Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

26.01.2007
piątek

Pomóż partii!

26 stycznia 2007, piątek,

Według Jana Rokity, kierownictwo Platformy zamierza podjąć „rozpaczliwą próbę wyrwania PO z inercji”. Tą próbą miałaby być ankieta dla posłów. Celem ankiety jest lepsze rozeznanie kierownictwa partii w poglądach mas. Widocznie partia utraciła więź z masami, co było wieczna zmorą PZPR: „Masy z partią – partia z masami”. Wobec tego rzucam hasło: „Pomóżmy Platformie!” Poniżej ankieta (wg „Dziennika”).  Ankieta jest śmieszna, ale to nie powinno dziwić, bo taka jest Platforma.

Zachęcam Blogowisko do udziału, pomóżmy Tuskowi, Rokicie, Komorowskiemu i Schetynie, wspólnie ustalmy program PO, skoro ona sama nie może się zdecydować! Obok pytań – moje odpowiedzi.
 

Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (0), A. Kwaśniewski (4), K.Marcinkiewicz (3), J. Rokita (3), Donald Tusk (3+).

Z kim PO powinna wejść w koalicję?  – Z nikim.

Jakie masz poglądy? – Wybieram kolejność: socjaldemokratyczne, feministyczne, liberalne, chadeckie, konserwatywne.

Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Napływ obcego kapitału, prywatyzacja, dopuszczalność aborcji, przestępczość, rozliczenie przeszłości.

Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – To pytanie w stylu: „Kochasz bardziej tatusia czy mamusię?”. Brawo dla autorów! Kocham oboje rodziców.

Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być „dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – Jedno i drugie, na pewno nie walić butem w unijny stół, jak Chruszczow w ONZ.

Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – Zagrożeniem są autorzy tak postawionego pytania, które samo sugeruje odpowiedź.

Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 1, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – 4, Gilowska – 4, Fotyga – 0, Sikorski – 4, Ziobro – 3.

W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową?  – W takim jak każdą zagrywkę pod publiczkę.

W jakim stopniu popierasz dekomunizację?  – J.w.

W jakim stopniu popierasz deubekizację? – Zależy od każdego przypadku indywidualnego.

Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – Prawie zawsze.

Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – Żadne, ale ufam kierownictwu bezgranicznie.

Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Nie.

Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie. Już o to pytali komuniści w słynnym, sfałszowanym referendum. Ile razy można?

Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – Nie, bo wtedy będzie na Wiejskiej jeszcze więcej demagogów.

Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – Każdy przejaw myśli politycznej w klubie  byłby mile widziany.

Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – Nie, bo to prawica rozszerza się w kierunku PO.

Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – Tak, jak wszelką inną: kiepsko.

Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? J.w. Robię, co w mojej mocy, żeby pomóc.

Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – Jeżeli będzie poważnie traktowała takie ankiety jak niniejsza, to mniej niż zero.
 

DRODZY BLOGOWICZE – ZNACIE PYTANIA, ZAPRASZAM DO ODPOWIEDZI!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 109

Dodaj komentarz »
 1. DO WSZYSTKICH
  Popieram apele red_noose i JKJK
  Po wtorkowych wystepach Bernarda, geralta i innych…  zwracam się do Was z propozyzją. Nie reagujmy na wypociny takich…! To są jednostki odporne na argumenty i myślenie. Dyskusja z nimi to strata czasu i energii. Odpowiedzą nam następnymi idiotyzmami

 2. Zapraszam wszystkich czytelników do głosowania na blog pana Daniela Passenta w plebiscycie “Blog Roku 2006″ serwisu Wiadomosci24 – kategoria Polityka. Aby to zrobić należy wejść na stronę http://www.wiadomosci24.pl/zgloszone_blogi/1,1.html a następnie kliknąć “Głosuj” przy opisie bloga EN PASSANT. Potem trzeba jeszcze potwierdzić swój głos e-mailem. Przypominam, że zostało jeszcze tylko dwa dni na głosowanie. Pozdrawiam!

 3. Szkoda, że przy punktowaniu osiągnięć nie pisze Pan za co tak wysoka ocena. Rozumiem, że stawiając Kwaśniewskiemu 4 ma Pan na myśli jego reprezentowanie Polski np. na Cmentarzu Katyńskim? że o reszcie „ga”, o których trąbił świat i nazywał skandalem, nie wspomnę.
  Pytana odpowiadam:
  Rozliczenie przeszłości i prywatyzacji – koniecznie! bez tego nie ruszymy do przodu, ani na pół kroku.
  Ziobro – 4+, J. kaczyński – 3, Giertych – 3 i potem jakiś czas nic.
  Popieram deubekizację i wywalenie na zbity pysk wszystkich „fachowców” spod znaku krwawego Feliksa!
  A PO? – na śmietnik historii.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Problemem PO wcale nie musi być program (albo jego brak). W końcu zdecydowana większość tzw. wyborców nie kieruje się programem, bo go nie zna, nie rozumie, nie interesuje się nim, ani nawet tym, że programy sa niespójne, kłamliwe, nie do zrealizowania albo po prostu nieistniejące. Problem może leżeć gdzie indziej.
  Ostatnio (zresztą nie tylko) PO dało się zapędzić w kozi róg PiS-owi w sprawie komisji europarlamentarnych (w każdym razie tak to wygląda dla postronnych, ale to przecież postronni są elektoratem), dało ‘ciała’ (i dalej daje – dziś np. zmieniając front nt. jutrzejszej rozmowy i ew. kompromisu) w sprawie prezydentury w Warszawie, fatalnie tłumaczy elektoratowi swe stanowisko (w istocie tłumaczy się przed) w różnych kwestiach, a przede wszystkim – nie wyprzedza. Tylko reaguje na wyprzedzające posunięcia PiS.
  Dlaczego tak jest? Czy brak w PO młodych, asertywnych, inteligentnych ludzi? Odnoszę wrażenie (a nie cierpię PiS-u), że jednak ci krętacze z rządzącej partii są bystrzejsi, bardziej cwani, bardziej zmotywowani, wierzący głębiej w to, co robią (jakkolwiek złe obiektywnie może to, co robią być), może nawet (aż strach, gdy się to pomyśli) bardziej inteligentni, mimo całej, wiekszości z nich, estetycznej ‘niższości’, braku ‘kindersztuby’, filistynizmu, prostoty, a może prostactwa (na pewno nie prostolinijności), wszystkich tych ’skrótów myślowych’ i ‘nadużyć semantycznych’. Czy rzeczywiście czegoś istotnego Platformie brak? Aby zwyciężyć PiS? Starzy, zmęczeni ludzie? Czy można mieć zaufanie do tego szerokiego uśmiechu J. Saryusza-Wolskiego, gdy wydębił wreszcie swą synekurę? Do H. Gronkiewicz-Waltz, mówiącej, że deklaracji składać nie musiała, ale ‘zawsze lubi zrobić więcej’? Czy ci młodzi z PiS popełniają takie błędy? A jeśli je popełnią, to czy tak pozwalają je wykorzystać Platformie? Często mówi się o ‘krótkiej ławce’ PiS. Czy to nie mit? Czy w istocie to nie PO ma o wiele krótszą ławkę? Młodym, cwanym, przebiegłym prawnikom z PiS przeciwstawia zmęczonych byłych biznesmenów-wiecznych działaczy. miło sie słucha kabaretu Niesiołowskiego, ale to Bielan i Kamiński wydaja się wiedzieć, co stanie się jutro.
  Platformie trzeba nowych ludzi, profesjonalistów (PO nie ma chyba żadnego doradcy PR, w każdym razie tak to wygląda z zewnątrz), świadomych swej odmienności ideowej, wierzacych w nią i gotowych przedstawic ja publicznie. Ilu jest takich młodych ludzi, którzy odważą się powiedziec, że wszystko, w co wierzy PiS, to szalbierstwo? Czy z poreczenia PO (jego polityków, gdy piastowali funkcje państwowe) wysyłano młodych na studia zagraniczne, tak jak to robił L. Kaczyński, gdy był np. szefem NIK? Kto w PO jest tym szachistą, myślącym na wiele ruchów naprzód, rozważajacym konsekwencje najbardziej, zdawałoby się, nieprawdopodobnego rozwoju wydarzeń. Czy PiS-owi zdarzyło się opublikować taki bubel, jak raport PO o mediach? Albo tolerować w swych szeregach polityków o tożsamości ideowej tak niespójnej wewnętrznie i/lub z linią partii (jeśli jest jakaś wyraźna w PO) jak J. Gowin czy J.M. Rokita? Jest jakaś wewnętrzna słabość w PO.

 6. 1. Kaczyński (2), Kwaśniewski (2), Marcinkiewicz (3), Rokita (4), Tusk (2),
  2. z każdym,
  3. roszczeniowe,
  4. dopuszczalność aborcji, przestępczość, prywatyzacja, napływ kapitału, rozliczenie przeszłości,
  5. zależy od wysokości zasiłków,
  6. polski rząd powinien się wziąć i rozwiązać,
  7. jeżeli powyższe się nie wydarzy, to owszem,
  8. Sikorski 4, Giertych 0, Ziobro 3, reszta 1,
  9. jestem za wyrzynaniem elyt,
  10. jestem za wyrzynaniem elyt,
  11. jestem za wyrzynaniem elyt,
  12. zależy kto płaci,
  13. nie wierzę w żadne korporacyjne kierownictwo,
  14. nie
  15. tak, częste referenda, ograniczyć rolę władzy,
  16. nie,
  17. myślenie jest końcem każdej partii, tak,
  18. nie,
  19. fatalnie,
  20. w kategoriach kabaretowych, nieźle,
  21. 1000.

 7. Szkoda czasu. PO to efemeryda nie posiadająca żadnej koncepcji ani programu. Jest zbiorowiskiem nie współpracujcych ze sobą lichych osobników. Liczę na szybki rozpad. Postacie typu Tuska, Rokity lub Komorowskiego to osobniki, którzy wyczerpali już wszystkie swoje karty i nie przedstawiaja żadnej atrakcji dla ludzi. Pozostały im umizgi lub pozorowana opozycja do jaszcze gorszego PiSu

 8. Przyłączam się do apelu o ignorowanie wirusów infekujących blog Pana Passenta. Ostrzegam przed wirusami o nazwie Gerard i geralt. Niestety wirusy te opanowały także inne blogi i czynią tam podobne spustposzenia

 9. Po małych korektach Panie Danielu:

  1. Jaruzelski, Jaruzelski, Jaruzelski, Jaruzelski,
  2. PZPR
  3. postkomunistyczne, postkomunistyczne, postkomunistyczne, postkomunistyczne
  4. blokowanie lustracji, blokowanie lustracji, blokowanie lustracji, blokowanie lustracji,
  5. drogomlecznowcem
  6. dobrym drogomlecznowcem
  7. nie, to Polacy ciągle napadają na Rosję (gdyby nie agresja Polski nie byłoby 17 września, ani rozbiorów)
  8. Berman – 10, Rakowski – 11, Kiszczak -12, Urban – 123
  9. każdemu po lusterku!
  10. dedekomunizacja! Olek rulez!
  11. dedeubekizacje, SB to był kwiat narodu, a Dzierżyński największym Polakiem w dziejach, Lesiak rulez!
  12. PZPR – program partii programem narodu!
  13. Tak, można na przykład okno we w pomieszczeniu rozstworzyć!
  14. 3×0 dla PZPR, UB i SB
  15. Nie, wystarczy Sybir, po co od razu likwidować?
  16. 1 – mandatowe? Postkomuna nie płaci mandatów!
  17. Myślenie szkodzi zwartości Partii!
  18. Tak, PZPR rozszerzało się od końca do końca.
  19. Mnietek Rakowski w Sejmie – to Se Ne wrati 🙁
  20. Klub słabo, ale klubowe, to było coś (podobno)!
  21. PZPR – jakieś 99,99% jak zwykle.

  pozdrawiam
  Bernard

 10. Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (6+), A. Kwaśniewski (6), K.Marcinkiewicz (1), J. Rokita (6)(9) Donald Tusk.

  Z kim (z czym) PO powinna wejść w koalicję? – Z jajami!

  Jakie masz poglądy? – socjaldemokratyczno-chadeckie, konserwatywno- liberalne.

  Ułóż problemy wg ważności: – A. Lepper, R&M. Giertych, Fotyga, 0 …

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem?- „Ameryka dla Polaków”!

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? Tak, polski rząd musi walczyć!! Proponuje zbombardować Moskwe, Berlin, Londyn i pokazać „Who iS the Boss”

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? Jeśli zbombarduje się Moeskwe to raczej tak.

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? Poszczególnych?- Beznadziejnie, wszystkich, jeszcze leppiej.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? Nasi zawodowi politycy nie wpiszą w rozliczeniach przyjmowanych korzyści majątkowych więc można sobie dać spokój

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? W 100% Każdego kto urodził się w komuniźmie wyślijmy na księżyc!!

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? J.w. UBcy powinni zająć ciemną strone księżyca.

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? Ja nie. Mam wrażenie że „kierownictwo” też się z nimi niezgadza…

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – Owszem, ufam że wypełniona przeze mnie ankieta pozwoli partii przyjąć nowy nurt.

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? Nie, wolę 5 10 15.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? Jeśli miałby do niego trafić Andrzej Lepper to tak! Jestem za likwidacją Sejmu!

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? Wogóle nie jestem za mandatami i licze na ich umożenie ( i punktów k. też!).

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? Tak, proponuje też klub AA i kółko różańcowe.

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? Napewno nie w strone „prawicowej” koalicji.

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? Jako partie opozycyjną beznadziejnie.

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? To chyba najważniejsze pytanie jakie nurtuje obecnie Tuska. Czy społeczeństwo dostrzega rozłam w PO, czy widzi nie”wyrazistość” jaka płynie ze sprzecznych wypowiedzi Rokity i Tuska? Większość (niestety) nie.

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? Mam nadzieje że mało jeśli liderzy PO w dalszym ciągu będą utrzymywać taką śmieszną postawe, grzecznych dziewczynek które chciałby a boją się… .

  Pozdrawiam.

 11. 1. Kaczynski (0), Kwasniewski (4) Marcinkiewicz (2) Rokita (4) Tusk (3)
  2. Z SLD
  3. centrolewicowe, liberalne , feministyczne,
  4. warunki dla funkcjonowania biznesu (szczególnie małego), prywatyzacja, łapówkarstwo, inwestycje w B+R
  5. głupie pytanie;) ślązakiem…
  6. złoty środek, trzymać sie z Hiszpanią i Brytanią
  7. przestańmy się bać Rosji, to pytanie funkconuje juz od zbyt wielu lat
  8. Pierwszy minister – 0, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – 2, Gilowska – 4, Fotyga – 0, Sikorski – 5, Ziobro – 2.
  Dornowi i Ziobro dałem za to, że są wygadani i skuteczni w tym czego PiS oczekuje. pozytywnie tylko Gilowska i Sikorski
  9. czy bycie bogatym to wstyd?
  10. nie popieram
  11. nie mam zdania, zbyt młody jestem
  12. zawsze
  13. ale dziwne pytanie, której partii?
  14. oczywiście, że tak, bo to i tak polskie podatki od dawna są liniowe, a zmniejsza to koszty pobierania podatku
  15. nie
  16. hmm, przy takim poparciu społecznym dla Pis, na pewno nie
  17. im więcej tym lepiej, ale bardziej liberalny
  18. nie
  19. póki co słabo, mydełkowatość
  20. nie jest tragicznie ale przy chamstwie Pisu, PO zupelnie blednie
  21. nie wiecej niz 20

 12. Szanowny Gospodarzu,
  przepraszam, że nie wezmę udziału w ankiecie. Szkoda czasu.
  Czy zastanawiał się Pan, dlaczego akurat ludzie zdominowali wszystkie inne gatunki żywych istot na Ziemi? Przyczyna jest w zasadzie jedna: tylko ludzie potrafią niszczyć bez rzeczywistej konieczności (przetrwania).
  Dlaczego partyjki typu PiS wygrywają? Dokładnie z tego samego powodu. Człowiek choć odrobinę uczciwy i myślący nie jest w stanie przeciwstawić się tak ekstremalnemu chamstwu i zakłamaniu. Do tego trzeba Leppera. Ale on niestety zaczął się uczyć i już też nie może.
  Pozostaje czekać, aż naród będzie mieć dosyć. Ale wtedy nie skończy się tak łagodnie jak w 1989 roku. Może się skończyć tak jak w Rumunii.
  Pozdrawiam
  Qba

 13. Ewa,

  Te wolania rygorystow moralnych i piewcow czystosci spod znaku pisuaru (czyli np. Twoje) sa juz na prawde zalosne – jedyne argumenty jakie macie przeciwko Kwasniewskiemu (10 lat prezudentury!!!) to Charkow i ziemia kaliska z min. Siwcem. Wpadki zenujace, ale moim zdaniem jak na 10 lat prezydentury to troche malo macie okazji do atakow – zawsze jak bumerang, w momencie kiedy pojawia sie nazwisko Kwasniewski, jakis duzurny moralista wyciaga te dwie sprawy.. (i nic poza tym)

  O tym jak „swiat” (o ktorym piszesz ze roztrabil i sie wysmiewal) ocenia Kwasniewskich i ich prezydenture najlepiej swiadczy ostatnie spotkanie pierwszych dam (pod auspicjami, lub organizowane przez KE – nie pamietam dokladnie) na ktore NIE zaroszono Kaczynskiej tylko Kwasniewska…. Czy to z powodu tego ze Kwasniewscy niezle garuja??

