Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Strajk Kobiet

3.11.2020
wtorek

Wraca nowe

3 listopada 2020, wtorek,

Kiedy dziś usłyszałem i zobaczyłem, jak młodzież w metrze śpiewa „Jeb…ć PiS”, zrozumiałem, że coś się w Polsce stało i już się nie odstanie. Inni twierdzą tak od kilku dni, ale ja byłem ostrożny, ponieważ Prezes z kotem tyle razy spadali na cztery łapy, że zacząłem tracić nadzieję, iż IV RP będzie miała swój kres.

Tymczasem bunt kobiet i młodzieży ośmieszył polskich „kremlinologów” i domorosłych analityków. „Polska A i Polska B, ściana wschodnia i zachodnia, Podkarpacie i Wielkopolska” – padały rożne argumenty, ale nikt, o kim bym wiedział, nie przewidział, że to kobiety, dziewczyny i chłopaki odważą się obyczajowo i merytorycznie powiedzieć, co czują i myślą, a co najlepiej oddają słowa „wyp…dalać” i „jeb…ć PiS”.

Nie ma lepszej broni niż śmiech. Kiedy nadęty prezes na tle biało-czerwonych flag wzywał rodaków do obrony Kościoła i narodu, którego samo istnienie jest zagrożone, młodzież miała swój karnawał i bawiła się w najlepsze. Kto słyszał te śpiewy w metrze, ten może uwierzyć, że tu idzie o poważne sprawy, nawet o zmianę rządu (choć nie bardzo wiadomo, na jaki). Że trafiają się słowa wulgarne? A jaka rewolucja się bez nich obeszła. Poza tym wulgaryzmy, niestety, stały się częścią współczesnego języka, wystarczy wyjść na ulicę i posłuchać, jak ludzie rozmawiają. Smutne, ale prawdziwe.

W obecnym rządzie roi się od osób, które nie są na właściwym miejscu. Minister dr hab. Czarnek nie mógł się doczekać, aż zasiądzie na rządowym fotelu, z kierowcą, limuzyną etc., i jeszcze zanim odebrał nominację, zwolnił dyrektor departamentu programów i podręczników w ministerstwie. Nie minęło kilka dni, a już „mister twister doktor minister” postraszył dziekanów i rektorów wyższych uczelni, którzy ośmielili się udzielić studentom dni dziekańskich czy rektorskich (tj. wolnych od zajęć), żeby umożliwić ewentualny udział w demonstracji.

Na domiar złego Czarnek „przypomniał” rektorom, że to ON dysponuje funduszami na badania naukowe i granty. Czyli może uderzyć w badania i w samych naukowców, bijąc ich po kieszeni jak ojciec, który nie daje kieszonkowego ani na kino, bo dzieci wróciły po godzinie „policyjnej” do domu. Czekam tylko, kiedy minister będzie zachęcał młodzież do aktywności obywatelskiej i do obrony własnych przekonań.

Na razie daje lekcję oportunizmu i lokajstwa. Lizusy mają donosić, kto był na demonstracji, kto nucił pod wąsem „Je…ć PiS”. Jeszcze trochę¸ a pojawi się nasz polski Pawlik Morozow, który doniesie na własnego ojca (lub nauczyciela), za co ten zostanie rozstrzelany, a dzielny Pawlik zginie z rąk reakcyjnego dziadka. Podobny przypadek miał miejsce w latach 60. (a może 70.? – nie pamiętam) na Rzeszowszczyźnie. Ktoś napisał na drzwiach toalety, od strony wewnętrznej, że towarzysz sekretarz jest głupi, czy coś w tym rodzaju. Drzwi wymontowano i zawieziono do analizy grafologicznej. Obszerny reportaż na ten temat napisała w „Polityce” znana reporterka Anna Strońska.

Obawiam się, że wraca nowe. Już wtedy było śmieszne, a co dopiero dzisiaj.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 679

Dodaj komentarz »
 1. Okazuje się, że i wśród habilitowanych doktorów jest wielu kretynów. Czarnek, zamiast podjąć próbę zjednania sobie rektorów i senatów uczelni na początku swego panowania z lubością ustawił się jako ich wróg.
  Mnie to akurat bardzo cieszy.
  Pokazał, że jest chorym, nieobliczalnym psycholem i dziś już ustawił generalnie całe szkolnictwo wyższe przeciw sobie i reżimowi.
  To ekstra jest.
  Ten reżim nie ma już żadnych szans na zdobycie sympatii w środowisku akademickim, no z wyjątkiem może wyższej szkoły gotowania na gazie łotra i wydrwigrosza toruńskiego.

 2. Można mieć jedynie nadzieję, że młodym werwy wystarczy aż do wyborów 🙂 i życzyć im wytrwałości.
  I tak trzymać https://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/3752/5703/original.jpg

 3. Kruk udaje glupsza niz jest. Czyta „rozumnie“. Niedorzecznie jednak broni Starego Francuza? Nie rozumie bowiem sensu figuratywnego, nie rozumie sugestii, eufemizmow, skrotow myslowych, prowokacji w werbalnej polemice.

  Kruk nie wie, ze wielu Francuzow, Francuzek odrzuca wartosci francuskie, cokolwiek one znacza. Sugestia opuszczenia Francji i proba sprzedazy tegoz jako wolnego wyboru przez obcokrajowcow, dlaczego obcokrajowcow? Dlaczego nie migrantow, dlaczego nie Francuzow o tyle migracyjnym. Dlaczego nie Francuzow „Hautfrancais“ jest dosc prymitywna i godna krytyki.

  Takiej mowy uzywaja w Europie neo…o zapachu i kolorze brunatnym. Czyzby Kruk nie rozumiala wspolczesnego jezyka? Szczegolnie, ze wielu z tych „obcokrajowcow“ jest obywatelami Republiki. Kruk donosi, bo probuje mi dolozyc, chociaz wie, ze Stary Francuz , mlody lepenowiec jest rasista i antysemita poslugujac sie w paraargumentacji dyzurnym zydem jako kolem ratunkowym. Stary Francuz nie lubi muzulmanow, chyba ze ladne i mlode Arabki, jak w blogu raczyl wyznac.

  Dziekuje wiec Kruk za te prymitywna zaczepke z gory. Kruk, je te remercie de la montagne. Gory niedorzecznosci, ktore Kruk dzielnie broni uprawiajsc recykling intelektualny. Sa to nieudane proby suprasegmentalne. Poprawiam pierwsze zdanie, Kruk nic nie udaje, ona jest po prostu glupia. Niepotrzebnie sie miesza w polemike, chociaz obrona lezacego jest czynem bardziej niz gratuit.

  Problem polega bowiem na tym, aby odroznic czy Stary Francuz obawia sie violences gratuites, czy jego fobie ograniczaja sie li tylko do migrantow, pardon obcokrajowcow i nie sa zadnymi lekami, lecz zwyklym rasizmem rzekomego arywisty?

  Czyzby Kruk tak zabolalo, ze ja przy pierwszej zaczepce zignorowalem? Tu odpowiedzialem, bo chodzi o Starego, Prawdziwego Francuza.

  W jezyka niemieckim sa dwa czasowniki, zreszta we francuskim rowniez ; interpretieren i übersetzen. Krukowa siostra spieszyla sie przed zamknieciem magla i chyba nie zrozumiala mojego tekstu lub go celowo przekrecila redukujac tenze do jednego zdania.

  Gdy pisalem o l‘acte gratuit oraz o zamknietych drzwiach, to „ Stary“ Francuz o polskim tle migracyjnym nie mial pojecia co to moze znaczyc. Nieszczesny nie wiedzial rowniez, ze zmian kulturowych, spolecznych, politycznych nie mozna juz zatrzymac. Kolejni prezydenci spogladajac na mizerykordie dawali wyborcom zludzenie, ze sa w stanie zachowac lad prawny i socjalny porzadek. Jakby chcieli zatrzymac lub nawet cofnac Republike do czasow Ludwika XVIII. Czy wszyscy prezydenci respektowali francuskie wartosci, czy wszyscy Francuzi je respektuja czy sa tacy, ktorzy je odrzucaja i mogliby skorzystac z prawa laski Starego Francuza i jego prymatki i udaja sie ailleurs.

  Nie rozpaczam jednak, ze Krukowa nie potrafi regarder ailleurs. Jesli chodzi o Starego Francuza, to ma on jeszcze potencjal rozwojowy. Szczegoly omowimy latem , z nim oczywiscie, bo owa Krukowa trace z oczu i… jak mawial postepowy Encyklopedysta Monteskiusz.

  Ptetbenkkelyptetbenkkeno. Wydrwidab zna jezyki, to przetlumaczy.

  Nie oczekuje zadnej odpowiedzi.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Siostra zeby nie bylo bredzi
  Na marginesie
  3 listopada o godz. 18:00
  dokonujac kolejnej proby relatywizowania kolejnej bredni.

 6. Przy poprzednim zagajeniu napisałem, że młodzież na manifestacjach nie śpiewa pieśni patriotycznych i teraz już wiem dlaczego. Aktualnie ważniejszy jest dla młodzieży seks z partią. Obawiam się, że dzieci z tego nie będzie, a krajowi potrzebny jest przyrost naturalny, na gwałt potrzebny

 7. Saldo mortale
  3 listopada o godz. 18:04
  w sprawach jezykowych moge jedynie sugerowac kupno dobrego lub lepszego slownika oraz lepszego komputera, aby skuteczniej guglowac… jak to pisal Jan Brzechwa „wy nie wiecie, a ja wiem… ” 🙂

 8. PA,
  ahasverus
  3 listopada o godz. 15:48
  dodalbym tez, ze Francja wielokrotnie miala ochote interweniowac w Syrii „po stronie demokracji”…

  wowczas odrzucilby francuskie wartosci. Czy Aha powiedzialby mu wtedy, ze prawo….. Prawo jednak obowiazuje wszystkich, nie tylko migrantow.

 9. PA2155
  3 listopada o godz. 18:12

  Zawiodlem sie na Tobie. Wpadles rowniez naiwnie w poulapke? Zapewniam Cie, nie korzystam z googla, znam francuski od dziecka, niania, francuska komunistka z okolic Walbrzycha, szkola i w koncu studia a la fac.

 10. Saldo mortale
  3 listopada o godz. 18:17
  nie zartuj… wydaje mi sie, ze znasz lepiej francuski i niemiecki niz tych dwoje… 🙂

 11. Jak się @SM skompromituje, to okazuje się, że to była „poulapka”

 12. … albo że nie tłumaczył, tylko interpretował 😎

 13. Saldo mortale
  3 listopada o godz. 18:13
  w sprawie interwencji w Syrii, Hollande i Macron szukali usilnie pretekstu, aby zastosowac „prawo miedzynarodowe”… stad to naglasnianie uzycia broni chemicznej.. w Doumie byl to kanister z chlorem, ktorego uzywano do uzdatniania wody..

 14. A PA-ździerz znowu zawiódł jaśniepana i został zbesztany 😎

 15. Jobrave puszczaja nerwy, niepotrzebnie. Chyba ze nie wytrzymal blogowej proby charakteru…
  jobrave
  3 listopada o godz. 17:22
  Zarzekałeś się, cyniku, że już się nie pokażesz na blogu, no więc wypad. Chyba że to wina przyrody.
  3 listopada o godz. 17:12
  quentin t.
  3 listopada o godz. 17:01,
  Zaproponuj głupku. Ciekaw jestem jak byś zakwalifikował mój „czyn”, matołku, założę się, że jako naruszenie dóbr osobistych małoletniego zabójcy. Próbuj. Czekam.
  jobrave
  3 listopada o godz. 17:15
  Cynik. He, he i jeszcze raz he.
  jobrave
  3 listopada o godz. 17:03
  Wiem, że to żadna tajemnica, iż niejaki Qłętin jest durniem z pretensjami do niebycia nim, ale przypomnieć nie zaszkodzi. Świadczą o tym jego komentarze, w tym również ten ostatni.

 16. a Wikidajlo znow o kartkowce, gdzie trzeba bylo wymienic definicje w punktach… 🙂
  i wytluscic lub wywezykowac, jak pan belfer lubi…

 17. metoda „zaliczania kartkowki” jest moze wciaz popularna w Polsce, ale w normalnych krajach wymaga sie do zaliczenia egzaminu troche wiecej niz powtorzenia definicji z ksiazki… 🙂

 18. Kopiuje samą siebie (wpis z blogu LA), ale ten post pasuje tu w sam raz.
  Uwaga, uwaga, dziatwa i młodzież szkolna w niebezpieczeństwie, odkąd ministrem edukacji został @qasi prof. Czarnek!
  Jak wiadomo, chce on wprowadzić głębokie zmiany programowe. m.in. w nauczaniu historii (jeszcze więcej o zwycięskich klęskach i żołnierzach wyklętych?), a jako lektury obowiązkowe zaleca dzieła JP2 (wszystkie?), bo – jak widać – młodzi Polacy są za mało religijni, skoro wychodzą na ulice w grzesznym proteście (co obwieścił episkopat), a tym samym są niepatriotyczni.
  Niejaki/ka @maruda, maruda na portalu TOK FM pisze:
  „Pan Czarnek nie zauważył, że ci młodzi ludzie przez 12 lat przechodzili przez edukację religijną w szkołach? 12 lat klepania Dekalogu, kolorowania obrazków świętych i wkuwania na pamięć życiorysu JP2, 12 lat opłacania z publicznej kasy poborów księży i katechetów, pomieszczeń do edukowania. 12 lat, podczas których uczniowie mają łącznie więcej godzin religii niż wszystkich przedmiotów przyrodniczych łącznie. Czyżby się coś klerowi nie udało? Pielgrzymki mniej liczne niż to było przed powieszeniem krzyży w szkołach i wprowadzeniem 1 godziny religii tygodniowo bez wynagrodzenia (szybko zamieniono na dwie- idea wynagradzana). Kościoły nawet według liczenia przez księży są mniej odwiedzane przez wiernych. Powołań kapłańskich brak, a nawet publicznie wyświęcany jeden ksiądz po roku nie wytrzymał i uciekł z tego przybytku miłości. Może warto wyciągnąć wnioski, a nie wprowadzać do kanonu lektur dzieła JP2?”

 19. PA2155
  Lepiej późno niż wcale. To a propos twoich relacji z @saldo, którego podobno. zawiodłeś.
  Uszy do góry, bądź sobą.

 20. mag
  3 listopada o godz. 18:43
  jestem caly czas… 🙂 nie weksluje faktow, tylko dlatego, ze ktos jest moim kumplem… zreszta ty tez, co doceniam…

 21. Wracając, może niestosownie, do zagadnień poruszonych przez Szanownego Gospodarza pozwolę sobie wyrazić opinię, że ten ruch młodych jest nie do zatrzymania.
  Dlaczego?
  Otóż w przeciwieństwie do swoich rodziców i dziadków większość tych młodych protestujących ludzi nie jest zniewolonych.
  Jeżeli zadamy pytanie, dlaczego protesty i wystąpienia przez ostatnie ćwierć wieku nie miały takiej siły, to dla mnie odpowiedź jest prosta. Bankom i bandzie sprzyjających im łotrom od Balcerowicza poczynając, udało się dokonać zniewolenia znacznej części polskiego społeczeństwa. Wysokie bezrobocie spowodowało, że to miejsce pracy stało się dobrem wcale nie tak powszechnym. Chamska klasa dorobkiewiczów zwanych przez nieporozumienie „klasą średnią” zaczęła traktować siłę najemną jak niewolników. Zaoferowano tym zawieszonym na niepewnym miejscu pracy wysoko oprocentowane kredyty za dach nad głową. Ci ludzie, wtedy młodzi zostali wzięci pod but a odważniejsi wyemigrowali. Ci ludzie, z kredytami wziętymi kiedyś na 30 lat nadal żyją w zagrożeniu i nie mogą ryzykować tym, że ich progenitura straci michę i dach nad głową więc nie wychodzą na ulicę walczyć i ryzykować. Inaczej jest natomiast z ich dziećmi, które zdążyły dorosnąć. Nie mają obroży na szyi, nie mają kajdan kredytowych na nogach. Są wolni. Każdy reżim, który tym młodym ludziom mającym już rodzicielski dach nad głową i materialne oparcie spróbuje odebrać wolność zostanie rozdeptany.

  Właśnie durny reżim ich sprowokował. Już dzisiaj, po wejściu do Unii, tych młodych ludzi zniewolić się nie da, tak jak wcześniej ich rodziców i dziadków.

  Choć sam, w kwestiach brutalności językowej mam sobie wiele do zarzucenia, to faktycznie, przesadna wulgarność razi nawet kogoś takiego jak ja. M.in. dlatego przestałem zaglądać do „Nie” Urbana. Są pewne granice, które rażą nawet mnie.
  Ale dostrzegają to też i ci młodzi, protestujący ludzie. Czyż świadectwem nie są hasła: – „Kot może zostać”, albo „Kinga, jak będziesz potrzebować pomocy to mrugnij 8 razy”. To wskazuje, że wulgarność zaczyna być brana w karby bez pouczeń i strofowania więc moralizatorzy – „paszli won”!
  Kretyniejący reżim, tych wspaniałych ludzi których doprowadzili do wściekłości a domagających się tylko należnej im wolności nazywają „dziczą”!

  Widać, że reżimowi zagotowało się pod tyłkiem. Mają zgon.

  Kwestię kleru i kościoła i jego „obrony” pominąłem aby nie nadużywać grzeczności Gospodarza. Za dużo byłoby na jeden raz.

 22. „Uczniowie szkół katolickich narażeni na szczególne represje w związku z popieraniem Strajku Kobiet. Księża będący dyrektorami placówek wysłali licealistom wiadomości. „Nie godzi się, aby uczniowie dołączyli do protestów propagujących zabijanie dzieci, a także wykorzystywali symbole nazistowskich Hitlerjugend”.”
  https://www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79351,26471146,represje-za-udzial-w-strajku-kobiet-uczniowie-dostali-wiadomosc.html

 23. No, właśnie, kto miałby niby utworzyć rząd? PO (Plebania Obciachu)? Tak naprawdę władza leży na ulicy i ktoś ją podniesie. Jak porównamy początek strajku w stoczni im. Lenina i pikietę pod TK, to musi nam się nasunąć porównanie. Tu też pikieta już się miała udać do domu, aż tu nagle pojawiło się kilka kobiet z transparentem W*********Ć, do których dołączali kolejni ludzie i tak się to zaczęło. Jak się skończy tego nikt nie wie.
  Pozdro.
  Ps. ***** *** !!!!!!!!!!!!!

 24. Wyrzuca mi odpowiedz do Ciebie. Poprobuje na raty. Mag juz sie cieszy Wydrwidab rowniez, za co mu dziekuje de la montagne.

 25. Nie zaskakuje mnie natomiast siostra z marginesu. Ciagle na stanowisku, pospieszyla z odsiecza Jobrave, jakby on sam nie potrafil sie bronic. Owszem potrafi, lecz nie chce.

 26. Nie wiem rowniez dlaczego ponioslo Jobrave. Niektorym jest trudno powiedziec sorry, potknalem sie. Czytam obecnie o Dzikiej Francji w Polityce. Moze napisze komentarz do tego.

 27. Wydrwidab oczywiscie jak gajowy gonczy zareagowal. Skad u niego tyle zlosci i zaluzji. On nic nie kompruje.

 28. Nie zrozumialem wiec po polsku.

 29. PA
  Nie mam wiecej sily. Sprobuje jutro wyraz po wyrazie.

 30. Mag wyznala…..

  mag
  3 listopada o godz. 18:39
  Kopiuje samą siebie…..jakby kiedykollwiek cokolwiek innego robila. Powiela filisterska matryce.

 31. PA

  W y d r w i d a b

  nie rozumie roznicy miedzy mowa a jezykiem. Szkoda, bo to wlasnie tlumaczy roznice miedzy tlumaczeniem a interpretacja.
  Nie wiem czy Ci o tym kiedykolwiek pisalem, moim pierwszym zawodem byl, byla neofilologia.

 32. Załączam link, w którym od 8:30 minuty można zobaczyć jak policja NAPADA na samochód
  W samochodzie jest kobieta, jej 16-to letni siostrzeniec i dwuletni synek.

  Ona nic złego nie zrobiła, a mimo to policja zaatakowała ją. Potłukła wszystkie okna w samochdzie, a wszystkich pasażerów brutalnie wyszarpała z samochodu, bijąc ich przy okazji. Nawet małemu dziecku nabili guza na główce w czasie tego brutalnego ataku.

  Zdjęcie z tym dwu-letnim chłopczykiem w ramionach policjantki policja zamieściła na facebooku z komentarzem, że zaopiekowano się nim, kiedy zauważono, że błąka się w tej okolicy boso, a temperatura jest niska.

  Ponieważ było sporo świadków tego zdarzenia i ludzie sfilmowali je, więc po wielu słowach oburzenia usunięto to zdjęcie z facebooka.

  BTW ten wpis był opatrzony również komentarzem, jak to policja stoi na straży ładu i porządku społecznego.
  A kończył się poparciem dla linii Trumpa w tym względzie.

  Tak się zachowuje policja w USA

  Top U.S. & World Headlines — November 3, 2020
  https://www.youtube.com/watch?v=mCYbFAowDJQ

  Ps. podobnie jak poprzednio, nie konieczna jest znajomość angielskiego.
  Obraz mówi za siebie.
  A komentarz streściłam.

 33. Saldo mortale
  3 listopada o godz. 19:41
  przygotuj sie jutro na kartkowke z francuskiego, a potem, z niemieckiego… 🙂
  wikidajle brakuje argumentow, stad pluje toksynami, ktorymi jest wypelniony….

 34. @Na marginesie
  3 listopada o godz. 19:30

  Niedawno zresztą @czterystaczwórka gromiła tego francuskiego nauczyciela

  Gdzie zauważyłaś, że ja „gromiłam” tego nauczyciela?
  Opisałam jedynie jak się rzecz miała.

  A w dyskusji dotyczącej laïcité też nie gromiłam nikogo.
  Próbowałam zwrócić uwagę chociażby na to, że wolność wypowiedzi powinna się łączyć z odpowiedzialnością i pewną ważliwością.

  Zresztą to prawo nie można tak jednoznacznie tłumaczyć jak wielu to robi.

  Podobnie jak używanie skrótów myślowych typu „podkarpacka mentalność”
  To jest nie do obrony..

 35. 404
  3 listopada o godz. 20:11
  dlaczego tak beznadziejnie marnujesz energie i czas? 🙂

 36. PA2155
  3 listopada o godz. 19:57

  Ostatnia mialem w 1974 roku. Ponad czterdziesci lat pracowalem w dwu jezykach. Szczerze mowiac, to w pierwszyach latach nie bylo to latwo, czesto stresujace. Bo znajomosc jezyka, to przede wszystkim znajomosc kontekstu. Dlatego wikidajlo musi byc cierpliwy. Rozni sa pozni przesiedlency. Po wiadomosciach zabieram sie do nauki. Zla wiadomosc dla milinerow i miliarderow, rosna podatki. Chodzi o ponad 300 mld €. Chodzi o koszty Corony.

  Bawia mnie ludziska, ktorzy latwo sie irytuja. Wikidajlo brakuje luzu. Takich jest tu wiecej, wielu/e chowa sie za woalka. Nie wiem skad tyle werbalnej i prymitywnej agresji. Wszyscy oczywiscie przeciwnicy agresywnego PiSu.

 37. @Na marginesie

  Zauważyłam pod porzednim tematem, że skomentowałas mój wpis o agresjii policji.
  słowami: „A w Ameryce murzynów biją”

  Czy fakt, ze kobieta z dziećmi byli czarni, to znaczyłby w/g Ciebie. że jest śmieszne, czy nieważne jak ich policja z darma racji bije?

 38. „…niania, francuska komunistka z okolic Walbrzycha…”

  …wow !…takie referencje to „nie w kij dmuchał” !

 39. Jak mozna powaznie traktowac kobiete, tu Na marginesie, ktora jako argumentu uzywa slowa „brandzlowac“. Dotyczy wszystkich. Tylko nigdy nigdzie nienawiscia nie udalo sie zwalczyc nienawisci, w blogosferze rowniez nie. Fakt szkoda czasu i energii na Na marginesie. Nie tylko na nia.

 40. Niektorzy lepia sie na lep.

 41. Tylko przez – – > domki w słupsku

 42. Piotrze II,
  no nie żartuj, przecież to normalne, że osobistości z czworaków czy z familoków miały nianie z Francji. Na dodatek komunistki. No i mamy rezultat co można było wyssać z mlekiem niani-mamki komunistki. Straszny.

 43. legat
  3 listopada o godz. 20:26
  …nie wiedziałem…skoro to było normalne to niech będzie że jednak
  „w kij dmuchał”…

 44. @PA2155
  3 listopada o godz. 20:17

  Nie na wszystkie uwagi pod moim adresem reaguję
  Jak z pewnością zauważyłeś.
  Ale niektóre wydają mi się ważniejsze żeby je sprostować

  Poza tym boli mnie ząb i próbuję o nim zapomnieć 🙂
  A właściwie dziąsło wokół zęba.

 45. @404 3 listopada o godz. 20:20

  A byli czarni? Bo ja nie widziałam tego filmu.

  No ale skoro byli… to jest argument za słusznością obiegowych sądów.

  CBDU 🙂

 46. Saldo mortale
  3 listopada o godz. 20:20
  z tym jezykiem pisiowym i brakiem argumentow zaryzykowalbym teorie ukaszenia przez skorpiona lub wampira…. ofiara staje sie pelnokrwistym wampirem..

 47. Ta młodzież /jeb…ć PiS / to jest produkt transformacji ustrojowej prowadzonej za rączkę Gazety.pl i innych mediów internetowych, bedących własnością obcego kapitału.
  Zamiast uczyć się w szkole lub spełniać obywatelski obowiązek w zasadniczej służbie wojskowej , spędzają czas wolny ogłupiając się narkotykami i bawiąc gadżetami zakupionymi za pieniadzę rodziców. To się źle skończy, co widać również w innych krajach cywilizacji łacińskiej.

 48. @legat 3 listopada o godz. 17:40

  Nauczycieli, uczniów i rodziców już sobie reżim zdążył „zjednać” nieco wcześniej. Lekarze, którym mówiono „niech jadą” i których teraz bierze się w kamasze… Matki niepełnosprawnych dzieci, którym zarzucono „robienie smrodu” w sejmie. Nie wiem, jak to wygląda w wojsku i policji, ale chyba też niezbyt różowo. Rolnicy… hi hi. Kto jeszcze?

 49. PA2155
  3 listopada o godz. 20:37

  …a tego też coś ukąsiło ?

  https://youtu.be/vQhqikWnQCU

 50. Piotr II
  3 listopada o godz. 20:45
  byc moze… a ty jak sadzisz?

 51. PA2155
  3 listopada o godz. 20:48
  …niezły kawałek…ale w jakim to było języku ?…

 52. @Piotr II 3 listopada o godz. 20:53
  🙂

 53. Eh-tam. PiS przebił wszystko co było

  A jeśli jeszcze nie przebił, to jutro przebije.

  „idzie o poważne sprawy, nawet o zmianę rządu – choć nie bardzo wiadomo, na jaki” – pisze Redaktor Passent. Jak to nie wiadomo? Na rząd koalicyjny. Skład partyjny koalicji nie jest jeszcze określona, partie nowe mogą powstać, na pewno będzie to inna koalicja niż obecna. Koalicję zdefiniują wyborcy, politycy tę definicję uporządkują w rząd.

  Pytanie: kiedy to nastąpi?
  Odpowiedź: na wiosnę lub na jesieni.

  Gdzieś od listopada 2015 roku wiadomo było, że tak skończy ta ekipa (firerka Kaczorka). Nie było wiadomo kiedy. I tak długo przeciągnęli. Poprzednią ekipę wykopywano bardzo długo i wytrwale. Też udało się z powodu pęknięcia wewnątrz, ale na jakże innym tle, zupełnie w innym kącie sceny. Pomogły rozliczne przypadki, a to nieudolności, do tego casus Zandberg.

  Osobiście myślę, że to potrwa. To przesilenie potrwa jeszcze ze dwa miesiące. Potem będzie jeszcze jedno, lub dwa takie wulgaryzmu wybuchy rewolucyjnego. Będzie kosztować, wiele czasu i pieniędzy. Firerek Kaczorek dołączy do plejady zmarnowanych wodzów narodu: Bierut, Gomułka, Gierek … pod hasłem „Słabnący w oczach obłąkany dziad” (Big Cyc).

  I odbędą się wybory. Hasła i plakaty już są w dużym wyborze.

 54. p.s. a na blogu en passant po staremu:

  PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – PA – Sa – …..

 55. @teo 3 listopada o godz. 21:08
  Nabijają licznik. Stachanowcy!

 56. Na Marginesie,
  no nie, może o refren do „El Condom PA-Sa” Teo chodziło?

 57. @GajowyM. 3 listopada o godz. 21:17
  Nawet dziecko potrafi… nauczyć
  https://www.youtube.com/watch?v=TeVMAoTZLS0

 58. @legat 3 listopada o godz. 21:17
  Condom? Oj, chyba ich przeceniasz.

 59. A czy Szanowni Państwo Blogowiczostwo wiecie, że reżim kontynuuje wprowadzanie stanu wojennego na raty? Dzisiaj minister pademister Niedzielski ogłosił, że wprowadza do szpitali komisarzy wojskowych do pilnowania łóżek? Poprosił Błaszczaka o siłę żywą w postaci żołnierzy.
  Już im zdrowo odwala. Śnią się im już uciekające łóżka. Normalnie lot nad kaczym gniazdem.

 60. @Na marginesie

  Ten skecz jest o czymś innym.
  O tym, że kobieta as a housewife and mother, when the children are out of the house, she wants to have the feeling that she is standing on her own feet, and wants to have „something of her own”, a „Jodeldiplom.” 😎

 61. Ta konstrukcja nie ustoi

  Chodzi mi o sojusz PiS-Rydzyk z 2005 roku, rozszerzany potem i doskonalony, cyzelowany ostatnio w Juliańskim Trybunale. Ruchy tektoniczne wywalą tę „dobrozmianową” Sakralną Familię.

  Polska, położona pomiędzy coraz bardziej liberalnym Zachodem a skamieliną putinowską na Wschodzie, przechodzi głęboką zmianę kulturową i obyczajową. „To jest wojna!” – brzmi jedno z haseł zbuntowanych kobiet, „to jest wojna kulturowa” – alarmują konserwatywni Polacy i Polki z prezesem Kaczyńskim na czele. Czują się oni obrońcami tradycyjnych polskich wartości, w tym Kościoła, któremu ubywa wiernych, a przybywa oskarżeń o pedofilię. Kwestionowany bywa nawet dorobek i pomniki Jana Pawła II, w tym instalacja na prestiżowym dziedzińcu Muzeum Narodowego. – pisze Felietonista (POLITYKA 45).

  Oto kraj na styku dwóch płyt tektonicznych, w jego granicach ścierają się i ziemia (oczywiście „ta ziemia”) trzęsie się. Sypią się powały na głowy starców u steru i przy ambofonach. Walą się mury i ulice są nieprzejezdne. Krzyki słychać nieprzystojne, o k**** … TERRAIN AHEAD.

 62. Ten homofob Trzaskowski wywalił z roboty Rabieja! A taki był ładny, tęczowski znający od podszewki, poszwy i prześcieradła środowisko pisowskie (znaczy Rabiej).
  No to Mauro łzy już pewnie rossi.

 63. GajowyM.
  3 listopada o godz. 21:17
  Na marginesie
  3 listopada o godz. 21:23

  …jutro od rana tylko przepłuczę gardło…i na balkonie…zaczynam…

 64. @GajowyM. 3 listopada o godz. 21:31
  Kobieta??? Ale już widzę, jak ci się te „dyplomy” mogły skojarzyć z PA-SM

 65. Saldo mortale
  3 listopada o godz. 20:23

  „Tylko nigdy nigdzie nienawiscia nie udalo sie zwalczyc nienawisci, w blogosferze rowniez nie”.

  Pięknie i słusznie. Teraz dopiero rozumiem, że Twoja specjalność zakładu – kleszczowate wpijanie się w upatrzonych i nieupatrzonych – „blogomatołków” to tylko maska. W rzeczywistości jesteś w środku nie kleszcz, lecz baranek, i zwalczasz nienawiść łagodnością. A że nikt tego nie widzi? To, qrwa, niech se włoży okulary.

 66. PiotrzeII,
  nic nie musisz robić, płukać, balkonować. Wystarczy żebyś kogoś poprosił aby cię dobrze kopnął w krocze.

 67. @Piotr II 3 listopada o godz. 21:41

  Mój monsz kiedyś tak głośno chrapał, że w końcu miał dla siebie całe piętro.
  To znaczy w hotelu. Nie jestem pewna, jak u ciebie z sąsiadami…

 68. legat
  3 listopada o godz. 21:43

  🙂 od razu mistrzostwo w jodłowaniu…pomyślę…

 69. Na marginesie
  3 listopada o godz. 21:45

  …a mój sąsiad jak miał katar…to sąsiedzi twierdzili że zaczął trenować karate…

 70. @Piotr II 3 listopada o godz. 21:48
  🙂 🙂 🙂

 71. @Na marginesie

  Taki dyplom przyda się dziś każdemu, Uniwersytety Trzeciego Wieku czekają 😉
  Szczególnie jednak polskim kobietom, jeśli polityka przykucia ich do KGB (kościoła, garnków i bachorków) będzie kontynuowana.
  Chwilowe zawirowania pandemiczno-aborcyjno-polityczne nie powinny negatywnie wpływać na planowanie przyszłości 😎

 72. Wraca wesoły…ale teraz unijny barak Europy…obecnie rządzący są twarzą katolicyzmu nad Wisłą…co religia w szkołach zrobiła dobrego…nie zbałamuciła młodzieży mitami…Tak sobie myślę prywatnie, że misja KK fatalnie dobiega końca…a nawet został sierotą ojcowską…na własne życzenie…

 73. @GajowyM. 3 listopada o godz. 21:53
  To chyba gorsze niż kupienie dziecku trąbki…

 74. Na marginesie
  3 listopada o godz. 21:57

  a mnie kiedyś rodzice kupili akordeon…babcia po kilku dniach skomentowała…na utrapienie…

 75. WASZ LOS JEST ZAPISANY W GWIAZDKACH: ***** ***

  To tsunami, ta fala wywołana wstrząsem tej ziemi ma nazwę – Strajk Kobiet.
  W hierarchi kataklizmów nawiedzających narody Covid-19 plasuje się niżej, jak widać.

 76. @Na marginesie

  Trąbka, perkusja, flet piccolo…
  Jest dużo fajnych sposobów, by poznać bliżej swoich sąsiadów 😉
  Mam znajomego, który czasem nie wytrzymuje słysząc z okna kamienicy po drugiej stronie podwórka (obudowanego z czterech stron domami) właśnie takiego flecistę piccolo, fałszującego niemiłosiernie zawsze w tym samym miejscu. Wychyla się wtedy ze swojego okna i krzyczy: cis, ciis!!!

 77. @Piotr II 3 listopada o godz. 22:01
  A co po kilku latach? Docenili?

 78. Na marginesie
  3 listopada o godz. 22:06

  …nie…nie było zrozumienia dla mojej wirtuozerii…
  Sprzedałem akordeon i kupiłem gitarę…skutek był podobny…

 79. @GajowyM. 3 listopada o godz. 22:06
  🙂
  Kiedyś @Basia opowiadała, jak słyszała z ulicy dziewczynkę stale fałszującą w tym samym miejscu. Więc w końcu zadzwoniła do drzwi, weszła i nauczyła dziecko, jak pokonać problem. Od tej pory już grało prawidłowo. Uwielbiam tę historię – bo tu jest cała Basia!

 80. Kiedy syn moich sąsiadów całymi miesiącami mordował na trąbce „La Cucarachę” z ciągle tymi samymi kiksami, to też chwilami miałem ochotę zrobić mu krzywdę, ale wytrzymałem, a on teraz gra fajny jazz 🙂

 81. @Piotr II 3 listopada o godz. 22:09

  Hm… to dlatego, że nie znałeś @Basi!

 82. Wraca nowe: dotyczy nieludzkiego zwolnienia Pawła Rabieja

  Rękopis znaleziony w internecie.
  satrustequi
  3 LISTOPADA 2020
  20:23
  Nieoficjalnie mówi się, że ostatnie słowo Rafała do zastępcy brzmiało: Wy..aj!

 83. Na marginesie
  3 listopada o godz. 22:16
  …rozumiem że Basia bardzo wyrozumiała jest ?

 84. @Piotr II 3 listopada o godz. 22:21

  @Basia uważa, że nie ma ludzi muzycznie nienauczalnych.
  I jest na swój delikatny sposób – nieugięta i nie do powstrzymania.

  Ale, ale… czy leci z nami @Basia? Bo ja ją tutaj tak tego za plecami…

 85. PA2155
  3 listopada o godz. 20:37

  Blogomatolki lepia sie jak jezykowa plastelina, kochaja plotki, ciagle ci sami i samopodobni;

  Les mecs et une nana.

  Lubilem czytac Zole w szkole. Nasza siostra i bracia czytaja pewnie blagi z serii un mec et und nana.

 86. 404
  3 listopada o godz. 19:54

  ” … od 8:30 minuty można zobaczyć jak policja NAPADA na samochód. W samochodzie jest kobieta, jej 16-to letni siostrzeniec i dwuletni synek. Ona nic złego nie zrobiła, a mimo to policja zaatakowała ją”.

  A skąd wiesz? Znasz kontekst wydarzenia, znasz stanowisko policji? Możesz to porównać, zweryfikować? Jak widać były tam uliczne zamieszki. Może w samochodzie kobiety był ktoś poszukiwany przez policję? Wyciągnięty z samochodu przez policjantów natychmiast próbował uciekać (pewnie ten niewinny 16-letni siostrzeniec), co widać na filmie. A uciekał, bo „był niewinny”. Nawet nie ma sensu zawracać uwagę na to co klepie ta lewicowa aktywistka Amy Goodman.

  Parę dni temu w PL „nerwowy” kierowca samochodu podczas demonstracji potrącił kilka osób. Zatrzymanie później tego kierowcy przez policję i pokazane bez kontekstu opisałabyś podobnie. Napisałabyś „On nic złego nie zrobił, a policja go szarpie”, no bo tego co zrobił nie widziałaś i nic cię to zresztą nie obchodzi. Obchodzi cię gotowa teza.

 87. woytek
  3 listopada o godz. 22:17
  🙂

  Motto: „Nie ma lepszej broni niż śmiech.”
  Daniel Passent

  Spontaniczny amatorski kabaret polityczny w sieci.

  ― „ No i po co ta ściema z arcyszybkim błyskawicznym Rafalalusiem? Kolejna blaga, pic i fotomontaż a la szkopski Chyży Rój z Zoppot. On go nie ukarał za to że się pandemią nie zajął bo i tak się nie zajmował. Czy ktoś słyszał przez pół roku choćby jedna konferencje prasowa Rabieja o epidemii? Wolne żarty. Rafalaluś go posunął (nomen-omen) bo opuścił posyerunek elgiebetu w ratuszu i zwiał przed zidiociałymi lampertami i resztą tych pedałek biegających po stolicy. Rabiej nie po to został przez Rafalalusia zatrudniony do chowania głowy w piach tylko po to, żeby był pierwszym pederastą Miasta Niezłomnego, który w tanku na pierwszej linii napieprzałby się z policją o wolność-równość-tolerancję.

  Ot i cała historyja…

  Od kiedy to koleś z kolesiem z szajki, nie mogą sobie załatwić między sobą mailem kwestii wniosku urlopowego, tylko Rabiej miałby się płaszczyć przed szCzajkoskim i prosić go o wywczas? Śmiech na sali!

  Pewnie Rabiej odebrał właśnie apartament w Chorwacji obok Gawła, gdzie całe osiedle w łapówach platfusy dostali i pojechał na wywczas. Wysłał stamtąd maila a tu Zonk. Ktoś z dziennikarzy pewnie już sprawę wcześniej wywąchał i Rafalaluś pobiegł w trymiga do TVN ogłosić się szybkim i wściekłym, ku uciesze idiotów z Lemingradu. (ojciec Scholastiques)”.

  ― „Pierwszy sukces strajku kobiet. Paweł Rabiej wyp……la”. (Sławomir Rodziewicz).

  ― „No, nie wiem, czy ten dramat skończy się tak pokojowo. Pod tradycyjną publiczną toaletą na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, gromadzą się nieprzebrane tłumy ludzi kultury, sztuki, polityki, skandujące hasła: „pie…lić, to my, a nie nas”. Wzburzony tłum idzie w kierunku ratusza. Jutro do demonstracji przyłączy się ruch „Nowy Bolek” Marty Lempart i może dojść do zamachu stanu w warszawskim ratuszu. Urzędujący prezydent Czajkowski wezwał wszystkie słoiki do obrony szańców”. (stado baranów)

  Na koniec bieżąca satyra rysynkowa
  https://m.salon24.pl/6d96fd202bbc3b515c5f5241ca53e446,860,0,0,0.jpg

 88. Na marginesie 3 listopada o godz. 22:25 informuje: – Bo ja ją tutaj tak tego za plecami…

  Na Marginesie,
  to Ty chłopaczysko jesteś??? I to takie niedyskretne?

