Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Mateusz Morawiecki

19.11.2020
czwartek

Weto: goło, ale wesoło

19 listopada 2020, czwartek,

Nie mam do rządu PiS za grosz zaufania, ale nie wierzę, że w naszym imieniu skorzystają z prawa weta przy decyzjach dotyczących budżetu i Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Społeczeństwo by im tego nie wybaczyło.

Miało obiecane przez Morawieckiego miliardy dolarów, tak w pandemii potrzebnych. I nagle mówimy: „nie!”. Dlaczego, jakim prawem? Ano dlatego, że panowie Kaczyński i Ziobro kłócą się o to, który z nich jest większym patriotą i wywróci stolik w Brukseli. 25 państw jest dogadanych, tylko Polska i Węgry są przeciw. Nie podoba im się („im”, to znaczy nam, milionom Polek i Polaków), że wypłata będzie uzależniona od przestrzegania zasad praworządności, a konkretnie od gospodarowania pieniędzmi z „wyimaginowanej wspólnoty” (autor: Andrzej Duda) w sposób zgodny z prawem.

Holendrzy, Duńczycy, Belgowie, Niemcy i inni płatnicy netto w Unii nie chcą płacić za bezprawie w Polsce, za to, co zrobiono z Trybunałem Konstytucyjnym, z Sądem Najwyższym, z telewizją publiczną, za lizusostwo wobec USA oraz lekceważenie Unii Europejskiej, Komisji Weneckiej, orzeczeń TSUE itd. Towarzyszy temu chór mediów na Zachodzie – tak jednomyślnych w krytyce Polski i Węgier, że aż władza mówi o „wielkim spisku przeciwko Polsce”.

Dlaczego Polska jest tak zdenerwowana z powodu praworządności? Rzekomo dlatego, że zasada „pieniądze za praworządność” daje możliwość ingerencji w sprawy wewnętrzne państw członkowskich, pozwala na „szantaż pieniędzmi”. Ale co jest złego w przestrzeganiu prawa? Nic, absolutnie nic, tylko jest to wygodny pretekst do walki o władzę w Polsce.

Kto jest lepszym Polakiem, kto głośniej krzyknie „nie”, „non possumus”, kto stanie obok wielkich Rejtanów, kogo będą wymieniać jednym tchem z kardynałem Wyszyńskim. Kto lepiej zagra na strunie patriotyzmu, niezawisłości, godności narodowej. Kto usadzi się mocniej i rozepcha się bardziej na narodowej scenie, kto wyeliminuje kogo, kto będzie mocniejszy w Sejmie. To dlatego plotą bzdury, takie jak były minister spraw zagranicznych W. Waszczykowski, że w razie zawetowania budżetu przez Polskę „krzywda jej się nie stanie”. Ciekawe, co Polska i Węgry zrobią, jeśli pozostałych 25 państw porozumie się i kareta odjedzie bez nas.

Nie powiedzą nic, bo nawet ich głupota ma swoje granice. Nie są tacy, by skoczyć w ogień. Moim zdaniem prezydencja niemiecka w Unii (i faktycznie w Europie) znajdzie wyjście „kompromisowe”, drobne retusze w tekście bądź załączniki obu stron, jak rozumieją ostateczne porozumienie. Premier Morawiecki i premier Kaczyński oraz minister Ziobro – wszyscy będą dumni z sukcesu. Rubla dostaną i cnotę ocalą.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 519

Dodaj komentarz »
 1. Na zdrowy chlopski rozum, bez poparcia dla polityki PiS lub Orbana, zadne panstwo UE majac w reku atrybut weta, nie zgodziloby sie na warunki budzetu albo na szantaz w jakiejkolwiek formie… przynaleznosc do UE i dotacje dla panstw slabszych ekonomicznie to nie jest forma dobroczynnosci, tylko ogolnej polityki korzystnej dla obu stron, bogatej i biednej… jeden precedens tego typu pociagnie w przyszlosci inne precedensy i wymuszenia… a poza tym, prawdziwa polityka to polityczny kompromis i powinno sie to wziac pod uwage w lipcu tego roku, gdy negocjowano budzet i pakiet pomocy…

 2. Gospodarz pisze: – ” Moim zdaniem, prezydencja niemiecka w Unii (i faktycznie w Europie) znajdzie wyjście „kompromisowe”, drobne retusze w tekście, bądź załączniki obu stron jak rozumieją ostateczne porozumienie. Premier Morawiecki i premier Kaczyński oraz minister Ziobro – wszyscy będą dumni z sukcesu. Rubla dostaną i cnotę ocalą.”

  Jeśli w istocie tak się sprawa zakończy, to prawie cała opozycja zostanie z rękoma w nocniku.

 3. … and then are they three – dzisiaj dołączyła słowenia;

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jeżeli w państwie funkcjonuje parlament wybierany legalnie i wybór ten nie jest wynikiem manipulacji przy urnach, to takie państwo nie może się spotkać z zarzutem, że jest niepraworządne. Manipulowanie pojęciem praworządność osiągnęło mistrzostwo świata w państwach tak zwanego zachodu.
  Praworządne okazują się interwencje zbrojne na podstawie sfabrykowanych zarzutów, również zarzuty kierowane przeciwko Polsce są dziwne i przesadnie nagłaśniane w mediach. Znaj proporcje mocium panie. Kryzys ekonomiczny wywołany epidemią, nazwaną pandemią, grozi nieobliczalnymi konsekwencjami społecznymi i politycznymi. Urzędnicy Unii całkowicie się wyalienowali. To jest rzeczywisty problem UE.

 6. Myślę, że rzeczywiści nikomu tak jak Niemcom nie zależy, aby Polska została w UE, bo nie chcą znowu zostać krajem frontowym Europy i dlatego są gotowe przymknąć znowu oko na polskie nierządy i sypnąć groszem. Ale to z tą praworządnością w Unii, to na przekór całej polskiej propagandy, żerującej na antyniemieckich resentymentach, nie ma z Niemcami wiele wspólnego i raczej narodowo jest ideą Holendrów i innych mniejszych i większych krajów Europy Zachodniej, które ze względów na brak historycznych zaszłości, nie mają niemieckich skrupułów i jawnie pokazują swoją niechęć do anty-demokratycznych tendencji w wschodniej Europie. Czy Niemcom jeszcze raz uda się obronić illiberalne nierządy Węgier i Polski, przed słusznym gniewem Europy zachodniej, zaczynam coraz bardziej wątpić.

 7. byk

  Ze Słowenią jet pewne nieporozumienie.

  Premier Słowenii w liście do szefostwa UE nie zapowiedział słoweńskiego weta do budżetu. Natomiast zaakcentował potrzebę kompromisu i oglednie czy raczej ogólnikowo poddał krytyce mechanizm powiązania środków z praworządnością.

  Co jest o tyle dziwne, że kilka dni wcześniej rozporządzenie dotyczące owego mechanizmu Słowenia formalnie poparła.

  Choc z drugiej strony nie musi to dziwić biorac pod uwagę, że wczesniej premier Słowenii jako jedyny w UE formalnie uznał wyborczą wygrana Trumpa.

 8. Ponieważ temat jest taki sam, jak na blogu p. A. Szostkiewicza, to pozwolę sobie przytoczyć swój głos stamtąd:

  …można odnieść wrażenie, że oto dochodzi do starcia niebiańskich sił piękna, prawdy i miłości z piekielnymi mocami zła uosabianymi przez rząd Polski i Orbana. Jednak ani w przyrodzie, ani w polityce nie ma kolorów czarno-białych, tylko bardzo wiele odcieni. Ani UE nie jest taka czsta i puszysta, ani „para odszczepieńców” nie jest z piekła rodem. Obie strony usiłują tylko przeforsować swoje interesy, tak jak je rozumieją. Z pewnością nie dojdzie też do „opcji atomowej”, bo nikt nie jest w tym zainteresowany – ani Polska, ani liderzy Unii. Polska z wiadomych względów. A Unia? Nie łudźmy się – my nie zostaliśmy tam przyjęci za nasze „umiłowanie wolności” czy nasze „wartości”, o czym trąbiły wtedy wszystkie nasze siły polityczne. Zadecydowały o tym interesy geopolityczne, które dzisiaj nic nie straciły na znaczeniu, wręcz przeciwnie – UE jest obecnie coraz słabsza w konfrontacji z Chinami. Więc nikt nie będzie Polski wyrzucać i wszystkie te przepychanki z unijnym budżetem są „normalnym” targiem dla każdej ze stron konfliktu.
  Nawiasem mówiąc, podpisałbym się obydwoma rękami pod żądaniem UE w sprawie praworządności w Polsce, gdyby nie specyficzne podejście unijnych liderów do tego tematu. W ich wypowiedziach (Manfred Weber, Vera Jurova, Mark Rutte) problem praworządności to w pierwszej kolejności prawa LGBT, małżeństwa dla gejów i lesbijek i ich prawo do adopcji dzieci, a sprawa polskiego sądownictwa pojawia się gdzieś tam w tle. Dodatkowo jesteśmy ustawicznie stawiani pod pręgierzem za brak „solidarności europejskiej” – czytaj: nie chcemy przjmować swojego przydziału imigrantów.

  Należałoby zachować zimną krew, bo Polska i Węgry nie są pierwsi w historii UE, którzy grożą wetem. Całkiem niedawno robiła to tzw. „Grupa Skąpców” z Holandią na czele.

 9. Powtórnie:
  legat 15:04

  Powinien zostać skuty, przewieziony na komisariat w celu ustalenia tożsamości i złożenia wyjaśnień.

  Mały problem w tym, że Czarzasty uporczywie informował policjantów o swoim marszałkowaniu w sejmie.
  A nawet przywoływał na świadka bogu ducha winną rzeczniczkę Lewicy.
  Odnośnie skucia zgoda. Ale policja powinna go odwieźć, skoro mu nie uwierzyła, raczej do szpitala psychiatrycznego.

 10. Wszystkim, którzy mają jakieś wątpliwości, co do tego na jakiej drodze znajduje sie Polska, wypada tylko polecić ostatnie wystąpienia „kaczora” i Ziobry i przypomnieć o tym, ze przed dojściem Hitlera do władzy, też wielu sądziło, że on tylko tak przed siebie pier*oli i że napewno nie bedzie tak źle. Rzeczywistość przekroczyła potem ich najśmielsze oczekiwania i retoryke faszystów.

 11. „Premier Słowenii w liście do szefostwa UE nie zapowiedział słoweńskiego weta do budżetu. Natomiast zaakcentował potrzebę kompromisu i oglednie czy raczej ogólnikowo poddał krytyce mechanizm powiązania środków z praworządnością.”

  to moze byc cichy, niewypowiedziany do konca, problem panstw malych w UE, ktore obawiaja sie dyktatow pod swom adresem w przyszlosci, obojetnie na jaki temat… mechanizm veta w decyzjach unijnych przeciwdziala jakimkolwiek jednostronnym decyzjom, czy ktos lubi PiS czy tez nie… „poparcie” dla Trumpa to troche inna sprawa…

 12. Hetajr,
  odpowiedziałem TUTAJ. 😉

  Poza tym, to Czarzasty mógł tę rzeczniczkę wysłać po dokument ale miał to widać w nosie. Zachowują się niepoważnie a chcą być poważnie traktowani. Niech się pukną w czółka.

 13. lubat
  19 listopada o godz. 17:02

  glos rozsadku…

 14. Nie można porównywać Polski z Niemcami chyba, że chodzi o liczbę zmarłych w ciągu roku. Niemców umiera dwa razy więcej

 15. PA2154
  Problem jest w tym, ze PiS uwaza kompromis za slabosc , a nie za madrosc. Wiec idzie w zaparte, na rympal. Poza tym nie widze nis skandalicznego aby w Polsce TK byl prawdziwym TK, Sejm prawdziwym parlamentem itd itp. Nie uwazam tego za szantaz, bo ostatecznie sa to ICH pieniadze. Gdy sie jest w klubie dzentelmenow, nalezy przestrzegac regul bo inni czlonkowie tez placa skladki na klub.
  Szukalem wczoraj Hesse i wybilo mi Thierry Hesse. Zyjacy pisarz francuski. Dopiero potem znalazlem Niemca, Hermana i jego Narcisse et Goldmund 🙂
  Po francusku jest jego Wilk stepowy, nie jest to literatura zbyt optymistyczna. Moze zaczekam na koniec Covid-u 🙂

 16. Legat,
  Ba, gdyby tylko z ręką, ale ona jest już cała w nocniku, od prawa do lewa. Jedyna nadzieja w tym, że w ciągu najbliższych trzech lat coś się wyklaruje z opozycji ulicznej.
  Ta parlamentarna, to już prawie trup, ciągle bez pomysłu, choć nawet gdyby ten/te pomysł(y) były , to jest już tak zużyta, nieświeża, że nikogo nie jest w stanie porwać.

 17. @ legat”
  ” – wszyscy będą dumni z sukcesu. Rubla dostaną i cnotę ocalą.”

  „Jeśli w istocie tak się sprawa zakończy, to prawie cała opozycja zostanie z rękoma w nocniku.””

  Cnotę stracą ale przynajmniej tego rubla zarobią.
  Stracą, bo i tak wyjdzie, że nasza groźba vetem była warta tyle, co zeszłoroczny śnieg. A rubla zarobią , bo to są takie polityczne „panie nienajcięższych obyczajów” którym w gruncie rzeczy idzie tylko o pieniądze.
  A z ręką w nocniku obudzi się Polska Zjednoczona PRawica, jak jeszcze kilku posłów od nich odejdzie i będą mieli rząd mniejszościowy. Jak PZPR straci większość w Sejmie, to jak Pan myśli – prezydęt dalej będzie ich popierał, czy zacznie sobie szukać nowego patrona ?
  @ woytek
  A Panu to jak dziecku trzeba tłumaczyć po kilka razy:
  NSDAP była największą partią w Reichstagu i wybrana została demokratycznie. Czy wg Pana III Rzesza była państwem praworządnym ?
  Albo Bolszewicy mieli większość w Radach, niewątpliwie wybieranych demokratycznie. Czy wynika z tego, że radziecka Rosja a później ZSRR były państwami praworządnymi ?

 18. Jak uczy doświadczenie historyczne Kompromis z faszystami osłabia jedynie demokrację i wzmacnia faszystów. Traktowanie sporu o praworządność, jako niewinnego sporu politycznego, z którego za pomocą kompromisu może wyjść jakiejś demokratyczne porozumienie, jest bzdurą. Każde ustępstwo demokratów na rzecz antydemokratów, osłabia demokrację i wzmacnia ruchy antydemokratyczne.
  Każdemu, który ma jeszcze jakiejś złudzenia co do celów „kaczora” i Ziobry wypada jedynie polecić ich ostatnie wystąpienia, zamiast udawać ślepych i głuchych.

 19. Wynik 2:25 to już nieco lepszy od 1:27
  I sprawa jest poważniejsza. Dziś nie idzie chodziło o Tuska, który „ma zarzuty”.
  Teraz chodzi o przestrzeganie prawa, z prawem gospodarczym na czele.
  Dlaczego 25, powiedzmy 20 lub mniej krajów, bez „dyktatorów” i „szantażystów” Niemiec i Francji i agresywnych Holendrów oraz Austryjaków, nie korzysta z prawa weta. Wiele jest słabowitych ekonomicznie na południu i wschodzie. I nie obawiają się, że KE pod byle pretekstem, „arbitralnie” będzie im przyznane fundusze odbierać.

  W BBC Hard Talk wiceMSZ Jabłoński argumentował, że konserwatywna władza – wszak wygrała wybory w Polsce – boi się liberałów. Motywacja jest rzekomo patriotyczna, suwerenność ponad pragmatyzmem i podobne konserwatywne hasła, a jednak jest ona polityczna.

 20. Bywalec 2
  19 listopada o godz. 16:56
  Mysla podobnie. Niemcy, z uwagi na zaszlosci historyczne, beda chcialy za wszelka sile „nie urazac” Polski. Daly tego dowody od dawna, mimo licznych blazenskich wypowiedzi obecnej ekipy rzadzacej.

 21. ahasverus
  19 listopada o godz. 17:11
  hesse był szwajcarem;

 22. @ lubat :
  „Nawiasem mówiąc, podpisałbym się obydwoma rękami pod żądaniem UE w sprawie praworządności w Polsce, gdyby nie specyficzne podejście unijnych liderów do tego tematu. W ich wypowiedziach (Manfred Weber, Vera Jurova, Mark Rutte) problem praworządności to w pierwszej kolejności prawa LGBT, małżeństwa dla gejów i lesbijek i ich prawo do adopcji dzieci, a sprawa polskiego sądownictwa pojawia się gdzieś tam w tle. Dodatkowo jesteśmy ustawicznie stawiani pod pręgierzem za brak „solidarności europejskiej” – czytaj: nie chcemy przjmować swojego przydziału imigrantów.”

  Pan kpi czy o drogę pyta ?
  Jakoś nie przypominam sobie, żeby UE upominała Polskę w sprawie LGBT czy małżeństw homoseksualnych , natomiast w sprawie Polski otwarto procedury kontroli praworządniści właśnie w sprawach obsadzenia TK i prób podporządkowania sądownictwa władzy wykonawczej. Ale jak ktoś czerpie informacje z TVP(iss) to taki pogląd rozumiem.

 23. Na wecie najbardziej zależy Niemcom. Zrobili wszystko żeby doprowadzić do blokady. Trudno uwierzyć w tak dalece posunięty infantylizm ,związany z zapisami dotyczącymi dodatkowych uwarunkowań. Trudno też uwierzyć, że tak rozumieją prezydencję w UE bo to totalitaryzm w czystej postaci, dlatego też pewne jest, że to nie Kaczyńskiemu i Ziobrze zależy na wecie.

 24. @ leon -b
  b znaczy bałwan ?
  Niemcy wysłali swoich agentów, żeby zmusili Matołusza do straszenia vetem ?????

 25. ahasverus
  19 listopada o godz. 17:11
  o sprawach politycznych… nie dyskutujemy o polityce PiS, ale o zasadach funkcjonowania UE… rezim w Polsce moze zmienic tylko polski wyborca… nie musisz mi w pigulce podsumowywac, co to dzieje sie we wspolczesnej Polsce, bo znam te polityke i wywoluje ona u mnie wymioty… w moich dzisiejszych wpisach odpowiedzialem tylko na te absurdalne wpisy o realiach polityki unijnej…
  teraz Hermann Hesse.. umarl on jako Szwajcar, mieszkajac w kantonie Ticino…chociaz masz racje, zee urodzil sie jako Niemiec…
  na „Narcyza i Zlotoustego” natrafilem przypadkowo lata temu, jeszcze jako student, w „bibliotece akademikowej”… i nie zaluje tego do dzis… polecilem dwie ksiazki, ktore wydaja mi sie najbardziej trafne dla jego tworczosci pisarskiej.. przez „Wilka stepowego”, studium cierpien artystowskich (nie artystycznych) przebrnalem na sile… jest rowniez film z M. von Sydowem w roli glownej, jeszcze bardziej nudny…
  Hesse pochodzil z rodziny misjonarskiej, stad jego fascynacja filozofia wschodnia („Siddharta”, „Demian”, „Podroz na Wschod”)… napisal tez cos z pogranicza sci-fi „Gre szklanych paciorkow”… byl wielkim przyjacielem Th. Manna i to Mann rekomendowal go do literackiego Nobla w 1946 r… mam tylko cicha nadzieje, ze ci sie to spodoba… 🙂

 26. Unia liczyć może tylko na odsunięcie PiS od władzy

  Dwa scenariusze mi się rysują, oczywiście uzależnione od przebiegu negocjacji między tandemem Orban-Kaczyński i resztą Unii.

  Pierwszy, że Unia przekona wetujący tandem do wycofania weta w zamian za „doprecyzujące” zmiany w mechanizmie „pieniądza za praworządność” dla zachowania twarzy Orbana-Kaczyńskiego.

  Drugi, że Unia stwierdzi brak chęci do kompromisu i zrobi swoje, tj. wycofa pakiet odbudowy z Polski i Węgier, oraz zastosuje metodę budżetu prowizorycznego przez rok lub dwa.

  W tej chwili pierwsze scenariusz wydaje się mniej prawdopodobny.

 27. lubat
  19 listopada o godz. 17:02
  A może przed pisaniem zapoznasz się z z czymś takim jak pojęcie i treść praworządności w prawie Unii Europejskiej?
  Bowiem piszesz okrutne androny
  http://robertgrzeszczak.bio.wpia.uw.edu.pl/files/2013/11/P-Bogdanowicz-Poje%CC%A8cie-i-tres%CC%81c%CC%81-praworza%CC%A8dnos%CC%81ci.pdf

 28. Budżet UE, weto, na co liczy PiS
  PiS przez długie lata swoich rządów, jeszcze dłuższe lata swojej etnocentrycznej antywspólnotowej polityki partyjnej i takiejże propagandy stawiającej tzw. wartości ponad prawem stanowionym, wynoszącej koncepcję państwa narodowo-autorytarnego ponad ideę państwa prawnego, utwierdził zastałe w umysłach dużej części Polaków podejście do państwa i prawa, które można krótko opisać
  – guzik warte jest prawo, gdy my (naród, ojczyzna, partia) jesteśmy w potrzebie.
  PiS zatrzymał ewolucję tej staropolskiej sarmackiej zasady w stronę kreowania demokracji, odwrócił ją wstecz, skierował ją w stronę bylejakości (tupolewizmu), apriorycznosci i prymatu decydenctwa przywódców nad państwem.

  PiS rozmemłał mentalność u dużej części krajan, zamulił inteligencję, uśpił zdrowy rozsadek, rozhuśtał emocje, w tym nienawiść, wypromował zaprzaństwo i wykluczanie. Przenicował prawo na bezprawie.

  Pomysł wetowania obu funduszy unijnych (standardowego budżetowego i covidowego) opiera się na przekonaniu PiSowskiej kamaryli, ze ludzie (naród, suweren) są już dostatecznie ukształtowani, świadomi świadomością wmawianą, zmiękczeni bonusami i obiecankami dalszych korzyści, że w większości zachowają się lojalnie wobec partii dobrej zmiany, poprą antybudżetowe weto, zaakceptują korzyści-niekorzyści z tego wynikające i w ten sposób PiS stworzy sobie w umysłach ludzi Umęczonej bazę, platformę do dalszych działań dobrozmianowych. Erdoganizacja będzie w toku.

  Ta wiara w zwycięstwo, nadzieja na triumf „suwerena” ma postać wymęczonej twarzy Jarosława Ka obrzucającego dziś kalumniami posłów w Sejmie, postać pulchnego Franka Kimono wygrażającego dzieciom z obcego podwórka – ja was zniszczę.
  Pzdr, TJ

 29. Kaczyński może się bawić, wykonywać dowolne ruchy i patrzeć, co będzie, ponieważ doskonale wie, że nic mu nie grozi teraz ani w przyszłości, poza utratą władzy. Kaczy czuje się teraz graczem politycznym wielkiego formatu – mówi się o nim, źle się mówi, ale jemu to ganz egal, liczy się to, że się mówi. On podniósł Polskę z kolan, a rzucił na kolana tych, przed którymi Polska wcześniej klęczała. Jeżeli uda mu się czymś zatrząść, to wielką przyjemnością to zrobi, nie dbając o konsekwencje.
  Nie twierdzę, że tak na pewno będzie, ale… czemu nie?

 30. teo
  19 listopada o godz. 17:30
  Wystarczy rok budżetu prowizorycznego by PiS szlag trafił. Nic tak skutecznie na Polaków nie działa jak pieniadze

 31. house of (wire)cards: bylego szefa tej firmy, markusa brauna, przewieziono z aresztu monachijskiego do berlina na przesluchnie komisji parlamentarnej(powstalej dzieki staraniom opozycji), choc bronil sie rekami i nogami ( sztabu adwokatow);
  wg obecnych, bardzo ostroznych, szacunkow, zniknelo jak kamfora, ponad 6 miliardow eurotasow;

 32. Prawo i sprawiedliwość musi być po naszej stronie… ! matka dawaj dwa granaty… przepowiedział Pawlak… zgodnie z tradycją… Tak sobie myślę prywatnie, że Kaczyński zna prawdę ekranu… Co nam Unia nie odbierze…

 33. ahasverus
  19 listopada o godz. 17:11
  ekwiwalentem literacko-ideowym „Wilka stepowego” jest „Na wspak” K.-J. Huysmansa… jak znasz to drugie, mozesz sobie podarowac pierwsze…

 34. p.s.
  jak powiedzial kiedys bertolt brecht?
  was ist ein banküberfall in vergleich zur gründung einer bank;
  pamietacie jeszcze amber gold ?

 35. lubat 17:02

  W ich wypowiedziach (Manfred Weber, Vera Jurova, Mark Rutte) problem praworządności to w pierwszej kolejności prawa LGBT, małżeństwa dla gejów i lesbijek i ich prawo do adopcji dzieci, a sprawa polskiego sądownictwa pojawia się gdzieś tam w tle.

  W oficjalnym dokumencie akcenty są rozłożone inaczej – raport Komisji Europejskiej podzielony jest na cztery główne sekcje dotyczące systemu sądownictwa, korupcji, wolności mediów oraz innych kwestii instytucjonalnych.

  https://tvn24.pl/swiat/raport-komisji-europejskiej-o-praworzadnosci-w-polsce-szczegoly-4706688

  PS. Zbieżny z twoim pogląd głosi TVP. Omawiając raport wędruje od razu na koniec części dotyczącej Polski, gdzie rzeczywiście są odniesienia do LGBT. O pozostałych sprawach „ani dudu”.

 36. Jeszcze kwestia wątku dyskusyjnego dotyczacego złowieszczej roli „Niemców” w kwestiach praworządności i budżetu.

  Owi „Niemcy” pojawili się w propagandzie z wziązku z dość przypadkowym sprawowaniem przez nich prezydencji unijnej w drugim półroczu. Przypomnę, że owa prezydencja to rotacyjne przewodniczenie Radzie Unii Europejskiej czyli głównemu organowi decyzyjnemu UE.

  Głównym zadaniem prezydencji w tym półroczu było wynegocjowanie kompromisu miedzy tym co przyjeto jednogłośnie na lipcowym szczycie przywódców państw UE a oczekiwaniami PE – w kontekście praworządności i budżetu.

  Można więc powiedzieć, że udział Niemców w tym syzyfowym dziele ma charakter przypadkowy – wynikajacy z dawno temu przyjetego harmonogramu rotacji. Gdyby bowiem negocjacje w tej sprawie odbywały się w pierwszym półroczu tego roku to samo musieliby robić Chorwaci. No a gdyby się przeciągnęły na pierwsze półrocze przyszłego roku to zmagali by się z tym dziełem Portugalczycy.

  Dla porządku dodam, że większość w PE tj grupy polityczne (frakcje) ją stanowiace jest z działań prezydencji niemieckiej zadowolona i nie widzi mozliwości dalszych ustępstw. Oczywiście w tych frakcjach są europosłowie polscy.

 37. ekwiwalent – padalec znowu pieprzy;

 38. Robienie, za propagandą PIS z obecnego sporu Polski z UE zwykłego sporu politycznego, który jest możliwy do rozwiązania za pomocą kompromisu, czyli rezygnacji UE w ingerencję w fundamentalne przemiany polityczne zachodzące na Węgrzech i w Polsce, jest zwykłym, pisowskim robienie wody z mózgu. Obecna Polska i Węgry w ich stanie politycznym nie stałyby sie członkami UE. Wymóg powrotu na drogę demokracji i praworządności z samodzierżawia na rosyjską modlę, jest podstawą członkostwa w Unii. Bez demokracji nie powinno być unijnych pieniędzy.
  Unia Europejska to nie jest Związek Radziecki i każdemu , komu nie odpowiada demokracja i praworządność pozostaje wolnym z niej wystąpić i bądžmy szczerzy , to jest przecież ostatecznym celem Ziobry i”kaczora”.

 39. Przecież w tym zapisie o praworządności chodzi o zgodne z prawem unijnym wydawanie tych jeszcze nieprzyznanych kwot pieniędzy. W Polsce dotąd nie było z tym większych (z naciskiem na to słowo) problemów. Co innego Budapeszt, gdzie Wiktor rozdaje kasę swoim kolegom i krewnym jawnie i nawet się z tym nie kryje. Stawiam euro przeciw orzechom, że dla świętego spokoju przeredagują zdanie o przestrzeganiu praworządności na praworządności przestrzeganie i Morawiecki ogłosi się cesarzem dyplomacji. Tak właśnie będzie.
  Powtórzę jeszcze raz: ***** *** i *********** (tutaj wszyscy)

 40. nie bede bral byka za rogi, bo moze sie okazac wyjastrowanym wolem…

 41. wykastrowanym…

 42. BWTB

  „Co innego Budapeszt”

  Zwróć uwagę, że Orban zapowiedział weto uzasadniając je historią o uchodźcach sprzed kilku lat. On się nie powoływał na zapis o praworządności co wskazuje, że pozostało mu jeszcze choć tyle rozumu by nie kwestionować tego na co sam w lipcu, na szczycie UE się zgoził.

  W tym kontekście dziś ubawił mnie minister Ziobro, który w jednym z niszowych mediów twierdził, że Morawieckiego na tym szczycie wyrolowano – zrobiono mu wodę z mózgu „w kuluarach”.

  Pan Zbyszek nie ma litości dla pana Mateusza.

 43. hetajr
  19 listopada o godz. 18:00
  lubat 17:02
  W ich wypowiedziach (Manfred Weber, Vera Jurova, Mark Rutte) problem praworządności to w pierwszej kolejności prawa LGBT, małżeństwa dla gejów i lesbijek i ich prawo do adopcji dzieci, a sprawa polskiego sądownictwa pojawia się gdzieś tam w tle.

  W oficjalnym dokumencie akcenty są rozłożone inaczej – raport Komisji Europejskiej podzielony jest na cztery główne sekcje dotyczące systemu sądownictwa, korupcji, wolności mediów oraz innych kwestii instytucjonalnych.

  Mój komentarz
  To są fakty, lecz jakie to ma znaczenie dla partii PiS?

  PiSowcy jak zwykle – nie mówią o faktach, gadają faktach urojonych, wytworzonych w rzeczywistości równoległej, starają się zepchnąć problem praworządności (jak powiedział pewien PiSowski minister – tzw. praworządności) w strefę niezrozumienia, trzeciorzędności, politycznej gry, itd.
  Stąd się bierze palenie głupa przez jarkowych mistyfikatorów – gadki o LGBT, małżeństwach dla gejów, itp. problemach.

  PiS idzie w zaparte i przedstawia problem weta antybudżetowego swojemu ludowi jako – nie wiemy o co chodzi, to jakiś szantaż, dyktat, niemiecki napad na Polskę, itp. śmierdzące kłamstwa.
  Pzdr, TJ

 44. Bar Norte
  19 listopada o godz. 18:22
  BWTB
  „Co innego Budapeszt”

  Zwróć uwagę, że Orban zapowiedział weto uzasadniając je historią o uchodźcach sprzed kilku lat. On się nie powoływał na zapis o praworządności co wskazuje, że pozostało mu jeszcze choć tyle rozumu by nie kwestionować tego na co sam w lipcu, na szczycie UE się zgoził.

  W tym kontekście dziś ubawił mnie minister Ziobro, który w jednym z niszowych mediów twierdził, że Morawieckiego na tym szczycie wyrolowano – zrobiono mu wodę z mózgu „w kuluarach”.

  Mój komentarz
  Ciekawe, ze w TVN widziałem dokładną analogię do wypowiedzi Ziobry.
  A mianowicie prof. Zybertowicz wywiadowany w sprawie tolerowania przez Watykan za kadencji JP2 grzesznych i karalnych i zachowań wysokich dostojników kościelnych, powiedział, ze papieża oszukano w tej sprawie i zdradzono. Zdradził sam Dziwisz.
  U Ziobry było – wyrolowano premiera, u prof. Zybertowicza – zdradzono papieża.
  Pzdr, TJ

 45. Mad Marx 17:17
  „A Panu to jak dziecku trzeba tłumaczyć po kilka razy:
  NSDAP była największą partią w Reichstagu i wybrana została demokratycznie. Czy wg Pana III Rzesza była państwem praworządnym ?
  Albo Bolszewicy mieli większość w Radach, niewątpliwie wybieranych demokratycznie. Czy wynika z tego, że radziecka Rosja a później ZSRR były państwami praworządnymi ?”
  Moje pytanie : ” Czy inne państwa obecnie nam panujące „są państwami” praworządnymi ?
  Przykłady w XXI wieku można mnożyć i racjonalnie uzasadniać , że nie są praworządne.
  O ocenie decyduje aktualna poprawność polityczna narzucana przez polityków i przez media. Nie ma jeszcze takiej wagi , która by mierzyła stan praworządności. Polska jest praworządna, według polskiej miary, polskiej biedy, i polskiego piekła, do którego wpychają ją obce mocarstwa. W polskich piekielnych kotłach mieszają zupełnie obce diabły i miejscowi kompradorzy obcych interesów.

 46. Kaczyński wyczuwa fałsz Frau Merkel… co wykazała w sprawie Nawalnego… Tak sobie myślę prywatnie, że Kaczyński zbiera chrust na polityczny stos dla sprzedajnej czarownicy…

 47. woytek
  19 listopada o godz. 18:43
  Praworządnośc
  W znaczeniu formalnym jest to stan faktyczny, polegający na tym, że organy państwa działają na podstawie obowiązującego prawa i zgodnie z jego normami.
  Jak widzisz nie ma to nic wspólnego z forma rządzenia.
  Ponieważ obecnie w Polsce organy państwa nie działają na podstawie obowiązującego prawa a wg wytycznych przywódców partyjnych jasnym jest, że Polska nie jest praworządna.

 48. tejot

  „U Ziobry było – wyrolowano premiera, u prof. Zybertowicza – zdradzono papieża.”

  Ale intencje były inne.

  Robienie ze świetego JP II głupawego poczciwca w niczym jego świetości nie szkodzi. W pełni miesci się bowiem ujęciu biograficznym świetych katolickich np zebranych w „Zywotach świętych”.

  Natomiast robienie głupawego poczciwca z premiera przez szykującego się na jego posadę ministra to zupełnie inna historia.

 49. Nadmiarowe środki wobec Strajku Kobiet wyglądają na dyspozycję polityczną, a nie pomysł samej policji

  https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/strajk-kobiet-marta-lempar-atak-gazem-policjanci-po-cywilnemu-z-palkami-teleskopowymi/034cmbt

 50. @woytek
  19 listopada o godz. 18:43

  Proszę wybaczyć, ale używanie argumentów typu „A u was Murzynów biją” może jest i dobre w tym radiu co ma ryja, ale nie w poważnym towarzystwie.
  „Błogosławieni ci, co nie mająć nic do powiedzenia nie ubierają tego w słowa”
  Czy mam powiedzieć w bardziej dosadny sposób: tak jak to można było zobaczyć ostatnio na ulicach ?

 51. Poseł PiS o tym jak wygląda „walka z epidemia”

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/andrzej-sosnierz-nie-wykluczam-odejscia-z-klubu-pis/6sj1k9e
  On się jeszcze łudzi że PiS zacznie dobrze rządzić – dziwne

 52. Tak było na ulicach Warszawy:
  „- Takie akcje, jakie widzieliśmy wczoraj, stosuje się najczęściej wobec kiboli. A jest różnica między demonstrującymi kobietami a grupą zorganizowanych facetów nastawionych na konfrontację z policją. Kobiety nie są ani uzbrojone, ani agresywne. Wyrażają swoje przekonania, ale to nie jest przesłanka, żeby stosować wobec nich takie działania – mówi w rozmowie z Onetem były antyterrorysta.”
  Antyterrorysta zapomniał, że to były kobiety, które walczą o równość, czyli o równość z kibolami. Słownictwo tych kobiet walczących o równość jest porównywalne do języka kiboli. Policjant interweniujący w takich awanturach ulicznych ma więc problemy z rozpoznaniem kto go atakuje na ulicy.

 53. @ maciek.g
  19 listopada o godz. 18:59

  Nadmiarowe środki wobec Strajku Kobiet wyglądają na dyspozycję polityczną, a nie pomysł samej policji

  Ciekawe, czemu takich sił nie zgromadzono na tzw „marsz niepodległości”
  Nasza dzielna policja nie boi się szykanować kobiet ale starcia z chuliganami się boi ?

 54. @ woytek :
  „Słownictwo tych kobiet walczących o równość jest porównywalne do języka kiboli. Policjant interweniujący w takich awanturach ulicznych ma więc problemy z rozpoznaniem kto go atakuje na ulicy.”

  Cieszę się, że wreszcie zauważyłeś, że w policji służą debile…..
  Jeszcze gorzej że debile nią dowodzą

 55. Nad Wisłą powołano urząd d/s bezpieczeństwa… ale jego szefa nie widać na barykadach… wysłano damskich bokserów… Tak sobie myślę prywatnie… czy dekowanie się, to nawyk ze stanu wojennego… gdzie jest autor….! za winklem…!

 56. Reżim stalinowski zlikwidował dystynkcje wojskowe… kaczyści zlikwidowali imienniki policjantom… Tak sobie myślę prywatnie o przejrzystości anonimowej… Imiennik to często przykrywka… jak z agentem ABW najeżdżającym samochodem protestujące… J-23… dzisiaj jesteś KAZIK…

 57. Mad Marx
  19 listopada o godz. 19:10

  „Nasza dzielna policja nie boi się szykanować kobiet ale starcia z chuliganami się boi ?”

  …oczywiście że tak…przecież mogą trafić na swoich kolegów…”po cywilnemu”…ale z pałką służbową…

 58. tejot
  19 listopada o godz. 18:42

  „U Ziobry było – wyrolowano premiera, u prof. Zybertowicza – zdradzono papieża.”

  …ciekawe co powie prof.Zybertowicz po zmianie władzy…czy go wyrolowano ?…czy zdradzono ?…

 59. Bar Norte
  19 listopada o godz. 18:58
  tejot napisał
  „U Ziobry było – wyrolowano premiera, u prof. Zybertowicza – zdradzono papieża.”

  Bar Norte napisał
  Ale intencje były inne.

  Robienie ze świetego JP II głupawego poczciwca w niczym jego świetości nie szkodzi. W pełni miesci się bowiem ujęciu biograficznym świetych katolickich np zebranych w „Zywotach świętych”.
  Natomiast robienie głupawego poczciwca z premiera przez szykującego się na jego posadę ministra to zupełnie inna historia.

  Mój komentarz
  Otóż to. Z PiSowskich opowieści o polityce, państwie, o Unii Europejskiej przebija jakiś taki nie dający się odeprzeć ani zlekceważyć infantylizm oraz ignorancja maskowana magicznymi słowami oraz entuzjastycznymi pochwałami lub zdecydowanym potępieniem.

  Oddziaływanie na emocje i palenie głupa zastępuje wiedzę, rozsądek i doświadczenie.
  Siłą rzeczy tego rodzaju opowieści pełnią rolę deprawacyjną wobec ludzi w sensie odbierania im podmiotowości jako obywatelom RP, wpychania ich w bezmyślność i urojenia w sprawach państwa i prawa.
  Pzdr, TJ

 60. Politycy delegowani do Brukseli i do Strasburga z szacunkiem odnoszą się do rozsądku Polaków i nie obśmiewają ssania polskiej dojnej krowy przez Polki i Polaków.

  Powyżej Maciek.G określił perspektywę tak:
  Wystarczy rok budżetu prowizorycznego by PiS szlag trafił. Nic tak skutecznie na Polaków nie działa jak pieniadze

  Moim zdaniem sytuacja zmieni się szybciej. Już w lutym 2010 zacznie boleć. Gdy zakwitną kaczeńce będzie po ptokach.

  Polki i Polacy mieli tuż przed pandemią oszczędności wystarczające na kilka miesięcy.