  Ja osobiscie wole miec prezydenta ktory przez 10 lat ma dwie powazne wpadki niz byc rzadzonym przez ludzi ktorzy uzurpuja sobie prawo do bycia parwdziwymi Polakami, i oceny pod tym katem innych a:
  – nie odrozniaja Malopolski od Wielkopolski,
  – nie znaja slow hymnu narodowego,
  – jezdza w limuzynach oflagowanych flagami Indonezji
  – kalecza niemilosiernie przy kazdej wypowiedzi jezyk polski
  – na oficjalnych konferencjach prasowych obrazaja w chamski sposob dziennikarki z nie-wazeliniarskiej stacji
  – itp, itd…. kto chce moze dopisac….

  ps.
  pozdrowienia dla Wojewody Mazowieckiego – on co prawda mial 0,75 promila ale jest NASZ i WARA wam od niego. Gorzej jakby to ktos z PO byl w takiej samej sytuacji – juz slysze te wypowiedzi premiera, gosia, ludwika i innych pozal sie boze rygorystow moralnych….

 14. W obranym przez PO kursie na człowieka dostrzegam szansę zbudowania silnej lewicy. Jeśli okaże się, że respondenci kochają Kwaśniewskiego, są za aborcją i nie pałają nienawiścią do komuchów, trza będzie ogłosić nową linię partii. Dla PO to nic trudnego. Przykład dali Gilowska, Religa i Sosnierz.

 15. Jak oceniasz wymienionych polityków?
  A. Kwaśniewski (4), Donald Tusk (2), J. Rokita (1), K.Marcinkiewicz (1), J.Kaczyński (-4)

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – Na dzisiejszy dzien: z Socialdemokracja (obydwie grupy dysponuja wastarczajacym potencialem mlodych wilkow) i to jak naszybciej aby rozwiazac obency rzad i przspieszyc wybory do sejmu.

  Jakie masz poglądy? – Wybieram kolejność: socjaldemokratyczne i lewicowo – liberalne (bez kolejnosci).

  Ułóż problemy wg ważności: – Napływ obcego kapitału, prywatyzacja, dopuszczalność aborcji, przestępczość, rozliczenie przeszłości.

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – czuje sie dobrze – co za absurdalne pytanie.

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – Jedno i drugie, na pewno nie walić butem w unijny stół, jak Chruszczow w ONZ – to jest tez moje zdanie, a tak na marginisie: przypominacie sobie zrypany obcas tego buta , moze ma ktos z was jeszcze to slynne foto ? ☺

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – Huston: you have a problem ?

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 1, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – 2, Gilowska – 4, Fotyga – 0, Sikorski – 4, Ziobro – 1.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – kazda osoba pelniaca funkcje publiczna i panstwowa powinna byc transparencyjna (?).

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – nie rozumje pytania. Jest partia komunistyczna w Polsce zabroniona albo uznana za organizacje przestepcza ?

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – kazdy kto dokonal przestepstw
  powinien zostac pociagniety do odpowjedzialnosci tego wymaga prawo.

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – bardzo czesto.

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – tak, moim mandatem wyborczym.

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – nie mam zdania do 3×15. Jestem za prostym i nieskaplikowanym systemem podatkowym, ktorego nuance moze kazdy obywatel zrozumiec.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie !

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – j.w.

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – jak najbardziej , pluralizm jeszcze nikomu nie zaszkodzil.
  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – PO jest jaka jest .Jest w niej frakcja prawicowa (Rokita) i jest grupa centro-lewicowo-liberalna. Mam nadzieje, ze sie przetransformije w prawdziwa partie obywatelska o duzym prestizu i umiejetnosci do zawierania koalicji.

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – niestety, bardzo niezadawalojaco. Po wygranych wyborach samorzadowych czakalem na masywna ofensywe przeciw faszo koalicji i co … brak konceptu ?

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? J.w.

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? –
  Absolutna wjekszosc. Jeżeli zacznie w koncu robic to czego od nich wyborcy oczekuja to moim zdaniem PiS podzieli los SLD w ostanich wyborach, o LPR juz nie wspomne.

 16. W odpowiedziach do pytania: Jakie masz poglądy? brakuje jednej ważnej możliwości: ŻADNYCH.
  Ta odpowiedź mogłaby wytłumaczyć problemy Platformy.

 17. IV Rzeczpospolita nie cieszy się bowiem entuzjazmem wśród społeczeństwa. Można o tym przeczytać tutaj: http://hegemonet.blox.pl/2007/01/IV-RZECZPOSPOLITA-NIE-DLA-INTERNAUTOW.html
  Czas więc chyba na V RP!

 18. Platforma jest tworem żalosnym. Wykazała to w sposób jaskrawy – zresztą kolejny – sprawa komisji w Parlamencie Europejskim.

 19. Ankieta PO obnaża sens niebytu tej formacji. To zlepek odrzutków ideowych, którzy chcą sie nadal bawić nie bardzo wiedząc jak i w co. Ankieta jest głupia, głupie więc mogą być odpowiedzi. Smutna ta opozycja. Stan niemocy opozycyjnej wypromował do władzy totalitarystów w niejednym państwie. Cytowana ankieta przestraszyła mnie na serio. Między jej wierszami zieje pustką intelektualną mjącą swe źródła w bezideowości. Ci panowie nie są nawet pragmatykami władzy. Pragmatyk nigdy nie obnaży swej ignorancji – idzie w zaparte udając intelektualistę – jak PiS. Dlatego pragmatyk jest skuteczny. Sypnięcie biedniejszym emerytom od 150 do 350 zł raz na rok to mały koszt neutralizacji ich nieadowolenia. PiS umie to zrobić, PO na jego miejscu zadyskutowałaby się na śmierć na temat złego stanu finansów publicznych… Czy partia liberalna może pytać o wolność aborcji – ta wolność należy przecież do kanonów liberalizmu, do kanonów wolności jednostki ludzkiej, chyba że ma się wątpliwości czy kobieta taką jednostką ludzką jest… Szkoda, że Pan tę ankietę upowszechnia. Ona świadczy dowodnie, że przed PiSem jeszcze długie lata rządów.

 20. DO EWY
  Nie na Katynskim ,tylko w okolicach Charkowa na Ukrainie ,a upił się z nim Biskup Generał- Flaszka Głódż -ma facet silniejsza głowę i szczęście ,że nie występował publicznie . Twoich idoli wyślij zaraz do Davos w Szwajcarii ,tam niech pokaża klasę miedzynarodową , lub zobaczą jak tam jest .
  Ostrzegam ,z tłumaczami tam nie jeżdzi się ,chroń Ewo swoich przed tym złym światem !!!

 21. Panie Passent, czytalem blog pana corki..I na co bylo wydawac taka fortune na edukacje jedynaczki???

 22. Proponuję pytanie 22: Czy kierownictwo PO powinno sie przestać bac, że żyje?

 23. @ Ewa:
  „Rozumiem, że stawiając Kwaśniewskiemu 4 ma Pan na myśli jego reprezentowanie Polski np. na Cmentarzu Katyńskim?”
  Ciekawi mnie dlaczego tak rozumujesz i gdzie to wyczytałaś taki argument? A może mnie to nie ciekawi 😉
  Nawiasem mówiąc nie słyszałem, nie czytałem i nie widziałem by Kwaśniewski reprezentował niegodnie Polskę w Katyniu. Chyba że chodzi Ci o to w jakim stanie był w Charkowie…, więc może ktoś inny popełnia tutaj gafę….

 24. Do ~jasnego gwinta. Ja czytam wszystkie posty- i te za i te przeciw. I nie widzę nic złego w tym, że ktoś nie darzy pana Passenta sympatią wypominając jemu przy okazji czasy opluwania Jana N-J. Dla mnie autorytetem jest właśnie Jan N-J, a nie D. Passent. I tyle.
  Pozdrawiam Bernarda, Gerarda, Geralta.

 25. Z powodu splotu różnych okoliczności, Kwaśniewski rzeczywiście wyrasta na giga-męża stanu. Trochę może i na wyrost i wbrew własnej woli, ale jednak. I niechaj by po stokroć spił sie w Charkowie, niechaj by i 10 razy uciekal po drabinie, to i tak „trzeźwy na duchu i umyśle” następca to krótki Misio. Epizod nad którym nie ma sensu sie zatrzymywać. Zaś co do PO: oni i tak wiedzą wszystko lepiej, więc i teraz na grzyba im jakies porady. Pzdr. ale tylko dla autora blogu.

 26. Na temat referendum wstrzymam się od głosu: za mało wiem o PO. Ale chcę wtrącić swoje trzy grosze na poboczny temat dzisiejszego blogu.

  Cała atrakcyjność tego forum polega na tym, że piszą tu również osoby o odmiennych poglądach (jak Ewa, Bernard, Gerard, geralt…). W przeciwnym wypadku blog byłby wazeliniarstwem, kadzeniem. Na to był czas przez 40 lat komunizmu. Jak długo osoby takie nie dopuszczają się ataków osobistych (najczęściej tak jest), dlaczego nie podejmować z nimi dyskusji? Moim zdaniem na ignorancję zasługują jedynie osoby atakujące prywatność współblogowiczow. Takich jest tu wystarczająco dużo.

 27. Do ~jednorękiego. Oczywiście, to był Charków, przepraszam (jest u mnie rodzina mojej koleżanki – udzielam im gościny, przyjechali na pogrzeb kuzynki, która straciła brata w Katyniu, wspomnieniom nie ma końca – przeżywam na nowo wszystkie zasłyszane wcześniej opowieści związane z tym miejscem i dlatego napisałam o Katyniu) – przepraszam, bo ja właśnie potrafię przyznać się do błędu.
  Nie jestem zwolenniczką żadnej partii, jak próbuje mi się tutaj wmówić; ja patrzę na działania konkretnych ludzi. Kwaśniewski zaś, zawsze już kojarzył mi się będzie z kłamstwem (prezio magister), obłudą, brakiem kultury…
  Jestem dumna z tego, że nigdy nie dostał mojego głosu.

 28. Słówko dnia:

  GOLIMĄCENIE

  ;-D

 29. Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (1), A. Kwaśniewski (4), K.Marcinkiewicz (3), J. Rokita (3), Donald Tusk (3).

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – Z nikim.

  Jakie masz poglądy? – Wybieram kolejność: socjaldemokratyczne, liberalne, feministyczne, chadeckie, konserwatywne.

  Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Napływ obcego kapitału, prywatyzacja, dopuszczalność aborcji, przestępczość, rozliczenie przeszłości.

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – razem. Jestem i Polską i Europejką

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – powinien te sprawy traktowac równorzędnie.

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – Jeżeli Polska się o to postara.

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 3, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – 3, Gilowska – 4, Fotyga – 0, Sikorski – 4, Ziobro – 3.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – nie popieram

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – nie popieram

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – tylko wobec przestępców (ówczesnych)

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – o taaak!.

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – Żadne.

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Tak.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie.

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – nie, bo bogaci będą kupować sobie miejsca

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – tylko jeśli w PO są takie orientacje

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – Nie.

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – źle. PO pozwala narzucać sobie przez PiS kierunki sporu

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? Słabo.

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – sądzę że w granicach 20-25%.

 30. Waldemarze i jednoreki,
  Ewie wszystko kajarzy się z Kwaśniewskim. Nawet pogrzeb kuzynki rodziny koleżanki.

 31. A w Polsce sa w ogole jakies partie polityczne?

  Nie, w Polsce za fasada partii politycznych funkcjonuja zwiazki zawodowe politykow ktorych glownym celem jest zagwarantowanie zatrudnienia kumplom. Ankieta pokazuje, ze PO jest takim wlasnie zwiazkiem.

 32. Początkowo nie zamiarzałam wdawać się w dyskusję z Ewą, ale podobieństwo nicków skłoniło mnie do wypowiedzi.
  „I nie widzę nic złego w tym, że ktoś nie darzy pana Passenta sympatią wypominając jemu przy okazji czasy opluwania Jana N-J.”
  Ewa,
  rzecz jasna, można nie darzyć kogoś sympatią – masz do tego święte prawo. Ale jeżeli wypominasz komuś krzywdę którą być może (piszę „być może” bo nie podałaś źródeł tej informacji) NIE TOBIE uczynił kilkadziesiąt lat temu, to nie jest tylko zwykły brak sympatii – to jad w najczystszej postaci. Zwłaszcza, że nie wiesz czy ta sprawa (o ile faktycznie zaistniała) nie została już dawno wyjaśniona i przebaczona.
  Wypominasz Kwaśniewskiemu 2 wpadki na 10 lat prezydentury, a nie zauważasz ciągłych wpadek braci Kaczyńskich – to tylko zaślepienie czy już hipokryzja?
  A propos: długo jeszcze zamierzasz wypominać bliźnim błędy? To nie po chrześcijańsku. Przepraszam, chyba że ty jesteś katoliczką i wzorową obywatelką IV RP. Cóż, ja nie.
  Dla odmiany pozdrawiam AnKę, Tomasza Kwarcińskiego, mw, Łukasza, jasny gwint, etc. oraz przyjaciół z blogu p. Piotra Adamczewskiego.
  ewa

 33. Jak oceniasz wymienionych polityków? –

  J.Kaczyński (3), A. Kwaśniewski (4), K.Marcinkiewicz (1), J. Rokita (2), Donald Tusk (3).

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? –

  z Krasnoludkami & Gamoniami

  Jakie masz poglądy? –

  Liberalne. Ale naprawdę nie na niby.

  Ułóż problemy wg ważności: –

  Napływ obcego kapitału, przestępczość, prywatyzacja, dopuszczalność aborcji, rozliczenie przeszłości.

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? –

  Ręce opadają.
  Czy „Kierownictwo Partii” czuje się bardziej Parlamentarzystami czy członkami PO?

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? –

  Powinien dbać o polskie interesy narodowe będąc dobrym Europejczykiem i współpracując z UW.
  Nie rozumiem, dlaczego ktoś założył, że jedno drugie wyklucza. Pewnie retoryka i logika Partii Rządzącej robi swoje.

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? –

  Oczywiście, że tak. Jak tak dalej pójdzie, to niemal wszyscy będą.

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? –

  Pierwszy minister – 3, Giertych – 0 absolutne, Lepper – 0, Dorn – 3, Gilowska – 4, Fotyga – 0, Sikorski – 4, Ziobro – 2.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? –

  Rozumiem, że majątki polityków bardzo interesują innych polityków.