 89. Saldo mortale
  3 listopada o godz. 22:29
  wysypalo zartem blogowym..nawet el legato blysnal dowcipem zolnierskim…
  pojawila sie teo-Muszynianka z prognoza polityczna… ktora jak zawsze ma duza szanse nie sprawdzic sie..
  Musz-Pils-Musz-Pils-teo… po staremu
  ide sprawdzic stan wyborow prezydenckich…

 90. Ta młodzież /jeb…ć PiS / to jest produkt transformacji ustrojowej sterowanej przez kościół rzymski w Polsce, będący własnością obcego kapitału. Te tradycje i obrzędy typu palenie zniczy i noszenie kwiatów na groby są naszym wspaniałym pogańskim dziedzictwem i nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem. Czy Jezus kiedykolwiek zapalił znicz na grobie swojego ojca? Albo matki? Kupa śmiechu.
  „Zamiast uczyć się w szkole religii lub spełniać obywatelski obowiązek w zasadniczej służbie wojskowej, spędzają czas wolny ogłupiając się narkotykami i bawiąc gadżetami zakupionymi za pieniądze rodziców. To się źle skończy, co widać również w innych krajach cywilizacji łacińskiej.”
  I bardzo dobrze. Może będzie paru pisowskich zjebów mniej.

 91. Szkoda, ze zaden z blogomatolkow nie podjal tematu repatriantow z Francji osiedlonych na Dolnym Slasku. Puscilem sonde i nic, tylko o tak mi znani adwersarze lepia sie na lep.

  Na szczescie wielu repatriantow bylo madrzejszych od blokowych, pardon, blogowych protagonistow i wrocilo do Francji.
  Zabawa w berka trwa i blokowa, pardon, blogowa gawiedz zamiast sie bawic ujawnia swoje kompleksy.

 92. Panie bocku
  Bo nasz dzielny rycerz na białym koniu jak Pegaz, SM@ to Kaspar Hauser.

 93. PA2155
  3 listopada o godz. 22:38

  Zauwazylem te wypryski talentow, chociaz juz po zniwach. Chyba ze zbieraja jeszcze winogrona muscat, najlepsze, najslodsze. Jutro pedze do delikatesow. Zaluje jednak, ze Legat probuje zmienic Genre. Na Montaignowa nie licze, ze sie jeszcze rozwinie, chyba ze zmieni Nick, na Rozwita.

 94. @legat 3 listopada o godz. 22:36

  Nie jestem w stanie się skupić na treści…
  Te wielkie braki w uzębieniu mnie rozpraszają!
  I wcale nie zamierzam robić z tego tajemnicy – żeby nie było 🙂

 95. Jared Diamond napisał ciekawe rzeczy o „prymitywnych” tubylcach z Nowej Gwinei. Oni żyją w ściśle określonych enklawach – bo wkroczenie na cudzy teren grozi śmiercią. Władają biegle sześcioma językami. Nie znają pisma. A ich rozmowy polegają na nieustannym komentowaniu tego, co zrobił ktoś inny: wyszedł, przyszedł, usiadł wstał… to ostatnie do złudzenia przypomina blogowe komentarze tandemu PA-SM.

  Tubylcy z Nowej Gwinei? Czy prymitywni?

 96. @ mag:
  „a jako lektury obowiązkowe zaleca dzieła JP2 ”
  To akurat bardzo dobre jest. Młodzież będzie się mogła a nawet musiała przekonać , jakim wielkim tytanem intelektu był ten prowincjonalny wikary, który przez przypadek został prezesem korporacji.

 97. Mauro Rossi,
  no i co, przyjmiecie Rabieja z powrotem na swoje, pisowskie łono? Kandydaci na partnerów już blokach? Kanthak już nie musiałby aż do San Francisco szukać … sklepów dla tęczowców.

 98. @Mauro Rossi
  3 listopada o godz. 22:34
  Pan Mauro z Rosji po raz kolejny popisał się swoim kretynizmem….
  „dowcip” w ogóle nie jest śmieszy i świadczy wyłącznie o poziomie intelektualnym autora oraz cytującego.
  Chyba nie muszę mówić, że to jest poziom poniżej 2 metrów mułu na dnie szamba…..

 99. legat
  3 listopada o godz. 20:26

  „ przecież to normalne, że osobistości z czworaków czy z familoków miały nianie z Francji. Na dodatek komunistki”.

  I dlatego właśnie Saldo Mortale jest gorącym zwolennikiem mutli-kulti w Europie, podaż służby domowej tak czy owak być musi. Ideowi komuniści w czasach stalinowskich zawsze mieli służbę, takie doświadczenie z dzieciństwa wyniósł Saldo Mortale i już w nim zostało.

  Kiedy w 2017 roku utworzona została Rada Regencyjna, do jej członka księcia Zdzisława Lubomirskiego przyjechali działacze ludowi z Wincentym Witosem na czele. Wprawdzie ślizgali się na posadzkach, ale jak później powiedzieli bardzo im się w pałacu podobało.

 100. Mauro Rossi
  3 listopada o godz. 23:02
  „do jej członka księcia Zdzisława ”

  …przepraszam że się wtrącam…ale po „członka” obowiązkowo „przecinek”…ale ogólnie…jest dobrze…

 101. legat
  3 listopada o godz. 22:58
  ,
  ” …. przyjmiecie Rabieja z powrotem na swoje, pisowskie łono”?

  Na łono Ingi Rosińskiej (zresztą zajęte) to by nie chciał, pozostaje mu łono dotychczasowe.

 102. @Rossi

  Jak się miewa jaśnie książę? Żyw-li jeszcze, skoro 3 lata temu był jeszcze na nogach? A Witos?

 103. @ Mauro z Rosji :

  Parę dni temu w PL „nerwowy” kierowca samochodu podczas demonstracji potrącił kilka osób. ”

  W krajach cywilizowanych to się nazywa terroryzm. Gdyby jakiś „nerwowy” Palestyńczyk albo Syryjczyk potrącił samochodem kilku Niemców albo Francuzów to byś tu krzyczał o „islamskim terroryzmie”
  Ale że to był prawdziwy polak- katolik (celowo z małek litery) to jak najbardziej Mauro z Rosji gotów jest go usprawiedliwić . Bo to przecież nie byli ludzie, tylko jakaś ideologia typu gender, LGBT albo inny wymysł diabła.

 104. Nie „kierowca samochodu” tylko bezkarny, „nietykalny” bandyta z pisowskiej ABW-ery.

 105. Piotr II
  3 listopada o godz. 23:05

  „do jej członka księcia Zdzisława ”
  „…przepraszam że się wtrącam…ale po „członka” obowiązkowo „przecinek”…ale ogólnie…jest dobrze…”.

  Masz oczywiście rację, mój błąd. To i ja się wtrącę, po wielokropku (trzykropku) musi być spacja.

 106. legat
  3 listopada o godz. 23:12

  „Nie „kierowca samochodu” tylko bezkarny, „nietykalny” bandyta z pisowskiej ABW-ery”.

  Przyjęty do ABW w czasach Tuska.

 107. Mauro Rossi
  3 listopada o godz. 23:12

  … też racja… dziękuję …

 108. Czy Słowianie byli prymitywni…co pozytywnego wniosła religia zawleczona przez germańskich krzyżaków na terytorium nad Wisłą…obozy koncentracyjne nad Wisłą są świadectwem cywilizacji katolickiej w wykonaniu III Rzeszy…zaś ukoronowaniem papież z wehrmachtu…Tak sobie myślę prywatnie: a czepiają się błyskawicy…a co z krzyżem w odbiorze przez Słowian…bliżej miecza…W młodzieży nadzieja…na nowe spojrzenie na chrzest w 966 roku…

 109. GazWyb podaje: – „- Mamy do czynienia często z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem tych łóżek, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ws. nowej rządowej strategii walki z koronawirusem. Jak dodał, z tego powodu do każdego szpitala zostanie skierowany żołnierz.

 110. Mauro Rossi,
  macie wgląd do teczek personalnych funkcjonariuszy ABW? A to ciekawe. Sądziłem, że są tajne i chronione. Wiesz co Mauro, fuj z taką służbą specjalną jeśli byle kto może mieć wgląd do tajnych akt. Żałosne.

 111. I co ten żołnierz ma… zwojować w tym szpitalu? Zdobyć łóżko?

 112. „Żołnierz dziewczynie nie skłamie,
  chociaż nie wszystko jej powie,
  żołnierz zarzuci broń na ramię,
  wróci, to resztę dopowie.”

 113. @ legat :
  „Jak dodał, z tego powodu do każdego szpitala zostanie skierowany żołnierz.„”
  I tu widać degrengoladę Pissowskiej władzy . W stanie wojennym „Zomoza” wysyłał gdzie się da komisarzy wojskowych. A teraz nasz dyktatorek wyśle zwykłych szewjów……

 114. W czasach stalinizmu gruzińskiego ludności składano propozycje współpracy w stylu Ojca chrzestnego…Tak sobie myślę prywatnie: czy nie była to metoda z 966 r. cuisu regio, eius religio…w świeckim wykonaniu…aby wykorzystać tradycyjne zniewolenie pod wpływem religijnego opium…Piotrowicz skorzystał z podanej ręki…ssie dwie…

 115. Na Marginesie,
  chodzi o to, żeby rodzina S.(oprano?) nie nie zaj..iwaniła żadnych łóżek, respiratorów i maseczek. Już i tak dobrze zarobiła na pandemii. Przecież Niedzielski był jeszcze niedawno ich żołnierzem to chyba wie dobrze jak działają. Jeśli wg niego musi być żołnierz i pilnować żeby żaden instruktor narciarski ani handlarz bronią nie wtargnął i nie podiwanił, no to chyba wie co robi.

 116. Komisarze wojskowi w szpitalach sprawdzą czy łóżko ma cztery czy trzy nogi…bo jedna się wygła…Tak sobie myślę prywatnie, że bez łóżka nie ma poczęcia chronionego, aż do naturalnej śmierci…błogosławione łóżko…

 117. SŁOWIANIN STANISŁAW
  3 listopada o godz. 23:37
  Panie Stanisławie, przede wszystkim niech sprawdzą ilu chorych można wsadzić do jednego łóżka…pozostaje jeszcze opcja … położyć „w nogach” …

 118. Mauro Rossi
  3 listopada o godz. 23:12

  Tu akurat nie musisz się kajać, choć wygląda to ładnie. Można z przecinkiem i bez. Ja wolę bez. Na przykład: „Ja skocek pombocek skoce se na bocek”. Ale można i tak: „Ja, skocek pombocek, skoce se na bocek”.

 119. legat

  Kilka dni temu Rzepa podała, że na zamkniętym posiedzeniu kierownictwa PiS prezes Kaczyński zarządał zdymisjonowania ministra zdrowia Niedzielskiego z powodu jego „braku charyzmy”. Na jego miejsce zaproponował generała Gierelaka – szefa Wojskowego Instytutu Medycznego.

  Być może dzisiejszy pomysł ministra Niedzielskiego o wysyłaniu do szpitali żołnierzy by pilnowali covidowych łózek jest próbą uzyskania owej „charyzmy” – oczywiscie w oczach prezesa.

 120. Bar Norte,
  Gierelak to chyba ten co prezesu osobiście kule przynosił.
  No patrz, a mówią, że kule nosi Pan Bóg. Znaczy jak się wystrzeli z broni handlarza.
  Znaczy Błaszczak w każdym szpitalu będzie miał swojego człowieka.
  Coś się chyba dzieje.

 121. legat

  „Znaczy Błaszczak w każdym szpitalu będzie miał swojego człowieka.”

  A ten człowiek będzie szukał z kartką z ministerialnego zestawienia przed oczami tzw „łózek na papierze”. Jest w necie bogata literatura na temat tych łóżek.

 122. Wszystkim, którzy uczestniczą w dzisiejszych akcjach „antypaństwowych”, wszystkim sterowanym ze zgniłego zachodu kosmopolitom, komunistom, prostytutkom, narkomanom, chuliganom, satanistom etc dedykuję :
  https://www.youtube.com/watch?v=dMLgVuxav0A

 123. USA: gwardia narodowa na ulicach, przygotowania do wojny domowej .

  https://www.youtube.com/watch?v=uuoONQ2t9Ws

 124. @Blackley
  4 listopada o godz. 0:46

  A o Płaskiej Ziemi też coś wrzucisz ????

 125. Mad Marx
  4 listopada o godz. 0:50

  A o Płaskiej Ziemi też coś wrzucisz ????
  ++++++++++++++++++++++++++++++
  Skoro chcesz to masz , ale nie oczekuj więcej bo wracam do pracy .

  https://sites.google.com/site/lekcja3obozejmilosci/czy-ziemia-jest-plaska

 126. Dziewczyny protestują w Sokółce – w Sokółce!
  Czy wiecie, co to jest Sokółka? Matecznik PiSu.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1977616,1,dziewczyny-z-sokolki-starszy-pan-z-rzadu-kradnie-nasze-prawa.read

 127. Czy godzina policyjna nad Wisłą nie kojarzy się z mroczną okupacją w okresie katolickiej III Rzeszy…do tego z łapankami…Tak sobie myślę prywatnie na fali skojarzeń z hitlerjugend i esesmanami przez Jędraszewskiego czy Terleckiego czy Pawłowicz…Mundurowi zdejmowali czapki w kościele nawet po egzekucjach miejscowych…czego nie czynili Czerwonoarmiści…”czerwona zaraza”…ale oni nie byli z katolickiej Bawarii…Marzenie Kaczyńskiego… Bawaria w Bieszczadach…Ach te powroty…

 128. ciekawe czy @ ahasverus czyta „l’Obs” (w oryginale), ja musze zadowolić się tłumaczeniem:
  „Historia kolonializmu w Afryce widziana przez francuskie gazety
  Raz w miesiącu, we współpracy z RetroNews , stroną prasową Biblioteki Narodowej Francji (BNF), „l’Obs” wspomina epizod z historii kolonializmu w Afryce, opowiadany przez francuskie gazety. Dziś wróćmy do masakr w Sétif.”
  https://www.nouvelobs.com/histoire/20201025.OBS35174/les-massacres-de-setif-en-algerie-un-long-deni-francais.html
  W podtytule – „długie francuskie zaprzeczenie”

 129. Czarnek: ja będą mówił kto jest Polakiem…w katolickiej III Rzeszy był też taki od mówienia… kto jest Żydem…Tak sobie myślę prywatnie: katolicyzm i III Rzesza… jak brzoza i kozak czerwony… przeważnie… Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego…uber alles…!

 130. szukając w języku polskim historii podbojów kolonialnych Francji trafiłam na pracę magisterską do wglądu, gdzie autor przedstawia początki kolonizacji Algierii:
  „Francuzi stosowali w tej wojnie taktykę brutalnych represji i liberalna opinia publiczna we Francji była szokowana doniesieniami o masowych egzekucjach całych wsi, włączając kobiety i dzieci. Np. gen. Pellisiser spędził do jaskini w górach tysiące muzułmanów i wydusił ich dymem. Zaś gen. Saint Arnaud zamurował żywcem w skalnych grotach 1500 Algierczyków, bez zważania na ich płeć czy wiek [134]”
  Czy z naukowego* punku widzenia obecny terroryzm jest odpowiedzią na gwałt i przemoc z przeszłości, w tym całkiem nieodległej?, patrz wyżej artykuł „l’Obs”.

  *) naukowcy – którzy próbują mieć całkowicie obiektywny stosunek do terroryzmu; w
  sytuacji idealnej uniwersytety stanowią forum intelektualne, na którym naukowcy
  mogą dyskutować na temat terroryzmu, nie będąc atakowani przez terrorystów ani
  podejrzewani o sympatyzowanie z nimi;

 131. „Wraca nowe” pisze przewrotnie Pan Daniel Passent, czy na na myśli knajacki język L.Wałęsy którego wypowiedzi przedstawiono na publicznym forum w czasie jego internowania? Wypowiedzi były szokująco wulgarne – nie na tyle jednak by jego zwolennicy, w tym tzw. inteligencja zraziła się do przywódcy Solidarności. Jawnie i niejawnie podłączone mikrofony uzupełniły wiedzę wyborców na temat słownictwa polityków rządzących Polską w nowym systemie. Wyszło na to, że w polskiej rzeczywistości funkcjonują równolegle dwa języki, oba równie kłamliwe.

  Ps. @Legat – nie dość że w stosownym czasie oblałeś egzamin komisyjny z fizyki to na dodatek porzuciłeś czytanie tygodnika NIE z tych samych powodów! To może oznaczać tylko jedno – wychowaliśmy się w PRL-u.

 132. @404 – „ORAL ANALGESIC GEL” – chłodzi i znieczula. Także nazwa nie do wymówienia „chamomile” pomaga. Daj znać czy jest lepiej.
  Dobranoc.

 133. Teraz kraje kolonizatorzy w ramach Unii czepiają się Kaczyńskiego za skracanie kadencji sędziów…w imię praworządności…Tak sobie myślę prywatnie o chrześcijańskiej hipokryzji…z aborcją w tle i ochroną życia poczętego…kolonie też do zwrotu jak Donbas i Krym…zbrodnie ludobójstwa nie ulegają przedawnieniu…

 134. @ahasverus

  Pomyślałam, ze rozwine nieco kwestię „szmat” na głowach muzułmanek i jak ja odbieram postawę Francji dotyczącą tego zagadnienia.

  Jak wcześniej wspomniałam jestem przeciwna prześladowaniu za to jak ktoś się ubiera.
  To nie jest sprawa rządu.
  Jednak jeżeli ktoś chce uczestniczyć w publicznych instytuacjach w świeckim państwie,
  to moim zdaniem powinien pozbyć się chustek na głowie, mycek, pejsów, krzyżyków i turbanów.

  Co innego jeżeli ktoś żyje w państwie muzułmańskim, czy żydowskim.

  Przykładem dziwactwa w tym względzie jest Kanada, która moim zdaniem chcąc wyglądać na super hiper tolerancyjną oparła się o ściane.

  Turbany na głowach policjantów, dziennikarki telewizyjne w szmatach na głowie , minister obrony narodowej w turbanie, itd

  Jeżeli przecietny człowiek ma ufać komuś, kto uzewnętrznia swoją wiarę żeby nikt nie miał wątpliwości, że dla niego scyzoryk i grzebyk w kieszeni to przedmioty KONIECZNE do uprawiania jego wiary, itd … to taki przeciętny człowiek może nabrać podstawnych wątpliwości co do kwalifikacji intelektualnych takiej jednostki.

  Podsumowując, niech się odziewają jak chcą, ale nie powinni być wybierani na stanowiska publiczne. Podkreślam, moim zdaniem.

  Ktoś może mi zarzucić stronniczość, czy inne takie tam,
  ale jeżeli faktycznie chcemy swieckiego państwa, to powinniśmy dbać także o wizualną jego stronę. Przede wszystkim dotyczy to rządu, głównych stacji telewizyjnych, nauczycieli w szkołach publicznych, policji czy wojska

  Mogą być posłowie z pejsami, w turbanach, czy chustach na głowach, ale to inna sprawa.
  Takie wizualne przekazy w jakiś stopniu trąca fanatyzmem
  Także w publicznych instytucjach świeckiego państwa nie powinno miec miejsca dla jednostek o skrajnych „religijnych” poglądach. Bo te kształyują ich podejście w bardzo wielu innych sprawach.
  Pod tym względem zgadzam się z Macronem.
  Podkreślam, pod tym względem.

 135. Nie wygląda to dobrze, nie tak źle jak 4 lata temu, ale nie napawa ogromnym optymizmem. Biden wygra popular vote, już ma 2 miliony głosów przewagi, ale wybory zadecydują się w Pensylwanii, Michigan i Wisconsin. A tam na razie przewagę ma Trump. Jedyne czego możemy się chwytać, to niepoliczone głosy pocztowe, w większości niebieskie.

  Co się k**** dzieje z tym światem.

  Ernst Toller, 1933: „Ludzie są zmęczeni rozsądkiem, myśleniem i refleksją. Pytają, co zdziałał rozsądek w ciągu ostatnich paru lat, co dobrego przyniosła nam wnikliwość i wiedza?”

  Z ciekawostek, Mark Kelly startuje na senatora z Arizony, i ma dużą szansę zaniebieszczyć Arizonę po raz pierwszy. Ale to wszystko za mało.

 136. Czy katolicyzm ma polskie korzenie…jeżeli nie to wyznawcy mają problem…czy dać się oflagować czy zakrzyżykować…Tak sobie myślę prywatnie o polskich drogach…pod górkę…a na krzyżówce w lewo czy w prawo…

 137. W polskiej rzeczywistości funkcjonuje wiele odmian języka. Wśród nich – język niezmordowanych czyścicieli, którzy nie zajmują się czyszczeniem, lecz demonstracyjnym zatykaniem nosa przy domniemanych nieczystościach. Zachowanie stare jak dulszczyzna. Zapamiętałem sobie obrazek z PRL.

  Autobusem jadącym z Koszalina do Mielna wracała do domu grupka rozszczebiotanych siuśmajtek. Kiedy w Mścicach autobus przejeżdżał w pobliżu PGR-u, zaleciał dziś już zapomniany zapach wsi. Kto w dzieciństwie, młodości pożył w towarzystwie krów, świń, koni – zna, pamięta i tęsknie wspomina ten zapach. Jedna z siuśmajtek ostentacyjnie zatkała nos i jęknęła na cały autobus:
  – Jezu, jak śmierdzi!.
  Parę metrów dalej autobus zatrzymał się przy dróżce prowadzącej do
  PGR-u i siuśmajtki wysiadły.

 138. Wygląda na to, że wybory w USA wygrał znowu Trump.
  To chyba niemożliwe: przecież na blogu Passenta niemalże zgodnie twierdzono, że wybór Bidena jest tylko formalnością.
  To musi być fake news: wszak wyborcza pisała, że nie ma mowy, by powtórzyła się sytuacja sprzed 4 lat…
  A Kwaśniewski zdążył już ogłosić, że Trump nie uzna oczywistego tryumfu Bidena.
  Z troską 🙂
  Cieszy się gostek, który postawił 5 milionów USD na zwycięstwo Trumpa i jest do przodu o prawie dziesięć melonów.
  No i ja. Wygrałem stówę od Ryśka w naszym nie bukmacherskim zakładzie 🙂

 139. Godzinę temu na portalu gazeta.pl widniało o wypowiedzi Kwaśniewskiego to, co wyzej.
  Obecnie: „to przegrywający kandydat nie uzna zwycięstwa rywala”.
  To się nazywa prawda etapu 🙂

 140. quentin t.
  4 listopada o godz. 9:08 .

  Ja też postawiłem na Trumpa ; jak wygra też będę do przodu , za to nasz
  blogowy Adamek na 102 ; gdzieś znikł na czas wyborów .
  Być może Żobro kazał go zamknąć .

 141. Po wyborach w Ameryce w pierwszy rzędzie, zaraz po Trumpie należy pogratulować amerykańskim demoskopom. Może wreszcie po tych wyborach, znajdzie się dla nich wreszcie jakaś pożyteczna praca, którą bedą w stanie podołać. Może coś w kamieniołomach z kilofem w ręku ?

 142. qurwik Wygląda na to,

  Wyglądnij j***y się faszysto….

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 143. Pornos,

  ucztujesz z Putinem?? musk mi staje a tobie co????

  Oszust wyborczy Andrzej Duda
  kupuj u swoich

 144. Blackley:
  myślę, że adamek modli się o to, aby go Żebro kazał zamknąć.
  Wówczas te jego ujadanie na blogu nabrałoby sensu.
  A tak pozostaje biednym, niezrealizowanym nikim.
  Który zawsze, jak bezdomny, nierozgarnięty szczeniak – zawsze wybiera nieodpowiedniego pana 🙂

 145. Ciekawe, że niektórzy mają tak szalenie ograniczone słownictwo,
  ze posługując się kilkoma tylko zwrotami potrafią wyrazić wszelkie swoje nastroje.

  Nie pamiętam już czy to Stachura napisał wiersz,
  składający się z samych przeklęstw.

  Był tak bogaty w nie (ten wiersz), ze znajomy koniecznie chciał pożyczyć tomik.
  Niestety zgodziłam się i tyle go widziałam

  Jednak pokazał mi ten wierszyk, że nawet przeklinając można być bardzo twórczym. 🙂

 146. Amerykanskie demoskopy sa rownie wiarygodne jak i polskie media…niestety, od zwyciestwa w Kentucky to Trump wyglada jak ten, ktory pozostanie prezydentem.. Bidenowi nie pomogla nawet Kamala H., a tyle bylo rozhoworow o nia na tym blogu..na szczescie, obronily sie Ilhan-Omar i Ocasio-Cortes, ale to niewielka pociecha… jak Demokraci nie zaczna myslec o przebudowie swojej partii, to skoncza jak PO w Polsce… beda wygrywac tylko na blogach i w CNN..

 147. Dlaczego demokratycznie skoro ostatnie 4lata pokazały że funkcjonuje też autokratycznie? :))

 148. quentin t.
  4 listopada o godz. 9:27 .

  Wiesz , szkoda mi tego Adamka ; nie dość że mieszka na zadupiu to
  jeszcze jakiś taki upośledzony na umyśle jest , taki chłopek roztropek
  co to raz pierdnie , raz beknie , czasami fiuta pokaże a Duda i PiS to
  mu się po nocach śnią , taki stał się jakiś opętany sam nie wie czego chce .

 149. Ludzie mówią, że Trump jest mniejszym rusofobem… to może przeważyć u zwolenników ruskich i ruskopodobnych pierogów…Tak sobie myślę o Latynosach… i empanadas…

 150. Blackley
  4 listopada o godz. 9:56
  najwazniejsze, ze dziewczyny blogowe po szescdziesiatce lubia go i jego skojarzenia.. 🙂

 151. Najnowszy przebój poświęcony aktualnej sytuacji i „wodzowi narodu”.
  Utwór od wczoraj na youtube miał już 350.240 wyświetleń

  Big Cyc – Twierdza 2020
  Twierdza 2020 utwór pochodzi z płyty Czarne słońce narodu, nowy tekst inspirowany protestami kobiet, które rozpoczęły się po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020 r.

 152. PA:
  Lubią go wszystkie dziewczyny w przedziale 65 – 95.
  To efekt samczej autoreklamy. Ponieważ Adaś w każdej notce coś tam j.bie, uzasadnione jest zatem ich mniemanie, że rzeczony to niezły kogucik
  Dopiero, gdy przychodzi cosik do czegoś, z rozporka – miast oczekiwanego – sypią się przeterminowane rachunki za internet (trawestując znaną ocenę prozy T. Konwickiego) 🙂

 153. PA2155
  4 listopada o godz. 10:01

  No cóż pozostało im już tylko lubić , reszta jak kochaś odeszło
  w siną dal bezpowrotnie .

  https://www.youtube.com/watch?v=HaOZXqQLW0Q

 154. Blackley, quentin t.

  Adamek zna i z czuciem mówi na polskim blogu o sprawach Polski. Wy, uciekinierzy, razem z kilkoma zamorskimi uciekinierkami, niezmordowanie wyczyniacie na polskim blogu amerykańskie hołubce. Mówicie o Adamku? Tylko wam się zdaje – o sobie mówicie.

 155. quentin t.
  4 listopada o godz. 10:15
  podobno to „j..banie” jest aseksualne, jak zdradzily mi 2 oburzone blogowiczki… 🙂

 156. Bar Norte
  4 listopada o godz. 0:20
  legat

  „Znaczy Błaszczak w każdym szpitalu będzie miał swojego człowieka.”

  A ten człowiek będzie szukał z kartką z ministerialnego zestawienia przed oczami tzw „łózek na papierze”. Jest w necie bogata literatura na temat tych łóżek.

  Mój komentarz
  Ekipa Prezesa i on sam zaczynają się miotać. Od ściany do ściany, byleby wyglądało, że coś robią.
  Są tak zmanipulowani przez Prezesa, że nie wiedzą za co się złapać.

  O mitycznych łóżkach w szpitalach, podobnie jak o obfitości respiratorów opowiadają codziennie indagowani w TV lekarze. Typowa wypowiedź – wojewoda zarządził, że dla covidowców należy zarezerwować np. 20 % łóżek, za dwa dni jest to 25 %, za tydzień jest to 35 %. A skąd dyrektorzy szpitali mają wziąć obsługę i pomieszczenia?
  To jest wyjaśniane po kilka razy dziennie na różnych kanałach TV. Do Prezesa Polski i jego ministrów dociera tylko to, co powinno. Łóżka są bo są, a obsługa, to szczegół.

  Wojewoda (urzędnik mianowany przez PiS) śle raport do centrali, że np. na dzień dzisiejszy posiadam taką wiedzę – jest 30 % łóżek dla cowidowców w szpitalach, za dwa dni będzie 35 %, czekam na rozkazy.

  Dyrektorzy szpitali skomlą, że łóżek nie ma. Kurde..bele, taka ich mać, co to znaczy, że nie ma? Muszą być, są. Oni te łóżka ukrywają.

  Sytuacja pandemii wytworzyła u rządzących PiSowsców zapotrzebowanie na nowy typ działań. Stąd decyzja ministra o skierowaniu po jednym żołnierzu do każdego szpitala by wykrył te łóżka – gdzie one są i pilnował, żeby ich nie podkradano.
  Pzdr, TJ

 157. No kto by pomyślał , Adamka lubią nie tylko babcie ale i dziadkowie
  coś w tym Adamku jest coś w nim musi być .

 158. Pombocku: mieszkam nadal w tym pięknym kraju.
  W Polsce.
  Tyle, co do twojego „wyczucia”.
  „Uciekałem” ostatnio z lekcji w szkole. Dobre kilkadziesiąt lat temu.
  Może więc nie byłem na tej lekcji języka polskiego, na której wywodzono, że mówienie o czymś „z czuciem” polega na wielokrotnym odmienianie słów zaczynających się na k… i na j…
  Ale co ja tam wiem.
  Specjalistą od języka jest na tej platformie dziadzio z żaglem na plecach 🙂

 159. Jeśli do tego dodać, że w obecnych wyborach prezydenckich mamy rekordową frekwencję i wiele osób które przedtem nie interesowało sie w USA polityką, nagle dzięki Trumpowi znalazło w niej upodobanie. Najwyższy czas przestać się łudzić. Większość Amerykanów juz tak ma. Trumpowi udało się dokładnie przeorać amerykańską politykę i strach pomyśleć jak ją jeszcze zmieni w kolejnych czterech latach. Trudno sobie wyobrazić jakiego typu polityk będzie zdolny przejąć po nim władzę. To może już lepiej żeby Trump, na wzór swojego idola Putina, został dożywotnim prezydentem. Takie propozycję w kierunku swoich zwolenników padały z reszta już z jego ust, a to jest przecież większość Amerykanów.

 160. quentin t.
  4 listopada o godz. 10:37
  ja bym dodał “rąsię pod biurkiem” i “brandzlowanie” 🙂

 161. Bywalec 2
  4 listopada o godz. 10:44
  to wcale nie jest „wiekszosc”, bo Biden wygral tzw. popular vote… w USA trzeba wygrac w poszczegolnych stanach, nie zas zdobyc ogolna wiekszosc.. popularnosc Trumpa nie przekracza 46%

 162. PA:
  masz rację. Tyle, że w efekcie pombocek pewnie nazwie cię smarkiem albo gówniarzem.
  Bo nie j.biesz na blogu i w efekcie nie odczuwasz „spraw polskich” jak należy.
  Twoja szansa u chodzącego po wodzie, hm…
  Może choć grzyby zbierasz albo posiadasz rower z żaglem?

 163. Myśle, że ta potrzeba łóżek dla pacjentów , którzy zachorowali na covid, jest wydumana. Wiem z pierwszej ręki, że osoby u których występują objawy zachorowanie na tą chorobę, cześciowo już teraz nie są testowane. Mają jedynie telefoniczny kontakt z lekarzem, a jedyną terapią jest kwarantanna.

 164. quentin t.
  4 listopada o godz. 10:50
  przede wszystkim, jestem „wyjechany” albo „uciekinierem” i to na niewlasciwy kontynent… juz mi sie dostalo od niego po glowie… nie chodze po wodzie (chociaz mieszkam w sasiedztwie 2 wielkich jezior) ani nie zbieram grzybow (mam na to alergie z dziecinstwa) oraz nie mam roweru z zaglem… nie studiuje rowniez nowych uzusow jezyka polskiego… 🙂

 165. Wygrał Trump i ja też wygrałem stałem się trochę bogatszy
  Adamek jak zwykle przegrał .
  Ide się napić Blue Label .

  https://www.youtube.com/watch?v=RdiiB9RWSYg

 166. PA
  Nie wykluczam, że masz racje i że podobnie jak w poprzednich wyborach, Trump nie będzie potrzebował większości głosów, do ich wygrania. Tutaj wypada odczekać ostatecznych wyników. Nawet jeśli to nie jest większość wyborców, ale tylko „mniejsza połowa”, to jest ona o wiele bardziej zdeterminowana, a co najważniejsze podobno lepiej uzbrojona.

 167. PA:
  Żeby nie było 🙂
  Trump nie jest w żadnym wypadku moim idolem. Gdybym był obywatelem USA, pewnie nie głosowałbym. Tak, jak nie głosowałem w II turze na prezydenta RP.
  Po prostu znieść nie mogę bezmyślnego fanatyzmu i brania czyichś wyobrażeń za rzeczywistość.

 168. Bywalec 2
  4 listopada o godz. 11:01
  moge sie mylic, bo podobno 100 m glosowalo przez poczte, ale w najwazniejszych stanach, takich jak Ohio, Floryda lub Pennsylvania roznice sa tak duze, ze jest to praktycznie nie do zniwelowania… Biden przegral chyba nawet w sasiednim Michigan, ktory zawsze byl niebieski…

 169. PA
  Masz rację . Narazie Beiden zdobył o 2 mln głosów więcej jak Trump. Ale brakuje jeszcze wszystkich głosów z kilku stanów, które Trump prawdopodobnie także wygrał.

 170. @tejot

  Może żołnierze mają chodzić po szpitalach, szukać łóżek zajętych przez chorych emerytów, wylegujące się położnice i innych symulantów, i je uwalniać?

 171. Blackley, zanim zaczniesz pić , napisz co z wodą pitną na Krymie.
  Czytałem, że Ukraina nie dostarcza już wody na półwysep, a miejscowej słodkiej wody na miejscu mało.
  Czy Rosja coś z tym robi? Jaka jest skala problemu?

 172. quentin t.
  4 listopada o godz. 11:04
  nie jest rowniez moim… ja mam rowniez interes osobisty, bo moja emerytura jest amerykanska, a przy Trumpie istnieje mozliwosc, ze pieniadze na to wyparuja w ciagu kilku lat…mnie zastanawia inercja Demokratow i obrona za wszelka cena interesow establiszmentu tej partii… kto wystawia jako kandydata Hilary Clinton a potem dziadka, ktory ma klopoty z komunikacja…

 173. PA
  Śledziłem także wyniki wyborów w USA i oczywiście masz rację. Jestem, o czym już pisałem, szczególnie obrażony na amerykańskich demoskopów, którzy obiecywali nam 8% zwycięstwo Beidena. Na miejscu tych „fachowców”, zakopałby się pod ziemię ze wstydu, albo zajął przynajmniej czymś, co odpowiadałoby ich kwalifikacjom.

 174. Bywalec 2
  4 listopada o godz. 11:08
  to, czy Biden wygral w Kalifornii, Vermoncie lub NY roznica 20% nie ma znaczenia, bo przegral w Teksasie i innych stanach poludniowych.. taka to juz natura tego systemu.

 175. Bywalec 2
  4 listopada o godz. 11:13
  5% roznicy jest w sondach marginesem bledu… o czym zapomniano powiedziec…

 176. quentin t.
  4 listopada o godz. 10:37

  Więc pomyliłem się, co do Ciebie. Przepraszam i pardą.

  Mimo że mówię o uciekinierach, nie jestem patriotą i prawie nigdy nie byłem, poza sekundami wzruszeń w smarkatej młodości, kiedy zrywałem się z łóżka i stawałem na baczność, słysząc u sąsiada za ścianą hymn z radia. Głównym tematem mojej lekcji było, że mówiąc o Adamku, mówicie o sobie. Ale to nic nowego – Z każdym człowiekowatym tak jest, bez żadnych wyjątków. Więc plotkarska wyliczanka nie na temat – co robi pombocek – jest niemęska, a nawet bardzo kobieca, żeby nie powiedzieć – żabia.

 177. „Nie pamiętam już czy to Stachura napisał wiersz,
  składający się z samych przeklęstw.” (pisownia oryginalna)
  Na pewno nie Stachura. Wprawdzie głosił, że „wszystko jest poezja”, ale nie do tego stopnia.
  Jestem jego wielką fanką, a wspaniałą „ściągawką” z twórczości Stachury jest oparta na jego poezji „Msza wędrującego” w niepowtarzalnym wykonaniu Anny Chodakowskiej.
  https://www.youtube.com/watch?v=2QEWNQSH-Bk

 178. Pombocek:
  nie mam nic przeciwko temu, abyś uważał mnie za kobietę.
  Chyba nie jesteś przeciwko samookreślaniu płci?!
  A ponadto: nie uważasz, że jeśli przez lata obnosisz się publicznie na blogach ze swoją prywatnością, to dajesz prawo uczestnikom blogosfery do wtrętów na ten temat?
  Jeżeli przykładowo pani iks wrzuca do sieci swoje nagie fotki to nietrudno oczekiwać, że ktoś nazwie ją ladacznicą?

 179. mag:
  nie mam na tyle czasu, aby to sprawdzić, ale masz rację – to nie Stachura.
  Typuję Wojaczka albo Andrzeja Bursę („mam w dupie małe miasteczka”).

 180. Dzisiaj obchodzimy Dzień Taniego Wina DTW

  Znane marki „Menelo Blanco”, „Mamrot” z Wylkowyj, „Czar Teściowej”, „Wino marki Wino”, „Patykiem pisane”, „Arizona dream” i wiele innych

  Ile trzeba wyprodukować aby zarobić?
  Ile trzeba wypić by zaspokoić pragnienie?

 181. @PA2155
  4 listopada o godz. 11:11

  mnie zastanawia inercja Demokratow i obrona za wszelka cena interesow establiszmentu tej partii… kto wystawia jako kandydata Hilary Clinton a potem dziadka, ktory ma klopoty z komunikacja

  Dodam, że wybrali na vice Harris koniunkturalistkę, kierując się kolorem skóry, a nie dobrem Amerykanów.
  Po tych wyborach mam nadzieję, że partia Demokratów straci na znaczeniu i wyłoni się znacząca konkurencja dla niej
  O partii republikańskiej nawet nie wspominam, bo nic już jej nie zostało z republikanizmu. To partia Trumpa z jego „wizjami”

 182. Jeżeli faktycznie Trump wygra, to przynajmniej my będziemy mieli na codzień czarnego humoru obfitość. Mówię o nas, bo u innych to różnie
  Większości raczej do śmiechu nie będzie.

 183. Trump ogłosił, że wygrał.
  To jest Ameryka

 184. quentin t.
  4 listopada o godz. 11:09
  Blackley, zanim zaczniesz pić , napisz co z wodą pitną na Krymie.
  Czytałem, że Ukraina nie dostarcza już wody na półwysep, a miejscowej słodkiej wody na miejscu mało.
  Czy Rosja coś z tym robi? Jaka jest skala problemu?
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Prawdę mówiąc od czasu kiedy Krym wrócił na łono matuszki Rosji
  jeszcze tam nie byłem więc nie za bardzo wiem jak tam jest z tą wodą .
  Myślę że Rosja nie takie problemy rozwiązywała to i ten rozwiąże , jak
  tylko zostanie ukończony Nord Stream 2 woda na Krym z Ukrainy
  popłynie albo Ukraina zamarznie , na razie Putin wysłał rury na Krym
  które mają zaopatrywać Symferopol w wodę z Tajganskiego rezerwuaru .

  https://pl.sputniknews.com/swiat/2020071212732549-pierwsze-rury-do-budowy-wodociagu-dotarly-na-krym-sputnik/

 185. Wszystko jest poezja ale w pewnych warunkach nie dla kazdego osiagalnych .
  Zanim nie powie sie dzien dobry w zlobku albo w innym charakterystycznym jak Enpassant miejscu a ktos nie odpowie , nie wiadomo z kim mamy do czynienia .
  Prawdziwym poetom nie zwracajacym uwagi na kolory wystarczy cos powachac i juz sa w stanie tworczej aktywnosci , przestaja sie usmiechac . Prawdziwy poeta powinien byc ponury
  Tym pobozno- zyczeniowym o rozbuchanej a niczym nie uzasadnionej wyobrazni wydaje sie , ze cos moze zalezec od koloru nalepki … i glupio sie usmiechaja na sam widok

  „Tymczasem u mnie pod śmietnikiem, Zdzichu, Heniek i Jerzyk zawsze się ze sobą witają.
  Najczęstszym powitaniem jest:
  – u Zdzicha: „ku…”
  – u Henia: „ja pie…”
  – u Jerzyka: „no to co dziś robimy?” (w sensie „co dziś pijemy?”, choć wybór ogranicza się tylko do Mocnej Wiśni i ewentualnie Mocnej Jerzyny; Jerzy jako jedyny wolałby coś innego, ale sam by musiał zasponsorować, co mu się nie uśmiecha). „

 186. („mam w dupie małe miasteczka”).
  Poeta moze sobie byc poeta ale byloby dobrze aby nie tracil przytomnosci umyslu w trakcie swojej tworczosci i nie mial w dupie powiatowych , wiekszych od tych malych

 187. Skończcie z pieprzeniem i wzajemnym dogryzaniem i zastanówcie się na kogo będziecie glosować gdyby ogłoszono przyśpieszone wybory.
  To ważniejsze niż wasze małe ambicyjki.

