Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

21.02.2021
niedziela

Nietykalny IPN

21 lutego 2021, niedziela,

Oburzenie to za mało. Mianowanie dr. Tomasza Greniucha na p.o. szefa wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej wywołało liczne protesty, m.in. profesorów uczelni wrocławskich, weteranów opozycji „S”, wiceprezydenta Wrocławia, wreszcie ministra w Kancelarii Prezydenta.

To ostatnie, stwierdzające, że na stanowiska w IPN trzeba mieć nieposzlakowaną opinię. Protesty, oczywiście, są potrzebne, sam się tą drogą dołączam, ALE to za mało!

Moim zdaniem zatrudnienie Greniucha w IPN, i to na stanowisku kierowniczym, nie jest przypadkiem. Przypuszczam, że nie jest wyjątkiem. Człowiek o takiej przeszłości musiał dobrze czuć się w tej instytucji, a instytucja musiała być z niego zadowolona.

Władze IPN wiedziały, kogo mianują, wszak Greniuch pracował kilka lat w opolskiej delegaturze IPN, był więc czas, by mu się przyjrzeć. Greniuch był znaną postacią w ONR i w okolicy, w kołach coraz bardziej rozpasanej młodzieży hajlujacej. Wreszcie znane były jego publikacje. Śmiem twierdzić, że dr Greniuch został awansowany nie mimo tych „błędów młodości”, a właśnie dzięki nim, jako wyraz uznania. Ludzie bardziej kompetentni niż ja powinni wyjaśnić, dlaczego taki „idiota”, jak mówi wiceminister W., trafił do IPN i został tam „doceniony”.

Instytut Pamięci Narodowej od dawna jest twierdzą narodowej prawicy, pod kierunkiem p. Szarka może nawet w większym stopniu niż uprzednio. W każdym razie kierunek ewolucji jest wyraźny – coraz bardziej na prawo, przeszłość w ONR i hajlowanie jest co najwyżej „błędem młodości”. Jakiej młodości? – chciałoby się zapytać. Toż to jest pan po trzydziestce, który miał dość czasu, żeby przejrzeć na oczy.

Dr Greniuch przeprosił. Nawet jeżeli były to przeprosiny szczere, nie powinny torować mu drogi do awansów. Przeciwnie – odrobina samokrytycyzmu i skromności nakazywałyby pozostawać w cieniu. Albo dr Greniuch żałuje swojej przeszłości, to wtedy powinien „odpokutować”, albo jego przeprosiny są tylko formalnością, która miała otworzyć drogę do kariery. Zresztą ta przeszłość nie jest zbyt odległa. Jeszcze niedawno pan Greniuch został odznaczony, a jednocześnie wykonywał nazistowskie gesty, pardon, „rzymskie pozdrowienie”. Analiza jego „playlisty” pokazuje, że słuchał zespołu grającego muzykę paranazistowską. To prawdziwy wychowanek ONR, który – miejmy nadzieję – zrzuca z siebie skórę oenerowca. Ale żeby taka osoba sprawowała kierowniczą funkcję w IPN – to się w głowie nie mieści. Wszak ludzie tacy jak on powinni być przedmiotem badań IPN, a nie ich wykonawcami.

Mimo protestów prezes IPN dr Szarek na razie nie odcina się od swej decyzji. Instytucja znana z tego, że potrafi wyciągnąć kompromitujące fakty z życia osób cieszących się szacunkiem, tym razem pozostaje zaskakująco wyrozumiała. W całej tej sprawie najważniejszy nie jest były działacz ONR dr Greniuch, ale sam Instytut Pamięci Narodowej – faktyczne ministerstwo prawdy, polityki historycznej i propagandy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 536

Dodaj komentarz »
 1. 404
  21 lutego o godz. 21:32
  @maciek g.

  Napisałeś, że Nawalny chce objąć władzę po Putinie
  Ale zrobiłeś to w taki sposób jakby to było draństwem.

  Równiez jakie poglądy ma Nawalny też nie jest istotne.
  Jednym mogą się podobać, innym nie. Tak jest w polityce.
  Ale walić po kolanach potencjalnych konkurentów to inna sprawa.

  Pojawiły się także głosy, że gdzie indziej też przywódcy przyzwyczajają się do władzy, więc nic złego nie jest z Putina zagrywkami.

  Czy Wy słyszycie samych siebie?

  Gdziekolwiek wielkim trudem zdobyto prawa demokracji, nalezy ich za wszelką cenę bronić.
  Wiadomo, demokracja jest sprawą delikatną i trudną do utrzymania, a na naszych oczach coraz bardziej zagrożona i w wielu przypadkach wręcz ginie.

  Nie przyzwyczajajmy się do tego nowego status quo.

  Zwłaszcza my starsi, którzy przeżyli już wiele i wiemy czym to grozi.

  Co do zapędów imperialnych Rosji …
  Tejot do dobrze wyjaśnił. Ja dodam od siebie, że duże kraje w naturalny sposób dążą do dominacji.
  Zresztą ja wolę żeby była konkurencja.
  Obecnie jest już od dłuższego czasu zdecydowana dominacja USA i nie wychodzi to najlepiej.
  Jakikolwiek hegemon jeżeli nie ma wystarczająco silnej opozycji, zmienia się na niekorzyść. Każdemu trzeba patrzeć na ręce, ale żeby to robić efektywnie należy być silnym.

  Jednak uzurpowanie sobie władzy dożywotniej nie mieści się w żadnych demokratycznych kategoriach.
  A Putin to stara się robić.
  Xi chiński już się z tym uporał.
  Trump miał takie zamiary. Na szczęście chwilowo nie doszły do ziszczenia.

  Czy to ma być wzorzec na następne pokolenia?

 2. @ozzy
  21 lutego o godz. 21:22

  To interesujące.
  Niestety nie mam facebooka, więc nie mogę tam zajrzeć. Każą się najpierw zalogować

  Jeżeli nie sprawi Ci to trudności, to zechciej w skrócie przedstawić główne wątki tego dialogu.

 3. Dlaczego Tomasz Greniuch nie powinien być dyrektorem IPN we Wrocławiu?

  Mianowanie Tomasza Greniucha „pełniącym obowiązki dyrektora” IPN we Wrocławiu wywołało wiele głosów sprzeciwu.

  Jako jedna z pierwszych zareagowała ambasada Izraela: „Delegowanie neonazistów na stanowiska, na których mogą mieć wpływ na pamięć o historii II wojny światowej i Holocaustu, jest jak umieszczenie zdjęcia podpalacza nad kominkiem”.

  Decyzję skrytykował nawet Sławomir Cenckiewicz, bliski Prawu i Sprawiedliwości dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego, zasiadający również w kolegium IPN. Określił nominację Greniucha jako „szkodliwą dla Polski”.

  Onet.pl donosił, że nominację Greniucha chciał zablokować Mateusz Morawiecki, ale bez efektu, bo prezes IPN Jarosław Szarek to zaufany człowiek wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

  „Panie Greniuch, we Wrocławiu nie ma miejsca dla ludzi wznoszących rękę w nazistowskim pozdrowieniu. Nie ma miejsca dla ludzi kwestionujących Holocaust. Nie ma miejsca dla tępej nienawiści i antysemityzmu. Proszę przyjąć do wiadomości, że pański pobyt we Wrocławiu, choćby trwał jeden dzień, nadmiernie się przedłuża” – napisał Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia.

  Zanim 38-letni Tomasz Greniuch stał się historykiem, specjalistą od Narodowych Sił Zbrojnych, i obronił doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (pisał o „żołnierzach wyklętych”), przez wiele lat działał w skrajnie prawicowym Obozie Narodowo-Radykalnym. Był rzecznikiem prasowym opolskich struktur. Pod pseudonimem „Tomasz Piasecki” (to nawiązanie do Bolesława Piaseckiego, wodza przedwojennego faszyzującego ONR-Falanga) organizował nacjonalistyczne demonstracje, takie jak „najazd na Myślenice” upamiętniający pogrom ludności żydowskiej z 1936 r.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Mam duże uznanie dla Gospodarza, ale w tym przypadku chciałabym więcej informacji swiadczących o złym wyborze na stanowisko w IPN

  Bo na przykład fakt, że na jego playliście były piosenki o złej sławie, o niczym nie świadczy.

  Ja mam zdecydowanie poglądy anty-nazistowskie, ale z ciekawości czasem słucham, czy czytam takie teksty. Pomimo prawdziwego wstrętu do wielu myśli w nich zawartych.
  Robię to, żeby zobaczyć o co im chodzi.

  Samo rzymskie pozdrowienie, też nie jest zaraz hajlowaniem.
  A tylko te dwa przykłady Gospodarz przytoczył.

  Być może jest ich więcej.
  Jednak tylko te, wcale nie muszą i nie powinny być powodem do ubierania faceta w siermiężną suknię.

  Ostatnio na blogu była wymiana zdań nad tym, że można obecnie kupić
  Mein Kampf. Podobała mi się odpowiedź jobrave.
  Bo żeby coś krytykować, to warto wiedzieć co.

  Podobnie było z dziełami Lenina, czy Marksa.
  Wielu wypowiadało swoje zdanie na ich temat, nigdy do nich nie zajrzawszy.

  Jeżeli ktoś by zechciał przeanalizować mój
  Search Engine, to by się złapał za głowę. Nic bardziej mylącego.

  Wydaje mi się, że zbyt pośpiesznie obecnie wydajemy osądy o innych.
  Często bazując na utartych schematach.
  Mój wtręt do tego felietonu nie jest stanowczą opozycją.
  Jedynie staram się zwrócić uwagę na nibezpieczeństwo wyciągania pospiesznych wniosków

 6. W Polsce mamy ponad cztery tysiące dróg szybkiego ruchu (autostrad i dróg ekspresowych). W budowie jest ponad tysiąc kilometrów takich dróg. Ten szeroki program inwestycyjny nie przebiega bez zakłóceń, a wiele budów jest opóźnionych. Może zastanawiać dlaczego wykonawcy podejmują się zadań których nie potrafią zrealizować i ostatecznie prace są przerywane. Proces przygotowania i realizacji trwa długo bo około 10 lat. Są jednak drogi planowane od lat kilkudziesięciu, które nie mogą ruszyć bo przeszkodą są wieloletnie protesty mieszkańców. Każdy chce mieć dobry dojazd, ale nie koło swego miejsca zamieszkania. Jeden odcinek drogi wybudowany, a kolejny oprotestowany i zostanie wybudowany za pięć lub dziesięć, a może dwadzieścia lat. Tymczasem trzeba już myśleć o remontach dróg bo upływają terminy gwarancji i nawierzchnie dróg zaczną się sypać. Po tegorocznej zimie będzie znacznie więcej dziur w drogach niż zazwyczaj. Przed Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad dużo pracy.

  PS. Kiedy ruszy budowa wschodniej obwodnicy Warszawy? Kiedy doczekamy się wschodniej obwodnicy Wrocławia? Kiedy zostaną zakończone budowy opóźnionych odcinków dróg ekspresowych S-3, S-5, S-7 i wielu innych. Tygodnik POLITYKA mógłby zająć się tym tematem

 7. Z całą pewnością p. Greniuch dostał posadę właśnie za swoje zasłúgi na polu tego, do czego de facto został powołany IPN : fałszowania historii i gloryfikowania bandytów, byle tylko swój bandytyzm uzasadniali „patriotyzmem” i antykomunizmem. Oczywiście nie można było tego zrobić od razu, ale zarówno historia tej instytucji jak i nazwiska osób nią zarządzających wskazują na jej jednoznacznie nacjonalistyczny i radykalnie prawicowy profil.
  Następna władza powinna ten burdel rozpędzić na cztery wiatry.

 8. wklejam ten komentarz jeszcze raz, bo sądzę, że dla wielu innych informacje w nim zawarte mogą się przydać.

  ozzy
  21 lutego o godz. 22:15

  kup te „Dialogi”, nie sa drogie
  w 29 USD (chyba przesylka w USA free? ) Amazon ( w j.polskim)

  Adam Michnik, jeden z filarów antykomunistycznej opozycji w Polsce, a dziś redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, spotkał się w Moskwie z Aleksiejem Nawalnym, bezkompromisowym bojownikiem walczącym z korupcją i najważniejszą dziś postacią antyputinowskiej opozycji. Ich wspólna książka jest zapisem fascynujących rozmów o najważniejszych konfliktach, które rozrywają współczesną Rosję i świat. Gdyby o każdej takiej rozmowie móc powiedzieć, że to jak Polak z Rosjaninem, świat byłby lepszy i bezpieczniejszy…Aleksiej Nawalny: Chytrzy i zdradzieccy Polacy, którzy nienawidzą Rosjan, to bardzo rozpowszechnione w Rosji wyobrażenie. Myślę, że normalizacja stosunków z Polską to jeden z najważniejszych, ale też najbardziej skomplikowanych postulatów do realizacji w nowej Rosji. Powinniśmy się uczyć od Polski, ponieważ te same problemy, z którymi zetknęła się Polska na drodze do Europy, będą również naszymi problemami.Adam Michnik: Myślałem o tym, dlaczego masz taki autorytet, Aleksiej. Nie mówisz Rosjanom – jak niejeden wielki dziewiętnastowieczny rosyjski pisarz – że są niczym. Szanujesz godność ludzi, pokazujesz im, że mogą wybierać między uczciwością i kłamstwem. To jest moim zdaniem najskuteczniejsza metoda walki: mówienie prawdy zamiast podburzania społeczeństwa przeciwko putinistom.
  (informacja ze stronicy internetowej „Taniej ksiazki”)

  PS uwaga! dialogi powstaly w 2016 r.

 9. @404

  o co chodzilo autorowi „Mein Kampf” wystarczy sie wybrac do Memorial and Museum Auschwitz-Birkenau .
  Zestawienie pismiennictwa Marksa i Lenina jest nie do przyjecia
  w zadnym wzgledzie ( bardzo prosze nie odsylac do Workuty czy Butyrek, Lanin zmarl
  w 1924 r i juz nieco wczesniej nie mial praktycznie wiekszego wplywu na polityke bolszewikow na skutek choroby – glos mial JW Stalin)

 10. Pod poprzednim zagajeniem dokonałem kilku wpisów, które tak sądzę pasują do obecnego zagajenia. Przypomnę jeden
  Zakończył się tenisowy turniej Australian Open. Wśród singlistek zwyciężyła Naomi Osaka (czwarty tytuł wielkoszlemowy). Dzisiaj Daniiła Miedwiedieva pokonał w finale turnieju Novak Djokovic. Było to jego 18-te zwycięstwo w turniejach wielkoszlemowych. W telewizji transmisje zaczynały się o pierwszej w nocy i kończyły niejednokrotnie po południu, ale warto było oglądać zmagania tenisistek i tenisistów. Niedosyt z występu Igi Świątek w meczu z Simoną Halep. Jeden set to za mało. Trzeba naśladować postawę Novaka Djokovicia w drodze po tytuły wielkoszlemowe. Tego tenisisty nic nie jest w stanie załamać. Muszę dodać nie tylko wielki urok tenisowych sław, ale też swoboda zachowania na kortach i przed kamerami.
  Po zakończeniu finału singla mężczyzn odbyła się prezentacja tenisistów. Serb i Rosjanin przeciwnicy w czasie meczu zaprezentowali się jako długoletni przyjaciele z kortu, serdeczni przyjaciele. Każdy z nich chciał zwyciężyć, ale po meczu zachowali się kulturalnie, sympatycznie. Sprawili wszystkim widzom miły dla oczu i uszu obraz. Michnik i Nawalny rozmawiali ze sobą. Doszli do pewnych wniosków. przecież w czasach Polski Ludowej ten przyjacielski stosunek Rosjan i Polaków był oczywistością. Po co było to zmieniać?

 11. 404
  21 lutego o godz. 22:13

  „Samo rzymskie pozdrowienie, też nie jest zaraz hajlowaniem.”

  …nawet jak to się robi wśród brunatnych mundurów ?…
  Zastanów się co wypisujesz.

 12. 404
  „Ja mam zdecydowanie poglądy anty-nazistowskie, ale z ciekawości czasem słucham, czy czytam takie teksty. Pomimo prawdziwego wstrętu do wielu myśli w nich zawartych.
  Robię to, żeby zobaczyć o co im chodzi.”
  ………………………………….
  O co im chodzi .. bardziej mnie interesuje o co chodzi mnie ..
  Chodzi mi o to aby nie być idiotą , idiotką albo ls42

 13. olborski
  21 lutego o godz. 22:53
  Najważniejsza jest przyjaźń między narodami, a potem pójdzie już z górki. Czy ty chociaż raz pomyślałeś o tym?

 14. 404
  21 lutego o godz. 21:51
  Oj chyba ci się wydawało. Podwalem przykłady na to, że nie ma się powodów ny się Nawalnym zachwycać. To że to co paniałaś o Putinie można też napisać o Nawalnym świadczy jedynie, że nie wierze w to, że Nawalny byłby kimś znacznie różniącym się od Putina ba wręcz jestem pewien że był by dla Rosjan gorszym przywódcą)
  Podwalem ci linki (z różnych lat) w innych wpisach które dość dobrze charakteryzują tego polityka
  Mad Marx ma identyczne zdanie z moim że Ktokolwiek będzie rządził Rosją , będzie prowadzić politykę imperialną.
  A czytałaś debatę Nawalny – Striełkow
  Zdumiewająca prawda
  Trudno zrozumieć dlaczego lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny zdecydował się na dialog z wojennym przestępcą, byłym przywódcą seprataystów w Donbasie, Igorem Girkinem. Kim naprawdę są obaj panowie? Co i kogo reprezentują? Takie pytania pojawiły się w rosyjskiej przestrzeni medialnej po ich pierwszej telewizyjnej debacie

 15. Bar Norte
  21 lutego o godz. 21:13

  Bede zbieral cytaty z gazety wyborczej, gdzie czesto pisza,
  ze do szpitala mozna sie latwiej dostac , gdy ma sie pozytywny wynik testu PCR.
  Przeciez prawie co drugi dzien ,, wyborcza ” pisze,
  ze albo nie mozna dodzwonic sie calymi dniami do lekarza,
  albo karetki jezdza od szpitala do szpitala
  albo na szczepienie mozna sie zapisac, ale na drugim koncu Polski.
  Caly czas panuje tez opinia, ze ludzie boja sie isc do szpitala,
  bo nie beda zabezpieczeni przed zarazeniem z powodu slabego wyposazenia personelu.
  ( Tak bylo przynajmniej przez dlugi czas ).
  Przeciez niedawno pisano, ze pielegniarki z PCR+,
  ale jeszcze bez objawow , maja pracowac.
  Nawet dzisiaj rano byl wywiad z lekarzem oddzialu intensywnej terapii,
  ktory mowil , ze musza selekcjonowac chorych :
  ,,Nie sadze, zeby jakikolwiek kraj europejski mial srodki,
  by zapewnic miejsca na intensywnej terapii dla wszystkich pacjentow ( …),
  bo przeciez lista wskazan jest dosyc szeroka
  i dotyczy czasami rowniez chorych z przewleklym ciezkim bolem
  czy w ostatniej fazie choroby nowotworowej.
  Standartem w naszym dzialaniu jest wiec stosowanie priorytetyzacji
  i jezeli brakuje miejsc, to pacjenci z ostatnim priorytetem nie sa przyjmowani.
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26806872,terapia-ostatniej-szansy.html

  Ministerstwo Zdrowia podalo,
  ze w szpitalach bylo w 2019 roku 5 milionow 280 tysiecy osob,
  a w roku 2020 3 miliony 900 tysiecy osob.
  Roznica wynosi 1 milion 380 tysiecy.

 16. Najważniejsza jest przyjaźń między narodami, a potem pójdzie już z górki

  Hihihi

  Zgadza się.

  Dlatego kibole przyjeżdżają na mecze z Anglii i zapoznają się z polskimi tradycjami sportowymi, a potem idzie z górki.

 17. Optymatyk
  21 lutego o godz. 20:40
  Te twoje pytania jasno wskazują, że nie jesteś jak sam o sobie piszesz osobą myśląca racjonalnie i czerpiąca wiedzę z naukowych źródeł i na dokładkę nie umiesz obserwować otaczającej cię rzeczywistości. Ogromny wzrost liczby Klepsydr rzucal się w oczy
  GUS podaje w 2020 umarło o 60000 ludzi więcej niz. w 2019.
  i na dokładkę stało to się głównie w ostatnich 3 miesiącach roku.
  Zazwyczaj rocznie umierało 400 000 osób (jedna na 900) w 2020 460 000 (jedna na 782)
  czy zatem dziwne że nie słyszysz tych syren?
  A dlaczego nie wzrosły obroty z domach pogrzebowych ? przyczyn jest sporo przede wszystkim restrykcje z powodu epidemii i minimalizacja ludzi na pogrzebach i sposób chowania.
  Ja nie miałem takiego szczęścia jak ty bo parę znanych mnie osób umarło na koronowirusa , znam tez ciężko przechodzących chorobę i tych lżej , a więc nie mam wątpliwości że zaraza jest faktem .
  Na dodatek mieszasz pytania mające wskazywać że choroby nie ma z pytaniami ewidentnie wskazującymi że jest ale działania władz ci się nie podobają.
  Na dodatek czytam takie idiotyzmu jak ten
  „Dlaczego nic nie jest publikowane na temat tysięcy uszkodzeń spowodowanych szczepieniami i zgonów?”
  Nie dość że nie po polsku to o jakie uszkodzenia ci chodzi i jakie tysiące zgonów spowodowane szczepieniami?
  Te tysiące to twój niczym nie poparty wymysł i na dokładkę totalnie nielogiczny. Czy ty myślisz logicznie? Wykonano już
  2,6 mln szczepień czy można by ukryć informację o tym ? Co to tych zaszczepionych do łagrów posłali by się nie kontaktowali. (w Izraelu już zaszczepili50% ludzi tam musi być hekatomba )
  I jak mam uwierzy w twoje racjonalne myślenie?

 18. maciek.g
  21 lutego o godz. 21:29

  Jak do szpitala nie mozna sie dodzwonic,
  to de facto odmawia sie przyjecia.
  Ministerstwo Zdrowia podalo, ze do szpitala w zeszlym roku przyjeto
  1 milion 380 tysiecy chorych mniej, niz w roku poprzednim.

 19. „Instytut Pamięci Narodowej od dawna jest twierdzą narodowej prawicy”

  Od jak dawna? Czy od założenia w 2000 r., czy od przejęcia przez PiS w 2016 roku, gdy „dobra zmiana” rozpoczęła akcję „wstawania z kolan”?

  Wybrano PiS do rządzenia krajem, to takie są polityki historyczne, dyrektorzy nimi kierujący, hajlujący ku uciesze nacjonalistycznej gawiedzi, na chwałę prezesa-zbawcy. Ciekawe jak długo to jeszcze pociągnie?

 20. @maciek.g
  21 lutego o godz. 23:07

  Maćku, mnie nie chodzi o to, czy ktoś może się zachwycać Nawalnym, czy nie.
  Ani czy on bbyłby lepszym czy gorszym liderem Rosji

  Chodzi o to, że putinowcy LIKWIDUJĄ opozycję w sposób bezceremonialny.

  Przeżywszy lata na tym padole zdajesz sobie sprawę do jakich absurdów prowadzi brak opozycji.

  To tyle i AŻ tyle 🙂

 21. ls42
  21 lutego o godz. 23:04
  Tak i owszem, myślałem o tym nie jeden raz od czasu kiedy ojciec opowiedział mi co go spotkało na drodze w lesie w okolicach dzisiejszego Zagania w 45-tym kiedy wracał do .. Polski .
  Pisałem o tym tu pare lat temu i nie mam zamiaru robić tego jeszcze raz , tym bardziej nie zrobię wyjątku dla ciebie

 22. Dziwny jest ten świat

  Utonął, ratując psa czytamy o polskim polityku, człowieku zasłużonym dla sprawy. Miał zaledwie 75 lat i nie umiał pływać.

  Młody człowiek z dzieckiem na lodzie i tylko sprawności zawdzięcza, że nie utonęli, gdy oderwała się kra w miejscu na którym stali.

  Jedni umieją wypłynąć, gdy drudzy toną. Jedni próbują połatać to co inni stale rozrywają. Nie przyjmuję do wiadomości pouczeń w sytuacji stałej paranoi i wzajemnej niechęci, a nawet deklarowanej wrogości.

  Ostatni tydzień lutego ma być upalny. Wysokie temperatury spowodują miejscowe podtopienia, a nawet zalania terenów. Kto się wybudował na takim terenie może mieć kłopoty.

 23. teraz spróbuję hurtem odpowiedzieć na zarzuty skierowane do mojego z lekka krytycznego wpisu na temat wniosków z felietonu.

  Po pierwsze, ja nie porównywałam Mein Kampf z dziełami Lenina. Ani nie zamierzałam wykazać jednego, czy drugiego znaczenia w późniejszych czasach, czy obecnych.

  Chodziło mi jedynie o to, że warto zapoznać się z tekstem zanim się go krytykuje. A to były tylko przykłady. O tyle istotne, że na nich opierało się masa ludzi.
  Zbrodnie Holocoustu nie powinny być jedynym świadectem i przeszkoda w zapoznaniu się z manifestem Hitlera.

  Książki zakazane już były i wiadomo jak to się kończy.

  Ktoś napisał, że Nawalny niepotrzebnie rozmawiał z facetem znanym ze złej sławy. I to o nim źle świadczy.

  Rozmawiać moim zdaniem można. Nawet należy.
  Bo jeżeli tego się nie czyni, to powstają hermetyczne obozy, które o sobie nic nie wiedzą.
  Rozmowa jest znacznie lepszą formą przekonywania przeciwnika, aniżeli walka wręcz.

  Tym bardziej, że nie wszyscy są niezdolni do weryfikowania swoich poglądów.

  Do epitetów odnosić się nie będę.

 24. 404
  21 lutego o godz. 23:17
  Czy ty aby masz złudzenia co do tego jak będzie z opozycją postępował Nawalny gdyby udało mu się zdobyć władze? Ja nie mam zlodzeń.
  Wręcz jak czytam co on mówi jestem zupełnie pewny, że będzie bezlitosny dla swych przeciwników.
  Już siedem lat temu informował, że gdy zdobędzie władzę to Putina natychmiast uwięzi

 25. 404
  21 lutego o godz. 23:29
  To może posłuchaj tej rozmowy , bo właśnie to jest najistotniejsze

 26. Awans Greniucha (ONR) na stanowisko państwowe w ważnej instytucji, to wynik polityki wdrożonej przez PiS Jarosława Ka, polityki przyzwolenia jakie wytworzył w Polsce Jarosław Ka, którego ambicją było i jest pozyskanie dla swojej sprawy jak najdalej sięgającego na prawo odłamu społeczeństwa. Stąd zarówno umizgi i niepisane umowy z kościołem, ciche przyzwalanie na współpracę z daleką prawicą oraz głoszenie ideologii opartej na prawicowych mitach, a w tym na ulepionym świeżo micie o żołnierzach wyklętych jako wzorcowym archetypie dla prawdziwych patriotów.

  Nie jest rzeczą dla mnie niespodziewaną, że do korzystania z tego przyzwolenia, z mitomańskiej, o narodowo socjalistycznym zabarwieniu polityki Jarosława Ka ustawiła się długa kolejka chętnych, od patriotów-konserwatystów narodowo-katolickich do ludzi z endekoidalnych ugrupowań kultywujących politykę Sieg Heil i Bij Żyda, tylko wyrażaną i symbolizowaną wstrzemięźliwie i okrężnie ze względu na niekorzystne wrażenie jakie by mogło wywierać w społeczeństwie otwarte demonstrowanie intencji oraz zamiarów.
  Jak na razie wystarczy poużywać sobie hasłami – lewactwo, liberałowie, komuchy, postmarksiści, tęczowa zaraza, wrogowie narodu, polskojęzyczni przyjaciele Unii Europejskiej, lecz przyjdzie i taki czas, kiedy wypowiedzenie porozumiewawczo – uwaga, śmierdzi czosnkiem – już nie wystarczy, jest za mało mobilizujące.

  Nam trzeba wielkości narodu, w interesie narodu, dla narodu, itp. bazgroły myślowe, które wreszcie mogłyby wywołać wilka z lasu. ONR na razie jest wstrzemięźliwy, ale oczekiwanie trwa. Polityka Kaczyńskiego dostarcza im systematycznie optymizm i to w dużych dawkach.
  TJ

 27. @olborski
  21 lutego o godz. 23:23

  ls42
  21 lutego o godz. 23:04
  Tak i owszem, myślałem o tym nie jeden raz od czasu kiedy ojciec opowiedział mi co go spotkało na drodze w lesie w okolicach dzisiejszego Zagania w 45-tym kiedy wracał do .. Polski .
  Pisałem o tym tu pare lat temu i nie mam zamiaru robić tego jeszcze raz , tym bardziej nie zrobię wyjątku dla ciebie

  Przykra niewątpliwie sytuacja spotkała Twojego ojca.

  Jednak to nie jest powód, żeby uogólniać. Bo to prowadzi do nikąd.

  Wcześniej i obecnie są ludzie i ludziska. Wszędzie!

  Tych złych staramy się eliminować, resocjalizować jeżeli to możliwe.
  Ale założenie, że kiedyś napewno się uda wyeliminować zło, jest niespełnialnym marzeniem.

  Poza tym fakt, że parę lat temu coś napisałeś, nie powinien powodować oczekiwania od wszystkich blogowiczów, żeby ten tekst przeczytali i go zapamiętali.
  Ostatnie zdanie wyjątkowo przykro brzmi.
  Zwłaszcza w Twoim wydaniu.

 28. 404
  21 lutego o godz. 23:29

  „Zbrodnie Holocoustu nie powinny być jedynym świadectem i przeszkoda w zapoznaniu się z manifestem Hitlera. ”

  …aż przykro mi takie rzeczy czytać w Twoich komentarzach…pogrążasz się coraz bardziej…

 29. „Skala protestów zaskoczyła Kaczyńskiego”

  Wg kolejnego z naszych rozmówców Jarosław Kaczyński awanturze związanej z nominacją dla Greniucha przyglądał się dotychczas z boku i bez większych emocji. Skala odzewu i protestów przeciwko jego awansowi, również we własnych szeregach, miała prezesa PiS jednak zaskoczyć.

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26812916,zrodlo-w-pis-dymisja-greniucha-przesadzona-namawiamy-by-sam.html?_ga=2.125661258.1974933303.1613777039-1355571714.1595170653

  No dobrze – skala protestów (od NY do Jerozolimy) zaskoczyła prezesa. Ale zaskoczyła mile, czy raczej nie?
  PiSlandia to kraj przygłupich zdziwień, zaskoczeń, uskoków i podskoczeń – baśniowy kraj.

 30. folwarkPn
  21 lutego o godz. 23:16

  Jak do szpitala nie mozna sie dodzwonic,
  to de facto odmawia sie przyjecia.
  Nie przesadzaj -fakt że to ogromne utrudnienie i problem , ale nie odmowa.
  Odmowa jest wtedy gdy karetka przywozi ciężko chorego a szpital nie przyjmuje (lub nie koniecznie karetka – szpital ma obowiązek ocenić stan chorego)
  Ten dramatyczny spadek przyjęć był z wielu powodów o których pisałem
  Czasem ludzie po prostu bali się szpitala i mimo ciężkiego stany chory pozostawał w domu.
  Zapaść służby zdrowia oczywiście jest faktem. Żona nie ma problemów z kontaktowaniem się z lekarzami ze szpitali (dotyczy dwóch ). Ale zaskoczył mnie problem jaki wyniknął gdy kończyło jej się zaordynowane lekarstwo , a pani doktór powiedziała, że nie może wystawić erecepty bo informatyk poszedł na chorobę i system erecept nie funkcjonuje i żeby w związku z tym przyjechała do szpitala po odbiór recepty. Wreszcie udało się to załatwić bez jeżdżenia , bo na podstawie wypisu że szpitala lekarz rodzinny odważył się erecepte wystawić

 31. teo
  21 lutego o godz. 23:56

  ” Skala odzewu i protestów przeciwko jego awansowi, również we własnych szeregach, miała prezesa PiS jednak zaskoczyć.”

  …z upływem czasu Prezes coraz częściej będzie zaskoczony…aż któregoś dnia stanie…osłupiały…

 32. 404
  21 lutego o godz. 23:44
  Pisanie o tym nie należy do przyjemności ale tez historia mojej rodziny i rodziny mojej zony nie jest jakaś wyjątkowa wiec zostawmy to . (cos mnie naszło , chyba dodrukowywanie bestseleru malarza lekko mnie wk … .o )
  Nie spodziewam się zapamiętywania co tez tam kiedyś pisałem . Zebrało mi się na to pisanie raz kiedyś to i wystarczy .

 33. @maciek.g
  21 lutego o godz. 23:39

  Już siedem lat temu informował, że gdy zdobędzie władzę to Putina natychmiast uwięzi

  Szczerze mówiąc nawet nie wiem jak się do tego zabrać.

  nawet tutaj na blogu rozpatrywano utratę możliwości wcześniejszego rozliczenia Ziobry, Kaczyńskiego i spółka?

  Ci ludzie bezwzględnie powinni już dawno stanąć przed sądem.
  Obecnie obserwujemy udawane próby rozliczania Trumpa.

  O tych i innych wcześniej i teraz opozycja dużo krzyczy, ze powinni być rozliczani. Jak to jest w rzeczywistości, to inna sprawa.

  Ja stoję na stanowisku, że łamanie prawa bez względu na pozycję powinno być surowo karane. Zwłaszcza w odniesieniu do tych, którzy sprawują władzę.
  Rozliczanie ich jest absolutną koniecznością.
  Inaczej poczucie bezkarności prowadzi do tragedii.

  To, czego Putin się dopuszczał zdecydowanie kwalifikuje się do sądu i do ukarania.
  Myślę, że jest to podstawowa przyczyna dla której uczepił się władzy.

  Oligarchowie na czele z Putinem rozkradli Rosję
  A teraz uzurpują sobie władzę absolutną.

  Nie rozumiem dlaczego sądzisz, że Putin jest JEDYNYM potencjalnym przywódcą Rosji i władza nad nią NALEŻY mu się jak psu kiełbasa.

  Odnośnie czy Nawalny dobry, czy nie … już się wypowiadałam.

  Nie o to chodzi.
  Chodzi o NISZCZENIE opozycji w zarodku!!!!!!
  używając wszelkich ekstremalnych metod.

  Powoływanie się na przykład poparcia z zachodu, też nic nie znaczy.

  jednych popierają ci, innych drudzy.

  A istnienie zdrowej opozycji w kraju jest warunkiem sine qua non dla istnienia demokracji.
  Bez niej jest AUTOKRATYZM.

 34. „Izraelskie media: Kaczyński chce odbudowy relacji z Izraelem.
  Jarosław Kaczyński chce zakończyć kryzys dyplomatyczny między Polską a Izraelem – informują izraelskie media, powołując się na miejscowe źródła. Jerozolima jest tym rozwiązaniem zainteresowana i czeka na rozwój sytuacji.”
  A polskie media milczały do dnia kiedy informację podały izraelskie media?
  Tak samo jest z tą polską polityką. Mam wrażenie , ze decyzje kto ma być szefem IPN we Wrocławiu tez były konsultowane za granicą.
  Z Kaczyńskim jest tak samo jak z Trumpem. Obaj kochają Izrael bez wzajemności,

 35. folwarkPn

  Pan napisał co następuje:

  „Odmowiono przyjecia do szpitala milionowi Polakow, zeby leczyc 100 tysiecy osob z dodatnim wynikiem testu PCR.”

  Z powyższego jasno wynika, że odmówiono leczenia milionowi ludzi, żeby leczyć wyłącznie tych przetestowanych.

  A to jest bzdura.
  Wytyczne NFZ bowiem wyraźnie mówią, że przyjęcie nie może być warunkowane testem bowiem jego wykonanie jest obowiązkiem szpitala. To lekarz sprawujący w szpitalu opiekę nad konkretnym pacjentem ma mu wystawić zlecenie na test. Co oczywiście nie stoi w sprzeczności z tym, że przed przyjeciem do szpitala chory może na własną rękę się przetestować by odciązyć lekarzy od tego obowiązku.

  Pan przedstawił w komentarzu całą litanię powodów, które wpłynęły na mniejsze obłożenie szpitali pacjentami. Ale to nie wynika z obowiazku testowania ale po prostu z epidemii. To ona była przyczyną pozakażania szpitali co uniemozliwiało leczenie jak i powszechnej opinii, że w szpitalach istnieje poważne ryzyko zakażenia. Dlatego własnie ludzie jak mogą unikają tych placówek co widać w statystyce o której pan wspomniał. No i w konsekwencji w statystykach dotyczących zastraszajacej śmiertelności.

 36. @Piotr II
  21 lutego o godz. 23:51

  Zbrodnie Holocoustu nie powinny być jedynym świadectem i przeszkoda w zapoznaniu się z manifestem Hitlera. ”

  …aż przykro mi takie rzeczy czytać w Twoich komentarzach…pogrążasz się coraz bardziej

  Piotrze, czym się pogrążam?

  Ja nie rekomenduję czytania wypocin Hitlera.
  jednak jestem przeciwna idei książek zakazanych.
  Zwłaszcza jeżeli dotyczą osób, które miały ogromny wpływ na bieg historii.

  Uwaga, którą zacytowałeś, odnosiła się do wypowiedzi ozziego, który stwierdził,
  że tragedia oświęcimska i Holocoust powinny wystarczyć, więc czytanie hitlerowskiego manifestu jest zbędne.
  Ujął to nawet tak, że szkodliwe i nie powinno miec miejsca.

  W pewnym stopniu muszę przyznać się z nim zgadzam, bo część ludzi odbierze tę „literaturę” inaczej niż ja i Ty.

  Ale takie ryzyko nie powinno jednak eliminować dokumentów historycznych, ani uniemozliwiać do nich dostęp dla społeczeństwa.

 37. @ls42

  Miał zaledwie 75 lat i nie umiał pływać

  Ciekaw jestem, jak długo umiałbyś pływać w lodowatej wodzie? Szok termiczny prowadzi w przeciągu 1-3 minut do reakcji zagrażających życiu – nagły i niemal nie do opanowania wzrost częstości i głębokości oddechu, ekstremalnie krótki czas wstrzymania oddechu, nagły skok ciśnienia i tętna, odpływ krwi z kończyn do centrum ciała i w konsekwencji stan hipotermii. A w tym stanie niemożliwa staje się koordynacja ruchów, ręce tracą siłę i czucie, niemożliwe staje się złapanie i utrzymanie np. koła ratunkowego czy wspięcie się z powrotem do łódki.
  80 proc. takich wypadków kończy się natychmiastowym utonięciem, 20 proc. doznaje zatrzymania akcji serca.
  Osoby z problemami kardiologicznymi są na to szczególnie narażone.

 38. olborski
  22 lutego o godz. 0:04

  404
  21 lutego o godz. 23:44

  ” (cos mnie naszło , chyba dodrukowywanie bestseleru malarza lekko mnie wk … .o )”

  …spokój może nas uratować…jaki tam bestseller…

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26736665,redaktor-edycji-krytycznej-mein-kampf-ta-ksiazka-zawstydza.html

 39. BTW moja polemika z felietonem nie miała na celu bronić, czy popierać kandydata na stanowisko w IPN.
  Zbyt mało wiem o nim, żeby się wypowiadać.

  Odnosiła się tylko do faktów, o których Gospodarz wspomniał.

  Jak również o braku innych faktów, świadczących o złym wyborze.

  To, co mnie razi np na blogu, to częste powielanie czyichś opinii, bez próby oparcia się o źródła.
  Stąd moje sceptyczne podejście do niektórych wypowiedzi.

  Podobnie jak plotka, powiela się teksty, bo ktos już je wypowiedział.

  Dla mnie nie jest to dowód.
  Dzisiaj bardzo łatwo kogoś wyeliminować z życia publicznego, rzucając na niego takie czy inne określenie. A jakie?
  komunista, socjalista, antysemita, naziol, rasista, homofob, itd

  I kurtyna nad nim opada.
  Nikt nie dba już o podstawy tych zarzutów.
  Wystarczy, że padły.

  Czy to nie przypomina polowania na czarownice? w sensie dosłownym?

 40. 404
  22 lutego o godz. 0:23

  „Ja nie rekomenduję czytania wypocin Hitlera.
  jednak jestem przeciwna idei książek zakazanych.
  Zwłaszcza jeżeli dotyczą osób, które miały ogromny wpływ na bieg historii.”

  …w dobie internetu nie ma książek zakazanych…wygugluj sobie „Mein Kampf” …2 sekundy…

  „Zbrodnie Holocoustu nie powinny być jedynym świadectem i przeszkoda….”

  …w czym Ci przeszkadza świadectwo Holocoustu ?…w poszukiwaniu jakiej prawdy ? …jakie jeszcze inne świadectwo jest Ci potrzebne ?

  Mam nadzieję że to tylko niefortunne sformułowania z Twojej strony…

 41. @Piotr II
  22 lutego o godz. 0:42

  Chyba czytałes moje wpisy ze z góry założoną tezą, bo ja NIGDZIE nie wspomniałam, że świadectwo Holocoustu do czegokolwiek mi przeszkadza.

  Napisałam jedynie, że ono NIE powinno stanowić jedynego źródła, zastępującego wszyskie inne.

  Inaczej obraz staje się wykrzywionyMnie historia interesuje i nie wybiórczo.

 42. Mam duże uznanie dla Gospodarza, ale w tym przypadku chciałabym więcej informacji swiadczących o złym wyborze na stanowisko w IPN

  Zaiste, Gospodarzu, do apelu i galopem dostarczyć więcej informacji, bo może krzywdzą chłopaka tymi protestami 🙄
  Znalazła się adwokatka pomawianych

  Był Greniuch skinheadem, założycielem ONR i organizatorem wielu akcji tej nacjonalistycznej organizacji, np. upamiętnienia marszu na Myślenice z 1936 r., jednego z najpodlejszych ekscesów antysemickich II RP.

  Hajlował na publicznych spotkaniach, a w swojej książce „Droga nacjonalisty” (2013) pisze: „Nie wstydzimy się naszych poglądów, naszej tradycji. Dla nas salut rzymski, pozdrowienie aryjskiej Europy, wzniesiona ku słońcu prawica, nie jest gestem zamawiania piwa czy gestem szukania muchy na suficie”.
  Nikt na świecie nie wie na pewno, jak pozdrawiali się Rzymianie, natomiast wszyscy, w tym Greniuch, wiedzą, jak oddawali sobie honory hitlerowcy.

  Natomiast prezes IPN Szarek w przypadku Greniucha jest protektorem i mecenasem miłośnika hitlerowców. Gdyby było inaczej, nie powinien był go awansować, lecz wywalić piewcę nazistów na zbity ryj.

 43. 404
  22 lutego o godz. 1:07

  Czytałem bez „tezy wstępnej” bo niby dlaczego miałbym czytać w złej woli…niech będzie… że źle zrozumiałem.