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? –

  Jest po prostu rozczulająca. Żal człowiekowi serce ściska gdy patrzy, z jakim zapałem ci dzielni ludzie walczą z ustrojem, którego już od prawie 20 lat w Polsce nie ma.
  Ale gołym okiem widać, że pełnym szlachetnego entuzjazmu członkom Jedynie Słusznej Partii wrzaski „precz z komuną” (w sensie dosłownym i metaforycznym) sprawiają bardzo wiele niewinnej radości. Po kiego grzyba im tego odmawiać. Niech sobie pokrzyczą małe polityki.

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? –

  To naprawdę fascynujący proces. Najbardziej pouczająca jest obserwacja deubekizatorów.
  Deubekizatorów, którzy są przecież jakże do swoich ofiar podobni: zawłaszczenie mediów, zawłaszczenie instytucji demokratycznych z samego założenia apolitycznych, pogardliwe ignorowanie oddolnych inicjatyw społecznych, kompletny brak szacunku dla przeciwnika politycznego i walka z nim za pomocą najniższych moralnie metod (coś w stylu linczu publicznego), nieumiejętność chodzenia na jakiekolwiek kompromisy z kimkolwiek, przekonanie o jedynosłuszności swoich poglądów i złośliwym z pewnością zniezrozumieniu ze strony reszty świata, przewaga argumentów ideologicznych nad racjonalnymi i budowanie swego wizerunku głównie na zasadzie swojej nieugiętej konfrontacji ze społecznymi antybohaterami (komuniści – na zasadzie swojej walki z Niemcami, pisiory – na zasadzie swojej walki z komunistami, liberałami, Żydami, masonami, homoseksualistami, wszystkimi ministrami spraw zagranicznych od 89 roku, prawnikami, dziennikarzami, kabaretami, bezczelnymi bezdomnymi i Leszkiem Balcerowiczem).
  Zabawna sprawa, jak się nad tym zastanowić.

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? –

  Sprawianie przykrości kierownictwu partii nie jest bynajmniej moim zamiarem, ale ich decyzje wydają się tak jakby losowe. Może niby egzaminatorzy rzucają ustawami, i które spadną na biurko te popierają, a które na podłogę te w odstawkę. Albo, żeby było prawie i sprawiedliwie: raz Rokita, raz Tusk.
  Raz się zgadzam a raz nie.

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? –

  Oczywiście. W końcu jest się tym samym centrum szarej sieci wrogiego układu …

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? –

  Nie.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? –

  Jestem za sprzedażą Senatu na aukcji antyków w Kaliforni. Będziemy mieli na becikowe.

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? –

  Jestem za półmandatowymi. Widzimy przecież skutki tego, co się dzieje, jak półgłówek dostanie cały mandat …….

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? –

  Klubiści PO potrzebują przyjaciół, jak wszyscy.

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? –

  Niech się rozszerza gdzie chce. I tak już dawno przestało być zabawne.

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? –

  Idealnie opanowali podnoszenie rąk do góry. Bardzo pięknie to wygląda, pewnie długo ćwiczyli. Trzeba to docenić, Tusk pewnie pracował nad tym cały weekend.
  Teraz czas, żeby ktoś im jeszcze wytłumaczył, że ważny jest nie tylko sam gest, ale też czas po niemu.

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach?

  Mogliby się bardziej postarać. Zatańczyć i zaśpiewać. Pożonglować. Skopać parę kuprów.
  Skoro i tak nie robią nic poza waleniem ogólników i truizmów, które nawet ja sam byłbym w stanie wymyślić (i wymyślam, każdego dnia) – to niech to przynajmniej będzie bardziej widowiskowe.
  Narodowi, jak to widzimy na przykładzie przerażająco ustabilizowanej popularności PiS, trzeba becikowego i igrzysk.

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? –

  To jak rozumiem jest takie ogólne pytanie z charakteru, sprawdzające głębokość Wiary w Partię. Możliwe, że także Ufność jej Kierownictwu. Najlepiej punktowana jest przytłaczająca większość.
  Ja uwierzę jak zobaczę.

 34. Bernardroland.
  Gdy pod sklepem zaczepili mnie pijani faceci, obrzucając mnie „komplementam” uważałem, że nie ma powodu z nimi dyskutować, bo oni nie byli w stanie zrozumieć o co mi chodzi.
  Podobnie jest z Ewą, Bernardem, Geraldem.
  Jeżeli Ci się podobają, i sposób i słownictwo ich wypowiedzi, dyskutuj z nimi. Jest to Twoja sprawa i poczucia smaku (Twojego!).
  Pozdrawiam

 35. Boże ! Chroń nas od ankiet i sondaży !

  Ale niech tam ! Czego sie nie robi dla Passenta 🙂

  Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (1), A. Kwaśniewski (3), K.Marcinkiewicz (3), J. Rokita (3), Donald Tusk (1.5).

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – z własnymi frakcjami.

  Jakie masz poglądy? – nie mam, czyli śmierdzący liberał.

  Ułóż problemy wg ważności: Napływ obcego kapitału, prywatyzacja, przestępczość, rozliczenie (przeszłości+dopuszczalność aborcji) ex equo

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – nie odpowiem, bo wyjdzie, że mam roztrojenie jazni (czytaj: potrójną tozsamość)

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UE? – powinien brać lekcje europejskiego savoir-vivre’u u bardziej doświadczonych

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – Zagrożeniem są autorzy tak postawionego pytania, które samo sugeruje odpowiedź. – Nic dodać, nic ująć

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 1, Giertych – 1, Lepper – 0, Dorn – 3, Gilowska – 3.5, Fotyga – 0.5, Sikorski – 3.5, Ziobro – 2.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – w umiarkowanym.

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – w stopniu określonym przez granice rozsądku.

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – Zależy od każdego przypadku indywidualnego.

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – nie dotyczy (biezpartyjnyj)

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – nie dotyczy (biezpartyjnyj)

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – nie dotyczy (nie mój fiskus)

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie.

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – Nie

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – czmu nie ?

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – zależy jaka prawica, bo jeśli kato-moralizująca konserwa, to nie

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – patetyczne wysiłki, i takie efekty

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? nie mam zdnania, za mało „siedze” w temacie

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – lepiej zapytac o numer w Totka. W razie poprawnej odpowiedzi będzie wiekszy pożytek.

  To wszystko ?

  POzdrawiam,

  Jacobsky

 36. Bernard, zamiast wypisywać pseudooryginalne i w gruncie rzeczy mało smieszne i mało złośliwe rzeczy, może mi odpowiesz w ważniejszej sprawie, a mianowicie ustosunkujesz się do mojego postu pod Wpisem Passenta o Ryszardzie Kapuścińskim, gdzie zachowałeś się niegodnie. Wklejam mój komentarz i czekam na komentarz twój:

  ,,Bernard, to już jest nie dość, ze chamstwo, to i głupota jak i obsesja. Wchodzisz na blog, gdzie jesteś czyimś gościem, zakłócasz tej osobie ( Passentowi) żałobę po przyjacielu, piszesz nie na temat. W dodatku się powtarzasz, bo na tym blogu pisałeś to już kilka razy ( o Nowaku Jeziorańskim) . Są jakieś granice przyzwoitości, a kiedyś nawet widziałem elementy sensowności w twoich wpisach.
  PS. Nie dziw się , jeśli kasują twoje posty. Ja bym cię za takie zachowanie w moim blogu wykasował od razu.
  PS 2. Czy zamierzasz zostać drugim Ziemkiewiczem, on ma obsesję Michnika, ty Passenta. Oba przypadki są ciekawe, bo na inne tematy( np. ty u Paradowskiej, Ziemkiewicz w TVN 24) potraficie sie wypowiadać nawet sensownie i przyzwoicie.”

 37. Po dokładnej analizie tekstu oraz swoich poglądów na omawiane kwestie odpowiadam:
  1. pomidor
  2. pomidor
  3. pomidor
  4. pomidor
  5. pomidor
  6. pomidor
  7. pomidor
  8. pomidor
  9. pomidor
  10. pomidor
  11. pomidor
  12. pomidor
  13. pomidor
  14. pomidor
  15. pomidor
  16. pomidor
  17. pomidor
  18. pomidor
  19. pomidor
  20. pomidor
  21. pomidor
  Z poważaniem

 38. Do Ewy, która ceni Jana N-J.. Gdy byłem chłopcem wszyscy dookoła czekali na Andersa na białym koniu. Nikt nie doczekał a międzyczasie ludzie zabrali sie do życia, do pracy i do nauki. Inni pozostali w wolnym świecie i oglądali kraj z wygodnej loży. Często byli za to opłacani a wielu naigrywało sie z tych co żyli w kraju. Szczególnie z tych co żyli we Wrocławiu, Szczecinie, Zielonej Górze lub w Olsztynie. Pan Jan N-J po powrocie pouczał nas gorliwie jak należało walczyć. Dlatego bardziej cenie tych co żyli tutaj.

 39. Ankieta wesoła , rozdarta kadra kierownicza PO do wymiany.
  Dokładne wypełnienie ankiety wymaga znajomości struktury ugrupowań i frakcji w Parlamencie Europejskim . W przybliżeniu : Chadecja – 36% , Socjaldemokraci – 28% , Liberałowie – 13.5% , Konserwatyści – 5,5% , Zieloni ? 10% . Największy wpływ w PE ma Chadecja do której należą posłowie Platformy Obywtelskiej oraz poseł Siekierski z PSL. Do ugrupowania Konserwatystów /5,5%/ przynależą posłowie PiSu oraz byli posłowie PSL. Dla PO grupowanie list z PSL w ostatnich wyborach samorządowych było korzystne. Tylko jak JM Rokitę można sobie wyobrazić na traktorze , a może spojrzeć na lewo.

  PS. Czuję nicość po niektórych wpisach do felietonu ” Rysiek „. Starsze okularnice i starsi okularnicy pozdrawiają Agatę Passent.

 40. Na ankietę nie odpowiadam,bo uwazam ze jest beznadziejna jak cała ta PO.Mają lustereczko,w którym bez przerwy się przeglądają pytając”lustereczko powiec przecie kto jest lepszy na tym swiecie.A lustereczko odpowieda PiS ” i to jest ich problem i ciągłe zmartwienie.

 41. Parlamentarzystom PO podpowiadam poprawne odpowiedzi na wybrane pytania.

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – Z kazdym, kto zapewni Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu odpowiednio eksponowane stanowisko w PE.

  Jakie masz poglądy? – Wybieram bez wskazywania kolejności. Proszę Kierownictwo o skreślenie aktualnie nieprzydatnych: chadeckie (ale nie mam pojęcia co to znaczy), liberalne (ale nie w sprawach obyczajowych), narodowe (ale umiarkowanie), konserwatywne (ale oświecone), demokratyczne (ale bez przesady), centrowe (ale inne od poglądów Unii Wolności z której wystąpiłem, żeby się zapisać do PO)

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – o 1% za mało, żeby rządzić samodzielnie dlatego przejdzie do opozycji względem koalicji PIS-u z LID-em (tzw. PISLID)

 42. „A propos: długo jeszcze zamierzasz wypominać bliźnim błędy?”

  Roznie to bywa. Na przyklad Passent niedawno pisal o bledach Dmowskiego.

  „To nie po chrześcijańsku.”

  A czy na tym blogu obowiazuja standardy chrzescijanskie? Jesli tak – to kogo? Wszystkich piszacych? Niektorych? Autora? Ewe? ewe?

 43. mw pisze: „Czy brak w PO młodych, asertywnych, inteligentnych ludzi? Odnoszę wrażenie (a nie cierpię PiS-u), że jednak ci krętacze z rządzącej partii są bystrzejsi, bardziej cwani, bardziej zmotywowani, wierzący głębiej w to, co robią (jakkolwiek złe obiektywnie może to, co robią być), może nawet (aż strach, gdy się to pomyśli) bardziej inteligentni, mimo całej, wiekszości z nich, estetycznej ‚niższości’, braku ‚kindersztuby’, filistynizmu, prostoty, a może prostactwa (na pewno nie prostolinijności), wszystkich tych ‚skrótów myślowych’ i ‚nadużyć semantycznych’. Czy rzeczywiście czegoś istotnego Platformie brak? Aby zwyciężyć PiS? Starzy, zmęczeni ludzie?

  Brawo mw! Świetna diagnoza choroby PO!

 44. # alex pisze:
  2007-01-26 o godz. 12:51

  Panie Passent, czytalem blog pana corki..I na co bylo wydawac taka fortune na edukacje jedynaczki???”
  Bożesz ty mój….

  Jaka szkoda, że twoi rodzice pożałowali na twoją edukację. Wyższe studia dają jednak trochę ogłady. Radzę odwiedzić blog pana Wierzejskiego. Tam pobudzenie intelektualne – gwarantowane, w promocyjnej cenie. Nawet dla niewykształciuchów i niewychowanych.

  Szanowny Panie Redaktorze, pozdrowienia. Dobrze Pan wychował córkę.

  Ciekawe, czy Jan Nowak-Jeziorański podziękowałby tym, co go tak gorliwie tutaj mszczą, chociaż znają jedynie plotki i pogłoski. Mam wrażenie, że byłby zażenowany.

 45. Co wy w tej Warszawie robicie?
  Plebana nie ma
  Wójta nie ma
  Pan jaki jest każdy widzi
  Ankieta to chyba substytut igrzysk (tez w zawieszeniu komisarycznym)

 46. Dobry komentarz!
  Słów brakuje.
  Jak tak dalej pójdzie… już po PO.
  Pozdrowienia Panie Danielu i dla blogowiczów…
  PS.
  Tej nienawistnej czkawki już nawet słuchać się nie da!
  Ewa, Bernard, Gerald i inni zachwyceni brzmieniem własnego głosu – żal mi was…

 47. Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (0), A. Kwaśniewski (5), K.Marcinkiewicz (2), J. Rokita (1), Donald Tusk (3).

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – może z LiD?…

  Jakie masz poglądy? – socjal-liberalne

  Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Polska w UE, gospodarka i prywatyzacja, napływ obcego kapitału, dopuszczalność aborcji, przestępczość, rozliczenie przeszłości.

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – Europejką uznając to jako pojęcie nadrzędne i cechę pewnych wartości, potem Polką.

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – najpierw dobrze działać w UE nie tracąc interesu państwa i jego obywateli. Polska w swojej strukturze społecznej ma różne narody.
  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – nie jest.

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? –
  Pierwszy minister – ) (chodzi o Kaczyńskiego?…),
  Giertych – 0, Lepper – 0,
  Dorn – 3, Gilowska – 4,
  Fotyga – 0,
  Sikorski – 4,
  Ziobro – 3.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – na stanowiskach publicznych -jeśli dot. osoby publicznej (rząd, parlament, trybunały itp) i jego rodziny – stanadard jak w UE.

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – poroniony pomysł.

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – UB nie istnieje od 50 lat,kogo to ma dotyczyć? Trupów, groby?…

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – której partii? Do żadnej nie należę.

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – Jak się zapiszę, to się ustosunkuję.

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Nie.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie ?

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – nie mam jeszcze wyrobionego zdania, pewnie nie wszędzie.

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – Każdy przejaw myśli politycznej w klubie byłby mile widziany. Podzielam zdanie p. Passenta.

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – Nie.

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – nie ciekawie.

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? – istnieje,. Ale są za duże wpadki, vide sprawa Saryusz-Wolskiego. Nie powinien być dopuszczony do mediów. Dzisiaj w Rzeczpospolitej wypiera się tego co mówił, np. o swoim apetycie na vice szefostwo w klubie chadeków w europarlamencie. To żenujące…

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – nie wystarczająco do samodzielnego rządzenia.

 48. Hamilton (dzięki vox_populi!) absolutnie powinien się znaleźć na liście siedmiu wspaniałych, którą jeszcze raz przedstawiam, mimo że dzisiaj to nie na temat.