  Tempo zmian może ocenić większość Polek i Polaków mieszkających w kraju i kupujących tygodnik Polityka zestawiając szereg cen egzemplarza z ostatnich 50 tygodni.

  Ja przywiązał bym więcej uwagi stosunkom biznesowym działalności on-line. Gdyby możliwość opublikowania na tym blogu więcej niż dwa komentarze uwarunkowana była abonamentem z niską ceną, to średnia epitetu z poziomu debil poszybowałaby w górę, aż do mało rozgarnięty.

  Gdyby algorytm żądanej ceny za linijkę komentarza został podniesiony, to nagle prawie wszyscy zamiast wielolinijkowego napisu adresu sieciowego mieli by czerwone słowo tam.

  Nauczyć się tego, co to jest odsyłacz do adresu internetowego potrafi nawet szympans. Teraz im dłuższy jest link tym wyższym wykształceniem legitymuje się szperacz.

  Polki i Polacy przeżyli mimo tego, że w handlu był tylko ocet.
  Umieli znaleźć gdzie rząd schował węgorze, polędwicę, buty i kożuchy oraz bułeczki z rodzynkami.

  I Europa to wie i pamięta.

 61. 59 komentarzy i żadnej patriotycznej pieśni. Tak goło dawno nie było na blogu

 62. cd.

  Migrationspolitische Restriktionen schlugen sich u.a. in einem neuen Einwanderungsgesetz (loi relative à l‘immigration et à l’intégration) nieder, das am 30. Juni 2006 verabschiedet wurde und die Zuwanderung stärker nachfrageorientiert steuern sollte (immigration choisie; dt.: gewählte Einwanderung). Es enthält härtere Auflagen für den Familiennachzug, eine neu geschaffene Aufenthaltserlaubnis für besonders qualifizierte Arbeitnehmer (carte compétences et talents) sowie einen verpflichtenden Aufnahme- und Integrationsvertrag (contrat d‘accueil et d’intégration, CAI) für Ausländer, die dauerhaft im Land bleiben wollen

 63. Pieśń patriotyczna AD2020

  Gdy naród do boju z wirusem wyruszał z orężem
  PiSiaki z Unią się kłócili …

 64. „Inflacja jest teraz ostatnim problemem, mamy groźbę deflacji”

  W kwietniu br. przepowiadał prezes NBP Adam Glapiński.

  Wysoka inflacja jest zaskoczeniem dla Narodowego Banku Polskiego. W projekcji inflacji sporządzonej w lipcu analitycy NBP przewidywali, że w trzecim kwartale wzrost cen konsumpcyjnych wyniesie 2,8 proc., a w czwartym 2,7 proc.
  W październiku według GUS wyniosła 3,1 proc., zaś stosując metodologię Eurostatu, 3,8 proc.

 65. Do piekła nie wstępuje się na chwilę, a w domu powieszonego nie rozprawia o sznurku, tymczasem od lat nasze rozmowy skupiają się na powyższych zagadnieniach. Polska nie jest Wielką Brytanią i nie leży na wyspie, ale jest położona jak mówią w sferze przeciągu co jest szkodliwe nie tylko dla zdrowia, raz wieje jednym, raz drugim, stale mamy pod wiatr.
  Gdzie czasy Gomułki czy Edwarda Gierka, gdy naród polski skupiony przy partii, w środku socjalistycznego obozu, wykuwał z mozołem swoją przyszłość, chociaż nie całkiem był świadomy zagrożeń. Teraz na wschodniej, otwartej flance walczymy z przeciągiem co z zachodu wieje nam w otwartą, szczerą słowiańską twarz i grozi zabraniem finansowego wsparcia. Kiedyś rolnicy z utęsknieniem wypatrywali przed żniwami sznurka do snopowiązałek. Teraz sznurka pod dostatkiem, starczy dla każdego

 66. @ Mad Marx
  Marx to ten od Lenina, Stalina , Dzierżyńskiego i innych przyjemniaczków ?
  Morawiecki nikogo nie straszy . Przypuszczam , że doskonale zdawano sobie sprawę z weta ze strony Węgier i Polski. Budżet w obecnym kształcie nie wszystkim się podobał. Sygnał w postaci dodatkowych mechanizmów to oczywista zachęta do weta.

 67. Zacytuję siebie bez wyróżnień pisma.

  ***

  Dwa kawałki kabaretowe
  ( uprzedzam: są nieśmieszne śmieszne, więc są trudne )

  zobacz link

  ten link jest po rosyjsku, a ja rosyjskiego nie znam

  Drugi z tych kawałków może spokojnie oczekiwać na wejście do fazy ćwierć finałowej w turnieju najdurniejszych przejawów nacjonalizmu.

  No to po raz kolejny wstawię kawałek, który ja odnajduję wśród śmiesznych śmiesznych.

  Czołowy, już nie żyjący intelektualista będący specjalistą w informatyce zwraca się do Studentów Wydziału Matematyki, Infotmatyki i Mechaniki Teoretycznej z pocieszeniem.

  Cieszcie się z tego, że komputera nie wymyślili Chińczycy.

  ***

  Komputerowi laicy mogą nie dostrzegać śmieszności tego trzeciego kawałka.

  No bo tylko wnuczki i wnukowie kominternu dostrzegają imperialistyczny reżym jaki USA narzuciło światu:

  HyperText Transfer Protocol Secure to jest opatentowany produkt placówki przedstawicieli narodu wybranego osadzonej w USA i na potrzeby hermetyzacji komunikacji służbowej używającej linków ormiańskich.

  Niezarażonym pychą przybliżam pomysł hypertext:
  językowe wrażenie niesie w sobie rolę nazwy ( złożonej )
  oraz roli ( określonej w dokumentach formalnych zwanych protokołami ).

  Nawet najmniejsze odchylenie w wyrażeniu hipertekstowym może spowodować, że bezduszny i głupi komputer okaże się bezradny.

  W języku ujmowanym jako obszar ludzkiej praktyki spotykamy się z tekstem i podtekstem.

  Kilkakrotnie podawałem opis fragmentu amerykańskiej podróży na Księżyc Ziemi. W pewnej chwili jeden z kosmonautów po angielsku zwraca się do współtowarzysza: Teraz podaj mi to.

  W podtekście: Tej tajemnicy ruskim nie wyjawimy.

  ***

  Szaleńcy, którzy stworzyli myślowe podłoże dobrej zmiany kierowli się pomysłem:
  Gdy zawłaszczymy język, to suwerena i przypadkowe społeczeństwo będziemy mieć w kieszeni.

  Byłoby się udało, sądząc po tutejszych komentarzach.

  Niestety!
  Okazało się, że kieszeń zrobiono z łatwo się prującego materiału.

  Związkowcy w USA niegdyś poprosili o pomoc mafię.
  To pomogło wygrać bitwę.

  Ale klęskę w tej wojnie do dziś redneck’i mają wydrukowaną na roboczym kombinezonie.

  Ale Jarosław Kaczyński historii powszechnej uczył się z podręcznika napisanego w języku rosyjskim.

  ***

  Chaos! Chaos! W fazie początkowej porządku upowszechni się, że ludzie matematykę zaczęli uprawiać oswajając się krzywymi, w tym: z
  kołem. Następnie nauczyli się liczyć do dziesięciu.

  I na tym blogu komentują tacy, którzy za cholerę i za boga poza 102% arytmetyki nie wyjdą.

  Oni są ode mnie mądrzejsi o dwa punkty procentowe.
  I to mi z duża doza wdzięku pokazują.

  Mężczyzna nie musi być mądry. Ma być bogaty i uczesany.

  ***

  Czas przestać się wygłupiać.

  W poprzednim komentarzu użyłem słowa kaczeńce obrzydliwie wmawiając tym samy Zbawcy Polski dzieci w brzuch.

 68. Bywalec 2 (18:09)
  „Robienie, za propagandą PIS z obecnego sporu Polski z UE zwykłego sporu politycznego …”

  Oczywiście, jest to spór niezwykły, absurdalny wręcz. Ale jest to spór polityczny. Propaganda PiS podnosi go do rangi sporu ideologicznego, historycznie kulturowego itp., co ma sens jedynie z ich punktu widzenia, z ich pozycji odmienności mentalnej i powrotu do XIX wieku, a nawet czasów sprzed oświecenia, do epoki średniowiecza.

  Jeśli to nie jest spór polityczny, to jaki on jest?

  Polska i Węgry w ich stanie praworządności – powiedziałbym, nie tylko politycznym – jest poza Unią. W takim stanie nie zostałyby przyjęte do Unii. Praworządność była warunkiem przystąpienia i kraje świadomie od tego odstąpiły.

  Ale to jest proces i spór polityczny. Owszem, jądrem jest praworządność, to wiemy. Ale polityka nimi rządzi. Jeśli Polska ma wrócić do normalnego, uzgodnionego międzynarodowymi traktatami członkostwa w UE, to PiS musi odejść, jego rządy muszą upaść. To może się odbyć w drodze wyborów do sejmu itd. Metodą polityczną. PiS przegrywa wybory i idzie w odstawkę.

  I ta metoda polityczna już ruszyła. Opozycja zradykalizowała hasła. W sejmie woła do wicepremiera firerka – „będziesz siedzieć. Ulica – rodzaj żeński – zawołała w******. To jest reakcja na zaostrzenie kursu PiS po wyjściu na ponad 3-letnią prostą do następnych wyborów. PiS w tej walce politycznej otworzył sobie kilka frontów na raz. Tak wojna jest kosztowana, potrzeba kapitału politycznego i funduszy na kupowanie głosów. Te drugie zasoby wyczerpano. Kapitał polityczny się sypie, zdaje mi się, jak słyszę o przepychankach w czasie kolejnych narad i spotkań przy Nowogrodzkiej.

  Ciekawe jest jak i kiedy to pierdyknie. Bo w to, że nie pierdyknie, coraz mniej ludzi wierzy.

 69. @ leon b(ałwan)
  „Marx to ten od Lenina, Stalina , Dzierżyńskiego i innych przyjemniaczków ?”
  Ja rozumiem, że ktoś jest niedoukiem i ignorantem, ale żeby się od razu tym chwalić ?????

 70. @ teo
  19 listopada o godz. 21:02

  „Inflacja jest teraz ostatnim problemem, mamy groźbę deflacji”

  W kwietniu br. przepowiadał prezes NBP Adam Glapiński.”

  Kto tego kretyna zrobił prezeswm NBP ???????
  Wzrost inflacji mógł przewidzieć każdy, średniorozgarnięty uczeń pierwszej klasy technikum ekonomicznego

 71. Sejmowe pyskówki prezesa firerka

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/postepujaca-ekstremizacja-naczelnika-analiza/j7rncfd,79cfc278

  Wczoraj to było? jak prezes chwycił się błyskawic esesmańskich.

  Dzisiaj, choć nikt tego głośno nie powie, zachowanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości zaczęło w jego własnej partii budzić pewien niepokój. Szalejąca pandemia, społeczne protesty, z którymi rząd sobie zwyczajnie nie radzi oraz wywołane partyjne konflikty choćby za sprawą „piątki dla zwierząt” doprowadziły po raz pierwszy do podważenia przez część partii dogmatu o nieomylności prezesa PiS i jego niezawodnym politycznym instynkcie.
  … Nie ma bowiem nikogo dziś w PiS, kto by przyznał, że rząd, partia czy sam prezes panują nad obecną trudną sytuacją.
  – komentuje A. Gajcy.

  Do tego jeszcze to nieszczęsne weto. Goło, ale nie wiem komu wesoło?

 72. leon_b
  19 listopada o godz. 21:12
  @ Mad Marx
  Marx to ten od Lenina, Stalina , Dzierżyńskiego i innych przyjemniaczków ?
  Morawiecki nikogo nie straszy . Przypuszczam , że doskonale zdawano sobie sprawę z weta ze strony Węgier i Polski. Budżet w obecnym kształcie nie wszystkim się podobał. Sygnał w postaci dodatkowych mechanizmów to oczywista zachęta do weta.

  Mój komentarz
  Sygnał w postaci dodatkowych mechanizmów, to oczywista zachęta dla przestrzegania praworządności.

  Weto nie przysłoni łamania praworządności w RP przez zjednoczoną prawicę, nie unieważni przepisów unijnych wiążących stan praworządności z wydawaniem pieniędzy unijnych.
  Wetem nie da się zamaskować demontażu państwa prawa w RP przeprowadzanego przez PiS pod hasłem wykonywania woli ludu.
  Pzdr, TJ

 73. „prawdziwa polityka to polityczny kompromis i powinno sie to wziac pod uwage w lipcu tego roku, gdy negocjowano budzet i pakiet pomocy”

  Cytuję tę tezę, bo jest ona charakterystyczna dla – podejrzewam – rasowego symetrysty.

  Otóż wzięto pod uwagę. Obie strony dzisiejszego sporu tak zrobiły. Morawiecki ze swej strony ogłosił niebywały sukces negocjacyjny, a wszelkie wzmianki o powiązaniu pieniędzy z praworządnością zlekceważono. W sprawę wkroczył Parlament Europejski, ciało znane z uwagi na uprawnienia i polityczne orientacje po niedawnych wyborach. PiS machnął ręką na te realia polityczne. Łudził się nadzieją, że jakoś to będzie, tak jak dotąd bywało, da się tych unijnych oszukać i owinąć wokół palca.

  I oto się nie udało. KE i RE uściśliły i powiązały jedno z drugim i stało się to, czego PiS nie chciał przewidzieć.

 74. Mad Marx
  19 listopada o godz. 19:10
  Odpowiedź na poważnie – bo PiS i JK sobie zażyczyli by wystraszyć i tym samym zlikwidować demonstracje. Policja jako zorganizowana o odpowiednio wyposażona grupa ma ogromna przewagę nad tłumem. w marcu 68 widziałem z jaką łatwością pacyfikowali strajkujących studentów.
  Jednak, gdy przyszło do starcia z zorganizowana grupą która chciała się pobić z policja i się odpowiednio przygotowała (kaski motocyklowe , łańcuchy w rekach i pręty metalowe i tarcze z własnej roboty)to już tak różowo nie było, ZOMO spieprzało aż miło.

 75. W tym PiSie to jednak sami durnie są . Oni przecież nie są absolutną władza , a taka pacyfikacja bezbronnych kobiet da fatalną ocenę władzy i poparcie tak potrzebne (nawet w warunkach kulawej demokracji takiej jak mu nas) poleci na pysk, I jak potem wygrać wybory? może się okazać że zabraknie by się do sejmu załapać

 76. https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,26526423,policja-przesluchuje-kobiety-ktore-kupily-srodki-poronne-federa.html?disableRedirects=true#s=BoxMMtImg4
  Kaczynski , biskupi itd cala ta ogolno -polska neurodegeneracja ( wg Szczerby ) ale kim sa ci policjanci , co robia z wlasnymi zonami w domu po pracy ( w sensie o czym rozmawiaja ) i co te zony wtedy maja do powiedzenia ?

 77. A teraz kochane dzieci pocałujcie Misia w d..pę… bo idzie protestować przeciwko katolickiej twarzy socjalizmu… zwanej kaczyzmem… Tak sobie myślę prywatnie o ostatecznym upadku mitu Solidarności… inni mieli naśladować rozmowy… jak Polak z Polakiem… Czy ze starym kawalerem to możliwe… to już stan umysłu… pomrocznością polityczną zwanym… W 966 roku zabrakło weta na krzyżacki chrzest i mamy co mamy… nawet KK się zbiesił… Sodoma i Gomora…

 78. Jankesi z pompą odwiedzają israelski Krym… uwłaszczone kosztem Syrii Wzgórza Golan… Taki prezent Trumpa jak uczynił to komunista Chruszczów… A świat milczy jak KK w czasie okupacji… Tak sobie myślę prywatnie czy istnieje uznana definicja praworządności… czy jej zakres podobny jest do definicji demokracji… co większościowe jest demokratyczne… O katolickiej III Rzeszy nie wspomnę… Weto prowokuje do przemyśleń o ślepej uliczce powoływania się na… 966 rok i podpisanie Traktatu Lizbońskiego to były polityczne sznury… teraz do wykorzystania… będzie komitet kolejkowy…

 79. Saldo mortale ; z akcentem na Do .

  Nie czekaj na mnie dziś wieczorem bo mnie tu nie będzie , nie pomyśl
  tylko że jak Piątek i wieczorem to poszedłbym do Synagogi – nic bardziej
  mylnego . Tu gdzie mieszkam jest tak przyjęte że w Piątek po pracy
  chodzi się na różne imprezy , czasami z krótką przerwą imprezuje się
  aż do niedzieli . Kiedyś za wszystko płaciła korporacja ale od czasu
  kiedy trzeba pracować w domu ( i nie wiadomo jeszcze jak długo )
  nie płacą , ten korona – świrus wszystko popsuł .

  https://www.youtube.com/watch?v=To-yxDGKSoI

  Popatrz jak oni imprezują , przecież tu nie ma żadnych kobiet
  a co to za impreza bez kobiet ? .
  Nawet tu na blogu te nieliczne Kobiety są jak papierek lakmusowy
  które nadają temu blogu kolory , inaczej wszystko byłoby w szaro cieniu .
  Ps.
  Trzymaj się Saldo ; o bezdomnym i jego celu porozmawiamy innym razem

 80. Jak ktoś będzie cierpliwy i wysłucha ten powyższy link do końca
  to przy końcu będzie trochę na Polską albo jak kto woli słowiańską nutę .

 81. Złota szlachecka wolność z liberum veto w koronie… kupowanie głosów na sejmikach, aby mieć zagranicznego króla… ostał nam się ino jeden duchowy… papieżem zwanym i Żyd Jezus… ukoronowany na złość Israelowi… Tak sobie myślę prywatnie o watowaniu życia …od Sasa do wyklętego z lasa… A pomysłu na przyzwoite państwo brak… Po zaborami była jedność narodowa… a jakie sukcesy w literaturze… bez pieniędzy Glińskiego… kultura narodowa w rozkwicie… bez Zenka… i internetu… agorą była karczma u Żyda… komu to przeszkadzało… co tu jeszcze…

 82. Weto czy Okrągły Stół… do rozwiązywania problemów przez siebie wywołanych… piewcy Solidarność rodzaju Morawiecki obrzucali milicyjne suki koktajlami i niszczyli ulotkami reżim….. teraz odmawiają stosowania pokojowych środków… pacyfikując w sposób prowokacyjny protesty… prawo do wolności nazywają zarazą… Koniem trojańskim w suwerena… Tak sobie myślę prywatnie, że KK woli krzaki niż pielgrzymki za sukces ludu bożego jak to czynił w PRL-u… czeka kiedy bydło da głos w dzień wigilijny, a co z resztą roku… Bydłem kościelni określają protestujące kobiety… po pastersku…

 83. Dzisiaj urodziny niezwyklego matematyka, Benoît Mandelbrot. Jak to sie dzieje, ze wszystkie te wspaniale talenty opuszczaly Polske. Co za strata. Moznaby zrobic liste dluga jak dzien bez bloga 🙂

 84. Róża Thun w wywiadzie dla GW zwraca uwagę na coś, co nie wybrzmiało zbyt wyraźnie w debacie publicznej:
  Skoro PiS/Ziobro chce zawetować budżet UE, bo nie chce przestrzegać praworządności, to równie dobrze może zawetować budżet np. Holandia, która nie zgadza się na oddawanie kasy krajom, które praworządne nie są.
  Pisowi jest oczywiście wszystko jedno, czy te pieniądze będą. Kaczyński ma swoich medyków na skinienie, a naród już i tak zap…dala za miskę ryżu.

 85. Sejm buduje Mysią wieżę… Kaczyński już ma… Tak sobie myślę prywatnie o warszawskim fatum dwóch wież… popielatych…

 86. Czerwonoarmista wychodzi z burdelu i słyszy z pokoju a diengi… Ruski sałdat dienieg nie bieriot… Tak sobie myślę prywatnie o pisowcach co nie chcą unijnych pieniędzy… jak Wanda Niemca…

 87. Blackley
  20 listopada o godz. 3:34
  uzywaj wiec i korzystaj z weekendowej wolnosci. Przy okazji piekna kobieta, spiewajaca dla Ciebie. Zaluj, ze nie znasz klubow Hajfy czy Tel. Spotkalbys, jak sam kobiety okreslas, dlaczego nie wiem, papierkiem lakmusowym, wiele pieknych i madrych dziewczet oraz kobiet..

  Specjalnie, bo dzisiaj Black ley nie leye, dla niego. Dzisiaj rano troche ye ye.

  https://youtu.be/laIWFE2mL2w

 88. Teraz Kaczyński rezygnuje z pieniędzy od Unii jak PRL od Niemiec… Tak sobie myślę prywatnie, że hunwejbin od lewaków dienieg nie bieriot… A nawet zwróci brudne pieniądze… bo dostał od Gazpromu bez rozliczenia z odbiorcami sponsorami… lewą kasę…

 89. Specjalnie dla piatkowego Blackleya….

  Podczas tego koncertu, bylem, lulki palilem sliewal SG rowniez Nazi Rock,
  wybralem jednak kawalek bardziej melodyjny, jednak smutniejszy…

  https://youtu.be/xLCj3XpBEQ0?list=PLdO7R1hDHgESiNg5TH8FvK_lmw5F8N5x

 90. @Bar Norte i @tejot przywołujecie w komentarzu wyjątkowe kanalie, które dla władzy (minister) i splendoru (doradca Budynia) powiedzą wszystko. Naprawdę groźni by byli, gdyby mówili to, co myślą, mają w głowach.
  Obecna przepychanka służy władzy do jej utrwalania i robią to skutecznie, ponieważ z badania opinii społecznej wynika, że Polacy popierają rządowe weto, nie chcą żyć w kraju praworządnym (nie wiedzą jak się w takim kraju żyje). Nie ma tu nic do rzeczy fakt, że chodzi w tym „praworządność za pieniądze” o odbieranie jakiejś mitycznej suwerenności. Przeciętny odbiorca informacji medialnych i plotek u fryzjera i ze sklepu nie będzie dochodził sensu polskiego weta. Ci którzy głosowali na prawicę (łącznie z wyborcami PO i PSL) popierają weto, bo „nie będzie Niemiec pluł nam w twarz i naszych dzieci pedalił”. Osobiście też się uważam za przeciętnego odbiorcę medialnych informacji i z trudem osiewam fakty od „faktów”. Nie mam ochoty ani czasu na prowadzenie śledztwa w kierunku, kto bardziej manipuluje i gdzie jest prawda czasu a gdzie ekranu. Za mało mi zostało, żebym się przejmował przyszłością Polski, od tego są młodzi, a skoro mają to w dupie, to niech się w niej urządzają. Kropka.
  Pozdro.

 91. Niemiecka prezydencja w Unii przypadła tym razem na najtrudniejszy jak dotychczas okres w Eu.
  Jestem przekonany, że załagodzą ten problem z dwoma członkami bo mają, jak to tutaj się mówi, das Zeug zu etwas haben.
  Nie lubią sporów, a o wojnach już lepiej nie wspominac.
  Żaden inny naród w ubiegłym wieku nie upadł tak nisko jak właśnie oni. Ich kraj z dnia na dzień przestał egzystować. Przestali byś zarządzającymi we wlasnym kraju, nie mieli wpływu na własny dalszy los, zostali ogołoceni ze wszystkiego. Nagusy, bez dachu, bez wartości, bez jakiekolwiek pewności siebie bądź jutra. Wszystkie reguły życia były dyktowane przez wczorajszych wrogów.
  Musieli się przyzwyczaić do zewnętrznej kontroli na każdym kroku ichniej egzystencji przez długie lata. Wiedzą dobrze o co chodzi.
  Polskie są oczkiem w głowie w niemieckiej dyplomacji. Obchodzą się z nimi jak z jajkiem bez skorupki. Wciągnęli na siłę, za uszy, za wcześnie do EU i zrezygnują z wielu rzeczy by problem rozwiązać bez większych strat. Podobnie jest z Węgrami, do których też mają słabość, za największy w pod koniec ubiegłego stulecia paromilionowy transfer uchodźców niemieckich.
  Troszeczkę to potrwa, szkoda, bo są niektóre kraje w sytuacji wymagającej natychmiastowej pomocy. Dwa członki zapominały już że też pomocy potrzebowały.

 92. jobrave 🙂
  Zakończmy. Nie jestem z tych co grzebią w archiwach.
  Pozdro 🙂

  ahasverus, coś podobnego 🙁
  Jest tobie przykro, że nie zgiął w getto

 93. Proces norymberski… wielkim nieobecnym był Watykan i Pius XII… z tego żródła Gott mit uns…! to szyderstwo z wiary… Tak sobie myślę prywatnie… skąd tyle tolerancji dla religii wspierających zbrodniarzy… i ich wyznawców… a czepiają się błyskawicy… ocierającej się o nazizm… co powiedzieć o krzyżu… wprost…

 94. Samotna matka dwójki dzieci zatrzymana przez policję podczas demonstracji i wywieziona poza miasto.
  Taka informacja wymagałaby uszczegółowienia, którego zabrakło w tym doniesieniu. To utrudnia komentarz, ale jest kilka możliwości.

  Pierwsza która się narzuca mogłaby przybrać taką postać, po co tam polazła zamiast zajmować się dziećmi.
  Druga to współczucie, jak długo musiała wracać do domu na piechotę bo pewnie nie miał jej kto podwieźć, a dzieci głodne.
  Trzecia to krytyka policji, jak można tak potraktować samotną matkę z dwójką dzieci.
  Kolejna wersja, a dobrze jej tak, niech się nie szwenda samotnie po ulicach.
  Tych wersji oceny zachowania samotnej matki z dwójką dzieci lub naprzemiennie policji, jest dużo, do wyboru i koloru, a byłoby mniej gdybyśmy chociaż się dowiedzieli o co chodziło samotnej matce z dwójką dzieci na tej demonstracji przeciwko zakazowi aborcji

 95. bezdomny
  20 listopada o godz. 10:53

  ahasverus, coś podobnego
  Jest tobie przykro, że nie zgiął w getto
  —————————
  Jest mi przykro , ze Polska jest krajam, ktorego utalentowani obywatele, z przyczyn zewnetrznych, ale i wewnetrznych, wyjezdzali, robi i kariery, zdobywali slawe za granica i wzbogacali innych. Chyba nie musze ci podawac listy. Z czego znana jest Polska (oprocz specjalistow) dla przecietnego europejczyka i nie tylko: Walesa, JPII, wyborowa, Zubrowka (wymawiaja „Zubrowska) dobrzy robotnicy za granica.

 96. „Trzy metry wysokości i osiem szerokości ma mieć brama, którą Kancelaria Sejmu chce postawić na jednym z wjazdów na teren parlamentu. Ma to być blokada przeciwko protestom, które często zbierają się przy ul. Górnośląskiej.”
  Nie lepiej od razu postawić taki mur wzdłuż całego budynku parlamentu?
  „Wykończyć” go u góry drutem kolczastym pod napięciem i ustawić co ileś metrów budki strażnicze z załogą pod bronią i psami „bojowymi”. Mogą to być owczarki alzackie. Dobra zmiana musi być dobrze pilnowana, bo jeszcze ucieknie i przyjdzie po nie zła zmiana, uchowaj boże.

 97. Aha pyta sie, kogo? Pyta i udaje, ze nie wie dlaczego Benoît Mandelbrot wyemigrowal w 1936 roku do Francji. Aha wolalby, aby BM zostal w Polsce i zostal wywieziony do Auschwitz. Aha nie wie co mowi. Nieszczesny zamartwia sie zydami, ktorzy opuscili Polske. Wg Aha bez powodu. Zal mi Aha.

  Dalej nie podaje dzielny patriota, z czego znana jest Polska. Aha jest przykro, ze tak wielu zydow opuscilo Polske. Aha nie pisze jednak, ze wielu „przyjechalo“ przed wybuchem wojny z Niemiec i pozostalo na zawsze w brzozowym zagajniku.

  Czy Aha jest po prostu glupi czy nie panuje nad mowa, tym razem potknal sie na wlasnym antysemityzmie. Zamierzonym czy nie, obojetnie.

  Aha oczywiscie wyprostuje sie podajac swoj jezykowy wybryk za prowokacje.

 98. cd.

  Der Integrationsvertrag sieht die Teilnahme an zivilgesellschaftlichen Schulungen und Sprachkursen vor. Kommen Zuwanderer ihrer Integrationsverpflichtung nicht nach, so kann dies die Verlängerung ihrer Aufenthaltsgenehmigung gefährden.[9] Abgeschafft wurde die automatische Legalisierung von Einwanderern, die ohne Aufenthaltserlaubnis seit mindestens zehn Jahren in Frankreich leben.[10] Die Präsidentschaft von Nicolas Sarkozy war auch geprägt von einem „Kampf gegen illegale Einwanderung”. Die Zahl der Abschiebungen stieg leicht an. Anhaltendes Konfliktthema war der Umgang mit Roma aus Rumänien und Bulgarien, der international zu großer Kritik führte. Seit 2010 wurden illegale Roma-Siedlungen aufgelöst und hunderte Roma in ihre Herkunftsländer abgeschoben, vor allem nach Rumänien und Bulgarien.[11]

 99. cd.

  Die sozialistische Regierung unter Präsident François Hollande (2012-2017) verfolgte erneut einen moderateren Kurs. Dieser wurden jedoch stark von anhaltenden ökonomischen Problemen, der europäischen „Flüchtlingskrise” und mehreren schweren Terroranschlägen in Frankreich überlagert (vgl. das Kapitel Jüngere migrationspolitische Entwicklungen).

 100. @ahasverus

  Rodzina Mandelbrota (litewscy Żydzi, notabene) w porę wyczuła narastające nastroje nacjonalistyczne i już w 1936 roku, kiedy przyszły genialny matematyk i twórca terminu „fraktal” miał 12 lat, wyjechała z Polski. I całe szczęście.
  Dla niego i dla świata nauki.

 101. Aha jest rasista

  Aha fokusuje zlozony problem spoleczny, integracje migrantow na jedna grupe, tu Arabki i Arabow. Zajmuje sie marginesem mniejszosci zapominajac o marginesie wiekszosci. Jednoczesnie sugeruje, ze Arabki i Arabowie sami generuja problemy integracyjne. Arabki i Arabowie, ktorzy od pokolen sa Francuzami socjalizowanymi we Francji sami wylacznie, wszyscy razem jako „etnia“ ponosza wine i powoduja stan rzeczy, ktory oburza Aha jako placacego podatki we Francji. Brakuje jedynie wycieczki do religii. Krytyke muzulmanow przemyca we wpisach do innych, dotyczacych jedynego boga.

  Wiec, Aha uogolnia problem mniejszosci na jedna grupe pomijajac celowo problemy integracyjne mniejszosci w grupie stanowiacej wiekszosc. Wspomne jedynie wtorny analfabetyzm dotyczacy milionow osob, tu Francuzek i Francuzow. Aha nie widzi zaniedban od lat, zaniechania pomocy slabym spolecznie, Francuzom i migrantom. Aha irytuja nie tylko Arabki, niektore piekne lecz przede wszystkim Arabowie.

  Potem nastepuje przedstawienie dyzurnego Araba jako przyjaciela. Podobnie teatralni byli tu wczesniej antysemici z ich przykladami. Kazdy rasista i antyhumanista ma takie kolo ratunkowe. Kazdy z nich wysiada na przystanku na zadanie.

 102. Finambulista jezykowy….Aha

  24.02.2020 · Mam sympatie do Zydow, to taka mlodziencza milosc, malo sympatii do Izraela i nie za bardzo do palestynskich Arabow.

 103. 39-letni Izraelczyk prowadził w Polsce na Mazowszu dobrze prosperujący interes, a mianowicie zakonspirowaną fabrykę narkotyków. Z tej działalności 1,4 miliarda złotych zatrzymała policja. Co dalej?

 104. Wirwidab wikiwuje Wiki.

 105. Sejm jak Bastylia a nawet jak Pałac Zimowy… Tak sobie myślę prywatnie o symbolice nieudolnych rządów… w celi…

 106. „Tych wersji oceny zachowania samotnej matki z dwójką dzieci lub naprzemiennie policji, jest dużo, do wyboru i koloru, a byłoby mniej gdybyśmy chociaż się dowiedzieli o co chodziło samotnej matce z dwójką dzieci na tej demonstracji przeciwko zakazowi aborcji ”
  …………………….
  Najbardziej prawdopodobna wydaje , ze ojcem byl (!) policjant a oni go znali – ona myslala , ze go spotka , bo gdyby byl nim ksziadz , to w samej rzeczy, dziwna , kobieta ” to byla „

 107. GajowyM.
  20 listopada o godz. 12:00
  Oczywiscie, znam to. Takich przypadkow jest b duzo, tysiace. I to wlasnie jest tragiczne. Dobrze , ze Hirszfeld nie wyjechal.
  A tak na marginesie, Nasz SM@ jest nie tylko osoba psychicznie chora. To taki paskudny, wyrazam sie lagodnie, prmitywny (prymarny!!!) manipulator przenaiczajacy sens wypowiedzi. Teraz sie cieszy, bo zareagowalem i bedzie mogl dalej pluc. Nalezy wspolczuc osobom w jego otoczeniu. Takie osobniki bylyby Pavka Morozov za Stalina i szmalcownikami za okupacji. Brrr, pisac hadko.
  Dobrego dnia w twoim lesie.

 108. olborski
  20 listopada o godz. 12:14
  „Tych wersji oceny zachowania samotnej matki z dwójką dzieci lub naprzemiennie policji, jest dużo, do wyboru i koloru, a byłoby mniej gdybyśmy chociaż się dowiedzieli o co chodziło samotnej matce z dwójką dzieci na tej demonstracji przeciwko zakazowi aborcji ”

  Mój komentarz
  Palenie głupa jest proste. Ta samotna matka paliła głupa i policja słusznie ja zatrzymała, aby wyjaśnić o co chodzi.
  Pzdr, TJ
  Pzdr, TJ

 109. Tylu ” spacerowiczów ” na ulicach, a nie widać wśród nich uprzednich wojowników o wolność i sprawiedliwość takich jak Wałęsa z synami i zięciami, Duda Piotr, Śniadek i całą wierchuszka dawnej „solidarności” .!

 110. @ahasverus

  Dziękuję. Zdanie o SM podzielam. Biedny, samotny, emerytowany truteń o skłonnościach szpicla.

 111. Saldo Mortale,
  Fajnie, że przypomniałeś Serge Gainsbourga i -przy okazji – moją pierwszą wielką miłość Sylvie z Rambouillet, którą, jako czternastolatek poznałem podczas wakacji nad Adriatykiem (1970). W tym czasie w Polsce Gainsbourg był znany wyłącznie z tego, że występował w duecie z Jane Birkin, w piosence „Je t’ aime moi non plus”, uchodzącą podówczas za bardzo zmysłową (i Birkin, i piosenka). Właśnie od tej Francuzki dowiedziałem się, że Gainsbourg jest nie tylko od parlando, ale również śpiewa solo, dość często puszczało go Radio Triest dobrze słyszalne pod Rijeką. Bardzo polubiłem Serge’ a nie przestając lubić Jane B.
  Później kiedy już rozjechaliśmy się do swoich ojczyzn, Sylvie przysłała mi kilka singli, a że kolejną moją fascynacją stała się wtedy również Francoise Hardy, to wysyłała mi również jej płyty, ale samego Serge’ a było mi ciągle za mało. Nasyciłem się, dopiero gdy pojawiło się YouTube oraz literatura na jego temat. Wielu rzeczy o nim nie wiedziałem m.in. tego, że pochodził z Ukrainy, z tamtejszych Żydów, że był wybitnym kompozytorem, autorem przebojów m.in. Dionny Warwick (a ja byłem przekonany, że to wyłącznie Burt Bacharach pisał dla niej), Petuli Clark, Julliet Greco i Francoise Hardy. Jego utwory na „Iniatial” mocno pobrzmiewały mi Chopinem, a później przeczytałem, że inspirował go.

  Nb. z moją francuską miłością miałem pewien kłopot, bo wypadało czymś się zrewanżować, za płyty, ale nie tylko za Gainsbourga, czy Hardy, ale również za Blood Sweat and Tears, Jethro Tull, Emerson Lake &Palmer, Hot Tuna, Jesus Christ Superstar i jeszcze kilka innych, a czym ja mogłem? Sylvie pisała na eleganckiej, pachnącej papeterii równie pachnącym Waterman’sem (zielonym), a ja mogłem wybierać pomiędzy kopertą niebieską lub białą, „bez podszewki”. A płyty? Co miałem jej wysłać? „Trubadurów”? Kryształy, doniczkę, czy wawelskie głowy z Cepelii, perfumy „Być może”, kozaczki z „Radoskóru”. Dopiero później pomyślałem, że przecież mogłem tego nie brać, napisać jej, żeby nie wysyłała i wreszcie napisałem, tłumacząc dlaczego, ale nie przestawała, a później zakochalem się w kimś innym. W 2007 roku odnaleźliśmy się, a rok później spotkalismy się w Paryżu.

 112. bezdomny
  20 listopada o godz. 10:53
  OK, nie ma sprawy 🙂

 113. tejot
  20 listopada o godz. 12:39
  Pytanie bylo po co ja wywozili za miasto a nie po co zatrzymywali .. , albo ja nie rozumiem zbyt abstrakcyjnego ph policji ( nie bedzie mial kto po nia przyjechac )

 114. Jobrave
  Ta historia z Sylvie to takie Cold War :).
  Serge w TV byl najczesciej pijany jak stodoła. Słynna jest historia gdy złożył ,na żywo , propozycję nie do odrzucenia dla Whitney Huston.

 115. Oho, widzę, że dziś tylko ja miałem kwadrans dobroci dla SM.

 116. @jobrave

  Ty nonkonformisto 😀
  Miłosierny Samarytanin z waści.

 117. Można odnieść wrażenie, że pedofilia w KK jest gorsza od wyzwolenia Wrocławia przez Armię Czerwoną… Tak sobie myślę prywatnie o faktach nie wymagających uchwał rajców… z nimi nie dyskutuje się … osądza historia… popieram… Ale Breslau jak Wzgórza Golan wymaga rozliczenia… czy prezenty od Armii Czerwonej nie są historyczną sprawiedliwością… chyba nie będzie weta… skoro dali bierzemy…

 118. JR

  Ucieszyles mnie. Odpowiedz wycina mi….

 119. JR
  Aha zajmuje sie plotkami z tv jak kazdy arywista.

 120. JR
  Wydrwidab jest po prostu zazdrosny.

 121. JR

  Moja milosc niestety sie zagubila, nie ta do Francji, lecz rowniez do Francuzki. Mielismy wtedy po dziewietnascie lat i mam wspomnienia ze spotkan na schodach przed teatrem na Ziemii Nantejskiej. Milosc do Francji przetrwala, dzielona od ponad czterdziestu lat z miloscia do Niemiec. Nad Renem po drugiej stronie mieszkam i mam tam rodzine, Cale zycie jednak pracowalem przewaznie po niemiecku. Stad ten sentyment do poznanych ciekawych ludzi. Chociaz takich nie brakowalo rowniez we Francji w Paryzu i podczas festiwali w Awinionie.

  Niemcy maja wielu dobrych muzykow, niestety w Polsce zupelnie nieznanych. Piszesz o ponownym spotkaniu z francuska przyjaciolka, przypomina i to troche filmy z JD. Obejrzalem wszystkie. Mojej bylej przyjaciolki nie spotkalem po latach. Nie spotkalem wiecej Monique z Saskiej Kepy.

  Coraz mniej spotykam osob z Francji i z Polski z dawnych lat. Pamietam jednak tamta rzeczywistosc, bo moglem jezdzic w obie strony. Zostaly wspomnienia. Przychodza jednak nowe wrazenia, nowi ludzie. Czekam na koniec Corony, bo zaraza utrudnia podroze. Ciesze sie, ze rowniez wspomniales o SG.