 44. W książce „Droga nacjonalisty” Greniuch przedstawia swojego idola, belgijskiego faszystę i hitlerowca, złodzieja żydowskiego mienia, mordercę, nadzwyczajną kanalię i bydlaka Leona Degrelle. W Belgii po wojnie skazano go zaocznie na śmierć, ale Greniuch dowodzi, że był to człowiek nadzwyczajnych zalet moralnych, zatem podziela jego poglądy, admiruje działalność, Waffen SS jest bliską mu organizacją, a kłamstwo oświęcimskie (Degrelle zaprzeczał komorom gazowym) uznaje za prawdę.

  No, idealny wręcz materiał na kierownika IPN, dziwna jakaś ta krytyka w kraju i za granicą 🙄

 45. R Giertych do służb PiS: Nikt się nie wywinie, że wykonywał tylko rozkazy!
  W ciągu ostatnich sześciu lat obserwujemy przykłady zachowań setek lub nawet tysięcy funkcjonariuszy publicznych, którzy łamią prawo w różny sposób prześladując opozycję. Prawie zawsze są oni wynagradzani przez PiS zarówno bezpośrednimi wpłatami jak i awansami zwiększającymi ich wynagrodzenie i przyszłą emeryturę. Chodzi tutaj o Policjantów, którzy biją lub łamią kości legalnym demonstrantom. Chodzi o prokuratorów, którzy stawiają zarzuty sędziom za wydawane przez nich orzeczenia. Chodzi o sędziów, którzy organizują pion dyscyplinarny mający sędziów prześladować. Chodzi o tych prokuratorów, którzy zlecają nielegalne czynności lub odmawiają wszczęcia śledztw w sprawach oczywistych przestępstw popełnionych przez osoby związane z PiS. Chodzi o funkcjonariuszy CBA, którzy przekraczając prawa nielegalnie podsłuchują lub wykonują czynności do których nie są uprawnieni.

  https://www.youtube.com/watch?v=taxE8Wy4-2M
  Wtargnięcie policjantów wrocławskich i próba zajęcia przestrzeni prywatnej 21.02.21 Wrocław, Pasaż N
  …………………………..
  Rozliczymy, kiedyś tych skr….ów, oj, rozliczymy, a to wszystko przez tę fałszywą plandemię i te jeszcze bardziej poje..ne szczepienia, obostrzenia, zakazy i nakazy. Wszyscy dostaniecie odpowiednią zapłatę.

 46. https://www.youtube.com/watch?v=TP2bP76VARM
  PILNE! Ok.1mln CHORYCH nie dostało się do Szpitali! Polacy giną bez opieki medycznej! P. Klimczewski
  ……………………..
  Rozliczymy i to i tych, co ich popierali, wszystkich.

 47. Zwei Kameraden, ein Folk !

  https://youtu.be/t7FiPwKkoS0

 48. Potem dziwią się jak powstawała katolicka III Rzesza… z takich puzzli… tzw. żołnierze wyklęci… Polska dla Polaków… Juden raus… ! szubienice z komunistami… jak liście… Tak sobie myślę prywatnie… Watykan powstał na glebie od faszysty… i mamy co mamy… Smutek z powodu wyzwolenia GG przez Armię Czerwoną… Rzymskie pozdrowienie polonizowano na białostockie… w majestacie prawa hunwejbinów… Gott mit uns…!

 49. Dlaczego katolicy na blogu bronią hipokrytów z IPN… Tak sobie myślę prywatnie… z tej mąki… wychodzi zakalec… jak podkomisja Macierewicza… o ziobrystach nie wspomnę…

 50. Jako przerywnik napiszę Wam o ciekawej sprawie, której bohaterem w głównej roli jest potężny bank amerykański Citibank.

  Jednym z jego klientów jest firma Revlon, która miała duże zadłużenie u różnych kredytorów.
  Nie wnikając w detale przejdę do finalnej rozgrywki.

  Obecnie modne jest wybieranie na swoich urzędników
  (głównie bardzo wysokich funkcji) ludzi skąd się da.
  Tak też jest w przypadku Citibank.
  Jednym z osób decydujących komu i ile wpłacić jest facet z Indii.
  To on jakimś przedziwnym sposobem zdecydował spłacić WSZYSTKIE kredyty dla Revlona. A było tego 900 milionów dolarów. Prawie miliard.

  Jednak aby taka decyzja poszła w ruch, to potrzebni są dodatkowi sygnatariusze.
  A ci też gdzieś po świecie rozrzuceni.
  jednym z trzech (włączając Hindusa) był Amerykanin

  Cała trójka podpisała się pod tym i forsa spłynęła na konta kredytorów.

  Podkreślam, to nie było wpłacanie na intrest, a całkowite spłacenie kredytów.

  W pewnym momencie w Citibank ktoś się obudził i zaczęła się walka o odbieranie tej forsy od kredytodawców Revlona.

  Około 400 milionów dolarów udało się odzyskać.
  Jednak pozostałe pół miliarda niestety nie.

  Citibank skierował sprawę do sądu, motywując że nastąpiła POMYŁKA.
  Sąd po rozważeniu za i przeciw, zdecydował, że kredytodawcy mieli prawo sądzić, że kredyt, którego wcześniej udzielili Revlonowi został im spłacony.
  A teraz tę forsę już uruchomili i już jej NIE mają.

  Ci kredytodawcy byli szczęśliwi, że forsę odzyskali, ponieważ wcześniej mieli problemy z Revlonem.

  Jednym słowem Citibank pomylił się o pół miliarda dolarów.

  Jeżeli sprawa dotyczyłaby przeciętnych śmiertelników takich jak ja, czy ktokolwiek na blogu, to niezwrócenie tej pomyłki skończyłoby się naszym pobytem w ciupie. Bez żartów, I żadne tłumaczenie by nie pomogło.

  Ta sytuacja właśnie teraz się rozegrała w sądzie.

  Ja tylko zastanawiam się ile Hindus i jego dwóch wspólników za usługę /pomyłkę otrzymało pod stołem? 🙂

  Sprawa bez precedentu!!!

 51. ten decydent jest Hindusem i mieszka w Indiach
  To tak dla ścisłości.

 52. Rosyjski deputowany do rady miejskiej w Penzie i szef tamtejszej KPRF, czyli Komunistycznej Partii Rosyjskiej Federacji
  Aleksander Smirnow aresztowany prewencyjnie na 7 dob za przytowywanie do protestu: Za Rosje przeciwko oligarchom i palacom.

 53. tak ujął sprawę Gospodarz: ” Śmiem twierdzić, że dr Greniuch został awansowany nie pomimo tych „błędów młodości”, a właśnie dzięki nim, jako wyraz uznania..”
  Ja z kolei, zgadzam się z tym twierdzeniem mając w pamięci burzliwy okres rozwoju i znaczenia instytucji – od archiwizacji dokumentów, do ścigania zbrodni przeciw narodowi polskiemu i na koniec do edukacji publicznej.
  Życiorys i długa, pełna chwały historia rodziny „prawdziwego Polaka” doskonale obrazuje kierunek w którym zmierzał IPN od czasu zmian ustrojowych w 1989r.
  https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/138652,Nigdy-nie-bylem-nazista-za-nieodpowiedzialny-gest-sprzed-kilkunastu-laty-jeszcze.html

 54. Co do samego IPN-u.

  Tak sie sklada ze bylem niejako swiadkiem formowania sie tej instytucji w Krakowie (obecnie w Wieliczce). Jeden ze znajomych aplikowal – to byly dosc ciezkie czasy dla historykow wiec nowa instytucja jawila sie jak ziemia obiecana do ktorej przekierowano pieniadze z innych instytucji (o stosunku pracownikow archiwum w Krk do nowo tworzonego IPN-umozna by napisac oddzielny artykul). W kazdym razie rozmowa kwalifikacyjna/rekrutacyjna przebiegala dosc nietypowo – rekrutujacy najpierw podpytywal o poglady polityczne a na koncu wprost zaproponowal zapisanie sie do PiS.

  Ta instytucja od samego poczatku nosila znamiona „dobrej zmiany” – na zewnatrz powazna mina , powolywanie sie na autorytet panstwa – w srodku kumoterstwo, donosicielstwo i (przynajmniej deklarowana) wiernosc konkretnej partii politycznej.

  I to dzialo sie za SLD i PO – po prostu obydwie partie uznaly ze prawicy nalezy sie urzad ktory beda mogli obgryzac do woli (przy czym SLD mial de facto zwiazane rece – kazdy ruch natychmiast bylby okrzykniety zdrada narodowa).

  W kazdym razie jezeli ktos chcialby zobaczyc obecna Polske w miniaturze – taka Polske do jakiej idziemy – to IPN jest idealna krysztalowa kula pokazujaca przyszlosc (a moze juz terazniejszosc).

 55. @Buttercup powyżej
  „Dlatego ogromną odpowiedzialnością obarczam poprzednie ekipy, które oddały tą całą godnościowo-historyczną sferę na własność nacjonalistom. Teraz wszyscy ponosimy konsekwencje tej krótkowzroczności, nieudolności, czy też zaniedbania. […]
  IPN trzeba zamknąć. W obecnym kształcie jest to niereformowalna instytucja, która trwale rani i uszkadza polską świadomość historyczną. Archiwa IPN powinno się zachować, ale całą resztę należy po prostu zamknąć. To stosunkowo najprostszy i najbardziej oczywisty krok…”
  Czyli ręce decydentów absolutnie nie zostały związane, wręcz przeciwnie – grabiły do siebie

  Ps. powyższy cytat pochodzi z wypowiedzi prof. J.Grabowskiego, który zapewne nie przewidywał takiego obrotu spraw.

 56. wczoraj o 10:26 zwróciłam się z osobista prośbą do Prezydenta aby nie szedł tą drogą, razem ze swoim psem /zapożyczone/.
  Kilka godzin później znalazłam potwierdzenie moich obaw: ” Lider białoruskiej opozycji przyznaje, że wygląda na to, że „przegraliśmy”. Może Prezydent zajrzawszy na blog EP przeczyta:
  https://www.yahoo.com/news/belarus-opposition-leader-admits-looks-140603092.html?guccounter=1

 57. Ukraina: Prezydent Zełenski uderza w przyjaciela Putina

  Sankcje uderzają pośrednio również w byłego prezydenta Poroszenkę. Jego przeciwnicy wytykają mu, że nie tylko podczas swojej prezydentury nie próbował ograniczyć wpływów kuma Putina, ale wręcz pomógł mu je wzmocnić. A teraz jego następca zrobił to, na co czekała większość wyborców Poroszenki.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26814217,ukraina-prezydent-zelenski-uderza-w-przyjaciela-putina.html#S.-K.C-B.2-L.1.maly

  eolo22.02.2021, 07:57
  ruskie trolle są zawsze pierwsze pod każdym dot. Rosji artykułem. Jebać pis i putina.

 58. Dzień cały w siłowni ciężary targała
  grzybica potężna, mięśni moc nabrała.

 59. lekturę obu artykułów polecam @404, także ocenę patriotycznej postawy Swiatłany, która doprasza się o sankcje dla własnego narodu.
  https://tvn24.pl/swiat/bialorus-swiatlana-cichanouska-apeluje-o-rozszerzenie-sankcji-przeciw-rezimowi-bialoruskiemu-4993464

  Ps. już było, ale chce przypomnieć jakie to charakterystyczne dla opozycjonistów walczących o sprawę „delikatną i trudną” jaką jest demokracja – im gorzej dla kraju i jego obywateli tym lepiej dla SPRAWY, tak sobie myślą (myśleli) między innymi J. Guaido, S.Cichanouska, A.Nawalny…., kto tam wcześniej był ????

 60. @żabka konająca
  22 lutego o godz. 9:33

  Pytasz kto wczesniej chciał sankcji dla swojego kraju?

  Było takich wielu.
  Ale nasuwa sie pierwszy z brzegu przykład.
  Solidarność polska.

  Sankcje praktycznie załatwiły rząd Jaruzelskiego.

 61. to także było – przychodzi Michnik do Nawalnego…
  Rozmawiają o Biblii i przygodach Harry Pottera – A.Michnik nagrywa jako zawodowy dziennikarz.

 62. Z wyrazami sympatii, dla stypendystki portalu Russia Today:

  Żabci, brak jest znak zodiaku,
  czy dlatego nie ma smaku?

 63. @404 – oczywiście że wygrywasz test! Dobranoc 🙂

 64. Fackitto kobito, cebrzyk dziura
  lepra **** w kącie szczura

 65. Doradca Andrzeja Dudy: Kiedy kobieta zajdzie w ciążę, przestaje być wyłączną właścicielką macicy

  Andrzej Zybertowicz stwierdził w TVN24 , że kobieta „przestaje być wyłącznym dysponentem płodu”, kiedy w jej macicy „znajduje się mieszanka genetyczna powstała nie w wyniku gwałtu”. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy dodał, że nie zgadza się z hasłami Strajku Kobiet, że kobiety są „jedynymi właścicielkami swoich macic”.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26814732,doradca-andrzeja-dudy-kiedy-kobieta-zajdzie-w-ciaze-przestaje.html#s=BoxOpImg4

  freedom123
  Co za ciul. Kiedy w tym kraju skończy się hegemonia debili?

 66. GajowyM.
  22 lutego o godz. 1:28
  Tak sie zlozylo, ze za rada PA2155, kupilem ksiazke o Degrelle. Wyjatkowa kanalia.
  IMHO, wydaje mi sie , ze 404 wypowiada sie niazrecznie, nie majac zlych intencji. Jej wpisy dotyczace Mein Kampf, odbieram jako „mozliwosc czytania” tych wymiocin paranoidalnego rasisty, socjo- i psychopaty, w celu zobaczenia, jak ten polityczny i antysemicki belkot prowadzi do najwiekszej zbrodni XX go wieku.
  Bada sie fekalia, aby sprawdzic, czy sa komorki rakowe w jelicie grubym. Albo krew. To by bylo takie poetyckie porownanie.

 67. ahasverus
  22 lutego o godz. 10:01
  GajowyM.
  22 lutego o godz. 1:28
  Tak sie zlozylo, ze za rada PA2155, kupilem ksiazke o Degrelle. Wyjatkowa kanalia.

  Przeczytaj!

  Kariera w IPN zagwarantowana

 68. 404
  22 lutego o godz. 0:07
  Napisałaś, że nie interesują cię poglądy, a jedynie fakt, że jest w opozycji do nieakceptowanych przez ciebie rządów. Chyba się nie zastanowi nad tym co napisałaś. Bowiem poglądy determinują późniejsze działanie gdy taki gość uzyska władze. Przykładowo poglądy Hitlera były znane kto chciał mógł sobie przeczytać Main Kampf gdzie pisał o przestrzeni dla Niemców na wschodzie i wyższości rasy niemieckiej. Było więc jasne danie mu władzy absolutnej, to wojna a ta jak uczy historia rzadko kiedy przebiega tak jak sobie to wymarzył wywołujący i na dodatek zawsze niszczy i to nie tylko fizycznie.
  Przedwojenne ONR nie kryło swych poglądów i jak się popisało po klęsce we wrześniu?
  Dlatego popierając opozycję musimy przede wszystkim zwracać uwagę ma poglądy jej liderów by nie zamienić siekierki na kijek.
  Kaczyńskiego poparło właśnie bardzo wielu ludzi którzy zostali zniechęceni do rządzenie PO i niestety nie sprawdzili jakie ten człowiek ma poglądy , o czym marzy i jaka jest jego moralność. I skutek mamy
  Jak widac wsadzić na stłek łatwo , a musunąc to juz inna para kaloszy.

 69. @ahasverus
  22 lutego o godz. 10:0

  dzięki za obrazowe przedstawienie mojej opinii 🙂

  Dokładnie o to chodzi.
  Wroga też trzeba poznać
  A nawet jeszcze bardziej aniżeli przyjaciela

 70. Buttercup
  22 lutego o godz. 8:40
  Tylko naiwniacy wierzyli że to będzie instytut prawdy narodowej.

 71. @ahasverus

  Nie krytykowałem lektur czytanych przez @404. Jak lubi, niech się nurza.
  Zwróciłem uwagę na jej łaskawe, ale jednak nieufne odezwanie do Gospodarza:
  Mam duże uznanie dla Gospodarza, ale w tym przypadku chciałabym więcej informacji swiadczących o złym wyborze na stanowisko w IPN

  Paniusia chce informacji, to niech sobie poszuka, a nie sugeruje, że może Gospodarz przesadza z krytyką, bo źle poinformowany 🙄

  Dokończyłeś oglądanie „Terapii”?

 72. @maciek.g
  22 lutego o godz. 10:11

  W dalszym ciągu się nierozumiemy.

  Mnie oczywiście poglądy potencjalnych przywódców interesują.

  Jednak w tym przypadku chodzi o coś znacznie ważniejszego.
  Istnienie opozycji jest kamieniem węgielnym Demokracji, więc niszczenie jej w tak bezwzględny sposób, który od wielu już lat mozemy obserwować jest NIEAKCEPTOWALNE.

  Ja nie życzę Rosjanom drugiego caratu, czy też drugiej komuny
  Bo to juz przerabialiśmy i znamy jaka wolność się za tym kryła.

  Putina oceniam jako dojrzałego polityka, z którym należy się liczyć.
  Jednak jego zapał do utrzymania władzy do końca życia, uzywając KAŻDYCH sposóów świadczy o jego demoralizacji.
  To, że ktoś z moralnością, etyką jest na bakier nie byłoby tak wielką tragedią, gdyby tak jak w tym przypadku nie odbijało się to na całym spoleczeństwie.

  Sprawa Nawalnego to wręcz kulminacja, nawidziadło jak paskudnie eliminuje się potencjalnych konkurentów.

  A porównywanie poglądów Nawalnego do poglądów Hitlera jest mocno, mocno nie na miejscu.

 73. Macku.g
  Dlatego popierając opozycję musimy przede wszystkim zwracać uwagę ma poglądy jej liderów by nie zamienić siekierki na kijek.

  A te poglądy poznamy słuchając TVPInfo i RT ??

  BTW, wywołujesz refleks zwrotny 🙁

 74. ahasverus
  22 lutego o godz. 10:01
  Masz rację , że Hitler odsłonił się całkiem pisząc te książkę , ale zupełnie tego nie wykorzystano by zablokować mu drogę do władzy.Dlatego wciąż informuje, że szalenie ważną sprawą jest poznanie prawdziwych poglądów liderów partyjnych będących w opozycji do władzy . Bo przecież nie chodzi by władzę osunąć , ale o to by nowa była lepsza. Ale to jak los wołającego na pustyni -prawie nikt nie słucha.

 75. nie los , a glos

 76. adam100
  22 lutego o godz. 10:29
  Ja nie miałem problemów by poznać że JK nie ma żadnych poglądów , a jedynie przemożna chęć rządzenia i też faktu że jedynym co go pasjonuje jest gra polityczna i to specyficznie rozumiana. Moralność to dla niego przysłowiowe opium dla ludu.
  Skąd to się dowiedziałem ano z wywiadów dzienikarki T.Toranskiej która znała go osobiście i z Książki która napisała wspólnie Jarkiem i nazwała „MY” (o która potem Jarek zrobił jej awanturę i straszył sądem)
  Z wypowiedzi jego ojca i historii jego rodziny i tego jak nakłamał na temat mamusi. Z własnych wypowiedzi Jarka które nieostrożnie wielokrotnie publicznie wygłaszał. Słynna dla przykładu wypowiedź na temat PC ” Uczciwie mówiąc, całe to ówczesne PC to był straszliwy zoolog, w sensie: ogród zoologiczny. To było dziwne zbiorowisko. Dużo tam wtedy było różnych takich środowisk niesłychanie skrajnych, integrystycznych katolików, ludzi o uogólnionej pretensji do świata, także trochę ludzi niezupełnie zdrowych na umyśle ”

  Tak że jak ktoś chce nie ma obecnie dużych trudności by dotrzeć do faktów i bardzo się dziwię że tego nie wiesz

 77. Dekabryści byli dobrzy, bo chcieli zabić cara… Nawalny jest dobry, bo chce… Tak sobie myślę prywatnie… czy można w dobie nie zabijaj… chwalić zabijanie carów… Wystarczy wygrać wybory… zamiast sprowadzać organizatorów majdanów… jak kiedyś krzyżaków…

 78. maciek.g
  22 lutego o godz. 10:50

  Każdy człowiek na świecie ma swoją prawdę.

  Znalem betonowego komucha, który mówił:

  „Jedyne czego w Polsce brakuje to szynka”.

  To była jego prawda. Można kręcić głową, a jednak.

 79. SŁOWIANIN STANISŁAW
  22 lutego o godz. 10:51

  Wielki Komtur
  Leszek B.

 80. adam100
  22 lutego o godz. 11:00
  Jeżeli taka jest twoja prawda to daleko na niej nie zajedziesz

 81. maciek.g
  22 lutego o godz. 11:13
  adam100
  22 lutego o godz. 11:00
  Jeżeli taka jest twoja prawda to daleko na niej nie zajedziesz

  Idioto,

  pisałem ci przecież, że każdy ma swoją prawdę.

  404 próbowała ci wytłumaczyć, długo, głośno i cierpliwie swoją prawdę (tu akurat, bliską mojej prawdy), a ty masz twoją prawdę, – no i miej se.

 82. Jeszcze a propos ataku zimy na Teksas

  W Stanach Zjednoczonych jest 3 niezależne od siebie sieci energetyczne.
  Wschodnia, Zachodnia i Teksas.

  Jeśli chodzi o wschód i zachód, to one podlegają regulacji federalnej i w razie konieczności mogą sobie pomagać.
  Również muszą się podporządkowywać wymogom federalnym

  Natomiast Teksas zdecydował, że on będzie miał osobną i NIEZALEŻNĄ od rządu federalnego sieć.
  Jest to sytuacja, która w pewien sposób pokazuje Teksas jako kraj samodzielny.

  Ale wracając do zimy.
  W Teksasie nad siecią energetyczną czuwa organizacja „Electric Reliability Council of Texas” znana pos skrótem ERCOT.
  Jest to prywatna nonprofit korporacja!
  Nonprofit, bo ulgi podatkowe, itd

  Zarząd składa się z 15-tu dyrektorów, z których pięciu nie mieszka w Teksasie.
  Jedna osoba np jest w Kanadzie, a Głównym dyrektorem jest nowo wybrana kobieta, która mieszka w całkowicie innym Stanie.

  Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo dobre, tym bardziej, że dochodzi do niego masa dodatków. Na przykład za każde spotkanie, za każdą rozmowę, coś w rodzaju 14-stki zagwarantowanej w umowie, itp
  Ponadto wszelkie koszta tzw biznesowe sa zwracane. Więc restauracje, samoloty, hotele, samochód, kilometrarz, taksówki, itp

  ERCOT zajmuje się zarządzaniem siecią i sprzedaje energię różnym firmom, które zajmują się z kolei dostarczaniem tej energii użytkownikom.
  Tych firm jest sporo.

  Mają one ustalone plany, które proponują ludziom.
  Np. można zawrzeć z nimi umowę za korzystanie z ich usług zależnie od aktualnej ceny hurtowej energii, albo można mieć plan ustalony, za ten płaci się więcej, ale w przypadku katastrofy jak obecna, to użytkownik wie, że nie dostanie rachunku wielotysięcznego. Podczas gdy ci pierwsi zabulą obecnie zdrowo. Zdrowo, bo będą to grube tysiące. Niektórzy nawet z tego powodu zbankrutują.

  Przypominam, że ceny wzrosły o 10 tysięcy procent w wyniku tej awarii
  Z niecałych 50 dolarów za megawatogodzinę, na 9 000 dolarów za megawatogodzinę.

  Problem podobny miał miejsce w Teksasie w 2011 roku
  Został sporządzony raport i wytyczne co zrobić, aby nie doszło do podobnej katastrofy.

  Jednak poniważ regulacje federalne teksaskiej korporacji prywatnej nie obowiązują, to na tym się skończyło.

  Koszt wprowadzenia zabezpieczenia rur przesyłowych, czy generatorów byłby bardzo duży, więc zrezygnowano i nie zawracano sobie głowy takimi kosztownymi zachciankami przez następne 10 lat.

  A teraz widzimy konsekwencje.
  Tak na marginesie dodam, że podobny atak zimy ma miejsce i w innych rejonach ciepłych Stanów, ale tam rząd federalny zmusił do zrobienia zabezpieczeń i ludzie nie marzną.
  Dodam jeszcze, że mały kawałek Teksasu, w którym jest El Paso, znajdujący się na wschodzie tego Stanu nie korzysta z jakichś powodów z sieci ERCOT, korzysta ze wschodniej rządowej sieci.
  I w El Paso ludzie mieli i mają wodę jak również ciepłe mieszkania.

  Niestety, ale prywatne firmy przede wszystkim nastawiaja się na profit (zyski)
  Chociaż ta korporacja zarejestrowana jest jako non profit

  Ale jak wcześniej wspomniałam teraz każdy gdzie może to unika podatków, więc nonprofit firmy rodzą się jak grzyby po deszczu.

  Paradoksem jest, że Teksas to najbogatszy Stan w źródła energii

  Ps.
  Pisząc tekst odnośnie Citibank i pół-miliardowej jego „pomyłce”
  zaznaczyłam, że decydenci teraz sa rozrzuceni po swiecie.
  Wcale nie musza być na miejscu.
  I przypomniał mi się ERCOT, gdzie dyrektorzy z zarządu, włącznie z naczelnym żyją sobie jak u Pana Boga za piecem w ciepłych Stanach

  Forsa płynie, do roboty nie trzeba się spieszyć, żyć nie umierać.

  Wszystkie powyższe informacje skrzętnie sprawdzone u źródła.

  BTW Wbrew regulaminowi nonprofit organizacji, dziennikarzom po kolei wszyscy dyrektorzy odmawiali komentarzy, odsyłując fo firmowej papugi.

  Nonprofit powinien być otwarty na publiczną krytykę i zawsze udostępniać wszelkie zarządane informacje.

  A tu wisienki z tortu się tylko wybiera.

  I tak toczy się światek. 🙂

 83. 404
  22 lutego o godz. 10:28
  Czy masz problemy ze zrozumieniem?
  Hitler był tylko przykładem jak łatwo można ustalać poglądy na podstawie tego co polityk samo sobie pisał i wypowiedzi publicznych i rozmów z dziennikarzami. To zupełnie nie uprawnia do twierdzenia, że porównuje Nawalnego do Hitlera. To wielkie nadużycie z twej strony.
  Informowałem tez jak JK na tej samej podstawie można było rozszyfrować.
  Podobnie jest z Nawalnym ,on sam odsłania się swymi wypowiedziami i telewizyjnymi dyskusjami.
  Dla mnie po tym co się o jego poglądach dowiedziałem byłby po wsadzeniu na tron Rosji typowa zamianą siekierki na kijek.
  Jasnym jest, że każdy polityk najskuteczniej pokazuje kim jest gdy otrzyma wadzę.
  Zobacz jak Ukraińcy są zadowoleni ze zwalenia Janukowuczai i jak oceniają Jaceniuka, a teraz Zełenckiego. Oni zdecydowanie obecnie by woleli tego Pierwszego.
  Opozycja jest bardzo potrzebna ole popierać należy rozsądnie bo możemy sami sobie zgotować nieciekawy los.

 84. @maciek.g
  22 lutego o godz. 11:28

  Podkreślam jeszcze raz. Ja ani popieram, ani nie popieram.
  Tym bardziej, że nie mając prawa głosu w Rosji to jest w moim przypadku bez znaczenia lubienie, czy nie danego pretendenta.

  Ja cały czas mówię o LIKWIDOWANIU opozycji w sposób haniebny i bandycki, uzywajac do tego aparatu rządowego z sądami na czele.

  I to jest skandal!

  A czy kandydat jest dobry, czy nie, to ocenić maja wyborcy, a nie ja, Ty, czy Putin

  Tłumaczenie, że nie podobają Ci się jego poglądy NIE ma znaczenia!
  On ma je prawo mieć. Tak jak i Ty masz prawo mieć swoje poglądy i one nie muszą się wszystkim podobać

  Wyborcy mają oceniać!
  jeżeli im się nie spodoba, to wybiorą kogos innego
  jednak nie widzę powodu dla którego Putin ma przyrosnąć tyłkiem do tronu
  i nie rozumiem Twojego uporu i tłumaczenia, że on jest jedynym wybrańcemi błogosławieństwem Rosji.
  Niby z jakiej racji?
  Ale jeżeli Rosjanie będą chcieli go wybierać, to niech trwa u władzy.
  Pod warunkiem, że nie będzie niszczył konkurentów i opozycji, bo wtedy to jest zamordyzm, a wybory cyrkiem dla umysłowo upośledzonych.

  Co do porównania Hitlera do Nawalnego, a zasadzie ich poglądów
  Niestety napisałeś to tak, że można było odebrać nie koniecznie jak było Twoim zamierzeniem

  Jednak w takich szczególnych sytuacjach radziłabym unikać aż tak radykalnych porównań. Unikniesz problemów niezrozumienia. 🙂

 85. 404

  Hitlera posadzili do wiezienia, nie za to co mówił, tylko za zorganizowanie zbrojnego puczu w Monachium.

  Putin nie czeka na pucz Nawalnego , to chyba jest przewidujący i mu wolno działać prewencyjnie 😉

 86. Jeżeli Nawalny okazał się kryminalistą, to ma problemy z prawem karnym… Jak ścigani nad Wisłą Falenta czy Gaweł czy Stonoga… Tak sobie myślę prywatnie… prymitywnym chwytem jest sugerowanie ściganie kryminalistów z pobudek politycznych… Jak zabójca rodziców… prosił o łagodny wyrok, bo jest sierotą…

 87. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum,

  Putin jest mordercą, a tym wszystko wolno 🙂

 88. adam100
  22 lutego o godz. 11:24
  inwektywami ni przykryjesz głupoty. To co piszesz to wykręt ludzi którym nie chce się docierać do prawdy i informują, że prawdy nie da się ustalić (skoro każdy ma własna to prawda nie istnieje )

 89. maćku.g

  Wszyscy czytają to, co tu produkujesz.

  Nie każdy zgadza się z moimi spostrzeżeniami, ale to jest święte prawo do „prawdy”.

  Zostań z prawdą 🙂

 90. Rau i jego banderowski kolega apelują do katolika Bidena, aby sprowadził na Rosję nieszczęścia za budowę NS2… Tak sobie myślę prywatnie… brakuje Gott mit uns…! Kto im broni wybudować swoją rurę… na złość… w ramach Trójmorza…

 91. Edward Stachura

  CZY WARTO

  Zwalić by można się z nóg
  Co rusz,
  Co krok.

  Co noc,
  To szloch
  I rozpacz.

  Ale czy warto?
  Może nie warto?
  Chyba nie warto…
  Raczej nie warto.
  Nie, nie – nie warto.

  Zginąć by można jak nic:
  Do żył
  Jest nóż.

  Lub w dół
  Na bruk
  Z wysoka.

  Ale czy warto?
  Może nie warto?
  Chyba nie warto…
  Nie, nie – nie warto.

  Jechać by można do miast
  Lub w las
  Na błoń.

  Na koń
  I goń
  Nieboskłon.

  Ale czy warto?
  Może nie warto?
  Ech, chyba warto…
  Tak, tak – warto.
  Bardzo to warto.
  O, tak – to warto.
  Jeszcze jak warto!

  powrót

 92. https://www.youtube.com/watch?v=JnTimdpLmMY
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SZOK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PROF. SIMON NORMALNY JAK NIGDY! /2020
  „Covidioza to nowa groźna choroba przenoszona drogą radiowo-teleiwzyjną i prasową poprzez obrazy, dźwięki i publikacje”.

 93. Zakrzewski z Illiouisu się wyprał na blogu, wiec farma trolli uruchamia: ta ta, ta ta !!

  Wypierd Mamuta

  ***** ***

 94. GajowyM.
  22 lutego o godz. 10:17
  Skonczylem „En Thérapie”. Myslalem, ze juz ci o tym napisalem. Doskonale. Dwa ostatnie seanse Dr Dayana u C. Bouquet sa swietne. To potwierdza nieco moje opinie o psychoanalizie. Nie wiem, czy jest konieczne otwieranie wszytkich ran, tych zagojonych tez. Czy to naprawde czyli osobe „libérée”, wolna. Poza tym, ten sympatyczny Dr Dayan, pomagajacy innym, szczegolnie mlodej Camille, nie widzi, ze jego wlasny swiat sie wali, ze jest hiatus miedzy teoria i zyciem.
  Mam przyjaciol, psychoanalitykow i mam wrazenie czesto, ze rozmawiam z kaplanami religii. Szczegolnie tych czystych „Frojdistow”. Ich ulubione zdanie: „Freud udowodnil, ze …”. Wzruszaja ramionami, gdy mowie, ze natezy mowic: „Freud twierdzi, ze..” .
  Watek z policjantem jest doskonaly: podwojna wina: nie dosc, ze jest bezsilny wobec assassins, to ma swiadomosc, ze to ci, swoi, z ktorych sie wywodzi, od ktorych chce sie odciac, sa mordercami.
  Ostatecznie, jedynie Camille udalo sie skorzystac. Dla pozostalych, w tym dla Dr Dayana, to porazka.
  Policjant, to jest bardzo ciekawy watek. Dotyczy to procesu asymilicji, integracji we Francji. Francja kolonialna to mimo wszystko wyjatek, ( w porownaniu z Niemcami, Belgia, Anglia). Portugalia i Hiszpania to jeszcze inny casus. Nawet podejscie Francji do kolonializmu, do dawnych kolonii, do religii jest oryginalne. Ale to chyba miedzy Bidenem, Putinem, Merkel i Nawalnym nikogo tu nie interesuje. A stereotypy buszuja w najlepsze.

 95. 404
  22 lutego o godz. 11:54

  Napisałem cytuję ” poglądy determinują późniejsze działanie gdy taki gość uzyska władze. Przykładowo poglądy Hitlera były znane”
  Jak można z tego wyczytać że porównuje Nawalnego do Hitlera – Nie bądź śmieszna – jak to można było tak odebrać jak odebrałaś?
  Jeżeli twierdzisz że
  „czy kandydat jest dobry, czy nie, to ocenić maja wyborcy” (a Putin na obecnie ogromne poparcie) to dlaczego zaraz za tym jest zadnie
  „nie widzę powodu dla którego Putin ma przyrosnąć tyłkiem do tronu”
  Jeno zdanie nie pasuje do drugiego.
  Opinie politycznej oceny mogą być różne i każdy może je uzasadniać. Ja swoją uzasadniłem podanymi linkami. Twoim argumentem jest
  „LIKWIDOWANIE opozycji w sposób haniebny i bandycki, uzywajac do tego aparatu rządowego z sądami na czele”
  No cóż, czy informacje o Nawalnym dają ci pewność, że on nie będzie takiej polityki kontynuował ?
  Pokaż linki z których to wywnioskowałaś.
  Pogląd na politykę w Rosji możemy mieć różną , ale staraj się nie wmawiać rozmówcy, że napisał to czego nie napisał przykład jeden z wielu ” on jest jedynym wybrańcemi błogosławieństwem Rosji.”

 96. adam100
  22 lutego o godz. 10:06
  ahasverus
  22 lutego o godz. 10:01
  GajowyM.
  22 lutego o godz. 1:28
  Tak sie zlozylo, ze za rada PA2155, kupilem ksiazke o Degrelle. Wyjatkowa kanalia.

  Przeczytaj!
  Kariera w IPN zagwarantowana
  ———————–
  Nie rozumiem???

 97. @Optymatyk

  Nie ciesz się, on to mówił rok temu.

 98. Dwóch amerykanów, w French Foreign Legion

  Ladna bajka dla staruszków:

  „Secondhand lions”

 99. https://www.onet.pl/informacje/onetslask/skandal-w-slaskim-szpitalu-firma-nie-obsluguje-policjantow-i-ich-rodzin/49hg76q,79cfc278
  „Nasza firma nie obsługuje funkcjonariuszy policji i ich rodzin! W podziękowaniu za bicie i gazowanie ludzi, nękanie przedsiębiorców, kultywowanie tradycji ZOMO”
  …………………..
  Nareszcie ktoś dał odpór bezprawiu policyjnych fagasów. Stracił pracę, ale można się domyślać, że już niebawem ją znajdzie.

 100. ahasverus
  22 lutego o godz. 13:17
  Nie rozumiem???

  W IPN faworyzują kanalie (luźne skojarzenie, może głupie?)

 101. @ahasverus
  22 lutego o godz. 13:15

  Doniosłeś po obejrzeniu odcinka, w którym policjant postanawia wybrać się do Syrii, że to bardzo mocny kawałek, potem chyba już nic na ten temat nie pisałeś.
  Odebrałem podobnie.
  Miałem przede wszystkim nadzieję, że Dayan się opamięta i nie wykorzysta „oferty” oczarowanej nim Ariane, która właściwie nie potrzebuje starego dziada 🙄
  A Carole Bouquet w swojej roli znakomita, zwłaszcza pod koniec. Właśnie taka „zimna i drewniana”, panująca nad emocjami miała być.
  Oglądałem wersję amerykańską, też była dobra, a ma się pojawić oryginał izraelski. Jeśli będzie w języku dla mnie zrozumiałym, to sobie wciągnę.

 102. To, że każdy ma prawo do błędów, raczej nie podlega dyskusji, jako że błądzenie ludzką jest rzeczą. Błędy popełnione w czasach młodości są zazwyczaj traktowane łagodniej niż te, które przypadają nam w udziale w wieku dojrzałym. Jest jednak pewien problem, a wiąże się on tym, gdzie przebiega granica pomiędzy młodością a wiekiem dojrzałym.

  Greniuch mówi o „błędach młodości”. Z jego słów wynika zatem, że z wiekiem uświadomił sobie te błędy i przestał je popełniać. Greniuch bez wątpienia je zrozumiał, dlatego osiem lat temu nie podnosił już łapska do góry w hitlerowskim pozdrowieniu, lecz w rzymskim.

  Daleki jestem od tego, by etykietować kogoś przez całe życie, na podstawie tego, czego dopuścił się w przeszłości, pod warunkiem jednak, że zmienił się na lepsze, błędy naprawił, naprostował się itp.
  W necie jest sporo publikacji dotyczących Greniucha, zarówno niepochlebnych, jak i pochlebnych, i z jednych, i z drugich wynika, że Greniuch się nie zmienił, bo gdyby tak było, to naziole uznaliby go zdrajcę, co natychmiast znalazłoby odzwierciedlenie w naziolskich mediach. Greniuch przysiadł po prostu, na chwilę, na dupie, taktycznie, żeby zminimalizować szum wokół swojej osoby, by nie przeszkodził on nominacji.

  Dawno, dawno temu nie przychodziło mi nawet do głowy, że w Polsce tak tragicznie, drastycznie, doświadczonej przez Hitlera, mogą istnieć jego admiratorzy, nie brałem pod uwagę nawet pojedynczych osób, a co dopiero zorganizowanych grup wyznających jego ideologię, czczących go.

  Polski faszyzm, nazizm, to jakaś bardzo przerażająca choroba – nienawiść do Niemiec przy jednoczesnym uwielbieniu, podziwie dla swojego kata – Hitlera.
  Tym bardziej w takiej sytuacji wydawać by się mogła, co najmniej przedziwna postawa władz, szczególnie obecnych. Wcześniej naziola Andruszkiewicza mianowano wiceministrem ds. cyfryzacji, a teraz kolejnego na szefa IPN. Ta druga to już absolutna bezczelność i prowokacja. No, ale z drugiej strony trudno się dziwić Kaczyński, na ile może, na ile okoliczności pozwalają kroczy szlakiem wytyczonym przez Hitlera.

  Natomiast wydaniem w Polsce „Mein Kampf” bym się nie przejmował -pisałem już o tym w poprzednim wątku. Pod strzechy nie trafi, poza tym nie ma już tej siły rażenia, jak kilkadziesiąt lat temu. Ponadto książka jest za gruba i droga. Znacznie bardziej groźne są jutubowe naziolskie telewizyjki, portaliki, broszurki propogujące, krótko, zwięźle i atrakcyjnie takie treści

 103. Greniuch już zrezygnował.

  W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez niego tej funkcji jest niemożliwe. Dr. Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację. Z dniem 22 lutego br. została ona przyjęta przez mnie – taki wpis pojawił się na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Podpisał go prezes IPN dr Jarosław Szarek.

 104. Napisałem, że Greniucha mianowano na szefa IPN – to oczywiście nieprawda, bo jeszcze nim (szefem wrocławskiego oddziału) nie został. Napisałem to z rozpędu. Sorry za nieścisłość.

 105. Piotr Sawka

  Kur… j… mać!!! Dosyć!!! UWAGA! Nie czujesz się na silach czytać bluźnierstw, opuść ten wpis!

  Z premedytacją zamieszczam swoją podobiznę z wczoraj, żeby bylo jasne i bez niedopowiedzeń. Jestem stary, tak to prawda ale potrafię jeszcze przypie*dolić, że oranżada z komuni się odbije. Mam dosyć tego je*anego pisu z jego je*anym zapyzialym preziem, który robi w MOIM Kraju bu*del. Wyroslem w komunie i ponad pól życia marzylem o wolnej Polsce, o której Dziadek Pilsudczyk mi opowiadal. Doczekalem, stalo się wiele dobrego ale również wiele zlego. Cóż, jeszcze się taki nie urodzil co by wszystkim dogodzil. Jednak to co wyprawia obecna „wadza” prowadzi do unicestwienia Polski, mojej Polski i ja kategorycznie temu sprzeciwiam się. Publicznie oświadczam, pójdę bić się za mój kraj. Nie pozwolę aby pisiorskie po*eby zniszczyly moją ojczyznę. Koniec, kropka i przepraszam za nie cenzuralne slowa ale ulalo mi

 106. @jobrave

  Polski faszyzm, nazizm, to jakaś bardzo przerażająca choroba – nienawiść do Niemiec przy jednoczesnym uwielbieniu, podziwie dla swojego kata – Hitlera.

  Dla mnie niepojęte, ale już w latach 80. znałem we Wrocławiu osoby z neopogańskiego, nacjonalistycznego ruchu „Zadruga”, które były dumne z nawiązania kontaktu i „współpracy”(!) z neonazistami z Kassel.
  Poczuły się równie aryjskimi nadludźmi, jak te niemieckie skiny i nie chciały słuchać, że mogą być co najwyżej pachołkami, ale nie partnerami niemieckich rasistów.
  Potem im chyba przeszło, pewnie głównie z braku porządnej znajomości języków obcych (po obu stronach).

 107. I taka dobra fucha mu przepadła przez zawistników. 🙂

 108. https://www.onet.pl/informacje/onetkielce/skarzysko-kamienna-awantura-o-zdjecie-z-napisem-jc-pis/ztpw3lx,79cfc278
  Zdjęcie stadionu Ruchu Skarżysko z lotu ptaka obiegło wczoraj media społecznościowe. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jeden szczegół – na środku boiska widać olbrzymi napis „J…ć PiS”. Fotografię udostępnił m.in. prezydenta miasta. To z kolei spotkało się z masą komentarzy ze strony sympatyków partii rządzącej
  ………………………..
  „J…ć PiS”
  A ty @adam100 weź się ode mnie, odp….ol, bo jesteśmy po tej samej stronie barykady, do qrvy nędzy.

