Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

7.06.2006
środa

Zagadka

7 czerwca 2006, środa,

Szef Światowego Stowarzyszenia Wydawców Gazet, na kongresie tej organizacji zwrócił się do obecnego na sali prezydenta: „Pański kraj i administracja są oskarżane o niechęć do wyrzeczenia się państwowej kontroli nad mediami.” GDZIE ODBYWAŁ SIĘ KONGRES?
Członkowie Stowarzyszenia przyjechali prosić prezydenta o „nadanie nowego tonu” polityce rządu wobec mediów oraz o pomoc w rozwoju silnej i niezależnej prasy. O JAKIM RZĄDZIE MOWA?
Od początku swej pierwszej kadencji  prezydent zdołał podporządkować władzy wszystkie państwowe stacje TV.
O JAKIM KRAJU MOWA?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 33

Dodaj komentarz »
 1. Moskwa? Rząd rosyjski? Rosja? Jeszcze przed chwilą pasowałyby Włochy, gdyby Silvio był prezydentem… Miejmy nadzieję, że Polska nie będzie pasować za chwilę…
  Chociaż, z drugiej strony, pamiętam, jaka telewizja państwowa (bo innej nie było) była nudna, dwa programy (czyli jeden), w kółko jakieś programy o narkomanach (tydzień na działce, etc.). Nie sposób było tego oglądać. O wiele lepiej było książkę. Albo do znajomych. Więc może nie traćmy nadziei, może i w Warszawie niedługo da radę jakiś Kongres…?

 2. Panie Danielu,
  ponieważ my żyjemy w kraju demokracji, „prawdziwej wiary” i gdzie nie ma już Układu, myślę, że ten prezes miał na myśli Białoruś? 🙂 Polska na pewno nie ! Prawda? Zgadłem?

 3. W całym świecie zapytany powiedziałby że chodzi o Rosje,Białoruś, a zwłaszcza Chiny. Każdy Polak powie że mowa tu o naszym kraju naszym i Prezydencie (z dużej litery).
  Coś czuje że i u nas rozegra się jakaś mała walka o wolność słowa; prawdziwa lub wyimigowana. O to też potoczy się dyskusja 🙂 ale to już chyba element na stałe wpisany w demokracje…
  ps. nie tak dawno obstawiałbym jeszcze Włochy 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Trudna zagadka. Dla ułatwienia można dodać, że prezydent o którym mowa jest już drugą kadencję. Strach pomyśleć jak to może być w czasie drugiej kadencji naszego obecnego prezydenta.

 6. Są nagrody? Czy pozwolić innym też znaleźć odpowiedź samodzielnie? 😉

 7. Wyjątkowo proste.
  Ad 1. W Pałacu Zjazdów w Moskwie
  Ad 2. Mowa o rządzie Rosji
  Ad 3. Mowa niestety o Rosji

 8. W dobie internetu i google takie zagadki nie są zbyt trudne. Swoją drogą ciekawe czy u nas by to przeszło…

  pozdrawiam

 9. typuję Bialoruś – Myślę ,że Kaczyńskim chodzi „po głowie ” jak by ten wariant powtorzyć ,ale nie być Białorusią .Wczorajszy występ pana Prezydenta w TVP pr.II – Jezus Maria -Logopeda Jemu potrzebny , no i Lekarz , bo Chłop sapie i mlaska stale . . Białoruś jednak -marzy się PIS-owi -taki Układ mógłby dla nich istnieć .

 10. Pasuje i Rosja i Bialorus???? Chyba jednak Rosja! Mam racje?Pozdrawiam

 11. Czyzby USA?

  Pozdrawiam

 12. Ciekawe, co by zrobiła administracja Kremla, gdyby w TV pokazano, że Putin śpiewając hymn fałszuje?
  Idę o zakład, że reakcja władz byłaby mniej groteskowa niż u nas.
  To pewnie dlatego, że Rosjanie nie mają swojej Eli Kruk (PiSowskiej Emilii Plater, jak ją nazwała Magdalena Środa).

