 października o godz. 23:30 do Bar Norte: –Podczas wyborów prezydenckich mieliśmy ledwie kilkaset zarażeń dziennie, głwnie w ogniskach. Ogniska nie są tak groźne jak powszechna transmisja pozioma w całym kraju.

  MauroRossi,
  no właśnie, była świetna okazja aby wirusa dobić i zlikwidować zagrożenie. Co zrobił wasz kretyński i zbrodniczy reżim? Ano zrobił co mógł, żeby zagrożenie utrzymać na poziomie z którego łatwo się będzie rozwinąć się w epidemię. Rezultatem kłamliwych opowieści o wirusie w odwrocie, nieodpowiedzialnych a nawet zbrodniczych stwierdzeń, że „nie trzeba się go bać”, mieliśmy do czynienia z nawrotem zakażeń. Ponieważ zakażenie rozwija się mniej więcej 2-3 tygodnie a potem następuje wielodniowe oczekiwanie na możliwość przetestowania się a następnie z tydzień na informację o ewentualnym zakażeniu to rezultat nieodpowiedzialnych, zbrodniczych wręcz wezwań do udziału w wyborach można było zacząć obserwować nie wcześniej niż po miesiącu!

  Poza tym stworzenie atmosfery mówiącej o „zwycięstwie nad wirusem” doprowadziło do lekceważenia potrzeby noszenia masek i zachowywania tzw. dystansu społecznego.
  Do tego dochodziło też demonstracyjne lekceważenie zasad zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa przez pisowskie elity władzy poczynając od Kaczyńskiego a kończąc na tym notorycznym kłamczuchu i kapuścianym głąbie, Morawieckim.
  A wiesz dlaczego mówię o nim, że jest kapuścianym głąbem?
  Dam wam Mauro taką ilustrację. Otóż mój znajomy miał „Kossaka” na ścianie i tym się chwalił. Założył w swym mieszkaniu pancerne drzwi ale wiecie Mauro kiedy? Ano po tym, jak zrobiono mu do mieszkania włam i m.in. obraz skradziono.
  Działacie pisowskie durnie tak samo.
  Należało przez dwa tygodnie wakacji szkolić kadrę nauczycielską w nauczaniu „on-line” i hybrydowym, od marca przepracować zmianę platform programowych i od września rozpocząć naukę on-line i przywracać stopniowo normalny tryb w tych gminach i miejscowościach gdzie zagrożenie zakażeniami będzie znikome a nie zamykać szkoły gdy już uczniowie i kadra jest pozarażana a nauczyciele zaczynają umierać. Teraz nauczanie on-line? A przez kogo prowadzone, przez nauczycieli pod respiratorami?

  Pisowskie elity to banda nieodpowiedzialnych przygłupów. Jesteście największym zagrożeniem dla Polski i Polaków od czasu II Wojny Światowej.

 346. Kaczynski jest zaledwie symptomem, nie jest natomiast powodem likwidacji polskiej demokracji. Porownywanie go z Hitlerem, ktory wykorzystal slabosc (odpowiada osobiscie za pomordowanie przeciwnikow politycznych) weimarskiej demokracji wprowadzajac mordercza dyktature, doprowadzil do wojny swiatowej i zaglady milionow ludzi, a takze do znacznego wyniszczenia wlasnego narodu, gdy Kaczynski chcac nie chcac musi sie liczyc i liczy sie z UE, mimo pokrzykiwan infantylnych poslow w Brukseli oraz tuby tv, jest nie tylko nie na miejscu i czasie i dlatego ahistoryczne, jest rowniez oddawaniem politycznych argumentow wszelakim populistom.

  Powtarzajac; porownywanie Kaczynskiego do Hitlera jest niedorzeczne, ahistoryczne oraz relatywizujace „dzielo“ Hitlera, takie porownanie en bloque najwiekszego mordercy czasow wspolczesnych z Kaczynskim jest tanim populizmem.

  Krytyka Kaczynskiego w blogosferze ogranicza sie li tylko do jego cech fizycznych, do amatorskiej, aby nie powiedziec felczerskiej analizy jego psyche, zamiast onkretnych argumentow politycznych.

  Proponuje wiec blogomatolkom wiecej rzeczowosci w rzeczy samej.

  PS
  Byla ministra sprawiedliwosci w Niemczech, czlonkini niemieckiej socjaldemokracji „stracila“ fotel ministry za podobne porownanie.

 347. Na marginesie, zeby nie bylo…..galopuje antysemicko……narodowo, prawie jak 404….piszac ponizsze…
  …I stawiam pytanie: dlaczego Żydzi nie pałają nienawiścią do Niemców? Dlaczego nie domagają się restytucji każdej straty i każdego odebranego im feniga? Dlaczego obłąkane jedwabne Radzie i inne Salta Mentale nie produkują się na niemieckich blogach? I sama sobie od razu odpowiadam: bo nie ma takich, którzy mieliby pretensję. Po prostu nie ma. Nikt nie przeżył… Nie tak jak w Polsce…

 348. Przeczytalam tytul wiadomosci o calkowitym zakazie aborcji w Polsce, o czym zadecydowal Trybunal Konstytucyjny. Jesli jest dokladnie tak i nie ma juz innej furtki, to jest to triumf nawet nie Kaczynskiego tylko fundamentalistow spod znaku Ziobry. Tak, to groza!!!!. Dobrze byloby przeanalizowac ostatnie 30 lat polityki w Polsce i zobaczyc jak do takiego stanu doszlo. Szczegolnie interesujace sa pierwsze lata transformacji, kiedy nie tylko nie bylo za pozno, ale Polska zostala rekami swoich przywodcow pchnieta na poczatek taka droge. Te lata doskonale pamietam, bo to byl szok: co sie dzieje!!!

 349. Ruralna dla Ridikularnej
  i vv.

  Na marginesie
  2 października o godz. 17:38

  @404 2 października o godz. 16:41
  Mówiąc „my” myślałam o Polakach
Dziwne, że muszę to tłumaczyć, pisząc na polskim blogu, ale niewątpliwie są tu też osoby, które do polskości się nie poczuwają and that’s Ok (…)
Ja w przeciwieństwie do wielu wszystko wiedzących bronię wolności przekonań i wolności słowa,
  Naprawdę nie dostrzegasz rozdźwięku między tymi dwoma stwierdzeniami, czy po prostu piszesz co ci ślina na język przyniesie?
  Nie tylko rościsz sobie prawo do decydowania, kto jest Polakiem, ale w dodatku usiłujesz narzucić własne nie do końca przemyślane opinie jako probierz polskości. Pod tym względem niczym się nie różnisz od wuca. Co do rzekomej „obrony wolności słowa” – w zestawieniu z poprzednim zdaniem takie roszczenie wygląda humorystycznie.

  Pleciesz bez sensu coś o „czuciu się Polakiem” i rzekomo wynikających z tego normatywnych konsekwencjach. Nie ma czegoś takiego, jak obowiązek „czucia” czegoś z racji bycia Polakiem. Zresztą ty przecież nawet nie mieszkasz w Polsce, więc próby narzucania jakichś „czuć” związanych z „polskością” są z twojej strony podwójnie śmieszne. Ridiculous, not funny. Żeby nie bylo

 350. legat

  Z cyklu o wirusie „w odwrocie”.

  Szumowski w wywiadzie z 10 sierpnia:

  „zwiększa się transmisja pozioma koronawirusa”

 351. Ustawienie sie w jednym szeregu wszystkich polityczek i politykow po 89 z Kosciolem pod papieskim baldachimem JP II tlumaczy to co sie dzieje. Dziwi mnie zaskoczenie Zyty i pozostalych. My wszyscy jestesmy czescia tego systemu z krotka przerwa na KOD etc..

  Placz i infantylne porownania z Hitlerem nic tu nie pomoga. To nie do Zyty.

 352. Legat twierdzi, ze pisowskie durnie doprowadzily do drugiej fali pandemii Corony w Polsce, Czechach, Francji, Niemczech etc..

 353. Zeby nie bylo, kropka nad i beda dalsze wyjazdy do Czech. Z PiSem bylo to do przewidzenia.

 354. Saldo mortale
  22 października o godz. 16:36
  z Hitlerem porownywano juz i Saddama Huseina i Slobodana M. i kazdego, kto sie nawinal pod reke… w czasach Solidarnosci etykietke zwolennkia Hitlera dostal od korespondenta TASS w Polsce Janek Rulewski… :)… dla mnie takie porownania cepowate to przejaw nieporadnosci intelektualnej…

 355. ozzy
  22 października o godz. 15:20

  Szwecja ze wzgledu na „gestosc “ zaludnienia jest niezbyt adekwatnym przykladem na sukces w walce z wirusem. O skutkach ubocznych po latach nie wspominam.
  Pozdrawiam.

