Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

30.05.2006
wtorek

Ładny gest

30 maja 2006, wtorek,

Podoba mi się, jak władze potraktowały napad na rabina Michaela Schudricha – minister Dorn zarządził śledztwo pod specjalnym nadzorem, premier Marcinkiewicz rozmawiał z ofiarą, a prezydent Lech Kaczyński przyjął rabina nazajutrz po napaści. Tak powinno być. Polityka władz wobec w kwestii żydowskiej zasługuje na uznanie.

Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że ten incydent, nawet jeżeli pojedynczy, może mieć związek z narastająca radykalizacją życia politycznego, że obecny klimat polityczny, panujący język konfrontacji,  sprzyja przemocy, o czym świadczy niedawny przypadek dźgnięcia nożem młodego człowieka o odmiennych  poglądach. Nie podobały mi się natomiast komentarze, że uderzenie rabina przypadło w szczególnie nieodpowiednim momencie (w czasie wizyty Papieża), bo każdy moment jest nieodpowiedni, lub,  że „Atak na rabina szkodzi Polsce” w świecie, bo szkodzi przede wszystkim nam wszystkim.

Oczywiście, pojawią się komentarze, że gdyby to napadli Polaka, a nie Żyda, to takich reakcji by nie było, że władze reagują nadgorliwie ponieważ boją się lobby żydowskiego, wreszcie, że to wszystko żydowska prowokacja i napastnik też był w jarmułce. Wszystkim trudno jednak dogodzić – zwłaszcza antysemitom.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 25

Dodaj komentarz »
 1. Proszę przyjąć moje wyrazy uznania za Pańskie słowa uznania dla działań czołowych polityków polskiej sceny politycznej.
  Nie jestem zwolennikiem obecnej ekipy rządzącej, ale szczerze przyznaję, że owi panowie starają się niekiedy zmyć odium antysemityzmu powszechne w znacznej części naszego społeczeństwa. Mimo, że nie wiadomo do końca, co było powodem owego ataku w sobotę, ale reakcja władzy, i to w czasie wizyty Papieża, wzbudził również mój szacunek.
  Z poważaniem

 2. Myślę, że jakby napadnięto na Polaka, to nie byłoby większej potzreby, by o tym mówić, bo-nie oszukujmy się- to się zdarza nierzadko. Jednak byłoby duzym nietaktem jakby o ataku na rabina nie poinformowano. Jeden gest, jedno wydarzenie może zaważyć na opinii kraju, oraz potwierdzić nieprzyjemne stereotypy.

 3. A po wczorajszej gafie jeśli chodzi o TK, to owszem, ładny gest.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Tradycyjnie już nie zgadzam się z Szanownym Panem, iżby antysemitom to już nie można było dogodzić. Dziwi mnie u Pana ta antysemitofobia. Można im dogodzić, choć może to zrobić tylko inny antysemita, poszerzając o kilka nowych nazwisk „listę Żydów w Polsce”.
  Na marginesie to jest bardzo zacna lista i nie na niej to wielki towarzyski zawód.

 6. wypadło „być”, miało być „nie być”. oto jest pytanie….

 7. Gest nie tyle ładny, co uważam, że w chwili obecnej niezbędny. Chyba zaczyna się w Polsce „sezon ogórkowy” na rasistów, faszystów, seksistów, nacjonalistów itp. Media coraz częściej trąbią o przemarszach, atakach, napaściach i inszych działaniach ‚anty’ na osoby odmiennej orientacji/wyznania/ideologii (niepotrzebne skreślić). To tylko wzmacnia poczucie siły i pozostawienie tego typu działań bez większego odzewu błoby swoistym… przyzwoleniem? zachętą? wzmogłoby poczucie bezkarności?

  Oliveira w komentarzu do poprzedniej notki użył/a słowa „faszyzm”. Nie ważne czy się z nią/nim zgadzam czy nie, w każdym bądź razie – że się tak wyrażę – „powiało chłodem”.

  I na koniec: tak naprawdę nieważne kto jest atakowany – Żyd, Polak czy Murzyn (pardon – Afroamerykanin). Przemoc to przemoc i ZAWSZE musi być skrytykowana!