 109. GajowyM.
  22 lutego o godz. 13:32
  „Le démon du midi”, czyli mezczyzna po 50 tce chce odnalezc swoja mlodosc w ramionach kobiety o 20 lat mlodszej. To syndrom Dr Dayana. Ale w zasadzie to on byl marionetka w rekach inteligentnej kobiety. To ona robila byla autorem terapii a nie on.
  Mimo mojego sceptycyzmu do psychoanalizy, nieco sie „nawrocilem”, a w zasadzie ta seria pomogla mi byc mniej racjonalista.
  Film teraz idzie na Arte. Ja ogladalem w replay.
  Dzisiaj w Arte byla super promocja dla Poski: Przedstawili ONR, mlodziez wszechpolska, Zolnierzy chrystusa. Gdzie jakis ksiadz szabla pâsuje na rycerza jakigos osilka z wygolonym lbem. Dobrze ze miedzy 13 ta a 13.30 ludzie w miare inteligentni nie ogladaja TV

 110. A ty @adam100 weź się ode mnie, odp….ol, bo jesteśmy po tej samej stronie barykady, do qrvy nędzy.

  Hihihi

  Zobaczymy jak długo 🙂

 111. Faszyzm maszeruje w PiSowskiej Polsce znowu w pierwszym szeregu. Jest jako Polak wreszcie z czego być dumnym.

 112. @ahasverus

  w zasadzie to on byl marionetka w rekach inteligentnej kobiety.

  O to mi chodziło. Było do przewidzenia, choć miałem nadzieję, że autorzy oszczędzą mu jeszcze jednej klęski 🙄

 113. ityle22.02.2021, 14:18
  Gdyby nie te cholerne wolne media, to nikt by sie nawet nie dowiedział. Plumkających by się uciszyło, a reszta byłaby zadowolona. Od razu nazista… każdemu się zdarza hajlować i być w faszystowskiej organizacji. No niech ten kto nigdy nie maszerował z pochodniami, nie zaczytywał się w mein kampf, pierwszy rzuci kamien…

  Ech ci ludzie, człowiek chce coś dobrego zrobić dla narodu, nawet prezydent odznaczył go liściem dęb… o przepraszam, orderem zasługi dla trzeciej rze… oj, jeszcze raz przepraszam, dla trzeciej erpe rzecz jasna, taki bohater, a tym nie pasuje!

 114. 404
  Znając juz dojść dobrze twoje poglądy polityczne praktycznie niemożliwym jest do uwierzenia , że stajesz w obronie polskich faszystów jedynie z powodu źle zrozumiałego patryjotyzmu, a nie z sympatii ideologicznych, takich jak np. homofobia.

 115. dyrektorem w IPN może być wyłącznie osoba o nieposzlakowanej opinii powiedział Narta Specjalnej Troski, który 3 lata temu nadał Greniuchowi Brązowy (brunatny?) Krzyż Zasługi.

 116. Nawalny – rosyjski nacjonalista, perła w kostiumie przywódców globalnego kołchozu.
  Greniuch – polski nacjonalista, atakowany przez polskich fanów Nawalnego.
  Nacjonalizm – nacjonalizmowi medialnie nie równy.

 117. @ozzy 22 lutego o godz. 7:46

  W Penzie? Czy to tam skazano tych młodych chłopaków na 25 lat łagru za wegetarianizm? Na podstawie tortur i zeznań jednego “świadka”? Czy jakoś tak. Mniej więcej rok temu?

 118. @adam100 22 lutego o godz. 12:03

  “Hitlera posadzono… za zorganizowanie zbrojnego puczu”. Dostał bardzo łagodny wyrok i szybko znalazł się na wolnności. A dlaczego? Bo sędzia po cichu podzielał jego poglądy. A skąd wiadomo? Bo ten sam sędzia kilka lat wcześniej też mu dał wyrok w zawieszeniu – co prawda za mniejsze przestępstwo. Hitler nie był sam, bo od początku sprzyjało mu wielu wpływowych Niemców. Coś nam to przypomina?

 119. @jobrave 22 lutego o godz. 13:36
  Kaczyński, na ile może, na ile okoliczności pozwalają kroczy szlakiem wytyczonym przez Hitlera.
  10/10

 120. Jest nowy wywiad Grzegorza Sroczyńskiego!

  O piratach drogowych. I dziwacznie łagodnych sędziach w Polsce.

 121. Trafnie i zwięzłowato Panie Huytek

 122. @ Na marginesie
  Przepraszam za opozniona odpowiedz.
  Tak, zgadza sie chyba lutym 2020.
  Zdaje sie, xe bylo o tym w amer. mediach.

 123. Fragment na zachętę:

  Jeszcze raz: sto na godzinę w mieście to co to jest?
  Bandytyzm.

  Wielu ludzi uważa, że bandytyzm to jest Frog, który jedzie 170 i na czerwonym.
  No tak. Nie jestem Frogiem, czyli wszystko ze mną w porządku. Jak zapytasz ludzi: „Czy jesteś dobrym kierowcą?”, to 90 procent odpowiada, że tak. Ale jakoś dziwnym trafem dookoła siebie na drodze mają samych baranów, którzy nie potrafią jeździć. Widzą w mediach jakiś głośny wypadek – potrącona matka z dzieckiem na przejściu dla pieszych – i zaraz w internetach piszą: „Powinni mu dać karę śmierci”. A sami jeżdżą 80-90 przez miasto i nie rozumieją, że piszą o sobie. Potencjalnie. Bo w każdej chwili to oni mogą być zabójcami jakiejś innej matki. Trzeba w polskich miastach zrobić takie drogi, żeby nie podniecały ludzi do szybkiej jazdy.

 124. 404
  22 lutego o godz. 11:28
  Wzoruja sie na Orlenie.

 125. Trochę odbiegam od tematu, ale znalazłem coś tak zabawnego na tema zamachu smoleńskiego, że pozwalam sobie na skopiowanie

  antymemo

  „lecąca do Katynia polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim”
  Ciekawa to delegacja, na którą nikt w Katyniu nie czekał – lotnisko było zupełnie puste.
  To była prywatna, propagandowa wycieczka, do której „rząd miał się nie wtrącać”.
  A co do samego przebiegu smoleńskiego „zamachu bombowego” (znalezione w sieci, pani Stankiewicz pod rozwagę):

  1. Rosjanie wynajdują bombę:
  – niewykrywalną (nie znalazły jej nasze służby pomimo kilkudziesięciu kontroli)
  – bezgłośną (brak rejestracji przez rejestrator głosu)
  – nie wytwarzającą fali uderzeniowej (brak rejestracji wzrostu ciśnienia w kabinie przez oba rejestratory parametrów lotu)
  – niepozostawiającą żadnych osmaleń, wybrzuszeń ani jakichkolwiek innych śladów (po prostu ich nie ma)

  2. Postanawiają wykorzystać ją do zamachu na swojego najgroźniejszego przeciwnika – Prezydenta RP (musiał być najgroźniejszy, bo nikogo innego z przywódców światowych nie wysadzili). Jako że miał on gigantyczne poparcie społeczne na poziomie 10% (wg większości źródeł) do 18% (wg źródeł skrajnie przychylnych PiSowi), gwarantowało mu to reelekcję i zatruwanie życia Rosji przez kolejną kadencję.

  3. Bombę podkładają podczas remontu Tupolewa w Rosji, gdyż inny termin nie wchodzi w grę ze względu na to, że samolotu w Polsce pilnuje non-stop uzbrojona po zęby warta BOR.

  4. Aby skierować podejrzenia na własny kraj, czekają aż samolot poleci do nich, pomimo tego że mieli mnóstwo okazji, by w przeciągu kilka miesięcy wysadzić go na środku Atlantyku, co skrajnie utrudniłoby śledztwo (gdyby n.p. użyli do tego walizkowej atomówki by rozwalić na środku oceanu ten samolot na pojedyńcze atomy, samolot by po prostu przepadł bez śladu i nie byłoby żadnych dowodów). No ale Rosja jest na to pewnie za głupia.

  5. Aby wyglądało to na wypadek, Rosjanie czekają z wybuchem aż samolot i tak będzie się musiał rozbić (bezwładność maszyny na skutek nadmiernej prędkości opadania gwarantowała uderzenie w brzozę w chwili, gdy pilot rozpoczął procedurę odejścia). Jeśli wierzyć sfałszowanemu zapisowi głosowemu to poczekali nawet do momentu, aż pilot będzie leciał przez sam środek lasu.

  Wszystko to nastąpiło w czasie łącznym nie większym niż 6 minut – tyle czasu minęło do chwili gdy na miejscu zjawił się pierwszy korespondent z Polski, który miał filmować przylot „polskiej delegacji”.

  7. Ponieważ wrakowisko po wybuchu na niskiej wysokości (okrągłe o średnicy około 1-2km) skrajnie różni się od wrakowiska po wleceniu i uderzeniu w teren (w kształcie klina, powstające przy przesuwaniu rozpadającego się obiektu po ziemi), Rosjanie zmuszeni są w ekspresowym tempie przerobić to pierwsze na to drugie. W tym celu przenoszą ważące nawet kilkaset kilogramów elementy (a w przypadku silników parę ton) i układają z nich wrakowisko klinowe, a potem przez nikogo nie zauważeni odjeżdzają z miejsca zdarzenia niezbędnymi do tej operacji dźwigami i ciężarówkami.

  8. Odłamują końcówkę skrzydła wraz z lotką, jej fragmenty wbijają w pień brzozy.

  9. W celu zmylenia naszej komisji przycinają 20 drzew pod coraz większym kątem, co ma sugerować autorotację w stronę oderwanej końcówki skrzydła.

  10. Wstawiają okna do kadłuba (co to za wybuch, który nie wywala prawie wszystkich okien w hermetycznie zamkniętym pomieszczeniu kadłuba, nieważne czy z pleksi czy szklanych).

  11. Fałszują zapisy czarnych skrzynek, w tym polskiej zabezpieczonej algorytmem kodowania sha2 z kluczem o długości 256bitów, którego złamanie przeciętnemu pecetowi zajmuje 2 miliardy lat. Żeby zmieścić się w niezbędnym czasie 6 minut, używają wszystkie istniejące na Ziemi superkomputery, pecety, kasy fiskalne i liczydła. Jako że to nadal o 3 miliony razy za mało sprzętu, resztę pożyczają od zaprzyjaźnionych ufoludków ze wszystkich pobliskich galaktyk.

 126. @ozzy 22 lutego o godz. 15:22

  Ja czytałam przedruk w “Forum”. Śmierdząca sprawa.
  Ale chyba typowa dla Rosji. Tyle, że oni byli z Penzy właśnie.
  Kilku z Moskwy.

 127. y to tam skazano tych młodych chłopaków na 25 lat łagru za wegetarianizm?

  A Russian military court in Penza convicted seven antifascists of terrorism Monday and sentenced them to prison terms from six to 18 years

  O ile oskarżenie o planowany zamach bombowy mogło być sfabrykowane, to nie skazano ich za wegetarianizm i nie na 25 lat.

  Hitler też był wegetarianinem, ale nie za to siedział.

 128. @Lewy 22 lutego o godz. 15:25

  To jest teoria spiskowa jak się patrzy. Ale zauważ, jak podobnie argumentują za niewinnością Putina w sprawie otrucia Nawalnego – “no przecież Putin nie może być takim idiotą…” Oczywiście, twój prześmiewczy opis bazuje nie tylko na głupocie, ale na czystej niemożliwości takiego przedsięwzięcia, czyli jest to nieco inna kategoria.

  Przy okazji warto przypomnieć:
  https://www.youtube.com/watch?v=h4j_PhyKH9g

  A Maciorenko już chyba nieco przyhamowuje. Ten nowy film Ewy Stankiewicz zamiast wyemitować odłożono na półkę. Twierdzą, że być może zadecydował (ho ho!) sam wuc.

 129. @Lewy

  I patrz pan! Te Ruskie, co to wecka z kompotem nie potrafią otworzyć, a na tańce idą w trofiejnej nocnej koszuli, do czego są zdolne, jak chodzi o unicztożenie największego wroga 😎
  Perfidia, panie, szatańska 🙄

 130. @GajowyM. 22 lutego o godz. 15:31

  No-sz żartuję przecież. Tak czy inaczej, nie byli to np. faszyści, tylko hiphopowcy, kabareciarze (zatem wstrętni prześmiewcy?), przeklęci ekolodzy i wegetarianie. Czytelny sygnał, kto jest wrogiem reżimu.

 131. Sroczyński, a raczej jego rozmówca Łukasz Zboralski, jak zwykle zamiesza ludziom w głowach 🙂

  Morawiecki w swoim drugim exposé powiedział, że alkohol jest głównym sprawcą tych wszystkich nieszczęść na drogach.
  To nieprawda. To taki wymyk polskich polityków, bo wiedzą, że społeczna percepcja jazdy po pijaku się zmieniła, więc można napierniczać w pijanych kierowców, można im dowalić surowsze kary i pokazać, jak bardzo dba się o bezpieczeństwo na drogach. Ostatnia nowelizacja Ziobry – zresztą słuszna – polega na tym, że drugie złapanie na jeździe po pijaku oznacza dożywotnio utratę prawa jazdy. Daliśmy ci raz szansę, nie skorzystałeś, no to nie jeździsz. Trochę trudniej byłoby powiedzieć Polakom: „Słuchajcie, mamy badania, leżą w szufladach ministerstw, z których wynika, że 90 procent z was jedzie za szybko i to przed przejściami dla pieszych. Jesteście w 90 procentach bandytami, których trzeba wychować”. Musimy ludzi wychować nie tylko kampaniami społecznymi – to było nagminne za czasów PO-PSL, że miliony szły na kampanie. Wywalone pieniądze w błoto, bo skutecznej kampanii muszą towarzyszyć jakieś zmiany.

 132. Lewy
  22 lutego o godz. 15:25

  Argumenty nie do przepicia.

 133. @GajowyM. 22 lutego o godz. 15:31

  Sprawdziłam. Masz rację, że maksymalny wyrok to 18 lat. Ale nie chodzi o więzienie, tylko o “kolonię karną o zaostrzonym rygorze”. Główny “winowajca” był w dodatku wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych zwierząt, “organizował akcje proekologiczne i grał w zespole punkowym”. Mało tego, “jako antyfaszysta brał udział w bójkach z faszystami”. Od razu widac, ze podejrzany typ. No i studidował na kierunku matematyczno-fizycznym, wykształciuch jeden! Tytuł artykułu w “Forum”: “Siedź za sieć”.

 134. Przy okazji – wyłapałam to na blogu kilka dni temu. Jeden z dyskutantów dowodził, że Putin postępuje z dysydentami jak najbardziej racjonalnie, bo tak samo zachowuje się w Polsce Kaczyński. Orban również! Tak mniej więcej wyglądał ten argument.

 135. Na marginesie
  22 lutego o godz. 16:04

  @GajowyM. 22 lutego o godz. 15:31

  Sprawdziłam. Masz rację, że maksymalny wyrok to 18 lat. Ale nie chodzi o więzienie, tylko o “kolonię karną o zaostrzonym rygorze”. Główny “winowajca” był w dodatku wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych zwierząt, “organizował akcje proekologiczne i grał w zespole punkowym”. Mało tego, “jako antyfaszysta brał udział w bójkach z faszystami”. Od razu widac, ze podejrzany typ. No i studidował na kierunku matematyczno-fizycznym, wykształciuch jeden! Tytuł artykułu w “Forum”: “Siedź za sieć”.

  Tak oto to ten batiuszka Putin jest dobrym człowiekiem, bo jakby przyszedł Nawalny, to by ich wszystkich ukatrupił.

  Idzie zrozumieć, jak się myśli.

 136. Ewo-Joanno,
  ta nominacja Greniucha to tylko siąść i głośno „klaszczeć”. Ta cała awantura pokazała czym jest IPN na dodatek podobno wielokrotnie droższy w utrzymaniu od PAN. Także kim jest szef IPN Szarek.

 137. Jeszcze jedno: w tym samym starym “Forum” jest reportaż o rosyjskiej kolonii karnej. Na wyspie Ognistej siedzą osadzeni straszni mordercy. Na sąsiedniej wyspie Słodkiej mieszkają emerytowani strażnicy. Pełna sielanka, łono przyrody, byli osadzeni przyjeżdżają na wakacje. Ludzie nie chcą do miasta, bo gdzie im będzie lepiej? Tu i z łudźmi pogadasz i ryby połowisz. Ostatni fragment: “A latem jest bardzo pięknie. Trzeba tylko uważać, żeby się zanadtwo nie zbliżyć do muru, bo strażnicy mogą zacząć strzelać”.

 138. @adam100 22 lutego o godz. 16:15

  Już właśnie dorzuciłam coś w tym podobnym duchu. Rosji po prostu “umom nie razbieriosz” 🙂

 139. Banderowcy na forum popisują się przytaczaniem zjawisk w Rosji… też typowych dla tzw. zachodniej cywilizacji w ściganiu kryminalistów… Tak sobie myślę prywatnie… dlaczego Nawalny walczy z oligarchami w Rosji kiedy oni przebywają na prawach pobytu w krajach stosujących sankcje wobec Rosji… Przeciwników nazywanych wrogami… Obama – noblista pokojowy czy Trump zabijali nawet poza granicami jak psy… a świat tzw. cywilizowany kibicował jak dżentelmeni na polowaniu na lisa…

 140. Lewy
  22 lutego o godz. 15:25
  Ten tekst powinien byc wywieszony na drzwiach wejsciowych kazdej opozycyjnej partii w Polsce. I od czasu do czasu drukowany w gazetach.
  Ale, ale. Pamietasz gostka, plaskoziemca (plaskoczolowca), ktory polecial sobie w USA w rakiecie, ktora sam zmontowal w garazu, aby udowoidnic, ze ziemia jest plaska. Nie wrocil. Ludzi zaczadzonych nie obudzisz. Ich guru powiedzial, ze nikt ich nie przekona, ze biale jest biale, a czarne jest czarne. Wlasnie tak robia.

 141. https://www.youtube.com/watch?v=kQaIE9griog
  Jarek doczekał się swojego bałwana

 142. SŁOWIANIN STANISŁAW
  22 lutego o godz. 16:42

  Obama, wzorujac sie na ,, Archipelagu Gulag ”,
  co wtorek podpisywal liste ludzi do odstrzalu.
  Pokojowy Noblista dokonal inwazji na 7 bezbronnych krajow.

 143. GajowyM.
  22 lutego o godz. 15:41
  @Lewy

  I patrz pan! Te Ruskie, co to wecka z kompotem nie potrafią otworzyć, a na tańce idą w trofiejnej nocnej koszuli, do czego są zdolne, jak chodzi o unicztożenie największego wroga
  Perfidia, panie, szatańska
  ————————————–
  Lubie twoj humor, ale z tymi nocnymi koszulami to byla prawda. Opowiadal mi o tym Lwowianin. Zony radzieckich oficerow paradowaly w ’39 po ulicach Lwowa w slicznych nocnych koszulach z koronkami, falbankami. Bo takie znalazly w trofiejnych sklepach.
  Tekst Lewego jest swietny, lecz skierowany do ludzi myslacych. Lub starajacych sie myslec.

 144. @adam100
  22 lutego o godz. 14:16
  Zobaczymy jak długo
  ………………………
  Różnimy się tylko, co do pandemii i tego wszystkiego co ona powoduje.
  A tak poza tym j…ć PiS. Nie zauważyłeś? Szkoda.

 145. Optymatyk
  22 lutego o godz. 16:50
  Różnimy się tylko, co do pandemii i tego wszystkiego co ona powoduje.

  To daj sobie spokój z tą pandemią, bo ona stawia świat na głowie, czy chcesz, czy nie chcesz.

  Tejot zresztą już podsumował twoją argumentację, w tej kwestii.

 146. Na mrginesie

  Podaję link na wywiad Sroczyńskiego ze Zboralskim „Na drogach jesteśmy bandytami. Polak nie zwalnia nawet na pasach”

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26814125,zboralski-na-drogach-jestesmy-bandytami-polak-nie-zwalnia.html

 147. @ahasverus
  22 lutego o godz. 16:49

  No tak, bo żony oficerów przed wojną nie bywały w operze ani na żadnych balach oficerskich.
  Tak je wprost od dojenia kołchozowych krów oderwano i pojechały do Lwowa ograbiać sklepy. Znam, znam te legendy w kilku wersjach, ale trofiejne towary to były dopiero w Niemczech.

  O tych słojach wecka opowiadali mi Ślązacy wyzwalani przez Armię Czerwoną 🙄
  I jeszcze o młynkach do kawy, w których chowano zegarki, a sołdaci po zakręceniu korbką i zajrzeniu do szufladki oddawali właścicielom czasy, a zabierali maszynkę „produkującą zegarki”.

 148. @Bar Norte 22 lutego o godz. 17:07
  Dzięki! Ja, oczywiście, obszernie o wszystkim innym
  😀

 149. Ale Zboralski ciekawie na temat Szwecji. W Szwecji było na drogach jak w Polsce. Dopóki nie poszli po rozum do głowy…

 150. jobrave
  22 lutego o godz. 13:36
  Mein Kampf to bardzo nudna książka. Mało jest takich co ja od dechy do dechy przeczytali. Pouczająca lektura dla znających skutki rządów Hitlera. Nie mająca obecnie wartości politycznej dla żadnej partii

 151. Będą nowe sankcje UE za Nawalnego.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26816561,beda-nowe-sankcje-ue-za-nawalnego-ale-najpotezniejszych-oligarchow.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly

  bart877722.02.2021, 17:32
  Robią tyle, co klechy ws pedofilii.

  tmeu22.02.2021, 17:08
  Merkel i doradcy nadal się będą „blisko przyglądać” i „wyrażać zaniepokojenie”, gdy Putin i jego reżim brutalnie będą się rozprawiać z opozycją.
  Business is business, gaz rurą płynąć musi.

 152. Trump musi ujawnić deklaracje prokuratorom z Nowego Youku

  https://www.youtube.com/watch?v=5LJl5gGGQGU

  Ty pornos, twój pupilek leży, kwiczy i jest w pierdlu jedną nogą 🙂

 153. GajowyM.
  22 lutego o godz. 17:22
  Byc moze masz racje. Moze to nie byly zony oficerow, albo zony nikogo. Ale nie wszystkie chodzily do opery. To byc moze jak te wolgi, co je rozdaja w Moskwie, na placu czerwonym. 🙂
  Antony Beevor w swojej doskonalej ksiazce „Upadek Berlina” opisuje wojne od chwiliwejscia Armii Czerwonej do Prus. Domy zamoznych bauerow wydawaly im sie szczytem luksusu a domy lekarzy, adwokatow z zyrandolami itp prawie palacami arytstokracji. Piekne sady, zadbane ziemie. I cytuje list radzieckiego zolnierza. O ile pamietam. : „Przeciez oni zyli w takim bogactwie. Co oni szukali u nas, w ZSRR?”
  Nie nalezy zapominac, ze Prusy Wschodnie byly krajem raczej biednym w porownaniu z Dolnym i Gornym Slaskiem, Bavaria, Ruhr, Schwarzwald

 154. Leżącego się nie kopie, ale mój ojciec opowiadał ze Ruscy rabowali krany, myśląc ze jak przykręcą w chałupie na Uralu, to im poleci woda.

 155. „Greniuch utrącony przez żydów”. -piszą narodowcy na FB i, że „Kaczyński to ruski żyd Kalksztejn”.
  A ja się zastanawiam, niemal jak Jimmy Carter nad poradami Brzezińskiego, o co chodziło Kaczemu z tą kandydaturą Greniucha? Nie wierzę, żeby tak genialny polityk, jakim jest Kaczy, przewidujący na setki lat do przodu, postąpił tak bezmyślnie! To musiała być jakaś wyrafinowana gra, której pozytywne skutki dla narodu polskiego, poznamy, za jakieś 300-400 lat.

 156. Optymatyk
  22 lutego o godz. 16:44
  Gdy byłem mały pojawił się taki komiks
  Wicek i Wacek: ucieszne przygody dwóch wisusów w czasie okupacji na ich cześć wierszem opisane
  Data wydania 1948r
  I tam był taki wierszyk
  Furda Wiciu mówi Wacek , cóż że ciężko żyć nam teraz,
  trzeba szkopom nadokuczać i ośmieszyć ich Hitlera.
  Śnieg puszysty , aż się prosi by ulepić zeń bałwana ,
  niech że postać ma führera,
  że on bałwan to rzecz znana.
  Jak mówili tak zrobili i po chwili co za dziwy
  wnet ze śniegu powstał führer
  podobniejszy niz prawdziwy.
  Skoczył volksdeutch niszczyć dzieło ,
  lecz policjant go zahaczył i odstawił na gestapo ,
  choć ten gęsto się tłumaczył.
  https://docs17.chomikuj.pl/7561388622,PL,0,0,Wicek-i-Wacek-03—Wicek-i-Wacek.pdf

 157. @ahasverus

  Jasne, że w oczach prostego żołnierza z głębi Rosji niemiecka/pruska cywilizacja mogła jawić się niespotykanym luksusem, tak samo jak polskiemu chłopu z przysłowiowych Taplar czy rzeczywistym „repatriantom” z ubogiego Polesia przeniesionym do poniemieckich gospodarstw na Dolnym Śląsku czy Pomorzu.
  Te złośliwe historyjki o głupich Ruskach były popularne w latach PRL, ale przywoływane są i dziś, kiedy potrzeba trochę spostponować Putina and Co.
  Tym bardziej paradoksalne jest przypisywanie im z drugiej strony niesłychanej inteligencji, zdolności i przebiegłości w planowaniu i wykonywaniu czynów kryminalnych np. zamachu smoleńskiego.
  Z jednej strony głupsi, ubożsi, mniej cywilizowani niż my, z drugiej – diabelsko inteligentni, bardziej przewidujący, planujący naprzód, technicznie od nas bardziej zaawansowani etc.
  Jak to pogodzić?
  Normalnie polski szpagat 😎
  Mam paru kolegów, którzy byli (może jeszcze są) przekonani o tym zamachu, ale kiedy pytałem, czy chcąc zlikwidować Putina dążyliby do tego, aby to się stało w Polsce np. na Westerplatte, wytrzeszczali na mnie oczy jak na idiotę.
  Więc chyba resztki logiki kołaczą im się pod czaszką, ale tylko w jednym kierunku 😉

 158. adam100
  22 lutego o godz. 17:54
  ,,Będą nowe sankcje UE za Nawalnego.”

  Ameryka ma 100 wiezniow politycznych.
  Doktor Kaczynski powinien zastopowac kupno gazu, Patriotow i F-35.
  https://afgj.org/politicalprisonersusa

 159. Więżniowie powinni otrzymać paszporty dyplomatyczne… Tak sobie myślę prywatnie o kole ratunkowym od hunwejbinów znad Wisły…

 160. GajowyM.
  22 lutego o godz. 17:22
  Było mnóstwo kawałów na ten temat
  Przykladowo ,
  ruskiżołnierz kupił zegarek . Po jakimś czasie ruski przykłada do ucha z, a tu cisza , otwiera i widzi zdechłego chrząszcza. I mówi Kak on ma chadit kak maszynist ubit
  Ale tan na prawdę to oni handlowali i kradli wszystko i zegarkami też.
  Gdy wpadli przeszukać nasze mieszkanie (bo wg nich tu ukryła się szukana przez nich kobieta ) mama wiedząc, że kradną zegarki kazała swej mamie pilnować jedynego budzika. Nie upilnowała. Ukradli
  Inny przyniósł woreczek cukru i mama oczywiście go kupiła (za samogon i machorkę) Pożyczyła wódkę od sąsiadki i te zbiegły się i chciały by przyniósł tyle ile się da. Wkrótce wrócił zmartwiony i powiedział „uże nie nada , tam uż adin z wintowką chadit”
  Po prostu kradli z wagonów na stacji które szły do Rosji.

 161. Nasza krowa – jakby zgadła,
  Co ją czeka – szybko padła,
  Nim przegnali ją na tamtą Bugu stronę.
  Pogrzeb miała uroczysty –
  W ziemi bliskiej, bo ojczystej
  Leżą kości jej –
  Starannie ogryzione

  https://www.youtube.com/watch?v=CqJzKr9EmA4

 162. Bar Norte
  22 lutego o godz. 17:07

  Od 30 lat likwidowano komunikacje publiczna
  wedlug nakazow neoliberalnej ideologii taniego panstwa.
  Wobec tego caly system ulic i drog podporzadkowano posiadaczom samochodow.
  Najtanszym rozwiazaniem na razie moze byc instalowanie progow w poprzek jezdni.
  Ale wladza od lat nic nie robi w sprawie bezpieczenstwa.

 163. GajowyM.
  22 lutego o godz. 18:29
  W naszym domu zrobili sobie kwaterę i bardzo się dziwili że jak pociągną za rączke to woda leci i brali ja stamtąd do picia , a srać chodzili do ogródka (był przy domu)
  Tapetę zerwali ze sciany i przybili do parkietu jak mama do nich coście zrobili – oni z duma a czto hazijajka my toże choczem kulturno żit

 164. Kłamstwo smoleńskie – niewygodny mit
  Lewy
  22 lutego o godz. 15:25
  Trochę odbiegam od tematu, ale znalazłem coś tak zabawnego na tema zamachu smoleńskiego, że pozwalam sobie na skopiowanie
  antymemo
  „lecąca do Katynia polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim”
  Ciekawa to delegacja, na którą nikt w Katyniu nie czekał – lotnisko było zupełnie puste.
  To była prywatna, propagandowa wycieczka, do której „rząd miał się nie wtrącać”.
  A co do samego przebiegu smoleńskiego „zamachu bombowego” (znalezione w sieci, pani Stankiewicz pod rozwagę):
  (…)
  Fałszują zapisy czarnych skrzynek, w tym polskiej zabezpieczonej algorytmem kodowania sha2 z kluczem o długości 256bitów, którego złamanie przeciętnemu pecetowi zajmuje 2 miliardy lat. Żeby zmieścić się w niezbędnym czasie 6 minut, używają wszystkie istniejące na Ziemi superkomputery, pecety, kasy fiskalne i liczydła. Jako że to nadal o 3 miliony razy za mało sprzętu, resztę pożyczają od zaprzyjaźnionych ufoludków ze wszystkich pobliskich galaktyk.

  Mój komentarz
  Kłamstwo smoleńskie jest kłamstwem absurdalnym, groteskowym, a mimo to znalazło na początku uznanie wśród dużej części obywateli Umęczonej, jako że korespondowało dobrze z odczuciami wywołanymi przez propagandę PiSu, z tradycjami postrzegania narodu polskiego jako wyjątkowego, jego przywódców jako bohaterów, którzy siłą przekonań, talentami politycznymi i strategicznymi daleko wyprzedzają Zachód i Wschód, dlatego ich los był i jest nie do pozazdroszczenia – padali i padają ofiarą oszustw, spisków, zamachów, podstępów i zdrad organizowanych przez potężnych wrogów.

  Kłamstwo smoleńskie nie mogło w tej sytuacji być postrzegane jako kłamstwo zwyczajnie perfidne i podłe, tylko zostało potraktowane przez dużą część ludności jako wskazówka pozwalająca domyślić się, dociec, co się stało w Smoleńsku – to nie był wypadek lotniczy, boć przecież nasi piloci są odważni, wyszkoleni, doświadczeni i wspaniale dowodzeni. To nie był wypadek, to był perfidnie zaplanowany przygotowany, długo czekający na okazje podstęp, zdrada, zamach, akcja sił ciemności mająca na celu uderzenie w Polskę, likwidację polskich elit z wybitnym, skutecznym, znanym w świecie i groźnym dla Wschodu politykiem – prezydentem Polski.

  Licząc na taki ogląd tragicznego zdarzenia w Smoleńsku zostało przez PiSowskich bezpieczniaków, politycznych komisarzy i samego parakomisarza (para – od paranoi) Jarosława Ka, zaproponowane kłamstwo smoleńskie w postaci hipotezy zamachu samolotowego wielowybuchowego na prezydenta RP. Kłamstwo, które miało zostać przyjęte przez społeczeństwo jako prawda.

  Powstała niby szczegółowa lecz nijaka, sprzeczna wewnętrznie wielowariantowa hipoteza zamachowa i jak się okazuje, przyjęta została znakomicie wśród dużej części społeczeństwa, w zaufaniu i przekonaniu, że Smoleńsk, to był jeszcze jeden akt zdrady, akt ofiary i cierpienia za Ojczyznę, za nas wszystkich, akt domagający się pełnego opisu, dalszego wyjaśnienia i wskazania promotorów i oprawców.
  Logika ustąpiła emocjom i wierze we wszechobecne zło.

  Co zrobili przedstawiciele władzy oskarżeni o współudział w zaplanowaniu i wykonaniu zamachu? Gadali to i owo, lecz można powiedzieć, ze jak na skalę problemu, to były ledwie jakieś kiwnięcia palcem w bucie, uprzejmości i słowa samousprawiedliwienia potraktowane przez promotorów hipotezy zamachowej jako pusta gadanina winnego o swej niewinności.

  Wykazywanie absurdalności argumentów Podkomisji Macierewicza z początku było przyjmowane jako wroga propaganda, jako głupie tłumaczenia złodzieja na którym czapka gore, jako ucieczka przed odpowiedzialnością.

  Z biegiem czasu pojawiały się wątpliwości u wierzących w zamach, lecz nie miały one żadnej przeciwwagi w działaniach rządu Tuska, Wręcz przeciwnie, duża cześć ludu odczuwała, rozumiała tłumaczenia tuskowych i anodinowych komisji lotniczych jako wypieranie się winy, jako ucieczka od odpowiedzialności i jako potwierdzenie zamachu, za czym szedł jeden emocjonalnie nacechowany argument – skoro tak się tłumaczą i stale mówią to samo, to może oznaczać tylko jedno – są winni.

  Smoleńska teoria zamachowa zakorzeniła się w części narodu i zaczęła funkcjonować jako naukowa hipoteza, jako mit, jako potwierdzenie wielkości prezydenta RP, jako potwierdzenie odwiecznych złych zamiarów tych którzy zaplanowali, zorganizowali i wykonali zamach.

  Duża część społeczeństwa potraktowała całe zdarzenie smoleńskie wraz z dorobionym prologiem i epilogiem jako przypowieść o walce dobra ze złem. Powstał mit. Dyskusja z dorobionym do katastrofy lotniczej mitem jest trudna, lecz była i jest wykonalna.
  TJ

 165. @maciek.g

  Znałem ten z chrząszczem. Jeden z lepszych 😉
  Handel z Ruskimi miał się dobrze wszędzie tam, gdzie stacjonowali, aż do wyprowadzenia ich z Polski w latach 90. Znałem kierowców, którzy nigdy nie tankowali na CPN-ie.
  Z rodzinnej historii znam sprawę pięknego konia, którego mój repatriowany dziadek otrzymał z „Unnry” tuż po wojnie. Po okolicy włóczyli się ruscy maruderzy, niby szukający swoich jednostek wracających spod Berlina, bardzo niebezpieczni, bo uzbrojeni i cząsto pijani. Pewnego dnia pojawili się na dziadkowym podwórku wiodąc ze sobą jakąś zabiedzoną chabetę. Zażądali najpierw samogonu, a potem spojrzeli na konia i… Dawaj, machniom! Nikt nie odważył się zaprotestować.
  Kiedy odeszli z tym pięknym koniem, chabeta przewróciła się na ziemię 🙁 Dziadek spojrzał zrezygnowany, niech zdycha!
  Nastoletni bracia mojego ojca rzucili się jednak konia karmić, poić, szczotkować i chabeta odżyła. Zrobił się z niej piękny, okazały koń, hołubiony przez wiele lat, jako dziecko byłem sadzany na jego grzbiet i wożony, tyle że koń szedł, dopóki dziadek coś do niego mówił. Kiedy milkł, koń stawał i na nic było szturchanie go piętami czy szarpanie za grzywę 🙁
  Po śmierci został pochowany w sadzie…

 166. Two old Poles argue:
  – Do you remember the film „Four Tankmen and a Dog”?
  – Of course I remember, a true film, before there was not much truth about the Poles shown.
  – What do you think, if we had two such tanks, what then?
  – Yes, then we would have won the war without the Russians, and not only the Germans, but also the Japanese would have won, can you imagine, Polish tanks in the center of the defeated Tokyo, both …
  – No, I think the Russians knew all this from the very beginning, and that is why they gave us only one tank.

  ***
  – Do you know how the Polish parachute is activated?

  – It opens automatically when hitting the ground.

  ***
  – How to sink the Polish fleet?

  – Launch him into the water.

 167. – How to stop polish cavalry?
  – Turn off the carousel.

 168. Папа Римский, Иоанн Павел || (кто не знает — он бывший епископ из Кракова), короче, приехал он с визитом в Германию и решил зайти в простой, дешёвый супермаркет. Зашёл он, купил, что хотел, выходит, а навстречу ему директор супермаркета с букетом цветов несётся. Папа (растроганно и удивлённо):
  — Скажите, эти цветы мне, потому что я Папа Римский или я у вас миллионный покупатель?
  Директор:
  — Ни то ни другое, Вы — первый поляк, который у нас ничего не украл!!

 169. GajowyM.
  22 lutego o godz. 19:24
  Świetne! 🙂 🙂 🙂

 170. Dla tych co rajcuje tzw doping niech poczytają do jakich durnot dochodzi

  Rano schodzę do lekarzy.
  – Dajcie, panowie, jakąś tabletkę przeciwbólową, bo zaraz się, kur**, skończę.
  – A z jakiej konkurencji pan jest?
  – Strzelectwo, skeet.
  – Nie mamy listy antydopingowej. Nie wiemy, które substancje są zabronione.
  No i gadaj tu z nimi…

 171. folwarkPn

  „Najtanszym rozwiazaniem na razie moze byc instalowanie progow w poprzek jezdni.”

  To nie jest takie proste.
  Zboralski podaje przykład głosnego wypadku w W-wie na ulicy Soratesa. W 2019 kierowca jadący stuningowanym BMW rozpędził się na nim do prędkości niemal 140 km/h i zabił na pasach mężczyznę na oczach jego żony i dziecka. Potem na tych pasach dochodziło do podobnych wypadków. Zamontowano więc progi. Z tym, że jak zauważa Zboralski:

  „Ludzie, którzy tam mieszkają, domagają się zdemontowania progów zwalniających. I byli przeciwko projektowi zwężenia tej ulicy, żeby ruch uspokoić. I nadal – wszyscy to wiedzą – kierowcy tam jeżdżą bardzo szybko. Minął rok i w ogóle to na ludzi nie wpłynęło.”

  I co pan na to?

 172. GajowyM.
  22 lutego o godz. 19:09

  A znasz to
  Ruski żołnierz chce sprzedać motocykl, ale ludzie się boja i chętnych jak na lekarstwo wreszcie pojawia się kupiec , ale mówi muszę sprawdzić czy wszystko działa . Ruski zdejmując pepeszę, no dawaj . Polak wsiadł jedno kółeczko i raptem szybko skręt i boczną uliczkę. Ruski nie zdążył nawet strzelić. Zaklął szpetnie i powiedział „kak kupił tak predał”

 173. Putin przekonywał, że kraje powinny „jednoczyć wysiłki, w tym z kolegami europejskimi” w kwestii szczepionek. „Jesteśmy otwarci na wspólną pracę” – oświadczył i zapowiedział, że Rosja będzie zacieśniać współpracę z partnerami europejskimi.
  https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8102811,rosja-bialorus-produkcja-sputnika-v.html

 174. @adam100
  22 lutego o godz. 17:04
  To daj sobie spokój z tą pandemią, bo ona stawia świat na głowie, czy chcesz, czy nie chcesz.
  Tejot zresztą już podsumował twoją argumentację, w tej kwestii.
  ……………………………
  Ja mogę sobie dać spokój z pandemią, tylko ona nie chce ze mną. Ona stawia świat na głowie, jak napisałeś, i to powinno być myślą przewodnia dyskusji na tym forum. No to postawmy wspólnie, świat z powrotem na nogi!
  A tejotowi akurat w tej materii nie staje argumentów, bo takich, które mógłbym zaakceptować, nie ma. Tak jak i tej całej pandemii, więc jego argumenty o kant dupy można potłuc.

 175. GajowyM.
  22 lutego o godz. 0:24
  Masz rację. Kąpiele w zimnej wodzie tylko dla kaczora.
  Faceta dotychczas nie znaleziono.
  Tymczasem w telewizji pokazywano ponownie tatusia z dziećmi na lodzie i pękającą krę. Wyglądało to bardzo poważnie, ale kto siada na kruchym lodzie w dodatku z dziećmi.
  Chyba nigdy nie nauczymy się rozsądku.

  Można też poczytać o zachowaniu obywateli na wywczasie w Zakopanem i Sopocie. W stolicy Tatr połowa przybyszów zlekceważyła obowiązek prawidłowego noszenia maseczki lub nie zakładała jej wcale. W Sopocie było trochę lepiej, ale aż 13% bez maseczek. Minister Zdrowia zapowiada powrót wirusa.

  Z kosmosu płyną nowe wiadomości. To co uważamy za świecące na niebie gwiazdy wcale nimi nie jest. Policzono natomiast tysiące czarnych dziur na niewielkiej przestrzeni północnego nieba.
  Jest też dobra wiadomość. Dron marsjański dotarł w dobrym stanie i za kilka miesięcy może zacząć startować, jak dobrze pójdzie

 176. Jednak wszystko ma swoje granice
  Szarek kaputt?

  https://oko.press/koniec-szarka-jako-prezesa-ipn-ustalenia-oko-press/

 177. @tejot 22 lutego o godz. 19:06

  W “Polityce” z listopada 2010 r. odkryłam notkę o impresjach reżysera Klaty z komunii córek. Otóż. Podczas owej ceremonii xiunc “nauczał” (aż trudno uwierzyć, że ktoś użył tego słowa – czy to standard wśród “wiernych”?), że roztrzaskany prezydent był bohaterem i że ta dziatwa komunijna powinna starać się go… naśladować.

  Ten xiunc zapewne też nie był wyjątkiem.

 178. @GajowyM. 22 lutego o godz. 19:09
  To tak jak z krową u Kaczmarskiego – tylko odwrotnie.

 179. Potwierdza to co powinna większość wiedzieć o J. Kaczńskim

  JAN LITYŃSKI: To jest człowiek, który zawsze interesował się tylko kto, z kim i przeciwko komu. Kiedy wypytywał mnie o wydarzenia Marca ’68, to nie pytał, czym był Marzec, kim byli ludzie Marca, tylko chciał wiedzieć, kto przeciwko komu wtedy grał. To go interesowało.