 356. zyta2003

  W intencji dzisiejszego wyroku TK w zakazującego aborcji pisowska telewizja już wczoraj zmieniła program zapowiadając na dziś atrakcję ekstra – film USA „Każde życie jest cudem” z gatunku tzw „christian movie”.

 357. PA2155
  22 października o godz. 16:54

  Tu sie zgadzamy, mimo moich antypatii

 358. do wymienionych przywodcow. Zgadzamy sie calkowicie, ohne wenn und aber.

 359. 404
  22 października o godz. 10:50
  A Ja mówiąc szczerze mam dość udawania, że nie widzę prostactwa, a właściwie chamstwa typu 404,5.

 360. Saldo mortale
  22 października o godz. 16:55
  „Tu sie zgadzamy, mimo moich antypatii”

  jezeli myslales, ze bylem fanem Slobo, to chyba sie mylisz… 🙂 to byl komunistyczny aparatczyk w najgorszym sensie tego slowa…. ale jestem przeciwko ahistorycznym nieporadnosciom, czyli IMHO „Hitlerem” nigdy nie byl…

 361. Saldo m

  ja tylko napisalem jak jest, nic wiecej. A co bedzie? Nie wiem.

 362. Saldo M

  nie czytam co pisze 404.

 363. nawet slabo zaludniona polnocna czesc stanu Michigan jest ogniskiem epidemii… a granica amerykansko-kandyjska zamknieta az do odwolania…

 364. „Ustawienie sie w jednym szeregu wszystkich polityczek i politykow po 89 z Kosciolem pod papieskim baldachimem JP II tlumaczy to co sie dzieje.”

  no wlasnie… a tu na blogu bardzo popularna jest wersja „chadecja-light”, z PO… podobno Polacy nie moga zyc bez Kosciola i wiary… 🙂

 365. ©Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc. (Claims Conference)

  http://www.claimscon.org/

 366. PA2155

  „podobno Polacy nie moga zyc bez Kosciola i wiary…”
  niech sprobuja, nic nie boli

 367. Z tą obroną nienarodzonego w Polsce będzie jak zawsze. Kto się załapie i go stać, ten się wybierze na wycieczkę aborcyjną do krajów ościenny, a kogo nie stać, ten do wieszaka i t.zw. „babci”.
  Przy braku jakiejkolwiek edukacji seksualnej i utrudnionym dostępie do wszelkiego rodzaju środków zapobiegania ciąży, obie opcje, ale szczególnie ta druga napewno ma przed sobą „swietlaną” przyszłość.
  Jednego tylko nie rozumiem, po co w 100% katolickim kraju, wierzący katolicy potrzebują tak drakońskich przepisów, aby trzymać się zasad swojej religii ?

 368. Czarno na bialym….

  Na marginesie
  21 października o godz. 19:22

  @404 21 października o godz. 19:14
  Nowy Hitler? No przecież jest. Na Żoliborzu. Bardzo podobny profil psychologiczny i ambicje. Podobnie (podobno?) magnetyczna osobowość i siła perswazji w cztery oczy.

  Powyzsze stwierdzenie/ kalka Na marginesie wyklucza, mimo pozniejszych prob niwelowania wlasnej wypowiedzi do podobienstwa etc. jakakolwiek dalsza dyskusje, nawet przy pomocy TJ. Na marginesie utozsamia bowiem powyzej Hitlera z Kaczynskim. Nie teksty, nie proby zawlaszczania Polski przez Kaczynskiego sa powyzej krytykowane, Na marginesie twierdzi wrecz, ze

  Nowym Hitlerem jest Kaczynski i ode tego zaczela sie moja uwaga o relatywizowaniu historii. Mam nadzieje, ze Jobrave po przeczytaniu zdania:

  … Nowy Hitler? No przecież jest. Na Żoliborzu….

  zdanie o Na marginesie zmieni.

 369. ogladalem wczoraj film holenderski „Riphagen” z 2016 r. o znanym holenderskim kolaborancie z czasow wojny… film ilustruje raczej ponury obraz kolaboracji Holendrow i ich chec do wydawania nazistom swoich zydowskich sasiadow… Riphagen, postac autentyczna, wyladowal w Argentynie, gdzie pomagal organizowac sluzbe bezpieczenstwa Juanowi Peronowi i jego zonie Evicie…. ale umarl w Szwajcarii…

 370. PA2155
  22 października o godz. 17:03

  Nie myslalem, lecz przy szybkiej i krotkiej wymianie informacji pozostaja czasem niedomowienia. Pamietaj, w niektorych tematach jestem oszolomem czy obsesjonata, jak sam stwierdziles. Nie, tu zawsze mielismy podobnie zdanie. Zauwazalne wprawdzie po chwili, zeby nie bylo.
  Pozdr.

 371. PA2155
  22 października o godz. 17:24
  Opuszczam Szwajcarie.

 372. dodam, ze cena wydania Zyda tzw. SD w Holandii wynosila 7.5 guldena od glowy…

 373. ozzy
  22 października o godz. 17:06

  Postepujesz racjonalnie nie czytajac 404. Chociaz ona nie jest najwazniejsza, irytuja Ci, ktorzy ja bezkrytyczie czytaja.

 374. Wczesniej Zyta pisze o himalaistach i braku empati ze strony AP , intelektulistki . Poszukalam kto to jest AP i po ostrzeżeniu @Zyta nie przeczytam o czym AP pisze.

  Niedawno wróciłam do wydarzen tragicznej wyprawy na Everest, w ktorej zgineli obaj “guides” Rob Hall i Scott Fischer i kilku czlonkow ekspedycji. Scott I kilku innych byli z Seattle.

  Przeczytalam wiekszość ksiazek na ten temat I czasami wracam do “Into thin air”. Znam materialy dostepne na youtube.

  Kiedys zapytalam o opinie na temat tej tragedi osobe ktora mieszka w Polsce I pasjonuje sie wspinaczka. Szczegolnie zapytalam o Jon Krakauer, autora ksiazki Into thin air. Odpowiedzial cos w rodzaju ze Krakauer nie zrobil nic aby ratowac ludzi. Tylko na tym zarobil pieniadze. Zaszokowana taka odpowiedzia zmienilam temat rozmowy.

  Niedawno ponownie obejrzalam wywiad z Jon Krakauer przeprowadzony po tragicznej wyprawie. Jon powiedzial ze juz nigdy nie wroci na Everest.

 375. PA2155
  22 października o godz. 17:29

  Znam historie, role Szwajcarii podczas i po wojnie. Kiedys przed laty, jeszcze z polskim paszportemprzekraczalem wielokrotnie nielegalnie granice z Francji do Szwajcarii udajac sie do Genewy nad jezioro. Bylo to
  bardzo proste, mialem przyjaciolke w Annecy, ktora wiedziala, o ktorej godzinie celnicy i straz graniczna robia przerwe na bocznej drodze w gorach w poludnie jadac do domu na obiad.

  Podczas wojny urzednicy szwajcarscy byli bardziej „pracowici „ . Trudno jest znalezc miejsce w Europie bez wojennej stygmy. Tym bardziej irytujace jest werbalne zaslanianie sie Hitlerem.

 376. Saldo mortale
  22 października o godz. 17:39
  w filmie jednym z motywow muzycznych jest piosenka holenderska o Westerbork.. to jest wies w prowincji Drenthe, gdzie w czasie wojny byl oboz przejsciowy dla Zydow holenderskich przed wyslaniem ich do Auschwitz…. cos jak czarny humor…

 377. Saldo mortale 22 października o godz. 16:48 pisze: –Legat twierdzi, ze pisowskie durnie doprowadzily do drugiej fali pandemii Corony w Polsce, Czechach, Francji, Niemczech etc.

  Kretyn dotknięty mikrocefalizmem twierdzi, że pisałem coś o Czechach, Francji, Niemczech …
  No cóż, tylko współczuć. Nie życzę nikomu spotkania z nim na drodze gdy będzie podróżował swym oldtimer’em do Biaritz.

 378. @legat 22 października o godz. 18:18

  Nie ma sensu go czytać. To psychol.

 379. Orca
  22 października o godz. 17:38
  Skoro o górach, polecam „Touching the Void” i film oparty na tym wydarzeniu z udziałem głównych bohaterów tej wyprawy.

 380. Warto przypomnieć (nieco w stylu Xpawełka), że w hitlerowskich Niemczech aborcja była ściśle zakazana 🙂

 381. PA2155
  22 października o godz. 17:08
  .. a granica amerykansko-kandyjska zamknieta az do odwolania…
  Ale dla chcącego nic trudnego… ;–)

 382. zezem
  22 października o godz. 18:35

  nic trudnego dla potomkow Ostatniego Mohikanina… 🙂

 383. Koorestwo Solidarności trwa od początku. https://wyborcza.pl/7,75398,26424306,szef-s-piotr-duda-wzial-30-tys-zl-za-posiedzenia-rady-dialogu.html#s=BoxWyboMT
  Przed tym brali dolary od CIA od Wojtyły i od rycerza Degollado.