 8. to wszystko prawda ale razi mnie to ze tłumaczono, że może to być celowe działanie mające na celu ukazanie polski jako kraju nietlerancyjnego itd…moim zdaniem ukrywa to fakt, że takie działania są niestety powszednie a nie incydentalne w naszym kraju…to nie był incydent

 9. To fakt, ze tym razem wladze zachowaly sie przyzwoicie. Takze w grudniu Marek Jurek zlozyl Zydom zyczenia z okazji Swieta Chanuka i chociaz dostaje na widok tego polityka wysypki, musze przyznac, ze zaskoczyl mnie pozytywnie. Szkoda, ze takie zachowania sa niby rodzynki w ciescie – od swieta.

  Napad na Naczelnego Rabina Polski mozna by potraktowac jak zwykle chuliganstwo, gdyby skonczylo sie na poturbowaniu, czy potraktowaniu gazem. W momencie kiedy napastnik krzyczy do ofiary „Polska dla Polakow”, cala akcja nabiera zupelnie innej wymowy.

  Dzisiaj w „Wiadomosciach” podano ilu to Polakow zostalo ostatnio napadnietych i pobitych zagranica. Nie twierdze, ze tak nie bylo, ale moment kiedy to ogloszono nie jest chyba przypadkowy.

 10. Więc to tak, prezydent był chory, ale zdołał spotkać się z poszkodowanym z racji narodowości rabinem 😉 Gesty ładne, ale niemal konieczne, aby przez zły PR tej koalicji, nie uznano tego pobicia rzeczywiście jako nastrój wynikający z inspiracji atmosfery jaka wytworzyłą się wokół rządu.

 11. Ze „szkodzi w swiecie”, to ja sie jednak absolutnie zgodze. Naglowki prasy i serwisow internetowych typu „Chief Rabbi Attacked in Poland” pieknie wspolgraja z pisaniem o „polskich obozach koncentracyjnych”. Kto sie nie zastanowi, bedzie mowil o polskich antysemitach.

 12. Zgadzam się z Panem w całej rozciągłości. Mnie też taka postawa się podoba. Czyli nie jesteśmy tacy „źli” skoro potrafimy pochwalić rząd. Zadziwia mnie jednak antysemicka postawa wśród Polaków. Myślałem, że to już minęło, a tymczasem każda nawet delikatna uwaga niektórych tylko Żydów wywołuje fale obelg na internetowych forach.

  Najtrafniej ujął to Pana sąsiad z „Polityki’ Ryszard M.Groński…przytaczając pewien dialog:

  -”Dlaczego w Polsce jest antysemityzm skoro ostatni Żydzi wyjechali w 1968r.?”

  -„Bo antysemici zostali”

 13. Każde przestępstwo, którego podłożem jest nienawiść rasowa, religijna czy polityczna powinno być szczególnie surowo karane. Chodzi tu przede wszystkim o względy tzw. prewencji ogólnej. Permisywne traktowanie tego typu zjawisk może prowadzić do eskalacji zdarzeń z zakresu skrajnej patologii politycznej – używania przemocy wobec myślących inaczej.
  Jako student prawa, otoczony zdaniem ministra Ziobry pustką intelektualną moich Profesorów, zwolennik liberalnej polityki karnej, przyklasnę każdej władzy dążącej do srogiego ukarania sprawców tego haniebnego czynu.

 14. Jedno mnie tylko Panie Danielu dziwi : sprzeczne relacje. Sam Rabin mówił ,ze nie był sam na ulicy , że szedł z kimś. Gdzie była ta osoba ? patrzyła ?uciekła?Niejasne to . A sam fakt napadu – poza dyskusją – obrzydliwy .
  Ja tylko żałuję ,ze Prezydent mimo choroby spotkał się z Rabinem , nie zdążył juz na Trybunału rocznicę.
  Z szacunkiem niezmiennym pozostaję.

