Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Andrzej Duda

25.02.2021
czwartek

Chłopiec do bicia wstaje z kolan

25 lutego 2021, czwartek,

„Wielki spisek przeciwko ZSRR (pardon – przeciwko Polsce)” – książka pod takim tytułem ukazała się w 1949 r. Jest to jedna z pierwszych „pozycji”, jakie pamiętam. Treści sobie nie przypominam, ale biorąc pod uwagę tytuł, kraj i rok, nie ma wątpliwości, o co chodzi. Imperialiści knuli przeciw ojczyźnie światowego proletariatu.

Teraz taką książkę można by napisać o wielkim spisku (głównie amerykańskim) przeciwko Polsce. Rekiny Wall Street, szpiedzy z CIA oraz „dyplomaci” z Waszyngtonu nie przepuszczają okazji, żeby postawić nasz kraj – bądź co bądź ważnego sojusznika – na cenzurowanym. Niezależnie od tego, kto jest u władzy w USA, republikanie czy demokraci, zawsze znajdzie się jakaś rzeczniczka departamentu stanu, która powie głośno na cały świat, że coś jej się w Polsce nie podoba. Raz jest to ustawa o IPN, która postawiła na nogi Waszyngton i Tel Awiw, nie mówiąc o światowych mediach.

Donald Trump, sadysta z Białego Domu, nie chciał spotkać się nawet z taką indywidualnością jak Andrzej Duda – duchowy potomek Kościuszki i Pułaskiego – dopóki ustawa nie zostanie poprawiona. Innym razem („inną razą” – jak mawiają niektórzy) nie podobała im się w Ameryce „dobra zmiana na gorsze” w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sami nie mają nawet Trybunału Konstytucyjnego i chcą nas pouczać.

Kiedy nasz prezydent postanowił ukarać ich prezydenta (ten zmienił się z Trumpa na Bidena) i ponad miesiąc nie wysyłał mu gratulacji, podobnie jak Putin (majstersztyk polskiej i rosyjskiej dyplomacji!), Amerykanie znów postanowili nas upokorzyć i kolejny miesiąc odkładają rozmowę telefoniczną Biden–Duda. Mało tego, kiedy wreszcie udało się wyjednać rozmowę na szczeblu ministrów spraw zagranicznych – okazało się, że przed nami rozmawiały już z Ameryką 42 kraje, w tym takie mocarstwa sojusznicze jak Gwatemala, Honduras i Salwador. Na pociechę warto wspomnieć, że sekretarz Blinken nie dzwonił jeszcze do Ławrowa, który nie może się doczekać. Nasz reprezentant wyprzedził o pierś reprezentanta Wysp Zielonego Przylądka.

Sekretarz stanu Blinken miał już tych rozmów powyżej uszu. W pierwszej chwili nie zauważył nawet, że wstaliśmy z kolan. „Trzeba mi było wcześniej powiedzieć, Zbig” – szepnął przez telefon sekretarz stanu. Z tego, co mówią nasze wiewiórki, Rau zrobił na Blinkenie ogromne wrażenie, dlatego w oficjalnym komunikacie po rozmowie telefonicznej Blinken wspomniał o planach współpracy w dziedzinie demokracji, wartości i wolnej prasy, o czym polski komunikat nie wspominał, ponieważ Mr. Rau zaniemówił i nie miał nic do powiedzenia na ten temat.

Oczywiście, każdy osioł zauważy brak wzmianki o demokracji i prawach człowieka w polskim komunikacie, ale nasz komunikat nie był pisany dla każdego osła, tylko dla jednego. Dla niego ważna jest „biologiczna definicja płci”, a nie pogadanki o wartościach i wolnych mediach.

Mr. Blinken jako debiutujący w roli sekretarza stanu nie wiedział chyba nic o tym, że Polska wstała z kolan i nie jest już chłopcem do bicia. Dobitnie o tym przypomni prezydent Duda, gdy wreszcie będzie okazja.

Zaproszenie
Anna Maria Dyner (analityczka PISM, specjalność Rosja i Białoruś) oraz Adam Krzemiński (najbardziej znany i zasłużony germanista, „Polityka”) będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela, 28 lutego, godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 312

Dodaj komentarz »
 1. Biden katolik… i wszystko jasne… Tak sobie myślę prywatnie… że katolicyzm w ramach chrześciaństwa żle się kojarzy… po 966 roku… same problemy z sąsiadami…

 2. Tak jest, nie zauważył, że Polska wstała z kolan ale, bez cienia wątpliwości, dostrzegł, że walnęła się w głowę.Sam przebieg rozmowy to potwierdził.

 3. Mister Blinken jest w swoim postępowaniu wysoce niekompatybilny, nieprzystawalny do naszego modelu państwa, to jest demokracji nieliberalnej kierowanej z tylnego siedzenia przez polityka mającego mgliste pojęcie o polityce, historii, stosunkach ekonomicznych, itd., bowiem cała jego wiedza o polityce, państwie i prawie sprowadza się do jednego – kogo i gdzie da się zmanipulować, komu postawić weto, gdzie się podlizać, na kogo się obrazić, kogo wyzwać od niepoinformowanego urzędnika, itd.

  Te dwa zestawy (Blinkena i Jarosława Ka) wiedzy o świecie, o państwie i prawie, o polityce międzynarodowej, mają niewiele punktów styczności, co pokazuje w sposób charakterystyczny komunikat polskiego rządu o rozmowie (Blinken – Rau) – były omawiane sprawy, poruszano tematy, dokonano oceny, itd, a o punktach niestycznych ani słowa, jakby ich nie było.

  W komunikacie tym widoczny jest cały infantylizm polityczny ekipy PiSowskiej powołanej do rządzenia przez Kaczyńskiego i jego bezradność jako kierowniczej siły w tej ekipie wobec najprostszych problemów politycznych.

  Jarosław Ka jest wpychany przez rozwój sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej wraz ze swoją ekipa w ślepą uliczkę państwowo-chrześcijańskiego dogmatyzmu, który miał być uniwersalnym spoiwem, zaprawą łagodzącą wszelkie trudności, sprzeczności i konsekwencje, lepem, pułapką i odstraszaczem na wszelkie siły, które próbują się wedrzeć do Bijącego Serca Europy i szkodzić naszej suwerenności, demokracji, uczciwości, solidarności, niweczyć naturalne prawo, którym się kierujemy w polityce, życiu społecznym i stosunkach międzynarodowych i od którego nigdy nie odstąpimy – weto albo śmierć.
  TJ

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W Ameryce „nie mają nawet Trybunału Konstytucyjnego”

  I co ważniejsze – nowogrodzkiego prezesa też nie mają. Tej roli podejmował się DJ Trumpem zwany, ale został po nim tylko huk łamanych drzwi do Kongresu, łomot drabin, dziki łopot stóp po korytarzach i wołanie „where’s that bitch, Nancy?!”.

  I ta ułomność amerykańskiej demokracji utrudnia sojusznicze tête-à-tête. Bo jeśli dojdzie do rozmowy na telefonicznej „na najwyższym szczeblu”, gdzieś Biden wciśnie Du*ę między głowy państw Sudanu Południowego i Papua Nowej Gwinei to cokolwiek głowa naszego państwa coś Bidenowi wyjaśni, coś obieca, o czymś zapewni i tak odebrane będzie jak mowa-trawa, oświadczenia bez znaczenie, takie austryjwckie gadanie, albo nawet bajer na Grójec.

  I z takim najważniejszym sojusznikiem musi się państwo polskie borykać.

 6. Jarosław Ka – w odróżnieniu od Sekretarza Blinkena – o świecie, o państwie i prawie, o polityce międzynarodowej wie swoje

  Oczywiście Blinken wie więcej na te i inne tematy. Ale nie pomogą Harvardy ni francuskie Ecolé, ilość wiedzy nie przeszła w jakość. Mister Blinken nie zna duszy polskiej, i to jest jego poważny defekt w relacjach Polska-USA. Polacy mają w głowie prawo naturalne, czyli biologiczną definicję płci, biologiczną definicję wolności mediów, biologiczną definicję relacji pamięci narodowej, biologiczną definicję ochrony puszczy białowieskiej, biologiczną definicję postępowania prokuratorskiego, biologiczną definicję poczucia humoru.

 7. Jeśli jutro piątek – TAŚMY OBAJTKA w GW

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,178492,26828248,tasmy-obajtka-w-piatek-w-wyborczej-material-o-brudnych-interesach.html

  Oto co piszą wschodzącej coraz wyżej gwieździe PiS:
  Daniel Obajtek jako wójt Pcimia kierował z tylnego siedzenia lokalną firmą i chciał wykończyć konkurencyjną spółkę, należącą do wuja, z którym był w konflikcie. Jako samorządowiec nie mógł działać w biznesie, co więcej – skłamał w tej sprawie przed sądem. Dowodem są nagrania rozmów Obajtka, które ma „Wyborcza”.

  Prezes Jarosław na to o wójcie Obojtku: Ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu.

  Nie mogę się doczekać, gdy w aurze sukcesu Obojtek zostaje premierem PiSlandii.

 8. Nie matura lecz chęć szczera zrobią z ciebie … ambasadora PiSlandii

  https://wyborcza.pl/7,75398,26828637,ustawa-o-sluzbie-zagranicznej-przyjeta-beda-ambasadorzy-bez.html

  Przegłosowano (233 głosami) ustawę o służbie zagranicznej, która zakłada, że ambasadorem będzie mogła zostać osoba bez żadnych znajomości języków obcych i wykształcenia. Wedle PiS to „otworzenie dyplomacji na nowe kadry”. Ustawę w całości chciał odrzucić Senat.

 9. „Madeleine Albright wezwała do wspierania tych w Polsce, którzy wierzą w wolne media. List byłej Sekretarz Stanu USA, odczytany dziś podczas szczytu MEDIA for FREEDOM, to kolejna uwaga pod adresem PiS, które w polityce zagranicznej otworzyło zdecydowanie za dużo frontów. Spór o fundamentalne wartości z najważniejszym sojusznikiem to jednak o jeden most za daleko, nawet jak na standardy partii rządzącej.
  Oświadczenie Madeleine Albright jest kolejnym sygnałem, że relacje polsko-amerykańskie zaczynają przeżywać trudne chwile.”
  Pani Albright to polityk z innej epoki . Takiego świata jaki znała pani Albright już nie ma.

 10. Katolik Biden zaatakował w Syrii… chroni jankesów mordując Syryjczyków… Tak sobie myślę prywatnie… o pokojowej religii… a czepiają się Donbasu… metody katolickiej III Rzeszy odżywają w jankes uber alles… chyba po paciorku…

 11. Głos żywcem wzięty z PRLu, Pan Huytek się spierdyknał (na rano)

 12. Jaką korzyść ma ludzkość z religijności przywódców… Tak sobie myślę prywatnie z ręką na sercu… jak reklama zwykłego proszku… plama zostaje…

 13. Kiedy KK rzeknie: pedofile do apelu wystąp…! a będzie wam darowane… Tak sobie myślę prywatnie … po co mają kryć się w krzakach zwanych celibatem…

 14. I komu PiSlandia będzia włazili bez wazeliny do du*ska jak Trumpa zabrakło ?
  Ja to zawsze juz wiedziałem, tym bardziej cieszę się na każdego, co teraz jeszcze będzie zaskoczony.

 15. Ewa-Joanna
  25 lutego o godz. 23:08
  Co innego jest montowanie koalicji by załapać się do sejmu (czy wygrać wybory), a czym innym wymuszona konieczność wejścia partii wygrywającej wybory (w tym tez koalicji) z inna partią (lub koalicją ) by mieć rząd większościowy.
  W 2005 PiS wygrał wyboru , ale by rządzić musiał wejść w koalicje z SO i LPR. W 2007 PO wygrało i musiało wziąć sobie za koalicjanta PSL.
  W 2001 Zwycięzcą wyborów została koalicja SLD-UP, zdobywając 5,3 mln głosów (41,04%) Jednak na skutek nowej ordynacji wyborczej wynik przełożył się na 216 mandatów poselskich i był zbyt mały, by samodzielnie rządzić. Musieli wziąć sobie koalicjanta PSL

 16. Jarosław Ka opnagrodziedl;a Obajtka:
  ” To sukces Polski i wszystkich Polaków. Jestem przekonany, że historycy będą wymieniali jego nazwisko jako jedno z najważniejszych – mówił Kaczyński o Obajtku”

  Mój komentarz
  Panie Jarosławie, gdzie tu logika? Jacy wszyscy Polacy?
  Mów pan jak Andrzej – nie jestem prezydentem wszystkich Polaków, co jest prawdą wielką, która nie idzie do nas, ale jest w nas. W nas wszystkich.
  TJ

 17. Cierpliwość pana Jarosława sie kończy. Dziennikarze, którzy swoje brudne nosy wsadzają gdzie nie trzeba, psują jemu i panu Zbyszkowi przeprowadzanie misternych układanek.
  Albowiem istota płynnego działana Zjednoczonej Prawicy polega na tym, żeby na kolejnego „słupa” mieć haki. Zanim pan Jarosław zdecyduje się na takiego czy innego posła albo ministra , to najpierw sprawdzi jego wiarygodność, prześwietli dokładnie jego przeszłość i jak się okaże, że on w młodości okradał jak Brudziński pasażerów pociagów, albo prowadził pokoje na godziny, czy był komuszym prokuratorem, dostaje zielone światło i staje się ministrem, a nawet prezydentem, nawet jak ten ostatni brał pieniądze za nie przepracowane godziny i za nieprzejechane kilometry.
  Tymczasem wkracza dziennikarz śledczy, odkryje jakąś dotychczas pilnie jako państwową tajemnice ukrytą aferę i hak przestaje działać. Bo co to za hak, skoro wiedzą o nim wszyscy, a nie tylko pan Jarosław i pan Zbyszek. Jest to zardzewiały, nieprzydatny hak. Dlatego Banaś mógł się panu Jarosławowi postawić i nie przestraszyć się tajemnicy państwowej o pokojach na godziny , ukrytej w teczkach pana Zbyszka, bo tę tajemnicę państwową ujawnił wścibski dziennikarz. Nie można trzymać kogoś na smyczy szantażem, skoro nie jest się wyłącznym posiadaczem informacji o „kryształowej” przeszłości przyszłego ministra.
  Teraz GW ujawniła Taśmy Obajtka i znowu dziennikarze zaszkodzili. Obajtka trzeba bedzie chyba się pozbyc. Banasia nie dało się , bo Konstytucja, kadencyjnośc pozwoliły mu zaprzeć się w drzwiach rekami i nogami.
  Dla usprawnienia pisowskiej maszynerii sędzia Manowska poprosiła sędzie Przyłebską, by razem ustaliły, że gdzieś tam w jakimś zakamarku Konstytucji istnieje zakaz wsadzania brudnych dziennikarskich nosów do tajemnic kuchni pana Jarosława.
  Wtedy metoda haków znów stanie się skuteczna, zardzewiałe haki odzyskają blask.

  Natomiast niesamowity jest pan Jarosław; pewien Austryjak nagrał go, jak on przyznaje się do tego, że jest mu winien sporo pieniędzy,ale równocześnie powiedział Austriakowi, żeby nie liczył na ich zwrot. Wydawałoby się, że Nagranie jest groźnym hakiem na pana Jarosława. Zamiast jednak trzymać ten hak w tajemnicy, żeby wisiał jak miecz Damoklesa nad głową pana Jarosława, naiwny Austriiak ujawnił haka, pan Jarosław szybko pojechał samochodem do pana Zbyszka i razem zakopali autriackiego haka, który zardzewialy rozsypuje się w piwnicach Prokuratury Generalnej.
  Dziwne są te haki.

 18. tejot
  26 lutego o godz. 11:29
  Daniel – Człowiek Roku

 19. tejot
  26 lutego o godz. 11:29
  Daniel – Człowiek Roku
  Państwowa firma Orlen

 20. Daniel – Człowiek Roku
  Państwowa firma Orlen (największa w Polsce), które dyrektoruje Daniel Obajtek specjalista od kierowania spółkami poprzez slupy,

 21. Daniel – Człowiek Roku
  Państwowa firma Orlen (największa w Polsce), które dyrektoruje Daniel Obajtek specjalista od kierowania spółkami poprzez slupy, wydał takie oświadczenie

 22. SŁOWIANIN STANISŁAW
  26 lutego o godz. 6:54
  ,,Katolik Biden zaatakował w Syrii..”

  Grana jest ta sama sztuka mimo zmiany dekoracji.
  U nich przemysl wojenny,
  u nas przemysl kultowy.

 23. Daniel – Człowiek Roku
  Państwowa firma Orlen (największa w Polsce), które dyrektoruje Daniel Obajtek specjalista od kierowania spółkami poprzez slupy, wydał takie oświadczenie o nosnikach, na których nagrane są rozmowy Obajtka z przedstawicielem słupów zarządzających firmą Obajtka, gdy ten był wójtem Pcimia:

  „Stawiane w artykule „GW” pt. „Taśmy Obajtka” tezy, niemające potwierdzenia w faktach, a oparte na nagraniach, których pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić, uderzają w wizerunek PKN Orlen, jak również naruszają dobre imię Daniela Obajtka – czytamy w piątkowym oświadczeniu spółki.”

  Mój komentarz
  Narracja tego oświadczenia przypomina mi narrację oświadczeń ekspertów Macierewicza o katastrofie smoleńskiej – był zamach, ponieważ taśmy z rejestratorów samolotu Tu-154M rozbitego w Smoleńsku są sfałszowane.

  Narracja oświadczenia rzeczniczki Orlenu – takich rozmów Obajtka nie było, ponieważ „pochodzenia, integralności, czasu i okoliczności utrwalenia nie sposób stwierdzić.”
  Czytaj – nośniki są sfałszowane.

  Pochodzenie nośników jest ..we, integralność do ..y, czas i okoliczności utrwalenia o kant stołu rozbić.

  No gdzieżby, skąd znowu, to niemożliwe, nasz Pan Dyrektor nigdy, ale to przenigdy nie użyłby takich słów, jak:

  „- Skur**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała. Wkur*** mnie to, wiesz, ale co mam zrobić? (…) Stary buc, który na emeryturze powinien siedzieć po sześćdziesiątce, a drugi już, kur**, koło siedemdziesiątki ma. Ja już tracę, kur**, siły do myślenia. Ja się nie lubię poddawać. Do was pretensji nie mam, bo widzę, że jeździcie, kur**, robicie, co można, no kur** no. (…) Nie damy się, my go i tak weźmiemy – tak na temat swojego wuja mówi na nagraniu Daniel Obajtek.”

  Nawiasem mówiąc, nosniki z nagraniami rozmów Obajtka ma prokuratura, która prowadziła kiedyś śledztwo w sprawie zrządzania przez wójta Obajtka swoją firmą poprzez słupy, lecz nosniki te wzięły i za kadencji Ziobry na stanowisku Generalnego Prokuratora się zmyły, a śledztwo na uprzejmą prośbę Prezesa – Obajtek, to perspektywiczny człowiek, zróbcie towarzyszu coś z tą sprawą – zostało przymknięte.
  Człowiek z hakami, to idealny słup dla Prezesa.
  TJ

 24. Meksyk katolicki kraj… jest duże zapotrzebowanie na dawców organów z katolickiego kraju nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie… mafia we Włoszech… bank organów w Meksyku… kraj nad Wisłą matecznikiem… wszystko w ramach rechrystianizacji świata…

 25. tejot
  26 lutego o godz. 10:49

  ” To sukces Polski i wszystkich Polaków. Jestem przekonany, że historycy będą wymieniali jego nazwisko jako jedno z najważniejszych – mówił Kaczyński o Obajtku”
  I chyba ma rację, że historycy będą to nazwisko przypominać tylko zasadniczo myli się odnośnie powodu tego wymieniania (wyszło mu jak w przysłowiowym radiu Erewań)
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26829302,gw-ujawnia-tasmy-obajtka-sidorowicz-prokuratura-odpowiedziala.html

 26. Wykryłem (poprzez próby zamieszczania na EP coraz to innych fragmentów mojego komentarza, nowe słowo, które powoduje niedopuszczenia komentarza na EP przez automat selekcyjny.

  To słowo, to: t.a.ś.m.a, t.a.ś.m.y, t.a.ś.m, itd.

  Po usunięciu tego słowa we wszelkich odmianach, komentarz
  tejot
  26 lutego o godz. 11:38
  został dopuszczony na EP.
  TJ

 27. Jaroisławka [powioedział był wczoraj:

  „Jako szef obozu Zjednoczonej Prawicy mam obowiązek powiedzieć: każdy, kto rozbija dzisiaj prawicę, działa przeciw Polsce – stwierdził Jarosław Kaczyński”

  Mój komentarz
  Z powyższego wynika:
  Zjednoczona Prawica jest Polską, a jej Jarosław Ka jest szefem Polski.

  Zabawa w eufemizmy nie ma sensu. Kaczyński jest Polską.
  TJ

 28. Korekta
  Jest
  a jej Jarosław Ka jest szefem Polski.
  Ma być
  a jej szef Jarosław Ka jest szefem Polski.
  TJ

 29. Co do kontaktów na lini PiS – nowa administracja w Waszyngtonie: jak to się drzewiej mawiało w czasach podobno slusznie minionych: jest prawda życia i jest prawda ekranu. Nie takie ,,drobiazgi” umykały kurskiej propagandzie. W medium docierającym do praktycznie 100% polskich domów taka ,,prawda” będzie podana. Kto chce skorzysta, niektórzy mimochodem. Tak ok. 30-40% naszych współobywateli. Wystarczy na 234 głosy.
  Cała ta ,,afera” (bo są wiadomo: znacznie większe) potwierdza moją tezę, że rządy populistyczne (no może poza Orbanem???) NIE PROWADZĄ POLITYKI ZAGRANICZNEJ. Prowadzą za to działania polityczne POZA GRANICAMI KRAJU…obliczone na rynek krajowy. Od siły mediów i opozycji zależy jak bardzo owe ,,działania” zostaną skonsumowane. Cel: zachowanie władzy.
  Polityka zagraniczna by nią była musi zakładać jakieś długofalowe, ogólne* cele, gdy tymaczasem populiści w demokraturach patrzą tylko ,,ile nam słupiki wzrosły? czy się odbiliśmy w sondażach”? Pełna doraźna utylitarność. Dlatego czterdziestopierwszość Polski w hierarchii kontaktów dyplomatycznych taaakiej administracji USA jest z punktu widzenia rządu polskiego drugorzędną. W razie co powiemy jak zawsze: nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi?! a na ,,rynku krajowym” puścimy: lewacka administracja USA z niemieckiej inspiracji zgłosiła ,,zastrzeżenia” a przecież to u nich Murzynów biją, a Niemcy organizatorzy Holokaustu podczas którego to Polacy najwięcej ratowali Żydów, co podważa totalna opozycja, której przedstawiciele (tu np. przebitka Tuska na zakupach w niemieckim markecie) jeździli prosić Berlin o interwencję w polskie sprawy wewnętrzne. Uff…czy ktoś pamięta co było na początku…? Tak to działa.
  Czy ktoś pamięta jeszcze zdjęcie wpół zgiętego Adriana u rożku trumpiego stołu z małpim szczęściem na twarzy podpisującego w tej cokolwiek niewygodnej pozycji jakiś papier. Trump jak przystało na władcę świata minę ma marsową…To jest dopiero kompromat (jak się to ma do powstania z kolan) a jednak podczas kampanii wyborczej nikt z opozycji nie umiał tego ,,zażreć”, dlatego jestem spokojny, że Suweren nawet nie zauważy tej czterdziestodrugości.
  (Teraz na poważnie) Zresztą nie oszukujmy się: ludzie mają teraz zdecydowanie większe problemy niż brak telefonu do Adriana. Może i dzwonili ale Adrian był na nartach a urzędnicy pomni wpadki z rosyjskimi jutjuberami zwyczajnie nie odebrali.