 188. Adamek na 102 ; gdzieś uciekł i nawet się nie odgryza , mam nadzieję
  że się z rozpaczy nie powiesił z powodu wygranej Trumpa .
  Tak bardzo chciał aby on przegrał , tak bardzo się starał , tyle się na
  wytłuszczał i wszystko na nic .
  No cóż , Adamek całe swoje nędzne życie zawsze na kulawego konia
  stawia więc przegrywa , tak po prostu szcza pod wiatr i jeszcze się dziwi .

  https://www.youtube.com/watch?v=XL8SW1DOdB4

 189. Bo gdyby miec w dupie caly kraj byloby sie czwartym w kolejce wieszczow .
  Zawieszenie za zawieszanie wieszakow , czysta poezja

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26478136,na-plocie-jaroslawa-kaczynskiego-zawisly-wieszaki-i-pampersy.html#s=BoxOpImg4

 190. Ewa-Joanna
  4 listopada o godz. 12:27

  Nie będzie żadnych przyśpieszonych wyborów .

  https://www.youtube.com/watch?v=psFd7Hccsr8&t=635s

 191. Sąsiad nieco fanatyzujacy katolik opowiedział kiedyś b.dobry dowcip a brzmiał tak
  Wysokiej rangi ksiądz wizytuje parafię i pyta się chłopca czy wie kiedy biją kościelne dzwony. Ten – tak wiem proszę księdza” bija wtedy gdy jest pożar , biskup przyjedzie i jakieś inne nieszczęście”

 192. @mag
  4 listopada o godz. 11:29

  Tomik z tą poezją kupiłam w Polsce w pierwszej połowie lat 90-tych
  To było nowe wydanie.

  Niestety nigdy potem nie udało mi się znaleźć tego wiersza.
  Moze ktoś go zna i przypomni.
  Nie wiem dlaczego, ale z jakichś powodów dalej upieram się nie upierając, że to jednak Stachura był jego autorem.

  BTW ja też bardzo lubię i cenię twórczość Stachury.
  A o nim jako o człowieku zawsze myślę z czułością i współczuciem jednocześnie.

 193. PA
  Kto ustalił tą 5% skalę błędu, demoskopowie ? Od tych 5% rzecz dopiero zaczyna mieć znaczenie i być interesująca. Uczciwiej byłoby zaraz powiedzieć w takich przypadkach, że nie wiem, a nie udawać coś innego.
  Obawiam się, że ta 5% skala wkrótce także demoskopom nie wystarczy. Żeby dowiedzieć się kto wygra wybory w liberalnej Kalifornii, gdzie Demokraci mają 20% przewagi nie trzeba fachowca i demoskopa.
  W tej formie jak zawód demoskopa jest uprawiany w USA, nie ma on żadnego znaczenia i sensu i mam nadzieję, że wkrótce wymrze.
  Żyje od dziesięcioleci, w Niemczech i interesuje się politykom i demoskopią, ale o tych 5% procentach jako margines błędu nigdy nie słyszałem. W systemie wielopartyjnym z 5% progiem wyborczym taka demoskopia nie miałaby żadnego sensu.

 194. Dawniej listopad witał zimnem i śniegiem. Dzisiaj jest ciepło i świeci słońce.
  Niestety liczba zakażonych i ofiar śmiertelnych znowu większa. Powtarzają się pytania kiedy zabraknie miejsc w szpitalach, a co gorsze lekarzy i piełęgniarek. Głosowanie w USA zakończone. Liczą się głosy chociaż Donald Trump pewny wygranej. Czyli zostaje stare. Młodzież protestuje, władza się nie zmienia.
  Nowy tygodnik POLITYKA. Ciekawie o królu Kazimierzu zwanym Wielkim. To ważna postać w naszej historii

 195. Wiersz „Stachury” napisał Andrzej Bursa

  Bursa Andrzej
  Sobota

  Boże jaki miły wieczór
  tyle wódki tyle piwa
  a potem plątanina
  w kulisach tego raju
  między pluszową kotarą
  a kuchnią za kratą
  czułem jak wyzwalam się
  od zbędnego nadmiaru energii
  w którą wyposażyła mnie młodość

  możliwe
  że mógłbym użyć jej inaczej
  np. napisać 4 reportaże
  o perspektywach rozwoju małych miasteczek

  ale
  …….mam w dupie małe miasteczka
  …….mam w dupie małe miasteczka
  …….mam w dupie małe miasteczka

 196. @GajowyM.
  4 listopada o godz. 12:57

  To nie ten wiersz napewno.
  Tamten się składał praktycznie z samych przekleństw, bardzo barwnych i różnorodnych.

 197. Wirus… a cudu nad Wisłą nie ma… a tyle lat opowiadano o wybranym narodzie… Tak sobie myślę prywatnie, że mity greckie nie uratowały tamtej cywilizacji… Dlaczego teraz ma być inaczej… ewolucja Darwina postępuje… tak hartowała się stal… rodzą się nowe geny ludzkości… takie starzenie technologiczne… nadzieją reinkarnacja…

 198. @Quentin
  Z tym wierszem składającym się z samych przekleństw to chyba jakaś ściema. Bursa i Wojaczek bywali wulgarni, ale nie lecieli po całości, pour epater. A może Grochowiak, turpista? Chociaż wątpię. Ktoś z Nowej fali, pokolenia Brulionu? Chyba też nie.
  Chyba najbardziej obscenicznym utworem w naszej literaturze – tej, bądź co bądź wysokiej, -jest Aleksandra Fredry bajka o królewnie Pizdolinie.
  A tak przy okazji, @Quentinie, @pombocek wcale niekoniecznie jest ulubieńcem wszystkich pań pisujących na blogach (niezależnie, ile wiosen sobie liczą), co łatwo sprawdzić.
  Jego specyficzny, łatwo rozpoznawalny styl i ulubione tematy to właśnie @pombocek. Oby więcej takich oryginałów zamiast nudnych i przewidywalnych do bólu rozmaitych mądrali, którzy uważają się rozważnych, wyposażonych w wiedzę i błyskotliwych dyskutantów.

 199. Bursa Andrzej
  „Sobota”

  „Boże jaki miły wieczór
  tyle wódki tyle piwa
  a potem plątanina
  w kulisach tego raju
  między pluszową kotarą
  a kuchnią za kratą
  czułem jak wyzwalam się
  od zbędnego nadmiaru energii
  w którą wyposażyła mnie młodość

  możliwe
  że mógłbym użyć jej inaczej
  np. napisać 4 reportaże
  o perspektywacz rozwoju małych miasteczek

  ale
  …….mam w dupie małe miasteczka
  …….mam w dupie małe miasteczka
  …….mam w dupie małe miasteczka „

 200. 404@
  We Francji prawo stanowi, ze sa zabronione w szkolach , urzedach itp „ostentacyjne oznaki religii”, ale np „funkcjonariusze”religi sa od tego zwolnieni. Ksiadz moze byc w sutannie (ostatniego takiego widzialem kilka lat temu u przyjaciol). Zydzi w kipach to obrazek normalny. Chusty nie sa zabronione, lecz niquab, burka tak. Jako godzace w godnosc kobiety.

 201. Quentin
  No i trzeba pamiętać o potężnie świntuszących: Janie Kochanowskim, Reju i Morsztynie. A to przecież zacni ojcowie staropolskiej polszczyzny.

 202. … i gdzie tu wulgaryzmy ? …

 203. quentin t.
  4 listopada o godz. 11:36

  Nie zrozumiałeś, quentinku – ani mi w głowie pretensje w tej konkretnej sprawie.

  Chodziło mi o to, że kiedy się nie ma nic mądrego do palnięcia, to się chociaż palnie byle co. Nie chciałem mówić wprost, że wyliczanka przez przeciwników tego, co w prywatnym życiu robi blogowicz, który sam opowiada, co robi, jest reakcją, przepraszam, ubogich duchem żabek, które chciałyby zawodnikowi przypier.olić, ale nie mają czym, więc albo zmyślą, albo chociaż wyliczą, co robi: na rowerze jeździ, po wodzie chodzi, grzyby zbiera. No czy nie wstyd?

  W tej konkretnej sytuacji tak właśnie od moich bliźnich zaleciało, ale wiem, że to nie jest specjalność akurat ich ani Ciebie – są lepsi. To specjalny gatunek, który widząc łażącą po ścianie (uwaga: przenośnia) komentuje: „I po co tak łazić?’. Jeśli gatunek jest samcem: „Po ..uj tak łazić?”.

 204. Marcin Świetlicki
  Nieprzysiadalność (fragment)

  Tak się czasami zdarza
  że jestem w nastroju
  nieprzysiadalnym
  tak się zdarza zazwyczaj
  że jestem w nastroju
  nieprzysiadalnym
  siedzę sam przy stoliku
  i nie mam ochoty
  dosiąść się do was
  choć na mnie kiwacie
  ja to pier-dolę
  dziś jestem w nastroju
  nieprzysiadalnym
  ja proszę pana to pier-dolę
  dziś jestem w nastroju
  nieprzysiadalnym
  sp…dalaj gnoju!
  dziś jestem w nastroju
  nieprzysiadalnym

  Wyrzuciło mi oryginał 🙄
  Może w tej formie przejdzie.

 205. Kurde, będzie dobrze, Wisconsin już jest nasze, a w Michigan przewaga Trumpa stopniała do 12 tysięcy na 400 tysięcy nie policzonych głosów, w większości niebieskich (bo pocztowych). Newada niby niepewna, ale ona już od dawna głosuje na niebiesko.

  Mówię Wam będzie dobrze, za wcześnie żeby się upić.

 206. Wystąpienia ewangelisty Matusza zaczynają przypominać przemówienia Gomułki… jest tam o rewanżystach, podżegaczach czyhających na dobro kraju… ale nic o błędach i wypaczeniach własnej ekipy… Tak sobie myślę prywatnie, że wirus jest wielką niewiadomą… Kiedyś zawiadowca czerwoną latarnią machał, aby zatrzymać sraczkę u kolegi… nie wyszło… ale chciał… pospieszne zatrzymywał…

 207. pombocek
  4 listopada o godz. 13:20

  Przepraszam, po „łażącą po ścianie” nie napisałem, kto by miał łazić. Oczywiście, nie miałem na myśli żabki, którą mam na myśli tylko wtedy, kiedy mam na myśli. To była mucha plujka..

 208. żabka konająca
  4 listopada o godz. 7:07
  Wciskasz mi dziecie do brzucha, tak jakbym bronil kolonizacji, podbojow itp. Czepiasz sie nieco. Wszystkie kraje bylu koloniami i kolonizatorami; Rosja, Litwa, Polska na Ukrainie,USA na kubie czy Filipinach. Anglia byla kolonia Normandii itp itd.
  Masakry o ktorych piszesz (a niektore z nich nie maja potwierdzenia historycznego i sa propaganda) mialy miejsce nie podczas podboju (1830) lecz w czasie wojny lat 50- 60. Okropnej wojne po ktorej wladze wziela skorumpowana grupa wojskowych bogacac sie nieludzko i dajac narodowi ochlapy plus krwawa dyktature.
  Masakry byly po obu stronach: zolnierze FLN wyrzynali ciezarnym kobietom plody z brzuchow a popularne bylo szczegolnie obcinanie Francuzom genitalii z wkladanie ich do ust. Ofar, zeby nie bylo watpliwosci. Jezeli chcesz wiecej detali to ci przekaze.
  Troche kontekstu historycznego: Podboj Algierii to nie byl podboj niepodlaglego panstwa lecz kolonii tureckiej. Algieria byla gniazdem piratow terroryzujacych cale Morze srodziemne. Uwolniono w Algierii chyba 70 000 chrzescijanskich wiezniow. Uderzenie wachlarzem to tylko pretekst.
  Chcesz zaaplikowac nasze aktualne spojrzenie i moralnosc na rzeczy , ktore mialy miejsce 190 lat temu. To jest czysty anachronizm. Bezsens. Niektorzy , jak np socjalista Jean Jaurès mowili o niesieniu cywilizacji ludom prymitywnym. Technicznie to rzeczywiscie mialo miejsce. Szkoly, drogi, szpitale, zniesienie niewolnictwa. itp. Oswiata: najlepsi „autochtoni” szli na uniwersytety do Francji. To samo bylo w Czarnej Afryce. To jest temat na ksiazke a nie krotki wpis.
  I nie mow mi , ze bronie kolonializmu: staram sie poukladac narzedzia na ich miejsce.

 209. Zastępca komendanta komisariatu policji na warszawskim Żoliborzu i kilku policjantów zostało zawieszonych – podaje Wirtualna Polska.
  Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o akcję Lotnej Brygady Opozycji z 29 października. Grupa przemaszerowała ulicą Mickiewicza przed dom prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Tam powiesiła na płocie paczkę pampersów oraz wieszaki – symbol protestu kobiet – z literami układającymi się w niecenzuralne słowo.

  Na miesiąc zawieszony został zastępca komendanta komisariatu nadkomisarz Robert Jurkowski oraz pięciu policjantów z wydziału prewencji – dowiedziała się Wirtualna Polska.

  No i słusznie, to oburzające żeby wieszać litery prezesu.
  Wszyscy policjanci w Polsce są szczęśliwi z wyeliminowania z ich szeregów czarnych owiec żoliborskich.

 210. „Zastępca komendanta komisariatu policji na warszawskim Żoliborzu i kilku policjantów zostało zawieszonych – podaje Wirtualna Polska.”

  … mam nadzieję jednak że nie zostali zawieszeni na płocie Prezesa, zamiast pampersów …

 211. Trump przemawia w Białym Domu podczas liczenia głosów .

  https://www.facebook.com/RTUKnews/videos/381672713072627

 212. PiotrzeII,
  i jeszcze nie za szyję. Ale może wszystko przed nami.

 213. „Coraz więcej ludzi. coraz mniej człowieka”
  – Edward Stachura –

 214. żabka konająca
  4 listopada o godz. 7:07
  Sprawdzilem. Mialas racje.
  Masakry o ktorych piszesz mialy miejsce w czasie podboje.
  Zmylila mnie masakra Setif.

 215. @Mag

  Piszesz, że z tym wierszem, o którym wspomniałam to „ściema”

  Z jakiego powodu miałabym kłamać?
  Nie mam dzisiaj pewności kto był jego autorem niestety.
  Wiem napewno, że był to jeden z najważniejszych naszych poetów powojennych

 216. Dlaczego nie ma sejmowego wysłuchania o kulturze chrześcijańskiej… Tak sobie myślę prywatnie, że warto wiedzieć… aby oddzielać plewy od ziarna… i nie mylić z katolicką III Rzeszą i Gott mit uns…!

 217. Chwytanie nas za genitalia, to od wieków ulubiony sposób na usprawiedliwianie współczesnego, islamistycznego terroryzmu. Usprawiedliwianie jednego mordu i niesprawiedliwości innymi, to efekt naszego prlowskiego wychowania, z którego niektórzy nie otrząsnęli się do dzisiaj.

 218. 404
  Przecież nie twierdzę, że kłamiesz. Wspólnymi blogowymi siłami, usiłujemy ustalić, kto był autorem inkryminowanego wiersza i jakoś nie potrafimy go odszukać. Czy nie pamiętasz choćby jakiejś frazy i generalnie o co szło poecie, a co opisał wulgaryzmami?

 219. Politycy zrobili już wszystko i nic więcej nie powinni już robić, skoro przed nimi przedostatni krok i ostatni etap.
  Prośba polityków do społeczeństwa by pomogli rządowi zostając w domu. Mogą protestować w mediach społecznościowych.

  Apel byłby pojednawczy gdyby premier powiedział: zawieszamy przepisy które spowodowały protesty, a do rozmów w tych kwestiach postaramy się wrócić po pandemii

 220. Ludzi coraz więcej, a człowieka coraz mniej.

 221. Opinia suwerena o zawieszeniu… policjantów.
  Nosz, ku… jasna…a kim ten pokurcz jest, że policja musi stać pod jego płotem???

 222. Gajowy
  Ciepło, ciepło… Obstawiałam, że to ktoś z pokolenia Brulionu ale niekoniecznie Świetlicki. Różnie potoczyły się losy poetów z tego środowiska. Na przykład Wojciech Wencel to sztandarowy poeta hard prawicy, bo J.M. Rymkiewicz zamilkł chyba ze starości.

 223. 404@
  Jakos mnie bardzo przyjemnie zaskoczylas twoim wpisem o „chustach” i Macronie. Jako, ze jest tu niewielu Francuzow (Lewy), ja jestem to oficjalnym porte-parole rzadu jego monarchstycznej mosci Emmanuel’a.
  Napisalem juz kiedys, ze w zasadzie jestem zaskoczony, ze we Francji nie ma jakiegos populistycznego/popularnego ruchu skrajnej prawicy. Faszyzujacego nawet, co nie byloby wyjatkiem w hisorietego/mojego obecnie kraju.
  Slowa i ackty Macron’a, gdybys je znala lepiej, naprawde nie sa dolewaniem oliwy do ognia. On stara sie ratowac co sie da ze swieckiego panstwa. Niewiele zostalo.
  A przypominanie amfibijne o kolonizacja to „u was bija Murzynow”.

 224. Gajowy.m
  Czy otworzyłeś link adresowany do wszystkich z „Mszą wędrującego” wg Stachury, której wysłuchanie polecam (4 listopada o g.11:29)?
  Mnie chodzą ciary po plecach, gdy tego słucham.

 225. @mag
  4 listopada o godz. 14:33

  Już wiele razy próbowałam sobie cos przypomnieć, ale zostało tylko ogólne wspomnienie.

  Ten wiersz o tyle mnie zaskoczył, że nie był typowy dla autora.
  Ja go odebrałam z usmiechem i z zaskoczeniem.
  Zwłaszcza, że po tym autorze nie spodziewałam się takiej barwności
  Miałam okazję go przeczytać tylko dwa razy.
  Raz sama, a drugim razem jak pochwaliłam się nim przed gosciem, który pozyczył tomik na wieczne oddanie. Tak mu widocznie przypadł do gustu.
  Potem kilkakrotnie zwracałam się z prośbą żeby oddał, ale zawsze były uniki, a w końcu wmawianie że nic o tym nie wie.

  Jak wcześniej wspomniałam kupiłam go w Polsce, a już mieszkałam w Ameryce, więc było mi trudno kolejna kopię nabyć.

  Niemniej wrażenie tego wiersza pozostało, bo był zdecydowanie nietuzinkowy 🙂
  Wydaje mi się, że to było coś w ramach rozmowy, to znaczy nawtykanie komuś.
  W stylu: ty taki owaki …..
  Wiersz dość długi.

  Ps. Może Grochowiak???

 226. Maupo dostało prikaz, żeby trumpić?
  Kaczowi w Polsce też krzyczą: Wy-pier-da-laj

 227. Mauro Rossi,
  masz nieaktualne dane: Kandydat Demokratów Joe Biden – jak szacuje „New York Times” – może liczyć na 227 pewnych głosów elektorskich, a Republikanin Donald Trump – na 213. podaje Polsat News czyli wasz przekazior.

 228. Michigan już niebieskawe. Jak zostanie jak jest, to wygraliśmy.

 229. @Izka miała rację: Biden wygrywa. Na razie.

 230. O, zbiegło nam się. Co do minuty 🙂

 231. @

  – Liczymy na to, że niezależnie od tego, który kandydat zostanie wybrany na prezydenta USA, to relacje między naszymi krajami będą rozwijały się podobnie jak w ostatnich latach – zapewnił szef polskiej kancelarii premiera Michał Dworczyk w audycji Rozgłośni Katolickich „Poranek Siódma 9”
  Czyli niezależnie od tego , kto wygra w USA Polska utrzyma dotychczasową politykę, którą tak obrazowo zilustrował p. Sikorski:
  Będziemy robić laskę Wujowi Samowi.
  Cały ten styropian należy posłać do punktu utylizacji. Od 2 tygodni w Polsce przemawia młode pokolenie. I jego przekaz jest jednoznaczny : Wy********* !!!!!

 232. Mauro Rossi,
  Polsat News podaje też:
  Sąd Rejonowy w Olsztynie odmówił wszczęcia postępowania wobec 14-latki uczestniczącej w proteście przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Policja podawała, że nastolatka była współorganizatorką marszu, sąd uznał, że nie ma podstaw do wszczynania postępowania wobec 14-latki.

  Widzicie Mauro, widzicie, Ziobro schrzanił reformę sądownictwa skoro taki niezreformowalny sąd olsztyński nie pozwala na prześladowanie dziecka za rzekomą organizację marszu. Powinniście się zastanowić nad zdymisjonowaniem Ziobry i oddać jego resort Czarnkowi. On by sobie poradził i ze szkołami i z uczelniami i z sądami.

 233. ahasverus
  4 listopada o godz. 14:43

  „Slowa i ackty Macron’a (…) naprawde nie sa dolewaniem oliwy do ognia. On stara sie ratowac co sie da ze swieckiego państwa”.

  Życie nie znosi próżni, w miejsce „świeckiego” (profanum) zawsze wejdzie coś nieświeckiego (sacrum), w tym przypadku zaimportowany islam, taka jest natura człowieka. Jak może tego nie rozumieć ― odwracając się od tradycji europejskiej ― w kraju z taką humanistyką jak francuska szkoła historyczna „Annales” (Marc Bloch, Deulumeu, Le Goff), socjologii i filozofii (Durkheim, Levi-Strauss), religioznawstwa i antropologii (Dumezil, Eliade)? Widocznie liberalny Macron ukształtowany został przez neomarksizm, czyli tkwi w czarnej dziurze.

 234. Mauro z Rosji zapytał Wujka Google …… Własnego rozumu mu brak ……

 235. Na marginesie
  4 listopada o godz. 15:12

  No, masz rację, że na razie. Tylko na senat nie ma szans, ale nie wszystko na raz. Landslide to nie jest, jak po Bushu.
  Ale mówimy faszystom: „Wyp******ać”

 236. Maupo pragnąłby zwalczać dżumę cholerą.
  Ale to jest typowe dla kaka-ludu.

 237. @izabella 4 listopada o godz. 15:22

  Widziałaś ten ostatni wywiad Sroczyńskiego?

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26468155,pawlowski-usa-to-panstwo-z-kartonu-bo-jak-to-mozliwe-ze-trump.html

 238. Na marginesie
  4 listopada o godz. 15:25

  Tak, nawet skomentowałam to pod poprzednim wpisem. Pawłowski sensowny, Sroczyński przewidywalny, polując na mitycznych liberałów którzy są winni całemu złu świata (przy całej swojej naiwności)

 239. ls42
  4 listopada o godz. 11:42

  Najliepszy je winu Kumandos Strąg, Polskie Winu na trzyść Polskiech Kumandosów które walczyli pud Monty Karlo dzie maki czyrwune rośli i pili Polske Krew! I dlatego to winu je czyrwone. A jak ni mieli samulotów to brali dźwi ud studoły albu stajni i na niech latali a studoły zabili dyskami żyby siana Miemce ni ukradły i świniów zy stajni. To je Winu Partjotyczny a ni antypulonistyczny!

 240. Ewa Siedlecka obok na blogu:
  Władza, która ściga nastolatków za poglądy i wysługuje się bojówkami dla zaprowadzania „porządku” – już nie rządzi. Ona się miota.

 241. @izabella 4 listopada o godz. 15:30

  A rzeczywiście, teraz pamiętam.
  Dobra pamięć, ale krótka 🙂
  Mam nadzieję, że wygracie! Trzymam kciuki.

 242. W Stanach reelekcji nie wygrały (w nowszych czasach) tylko największe nieudaczniki, od których odwróciła się nawet ich własna partia: Carter (nieefektywny w kryzysie z zakładnikami w Iranie) i stary Bush (podniósł podatki, był słabym politykiem).

  Dla Trumpa byłby to cios w wybujałe ego. Szaleje jak opętany, bo już wie że przegrał. Nie wiem tylko dlaczego polska prasa (jak wyborcza) na pierwszej stronie czerwonym drukiem publikuje każdą trampową bzdurę. On nie jest prezesem Kaczyńskim, jego słowo nie ma mocy prawnej.

 243. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik! 4 listopada o godz. 15:44

  🙂 🙂 🙂
  „Więc pijmy wino, szwoleżerowie, niech rozpacz pryśnie w rozbitym szkle…”
  Coś mi się tak kojarzy archaiczno-rodzinnie.

 244. @izabella 4 listopada o godz. 15:51

  Ale Trump podobno wcale nie spodziewał się, że wygra za pierwszym razem.
  Tylko że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Jego ego jeszcze napuchło przez cztery lata…

 245. Szwagrowi Dudy – „wiersz wspólny” Marcina Barana, Marcina Świetlickiego i Marcina Sendeckiego

  Napisalibyśmy wiersze

  Pełne niezłych idei

  Lub jakichkolwiek

  Ale, drogi Julianie,

  Żadna nie stoi za oknem.

  Tak, za oknem ni chuja idei

 246. Ładne zwycięstwo tzw „ekipy” z lewego skrzydła Partii Demokratycznej.

  Reelekcję do Kongresu bez problemu uzyskały Alexandria Ocasio-Cortez z Nowego Jorku, Ilhan Omar z Minnesoty, Rashida Tlaib z Michigan i Ayanna Pressley z Massachusets.

  Red Sroczyński będzie bardzo zadowolony.

 247. izabella
  4 listopada o godz. 13:24

  „Kurde, będzie dobrze, Wisconsin już jest nasze”.

  Ruscy kupili? Z zemsty za Alaskę?

 248. Ewa-Joanna
  4 listopada o godz. 12:27

  „Skończcie z pieprzeniem i wzajemnym dogryzaniem i zastanówcie się na kogo będziecie głosować gdyby ogłoszono przyśpieszone wybory”.

  Ja na Lamparcicę. Co prawda wywodzi się z szemranego biznesu, ale jest nowoczesna (lesbijka) nieprzesadnie lewicowa (przepędziła Inspekcję Pracy ze swojej firmy); absolutnie się nadaje, to Nowy Bolek, wersja ulepszona i sfeminizowana.

 249. Bar Norte
  3 listopada o godz. 23:52

  „Kilka dni temu Rzepa podała, że na zamkniętym posiedzeniu kierownictwa PiS prezes Kaczyński zarządał zdymisjonowania ministra zdrowia Niedzielskiego z powodu jego „braku charyzmy”.

  Faktycznie, głos Niedzielskiego brzmi usypiająco, tak samo zresztą a jak ojca Adama Michnika, który od lat powtarza zte same frazesy, a także Adriana Zandberga, czy Borys Budki. Ten ostatni pracuje jednak nad sobą i przed kamerą komicznie się sroży ― w małym ciele duży duch.

  Można by dokonać symetrycznego i sprawiedliwego rozbrojenia, PiS rezygnuje z Niedzielskiego, opozycja z Budki. Podaj dalej Bar Norte. 🙂

 250. Gajowy.m
  Chyba chodzi o teścia Dudy, czyli Juliana Kornhausera
  urodzonego w w Gliwicach, stąd może ten wiersz. Szwagier Dudy to Jakub K., też poeta.

  Śląsk

  Pokrzywy i olchy,
  woń mleczów i ciasta,
  płonie dzieciństwo, rośnie smolna kulka,
  nie kończąca się szosa,
  śmigające rowery, słoje pełne
  grylażowych cukierków, w białych workach mąka,
  kaj żeś wloz, pierunie,
  babcia przy piecu,
  wije się szarfa i cofa,
  piekarskie córki za oknem,
  na stryszku łóżko i niemiecka książka,
  odpowiedź śle trzcina nad Kłodnicą,
  śpią sukienki do pierwszej komunii,
  pociąg spieszy, wesołe pisklęta,
  deszczowy poranek klnie na czym świat stoi,
  spadają czerwone dachówki,
  u wezgłowia najcichsze bery i bojki,
  a potem, nagle, po latach,
  wszystko, i trzciny, i ogniska,
  kruche kukuruźniki i bunkry,
  chowa się za rozkopanym podwórkiem,
  z którego widać dwa rozdzielone murem
  groby rodziców.

 251. Mauro Rossi,
  nie dziwię się waszej deklaracji na kogo będziecie głosować. Jesteście znani z tego, że głosujecie uparcie i wiernie od lat na partię wodzoną przez „seksualnie” niestandardowego wodza. Niektórzy nazywają to aberracją albo dewiacją (a czy chodzi o sprawy natury politycznej czy seksualnej to sami wiecie najlepiej).

 252. @mag

  Sorry, oczywiście o teścia.

 253. ahasverus
  4 listopada o godz. 13:32

  „Wszystkie kraje były koloniami i kolonizatorami; Rosja, Litwa, Polska na Ukrainie, USA na kubie czy Filipinach”.

  To jest tzw. tokarczyzm (od Olgi Tokarczuk), czyli głupawka historyczna, nie tylko w odniesieniu do Polski.

  „Anglia była kolonia Normandii”.

  Zanim Anglia stała się „kolonią” Normanów w X wieku, 500 lat wcześniej germańscy Anglowie (wywodzący się z terenów obecnej Danii) podbili i „skolonizowali” zr.o.m.a.n.i.z.owanych celtyckich Brytów. Skandynawscy Normanowie (Wikingowie) byli oczywiście „kolonistami” należącej do Franków północno-zachodniej Galii. Ale zanim germańscy Frankowie 500 lat wcześniej podbili w trakcie wędrówki ludów rzymską Galię mieszkali tam Gallowie, ale nie od zawsze. Galowie (czyli Celtowie) podbili ludność przedceltycką, która wcześniej zamieszkiwała obecną Normandię.

  Jak widzisz nic nie jest takie proste jak to się wydaje amatorom i literatkom po studiach psychologicznych.

  Błąd „tokarczyzmu” polega na kompromitującym ahistoryzmie i nie odróżnianiu kolonializmu jako takiego od naturalnej w dziajach ekspansji terytorialnej. Gdyby powszechne zjawisko ekspansji nie istniało świat wyglądałby mniej więcej tak jak w czasach Neandertalczyków. Stosując konsekwentnie „metodologię” Olgi Tokarczuk należałoby przyjąć, że Małopolska jest kolonią Wielkopolski, bo pierwsi Piastowie z Gniezna budowali państwo drogą terytorialnej ekspansji we wszystkich kierunkach.

  Ideologia zawsze rzuca się na mózg, Tokarczuk po raz kolejny to udowodniła.

 254. PS.
  Dziękuję za Stachurę. Działa usypiająco przy tej mgle za oknem. Brzmi jak przez watę…

 255. legat
  4 listopada o godz. 13:33

  „No i słusznie, to oburzające żeby wieszać litery prezesu”.

  Cieszysz się legat jak nierozgarnięte dziecko. A co jak „Gazeta Polska” opublikuje listę waszych adresów? Przecież zdajesz sobie sprawę, że Sakiewicza na to stać, a wiesz do czego zdolni są kibice? Jak pisał poeta: „Kiedy przyjdą podpalić dom …”. Także nie bawcie się zapałkami, bo się poparzycie. 🙂

 256. Mauro Rossi

  „Faktycznie, głos Niedzielskiego brzmi usypiająco”.

  Nie tyle głos co slang marketingowy, którym się Niedzielski posługiwał. Ta nowomowa byla faktycznie usypiająca.

  No ale ostatnio na skutek biegu zdarzeń się tej maniery wyzbył, przytłoczony sytuacją mówi bardziej od siebie, bardziej naturalnie i tym samym zyskuje na dramaturgii.

  Nie bez znaczenia jest też fakt, że wyraźnie dystansuje się od pisowskich przekazów dnia sugerujć tym samym iż mu już na niczym nie zależy. Niewątpliwie tym zaczyna też intrygować odbiorców.

 257. Spalanie węgla i palenie tytoniu obniżyło odporność organizmów na choroby płuc… smog grożniejszy od protestujących kobiet…Tak sobie myślę prywatnie, że wirus trafił na pochyłe drzewo…Łóżka nie zastąpią leku…. a do szczepionki daleko… o ile będzie skuteczna…Wirus okazuje się pożarem domu przy studni bez wody… zakazy to mieszanie herbaty, aby była słodsza… Wirus na tym etapie pokonał zdemoralizowaną cywilizację… jest naga… ale mamy F-35… do rozpędzania tęczy…

 258. Galowie (czyli Celtowie) podbili ludność przedceltycką, która wcześniej zamieszkiwała obecną Normandię.

  A jeszcze wcześniej homo sapiens podbił neandertalczyków 🙄

 259. Straż narodowa jak ormo… bijące serce partii w dyspozycji proboszcza… Tak sobie myślę prywatnie, że to też wyssane…

 260. Mad Marx
  4 listopada o godz. 15:20

  „Mauro z Rosji zapytał Wujka Google …… Własnego rozumu mu brak ……”.

  A o co Mauro zapytał Googla, dobry człowieku z Moskwy? Masz jakąś ogólną koncepcje pytania, które jakoby zadałem wujkowi Google w kontekście wpisu 4 listopada o godz. 15:17, a on mi po sekundzie wyświetlił odpowiedź?

  Jeśli masz to dawaj, a jak nie to używając języka strajku kobiet: keep your distance.

 261. Biorę adam100 w obronę 🙄

  adam100 – – > zaręczam cie, w kręgu moich znajomych nikt nie wyśmiewa niepełnosprawnych umysłowo 🙄

 262. GajowyM.
  4 listopada o godz. 16:42

  „A jeszcze wcześniej homo sapiens podbił neandertalczyków”.

  Według Tokarczuk skolonizowali.

 263. Mauro z Rosji całkiem na wzór „kaczora”
  Odgraża się, że Partia będzie wysługiwać się kibolami i inną faszystowską hołotą, aby spacyfikować opozycję. Teraz wiem którą to ścianę z prawej strony …z Rosji i Prezes mieli na myśli i do której właśnie doszli.

 264. […]
  Kie­dy
  z od­kne­blo­wa­nej wy­so­ko­ści
  lu­nę­ły wody bar­dzo licz­ne
  nie ucie­kłem się pod bo­żo­drzew
  taki nie ro­śnie w świa­tło­cie­niu

  po­dwój­nie ja­skra­wy ten ko­lo­ryt
  ośle­pia mnie
  mó­wię bo wi­dzę
  co­raz prze­zro­czy­ście

  nie ucie­kłem sie pod bo­żo­drzew
  w przy­szło­stu­dzien­ne wpa­dłem
  przy ja­now­skiej cem­bro­wi­ny
  jak w ka­mien­ne am­fi­bie

  wy­lew­nie do­bi­jał się do mnie desz­czu sa­miec
  ale ja roz­ma­wia­łem z le­bio­dą
  szyb­ko prze­sze­dłem z nią na ty-tuł

  nie­za­po­mnia­na ta chwi­la
  kie­dy po­ją­łem parę głu­pich dro­bia­zgów

  -Stachura –
  fragment z „Po Ogrodzie Niech Hula Szarańcza”

 265. Bar Norte
  4 listopada o godz. 16:38

  „Faktycznie, głos Niedzielskiego brzmi usypiająco”.

  „No ale ostatnio na skutek biegu zdarzeń się tej maniery wyzbył, przytłoczony sytuacją mówi bardziej od siebie”.

  Nie sądzisz, że raczej przeszedł szkolenie medialne? Tam zaczynają od tego, żeby mówił przed kamerą w ten sposób jak to czyni zwracając do swojej mamy. Każdy po jakimś czasie łapie swój styl, jeśli jest utalentowany to szybko.

 266. Bywalec 2 z Moskwa-Pietuszki

  „Mauro z Rosji całkiem na wzór „kaczora”. Odgraża się, że Partia będzie wysługiwać się kibolami i inną faszystowską hołotą”.

  Jest akcja to może być i reakcja, tak wynika z kalkulacji, którą twoi liderzy powinni na początku przeprowadzić. Po kilku dniach strajku specyficznych kobiet pod hasłami j..ć i wy…ć ty mowisz o kibolach i hołocie? Really??? Nawet mocno lewicowy Bar Norte jest zażenowany.

 267. legat
  4 listopada o godz. 17:08

  Lubie takie spory, nieleżni naukowcy z UW (co to prawdę mają w czterech literach) dementują i się nie zgadzają. Co ich powstrzymuje żeby napisać, że masowe demonstracje uliczne przyczyniają się do zmniejszenia liczby zakażeń to nie wiem?

 268. Mauro Rossi,
  jakby nie był kłamcą i manipulantem, to zaznaczyłby np. – „moim zdaniem masowy udział w protestach może spowodować (itd.)” – a nie wplatać dane liczbowe w sposób nieuprawniony i tak prowadzić monolog jakby taką opinię sformułowali naukowcy z UW. To moralny zgniłek i oszust. Jemu się tylko wydaje że jest cwany, arogancki megaloman.

 269. Mauro Rossi

  „Nie sądzisz, że raczej przeszedł szkolenie medialne?”

  Nie sądzę. Nie zauważam u Niedzielskiego specyficznej maniery, którą nabyć mozna na szkoleniach medialnych.
  Widzę po prostu przygnębionego, przytłoczonego beznadziejną sytuacją faceta co jest całkiem zrozumiałe.

  Natomiast wyraźnie zauważam od lat tę niestrawną manierę u Morawieckiego. W tym kontekscie na dobre wychodzi mu stosowanie maski bo ona po częsci maskuje fałsz owych mimicznych nawyków wyniesionych z tych nieszczęsnych szkoleń.

 270. Przyciąga nas sytuacja krajowa i zagraniczna, ale ani u nas, ani tam katastrofy nie widać, i wszystko pod kontrolą. Można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że Nowy Rok zacznie się pierwszego stycznia. Incydenty znowu poruszą opinię publiczną i znowu będziemy rozczarowani skalą akcji. Kelnerka wyszła zobaczyć co się na ulicy dzieje i trafiła ją przypadkowa kula, czytamy w doniesieniach z Wiednia. Do zamachu przyznalo się Państwo Islamskie, czytamy dalej, ale przecież takiego państwa nie ma, nie jest zarejestrowane w ONZ.
  Tu należy pomyśleć o tych politykach, którzy za wszelką cenę chcą w Europie zlikwidować państwa narodowe, albo drastycznie ograniczyć ich prawa.

  Jestem zdania, że lepiej takie nowoczesne trendy wypróbować na innych kontynentach, w Azji czy Afryce. Jest tak dużo ludności i można eksperymentoać do woli. Ugruntowanie demokracji z pewnością ucieszy miejscową ludność. Jak tam metody poszanowania przybyszów, ich zwyczajów i praktyk religijnych zdadzą egzamin, nic nie będzie stało przeszkodzie by to jeszcze sprawdzić w Australii i Oceanii

 271. Jak podaje NYTimes i inne media, Joe Biden prowadzi nieznacznie w trakcie liczenia ostatnich 3 do 14 % głosów w czterech stanach z przewagą od .6 do 3.5% zliczonych głosów: Wisconsin, Michigan, Nevada i Arizona. Jeśli utrzyma przewagę to będzie miał 270 głosów elektorskich, czyli wygraną prezydenturę.

  PS. A jeśli wygra, to według blogowych przepowiedni (@PA) obetnie mu emeryturę.
  Czy uda się sprawdzić tę przepowiednię? O to była walka, a teraz już tylko liczenie. Za dzień lub dwa poznamy ostateczny werdykt. A potem … może być cięcie emerytury. Hm, ciekawie się zapowiada.

