Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Polska Press

17.12.2020
czwartek

Orlen – paliwo PiS

17 grudnia 2020, czwartek,

Co mają zrobić, jak powinni się zachować dziennikarze (-ki) pracujący w wydawnictwie Polska Press, sprzedani ostatnio przez niemieckiego właściciela koncernowi naftowemu Orlen?

Zapewne część z nich pogodzi się z tym faktem, a może nawet przyjmie go z zadowoleniem, na ich temat nie mam nic do powiedzenia. Można powiedzieć: jesteśmy wolnym krajem i wolnymi ludźmi. Ale czy do końca wolny jest dziennikarz, który wczoraj był pracownikiem zagranicznego koncernu, a dzisiaj pracuje już w polskim koncernie państwowym?

Jego (jej) wolność jest ograniczona. Pracy nie ma. Jeżeli nie chce pracować w machinie propagandowej obozu rządowego – dokąd może pójść? W dzisiejszych czasach znalezienie pracy w mediach regionalnych musi być bardzo trudne. Jeżeli ktoś ma na utrzymaniu rodzinę i nie może np. przez rok pozostawać bez pracy, to o jakiej wolności mówimy?

Przymus ekonomiczny to nie wszystko, pozostaje jeszcze dylemat: zostać i stulić uszy po sobie, bo mam żonę i dzieci, czy też – jeśli mi się Orlen nie podoba – odejść? Na odejście mogą sobie pozwolić nieliczni, którzy mają bardzo silną pozycję zawodową, inny zawód wyuczony i mogą go uprawiać, są niezależni finansowo (jeśli tacy w ogóle są), słowem: garstka. Pozostali są pod ścianą.

Upaństwowienie ogromnej większości regionalnych gazet, pism i TV to cios w wolność mediów, w demokrację, w dziennikarzy. Doświadczenie uczy, że tylko media prywatne odkrywają liczne afery i skandale – od zabójstwa młodego człowieka na komendzie policji we Wrocławiu po los milionów Sasina na poczcie.

Dziennikarstwo śledcze, ba, dziennikarstwo wolne i niezależne od partii i rządu nie jest możliwe w rękach władzy. Tylko one mogą stanowić głos opozycji. Trudno wymagać, żeby władza krytykowała samą siebie.

Dziennikarz, który na konferencjach prasowych, a co dopiero w gazecie rządowej, będzie zadawał niewygodne pytania, nie zajedzie daleko. Z tym trzeba się liczyć.

Środowisko dziennikarskie powinno pomóc koleżankom i kolegom z dawnej Polska Press. Jeśli taka inicjatywa powstała – zgłaszam swój udział.

Zaproszenie
Niedziela 20 grudnia o godz. 10:05 w Radiu TOK FM – o wyższości kultury nad polityką rozmawiać będą prof. Piotr Maria Śliwiński (Uniwersytet Poznański), literaturoznawca, autor książek o poezji i krytyce, oraz dr Katarzyna Kasia, filozofka, kierowniczka Katedry Teorii Kultury (ASP).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 308

Dodaj komentarz »
 1. Panie Redaktorze ależ to jest KAPITALIZM! Ktoś dał tyle ,,ile coś jest warte” i zrobi ,,ze swoją własnością” co zechce.
  To było taką oczywistą oczywistością gdy sprzedawano hutę/fabrykę z pracownikami a nowy pan część od ręki zwolnił odsyłając ich na garnussek J. Kuronia, w miejscowościach gdzie poza tym zakładem nie było innych perspektyw.
  Może tym dziennikarzom Pan zaleci ,,by nie byli roszczeniowi”? By ,,podążyli za pracą”?
  Bardzo współczuję tym ludziom bo perspektywy i tak NIE PEWNEJ pracy dla takiego właściciela są tragiczne. Jeżeli nie praca w tym czy owym dzienniku to w zasadzie nicość. Ci ludzie, z różnych ,,Głosów Sierpca” czy ,,Tygodnika Stalowowolskiego” staną przed paskudnym wyborem. Pomijam, że dobrozmieńcy zapewne mają tabuny swoich dziennikarzy/,,dziennikarzy”, dla których sprostytuowanie zawodowe to stan normalny i pożądany.
  Ale jak na wstępie napisałem…Kapitalizm!

 2. Pisyzacja mediów zwana „polonizacją”

  „Dobra zmiana” wywraca stare paradygmaty.
  Oto w upaństwowionym zakładzie pracy pracownik traci wolność, bo jest pod przymusem ekonomicznym.

  Presja państwowego nasila się. Nic dziwnego, że z upaństwowionych funduszy emerytalnych PPK wypisało się 75 procent uprawnionych. Tylko tyle?

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Slawczan
  17 grudnia o godz. 17:30
  Mylisz się i to bardzo. To nie jest kapitalizm. Zakupu po stronie polskiej dokonuje państwowy koncern na zlecenie polityczne. Wszyscy Polacy za to zapłacą. ZSRR tez dokonywało zakupów za zachodzie , ale z tego powodu nikt nie twierdził ze tam jest kapitalizm , wręcz odwrotni mówiono, ze tam jest dyktatura proletariatu.
  PiS stara się jak może wrócić do poprzedniego systemu politycznego – jedna partia , jeden wódz, pełna nacjonalizacja i centralizacja. Jakie to wygodne dla władcy, ale jednocześnie jakie rujnujące dla gospodarki.
  Właśnie z powodu tej niewydolności wszystkie takie ustroje padły.
  Ale skąd by Kaczyński mógł o tym wiedzieć? On na gospodarce kompletnie się nie zna

 5. Symetryczny
  17 grudnia o godz. 17:56
  WADA jak sama nazwa wskazuje żadnej korzyści przynieść nie może. Ta decyzja jest stratą zarówno dla sportu jak i kibiców i jest ewidentnie polityczna. Nie wyklucza się tych z Namibii, Norwegi, chin i oczywiście tych z Ameryki. (jasne jak słonce że oni nie oszukują i żadnego dopingu nie biorą,

 6. Powoli wracamy do czasów chłopa pańszczyźnianego.

 7. Tytuł dnia – Rzeczpospolita:

  „Jak wygrywając z epidemią doszliśmy do narodowej kwarantanny”

  Symptomatyczne jest to, że premier Morawiecki zwykle pierwszy, wyrywny do ogłaszania mniej lub bardziej wyimaginowanych zwycięstw w kolejnych „narodowych” kampaniach, również przeciwepidemicznych, dziś się z mediów zmył i pozostawił smutny obowiazek poinformowania społeczeństwa o tzw „narodowej kwarantannie” ministrowi zdrowia.
  A ten, najwyraźniej przytłoczony sytuacją plutł coś o „widmach”. Ale co ciekawe nie o widmach „narodowych”.

 8. maciek.g 17 grudnia o godz. 18:05 do Sławczana: –…PiS stara się jak może wrócić do poprzedniego systemu politycznego – jedna partia , jeden wódz, pełna nacjonalizacja i centralizacja. Jakie to wygodne dla władcy, ale jednocześnie jakie rujnujące dla gospodarki.
  Właśnie z powodu tej niewydolności wszystkie takie ustroje padły.

  Maćku,
  no tak, szczególnie to wdać po Chinach.

 9. „Żyjemy w raju” cytuję podsumowanie własnego komentarza przy poprzednim zagajeniu, ale na kredyt. W przyszłym roku planowany deficyt to ponad 80 miliardów.
  Czy jest wyjście?

 10. Chiny zawdzięczają swój szybki postęp nie temu, że pozostały przy socjalistycznych metodach wytwarzania, ale temu, że wprowadziły kapitalizm , z bezlitosnym wykorzystywaniem pracobiorców ( robotnicy wędrowni). Polska pod PiSem wraca do nacjonalizacji i centralizacji gospodarki pod opiekuńczymi skrzydłami Partii.

 11. adam100
  17 grudnia o godz. 17:07

  Niestety ta walka z tzw dopingiem jest po prostu oszustwem i jest stricte polityczna. Tu nie chodzi o jakieś mityczne „wyrównanie szans” bo obecnie jak ktoś chce, to dowolny specyfik kupi , a rządy i tak sponsorują sport i nawet jak będzie zbyt biedny, to rządowa organizacja pomoże. Nie chodzi równie o zdrowie sportowców , bowiem wiele specyfików uznanych za doping nie szkodzi , a zdecydowana większość jest stosowana do leczenia ludzi. Ta słynna akcja anty sterydowa zrobiła ogromne szkody, bo teraz ludzie uznają je za niebezpieczne i nie zgadzają się na ich branie (bo to jest trucizna) , a tymczasem nowoczesna medycyna często nie ma skuteczniejszych lekarstw pewnych przypadkach. (niewielu ludzi wie o tym, ze nieporównywalnie więcej zgonów jest z powodu leków przeciwbólowych sprzedanych bez recepty) Oczywiście wszystko spożywane w nadmiarze i bez szczątkowej choćby wiedzy może mocno zaszkodzić. W Anglii ledwo odratowano kobietę która zjadła dwie łyżki stołowa kofeiny – czyli 25-30g podczas gdy za dawkę śmiertelna uważa się 10 do 12 gram. Kawę i herbatę pije mnóstwo ludzi Średnie spożycie kofeiny w Europie wynosi 280–490 mg dziennie i jakoś nikomu to nie szkodzi.

 12. Zbigniew Ziobro zapowiada ustawę w sprawie mediów społecznościowych. Sądom może przybyć pracy, gdy „świadomi obywatele” będą kierowali „ślepe pozwy” dotyczące nieprawomyślnych wypowiedzi.

  Zapowiadane obostrzenia przewidują po świętach zamknięcie stoków, hoteli i galerii. Dlaczego nie po nowym roku, te kilka dni niewiele zmieni, a pozwoli jednym trochę zarobić, innym wypocząć na łonie natury

 13. legat
  17 grudnia o godz. 18:30
  3 najważniejsze fazy reform gospodarczych, którym poddano Chiny:
  1.W latach 1979-1984 przeprowadzono reformy w rolnictwie, aby Chiny mogły się samodzielnie wyżywić. W tym celu wprowadzono system samo-odpowiedzialności− w zamian za grunty rolne i kredyty, rolników zobowiązano do zapewnienia dostaw określonej wielkości. Ponadto stworzono 4 specjalne strefy ekonomiczne, gwarantujące swobodę funkcjonowania dla obcych kapi-tałów.
  2.W 1984roku w przemyśle zapoczątkowano reformy w postaci stopniowego ograniczania wpływu państwa na działalność gospodarczą, skupiając się na zwiększeniu zdolności wytwórczych. Pozwolono na rozwój przedsiębiorstw prywatnych, w tym spółek z o.o. i akcyjnych oraz utworzenie giełd.
  3.W II poł. lat 80. XX wieku rozpoczęto reformy polityczne, skierowane na zwiększenie demokracji, przy ugruntowywaniu dokonań w gospodarce
  . W ramach zachodzących zmian wewnątrz struktury gospodarki stopniowo reformowano politykę handlu zagranicznego i inwestycji. Przed 1978rokiem chińska gospodarka była praktycznie zamknięta, a monopol na prowadzenie handlu zagranicznego posiadało 12 spółek handlu za-granicznego. Tylko one mogły realizować międzynarodowe transakcje handlowe. Do 1986roku podobne uprawnienia posiadało już 1200 przedsiębiorstw − do czego przyczynił się dynamiczny rozwój specjalnych stref ekonomicznych, w których zagraniczne przedsiębiorstwa swobodnie prowadziły międzynarodową wymianę handlową. Natomiast proces obniżania stawek celnych przebiegał powoli − od lat 80. do 1992roku ich średni poziom zredukowano tylko o 13 pkt proc. do 43%. Dopiero w trakcie przygotowań akcesyjnych do WTO znacząco zredukowano ograniczenia taryfowe i pozataryfowe: średni poziom stawek celnych spadł z ponad 40% do 15% do 2001roku, a następnie do 10% w 2005. Dodatkowo reforma systemu podatkowego, wprowadzająca podatek VAT i zwroty nadpłaty VAT-u za eksportowane towary oraz przeprowadzona w 1994roku unifikacja kursu waluty przyczyniły się do wzrostu wymiany handlowej
  itd itd
  Najpierw poczytaj potem pisz

 14. @ legat:
  „Właśnie z powodu tej niewydolności wszystkie takie ustroje padły.

  Maćku,
  no tak, szczególnie to wdać po Chinach.”

  Ależ Chiny odbiły się od dna właśnie DZIĘKI odejściu od koncepcji gospodarki socjalistycznej. To, co mamy dziś w Chinach to właśnie jest kapitalizm. Kapitalizm typu państwowo-monopolistycznego, czyli taki, jaki przewidywał Marx jeszcze w XIX wieku i jaki był normalnym modelem gospodarki w zachodniej Europie do chwili pojawienia się regulacji antymonopolowych w latach 60- tych i 70-tych.

 15. Co do kapitalizmu w Chińskiej Republice Ludowej …. .

  Artykul 10 Konstytucji Chińskiej Republiki Ludowej:

  „Grunty w miastach stanowią własność państwa. Grunty na obszarach wiejskich i podmiejskich stanowią własność kolektywów, z wyjątkiem tych obszarów, które należą zgodnie z prawem do państwa; domostwa, prywatne pola uprawne i górskie stanowią również własność kolektywów.

  Państwo może w interesie publicznym, za odszkodowaniem dokonać wywłaszczenia lub rekwizycji gruntów dla własnego, zgodnego z prawem użytku.

  Żadna organizacja lub jednostka nie może przywłaszczyć sobie, kupować, sprzedawać, lub nielegalnie przekazywać gruntów w innej formie. (…)”

 16. Tak wygląda „fantom democracy”. Już amputowana, ale jeszcze boli. Jak ta noga, którą straciliśmy na wojnie. Chorąży trudniej będzie to odkręcić.

 17. Zainspirowany przez Bar Norte
  17 grudnia o godz. 18:26 przeczytałem artykuł Bartkiewicza w rzepie i faktycznie było warto w związku z tym daje link

  https://www.rp.pl/Komentarze/201219443-Artur-Bartkiewicz-Jak-wygrywajac-z-epidemia-doszlismy-do-narodowej-kwarantanny.html

  No cóż nasz „wspaniały rząd” znów aplikuje lekarstwo zdecydowanie bardziej szkodliwe od choroby

 18. PiS i prawo to sprzeczność
  Wprowadzenie godziny policyjnej w Polsce, o czym coraz częściej mówi się w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, byłoby sprzeczne z Konstytucją. W stanie epidemii nie ma do tego umocowania prawnego. Godzina policyjna mogłaby być ustanowiona w przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. A stan epidemii takim nie jest.

 19. Stan taki może być wprowadzony także na podstawie Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (ustawa jest niekonstytucyjną, .ale na razie nikt ją do TK nie zgłosił)

 20. Odnośnie covid polityki w USA

  Własnie został ujawniony list oficjalnego doradcy Trumpa w kwestii jak Ameryka ma sobie poradzić z coronavirusem

  W liscie tym dr Aleksander pisze, że nalezy jak najwięcej ludzi zarazić i to szybko, a zwłaszcza tych bardziej narażonych, po to by uzykać tak zwaną odporność stadna.
  Na obiekcje typu: że wiele osób umrze dzięki takiej strategii … odpowiada że to nie ma znaczenia, bo „kto y się tym przejmował”

  Nieprzypadkowo ujęłam w cudzysłów te kilka słów, bo o ile resztę tłumaczyłam starając się w skrócie podać sens jego wypowiedzi, to słowa zaznaczone cudzysłowem przetłumaczyłam DOSŁOWNIE.

  Mało tego, okazuje się, że strategię walki z covid zatwierdzała, KORYGOWAŁA Iwanka Trump wespół z Kellyanne Conway (tubą propagandową Trumpa)

  Obecnie jest to głośne we wszystkich mediach, że te dwie naukowczynie praktycznie DECYDOWAŁY jakie postępowania wdrażać, jakie nie i jak ogólnie radzić sobie z pandemią.
  Oczywiście nie muszę dodawać, że opinie prawdziwych naukowców były ignorowane i nie były brane pod uwagę.

  W poniższym podkaście wypowiada się kobieta, która należała do „task force” do walki z tym wirusem i całkowicie potwierdza to o czym napisałam

  Nie przypadkiem jest obecnie 17,5 miliona zarażonych i 315 000 zmarłych na covid w Stanach skoro nad strategią panowały te dwie „mądre” inaczej głowy

  ***

  Zwróciłam uwagę, że w dalszym ciągu są osoby, którym imponuje/podoba się model szwecki. Nie jest to takie proste jak by się zdawało.
  Po pierwsze o strategii w Szwecji decydują regiony, a nie odgórnie, po drugie z tego co mi wiadomo Szwecja wycofała się z walki za pomocą „herd immunity”, po trzecie porównywać należy z krajami o podobnym klimacie i innych podobieństwach. A tu inne kraje skandynawskie i bałtyckie stosując inną metodę wychodzą zdecydowanie lepiej niż Szwecja.
  Ponadto niedawno przysłuchiwałam się wypowiedziom naukowców, którzy zastanawiali się, czy fakt stosunkowo niedużej ilości zakażeń na tych terenach nie wiąże się ze szczególną odpornością tamtych ludzi na coronavirusa.
  Bo są rózne mechanizmy odpornościowe.

  Dadam również, że obserwując dane codzienne dotyczące zakażeń w różnych krajach, zwróciłam uwagę, że Szwecja już od dłuższego czasu NIE podaje liczby zakażeń.
  Fakt, że podaje liczbę zmarłych świadczy że zakażenia w dalszym ciągu są.

  Podsumowując, po to żeby uzyskać „odporność stadną” musi być zarażonych około 90% ludzi. Czy to jest właściwy sposób?
  Bo jeżeli nie popiera się opinii doradcy Trumpa, że „kto by się przejmował” ilością zmarłych, czy okaleczonych w wyniku tej choroby, to taka strategia jest o dupę potłuc.

  ***

  Jak zwykle wypowiedź PA2155 była rzeczowa i w punkt.

  Ściganie Geozaka za formę wypowiedzi jest nie namiejscu. Zwłaszcza w tym kontekście.
  Od dawna już wiadomo, że po przechorowaniu wiele osób narzeka na tzw mgłę intelektualną. Słyszałam zdania, że jeden mail dziennie, to jest wysiłek ponad miarę częstokroć. Miejmy nadzieję, że geozak się z tego wydźwignie.

  BTW cukrzyk w szoku wcale nie musi leżeć nieprzytomny. Częstokroć zachowuje się jak solidnie zaprawiony pijak, bełkocząc od rzeczy, zataczając się.

  Nie tylko w Polsce ludzie mylą takie zachowania i zamiast natychmiast wołać pogotowie uznają taką osobę za pjaną.

  W przypadku wątpliwości najlepiej jest podać takiej osobie szklaneczkę soku np. pomarańczowego i natychmiast dzwonić po pogotowie.
  Część cukrzyków nosi branzoletkę, na której jest napisane, że jest cukrzykiem, więc warto sprawdzić czy takową ma.Jednak nie wszyscy to noszą, więc: sok i pogotowie.

 21. @Slawczan
  17 grudnia o godz. 17:30

  Niezupełnie bym się zgodził z tym porównaniem.

  Po pierwsze, gdy po upadku PRL nowy prywatny właściciel zwalniał połowę załogi, robił to po to, aby firma przynosiła dochody. Z tych dochodów płacił podatki, dzięki którym państwo mogło m.in. wypłacać zasiłki bezrobotnym. Tak, wiem, właściciel płacił za mało podatków, a bezrobotnych było za dużo, niemniej jednak jedynym źródłem pieniędzy na socjal są dochodowe firmy prywatne. Bez nich nie da się zbudować państwa socjalnego, bo nie ma za co.

  PiS natomiast nie kupuje tych mediów, żeby na nich zarabiać. Wręcz przeciwnie, będzie do nich dopłacać z budżetu (czyli podatków sektora prywatnego), żeby jeszcze bardziej prać Polakom mózgi. Tak jak dopłaca np. do „Gazety Polskiej”, która od chwili objęcia władzy przez PiS ma jeszcze mniejszą sprzedaż, ale uzyskuje ogromne dochody z rządowych reklam.