 384. PA2155
  22 października o godz. 16:54
  To sie nazywa „reductio ad hitlerum”. Mam tu takiego, co mnie traktuje od lepenowcow, a od Le Pena, faszysty, jest przeciez niedaleko do Hitlera. Jest to czysta ignorancja lub durna, brudna manipulacja, bo osoba uzywajaca tych porownan, nie wie co to jest faszyzm. Ale z drugiej strony, polska prawica wyzywa wszystkich jej niewygodnych od komuchow. Jezeli ktos deklaruje sie jako lewicowiec, to dla polskiego koltuna jest to bezbozny komunista. Slowa zatracily sens.
  Kamel Daoud, dla francuskojezycznych, w ostatnim Le Poin. Doskonale i tragiczne.
  Pozdrawiam po komsomolsku: „vsiegda gotov”

 385. Zezem,
  a tę piosenkę Trubadurów pamiętasz?

  Wysokie płoty tato grodził, wysokie płoty tato grodził,
  żeby do Kasi, do Kasi żeby, żeby do Kasi nikt nie chodził,
  żeby do Kasi, do Kasi żeby, żeby do Kasi nikt nie chodził.
  Ale ta Kasia mądra była, ale ta Kasia mądra była i dziurę w płocie, i w płocie dziurę, i dziurę w płocie wywierciła,
  i dziurę w płocie, i w płocie dziurę, i dziurę w płocie wywierciła.
  Oj, żeby nie ta dziura w desce, oj, żeby nie ta dziura w desce,

  byłaby Kasia, Kasia by była, byłaby Kasia panną jeszcze, byłaby Kasia, Kasia by była, byłaby Kasia panną jeszcze.

 386. To jest charakterystyczne dla wszystkich ruchów faszystowskich, że są równie gorącymi przeciwnikami aborcji, jak zwolennikami kary śmierci. Do tego dochodzi jeszcze potrzeba mięsa armatniego, stąd jako śmietanka mit heroiczno-patryjotyczny.

 387. Ahasverus’ie,
  może niektórym wypadałoby przypomnieć „Prawo Godwina” – nie sądzisz?

 388. Nie porównywać kacza z Hitlerem! Nie porównywać! Nie porównywać!

  Nie wiem, skąd ta zajadłość blogowiska. Porównania nasuwają się same.
  Zresztą pisano o tym dość obszernie w polskiej prasie. Nie pisiej jednak.

  Newsweek poświęcił swego czasu artykuł zestawieniom wypowiedzi propagandy Goebbelsa i wierchuszki PiS. Pasowały do siebie jak ulał. To jest dokładnie ta sama filozofia rządzenia.

  Historia się powtarza… Nie wiem, dlaczego to tak uwiera co poniektórych.

 389. PiS scentralizował swoja argumentację (jeden ośrodek ustala i ogłasza co jest prawdą, a co nie, wszyscy powtarzają) i wskazuje wszystkim swoim rzecznikom i sympatykom, że w sprawie epidemii i wyborów prezydenckich należy trzymać się jednego:
  Budka powiedział, że wybory powinny się obyć jesienią.

  Każdy szanujący się towarzysz PiSowiec powtarza (kłamie) jak za panią matką – Budka mówił, ze wybory mają się odbyć na jesieni.

  I tyle. Więcej nie trzeba, bo tu nie chodzi o wybory, o wirusa, o epidemię. O Morawieckiego tu chodzi. Należy wmówić ludowi, ze Budka kłamał i kłamie, a Morawiecki mówił (i mówi) prawdę, bo jak wtedy tłumaczył ludowi (lipiec 2020 roku), że wirus był w odwrocie, to wirus był w odwrocie. Mówił prawdę.
  Budka Borys powiedział, że wybory powinny się odbyć jesienią i mamy, to co mamy – wirus atakuje. Chce nas pozarażać, zredukować społeczeństwo
  Oj ten Budka, pamięć krótka.
  Pzdr, TJ

 390. @ahasverus 22 października o godz. 18:41

  Chcesz powiedzieć, że @tejot (bo o sobie już nawet nie wspomnę) „nie wie, co to jest faszyzm”? Serio?

 391. Na marginesie samo sie nasuwa. Wlaczyc rozum, wlaczyc….wlaczyc…..

 392. Porownywanie, a utozsamianie jak to czyni politycznie Naiwna Na marginesie To sa zupelnie rozne kwestie. Na marginesie jak zawsze idzie w zaparte i naiwnie sie broni. Tylko po co ?

 393. ahasverus
  22 października o godz. 18:41
  te porownania do Hitlera, nazizmu i czego tam jeszcze przypominaja mi propagande komunistyczna, zwlaszcza te z okresu stalinowskiego… IMHO niektorzy politycy tego swiata, w tym Prezes ( i niesmiertelny Putin) czerpia z zasobow pojeciowych totalitaryzmu, ale czynia to wybiorczo, bez wiekszej konsekwencji.. daleko im nawet do lagodnego faszyzmu Czarnych Koszul lub nawet kabaretowej rumunskiej Zelaznej Gwardii.. moze warto cos poczytac, zanim rzuci sie takim porownaniem…

 394. Doktor Koorwa Causa. https://krakow.naszemiasto.pl/zydowska-uczelnia-chce-uhonorowac-kard-stanislawa-dziwisza/ar/c1-7960457
  Causa ciemnoty, zabobonu, głupoty, chciwości i pedofilstwa.

 395. Im bardziej celem propagandy i wypowiedzi polityków PiSu jest przypodobanie się „kaczorowi”, a nie przekonanie obywateli, tym bardziej te wypowiedzi i propaganda stajà sie durniejsze

 396. Porownywanie vs utozsamianie….Punkt, tygodniowy?

 397. @Bywalec 2 22 października o godz. 18:56

  Ale ja nadal nie rozumiem, skąd to świętojebliwe oburzenie co poniektórych.
  Czyżby trafiło w czyjś czuły punkt? Obłąkanego rozdrapywacza Holocaustu wraz z przydupasem? Bo ja w zasadzie nie rozumiem tej… zajadłości.

  Ten i ów się zapienił. Dlaczego?

 398. powolywanie sie na autorytet swoj i @tejota jest zabawne jezeli nie kuriozalne… 🙂

 399. Prezydent RF Wladimir Putin oswiadczyl, ze to on osobiscie wydal polecenie Prokuraturze Generalnej na wyjazd Nawalnego z Rosji, poniewaz mial ograniczona tego mozliwosc wyj
  Jak dodaje prezydent Putin, Rosja jest otwarta na calkowite wyjasnienie incydentu, ale panstwa zachodnie nie udostepniaja pelnych danych.

  (22.10, 19:30)

 400. Legat ma klopot z dedukcja i niepotrzebnie sie irytuje. Piszac, ze pisowskie durnie ponosza wine za druga fale pandemi w Polsce sugeruje, ze tacy sami durnie sa w Niemczech, Czechach, we Francji w Hiszpanii etc. Ponial?

  Legat zamiast pomyslec stara sie dolozyc, zamiast do myslenia przylozyc. Za druga fale, o ktorej wiadomo od pierwszej jestesmy tylko my odpowiedzialni. Za jej konsekwencje i ratowanie ludzi natomiast juz pisowskie durnie.

  Dlaczego rozumny, lecz malo myslacy Legat tego nie rozumie. Czyzby byl pisowskim durniem?

 401. PA2155
  22 października o godz. 19:06

  Szczegolnie, ze tylko TJ jest tu autorytetem, a nie rydykularna siostra nasza. Zeby nie bylo….

 402. Na marginesie
  22 października o godz. 19:03

  Nie rozumie wlasnej indolencji i irytacji z niej wynikajacej. Tak, to irytuje, gdy omnipotencja jest rowna intelektualnej impotencji. To bylo porownanie.

 403. Coronavirus 2019-nCoV w Szwecji.
  Szczegółowe dane pod (net):
  „Worldometer Coronavirus Upate” => „Sweden” i „Source” (oznaczone jako „1”).

 404. Na marginesie
  22 października o godz. 19:03

  Nie wie jeszcze, ze swietojebliwie chetnie Polsce jej trzysemestrowy kurs uniwersytecki z antropologii.

 405. Wiele współczesnych partii faszystowskich, których celem jest dotarcie do t.zw. „środka społeczeństwa” odżegnuje się od partii faszystowskich z XX, które są odpowiedzialne za zbrodnie II wojny światowej, ale to w niczym nie zmienia faktu, że ci współcześni faszyści mają same cele i stosują te same metody walki politycznej, co ich praojcowie.

 406. @ahasverus – ponawiam pytanie: naprawdę uważasz, że obłąkany @Salto Mentale ma jakieś podstawy do publikowania tych wrzasków?