 180. Na marginesie
  22 lutego o godz. 20:53

  Mój komentarz
  Ten ksiądz zapewne nie był wyjątkiem. Tradycje cierpiętnictwa, ofiarnictwa, jesteśmy otoczeni brońmy się, szatan nie śpi, itd. żyje w narodzie. Ksiądz nauczający dzieci pierwszokomunijnych naśladowania prezydenta-ofiary zamachu, tradycję tę kontynuuje, przekazuje nowym pokoleniom.
  Pielęgnowanie mitów, to podstawowa umiejętność i powinność w księżowskim zawodzie.
  TJ

 181. ” 22 lipca 1952 jako kilkuletnie dziecko wziął udział w Narodowym Święcie Odrodzenia Polski, w którego trakcie wręczył kwiaty Bolesławowi Bierutowi. Scenę tę zarejestrowała Polska Kronika Filmowa. Zmarł 21 lutego 2021 w Pułtusku; utonął w rzece Narew, ratując swojego psa”
  odchodzi epoka czlowieka z celuloidu

 182. maciek.g
  22 lutego o godz. 19:54
  GajowyM.
  22 lutego o godz. 19:09
  Z dluga broda,pewnie znacie:
  Radzieccy zolnierze pilnowali cysterny z alkoholem. Przychodzi pficer, cysterna znikla.
  -Gdie spirit? pyta sie
  -Pradali, odpowiadaja pijani jak nietoperze
  -A diengi gdie?, j.. waszu m…!!
  -Wsio prapili, towariszcz kamandir, odpowiadaja skromnie.

 183. oj, zatęsknimy jeszcze za prezesem…;

 184. tejot
  22 lutego o godz. 21:04
  Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy, napisał mądrze wieszcz do narodu. Takich przykładów życia po życiu jest wiele i nie trzeba być poetą aby docenić poszukiwania w kosmosie, ostatecznie to Mojżesz też poszukiwał ziemi obiecanej. Sprawy są czasami skomplikowane i nad jednymi Anioł Stróż czuwa, gdy innych czasami po prostu nie lubi.
  Na marginesie to wszystko uchodzi płazem

 185. Bar Norte
  22 lutego o godz. 19:46

  Fotoradary w Ameryce poznikaly w ciagu ostatnich kilkunastu latach.
  Progi sa wszedzie w Kanadzie, Ameryce i Meksyku.
  Meksyku na pewno nie stac na fotoradary i zwiekszone patrole drogowe, bo cala energie poswiecaja odwiecznemu gonieniu handlarzy narkotykow
  ( jak dobrze, ze nie graniczymy z USA ).

  Mieszkancy osiedli moga sobie protestowac , tak samo jak przeciw pasom bezpieczenstwa.
  Interes publiczny jest wazniejszy, niz prywatny.

 186. folwarkPn

  „Interes publiczny jest wazniejszy, niz prywatny.”

  Jak dowodzi rok epidemii ta teza jest dość powszechnie kwestionowana. Nawet na blogu.

 187. @legat
  22 lutego o godz. 16:17
  Ta instytucja od początku była kopalnią haków dla nienawistników, synekurami dla wiernych i biczem na obywateli. Ale się podobała, bo waliła w ‚komuchów’ i kierunkowała złość ludzi na konkretną grupę.

 188. @ahasverus
  22 lutego o godz. 16:49
  No wiesz, można te Rosjanki uznać za prekursorki mody współczesnej kiedy to nie wiadomo czy dziewczyna w halce, koszuli nocnej czy w sukience. 🙂

 189. Wracając do hajlującego dr Greniucha … .

  Jak dziś wyczytałem na stronie IPN Wrocław, gdyby został szefem tego oddziału to podlegałoby mu 13 wielowątkowych śledztw dotyczacych masowych zbrodni nazistowskich na Dolnym Ślasku i Opolszczyźnie. Tyle bowiem IPN Wrocław ich prowadzi czy raczej deklaruje, że prowadzi.
  Warto przypomnieć, żę IPN przejął materiały dawnej Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i ma ustawowy obowiazek zajmowania się tą tematyką.

 190. ls42
  22 lutego o godz. 21:20
  tejot
  22 lutego o godz. 21:04
  Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy, napisał mądrze wieszcz do narodu. Takich przykładów życia po życiu jest wiele i nie trzeba być poetą aby docenić poszukiwania w kosmosie, ostatecznie to Mojżesz też poszukiwał ziemi obiecanej. Sprawy są czasami skomplikowane i nad jednymi Anioł Stróż czuwa, gdy innych czasami po prostu nie lubi.
  Na marginesie to wszystko uchodzi płazem

  Mój komentarz
  Nie rozumiem o czym piszesz i o co ci chodzi.
  TJ

 191. @folwarkPn
  22 lutego o godz. 21:27
  U nas też porobili te progi na utrapienie mieszkańców. Tak to jest, że z powodu paru durniów cierpi cała społeczność. Ale wydaje mi się, że guzik by pomogły gdyby nie zdecydowana akcja policji. U nas nie ma możliwości przekonania policjanta że nie należy się nam mandat. Każda próba dyskusji kończy się zwiększeniem sumy do zapłacenia.
  No i policjant u nas, jak chyba i w Stanach czy Kanadzie nie jest pośmiewiskiem.

 192. @Is42
  Lubię cię czytać. Poprawiasz mi humor. 🙂

 193. Мифы о передаче Крыма в 1954 году: «Это вовсе не подарок Украине от «пьяного Хрущева»
  ———————–
  (Mity o przekazaniu Krymu w 1954: „To calkiem nie podarek Ukrainie od „pijanego Chruszczowa”)

  https://ru.krymr.com/a/peredacha-kryma-ussr-v-1954-godu-mify-i-pravda-ukraina-rossiya/31110140.html

 194. jobrave
  22 lutego o godz. 19:26

  Мозги, @jobrave , дело такое: обычно их не видно, но, когда их не хватает — заметно!

 195. https://www.youtube.com/watch?v=HI2238kjl2Y&t=14s
  Konstytucja nie zezwala na ograniczanie praw obywatelskich w demokratycznym państwie
  9644 wyświetlenia•22 lut 2021

  Katarzyna C
  5 godzin temu
  Ja już od kilku dobrych miesięcy chodzę bez maseczki. Jestem zdrowa, nie widzę podstaw do jej stosowania. Zostałam kilkakrotnie spostrzeżona przez policjantów, którzy za każdym razem odstąpili od mandatu w momencie, w którym odpaliłam nagrywanie na telefonie i powiedziałam, że żadnego mandatu nie zamierzam przyjąć i nagranie będzie służyć jako dowód w sprawie w sądzie. Zawsze dodaję, że jeśli sąd uzna, że mandat został nałożony bez podstaw prawnych to będę domagać się również ukarania samych policjantów, za próbę stosowania prawa, które nie istnieje. Zawsze jestem kulturalna i uprzejma, na marginesie dodając, że w przypadku mojej osoby stosowanie maseczki w innej formie niż podczas spoczynku powoduje spadki saturacji. Co również mam nagrane na odrębnym filmie. Nawiasem mówiąc tak jest u każdego zdrowego człowieka – proszę sobie spróbować założyć maskę i podjąć jakikolwiek wysiłek fizyczny z pulsoksymetrem na palcu. Trzeba walczyć o swoje prawa. Pozdrawiam wszystkich myślących i życzę udanego dnia. A filmy o poranku to świetny pomysł do porannej kawy 🙂

 196. @Optymatyk
  22 lutego o godz. 22:35
  To ta pani jest idiotka i tyle. I nie bardzo myśląca za to bardzo pyskata. Chirurdzy przeprowadzają operacje z maseczką na twarzy przez kilka godzin i jakoś żyją i nie walczą o swoje prawa. Ciekawa jak by się pani zachowała gdyby tak personel medyczny z chirurgiem na czele bez maseczek się za operację brał. To by dopiero był wrzask. A przecież to to samo.
  Sobie możesz robić co chcesz, twoje prawo kobieto, ale nie masz prawa być zagrożeniem dla innych. Proste jak konstrukcja cepa.
  I działa.

 197. folwarkPn

  Optymatyk w komentarzu z 22,35 podał świetny przykład prymatu interesu prywatnego nad interesem publicznym. Mam na mysli zacytowaną wypowiedź Katarzyny C na temat noszenia masek.

  Niech pan spróbuje Katarzynie C postawić progi na drodze koło domu. Chocby tam była rzeźnia drogowa, chocby trup padał gęsto, Katarzyna C na to się nie zgodzi, bo progi będą jej utrudniać jazdę tak jak maska oddychanie.
  A państwo będzie bezradne wobec Katarzyny C jak policjanci o których pisze.

 198. Bar Norte
  22 lutego o godz. 21:40

  Kupowaniem trefnych masek, oszustwami na respiratorach i zamykaniem lasow
  rezim calkowicie stracil autorytet.
  Wypasiona beemka nie goni po ulicach straznik z Lidla tylko handlarz dopalaczami
  i na pewno nie pojdzie siedziec.
  W Polsce podziemie gospodarcze chyba od poczatku jest w konkubinacie z wladza.
  Dlatego progi wydaja sie jedynym praktycznym ( tymczasowym ) rozwiazaniem.
  Chociaz z mandatow dzielnice moglyby dobrze zyc.

 199. Bar Norte
  22 lutego o godz. 22:49

  Niestety,
  jestem zdania, ze swiat mozna by wyleczyc z pandemii tabletkami Ivermectin,
  wiec dotychczasowe posuniecia wladcow Zachodu nie budza mojego zaufania.
  Biore pod uwage mozliwosc, ze korona to narzedzie zamowione w Wuhan do przeprowadzenia operacji ,, The Great Reset ”,
  dzieki ktorej magnateria przywroci feudalizm.

 200. @folwarkPn
  22 lutego o godz. 22:55
  Nie musi przywracać, już dawno ma.
  Ale jak widzę teorie spisowe mają się dobrze. I słusznie. Im więcej tym ciemniej.

 201. @ GajowyM.
  22 lutego o godz. 17:22

  „No tak, bo żony oficerów przed wojną nie bywały w operze ani na żadnych balach oficerskich.
  Tak je wprost od dojenia kołchozowych krów oderwano i pojechały do Lwowa ograbiać sklepy. ”

  A z drugiej strony to warto sobie przypomnieć , jak wyglądały nasze, styropianowe elity w pierwszych latach po upadku tzw komuny. Jak ci ludzie wyglądali i jak się ubierali. Ich żony co prawda nie paradowały w nocnych koszulach ale głównie z powodu że takich luksusów jeszcze w polskich sklepach nie było. Do dzisiaj co niektórzy członkowie naszych elit chodzą w garniturach, które wyglądają jak kupione w sklepie ze starzyzną . I tak dobrze, że starają się nauczyć porządnie wyglądać a nie pojawiają się w Sejmie i na oficjalnych spotkaniach w powyciąganych swetrach, dżinsowych kurtkach, adidasach i spodniach od dresu.

 202. Ogórek w kampanii wyborczej na prezydenta… przed kamerami pojawiła się w halce… Halka… to symbol narodowej kultury… Tak sobie myślę prywatnie o umowności odzienia… ciulowego… czy jakoś tak…

 203. folwarkPn

  Po przeczytaniu komentarzy z 22,50 i 22,55 odnoszę wrażenie, że pan się rakiem wycofuje z tezy o prymacie interesu publicznego nad prywatnym.

  To dlaczego pan tak radykalnie sformułował ją wcześniej?

 204. Ewa-Joanna
  22 lutego o godz. 22:46
  Tak sie glupio zlozylo, ze od trzydziestu paru lat nosze maske przez ok 8 godz dziennie. I szlag mnie nie trafil a na grype jeszcze nie zachorowalem od tego czasu. Tak wiec gadanie o szkodliwosci masek, o oddychaniu wlasnym CO2 to bajki o d…obic.
  Pozdrowienia i Dobrej nocy. 🙂

 205. Mad Marx
  22 lutego o godz. 23:12
  W latach 80 tych (koniec) i na poczatku lat 90 tych, na Roissy Ch de Gaulle , czekajac na somolot do W-Wy widac bylo wielu polskich swiezych biznesmenow w kipskich garniturach i komplecie skarpetki/sandaly. Naprawde. Te historie naleza do zamierzchlej przeszlosci.

 206. Bar Norte
  22 lutego o godz. 23:26

  Wierze tym,
  ktorzy odrozniaja interes ogolny
  od interesow grup nacisku.

 207. @folwarkPn to mi kogoś przypomina.
  Ale już chyba i tak wszyscy skojarzyli 🙂

 208. Ewa-Joanna
  22 lutego o godz. 22:46
  Ja już nie mam siły tłumaczyć, jak jest naprawdę:
  https://www.youtube.com/watch?v=tsf1HL4deH4&t=1s

 209. @ahasverus
  22 lutego o godz. 23:30
  Ewa-Joanna
  22 lutego o godz. 22:46
  Tak sie glupio zlozylo, ze od trzydziestu paru lat nosze maske przez ok 8 godz dziennie. I szlag mnie nie trafil a na grype jeszcze nie zachorowalem od tego czasu.
  …………………….
  Wiesz, co ci powiem, pier…ol ,pier….dol ja posłucham.
  Powinieneś w ogóle przestsać oddychać i to dopiero byłoby osiągnięcie. Spróbuj!?
  Zobaczymy czy coś z tego wyjdzie, hahahaha

 210. Poniżej pod linkiem znajdziecie rozmowę z facetem z Teksasu, który dostał ostatnio rachunek za elektryczność
  I zapłacił 17 tysięcy dolarów tylko za 1 tydzień!

  Zapłacił, bo jest taka sytuacja, że jeżeli się ma plan zależny od ceny hurtowej elektryczności, to firmie , która daje ci ten plan trzeba wcześniej dać mozliwość ściągać z twego konta.
  Czyli praktycznie przedpłacić.

  Normalnie płacił około 100 dolarów na miesiąc.

  a teraz 17 tysięcy dolarów za 1 tydzień!!!

  Texans Are Getting Sky-High Electric Bills: „I’m Hopeful That The Texas Legislature Does Something”
  https://www.youtube.com/watch?v=Yzn2tHATosw&ab_channel=MSNBC

 211. @Optymatyk
  23 lutego o godz. 0:16
  Gdybym ja miała wyrabiać sobie zdanie na podstawie wypowiedzi jakiegoś idioty nawet rządowego to byłoby to dla mnie bardzo smutne. Mnie się wydaje że szczasz pod wiatr ale to woja sprawa.
  Wszystko opiera się na problemie – społeczeństwo czy ja. W Polsce jak widzę ciągle pokutuje to JA. Smutny kraj.

 212. @Ewa-Joanna
  23 lutego o godz. 1:07
  To ja już nie pojmuję, o co ci chodzi.

 213. @Optymatyk 23 lutego o godz. 1:12

  Chodzi o to, że sens istnienia maski, którą nosi @ahasverus, polega na ochronie pacjenta. Tak samo maska, którą nosisz ty, nie chroni ciebie, tylko chroni twoje otoczenie przed rozpyloną zawartością twojej gęby, którą w postaci mikrokropel rozsiewasz kaszląc, mówiąc i oddychając. Z kolei maski, które chronią ciebie, to maski na gębach wszystkich innych osób. Taka jest filozofia maski. Nie indywidualna, tylko społeczna.

 214. @maciek.g
  22 lutego o godz. 13:16

  Lubię Cię Maćku i dlatego postanowiłam jeszcze raz dokładnie odnieść się do Twoich wątpliwości.

  Zrobię to w punktach

  1.
  Jeżeli twierdzisz że
  „czy kandydat jest dobry, czy nie, to ocenić maja wyborcy” (a Putin na obecnie ogromne poparcie) to dlaczego zaraz za tym jest zadnie
  „nie widzę powodu dla którego Putin ma przyrosnąć tyłkiem do tronu”
  Jedno zdanie nie pasuje do drugiego

  Jedno z drugim zdanie pasuje. A dlaczego?
  Bo tylko ktoś komu tyłek przyrósł do tronu będzie radykalnie zwalczał opozycję i potencjalnych kontrkandydatów.
  I im bardziej sytuacja tyłka zacementowana na tronie tym bardziej niewybredne metody niszczenia potencjalnych przeciwników.
  To NIE Putin ma decydować kto będzie rządzić, ale wyborcy!
  jego chcica nie powinna mieć znaczenia.
  Podobnie jak moja czy Twoja.

  2.
  Opinie politycznej oceny mogą być różne i każdy może je uzasadniać. Ja swoją uzasadniłem podanymi linkami. Twoim argumentem jest
  „LIKWIDOWANIE opozycji w sposób haniebny i bandycki, uzywajac do tego aparatu rządowego z sądami na czele”
  No cóż, czy informacje o Nawalnym dają ci pewność, że on nie będzie takiej polityki kontynuował ?
  Pokaż linki z których to wywnioskowałaś
  .

  I tutaj pies pogrzebany!
  Cały czas ja o jednym, a Ty o drugim mówimy
  Jak ja widzę Nawalnego, czy Ty i jego potencjał to NIE ma znaczenia!!!!

  To jest opozycjonista, taki sam jak w innych w miarę demokratycznych krajach
  i ma do tego ŚWIĘTE prawo!!!

  Popieranie niszczenia go, ścigania jest czymś czego nie jestem w stanie pojąć!

  Twoje linki jaki to on niewłaściwy dla Rosji NIE mają znaczenia.
  Bo podcinanie nóg opozycjonistów a priori jest czymś niezgodnym z prawami demokracji i rozmumienia dzisiejszego człowieka.
  Tak jak niewolnictwo nie jest dzisiaj już mile widziane.

  Takie postępowanie, żeby w przedbiegach usuwać opozycję, bo ona się nie podoba Tobie, czy Putinowi jest nie do zaakceptowania.

  3.
  czy informacje o Nawalnym dają ci pewność, że on nie będzie takiej polityki kontynuował?

  Moje informacje o Nawalnym NIE mają znaczenia!
  Jeżeli by wygrał, to czas pokarze jakim przywódcą będzie

  To wyborcy muszą i powinni zdecydować

  4.
  Pokaż linki z których to wywnioskowałaś.
  Pogląd na politykę w Rosji możemy mieć różny , ale staraj się nie wmawiać rozmówcy, że napisał to czego nie napisał przykład jeden z wielu
  ”on jest jedynym wybrańcemi błogosławieństwem Rosji

  Nie podam Ci linków, bo to jest moje sformuowanie, które parafrazuje mniej więcej podejście osób takich jak Ty

  Wedłuch was odnosi się wrażenie, że Putin jest niezastąpiony.
  Stąd tak myślący ludzie nie tylko w tym kontekście bronią Putina, ale wręcz te jego praktyki popierają. Przy okazji wieszając psy na Nawalnym, który śmie go krytykować i ewentualnie chce go zastąpić.
  Według was nie ma nic złego w tym, że Putin niszczy opozycję i potencjalnych kontrkandydatów. bo ta opozycja WAM się nie podoba!

  5.
  Opozycja jak wcześniej wspominałam jest podstawą demokracji.
  Wybory powinny odbywać się tak, żeby każdy z kontrkandydatów miał w miarę równe szanse przedstawić się i swój program wyborcom

  5.
  Podsumowanie:
  Nie jest istotne czy ja, czy Ty, czy Wiśniewski, czy Putin
  nie zgadzamy się z poglądami np. Nawalnego

  Jest opozycjonistą i to jego prawo nim być!!!!

  W czasach monarchii częstokroć była funkcja błazna na dworze królewskim.
  Była ona szalenie ważna i zatrudniano w tym charakterze ludzi mądrych, błyskotliwych, odważnych. Jednocześnie oprócz wysokiego IQ musieli mieć poczucie humoru, aby swoje krytyczne myśli umieć tym humorem złagodzić

  W dzisiejszych czasach mamy komików, którzy potrafią celnie wyśmiać polityków.

  I mamy wielo-partyjność,
  która jest właśnie tą opozycją!!!

  Jeden drugiemu patrzy na ręce, kontroluje.
  To ma dobre strony, bo ktoś u władzy musi się liczyć, że będzie rozliczany,
  że jego władza nie jest nieograniczona!!!

  Dlatego niszczenie opozycji jest niszczeniem demokracji, postępu.

  Na koniec:
  Podkreślam, że to wyborcy mają decydować kto nimi będzie zarządzać.
  A nie uniemożliwianie ludziom zaistnienia jako kontrkandydat, bo akurat Tobie, czy Putinowi jego program się nie podoba.

  Mam nadzieję, że tym razem się zrozumiemy. 🙂

 215. Sorry, ale pochrzaniłam z boldami i italikami, więc jeszcze raz to wkleję.
  Jeżeli się uda?
  Bo ten tekst jest nieczytelny.
  Jeszcze raz wielkie Sorry za zasmiecanie bloga.

  ***

  @maciek.g
  22 lutego o godz. 13:16

  Lubię Cię Maćku i dlatego postanowiłam jeszcze raz dokładnie odnieść się do Twoich wątpliwości.

  Zrobię to w punktach

  1.
  Jeżeli twierdzisz że
  „czy kandydat jest dobry, czy nie, to ocenić maja wyborcy” (a Putin na obecnie ogromne poparcie) to dlaczego zaraz za tym jest zadnie
  „nie widzę powodu dla którego Putin ma przyrosnąć tyłkiem do tronu”
  Jedno zdanie nie pasuje do drugiego

  Jedno z drugim zdanie pasuje.
  A dlaczego?
  Bo tylko ktoś komu tyłek przyrósł do tronu będzie radykalnie zwalczał opozycję i potencjalnych kontrkandydatów.
  I im bardziej sytuacja tyłka zacementowana na tronie tym bardziej niewybredne metody niszczenia potencjalnych przeciwników.
  To NIE Putin ma decydować kto będzie rządzić, ale wyborcy!
  jego chcica nie powinna mieć znaczenia.
  Podobnie jak moja czy Twoja.

  2.
  Opinie politycznej oceny mogą być różne i każdy może je uzasadniać. Ja swoją uzasadniłem podanymi linkami. Twoim argumentem jest
  „LIKWIDOWANIE opozycji w sposób haniebny i bandycki, uzywajac do tego aparatu rządowego z sądami na czele”
  No cóż, czy informacje o Nawalnym dają ci pewność, że on nie będzie takiej polityki kontynuował ?
  Pokaż linki z których to wywnioskowałaś
  .

  I tutaj pies pogrzebany!
  Cały czas ja o jednym, a Ty o drugim mówimy
  Jak ja widzę Nawalnego, czy Ty i jego potencjał to NIE ma znaczenia!!!!

  To jest opozycjonista, taki sam jak w innych w miarę demokratycznych krajach
  i ma do tego ŚWIĘTE prawo!!!

  Popieranie niszczenia go, ścigania jest czymś czego nie jestem w stanie pojąć!

  Twoje linki jaki to on niewłaściwy dla Rosji NIE mają znaczenia.
  Bo podcinanie nóg opozycjonistów a priori jest czymś niezgodnym z prawami demokracji i rozmumienia dzisiejszego człowieka.
  Tak jak niewolnictwo nie jest dzisiaj już mile widziane.

  Takie postępowanie, żeby w przedbiegach usuwać opozycję, bo ona się nie podoba Tobie, czy Putinowi jest nie do zaakceptowania.

  3.
  czy informacje o Nawalnym dają ci pewność, że on nie będzie takiej polityki kontynuował?

  Moje informacje o Nawalnym NIE mają znaczenia!
  Jeżeli by wygrał, to czas pokaże jakim przywódcą będzie

  To wyborcy muszą i powinni zdecydować!!!!

  4.
  Pokaż linki z których to wywnioskowałaś.
  Pogląd na politykę w Rosji możemy mieć różny , ale staraj się nie wmawiać rozmówcy, że napisał to czego nie napisał przykład jeden z wielu
  ”on jest jedynym wybrańcemi błogosławieństwem Rosji

  Nie podam Ci linków, bo to jest moje sformuowanie, które parafrazuje mniej więcej podejście osób takich jak Ty

  Wedłuch was odnosi się wrażenie, że Putin jest niezastąpiony.
  Stąd tak myślący ludzie nie tylko w tym kontekście bronią Putina, ale wręcz te jego praktyki popierają. Przy okazji wieszając psy na Nawalnym, który śmie go krytykować i ewentualnie chce go zastąpić.
  Według was nie ma nic złego w tym, że Putin niszczy opozycję i potencjalnych kontrkandydatów. bo ta opozycja WAM się nie podoba!

  5.
  Opozycja jak wcześniej wspominałam jest podstawą demokracji.
  Wybory powinny odbywać się tak, żeby każdy z kontrkandydatów miał w miarę równe szanse przedstawić się i swój program wyborcom

  5.
  Podsumowanie:
  Nie jest istotne czy ja, czy Ty, czy Wiśniewski, czy Putin
  nie zgadzamy się z poglądami np. Nawalnego

  Jest opozycjonistą i to jego prawo nim być!!!!

  W czasach monarchii częstokroć była funkcja błazna na dworze królewskim.
  Była ona szalenie ważna i zatrudniano w tym charakterze ludzi mądrych, błyskotliwych, odważnych. Jednocześnie oprócz wysokiego IQ musieli mieć poczucie humoru, aby swoje krytyczne myśli umieć tym humorem złagodzić

  W dzisiejszych czasach mamy komików, którzy potrafią celnie wyśmiać polityków.

  I mamy wielo-partyjność,
  która jest właśnie tą opozycją!!!

  Jeden drugiemu patrzy na ręce, kontroluje.
  To ma dobre strony, bo ktoś u władzy musi się liczyć, że będzie rozliczany,
  że jego władza nie jest nieograniczona!!!

  Dlatego niszczenie opozycji jest niszczeniem Demokracji, postępu.

  Na koniec:
  Podkreślam, że to wyborcy mają decydować kto nimi będzie zarządzać.
  A nie uniemożliwianie ludziom zaistnienia jako kontrkandydat,
  bo akurat Tobie, czy Putinowi jego program się nie podoba.

  Mam nadzieję, że tym razem się zrozumiemy. 🙂

  Ps. Jako edytor nie zarobiłabym wiele, bo sprawdzam i sprawdzam i dalej nie mam pewności czy będzie OK tym razem.
  Pozostają kciuki 🙂

 216. kciuki nie pomogły 🙂
  Italik się zbiesił

 217. Niestety sprawdziłam , bo na boku sobie wcześniej ten tekst zapisałam.
  Na wypadek gdyby wyparował i okazuje się, że italik niewinny.
  Moja spostrzegawczość szwankuje
  Na zakończenie cytatu w punkcie czwartym, zamiast zamknąć jak przystało na porządnego blogera, czyli:
  znak mniejszości — poprzecznik — literka i — znak większości

  To ja poprzecznik wstawiłam przed literką i.
  A ponieważ już potem cytatów nie było, to italik poleciał biedny do końca.

  Teraz już naprawdę ostatnia poprawka.
  Tym razem tylko cytat z punktu nr. 4

  Reszta, to moje próby przedstawienia mojego stanowiska

  Robię to po to, aby NIE było wątpliwości, bo ten temat chciałabym tym wyjaśnieiem zamknąć.

  4.
  Pokaż linki z których to wywnioskowałaś.
  Pogląd na politykę w Rosji możemy mieć różny , ale staraj się nie wmawiać rozmówcy, że napisał to czego nie napisał przykład jeden z wielu
  ”on jest jedynym wybrańcemi błogosławieństwem Rosji

 218. Ło matko…

 219. adam100
  22 lutego o godz. 11:24
  404 próbowała ci wytłumaczyć, długo, głośno i cierpliwie

  A to był dopiero początek 😉

 220. SLOWIANIN STANISLAW

  Firma doktora Kulczyka bedzie zarabiala na obowiazkowych maskach,
  ktorych wladza obywatelom nie kupi.
  Biedna mlodzierz polska bedzie musiala zarabiac
  wg scenariusza Radka Sikorskiego ogloszonejgo ,, U Sowy ”.
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114874,26258406,najwiekszy-polski-producent-masek-medycznych.html

 221. Bill Gates produkuje fałszywy śnieg, który się nie topi tylko pali.
  To jedna z rewelacji u Jimmy Kimmel.

  Flagi w USA opuszczone, bo liczba śmiertelnych ofiar pandemii przekroczyła 500,000.

  https://www.youtube.com/watch?v=tfddC3tughk

 222. @adam100
  23 lutego o godz. 6:36

  To jest cała konspiracja.

  Syn Trumpa w Fox News powiedział, że zimowy sztorm w Teksasie, to Biden załatwił. A prowadzący program (cała trójka), patrzyli w tym czasie z pełnym zrozumieniem i wyglądało, że z akceptacją tej rewelacji..

  Odnośnie Billa Gates, to Internet aż huczy na temat co on wyprawia.
  Okazuje się, że to Gates stworzył ten śnieg i zasypał nim Teksas.
  Są pokazy w Internecie, że ten śnieg jakiś dziwny, bo się nie topi po podgrzewaniu.

  Co jest JEDNOZNACZYM dowodem, że go Gates wyprodukował, co by ludziom życie obrzydzić.

  Ten facet nic tylko myśli, jaki tu jeszcze szwindelek zrobić.
  Już czipy wszczepia ludziom, załatwił im pandemię, współpracuje z Monsanto, żeby glebę zniszczyć, itd, itp
  Czekam na rewelacjie o handlu dziećmi, albo ich zjadaniu. Jak to czyni Anderson Cooper z CNN

  Radosny jest świat staruszka 🙂

 223. Dzien dobry,

  u nas wczoraj bylo prawie + 10 C – zachodnia Szwecja. Pewnie Bill Gates…cos tam namieszal.

 224. Jankesi nie mając sukcesów militarnych w Afganistanie, Iraku czy Syrii wyżywają się na rurze NS2… atakują jak ratlerek nogawkę… Tak sobie myślę prywatnie, że Wietnamczycy wykazali bojową bezjajowość jankesów… Nawet muru z Meksykiem nie potrafią zakończyć… o czterech porach roku nie wspomnę… Ale co można zrobić lewą ręką… kiedy prawa na sercu w ramach uber alles… lewacy…

 225. @folwarkPn
  23.02 5:37

  ” Biedna mlodzieRZ polska…” bedzie musiala pisac z bledami ortograficznymi.

 226. Ewa-Joanna
  23 lutego o godz. 1:07

  @Optymatyk
  23 lutego o godz. 0:16
  Gdybym ja miała wyrabiać sobie zdanie na podstawie wypowiedzi jakiegoś idioty nawet rządowego to byłoby to dla mnie bardzo smutne. Mnie się wydaje że szczasz pod wiatr ale to woja sprawa.
  Wszystko opiera się na problemie – społeczeństwo czy ja. W Polsce jak widzę ciągle pokutuje to JA. Smutny kraj.

  Masz rację niestety. Społeczeństwo żadne, co chyba już Norwid zauważył i od jego czasów niewiele się zmieniło, choć powinno. W UK obserwują coś zupełnie przeciwnego.
  Wśród Polaków prymat „ja” nad „my” ciągle ma się dobrze, czego przykładem jest pani bez maseczki, ktorej progi, też pewnie by nie pasowały, Nie twierdzę, że wszyscy są tacy, ale dominująca część na pewno.
  Podobno to wina komuny, lecz za Norwida komuny nie było, wręcz przeciwnie. No ale był Kościół niby, dzięki któremu polskość przetrwała, który „budował wspólnotę” i buduje nadal, ale nic z tego nie wychodzi – jak było, tak jest. Nic z tego, co nazywane jest wspólnotą, nie wyszło, to znaczy nic dobrego dla kraju, natomiast w dalszym ciągu świetnie wychodzi mobilizowanie przeciwko wyimaginowanym wrogom, szerzenie nienawiści, szczucie, ale prawdą też jest, że nikt Polaków tej pozytywnej wspólnotowości nie uczył i nie uczy. A w UK np. – jak najbardziej, już od przedszkola.

  Jeśli konieczne jest położenie progów ograniczających prędkość, to jest to dużo wcześniej konsultowane z mieszkańcami i oni, choć wielu z nich klnie, to nikomu nie przychodzi do głowy, by protestować, bo każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej się męczyć, niż żeby ginęli ludzie. Chociaż akurat, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to tutaj nikt nie ma nic do gadania, robi się to bez konsultacji.

  À propos masek i innych wymogów związanych prewencją p/covidową. Gdybym wyszedł bez maski i natknąłbym się na patrol, to na dzień dobry dostałbym 200 funtów grzywny. W przypadku recydywy dostałbym 400 funtów, a gdybym nadal przesadzał, to nawet i 6. 400
  Takie są kary za brak maseczki lub noszenie jej w niewłaściwy sposób, nietrzymanie dystansu, albo zorganizowanie imprezy w domu, a jeśli imprezantów jest więcej niż 30, to i wlepiają nawet 10 tys. funtów. I te kary są bezlitośnie egzekwowane, nie ma żartów, a w związku z tym -dyskusji.
  [„You can be given a Fixed Penalty Notice of £200 for the first offence, doubling for further offences up to a maximum of £6,400. If you hold, or are involved in holding, an illegal gathering of over 30 people, the police can issue fines of £10,000. ]

 227. @jobrave
  23 lutego o godz. 8:05
  Podobno to wina komuny
  Akurat. Guzik prawda. W ‚komunie’ czyli w czasach kiedy budowaliśmy socjalizm obowiązywała wspólnota – praca dla wspólnego dobra. Wyśmiewane to było, bo taka moda była – krytykowac i wyśmiewać nawet jak było dobre.
  Potem nastała ta odnowa solidarna kiedy to wmówiono wszystkim, że JA jest najważniejsze i tak to pokutuje do teraz.
  A sam wiesz ile pożytecznych działań robi się w UK pracami społecznymi ( no niech będzie nowe słowo – woluntariat 🙂 ), to samo jest w Australii i Kanadzie i pewnie w Stanach ( mało wiem), bo takie działanie ma mnóstwo plusów.
  W Polsce czytam, też się coś dzieje i są ludzie pracujący społecznie dla dobra wspólnego, ale większość jest ksobna, bo tak wypada.
  Ale mnie tam dawno nie ma, może się mylę. Mam nadzieję, że się mylę.

 228. Komuna… solidarność… gra słów… zostaje jeszcze… gołe dupki, hop do kupki… Tak sobie myślę prywatnie o rewitalizacji zbiorowości… stadnej… a nawet watahy… to już było: wspólne żony, kotły, a nawet dzieci…

 229. Panie Slowianin,
  ten powyzszy tekst, bez jankesow, III Rzeszy, Guantanamo…i Bog wie czego jeszcze z panskiej encyklopedii ” tak sobie mysle prywatnie” wyznam szczerze : jest znakomity.
  Dobra replika na…” budowalim socjalizm…”

 230. ozzy
  23 lutego o godz. 8:04
  U nas 22°. wierzby placzace staja sie zielone o dzikie sliwy (prunus) kwitna. Nobla dla B Gates’a

 231. U katolików nad Wisłą mówienie o zagrożeniu ze strony Rosji staje się modlitwą o poranku… aby w dzień chodzić zygzakiem… z ostrożności… Tak sobie myślę prywatnie o wyrabiani genetycznych odruchów…

 232. Rev. @ahasverus

  czyli wiosna.
  Bill Gates na Guantanamo. Free gluten!

 233. 404
  23 lutego o godz. 6:57
  Czekam na rewelacjie o handlu dziećmi, albo ich zjadaniu.

  To się doczekałaś. Prasa szwedzka huczy od tygodnia o handlu dziećmi.
  Widocznie Rupert Murdoch testuje na małym rynku, przed puszczeniem w Amerykę.
  Ozzy zaświadczy.

  Kilka lat temu ukazywały się regularnie (1 – 2 x w tygodniu) duże artykuły gazetach: angielskich, niemieckich, polskich, szwedzkich (prawie równocześnie) o tym co robi Kim Jong-un.

  Pamiętam luźno:
  wszedł w pantoflach na ośnieżoną gore.
  Przywiązał do armaty i wystrzelił generała.
  Został uroczyście przywitany na farmie motyli.

  (gdzie mam listę, bo po jakimś czasie zacząłem notować ten surrealizm)

  Jest jedna kanalia, o której slyszalem – Ruper Murdoch, który nakręca wiadomości tego typu.

 234. Kolejne kłamstwo PiS się sypie jak domek z kart
  ściągalność należności podatkowych od przestępców, mafii VAT-owskich, jest bliska zera.
  https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/podatki-zaleglosci-w-vat-dane-ministerstwa-finansow-5027136

 235. Mam wręcz pewność że Pisowcy uwierzyli że najskuteczniejsze w polityce jest kłamstwo , bo jak powiedział znawca ” to bzdura , ale ciemny lud uwierzy”.
  Oni są tak nierozgarnięci, że nie trafia do nich powszechnie znane polskie powiedzenia „kłamstwo ma krotkę nogi”, co oznacza, że dość szybko prawda wychodzi na wierzch jak ta przysłowiowa oliwa.
  Permanentny kłamca, gdy prawdę powie to i tak mu nikt nie uwierzy i potem szalenie trudno to zmienić.
  Pamiętamy wyśmiewanie informacji z ZSRR. Przypominam jedną z nich
  „czym różni się Prawda od Izwiestii” i odpowiedź na to pytanie tym że w Prawdzie niet prawdy” a w Izwiestii „niet izwiestii”.
  Obecnie skutkiem tego jest fakt, że przywódców obecnej Rosji tez ocenia się identycznie jak tych Kłamców z ZSRR i nie łatwo będzie im ten fakt zmienić.
  To taka paralela do rządów PiS i JK do ich też to przylgnie z takim samym efektem. Rozsądni politycy powinni to dostrzec i nie dać się wciągnąć w wyścig kłamstw.

 236. Czy ktoś wie co dzieje się na Białorusi ?
  Tam życie toczy się normalnie , nie ma przymusu zakrywania paszczy
  lokale otwarte a mimo to ludzie nie padają jak muchy .

  https://www.youtube.com/watch?v=E3tziMTexJw&feature=emb_title

  Brawo Łukaszenko ; normalny kraj trzeba uciekać na Białoruś .

 237. Blackley
  23 lutego o godz. 10:57
  nie padają jak muchy .

  Hej pornos.

  Nie tylko wtedy, te muchy.

  Jak widzą że zagranicznik, to lecą i bzykają w locie 🙂

 238. @ Adamie 100

  czego na tym blogu sie nie wypisuje. Mr Murdoch nic nie z tym wspolnego. Te agencje 3×P. Tu dopiero kwitnie fantazja czestokroc na pograniczu schizoidalnym.

 239. Blackley
  23 lutego o godz. 11:03
  jak kawki na wiosnę .

  Pornos,

  Tak macie w Australii? A masz na myśli (po szczecińsku) „mewki”??

 240. ozzy
  23 lutego o godz. 11:06
  Mr Murdoch nic nie z tym wspolnego.

  Brawo pornos,

  lokalny patriotyzm na piątkę.

  Mieliście też kiedyś na Antypodach, najszybciej na świecie, biegających za piłką tenisową.

  Lezka się kreci w oku

  https://www.youtube.com/watch?v=NHQTLxzZf18

 241. Cos się ozzy źle wkopiował.

 242. ozzy
  23 lutego o godz. 11:06
  @ Adamie 100
  czego na tym blogu sie nie wypisuje. Mr Murdoch nic nie z tym wspolnego.

  ozzy,

  jak to dobrze, że wiesz z twoich źródeł, w co Mr. Murdoch się angażuje a w co nie. 🙂

  I am impressed.

 243. ozzy

  Od kiedy wiesz ze Trump to i.d.i.o.t.a ??

 244. jobrave
  23 lutego o godz. 8:05
  Niestety we Francji jest ten sam intywidualizm-egoizm. Dzisiaj rano w radio slyszalem jak pewna paniusia z duma mowila, ze nie przestrzegala i nie bedzie przestrzegac przepisow dotyczacych covid. Tutaj sie mowi, ze Polacy sa narodem „srodziemomorskim” posrod Slowian.

 245. 404
  23 lutego o godz. 3:42
  No cóż wybacz, ale się z wieloma twymi wypowiedziami nie zgadzam i wyjaśnię powody
  „Jeżeli by wygrał, to czas pokaże jakim przywódcą”
  Zapobiegać zawsze łatwiej i taniej niż leczyć, dlatego
  bardzo wg mnie mylisz się ,
  bowiem znacznie wcześniej można już przewidzieć jakim przywódcą będzie opozycjonista.
  Przykład z polskiego podwórka
  Torańska zrobiła wywiad z JK nazwany „My”. Tam Jarek sam siebie odsłonił o czym marzy i co go rajcuje. Ta sama redaktorka w wywiadach pytana jak ocenia Jarosława powiedziała
  „dla mnie to człowiek bez ideowy którego jedyna pasją jest polityka , a ściślej mówiąc gra polityczna – czyli jak się wygra, to zobaczymy co z tym zwycięstwem zrobić.”
  Informowała też, że jest ogromnie zarozumiały i żądny pochlebstw i że łatwo go podpuszczać.
  Do tych informacji doszły niedyplomatyczne wypowiedzi Kaczyńskiego takie jak podawałem na temat PC którą zarządzał. i wiele innych (można sobie znaleźć jak kto chce). Działalność w PRL też bez trudności można sobie znaleźć. Czy był kimś ważnym w strajkach solidarności – też nie – tu jego brat był kimś bardziej znanym. Był czas, że zawzięcie krytykował Rydzyka i kler (a jak się to dramatycznie później zmieniło)
  Lipiński o Jarku „To jest człowiek, który zawsze interesował się tylko kto, z kim i przeciwko komu. Kiedy wypytywał mnie o wydarzenia Marca ’68, to nie pytał, czym był Marzec, kim byli ludzie Marca, tylko chciał wiedzieć, kto przeciwko komu wtedy grał”
  i takich informacji o tym polityku, jest znacznie więcej
  Wiedząc to, nie było wątpliwości czego można się spodziewać gdy dopuści się go do rządzenia
  Wsadzić na stolec jest znacznie łatwiej niż go potem z niż go zdjąć. I teraz mamy skutki.
  ( podaję te info o Jaroslawie bowiem jak widać to co napisałem o Hitlerze jakoś do ciebie nie trafiło, a tam tez można było można przewidzieć czym się skończy danie mu pełnej władzy.)

  „Jest opozycjonistą i to jego prawo nim być!!!!”
  Tylko, że opozycjonista to nie święta krowa i musi się liczyć ze skutkami swej dzielności. Jeżeli narazi się swoim kolegom i koleżankom to nie władza , ale oni go zniszczą.
  Na dodatek opozycjonista musi przekonać do siebie i swych idei ludzi , bo bez tego może sobie jedynie do lustra pogadać.

  „To jest opozycjonista, taki sam jak w innych w miarę demokratycznych krajach i ma do tego ŚWIĘTE prawo!!!”
  Chwileczkę, czyli oceniasz, że w Rosji jest demokracja? zaskoczyłaś mnie
  „Popieranie niszczenia go, ścigania jest czymś czego nie jestem w stanie pojąć!”
  Tu już kompletne nie zrozumienie , ja jedynie oceniam wartość tego opozycjonisty , bowiem on działa po to by sam dostać się na tron . Nie uważam, za rozsądne popierać kogoś kto podobnie lub gorzej rokuje
  „Opozycja jak wcześniej wspominałam jest podstawą demokracji. Wybory powinny odbywać się tak, żeby każdy z kontrkandydatów miał w miarę równe szanse przedstawić się i swój program wyborcom”

  Tu się zgadzam , ale to co napisałeś to piękna teoria, a praktyka jak zwykle mocno się różni.
  Trzeba do tego dążyć , ale w demokracji największa siła nacisku jest w rękach wyborców i to oni często zgadzają się na nieuczciwe gierki swych wybrańców i niszczenie demokracji.
  Zobacz jak jest w Polsce i jak wyborcy PiS wspierają oszustwa rządzących.