  Po drugie, pracownicy firm postpeerelowskich nie mieli możliwości pozostania w pracy. Ci dziennikarze mają, pod warunkiem że się sprostytuują i zobowiążą do pisania kłamstw i oszczerstw, lizusostwa i działania na szkodę Polski. Ich sytuację można raczej porównać z kimś, kto w czasie wojny stanął przed decyzją podpisania volkslisty, żeby przeżyć.

  Po trzecie, upadek postpeerelowskich firm wynikał stąd, że gospodarka PRL była oparta na podobnych zasadach, jakie dziś wprowadza w Polsce PiS. Zarobki obywateli nie zależały od efektywności pracy, lecz od ustaleń władzy centralnej. Przedsiębiorstwa też nie musiały przynosić dochodów. To rząd decydował, jakie fabryki będą budowane, jeśli zaś przynosiły one straty (a ze względu na strukturalne wady tamtego systemu prawie wszystkie przynosiły), rząd robił dodruk pieniądza i do nich dopłacał. Skutkiem była inflacja, bieda i cykliczne wybuchy niezadowolenia społecznego, które władza gasiła, dodrukowując kolejne tony banknotów (i/lub pożyczając pieniądze za granicą) celem rozdania ich ludności w formie podwyżek wynagrodzeń zgodnie z zasadą „czy się siedzi, czy się leży”.

  Zupełnie jak dzisiaj PiS, który w 2015 kupił sobie poparcie ludności pińcetplusem, a w 2019, gdy na skutek wywołanej w ten sposób galopującej inflacji notowania PiS nieco osłabły, wprowadził „pińcetplus bis”, też ze środków pozyskanych z dodruku i/lub zagranicznych pożyczek. Tym zaś, którzy pracują i składają się na budżet, PiS dokłada kolejne podatki i obciążenia (od 2021 roku wprowadza kolejnych kilkanaście).

  Media są potrzebne PiSowi w podobnych celach jak władzom PRL – żeby dzięki kłamliwej propagandzie i odcięciu obywateli od obiektywnych źródeł informacji jak najdłużej utrzymać ten chory, szkodliwy dla Polski system.

 22. Zapomniałam wkleić link do poprzedniej swojej wypowiedzi

  Does the Trump Administration Have Blood on its Hands? Olivia Troye: ‚Yes.’
  https://www.youtube.com/watch?v=MMlI-gM0uvY

  Olivia Troye, who served as an aide on White House Coronavirus Task Force, shares with Mehdi Hasan all the ways in which the message mattered most on COVID-19.

 23. 404
  Na temat Trumpa powtarza pani wiele kłamstw wręcz łupot.

  Świat w tej chwili zawdziecza jemu sprawna koordynacje uruchomenia szczepionki.Zebral irmy i zazadał szczepionka na koniec roku.Byl wysmiewany ale on dzialal w punkt.Uratował zycie tyssiącom ludzi,Wczoraj przytoczomo wszystkie jeo wypowiedziiprzeciwniko,Jeszcze 2 m-ce temu Biden wyśmiewal jeo,

 24. @Mad Marx
  17 grudnia o godz. 19:23

  Chiny to jest obecnie twór, który nie jest ani komunizmem, ani kapitalizmem
  A napewno nic wspólnego z Marksem nie ma.

  To jest twór w którym prawo własności teoretycznie jest zagwarantowane państwu (Bar Norte podał fragment konstytucyjnego zapisu), a jednocześnie mnożą się tam oligarchowie.
  Władzę praktycznie absolutną dzierży Xi, itd

  A sposób na sukces, to głównie spowodowany kilkoma sprawami.
  Po pierwsze ogromna ilość ludzi wyzyskiwanych bestialsko
  Po drugie kradzież cudzych patentów
  Po trzecie zamordyzm i bezkonkurencyjne parcie po władzę absolutną i bogactwo tych na szczycie
  Po czwarte dzięki globalizacji kapitaliści z całego świata szukając taniej siły roboczej zainwestowali potężnie w Chinach zapewniając duże zatrudnienie.
  i po piąte konfucjańskie myślenie, które w dalszym ciągu dominuje w Chinach.
  więc solidna praca, składanie grosz do grosza, itd

 25. maciek.g

  „No cóż nasz „wspaniały rząd” znów aplikuje lekarstwo zdecydowanie bardziej szkodliwe od choroby”.

  Jesli rząd nie ma pojęcia o epidemii (choroba) to jak może mieć pojęcie o lekarstwie?
  Ten tekst jest głównie o jego mitomanii wynikajacej z ignorancji.

  Na przykład dramatyczne dyskusje na temat galerii handlowych dotyczą wszystkiego poza sprawą najistotniejszą – systemu ich wentylacji opartego na recyrkulacji zużytego powietrza celem oszczędnosci ciepła. W sensie epidemicznym tylko to jest istotne w tych obiektach.

  Czy rząd o tym zagrożeniu obywatelom powiedział?

  Rząd jej otwiera, zamyka, znów otwiera, znów zamyka … . Tyle, że nie mówi dlaczego to robi. Nie wie?

 26. 404
  17 grudnia o godz. 20:09
  „W przypadku wątpliwości najlepiej jest podać takiej osobie szklaneczkę soku np. pomarańczowego i natychmiast dzwonić po pogotowie.
  Część cukrzyków nosi branzoletkę, na której jest napisane, że jest cukrzykiem, więc warto sprawdzić czy takową ma”
  Niestety wielu ludzi ma niemiłe doświadczenia z pijakami i woli nie ryzykować bliższego kontaktu, a bez niego nie da się zorientować czy to pijany, czy chory i to jest największy problem. Sam kędyś byłem świadkiem takiej sytuacji i tez byłem przekonany ze gość się upił. Przechodziło tam sporo ludzi i tylko jedna osoba do niego podeszła (większość starała się szybko go minąć). Z tego powody ja i nadchodzący dowiedzieli się że to nie pijany , a chory . Wtedy znalazło się wielu chcących pomóc.

 27. Bar Norte
  17 grudnia o godz. 20:33
  Ja już od dawna widzę, że rządzący działają metoda „widzi mi się że „, a nie naukowa polegająca na ustalaniu faktów i zbieraniu informacji skąd się da o najskuteczniejszym na nie odpowiadaniu. To niestety wskazuje na poziom rządzących. (im ktoś jest głupszy tym zazwyczaj bardziej zarozumiały i pewny swego)

 28. Nie wiem, czy to była najlepsza idea z tym współczuciem dla geozaka. Można było przewidzieć, że w swoim zadufaniu zrozumie to opatrznie.

 29. @geozak
  17 grudnia o godz. 20:23

  Na wstępnie dziekuję za opwiedzenie jak przebiegała Twoja choraba covidowa i życzę całkowitego wyzdrowienia.

  Zainteresował mnie ten mariotowy pokój jednak.

  Bo skądinnąd wiadomo mi że np w Chcago już trzeci szpital ma być zamknięty w styczniu. Ten szpital nazywa się Misericordia.
  Ciekawostką jest, że obsługiwał on biedniejszą dzielnicę i podobnie do poprzednich wpadł w długi. W sytuacji obecnej pandemii będzie to szalenie trudna sprawa dla wielu mieszkańców tego regionu.

  Wnoszę z Twojej wypowiedzi, że masz bardzo dobre ubezpieczenie, albo synowie są dobrze sytuowani i postanowili pokryć koszta, nie martwiąc ojca.

  Jedno jest pewne, że luksusowy jednoosobowy pokój w szpitalu kosztuje bardzo dużo i zdecydowana większość ludzi nań nie może sobie pozwolić.

  Dodam, że obecnie przyjmuje się, że jest conajmniej 90 milionów ludzi w USA, którzy nie mają ŻADNEGO ubezpieczenia.
  W przypaku choroby jest to koszmar.
  Dla nich nie tylko w moriotowym pokoju miejsca nie ma, ale nigdzie.

  Co do zasług Trumpa w walce z pandemią, to dane świadczą przeciwko niemu.
  ja je tylko podaję. Pomimo że uważam je za solidnie zaniżone, też dzięki polityce Trumpa.

  BTW przypisywanie Trumpowi zasługi, że szczepionka została wynaleziona, jest dużą przesadą.

  Gdygy ktokolwiek na jego miejscu był, też nie przeszkadzałby w jej zdobyciu, a wręcz pomagałby jak tylko by mógł.

  teraz są głosy wiernych temu typowi, żeby szczepionkę tę nazwać „Trump”

  Niestety nie jest to żart.
  Czy to nie straszne, że pisząc o czymś tak bzdurnym muszę za każdym razem zaznaczać, że to nie jest żart, tylko smutna rzeczywistość.

  A Tobie geozak naprawdę życzę powrotu do zdrowia, bo w dalszym ciągu go nie osiągnąłeś. To nie jest złośliwa uwaga, a bardzo życzliwa.
  Chwilowo daj sobie luz na blogu, bo faktycznie masz problem z mentalną mgłą.

  Polecam artykuł Tobie i członkom Twojej rodziny z NYTimes na ten temat
  https://www.nytimes.com/2020/10/11/health/covid-survivors.html

  A poniżej fragment z tego artykułu:

  It scares me to think I’m working,” Ms. Mizelle, 53, said. “I feel like I have dementia.”

  It’s becoming known as Covid brain fog: troubling cognitive symptoms that can include memory loss, confusion, difficulty focusing, dizziness and grasping for everyday words. Increasingly, Covid survivors say brain fog is impairing their ability to work and function normally.

 30. Redaktor przedstawia dylematy dziennikarzy – a ja niedawno przeczytałam (anonimowe!) wypowiedzi żon policjantów. Że pałują? No przecież mężuś koniecznie musi wykonywać rozkazy! Prosimy, zrozumcie nas! Oni muszą. Za marne grosze, ale byle dociągnąć od emerytury. A ich rolą jest utrzymywanie porządku i (hi hi!) ochrona… społeczeństwa. Nie jesteśmy waszymi wrogami, ale jak każą bić – to on musi. Tak to mniej więcej wygląda… w przypadku policjantów.

  A co by było, gdyby mężuś otrzymał rozkaz ochraniania siedziby naszczalnika?
  Osobiście wpadłabym w furię i namawiałabym go, by ten jeden raz rozkazu nie wykonał – nawet jeśli musiałby pójść na L4

  https://natemat.pl/330463,zony-policjantow-o-akcjach-policji-w-czasie-protestow-oni-wykonuja-rozkazy

  Wybrany komentarz:
  Po prostu żony policjantów boją się, że skończą jak ubecy. Zmieni się władza i z emeryturki nici. Przykład już jest. Moim zdaniem to bardzo dobrze, tłumaczenia są śmieszne. Jakby policjant dostał rozkaz „zabić matkę lub żonę” to też z pewnością by go wykonał. Natomiast cieszy mnie, że wstydzą się gdzie pracują. Widać presja społeczna dociera do towarzystwa, zupełnie jak za PRL-u. Obciach i wstyd być policjantem dzisiaj.

 31. maciek.g
  17 grudnia o godz. 18:05

  Slawczan
  17 grudnia o godz. 17:30
  „Mylisz się i to bardzo. To nie jest kapitalizm. Zakupu po stronie polskiej dokonuje państwowy koncern na zlecenie polityczne.”

  Maćku, Sławczan się nie myli…to jest kapitalizm…
  Sławczan daje przykłady z prywatyzacji hut, fabryk…ale to wcale nie historyczne już fakty, ale również obecnie wielu pracowników stawia się w takiej sytuacji.
  Można zmienić zawód…poszukać innej pracy…no jakie to proste.
  Problem z kopalniami wciąż przed nami.

  PS. A tak w ogóle to chyba jak Orlen kupił Polska Press…to Polska Press był na sprzedaż, czy nie ?

 32. @Bar Norte 17 grudnia o godz. 20:33

  Rząd jej otwiera, zamyka, znów otwiera, znów zamyka … . Tyle, że nie mówi dlaczego to robi. Nie wie?

  Czy po to, żeby przyzwyczaić obywateli, że pisi rząd tłumaczyć się nie musi?

 33. „18 dni temu Morawiecki obwieścił, że wygrywamy z epidemią. Dziś rząd wprowadza Narodową Kwarantannę”
  typowe co ogłosi zwycięstwo to ciarki przechodzą

 34. @Bywalec 2 17 grudnia o godz. 20:50
  To była idiotyczna idea, a zwłaszcza rozbawiły mnie niektóre argumenty.

 35. @Bywalec 2
  17 grudnia o godz. 20:50

  Nie wiem, czy to była najlepsza idea z tym współczuciem dla geozaka. Można było przewidzieć, że w swoim zadufaniu zrozumie to opatrznie.

  jestem przekonana, że w obecnej jego sytuacji należy go łagodniej traktować.
  Pomijając jego wcześniejsze i obecne przekonanie co do wielkości Trumpa,
  facet zdecydowanie ma problemy związane z przechorowaniem covidu.
  To dla każdego kto cokolwiek wie o medycynie jest oczywiste po przeczytaniu jego postów.

  Polecam również Tobie przeczytanie zalinkowanego przeze mnie artykułu na temat długotrwałych trudności mentalnych po przechorowaniu tej zarazy

 36. Piotr II
  17 grudnia o godz. 21:01
  Nie musiał być na sprzedaż. Jak się biznesmenowi zaproponuje kupno to zawsze zastanowi się czy warto sprzedać – wszystko zależy od ceny.
  A co do wpisu Slawczana to nie masz racji – on porównuje kupno press
  z prywatyzacją zakładów z powodu zmiany ustroju, a to zupełnie co innego i z gospodarką rynkowa (kapitalizmem) ma niewiele wspólnego.
  Orlen kupuje nie po to by zarobić na działalności prasowej , a po to by rząd miał wyłączność na propagandę , czyli jak tu pisano wkalkulowane jest dopłacanie takie samo jak PiS dopłaca do TVP.

 37. @maciek.g
  17 grudnia o godz. 20:37

  Podałeś doskonały przykład jak ludzie reaguja.

  Dlatego tym bardziej nie należy polegać na subiektywnych wnioskach i na wszelki wypadek reagować tak jak w przypadku chorego. 🙂

  Taka sytuacja może spotkać kogoś nam bliskiego
  i to powinno być przewodnim motorem naszego działania

 38. maciek.g
  17 grudnia o godz. 21:20

  „Nie musiał być na sprzedaż. Jak się biznesmenowi zaproponuje kupno to zawsze zastanowi się czy warto sprzedać – wszystko zależy od ceny.”

  …zgoda…dokładnie tak jest w kapitalizmie…

  ” on porównuje kupno press z prywatyzacją zakładów z powodu zmiany ustroju, a to zupełnie co innego i z gospodarką rynkowa (kapitalizmem) ma niewiele wspólnego.”

  …a nie słyszałeś o prywatyzacji dawno po zmianie ustroju ?… 🙂

 39. Gołozadek jak był “zdrowy” to wszystkich równo mieszał z błotem.
  I jakoś nie słyszałam dziarskich pokrzykiwań w obronie tak obrażanych osób.

 40. @Bywalec 2
  404
  17 grudnia o godz. 21:08
  ma rację. W USA koszty leczenia są niebotyczne i nie zawsze nawet tzw dobre ubezpieczenie wystarcza.

 41. @ Palantine z Illinois

  A ja myślałem, że szczepionki na covid 19 opracowały firmy farmaceutyczne a nie Trampek. Z tego, co wiem, nie jest on żadnym medykiem ani też właścicielem żadnej liczącej się firmy farmaceutycznej, więc proszę tu nam nie wciskać kitu. Tu nie jest Greenpoint ani inne polskie getto u Wuja Sama.

 42. 404
  17 grudnia o godz. 21:08

  tu niektorzy przejeli postawe i etyke pisowska… musza sie odkuc za wszelka cene, tak jak uczyl Maksym Gorki… 🙂

 43. Mad Marx
  17 grudnia o godz. 21:39
  „A ja myślałem, że szczepionki na covid 19 opracowały firmy farmaceutyczne a nie Trampek.”

  chyba pomogl finansowo Modernie, bo to nieznaczaca firma w tej dziedzinie… sa lepsi w USA w sprawie szczepionek… ale tylko w tym sensie..

 44. „Gołozadek jak był “zdrowy” to wszystkich równo mieszał z błotem.
  I jakoś nie słyszałam dziarskich pokrzykiwań w obronie tak obrażanych osób.”

  byly to zapasy, albo boks blogowy, gdzie obie strony byly zdrowe i mialy te same szanse… 🙂

 45. Bar Norte
  17 grudnia o godz. 20:33

  „Jesli rząd nie ma pojęcia o epidemii (choroba) to jak może mieć pojęcie o lekarstwie?
  Ten tekst jest głównie o jego mitomanii wynikajacej z ignorancji.”

  …wie Pan…ja jednak uważam że rząd nie radzi sobie z pandemią bo jest „…głupi”…to bardzo optymistyczna opinia…

  Nie brakuje w nim ignorantów…to fakt, ale…
  Całą naszą służbę zdrowia…cały system organizacji ochrony zdrowia, administrację, problem przerósł i nie ma co ukrywać że wszystko jeszcze przed nami.

  Jeśli ktoś uważał ze nas ominie to co przeszły i przechodzą inne kraje…to gratuluję tak zwanego dobrego samopoczucia.

 46. Bywalec 2
  17 grudnia o godz. 20:50
  Nie wiem, czy to była najlepsza idea z tym współczuciem dla geozaka. Można było przewidzieć, że w swoim zadufaniu zrozumie to opatrznie.

  jak zrozumie, tak zrozumie, jego sprawa… tu chodzilo o fair play, nie zas o zamierzchle sprawy…chyba wyjasnilem to jasno… zreszta, nie bylem jedynym i nie pierwszym, ktory to zauwazyl.. 🙂

 47. PA2155
  17 grudnia o godz. 21:48

  „chyba pomogl finansowo Modernie, bo to nieznaczaca firma w tej dziedzinie… sa lepsi w USA w sprawie szczepionek… ale tylko w tym sensie..”

  …jak są lepsi to dlaczego nie wystartowali ze swoją ofertą ?

 48. Piotr II
  17 grudnia o godz. 22:03
  oczywiscie, ze wystartowali… slyszales o Sanofi/GSK, ze im nie wyszlo… to jest troche loteria, jak wiele rzeczy w nauce… Moderna dostala 1 mld dolarow na start…

 49. Piotr II
  17 grudnia o godz. 22:03
  dodam tylko, ze tzw. granty z NIH w nauce tez podlegaja tzw. polityce, bo rozdzielaje je ludzie, ze swoimi slabosciami i przyjazniami…

 50. Piotr II
  17 grudnia o godz. 21:34
  obejrzałem sobie udział orlenu
  https://stooq.pl/q/h/?s=pkn
  tam decyduje skarb państwa i ogromna jest ilość akcji bez prawa głosu 35%. Na dokładkę PiS na prezesa wsadził swego człowieka
  Daniel Obajtek w 2002 uzyskał mandat radnego gminy Pcim. W listopadzie 2006 pierwszy raz został wybrany na wójta tej gminy. W późniejszym okresie Daniel Obajtek jeszcze dwukrotnie obejmował tę funkcję, uzyskując ponad 86% głosów. Stanowisko pełnił przez 9 lat, do 27 listopada 2015. W 2015 został powołany na funkcję pełniącego obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,W lipcu 2016 roku Daniel Obajtek został Przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki LOTOS – Biopaliwa Sp. z o.o. Równolegle pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki skarbu państwa DALMOR S.A i tak awansowany by po linii partyjnej az na obecne stanowisko. Bez PiS nie ma szansy utrzymania tego stanowiska dlatego zrobi wszystko co PiS mu każe.

 51. PA2155
  17 grudnia o godz. 22:12

  „dodam tylko, ze tzw. granty z NIH w nauce tez podlegaja tzw. polityce, bo rozdzielaje je ludzie, ze swoimi slabosciami i przyjazniami…”

  …zapewne tak jest…ale w sumie na tej „loterii” powiodło się mało znaczącej firmie…to w czym problem ?