 122. JR

  Przyjemnie jest spotkac kogos, kto chodzil tym samym duktem. Mam tu na mysli Twoj wpis dotyczacy Izraela, ktory niedawno wkleilem. Teraz muzyka nieprzecietnego kwerulanta. Przyjemnosc tym wieksza. Wowczas sluchalo sie raczej poetow, jednego odwiedzam rowniez regularnie na wzgorzu Sete. Francja byla dla mnie przez dlugie lata znaczaca, byla wowczas centrum Europy. Kino, literatura, nawet banalne piosenki majace charakter szlagierow. Nie kazdy z owczesnych byl artysta.SG owszem .Jednakze podczas wakacji obecni na koncertach w arenach.

 123. ahasverus
  20 listopada o godz. 13:32

  Jobrave
  Ta historia z Sylvie to takie Cold War :).
  Serge w TV byl najczesciej pijany jak stodoła. Słynna jest historia gdy złożył ,na żywo , propozycję nie do odrzucenia dla Whitney Huston.

  Ażebyś wiedział :). A o tej propozycji, to czytałem. Nie da się ukryć, że skandalistą to on był. 🙂
  À propos jeszcze tej miłości. Wymusiłem na rodzicach, żeby zapisali mnie na francuski, uczyłem się go przez cztery lata, godząc przedpołudniową naukę w zwykłej szkole z popołudniową w muzycznej. Rodzice tę chęć traktowali bardzo podejrzliwie, ponieważ byłem osobnikiem leniwym i raczej starałem się unikać wszystkiego, co wiązało się z nadprogramowym wysiłkiem -ten francuski, to był dla nich rodzaj szoku. Ale przydał mi się i przydaje się do dziś.

 124. JR

  Zaskoczyles mnie. SG lubie i slucham od zawsze. Oczywiscie obecnie mniej intensywnie. Mieszkalem kiedys dluzej na Montparnassie i wstepowalem czesto na pobliski cmentarz, aby go odwiedzic.

 125. JR
  JB zapamietalem z Powiekszenia. Powiekszenie jednak to DH i piekna VR.

 126. GajowyM.
  20 listopada o godz. 13:40

  @jobrave

  Ty nonkonformisto
  Miłosierny Samarytanin z waści.
  _______________________
  Czy to moja wina, że jestem taki skomplikowany? 🙂

 127. JR

  Byl dobrym muzykiem. Nawet jesli kwerulanttem. Nie wklejam dalej, bo …Szkoda czasu. Mimo bylo.

 128. Skojarzenia Kaczyńskiego z esesmanami… bojówki katolickiej III Rzeszy też nie były umundurowane… stosowano opaski… z ramiennym krzyżem… Tak sobie myślę prywatnie o symbolice panujących religii… w wymierzaniu sprawiedliwości… ale czy to cywilizowane prawo…

 129. jobrave
  Jako , ze piatek po poludniu , to czas na sentymentalne zwierzenia, moj odpowiednik Sylvie nazywala sie Lebenstein i byla sliczna i b. inteligentna. A jako, ze to nieco trwalo, nauczylem sie na tyle rosyjskiego, ze moglem przeczytac Wojne i pokoj w oryginale. Tylko, ze to bylo tak dawno, ze teraz ponimaju no govorit chuze (churze?)
  A teraz jeszcze jedno. To byl gosc wyjatkowy.
  Wyobrazasz sobie skandal:
  https://youtu.be/TCFm8r6_1bs

 130. ahasverus
  20 listopada o godz. 14:14,

  Ło Jezu!

 131. @jobrave
  20 listopada o godz. 14:04

  I dobrze ci tak, JR (Job Rave?) 😎
  Teraz stale się będziesz musiał pochylać nad tym rzadkim okazem p-oz-era błąkającego się po blogach „Polityki” w poszukiwaniu jakiego bądź ludzkiego odzewu.
  Szlachetnie nie pamiętasz mu onegdajszego nękania z powodu twojego „ewidentnego antysemityzmu”, i to ci się chwali.
  Będziesz miał punkty na sądzie ostatecznym 😎

 132. Blog to swoisty rodzaj konfesjonału przy którym każdy chce zyskać publiczne rozgrzeszenie, ale nie zawsze precyzyjnie określa intencje, które go tu przyprowadziły.
  Zacznę od siebie. Urodziłem się szczęśliwie w czasie wojny, nie spadła na mnie żadna bomba, a po wojnie znalazłem się na ziemiach odzyskanych, konkretnie w Wałbrzychu. Mieszkaliśmy u Niemców, którzy potem dobrowolnie i wygodnie wyjechali do Niemiec. Wiem bo ich odprowadzałem i żegnałem osobiście na dworcu Wałbrzych Główny. Jak aresztowano mojego ojca matka wzięła nas i wywiozła do rodzinnego domu. Po procesie w którym ojca uniewinniono wyjechaliśmy znowu na zachód. Nowi ludzie, goło, ale wesoło. I tak zostało. Stale w jedną i drugą stronę. Tak od dziecka przyzwyczaiłem się do nieustannych podróży, ale dzięki temu mogłem poznać kraj i ludzi. Z reguły ludzie nie byli źli, a Anioł Stróż czuwał. Miałem kilka wypadków samochodowych, bez własnej winy i wychodziłem cało. Patrząc z dala życie w Polsce Ludowej było niezłe zupełnie inne niż opisują malkontenci, a potem też nie narzekałem. Jest wszystko co potrzebne do miłego spędzenia czasu, a ograniczenia specjalnie mi nie przeszkadzają. Mogło być lepiej, ale też gorzej. Nic nie dzieje się bez przyczyny

 133. Aha ciagle powtarza ciekawostki tv. Aha kocha tv. Jak kazdy arywista. Wydrwidab pamieta wszystko, chociaz mnie przewija. Stary zazdrosnik.

 134. ahasverus
  20 listopada o godz. 14:33
  O tej historii z banknotem 500 frnakowym też czytałem, ale czytać, a zobaczyć na własne oczy! W każdym razie jeszcze bardziej go lubię. Och kurczę zapaliłbym teraz „gitane’ a”. Produkują je jeszcze? W UK mogłem je kupić w latach 90′, bez flitra i z filtrem, później zniknęły.

 135. Blogomatolkom i Jobrave proponuje muzyke corki Gainsbourga Karoliny.

 136. Aha z dyzurna przyjaciolka nie Zwillinge uwagi na ciezka chorobe alkoholowa Gainsbourga, cytuje pare incydentow na poziomie bulwaru. Coz, lektura PM i FS czy F pozostawia slady i nawet dyzurna przyjaciolka nic nie pomoze. Szczegolnie po dzisiejszym antysemickim potknieciu, malgre lui?

 137. Mialo byc; nie zwrocil uwagi….

 138. tejot chyba za dużo wymaga od swoich interlokutorów

 139. jobrave
  20 listopada o godz. 14:49
  w czasach, gdy bylem palaczem lubilem Gauloise, podobne do Gitanes… ostatni raz widzialem je w sklepie w Hoandii… ale potem rzucilem palenie i bylo mi wszystko jedno… zostaly wspomnienia..

 140. Holandii, oczywiscie

 141. jobrave, PA2155
  Gitanes sa w sprzedazy. Polityczna poprawnosc chyba zmienila cos na paczce.
  https://youtu.be/5TIXJur0-RI

 142. olborski
  20 listopada o godz. 12:57
  tejot
  20 listopada o godz. 12:39
  Pytanie bylo po co ja wywozili za miasto a nie po co zatrzymywali .

  mój komentarz
  Moje słowa odnośnie łatwości palenia głupa były odniesieniem moim do komentatora zdarzenia zatrzymania przez policje samotnej matki dwojga dzieci i jego sposobu opisywania tego zdarzenia.
  Pzdr, TJ

 143. ahasverus
  20 listopada o godz. 15:52
  .. ale ja juz nie pale od ponad 20 lat… szkoda…pomagaly mi skupic sie przy grze szachowej..

 144. s czasow Serge’a pamietam tylko to
  https://www.youtube.com/watch?v=k3Fa4lOQfbA
  puscilem to kiedys amerykanskiemu koneserowi popa, ale spojrzal sie na mnie jak na idiote… 🙂

 145. A2155
  Rzuciłam palenie kilka lat temu w samą porę. Wtedy jeszcze były różne marki, smaki, opakowania, a nie obecne badziewie.
  Zdarzało mi się palić Gauloise, ech te błękitne jak lazurowe niebo! Gitany a nawet Lucky Strike, ale były dla mnie za mocne. Najdłużej trzymałam się mentolowych. Pamiętasz może wytworne długie Dunhille w czerwonych i zielonych opakowaniach? Popalałam te zielone mentolowe od wielkiego dzwonu, bo były drogie. Ostatnio paliłam je w Brukseli po 5 euro paczka, gdy w Polsce już nie można ich było dostać.

 146. maciek.g
  20 listopada o godz. 14:40
  Ale załatwił durnia pisowskiego
  https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/pulkownik-adam-mazgula-pis-dariusz-wojcik-aa-D8CQ-FmTd-c5uF.html

  Mój komentarz
  Słusznie pułkownik obsobaczył tego matoła, który chciał co 50 lat bombardować nie Niemcy bez podania przyczyn.
  Mógłby jeszcze bardziej po koszarowemu, bo do tego typu patafiaństwa nic nie dociera tak zdrowa zjebka. Należy mu się.
  Pzdr, TJ
  Pzdr, TJ

 147. PA
  Ja mimo wysilkow z mojej strony nie moglem sie zmusic do palenia. Zarzucilem proby
  dwadziescia piec lat temu.
  I mam nadzieje, ze komisarz polityczny tu czyhajay, znajdzie podwojne dno antysemickie w moim zdaniu. 🙂 .
  Gainsbourg mial wspaniale teksty, bardzo poetyckie. I muzyke inspirowana z Chopin, Brahms . Byl prowokatorel, lecz u niego bylo to naturalne. Jak np pastisz Marsylianki : Aux armes et caetera. Pewnago razu policja/gendarmerie chcieli mu”dac do zrozumienia” ze przedobrzyl. Ostatecznie wszyscy slonczyli w barze na pol nocy 🙂

 148. BWTB

  „z badania opinii społecznej wynika, że Polacy popierają rządowe weto, nie chcą żyć w kraju praworządnym”

  Ostrożnie z sondażami.
  Dziś media publikują wyniki sondażu pracowni Kantar wykonanego na zlecenie unijnego Eurobarometru i KE na przełomie września i października w którym 72 procent badanych krajan zgadza się z tym, że UE powinna zapewniać środki finansowe państwom członkowskim pod warunkiem realizowania przez ich rządy zasad praworządności i demokracji. Przy średniej unijnej 77 procent to nie jest tak źle, jesli oczywiście uznać badanie za miarodajne. Rodzi się bowiem pytanie – jak mozna wytłumaczyć to, że badania wykonywane miesiąc po miesiącu mają całkowicie odmienne wyniki?
  Moim zdaniem mogą być dwie przyczyny tego stanu rzeczy.
  Po pierwsze jakieś błędy lub matactwa sondażowni.
  Po drugie gorączka społeczna, nieprzewidywalne i nagłe falowanie nastrojów (społeczny „rollercoaster”) o czym wspominał w wywiadzie podlinkowany kilka dni temu przez Na marginesie scjolog od wywiadów Marcin Duma – szef pracowni IBRIS.
  No ale bez wzgledu jaka jest przyczyna owych sondażowych rozbieżności wniosek może być tylko jeden – do sondazy dotyczacych bieżacych zdarzeń politycznych warto podchodzić z ostrożnoscią i dystansem.

  Poniżej link na wyniki badań dla eurobarometru:

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/sondaz-fundusze-ue-a-praworzadnosc-polacy-chca-mechanizmu-powiazania/3m6wdlx

 149. Korekta
  Ma być

  Słusznie pułkownik obsobaczył tego matoła, który chciał co 50 lat bombardować Niemcy bez podania przyczyn.
  Mógłby jeszcze bardziej po koszarowemu, bo do tego typu patafiaństwa nic nie dociera tak jak zdrowa zjebka. Należy mu się.
  Pzdr, TJ

 150. ahasverus
  20 listopada o godz. 16:07
  nie mieszkam w Quebeca, a poza nim kultura francuska jest w pogardzie w Anglo Canadzie… oczywiscie, kazdy powtarza te frazy zgodne z poprawnoscia polityczna, ale… jest jak jest… bez kultury francuskiej nie byloby filmu kanadyjskiegi i moze kultury jako takiej…

 151. ahasverus
  20 listopada o godz. 16:07
  jako byly palacz mam obecnie wstret do dymu tytoniowego… moze produkuje wiecej dopaminy w organizmie?

 152. tejot 15.55
  Zawężasz opis, a tym samym zdarzenie, raczej wyjątkowe. Poznanie sytuacji tej osoby jest w tym przypadku niezwykle istotne, bo warto byłoby wiedzieć co ją skłoniło do manifestowania i czy te powody warte są dyskusji. Mój kolega w czasie solidarności i stanu wojennego przechwalał się czynnym udziałem w tamtych manifestacjach chociaż wcześniej i później nie miał żadnych politycznych przekonań, a wtedy to go kręciło. Gdyby ta matka samotnie wychowująca dwójkę dzieci manifestowała przeciwko rządowi, który nie okazuje jej wystarczającej pomocy w wychowaniu dzieci, albo nie ściąga alimentów od tatusia to jej udział w takiej demonstracji byłby ze wszech miar uzasadniony.
  Ma jednak dwoje dzieci i idzie na manifestację z której może nie wrócić, bo ktoś rzuci przypadkowo kamieniem i dzieci zostaną bez opieki, powinna pomyśleć. Tych scenariuszy jest jeszcze więcej. Nie będę rozwijał bo to nie przedszkole.
  Zatem medialna informacja w tym konkretnym przypadku jaki ma cel?
  Trudno zakładać, że każdy policjant może postępować jak chce. Ma zapewnić bezpieczeństwo. Po to by większość czuła się bezpiecznie mniejszość musi umieć się zachować i to dla własnego interesu bo zaczną ją w sytuacjach krańcowych wywozić do lasu, a robi się chłodno

 153. GajowyM.
  20 listopada o godz. 14:43

  Łatwo mi nie jest – przyznaję, osobowość rozdwojona, ale pod kontrolą i do tego jeszcze Mietyk, czyli nawet roztrojona, a może nawet rozczworzona, co spróbuję wyjaśnić poniżej.

  Mój problem polega na tym, że w przeciwieństwie do oryginalnego dr. Jeckyla i mr. Hyde’a nie bywam w swoich metamorfozach tak regularny jak wspomniani panowie. I tak np. w tej w chwili jestem Jeckylem, a za chwilę mogę być Hydem, i w każdym z tych wypadków rolę odgrywają pewne bodźce zewnętrzne, do tego jeszcze Mietyk, no i…ja, jako ten czwarty, obserwujący to wszystko, ale nieingerujący, choć w przeszłości próbowałem być obserwatorem aktywnym. Jak widać, rzeczywiście nie jest mi łatwo, ale łatwiej niż było i to bez medykamentów. 🙂
  Jeśli chodzi o SM, to zgadzałem się z nim w przeszłości w wielu sprawach, ale kiedy zaliczył mnie do antysemitów, to się zatrząsłem, reagowałem również wówczas, często jako jedyny, kiedy czynił różne -wg mnie absurdalne – zarzuty wobec innych (i czyni je nadal, mnie dał spokój, a nawet przyznał, że się mylił). Saldo ma jakieś swoje „wewnętrzne prawdy”, moim zdaniem dziwaczne, ale ma też ciekawe, niebanalne (nie chodzi o te absurdalne) spostrzeżenia, refleksje, interesujące wątki biograficzne itp. I ja to wszystko rozgraniczam. Teraz wyżywa się na Ahasverusie, co wynika z niezrozumienia i -bez wątpienia – braku sympatii doń, ale jedno jest pewne – nie jest głąbem i od czasu, do czasu potrafi przemówić ludzkim głosem.

  Czasami zdarzało mi się wspomnieć o moich rozterkach związanych z zajęciem stanowiska, czyli po czyjej opowiedzieć się stronie, gdy dochodzi do konfliktu. Są tu osoby, które lubię i cenię – zdecydowana większość, i takie, nieliczne, które mnie wqurviają swoją głupotą, przeciw tym drugim chętnie występuję, natomiast przykro mi, kiedy lubiani i cenieni przeze mnie się naparzają, tym bardziej że zdarza się tak, iż obie strony… mają rację albo nie mają. :). W tzw. realu łatwiej zajmować mi stanowisko, bo więcej widzę, więcej wiem, a tu – nie.

  À propos mojego nicka. Jesteś drugą osobą, która zinterpretowała go, jak „job-rave”. Pierwszą była pewna znajoma Angielka, z którą pracowałem, a ponieważ swego czasu awanturowałem się w pracy, słusznie zresztą, to skojarzyła to właśnie tym, Ty -jak sądzę – miałeś co innego na myśli :). Tymczasem mój nick nie ma nic wspólnego ani z „rave”, ani z „brave”, lecz z… „Johnny Bravo”. Tak nazywała mnie moja małżonka po tym jak samodzielnie przeprowadzałem remont domu. Kiedy przyszło mi wybierać, nick wybrałem właśnie taki, ale był już zajęty, więc spróbowałem John, ale też nic z tego, Jo też nie, wtedy „a” w „Bravo” zmieniłem na „e” i tak zostało. :). Większość kojarzy to „brave”, że niby za takiego się uważam 🙂

 154. Bar Norte
  20 listopada o godz. 16:14

  Mój komentarz
  Pojecie „praworządność” w Umęczonej jest mało popularne. Bieg wypadków bieżących być może zwiększy popularność terminu i jego rozumienie.

  Inaczej sformułowane pytanie w najnowszym sondażu – bardziej przystępnie, jednoznacznie niż w sondażu poprzednim w sprawie korzystania z funduszy UE przez państwo, w którym łamana jest praworządność – dało inny wynik.

  Słucham wypowiedzi polityków PiSowskich na temat powiązania praworządności z funduszami UE.
  Wszyscy mówią mniej więcej to samo i nie na temat. Żaden z nich nie zająknął się o tym, ze warunek praworządności dotyczy Polski za rządów PiSu, kiedy to praworządność była i jest łamana nie tylko systemowo – poprzez uchwalanie ustaw niezgodnych z konstytucją, lecz i pozasystemowo – poprzez pośrednie i bezpośrednie podporządkowanie sądownictwa (sędziów i prokuratury) władzy wykonawczej decyzjami wydawanymi przez urzędników państwowych oraz szeregowych posłów.
  Pzdr, TJ

 155. ls42
  20 listopada o godz. 16:24

  Mój komentarz
  Twoje rozważania na temat motywacji samotnej matki udającej się na demonstrację są długie, miałkie, zawiłe i symetryzujące.
  Wynika z nich jedno – nie powinna chodzić na manifestacje, bo wiadomo jaki jest świat, a to jakiś policjant nie zrozumie, albo władza się wkurzy i każe wszystkich zgarniać i wywozić nie wiadomo gdzie, albo coś się pokićka manifestantom i zamiast na Kowno, pójdą obalić rząd, itp.
  Pzdr, TJ

 156. Maćku G., TJocie,
  czy Wy naprawdę sądzicie, że ten pisowiec cytujący Churchill’a uważał, że chodzi o np….huki wybuchów które wciskają oczy i uszy do środka głowy…? – to znaczy o to co z wypowiedzi tego angielskiego polityka zrozumiał ten trep Mazguła? Naprawde? Tyle samo zrozumieliście z wypowiedzi tego pisowca co Mazguła?
  No to jestem pełen podziwu i uznania.

 157. jobrave
  20 listopada o godz. 16:33
  Teraz wyżywa się na Ahasverusie
  ——————————–
  Musze ci sie Jasiu (john) przyznac, , ze jego wpisy sa mi doprawdy zupelnie obojetne i czesto niezle sie tym bawie. Rzucam mu kosteczke, a on gryzie.
  Kazdy tu na blogu ma czasami jakies nieglupie spostrzezenia. Nawet specjalista od autostrad tenisa i pilki noznej, mimo stylu jak z Trybuny Ludu, od czasu do czasu napisze cos sensownego. Lecz on przynajmniej nie ma jakichs manii przesladowczych.
  PS Chyba juz nie ma Gitanes bez filtra.

 158. Przeczytałem 13 stron zamieszczonego tu artykułu o praworządności. Tak długie rozważanie na jeden temat może budzić wątpliwość o co idzie skoro efektem mają być pieniądze. Unia nie od dziś dbała o nasz rozwój, a my czasami się sprzeciwialiśmy. Już w 1939 roku Niemcy chcieli wybudować autostradę do Prus przez Polskę. W 1945 roku byłoby jak znalazł, a potrwa jeszcze kilka lat zanim ją sami wybudujemy, co prawda z niemiecką pomocą.
  Od czasu jak dostajemy z zachodu pieniądze, zapisane są reguły na co i jak mamy je wydatkować. Każde euro jest policzone, a wszędzie stoją tablice co i za ile zostało wybudowane. To jest prosta arytmetyka i każdy może sprawdzić.
  Jak policzyć praworządność w pieniądzach tego się nie dowiedziałem.
  Być może ktoś to podniesie. Proponuję aby to był nasz drogi i niezależny kolega guzdra

 159. Bar Norte,
  podzielam Twoje wątpliwości co do rzetelności nie tyle samych sondaży, co do ich interpretacji i tzw. „tajmingu”.
  Wszystko wskazuje na to, że klauzula dotycząca „praworządności” zostanie zaakceptowana przez reżim pisowski tylko że ta „praworządność” będzie w zasadzie zawężona do kwestii systemu kontroli i zasad wydatkowania środków pomocowych. Mogę się założyć, że Morawiecki wróci z negocjacji „z tarczą”, nie będzie żadnego blokowania środków unijnych dla Polski bo nie będzie z kaczej strony potrzeby wetowania budżetu.
  Prezydencja niemiecka nie może sobie pozwolić aby oddać nie załatwioną sprawę budżetu prezydencji portugalskiej. Wygra Morawiecki, Ziobro i Kaczyński a Sikorskie Thuny i antypisowskie media będą mogli majstrowi skoczyć. Jestem przekonany, że tak będzie.
  Pełen nocnik dla antypisu czeka.
  Jeszcze raz, nie będzie weta a PZPRawica wyjdzie z tej sprawy wzmocniona ze zredukowanym polem konfliktu między Ziobrą a Morawieckim.

 160. legat
  20 listopada o godz. 16:49
  Maćku G., TJocie,
  czy Wy naprawdę sądzicie, że ten pisowiec cytujący Churchill’a uważał, że chodzi o np….huki wybuchów które wciskają oczy i uszy do środka głowy…? – to znaczy o to co z wypowiedzi tego angielskiego polityka zrozumiał ten trep Mazguła? Naprawde? Tyle samo zrozumieliście z wypowiedzi tego pisowca co Mazguła?

  Mój komentarz
  Legat, podaj prawidłowe rozumienie wypowiedzi tego PiSowca.
  Pzdr, TJ

 161. Pałowanie kobiet… tylko w Warszawie… bijącym sercu Europy… Tak sobie myślę prywatnie… ociec prezes prać… ?!…

 162. tejot

  „Inaczej sformułowane pytanie w najnowszym sondażu – bardziej przystępnie, jednoznacznie niż w sondażu poprzednim w sprawie korzystania z funduszy UE przez państwo, w którym łamana jest praworządność – dało inny wynik.”

  Sondaż dla Eurobarometru był wcześniejszy o miesiąc. Po prostu opublikowano go później.
  Ale masz rację, że pytanie było przystępniej sformułowane. Poza tym wpisuje się w pewien prounijny trend, który od lat wykazują tego typu badania w kraju. Na dokładkę chyba nie ma powodu by zlecający badanie Eurobarometr chciał wprowadzić w bład KE dla której w skali UE ten sondaż przeprowadził.

  Co oczywiście nie zmienia faktu, że w ciągu kilku dni zainteresowani tą problematyką otrzymali dwa badania o odmiennych wynikach a co za tym idzie zostali skazani na wątpliwości.

  Zgadzam się z tobą, że politycy obozu rządzącego i jego media zrobili chyba wszystko co można by zamataczyć istotę problemu praworządności w kontekscie UE przed opinią publiczną. Zresztą nie tylko praworządności to mataczenie dotyczy. Obejmuje ono chyba całokształ życia publicznego, które na dokładkę po częsci coraz agresywniej wpycha się w prywatne.

  Co gorsza część mediów opozycyjnych w zapale polemicznym też się daje podświadomie wodzić za nos tej narracji.

 163. Trudno zakładać, że każdy policjant może postępować jak chce. Ma zapewnić bezpieczeństwo.

  To bezpieczeństwo – drogą pałowania?

  Po to by większość czuła się bezpiecznie mniejszość musi umieć się zachować i to dla własnego interesu

  Przerażające, jakie “poglądy” wyłażą przy okazji z takich “sympatycznych” staruszków…

 164. Maciej Sthur
  Maciej Stuhr z żoną przyjęli do domu Czeczenów
  „Mam poczucie, że oni, mieszkając u nas, są w stanie poznać zupełnie inną kulturę i mentalność. …….Z całym szacunkiem do ich kultury i religii, ale wydaje mi się, że jeśli mieszkają w Polsce, to są sytuacje, w których powinni uszanować nasze zwyczaje.”
  ————————
  Rasista!!!!! Islamofob!!!!!

 165. legat

  „nie będzie weta a PZPRawica wyjdzie z tej sprawy wzmocniona ze zredukowanym polem konfliktu między Ziobrą a Morawieckim.”

  Taki wniosek moim zdaniem jest trafny zakładając racjonalność postępowania politycznego.
  Z tym, że mam wątliwość czy konflikt w rządzie, walki frakcyjne jeszcze mają charakter racjonalny. Po prostu mam wrażenie, że nastąpiła taka jego eskalacja iż toczy się już o szekspirowskie „być albo nie być” pana Mateusza, pana Zbyszka oraz pana Jarka i w tym kontekscie kasa z UE oraz „praworządność” przestała być celem samym w sobie a stała się środkiem do osiagnięcia powyższego celu – bycia bądź niebycia.

 166. To jest ta “mniejszość” o której “interes” tak się gorliwie upomina ls42

  https://natemat.pl/327619,strajk-kobiet-ile-polakow-popiera-protesty-w-calym-kraju-sondaz-kantar

 167. Merkel powiedziała dzisiaj, ze nie liczy na to, że przed świętami dojdzie jeszcze do porozumienia w sprawie unijnego budżetu.
  Wygląda na to, że Niemcy umywają ręce i pozostawiają sprawę praworządności i budżetu Portugalii. A więc nie ma się czego obawiać. Znając odwieczną przyjaźń polsko-portugalską można być już pewnym, że Polska unijne pieniądze pod portugalską prezydencja, bez względu na to czy będzie praworządna, czy nie i tak dostanie, a przecież Polakom tylko o to chodzi

 168. Dla świętego spokoju Cygan dał się powiesić, słyszałem w rozmowach na tematy trudne, ale ta pełna poświęcenia obywatelska postawa rzadko znajduje naśladowcę, bo obecnie każdy ceni swoje ciało jak demonstrujące kobiety na ulicach polskich miast.
  Symetryzm to określenie budzące wątpliwość, podobnie jak mniejsza lub większa połowa, krytykowana chociaż używana w codziennym języku z przyzwyczajenia.
  Słowianin Stanisław stale przypomina o napaści w 1939 roku Niemiec na Polskę. Chcąc zachowac symetrię należy jednak gwoli historycznej prawdy przypomnieć, że umożliwił ten najazd pakt Ribbentrop- Mołotow, w rezultacie czego z drugiej strony uderzyli Rosjanie. O zbrodniach niemieckich napisano tu wiele, ale jednak konwencji wojennej przestrzegali i polskich jeńców nie wymordowali, jak ich towarzysze wojenni ze wschodu postąpili wobec Polaków. Kulturalny naród ci Niemcy, zdejmowali czapki w kościele, pisze Słowianin Stanisław. Jak tam był i to widział ma prawo tak pisać, ja nie widziałem to nie potwierdzę.
  Być symetrystą to w gruncie rzeczy nie jest źle, zawsze można coś dodać, albo czemuś zaprzeczyć

 169. https://youtu.be/PJNp5UKRtbQ

  Bredzislaw arywista bredzi i bredzi. Muzyka jest dla Jobrave za przejaw milosierdzia wobec mojej osoby. Zupelnie niepotrzebnie jak sie okazalo.

 170. legat
  20 listopada o godz. 16:49
  Czy lubisz się deklasować ?
  puentą tekstu Mazguły jest cytuję
  „bluźnisz i masz faszystowskie mordercze zapędy. Nie jesteś człowiekiem, matole! – grzmiał pułkownik”
  I to zdanie powinno ci wszystko wyjaśnić.
  Ten PiS’owiec tez mógł nie zrozumieć
  części wypowiedzi , ale te ostatnie zdanie sądzę, że zrozumiał.
  Churchill to postać kontrowersyjna. Dla wielu stał się ikoną, ale też z oskarżeń pod jego adresem można stworzyć księgę. Na czas wojny był najlepszym przywódcą jaki się trafi Anglikom (on sprawami humanitarnymi łowy sobie nie zaprzątał) , ale na czas pokoju już dobry nie był i dlatego został odsunięty od rządzenia.

 171. Irgendwann wird die Hölle leer sein
  Die Hölle ist nach Ansicht des Soziologen, Islamwissenschaftlers und Religionspädagogen kein brennendes Feuer oder Ort der Rache Gottes, sondern steht symbolisch für die Konfrontation mit den eigenen Verfehlungen. Irgendwann wird die Hölle leer sein, ist er überzeugt, weil Gott letztendlich alle in seine Gemeinschaft aufnehmen will, die seine Liebe und Barmherzigkeit bejahen. Wenn Gott mit Strafe droht, dann sei dies auch Teil seiner Barmherzigkeit, weil sie ein pädagogisches Ziel habe, nämlich dass der Mensch sich vervollkommne.

  Die Scharia ist laut Khorchide ein menschliches Konstrukt. „Die Scharia ist die Summe der Bemühungen von Gelehrten, den Islam zu interpretieren. Sie ist nicht gottgegeben.” Manche wollten aus dem Islam ein juristisches Schema machen, das möglichst alle Lebensbereiche erfasst. „Wenn man bedenkt, dass von den 6.236 koranischen Versen gerade 80 juristische Aussagen machen, die die Gesellschaftsordnung betreffen, wird es schwierig sein, daraus ein juristisches Schema zu entwerfen, oder im Koran ein Gesetzesbuch oder im Islam eine Gesetzesreligion zu sehen.”
  Und diese 80 juristischen Verse, in denen es beispielsweise um Körperstrafen geht, oder um die mindere Stellung der Frau vor Gericht oder in Erbangelegenheiten, sollten in ihrem historischen Kontext gelesen werden, schlägt der islamische Theologe vor. Die juristischen Verse seien im 8. Jahrhundert revolutionär gewesen, aber unterliegen dem gesellschaftlichen Wandel und seien heute ein Rückschritt und ein Verstoß gegen die Menschenrechte. Nur mit einer historischen Kontextualisierung sei es Muslimen heutzutage möglich, sich nicht entweder für eine „antikoranische Modernisierung” oder eine „anti-moderne Korantreue” entscheiden zu müssen.

 172. Na marginesie
  Tejot zauważył we mnie symetrystę. Muszę stwierdzić, że to porównanie mnie ujęło. Być może nie sprostam oczekiwaniom bo jestem naturą swobodną i nie przywiązuję się w sposób szczególny do miejscowych zwyczajów, ale będę się starał. W miarę ostro krytykuję polskich polityków, szczególnie ze strony rządowej, ale odnosząc się do niektórych wydarzeń wolałbym aby kobiety i dzieci nie narażały swojego zdrowia lub życia. Niech protestują rolnicy i górnicy

 173. moze ktos mi wyjasni, co ten wyklety termin „symetryzm” dokladnie znaczy? czy to ekwiwalent dawnego „rewizjonisty”? albo „para-pisizm”?

 174. @ls42 20 listopada o godz. 18:04

  Ja nie nazwałabym cię symetrystą. Po prostu brak ci elementarnego rozeznania i ten brak pokrywasz pustosłowiem.

 175. TJot, Maćku G.,
  po przeanalizowaniu Waszego podejścia popieram, że
  – „…bo do tego typu patafiaństwa nic nie dociera tak zdrowa zjebka. Należy mu się.” – znaczy temu pisowcowi.
  Oraz: – „… Nie jesteś człowiekiem, matole! – grzmiał pułkownik”. Niech grzmii tak trzyma.
  Kajam się.

 176. Symetryzm prowadzi do licytowania się… a oni też… Tak sobie myślę prywatnie… od katolika wymagaj więcej, bo ochrzczony podniósł sobie wysoko poprzeczkę moralnego zachowania się w życiu… Wytykam katolikom III Rzeszy demoralizację i obłudę religijną… ich postawa życiowa doprowadziła do śmierci setek milionów ludzi w Europie i na świecie… bo wspierali Drang nach Osten… ! Dlaczego nie byli misjonarzami pokoju na świecie… szczególnie wobec sąsiadów… Tak sobie myślę prywatnie… anuluj chrzest i morduj jak inni… dopiero wtedy symetryzm ma sens… proste jak budowa cepa… Podobnie z KONSTYTUCJĄ dla Kaczyńskiego prawnika jak 10 przykazań… brał udział w podniesieniu poprzeczki tak wysoko… a teraz za krótkie nogi… Zmianą KONSTYTUCJI trzeba obniżyć poprzeczkę, aby ustawami przerzucić pomysły na inny ustrój państwa… Inni poprzeczkę położyli na ziemi i lepiej na tym wyszli… bo nie wymyślili konstytucji… bez konstytucji też można być przyzwoitym…

 177. ls42 20 listopada o godz. 17:46 pisze: –Dla świętego spokoju Cygan dał się powiesić …

  Is42,
  Cygan, czyli niejaki bokser Kostecki podobno sam się przecież powiesił leżąc na łóżku w celi więziennej. Myślisz, że dla świętego spokoju to wolał sam?

 178. @jobrave

  Jasne, że od zawsze odczytywałem twój nick jako Jo -Brave.
  Zastanowił mnie jednak akronim „JR”, którym SM dzisiaj zwrócił się (jak sądziłem) do ciebie. Pamiętałem z dawnych czasów jednego JR (z serialu „Dallas”), ale uznałem, że musi to być coś innego 😉

 179. Czyżby @ls42 należał do tej frakcji Polaków, którzy uważają, że II wojna powinna była trwać tak długo, aż Hitler zdążyłby wybudować nam autostrady 😎
  Słyszałem takie sądy już przed laty.
  Przy okazji dokończyłby też rozwiązywać inne nasze problemy 😎

 180. @legat, 20 listopada o godz. 18:20

  Normalnie to się chyba wieszają dla towarzystwa 🙄

 181. legat

  O 20:00 „Rakieta”gra z Dingiem.
  Ciekawe…

 182. Duet infantylny….

  mag
  26 listopada o godz. 14:44

  GajowyM
  Tere-fere kuku
  Strzela baba z łuku
  Ciachu ciachu, bęc
  Wraca baba z Kielc
  Rzeczona baba chodzi zapewne nie tylko w niedzielę do kościółka (one tak spieszczają), słucha radia Ma Ryja i ogląda TVP oraz Trwam. Wie o kraju i świecie tyle, ile trzeba.

  GajowyM.
  26 listopada o godz. 13:59

  Strzelać z łuku, bo bez huku
  Tłamsić wolność Hiszpanów, dławić powstanie niewolników na Haiti…
  Polacy, biali Murzyni Europy, jak nazwali ich Francuzi, nie wyciągnęli z lekcji Santo Domingo żadnych wniosków. Później jeszcze nieraz polscy żołnierze przelewali krew nie w swoim interesie. I nie zawsze w słusznej sprawie.

 183. Kariera Wydrwidebu……

  GajowyM.
  27 listopada o godz. 9:41

  Ale pierogi i kiełbasa zrobiły światową karierę (znaczy w USA), choć ani ich etymologia ani wynalazek nie są polskie.

 184. Macron jako przywodca formatu swiatowego..
  https://www.france24.com/en/france/20201120-macron-blames-russia-and-turkey-for-bolstering-anti-french-sentiment-in-africa
  w zasadzie probuje bronic francuski neokolonializm…

 185. Temat „dobrych” gestapowców wywołał Kaczyński sugestią sprowadzenia Bawarczyków do Bieszczad… A miejscowy duchowny wspominał ich pobyt w czasie wojny… wysoka kultura w kościele…katolicy… Tak sobie myślę prywatnie o imporcie genów dobrych katolików… czapki z głów… kryterium przyzwoitości…

 186. „If alcohol is queen, then tobacco is her consort. It’s a fond companion for all occasions, a loyal friend through fair weather and foul. People smoke to celebrate a happy moment, or to hide a bitter regret. Whether you’re alone or with friends, it’s a joy for all the senses.”
  Luis Buñuel

 187. BasiuN.,
  oczywiście będę oglądać. Żałuję tylko, że „pistol” Allen wypadł bo miałem nadzieję, że spotka się ponownie z O’Sullivanem. Po ostatnim ich spotkaniu doszedłem do wniosku, że „Rakieta” to jednak cham i buc i że snooker niewiele mu pomógł. Wyłazi to z niego cały czas. Wiem, że mu kibicujesz ale nie będę ukrywał, że stracił moją sympatię. Sądziłem, że może Allen znowu go zleje.

 188. If alcohol is queen, then tobacco is her consort.

  w mojej przeszlosci, papieros wital kazdy poranek i byl ostatnia rzecza przed snem… byl tez towarzyszem z piwem i dobra kawa…

 189. GajowyM. 20 listopada o godz. 18:35 do mnie: –Normalnie to się chyba wieszają dla towarzystwa

  Wiesz, myślę że cyganią z tym towarzystwem.

 190. Opowiadania biblijne były często wykorzystywane w malarstwie, a goła, ale piękna kobieta przyciągała uwagę. Biblijną Zuzannę i starców uwiecznili Rembrandt, Rubens, Pompeo Batoni, Anthony van Dyck, Joseph Marie Vien. Na obrazie tego ostatniego Zuzanna wygląda szczególnie wyraziście.

  W książce Jerzego Bralczyka „Porzekadła” jest też takie „W starym piecu diabeł pali” zilustrowane przez Henryka Sawkę ironicznym przypomnieniem trzech staruszków goniących gołą babę z okrzykiem ZUZANNO…!
  i stosownymi przypisami autora.
  Dedykuję ten wpis tutejszym paniom, a w szczególności @Na marginesie

 191. Nam się należy i już
  Bar Norte
  20 listopada o godz. 17:26
  politycy obozu rządzącego i jego media zrobili chyba wszystko co można by zamataczyć istotę problemu praworządności w kontekscie UE przed opinią publiczną. Zresztą nie tylko praworządności to mataczenie dotyczy. Obejmuje ono chyba całokształ życia publicznego, które na dokładkę po częsci coraz agresywniej wpycha się w prywatne.
  Co gorsza część mediów opozycyjnych w zapale polemicznym też się daje podświadomie wodzić za nos tej narracji.

  Mój komentarz
  PiSowska narracja, retoryka, styl, to mieszanka faktów, kłamstw, emocjonalnych zwrotów i krążenie daleko od tematu. Mataczenie.

  Opozycyjni politycy zbyt często ulegają tej retoryce, dają się podpuścić i w ten sposób odbiegają od meritum, co stanowi punkt dla PiSowskich propagandzistów, bo dającego się odepchnąć od tematu łatwo wywieść w pole kłamstw, oskarżeń, kalumnii i oskarżycielskich komentarzy ni przypiął ni przyłatał.