 407. Saldo mortale
  22 października o godz. 19:11

  proponowalem wielokrotnie, aby self-appointed experts” opublikowali swoje CVs, zamiast uzywac terminow „czy nie wierzysz takim oczom?”… 🙂

 408. Legat gdyby uczyl sie jezyka, nie tylko mowy, wiedzialby przynajmniej troche o suorasegmentalnyvh elementach jezyka.

 409. moj odnosnik do @tejota nie byl przeciwko niemu i wartosci jego opinii… to byl odnosnik do wtornego odnosnika…

 410. @Bywalec 2 22 października o godz. 19:16

  Faszyzm jako taki jest chyba w Polsce nielegalny? Sam PiS by chyba się zapluł z oburzenia – bo my przecie narodowo ucierpieli od faszyzmu! Ale dlaczego saltomentalny z przylepionym do niego PA-skudą wchodzą jak w masło w pro-pisią narrację? Jak można do tego stopnia nie dostrzegać oczywistości?

 411. legat
  22 października o godz. 18:48
  Dziekuje :).
  Kiedys o nim slyszalem, lecz zapomnialem nazwisko.

 412. PA2155
  22 października o godz. 19:17

  Zyciorysu brak, widoczne natomiast wyraznie rysy u naszej siostry blokowej. Pardon blogowej. Niepotrzebnie wpada w panike zamiast przeprosic za glupie utozsamianie nazywanie pozniej porownanie obu, tu Hitlera i Kaczynskiego. Ona naprawde nie wie, ze jest infantylna.

 413. Na marginesie
  22 października o godz. 18:52
  Chyba zartujesz. Tejot jest tutaj jednym z milowych kamieni oglady i wiedzy.
  Ja pisalem o moim ulubiencu. Ten co teksty wkleja, przekleja, dokleja, nakleja i mu sie mozg odkleja. On sie we mnie kocha. Bez wzajemnosci.

 414. Na marginesie szuka rozpaczliwie pomocy,sama jednak uzywa mowy faszystoidalnej porownujac, zrownujac ludzi do owadow. Wysmiewa rowniez krytyke brunatnej mowy jej siostry. Zapewniam siostre „zebynie bylo“, ze wiem co to jest faszyzm i widze brunatne zapedy wielu pisowskich i nie tylko pisowskich politykow . Widze jednak rowniez glupote, pardon, wyrazniej nie potrafie, glupote Na marginesie.

 415. Jak do tej pory jedyny „argument”: „Z Hitlerem porównywano już Saddama Husseina”. A poza tym „opublikuj życiorys”. Serio?

  No i kto tu jest infantylny? Duzi chłopcy?

 416. @ahasverus 22 października o godz. 19:26

  Ale dlaczego on tak nagle się podniecił? Przecież analogie są oczywiste.
  Wystarczy wrócić do postów @tejota i moich.

  Skąd ten wrzask i oburzone bicie piany?
  Domyślasz się? Bo ja chyba tak.

 417. Saldo mortale
  22 października o godz. 19:22

  zwyklego tupetu u niej w nadmiarze… 🙂

 418. Oto moje podstawy do wrzasku….

  Postawa Na marginesie…

  Na marginesie
  21 października o godz. 19:22

  Nowy Hitler? No przecież jest. Na Żoliborzu.

 419. No przecież jest. Na Żoliborzu.
  To tak boli? Śmieszne przecież.

 420. No i kto tu jest infantylny? Duzi chłopcy?

  no jak ktos jest takim „ekspertem” od historii powszechnej i historii ideologii, to rzeczywiscie inni wygladaja jak chlopcy od szewca… 🙂

 421. To tak boli? Śmieszne przecież.

  nie boli, ale traci absurdem… 🙂

 422. Nie chcę przebijać dawno otwartych drzwi,
  ale skoro poziom dyskusji sięgnął dna…

  https://liberte.pl/kaczynski-wprowadza-nam-faszyzm/

 423. PA2155
  22 października o godz. 18:56
  Ciekawa historia: skrajna francuska prawica ( od colonel de la Roque),byla pierwsza w Londynie jako opozycja w stosunku do Pétain. De Gaulle byl potem. Czlonkowie francuskiej lewicy dali caly doborowy peleton francuskich kolaborantow. Oczywiscie nie tylko oni, ale jednak. Senilny Pétain bym chyba marionetka w reku Lavala. Jego „faszyzm po francusku” mial byc, lecz nie byl stylem rzadow autorytarnych. Cos jak polska sanacja, rzady polkownikow w Grecji itp. Rodzina, tradycja, religia, powrot do „wartosci”. Ale okolicznosci sprawily , ze stal sie rezimem rasistowskim, kryminalnym, wspolpracujacym z Rzesza. Te hasla ktore wymienilem cos przypominaja, nie prawdaz.

 424. Jeszcze jedna z wielu podobnych opinii…

  Kaczyński i PiS nie mają wiedzy ani wyczucia w kwestii zagrożeń związanych z faszyzmem. Ci ludzie nie są antyfaszystami, bo nie posiadają liberalnej kultury politycznej ani moralnej, która pozwalałaby im identyfikować zagrożenia związane z autorytaryzmem, nacjonalizmem i populizmem. Niemniej głęboko wierzą, że ów bliżej nieznany im „faszyzm” to coś złego – tak bowiem się utarło, że w przestrzeni publicznej słowo „faszyzm” ma wyłącznie ujemne konotacje. Na poziomie deklaratywnym i emocjonalnym faszystami więc nie są. Nie są też nimi w znaczeniu wąskim – nie znają ani nie wyznają doktryny politycznej i ekonomicznej Giovanniego Gentilego i Benito Mussoliniego.

  Jednak faszyzm w znaczeniu wąskim w ogóle nie jest tym, co mamy na myśli, gdy w dyskursie publicznym posługujemy się terminem „faszyzm”. Biorąc zaś pod uwagę szerokie znaczenie słowa „faszyzm”, będące dziś jego znaczeniem podstawowym, PiS – nieświadomie – zdecydowanie ulega tendencji faszystowskiej i zasługuje na miano ugrupowania faszyzującego. Tym samym faszyzuje też rządzący polską pisowski reżim. „Faszyzować” to mniej, niż być „faszystą” – to bardziej lub mniej świadomie skłaniać się ku ideom będącym składnikami ideologii faszystowskiej. Niekoniecznie wszystkim ideom, lecz większości z nich.

  https://hartman.blog.polityka.pl/2019/01/10/czy-pis-jest-partia-faszystowska/

 425. PA2155
  22 października o godz. 19:33

  Ona nie rozumie, ze analogia , porownanie, a utozsamianie Kaczynskiego z Hitlerem, to nie to samo. W ten sposob otwiera droge populistom , ktorzy podobnie beda niszczyc przeciwnikow politycznych. PiS, jak zauwazyles, juz to robi, uzywajac zwote lewacy, komuchy. Jeszcze chwila i przyjdzie Hitler.

  Tupet ma iscie maglowany. Kocha wrecz takie postaci. Nie wiem dlaczego zebrze obecnie u Aha. Aha mnie nie kocha, szkoda. Tak czy owak przyjade, aby go odwiedzic. Wystarczyloby odszczekac klamstwo. Moj dziadek za mniej sie pojedynkowal. Ja chce mu tylko spojrzec w oczy i porozmawiac. Przepraszam, ze tak na marginesie.

 426. Na marginesie ucieka do profesora i ciagle nie rozumie, ze nie chodzi tu o tendencje faszystowskie PiSu, ktore sa po czesci ewidentne. Tu chodzi o niecne utozsamianie Kaczynskiego z Hitlerem. W ten sposob Na marginesie relatywizuje historie.

 427. Tupetu i glupiego uporu nie brakuje Na marginesie. Wystarczyloby powiedziec: potknelam sie.

 428. ahasverus
  22 października o godz. 19:38
  to samo bylo z polska Falanga…
  ten film holenderski, ktory wspomnialem (chociaz bardzo zle nakrecony jako film) dostarczyl kilka ekstra informacji… podobno lewicowy ruch oporu posiadal dokumentacje o wiecej niz 10 tys. holenderskich kolaborantach, ktorzy aktywnie wydawali ukrytych Zydow… i praktycznie nikt nie zostal ukarany… podobno rzad holenderski bal sie zagrozenia komunistycznego..

 429. Analogie między polityką PiS-u i hitlerowskim faszyzmem są oczywiste.

 430. Saldo mortale
  22 października o godz. 19:45
  a poza tym, gladko przeszlismy do inwektyw osobistych na poziomie magla… 🙂

 431. I nic tu nie pomogą oburzone kwiki ani marzenia o spojrzeniu komuś w oczy.
  Ani durne insynuacje (ona ma tupet łojojoj!)

  Nie macie panowie żadnych argumentów.
  Dlatego nadrabiacie chamstwem i bezczelnością.
  Wstyd!

 432. Na marginesie
  22 października o godz. 19:37

  Nie wie, ze jesli nawet probuje wprowadzac elementy faszystowskie, to Kaczynski ciagle nie jest Hitlerem. Proponuje Na marginesie eleganckie wycofanie sie z kaluzy.