 272. Prinz Alexander von Zoppot alias Krauze wyszedł na wolność, tak zdecydował w środę Sąd Okręgowy w Gdańsku. Ciężkie pobicie operatora TVP nie okazało się przeszkodą dla „wolnych sądów”.

  https://media.wplm.pl/thumbs/2bc/OTYwL3VfMS9jY19jYmE1Ny9wLzIwMjAvMTEvMDQvOTYwLzUyMC81MDI5MTdiNGY0ZTA0M2ZkYTg2N2JkZjM2NjczNmVhOC5qcGVn.jpeg

  Czy w Palermo jest inaczej?

 273. Ciężkie pobicie operatora TVP, rozumiem, wymagało ponad 7-dniowego pobytu ofiary w szpitalu?
  Albo chociaż dobowej obserwacji ze względu na możliwość wstrząśnienia mózgu?

 274. teo
  4 listopada o godz. 17:43
  to raczej Trump, z tym „obcieciem”… wiem, ze masz klopoty z czytaniem… 🙂

 275. PA-ździerz kocha Trumpa, ale też się obawia (ta emerytura) – normalnie rozdarta sosna (wejmutka?) 🙁

 276. Tylko ludzie bez pamięci historycznej, godności i honoru mogą domagać się od polskiego rządu, przyjęcia szwabskiej pomocy. Na szczęście u władzy jest Partia, która pamięta, czym kończy sie taka „pomoc”.

 277. nie wiem, kogo kocha Wikidajlo… siebie samego.. 🙂

 278. Czy w Palermo jest inaczej?

  W Palermo dołożyliby jeszcze kołnierz ortopedyczny, porządny opatrunek na całą głowę i co najmniej jeden temblak 😎 I podsinili drugie oko.

 279. moze Babcie z marginesu… 🙂

 280. W 966 roku przyjęli krzyżacką patronacką pomoc w chrzcinach i mamy co mamy… Tak sobie myślę prywatnie, że pomoc do kwadratu to przesada… dwa razy ojcem chrzestnym być… ewentualnego sukcesu… reparacje wojenne daj mi luby…

 281. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 16:37
  „Wszystkie kraje były koloniami i kolonizatorami; Rosja, Litwa, Polska na Ukrainie, USA na kubie czy Filipinach”.
  JA
  Piszecie Maury tezy bez ich dowodow. Tylko aby krytykowac.
  Rosja byla kolonia imperium Mongolow, potem kolonizowala oscienne kraje
  Litwa slolonizowala panstewka Rusi, zanim stala sie kolonia Rosji
  Polska skolonizowala Ukraine zanim stala sie kolonia Rosji
  USA byly kolonia W Br, potem Kuba i Filipiny byly ich kolonia po wojnie z Hiszpania
  Anglia byla poczatkowa kolonia Normandii (to nieco skomplikowane, niezbyt klasyczne), bo Duc de Normandie oscylowal miedzy Londynem a Caen i Bayeux. I mozni z Normandii przjeli dobra ziemskie Anglii jak latyfundia.
  Naturalnie mozna sie czepiac szczegolow, co nie omiszkacie, ale to sie trzyma kupy. Dorzucicie: „czyjej kupy, hahaha?”. Mozna sie spierac, co do natury kolonializmu, podboj nacji o karnacji czy innej religii? Ale np Eirie byla brytyjska kolonia jeszcze w XX tym wieku

 282. o Kamali- IMHO jest ona oportunistyczna, tak jak establishment jej partii… chodzi o to, ze Stany z tymi wszystkimi problemami potrumpowskimi i po epidemii wymagaja smialych reform socjalnych, wspomnianych i propagowanych przez Sandersa podczas wczesnej kampanii wyborczej, a zamulanych przez innych kandydatow, w tym Harris… przede wszystkim reforma ochrony zdrowia, reforma systemu podatkowego… niemozliwy jest powrot do czasow Obamy, bo to panstwo i spoleczenstwo peknie na wiele fragmentow… na pierwszy ogien pojda programy socjalne, w tym moja emerytura… nie mam hopla na punkcie Afro-Amerykanow, ale podczas kampanii grano te karta czesto… teraz, jeszcze czesciej…

  https://passent.blog.polityka.pl/2020/09/02/czy-warszawa-lezy-w-polsce/#comment-936220

  Pytałem, co znaczy fraza „niemożliwy jest powrót do czasów Obamy”?
  Odpowiedzi nie dostałem, tylko biadolenie, że noc była ciemna i … „ze dalem sie podpuscic”.
  Ja podpuściłem koleżkę? Jak śmiałem!

  Z załączonego wywodu rozumiem, że Sanders miał plan reform. Ale demokraci to odrzucili. I będzie powrót do czasów Obamy – czyli do czego? – i pęknie państwo, bo to już niemożliwe jest do wytrzymania, i będą cięcia emerytur itp. Póki co powrotu do Obamy nie ma, bo jest Trump i gdy wygra Trump, to powrotu na szczęście nie będzie. Trump wszystkiemu zapobiegnie, mało tego, nie będzie hopla na punkcie ….
  Itd. Znów podpuszczam? Czy tylko pytam o wyjaśnienie? Jak śmiem!

 283. oni w Stanach tez chyba dokladnie nie wiedza jak to bedzie po wyborach… obojetnie, z Trumpem lub bez Trumpa… 🙂 jezeli teo wie, to powinien wyjasnic maluczkim.. 🙂

 284. chyba wszyscy czekamy na wywazone i zawsze sluszne teorie polityczne i przewidywania tea… ewentualnie Pilznera lub Muszynianki… oparte na wiarygodnych zrodlach..

 285. Co to będzie? Co to będzie? pyta red. Szacki (POLITYKA 45, s. 12).

  I odpowiada kolejnym pytaniem – To chyba klęska?.

  Skuteczność i sprawczość? PiS rządzi od pięciu lat i wciąż nie załatwił spraw, które Kaczyński nieraz wskazywał jako najważniejsze. Media niezałatwione, sądy niezałatwione, reforma służb niedokonana; nawet podział Mazowsza jakoś nie wyszedł. Ponoć rządzący pożarli się o to, które miasto – Siedlce czy Płock – powinno być drugą obok Radomia stolicą nowego regionu, a zanim to sobie wyjaśnili, przyszła druga fala epidemii, spadki w sondażach i wybory do dwóch sejmików stały się niepożądane. PiS nie udało się nawet wyłonić kandydata na rzecznika praw obywatelskich, choć kadencja Adama Bodnara upłynęła na początku września.

  Słupki partii, premierowi i prezydentowi PiSlandii walą się. Owszem, były już takie spadki: (1) „im się należy” pokazała pazurki „nasza Becia” powiatowa, ale prezes Ka wybrnął z tego, (2) odlotowy Kuchciński – znów udało się prezesowi Ka odbudować zaufanie. Do trzech razy sztuka. Jak teraz prezes Ka wykaraska się z aborcyjnego puzzla? Bo o nacierającej pandemii szkoda gadać. Pożyjemy, zobaczymy.

  Czy możliwy jest wprowadzenie stanu wyjątkowego?
  Tak, ale bez żadnego trybu. Pełzająco-zamaskowany stan wyjątkowy byłby to. A to godzino policyjna, a to zakaz zgromadzeń, a to aresztowania …? Czy prezes PiS z wicepremierem od bezpieczeństwa są w stanie wespół z Radą Ocalenia PiS powtórzyć zamach Jaruzelskiego? Macierewicz, Suski, Błaszczak … to są udane kadry … rozwodnik Kurski, chwiejny w niezłomności aborcyjnej Du*a …

  A zakażenia Covidem rosną.
  Co to będzie?

 286. Kolego PA,
  Wyjaśnij chociaż, o co ci chodziło w powyższym tekście, a nie zarzucaj mi, że „mam kłopoty z czytaniem”.
  I przestań wreszcie biadolić, bo mnie mdli.

 287. ahasverus
  4 listopada o godz. 18:07

  Kolonie i kolonializm to znane pojęcia od czasu odkryć geograficznych w XVI wieku do lat 60. XX wieku lub nawet później. Nie należy mieszać tak rozumianego kolonializmu z czymś innym. Na przykład z koloniami greckimi w starożytności. W tym rozumieniu Rosja nie tyle uprawiała kolonializm co ekspansję. Gdyby nie zrobiła tego Rosja zapewne uczyniłyby to Chiny usadawiając się na Syberii. Ale nie liczyłbym na polsko-chińską granicę na Uralu. 🙂

 288. kolego teo
  w ktorym tekscie? ze obawiam sie Bidena jako zagrozenie mojej emerytury?

 289. Mauro z Rosji
  Na blogu to cię niby naziole i kibole żenują, ale jak ich z „kaczor” potrzebujecie, to się nie żenujecie wzywać ich do pomocy.

 290. janie biadole… to raczej ty o PiSlandii… od wielu lat…

 291. jakie, sorry za literowke..

 292. teo
  4 listopada o godz. 18:31

  „A zakażenia Covidem rosną”.

  Znasz inny sposób na przejęcie władzy przez opozycje niż po trupach?

  Wszystko dzięki błyskotliwej taktykce Lamparcicy, w zielonej bluzce gra z siódemką i genialnie podaje do niebinarnej ubranej na czarno.
  https://twitter.com/i/status/1323350227122872321

 293. mag
  Lem pisał w swej humoresce ”
  inwazja z nadebrana” jakie głupoty często gadają ci klnący i posługujący się wulgaryzmami
  tu cytat
  „A psiamać chrrancowata wasza dyszlem chrzczona!! — niosło się gromowo za nim. Powietrze, wypełnione trującym wyziewem jadu, który bezustannie wyrzucała komunikacyjnymi otworami Istota, zdławiło mu dech. Natężając wszystkie siły, przeskoczył rów, zapadł się pod krzakiem i znieruchomiał. PWGDRK nie był szczególnie odważny, lecz nie uchybił nigdy zawodowej sprawności uczonego. Zgubiła go zachłanna ciekawość badacza. Odczytywał właśnie z trudem na wylocie Telepatyka pierwsze, przetłumaczone zdanie Istoty: „Przodek czworonożnego ssaka płci żeńskiej, potraktowany częścią czterokołowego pojazdu w ramach religijnego obrządku polegającego na”… —

 294. GajowyM.
  4 listopada o godz. 17:54

  W zasadzie mołbyś być tak pobity jak operator TVP, prawda? No nic się nie stało.

 295. teo
  4 listopada o godz. 17:43

  „Jak podaje NYTimes i inne media, Joe Biden prowadzi nieznacznie w trakcie liczenia ostatnich 3 do 14 % głosów w czterech stanach z przewagą od .6 do 3.5% zliczonych głosów”.

  Biden mocno uderzył, jak to on i jak ta pancia. 🙂
  https://twitter.com/holdmyale/status/1323124603435307008

 296. W zasadzie mołbyś być tak pobity jak operator TVP, prawda?

  Ja bym to jednak znacznie efektowniej zainscenizował 😎
  Operator TVP – ryzyko zawodowe. Niech się sprawdzi w Syrii albo wepchnie z kamerą Mietkowi P. w obejście 😎

 297. @maciek.g

  Witkacy też był niezły:
  „Wstać mi tu w tej chwili do tego całego burdygielu, skorkowaciały, spurwialy mózgu.

  Milcz, sflądrysynie, milcz, skurczyflaku.”

 298. @maciek.g

  No, nie jest.
  Bo przecież prowadzimy już 171:131

 299. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 18:46
  Tak czy siak
  Pojecie kolonii zmienialo sie w czasie, lecz istota byla ta sama. Mowila sie o ekspansji kolonialnej W Brytanii czy Francji w XIX tym wieku. Wiec slowo kolonizacja zastapila ekspansja. Nie ma co sie czepiac szczegolow aby istniec.
  Oczywiscie klocki lego nie zawsze sie super zazebiaja.

 300. Piotr Kraśko w relacji z USA pokazał kubek z podobizną prezydenta Trumpa wyprodukowany w Chinach. Prymat chińskich produktów w Ameryce nie podoba się miejscowym donosi korespondent.

  Będąc po wielu latach przerwy w Zakopanem przechodziłem jak każdy turysta centralną ulicą miasta, czyli popularnymi Krupówkami, zastawioną straganami na których zgromadzone były duże ilości miejscowych pamiątek, większość wyprodukowanych w Chinach.
  W Polsce Ludowej na straganach królowały wyroby miejscowego rzemiosła.
  W handlu liczy się cena, a Chińczyków jest więcej

 301. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 17:16

  Dwa zdania – dwa ordynarne imputowania.

  „nieleżni naukowcy z UW (co to prawdę mają w czterech literach)”

  „Co ich powstrzymuje żeby napisać, że masowe demonstracje uliczne przyczyniają się do zmniejszenia liczby zakażeń to nie wiem?”

  I tak bezczelnie, prosto w oczy? Nawet gęby nie krzywiąc jeden tobie podobny.

 302. Miało być: „Nawet gęby nie krzywiąc jak jeden tobie podobny”.

 303. Dla tych co jeszcze maja wątpliwości

  Populacja:
  Germany +84 000 000
  Polska +38 000 000

  dzisiaj nowe infekcje:
  Germany +9,898
  Polska +24,692

  Ilość wszystkich zmarłych z powodu covid:
  Germany 10,966
  Polska 6,475

  Dzisiaj śmierć poniosło z powodu covid:
  Germany 83
  Polska 373

  Ile ludzi /na milion zmarło na covid:
  Germany 131
  Polska 171

 304. gdyby PiS chciał mógłby bardzo prosto zlikwidować protesty.
  Wystarczyło by stwierdzić że popełniono błąd i bo orzekała Pawłowicz które wcześniej składała wniosek do TK. W związku z tym błędem orzeczenie nie jest ważne ,a więc wyroku nie ma.
  Ale na to nie ma żadnej szansy JK się nie cofnie,

 305. Maćku G.,
  przykro mi ale kombinujesz jak Duda (za przeproszeniem). TK kucharki Kaczyńskiego poruszył lawinę a Ty chcesz znaleźć sposób jak te kamienie z powrotem na górę wtaszczyć? Ale żeś mnie rozśmieszył. Nie ma powrotu do tego co było.

 306. 404
  4 listopada o godz. 19:43
  Tu bardziej szczegółowo:
  https://www.who.int/bulletin/online_first/BLT.20.265892.pdf

 307. PA2155
  4 listopada o godz. 18:47
  Imputują ,że w trakcie kadencji może być zastąpiony.

 308. żabka konająca
  4 listopada o godz. 7:07
  Droga Żabko, czy dla swojego bezpieczeństwa masz wielostrzałowy karabin w domu. Czy umiesz z niego celnie strzelać?
  Czy mógłbym przy okazji prosić o skomentowanie tekstu amerykańskiego intelektualisty?
  https://www.globalresearch.ca/criminally-responsible-americans-vote-commander-worldwide-genocidal-killing-machine/5728535

 309. Mauro (18:51)

  A znasz lepszy sposób na utrzymanie się przy władzy jak po trupach?
  Przecież to władcy PiS nie dają sobie rady z pandemią. Jak tak, to niech złożą dymisje, rozpiszą wybory, niech ktoś przejmie to.
  O odmawianiu Polkom prawa do decydowania o ciąży ze zmuszaniem do noszenia płodów z wadami letalnym. A potem do mataczeniu, Juliański Trybunał (z odkryciem towarzyskim towarzysza prezesa na czele) jedno ogłasza, prezydent z premier co innego oferują, partyjniacy się motają … co to będzie? co to będzie?

 310. Wywiad na temat zakazu aborcji i rewolucji obyczajowej w Irlandii. Ciekawe!

  Przemoc wobec najsłabszych, zaniedbania, a przede wszystkim zawiedzione zaufanie sprawiły, że społeczeństwo nie chciało i nie mogło już godzić się na tak głęboko sięgającą władzę i moralną kontrolę Kościoła. Z jednej strony były bardzo wyśrubowane normy moralne i kontrola od kołyski po grób, cały dyskurs „za życiem” i podkreślanie praw „dziecka nienarodzonego”, bo przecież Kościół przejął cały ten język. A z drugiej strony wobec już urodzonych dzieci, najbardziej bezbronnej części społeczeństwa, niewyobrażalna dawka okrucieństwa.

  https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/irlandia-kosciol-aborcja-rozmowa-dorota-szelewa/

 311. zezem
  4 listopada o godz. 20:58
  byc moze.. 🙂 czuje sie niedoinformowany, bo spece od ekonomii i amerykanskiego systemu politycznego nie potrafia mi wyjasnic mechanizmu, dlaczego Trump pomimo tych licznych skandali, prawie 300 tys. ofiar epidemii i ogolnej smiesznosci oraz nieudolnosci jako polityk potrafi konkurowac z Bidenem i Kamala.. ten drugi team powinien wygrac w cuglach majac tyle argumentow w rece… ale, podobnie jest z systemem polskim… same imponderabilia… 🙂 ja mam stosunek uczuciowy trzymajac kciuki za Joe… z powodu moich swiadczen socjalnych…

 312. 248:214

 313. Biden flips Wisconsin

  Może Trump zarządzi ponowne liczenie. Ale to mu nie pomoże.

  Jeszcze trzy stany potrzebne do rozstrzygnięcia na korzyść Bidena: MI, NV, AR. Pennsylwania nie jest niezbędna do wygranej, ale może i tam wygra. Płn. Karolina też jest w jego zasięgu.

  W wyborach do senatu demokraci mają małe szanse na wynik 50-50, co daje większość przy wygraniu prezydentury (w głosowaniach wiceprezydent ma głos rozstrzygający w przypadku remisu). Muszą im wyliczyć wygraną w trzech stanach: Michigan, Płn. Karolina, uzupełniający mandat w Georgii.

 314. „Ja biadolę o PiSlandii”???

  Biadolę? Przytaczam fakty o nieudolności rządzenia, korupcji, bucie i błędach polityki, z czym wszystkim nikt przy zdrowym umyśle i bez uprzedzeń lub uwikłań w PiS nie może się zgodzić. Krytykuję władzę PiS.
  Biadolę – Mauro, owszem, tak może pisać, a nawet musi. Ale @PA? Zadziwiające.

  @PA: chyba wszyscy czekamy na wywazone i zawsze sluszne teorie polityczne i przewidywania tea… ewentualnie Pilznera lub Muszynianki… oparte na wiarygodnych zrodlach..

  To jest biadolenie czyste i niewinne. Czy dlatego, że samemu nie potrafi się czegoś sensownego napisać. Nawet wyjaśnić co się napisało na blogu. Co to znaczy, już n-ty raz pytam: niemozliwy jest powrot do czasow Obamy, bo to panstwo i spoleczenstwo peknie na wiele fragmentow… na pierwszy ogien pojda programy socjalne, w tym moja emerytura….

  Czy jak wybiorą Trumpa, czy Bidena?
  Wygląda mi … że Trumpa. To Biden wg. propagandy trumpistów ma być socjalistą – to dla Kubańczyków na Florydzie, co się powiodło, ma zabronić wydobywania gazu metodą „fracking” – to dla górników w wielu stanach, ma obniżyć emerytury – to dla innych amatorów teorii spiskowych, w tym dla @PA (ale on nie głosuje).
  Ech, musiało mu się pomerdać w głowie po 23-ciej. Ale się nie przyzna, ani wyjaśni. Dał się sprowokować, biedaczysko.

 315. teo
  4 listopada o godz. 22:01
  tym razem na powaznie zamiast obsikiwania wzajemnego nogawek watpliwej jakosci zartami… zawsze oczekiwalem od ciebie, jako doswiadczonego ekonomisty czegos wiecej niz opisywania nieudolnosci pisiakow lub imputowania mi, ze jakos do nich naleze, bo nie zgadzam sie z toba w pewnych sprawach… zamiast tych samych dowodow chcialbym od ciebie mechanizmu (albo jego proby), dlaczego wg ciebie to sie dzieje.. tak jak udowodniles kiedys swojej znajomej plaskosc pewnej ksiazeczki N. Klein… to samo tyczy sie sceny amerykanskiej… a tak to wekslowanie w sprawy osobiste, co tylko psuje krew… kiedys, jak pamietam, byles lepszy…

 316. teo
  4 listopada o godz. 21:44

  „Może Trump zarządzi ponowne liczenie. Ale to mu nie pomoże”.

  Głosowanie w korespondencyjne w USA to ruletka w sytuacji, gdy właścicielem kasyna są Demokraci, bo to głównie ich zwolennicy głosowali korespondencyjnie, niektórzy być może po kilka razy, co teraz może być decydujące w kilku newralgicznych stanach. Miał rację Generalfeldmarschall Grodzki obawiając się „zabojczych kopert” przy głosowaniu korespondencyjnym, inni liderzy PO też z obrzydeniem wypowiadali się o takich wyborach. W przypadku wygranej Bidena PO konsekwentnie chyba nie uzna jego wyboru, tym samym opowie się za Trumpem i będziemy mieli w polityce zagranicznej dawno nie spotykany konsensus. Oczywiście o ile Niemcy na to Platformie pozwolą? 🙂

 317. PA2155
  4 listopada o godz. 21:41
  Wyczytałem wypowiedź, że obojętnie kto zwycięży to i tak będzie to świadczyć o „słabości” przyszłego prezydenta – brak zdecydowanej przewagi.
  Inna uwaga, moim zdaniem ciekawa, że eurpejskie elity (ach te określenia) mogą się zawieść na Joe.
  W sumie tak czy owak – kiełbasa czyli wurszt.

 318. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 18:46
  „Oczywiście o ile Niemcy na to Platformie pozwolą? ”
  JA
  Maurycy,
  Nizbyt was czytam, lecz wydaje mi sie , ze wasza ekipa posiada pewna wiedze (Wiki czy nie, nie wiem) i szybkosc reagowania. Czasami nie jest calkiem idiotyczne to, co piszecie.
  Ale takimi durnymi zdaniami jak powyzsze lub wciskaniu kitu o zamachu smolenskim, w ktore nie wierzy nawet blekitnooki macierewicz, to odbieracie sami sobie resztki wiarygodnosci.
  Dobrej nocnej zmiany.

 319. @PA trzyma kciuki za Joe

  „Śpiącym Joe”, jak wnioskować można z licznych komentarzy.
  Ale weźmy to za szczere wyznanie. Ma taki do Joe stosunek uczuciowy. Naśmiewa się z niego, a potem trzyma kciuki. No tak jest.

  nie potrafia mi wyjasnic mechanizmu, dlaczego Trump pomimo tych licznych skandali, prawie 300 tys. ofiar epidemii i ogolnej smiesznosci oraz nieudolnosci jako polityk potrafi konkurowac z Bidenem i Kamala

  @PA nadal nie potrafi zainstalować polskich czcionek. Potem zarzuca nieumiejętność czytania. No dobrze.
  Kto nie potrafi wyjaśnić mechanizmu? Czy o to chodzi?

  Trump ma co najmniej cztery mocne atuty, trzy oferty dla rozhisteryzowanej i zbałamuconej amerykańskiej publiki.
  1. Gospodarka, w którą stymulował forsując znaczną obniżkę podatków, głównie dla firm i osób zamożnych, co zgodnie z regułami kapitalizmu nakręciło jeszcze większą koniuntkurę, bezrobocie spadło, także wśród Afroamerykanów i Latynosów. Do tego zniesienie rozlicznych regulacji w gospodarce wprowadzonych przez demokratów, głównie Obamę, np. w ochronie środowiska, w tym ważnych dla zdrowia mieszkańców.

  2. Ewangelicy i konserwatyści np. w sprawie aborcji, LGBT. Zrobił z nich zagorzałych sojuszników, mianował trzech ultra konserwatywnych sędziów do SN, wielu innych do niższych sądów federalnych. Ewangelicy również uwielbiają Jerozolimę jako stolicę państwa w Ziemi Świętej.

  3. Prawo i porządek (Law and Order). Jest za państwem policyjnym i przeciwko „Black lives matter”. To uwielbiają biali, także fanatycy supremacji białych. Mur się buduje na granicy z Meksykiem. Meksykanów Trump wyzywa od gwałcicieli – to się podoba.

  4. Teorie spiskowe. Np. na temat spisku elit i „deep state”. Trump się pławi w nich i fanatykom to się podoba. Właśnie w Georgii wybrano do Izby Reprezentantów z partii republikańskiej zwolenniczkę QAnon, f
  https://pl.wikipedia.org/wiki/QAnon
  Wg. tej anonimowej acz doskonale poinformowanej grupy niestworzone rzeczy dzieją się. Np. NBP jest opanowane przez rodzinę Rotschildów.

  W ten sposób realne, materialne bądź wyimaginowanie ideologiczno-religijnie interesy rozlicznych grup Amerykanów są zabezpieczone. Trump jest dla tych ludzi dobry, w tym – przez gospodarkę, dla milionów pracujących, ale niewiele zarabiających. Trump jest mistrzem mediów, showmanem i potrafi urabiać opinie. Np. wojna handlowa z Chinami. Amerykańscy farmerzy tracą na niej, ale wierzą Trumpowi, że już wkrótce Ameryka ją wygra. Izolacjonizm pod hasłem „America First”, jest chwytliwy, popularny. Szczególnie wśród ludności wiejskiej, niedouczonej, obawiającej się zagrożeń ze świata.

  Podobny układ politycznych zależności i agitacji jak w Polsce, czyż nie?

  Trzymaj kciuki PA, uczuciowo trzymaj za Joe, Sleepy Joe.

 320. PA,

  “ dlaczego Trump pomimo tych licznych skandali, prawie 300 tys. ofiar epidemii i ogolnej smiesznosci oraz nieudolnosci jako polityk potrafi konkurowac z Bidenem i Kamala.”

  Zastanawiam sie czy sam Trump nie jest tym najbardziej zaskoczony. Nie ma “blue wave”, Conway I inne szczury ktore opuściły okręt kilka tygodni temu tez sa zaskoczone.

  Trump jeszcze nie poleciał pierwszym samolotem do Moskwy w ucieczcie przed kilkoma “law firms” w NYC.

  Tradycja republikańska nie-demokratycznych wyborow (GWB) jest utrzymana. Zapowiada sie na przeliczenia I decyzje sędziów.

 321. Rzad w Danii podjal decyzje o likwidacji wszystkich farm norek. Przyczyna bezoosrednia bylo odkrycie w 207 farmach norek wystepowania koronowirusa nowej mutavcji, ktora zarazaja sie ludzie. Dotychczas zarazilo sie od notek 12 osob. Likwidscja tych zwierzat to jakie 15 -17 mln
  sztuk.Szef policji dunskiej Thorkild Fogde oznajmil, likwidacja norek ma odbyc sie ” tak szybko jak to jest mozliwe”

 322. zezem
  4 listopada o godz. 22:25
  wg analizy CNN Joe wygral glownie w duzych miastach.. nawet w Kentucky… Trump ma klientow na wsi… mapa wyborcza kazdego stanu wyglada jak ser szwajcarski…Joe obiecal zmienic amerykanska polityke zagraniczna, przynajmnie te w stosunku do Iranu i kooperacji z „sojusznikami”… inne zmiany sa wciaz tajemnica…

 323. Mauro Rossi

  Biorąc pod uwagę przywiązanie PiS do głosowania korespondencyjnego, któremu dawałeś równiez wyraz na blogu wiosną i latem nie powinieneś kwestionować z góry ewentualnego wyboru Amerykanów.

  Tymczasem to robisz pisząc o jakimś „kasynie” Demokratów i możliwości kilkukrotnego głosowania, którą stwarza owa forma elekcji.
  To tak jakbyś pisał o „kasynie” PiS i mozliwości kilkukrotnego głosowania na kandydata Dudę w tym trybie.

  Zachowaj proszę odrobinę logiki w swych wywodach.

 324. no, teo, przynajmniej sprobowales.. 🙂 gdybys jeszcze byl mniej „osobisty”, byloby jeszcze lepiej..bez polskich czcionek jest wciaz OK, dla mnie… wciaz nie jestem jedyny uposledzony na blogu..i nie musze uczuciowo byc zaangazowany w USA i w polityke amerykanska… nigdy nie bylem, nawet gdy tam pracowalem… 🙂

 325. teo
  4 listopada o godz. 21:34

  „O odmawianiu Polkom prawa do decydowania o ciąży ze zmuszaniem do noszenia płodów z wadami letalnym”.

  Szczęśliwy teo, już nie jest „płodem”, stąd jego optymizm i pewność z siebie.
  Ale gdyby był „płodem” lekarz mógłby powiedzieć, prawdopodobieństwo, że ciąża będzie z wadami letalnymi jest 1:3000 i jak to lekarz (wiadomo, przysięga Hipokratesa) doradzam aborcję. I tak „płód” (czyli niedoszły teo) poddany w tym celu wywołanemu sztucznemu poronieniu dusiłby się podczas poronienia-porodu, a później musiałby być dobity lub dalej by się dusił. Jak wiadomo duszenie jest gorsze od bólu, o czym teo powinien pamiętać. Natomiast gdyby „płód” teo, nawet z wadami letalnymi, był donoszony i urodził się kilka tygodni później, już nie jako „płód” tylko człowiek, dostałby tlen i opiekę lekarską i nawet gdyby zmarł to po ludzku, nie w mękach. A gdyby pozostał łużej przy życiu to mógłby trafić do specjalnego hospicjum z fachową opieką paliatywną.

  Gdyby nihilistyczni zwolennicy eksterminacji płodu pobyli kilka dni w celi śmierci może by zmienili zdanie. Przy braku empatii i wyobraźni ważne jest doświadczenie egzystencjalne.

 326. legat
  4 listopada o godz. 20:28
  Ja nie napisałem ze pozwoli to PiS odzyskać stracone poparcie i twarz – bo to jest absolutnie niemożliwe, ale zakończyło by protesty na ulicach. Te protesty niosą nie tylko niebezpieczeństwo rozszerzania epidemii , ale też możliwość rozlewu krwi. JK dobrowolnie nie cofnie się , a on i Ziobro na 100% nie odda dobrowolnie władzy rozpisując nowe wybory.
  Jak pisałem u Szostkiewicza jest szansa odsunięcia JK przez samych pisowców przestraszonych katastrofalnym spadkiem poparcia po jego idiotycznych decyzjach.
  Gdy by go ewentualnie nie wybrali na prezesa mogli by wszystko zwalać na nieo i w ten sposób poprawiać sobie poparcie durnego suwerena (bo ci mądrzejsi już na nich nie zagłosują )

 327. Orca
  4 listopada o godz. 22:35
  moze Boris J, udzieli mu azylu…albo Netanyahu, gdzies na Zachodnim Brzegu…

 328. PA,

  Jesli przegra wybory, będzie potrzebował wpływowych przyjaciół.

 329. Orca
  4 listopada o godz. 22:56
  nie sadze, aby mu cokolwiek uczyniono zlego… vide Nixon…

 330. Bar Norte
  4 listopada o godz. 22:39

  Wybory korespondencyjne można robić w Niemczech, Francji, czemu nie w Polsce, ale nie w USA, gdzie coś takiego jak meldunek znane przecież nie jest. Nie wspominam o nadzwyczajnej ruchliwości społeczeństwa amerykańskiego, więc ichnie „zabójcze koperty” mogły wpadać w dowolne ręce i tak prawdopodobnie było. Wpływ takich oszustw na ostateczny rezultat byłby pomijalny, ale nie w sytuacji histerii po stronie elektoratu Demokratów (pamiętaj o zamieszkach cztery lata temu wywołanych frustracją po przegranej Clintonowej) i podziale sympatii politycznych 50/50; takie drobiazgi mogą mieć znaczenie, zwłaszcza w dużych miastach, a to przecież bastion Demokratów.

  „Zachowaj proszę odrobinę logiki w swych wywodach”.

  Raczej ty Bar Norte zachowaj, nigdy nie pisałem o wyborach korespondencyjnych w USA, tym bardziej z entuzjazmem.

 331. PA,

  Chyba masz rację.

 332. Mauro Rossi

  Nie kombinuj jak koń pod górę, nie zagaduj, nie rozwadniaj, nie matacz tylko zachowaj elementarną logikę wypowiedzi – w swoim interesie.

  Biorąc pod uwagę to, że byłeś entuzjastą wyborów korespondencyjnych radziłbym ci tego tematu po prostu w kontekście USA nie poruszać.

 333. ahasverus
  4 listopada o godz. 22:31

  „ … lub wciskaniu kitu o zamachu smolenskim, w ktore nie wierzy nawet blekitnooki macierewicz …”.

  Możesz napisać od kiedy i dlkaczego przyczyny katastrof lotniczych ustala się przy pomocy wiary w jakąś wersję? A może jako nowoczesny liberał demokratyczny jesteś zdania, że w sprawie katastrof lotniczych należy głosować za jakąś wersją. 🙂

 334. Bar Norte
  4 listopada o godz. 23:08

  „Biorąc pod uwagę to, że byłeś entuzjastą wyborów korespondencyjnych”.

  Once more, nie byłem enuzjastą tylko zwolennikiem, ale konkretnie w odniesieniu do PL oraz krajów europejskich, gdzie w czasie pandemii wybory takie odbyły się (Niemcy Francja) i dramatu nie było. Nigdy nie pisałem o wyborch korespondencyjnych w USA, tym bardzoej entuzjastycznie. Nie wmawiaj mi dziecka w brzuch tylko przeszukaj archiwum bloga, o ile nadal masz wątpliwości.

 335. Mauro,

  Nie masz racji krytykujac system korespondencyjny (vote by mail). Taki system najbardziej redukuje ryzyko oszustwa. Podwojne glosowanie nie jest możliwe, fałszowanie imienia I inne ryzyko rowniez nie jest możliwe. Chętnie odpowiem na pytania w tym temacie.

 336. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 22:44

  „Gdyby nihilistyczni zwolennicy eksterminacji płodu pobyli kilka dni w celi śmierci może by zmienili zdanie”.

  „Gdyby babcie miała wąsy i gdyby na Gobi były ryby” to modna i smarkata konstrukcja myślowa brzdąców, których nauczono myśleć samym jęzorem. Więc też tak pomyślę: Pobądź kilka dni płodem i opowiedz po powrocie, jak było. Wtedy, jak Boga kocham, może zmienię zdanie.

 337. Mauro Rossi

  Widzę, że amunicji ci brakuje i zdecydowałeś się jednak osmieszać eksploatując nadal temat wyborów korespondencyjnych w USA.

  Co za desperacja … .

 338. symetryczny
  g.20:04
  Wystarczyło ci mocno podkadzić i @żabka konająca jest „droga”. Ja się z tobą spierałam, starając się jednak „różnić pięknie” , ale to było za mało.
  Ech faceci, wystarczy wami manipulować i… jecie z ręki.
  Pozdro

 339. Mauro Rossi

  Mauro, zapomniałem podsumować: idź ty ze swoim papugajskim nickiem i upodobaniem do smarkatych słownych fikołków uczyć dzieci w żłobku z lakami gaworzyć.

 340. z lalkami

 341. Maciek.g
  „Lem pisał w swej humoresce ”
  inwazja z nadebrana” jakie głupoty często gadają ci klnący i posługujący się wulgaryzmami
  tu cytat
  „A psiamać chrrancowata wasza dyszlem chrzczona!! — niosło się gromowo za nim. Powietrze, wypełnione trującym wyziewem jadu, który bezustannie wyrzucała komunikacyjnymi otworami”…

  Z tego rozszerzonego cytatu wynika, że nie wiem, był Lem za wulgaryzmami, czy nie? Moim zdaniem raczej był, bo język jest żywy i nieokiełznany. Ale to nie wszystkim musi się podobać.

 342. maciek.g
  4 listopada o godz. 20:07

  „ … gdyby PiS chciał mógłby bardzo prosto zlikwidować protesty. Wystarczyło by stwierdzić że popełniono błąd i bo orzekała Pawłowicz”.

  Twej pomysły polityczne są niestety na poziomie przedszkola. Nikt nie może stwierdzić, że TK źle orzekł, po prostu nie ma w PL takiego ciała konstytucyjnego. Ale jest światełko w tunelu, większość sejmowa może uchwalić nową ustawę o planowaniu rodziny, ale dokładnie w starym brzemieniu zakwestionowanym częściowo przez TK, i co najciekawsze będzie ona znów obowiązywać jako domniemanie konstytucyjna, do czasu aż ktoś jej nie zaskarży do TK, a ten wyda nowy wyrok. Czy TK mógłby wówczas wydać inne orzeczenie niż wydał? Praktycznie nie, bo taka jest linia orzecznicza od zawsze, także za prezesury Zolla i Rzeplińskiego, ale teoretycznie jak najbardziej. Na razie rząd nie opublikował ostatniego wyroku TK i teraz czeka na wasze protesty (konstytucja ― konstytucja), bo jak wiadomo wyroki TK bezwzględnie musza być publikowane. Czemu jeszcze nie ma masowych i wulgarnych protestów w tej sprawie to nie wiem. Nie bać się pandemii tylko protestować.

 343. Bar Norte,

  To przeciez ty, zwolennik demokratów, do tych wyborów korespondencyjnych się przyczepiłeś. Chyba czujesz, że demokraci mają coś za uszami.

 344. pombocek
  4 listopada o godz. 23:29

  Keep a distance.

 345. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 23:41

  Właśnie cię, poroniony płodzie, usunąłem. Poczułeś coś? Nie odpowiesz, rzecz jasna, bo nie istniejesz. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie.

 346. pombocek
  4 listopada o godz. 23:20

  „Pobądź kilka dni płodem i opowiedz po powrocie, jak było. Wtedy, jak Boga kocham, może zmienię zdanie”.

  Przecież byłem jak i ty. A jak byś tak jeszcze pobył sobie Żydem za nazistów, co? Coś byś rozumiał i tylko dlatego, że sobie pobyłeś? Bez tego nie dajesz rady?

 347. Mauro Rossi

  „To przeciez ty, zwolennik demokratów, do tych wyborów korespondencyjnych się przyczepiłeś.”

  Nie Mauro, po prostu odniosłem się do twego zabawnego komentarza z 22,19.

  Oczywiście zabawnego w kontekscie blogowych kampanii na rzecz głosowania korespondencyjnego, które prowadziłeś na blogu wiosną i latem.

 348. Keep your distance &
  Make America Even Greater

 349. Katolik Morawiecki świeckimi metodami usiłuje zmienić wyroki boskie nazywane wirusowym biczem bożym… Nie z nami te numery ewangelisto-egzorcysto… To nie wyrok trybunały katolickiego P. … bo wystarczy nie publikować…Tak sobie myślę prywatnie o obchodzeniu wyroków boskich… A KK milczy jak w czasie okupacji… A wystarczyło nie grzeszyć… zamiast iść w zaparte… czy będzie apel poległych na wirusowej wojnie… smoleńskim zwyczajem… Jaś nie doczekał…

 350. Stary, samotny kawaler, o niespełnionej orientacji seksualnej i komiczni sukienkowi samotnicy, o także wyżej nie określonej orientacji seksualnej , dobrze jeśli nie pedofilskiej, stroją się w piórka obrońców życia, przed podobno krwiożerczymi , dzieciobójczymi, polskimi matkami. Straszniej i głupiej chyba nie można. Biedaczyska nie zauważyły, że w oczach przeważającej części społeczeństwa, przez zły przykład, obłudę i zakłamanie, już dawno utracili moralne prawo na taką bezczelność.

 351. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 23:50

  Piekielnie inteligentny dzieciaku, poczuj się płodem USUWANYM i USUNIĘTYM, dopiero po tym opowiadaj o interesach płodu ludzkiego, kurzego, krokodylego – bez różnicy, skoro uzurpujesz sobie kompetencje do mówienia o przeżyciach płodów. Nie widzisz, nie słyszysz, jak cierpi pite na surowo jajko? Weź smoczek i idź spać.

 352. Biden – 253, Trump – 213
  Bidenowi wystarczy wygrana w stanach Nevada i Arizona (gdzie ma lekką przewagę) – łącznie 17 głosów. Pozostają 4 inne do zdobycia. Nie wykluczone, że jeszcze będzie landslide dla demokratów.
  Jestem pod wrażeniem electoral matrix w CNN i jej ciągłej rewizji wg stanów i counties w miarę jak napływają kolejne dane.

 353. Bar Norte
  4 listopada o godz. 23:52
  M
  „Nie Mauro, po prostu odniosłem się do twego zabawnego komentarza z 22,19. Oczywiście zabawnego w kontekscie blogowych kampanii na rzecz głosowania korespondencyjnego …”.

  Once more #2
  Poza dniem dzisiejszym nigdy nie pisałem o wyborach korespondencyjnych w USA. W razie czego mogę to jeszcze parę razy powtórzyć, gdybyś się uparł.

  Ad rem

  Cejrowski przebywa w USA i coś takiego napisał na Twitterze 6:12 PM · Nov 4, 2020 .
  „Dziś rano w Michigan „odnaleziono” 138.339 głosów na Bidena i ZERO na Trumpa. Takich przypadków nie ma. Matematycznie niemożliwe. Trump wygrywał bez dwóch zdań i… przestali liczyć głosy. Ameryka poszła spać. Rano „znajdują” po kilkaset tys. głosów, akurat tam, gdzie Biden nie miał już szans. I dosłownie WSZYSTKIE „odnalezione” głosy są na Bidena – równe 100%, a na Trumpa ZERO. PRZEKRĘT”!