  Np. narracja PiSu w sprawie problemu – fundusze UE a praworządność – nie zawiera w ogóle problemu praworządności, a broń boże praworządności w Polsce, tylko posługuje się pretensjami i zdziwieniem, że w projekcie rozporządzenia o warunkowości funduszów UE nie ma nic konkretnego, takie rozporządzenie może być dowolnie interpretowane i jest pałką na kraje, które nie chcą się podporządkować decyzjom „brukselskich urzędników”.

  W wypowiedziach PiSowców nic nie ma o procedurach unijnych, nic nie ma o tym jaka jest struktura zarządzania Unijnymi sprawami, nie ma ani jednej sylaby o zapisach w Traktacie Lizbońskim, nie ma nic o prawie unijnym, nie ma nic o unijnym Trybunale Sprawiedliwości, który rozpatrywał sprawy praworządności w Polsce i wydał orzeczenia, itd.
  Narracja PiSu, to wytykanie, że jakiś tam Parlament Europejski decyduje, dyktuje, co my w Polsce mamy robić.

  Otóż jest to dość cwana i debilno-przebiegła narracja, bowiem Polska jest członkiem UE, Unia funkcjonuje według przyjętych reguł i przepisów szczegółowych, a budżet unijny nie jest funduszem polskim, tylko są to pieniądze unijne wspólnie zarządzane, a ich wydawanie jest kontrolowane, podlega unijnym regułom, a nie jak PiSowscy propagandyści usiłują nam wmówić – dyktatowi Unii.

  Przedwczoraj rozmawiałem z gościem, który jest specjalistą od promocji, komunikacji, aktywizacji w pewnej firmie. Okazało się, że on też interesuje się PiSowska retoryką i dał ze swojej strony kilka przykładów ogłupiającej lud narracji PiSu.

  W kontraście do tej narracji podzielił się ze mną wrażeniami z pracy na tzw. Zachodzie, konkretnie w Niemczech. Co go uderzyło, gdy jako świeżak na tym terenie zetknął się z tamtejszymi zwyczajami, podejściem do rozwiązywania problemów. Przede wszystkim – mówi mi ten gość – tam niczego nie rozwiązuje się z marszu i na wariata, tłumacząc się potem, że trzeba było szybko i dlatego nie wyszło. Tam przed podjęciem każdego przedsięwzięcia najpierw jest dyskusja, rozważanie wszystkich za i przeciw oraz szans jakie ma każda propozycja rozwiązania problemu.
  Po takiej dyskusji powstaje plan wykonawczy. Potem są przydzielane i omawiane zadania z wykonawcami i do roboty. W trakcie wykonania meldować o postępach i przeszkodach. Nikt tego nie nazywa dyktatem. To jest normalna kolej rzeczy.

  W takim systemie wszystko, niemal wszystko, drobne i średnie sprawy, ich wykonawstwo, opierają się na zaufaniu. Jeśli zaufanie zostanie złamane (co najmniej 2 razy) to ten, który zawinił nie jest od razu wykluczany, lecz napomniany i przeszeregowany na niższą pozycję w tabeli zaufania. Praca od początku – na rzecz odzyskania zaufania, jest relatywnie długa i wymaga dużych starań.

  To samo, tylko w skali wspólnoty unijnej dzieje się z Polską, z rządami PiSu w niej.
  Pzdr, TJ

 192. !
  Kawalerowie – Palcie tylko Sporty (Marek Zarzycki & Jerzy Szczęśniak)
  https://www.youtube.com/watch?v=rf5nIjX21qY&ab_channel=PolskiBlues

 193. PA2155

  rzucilem palenie w 1995 – od razu; Marlboro, Camel, Player’s Navy Cut, Winston (ulubiona marka Franka Zappy, a lubil on kawe niesamowicie i wszedzie popielniczki). Nie pije alkoholu.

 194. ozzy
  20 listopada o godz. 19:19
  musialem uzywac Nicorette przez prawie 6 miesiecy… palilem rozne marki w zaleznosci od kraju przebywania.. w Holandii, glownie Marlboro i Gauloisy.. w Kanadzie, Player’sy i Dunhille… w Polsce, rozne badziewie, bo nie bylo wyboru… najgorsze papierosy pamietam z Wegier i Rumunii… alkohol to glownie wino do obiadu, ale od czasu do czasu…

 195. legat
  20 listopada o godz. 19:03
  „Rakieta” jest niestety taki, jaki jest. Bardzo nie lubię takiego zachowania. Nie usprawiedliwia tego genialność.
  Ale moją uwagę wciąż przyciąga jego gra.

 196. Powtórka z rozrywki?
  Luzowanie obostrzeń od 30 listopada.

 197. „Bierz ją za nogi i tyłek…” słyszymy z telewizora i widzimy trzech policjantów niosących panienkę. Moja żona oburzona, jak oni mogą. Pewnie z zazdrości, też by chciała być noszona na rękach przez tych mężnych panów, już nawet się wybierała demonstrować i wiele wysiłku włożyłem w unicestwienie tego poronionego zamiaru

 198. PA2155

  pamietam jakies paskudne papierosy, ktorymi czestowal mnie moj kolega Albanczyk
  albo jakies jugoslowianskie, juz nie mowie o radzieckich (lata 80) i ich smrod.
  Przybywaly do nas statki handlowe z ZSRR. Kupowalem u marynarzy rozne rzeczy m.in.
  flage radziecka, noktowizor. Znajomek mial sklep odziezowy i sprzedawal dzinsy jakiejs lichej marki wloskiej. A za pierestrojki to mozno bylo kupic przerozne militaria, odznaki, medale, czapki, mundury, paski etc

 199. ozzy
  20 listopada o godz. 19:49
  moj brat byl na wakacjach w Jugoslawii i w podrozy powrotnej wylal mu sie dezodorant „Old Spice” na 2 paczki papierosow jugolskich… wyszla z tego dosc dobra mieszanka aromatyczna przy paleniu… papierosy albanskie sprzedawano w Polsce… nazywano je „plastiki”, bo dym mial aromat palacego sie plastiku.. mozna tez bylo kupic papierosy radzieckie, wszechobecne w filmach wojennych, tzw. tekturowce… tego typu papierosy produkowano tez w Polsce w czasach gomulkowskich, „Plaskie”… 🙂

 200. PA2155

  rzeczywiscie ten „aromat” byl plastykowy. Mialem kiedys dalekiego kuzyna, ktory wyjechal do USA w latach 60 z Polski a zwykl byl palic „Sporty” i dosc dlugo przywozono mu do USA te papierosy. Kiedys w we wczesnych latach 60. w amer. autobusach mozna bylo palic jak tez i w kinach. Opowiadano, ze kiedy zapalil „Sporta”, to kierowca zatrzymal
  autiobus i zaczal krzyczec, ze tapicerka sie pali.
  Te sowieckie to byly „Kosomosy” z filtrem ale to juz pozniej za Brezniewa.

 201. ls42
  20 listopada o godz. 19:11
  „Biblijną Zuzannę i starców uwiecznili…”

  Historia Zuzanny należy do utworów apokryficznych. Dlatego nigdy nie była i po dziś dzień nie jest włączona do żydowskiego kanonu natchnionych Pism (ST).

 202. ozzy
  20 listopada o godz. 20:14
  znalem ludzi przewozacych polskie papierosy dla Polakow mieszkajacych w Austrii… „Klubowe” i „Popularne”… te ostatnie byly nastepcami „Sportow”, o ktorych wspomniales… 🙂
  Chinczycy, z ktorymi pracowalem w Kanadzie palili tylko papierosy chinskie, przemycane nielegalnie z Chin… w stanie wojennym, przy chronicznym braku na rynku wyrobow tytoniowych w narodzie palacym, sprowadzano z Chin papierosy „Golden Deer”, ktore produkuja do tej pory, bo widzialem je u moich Chinczykow…

 203. Wicepremier K. ma problemy psychiczne
  Dzisiaj europoseł Cimoszewicz w TVN w Faktach po Faktach odniósł do przedwczorajszego wieczornego wystąpienia wicepremiera Kaczyńskiego w Sejmie.

  Oto wstąpienie bez żadnego trybu Kaczyńskiego na mównicę sejmową i jego mowa do posłów RP:

  „Najpierw to łaskawie zdejmijcie te błyskawice SS-mańskie, to po pierwsze. Po drugie, wszystkie te demonstracje, które żeście popierali (…) kosztowały życie już wielu osób. Macie krew na rękach, łamiecie art. 165 (Kodeksu karnego – red.. – Nie powinno was być w tej izbie. Dopuściliście się zbrodni.”

  „jeśli w Polsce będzie praworządność, to wielu z was będzie siedzieć”.

  Moje pytanie do wicepremiera Kaczyńskiego – to teraz nie ma praworządności, będzie w przyszłości? Kiedy?

  Opinia Cimoszewicza (mój skrót)
  Kaczyński ma problemy psychiczne. To jest niebezpieczna sytuacja dla państwa.

  Opinia moja – tejota
  Też tak sądzę. Stan Jarosława Ka jest wyjątkowy.
  Pzdr, TJ

 204. tejot

  „Opozycyjni politycy zbyt często ulegają tej retoryce, dają się podpuścić i w ten sposób odbiegają od meritum, co stanowi punkt dla PiSowskich propagandzistów, bo dającego się odepchnąć od tematu łatwo wywieść w pole kłamstw, oskarżeń, kalumnii i oskarżycielskich komentarzy ni przypiął ni przyłatał.”

  Walka polityczna toczy się też o język, bo nim przecież opisuje się świat. Trzeba mieć swój jezyk tego opisu a nie motać się z językiem swoich oponentów politycznych. W tym przypadku to nawet nie wymaga jakiegoś nowatorstwa językowego a tylko trzymania się znaczeń polszczyzny, znaczeń wyrazów, terminów – biorąc pod uwagę, że tzw prawica narodowa polszczyznę gwałci notorycznie.

  Zwróć uwagę na niezwykła popularność w mediach opozycyjnych np terminu „kwarantanna narodowa” będącego kompletnym bezsensem. Jeśli opozycja daje sobie narzucać tego typu idiotyzmy językowe to jasne jest, że daleko na tym zaniedbaniu nie zajedzie.
  Tak jest też w opisie relacji z UE. Językiem prawicy po prostu nie da się UE prawdziwie opisać. Jesli opozycja ten język w interesie dobrych relacji stosuje to jasne jest, że argumentacja przypomina walenie grochem o ścianę.

 205. …Lecz ja mam wychowanie konserwatywno- burżuazyjno- kresowe…

  Nagminnie twierdzi Filister placacy podatki, ktore uoowazniaja go do wozenia sie po muzulmanach.

 206. Burzuazyjno-kresowy krasno i prasno….

  Facet na podstawie miasteczka ocenia cala wloska sluzbe zdrowia. Aha lubi wesole miasteczka. Miasteczko faktycznie piekne. Przejscie graniczne do Schengen paskudne.

 207. Nuklearna przechwalka Wladimira Putina i grozba trzeciej wojny swiatowej
  Ядерное хвастовство Владимира Путина и угроза третьей мировой
  11 nov. 2020 ( j.rosyjski)

  https://www.youtube.com/watch?v=zcppzB5OMDg&ab_channel=%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%A1%D0%B2%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%B0

 208. Dlaczego wielu ciagle jeszcze wysmiewa poprawnosc polityczna, gdy w innych obszarach domaga sie dokladnosci, poprawnosci wlasnie.

 209. ozzy
  20 listopada o godz. 20:23
  Mais c’est excellent!!!
  kupujac papierosy „vy spasiotie zizn moju”
  „posmotritie nogi moje bose”
  bonne soirée

 210. Kaczynski uczulony na flash/blyskawice

  „The Flash”, amer. serial, ktorego glowny bohater ma na kostiumie dwie blyskawice, a Opel ma jedna pozioma, a grupa rockowa AC/DC tez ma jedna blyskawice.

  AC/DC – Demon Fire (Official Audio)
  https://www.youtube.com/watch?v=uMh6kz8zN4I&ab_channel=acdcVEVO

 211. Reasumma…
  Temat rownouprawnienia po prostu irytuje i stad niedocenianie lub p r z e c e n i a n i e Zydow oraz ich roli w naszych czasach. Brak jest rowniez Zydow i ich kultury w polskich podrecznikach szkolnych z historii. Przetrwala ona li tylko w polskich ksiazkach kucharskich, o czym kucharze/ kucharki amatorzy/amatorki czesto nie wiedza.
  Historia Zydow polskich byla traktowana jest czysto instrumentalnie. Ludzie wiedzieli “swoje”, wszystkiemu winna byla “zydokomuna”. Dzisiaj ludzie nadal wiedza swoje; patrz uwagi powyzej i ponizej. Pozostaje do wyjasnienia kwestia roli dzisiejszego kosciola katolickiego w postrzeganiu Zydow.
  Pytanie sluszne, bo mozemy szukac na nie odpowiedzi w kosciele Rydzyka lub koscieleTisznera. Temat ciagle ten sam od ponad szesciedzieciu lat. Temat wykluczenia, emigracji i wypedzenia jest ciagle aktualny. Po dojsciu nazistow do wladzyw Niemczech antysemityzm stal sie niejako aksjomatem kultury w wielu krajach europejskich. Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki. Antymodernizm i antysemityzm tworza tu niespojna pare, ze wzgledu na wplyw Zydow w uprzemyslowieniu i ubankowieniu, ktore lamaly owczesne spoleczne struktury.
  Najprostsza definicje antysemityzmu znajdziemy u W. Adorno. Chodzi o opis Zydow, wlasnie Zydow, a nie konkretnego Zyda, publicysty zydowskiego, polityka izraelskiego, czy dzialacza ugrupowania syjonistycznego, kolegi z pracy, sasiada etc.. Koniec Pierwszej Wojny i lata po 1918 byly cezura oraz czasem pustki kulturowej, w ktorej opis przeszlosci stal sie zbedny po wojennej tragedii, a na opis i definicje przyszlosci spoleczenstwo nie bylo przygotowane.
  Wracajac do postaw antysemickich w Polsce, to nie mialy one oczywiscie charakteru likwidacyjnego, nie zawsze jednak ograniczaly sie one do wykluczania. Obecnie, po 1989 roku, roku kolejnej cezury oraz zmian polityczno-spolecznych jestesmy czesto konfrontowani z kolejna pustka oraz brakiem politycznej wrazliwosci w jej wypelnianiu po zakonczeniu eksperymentu “realnego socjalizmu”.

 212. @ozzy powyżej – tak bardzo ci zależy na skłóceniu obu narodów że nie odpuścisz żadnej okazji. W ten sposób od lat manipuluje się społeczeństwami.

 213. Aha sie wyprostowal i zanizyl do blokowego „szmalcownika“. Aha puscily nerwy. Trudna bedzie konfrontacja z Aha w srodku lata na poludniowym zachodzie Francji. Bede mial przyjemnosc, gdy bedzie w lecie womitowal szmalcownikami. Do dwoch razy sztuka .

  Aha pyta sie, kogo? Pyta i udaje, ze nie wie dlaczego Benoît Mandelbrot wyemigrowal w 1936 roku do Francji. Aha wolalby, aby BM zostal w Polsce i zostal wywieziony do Auschwitz. Aha nie wie co mowi. Nieszczesny zamartwia sie zydami, ktorzy opuscili Polske. Wg Aha bez powodu. Zal mi Aha.
  Dalej nie podaje dzielny patriota, z czego znana jest Polska. Aha jest przykro, ze tak wielu zydow opuscilo Polske. Aha nie pisze jednak, ze wielu „przyjechalo“ przed wybuchem wojny z Niemiec i pozostalo na zawsze w brzozowym zagajniku.
  Czy Aha jest po prostu glupi czy nie panuje nad mowa, tym razem potknal sie na wlasnym antysemityzmie. Zamierzonym czy nie, obojetnie.
  Aha oczywiscie wyprostuje sie podajac swoj jezykowy wybryk za prowokacje.

 214. @ls42

  Jeśli z publicystyki Grzegorza Sroczyńskiego odrzucimy szaleństwo i zauroczenie się tym szaleństwem jak u Łukasza Szumowskiego, to pozostaje figura sprawiająca wrażenie symetrycznej.

  To tylko złudzenie.

  Nie da się tym ani wypełnić, ani pokryć rzeczywistości Polek i Polaków.

  Jeden z kolegów jest tu przykładem: po odrzuceniu rzeczy bardzo ważnych zostają kulki.
  Francuzi toczą zwykle po utwardzonym gruncie, ale kolega woli te toczone po suknie.

  Zarówno Kaczyński, jak i Sroczyński sa moim zdaniem nie produktywni.
  Rozdają cudze.

  ***

  Portugalki i Portugalczycy uważają, że są lepszymi chrześcijanami, bo Fatima jest ważniejsza od Częstochowy i Pan sprawdza miłość do siebie Portugalek i Portugalczyków doświadczając okrutniej niż Polki i Polaków. Ma być sprawiedliwość ale czy nowogrodzka?

  Pogłęb się kolego, bo w przeciwnym razie ciebie będą gnębić.

 215. Zabka zmartwywstala i bredzi jak zwykle nsrodowouczulona.

 216. Aha udaje…wlasciwie obaj udajemy. Ja, ze mu groze. On, ze sie nie obawia.

 217. Saldo mortale
  20 listopada o godz. 20:51
  Dlaczego wielu ciagle jeszcze wysmiewa poprawnosc polityczna, gdy w innych obszarach domaga sie dokladnosci, poprawnosci wlasnie.

  w ustach niedouczonych prostaczkow, poprawnosc polityczna zamienia sie w stereotypy i mowe-trawe… poprawnosc polityczna ma swoj cel, nie tylko aby sluzyc do propagowania sloganow

 218. skoro biskupi się martwią, to tym lepiej dla wyborców J.Bidena
  https://www.jpost.com/american-politics/us-catholic-bishops-express-concern-over-biden-presidency-649687
  Także inne artykuły na tej stronie.

 219. „NickFury20.11.2020, 13:24
  Ciekawe czy ci policjanci biorą czasami robotę do domu.”

 220. @Saldo jak zwykle celuje w nick w zagmatwany sposób. I dobrze, bo nie wolno mi się denerwować. Wczoraj wróciłam ze szpitala – rokowania są korzystne.
  Niestety (dla @Saldo).

 221. @Is 42

  „Słowianin Stanisław stale przypomina o napaści w 1939 roku Niemiec na Polskę. Chcąc zachowac symetrię należy jednak gwoli historycznej prawdy przypomnieć, że umożliwił ten najazd pakt Ribbentrop- Mołotow, w rezultacie czego z drugiej strony uderzyli Rosjanie.”

  Pakt Ribbentrop- Mołotow został zawarty dzięki staraniom naszych dyplomatołów, którzy nie zdawali sobie sprawy z tego, że to sojusz z ZSRR, pomimo wszystkich różnic ideolo i narodowych animozji był jedyną szansą ocalenia Polski. Musieli nam to przypomnieć po 2 latach zachodni alianci, którzy de facto zmusili nasze władze emigracyjne do podjęcia dialogu z Rosjanami.

 222. Piątek weekendu początek. W radiu POGODA grają nasi. Napisał do mnie @guzdra.
  Czy można mieć lepszy wieczór

 223. Zanim wprowadzono kampanię I edukację szkodliwości palenia papierosow żolnierze us army otrzymywali w swoich paczkach MRE ( meal ready to eat) obok pełnego posilku, kawy w proszku I papieru toaletowego – paczkę papierosow. W okresie Vietnam to byly wszystkie znane marki: Camel, Lucky Strike I wiele innych. Później us army wydawalo “generic cigarettes” w bialych opakowaniach przeznaczonych dla us gi’s. Te papierosy byly o wiele lepsze od “label” jak Marlboro I wiele innych.

  Teraz przy legalizacji marijuana badania wykazuja ze jeszcze nikt nie zachorowal lub zmarl od palenia “świętych ziół”. Jedyne znane ofiary sa zwiazane z handlem gdzie m jest nielegalna.

 224. P.S. Bo niby dla czego ZSRR miałby bronić Polski , bez jasnej deklaracji współpracy w szykującej się wojne ?
  Pozwalając na zajęcie Polski przez Niemcy, poniekąd przygotował sobie możliwie najlepsze warunki do przyszłego najazdu na Niemcy. W pierwszej fazie wojny (gdyby Niemcy nie uprzediły planowanej radzieckiej ofensywy) radzieckie wojska raczej nie spotkałyby się z oporem miejscowej ludności, prędzej ta wspierałaby ich w walce z Niemcami.

 225. @ orca :
  :Teraz przy legalizacji marijuana badania wykazuja ze jeszcze nikt nie zachorowal lub zmarl od palenia “świętych ziół”

  Ale też powiedzmy sobie szczerze : Ilu ludzi pali 20 jointów dziennie ???

 226. @ls42

  Uwaga! Będę nudził niepoliczalnie bardziej niż zwykle!

  Statystyka cech niemierzalnych (jakościowych) dzieli się nierówno na statystykę cech porządkowych oraz statystykę cech nominalnych.

  Cechy niemierzalne (jakościowe)
  Cechy niemierzalne charakteryzują się tym, że nie można ich wyrazić za pomocą liczb, a jedynie można je opisać słownie (np. płeć – kobieta, mężczyzna; kolor – czarny, biały, zielony, itd.; wykształcenie – podstawowe, gimnazjalne, średnie, itd.).

  Cechy niemierzalne dzielą się na cechy porządkowe i cechy nominale.

  Cechy porządkowe
  Cechy porządkowe to cechy słownie, dające się uporządkować w pewnej kolejności (np. wykształcenie, oceny egzaminów).

  Cechy nominalne
  Cechy nominalne nie można ustawić w odpowiedniej kolejnością (np. płeć, grupa krwi, kolor oczu).

  W takiej statystyce stosuję się pojęcie zakotwiczenia oceny.

  W czasach gdy chodziłem do szkół po niżej średnich
  oceną promującą było trzy z dwoma.

  Ty kolego nie licz na mnie. Mieszankę cech mierzalnych stosuje się opisując zakotwiczenie oceny jako 90-60-90.

  Go 90 to średnica kobiety nawet gdy ma dwa i pół metra.

  Leszek Miler za dobra politykę uważa tę, z którą się wygrywa wybory.
  I stanowczo twierdził, że przywódca większości sejmowej powinien być premierem.

  A tym czasem wracamy go gomułkowszczyzny.

  Ni pies ni wydra, ale najwyraźniej toto jest chore na wściekliznę.

  A 90-60-90 ukrywa asymetrię.

  Ja jestem od geometrii a nie od arytmetyki.
  Liczenie na mnie jest nieporozumieniem.
  Ja jestem z zespolonych i mam porządek nieliniowy.
  A symetryści zapominają że symetryczna jest zwykle chłodną istotą.
  Czyli mówimy o krótkim i słabym pociągu.
  I choćby przyszło tysiąc atletów to symetrysty nie przestawią na sąsiedni tor.

  Przemysław Czarnek nie musi wykreślać Lokomotyw z kanonu.
  Narodowcy już ją dawno odczepili.

  Wagony stoją rozkradzione skarbeńku.

  Ja dostałem tylko uczciwe czyli mało.

  Bo nie używałem wazeliny.

  A Fatima jest ważniejsza od Częstochowy.

  Na Matkę Boską liczy więcej osób niż na Matkę Narodu której się ponoć należało, ale syn ją wyprowadził z błędu.

 227. Saldo, ty jestes oblakany, biedaku. Ponadto lzesz jak pies i piszesz caly czas klamstwa i pomowienia. Gdziezes sie taki wychowal. Wsyd przynosisz rodzicom, a moze ci to guwernantka francuska wbila w leb, te nieomylnosc papieska. Mimo ze komunistka. Ja nie mam duszy Samarytanina jak jobrave, aby znalezs cos dobrego w twojej mrocznej duszy.
  To jest ta ostatnia kostka, ktora bedziesz gryzl. Wiecej juz nie mam

 228. @ahasverus 20 listopada o godz. 17:35
  „Z całym szacunkiem do ich kultury i religii, ale wydaje mi się, że jeśli mieszkają w Polsce, to są sytuacje, w których powinni uszanować nasze zwyczaje.”
  Ta wypowiedź nie ma w sobie szacunku do cudzej kultury i religii a jedynie pogardę dla obcych. Nie znam szczegółów, może szło o spłukiwanie wody w toalecie, a może o niemoc w akceptacji zwyczajów drugiego. Może nie dość wdzięczności i upodlania się za przyjęcie – po cholerę sprawili sobie taki kłopot. Miało być pięknie i wzniośle a wyszło jak zawsze – rasizm.
  Polecony artykuł wraz z pogrubionymi na niebiesko odnośnikami.
  https://www.france24.com/en/americas/20201117-legitimising-terrorists-macron-picks-a-fight-with-the-anglo-american-press

 229. Orca,
  były też „niskonikotynowe” i „niskosmołowe” papierosy dla żołnierzy armii amerykańskiej o nazwie „GPC”. Nie wiem co ten skrót oznaczał. Wiem że na pewno były one dostępne dla żołnierzy w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Jakościowo wyśmienite chociaż „słabe”. Czy były dostępne wcześniej i później to nie wiem. Paczki były błękitne oklejone celofanem.

 230. Dopisek

  A ty kolego ls42 to którą obręcz cenisz bardziej:
  barkową czy biodrową?

  I nie uwierzę w symetrię oceny jakościowej!

 231. Mad Marx
  20 listopada o godz. 21:55

  Masz racje ze palenie papierosow I “smoking pot” to troche inna “tradycja” (z braku lepszego slowa). Sa jakieś skladniki w “pot” ktore kwalifikuja m jako srodek leczniczy. M mozna kupic na recepte za o wiele niższa cene. Papierosy nie maja żadnych leczniczych własciwosci może z wyjatkiem kontrolowania stresu.

 232. Legat,

  GPC to jest to samo o czym pisalam.
  Skrót oznacza: General purpose cigarettes

 233. Legat,

  Na pewno masz racje z błękitnym kolorem. Ja napisalam “bialy” bo “generic” kojarzy mi sie z białym opakowaniem.

 234. Nie rozumie:dlaczego , jeszcze z rok temu , prawie wszyscy piszacy tu potakiwacze pisali ze na tych dotacjach traci Polska , a zyskuja Niemcy glownie placacy. Co stalo sie teraz: znowu Niemcy sa winni ?
  Obawy o to sa mocno przesadzone , bo dopoko rzadzi w RFN sluzaca Erdogana , Merkel, Polska dostanie te milardy, m. innymi dlatego zeby sasiad nie splajtowal!

 235. tejot
  19 listopada o godz. 21:39
  Przypomina to zachętę do przestrzegania praworządnpści z czasów PRL . Niektórzy dostawali np. wilczy bilet inni talon na samochód, albo planowe i celowe głodzenie dawnej inteligencji.
  Propozycja aby to urzędnicy pokroju pani Hubner decydowali o tym co jest praworządne a co nie, w dodatku sam pomysł takiego zapisu jest podobno niezgodny z prawem międzynarodowym i unijnym jest według mnie zmuszaniem do weta. Wiadomo też , że nie wszystkim odpowiadał budżet zatwierdzony w lipcu.

 236. Oto jak traktuje prawo PiS

  Minęło ponad sześć tygodni od jego powołania, a premier wciąż nie określił zakresu obowiązków ministra Wójcika. Tak samo jak innego nowego ministra bez teki – Michała Cieślaka .

  – Obaj nie mogą wykonywać swoich obowiązków, a premier narusza ustawę – oceniają eksperci.

 237. Powtorzone za Zabka.

  Zawsze wiedzialem, ze Aha jest rasista. Obecnie troche przestraszony. Un pauvre pereux?

  @ahasverus 20 listopada o godz. 17:35
  „Z całym szacunkiem do ich kultury i religii, ale wydaje mi się, że jeśli mieszkają w Polsce, to są sytuacje, w których powinni uszanować nasze zwyczaje.”
  Ta wypowiedź nie ma w sobie szacunku do cudzej kultury i religii a jedynie pogardę dla obcych. Powtorzone za Zabka

 238. żabka konająca
  20 listopada o godz. 21:58
  Posluchaj zabuniu. Zrob tak jak malzenstwo Sthur’ow. Ja uwazam, ze piekny gest.
  A potem krytykuj. Zacytowalem, bo wydawalo mi sie to interesujace. Nie za bardzo wiedzialem kto to Stuhr syn oprocz filmu Poklosie.
  Teoria, ze wszystkie kultury i stereotypy zachowan sa sobie rowne, to brednie. Tam, gdzie kobieta jest przedmiotem a nie podmiotem, slowo kultura jest w cudzyslowie. Wspaniala jest kultura, gdzie polowa ludzkosci jest zredukowana do sprzatania, gotowania, rodzenia dzieci i obowiazkow malzenskich, a o wszystkim decyduja mezczyzni. Bravissimo. Ale mowienie tej oczywistej oczywistosci jest rasismem.
  I nie podawaj linkow jaki to Macron jest kolonialista, bo to smieszne. Ostatnio ustawil nieco na bacznosc wspanialego Justina z Kanady, ktory chcial mu dawac lekcje moralnosci.

 239. Pozwolę sobie przypomnieć, że procedurę związaną z rozporządzeniem nt zwiazku praworządności z budżetem UE wszczynać ma Komisja Europejska, która jest z wyboru.

  To, że PiS przegrał wybory do PE i znajduje się w brukselskiej opozycji a wiec nie miał wpływu na wybór KE jest wyłacznie problemem PiS.

 240. maciek.g
  20 listopada o godz. 22:41

  „– Obaj nie mogą wykonywać swoich obowiązków ”

  …a po co im jakieś obowiązki ?…jak zaczną coś robić to tylko nowy kłopot będzie…

  ” a premier narusza ustawę – oceniają eksperci.”

  …a bo to pierwszy raz ?…żadna nowina…

  Ważne że kasa ministerialna płynie !

 241. zabka
  Zdanie byla cytatem Stuhr’a, nie moja wypowiedzia.
  A wychowanek francuskiej guwernantki pijacy kawe trzymajac odchylony paluszek sie mnie po prostu boi, dlatego pluje.
  Bo , niestety dla niego, ja znam nieco Francje o polityke ostatnich 40 lat. Dlatego „wychowanek” nie moze tu wciskac kitu. Nigdy nie odpowiedzial na tamat Sartre versus Vichy, Daniel C-Bendit i pedofilia, „Libération” versus Khmer Rouges, Le Monde i Plenel, Grande Sartreuse i radio Vichy, Kouchner , Lang i list broniacy seksualnego rozwoju dzieci publikowany w Le Monde. I masa innych pytan. On przekleja, wkleja, dokleja. Ma te manie, bo mu sie klepki w glowie odkleily. Dlatego przeinacza moje wpisy , aby mu pasowaly do lego. To takie starcza senilnosc kogos, kto chcial bys szpiegiem cesarza a zostal straznikiem cesarskiego kibla.

 242. Aha sie gotuje w lepenowskiej bredni. Insynuuje, ze w Europie, Starej Europie ma wszelkie prawa. Na papierze. Aha nigdy nie rozmawia z feministka, polecam mu lekture Emmy.

 243. Aha nie wytrzymal i bredzi jak bulwarowa prasa. Bedac na poludniu opowiada mu gdzie i kiedy poznalem wspanialego czlowieka Cohna Bendida. Tylko Aha jest nieomylnym narcyzem. Co tam Lang, Kouchner. Aha uratowal i ratuje Francje..
  Wstydze sie za tego przyklejonego Francuza. Mieszka od trzydziestu lat, a zna Francje od czterdziestu lat. Owszem lepenowska, skrajnie prawicowa. Czuje powoli , ze lato bedzie gorace.

 244. Clelia Cohen zrobila piekny film, od Lolity do dojrzalej artystki, o Jane Brkin. Obecnie koncert na tym samym kanale .

 245. Bar Norte
  20 listopada o godz. 22:46

  Pozwolę sobie przypomnieć, że procedurę związaną z rozporządzeniem nt zwiazku praworządności z budżetem UE wszczynać ma Komisja Europejska, która jest z wyboru.

  „To, że PiS przegrał wybory do PE i znajduje się w brukselskiej opozycji a wiec nie miał wpływu na wybór KE jest wyłacznie problemem PiS.”

  …a PiS jest wyłącznie problemem Polski… KE zrobi swoje nie zważając na nacjonalistyczne pohukiwania …

 246. Mad Marx
  19 listopada o godz. 21:28
  Nawet jeżeli zwracam się do kolejnego wcielenia Karla Marxa to mamy 2020 i jest już po nawet po Pol Pocie stąd określenie ten od Pół Pota, Stalina etc.

 247. Stary Francuz donosi…

  Redaktor SZ. wywalil mnie (zaproponowal), na zbity pysk , gdy przedstawilem statystyki dotyczace imigracji we Francji (oficjalnei sprawdzalne), i radykalizacje/confesjonalizacje pokolan muzulmanow trzeciego juz pokolania. Bylem inkarnacja hejtu. Troche sie wzruszylem, ale teraz odbieram to jako komplement.

  Bylem kilka tyg u red Szostkiewicza. Zrugal mnie po bolszewicku, pryncypialnie. To co wiem czy mowie , to sa raporty policji, a w ogole to jestem chodzacy hejt.

  Nie mam zamiaru dyskutowac o „uzytacznosci” lub „nieuzytecznosci” religii. jestem tworem francuskiej laickosci, gdzie separacja miedzy Bogiem a Cesarzem jest sprecyzowana.

 248. Dlaczego lepenowiec jest antyhumanusta?

  Aha fokusuje zlozony problem spoleczny, integracje migrantow na jedna grupe, tu Arabki i Arabow. Zajmuje sie marginesem mniejszosci zapominajac o marginesie wiekszosci. Jednoczesnie sugeruje, ze Arabki i Arabowie sami generuja problemy integracyjne. Arabki i Arabowie, ktorzy od pokolen sa Francuzami socjalizowanymi we Francji sami wylacznie, wszyscy razem jako „etnia“ ponosza wine i powoduja stan rzeczy, ktory oburza Aha jako placacego podatki we Francji. Brakuje jedynie wycieczki do religii. Krytyke muzulmanow przemyca we wpisach do innych, dotyczacych jedynego boga.

  Wiec, Aha uogolnia problem mniejszosci na jedna grupe pomijajac celowo problemy integracyjne mniejszosci w grupie stanowiacej wiekszosc. Wspomne jedynie wtorny analfabetyzm dotyczacy milionow osob, tu Francuzek i Francuzow. Aha nie widzi zaniedban od lat, zaniechania pomocy slabym spolecznie, Francuzom i migrantom. Aha irytuja nie tylko Arabki, niektore piekne lecz przede wszystkim Arabowie.

  Potem nastepuje przedstawienie dyzurnego Araba jako przyjaciela. Podobnie teatralni byli tu wczesniej antysemici z ich przykladami. Kazdy rasista i antyhumanista ma takie kolo ratunkowe. Kazdy z nich wysiada na przystanku na zadanie. Aha przede wszystkim,

 249. @ leon b (ałwan)
  A czy ktoś nas zmuszał do przystąpienia do UE ????
  Samiśmy chcieli, więc ustalenia organizacji sa dla nas wiążące.
  Jeżeli wstąpiłeś np do Polskiego Związku Wędkarskiego i zaakceptowałeś jego regulamin, to nie możesz się tłumaczyć, że chociaż złowiłeś 10 ryb w okresie ochronnym albo poniżej wymiaru ochronnego, to tobie wolno, bo przestrzeganie Regulaminu Sportowego Połowu Ryb narusza twoją wolność. Nie dość , że za takie przewinienia możesz zostać ukarany przez Państwo, to także PZW może ci nałożyć regulaminową karę

 250. Link
  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A52018PC0324

  do rozporządzenia (wniosku o) KE dotyczącego związku pieniędzy z budżetu UE z praworządnością:

  Oficjalna nazwa wniosku:

  Wniosek
  ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
  w sprawie ochrony budżetu Unii w przypadku uogólnionych braków w zakresie praworządności w państwach członkowskich
  Pzdr, TJ

 251. Sciaga dla wszystkich z dyzurnym zydem lub dyzurna zydowka obok siebie…..dla arywistow i filisterow w szczegolnosci…..

  „Nie jestem antysemitą, ale…”
  Dzień później, 25 lutego rano Kukiz postanowił się wytłumaczyć ze swojego wpisu. Zrobił to w odpowiedzi na liczne komentarze, w których został nazwany antysemitą.
  Na Facebooku oświadczył, że jego wpisy są odpowiedzią na obraźliwe wypowiedzi polityków Izraelskich wobec Polski i że jego intencją nie jest „cedowanie odpowiedzialności za komunistyczne zbrodnie dokonane na Polakach przez osoby narodowości żydowskiej na cały Naród Żydowski”.
  Swój wpis zakończył zapowiedzią pozywania każdego, kto nazwie go antysemitą oraz zaprezentował kolejnego komunistycznego zbrodniarza pochodzenia żydowskiego.
  Prof. Bilewicz: Różne są oblicza antysemityzmu
  „Samej treści wpisu Pawła Kukiza nie nazwałbym antysemicką, gdyż uważam, że mamy prawo mówić, że różne grupy etniczne były wykorzystywane w Związku Radzieckim do udziału w aparacie represji” – mówi Bilewicz. – „Natomiast używanie takich wypowiedzi jako instrumentu w walce politycznej z Izraelem wskazuje na motywację, która mieści się w kategorii wtórnego antysemityzmu”.
  Naukowcy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami — Dominika Bulska i Mikołaj Wiśniewski — w raporcie „Powrót zabobonu: antysemityzm w Polsce na podstawie Polskiego Sondażu Uprzedzeń” wskazują, że istnieją trzy typy uprzedzeń względem Żydów:
  antysemityzm tradycyjny,
  antysemityzm spiskowy
  oraz antysemityzm wtórny.
  Antysemityzm tradycyjny odnosi się do historycznych postaw antyjudaistycznych, wywodzących się z przekonania, że Żydzi zamordowali Chrystusa i są za to odpowiedzialni do dziś. W kontekście dzisiejszych problemów w relacjach polsko-żydowskich jest on mniej istotny.

 252. cd.

  Jak definiowane są pozostałe dwa typy antysemityzmu?
  „Antysemityzm spiskowy jest nowoczesną, niereligijną formą wyrażania uprzedzeń antyżydowskich, opierającą się na wierze w spisek żydowski, czyli dążenie Żydów do uzyskania władzy poprzez nadmierne ingerowanie w życie społeczne kraju czy świata. Antysemityzm spiskowy zawiera dwa dodatkowe komponenty: grupowej intencjonalności, czyli postrzegania Żydów jako jednego bytu, działającego wspólnie i realizującego wspólne cele oraz spostrzeganej skrytości działań.
  Antysemityzm wtórny jest najbardziej »poprawną politycznie« formą antysemityzmu. Charakteryzuje go tendencja do zaprzeczania własnym uprzedzeniom antyżydowskim oraz negowania historycznego znaczenia Holokaustu.
  Osoby przyjmujące tę postawę wierzą, że to Żydzi są winni istnienia antysemityzmu, często obarczając ich samych odpowiedzialnością za Zagładę. Jednym z komponentów tego typu uprzedzeń jest również traktowanie Holokaustu jako narzędzia, za pomocą którego Żydzi walczą o odszkodowania i zdobywają przewagę nad innymi grupami”.
  Żydowski spisek?

 253. Mad Marx
  20 listopada o godz. 23:13

  „Nie dość , że za takie przewinienia możesz zostać ukarany przez Państwo, to także PZW może ci nałożyć regulaminową karę”

  … 🙂 niekoniecznie…bo na przykład prezesem PZW jest szwagier Leona.b…

 254. Skad u Aha awersja do postepowych lewicowych francuskich zydow. Czyzby Aha nie lubil zydow?

 255. tejot

  Jak widać nie zwłóczyli z publikacją.