 433. Wstyd – zwyczajni szczujni kretyni.

 434. PA2155
  22 października o godz. 19:50

  I tak jest za kazdym razem. Wole wielokrotnie polemike z Aha, mimo …Aha jest przynajmniej dorosly i inteligentny. Przepraszam za maniere Na marginesie.

  Ona lubi magiel. Jako student pracujac w Hotelu w Wendee maglowalem. Na szczesie byl automatyczny. Mam wszystkie palce. Nasza siostra?

 435. Wstyd – zwyczajni szczujni kretyni.

  co za Wersal… 🙂

 436. Uparta jest ta moja siostra. Nudzi sie wyraznie. A ja musze pracowac.

 437. Saldo mortale
  22 października o godz. 19:56

  ona jest z innej grupy „wersalczykow”… nie musze oglaszac pelnej listy… 🙂

 438. To nie jest mowa faszystowska?

  … Wstyd – zwyczajni szczujni kretyni…

  Zapomniala felczerka dodac, ze nalezy nas wyslac na psychiatrie.

 439. Argumenty na poziomie: „nasza siostra lubi magiel”.
  Kretyni…

 440. PA2155
  22 października o godz. 19:59

  Jej po prostu nie ma. Wersalu nie widziala, zreszta po co.

 441. Saldo mortale
  22 października o godz. 19:56
  „I tak jest za kazdym razem. ”

  moze to stess z powodu braku akceptacji tych madrosci, ktorymi tak szczodrze szafuje… 🙂

 442. Ostatnia prosba do Na marginesie; wycofaj sie z utozsamiania politycznego przeciwnika z Hitlerem, bo ublizasz ofiarom Hitlera i hitleryzmu.

 443. Oj tak, najgorszy jest „brak akceptacji”…
  Ze strony dwóch samonakręcających się pyskaczy.

 444. PA2155
  22 października o godz. 20:01

  To juz jest material na dobry artykul. Pozdr.

 445. @Saldo mortale 22 października o godz. 20:03

  I tu cię boli, obłąkana glizdo.
  Domyślałam się tego. Bo to przecież jest takie proste.

 446. Salto-mentalny odsłonił chore podbrzusze.
  Nie jest to miły widok – ale przyjemnie znaleźć potwierdzenie moich podejrzeń.
  Resztą powinien zająć się psychiatra.

 447. Granice personalne i ideologiczne między skrajną prawicą i faszyzmem były i są płynne. Politycy skrajnej prawicy, jak i faszyści nigdy nie mieli kłopotów z przejściem z jednego bratniego obozu politycznego, do drugie. O tych roszadach decydują jedynie względy koniunkturalne. Ideologicznie wystarczy jedynie przesunięcie nieco akcentów politycznych.

 448. Saltto Mikrocefale,
  twój dziadek nie mógł się pojedynkować bo nie miał przecież „zdolnościhonorowej”. Wg Kodeksu Boziewicza jednym z warunków posiadanie takiej zdolności było posiadanie matury a twój dziadek fornal przecież skończył edukację na 4 klasie.
  Kogo ty tu czarujesz palancie?

 449. @Bywalec 2 22 października o godz. 20:07

  Mnie chodzi przede wszystkim o deklaracje polityczne. Takie, jak to, co Kornel Morawiecki powiedział w sejmie na temat prawa i co oklaskiwali posłowie PiS. Newsweek miał zresztą na ten temat artykuł, którego teraz nie mogę znaleźć niestety. Deklarowana ideologia jest ta sama. PiS i Goebbels ręka w rękę.

 450. ozzy
  22 października o godz. 19:07
  Prezydent RF Wladimir Putin oswiadczyl, ze to on osobiscie wydal polecenie Prokuraturze Generalnej na wyjazd Nawalnego z Rosji, poniewaz mial ograniczona tego mozliwosc wyj
  Jak dodaje prezydent Putin, Rosja jest otwarta na calkowite wyjasnienie incydentu, ale panstwa zachodnie nie udostepniaja pelnych danych.

  Mój komentarz
  Identyczne tłumaczenie, jak w sprawie holenderskiego raportu o zestrzeleniu Boeinga 707 nad Donbasem rosyjska rakietą.
  – Nie mamy żadnych danych w sprawie raportu, nie wiemy na jakiej podstawie wydano takie fałszywe orzeczenie, wedle jakich źródeł, itd. a holenderska komisja lotnicza nie współpracowała z nami.
  Pzdr, TJ

 451. Salto Mortadella.

  Ja tłukę tu wszystkim do łba od zarania że:

  PiS to faszyzm,

  a ty nic???? Teraz dostałeś czkawki???? Paczomu????

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 452. ahasverus
  22 października o godz. 19:26
  Na marginesie
  22 października o godz. 18:52

  Mój komentarz
  Ahasverus. Sugerowanie lepenizmu tobie na podstawie osobliwych interpretacji twoich wypowiedzi, to jest nadużycie.
  Pzdr, TJ

 453. kruk
  22 października o godz. 0:02
  Maryja jest również królową Bawarii, i Węgier, jest zawłaszczona przez różne kultury lokalne, religijności lokalne. Tam zwłaszcza, gdzie jest silny katolicyzm ludowy, kult maryjny jest głęboki – w Ameryce Łacińskiej, Hiszpanii, Portugalii, Polsce, Austrii, Bawarii, we Włoszech, na Węgrzech i Słowiańszczyźnie wschodniej

 454. PiS szykuje nową ustawę – urząd skarbowy będzie mógł zajmować prywatne konta

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26421596,nowa-atomowa-bron-skarbowki-fiskus-bedzie-mogl-zajmowac-prywatne.html

  Wybrane komentarze:

  – 12 firm usłyszało, że ich działania były co prawda legalne, ale przeprowadzone wyłącznie po to, by uniknąć podatku lub go zmniejszyć. Urzędy wydały decyzje nakazujące zwrot łącznie 82 mln zł.”
  Czy ja dobrze rozumiem, że te firmy dostały kary za LEGALNE operacje?!!! Decydent uznał, że firmy za dużo zarobiły i trzeba dowalić im domiar? Historia kołem się toczy 🙁

  – Tak, dokładnie. Każdy obywatel zatem kupując taniej w Biedronce ale na wyprzedaży działa legalnie co prawda ale jego zakupy miały na celu uniknięcie podatku, bo ten sam towar w Żabce kosztuje 40% więcej. Patologia.

 455. PiS wbił kolejny gwóźdź do swej trumny
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/trybunal-konstytucyjny-zbadal-sprawe-aborcji-protest-kobiet-przed-tk/3sy4hw1
  85 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych zaostrzeniu prawa aborcyjnego – wynika z sondażu przeprowadzonego na początku 2018 roku dla serwisu ciekawe liczby.pl na panelu Ariadna

 456. @adam100 22 października o godz. 21:04

  A tu – co mówią normalne kobiety

  Chciałam mieć dziecko – już się na to nie odważę
  Uderzyliście we wszystkie kobiety, ale najbardziej nie wybaczą wam tego matki.

  https://mamadu.pl/149149,zakaz-aborcji-przeglosowany-w-tk-teraz-nie-zdecyduje-sie-na-dziecko

 457. tejot
  22 października o godz. 20:38
  Front National, actualnie Rassemblement National to ruch „wieloglowy”, majacy wiele wspolnego z dawnym poujadisme, nieco Algérie Française, ruchy suwerenistyczne. To konglomerat wielu opcji: oportunistow (cala rodzina Le Pen); prawdziwych rasistow; ludzi zagubionych w nowych warunkach ekonomicznych, socjalnych, etnicznych; prawdziwych patriotow nie wiedzacych gdzie sie zwrocic. Mozna dorzucic kilka grup. Nie jest to partia faszystowska, jak to mowia niektorzy, jest to partia populistyczna. Jakich jest wiele. Pis jest taka. W wielu kwestiach socjalnych PIS jest bardziej „réac” niz FN. Michel Rocard mowil , ze Frant Narodowy stawia sluszne pytanie i daje zle odpowiedzi. On nie daje zadnych odpowiedzi konkretnych na naglace problemy i pytania. Bo takie sa. A nazywanie kogos „lepenowcem”, bez podania argumentow, jest intelektualna nieuczciwoscia.