 52. granty podlegają polityce bo rozdzielają je ludzie…

  Można tylko podziwiać głębię refleksji co poniektórych…

 53. Piotr II
  17 grudnia o godz. 22:25
  ich szczescie…i warto im pogratulowac…

 54. Na marginesie
  17 grudnia o godz. 22:31
  granty podlegają polityce bo rozdzielają je ludzie…

  Można tylko podziwiać głębię refleksji co poniektórych…

  czekam na twoje glebokie przemyslenia… nie badz skapa… 🙂

 55. 404
  17 grudnia o godz. 21:22
  Tylko jest problem , bo ja sam miałem takie nieprzyjemne doświadczenie gdy odezwałem się do pijaka . Natychmiast przyczepił się do mnie i nachalnie domagał się datku , łapał za ubranie i nie chciał pościć. Musiałem użyć siły by się od niego odczepić. Czy dziwnym jest że potem wolałem unikać bliskiego kontaktu.

 56. maciek.g
  17 grudnia o godz. 22:22

  …nie musisz mnie przekonywać że przesłanki zakupu Polska Press miały polityczny charakter 🙂 …ale nie zmienia to faktu że zakup odbył się wedle kapitalistycznych reguł…

 57. PA
  U ciebie jak dzień długi, tyle opinii.
  Myślałem, że dla ciebie temat Geozaka jest załatwiony ?

 58. Kolejne perły blogowego intelektu…

  gdybys wiedzial, co ludzie wygaduja odurzeni lekka narkoza…
  znalem sytuacje z Polski, gdy diabetyka w spiaczce, lezacego na ulicy traktowano jako pijaka… i to jest analogiczna sytuacja..
  byly to zapasy, albo boks blogowy, gdzie obie strony byly zdrowe
  tu niektorzy przejeli postawe i etyke pisowska… musza sie odkuc za wszelka cene, tak jak uczyl Maksym Gorki…

 59. Bywalec 2
  17 grudnia o godz. 22:40
  PA
  U ciebie jak dzień długi, tyle opinii.
  Myślałem, że dla ciebie temat Geozaka jest załatwiony ?

  tak jak u innych… poniewaz temat wznowiono… masz z tym problemy, ze wciaz komentowalem? temat rzeczywiscie jest wyczerpany..

 60. czekam na jakies porownania osobowe pisio-historyczne… „finezyjne”…

 61. @Bywalec 2 17 grudnia o godz. 22:40

  Temat dla niego nigdy nie jest zakończony… dopóki jeszcze można komuś przywalić, na przykład tak:

  tu niektorzy przejeli postawe i etyke pisowska… musza sie odkuc za wszelka cene, tak jak uczyl Maksym Gorki…

  To jest niepierwsza wredna insynuacja, wysnuta na bazie rzekomo “szlachetnych” przesłanek w obronie notorycznego chama. Tez niepierwszego bronionego chama.

 62. Na marginesie
  17 grudnia o godz. 22:45
  na razie, to ty przywalilas mi pare razy…

 63. @Na marginesie
  17 grudnia o godz. 22:41

  To są rzeczowe uwagi.
  Czy prowokujesz do kolejnej awantury?

  Jeżeli ktoś wyraźnie nie domaga to „zapasy” z nim nie można nazwać fair play.

  na taki czas zdrowo ,myslący człowiek odrzuca wcześniejsze zadry.
  To chyba logiczne.

 64. Na marginesie
  17 grudnia o godz. 22:45
  a poza tym, nie rozumiesz prostej zasady, ze akcja powoduje reakcje…

 65. A na koniec jest nieodmiennie żałosny kwik i kreowanie się na ofiarę.

 66. Na marginesie
  17 grudnia o godz. 22:52
  A na koniec jest nieodmiennie żałosny kwik i kreowanie się na ofiarę.

  stary jak swiat „argument”, wienczacy kazda taka „dyskusje”… ale, bez dowodu… 🙂

 67. zdrowo ,myslący człowiek odrzuca wcześniejsze zadry
  Czy prowokujesz do kolejnej awantury? Na taki czas?

 68. to jest humor podworka szkolnego albo humor Toma Greena.. warto skontaktowac sie z Lewym i zapytac go, jak z tego wyrosnac…

 69. Bo jeśli ktoś wyraźnie nie domaga to „zapasy” z nim nie można nazwać fair play
  Jakie zapasy? Wolnoamerykanka się komuś marzy?

 70. Na marginesie
  17 grudnia o godz. 22:57
  jam mam to w d..pie, jakie masz zaszlosci z Geozakiem… twoja sprawa…

 71. Scientists aren’t sure what causes brain fog, which varies widely and affects even people who became only mildly physically ill from Covid-19 and had no previous medical conditions. Leading theories are that it arises when the body’s immune response to the virus doesn’t shut down or from inflammation in blood vessels leading to the brain.

  ***

  powyższy akapit zaczerpnięty z wcześniej zalinkowanego artykułu (który polecam zwłaszcza osobom wrogo nastawionych do ludzi po przejściu tej choroby)

  Mówi on o tym, że w dalszym ciągu naukowcy nie wiedzą jak coronavirus wpływa na mózg i w związku z tym dlaczego jest obserwowane jego zaćmienie (z braku lepszego słowa na „fog” mózgowy)

  Jednego sa jednak pewni, że ta kondycja jest obserwowana nie tylko u osób, które ciężko przebyły chorobęm ale również u tych z lekkim przebiegiem.

  Ponadto jest również stwierdzone, że u tych ludzi wcześniej nie było żadnych zmian w tym zakresie, więc jednoznacznie wskazuje ten objaw na wpływ wirusa.

 72. PA 22:44
  Ty, jak niewinna linijka, czekasz na porównani pisowskie, ale innym zarzucasz etykę pisowską.
  Naprawdę lubisz się kreować jako ofiara.

 73. 404
  17 grudnia o godz. 22:59
  wystarczy, ze ktos ma klopoty z ukladem oddechowym i dostawa tlenu do mozgu… dwutlenek wegla tez dziala jak narkotyk… na pewno, skutki choroby w mozgu sa bardziej skomplikowane… ale tak na „rybke”…

 74. Bywalec 2
  17 grudnia o godz. 23:00
  PA 22:44
  Ty, jak niewinna linijka, czekasz na porównani pisowskie, ale innym zarzucasz etykę pisowską.
  Naprawdę lubisz się kreować jako ofiara.

  to tylko twoja opinia… i moze jeszcze jednej osoby… powtarzana w nieskonczonosc…

 75. Oooo, teraz mam “zaszłości z geozakiem”… kolejna rewelacja. Z d…ą w tle.

 76. @Na marginesie
  17 grudnia o godz. 22:57

  Bo jeśli ktoś wyraźnie nie domaga to „zapasy” z nim nie można nazwać fair play”
  Jakie zapasy? Wolnoamerykanka się komuś marzy
  ?

  jeżeli dasz odpust złosliwosci, to sama zrozumiesz znaczenie tych słów.
  Jeszcze raz polecam artykuł zalinkowany wcześniej

 77. Skutki choroby w mózgu są bardziej skomplikowane…
  No paczcie państwo, i kto by na to wpadł.

 78. dać odpust złośliwości to coś jak jarmark w Skiroławkach?

 79. Oooo, teraz mam “zaszłości z geozakiem”… kolejna rewelacja. Z d…ą w tle.

  to nie ja prowadzilem te „dyskusje”.. to drugie, to tylko wskazanie, co o tych dyskusjach mysle i jaka wage do nich przywiazuje..

 80. Na marginesie
  17 grudnia o godz. 23:05
  Skutki choroby w mózgu są bardziej skomplikowane…
  No paczcie państwo, i kto by na to wpadł.

  plec pleciugo byle dlugo.. 🙂

 81. @PA2155
  17 grudnia o godz. 23:02

  Nie ulega wątpliwości, ze niedotlenienie mózgu powoduje podobne objawy.
  jednak przy stwierdzonej całkowitej wydolnosci płuc po przechorowaniu bardzo wiele osób obserwuje „brain fog”

  Chwilowo w ramach poszukiwań wytłumaczenia tego zjawiska biora pod uwagę inflamację pewnych struktur mózgowych.
  Ale to jak na razie sa hipotezy.

  jak by nie patrzeć ta choroba zostawia poważne ślady.
  Miejmy nadzieję, że przemijające.

 82. A tak swoją drogą, to ciekaw jestem jak daleko sięgają takie zmiany w mózgu osób chorych na covid, albo u tych którzy tą chorobę przeszły ?
  Czy sięgają tak daleko, że uniemożliwiają jasną samoocenę ?

 83. szkoda, ze nie ma Saldo, bo przekonalby sie, ze ma zdolna „wychowanice”, ktora celuje w „cytatach”… 🙂

 84. A co to ludzie wygaduja odurzeni lekka narkoza…
  Albo nawet bez narkozy…

 85. @Bywalec 2 17 grudnia o godz. 23:11
  Ciekawe również, ile osób przechodzi Covid bezobjawowo – z wyjątkiem pomieszania z poplątaniem?
  I potem plecie na tym blogu androny?

 86. 404
  17 grudnia o godz. 23:10
  na BBC pokazuja relatywnie mlodych ludzi, ktorzy przeszli covid i maja zaburzenia roznego rodzaju, zaniki pamieci, zmiany nastroju, pospolite zaburzenia mowy, etc…. jest to czasami przerazajace..

 87. Przerażające… jak tak wszyscy zaczną bełkotać…
  Pospolite zaburzenia mowy, brr.

 88. „Wielka konferencja” Putina. Rosyjski prezydent zapewnia: nie truliśmy Nawalnego

  https://wyborcza.pl/7,75399,26619370,wielka-konferencja-putina-rosyjski-prezydent-zapewnia-nie.html#S.raport%20ze%20swiata-K.C-B.5-L.1.maly

  yogi&ranger17.12.2020, 17:59
  to wszyscy wiedza ze nie otruliscie Nawalnego…
  podobnie jak nie otruliscie Skripallow
  nie otruliscie Litwinienki,
  nie zestrzeliliscie malezyjskiego samolotu
  nie strzelaliscie na Majdanie,
  nie spaliliscie ludzi w Odessie…

  nie bylo tajnego protokolu do paktu Ribbentrop-Molotow
  Katyn to robota Niemcow
  NKWD nigdy nie strzelalo w ple

 89. @maciek.g
  17 grudnia o godz. 22:34

  Rzeczywiście zaoferowana pomoc pijakowi może okazać się niezbyt bezpieczna.
  Dlatego w przypadku watpliwości nalezy dzwonić po pogotowie.

  nawet zapach z ust może byc mylący, bo zdecydowany zapach kwasu moze wydalać się tez od cukrzyka, co moze wprowadzać w błąd osobę chcąca pomóc.

  Pozostaje więc jedyna opcja: pogotowie. Oni sa lepiej zorientowani kto, co i dlaczego 🙂

  całowicie nie reagując można przyczynić się do śmierci chorego człowieka
  przez omission

 90. „W przyszłym roku planowany deficyt to ponad 80 miliardów” – pisze ls42 o 18:51

  Sejm pracuje nad budżetem 2021 bez społecznych emocji; ustawa ma być uchwalona do końca tygodnia. Niewiele nas to obchodzi – nie dlatego, żeby nas nie interesowało, jak politycy gospodarują naszymi wspólnymi pieniędzmi, ale dlatego, że i tak to przed społeczeństwem ukrywają – zagaja redaktor Solska.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/1983282,1,po-co-nam-budzet-skoro-pieniadze-plyna-bokiem.read

  W znowelizowanej ustawie budżetowej zapisano ponad 103 mld zł deficytu. Ale to też nie jest prawda, prawdziwa dziura jest o wiele większa.
  Jak duża? Tego z ustawy budżetowej nie dowie się nawet najbardziej uważny i przygotowany do tego profesjonalista od finansów. Rząd bowiem wydaje pieniądze bokiem, nie zapisując tego w budżecie. Aż 100 mld zł nie powiększyło wydatków rządu, tylko Polskiego Funduszu Rozwoju. Drugie tyle przeszło przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dwa potężne strumienie wydatków nie znalazły odzwierciedlenia w ustawie budżetowej, tak jakby ich państwo nie wydało.

  Projektu budżetu na 2021 r. ekonomiści także nie traktują poważnie, bo poważnie nie traktują go politycy. Papier jest cierpliwy – to, że wpływy na przyszły rok oszacowano na 404,4 mld zł, jeszcze nic nie znaczy. Luka w VAT ostatnio rośnie, rząd może przestrzelić ze wzrostem PKB szacowanym na 4 proc. i do kasy państwa wpłynie mniej pieniędzy. Wydatki mogą być za to większe niż zaplanowane 486,7 mld zł, lecz rząd nauczył się już nie pokazywać ich w budżecie. Nie będą się więc liczyć. Deficyt, oszacowany na ponad 82 mld zł, może być w związku z tym w rzeczywistości sporo większy.

  Po uchwaleniu budżetu przez parlament nie będziemy w stanie odpowiedzieć na najważniejsze dla finansów państwa pytanie – czy dług publiczny przekroczy w 2021 r. dozwoloną granicę 60 proc. PKB. Taki limit jest zapisany w konstytucji, ewentualne zwiększenie zadłużenia wymagałoby więc zmiany ustawy zasadniczej. Dogadania się nie tylko w ramach koalicji rządzącej, ale także z opozycją. Tymczasem PiS z opozycją nawet nie ma zamiaru rozmawiać. Mimo że prawdziwy dług, o zwrot którego na pewno upomną się wierzyciele, rośnie błyskawicznie – przekroczył półtora biliona złotych. Ale liczy się tylko ten, który politycy zapisali w budżecie. Czyli fikcja. Fikcja, dzięki której rządzący nie muszą tłumaczyć, na ile naprawdę zadłużyli kraj.

  Ta fikcja niezorientowanym pozwala wierzyć, że do przekroczenia dozwolonej granicy długu jeszcze nam daleko. Nie ma się czym denerwować, finanse są w dobrym stanie. Przebudzenie będzie bolesne. Na razie jednak rządzący korzystają z patentu, jaki zastosowali przy budżecie 2020. Wydadzą więc tyle, ile będą chcieli wydać, a w budżecie zapiszą tylko tyle, ile będą chcieli zapisać. Żeby dobrze wyglądało – do czasu.

  „Żyjemy w raju” … na kredyt. Ile kredytu bierzemy? Nie wiemy. 82 miliardy deficytu to fikcja. Pozostaje pytać, raz po raz: Czy jest wyjście?

 91. A potem tłumy pożytecznych idiotów zawrzasną, że Putin nie jest żadnym terrorystą…

 92. To bylo do @adama, oczywiscie.

 93. @404 Najlepiej będzie do każdego ochlajtusa od razu wzywać pogotowie, tak na wszelki wypadek. Żeby przypadkiem nie było “omission”? Czy ty na pewno przemyślałaś to co piszesz?

 94. Piotr II

  „rząd nie radzi sobie z pandemią bo jest „…głupi”…to bardzo optymistyczna opinia…
  Nie brakuje w nim ignorantów…to fakt, ale…
  Całą naszą służbę zdrowia…cały system organizacji ochrony zdrowia, administrację, problem przerósł i nie ma co ukrywać że wszystko jeszcze przed nami.”

  System ochrony zdrowia i administracja podlegają rządowi. Odpowiedzialność państwa w tym zakresie jest bezdyskusyjna. Tak jak bezdyskusyjne jest, że do obecnej sytuacji doprowadziła sekwencja błedów wynikająca z ignorancji. Myślę, że przyjdzie czas gdy ta cała ekipa będzie zmuszona odpowiedzieć na pytanie – na co własciwie od marca tego roku liczyli?

 95. @PA2155
  17 grudnia o godz. 23:18

  Jeżeli możesz, to wklej link do tego BBC materiału

  To ważne żeby ludzie uświadomili sobie jak poważne konsekwencje niesie ze sobą covid. Nawet bezobjawowy.

 96. @Bar Norte
  17 grudnia o godz. 23:35

  „na co liczyli od marca”?

  jak każdy przeciętny ignorant, że psim swędem się JAKOŚ uda

 97. Odnośnie BioNtech
  Informacja w N-TV.DE
  Biontech jest klasyczną Firmą farmaceutyczną z siedzibą w Mainz (Niemcy)
  Jest mało znane o twórcach (właścicielach) firmy.
  Są to tureccy imigranci Ugur Sahin i Özlem Tureci urodzeni w Turcji i jako dzieci z rodzicami emigrowali do Niemiec.
  Jest to małżeństwo. Oboje studiowali medycynę. Poznali się w szpitalu (onkologia) w Mainz. 2001 przenieśli się po studiach do Mainz. Pracowali na Uniwersyteci. Ponieważ nie mogli sfinansować badań rakowych z z założyli z partnerami w ( 2008) i inwestorem firmę: Ganymed Pharmaceuticals. Pozostali w tej Firmie jako prowadzący i udziałowcy. Przed coronawirusem firma została zarestjestrowana na Giełdzie Nowojorskiej. Wartość 3,5Miliarda dolarów.
  Firma pracowała nad przeciwciaąami dla komórek rakowych. Piszą o tym ponieważ to byli ci tak pogardzani w Kraju Imigranci z Turcji.

  Jest to streszczenie obszernego dosyć artykułu w N-tv. z dedykacją dla oszołomów.

 98. 404
  17 grudnia o godz. 23:36
  poszukam… ale nie wszystko, co bylo w tv jest na ich miejscu internetowym…

 99. Na marginesie
  17 grudnia o godz. 23:33
  To bylo do @adama, oczywiscie.

  Oczywiście.

  Wiemy ze Trump i Morawiecki pokonali covid, a Putin jest miłośnikiem pokoju. Wiedza wyssana z mlekiem matki. 🙂

 100. Sorry za literówki: przeciwciałami

 101. Faktycznie, w BBC co i raz pokazują Borysa J. jako premiera UK.
  Jak pamiętamy, złapał covida, przeleżał w szpitalu chyba ze dwa tygodnie,
  a teraz widać zaburzenia, mowy i pamięci – zapomina co mówił kilka dni temu, co obiecywał miesiąc wcześniej, o czym zapewniał lud brytyjski przed laty.

 102. Podobnie Trump, też zachorował na covida w relatywnie młodym wieku.
  A jego pokazuje nie tylko BBC.

 103. Dobra wiadomosc dla naszego naturalnego srodowiska. Po raz pierwszy Interior Secretary zostanie Native American woman Deb Haaland. Bravo.

 104. N-tv. de Portal internetowy

 105. 404
  Krótko -moje ubezpieczenie to zaledwie Medicare płacę miesięcznie $115 plus dofimnansowanie rządowe.Ja tylko płace $115 .Pani ma naprawde problem dyz ,życie ustawia na wycinkach z prasy .Dodam jeszcze ,że normalnie należe do Lutheran Hospital i tylko przypadkiem znalazlem się w Northwestern .

  Dziekuję za zrozumienie mojej sytuacji covidowej.Wielu tu jedzie po mnie ,ze bylem niedobryitp.Jestem zawsze uczynny w życiu ludzi madrych potrzebujących trakttuje z respektem.Jednak wielu tu pize takie ordynarne lupoty ,ze dam sobie luz z nimi,Znam moją wartośc,wiedze i mozliwosci oraz dokonania.

 106. Bar Norte
  17 grudnia o godz. 23:35

  „Myślę, że przyjdzie czas gdy ta cała ekipa będzie zmuszona odpowiedzieć na pytanie – na co własciwie od marca tego roku liczyli?”