 256. – Mój ostatni 24-godzinny dyżur odmierzała śmierć: zgon, zgon… pizza (zdążyłem zjeść połowę, bo mnie wezwali), zgon, zgon… Półtorej godziny snu i znów wezwanie. ‚Leć, bo się pacjent załamał’. Biegnę. Nie dobiegłem na czas. Taki dyżur to standard – opowiada lekarz. (Interia)

  – Wczoraj zakaziła się moja żona. Ciągle myślę, co zrobić, jak się pogorszy oddechowo. Zostawiać ją w domu? Słać do szpitala? Ale kto się nią tam zajmie, jak nie będzie mnie obok? Czy przepracowany lekarz albo pielęgniarka zauważy, że tlen w butli się kończy? – zastanawia się.

  Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-lekarz-o-dramatycznej-sytuacji-w-szpita,nId,4867254#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

  Może tam, gdzie mieszkacie (nasi „wyjechani”) jest lepiej, ale wszystkim życzę zdrowia i powtarzam – trzymajmy się. Nie pora na durne złośliwości i przepychanki słowne.

 257. Czyzby ensauwagement Aha wzielo sie nie z leku, lecz ze zwyklego rasizmu? Aha czuje sie zagrozony? Aha wola o prawo i sprawiedliwosc we Francji, gdy bez pomocy mocnej dloni Aha przestepczosc we Francji jest mniejsza niz w Polsce i od lat spada. Aha mysli, ze bedac po stronie wiekszosci ma per se racje. Aha fokusuje swoje zainteresowania na muzulmanow i lewicowych zydow, ktorych szczerze nienawidzi i ktorymi pogardza. Chociaz pewnie w jego mysleniu na opak podziwia bylego ministra, pozniejszego prezydenta, ktory chcial oczyscic przedmiescia Paryza woda z weza strazackiego. Aha jest zwolennikiem francuskiego „Fox News“ i kapie sie w sobote ogladajac Vivendi, CNews i BFM-TV. Aha jest tworem nowych mediow, ktore mu obiecuja raj i wejscie do Vieille France. Biedny emigrant pytajacy mnie o Sartre‘a zapomnial moja odpowiedz. Hui clos. Na zawsze, przynajmniej dla Aha. Aha zapyta dlaczego, po prostu; Les mains sales. Aha czyta, wstydzi sie jednak cytowac swoich mistrzow , Zemmoura i Deze‘a. Aha podnieca sie wstawaniem z kolan. Niedlugo zazlozy PiS bis we Francji. Aha spogladajac na Francje z francuskiej prowincji, do tego w TV, pogubil sie nieszczesny. Aha podniecaja doslownie slowa populistow jak Obertone i w ten sposob przedluza swoja prawicowa, rasistowska legitymacje. Oboje oczu przyproszone i Aha ujawnia swoj ukryty rasizm i antysemityzm. Aha blednie ocenia swoje mozliwosci stylizujac sie na znawce Francji. Spiewa wlasnie Jane Brkin- Przyszedlem powiedziec Ci, ze odchodze.

 258. Apel…Aha cd.

  Oczywiscie rozumiem leki Francuzek i Francuzow, nie rozumiem jednak rzekomych lekow, ktore sa przejawem zwyklego rasizmu wobec migrantek i migrantow. Wiekszosc populistow jak Aha chcialoby przywrocenia kary smierci, bo innych rozwiazan raczy nie zauwazac. To wymaga wysilku, inwestycji i dlugiej politycznej pracy. Zaniechanej od ponad czterdziestu lat, wlasciwie od zawsze. Chociaz raz podjeto probe integracji migrantow i zburzono pare wiezowcow na przedmiesciach. Aha naiwnie sadzi, nie znajac polityki i Francji, ze wieloletnie zaniechania w budowaniu spoleczenstwa interkulturalnego mozna zniwelowac bredzeniem Aha. Aha mysli, jesli mysli, ze wystarczy ustawic sie po prawej stronie i bedzie mogl spac spokojnie. Otoz nie, bo samogadanie jako Ersatz samopodniecania sie niczego nie zmieni. Pamiec spoleczna jest delikatna tkanka. Dla Aha jednak nic nie znaczaca.

 259. Aha nie obawia sie recesji, Corony, bezrobocia, inflacji. Aha ma konkretnych wrogow, muzulmanow i zydowskich intelektualistow, na ktorych sie skarzyl we wpisie do Zabki i ktorych wymienil imiennie. Tak sobie, jakby ci ludzie stali przez ostatnie czterdziesci lat w miejscu i nie ewoluowali spolecznie, politycznie. Aha staje sie herosem blogokowym wydawaloby sie. Zostal zaledwie herosem blokowym z polskiej prowincji, ktora zostawil, zostawil caly majatek w kraju i udal sie do Slodkiej Francji. Nie powiodlo mu sie, bo przeszkadzaja mu muzulmanie i postepowi zydzi, nawet w randze ministra. Aha wie lepiej, pardon lepen. Postgaullista wpadl pulapke skrajnej prawicy lub wlasnej naiwnej postpolitycznosci.

 260. Szkoda obecnego prezydenta, ktory obudzil sie, nie obudzil jednak wstecznych populistow jak Aha, toutes proportions gardees, i stoi przed problemami, ktorych nie da sie ad hoc rozwiazac. Chyba ze Aha wejdzie do polityki. Aha marzy o Ordnung, mogl pojechac ze swoja „Hochdeutsche“ Frau do Niemiec. Tylko mylac epoki trafilby z deszczu pod rynne.

 261. Aha zauwazylby……

  Mainstram lewicowy, zazydzony i zamuzulmaniony Berlin. Nie jest to adekwatna atmosfera dla Aha. Chyba ze cofnie czas. Posmaruje tluscza narodowy tenor polityki i zostanie wodzem. Aha miesza bowiem l‘acte gratuit z promocjami w supermarketach.

 262. Chcialem napisac o pieknym koncercie wieloletniej Partnervermittlung Gainsbourga i wycielo…..

 263. Nareszcie Kaczyński ma swoje zomo w wersji damskich bokserów… na zawołania je…ć wysyła osiłków wyposażonych w teleskopowe wibratory… Tak sobie myślę prywatnie o seksie w wielkim mieście… stary człowiek ile może… Chodzi mi po głowie Beria i gruziński sposób traktowania kobiet… z Suliko… w tle… Taka jest logika urzędu d/s bezpieczeństwa…

 264. mag
  20 listopada o godz. 23:43

  Nigdzie nie jest lepiej, suma problemow jest ta sama. Poziomy jednak rozne. Dla wiekszosci nie ma to juz znaczenia. Nie ma tez sensu spychanie winy na wodza i cala sluzbe zdrowia. Sa to dzielni ludzie, mam na mysli oczywiscie personel. Problem zaczyna sie od kazdego z nas i na nas w wiekszosci konczy. Jak zwykle jestesmy od choroby madrzejsi.

 265. Mad Marx
  „A czy ktoś nas zmuszał do przystąpienia do UE ????
  Samiśmy chcieli, więc ustalenia organizacji sa dla nas wiążące.”
  Aleśmy nie przewidzieli, że dojdzie do władzy niemal absolutnej psychopata. Nie ma już co bawić się w poprawność polityczną, bo król jest nagi. Ale co z tym fantem zrobić?
  Pojęcia nie mam, a czas biegnie nieubłaganie i jesteśmy w coraz bardziej czarnej dupie.

 266. Kukiz: plan naprawczy Unii to nowoczesne zabory… de iure to skutek podpisania Traktatu Lizbońskiego przez Lecha Kaczyńskiego… Jarosław Kaczyński nie wetował woli brata… a jako prawnik musiał wiedzieć o zapisywaniu kraju tym aktem politycznym do nowego ZSRR… Tak sobie myślę prywatnie, że rola Kaczyńskiego przypomina Dziwisza… wtedy i teraz… Duch doktryny Breżniewa o ograniczonej suwerenności wyziera z Traktatu Lizbońskiego… Jaś nie doczytał…! jak Arabski instrukcję lotów vip… ale podpisał…

 267. Przeinaczony Aha, ktory zwaza, ze to zle sily go pchaja do pisania ,ub cytowania glupot antropologicznych….

  @ahasverus 20 listopada o godz. 17:35
  „Z całym szacunkiem do ich kultury i religii, ale wydaje mi się, że jeśli mieszkają w Polsce, to są sytuacje, w których powinni uszanować nasze zwyczaje.”

 268. @Saldo mortale
  21 listopada, g.0:38
  Czeka nas trudny czas, który zresztą już długo trwa, odkąd zaczęła się pandemia. Jeszcze nie znamy tego wyzwania. Ostatnia tego typu ogólnoświatowa zaraza , czyli hiszpanka, miała miejsce sto kat temu. Podobno przyniosła więcej ofiar niż obie wojny światowe,. Pocieszajmy się tym, że dzisiejsza medycyna jest nieporównanie skuteczniejsza, ale czy w każdym, niezbadanym jeszcze przypadku ? I – oczywiście – wspierajmy służbę zdrowia, czyli cały dzielny personel. Niedopuszczalne są durne i bezczelne uwagi rządzących pisowskich kretynów o „leniwych” lekarzach czy ukrywanych łóżkach szpitalnych.
  A tak w ogóle – trzymaj się i dbaj o zdrowie.

 269. ahasverus, coś podobnego
  Jest tobie przykro, że nie zgiął w getto

  Naiwny Aha nie wie dlaczego zydzi opuszczali przed wojna Polske…..gdy go za to krytykuje, nazywa to klamstwem…

  Ponizej slowa Aha…

  ahasverus
  20 listopada o godz. 8:46
  Dzisiaj urodziny niezwyklego matematyka, Benoît Mandelbrot. Jak to sie dzieje, ze wszystkie te wspaniale talenty opuszczaly Polske.

  Biedny Aha, sam pisze brednie i nie panuje nad swoja mowa, a ja klamie.

 270. mag
  21 listopada o godz. 1:11

  Szwajcarzy rowniez bagatelizowali zaraze. Obecnie, gdy stol sie przewrocil wpadaja w panike. Najwazniejsze sa porzadne maski , przynajmniej FFP2 , nie tylko w pomieszczeniach, lecz rowniez na ulicach. Maski te sa ciagle za drogie, bo jednorazowe, apteki sprzedaja je po szescdziesiatych frankow. Maski operacyjne lepsze od zwyklego materialu. Gorsze od FFP2. Po co to pisze. Bylem w ostatnich miesiacach kilka razy w Polsce, w Czechach, Austrii i wielokrotnie w Niemczech, dwa razy we Francji mimo ze blisko. Wszedzie podobnie, prawie nikt nie zachowuje odstepow, prawie nikt nie nosi masek FFP2. U mnie podobnie. Obecnie wszyscy sie dziwia. Najbardziej szkoda mi dzieci w szkolach. Covidiotow nie zaluje. Chociaz wyrzadzaja wiele szkod. Politycznie rowniez. Przylaczaja sie do nich bowiem neofaszysci. Medycyna jest wazna, nadzieja jednak tylko rychla szczepionka. Mam nadzieje wiec, ze pod koniec grudnia bede zaszczepiony. Znalezienie sie na intensywnej terapii oznaczaloby w mojej grupie ryzyka, zejscie. Chodze zygzakiem, jezdze rowerem. Unikam srodkow komunikacji publicznej. Poza tym czekam na wiosne i narty w gorach.

 271. „Soros: UE nie może pozwolić sobie na kompromis ws. praworządności.
  Weto ws. unijnego budżetu skomentował na łamach portalu Project Syndicate amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros, który stwierdził, że rządzący w Polsce i na Węgrzech wiedzą, że łamią praworządność i nie chcą za to ponosić konsekwencji. Miliarder podkreślił, że zarówno dla Victora Orbana, jak i Jarosława Kaczyńskiego praworządność stanowi ograniczenie politycznej korupcji, a weto z ich strony to „desperackie podjęcie ryzyka przez dwóch seryjnych sprawców naruszeń”.
  Unia Europejska nie może sobie pozwolić na kompromis w zakresie przepisów praworządności, które stosuje do funduszy przekazywanym państwom członkowskim. To, jak UE odpowie Węgrom i Polsce zadecyduje, czy przetrwa jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została zbudowana.”
  Słowa amerykańskiego bojownika o praworządność w Unii Europejskiej staną się ciałem. Ten globalny strateg wygrał wybory w Stanach, a teraz przystąpi do uporządkowania praworządności w Unii Europejskiej. Tacy peryferyjni gracze polityczni jak Orban i Kaczyński to kwiatki do kożucha tego tytana globalnego. Światem rządzi się zdalnie za pomocą globalnych mediów. Rozsiani po świecie kompradorzy zrealizują polecenia globalnego imperatora.

 272. Saldo mortale
  20 listopada o godz. 9:55 .

  Trafiłeś w dziesiątkę , rzeczywiście piękna kobieta i pięknie śpiewa
  ale ten drugi link po Francusku nie trafny . Morze dla Ciebie będzie to
  dziwne ale francuski język mnie śmieszy , to tak jak bym słuchał kogoś
  kto nie ma przednich zębów i stara się śpiewać lub mówić .
  Znam i bardzo lubię język włoski ma swój wdzięk i melodię , lubię poruszać się w obszarze kulturowym tych ludzi , zresztą jakąś część swojego życia spędziłem mieszkając w Napoli , Italia to uroczy kraj .

  https://www.youtube.com/watch?v=1BfEUevxKig

 273. Zmagania Kaczyńskiego z protestami kobiet zaczynają przypominać skuteczność pisowców w Afganistanie … o zwalczaniu wirusa nie wspomnę… Tak sobie myślę prywatnie o utopijnych metodach rządzenia wbrew woli suwerena, który jeszcze może… Rzeczpospolita babska nadchodzi… aby dzień kobiet był cały rok…

 274. Ochrona życia poczętego, zakaz aborcji… w zderzeniu z brakiem skuteczności służby zdrowia w dobie koronawirusa… Kilkaset zgonów dziennie z powodu zaniedbań… to legalnie realizowana aborcja za życia… Tak sobie myślę prywatnie o porażającej hipokryzji konstytucyjnej ochrony zdrowia art. 68 … co przypomina praworządność w języku unijnym nie zrozumiałą dla Kaczyńskiego… Gdyby napisali za naruszanie 10 przykazań to wtedy Eureka…! wiem… doszło do mnie… cofam weto…

 275. Symetrycznie biorąc.. to Kaczyński ma rację… Israel morduje w Syrii i okolicy a jankesi pompują do państwa zbrodniarza miliardy w ramach swojsko rozumianej praworządności… A za wydawanie wyroków w imieniu Kaczyńskiego Unia odmawia… Tak sobie myślę prywatnie… czy praworządność jankesów zawiera 100 procent przyzwoitości…

 276. parafraza:
  …posłuchaj żabuniu, tam, gdzie żabunia jest przedmiotem a nie podmiotem, słowo kultura jest w cudzysłowie….
  Mój komentarz: czyli nieomal wszędzie. Nie udawaj że walczysz o prawa kobiet – sam zwrot „żabuniu” jest przedśmiewczy i lekceważący.*
  Na tym i na większości blogów piszą przeważnie mężczyźni, choćby z tego prostego powodu że mają więcej czasu. Większą wiedzę (nie mądrość a wiedzę o faktach) którą nabyli w czasie kiedy kobiety sprzątały, gotowały i pielęgnowały potomstwo. Przedmiotowe traktowanie kobiet jest widoczne także w Polsce, gdzie mężczyźni, również młodzi podzielają antyaborcyjną retorykę. Nie mam danych na temat przemocy domowej której ofiarami są kobiety na świecie, ale zupełnie niedawno czytałam o doli i niedoli kobiet norweskich. A to już Europa.

  * po raz drugi i ostatni
  o boleści wrząca!

 277. Kaczyński powinien sprawdzić czy na urządzeniach energetycznych w domu… esesmani nie zostawili symboli w trakcie opuszczania Warszawy… A nawet czy wyzwalająca Armia Czerwona nie zostawiła sierpa i młota… Tak sobie myślę prywatnie o symbolach i napisach wyzierających po latach na tynkach… szczególnie na tzw. ziemiach odzyskanych… przez komunistów… tego daru naczelnik nie zawetował… pecunia non olet…

 278. woytek
  21 listopada o godz. 2:35
  Rozsiani po świecie kompradorzy zrealizują polecenia globalnego imperatora.

  człowiek się budzi, czyta rano bloga, i

  widzi produkującą się qurwę faszystę.

  Źle się dzień zaczął.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 279. Cierpienia Węgier, które bez niewinnie znalazły się znowu w swojej historii w Związki Radzieckim naszych, czyli Unii są nieludzkie. Że też nikt nie powie cierpiętników, że wystarczy z UE wystąpić, a męki jak ręką odejmie.

 280. Orban został pocieszycielem Kaczyńskiego… nie ma to jak bratanek zaborcy… teraz obaj jak C.K. … dezerterzy z Unii… Tak sobie myślę prywatnie, że miłość do zaborców ma się dobrze jak mawiał redaktor Mazan… komu to przeszkadzało… wina Lenina…

 281. Bar Norte 20 listopada o godz. 16:14 Tak też czytam te sondaże, z dystansem. Jestem pewien, że na wynik sondażu ma wpływ także pogoda i samopoczucie pytanego. W sprawie tych funduszy na odbudowę po pandemii (o ile ona się kiedyś skończy) ważne jest, że to dopiero ma nastąpić, jeszcze tego nie mamy. Z doświadczenia wiem, że łatwiej się pogodzić z tym, że czegoś nie dostaniemy od sytuacji w której zostanie nam odebrane. Wtedy mamy rewolucję. Nigdy jako dziecko niczego nie chciałem, bo coś tam miałem niby zrobić (przestrzegać prawa dorosłych). Tłum (społeczeństwo) jest głupszy/e od najbardziej niegrzecznego bachora.

 282. Kaczyński wirusem chce zwalczać opozycję… jak kapłani egipscy zaćmieniem słońca obalali faraona Zelnika… Tak sobie myślę prywatnie, że każda cywilizacja ma swoje plagi… nasyłane na ciemny lud… Ale gdzie diabeł nie może babę pośle… tak.. tak pośle Czarnek… protestujące to nie bydło swój rozum mają… Nie potrzebują pasterzy rozglądających się za pośladkami ministrantów…

 283. BWTB 20 minut temu wypowiedział się o tym o co chętniej wałczymy.
  Też zwracałem kilkakroć uwagę, że ludzie bardziej bronią pietruszki niż godzą się na przejęcie ornego pola za darmo.

  ***

  Narzekającym na ograniczenie liczby linków w komentarzu i na moderację zalecam udać się pod poniższy adres, Samo smojrzenie na link ( zobacz link ha ha chi chi ) nie wystarczy. Trzeba kliknąć.

 284. Wypada aby Morawiecki przed wystąpieniami przeczytał dzienną listę poległych w walce z koronawirusem… Tak sobie myślę prywatnie po smoleńskiej tradycji wspominek przez apel… Ponoć taka wiedza łagodzi obyczaje…

 285. PAUL CELAN (1920-1970) 100. rocznica urodzin i 50. smierci samobojczej tego poety, ktory niejako fizycznie byl w swej tworczosci.
  Paul Antschel jak bylo w paszporcie urodzil sie 23 listopada 1920 roku w Czerniowcach (dawniej Rumunia, obecnie w zachodniej Ukrainie). Bylo to wowczas wielokulturowe srodowisko, w ktorym poza jezykiem rumunskim mozna bylo bylo uslyszec rosyjski, polski, idysz czy tez wegierski.Rodzice poety byli niemieckojezyczni Zydzi, ktorzy byli pozniej deportowani i zamordowani przez hitlerowcow. Paul Celan tego dnia noca 9 czerwca 1942 nie byl w domu. Pozniej byl w obozie pracy i doczekal sie wyzwolenia
  Rumunii przez Armie Czerwona w 1944. Pozniej przez Budapeszt i Wieden uciekl do Paryza w 1948 roku.
  Pisal po niemiecku, ktory byl jego nie tylko macierzystym jezykiem ale jezykiem mordercow jego rodzicow. Nie dziw , ze jezyk sam byl jednym z glownych tematow jego
  tworczosci. Wydawcy wyznal kiedys: ” Chce panu powiedziec jak jest trudno mi, Zydowi, pisac po niemiecku. Kiedy moje wiersze bede wydrukowane, to trafia rowniez do Niemiec i, prosze mi powolic powiedziec to najbardziej straszne, ze ta reka ktora siegnie po moja ksiazke byc moze sciskala dlon mordercy mojej matki”.
  Najbardziej znanym i znaczacym dzielem Paula Celana byla jego „Todesfuge” (Fuga smierci, 1944-45, przekl polskie m.in. Stanislaw J.Lec, Piotr Lachmann, Leszek Szaruga)
  1952 r to debiut Paula Celana a jego „Todesfuge” byl najbardziej czytanym i komentowanym poematem w j. niemieckim. Ten slynny dwuwiersz finalu „Fugi smierci”
  „Złoto twoich włosów Małgorzato
  Popiół twoich włosów Sulamit” (przekl. S.J.Lec)
  byl rowniez inspiracja dla tworcow kultury. Z perspektywy Paryza Paul Celan obserwowal Niemcy i ich zmagania z przeszkoscia, z Zaglada, nie tylko jako spoleczenstwo ale i w niemieckiej tworczosci literackiej, teatralnej i plastycznej. Celan czesto odbieral to jako swoiste estetyczne alibi, by uciec przed wina.
  Byl nierozumiany. Nie zgadzal sie na upolitycznianie jego peozji, zwlaszcza „Fugi smierci”. Kiedy chcioano go zamiesci w antologii poezji politycznej w latach 60, to
  wyraznie temu sprzeciwil sie: ” z tego prostego powodu, poniewaz nie pisze politycznych wierszy”, Nie znosil politycznego patosu w poezji wwowczas wydawanej po wojnie.
  Odseparowal sie od tworcow, ktorzy chetnie paradowali pod politycznymi flagami obowiazujacej ideologii.
  Swoja tworczosc traktowal jako osobiste i bardzo intymne swiadectwo jezykowe a nie
  przemowy polityczne. Swoja poezje traktowal bardzo indywidualnie jako jedyna wlasnosc jak mowil do Ingeborg Bachmann: „moja matka ma tylko ten grob”, jako swoiste
  epitafium czy raczej prosta nagrobna inskrypcje.
  Nie sposob jest krotko pisac o tworczosci, kiedy poswiecone mu ponad tysiecy prac
  po jego smierci samobojczej. 12 kwietnia 1970 roku, jego ostatni datowany list do Ilony
  Szmueli, przyjaciolki z mlodosci, w ktorym tak pisal „Wiesz czym sa moje wiersze – czytaj je, bede to odczuwal”
  Tydzien pozniej znaleziono go w Sekwanie.
  Recepcja tworczosci poety stawia go w rzedzie z Goethem, Hölderkline i Rilke jako najbardziej wplywowi poeci niemieckojezyczni w historii. Wielu wspolczesnych filozofow, jak Maurice Blanchot, Hans – Georg Gadamer, Jacques Derrida, powiecili mu swoje ksiazki.

  PS niebawem szwedzkie wydawnictwo Abert Bonniers, w zwiazku z rocznicami,
  wydaje prawie tysiacstronicowa publikacje poezji Paula Celana ( w jezyku oryginalnym i przekladzie szwedzkim) ” Det sena verket” (Pozne dziela)

 286. Dla blogomatolka Aha…

  żabka konająca
  21 listopada o godz. 7:56
  parafraza:
  …posłuchaj żabuniu, tam, gdzie żabunia jest przedmiotem a nie podmiotem, słowo kultura jest w cudzysłowie….
  Mój komentarz: czyli nieomal wszędzie. Nie udawaj że walczysz o prawa kobiet – sam zwrot „żabuniu” jest przedśmiewczy i lekceważący.*
  Na tym i na większości blogów piszą przeważnie mężczyźni, choćby z tego prostego powodu że mają więcej czasu. Większą wiedzę (nie mądrość a wiedzę o faktach) którą nabyli w czasie kiedy kobiety sprzątały, gotowały i pielęgnowały potomstwo. Przedmiotowe traktowanie kobiet jest widoczne także w Polsce, gdzie mężczyźni, również młodzi podzielają antyaborcyjną retorykę. Nie mam danych na temat przemocy domowej której ofiarami są kobiety na świecie, ale zupełnie niedawno czytałam o doli i niedoli kobiet norweskich. A to już Europa.
  * po raz drugi i ostatni
  o boleści wrząca!

 287. korekta:
  11:31
  nie „Hölderkline ” ma byc Hölderlin (Friedrich, najbardziej niemiecki z niemieckich)

 288.   Znac tylko siebie i z koniecznosci ( no bo do kogo .., jezeli nie zna sie nikogo rownie ,
  – albo choc troche slawnego na swojej krotkiej i waskiej ulicy ..? ) pisac do siebie ody … . Moznaby skonac z nudow gdyby je potem przeczytac , dlatego pisac ale bron Boze nie czytac !
  ………………………………..
  Wszyscy znajomi pani Hunter są sławni; ambicja jej polega na tem, by nie mieć innych znajomości“.
   „Bardzo to szlachetna ambicja“, (….)
    Ona, panie, uwielbia poezję; szaleje za nią. Mogę powiedzieć, iż cała jej dusza, cały umysł przesiąknięty jest poezją. Sama napisała kilka prześlicznych rzeczy. Zapewne czytał pan jej odę: „Do konającej żabki?“
  Jako urodzony na Krotkiej a „wychowany ” na Waskiej .. wiem co pisze.

 289. Ach, czy mogę bez żałości
  Patrzeć, jak — ofiara złości —
  Giniesz w pierwszej swej młodości,
  Mała, biedna, drżąca —
  Żabko konająca!“

  Taką cię pozdrawiam i diatrybę na temat facetów pochwalam.

 290. Od diatryby do .. zywiacej sie żabkami nielotnej diatrymy

 291. Piotr II
  20 listopada o godz. 22:49
  To fakt że lepiej że nic nie robią, ale faktem tez jest że z prawem nie ma to nic wspólnego

 292. mag
  20 listopada o godz. 16:00
  Moja mama też paliła głównie giewonty i na nic zdawały się moje z bratem naciski by przestała bo to bardzo szkodzi zdrowiu. Mówiła że to sprawia jej przyjemność , a tych ma mało.Rzuciła z dnia na dzień cy lekarz jej oznajmił albo leczymy , albo niech Pani pali dalej. (zaczęła mieć ataki kaszlu )
  Kolega mego brata ciotecznego pisał do niego ze szpitala (zachorował na nowotwór płuc z powodu palenia papierosów) Gdybyś zobaczył to co się tu dzieje nie zapaliłbyś papierosa nigdy. Brat palił tylko te od astmy bo cięzko na nia chorował

 293. Trupia czaszka i błyskawica na urządzeniach elektrycznych są zdecydowanie skuteczniejsze niż krzyż i napis.
  W jednym z filmów stało – języki trzeba znać – szwagier zobaczył krzyż i napis
  „achtung minen” i powiedział tu lezy szkop co miał na imie Achtung , a na nazwisko Minen i zginął bo eksplodował mina.

 294. Zamiast ody.. co ja pisze (!),
  Ody do siebie nikt nie przeczyta bo zagrozona jest ryzykiem ale tablica .. Gdyby przeczytac tablice sobie poswiecona .. moznaby nabrac pewnosci , ze sie tu kiedys bylo a zadne drzewo ani lawka w parku nie ucierpialy .. i duma
  Drzwi na plebanii to calkiem co innego .. trzeba , nalezy skrobac
  ” Bylem tu .. i wypalilem giewonta , kolega brata ciotecznego byl ze mna MM”

  https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26533556,mateusz-morawiecki-z-pamiatkowa-tablica-w-kosciele-na-kaszubach.html#s=BoxWyboImg3

 295. z sieci
  Gdy Sikorski poinformował, że nowy cesarz Japonii jest jego kolegą z roku, Pawłowicz skomentowała, że chce on „błyszczeć cudzym blaskiem”. – Stanie na korytarzu obok młodego studenta z Japonii sto lat temu nie czyni dziś z pana „prawie cesarza”. Cesarz nie wyłudzałyby publicznych pieniędzy na remont swej chałupy… Sayonara! – napisała Krystyna Pawłowicz. – Bujaj się, wariatko – napisał jej w odpowiedzi Radosław Sikorski.

 296. maciek.g
  21 listopada o godz. 12:46
  – Bujaj się, wariatko – napisał jej w odpowiedzi Radosław Sikorski.

  Mój komentarz
  Prof. Krystyna nie wyrosła ze szczenięcych lat, gdy człowiek uczy się być, socjalizuje, a dogryzanie drugiemu i reakcja tego drugiego jest naturalnym, normalnym sposobem kształtowania, szlifowania jaźni w grupie rówieśniczej.
  Pzdr, TJ

 297. Poniższy cytat pochodzi z komentarza opublikowanego ponad dwa lata temu:

  Od pewnego czasu wiele osób zamiast: adres, czy link….. mówi „czerwone” i każdy wie o co chodzi

  no i od razu wiadomo że nie jest to cytat z komentarza umieszczonego na blogu ateistów, gdzie przez lata całe adresy intenetowe są wyświetlane w kolorze blado niebieskim

  Bulbowa sieć to zbiorowisko cosikó bulbowych slątane miejsówkami i nikt nam nie będzie tej definicji zasmradzał obrzydliwym słowem adres.

 298. W komentarzu datowanym czerwonym napisem 21 listopada 10:54 wskazałem, że gdy się poczeka co najmniej dwa lata, to wszystkie trzy adresy internetowe umieszczone w jednym komentarzu zostaną grzecznie zaczerwienione.

 299. maciek.g
  21 listopada o godz. 12:46

  O dziwo, tu Pawlowicz miala i ma racje. Sikorski udaje szlachetke w jednym plaszczu, politycznym oczywiscie.

 300. ?
  Libera nos Domine , de miseris norvegicis mulieribus
  te rogamus Domine, dicimus feminae Poloniae

 301. Blogomatolkowi Aha…

  Uwagi dla piszacych w blogosferze oraz pytania; dlaczego wystepowanie przeciw tendencjom narodowym nie jest wystepkiem. Dlaczego jednak “wystepy” narodowe oraz narodowy tenor wpisow w blogosferze moga i powinny irytowac.
  Powierzchowne dywagacje na temat stereotypow obecnych lub nieobecnych w blogosferze, niezaleznie od punktu widzenia, “wiedzenia” lub siedzenia, prowadza prawie zawsze do wpisow conajmniej ksenofobicznych i zawsze o posmaku anty.

 302. Bulba czyli koniec na początku.

  A sklep meblowy nie może zdezerterować do ateistów. Mateuszek jest wbrew.

  Lata mijają a ELEMELEDUTKI nie mogą się zawstydzić na zielono.

  https://www.youtube.com/watch?v=POjl__XDnfI

 303. Czy jest na to odpowiedz?

  Bywalec 2
  11 września o godz. 12:39

  Ja mam podobne wrażenia na temat mojej osoby
  Chociaż nie nazwałabym tego ułomnością
  To znaczy nie mam natury stadnej
  To oczywiście ma pewne minusy, ale plusem dla mnie chyba najważniejszym jest niezależność myslenia.
  Propaganda, a właściwie nagonka na Polaków w tym na policję, która jakoś ich reprezentuje, a zwłaszcza rząd w kontekście LGTB+
  jest dla osób myslących samodzielnie, i opierających swoje wnioski na konktetnych faktach, nie zaś na paszy, którą serwują na lewo i prawo media i tzw elity …. jest oczywista.
  Na siłę robi się wszystko żeby świat uwierzył, że Polacy nic tylko biją i zabijają elgetebowców, więc ci nie mając innego wyboru muszą walczyć o własne życie, o własne przetrwanie. W sensie dosłownym!
  Policję przedstawia się jak co najmniej esesmanów.

  … Talentu do zarabiania pieniedzy nie ma się co wstydzic, takich ludzi nalezy podziwiac i od nich sie uczyć…
  B. podziwia zydow. Nie Podziwiam B. oraz radosnego wybuchu antysemityzmu u tegoz.

 304. Den Koran wörtlich nehmen? – So einfach ist das nicht
  Fundamentalisten und Islamfeinde hätten es gern so: Der Koran ist eindeutig und muss wortwörtlich verstanden werden. Viele Verse im Koran sind aber alles andere als eindeutig. Der Koran selbst besagt über sich das Gegenteil. Ohne Interpretation geht es folglich nicht. Doch das sei zum einen nicht so einfach, erläutert Georges Tamer, und zum anderen nutzten manche Menschen das Instrument der Interpretation gezielt aus, um Unruhe zu stiften.
  Von Prof. Dr. Georges Tamer, Universität Erlangen-Nürnberg

 305. Pawlowicz ma racje, mamy w Polsce demokracje. Wlsdza trzyma sie na palach.
  A kto gra w bambuko i z kim?
  / na motywach bardowskich/

 306. Sciaga dla blogomatolka….uzytecznego antropologa w przyprawie rasistowskie-domowej….Aha

  O najważniejszych kwestiach dotyczących migrantów w Polsce oraz ich relacjach z miejscowym społeczeństwem rozmawiamy z Janiną Owczarek z Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM)
  Często słyszymy o potrzebie integracji migrantów. Jak należy to rozumieć?

  Janina OWCZAREK: To proces – zawsze dwustronny, który odbywa się z udziałem, zarówno migrantów, jak i społeczeństwa przyjmującego. Jednocześnie, integracja nie dotyczy jedynie kultury lub rynku pracy. To także kwestia dostępu do życia społecznego i politycznego, do służby ochrony zdrowia. To także sprawy związane z pobytem, ponieważ brak uregulowanego statusu hamuje integrację. Przyjmuje się, że osiąga ona pełny wymiar, gdy migranci otrzymują praktycznie te same prawa, co rodowici mieszkańcy danego państwa, gdy ostatecznie zostają jego obywatelami. Przy czym, integracja nie jest równoznaczna asymilacji. Jest to proces z obu stron, który nie przewiduje stuprocentowego wtopienia się migrantów w społeczeństwo przyjmujące. W tym przypadku musi być stworzona przestrzeń do realizacji potrzeb kulturalnych i podtrzymywania kultury migrantów.

  Społeczeństwo musi zdać sobie sprawę z korzyści, jakie niesie migracja, aby normalnie na nią reagować lub nie bać się tego zjawiska. Jak jest ze świadomością tego w Polsce?
  Migracja może nieść różne wymierne korzyści, ale jednej prostej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Zawsze należy brać pod uwagę konkretne przykłady i dopiero na ich podstawie można przedstawiać konkretne argumenty. Moim zdaniem, aby reakcja społeczeństwa na zjawisko migracji była pozytywna, potrzebna jest szeroka dyskusja z udziałem mediów, która będzie oparta na fachowej wiedzy i analizie rzeczywistej sytuacji. Potrzebna jest dyskusja pozbawiona stereotypów i uproszczonych wniosków. Niestety, z tym ostatnim bardzo często mamy do czynienia. A wspominane korzyści mogą być rzeczywiście różnorodne – społeczne, ekonomiczne i także kulturowe. To wszystko to kwestia wkładu, jaki przynoszą ze sobą migranci. Dla przykładu, w ostatnich latach zwiększyła się liczba studentów ze wschodu Europy. Odbywa się to w czasie, gdy Polska przez cały czas ma najniższy na kontynencie poziom „internacjonalizacji” szkół wyższych. A z powodu niżu demograficznego uczelnie muszą często walczyć o przeżycie. Dlatego, napływ studentów – migrantów w wielu przypadkach przedłuża żywot niektórych uczelni. Z drugiej strony, tacy studenci to ludzie z wyższymi kwalifikacjami, wykształceni, którzy podczas studiów nauczyli się języka polskiego. Jeśli państwo będzie prowadzić odpowiednią politykę, mogą oni dobrze integrować się z polskim społeczeństwem. Oczywiste, że po studiach mogą podjąć pracę, rozwijając polską gospodarkę i stanowić potencjał, które państwo może wykorzystać w przyszłości.    

 307. Po raz kolejny cytuję (bałaganiarsko) doniesienie o tym, że cztery miliony dzieci włoskich w wieku szkolnym nie ma ani urządzeń, ani umiejętności do pracy zdalnej.

  Polska jest krajem bardziej katolickim niż Włochy i gdy Przemysław Czarnek zajanopawli polską szkołę, to wyjdziemy na prowadzenie i dzieci polskich bez kompetencji sieciowych będziemy mieli osiem milionów.

 308. ozzy
  21 listopada o godz. 13:33

  Poziom mozliwy w blogosferze jest apolityczny. Metodami, obelgami a la PiS Sikorski nic nie zmieni . Jego czas juz minal, wiec pozostaja mu pyskowki z Pawlowicz. Akurat tu udalo sie jej, mu odszczekac. Wracajac do demokracji, to Sikorski mial przeciez szanse ja dalej budowac. Myslal, ze demokracja jest bytem stalym i rozgadal sie do ukrytego mikrofonu. Fakt, ze PiS jest przewaznie beznadziejny i antyobywatelski nie czyni nas lepszymi.

  Mam osobiste pytanie. Dziwi mnie, ze nie reagujesz na wyraznie zaczepki i przytyki antysemickie do Twoich wpisow. Ostatnio bylo takich pare.

 309. Ludzie mówią, że Sejm będzie ogrodzony elektrycznym pastuchem, aby bydło… jak nazywają protestujące kobiety ortodoksyjni katolicy… nie zadeptało czerwonych chodników… Tak sobie myślę prywatnie o powyborczym zamykaniu się w klatce… lub w budzie…

 310. Uf !.
  Pierwsza noc w remodelowanym apartamencie w miasteczku Rolling Meadows .

  Opuszczam z alem wioskę Palatine gdzie mieszkałem 15 lat.Tyle w tym czasie sie wydarzyło.

  Ze sprzedarza domu już jesteśmy prawie na mecie – w nadchodzący poniedzialek jest closing czyli,podpisanie wszystkich papierów i oczywiście duży czek na moje nazwisko.Przy okazji z mojego tortu finansowego posila sie wszyscy którzy w tym pośredniczą i przypadnie im całkiem spora suma okolo $ 35 tys.

  Wycena banku a w zasadzie tak naprawde programu komputerowego spowodowala obnizenie ceny kontraktu o $ 10 tys.Program nie uwzglednia zbytnio walorow indywidualnych domu tylko uśrednia cene wg ceny domów w okolicy .Bank zgodnie z przepisami ma niewielką mozliwosc podniesienia ceny.Mimo to jestem w skowronkach gdyż cena jaką dostaję jest mimo to wyższa od ceny o jaka prosiłem zaś dom był na rynku zaledwie 6 dni i w tym czasie ogladało go 36 rodzin a ja spędziłem w tym czasie wiele godzin w samochodzie przed domem aby nie peszyć ogladajacych .

  Ostatnie dwa tygodnie pełne napięcia czy kupujacy dostaną ostatecznie pożyczke .Donosili wiele dokumentow lacznie z ostatnim czekiem wyplaty z pracy,W końcu sukces i moje szczescie ,ze tak sie złożyło ,że renciarze Meksykanie wyprowadzili sie 30 pazdziernika ,praktycznie zakończyłem remont i wczoraj była przeprowadzka.Niesamowite szczescie takie zgranie – nie chwaląc sie tak przebiega zawsze realizacja moich planow.

  Jerzy Jan Zkrzewski – miasteczko Rolling Meadow,iL

 311. Cena 35 tys. to jak za wigwam… jak się Indianie dowiedzą, to w ramach 447 dla tubylców zablokują trefny czek… Tak sobie myślę o reprywatyzacji u jankesów po latach…

 312. Wybaczcie mi moje wpisy osobiste ale odreagowuję napiecie ostatnich dni i wrecz tytanicznej pracy osoby prawie 80 lat po 12 godzin dziennie .Zaczynałem kiedy jeszcze bylo ciemno i kończyłem gdy już bylo ciemno.