 458. Czternaście cech faszyzmu według Umberto Eco

  Po pierwsze jest to kult tradycji. Polega on na wymieszaniu – może być i na siłę – najróżniejszych zasad, wierzeń i symboli. Eco przytacza ideologa włoskiej skrajnej prawicy Juliusza Evolę, któremu udało się połączyć Święty Graal, „Protokoły mędrców Syjonu”, alchemię i Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Skojarzyło się to komuś z nadawaniem szczególnego znaczenia rocznicy chrztu Polski, intronizacją Chrystusa Króla, powtarzaniem tezy, że to Bitwa Warszawska z 1920 r. uchroniła Europę przed kataklizmem? Z lansowaniem mitów o Powstaniu Warszawskim i żołnierzach wyklętych? Ze znakami w rodzaju Szczerbca Chrobrego, falangi, krzyża celtyckiego? Ano, zobaczymy, co będzie dalej. Odnotujmy jeszcze, że sprzeczne z tradycyjnymi polskimi wartościami są ponoć: jeżdżenie na rowerze i zdrowa żywność.
  Cechą drugą jest odrzucenie nowoczesności, a także irracjonalizm. Na przykład niechęć do idei Oświecenia jako źródła upadku moralnego. Zauważyli Państwo, że z polskiego słownika politycznego ostatnio znikły takie słowa, jak: „modernizacja”, „nowoczesność”, „innowacyjność”? Wzorce z Zachodu, wyznaczające dotąd standardy i cele, teraz uważane są za przejaw zagrażającej przyszłości narodu degrengolady.
  Eco wymienia też kult „działania dla samego działania”. Nie musi ono być poprzedzone refleksją. Zbytnie rozważanie spraw jest wyrazem niemęskiej słabości. Kultura jest podejrzana, środowiska intelektualne traktowane z podejrzliwością. Tu kłania się uchwalanie ustaw w ciągu jednego czy dwóch dni, przygotowywanie sześciu nowelizacji w tej samej sprawie w ciągu roku oraz przyjmowanie ślubowań sędziów – niesędziów w środku nocy. Nie wspominając o ministrze kultury, zdejmującym z afisza nieobyczajne sztuki i wskazującym, które patriotyczne filmy winny być pokazywane na festiwalach.
  Niezgoda – pisze dalej Umberto Eco – uznawana jest za zdradę. Odwrotnie niż w nowoczesnych społeczeństwach, które wychwalają niezgodę jako środek poszerzenia wiedzy. Zdrajcami są ci, którzy protestują – w kraju i w Europie – przeciw demontażowi demokracji. Nawet swoi mają nie wystawiać nosa poza otrzymany „przekaz dnia”, gdzie wyłożono, co mówić i jak co intepretować.
  Później mamy strach przed innymi, przed odmiennością. Wszystko jasne: przyjedzie siedemdziesiąt tysięcy muzułmanów (powiedział minister Błaszczak – liczba wzięta z sufitu), przywloką choroby zakaźne i pasożyty, powstaną strefy szariatu, do których policja będzie bała się wchodzić. No i będą gwałcić nasze kobiety.
  Faszyzm, zauważa Eco, bierze się z frustracji. Indywidualnej lub społecznej. W latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku wykorzystywano niezadowolenie biedniejącej klasy średniej; w dzisiejszych realiach byłaby to – jego zdaniem – warstwa drobnych bourgeois, w jaką przekształca się dawny proletariat. Komuż to przede wszystkim służy wypłacanie co miesiąc po 500 złotych na dziecko?
  Obsesja spisku. Najlepiej międzynarodowego, ale wróg wewnętrzny też jest konieczny. Do tego dochodzi nacjonalizm i ksenofobia. Tu nie potrzeba żadnego komentarza. Informacji o spiskach pełno w rządowej telewizji i na ustach prominentnych polityków. Najwięcej dziesiątego każdego miesiąca, w przemówieniach z kilkustopniowej drabinki i w okrzykach wielotysięcznego tłumu z pochodniami. Ale i mistrale są dobrą okazją do ujawnienia światowego spisku ponad naszymi głowami.
  Wyznawcy powinni czuć się upokorzeni przez bogactwo i siłę wrogów. Jednocześnie muszą mieć przekonanie, że można ich pokonać. Cechą faszyzmu jest więc uznawanie wrogów jednocześnie za bardzo silnych i bardzo słabych. Wiadomo, Unia Europejska się rozpada; jednak jej symbolem są wszechpotężni Niemcy.
  Życie jest uznawane za permanentną wojnę, a pacyfizm za paktowanie z wrogiem. Powstaje wielka Obrona Terytorialna, bo trzeba będzie zmierzyć się z agresją zewnętrzną. Nawet antyunijna polityka ma wyjątek w postaci życzliwości i werbalnych zachęt do stworzenia europejskiej armii. Także na płaszczyźnie czystej polityki wewnętrznej dialog i kompromis zostały zastąpione przez narzucenie, zawsze, swojej woli. W tej walce nie bierze się jeńców.
  Charakterystyczna jest też pogarda dla słabszych, połączona z elitarnością mas (jako się rzekło, całość tej ideologii jest dość niespójna i nielogiczna). Każdy przynależy do najlepszego, wybranego narodu, ale zwolennicy władzy są jego najlepszymi członkami. Stoją tam, gdzie stali w 1981 r.; pozostali – tam, gdzie ZOMO. Obywatele gorszego sortu są spadkobiercami konfidentów gestapo, dziwek, którym golono głowy i targowiczan.
  W procesie wychowywania podkreśla się rolę bohaterstwa. Każdy obywatel powinien być gotowy, by zostać bohaterem. Młodym Polakom tę ideę udało się zaszczepić. Ilu z nich, pod wpływem „Kamieni na szaniec”, „Miasta 44”, ładnych piosenek o pannach wyklętych, chciałoby, żeby o 4.30 ktoś załomotał do drzwi? A ilu – jak Maria Peszek – ma odwagę powiedzieć: Polsko, nie żądaj ode mnie mojej krwi?
  Eco wymienia też kult machismo. Chodzi nie tylko o pogardę wobec kobiet, ale też o nietolerowanie odmiennych zachowań seksualnych. To pierwsze jest u nas maskowane – nie te czasy, aby wprost wracać do akceptacji męskiej dominacji; ale przecież zażarcie zwalczano próby wyrównywania statusu kobiet i mężczyzn. Nadano im nawet rangę ideologii (genderyzmu). Mamy do czynienia z promocją tradycyjnego modelu wielodzietnej rodziny i dyskretnym wypychaniem kobiet z rynku pracy. W sprawach środowisk LGBT działa się, na ich niekorzyść, z podniesioną przyłbicą.
  Inną cechą jest wybiórczy populizm. Prawa jednostek nie są istotne, ważny jest głos Ludu, wyrażający wspólną wolę. Wolę tę definiuje Przywódca. System parlamentarny uznaje się za przegniły. W Polsce nie kwestionuje się roli Sejmu i Senatu – wręcz odwrotnie; na Wiejskiej partia rządząca ma większość, z której skwapliwie korzysta. Na dziś formą ataku na ustrój demokratyczny jest bitwa o Trybunał Konstytucyjny. Oczywiście odwołania do woli „suwerena” są tu na porządku dziennym.
  Wreszcie ostatnim punktem w katalogu Eco jest posługiwanie się nowomową. U nas przykładów tego aż nadto. W katastrofie lotniczej w Smoleńsku politycy i sympatycy PiS polegli, nie zginęli. Odkręcanie reform jest „dobrą zmianą”. Sprzeciwiający się podważaniu mechanizmów demokracji – to komuniści i złodzieje, lewacy.

 459. Żeby nie było już żadnych wątpliwości, po czyjej stronie stoi kaka…
  I katotalib 🙂

  https://wyborcza.pl/7,75398,26424453,kosciol-dziekuje-za-zakaz-aborcji-sroda-brawo-barbarzyncy.html#s=BoxMMtImg1

 460. @adam100 22 października o godz. 21:32

  Dzięki! Mniej więcej o to mi chodziło.
  O konsekwentnie realizowaną politykę.

 461. Na marginesie
  22 października o godz. 21:34

  🙂

  Niby tu są tacy inteligentni, ale nic nie kapują 🙁

 462. Na Marginesie,
  17 biskupow zachorowało na COVID. Jeden nie żyje.
  Księża, szczególnie w diecezji tarnowskiej chorują seriami.
  Czy to może być kara za …..?

 463. Na marginesie
  22 października o godz. 21:33
  Jeżeli Polscy biskupi myślą ze dużo ugrają dla siebie zadając zaostrzonej aborcji to się nieźle na tym przejadą. 15% popierających to przecież katastrofa. Wielu Polaków sądzi, że Kościół prezentował niezmienne stanowisko w sprawie aborcji, a to nie jest to prawda.
  Święty Augustyn twierdził, że spowodowanie śmierci płodu nie jest zabójstwem, ponieważ „nie da się sprawdzić, czy płód miał już duszę” („Pytania dotyczące Siedmioksięgu”). Augustyn uważał, że płód dopiero w późniejszej fazie rozwoju otrzymuje duszę, a nie w chwili poczęcia.
  Św. Augustyn
  „Nieukształtowane płody znikają jak ziarna, które nie dają owoców” – w „Podręczniku dla Wawrzyńca, czyli o wierze, nadziei i miłości” Augustyn pisał, że płody na wczesnym etapie rozwoju – nieobdarzone jeszcze duszą – nie zmartwychwstaną w czasie sądu ostatecznego.
  Podobnie sądził święty Tomasz z Akwinu, który przekonywał, że płód rodzaju męskiego staje się człowiekiem po 40 dniach, a płód rodzaju żeńskiego – po 80. Święty Tomasz wywodził, że „zarodek nie wygląda jak człowiek”.
  „Nie jest zabójcą, kto spowodował poronienie, zanim ciało otrzymało duszę” – pisał w tym duchu święty Iwo z Chartres.
  W słynnym „Decretum Gratiani”, czyli zbiorze prawa kanonicznego spisanym w 1140 roku przez bolońskiego mnicha Gracjana, jasno stwierdza się, że „aborcja jest zabójstwem jedynie wówczas, gdy płód jest uformowany”. Pogląd ten znalazł uznanie u papieży: Innocentego III (zm. 1216) i Grzegorza IX (ok. 1240).