 246. Ile jest opozycyjności w kryminalności Nawalnego… Tak sobie myślę prywatnie… trudno opór przed odsiadką nazywać opozycją polityczną… każde prawo jest klasowe i wyraża wolę suwerena… co Kaczyński czuje…

 247. ahasverus
  22 lutego o godz. 21:18
  Pewnie wiesz dlaczego to pijaństwo tak w Rosji się rozpleniło.
  Niczego nie ma bez przyczyny i tu jak zazwyczaj przyczyna jest oczywista
  Twórca rosyjskiej potęgi, Piotr Wielki wykazywał szczególne rzywiązanie do wódki, przede wszystkim jako narzędzia manipulacji i polityki.
  przyznał żołnierzom przydział wódki (dwóch czarek napoju o zawartości alkoholu ok. 20%) oraz piwa (trzy litry dziennie).
  Dawane było to przed frontem i często albo pieniądze , albo wódka i większość wstydziła się prosić o pieniądze, a służba trwale 7 lat i po wojsku wychodził zdeklarowany alkoholik.
  Katarzyna Wielka, uważała, że „pijanym” państwem łatwiej się rządzi.
  Jak głosi żart, po wprowadzeniu antyalkoholowych przepisów przez Michaiła Gorbaczowa, Rosjanie po raz pierwszy od blisko 70 lat wytrzeźwieli i zapytali: Gdzie jest car?!

 248. SSman z ruskiej ambasady,
  Ile jest opozycyjności w …..

  tak na zdrowy rozum,

  Dla mordercy Putina, każda opozycja to okazja….

  ***** faszystów ***

 249. Tzw. żołnierze wyklęci mordujący sąsiadów zajętych odbudową kraju są bliżej Putina czy Nawalnego… Tak sobie myślę prywatnie o opozycji uber alles…

 250. Trafny opis Adriana

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10220034282872323&set=a.1456286932108

  Naszczalnik bratobójca
  Republika Braci Kaczyńskich

 251. @adam 100

  spektrum zidiocenia jest niebotyczny.
  pytaj o to specow na tym lez padole blogowym.
  Odpowiadam tylko grzecznosciowo. Dalbys juz pokoj tym haslom.Troche jak z ta historia gombrowiczowskiego napisu w slawojce.

 252. ozzy
  23 lutego o godz. 13:09
  Odpowiadam tylko grzecznosciowo.

  Tez odpowiem ci grzecznościowo.

  Idiotom trzeba tłuc do głowy,
  tłuc do głowy
  tłuc do głowy.

  To funkkkcjonuje, wierz mi.

 253. ozzy,

  Milosz skomentował,

  Ten Straszewicz i Parnicki to naprawdę dowód, że gdyby nawet znalazł się Pan na pustyni, gdzie stałaby jedna jedyna sławojka, a na niej napis: „Klucz u dozorcy”, to Pan by klucz zdobył. To porównanie ma ten sens, że ktoś inny mógłby pomyśleć, że nie warto się trudzić – w czym by się bardzo mylił. Nie mam zamiaru być ironiczny, naprawdę szczerze Panu winszuję.

  Czesław Miłosz

 254. CALI W PANU

  Doradca prezydenta Adriana, profesor Andrzej „Macica” Zybertowicz, powiedział (w słynnym już na cały świat wywiadzie) wreszcie coś, co wszyscy przeczuwaliśmy już od dawna.
  PiS i Kościół są właścicielami nie tylko państwa polskiego i jego organizmu. Są także właścicielami obywateli i ich organizmów. A oto naukowe dowody według logiki Zybertowicza.
  Po wlaniu do organizmu alkoholu dysponentem wątroby obywatela jest państwowy przemysł spirytusowy lub urząd celny. Po wysłuchaniu wiadomości lub obejrzeniu mszy, właścicielem mózgu jest episkopat i ministerstwo propagandy czyli TVP oraz częściowo ministerstwo finansów, aby obywatel liczył na siebie i dobrze obliczył ile ma wybulić na utrzymanie rządu.
  Dysponentem serca jest Jezus i działający w jego imieniu ojciec Dyrektor, bo codziennie napełnia je przecież miłością do władzy.
  A właścicielem zapłodnionej kobiety urząd statystyczny, bo niezła z niej sztuka.

 255. Mateusz Piskorski: Czy Rosja jest potrzebna Europie? Spotkanie Josep Borrell (UE) – Sergiej Ławrow .

  https://www.youtube.com/watch?v=8ZO58-Hpvw0

 256. Anne Fronckowiak (?)

 257. @Na marginesie
  23 lutego o godz. 2:10
  Ale ja mam to, no wiesz gdzie? Wiesz, wielekroć pisałem, pandemia jest sztucznie wywołana i koniec kropka. Jest fałszywa i w Polsce wprowadzona niezgodnie z konstytucją, dlatego też wszystko, co na tej nieprawnej podstawie się wprowadza, jest nielegalne i karygodne. I kiedyś to zostanie rozliczone z karnymi konsekwencjami dla wprowadzających i egzekutorów w postaci państwowych agend. Nie będzie to tamto.

 258. Optymatyk
  23 lutego o godz. 13:40
  @Na marginesie
  23 lutego o godz. 2:10
  Ale ja mam to, no wiesz gdzie?

  Na marginesie
  23 lutego o godz. 2:10
  @Optymatyk 23 lutego o godz. 1:12
  Chodzi o to, że sens istnienia maski, którą nosi @ahasverus, polega na ochronie pacjenta. Tak samo maska, którą nosisz ty, nie chroni ciebie, tylko chroni twoje otoczenie przed rozpyloną zawartością twojej gęby, którą w postaci mikrokropel rozsiewasz kaszląc, mówiąc i oddychając. Z kolei maski, które chronią ciebie, to maski na gębach wszystkich innych osób. Taka jest filozofia maski. Nie indywidualna, tylko społeczna.

  Ona pewnie wie, ale ja nie.

  Bądź taki uprzejmy i wyjaśnij.

 259. ozzy
  23 lutego o godz. 8:04

  Dziekuje i przepraszam !

  Nie moge sie doczekac przylotu do kraju
  i zalozenia monopolowej maski organizacji Kulczyk.
  Czy sa mniej trefne niz te od Szumowina-Szumowski Corporation ?

 260. Maciek.g
  Druga żona Piotra I go, Marta Skowronska, miała dość burzliwe życie Podobała się Piotrowi, bo wolała pic wódkę niż herbatę. Po jego śmierci była carycą jako Katarzyna I sza. XVIII wiem w Rosji, to panowanie pań: dwie katarzyny Anna elizawieta. Prekursorzy!
  Alkohol to najtańsza , najprostsza i najłatwiejsza rozrywka. Odblokowuje inhibicję, można ją spożywać samemu, we dwójkę, w grupie. Ciekaw jestem dlaczego islam jej zakazał?

 261. To chyba był plan Hitlera;
  rozpić naród, i tą drogą (genetycznie) zniszczyć Słowian. Miał ponoć tez jakąś ilość docelową konsumpcji litrów/rok/głowę.

  Ta norma ponoć została dwukrotnie przekroczona na dzień dzisiejszy.

  Polecam „Moskwa Pietuszki” (Jerofiejew)

 262. Alkohol… i znamy przyczynę powołań… Tak sobie myślę prywatnie… aby zostać Piusem… naczelnym…

 263. Sądząc po płaskoziemskich horrorach na temat maseczek, główną chorobą zawodową chirurgów powinna być pylica z powodu wdychania mikrowłókienek z masek i skutki niedotlenienia, a tymczasem trapi ich ból kręgosłupa, burnout i alkoholizm 🙁
  Ponadto muszą wdychać gazy anestezyjne i opary środków dezynfekcyjnych oraz są narażeni na skaleczenia ostrymi narządziami i igłami, a także porażenie prądem z niesprawnych urządzeń…

 264. @GajowyM.

  znam doskonale dwa przypadki chirurgow z tutejszej uniwersyteckiej kliniki i jednego ortodentologa, ktorych wykonczyl alkohol – ten ostatni popelnil samobojstwo.Jeszcze w latach 90 byl dostepny lekarzom spirytus rektyfikowany / to chyba tak sie nazywa?/ poniewaz w sklepach z alkoholem – tu jedynym monopolista jest panstwowa siec sprzedazy Systembolaget – nie mozna go nabyc.

 265. @folwarkPn

  OK. Z Krajem nie mam osobistego kontaktu.
  W Polsce bylem ostatnio jakies 17 lat temu.
  A Kulczyka dzialalnosc chwalebna. Kazdy ma swoich oligarchow na jakich zasluzyl, nieprawdaz?

 266. GajowyM.
  23 lutego o godz. 14:33
  Sądząc po płaskoziemskich horrorach na temat maseczek, główną chorobą zawodową chirurgów powinna być pylica z powodu wdychania mikrowłókienek z masek i skutki niedotlenienia, a tymczasem trapi ich ból kręgosłupa, burnout i alkoholizm
  ————————–
  burnout !!!!!!, stress i kregoslup

 267. adam100
  23 lutego o godz. 14:12
  O tym pisze Moczarski w „Rozmowy z katem”. Stroop mu mowi jak alkoholem chcieli zniszczyc Polakow i Ukraincow

 268. IPN to jeszcze jeden wspólny projekt – niewypał dawnego PO-PIS. PIS już w pojedynkę uczynił z Instytutu narzędzie bezwzględnej walki politycznej i manipulacji, wielką skarbnicę haków wyciąganych w miarę potrzeby dla pogrążania swoich przeciwników. Materiały tam zgromadzone powinny przejąc stosowne agendy archiwów państwowych i stać się przedmiotem badań niezależnych historyków.
  Warto zauważyć, że Instytut Pamięci NARODOWEJ pod nieformalnym, ale jednak – przywództwem PIS okazał się prekursorem etykietkowania wszystkiego tym przymiotnikiem. Dziś mamy nawet NARODOWY program szczepień przeciw COVID.

 269. ozzy
  23 lutego o godz. 15:48

  Obowiazkowe drogie maski
  to takie samo oszukiwanie spoleczenstwa przez wladcow, jak poprzednio :
  straznik w supermarkecie albo przedszkolanka
  beda nosili ta sama maske caly miesiac,bo na regularne zmienianie nie bedzie ich stac.
  W rezultacie beda zakazac siebie i innych.

 270. @adam100
  23 lutego o godz. 13:44
  Powinieneś się tego domyśleć już dawno temu, ja nie noszę żadnych masek. Niczego się od kogokolwiek nie obawiam i ode mnie nikt niczego nie załapie.
  Zdrowi ludzie nie roznoszą niczego prócz zdrowia. Zapomniałeś?
  Zdrowi ludzie lekarzy, farmacji, szpitali, leków i czego tam jeszcze nie potrzebują.
  Przyjmij to raz na jutro, ok?

 271. P A N D E M I A – to ściema, to oręż władzy. Covid, to grypopodobne
  schorzenie, które jest wyleczalnew 99,9% w większości domowymi sposobami,
  ale mainstreamowe media mają nakazane wywoływanie paniki i podawanie codziennych
  raportów, fałszywych oczywiście, o zgonach nie mających związku z tą obcobrzmiącą
  „chorobą”. Dla ugruntowania tego oszustwa wprowadzono lockdowny.
  Jednocześnie rozpoczął się wielki reset, by zacząć transfer kasy do
  korporacji i finansjery światowej, tym samym rujnuje się niepokornych
  biznesmenów. Do „wykrywania” zakażeń covidem, jest nakaz stosowania
  niewiarygodnych testów PCR, a nakaz noszenia maseczek, to jest
  generowanie uszkodzeń płuc i mózgu z niedotlenienia, potrzebnych do
  wykorzystywania respiratorów w celu uśmiercania ludzi, itd. itd. Z kolei
  szczepionki są wyprodukowane nie w celu zlikwidowania ZARAZY, bo
  takowej brak, ale w celu osłabienia odporności u ludzi, nie tylko
  starszych, poza tym zwiększą bezpłodność, oraz będą modyfikowały ludzkie
  DNA, hodując nowych posłusznych ludzi, w czym będzie pomocna technologia 5G.
  Do powyższego planu zagłady ludzkości, Szumowski był szkolony u Pfizera od 2018 r.
  PiS-raelskim zbrodniarzom – ś m i e r ć.
  ………………..
  Dobry komentarz znaleziony w necie

 272. Ewa-Joanna
  23 lutego o godz. 9:17,
  Jak nie wina komuny, to rozbiorów albo komuny i rozbiorów, i wojen, i licho wie czego jeszcze.
  Te tzw. czyny społeczne rzeczywiście były wyśmiewane, głównie dlatego, że nie były one inicjatywami oddolnymi, lecz wymyślały i narzucały je władze. Czyny były dobrowolne, ale niestawienie się do czynu skutkowało nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci upomnień, nagan, obniżeniem stopnia z zachowania (w szkole).
  Trzeba jednak przyznać, że ich efekty były pozytywne, ja np. mam na swoim koncie sporo drzewek, które podczas obozów harcerskich sadziłem w szkółkach leśnych, dzięki mojemu udziałowi w czynach – porządkowanie i niwelowaniu tereny powstały ,co najmniej, dwa place zabaw w Krakowie, wyrosło też kilka drzew na skwerach i rosną do dzisiaj, ponadto prace przy żniwach, wykopkach itp.

  Może trochę przesadziłem z tą aspołecznością, bo jednak chociażby ten wolontariat staje się coraz powszechniejszy, pojawia się wiele inicjatyw oddolnych związanych właśnie z sadzeniem drzew, oczyszczaniem łąk, lasów, brzegów rzek ze śmieci, więc jednak jest nieco lepiej, niż było.
  Koleżanka jednej z moich córek jest nauczycielką w wiejskiej podstawówce i ona np. często pyta dzieciaków, co mogłyby zrobić dla swojej wioski, gminy. I dzieciaki rzucają pomysły,i wtedy ona pyta: „Spróbujemy to zrobić?”, dzieciaki reagują entuzjastycznie i w wolny do zajęć dzień idą sprzątać okolicą. Takich nauczycieli nie brakuje, ale nie wszystkim rodzicom się to podoba, bo za darmo. Co innego w kościele, na plebanii…

 273. folwarkPn do ozzy

  „Obowiazkowe drogie maski”

  Skąd pan wziął ten pomysł z „obowiązkowymi drogimi maskami”?

  Owszem, maski są obowiązkowe ale nie są drogie.
  Chirurgiczna kosztuje 1 złoty. A cena najbardziej popularnych szmacianek zaczyna się chyba od 4 złotych i zależy już wyłącznie od fasonu.

  Poniżej ma pan np modną „profilowaną maseczkę ochronną z haftem piorun dla kobiet” w cenie 8,90 zlotego.

  https://grapil.pl/pl/p/Maseczka-ochronna-z-haftem-wzor-piorun-dla-kobiet/3766

  Dodam, że rząd nie ma planów przymuszania obywateli do noszenia specjalistycznych maseczek co pan sugeruje, bo byłoby to bez sensu. Wystarczy bowiem przestrzeganie pozostałych podstawowych zasad epidemilogicznych by uniknąć zakażenia a tym samym nie zakażać.

 274. ahasverus
  23 lutego o godz. 15:50
  Z tym alkoholizmem o którym pisał Gajowy to trochę prawdy z dwóch przyczyn . Pac jęci z wdzięczności dają im drogie trunki , a stress i Burnout można w nich topić

 275. Optymatyk
  23 lutego o godz. 16:56,
  No OK, ale podaj jakieś wiarygodne źródła, jakieś dowody, jakieś nazwiska renomowanych, powszechnie uznanych specjalistów.
  Kto stoi za tym NWO (nazwiska), kto wymyślił „reset ludzkości” (nazwiska)?

 276. Optymatyk
  23 lutego o godz. 16:56
  P A N D E M I A – to ściema, to oręż władzy. Covid, to grypopodobne
  schorzenie, które jest wyleczalnew 99,9% w większości domowymi sposobami,
  ale mainstreamowe media mają nakazane wywoływanie paniki i podawanie codziennych
  (…)
  Z kolei
  szczepionki są wyprodukowane nie w celu zlikwidowania ZARAZY, bo
  takowej brak, ale w celu osłabienia odporności u ludzi, nie tylko
  starszych, poza tym zwiększą bezpłodność, oraz będą modyfikowały ludzkie
  DNA, hodując nowych posłusznych ludzi, w czym będzie pomocna technologia 5G.

  Optymatyk, robisz za płaskoziemca, ale dlaczego akurat na blogach Polityki? Więcej płacą?
  TJ

 277. @maciek.g
  23 lutego o godz. 17:06

  A propos topienia, to przypomniała mi się ostatnia wola polskiego admirała: pogrzeb na morzu.
  Pięciu marynarzy utonęło podczas kopania grobu 🙁

 278. GajowyM.
  23 lutego o godz. 17:24
  Tego nie znalem.
  Brat opowiadał, że nie rozumiał dlaczego jak wchodzi do pokoju to koledzy milknął, mimo że zawzięcie dyskutowali. Wyjaśnił mu inny kolega – widzisz , ty nie pijesz , to oni sądzą że jesteś kapusiem”

 279. – Ładny macie dom. Pewnie dużo kosztował?
  – A uzbierało się,sprzedawalim puste butelki.
  – Skąd wzięliście tyle butelek?!
  – Tata pił…

 280. @maciek.g
  23 lutego o godz. 17:48

  To było klasyczne podejrzenie 🙄

 281. jobrave
  23 lutego o godz. 17:05
  Często się zdarzało że po takim cynie sporo szło na następny dzień na L4, bo wielu kompletnie nie nawykłych do pracy fizycznej przeziębiało się i było na drugi dzień kompletnie połamanych. To głównie była polityka i jak to zazwyczaj jest wynik był nie istotny.

 282. W Gruzji zwolennicy Saakaszwilego też olewają wyrok sądu… Tak sobie myślę prywatnie… oj będzie wrzawa prawicowych hipokrytów… jak tak można poniewierać świętą opozycję… w stalinowskiej Gruzji…

 283. Optymatyk
  23 lutego o godz. 16:46
  Niczego się od kogokolwiek nie obawiam i ode mnie nikt niczego nie załapie.
  Zdrowi ludzie nie roznoszą niczego prócz zdrowia. Zapomniałeś?

  Mea culpa, zapomniałem.

  Tak trzymaj i zarażaj Polaków zdrowiem, zamiast wirusem.

  Powinieneś się sklonować, bo więcej jest takich jak ty, nam tu potrzebnych.

 284. Optymatyk
  23 lutego o godz. 16:56
  Zachwycasz się , a tekst jest koszmarną bzdurą i jest kompletnie nielogiczny , świadczący o braku wiedzy na temat.
  Przykładowo choćby o maseczkach.
  Maseczek chirurdzy używają od dawna , bo udowodniono że to zapobiega problemom z infekcjami po operacjach. Oni na prawdę długi czas te maseczki mają na twarzy.
  znalazłem taki artykuł
  Ma 89 lat, jest chirurgiem i wciąż wykonuje 4 operacje dziennie. Oczywiście w maseczce chirurgicznej. Wykonała już ponad 10 tysięcy (!!!) operacji
  https://www.ofeminin.pl/fitness-i-zdrowie/dolegliwoscichoroby/ma-89-lat-jest-chirurgiem-i-wciaz-wykonuje-4-operacje-dziennie-niesamowita-pani/gt8gmym
  To jest kompletnie sprzeczne z tym co pisze ten dureń
  „nakaz noszenia maseczek, to jest
  generowanie uszkodzeń płuc i mózgu z niedotlenienia”

 285. Bar Norte
  23 lutego o godz. 17:05

  Histerycy w internecie krzycza,
  ze wladcy stwierdzili, ze przylbice i szmacianki juz nie wystarczaja.
  Nie ma jeszcze ukazu o maskach chirurgicznych za zlotowke.
  Ale czy zna Pan kogos, kto wytrzymuje 8 godzin w pracy z masce FFP2 za 3 zlote ?
  FFP2 z zaworem 4 zlote na Allegro.
  Czekam na wywazona ocene sytuacji opublikowana przez Adriana Zandberga.
  Mam nadzieje,
  ze to Pan ma racje.

 286. Bar Norte

  ,, wyborcza ” dzisiaj :
  ,, Decyzja o obowiązkowych profesjonalnych medycznych maseczkach z atestem powinna być podjęta natychmiast?
  Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do walki z COVID-19: Zdecydowanie tak. Od kilku miesięcy jesteśmy za tym, aby w przestrzeni publicznej, szczególnie w przestrzeniach zamkniętych, nie używać maseczek nieprofesjonych….”
  https://wyborcza.pl/7,82983,26817929,dr-grzesiowski-jezeli-minister-zdrowia-doktor-ekonomii.html#S.main_topic_2-K.C-B.1-L.1.duzy

 287. Nowojorscy prokuratorzy z dostępem do dokumentów finansowych Trumpa.
  https://wyborcza.pl/7,75399,26819124,nowojorscy-prokuratorzy-z-dostepem-do-dokumentow-finansowych.html#S.-K.C-B.5-L.1.maly
  korab123.02.2021, 15:00
  TW Balbina, Pinokio, Zero i wasi poplecznicy, identyczny los was spotka. Pierdel i wieczna hańba za zbezczeszczenie Polski swoimi paskudnymi mordami.
  PS.Gowin z Bielanem też się nie wywiną!!!

  zwinka123.02.2021, 14:58
  I tu go pewnie dopadną. Jak Ala Capone…

 288. Aleksander Doba 🙁

 289. Optymatyk
  23 lutego o godz. 16:56
  żebyś to lepiej pojąl

  10 000 operacji każda średnio 2 h to 20 000 godzin w maseczce.
  Czyli gdyby ktoś chodził w niej 5 godzin dziennie to oznaczało by 20 000/5=4000dni czyli 11 lat!!!! chodzenia w maseczce po 5 godzin dziennie

 290. Zupełnie nie rozumie, dlaczego państwo nie stawia na zarażanie zdrowiem swoich obywateli ?

  Wystarczy zarazić 1000 osób na sekundę i cala Polska byłaby zarażona w 11 godzin.

 291. Optymatyk
  Widzę, że nadal robisz za misjonarza, którego misja polega na uporczywym powtarzaniu, że Covid to ściema, czyli odmiana grypy.
  Hiszpanka też była „tylko” grypą, ale nikt nie kwestionuje, że i pandemią.
  Szczepienie nie jest przecież obowiązkowe, więc możesz spać spokojnie i zdrowo, czego ci życzę. Teoretycznie, bo pewnie nie dają ci spać liczne teorie spiskowe, w które wierzysz bezgranicznie.

 292. folwarkPn
  23 lutego o godz. 18:35
  Działania rządu ewidentnie wskazują na panikę , a panika nigdy nie dawała dobrych rezultatów. Tylko działania przemyślane z opracowana wcześniej strategia i racjonalnym ocenianiem wyników działań jest korzystne.
  A tu cały czas improwizacja i chaos.
  Żeby oceniać wpływ trzeba badać. Czasem prymitywna broń jest lepsza od żadnej. Można wyłożyć mnóstwo kasy na drogą , a ona może okazać się mało użyteczna. Przykłady z wojny to pokazują słynne największe działa, koszmarnie drogie i wymagające ogromnej liczby żołnierzy do sługi a zniszczeń zrobiły mało.
  Działo Gustav było monstrualne. Miało cztery piętra wysokości i 47 metrów długości. Ważyło 1,350 ton, a z jego 32,5-metrowej lufy wystrzeliwano pociski kalibru 802 mm, które miały zasięg nawet do 50 km. Obsługiwało je aż 2 tys. żołnierzy. Było w stanie wystrzelić zaledwie 14 razy na dzień. Kalibracja jednego strzału zajmowała prawie godzinę. Jednak zanim to nastąpiło, działo składane było przez cztery dni. Produkcji zaprzestano po roku od zbudowania pierwszego egzemplarza.

 293. Właśnie otrzymałempodziękowania od Ministerstwa Zdrowia!
  Bezskutecznie oczekując na przydzielenie terminu szczepienia po zarejestrowaniu się na e-pacjencie poprzez „profil zaufany” postanowiłem nie czekać bo już dwukrotnie MZ informowała mnie, że nie ma dla mnie propozycji ani terminu, ani miejsca. Usłyszałem plotkę, że jeden z wiejskich ośrodków zdrowia w mojej gminie przyjmuje zgłoszenia. Oczywiście nie dodzwoniłem się tam, bo pewnie było zbyt wielu chętnych. Dziś zrobiłem wraz z małżonką „rozpoznanie bojem” i udaliśmy się do tej wiejskiej przychodni osobiście. „Zapisaliśmy się” na szczepienie bez problemów i bez kolejki po czym, po kilku godzinach dostaliśmy potwierdzenia co do dnia i godziny. Można? Można.
  Minutę po informacji z przychodni otrzymałem e-maila z Ministerstwa Zdrowia potwierdzający i termin i godzinę oraz PODZIĘKOWANIE!, że się zapisałem.
  Można powiedzieć, bez tego profilu zaufanego, e-pacjenta i „szczepmysię”. Na moje pytanie w przychodni dlaczego nie można się do nich dodzwonić otrzymałem odpowiedź, że to „Warszawa” blokuje linię bo większość chcących się zapisać są z Warszawy i się dobijają.
  Wydaje się, że wieśniactwo ma jednak przewagę nad stołecznością. Mam nadzieję że temu burakowi Sasinowi nie uda się ze mnie uczynić Warszawiaka. No, nie chcę i już.

 294. Bar Norte
  23 lutego o godz. 17:05
  Piszesz szmacianek , czyli dajesz do zrozumienia że to nic nie warte i na dodatek drogie a tymczasem nie jest to do końca prawda.
  Te bawełniane tez chronią
  Bawełna zatrzymuje od 20 do 30 proc. wydychanych przez zakażone osoby cząsteczek wirusa, natomiast maseczki poliestrowe, ze względu na pewien stopień wodoodporności są w stanie zatrzymać od 40 do 50 proc. wydychanych wirionów. W tym porównaniu Finowie zakładali oczywiście, że niezależnie od rodzaju, maseczka była poprawnie założona na twarz.

  https://spidersweb.pl/2020/05/jaka-maseczka-ochronna-badania.html

 295. legat
  23 lutego o godz. 19:38
  Fajnie że ci się udało.
  Jak pewnie wiesz jestem już po pierwszej dawce. Żona po prostu zadzwoniła do przychodni w której się leczyła i zapisali siebie i mnie z marszu jak to się mówi. Czyli zadziałało proste zgłoszenie telefoniczne i podanie pesel (żony mieli bo się tam leczyła)
  Najpierw co prawda żona próbowała się bezskutecznie dodzwonić do przychodni tuz obok naszego mieszkania (ja i ona tam jesteśmy jak to się nazywa pod opieka lekarza rodzinnego) ponieważ czas płynął i nie mogla się dodzwonić , podjęła decyzje zadzwonienia do tej trochę dalej w której też się leczyła.
  Połączyła się natychmiast. Wyznaczono termin na 16.02 na 18h40.
  Pojechaliśmy i wszystko poszło nadzwyczaj sprawnie. Przyjęto nas praktycznie punktualnie. Najpierw badanie lekarskie i wystawienie dokumentów oraz wpisanie w komputer , potem prawie bez czekania do gabinetu pielęgniarki i 5 minut i po szczepieniu. Po zaszczepieniu kazano nam pozostać na korytarzu 15 minut.

 296. Nie wiem czy da radę zachęcić optymatycznie do masek. A może po prostu zaproponować
  chłopu lepszą, estetyczną alternatywę?

  A może też u Tadka i Walentyny też coś drgnie?

 297. folwarkPn

  „Histerycy w internecie krzycza, ze wladcy stwierdzili, ze przylbice i szmacianki juz nie wystarczaja.
  Nie ma jeszcze ukazu o maskach chirurgicznych za zlotowke.”

  Skoro „histeryce krzyczą” to po co pan to po nich powtarza. Nie będzie można stosować pseudoochrony typu przyłbice, fulary, szale, chustki … . Natomiast szmacianki bedą jak najbardziej dopuszczalne. A zalecane (nie wymagane!) mają być maseczki chirurgiczne, których ceny tak się kształtują – bez jakiegoś ukazu.

  „W Biedronce za maseczki medyczne „z powłoką wirusobójczą” w 3-paku zapłacimy 4,99 zł. W Lidlu 3-warstwowe maski jednorazowe w 20-paku kosztują 7,99, co daje około 40 groszy za sztukę. W Kauflandzie z kolei za 10 sztuk maseczek jednorazowych należy zapłacić 4,99 zł.

  W sieci można także znaleźć inne, korzystniejsze oferty. 100 sztuk maseczek chirurgicznych można zakupić nawet za kilkanaście złotych. Spory wybór maseczek chirurgicznych jest też w aptekach. Certyfikowane maseczki 3-warstwowe w 10-paku kosztują 19 zł.”

  Dodam, że w pracy maseczki wymagane są tylko w przypadku kontaktów bezpośrednich z klientami, interesantami czy w sytuacjach gdy pracującym nie można zagwarantować wymaganych odstępów.
  Co prawda na pracodawcach nie ciązy prawny obowiązek zapewnienia masek ochronnych pracownikom ale oni najczęsciej je gwarantują z uwagi na konsekwencje epidemiczne dla ich firm.

  Co do Lewicy to nie chciałbym bym pana załamywać ale to na jej wniosek w grudniu wprowadzono ustawowy obowiązek stosowania masek. Dzieki temu skończyło się np terroryzowanie personelu sklepów przez jakieś bojówki tzw bezmaskowców, włóczenie ekspedientek po komisariatach i sądach za odmowę sprzedaży niezamaskowanym czy nawet ich bicie za zwrócenie uwagi.

 298. maciek.g

  Piszę o maskach bawełnianych z sympatią „szmacianki” bo je stosuję. I zamierzam to nadal robić!
  Tak więc tym razem w pełni zgadzam się z tobą, że „te bawełniane tez chronią”.

 299. Optymatyk
  23 lutego o godz. 16:56
  A ja ciebie chyba przejrzalem: ty sobie po prostu robisz ze wszystkich jaja: manipulacja DNA, uszkodzenia pluc i mozgu przez maseczki itp, itd. podnisisz poprzeczke coraz wyzej, a nikt nie lapie, ze ty sie bawisz w najlepsze tekstami, ktore twoje niby bledy koryguja.
  Brawo, to chyba jeden z najlepszych fake tego wieku.
  Inny, tez dobry: https://youtu.be/mFxi5ZwXRS0

 300. maciek.g
  23 lutego o godz. 18:25
  Mam duzo szacunku do starszych pan, lecz nie chcialbym byc przez nia operowany. Ona chyba osobiscie znala Kocha, Listera, Eskulapa i Hippokratesa

 301. ahasverus
  23 lutego o godz. 20:20
  Ja chyba tez nie . Chirurg oprócz wiedzy i doświadczenia musi mieć pewną rękę i dobry wzrok, a z tym u starszych zazwyczaj nie jest najlepiej. Na dodatek czasem potrzebna jest siła fizyczna , a tu z nią tez musi być kiepsko. No ale zawsze wyjątek może się zdążyć

 302. Jeżeli wierzyć statystykom Pew RC, idealny antyszczepinkowiec uśmiechający się z plakatu, powinien spełniać poniższe kryteria:

  1. Mężczyzna, wiek 45-65
  2. Nie ufający lekarzom oraz innym naukowym mądralom
  3. Olewajacy wybory, globalne ocieplenie itp pierdoły
  4. Wykształcenie maksimum średnie
  5. Niskie dochody.

  Niskiego czoła Pew nie wymienił z powodów taktycznych, jest to w moich stronach temat tabu, ale wszyscy wiedzą o co chodzi.

 303. @maciek.g
  23 lutego o godz. 19:47

  Piszesz (Bar Norte) szmacianek , czyli dajesz do zrozumienia że to nic nie warte i na dodatek drogie a tymczasem nie jest to do końca prawda.
  Te bawełniane tez chronią

  Bar Norte na rację.
  Jest prosty sposób żeby zrozumieć dlaczego tak twierdzi.
  Tkaniny są tkane w taki sposób, że pomiędzy poszczególnymi niteczkami są otworki.
  Całość pod mikroskopem wygląda jak sito.
  Wielkość wirusów jest znacznie mniejsza anizeli te otworki,
  Więc przez nie przelatują

  Maskę nalezy mieć co najmniej taką, którą używają chirurdzy.
  Lekarską. Są obecnie wszędzie dostępne i niedrogie.
  Moda i fason w obecnej chwili to zwykła próżność i głupota.

  Wcześniej, kiedy brakowało na rynku masek lekarskich, to kazano ludziom robić maski ze szmat. Z braku laku.
  Dzisiaj ten problem już nieistnieje.

  Podobnie z maskami z respiratorem.
  Wcześniej mask N95 brakowało dla służby zdrowia.
  Więc proszono szeroką społeczność ich nie wykupować, bo nie starczy dla personelu szpitalnego.

  Dzisiaj market odpowiedział zwiększoną produkcją i maski N95 można już swobodnie kupić. Chociażby przez Internet. Warto jednak sprawdzić, czy mają certifikat.

  Te maski są droższe, ale nie są zadrogie żeby zainwestować we własne zdrowie.

  Te maski nie są zbyt wygodne. Jednak warto je mieć na szczególne okazje.
  Takie jak przebywanie w samolocie, autobusie, metrze, czy innej zamkniętej przestrzeni, której nie ma jak wietrzyć. A zwłaszcza jeżeli dystans jest niemożliwy do zachowania.

  Te maski N95 praktycznie zatrzymują całkowicie wirusy

  Są największą gwarancją!

  Szmacianki, to można porównać do sytuacji, głaskania po klatce piersiowej, myśląc że robi się masarz serca. 🙂

  Ps.
  Bardzo ważne, żeby maski lekarskie używając pamiętać o nosie, który też musi być zakryty.
  Te maski z jednej strony mają po środku brzegu maski drucik metalowy, łatwo zginalny. Należey tę stronę mieć pod oczami i delikatnie ten drucik dopasować do krztałtu nasady nosa.
  Dlaczego delikatnie?
  żeby nie zrobić szpary między nosem i maską.
  Można to sprawdzić łatwo, zakładając okulary.
  Jeżeli będąc w masce szkła zaparowują, to znaczy, że została źle dopasowana
  i jest wymiana powietrza między nosem a otoczeniem.
  Jeżeli są wątpliwości jak je zakładać, to w Internecie można zobaczyć instrukcje na ten temat.

  Piszę to, ponieważ obserwuję, że wiele osób w dalszym ciągu źle te maski nakłada.
  Najczęściej do góry nogami, nie wiedząc o tym druciku, albo zostawiając nos nie zakryty.
  Wtedy noszenie maski jest bzdurą.

 304. Bar Norte
  23 lutego o godz. 20:07

  Doradca naszego Hansa Franka,
  dr Pawel Grzesiowski , twierdzi w dzisiejszy popoludniowym wywiadzie :

  ,,…nie uzywac maseczek nieprofesjonalnych ,czyli jednowarstwowych bawelnianych …
  One nie filtruja powietrza i oddychamy powietrzem skazonym.”

 305. @adam100
  23 lutego o godz. 18:36

  Nowojorscy prokuratorzy z dostępem do dokumentów finansowych Trumpa.

  Tak, Sąd Najwyższy zdecydował, że Trump musi dostarczyć swoje rozliczenia podatkowe dla prokuratury, żeby ta mogła je przedstawić dla Grand Jury .
  To jest szczególna ława przysięgłych, składająca się ze zwykłych obywateli.
  A zadaniem grand jury jest rozpatrzenie dowodów zebranych przez prokuraturę i na ich podstawie zdecydowanie, czy sprawa nadaje się do sądu, czy nie.

  To jest główna różnica między grand jury, a zwykłym jury.

  W tym wypadku jak narazie TYLKO grand jury będzie miało wgląd do tych trumpowskich rozliczeń podatkowych.

  Jeżeli grand jury zdecyduje, że nie ma wystarczających podstaw żeby sprawę wysyłać na wokandę, to tych rozliczeń podatkowych Trumpa społeczeństwo
  NIE zobaczy.

  Także nie cieszmy się przed czasem.

  Bo kto wie jacy ludzie będą w tym grand jury
  Mogą być tacy, co wierzą, że Gates ma wpływ na pogodę, a Cooper zjada dzieci na śniadanie, nie mówiąc o Optymatyku, który boi się konspiratorów co pokazali już jak mogą świat załatwić plandemią i maskami

  🙂 🙂

 306. W poniżej zamieszczonym linku spodobała mi się nowa wersja słynnego powiedzenia na temat znaczenia nauki historii.

  A brzmi ona tak:
  Those who fail to learn from history were probably educated in Texas
  (Ci, co nie wyciągnęli wniosków z nauki historii, prawdopodobnie uczyli się jej w Teksasie)
  Autor tej nowej treści, to Steven Colbert, który w ten sposób nawiązuje do kataklizmu w Teksasie.
  Podobny kataklizm miał miejsce w 2011 i nie zrobiono NIC żeby nie dopuścić do powtórki

  Ta fraza pasuje także do innych, nawet do nas.

  Mówi też o zachowaniu Teda Cruza, który pojechał w czasie tej tragedii z rodziną do Meksyku, do luksusowego hetolu znajdującego się na wyspie. Zaprosił też kolegę ze studiów, żeby mu tam towarzyszył.
  Ale jak zobaczył swoje zdjęcia w Iinternecie pod tytułem „latający Ted”, to się przestraszył i szybciutko zmienił termin powrotu na najwcześniejszy z możliwych. Niestety miesca w klasie biznesowej i pierwszej były zajęte, więc jak zwykły śmiertelnik musiał poświęcić się i skorzystać z wolnego miejsca w klasie ekonomocznej.
  Jednak nie zrezygnował z eskorty policyjnej , którą zarządał i otrzymał.
  Po powrocie starał się zatrzeć złe wrażenie i w ramach tych zabiegów zaczął przytulać obce baby bez-maskowe na stacji benzynowej, czy tez nosił dywany jakiejś potrzebującej i zmarznieej osobie.
  Jednak pamięć o jego luksusowej wycieczce do Cancun nie zaginęła i ludzie żeby go pocieszyć, że musiał skrócić swój tam pobyt zorganizowali mu pod domem koncert zespołu Mariachi z porywającą meksykańską muzyką.
  Odbyło się to przy wtórze oklasków osób towarzyszących (wielu) 🙂 🙂 🙂

  Ted Cruz’s Favorite President Could Face Jail Time For Tax Fraud
  https://www.youtube.com/watch?v=TdSIA4G1ZtQ&ab_channel=TheLateShowwithStephenColbert

  Ps.

  Oryginalnie ten aforyzm brzmi:
  „Those Who Do Not Learn History Are Doomed To Repeat It.”
  (Ci, którzy nie uczą się/nie wyciągają wniosków z historii, są skazani na jej powtórzenie”

  Jednak doświadczenie pokazuje, że czy się uczą ludziska historii, czy nie, to i tak historia się powtarza. Co można obserwować na każdym kroku.

  Pamięć jest wybiórcza.
  Pamięta się swoje krzywdy, w tym samym czasie zadając krzywdy innym.

 307. 404
  23 lutego o godz. 21:32

  Tam jest już kolejka prokuratorów/ zgwałconych kobiet / oszukanych / żeby się dobrać do tej pomarańczowej małpy.

  Nawet Rupert Murdoch, który jest właścicielem Fox News, nie będzie mu w stanie pomoc (chociaż się bardzo stara).
  Swoją drogą ciekawe, ze w partii republikańskiej, jest tak mało ludzi mających jakakolwiek moralność. Generalnie zrobiła się z niej, partia gnoi.

 308. duende ;

  Ooo znowu pojawiła się Kobitka duende ; a ja myślałem że już zamarzła .
  Pewnie znowu chce linka , no to masz tym razem bardzo ciekawy .

  https://www.youtube.com/watch?v=HmOIQv0yu-U&feature=emb_title

 309. @adam100
  23 lutego o godz. 22:18

  Nie robi się. Już się zrobiła bagnem.

  Dzisiaj oglądałam wywiad z szefem GOP w związku z zaproszeniem Trumpa jako głównego przemawiacza na zjeździe GOP

  facet ten z uporem maniaka powtarzał, że wybory były sfałszowane i kropka.

  Wszystko jedno jak Coumo starał się go zagadywać, brać pod włos, że przecież jako znakomity prawnik musi sobie zdawać sprawę, że to bzdura, że WSZYSTKIE wnioski do sądów różnej instancji były odrzucone, bo nie zawierały ŻADNEJ merytorycznej treści, że to republikanie w Georgii potwierdzali w kółko rzetelność wyborów.
  A ten swoje:
  wybory były sfałszowane. Zwłaszcza w Georgii i w Newadzie da cet.

  I jak z takim rozmawiać?
  Można zalać się pianą, tłumacząc … a w efekcie żeby nie skończyło się jak w bajce o: golone – strzyżone, ktoś musi się wycofać

  jednak rodzi się pytanie

  Do czego to prowadzi?
  Któraś strona w efekcie wygra.
  Czy nie przypadkiem ta z porąbanymi klepkami? skoro bardziej zatwardziała

  Bo rozum coraz bardziej staje się przeszkodą i zdecydowanie nie jest w cenie.

 310. @adam100
  23 lutego o godz. 22:18

  Tam jest już kolejka prokuratorów/ zgwałconych kobiet / oszukanych / żeby się dobrać do tej pomarańczowej małpy.

  Tak, to prawda.
  Jednak te sprawy nie wymagają pokazywania rozliczeń podatkowych.

  NowoJorska sprawa dotyczy konkretnie oszustw podatkowych.
  Są mocne przesłanki, że Trump robił machlojki podatkowe.
  Między innymi zawyżał znacznie swoje posiadanie w przypadku kiedy starał się o pożyczki.
  A z drugiej strony składał mocno zaniżone wartości swego posiadania do urzędu podatkowego.

  To jest karalne.
  Oczywiście jeżeli dotyczy mnie albo Ciebie.

  Co do Trumpa to muszę przyznać, że mam duże obawy, że obejdzie się smrodem.
  Zbyt wielu wpływowych łobuzów za nim stoi.

  Jednak nadzieja umiera ostatnia, więc czekam na dalszy rozwój wypadków.
  Pewności jednak żadnej nie mam, że sprawiedliwości stanie się zadość.
  On dobrze wiedział komu się podlizywać.

 311. ozzy
  Czy ogladales „L’exode de l’âme” . Spodoba ci sie .

 312. folwarkPn

  O ile sobie przypominam dr Grzesiowski był krytykiem działań przeciwepidemicznych rządu i nawet z tego powodu stracił rządową posadę.

  Tak więc nie wiem co pan na myśli pisząc o nim „konsultant”.

  Myslę, że jego akcja z maskami wynika z przeświadczenia, że łamane są powszechnie zasady utrzymania dystansu i unikania zatłoczonych, nieprawidłowo wentylowanych pomieszczeń. Najwyraźniej Grzesiowski widząc co się dzieje i co się święci doszedł do wniosku, że nie pozostaje już nic innego jak przymusić ludzi do stosowania zabezpieczeń jak w szpitalach – w tym do używania masek specjalistycznych.