 30. @Lewy
  26 lutego o godz. 11:03
  Lewy, moim zdaniem haki są tak naprawdę drugorzędnymi. Liczy się umiejętność ich sprzedania. Możesz mieć najlepszy towar ale jeżeli nie umiesz ich sprzedać to miżesz dać sobie spokój z ich produkcją.
  Gdy pomyślę jakiego ,,towaru” PiS dostarcza opozycji to…Gdyby coś takiego miał Kaczyński za rządów PO to rządu Tuska by nie było. Tymczasem wobec takich i co rusz faktów liderzy opozycji mają na tyle do powiedzenia, ze nawet sprzyjająca im gazeta.pl nie widzi w tym pitencjału klikalności…Chyba, że na opozycję KimKwak też ,,coś” ma.

 31. Lewy, tejot
  Jestem pewien podziwu, ze macie sily aby komentowac ten burdel/kabaret. Ja juz nie moge nawet czytac o tej bandzie . Jaki kraj, tacy mafioso. Nigdy nie wydawalo mi sie , ze takie oblesne i prymitywne przekrety (Srebrna, Banas, Kaminski, Obajtek i inni), takie antydemokratyczne wypowiedzi (Kaczynski, Pawlowicz i consorts), takie totalitarne akcje (firma trolli w Min Niesprawiedliwosci, miesiecznice, przywlaszczanie wszystkich symboli) mogly byc mozliwe w kraju, gdzie wolne wybory powinny takie jednostki wywalic na polityczne zlomowisko.
  Lewy: ton texte est parfait!!!

 32. Slawczan
  26 lutego o godz. 12:44
  Poniewaz Suweren czekal jak kania wody wlasnie na info o dziadku Tuska, zegarku Nowaka, czajniku skradzionego przez Komorowskiego. Bylo na to zapotrzebowanie. Selektywne.

 33. Polityka J.Kaczyńskiego jest spójna.Celem jest możliwie najszybsze sfinalizowanie RPIV.Warunki zewnetrzne sprzyjają .UE dała zwłoke w ewentualnej egzekucji tzw praworządności i moze sypnąć pieniędzmi. Zwłoka,egzekucja i praworządności należą pojęć rozmytych.Zewnętrznie RPIV nikomu nie zagraża.Wynik „5 dni” rozwiał watpliwe wątpliwości,że antysowietyzm może spowodowac awanturkę.
  Mantrę „opcja niemiecka” wpadła do kosza niepamięci. USA mają nieład wewnętrzny i Chiny a Chiny analogicznie i USA.
  Wewnętrznie,wladza mogla by rzec „żyć nie umierać”.Opozycja zabawkowa. Kobity się rozejdą.Mogła by, ale nie wypada przy pandemii.
  Zabawne również byly doniesienia medialne,ze Blinken jest związany ,przez antenatów,z Białymstokiem.
  Było by ogólnie zabawnie,ale nie jest.

 34. „Jako szef obozu Zjednoczonej Prawicy mam obowiązek powiedzieć: każdy, kto rozbija dzisiaj prawicę, działa przeciw Polsce ..”
  „Zjednoczona Prawica jest Polską, a jej ( szef -olb.) Jarosław Ka jest szefem Polski. ”
  …………………………………
  Obowiązki- (zek)szefa budzą -(dzi) zdziwienie reszty narodu polskiego , samym swoim prawdopodobieństwem istnienia i potencjalnym , domniemanym istnieniem (mm) ale naród obowiązków , dzięki temu szefostwu nie ma żadnych i tylko z dobroci serca oglądając tvp pyta ;

  Jak panu leci szefie ?

 35. Jarosław Ka, to Polska
  olborski
  26 lutego o godz. 13:24
  „Jako szef obozu Zjednoczonej Prawicy mam obowiązek powiedzieć: każdy, kto rozbija dzisiaj prawicę, działa przeciw Polsce ..”
  „Zjednoczona Prawica jest Polską, a jej ( szef -olb.) Jarosław Ka jest szefem Polski. ”
  …………………………………
  Obowiązki- (zek)szefa budzą -(dzi) zdziwienie reszty narodu polskiego , samym swoim prawdopodobieństwem istnienia i potencjalnym , domniemanym istnieniem (mm) ale naród obowiązków , dzięki temu szefostwu nie ma żadnych i tylko z dobroci serca oglądając tvp pyta ;

  Jak panu leci szefie ?

  Mój komentarz
  Jest taka piosenka zespołu Obywatel GC (podoba mi się), która jest pewnie ulubionym utworem Jarosława Ka.
  Każdorazowo słuchając tej pieśni Jarosław Ka utwierdza się – tak, to ja, to ja jestem Polską, to ze mną chcą tańczyć.

  Jest bardzo prawdopodobne, że druga piosenka przekazująca Polakom komunikat o Jarosławie Ka, to Rosiewicza „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”.

  To ja, to ja mam w sobie najwięcej witaminy, chociażem chłopak, to lubią mnie dziewczyny, mam przyjaciółki na najwyższym szczeblach – w Najważniejszym Sądzie oraz w Trybunale, gotują, funkcjonują bez żadnego ale.
  TJ

 36. @ahasverus
  26 lutego o godz. 13:01
  Nie. Wtedy taka była wrażliwość i sytuacja. Równie dobrze zegarek Nowaka mógł się rozejść po kościach jak np. afera hazardowa a jednak…
  Bardziej to składam na lenistwo i przeżarcie PO w drugiej kadencji niż jakąś diaboliczną zręczność propagandową PiSu. Gdyby rzucili się zarządzać kryzysem jak to zrobili z aferą hazardową to zegarki Nowaka byłyby umieszczone we właściwym kontekście. Ale podobnie jak ze Smoleńskiem, oni zwyczajnie myśleli, że przeminie. Kaczyński był na tyle zdeterminowany by przejąć władzę, że atakował każdą kość, nie gardząc kosteczką taką jak sikory tegoż ministra.
  To różnica. Opozycja od PiSu dostaje co i rusz takie prezenty, że PiS mógł przed 2015r pomarzyć. I co? I nico. Nawet media jej sprzyjające nie widzą w ich działaniach, wypowiedziach potencjału klikalności. Informują nas, potem PiS ,,coś mówi” i tak aż do następnego tematu.

 37. Ta piosenka zespołu Obywatel G.C., to „Nie pytaj o Polskę”.
  TJ

 38. Slawczan
  26 lutego o godz. 12:25,
  Ano prawda. PiS ma stosunkowo łatwe zadanie. Polega ono na dopieszczaniu ca. 35-40 proc. całego elektoratu. W odpowiednim momencie „da” się jakieś kolejne „nastki” emerytom rencistom, podwoi się „pińcet”, a ponieważ młodzież lewaczeje, to i jej coś się wrzuci, a wszystko to przy jednoczesnym straszeniu, że jak opozycja dojdzie do władzy, to, to wszystko odbierze.

  Jaka jest opozycja, każdy widzi i w sumie nie wiadomo, czy jej zjednoczenie cokolwiek by dało. Może tak, bo wybory prezydenckie pokazały, że jest to możliwe, choć elementem sprzyjającym temu był wqurw na Dudę, ale to jednak inna sprawa, bo w tym wypadku interesy partyjne jakby mniej wchodziły w grę, jednak przy wyborach parlamentarnych sprawy mają się inaczej. A może nie, bo jednak nie wystarczyło, żeby wybory prezydenckie wygrać.

  Ciągle mnie zastanawiało, dlaczego Trzaskowski nie poszedł za ciosem i nie zatrzymał tych ponad 10 mln wyborców, którzy nań głosowali? A teraz chyba już wiem – Trzaskowski tak jak Budka, Schetyna, Prawnuczka, ktokolwiek z PO są puści w środku. Nie lepiej jest z resztą, choć Hołownia niby idzie w górę, ale szału nie ma. On pewnie też znudzi. W każdym razie dobrze to nie wygląda.

 39. … a swoją drogą to fenomen, że suweren kompletnie lekceważy pisowskie afery, nawet te najbardziej bulwersujące, a ciągle nie może zapomnieć tych ośmiorniczek popijanych winem, ani wybaczyć „ku*rew” rzucanych przez platformersów, natomiast kur*wowanie Matołuszka, czy Odmajtka kompletnie go nie razi.

 40. … nie może zapomnieć ośmiorniczek… bo jedli i pili sami… Tak sobie myślę prywatnie… nie podzielili się…

 41. PiS w polityce zagranicznej to wieśniactwo w pełnej okazałości. W stosunku do tych, których uważa się za potęgi wręcz nie przyzwoite włazidupstwo. W polityce względem silniejszych partnerów europejskich nieprzyzwoite poklepywanie po ramionach i próby protekcjonalności, wynikające z kompleksów i nieumiejętności znalezienia właściwego zachowania w tych stosunkach, co ostatecznie prowadzi do ich zepsucia, jak w przypadku „trójkąta weimarskiego” . W polityce do mniejszych krajów naszego regionu znowu wręcz nieprzyzwoity protekcjonalizm, prowadzący do polskich opinii, że grupa wyszehradzki powinna mówić jednym językiem i to powinien być oczywiście Polski. Ten zupełny brak wyczucia własnej roli międzynarodowej powoduje, że nawet Orban z o wiele mniejszych Węgier jest w stanie rozegrać Polskę na terenie UE i zrobić z niej chłopca na posyłki.
  To całe wieśniactwo, a co za nim idzie kompleksy i nieumiejętność znalezienia się na arenie międzynarodowej powoduje osamotnienie Polski i kompromituje ją jako kraj niezdolny do partnerskich stosunków, który na górze w uniżony sposób, bez wazeliny stara się wchodzić do tyłka, a na dole stara się to sobie zrekompensować, kopiąc tych, u których łudzi się, że może sobie na to pozwolić .

 42. @ woytek:
  :
  „Pani Albright to polityk z innej epoki . Takiego świata jaki znała pani Albright już nie ma.”
  Panie woytku- Pan jesteś delikatnie mówiąc samiec gatunku owca domowa. Akurat Polska jest w znacznym stopniu (na własne życzenie) zależna politycznie a jeszcze bardziej militarnie od USA. I to było widać: ostatnio nawet USA przestały udawać, że uważają Polskę za suwerenny kraj ( to zapewne efekt naszego wstawania z kolan) i ambasada USA wydaje wprost polecenia polskim władzom, tak samo jak ambasada Rosji w czasach bezpośrednio przed rozbiorami. Wasza ukochana PZPRawica cofnęła kraj do tamtych czasów. To jest sytuacja nawet gorsza niż za komuny.

 43. Taśmy są cacy.

 44. @ abchaz
  26 lutego o godz. 13:08

  „Polityka J.Kaczyńskiego jest spójna.Celem jest możliwie najszybsze sfinalizowanie RPIV.Warunki zewnetrzne sprzyjają .UE dała zwłoke w ewentualnej egzekucji tzw praworządności i moze sypnąć pieniędzmi.”

  Jedno zastrzeenie: To nbie jest polityka towarzysza JK (nawet, jeżeli on sam jest przekonany, że jest autorem obecnej polityki Polski). To jest polityka wielkich międzynarodowych korporacji, którym udało się zmanipulować i Kaczyńskiego w Polsce i Orbana na Węgrzech a pewnie też i obecne władze Ukrainy. Polityka, która prowadzi PZPRawica nie ma nic wspólnego z patriotyzmem- to jest wprost realizacja interesów międzynarodowego kapitału, dla którego takie instytucje jak UE stanowią przeszkodę w nieograniczonym dojeniu zwyczajnych obywateli.

 45. P.,S.
  UE nic nie zrobi z Polską i Węgrami. Oni tam wychodzą z założenia że:
  Po pierwsze „jak sobie pościelisz , tak się wyśpisz”
  Po drugie- gospodarka Europy jeszcze długo będzie potrzebowała taniej siły roboczej a kraje Europy Wschodniej lepiej się nadają na jej źródło niż kraje Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki : Większa spójność kulturowa i mniejsze zagrożenie sprowadzenia potencjalnych terrorystów.

 46. … a swoją drogą to fenomen, że suweren kompletnie lekceważy pisowskie afery, nawet te najbardziej bulwersujące, a ciągle nie może zapomnieć tych ośmiorniczek popijanych winem, ani wybaczyć „ku*rew” rzucanych przez platformersów, natomiast kur*wowanie Matołuszka, czy Odmajtka kompletnie go nie razi.

  ????

  A w Ameryce jest lepiej????

  Nawet nie wszyscy intelektualiści do dzisiaj uważają, że Trump to i.d.i.o.t.a, a że to wyjątkowy sq*ysyn, to takich świecą szukać.

  Raj dla trolli i Murdocha 🙁

 47. A tutejsi globalni politycy stosowali skrót myślowy:
  Nie ma butów! jak gdyby mieli w oczach fotoszopa widzieli bose masy na Nowiku.

  Panie pankówy i Panowie pankowcy!

  Andrzej Sikorowski was mierzi, więc niedobra zmiana zawłaszczyła język.

  Według faceta żyjącego Pod Budą Polska to język

  i nie jest prawdą że Sir Elton (szlachta ma głównie imiona) i Gerszwin najlepiej oddają ducha polskości.

  https://www.youtube.com/watch?v=x-w8N32QahY

  krutko-pretko-glupio i WINNI SĄ INNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 48. Z dystansu
  26 lutego o godz. 15:29
  PiS w polityce zagranicznej to wieśniactwo w pełnej okazałości. W stosunku do tych, których uważa się za potęgi wręcz nie przyzwoite włazidupstwo. W polityce względem silniejszych partnerów europejskich nieprzyzwoite poklepywanie po ramionach i próby protekcjonalności, wynikające z kompleksów i nieumiejętności znalezienia właściwego zachowania w tych stosunkach, co ostatecznie prowadzi do ich zepsucia, jak w przypadku „trójkąta weimarskiego” .

  Mój komentarz
  Dokładnie tak. Wiochmeni, dekonstrukcja, ojkofobia, anihilacja, weglowodany i nie będą nam dyktować w obcych językach.
  TJ

 49. Banaś kontra Ziobro. NIK zbada wydatki Funduszu Sprawiedliwości

  https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26829766,nik-zbada-jak-resort-ziobry-wydaje-srodki-z-funduszu-sprawiedliwosci.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

  To mi się podoba. Mafiozo Banaś gryzie Krwawego Zbynia.

  ***** faszystów. Ce n’est pas ??

 50. Katastrofa jest, że tak wielu dziennikarzy nazywa PiS prawicą .
  Tymczasem przywódca i trzymającym te zbieraninę w kupie jest człowiek kompletnie bezideowy i niemoralny z rozdmuchanym ego, łasym na pochlebstwa i marzącym od dziecka o władzy (bo to daje siłę i możliwość dogadzania sobie) i na dokładkę to klasyczny paranoik z kompleksami, uważający ,że cały świat jest jemu wrogi, więc należy wszystkich, którzy stoją mu na drodze wyeliminować.
  Przez całe swoje życie próbował poprzez krecią robotę i podkopywanie pozycji innych dorwać się do władzy (i wreszcie się dorwał) bo jego ambicją jest po prostu kierowanie wszystkim co się da.

  PC partie z której zrobił PiS sam ocenił cytuje
  „Uczciwie mówiąc, całe to ówczesne PC to był straszliwy zoolog, w sensie: ogród zoologiczny. To było dziwne zbiorowisko. Dużo tam wtedy było różnych takich środowisk niesłychanie skrajnych, integrystycznych katolików, ludzi o uogólnionej pretensji do świata, także trochę ludzi niezupełnie zdrowych na umyśle”
  Czy PiS bardzo się zmienił w tej ocenie ? zmienił się o tyle że JK wywali wszystkich którzy mu bruździli, (Reszta została)
  A więc jak nazwać ten zlepek?
  Tu prawie nic nie pasuje najlepiej nazwać ja ze względu na cel którzy przyświeca przywódcy -partią mająca go wynieść do władzy.
  Czy w PiS o tym wiedzą ? Większość nie ma pojęcia i tym sobie głowy nie zaprząta – liczy się jedynie fakt ile ja osobiście mogę zyskać (i to patrząc krótkowzrocznie , bo dalsza perspektywa to dla nich zbyt trudne).
  Póki przywódca miał sukcesy oni go wspierali widząc w nim geniusza przy którym załatwią swoje interesy. Obecnie wódz ma same wpadki i to powoduje, że interesy zaczynają się rozbiegać. Stąd te kłótnie i zatargi w tym tzw porozumieniu.

  On nie był w stanie być premierem rządu koalicyjnego, bo wtedy nie byłby zbawcą ojczyzny. Ci ludzie z pokolenia ’56 są ambitni na poziomie, który określić trzeba jako maniakalny” – tak w 1994 r. Jarosław Kaczyński scharakteryzował Jana Olszewskiego,

  Widać, że to człowiek, który przez całe swoje życie próbował poprzez krecią robotę i podkopywanie pozycji innych dorwać się do władzy bo jego ambicją jest po prostu kierowanie wszystkim co się da. Całe swoje dorosłe życie temu poświęcił
  Jest to klasyczny paranoik z kompleksami, uważający ,że cały świat jest jemu wrogi więc należy wszystkich, którzy stoją mu na drodze wyeliminować

 51. Mad Marx
  26 lutego o godz. 15:46
  Kaczyńskiego nie da się zmanipulować , można jedynie wykorzystać jego manie.

 52. @jobrave
  26 lutego o godz. 14:42
  Ta ocena przywódców opozycji…nic dodać nic ująć.
  To praprzyczyna. Pustota. Czy nam się to podoba czy nie, Kaczyński swoim wyborcom ,,coś” oferuje. (Nasza ocena oferty K. jest tutaj nieistotną) Od lat narzuca ton debacie: nieee możemy bo PiS…JK powiedział…Całkowicie się nie zgadzamy z tym co powiedział JK…
  A co powiedziała opozycja? PO próbuje niczym mały handlarz: sznurowadła? eeee, nie idą to może nici? Też nie? To może kredki? Oni sami nie pamiętają w następnym tygodniu, tego co proponowali nam w mijającym. No i ten brak (mówiąc po sportowemu) cech woluntarystycznych…

 53. Mad Marx
  26 lutego o godz. 15:46

  JK prowadzi politykę a UE stwarza sprzyjające okoliczności.
  Od fmy Marks&Engels wolę fme Marks&Spencer.

 54. „Kiedy nasz prezydent postanowił ukarać ich prezydenta (ten zmienił się z Trumpa na Bidena) i ponad miesiąc nie wysyłał mu gratulacji, podobnie jak Putin (majstersztyk polskiej i rosyjskiej dyplomacji!), Amerykanie znów postanowili nas upokorzyć i kolejny miesiąc odkładają rozmowę telefoniczną Biden–Duda”

  Panie redaktorze Passent, przykro to powiedzieć, ale to Duda, Putin i paru innych polityków mają rację, a nie Pan. Proszę zapytać jakiegoś specjalistę od protokołu dyplomatycznego. Gratulacje wysyła się dopiero wtedy, gdy wynik został potwierdzony urzędowo lub gdy pokonany kandydat uznaje swoją porażkę. Ten obyczaj dyplomatyczny złamała większość państw europejskich, ale łamanie obyczajów, a nawet prawa to nowa demokratyczna tradycja. Vide: wir schaffen das” kanclerki Merkel.
  Pewnie jestem złym Polakiem, ale nie czuję upokorzenia z powodu opóźnienia w łaskawości naszego Wielkiego Brata. Powiem więcej: na miejscu p. Dudy czy Morawieckiego to ja bym pogonił kota tym butnym Jankesom. Wystarczyłoby wykonać parę zupełnie niezobowiązujących a miłych Rosjanom gestów. Gwarantuję, że nastąpiłyby natychmiast rozmowy telefoniczne, a może i wizyty na wysokim szczeblu. Ale by to zrobić, trzeba polityków dbających o INTERESY kraju, a nie kramarzy z zacięciem misyjnym.

 55. Taśmy są cacy, ku-rw jest be

 56. Donald Trump przyznał podobno jakieś syryjskie terytoria Izraelowi. Dzisiaj Joe Biden zapewnił Ukraińców, że Krym do nich należy, czy jakoś tak. Pochwalił wydarzenia na kijowskim Majdanie i zapowiedział dalsze sankcje wobec Rosji. Muszę poprosić Towarzystwo o wyjaśnienie na ile te zapewnienia prezydenta USA będą skuteczne, a przy okazji wyrazić troskę o przyszłość naszego kontynentu

 57. ls42
  26 lutego o godz. 18:02
  Towarzystwo o wyjaśnienie na ile te zapewnienia prezydenta USA będą skuteczne, a przy okazji wyrazić troskę o przyszłość naszego kontynentu

  Dobrze, że pytasz towarzystwo o wyjasnienie 🙂

  No bo kto ma niby wyjaśnić, jak nie towarzystwo.

  A przyszłość naszego kontynentu jest różowa. Wież MI na słowo.

  ***** faszystów ***

 58. Mrozu feat. Sound’n’Grace – Nic do stracenia
  https://www.youtube.com/watch?v=ZuHakRzq5yE
  Fragment tekstu:
  Podnosimy się, upadamy,
  Gubimy i znów szukamy.
  Odchodzimy wciąż, powracamy,
  Po drodze tam, gdzie zmierzamy…

  Zarwiemy noc, potłuczemy szkła,
  Zedrzemy głos kolejny raz…

  Nie mamy nic, nie mamy nic (oooou)
  Do stracenia,
  Nie mamy nic, nie mamy nic (oooou)
  Do stracenia/i>

 59. To bajkopisarz ls42 przykleił ogon do tego adresu:

  https://dorzeczy.pl/ekonomia/173767/walka-z-koronawirusem-absurdy-ze-mrozek-by-nie-wymyslil.html

  Ja bym tego łobuza kłamliwie poczciwego zbanował bez gadania i bez klikania!

  Za boga niczego się nie nauczę!
  – Żeby ludzie się ze mnie śmieli?

 60. I kto tu jeszcze bredzi,
  że Polska jako ambasadorów będzie wysyłała ćwoków?

 61. SŁOWIANIN STANISŁAW
  26 lutego o godz. 14:59
  ,,… nie może zapomnieć ośmiorniczek… bo jedli i pili sami… Tak sobie myślę prywatnie… nie podzielili się…”

  Chytry dwa razy traci.
  Stalinisci Neoliberalizmu woleli poswiecic kraj niz ideologie.

 62. Niebiańska wyrozumiałość gospodarza sprawia, że guzdra może tu pieprzyć bezkarnie o adresie i sugerować, że wykształceni, mądrzy i przemili ludzie są przez niego przezywani obiektem klasy adres dehumanizując kogo się ze zwykłej swej
  p            u            s            t            k            i umysłowej.

 63. lubat
  26 lutego o godz. 17:42
  „Kiedy nasz prezydent postanowił ukarać ich prezydenta (ten zmienił się z Trumpa na Bidena) i ponad miesiąc nie wysyłał mu gratulacji, podobnie jak Putin (majstersztyk polskiej i rosyjskiej dyplomacji!), Amerykanie znów postanowili nas upokorzyć i kolejny miesiąc odkładają rozmowę telefoniczną Biden–Duda”

  Panie redaktorze Passent, przykro to powiedzieć, ale to Duda, Putin i paru innych polityków mają rację, a nie Pan. Proszę zapytać jakiegoś specjalistę od protokołu dyplomatycznego. Gratulacje wysyła się dopiero wtedy, gdy wynik został potwierdzony urzędowo lub gdy pokonany kandydat uznaje swoją porażkę. Ten obyczaj dyplomatyczny złamała większość państw europejskich, ale łamanie obyczajów, a nawet prawa to nowa demokratyczna tradycja

  Mój komentarz
  Powstaje pytanie – dlaczego 4 lata temu prezydent Duda nie czekał na spełnienie tych warunków i pogratulował Trumpowi wygranych wyborów grubo przed dyplomatycznym terminem? Hłę?
  TJ

 64. To ciekawa idea, aby przymilać się do Rosji, aby zrobić Amerykę zazdrosną. Interesująco będzie jeśli te polskie zaloty zostaną wzięte poważnie i Rosja zaliczy znowu Polskę do swojej strefy wpływów, ale może o to chodzi ?
  Jak na tym wychodzą kraje, które Rosja zalicza do swojej strefy wpływów, a USA im równocześnie pomaga, znakomicie widać na przykładzie Ukrainy. Osobiście raczej nie wystawiał zaangażowania USA na próbę w naszym regionie, poprzez lawirowanie miedzy nimi a Rosją, bo co bedzie jak Ameryka wpadnie na ten sam pomysł i z przekory tez zacznie lawirować miedzy Polską i Rosją ?Ta ostatnia w konflikcie z Chinami napewno jest cenniejszym partnerem jak Polska.
  Ale żeby tak myśleć, trzeba by się pożegnać z ideą, że Polska jest pępkiem swiata. To już lepiej pzostać w swiecie swoich wyobrażeń, albo marzeń.