 15. Antysemityzm w Polsce w tzw. narodowych środowiskach wziął się m.in. z sytuacji powojennej, gdy to najważniejsze funkcje w Ministerstwie Bezpieczeństwa sprawowali ludzie pochodzenia żydowskiego (oczywiście wyprani w ZSRR ze swojej tożsamości narodowej, ale jednak..). To ci ludzie wprowadzali w Polsce terror stalinowski, torturowali byłych AKowców i skazywali ich na śmierć. Do dziś nikt nie wyjaśnił tego fenomenu. Czy był to tylko zbieg okoliczności (trudno w to uwierzyć), czy NKWD specjalnie wytypowało Żydów, żeby móc potem łatwo się ich pozbyć gdy wykonają brudną robotę (być może..), czy w końcu byli naturalnymi kandydatami jako spora grupa z przedwojennego KPP (organizacji nielegalnej, antypolskiej). Pewne środowiska ciągle żyją tym tematem. I słusznie, bo sprawa nie została wyjaśniona. A że niektórzy próbują to wykorzystywać teraz w prowokacjach, tępieniu nowej „żydokomuny”. Coż, podobnie jak z lustracją, to tylko przykry skutek dawnych zaniechań i niewyjaśnionych spraw. Swoją drogą państwo Izrael udzieliło potem schornienia wielu funkcjonariuszom MBP, którzy wyjechali w 68 r. Nigdy się ich nie wyrzekło i nie potępiło ich zbrodni. A przecież Izreal to był wolny, demokratyczny kraj.

 16. Oj, ja nie mam tego poczucia zadowolenia z reakcji rządu. Czy tylko ja pamiętam, że pierwszą reakcja rządu było wygłoszenie stwierdzenia, że atak jest prowokacją o podłożu antypolskim?

 17. Antysemityzm wziął się z sytuacji powojennej…

  A myślałem, że endecja powstała i dzialała przed wojną, ONR Falanga również i getto ławkowe…

  O antysemityzmie przedwojennym uczą już w gimnazjum, ale widać nie wszystkich. Natomiast tuż po wojnie, jeszcze przed zaistnieniem w świadomości społeczeństwa faktu torturowania AKowców( również przez Polaków-stalinistów, ciągle się to pomija) dochodziło na szeroką skalę do ataków na Żydów. Część z nich miała podłoże rabunkowe, a część typowo antysemickie. Sprawa udziału Żydów w SB zaistniała dopiero później.

 18. O antysemityzmie powojennym czesto nie uczy sie z prostego powodu – jest chronologicznie najpozniejszy, a przez to nauczyciel nie nadaza z programem i po prostu tej jego czesci nie realizuje. Znam z wlasnego doswiadczenia.

  A poza tym, przeciez „powszechnie wiadomo”, ze pogrom kielecki to byla zydowska prowokacja. Prawda? No nie powiecie mi, kochani panstwo, ze nie!

 19. Zeby tylko dzialania naszych wladz nie pozostaly w swerze gestow!!!!

  Ps. zaraz po wojnie mij ojciec byl wieziony (2-lata),jako byly AK-wiec i powstaniec warszawski. Nawet po tych przejsciach nigdy nie stal sie antysemita.To taka mala dygresja a propos wypowiedzi Fritza Langa.

 20. Klasyczna retoryka obrońców politycznej poprawności. Gdy się próbuje pokazać pewne niewygodne fakty, to oskarża się kogoś od razu o zaprzeczanie pogromom, holokaustowi.. Otóż nikt normalny temu nie zaprzecza.
  Sytuacja przedwojenna była dużo bardziej złożona: (1) Nie cała endecja to byli antysemici, w endecji było też wiele nurtów. (2) Żydzi sympatyzowali raczej ze środowiskami lewicy (m.in. z prosowieckia KPP) i naturalnie, że prawica za głównego wrogra wybrała sobie łatwą do zidentyfikowania, radykalną grupę na lewicy. (3) Sytuacja w całej Europie była podobna, a nawet gorsza.
  Tak czy inaczej, nie chodzi mi o sytuacje przedwojenna. Chodzi mi o ludzi, którzy antysemitami stali się po wojnie, po stalinowskim terrorze, w którym znaczny udział (niewspółmierny do proporcji narodowościowych w społeczeństwie!) brali udział Żydzi.
  Czy ktoś się np. oburza, że ostatnio przy okazji tzw. pojednania polsko-ukraińskiego w telewizji pojawiały się wypowiedzi krewnych pomordowanych, którzy ciągle twierdzą, że mają uraz do Ukraińców ?

 21. Swoją drogą nie tylko w Polsce trawa paranoja związana z wyrażanie jakichkolwiek krytycznych opinii o Żydach. Ostantnio w USA dwóch poważnych naukowców opublikowało tekst pokazujący oczywisty wpływ lobby żydowskich neokonserwatystów na administrację Busha i też podnisół się krzyk i brutalnie działania krytykujące autorów.