  Siedmiu wspaniałych:

  Kisielewski
  Słonimski
  Głowacki
  Pilch
  Kałużyński
  Passent
  Toeplitz

  (Nawiasem mówiąc, ja ich nie szeregowałam, tak wypadło z wyciągania na ślepo karteczek z nazwiskami – wspaniały to wspaniały, w tych klockach nie ma lepszych i gorszych)

  Ale przecież jak się wstawi tam Hamiltona, to nie będzie już siedmiu, tylko ośmiu wspaniałych, a to jakoś nie gra. Więc żeby grało trzeba by któregoś delikwenta usunąć. Tylko psia kocha Kisielewskiego żadną miarą nie da się usunąć. Tak samo Słonimskiego. O usunięciu Głowackiego i Pilcha w ogóle mowy nie ma. A usunięcie Kałużyńskiego, Passenta i Toeplitza grozi wręcz uschnięciem ręki. Tymczasem Hamilton musi tam być i kropka.

  No więc co robić? Trzeba sposobu, i tak się składa, że jest sposób. Otóż wystarczy tylko zmienić tytuł filmu. Nie „Siedmu wspaniałych”, a „Dirty dozen”, czyli „Parszywa dwunastka”. Teraz wszystko już gra i buczy. Nie tylko można wstawić Hamiltona, ale brakuje jeszcze czterech wspaniałych. And the winners are…?

 49. PO jest dla mnie partią „mniejszego zla”. Liberalizm, o ktory ją się posądza jest bardzo mętny, przywódcy mało charyzmatyczni, partia zwleka z dookreśleniem siebie.
  Moim zdaniem, czasami brak decyzji jest gorszy niż zla decyzja, nie wzmacnia to elektoratu, który jest tak samo chwiejny jak jego liderzy.

  Konflikt i współzawodnictwo idei i interesów jest normalnym stanem społeczeństw.
  Obietnica powszechnej szczęśliwości jest kłamstwem.

  Liberalny liberał Isaiah Berlin widzi dzieje europejskiej myśli jako historię współtworzenia wielości szkół, głosów, w której jeden typ refleksji równoważy inny, w której żadne ze stanowisk nie zdobyło pozycji uprzywilejowanej. Docenia zarówno zasadę wolności jak i równości, rozumie potrzebę patriotyzmu i zakorzenienia ekonomicznego i społecznego bezpieczeństwa.

  Wszystko jest ważne i uzasadnione, jeśli nie prowadzi do odrzucenia innych wartości, które są równie ważne dla ludzi jak np. pragnienie wolności.
  ZASADA ROWNOWAGI SIŁ I WARTOŚCI JEST ISTOTNIEJSZA NIŻ SAMA ZASADA np.: sprawiedliwości.

  Ocena ludzi:
  A.Kwaśniewski 4 ; J.M.Rokita 2 (dałabym nawet 5 gdyby nie tak (prawie) skrajne poglądy prawicowe) cenię Go za kulturę, umiejętność argumentacji i dialogu. Szkoda.
  D.Tusk 2; Ziobro 1 (byłby całkiem niezły, gdyby nie ta dyspozycyjność); Z.Gilowska 4
  (współczuję z powodu konfliktu przynależności i możliwości: sama sobie jednak wybrała ten los); Marcinkiewicz 2 (człowiek wplątany w tryby, z których nie potrafi się wydobyć) Szkoda.; J.Kaczyński 0 ( dobry menedżer nie konfliktuje, powinien polaryzować stanowiska różnych opcji, budować, a nie rujnować .Odpadł by argument o zawłaszczaniu i pobudkach osobistych). Reszta jest milczeniem, nie warta wzmianki.
  Z zaciekawieniem obserwuję prof.Senyszyn.Dobre puenty, odwaga w wygłaszaniu poglądów. Lwica

  Habitus (26.01 godz.11.28) co masz przeciwko polonistkom i bibliotekarkom? W każdym zawodzie są artyści, rzemieślnicy i partacze. Ja też znam kilka stereotypów.

  Pozdrawiam Halszka

 50. Czasem mi żal popleczników Niewielkich Braci. My, łże-elity i komuchy mamy co dnia nową wpadkę, gafę lub idiotyzm, z którego możemy się naśmiewać, a tacy jak Ewa mają tylko Charków i niedoszłego magistra. To musi być męczące, na każdy argument, pytanie i sugestię odpowiadać „a Kwaśniewski pił w Charkowie”. Trochę jak gra w pomidora 🙂

  Po wstępie, odpowiedzi na pytania.

  Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (0), A. Kwaśniewski (3+), K.Marcinkiewicz (2), J. Rokita (1), Donald Tusk (1). O rany, to naprawdę najlepsze, czym Polska dysponuje?

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – Pozbyć się Rokity i tym podobnych i wejść w koalicję z LiD. Albo zakończyć istnienie.

  Jakie masz poglądy? – Wybieram kolejność: feministyczne, socjaldemokratyczne, liberalne, chadeckie, konserwatywne. Te ostatnie w nader niskim stopniu 🙂

  Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Prywatyzacja, dopuszczalność aborcji, napływ obcego kapitału, przestępczość, rozliczenie przeszłości.

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – bez komentarza.

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – JK 1, Giertych 0 (JK jest na dnie, ale Giertych puka od spodu), Lepper 1, Dorn 2, Gilowska 3=, Fotyga 0, Sikorski 4-, Ziobro — szczerze mówiąc nie zauważyłem, żeby robił coś oprócz organizowania konferencji prasowych, więc nie umiem ocenić.

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – chyba tak. To prawda, że większe szanse będą mieć demagogowie, ale jak widać i tak jakoś sobie radzą. A gdybyśmy mieli jednomandatowe okręgi wyborcze, nie byłoby takich przypadków, że jeden człowiek dostaje milion głosów i nie wchodzi do Sejmu, a drugi dostaje 5 tysięcy, ledwie-ledwie wchodzi do Sejmu i zostaje wicepremierem.

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – Tak, i gospodyń wiejskich.

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – A można jeszcze bardziej? Chodzi o klub myśli faszystowskiej? Czy o roztoczenie patronatu nad Młodzieżą Wszechpolską? Poważnie, nie rozumiem pytania.

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – Czasem jest się z czego pośmiać, ale tak ogólnie, to żenująco.

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? – Wyrazistość zerowo, ale widoczność jest zdecydowanie za wysoka. Może gdyby ograniczyć występy w mediach, udałoby się znaleźć parę kwadransików np. na stworzenie programu?

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – A skąd pewność, że bracia Kaczyńscy pozwolą zorganizować następne wybory parlamentarne?

  Na pozostałe pytania odpowiadam tak samo, jak Autor bloga. Serdecznie pozdrawiam Autora i czytelników.

 51. PO nic nie pomoże . Największym chyba sukcesem J.K. jest to ,że premier J.K. dyryguje największą partią opozycyjną.Okazuje się,że Buzek był bardziej samodzielny przy Krzaklewskim,niż Tusk przy J.K.Pytanie więc brzmi: Kiedy PiS połknie trzecią przystawkę ?

 52. Przed PiSem jeszcze długie lata rządów …..!!!
  No to dobrze zyczysz Polsce i polakom ….. Patrzac na polska sytuacje z francuskiej nie moge pojac jakim cudem PIS udaje sie utrzymywac 30% poparcie …. Alesmy czasow dozyli !!

 53. Halszko, ten stereotyp narodził się w mojej głowie po przeczytaniu komentarzy pod informacją o nagrodzie literackiej dla „Pawia Królowej”. Podpisało się tam mnóstwo polonistek/polonistów i bibliotekarek powołujących się na swój wysmakowany gust literacki i odsądziło Masłowską od czci i wiary, głównie za pomocą argumentów ad personam (że głupia, ruda, młoda więc pewnie pijaczka oraz złodziejka) Gęsto używano ulubionego argumentu premiera, że „jest oczywistością” to co one/oni piszą na temt Masłowskiej i każdy to wie. Skojarzyło mi się to z postem pani Ewy. Był tak samo kołtuński jak owe wpisy.
  Bez obrazy, to miał być taki dowcip, trochę się nie udał. Przepraszam.

 54. Ankieta jak ankieta… przemysł papierniczy nie upadnie! =)
  Od razu zaznaczam, że jedyny mój „związek” z Platformą Obywatelską to głos dla Tuska w II turze.
  No i mogę im doradzić tyle, żeby zmienili nazwę – co to jest platforma? Wiertnicza?

  Jak oceniasz wymienionych polityków?
  – J.Kaczyński (0),
  – A. Kwaśniewski (4+),
  – K.Marcinkiewicz (2),
  – J. Rokita (2+),
  – Donald Tusk (3).

  Z kim PO powinna wejść w koalicję?
  – Z nikim!

  Jakie masz poglądy?
  – socjaldemokratyczne

  Ułóż problemy wg ważności:
  – 1 napływ obcego kapitału,
  2 prywatyzacja,
  3 dopuszczalność aborcji,
  4 przestępczość,
  5 rozliczenie przeszłości.

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem?
  – czuję się Europejczykiem, a im jestem starszy, tym mniej czuję się Polakiem. (Polak jest mi obcy, kiedy widzę frekwencję na wyborach)

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UE?
  – Jestem euro-szaleńcem i dlatego powiem, że wszystkie kraje Unii powinny przestać udawać XIX wiek i zauważyć, że interes narodowy jest dziś pustym hasłem. Powinniśmy określić interes Europy.

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności?
  – Była, jest i będzie, żadna siła tego nie zmieni. My musimy znaleźć złoty środek – wilk syty i owca cała.
  Dlatego na początku trzeba wytępić rusofobię, a potem zacząc traktować Rosjan jak partnerów, pokazując im że mogą zyskac więcej będąc z nami niż przeciwko nam. (odnośnik do punktu powyżej)

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów?
  – Pierwszy minister – 1,
  – giertyh – 0,
  – Lepper – 0,
  – Dorn – 3-,
  – Gilowska – 1,
  – Fotyga – 0,
  – Sikorski – 4+,
  – Ziobro – 3.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową?
  – W takim jak każdą zagrywkę pod publiczkę.

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację?
  – Komunizm kiedykolwiek zaistniał? (chodzi o kibuce?)

  W jakim stopniu popierasz deubekizację?
  – UB jeszcze istnieje?

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii?
  – Czyjej? Mojej? – często.

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii?
  – Poczekajmy jeszcze 7 lat. Zobaczymy, hehe =)

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15?
  – Nie.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu?
  – Nie. Już o to pytali „komuniści” w słynnym, sfałszowanym referendum. Ile razy można?

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi?
  – Tak! W Polsce – nie! No chyba że w ramach układu z Schengen zwabimy do siebie polityków brytyjskich, oddając im naszych.

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy?
  – Jeżeli chłopcy zaczną myśleć – będę bił brawo.

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym?
  – Jak najbardziej.
  Bo jeżeli ikoną prawicy w Polsce ma byc Kuchciński, Gosiewski, Kurski i bracia Kaczyńscy to jest to porażka razy dwa – 1. Kompetencje. 2. Zupełna nieprzystawalność do nowoczesnej formuły politycznej.
  Niech PO będzie po prawej, ewentualny twór Olechowskiego w centrum, a LiD tam gdzie jego miejsce… marzenia?

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO?
  – Tak, jak wszelką inną: kiepsko.

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach?
  – Z humorem. Tusk tyle lat na karku, a taki młody. Hania tak ładnie krzyczy. Bronio tak pięknie plecie. Jasiu błyskotliwie przemawia. Grzesiu mi tam nie pasuje. Julka się z powołaniem minęła.

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych?
  – A dotrwa do następnych?

  To by było na tyle. Myślę, że nikogo nie uraziłem, a jeżeli tak – z góry PRZEPRASZAM i POZDRAWIAM bo brrrr – zimno jak cholera na zewnątrz.

 55. Oceniacie wysoko niektorych ministrów np: Ziobro a znacie jego ocenę wydaną przez byłego min. p. Piotrowskiego bynajmniej nie lewicowca. Streszczając: system sprawiedliwości trzeba będzie naprawiać po bohaterze przez kilkanaście lat a jeszcze ma parę lat przed sobą! Dodatkowym dowodem na niebezpieczeństwo, które niesie Ziobro jest jego wysoka popularność wsród gawiedzi, trybun ludowy w sprawiedliwości to pachnie rwolucją bolszewicką, ciarki po plecach.
  Drugi bohater to elokwentny Sikorski. Gdyby resort nie był tak tajny to może przejaśniałoby w główkach a tak to oceniamy jedynie aparycję.
  W przyszłej wojnie jądrowej gmina Postomino będzie tym samym czym dla II Woj. Świat. było Westerplatte. Każdy kto będzie chciał zatakować USA z naszego regionu w pierwszej kolejności musi zaatakować i zniszczyć baze w Postominie i radar w Czechach wszelkimi dostępnymi środkami. Skoro buduje się baze to znaczy, że tacy mogą być, takich się przewiduje. Jeżeli po wyborach w Rosji do władzy dojdą sily nacjonalistyczne i tu wystąpiłby konflikt to odległość do Kaliningradu jest bardzo bliska. Użyte ładunki byłyby potworne. Właśnie w TV pokazują magazyny po byłych ładunkach co za ulga! Ale do drzwi pukają następni przyjaciele a ciemny lud to kupuje i pokojowo orze ziemię i ze szczęścia wystawia ministrowi wysokie oceny. Do tego dochodzi wojna w Iraku, Amerykanie już są przeciw ale POlacy są za. Wojna w Afganistanie: to nic , ze Waszych chłopakow przywiozą w workach ale mamy ładnego ministra taki amerykański! Byle Macierewicz zagoni go w ślepy zaułek,zrobi z niego marionetkę ale to najprzystojniejsza marionetka w rządzie! chlast mu 5! Reszta ministrów dostających 0 to już kompletne dna albo dobrzy bo to ja jestem inny. Giertych mnie upewnia. Zastanawiam się jaki ładunek mierzony w megatonach potrafiłby otworzyć Wam oczy?

 56. Z kim PO powinna wejść w koalicję? – z LiD

  Jakie masz poglądy? – Wybieram kolejność: Liberalne, feministyczne, socjaldemokratyczne.

  Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Napływ obcego kapitału, dopuszczalność aborcji, prywatyzacja. przestępczość. Po roku rzadow PiSu na sformulowanie „rozliczanie przeszlosci”, odbezpieczam rewolwer..

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – Czuje sie polskim Zydem i Amerykanka.

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – Polski rzad powinien sie cywilizowac – przede wszystkim.

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – Chyba juz nie.

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 0, Giertych – 0, Lepper – 1, Dorn – 2, Gilowska – 3, Fotyga – 0, Sikorski – 3, Ziobro – 1, Tusk – 1.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – Malo mnie obchodzi

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – J.w.

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – J/w

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – Chocby ta partia zniosla zlote jajko, to bede podejrzewac, ze jajko smierdzi lub ze je ukradli (To cytat z Kuronia, niestety sama tego nie wymyslilam).

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – Mowimy Partia, a w domysle Bracia. Mowimy Bracia, a w domysle Partia. Prawa, prawa, kto tam rusza lewa (tego tez niestety sawma nie wymyslilam)

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Nie.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie. Za likwidacja Sejmu – tak.

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – „Każdy przejaw myśli politycznej w klubie byłby mile widziany”. Zgadzamy sie z redaktorem Passentem

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – Nie, marzy mi sie, zeby PO przerodzilo sie w partie liberalna

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? –Jaka znowu dzialalnosc parlamentarna? Nie zauwazylam.

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? MNiejsza o wyrazistosc, zadowole sie nudnym programem liberalnym.

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – O jeden procent wiecej niz PiS – ale tylko z Boza pomoca.