 65. tejot, godz. 19:08

  „dlaczego 4 lata temu prezydent Duda nie czekał na spełnienie tych warunków i pogratulował Trumpowi wygranych wyborów grubo przed dyplomatycznym terminem?”

  Powtórzę, co napisałem: „Gratulacje wysyła się dopiero wtedy, gdy wynik został potwierdzony urzędowo lub gdy pokonany kandydat uznaje swoją porażkę.”
  Trumpowi Duda (w ślad za innymi) pogratulował zaraz potem, gdy pani Clinton uznała swoją porażkę. A więc zgodnie dyplomatycznym obyczajem.

 66. @Z dystansu, godz. 19:21

  Finlandia na flircie z Rosją wychodzi całkiem dobrze, a Ukraina to bardzo nietrafny przykład. Lub inaczej ujmując, jest to jaskrawy przykład, jak się wychodzi na wojnie z sąsiadem przy pomocy zaoceanicznego sojusznika.
  A poza tym, jak się trafi okazja, że Ameryka będzie mogła zrobić dobry interes naszym kosztem, to sprzeda nas bez mrugnięcia okiem. Przykładów na to jest dosyć dużo.

 67. Gdyby Du*a trzymał się swojej zasady, że może pogratulować Bidenowi dopiero po tym, jak Trump uzna swoją porażkę, to by czekał do dzisiaj. Postawa Trumpa, który nie chce uznać wyników demokratycznych wyborów, była bez precedensu w amerykańskiej historii i raczej nie radziłbym jej używać jako miarki dla dalszych stosunków z USA.

 68. The Polish Government’s Holocaust ‘Truth Campaign’ Is a Weird Mix of Authoritarianism, Ignorance, and Injured Pride

  Contrary to Stanisław Żaryn’s excuses, no reputable historian believes that ‘the Polish nation’ was responsible for Nazi German crimes in Poland. Which is why the Polish government should leave the writing of history to historians.
  HAVI DREIFUSS, 26.02 2021

  https://www.tabletmag.com/sections/news/articles/poland-holocaust-controversy-yad-vashem-response

 69. ozzy mógłby pozostawić pisanie innym a sam jak Nawalny pozostać dla siebie więźniem sumienia 🙂

  🙂
  🙂

 70. Co do stosunków Finlandii z Rosją to są one także obecnie na tym samym złym poziomie, co pozostałych krajów UE, z tą różnicą, ze Finlandia, podobnie jak Szwecja nie są członkami NATO, co ale Rosja wykorzystuje do stałego naruszania granic i obszaru powietrznego tych krajów. To z kolei powoduje wzmocniona współpracę militarną tych krajów z NATO..
  Do tego należy dodać, ze Finlandia jest lepiej zintegrowana z UE jak Polska, bo należy do strefy Euro. Co do tego, że USA znowu zdradzi Polskę na rzecz Rosji jeśli będzie to w jej interesie , to raczej moja idea. To niejaki lubat uważał, że trzeba przymilić się Rosji, aby Amerykę zrobić zazdrosną.
  Co do złych stosunków z Rosją, to przestałbym się bić we własne piersi. Rosja z nikim nie ma naprawdę dobrych stosunków. Rosja jest supermocarstwem i takich stosunków nie potrzebuje.

 71. lubat
  26 lutego o godz. 19:58
  @Z dystansu, godz. 19:21

  Finlandia na flircie z Rosją wychodzi całkiem dobrze, a Ukraina to bardzo nietrafny przykład. Lub inaczej ujmując, jest to jaskrawy przykład, jak się wychodzi na wojnie z sąsiadem przy pomocy zaoceanicznego sojusznika.

  Mój komentarz
  Zgodnie z regułami (dyplomatycznymi?) wyznawanymi przez Putina Ukraina jest agresorem, bo napadła na Rosję w Donbasie.
  TJ

 72. Jeszcze trochę, a dowiemy sie od lubata, że to Ukraina jest za wszystko winna i to ona wypowiedziała wojnę Rosji.
  Czy te kraje w ogóle są w stanie wojny ?

 73. @Z dystansu
  „… Finlandia, podobnie jak Szwecja nie są członkami NATO, co ale Rosja wykorzystuje do stałego naruszania granic i obszaru powietrznego tych krajów. To z kolei powoduje wzmocniona współpracę militarną tych krajów z NATO.”
  Inwestycje chińskie w Finlandii są 10 razy większe od inwestycji chińskich w Polsce. Taką drogą Finlandia wzmacnia wspołpracę z NATO.

 74. przepraszam za braczek tu chełpiący się tłustością

  dehumanizuję kogo się da

  A teraz mój adres adresom przygodnym pisze:

  Odrywam się od klawiatury komputera i chwytam klawisze pilota telewizyjnego. Gdy będę spokojnie wybierał klawisze do naciskania to z kanału oglądanego przez żonę dostanę się na kanał którym będzie docierał do mnie zapewne głos Igora Błachuta.

  Jest to wzór i pomnik komunikacji i niedoceniony mistrz zabawy w uprawianie sportu przy pomocy pilota.

  podsumowanie:
  będę oceniał kwalifikacje konkursu skoków narciarskich na skoczni normalnej – bez pretensjonalnego obrzydzania

 75. „To niejaki lubat uważał, że trzeba przymilić się Rosji, aby Amerykę zrobić zazdrosną.”

  Głupa waść rżniesz, czy o drogę pytasz?

  Rosja ma doskonałe stosunki z Izraelem, Chinami, Indiami i praktycznie z całą Ameryką Południową. Złe stosunki ma tylko z wasalami USA.

 76. lubat 🙂
  Trzymałbym się paru pytań płasko i nic więcej nie pisał.
  Skoro dużo pytasz i masz wiele wątpliwości 🙄
  dostajesz wiele odpowiedzi które są zbędne i niczego nie wnoszą.
  Zwykle bicie piany 🙂

 77. Jesli chodzi o gratulacje prezydenta Dudy dla prezydenta Bidena to red Passent napisał:

  „Kiedy nasz prezydent postanowił ukarać ich prezydenta (ten zmienił się z Trumpa na Bidena) i ponad miesiąc nie wysyłał mu gratulacji”

  Przypomnę, że w połowie grudnia gdy Duda wysłał dość dziwaczne gratulacje ani wybór Bidena nie został jeszcze przez Kongres potwierdzony ani Trump nie uznał swej przegranej. Trudno wiec tę zwłokę wytłumaczyć zwyczajami czy normami dyplomatycznymi.
  Natomiast drugie gratulacje Duda wysłał Bidenowi dwa tygodnie po zatwierdzeniu przez kongres wyniku wyborów. Tę zwłokę też trudno w ten sposób wytłumaczyć.

 78. @jobrave
  26 lutego o godz. 14:42
  „Ciągle mnie zastanawiało, dlaczego Trzaskowski nie poszedł za ciosem i nie zatrzymał tych ponad 10 mln wyborców, którzy nań głosowali?”

  Trzaskowski nadawałby się na prezydenta RP, który odpowiada za reprezentację, dyplomację i (nie)podpisywanie ustaw. Tak przyziemna robota, jak tworzenie „ruchu ludowego” od podstaw, budowanie struktur w terenie itp., to nie jest jego żywioł. Kampanię przeprowadził nadspodziewanie dobrze, ale chyba bardzo się nią zmęczył, bo zaraz potem wyjechał na długi urlop, podczas gdy Hołownia i ludzie z Konfederacji poświęcili wakacje na objazdy po Polsce, żeby się umocnić na fali swoich umiarkowanych sukcesów wyborczych. Przede wszystkim jednak, gdyby Trzaskowski chciał się poważnie zająć polityką krajową, musiałby zrezygnować z funkcji prezydenta Warszawy, czyli oddać stolicę PiSowi.

  Gdy PO wymieniło Kidawę na Trzaskowskiego, dobrze poinformowani twierdzili, że Kaczyński się na to zgodził, ponieważ Trzaskowski był na tyle silny, aby zająć drugie miejsce, ale za słaby, by wygrać. Od początku przewidywano, iż polegnie na LGBT i tak się stało – w drugiej turze, gdy najważniejsze jest zmobilizowanie negatywnego elektoratu przeciwnika, PiS skupił się na straszeniu, że Trzaskowski będzie dzieci w przedszkolach homoseksualizował, i to straszenie okazało się skuteczne. Z dzisiejszej perspektywy można pokusić się o tezę, że gdyby Trzaskowski postraszył wtedy Polaków zakazem aborcji (który Kaczyński zapowiedział już wcześniej, ale zakazał PiSowi o tym mówić w czasie kampanii), mógłby wygrać. Nikt ze sztabu Trzaskowskiego nie wpadł jednak na taki pomysł. A może nie chciał wpaść?

  Bo to, że Platforma gnije, widać od dawna. Niedawno Leszek Moczulski, były przywódca KPN, powiedział Wyborczej, że w czasie kampanii prezydenckiej 2015 działacze PO celowo zaniedbali kampanię Komorowskiego, bo po odejściu Tuska walczyli o wpływy w partii, a wygrana Komorowskiego w pierwszej turze mogłaby mu zapewnić zbyt mocną pozycję. Kilka dni temu dowiedziałem się, że to samo mówił Jan Lityński.

  Ostatnio Platforma tak jakby wzięła się do roboty – wydała odważne oświadczenie w sprawie aborcji, nagłośniła kłamstwo VAT (szkoda, że nie zrobiła tego przed wyborami w 2019), teraz nagłaśnia przestępstwa Obajtka. Czy to wiatr odnowy, czy łabędzi śpiew, trudno przewidzieć.

 79. @Slawczan
  26 lutego o godz. 17:34
  „Czy nam się to podoba czy nie, Kaczyński swoim wyborcom ,,coś” oferuje”

  Ale co Kaczyński oferuje swoim wyborcom oprócz napędzania konsumpcji pieniędzmi z kredytów i dodruku na koszt kilku przyszłych pokoleń? Oprócz nieznanej nawet w historii PRL propagandy straszącej apokalipsą w razie utraty władzy przez PiS? Oprócz ideologii Ordo Iuris, w imię której polskie kobiety zostały skazane na utratę zdrowia, a nawet życia?

 80. woytek

  „Inwestycje chińskie w Finlandii są 10 razy większe od inwestycji chińskich w Polsce.
  Taką drogą Finlandia wzmacnia wspołpracę z NATO.”

  Jest szansa, że poziom inwestycji chińskich w Polsce dorówna ich poziomowi w Finlandii.
  Jakieś dwa tygodnie temu bowiem prezydent Duda na videokonferencji przywódców państw Europy Środkowej z I Sekretarzem Komunistycznej Partii Chin tow Xi (format konferencji 17 państw plus 1) osobiscie zwrócił się do niego o przyśpieszenie owych inwestycji i lokowanie ich w RP. Tak to prezydent Duda ujął:

  „Jednocześnie wciąż czujemy niedosyt i żywimy oczekiwanie, że współpraca w ramach formatu 17+1 zacznie przynosić bardziej wymierne i obopólnie korzystne rezultaty w sferze gospodarczej – przede wszystkim w postaci zwiększenia przez Chiny importu towarów i usług z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz większego napływu chińskich inwestycji typu greenfield”.

  I zadeklarował:

  „„Rozbudowujemy w tym celu swój potencjał transportowy i przeładunkowy. Nie zamierzamy być przy tym jedynie obszarem tranzytowym. Chcemy aktywnie zwiększać udział naszego kraju i regionu w globalnych łańcuchach dostaw”

  Towarzysz Xi z uznaniem przyjął deklaracje prezydenta Dudy i obiecał:

  „„Kierując się przekonaniem, że 17 plus 1 może dać więcej niż 18, ustanowiliśmy wielowymiarowe ramy współpracy pod przewodnictwem szczytu przywódców, pokrywającej ponad 20 sektorów, aby zapewnić udział wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej)”

  I co na tę deklarację prezydenta Dudy NATO? Czuje się wzmacniane czy nie?

 81. W imię zasad i wolności
  W Gazecie Wrocławskiej pod takim hasłem Redaktor Naczelny PPG Paweł Fąfara zapewnia o całkowitej niezależności dziennikarskiej, uczciwości wobec Czytelników, obronie wolności słowa w sytuacji zmiany właściciela firmy do której należą regionalne i lokalne gazety i serwisy internetowe. Piszę dlatego, że niektóre moje wpisy zaczerpnięte z GWr. były na tutejszym blogu kwestionowane, jako jednostronnie polityczne, a przecież wybierałem tylko rzetelne i obiektywne artykuły publikowane w tej gazecie. Oświadczenie Pawła Fąfary utwierdza mnie w przekonaniu, że dziennikarze piszący w Gazecie Wrocławskiej pozostaną obiektywni i będą rzetelnie wykonywać swoje obowiązki

 82. NATO 🙄 ?
  Na to można śmiało nasrać. Nikt o zdrowych zmysłach nie potrzebuje do życia tej kupy złomu 😛

 83. @Mad Marx
  26 lutego o godz. 15:51

  „UE nic nie zrobi z Polską i Węgrami. Oni tam wychodzą z założenia że: Po pierwsze „jak sobie pościelisz , tak się wyśpisz”. Po drugie- gospodarka Europy jeszcze długo będzie potrzebowała taniej siły roboczej”

  Do tego dochodzi aspekt geopolityczny. Niemcom bardzo zależy na tym, aby mieć na wschodzie bufor oddzielający je od Rosji, ale znajdujący się pod ich kontrolą. Są więc gotowi płacić za to, aby Europa Wschodnia, a Polska w szczególności pozostała w Unii.

  Inne kraje będące unijnymi płatnikami netto, jak Holandia, buntowały się przeciwko takiemu postawieniu sprawy, ale Merkelowa prawdopodobnie potrafiła je przekonać, że gdyby Polska przeszła w strefę wpływów Rosji, to cała stara Unia, w tym Holandia, straciłaby na tym więcej niż teraz dopłaca.

  Kaczyński doskonale to rozumie, i dlatego kazał Morawieckiemu otwarcie straszyć Polexitem. W rezultacie Unia przyznała PiSowi sumy, które Tuskowi się nawet nie śniły i które z pewnością pomogą PiSowi wygrać kolejne wybory, natomiast tzw. kwestię praworządności zręcznie zamiotła pod dywan. Czasem tylko ktoś z Brukseli pogrozi Polsce paluszkiem, żeby udobruchać holenderską czy duńską opinię publiczną, która nie chce płacić na „wschodnie satrapie”.

  Dla PiSu docelowy model wygląda tak, że cała polska gospodarka będzie podzielona między kapitał zachodni i PiSowską oligarchię. Do biznesów tej oligarchii będzie dopłacać Unia swoimi dotacjami, a w zamian za to PiS nie będzie się wtrącał w działalność zachodnich koncernów (na Węgrzech już tak praktycznie jest). Już w poprzedniej kadencji okazało się, że wbrew początkowym zapowiedziom o „repolonizacji gospodarki” PiS dopłaca do zagranicznych montowni jeszcze więcej niż Platforma, natomiast polskie firmy bezwzględnie niszczy. Teraz Morawiecki postanowił wykorzystać pandemię, aby przyspieszyć ten proces (np. założył „polski holding hotelowy”, który przejmuje polskie hotele celowo doprowadzone przez niego do upadku).

 84. ls42

  Przeczytałem oświadczenie Redaktora Naczelnego PPG Pawła Fąfary. Treść dość banalna i wielokrotnie w rozmaitych mediach powtarzana – od lat.

  Tak wiec pierwsze pytanie – po co on je złożył?

  Odpowiedź równie banalna – żeby cię „upewnić”, jak to ująłeś.

  Upewnić za Słownikiem Języka Polskiego – „przekonać, że coś jest prawdziwe i słuszne”.

 85. remm 🙄
  Z Polski bufor jak z koziej dupy trąba 🙂
  EU ma bufora w Ukrainie. I o to bardzo dba. I niech tak pozostanie na parę dziesiątków lat. Aż ludzina skuma o co chodzi 🙂

 86. Bar Norte
  26 lutego o godz. 21:36
  To właśnie jest korzyść bycia na blogu, że można poszerzyć horyzonty, niemniej pozostaje we mnie wiara w ludzi dobrej woli
  Pozostaję z szacunkiem

 87. Z dystansu
  26 lutego o godz. 20:20
  Jeszcze trochę, a dowiemy sie od lubata, że to Ukraina jest za wszystko winna i to ona wypowiedziała wojnę Rosji.
  Czy te kraje w ogóle są w stanie wojny ?

  Mój komentarz
  Teoria o straszeniu Unii polexitem przez Kaczyńskiego i o Holandii, która dała się przekonać przez Merkelową , to jest dowolna układanka z dowolnych elementów.

  Zakładanie dalekosiężnej celowości w postępowaniu z UE i jakiejś strategicznej wizji u Kaczyńskiego, to element niepoważny. Ten gość nie lubi obcych, boi się ich i gra na strachu części społeczeństwa przed obcymi – Niemcami, uchodźcami, genderowcami, liberałami, LGBT, itd. To jest paranoja ubierana w szaty strategii.
  TJ

 88. Korekta
  Mój komentarz
  tejot
  26 lutego o godz. 21:59
  Odnosi się do
  remm
  26 lutego o godz. 21:29
  TJ

 89. ls42

  Nie chciałbym się czepiać ale wiara to uznawanie za prawdziwe czegoś czego nie da się udowodnić.

  Natomiast bez problemu można dowieść, że w wersji internetowej Gazety Wrocławskiej oświadczenie Pawła Fąfary o dochowaniu rzetelnosci dziennikarskiej sasiaduje z wywiadami z rzecznikiem rządu Foglem i ministrem środowiska Kurtyką. Oba materiały, ewidentnie propagandowe i zrobione na kolanach, nowy właściciel rozesłał do wszystkich dzienników medialnej grupy – jak rozumiem z poleceniem publikacji.

 90. Bez woźnicy szarpiącego za cugle i okładającego batem wóz daleko nie pojedzie

  Nie jest wielkim odkryciem stwierdzenie, że bez silnego przywódcy partia u władzy długo się nie utrzyma.

  Przykładem SLD i to dwukrotnie. Dzielenie wpływów między Oleksym, Pawlakiem, Cimoszewiczem i Borowskim nie pomogły im w 1997 roku, zaś Leszek Miller nie tylko Kwaśniewskiego miał do nieczułych utarczek. W międzyczasie Krzaklewski niby rządził z tylnego siedzenia AWS, ale było to złudzenie, a młodszy koalicjantka UW olewała go od samego początku.

  Dwóch było wodzów nad swoimi partiami, najpierw Tusk, teraz Kaczyński. Gdy Tusk wyjechał liberalno-konserwatywne centrum rozlazło się po kątach. Jeśli Kaczyński nie zapanuje nad rokoszami, szczególnie nad ZZetem, to ich panowanie się rozpadnie. Po nich będzie bezhołowie, albo jakiś wódz partyjny się wyłoni i porządzi ze dwie kadencje.

  Roli jednostki na polskiej scenie nie przecenisz, a epoki polityczne nazwiskami są znaczone.

 91. Objawy zespołu .. ( i tu jest trudność w określeniu , bo czy org . pod nazwa PiS można by nazwać zespołem .. w ostatnim świetle ? )
  Zespól echolalii smoleńskiej natychmiastowej odraczanej okresowo ( ZESNOO)
  albo krocej Odroczony Zespól Trotuarów Ogrodzonych ( OZTO)
  Zespol Comiesiecznego Mlaskania (ZCM)
  ……………………………………………………..
  „Pierwsze objawy występują między 2. a 15. rokiem życia, z początku ograniczają się do prostych tików motorycznych. Pojawiają się również zaburzenia koncentracji, nadpobudliwość oraz utrudniona kontrola nad odruchami. Tiki zazwyczaj występują w postaci łagodnej (prostej), ograniczając się do mrugania oczami, ruchów ramion i głowy, grymasów, pochrząkiwania, mlaskania. W ciężkiej postaci zespołu Tourette’a tiki (zwane złożonymi) praktycznie uniemożliwiają normalne życie – chorzy podskakują, dotykają siebie i innych, kręcą się w kółko, wykonują serie nieskoordynowanych gestów.

  Tiki wokalne pojawiają się i zanikają przyjmując różne formy. Jedną z nich jest koprolalia, czyli patologiczna, niedająca się opanować potrzeba wypowiadania nieprzyzwoitych słów lub zdań, przekleństw lub obelg kierowanych do obcych. Mogą być to pojedyncze przekleństwa lub złożone zdania. Koprolalia występuje także w wielu innych chorobach nerwowych i psychicznych, np. schizofrenii, psychozach alkoholowych, czasem w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych. Według danych Tourette Syndrome Association na koprolalię w zespole Tourette’a cierpi mniej niż 15% pacjentów.

  Przeklinanie w przebiegu tej choroby jest również tłumaczone psychologicznym zjawiskiem echolalii (powtarzaniem słów lub zwrotów zasłyszanych z otoczenia). Zdarza się także, że osoba chora na echolalię powtarza słowa wypowiedziane przed chwilą przez siebie. Dwie najczęstsze formy echolalii to echolalia natychmiastowa i echolalia odroczona. „

 92. Dla młodych być może duet ls42 & Bar Norte może być ciekawy, bo młodzi zwykle mają małe doświadczenie.

  Starszy partner ma życzenia, a młodszy ma czujki wyłapujące zdarzenia. Czyli marzyciel naprzeciw zwierzęciu politycznemu.

  Młodszy ma hysia na punkcie ostrych definicji i walczy z luzactwem w publicystyce.

  Więc obu kładę pod uwagę definicję:
  Pesymista to ktoś, kto długo pracował z optymistą.

  ***

  Wciąż mam okazje wyczytać tu proroctwa o długim panowaniu Nowogrodzkiego nibyKatolickiego Narodowego Centrum Decyzyjnego.

  I tylko Bar Norte z tej gromadki wie, że marzenia to utracjusze, a pieniądze to cwaniaki. Naiwność bywa bezdenna, a worki z pieniędzmi mają zwykle tendencję do spłycania dna.

  ls42 kocha Dolny Śląsk, a Bar Norte rozumie.
  I ten drugi jest bliższy materializacji myśli.

 93. @Guzdra zasługuje na więcej czasu, stąd odpowiedź przy kolejnej okazji.

 94. „No gdzieżby, skąd znowu, to niemożliwe …- Skur**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała. Wkur*** mnie to, wiesz, ale co mam zrobić?…”
  Na to rozpaczliwe zapytanie odpowiadam że na blogu mamy również swojego daniela i nikt nie rozdziera szat, wręcz przeciwnie – jest hołubiony przez ogół.
  Łapać trolla! – woła @adam100 uciekając.

 95. @bezdomny 26 lutego o godz. 20:15 – @ozzy już się wypowiedział na temat Polaków: …zabka konająca odziedziczyła po przodkach szmalcownikach..,
  Tu żadne przeprosiny za oczywiste pomówienie nie wchodzą w grę, co najwyżej, „f.u.c.k off” – tak zazwyczaj zaczyna @ozzy z bukietem bluźnierstw w zanadrzu

 96. ls42 26 lutego o godz. 18:02
  „Donald Trump przyznał podobno jakieś syryjskie terytoria Izraelowi. Dzisiaj Joe Biden zapewnił Ukraińców, że Krym do nich należy, czy jakoś tak. Pochwalił wydarzenia na kijowskim Majdanie i zapowiedział dalsze sankcje wobec Rosji. Muszę poprosić Towarzystwo o wyjaśnienie na ile te zapewnienia prezydenta USA będą skuteczne, a przy okazji wyrazić troskę o przyszłość naszego kontynentu”
  Odpowiedź – nie jesteśmy w stanie niczego wyjaśnić, ja także nie rozumiem innych przykładów miłosierdzia naszego Prezydenta:
  „Joe Biden nie ukarze saudyjskiego następcy tronu Mohammeda bin Salmana za
  zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggiego. Odtajniony raport wywiadu USA mówi, że książę koronny zatwierdził operację w 2018 roku mającą na celu schwytanie lub zabicie pana Khashoggi w konsulacie saudyjskim w Stambule.”
  Zapewne sprawa wiary, powinieneś się lepiej orientować.