  …zaryzykuję odpowiedź…
  Po pandemii rząd ogłosi wielki sukces w walce z pandemią…podziękowań nie będzie końca…dla wszystkich…no może za wyjątkiem tych z „drugiego sortu”…

 107. Ordynarne lupoty tu pize no tak, no tak.
  Daj se luz, gołozadku. Z tymi dokonaniami.

 108. @maciek.g
  17 grudnia o godz. 18:05
  @remm
  Dzięki za spokojną odpowiedź bo temat ująłem ,,drażliwie”.
  Po kolei:
  Fakt, że Orlen jest panstwowy, czemu to przejęcie ma służyć etc. jest mi doskonale jasny. Errata: z zasady nie przeszkadza mi, że Orlen jest państwowy.
  Tu zwyczajnie jest wykorzystywany do niecnych celów. Bez wątpienia. Rzecz, jasna jest tutaj gwałcony ,,dobry polski obyczaj” gdzie jakiś ,,swojak” był mianowany ,,na podkarmienie”. W tym systemie (pomimo???) Orlen powstał jako potężna, dominująca marka*. Czy to źle? Przypominam, że w 2009r roku gdy łatano kryzysowy budżet Skarb Państwa jako dominujący właściciel kazał wypłacić sobie 3,5mld pln dywidendy (zamiast zostawić firmie na,,inwestycje”). Z tego samego KGHM – o zgrozo niesprywatyzowanego, potworność!!! ,,pastwiska dla polityków” etc. MIAŁ więc mógł wziąć
  Pytanie gdyby KGHM był przykładnie sprywatyzowany to skąd by wzięto brakujące 3,5mld? Dlatego ligika ,,państwowego” pomimo powszechnie znanych przypadków nepotyzmu, kolesiostwa nie jest przeze mnie wyklęta. PiS wykorzystuje Orlen do niecnych celów ,,bo może”. Zgoda ale gdyby Orlen był prywatny to jaką mamy gwarancję, że jego właściciel by szedł ,,pod włos”. Przykład Solorza pokazuje, że gdy robisz interesy w danym kraju to musisz z tą władzą (jaka by nie była) ,,żyć”.
  Tu dochodzimy do kwestii nr2. Właściciel mógł nie sprzedawać? Mógł. A sprzedał. Może musiał? Może deal życia? Tak jak napisałem KAPITALIZM.
  Po prostu, po ludzku współczuję ludziom tam pracującym. Jeżeli pójdą na kompromis, to sam znając realia ,,Wolski” to nikt nie może ich potępić. Co gorsza nikt nie może im pomóc. Jeżeli chcą wykonywać swój zawód to ich rzeczywistość jest bezalternatywna. Ktoś powie, że niech ,,idą do internetu”. I co konkurować o uwagę reklamodawców i darczyńców z Orłosiem? Oko.press? Etc. A co gorsza kompromis, ugięcie się niczego nie zapewnia. ,,Tamci” pamiętają, mają swoich ,,młodych, zdolnych” a konkretniej córki i synów (częstokroć ze skur przed…) , pociotków pokumpli.
  Oceniam, że to co zrobiono, to największy cios jaki zadano demokracji i wolnym wyborom od 1989r. Te gazety pozwolą domknąć pisi system lepiej niż sądownictwo.
  Naprawdę współczuję tym ludziom. Kupiono ich, ich życia, społeczności niczym dawniej kupowano wsie.

 109. Piotr II

  „Po pandemii rząd ogłosi wielki sukces w walce z pandemią”

  Ale to już nie działa. To już się opatrzyło. A nawet można powiedzieć śmiało, że ta metoda w zamyśle motywująca zaczyna przynosić wręcz przeciwne skutki.

 110. …przeżyjemy pandemię…zobaczymy…

 111. Czy te fakty mogą kłamać?

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/plan-balcerowicza-i-transformacja-siedem-niewygodnych-faktow-dla-krytykow/l3rr4vg

  Np:
  5. Poprawa nastąpiła też w jakości usług służby zdrowia. „W latach 1990-2017 współczynnik wyrażający liczbę zgonów niemowląt spadł z 1,93 proc. do 0,4 proc. urodzeń żywych. Zbliżył się do średniej unijnej (0,36 proc.) i jest niewiele wyższy niż w Niemczech (wykres 2.8.). Z kolei oczekiwana długość życia w momencie narodzin wzrosła w Polsce z 66,2 do 73,8 roku dla mężczyzn oraz z 75,2 do 81,7 roku dla kobiet (GUS, 2019)” – podano w materiale.

  7. Wzrost udziału Polski w światowym eksporcie towarów i usług w latach 1990-2018 jest imponujący, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ekspansję eksportową Chin w tym samym czasie – wskazuje instytut.

  Tabela: Udział w światowym eksporcie 1990 i 2018

  Niemcy 11,1% i 7,4% (spadek)
  Węgry 0,3% i 1% (wzrost)
  Polska 0,4% i 2,2% (znaczny wzrost)

 112. 404

  „jak każdy przeciętny ignorant, że psim swędem się JAKOŚ uda”

  O tym, że na to liczyli dobrze wiem. Ale mimo wszystko chciałbym to od nich usłyszeć.

 113. Piotr II
  17 grudnia o godz. 22:35
  Za PRL też handlowano z zachodem wg kapitalistycznych reguł , lecz w PRL kapitalizmu nie było. Czasami ci kapitaliści byli zaskoczeni naszymi wnioskami o zakup . Przykład z ministerstwa dostali info ze Ursus chce zakupić nich kalkulator programowalny PDP11/40, Zamiast odpisać ministerstwu, ze są zdezorientowani o jaki produkt chodzi napisali bezpośrednio do Ursusa. Nie mamy czegoś takiego jak kalkulator programowalny PDP111/40 – PDP11/40 to minikomputer. Odpisano tak właśnie o komputer nam chodzi i ci przysłali oczywiście po dostaniu 125000 dolarów od ministerstwa. Czy w Ursusie byli tak nierozgarnięci, nie skądże, to było celowe , bowiem wcześniej dostali odmowę na prośbę zakupu komputera z informacją ze jest zakaz odgórny na taki sprzęt z zachodu. Ponieważ nic nie było o pieniądzach sprytny Pan doktór napisał podanie o zakup kalkulatora programowalnego i przeszło! mimo ceny.

 114. O tym, że na to liczyli – że psim swędem się JAKOŚ uda – dobrze wiem. Ale mimo wszystko chciałbym to od nich usłyszeć.

  Kelnerem zostać i mieć aparacik pod stołem, do którego zasiądą.

 115. maciek.g
  18 grudnia o godz. 0:11

  …w PRL-u nie było takich dylematów…wszystko było „nasze”…

 116. odnośnie dzisiejszego felietonu pare refleksji

  Nie ulega żadnej wątpliwości, że niezależność mediów jest sprawą węzłową dla demokratycznej społeczności.

  Ale jak to jest obecnie z tą niezależnościa?

  Niektóre, a może większość jest teoretycznie niezależna od władzy państwowej,
  ALE
  poniewać obecne media są skonsolidowane w wielkie koncerny (też z braku lepszej nazwy), to również podlegają linii narzuconej przez włascicieli tych koncernów.

  Wolne media jako takie praktycznie już dzisiaj NIE istnieją.

  To zjawisko można obserwować wszędzie. We wszystkich krajach.

  media stały się praktycznie tuba propagandową dla przekonań i ideologii ich właścicieli, którzy popierają, bądź stoją w opozycji do konkretnych rządów.

  Dzisiaj oczekiwanie bezstronnych informacji od mediów jest nieomal naiwnością.

  Instytucja jaką do niedawna jeszcze był investigative journalism
  obecnie praktycznie nie istnieje.
  Co było tego przyczyną?

  Właśnie ta nieograniczona możliwość koncentracji mediów, nieograniczona mozliwość kumulowania czasu antenowego.
  Na tym polu ogromne zasługi położył Clinton
  Oczywiście „zasługi” w negatywnym znaczeniu.

  Do tamtego czasu istniały restrykcje, które uniemozliwiały zagrabienie wszystkich mediów pięciu firmom.
  To ostatnie zdanie dotyczy Stanów Zjednoczonych

  A investigative journalism kosztuje solidne pieniądze, więc w rękach prywatnych, które nie mają konkurencji jest NIEOPŁACALNY.

  W zamian są programy „gadających głów”

  Albo „reality” tak zwane programy

  Nie mówiąc już o dziennikach, które do niedawna były dofinansowane, aby z natury rzeczy nie leciały na zdobywanie pieniędzy, tym samym aby mogły zachować swoją niezależność i bezstronność intelektualną.

  Niestety to też się skończyło.
  Dzienniki teraz też nie mogą być deficytowym programem.

  Stąd „wiadomości”, które podaja są mocno zaprawione ideami/poglądami tych, którzy na nie płaca.
  Pewne informacje są wyolbrzymiane, inne pomijane .. wszystko w zależności od chcicy właścicieli.
  Do tego dochodza programy interpretujące informacje i tu już wolna amerykanka.
  Tak sa przedstawiane i wytłumaczone, że przeciętny śmiertenik nic tylko zaczyna w to święcie wierzyć.

  Podam cekawy przykład sprzed kilku dni.

  Jake Tapper jeden z głównych prowadzących dziennik w CNN
  w ramach symetryzmu, czy nie wiem czego jeszcze … ogłosił światu, że jest wdzięczny Trumpowi za szczepionkę na coronavirusa,
  jak również jest wdzięczny Trumpowi za pokazanie jak inaczej można doprowadzić do pokoju na Bliskim Wschodzie.

  To, ze ten so called „pokój” został potraktowany „biznesowo”, to że praw poszkodowanych nikt nie uwzględniał, a jedynie rozpasanych drani, okupantów … to Jake Tapper pominął milczeniem. Wręcz niezauważył tego.

  Dla przypomnienia tym, którzy może niewiedzą jak np tzw „pokój” między Marokiem a Izraelem został dokonany

  W latach 70-tych XX-go wieku Maroko napadło na West Sacharę (zachodnią Sacharę) i od tamtego czasu okupuje ten teren.
  utrzymuje tam swoją władzę terrorem, mordami ludności tamtejszej
  Jest to jednak opłacalne, ponieważ West Sachara posiada bogate złoża.

  Dotychczas teren ten był traktowany przez świat jako opupacja nielegalna.

  A teraz Trump w ramach wprowadzania „pokoju” na Bliskim Wschozie OFEROWAŁ Zachodnią Sacharę Moroku, który w zamian za to podejmie pokojowa przyjaźń z Izraelem.

  Inne państwa, czy państewka podobnie tranzakcyjnymi metodami zmobilizowano do „pokoju” z Izraelem, któremu dano Jerozolimę jako stolicę, cudze Wzgórza Golan i West Bank praktycznie.

  I za taki „pokój” Jake Tapper dziękował Trampowi.

  Przyznam, że kilka razy przesłuchałam jego wypowiedź, bo ciągle wydawało mi się, że czegoś niezrozumiałam.

  Jedno jest pewne, że od tamtej chwili straciłam CAŁKOWICIE szacunek dla tego dziennikarza i już nigdy nie będę w stanie mu całkowicie wierzyć.

  Także, czy w tych, czy innych rękach obecne media są, to są one już tylko tubą propagandową.

  Róznica tylko czyją i na rzecz czyich interesów.

  Dzisiejsze media niestety się zużyły jako źródło informacji, na której można polegać.

  Może powstanie coś innego?

  Można obecnie zaobserwować coraz więcej podkastów różnych na Internecie.
  jednak po to żeby zorientować się komu można zaufać, a komu nie wymagana jest spora wiedza.
  I w tym jest szkopół!!!

  https://www.youtube.com/watch?v=Y1nEh9kUqMk&ab_channel=CNN

  BTW ktoś taki jak Jake Tapper zarabia rocznie kilka milionów dolarów, więc tym bardziej jest uzależniony od zachciewajek właścicieli dzięki którym się bogaci.
  W takiej sytuacji całkiem łatwo sobie wyobraxić że integrity w porównaniu z taką forsą idzie się szlajać

 117. „Samo istnienie systemowych zagrożeń dla niezawisłości władzy sądowniczej nie upoważnia do odmowy wykonania ENA. Trzeba badać, czy w konkretnym przypadku prawo danej osoby do rzetelnego sądu jest zagrożone – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
  Sprawa dotyczy Polski, a konkretnie pytania prejudycjalnego sądu w Amsterdamie, który dostał do zaopiniowania dwa wnioski o ekstradycje do Polski w ramach europejskiego nakazu aresztowania (ENA). I uznał, że w Polsce żaden sąd nie daje gwarancji niezawisłości.”
  To jest skandaliczne , aroganckie , wielkopańskie „uznanie”, że żaden sąd nie daje gwarancji niezawisłości. Na podstawie jakich badań powstają takie opinie.
  Czy te opinie powstają na podstawienie donosów przedstawicieli opozycji obecnego rządu?

 118. @Bar Norte
  18 grudnia o godz. 0:07

  jak każdy przeciętny ignorant, że psim swędem się JAKOŚ uda”

  O tym, że na to liczyli dobrze wiem. Ale mimo wszystko chciałbym to od nich usłyszeć.

  ***

  Teo podsunął pomysł z kelnerskimi nagrywaniami
  ja jednak sądzę, że teraz są ostrożniejsi
  A ponieważ NIE mam żadnych wątpliwości, że z samych siebie NIGDY do swojej ignorancji, bęcfallstwa i obojetności na życie ludzkie się nie przyznają,
  więc
  pozostaje tylko jedna możliwość
  kiedyś to chyba nazywano: próba gorącego żelaza

  przypalać im pięty dotąd aż wyksztuszą prawdę
  cokolwiek ona dla nich by nie znaczyła

  To jedyny sposób żebyśmy usłyszeli od nich słowa prawdziwego żalu za ich nizdalstwo, korupcję, machloje i wszystkie inne ohydne przesłanki, którymi się kierowali, zaniedbując los społeczeństwa.

 119. Prezydentura w Ameryce została chyba już przesądzona , Putin pogratulował J Bidenowi wyborczego zwycięstwa , zastanawiam się tylko na co czeka
  prezydent Duda , czyżby wiedział coś więcej niż Putin ? .

  https://tags.ooo/article/35188?fbclid=IwAR24heOHlznr3ZLhDhQmGu977MHbdbbAk7tZsxjsUwGGLWDAeX37J3ENXlQ

 120. Coś ostatnio nie tak z tą Ameryką , najpierw prezydenta wybrali im
  Rosjanie a tego nowego Chińczycy .
  Ciekawe czy w porozumieniu z Putinem .

  https://politicalanimalnews.com/hunter-may-not-be-the-only-family-member-in-need-of-a-presidential-pardon-from-joe-biden/

 121. …przeżyjemy pandemię…zobaczymy…
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Tej pandemii już nie przeżyjemy , ona będzie towarzyszyć ludzkości
  już zawsze , to są miliardy dochodów czystego zysku dla firm
  farmaceutycznych , jest to większy dochód niż z wydobycia ropy
  czy gazu .

 122. Zakup mediów przez hunwejbinów przypomina akcję Żelazo… służby specjalne prowadzą firmy na Zachodzie, aby penetrować rynek i zdobywać lewę kasę…. z napadami na jubilerów w tle… Tak sobie myślę prywatnie, że zdobywanie kapitału politycznego przez agitkę regionalną, to skok na kasę przy urnach… Redakcje jak chłopi pańszczyżniani zostały kupione wioskami przez nowego dziedzica… czapki z głów chamy nowy dziedzic jedzie…! przez przypisanie do ziemi… Zostaje bibuła…

 123. Blackley- Joe Biden jako Prezydent skończony.Jeszcze nie zacznie sie inauuracja a juz impeechment.Chińczycy mja jeo w kieszeni .
  PAD postawil na wlasciweo człowieka w Waszyntonie.Mike Pence wkkrotcew Warszawie,Izraelu i Emiratach.To jest powazna polityka a nie klepanie po plecach.

 124. PA2155
  17 grudnia o godz. 23:12
  szkoda, ze nie ma Saldo, bo przekonalby sie, ze ma zdolna „wychowanice”, ktora celuje w „cytatach”…
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Ja też dzisiaj o Saldo mortale ; myślałem , dlaczego go tutaj z nami
  nie ma ? może złapał jak amerykański dziadek covid-19 i leży w szpitalu .
  Martwię się troche o niego , chociaż wiem że są tutaj i tacy co będą
  się cieszyć .

 125. geozak
  18 grudnia o godz. 1:17 .

  Ja wiem że J Biden jako prezydent jest skończony a do tego ma złamaną
  nogę nie można przecież rządzić kuśtykając .
  Prezydentem w krótce po inauguracji zostanie Kamala Harris a to zdrowa
  czerstwa kobieta może rządzić i dwie kadencje .

 126. To były czasy , tak rządzić teraz już nikt nie potrafi .

  https://www.youtube.com/watch?v=qtyuvwF0j5k

 127. Blackley
  18 grudnia o godz. 1:18
  nie wiem, gdzie przebywa Saldo… gdzies w swojej Szwajcarii… moze na nartach?
  Schadenfreude to nastroj wielu tutejszych blogowiczow…

 128. Tankując na Orlenie stajesz się kolaborantem…. nowa wersja z czasu stanu wojennego: TV łże… na murach… Tak sobie myślę prywatnie o roznosicielu ulotek, który został premierem… z bibuły można wyżyć…

 129. Blogowe wzdychanie za @Salto mentale to przejaw hipokryzji?
  Czy moze objaw syndromu sztokholmskiego?

  Salciuniu wróć, szczuj i zanudzaj. PA-skuda tęęęskni!
  I może nawet nam ogłosi, co ma „w d…pie”

 130. moge juz teraz oglosic „co mam „w d…pie”… nie potrzebuje Saldo… 🙂 zreszta, juz to napisalem wczesniej… ide ogladac film…bye

 131. problem z internetem – ciekawe jak długo
  Pan Daniel Passent napisał nie owijając w bawełnę o obywatelu, tym razem dziennikarzu:
  „Jego (jej) wolność jest ograniczona. Pracy nie ma. […] W dzisiejszych czasach znalezienie pracy w mediach regionalnych musi być bardzo trudne. Jeżeli ktoś ma na utrzymaniu rodzinę i nie może np. przez rok pozostawać bez pracy, to o jakiej wolności mówimy?”
  Zgadzam się ze @Sławczanem – to jest kapitalizm i w ramach tej wolności możemy dokonać wyboru jedynie w kwestii śniadania – pomiędzy owsianką a jajkiem na bekonie. O ile na jedzenie nas stać.

 132. teo
  18 grudnia o godz. 0:04
  Czy te fakty mogą kłamać?
  ———————————————–
  Mogą.

 133. Dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich nie zawiadamia wylotowo prezydenta i prokuraturę o naruszeniach KONSTYTUCJI w celu pacyfikacji opozycji pod pozorem zwalczania wirusa. Tak sobie myślę prywatnie, że za to bierze pieniądze… strażnik praw obywatelskich… do strażnika KONSTYTUCJI… niech pacyfikowani wiedzą… kiedy policjantowi mogą praworządnie pokazać gest Kozakiewicza…

 134. Sędziowie rozpoczynają protest solidarnościowy w obronie szykanowanych kolegów

  https://wyborcza.pl/7,162657,26618924,sedziowie-rozpoczynaja-protest-solidarnosciowy-w-obronie-szykanowanych.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  Polski Beria = „Komendante Zero”
  Republika Braci Kaczyńskich

 135. Władysław Frasyniuk: Kaczyński się kończy. Już jest w oficerkach Jaruzelskiego

  https://wyborcza.pl/7,82983,26617028,wladyslaw-frasyniuk-kaczynski-sie-konczy-juz-jest-w.html#a=190&c=8000

  ” ta liczba suk na światłach kompromituje Jarosława Kaczyńskiego, a nie jest symbolem ani siły, ani sprawności państwa, ani dowodem na to, że mamy porządek.”

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 136. Suweren tyle może na ile pozwoli Morawiecki… i MZ na podstawie podejrzanych statystyk… 2+2=… a ile pan premier sobie życzy… Tak sobie myślę prywatnie o władzy do potęgi… statystycznej… niby malejącej…

 137. Na czas tzw. narodowej kwarantanny wynagradzanie pracowników dotkniętych zamykaniem firm przejmują urzędy pracy na podstawie list pracodawców… kosztem zakupów od jankesów… Tak sobie myślę prywatnie o sprawiedliwości wymagania dyscypliny… jako podatnik popieram… władza wymaga i płaci…

 138. Orlen sprawi, że prasa regionalna będzie czekała pod drzwiami jak kiedyś mleko… a jej treść nasyci… Tak sobie myślę prywatnie o świadomości bytowej… Ukochany kraj… nie mogę cię stracić… jak Litwę… i Wołyń… przez urzędników w Jałcie… bo ostanie jeno sznur…

 139. Sytuacja mediów w Rosji: Kreml woli milczeć, niż iść na wojnę z dziennikarzami. Duże redakcje i tak już przejął

  https://wyborcza.pl/7,75399,26614467,sytuacja-mediow-w-rosji-kreml-woli-milczec-niz-isc-na-wojne.html#S.raport%20ze%20swiata-K.C-B.1-L.1.maly

  vytrisalov118.12.2020, 07:31
  Naszczalnik Kaczyński i jego sługusy kopiują wzory rosyjskie i węgierskie.Źle to wygląda.