 57. Jacek2 pisze:

  Patrzac na polska sytuacje z francuskiej nie moge pojac jakim cudem PIS udaje sie utrzymywac 30% poparcie …. Alesmy czasow dozyli !!

  Statystyka i notowania nie odzwierciedlaja zawsze jednoznacznie stanu rzeczy. tymi metodami mozna wszystkiemu zaprzaczyc i wszystko udowodnic, jednoczesnie.

  Gdyby Joshua w starej Palestynie sugerowal sie tylko notowaniami swojej popularnosci, to by pewnie zawstydzony wrucil do warsztatu swojego ojczyma i richtowal drzwi i okna do konca wlasnej ziemianskiej egzystencji.

  Pozdrawiam, Dante

 58. Habitus
  Miło mi, że się nie upierasz przy swojej pierwszej uwadze. Znam kilka osób, które wyznały mi, jak bardzo kontakt z biblioteką i pracującymi tam paniami zaważył na Ich życiu. To jest podsumowanie pracy, które każdy chciałby usłyszeć.
  Ja sama wspominam swoją polonistkę z ogromnym wzruszeniem. Z resztą Twoich uwag
  zgadzam się. W każdym zawodzie…itd.
  Serdecznie pozdrawiam Halszka

 59. Alicjo z Krainy Czarów!
  Proponuję Andrzeja Krzysztofa Wróblewskiego.

 60. Podzielam pogląd lambdy, że najwiekszym problemem PO jest to lustereczko, które nie chce potwierdzić ich najpiękniejszości.

  Trzy dni temu byłam na spotkaniu organizacyjnym partii kobiet. Nigdy nie należałam do żadnej partii, więc tym bardziej nie uczestniczyłam w jej tworzeniu, dlatego fascynujące było obserwować, jak z chaosu ok. 200 nieznajacych się osób, całkiem zgrabnie wyłaniają się struktury. Ciekawa jestem jak to potoczy się dalej, ale jak na razie są to całkiem przemyślane działania.

 61. Uważam,że PO bez mojej pomocy jakoś da sobie radę i się zreanimuje.
  A teraz moje „recenzje” ” :
  AnKa, jasnygwint i JKJK
  Niestety macie rację.Dyskusja z takimi wirusami nie ma żadnego sensu bo i tak nie rozumieją co się do nich mówi. Z Ewą oczywiście można się
  nie zgadzać ale można rozmawiać.
  mw
  gratuluję mądrej i kulturalnej analizy stanu PO.
  Pozdrowienia dla gospodarza blogu.

 62. “A propos: długo jeszcze zamierzasz wypominać bliźnim błędy?”

  Do Colonela
  „Roznie to bywa. Na przyklad Passent niedawno pisal o bledach Dmowskiego” – owszem, ale przy okazji wspomniał że Dmowski to postać kontrowersyjna i wyliczył również jego zasługi dla kraju. Kiepski przykład a może wybiórcza lektura…

 63. Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (0), A. Kwaśniewski (4), M.Borowski(4), GronkiewiczWaltz(3), Donald Tusk (3+).
  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – Z nikim.
  Jakie masz poglądy? – Wybieram kolejność: socjaldemokratyczne, liberalne, feministyczne, chadeckie, konserwatywne.
  Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Napływ obcego kapitału, egzaminy kwalifikacyjne na wszystkie stanowiska panstwowe, prywatyzacja, dopuszczalność aborcji, przestępczość, stosowanie prawa na wszystkich etapach zarzadzania, zakaz wciskania kolesi na stanowiska, na baardzo dalekim miejscu rozliczenie przeszłości.
  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem?
  Czuje sie Kanadyjka, Polka
  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – Jedno i drugie, na pewno nie walić butem w unijny stół, jak Chruszczow w ONZ. MSZ powinno byc rzadzone przez fachowcow, kompletnie i jak najspieszniej wyeliminowac dyletantow
  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – Zagrożeniem są autorzy tak postawionego pytania, które samo sugeruje odpowiedź. – zgadzam sie
  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 0, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – 0, Gilowska – 4, Fotyga – 0, Sikorski – 4, Ziobro – 1.
  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – w przypadku zarzadzenia sadowego
  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – J.w.
  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – jw
  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – tak
  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? –nie
  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Nie.
  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie.
  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – Nie
  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – tak
  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – nie
  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – nie najlepiej, niech dobrze sie przyjrza jak dzialaja inne parlamenty . Proponuje obszerny kurs dla poslow.
  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? Nie najlepiej
  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – Jeżeli będzie poważnie traktowała takie ankiety jak niniejsza, to mniej niż zero.- zgoda

 64. Jak oceniasz wymienionych polityków? –

  J.Kaczyński (0) 5. Bo wygrywa, nokautuje, i skutecznie fauluje wszystkich dookola. Powinien dostac czerwona kartke.

  A. Kwaśniewski (4) 10. Jedyny maz stanu w tym towarzystwie. Powinien zostac profesorem. Nie zartuje. Znam w USA profesora bez doktoratu, ktory ma miedzynarodowe uznanie i renome, bo robi dobra robote i zna sie na rzeczy. Kwasniewski tez.

  K.Marcinkiewicz (3), 3+. Moznaby z nim zyc.

  J. Rokita (3) 0. Przerost ego nad zdolnosciami. Zdolnosci ogromne, ale ego jeszcze wieksze.

  Donald Tusk (3+) 1. To ma byc przywodca polityczny?

 65. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  PO – walki ‚frakcyjne’ w srodku PO, uniemozliwiaja jej ocene,
  slabnie z dnia na dzien, jest na rowni pochylej. Brak pro-
  gramu – widocznie sami ‚intelektualisci’ siedza w srodku, elokwen-
  tni w domu i klubach, faktycznie podszyci strachem szczekacze.

  Ocena politykow – byl slynny list otwarty (ktory podpisal rowniez
  R. Kapuscinski) z ocena reszty trzeba poczekac jeszcze 2 – 3 lata
  aby zobaczyc czy sa konsekwentni w realizacji tego co mowia
  i proponuja. Spory i mialczenie nalezy zostawic w gestii dzisiej-
  szej opozycji – bo to umia i robia dobrze.

  Sprawy zwiazane z podjudzaniem, i organizowanie skokow na kase pozostawic w rekach SLD i jej ludzi. Miec ich wciaz pod lupa,
  aby placili podatki w Polsce, rowniez za skoki na tzw. obce kasy
  – to moze im sie udac, bo to sa dobre ‚skoczki’, pracuja zespolo-
  wo i znaja sie na lewych interesach jak malo kto.
  Oni nawet odkryli, ze serce jest z lew strony i ze je maja.

  Esbekow i ubekow potraktowac po ludzku – nie odbierac wszystkie-
  go – proporcjonalnie do dokonanych przestepstw w czasie zaklada-
  nia i wdrazania w spoleczenstwie tzw. cywilizacji podlosci.

  Generalnie nie zadzierac zawadiacko z sasiadami i rozumiec to,
  ze oni tez maja swoje interesy, ktore nie koniecznie spelniaja
  nasze oczekiwania, marzenia i urojenia.

  S.F. von / od Diasporski

 66. 1) J. Kaczyński- 4 A. Kwaśniewski- 3+ K. Marcinkiewicz- 2 J. Rokita- 3 D. Tusk- 0.
  2) Z PiS-em.
  3) Liberalne, liberalne, liberalne, konserwatywne
  4) Prywatyzacja, prywatyzacja, prywatyzacja, napływ kapitału, przestępczość, rozliczenie przeszłości, aborcja.
  5) Polakiem europejskim.
  6) Wydębić i wyssać z UE ile się da.
  7) Brednie.
  8) Pierwszy Minister – 4 Giertych – 3- Lepper – 0, Dorn – 3, Gilowska – 4+, Fotyga – 0, Sikorski – 4, Ziobro – 5.
  9) Nie mam zdania.
  10) A co to jest dekomunizacja?
  11) Szablon na rozliczenie, ukarać jak kolaborantów, czy organizacje przestępcze po II wojnie światowej, naturalnie nieco łagodniej.
  12) Oni cokolwiek zdecydowali kiedyś?
  13) Mam wrażenie, że oni słuchają ludu, tyle że nic nie słyszą.
  14) Tak, nawet 3X10.
  15) 3X Nie.
  16) Nie.
  17) Niech najpierw zaczną rządzić. Zakładam, ze myślą.
  18) Tak. Ale to kwestia punktu 17-tego. Niech myślą.
  19) Fatalnie.
  20) Kiepsko, a wielu podobnych Panu, atakując zajadle PiS, szkodzi im.
  21) 30- 35%.

 67. A mnie się bardzo spodobał wpis jasnego gwinta…
  I podpisuję się pod nim. Pozdrawiam sąsiada Jakobsky’ego.
  Psiakość, zimno! 🙂

 68. p.S.Niejakiej Ewie chciałabym powiedzieć, że cały świat nie trąbił o Kwaśniewskim w Charkowie, bo świat wcale się tym nie zajmował. Zajmowała się i owszem z wielkim upodobaniem prasa polska, gazetę trzeba sprzedać. Zyczę Ci Ewo tyle kultury i ogłady, ile miał w sobie Kwaśniewski – niechby i na pokaz, ale przecież zawód „polityk” zobowiązuje. A teraz przyjrzyj się miłościwie panującym… to je kultura! 🙂

 69. 1) Jak oceniasz wymienionych polityków?
  J.Kaczyński (6 i 1) – „6” za polityczną skuteczność, zdobycie jej i utrzymanie mimo tylu afer, „1” za całą resztę
  A. Kwaśniewski (5) – za ogromny wkład pracy dzięki której weszliśmy do NATO i UE oraz za rolę jaką odegrał na Ukrainie i umiejętność prowadzenia polityki zagranicznej (tak, tak! Kiedyś taką mieliśmy)
  K.Marcinkiewicz (3- z tendencją na 2+) – za szeroki uśmiech i bycie postacią z tragedii antycznej – niezależnie co zrobi i tak „politycznie” zginie.
  J. Rokita (1 albo 6) – „1” za rozwalanie kolejnej partii, „6” za to że potrafi także atakować obóz rządzący.
  Donald Tusk (1).- najpierw przegrał wyścig o fotel prezydenta, potem jako lider partii przegrał wybory do sejmu. W normalnym świecie taki człowiek przestałby być szefem partii i usunął się w cień, a on ciągle trwa… No i jego świetne przemówienie, gdy na chwilę zastyga, a na twarzy pojawia się grymas kogoś kto intensywnie myśli (prawie jak Conan na którego twarzy występował pot gdy myślał nad czymś)… horror.
  2) Z kim PO powinna wejść w koalicję? – z LiD lub z częścią PiS’u
  3) Jakie masz poglądy? – Rozsądne.
  4) Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – prywatyzacja, przestępczość, napływ obcego kapitału, dopuszczalność aborcji. Rozliczenie przeszłości w proponowanej obecnie formie mnie nie interesuje.
  5) Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – Dla Europejczyków będę Polakiem, dla Polaków Europejczykiem 😉
  6) Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – A nie można robić tych dwóch rzeczy naraz?
  7) Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – na pewno – szczególnie przy tak prowadzonej polityce zagranicznej…
  8) Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 1, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – minus 3 (McSurmacz, Niebieskietaksówki), Gilowska – 2 (minister chwalący się świetnym budżetem z „30” mld deficytem nie zasługuje na więcej), Fotyga – minus 5 (za wypowiedź o tym, że tylko ministerstwo ma prawo rozmawiać z zagranicznymi politykami), Sikorski – 4, Ziobro – 2 (za pokaz obsługi niszczarki, upolitycznienie prokuratury [pamiętne aresztowanie min. Wąsacza] i parę innych osiągnięć)
  9) W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – Może nauczymy się najpierw wykorzystywać te narzędzia które już mamy (oświadczenia majątkowe, PIT-y i parę innych)?
  10) W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – Naprawdę nie mamy innych problemów w tym państwie?
  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – Zależy od każdego przypadku indywidualnego.
  11) Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – często.
  12) Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – Żadne.
  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Tak. Od lat żyjemy w państwie „solidarnym” w którym każdy pracujący utrzymuje co najmniej dwie osoby nie pracujące (albo pracujące w szarej strefie). Może więc w końcu spróbujemy czegoś innego!?
  13) Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie. Co prawda Senat tej kadencji rzadko bywa „głosem rozsądku”, ale czasami bywa. Mam większe zaufanie do ludzi wybranych przez kilkaset tysięcy, niż tych którzy wchodzili z partyjnych list.
  14) Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – tak, przynajmniej wiedziałbym na kogo głosuję (w obecnym systemie znam zwykle tylko pierwszą piątkę na liście zgłoszonej przez partie). Aczkolwiek nic nie zastąpi zdrowego rozsądku…
  15) Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – przydałoby się, wszystko jest lepsze niż myśli naczelnego wodza Tuska.
  16) Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – proszę zdefiniować „kierunek prawicowy”, bo ja twierdzę, że w Polsce mamy prawie same partie lewicowe.
  17) Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – a jakaś jest prowadzona?
  18) Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? Gdyby zamiast Tuska występował Komorowski, to może moglibyśmy mówić o wyrazistości, ponieważ jednak zwykle występuje ten pierwszy to niestety nic nie jest w stanie poprawić wyrazistości klubu PO w mediach.
  19) Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – jeżeli będzie się opierać na takich ankietach, to „mniej niż zerooooo”.

 70. Drodzy Blogowicze dali popis ” z okazji” smierci Ryszarda Kapuscinskiego i nie mam ochoty byc jednym z nich .
  Pozdrowienia dla Starej Zaby.

 71. Post Kiryska należałoby w charakterze ulotki nad całym krajem
  rozsiać z helikopterów tego przystojniaka punktowanego wysoko.
  Moze chociaz co trzeci krajan zacząłby pomalutku myśleć i nie dawał
  sobie robic wody z mózgu. Serdecznie pozdrawiam Gospodarza
  i Zaangażowanych! / w sensie emocji oczywiscie/

 72. Bernard jak zwykle wszystko zrozumial. Dobrze, ze on tu jest, bo juz bym sobie pomyslal, ze Kaczory sfalszowaly ostatnie wybory i te 30 proc. bylo wyssane z palca (jak 3xTak).

  Mnie najbardziej podoba sie pytanie: Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Napływ obcego kapitału, prywatyzacja, dopuszczalność aborcji, przestępczość, rozliczenie przeszłości.

  Bo mnie te pseudoproblemy w ogole nie wydaja sie problemami. Nawet aborcja, bo to po prostu czesc swobod obywatelskich. Zaproponowalbym takie problemy do ulozenia: bezrobocie, brak wiary Polakow w przyszlosc, zapewnienie swobod obywatelskich na poziomie zblizonym do krajow Zachodu (w tym pseudoproblem aborcji i rzeczywisty problem roli Kosciola w panstwie), poziom nauczania w szkolach i zwiazany z tym poziom polskiej nauki, rozbudzenie w Polakach inicjatyw spolecznych, sluzba zdrowia.

  To chyba tyle. Zycze zdrowia wlasnie, bo w Polsce buduje sie swiatynie za miliardy, a nie ma skanerow, ani szczepionek. Tyle, ze opozycyjnej PO to nie wiele obchodzi, bo ta modli sie i skupia w kosciolkach w Zakopanem albo w Lagiewnikach, a niedlugo bedzie mogla urzadzic rekolekcje w Wilanowie. Krzyzyk na droge tzw. prawicowa opozycjo.

 73. (ewa)“A propos: długo jeszcze zamierzasz wypominać bliźnim błędy?
  To nie po chrześcijańsku.”

  (CB)“Roznie to bywa. Na przyklad Passent niedawno pisal o bledach Dmowskiego”

  (ewa)”owszem, ale przy okazji wspomniał że Dmowski to postać kontrowersyjna i wyliczył również jego zasługi dla kraju. ”

  Znaczy, po chrzescijansku czasem nie mozna bliznim wypominac bledow a czasem mozna?