  Ps. gdzieś mi się adres linku zapodział, może odnajdę, chociaż tych oryginalnych tekstów i tak nikt nie czyta.

 97. …pochwalił wydarzenia na kijowskim Majdanie..
  Malkontenci zawsze znajdą jakiś powód do narzekań. Tytuł wyraźnie wskazuje że o gaz ziemny się rozchodzi, a tu taki komentarz a właściwe zapytanie:
  „ja pytam- Dzisiaj (19:33)
  Kiedy junta kijowska zacznie spłacać gaz dostarczany od lutego 2015. za free na koszt polskiego podatnika dzięki postanowieniom Kopacz? Kiedy junta kijowska zacznie spłacać dwa kredyty w wysokości 100mln euro każdego wydaniaone przez rząd Kopacz? Kiedy junta kijowska zwróci 300 mln złotych pożyczki udzielonej przez Komorowskiego? Kiedy junta kijowska odda ostatnie 250 tys. euro jakie na odchodne podarowała Kopacz? Kiedy junta kijowska zwróci koszty leczenia oraz hospitalizacji zadymiarzy z Majdanu w ośrodkach polskich w ośrodkach medycznych? Kiedy junta kijowska zwróciły tanie ceny do Polski dzieci ukraińskich na letnie kolonie? Kiedy banki junty kijowskiej zaczną zwracać kredyt w wysokości 4 mld udzielony przez Dudę w banku banków? Kiedy Ukraina zacznie płacić za przesył gazu z Polski?Dlaczego Polska ma przekazywać Ukrainie szczepionki „przeciwkowidowe” gdy terminy szczepień Polaków są przesuwane? A przede wszystkim rozpoczynającym się oficjalnie UPAiny oficjalnie potępią zbrodnie narodu ukraińskiego dokonane na Polakach i zdelegalizują w pełni odrodzony kult UPA i Bandery?
  Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ekspert-nord-stream-2-to-wentyl-bezpieczenstwa-dla-niemiec,nId,5074058#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Blogowi miłośnicy PO-PiS-u będą zgodnie protestować, a kiedy jeszcze wspomni się o roli SLD-PSL we wbijaniu śledzi dla pomarańczowych namiotów…

 98. Od fmy Marks&Engels wolę fme Marks&Spencer.

  lubat
  26 lutego o godz. 17:42 pisze .
  Pewnie jestem złym Polakiem, ale nie czuję upokorzenia z powodu opóźnienia w łaskawości naszego Wielkiego Brata. Powiem więcej: na miejscu p. Dudy czy Morawieckiego to ja bym pogonił kota tym butnym Jankesom. Wystarczyłoby wykonać parę zupełnie niezobowiązujących a miłych Rosjanom gestów. Gwarantuję, że nastąpiłyby natychmiast rozmowy telefoniczne, a może i wizyty na wysokim szczeblu. Ale by to zrobić, trzeba polityków dbających o INTERESY kraju, a nie kramarzy z zacięciem misyjnym.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Nareszcie ktoś na blogu napisał mądre spostrzeżenia , tak należało
  robić już od dawna . Pomijając Finlandię czy bratanków Węgrów
  mała Słowacja czy Czech republik prowadzą bardzo mądrą wyważoną
  niezależną politykę . Jeżeli UE lub USA próbują w trącać się w ich
  wewnętrzne sprawy i w jakiś sposób naciskać Prezydent bierze
  słuchawkę i dzwoni do Putina umawiając się z nim na spotkanie i to
  wystarczy aby wszelkie naciski ustały . Polska dzisiaj skłócona jest
  że wszystkimi , to dzikie pola jak pisał kiedyś Sienkiewicz o ziemiach
  ukraińskich , każdy w Polsce robi co chce a polski rząd udaje że ma
  wpływ na cokolwiek .

 99. @Lewy z rolką papieru toaletowego w ręce (jakże inny wydźwięk ma to stwierdzenie obecnie!) a także grupa UCZESTNIKÓW przy nim skupiona:
  „W 2017 roku profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii zaproponował projekt badawczy. Kluczowa teza: imperium jako zjawisko historyczne – odmienne od ideologicznej oceny – wniosło wkład etyczny i że jego spuścizny nie można sprowadzić do ludobójstwa, wyzysku, dominacji i represji.”
  https://www.aljazeera.com/opinions/2021/2/26/colonialism-in-africa-empire-was-not-ethical

 100. @Blackley – dla pedofilów proponuję jedną utratę – publiczną kastrację.

 101. Czy agresor katolik Biden wypomni Israelowi ukrzyżowanie Jezusa… a przy okazji cofnie uwłaszczenie Wzgórz Golan… Tak sobie myślę prywatnie jako zamienniki Nawalnego i Krymu… bez hipokryzji…

 102. żabka konająca
  27 lutego o godz. 1:03

  Żabciu ; słuszna propozycja tylko kto to ma zrobić , jak to nie oficjalnie
  oni Polską rządzą .

 103. Nic się nie zmieniło te same zasady są stosowane i teraz .

  https://www.youtube.com/watch?v=D4mucRd_6DU

 104. żabka konająca
  27 lutego o godz. 0:40

  Melchior Wankowicz wymyslil ,, cukier krzepi !”.
  Ty wymyslilas ,, UPAina ”.
  Chwala Ci za to !

 105. @folwarkPn

  do żabki:
  Ty wymyslilas ,, UPAina ”.

  A żabka milczy skromnie, bo nie wie, przyznać się, nie przyznać 🙄 że to nie ona wymyśliła ukrainożercze określenie, krążące w sieci od co najmniej 6 lat…
  Ona je tylko z zamiłowaniem upowszechnia 😎

 106. Duda ma wizytować UPAinę… jakiej treści będą wieńce… z okazji rocznicy państwa opartego na ludobójstwie Polaków na Wołyniu i kolaboracji z katolickim wehrmachtem… będzie okrzyk chwała… jak na majdanie… Tak sobie myślę prywatnie… dlaczego Wołyń ma niższą kategorię miejsca pamięci od Katynia… Wołyń też czeka na… dyplomatyczne odkrycie… i miesięcznice pod ambasadą sprawcy… Blogowi banderowcy milczą…

 107. SŁOWIANIN STANISŁAW
  27 lutego o godz. 6:55

  Za uwiezienie przeciwnika politycznego , rezim naklada sankcje.
  Za pocwiartowanie przeciwnika politycznego zywcem , rezim udaje, ze nie widzi.
  Waszyngton i jego mocodawcy, gorzej traktuja chrzescijan.

 108. Gajowy,
  ja słyszałem określenie „UPAdlina” – i nie koniecznie musi to być stosowane przez ukrainożerców. Ja tam Ukraińcom (nie-szowinistom) życzę jak najlepiej ale fakty są takie, że to określenie – moim zdaniem – oddaje obraz, może w sposób przesadny, sytuację tam panującą.

 109. Kraj rezunów… itd… Tak sobie myślę prywatnie o krajobrazie…

 110. Lepra Maxima Absoluta

  “thank you for sharing it with us.”

  https://ro.wikipedia.org/wiki/Lepr%C4%83

  Dżappcia ma buty,
  i azyl w Dżibuti

 111. Czy własne okręty podwodne na Bałtyku mają sens… Tak sobie myślę prywatnie o kryjówce za mierzeją… może bez podpiwniczenia…

 112. Zygmunt Bauman, robiący dla wielu za rytualną czarownicę, wychodzi z mojej książki jako superciekawy myśliciel, człowiek o wyjątkowej mądrości, a zarazem niesprawiedliwie poobijany i haniebnie wypędzany

  https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,26807231,artur-domoslawski-baumana-owiewa-czarna-legenda.html

  ***** faszystów ***

 113. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa dziś w południe zostanę zaszczepiony jedną z dostępnych szczepionek. Jestem z frakcji 75+ i czujność mojej młodej żony sprawę szczepienia przybliżyła.

  Szczepienie ma się dokonać na warszawskim Stadionie Narodowym i przy okazji potwierdziło się, że po 16-ej w piątek Polki i Polacy zdrowieją gwałtownie aż do poranka niedzielnego. Dlatego można było się dodzwonić i zapisać na chwilę rodzaju prawie od ręki.

  Czerpanie wiadomości w kwestii szczepienia przeciw kowidowi zostało ukoronowane końcowym komunikatem na internetowym oficjalnym forum pod auspicjami dobrej zmiany:
  Prosimy nie przychodzić zbyt wcześnie i pilnować swojej pory szczepienia.

  A guzdra z tą swoją szeroko rozumianą dyscypliną i fantomem uczciwości intelektualnej się wpieprza. Modelowy Polak jest wolny.
  Bar Norte niektórym wyjaśni trochę wolność używając: definiowane-definiujacy.

  Żeby przyspieszył musi dostać po kościach.
  Warszawiacy i warszawianki ruszą na działki budzone do ulistnienia i z naturalnym opóźnieniem we wtorek będziemy mieli kolejny dobowy rekord liczby zakażeń.

  Wolny Polak ma prawo podać pięciolinijkowy martwy adres.
  (linka była kobietą, ale globaliści zmienili jej płeć i jest linkiem)

  A Chińczycy bez szumu rwą szybciej niż woda.

  Już mają kopalnie minerałów z rodziny ziem rzadkich bez których ględzenie komputerowe nie jest możliwe. Po wygaśnięciu pandemii pojadę do Sopotu do jednego z chińskich sanatoriów.

  Polską swawolą rządzi bajkopisarz Mateusz.
  Teraz to bajkopisarzy mamy urodzaj.

 114. – Nie jestem pewien, czy UE zdaje sobie sprawę, jak wiele szkód wyrządza teraz swym interesom w USA tym paktem inwestycyjnym z Chinami – przestrzega Tom Wright, ekspert Brookings Institution.

  https://www.dw.com/pl/umowa-ue-z-chinami-sukces-berlina-ale-k%C5%82opoty-z-usa/a-56097733

  I Rząd PiS stoi w rozkroku – i jak tak dalej pójdzie zrobi szpagat

 115. Wojenny kartel US/NATO, obrońcą pokoju. http://www.informationclearinghouse.info/56388.htm

 116. jedno wyjaśnienie – niczego nie wymyśliłam, jedynie zacytowałam komentarz. To nie jest antyukraińska dumka a spisana przez zbyt ciekawskiego internautę lista zasług Polski w destabilizacji Ukrainy. Nie bójmy się tego słowa „zasługi” i odpowiedzialności za czyny, tym bardziej że jak sadzę, moja osobista babka Ukrainka nazwałaby rzecz po imieniu i nigdy, przenigdy, nie wyszłaby za mąż za dziadka Polaka. Gdyby znała przyszłość. Niestety, @Gajowy pomylił się w ocenie, przypuszczam że z powodu swoich schludnych przekonań.

 117. z netu na temat UPAdliny
  Rosyjskie MSW oficjalnie poinformowało, że w 2020 roku obywatelstwo rosyjskie otrzymało 409,5 tys. Ukraińców, czyli ponad 110 tysięcy więcej niż w 2019 roku oraz o prawie 5 razy więcej niż w 2018 roku.

  No ale żeby tak tak do wroga uciekać
  ha ha ha

  UPAdlina to je to.

 118. Z wyrazami sympatii, dla stypendystki portalu Russia Today

  Obosieczną bronią była
  lepra grzybem się sparzyła

 119. Katolik Biden w stylu katolickiej III Rzeszy obmyśla sankcje przeciwko Rosji… Tak sobie myślę prywatnie o religijnej Drang nach Osten…! z uwzględnieniem… Stalingrad pomścimy… !

 120. Iga Świątek zdecydowanie wygrała tenisowy turniej WTA w Adelajdzie w Australii, pierwszy w tym roku.

  Ukraina budzi skrajne uczucia. W sprawie Krymu nie zgadzam się z Joe Bidenem chociaż jemu to moje stanowisko może się nie spodobać, jednak dla świętego spokoju niech Rosjanie sobie tam rządzą. Przecież ludność mieszkająca na Krymie opowiedziała się w plebiscycie za oddaniem pod opiekę Rosji, co potwierdza moje stanowisko w tej sprawie. Pozostają jeszcze inne sporne tereny na których mieszkają różne nacje, przykładowo Węgrzy. Stanowczo odradzam ingerencję Amerykanów, bo jak wiemy amerykańskie eskapady wojskowe nie kończą się najlepiej. Polscy politycy są między młotem i kowadłem. To nie jest komfortowe miejsce, ale przecież taką pozycję wybrali.
  Dziękuję za ciepłe komentarze w tych sprawach

 121. Biden jest katolikiem… jego agresja zastanawia… jakiego sortu jest katolikiem… Tak sobie myślę prywatnie… od katolika z ręką na sercu wymagaj więcej… niż od katolika malarza pokojowego z Austrii… czy pinocheta…

 122. Po starej znajomości z sąsiadującej frakcji dla guzdry ..
  (tez miałem przebłysk „dlaczego ten spadochron jest jakis dziwny ?” i na przebłysku się skończyło , well..)
  https://www.msn.com/en-ca/video/news/earthlings-solve-nasa-s-perseverance-parachute-puzzle/vi-BB1e3QYc?ocid=msedgdhp
  ( Powinno się otworzyć to co trzeba..)

 123. Relacje z zawodów sportowych to niejednokrotnie okazja do poznania wielu miejsc na świecie. Wyścigi kolarskie w kraju i za granicą pokazują różnorodność krajobrazu i zabudowy. Jadący w peletonie kolarze to połączenie wysiłku sportowego w pięknych okolicznościach przyrody co stanowi czasami widowisko nie do opisania. Miasta w których Iga Świątek wygrywała mecze Melbourne i Adelajda to duże metropolie z ciekawymi obiektami. Melbourne liczy aż 5 milionów mieszkańców, a w latach 1901-1927 było stolicą Australii. Ktoś może powiedzieć, że tam był i widział, ale w takim przypadku jest możliwość dodania tych swoich spostrzeżeń w relacji na blogu.

  Dzisiaj w telewizji pokazywano zadziwiający świat i wielkie europejskie klasztory w Alzacji. Przewodnik patrząc na grupę turystów powiedział „Różnica między kościołem, a teatrem jest taka, że kościół zapełnia się od ostatnich rzędów, a teatr od pierwszych”. Jednak siedzenie w pierwszym rzędzie nawet w teatrze może być uciążliwe, gdy aktor sepleni albo pada deszcz na scenie

 124. „Jednak siedzenie w pierwszym rzędzie nawet w teatrze może być uciążliwe, gdy aktor sepleni albo pada deszcz na scenie ”
  W ten sposób blog enpa…t awansowal z „personal bigos ” do amatorskiego przedstawienia pod gołym (tfu !) niebem

 125. U nas wczoraj padał deszcz. Wszyscy jesteśmy za tym, żeby dziś nie padał. Ulice w deszczu wyglądają ładnie, ale w słońcu tez ładnie, może jeszcze ładniej.
  Wczoraj spotkałem ludzi, którzy spacerowali spokojnie, bez pospiechu, rozmawiali ze sobą, niektórzy zasiedli na ławeczkach ustawionych dla spacerowiczów, żeby sobie odpoczęli. Spory ruch na deptaku. Ludzie zadowoleni, uprzejmi i sympatyczni.
  Stan wody w naszej rzece dziś jest powyżej, ale chyba powodzi nie będzie. Woda płynie spokojnie, lody się stopiły, ale strach było wchodzić na lód, to niebezpieczne, ciepłe dni sprzyjają topnieniu, lód był cienki i człowiek ani się nie obejrzy jak znajdzie się tam gdzie nie trzeba.
  Z daleka słuchy mnie dochodzą jakieś o Krymie, ale niech tam, dla świętego spokoju niech tak zostanie. Ja się z Bidenem nie zgadzam w tej sprawie. On pewnie ze mną by się nie zgodził. Łazik na Marsie działa, kolonizacja Czerwonej Planety się zaczęła, niedługo ma wystartować helikopter przywieziony na Marsa. Ciekawe czy poleci.
  TJ

 126. Być może nawet (…) Karol Wojtyła został papieżem tylko dlatego , ze nie seplenił kiedy próbował za młodu zostać aktorem ale czegoś jeszcze mu chyba wtedy brakowało . , Potem poprawił dykcje (doszedł do wprawy ? ) a tamto „cos’ ” zamienił na cos’ innego

 127. tejot
  pozdrowienia z frakcji ( pod gołym niebem )

 128. SŁOWIANIN STANISŁAW
  27 lutego o godz. 12:14
  Malarz pokojowy byl lepszym akwarelista i projektantem mundurow Hugo Bossa
  niz Wujek Jozek prawnikiem ( 76 miejsce na liczbe 85 na roku ).

 129. Okazuje się , ze niespełnieni ..
  – malarze , prawnicy , aktorzy , bibliotekarze , felietoniści , korespondenci zewsząd i znikąd itp , za nieszczęściem tego świata .

 130. tejot
  27 lutego o godz. 13:05
  No i nasza Iga zmiażdżyła Szwajcarkę, a w Zywcu Żydzi zeżarli biskupa i jeszcze sie parszywce naśmiewali z trupa. Kosidrak ma nowego narzeczonego i ładnie z nim wygląda.
  I gdyby Biden powstrzymał swoich żołnierzy w Syrii, to byłoby lepiej, bo lepiej jak jest pokój niż wojna….
  Takimi myślami dziaziuś Lewy ddzieli się z koleżeństwem.

 131. @tejot, Lewy, olborski
  Hy hy – jak powiedziałby @anumlik
  🙂

 132. Nienawiść do Ukraińców, którą w duszy „Lachów Panów” umocnił Sienkiewicz w „Ogniu i mieczem”, owocuje w duszy polskich okupantów, gnębiących przez wieki Ukraińców, do dzisiaj.
  Nienawiść podobno szpeci. Na miejscu „żabki” szybciutko poleciałbym do lustra.

 133. @folwarkPn
  Soso był seminarzystą. To znaczy kandydatem na “duchownego”.

 134. Klub tego co nieważne i trywialne zdobywa na blogu na znaczeniu.

 135. Klub tych, którym marzy się, że wystarczy zadzwonić do Putina, aby ogon zaczął merdać psem, znajduje zdecydowane poparcie u naszych blogowych „braci Moskali”.
  Nasuwa się odwieczne pytanie Klosa: „Dla kogo pracujesz” i dlaczego ?
  Czy tylko z głupoty, z przekonania, albo za osobiste korzyści.

 136. @Z dystansu 27 lutego o godz. 14:18
  Też się nad tym zastanawiałam.

 137. Na marginesie
  27 lutego o godz. 14:03

  Mnie chodzi o Jozka zrzucajacego dzisiaj bomby na Syrie
  i blokujacego zapewnienie ludziom pracy zarobkow pozwalajacych na przezycie.
  ( Wspolczesny Jozek kontynuuje plan Wielkego Glodu ).

 138. Słońce wzejdzie o 6 25 a zajdzie o 18 21. Imieniny obchodzą Alfons, Amantydyna, Zdzisław, Pietryk oraz Ruchalia. Stan wody na Bugu i Wieprzu poważny.

  Wiadomości dnia:
  Iga oczekuje maleńkiego chłopczyka.
  W Nowosybirsku, pop zgwałcił w czołgistę w jego własnym czołgu, śledztwo trwa.
  60 letni Jurij Duszekin ze Smoleńska, po spożyciu 1,5 litra wódki nie poznał szwagra i go pobił. Interweniowała policja.

 139. Dawno nie było przepisów na krewetki, ten jest wyjątkowo fajny:

  Krewetki z przegrzebkami po kaukasku:

  Składniki
  12 ładnych krewetek
  3 przegrzebki
  4 ładne golonki
  75 dag tuszonki Hormel
  80 dag smalcu
  3 jajka
  4 duże cebule
  butelka keczupu Pudliszki

  przyprawy: sól, pieprz,
  dodatkowo: bułka tarta i masło

  Krewetki obsypać bułką tartą, smażyć na smalcu, aż się zarumienią. Przerzucić do dużego rondla, dusić 80 minut, aż zmiękną. Dodać cebulkę, wieprzowinę oraz pocięte w drobne wstążeczki przegrzebki. Po 3 godzinach zaprawić keczupem, zagęścić jajkiem. Jeśli za gęste, podlać piwem, najlepiej krajowym. Podawać nie za gorące.

 140. @duende
  Co to są przegrzebki ?

 141. Czterech wykonawców w ścisłym finale programu „The Voice Senior”. Piękni ludzie. Wspaniałe głosy.

  Na czele tejot, szacowny pan Leon dopiero czwarty, będzie się musiał postarać (być sobą bardziej).

 142. Przerzucić do dużego rondla, dusić 80 minut, aż zmiękną.

  Hihihi

  Próbowałem, a moje ciągle twarde. Pewnie Unijne 😉

 143. duende
  Świetna, żeby nie powiedzieć wybuchowa receptura, tylko też mam problem z tymi przegrzybkami, no i te golonka, czy muszą zaraz być cztery, bo lubię ale z kapustą i trochę mi szkoda, żeby zaraz aż tyle do krewetek. No i te krewetki, czy aby te 5 godzin starczą, żeby zmiękły ? Też tak próbowałem, ale skorupka dalej była twardawa.
  Gdzie mógł być mój błąd ? Czy tuszonki zbyt późno dodałem, albo cebule były za małe ?

 144. U nas trwa proces wyłaniania reprezentanta na europejskie mistrzostwa piosenkarskie.

  Co za stroje, co za kreacje, jakie uśmiechy !! No i jest jeszcze druga szansa.

  Idę po popcorny i sok jabłkowy. Ulubiona pana Dudy „żubrówka” na stole – polecimy szarlotką.

 145. Lewy
  Ja się nauczyłem tego słowa 3 lata temu, Jankesi nieświadomie mówią na to scallops.

 146. Duende
  Jest lepiej poinformowany jak my .
  Szerzej nieznane po Polsku przegrzebki to nic innego jak pospolite muszle, po niemiecku nazywane Jakobsmuscheln, szkoda tuszonki do tego.

 147. Z dystansu

  Można w elektrycznym dogotowywaczu pojechać nawet do 5 godzin. Jak twarde, dodać 2 do 3 tabletek amantadyny, rozpuszczonej w zakwasie z ogórków.

 148. daende
  Dziękuje. Teraz w końcu wiem co na myśli mieli ci , co twierdzili, ze człowiek całe życie musi się uczyć.
  Muszę teraz tylko uważać, żeby znowu zaraz nie wypić wody z ogórków, bo lubię i potem do dzieła, do krewetek.

 149. Nie bede konkurować z znawczynia od wszystkiego. Gotowane przegrzebki na pewno rosna na drzewach w Szwajcarii i na pewno sa unikalne.
  U nas “scallops” , jeden z wielu smakolykow ktore mozna zebrać na plazy, przyrzadzamy w prosty sposob ktory zabiera 5 minut. Potrzebujemy patelnie, maslo, czosnek I sok z cytryny. Sposob przygotowania mozna zgadnac a muszle zatrzymac dla ozdoby.

 150. Niedawno oglądaliśmy ostatni (trzynasty) odcinek serialu „Osiecka”, a dzisiaj mogliśmy oglądać powtórkę pierwszego odcinka, a w nim szczyptę polityki oraz młodych gniewnych. Urocza Eliza Rycembel w roli Agnieszki Osieckiej.
  Odcinek kończy się piosenką „Mój pierwszy bal”
  https://www.youtube.com/watch?v=0gggJzh5R4I
  Teraz transmisja z mistrzostw świata w skokach narciarskich z udziałem naszych reprezentantów. Tytułu broni Dawid Kubacki
  PS. @guzdra pewnie już zaszczepiony. Jak samopoczucie?