 13. Może trochę nie na temat, ale jestem zbylwersowana informacją dot. b.posła Andrzeja Pęczaka. Przeczytałam przed chwilą, (Interia PL) że p.Pęczak siedzi w areszcie juz 1,5 roku, schudł 28 kg i odmawia mu się zalecanych przez lekarzy zabiegów,badań,diety itp. Zdaję sobie sprawę, że więzienie to nie sanatorium, ale dlaczego p.Pęczak w nim siedzi? Przecież on został aresztowany za korupcję a nie za morderstwo czy inna zbrodnię wymagająca izolacji.Pan Pęczak nie zagraża społeczeństwu i do czasu wyznaczenia terminu rozprawy może przebywać w domu. Chciałabym być dobrze zrozumiana: nie jestem fanką p.Pęczaka, jeżeli popełnił przestępstwo powinien być sprawiedliwie osądzony i ponieść karę, ale może odpowiadać z wolnej stopy, a nie siedzieć w więzieniu!! Uważam, że jest to decyzja polityczna i jest to nie w porządku. Pozdrawiam K. PS. odpowiedź brzmi Rosja i prezydent Putin. Takiej hipokryzji i zakłamania dawno nie widziałam, natychmiast myślę o Jukosie.

 14. Quis regio eius religio” Nic nowego pod słońcem

 15. O pewna spadkobierczynię ZSRR. Szkoda, że Kaczyńscy, walcząc z naszymi spadkobiercamiminionego okresu stosują dość podobne metody. Historia to musi być jajcarska babka.

 16. Ano Rosja , pierwsza strona wczorajszej Wyborczej

 17. Pani Krystyno: Zamiast firanek do Mercedesa Pan Pęczak mógł sobie w ramach łapownictwa zażyczyć 10 pudeł snickersów i pewnie teraz schudłby jedynie 10 kilo. A tak na poważnie to w przypadku tak obrotnych polityków zachodzi obawa mataczenia. Areszt jest moim zdaniem uzasadniony ze względu na kaliber i wiarygodność dowodów. Jeśli jednak siedzi on w nim już 1,5 roku bez wyroku to świadczy to jedynie o kondycji naszych sądów.

 18. W pierwszym momencie pomyslalam o Bialorusi, ale kongres Swiatowgo Stowarzyszenia Wydawcow Gazet na Bialorusi? A w dodatku prezydent Lukaszenko na tym kongresie? – nie. Zreszta taki zamordyzm panuje na Bialorusi, ze coz by to byla znowu za zagadka? Jest tu na pewno jakis haczyk, jakis paradoks. Wiec typuje USA – ponoc najbardziej wolny na swiecie kraj. Mam przyjaciol w Stanach, maja na ten temat swoje zdanie 🙂
  Oczywiscie moglabym skorzystac z googli, ale nie jest to przeciez test na umiejetnosc wyszukiwania informacji, ale raczej na inteligencje 🙂

 19. Wczesniej z rozpędu wytypowalem Bialoruś ale komentarze przekonały mnie do Rosji .Argument podstawowy -przeoczony .-takie spotkanie z oczywistych powodów nie mogło odbyc się w Mińsku > Oglądam czasami ich ” Westi” w TV ‚Płanieta” zawsze Putin i często Fratkow ( premier ) ,Szczegolnie ten ostatni robi „znakomite ” odprawy z ministrami siedzącymi jak uczniowie w Lawkach .Wszystko wyreżyserowane .Zabawa przednia ,naprawdę . Komedia jeszcze wieksza ( Oj jak bardzo!!!) niż DZIENNIK TVP z okresu propagandy sukcesu . Zazdrościć Im jedank trzeba poziomu audycji Kulturalnych i pięknego jezyka rosyjskiego w wydaniu tamtejszej Inteligencji .

 20. Moje typowanie
  1. Mińsk
  2. rząd Łukaszenki
  3. Białoruś

  ale w przyszłości…za 5 lat… może też być opcja poniższa, z uwagi na KRRiT i obecne zakusy na ograniczenie niezależności mediów… takie s-f
  1. Warszawa
  2. mowa o rządzie np.Marcinkiewicza
  3. Polska

  Pozdrawiam.:))

 21. PS. Rosja nie może być rozwiazaniem, tak myślę, z przyczyn politycznych.:-))
  Nikt nie odważyłby się krytykować Putina, bo doczekałby sie nieprzewidzianych i długotrwałych przerw w dostawie gazu…
  Gaz jest towarem strategicznym. Jak ropa.:-))

 22. ELF: rząd Marcinkiewicza za pięć lat? Nie wierzę. :]

 23. 1. 4-7 czerwiec 2006 – Moskwa
  2. Mowa o „The Government of Belarus”
  3. Białoruś

  ??