  #%¤& Ć faszystów PiS

 140. Kupując prasę stajesz się kolaborantem wydawcy, który wynajął przyzwoitki do pisania tekstów… kto płaci wymaga lojalności… intencje wydawcy pod przykrywką… Tak sobie myślę prywatnie, że media i ambony komuś służą… A w gazecie stało… czyli prawda jak w piśmie… czy pismo może kłamać… tak media odbiera tzw. ciemny lud… czyli na wnuczka… albo na czarna wołgę…. czy zatrucie Nawalnego… czyli dorabianie ideologii do faktów… stanowi istotę dziennikarstwa…

 141. Biden się myli, Republikanie się nie zmienią po odejściu najgorszego prezydenta w historii USA ( Late Night with Seth Meyers)

  https://www.youtube.com/watch?v=yquoXL3_Eu4

 142. Daj małpie brzytwę… Tak sobie myślę prywatnie o epidemiologicznym stanie wojennym… pasterka zamiast sylwestra też może być ostatnią… przy tej ilości zgonów ujdzie…

 143. W Niemczech jest tak, że lokalne gazety kupują swoją część ogólnokrajową i międzynarodową w wielki agencjach prasowych. Czasami zdarza sie, że maja jakiegoś własnego komentatora politycznego publikującego felietony, ale te i tak z reguły nie są najwyższych lotów. Na własna rękę prowadzą te gazety przede wszystkim swoje wiadomości regionalne, a te są z reguły nie tak upolitycznione. Wiem, że nie jest to żadną gwarancją, że dziennikarze pracujący w tych działach gazet przejętych przez Orlen zachowają swoją prace, bo w myśl doktryny politycznej PiSu „zwycięzca bierze wszystko” i jak za PRLu nawet najmniejsza odchyłka od linii Partii jest zagrożeniem dla władzy.

 144. Lista amerykańskich agresji.

  China 1949 to early 1960s
  Albania 1949-53
  East Germany 1950s
  Iran 1953 *
  Guatemala 1954 *
  Costa Rica mid-1950s
  Syria 1956-57
  Egypt 1957
  Indonesia 1957-58
  British Guiana 1953-64 *
  Iraq 1963 *
  North Vietnam 1945-73
  Cambodia 1955-70 *
  Laos 1958 *, 1959 *, 1960 *
  Ecuador 1960-63 *
  Congo 1960 *
  France 1965
  Brazil 1962-64 *
  Dominican Republic 1963 *
  Cuba 1959 to present
  Bolivia 1964 *
  Indonesia 1965 *
  Ghana 1966 *
  Chile 1964-73 *
  Greece 1967 *
  Costa Rica 1970-71
  Bolivia 1971 *
  Australia 1973-75 *
  Angola 1975, 1980s
  Zaire 1975
  Portugal 1974-76 *
  Jamaica 1976-80 *
  Seychelles 1979-81
  Chad 1981-82 *
  Grenada 1983 *
  South Yemen 1982-84
  Suriname 1982-84
  Fiji 1987 *
  Libya 1980s
  Nicaragua 1981-90 *
  Panama 1989 *
  Bulgaria 1990 *
  Albania 1991 *
  Iraq 1991
  Afghanistan 1980s *
  Somalia 1993
  Yugoslavia 1999-2000 *
  Ecuador 2000 *
  Afghanistan 2001 *
  Venezuela 2002 *
  Iraq 2003 *
  Haiti 2004 *
  Somalia 2007 to present
  Honduras 2009
  Libya 2011 *
  Syria 2012
  Ukraine 2014 *
  https://www.globalresearch.ca/planet-problem-from-hell-samantha-power/5732477

 145. Polska Republika Wileńska. Jak Sowieci prowadzili Polaków na wojnę z Litwinami

  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,26589122,polska-republika-wilenska-jak-sowieci-prowadzili-polakow-na.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  To nie przypadek, że w Polsce pomysł Polskiej Republiki Radzieckiej najbardziej wspierały dwa środowiska – twardy komunistyczny beton i skrajna nacjonalistyczna prawica, w naszej opinii infiltrowana przez bezpiekę. Baliśmy się, że komuniści mogą wyjąć tego diabła z szafy (…)”.

 146. Mieszkać u jankesów, to obciach… z widokiem na getta Indian i plantacje założone przez niewolników dla białej rasy panów… Tak sobie myślę prywatnie o formacji bijącej katolicką III Rzesze na głowę w zbrodniach przeciwko ludzkości… na fladze brakuje znicza: wietnamskiej biegnącej dziewczynki z płonącym napalmem na gołych plecach…. symbol pokoju statuji wolności… takie igrzyska dla reszty świata drugiego sortu.. uber alles…!

 147. adam100
  18 grudnia o godz. 7:24
  Bardzo mnie nie odpowiada porównywanie Jaruzelskiego z Kaczyńskim, bo to jak porównywanie ognia z wodą. To są zupełnie inni politycy, inni moralnie ludzie diametralnie inni odnośnie patriotyzmu i myśleniu o Polsce jako ojczyźnie.
  Wg mnie i nie tylko mnie stan wojenny uratował Polskę przed katastrofą, obecnie wprowadzenie takiego dokładnie było by czym przeciwnym (to była by wielka katastrofa i prawdopodobnie wojna domowa)

 148. Nad Wisłą można kręcić film o początkach katolickiej III Rzeszy… kościoły pełne, opozycja spacyfikowana godziną policyjną, hasłem walka z czerwoną zarazą… Tak sobie myślę prywatnie… a wszystko w kręgu kulturowym Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego…. Rekwizyty i statyści to naturszczycy… tubylcy… grają sobą…

 149. Morawiecki przypomniał Lenina: dwa kroki do przodu, jeden w tył… Tak sobie myślę prywatnie, że historia potwierdził skuteczność… jaka społeczność takie metody… homo sovieticus tego wymaga…

 150. maciek.g
  18 grudnia o godz. 11:49
  adam100
  18 grudnia o godz. 7:24
  Bardzo mnie nie odpowiada porównywanie Jaruzelskiego z Kaczyńskim,

  Różnice były tu wytykane wielokrotnie.
  Nie sadze, żeby Frasyniuk sugerował jakieś podobieństwa czy porównywał tych panów, raczej chodzi mu o przedstawienie Kaczyńskiego jako przywódcę faszystowskiej junty. Jaruzelski był tylko komunista i Frasyniuk zawdzięcza mu wiele lat w wiezieniu.

 151. Zakazy w górach przypominają prohibicję… południowi sąsiedzi liczą na dutki przemycone przez granicę… Teraz jest wojna, kto handluje ten żyje… Tak sobie myślę prywatnie, że górale wrócą do tradycyjnego zbójowania…

 152. adam100
  18 grudnia o godz. 12:49
  T z powodu tego nie jest w stanie być obiektywny – nic dziwnego

 153. z netu

  „A to mamy się uśmiechać innym razem wygrywamy potem minister ogłasza narodową kwarantannę a teraz dowiadujemy się,że to tylko dodatkowe obostrzenia? ” Czy leci z nami pilot?””

 154. i jeszcze inna wypowiedź
  Mamy narodową katastrofę. 86 miliardów deficytu przy wydaniu 24 miliardów na tarcze ochronne dla przedsiębiorstw. Z czego większość przytuliła setki tysięcy za nic. A małe przedsiębiorstwa dostały po 5 tys gdzie nie mogą prowadzić działalności bo rząd zakazał. W Niemczech zamknęli wszystko ale każdy dostaje 95 % zwrotu dla danej branży. Przepaść””

 155. Symetryczny
  Po raz któryś tam przytaczasz listę amerykańskich agresji, tym samym dowodząc, że masz niezdrową obsesję na punkcie Jankesów. Tak jakby nic innego cię nie interesowało i nie zasługiwało na uwagę. Trudno mi wprost uwierzyć, że tylko na to cię stać, bo coś nie coś wiem o tobie i jest to wiedza raczej na twoją korzyść.
  Wczoraj, po raz któryś tam obejrzałam „Hair” Formana. To nie tylko wspaniały musical, ale i po trosze para dokument, gdy chodzi o wojnę w Wietnamie, świadczący o tym, że Amerykanie nie zamiatają pod dywan swoich zbrodni w przeciwieństwie do twoich „Przyjaciół Moskali”, czyli zarówno Ludzi Radzieckich, jak i Rosjan.

 156. Do prenumeratorów prasę będzie dostarczał Kubica… decyduje kolejność zgłoszeń prenumeraty…. limit 1000… Tak sobie myślę prywatnie o dopalaczu dla prenumeratorów…

 157. Jankesi uznali człowieczeństwo Indian… resortem od ochrony przyrody pokieruje Indianka… Tak sobie myślę prywatnie… a co z braćmi i siostrami… będzie 447 dla Indian…

 158. Symetryczny
  Tytułem uzupełnienia do mojego poprzedniego komentarza do ciebie adresowanego. Otóż na sąsiednim blogu (szalonych) naukowców wisi od wczoraj bardzo interesujący i bardzo na czasie wpis pt „Amerykanin, Rusek i covid”. Gorąco polecam.

 159. Warto nacje oceniać po czynach w rozsądnym przedziale historycznym… Jednostkowe incydenty nie mają wartości historycznej oceny… Tak sobie myślę prywatnie o uprawie maku… bo jakiś ćpun przeholował…

 160. mag
  Takie często sprzeczne działania dezinformacyjne możemy obserwować na blogu, gdzie ta sama osoba może popierać ruchy przeciw wszelki szczepieniom, jest także przeciwna szczepieniom przeciw covid i bagatelizuje tą chorobę, a równocześnie wychwala i pod niebiosa szczepionkę Sputnik i pochyla się ze zrozumieniem nad złym stanem psychicznym blogowicza po covid.
  Poplątanie wszystkiego ze wszystkim , bez żadnych rzeczywistych stałych poglądów, aby tylko siać chaos, zamęt i prowokować konflikty i mętne dyskusje .

 161. Jaruzelskiego można przyrównać do póżnego Kmicica, a Kaczyńskiego do fazy początkowej watażki… Tak sobie myślę prywatnie o sensie porównań… w skali marnotrawności…

 162. Bywalec 2
  18 grudnia o godz. 15:22
  nie chce dokonywac wiwisekcji tych bzdur, ktore tu wypisujesz, bo w jednym zdaniu, jedna czesc przeczy drugiej…
  „gdzie ta sama osoba może popierać ruchy przeciw wszelki szczepieniom, jest także przeciwna szczepieniom przeciw covid i bagatelizuje tą chorobę, a równocześnie wychwala i pod niebiosa szczepionkę Sputnik i pochyla się ze zrozumieniem nad złym stanem psychicznym blogowicza po covid.”
  jak mozna byc przeciw szczepieniom, zwlaszcza szczepieniu przeciw covid (kto, cos takiego napisal?) i wychwalac jednoczesnie rosyjska szczepionke? Ci faceci z sanofi i Astra Zeneki musza byc albo proputinowcami, albo osobami z „metnymi pogladami”… przypadek geozaka to inna para kaloszy…
  moge jedynie przyrzec, ze bede ciebie omijac lukiem w przyszlosci… bywaj zdrow… 🙂

 163. zacytuje Blackleya” bywalec, ktory nigdzie nie bywa, siedzi w domu, patrzy przez okno i snuje swoje teorie…”

 164. PiS jednym głosem przegrywa ważne głosowanie i… marszałek Witek zarządza przerwę. To i tak jest postęp, bo w przeszłości po prostu anulowała głosowanie bez żadnego trybu… – skomentował Borys Budka

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26620680,glinski-do-witek-elzbieta-jest-prosba-szefa.html#do_w=58&do_v=132&do_a=377&s=BoxOpImg14

 165. @Bywalec 2 18 grudnia o godz. 15:22
  Dorzuć do tego nieustanne podszczuwanie…
  Ale i tak odezwały się nożyce 🙂

 166. Bywalec 2
  18 grudnia o godz. 15:22
  Poplątanie wszystkiego ze wszystkim , bez żadnych rzeczywistych stałych poglądów, aby tylko siać chaos, zamęt i prowokować konflikty i mętne dyskusje

  Pozwól, że przypomnę tutaj „wałacha” , który sam ze sobą się kłócił i dyskutował, pod różnymi nickami, aż go namierzyli i zbanowali. 😉

 167. oglaszam dzisiaj moratorium na „dyskusje” z babciami z marginesu i Bywalcami… 🙂

 168. Sąd uwzględnił zażalenie Giertycha. Każe zwrócić komputery i dokumenty zabrane z jego kancelarii

  https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26622353,sad-uwzglednil-zazalenie-giertycha-kaze-zwrocic-komputery-i.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  emilfiscal18.12.2020, 15:38
  Pośmiewiskowa pisowska prokuraturo – no, ileż można ?
  Ileż można mówić, że pada deszcz…

  … skoro plują na was…

  (i zasłużyliście)

  Polski Beria = „Komendante Zero”
  ***** faszystów PiS

 169. moratorium obejmuje rowniez Lajkonika z Nowej Huty…

 170. No i skoro zabrakło mu rozmówców, to on teraz się będzie sam ze sobą kłócił…
  🙂

 171. moze skorzystam ze wzoru z przeszlosci i wymysle nowa „Muszynianke” i „Pilznera” w tym celu… ale daleko mi jeszcze do schizofrenii, nawet na poziomie blogowym… 🙂 z tymi, ktorzy sie odezwali szybciutko i tak nie „dyskutowalem”… 🙂

 172. moge ewentualnie skorzystac z wzoru zwanym „Z dystansu”… 🙂

 173. Zostawcie Symetrycznego w spokoju – pan Wojtek przygotowuje si e do powtórkowego egzaminu niezbędnego do wejscia w Piotrową Bramę.

  To właśnie dzięki Symetrycznemu (vel jgwintowi), zawdzięczam love affair z en passant. Jego wyrafinowany humor, dekade temu polubiły również moje dzieci, domagające się nawet w czasie konsumpcji cereals, nowych cytatów jasno-gwintowych kawałów.

  A tak naprawdę, drogie dzieci…. Oprócz kilku wysokiej rangi blogo-sławionych, w większości odbywa się tu parada wszelkiej maści kretynów. Stalinowskich, termobarycznych, antyszczepionkowych, oszalałych laborantów lub upośledzonych ormowców. W sumie – całkiem ciekawy materiał poznawczy.

 174. PA2155
  Zostaw racjonalne podejście w przedpokoju. Świat żywych to uczucia, których ukrywać nie ma co. To, że u ciebie zima, to nie znaczy że należy być lodowatym.
  Jaka to przyjemność, żyć na planecie, na której ludzie wykonują wszystkie czynności na racjonalną skalę.
  ¯————–
  duende ☹️ z której grupy bredzisz?

 175. PA
  W moim wpisie o 15:22 nie chodziło mi konkretnie, o ciebie . Z drugiej strony znając twoją nadwrażliwość właściwie nie jestem zdziwiony twoją nad-reakcję. Co do twojego moratorium, to zamiast je dziarsko ogłaszać, możesz je po prostu realizować. Ja nie czuje się nim w żaden sposób skrępowany.
  Co do „z dystansu” , to już nie jeden raz napisałem, że to jest także mój nick, pisałem pod nim u Szostkiewicza. On pojawia się teraz jeszcze zawsze, kiedy na nowo zalogowuje sie na blogu. Czasami tego nie zauważam.
  Co do Bywalca, jest to także dojść rozpowszechnione nazwisko. Sam znam kilkanaście osób, które je noszą.
  Co do mojego trybu życia, to w obecnej sytuacji u nas rzeczywiście wszystko jest pozamykany i nie ma sie gdzie wybrać, z nieustannej obecności na blogu innych nicków podejrzewam, ze moja sytuacja nie jestem tutaj czymś wyjątkowym.
  Starczy tego outen.

 176. bezdomny
  18 grudnia o godz. 17:23
  „duende ☹️ z której grupy bredzisz?”

  niespelnionych kompozytorow muzyki klasycznej… 🙂

 177. Bywalec 2
  18 grudnia o godz. 17:24
  przynajmniej byles szczery i uczciwy i wyjasniles…. co doceniam… 🙂 na powaznie…
  co do wpisu… zmiesciles w jednym zdaniu tyle roznych sprzecznych idei…
  u mnie tez spadl ostatnio snieg, jest zimno i siedze w domu, przygotowujac sie do swiat…

 178. bezdomny
  18 grudnia o godz. 17:23
  ale, mamy tu na blogu takze „wybitnego satyryka” mieszkajacego chyba w Berlinie, o ktorym nikt nie slyszal… 🙂

 179. Narodowa kwarantanna czy narodowy bigos? PiS w 24 godziny pięć razy zmieniał zdanie
  Minister zdrowia w czwartek ogłosił narodową kwarantannę. W piątek wicerzecznik PiS zdementował słowa ministra. Później szef Kancelarii Premiera zdementował jego słowa. Kika godzin później jeszcze inną wersję przedstawił rzecznik resortu zdrowia

 180. Wałach zmartwychwstał !!!

  Glória in excélsis Deo

  Anieli grają, króle witają, pasterze śpiewają,
  bydlęta klękają, cuda, cuda ogłaszają (Bogu wszystko wolno, kiedy tylko zechce)

 181. Prokurator chciała ścigać oficera ABW, który wjechał w strajk kobiet. Teraz ma kłopoty
  Śledztwo jej odebrano, dokumenty zniknęły, a ona sama ma postępowanie służbowe. Jej przełożona awansowała.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26622295,prokurator-chciala-scigac-oficera-abw-ktory-wjechal-w-strajk.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  anekelea18.12.2020, 17:38
  Dzisiejsza polska prokuratura to obraz nędzy, degrengolady i moralnej zgnilizny. Nie mamy już w Polsce prokuratury.
  Kto do takiego stanu doprowadził? Przede wszystkim Ziobro ze Święczkowskim i przy aktywnym udziale całego szeregu innych pisowskich dupowłazów.
  Zostaniecie kiedyś rozliczeni – wy na górze i wy na dole.

  ***** ***
  Polski Beria = „Komendante Zero”

 182. Zmagania rządu z próbami periodyzacji sytuacji epidemiologicznej.

  Wczoraj minister zdrowia Niedzielski wychodzac od śmiałej metafory „widma trzeciej fali” przedstawił społeczeństwu tzw „nowe obostrzenia” w związku z wprowadzaną „kwarantanną narodową”.
  Kilka godzin później premier Morawiecki zasugerował, że pojęcie „kwarantanny narodowej” zostało użyte przedwcześnie ponieważ nadal trwa nieco już zapomniana kampania „100 dni narodowej solidarności w walce z COVID-19”. Dziś rzecznik premiera Fogiel doprecyzował, że chodzi „rozszerzonie” etapu „solidarności narodowej („kampania 100 dni”)” dodajać jednoznacznie, że „jesteśmy przed narodową kwarantanną”. Zgodził się z tym rzecznik ministra zdrowia Andrusiewicz mówiac, że „kwarantanna narodowa jest taką metaforą tego, jak powinniśmy się zachować od 28 grudnia”.
  Zawstydzony swą pomyłką w zakresie periodyzacji stanów przeciwepidemicznych (kampanii) minister Niedzielski jak na razie milczy.

 183. czytając ten blog i nie tylko, budzą się refleksje

  ktos kiedyś zauważył „człowiek człowiekowi wilkiem”

  A w proroczych słowach ktos inny rzekł, ze przyjdzie czas kiedy człowiek będzie szukał sladów drugiego człowieka

  Dewmokracja poszła w kąt, to juz nie ulega wątpliwosci
  Wszędzie gdzie się nie spojrzy ten sam chaos, w którym ogłupiali ludzie, którym się jeszcze wydaje, że coś mogą pokrzykuja.
  Głównie głupoty, którymi ich ktos nafaszerował.

  Cieszę się że nie jestem młódką i nie będę patrzeć na całkowity upadek ideałów.
  Takich na przykład jak PRZYZWOITOŚĆ.

  Jedno jest pewne, że gdybym (odpukać) znalazła się w butach osoby szukającej śladów drugiej istoty ludzkiej, to modliłabym się aby tą istota nie był na przykład taki adam setnikowy.

  Świat jest mały, a może się okazać klaustrofobicznie malutki.