 151. Katolik Biden morduje chrześcijan w Syrii… a papież milczy jak KK w czasie okupacji… Tak sobie myślę prywatnie… atmosfera Gott mi uns..! czasów Piusa XII… a sprawa Nawalnego… i Nord Stream 2…

 152. Prawosławny Putin morduje chrześcijan w Syrii , a prawosławny Kirył z KGB milczy . Wszystko jak za Stalina.

 153. tejot
  27 lutego o godz. 13:05
  Gratulacje za poczucie humoru!
  Prawie ja

 154. @Z dystansu

  to nic innego jak pospolite muszle

  Akurat 🙄
  Z taką muszlą to musowo kostur w drogę i do Santiago (di Compostela) 😎

 155. Nieodhumanizowany obiekcie Lewy!

  Gdybym tego nie wiedział, to wystarczyłoby mi wpisanie w przeglądarkę ( czyli w pole wstawianiaM.i> zainstalowanej przeglądarki będącej domyślną) twego pytania:

  Co to są przegrzebki?

  aby moja bezduszna maszyna odpowiediała:
  Przegrzebki, czyli małże św. Jakuba, to jedne ze smaczniejszych owoców morza, delikatne w smaku, o zwartym mięsie. Można je przygotować na wiele sposobów, a dzisiaj krótki poradnik o tym, jak otwierać przegrzebki i jak je czyścić przed przygotowaniem.15 lis 2011

  Treść odpowiedzi może pobudzać ciekawość bez nachalnego usterkowania:

  O znający historię i kulturę europejską obieżyświacie! To ty nie wiesz, że Święty Jakub od wieków wyprowadzał z domu setki tysięcy ludzi, którym domownicy dokuczali i przywoływał te włóczęgi do swego grobu w Santiago leżącym w Galicji?

  Muszla Świętego Jakuba jest najpowszechniejszym znakiem tras turystycznych w Europie i te znak nie zawiera prognozy czasu jaki czeka aby wrócić z compostellą ?

  Wielu gości tego bloga zachowuje się tak jakby pisali komentarze na komórce lub na smartfonie i nie mieli zainstalowanej jakiejś wiodącej przeglądarki.

  Przypomina mi to sytuację opisaną w refrenie piosenki:
  Józio wszystko wie!!!
  a tego webu, to ja nie kumam.

 156. BWTB 27 LUTEGO 2021 16:28

  Przystanku? W naszej gminie takie daszki sprzedają w roli osłony grilla.

 157. Sorry! Wrzucilam nie na ten blog.

 158. Orca
  27 lutego o godz. 16:08

  Przegrzebki sa swietne, bo nie maja rybnego smaku,
  podobnie jak bardzo drogi chilean seabass.
  Na Florydzie tylko w paru miejscach,
  wiec trzeba kupowac mrozone w delegaturze sklepu Aldi (TJ ).

 159. Zaszczepiony jestem w około dziesięciokrokowej procedurze rozpoczętej wylegitymowaniem się i przyjęciem na nadgarstek trudnej do rozerwania opaski z numerem z jakiegoś rejestru.

  Be bólu.
  Po przymusowym kwadransie przeznaczonym na odsianie szczepionych z medyczną zauważalną reakcją zjazd na poziom minus cztery budowli nazwanej Stadion Narodowy, czyli na poziom otaczających alejek i chodników.

  Pierwsze instrukcje papierowe i odpowiednie i kartkę oczekującą na wpisanie terminu wszczepienie drugiej dawki szczepionki Moderna udzielała mi żołnierka Wojsk Obrony Terytorialnej z pasującą do jej urody fryzurą na chłopczycę.

  Całość niezwykle konsekwentnie zorganizowana i pozwalająca zapomnieć, że ten kraj nie jest dla starszych ludzi.

  Jako nieczuły i gruboskórny buc nie przyłączyłem się obawiających się i głęboko przeżywających przygodę pandemiczną i podsumowując powiadam:
  Słoneczna niedziela bez większych wrażeń oraz beneficjum mieszkania w centrum kraju.

 160. Z cyklu „Born in the USA” USA buduje demokrację w Jemenie. https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26830750,saudowie-o-wiele-bardziej-potrzebuja-ameryki-niz-ameryka-saudow.html
  „Dwa miliony głodujących dzieci. Milion kobiet ciężarnych lub karmiących, cierpiących na długotrwałe niedożywienie. 3,6 miliona ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy. 200 tys. zabitych – większość to ofiary głodu i braku opieki medycznej. ONZ szacuje, że bez pomocy humanitarnej nie przeżyłoby 80 proc. ludności 24-milionowego kraju.
  Tak wygląda liczbowe streszczenie najpotworniejszej katastrofy humanitarnej ostatniej dekady. Rzadko budzi ona zainteresowanie – szczególnie w pandemii. Amnesty International nazwała Jemen „zapomnianą wojną”. Od 2015 r. Arabia Saudyjska wspierana przez USA, Wielką Brytanię i Francję przeprowadziła 22,5 tys. nalotów, zrównano z ziemią dziesiątki szpitali i szkół. W kwietniu 2018 r. Saudowie zbombardowali wesele, zabijając 22 cywilów. Kilka miesięcy później bomba trafiła w szkolny autobus, zginęło 40 dzieci. Rijad odcinał od pomocy regiony dotknięte klęską humanitarną.

  Wojna nie przybrałaby takiej skali, gdyby nie błogosławieństwo Waszyngtonu i amerykański sprzęt. Joe Biden chce ją zakończyć.”

 161. Piotr Żyła mistrzem świata!

 162. folwarkPn
  27 lutego o godz. 17:33

  Tez je lubie. Lubie scallops owiniete w plasterku boczku I krotko usmazone z kazdej strony. Do tego butelka bialego wina.
  Wczoraj na lunch zjedlismy “poke” zrobione z ahi tuna i oczywiscie przyprawy i biale wino.

  Pozdrawiam z Elwha River Valley na szlaku w kierunku Glines Canyon.

 163. Mówi rozsądnie , ale czego się spodziewał wchodząc do Gowina gdy ten przykleił się do PiS
  Czyżby naiwnie sądził że pozwolą mu realizować pomysły?
  https://dorzeczy.pl/kraj/173989/sosnierz-krytykuje-rzad-morawieckiego-jestem-przerazony.html?utm_source=dorzeczy.pl&utm_medium=homepage-section&utm_campaign=glowna

 164. Teraz wywiady z Piotrem Żyłą mistrzem świata w skokach narciarskich. Dziennikarz zadał pytanie; co ci mówił trener? Piotr Żyła odpowiada; mówił, że trzeba skakać tak żeby wygrać i dodał; miałem dziś dobry dzień, cały dzień grałem na gitarze, musiałem wygrać.
  Swoją drogą największy sukces w życiu w wieku 34 lat to bardzo dobrze, tym bardziej że konkurencja nie spała
  PS. Iga Świątek wygrała tenisowy turniej w Australii, Piotr Żyła został mistrzem świata w skokach narciarskich, Robert Lewandowski strzelił gola, a jego zespół wygrał mecz. Przyjemny dzień w sporcie

 165. Pugrzebki to som jak mały dzieci umrom a pudgrzybki to som grzybki taki jak grzyby ali jak mały jezd to si schowa pud dużegu grzybka i dlategu pudgrzybek un jezd.

 166. Orca
  27 lutego o godz. 18:29
  A ostrygi na sposob Rockefellera ?

 167. Symetryczny
  27 lutego o godz. 18:17

  Wujek Jozek jest politycznym impotentem.
  Chcialby, ale kompleks przemyslu wojennego nie pozwoli.

 168. Biden zaczął bombardować i zabijać. Czyli powrót do normalności i do budowy demokracji. http://www.informationclearinghouse.info/56379.htm

 169. @bezdomny
  26 lutego o godz. 21:46

  Ukraina? No właśnie. Miała być takim niezależnym, neutralnym buforem. Przeobraziła się w republikę oligarchiczno-mafijną, gdzie sekretarki z Białego Domu ustalają skład rządu, a gdzieniegdzie pojawiają się zielone ludziki i mówią, że tu jest Rosja. Dlatego Niemcom zależy, żeby polski bufor pozostał jednak pod ich kontrolą.

 170. @Orca

  Przegrzebki / u nas szw. „stor kammmusla” – duza malza grzebieniasta. Nigdy tego nie jadlem i zapewne nie bede. Zadnych frutti di mare w moim menu.
  Sandro Botticelli, wloski mistrz Odrodzenia umiejscowil byl na swym plotnie Wenus
  w olbrzymiej muszli unoszonej przez fale morskie (La Nascita di Venere).
  *
  The 63rd GRAMMY Awards are airing Sunday, March 14, 2021, on CBS

  Best Traditional Blues Album:
  -ALL MY DUES ARE PAID (Grammy nominated)
  Frank Bey

  Frank Bey – „All My Dues Are Paid” {Official Lyric Video}https://www.youtube.com/watch?v=elpgwqANMuw

 171. @tejot
  26 lutego o godz. 21:59
  „Zakładanie dalekosiężnej celowości w postępowaniu z UE i jakiejś strategicznej wizji u Kaczyńskiego, to element niepoważny. Ten gość nie lubi obcych, boi się ich i gra na strachu części społeczeństwa przed obcymi – Niemcami, uchodźcami, genderowcami, liberałami, LGBT, itd. To jest paranoja ubierana w szaty strategii”.

  Gdyby Kaczyński kierował się tylko paranoją, to już dawno wyprowadziłby Polskę z Unii. Na dzień dzisiejszy w PL stan prawny jest taki, że do Polexitu wystarczy zwykła (!) większość w Sejmie, nie trzeba nawet referendum. Niedocenianie Kaczyńskiego i lekceważenie go jako „paranoika” jest jednym z największych błędów Platformy. Kaczyński rzadko popełnia błędy, a jeśli nawet, to potrafi je szybko naprawić. Ostatni przykład to wygrana walka o zaostrzenie prawa aborcyjnego.

  Sam myślałem, że Kaczyński nie opublikuje wyroku TK co najmniej do kolejnych wygranych wyborów w 2023, bo wywołałoby to dużo ostrzejsze protesty niż w listopadzie (publikacja oznacza faktyczne zaostrzenie prawa aborcyjnego). Protestów jednak praktycznie nie było. Kaczyński musiał o tym wiedzieć. Nie dzięki własnemu geniuszowi, lecz dlatego, że zatrudnia najwyższej klasy specjalistów ds. manipulowania opinią publiczną.

  Poczekał, aż zapał ludności do protestowania się wypali (bo z protestami tak już jest), a Marta Lempart sama się skompromituje. W listopadzie nikt nie wiedział, kim ona jest i ludzie ją spontanicznie poparli. Później się okazało, że Lempart chce aborcji na żądanie (a za tym opowiada się tylko 20% Polaków), natomiast jej sposób działania i wysławiania się jest taki, że mało kto chce być z nią identyfikowany. W międzyczasie PiS do spółki z Ordo Iuris oblepił całą Polskę plakatami antyaborcyjnymi, bardzo dobrze zaprojektowanymi (widać, że z udziałem psychologów): już nie pokawałkowane płody, lecz różowe serduszka ze słodkimi dzidziusiami w środku.

  No i okazało się, że po faktycznym zaostrzeniu prawa aborcyjnego na ulice nie wyszedł nikt oprócz garstki feministek level hard.

 172. pulaski byl kobietą, twierdzi smitsonian institute, biologiczną 😉

 173. @maciek.g

  Tym razem moja rada jest mało ogólna w swej rzeczowości oraz jest adresowana jednostkowo a nie jest powszechnym obwieszeniem.

  Gdybyś w adresie jaki zmieściłeś powyżej odciął wszystko na prawo od akronimu html to adres byłby jedno-linijkowy i prowadził by tam gdzie poleciłeś zajrzeć.

  Od pewnego czasu wiele witryn zmieniło kodowanie swoich materiałów i nowe adresy kończą się akronimem html poprzedzonym kropką.

  Ofiarą ten nowej sytuacji jest zakończona już współpraca przeglądarki Internet Explorer (spychanej przez Microsoft do lamusa) z serwisem internetowym YouTube.

  Nie musisz się przejmować tym co na ten temat piszę.
  Ale w ciemno mogę założyć, że twe szeroko rozumiane otoczenie żyje w paradygmacie aksjologicznym wyrażonym przez zmarłą moją teściową:

  Mężczyzna nie musi być mądry.
  Mężczyzna powinien być uczesany.

  Przekładając na zmurszały już kolokwializm należy wklikać coś takiego:

  Jak cię widzą; tak cię piszą.

  Powodzenia.
  Nie musisz się przejmować takim maniakiem jak ja.
  Gdy chcę się nad kimś znęcić, to pytam czy zna krzywą łańcuchową.

  Krzywa łańcuchowa jest wszechobecna w krajobrazie prowincji USA, w krajobrazie miast trzeciego świata i (dawniej) w krajobrazie otaczającym polskie koleje. Linia kolejowa miała za towarzyszkę linię telegraficzną, a później telefoniczną. Chodzi o linie przesyłu energii elektrycznej. Kształt łuku wiszących przewodów miedzy dwoma podporami daję się przybliżyć tylko krzywą łańcuchową, bo krzywa wielomianowa źle oddaje ten kształt.

  Daniel Pęcak w swej pracy dostępnej w Internecie rozpoczyna tak:

  Być może zastanawiałeś się kiedyś drogi czytelniku nad kształtem, jaki kształt przyjmuje zwisający swobodnie łańcuch lub sznur (oczywiście o obu końcach zamocowanych).
  Nawet dowiadując się, że ta krzywa jest nazywana krzywą łańuchową, miałem wrażenie,
  że jest to parabola. Wydaje się to dosyć naturalne. Nie tylko ja dałem się nabrać, ale
  także wielcy uczeni. Galileusz w swoich „Dialogach” milcząco przyjął, że jest to funkcja kwadratowa. Dopiero Christiaan Huygens przedstawił geometryczny dowód (bardzo
  skomplikowany), w którym wykazał, że kształt zawieszonego sznura może być przedstawiony za pomocą wykresu kosinusa hiperbolicznego. W tym czasie tworzyło się potężne
  narzędzie dla naukowców, jakim jest dział analizy matematycznej. Za pomocą rachunku różniczkowego Huygens, a także Leibnitz oraz Bernouli wykazali, że istotnie, kształt
  zwisającej swobodnie linki to kosinus hiperboliczny, nazywany krzywą łańcuchową.

  I wracam do potoczności.
  Australijczycy mogą nie widzieć w tym problemu.
  Na odosobnionej posiadłości energię elektryczną magazynuje w zespole akumulatorów wiatr poruszający wiatrak.

  Dziecko ma tam bajki dostarczane z satelity.

  A na warszawskiej Ochocie jakiś debilny przedsiębiorca zamiast współpracować z dostawcą kablówki proponuje doprowadzenie światłowodu do mieszkań, o których Internet dostarcza operator kablówki.

  Przewodów światłowodowych nie stosuje się nie osłoniętych wewnątrz budynków, nie wpuszcza się ich w mur. A na zewnątrz zakopuje się tak jak to robi dostarczyciel ciepłej wody.

  Jakikolwiek fragment drogi obsługiwany przez powietrzne WiFi zabija korzyści o których pisałby ls42, gdy by znał problem.
  W uproszczeniu w światłowodzie dane płyną z prędkością tego samego rzędu co światło. I to jest jedyne urządzenie związane z taką prędkością jakie jest osiągalne jako produkt ludzki. Włókna szklane tłumią sygnał i wzmacniacze zakopuje się lub umieszcza w skrzyniach chronionych jak bankomaty.

  Żaden poważny gracz giełdowy nie ustawia się bokiem do korzystania z dostarczania danych światłowodem do wykorzystywanego serwera.

  Nowe masowe zjawisko jakim jest praca zdalna skłoni dobrze uczesanych oraz sekretarki z długimi nogami nie będą mogły już jutro
  ( w przenośnym rozumieniu) lekceważyć HTMLu i robić duże oczy słysząc słowo światłowód

  A ls42 będzie się musiał poznać z tłumieniem sygnałów.

  Wykluczeni cyfrowo muszą skorzystać cudzej pomocy, bo lekarz papierki to widzi w biurokracji NFZ a nie w zestawie recept.

  Ta nowoczesność jest bydlęciem bezlitosnym.

  Poważny

  Jeśli

 174. Zespól Tourette’a

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26833456,podkarpacie-wierni-zemscili-sie-na-mieszkancu-ktory-doniosl.html#s=BoxOpMT

  „- Sakrament eucharystii ledwie się skończył, podszedł do mnie potężnej postury człowiek w średnim wieku, w ustach wciąż jeszcze miał komunikant. I powiedział, że jak jeszcze raz wezwę policję, to mi na rynku łeb up…doli. Wokół byli ludzie, ale nie jestem pewien, czy ktoś to słyszał. Na pewno widział zamieszanie ksiądz proboszcz, który wtedy na to wszystko wyskoczył z konfesjonału. Po wszystkim poszedłem do niego do zakrystii, chciałem dowiedzieć się, kim jest człowiek, który mi groził. Usłyszałem, że sam sobie jestem winny – powiedział w nieoficjalnej rozmowie z dziennikarzami.”

 175. ozzy
  27 lutego o godz. 19:37
  Bo ta zdradliwa Aphrodite narodzila sie z morskiej piany. Dobrze , ze w dawnych czasach, bo biedactwo byloby teraz pokryte brudem i mazutem.
  Natomiast les coquilles Saint Jacques sa smaczne w carpaccio. Biala czesc , a nie corail.
  Prawo mojzeszowe zabrania ryb nie pokrytych luskami i bez pletw. Les fruits de mer nie sa cacherout. A szkoda. Ostrygi Marenne Oléron sa znakomite.

 176. @byk
  20:06

  Polsko-amerykanska wymianę kulturalno-handlową skwitowal Stanislaw Jerzy Lec takim oto kalamburem:
  My im Pułaskich i Kościuszków,
  Oni nam pół-łaszki i kosz ciuszków.

 177. remm
  27 lutego o godz. 19:39
  Lempart wypalila sie jak niegdys Margot.
  Jezeli JK bedzie mial takie intelektualne tuzy, jako liderow „moralnej opozycji” to bedzie rzadzil , strzelal fochy, grymasil, oskarzal i obrazal do swojej usranej smierci.

 178. remm
  27 lutego o godz. 19:39

  Napisałeś
  „Niedocenianie Kaczyńskiego i lekceważenie go jako „paranoika” jest jednym z największych błędów Platformy”

  A to jest jedynie twój wymyśl, bo nie wspierasz tego żadnymi faktami.
  Nie znam wypowiedzi wiodących polityków PO z których można by taki wniosek wyciągnąć.
  Nie słyszałem by publicznie informowali, że lider PiS jest niegroźnym paranoikiem.

  Waldemar Kuczyński.
  Od lat piszę, że Kaczyński to ciężki paranoik władzy, manipulowania ludźmi i dominowania nad nimi. To ten sam typ osobowości, co sprawcy największych tragedii wieku XX. Danie mu władzy to największe nieszczęście Polski po 1989.

  Lekceważenie takich ludzi to skrajna głupota i na szczęście nie jest tak jak piszesz.
  Niestety PO źle oceniło suwerena i wydawało im się, że to co pokazał JK dochodząc do władzy dostatecznie wystraszyło ludzi. I z tego powodu zaczęli grac politykę głównie na straszeniu Kaczyńskim i jego PiS . To był kardynalny błąd.
  Ponieważ sami mieli sporo za uszami kunktatorsko nie chcieli drastycznie rozliczać polityków PiS licząc że uda im się przeciągnąć na swą stronę hierarchów KK. Nic z tego nie spełniło się. KK wolał popierać PiS (bo ten dawał co chcieli), niz. zmieniać swe stanowisko (Biskupi wiedzieli, że to by była ich skrajna kompromitacja i woleli trwać przy Kaczyńskim – tym bardziej, że nie widać było by PiS padał – wciąż utrzymywał wysokie poparcie, mimo tego że znalazł się w opozycji). Na dodatek mogli wyciągać od rządzących wiele dla siebie właśnie z powodu tego trwania i polityki przeciągania.
  To kunktatorstwo doprowadziło do katastrofy o której pisał Kuczyński.
  Jak wsadzi się takiego na władcę , to potem szalenie trudno o ze stołka usunąć.
  Myślenie że paranoik to głupek czy dureń jest po prostu błędne. Ci ludzie często są bardzo zdolni i świetnie umieją manipulować tłumami. Paranoiczną osobowością byl z pewnością Hitler , ale dopuszczony do władzy był nie do zwalenia.

 179. guzdra
  27 lutego o godz. 20:07
  To trochę z lenistwa i pospiechu , najistotniejsze by kierował tam gdzie potrzeba.

 180. ahasverus
  27 lutego o godz. 20:25

  kiedys probowalem, ale nie smakuja mi i wyglad jakis taki – prawo mam z wlasnego nadania ( Par exemple, l’origine française des viandes de porc et des charcuteries)

 181. Tajemnica żyły złota

 182. ahasverus
  27 lutego o godz. 20:31
  Największym problemem jest po prostu egoizm polityków i ich krótkowzroczność. Do nich nie dociera, że JK może tak mocno uchwycić władze, że stanie się dyktatorem. (wtedy będą mogli swoje ambicyjki polityczne w buty wsadzić). Z tego powodu te wzajemne podsrywania które JK wykorzystuje. Właśnie te ambicyjki pozwoliły JK uzyskać samodzielne rządy w 2015 roku (Zandenberg zagrał pod siebie przeciwko ZL i wysadził Zjednoczonej Lewicy z parlamentu)

 183. maciek.g – – > przed chwilą

  No i co w tym złego że paru frajerów mniej w parlamencie.
  Oni i tak nie mieli żadnego programu 😛

 184. remm
  27 lutego o godz. 19:39
  @tejot
  26 lutego o godz. 21:59
  „Zakładanie dalekosiężnej celowości w postępowaniu z UE i jakiejś strategicznej wizji u Kaczyńskiego, to element niepoważny. Ten gość nie lubi obcych, boi się ich i gra na strachu części społeczeństwa przed obcymi – Niemcami, uchodźcami, genderowcami, liberałami, LGBT, itd. To jest paranoja ubierana w szaty strategii”.

  Gdyby Kaczyński kierował się tylko paranoją, to już dawno wyprowadziłby Polskę z Unii.

  Mój komentarz
  Nie zakładałem, że Kaczyński kieruje się tylko paranoją. Paranoja ma w jego poczynaniach istotny udział.
  Gdyby nim rządziła sama paranoja, to by nie doszedł do tego punktu w którym jest.

 185. remm
  27 lutego o godz. 19:39
  Coquilles Saint Jacques maja smak (dla mnie) zbyt mocny. Jedna mi wystarczy. W dawnym zawodowym „wcieleniu” mialem w zamrazarce zawsze langusty, bo sam je lowilem. Ale tez ich szczegolny ostry smak w koncu mi przeszkadzal. Robilem je przekrojone na pol, ze slonym maslem, pietruszka na grillu uzywajac jako paliwa owocow , strakow ze flamboyant (Delonix regia ) dajace szczegolny zapach. To tez se ne vrati. Ostrygi Marenne Oléron , szczegolnie laiteuses, czyli z „”mlekiem”, sa moja slaboscia.
  I to by bylo na tyle z top chef. Po raz ostatni.
  Mieszkam na trasie do Saint Jacques de Compostelle. Jezeli kiedys bede na emeryturze, to byc moze wyrusze.

 186. Tradycje, które osiadły w jego światopoglądzie są wykorzystywane czysto instrumentalnie w ramach ich zgodności z tradycjami narodowymi, społecznymi krajan, a te nacechowane są nieufnością, podejrzliwością i podatnością na wrogość.

 187. To są tradycje obrony Częstochowy, reduty Ordona, tradycje męczeństwa, ofiarnictwa, straceńczych szarż (m.in. katastrofa smoleńska) i wyjątkowości jak nam Polakom daje ten dorobek historyczny – od powstań do żołnierzy wyklętych.
  Paranoja ma w tym swój udział – jest wzmacniaczem emocji, niewidzialnym napędem do działania.
  TJ

 188. maciek.g
  27 lutego o godz. 21:00
  Oczywiscie jest to porzesada, lecz JK jest obecnie takim niby dytatorem. Jego wladza jest prawie obsolutna, jest osobiscie nietykalny, zadna krytyka sie go nie ima, robi w zasadzie co chce.
  Szczegolem pikantnym jest fakt, ze jest on nim z woli suwerena.
  Swoja rozlegla wladza przypomina mi on wieloletniego premiera Singapuru. Z tym, ze ten byl wyjatkowo inteligentny i z malego portu i dawnego oboze wiezniow uczynil ekonomiczna potege. I byl skromny: po jego smierci zniszczono jego rodzinny dom, aby nie stal sie obiektem kultu. Kaczynski wpakowal truchlo swego niedoleznego brata do krolewskich katakumbow. On go tym zblaznil, lecz nie zdaje sobie z tego sprawy. JK ma wladze jedynie dla wlasnej satysfakcji manipulowania ludzmi i ponizania tych, ktorych uwaza za swoich wrogow. Bo jest swiadomy, ze sa lepsi od niego?