 22. do Any:
  Ale to o niczym nie świadczy. Każdy ma prawo do swoich reakcji. Ale nie można odmawiać ludziom prawa do ich własnych ocen tej sytuacji. Szczególnie że nikt do tej pory nie dał im odpowidzi dlaczego aż tylu ludzi o pochodzeniu żydowskim brało udział w stalinowskim terrorze.

 23. Fritz w swoich argumentach możesz przeglądać się jak w lustrze.

  Paranoją jest pisanie o genezie polskiego antysemityzmu odrzucając poglądy i praktykę przedwojennej Polski. Odrzucając poglądy, których pewna część przetrwała do dziś (poczytaj na forach) więc tym bardziej musiały istnieć 50 lat temu.

  Nikt nie neguje przynależności Żydów do aparatu bezpieczeństwa, choć to też jest problem złożony. Trudno porównywać tą przynależność i pisać o niewspółmierności skoro nie ma do kogo porównywać. W Polsce oprócz ocalałych Żydów i ledwo tolerowanych Ukraińców nie było innych mniejszości więc nie ma skali porównawczej. Poza tym na ile czuli się oni Żydami, a na ile nie przywiązywali do tego wagi (tak jak kaci- Polacy) i czuli się komunistami. Szok holocaustu wywoływał poczucie hańby u wielu Żydów i ci odwracali się od swych korzeni.

  Pisząc o genezie antysemityzmu powojennego, nie podkreśliłeś kampanii antyżydowskiej z marca 68r. Środowiska narodowościowe w PRL początkowo nielicznie( każdy się bał być kojarzony z AK) z czasem coraz większą falą( apogeum za Solidarności) przyjmowało również i tą młodzież , która z domu wyniosła antysemityzm moczarowski. Czym skorupka w młodości nasiąknie tym na starości trąci. Całość wraz z endecka propagandą przedwojennej polski i opowieściami o żydowskich katach w SB dawała krwistą antysemicka wizje świata.

  Twoja manipulacja polega na wyciągnięciu jednego historycznego zdarzenia przy pomijaniu innych.

  Nie rozumiem dlaczego krzyk jakieś grupy np.polskich filosemitów albo niechętnych Polakom Żydów ma być odzwierciedleniem poglądów całego żydowskiego społeczeństwa. Zwłaszcza, że społeczeństwo to jest najbardziej rozpolitykowane na świecie a co za tym idzie najbardziej skłócone.

 24. Jaka manipulacja ? Ja pisze po prostu na temat. Tematem nie są krzywdy jakich doznali Żydzi od innych narodów (oczywiste i bezsporne) tylko krzywdy jakie oni zadali Polakom i wynikający z nich antysemityzm w niektórych społecznościach. Sytuacja przedwojenna jest złożona i nie podlegająca jednoznacznym osądom, chyba że się przyjmie politycznie poprawną wersję, że wszystkiemu winna jest endecja. Dlatego podałem przykład powojenny, jednoznaczny w ocenie historycznej. Jako bolesną i niewyjaśnioną sprawę.

  Co do 68 r. Można go traktować jako walkę między pewnymi środowiskami PZPR, której ubocznym skutkiem były ogólnopolska kampania antyżydowska. Niestety, takie były reguły przejmowania władzy w komuniźmie od czasów Lenina – poprzednią ekipę (w tym wypadku „żydowską”) trzeba było zniszczyć i obarczyć wszystkimi winami. Swoją drogą zabójstwo syna Bolesława Pisaseckiego było dowodem, że jeszcze przed kapitulacją frakcja „żydowska” chciała wyrównać rachunki z przeszłości.

 25. Do Fritza Langa- zgadzam sie z panem(?),ze niektore fakty z „‚czarnej przeszlosci”‚ wymagaja wyjasnienia.Jestesmy jednak 61 lat po II wojnie i nie mozna wszystkich Zydow obarczac wina za przeszlosc.
  To tak samo,jak niemilojest stale slyszec na obczyznie,ze Polacy to brudasy i zodzieje!!!Podtrzymywanie takich opinii nikomu chwaly nie przynosi.Pozdrawiam.Ana

 26. Antysemityzm wziął się z sytuacji powojennej…

css.php