Niszczycielom – dziękujemy

Drodzy Blogowicze, serdecznie dziękuję za liczne komentarze, ostatnio na temat reżimu generalissimusa Franco i  totalitaryzmu. Poseł  Artur Zawisza (PiS) uważa, że to nie był system  totalitarny, bo nie zniósł własności prywatnej. Na to ja zapytałem, co w takim razie sądzić o Trzeciej Rzeszy, gdzie Flick i Schacht szli ręka w rękę z fuhrerem,  a p. MORAWSKI dodał w naszym blogu pytanie:  Jaki w takim razie jest reżim w Chinach, gdzie sektor prywatny kwitnie?

Wyrażam radość, że na naszym blogu toczy się taka dyskusja, całkiem na poziomie. Podzielam zadowolenie NATALII, że to jest blog, w którym można spokojnie porozmawiać.  Dziękuję zarówno za komentarze, które mój pogląd wspierają, jak i za polemiki (np. ADAMA HARIBU).

 MACIEK może być spokojny: nie ograniczymy bloga do głosów wspierających i panegiryków. Dziękuję ŁUKASZOWI za ciekawe rozważania o podobieństwie „pomiędzy kaczyzmem a frankizmem”. Jego pytanie, czy Polska doczeka się swojego Felipe Gonzalesa, także i mnie nurtuje. Na razie wzorem dla obozu rządzącego jest raczej Jose Aznar i jego Partia Ludowa. Być może Aznar musiał porządzić, żeby Hiszpanie wybrali Zapatero. Zgadzam się z PK, że część prawicy sprowadza wolność do wolności gospodarczej. Tak jak kiedyś było hasło, że „socjalizm to elektryfikacja plus władza rad”, tak oni zdają się wierzyć, że wolność to własność plus podatek liniowy.

Podobnie jak ZOTHIP nie zgadzam się z tymi, którzy piszą, że mamy w Polsce rząd faszystowski. Bez przesady! Słusznie pisze jeden z blogowiczów, że gdyby tak było, to nasze dyskusje toczyłyby się już w kamieniołomach. ALE –dodam od siebie – nie dziwię się tym, którzy dmuchają na zimne. W tej chwili mamy władzę silnie motywowaną ideologicznie, która ma projekt na wszystko – od wychowania szkolnego po państwową wersję historii, silne akcenty  narodowe,  państwowotwórcze, radiomaryjne plus ciąg technologiczny, policja, wymiar sprawiedliwości i monopol w mediach publicznych. Jeżeli poseł Kurski rzuca myśl w telewizji, prokurator ją łapie, a po kilku godzinach jest już rewizja CBŚ, to może budzić zaniepokojenie, bo policja i propaganda w jednym ręku to wygląda groznie.

Cenne są wpisy SCEPTYKA na temat różnic pomiędzy III RP a Republika Weimarską (są też i podobieństwa), GALOPUJĄCEGO MAJORA I  CAMELLA z Hiszpanii, wzywające do zapoznania się z opinią mieszkańców Barcelony na temat Franco. Warto zwrócić uwagę, że już kilka wpisów było z zagranicy – witamy w polskim wirtualu!

Świetny wydał mi się komentarz PLACOWNIKA  w sprawie totalitaryzmu i hiszpańskiego dyktatora. Sądzę, że także ADAM HARIBU wiele wniósł do dyskusji. Reprezentuje on w tej sprawie inny pogląd niż większość na naszym blogu, ale HARIBU polemizował, a nie stosował argumentów ad personam i o to chodzi.

Byłoby dobrze, gdyby wszyscy wzięli sobie do serca komentarze DE MODE i STACKA: dyskusja – tak, nienawiść – nie. W polemikach bardzo rzadko zdarza się, żeby jeden polemista przekonał drugiego, żeby ktoś diametralnie zmienił pogląd pod wpływem argumentów drugiej strony. Na to nie ma co liczyć. Dobrze, jeżeli dochodzi do kulturalnej dyskusji przy użyciu argumentów merytorycznych, a nie ataków ad personam. To nie  sztuka atakować ad personam, samemu pozostając anonimem. Sztuką jest samemu poddać się ocenie innych. Wszystkich, którzy pragną dyskusji i polemiki, a nie jej zniszczenia – zapraszam na naszo blog. Niszczycielom – dziękujemy!