 189. Genialny pomysł PiS
  Cena pół litra wódki czystej 40-proc. wyniesie odpowiednio 32,50 zł, 30 zł i 19 zł. Czyli ten sam alkohol kupowany w „małpkach” będzie niemal dwa razy droższy od tej samej ilości, nabytej w opakowaniu 500 ml.
  Czyli tylko głupek będzie kupował małpki.

 190. @ahasverus

  Fiction – Básníci ticha (oficiální video)
  https://www.youtube.com/watch?v=5HalgsnWux4

  powyzsza ballada jest kompozycja Milana „Mejli” Hlavsy, jednego z zalozycieli legendarnej underground grupy czeskiej The Plastic People of the Universe (1968-1989), w sklad grupy wchodzil m.in. Kanadyjczyk Paul Wilson ( mieszkal w Pradze do 1977, do czasu jego wydalenia, przekladal na ang. Vaclava Havla i Bohumila Hrabala), grupa
  swoim genre zblizona do m.in. Velvet Underground, Franka Zappy, The Fugs, autorem wielu tekstow byl poeta, filozof, glowna postac praskiego undergroundy Egon Bondy – przekladany na j. polski. —LP The Plastic People of the Universe:Egon Bondy’s Happy Hearts Club Banned.

  Lider grupy Milan Hlavsa (1951.01.05 – 2001.03.06) – jakze okragle rocznice.

  PS pare lat wstecz poznalem jednego z muzykow tej grupy Jiří Števicha, ktorego siostra
  mieszka w Szwecji

  LP Fiction, © 1994 Popron Music
  Supraphon​
  Text „Básníci ticha”:
  Básníci ticha (poets of the silence)
  básníci samoty (poets of the loneliness)
  básníci mlčení (poets of the silence)
  básníci beze slov (poets without words).

  Básníci slepoty (poets of the blindness)
  básníci bolesti (poets of the pain)
  básníci ulice (poets of the street)
  básníci beze slov (poets without words).

  Básníci výkřiku (poets of the scream)
  básníci zoufalství (poets of the despair)
  básníci smutku (poets of the sadness)
  básníci beze slov (poets without words).

  Básníci krve (poets of the blood)
  básníci šílenství (poets of the madness)
  básníci výsměchu (poets of the scorn)
  básníci beze slov (poets without words).

  Básníci ticha
  básníci beze slov.
  Básníci ticha
  básníci beze slov.

 191. bezdomny
  27 lutego o godz. 21:06
  Chyba nie dotarło do ciebie, że z tej przyczyny PiS uzyskał możliwość rządzenia bez koalicjanta. A to zaowocowało skutkami jakie były i szybkim niszczeniem demokracji w Polsce (i przyokienni państwa Polskiego)
  NA 100 % PiS by nie uzyskał drugiej kadencji co umożliwiło mu kontynuację zawłaszczania władzy w Polsce.

 192. maciek.g – – > przed chwilą
  🙂
  Czyli tylko głupek będzie kupował małpki
  ————————————–
  Chyba nie dotarło jeszcze do ciebie że na zdrowiu się nie oszczędza 🙂
  🙂

 193. ahasverus
  27 lutego o godz. 21:19
  Nie jestem do końca pewny czy jest świadomy, ze są lepsi od niego?
  Ale na 100% jest pewien że sądzi, że stanowią dla niego zagrożenie.
  On jak Torańska mówiła ma siebie za geniusza, a taki nie uznaje że ktoś może być od niego mądrzejszy.
  Dla mnie człowiek piszący „pamiętnik znaleziony pod wycieraczką” opisujący domniemaną rozmowę braci w czasie lotu do Smoleńska genialnie punktuje przykład ” jesteś genialny, cicho wiem”

 194. bezdomny
  27 lutego o godz. 21:36
  A co ma do tego zdrowie. Jak ktoś chce kupić wódkę to ja i tak kupi. Ameryka zrobiła prohibicję i efekt był odwrotny niż myśleli.
  Pijący myśli i będzie wola kopic pół litra niż małpkę 200 ml za prawie takie same pieniądze. A jak kupi to wypije , bo szkoda otwartą butelkę zostawiać.

 195. Nawalny w drodze do łagru. Potrwa ona bardzo długo i jest niczym tortura

  https://wyborcza.pl/7,75399,26832900,nawalny-w-drodze-do-lagru-potrwa-ona-bardzo-dlugo-i-jest-niczym.html#S.-K.C-B.2-L.1.maly

  pozdrowieniazbawarii27.02.2021, 15:02
  Słyszę mlask podziwu dobiegający z willi na Żoliborzu.

  ***** Faszystów ***

 196. maciek.g
  strasznie pokrętnie to tłumaczysz.
  Na trzeźwo nie dociera do mnie twoja logika 😛
  Może jak się odmłodzisz to zrozumiesz gdzie popełniłeś babola

 197. Nawalnemu – – > Der Weg ist das Ziel
  🙂

 198. Dla amatorow wodek i nie tylko

  Hedonism Wines
  3/7 Davies Street
  Mayfair
  W1K 3DD
  United Kingdom
  (wlasciciele:Evgeny Chichvarkin i Timur Artemyev)

  Beluga Epicure Lalique
  70 cl
  £8,790.00
  A beautifully smooth, clean Russian vodka made using a barley-based spirit & pure Siberian water. Beluga is distilled & filtered at the Mariinsk distillery & is considered by many to be the epitome of fine vodka.

  This edition of Beluga is housed in a beautiful glass decanter designed & fabricated by French glass design company Lalique.
  —-
  https://hedonism.co.uk/product/beluga-epicure-lalique

 199. duende
  27 lutego o godz. 14:57 .

  Sądząc po tym co Kobitka duende ; pisze to wygląda na to że chodzi
  głodna , podobno już ponad 30 milionów w Hameryce głoduje .

  https://www.youtube.com/watch?v=P1EsxzIDm5g

  No masz tu linka które tak bardzo lubisz .

 200. Panie i panowie głoszący długo nieodwołalne panowanie Jarosława Kaczyńskiego.

  Świeckie rozporządzenia ograniczyły liczbę osób mogących być obecnych podczas ofiarowania. I taca jest od miesięcy bardzo lekka i chuda.

  Młodziaki wyrzucone na bruk przez nie mający przychodów biznesmenów zrezygnują ze swych konsoli do gry i zatrudnią się przy segregacji śmieci i zamiataniu ulic. A gdzie ma pójść do pracy kościelny i organista?

  A pieniędzy ma Mateuszek Kłamczuszek coraz mniej.

  Na dole narasta bierny opór.
  Przybiera zaskakujące formy. Jedna trzecia lekarzy nie chce się szczepić, bo uważa, że proponuję im się szczepionkę dla ubogich.

  Przyjdzie wiosna i dzieciaki wyrwą się poza dom bo chcą być wreszcie w gromadzie czyli w ulu zakażeń.

  No i co?
  Naśle się na nich uspakajaczy przy pomocy pałki teleskopowej?

  ***

  W spokojniejszych byłych okolicznościach Daniel Passent umieścił wzmiankę i potrzebie liczenia się z hunwejbinami pracującymi z nim w Polityce.

  Część dziennikarzy podległych Obajtkowi zostanie zwolniona, aby pozostali żyli w strachu.

  W ruch pójdą ostrogi a wy o ostrygach.

  Smacznego.

  Być może za tydzień nawet ls42 skwaśnieje.
  Elektorat Jarosława Kaczyńskiego będzie tak wygłodzony, że ze złości pogoni ankieterów badających słupki popularności.

  Nie wypominam wam ani małż ani win.

  Ale wy płacicie w euro lub innej walucie obcej.
  A Wytwórni Papierów Wartościowych na granicy Starówki i Żoliborza mogą tylko drukować banknoty polskie.

  Na sypanie pieniędzmi przez Bidena liczyć nie można, więc kto może zatrudni się u Merkelowej za trzy czwarte tego co trzeba płacić Hansowi.

  Kaczor kupił suwerena bo były pieniądze.
  Ale pandemia mu resztki kradnie szybciej niż kaczki potrafią pływać.
  Polka i Polak muszą się wyrzekać. I ktoś musi za to beknąć.
  A polska szkoła przymykająca na ściąganie oducza uczciwej współpracy.

  Biden to taki dziwny katolik.
  Nie podziela przekonania polskich katolików, że kłamanie to grzech.
  Oraz polskiego przekonania, że
  Ktoś, coś, dla mnie powinien coś zrobić.

  Więc amerykańskie wtrącanie się polskie sprawy nie zniknie.
  A przewiduje, że na wtrącaniu się nie skończy.
  Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Portugalczycy zaoferują dom dla obcego kapitału uciekającego przed szaleństwem Narodowego Centrum Decyzyjnego.

  Przeczytacie niebawem cover z Gomółki:
  Kaszanka nie ma gorszego smaku niż szynka, a jest tańsza.

  O ile klimat nie skrzywdzi gryki.

 201. bezdomny
  27 lutego o godz. 21:52
  to se walnij parę małpek jak pomaga ci to zrozumieć

 202. Patrząc z dystansu na bywalca nigdzie nie bywającego to wygląda na to
  że na punkcie Rosji i Putina dostał już szajbu .

 203. tejot

  „Nie zakładałem, że Kaczyński kieruje się tylko paranoją. Paranoja ma w jego poczynaniach istotny udział.
  Gdyby nim rządziła sama paranoja, to by nie doszedł do tego punktu w którym jest.”

  Kaczyński się posługuje paranoją jako narzedziem zdobywania i utrzymywania władzy. Ma do tego dryg. Przypuszczam, że to polega na zdolności do wyczuwania lęków społecznych i braku skrupułów w ich wykorzystywaniu politycznym.
  Z tym, że to dość destrukcyjna, toksyczna dla osobowosci cecha bo wypiera jej komponent racjonalny. Ona powoduje jej rozsypkę, co już od jakiegoś czasu widać.

 204. Zabełkotałem, więc klaruję:

  W Polsce kłamanie to nie jest grzech.

 205. ozzy:
  dobre, plastics – bylem raz na koncercie jak zawitali w berlinie, klasa;

 206. @guzdra
  22:41

  „cover z Gomółki”: chyba nie Mikolaja a z pewnoscia Gnoma

  „Do socjalizmu droga Polaków
  poprzez więzienia wiedzie z pustaków!”

  (Janusz Szpotanski, Rozmowa w kartoflarni)

 207. Bar Norte
  27 lutego o godz. 22:42
  tejot

  „Nie zakładałem, że Kaczyński kieruje się tylko paranoją. Paranoja ma w jego poczynaniach istotny udział.
  Gdyby nim rządziła sama paranoja, to by nie doszedł do tego punktu w którym jest.”

  Kaczyński się posługuje paranoją jako narzedziem zdobywania i utrzymywania władzy. Ma do tego dryg. Przypuszczam, że to polega na zdolności do wyczuwania lęków społecznych i braku skrupułów w ich wykorzystywaniu politycznym.
  Z tym, że to dość destrukcyjna, toksyczna dla osobowosci cecha bo wypiera jej komponent racjonalny. Ona powoduje jej rozsypkę, co już od jakiegoś czasu widać.

  Mój komentarz
  Dokładnie tak, paranoja jest ważnym, decydującym składnikiem.
  TJ

 208. Gazeta Wyborcza – pokaż mi co czytasz a powiem ci kim jesteś. Nie trzeba odsłaniać publicznie gołego trędowatego torsu.

 209. @maciek.g 20:34 „Danie mu władzy to największe nieszczęście Polski po 1989.”
  Teraz, jak na spowiedzi wyznaj która partia, koalicja partyjna, premier, prezydent, lub personalnie KTO jest dla ciebie autorytetem? Ja nie znajduję – Kaczyński i jego mafia niczym nie różni się od poprzednich decydentów.

 210. @folwarkPn 27 lutego o godz. 14:29
  https://www.ibtimes.com/after-15-minimum-wage-rejected-progressives-pressure-leadership-not-delivering-not-3152956?utm_source=vuukle
  Zwróć uwagę na komentarz Any Kasparian na Tweeterze zakończony słowami – „Demokraci stracą wszystko w połowie kadencji i prawdopodobnie następne przywództwo i na to zasługują …”

 211. bywalec z dystansu nie pojmuje, że najpierw trzeba przeczytać artykuł który był o RURZE. Czyli RURA jest podmiotem lirycznym, a dopiero później smutna prawda że jesteśmy lojalni w potrzebie – nawet kiedy wszyscy kłamią. jZauważył to @Guzdra łaskawie przypisując tę cechę jedynie Polakom. Uważam że to jest źle pojęty patriotyzm staruszków, tak samo jak złe jest nadmierne zaufanie i brnięcie dalej mimo oczywistych strat. Tu się pojawia pytanie: dlaczego?
  Nie wierzę że kiedykolwiek usłyszę uczciwą odpowiedź.

  Ps. ktoś, kto posądza wnuczkę Ukrainki oraz jej kuzynów 4-5 stopnia o rasizm wobec narodu jest durniem. Nawet napewno.

 212. oj, będzie okazja do pouczeń – zniosę i to. Na pewno.

  Przy okazji – Szef się odezwał, to znak że został zaszczepiony. @byk 20:06 podpowiadam: – pominięto pośredników. Ze skromności.

 213. żabka konająca
  28 lutego o godz. 0:49

  Wojek Jozek nie chce nawet podniesc placy minimalnej
  – od roku 2009 wynosi ona 7.25 dolara za godzine.
  Magnateria w tym czasie PODWOILA swoj kapital.
  Gdyby dokonac korekty uwzledniajac inflacje, powinna wynosic 21 dolarow.
  Prosba o 15 nie spotkala sie ze zrozumieniem nmenklatury obu partii
  sponsorowanych przez nowojorskich lichwiarzy.
  https://www.youtube.com/watch?v=SRP6xPqPWGA

 214. Od jutra mam 3 tygodnie urlopu , więc ze swoją skośnooką przyjaciółką
  wyjeżdżamy samochodem na północ w stronę równika w okolice piszącej
  tu na blogu Ewy Joanny ;
  Aby nie było nudno to według planu mamy być w 4 różnych miejscach
  i tak w kolejności będzie to , Byron Bay , Noosa Head , Mooloolaba
  no i oczywiście Surfers Paradise coś około 2200 km w obie strony .
  Ps .
  Miałem nic nie pisać tylko zniknąć z blogu na 3 tygodnie ale pomyślałem
  sobie że nie którzy tu piszący pomyślą sobie że złapałem korona-świrusa
  i będą się cieszyć a ja nie chce aby się cieszyli , nie zrobię im tej przyjemności .
  https://www.youtube.com/watch?v=dDdjSx8k_ZQ&feature=emb_title

  Link dla Ewy Joanny ; Mooloolaba to urocza miejscowość o pięknej
  nazwie , zawsze muszę tam być kiedy jadę do Queensland to tylko
  około godz 1:30 jazdy samochodem od Ciebie z domu , polecam
  o ile tego miejsca jeszcze nie znasz , na pewno Ci się spodoba .

 215. @Blackley
  Ja teraz jestem wyżej to znaczy dalej. 🙂

 216. @Blackley
  Na Mooloolabę rzucili się emeryci wszechstanów i to już nie jest to co było.

 217. Ewa-Joanna
  28 lutego o godz. 3:38

  Sprawdzimy , jak wrócę napiszę jak było .
  Ps .
  Powiedz jak jesteś dalej to znaczy wyżej .

 218. Psy szczekają a rura gazowa idzie do przodu i coraz bliżej niemieckiego
  lądu .

  https://ria.ru/20210227/peregovory-1599276133.html

 219. @Blackley
  Hervey Bay

 220. @ozzy

  Trąć przeczuloną pisownię, a dowiesz się czy ktokolwiek cię czyta.
  Świadomie wstawiłem Mikołaja. Bo …

  Bo szanowny staruszku – obaj są z lamusa: Władysław i Mikołaj.

  Czy zauważyłeś, że gram tu (z własnej nominacji) rolę pretensjonalnego młodzika?

  Tu i teraz żyję. Tu doświadczam i tu doznaję i tu odczuwam.
  I zauważam, że polska młodzież jest wszędzie wokół mnie.
  Wczoraj zażartowałem z młodej żołnierki Wojsk Obrony Terytorialnej udzielającej nam (mnie i żonie jako opiekunce) pierwszych wyjaśnień procedury szczepienia. Pochwaliłem jej fryzurę chłopczycy pasująca do reszty głowy. Dodałem, że żona złości się iż zaczepiam młode dziewczyny. Pochwalona żołnierka podziękowała i dodała, że z tą młodością to lekka przesada.

  Jako ostatni element procedury inna żołnierka ostrzyżona „na irokeza” oddała mi kartkę z wpisaną datą przyszłego szczepienia dawką przypominającą. Przede mną w tym strumieniu ludzi były dwie młode kobiety i to w pewnej chwili tknęło mnie: obsługa to młodzi ludzie z pokolenia „naszych polskich wnucząt”.

  W ich wieku będąc nie widziałem odpowiednika gwardii narodowej, żołnierze nie zajmowali się pomocą w poruszaniu się na wózkach i wojsko było karnie strzyżone według prymitywnego drylu i gustu.

  Polska jest dziś inna niż ta, która tu na blogu istnieje – często tkana fantomowymi wspomnieniami.

  Warszawska ulica nie jest ulicą mieszczan w pierwszym pokoleniu.
  Język banalnych sytuacji i język podniosłych wyznań jest inny niż w mej młodości i ludzie więcej rozumieją otoczenie.

  I dialogowaniu nie ma tak prostych myków jak dodawanie do cudzej wypowiedzi niezasłyszanych słów. Ja – i obok mnie – życzyłem tej gromadzie obsługujących udanego dnia. Może to był nastrój słonecznej przedwiosennej soboty. Ale nikt wokół mnie nie traktował niecierpliwością zagubienia staruszków zamyślonych na środku ścieżki od wejścia do wyjścia.

  Nie uprawiam tu propagandy. Widzę i słyszę, że ludzie wokół mnie lepiej rozumieją co się do nich mówi i lepiej odbierają intencje mówiących. I bardzo rzadko dopisują cudzym wypowiedziom słowa nie napisane i nie wypowiedziane.

  O kłamstwie jako rzeczy nagannej napisałem jawnie i wyraźnie w kontekście życia w kraju, w którym skutecznie zarzuca się kłamstwo.

  I koleżanka żabka konająca usłyszała słowo modalne: jedynie mimo, że tej wyjątkowości w mym tekście nie było.

  Sądzę, że Biden swojemu { przedstawicielowi | przedstawicielce } zleci zwrócenie polskim władzom uwagi w postaci zalecenia:
  Trzymajmy się faktów i danych słów.

  Rozumiem wymogi walki politycznej.
  Moją intencją było zwrócenie uwagi, że grzech w zdominowanej katolicyzmem Polsce jest inaczej rozumiany niż w USA gdzie każde hrabstwo ma swoją odrębną religię i jest ich ponoć ponad 400.

  Ale o USA ja wiem tyle co wyczytałem i mogę się mylić.
  Ponoć tam my ludzie ma modalność: wszyscy, a wokół mnie my oznacza: tacy jak ja.

  Wbrew autoironii wiem co piszę i jestem ostrożny.
  Dlatego nie ma mnie na blogu luz bluz – bluz z nadrukami jakie dała firma a nie z ty co gotów dać idący w bluzie.

  Może do defekt mej pamięci, ale mnie lamus nie kręci.

 221. Jedź autostopem!
  “Zobacz Jarku, to jest nasz szef struktur w Pcimiu. Dojechał do nas stopem”. I to zaskarbiło mu sympatię prezesa PiS.

 222. Ewa-Joanna
  28 lutego o godz. 6:47

  Myślałem że o wiele dalej gdzieś na Ellis Beach , Hervey Bay to tylko
  2 godziny jazdy samochodem z Noosa Heads .
  W Hervey Bay byłem kilka lat temu zostawiłem samochód na strzeżonym
  parkingu i statkiem przeprawiliśmy się na kilka dni do Kingfisher Bay Resort na Fisher Island .
  Hervey Bay zapamiętałem z długiego mola wychodzącego w morze
  i okna gdzie wisiały wielkie szczęki rekina z napisem że tu złowiono
  największego rekina w Australii czy jakoś tak .
  Mam nadzieję że masz ładną pogodę i życzę przyjemnie spędzonego
  wolnego czasu .
  https://www.youtube.com/watch?v=QrMgMSHEQJs

 223. Dlaczego katolicy nad Wisłą pałają do siebie taką nienawiścią… szczególnie po założeniu partyjnych szalików… donoszą na siebie jak w czasie okupacji… choć okupant też katolik… Tak sobie myślę prywatnie… 10 przykazań straciło moc dyscyplinowania pokus…

 224. Laureatce konkursu „Putin wielbiciel pokoju, z misją na Ukrainie”,
  w afekcie;

  Brudna ****, z Kremla rodem
  zalatuje trupim smrodem

  ***** Faszystow ***

 225. Wystarczy rano spojrzeć na mapę Rosji, aby nabrać szacunku do narodów zamieszkujących terytorium… zaś dla pogody ducha wystarczy porównać terytorium własne rusofoba, aby nabrać przekonania na jakiej wycieraczce mieszka… za przeproszeniem… Tak sobie myślę prywatnie… na pocieszenie .. małe też bywa piękne… ale musi znać swoje miejsce…

 226. „jedynie mimo, że”

  Kolejna ofiara tresury interpunkcyjnej z mechanicznie wkutym przecinkiem przed że? 🙁

 227. guzdra
  28 lutego o godz. 7:46
  Ja też cie czytam i zastanawiam sie , jak moźna sie budzić tak wcześnie w niedzielę.
  Chyba , ze masz Św mszę obok o 6 tej rano. To rozumiem. I idziesz tam z twoją zoną -opiekunką. Pomaga ci odnaleźć drogę powrotną do domu 🙂
  A tego Gomółkę to widzialem, lecz znając cię wiedziałem, że to celowe. I że nie mówisz o serze.

 228. Gajowy
  Chyba, ze: ten sam bląd. Mój
  Dobrego dnia.

 229. Czy skłócenie katolików nad Wisłą zapowiada mutację religijną przez polityczny kanibalizm… Tak sobie myślę prywatnie… Darwin przewidział zjawisko… nazywane przez Kaczyńskiego sortowaniem…

 230. Blackley 🙂

  Miłego podróżowania po wschodniej stronie kontynenta.

 231. Dzien dobry,

  slonce za mgla, +5 C, kolejny dzien na odkrywanie tajemnicy, bowiem nikt nie moze
  zabronic zabawy w poznanie niepoznanego. Ta uwaga nie ma zadnego odniesienia do niedzieli.Niedziela jako siódmy dzień, wedlug chrzescijan, jest swietem Stworcy i stworzenia. Pozostale dni zarezerwowal sobie Dark Master. I to bylo pierwsze zwyciestwo
  tego ostatniego. Filozof R. Ingarden o zubozeniu o jedna postac szczescia. Mial na myli przezycia estetyczne lub niezdolnosci do nich. Nie wspominal o uczestnictwie w sumie
  niedzielnej jako mozliwosci szczescia.
  Czego zyczyc na niedziele Panska? Intensywnosci doznan (blizej wiosny), nowych tresci w tym naszym zyciu, jedynym dobru czlowieka. Poza ktorym: нет ничего.