 354. Trump jak Łukaszenka… też wygrał… co Frau Merkel na to… czy będą sankcje… Tak sobie myślę prywatnie, że po Stalingradzie Niemcy swój rozum mają…

 355. Żeby nie uchybić grzeczności – lanslide znaczy dosłownie osuwisko, obsunięcie się ziemi. W kontekście wyborów znaczy miażdżącą wygraną – landslide victory.

 356. pombocek
  5 listopada o godz. 0:36

  ” … , skoro uzurpujesz sobie kompetencje do mówienia o przeżyciach płodów”.

  Opowiadam co mówią lekarze, ale co to ciebie obchodzi, prawda? To nie jest plywanie łódką po jeziorzez Jamno, a tylko to cię kręci. Jesteś po prostu egoistą, warto byś sobie to uświadomił.

 357. Bywalec 2
  5 listopada o godz. 0:28

  „Stary, samotny kawaler, o niespełnionej orientacji seksualnej i komiczni sukienkowi samotnicy”.

  Ty jako mieszkający w Berlinie osobnik o spełnionej orientacji seksualnej opuszczasz czasem okolice Nollendorfplatz? Piszesz jakby nie opuszczał. 🙂

  https://media.wplm.pl/thumbs/55c/OTYwL3VfMS9jY19hNWRhZS9wLzIwMjAvMDgvMDEvOTYwLzUyMC9hYTYyM2I1MjdkNzI0MDc4OThiMTk5YzY4NDFhMjRmMi5qcGVn.jpeg

 358. Zawsze niebieski Michigan .. Biden – 264

 359. @Mauro Rossi
  Dziś rano w Michigan „odnaleziono” 138.339 głosów na Bidena i ZERO na Trumpa. Takich przypadków nie ma. Matematycznie niemożliwe.
  Owszem, możliwe, jeżeli policzono akurat pakiet pocztowy. Głosy oddane drogą pocztową pochodzą przeważająco od zwolenników demokratów a ci są skoncentrowani geograficznie w pojedynczych counties.

 360. „Ech faceci, wystarczy wami manipulować i… jecie z ręki.”
  Zło bobrem zwyciezaj , manipulujac

 361. zezem (21:41)
  … obojętnie kto zwycięży to i tak będzie to świadczyć o „słabości” przyszłego prezydenta – brak zdecydowanej przewagi.

  Co będzie świadczyć o słabości prezydenta?
  O jaką zdecydowaną przewagę chodzi?

  Przewaga w głosach elektorskich na prezydenta, tym bardziej w liczbie głosów w całym USA nie ma najmniejszego znaczenia. Trump (w 2016) wygrał ledwo ledwo, ale czy był słabym prezydentem? Albo czy Kennedy (1960), czy GW Bush (2000) – wygrali o włos – byli słabsi niż Reagan, GHW Bush lub Clinton?

  O sile prezydentury decyduje układ w Kongresie. Zapowiada się, że republikanie w Senacie utrzymają większość, choć zmniejszoną o 1-2 mandaty. Izba Rep. pozostanie w rękach demokratów. I takie przewidywanie pchnęło rynki dziś rano, a nawet jeszcze wczoraj do skoku o 2-3 % dziennie w górę. Bowiem republikanie w Senacie nie pozwolą cofnąć obniżki podatków, ani przywrócić regulacji w gospodarce, ani przyjąć zbyt dużego pakietu pomocy dla pracowników w czasach pandemii. Zatem zyski nie są zagrożone i akcje umacniają się.

  Z tego właśnie powodu Biden będzie (jeśli wygra, z czego rynki też są zadowolone) „osłabiony”.

  Zaś w Europie z Bidena będą niezadowolone dwie władze, w UK i PiSlandii. Niemcy i Francuzi na pewno odetchną po odjeściu Trumpa.

 362. „- Nie szukałbym jakiś precyzyjnej logiki – u prezydenta Trumpa nie siła argumentów odgrywa rolę, ale raczej argument siły. W tym konkretnym przypadku chodzi o to, że on, nie dbając o logikę wypowiedzi, może powiedzieć: „wygrałem, a wybory są sfałszowane”. Brzmi to absurdalnie, ale on realizuje plan, o którym mówił dość otwarcie już wiele dni temu, że wybory pocztowe będą sfałszowane, bo wiadomo, że w wyborach korespondencyjnych Demokraci mają przewagę – mówi były premier Donald Tusk.”
  O co chodzi panu Tuskowi w tych zbytecznych komentarzach . Dlaczego niby demokraci mają przewagę w wuborach korespondencyjnych ? Czy znają sposoby na wygrywanie wyborów korespondencyjnych? To media będące własnością miliarderów mącą ludziom w głowach, indoktrynując ich w sposób o wiele doskonalszy niż to robili komuniści w PRL-u. Trump był nadzieją na odbudowę przemysłu i powrót biznesów do Ameryki . Tych biznesów, które zostały wyprowadzone z USA w czasie kadencji kiedy Biden był wice prezydentem.

 363. Dlaczego niby demokraci mają przewagę w wuborach korespondencyjnych ?
  Bo Trump wmówił swoim zwolennikom, że będą oszustwa w liczeniu głosów oddanych drogą pocztową, więc ci fatygowali się osobiście, aby zapobiec rzekomym oszustwom.

 364. Mauro (22:44)
  Szczęśliwy teo, już nie jest „płodem” …

  Nieszczęśliwa matka Mauro, że takiego tumana porodziła.
  Który nie słyszał o badaniach prenatalnych. Ani o tym, że dają one duży stopień pewności o zdrowiu płodu.

  Osobiście, gdybym w fazie płodowej miał świadomość – Mauro, sam w tych duszo-szczypatielnych wysublimowanych scenariuszach się lubujesz – że mam się męczyć kilka miesięcy dłużej w tych niehumanitarnych warunkach, z niedorozwiniętymi organami w macicy mojej nieszczęśliwej i wystraszonej matki, to wolałbym nie ciągnąć tej męki, zdecydowanie nie. I nie chciałbym, aby jakaś organizacja religijna uzurpująca sobie prawo do stanowienia prawa w moim kraju narzucała mojej matce swoją nieludzką doktrynę. I żeby wysyłała do mnie takiego Maura, aby instruował mnie, przede wszystkim moją matkę, co ma w tej sytuacji zrobić.

  A kysz!

 365. Cejrowski przebywa w USA

  Wiemy, wiemy i drżymy o słynne USA. O Cejrowskiego też. Grzebie on w sieci za teoriami spisku przeciw Trumpowi. A jest ich pełno, niestworzonych rzeczy. Znaczy, stworzonych po to, aby móc podważyć wynik demokratycznych wyborów, który byłby niekorzystny, stworzyć atmosferę dla podburzenia, do wywarcia nacisku.

  Słuchałem relacji Cejrowskiego z pierwszej debaty Trump – Biden. Twierdził on, że Biden po chamsku atakował Trumpa, ciągle mu przerywał i nie dopuszczał do głosu. Sama etykietka na newsie – CEJROWSKI – już go dyskwalifikuje.

 366. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 22:19

  „Głosowanie w korespondencyjne w USA to ruletka w sytuacji, gdy właścicielem kasyna są Demokraci, bo to głównie ich zwolennicy głosowali korespondencyjnie, niektórzy być może po kilka razy, co teraz może być decydujące w kilku newralgicznych stanach. Miał rację Generalfeldmarschall Grodzki obawiając się „zabojczych kopert” przy głosowaniu korespondencyjnym, inni liderzy PO też z obrzydeniem wypowiadali się o takich wyborach. W przypadku wygranej Bidena PO konsekwentnie chyba nie uzna jego wyboru, tym samym opowie się za Trumpem i będziemy mieli w polityce zagranicznej dawno nie spotykany konsensus. ”
  ……………………………
  Mauro jezeli chcesz wcisnac enpassancianym blogowianom , ze wybory w USA organizowal demokrata Sasin ktory bedac wlascicielem tamtejszej poczty wymienil w tym celu jej prezesa na tydzien przed , to zwracam Ci uwage , ze umyslowych zombi na tym blogu mozna policzyc na palcach zaledwie jednej reki a i tak jakis zostalby bezpanski , .
  Wyglada jakbys dostal w glowe bobrem i kilkukrotne nia manipulowanie zamiast tym bobrem przyniosloby , szokujace listonoszy amerykanskich (takich samych jak … S. eee.. chyba jednak ciut lepszych , demokratow – gdyby przeczytali Enpassanta, ) skutki

 367. @olborski 5 listopada o godz. 2:40
  🙂 🙂 🙂

 368. Ale Maupo w roli embriona… to materiał na nowy „Niemy krzyk”.

  Niedawno w okolicach jajo-smrodnych produkowała się pewna pani, która pamiętała jak ją abortowano i dzieliła się obficie wrażeniami z tej opresji. Była nawet dość popularna w maupich kręgach, które, nie wątpię, bardzo chciały wierzyć w jej story.

 369. Na tym blogu nie tylko @ Mauro jest nieszczesliwy, ze moze wygrac Biden. Inni sa bardziej przebiegli i chociaz bardzo lubia wrzucic celna mysl tym razem milcza. Na pocieszenie im dodam, ze ewentualna wygrana Bidena nic nie rozwiazuje, Senat i Sad Najwyzszy w rekach republikanow, a jak do tej chwili na Tr. glosowalo o 5 milionow jego wyznawcow wiecej niz w poprzednich wyborach. I nie sa to wyborcy „letni” jak w wypadku Bidena, ale prawdziwie oddani wyznawcy.
  Jesli chodzi o polityke zagraniczna (a przeciez na ta okolicznosc jest zainteresowanie wyborami) to jedno jest pewne, ze niewiele sie zmieni na Bliskim Wschodzie chociaz juz moze z mniejszy mii faworami.

 370. woytek
  5 listopada o godz. 1:44
  O co chodzi panu Tuskowi w tych zbytecznych komentarzach . Dlaczego niby demokraci mają przewagę w wuborach korespondencyjnych ? Czy znają sposoby na wygrywanie wyborów korespondencyjnych? To media będące własnością miliarderów mącą ludziom w głowach, indoktrynując ich ….

  Teraz wiadomo, dlaczego Putin finansuje faszystowskie trolle.

  Naszczalnik bratobójca
  Republika Braci Kaczyńskich

 371. bezdomny
  4 listopada o godz. 16:52
  Biorę adam100 w obronę ?

  Usteczka moje jak malinki.

  Ch*j ci zapłać.

  ***** faszystów PiS

 372. pombocek
  4 listopada o godz. 10:21

  🙂

 373. taka Dania, klejnot zachodnioeuropejskiej cywilizacji czy coś w tym rodzaju:
  „Dania planuje zabić ponad 15 milionów populacji norek z powodu obaw, że mutacja nowego koronawirusa u zwierząt rozprzestrzeni się wśród ludzi.
  Dobro obywateli (ciepłe futerka) zmusza Danię do rozwoju hodowli zwierząt celem obdarcia ich ze skórki, kolejne dobro każe władzom chronić społeczność przed zarazą. Człowiek i jego prawo do ciepła – to brzmi dumnie.
  https://www.yahoo.com/entertainment/denmark-eliminate-entire-mink-population-213252989.html

  Wiem że o tym powyżej pisano, bez komentarza, bez emocji. Podaję artykuł ze zdjęciami żeby jeszcze raz spojrzeć zwierzęciu w oczy

 374. quentin t.
  4 listopada o godz. 9:08
  Wygląda na to, że wybory w USA wygrał znowu Trump.
  Blackley
  4 listopada o godz. 9:18
  quentin t.
  4 listopada o godz. 9:08 .
  Ja też postawiłem na Trumpa

  Gratuluje nosa.

  Ja stawiam ze Trumpa zamkną za oszustwa. Azyl dostanie u Putina, wiec spotkacie się z tym psychopatą, rasistą, oszustem i qurwiarzem, na figlach na Krymie. 🙂

  Oszust wyborczy Andrzej Duda
  kupuj u swoich

 375. @Symetryczny – podobnego zdania o wyborach jest więcej na blogu, ja nie głosowałam i chyba nie jestem odosobniona. Nasza koleżanka (11:45) liczy na wymianę pokoleniową w Partii Demokratów.
  Artykuł opisuje prawdę, szczególnie w kwestii wiedzy obywateli o miejscu i roli ich kraju na świecie. Pamiętam niefortunny przypadek kiedy członek rodziny uradowany powiedział o „matce bomb” zrzuconej w Afganistanie – tej informacji nie towarzyszyła żadna refleksja, żadne współczucie a raczej duma z bycia obywatelem tak silnego państwa.
  Na temat wspomniany w artykule – Jemen
  https://original.antiwar.com/paul/2017/11/20/helping-saudi-arabia-destroy-yemen/

  Ps. żartowałeś z tą bronią?
  Pozdrawiam.

 376. The Late Show with Stephen Colbert

  Szydzi z Trumpa okrutnie.
  Pornos niech se utnie.

  https://www.youtube.com/watch?v=rJo8lSiHypA

 377. Wszystko jasne burmistrz Świdnika katolik… kiedyś protestował przeciwko równemu podziałowi nędzy… Tak sobie myślę prywatnie… protesty to brak szacunku dla władzy… od boga pochodzącej… nowa kacykowatość wraca… sprawuje funkcję od 2008 roku… władza demoralizuje… policzki zanikają…

 378. Mauro Rossi jest logiczny i matematyczny, a zero nie istnieje.

 379. Dla niezorientowanych:
  Praktycznie Zera się nie spotyka to znaczy: dobrze się maskuje.
  Takie czasy.
  Jak się rypnie, to zapewne się schowa wśród ujemnych.

 380. pani @zyta2003

  ta refleksja powyborcza (pocieszenie) jak najbardziej sluszna.

 381. Bez względu na dostępność chusteczek Wartościowi twarz wycierają Małowartościowym matematyką, aby przesłonić to, że poza arytmetykę nie wyszli.

  A to logiczne że grabie niezależnie czy zębami w górę czy w dół zawsze grabią prostych.

 382. @ ahasverus który o „swojej racji” rozpisał się nieomal na pół strony, natomiast sprostowanie załączył w jednym skromnym zdaniu.
  Link do wspomnianej pracy magisterskiej, rzeczywiście może być mylący
  https://www.researchgate.net/publication/303636471_Wojna_algierska_1954_-_1962
  Można nie spać w nocy po przeczytaniu treści i to nie dlatego że zapoznajemy się bliżej z Rudobrodym…
  O utożsamianiu się imigranta z nową ojczyzną, czyli zaobserwowane na blogach zachowanie przypominające strojenie się w cudze piórka, albo przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza . Biorą to co im odpowiada, na pewno nie historię o tym jak to państwo wzbogaciło się drogą ludobójstwa, rozboju, czy pracy niewolniczej. Oczywiście jest to postawa obłudna i służalcza, emigranci są bardziej papiescy niż papież – traktują przywileje australijskich Aborygenów jako obciążenie dla państwa w którym płacą podatki, postrzegają Indian jako element folkloru na ich własnej ziemi, czy odmawiają przywileju życia zgodnego z własnymi wartościami w kraju gdzie emigrantów sprowadzono jako siłę roboczą.
  Nie mam szacunku do takich ludzi.

 383. Dlaczego Ziobro nie wkracza z urzędu w sprawie braku publikacji „dzieła” trybunału katolickiego Przyłębskiej…Tak sobie myślę prywatnie… pewnie ocenił… jaki trybunał takie publikacje… z okazji urodzin papieża… taka laudacja… między katolikami…

 384. Chronić płód globalnie… aby potem do niego strzelać w Afganistanie czy w Syrii… Tak sobie myślę prywatnie o miłości myśliwego do zwierzyny… dokarmia… aby potem… czy to jest naturalna śmierć…

 385. Prezydent RF Wladimir Putin komentujac
  publikacje w Charlie Hebdo i reakcje rzady francuskiego stwierdzil, ze tego typu ” prowokacje” powinny byc zabronione prawnie jak to ma miejsce w Rosji, gdzie jest karalne” obrazanie uczuc religujnych”

 386. 404
  4 listopada o godz. 19:43

  Dla tych co jeszcze maja wątpliwości

  Populacja:
  Germany +84 000 000
  Polska +38 000 000

  dzisiaj nowe infekcje:
  Germany +9,898
  Polska +24,692

  Ilość wszystkich zmarłych z powodu covid:
  Germany 10,966
  Polska 6,475

  Dzisiaj śmierć poniosło z powodu covid:
  Germany 83
  Polska 373

  Ile ludzi /na milion zmarło na covid:
  Germany 131
  Polska 171

  Te liczby można interpretować dwojako, ale w każdym wypadku na korzyść PiS.
  W pierwszym wypadku już gołym okiem widać, że wyprzedzamy Niemcy i sam Prezes to zapowiadał, no może nie do końca, bo on skromnie zapowiedział dogonienie Niemiec w krótkim czasie, a nie przegonienie. Prezesowi chodziło, co prawda, o dobrobyt, ale jak się nie ma, co się lubi… a przecież od czegoś trzeba zacząć. Liczby mówią, że wyprzedzamy i to należy zaakcentować, aż się dziwię, że bielaniaki jeszcze na to nie wpadły.
  Wariant drugi:
  W tym wariancie z kolei należy się skupić wyłącznie na pozycji nr 2, czyli liczbie wszystkich zmarłych z powodu covid, a więc na:
  Germany 10,966
  Polska 6,475
  Co wynika z tych liczb? Ano to, że w Polsce z powodu pandemii umiera prawie dwukrotnie mniej zarażonych niż w Niemczech! A to oznacza, że polski rząd radzi sobie dwukrotnie lepiej niż rząd niemiecki. No liczby chyba nie kłamią.
  Warto byłoby porównać jeszcze liczbę Niemców w Niemczech zarażonych covidem i Niemców w Polsce zarażonych tymże, oraz Niemców uśmierconych w obu krajach przez covid. Daję sobie amputować łepetynę, że w Polsce było i jest ich znacznie mniej.

  Nb. dziwi mnie trochę postawa Maurów, tzn. to, że zaniechali przekonywania, iż Polska nadal radzi sobie lepiej niż inni na froncie walki z pandemią, czyżby te wygibasy statystyczne ich zamęczyły?

 387. Dlaczego niby demokraci mają przewagę w wuborach korespondencyjnych ?

  Bo jest wśród nich więcej czytatych i pisatych?
  Potrafią znaleźć pocztę i z niej skorzystać?
  Nie szkoda im pieniędzy na znaczek?

 388. Z tymi głosami pocztowymi, to było tak, że republikanie zabronili ich liczenia wcześniej, stosując różne kruczki prawne (oraz przewagę we władzach stanowych), aby doprowadzić do dokładnie takiej sytuacji. Najpierw przewaga czerwonych, a potem „ni stąd ni z owąd tajemniczo odnalezione niebieskie głosy”, czyli pretekst żeby iść do sądu i wstrzymać przeliczanie. Czerwona międzynarodówka nawet dla Mauża znalazła małą rólkę do odegrania na blogu EP. Niech powtarzają, byle zamęt, byle gorzej, byle podburzać, podpuszczać, kwestionować, niech teorie spiskowe kwitną, samo dobro dla pracodawców Małża.

 389. GajowyM.
  5 listopada o godz. 8:10

  I jeszcze strach przed wirusem, w który wierzą.

 390. żabka konająca
  5 listopada o godz. 7:08
  „Nie mam szacunku do takich ludzi.”
  JA
  To wiecej do mnie nie pisz. Nie adresuj swoich wiekopomnych przemyslen, bo jestes anachroniczna i nudna.
  Do widzenia.

 391. Opowiadam co mówią lekarze

  @Rossi

  Czytałeś zwierzenia Chazana?
  Tak się delektujesz tymi opisami, że już rozumiem namolne pokazywanie zakrwawionego operatora TVP na tym blogu. Ciebie po prostu to podnieca.
  Badania prenatalne pozwalają na stwierdzenie ciężkich wad płodu już w bardzo wczesnej fazie ciąży i nie ma potrzeby czekania z decyzją o terminacji do 24 tygodnia.
  Zapytaj lepiej lekarzy, dlaczego widząc w badaniu usg, że płód nie ma czaszki, ma spina bifida, brakuje mu kończyn albo jest zroślakiem, mówią przyszłej matce, że wszystko jest OK?

 392. @izabella

  Ta, to przypadłość powiązana z punktem pierwszym 😉

 393. Publikacja tzw. wyroku trybunału katolickiego zaczyna przypominać publikację karykatury Mahometa… aby nie wzburzać… Tak sobie myślę prywatnie, że każda religia ma swoje rewiry…

 394. Można odnieść wrażenie, że katoliccy ortodoksi widokiem zdeformowanego płodu nawiązują do twórczości Picassa… za przeproszeniem czy to nie jest przesada… Tak sobie myślę prywatnie o zaślepieniu w ocenie boskiej twórczości…

 395. @jobrave

  🙂

 396. Wobec braku pewności gdzie i jak można złapać wirusa… zostań w domu… wszędzie dobrze… ale umierać w domu swojsko… Tak sobie myślę prywatnie, że życie nie jest wieczne na tym padole… warto sprawdzić inne… w ramach reinkarnacji… ale trzeba uważać na myśliwych… tacy żywemu nie przepuszczą…

 397. Poniższy link pokazuje jak pod wpływem Trumpa jego zwolennicy próbują wpłynąć na wybory.
  Ten przypadek akurat dotyczy punktu wyborczego w Arizonie, w obwodzie, w którym znajduje się miasto Feniks.

  Zwolennicy Trumpa otaczają punkt wyborczy. Mają przy sobie broń krótką i długą. Widoczną. Część również ma kamizelki kulo-odporne na sobie.
  Jest tam tez sporo szeryfów.
  Atmosfera nerwowa.
  W środku odbywa się liczenie głosów.
  Przy każdym stanowisku jest jeden przedstawiciel demokratów i jeden republikanów.
  Oprócz tego są niezależni, itd.
  Co jest ciekawym, to to że w trakcie wspólnej pracy zaprzyjaźniają się.
  To jedynie może świadczyć, że z bliska nie taki diabeł straszny jak go malują.

  Trump Supporters Demonstrate Outside Vote Processing Facility In Arizona | MSNBC
  https://www.youtube.com/watch?v=jI6brFc9hvk&ab_channel=MSNBC

 398. @ahasverus

  Cieszę się, że przynajmniej troszeczkę wpłynęłam pozytywnie na Twój humor 🙂

 399. @żabka konająca

  Prawdopodobnie będę tego żałowała, ale raz kozie śmiierć – jak to mówią.
  Ja w dużym stopniu podzielam Twoje zdanie dotyczące kolonializmu, neokolonializmu. Dadam do tego obecne agresywne interwencje w krajch muzułmańskich i nie tylko. i konsekwencje tychże do dzisiaj

  Jednak sądzę, że jeżeli złagodzisz nieco ton swoich wypowiedzi, to ludzie w większości będą bardziej skłonni do dyskusji.
  W przeciwnym przypadku, to mimowolnie zamykasz im usta
  I zaczyna się pyskówka.

  Bardzo proszę nie odbieraj tego jako przyganianie, ale jako przyjacielską radę.

  😉

 400. zyta2003
  5 listopada o godz. 4:35,
  No właśnie, dlatego ja na temat wyborów w USA wypowiadałem się umiarkowanie, czyli w ogóle, a to właśnie z przyczyn, o których napisałaś w swoim komentarzu. Czyli co (kto) stoi za Trumpem, a co (kto) za Bidenem. Słaby jestem z zagadnień prawno-ustrojowych USA, ale wiem, co to tamtejszy Senat i Sąd Najwyższy, i że dla prezydenta, który sprawuje władzę lub się do niej przymierza lepiej mieć w tych instytucjach swoich ludzi, niż ich nie mieć, no i tak się składa, że Trump ma, a Biden nie i może tak się zdarzyć, że nigdy nie będzie miał (w sensie, że większość), zatem: jeśli Biden wygra, to jaki wpływ na politykę, czy to wewnętrzną, czy zewnętrzną będzie miał bez niezbędnego do kreowania polityki zaplecza. Z tych to powodów, choć kibicuję Bidenowi, zbytnio się wyborami nie ekscytuję.

 401. Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 23:11
  ahasverus
  4 listopada o godz. 22:31

  „ … lub wciskaniu kitu o zamachu smolenskim, w ktore nie wierzy nawet blekitnooki macierewicz …”.

  Możesz napisać od kiedy i dlaczego przyczyny katastrof lotniczych ustala się przy pomocy wiary w jakąś wersję? A może jako nowoczesny liberał demokratyczny jesteś zdania, że w sprawie katastrof lotniczych należy głosować za jakąś wersją.

  Mój komentarz
  Rossi przebija w bezczelnym kłamaniu samego mistrza Antoniego. Gada nie na temat i buźkę dodaje na końcu.
  Pzdr, TJ

 402. Rządzący zamiast rozwijać świecką służbę zdrowia na potrzeby XXI w. poszli w budowę świątyń opatrzności… społeczeństwo wyszło na tym jak Zabłocki na chryzantemach i zniczach… parafrazując… Tak sobie myślę prywatnie o braku pomysłu na państwo świeckie… a po obaleniu tzw. komuny na państwową religię najbliżej zasad państwa świeckiego… jeżeli opium będzie legalne… i ta przestanie kusić…

 403. @ tejot

  nie rozumiem po co go/ Mauro/ prosisz , skoro zrekapitulowales jego prozny trud w koncowym komantarzu. Mam takie wrazenie, ze brakuje Ci tego PiS „propagandona”.
  Pozdrawiam.

 404. Jako przykład (jeden z wielu) wspomnę o Teksasie, gdzie republikański rząd Stanowy postanowił UNIEWAŻNIĆ 127 000 głosów pochodzących z obwodu, w którym poprzednio kilka razy demokraci wygrali.
  Chodziło o pokrętne wytłumaczenie nielegalności skrzynki wyborczej, do której te głosy trafiły.
  Jednak sąd Stanowy nie pozwolił na to.
  Istnieje obawa, że Trump moze tę sprawę pociągnąć dalej do Supreme Court.

  Podobnie jak uniemożliwiono głosowanie z samochodu.
  Wcześniej ustawione były potężne namioty, do których ktoś mógł wjechać i w ten sposób głosować.
  Jednak dopatrzono się w Konstytucji stwierdzenia, że punkt wyborczy musi mieć strukturę stałą.
  Z tego powodu wszystkie namiotowe punkty zostały w Teksasie zlikwidowane.
  A szkoda, bo w czasie szalejącej pandemii, to było dobre rozwiązanie.

  Do czego moga się czepić?
  do WSZYSTKIEGO!

 405. @tejot

  Rossi Gada nie na temat i buźkę dodaje na końcu.

  To z zażenowania, że aż takie głodne kawałki musi tu produkować.
  Dla chleba, panie. Dla chleba.

 406. Mauro Rossi
  5 listopada o godz. 0:53

  „Opowiadam co mówią lekarze”

  Łżesz, chłopcze, jak każdy propagandysta. Gdybyś wymienił lekarzy po nazwisku i uczciwie przekazał, co który konkretnie mówi, byłbyś bliżej nieistniejącego Boga niż największa w dziejach bestia Kościół, który liczy się z siłą, nie z prawdą. To on i jego wierni faryzeusze są rzeczywistymi autorami całego z kury syństwa, jakie się odbywa w Polsce 30 lat po uzyskaniu upragnionej wolności.

  Prawda największego kościelnego oszusta i złoczyńcy wygląda na przykład tak.
  W 90-tych latach słuchałem Radia Maryja, żeby poznać głośnego już wtedy cwaniaka. W jednej z „Rozmów niedokończonych” była mowa o zabiegu naprawiania czegoś w zaawansowanej ciąży. Opowiadała pani tak słodka, że mnie lubiącego słodkość mdliło. Otóż po udanym zabiegu płód uścisnął lekarzowi rękę w podzięce. Mogła słyszeć ten idiotyzm wyłącznie od lekarza, który wykonywał zabieg.

  Wiesz może, dlaczego w PRL diabeł Kościół w sprawach przerywania ciąży siedział cjcho, lekarze spokojnie przerywali, bo było dozwolone i w ogóle to nie był publiczny temat?

 407. Rządzący zamiast rozwijać świecką służbę zdrowia na potrzeby XXI w. poszli w budowę świątyń opatrzności… społeczeństwo wyszło na tym jak Zabłocki na chryzantemach i zniczach

  Nie jest źle. Rząd odkupi kwiaty i przekaże je osobom, które nie załapią się na respiratory.
  Znicze też się nie zmarnują.

 408. 404
  5 listopada o godz. 9:12,
  To fajnie, że ci wewnątrz się zaprzyjaźniają, ale byłoby znacznie lepiej, gdyby zaprzyjaźniali się również ci, którzy są na zewnątrz i dzierżą pieczę nad uczciwością w liczeniu. Z enuncjacji prasowych wynika, że ci uzbrojeni kolesie, to zwolennicy Trumpa i tym samym poglądu, że wyniki liczenia głosów będą raczej korzystne dla Bidena i jeśli rzeczywiście okaże się, że Biden wygrał, to strażnicy uczciwości mogą sobie trochę postrzelać i raczej nie do rzutków. Tam rzeczywiście się nie najlepiej dzieje skoro już do czegoś takiego dochodzi. Chyba należy zgodzić się panem Pawłowskim wywiadowanym ostatnio przez G. Sroczyńskiego.

 409. Pomyłka freudowska Rossiego
  Mauro Rossi
  4 listopada o godz. 23:35

  maciek.g
  4 listopada o godz. 20:07
  „ … gdyby PiS chciał mógłby bardzo prosto zlikwidować protesty. Wystarczyło by stwierdzić że popełniono błąd i bo orzekała Pawłowicz”.

  Twej pomysły polityczne są niestety na poziomie przedszkola. Nikt nie może stwierdzić, że TK źle orzekł, po prostu nie ma w PL takiego ciała konstytucyjnego.

  Mój komentarz
  Rossi był w niedoczasie, spieszył się i wyszło szydło z worka – nie ma w PL takiego ciała konstytucyjnego jak TK.
  100/100.
  Pzdr, TJ

 410. ozzy
  5 listopada o godz. 9:37
  @ tejot

  nie rozumiem po co go/ Mauro/ prosisz , skoro zrekapitulowales jego prozny trud w koncowym komantarzu. Mam takie wrazenie, ze brakuje Ci tego PiS „propagandona”.
  Pozdrawiam

  Mój komentarz
  To nie jest prywatne kłamstwo Rossiego, to jest kłamstwo, któremu PiS nadał rangę państwową.
  Pzdr, TJ

 411. tejot
  5 listopada o godz. 9:58
  To nie TK źle orzekł , a nastąpiło działanie niezgodne z podstawami prawa – nikt nie możne być sędzią we własnej sprawie. I SN może to stwierdzić.
  Więc nie imputuj mnieprzedszkola

 412. Podobno wyborcom republikańskim w punktach wyborczych wciskano pisaki, które czyniły ich głos nieważny.
  Demokraci nie cofają się przed żadnym oszustwem.

 413. Można nie lubić Ludwika Dorna za to, że był w PiS, że był jednym kreatorów kaczyzmu, ale nie można mu odmówić, że trafnie analizuje obecną rzeczywistość. Oto fragment, ale polecam cały wywiad.
  „Czyli spośród wszystkich świętych Polacy najbardziej lubią święty spokój? Przynajmniej w Polsce powiatowej?

  Tak. I ten święty spokój zburzył im PiS i Kościół katolicki. Nie żadna Marta Lempart czy Klementyna Suchanow ich wyprowadziły na ulice, ale Kaczyński i biskupi, którzy zburzyli pewien stabilny świat, więc ludzie zaprotestowali”.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26479043,dlaczego-teraz-wojna-o-aborcje-ludwik-dorn-jest-w-tym-logika.html#s=BoxOpImg1

 414. Mag donosi, ze je z talerza, talerz jest jednak pusty. Mag kokietuje siebie sama jak lep…

  mag
  4 listopada o godz. 23:23
  symetryczny
  g.20:04
  Wystarczyło ci mocno podkadzić i @żabka konająca jest „droga”. Ja się z tobą spierałam, starając się jednak „różnić pięknie” , ale to było za mało.
  Ech faceci, wystarczy wami manipulować i… jecie z ręki.

 415. Mam nadzieje, ze Rossiemu wynagradzaja za jego PiS ” stachanowke” i to sowicie.
  Inaczej bylby kiep z niego.

 416. @ozzy

  Tak, i to w staropolskim znaczeniu 🙂

 417. Do tej pory w USA prezydenckie (i vice-prezydenckie) wybory opierają się przktycznie na wyborze przedstawicieli Elektoralnego Koledżu.

  To jest system antyczny, więc było już kilka prób żeby ten system zmienić i żeby liczyć głosy wszystkich wyborców w całym kraju jako decydujące o wyborze.

  Niestety nie jest to łatwe zadanie,
  ponieważ ażeby wprowadzić taką poprawkę do Konstytucji tzeba uzyskać poparcie:
  2/3 Senatu
  2/3House
  3/4 Stanów (co jest 38 Stanów)

  W związku z tym zaczęto od tzw dupy strony te zmiany wprowadzać.

  Czyli NAJPIERW zmieniać prawo dotyczące tych wyborów w poszczególnych Stanach

  Podobnie się miała sprawa o dopuszczenie kobiet do głosowania.
  Najpierw poszczególne Stany, a potem poszło

  ***
  Dla niezorientowanych w skrócie podam na czym, polega Electoral Koledż.
  To jest ważne, bo to oni praktycznie wybierają prezydenta i vice prezydenta.

  Jest ich 538 osób.
  Są wybierani co cztery lata na tylko te wybory
  Nie mogą być to osoby zajmujące funkcje federalne.

  Ich ilość jest uzależniona od:
  Liczby senatorów (100)
  liczby reprezentantów inaczej posłów do sejmu (435)
  i dodatkowo trzech elektorów z dystryktu Waszyngtonu (3)

  W sumie jest ich 538

  na jednego elektora przypada około 711 000 wyborców

  Tak więc różne Stany mają różną ilość elektorów.
  Są Stany takie jak Kalifornia, licząca 39 milionów obywateli ma 55 elektorów,
  Nowy York, czy Floryda 29,
  a są też Stany, liczące niecały milion obywateli i mają tylko trzech elektorów.

  Zasada teoretycznie polega na tym, że w danym Stanie decyduje większość głosów,
  więc jeżeli np. większość popiera demokratów, to całość wygranej biorą elektorzy demokratyczni.
  Np. w Kaliforni jest 55 elektorów
  To pomimo, że proporcja przyjmijmy jest 3/5 na rzecz demokratów w liczbie głosów,
  to w takim przypadku wszystkie 55 głosów elektorskich idzie na rzecz demokratów, a nie jak by wybory wskazywały tylko 3/5-te

  O wygranej prezydenta decyduje większość elektoralna
  to znaczy minimum 270 głosów elektorów (z 538)

  Jest jeszcze jeden element istotny.
  Mianowicie elektorzy zbierają się w pierwszej połowie grudnia po wyborach i głosują.
  Teoretycznie oczekuje się, że będą głosowali zgodnie z prawem wyborczym.
  jednak było około 100 przypadków w historii, kiedy elektorzy się wyłamywali i głosowali przeciwnie do oczekiwania. Jak to mówią zbiesili się.

  Tak więc od elektorów bardzo dużo zależy.
  Oni prawdziwie mogą zmienić wynik wyborów.

  To tylko schemat, bo w każdym nieomal Stanie jest inne prawo tego aspektu dotyczące

  Mam nadzieję, że nieco przybliżyłam zagadnienie Electoral College
  i czym się to je

  Uprzedzam tych, którzy to wszystko i więcej wiedzą, że to nie do nich ten wpis kierowany, więc nie muszą zaznaczać swojego znudzenia dzięki mojemu odkrywaniu Ameryki, jakoże oni już dawno ją sami samodzielnie odkryli 🙂

 418. Errata

  Zasada teoretycznie polega na tym, że w danym Stanie decyduje większość głosów,
  więc jeżeli np. większość popiera demokratów, to całość wygranej biorą elektorzy demokratyczni
  .

  NIE teoretycznie, A praktycznie

 419. Co sie stanie, jesli przegra Trump. Nic. Poprawimy sobie samoooczucie , co moglibysmy zrobic kawalkiem czekolady.

 420. Dla tych, ktorzy nie wiedza gdzie sa poukladane narzedzia.
  Calosc w FT
  Le président Emmanuel Macron a publié mercredi dans le journal britannique Le Financial Times, une lettre ouverte dans laquelle il fustige un article du quotidien l’accusant des stigmatiser les Français musulmans.

  Intitulée „La France se bat contre le séparatisme islamiste – jamais contre l’Islam”, la lettre à la rédaction est une réponse à un article paru lundi sur le site du journal et retiré depuis. La réponse d’Emmanuel Macron a été mise en ligne sur le site de l’Elysée mercredi 4 novembre.
  Le chef de l’Etat explique que ses propos ont été déformés dans l’article du FT et s’en étonne car Le Financial Times „constitue partout dans le monde un quotidien de référence”.

  „Personne ne peut donc imaginer que, dans ces pages, des propos tenus publiquement par le chef d’un Etat puissent être déformés”, ajoute Emmanuel Macron.

  Le président français s’indigne d’avoir été „accusé de stigmatiser, à des fins électorales, les Français musulmans ; pire, d’entretenir un climat de peur et de suspicion à leur égard”. „Je ne laisserai personne affirmer que la France, son Etat, cultive le racisme vis-à-vis des musulmans”, martèle-t-il.
  Dans sa lettre, Emmanuel Macron explique que la France est attaquée pour ses valeurs, la laïcité et qu’elle „ne cèdera rien”. Puis, il expose en détail les cas de „séparatisme” islamiste, selon lui „terreau des vocations terroristes”. Il évoque ainsi „des centaines d’individus radicalisés dont on craint, à tout moment, qu’ils prennent un couteau et aillent tuer des Français”.

  „C’est contre cela que la France entend aujourd’hui lutter” mais „jamais contre l’islam”. „Contre l’obscurantisme, le fanatisme, l’extrémisme violent. Jamais contre une religion. Nous disons : pas chez nous !”, conclut-il.

 421. Ci, ktorzy dowartosciowuja M. sa kiepami, bo mylnie sadza, ze krytycznymi uwagami dowartosciowuja siebie.

 422. tejot
  5 listopada o godz. 9:58
  Ze względu na błąd proceduralny można złożyć apelację do SN.
  Jeżeli Sąd Najwyższy uzna kasację za zasadną, zwykle uchyla zaskarżony wyrok, a sprawa musi zostać przekazana sądowi do ponownego rozpoznania.

 423. l. poj. — kiep, jest kpem
  l. mn. — kpy, są kpami

 424. @GajowyM.
  5 listopada o godz. 11:14

  A książki w biblioteczce to masz poukładane według kolorów, czy wedłóg wzrostu?

  🙂

 425. Białoruski model wyborczy u jankesów… pewnie Biden miał z Ukrainy przecieki jak liczyć głosy… A Jarosław Kościelny ostrzegał, że nie jest ważne ile głosów… ale ważne kto liczy… Tak sobie myślę prywatnie o wyborczej grze w trzy kubki…

 426. @404

  Tematycznie i „wedłóg” alfabetu.

 427. PS
  Bo obie mają ten sam kolor.

 428. „Dobro obywateli (ciepłe futerka) zmusza Danię do rozwoju hodowli zwierząt celem obdarcia ich ze skórki, kolejne dobro każe władzom chronić społeczność przed zarazą. Człowiek i jego prawo do ciepła – to brzmi dumnie. ”
  …………………….
  Piszac wczesniej , ze prawdopodobnie jest mozliwe uderzenie sie w glowe wlasnym bobrem ( cieplym futerkiem ) mialem na mysli sytacje podobna do tej kiedy sie „widzi ” czarna dziure w kosmicznej przestrzeni a tnp to mozna zobaczyc a na Enpassacie przeczytac tylko tego skutki . ( Przeczytac tego a nie „przeczytac o ” )
  Oczywistym jest , ze to sie stalo choc jakim sposobem trudno pojac , a prawo do wlasnego bobra nie moze byc kwestionowane nawet przez amerykanska konstytucje w ktorej podobno jest paragraf gwarantujacy prawo do ciepla . ( nie czytalem i raczej nie planuje ) „Prawo do cieplego bobra ” .. czy to brzmi dumnie ? Dla mnie brzmi dobrze i to mi wystarcza
  Dluzsze Ps. Trudno sobie wyobrazic jak mozna sie uderzyc w glowe ” cieplym i miekkim futerkiem ”
  ale skutki widac bo mozna je przeczytac (!)
  „Droga (…), czy dla swojego bezpieczeństwa masz wielostrzałowy karabin w domu. Czy umiesz z niego celnie strzelać? ”
  Czasy kiedy ladowalo sie przez lufe chyba juz minely a prawo do wielostrzalowego karabinu i celnego strzelania do ludzi ciagle brzmi dobrze ale jakos nie mam szacunku do ludzi ktorzy celnie strzelaja do innych .
  „Celnie strzelam w tyl glowy i potylice , oczekuje propozycji ” czy to brzmi dumnie ?!