  Także idąc wzorem Is42 nie jest źle, bo zawsze może być gorzej 🙂

 184. Z życia bibliofili – ciąg dalszy „Taczeryści na państwowym”

  Pięć posiedzeń komisji bibliotecznej przy (neo) Krajowej Radzie Sądownictwa, na których dyskutowano o zakupie nowych książek, pozwoliło jej członkom zarobić 16 tys. 439 zł. To więcej niż roczny budżet tej komisji na nowe pozycje. Wynosi on dokładnie 15 tys. zł

 185. @Bar Norte
  18 grudnia o godz. 18:06

  Jesteś mądrym facetem, więc jaki z tego wniosek wyciągasz?

  jest kwarantanna, czy nie?
  A jeżeli nie, to jakie są te obostrzenia?

 186. Eksponuj dalej swoją głupotę i zgniliznę moralną innych.

  Be my guest

 187. 404

  Dzieki za miłe słowa.

  Tym niemniej nie potrafię odpowiedzieć na twoje pytanie. Choćby dlatego, że praktyka epidemicznych miesięcy uczy by deklaracji rządu nie traktować poważnie.

  Ale co im dziś chodzi po głowie mozna wywnioskować z fragmentu dzisiejszego wywiadu który udzielił premier portalowi wirtualna polska:

  „Wirtualna Polska: Mamy wrażenie, że kolejny raz Polska znajduje się gdzieś pomiędzy stanem wyjątkowym a ogłaszanym już kilka razy „zwycięstwem z koronawirusem”. Może warto postawić kropkę nad i, ustanowić godzinę policyjną i faktycznie kilka tygodni do czasu szczepień wytrzymać, zamiast żyć w fikcji „lockdownu bez lockdownu”.

  Morawiecki: Bardzo poważnie traktuję te ryzyka i w pewnej mierze z panów uwagą się zgadzam. Rozważamy wprowadzenie dalej idących restrykcji, również dotyczących przemieszania się. Ale one wiążą się z koniecznością wdrożenia nowej legislacji.

  Wirtualna Polska: Trwają już jakieś prace w tym zakresie?

  Morawiecki: Trwają rozmowy na poziomie politycznym oraz dyskusje z panem prezydentem. Obserwujemy dane i dalsze decyzje uzależniamy od nich. Już dzisiaj jednak chciałbym bardzo mocno zaapelować, by zachowywać się tak, jakby była godzina policyjna.”

  Sugestia jest jasna. Tylko nie wiadomo czy to przypadkiem nie jest nowa kampania PR pana premiera tym razem w roli jakiegoś szeryfa, twardziela. W zamysle odswieżająca nieco jego wypalony nieco wizerunek.

 188. Bar Norte
  18 grudnia o godz. 18:06
  Zmagania rządu z próbami periodyzacji sytuacji epidemiologicznej.

  Wczoraj minister zdrowia Niedzielski wychodzac od śmiałej metafory „widma trzeciej fali” przedstawił społeczeństwu tzw „nowe obostrzenia” w związku z wprowadzaną „kwarantanną narodową”.
  Kilka godzin później premier Morawiecki zasugerował, że pojęcie „kwarantanny narodowej” zostało użyte przedwcześnie ponieważ nadal trwa nieco już zapomniana kampania „100 dni narodowej solidarności w walce z COVID-19”. Dziś rzecznik premiera Fogiel doprecyzował, że chodzi „rozszerzonie” etapu „solidarności narodowej („kampania 100 dni”)”

  Mój komentarz
  Jakbym był w Chinach – „narodowa kwarantanna”, „100 dni narodowej solidarności”, „kampania stu dni”.
  Pzdr,TJ

 189. PiS straci Podhale? „Syćkiego zakazujom. Nie tego spodziewaliśmy się po tym rządzie”

  Duda, gdzie jedziesz na narty?

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26621277,pis-straci-podhale-nie-tego-spodziewalismy-sie-po-tym-rzadzie.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  slipert18.12.2020, 17:07
  Ojej, a to ci dopiero! A jeszcze nie tak dawno ten nasz Goralenvolk tak kochał PiS i Dudusia. Mają to czego sami chcieli. Zupełnie mi ich nie żal.

 190. adam100
  18 grudnia o godz. 18:26

  Mój komentarz
  Patriotyczny prezydent gratuluje Lewemu patriotycznego tytułu „Piłkarza roku”.
  Co ja na to?
  – Ograniczony typ – z deficytem wartości – włazi w zadek szefostwu wycierając swoją zdradziecką gębę (patent Jarosława Ka) nazwiskiem piłkarza.
  Pzdr, TJ

 191. Bar Norte
  Nie wiem jak to jest w Polsce, ale mogę napisać jak jest w Niemczech. Niemcy mają po świętach przystąpić do szczepień, w pierwszej kolejności mają być szczepione osoby, które przekroczyły 80 rok życia i pracownicy służby zdrowia , oraz pracownicy domów opieki. Niemcy mimo szumnych zapowiedzi mają narazie do dyspozycji 400 000 szczepionek, to w żadnym wypadku nie starczy na uzyskanie w ciągu kilku tygodni odporności zbiorowej. Kiedy będzie zaszczepiona dostateczna części populacji, aby taką odporność uzyskać, trudno dziś przewidzieć i chyba nikt tego jeszcze nie wie. Prawdopodobnie napewno nie przed latem.

 192. tejot
  18 grudnia o godz. 18:55
  adam100
  18 grudnia o godz. 18:26
  Mój komentarz
  Patriotyczny prezydent gratuluje Lewemu patriotycznego tytułu „Piłkarza roku”.
  Co ja na to?
  – Ograniczony typ – z deficytem wartości – włazi w zadek szefostwu wycierając swoją zdradziecką gębę (patent Jarosława Ka) nazwiskiem piłkarza.
  Pzdr, TJ

  Ten półgłówek, chociaż nie jest aż tak groźny.

  To, co wyrabia Trump i wielu Republikanów, to zagrożenie innego kalibru dla całego świata.

  A matoły się radują
  pod niebiosa wykrzykują,
  oj dana.

 193. kolejny problem, tym razem religijny, w czasach zarazy…
  https://www.dw.com/en/eu-states-can-mandate-stunning-animals-for-slaughter-ecj/a-55970178
  skad wierzacy Zydzi i muzulmanie wezma mieso, ktore jest „kosher” i „halal”?

 194. @Bar Norte

  Dzięki za szczerą odpowiedź.
  Nie dziwię się, że nie mogłes odpowiedzieć na moje pytanie.
  Było zbyt konkretne
  Czytając fragment przez Ciebie zacytowany faktycznie nie wiadomo o co chodzi

  ten gość mówi że cos robi, ale mówi tak żeby nikt nie wiedział co

  ***
  przy okazji odnosnie szczepień w USA
  Okazuje się, że miliony dawwek szczepionki utknęły w magazynach Pficer, bo rząd nie wydał zarządzenia gdzie mają pójść.

  Poszczególne Stany domagaja się ich
  nikt nic nie wie
  kolosalny bałagan
  O tym mozna wysłuchać w różnych mediach

  Także jezeli to może być pocieszające, to nie tylko w Polsce wszystko jest do góry nogami

 195. Bywalec 🙄 gdzieś ty bywał, kiedy uczyli logiki?
  Do żadnej Herdenimmunität nie dojdzie z tej przyczyny, bo szczepienia nie są obowiązkowe i nie będą, na całe szczęście.
  Na dzień dzisiejszy tylko połowa populacji w niemieckich gotów jest się szczepić. W marcu i kwietniu tego roku, gotowość do szczepień było na poziomie 70%
  Nawet jeżeli szczepionka ma siłę rażenia do 90% to
  4.5 miliona nie będzie immun
  + 43 milionow tych co mają to w d*pie, te 50%
  = ~44,5milionów czyli więcej niż połowa ludności

  O czym ty klepiesz?

 196. PA2155
  „wybitnego satyryka”
  Z pewnością nie tylko jednego 🙂

 197. 404, Bywalec 2

  Realistyczne wydają mi się opinie tych epidemiologów, którzy twierdzą, że nie da się opanować pandemii do końca 2021. A to oznaczac bedzie, że zycie społeczne bedzie musiało ulec trwałym przeobrażeniom.

  No chyba, że wirus wcześniej zniknie sam z siebie – jak w przypadku hiszpanki.

 198. bezdomny
  W swojej obawalającej logice zapominasz, że szczepienie nie jest jedyną drogą do zdobycia odporności na covid. Napisałem, że to jeszcze potrwa za nim zdobędziemy odporność zbiorową, ale prędzej czy później ją zdobędziemy. Szczepionka jest tylko jednym z środków do jej zdobycia. A tak w ogóle to mój wpis dotyczył przede wszystkim jak będą szczepienia przeprowadzone.
  A tak swoją drogą, to musisz przy tak neutralnym w końcu temacie, popisywać sie swoim chamstwem ?

 199. Bar Norte
  Sam z siebie to ten wirus nie zniknie, raczej tak, albo inaczej zdobędziemy tą odporność zbiorową. Tą drogę walki z nim, poprzez zarażenie, wybrano w Szwecji.

 200. Ta logika miała być w wpisie o 20:09 oczywiście obalająca.

 201. bezdomny
  18 grudnia o godz. 20:02
  PA2155
  „wybitnego satyryka”
  Z pewnością nie tylko jednego

  ale tylko jeden osobnik zdeklarowal sie doslownie jako taki… i o nim myslalem… 🙂

 202. Bywalec 🙄

  Mylisz cechy których nie posiadam z moimi umiejętnościami rachunkowymi 😛

  Ale to twój problem, i niech tak pozostanie 🙂

 203. Na POLSACIE specjalne świąteczne wydanie programu „Twoja twarz brzmi znajomo” również dla tych co mają dosyć politycznego paliwa

 204. bezdomny
  Przeczytaj swój wpis z 19:51, a może przekonasz się, ze z tym chamstwem jest inaczej.
  „Ale to twój problem, i niech tak pozostanie”

 205. PA2155 🙂
  Musiałem coś przeoczyć 🙄
  Nie jestem tutaj zbyt aktywnym czytaczem. Może zapodasz bardziej szczegółowo?
  🙂

 206. PA2155 🙂
  Mam nadzieję że nie jest to Bywalec 🙂

 207. bezdomny
  18 grudnia o godz. 20:37
  nie nie, to nie on… bron Boze… nie moge podac dokladniejszych namiarow… ale on sie tu pojawia, jak kometa, od czasu do czasu… 🙂 chociaz kraina niemiecka obrodzila nam w satyrykow roznego kalibru… 🙂

 208. PA2155 🙄
  🙂 a czy on czasami nie spadł z ….?

 209. bezdomny
  18 grudnia o godz. 20:55
  PA2155
  a czy on czasami nie spadł z ….?

  moze to samo w sobie bylo niezamierzonym zartem… jak wiesz, nie jestem jedynym milosnikiem teatru absurdu… 🙂

 210. Usteczka ty moje jak malinki.

  Wal prosto z mostu, po żołniersku.
  Napływowi zrozumieją (reszta, nie jestem pewny)

 211. Dzisiaj oprawiałem karpie na Wigilię. Ładne sztuki. W telewizji George Michael jak co roku śpiewa Last Christmas. Niezliczeni wykonawcy naśladują oryginał.
  Zdarza się, że nocą stale wraca jakaś melodia. Tym razem była to piosenka „Rzeka marzeń”. Ten filmowy przebój pierwotnie zaśpiewany przez Beatę Kozidrak z zespołem BAJM też znalazł wielu wykonawców. Przy okazji znalazłe na Youtube koncert Doroty Rabczewskiej DODY. Przepięknie zaśpiewała dziewięć piosenek, a jak wyglądała (!). Podaję tytuły bo był to wspaniały koncert
  1. Odkryjemy miłość nieznaną
  2. Nie wolno płakać
  3. Krakowski spleen
  4. Ale jestem
  5.. Gram o wszystko
  6. Znak pokoju
  7. Nie mam dokąd wracać
  8. Rzeka marzeń (rewelacyjne wykonanie)
  9. Niech żyje bal (znakomite wykonanie coveru)

 212. @adam100 18 grudnia o godz. 21:00

  Typowy PA-skuda: najpierw na wabia wypuszcza mglistą aluzję.
  I liczy na to, że znajdą się naiwni, którzy zaczną wypytywać, co ma na myśli.
  A potem dzieli się po kropelce zawartością, jak to ujął wczoraj, własnej “d..y”.
  Efektem jest blogowy smrodek. Nieodmiennie.

 213. Na marginesie
  18 grudnia o godz. 21:10
  @adam100 18 grudnia o godz. 21:00
  Typowy PA-skuda: najpierw na wabia wypuszcza mglistą aluzję.

  Tak jak sugerowałem wcześniej.

  Wałach rezurekcja ?

  czy może raczej „Wałach bis ??

 214. kto ciekawy, niech sobie poszuka… 🙂

 215. Bywalec 2

  „drogę walki z nim, poprzez zarażenie, wybrano w Szwecji.”

  Smutne rezultaty to przyniosło, jak się okazuje.

  Już nawet król Karol XVI Gustaw grzmi – „Uważam, że zawiedliśmy. Mamy wielu zmarłych i to jest straszne. To jest coś, z czego powodu wszyscy cierpimy”.

 216. Jak wygrywając z pandemią doszliśmy do narodowej kwarantanny.

  Dowcipne. I wcale nieśmieszne.

  Minister zdrowia mówił za to dużo o tym, żebyśmy byli odpowiedzialni. Słusznie. Aż ciśnie się jednak na usta: wy też.

  https://www.rp.pl/Komentarze/201219443-Artur-Bartkiewicz-Jak-wygrywajac-z-epidemia-doszlismy-do-narodowej-kwarantanny.html

 217. PA2155 🙂
  Dopóki nam nie grozi jakiekolwiek ryzyko i nie jesteśmy obarczeni skutkami ubocznymi, to nie widzę przeszkód w przyglądaniu się absurdom 🙂

 218. @adam100 18 grudnia o godz. 21:14
  Wałach Resurrexit 🙂

 219. https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/wideo/8047584,narodowa-kwarantanna-prof-wlodzimierz-gut-sluzbowe-wyjazdy-obostrzenia-koron.html
  Jeżeli takie były przyczyny wprowadzenia drastycznych obostrzeń jak informuje prof, to świadczyło by że mamy durni w rządzie.
  Bowiem wprowadzenie obostrzeń wbrew wcześniejszym deklaracjom rządu kompletnie załatwiło wiarygodność.
  Rząd oficjalnie nic nie mówi na temat obchodzenia zakazów, a więc wszyscy są teraz pewni że rząd ukrywa prawdę ,

 220. Bar Norte
  ozzy bronił tej specjalnej drogi Szwecji. Ja tez czytałem, ze Szwecja pomału od tej drogi odchodzi i że dla szwedzkiego społeczeństwa jest ona nie do wytrzymania, przede wszystkim z powodu wielu ofiar śmiertelnych tej polityki.
  Powracając do odporności zbiorowej, dla jej osiągnięcia nie jest konieczna 100% odporność indywidualna. Dla poszczególnych chorób zakaźnych wystarcza, że miedzy 80 i 94% procent społeczeństwa musi być uodporniona , aby społeczność zdobyła odporność zbiorową. Jak te liczby dokładnie wyglądają przy covid dokładnie jeszcze nie wiemy, z resztą jesteśmy daleko od nich oddaleni. Szczepionka jest najszybszą i najbezpieczniejszą drogę , żeby uzyskać tą odporność zbiorową. Mam nadzieję, że polityka zabezpieczy dostateczna ilośc szczepionki i zdoła jak największą liczbę obywateli przekonać do niej. W Brandenburgii II Saksonii zaczyna już teraz brakować miejsc w szpitalach.

 221. bezdomny
  18 grudnia o godz. 21:22
  dokladnie… 🙂

 222. Justin T., premier Kanady, pomimo zlych wiesci o epidemii, wciaz widzi swiatlo w tunelu…
  https://www.cbc.ca/news/politics/trudeau-christmas-pfizer-500-thousand-doses-1.5847366
  375k Kanadyjczykow bedzie zszczepionych do konca roku.

 223. Andrzej Olechowski – współzałożyciel Platformy alarmuje: „Gdy PiS przegra, wdepniemy w PO. To partia bez klarownego planu, wizji Polski”
  A więc pytam jaki plan i wizje dla Polski ma PiS?
  Na podstawie działań widać że dążą do przywrócenia ostrojo znanego nam z PRL z tym że PiS chciałby zająć miejsce PZPR ,a Kaczyński pierwszego sekretarza.
  Czy na tym Olechowskiemu zależny? Bo wydawało mi sie ze montując PO miał inne cele

 224. moim skromnym zdaniem jakubek01, w przeciwienstwie do Babci i Lajkonika, byla inteligentna kobieta… 🙂

 225. Dzisiejszy koncert na Polsacie „Twoja twarz brzmi znajomo” miał cel charytatywny. Nie zapominajmy ile jest potrzeb i trzeba pomagać.
  Na schodach przy podziemnym przejściu do Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu (dawniej plac Feliksa Dzierżyńskiego) codziennie klęczy stara Cyganka z kubeczkiem w ręku. Ta mniejszość etniczna do żebrania wysyła najsłabszych. Czy politycy rządowi albo samorządowi współcześnie nie powinni tych najsłabszych uchronić przed poniżeniem i bólem? Przykro patrzeć na to ludzkie cierpienie

 226. Przykro patrzeć… a może adoptować albo uznać, że bóg tak chciał… Tak sobie myślę prywatnie… nie zbadane są wyroki… przez cierpienie do zbawienia… mawia pewien proboszcz… Przecież bogatego Cygana ze złotymi zębami nie posadzą z kubeczkiem… Cmentarz Osobowice przykładem „biedy” tej społeczności… Doda podobne zjawisko nazywa statyści na łóżkach…

 227. I tak koło istorii mojej rodziny zatoczło petę i dopisało kolejny rozdział.

  W 1922 r zmarła na hiszpanke moja Babcia w mieście Gleveland Ohio.Dziadek sie uratowal wraz z moja mamą uciekli na wieś.Wrocli dy skonczyla sie zaraza.
  Dlatego gy przyjdzie lato pojade na grob Babci .Ta dzielna Polka i katoliczka do końca byla przy chorych.l

 228. Bywalec 2
  18 grudnia o godz. 21:35
  Masz racje z tego co czytam w naprawdę fachowych wypowiedziach
  cytat „Prawie każdy człowiek na świecie miał kiedyś styczność z korona wirusem, a ponieważ wszystkie należą do tej samej rodziny, rozwija się pewna odporność krzyżowa „- to powoduje że są ludzie odporni na zakażenie i szacuje się że może ich być nawet 20% w populacji. Bardziej ostrożni oceniają na 10 do 15% i ze w rożnych krajach może być różnie.
  Czytam tez że 80% przechodzi korono wirusa bezobjawowo lub z tak małymi objawami ze uważają że złapali przeziębienie. Wniosek w Polsce oficjalnie wykryto 1 182 864 przypadków to znaczy że przechorowało już ponad 5 do 6 mln czyli około 15%, zakładając 20% odpornych (tak twierdzi Flisiak) jeszcze 65% Polaków jest zagrożonych, Większość Polaków zachorowało w ostatnich 2 miesiącach. Problemem w Polsce jest katastrofa służby zdrowia i jej niewydolność co dla ciężko przechodzących chorobę jest zagrożenia ogromnym. Wprowadzone maseczki i restrykcje , a przede wszystkim działania wielu Polaków by uniknąć zachorowania powoduje, że tempo zakażeń maleje (jeżeli rządzący nie kłamią) , a to pomoże odblokować miejsca w szpitalach i zmniejszyć umieralność na wirusa. Szczepionka ma zabezpieczyć przed infekcją i jest b. ważna (nawet gdy u niektórych osób z powodu krótkiego okresu testowania wywoła problemy zdrowotne)
  Obecnie zupełnie nie są potrzebne paniczne działania zamykające gospodarkę i ludzi w domach. Locdown na pałę bez wiedzy, czy są tam ogniska zakażeń szkodzi i to bardzo. Zamykanie w domach pogarsza odporność i zwiększa niebezpieczeństwo wielu chorób. Z tego powodu w Polsce może umrzeć znacznie więcej osób niż na wirusa.
  Wykazałem już ze działania polskiego rządu są prawie całkiem nieskuteczne (porównują ze Szwecją) Czyli wyrzucono mnóstwo pieniędzy w błoto. Zamiast tych locdownów lepiej było by pozostać przy maseczkach i unikaniu zgromadzeń szczególnie w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Informowanie jak należny się zachowywać by najskuteczniejszy chronić przed wirusem dało by lepszy efekt minimalnym kosztem.