 232. Ozzy
  Inna vodka Lalique
  14 523,76 € beluga Epicure
  „Beluga est une vodka russe emblématique créé par de vrais professionnels qui refusent de se contenter de rien de moins que la perfection, avec sa saveur unique se positionner comme une marque mondiale reconnue et un symbole de luxe et de succès. Beluga Vodka gamme est produit dans la distillerie établie dans 1900.Ubicadas Mariinsk l’un des endroits les plus propres et les plus paisibles de la planète, les installations de production de vodka Beluga produit depuis plus de 100 ans en utilisant une recette secrète transmis de génération génération. Beluga Epicure de Lalique est un hommage aux valeurs partagées par les deux marques: désir de perfection, les traditions d’artisanat et de l’attention à tous les détails. Nom Epicure met en évidence la préciosité des moments fugaces, chaque pot est un rappel que nous devrions profiter de cette. Les artisans dans les ateliers de Lalique en Alsace, France décanteur produites chaque main, souffler la pièce en verre dans un moule en fer, en lui donnant sa forme. Les enseignants polisseurs raffiné contraste entre le verre transparent et givré, mettant l’accent sur la vulnérabilité et monumentalité de chaque pièce”
  Zwiedzajac Lizbone, idz do Muzeum Gulbenkian. Cala piekna kolekcja bijoux Lalique Art Nouveau. lepsza niz Vodka.
  A ta reklama o tradycyjnej produkcji jest mocno naciagana.

 233. maciek.g

  Nic z tych rzeczy
  Kiedyś próbowałem płyny powyżej 14%. 😛

  Całkowicie nieprzyswajalny, początkowo smakował całkiem dobrze, ale następnego ranka czaszka pękła, jakiekolwiek ruchy były niemożliwe, moze był sfałszowany 🙄
  Zaprzestalem ponownych prób by nie powielać złych doświadczeń

 234. ahasverus:

  bo taka jest zwykle reklama a mnie bardziej interesuje Lalique .Epoka art deco i Bauhausa niezwykla. Lata 20 a nasze 2020? Jest cos z tego porownania? Nie tylko o sztuce i stylach ta moja mysl, ale i naszych dziejach tu i teraz.

 235. bezdomny
  28 lutego o godz. 10:10

  Miłego podróżowania po wschodniej stronie kontynenta.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Dziękuje , wschodnią stronę kontynentu Australii przejechałem
  samochodem już kilkanaście razy z powodu korona świrusa wyjazd
  za granicę jest zbyt skomplikowany a trzeba gdzieś jechać bo mam
  zawsze taki wewnętrzny mus więc jadę a swoją drogą strona
  wschodnia jest najciekawsza i najbardziej ucywilizowana .

 236. bezdomny
  28 lutego o godz. 10:30
  maciek.g

  Nic z tych rzeczy
  Kiedyś próbowałem płyny powyżej 14%.

  Całkowicie nieprzyswajalny, początkowo smakował całkiem dobrze, ale następnego ranka czaszka pękła, jakiekolwiek ruchy były niemożliwe, moze był sfałszowany
  Zaprzestalem ponownych prób by nie powielać złych doświadczeń
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Piłeś z niskiej pułki i dlatego następnego ranka czaszka pękała .
  Spróbuj te za co najmniej $ 100 dolarów wzwyż za butelkę ja preferuję
  single malt scotch whisky od 40 do 46 % w zależności od gatunku
  a zaręczam że na drugi dzień głowa nie będzie Cię bolała .

 237. @ahasverus

  W kościele bywam nadzwyczaj rzadko.
  Gdy rozlegle ( po polskawemu: ekstensywnie ) włóczyłem się po kraju i w ten sposób odbywałem praktykę z architektury

  lub

  gdy umarł ktoś z bliskich i żywi oczekiwali ode mnie szacunku dla zasmuconych tą śmiercią żywych.

  Ten pierwszy wątek wiąże się z dwoma kościelnymi budowlami, których obraz wyrył się w mej płytkiej pamięci.

  A – kościół z ośmioboczną wieżą nieopodal Zamku Królewskiego w Warszawie
  B – kościół romański na północnym skraju warszawskiego Starego Miasta.

  Ten drugi ma smukłą sylwetkę i został wybrany przed laty na miejsce drugiego koncertu korsykańskiego zespołu I Muvrini.
  Zespół przedstawił Warszawiakom swoisty sposób tworzenia dźwięku: przytknięta z boku ust niecka dłoni kieruje dźwięk stworzony krtanią.

  Pisałem na tym forum o koncertach I Muwrini już dawno i nie raz, i nie dwa.

  Trzeci z kościołów które żywo wspominam jest osobliwością i jest powszechnie znany. Stoi obok Pałacu Dożów i ma bardzo pofałdowaną posadzkę.

  Kościół w jakim bywałem najczęściej stoi obok Zachęty. Walcowe wnętrze z balkonami gościło wielokrotnie chóry cerkiewne. Wierzchołek kopuły był swego czasu najwyższym punktem w Warszawie i był traktowany jako miejsce bazowe dla ustaleń geodezyjnych.

  Osnowa geodezyjna towarzyszyła memu dzieciństwu i całej pierwszej połowie mego życia/ To wbudowany w mur kamienicy niewielki wystający walec żelazny z już znaną wysokością położenia wobec umownego poziomu zerowego.

  Pozostałych dwóch wymiarach orientowałem się dzięki znajomości słupka trwale wkopanego przed wejściem do Teatru Wielkiego.
  Stojący tam zegar słoneczny stoi teraz na skraju placu przed Pałacem Łazienkowskim. Dwie kreski krzyżujące się na tym słupku wskazują położenie Warszawy na globie Ziemi.

  Teraz dokładniej podaje to Wikipedia: Ziemia 52°13′56″N 21°00′30″E

  W przeliczeniu na minuty słoneczne mieszkam 5 minut na wschód od kolegi jobrave( to nie śledztwo i sekundy pomijam ).

  ***

  Jestem sowa.
  Mam za sobą okres gdy układałem się do snu o świcie.

  Teraz dodatkowo żona złości się, twierdząc że noc jest od spania, a nie od siadania do komputera.

  Lekarstwa i zbytnia swoboda sprawiają, że późno zasypiam; budzę się cichą warszawską nocą trzeźwy jak świnia i po przygotowanym przeze mnie częściowo śniadaniu następuje kolejna drzemka. Żona się zbiesiła i teraz ja mam przygotować śniadanie, które ona ozdobi wykończeniem.

  Ogólnie ujmując ciężko być sową.

  Polski melancholijny pieśniarz ocenił sytuację:
  Ja chcę być poetą, bo poeta nie musi wstawać rano.
  Żona był ciekawa jak odbywa się szczepienie na Stadionie Narodowym.
  Ponadto była ciekawa, czy podanie szczepionki nie wywoła mej dysfunkcji. Możliwa żywiołowa reakcja na zaszczepienie sprawiła, że zaszczepieni musieli posiedzieć kwadrans zanim obsługa zwróciła zabrany przed szczepieniem kartonik firmowy z ustaloną datą drugiej dawki szczepionki.

  Nadopiekuńczość została ośmieszona.
  Mój wrocławski kuzyn frakcji 84+ i ja z frakcji 75+ nie doświadczyli łaski wstrząsu lub bólu po Modernie i żona dopuszcza to szczepienie było lipne tak jak obietnice i mrzonki Mateuszka Kłamczuszka.

  Jestem zwykły i banalny.
  Tyle że jestem kotem chodzącym swoimi dróżkami.
  Istnieją w okolicy nieliczne koty. Widzę je rzadko na smyczy podczas spaceru. Co najmniej jeden kot mający swą miskę na parterze ma schodki drewniane dające mu wolność.

  Ja jestem drugi swobodny kot i mam windę za ścianą widzianą za ekranem na którym snuje się ten tekst.

  Dziękuję za uwagę.

 238. Symetryczny
  28 lutego o godz. 11:42

  20 to prawie jak 6.

 239. Zaczął mordować tak jak wszyscy przed nim.
  https://www.rt.com/op-ed/516718-biden-syria-globalist-empire/

 240. Wysłuchałem w skupieniu audycji Goście Passenta. Opowieściom o współczesnej Rosji nigdy dosyć, bo przecież to nasz sąsiad, i powojenny przyjaciel. Gospodarzowi i Jego Gościom składam wyrazy uznania.

 241. Art Nouveau : oprócz Gulbenkian w Lizbonie warto zwiedzić muzeum Casa Lis w Salamance, sztuka dekoracyjna od końca XIX do 1940. Niedaleko Casa de las Conchas, gdzie teraz jest wspaniały Parador. Piękne eksponaty Art Nouveau. Lecz to wszystko oddala nas od „chłopca do bicia”.
  Może to i dobrze.

 242. W niedzielny poranek telewizja zasypuje nas wieloma tematami.

  Irańczyk tłumaczy Sienkiewicza. Kocha Polskę chociaż nigdy tu nie był. Redakcja telewizji TVN postanowiła zaprosić Irańczyka do Polski. Jestem zdecydowanie za tym pomysłem.
  Koreanka studiująca w Południowej Korei polonistykę wyszła za mąż za Polaka studiującego koreanistykę. Taki miły przykład przyjaźni między narodami.
  Uzdolniona muzycznie Białorusinka z Grodna po kilku latach spędzonych w krajach bliskiego wschodu postanowiła osiedlić się w Polsce. Pięknie wygląda i znakomicie mówi po polsku.

  W audycji „Kawa na ławę” zarzucono Tomaszowi Greniuchowi nie tylko młodzieńczą fascynację ruchem narodowym, ale też deklarowany zamiar uczestniczenia w walkach w Donbasie po stronie powstańców.

  Buldogi francuskie należące do piosenkarki Lady Gaga zostały odnalezione – podała policja w Los Angeles. Uprowadzone w środę podczas zbrojnego napadu psy przyprowadziła na posterunek anonimowa kobieta. Prawnicy Lady Gagi potwierdzili, że psy należą do niej. Lady Gaga za odnalezienie psów wyznaczyła nagrodę w wysokości 500 tys. dolarów

 243. guzdra
  Mój niezwykle ciekawy tekst został wcięty przez bezosobowe monstrum zwane webem albo moją starczą niezdarnością. Wiec się skurczę.
  Ten z pofałdowaną posadzką to klasyczny przykład łupiestwo. Nie tylko Altare d’Oro. Cały skarbiec. Książki o sztuce Bizancjum to zdjęcia z bazylik i kościołów nad Laguną. Od 1204, na ile starcza pamięć mi pomaga.
  Tan od Zana, walcowaty, cylindryczny jest jednym z najpiękniejszych w Wwie.
  Kościół św Rocha w Białymstoku.
  Wspaniały przykład modernizmu. Pył na ścianach wnętrza stworzył piękne złudzenie optyczne.

 244. Dobry geszeft , już tylko Putin może Polskę uratować on nic nie
  zamierza nikomu za frajer płacić a kto z nim też płacił nie będzie .

  https://wyborcza.pl/7,75398,26817705,kto-trzyma-w-szachu-klimat-polska-moze-zaplacic-nawet-12-mld.html

 245. Is42
  Musisz dorzucić nekrologi, by info było kompletne.
  A te sobaki za 500 000 to w ramach 500+. ???

 246. ahasverus
  28 lutego o godz. 12:28
  Wczoraj wydobyto z Narwi Jana Lityńskiego. Ciało znaleziono 5 metrów pod powierzchnią wody zaplątane w konary drzew.
  Dzisiaj pytano w audycji „Kawa na ławę” czy prezydent Duda odznaczy Jana Lityńskiego orderem „Orła Białego”. Prezydencki minister uchylił się od odpowiedzi wskazując na kapitułę orderu

 247. ls42
  28 lutego o godz. 12:20
  W niedzielny poranek telewizja zasypuje nas wieloma tematami.

  Mój komentarz
  Ls42, kim są ci my, w imieniu których piszesz?
  Ls42, jak na imię miały psy Lady Gagi? Zapomniałeś o tym napisać. To jest ważne. Lady Gaga pięknie wygląda, pięknie śpiewa, ma piękne psy i zapewne piękne imiona im nadała. Dobrze, że policja już odnalazła jej pieski. Martwiłem się, bo to wielka przykrość dla lady Gagi, a jak dla Lady Gagi, to i dla mnie.
  TJ

 248. Tego jeszcze nie było , Ameryka nakłada sankcje na Arabię Saudyjską
  będą im robić kolorową rewolucję i demokratyzować .
  Zawsze mówiłem , jak demokratyzować to najpierw trzeba zacząć od
  Arabii Saudyjskiej a nie od Rosji .

  https://colonelcassad.livejournal.com/6586918.html

 249. Już nie długo przybędzie Nawalnych , tyle tylko że na zachodzie
  a nie w Rosji .

  https://www.sott.net/article/449297-Pandemic-is-the-excuse-for-concentration-camps-for-dissenters

 250. Jednoznacznie i krótko o szczepieniach i lekarzach:
  https://www.youtube.com/watch?v=or2aFyUdpeQ&list=PLAK9kf1bq7vsgj9AhJFNRf-SljdIMRkmu
  Mówię prawdę i nie dam się kupić nikomu – prof. Stanisław Wiąckowski

 251. Guzdra,
  na portalu „abczdrowie.pl” podają:
  „Jedna dawka szczepionki Moderny chroni przed zakażeniem równie skutecznie, jak dwie. Nowe badania
  Moderna, amerykański producent szczepionki mRNA, przeprowadziła badania, które dowodzą, że jedna dawka preparatu przeciwko COVID-19 w takim samym stopniu chroni przed zakażeniem SARS-CoV-2, jak podanie dwóch dawek. Dr Bartosz Fijałek twierdzi, że szczepienie jedną dawką Moderny mogłyby znacząco przyspieszyć proces szczepień w Polsce.”

  W tej sytuacji może być i tak, że już drugi raz nie będą chcieli Cię zaszczepić.

 252. Są dwie „artystki” o których od czasu do czasu media coś tam donoszą.
  L. Gaga & Madonna.
  Pomimo tego że te paniki nie są już młode, a raczej stare baby jak na swoją branże i chałturą od paru dziesiątków lat, to nie byłbym w stanie odróżnić jedną i drugą od milionów pozostałych poruszających się samodzielnie dwunogów.
  Mało tego, bym nie odgadł żadnego kawałka w ich wykonaniu.
  Ich wyjątkowa twórczość nie jest do odróżnienia od innych śmieci dźwiękowych na planecie

 253. @Blackley
  28 lutego o godz. 2:45
  No to samych przyjemności brachu w nieszczepieństwie hehehe

 254. @ahasverus

  Ten przecinek ci daruję, ale Altare d’Oro znajduje się w mediolańskiej bazylice św. Ambrożego.
  W weneckiej bazylice św. Marka podziwiałeś Pala d’Oro – Złoty Ołtarz, którego najstarsze elementy datowane są na lata 976-978.

  Altare d’oro di Sant’Ambrogio z roku 842 jest wspaniałym przykładem sztuki karolińskiej we Włoszech.

 255. Optymatyk
  28 lutego o godz. 13:32

  Dzięki Optymatyku ; będę się szczepił jak zalecał towarzysz Łukaszenko ;
  ale szklaneczką whisky z lodem , na wódkę tu za gorąco .
  Ps.
  Popatrz no , jaki ten wirus jest mądry omija Białoruś wielkim łukiem
  jak lis trutkę .

  https://www.youtube.com/watch?v=E3tziMTexJw&feature=emb_title

 256. Optymatyk
  28 lutego o godz. 13:24
  Jednoznacznie i krótko o szczepieniach i lekarzach:
  https://www.youtube.com/watch?v=or2aFyUdpeQ&list=PLAK9kf1bq7vsgj9AhJFNRf-SljdIMRkmu
  Mówię prawdę i nie dam się kupić nikomu – prof. Stanisław Wiąckowski

  Mój komentarz
  Optymatyk, czy ty wiesz, co linkujesz? Ten profesor od przyrody, co chce zabierać prawo do wykonywania zawodu lekarzom, mówi o pH swojego moczu sprawdzane co rano. O co chodzi z tym pH?
  Wrzucasz na EP wypowiedzi-gnioty różnych nawiedzonych.
  TJ

 257. Gajowy
  🙂
  Ja sobie po prostu przetłumaczyłem. Jak głupi. Ołtarz złoty, więc złoty.
  Dobrze , ze nie napisałem della patria!!! Jest jedno dzieło „sublime”. Klasztor San Bartolomeo degli Armeni. Genua. Ikona z XIV. Sainta face. Mówiliśmy coś z guzdra o architekturze. W Sud -Ouest Francji jestbardzo dużo kościołów romańskich a w Périgord jest nawet specjalny ciekawy styl sklepien. Np katedra w Périgueux

 258. @tejot
  28 lutego o godz. 14:11
  A ty trollu jesteś za głupi, żeby rozumieć to, o czym mówi ten Profesor.
  https://www.youtube.com/watch?v=eMRBefDu5HQ
  Opresja szczepień – nieznany zapis wideo – prof. Stanisław Wiąckowski

 259. Gajowy
  Sprawdziłem, jest zdjęcie tej ikony w internecie, lecz to nic nie oddaje.

 260. żabka konająca
  28 lutego o godz. 0:48
  To co napisałaś jest kompletna kompromitacją. Czy chcesz koniecznie, żeby uważano ciebie za ślepą i głuchą i kompletnie bezmyślną?
  Tak nie tylko do twojej wiadomości, najgłupszym politycznie jest twierdzenie, że partie niczym się nie różnią i wszyscy przywódcy myślą i działają identycznie.
  Historia zdecydowanie temu przeczy i pokazuje, że trudno znaleźć dwóch bardzo podobnych w działaniu przywódców.
  Teraz odpowiem na twe dziwacznie skonstruowane pytanie zakładające, że każdy musi mieć autorytet któremu wierzy bezgranicznie.
  Piszesz
  „która partia, koalicja partyjna, premier, prezydent, lub personalnie KTO jest dla ciebie autorytetem”
  Informuję, że w polityce nie mam autorytetów , bo po prostu politykom nie wierzę z prostego powodu, że wiem co to jest polityka – dla twej informacji jedna z trafniejszych wg mnie definicji
  „polityka to umiejętność realizacji własnego interesu poprzez wykorzystanie zróżnicowania interesów innych”
  Wiedząc to staram się zrozumieć jaki interes ma Przywódca partii i co zamierza. Jasnym jest, że w polityce o której mówimy chodzi o uzyskanie władzy , lub współudziału w niej , z tym że zazwyczaj nie chodzi o władzę dla władzy , a o możliwość realizowania swoich pomysłów na rządzenie krajem . Najczęściej swe idee politycy zdradzą wcześnie w swych wypowiedziach publicznych , pisanych artykułach i książkach. (Hitler przykładowo napisał książkę „Mein Kampf” w której odsłonił swe idee, JK przy pomocy Torańskiej napisał książkę „MY” itd)
  Nawet mocno skrywający swe idee politycy odsłaniają się gdy dochodzą do rządzenia i wystarczy analizować fakty, by nie mieć wątpliwości do czego dążą.
  A to że ty nie widzisz różnicy , bo piszesz że – „Kaczyński i jego mafia niczym nie różni się od poprzednich decydentów.”
  Nie oznacza, że logiczne oceniający politykę i jej skutki tego nie widzą , bowiem różnica jest kolosalna i wręcz zadziwia mnie, że są tacy jak ty co tego nie dostrzegają mimo, ze czytają błogi polityczne gdzie jest mnóstwo informacji na temat.
  Pisałem już, że Kaczyński jest wyjątkowym politykiem kompletnie bezideowy i niemoralny z rozdmuchanym ego, łasym na pochlebstwa i marzącym od dziecka o władzy (bo to daje siłę i możliwość dogadzania sobie) i na dokładkę to klasyczny paranoik z kompleksami, uważający ,że cały świat jest jemu wrogi, więc należy wszystkich, którzy stoją mu na drodze wyeliminować.
  Przez całe swoje życie próbował poprzez krecią robotę i podkopywanie pozycji innych dorwać się do władzy (i wreszcie się dorwał) bo jego ambicją jest po prostu kierowanie wszystkim co się da.
  Nie ma obecnie na scenie politycznej podobnej do niego osobowości i człowieka z podobnymi do niego ideami i fobiami. Mięliśmy już rządy lewicy , PO i widać było że politycy tych partii chcieli realizować swe pomysły na rządzenie w ramach konstytucji i ustroju demokratycznego. Ani MIller , ani Tusk nie próbował metodami gangsterskimi likwidować swych oponentów, stosować ideę wszystko dozwolone i usiłować przechwycić władze całkowicie niszcząc demokracje i prawodawstwo. Starali się grac politycznie w ramach demokracji i budować sojusze (O JK można powiedzieć prawo to Ja)
  Interes polski nie ma żadnego znaczenia dla JK – liczy się tylko jego egoistycznie i paranoicznie pojęty własny interes.
  To tak w ogromnym skrócie , by wykazać ze gorszego przywódcy który zmontował pod siebie partie (narządzie) w wolnej Polsce nie było. I że On jest ogromnym zagrożeniem dla przyszłości Polski i Polaków, czego jak widzę niektórzy kompletnie nie widzą

 261. Lady Gaga i Madonna to muzyczne ikony USA bez których nie może się obejść żadna poważna uroczystość. Na całym świecie witają je ważni politycy.
  O kradzieży buldogów francuskich Lady Gagi rozpisywały się z pewnością wszystkie agencje prasowe i programy telewizyjne. Opiekun psów został postrzelony, bo próbował zapobiec kradzieży ulubieńców piosenkarki. Tymczasem na blogu odezwały się głosy sceptyczne. Jak można być takim nieczułym?

 262. @maciek.g
  27 lutego o godz. 21:00
  „Właśnie te ambicyjki pozwoliły JK uzyskać samodzielne rządy w 2015 roku (Zandenberg zagrał pod siebie przeciwko ZL i wysadził Zjednoczonej Lewicy z parlamentu)”

  Zandberg winien? Gdyby nie Platforma, wyborcy nie dowiedzieliby się nawet o jego istnieniu. Podczas tamtej kampanii o nowej partii Razem pisał tylko niszowy „Przegląd”. W jakimś przedwyborczym programie TV wystąpiła dziewczyna z Razem, ale wypadła fatalnie. Potem była debata, na której Zandberg wypadł, owszem, dobrze, ale na debatach przedwyborczych często jest tak, że kandydaci niszowi wypadają lepiej niż ci główni i nic z tego nie wynika.

  Tym razem też by nic z tego nie wynikło, a „Razem” otrzymałoby 1,5% głosów, gdyby nie Platforma, która dosłownie na kilka dni przed wyborami zmobilizowała wszystkie swoje media (a oprócz GW, TVN i portali miała wtedy również TVP), aby zrobiły Zandbergowi mega-kampanię. Od rana do wieczora słyszeliśmy więc, że objawił się nam Mesjasz polskiej polityki: co za talent, co za charyzma, mądrość, nowe spojrzenie na rzeczywistość. Zandberg w domu, Zandberg w pracy, Zandberg z dziećmi na spacerze.

  Gdyby Platforma zrobiła Zandbergowi tę kampanię na miesiąc przed wyborami, mógłby osiągnąć 5% i wejść do Sejmu. Kilkudniowa intensywna reklama mogła doprowadzić tylko do tego, że zyska maksymalnie 3%, które jednak mogły zadecydować o tym, że „stara” Lewica progu nie przekroczy. I tak się stało.

  Tamta akcja mediów PO wydawała mi się dziwna i niezrozumiała. Gdy jednak przeczytałem słowa Lityńskiego o tym, że działacze PO celowo sabotowali kampanię Komorowskiego, żeby wygrana w pierwszej turze nie zapewniła mu zbyt mocnej pozycji w partii, nie mam już wątpliwości: Platforma celowo zagrała Zandbergiem na wyeliminowanie Lewicy z Sejmu , bo myślała, że umocni to jej pozycję. W ten sposób zapewniła PiSowi samodzielną władzę.

  Potem zaczęła obwiniać Zandberga o to, że rządzi PiS, dziś obwinia Hołownię.

 263. Optymatyk
  28 lutego o godz. 14:45
  @tejot
  28 lutego o godz. 14:11
  A ty trollu jesteś za głupi, żeby rozumieć to, o czym mówi ten Profesor.

  Mój komentarz
  Optymatyk, link który padałeś w poprzednim poście, dotyczy pH moczu profesora od nauk przyrodniczych, a nie szczepień, szczepionek, plandemii, itd. Z tego względu uważam, że nazwanie mnie głupim trollem jest u ciebie przejawem złości na samego siebie.
  TJ

 264. @ahasverus
  27 lutego o godz. 20:31
  „Lempart wypalila sie jak niegdys Margot”.