 429. jobrave
  5 listopada.g.10:41
  Ciekawy wywiad z Dornem, fakt. Uważam jednak jego tezę jakoby młodzi wychodzili teraz na ulice… z nudów za nieco bałamutną. A to właśnie cały Dorn, stary kokiet i mały prowokator.

 430. opowieści z magla niestrudzonego plotkarza @saldo mentale , który donosi, że mag donosi.

 431. @GajowyM.
  5 listopada o godz. 11:31

  Tematycznie i „wedłóg” alfabetu„.

  Tematycznie i wedłóg alfabetu?
  czy alfabet łaciński do tego Ci słuzy, czy może jakiś bardziej oryginalny?

  Co do Twojego Ps. w drugim wpisie:
  Bo obie mają ten sam kolor.”

  Rozumiem, że się nieco poddenerwowałeś po przeczytania poprzedniej swojej wypowiedzi, jakoże tematycznie alfabetycznie to trudno sobie wyobrazić takim przeciętniakom blogowym jak my.
  więc ratując się przed saldem i jego krytycznym spojrzeniem, natychmiast w żart próbowałeś to obrócić

  Ale my tu na blogu też czuwamy i niuanse wyczuwamy
  Nie tylko saldo i Ty
  🙂 🙂 🙂

 432. Trump jak Łukaszenka… co mi zrobicie jak nie oddam płaszcza… Tak sobie myślę prywatnie, że demokracja u jankesów zamknięta jest w rezerwatach…. i czeka na impuls… może być błyskawica…

 433. mag
  5 listopada o godz. 11:36,
  Choć go nie lubię, to jednak trochę racji w tym jest – niewykluczone, że gdyby młodzi byli zajęci nauką, pracą, to protesty mogłyby nie być tak masowe, oczywiście to tylko część prawdy, jednak większość jego obserwacji – wg mnie jest trafna – to miałem na myśli, pomimo dostrzegalnego „pisowskiego skrzywienia”, którego się nie wyzbył.

 434. Umarł człowiek. Nie pozostawił potomstwa. Jego żona przed sądem oświadczyła, że jest jedynym spadkobiercą i sąd, bez sprawdzenia stanu faktycznego, przyznał jej cały majątek pozostały po zmarłym. Przepisy krajowe w takich przypadkach jednak stanowią, że po bezpotomnie zmarłym jego majątek dziedziczy w połowie żona, a w połowie krewni zmarłego. Nieobecny na rozprawie brat zmarłego musiał stoczyć prawdziwą batalię by dostać udział w spadku. Pomógł dopiero minister Zbigniew Ziobro (!) na wniosek którego Sąd Najwyższy wznowił postępowanie.

  W dobie pandemii takich spraw może być więcej. W szkołach powinni uczyć przydatnych wiadomości, a zarysy prawa są takim elementem, który absolutnie pomaga.
  Jak z tym bywa w Ameryce?

 435. 404 godzina 11.06
  Zasady głosowania w systemie zwanym demokratycznym powinny być takie same, a o wyniku wyborów powinna decydować ogólna liczba oddanych głosów.
  Tak jak to było na Białorusi i niestety w Polsce

 436. Jaki miał udział brat w wytworzeniu majątku w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej… to było ich dzieło… ale rodzinna pazerność jak miedza na trzy palce w Krużewnikach…Przyzwoity brat dałby sobie spokój… i uszanował status bratowej… Tak sobie myślę prywatnie, że Ziobro nie jest autorytetem… w sprawach spadkowych sąd polega na danych uzyskiwanych od wnioskodawcy… który np. może nie wiedzieć o nieślubnych dzieciach lub innych uprawnionych… Procedury sądowe przewidują prostowanie danych faktycznych i formalnych postanowień co przyjmuję za normalność na co pandemia nie ma wpływu… Gorzej z publikacją kwitu Przyłębskiej… to jest problem…

 437. @ls42
  5 listopada o godz. 12:12

  Generalnie (bo są wyjątki), w Ameryce wygrywa ten, który ma więcej forsy i chodów

  🙂

 438. @ls42
  5 listopada o godz. 12:23

  Tak być powinno. Masz rację.

  I o to się zabiega.
  Niestety jest to trudne zadanie wprowadzić zmiany w Konstytucji..
  A dlaczego, to próbowałam wcześniej przedstawić

 439. Słowianin Stanisław 12.30
  Nie wnikałem w szczegóły, ale sprawy spadkowe to ciekawe pole do rozmów wielu obywateli. Najlepszy byłby testament. Tam go nie było. Zatem ważne są zapisy w prawie spadkowym.
  Załóżmy jednak hipotetyczną sytuację w której ktoś ma dużą część rodzinnego majątku, żeni się i umiera w wyniku jakiegoś nieszczęścia. Żona biorąca wszystko po zmarłym, a żyjący krewni zmarłego nic?
  Moim zdaniem w sytuacjach szczególnych nawet po połowie może być dyskusyjne.

 440. @404
  Wybierana jest 1/3 senatorów i cały skład Izby Reprezentantów. Może oni dokonają tych zman

 441. mag
  4 listopada o godz. 23:34
  Lem po prostu wyśmiewał przy okazji ludzi gadających takie głupoty.
  On był za logicznym myśleniem i przy okazji pisania fantastyki naukowej wyśmiewał przywary ludzkie. Był filozofem i dobrym obserwatorem. Jego pisanie bawiło i uczyło tych co chcieli myśleć. Nic dziwnego że miał wielu fanów i jest uznanym pisarze sf na całym świecie.

 442. @ls42

  Jakie prawo krajowe przewiduje taki podział spadku? Polskie?!
  W pierwszej kolejności dziedziczy żona (pod warunkiem, że w chwili śmierci spadkodawcy małżeństwo istniało) i dzieci. Jeśli dzieci nie dożyły, to wnuki.
  Rodzice, rodzeństwo, dalsi krewni dziedziczą tylko w przypadku, gdy nie ma spadkobierców wymienionych wyżej.
  Brat może się procesować o spadek, jeśli spadkodawca zawiadował majątkiem po rodzicach i jego ewentualne rodzeństwo nie zostało spłacone po ich śmierci.

 443. Ponoć własność to święta rzecz… małżeństwo też… dorobek jest ich… z rodziną dobrze..ale na zdjęciach… pazerność rodziny nie usprawiedliwia… na szczęści prawo określa kolejność dziedziczenia… Tak sobie myślę prywatnie, że dorabianie się nie jest zabronione…ale być hieną to grzech… Skoro zmarły małżonek nie zostawia testamentu, to liczył się ze spadkiem ustawowym obejmującym również majątek przed małżeński… a wystarczyło ten majątek wyodrębnić, aby nie doszło do połączenia… bo małżeństwo kruche… Kobiecie nie odmawia się… całuję rączki… gdzie te chłopy gdzie…

 444. Porozumienie Obroncow Katedry porozumialo sie w sprawie uderzenia bobrem w bobra
  Rest in PiS . Sikanie i deptanie trawnikow wzbronione !
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26482985,lublin-donos-do-prokuratury-na-strajk-kobiet-slowo-hell.html#s=BoxOpImg5

 445. Załóżmy jednak hipotetyczną sytuację w której ktoś ma dużą część rodzinnego majątku, żeni się i umiera w wyniku jakiegoś nieszczęścia. Żona biorąca wszystko po zmarłym, a żyjący krewni zmarłego nic?

  Jeśli ten ktoś uzyskał (odziedziczył) dużą część rodzinnego majątku bez sprzeciwu swoich krewnych (rodzeństwa lub spadkobierców rodzeństwa) i sprawa spadkowa została prawnie uregulowana, to późniejszych reklamacji się nie uwzględnia.

 446. @ozzy 5 listopada o godz. 9:37

  @tejot o nic nie prosi. @tejot cytuje „prośbę” Maupo jako przykład matactwa.
  A ty, mam wrażenie, przypisujesz tekst nie temu, kto go napisał?

 447. maciek.g
  Ależ nie jesteśmy w sporze. Lem wielkim pisarzem był i nie ma dyskusji. Ja się tylko zastanawiałam (na podstawie cytowanego przez ciebie fragmentu), jaki był jego stosunek do tzw. wulgaryzmów i odpowiedziałam sama sobie, że chyba przychylny, bo język żywy, otwarty na zmieniający się świat i poszukujący środków wyrazu dla jego opisu nie ma chyba granic, a łatwo jest wyczuć, gdy używany jest wyłącznie pour epater les poules.

 448. @ls42
  5 listopada o godz. 12:49

  Wybierana jest 1/3 senatorów i cały skład Izby Reprezentantów. Może oni dokonają tych zmian

  Pomyliłeś dwie sprawy.

  Kadencja posła do sejmu (reprezentanta do Kongresu House) trwa cztery lata i są oni wybierani co cztery lata. Wszyscy razem.

  Kadencja Senatora trwa 6 lat.
  Senatorzy są wybierani co dwa lata. za każdym razem 1/3 składu.
  Czyli 2/3 składu pozostaje nie zmieniona, a tej 1/3 kończy się kadencja i walczą o reelekcję. Jednym się udaje, innym nie.

  To dotyczy wszystkich zarówno Demokratów, Republikanów, czy niezależnych

  ***

  Aby wprowadzić zmianę do Konstytucji
  konieczna jest zgoda:
  i 2/3 całej izby niższej czyli House (w Polsce to jest Sejm)
  i 2/3 całej izby wyższej, czyli Senatu
  i 3/4 wszystkich Stanów, czyli minimum 38 Stanów musi się pod tym podpisać

  Wszyscy wyżej wymienieni jednoczeście muszą wyrazić zgodę na wprowadzenie takiej nowej poprawki do Konstytucji.
  Większość zostaje wybrana do Kongresu prawem kaduka ponownie.
  Niektórzy, zwłaszcza oportuniści siedzą tam całe swoje dorosłe życie, skupiając się głównie na realizacji swoich prywatnych rozgrywkach i benefitach.
  Oczywiście realizując zachcianki im upodobanym Lobby.

  Pozatym większość ma gdzieś interes obywateli, którzy ich wybrali.
  Dla nich oni mają stek kłamliwych słów, którymi przed wyborami próbują ich zmanipulować na swoją stronę.

  Wszystko jedno z której partii, wybiera się swojaków do kandydowania.
  Establiszment jest stary , dobrze zakonserwowany i uparty żeby NIC się dla establiszmentu przypadkiem nie pogorszyło.

  I tak toczy się światek. 😉

 449. Oczywiście niechcący pomyłka, bo są tzw mid-elekce co dwa lata.

 450. Donos do prokuratury na Strajk Kobiet.
  „Hell” czy „heil” – jaka różnice?
  „Obrońcy życia” zidiocieli do reszty.

  – Chodzi o napis „heil” opatrzony esesmańskimi piorunami. Transparent pojawił się na jednym z wieców przed siedzibą PiS. Wydaje się, że maski „Strajku Kobiet” opadły do końca. A tyle było odcinania się od nazistowskiej symboliki pioruna. Nie mam wątpliwości, że czarnym protestem w Lublinie powinna się zająć prokuratura – powiedział Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina. – Oczekujemy adekwatnej reakcji ze strony prokuratury –
  dodał z kolei przedstawiciel Porozumienia Obrońcy Katedry Piotr Zduńczyk.

  – Na tym transparencie jest angielskie słowo „hell”, czyli po polsku piekło. W oczywisty sposób nawiązuje do hasła „piekło kobiet”. I taka była intencja. Z kolei błyskawic nie można uznać za symbol SS, ponieważ wygląda to zupełnie inaczej – mówi w rozmowie z Onetem jeden z uczestników protestu. Zdjęcie podobnego transparentu z napisem „hell”, na którym pierwsza litera „l” zamieniona jest w znak błyskawicy, pojawił się na stronie lubelskiego Strajku Kobiet.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26482985,lublin-donos-do-prokuratury-na-strajk-kobiet-slowo-hell.html#s=BoxOpImg6

  Wybrany komentarz:

  To może zgłośmy do prokuratury partię rządzącą, za to, że… naśmiewa się z partii rządzącej?

  Przecież skrót PiS kojarzy się z angielskim „piss”, czyli „siki”?

 451. @olborski był pierwszy…
  🙂

 452. Is42 i Gajowy,
  żona mogłaby odziedziczyć wszystko gdyby mąż sporządził testament i zapisał swój majątek żonie. Testament mógłby mieć nawet formę ustną, np. gdyby spadkodawca w obliczu prawdopodobieństwa „rychłej śmierci” takie oświadczenie złożył w obecności 3 świadków. Np. w obecności odwiedzających go kolegów, koleżanek, przyjaciół czy członka rodziny nie mającego prawa do spadku. Testament taki traci ważność w momencie gdy spadkodawca doszedłby do socjalizmu czyli „rychła śmierć ” by nie nastąpiła i mógł sporządzić normalny.

 453. GajowyM.
  Sprawa ta nie została opisana na forum szczegółowo niemniej poruszyłem ją dla wniosku aby nie bagatelizować i zawczasu wszystko ustalić i zapisać póki nie jest za późno. Panuje w kraju niepisana zasada, że jakoś to będzie, a przecież kłopoty zawsze się pojawiają. Nie jest dobrze jak rodzinny majątek wpada w cudze ręce, niezależnie od okoliczności

 454. A nie mógł poczekać ze śmiercią… i dopiero po przeczytaniu wpisów na blogu umierać… Tak sobie myślę prywatnie o braku szacunku dla żony… narażonej na pazerność szwagra…

 455. @legat

  Oczywiście, jeśli jest testament, to sprawa jest o wiele prostsza i żona dziedziczy wszystko. Pod warunkiem, że nie ma dzieci albo wnuków. Jeśli zostały pominięte w testamencie, mogą się domagać zachowku. Jeśli spadkodawca chce kogoś pozbawić nawet zachowku, to musi go testamentarnie wydziedziczyć podając powód.
  Sąd może powód uznać lub nie. Przyczyny wydziedziczenia muszą bowiem mieć charakter uporczywy. Nagły przypływ złości, bo dzieci nie przyjechały na Wigilię albo głosowały na PiS, nie wystarczy.

 456. W cudze ręce… ale lege artis … Śląsk krążył od Piastów do Czechów a potem do Niemców… aż Armia Czerwona przywróciła normalność zabierając obcym… Tak sobie myślę prywatnie… a co z kotem Kaczyńskiego…

 457. a co z kotem Kaczyńskiego…

  W kwestii dziedziczenia Srebrnej, czy do kogo pójdzie?

 458. @Gajowy
  Kot może zostać – sam w pustym mieszkaniu?

 459. @ Na marginesie
  tejot mi wyjasnil ergo causa finita.

 460. @ozzy 5 listopada o godz. 15:07
  Wiem – ale ja czytałam od góry 🙂

 461. Ta to szysku to jedna wielga spiska antypulonistyczna zy strony antypolskich kręglów na Zachodzi. Psów łańcuchowych miemieckiegu jimpyrializmu i sługusów udwetowców z Byrlina i liewactwa z Brykseli i syjamistów globulistycznych które produkujom globulki ZET żyby Polskie Kubiety sy tam wpychali i żyby si Polskie Dzieci ni rodzili bu wtenczas globulka uderzy Polskie Dziecku w głowe i umarte bendzi!
  Kundony tyż som antypulonistyczny bu Polak nima wtenczas żadny przyjemności z tegu!!! Bu to zwykła guma je! I Polskie Plejniki ni dojdom do środka to jak si ma Marud Polski ruzmnożyć!!!Durniu Durnowaty!!!!!!!!

 462. Podkradzone z LA (autor: BWTB)

  W ostatnim czasie poczyniłem spostrzeżenie, że z części lusterek parkujących samochodów na naszym małym osiedlu, znikły krzyżyki i różańce. Zastanawiam się, jakie są tego stanu rzeczy przyczyny. Pobożni boją się w.ku.rwionych kobiet i oczami wyobraźni widzą porysowany lakier, a może i rozbitą przednią szybę w swoich „zlepieńcach”? To możliwe, bo skoro osprejowały ich kościółek zas.rany, to co dopiero samochodzik z różańcem. A może te chuje przenajświętsze uważały, że jak będą widziani z tymi krzyżykami, to im się to opłaci, tak jak myśleli niosąc szturmówki na pochodzie pierwszomajowym?

 463. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik! 5 listopada o godz. 15:26
  Jedna wielga spiska 🙂

 464. ozzy:
  miedzy kulturami granic nie ma, ale nie oznacza to, ze trzeba wrzucac wszystko i wszystkich do jednego wora;
  to samo z religiami: kazda ma swoja apokalipse, a kajdany wymyslono nie dla zabawy
  https://www.youtube.com/watch?v=NcCIDx90vzg&feature=emb_logo

 465. Na Marginesie

  Wisława Szymborska

  Kot w pustym mieszkaniu
  Umrzeć – tego nie robi się kotu.
  Bo co ma począć kot
  w pustym mieszkaniu.
  Wdrapywać się na ściany.
  Ocierać między meblami.
  Nic niby tu nie zmienione,
  a jednak pozamieniane.
  Niby nie przesunięte,
  a jednak porozsuwane.
  I wieczorami lampa już nie świeci.

  Słychać kroki na schodach,
  ale to nie te.
  Ręka, co kładzie rybę na talerzyk,
  także nie ta, co kładła.

  Coś tu się nie zaczyna
  w swojej zwykłej porze.
  Coś się tu nie odbywa
  jak powinno.
  Ktoś tutaj był i był,
  a potem nagle zniknął
  i uporczywie go nie ma.

  Do wszystkich szaf się zajrzało.
  Przez półki przebiegło.
  Wcisnęło się pod dywan i sprawdziło.
  Nawet złamało zakaz
  i rozrzuciło papiery.
  Co więcej jest do zrobienia.
  Spać i czekać.
  Niech no on tylko wróci,
  niech no się pokaże.
  Już on się dowie,
  że tak z kotem nie można.
  Będzie się szło w jego stronę
  jakby się wcale nie chciało,
  pomalutku,
  na bardzo obrażonych łapach.
  I żadnych skoków pisków na początek.

 466. Nasz Siondz Probuszcz nikdy kundonów ni używał i za to ma pitnaści dzieci. Sztyry ma z Natalkom Ubleśniakowom trzy z Marylom Barachlukowom, trzy z żonom Mariana Bździakacza Dankom dwa z Hankom Glendziakowom i trzy z Amelkom Zadupiakowom. Można? Można ali trza kochać Polskie!

 467. A niech mie tera kturen napiszy ży ja blok zaśmiecam albu ni na tymat piszem to zara zubaczy kto zaśmieca i na tyma ni piszy!!!!! Zara zubaczy!!!!!

 468. @legat 5 listopada o godz. 15:54

  No właśnie 🙂
  Aluzję pojąłeś.
  Tylko że to oczywiście trochę inny klimat.
  Wiersz Szymborskiej jest groteskowo-tragiczny.
  Bo kto zrozumie egoistyczną tragedię kota?

  Pies reaguje inaczej
  „za wierzące, że człowiek wróci, bo pies czeka
  i tak w pozycji czekającej siadł wierny pies na grób człowieka”
  To Tuwim.

  Ale właśnie zdałam sobie sprawę, że po kaczu nie będzie płakał nawet kot.
  Kot będzie obrażony.
  Skąd mi te funeralne refleksje?

 469. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik! 5 listopada o godz. 15:58

  To jest świetnie podpatrzone. Bo na wsi takie rzeczy się wie… dokładnie!

 470. a w CNN donosza, ze licza i licza i doliczyc sie nie moga… 🙂 a podobno mial byc „landslide” dla Bidena, jak slyszalem od eksperta na tym kanale…

 471. na szczescie, w Michigan fotel senatora wygral Demokrata Gary Peters zamiast trumpowskiegi Johna Jamesa… ten drugi juz oglosil swoje zwyciestwo, jako „warrior”… to jego drugie przegrane wybory…

 472. legat
  5 listopada o godz. 16:19
  czy to nie bylo z jakiejs polskiej rock-opery z lat 70-tych?

 473. W 1968 roku Beatlesi byli u szczytu i mieli miliony, usłyszałem wspomnienie o muzykach wszechczasów w radiu Wrocław. Chociaż mieli wszystko pragnęli jeszcze więcej. Okazja nadarzyła się gdy spotkali się z Maharishim zafascynowani jego transcendentalną medytacją i lewitacją. Za jego namową udali się liczną grupą do Indii na szczególny rodzaj mistycznych rozważań. Z tego pobytu są liczne zdjęcia i relacje. Nie będę przynudzał, ale podsumuję; Ringo Star wytrzymał tydzień, Paul McCartney miesiąc, a John Lennon i George Harrison aż 6 tygodni. Najważniejsze były zasady medytacji, miejsce zakwaterowania, ubiór i wegetariańskie wyżywienie. Gdyby te warunki były całkiem surowe, zbliżone do miejscowych może by odlecieli, niestety pozostała z tamtego okresu jedna piosenka, daleka od wcześniejszych przebojów zespołu. Zawsze jednak warto przypomnieć Beatlesów i ich wspaniałą muzykę

 474. Zdaje się, że jankesi wyhodowali swojego Łukaszenkę… w ramach uber alles… Tak sobie myślę prywatnie… jaki suweren… czyli mać…

 475. w zachowaniu Trumpa i jego kolegow z GOP zauwazam czysta filozofie Kalego… zreszta, ta filozofia jest tez popularna na tym blogu..

 476. a mag wciaz o swojej potrzebie wulgaryzmow w zyciu i „dzialalnosci politycznej”…

 477. ABW ujawniło tajne miejsca operacji w placówkach cywilnych pod przykrywką podając adresy…przy okazji przetargu na dostawę energii… Tak sobie myślę prywatnie, że teraz po nitce do kłębka obce wywiady trafią… do dziupli… a tam J-23 znowu nadaje…

 478. wiele komentarzy zagranicznych wspomina o „blue wave” w wyborach amerykanskich, ktora przewidywano, a ktora nie zaistniala…

 479. Skad ilosc glosow elektoralnych do zdobycia w kazdym stanie. Ano z ilosci miejsc w kongresie dla danego stanu plus dwa miejsca senatorskie. Zeby bylo trudniej to w Nebrasce jest inaczej, a Washington DC, ktore bardzo niedawno uzyskalo prawa wyborcze jeszcze inaczej. To wszystko przez tych ojcow zalozycieli ( ogolnie tak mowiac, bo to nie bylo tak od razu), zeby bylo sprawiedliwie rowniez dla maluczkich stanikow. Oczywiscie jest to wielce niesprawiedliwie, bo po 2 senatorow ma ponad 30 milionowa Kalifornia i polmilionowe Wyoming. Zreszta ilosc kongresmenow tez uprzywilejowuje male stany, bo na kazda koncowke ilosci mieszkancow przypada im nowy kongresmen. Jak by Kalifornie podzielic na 4 mniejsze staniki to moglaby miec nawet 4 kongresmenow wiecej. Na ta chwile brakuje Bidenowi 17 glosow elektorskich, zeby uzyskac wymagane 270 glosow. W tej chwili ma 253 (Tr, ma 214). Biden uzyska je jesli wygra w Arizonie ( w Ameryce zwyciezca bierze wszystko) i Newadzie. Te stany to 11 i 6 glosow elektorskich, czyli w sumie brakujace 17. W Arizonie omal ( zawsze trzeba napisac omal) na pewno wygra, w Newadzie troche mniejsze „omal” na pewno. I wtedy uzyskalby dokladnie 270 glosow elektoralnych.
  @PA, nikt nie mowil, tez na zadnych CNN-ach, czy NCBC, czy TYT itd, ze wygra demokrata z pal….. .e. Trauma sprzed 4 lat nikomu nie pozwolila tak mowic. Tym bardziej nawet prywatnie nie mielismy odwagi powiedziec, ze Biden wygra. Wszak nawet Polacy, ktorzy przezyli traume socjalizmu w Polsce, skad wyjechali z umiejetnoscia plywania, mozliwoscia uprawiania sportow, wyjazdami omal za darmo na wakacje, zla ale jednak jakas sluzba zdrowia, lepiej lub gorzej za darmo wyedukowani, teraz glosza, ze tego co przezyli w Polsce to omal jak w Korei Pln, a juz papier toaletowy…, dlatego popieraja Tr. . Dobrze, ze w moim srodowisku, nawet nieco dalszym tak NIKT nie mowi. A nasza szefowa klubu znow miala felieton na pierwszej stronie GW i Wysokich Obcasow o wyborach, gdzie ladnie odpowiedziala, ze Polonia jest zroznicowana.
  Te kilka ostatnich stanow musi byc przeliczone „7 i pol raza”, bo przeciez bez watpienia Tr. bedzie sie procesowal. Pensylwania ma prawo zbierac glosy listowe jeszcze 3 dni po wyborach, tak ustalil na ich zapytanie SN. Ale tam wygra Tr. i w pozostalych Georgia, Karolina i cos tam.
  Na wszelki wypadek tym co mowia, ze jesli wygra to tak malutko powiem ze w popularnosciowym czyli powszechnym glosowaniu zdobyl juz kilkumilionowa przewage nad Tr. I oczywiscie, ze malutko, wszak kult Trumpa przypomina kult jaki mial Hitler, a wsrod wspolczesnych Bolsaro w Brazylii, Putin w Rosji…. i przykladow mozna mnozyc
  Jak juz powiedzialam kiedys ogromna ilosc archaicznych rozwiazan w prawie amerykanskim ma jeden plus. Tu nie ma debaty, czy w konstytucji jest zycie poczete.

 480. Biden obiecuje powrot do „normalnosci”, tylko, co to oznacza?
  https://www.msn.com/en-ca/news/politics/joe-biden-promised-to-return-things-to-normal-is-that-even-possible-now/ar-BB1aJcS0?ocid=msedgdhp
  nawet teo nie potrafil odpowiedziec na to pytanie…nie wspominajac zyty2003..

 481. @PA Tak mowily zalinkowane media francuskie? To swiadczy, ze byly wielce naiwne i chca cos napisac. Pokazujesz marcheweczke zyg, zyg.., ze tak malutko wygracie demokraci?
  Tak beda to komentowac (daj boze) prawicowe media w Polsce. Podobnie komentowala opozycja, ze Trzaskowski to wlasciwie wygral. Kennedy wygral nie wiem iloma glosami elektorskimi, ale popularnosciowymi kilkaset tysiecy.

 482. Kult Trumpa… to dzieło debilizmu politycznego jankesów… Putin to przewidywalny gracz i odpowiedzialny za rosyjską rację stanu… przyzwoitszy od Erdogana… Tak sobie myślę prywatnie, że kult to dorabianie gęby ojca narodu dyktatorom… Putin zasługuje na szacunek…większy niż Pius XII… wystarczy spojrzeć na mapę… działkowicze wiedzą w czym problem, aby nie było chwastów i uciążliwego sąsiedztwa…

 483. PA2155
  5 listopada o godz. 17:13
  Sluchajac francuskich stacji radia odnosi sie wrazenie, ze to we Francji sa wybory. Caly czas, ad noseam. I bardzo jednostronnie. Ale do tego jestesmy przyzwyczajeni. Chyba przez pomylke przekazali wywiad z Francuzem od dawna zyjacym na poludniu USA, ktory mial odwage popierac Trumpa.
  Ale haslo powszechne, to: USA sont dans la merde et nous avec.

 484. 264:214 prowadzi Joe Biden, jednak środek i południe USA dla Donalda Trumpa, a w szachach najważniejsze to opanowanie centrum.
  W wystąpieniach Joe Bidena moją uwagę zwróciły stwierdzenia „Ameryka nie jest niebieska ani czerwona” oraz „Prezydentura nie jest partyjna”

 485. zyta2003
  5 listopada o godz. 17:32
  naprawde myslisz, ze ci Francuzi to takie naiwniaki? dla mnie najbardziej pouczajace sa mapy stanowe analizowane na CNN przez J. Kinga, bo one ilustruja prawdziwy problem Demokratow…. niewiele sie zmienilo, nawet gdy w wyborach jest 25 m wiecej wyborcow niz w 2016…wiesz, ze popular vote nic nie znaczy w USA…taka to juz przypadlosc demokracji amerykanskiej… a moze ogolnie, brytyjskiej…

 486. ahasverus
  5 listopada o godz. 17:38
  te wybory sa wazne nie tylko dla USA, ale dla calego swiata.. stad to zainteresowanie…tak to rozumiem… moge zrozumiec zdziwienie Europejczyka, ktory mial bliskie spotkanie III stopnia z opinia, ze tak powiem, troglodyty…

 487. Przepisy o ktorych pisze Zyta sa “solid”. Często te przepisy sa krytykowane I z pewnoscia wymagaja zmiany ale taka zmiana wymaga wspolpracy senatu I kongresu. Dodam jeszcze prawo do posiadania broni I kilka innych archaicznych przepisow.
  Te zmiany nie nastapia tak dlugo jak dlugo bedzie istniala toksyczna “polityka” karierowiczow politycznych.
  George Carlin napisal kiedys ze konstytucję US napisało kilku białych panów. Każdy z nich byl właścicielem przynajmniej jednego niewolnika. Posiadanie broni wtedy miało inny cel. Na pewno nie była to manifestacja wolności wyboru.

  Członkowie “electoral college” 4 lata temu mieli okazje powstrzymac wybor Trumpa . Po to ta instytucja powstala. Aby powstrzymac wynik wyborow. Faktycznie electoral college to “abstrakcyjna “ grupa ludzi ktorzy istnieja dla zasady zgodnej z przepisami.

  Prywatnie: widok I głos Trumpa “literally makes me sick”.

 488. ls42
  5 listopada o godz. 17:42
  264:214 prowadzi Joe Biden, jednak środek i południe USA dla Donalda Trumpa, a w szachach najważniejsze to opanowanie centrum.

  Jakie centrum, człowieku, popatrz na głosy elektorskie i na liczbę oddanych głosów, tam nikt nie mieszka, kilometry kwadratowe nie głosują, ludzie głosują. Te wszystkie Nebraski, Dakoty, Wyomingi to totalne pustkowia, krowy i kukurydza. Centra są na wybrzeżach.
  Co do południa masz rację, ale poza Teksasem, południe to post-niewolnicze tereny. Inna mentalność, jak Podhale w Polsce i ściana wschodnia. Nie dotrzesz. Wybacz, ale to jest gra w go, nie w szachy.

 489. Orca
  5 listopada o godz. 17:51
  „toksyczni” karierowicze polityczni sa po obu stronach, w obu partiach…

 490. Nie do ruszenia? Do ruszenia, tylko trzeba nam trochę czasu i farta:
  https://en.wikipedia.org/wiki/National_Popular_Vote_Interstate_Compact

 491. ZYTA 2003
  „Wszak nawet Polacy, ktorzy przezyli traume socjalizmu w Polsce, skad wyjechali z umiejetnoscia plywania, mozliwoscia uprawiania sportow, wyjazdami omal za darmo na wakacje, zla ale jednak jakas sluzba zdrowia, lepiej lub gorzej za darmo wyedukowani, teraz glosza, ze tego co przezyli w Polsce to omal jak w Korei Pln, a juz papier toaletowy…”
  JA
  Oczywiscie, ze przedstawianie PRLu jako Korei Pn jest absurdalne i anachronistyczne. Jestem jednym z nielicznych na tym blogu starajacym sie miec trzezwe spojrzenie na PRL i histeria anty prl mi „nie lezy”. I porownywanie ze swietlana, sprawiedliwa RP miedzy wojnami Wydaje mi sie jednak, ze powinnas przypomniec , ze te umiejetnosci plywania nabyte byly w wiekszosci w podwiejskich „gliniankach”, gdzie multum sie potopilo, tych wyjazdow za darmo to tak wiele nie bylo, sluzba zdrowia byla jaka byla. Ponadto razi mnie slowo „za darmo”. Nic nie bylo za darmo, poniewaz te rzadkie przywileje byly placone mizernymi poborami, pracujacymi sobotami, siermieznym zyciem dla wiekszosci. To naczynia polaczone.
  Natomiast masz racje, jezeli chodzi o poziom ksztalcenia.Tam, gdzie w gre nie wchodzily bardzo duze inwestycje (nowoczesne labo, badania itp),nie ma czego sie wstydzic. To bylo moje stwierdzenie podczas moich studiow we Francji.
  Chociaz tych naukowych Nobli to az tak wiele nie bylo w demoludach. Tu tez chodzi o duuuuze pieniadze. Na nauke.

 492. Niezły thriller.
  W Pensylwanii na razie prowadzi Trump większością 132,6 tys. głosów. Do przeliczenia zostało jeszcze 350 000 głosów z hrabstw, gdzie w 2016 wygrała Hillary i 180 000 głosów u okolic, gdzie wygrał Trump…
  Wystarczyłaby niebieska Nevada.

 493. PA,

  “ Orca
  5 listopada o godz. 17:51
  „toksyczni” karierowicze polityczni sa po obu stronach, w obu partiach…”

  Masz absolutnie rację. W tym aspekcie nie bronie dems. “Public service” to obecnie kariera dużych wpływów a nie “service”.

  Cztery lata “and out”.

 494. te niedobory papieru toaletowego jako symbol opoznienia cywilizacyjnego PRLu to argument klasyczny… moze ludzie wciaz ogladaja film „nie lubie poniedzialku” i „Brunet wieczorowa pora”… ale, w TV Kultura dominuja filmy zrobione w PRLu…to samo z teatrem i innymi rzeczami…

 495. Coś, o czym prawdopodobnie wiele osób nie wie o Ameryce.

  Ameryka ma tak zwane terytoria oprócz 50-ciu Stanów.
  Do nich należą:
  Guam, American Samoa, Northern Mariana Island. Puerto Rico, US Virgin Islands

  Obywatele tych terytoriów mają obywatelstwo amerykańskie

  JEDNAK:

  NIE mają prawa mieć swoich posłów ani senatorów do Kongresu
  ani
  NIE mają prawa uczestniczyć w wyborach prezydenckich

  Jak to byśmy dzisiaj nazwali, jeżeli nie kolonializmem?

  Oni mają tylko służyć Ameryce
  i usta w ciup!

  Dzieci i ryby głosu nie mają
  Podobnie jak niewolnicy.

 496. ahasverus
  5 listopada o godz. 17:56
  jak myslisz, ile kosztuje Nobel w chemii lub fizyce… albo medycynie? chyba wiecej niz zloty medal olimpijski…

 497. @PA. Ale ty jestes naiwny. Biden nie mogl powiedziec za wiele, zeby ten kruchutki marginesowy elektorat, ktory pozwoli mu zwyciezyc nie zrazic zbyt „rewolucyjnymi” pomyslami. Amerykanin naogol w dalszym ciagu wierzy, ze Ameryka to wspanialy kraj. Trump wprawdzie zmniejszyl ogromnie najbogatszym podatki, ale i „ja dostalem z tego powodu czek o 100 dolarow wiekszy” ….itd to przez amerykanska zachowawczosc odpadli B. Sanders, czy E Warren.
  Dla mnie powrot do normalnosci to zajecie sie przede wszystkim opieka zdrowotna, Tak, tak bogaty ( czyli ty) nie zrozumie biednego w tej kwestii. I jest to sprawa FUNDAMENTALNA. Kolejna sprawa to ograniczenie mozliwosci eksploatowania terenow, bardzo duzo najrozniejszych koncesji dal Tr. za tym idzie praca w tych zapomnianych przez boga i ludzi miejscach. To mial mowic, ze zastanowi sie nad rabunkowa i nieokologiczna eksploatacja ziemi amerykanskiej? Ta wiesc by niosla, ze juz nie bedzie u nas przez Bidena odwiertow. Na spotkaniach na Florydzie Tr. mowil nie tylko z Kubanczykami, ktorzy sa tam jego najtwardszym elektoratem, bo uwazaja,. ze jak juz Kuba umrze z tych sankcji, to oni se tam wroca do swoich ruin i latyfundiow. To mial Biden powiedziec, ze wroci do polityki otwarcia na Kube, ktora ze wzgledow humanitarnych, podobnie jak Iran nie moze umierac…
  Nie wiem jak dokladnie sluchales Bidena, ale wielokrotnie mowil, o walacej sie infrastrukturze Ameryki i koniecznosci masowych robot publicznych. Jak wiesz, roboty publiczne stworzyly w Ameryce dwukrotnie prosperite. Puscmy wodze fantazji, moze jakos w koncu uda sie przeforsowac wbrew lobby naftowemu i samochodowemu budowy szybkich kolei. O nie, tu fantazja mnie poniosla.
  Jesli chodzi o polityke zagraniczna to jesli nie bedzie wojen i robienia przewrotow w krajach lacinskich, to nie moj bol glowy. Czy bedzie celowal na Europe, czy na Pacyfik… kochal polske, czy nie kochal… Dodam tylko, ze niedawno slyszalam wypowiedz Cimoszewicza, ktory wyrazal sie npdst swoich kontaktow z najwyzszym uznaniem o Bidenie. Ale Cimoszewicz to lewak, to czy moze cos slusznego powiedziec

 498. Ja myślę, że większość blogowiczów, z wyjątkiem pisowskich głupoli ma trzeźwe podejście do PRL. Ja przyznam się nawet, że znacznie mniej mnie rażą peany na cześć PRL, a dużo bardziej brednie o „komunistycznym ucisku” na modłę kimirsenowską. Przecież z jakichś powodów PRL była określana mianem „najweselszego braku w demoludach”, bo, co by nie rzec, margines wolności był u nas najszerszy i systematycznie, acz powoli się poszerzał. W każdym razie nie była to republika sowiecka ani tym bardziej coś na kształt Korei Płn.

 499. PA2155
  5 listopada o godz. 18:07
  I agree. Naturalnie.
  Moja taka proba wytlumaczenia: PRL sie sprawdzal do czasu. Do czasu gdy wystarczylo spoleczenstwo paternalistyczne (vide zdjecie KC PZPR: ile jest kobiet?),gdy marzeniem bylo budowanie domow z wc, bo poprzednie pokolenie tego nie mialo, gdy masy dzieci chlopskich mialy kontakt z wielka literatura, (ale dla ich dzieci bylo to juz normalne). I ze studiami wyzszymi „za darmo”. Ten polski socjalizm sprawdzil sie , bo mial cos konkretnego do zaoferowania. Ale w pewnym momencie okazalo sie , ze FFP i sobotni czyn spoleczny nie podrywal tlumow. Prl sie wypalil, lecz to on dokonal tego, ze jego dzieci go pozarly.

 500. GajowyM.
  5 listopada o godz. 18:02
  Niezły thriller.
  W Pensylwanii na razie prowadzi Trump większością 132,6 tys. głosów. Do przeliczenia zostało jeszcze 350 000 głosów z hrabstw, gdzie w 2016 wygrała Hillary i 180 000 głosów u okolic, gdzie wygrał Trump…
  Wystarczyłaby niebieska Nevada.

  O Nevadę to ja jestem spokojna. Tam są tylko dwa miasta, Las Vegas i Reno, poza tym pustkowie.
  Coś się przeciąga w Arizonie, a to jednak czerwony stan. Najwyraźniej nie są gotowi ogłosić rezultatu. To by skomplikowało sytuację, o całe 11 głosów. Co ciekawe, guardian już wczoraj przyznał Arizonę Bidenowi. Może wiedzą coś czego nikt inny nie wie.

  Ciekawie się robi w Georgii. Wygląda na to że repy mogą nie wygrać senatu i będzie dogrywka w styczniu.

  Za długo to się ciągnie. Nie da się narzekać na kiepskie zwycięstwo i brak niebieskiej fali, jak ciągle jeszcze wisi nad nami groźba Trumpa.

 501. Napisałam długi post do PA2155 i wypqrował
  Nie było w nim ani polskich, ani innych wulgaryzmów, ani ro ma nów
  kilka razy próbowałam go wklejać zmieniając niektóre słowa, aż raz zapomniałam skopiować całość, tylko chcąc kawałkami wklejać, skopiowałam sama końcówkę.