 229. Zawsze marzyłem aby iec jak najwiecej dzieci.Mam trzec wspanialycg synów zas cureczka zmarła.
  Boże jak patrze na te szatańskie pomioty biegfajace po ulicac wolam do Boa spraw odmien tych ludzi,
  Urodzil mi sie drui wnuczek u najmłodszeo syna.Toż to cud Bozy .

  Jestem ciekaw czy miałbym taką mozliwosc uratowania sie z Covid gdybym nie mial clopcow a szczeólnia syna Bodana.Daliśmy mu takiekie imie – dany przez Boa gdyz w trakcie porodu jego zycie wisialo na wlosku.

 230. Bywalec 2

  „ozzy bronił tej specjalnej drogi Szwecji.”

  Nie tylko ozzy.
  Jego komentarze były o tyle wartościowe, że pisał je dobrze znając Szwecję, jej specyfikę.
  Gorzej było z tymi, którzy wychwalali strategię szwedzką nie majac o tym kraju większego pojęcia. A robili to tylko po to, że im się śpieszyło do rozluźnień rygorów – najczęsciej z powodów ekonomicznych. Szwecja była koronnym argumentem by sobie owe obostrzenia odpuścić i iść na żywioł.
  Zresztą od jakiegoś czasu piszą otwarcie w krajowych mediach, że gdzieś w okolicach sierpnia – września rząd PiS postanowił po cichu zastosować zimny wychów szwedzki licząc na ową odporność stadną – wbrew oczywistym wnioskom z fali epidemicznej na Śląsku. Około półtora miesiąca ten nieszczęsny eksperyment potrwał a jego konsekwencje zdrowotne długo społeczeństwo będzie odczuwać.

 231. maciek.
  Piszesz takie bzdury na temat Covid ,że tylko wyraze sie krótko-jesteś kompletnym Idiota.
  Takie pytanie przed kim ty sie popisujesz swoim prymitywizmem umysłowym- poziom alarety.

 232. @Bar Norte 18 grudnia o godz. 22:35

  @ozzy i @seleukos podkreślali szwedzką specyfikę w zakresie decyzji o przeciwdziałaniu pandemii. W Szwecji rząd ani król nie mają w tej kwestii nic do powiedzenia. Decyduje tylko i wyłącznie naczelny lekarz kraju – czyli biurokrata. W Polsce i prawie wszędzie decydują politycy… co jednak nie jest optymalnym rozwiązaniem.

 233. PA2155
  18 grudnia o godz. 19:23
  W zasadzie kasher i halal, toto samo. zwierzeta musza cieriec, umrzec przez wykrwawienie. Sprawa halal nie byla prawie znana jeszcze 20 lat temu we Francji. Ale to jest kupa pieniedzy dla osob , ktory przykladaja te pieczatke. Wiec sie rozwinela.

  My tu gadu, gadu, a okazuje sie ,ze Chopin mial erotyczna dwuznaczna korespondencje. Aby wam przypomniec, ze dobra „znajoma” Chopin’a byla… no tego.. niezbyt oziebla i tamta epoka nie byla az tak „wstydliwa”, podrzuce wam wiersz jaki G Sand wyslala do Alfred Musset. Gdzie zagadka: czytajcie co drogi werset
  Je suis très émue de vous dire que j’ai
  bien compris l’autre soir que vous aviez
  toujours une envie folle de me faire
  danser. Je garde le souvenir de votre
  baiser et je voudrais bien que ce soit
  là une preuve que je puisse être aimée
  par vous. Je suis prête à vous montrer mon
  affection toute désintéressée et sans cal-
  cul, et si vous voulez me voir aussi
  vous dévoiler sans artifice mon âme
  toute nue, venez me faire une visite.
  Nous causerons en amis, franchement.
  Je vous prouverai que je suis la femme
  sincère, capable de vous offrir l’affection
  la plus profonde comme la plus étroite
  amitié, en un mot la meilleure preuve
  que vous puissiez rêver, puisque votre
  âme est libre. Pensez que la solitude où j’ha-
  bite est bien longue, bien dure et souvent
  difficile. Ainsi en y songeant j’ai l’âme
  grosse. Accourez donc vite et venez me la
  faire oublier par l’amour où je veux me
  mettre.

 234. Było porozumienie, miała być umowa, a jest milczenie premiera. We wrześniu rząd podpisał ze związkowcami porozumienie, w którym obiecano między innymi pracę do 2049 roku i dotację od wydobycia. Na to musi się zgodzić Komisja Europejska. Takiej zgody wciąż nie ma. Podobnie jak umowy, której termin podpisania minął 15 grudnia, a która ma zagwarantować bezpieczną przyszłość setkom tysięcy górników i energetyków.

 235. @ahasverus 18 grudnia o godz. 22:48
  Chopin miał homoerotycznie dwuznaczną korespondencję.
  Pisze o tym w “Polityce” Dorota Szwarcman i dyskutują ateiści na LA.

 236. ahasverus
  18 grudnia o godz. 22:48
  moja okolica to ludzie glownie z Libanu i w supermarketach mozna kupic wyroby „halal”… sa tez specjalne sklepy….jestem „omnivorous”, niewierzacy i dla mnie to przesad i barbaria…pryncypialnie unikam kupowania tych wyrobow..podobno polskie rzeznie robily na tym interes..
  wierszyk pikantny, nawet po tlumaczeniu guglowatym… 🙂

 237. geozak
  18 grudnia o godz. 22:37
  Mój zięć chorował i już jest zdrowy. (przeszedł chorobę lekko) Nie zaraziła się żona która nacierała mu bolące plecy ani dzieci. Znam trochę osób które przechorowały , znam tez niestety parę które zmarły. Wiem więc ż e ludzie zupełnie rożnie przechodzą to zakażenie i tych ciężko przechodzących jest nie tak wielu. Nie pisze bzdur ale opieram się na poważnych artykułach specjalistów. Masz szczęście że rodzina szybko zareagowała i pomoc lekarska była skuteczna. życzę zdrowia.

 238. Na marginesie
  18 grudnia o godz. 23:00

  Dorota Szwarcman trafnie zareagowała na pewną audycję szwajcarskiego dziennikarza Moritza Webera.
  Ponieważ @Szary Kot bardzo dobrze wyjaśnił całą sytuację, więc sama nie będę już tego naświetlać, tylko pokażę link.

  https://kowalczyk.blog.polityka.pl/2020/12/11/europejskie-sukcesy-polskiego-solidarnego-miekiszona/#comment-601479
  godz. 19:34

 239. PA
  Odpowiedz Musset byla rownie kokieteryjna.
  Dla mnie wszystkie tabu alimentaire, ktore powoduja cierpienia zwierzat, sa barbarzynstwem.
  Geozak jest w super formie. Nam takiej zyczyc w jego wieku. I nieco lepszej ortografii.

 240. moim skromnym zdaniem jakubek01 w przeciwienstwie do Babci i Lajkonika, byla inteligentna kobieta…

  Oh boy, oh boy.

  You made my day.

 241. ahasverus
  18 grudnia o godz. 23:15
  moze minie mu pocovidowe otumanienie… chyba widac pierwsze dobre symptomy…

 242. You made my day.
  you’re welcome… 🙂

 243. Bar Norte
  18 grudnia o godz. 22:35
  A robili to tylko po to, że im się śpieszyło do rozluźnień rygorów – najczęsciej z powodów ekonomicznych.
  22-letnia właścicielka salonu fryzjerskiego w jednym z miast odebrała sobie życie – powód banalny bo ekonomiczny. To przykład drastyczny. W jednym z miast hiszpańskich rozjuszony tłum przegania policję. Dlaczego? We Włoszech pewna kobieta zapytana dlaczego protestuje odpowiedziała,a co pozostało mi innego, mój sklep jest już od tygodni zamknięty…
  Szereg zarządzeń związanych z Covid-19 jest w wielu wypadkach mało przemyślanych. Na początku roku m.in. można było się dowiedzieć jak naukowcy bodaj z Oxford podali ile godzin wirus jest w stanie być aktywny na skórze,
  metaluu, czy tworzywie sztucznym. Kupując jarzyny czy owoce zastanawiamy się nad tym kto i kiedy je pakował lub dotykał? W mieście Leida/Leiden (NL) dzieci do lat 13 mogą korzystać z miejskiego autobusu bez maski, w innym państwie ten wiek jest obniżony – chyba inny covid… Na początku roku pewien specjalista /wirusolog twierdził – maski są bezużyteczne,by po po paru tygodniach twierdzić coś innego. Jest wiele pytań, na które nie zawsze jest udzielana odpowiedź lub b. niechętnie.

 244. Amerykańskie Trump-szambo, które wybiło.
  Co tu się dziwić goralenfolk ?

  https://www.youtube.com/watch?v=23XxGbp6Rvo

 245. Na marginesie

  Lekarz Kruszewski w wywiadzie dla GW sprzed kilku dni powiedział, że rząd o tzw jesiennej drugiej fali został poinformowany już wiosną. Z tym, że nie przyjmował tego do wiadomości. Jedynie Gowin kilkakrotnie dzwonił do niego kilkakrotnie pytając czy zagrożenie jest realne. Ostatnim razem zadzwonił w październiku. Jak mówi Kruszewski „Zapytał, czy cokolwiek mogę teraz mu poradzić. Zacytowałem wtedy biblijną przypowieść o pannach roztropnych i głupich: że w tej chwili oblubieniec jest już w ogrodzie, a oliwy do lamp nie ma”.

 246. Kolejna klęska prokuratury ws. Giertycha. Sąd orzekł, że przeszukanie jego kancelarii było bezprawne.
  Czyli Ziobro coś małe wpływy ma, przestają się bać?

 247. Adam Kruszewski: Trzeciej fali nie będzie. Zaraz 20 mln Polaków przejdzie COVID-19 i będzie po sprawie

 248. zezem

  „Szereg zarządzeń związanych z Covid-19 jest w wielu wypadkach mało przemyślanych.”

  Moim zdaniem one są przemyślane choć ich realne przyczyny są często przemilczane.

  I tak np wygaszanie aktywnosci społecznej na ulicach ma na celu jej utrzymanie w fabrykach. Po prostu przecina się kontakty społeczne celem zbicia poziomu zakażeń w obszarach mniej waznych.
  Oczywiście żaden polityk tego głośno nie powie, że poświęca np drobny handel i usługi po to by ocalić np masową produkcję konfekcjonowanej żywnosci. Czy samochodów.
  To trochę przypomina wojnę.
  Taka w każdym razie jest idea z której realizacją oczywiscie bywa różnie.

 249. @basia.n 18 grudnia o godz. 23:12

  Widziałam tę dyskusję na LA. Korespondencja Chopina, którą cytuje pani Szwarcman, jest dwuznacznie homoerotyczna. Co nie oznacza, oczywiście, że Chopin miał skłonności do chłopców, bo na ten temat zdania są podzielone. Ja nie mam zdania 🙂

 250. maciek.g

  Kruszewski pomija jakoś czas utrzymywania się odporności. Zresztą nie tylko Kruszewski tę niejasną kwestię pomija. Główny doradca epidemiczny premiera Morawieckiego, Horban, który wykazuje równie silną wiarę w odporność stadną też jakoś na ten temat się nie rozgaduje.

 251. @adam100 18 grudnia o godz. 23:21

  Inteligentna to jednak raczej nie. Temperamentna spryciara, kuta na cztery kopyta.
  A jak wodziła za nos durnia @pombocka… Aż miło było patrzeć. Rozrabiał potem zresztą jak pijany zając.
  Pod wpływem. Czego się nie robi dla mirażu…
  🙂

 252. @maciek g, @Bar Norte – dwie sprawy, które wpadły przelotnie w oko. Po pierwsze, szczepionka nie zapewnia trwałej odporności. Chyba tylko na trzy miesiące, czy jakoś tak. Po drugie, szczepionka chroni tylko przed zachorowaniem, bo osoba zaszczepiona może być nosicielem i zarażać.

  Poza tym zapamiętałam z książki na temat ospy, że “nowy” wirus jest z reguły bardziej zjadliwy. Z czasem łagodnieje, bo zabijanie nosiciela się wirusowi ewolucyjnie “nie opłaca”. Taka jest podobno ogólna reguła. Ale jakie reguły działają w tym przypadku? Ja mam wrażenie, że chyba nie ma reguł.

 253. maciek.
  Ty i inni powtarzacie papkę informacyjna .łupota takic ludzi to ,ze przyjmuja jako prawde objawioną.

  My Amerykanie ludzie czynu mamy inne podejscie.Dzis zostal zarażony 1 na 200 osob i to waltownie rosnie .Dlatego Donald Trump podjal decyzje zbierajac wszystkie firmy ,ze musi być szczepionka .To człowiek czynu wie ,ze tylko szczepionka zalatwi problem.Tu sie chce szczepić 75% spoleczeństwa zaś w Polsce wszystko na nie bo ten PiS MA KŁY..

  Ja tez w styczniu przypuszczalnie zaszczepię się aby ruszyc w moje ulubione podróże.W końcu jak leżałem w maglinie to lecialem balonem nad Luksorem,dolina Nilu statkiem Izrael,Maroko jazda na wielbladach.

  Jednak moja modlitwa do Boga -zachowaj mnie abym spełnił marzenie i wyladowal na lotnisku Solidarnosc.

  Chce Polski dumnej,ambitnej i wiem ,ze Mateusz Morawiecki prowadzi ja w tym kierunku.

 254. Na marginesie
  19 grudnia o godz. 0:19

  Ta zacytowana korespondencja wygląda dwuznacznie, ale D.Sz. wyjaśnia przecież, że Chopin pisał w podobnym stylu do wielu swoich najbliższych. Tyle tylko, że właśnie w dobie obecnej bierze się wszystko pod lupę dość dowolnie interpretując. Dla mnie nie miałoby znaczenia jakiej on był orientacji seksualnej, ale bardzo drażni mnie wszelkie poszukiwanie sensacji – w tym przypadku tego dziennikarza. 🙂

 255. Bar Norte
  19 grudnia o godz. 0:17
  piszesz
  I tak np wygaszanie aktywnosci społecznej na ulicach ma na celu jej utrzymanie w fabrykach. Po prostu przecina się kontakty społeczne celem zbicia poziomu zakażeń w obszarach mniej waznych.
  Pytam się czy nie taniej i lepiej było by testować ludzi w tych fabrykach?
  Mozna by użyć testów antygenowe dają możliwość szybkiej diagnozy, są niedrogie i nie wymagają specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego.testy antygenowe wykazują czułość w zakresie 84,0% do 97,6% w porównaniu z PCR. Co więcej, istotny jest czas pobrania próbki, ponieważ poziom antygenów może spaść poniżej granicy wykrywalności testu po 5-7 dniach od wystąpienia objawów. Szybkie testy antygenowe działają więc najlepiej, gdy osoba jest testowana we wczesnych stadiach zakażenia SARS-CoV-2, kiedy miano wirusa jest na ogół najwyższe, A przecież o to chodzi by wyłapać możliwie wielu pracowników we wczesnym stadium choroby,
  Po co strzelać na oślep tam gdzie nie mamy pojęcia o zakażeniach?
  Te testy można by było robić przecież i na siłowniach , basenach itp
  Strzelając na oślep czynimy więcej szkód niż pożytku

 256. @basia.n 19 grudnia o godz. 0:48

  Mnie nie drażni. Przy okazji @Szary Kot przytoczył (chyba) “Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Też pełne (dla nas) dziwacznych scen i aluzji. A na przykład Lewis Carroll i jego quasi-erotyczne fotografie dziesięcioletniej Alicji… Wszyscy wtedy podziwiali jego… temperament artystyczny. Mimo wszystko było to niewinne czasy.
  🙂

 257. geozak
  Twoj entuzjazm jest zarazajacy. To wspaniale -w tych niepokojacych czasach-czytac goscia tryskujacego na kilometr optymizmem. Lecz musisz odnalezc czcionke „g”. To w zasadzie jedyna wada twoich wpisow. Powrotu do zdrowia.!! Calkowitego!

 258. @ahasverus 19 grudnia o godz. 0:55
  Nie kpij z kalectwa umysłowego @gołodziada, przecież to nie jest charitable.
  On w to uwierzy.

 259. geozak
  19 grudnia o godz. 0:38
  Jak na razie szczepionki jeszcze nie ma i do chwili gdy będzie możliwość zaszczepienia odpowiedniej liczby ludzi trzeba umożliwić służbie zdrowia ratowanie ciężkich przypadków. Miejsc w szpitalach nadających się do leczenia nie jest zbyt wielka – trzeba więc opóźnić jak się da fale zachorowań. Jak na razie taj jak podałem skala zachorowań ujawnionych przypadków w USA jest podobna jak w Szwecji gdzie nie wprowadzono żadnych rygorów, Trump nie ma się czym chwalić w sprawie epidemii.

 260. @maciek.g 19 grudnia o godz. 1:00
  Trump nie wierzył w istnienie epidemii

 261. maciek.
  Dalej piszesz łupoty.Jest szczepionka Pizer i u nas masowo szczepia w domach opieki.
  Jutro trzy nowe szczepionki -Ameryka jak zwykle uratuje świat.

  System szpitalny nawet w Kaliforni pada pod stressem a ty dalej te bzdety,ciemniactwo.

 262. Na marginesie
  19 grudnia o godz. 0:33
  Nie jest tak jak piszesz. Szczepionka by zapobiegała zakażeniu najczęściej musi być dana dwukrotnie. Czas ochrony nie jest znany, ale mamy doświadczenie z podobnym wirusem i ocenia się go na minimum rok
  Zaszczepiona osoba nie zaraża. (chyba że zaszczepiony był chorym bezobjawowo)
  Jedynym problemem jest że nie ma czasu na testowanie skutków ubocznych i częstotliwości ich występowania. (pospiech to uniemożliwia)

 263. geozak
  19 grudnia o godz. 1:12
  A tu 12.12.2020 piszą – Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła awaryjne użycie szczepionki firm Pfizer i BioNtech w Stanach Zjednoczonych. Szczepienia zaczną się w ciągu kilku najbliższych dni.

  https://www.o2.pl/informacje/szczepionka-pfizera-na-covid-19-przelom-w-usa-6585349080058560a

 264. @maciek.g 19 grudnia o godz. 1:15

  Ale która szczepionka? Zobacz to:
  Osoby, które przyjmą szczepionkę na COVID-19 w Wielkiej Brytanii, nadal będą musiały się izolować. Wszystko przez to, że naukowcy wciąż nie mają pewności, czy nie będą nosicielami koronawirusa i rozprzestrzeniać choroby pomimo nabycia odporności. Zaszczepiona osoba będzie musiała więc poddać się 14-dniowej samoizolacji, jeśli zetknie się z osobą, która ma SARS-CoV-2.

  https://wiadomosci.wp.pl/szczepionka-na-covid-19-nie-zapobiega-przenoszeniu-wirusa-naukowcy-nie-sa-pewni-6582627546802816a

 265. Blackley 1:32
  „Prezydentem w krótce po inauguracji zostanie Kamala Harris a to zdrowa czerstwa kobieta może rządzić i dwie kadencje .”
  W wielu rodzinach rządzi dalej mężczyzna, czyli mąż tej pani, która będzie rządzić. Kto jest mężem tej pani i jaki ma on wpływ na decyzje podejmowane przez żonę?