  Tym niemniej z tego co piszą wynika, że rząd nie zdecydował się na takie rozwiązanie. Jak pisałem również jestem tego zdania, że jeśli się stosuje inne zasady sanitarne to takiej potrzeby nie ma.

  Ps. Stosuję maski dwuwarstwowe.

 313. 404
  23 lutego o godz. 21:14
  Nie popisałaś się – nawet nie zajrzałaś do Inku z badań naukowców fińskich który załączyłem. Okazuje się że jednak mimo tego co wypisujesz
  „Całość pod mikroskopem wygląda jak sito.
  Wielkość wirusów jest znacznie mniejsza anizeli te otworki,
  Więc przez nie przelatują”
  Jak wyjaśniają eksperci, nawet jeśli wirus jest mniejszy niż pory maseczek, to i tak maseczka potrafi odfiltrować cząsteczki wirusa zawarte w kropelkach.
  Finowie twierdzą że bawełna zatrzymuje od 20 do 30 proc. wydychanych przez zakażone osoby cząsteczek wirusa, natomiast maseczki poliestrowe, ze względu na pewien stopień wodoodporności są w stanie zatrzymać od 40 do 50 proc. wydychanych wirionów
  Czyli najpierw poczytaj , a potem pisz

 314. 404
  23 lutego o godz. 22:47

  Ludzkość jest na zakręcie.

  Podobnie masz w Polsce. Wszyscy biadolą ze opozycja nic nie robi, nie ma programu, a zapraszają faszystów do niezależnych media, żeby siali swoją propagandę.
  Jak porównasz to faszyści PiS tak samo klepią przekaz dnia jak Trumpisci. Zablokowano Trumpa w mediach, to trolle od razu zaczęły wrzeszczeć ze skandal, cenzura, ograniczanie wolności słowa.
  Stoi za tym interes Ruperta Murdocha, Putina, nie mówiąc o Chinach (to co np. robią w Hongkongu).

 315. folwarkPn
  23 lutego o godz. 21:19

  dr Pawel Grzesiowski już wielokrotnie się popisał mówiąc delikatnie brakiem wiedzy (choćby z tą sławną amantadyną)
  Obecnie praktycznie żadna firma nie robi bawełnianych maseczek jednowarstwowych, to do wiadomości pana dr.
  A po drugie, to jednak kropelki w których roznosi się wirus są zatrzymywane nawet przez jedną warstwę bawełny w pewnym stopniu czego pewnie pan dr. nie wie.
  Wygląda na to, że jak fachowiec wchodzi w politykę to nagle kompletnie głupieje.

 316. Prof. Friszke: Greniuch nie przyszedł znikąd. Oni stale ocieplają wizerunek faszyzmu

  Na sztandarach noszą Bolesława Piaseckiego, który mówił przed wojną, że najlepszym ustrojem jest faszyzm i hitleryzm. On organizował pogromy, gdzie zdarzały się morderstwa. Ta formacja jawnie określała się jako totalitarna

  https://wyborcza.pl/7,82983,26820082,prof-friszke-greniuch-nie-przyszedl-znikad-oni-stale-ocieplaja.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  Edward P Kurek23.02.2021, 19:58
  Potwierdza się tu znana i banalna prawda – wielokrotnie powtarzane kłamstwa stają się obowiązującą prawdą.
  Dziesięciolecia indoktrynowano Polaków selektywnie wybraną wiedzą o naszym heroizmie i bohaterstwie. Teraz mamy z tym problem. Rozdźwięk między prawdą a rzeczywistością jak stare, za ciasne buty, coraz bardziej uwiera.
  Spójrzmy na naszych sąsiadów z za zachodniej granicy, gdzie bolesny i bezlitosny dla nich proces opisywania faktów, trwał wiele dziesięcioleci, ale poradzili sobie z tematem holokaustu, ludobójstwa popełnionego przez współobywateli.
  Jest jedna prawda, prawda która nie podlega koniunkturalnym interpretacjom.

 317. @maciek.g
  23 lutego o godz. 23:07

  Nie potrzebuję czytać Finów i co oni odkryli w związku ze szmacianym maskami, bo ten temat już dawno opracowałam solidnie.

  Ja nie napisałam, że szmata niczego nie zatrzymuje.
  Ja napisałam, że jest znacznie, znacznie mniej skuteczna aniżeli maseczki chirurgiczne.

  Nie przypadkiem te maski robi się tak, żeby maksymalnie blokowały możliwość zainfekowania pacjenta. Samo mycie rąk też nie pomaga. Dlatego jeszcze chirurdzy nakładają rękawiczki, itd.

  Jeżeli Tobie wystarcza ochrona 20 -30% to good luck!

  Ale ja takiego stanowiska nie rozumiem, skoro za podobną kwotę można mieć WIĘKSZĄ ochronę.

  BTW jeżeli lekarz dałby Ci możliwość wybrania terapii np na raka
  Jedna możliwość dawałaby Ci 20% możliwości wyleczenia,
  a druga możliwość dwa razy tyle sukcesu.

  Jak długo będziesz się zastanawiał którą terapię wybrać?

  Uprzedzę Cię i wyjasnię, że czy to będzie terapia, czy ochrona przed chorobą, to jest podobne zagadnienie.

  Bo w jednym i drugim przypadku chodzi o nasze zdrowie.
  Używając maski szmacianej narażamy się świadomie na zaatakowanie nas 80% wirusów znajdujących się w naszym otoczeniu.
  więc co stoi na przeszkodzie uzyć bardziej skuteczną barierę?

  Tu nie chodzi o upieranie się.
  Tu chodzi o prostą kalkulację, co mnie się bardziej opłaca.

  Ps. Maski chirurgiczne również lepiej przylegają do twarzy niż szmaciane.
  A to też bardzo ważny plus.

 318. tejot
  22 lutego o godz. 21:54
  Przejechałem dzisiaj ponad 600 kilometrów w kilka godzin. Po zmroku na zapchanych drogach kiepsko się jeździ. Chałupa stoi. Rzeka płynie. Przedwiośnie.

  W Radiu Wrocław audycja INTYMNIE. Dzisiaj o seksie. Lekarz seksuolog twierdzi, że to najważniejsza potrzeba ludzi. Uczestnicy tej rozmowy dodają jeszcze jedzenie, ale jednoznacznego stanowiska nie zajęto.

  Są jednak ludzie dla których najważniejszy jest sportowy sukces, albo dojście do celu, lub postawienie na swoim, czasami za wszelką cenę. Efekty takiej determinacji mogą być nieprzewidywalne. Ilu nie dotarło do celu chociaż ten był blisko. Wszyscy braliśmy udział w dyskusji o katastrofie smoleńskiej, ale na tym blogu ścierały się dwie wersje tego tragicznego wydarzenia, a mianowicie zamach czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności. W zasadzie wszystko było jasne, a jednak czasami wątpliwości się pojawiały i w kółko Macieju były roztrząsane. Minęło dziesięć lat, a prosty lud nadal nie ma wiedzy w tej kwestii, chociaż wielu zapomniało lub machnęło ręką na ciągnące się dochodzenie do prawdy, która idzie i do ostatecznego celu dojść nie może. W Radiu Wrocław dalej rozpatrują zagadnienia seksualne, a przecież w dalszym ciągu to tylko rozważania teoretyczne. Lekarz seksuolog namawia do konsultacji w tej materii z odpowiednimi fachowcami

 319. @Blackley
  23 lutego o godz. 22:39

  Zmęczyłam tę gadkę, chociaż z przerwami.
  Inaczej się nie dało.
  Zastanawiam się dlaczego Ty wklejasz takie linki.
  Czy dlatego, że się solidaryzujesz z nimi,
  czy jako przykład opętania, które coraz częściej można obserwować wśród ludzi.

  Przyznam, że polsko-języcznych pierdół nie mam okazji często słuchać. praktycznie prawie nigdy, bo pojedyńcze sytuacje zdarzają się raz na blue moon.
  I to było przyczyną dla której się zmusiłam do wysłuchania.

  jedno co mogę powiedzieć, to dwa stare chlopy, posługujące się dość poprawną polszczyzną bredzą jak potłuczeni.

  Zastanawiam się dlaczego?
  czy kryje się za tym jakaś nieznana mi przyczyna, jakieś benefity węszą?
  czy tylko fakt, że baśka im szwankuje?

 320. @ls42
  24 lutego o godz. 0:35

  Z moich obserwacji wynika, ze nie tylko ten lekarz seksuolog, który ma w tym własny interes, twierdzi, że sex jest najważniejszy w życiu.

  Obecnie zaczyna być forsowane wręcz, że seks jest celem zycia
  że zyje się po to żeby uprawiać seks i to często i wszędzie gdzie się da i z każdym chętnym
  Nieomal w każdy filmie, nawet dla dzieci się go promuje.

  jedyny plus pandemii, jak dla mnie, to ograniczenie napadów całowania, czy obściskiwania ze strony ledwo poznanych ludzi.

  Mam nadzieję, że te zapędy będa powstrzymywane.
  A przynajmniej bez urażania takiej wylewnej osoby mzna będzie tłumaczyć się potencjalną zaraza 🙂

 321. Smutna wiadomość

  Aleksander Doba nie żyje. Sympatyczny i ceniony obieżyświat zmarł spełniając swoje kolejne podróżnicze marzenie. Od lat pokonywał bariery nieosiągalne dla wielu podróżników.
  Według świadków Doba zdobył Kilimandżaro (5985 metrów n.p.m.) w poniedziałek. Tuż przed wykonaniem pamiątkowego zdjęcia poprosił o chwilę odpoczynku. Po niej stracił przytomność.

  PS. Człowiek który kilka razy przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki miał ciekawe podejście do życia. Uważał, że „nie należy się załamywać byle czym, choćby nie wiem co Wczoraj telewizja pokazała film o dokonaniach pana Aleksandra Doby. Oglądałem z zapartym tchem perypetie podróżnika

 322. 404
  24 lutego o godz. 0:52
  Tematu nie należy bagatelizować szczególnie w naszym kraju.
  Pozdrawiam nocą po długiej podróży

 323. 404
  24 lutego o godz. 0:40
  @Blackley
  23 lutego o godz. 22:39

  Zastanawiam się dlaczego Ty wklejasz takie linki.
  Czy dlatego, że się solidaryzujesz z nimi,
  czy jako przykład opętania, które coraz częściej można obserwować wśród ludzi.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Nic z tych rzeczy co piszesz , moja odpowiedz jest bardziej banalna
  i prosta .
  Tak jak Ty potępiasz Putina solidaryzujesz się z Rosją i życzysz Rosjanom
  jak najlepiej , tak ja z tego samego powodu chwalę Trumpa solidaryzuję się z Ameryką i życzę Amerykanom jak najlepiej . Wygląda na to że nie ma ludzi normalnych wszyscy są opętani Ty też do nich jak najbardziej należysz .
  Myślę że zaskoczyłaś o co tu biega i nie będziesz więcej się dziwić
  ani zadawać naiwnych pytań .

  https://www.youtube.com/watch?v=XL8SW1DOdB4

 324. Dlaczego katolicy lubią faszyzm, a wehrmacht wolą od Armii Czerwonej… Tak sobie myślę prywatnie… czy to po chrzestnych krzyżakach…

 325. Janosik łupił bogatych… rewolucjoniści łupili burżujów… nawet Gruzin bankierów, czerwone brygady też… łupy przeznaczali na cele rewolucyjne… Tak sobie myślę prywatnie… jeżeli Nawalny defraudował, aby obalić korupcję… to dołączył do rewolucjonistów… i zbliżył się do tzw. wyklętości…

 326. Pornos,

  Putin chyba ślepy, bo

  „lady has gone” 🙂

 327. 404
  24 lutego o godz. 0:21
  A sprawdzałaś osobiście jak przylegają maseczki? Ja używam chirurgicznych, bo córka mnie takie kopiła , ale miałem okazje sprawdzić tę bawełnianą i właśnie ta bawełniana lepiej przylegała do twarzy i miałem mniejszy problem z okularami.
  Najczęściej stosowane na convid są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Ich zadaniem nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi a potencjalnym zanieczyszczeniem. Chronią przed większymi cząsteczkami, o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm), a nie przed samymi wirusami o średnicy mierzonej w nanometrach (w przypadku koronawirusa jest to 60–140 nm). Stanowią jednak skuteczną barierę dla aerozoli, w których mogą być obecne wirusy. Jeśli chodzi o stopień filtracji, standardy takich maseczek określa norma europejska EN 14683, według której maseczki chirurgiczne dzielimy na trzy rodzaje: typ I (skuteczność filtracji ≥ 95), typ II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98) . Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25 proc., dla FFP2 11 proc., natomiast dla FFP3 5 proc. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej.

  maseczki FFP1 – ≥ 1 μm
  maseczki FFP2 – 0,5 ÷ 1 μm
  maseczki FFP3 – 0,3 ÷ 0,5 μm
  Maseczki bawełniane stanowią fizyczną barierę między błonami śluzowymi a czynnikami zewnętrznymi. Tego rodzaju maseczki antywirusowe są środkiem ochrony wielokrotnego użytku
  WHO zaleca by maseczki Bawełniane były trójwarstwowe i podaje jak mają być skonstruowane.
  Nie poprawiaj więc speców z WHO

 328. Ameryka wreszcie dzwoni do PiS

  Zadanie: na poniższej liście krajów i organizacji międzynarodowych, do których zadzwonił sekretarz stanu USA Antony Blinken, wskaż Polskę, powstający z kolan kraj rządzony przez najlepszy rząd w jego historii.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26820577,ameryka-wreszcie-dzwoni-do-pis.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly

  EULOGOS23.02.2021, 20:54
  46:1
  Victory.
  PiSS off …

 329. Ameryka dzwoni… śnieg na wycieraczce… trzeba coś z tym zrobić… Tak sobie myślę prywatnie… jankesom nie odmawia się…

 330. Nie, że się czepiam. Ale już sam zaczynam wątpić. Używanie w języku polskim słów „ mi”. i. „ mnie”. Podoba mi się, córka mi kupiła, nie odpowiada mi to. Ktoś mnie uderzył , boli mnie odrobinę ramię po szczepionce, według mnie. Jeżeli „córka mnie kupiła” to oznacza, że na targu niewolników , moja córka kupiła mnie za jakaś tam cenę.
  Czy ktoś może „mnie” oświetlić ?!?!

 331. ahasverus

  Bajka o „misiu” ma może być opowiadana tylko w wersji „mi”.

 332. @ahasverus

  Mi i mnie, ci i tobie, jemu i mu, go i jego

  Te zaimki rządzą się tymi samymi zasadami, a użycie różni się akcentowaniem
  Mnie, tobie, jemu a nie komu innemu.
  Mi, ci, mu, go – nie są akcentowane i niepoprawne jest używanie ich na początku zdania np. Mi się nie podoba
  Mnie się nie podoba, tobie wszystko zwisa, a jemu nakopiemy do d…
  Boli mnie ramię, bo mi dali zastrzyk.
  Dajcie to jemu, a nie mnie.
  Dam ci to jutro, ale dam tobie, a nie twojej żonie.

 333. @maciek.g
  24 lutego o godz. 9:36

  Nie poprawiaj więc speców z WHO

  Nie mam zamiaru ich poprawiać i tego nie robiłam, co byś zauważył przeczytawszy mój tekst uważniej

  Cieszę się, że sporo wiesz na ten temat, to budujące

  ja swoje wynurzenia adresowałam nie tylko do Ciebie, ale też do innych, z nadzieją że mogą być przydatne.

  Moje uwagi nie pozostają w kontrowersji do wskazówek WHO

  jeżeli odbierasz je jako niegrzeczne pouczenia, to stwierdzam, że nie było moim zamiarem Ci dokuczać.

  To byłoby na tyle.

 334. @ahasverus
  24 lutego o godz. 10:39
  Maciek ma z tym zawsze problem. 🙂

 335. @Blackley
  24 lutego o godz. 2:48

  Dziękuję za wyjaśnienie moich wątpliwości.
  teraz przynajmniej wiadomo gdzie kto stoi 🙂

  Co do linków, to przyznam, że ich nie otwierałam, ponieważ na temat wspaniałości Trumpa i podłości które go spotykają niezasłużenie wiem wystarczająco i nie mam czasu, zdrowia i chęci tej wiedzy pogłębiać.

  Także adresuj je do innych, bardziej nimi zainteresowanych.

  To nie jest złośliwa uwaga, ale zwykłe stwierdzenie faktu.
  Mam nadzieję, że Cię nie urazi. 🙂

  Możemy rozmawiać na inne tematy, jednak odnośnie tego ja mam wyrobione zdanie i nie ma mozliwości jego zmienić, więc próżny trud.

 336. Bar Norte
  23 lutego o godz. 23:06

  ,, wyborcza” pisze, ze dr Pawel Grzesiowski jest ekspertem Naczelnej Izby Lekarskiej
  do walki z Covid-19.
  NIL jest organizacja rzadowa.
  Pierwsze zyczenie sie chyba spelnia , przylbice maja byc od soboty zakazane.
  https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26821663,ministerstwa-zdrowia-zapowiada-kategoryczny-zakaz-noszenia-przylbic.html?_ga=2.124637322.1210496081.1614054653-154299769.1612720960#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  Inny czesto wystepujacy w ,, wyborczej ” lekarz , Simon, jest na liscie Rady Medycznej premiera ale jeszcze sie o nowych ukazach nie wypowiedzial.
  Biurokracja kolonialna zapewnia wiele benefitow dla swoich.
  Parlametarzystow mamy tylu, co 9- krotnie wieksza Ameryka.

  P.S. Panikarzy w internecie obserwuje, bo spelniaja role kanarkow w kopalni.

 337. @folwarkPn
  24 lutego o godz. 11:30

  Zaciekawiłeś mnie.
  Jaką rolę spełniają kanarki w kopalni?

 338. maciek.g
  24 lutego o godz. 9:36

  Maska chirurgiczna wystarcza na 4 godziny, FFP2 na 8 godzin.
  Zna Pan kogos, kto przy kasie albo w recepcji potrafi nosic maske przez 8 godzin ?
  Wydaje sie to byc meczarnia.

 339. @ls42
  24 lutego o godz. 1:02

  Aleksander Doba to sui generis człowiek
  Smutna wiadomość.

  Ps.
  Dlaczego sądzisz, ze tematu seksu nie należy bagatelizować szczególnie w naszym kraju? 🙂

 340. 404
  24 lutego o godz. 11:35

  To jest nadal uzywane w Ameryce powiedzenie.
  Za czasow Gustawa Morcinka smierc kanarka oznaczala zwiekszona obecnosc tlenku wegla
  i pozwalala gornikom na ewakuacje.

 341. @folwarkPn
  24 lutego o godz. 11:41

  Po przeczytaniu twojego posta, okazało się, że ja to wcześniej już wiedziałam, ale wychodzi szydło z worka, że pamięć mnie zaczyna zawodzić 🙂

  Dięki za przypomnienie.
  Zwłaszcza jak wspomniałeś o Morcinku, to otworzyła się jakaś szufladka.

 342. ls42
  24 lutego o godz. 0:35
  tejot
  22 lutego o godz. 21:54
  Przejechałem dzisiaj ponad 600 kilometrów w kilka godzin. Po zmroku na zapchanych drogach kiepsko się jeździ. Chałupa stoi. Rzeka płynie. Przedwiośnie.

  W Radiu Wrocław audycja INTYMNIE. Dzisiaj o seksie. Lekarz seksuolog twierdzi, że to najważniejsza potrzeba ludzi. Uczestnicy tej rozmowy dodają jeszcze jedzenie, ale jednoznacznego stanowiska nie zajęto.

  Są jednak ludzie dla których najważniejszy jest sportowy sukces, albo dojście do celu, lub postawienie na swoim, czasami za wszelką cenę. Efekty takiej determinacji mogą być nieprzewidywalne. Ilu nie dotarło do celu chociaż ten był blisko. Wszyscy braliśmy udział w dyskusji o katastrofie smoleńskiej, ale na tym blogu ścierały się dwie wersje tego tragicznego wydarzenia, a mianowicie zamach czy nieszczęśliwy zbieg okoliczności. W zasadzie wszystko było jasne, a jednak czasami wątpliwości się pojawiały i w kółko Macieju były roztrząsane. Minęło dziesięć lat, a prosty lud nadal nie ma wiedzy w tej kwestii, chociaż wielu zapomniało lub machnęło ręką na ciągnące się dochodzenie do prawdy, która idzie i do ostatecznego celu dojść nie może.

  Mój komentarz
  Ls42, co mają wspólnego zagadnienia seksualne rozpatrywane w Radiu Wrocław z katastrofą smoleńską i ścieraniem się dwóch wersji tego wydarzenia? Ls42, o co ci chodzi?
  Chałupa stoi, chmury są lub nie ma, drzewa wysokie lub niskie, drogi czarne lub śliskie, słowa jak kilometry – nawijka i zliczanie, 600 na liczniku, czas płynie mocium panie.

  Pisz jaśniej i trzymaj się przedmiotu.
  TJ

 343. Ja do oświetlania stosuję lampy, małe latarki oraz wikipedia.pl.

  https://polszczyzna.pl/mi-czy-mnie-mnie-czy-mi/

  Ten ostatni obiekt jest niepopularny.
  Żywiołowa akcja to postawienie ( według mnie: położenie ) pytania na blogu.

  Ta pretensjonalna cholera często zmyślająca i często kłamiąca o nazwie wikipedia zupełnie nie nadaje się do podtrzymania więzi towarzyskich i nie nadaje się do dania świadectwa o wymowie: jeszcze nie wypadłem z obiegu.

  Jedną z przyczyn zastępowania zaimka mnie przez mi jest tak zwana ekonomia słowa. Jednak gdy odłożymy na bok terkotanie postaci medialnych i ich śladem idących, to przyczyną takiej zamiany – i podobnych zamian – jest zwykła niechlujność.

  W Polsce tylko doktorowie filologii używają pojęcia melodia języka oraz tonika.

  A o subdominanancie to gotowi rozprawiać tylko profesorowie zwyczajni.

  szybko – krótko – głupio i walc udający galop.
  Chlapnąć i nie przepraszać za ochlapywanie.

  Sąsiadko! Czy może mi pani pożyczyć trochę soli? to jest już hstoria.

  Dziś czuwająca 24/7 komórka pracująca wparadygmacie nadążności i chęć bycia pierwszym informującym o powrocie z Marsa.

 344. Przyczynek do komentarza o nadążności:

  https://www.youtube.com/watch?v=AzEBH6DZJVk

 345. W ramach powściągania się w stosowaniu sadyzmu podpowiem, że można dostać się do przyczynku o nadązności można klikając X w prawym górnym rogu/ Tak jest u guzdry.

 346. 404
  24 lutego o godz. 11:27 pisze .

  Dziękuję za wyjaśnienie moich wątpliwości.
  teraz przynajmniej wiadomo gdzie kto stoi
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Mylisz się , na pewno nie stoję tam gdzie myślisz że ja stoję .

 347. 404
  24 lutego o godz. 11:27 dalej pisze .

  Możemy rozmawiać na inne tematy, jednak odnośnie tego ja mam wyrobione zdanie i nie ma mozliwości jego zmienić, więc próżny trud.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Każdy tu ma wyrobione jakieś zdanie i nie ma możliwości aby go zmienić
  chodzi o to aby nie myśleć życzeniowo tylko w miarę właściwie oceniać
  to co się dzieje .

 348. Meksykański kardynał powie wam jak jest .

  https://www.youtube.com/watch?v=VK3BtymK8Ns

 349. Chyba już pora aby zmienić nick na „micimugo”…
  ……………………………..
  „Ls42, co mają wspólnego zagadnienia seksualne rozpatrywane w Radiu Wrocław z katastrofą smoleńską i ścieraniem się dwóch wersji tego wydarzenia? Ls42, o co ci chodzi? ”
  ……………….
  Można być zbirem , można być świrem (z RNS ) , bo chodzi o to by nie być idiotą , idiotką i ls42 . Sa tacy co nie oglądają telewizji w ogóle dlatego istnieje ls42 aby dać świrom szanse dopasowania się do nadwiślańskiej populacji nad Odrą i Radia Wroclaw
  ……………………………….

  „sekwoja1624.02.2021, 02:09
  Ten dokument kaczystowska komisja ma głęboko w sercach.

  „Crimen Sollicitationis to tajny dokument, datowany na 16 marca 1962, opracowany przez watykańskich urzędników, zatwierdzony przez papieża Jana XXIII i podpisany przez kardynała Alfredo Ottaviani, sekretarza Świętego Oficjum.(Obecna nazwa: Kongregacja Nauki Wiary, dawniej Święta Inkwizycja)
  – dokument ten był tajnym planem, zawierającym instrukcje w kwestii postępowania w przypadkach oskarżeń księży o seksualne wykorzystywanie małoletnich. Przepisy dotyczyły też przypadków zoofilii i homoseksualizmu. Owe ścisłe instrukcje postępowania obowiązywały kler katolicki na całym świecie.
  – Crimen Sollicitationis jest dokumentem, który pod karą ekskomuniki nakazuje trzymanie w największej tajemnicy przestępstw seksualnych księży; nakazuje bezkompromisową walkę z poszkodowanymi i tymi, którzy ich popierają; zakazuje współpracy w tych sprawach z organami ścigania; nakazuje niszczenie dowodów przestępstw i utrudnianie pociągnięcia do odpowiedzialności osób duchownych (poprzez np. przeniesienie księdza-pedofila do innej parafii).
  -A Jan Paweł II był, co nie ulega najmniejszej wątpliwości, jako zwykły kleryk, później biskup, kardynał i w końcu sam papież świadomy istnienia owego skandalicznego dokumentu. Nie uczynił jednak nic, by go anulować i poprzez to zapobiec tysiącom tragedii gwałconych przez zboczeńców w sutannach dzieciaków. Nie kiwnął swym upierścienionym palcem, aby nie dopuścić do kontynuacji koszmaru, dla wielu ofiar kończącego się samobójstwem. Za to lubił błogosławić najmłodszych, z dobrotliwym uśmiechem brać ich ręce i przytulać. Santo subito! Tak bardzo ukochał dzieci..”

 350. https://www.onet.pl/informacje/onetslask/katowice-sad-stwierdzil-ze-zarzuty-dla-protestujacych-po-decyzji-tk-to-naduzycie/vh4ecbl,79cfc278
  „… zakaz zgromadzeń został wprowadzony rozporządzeniem, a nie ustawą, co oznacza, że pikieta była legalna.”
  ………………………………..
  Przecież to samo dotyczy wprowadzenie stanu pandemii i wszystkiego, co z nią jest związane. Jest legalnym nieuznawanie pandemii i wszystkiego, co jest z nią związane.
  Wszystkie działania obecnego rządu i organów państwa jak saneid i policja są nielegalne, realizowane przemocą. I coś mi się wydaje, że już niedługo dojdzie do przemocowego rozwiązania tej całej zasranej plandemii.
  premier Morawiecki tłumaczy; „…warto przytoczyć ten podstawowy prawny, prawniczy argument; nie może prawo wtórne omijać prawa pierwotnego, to tak jakby nad Konstytucją Polską postawić jakąś ustawę, albo postawić jakieś rozporządzenie – tego u nas w porządku prawnym nie przewidujemy…”
  Więc co z tymi nielegalnymi zarządzeniami na podstawie których Policja i Sanepid wypisują mandaty ? Nie płacić, bo są niezgodne z prawem !

 351. GajowyM.
  24 lutego o godz. 11:06
  Dziekuje! Taki jestes „uniwersalny”. Staje sie to suspecte!! 🙂
  Tak tez to sobie instynktownie wyobrazalem. Czyli: „corka kupila mi pieczen na kolacje, bardzo mi smakowalo, lecz w nocy wzielo mnie na wymioty. I dnia nastepnego trafil mnie szlag”.
  Te wszystkie niuanse, tworzace piekno jezyka: „Corka zrobila mi jajecznice na patelni, ktora mi bardzo smakowala”. Szczegolnie ten teflon z sosem byl znakomity . Ale zdan tego typu jest wiele w gazetach i wypowiedziach osob z „elity”.
  Nie wiem, czy zgadzasz sie ze mna, lecz wydaje mi sie ze jezyk polski, mowiony, nie tylko stal sie zredukowany (slownictwo), ale gdy slucham radia lub TV w Polsce to jest taki dziwny akcent. Wszyscy mowia „zjedlismy”, „wypilismy” z akcentem na li a nie na zje.. i pi.. . To mnie razi. A moze mi sie tak wydaje, gdyz od ponad 30 tu lat nie mowie polsku sporadycznie.
  Nie jestem przykladem jezykowego purynizmu: znaki diakrytyczne! Po prostu zajeloby mi to dwa razy wiecej czasu. Ktorego nie mam.

 352. guzdra
  24 lutego o godz. 11:50
  W Polsce tylko doktorowie filologii …
  doktorowie czy doktorzy? Juz sam nie wiem

 353. Miliony litrów dobrego piwa zmarnowano przez tego świrusa
  ile to by było picia .

  https://tags.ooo/article/41713?fbclid=IwAR14QwYzqYdl-rq3XwspsJmis8zCk-dhaPb1cS7YAyQ0_uQlSMA7JZymfTA

 354. Ewa-Joanna
  24 lutego o godz. 11:24

  To pewnie wina mojej nauczycielki od polskiego z podstawówki
  kiedyś napisała do mamy w dzienniczku taka uwagę
  „Maciek zapina zeszt klasowy”

 355. https://wyborcza.pl/7,75399,26820577,ameryka-wreszcie-dzwoni-do-pis.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly
  Ale pod tym..
  …………………………….
  „propolski2323.02.2021, 15:27
  To była katastrofa… Żal było na to patrzeć…

  Spotkanie w dworku: Steinmeier u Sikorskiego
  Bartosz T. Wieliński, Berlin, Jacek Gałęzewski, Bydgoszcz
  7 kwietnia 2008

  Nie ma mowy o tym, by spór z Radkiem Sikorskim na szczycie NATO w Bukareszcie rzucił się cieniem na wizytę szefa niemieckiej dyplomacji w Polsce – twierdzą źródła w Berlinie.

  Frank Walter Steinmeier przyleciał wczoraj wieczorem do Bydgoszczy, gdzie spotkał się z Sikorskim w jego dworku w Chobielinie. Dziś razem udadzą się do Warszawy, gdzie m.in. wystąpią na Uniwersytecie Warszawskim.

  Minister Steinmeier wraz z żoną Elke Budenbender dotarli z bydgoskiego lotniska do Chobielina tuż przed 18. Gospodarz domu witał gości na ganku z żoną Anne Applebaum i synami Aleksandrem i Tadeuszem. Chwilę potem ministrowie z żonami mimo siąpiącego deszczu wyruszyli na blisko godzinny spacer nad Notecią przepływająca tuż koło rezydencji. Byli wyraźnie zrelaksowani. Chętnie pozowali fotoreporterom do zdjęć. Sikorski demonstrował gościom swój zabytkowy rosyjski motocykl IŻ z przyczepą, którym często szaleje po okolicy. Po powrocie wysłuchali koncertu na organach, które są ozdobą salonu chobielińskiego dworu.

  Dopiero potem przy kolacji w luźnej atmosferze rozpoczęły się rozmowy o polityce. Do stołu podano specjalność pani domu cielęcinę w sosie z czarnych oliwek i suszonych pomidorów, oraz porto rocznik 1989. – To wyjątkowa data w historii Polski i Niemiec – tłumaczył rzecznik MSZ, Piotr Paszkowski.

  O wizycie mówiono jako o kolejnym przełomie w stosunkach polsko-niemieckich, bo w ostatnich latach szefowie dyplomacji obu krajów nie spotykali się na prywatnym gruncie. Zarówno w Berlinie, jak i w Warszawie mówi się, że Steinmeier i Sikorski są dobrymi kolegami, choć się różnią – np. w spojrzeniu, chociażby na Rosję. Wczorajsze spotkanie w podbydgoskim dworku polskiego szefa MSZ miało tę relację wzmocnić.

  Niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung” próbował w sobotę rozwiać optymizm. Według gazety ministrowie mieli ostro pokłócić się na niedawnym szczycie NATO w Bukareszcie. Podobno poszło o zaproszenie do Sojuszu Ukrainy i Gruzji, które mocno forsowała Polska, a czemu z równą siłą sprzeciwiały się Niemcy.

  Według niemieckiego dziennika podczas ministerialnej kolacji Sikorski miał grozić Steinmeierowi i francuskiemu szefowi dyplomacji Bernardowi Kouchnerowi, że „Polska ma długą pamięć”. Wcześniej prezydent Lech Kaczyński i grupa przywódców z „nowej Europy” natarła na Angelę Merkel, żądając od niej ustępstw w sprawie Kijowa i Tbilisi. – Ten spór położy się cieniem na wizycie ministra – konkludował „Süddeutsche Zeitung”.

  – Nie było sporu, tylko intensywna dyskusja. To zresztą była miła niespodzianka, bo zwykle tego typu spotkania są monotonne. Steinmeier absolutnie nie wziął słów Sikorskiego do siebie. Zresztą to Polska, Niemcy i USA wspólnie przygotowywały kompromisowe oświadczenie po spotkaniu – mówi nam niemiecki dyplomata.

  Sam Steinmeier przyleciał ponoć do Bydgoszczy z wielką ochotą. W grudniu w Berlinie Sikorski podarował mu książkę o swoim dworku, więc niemiecki minister chce zobaczyć posiadłość na własne oczy. Do tej pory niemiecki minister spotkał się prywatnie tylko z szefami dyplomacji Czech i Luksemburga.

  – Będziemy mieli do dyspozycji mnóstwo czasu. Ministrowie omówią wszystkie istotne tematy od Afganistanu po Zimbabwe. Chcemy też rozmawiać o stosunkach dwustronnych. Jedziemy m.in. z propozycją specjalnej wystawy poświęconej stosunkom polsko-niemieckim z okazji 40-lecia wizyty Willego Brandta w Warszawie – mówi nasz informator. Wystawa miałaby zostać otwarta w 2010 r. w Berlinie.

  – To kolejny znak, że stosunki-polsko niemieckie wróciły do normalności. To, że ministrowie się spierają, czasami ostro, to normalne. Ale najważniejsze jest to, że potrafią potem znaleźć kompromis – mówi Cornelius Ochmann, analityk Fundacji Bertelsmanna.”

 356. folwarkPn
  24 lutego o godz. 11:37
  Co z tego e ktoś tam wytrzyma , lub będzie nosił dłużej niż przewiduje instrukcja. Mas racje że jjst to kompletnie nie przemyślana decyzja bo i jak coś jest tak niewygodne i uciążliwe to nie będzie stosowane. Ktoś wymyśli atrapę dla policji i sanepidu i bezie zakładał pseudo maseczkę w której będzie mu się dobrze oddychało. Ludzie już jak widziałem robili nie najgorsze rozwiązania z szybami oddzielającymi od klienta i nawiewem od strony sprzedawcy. Jednak wspaniała władza tego nie uzna

 357. O ile pamiętam, to chyba w Niemczech jakiś wysoki urzędnik czy urzędniczka stojąc w obliczu pytania jak sobie radzić z tymi, którzy nagminnie odmawiają noszenia masek … zaproponowała, żeby za którymś mandatem odtransportowywać takiego uparciucha do wariatkowa

  Może to i dobry pomysł? 🙂

 358. @ahasverus
  24 lutego o godz. 13:04

  Doktorzy/doktorowie, po ludowemu doktory
  Mnie bardziej pasuje doktorzy, jak aktorzy 🙂

  Język polski jest skomplikowany, gramatykę traktuję na ogół intuicyjnie, uczyłem się głównie „przez osmozę”, ale może na dobrych wzorach i też mnie bardzo razi niechlujstwo i prostactwo językowe szerzące się coraz bardziej w mediach wszelkiego rodzaju.
  Zmiany w akcentowaniu, końcówki -om w wyrazach kończących się na -ą lub wręcz przeciwnie, pisanie ludzią, uczucią, obyczają albo z tąd, z pod etc. świadczą przede wszystkim o marnej edukacji i nieczytaniu lub szybkim i nieuważnym przelatywaniu tekstów w dorosłym życiu.

 359. GajowyM. 24 lutego o godz. 11:06 do @ahasverus: –Mi i mnie, ci i tobie, jemu i mu, go i jego …

  Gajowy,
  a teraz kwiz dla Ciebie. Kto to powiedział – „Wirus jest w odwrocie, już nie trzeba się jego bać”. Dla ułatwienia dodam, że autor tych słów nosi ksywkę „Pinokio”.

 360. Banderastan. Produkt amerykańskiej rewolucji godności na Ukrainie. https://www.unz.com/tsaker/the-ukraines-many-ticking-time-bombs/
  Ukraińcy godnie zdychają.

 361. folwarkPn

  „,, wyborcza” pisze, ze dr Pawel Grzesiowski jest ekspertem Naczelnej Izby Lekarskiej do walki z Covid-19. NIL jest organizacja rzadowa.”

  Nie, Naczelna Izba Lekarska, której ekspertem jest dr Grzesiowski to organ samorządu lekarskiego – korporacja zawodowa. Ona nie ma nic wspólnego z rządem, oczywiście w sensie podległości.
  Choć pewnie prawicowy rząd chciałby łapę na niej położyć, jak na wszystkim. Ale dotychczas mu się to nie udało.

  Natomiast prof Simon należy do grona ekspertów doradzających rządowi.

 362. @legat
  24 lutego o godz. 13:48

  Trudny ten kwiz, że nie wiem 🙄 😀
  Ten pan najwyraźniej nie zna gramatyki, bo akcentowanym słowem jest „wirus”, a nie jego zaimek.
  Widać też, że nie utrwaliła mu się piosenka z dzieciństwa
  „Stary niedźwiedź mocno śpi”
  My go nie zbudzimy
  Bo się go boimy…

 363. Bar Norte

  Noszenie maski na kasie czy w recepcji przez 8 godzin wydaje sie jednak niczym
  w porownaniu z losem 400 tysiecy marynarzy naokolo swiata, ktorzy czesto od wielu miesiecy nie moga zejsc do portu z powodu przepisow sanitarnych.
  Wielu ma slabe zaopatrzenie w jedzenie, nie dastaja wyplat , bo czesc armatorow zostawila statki wlasnemu losowi.
  Mowil o wczoraj o tym BBC , chociaz najswiezszy link jest z pazdziernika.
  https://www.bbc.com/news/business-54549612

 364. 404
  24 lutego o godz. 13:25

  Niemcy maja doswiadczenie w transportach do miejsc odosobnienia
  a Rosjanie w trzymaniu przeciwnikow w zakladach psychiatrycznych.
  Miejmy nadzieje, ze gnom nie skorzysta z doswiadczen sasiadow.

 365. coś na rozweselenie

  Angielski Time jedno z pism ulubionego przez Adama 100 Murdochaja
  napisało artykuł z nową rewelacja.

  Już od pewnego czasu rozczochrany BoJo kombinuje jak pobudzić transport między Szkocją i Irlandią Północną, bo po Brexicie wygląda on źle.
  ponadto unioniści z płn Irlandii naciskają, że są odizolowani od Wielkiej Brytani, itd.

  Więc BoJo wpadł na pomysł zbudowania mostu i przy tym pomyśle się upierał. pomimo, że różni doradcy tłumaczyli, że taka opcja już była analizowana, że wydano sporo forsy na badanie jej, że morze zaminowane, że silne wiatry, itp

  BoJo usłyszał i zmienił zdanie na pobudowanie TUNELU między Szkocją a Pln Irlandią.
  Ponieważ wielu doradców nie wiedziało już jak do niego podejść żeby zrozumiał, że sprawa jest nie do zrealizowania na obecne mozliwości,
  więc wpadli na pomysł żeby mu przedstawić pomysł na tyle kretyński, żeby sam się zorientował że to bzdura.

  przygotowali projekt pajęczynę, w którym Isle of Man (wyspa na środku morza irlandzkiego) byłaby punktem tranzytowym pomiędzy czterema liniami tunelu.
  To znaczy: z Liverpolu , z Heysham, z Stranraer i z Irlandii Północnej tunele byłyby przeprowadzone do wyspy „Isle of Man”, na której byłby węzeł i wszystko co się z tym wiąże.
  Tym sposobem wszystkie wyspy/kraje byłyby połączone.

  Wygląda na to, że podpowiadanie szalonych pomysłów po to żeby ktoś oprzytomniał nie zawsze dobrze się kończy.
  Bo taki pomysł może się spodobać szaleńcowi i tak też się stało w tym przypadku.

  Powyższe informacje pochodza nie tylko z tej gazety, ale również z innych źródeł, które dotarły do doradców BoJo.

  Wielkoścowe zamierzenia nie tylko nasz Pinokio ma.

  Ciekawe jak on sobie wyobraża realizację tego zamierzenia, za jakie pieniądze.
  A co będzie jeżeli Szkocja i Irlandia Płn się w trakcie budowy odłączą od WB, a jeszcze nie zdążą załapać się do EU?
  To wtedy trzeba myśleć o rozbudowie służby celnej

  Tak czy inaczej głównym powodem jest ponoć utrzymanie więzi między wyspiarzami i dlatego pomysły z tunelami.

  Jednak tunel między EU i UK jest pobudowany i funkcjonuje, co nie powstrzymało UK od chęci odseparowania się.

  Tak czy inaczej pomysł dość groteskowy żeby nie powiedzieć komiksowy. 🙂

 366. Najtrwalsze bywają błędy „wpojone” w dzieciństwie, na przykład kardynalna zasada stawiania przecinka przed że, ale bez informacji, że przecinki w zdaniach oznaczają przerwę w wypowiedzi, chwilę na oddech w mówieniu lub głośnym czytaniu.
  No i widzi się takie kwiatki:
  Mógłby wyjechać za granicę tyle, że nie zna języków.
  Nie pożyczę ci auta chyba, że je potem umyjesz.
  Bilet jest nieważny jako, że był na wczorajsze przedstawienie.
  Wylałem olej mimo, że jeszcze by się przydał.

 367. Jak stawiać przecinki i kropki,

  6.01.2021, mądry człowiek rozeznał, że Trump to i.d.i.o.t.a.
  I.d.i.o.t.a, rozeznał swojego od razu, przy pierwszym kontakcie.

 368. Rozmowa zwykłego człowieka z naukawym:
  – W poprawnej polszczyźnie krótkie potwierdzenie brzmi: Tak
  – I to wy tak mówicie na tym uniwerku?
  – No!

  Znaczna część gości tego bloga chce go zawłaszczyć.
  Spotyka się tu usterkowanie spowodowane brak traktowania strumienia komentarzy jako dialogu telefonicznego. W nadawaniu radiowym nie dopuszcza się nawet krótkich przerw. Rozmówcy robiący przerwę na zastanowienie działają na niekorzyść stacji radiowej, bo nawet krótka przerwa wywołuje w słuchaczach poczucie obserwacji aarii nadawania. Tu komentarze nie są kwestiami dialogowymi, bo wielu aktywnych gości bloga może pisać równocześnie a guzdrzący się mogą nie zauważyć, że gospodarz powołał do życia nowy temat swoim nowym wpisem.