  Oplacało sie zrobic taki wysiłek.WsZystkie urzadzenia nowe i również uwzgledniajace mój wiek np wysokość śmieszne ubikacji.Amerykanie na starośc przenosza się na jeden poziom i ja to teżrobie
  Dom miałem trzypoziomowy na sporej dzialce przed i za domem .Przeprowadziłem sie z krzakami czarnej ,czerwonej porzeczki która krzaki posadziłem przy patio oraz naokoło 2 m skrawka ziemi otarzajacego moj apartament.Administracja przypuszczalnie nie polapie sie co to za krzaki a ja sie bede tłumarzyl ,ze Prezydent Biden wzywa do ochrony klimatu i ja w tym mu pomagam.Z mojego ogrodu też przenosze czosnek koreański który calym rokiem uzywam jako sczypior do twarogu czy jajecznicy.Rowniez trzy rodzaje miety w tym slodką ktora wysuszona daje dobra herbatę.Krzaki poirzeczki ,czosnku miety a nawet chrzan powedrował do ogrodu syna który mieszka w Palatine .

 313. Szanowny Panie Jerzy Janie Zakrzewski
  Bardzo, ale to bardzo się cieszę, że wszystko podąża zgodnie z Pana Szanownego oczekiwaniami. Z pewnością wielu uczestników bloga też się raduje. Niestety ani ja ani wielu uczestników bloga nie współczuje Panu, że Pana kandydat na prezydenta będzie musiał w…….ć z Białego Domu. Ale niech się Pan nie stresuje żeby ciśnienie Panu nie skoczyło.
  Życzę zdrowia.

 314. Blackley
  21 listopada o godz. 3:33
  Idzie nowe
  no possession i te 40 melonów. Dobre.

 315. Błaszczak: atak na USA to atak na Lechistan… jesteśmy bezpieczni… bo mamy USA nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie… jak to ma się do suwerenności tak wymarzonej przez Kukiza… A wystarczy nie wybijać szyb na Kremlu a bezpieczeństwo wróci… proste jak budowa cepa…

 316. Kogo to obchodzi, że p. Zakrzewski sprzedał dom w Palantine ( może emerytury z UB zabrakło, żeby podatki opłacić ?) i kupił w Rolling Fork , Perzepraszam Rolling Meadows….
  „they got ne way down here
  They got me way down here’bout the Rolling Fork, th ey treated me like a dog ” (way down here ’bout the rolling meadows, they treated me like a dog’s shadow )

 317. Aha napisal o Europie, nie sprecyzowal jednak polowy ludnosci; chodzi o polowe Europy czy polowe z polowy czy polowe z calosci. W sumie obojetne, bo w najlepszym przypadku lub najgorszym chodzi o 25% populacji, konktetnje o kobiety, ktore nie tylko w Polsce walcza o swoje prawa.

  … Wspaniala jest kultura, gdzie polowa ludzkosci jest zredukowana do sprzatania, gotowania, rodzenia dzieci i obowiazkow malzenskich, a o wszystkim decyduja mezczyzni…

  Blogomatolek nie wie, ze u sasiadow co trzeci dzien ginie kobieta, zamordowana przez meza. Aha nie wie, ze w cywilizowanej Europie gwalt w malzenstwie ciagle jest bagatelizowany, od niedawna penalizowany. Aha oslepiony rasizmem, nie zwraca uwagi, co sie dzieje w jego bloku pod trzepakiem. O mniejszych zarobkach kobiet w calej Europie nie wspominam. O wiekszosci mezczyzn w parlamentach i polityce Aha raczy nie wiedziec.

  Blogomatolek zmusza wrecz do takich beznadziejnych wyliczanek. Sugeruje, ze tylko on wie wszystko o spolecznosciach muzulmanskich, tak w liczbe mnogiej. Pisze stereotypowo stygmatyzujac 1,5 mld osob. One wszystkie zahamowane w rozwoju spolecznym nie nasladuja Aha. Nie zyja spokojnie, nie zakladaja rodzin, nie pracuja, nie placa podatkow. Aha jest tu wyjatkiem wsrod migrantow. Aha wyrzuca wszystkich do jednego worka i z Europejskiej gory spoglada pogardliwie na inne nacje, religie. Zapomina przy tym, ze Europa potrzebowala setek lat od Odrodzenia, aby mozolnie budowac demokratyczne söoleczenstwa obywatelskie. Blogomatolek Aha posiada jako jedyny w blogosferze wiedze o muzulmanach. Tylko on wie o problemach integracyjnych. Zapomina, ze integracja ma kierunki i dziala w obie strony. Aha naiwnie sadzi, ze pozbywajac sie muzulmanskich migrantow, pozbedzie sie integracyjnych problemow. Aha zatrzymal sie w ubieglym wieku i bredzil o asymilacji, ktora jest niemozliwa. Aha probuje zostac Francuzem, nie ma kontaktow z rodakami, pisze po kawalku po francusku etc. Aha idzie do Starej Francji, ktora zamknela mu drzwi (Sartre). Asymilujac sie utracil tozsamosc i bredzi matowym jezykiem skrajnej prawicy.

 318. Pani Prufesur Doktur Mafister Pawłowicz zawszy muwiła PRAWDEM prostu w liewackie mordy kumunistczny i dlategu jom ninawidzita!!!!!!!!!!!!!!!!!! A PRAWDA w oczy goli!!!!!!!!!!!!!!!!

 319. lLegat.

  Drogi Legacie jestem Amerykaninem w tym dobrym znaczeniu szanujacym decyzje wyborców.Jak SN zatwierdzi wybor to Joe Biden bedzie moim Prezydentem i jeśli zrobi cos dobrego bede chwalil jeśli cos zlego to konstruktywnie skrytykuje.

  Jak wiesz mój wiek pozwala miec perspektywe i dystans oceny.Szwagierka mieszkajaca w Szkocji która tylko oglada TVN zapytała mnie czy sie ciesze z Joe Bidena .Zapytałem ja aby podala mi chociaz jeden powod aby jako Amerykann i Polak mialbym na niego zaglosować .Biedaczka nie wymienila mi nawet jednego powodu..

  Ja zas podam co zrobił Donald Trump:
  1.Zmienił taktat NAFTA z Meksykiem i Kanada na bardziej korzystny.
  2.Z Chinami negocjacje handlowe wzrost korzysci 15 % a wnowej kadencji mialo być kolejne 15%.
  3.Ulgi podatkowe dla gospoidarki i obywateli ,emeryci stali sie bogatsi gielda poszybowala.
  4.Zniesienie regulacji i zwiekszenie licencji wydobywczych tak ,ze obecnie na stacji benzynowej ja placeza 1 litr benzyny 2 zł a za Bracka Obamy płaciłem 2 razy wiecej.

  Legat mógłbym tak wymieniac jeszcze cala listę nie wspombne co zrobil dla Polski i Polaków.Jest to pierwszy Prezydent USA w najnowszej historii który nie wywolal ani jednego konfliktu zbrojnego i jeszcze na koniec wycofuje wojska z Afganistanu i Iraku.

  Jak widzisz ja kieruje sie rozumem i starą zasada jaka mi udzielił sasiad Amerykanin gdy tu osiedliłem się.Nie patrz na piorka ,co mówi i co o nim mowia.Zawsze gdy glosujesz oceń czy poiprawilo sie tobie po kadencji w kieszeni,czy rodzina bezpieczniejsza w kraju i czy Ameryki bardziej sie boja.

  W dodatku poraz pierwszy nie glosowałem gdyż wybory sprowadzono do oszustwa na masowa skale.Ja b nawet dostalem poczta trzy pakiety do głosowania listownego .Tym systemem zarzadzaja biurokraci Demokraci.Łamano bezczelnie prawo i konstytucje gdyz glosować sie głosuje przed komisja wyborcza.Doprowadzono do tego ,ze samochody wydawały listy wyborcze za paczki żywnosciow która dostawal klient po wypełnieniu ankiety do glosowania.

  Jednym słowem jedna wielka granda z pozbawieniem i pozbyciem sie Donalda Trumpa przez establishment demokratyczny czy nawet republikanski.

  W dodatku on zadzierał nawet z biurokracja slużb którzy już nie mogli zgrywac ważniaków.Przexcież wyrzucil Espera gdy ten nie chccial sie wycofac z Afganistanu i Iraku.

  On nie powiedział ostatniego słowa.

  Tak z ciekawosci Legat czy jestes w stanie zrozumiec to co pisze osoba prawdziwie kochajaca Suwerenna i Niepodlegla Polske i majaca dalej w p[ogardzie potomków zbrodniarzy Niemców chcacych uczyc Polske i Polaków na temat praworzadnosci.

  Zajrzyj do wpolityce .pl i przeczytaj wypowiedz wybitnego Francuza filozofa dlaczego Bruksela narzuca Polsce tzw.praworzadnosc.

 320. Aha uwaza, ze tylko on moze ewoluowac lub raczej nie moze, bo mu nie wychodzi. Jest on nie, to oczywiscie wszyscy muzulmanie rowniez nie. Wszyscy migranci nie, tylko wielki Aha wywoluje okrzyki afirmacji Acha!

  Gwoli przypomnienia, Francja ma pierwszego postepowego Imama, do tego homoseksualiste , jak Aha to zniesie. Ludovic Mohamed Zahed ciekawie wypowiada sie o radykalizacji czesci muzulmanskiej spolecznosci. Proponuje rowniez konkretne rozwiazania. Szczegoly za pare dni. Odroznia oczywiscie islamistow od pozostalych muzulmanow. Nie ogranicza sie do czczego gadania jak to czyni Aha. Nie stygmatyzujewszystkich per se i nie czeka na mocna reke, ktora zrobi porzadek. Aha zapomina, ze oprocz migrantow w dluzej mierze chodzi o muzulmanskich Francuzow.

  Moze Aha napisze kiedys o problemach integracyjnych naszych rodakow i naszych rodaczek. Nie napisze nigdy, bo ich nie zna przeciez, bo oni nie stoja przed drzwiami Starej Francji ze swoja Hochdeutsche, cokolwiek to znaczy.

 321. Geozak ma racje, chociaz nie ma racji. Gdyby nie Covid wygralby ponownie wybory. Dlaczego, Geozak napisal prawde. Tak postrzega Trumpa 80 mln obywateli/ek.

  Geozak nie pisze o kosztach politycznych, spolecznych i srodowiska naturalnego, polityki Trumpa. W glowie Legata i jego podpowiadaczy ze Stürmera, to sie jednak nie zmiesci. Legat jest ponad…..

 322. Libera nos Domine , de miseris norvegicis mulieribus
  te rogamus Domine, dicimus feminae Poloniae
  (@ozzy)
  Nie do @Saldo Mortale skierowane ale jakże do niego pasuje.

 323. tejot

  W nawiązaniu do wczorajszej wymiany zdań na temat tego jak opozycja powinna reagować na pisowską argumentację … .

  W Business Insider doskonały przykład – świetny tekst red Rafała Hirscha „Ziobro powiedział trzy zdania o gospodarce. Żadne z nich nie ma sensu”

  Warto przeczytac, bo tekst dotyczy też wątków pokutujących od lat na blogach Polityki. Warto zwrócić uwagę na prostotę, jasność i precyzję zastosowanego przez autora języka.

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/ziobro-powiedzial-trzy-zdania-o-gospodarce-zadne-z-nich-nie-ma-sensu/8kf7en9

 324. Mad Marx
  Rolling Meadow jest małym miasteczkie 18 tys mieszkańcow w porównaniu z moją byla wsią Palatine 75 tys .
  Miasteczko to powstało po 1945 r dla żolnierzy którzy wrocili ŻYWI z II WW .każdy gdy zalożyl rodzinę co nie było trudno nadwyżka kobiet dostawał prawie za darmo mały domek który tu stawiano w ciagu miesiaca oraz możliwosc nawet skończenia wyzszej szkoły za darmo.Jest urozym miasteczkiem z duza iloscia parków ,strumyków scieżek pieszych ,rowerowych.Na osiedlu gdzie mieszkam uliczki domy w stylu niemiecko-szwajcarskim wsrod drzew.Jednym slowe pięknie.W living room mam cala 10 m ściane z przesuwanymi szklanymi drzwiqami a za nimi drzewa piekne sosny.

  Jak sie tu usadowie i Joe Biden spowoduje troche krachu apartamenty na Florydzie jeszcze zjada w dol to kupie cos tam .6 m-cy na połnocy i zima pod palmami .

 325. Szanowny Panie Jerzy,
  dziękuję za Pański komentarz dot. wyborów w USA oraz za sugestię aby zajrzeć na portal propagandzistów pisowskich. Tę opinię francuskiego filozofa uważam za interesującą.
  Pozdrawiam.

 326. Saldo mortale

  Ja tylko piszę prawdę .

  Wymieniając zasługi Donalda Trumpa nie wspomniałem ,że to pierwszy Prezydent który doprowadził do znacznej być moze trwałej poprawy sytuacji na Bliskim Wschodzie gdzie Izrael zacząl faktycznie byc uznawany przez arabskich sasiadow jako państwo które tam pozostanie.Miejmy nadzieję ,że Kamela Harris lewaczka i przypuszczalnie ukryta Antysemitka nie zniszczy tego.

  Zapytajmy sie co zrobil w tym wzgledzie Noblista Barack Obama – wielkie Nic.

  Polska za czasów PiS może uchodzić za wzór wolności slowa i demokracji jaka kiedyś była w USAgdy tu przyjechałem ..Porównajmy wybory w Polsce za czasow PiS z tym co sie dzialo obecnie w USAi z wolnoscia słowa w UE.

 327. legat
  Ja mam prenumerate elektroniczną Polityki i Gazety Wyborczej i zagladam tam nawet czesciej niż do wpolityce .pl.Zagladam tam aby obserwowac co poczynaja wrogowie Polski i Polaków i jakie jeszcze mają sily i srodki .Sadze ,ze PiS owska Polska sie umacnia co mnie bardzo cieszy.

  Ja przeciwnie do wielu tu komentyjacych moge obiektywnie oceniać sytuacje.Nie nalezałem do komunistycznych organizacji w PRL ,całe życie nie drzałem o byt finansowo a tylko taka osoba może być prawdziwie wolna .

  Jeszcze raz napiszę aby to się utrwaliło w twojej Łepetynie i innym.
  Jarosław Kaczyński do dla mnie spelnia role Władysława Łokietka zas Mateusz Morawiecki ma szanse być jego synem Kaziierzem .

 328. Dziadku geozak ;

  Dostałem od kolegi z USA , co ty na to .
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  21 Nov 2020, 23:44 (2 hours ago)

  Year, the country is divided. Billionaires and millionaires are giving plenty in greenbacks to democrats. A few also give to Trump. In many places speaking for Trump’s immigration or policies for not letting everyone in can result in assault. American flags are being burnt from coast to coast. People who had Trump stickers on their cars have broken windows. In all depends if you reside near an “inner city” in most cases.

  What’s interesting about this entire cultural war is that the Trump supporters are not looting, assaulting or fighting back… It’s more than interesting.

  In many ways it reminds one of South Africa before the change to B government. In other words, the divide. Nearly all Asare democratic (maybe 90%).

  How can peace be restored? Perhaps the only way is to continue to allow everyone into college, even if they have IQs of 80, to continue to give entitlements and to stop arresting for minor crimes such as assault ,in which many Bs engage. To fight back would mean, as a first step, to break up the Z monopoly media (which might be impossible). Yes, there’s a revolution going on. I’d layabout 50%of the adult population is on Trump’s side. However, the millenniums, Zs, Queers, Bs and others absolutely hate Trump. It’s crazy. Welcome to the insane asylum. Perhaps if Biden-harris win the burning, looting, assaulting will be reduced. Ted,it’s so crazy that the Biden supporters are making lists of those who funded Trump, etc. The hate is similar to thatof a hot war. It’s just crazy!

 329. @Saldo M

  jak wiesz, ten blog jest taki jaki jest…varia. Nie komentuje pewnych wycieczek pod moim adresem, jakie by nie byly w tresci. Prowadzi to do serii nieskonczonych wypadow ibezwartosciowych utarczek. Prosta sprawa: anonimowe rozne wypowiedzi wyrzucam do
  symbolicznego kosza. Nie reaguje. Ten blog jest hyde parkiem. Ponadto szkoda mi swego czasu, bardzo sobie go cenie. Zycie jest poza blogiem.
  Niech akrobaci i szakale klawiszy komputerowych szaleja sobie tu, ile im sie zywnie
  podoba.
  To nie jest hyde park scisly i sprawdzalny. Bez rygorow i raczej infrarealny. Wszystko jest luzem, czesto bez skladu i sensu, pomieszane ze soba i zredukowane.
  Herbert w „Trenie Fortynbrasa” powiada: „odchodze do moich spraw”, kiedy inni obmyslaja „lepszy system wiezien” a mowil o Danii ten hamletowski krol o „silnym ramieniu”

  PS nie moge zrozumiec i moze mi wyjasnisz przyczyny tych Twoich zmagan
  z pewnymi osobami na tym blogu?
  Mozna nie lubic ministra Sikorskiego ale nie jego malzonki Anne Applebaum i jej pismiennictwa np.”Twilight of Democracy: The Seductive Lure of Authoritarianism”, Doubleday, 2020

 330. @Bar Norte 15:45
  Rozumiem teraz dlaczego Ziobro nazywają Zerem. Taki człowiek u władzy to dla kraju klęska. Jak oceniasz jego szanse na przejęcie władzy po Kaczyńskim?

 331. ahasverus – – > 20 * 11 * 17:35

  Z pewnością nie wyczytasz teraz nic nowego. I ja też nie odkrywam na nowo żadnych reguł kultury.
  Europejski ludź wykształcił przeróżnymi środkami i słusznie broni tego co jest słuszne i doskonale się sprawdza, funkcjonuje fantastycznie na codzień.
  Jeśli ktoś prywatnie zaprasza, a polskie mają takie powiedzenie i na powitanie wypowiadają 🙂 : czujcie się jak u siebie w domu 🙂
  To nic innego nie pozostaje, tylko morda w kubeł i bulgotać, tolerować to co inni wyprawiają 🙂
  Ale jeśli jeden pacan z drugim, proszą władze innego kraju o możliwość pozostania, z różnych względów, to powinni też wsadzić mordę w kubeł i bulgotać, i dostosować się do istniejących w danym miejscu reguł. Nikt ich siłą trzymać nie będzie i nie powinien. Kto szuka, ten znajdzie odpowiedni kawałek przestrzeni w którym będzie się dobrze czuł.

 332. Ten Polish Club internetowy to raczej powinien miec motto:
  „Golo, ale wesolo”
  Ma ajatolaha Wyszynskiego natomiast.

 333. ozzy 🙂 to klub, dla tych wszystkich co pracują w home office
  Mieszanka społeczna, która nieświadomie dąży do rozkładu ludziny.
  To jest katastrofa, bo zmienia się nie tylko kraj ale i sama ludzina, kiedy jeden z drugim, którzy i tak już nie mają ze sobą wiele wspólnego w realu, spotykają się jedynie od niechcenia, być może tylko w supermarkecie

 334. .
  Panda niedźwiedź żre 12 h na dobe
  Ludź klepie po klawiaturze minimum 12h na dobe

  Nic dziwnego, że powstała pandemia 🙄

 335. Czy juz kard. Dziwisz utopil JPII?
  Moze ktos, bardziej rozeznany w tej materii (materia modo gravis)?

 336. Bar Norte
  21 listopada o godz. 15:45
  tejot
  W nawiązaniu do wczorajszej wymiany zdań na temat tego jak opozycja powinna reagować na pisowską argumentację … .

  W Business Insider doskonały przykład – świetny tekst red Rafała Hirscha „Ziobro powiedział trzy zdania o gospodarce. Żadne z nich nie ma sensu”
  Warto przeczytac, bo tekst dotyczy też wątków pokutujących od lat na blogach Polityki. Warto zwrócić uwagę na prostotę, jasność i precyzję zastosowanego przez autora języka.

  Mój komentarz
  Przeczytałem. Ziobro posługuje się w swojej wypowiedzi terminami, które jeśli są użyte w PiSowskim języku, mają wydźwięk pejoratywny, przywodzą na myśl oszustwo, lewe dochody, rolowanie jednych państw przez drugie.

  Sztandarowym terminem PiSu dotyczacym ekonomii jest – wytransferowano, transferują, transfery, wyprowadzono. Tego rodzaju terminy aż się proszą by dać odpór wyprowdzaczom.
  Jako przykład memu, bon motu ekonomii PiSowskiej można podać ten – z jednego euro, który Polska dostaje, z Unii 92, 95, 97 (do wyboru) wraca do Niemiec.

  Tutaj słowa „wyprowadzanie” nie ma, zostało zastąpione jeszcze bardziej insynuacyjną frazą – euro wraca do Niemiec. Tego typu argumentacja trafia do wielu nieświadomych i naiwnych ludzi, bowiem ma charakter domyślny, łatwo domyślny, bardzo łatwo domyślny i trafia do naiwnych łaskocząc mile ich inteligencję – a więc o to chodzi, sam doszedłem do tego. Unia niby nas dotuje, a faktycznie, to Niemcy nas doją.

  Ziobro stał się cynicznym, bezwzględnym politykiem, który poprzez wielokrotne stosowanie metody prób i błędów, różnych nacisków, myków i podpuch zgromadził zestaw takich, które najlepiej działają w PiSowskim otoczeniu traktowanym przez niego zarówno jako sojusznik, a jak trzeba to i przeciwnik.
  Co jest najważniejsze – on wyczuł słabości Prezesa i teraz intensywnie z tego korzysta. Na szkodę PiSu i państwa.
  Pzdr, TJ

 337. guzdra 21 listopada o godz. 10:53
  Pisze:
  „Też zwracałem kilkakroć uwagę, że ludzie bardziej bronią pietruszki niż godzą się na przejęcie ornego pola za darmo.”
  Kapitalne, wielkie seknkju, muszę to zapamiętać.

 338. Inflacja w Polsce jest najwyższa w Unii Europejskiej – podium inflacyjne w pazdzierniku 2020
  3.8%
  Wegry 3%

  @EU_Eurostat
  Eurostat is the statistical office of the European Union. We provide high quality statistics for Europe. Lawful good. #AskEurostat

 339. Dzisiaj urodziny Voltaire‘a.

 340. geozak
  21 listopada o godz. 15:32

  „Łamano bezczelnie prawo i konstytucje gdyz glosować sie głosuje przed komisja wyborcza.Doprowadzono do tego ,ze samochody wydawały listy wyborcze za paczki żywnosciow która dostawal klient po wypełnieniu ankiety do glosowania.”

  …ja pamiętam, jak jeszcze niedawno wychwalał Pan system głosowania korespondencyjnego, przy okazji wyborów prezydenckich w Polsce…

 341. W historii nowożytnej podjęto próbę ustanowienia obchodów cyklicznych poważniejszych niż jarmarki przypisane różnym świętym.

  Maksymilian Robespierre ustanowił Święto Istoty Najwyższej dążąc do pogodzenia wiary w boga z odrzuceniem religii kościelnej. Jakobini dość szybko ogłosili się strażnikami konstytucji.

  Pomijając różnice w kostiumach oraz sztafaż inscenizacyjny pomysł ustawienia jakiegoś boga, bądź marionetkowej jego namiastki, nad prawem stanowionym zderzył się już po żniwach patologią gospodarczą i lekko przypomina wzbogacenia się Wokulskiego na handlu zbożem. No i nie da się tu przemilczeć, że orkiestrze grającej właśnie komponowaną historią nowożytną drugie skrzypce grały kaprysy przyrody.

  Lubię zderzać małe z dużym i donoszę, że Święto Niepodległości zderzyło się z urozmaiceniem mego spaceru z żoną pączkami droższymi o ćwierć niż przed rokiem.

  Gdybyśmy mieli więcej miejsca w zamrażarce i więcej miejsca w szafach to obłożylibyśmy je skutkami panicznych zakupów żywności. Zdecydowana obniżka cen sprzętu elektronicznego oraz elektronicznego i dostarczanie ich na kredyt niby nie ma się nijak do sierpu i sochy, ale abstrahując od substancjonalnych różnic logistycznie tamci i dzisiejsi spekulanci budujący majątki na chwiejnej gospodarce narzucają się same.

  Komu moje wulgaryzowanie historii jest nie wsmak, temu zwracam uwagę, że po popadnięciu Jarosława Kaczyńskiego w ciężką chorobę Ziobro I Kempa rozpalą terror rewolucyjny.

  Nie twierdzę, ze już jutro. Ale gdy na przednówku zaczną się klasówki z Dorobku Jana Pawła, to młodzież może pójść topić Marzannę przydybawszy na ulicy kobietę podobną do Matki Narodu.

  No i proszę mi nie zwracać uwagę, że za czasów raz obchodzonego Święta Istoty Najwyższej nie było pałęk teleskopowych a ordynarne cepy.

  W moich komentarzach niejedna i nie jeden chętnie wyłapie, że Maximilian był przez x, a Istota to był pomysł Kultury. Mamy tę samą Ciotkę Wiki, ale ja miałem skromniejsze w wydarzenia dzieciństwo i nie watuję nim bloga. A jako żem zdcieciniały to niedorosłem do bycia na uwięzi komórki i trzniam zaczepki nudzących się blogerów. I moja wciąż dziecięca fantazja nie chowa się w cudzą publicystyczną walkę symetrii z przesunięciem vel transfer pchanym przez sondaże.

 342. kruk

  „Jak oceniasz jego szanse na przejęcie władzy po Kaczyńskim?”

  Nie potrafię tego ocenić.

  Choć coraz częsciej, jesli chodzi o władzę nad państwem to realnie Ziobro sprawia wrażenie silniejszego niż Kaczyński. Mam na mysli to, że to Ziobro dyktuje coraz skuteczniej swe warunki Kaczyńskiemu i Morawieckiemu. No a oni tańczą jak im Ziobro zagra.

 343. bezdomny
  21 listopada o godz. 16:32
  Teksty na blogu staly sie nieco nudne, wiec aby odswiezyc atmosfere wrzucilem wypowiec Stuhra. Nic szokujacego. No i widzisz jak mialem piekne polowanie z nagonka. Przypisano mi to zdanie, jego interpretacje, maczyzm, (macho), rasism. I jeszcze kilka epitetow. Biedny Stuhr rasista, on chyba nawet te rodzine przyjal aby ich ponizyc. A te piekne , szlachetne dusze z bloga, szczegolnie ten z Bazylei, ktore mnie slicznie zrugaly za slowa Stuhra (udajac, ze nie wiedza kto je powiedzial) nie przyjmuja nikogo, bo maja za duzo szacunku do ich kultury i nie chca ich szokowac i ponizac .
  Ale piosenka Feliksa Szindera (Morozov), zapodana przez ozzy i jej tekts sa super. Posluchaj jezeli tego nie zrobiles.
  Urodziny corki. Bonne soirée

 344. Panie Z Rolling Meadows , dawniej Palantine
  Gówno mnie obchodzi ile metrów kwadratowych ma Pana dom ( swoją drogą zawsze myślałem , że w USA mierzy się na stopy, ewentualnie yardy, co powierdzają moi znajomi i krewni, którzy po kilka lat w USA bywali)
  To czy Pan w tym roku głosowałeś czy nie , też mnie równie mało obchodzi. Trzeba było wziąć udział w wyborach i wypełnić te 3 pakiety na Trampka a nie teraz biadolić„ że demokraci sfałszowali wybory ( swoją drogą byłby to pierwszy w historii Świata przypadek, że partia mająca mniejszość w parlamencie i nawet nie mająca swojego prezydenta , czy innej głowy państwa byłaby zdolna sfałszować wybory na swoją korzyść .
  Kończ Waść, wstydu oszczędź….

 345. @” Jako przykład memu, bon motu ekonomii PiSowskiej można podać ten – z jednego euro, który Polska dostaje, z Unii 92, 95, 97 (do wyboru) wraca do Niemiec.”
  No i dobrze. Tylko czy każdy z tych bałwanów, którzy się na take chwyty łapią nie chciałby dostać kredytu na 100 zł, z których musiałby oddać 95, 97 czy nawet 99 zł a nie 150- 200 jak w jakimś Providencie ?

 346. Jeśli nie popada się w wysublimowanie powodujące odrzuceniem wszystkie go poniżej Callas i Wielkich tenorów, to kuplety i różnego rodzaju sukienki na ulicach i hasła w rodzaju KOT MOŻE ZOSTAĆ nie są niczym nowym.

  Być może nastapi brexit i następnie paradoksalnie kontynentalne i kontynentalni sięgną i za Kanał i za Bug i pasterz z owieczką będzie mógł mieć maleńką owieczkę i baranki a na eksport do Zjednoczonych Emiratów. Kolarze wciąż przebierają nogami aby im imamowie płacili uzgodnione kontraktowe.

  Tak się kupleciło niegdyś:

  dwsChorale – Hari Bouriquet (Hee Haw Donkey) – Claudin de Sermisy

  https://www.youtube.com/watch?v=iuhw9Qo6P8I

 347. a takze urodziny, 21.11.1840, krolowej Wiktorii, Queen of the United Kingdom of Great Britain and Ireland. Przez swoje malzenstwo byla cesarzowa Niemiec i krolowa Prus.
  Sposrod jej osmiorga potomstwa Wilhelm byl cesarzem Niemiec i krolem Prus, corka Sofia krolowa Grecji a corka Margareta krolowa Finlandii

 348. Kasuje mi tekst piekielna maszyna….

  ozzy
  21 listopada o godz. 16:23
  Varia to Mrozek. Jesli czytales, to mozesz „ repetowac“, jesli nie to zachecam.
  Zastanowilem sie na tym, co napisales i oswiecilo mnie. Tak nalezy postepowac w antybycie, ktorym jest niewatpliwie blogosfera. Lubie jednak polemiki, masz racje co do ich nieskonczonosci w blogu. Moze mam wiecej czasu, bo od stycznia tego roku nie pracuje, wczesniej jednak i to od lat rowniez bylem tu obecny.

 349. Ozzy

  cd.

  W realu przebywamy przewaznie z tymi samym osobami. Jest to przyjemne, lecz malo zaskakujace. Tu z kolei ciagle jestem zaskakiwany i reaguje. Czesto niepotrzebnie, masz racje. Rzadko bowiem sie zdarza, ze ktokolwiek jest zdolny i gotowy na korekte, mimo ze czesto chodzi o drobiazgi, nieporozumienia w sumie.
  Do Hyde Parku chodzilem z ciekawosci, tu pojawiam sie czesciej ze zlosci, poirytowany wczesniej indolencja piszacych, celowa ub nie. Probowalem fokusowac swoja ciekawosc na tekst. Wynikaly z tego powodu nieporozumienia, bo malo kto z nas przyznaje i uznaje wlasne potkniecia. Ja rowniez niechetnie. Nie zauwazam tu jednak luzu, raczej Jahrmarkt proznosci i autokokieterii, co mi jednak nie przeszkadza. Irytuja mnie dwie postawy; kokieteria na zasadzie Towarzystwa

 350. itd.

  Ozzy

  Wzajemnej Adoracji, probowalem, funkcjonuje bardzo dobrze lub rywalizacja niewiadomooco w koncu.
  Zdecydowalem sie na te druga opcje. Pytasz dlaczego, bo nie rozumiesz mojej polemiki z pewnymi osobami w blogu. Na poczatku byla to chec poznania blogujacych poza przemyslanym tekstem. Same teksty bowiem wydawaly mi sie sztuczne, nieprawdziwe. Rowniez funkcjonowalo, piszacy porazeni nerwami odkrywali sie w koncu. Moje teksty spotykaly sie z podobna krytyka, mimo ze nie wszystkie byly zle. Zaczelo sie wiec niewinnie w parze z ciekawoscia, a konczy na kategorycznym podziale miedzy bialym i czarnym.

 351. Rozpisalem i Computer reaguje, wiec kolejna rata…

  Ozzy

  Dlaczego pewne wybrane osoby? Przypadek, bo ich niedorzecznosci mnie irytuja. Lub fakt , ze nie wszystkie wpisy czytam i nie wszystkie zapamietuje. Goraco sie robi jednak zawsze w miesiacach rocznicowych, potem decyduje sila ciezkosci. Wracajac do moich zmagan, ja naprawde staram sie szanowac porzadek i prawa spoleczne. Gdy zauwazam ignorancje lub ich deptanie, reaguje.
  Zdaje sobie sprawe z tego, ze czesto sam prowokuje utarczki werbalne. Moze to wynika z mojej wczesniejszej pracy dydaktycznej, ktora trwaja krotko, byla jednak intensywna.
  Moze to wynika z przywiazania do jezyka, chociaz nie jestem polonista. Moj pierwszy zawod, to zawod neofilologa. Potem byly juz tylko milosne. Przepraszam za ten zart.

 352. @ahasverus

  wszystkiego dobrego

  …………… a Julian Tuwim tak zaczal „Solenizantow”, a bylo to w AD 1939

  Któ­rzy je­ste­ście obcy w tym ogrom­nym mie­ście,
  A w dali też nie ma­cie domu ni ro­dzi­ny,
  Któ­rzy w sa­mot­ni pu­stej i w smut­ku je­ste­ście,
  A ob­cho­dzi­cie może dziś swe uro­dzi­ny;

 353. ozzy
  21 listopada o godz. 19:37

  Czyli cala szlachetnie urodzona Europa, to jedna rodzina.

 354. Ozzy,
  Jesli chodzi o zone bylego ministra, to sie oczywiscie zgadzamy.

 355. Jestem dobrej myśli.
  Sadzę że po wypaleniu się patologicznych ognisk walki o władzę, młodzi zaproponują pwrót do źródeł.

  https://www.youtube.com/watch?v=cdLkFYDTJuk

 356. Biedny, niewinny Aha sie tlumaczy, biedaczysko wogole nie utozsamia sie ze slowami Stuhra. Zreszta to byl fake. Pasuje jednak do Aha. Aha szuka wsparcia u Bezdomnego. To tak jakby zostal zmuszony do pojscia do Sozialamtu z podanie o zapomoge. Zaklamany Aha.

 357. Bar Norte
  21 listopada o godz. 19:09
  Choć coraz częsciej, jesli chodzi o władzę nad państwem to realnie Ziobro sprawia wrażenie silniejszego niż Kaczyński. Mam na mysli to, że to Ziobro dyktuje coraz skuteczniej swe warunki Kaczyńskiemu i Morawieckiemu. No a oni tańczą jak im Ziobro zagra.

  Ja też mam wrażenie że Ziobro załatwił Kaczyńskiego i Morawieckiego na szaro.
  Nie wiem, czy jest to kwestia akurat siły Ziobry, czy tego że w czasie rewolucji radykalizm się łatwiej sprzedaje. Rewolucja pożera … itp.
  Ziobro i jego akolici pchają pis od tyłu, a czołówka nie ma wyjścia i musi biec tam gdzie stado im każe. Jak się zatrzymają, to stado ich rozdepcze.

  Nie jest jasne że to Ziobro przejmie schedę po Kaczyńskim i Morawieckim. Chyba raczej nie, wyobrażam sobie że nikt w pisie tego gnoja nie lubi. Prawdziwy następca być może się jeszcze nie objawił. Ja uważam że to mogłaby być Szydło, ale tymczasowo. Potem ją ktoś odepchnie na swoje miejsce.

 358. Z cala powaga. W Niemczech brakuje Domow dla kobiet nekanych przez mezow, partnerow (Frauenhäuser). Przy czym wiekszosc kobiet szukajacych schronienia to nie muzulmanki. Co oczywiscie nie znaczy, ze one nie potrzebuja pomocy.

 359. Panie Z Rolling Meadows , dawniej Palantine

  W mojej odpowiedzi na Pana post, celoiwo umieściłem kardynalny błąd gramatyczny w języku angielskim. Nawet Muddy Waters, niewykształcony Murzyn pochodzący z Mississippi śpiewał : „they treated me like I’m a dog.” Sic! Pan tego nie zauważył, więc śmiem wątpić w to, że Pan naprawdę mieszka od ponad 20 lat w USA i w dodatku skończył Pan tam studia. Pan jesteś tylko kolejnym i w dodatku marnym pracownikiem Wydziału Propagandy czy jak to się tam inacvzej w tym waszym pisssie nazywa .

 360. How long is NOW?

  Nie wiedzialem, ze Stuhr nie lubi arabskich muzulmanow ,lubi jednak mlode piekne Arabki. Byl to Stuh czy Cziko z blogu pedzacy do Starej Francji. Acha, Aha oczywiscie.

 361. @Saldo M

  piszac „varia” nie mialem na mysli mistrza Slawomira a zwykly zbior roznych
  luznych form wypowiedzi na tym blogu: всякая всячина, jak powiadaja Rosjanie.
  Piszesz, ze jestes neofilologiem a wiec nie jest Ci obca wiedza o samym procesie nauczania i uczenia sie jezykow nowozytnych a takze w kontekscie spolecznym i kulturowym. Tak jak ja pojmuje ogolnie te dyscypline lingwistyki.
  Rowniez wspominajac „hyde park” dotknalem nie doslownego znaczenia a metaforycznego – praktycznie cały ludzki system pojęciowy ma naturę metaforyczną.
  Sady, ktore przeto bierzemy za prawdziwe,one nie stanowia absolutnej prawdy.W persp Są one jednakze czyms znacznie wiecej anizeli tylko naszymi mniemaniami. To interakcja nas samych ze swiatem zewnętrznym. A ta formowala sie przez wiele tysiącleci ewolucji biologicznej i kulturowej.

 362. PM

  probuje wlaczyc polski schrift, ale cos mi nie wychodzi i wyskakuje z obiegu

 363. izabella
  21 listopada o godz. 19:56

  „Nie jest jasne że to Ziobro przejmie schedę po Kaczyńskim i Morawieckim. Chyba raczej nie, wyobrażam sobie że nikt w pisie tego gnoja nie lubi. Prawdziwy następca być może się jeszcze nie objawił. Ja uważam że to mogłaby być Szydło, ale tymczasowo. Potem ją ktoś odepchnie na swoje miejsce.”

  …jest jeszcze inna opcja…po Kaczyńskim żadnej schedy nie będzie bo ten cały PiS się rozp……., rozpadnie i zostanie tylko smród i wstyd że coś takiego mogło się przydarzyć…

 364. PM
  ponadto cos nie w porzadku z QWERT a pisanie ze znakami z ASCII table nie wychodzi.

 365. Trójkąt bermudzki prezesa firerka

  Nie zmogła go ulica,
  ni Unia, ni zagranica,
  dziś dobiera się doń ostro
  Ziobro, prawicowej ideologii krynica.

  Mnie to zachęca i umacnia w wierze.
  Im więcej Ziobry w PZPRawicy, tym szybciej to pierdyknie.
  Wpieprzy ulicę, zmrozi zagranicę.
  Weto budżetu UE wydawać się mogło sprytną zagrywką, wręcz taktyką negocjacyjną.
  Ale dziś już się wydaje tylko najbardziej szajbniętym.
  I dobrze się dzieje, że reprezentowanym na tym blogu.

  Mam wrażenie, że ustawa futerkowa (o ochronie zwierząt) prezes firerek wymyślił jako probierz, aby zbadać siły Ziobry-Rydzyka vis a vis lobby chłopskiego w PiS. Wyszło zdaje mi się, że ZZ+Ry trzymają się mocno w tej koalicji. Prezes stał się ich zakładnikiem.

  W tej sytuacji opozycja – jak monarcha brytyjski – powinien tylko milczeć. Czekać na wynik tej rozgrywki, oraz na rozwój wypadków gospodarczo-epidemiologicznych.