 266. Bylam przez ostatnie dwa dni dla dwóch osób z Polski „ekspertka” od szczepionki. Niestety wymiękłam i skończyłam „ok’. Jak w takim dowcipnym podcascie: „W Polsce jeszcze nie ma szczepionki, ale juz sa powikłania i procesy sadowe”.
  W mojej rodzinie juz dwie osoby zaszczepione, jak nieraz pisalam pracuja na pierwszej linii. Kolejnosc szczepien wynika nie z protekcji tylko z algorytmu. Jedynym efektem ubocznym bylo poczucie ulgi,.
  Jezusmaryjo, w Polsce 6 -ta rano i jednak znow wiadomość stamtąd, „a nie mowilam., ze to niesprawdzona szczepionka, pierwszy dyrektor Pfizera powiedzial, ze sie nie zaszczepi. ” Faktycznie tak powiedzial, tyle ze druga czesc zdanie brzmiala , ze nie bedzie sie wylamywal z kolejnosci, wiec jako zdrowy 59 letni czlowiek musi jeszcze poczekac.
  Widzialam slupki z Polski, na pewno sie zaszczepi 13%, a 20+% sie zastanowi. W Ameryce na chwile obecna chce sie zaszczepic 80%, przybywa z kazdym dniem chetnych. Ale kazdy wie jaki to glupi narod a juz o zabojczej szczepionce nie wiedza nic.

 267. Góralu czy ci nie żal…?! zmarnowanego głosu… Tak sobie myślę prywatnie, że to kolejna wpadka po goralenvolk… Tak jest gdy ciupaga zastępuje rozum… nawet nie krzepi…

 268. Wirus szaleje… a cudu nie ma… tyle modłów i zawierzeń… strefa zakazana dla migrantów… bez rezultatu… Tak sobie myślę prywatnie: a wystarczyło nie grzeszyć… cierp ciało, kiedy grzeszyć się chciało… mawia pewien duchowny… Dlaczego Watykan nie tłumaczy… bo Morawiecki gubi się w domysłach… za co… winę zwala na galerie i noclegi u cioci w Zakopanem… Brakuje Kaszpirowskiego na konferencjach premiera…

 269. W prasie lokalnej już pojawiają się dziękczynne teksty o Obajtku w stylu: kochamy pana, panie Sułku… za wyzwolenie spod buta miejscowych układów… Tak sobie myślę prywatnie, że teraz będą pisać na okrągło o dobrej zmianie i pryncypale… panie szofer gazu…!

 270. ahasverus
  19 grudnia o godz. 0:55
  geozak
  Twoj entuzjazm jest zarazajacy. To wspaniale -w tych niepokojacych czasach-czytac goscia tryskujacego na kilometr optymizmem. Lecz musisz odnalezc czcionke „g”. To w zasadzie jedyna wada twoich wpisow. Powrotu do zdrowia.!! Calkowitego!
  Na marginesie
  19 grudnia o godz. 0:57
  @ahasverus 19 grudnia o godz. 0:55
  Nie kpij z kalectwa umysłowego @gołodziada, przecież to nie jest charitable.
  On w to uwierzy.

  Nie jestem pewien kto z kogo tu sobie robi pisanki 😉

 271. Można odnieść wrażenie, że wirus jest religijną sierotą… zmowa milczenia zwłaszcza Watykanu… Gdy komuś na świecie przeszła kolka z przeżarcia na widok papieża w telewizorze … cudem okrzyknięto ustąpienie bólu… z opcją na ołtarze… Jedynie prowincjonalni duchowni sugerują bicz boży na grzeszników… Tak sobie myślę prywatnie, że to sprawa dla IPN, bo naród pada jak na wojnie… co z partycypacją Watykanu… wyroki kosztują…

 272. woytek
  19 grudnia o godz. 3:42
  W wielu rodzinach rządzi dalej mężczyzna, czyli mąż tej pani, która będzie rządzić.

  Tutaj mamy, bez wątpienia, do czynienia z autentycznym debilem faszystą.

  Osiem gwiazdek
  faszystowskie sQ**syny PiS

 273. Polski rząd jest prawdopodobnie zadowolony z niskiej akceptacji szczepionki na covid w społeczeństwie, bo to zwalnia go przynajmniej w obecnej sytuacji, przed zabezpieczeniem dla Polski większej ilości tej szczepionki.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1994006,1,obalamy-fake-newsy-nt-szczepionki-na-koronawirusa.read?src=mt

 274. Na marginesie
  19 grudnia o godz. 2:22

  Nietrudno trafić na fałszywe informacje na temat koronawirusa.
  Trzeba jednak włączyć myślenie i poczytać informacje rzetelne na temat działania szczepionki i dlaczego zabezpiecza ona przed chorobą.
  Szczepionka ma za cel wytworzenie przeciwciał, by organizm mógł zwalczyć wirusy, które w dostana się do organizmu w ilości zazwyczaj wystarczającej by rozpoczął się lawinowy proces ich reprodukcji.
  Skuteczna szczepionka to zapewnia. A więc nie rozpoczyna się choroba , a szczepiony mimo zetknięcia się z chorymi nie zakaża się i w związku z tym nie emituje wirusa..Szczepionka nie zawiera wirusów , a więc nie może spowodować choroby i namnażania się wirusa , a zatem szczepiony nie infekuje tych nie szczepionych. Problemem nie jest zachorowanie na wirusa po daniu szczepionki , ale reakcja organizmu która może spowodować znaczne problemy (na przykład wstrząs anafilaktyczny), Izolowanie więc szczepionego jest bez sensu z powodu chronienia innych. Izolowanie może mieć sens by chronić szczepionego zanim nabędzie odporności (a to nie rozwija się natychmiast). Z tej przyczyny te durne artykuły. Naukowcy nie wiedzą dokładnie po jakim czasie szczepiony nabędzie odporności i zalecają kwarantanne po szczepieniu.

 275. @basia.n – czytałam kiedyś artykuł o L.Carroll i jego pasji fotografowania, to między innymi zdjęcia dzieci sugerują podejrzenia o pedofilię. Nie mogę znaleźć teraz artykułu gdzie opisywano dzieciństwo Alice Liddell a szczególnie jej związku autorem; z tego co pamiętam w domu L.Carrola dzieci były ciągle obecne a on sam cieszył się zaufaniem rodzin z sąsiedztwa. Niestety w tych czasach dzieci traktowano przedmiotowo i z tekstu wynikało że wykorzystanie seksualne nie spotykało się z takim potępieniem jak obecnie. Więzy towarzyskie pomiędzy sąsiadami zostały zerwane kiedy L.Carroll poprosił o rękę Alice jej ojca a ten odmówił, nie dlatego że była jeszcze dzieckiem a z powodu niskiej pozycji społecznej przyszłego męża. Dla nas współcześnie taki argument jest niewiarygodny a zupełnie absurdalne wydaje się zezwalanie dziewczynkom na wycieczki z dorosłymi mężczyznami – w takich okolicznościach powstała powieść. Alicja była niezadowolona a pisarz postanowił ją rozweselić opowiadanymi historyjkami, nie chcę wiedzieć co było przyczyną jej złego humoru.
  Tak jak wspomniałam czasy różniły się od obecnych – zdrowie i życie dzieci nie stanowiły szczególnej wartości, bardzo wiele pisał o tym Charles Dickens.
  Tu pozycja o wymownym tytule:
  https://news.artnet.com/art-world/was-lewis-carroll-a-pedophile-his-photographs-suggest-so-237222

 276. nie wiem jak inni, ale ja mam poczucie że wiele tematów nie budzi już takich emocji jak wcześniej. Ale nie ten:
  „RUKSELA (Reuters) – W czwartek najwyższy sąd UE utrzymał w mocy belgijskie prawo nakazujące ogłuszanie zwierząt przed ubojem, odrzucając wyzwania ze strony grup żydowskich i muzułmańskich oraz otwierając drogę innym krajom do wprowadzenia podobnych ograniczeń.
  Działacze na rzecz praw zwierząt z zadowoleniem przyjęli orzeczenie, które ograniczyło niektóre obrzędy religijne, ale ambasador Izraela w Belgii i Luksemburgu, Emmanuel Nahshon, nazwał to „katastrofalną decyzją, ciosem dla żydowskiego życia w Europie”.
  https://www.yahoo.com/news/eu-top-court-backs-belgian-135856311.html?guccounter=1
  I pomyśleć że Polacy jako naród byli bardzo blisko tak chwalebnej decyzji.

 277. Adam Mazguła

  Narodowe „łże-elity”.
  Fleja narodowa odkryła nasz narodowy charakterek.
  Wieczne narodowe niezadowolenie, poczucie narodowej krzywdy, narodowy fanatyzm religijny, narodowe pijaństwo i zakorzenioną przez czasy okupacji i niedostatku złodziejstwo i cwaniactwo, też narodowe.
  Na tych cechach zawsze brudna i z łupieżem narodowym fleja narodowa zbudowała narodową partię bezkarności narodowej i została zakałą narodu. Opracowała plan reformy narodowej i w imię narodowych interesów zdewastowała wszystko, co miało narodową wartość.
  Teraz, media narodowe pozwalają łatwo rozpoznać, kto wróg i kto patriota narodowy, a biskupi opracowali odmianę narodowej wiary, w której rządzą narodowi pedofile i nakazują modlić się do korowanego króla narodu.
  Tak oto mamy narodową laskę marszałkowską, narodowego przestępcę generalnego, bijący organ narodu, prawo narodowe i nawet mini stera od brony narodowej.
  Nie wiadomo, kiedy naród się zorientuje, że w tej propagandowej zabawie na znaczenie słów, „narodowy”, znaczy u nich, ich, PiS-u.
  Zamieniając każdą nazwę „narodowy” na „PiS-owski”, odzyskujemy prawdę.
  Wtedy, już nikt się nie pomyli, bo nic już w Polsce nie jest narodowe, a partyjne, narodowej „łże-elity”.
  Ten prosty zabieg pozwala rozumieć ich mowę i określenia typu „narodowy interes”, „narodowa izolacja”, „narodowa godzina policyjna”, a nawet „prezydent narodu”, „sejm narodowy”, „narodowe media”…
  Efektem tej agresji narodowej wobec własnego narodu, dna moralnego i uświęconego narodowego oszustwa jest izolacja międzynarodowa i niemoc ludzi przyzwoitych.
  Polakom, którzy rozumieją, co się w ich kraju dzieje, został tylko narodowy wstyd i poczucie osaczenia przez narodowych zdrajców i matołków, przestępców i nadmuchanych egoizmem miernoty narodowe.
  Ciekawe, że ci gorliwie udekorowani narodowi patrioci krzyża i orła, stają się tylko niewolnikami, bohaterskimi pływakami w wazelinie narodowej flei i wytwórcy jadu narodowego w każdym momencie oświadczenia jego woli.
  Czas narodowej buty się kończy, więc mam nadzieję, że zapełnią się narodowe zakłady karne dla „narodowych” dewastatorów i okupantów Polski.

 278. Czy „naród” nie zawężono do katolików… Tak sobie myślę prywatnie… bo zawsze było wprost… Polacy czy polski… czy zostali wynarodowieni…

 279. woytek19 grudnia o godz. 3:42 do Blackley: W wielu rodzinach rządzi dalej mężczyzna, czyli mąż tej pani, która będzie rządzić. Kto jest mężem tej pani i jaki ma on wpływ na decyzje podejmowane przez żonę?

  Woytek,
  no i słuszna Twoja racja jest. Ja, na ten przykład, ja decyduję właśnie w sprawach kluczowych dot. narodu, świata itd. Czyli na kogo głosujemy. W sprawach mniejszej wagi, takich jak przemeblowanie, zakupy AGD, zakupy w ogóle, gospodarka zasobami finansowymi to już nie, bo to są małej wagi pierdoły.

 280. PO zaczyna przypominać KK… żadnych pomysłów na świeckie państwo… Tak sobie myślę prywatnie, że zostali na etapie świecy… a kiedy oświecenie… a może byśmy… eeee… ano poczekajmy…

 281. @maciek.g 19 grudnia o godz. 10:18

  Szczepionka ma za cel wytworzenie przeciwciał, by organizm mógł zwalczyć wirusy, które w dostana się do organizmu w ilości zazwyczaj wystarczającej by rozpoczął się lawinowy proces ich reprodukcji.

  Reprodukcji czego? Wirusa czy przeciwciał? Coś ci się chyba pomerdało z tym opisem?

  Ten mechanizm pobudzenia wytwarzania przeciwciał to znana rzecz, która jednak odnosi się do konwencjonalnych szczepionek. Szczepionki na Covid-19 działają jednak na nieco innej zasadzie. Czy ty naprawdę NIC nie wiesz na ten temat? Przecież był omawiany nawet na tym blogu, a @tejot przygotował szczegółowe opracowanie. Doczytaj sobie.

 282. @legat 19 grudnia o godz. 13:09
  Ty sobie yaya robisz z biednego @woytka? Oj, nieładnie…

 283. @adam100 19 grudnia o godz. 9:12

  Ja nie przypuszczam, żeby @ahasverus naprawdę pragnął tryskać tego rodzaju odmóżdżonym entuzjazmem. Może go jednak przeceniłam, nie mam pojęcia…
  🙂

 284. @adam100 19 grudnia o godz. 11:32
  “pływakami w wazelinie”… obrazowe!

 285. Na marginesie
  19 grudnia o godz. 14:03
  Tylko ktoś czepiający się zrozumiał ze chodzi o lawinowy wzrost przeciwciał. Po drugie szczepionki wszystkie działają podobnie i ich zdaniem jest uruchomienie mechanizmów obronnych organizmu.
  Po trzecie w szczepionce convid nie ma wirusów , a jedynie fragmenty z których są zbudowane (Szczepionka na COVID-19 opracowana przez Pfizera powstała w oparciu o mRNA wirusa. Zwykle szczepionki zawierają fragment wirusa (pozbawiony zaraźliwości)., a to wystarcz by uruchomić proces nabywania odporności.

 286. @maciek.g 19 grudnia o godz. 14:25
  Po raz kolejny ci radzę: doczytaj sobie 🙂

 287. @maciek.g
  Ale tak w ogóle, to dyskutujesz nie na temat. Chodziło o to, czy osoby zaszczepione na Covid mogą zarażać wirusem. Wygląda na to, że mogą – dałam ci link do jednego z artykułów. A ty mi na to, że media kłamią, bo… szczepionka powoduje wytwarzanie przeciwciał. O co tu chodzi? Tak czy inaczej, nie obalasz twierdzenia, że zaszczepieni mogą zarażać wirusem.

 288. wcześniej wspomniałam o chaosie kto i za co odpowiada w zakresie dystrybucji szczepionki w USA

  Poszczególne Stany nie dostają przyznanych im dostaw szczepionki
  Reprezentant rządu twierdzi, że Pfizer zalega z produkcją
  Pfazer twierdzi, że ma magazyny wypełnione milionami dawek, ale nie dostał konkretnych instrukcji co do ich dystrybucji

  Poniżej link, pod którym można wysłuchać więcej o tym bałaganie

  https://www.youtube.com/watch?v=PGHkDO4GAMI&ab_channel=TheChoice

 289. „Trump nie wierzył w istnienie epidemii”

  Na marginesko,

  Po ogłoszeniu, że Trump złapał C19, jego akolici nagle uwierzyli, że istnieje coś takiego jak „science”. Przyznaję się bez bicia – ja w tym momencie uwierzyłem, że Bóg jednak istnieje.

 290. Na marginesie
  To uściślijmy to:
  Czy ty uważasz, że osoby zaszczepione, na skutek tej szczepionki roznoszą covid ?
  Albo, że osoby mające covid, mimo zaszczepienia dalej roznoszą tą chorobę ?
  Albo, jeszcze inaczej ?

 291. Jedno jest oczywiste, że polski rząd nie kontroluje pandemii
  Chociażby ilość testów dziennie wykonawana o tym świadczy
  Średnio robią TYLKO około 27 tysięcy testów w całej Polsce.
  Na prawie 40-to milionowy kraj!!!

  Jak w takiej sytuacji można ocenić realny poziom zagrożenia?
  Zwłaszcza biorąc pod uwagę mozliwości (ograniczone) służby zdrowia

  Przechodzą ciarki, jak pomyślę o ludziach, dla których nie ma miejsca w szpitalu, dającym opiekę konieczną i właściwą dla tej choroby.

  Czy jest w takiej sytuacji absurdem podejrzewać, ze decydenci oczekują wyniszczenia rencistów?
  To niewątpliwie uwolniło by ich od problemów finansowych.
  Przynajmniej częściowo

  Bo inaczej trudno znaleźć wytłumaczenie na ich postępowanie.

 292. Na marginesie
  19 grudnia o godz. 14:09
  @adam100 19 grudnia o godz. 9:12

  Ja nie przypuszczam, żeby @ahasverus naprawdę pragnął tryskać tego rodzaju odmóżdżonym entuzjazmem. Może go jednak przeceniłam, nie mam pojęcia…

  Komentarz
  Covid nie zmienil nic w entuzjazmie geozaka wobec USA i PiSu. Nieco po poglebil, choc wydawalo sie to niemozliwe. Studiujac we Francji, pracowalem cztery lata w domach starcow/hospicjach. Tutaj mowi sie EHPAD. Duzo nauczylem sie tam zycia i szanuje starsze osoby. Ale takiego agenta jak geozak to tam nie spostkalem. Cos z tym tlumaczem polsko-amerykanskim zazgrzytalo. Godzac sie na niego przyznaje sie do kiepskiej znajomosci jezyka albo kantuje swoje ubespieczenie na bezuzyteczna, kosztowna usluge. PiSowiec, czy co??

 293. Klauzula sumienia pozwala odmawiać leczenia katolików… Tak sobie myślę prywatnie o uszanowaniu uczuć religijnych… w ramach pisowskiej praworządności… co przyjmuję z pokorą…

 294. Milczenie obecnej elity władzy w sprawie Chojeckiego jest czymś niepojętym
  W pełni popieram opinię, że Mirosław Chojecki był jednym z najważniejszych działaczy Komitetu Obrony Robotników, założycielem Niezależnej Oficyny Wydawniczej.

  https://wyborcza.pl/7,162657,26623207,milczenie-obecnej-elity-wladzy-w-sprawie-chojeckiego-jest-czyms.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.glowka

  ***** faszystowską partię PiS

 295. Zaszczepienie znaczącej części ludności w krótkim czasie szczepionką , która musi być przechowywany w szczególnie niskiej temperaturze i do tego, aby zapewnić jej skuteczność, musi być ponowiona w 21 dni, to jest niesamowite wezwanie logistyczne, dla rządu, który dotychczas wykazał się jedynie umiejętnością rozdawaniem gotówki i pier*oleniem głupot. Dla takiego rządu nie ma nic lepszego, jak otumaniony naród, bojący się zaszczepić. To zwalnia go z odpowiedzialności zapewnienia możliwości zaszczepienia siè, bo wola narodu sama tak chce.

 296. maciek.g

  „czy nie taniej i lepiej było by testować ludzi w tych fabrykach?”

  Polska Rada Biznesu z błogostanu ocknęła się na przełomie września i października publikując szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne uzgodnione z epidemiologami wojskowymi – do wdrożenia w przemyśle. Bodźcem do tego przebudzenia były straty wynikające z masowych zakazeń w wielu kluczowych branżach. Rada opublikowała też apel do rządu by zaczął egzekwować gremialnie olewane rygory. Co bylo zabawne bo w tamtym okresie premier i jego wspołpracownicy przodowali w łamaniu wprowadzonych przez siebie obostrzeń np ostentacyjnie nie noszac masek – w trosce o tzw rozpoznawalność.

  Ale we wrześniu i październiku to już było po ptakach, jak mawiaja. Epidemia przeszła już dawno z fazy ognisk w fazę transmisji poziomej. Pierwszy poinformował o tym były Główny Inspektor Sanitarny Pinkas na początku września przyznajac, że Sanepid w skali kraju nie jest wstanie zapanować nad wiekszą ilością zakażeń aniżeli 700.

 297. ahasverus
  19 grudnia o godz. 15:29

  Ja odnoszę wrażenie ze geozak się zgrywa.
  Może zawsze to robił, ale teraz jest to ewidentne. Taki miekytpitulek tylko z pissowszczyzna land.

  Co sądzą spece ?

 298. geozak
  stoi pod szczególną ochroną po covid na tym blogu, tak więc wszelka ocena jego wpisów, poza pochwalnymi, jest denuncjowana jako antyhumanistyczna . Tak więc polecam ich ignorowanie.

 299. Warto zapytać Tuska co się stało z naszą klasą: CBA, IPN o urzędzie prezydenta i Sejmie nie wspomnę… Tak sobie myślę prywatnie, że to polityczny kiks… a nawet składak…

css.php