  Efekt.
  jestem wkurzona.
  To jest irytujace jak się człowiek produkuje i z powodów idiotycznych tekst jest nieprzyjmowany.
  To nie moderacja tylko kretynizm

 502. Jak u jankesów może być dobrze kiedy wybierają jednego człowieka w takich męczarniach… Ilość zgonów na koronawirusa świadczy o kiepskiej kondycji tej formacji… o wybrykach Trumpa nie wspomnę… Tak sobie myślę prywatnie, że mieszkać z nimi to obciach… a jacy butni w udzielaniu rad innym narodom… jak pryszczata kosmetyczka…

 503. Izabella 17.53
  USA to kraj o którym każdy Polak wie wszystko, czyli prawie tyle co nic. Znamy obrazy z filmu i kongresu, co być może nie oddaje stanu faktycznego, a jaki jest dzisiaj chyba nie wiedzą tego nawet starzy Amerykanie. Przyjmuję z uwagą przekazane informacje, chociaż staram się jeszcze zachować neutralną pozycję, a faktyczne uczucia do wybranego prezydenta przedstawię w swoim czasie.
  Łączę pozdrowienia krajowe

 504. Skupiając się na wyborach w USA możemy odpuścić sprawy krajowe, które się dobrze nie rysują. Z drugiej strony życzymy rachmistrzom w Ameryce wytrwałości i uwagi, aby im żaden głos się nie zawieruszył i rachunki zgadzały z ustaleniami wyborców.
  W krajowych mediach zauważyłem głosy krytyczne o systemie wyborczym i długim liczeniu głosów. Jednym z argumentów jest takie spostrzeżenie: w prowincjonalnym miasteczku w Azji dokonuje się zapłaty kartą płatniczą i transakcja automatycznie jest odnotowywana w zagranicznym banku, a Amerykanom potrzebne jest do policzenia głosów kilka dni? No właśnie dlaczego?
  W przyszłych wyborach to liczenie powinno być tak szybkie jak na Eurowizji

 505. Wybrany prezydent powinien nadać Donbasowi status terytorium zrzeszonego z Rosją… jak to uczynił Trump ze Wzgórzami Golan na rzecz Israela…Tak sobie myślę prywatnie o geście przypominającym pionierów z terenów ZSRR ojca Israela… Wy nam Israel… my wam Donbas… Krym sam zdecydował… takie machniom… popieram…!

 506. Imbecyle z ABWery zrobiły w internecie „wypiskę” niejawnych adresów lokali, które służą do prowadzenia działań kontrwywiadowczych.
  Albo księgowa wynosi sobie w torbie plastikowej parę baniek z funduszu operacyjnego żeby mąż miał za co sobie pograć w kasynie czy na wyścigach, albo z podejrzanym osobnikiem (ABW chce odrobić straty może) daje się kiwać na zakupach respiratorów z Pakistanu (nie do użytku) albo ujawnia tajne dane w internecie.
  Skąd ten Kamiński w Wąsikiem biorą takie niedojdy? To przecież sztuka powyławiać takich kretynów.

 507. PA2155, jobrave
  5 listopada o godz. 18:03
  Jeszcze jedna uwaga: Mozna przyjac , ze lata 80 to to taki okres miedzy, ni pies ni wydra. Paroksyzm. . Lata PRL-u to lata 50te 60te 70 te.
  Nieco ponad 30 ci lat.
  Mozna jednak zrobic bilans wysilku panstwa w dziedzinie kultury i udostepniania kultury masom. Nie tylko panstwa. Spoleczenstwa. Zmiany gustow, zainteresowan.
  Dla mnie szokiem bylo (kilka lat temu na Podlasiu) obejrzenie oferty prasy. Oprocz kilku koscielnych, same detektywy, Ola, Hola itp. Wrazych nie uswiadczysz: Polityka, Wprost, Newsweek, G Wyb.
  PA2155
  Wcale nie uwazam Francuzow za naiwnych. Dalem jedynie przyklad nastroju w mediach.

 508. Związkowiec z kibolem obronią kościoły… pomysł świetny… spadnie ilość przestępstw w parafiach… Tak sobie myślę prywatnie o czynieniu złodzieja stróżem…

 509. @ls42
  5 listopada o godz. 19:25

  Ci, którzy zadają pytanie: dlaczego to liczenie tak długo trwa?
  Nie wiedzą, że w wielu Stanach ZABRONIONO wcześniejszego liczenia głosów. Włącznie z niedopuszczeniem otwierania kopert.

  Głosy przesłane pocztą, czy wrzucane do skrzynek do głosowania
  musiały czekać.
  A teraz wszystko na raz.
  Tym bardiej, że znacznie większy procent ludzi tym razem zagłosował.

  Jest jeszcze jedna sprawa.
  Teraz wybory były nie tylko na prezydenta, ale i do kongresu, czyli do sejmu i senatu.
  Ponadto też wybory były stanowe.
  Te wszystkie głosy na różnych kandydatów na różne stanowiska są w tych kopertach.

  To jest masa pracy.

  Ps.
  poczta dalej dowozi głosy, ponieważ rząd Trumpa zrobił wszystko żeby pocztę okaleczyć i żeby była niewydolna.
  Co w dużej części się udało.
  Starają się, ale nie jest to łatwe

 510. Te 30 lat, to tyle samo co uplynelo od 1989? zapomnialem dodac. Podobny przedzial czasu.

 511. Krajowy konsultant medyczny w telewizorze optymistycznie

  Mamy świetny zespół lekarzy i dobry sprzęt na wyposażeniu, a jest 65 procent zgonów na oddziale szpitalnym, a jak tak dalej pójdzie (?) to będzie 90 lub 95 procent zgonów
  Czym się martwić?

 512. @legat
  5 listopada o godz. 19:38

  kretyn wybiera kretyna
  A jak sobie wyobrazasz inaczej?

  jaki wspólny język Wąsik i Kamiński by mieli z kimś niekretynowatym?
  Żadnego!

  Ja pamiętam ich czołowego agenta Tomka.
  jak go słuchałam, to aż na współczucie mnie zebrało

  Zlikwidowali realny kontrwywiad, który wiedział jak dobierać pracowników, a teraz sowiecki8m sposobem naznaczają kto będzie popem albo likarzem. 🙂

 513. Ls42,

  Przepisy dotyczace głosowania sa odpowiedzialnoscia County. To nie sa przepisy krajowe. Dlatego jest różna data i godzina ogłaszania wynikow.
  County gdzie głosowanie odbywa sie osobiscie przeliczanie zabiera najwięcej czasu.
  W WA gdzie glosowanie jest przez poczte wyniki sa oglaszane 5-10 minut po oficjalnym zamknieciu terminu. Tym razem 3 listopad 8 pm. Po tej dacie I godzinie glosy sa nadal przyjmowane i liczone. Na przyklad glosy wyslane pod koniec pazdziernika. Liczy sie data/godzina na kopercie a nie data/godzina zamkniecia wyborow.

  Sa dodatkowe przepisy automatycznego przeliczania głosow jesli roznica oddanych głosow na kandydatow jest bardzo mala (nie pamiętam jaki procent). Takie przeliczenie jest na koszt County.
  Kandydat moze zarzadzic przeliczenie jesli roznica nie spelnia wymaganego przez County minimum. Wtedy kandydat opłaca koszt przeliczenia. Koszt jest od kazdego oddanego głosu. Te opłaty sa dosyc wysokie ale nie pamietam ile to jest w WA.

 514. Wiekszosc stanow ma takie same przepisy i procesy w kazdym County.

 515. 404 5 listopada o godz. 19:49 do mnie: –kretyn wybiera kretyna
  A jak sobie wyobrazasz inaczej?

  404,
  no nie, wyobrażam sobie właśnie inaczej. Np. poszukuje się bezmózgich „dzieci Chazana”, które nie zostały wyskrobane w odpowiednim momencie a następnie daje się im etaty w ABW.

 516. ahasverus
  5 listopada o godz. 19:40
  ę
  „Wcale nie uwazam Francuzow za naiwnych. Dalem jedynie przyklad nastroju w mediach.”
  ja tez nie… tylko ciebie draznie… 🙂

 517. 404
  5 listopada o godz. 19:01
  u mnie w sasiedztwie zmieniaja rury kanalizacyjne i inteligentny robotnik kanadyjski naruszyl kabel… nie mialem internetu przez ponad godzine, ale poszedlem na 6 km spacer…

 518. napisalem dluga epistole do zyty, ale mi wcielo z powodu awarii..
  droga zyto, wierchuszka Demokratow naznaczyla Joe B. jako ich kandydata na prezydenta.. te wszystkie „dyskusje” przedwyborcze z innymi kandydatami byly inscenizacja, bo Joe mial od poczatku klopoty komunikacyjne i nie potrafil sformulowac
  , o co mu naprawde chodzi.. w przeciwienstwie do Warren i Sandersa… dlatego szary Demokrata w prawyborach pierwszych 3 stanach nie chcial na niego glosowac… ale potem, z niewielka pomoca swoich przyjaciol dopial swego..
  powolywanie sie na slowo tow. Cimoszewicza jest nieco kuriozalne..

 519. Przykrywanie PRLu listkiem figowym jest niedorzeczne. Epigoni PRLu sa nadobecni w blogosferze, zaimpregnowani, nieprzemakalni.

 520. Wesoly barak w obozie. Wszystko powiedziane? Niestety nie. Ofiarom PRLu nie bylo wesolo. Chociaz jednego poete Gierek zwolnil z wiezienia.

  Najwiekszym przestepstwem PRLu bylo zredukowanie nas do mydelka fa i dlugopisu bic. Pozostale dobra w wesolym obozie byly do kupienia za dewizy w barakowozie. Flanell i kufajki dostepne przed kazdym swietami.

 521. Saldo mortale
  5 listopada o godz. 20:23
  kiedys ganiles mnie za to, ze zazdroscilem takim jak ty wyjazdu na Zachod… 🙂

 522. nawet z biletem w jedna strone…

 523. Morawiecki powiedział że o ile słyszy się o ogniskach zachorowań na weselach, w szkołach, a nawet na pogrzebach, to w kościołach nie było takich przypadków.- i znów fałsz

  https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26378794,koronawirus-zakazenie-w-kolejnym-kosciele-wierni-pilnie-poszukiwani.html

 524. PRL
  Nie mowilismy o imponderabiliach, o wolnosci szeroko pojetej. Mowilismy o bilansie „dla szarego czlowieka”, bez dziecinstwa z francuska guwernantka. Nie musi sie byc epigonem PRLu aby ocenic na zimno system. Zly, ale… .
  Nie nalezy udawac, ze sie nie rozumie.

 525. PA2155
  5 listopada o godz. 20:35

  Moj bilet kupilem sobie sam, lecialem Ilem 18, wyladowalem na Le Bourget. Kosztowal chyba dwie pensje. Ganilem Cie, jesli tak sadzisz, chociaz szczerze mowiac, najprzyjemniejsze byly powroty, nie Garbusem, nie Lambretka, powroty w obie strony. Wowczas to bylo arcywazne. Szczegolnie w wieku „dwudziestoletnich“; czasem pieknych, czesto pryszczatych.

  Najwazniejsze jednak, ze potrafimy dalej rozmawiac. Pamietam doskonale nasze polemiki, Twoje nagany rowniez.

 526. A paszport dostałeś od oficera prowadzącego czy w okienku?

 527. Wybory….

  Dla Europy najwazniejsza jest zjednoczona, federacyjna Europa, nie USA. Zjednoczona Europa mialaby szanse w „sporach“ z Chinami, Rosja, USA i Indiami na Augenhöhe. Dla Polski i Wegier najwazniejsze sa USA, nie zjednoczona, federacyjna Europa. I to niezaleznie od koloru rzadzacych po 89 roku. Podzielona Europa nie bedzie nigdy partnerka dla Rosjan lub Amerykanow.

 528. PRL
  Nie mowimy i imponderabiliach, o wolnoci. Mowimy o bilansie dla szarego czlowieka, bez francuskiej guwernantki.

 529. Saldo mortale
  5 listopada o godz. 20:51
  nawet w 1988 r., kiedy zdecydowalem sie wyjechac na stale, myslalo sie o mozliwosci ruchu w obie strony, ale bilet w jedna strone wciaz wydawal sie mniejszym zlem.. po 1982 r. trudno bylo zyc w Polsce, przynajmniej dla mnie… nawet trudnosci zaczynania od zera nie wydawaly sie takie straszne..

 530. PA2155
  5 listopada o godz. 21:06

  Wiem, bo bywalem po stanie wojennym czesto w Polsce, wczesniej rowniez, bardzo czesto sluzbowo podczas wojny w YU. Obok trudnosci duza role grala ciekawosc. Powroty w obie strony sa ciagle aktualne. W tym roku, mimo Corony, bylem wielokrotnie w kraju, w poprzednim, raz w miesiacu. Smutne to byly powroty do miejsc, bez ludzi i przyjaciol. Nadrabialem jednak zwiedzaniem, odkrywaniem nowych miejsc, np. Podkarpacia, poznawania nowych ludzi. Od zera, prawie od zera zaczynalem kilka razy. To wynikalo jednak z przyczyn prywatnych. Nieporownywalne. Pozostala Hassliebe do kraju do niektorych ludzi………

 531. Trzy kolory w filmie Krzysztofa Kieślowskiego z 1994 roku odnoszą się do haseł rewolucji francuskiej; wolności (niebieski), równości (biały) oraz braterstwa (czerwony).

  USA pomalowane są obecnie na niebiesko (demokraci) i czerwono (republikanie). W czasie wojny secesyjnej republikańska północ była uznana za niebieską. A pod jakimi barwami maszerowali konfederaci? Może upraszczam, ale kolory w Ameryce nie są tak trwałe jak we Francji, stąd być może wielu ma spory kłopot z wyborem

 532. PA2155
  5 listopada o godz. 21:17

  Trafiles.

 533. Daniel Passent: „ … dziewczyny i chłopaki odważą się obyczajowo i merytorycznie powiedzieć, co czują i myślą, a co najlepiej oddają słowa „wyp…dalać” i „jeb…ć PiS”.

  I pomyśleć, że zdanie to napisał człowiek zaliczający się do ludzi rozumnych, na pewnym poziomie. Monotematyczny blogowy jebaka zwany Adaśko (komenetrze ogranicza do merytorycznego „jeb …ć PiS” ) jest, jak się okazuje, prekursorem i już od dawna zawstydzał red. Passenta, który nie nadążał. W końcu red. Passent pod wpływem bieżących impulsów postanowił się podciągnąć. Gdyby poziom ów red. Passent osiągnął wcześniej, na przykład przy Jaruzelskim, to by pisał: „jeb..ć Solidarność” i może historia inaczej by się potoczyła?

 534. @PA2155
  to jest druga próba napisania postu na ten sam co poprzednio temat. Ciekawa jestem czy spotka się z większą wyrozumiałością ze strony moderacji.
  Tym razem jest bardziej byle jak napisana ta notka, bo nudzi pisanie o tym samym jeszcze raz.
  we’ll see

  Wcześniej pisałam o p r i m a r y wyborach w partii demokratycznej
  Chodziło o to żeby wybrać ko.nt,rkan.dyd.ata dla dotych.czasow.ego Senatora, republikanina Mitch McConnella.

  W szra.nki staneli Ami McGrath i C h a r l e s Boo.ker

  Amy popierał esta.bli.sz.me.nt partii demokratycznej, na czele z demokratycznym est.abli.szm.ent.em w Kongresie.

  A C h a r l e s a Boo,kera popierali ludzie.
  Jak zauważono fakt, że jego popularność staje się nam,acal,na, pomimo że po raz pierwszy startował w wyborach jako kandydat, to zaczęto robić WSZYSTKO, żeby nied,opu,ścić go do wygrania tych wyborów.

  To zrobił est,abl,iszm,ent Demokratów.
  Nie Republikanie.

  Dochodziło do scen z ho,rr,or,ów.
  Na przykład w mieście milionowym postanowiono udostępnić wyborcom
  tylko JEDNO stanowisko do głosowania.
  Bo była świadomość, że większość ludzi tego miasta będzie głosowała na C h a r l e s a Boo.kera.
  Ludzie stali w kilometrowych kolejkach.
  Należy pamiętać też o pandemii, która wówczas s z a l a ł a.
  Starsi, czy słabsi, czy ludzie z dziećmi nie mogli sobie pozwolić na czeka.nie tak wielu, wielu godzin żeby zagłosować.
  i na to liczono

  I es.ta.blis.zme.nt wygrał.
  Amy McGrath pokonała przeciwnika dwoma punktami procentowymi
  Tylko dwoma, pomimo takich wielkich starań i utrudnień jej przeciwnikowi

  Potem zapisała się chwalebną kartą, że zdobyła ogromną ilość pieniędzy.
  Pod tym względem znalazła się w czołówce kandydatów w całym kraju.

  ALE przegrała z Mitch McConnell. Nawet duuuże pieniądze nie pomogły.
  A ten ostatni jest przewodniczącym większości senackiej
  I cieszy się sławą ma.ta.cza, ło.buz.a z językiem jak u żm.iji roz.dwo.jonym

  Było szalenie ważne pokonć tę gnidę.
  jednak zaważyły inne sprawy i do bo.ju wystawiono swojaczkę,
  a człowieka, który MIAŁ szansę pokonać tego dra.nia utrą.cono.

  Jestem pewna, że pamięć o tym jak Amy doszła do zwycięstwa w ludziach ciągle żywa (to tylko kilka miesięcy temu było), więc najprawdopodobniej nie mieli ochoty jej popierać teraz.

  To tak a propos toksycznych karierowiczów i toksycznego e.sta.bli.szm.entu

 535. ls42
  5 listopada o godz. 21:25
  ” A pod jakimi barwami maszerowali konfederaci”?

  Na biało, byli właścicielami czarnych niewolników, więc musieli się odróżniać.

 536. kolejny tekst starałam się wielokrotnie zmieniać różne słówka, aż w końcu pokropkowałam co się dało, aponieważ wcześniej nie wszystkie z nich próbowałam zmienić.
  Dlatego tekst prawdopodobnie jest trudniejszy do czytania, ale w końcu przeszedł.
  Czyli w tych wykropkowanych jest jakieś zło ukryte. 🙂

 537. Odmiana odmiany – na coś bliższego dniom dzisiejszym i mniej pałoacowym:

  https://www.youtube.com/watch?v=MV8fGf-N06A

 538. PA

  To za Arlekina…

  „Cette pièce est tout à la fois folklorique, ethnologique, écologique, politique, poétique, antipsychiatrique“

  La Rolle de Chaillot Jean Giraudoux i…
  oraz
  La guerre de Trois n’aura pas lieu

  Pozostaje pytanie ktora?

  Wowczas Na marginesie porownala, pardon, zrownala Parysa z Paryzem i stalo sie, wojna miala jednak miejsce w 1971 w Teatrze miejskim w Avignon. Bylem, skrety palilem, udawalem macho z ksiazeczka Mao.

 539. guzdra, mile zaskoczenie…byl dumny z tego, ze byl Kanake, jak sie sam okreslal. Byl wielki, bez Starej Francji.

 540. Saldo mortale
  5 listopada o godz. 21:44
  to byl kawalek ilustracji muzycznej do molierowskiego „Mieszczanin szlachcicem”.. podobno obaj panowie niezbyt lubili siebie nawzajem…

 541. I pomyśleć, że można zagrać i zaśpiewać bez wpuszczania na scenę wrzaskliwego epileptyka urodzonego pod z nauruszoną prze lunatyków blachą …

  https://www.youtube.com/watch?v=3DLR7dviLVE

 542. PA2155
  5 listopada o godz. 21:5

  Dlatego napisalem: trafiles, chodzi o imie, z niemieckiego „Potyczki“. Potyczki tak, wojna, nawet werbalna jest bezsensowna.

 543. Saldo mortale
  5 listopada o godz. 21:00

  „Dla Europy najważniejsza jest zjednoczona, federacyjna Europa …”.

  Nie ma już Europy z czasów EWG i zimnej wojny, ta nowa Europa jest zakładnikiem neomarksistowskiej lewicy, wyjałowiona z religii i tradycji, minoderyjna, zbiurokratyzowana, przeregulowana, militarnie słaba, hedonistyczna i egoistyczna co przykrywa pozorami miłosierdzia. Szokujące jak bardzo przypomina cesarstwo rzymskie kilka dziesięcioleci przed upadkiem.

  Nie sądzisz chyba, że Francja i Niemcy rozpłyną się w federacyjnej Europie. Napisz więc, co ta federacyjna Europa w praktyce oznacza? Hegemonię silnych ekonomicznie i słabych militarnie Niemiec, czy grającej powyżej własnych możliwości Francji? Federacyjna Europa przypomina, w nieco karykaturalnej formie, pomysły odbudowy carstwa rzymskiego przez kolejno: Teodoryka Wielkiego, Karola Wielkiego, władców Niemiec z dynastii Ludolfingów i Salickiej, a później Habsburgów. Idea zjednoczonej Europy (Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego) ostatecznie upadła na początku XIX wieku, ale jak widać dziś znów ma się lepiej, choć jest równie realna jak w czasach Teodoryka.

 544. ls42
  5 listopada o godz. 21:25
  Bialy to kolor monarchii
  Niebieski i czerwony to kolory miasta Paryza. W zasadzie czerwony to kolor bazyliki Saint Denis, kolor meczenstwa St Denis. Nekropolia wladcow francji. niewiela tego tam zostalo, bo wiekszosc poszla do sekwany w czasie rewolucji. HenriIV: wystawiono jego mumie i rewolucjonisci go policzkowali.
  Jest tam jakims cudem zachowane serce Louis XVII, ukradzione w czasie autopsji przez lekarza. Potem przypadkiem odnalezione na stercie przed Notre Dame w 1870. Historia jak z E. A. Poe. Tak samo szkielety Louis XVI i M Antoinette. ADN potwierdzilo.
  Pod koniec XIX wieku Francja mogla powrocic do monarchii, ale pretendent do tronu nie zaakceptowal flagi 3 colorow. Moze i lepiej, bo znowu bylaby rewolucja, ofiary.

 545. Mauro Rossi 21.34
  Konfederaci maszerowali być może pod białymi flagami idąc do niewoli, ale południowe stany USA jeszcze do niedawna oficjalnie miały flagi z ukośnie skrzyżowanymi granatowymi pasami z gwiazdami, na czerwonym tle.
  W Alabamie do 1993 roku, w Georgii do 2003 roku, a w Missisipi do 2 lipca 2020 roku

 546. Saldo mortale
  5 listopada o godz. 21:44

  La guerre de Trois n’aura pas lieu
  JA:
  Hmmmm…
  „La guerre de Troie n’aura pas lieu”, chyba ze sie umie liczyc tylko do dwoch. 🙂
  To bez czepiania, na sympatycznie!

 547. Mauro Rossi
  5 listopada o godz. 22:01
  Saldo mortale
  5 listopada o godz. 21:00

  „Dla Europy najważniejsza jest zjednoczona, federacyjna Europa …”.

  Nie ma już Europy z czasów EWG i zimnej wojny, ta nowa Europa jest zakładnikiem neomarksistowskiej lewicy, wyjałowiona z religii i tradycji, minoderyjna, zbiurokratyzowana, przeregulowana, militarnie słaba, hedonistyczna i egoistyczna co przykrywa pozorami miłosierdzia. Szokujące jak bardzo przypomina cesarstwo rzymskie kilka dziesięcioleci przed upadkiem.

  Mój komentarz
  Szokujące jest to, jak Rossi potrafi się minoderyjnie dostosować do poezji geostrategicznej ideologów i teoretyków PiSowskich (Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Zybertowicz) i dostrzec neomarksizm, wyjałowienie z tradycji i religii, biurokrację i minoderię (?) w Cesarstwie Rzymskim tuż przed upadkiem.
  Pzdr, TJ

 548. Klasyka to baaaaaardzooo rozciąąąąąąągła klaaaaaasaaaa

  https://www.youtube.com/watch?v=k84G4ODpBsE

  ***

  @404

  Jesteś wystarczająco zdeterminowana, aby wpierw napisać tekst w Microsoft Word, następnie rozstrzelić go poleceniem zamiany
  dowolna litera
  na

  tekst rozstrzelony dobrze cię czyta w takiej czcionce, jaką jest używana na tym blogu.

  ( przy okazji: polityka się toczy w wolniejszym rytmie niż twe komentarze )

 549. przepraszam – oderwano mnie i zgubiłem
  znajdźtekstiprzyklejona spacja
  orac drobne poprawki między wyrazowe

 550. @ Mauro z Rosji…
  A pan wciąż powtarza brednie nacjonalistycznej a później komunistycznej propagandy o „Casarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego”
  Otóż to sformułowanie pojawiło się tylko raz , w jednym dokumencie.
  Właściwa i powszechnie używana nazwa to było „Święte Cesarstwo Rzymskie” I to Cesarstwo miało się całkiem dobrze przez ponad 1000 lat i ukształtowało Europę. Pierwszy nasz „prawdziwy” król, Bolesław wziął koronę z rąk Cesarza, podobnie jak i inni władcy w owym czasie.
  Przy okazji- Idea Zjednoczonej Europy odwołuje się raczej do tradycji karolińskiej niż ottońskiej. Ale tak, czy inaczej Cesarz nigdy nie posiadał władzy absolutnej i musiał dogadywać się z lokalnymi władcami, był też przez nich wybierany; Cesarstwo było monarchią elekcyjną. W czasach Cesarstwa nie było czegoś takiego, jak państwo niemieckie czy tym bardziej „naród niemiecki”
  Pan usiłuje przykładać do Cesarstwa dzisiejszą miarę i dzisiejszą zasadę państw narodowych, która tak naprawdę liczy sobie zaledwie 2 wieki.

 551. PA2155
  5 listopada o godz. 21:06

  „po 1982 r. trudno bylo zyc w Polsce, przynajmniej dla mnie…”

  Druga część zdania powoduje, że całe zdanie jest niesłuszne. Uczciwy przekaz byłby taki: „Po 1982 r. trudno było mi żyć w Polsce”.

  Pierwsza część zdania, bezosobowa – „trudno było żyć z Polsce” – nie może być słuszna, ponieważ wypowiadasz się za trzydzieści parę milionów Polaków, którzy po 1982 r. z Polski nie uciekli. Żyli tu i po staremu tworzyli Polskę. Czy trudno się im żyło, czy nietrudno – aż tylu milionów wzrokiem nie ogarnę. Kompetentnie mogę mówić wyłącznie o sobie. Były kłopoty, ale znacznie większe przeżywałem z mamą w latach 40-tych na Mazurach i po przyjeździe ojca z łagrów – w latach 50-tych w Słupsku. Tyle że jako dzieciak nie wspominam tego jako kłopotów. Ale i tego, co było później, nie wspominam jako kłopotów, lecz jako zwyczajne życie. Nawet więcej: jako urodę życia. Ba – do dziś więcej widzę urody niż dziadowskiego PiS-u. Czy to, że pochodząc z biednej robotniczej rodziny, za darmo skończyłem atrakcyjne technikum, a potem zapier..lałem przez cale studia łopatą – było kłopotem? A gdzie tam! Potrafiłem tą łopatą zarobić w spółdzielni studenckiej tyle, że jeszcze rodzicom posyłałem. Osiemdziesiąte lata i kawałek dziewięćdziesiątych to mój najmocniejszy czas – łopaciarstwo i rybaczenie na morzu – ciężki fizycznie i pieruńsko ciekawy. Można by o tym do rana.

  Chciałem tylko powiedzieć, @PA2155, że różne są podejścia do życia. Jeden nazwie „trudnym czasem” ciężką chorobę, śmierć bliskich, kataklizmy, wojny. Drugi – że w jakimś okresie były puste półki, choć żywność na kartki była zapewniona, a chleba nie brakowało. Dla trzeciego dramatem jest, kiedy nie ma za co kupić blaszaka. Czwarty marzy w czterosobowym sublokatorskim pokoju o własnym domku. Można wyliczać stąd do Władywostoku i z powrotem przez oceany i jeszcze pewnie wszystkiego nie wyliczy.
  Aha, po tym jak zrezygnowałem z pieszej podróży dookoła świata, raz tylko pomyślałem parę lat temu o tym, by na chwilę opuścić Polskę rowerem i skoczyć z przyjacielem z technikum do Portugalii, by popływać na długich atlantyckich falach. Z czystej ciekawości – bo na krótkich bałtyckich, na starość już sporadycznie, pływam do dziś. Ostatnio – wczoraj. Ale w końcu i Portugalię odpuściłem. Może w następnym wcieleniu…

 552. 404
  5 listopada o godz. 19:49

  „kretyn wybiera kretyna”.

  To zastanówmy się, tak a propos „kretynów” i ich wiedzy.

  „ … jaki wspólny język Wąsik i Kamiński by mieli z kimś niekretynowatym? Żadnego”!

  Znasz obu osobiście, czy tylko tak sobie niezobowiązująco klepiesz?

  „Ja pamiętam ich czołowego agenta Tomka. jak go słuchałam, to aż na współczucie mnie zebrało”.

  „Tomek” (ksywka prasowa) to funkcjonariusz i oficer, najpierw CBŚ, później CBA. Ne należy mylić oficera z informatorem, czyli agentem. To dwie różne kategorie. „Tomek” był oficerem pracującym pod przykrycie, w dodatku wybitnie zdolnym. Grał także po odejściu ze służby, ale wówczas już na rzecz swoich interesów w które wszedł ze swoja konkubiną. Zdolności miał większe niż charakter i honor, co się zdarza, tacy jak on mają specyficzne cechy charakteru ― są od działania, w czym są dobrzy, nie myślenia. Od myślenia to inni.

  „Zlikwidowali realny kontrwywiad ..”.

  Co to znaczy „realny kontrwywiad” i jak odróżniasz go od „nierealnego”? 🙂

  „… który wiedział jak dobierać pracowników …”.

  Kontrwywiad nie dobiera sobie pracowników (raczej werbuje agentów), pracowników przyjmuje biuro kadr, jak w każdej szanującej się instytucji. Kontrwywiad zajmuje się kontrwywiadem, po prostu. W PL są dwa kontrwywiady (żadnego nie zlikwidowano), więc nie wiadomo o który ci chodzi. Tam zresztą wszystko jest tajne, więc to co się o tym pisze w mediach jest na poziome grafiti na murze. Proponuję olewć.

  A teraz wracamy do twojej wstępnej tezy: „kretyn wybiera kretyna”.

  I ty to oceniasz? No wybacz.

 553. wywiadzie dla KAI abp Stanisław Gądecki porównał sytuację katolików w Polsce do prześladowań Żydów w latach 30. XX
  To już totalny odlot

 554. Niemiecka dziennikarka powiedziala przed chwila, ze Trump nie byl wypadkiem przy pracy i miala racje.

 555. Nic nowego, Na marginesie zrownala Kaczynskiego z Hitlerem i nic…..nic nowego.

 556. Piec, to z perskiego (farsi).

 557. guzdra przywolal M. Knopflera i jego stare piosenki..
  https://www.youtube.com/watch?v=vyI9flHHT2Q
  lubie to 40 lat pozniej, chociaz wole wersje na zywo z „Alchemy”

 558. @ Mauro z Rosji
  Gdyby tzw „agent tomek” był wybitnym a chociażby i dobrym agentem, to nikt by nie wiedział o jego służbie. Ale władza ma takich agentów na jakich zasługuje. Idioci zatrudniają idiotów.

 559. pombocek
  5 listopada o godz. 22:35
  no wiesz, kazdy ma rozne punkty odniesienia do tego co normalne i anormalne… co jest dla niego szczesciem a co nieszczesciem… tym miales swoja a ja swoje..

 560. Mad Marx z Moskwy
  5 listopada o godz. 22:31

  Cesarstwo rzymskie po upadku na Zachodzie w 476 roku przez wieki było ideą polityczną nigdy nie zrealizowaną. Świadczy to oczywiście sile przyciągania oryginału ― najpotężniejszego imperium w dziejach ― jak i chęci ustanowienia ładu politycznego oraz dominacji w Europie. Stosunkowo najwięcej z r.o.m.a.n.i.tas pozostało w Kościele katolickim ― rzymskim, łacińskim. Np. struktura terytorialna Kościoła była ścisłe wzorowana na podziale administracyjnym późnego cesarstwa rzymskiego, diecezje, dekanaty, kurie, prefektury etc.

 561. tejot

  „Szokujące jest to, jak Rossi potrafi się minoderyjnie dostosować do poezji geostrategicznej ideologów i teoretyków PiSowskich (Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Zybertowicz) i dostrzec neomarksizm, wyjałowienie z tradycji i religii, biurokrację i minoderię (?) w Cesarstwie Rzymskim tuż przed upadkiem.”

  To kwestia tzw obycia.

 562. „jak ozdoba świata
  co w malignie bredzi
  jest obłęd człowieczy”

 563. PA2155
  5 listopada o godz. 22:53

  Nie bardzo rozumiem intencji Twojej reakcji, skoro powtarzasz po mnie identyczną treść. Widać zbyt precyzyjnie się wyrażam, skoro czytelnik czytający z lotu kondora miewa kłopoty.

 564. Mauro Rossi
  5 listopada o godz. 22:54

  „Np. struktura terytorialna Kościoła była ścisłe wzorowana na podziale administracyjnym późnego cesarstwa rzymskiego, diecezje, dekanaty, kurie, prefektury etc.”

  Była i jest nadal…a co za tym idzie hierarchia kościelna… biskupi jak prefekci…

 565. Mad Marx z Moskwy
  5 listopada o godz. 22:51

  „Gdyby tzw „agent tomek” był wybitnym a chociażby i dobrym agentem, to nikt by nie wiedział o jego służbie”.

  To dość naiwne co piszesz. Wiesz przecież o Philby, Amesie, Hanssenie, Goleniowskim, Pieńkowskim, Kuklińskim, wszyscy oni wpadli albo zostali zdekonspirowani, co nie znaczy, że nie byli wybitnymi źródłami wywiadowczymi. „Tomek” (Tomasz Kaczmarek) też został zdekonspirowany przez antypisowskie media sympatyzujące z opozycją (przeciek chyba wyszedł z „wolnych sądów”), które uznały że działania zdolnego oficera tropiącego korupcje na szczytach władzy jest dla nich bardzo groźne. W końcu po jakimś czasie Kaczmarek został defectorem (dezerterem) przeszedł z jasnej strony na ciemną. Cóż, tak bywa.

 566. pombocek
  5 listopada o godz. 23:11
  niech tak bedzie…

 567. Bar Norte
  5 listopada o godz. 23:09

  No wiem Bar Norte, zamiast geostrategii wolisz ideolo.
  Ja natomiast lubię obie te rzeczy. 🙂

 568. 404
  5 listopada o godz. 23:09

  Czterystaczwóreczko, jeśli nie pogardzisz, to zostawiam specjalnie pod Twoimi wielkiej wrażliwości drzwiami pożegnanie z jesienią. Może jeszcze nie ostatnie, ale już niewiele brakuje.

  https://photos.app.goo.gl/Bn4Fr6dSJJpwDrwV7

 569. @maciek.g

  Ja też mając nóż na gardle, perspektywę bezdomności i głód też bym odlatywał i to kosmicznie. Nie jestem wyjątkiem. To bardzo ludzkie przyzwyczajać się do przepychu i kąsać gdy odbierają.

  Trochę mnie nudzą wyjaśnienia obecnych wyborów reprezentantów obywateli przy pomocy przywoływania wici i rozbitych starych glinianych dzbanów.

  Proponuję twórczo wkład:
  Czy republikanów covid łatwiej posyła do nieba zarządzanego przez nowych ewangielików?

  Jest względny porządek.
  Chaos będzie gdy Polki i Polacy wymyślą 200 milionów recept na przezwyciężenie pandemii.

 570. Niełatwo będzie rządzić USA po wyborach, ale też żyć w państwie w którym pomieszane są kolory i jedne chcą być ważniejsze od innych. Czy teraz czarne ma być ważniejsze od białego tylko dlatego, że dawniej było inaczej? To może wprowadzić przepisy, że jak ktoś jest bogaty to teraz powinien zamienić się z biednym?

  Krzysztof Szczerski przewiduje taki scenariusz: liczenie głosów, batalia sądowa, akcja protestacyjna. Można zapytać czy akceptują to obie strony, czerwona i niebieska, czy tylko jedna?

  Spojrzenie na Polskę Ludową ma sens historyczny. Niestety cały czas z wielu stron przywoływane są z tamtego okresu pewne wydarzenia w zależności od tego komu się chce przyłożyć. Dla kilku z nas to fajny okres, ciekawy, dobry i ważny. Ogólnie biorąc oceniamy w skali do dziesięciu na osiem i pół

 571. pombocek
  5 listopada o godz. 23:16

  …graby to silne długo żyjące…jak dęby…

 572. Mauro Rossi

  „zamiast geostrategii”

  To już nie geopolityki?

  Widzę, że zawężasz zainteresowania.

 573. tejot
  5 listopada o godz. 22:18

  „Szokujące jest to, jak Rossi potrafi się minoderyjnie dostosować do poezji geostrategicznej ideologów i teoretyków PiSowskich (Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Zybertowicz) i dostrzec neomarksizm, wyjałowienie z tradycji i religii, biurokrację i minoderię (?) w Cesarstwie Rzymskim tuż przed upadkiem”.

  To podaj cytat, koniecznnie z linkiem, w ten sposob udownisz, że to co napisałem to palgiat.

  Więc czekam.

  Ale oczywiście się nie doczekam.

  PS. „minoderia” dotyczyła pasusu o współczesnej UE, nie o cesarstwie. Znow zaniedbałeś zrozumienie prostego tekstu.

  A gdybś czytał/słuchał Karsnodębskiego lub Zybertowicza to raczej coś by ci w głowie zostało.

 574. Czy muzulmanie moga byc bohaterami w wojnie z teroryzmem. Ci, ktorzy maja przyproszone jedno oko, mogliby zobaczyc drugim, ze wlasnie dwaj muzulmanie uratowali zycie ciezko rannemu policjantowi podczas zamachu w Wiedniu.

 575. Warto słuchać prof.Zybertowicza:

  ” U niektórych przedstawicieli prawicy można dostrzec dysonans poznawczy. Nie wiedzieli, jak jest głęboki proces formatowania umysłów młodych ludzi przez bodźce cyfrowe. Ponieważ się tym zajmuje badawczo, obecny profil mentalnościowy młodzieży mnie nie dziwi
  —przyznał Zybertowicz.”
  Pan profesor nie uściślił co rozumie przez „bodźce cyfrowe”…

 576. @pombocek
  5 listopada o godz. 23:16

  Piękny ten jesienny las i piękna ta leśna droga. Spkój, którego nam w zyciu często brakuje, aż bije w tym filmiku.

  Zwróciłam uwagę na grzybki, które podpisałeś: Łuszczak Zwyczajny

  Wiedziałam, że niektóre gile tak nazwano.
  Ale tych grzybków nigdy nie zbierałam. Zawsze myślałam, że one są trujące.
  Rosną na pniach i wyglądają jak „psiaki”

  Mnie las zawsze leczył.
  Uwielbiam las, zbieranie grzybów.
  Mój Tata też tak lubił jak i ja. Czasem razem ruszaliśmy na grzybobranie, a potem gotowliśmy sos grzybowy.
  Ileż przy tym było satysfakcji, radości.
  Dzisiaj z łezką w oku wspominam te szczęśliwe chwile.
  zostały tylko wspomnienia

  Dzięki 😉

 577. Mauro Rossi

  „„minoderia” dotyczyła pasusu o współczesnej UE, nie o cesarstwie. Znow zaniedbałeś zrozumienie prostego tekstu.”

  Przykro mi Mauro ale wyglada na to, że to ty nie rozumiesz co napisaleś.

 578. Dlaczego chetnie i dobrze wspominamy PRL. Malo kto chcialby siebie i swoje otoczenie ponizac i postrzegac jak kogos z prlowskiej przeceny. Poznalem tysiace migrantow z Polski i wszystkim w Polsce sie dobrze powodzilo, wszyscy byli ludzmi sukcesu, nikomu w PRL nic nie brakowalo, wszyscy byli przedstawicielami polskiej elity, wszyscy narzekali na System edukacji na Zachodzie, wysmiewali tubylcow etc…….Dzieci wszystkich byly geniuszami, nieliczne jednak siegaly po dojrzalosc napoziomie matury. Wiekszosc jednak, przynajmniej jezykowo, wyprzedzila rodzicow. Pierwsze zdania byly ironiczne.

  Jednego zapomnialem, Polki byly najpiekniejsze na swiecie, Polacy najlepszymi rzemieslnikami ze zlota raczka , pardon, tymbakowa branzoletka.

 579. Jesli Unia Europejska rzeczywiście zdecyduje sie powiązać unijne fundusze z praworządnością, to faszystowska Polska nie ma już żadnego powodu do pozostawania w niej. Z resztą domorośli pisowscy futuryści już od dawna zapowiadają upadek UE i przygotowują polskie społeczeństwo do powrotu pod skrzydła Rosji do której Polsce bliżej kulturowo, ideologicznie i politycznie.

 580. 404
  5 listopada o godz. 23:48
  Bardzo podobne owocniki wydaje śmiertelnie trująca hełmówka obrzeżona, która występuje głównie na martwym drewnie iglastym, rzadko zaś na drewnie drzew liściastych. Różni się ona zaledwie białawym trzonem bez łuseczek.

  Zdecydowanie lepiej nie zbierać jak sie ma wątpliwości

 581. 404
  5 listopada o godz. 23:48

  Cieszę się, czterystaczwóreczko, że się do czegoś dobrego (wspomnienia) przydałem.