 464. @adam100 22 października o godz. 21:39
  Zacietrzewieni 🙂

 465. @legat 22 października o godz. 21:41

  Za niemycie konsekrowanych rąsi!
  Nie mówiąc już o innych… tentego no.
  Drobiazgach 😀

 466. legat

  Po wiosennym lockdownie 30 procent wiernych nie wróciło już do koscioła – mimo, że wirus był „w odwrocie”.
  Co co się odbywa w gruncie rzeczy machinalnie, siłą przyzwyczajenia stosunkowo łatwo jest przerwać.

 467. @maciek.g 22 października o godz. 21:50

  Tak, masz rację. Kościelny kult embriona wprowadził, zdaje się, Leon XIII.
  A to było dość niedawno jednak.

 468. Kinga Duda zamieszkala w palacu prezydenckim i nawet nie trzeba bylo jej namawiac a gdyby bylo trzeba to kto by mogl … byc ..?
  Putin – Putini , chudy Chudini , chomik Chomeini , Rossi – Rossini , Duda – Dudzini ..
  https://www.youtube.com/watch?v=0L2aUSSfO38

 469. Na marginesie

  „Kościelny kult embriona wprowadził, zdaje się, Leon XIII.”

  Wcześniej byli tzw „spermiści”, którzy twierdzili, że w spermie żyją człowieczki, karzełki czyli homunkulusy. Z tych żyjących w spermie człowieczków, których dopatrywano się za pomocą szkieł powiekszających miały powstawać embriony.
  Oczywiście konsekwencją pogladów spermistów były rozmaite rygory, które miały słuzyć temu by się sperma nie marnowała – do dziś obowiązujące w tzw seksuologii katolickiej.

 470. Nie wiem czy do biskupów dociera że katastrofa PiS będzie też katastrofa ich katastrofa i polskiego KK. Jestem wręcz pewien ze nie dociera.

 471. Znalezione w lesie
  „Nie odpowiadała wam ciepła woda w kranie, będziecie mieli zimną z armatki „

 472. @ geozak juz nie z Palantine
  „Tenże ostatnio broniony i nagrodzony BODNAR ( mam najwyższą pogardę do tego osobnika ) stwierdził ,że Polacy pomagali Niemcom w Holokauście Żydów .”
  A nie pomagali ?
  Nie słyszał Pan o szmalcownikach ? Ani o tym, że granatowa policja pomagała Niemcom łapać ukrywających się Żydów ?
  Naprawdę ?

 473. @Bar Norte 22 października o godz. 22:16

  Teraz kult spermy jest całkowicie w odwrocie. W kaka obowiązuje domniemanie człowieczeństwa (czyli owej nieuniknionej „duszy nieśmiertelnej”) od „momentu poczęcia”. Szkopuł polega na tym, że „poczęcie” jak to ładnie nazywają, wcale nie jest momentalne. Połączenie komórek to proces trwający kilka godzin czy kilka dni – dokładnie nie pamiętam.

  Kiedyś opowiadano mi o książce, wydanej chyba w Australii, gdzie autor naukowo rozwodzil się nad „duszami” embrionów wchłoniętych w życiu płodowym przez bliźniaka (czy bliźniak w takim razie jest mordercą???).

  W ogóle religiopodobna ro.man.tyzacja ciąży i płodu pomija fakt, że z punktu widzenia biologii płód jest klasycznym pasożytem – a raczej byłby, gdyby nie wprowadzono arbitralnego zastrzeżenia do definicji pasożyta – który „musi” być innego gatunku niż żywiciel – w tym przypadku żywicielka.

  Cały proces chemiczny polegający na „oszukaniu” układu odpornościowego kobiety i przeprogramowaniu go na wspieranie pasożyta jest identyczny w przypadku zarodka ssaków. Czy to przeszkadza kobietom? Skądże! Spotkałam się na babskich forach z żartobliwymi wypowiedziami o „pasożycie”.

  Jednak cała dyskusja o życiu płodowym, którą zwiędli kawalerowie z kaka uprawiają z podziwu godnym zaangażowaniem, jest z ich strony z konieczności tendencyjna i mocno zalatuje ideologią. Bo jak ocenić naturalne poronienia? Skoro współżycie nieuchronnie do nich prowadzi (bo chyba jedna trzecia zapłodnionych komórek się abortuje) to czy prokreacyjny seks jest morderstwem? Statystycznie jak najbardziej.

  A skoro embrion według kaka „jest człowiekiem”, to czy ponosi odpowiedzialność karną za samowolne wykorzystanie organizmu matki? Bo logicznie rzecz biorąc chyba powinien?

 474. Путин рассказал о трагедии для России. Новое из дискуссии „Валдая”
  22:16 22.10.2020 (обновлено: 23:11 22.10.2020)

  https://ria.ru/20201022/putin-valday-1581095490.html

 475. maciek.g
  22 października o godz. 21:50
  Na marginesie
  22 października o godz. 21:33
  Jeżeli Polscy biskupi myślą ze dużo ugrają dla siebie zadając zaostrzonej aborcji to się nieźle na tym przejadą. 15% popierających to przecież katastrofa. Wielu Polaków sądzi, że Kościół prezentował niezmienne stanowisko w sprawie aborcji, a to nie jest to prawda.
  Święty Augustyn twierdził, że spowodowanie śmierci płodu nie jest zabójstwem, ponieważ „nie da się sprawdzić, czy płód miał już duszę” („Pytania dotyczące Siedmioksięgu”). Augustyn uważał, że płód dopiero w późniejszej fazie rozwoju otrzymuje duszę, a nie w chwili poczęcia.

  Mój komentarz
  Dzisiaj w „Kropce nad i” Horała (czołówka PiSu, przyszłość partii) wyraził się był w kontekście orzeczenia TK o aborcji – konstytucja mówi, że państwo chroni życie i zdrowie każdego obywatela, tak więc obywatel polski w fazie prenatalnej jest wg konstytucji chroniony, co wyklucza aborcję. Kropka.
  Dyrektywa PiSowskiego centrum informacyjnego została wypełniona treścią.
  Obywatel Polski w fazie prenatalnej. Horała zaorał św. Augustyna.
  Pzdr, TJ

 476. @tejot
  22 października o godz. 18:50

  „Każdy szanujący się towarzysz PiSowiec powtarza (kłamie) jak za panią matką – Budka mówił, ze wybory mają się odbyć na jesieni.

  Należy wmówić ludowi, ze Budka kłamał i kłamie, a Morawiecki mówił (i mówi) prawdę, bo jak wtedy tłumaczył ludowi (lipiec 2020 roku), że wirus był w odwrocie, to wirus był w odwrocie. Mówił prawdę.”

  I dlatego PiSowi znowu wzrośnie, a opozycji spadnie. Bo PiS umie w PR, a debile z PO jak zwykle nastawiają drugi policzek.

  A wystarczyłoby 2-3 tygodnie temu, gdy liczba chorych zaczęła nagle rosnąć, oblepić całą Polskę bilbordami przestawiającymi Morawieckiego, Dudę i Kaczyńskiego z krwią na rękach. Z ich wypowiedziami o tym, że „nie ma się czego bać” i że „PO jest gorsze niż koronawirus”. Z kwotami pieniędzy, które ukradli i opisem tego, co robili przez całe lato zamiast przygotowywać kraj do pandemii. No i krzyczeć w kółko we wszystkich mediach, które PO jeszcze ma do dyspozycji, że Morawiecki, Duda i Kaczyński to mordercy Polaków.

  Wtedy hasła o Budce, który chciał wyborów jesienią, miałby znacznie mniejszą siłę rażenia, o ile w ogóle. Podobnie jak kampania propagandowa o sprawnej i szybkiej budowie „szpitala narodowego”, która też zwiększy notowania PiS.