 74. 1. – J.Kaczyński (1,367), A. Kwaśniewski (997), K.Marcinkiewicz (69), J. Rokita (666), Donald Tusk ([2+2-3] x 1,7834 / 1,234).
  2. – Z koalicją misiów koala i pandy Wandy
  3. – tradycyjnie postępowe
  4. – Problem kiepskiego rządu, problem marnego prezydent, problem ze zrobieniem prawa jazdy i problem alkoholowy wojewody mazowieckiego.
  5. – najbardziej czuję się POwcem
  6. – Polski rząd powinien zrobić cokolwiek sensownego.
  7. – Zagrożeniem są autorzy tak postawionego pytania, które samo sugeruje odpowiedź. [Nie zmieniam odpowiedzi bo w pełni oddaje moje poglądy.]
  8. – Pierwszy minister – ocena tak niska jak sam JK, Giertych – zero tak wielkie jak sam minister, Lepper – zero tak wielkie jak jego gospodarstwo, Dorn – 3,999 ale nie chcę oglądać go w telewizji, Gilowska – 2,5 straszna wariatka, Fotyga – a kim jest ta pani, bo jej z nikąd nie kojarzę?, Sikorski – 4,5 a było by lepiej żeby lepszy z braci nie wchodził mu w kompetencje, Ziobro – 2 tani efekciarz o twarzy barokowego aniołeczka.
  9. – W 7 stopniu na schodach do pałacu młodzieży.
  10. – W stopniu niższym, 19, na schodach do metra Centrum.
  11. – W stopniu Kalwina.
  12. -Spijam miód płynący z ich ust, a każdą decyzję przyjmuje z radością i szczęściem.
  13. – Jestem tylko małym robaczkiem…
  14. – Preferował bym 8 x 27,09332
  15. – Jestem za likwidacją części senatorów.
  16. – Jestem za okrągłymi mandatami za złe parkowanie w trakcie wyborów
  17. – Tak. Dodatkowo prosił bym o klub bilardowy, klub z muzyką techn., klub filatelistyczny i klub dla gejów
  18.– jak to rozszerzenie będzie wyglądać? Szersze „P” niż „O” w logo i nazwie partii? czy jednak „O” zostanie pozbawione swego symetrycznego kształtu?
  19. – na duże 4
  20. -Bardziej wyrazista jest tylko Anna Mucha w M jak Miłość
  21. – Byłem u wróżki i powiedziała, że niejedne 40% padnie w wieczór wyborczy.

 75. Nie lubię wypełniać takich sondaży, ale że bywam zdyscyplinowanym obywatelem IV RP więc zrobię to:

  Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński – z mózgu robi wodę czyli wodolejca, A. Kwaśniewski – mogło być lepiej zapomniał jednak, że z klerem się nie pije, K.Marcinkiewicz – kometa, J. Rokita – wierzgający, Donald Tusk – gość bez ikry, ale z braku laku itd
  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – z samym sobą, bo się rozleci.
  Jakie masz poglądy? – to zależy kto pyta.
  Ułóż problemy wg ważności: – dobre stosunki z sąsiadami, zmiana w MSZ
  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – nie wiem, dziadek był Rosjaninem
  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – wszystko jedno tylko żeby nie robił przy tym z siebie pośmiewiska
  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – była jest i będzie.
  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – a są tacy?
  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – było minęło.
  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – urodzonym do czerwca 1989 poddać praniu mózgu.
  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – dać im spokój i niech sumienie ich gryzie.
  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – nie mam odwagi
  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? – raczej mam poczucie, że pływam oraz mam poczucie humoru.
  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – i jeszcze 3x TAK
  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – a kto te buble będzie wyłapywał.
  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – z uwagi na straty przynoszące przez posłów uważam, że jeden poseł na cały kraj wystarczy.
  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – tak pod warunkiem, że będzie myśl przewodnia.
  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – jeżeli Rydzyk będzie z nami to tak.
  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – w ocenie społeczeństwa takiej partii nie ma, gdyż organ nie używany zanika.
  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? – mam słaby kontrast w TV przez to wyrazistość jest nędzna.
  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – przy takiej aktywności mniej niż zerooooo, to nie ja to LADY PANK.
  pozdrawiam marekk

 76. Widzę, że niektórzy posłusznie wypełnili ankietę. Niestety podejrzewam, że zostali zwyczajnie podpuszczeni.

  Państwo pozwolą, że wyjaśnię dlaczego. Otóż pan Daniel używając formy bardzo śmiesznej i nikomu niepotrzebnej ankiety, w sposób jak zwykle atrakcyjny, a przy tym nie wprowadzający żadnych dwuznaczności, przedstawił nam swoją opinię o Platformie Obywatelskiej. Jeśli jednak ktoś na serio potraktował jego zaproszenie do odpowiedzi, to niestety ale nie gratuluję temu komuś bystrości umysłu, natomiast podejrzewam go o misiowatą poczciwość.

  Dlaczego? Dlatego, że pan Daniel nie po to zaproszał blogowiczów do odpowiedzi, żeby to potem wszystko czytać i porządkować – chyba że za karę, ale za jakie grzechy? – tylko po to, żeby zachęcić czytelników do powtórnej lektury własnych odpowiedzi i utrwalenia sobie w ten sposób materiału.

  Oczywiście zachodzi też podejrzenie, ze pan Daniel zaprosił nas do tej ankiety również po to, a może tylko po to – jako że zdaje się już nie zamierzał ciągnąć tego blogu – by przerwać gorszący spetakl, który się rozpętał pod jego poprzednim wpisem – brawo dr.freud, szunaj, Feliks Stychowski, Azrael, Bernard, Jarek, Alicja, Alfred, ANCA, sceptyk, geralt, badger, Bronek, TesTeq, marekas, Wodnik53, Edward, Eustachy, witold, J.S., Jan_Żbik, jaq, Jacobsky, Anna, halszka31, Waldek, jjagar, Elżbieta, habitus, Kate, Sus Scrofa, red_noose, sopotirek, tetryk, absolwent, quake, kirysek, Tierralatina, yaskier, ewa, Ben, JN, Babola, mariuszko, xenia, sympatykDP, Alex, Focus, halszka31/3, Waldemar, Karla, arundati.roy, fajka2, otago, haha, grześ, JKJK, Zombie, jasny gwint, Bohdan, Dante, J.S., marekk, adwuby, ANTONI, Cassandra, agnieszka, Ryszard, a capella, buggy_swires, Radecki, Kobieta, Ewa, oskar, Stach, krylu, Okostek.

  Nie wiem czy moje podejrzenia są słuszne, głowy nie daję, ale wygląda na to, że jednak niektórzy dali się nabrać.

 77. Kwasniewski mial i ma gebe medialna,podobnie jak Marcinkiewicz ale nic poza tym.Wszystkim politykom nalezy sie dwoja,bo to oni odpowiadaja za dzisiejsza sytuacje polityczna w kraju.
  Tworzenie metnych ustaw i brak jasnej ordynacji wyborczej to wynik dzialalnosci tych szalbiercow.

 78. Szanownie Panie Redaktorze,
  wymyslanie takich ankiet to sa działania pozorne, majace sprawiać wrazenie aktywnosci intelektualnej autorów. Przypomina sie cos na kształt konkursów racjonalizatorskich z PRL. Tak zachowuje sie biurokracja. Jesli autorzy chcą wiedzic jak sie opracowuje rynek, niech zapytaja speców od biznesu/jakiejs znanej wielkiej korporacji np. GE, poczytają sobie Jacka Welsha itp/ Dla mnie ta ankeita jest wyrazem bezradnosci kierownictwa PO, które boi sie i dlatego nie moze wydalić z siebie czegoś,co byłoby autentyczne i jednoznaczne. W zwiazku z tym stać je tylko na idiotyczną „wojne o słowa” z PiS, którą musi przegrać. Cynizmu i skuteczności w dziedzinie gadania uczyć się trzeba od Kaczyńskich, bo w tym sa dobrzy. Można z nimi zawalczyć i wygrac, ale tylko „sposobem”. A co to jest dzisiaj ? Jesliby kierowac sie tym, co oswiadczył w ostatnim ” Dzienniku” pan Komorowski, PO to jest to takie elegackie, lekko staroswieckie towarzystwo mieszczańskie z pierwszej połowy zeszłego stulecia. Przykro, ale tak sie wyborów dzisiaj nie wygra, władzy nie zdobędzie. No, chyba ,że o to chodzi. Bycie zawsze Vice jest tez dobre. Wpływy i pieniadze niewiele mniejsze, a odpowiedzialnosc zero! Więc jezeli panowie z PO faktycznie chcą władzy to nich to pokażą, ale nie w „niby pyskówkach” z premierem tylko w działaniu. Jesli krytyka to nie słów, ale czynów. Trzeba być przebieglejszym, szybszm, miec inicjatywe. Nie wiem ile razy mozna mówic, ze w polityce liczy sie skutecznośc, a nie uroda. Nawet gołym okiem to widać, że w Polsce w odróznienieu od całego świata cywilizowanego, wygrywaja ludzie , którz z racji aparycji nie mięliby szans np. we Francji. I to jeszcze do kwadratu! To jest przecież jakiś sygnał od społeczeństwa, co sie tu liczy! Ale walka wymaga wielkiego wysiłku, a nie bycia w weekend w domu w Gdańsku, czy we Wrocławiu / to do pana Zdrojewskiego/. Polityke w Polsce robi się w Warszawie , a nie na prowincji. Chirac został prezydentem Fracji z merostwa w Paryzu, a nie po 2-krotnym premierostwie! Np. M.Olejnik zaprasza co niedziela na swój szalenie stale modny program, na który przychodza regularnie najważniejsi politycy. I co? PO wysyła tam Rokite Jana, który za zasługi w przegranych wyborach powinien iśc na ławke rezerwowych .Ten sfrustrowany człowiek jest dzisiaj ambasadą PiS w PO!! Czy D. Tusk tego nie widzi , nie słyszy i nie czuje!! PO musi zacząc byc profesjonalna w działaniu, a nie popełniac elementarne błedy. Należy zatrudnić dobrych paru /4-5/fachowców z zewnatrz i posłuchać się ich. Pan Tusk musi stać się wyrazistym, walczącym facetem. Niech pan sie ruszy Panie Tusk!! Towarzystwo wzajemnej adoracji Panu nie jest potrzebne, jesli Pan chce byc liderem na miarę oczekiwań wielu ludzi!!Oczekiwałbym tez stosunku prezesa z PO do tego co ostatnio napisał w GW pan Olechowski. Prezes Tusk ma wyznaczac kierunki Polski , on jest liderem a zaplecze go lojalnie wspiera i na niego tyra! Trzeba to robic od jutra, a nie czekac na jakies zjazdy programowe i robic nonsensowne ankiety. PiS bedzie za pół roku coraz załośniejsze i coraz bardziej izolowane na salonach miedzynarodowych. Wstyd, ale tak to sie rozwija coraz szybciej. Tym bardziej bedzie nadrabiac gra niebezpieczną i agresywną. I wiadomo,ze 25% wyznawców zawsze tam znajdzie ujscie dla swojej frustracji. Więc D. Tusk osobiscie musi walnąc ostro pięścią i zawalczyć bezwzględnie i bez skrupułów z PiS, o te wolne 35-50% rynku, a nie tylko gadać. Bo to jest nieefektywne. Jesli teraz straci, w ciągu kilku miesiecy swoja szansę to na własne zyczenie zniknie ze sceny politycznej szybciej niz mysli. Nie bedzie mół marzyć o zostaniu kandydatem na prezydenta, ajesli nim zostanie to przegra z kretesem. Ludzie nie chca oglądac sfrustrowanych przegranych. Chca ambitnych, zwyciężacych liderów. Młodośc nadciaga w dużym tempie. Tyle mam do powiedzenia na temat bzdurnej ankiety PO. A w ogóle to szkoda gadać. Czy jest wsród polityków polskich ktoś, kogo zatrudnilibyście Państwo w swoim przedsiebiorstwie na odpowiedziałnym wyskopłatnym stanowisku, gwarantujacego Wam rozwój wasze firmy?
  pozdrawiam Pana Redaktora i blogowiczów. Zycze spokoju umysłu i pogody ducha
  zbig

 79. Alicja z KC

  very sophistiqué, tak sophistiqué jak tylko spiskowa teoria dziejow byc moze.

  Jestes pewna, ze nie pominelas nikogo w swojej wyliczance ?

  Ze spiskowym pozdrowieniem 🙂

  Jacobsky

 80. No nie wiem, nie wiem….
  Ale myślę, że jednak przypuszczam…

 81. Alicjo z Krainy Czarów – nawet jeśli z tą ankietą jest tak, jak mówisz, to nie widzę problemu – możemy sobie poczytać co kto myśli o kim, a w dodatku niektórzy popuścili wodze humoru i to się pisze na plus – nie dajemy się zwariować.

  Odnośnie komentarzy do poprzedniego wpisu – zgadzam się z Tobą – to co żeśmy tam ponawypisywali jest złe, złe i jeszcze raz złe bez względu na to, jaką postawę przyjęliśmy. W czasie, gdy wszyscy powinniśmy byli udowodnic, że jesteśmy przyzwoitymi ludźmi – daliśmy się wciągnąć w odrażający spektakl bezmyślności, braku szaczunku i zatracenia umiaru.
  Ale dla dobra wszystkich – nie wracajmy już do tego.

 82. grzesiu,

  ,,Bernard […]jak i obsesja”
  Czy wiesz co to jest obsesja? To sesja nad rzeka Ob.

  „Wchodzisz na blog, gdzie jesteś czyimś gościem, zakłócasz tej osobie ( Passentowi) żałobę po przyjacielu”
  Zdaje się, że chwaliłem Kapuścińskiego, jako rewelacyjnego autora w poetyce PRLu. Ale PRL się skończył, więc Che, czy chwalenia Kubańczyków w Angoli delikatnie mówiąc się przeterminowało.

  „piszesz nie na temat.”
  No daj spokój, a Ty piszesz na temat?

  „W dodatku się powtarzasz, bo na tym blogu pisałeś to już kilka razy ( o Nowaku Jeziorańskim).”
  No i niestety nie doczekałem się żadnego wyjaśnienia ze strony Passenta. Jeżeli to co mówił Jeziorański to prawda, a nie mam powodów żeby mu nie wierzyć, to Passent zachował się jak ostatnia gnida i powinien na ten temat cos powiedzieć. a ponieważ ciągle moralizuje i przygaduje innym, więc niech pokaże czy ma czyste skarpetki.

  „Są jakieś granice przyzwoitości,”
  też tak uważam, i dlatego czekam na jakąś przyzwoita reakcję pana Passenta. Kiedyś wielokrotnie dopytywałem się, czy wystąpił o status pokrzywdzonego – i co? Gdyby mnie wówczas posłuchał teraz nie musiałby się ciągać po sądach. O ile oczywiście mówi prawdę.

  „a kiedyś nawet widziałem elementy sensowności w twoich wpisach.”
  miło mi

  „PS. Nie dziw się , jeśli kasują twoje posty. Ja bym cię za takie zachowanie w moim blogu wykasował od razu.”
  Cóż nieznośna lekkość wolności słowa

  PS 2. Czy zamierzasz zostać drugim Ziemkiewiczem, on ma obsesję Michnika, ty Passenta. Oba przypadki są ciekawe, bo na inne tematy( np. ty u Paradowskiej, Ziemkiewicz w TVN 24) potraficie sie wypowiadać nawet sensownie i przyzwoicie.”