 582. Profesora Krasnodębskiego też:

  „Prokuratura Krajowa wystąpiła z wnioskiem o areszt tymczasowy dla trzech kontrolerów z lotniska w Smoleńsku, którzy pełnili tam służbę w kwietniu 2010 roku. To pierwszy krok do wydania międzynarodowego listu gończego. Po ewentualnym wydaniu przez sąd postanowienia o tymczasowym aresztowaniu kontrolerów śledczy będą mogli podjąć działania zmierzające do ich zatrzymania. W audycji „Szkiełko i oko” sprawę komentował prof. Zdzisław Krasnodębski.”

  „- W zasadzie atmosfera w instytucjach unijnych panuje dzisiaj bardzo krytyczna wobec Rosji, więc miejmy nadzieję, że takie poparcie uzyskamy. Jeśli chodzi o decyzję polskich prokuratorów, to można powiedzieć, że nareszcie. Minęło 10 lat. Ten fakt błędnego naprowadzania polskiego samolotu rządowego w ogóle nie ulega żadnej wątpliwości, bo wszyscy żeśmy to widzieli, to nie podlega kontrowersji – mówił prof. Zdzisław Krasnodębski.”

 583. maciek.g
  6 listopada o godz. 0:00

  Rożnica, maćku, jest taka, że łuszczak zmienny z reguły rośnie w kępach (choć pojedyncze się też trafiają), a hełmówka – pojedynczo, nawet kiedy jest w gromadzie. Ale jasne, że warunek rozróżniania takich, to przede wszystkim spore doświadczenie, więc nie dla niedzielnych zbieraczy. Tyle że ci, którzy są wychowani w rodzinnej tradycji zbieractwa, zwykle zbierają tylko te, które dobrze znają. Takich eksperymentów, jakie robiłem, chyba za wielu nie praktykuje. Otóż cztery razy zatrułem się planowo, kiedy po rozpoznaniu prawie wszystkich cech grzyba, którego się dopiero uczyłem rozpoznawać, jeszcze miałem wątpliwość. Tak było na przykład z mleczajem płowym. Myślałem, że to jadalna lejkówka ziemnozwrotna, której się właśnie uczyłem. Jednej cechy mi zabrakło. A już wcześniej odkryłem najpewniejszy sposób sprawdzenia, czy grzyb jest jadalny, czy trujący: zjeść. Więc zjadłem i się zatrułem. I tym samym za jednym zamachem się nauczyłem rozpoznawać mleczaja płowego, który się od swoich różni tym, że, skurkowany, albo wcale nie ma mleczka, albo jest przezroczyste i jest go niewiele.

 584. @PA wlasnie wyczytalam dlaczego tak dlugo trwa podliczanie glosow w tych kilku stanach. Sady tych stanow zezwolily na liczenie glosow pocztowych dopiero po zamknieciu lokali wyborczych a w Pensylwanii liczy się data stempla pocztowego jeszcze z dnia dzisiejszego. Trudno sie w tym polapac, wiec tez lepiej od razu nie wyrokowac, ze idioci licza te glosy. Jak ktos postawil na Tr.w zakładach bookmacherskich w Anglii to jest szansa 1:12.

 585. pombocek
  6 listopada o godz. 0:33

  Patrz…a piszą ze ten mleczaj płowy po ususzeniu i zmieleniu jest dobrym grzybem przyprawowym…czyli nie taki straszny zajzajer…

  Suszony i zmielony jest dobrym grzybem przyprawowym

 586. @404
  Kadencja posla do izby reprezentantow trwa 2 lata ,a nie 4 lata jak napisalas.

 587. Piotr II
  6 listopada o godz. 0:45

  Możliwe. Jest trochę grzybów tradycyjnie jadalnych, a jednak lekko trujących, które tracą truciznę po sparzeniu, np. opieńka, gąsówka mglista. Niejasna jest również jadalność gąsek od czasu, kiedy ktoś we Francji zatruł się na śmierć zwykłą zielonką. Ja przez to całkiem przestałem gąski zbierać.

 588. Bar Norte
  5 listopada o godz. 23:51

  „Mauro Rossi: „minoderia” dotyczyła pasusu o współczesnej UE, nie o cesarstwie. Znów zaniedbałeś zrozumienie prostego tekstu”.

  „Przykro mi Mauro ale wygląda na to, że to ty nie rozumiesz co napisałeś”.

  A co napisałem, cytat:

  „Nie ma już Europy z czasów EWG i zimnej wojny, ta nowa Europa jest zakładnikiem neomarksistowskiej lewicy, wyjałowiona z religii i tradycji, minoderyjna, zbiurokratyzowana, przeregulowana, militarnie słaba, hedonistyczna i egoistyczna co przykrywa pozorami miłosierdzia”.

 589. pombocek
  6 listopada o godz. 0:56
  Ja te zielonki zbieram i jem bez oporów…natomiast te szare…nigdy.
  Opieńki…jak najbardziej zbieram i cenię jako bardzo smaczne.

 590. @jeremy
  6 listopada o godz. 0:52

  Oczywiście masz rację.
  Nie wiem dlaczego napisałam 4 lata?

 591. Piotr II
  6 listopada o godz. 1:08

  Moja rodzina – łącznie ze mną – też jadła bez oporów. A sam nauczyłem się rozpoznawać bodaj sześć gatunków gąsek jadalnych plus dwa gatunki ciut trujące: gąskę mydlaną i gąskę siarkową. Ale od dziecka tysiąc razy bardziej lubiłem zbierać niż jeść. Grzyb numer jeden w mojej rodzinie, która już, prócz mnie, wymarła – to surojadka, gołąbek, syrajeżka. Druga największa przyjemność to suszenie. Zapach suszonych grzybów w mieszkaniu to piękne wspomnienie lata i jesieni. Choć był czas, że zbierałem grzyby przez okrągły rok. Zimowe grzyby to na przykład boczniak, któraś żagiew (już nie pamiętam, która), zimówka aksamitnotrzonowa, ucho bzowe, znajdowałem też zimą żółciaka siarkowego.

 592. „Białorusini się nie poddają. Od ponad 80 dni protestują przeciwko dyktaturze Aleksandra Łukaszenki. Choć nie ze wschodu byśmy się tego spodziewali, to właśnie stamtąd można czerpać inspirację.” – inspiruje nas Sławomir Sierakowski.
  Gdyby tak pan Sławomir się pofatygował i podał nam , skąd mamy czerpać inspirację do dobrzez zorganizowanych wyborów do instytucji przedstawicielskich i do odzyskania banków jako instytucji podstawowej w systemie politycznym zwanym kapitalizmem?

 593. R o d a c y _i _R o d a c z k i !

  C z w o r a c y _i _C z w o r a c z k i !_D o ś ć _t y c h _k a b a r e t ó w _p o l i t y c z n y c h ,_t y c h _k a w a ł ó w _a b s t r a k c y j n y c h ,_t y c h _s z t u c z e k _p o d e j r z a n y c h ,_t y c h _a b s u r d a l n y c h _k o j a r z e ń _i _c a ł e g o _t e g o _m e m ł a n i a ._W e ź m y _p r z y k ł a d _z _M a j e w s k i e g o :_t e n _n i e _m e m ł a ,_a l e _z a _t o _j a k _c o ś _p o w i e ,_t o _b o k i _z r y w a ć ._P r e c z _z _f a ł s z y w ą _u ł u d ą _s c e n i c z n ą ,_p o z o s t a w i a j ą c ą _w i e l e _d o _ż y c z e n i a ._N i e _z a c i e m n i a j m y _h o r y z o n t ó w _m y ś l i _w s p ó ł c z e s n e j ._N a _p r z y k ł a d _M a j e w s k i ._N i e _z a c i e m n i a ._Z e r w i j m y _z _t y m _c h w i e j n y m _b a l a n s o w a n i e m _n a _k r a w ę d z i _e g z y s t e n c j a l i z m u _i _w e g e t a r i a n i z m u ._S k o ń c z m y ,_s k o r y g u j m y _i _s k o n f r o n t u j m y ._N a _p r z y k ł a d _M a j e w s k i ._S k o ń c z y ł ,_s k o r y g o w a ł ,_a _t e r a z _k o n f r o n t u j e ._N i e _o g l ą d a j m y _s i ę _n a _r ó ż n e _p r ą d y ,_p r ą d z i k i ,_a r a b e s k i ,_f r y k a s y _i _f r y t k i ._N a _p r z y k ł a d _M a j e w s k i ._T e n _s i ę _n i e _o g l ą d a ._W p r o w a d z a ._W p r o w a d z a _m e c h a n i z a c j ę _d o _s t a j n i _i _g d z i e _m o ż e ._M y _t e ż _b i e r z m y _z _n i e g o ._W p r o w a d ź m y ,_z m e c h a n i z u j m y ,_p o d n i e ś m y ._N a _p r z y k ł a d _M a j e w s k i ._P o d n i ó s ł _w y d a j n o ś ć _z _j e d n e g o _h e k t a r a _i _p r z e n i ó s ł _j ą _n a _d r u g i _h e k t a r ._M y _r ó w n i e ż _p o d n i e ś m y ,_p o s t a w m y ,_n i e c h _s t o i ._O d r z u ć m y _o d _s i e b i e _p r e c z _t e _s n y _o _T a h i t i ,_p e ł n e _w u l g a r n e g o _e r o t y z m u _i _r o z g r z a n e g o _d o _c z e r w o n o ś c i _d a d a i z m u ._S i ę g n i j m y _w _g ł ą b _d n i a _c o d z i e n n e g o ._N a _p r z y k ł a d _M a j e w s k i ._S i ę g n ą ł ._C o _t a m _n a m a c a ł _-_n i e _p o w i e d z i a ł ,_a l e _m y _w i e m y ._T o _s k r o m n y _c z ł o w i e k ,_z _b y l e _g ó w n e m _n i e _w y s k o c z y .__D l a t e g o _t o _z w i ą ż m y _i _p r z e t n i j m y ._S t w ó r z m y _i _z b u r z m y ,_i _p r z e j d ź m y _n a d _t y m _d o _p o r z ą d k u _d z i e n n e g o ._N a _p r z y k ł a d _M a j e w s k i ._P r z e s z e d ł _d o _h i s t o r i i ,_a l e _o n _t u _j e s z c z e _w r ó c i _i _j a k _k o g o _p a l n i e _w _m o r d ę ,_t o _s z k o d a _g a d a ć .

 594. dania; norce nie do śmiechu
  https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/coronavirus/daenemark-nerze-stecken-menschen-mit-corona-mutation-an-17038423.html
  jesli dunczycy nie zlokalizuja tej nowej mutacji cov-19, to grozi nam nowa pandemia;

 595. Jak wyzwolenie z łap katolickiej III Rzeszy przyszło ze Wschodu… to zburzyli pomni kultu wdzięczności…Teraz młodzież podpatrzyła metodę i burzy pomniki świętości na niby… bo wirus obnażył doktrynę… Tak sobie myślę prywatnie, że wy….ć ! to wyssane… bo nie przyszło ze Wschodu… nasze…

 596. niemcy; nie ma to jak w wojsku, nie ma to jak w armii…
  wygląda na to, że bundeswehr’a ulokuje sie w berlinskich ratuszach na dobre, jeśli nie na amen;

 597. Gądecki: jak prześladowanie Żydów w latach 30… czyli w ramach katolickiej III Rzeszy… Teraz kraj nad Wisłą jest katolicki… co dowodzi, że katolik katolikowi przestał być bratem… Tak sobie myślę prywatnie jakie uciążliwości niesie włączenie w 966 roku do Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego… kanibalizm religijny…

 598. stasiu, na grzyby!

 599. milenials – ajfon i kałasz już w kolebce;

 600. zapytano radio erwan czy to prawda, ze na placu czerwonym rozdaje sie rowery?
  – w zasadzie tak, ale nie rowery, tylko mandaty za brak maski;

 601. Poczta w USA nie była w stanie… po kiego grzyba mają 50 stanów… Tak sobie myślę prywatnie… jeden a porządny a stanie…

 602. Na przykład Majewski
  On wraca i podnosi. Mamy Go na blogu i szanujemy, i cieszymy się, że wita nas w słoneczny listopadowy poranek
  Liczą. Różnica na korzyść Trumpa zmniejszyła się do 19 tysięcy głosów. Do wzięcia 20 elektorskich głosów

 603. 404, Piotr II

  Na zamknięcie sezonu grzybowego. Choć są tacy, u których nie ma zamknięcia/otwarcia, bo łażą po lasach z nosem przy ziemi przez cały rok.

  https://photos.app.goo.gl/MeS42ePqLD7DkjkK7

 604. 404, Piotr II

  Jeszcze parę sztuk dla jasności i fajrant.

  https://photos.app.goo.gl/wUhFWA6JgX3kzDKD6

 605. @404 5 listopada o godz. 9:21. – nie mogę inaczej potraktować tej rady niż „przyjacielską” ponieważ cenię twoja wiedzę i wrażliwość. Także brak przyzwolenia na na cudzą krzywdę.
  Mój komentarz był o niezgodzie na postawy moralne charakterystyczne dla zwykłej zachłanności, serwilizmu i niestety rasizmu. Tu fragment:
  „… ucałowałem ziemię pod stopami kiedy tu wylądowałem – wyznaje Bruno (Bronek), a my czekamy i różne myśli i pytania przychodzą nam do głowy – jak to czy, on płytę lotniska całował, czy beton parkingu, czy też znalazłszy jakiś skrawek w tym mieście, nie bacząc na miejsce może nawet wcześniej niesławą okryte i nie myśląc o różnych żyjątkach w tej i na tej ziemi egzystujących, ot tak ukląkł, liście odgarnął i ucałował …”
  Postawa charakterystyczna dla większości polskich imigrantów których tutaj spotkałam a także tych piszących na blogu. Moi rozmówcy nie przyjechali tu „za chlebem”, czy w poszukiwaniu wolności, ponieważ tak jak napisała wcześniej @Zyta – bieda nie idzie z nią w parze, szczególnie w przypadku choroby.
  Ps. Uważasz że forma tekstu jest najważniejsza w rozmowie – akurat blogi „Polityki” nie są najszczęśliwszym przykładem, poza tym wiesz że nie zbieram punktów za „polubienie”. Dobrze jest wyrażać swoje podstawowe idee jasno, jak dotąd w tym wpisie główny mój adwersarz nie obronił swoich argumentów o braku odpowiedzialności państw wyzyskujących byłe kolonie i prowadzące teraz neokolonialną polityką wobec nich, za obecne akty terroryzmu. Poeta ujął to prosto – „rachunki krzywd”.
  Pozdrawiam

 606. 404, Piotr II

  Szukałem w gorączce zimowego boczniaka, żeby Wam pokazać, że czasem na grzyby trzeba chodzić z drabiną, a nie z nosem przy ziemi. Były to boczniaki rosnące na martwym buku od samej ziemi do jakichś 5. metrów w górę. Ale weź znajdź wśród kilkudziesięciu tysięcy fotek. Poddałem się, przepraszam.

 607. Interesujaca rozmowa Super Expressu z b. premierem RP Wlodzimierzem Cimoszewiczem. Bardzo madry i rozsadny polityk, znajacy realia wspolczesne i amerykanista. Takich potrzebuja Polska a nie nieukow wszechnauk, miernot populistycznych, ktorzy izoluja i sklocaja Polske z reszta swiata. Odmowa dla pomocy niemieckiej w czasie narastajacej pandemii to paranoja ideologiczna rzadzacych RP. To juz epidemia paranoi, ktora wlecze sie za tym rzadem bardzo dlugo.

 608. @Legat – czy to jest charakterystyczne umywanie rąk przez głównych reżyserów dramatu? , lub inaczej – m u r z y n zrobił swoje…
  „Zgodnie z aktem oskarżenia wydanym pierwotnie przez KSC w czerwcu, Thaci i dziewięciu innych dokonało „prawie 100 morderstw” i innych okrucieństw na „setkach znanych ofiar kosowskich Albańczyków, Serbów, Romów i innych grup etnicznych”, w tym przeciwników politycznych.
  Jeśli możesz napisz swoja opinię.
  https://www.aljazeera.com/news/2020/11/5/kosovo-president-resigns-what-you-need-to-know-in-500-words

 609. żabka konająca
  6 listopada o godz. 8:29
  To ja jestem twoim” glownym adwersarzem”? Za duzo zaszczytu dla mojej skromnej osoby. Odpusc sobie amfibio. Ja nie mam adwersarzy, moze mam polemistow? Birzesz wszystko zbyt emocjonalnie. I nie jestem porte parole kolonialistow. Je m’en tape.

 610. Kosowo powstało pod patronatem jankesów, którzy zbrodniarzami obsadzili kluczowe stanowiska w państwie islamskim… to taki granat na jądrze prawosławnej Serbii… można na polecenie odbezpieczyć… zawleczka u jankesów… Tak sobie myślę prywatnie bo w porozumieniu z Kosowem jest gwarancja zakupu gazu od jankesów… dla świętego spokoju… Jak w filmie Ewa chce spać… kup pan cegłę… ! 500 zł…

 611. @ahasverus

  pozdrowienia jesienno-sloneczne. Wczoraj wialo znad morza, zreszta to normalne.

 612. Morawiecki: albo my albo wirus… czarno to widzę… Tak sobie myślę prywatnie… że porywanie się na wyroki boskie może sprowadzić jeszcze większe plagi… czy grzesznicy zasługują na pozorowaną świecką ochronę… pod respiratorami śmiertelność seniorów sięga nawet 90 procent … tak prof. Simon…

 613. Białoruś jest sprawniej zarządzana… Łukaszenka przerwał liczenie głosów i ogłosił wynik… stan niepewności zażegnany… Tak sobie myślę prywatnie, że od prezydenta wymaga się skuteczności… na poziomie Kaczyńskiego co najmniej…

 614. żabka konająca 6 listopada o godz. 8:54 do mnie: –@Legat – czy to jest charakterystyczne umywanie rąk przez głównych reżyserów dramatu? , lub inaczej – m u r z y n zrobił swoje…

  Żabko Konająca,
  wydaje mi się że syntetycznie i trafnie określiłaś sytuację. Moim zdaniem jest właśnie tak jak mówisz. Gang Hasima Thaci’ego, człowieka inteligentnego i wykształconego (może słyszałaś coś o „Grupie Drenickiej”) miał swój kluczowy udział w doprowadzeniu do „niepodległości” Kosowa. Nawiasem mówiąc jego brat zginął nie w walkach o „niepodległość” a w wojnach gangów kosowsko-albańskich.
  Pewnie to wiesz ale na wszelki wypadek przypomnę, że gdy słynna Karla Del Ponte chciała się Hasimowi Thaci dobrać do tyłka za zbrodnie ludobójstwa, za mordowanie ludzi (Serbów ściślej) i handel ich organami (z izraelskim pośrednikiem zresztą) to ją ciupasem wyekspediowano do Argentyny. Dowody były ale „tajming” niewłaściwy.
  No i teraz jest tak, Amerykanie to co chcieli to już w Kosowie mają. Potężny Camp Bondsteel jest. Amerykanie wychodzą z Afganistanu więc już pośrednik w przerzucaniu płodów rolnych afgańskiego rolnictwa do Europy Zachodniej jest coraz mniej potrzebny. Mało tego, Serbia i Czarnogóra, to dla dla USA takie wrzody na dupie Bałkanów bo wpływy Rosji w tych krajach są spore.
  FSB skompromitowała się nieudolnym zamachem stanu w Czarnogórze i Montenegro powoli odpada od Rosji. Trzeba teraz wyrywać z objęć Niedźwiedzia Serbię. To nie jest łatwe ale poświęcenie murzyna – jak to trafnie ujęłaś – czyli Thaciego można spokojnie już poświęcić bo on już jest im tak potrzebny jak rybie rower.
  Specjalnie to mu nic takiego się nie stanie, tak jak zbrodniarzom, Gotowinie czy Orjic’owi ale sympatię Serbów się może ciut zyska. Wszystko w ramach operacji schładzania relacji Serbii z Rosją. Żabko, ale to tylko moje nieuczesane refleksje pewnie bardzo nietrafne, głupie i bezpodstawne.
  Pozdrawiam.

 615. Ten strajk polskich kobiet powinien przedstawić Europie ambitne cele. Polska powinna zaoferować Unii Europejskiej wprowadzenie praw dotyczących istoty godności każdej kobiety. Unia Europejska powinna wpisać w zadania przyszłej rewolucji kobiecej likwidację burdeli kobiecych, które poniżają godność kobiety, niezależnie od rasy i wyznania. Trzeba ze spisu zawodów wyrzucić określenie prostytutka, jako zawód kobiety.
  Gdyby pani Marta Lempart wypisyła takie hasło na sztandarach polskiego strajku kobiet, to by przeszła do historii cywilizacji europejskiej. Podpowiedzi w stylu wyp…lać są banalną codziennością kobiet pracujących w tych europejskich burdelach.

 616. Kaclerz Austrii powiedzial, ze radykalna ideologie islamizmu, nie mowil o islamie jak niektorzy blokowi antropolodzy, nalezy zwalczac, ze jest ona obecna nie tylko w Austrii, ze teroryzm i IS nalezy zwalczac. Nie powiedzial jednak jak.

 617. Woytkowi zrobil sie Bordelle w glowie i nie doczytal, ze nie ma juz takiego zawodu jak prostytutka, oczywiscie chodzi o nazwe. Gwoli gender rowniez nie, bo sie lepiej odmienia, pomyslalby Woytek.

 618. Piotr II
  5 listopada o godz. 23:47
  Warto słuchać prof.Zybertowicza:

  ” U niektórych przedstawicieli prawicy można dostrzec dysonans poznawczy. Nie wiedzieli, jak jest głęboki proces formatowania umysłów młodych ludzi przez bodźce cyfrowe. Ponieważ się tym zajmuje badawczo, obecny profil mentalnościowy młodzieży mnie nie dziwi
  —przyznał Zybertowicz.”
  Pan profesor nie uściślił co rozumie przez „bodźce cyfrowe”…

  Mój komentarz
  Jeden z biskupów to objaśnił. Są to gry komputerowe stworzone przez lewaków i neomarksistów. Takie gry są bardzo niebezpieczne, bo niszczą wartości, które młody człowiek powinien kultywować, utwierdzać w sobie, zarażają młodzież neomarksizmem, sprawiają, że młodzież odchodzi od tradycji, nie rozumie prawidłowo świata, ulega destrukcyjnej ideologii, staje się słaba, podatna na zachodnią propagandę, idee i namowy zachodnich burzycieli, ekscytuje się prawami należnymi, lekceważy prawa naturalne, ucieka od Polski, itd.

  Bodźce cyfrowe są bardzo niebezpieczne, to jest trucizna, patologia.
  Słabizna biskupów – mniemanologia.
  Pzdr, TJ

 619. Piotr II
  6 listopada o godz. 0:23

  Mój komentarz
  List gończy za kontrolerami lotu w Smoleńsku, którzy w 2010 roku naprowadzali samolot prezydencki na katastrofę, to jest oficjalne odejście PiSowskiej ekipy od hipotezy mówiącej o wielopunktowym termobarycznym zamachu na prezydenta RP i jednocześnie jest pośrednim potwierdzeniem nowej hipotezy – prezydent Lech Kaczyński zginął w Smoleńsku w zamachu samolotowym polegającym na celowym naprowadzaniu samolotu przez kontrolerów lotu by przeleciał nad brzozą Bodina i przez to celowe naprowadzenie spadł na ziemię ni stąd ni zowąd.
  Pzdr, TJ

 620. legat
  6 listopada o godz. 10:10

  Wyjaśniłeś trafnie i mądrze. Masz ogromną wiedzę na ten temat i nic nie jest w twoim tłumaczeniu bezpodstawne

  ps. nadal nie mogę oglądać kulek

 621. Basiu N.,
  no to szkoda. Wczoraj był „Rakieta”. Przegrał z „Pistol’em” Allen’em.
  Spróbuj może znaleźć gdzieś w internecie TVP Sport albo ITV Sport Live.
  Wczoraj sam korzystałem z internetu bo w telewizji preferowali na TVP Sport piłkę kopaną.
  Dziękuję za opinię dot. mojego komentarza. Się zaczerwieniłem.

 622. guzdra
  6 listopada o godz. 5:32
  Piwnica pod Baranami, Recytuje aktor Kwinta. Lata 60 te.

 623. GAZETA KRÓLEWSKA Nr 2 (1937 – 2020)
  Na pierwszej stronie „Boga nie ma, my jesteśmy”
  Na ostatniej Radio Warszawskie Godz. 6.15 „Kiedy ranne wstają zorze”

 624. Woytek, poza tym wszystko wporzo?

  Zanim zaczniesz cokolwiek dalej klepać to idź do burdelu by trochę doświadczyć i się dowiedzieć o co tam chodzi.
  Nie jestem przekonany, że znajdziesz panienkę, która dobrowolnie zrezygnuje z wykonywanego zawodu skoro dobrowolnie go podjęła.
  Poniżej słowa panienki z HH o godności pracy:

  „Nikt nie pyta kobiety w domu starców, czy naprawdę lubi opiekować się starszymi. Zakłada się po prostu, że jest w porządku. To dla mnie wymarzona praca, co nie oznacza, że ​​mam dni, kiedy o niej myślę, eeeeeh, ale w sumie jestem bardzo zadowolony z tej pracy.”

  I dalej o zyciowych lękach i strachu, ta sama osoba:

  ” W moim przypadku największym lękiem, jakiego bałabym się, gdyby zakazano seksu, byłaby to, że stracę mieszkanie i nie dostanę nowego. Nie mam środków, by kupić mieszkanie w Hamburgu czy gdziekolwiek indziej. Bardzo bym się bała, gdzie znajdę schronienie, gdzie w ogóle będę mógł mieszkać, gdzie mogę dalej pracować, jeśli nie będę pracować w burdelu?”

 625. Gazeta zaslania Rusinka ( Pis jest gorszy niz żelki z lukrecja ) ale nie , chyba bylego enpassanciarza

  sugadaddy06.11.2020, 06:35
  Kiedyś byliśmy z córką nad morzem, miała około czterech lat, siedzieliśmy na jakiejś promenadzie na ławce, a ona bawiła się opodal na trawie i sobie podśpiewywała: To nie sztuka zabić kruka, ale glizdę trafić w pizdę. Udawaliśmy, ze to nie nasze dziecko.

 626. ozzy
  Dziekuje, jesien u nas panie piekna .:).
  We srode spacer nad Oceanem, pomor czy co, nie ma nikogo. Kilka babc z pieskami. Nieco ryzykowalismy mandat 135 eu x 2, ale nie mozna bylo odpuscis: slonce i nieco wiatru. Hossegor, to centrum surfingu we Francji. Niedaleko Biarritz :).
  Z kolonialistycznym, reakcyjnym pozdrowieniem,” wsiegda gotow”! Nie mam tu cyrylicy.

 627. Problem zaczyna sie wowczas, gdy snobujemy sie na nie-snoba pisze Hartmann i ma racje.

 628. Na mojej starej kasecie magnetofonowej , cudem odnalezionej ostatnio recytuje Wieslaw Dymny ale sprawdzic juz nie ma na czym

 629. Hartmann pisze rowniez o polechtaniu filistra…….skad ja to znam. Pozdrawiam wszystkich filistrow i filistry.

 630. Wystarczy uznac , ze uzywanie wulgaryzmow na protestach to taki najnowszy snobizm mlodziezowy i prezes egzorcysta dopoki sie nim nie zarazi , moze spac spokojnie nie ma kotki ( wciurnosci ! ) a tylko kota z Chrzescijanskiej Unii Jednosci

 631. woytek
  6 listopada o godz. 10:40

  Chłop założył burdele i chłop chce likwidować. Znów coś robi za kobietę, o nic jej nie pytając.

 632. Pombceku, a ten to tylko ozdobny, czy można dalej żyć po spożyciu?

  https://photos.app.goo.gl/TqR1yGRWFRMiy2eC6

 633. tejot
  6 listopada o godz. 10:55

  „Bodźce cyfrowe są bardzo niebezpieczne, to jest trucizna, patologia.”

  …tak podejrzewałem…normalnie sodomia i gomornia !!!

 634. Nie wiem jak sprawa ma się na dzień dzisiejszy, ale jeszcze w ubiegłym miesiącu praktyki seksualne były możliwe z pewnymi nowelizacjami higieny.
  Między innymi, mycie okolicy narządów płciowych i noszenie prezerwatywy, ochrona jamy ustnej i nosa nie może być usuwana podczas zabiegu.
  Możliwe są jedynie trzy pozycje, w których panienkii odwracają się plecami do klientów.
  Seks oralny jest dozwolony, całowanie jest zabronione

 635. Georgia i Pensylwania na finiszu. Różnice niewielkie

 636. Krasiejów…zginął strażak…uderzył w krzyż przydrożny przed remizą… Tak sobie myślę prywatnie… czy krzyże szczęście przynoszą… a czepiają się błyskawicy…

 637. Na obecną chwilę Polska ma +27,086 nowych zainfekowanych (wykrytych) DZISIAJ
  i +445 osób DZISIAJ zmarło (oficjalnie) z powodu covid

  Wczoraj dane podobne

  +27,143 nowych zakażeń było
  +367 umarło wczoraj na covid

  We Francji wczoraj: +58,046 nowych zainfekowanych
  W USA wczoraj: +118,319 nowych zainfekowanych

  Te dane przestraszają!!!!!!

  Co robią teraz Polacy żeby opanować infekcję?
  Jeżeli ktoś coś wie, to BARDZO proszę napisać

 638. Osobom, które zechciały zaadresować do mnie swoje słowa
  obiecuję odpowiedzieć nieco póżniej.
  Teraz tylko z doskoku jestem na tym oknie 🙂

 639. bezdomny
  Być może przejdziemy całkowicie na seks zdalny. Będą to higieniczne i bezpieczne spotkania trzeciego stopnia.

  Strajk Kobiet przygotował listę postulatów skierowanych do rządu (?). Jedno z żądań brzmi „żądamy państwa wolnego od zabobonów”. Ktoś przytomnie zauważył, że pod takim hasłem wyruszył do Polski z Czech misjonarz Wojciech już tysiąc lat temu.
  Czy za kilka lat te żądania nie przejdą do alkowy historii?

 640. guzdra
  6 listopada o godz. 5:32

  ….Guzdra chyba wrąbał na śniadanie parę psyfków …

 641. 404 jeśli ktoś trafi na intensiv oddział po wypadku i w międzyczasie zrobią mu test, który okaże się pozytywny, to już jest zaliczany do covid pacjentów 🙄

 642. No jaka straszna ta nuncjatura, te legaty prześladujące pedała-pedofila. To prezydent tysiąclecia odznaczył Heńka Orderem Orla Białego a tu taki szpas? Honorowego obywatela Ornety, Oławy i Ścinawy w ten sposób się traktuje? Mszy pogrzebskiej arcybiskupiej odmawia? Miejsca na trumnę w katedrze?
  No czy ten Franek watykański ofujał?

 643. bezdomny
  6 listopada o godz. 13:39

  Jak się wdrapiesz, zjesz i spadniesz, możesz nie żyć.

  Wybacz, bezdomny, tylko dla językowego porządku, bo mej wątrobie to przeca lotto. „Dupek”, więc „Ty dupku”, nie „dupeku”. To samo z „pombockiem”. A przy okazji – apel do wszystkich, który i tak nie dotrze. Nosiciel nicka decyduje o jego pisowni. Jeśli pisze małą literą, tak też mają we wszystkich możliwych użyciach pisać inni – nie silić się na grzeczności i nie pisać dużą, bo takie honorowanie może nosicielowi sprawić równą przykrość, jak nazwanie go „Ekscelencją” lub jeszcze gorzej – „Świątobliwością”.

 644. Pombocku,
  z przykrością Cię informuję, że nie zgadzam się z Twoim zdaniem na temat pisowni nick’ów. Mnie uczono dawno dawno temu, że pseudonimy, ksywki, nick’i pisze się z wielkiej litery.
  Moda na małą literę pojawiła się równolegle do zjawiska zwanego internetem. Tobie się ten zwyczaj może podobać ale innym nie. Są takie momenty w odniesieniu do poglądów, że czasami bywam krową. Mógłbyś być, choć nie musisz, bardziej tolerancyjny w tej kwestii. Tu nie musi chodzić o grzeczność czy honorowanie a tylko o trzymanie się zasad pisowni. Mam je łamać bo akurat takie jest Twoje życzenie? No nie, nie przesadzaj.

 645. Putin ma Parkinsona???

 646. 44 na 50 stanów USA policzyło głosy, w 4 to liczenie jest w końcowym stadium, a w Karolinie Północnej i Alasce liczenie w toku.
  Czy dzisiaj dowiemy się kto przekroczył linię mety?
  Stawiam na godziny wieczorne

 647. @Piotr II
  🙂 🙂 🙂

 648. Morawiecki miał sen… widział plecy koronawirusa w odwrocie… Tak sobie myślę prywatnie… to chyba skutki przebytej kwarantanny… strasznie potem je-bie w głowie… mówią ozdrowieńcy… oby nie zostało…

 649. @ls42

  Poczuwam się do dodatkowego wyjaśnienia kwestii, którą żartobliwie wcześniej poruszyłeś, a ja nie całkiem na tema odpowiedziałam
  Dotyczy to Twojego prawdopodobnie retorycznego pytania: czy ta 1/3 nowych Senatorów i nowych reprezentantów (posłów) nie wpłynie na zmianę anachronicznego systemu Elektoralnego Koledżu?

  Nie bardzo wpłynie, bo oprócz powodów, które poprzednio podałam, jest jeszcze istotny fakt, że małe, czasem wręcz malutkie Stany nie będą chciały się zgodzić na zmiany.
  Obecnie ich siła polega np na tym, że ich Senator, czy Elektor ma power przynajmniej 5 razy większy aniżeli jego odpowiednk z dużego Stanu, takiego jak np. Kalifornia.
  To prawo zostało wprowadzone po to, żeby chronić mniejszość, żeby większość nie całkowicie sama decydowała

  Dlatego i z tego powodu będa się piętrzyły trudności.

 650. Tak jak myślałam! Orzeczenie Żulii z kolesiami jest nieważne

  Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji jest nieważne, gdyż ma charakter wyroku nieistniejącego. Taką ekspertyzę wydał zespół doradców marszałka Senatu.

  Ekspertyza powstała na zlecenie marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego. Przygotował ją zespół 14 doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa pod przewodnictwem prof. Marka Chmaja. (…)

  Zaznaczono, że w wydaniu wyroku brała udział sędzia Krystyna Pawłowicz. Zwrócono uwagę, że należała ona do grupy posłów, „którzy podpisali analogiczny wniosek inicjujący postępowanie w sprawie K 13/17, a tym samym podlegała wyłączeniu jako iudex suspectus” (wyłączenie sędziego na wniosek strony).

  Eksperci marszałka Senatu ocenili ponadto, że Komisja Ustawodawcza Sejmu „w ogóle nie wydała opinii w sprawie K 1/20”. „A więc stanowisko zaprezentowane zarówno w piśmie złożonym do TK 19 października 2020 r., jak i ustnie na rozprawie, nie było stanowiskiem Sejmu”.

  „W związku z powyższym zachodzi nieważność postępowania w sprawie K 1/20, a wyrok wydany 22 października ma charakter tzw. sententia non existens – wyroku nieistniejącego” – podsumowali.

  https://natemat.pl/326107,wyrok-tk-ws-aborcji-jest-niewazny-opinia-doradcow-marszalka-senatu

  Wybrany komentarz
  warto wracać do podstaw i sedna sprawy – niekonstytucyjne ciało nie może orzekać

 651. @legat
  6 listopada o godz. 14:25

  O jakiego Heńka z Białem Orderem chodzi?
  Zagadkowo to napisałeś 🙂

 652. legat
  6 listopada o godz. 14:52

  Tylko że akurat w tej sprawie czyjakolwiek zgoda/niezgoda nie ma znaczenia. Są, oczywiście, ogólne zasady, ale nie dla niewolników, lecz dla wolnych. Nazwa własna osobnika to coś innego niż nazwa pospolita – to jego prywatna własność. Jeśli ma ochotę się nazywać „jórekogurek” – jego święte, qrwa, prawo i nikt tego nie powinien kaleczyć. Oczywiście, jak upora przyprze i się upór uprze, nikt go za to nie powiesi.

 653. 404,
  Jego Excelencja Acybiskup Heniek Gulbinowicz, bywszy metropolita wrocławski.

 654. Pamiętam, że na blogu Legat, albo zezem (proszę wybaczyć niedokładność)
  już wcześniej któryś z nich poruszył sprawę nieprawidłowości dotyczących decyzji TK, przez uczestniczącą w tej decyzji Pawłowicz

  Czyli mamy na blogu osoby znające się na rzeczy.
  To budujace 😉

 655. @legat
  6 listopada o godz. 15:22

  To jemu odmówiono mszy pogrzebowej?

 656. 404(ad. 15.26),
  znaczy chyba takiej przysługującej purpuratowi. Tak nawiasem mówiąc, to od lat 70 cała Polska wiedziała że Gulbinowicz to seksualny dewiant. Musiał więc o tym wiedzieć i „Lolek” i „Prezydent tysiąclecia”. Mimo wszystko order Orła Białego otrzymał co zohydza to odznaczenie deprecjonuje i uzasadnia żądania aby „Lolka” pozbawić świętości choćby za tolerowania takich zboków jak Delgolado, Paetz i Gulbinowicz właśnie.

 657. Warto jednak przeczytać całość…

  Zdaniem ekspertów, przewodnicząca składu orzekającego, sędzia Julia Przyłębska, nie miała „umocowania do kierowania działaniem i pracami TK, w tym do przewodniczenia TK, gdy ten orzeka w pełnym składzie dlatego, że powołanie sędzi Julii Przyłębskiej na Prezesa TK było niezgodne z Konstytucją”.

 658. 404
  6 listopada o godz. 15:26

  Czterystaczwóreczko, wyżej podrzuciłem Tobie (w związku z Twymi wspomnieniami) i Piotrowi II kosz grzybów na pożegnanie jesieni.

 659. 404,
  na temat aborcji i wyroku TK się chyba nie wypowiadałem. Poza uwagami dot. kadr ABW, czyli „bezmózgie dzieci Chazana”.

 660. @legat 6 listopada o godz. 15:40

  A może order Orła Białego miał na celu wybielenie purpurata?
  Przynajmniej w oczach tzw. trzody 🙂
  Stepinac został wyniesiony na ołtarze – też na przekór, na pohybel i na złość

 661. 404

  „To jemu (Gulbinowiczowi) odmówiono mszy pogrzebowej?”

  Komunikat Nuncjatury Apostolskiej mówi o „pozbawieniu (go) prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze”.

  To konsekwencja utraty przywilejów biskupich.

 662. pombocek
  6 listopada o godz. 0:56

  Piotr II
  6 listopada o godz. 0:45

  Niejasna jest również jadalność gąsek od czasu, kiedy ktoś we Francji zatruł się na śmierć zwykłą zielonką.
  Gąskę łatwo pomylić z muchomorem sromotnikowym szczególnie gdy jest młody. Myślę ze tak się stało z tym Francuzem.
  Jak ktoś boi się że się śmiertelnie zatruje grzybami , a je lubi niech nie zbiera tych z blaszkami, to tylko wśród nich są te śmiertelnie trujace

 663. maciek.g
  6 listopada o godz. 18:02

  Niestety, nie, maćku. Za stary jestem grzybiarz, bym roznosił plotki.

  „Pierwsze naukowe doniesienie o toksyczności zielonki, opublikowano w 2001 roku (…)
  Dotyczy 12 przypadków rhabdomiolizy na przestrzeni 9 lat (1992-2000) wywołanej zjedzeniem zielonki. Objawy pojawiały się w kilka dni po zjedzeniu dużych ilości zielonek. Na 12 zatruć 3 zakończyły się śmiercią zatrutego.

  Odbiło się ono echem, jako sensacja, także w prasie popularnej i te echa co jakiś czas wracają”.

 664. Wraca nowe
  „Tnnengebirge09.11.2020, 00:35
  Ciekawy tekst! Widok Jarosława Kaczyńskiego doświadczającego szoku kulturowego – nareszcie… – bardzo by mi się podobał… Myślę, że w jego wyniku zacząłby świergotać, gaworzyć albo mówić językami wszystkich narodów. To byłaby ta wersja szaleństwa, która nawet dodałaby mu uroku. Tymczasem może on się trochę obawia, dyskomfort polityczny psuje mu procesy trawienne, ale szoku kulturowego nie doświadcza, niestety. A Panu Szymczykowi nie stawiajcie za szybko pomników! Skoro ma „zapłacić za tę postawę”, to przynajmniej w naszej pamięci niech płaci za wcześniejszą.”

css.php