 366. izabella

  Realna siła Ziobry to jest 19 zdyscyplinowanych posłów z jego partii (Solidarna Polska) bez których rządząca prawica po prostu nie ma wiekszości. Nie ma też kim tych posłow uzupełnić.
  Ziobro ostatnio wymuszajac weto w publicznej wypowiedzi o tym wspomniał. Tak wiec Ziobro już jawnie gra mozliwoscią wycofania się z koalicji rzadzącej co oznacza przyspieszone wybory.
  W tym kontekscie widzę jego radykalizm, który sprowadza się do podbierania żelaznego, fundamentalistycznego i najbardziej radykalnego elektoratu PiS. Elektorat ten w badaniach socjologicznych jakiś czas temu stanowił 6 do 10 procent głosujących na PiS – jak sobie przypominam. Teraz tych badań nie publikują ale oceniam, że jego udział w stosunku do ogółu wzrasta bo PiS – owi ubywa elektoratu socjalnego z powodu problemów gospodarczych czy umiarkowanego z powodu pogłębiania konfliktów kulturowych.
  Moim zdaniem właśnie utrzymanie czy przejecie tej radykalnej resztówki elektoratu zaczyna na prawicy rządzacej grać podstawową rolę. Tak tę radykalizację rozumiem.

  Co do scenariuszy przyszłości … .

  Jak napisałem nie potrafię przewidzieć czym się ta historia skończy. To jest jednak, wbrew pozorom, dość hermetyczne środowisko i za mało o nim wiadomo.
  Na pewno rzady Szydło, ten czas gdy w pierwszym blasku 500+ wraz z Rafalską jeżdziły po kraju i piastowały po ogródkach jordanowskich dzieci, dawnemu elektoratowi PiS najlepiej się powinno kojarzyć.
  No ale czy ten elektorat jeszcze przy tej partii jest?
  Wiele się zminiło przez te kilka lat – również w sferze społecznej świadomości. Nie mowiąc już o tym, że 500+ straciło na wartości.

 367. Mötley Crüe
  spiewal :

  You treat me
  Like the dog, like the dog I am

  Released on: 2008-06-24

 368. @ozzy
  a takze urodziny, 21.11.1840, krolowej Wiktorii, Queen of the United Kingdom of Great Britain and Ireland
  Czyżby były dwie królowe of the United Kingdom o imieniu Victoria? Ta Victoria, którą pamiętam, zasiadła na tronie w 1837r. Została nazwana “the grandmother of Europe” ale nie była matką cesarza Wilhelma ani też przez swoje małżenstwo nie była cesarzową Niemiec. Jej mąż, Albert of Saxe-Coburg and Gotha był tylko prince consort i zmarł zanim Bismarck doprowadził do zjednoczenia Niemiec.

 369. Morawiecki był na mszy w kościele. Proboszcz uhonorował go tablicą z marmuru

  ortal puck.naszemiasto.pl informuje, że na wywieszonej niedawno w kościele tablicy widnieje napis: „W tym kościele w Łebczu pw. św. Marcina w niedzielę, dnia 16 sierpnia 2020 r. uczestniczył we mszy świętej o godzinie 12 pan premier Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki. Był też gościem na plebanii”.
  —————-
  czy jeszcze wesolo?

 370. legat zaproponował odesłać nas w czasy pogardy dla niebiałych, którym wolno było bawić białych. I do czarnych klawiszy wśród klawiszy białych.

  A ja wolę struny w tej chwili przedkładam struny szarpane nad młotkowane i coś tanecznego nie objętego obostrzeniami. Taką muzyczkę graną do tańca od czego włosy się kręcą …

  https://www.youtube.com/watch?v=ufbHfGU7WxA

 371. kruk:

  poprawiam i przepraszam
  Princess Victoria (of Victoria) called „Vicky”, najstarsza corka Viktorii krolowej
  Princess Royal

 372. A co w tym złego? Łoozy 🙄
  Przecież i tak na tace nic nie wrzucasz 🙂

 373. ozzy
  21 listopada o godz. 20:52

  Proboszcz… tak więcej „klasycznie” pojechał…

  „Rozsławię się, choć w niskiej chacie urodzony,
  Żem pierwszy pieśń eolską w italskie tchnął tony…
  Bądź dumną ze swych zasług i przystrój mi głowę,
  Melpomeno, w delfickie liście wawrzynowe… ”
  Oda XXX
  Quintus Horatius Flaccus

 374. breaking/news

  Rocket sirens sounded in the southern Israeli city of Ashkelon Saturday night, and the Israeli military reported that a rocket was fired from the Gaza Strip towards Israel.

  Locals reported hearing explosions.

 375. Ozzy 🙁 przecież to tylko przekaz junty 😛

 376. I
  ???
  Israeli scientists say they found a way to reverse the human aging process

  By MAAYAN JAFFE-HOFFMAN NOVEMBER 21, 2020 19:55
  https://www.jpost.com/health-science/israeli-scientists-say-they-found-a-way-to-reverse-the-human-aging-process-649798

 377. ozzy
  21 listopada o godz. 20:28

  Zepsules mi wszystko. Chcialem sie popisac, ze czytalem Varie, wszystkie trzy tomy. Poza tym wariacje na wszelkie tematy nie sa mi obce. Blogosfera jest jednak antybytem. Uniemozliwia szybka luzna komunikacje. Jesli chodzi o nauczanie jezykow, to ostatnia znana mi metoda, to byly Intercodes. Poza tym uczenie sie jakiegokolwiekjezyka bez styku z kontekstem jest bezsensowne. W blogu rowniez widoczne.

 378. Piotrze II

  pewnikiem marmur przedni z Italii i …Morawiecki was here
  a co na obiad bylo?

 379. Ozzy,
  zapomnialem. Nie postrzegasz roznicy miedzy asocjacja, wazne , a metafora, czesto niemozliwa do zrozumienia dla nie nativ speakerow. Wiec nie metafora w pierwszym rzedzie, a interkody.

 380. ozzy
  21 listopada o godz. 20:52
  Morawiecki był na mszy w kościele. Proboszcz uhonorował go tablicą z marmuru

  Mój komentarz
  Mrożek.
  Mrożek by tego nie wymyślił.
  Pzdr, TJ

 381. Profesorskie mądrale. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/apel-profesorow-o-nie-oczernianie-jana-pawla-ii/spv5r84,79cfc278
  A gdzie oni byli kiedy kościół zdobywał władzę i pieniądze. Kiedy gwałcili, kłamali i grzeszyli. Kiedy Wojtyła spiskował z CIA przeciwko ojczyźnie i zapędził ją w objęcia obcego kapitału, upadku gospodarki, kultury, służby zdrowia i edukacji. Gdzie byli ci hipokryci broniący dziś Wojtyły, przyjaciela Degollado, Głodzia i Jankowskiego?

 382. Saldo M
  21:14

  powiadasz „bez styku z kontekstem” a co rozumiesz pod pojeciem „kontekstu”, bo zaczyna sie gubic. A kontekst w semantyce ogrywa szczegolna role. „Jasio ma glowe kwadratowa” albo „Jasio ma glowe”. I co sie styka z czym?

 383. ozzy
  21 listopada o godz. 21:17

  „pewnikiem marmur przedni z Italii i …Morawiecki was here
  a co na obiad bylo?”

  …no widzisz…klecha jeden !…na tablicy nie zapisał…niedopatrzenie …gamoń i tyle…

 384. tejot
  21 listopada o godz. 21:25
  „Mrożek.
  Mrożek by tego nie wymyślił.”

  …aż strach pomyśleć co by było jakby tam sam JK zawitał…

 385. Symetryczny
  21 listopada o godz. 21:25

  Gdzie panowie profesorowie byli, kiedy zbrodniarz Wojtyła dokonywał zbrodni zakazania kondomu?

 386. @Saldo mortale

  Twoje stwierdzenie iż Blogosfera jest jednak antybytem. jest mi obce w jednym z cząstkowych ujęć. Nie mam do czego odnieść twego . Być może dlatego nie mam, bo czytam twe teksty mimowolnie i bezwiednie podobnie jak wiele innych komentarzy.

  Moi zdaniem blogosfera ( nie odfitrowaleś chyba osadu z tego mętnego pojęcia ) jest bytem bardzo realnym, tyle, że tak nowym jakim byłby dla ciebie seriał ET bis kręcony na Tajwanie z fosoryzującymi Innutami i czarnymi Aztekami oraz wyświetlany w odcinkach w wypożyczalni Netflix.

  Jesteś stary mentalnie i nie chcesz niczego przyjmować z młodzieńczą naiwną ciekawością. Czy możesz – tego nie wiem. Być może nigdy nie próbowałeś.

  Brak ci szybkiej luźnej komunikacji. Ona istnieje i niczego poza głębią nie blokuje. Wyraża się tłitami, esemesami, memami i hasztagami i nakazuje być na uwięzi sieć oraz w żadnym wypadku nie wyłączać nowoczesnych gadżetów przed zaśnięciem.

  Takimi twierdzeniami zakłamującymi rzeczywistość pokazujesz, że twój umysł cierpi na samotność i niejawnie obwiniasz za to świat.

  A świat jest za duży, abyś go fizycznie i myślowo objął.

  W ciągu godziny rodzą się takie ilości komentarzy które byś z przyjemnością i odczuwanym pożytkiem przeczytał nie szybciej niż w dwie godziny.

  Ale jesteś zbyt zajęty sobą, aby był sens ci coś tłumaczyć i w czymś pomagać.

  Twój ból jest bolszy niż mój.

  Jestem przeciwny taniej litości.

  A za bywanie tu obaj nie płacimy.

  Prześpij się i woobraź sobie, że ci to bardziej ulży niż pseudo nowoczesne żałosne zawodzenie.

 387. „W tym kontekscie widzę jego (Ziobry) radykalizm” – (BN, 20:46)

  Ja widzę jeszcze w tym, że przyspieszone wybory dla Kaczyńskiego to dramat.
  Dla Ziobry – nie. Ziobro może przegrać te wybory, może nawet jego partia nie przekroczyć 5-procentowej zapory i nie dostać się do sejmu. Bo Ziobro – lat 50, o 21 lat młodszy od Kaczyńskiego – ma czas na odegranie się w kolejnych wyborach.

  Kaczyński już nie. Dramat podeszłego wieku. Kaczyński tym właśnie się martwił po ogłoszeniu wyniku wyborów do sejmu rok temu. Gdyby PZPRawica dostała 25-30 mandatów więcej, to ZZ nie byłby tak mocny.

 388. … odnieść jednak czyli aczkolwiek bynajmniej chyba na pewno …

 389. @Teo

  Kaczyński i Ziobro zostali skrzywdzeni przez los i to krzywdzenie się dokonało.

  Nic i nigdy nie zawinie strzałki losu do punktu przed wyrządzeniem krzywdy.

  Ale ja się na Maurowej fizyce nie znam, więc nie będę dalej argumentował.

 390. Saldo M:

  jesli mowisz o „asocjacji” (skojarzenie) to poruszasz sie w pierwszym rzedzie sferze zjawisk psychicznych, powiedzmy dwoch (kilku) na powiazaniu tychze a kiedy sie pojawiaja w swiadomosci czlowieka powoduja pojawienie sie drugiego (pozostalych).
  Jest taka jedna technika dosc tradycyjna (psychologia jezyka) – test asocjacji i tak np, osobie badanej mowi sie jakis wyraz i zada , by szybko wymienila ta osoba jakis inny wyraz, ktory to przyszedl w danej chwili na mysl.
  Kod ( jezyk) moze byc dwojaki : rozbudowany albo ograniczony (czasami publiczny) a jest taka polska socjolozka prof. Miroslawa Marody, ktora pisze o kodach quasi-rozwinietych (wplyw kanalow publicznych komunikacyjnych) – taki uproszczony obraz rzeczywistosci ( czesto i gesto na blogach)
  To tylko tyle, az tyel.

 391. ozzy
  21 listopada o godz. 21:28

  Szkoda, rozmawiamy obok siebie. Chodzilo o kontekst jako rzeczywistosc, dotykanie jej. W podrecznikach bylo jej wyobrazenie. Dlaczego sprasegmentalne elementy? Przyklad, zamiast uczyc sie wszystkiego od razu, wystarczy powiedziec siedzac przy oknie, jest mi zimno, a siedzacy obok zamknie okno. Niepotrzebnie uczono nas od raz obu zwrotow. Nie gub sie. Bo nie chodzi o Jasia, tylko o Ale i kota. A tak naprawde to wazne jest, ze Jasio ma glowe, jaka, okaze sie pozniej. Po kilkunastu lekcjach. Szczerze mowiac, nie wierze, ze mozna sie nauczyc jakiegokolwiek jezyka po ukonczeniu 14 lat. Napisalem kiedys projekt podrecznika; 199 sytuacji w pytaniach i odpowiedziach na kilku poziomach jezykowych. Nie chodzilo przy tym o tzw. bezsensowne rozmowki.

 392. ozzy
  21 listopada o godz. 21:52

  Tylko raczyles zapomniec, ze mowimy o nauczaniu jezyka obcego. Mimo sie z Toba rozmawialo, przewaznie byles malo owny. Musze sie tego nauczyc, po co wowczas obecnosc w blogu.

 393. śmiem wątpić w to, że Pan naprawdę mieszka od ponad 20 lat w USA i w dodatku skończył Pan tam studia

  @Mad Marx

  Studia (120 kredytów :cool:) może skończył, ale do podstawówki tam nie chodził, więc skąd ma porządnie znać angielski?
  Kiedy pochwalił się swoimi 6 telewizorami i podał adres, to każdy mógł sprawdzić, ile jest warta jego rudera w tej imigranckiej dzielnicy, a i sąsiedzkie też.
  Pozostaje mu tylko życzyć, żeby się nie pochorował po tym maratońskim wysiłku polskiego dusigrosza, który woli sam zap….alać od rana do nocy, niż dać zarobić innemu imigrantowi 🙄

 394. Bar Norte
  21 listopada o godz. 20:46
  Realna siła Ziobry to jest 19 zdyscyplinowanych posłów z jego partii (Solidarna Polska) bez których rządząca prawica po prostu nie ma wiekszości.

  Z tym się zgadzam, ale mowa była o schedzie po Kaczyńskim, czyli kiedy prawica głównie próbuje się nie rozpaść jak AWS. Wtedy, moim zdaniem, Szydło mogłaby prawicę utrzymać w jedności, bo ona ze wszystkimi, poza MM i JG, ma dobre relacje. Byłaby kompromisowym kandydatem, a jest ciągle wśród ludu pisowskiego niezwykle popularna.

  Co się dzieje dalej przy scenariuszu że JK utrzymuje władzę za cenę dalszej radykalizacji, to jest najbardziej dla nas ciekawa opcja. Nie sądzę żeby JK poświęcił Morawieckiego, z różnych przyczyn. Czy Morawiecki ma to w sobie żeby zaszantażować Kaczyńskiego odejściem? I czy by chciał? Czy Gowin zacznie ich nawoływać do opamiętania? Nie mam pojęcia, ale napięcie jest zbyt duże żeby to wszystko nie wybuchło w najbliższym czasie. A wtedy ratuj się kto może.

 395. guzdra
  21 listopada o godz. 21:45

  Niepotrzebnie sie trudzisz i probujesz glebokiej psychologii. Trafiles jednak w sedno. Zadowolony? Wystarczyloby zapytac. Prawdopodobnie odpowiedzialbym wprost. A tak musiales chybac.

 396. Mad Marx (20:03)
  Pan jesteś tylko kolejnym i w dodatku marnym pracownikiem Wydziału Propagandy czy jak to się tam inacvzej w tym waszym pisssie nazywa

  Co też Pan Marx nam wyolbrzymia!
  Propaganda się zdecentralizowała, poszła w lud, rozeszła się po mediach społecznościowych i kreatywność spiskowych teoretyków i alternatywnych prawdomówców wybiła. Weźmy tę fantasmagorię (15:32)

  Jak Sąd Najwyźszy zatwierdzi wybor to Joe Biden bedzie moim Prezydentem …

  Niezorientowany Józek, o zdezorientowanym Pietrku szkoda gadać, skojarzy z 2000 rokiem, gdy SN orzekła o zaprzestaniu liczenia głosów na Florydzie. Wtedy chodził o 100-200 głosów w jedną lub drugą stronę w pojedynczym stanie. Sprawa ta przeszła przez kilka instancji stanowych i federalnych sądów. W roku 2020 chodzi o dziesiątki i setki tysiące głosów przewagi Biden-Harris w kilku stanach, najmniej w Georgii bo ponad 12 tysięcy. A gdzie Pensylwania, Michigan, Arizona, które Trump musial1by wygrać. Wszystkie zaskarżenia ekipy Trumpa o nieprawidłowości zostały odrzucone w sądach z braku dowodów. Żaden sąd z SN na czele nie musi niczego rozpatrywać. Nawet gdyby dotarło do SN, który Trump napakował swoimi nominatami i o ich lojalności i poparcia dla jego wyboru Trump trąbił, to podważenie wyniku tych wyborów przez pięciu sędziów SN byłoby skandalem bezprawia, jakiego Ameryka nie widziała w swej 250-letniej historii.

  Tu nic centrala propagandy *** nie ma do roboty.
  W tzw. durnych durnowatych czerepach same lęgną się takie głupoty.

 397. Piotrze II

  oj, gdybyz sam przyjechal we wlasnej osobie JK (na inicjaly mam tylko odwage)
  jakiz to marmur godzien bylby jego imienie nosic…Domine, non sum dignus ut intres sub tectum meum – by JK dobrodziej temi slowy powital. JK nasz tak najprzod mocny, iz wszystko co mu sie podoba, uczynic moze.
  JK: Widzieliscie , jaki mam cios temi, co ostoja wladzy naszej. Nie lekajcie Polacy, byle cicho siedziec, blogoslawieni cisi, nie podskakwiac w te lgbt-owskie rytma, i miec na uwadze moje slowa . Bedzie wam dobrze powiadam, zobaczycie. Jam swoj jest to znaczy chlop. I zartowac tez lubie. Tylko posluch musi byc. *)

  …….*) na motywach „Tanga” Mrozka

 398. @teo

  Tak jest. Cymbał cymbaliński sam produkuje swoje rewelacje i jest z nich dumny 😉

 399. 🙂 GajowyM
  Tu jest więcej takich, którzy nie biorą regularnie przypisanych im pigułek 🙂
  I nic na to nie poradzisz 🙁

 400. Przejeżdżając przez cmentarz mijałem dwie starsze panie i w tym momencie usłyszałem fragment rozmowy „Jankowski to ten z pisu”. Nawet na cmentarzu ludzie rozmawiają o polityce. Tablica cmentarnych ogłoszeń zapełniona klepsydrami. W normalnych czasach kilka, góra kilkanaście ogłoszeń. Liczba zgonów utrzymuje się na szczęście na podobnym poziomie. Dzisiaj przedstawiciele rządu z premierem na czele prosili obywateli o przestrzeganie zaleceń i wprowadzonych ograniczeń w walce z covidem oraz o szczepionkach już zakupionych. W mieście widać ludzi w maseczkach. W galeriach handlowych pustki chociaż księgarnie otwarte. To co obserwujemy w przestrzeni publicznej dzisiaj to czysta polityka. Jesteśmy świadkami historii dziejącej się na naszych oczach. Piękne wpomnienia, które dzisiaj miałem okazję tu przeczytać to nawet dla mnie zamierzchłe czasy. Trzeba z żywymi naprzód iść, powtórzę za poetą

 401. Tzw. scheda po Kaczyńskim

  Jeszcze w końcu czerwca, wokół wyborów prezydenckich w rozlicznych kręgach mniej lub bardziej zbliżonych do prezesa PiS mówiło się tylko o Morawieckim. Z jakim poświęcenie się zaangażować i pomógł w kampanii Du*y, jak skutecznie wywalczył ogromne fundusze z Unii, jak bezpardonowo pokonał wirusa w całym kraju, jak dzielnie walczy na wszystkich frontach, zostanie namaszczony na wiceprezesa partii na jej jesiennym kongresie, prezes go uwielbia – dać mu wódki. Jesteśmy w ostatnich tygodniach jesieni. O kongresie partii ani słychu. O wiceprezesie partii Morawieckim ani widu.

  Odgrzebywanie Szydło, która była w tej wojnie sojuszniczką Ziobry przeciw Morawieckiemu jest – pardon, ale wydaje mi się nieporozumieniem. Ona może wyglądać na postać kompromisu. Ale czas kompromisu przy użyciu figurantki dawno minął, jesteśmy o pięć lat starsi. Kaczyński musiałby znaleźć w partii kogoś, kto samodzielnie przeciwstawiłby się Ziobrze. Kogoś starozakonnego z PC i z poparciem aparatu. Kogoś chętnego do tej roli na razie nie ma.

  I tak trzymać.

 402. Tablica cmentarnych ogłoszeń zapełniona klepsydrami. W normalnych czasach kilka, góra kilkanaście ogłoszeń. Liczba zgonów utrzymuje się na szczęście na podobnym poziomie

  Na podobnym poziomie, co liczba ogłoszeń, czy na podobnym poziomie, co w normalnych czasach, tylko ogłoszeń jest więcej? Po kilka na jeden zgon? 😯

 403. Rozważań ci u nas bez liku, tj. u prenumeratorów GW

  Np. ta wybornie trafna teza:
  W naszych krajach białemu heteroseksualnemu mężczyźnie zagraża co najwyżej otyłość.

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26530577,ks-tomas-halik-w-naszych-krajach-bialemu-heteroseksualnemu.html

  Co mają wspólnego terroryści wykrzykujący religijne hasła, chrześcijanie popierający Trumpa, radykałowie z grup pro-life, przeciwnicy papieża Franciszka posyłający mu „synowskie napomnienia”, bojówki „broniące białego heteroseksualnego mężczyzny” albo próba Jarosława Kaczyńskiego, by stworzyć w Polsce autorytarne katolickie państwo?

 404. teo:

  z tymi nominatami Supreme Court jest z reguly tak: maja duza swobode rozstrzygania , nie sa uwiazani na krotkim pasku zaleznosci partyjno-finansowej. Moga sobie pozwolic na wieksza swobode wobec dawnych „panow” z Dems czy GOP i z tej niezaleznosci korzystaja.
  Nr 1 nie powie im: you’re fired.

 405. Z czytaniem w narodzie nie jest aż tak dobrze, Polacy widzą co chcą. Ja mówię o pisie po Kaczyńskim, a nie o Kaczyńskim szukającym kogoś kto go obroni przed Ziobrą.

 406. Po tym, co Pan naopowiadał z sejmowej trybuny 18 listopada, Pańska technika negocjacyjna stosowana w rozmowach z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen – którą Pan straszył, że jeśli ona nie ustąpi, to Pana zastąpi jeszcze gorszy Ziobro – właśnie wzięła w łeb. Wykrzyczał Pan bowiem tego dnia w Sejmie z miedzianym czołem antyunijną przemowę z partytury Ziobry, w której to mowie brednia goniła brednię, o czym zresztą Pan świetnie wie. Oskarżył Pan Brukselę o „zamach na polską suwerenność”, o „drenowanie” naszego kraju i o „rządy oligarchii”. Porównał Pan Unię do dyktatu ZSRR z czasów komunizmu.
  Nie wstyd Panu? Oczywiście, że nie. Kierując się miłością własną, stał się Pan zakładnikiem Ziobry i Kaczyńskiego, śpiewa Pan ich arie, byle tylko nie wypaść z ich chóru.

  To fragment z listu red. Jarosława Kurskiego (GW) do niedoszłego delfina.

  https://wyborcza.pl/7,75968,26530875,kurski-pisze-do-morawieckiego-popelnil-pan-wielki-blad.html

 407. GajowyM.
  Kręci się koło sześciuset w Polsce. Na tablicy dokładnie 32 klepsydry. Jak na jeden wrocławski cmentarz to dużo

 408. izabella
  21 listopada o godz. 22:35
  Z czytaniem w narodzie nie jest aż tak dobrze, Polacy widzą co chcą. Ja mówię o pisie po Kaczyńskim, a nie o Kaczyńskim szukającym kogoś kto go obroni przed Ziobrą.

  To chyba ja jestem tym narodem, co nie umi czytać????

  A jak u szanownej Interlokutorki z naiwnością?
  Scheda to coś takiego, co się dostaje poprzez przyznanie przez schedo-dawcę.
  Co będzie z pisem jak Kaczyński zniknie, nagle lub stopniowo? To już jest wybieganie nieco poza wprzód.
  Wróżenie z fusów, w dodatku.

  Czy można sobie wyobrazić kongres PiS, na którym Kaczyński rezygnuje?
  Dochodzi do wyboru nowego prezesa, najpierw Ziobro wstępuje do partii, np. z rekomendacji p. Szydło i odbywa się kampania i wyłania się osoba, która przejmuje schedę. Czy tak to ma być?

  W sumie, czy to ważne? PiS się rozleci wraz z PZPRawicy.

 409. „napięcie jest zbyt duże żeby to wszystko nie wybuchło w najbliższym czasie. A wtedy ratuj się kto może” – izabella (22:03)

  No właśnie.
  Kruszenie jakichkolwiek kopii w temacie „scheda po Kaczyńskim” jest marnowaniem cennego czasu.

 410. Król jest nagi! (po polsku: Prezes jest szalony!!!(

  https://wyborcza.pl/7,75968,26533716,kto-pierwszy-krzyknie-glosno-prezes-jest-szalony.html

  Relacja działaczy KOD, którzy 13 grudnia 2018 r. demonstrowali pod żoliborskim domem Kaczyńskiego. Ewa Chwedeńczuk opisywała to tak: „Nagle zobaczyłam, że Kaczyński wychodzi z domu. Zawołałam »panie Jarku, prosimy do nas« i odwróciłam się na pięcie, bo nawet nie przyszło mi do głowy, że do nas wyjdzie. A wyszedł, w towarzystwie ochroniarzy, i nakrzyczał na nas: »tacy jak wy wsadzali AK-owców!«, i na policjantów: »jak można pozwalać na to, by ludzie tak świeczki palili???«. Następnie przepchnął się łokciami i wraz ze swoim ochroniarzem zaczął kopać w świeczki. Policjanci były przerażeni, a my zdumieni”.

 411. teo
  „Jarosław Kaczyński była kobietą ! Obejrzyj Seksmisję to zrozumiesz !”
  (znalezione w necie)

 412. W miarę upływu czasu wszystko się zmienia.
  Każdy oglądał film „Casablanca”. Piosenki z tego filmu śpiewało wielu, ale najlepiej Frank Sinatra, dobrze prezentował się też Dean Martin. Obaj występowali czasami w duecie. Minęło tyle lat. Dzięki nagraniom możemy podziwiać tamte klimaty. „As Time Goes By” idealna piosenka na sobotni wieczór

 413. izabella

  „mowa była o schedzie po Kaczyńskim, czyli kiedy prawica głównie próbuje się nie rozpaść jak AWS.”

  Dobrze ujęłaś pisząc, że „prawica głównie próbuje się nie rozpaść”. Z tym, że ona mimo tych usiłowań realnie się rozpada. Kaczyński od miesięcy nic innego nie robi tylko usiłuje powstrzymać ów rozpad. A właściwie opóźniać. I marne efekty te zabiegi przynoszą. Trudno się zresztą temu dziwić bo to już nie jest dawny Kaczyński – to postać wypalona politycznie, schyłkowa.

  On się nie zawaha poświęcić Morawieckiego w imię utrzymania jednosci. Ale to nic nie da, bo wewnętrzne sprzecznosci i konflikty w tym ich świecie są za głębokie. Zresztą to nie tylko sprawy personalne, ambicjonalne ale kwestię rozbieżnych oczekiwań rozmaitych grup elektoratu. Ten kryzys, którego doświadczają jest na tyle głeboki, że nawet pamięć po upadku AWS zaciera.

  Tak więc moim zdaniem nie ma co mówić o schedzie po Kaczyńskim jako pewnej całości, tak jak to dziś jeszcze wyglada, bo kurczaca się na naszych oczach scheda zostanie podzielona i każdy weźmie swoje. A ściśle mówiąc weźmie tyle ile wyszarpie.

  Tak to widzę w telegraficznym skrócie i na pewnym poziomie ogólności. No ale w szczegółach nie potrafię tego opisać bo za mało wiem o tym co się w tym środowisku dzieje. Jak wczesniej wspomniałem oni są dość hermetyczni, mimo wszystko. Poza tym mamy taki burzliwy czas, że trudno w szczegółach np personalnych coś przewidywać.

 414. Tzw. scheda po Kaczyńskim (2. w porównaniu z AWS)

  Po pierwsze, schedę w gospodarce po „Polsce w runie” Kaczyński przeputał i uzyskał za to tylko 235 mandatów. Wystarczy to, aby rządzić, ale uzależnia od JG i ZZ. Co przekazać może Kaczyński spadkobiercom w tym zakresie?

  Po drugie, Kaczyński jako polityk o najmniejszym poziomie zaufania niewiele może zostawić poza muzealnym tytułem „genialnego stratega”.

  Po trzecie, cztery reformy AWS-UW to było dziedzictwo. Aż cztery rządy się zmagały z nimi i nie wszystkie zostały unieważnione. Reforma emerytalna tylko w połowie, w mniejszej jej części tj. OFE, ale generalnie zapaść. Niestety edukacja rozorana. O Kasach Chorych mało kto pamięta, ale może temat powróci, wszak ten system w Czechach się sprawdził.

  Czy 500+ jako jedyna „reforma” PiS ma sens? Jedynie polityczny. Należy zasiłki na dzieci zreformować, ale jak? Tego nie wiadomo. Degrengolada w resorcie ZZ z hasłem praworządność w tle to chyba nie jest dziedzictwo, raczej obciążenie długiem. Więc nikt takiej schedy nie przyjmie, wyjątkiem chyba ZZ. Jest jeszcze WOT.

  W telegraficznym skrócie to nawet nie wygląda tak tragicznie.

 415. Scheda po Kaczyńskim (na pewnym poziomie szczegółowości, za red. J. Żakowski)

  1. Podzielenie społeczeństwa za pomocą oszczerstw i pomówień (Smoleńsk, LGBT, „winy Tuska”…)
  2. Dezorganizacja sądownictwa
  3. Chaos w oświacie
  4. Wypchnięcie za granicę lekarzy i pielęgniarek („niech jadą”)
  5. Zdziczenie państwowych mediów
  6. Eskalowanie nienawiści i przemocy politycznej (zabójstwo Adamowicza, bojówki Bąkiewicza)
  7. Dewastacja puszcz i lasów
  8. Zniszczenie obyczajów w dialogu publicznym(Sejm, kampania wyborcza)
  9. Odebranie kobietom prawa do ich ciała
  10. Likwidacja hodowli koni arabskich
  11. Rozbrojenie armii (m.in. caracale, wyrzucenie dowódców)
  12. Rozwalenie systemu emerytalnego
  13. Zniszczenie dyplomacji
  14. Nieprzygotowanie na pierwszą i drugą falę pandemii (służba zdrowia, oświata)
  15. Osłabienie NATO na rzecz obietnic współpracy z Trumpem
  16. Dewastacja organizacji pozarządowych
  17. Skłócenie Polski z Unią
  18. Zrujnowanie relacji z Niemcami
  19. Niszczenie najlepszych teatrów i muzeów
  20. Likwidacja Trybunału Konstytucyjnego
  21. Zdegenerowanie prokuratury i służb
  22. Dezorganizacja policji
  23. Ośmieszenie parlamentaryzmu (Piotrowicz, Pawłowicz etc.)
  24. Unieważnienie konstytucji (sędziowie dublerzy, niepublikowane wyroki i ustawy, wybory)
  25. Zastąpienie służby cywilnej przez nepotyzm
  26. Zniszczenie wizerunku Polski (ustawa o IPN, uchodźcy, Komisja Wenecka itd.)
  27. Eskalacja korupcji (KNF itp.)
  28. Zrujnowanie branż porzuconych w pandemii (gastronomia itp.)
  29. Rozzuchwalenie skrajnej prawicy bezkarnością
  30. Ośmieszanie państwa (komisja Macierewicza, „apele smoleńskie”, PFN)
  31. Bezprawne trwonienie państwowych pieniędzy (wybory Sasina, billboardy przeciw sądom, wyborcze czeki Morawieckiego itp.)
  32. Biegunka złej legislacji tworząca niepewność
  33. Ograniczenie praw obywatelskich (m.in. prawa do demonstracji)
  34. Hodowanie afer (GetBack, wieże Kaczyńskiego, respiratory Szumowskiego itp.)
  35. Rozbicie Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego
  36. Rozwalenie służby zdrowia przez chaotyczną reakcję na pandemię
  37. Stworzenie klasy nowych bogaczy pasionych na państwowym
  38. Zadłużenie samorządów i szpitali
  39. Kryminogenna bezkarność przestępców w koloratkach i białych kołnierzykach
  40. Tworzenie biurokratycznego bizancjum (limuzyny itp.)
  41. Korumpowanie Kościoła katolickiego
  42. Zadarcie z USA („gratulacje” dla Bidena)
  43. Utrata miliardów z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy

  Nie weszło do schedy (a miało wejść):

  44. Przywrócenie przyrostu naturalnego
  45. Sprowadzenie wraku ze Smoleńska
  46. Napisanie raportu smoleńskiego
  47. Zbudowanie fortu Trump
  48. Zakupienie helikopterów
  49. Wzmocnienie pozycji Polski w Europie
  50. Zmniejszenie kolejek do lekarzy
  51. Przyspieszenie spraw w sądach
  52. Umocnienie dobrego imienia Polski za granicą
  53. Ujawnienie zbrodni PO
  54. Zapewnienie dzieciom dostępu do dentysty
  55. Uchwalenie nowej konstytucję
  56. Zbudowanie miliona samochodów elektrycznych
  57. Uzyskanie reparacji od Niemiec
  58. Zmuszenie Putina, by przyznał się i przeprosił
  59. Wyzwolenie frankowiczów z niewoli bankierów
  60. Połączenie Trójmorza
  61. Zrównoważenie budżetu
  62. Zapewnienie młodym mieszkania
  63. Stworzenie nowoczesnej nauki
  64. Narzucenie modelu Unii Europejskiej
  65. Zachowanie pokory
  66. Przestrzeganie prawa
  67. Nie kradzenie („do polityki nie idzie się dla pieniędzy”)
  68. Zamknięcie ust krytykom
  69. Zlikwidowanie oporu społeczeństwa

 416. Bitwa o handel… wtedy był Minc… teraz Morawiecki… Tak sobie myślę prywatnie o ideologi… wtedy socjalistycznej teraz katolickiej… chodzenie do kościoła nie szkodzi a do prywaciarza w galerii tak… rozkułaczyć galerie i salony… o karczmach nie wspomnę… wirus wymaga diety odchudzającej…

 417. Biden katolik… i wszystko jasne… Tak sobie myślę prywatnie, że tęczowo nie będzie… uber alles zostanie…

 418. Uchwały w gminach wolnych od LGBT… Mazowiecki uzupełnił i od turystów też… spanie np. u górali z owieczkami, to zboczenie… a chłopa z chłopem to Sodoma i Gomora epidemiologiczna… Tak sobie myślę prywatnie, że łażenie dla samego łażenia, to nie jest potrzeba życiowa… co innego zrywać szyszki czy pilnować owce przed wilkami… be… be… be… a głosowali na hunwejbinów… i nie byli uprzedzeniu o zamykaniu gór na zimę przed ceprami… jak żyć bez dutków…

 419. teo
  21 listopada o godz. 22:55
  A jak u szanownej Interlokutorki z naiwnością?

  Nie wk****** mnie, o schedę zapytała kruk, więc się przez moment nad tym tematem pochyliliśmy. Co niektórzy. Wypier***** z takimi komentarzami do mnie.

 420. Kaczyński zamknął najjaśniejszą przed imigrantami… a Morawiecki góry przed ceprami.. z powodu parcha… Tak sobie myślę prywatnie… czy siedzenie w swoim domu w górach z widokiem na Tatry… to kara… to samo zdrowie… Dej babo flache walne se z gwinta… jak zbójnik na bezrobociu… ino nie przypol moskoli…

 421. „…blogowicze drodzy, wiadomo że w jedności siła, ale ja stoję po osamotnionego z argumentem nie do podważenia – oto człowiek który wiersz Paula Celana „Fuga śmierci” odkrył, zachwycił się nim i rozpowszechnił jakiś czas temu na blogu musi byc osobą szczególnie wrażliwą, z wrodzonym poczuciem sprawiedliwości i dobrą…”
  Tak napisałam 7 lat temu, dziękując koledze blogowemu za przedstawienie poezji, moja wdzięczność była szczera a sympatia przetrwała lata.

 422. powyższe nie dotyczy @ozzy, żeby nie było wątpliwości, z kolei Zuzannę Ginczankę ja zacytowałam kilka lat temu więc niech się już on nie trudzi.
  Ps. do @Saldo: tenże @ozzy wyrobił już sto, dwieście, a nawet więcej procent normy w szkalowaniu („żabka konająca odziedziczyła po przodkach szmalcownikach…”), stąd nie nie zachęcaj, nie podpuszczaj.

 423. W kraju katolickim parafia jest: wolna od bezdomności, głodu czy przemocy… to bardziej pożądane zjawiska… o przestępczości 0 nie wspomnę… do tego żaden rząd nie jest potrzebny… wszak suweren wszystko może… Tak sobie myślę prywatnie, że kościelny kodeks karny zwany 10 przykazaniami jakiś nieskuteczny… takie strachy na… w kieszeni stracha wróbel uwił gniazdo…

 424. artykuł wobec przemocy wobec kobiet był drukowany w „Polityce”
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1970296,1,skandynawia-nordycki-paradoks-rownosci.read

 425. linki powyżej i poniżej dla znawcy łaciny i jego bezkrytycznej wielbicielki
  https://en.wiktionary.org/wiki/norvegicus

 426. @Izabella 8:33 – to nie jest ten blog, nie ten blog!!!

 427. zabka k:

  nie jestem chrzescijaninem… a juz nie daj Bog – katolikiem, przeto nie nadstawiam drugiego policzka i powtarzam jak niegdys: kanalia nie stoi za rogiem, bowiem jest juz w domu.
  ———–f**k off!

  Pomoz chronic ginace gatunki!
  daj przejsc zabie!

 428. Wort des Tages:
  Ich kann einen Frosch nicht von einer Kröte unterscheiden.

 429. Goście Passenta!
  Wielka kultura wypowiedzi w trudnych sprawach w czasie epidemii. Dziękuję!

 430. Czytam: kupuj, wspieraj co polskie… Tak sobie myślę prywatnie… czy katolicyzm, to polski wynalazek… czy niemiecka licencja…

 431. żabka konająca
  22 listopada o godz. 9:40
  Jestem wzruszony.

 432. Korespndencja ze swiata na oko , nowego
  https://www.youtube.com/watch?v=JzZjw-lVpYY

 433. @ls42

  Jeśli swoje komentarze będziesz rozpoczynam od tak mocnych uderzeń:
  Każdy oglądał film „Casablanca”.
  to wyrazy niechęci dla ciebie będą się mnożyły jak króliki.

  W mojej ocenie wśród Polek i Polaków zmarłych w kraju w okresie ośmiu ostatnich miesięcy jest wyraźna nadreprezentacja tych, którzy owszem ten film widzieli ale jego tytuł kojarzył się im z Casanową. Słaba pamięć to jest przywilej starości, z którego ty nie korzystasz.

  Moim zdaniem wśród osób które nie czytają lub nie/b> słuchają internetowych wypowiedzi mających więcej niż tuzin słów jest bardzo mało osób kojarzących film Casablanca.

  Bywalcy takich forów jak to to są osoby, zanurzone w przeszłości i nie są skore do decydowania za nie co mają pamiętać.

  A młodzi i wściekli przymuszeni do oglądania Casablanki będą ten film wyśmiewayły za brak kolorów, niezrozumiałe tło polityczne i brak żartów w scenariuszu oraz zarzucały dłużyzny.