  Nie zamierzam i nie mam obsesji.

  pozdrawiam
  Bernard

 83. @otago! Przy tej calej zawierusze i prawie klesce zywiolowej z powodu opadow sniegu – rzecz jasna -, czy ktos myslal inaczej? tak milo sie kojarzysz z lopotem zagla i wydetym, pasiastym spinakerem…byle do wiosny!
  Stara Zaba

 84. Straszne materii poplątanie, mociumpanie
  A propos poprzedniego, czyli „Rysiek”
  Jakem drań i łotr, tudzież nicpoń z tych większych muszę, po prostu muszę Wam coś napisać.
  Wielce szanowny Pan Bernad łaskaw był podzielić się z nami na tutejszym forumie swymi rewelacjami na temat JNJ i Passent: ten pierwszy ofiarą tego drugiego…
  Na dowód przytoczył był to:
  1. Bernard pisze:
  2007-01-25 o godz. 10:37
  Eustachy, widzę, ze znalazłeś, ale jeśli ktos się chce zapoznać z dorobkiem Pana Daniela to słuzę:
  http://www.wolnaeuropa.pl/jnj-1997.html
  Na to inni, niewinni, napisali:
  1. ANTONI pisze:
  2007-01-25 o godz. 20:29
  Bernardzie, nie odwracaj kota ogonem, tylko wskaż jakies pierwotne źródła dokumentujace twoje inwektywy. Nie interesuje mnie co jeden pan powiedział drugiemu panu, że ten trzeci pan słyszał, jak ten czwarty mówił, że ten piąty bije żonę.
  1. 0kostek pisze:
  2007-01-26 o godz. 22:18
  Drogi Bernardzie , co do JNJ to mam pytanie – czy były agent CIA może być wiarygodny ? Druga sprawa, – napisz proszę kim była twoja mamusia i czym się zajmowała zarabiając 20 dol. miesięcznie. Wywal wszystkim jak była gnębiona przez komunę i ile musiała wycierpieć w tym okropnym PRLu.
  Wielość reakcji na pisanie szanownego Pana Bernarda zmusza mnie do zabicia się o własną pierś: to ja temu winien.
  Byłem kiedyś współmałżonkiem kobiety blisko zaprzyjaźnionej z panią Aliną Grabowską, której osobiściem nie poznał ino z tekstów drukowanych w „Głosie Robotniczym” – tuby propagandowej PZPR w Łodzi.
  Jaka to była gazeta – wszyscy wiedzą, a jak ktoś nie wie, to lepiej aby milczał.
  Otóż nim był żem wpółmałżonkiem, miałżem okazyję z w/w pogadać okazyję w 1968 roku.
  Pogawędka ta w żadnym razie w znajomość się nie przerodziła, a wręcz przeciwnie.
  No jasne, że ją teraz lustruję.
  Tyle, że ona była uprzejma lustrować wcześniej dosyć liczne grono obywateli PRL-u.
  Otóż wśród grona tego znaleźć mogłem kilka znajomych mi osób, jako to: zastępcę Hubala (z czasów II w.św.) –( to dla tych, którzy myślą, że to kolejny mafioso z Pruszkowa), któren był tylko wujkiem mojem i niczym więcej…
  Z przeszłością jest zawsze kłopot: wygrywa ją zawsze ten, co ostatnie wyboryJ
  Z szanownym Panem Bernardem będzie mi zawsze po drodze, boć on się tak pięknie podkłada, jak żaden do tej pory….
  Z pozdrowieniami dla niedouczonych

 85. Jestem z przekonania Socjaldemokratą , liczę na nowe pokolenie 20-30latków . Ankieta PO nie ma znaczenia w sytacji , kiedy kompromitująco oddała kierowanie budżetem Unii na rzecz Głównego Negocjatora Narcyza Saryusza – Wolskiego.,który dla siebie a nie dla POLSKI wygenocjował dekoracyjne stanowisko d/s zagranicznych .
  Kompromitacja !

 86. zbig
  Świetna diagnoza! Popieram!

  Alicja z krainy czarów
  Moim zdaniem przyczyna jest inna. Pan Daniel jest pogrążony w świeżym bólu po stracie przyjaciela. Nie miał głowy do wymyślania poważnych felietonów i rzucił nam temat zastępczy, żebyśmy się czymś zajęli.

 87. Szanowny Panie Redaktorze ! Ta ankieta – prześmiewcza, ironiczna i kpiąca (tak mi się wydaje) z ankietomanii jaka zapanowała w dzisiejszym świecie (nie tylko w Polsce), to wynik kultury obrazkowo-medialnej i jej imperializmu – pokaże, mimo swej przewrotności, iż PO (czyli jej członkowie) w zasadzie nie ma żadnych poglądów. Miazmatowość, galareta, wydłubana dynia na Helloween. No bo jak można być liberałem i równocześnie p-ko prawom kobiet do aborcji, ekonomicznie walczyć o nieograniczoną wolność przepływu kapitału i mówić jednocześnie o „zagrożeniu” rosyjskich korporacji czy megakoncernów (dla polskiej racji stanu oczywiście), popierać ściślejszą integrację UE a z drugiej strony krzyczeć „Nicea albo śmierć” etc. etc. Czyli wszystkie pytania zawrą odpowiedź – nie wiem. Jest to partia iście szwejkowska i hamletowska zarazem. Jak mówił sienkiewczowy Chmielnicki w „Ogniem i mieczem” – szkoda howoryty. Pozdro dla normalnych blogowiczów – czyli bez Ewy, gierałta, Eustachego, Bernarda, czy boboli itp „śmieci” intelektualnych – i Szanownego Autora Blogu.

 88. Do Zbiga z 22.28
  Szanowny Blogowiczu!

  Już dawno nie czytałem tak dobrze napisanej analizy sytuacji PO i jej działania (zastanawiam się czy słowo „działanie” jest odpowiednie). Któryś z członków PO, a chyba są tacy wśród czytających naszwe wpisy, powinien przekazać Twój tekst Radzie Politycznej PO i coś zrobić, aby sytuację jak najszybciej zmienić.
  Ja jestem od lat zwolennikiem ludzi, którzy byli w Unii Wolności. Co wybory to traciłem mój głos (tylko do Parlamentu Europejskiego nie), ale nie jest mi obojętne kto w Polsce rządzi.
  Twój wpis napawa mnie optymizmem, że są w Polsce ludzie rozsądni i myślący bez nienawiści i chęci zemsty za swoje kompleksy, od których nie mogą się wyzwolić. Temat zostawiam na boku bo inni zrobili to lepiej ode mnie.

  Przy okazji uwaga do ostatniego wpisu Bernarda.
  Czy uważacie, że z kimś, kto gospodarza blogu nazywa gnidą, warto dyskutować?
  Niech każduy odpowie sobie sam.

  Serdecznie pozdrawiam

 89. Daniel Passent wśród pięciu najlepszych blogerów politycznych!!! –
  http://hegemonet.blox.pl/2007/01/BLOGGERZY-ROKU-2006.html

 90. Pan Rokita w obecności panów Spiewaka i Gowina przedstawił program PO jako szef Gabinetu Cieni .(żródło TVN-24)Program LIBERALNO -KONSERWATYWNY .jak podkreślał .
  Tomisko 400 stron , a wszystko (jak głosi Rokita ) ma być w państwie wywrócone, odnowione, wymaga ZASADNICZNYCH ZMIAN etc. by zbudować NOWE . Za miesiac , dwa , Tomisko uschnie . Pytanie ważne , czy w Polsce obywatele mądrzy w swej masie , muszą być non stop karmieni burzeniem ,jak nie budynkow ,jak nie ludzi w heroicznych powstanich, to chociaż unicztożyć zastany porządek .To głupota w Europie nie znana , wykpiwana.
  .Zobaczymy, co za rok dwa wymyśli LiD , oby znowu nie rewolucję !.

 91. Dla Passenta dopuszczalność aborcji ważniejsza od problemu przestępczości. Pogratulować ptasiego móżdżku

 92. Bardzo się ucieszyłam z osiągnięcia wysokiej pozycji wśród innych blogów, blogu Pana Passenta – do czego się zresztą wg własnych możliwości przyczyniłam.
  Mam nadzie4ję, że nasz Gospodarz też się cieszy 🙂 😀
  No i NA CZEŚĆ DRUŻYNY PRZECIWNIKA… hip, hip, hurra!!! :-*

 93. Stara Zaba : Wody po ktorych zwykle plywam rzadko bywaja zimne , jak latwo sie domyslic , dlatego aktualna pogoda w kraju nie bardzo mi odpowiada. Tez wole wiosne.

 94. Alicjo z KC!
  Nie wymieniłaś mnie w tym wspaniałym towarzystwie. Idę się powiesić.
  Do wszystkich, a szczególnie do Waldemara, Zbiga, JKJK.
  Odczuwam gorzką satysfakcję czytając Wasze wypowiedzi. Od dawna twierdzę, że Po to jest PiSBiS i muszę przyznać, że zaczynam podejrzewać, że jest gorszym wydaniem PiSu, a nie lepszym.
  Kiedy będzie normalnie?

 95. Bernard,

  Osoby ktore bronia DP przed zarzutem o szkalowanie Jana Nowaka-Jezioranskiego zwykle naleza do jednej z dwoch kategorii:

  1) Zakochani. Trudno jest racjonalnie dyskutowac z zakochanym (jak to w tym dowcipie: „Panie, z pana narzeczona spalo pol miasta! E, co to za miasto, raptem dziesiec tysiecy mieszkancow.”)

  2) Cyniczni liberalowie, a raczej leberalowie – jak szpotowski Towarzysz Szmaciak – „prosze, ja moge byc leberal tylko wy o tym mnie powiedzcie” – ci oczywiscie ida w zaparte.

  Trzeba o tym mowic, chocby tylko po to, by byla w spoleczenstwie swiadomosc, ze za pewne rzeczy trzeba sie wstydzic do konca zycia.

  „Spisane będą czyny i rozmowy.
  Lepszy dla ciebie byłby świt zimowy
  I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.”
  (to napisal Czeslaw Milosz, uczciwy socjalista ktory nie sprzedal swojej duszy za srebrniki z „Polityki”)

 96. Czlowiek to takie bydlę, które zawsze stara się coś sobie wytłumaczyć, a przez to zrozumieć…
  Widzę pewne analogie, może się mylę…
  Pokiereszowane rodziny wkroczyły w drugą połowę wieku XX.
  Nie walczono z systemem, wytworzyły się jednak metody obrony przed systemem.
  Te dzialania pochłaniały całą energię polskiego społeczeństwa.

  Wkroczyliśmy w wiek XXI, rozpoznajemy sytuację i zagrożenia, wytwarzamy mechanizmy obronne, konkretnych działań brak ( jak narazie).

  Bardzo pasuje mi tu fenomenologia Levinasa: uchwycić siebie, zapanować nad sobą, określić własną sytuację. Samowiedza bez spontaniczności. Zadać sobie pytanie „Co to jest”, ale również pytanie „Co to znaczy, że to jest”. „Sam Bóg nie moze poznać jakiejś materialnej rzeczy, nie zataczając kręgu wobec niej”

  P.S Z tej „burzy mózgów” zawsze coś może wyniknąć. Po to ona jest.

  Stara Żabo, lubię zimę, zima dokucza samochodom, nie ludziom. Ubieram sie odpowiednio, wytrzepuję snieg z butów i jestem szczęśliwa kiedy wreszcie dobrnę do domu.Coś pokonałam. Przyroda w szadzi, śniegu i słońcu jest przeżyciem.
  Dzieląc się tym przeżyciem serdecznie pozdrawiam
  Halszka

 97. Jacobsky pisze: „Jestes pewna, ze nie pominelas nikogo w swojej wyliczance ?”

  Tak, Jacobsky, kajam się z pokorą, na mojej liście „Siedmiu Wspaniałych” zabrakło kobiety. Takie pominięcie rzeczywiście zakrawa na spisek. W dodatku na zdradę własnej płci. Na szczęście lista została ostatnio poszerzona do dwunastu wspaniałych i powinny się tam znaleźć przynajmniej trzy babki. Ja mam cztery typy: Stefania Grodzieńska, Krystyna Kofta, Kinga Dunin, no i oczywiście ta mała co Nike załapała (dzięki haha!)

  Torlin pisze: „Nie wymieniłaś mnie w tym wspaniałym towarzystwie. Idę się powiesić.”

  Masz ci los, idzie się powiesić! Jak chcesz to cię wcisnę gdzieś między Passenta i Toeplitza. Tylko się nie wieszaj.

 98. Swój komentarz dedykuję EUSTACHEMU… nie wiem czy Pan Passent celowo napisal, że legalizacja aborcji jest dla niego ważniejsza niż walka z przestępczością ale jest w tym bardzo uzasadniona logika. Steven Levitt w swojej książce pt. „Freakonomics” poddaje w wątpliwość czy wytęrzone wysiłki policji oraz surowsza kara naprawdę przyczyniają się do zmiejszenia przestępczości? Początek la 90tych w Stanach Zjednoczonych to złote lata dla kryminalistów. Codziennie w wiadmościach roiło się od drobnych przestępstw jak i morderstw. Wszyscy przewidywali, że będzie jeszcze gorzej. Nagle liczba przestępstw zaczęła spadać. Szczególnie liczba przestępstw dokonywanych przez młodocianych spadła o 50% w pierwszych 5 latach. W 2000 roku liczba morderstw obniżyła się do poziomu najniższego w 25 letniej historii. Dlaczego? Tłumaczono to wpływem koniunktury gospodarczej, większej kontroli w wydawaniu pozwolenia na broń, stanowczym strategiom Policji (np. NYC)… problem jest tylko taki, że te teorie są nieprawdziwe. Odpowiedzią jest legalizacja aborcji w 1973 roku, która doprowadziła do tego, że większość przyszłych kryminalistów po prostu się nie urodziła. Dzieci nie rodzą się z równymi szansami. Choć nie jestem zwolennikiem pełnej legalizacji aborcji, zgadzam się z Levittem, że od 1973 roku wiele kobiet, które nie byłyby w stanie wychować odpowiednio swoje dzieci i stworzyć im środowisko do zdrowego rozwoju, poprzez dokonanie aborcji przyczyniły się do obniżenia przestępczości w USA.

  Mam nadzieję, że teraz Eustachy nie będziesz używał już takich sformuować w stronę Pana Passenta.

  Jeśli to za mało zachęcam do lektury fascynującej książki wielkiego ekonomisty jakim jest Steven Levitt.

 99. Biorąc pod uwagę, że obecnie polska scena polityczna zdominowana jest przez różne formy prawicy, które zajmują się wyłącznie sobą, szukanie pośród haseł liberalnych, konserwatywnych, ludowych i chadeckich nowej linii politycznej dla PO wydaje mi się mało porywającym zajęciem. Jedna uwaga na marginesie – dziwi mnie taka dobra opinia, jaką wszyscy mają o Radku Sikorskim. Rozumiem, że na tle całej tej buraczano-radiomaryjnej koalicji ten wymuskany przystojniaczek w dobrze skrojonym garniturze, ze swoimi amerykańskimi znajomościami, brytyjskim paszportem i stylem euroatlantyckiego konserwatysty jest prawdziwym powiewem wielkiej zachodniej polityki, zwłaszcza, że chęci unowocześnienia polskiej armii i pewnej w tym sprawności odmówić mu nie można. Nie zmienia to faktu, że proamerykańska linią, jaką RS chce podążać oraz jego bezkrytyczna wiara w sojusz z USA wcale nam dobrze na przyszłość nie wróżą – w UE i tak nas krzywo patrzą za miłość do Busha, więc pomysły z podporządkowywaniem polskiej i przyszłej europejskiej armii Amerykanom z NATO są cokolwiek chybione. Nie wspominając już o karygodnym zachowaniu pana ministra na debacie Dziennika na UW, kiedy na przeciwników politycznych wysyłał Straż Uniwersytecką i BOR, sugerując, że w razie czego sięgnie po żandarmerię wojskową.

 100. Eustachy: „Dla Passenta dopuszczalność aborcji ważniejsza od problemu przestępczości.”

  Dla mnie też, zważywszy na to, że przestępczość jest wysoka wyłącznie na potrzeby konferencji prasowych ministra Ziobry, zaś ilość nielegalnych aborcji mierzy się w tysiącach (pominę to, czy jest to 120 tysięcy rocznie, czy „tylko” 30, dla mnie 30 tysięcy rocznie to nie jest mało).