  Zatem nadawanie i odbiór jest tu swoiste. Ja nigdy tu nie wykładam jak krowie na rowie, bo proste mnie nudzi, a trudne zraża innych.

  Gdybym napisał doktorowie i profesorzy , to kpina była by zauważalna bo przerysowana. Rzadkością jest tu zaufanie do innego gościa i jest ono zdecydowanie rzadsze niż wskazywanie błędów pisowni lub błędów gramatyki.

  To niby blog bywalców świata, a zachowują się tak, jakby nie spotkali się z połykaniem końcówek słów: Wiedeńczycy, Noworojczycy oraz miejscowi i przyrostowi w innych centrach kultury.

  A komputer nie potrafi traktować moving na równi z movin’

  Kwerenda w zbiorze plików nie powinna zawierać myślnika.

  Przez piętnaście wieków nowej ery Europejczycy nie pieprzyli.

  Czy jadali kronselki? Tego nie wimy!

  Ach ten posfiks w derywacie …

  T ja już wolę, gdy moja żona krzyczy do telewizora coś podobnego do:
  Zamknij się ty głupku!

  Tam gdzie władanie językiem jest związane z potrzebami materialnymi jest nakaz uczenia się języka. Na Malcie przedsiębiorca budowlany musi sprawnie posługiwać się matlańskim, a w Singapurze jest obowiązek nauki angielskiego, mimo tego, że dla większość obywateli nie jest to język macierzysty ( po polskawemu: natywny ).

  Przyzna ę się do błędów językowych, ale proszę zwrócić uwagę gdy samorodna kogwinistka lub kogwinista pieprzy o sztucznej inteligenci i antropomorfizuje orzekając, że italk się zbiesił.

  Medycy znają odczucie bolącej ręki jako cudzej.

  A ja nie szanuję i szaować nie będę ani takiej gośćówy, ani takiego gościa, co to nie potrafi z siebie wydusić: Pokręciłem coś.

  Najlepiej kręci się innymi, no b oczywiście, że inni są winni.

  Przyrostek jak wyrostek: potrafi się zbiesić.

  Niektórzy w tym szablonie są zabetonowani do późnej starości, aż po półwiecze życia emigracyjnego.

 369. Demokracja i praktyka.
  Merkel gegen vorzeitige Rückgabe von Grundrechten an Geimpfte
  A co na to Bundestag?

 370. Zawłaszczenie bloga przez większość gości

  Mniejszość preferuje (d. woli) ugryźć co się pojawi, pożuć przez chwilę – za długą na radio (czy na ekran tv by poszło?) – i wypluć.

  Czym życie emigracyjne różni się od życia imigracyjnego. Niby jedną literką, samogłoską, która się myli i plącze, a jednak przepastny rozdźwięk je dzieli. Życie emigracyjne jest wymagające bardziej, marginesowe na ogół, wyjęte poza nawias codziennej praktyki życia imigracyjnego, narkotyczne, z obietnicą, że przyniesie ulgę, w końcu namolne, upierdliwe, niesmaczne. Życie emigracyjne jest ezoteryczne, elokwentne, ambiwalentne. Życie imigracyjne – intymne, innowacyjne, inne.

  Czy dzielenie starości na etapy – wczesna, późna, jeszcze późniejsza – wydłuża ją, dodaje jej barw i smaków? Kataloguje szablony? Cieniuje język? Usprawiedliwia połykanie końcówek obskurnej fleksji języka polskiego?

 371. Kiedy helikopterek opuści lądownik i rozwinie skrzydła zacznie się penetracja Marsa. Określenie penetracja ma różne znaczenia więc przypomnę definicję aż z dwóch źródeł.
  W słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego (Wiedza Powszechna 1967 r.) możemy przeczytać penetracja to przedostawanie się, przenikanie (np. wpływów); docieranie dokąd w celach badawczych; zagłębianie się, wnikanie w co. łac. penetratio ‚przenikanie’ od penetrare ‚przenikać’; wkradać się; wciskać się.
  W Małej Encyklopedii Powszechnej PWN z 1959 r. PENETRACJA (łac.) przenikanie, przedostawanie się; penetrować, przenikać; dawn. dociekać, zgłębiać

  @tejot dwukrotnie zwrócił się do mnie z zapytaniem o co mi chodzi i jaki ma związek audycja radiowa na temat seksu z katastrofą smoleńską. Odpowiem krótko; nie wiem, ale każdemu może się to i tamto kojarzyć, jeżeli koniecznie chce penetrować, czyli docierać w celach badawczych, zagłębiać się w przyczyny katastrofy, albo w proces powstawania życia.
  @tejot nie zwrócił uwagi, że nie o treści tu chodziło, ale przypomnienie, że życie toczy się wokół nas i każdy ma swoje przypadki i niekiedy informacja ma na celu wskazanie zagrożenia, czyli jest formą przestrogi przed postępowaniem mogącym przynieść złe skutki, na przykład zbyt szybka jazda samochodem skończyła się wypadkiem Tigera Woodsa sławnego golfisty odznaczonego medalem wolności przez prezydenta Donalda Trumpa, a oblodzona skarpa rzeki Narwi i nierozważne zachowanie spowodowało utonięcie znanego polityka opozycjonisty.
  Przypomnę też namiętną dyskusję między @MauroR. i @tejotem w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej, która pomimo zagłębiania się w temacie do porozumienia nie doprowadziła

 372. każdemu może się to i tamto kojarzyć

  To znaczy, że mogę objaśnić wszem i wobec, z czym mi się kojarzy radosna tfurczość is42?

 373. ls42
  24 lutego o godz. 17:58
  Kiedy helikopterek opuści lądownik i rozwinie skrzydła zacznie się penetracja Marsa. Określenie penetracja ma różne znaczenia więc przypomnę definicję aż z dwóch źródeł.
  W słowniku wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego (Wiedza Powszechna 1967 r.) możemy przeczytać penetracja to przedostawanie się, przenikanie (np. wpływów); docieranie dokąd w celach badawczych; zagłębianie się, wnikanie w co. łac. penetratio ‚przenikanie’ od penetrare ‚przenikać’; wkradać się; wciskać się.
  W Małej Encyklopedii Powszechnej PWN z 1959 r. PENETRACJA (łac.) przenikanie, przedostawanie się; penetrować, przenikać; dawn. dociekać, zgłębiać

  @tejot dwukrotnie zwrócił się do mnie z zapytaniem o co mi chodzi i jaki ma związek audycja radiowa na temat seksu z katastrofą smoleńską. Odpowiem krótko; nie wiem, ale każdemu może się to i tamto kojarzyć, jeżeli koniecznie chce penetrować, czyli docierać w celach badawczych, zagłębiać się w przyczyny katastrofy, albo w proces powstawania życia.

  Mój komentarz
  Ls42, pisz dalej, tylko nie kojarz swojej pisaniny o niczym z tejotem.
  TJ

 374. Próbowałem unikać krytyki, ale ona się nasila i to niezależnie od tego jaki poruszę temat. Na marginesie muszę zauważyć, że zagajenie straciło na aktualności bowiem pełniący obowiązki urzędnika w IPN sam (?) podał się do dymisji i tyle go zobaczymy.

  Ponieważ zdarzają się głosy dodające mi otuchy, za co dziękuję, postanawiam nie podawać się osobiście do dymisji, ale kroczyć nadal w duchu porozumienia i współpracy w słusznym kierunku ku wiośnie, która niebawem zawita w całej krasie. Dzisiaj we Wrocławiu temperatura w słońcu zbliżała się do trzydziestki, a jutro ma być jeszcze cieplej. Rzeka Odra częściowo pokryta jest lodem, niemniej wieloletnie działania w ramach rządowego programu „Odra 2006” zabezpieczyły przed powodzią większość obszarów zalanych w 1997 roku i jak nie będzie nieprzewidzianych zdarzeń do potopu nie dojdzie.

  PS. Muzyka nadana przez @guzdra mnie się podoba. Dziękuję!

 375. @ls42

  Zawieś termometr w słońcu na czarnym tle, to może się zbliży do pięćdziesiątki 😉

  Pan „pełniący obowiązki urzędnika w IPN” nadal tym urzędnikiem pozostanie, tyle że bez pochopnie przewidzianej dla niego funkcji kierowniczej, bo okazało się (chwilowo?), że to za duży obciach i konfuzja dla władz.

 376. tejot
  24 lutego o godz. 19:05
  To się zaczęło od podróży na Marsa, więc nie rozumiem zarzutu, skoro starałem się tylko kontynuować opowieść. Wróćmy zatem na Ziemię bez urazy, ostatecznie w sporze o katastrofę doceniałem Twoją argumentację, chociaż nie wszystkich byłeś w stanie przekonać.
  Pozostaje kwestia szybkości poruszania się w przestrzeni kosmicznej gdzie odległości są ogromne. Nawet podróżując z prędkością światła do krańca wszechświata za żywota nie jesteśmy w stanie dotrzeć. Zważmy jednak na szybkość przemieszczania się ludzkich myśli. Te są w stanie pokonać błyskawicznie każdą odległość. To jest punkt wyjścia. Chcąc podróżować daleko uczeni na tym powinni się skupić. Jak myślisz?

 377. GajowyM.

  „Pan „pełniący obowiązki urzędnika w IPN” nadal tym urzędnikiem pozostanie, tyle że bez pochopnie przewidzianej dla niego funkcji kierowniczej, bo okazało się (chwilowo?), że to za duży obciach i konfuzja dla władz.”

  Pozwolę sobie uzupełnić.
  Nie dość, że pan „pełniący obowiązki urzędnika w IPN” nadal urzędnikiem tej instytucji pozostanie to jego dotychczasowe obowiazki wypełniać będzie jego sekretarka, którą na odchodnym uczynił swoją zastępczynią.

 378. Przecinki w odpowiednim miejscu, i melodia kupy się trzyma.

  Tylko co znaczy kupa??

  https://www.youtube.com/watch?v=LObPaCloY8E

 379. SLOWIANIN STANISLAW

  Amnesty International cofnela poparcie dla Aleksieja Nawalnego
  za nazywanie Czeczencow karaluchami.

 380. folwarkPn

  „Noszenie maski na kasie czy w recepcji przez 8 godzin wydaje sie jednak niczym w porownaniu z losem 400 tysiecy marynarzy naokolo swiata, ktorzy czesto od wielu miesiecy nie moga zejsc do portu z powodu przepisow sanitarnych. Wielu ma slabe zaopatrzenie w jedzenie, nie dastaja wyplat , bo czesc armatorow zostawila statki wlasnemu losowi.’

  Jak dowodzi historia żeglugi morskiej (i nie tylko) pewnym pomysłem na poprawę sytuacji marzynarzy może być piractwo.

 381. @ls42

  Ma dla ciebie radę:
  Przeczytaj przed opublikowaniem na blogu przygotowany przez siebie komentarz okiem człowieka nieżyczliwego dla ciebie. Jesteśmy ludźmi bo opanowaliśmy operowanie przenośnią. Jest ona bardzo nośna, ale bywa skłaniająca do litości wobec stosującą metaforę.

  W odyseji kosmicznej ( świadomie bez majuskułowych inicjałów ) nośnikiem myśli był nie dający się ugryźć prostopadłościan, ani wiertłem, ani dynamitem.

  Twój każdy komentarz może być oceniona jako małe zużycie energii ia ta wczystej postaci właśnie przejawia się w tych komentarzach.

  Gdyby tu był dostęp płatny to nie pisałbyś o myślach jak dla dzieci.

 382. Proszę nie mylić piratów i pióratów

 383. GajowyM.
  24 lutego o godz. 15:26
  na wsi kieleckiej mówiono- tak
  szedł bez most przez czapki

 384. Bronię IS42. Jak zdradza jego nick, dziadek ma 79 lat, więc jego mózg pracuje na zwolnionych obrotach. Wiem coś na ten temat, bo jestem tylko 4 lata młodszy od dziadka i zauważam u siebie podobne symptomy.
  Bądźcie wyrozumiali dla dziadków. Chcecie, aby uważano, że to nie jest blog dla starych ludzi ?

 385. ls42
  24 lutego o godz. 19:38
  tejot
  24 lutego o godz. 19:05
  Pozostaje kwestia szybkości poruszania się w przestrzeni kosmicznej gdzie odległości są ogromne. Nawet podróżując z prędkością światła do krańca wszechświata za żywota nie jesteśmy w stanie dotrzeć. Zważmy jednak na szybkość przemieszczania się ludzkich myśli. Te są w stanie pokonać błyskawicznie każdą odległość. To jest punkt wyjścia. Chcąc podróżować daleko uczeni na tym powinni się skupić. Jak myślisz?

  Mój komentarz
  Ls42, nic nie myślę.
  Co tu jest do myślenia? Ciąg słów.
  TJ

 386. Znowu wyszedł Lewy 2. A to jest Lewy1
  Pozdrowienia dla dziadka Is42

 387. Pobłażaj mi moja miła
  dziadek, kiła i mogiła.

 388. @maciek.g

  Znałem w dzieciństwie wersję
  Szedł Kostek bez mostek przez czapki
  Bardzo mnie śmieszyła 😉

 389. guzdra
  24 lutego o godz. 20:00
  Pozwól, że zajmę Ci chwilę. Nie chodzi mi o nośniki myśli bo z tym jest różnie, chodzi o zmaterializowanie myśli w odległej przestrzeni. Tu jest pole do działania
  Pozostaję w trybie przyjaźni z nutą zasłyszanej melodii

 390. Miało być stosujących metaforę. Przepraszam.

  Antropologia tłumaczy, że pionizacja pozwoliła podnieść mózg i to zwiększyło chłodzenie, bo myślenie jest procesem energetycznym.

  Teraz językiem kolegi ls42.

  Do drzew na skwerze Dobrego Maharadży rozciągającym się za moim oknem przyleciały trzy śpiewy.

  Wracam do guzdrowego.

  Wcześniej widziałem pierwszą parkę kosów w tym roku kalendarzowym.

  Mimo takich narzędzi analitycznych jak Szybka Transformata Fouriera nie odnaleziono w szumie kosmicznym echa wiary w przemyślane słowo, którego to echa oczekuje ls42.

  STF pomaga opisać widmo mocy sygnału.

  Kolego ls42!

  Twój tor sygnałowy ( rzecz fizyczna ) oraz twój kanał przekazu ( rzecz abstrakcyjna ) nie niosą tego, czego oczekuje większość bywalczyń i bywalców tego bloga. W ich odczuciu zabierasz zbyt duży obszar uwagi w stosunku do niesionego ładunku.

  Oczywiście są kciuki do opuszczenia, jest kanał RSS dający początki komentarzy do rozwinięcia, ale to wymaga pracy, praca wymaga ochoty, a ochota bywalców jest większa niż chęć znalezienia pokarmu przez wzmiankowaną parę kosów.

  Wyzwalaczem poglądów politycznych jest niezgoda.
  A ty się zgadzasz na zbyt wiele. To rodzi zakwasy, gdy trenujemy bez kołcza i na arenę wchodzą nieuki nie potrafiące przewijać bez bólu palców.

  Blog siada, gdy nie ma na kogo narzekać i w tym upatruje twoje małe zwycięstwa.

  Jesteśmy tym co jemy.

  Moja młodość mijała się jazzem z czego się cieszę i do dziś go nie trawię. Ale ja mam nierafinowany gust i moje kawałki rzadko budzą echo. No to pójdę śladem Zenka Martyniuka.

  Będzie hałas karmiący snobów!

  https://www.youtube.com/watch?v=-R7qqsT6-T8

 391. guzdra
  24 lutego o godz. 20:43
  Blog siada, gdy nie ma na kogo narzekać..
  …i na arenę wchodzą nieuki nie potrafiące przewijać bez bólu palców.

  ;–)

 392. ls42
  24 lutego o godz. 19:38
  Cisnienie na Marsie jest tak niskie, ze wszystkie plyny fizjologiczne beda w stanie wrzenia. Tak samo ewentualne rosliny w marsjanskim ogrodku.
  Promieniowanie kosmiczne zabije powoli wszystko co zywe.
  Podroz kilkuletnia, nawet uzywajac procy grawitacyjnej, (chyba tak by sie mowilo po polsku) jest niemozliwa z powodu zmian w organizmie ludzkim about dlugotrwalego braku grawitacji.
  Postep technologiczny rover’ow sprawia, ze loty zalogowe traca sens, chyba ze Chiny chcialyby to zrobic dla chwaly i wyslac na smierc tajkonaute.
  Brak wody i tlenu uniemozliwia dluzszy pobyt na Marsie.
  I wiele, wiele innych przyczyn, ktore sprawiaja, ze podroz na Marsa jest science fiction.
  Mysl nie podrozuje. Ona jest w naszej glowie. Mozgu.
  Wedlug teorii wzglednosci, jezeli podrozujesz z predloscia swiatla, to twoje masa ciala zbliza sie do nieskonczonosci.
  Wiecznosc jest bardzo dluga, szczegolnie pod koniec. W.A .
  A poza tym wszystko jest realne.
  I jeszcze: dyskusja z Maurem na temat Smolenska nie jest dyskusja. To jest werbalne spotkanie z dosc inteligentnym najemnikiem, partyjnym propagandzista i manipulatorem.

 393. GajowyM.
  24 lutego o godz. 20:22
  Gostek nie mial mostka w gebie, bo korzenie sprochniely, a przechodzil przez las czapek. Co tu wydziwiac! 🙂

 394. Lewy 2

  ma ponoć 84 lata i k.u.r.w.y nędzy Ma prawa.
  Co może być trudne dla zrozumienia przez lewych.

  Nie podoba się to łapkuj.
  Adam100 widzi faszyzm nawet w wodzie źródlanej i w nurcie głoszącym, że polityka musi być brutalna i wulgarna, bo inaczej jesy mieleniem wody.

  Porzuć na bruk kolegę ls42, który jest klawiaturowo wydolniejszy od ciebie i pisze krótkie kawałki w kilku akapitach, a nie jak ty w jednych.

  Napisz Lewy 2 coś inspirującego, co zepchnie komentarze ls42 z pola uwagi.

  Jak chociażby to, że gdy pandemia wygaśnie, to się okaże, że mamy tragicznie w Polsce mało geriatrów, a opieka Polek nad starymi Szwajcarami jest rentowniejsza niż gra na giełdzie (klasycznej) Teo oraz ciekawsza relacje z Hameryki koleżanki 404.

  Mimo starań tej koleżanki Mateusz Morawiecki nie dostaje zaproszenia do Waszyngtonu, a Biden nie przyklaskuje Kaczyńskiemu.

  Przewiduje zapaść w dostawach folii do upraw pod folią i wzrost polskiego PKB to lipa z rodzaju nie pachnących. Gdy Kajzerka będzie we Wrocławiu kupowana za równowartość 5 euro i to i ls42 dopadnie w.k.u.r.w i ekran Lewgo 2 zbieleje z podziwu.

  Może wystarczy ciąg awarii rurociągów z ciepłą wodą stworzonych jeszcze w Breslaw.

  Bądźcie doprzodowi i nie obrzucajcie błotem bajek kolegi ls42.
  Bajek o materializacji myśli. Ja mam do niego cichy dotychczas żal, o to że ani słowa nie pisnął o tym kto finansuje tę materializację.

  ls42 milczał klawiaturowo i wielu owiała nuda. Taka gmina.

  Specjalnie dla 404 modlitwa kowboja nie odróżniającego senatora od gubernatora.

  Lubię płacz Emmylou.

  https://www.youtube.com/watch?v=cZeXAJ3WLQk

 395. @olborski 24 lutego o godz. 12:43

  Dzięki za przypomnienie tajnej instrukcji Crimen Solicitations. Ja przypomnę jeszcze przepis prawa kanonicznego, który nakazuje unikanie “zgorszenia” za wszelką cenę. Tego rodzaju przepisy potwierdzają, że pedofilia w szeregach kaka to zjawisko systemowe, a nie, jak twierdzą nakręcone kaka-ludki, takie tam sobie pojedyncze wyskoki xiuncuff.

 396. @Bar Norte 24 lutego o godz. 19:57
  To jest myśl!

 397. @adam100 24 lutego o godz. 20:06
  Purpuratów z piratami mylić można 😉

 398. @Lewy 2 24 lutego o godz. 20:08

  Naprawdę sądzisz, że on tak ze starości?
  Ja mam wrażenie, że czym nasiąkł za młodu… teraz wydala.
  Jak ta skorupka, rozumiesz wiesz.

 399. Dzisiaj mamy takie luzne rozmowy Polakow. Wiec i ja dorzuce co nieco.
  Wczoraj, na France 2, TV publiczna, ogladalem doskonaly dokument na temat ewolucji chlopow, rolnikow we Francji. Pasjonujace. W zasadzie az do lat 50 tych rolnictwo we Francji bylo zacofane i kraj nie byl zywieniowo samowystarczalny. Dopiero w latach 60 tych stala sie pierwszym ekportatorem produktow rolniczych w Europie. Teraz sa to Niemcy z ich fermami na 2 000 krow. Postep byl widoczny dwa razy: w 1918 i 1945. Powrot jencow francuskich z Niemiec, gdzie pracowali na Bauernhof i zobaczyli nowoczesne metody .
  Po wojnie problemem byla nie tylko odwieczna wiejska bieda (lata 50 te to jeszcze woly i drewniaki) ale tez archaiczne, paternalistyczne stosunki . I o dziwo (wiem, ze ci sie to nie spodoba, ma chère na Marginesie), to KK francuski ktore je zmienilo. KK zalozylo tzw JAC, Jeunesse agricole catholique. JAC wprowadzilo nowe techniki , pozwalalo mlodym spotykac sie bez ciezkiego nadzoru rodzicow, naklanialo mlodych do uwolnienia sie od archaicznych ukladow rodzinnych i byc nowoczesnym. J’ai été sur le cul!!!.
  Czy polski KK mial takie akcje.?
  Mozna to zobaczyc na replay na France 2, przed wylotem na Marsa

 400. @Namarginesko
  Może masz racje. Ja go czytam wyrywkowo, więc moge się mylić. Ale te banialuki z materializacją myśli itp. wskazują raczej na początek demencji.
  Tejota to denerwuje, że marudzący staruszek przykleja się do niego.
  Ja Tejota rozumiem. Nie każdy nadaje się na pielęgniarza.

 401. Nous paysans, diffusé hier diffusé le mar. 23.02.21 à 21h09
  disponible jusqu’au 24.04.21
  documentaires
  145 min

 402. gdy pandemia wygaśnie, to się okaże, że mamy tragicznie w Polsce mało geriatrów

  Przecież to wiadomo już teraz i wiadomo było przed pandemią
  W polskiej służbie zdrowia jest tylko 430 geriatrów i 900 łóżek na oddziałach geriatrycznych. Oznacza to, że na 100 tys. osób przypada półtora miejsca. Daleko nam do Belgii, Austrii czy Szwajcarii, gdzie proporcje wynoszą 75–25 łóżek na 100 tys. mieszkańców

  Po pandemii będą mieli mniej roboty, ale czy wypada się cieszyć? 🙄

 403. Man you should have seen me way back then
  I could tell a tale, I could make a spin
  I could tell you black was white I could tell you day was night
  Not only that I could tell you why

  https://www.youtube.com/watch?v=KwwckZbrXck

  Bo, białe jest białe, czarne jest czarne, a faszyzm jest faszyzm

  stwierdzam bez guzdrania (się)

 404. ahasverus
  24 lutego o godz. 21:47
  Napisałeś, że „JAC wprowadzilo nowe techniki , pozwalalo mlodym spotykac sie bez ciezkiego nadzoru rodzicow, naklanialo mlodych do uwolnienia sie od archaicznych ukladow rodzinnych i byc nowoczesnym.”
  Czy to znaczy, ze już wtedy poczciwy ojcowie interesowali się młodymi wprowadzając nowe techniki bez nadzoru rodziców ?

 405. Lewy
  24 lutego o godz. 21:59
  Doceniam zart, lecz w tym przypadku mlodzi mieli ponad 18 lat i nalezy moja wypowiedz prendre à la lettre. :). L’excès d’interprétation fait perdre la valeur de la critique.
  Ciesze sie, ze sie pojawiles. Aujourd’hui la deuxième injection. Comme la première: pas de douleurs mais une drôle de sensation de goût métallique dans la bouche.

 406. Lewy
  24 lutego o godz. 21:59
  Dwoch biednych i poboznych Zydow zwiedza cmentarz w Paryzu. Nagle widza wspaniale mauzoleum Barona Rothschild’a. Podziwiaja w ciszy, potakuja glowami i w koncu jeden z nich mowi: „Popatrz, ten to umie zyc!”
  To cytat z filmu na natflix o amerykanskiej grupie muzykow Kletzmer.

 407. ahasverus
  24 lutego o godz. 22:10
  A w Lyonie , gdzie mieszkają same staruchy , nie mogę sie zapisać na szczepienie, mimo ze wiekowo należy mi się. Są cztery punkty szczepienia, ale w kazdym informują mnie, ze jest 500 albo 2000 stojacych w kolejce w najbliższe 28 dni i żebym sledził w internecie i jak się coś otworzy, to będę mógł się zapisać.
  Niestety byłem w Polsce, kiedy był pierwsze zapisy i teraz nie mogę się wcisnąc w kolejke.

 408. Lewy
  24 lutego o godz. 21:59
  U nas tez kiepsko. Ja mialem „priorytet profesjonalny”. Ale moje asystentki juz nie.
  Demain le travail. Bonne nuit à Lugdunum,

 409. ahasverus
  24 lutego o godz. 21:06
  Wedlug teorii wzglednosci…
  To prawda.
  Z tym ,że co niektórzy relatywizują teorię względności.
  Co do tego co jest możliwe ,a co nie ,to już Amerykanie wymyślą. Oni mają sposoby.
  Ogólnie: Tout lasse, tout casse, tout passe.

 410. Doradca premiera ds. COVID: „Szczęśliwie się złożyło, że [w Polsce] umiera tylko dwa razy więcej ludzi niż normalnie”.

 411. @ahasverus 24 lutego o godz. 21:47

  Polski kaka przed wojną przeklinał z ambon zapaleńców, którzy chcieli (o zgrozo!) uczyć chłopów czytania i pisania. Jeśli we Francji rozwijał rolnictwo, to chyba miał w tym jakiś swój interes. Może się starał dowartościować “wiernych” kosztem niewiernych? Jak wóz Drzymały i podobne akcje – nie chodziło wcale o obronę polskości, tylko o pognębienie wstrętnych niemieckich “lutrów”.

 412. Jeszcze się nie spieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący właściwie życie społeczne, może wziąć w łeb – ocenił prof. Andrzej Horban

  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1611577991vKu7pNxj0asxNFZZHkRHnM,w400.jpg

 413. @Lewy 24 lutego o godz. 21:53

  Moim zdaniem to on jest żywcem wyjęty z głębokiego PRL-u i świeżo podlany religianckim sosem. Nie chodzi zresztą o człowieka (którego nie znam) tylko o styl i ton wypowiedzi. Posłuchaj archiwalnych nagrań Polskiej Kroniki Filmowej i sam zobaczysz.

 414. @Lewy 24 lutego o godz. 21:59
  😀
  Widzisz, @Lewusku, tobie jakoś wiek nie bruździ

 415. @maciek.g 24 lutego o godz. 22:33

  Pięęękne! Teraz jeszcze koronkę dziękczynną. I wota, koniecznie wota.
  Jak ten świecący odprysk kibla wkomponowany w sukienkę dla wiadomej ikony.
  Ufundowaną w podzięce za… ????

 416. Jak informują media wkrótce przy jednej z kluczowych autostrad ma stanąć największy na świecie billboard z antyaborcyjnym przesłaniem „Aborcja nie jest dobra”. Według portalu gazeta.pl billboard ma mieć ma „setki kilometrów kwadratowych powierzchni, tak by mogło go zobaczyć nawet pięć milionów kierowców” przez pół roku go mijających, bo na tyle przewidziano czas trwania eventu.
  Pomysłodawcą eventu jest ksiądz Rafał Jarosiewicz od lat specjalizujący się w marketingu religijnym. Ksiądz Rafał znany jest np z publicznego spalenia pod kosciołem ksiązek uznanych przez niego za szkodliwe. Trzeba dodać, że za ten event akurat przeproszał tłumacząc, że nie chciał w ten sposób urazić miłosników spalonych tytułów jak i ich autorów.

  Na katolickiej stronie specjalizującej się w marketingu religijnym „Chrześcijańska księga rekordów” ksiądz Rafał wymieniany jest ponadto jako twórce eventów „SMS z nieba”, z „Mobilny konfesjonał” oraz „Jezus na stadionie”.

 417. Sądzę, że bystrzaki nadużywają pojęcia demencja.

  Nie wystarczy zarzut zanudzania?

 418. Nietykalny Nawalny… a jego wypowiedzi zbliżone do Greniucha… Tak sobie myślę prywatnie o błędach młodości i tykalności… zależy kto kija potrzebuje… pozdrowienie z Białegostoku… oflagowano…

 419. Uzupełnienie do komentarza o największym billboardzie świata „Aborcja nie jest dobra”.

  Tekst z portalu gazeta.pl, który zacytowałem mówi o „setkach kilometrów kwadratowych powierzchni” tej formy reklamy zewnętrznej.

  Natomiast portal onet.pl podaje, że liczyć ona będzie „setki metrów kwadratowych powierzchni”.

  Jak będzie w rzeczywistości to czas pokaże. Ale nie zmienia to założenia, że ma być ona największa na świecie.

 420. @Bar Norte 24 lutego o godz. 23:23

  “Abortion stops a beating heart” – widziałam kiedyś na autobusie w Kanadzie. Nie mam pojęcia, kto ufundował przyozdobienie autobusu. Tylko że (jak słusznie argumentuje Hartman) prawo nie może być zakładnikiem moralności. Tym bardziej tak swoiście pojętej.

  Na marginesie: ten slogan jeździł miejskim autobusem w tej samej miejscowości, gdzie sutannowa kaka-banda hurtowo gwałciła dzieci.

 421. @Bar Norte 24 lutego o godz. 23:42
  Kto by tam zwracał uwagę na drobiazgi…

 422. Na marginesie

  „“Abortion stops a beating heart” – widziałam kiedyś na autobusie w Kanadzie.”

  Widzę, że w Kanadzie też usiłują pustke swego przesłania jakoś rekompensować marketingiem.
  Z tym, że mam duże wątpliwości co do skuteczności reklam outdoorowych.

 423. @Bar Norte 24 lutego o godz. 23:58

  Widzę, że w Kanadzie też usiłują pustke swego przesłania jakoś rekompensować marketingiem.

  O, jak najbardziej! Jakieś oszołomy podrzucają mi ulotki zapraszające do demonstracji w wiadomej sprawie. Tudzież do prześladowania deputowanych, którzy zakazu aborcji ośmielają się nie popierać. Kaka zaprasza i podsuwa cenne pomysły.

  Kilka lat temu była głośna – również w Polsce – sprawa Mary Wagner, aktywistki, która notorycznie zaczepiała kobiety w klinice aborcyjnej, starając się je skłonić do zmiany zdania. Po kilku ostrzeżeniach została aresztowana – za nieuprawnione przebywanie w tej klinice chyba. Oczywiście została potem okrzyknięta męczennicą – przez niektórych.

 424. @Guzdra 21:19 – do tej godziny dotarłam, zasłuchałam się, powspominalam i tej wersji trzymać sie będę:
  „Wieloletnia przyjaciółka Kanadyjczyka i gościnna piosenkarka, Jennifer Warnes , opowiedziała na swojej stronie internetowej, jak promienny Cohen przyszedł do jej domu, aby podzielić się z nią tą piosenką po tym, jak był daleko na cichym odosobnieniu. Przypomniała sobie, jak siedziała przy swoim małym, wypożyczonym pianinie, „gdy dwanaście eleganckich, spartańskich wersetów Leonarda się rozwijało. Pamiętam, jak myślałem … coś cudownego dzieje się w tej chwili w moim głupim małym salonie”.
  https://www.songfacts.com/facts/leonard-cohen/ballad-of-the-absent-mare

 425. znowu będzie awantura, podobnie jak przed laty…
  Ps. @Lewy i s-ka którzy chwilowo oferują na blogu swoje usługi z czasem również przeminą, a nawet zestarzeją się brzydko. Każdy obrzydliwy komentarz mają wypisany na twarzach.

 426. godz.0:44
  po prawej stronie jest trójkąt do kliknięcia, to na wypadek gdyby UCZESTNICY byli zaspani,

 427. @Is42

  Nie namawiam Ciebie do trzymania się tego bloga, ani nie odmawiam.
  Sama od pewnego czasu coraz częśćiej mam ochotę go pozostawić dla silnej grupy pod wezwaniem. Być może to niedługo zrobię.

  Guzdrze oprócz rugania i wyszydzania nas i paru przypadkowych osób,
  udało sie powiedzieć coś na rzeczy.
  Mianowicie blog się nudzi jeżeli nie ma kogoś, na kogo można huzia na Józia skoczyć.

  Większość potencjalnych kandydatów albo została usunięta, albo sama dała noge. Więc przyszdł czas na Ciebie drogi Is42.

  Tak toczy się ten światek 🙂

  Jednak nieprzyjemnie odebrałam uwagi tejota, bo od niego ich się nie spodziewałam.

  Zarzuca się Tobie marudzenie, a jak nazwać pisaninę np guzdry?
  Jeżeli nie bełkotem podsyconym wysokimi procentami.
  śledzenie kto i kiedy śmiał nie zapamiętać jak zamknąć bolt czy italik stało się nieomal nadrzędnym jego zajęciem.
  Wygląda na to, że temu głównie poświęca czas i uwagę.
  No i oczywiście też troszkę zajmuje się wytykaniem o czym pisać blogowianie nie powinni bo jego te tematy nie interesują.

  Ten blog miał tę zaletę w przebłyskach, że można było znaleźć różne, rózności częstokroć ciekawe.
  jeżeli ktoś chciał polemizować, to dobrze.
  Jeżeli nie, drugie dobrze.
  jednak czegoś się można było dowiedziec i przy okazji wymienić się spostrzeżeniami.

  Obecnie tę różnorodność i swobodę już od pewnego czasu się niszczy.
  jest kilka tematów trędowych, jest kilka tematów tabu
  i zaczyna coraz bardziej być narzucana forma jak i o czym pisać, a właściwie to na co i jak wypada narzekać.
  Jakakolwiek optymistyczna myśl jest zabroniona.
  A zwłaszcza jeżeli jest nie napisana językiem niezrozumiałym

  Ps.
  żeby ciekawość nie powodowała bezsenności u co poniektórych …
  wyjasnię, że własnie problemy z bezsennością powodują u mnie o tak różnistej godzinie wpisy. A także pracy, w czasie której bywa że mam ochotę przenieść się w ramach przerwy w inną rzeczywistość.

  Ostatnio jednak coraz mniej relaksu to mi daje

  Ta ostatnia uwaga to po to, żeby się podlizać niezadowlonym blogowiczom 🙂

 428. @Blackley czy ty masz pojęcie kogo tak polecasz?
  „Zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na rzecz Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, w której murach historycznego budynku PAST-y mieści się telewizja wRealu24 KRS 0000101325…”
  Link ze wskazaniem Fundacji nie przechodzi na tym blogu – sam sobie poszukaj.

 429. @Black.. chodziło o godz.22:39

 430. żabka konająca
  25 lutego o godz. 1:28

  To jest kanal telewizyjny Konfederacji w sieci.
  Zandberg nic nie robi.

 431. @404, ja też przez @Olborskiego nie śpię.
  Nie chodzi o poglądy, tu się reaktywują kółka różańcowe z innych blogów. I nie podlizuj się – inne UCZESTNICZKI ślinią się ponad normę.

 432. @folwarkPn
  Taki link podał @Blackley:
  https://www.youtube.com/watch?v=5GQZ5vIBFX0

 433. @żabka konająca
  25 lutego o godz. 1:36

  Nie wszystko tzeba brać dosłownie 🙂

 434. żabka konająca
  25 lutego o godz. 1:28
  @Blackley czy ty masz pojęcie kogo tak polecasz?
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Żabciu ; ja nikogo nie polecam , ja prowokuję a to jest zasadnicza
  różnica , dość długo tu na blogu jesteś więc powinnaś to już dawno
  zauważyć .
  https://www.youtube.com/watch?v=uOY1zFaCxwE

 435. Kto jest bez grzechu niech nałoży sankcje… Tak sobie myślę prywatnie… Świat się śmieje… z naiwniaków… lepsza Lubow Orłowa…

 436. Vabank… Duńczyk sypie Macierewicza… Tak sobie myślę prywatnie… brakuje w kasie… do rozliczenia…

 437. Na marginesie
  24 lutego o godz. 22:58
  Polski KRK zapewne nie zawsze byl „fer e lance” postepu. Mimo to wypelnial role kasy chorych i MEN przez dlugie wieki. Przytulki, azyle, szkolki przykoscielne i uniwersytety to bylo jego dzielo. Jakosc: toutes proportions gardées. Wbrew stereotypom, szkoly jezuitow byly na bardzo dobrym poziomie. Sredniowieczna reforma technik rolniczych to dzielo cystersow. Chyba na polskich ziemiach byli to , przynajmniej na poczatku, Niemcy.
  Jestem, tak jak ty, bardzo krytyczny wobec hierarchii KRKJ w Polsce, buty, glupoty, pazernosci, mafijnych ukladow z wladza. Lecz ktos z rozsadnych i umiarkowanych na tym blogu (tejot, Bar norte, jobreve?) napisal onegdaj, ze bledem jest myslenie, ze wszyscy, ktorzy ida do seminarium, maja swiadomosc akcesu do organizacji mafijnej. Sa osoby o pogladach innych niz ty czy ja i wydaje mi sie , ze takie cechy jak uczciwosc i dobra wola sa „rozparcelowane” dosc rownomiernie w wszystkich grupach spolecznych i profesjonalnych. Jako ze znasz doskonale Biblie, przypomne ci parabole o faryzeuszu i poborcy podatkow w synagodze. Zamiast mowic, jak bardzo jestesmy lepsi, dajmy przyklad tolerancji.
  „La guerre allemande” ci sie podobala. Przeczytaj Boodlandes T Snyder. Nie bedziesz zawiedziona. Bises

 438. Z wyrazami sympatii, dla stypendystki portalu Russia Today

  Jak przy ławie siedzą Turrcy
  Leprze w brzuchu cósik, burrcy!/em>

  (dla zainteresowanych komputerowców, koncertujących na klawiaturach; stawiam przecinek, wykrzyknik i podkreślam rytm podwójną spółgłoską. Maszynie to obojętne, a ardzug wypomni? )

 439. Dzięki o Panie, składamy dzięki, o Wszechmogący nasz Królu…

  nie mamy jeszcze takich obostrzeń jak krajach ościennych, Puściliśmy łaskawie dzieci z klas1-3 (do szkół) . Wszyscy się na to zgodzili i czekamy co z tego wyniknie -powiedział Horban w radiu RFM FM

 440. Katolik Biden przedłuża sankcje… jak Kuba bogu, tak katolik Kubie… Tak sobie myślę prywatnie… czy katolicyzm nie jest krzyżackim pomysłem… Biden jak faszysta ks.Tiso…

 441. Nie znalazłem informacji o samochodach dyplomatów Unii pod bramą Guantanamo pytających za co tam siedzą i z czyjego polecenia… Tak sobie myślę prywatnie, że na świecie Nawalnych jest mnogo… ale ten rosyjski pewnie ich kierownik…

 442. W Chinach… biedy niet..! Tak sobie myślę prywatnie… dzięki zakupom przez burżujów… pewnie kosztem swoich… a czepiają się zakupu gazu z Rosji…

 443. Koledze adam100 zwracam uwagę, że dzielimy się na komputerowców, wykluczonych cyfrowo i statystycznie pomijalny odłam zwany eremitami.

  Nie rżnij kolego głupa!

  Chodzi o to, aby nie napisać pary znaczników i między nie wstawić tekst
  i aby wyróżnienia tekstu nie zmieniał się wraz z przejściem z linijki do linijki ( coś takiego bawi koleżankę 404 ).

  Jednostka finansowa znajdowana w skarbowych rejestrach pozwalająca nam bezczelnie czepiać się współobywateli mogłaby wydać trochę pieniędzy na to, aby pochylanie pisma było tak proste jak wMicrosoft Office oraz tak łatwo jak na innych blogach.

  Mogłaby utrzymywać na płatnym serwerze rejestr słów zakazanych i wtedy by było wiadome, że błąd leży po stronie gościa a nie po stronie gospodarza.

  A tak jak jest, to musimy cierpieć to że X na swoim aparaciku do klikania musi pisać dwuekranowy akapit i nie widzi przycisku ROZWIŃ WSZYSTKIE o co czepia się guzdra.

  ***

  Kolego adam100!

  Polscy zwolennicy faszyzmu są zdominowani przez staruszki i staruszków wykluczonych cyfrowo i mieszkających na prowincji; (średnik umiał się znaleźć) gdzie do przystanku publicznego środka transportu jest godzina staruszkowej drogi.

  Taki wykluczony jest jeszcze bardziej wykluczony przez komputerowców bystrzaków zapisanych w kliku kolejkach osób czekających na szczepienie.

  Zderz teraz sobie kolego dwóch wylewnych gości bloga: tejota i ls42.

  Tylko jeden z nich jest na tyle uczciwy intelektualnie, aby nie wrzucać wszystkiego do wszystkich worków.

  ls42 nie wyzwolił się z przekonania, że jak partia mówi, że da, to da.

  A jobrave w kraju w którym stawia się w kącie za sekowanie kolegi lub koleżanki i daje się bezpłatną pomoc nie mającym serca do rachunków.

  Brytyjskiemu dziecku nie przychodzi na myśl pchanie się poza kolejnością do autobusu szkolnego bo nie widziało od niemowlęctwa takich scen.

  Brutalnie ujmując ls42 nie jest tak anty towarzyski jak inne namolne przygłupy czymś i kimś nawiedzone.

  Chodzi o to, ze to jest mój blog i kto tego nie rozumie, to jest zanudzający cham.

  404 ma krótszy enpasantowy staż niż ja i dlatego do jej worka lecą adresy około tysiąca adresów filmików z muzyką, od fado począwszy po francuskie żywiołowe Chwalmy boga aż po nowo folkową wersję standardu jazzu nowoorleańskiego.

  Ja żyję na skraju Wielkiego Stepu Europejskiego, a 404 w Pasie Biblijnym i zakłada czterysta pierwszy kościół. Tym razem kościół zwolenników humoru obywateli USA.

  Każda potwora znajdzie swego adoratora.
  Nawet guzdra.

  Doceniającym żabkę konającą za wzmiankę o kobiecie, która przyszła do Cohena na przygodę poetycką.

  ***

  Żabko! Przywołaj sobie obraz skrzynki pocztowej na słupku stojącym w środku bezleśnych pastwisk przy trzeciorzędnej drodze.