 24. Nie wiem , dlaczego większość typuje kraje na wschód od naszych granic.A TO POLSKA WŁAŚNIE !!!

 25. Jestem łodzianinem. Fakt, Pęczaka szkoda. Nie byłem jego fanem. Ba, widząc go, jego zachowanie, miałem przeczucie, że źle skończy. Jedna półtora roku to przesada. Zgadzam się, że świadczy to o kondycji wymiaru sprawiedliwości.

  Pani Danielu. Zakończyłem właśnie Pański „Codziennik”. Nie było mi szkoda czasu. Nie dziwię się, że uznano Pana za jedną z bardziej wpływowych postaci. Ja od lat jestem pod wrażeniem Pana felietonów.
  Dziękuję.

 26. Prezydent Bialorusi nie bylby obecny na jakimkolwiek zjezdzie 😉 Podejrzewam, ze to do Putina.

 27. przecież kupiłem „Politykę”

 28. Rosja (wg Wyborczej) ,ale może być to też każdy inny demokratyczny kraj, w którym społeczeństwo trzyma ręce na pulsie i każdy przejaw nakladania kagańca, spotyka się z ostrą reakcją. To bardzo ważna funkcja dziennikarstwa.Fajnie, że jesteście.

 29. Jeśli można, chciałbym najpierw „w kwestii formalnej”. W korzystaniu z „dobrodziejstw” internetu (códzysłów dlatego, że nie wszystko w tym wynalazku uważam za dobrodziejstwo) nie jestem zbyt biegły, więc może ja coś mylę, ale ostatnio wchodząc na blog En passant widzę tylko, jako ostatni wpis: „Teczka specjalnej troski” z 2.06.2006. Dopiero gdy kliknę „Archiwum” wyświetlają się teksty aktualne – ostatni „Nie matura lecz chęć szczera” z 7.06. – tylko krótkie jakieś, więc nie jestem pewien czy w całości. Czy ktoś może na to coś poradzić? A może tak ma być?
  Teraz komentarz.
  Prezydent Putin ma przynajmniej odwagę spotkać się z przedstawicielami Światowego Stowarzyszenia Wydawców Gazet. Niezależnie od tego co myśli o tej organizacji i o wolności prasy. A nawet wbrew temu co myśli i czyni z wolną prasą. I choć także wzrostem nieduży stara się trzymać jakiś poziom, wykazać kindersztubą, choćby na pokaz. Media to podchwytują i pokazują na cały świat. I nawet jeśli jest to ze strony prezydenta Putina tylko działanie na pokaz (tak zakładam, prawdziwych intencji przecież nie znamy), to zawsze istnieje szansa na jakiś dialog, na to, że ktoś Go przekona o swoich racjach. I właśnie dlatego politycy powinni się spotykać nie tylko z tymi, których lubią. Więcej – może to nawet zabrzmi jak herezja – powinni się spotykać zwłaszcza z tymi których nie lubią. Choćby po to, żeby nie tracić kontaktu z rzeczywistością. Zupełnie przeciwnie niż prezydet Putin zachowuje się pewien prezydent średniej wielkości eropejskiego państwa (z marginesu Europy, ale jednak). On (a bardziej jeszcze jego brat) swoje urazy, fobie i urojenia eksponuje na każdym kroku i czyni z nich niemal rację stanu tego państwa (O jakie państwo chodzi? Jak zagadki to zagadki. 🙂 ). W przeciwieństwie do swego rosyjskiego kolegi (już widzę jak ten prezydent mówi o Rosjaninie per kolega!) nie potrafi On wznieść się na pewien poziom. Poza tym Putin zna języki, a niemiecki na pewno i najwidoczniej wie co to kinderschtube. A rzeczony prezydent – przeciwnie: języki są mu obce. Nawet jego ojczysty sadząc po tym jak duka. I to jest ta subtelna różnica!

 30. Szanowny Panie De mode, Panski komputer/laptop zaczyna robic Panu psikusy, bez oddania go do serwisu sie nie obejdzie. Byle szybko naprawili usterke, bo brak Panskich wpisow bedzie dla mnie/nas niepowetowana strata.
  Zaznaczam, ze nie ma w tym co napisalam nawet cienia ironii 🙂

 31. 🙂 Szanowna Pani vox_populi, jakoś się samo wszystko unormowało i teksty wyświetlają się jak przedtem. Co to było nie wiem, bom internetowy profan. Za dobre słowa dziękuję i… nie wiem co powiedzieć… Nie zasłużyłem na nie. Czuję się zaszczycony i obiecuję, że dam z siebie wszystko… Bez cienia ironii. 🙂

 32. okolicznościowe 2 zł stanislaw leszczynski

css.php