  „Pogratulować ptasiego móżdżku.”
  Zawsze cieszę się spotykając osoby wybitne. Czy mógłbyś mi polecić którąś ze swoich książek? Nie chcę się ograniczać do wypocin pana ptasiego móżdżka, wolę dzieła naprawdę wielkie, np. Twoje. Bo chyba nie jest tak, że plujesz na człowieka z dużym dorobkiem intelektualnym, nie posiadając własnego?

 101. Większość ankiet wypełniła MO dla statystyki.

 102. „Czy uważacie, że z kimś, kto gospodarza blogu nazywa gnidą, warto dyskutować?”

  Czy nazwanie Passenta gnida jest czyms gorszym od nazwania kawalera Orderu Orla Bialego, Jana Nowaka-Jezioranskiego homoseksualista?

 103. 1. Jak oceniasz wymienionych polityków? – J.Kaczyński (0), A. Kwaśniewski (3), K.Marcinkiewicz (3) – choć nie jest już politykiem tylko „bankowcem”, J. Rokita (4) – chyba najbardziej sensowny spośród wymienionych, aczkolwiek działa na szkodę własnego ugrupowania, Donald Tusk (3) – przestaje mi się podobać, jest słaby, niezdecydowany i próbuje wzmocnić swoją pozycję marginalizując Rokitę co jest oczywistym błędem.
  2. Z kim PO powinna wejść w koalicję? – Z nikim.
  3. Jakie masz poglądy? – socjaldemokratyczne, liberalne.
  4. Ułóż problemy wg ważności – reforma finansów publicznych, reforma funduszy emerytalnych, edukacja, maksymalne ograniczenie konsumpcyjnego socjalu, napływ obcego kapitału, prywatyzacja, przestępczość, rozliczenie przeszłości.
  5. Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – jedno nie wyklucza drugiego, pytanie faktycznie bezsensowne.
  6. Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – oczywiście nie powinien przedkładać poprawności politycznej ponad interesy narodowe, jednak postawa agresji i niechęci na pewno nie jest dla nas korzystna. Należy rozgraniczyć uległość wasala od dyskusji, prowadzonej przez partnerów.
  6. Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? – Na rozbiory, albo powtórkę Jałty się nie zanosi. Pytanie na poziomie: „czy Niemcy zechcą wywołać III Wojnę Światową?”.
  7. Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 1, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – 2, Gilowska – 3 (za to, że może funkcjonować jako zapora przed ekonomistami z Samoobrony), Fotyga – 0, Sikorski – 4, Ziobro – 2 (już zapomniał o korporacjach prawniczych?).
  8. W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – Jawność dotycząca spraw majątkowych to gwarancja uczciwości. To moim zdaniem jedna z podstaw dobrze funkcjonującego państwa. Zdecydowanie przyczyni się do wzrostu zaufania do klasy politycznej. Od polityków należy wymagać więcej niż od przeciętnych obywateli (choćby dlatego, że pobierają całkiem przyzwoite diety). Przy okazji pozdrawiam Pana Pęczaka – z niecierpliwością czekam na pasek w dole ekranu – „wyślij sms o treści PĘCZAK pod numer 72…”.
  9. W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – Jak rozumiem ma ona dotyczyć działaczy PZPR, oraz innych osób udzielających się publicznie w PRL. Pomysł zły, godny „moralnych atletów”. Niech opinia publiczna ocenia indywidualnie poszczególne osoby. Każda regulacja stosująca odpowiedzialność grupową będzie jawną nieuczciwością i pogwałceniem prawa.
  10. W jakim stopniu popierasz deubekizację? – Problem istotniejszy od lustracji, a przy tym stosunkowo łatwy do rozwiązania. Oczywiste jest przecież, że należy odebrać przywileje osobom, które zdobyły je w sposób nieuczciwy, zajmując się działalnością wyjątkowo podłą, uwłaczającą podstawowym zasadom moralnym. Zweryfikowanie pracowników służb (w przeciwieństwie do współpracowników) nie powinno być szczególnie problematyczne. Nie trzeba tu rozpatrywać spraw indywidualnie (co konieczne jest przy lustracji pod kątem bycia „TW”), ponieważ praca w służbach była dowolna, co sprawia, że nie trzeba rozpatrywać motywów postępowania danej osoby. Wniosek: należy sprawdzić jakie emerytury otrzymują byli pracownicy Służb i odebrać „nadwyżkę”. Dopiero karanie za ewentualne zbrodnie wymaga pełnej indywidualizacji.
  11. Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Należy zastanowić się czy jego wprowadzenie jest wykonalne. Jeśli nie, trzeba pomyśleć dlaczego. Generalnie podatki powinny być niskie, a „sprawiedliwość społeczna” działać w obie strony – bogatych wbrew pozorom również okradać nie należy. Wyjście z założenia, że „postaramy się aby wprowadzenie podatku liniowego było możliwe” wydaje się być najbardziej słuszne. Chęć jego wprowadzenia może funkcjonować jako swoisty motor napędzający wole reformowania spraw związanych z finansami i w ogóle skupienia się władzy na tym co naprawdę ważne.
  12. Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie. Powinien jednak obowiązywać cenzus wykształcenia dla kandydatów (doktor?) i ew. jakieś preferencje pod katem wyjątkowej wiedzy prawniczej. Wówczas senat zacznie faktycznie chronić państwo przed legislacyjnym bałaganem.
  13. Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – Eksperyment niebezpieczny w obliczu recydywy demagogów.
  14. Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – Nie. PO nie powinno bardziej uginać się na prawo, ponieważ wówczas faktycznie stanie się „PiS bis”. Zasadniczo trudno powiedzieć czemu miałoby to służyć. Osoby o poglądach prawicowych w wydaniu europejskim (konserwatywno – liberalne) i tak głosują na PO, zaś radiomaryjnego ciemnogrodu PO nie zdoła do siebie przekonać. Poza tym nie sposób jednoznacznie określić kto tu jest bardziej prawicowy. Mi czeska, czy francuska prawica przypomina raczej PO niż PiS.
  15. Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? – Mógłby być bardziej aktywny, zwłaszcza że ma kilka osób, które potrafią się sensownie wypowiadać (Np. Śpiewak, Komorowski, Niesiołowski…). Jedyne co mogę polecić to ograniczenie występów osób z poważniejszymi wadami wymowy (ogranicza komunikatywność i psuje ogólny odbiór).
  16. Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – Dziś Rokita, Śpiewak i Gowin przedstawili tezy programowe. Są wątpliwości i potrzebna jest dyskusja. Jeśli PO zdoła ów program dopracować, a dojście do władzy tego ugrupowania będzie równoznaczne z przeprowadzeniem potrzebnych Polsce reform, wypracowaniem nowej jakości rządzenia i tak potrzebnego nam dziś pragmatyzmu – NIECH MA WIĘCEJ NIŻ 50 %.

 104. Torlin!

  Miałem Cię za człowieka o trochę wyższym poziomie intelektualnym.
  Jeżeli „gnida” na blobu red. Passenta, okreslajacym jego samego, nie przeszkadza Ci, Twoja sprawa. Baw się sam. Ja na pewno nie bedę wiecej reagował na Wasze wpisy. Chcesz byc w grupie z Bernarden i Geraldem, bądź! Towarzystwo wybieramy sobie sami.
  Ja wybieram Alicję.

 105. Colonel Blimp, czy Jan Nowak-Jeziorański prosił cię o obronę? Czy ty tak sam z siebie?
  A tak BTW – posługując się epitetami nie stajesz się bardziej wiarygodny, no niestety….

 106. Colonelu B. – nie rozumiem pańskiego oburzenia. Bycie homoseksualistą przestało być powodem do wstydu, staje się normalnością – patrz strona główna Polityki – nikt nie powinien dziś tego określenia uważać za obrażliwe, bo takie nie jest. Jeśli incydent przed laty miał miejsce, to myślę, że dwaj panowie sprawą bezpośrednio zainteresowani, wyjaśnili sobie tę kwestię i wypili na zgodę. Proszę nie bronić honoru kogoś, kto tej obrony nie żąda, ani nie potrzebuje. Proszę nie obrażać D.P. za coś, co powiedział kilkadziesiąt lat temu. Podpieranie się epitetami i wyzwiskami świadczy o zupełnym braku argumentów.

  My tu gadu gadu, a tam ręka złamana!
  Podejrzewam spisek. Nowe buty nie mają antypoślizgowych zelówek…
  Kto doradził zakup właśnie TYCH butów?!
  Albo… aż strach napisać Anioł Stróż podstawił nogę…
  W TAKIM MIEJSCU!!!

 107. @ Colonel Blimp – czy nazwanie kogoś homoseksualistą jest czymś obraźliwym? Jeżeli uważasz, że tak… no to nie mam ci nic do powiedzenia poza – Idź się chłopie lecz!!!

 108. do Michala :
  Michał pisze:

  2007-01-28 o godz. 22:07
  i do
  Moon.Rivera

  Szanuje wasze zdanie ale prosze nie pisac,ze macie poglady socjaldemokratyczne,poniewaz ich nie macie.Proponuje zapoznac sie z tym,czym jest socjaldemokracja.
  Zwolennik podatku liniowego nie bedzie nigdy centrolewicowcem.Tu nie chodzi aby podatki byly niskie,poniewaz nie istnieje takie pojecie,czy tez aby sciagalnosc podatkow bylo tanie,ale o to aby te podatki byly ODPOWIEDNIE.Polecam zapoznanie sie z finskim systemem podatkowym.
  Prosze wiec nie uzywac slow ktorych panowie nie rozumieja.
  Czym jest socjaldemokracja?
  prosze o to link
  http://www.socialdemokraterna.se/upload/Internationellt/Other%20Languages/WhatisSocialDemocracy.pdf

  ps
  jesli chodzi o PO, to jesli trzymalibysmy sie zachodnioeuropejskich standartow , jest to partia prezentujaca populizm prawicowy…Tak,tak moi falszywi „socjaldemokraci”.Jest to partia konserwatywna(konserwatym to jednak cos innego niz liberalizm) i neoliberalna(prosze nie mylic neoliberalizmu z liberalizmem).Jest to partia nijaka i wsteczna.
  Dziwie sie tylko tym wszystkim ,ponoc wyksztalconym, Polkom i Polakom,ze dala sobie wmowic,ze PO jest partia nowoczesna i modernistyczna 🙁
  Jej pomysly likwidacji kodeksu pracy,czy tez podatek liniowy stawiaja ja na rowni ze skrajna prawica.Niestety niedouczone spoleczenstwo kupuje kazdy bubel…

 109. postaram sie jednak droga Alicjo 😉 odpowiedziec na podane pytania

  Jak oceniasz wymienionych polityków? –
  -J.Kaczyński (6), haha tak,tak 6 za skutecznosc,wiare w to co robi i za to,ze jako jedyny z polskich politykow(niestety) ma program dla Polski

  -A. Kwaśniewski (3+),spokojna prezydentura…Ten spokoj potrzebny byl w 1995 roku,ale pozniej powinien byc bardziej aktywny.Konkordat,jego podejscie do problemu aborcji.Mam mu za zle nie zawetowanie reformy edukacji.
  -K.Marcinkiewicz (0), przegral wszystko
  -J. Rokita (0), przegral wszystko
  -Donald Tusk (0) przegral wszystko

  Z kim PO powinna wejść w koalicję? – Z PISem lub UPR.Wbrew pozorom nie ma miedzy tymi partiami wiekszej roznicy.P0=PIS light,UPR=POlight

  Jakie masz poglądy? – Wybieram kolejność: SOCJALDEMOKRATYCZNE, feministyczne, liberalne, chadeckie, konserwatywne.

  Ułóż problemy wg ważności: (Układam:) – Edukacja,przejzystosc prawa i wydatkow panstwowych,aktywna polityke zatrudnienia, ekologia, informatyzacja kraju,liberalizm obyczajowy,dopuszczalność aborcji,napływ obcego kapitału, prywatyzacja(a jest cos jeszcze w tym kraju do prywatyzowania ?),przestępczość, rozliczenie przeszłości.

  Czujesz się bardziej Europejczykiem czy Polakiem? – Czuje sie czlowiekiem.

  Czy polski rząd powinien bardziej zdecydowanie walczyć o polskie interesy narodowe, czy starać się być “dobrym Europejczykiem” i współpracować z UW? – Bedac „dobrym Europejczykiem” polski rzad bedzie w najlepszy sposb dbal o nasze interesy.

  Czy Rosja będzie zagrożeniem dla polskiej suwerenności i niezależności? –
  hahahahahahahahahaha

  Jak oceniasz pracę poszczególnych ministrów? – Pierwszy minister – 1, Giertych – 0, Lepper – 3, Dorn – 2, Gilowska – 1(pamietam pania profesor z KULU jak byla jeszcze w opozycji…), Fotyga – 0, Sikorski – 1(wyslanie polskich zolnierzy do Afganistanu,wiele razy krytykowal poprzednikow,ze nie potrafili ugrac wiecej wysylajac zolnierzy do USA…Sam pojechal do stanow i w podanczy sposob zgodzil sie na amerykanskie zadania) Ziobro – „jest pan zerem”.

  W jakim stopniu popierasz lustrację majątkową? – Wazniejsza jest przejzystosc tego co sie dzieje z naszymi podatkami.

  W jakim stopniu popierasz dekomunizację? – Nie bylo w Polsce nigdy komunizmu.

  W jakim stopniu popierasz deubekizację? – Zależy od każdego przypadku indywidualnego.

  Czy zdarza się, że nie zgadzasz się z decyzjami kierownictwa partii? – —

  Czy masz poczucie wpływu na decyzje kierownictwa partii? —

  Czy jesteś za wprowadzeniem podatku w wersji 3×15? – Nie.Stawka powinna byc progresywna.Podatki nie musza byc niskie ani wysokie.One powinny byc po prostu odpowiednie.System finski powinien byc wzorem dla polskiej reformy podatkowej.

  Czy jesteś za likwidacją Senatu? – Nie. Już o to pytali komuniści w słynnym, sfałszowanym referendum. Ile razy można?

  Czy jesteś za 1-mandatowymi okręgami wyborczymi? – Nie, bo wtedy będzie na Wiejskiej jeszcze więcej demagogów.A takze nizsza frekwencja.Mniejsze partie nie beda mialy szansy zaistniec.

  Czy wewnątrz klubu PO powinny działać kluby myśli politycznej, chadecki, liberalny, ludowy? – Każdy przejaw myśli politycznej w klubie byłby mile widziany.

  Czy jesteś za rozszerzeniem PO w kierunku prawicowym? – Na prawo od PO jest juz tylko sciana 🙂

  Jak oceniasz działalność parlamentarną PO? – Tak, jak wszelką inną: kiepsko.

  Jak oceniasz wyrazistość klubu w mediach? slaba

  Ile procent głosów zdobędzie PO w następnych wyborach parlamentarnych? – Obawiam sie,ze za duzo…

 110. 1. Kaczynski (0), Kwasniewski (4+) Marcinkiewicz (2-) Rokita (2) Tusk (2)
  2. LiD
  3. centrolewicowe, feministyczne,liberalne
  4. globalizacja.problemy socjalne.edukacja.społe.obywatelskie i wolności obywatelskie
  5. jak D.Passent
  6. być jak PSL w polskiej polityce,czyli w zależności od sytuacji i interesów
  7. mimo wszystko dogadać się
  8. Pierwszy minister – 0, Giertych – 0, Lepper – 0, Dorn – 2, Gilowska – 2, Fotyga – 0, Sikorski – 3+, Ziobro – 2.
  9. za
  10. jak D.Passent
  11. jak D.Passent
  12.
  13.
  14. nie
  15. nie
  16.
  17. nie
  18. nie
  19. póki co słabo
  20. b.słabo
  21. nie wiecej niz 26

css.php