  Taki kowboj nie czuwa i nie idzie spać trzy kwadranse po warszawskiej północy, bo musiał oblecieć kilka blogów, oddzwonić do kilku kontaktów synchronizowanych aplikacją microsoftową i czekający na to, by gubernator i prezydent podziękowali mu za modlitwę.

  ***

  Trzy panie w krajobrazie bez drzew i krzewów w którym to krajobrazie daleko do człowieka i wyrozumiałości dla gadatliwych staruszek i staruszków.

  One są dobre i będą jeszcze na tle pustego krajobrazu bez skrzynki na modlitwę.
  To w następnym komentarzu.

  https://www.youtube.com/watch?v=-0SmXVrLlZ4

 444. Dobrze być cesarzem, choć to świnia i krwiopijca. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/komisja-ds-pedofilii-i-luksusowe-auta/wghz5rg,79cfc278
  Rycerze walki z pedofilami.

 445. GW… Alicja Helman nie żyje… po drodze do tekstu… reklama Maggi… Tak sobie myślę prywatnie… dobrze przyprawiona informacja…

 446. Śpiewać się chce na przedwiośniu nie tylko drozdom śpiewakom.

  https://www.youtube.com/watch?v=67G5VUdC_y0

 447. SLOWIANIN STANISLAW

  Czeczency juz od 9 lat uroczyscie ochrzczeni
  przez Aleksieja Nawalnego mianem karaluchow.

  Amnesty Internatioinal obudzila sie dopiero wczoraj
  i odebrala Nawalnemu tytul ,, wiezienia sumienia ”.
  A co teraz bedzie pisac ,, gazeta wyborcza” skoro odebrano jej
  mlot na czarownice
  latajace nad Kremlem ?

 448. Bar Norte

  Rzeczpospolita ma dzisiaj dwa felietony na temat generala De Gaulle
  bioracego strone Stalina przeciw Churchillowi.
  De Gaulle mial namawiac Roosevelta do inwazji od strony Normandii a nie Balkanow,
  co mialo Stalinowi pomoc w zagarnieciu polowy Europy
  ( autorzy twierdza, ze Polska mogla byc wyzwolona przez Aliantow).
  Nowa ksiazka na podstawie wlasnie odkrytych dokumentow twierdzi,
  ze DeGaulle wspolpracowal ze Stalinem
  jeszcze przed zerwaniem sojuszu niemiecko- rosyjskiego.

  https://www.rp.pl/Komentarze/302249902-Jerzy-Haszczynski-A-gdyby-tak-nas-nie-zdradzil.html

 449. Wiadomości medialne

  Polak bije rekord świata. Przeciąga samochód Fiat 126p na odległość jednego kilometra. Ciągnie ten samochód stając na rękach. Na mecie krwawiące dłonie. To ja już wolę krwawiące serca.

  Organizowali pracę dla młodych Polaków w Meksyku. Tam ich pozbawiali narządów wewnętrznych na przeszczepy. Sprawa jest rozwojowa.

  Gazeta Wyborcza (z poniedziałku) alarmuje „Matka Polka bezdzietna”. Drastyczny spadek urodzeń. Dzisiejsza telewizja przynosi rozwiązanie dla matczynych uczuć. Moda z Ameryki dotarła do Polski. Specjalne wózki spacerowe do przewozów piesków z pełnym wyposażeniem w pieluchy, podpaski i pampersy, żeby piesek się zbytnio nie trudził. Dosyć oryginalny sposób spędzania wolnego czasu. W Ameryce to chyba organizują specjalne imprezy dla zwierząt.

  Jeszcze o serialu „Osiecka” w poniedziałkowej Wyborczej. Tym razem martwi się reżyser zarzutami od bliskich i znajomych królika. Ja oglądałem każdy odcinek. Mnie się serial podobał. Wszystko było na swoim miejscu. Doceniając aktorów którzy poświęcili się dla ról, muszę jednak wyróżnić urzekającą Elizę Rycembel i dojrzałą Magdę Popławską

  Iga Świątek pokonała kolejną rywalkę

 450. Gdyby awansować bloga na „personal bigos” …
  Istnieje duże prawdopodobieństwo zaplatania się kawałka głąba z demencja , któremu po ugotowaniu razem z cala kapusta , wydaje sie , ze pełni misje poprawiania smaku , podobnie jak suchy mimo gotowania , pachnący z daleka listek , obok .
  Nieporozumienie przy ciapaniu całej główki trzeba tłumaczyć jak krowie na rowie a i tak nie ma żądnej gwarancji ( seven in the morning , end of February , M…a is cold ) ( „kiszona” only available )
  https://www.youtube.com/watch?v=BLXwpGCn2KQ

 451. To może pomoc ale tez gwarancji nie ma żadnej .. a właściwe jest gwarancja , ze nie pomoże
  https://www.youtube.com/watch?v=Bid2CNqetaw

 452. Jil Teichmann i Anastasija Sevastova rozegrały w czwartek niesamowity thriller w turnieju WTA 500 w Adelajdzie. Z awansu cieszyła się Szwajcarka, która w piątek zmierzy się z Igą Świątek.

 453. Raczej nie uda nam się skłonić ls42 do wstawienia przydawki Moje przed złożony podmiot Wiadomości medialne.

  Gdy ci ls42 wielu pisze, że jesteś pijany, to wypij kefir – a nawet dwa.

  Nie traktuj nas jak przygłupawe dzieci mające jako jedyne źródło wiadomości głośnik nazywany kołchoźnikiem.

  Kogo wczoraj lub dziś pokonała Iga? Kowida?

  ***

  Perełka dla oczu i uszu. Dla tych którym świeckość nie odebrała wzroku i/lub słuchu.

  Prawdziwy koncert z intonacją ciemno brzmiącego instrumentu nie będącego głośnią.

  https://www.youtube.com/watch?v=TG1yvQgu13E&index=2

 454. 404
  25 lutego o godz. 1:25
  Przyjemnie w zalewie nieuzasadnionej krytyki przeczytać tak miły komentarz. Przy okazji wyjaśnię kwestie zbaczania z tematu ujętego zagajeniem. Skoro Daniel Passent przedstawił temat wiodący i wystarczająco umotywowane wnioski, nie czuję się w obowiązku podważania lub negowania wytyczonego kierunku. Są jednak okoliczności, które w bliższej lub dalszej odległości nawiązują do tematu i próbuję je ze swojej perspektywy przedstawić. Aleksander Doba, człowiek dwudziestoczterogodzinny jak sam o sobie powiedział, opowiadał takie zdarzenie; stracił łączność bo zapomniał opłacić abonament i telefony satelitarne zamilkły. Pozostał tylko alarmowy więc jakiś statek pod cudzą banderą postanowił mu pomóc, ale nie takiej pomocy oczekiwał bo zamierzał dalej kontynuować podróż kajakiem przez Ocean. Tymczasem ten wielki kontenerowiec przy jego łupince stał. Nasz kajakarz machał, pokazywał, że jest poza brakiem łączności wszystko w porządku. ale nie mogli się porozumieć. Wreszcie stojąc wyprostowany na kajaku krzyknął „SPIERDALAĆ” i oni to zrozumieli i odpłynęli. Niestety dopiero po miesiącu żona naszego kajakarza opłaciła należność u operatora i została przywrócona łączność.
  Czasami brak tej łączności i porozumienia bo z reguły nadajemy nie na tych samych falach.
  Pozdrawiam ze słonecznego Wrocławia

 455. guzdra
  25 lutego o godz. 13:21

  Drogi młodszy kolego na blogu!

  Skoro Iga Świątek wygrała dzisiaj, a w piątek ma kolejną rywalkę na korcie o czym napisałem w kolejnym poście, to już po szczegóły łatwo trafić.
  To jest jak w tym dowcipie. Jak jest? Dobrze. A tak w dwóch słowach? Nie dobrze.

  Sprzedawca mięsa zamawia szyld. Uzgadniają napis. Pada propozycja „Tu sprzedaje się świeże mięso”. Ostatecznie na szyldzie widnieje „Rzeźnik”. Reszta jest oczywista i nie ma potrzeby dodawać

  Pozdrawiam w słoneczne wrocławskie popołudnie

 456. żabka konająca
  25 lutego o godz. 1:50

  Na kazda godzine Zandberga na Youtube,
  skrajna prawica ma tysiac.
  Sa chyba finansowani przez CIA , bo jak inaczej tlumaczyc wielogodzinna produkcje telewizyjna kazdego dnia ?

 457. Sądzę, że ls42 umieszcza swe komentarze w strumieniach kilku blogów i nie pamięta co gdzie napisał.

  Nie cenie sobie mej tutejszej fali mej grafomanii, i odpocznę sobie od przewijania wiadomości, że jakiś kretyn wiele wiorst ciągnął traktor przywiązany do zębów po suwając się nogami do góry.

  ***

  Jolanta Brzeska co najmniej kilkakrotnie święte prawo własności i bóg w którego wierzy pani Marszałek Sejmu za te grzechy pokarał okrutnie Joannę choć powstrzymał się przed ukrzyżowaniem.

  Pobawcie się bez nudziarza guzdry.

  Śpiewy ptasząc na Skwerze Dobrego Maharadży są zabawniejsze niż gra:
  Rzucam wam bulbę, a wy ją łapcie napełnijcie treścią.

  Wychylam się z blogosfery. ( to paradygmacie Saldo Mortale którego tu ponoć zabito)

 458. Guzdra,
  nie jest ważne na ilu blogach się Is42 udziela. On uważa, że ma ważną do pełnienia rolę oficera prasowego i podaje nam wiadomości z własnymi komentarzami, a to ze sportu a to z tańców-nadziewańców a to z konkursu słowikowych dziadersów a to z otwarć dróg a to recenzuje serialowe odcinki bo pewnie uważa, że jest to ważne skoro ON, oficer prasowy jest zainteresowany. Robi więc nam, tępakom wykłady i przekazuje info raz sugerując a czasami dopominając się prawie obcesowo byśmy podzielali jego opinię czy oceny.
  Problem leży w tym, że tut. większość bez względu na wiek i miejsce stacjonowania ma obowiązkowe wg IS-a zainteresowania w dupie,
  co pewnie mu się wydaje nie powinno mieć i nie ma miejsca.

 459. @legat –
  Ta niepokorna większość – to rzeczywiście spory problem.
  No bo przecieeż jak tak można, kiedy politruk nader uprzejmym jest?

 460. folwarkPn

  „Rzeczpospolita ma dzisiaj dwa felietony na temat generala De Gaulle bioracego strone Stalina przeciw Churchillowi. De Gaulle mial namawiac Roosevelta do inwazji od strony Normandii a nie Balkanow, co mialo Stalinowi pomoc w zagarnieciu polowy Europy ( autorzy twierdza, ze Polska mogla byc wyzwolona przez Aliantow). Nowa ksiazka na podstawie wlasnie odkrytych dokumentow twierdzi, ze DeGaulle wspolpracowal ze Stalinem jeszcze przed zerwaniem sojuszu niemiecko- rosyjskiego.”

  Na temat ksiązki nie będę się wypowiadał bo z oczywistych powodów jej nie znam. Ale przeczytałem refleksje red Haszczyńskiego na jej temat pt „A gdyby tak nas nie zdradził”.

  Przykro to pisać ale red Haszczyński sam sobie przeczy. Najpierw wychwala De Gaulle za to, że Francji, która przegrała wojnę w 1940 i zaliczyła epizod kolaborancki, w 1945 zapewnił miekkie lądowanie na przysłowiowe cztery łapy, udział w wąskim gronie zwycięzców i liczne profity z których korzysta do dziś. A potem zarzuca mu „spiskowanie” z Sowietami. Jasne jest przecież, że to co Haszczyński wcześniej wychwalał było mozliwe tylko dzięki współpracy De Gaulle równiez z Sowietami – wspolpracy takiej samej jak pozostałych aliantów W tym układzie tytułowa „zdrada” oraz wspomniane w tekście „spiskowanie” mogę uznać za wyraz politycznych kompleksów autora. Ile można truć o tych zdradach i spiskach? Może lepiej w końcu przyjąć po kilkudziesięciu latach na klatę dość oczywistą prawdę, że po bitwach stalingradzkiej i na Łuku Kurskim Polska przestała być podmiotem a stała się przedmiotem polityki?

  Dlaczego De Gaulle miał wspierać brytyjskie interesy na Bałkanach kosztem wyzwolenia swego kraju? Dlaczego miał w imię brytyjskich interesów uniemozliwiać przejęcie władzy na Bałkanach przez komunistów Tity i czekać aż mu francuscy komuniści wyzwolą kraj i sami przejmą w nim władzę?
  Czemu Roosevelt miał iść na udry z Sowietami tworząc front na Bałkanach skoro miał ich obietnicę pomocy w wojnie z Japonią w Azji kontynentalnej – po zdobyciu przez nich Berlina?
  Inwazja na Normandię odbyła się w czerwcu 1944. Miesiąc później Sowieci byli już na terenach współczesnej Polski i dochodzili do linii Wisły. Czy gdyby alianci zamiast lądować w Normandii wyladowali w czerwcu 1944 gdzieś na Bałkanach to by cokolwiek zmieniło w planach militarnych Sowietów?
  Takie pytania mozna mnozyć – tylko po co?

 461. @ahasverus 25 lutego o godz. 9:13

  bledem jest myslenie, ze wszyscy, ktorzy ida do seminarium, maja swiadomosc akcesu do organizacji mafijnej.
  Nikt rozsądny tak nie myśli, ale co z tego wynika? Że mafia umiejętnie stosuje kamuflaż?
  Że skutecznie oszukuje niekumatych? Że bez skrupułów wykorzystuje głupotę naiwnych, którzy idą na lep ślicznego pustosłowia? A przede wszystkim – że cały świat, na czele z ateistami, musi koniecznie wspólnymi siłami dbać o to, żeby bańka iluzji nie pękła “wiernym”? No bez przesady!

  Zamiast mowic, jak bardzo jestesmy lepsi, dajmy przyklad tolerancji.
  Doskonały argument, ale skieruj go do kaka. To on bazuje na bezpodstawnym założeniu, że “jesteśmy lepsi” i w związku z tym chcemy “nawrócić” resztę świata. To jest podstawa jego całej działalności. Przeczytaj pierwszy lepszy katechizm albo podręcznik szkolnej katechezy – i sam zobaczysz. Sejmowe komisje “przeciw ateizacji” – to tylko przejaw tego samego trendu. To jest po prostu instytucjonalna, zbiurokratyzowana, okopana nietolerancja. Nie-katolik nie ma w Polsce racji bytu.

  Co do świecenia komuś przykładem – ja nie mam żadnych ambicji w tym kierunku 🙂

 462. Bar Norte
  25 lutego o godz. 16:37

  Ciekawe jest probowac rozwazac inne mozliwe scenariusze
  – nie wszystko, co sie stalo , musialo sie stac.
  Po to , jak sie oglada serial ,, Starozytni kosmici ” na kanale Historia.
  Bajki dla doroslych.

  Ale mozna przynajmniej nazywac Francuzow perfidnymi, tak jak Anglikow i Amerykanow.
  Nadal jestesmy miedzy Niemcami a Rosja , a historia sie jeszcze nie skonczyla.
  Rp.pl o wiele nudniejsza od wyborczej.

 463. Nie cenie sobie mej tutejszej fali mej grafomanii (…)
  Pobawcie się bez nudziarza guzdry.(…)
  Wychylam się z blogosfery.

  Ach, te szumne zapowiedzi guzdry, kiedy porzuca forum i jak egzaltowana paniusia odpływa z poszumem halek 😉

  A propos „nie cenię sobie fali mej grafomanii” przypomina mi się robotnik na budowie, który w przerwie śniadaniowej wyrzuca bez rozpakowania swoje kanapki do kubła na śmieci mrucząc
  – Z serem nie lubię 🙁
  – A skąd wiesz, przecież nawet nie zajrzałeś do środka?
  – Sam robiłem 🙄

 464. legat
  25 lutego o godz. 16:03
  Słusznie prawisz! Staram się pokazywać to czym żyje przeciętny obywatel (obywatelka) naszego kraju i są to z reguły informacje z pierwszych stron gazet i telewizyjnych wiadomości, zatem krytyka dotyka w zasadzie nie mnie, a czołowe krajowe media. Być może wybór nie wszystkich zadowala i z tym może być problem. Liczę jednak na pewne podpowiedzi w tej kwestii, a nawet na rywalizację o pierwszeństwo w podawaniu newsów, i nie będę się spierał. Zauważyłem bowiem, że czasami wyprzedzam w przekazaniu dobrej nowiny lub zamieszczam lokalną wiadomość o której światowe media milczą.
  W @tejotem nie zadzieram, pomny jego wieloletniej dyskusji z MR na temat smoleńskiej katastrofy. Wczoraj do tematu wrócili dziennikarze usiłując wydobyć z Antoniego Macierewicza coś o pracach podkomisji. Zapytany potwierdził wiarę w zamach, a dowodem na to mają być badania śladów wybuchu przedstawione przez zagraniczne laboratoria. Prawda idzie, już jest blisko.

  Pozdrawiam z Wrocka. Tak ciepłego lutego nie pamiętam. Problem w tym, że kilka dni temu było mroźnie i teraz ciężko oddychać

 465. Przywileje

  Przywileje osób związanych z władzą bywają solą w oku zwykłego obywatela i ja to rozumiem. Dlaczego miejsce parkingowe wybudowane ze środków publicznych przysługuje za darmo jednym związanym z władzą, a innym już nie? Tak niestety jest od 1989 roku. W czasach Polski Ludowej było w tej kwestii raczej sprawiedliwie, kto był pierwszy, ten był lepszy i zajmował stanowisko postojowe jakie chciał.
  Jest na tapecie sprawa dostępu do informacji publicznej, która ma być znacznie ograniczona. Władza ma dużo za uszami i niektórzy chcą ukryć swoje działania i swoje niedociągnięcia. Przykładowo podatek VAT. Tyle propagandy było na temat ściągalności, a teraz klops. Powołano komisję sejmową, dęto w surmy zbrojne i nic.
  Jawność jest potrzebna, a jak nie ma się czym chwalić, to trzeba się uderzyć w piersi i pokajać. Bo najważniejszy jest zdrowy sen

 466. Na marginesie
  25 lutego o godz. 16:56

  Zamiast mowic, jak bardzo jestesmy lepsi, dajmy przyklad tolerancji.
  Doskonały argument, ale skieruj go do kaka. To on bazuje na bezpodstawnym założeniu, że “jesteśmy lepsi” i w związku z tym chcemy “nawrócić” resztę świata
  —————————————————
  Oczywiscie , ze masz racje. Po trzykroc, jak mowi Ewangelia. 🙂
  Piszesz zawsze emocjonalnie. I bardzo dobrze. Dieu vomit les tièdes (Apokalipsa 🙂 )Ja to lubie, choc nie zawsze applikuje. Ponadto licze na rédemption!!! Innych. Adwersarzy.

 467. Kiedy do pracy w Meksyku wyjeżdża trzech młodych Polaków, a oferujący pracę jest oszustem i efektem jest śmierć jednego z nich i okrutne okaleczenie drugiego, polskie władze powinny podjąć wszelkie działania zmierzające do wyjaśnienia prawy i osądzenia sprawców tego przestępczego procederu.
  Przywołałem tę informację w jednym z poprzednich postów i nikt nie wyraził zainteresowania. O zupełnie nieistotnych sprawach dyskusja, a tu cisza. Tak nie można. Ktoś może pomóc. Każdy może zasugerować drogę postępowania. Izrael nie pozostawia swoich obywateli na łasce losu. Nawet Bagsik i Gąsiorowski uzyskali ochronę. Gdzie są nasze służby dyplomatyczne? Gdzie służby specjalne? Co na ten temat ma do powiedzenia wicepremier Kaczyński?

 468. Bar Norte
  25 lutego o godz. 16:37
  De Gaulle byl bardzo antyamerykanski. Po wojnie nigdy nie powiedzial ze to Amerykanie wyzwolili kraj. Mowil ze to „alianci i ruch oporu”. Nie nalezy zapominac, ze USA uznaly go bardzo pozno i dlugo utrzymywaly ambasade w Vichy. Uwazaly de Gaulle za faszyzujacego watazke. Po wojnie byly plany wprowadzenia we Francji stref okupacyjnych i okupacyjnej monety. To byl cud, ze De Lattre de Tassigny byl w Berlinie 8go maja.
  De Gaulle byl megalomanem i wbrew realpolitik widzial Francje jako mocarstwo.
  Ale byl patriota i mezem stanu, a nie np mezem Agaty D.
  I jego polityka dala efekty.
  Ksiazka Alexandre de Marenches, „Dans le secrets des princes” mowi duzo na ten temat. A temat jest dlugi. Jego flirt z Rosja Sowiecka to po prostu gra przeciwko USA, tak jak i wycofanie sie w latach 60 tych ze struktury NATO (nie do konca). Majac caly czas parasol USA. Arsenal nuklearny Francji byl jedynie pretekstem.
  Los Polski byl zadecydowny w Jalcie i kropka.

 469. hej@ahasverus

  nowy numer „Le Inrockuptibles”,
  poswiecony Serge Gainsbourgowi
  En 2021, Gainsbourg est-il devenu problématique ?

  Attiré par les jeunes femmes, célèbre pour les frasques alcoolisées de son double maléfique Gainsbarre et auteur d’une œuvre hantée par la misogynie, Serge Gainsbourg et le parfum de scandale qui l’accompagnait où qu’il aille semblent en totale inadéquation avec une époque qui condamne enfin des pratiques hier encore tolérées. Comment envisager Gainsbourg à l’aune de la cancel culture ?
  Ponizsza wypowiedz corki Serge Gainsbourga nt video”Lemon I n cest)
  “Je pense que mon père serait aujourd’hui condamné par l’opinion publique à chacun de ses mouvements. Tout est à présent si politiquement correct, si ennuyeux, si prévisible.”
  (Charlotte Gainsbourg)

  W marcu 24 minie 50 lat od Serge Gainsboourga konceptualnego albumu, jego opus magnum : „Histoire de Melody Nelson”, Philips Record. Album uznawany za przelomowy
  we francuskiej pop – music. Wowczas w latach 70 byla to wielka trojka: Serge Gainsbourg, Jane Birkin i Jean-Claude Vannier (aranzacje, muzyka filmowa)

  Serge Gainsbourg – Melody
  https://www.youtube.com/watch?v=I3WeNexb2a8

 470. Moje wychylam się w cudzych oczach to porzuca czyli po polskawemu hypereksresja a po moje mu kicz.

  Tak trudno zrozumieć, że spacer wśród śpiewów ptaków kończy się o zachodzi bo wieczorne słowiki jeszcze nie przyleciały.

  ***

  @legat

  Niebezpiecznie dla mnie się starzeję i piana mi mózg zalewa, gdy widzę i czuję nieuczciwość w wymianie poglądów.

  Twierdzę, że ls42 nie wskazywał w kolejnym komentarzu o pokonanej na korcie przeciwniczce, bo zapewne Iga pojawiła się w jednym krótkim powiadomieniu na końcu komentarza blogu daniela Passenta, uzupełnienie było w komentarzu pisanym na niebie a w trzecim kolejnym sugestia że wyjaśnił zwycięstwo Igy w drugim.

  Drobiazg, ale świadczący że pisze się niedbale.
  I ża żadne skarby nie napisze się: Jeśli się niejasno wyraziłem, to przepraszam.

  Bądź miły i dla siebie przeczytaj uważnie podciąg jomentarzy o którym tu piszę.

  Ja korzystam z portali takich jak tenislive oraz skoki FIS live gdzie wiadomości są aktualizowane po każdym drobnym zdarzeniu. Nie wspominałem tego, bo to by było popisywanie się nic nie wnoszące do sprawy luzu dziennikarskiego jaki prezentuje ls42. Jasno i wyraźnie to wskazywałem , że: Ma prawa i to tłustym. Ekran i gospodarz są niespotykanie cierpliwe, a z powodu zwierzęcia politycznego siedzącego w mojej żonie ważne wydażenia znam wcześniej niż ls42

  Nie wszystko co stworzył obecny rząd jest warte do szybkiego wyrzucenia do kosza.
  Kuzyn z Wrocławia będący równolatkiem ls42 został zaproszony telefonicznie w dogodnej dla kuzyna sytuacji wieczorem zaszczepiony. Ochrona szpitala kuzynowi powiedziała, że rano i do popołudnia staruszki i staruszkowie awanturowali się i wręcz { biły | bili } mimo i ż każda z osób była zapraszana na wskazany wyraźnie kwadrans.

  Takich wiadomości w komentarzach ls42 nie znajdziesz, bo on się kąpie w wannie z poglądami: Jest cacy a w Meksyku mordują.

  Masz legacie za sobą utarczki z gośćmi bloga nie rozumiejącymi co piszesz i zapewne tylko te treści przelatującymi wzrokiem.

  A od tego cacy mnie i innych gości bloga aż mdli.

  No i zapewne pamiętasz, że istniał w Polsce zawód redaktora, który krytycznie przeglądał teksty przed publikacją.

  No to po raz kolejny:

  Jedna z wczesnych bezzałogowych misji kosmicznych nie powiodła się, bo programista pomylił kropkę z przecinkiem.

  I nie był to Mars i skrystalizowana myśl.

  Ja nie potrzebuję, aby mnie lubić.
  Nie wymagam uczciwości intelektualnej.
  Ale pozwalam tutejszym kompromitować się przekonaniami, że gdy się nieżyczliwie potraktuje staruszka guzdrę, to Polsce milej się będzie żyło.

  Najwyraźniej nie kumam polityki ,co można poznać po tym, że żonę wybryki Jakiego ożywiają, a ja pozostaję zimny. Moje doświadczenie mówi:
  Sami się wykończą.

 471. wydarzyly mi się wydażenia
  Chyba otępienie starcze.

 472. Is42,
  dla zabawy pokażę Ci jak ja widzę Twoje postrzeganie rzeczywistości na podstawie doniesień medialnych.

  O 18.12 grubo tytułujesz „przywileje” i pitolisz czypoczyparapietnaście nie dostrzegając sprawy, którą traktujesz rozłącznie a mianowicie kwestię dostępu do informacji publicznej. Sprawę parkingów dla sędziów wyciągnęła ta tłusta reżimowa krowa jako uzasadnienie dla ustawowych zamierzeń ograniczenia dostępu do informacji mogących demaskować przekręty i złodziejstwa panującego reżimu.
  Jest wspólnicką przestępczego rezimu a Ty o miejscach parkingowych.
  Zachowujesz się tutaj jak kurski „ciemny lud, który wszystko kupi”. Więc ten Twój wpis o którym mówię jest gówno wart. Dałeś powód, że można sobie z Ciebie drwić. Gdybyś nic nie pisał, to byś się tak nie skompromitował.

  Paręnaście minut później wtryniłeś tu na dodatek postawę Izraela wobec Baksika i Gąsiorowskiego i ni przypiął ni przyłatał przylepiłeś ją do trzech półidiotów zasługujących najwyżej na nagrodę Darwina. Nic widać wiesz z jakiego powodu posiadający wielką hacjendę w Meksyku Sławomir Mrożek, żyjący na niej przez wiele lat jak król, zrezygnował, pozbył się jej i wyprowadził stamtąd.
  Nie zastanowiło Cię, że Izrael inaczej zachował się wobec przekręciarzy finansowych z Polski ale nie dał ochrony i pognał precz Meyera Lansky’ego (Mayera Suchowlińskiego), Amerykanina?
  Jakie podobieństwo zachodzi w sprawie dot. Baksika i Gąsiorowskiego do sprawy trzech tępaków i bezmózgów, frajerów do kwadratu? Państwo polskie ma reagować i ratować z tarapatów każdego idiotę posługującego się polskim paszportem? Naprawdę tak uważasz? Co Ty w ogóle porównujesz?

 473. Jak zdecydowanie inaczej wypowiada się specjalista od pseudo ekspertów z PiS
  https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-prof-kuchar-o-noszeniu-masek-im-lepsza-tym-trudniej-w-niej-oddychac

 474. Guzdra,
  informacje Is dot. „Swiatek” miałyby jakiś sens gdyby były podawane przed meczem, żebyśmy np. mogli jej sukces czy porażkę sobie obejrzeć w telewizorni a tak, to podana po czasie jest warta tyle, co ten śnieg, który właśnie kończy się topić. Ja też lubię „w chwili wolnej od zajęć” pooglądać jak laski grają w tenisa albo walczące drużyny laskarek tudzież damską piłkę nożną ale specjalnie nie poluję. Natomiast teraz właśnie oglądam sobie ćwiećfinały pewnego turnieju ale się o nim nie rozpisuję. Nie każdy bowiem potrafi policzyć do 147 więc nie chcę naruszać ich miłości własnej.

 475. ahasverus

  Dzięki za ciekawe uwagi.

  Przyznam, że do de Gaulle miałem i mam sentyment. A nawet pewien respekt. Nie chodzi o zbieżność poglądów politycznych, bo tego nie ma, tylko szacunek dla jego osobowosci i talentu politycznego. Przed wielu laty z dużym zainteresowanie przeczytałem obie częsci biografii de Gaulle autorstwa Jana Gerharda oraz dziennik – tom obejmujący zapiski po wyzwoleniu.
  Traktowałem go poza tym z respektem jako ostatniego z wielkich, którzy brali udział w urządzaniu świata w czasie wojny i po niej.
  Zresztą nie byłem odosobniony w swej sympatii do de Gaulle bo on w Polsce tego typu odczucia dość powszechnie wzbudzał.

  Dlatego trochę mnie zdziwił tekst red Haszczyńskiego o „zdradzie”, który zalinkował folwarkPn.

 476. Ewa-Joanna

  „Bez komentarza.”

  Zmitygowali się, poszli po rozum do głowy. Dziś uchwałę Sejm przyjął jednomyślnie.

 477. legat
  25 lutego o godz. 20:04

  Na kanałach sportowych ogólnie dostępnych tenisowego turnieju w Australii w którym obecnie Iga Świątek jest w półfinale nie pokazują, więc była tylko najkrótsza z możliwych informacja o zwycięstwie w ćwierćfinale co niektórych cieszy, a dla innych i tak pozostaje bez znaczenia bo sportem się nie interesują. Tak gwoli wyjaśnienia, bo czasami warto to czynić, szczególnie dla wytrawnych komentatorów.

  Z tymi nieszczęśnikami w Meksyku nie byłbym taki surowy w ocenie, bo nie znamy szczegółów tej eskapady. Jestem jednak przekonany, że gdyby to byli obywatele państwa Izrael, sprawcom przestępstwa nie uszłoby to na sucho. Rozwaga nie jest atrybutem młodych ludzi, co widzimy w wielu sytuacjach. Mam wrażenie, że jesteś czasami w gorącej wodzie kąpany, ale to bezpośrednie podejście mi nie przeszkadza. Nie ważne kto co pisze, ważne aby dyskusja trwała i nabierała kolorytu. Myślę, że zagajenie doszczętnie wykorzystane i Gospodarz zmieni temat. Widzimy jak zadziałała dyplomacja w sprawie jednego obywatela, który przypadkowo znalazł się kiedyś po niewłaściwej politycznej stronie. Ten przynajmniej nie trafił do Meksyku

 478. Bar Norte
  25 lutego o godz. 20:12
  i
  Ewa-Joanna

  Znowu rzutka stricte polityczna i KO ma kłopot stricte polityczny

  Czy była jakaś afera reprywatyzacyjna ? ! Gdzie oskarżeni , gdzie skazani ! Kto doprowadził z imienia i nazwiska do takich tragedii jak opisana ! Gdzie są czyściciele , gdzie są rzekomi właściciele ?, dlatego wszystko ucichło !
  Sprawa pani Brzeskiej to jak sprawa ojców założycieli TVN , z założenia nie do wyjaśnienia.
  Czy Jolanta Brzeska została „zamordowana”. Nigdy tego nie udowodniono. Żaden sąd nie stwierdził wyrokiem morderstwa. Okoliczności jej śmierci były i pozostają niewyjaśnione.
  Czyli jaki jest dowód na to, ze była ofiara prywatyzacji?
  Z wikipedii
  Ujawniona w lutym 2013 ekspertyza biegłych wykluczyła hipotezę samobójstwa, prokuratura brała pod uwagę możliwość morderstwa a wśród potencjalnych motywów wymieniano porachunki właścicieli lokali i kamieniczników. Śledztwo umorzono 8 kwietnia 2013 z powodu niewykrycia sprawców

 479. nie rzutka , a wrzutka

 480. To może przy okazji warto podsumować reprywatyzację warszawskich nieruchomości bo sprawa ucichła, a przecież kiedyś na blogu budziła gorące emocje.
  Ilu jeszcze lokatorów szykuje się do wyprowadzki.
  Na marginesie prezydent Warszawy znowu w tarapatach. To się chyba nie skończy

 481. Ciekawe, że przez pierwszych 6 lat ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet, powołany przez ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego (uzyskał kontrasygnatę Tuska), nie kiwnął nawet palcem, ba nawet przez pierwsze miesiące sprawa toczyła się pod kątem samobójstwa w prokuraturze okręgowej. Dopiero w 2016 prokurator generalny wszczyna ponownie śledztwo. To wszystko w wyniku jednej decyzji z 2006 podjętej przez Mirosława Kochalskiego, ówczesnego sekretarza m. st. Warszawy z ramienia PiS, który to podejmuje decyzję reprywatyzacyjną.
  Ach te zbiegi okoliczności.

 482. Bar Norte
  25 lutego o godz. 20:04
  De Gaulle tez mnie interesowal. Z prostych przyczyn: to jest we Francji pomnik na ktorego wszyscy, od lewa do prawa, sie powoluja. A gdy kogos stawia sie na pomniku, to ocena jego staje sie skomplikowana ( vide J K :).
  W zasadzie do konca 1942 roku on chyba politycznie nie istnial. La France Libre to bylo kilka tys wiernych. Ponadto nieudane wyprawy do Dakaru i w Syrii nie przysporzyly mu chwaly. Zolnierze wierni Vichy byli mocniejsi. Nawet de Lattre de Tassigny byl poczatkowo w armii Vichy.

  Byl mezem stanu, niewatpliwie. Byl mieszanka XIX go i XX go wieku. Wyjatkowo uczciwy, gdy jego rodzina jadla w Palais d’Elysée, to de Gaulle placil za posilki. To se ne vrati!!. Ale byl tez … msciwy. Nie ulaskawil lieutenant-colonel Jean Bastien-Thiry, po zamachu w Petit-Clamart. Ulaskawial zawsze kobiety skazane na gillotine bo uwazal, ze one morduja w afekcie a nie z premedytacja.
  Mial wizje wielkiej Francji, lecz zrealizowal ja jedynie dzieki „poblazliwosci” i dobrej woli Amerykanow. Ja porownuje go do Louis XIII, Philippe le Bel. Francja byla wartoscia najwazniejsza. Ale po wojnie wymuszony flirt z PCF byl kleska dla francuskiej kultury. Skrajna lewica rzadzaca na uniwersytetach obecnie to tego owoc.
  Czarna plama jest wojna w Algierii. Byl swiadomy, w przeciwienstwie do rzadzacych przed nim socjalistow, ze ta sprawa jest przegrana, mimo ze militarnie Algieria byla spacyfikowana. Natomiast skutki porozumienia( les accords d’Evian, 1962) byly tragiczne:
  *masakry na pieds noirs, czyli Francuzach z Algierii.
  *ok 100 000 algierczykow wiernych Francji (i ich rodzin), tzw Harkis, zostalo zamordowanych w sposob okrutny, szczegolow ci oszczedze, bo zdzieczenie bylo wyjatkowe.
  *oddano wladze organizacji terrorystycznej: FLN, a to nie byla jedyna opcja: byly tez grupy demokratyczne zamordowane potem przez FLN. Korupcja totalna i nierzad od 60 lat. Ostatnio w sosie islamskim.
  *nie zapewniono normalnej ewakuacji Francuzom z Algierii. To byla panika totalna. „La valise ou le cercueil”.

  De Gaulle byl politykiem troche anglo-saksonskim, XIX wiecznym, gdzie honor, duma cos znaczylo. Moze to z powodu dalekich irlandzkich korzeni. Dlatego zdymisjonowal po przegranym referendum.I zmarl chyba rok pozniej na Marfana. To jest temet rzeka, na dlugie zimowe wieczory.
  Podziwiam de Gaulle, osoba wyjatkowa, lecz osobiscie wole Pompidou. Literat, nowoczesny, bardziej ludzki. Nie „statue de Commandeur”.

 483. maciek.g

  „KO ma kłopot stricte polityczny”

  Nie ma kłopotu bo kilka godzin temu zagłosowała za uchwałą.

  Jak widać doszli do wniosku, że bardziej im się w tym przypadku opłaca głosować wbrew swemu żelaznemu elektoratowi, którego głosem tu przemawiasz.
  I nie dziwię im się, bo jakby nie głosowali to ty i tak ich w wyborach poprzesz. Zaciśniesz zęby i poprzesz.

 484. hej, hej, ozzy@
  25 lutego o godz. 19:07
  Dzieki! Gainsbourg dla mnie nie jest geniuszem, lecz facetem genialnym. Niesamowity talent. Podczas gdy obecne gwiazdki mizdrza sie, marza o zaproszeniu na party do Palais d’Elysée i odgrzewaja stare muzyczne kotlety, Guinsbarre byl prawdziwa bohema, gwizdajacy na konwenanse, reguly, etykiety. A jego teksty i muzyka byly super. zastanawiam sie , dlaczego tak rzadko jest puszczany w radio. To zupelnie inny styl, lecz dla mnie jest on jak Brel, Brassens, Ferré i Nougaro. Nougaro nieco mniej: on zrzynal genialnie od innych. Prawie kazda piosenka Serge byla evenementem. Te znasz!!!
  https://youtu.be/V6gjzNm6dA0

 485. Na dodatek ta wrzutka pokazuje jakość polskich posłów opozycji
  Mamy pandemie , a oni zamiast tym problemem zajmują się walka polityczną miedzy sobą.

 486. ozzy
  Oczywiscie, ze dzisiaj bylby przybity do pregierza , na przyklad za
  https://youtu.be/k3Fa4lOQfbA
  A mial sympatyczna gebe jak z pierwszej strony Sturmera. 🙂
  Wiesz , ze jane Birkin grala w Smierc na Nilu z Mia Farrow , Peter Ustinov. Jest tam swietna!!! Mimo obfitosci swoich biednych „pectorales”.

 487. ahasverus

  No właśnie, to postać trochę r.o.m.a.n.t.y.c.z.n.a, niedzisiejsza. Może też tym tak ujmował. Myslę oczywiście o perspektywie polskiej.

  Jeszcze raz dziękuję za ciekawe informacje. Tym bardziej, że o polityce francuskiej w sumie niewiele w kraju słychać. Mam na myśli oczywiście takie głębsze, historyczne ujęcie.
  Mam wrażenie, że kiedyś te relacje francusko-polskie miały wiekszą wagę co się wyrażało w większym wzajemnym, życzliwym zainteresowaniu.

 488. Polska Ludowa to była odbudowa i budowa, a teraz politycy powinni się skupić na modernizacji kraju, rozsądnej modernizacji z wykorzystaniem europejskiej pomocy. Przepychanki ideologiczne radzę pozostawić w spokoju przynajmniej na dwa lata.
  Tak byłoby najlepiej w czasie pandemii. która i tak wielu ludziom daje w kość.
  Takim przesłaniem chciałbym postawić kropkę nad i

 489. Bar Norte
  25 lutego o godz. 21:25
  Napisałem powyżej o jakości posłów opozycji.
  Ja natomiast jako obywatel mogę jedynie wybierać z istniejącej oferty politycznej i oceniać po faktach która rokuje najlepiej.
  Gdyby lewica rokowała najlepiej poparł by ją. Do wyborów chybna jeszcze trochę czasu opłynie i zobaczymy jak to będzie wyglądać,
  Na razie najbardziej prawdopodobna opcją jest dość rozległa koalicja.

 490. @ls42
  Lekka kpina z domieszką ironii w blogowej wymianie cepów i koturnów to miła odmiana. 🙂

 491. @maciek.g
  25 lutego o godz. 21:48
  Jaka koalicja? Przed czy po wyborach?

 492. ls42
  25 lutego o godz. 21:47
  Też bym chciał żeby było jak piszesz „Przepychanki ideologiczne radzę pozostawić w spokoju przynajmniej na dwa lata.”
  Tylko że ni na to nie wróży.
  Marcin Król: Lepiej stracić złudzenia, niż być głupim

 493. Symetryczny
  25 lutego o godz. 18:46
  ,,Wieś Jemeńska po amerykańskich bombach. https://consortiumnews.com/wp-content/uploads/2018/09/Destroyed-Yemeni-village.jpg

  Rezimy w Minsku i w Moskwie
  nasladuja rezimy w Rijadzie i Waszyngtonie.

 494. Ewa-Joanna
  25 lutego o godz. 21:57
  Chyba jasne, że po wyborach. PiS moim zdaniem nie ma żadnej szansy na wygraną (wystrzelał całą amunicję) i teraz typowo dla przegrywających żrą się ze sobą. Wódz przestał odnosić sukcesy i wiadomo z historii jak to skutkuje. W PiS powoli narasta panika , ale na razie jeszcze granica 30 % daje im złudzenie że da się zjazd w sondażach odwrócić.

 495. Bar Norte
  25 lutego o godz. 21:46
  Bo Francja miala kiedys interes: przeciwwaga z drugiej strony Niemiec. Tak samo i Polska. Ale tez historyczna sympatia do Polski. A ze strony Polski: dawne elity kulturalne byly bardzo francophiles i znajomosc jezyka francuskiego to byl szyk. Na przyklad Mlynarski, Demarczyk. . Nie wiedzialem, ze oni tak dobrze mowili po francusku. I polityczne, chociazby Geremek. Globalna wioska w anglo-saksonskim sosie wymiotla to wszystko, a szkoda.
  Bonne nuit 🙂

 496. Biografia gen. de Gaulla, A.Hall

  Znawca polityki generala de Gaulle’a i jego czasow jest w Polsce Aleksander Hall
  (jeden z zalozycieli Ruchu Mlodej Polskiej, ugrupowania opozycyjnego w koncu lat 70,
  w rządzie Tadeusza Mazowieckiego został ministrem ds. współpracy z organizacjami politycznymi i stowarzyszeniami) Jest autorem biografii de Gaulle’a (Wydawnictwo Iskry, 2002, stron 522), Jest autorem rozprawy habilitacyjnej Historia prawicy francuskiej (1981–2007) obronionej w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Byl uczniem historyka
  R o m ana Wapinskiego ( Uniwersytet Gdanski)

 497. @maciek.g
  25 lutego o godz. 22:05
  No bo z tego co jest wypisywane nawet tutaj wynika, że część komentujących uważa, że koalicję należy zawiązać przed wyborami, to znaczy przystąpić do wyborów jako koalicja opozycji.

 498. „Posłowie KO poparli ustawę o Sądzie Najwyższym przez problemy z wi-fi ”

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/poslowie-ko-poparli-ustawe-o-sadzie-najwyzszym-przez-problemy-z-wi-fi/mmrm0rw

  Nawet Wi-Fi przeciwko ?

css.php