  Lempart w odróżnieniu od Margot jest doświadczoną działaczką, ale w niszowym obszarze skrajnego feminizmu. Jesienne protesty ją przerosły, nie umiała się w tym odnaleźć (ogłosiła np., że daje rządowi 7 dni na spełnienie jej żądań, czym się totalnie ośmieszyła). Poza tym, jak już wspomniałem, ona chce pełnej liberalizacji prawa aborcyjnego, natomiast większość protestujących w listopadzie kobiet chciała przywrócenia kompromisu.

  Gdyby Platforma miała rozum, to teraz skupiłaby się właśnie na walce o jak najszybsze przywrócenie kompromisu (niezależnie od dążenia do liberalizacji w dalszej przyszłości). Pod takim hasłem mogłaby wyprowadzić na ulice kobiety, które nie chcą iść z Lempart.

  Tymczasem PO skupia się na atakowaniu Hołowni za to, że chce on referendum, w którym zwyciężyłaby opcja kompromisu, która nie satysfakcjonuje liberalnych działaczek PO, choć tym samym działaczkom nie przeszkadza, że PO wciąż ma w swoich szeregach posłów chcących zaostrzenia ustawy…

 265. Blackley
  28 lutego o godz. 13:09
  ,,Już nie długo przybędzie Nawalnych , tyle tylko że na Zachodzie
  a nie w Rosji .”
  Amerykanie maja juz pierwszych stu.

 266. remm
  28 lutego o godz. 15:42

  Skrajna prawica ma 8 godzin dziennie
  profesjonalnie zrobionego programu telewizyjnego na Youtube.
  Reklamuja nowa dwutomowa biografie ludobojcy Francisco Franco
  i rozlatujace sie przy strzelaniu karabiny Grot.
  Placi za to chyba CIA, ktore buduje Arabie Saudyjska nad Wisla.

 267. @maciek.g
  27 lutego o godz. 20:34
  „Nie znam wypowiedzi wiodących polityków PO z których można by taki wniosek wyciągnąć. Nie słyszałem by publicznie informowali, że lider PiS jest niegroźnym paranoikiem”.

  Docenianie przeciwnika nie polega na tym, żeby pisać, iż jest on groźny, tylko żeby dostosować, a przynajmniej starać się dostosować metody walki z nim do jego poziomu.

  Żądza władzy Kaczyńskiego jest powodowana paranoją, ale stosowane przez niego środki są oparte na najnowszych osiągnięciach naukowych, o ile nauką można nazwać metody knucia intryg politycznych i manipulowania opinią publiczną, a chyba można, bo są one od dawna przedmiotem studiów uniwersyteckich. Tymczasem opozycja zachowuje się jak kundelek obszczekujący czołg najnowszej generacji, choć ma (wciąż jeszcze) fundusze, struktury i zaplecze medialne, żeby działać fachowo.

  Przykładem jest reakcja Platformy na spór Morawieckiego i Orbana z Unią o stosowanie zasady praworządności w grudniu ubiegłego roku. Pisałem tu wtedy o tym:
  https://passent.blog.polityka.pl/2020/12/01/polski-cyrk-w-brukseli/#comment-954837

 268. @folwarkPn
  28 lutego o godz. 16:28
  Nie wiem, jaką skrajną prawicę masz na myśli, ale gdy oglądam te wszystkie youtubowe „Media Narodowe” czy „Wrealu24”, widzę pieniądz ruski, nie amerykański.

 269. Symetryczny 11.25
  Warszawa da się lubić
  Nie można narzekać, jeszcze trochę przestrzeni pozostało

 270. Katolicy na blogu unikają skojarzeń… wpływu Watykanu na ustrój nad Wisłą… określanym pod amboną… Tak sobie myślę prywatnie o kluczeniu między Merkel, Putinem i jankesami…

 271. https://www.sott.net/article/449146-One-Third-of-Deaths-Reported-to-CDC-After-COVID-Vaccines-Occurred-Within-48-Hours-of-Vaccination
  Jedna trzecia zgonów zgłoszonych do CDC po szczepieniach COVID wydanych w ciągu 48 godzin po szczepieniu

 272. remm
  28 lutego o godz. 15:58
  Francuzi mowia: „un panier de crabes”. koszyk krabow, gdzie wszyscy sie podzeraja, podszczypuja. Idiotyczna.

 273. Тузы – VIPs / Сергей Гуриев и Алексей Венедиктов // 25.02.21

  Rozmowa Aleksieja Wieniediktowa, red. nacz. Echa Moskwy z Siergiejem Guriewem, ekonomista, prof.paryskiego uniw. (Sciences Po Paris)

  https://www.youtube.com/watch?v=WmpTFflH9PI

 274. Nic już nie będzie takie jak dawniej bo zmiany są widoczne, a jest jeszcze dużo do zrobienia. Zanim przeniesiemy się stąd do wieczności niejedno może nas zdziwić. Pominę obsadę stanowisk, bo niezależnie od tego kto jest takim lub innym ministrem, podstawowa struktura władzy, w najbliższym i trochę dalszym okresie, się nie zmieni. Nikt nie jest samowystarczalny, nawet Rosja, zatem wszyscy muszą handlować jak się da i czym się da. Od dwudziestu lat sklepy są pełne towarów, a te ciągle udoskonalane i ciekawsze. Problemem jest pozbycie się nagromadzonych i już nieużywanych przedmiotów i ubrań. Gdyby wszyscy jednocześnie wyrzucili to co im już nie jest potrzebne byłby niezły kłopot. Buduje się szybko, ale to co pokazał Symetryczny w Warszawie to chyba przesada. Siedzieć jeden na drugim w stołecznej metropolii to żadna przyjemność i jakby to ująć nietakt wobec tych sąsiadów za oknem. Można dostać stołecznego fioła i po co to komu?

 275. PL Grand Continent

  Rozmowa z Aleksiejem Nawalnym, zrozumienie doktryny rosyjski przeciwnik
  https://legrandcontinent.eu/pl/2021/02/01/rozmowa-z-aleksiejem-nawalnym/

  PS
  Ta rozmowa Aleksieja Nawalnego i Siergieja Guriewa odbyła się 30 grudnia 2020 roku. Jest on dostępny w języku rosyjskim na stronie Youtube profesora Guriewa pod tym linkiem lub w transkrypcji na VTimes tutaj.

 276. orca

  Najlepszy bekon do kupienia w Ameryce
  jest sprowadzany z Kanady, wedzony dymem z drewna wisni.
  https://www.nueskes.com
  A najlepsza polska kielbasa – firmy Wellshire w Whole Foods.

 277. remm
  28 lutego o godz. 15:42
  Z twych wpisów widać, że bardzo nie podoba ci się PO
  a obecnie KO) i niestety to uniemożliwia ci obiektywnie oceniać.
  Po co pisać tak bez sensu
  „Gdyby Platforma zrobiła Zandbergowi tę kampanię na miesiąc przed”
  Czy PO zależy na wspieraniu konkurencyjnej partii?
  Wiadomo, że idą wybory i Lewica może mieć ogromne problemy z załapaniem się do sejmu. Co powinien zrobić polityk któremu zależy na dobru Polski i PO mu się nie podoba.
  Powinien odłożyć na jakiś czas ambicje polityczne i wejść w układ ze stara lewica by ja wzmocnić. ZL wzmocniona Razem nie tylko weszła by bez problemu do sejmu , ale mogła by zdobyć poparcie pod 10%.
  A tak co wyszło ZL uzyskała 7,55% Razem 3,62% i obie wyleciały z sejmu.
  Te wejście do sejmu zjednoczonej lewicy i razem spowodowało by że PiS miałby ogromny problem bowiem uzyskał by tylko 217 mandatów (o 13 za mało by mięć większość) Musiał by wziąć Kukiza, by mięć większość i to mogło znowu potoczyć się tak jak przedten z SO i LPR .
  Czy Razem bardzo zyskała na tym promowaniu siebie Historia pokazuje że nic
  9 lipca 2019 na konferencji prasowej członek Zarządu Krajowego partii Adrian Zandberg wraz szefami Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny poinformował o wspólnym starcie tych partii w wyborach parlamentarnych w tym samym roku]. Do koalicji dołączyły potem także m.in. Polska Partia Socjalistyczna i Twój Ruch. Koalicja przyjęła nazwę Lewica, w związku z czym – aby uniknąć konieczności przekroczenia 8%-owego progu w wyborach do Sejmu – nazwę tę za swój skrót przyjął SLD.
  I po co było to promowanie siebie w 2015 roku?

 278. https://www.youtube.com/watch?v=r6eidc8x0Hs
  Bogusław Linda z wiadomością do wszystkich Polaków
  2056 wyświetleń•28 lut 2021

 279. maciek.g

  „I po co było to promowanie siebie w 2015 roku?”

  W 2015 na lewicy był podział dotyczący podstawowych spraw programowych. Nie bedę pisał jakich, bo to ci nic nie powie jako że politykę widzisz głównie w kategoriach „promowania” jakiś jednostek.

  W każdym razie zjednoczenie przedwyborcze nie było mozliwe. Trzeba było czterech lat by jakoś te sprawy programowe poukładać i zaufać sobie na tyle by stworzyć koalicję wyborczą.

  Piszę to pro forma bo nie sądzę by to do ciebie dotarło. Zresztą po co miałoby to do ciebie docierać skoro nie masz nic wspólnego z lewicą poza tym, że lubisz sobie o niej pogadać z perspektywy peowskiej.

 280. folwarkPn,

  Rockefeller oysters-nie jestem zwolennikem ostryg z przyprawami ale wiem ze Rockefeller oysters sa znane i lubiane.

  Na temat bekonu i wedzenia: ciekawe ze piszesz o drewnie wisni. My wedzimy lososie uzywajac drewno czeresni z drzewa ktore przewrocil u nas wiatr. Lososie i drewno z drzew owocowych daja przyjemny zapach podczas wedzenia i super smak uwedzonego lososia.

  ozzy
  27 lutego o godz. 19:37

  Muszla scallop jest troche podobna do muszli ostrygi odmiana kumamoto oysters. To jest jedna z ostryg ktore tu zyja i uwazana za jedna z najlepszych i rowniez najdrozszych.


  O ostrygach

  Wankowicz kiedys napisal o zebach, perlach, poecie i nazwal geniuszem pierwszego czlowieka ktory zjadl ostryge.

  Najbardziej popularna ostryga jest u nas odmiana Pacific oysters – cena i smak w takiej kolejnosci. Dlatego jest lepiej wykupic licencje na zbieranie seafood (ok $20.00/za rok) i zbierac samemu. Takie ostrygi sa swieze (zywe) i praktycznie za darmo.

  Na temat wodki Beluga. Slyszalam o tej wodce ale jeszcze nie pilam. Cena mnie odstrasza. Dla nas wodka jest przydatna do zrobienia oyster shooter. Do tego nadaje sie Belvedere vodka, made in Poland, dostepna w Indianskim sklepie za $20.00

  Oyster shooter na dwie osoby

  (dla poprawienia smaku wszystko musi byc bardzo schlodzone, kieliszek rowniez)

  -dwa male kieliszki
  -dwie zywe ostrygi w muszli
  – 2x polowa kieliszka wodki (two half-shots)
  -kilka kropli Tabasco sauce
  -troche soku z cytryny

  Otworzyc muszle ostrygi uzywajac specjlany noz. Wlac do kieliszka ostryge razem z naturalnymi sokami w muszli. Wlac wodke, Tabasco, sok z cytryny i wypic za jednym razem.

  Miejscowi Indianie mowia „When the tide is out the table is set” co mozna przetlumaczyc: podczas odplywu czas siadac przy stole.

 281. remm
  28 lutego o godz. 15:42
  Jak widzisz Zandenberg wyciągnął w 2019r wnioski z błędu jaki popełnił w 2015. Lewica też i zrezygnowała z tzw zjednoczenia. Uzyskali 12,56 a więc więcej niż w 2015 tam 11,17
  Ale warunki polityczne się zmieniły i PiS swoim rozdawnictwem zyskał sporo głosów. aż 6 % więcej w 2015 -37,58 a w 2019 – 43,55 i to przesadziło o ponownych rządach większościowych

 282. Bar Norte
  28 lutego o godz. 18:10
  Wielce tajemniczo piszesz
  „W każdym razie zjednoczenie przedwyborcze nie było możliwe. Trzeba było czterech lat by jakoś te sprawy programowe poukładać i zaufać sobie na tyle by stworzyć koalicję wyborczą”
  Napisz po prostu jakie to były te nie do przezwyciężenia różnice że trzeba było aż 4 lat by to zmienić.
  Błąd oczywisty i nie kombinuj z jakimiś nie do przezwyciężenia różnicami

 283. maciek.g

  „Wielce tajemniczo piszesz”

  Jesli cię te różnice programowe interesują to je sobie znajdź. Parę kliknięć wystarczy.
  Ja ci nie będę tłumaczył tych zagadnień bo to nie twoja sprawa jako, że nie jesteś z lewicy.
  Dodam, że się nie zajmuję na blogu perypetiami partii na którą głosujesz. Chocby dlatego, że poczuwam się do pewnej lojalności opozycyjnej choć mam inne poglady.

 284. Bar Norte
  28 lutego o godz. 18:42
  To, że jesteś zdeklarowanym lewicowcem, to wiem bo się z tym nie kryjesz.
  A je nie zajmuje się perypetiami partii , ale oceniam po wynikach skutek działania politycznego. I w tym przypadku jest on ewidentnie zły, tak dla Polski jak i dla samej lewicy i żebyś na głowie stawał tego nie zmienisz.

 285. To tylko maseczka.
  To tylko test.
  To tylko aplikacja.
  To tylko bransoletka śledząca.
  To tylko informacje medyczne.
  To tylko po to, abyś mógł podróżować.
  To tylko system rozpoznawania twarzy.
  To tylko dlatego, aby ludzie wiedzieli, że obok ciebie jest bezpiecznie.
  To tylko dlatego, żeby wiedzieć, kogo spotykasz.
  To tylko 1,5 metra.
  To tylko preparat genetyczny To tylko szczepionka
  To tylko 0.03ml
  To tylko druga dawka
  To tylko powtórzenie sezonowe dawek…
  To tylko przez dwa tygodnie.
  To tylko kilka miesięcy.
  To tylko do momentu, gdy liczba zakażonych spadnie.
  To tylko po to, aby wykorzystać wykorzystanie szpitali.
  To tylko niepotrzebne firmy.
  To tylko niepotrzebni pracownicy.
  To tylko puby.
  To tylko restauracje.
  To tylko impreza.
  To tylko kościoły.
  To tylko modlitwa.
  To tylko film, który został usunięty.
  To tylko post.
  To tylko e-mail.
  To tylko czujnik IoT.
  To tylko po to, abyś mógł zdobywać prawo jazdy.
  To tylko dlatego, że możesz głosować.
  To tylko przez kilka lat.

  To tylko Twoja wolność, która znika z dnia na dzień, a Ty się do niej przyzwyczajasz. ” Ograniczenia opisane j.w. są jak lina wokół szyjki człowieka i powoli zaciskajaca krtań !
  Są ograniczeniami społeczeństwa 38 mln ludzi gnębionych przez garstkę i wielość służb z paralizatorami, straż miejską, policję, SANEPID -bez broni szturmowej za to z karami uchylanymi przez Sądy, wzywana do pomocy policji Straż Pożarna, właczany Urz.Skarbowy, celnicy, itd. A rządowcy to kilku facetów mających dostep do KASYNA, a w czasie pracy w sejmie/senacie, także dojście do wódeczek w knajpie, niby odważni faceci ale unikający szczepienia siebie i rodziny – za to wydający firmom farmaceutycznym na perygrynacje zdrowotne 38 mln ludzi…
  To tylko qrwa wielkie oszustwo!

 286. Zabronili już Wam swobodnie oddychać!
  Zabronili już Wam się leczyć!
  Zabronili już Wam spotykać się z rodziną!
  Zabronili już Wam odwiedzać chorych i umierających w szpitalach!
  Zabronili już Wam jeść, pić i palić w miejscach publicznych!
  Zabronili już Wam dbać o zdrowie, ćwicząc i pływając!
  Nawet zakaz rozmów w tramwajach i metrze sk…y (może tyłem będziemy chodzić)
  A teraz powoli zabierają wybudowane za miliardy obiekty sportowe, a może przyjdzie i czas na inne?
  Zbudowali nam getta na stadionach z respiratorem rozrywającym pęch. płucne !
  Może zapragną zabrać Wam domy, mieszkania, podwórka?
  Długo jeszcze będziecie się dawali? „To Twoja wolność, która znika z dnia na dzień, a Ty się do niej przyzwyczajasz. ” Ograniczenia opisane j.w. są jak lina wokół szyjki człowieka i powoli zaciskajaca krtań !
  Ile jeszcze trzeba, aż zrozumiecie, co się dzieje?
  CZEGO JESZCZE NIE ROZUMIECIE rodacy z przed tv ???

 287. https://www.youtube.com/watch?v=BdWO8mkSjbk
  Młody ZAORAŁ Policjanta i nie dostał mandatu
  …………………..
  Takich radnych nam trzeba!

 288. maciek.g

  „oceniam po wynikach skutek działania politycznego.”

  Nic nie oceniasz tylko powtarzasz propagandową tezę sprzed 5 lat, że wygrana PiS jest „winą” Znadberga.
  Nie mam sklerozy i pamietam kto tę tezę w swoim czasie lansował. Jak również pamiętam kto z tej tezy nie tak dawno zrezygnował by na opozycji nie tworzyć zdrażnień.
  Z tym, że ty tego nie zauważyłeś.

  Twoje przywiązanie do tej tezy jest tak silne, że podjąłeś polemikę z remmem, który usiłował ci ten nonsens dość racjonalnie z głowy wybić.
  Oczywiście bez powodzenia.

 289. Jeśli czegoś żałuję, to tego, że myślałem, że mamy więcej czasu – mówi Ihar Iliasz, mąż Kaciaryny Andrejewej, białoruskiej dziennikarki, która razem z Darią Czulcową została skazana na dwa lata kolonii karnej za „kierowanie akcjami protestu” i „organizację zamieszek”, czyli relacjonowanie wydarzeń na placu Zmian, gdzie mieszkańcy Mińska upamiętniali zakatowanego Ramana Bandarenkę.

  https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,26821704,na-ulicy-podchodza-do-mnie-obcy-ludzie-i-mowia-ze-kacia-jest.html

  A Łukaszenko to przyjaciel Putina. Na pewno wymieniają doświadczenia.

  ***** ***

 290. @maciek.g
  28 lutego o godz. 17:26

  „Gdyby Platforma zrobiła Zandbergowi tę kampanię na miesiąc przed” – Czy PO zależy na wspieraniu konkurencyjnej partii?

  Oczywiście, że nie zależy. Dlatego nie zaczęła pompować Zandberga miesiąc przed wyborami, tylko tydzień. W rezultacie zyskał 1-2 dodatkowe punkty procentowe – za mało, aby on sam wszedł do Sejmu, ale wystarczająco dużo, żeby z 8,00% poparcia dla „starej” Lewicy zrobić 7,54% i wyeliminować ją z Sejmu.

  „Powinien odłożyć na jakiś czas ambicje polityczne i wejść w układ ze stara lewica by ja wzmocnić”.

  W 2015 roku Zandbergowi bardziej niż na wejściu do Sejmu zależało na pozyskaniu młodych wyborców, którym SLD kojarzyło się z mafią. Gdyby dołączył do lewicowego bloku, straciłby wiarygodność. Tamtą kampanię traktował raczej jako możliwość pokazania się na forum krajowym, żeby łatwiej rozwijać działalność w przyszłości.

  To nie Zandberg zapłacił mediom Platformy za tamtą kampanię (zresztą, nie miał nawet czym). To one mu ją zafundowały z sobie tylko znanych przyczyn. Bez niej miałby swoje 1,5-2%, a stara Lewica prawdopodobnie weszłaby do Sejmu.

 291. Bar Norte
  28 lutego o godz. 20:02
  Nie przekonasz mnie że katastrofa polityczna lewicy w 2015 roku była jej sukcesem i była korzystna dla Polaki i Polaków.

  Nie rozmawiamy z partiami, które lewicą są tylko z nazwy – z Twoim Ruchem i SLD. Ich czas się skończył – mówią działacze Razem.
  Czyli jak ambicyjki nowej lewicy zaszkodziły Polsce. Jak widać niewiele ich obchodziło działanie Kaczyńskiego i jego PiS. Ważne było by się wypromować jako prawdziwa lewica.

 292. maciek.g

  „Katastrofa” lewicy, jak to ujmujesz, nie jest twoją sprawą by ty na nią nie głosujesz. Nie stawiaj się więc na pozycji jakiegoś mentora czy adwokata lewicy, bo to jest śmieszne.
  To jest wyłącznie sprawa lewicy, jej ówczesnych problemów, które udało się na szczęscie jakoś przełamać.

  A wykorzystywanie tych problemów przez twoje środowisko polityczne opisał ci wyżej, kilkakrotnie remm.
  Ja tutaj nic do dodania nie mam.

 293. remm
  28 lutego o godz. 20:37
  Coś mieszasz. Po pierwsze PO nie miało żadnego interesu wspierać skrajnej lewicy jaką była i jest partia razem. Tę kampanię Zandbergowi zrobili durni dziennikarze (podobno mający znać się na polityce) bo im się najbardziej spodobał ze wszystkich dyskutantów. PO ani jego ludzie nie mieli na to wpływu. Gdyby mieli to błyskawicznie wyciszyli by tych niekorzystnie działających dla nich dziennikarzy. To przecież zabierał im jakieś tam procenty poparcia. Gdyby mieli swoich dziennikarzy, to ci pieli by pochwały reprezentantowi PO na tej dyskusji.
  Już odpisałem Bar Norte jakie ambicje przyświecały liderowi Razem.
  Masz rację, że bal się utraty wiarygodności , ale liczył, że porwie zniechęconych do lewicy i zbuduje silną partię. To drugie kompletnie nie wypaliło. (i nic dziwnego bo poparcia nie uzyskuje się z dnia na dzień)
  Natomiast wejście w koalicję mógł wytłumaczyć koniecznością uniemożliwienia Kaczyńskiemu uzyskania rządów większościowych i po wyborach mógł nadal pokazywać swą partie jako dbająca o to co jest fundamentem lewicy. Tymczasem JK zrobił typowo lewicowe działania i zupełnie wytrącił mu atuty z ręki. Działania JK były oczywiści tylko pod procenty poparcia PiS i to uzyskał. Teraz Razem musiało spuścić z tonu by w ogóle trwać i i z tej przyczyny te pohukiwanie, że pozostałe partie lewicowe są tylko z nazwy lewicowe poszło do kosza.

 294. Bar Norte
  28 lutego o godz. 20:55
  I co z tego że nie głosuję? oceniać każdy może i ja podaję adekwatne argumenty. Jeżeli dla ciebie wylecenie partii lewicowych z sejmu na 4 lata jest sukcesem, to faktycznie nie ma co z tobą dyskutować na ten temat.

 295. maciek.g

  „Jeżeli dla ciebie wylecenie partii lewicowych z sejmu na 4 lata jest sukcesem”

  A gdzie to wyczytałeś w moich komentarzach? Może jakiś cytat?

  Zdaje mi się, że prowadzisz dyskusję już sam ze sobą.

  Ps Tak swoją drogą twoja troska o lewicę jest rozbrajająca. Jak mawiają diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

 296. @Bar Norte
  28 lutego o godz. 18:10
  Tak samo myślę.

 297. Ewa-Joanna

  Maciek.g od czasu do czasu wraca to teorii „Wina Razem!”.

  I to jest psychologicznie zrozumiałe, bo skoro „Wina Razem!” to niczyja inna – ze szczególnym uwzględnieniem tych niewinnych na których maciek.g głosował.

  Mnie to dziwi tylko w tym kontekście, że partia na którą maciek.g głosował już od dawna tego idiotyzmu nie powtarza. Widać jej wyborca również w tym przypadku nie zorientował się, że realia polityczne się zmieniły.

css.php