 477. @maciek.g 22 października o godz. 22:22

  Nie dociera. A przecież są analogie np. z historii Włoch. Każde związanie się z partią polityczną skutkuje degrengoladą po upadku tej partii. We Włoszech to był skandal korupcyjny. Ale poza tym partie faszystowskie we Włoszech i w Niemczech, falanga Franco w Hiszpanii… Kaka je wspierał, a już szczególnie gorliwie w kwestii eliminacji „niewygodnych” grup ludności. Tylko że potem tak gorliwie się od tego odżegnywał, że do dzisiaj krąży mantra, że „Hitler był lewakiem”.

 478. olborski
  22 października o godz. 22:15

  ….dobre…
  …a to ?…też charakterne…
  https://youtu.be/g5FcJLulKAk

 479. remm
  22 października o godz. 22:39
  A wystarczyłoby 2-3 tygodnie temu, gdy liczba chorych zaczęła nagle rosnąć, oblepić całą Polskę bilbordami przestawiającymi Morawieckiego, Dudę i Kaczyńskiego z krwią na rękach. Z ich wypowiedziami o tym, że „nie ma się czego bać” i że „PO jest gorsze niż koronawirus”. Z kwotami pieniędzy, które ukradli i opisem tego, co robili przez całe lato zamiast przygotowywać kraj do pandemii. No i krzyczeć w kółko we wszystkich mediach, które PO jeszcze ma do dyspozycji, że Morawiecki, Duda i Kaczyński to mordercy Polaków.

  A wystarczyłoby …

  Naprawdę????? A po co marnować pieniądze????

  Przecież to wszyscy widzą .

 480. @tejot 22 października o godz. 22:38

  Z tego wniosek, że powinni przydzielać PESEL płodom?
  Bo o chrztach in utero jakoś też nie słychać.

 481. Na marginesie

  „A skoro embrion według kaka „jest człowiekiem””

  Tejot wyżej zwrócił uwagę, że embrion jest już w/g PiS nie tylko człowiekiem ale i obywatelem.

  Jeśli zaś chodzi o „kult spermy” to kk nie może z niego zrezygnować, bo jest silnie zakotwiczony w Starym Testamencie.
  I tak Księga Kapłańska będąca ostatnio głównym źródlem inspiracji dla polskiego kk bardzo rzeczowo i jasno tę sprawę przedstawia w dziale „Nieczystość z powodu wylewu nasienia”

  „16 Jeżeli z mężczyzny wypłynie nasienie, to wykąpie całe ciało w wodzie i będzie nieczysty aż do wieczora. 17 Każde ubranie, każda skóra, na którą wyleje się nasienie, będzie wymyta wodą i nieczysta aż do wieczora. 18 Jeżeli mężczyzna obcuje z kobietą wylewając nasienie, to oboje wykąpią się w wodzie i będą nieczyści aż do wieczora.”

 482. @Piotr II 22 października o godz. 22:49

  Country roads… niezapomniana scena 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=0VSRMRh8fEs

 483. @Bar Norte 22 października o godz. 22:55

  Ale skoro woda i tak nie zmywa „nieczystości” to po co woda? Deficytowa na pustyni. Oni tam nawet na rany sypią piasek. To znaczy tak wynika z rozmów z Arabami. Religia plącze się we własne sznurówki już od zarania. Dziejów 🙂

 484. Ciekawe czy i jeśli tak to jak szybko zakażą aborcji w związku z wyrokiem dublerów z pseudo TK. Ja tam bym poszedł za ciosem i zakazał antykoncepcji. Za stosowanie gum 10 lat na przykład, a za sprzedawanie 5 lat, bez zawiasów. Przecież stosowanie antykoncepcji to spiskowanie w celu ewentualnego zabójstwa a handel środkami antykoncepcyjnymi to podżeganie do zabójstwa. Następnym krokiem powinno być zorganizowanie NAC, Narodowej Agencji Czystości, która miałaby prawo kontrolować hotele, puby, kluby czy aby na pewno przebywające w nich osoby mają status małżeński. Czy niezmorzona pani Kaja nie powinna się tym zająć?

 485. Na marginesie

  „Z tego wniosek, że powinni przydzielać PESEL płodom?”

  Oczywiście, bo tylko w ten sposób można rozwiązać np kwestię opłaty podatku VAT za bezumowne korzystanie z lokalu.

 486. Nawalny jak Stonoga wsiadł do samolotu i wyjechał z Rosji…pokazując gest Kozakiewicza Putinowi…Tak sobie myślę prywatnie… w ramach rosyjskiej swobody przemieszczania się…dowodów na stosowanie Nowiczoka… jak kiedyś arszeniku na wzmocnienie włosów…co stosował Bonaparte…

 487. Zaostrzenie prawa aborcyjnego nie spowoduje spadku poparcia dla PiS ani o pół punktu procentowego. Kur*wizja już zaczyna kampanię propagandową na temat cudownych, sympatycznych dzieci z Downem, które nawet w filmach potrafią grać, a te wstrętne feministki chcą je zabijać. Wyborca PiS oczywiście się nie dowie, że tylko nieliczne dzieci z Downem są na tyle zdrowe, aby żyć względnie normalnie. Nie zobaczy też, jak wyglądają niemowlęta z potwornymi wadami genetycznymi, które będą musiały przychodzić na świat w wyniku zaostrzenia ustawy.

  PiS może nawet trochę zyskać w sondażach. Istnieje pewna liczba wyborców, która głosowała na Konfederację, nie na PiS, tylko ze względu na „ochronę życia”, choć nie podobają jej się liberalne poglądy gospodarcze Konfederacji (zwłaszcza krytyka rozdawnictwa). Teraz ta grupa będzie mogła „z czystym, katolickim sumieniem” zagłosować na PiS i pińcetplus. To nie jest duża grupa, ale zawsze coś. Kaczyński z pewnością brał to pod uwagę, gdy przekazywał Przyłębskiej rozkaz wydania takiego wyroku.

 488. Na marginesie
  22 października o godz. 22:58
  🙂 🙂 🙂

 489. @adam100
  22 października o godz. 22:51

  „Wszyscy widzą” to, co zostaje im pokazane. PiS pokazuje swoją wersję, PO nie pokazuje nic. „Wszyscy widzą” więc, że Budka chciał robić wybory jesienią, a Morawiecki odnosi sukcesy na froncie budowy szpitala narodowego.

 490. Na marginesie

  „Ale skoro woda i tak nie zmywa „nieczystości” to po co woda?”

  Stan nieczystości do wieczora po umyciu ma charakter prewencyjny, odstraszający.

 491. Czy może być bardziej autentycznie ?

  https://youtu.be/xRg_1B26DAs

 492. @Bar Norte 22 października o godz. 23:04

  To bezumowne korzystanie z lokalu…

  Standardowy „argument” kaka w necie przeciw aborcji to zapewnienie, że cudza macica to idealne mieszkanko dla embriona, który tam czuje się naprawdę świetnie!

  Tak mi się jakoś skojarzyło. Z tym lokalem 😉

 493. @Bar Norte 22 października o godz. 23:08

  Wiem… Mary Douglas „Purity and Danger”. Wciąż klasyka 🙂

 494. Skoro embrion/płód jest człowiekiem i obywatelem to nabywa nie tylko prawo do życia, ale także całą masę innych praw. W imię jakiego prawa zmuszamy go więc do życia, jeśli on sobie na ten przykład tego kompletnie nie życzy? Czy pani Kaja ma jakieś naukowe dane potwierdzające, że wszystkie płody życzą sobie być urodzone? A może mają gdzieś życie w pisowskim raju i wolą zwykły niebyt? Wszak do raju iść nie mogą jak ich ksiądz wodą wcześniej nie pokropi, a jak się nie urodzą to przecie nie pokropi. To gdzie one wtedy idą? Chyba też nie do piekła, bo przecież nie zdążyły zgrzeszyć. Rany, zabobon na zabobonie przecież my wracamy do czasów leczenia Anielki w piecu chlebowym przez trzy pacierze.

 495. Good morning little school girl .. but , watch out ! With poles were always only problems ..
  https://www.youtube.com/watch?v=s86-Z-CbaHA

 496. @ahasverus
  Kamel Daoud, dla francuskojezycznych, w ostatnim Le Poin. Doskonale i tragiczne.
  Bardzo mnie to zainteresowało – jak patrzy się na islam i fanatyków islamistycznych od wewnątrz, należąc do tego świata. Niestety trzeba mieć prenumeratę Le Point, żeby przeczytać.
  Dowiedziałam się przy okazji, że Kamel Daoud jest autorem powieści “Meursault, contre-enquête”. To musi nawiązywać do “L’Étranger” Camusa. Czytałeś to?

 497. @Na Marginesie
  Bo o chrztach in utero jakoś też nie słychać.
  Ależ owszem: http://obgynmedicalantiques.com/fetal-baptism

 498. @Na Marginesie
  Jest również obszerny opis tej praktyki:
  https://fr.wikipedia.org/wiki/Ondoiement
  Podobno jeszcze się niekiedy zdarza.

css.php