  Średnio ujmując Casablanca zestarzała się gdy obaj nie mieliśmy żadnego siwego włosa i stwierdzenie:
  Mało kto oglądał Casablankę jest słuszniejsze.

  Od wszyscy i od każdy zaczyna się zamordyzm.

  A ty kolego albo cynicznie, albo naiwnie, pytasz
  Jaki zamordyzm?

  Wyjdź na ulicę i zapomnij po co wyszedłeś, gdy cię o to zapytają.
  Masz duże szanse dowiedzieć się jaki zamordyzm.

  Ma ci się podobać i masz otwierdzać, bo jak nie, to morda w kubeł.

  Na przykład taka Mag.
  Ma czelność żyć i tym, oraz klikaniem, denerwować elitę.

 434. teo
  22 listopada o godz. 1:25

  red. J. Żakowski zazwyczaj plecie jak Piekarski na mękach i twoim postem jestem miło zdziwiony że stać go na taki wpis

 435. Is42,
  ja Ci wyjaśnię w skrócie to, co Ci obszernie wyjaśnia Guzdra. Otóż, jeśli wiesz co oznacza hasło noszone przez protestujących dzisiaj młodych ludzi – „Agnieszka już tutaj nie mieszka” – to wiedz, że wg nich „każdy to wie”. Na tej samej zasadzie „każdy oglądał” jakieś tam filmidło. Bogart w filmie pali jak parowóz, co dla młodych, inteligentnych ludzi już jest obciachem i budzi niechęć. Taki film nie dla „każdego” jest do oglądania.

 436. ls42
  21 listopada o godz. 22:42
  Liczba zgonów w Rejestrze Stanu Cywilnego w październiku 2020 r – stan na 09.11.2020
  Zsumowałem wynik 49132 zgony
  W lutym będzie znacznie gorzej

 437. @guzdra
  Swoją drogą nie wiem, co kobiety widziały w Humphrey’u Bogart’cie, choćby tym z „Casablanki”.

 438. Co wczoraj odkurzylem…czego sie nauczylem….sam.

  Jezyk nie jest kodem, jezyk jest systemem znakow…..Kodem jest mowa.

  Ze atrybut nie jest kontekstem, niezaleznie od glowy, bo nawet z kwadratowa pozostaje atrybutem.

  Jest zasadnicza roznica miedzy blogosfera a siecia. Nie wszyscy domorosli psycholodzy raczy o tym wiedziec.

  Guzdrzec; guzdrac i drzec sie. Dwa w jednym.

 439. Ozzy tak „pieknie“ pisal o jezyku…wczoraj, Dzisiaj natomiast nieco ponizej tonu….pozostaje pytanie, kto tu nadaje ton. Skad ta potrzeba
  u Ozzy; patrz nizej:

  …. ———–f**k off!….

 440. Zastanawiam sie, kto tu jest kim lub kto gdzie wpadl i udaje humaniste….

  ozzy
  22 listopada o godz. 10:38
  zabka k:
  nie jestem chrzescijaninem… a juz nie daj Bog – katolikiem, przeto nie nadstawiam drugiego policzka i powtarzam jak niegdys: kanalia nie stoi za rogiem, bowiem jest juz w domu.
  ———–f**k off!
  Pomoz chronic ginace gatunki!
  daj przejsc zabie!

 441. Ich kann einen Frosch nicht von einer Kröte unterscheiden.

  Dorzucam….

  Ich ebenfalls nicht.

 442. Morawiecki jak murgrabia swoimi zakazami zmusi górali do zbójowania… Tak sobie myślę prywatnie o ciupadze zamiast błyskawicy… hej… !

 443. Proba wyjasnienia ponizsze kwestii…

  Ps. do @Saldo: tenże @ozzy wyrobił już sto, dwieście, a nawet więcej procent normy w szkalowaniu („żabka konająca odziedziczyła po przodkach szmalcownikach…”), stąd nie nie zachęcaj, nie podpuszczaj.

  Nie wiem bowiem czy chodzi tu o podpuszczanie Zabki czy Ozzy. O zachecaniu nie ma mowy, bo tu kazdy „walczy“ na wlasny rachunek, z motywem lub bez, z landszaftem nad lozkiem lub bez, wydawaloby sie.

  Wczoraj zostalem rowniez porownany, my tu tylko porownujemy, bo relatywizowanie tragedii nie przychodzi nam do glowy, do szmalcownika, nie przez Ozzy oczywiscie. Nikt nie zareagowal oczywiscie, Ozzy rowniez nie, oczywiscie. Pozostali rowniez nie, oczywiscie.

  Zacytowalem Twoj wpis, bo byl znaczacy. Inne krytykowalem, bo byly krytyki godne. Nigdy jednak nie posuwalem sie do injurii.

  Wracajac do podpuszczania, to zabawa w berka trwa. Trzymajmy wiec fason, jesli wogole jest to w tej przeszczenii, nie powiem, ze w towarzystwie, mozliwe.

 444. Dla ciekawych
  średnia dzienna zgonów w Październiku to 1585, rok temu 997 czyli o 588 więcej niż rok temu. Nie mylmy tego z doniesieniem o maksymalnej liczbie zgonów na covid 603 – 11 listopada. , bowiem średnia za listopad to 156. czyli z innych przyczyn niż wirus umarło dziennie 432 osoby.
  To ewidentny skute załamania się opieki zdrowotnej. Listopad będzie znacznie gorszy. Lekarstwo na covid stosowane przez rządzących znacznie gorsze od wirusa

 445. nie za listopad , a za październik pomyłka

 446. Każdy oglądał film „Casablanca”.
  to wyrazy niechęci dla ciebie będą się mnożyły jak króliki.

  Nie mialem pojecia, ze wszyscy nie obejrzeli Casablanki, z pewnoscia nie wszyscy ogladali. Coz, poglady, oglady, w szystko redukuja sie do krolikow. To juz bez guzdrania sie, jest wyzszosci szkola wyciagania krolika z szapoklaka.

  Klakierzy sie zwyklego spiesza, nie guzdrza.

 447. Europoseł i Wiceprezes ZSL Krzysztof Hetman powiedział dla onet.pl o łatwości z jaką Jarosław Kaczyński premier Morawiecki i minister Zbigniew Ziobro zapowiadają polskie weto względem unijnego budżetu:

  „W tej chwili idziemy tą samą drogą, którą podążała Wielka Brytania. Decyzji Brytyjczyków o wyjściu z UE nie należy ograniczać wyłącznie do referendum. Przez 30 lat mówiono i sączono jad społeczeństwu brytyjskiemu, że wszystko co złe jest winą Unii Europejskiej.
  Wielka Brytania też wielokrotnie groziła użyciem weta w różnych sprawach.
  Bardzo często groziła użyciem prawa weta i to już od lat 80. XX wieku. To samo teraz dzieje się w Polsce. Od sześciu lat PiS obrzydza nam Unię Europejską. Politycy PiS kłamią na temat Unii. I jak już powiedziałem, idziemy tą samą drogą.”

  „Bo to jest kwestia odpowiedzialności. Odpowiedzialności za Polskę i jej przyszłość. Dzieją się teraz niezwykle istotne rzeczy. Przez głupotę rządu PiS możemy znaleźć się na marginesie integracji europejskiej, a nawet poza nią. W tej chwili nie ma już miejsca na łagodne i uprzejme słowa. Patrzę na to przez pryzmat naszych dzieci. Każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na pytanie – czy wolimy żeby nasze dzieci dorastały w Polsce, która będzie w Unii Europejskiej, czy chcemy, by dorastały w Polsce, która będzie w próżni międzynarodowej? ”

  „Widać, że PiS stał się taką neobolszewicką partią. Jeśli premier mówi w polskim Sejmie o oligarchach europejskich, to jest to czysta hipokryzja. Mówi to facet, który zarobił miliony złotych w zachodniej bankowej korporacji”
  Pzdr, TJ

 448. Agata Tuszynska
  Mija 13 lat od śmierci żydowskiej pieśniarki Wiery Gran. Spotkanie z nią było jednym z ważniejszych doświadczeń mojego życia. A książka, która dzięki niemu powstała, największą bombą w mojej literackiej karierze. Do dziś odczuwam skutki jej rażenia.

  W getcie nazywano ją – Wiera Magnes. Przez kilkanaście miesięcy 1941 i 1942 roku przyciągała tłumy do kawiarni „Sztuka” na Lesznie. Swoim niskim, zmysłowym głosem śpiewała szlagiery, które jej wielbiciele znali z „Paradisu” lub „Cafe Vogue”, gdzie królowała. Przychodzili, by przy szklance ciepłej wody posłuchać „Listu”, „Orchidei”, „Tango notturno” lub „Żebyś ty mnie zrozumiał”… Chwile spędzone w innej rzeczywistości były bezcenne. Wiera sama nazywała te występy „mszami zapomnienia”.

  Nie od razu potrafiłam to zrozumieć.

  Po raz pierwszy usłyszałam o Wierze Gran w salonie Ireny Krzywickiej w podparyskim Bures. Mówiono o gwieździe warszawskiego getta – kolaborantce, latami walczącej o swoje dobre imię wobec „sztafety oszczerców”. Co takiego zrobiła młoda pieśniarka, by zasłużyć na takie miano? Czym zawiniła lub czy zawiniła czymś więcej niż tylko chęcią przeżycia? Jej osoba wzbudzała niezdrową ciekawość i podnosiła temperaturę rozmowy jeszcze pół wieku po wojnie. Dlaczego?

  W 1939 roku miała dwadzieścia kilka lat i talent, wybierała się na podbój Paryża. Zdążyła na wojnę. Jesienią uciekła z Warszawy, by dobrowolnie wrócić do getta na wieść o życiu artystycznym, które się tam odradza. Chciała pracować. Dla matki i sióstr. Umiała śpiewać. Nie wiedziała, podobnie jak inni zamknięci za murami, jakie są plany Hitlera. Wtedy jeszcze nie.

  „Wszyscy się zmieszczą” – zapewniał tymczasem na estradzie „Sztuki” sumienny kronikarz wypadków dzielnicy zamkniętej, Władysław Szlengel. „Śmierć ma szerokie ramiona. Nie zabraknie miejsca”. Wkrótce zaczęły odjeżdżać pierwsze transporty z Umschlagplatz.

  Wiera jeszcze przez jakiś czas śpiewała w getcie. Furorę robił wykonywany przez nią szlagier napisany właśnie przez Szlengla do muzyki Władysława Szpilmana „Jej pierwszy bal”. Mówiła mi o służbie rodzinie i obowiązku przetrwania, o pomocy słabszym – sierotom i głodnym artystom. Używała swoich wpływów, by zebrać potrzebne fundusze dla potrzebujących. „Panujące w gettowym środowisku artystycznym stosunki wykluczały staranną selekcję towarzyską” – pisał Antoni Marianowicz, satyryk i „entuzjastyczny widz”, we wspomnieniach z tamtego okresu „Życie surowo wzbronione”. Bycie słynną diwą uniemożliwiało izolację od władz.

  Wiera Gran ocalała.

  Po raz pierwszy nazwano ją kolaborantką zimą 1945, kiedy zgłosiła się do pracy do Polskiego Radia. Nie zatrudniono jej, gdyż „była na usługach gestapo”. Zarzut wydawał się jej tak absurdalny, że poszła za pierwszym odruchem – koniecznością zaprzeczenia, oczyszczenia się, wyjaśnienia. To rozpętało piekło. Aresztowano ją, przesłuchiwano, sądzono.

  Zarzucano jej, jakoby „w czasie okupacji niemieckiej w okresie od 1941 roku do sierpnia 1942 w getcie w Warszawie, a od sierpnia 1942 po stronie aryjskiej, utrzymywała stosunki towarzyskie z osobami, które były jawnymi agentami gestapo, przez co dopuściła się czynu przestępczego przewidzianego w artykule 1 Regulaminu Sądu Obywatelskiego. Czyn ten w myśl tego Regulaminu podlega rozpoznaniu przez Sąd Obywatelski przy Centralnym Komitecie Żydów Polskich”.

  Śledztwo i proces trwały kilka lat. Nazwała je koszmarem gorszym niż ten wojenny, w którym straciła matkę i siostry. W efekcie postanowiono ją „z postawionych zarzutów uniewinnić”. Był 1949 rok. Niedługo potem opuściła Polskę. Trująca plotka ścigała ją i dosięgała wszędzie, gdziekolwiek była przez resztę życia: w Izraelu i Francji, w Wenezueli i Anglii, w Ameryce i w kraju nad Wisłą. Stale podsycana, podgrzewana, pączkująca. Próbowałam zrozumieć, dlaczego? Dlaczego pół wieku po wojnie te oskarżenia nie milkły? Dlaczego nie uciszały ich wyroki sądów, ani czas? Co takiego zrobiła Wiera Gran podczas okupacji, by „zasłużyć” na podobne piętno? Kolaborantka? Gestapówka?

  Może jej winą było jedynie to, że przeżyła? A także to, że była kobietą. Ocalenie mężczyzn nieczęsto łączone jest z zachowaniem moralnie podejrzanym, z usługą erotyczną. Wobec kobiet stosuje się inny kodeks. Piękna i utalentowana młoda kobieta… w taką najłatwiej było rzucić kamieniem. Złamać jej życie. Wzajemne oskarżenia ocalonych. Ci, którzy sami mieli coś na sumieniu, oskarżeniami próbowali przenieść na nią ciężar swej winy. Obezwładniająca siła plotki. Śmierć cywilna za wmówione winy. Tak się właśnie stało w przypadku Wiery Gran.

  Osiadła w Paryżu, gdzie próbowała żyć i śpiewać. Walka o sprawiedliwość coraz bardziej ją niszczyła. Straciła głos. Wtedy zaczęła krzyczeć, opowiadać światu o krzywdzie, jaka ją spotkała.

  Umierała w samotności. Rozmawiała po rosyjsku z mamą, a czasem ze świętym Antonim, bo przecież przed laty „serce zgubiła pod miedzą”. Zapadała się w sobie bez kokieterii, ze znużeniem i ulgą jednocześnie. W siebie. W ostatnią kryjówkę. W bunkier, gdzie po raz pierwszy od pół wieku lęk nie będzie wypalał znamion.

 449. W wywiadzie dla DoRzeczy przeczytałem:

  Bartosz Brzyski: Kluczowa jest kwestia pojęcia suwerenności i samostanowienia, czyli na ile my jako Polska zgadzamy się, żeby Unia Europejska poszerzała swoje kompetencje w sposób pozatraktatowy.

  Sądzę, że swoiste forum jakim jest tygodnik Polityka.pl jest dobrym forum, aby konstruując przeciwstawne pary wyjaśniono mi co jest w obszarze wąskie, a co w otoczeniu tego obszaru i o jakie kompetencje Unia tę szczupłość chce pogrubić.

  Może o oskarżenia o mord na sali plenarnych obraz Sejmu wygłaszane po ogłoszeniu przerwy w obradach i nacechowane przekonaniem:
  Gdyby co to tryby będę wyłamywał bez litości!

  Autorzy traktatu europejskiego wykazali się naiwnością w swej poprawności politycznej i nie wspomnienieli o jakimkolwiek przejęciu władzy w państwie unijnym przez skorpiona ustanawiającego nową religię.

 450. Miliony zlotych, a miliardy oligarchow sa nieporownywalne. Apolitycznymi porownaniami nie dotkniemy PiSu.

 451. Mocne?


  Autorzy traktatu europejskiego wykazali się naiwnością w swej poprawności politycznej i nie wspomnienieli o jakimkolwiek przejęciu władzy w państwie unijnym przez skorpiona ustanawiającego nową religię“.

 452. Dzisiaj nic nie przeczytalem, bo brak mi sily przejsc do skrzynki pocztowej.

 453. Wiernym

  niedzielna ambona: homilia prof. Jana Hartmana „Loose Blues”:
  „Kogo bronicie?! Kontr-list przeciwko obrońcom Jana Pawła II”

 454. Mimo ze mocna religią Portugalia nie ma wielkiej siły przebicia ani Srasburgu, ani w Brukseli, to może przyłączyć się państw chcących nałożyć sankcję na Polskę – ostoję chrześcijaństwa.

  Kraj ten dawał już oznaki działań nie po linii: obiecywał niedawno uchodźcom islamskim grunty u siebie i wsparcie finansowe na osiedlenie się.

  Ja kierując państwem, w którym w lufy wkładano goździki, występował bym przeciwko władcy państwa, który gotów oskarżyć także Chiny za zamordowanie brata na terenie Federacji Rosyjskiej.

  Trzeba się dogadać w Europie co do granic szaleństwa, bo współczesne pociski mają rozrzut pocisków liczony w setki kilometrów.

 455. Kim jest KRAJKI, obronca JPII
  PAP publikujac tekst profesorow uczelni, obroncom JPII, przy okazji uczynil niedzwiedzia
  przysluge prof. Stanislawowi Krajewskiemu, albowiem widnieje w informacji PAP
  nazwisko: prof. Stanislaw KRAJKI (UW) – jest taki ale: Stanislaw KRAJSKI , „ekspert” od
  wolnomularstwa, przyjaciel Radia Maryi i Akcji Katolickiej.

  PS oczywiscie jest bigot Zanussi. Czekam na ostatnie wiadomosci od Tanaki w sprawie
  niecierpiacej zwloki: czy juz kard. Dziwisz utopil JPII?

 456. Co do bachowskiej wiolonczeli BWV 1007, to najbardziej podoba mi się współczesne filmowe wykonanie sarabandy:

  https://www.youtube.com/watch?v=nUDIoN-_Hxs

 457. Przychodzi facet do lekarza chorob wenerycznych , rozpina spodnie i mowi – popatrz pan ..
  Lekarz przyglada sie dluzsza chwile (…) i ..ee .. ale ja to nic nie widze …
  Facet – ale jest na co popatrzec , co ?
  https://www.youtube.com/watch?v=cGnZHIY_hoQ

 458. Papież Franciszek ma dobry gust , nie tylko jemu się podoba mnie też .

  https://www.rt.com/news/507318-vatican-probe-garibotto-instagram-liking/

 459. ozzy
  22 listopada o godz. 13:29
  Profesor zabierający głos w dziedzinie która lezy poza jego specjalizacją zawodowa, nie jest żadnym autorytetem. Hartman wszedł już dawno w politykę , a polityka jak wiadomo nic z nauka wspólnego nie ma i widać jakie androny plota profesorowie którzy (głównie dla swych interesów ) weszli w politykę. Należy go traktować jako polityka. On zawsze był antykościelny i nic dziwnego że jak trafia się okazja to nabiera werwy.
  Takie huzia na Józią jest znane , tylko że prawdy się z tego nie dowiemy

 460. Przypadek Wery Gran, którą po wojnie dotknął ostracyzm do dziś wzbudza emocje. Książkę „Oskarżona: Wera Gran” Agaty Tuszyńskiej, dociekliwą, dobrze udokumentowaną można uznać w pewnym sensie za rehabilitację wielkiej pieśniarki, choć synowie Szpilmana nadal podtrzymują wersję ojca i nawet wytoczyli Tuszyńskiej proces o zniesławienie jego pamięci, bo Tuszyńska podważa tezę Szpilmana jakoby Wera Gran była w getcie kolaborantką.
  Agata Tuszyńska jest autorką świetnych książek, łączących w sobie elementy reportażu, biografii, publicystki, mówiąc najkrócej – literatury faktu. Oto niektóre z nich: „Singer. Pejzaże pamięci”, „Kilka portretów z Polską w tle” (reportaże izraelskie), „Tyrmandowie:R o m a n s amerykański” i bardzo osobistą „Rodzinną historię lęku”.
  Jej mamę, Halinę Przedborską poznałam jako starszą koleżankę po fachu w nieistniejącym dziś budynku ZSL, a później PSL na Grzybowskiej. Ona pracowała w „Dzienniku Ludowym”, a ja w „Zielonym Sztandarze”. Spotykałyśmy się czasem na dole w stołówce i kiedyś poznałam jej młodziutką wtedy córkę Agatę, która już miała za sobą jakieś publikacje, m.in. na pewno wiersze.
  Gorąco polecam autobiograficzną „Rodzinną historię lęku”, która opowiada o traumie, z jaką musiała się zmierzyć autorka, gdy jako już dorosła osoba odkryła swoje żydowskie korzenie i starała się zrozumieć, dlaczego była przed tą wiedzą chroniona przez najbliższych.
  To kluczowe pytanie, jakie powinni sobie postawić ci, którzy uważają, że antysemityzm w Polsce nie istnieje lub jest to sprawa marginalna.

 461. Oddając sprawiedliwość dziękuję za przywołanie w komentarzu sprzed godziny postaci Wiery Gran kobiety pięknej, obdarzonej pięknym głosem i tragicznie uwikłanej w historię.

  Ku memu zaskoczeniu internauci krzywdzą Wierę słabym poparciem i swego czasu filtr jutubowy na pierwszy plan jej dorobku wysuwał Fernando.

  Mnie ta pieśń ujęła i wspominam o tym głównie dlatego, że Fernando proroczo był wzywany do upodmiotowienia kobiet szykujących miłości i broniących prawa do kobiecego zarządzania własnym ciałem.

  https://www.youtube.com/watch?v=5GD67mJ4inI

 462. guzdra
  To od mojego komentarza o Werze Gran (choć nie tylko) minęła już godzina?

 463. A po cu Panu Jenżyniru Geołuzaku znać jemzyk angielski jak un w Hamerycy mjeszka a tam si gada pu hamyrykańsku. To w Anglji si gada pu angielsku!!!!!!!!!! a ni w Hamyrycy!!!!!!!!!!!!!!!

 464. Tera niwjadomu za kiem trzymać czy za Panu Pryzesu Kaczyjsku czy za Panu Mynistru Ziobru. Bu gadajom ży une si kłócom oba pu cichu. Jagby Pan Ziobru dał wiency piniendzy jak Pan Prezys to ja by był za Panym Ziobru ali jak nie da to trza być za Panym Pryzesym. Szkoda ży Pan Marło już tu nima bu cuś bynajmiej duradził.

 465. @guzdra
  14:24

  „Ku memu zaskoczeniu internauci krzywdzą Wierę słabym poparciem”… a coz oznacza to „slabe poparcie”?

 466. @mag

  Nie rżnij głupa.

  Stosowanie chronometru jaki używa na co dzień trener biegających sprinty jest na blogu nieporozumieniem.

  Ani ten blog, ani polityka jako taka nie jest sceną artystów dla których tworzywem jest widowisko. To gdzie nasze komentarze lądują, to jest depozytorium nie mające charakteru czatu i wygłaszania kwestii dialogowych naprzemiennie.

  Pośrednia sugestia, że nie przewinęłaś komentarzy z ostatniej godziny jest z kategorii nieśmieszna, nieśmieszna.

  Gość bloga używający słowa blogosfera jako znaku przestankowego skłonił mnie do odnalezienia hasła blog w szafie Ciotki Wiki. Zajrzyj tam nim następnym razem upomnisz się o podanie reżysera spektaklu, nazwiska inspicjentki oraz nazwiska brygadzisty sceny.

  Gdy zainteresujesz mnie jakąś nowością w szarej jesiennej godzinie, to zaklaszczę i krzyknę: Brawo Mag!

  Czy dmuchanie na Skoczni imienia Adama Małysza to z twoim współudziałem?

  Uśmiechniętego podwieczorku i miłego wieczoru wśród skromnych Wielkich ci życzę.

 467. @ozzy

  Przyzwyczaiłem się już, że nie należy kierować się wskazaniem liczby odwołań do filmiku jutobuwego. Przy Ciemna dziś noc jesto liczba 635 tys.

  Natomiast Youtube pamięta co wyświetlałem i imituje poparcie.

  Jeś li wyraziłem się mętnie, to przepraszam.

 468. @guzdra
  Jeśli już, to chyba „nie rżnij głupki”, szanowny erudyto i językoznawco.
  Też miłego podwieczorku życzę, ale nie obiecuję, że przewijając, nie zgubię jakiejś wyjątkowo cennej myśli, zwłaszcza gdy jest zaplątana w słowotok.

 469. guzdra
  Podtrzymuję pytanie @ozzy
  Cóż oznacza „slabe poparcie Wiery” (prawidłowo – Wery)?

 470. Zeby nie bylo, zeby nie bylo…..

  Co wczoraj odkurzylem…czego sie nauczylem….sam.

  Jezyk nie jest kodem, jezyk jest systemem znakow…..Kodem jest mowa.

  Ze atrybut nie jest kontekstem, niezaleznie od glowy, bo nawet z kwadratowa pozostaje atrybutem.

  Jest zasadnicza roznica miedzy blogosfera a siecia. Nie wszyscy domorosli psycholodzy racza o tym wiedziec.

  Guzdrzec; guzdrac i drzec sie. Dwa w jednym.

 471. Cierpiacy w palacach….Smiechu warte.

  mag
  26 listopada o godz. 14:14

  Pojawił się wprawdzie nowy wpis Gospodarza, ale chciałam nawiązać do rozmów i „wymiany myśli” z esbekami. Otóż moje były cięższego kalibru.
  Było tak, że „przydzielony” ci esbek dobrze znal twoje prywatne sprawy i wkraczał do akcji, gdy mógł wykorzystać jakiś twój twój „słaby punkt”, Po sporej dawce komplementów, jaka to zdolna jestem, inteligentna, ładna i tylko się marnuje w tej gazecie. Potem przystąpił do konkretów i  Otóż byłam w trakcie rozwodu, który się ślimaczył już drugi rok po wyroku – odmowie. Kapitan jakiś tam zdeklarował się, że mi pomoże w uzyskaniu rozwodu, a  w ogóle to mój wciąż jeszcze mąż „bawi się ” w  opozycjonistę i czy ja o tym wiem.
  Nie mieszkamy już razem, więc nie wiem – odpowiedziałam. Gdy chodzi o rozwód, to poczekam, nie spieszy mi się. Kiedyś go w końcu dostanę.
  Esbek spytał, czy może się jeszcze ze mną spotkać, ale już nie w kawiarni, tylko w Pałacu Mostowskich.
  Odparłam, że wolałabym nie. Całe to spotkanie chyba nieźle rozegrałam, bo facet już się do mnie nie odezwał. Natychmiast skontaktowałam się z męża adwokatem i opowiedziałam mu o swojej „przygodzie”, w którą mógł zostać wplątany mąż, choć do głowy mi nie przyszło, by na niego kablować, a wiedziałam sporo, bo byliśmy zaangażowani w podziemny ruch wydawniczy. W efekcie adwokat męża i on sam zbastowali, a pani sędzia zadziałała szybko, bo miała już dosyć tej sprawy

 472. @guzdra

  jak najbardziej liczba wyswietlen jest miara subiektywna estetycznie, zwlaszcza jesli dotyczy gustow. To nie jest zadna imitacja a tylko liczba odslon, co nie oznacza ze
  sluchacz/widz dotrwal do finalu spektaklu, rozmowy etc.
  Mam przyklad bardzo malej liczby gosci tych muzykow, co nie jest wskaznikiem potencjalu estetycznego
  „Że coś jest ładne czy piękne, to w większości przypadków nie jest cechą bezwzględną, lecz względną” (Hume)
  *
  Ólafur Arnalds & Nils Frahm – Life Story
  9 814 visningar•16 sep. 2020

  https://www.youtube.com/watch?v=_sBHzqDJZCU&ab_channel=ErasedTapes

 473. Morawiecki: wigilia w 5 osób… bez wędrowca… może być rozłożona na dwa dni dla pozostałych… seniorzy w pierwszym dniu, bo to może być ich ostatnia wieczerza… Tak sobie myślę prywatnie, że zostaje jeszcze zdalna… takie zniewalanie umysłów…

 474. Феликс Шиндер и Андрей Макаревич – С одесского кичмана / Feliks Szindier i Andrej Makarewicz – Z odesskiego wiezienia, 20 nov. 2020

  https://www.youtube.com/watch?v=PkyxLCJZWrI&ab_channel=FelixShinderI%D0%A4%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%81%D0%A8%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%80

  С одесского кичмана…

  С одесского кичмана
  Бежали два уркана,
  Бежали два уркана да на волю.
  На Средней на малине
  Они остановились.
  Они остановились отдохнуть.

  Один — герой гражданской,
  Махновец партизанский,
  Добраться невредимым не сумел.
  Он весь в бинты одетый
  И водкой подогретый,
  И песенку такую он запел:

  — Товарищ, товарищ,
  Болят мои раны,
  Болят мои раны в животе.
  Одна не заживает,
  Другая нарывает,
  А третья засела в глыбоке.

  За что же мы боролись?
  За что же мы сражались?
  За что ж мы проливали свою кровь?
  Они же там пируют,
  Они же там гуляют,
  Они же там имеют гроши вновь.

  Товарищ, товарищ,
  Зарой ты мое тело,
  Зарой ты мое тело в глыбоке!
  Покрой могилу камнем,
  Улыбку на уста мне,
  Улыбку на уста мне положи!

  Товарищ, товарищ,
  Скажи ты моей маме,
  Что сын ее погибнул на войне, —
  С винтовкою в рукою,
  С винтовкою в другою
  И с песнею веселой на губе.

 475. Saldo mortale
  22 listopada o godz. 13:13

  Dziękuję za zacytowane słowa Agaty Tuszyńskiej. Dzięki temu odkryłam dla siebie tragiczną postać Wiery Gran. Zaczęłam szukać wiadomości o niej, ale oczywiście również jej nagrań, zdjęć i książki Tuszyńskiej.
  Znalazłam ją na portalu chomikuj w postaci audiobook i zacznę słuchać dziś wieczorem.

 476. mag
  22 listopada o godz. 16:06

  mag
  Szukając nagrań Wiery Gran i wiadomości o niej, wszędzie widziałam imię Wiera. A co najważniejsze tytuł książki A. Tuszyńskiej brzmi
  „Oskarżona:Wiera Gran”. Podaję link, abyś zobaczyła jak wygląda obwoluta książki.
  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/74862/oskarzona-wiera-gran

 477. Co 40 minut ginie dziecko w Jemenie od amerykańskiej broni.
  https://www.globalresearch.ca/yemen-civil-war-arms-bonanza/5730103
  Bonanza dla producentów i handlarzy Bidena.

 478. I kto by pomyślał… 1000 szkół na Tysiąclecie budowano funkcyjne na wypadek epidemii… jako szpitale tymczasowe…. Tak sobie myślę prywatnie o tzw. ciemnej sowieckiej okupacji… jaki lud taka okupacja… jakie użyteczne pomniki..

 479. Rowniez Gdynia miala stac sie czysto polskim miastem. “Panstwo narodowe” domagalo sie wyeliminowania Zydow z miast i miasteczek wschodniej oraz centralnej Polski. .
  Ksiadz Trzeciak projektowal dla Zydow getto i zolte laty. “Przeglad Katolicki” w dniu 5.03.1939 roku w korespondencji z Berlina stawial pytania dotyczace nowotworu zydowskiego w lonie niemieckiej macierzy, slepego i gluchego pierwotniaka. Jakie prawo istnienia moze miec zydowski narod-karzel? Co to za ludzie, ktorzy chalatami opasali kule ziemska.
  Milosz pisal, ze polskie antysemickie obsesje siegaly psychozy, a w poznych latach trzydziestych wrecz obledu, uniemozliwiajacego jasne uswiadomienie sobie niebezpieczenstwa wojny. Liczne byly glosy, aby Zydzi opuscili Polske na wlasny koszt. Podobna perwersyjna idee zrealizowala Deutsche Bahn, ktora wystawiala rachunki, regulowane przez Niemieckie Gminy Zydowskie za transporty deportacyjne do obozow koncentracyjnych.
  Po prostu bylo wiele zbieznosci w postrzeganiu Zydow i sposobu rozwiazania “kwestii zydowskiej”. Pozostawiony majatek zydowski bylby rekompensata za wyrzadzone Polakom przez wieki krzywdy. Najbardziej radykalni antysemici stwierdzali, ze szkodliwosc Zydow w Polsce jest tak wielka, iz nalezy sie ich pozbyc, jak pozbywa sie robactwa z mieszkania.
  Chodzilo po prostu o deportacje poprzedzona odebraniem obywatelstwa. Publicysta “Robotnika” w roku 1937 pisal “apetyty antysemitow endeckich rosna; wkrotce wystapia z projektem powszechnego wytepienia przy pomocy gazow”. Inny publicysta “mysli narodowej” fantazjowal w 1933 roku; zydostwo siedzi w bagnie trupim i zapowietrza, bez masek gazowych niepodobna zblizyc sie do tego bagna trupiego, trzeba bedzie je ogniem zniszczyc, bo Zyd od tego rozkladu cuchnacego nie zginie, gdyz sam jest rozkladem.

 480. Przodownikom , filarom iluminacji w blogosferze….

  Palestyna, problem wielostronnie zlozony postrzegamy przewaznie jednostronnie. Niepodzielnie dyskutujemy na temat sprzecznosci zlozonych problemow polityczno-spolecznych bladzac w blogosferze do nikad. Pytania zasadnicze o konlikt arabsko-arabski, palestynsko-palestynski, izraelsko-izraelski etc. pozostaja bez odpowiedzi. Podobnie jest przy dyskusjach o lewicowej Europie.
  Mowimy wprawdzie o wybranych prawicowych rzadach, zapominajac o drugiej polowie spoleczenstwa. Pomijamy spoleczno-polityczny mainstream. Jest to typowe dla myslenia “wykluczajacego”.

  Natomiast irracjonalna niechec do Zydow prawie nigdy nie wynikala z osobistego doswiadczenia, lecz niejako ze stereotypowej niecheci. Podobnie w dzisiejszej Polsce, obecny jest antysemityzm przy nieobecnych Zydach. Oczywiscie niedorzecznoscia byloby mowienie, ze wszyscy Polacy sa antysemitami.
  Mozna jednak analizowac skale zjawiska. Irracjonalne postawy prowadza czesto do irracjonalnych dzialan. Blogujacy czesto uzywaja kola ratunkowego w postaci bylego zydowskiego przyjaciela z dzieciecego podworka lub placu zabaw.

  Kolem ratunkowym moze byc rowniez polityka Izraela lub tesciowa, co nabiera cech humoru rodzinnego. Jakkolwiek wiara nie zawsze jest podstawa okreslenia bytu zydowskiego, to dla wielu wazna jest ilosc przodkow, ktorzy byli jej wyznawcami. Takie perwersyjne kalkulacje mialy miejsce w polskiej polityce po 1989 roku.
  Zapominamy przy tym wlasna historie, mianowicie fakty, ze spiskowe podejrzenia doprowadzily do wyniszczenia Zydow, wyniszczenie poprzedzila izolacja i wykluczanie z danej spolecznosci. Zmiana paradygmatu spolecznego i narodowego oraz dominacja czystosci rasowej nadaly celowi, ktorym byla zaglada pewna spojnosc w realizowaniu niemieckiej doktryny narodowosocjalistycznej.
  Obecnie, niestety czesto sie o tym zapomina i przesuwa odpowiedzialnosc spoleczna na osobe wodza. Podobnie jest w opisach czasow stalinowskich.

  Tak reagujemy przy opisywaniu naszej historii powojennej. Nasuwa mi sie tu przyklad Jaruzelskiego i nasze oraz jego stanowisko wobec stanu wojennego (szkoda ze redukowane li tylko to tego okresu; jakby Jaruzelski nie zyl I nie dzialal wczesniej). Debaty takie sa bezsensowne, bo powoduja zaniki pamieci przy analizie czasow przed i po stanie wojennym.
  Motyw eliminacyjny pokrywa sie niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym, w ktorym zydzi wystepuja jako jego wrogowie oraz ci, ktorzy zamordowali Chrystusa. Istotne jest przy tym, ze sam antysemityzm nie tylko opisuje zydow, jest on rowniez nosicielem informacji o antysemitach, z czego antysemici rzadko zdaja sobie sprawe.

 481. Pisownię imienia piosenkarki Gran być może trochę wyjaśni hasło „Wiera Gran” w Wikipedia.pl.

  Teraz serwis Youtube ( przed rokiemZmieniono styl i wygląd YouTube na bardziej gładki i przejrzysty, oraz dodano wersję beta YouTube Studio. ) na poszukiwanie określone napisem Wera Gran odpowiada listą z napisami Wiera Gran, co nie jest jakąś specjalną nowością.

  Użytkownicy Google i użytkownicy YouTube ( i nie tylko oni ) są obowiązkowo profilowani. Według zasady:
  Jeśli znacie tę piosenkę, to posłuchajcie.

  Specjalnie dla mnie serwis YouTube tworzy kolekcję Wybraliśmy dla ciebie idąc w ślady Mamonia.

  Nie będę się wdawał w przepychanki słowne i kończąc moją osnowę na tym wątku(!) zwracam uwagę, że postać Wiery Grant przywołał dziś prześladowca mag.

  Nie mam studiów muzycznych ani studiów plastycznych za sobą, ale uwagi ozzy w tym wątku nic nowego do mej wiedzy i do mojej postawy nie wnoszą.

  Sadząc tylko z nielicznych przykładów odzewu mam gust muzyczny nie cieszący się uznaniem i współdzieleniem. I tymi uwagami proponuję zamknąć pozamuzyczne odwołania do tragicznej postaci Wiery. Jestem zakłopotanym tym, że odwiodłem blog od jej śpiewu.

  To tango dawno temu oderwało mnie przyklejnego do Amalii.

  https://www.youtube.com/watch?v=UfRPNCkgvKU

 482. guzdra
  O Wierze Gran opowiadal tydzien czy dwa temu J. Mlynarski na swojej fali , zreszta jej „historia” byla znana niektorym przesladowcom komunalow , duzo wczesniej .

 483. ponawiam komentarz pod poprzednim wpisem gospodarza

  Wystarczy abym dwa razy odwołał się do Fernando i YouTube sugeruje, że bardziej go lubię od Belafonte.

  Jeśli będę chciał napisać na tym blogu jakiś żart, to zapewne będzie z kategorii

  nieśmieszne nieśmieszne
  oraz
  mętne i nie odfiltrowane

  ***

  Odwołajmy się do wykształconego:

  https://www.youtube.com/watch?v=OGS6t4rN5EA

 484. mag
  22 listopada o godz. 14:15
  Bylem nieco zdziwiony, bo „Rodzinna historia leku” byla przetlumaczona na francuski. Bardzo dobra lektura. Zycie w strachu, to nieco takie „Insoutenable légère de l’être”.

 485. ozzy
  Купите папиросы byly chyba lepsze. Nieco à la Vysocki.
  Slowa piosenki o kitczmanie , ktore zapodales nie zawsze sa zgodne z tym co oni spiewala. Ale niezle.
  Druzje kupitie papirosy sa swietne.

 486. @ahasverus

  „Nesnesitelná lehkost bytí” Milan Kundera, básnik, prozaik, dramatik, esejista a překladatel.

 487. @ahasverus

  ten tekst podany jest caly – jaki byl z lat 20. Nie tylko Wysocki ale i Julij Kim, Arkadij Sievernyj, Borys Grebienszczikow, Juz Aleszkowskij, Aleksandr Galicz, Aleksandr Rosenbaum…

 488. chyba nie chodzi o brzydkie słowo w komentarzu, niejeden sobie tu pozwolił

 489. OK, jeszcze raz
  … oczywiscie niedorzecznoscia byloby mowienie, ze wszyscy Polacy sa antysemitami….
  I tego trzymać się trzeba*, „a k.u.r.w.o.m wędrowniczkom popioły, zgliszcza, pył i gruz”
  https://www.youtube.com/watch?v=hZk_Mp1lme0

  * same cytaty

 490. znajduję odgrzewane kotlety

 491. żeby oderwać myśli od inwentaryzacji zakurzonych nieprzeczytanych zbiorów – ostatnie wiadomości:
  https://www.jpost.com/israel-news/could-a-panicked-gantz-and-bibi-unwittingly-take-israel-back-to-the-polls-649926?utm_source=jeeng

css.php